iſcf fummum fſcelus offerunt, imòô ſacrifcant & immolant, id-
„*D gque per blanda verborum & ſcriptorum lenocinia, quæ ſub
facato melle amariſſimum fel & exitiale virus contegunt.
ſn WV. niſt. znf. Conc. 72. n. g. Addo ego, præſertim à non probè do- Vitande
A Ris, vitandas eſſe Conciones, libros, & ſeripta talia hæreti- Conciones &

„„

nniſtlch corum. Pauli V. Breve ap. Bellarm. 1o. Z. Fol. 6e1. Cornel. in 2. Tim. 2. ſcripta hære-
NIn 6. &. 17.f.753. Denique cum gaudio ait Sponſa: Iwveni, quem SS
indd Jiligit anims mea; tenui eum, nec dimitam. Cant. z. 4. Apprehendit Oponla in e-
. nit, tenetque

Chriſtum anima ſancta & devota, fide & ſpe, tenet devotio- Chridum:

Gdulndt ne, ſtringit charitate, ut jugiter de eo cogitet & meditetur, quomodo?
E cumque & ejus gratiam, quaſi rem ex æquo pretiofiſſimam
oAE cuſtodiat, ne amplius à ſe recedat, totàmque amori ejus ſa-
imm cro ſe impendat, illôque fruatur. Talis S. Auguſtinus, qui
n. Sliloq. c. I. num. I. ait ad Deum: Iaveniam te, deſidertum cordis
eintar mei; teneam te, amor animæ mec; amplettar te, Sponſe oleſti,

tI exaltatio mea ſumma, intus & extra; poſſdeam te in medio cor-

saen du mei, vita beata, dulcedo ſumma animaæ mec. abi plura & Cor-
mtldsh nel. cit. . & à f. 136. ad 139. Cit. Hugo J. 27. à f. 26 2. 6 PP. In
e, üſln rem hanc non minùs admirandum, & inauditum, quàm
AA auditu gratioſum eſt, quod refert P. Vdalricus Mayr S. J. in
Ogelt 4 Compend. ; tæ Dominæ Marinæ de Eſcobar cap. 3. à f. 6. ex Ludovico
is de Ponte S. I. de cujus vitâ, ſanéctitate, ac doctrinâ ſatis orbi
conſtat, qui ejusdem Venerab. Virginis 30 annis Confeflari:
liun ueos, illius Vitam fusè ſex Libris conſcripſit. Hæc Marina de Marina de
e Eſcobar claris Natalibus, virtutibus, ac mirabili vitæ curſu Eſcobar, quæ?

=

iKhici

=

—

—, —
— —
— —

nobiliſſima, nata 1 4. ½ Febr. Valliſoleti, Vrbe & primis Hi.
ſpaniæ (in qud 1506 20. Maji obiit Chriſtophorus Columbus
E SE ſeu Colonus, Magnhus ille & primus Americæ detector An.
1492. In quâ urbe Antonius Guevarra ex Ord. Min. Epiſco-
“ pus, celebris ille Caroli V. Concionator, Chronographus, &
, à Cenſiliis, apud PP. Franciſcanos ſepultus) ubi &, poſt an-
norum triginta morbos, ſanéto fine quievit Anno 1633. nono
iNN. Junii. Hæc, inquam, Marina, infans etiamnum maturo in- .
H Ee ce ece ec 2 tellectun

IIAO CoNCIO LXI. Philothea Eucharift. Chriſti amore ſaucia.
Anno æt. 4. tellectu à Deo donata, Divinéque amore ſuccenſa, cùm nec. Fyörie,
sponſum dum annum ætatis quartum compléſſet, infciis Parentibus, nonmnte,
Deum quæ- advertente in domo, omnibus occupatis, nemine peregri- Uirter ſet
rit, & inve- nationem auſpicata, & cum Abrahamo cupiens egredi de ter. Mlem cl
Nlit. rà ſud O& de cognat ione ſaud, & de domo patri ſus. Geneſ. 12. 1. ac de (ls mita
omni eo, quod carnem ac ſanguinem & mundum ſaperet, ikpbent
cum Sponsà Dilectum quæſitura Cant. 2. 2. domo paterna Nfuskoile
exit imperterrita, animoſa, vultu cum verecundiaà velato, ſn cicen
per urbem populoſam, per Portas Civitatis Valliſoleti, viam Iunzcan
ignotam ſola, comite S. Angelo Cuſtode, ingreditur, ſiqque ik irti
extra urbem ad torrentem pervenit, nullo inſtratum pon- IINKciret
te. Ubi dum anxia hæret, an & quomodo ſine periculo vi- Ehimdn
tæ transvadare pofſit, en ſubitò ad latus ſibi aſtantem con. Gunmmap
tuetur puerulum, ſibi, ut videbatur, coætaneum, ſpecioſam Uerpicin
Jorma præ hilii hominum, Pſalmo ga. 3. territa initio, ſed timorem (nn lipdie
omnem facilè pellente, tantâà cœleſti pulchritudine. Hic icrbuir
Puellam humanisſimè ſalutans, quærit ex eâ, quid intende- nento Nr
ret, quid ageret loco hoc ſolitario? Purpurâ vults ſuffuſa ſtuitem alh
reſpondet huc ſe veniſſeé, Deum dilectum quæſitura. Cui Wr) go⸗
Divinus hic Puer: Bene, inquit, agis, Dominum Deum tuum (funtus
tam ardenter quærendo: En ego ſum, ita à te dilectus & Unmpunn
quæſitus; ſed qui prior te dilexi & quæſivi: 1. Joan. g. Ig. ſi-. Unennin
mulque eam amplexu & oſculo dignatus, manu præhenſam Enindon
momento in atrium paternarum ædium reſtituit, ac exocu- uten pn
lis evanuit, ò quanto ſui deſiderio ac ſuavitate in pectore lln Nole
hujus Virginis relicto! Anima mea liquefacta eſt, ut dileitus mens Imlecn,
locutus eſt Cant. j. 6. Nempe is Chriſtus erat, quem hæc inno- ülglan
cens Anima quæſivit, & invenit: quæramus & nos ſanctaà in- tus
tentione, & inveniemus, imò nobiscum eſt in V. Sacramen- Wum dne⸗
to, quò multàâ peregrinatione, multo itinere opus non eſt. (ien ſegt
Hlc illa Marina eſt, quæ (inter alia plurima ſtupenda) Di. Fmm
Guſtavum Vinâ virtute & Angelorum miniſterio, cuùm ipſa Valliſoleti Mn
Adolph. ad decumberet, in alia regna & regiones corporaliter delata, (D).
fidem hosta-ſic Landishuti variis vicibus viſa eſt à Guſtapho Adolpho kiien
tur: cur? Rege

ſe 8 .

dnisle

1
4

(upteeget

1 2 ,

„h⸗
1

Va
erech

tats allane

=

ingrangiyne ſene
igrell ie

„

Gle gin

CANAI
ziniidmn

1

1
1

D

4
4
1

MovtmluII.

, Kün

EOrI./,

mtetini⸗

„ (SE
Ruriati

4
4

1,Oen 4
nslendſ⸗

tinee nn

cun ii

cotpol
Cn

==
=

4

S.—

H

1
e
R
4 e

„

Woos inſtruit de votos eſſe &S. Euchariſtis.
Rege Sueciæ, ibi tum cum ſuis Generalibus aliquot diebus
commorante, quem ad amplexandam Fidem Catholicam fa-

miliariter & ſeriò hortabatur, ſi progreſſim armorum ſuo-

rum felicem cuperet. Vt ſemel queſtus Rex ad ſuos dice-

1141

ret: Res mira! quèòd foœmina hæc (Marinam intelligendo)

mihi requiem non concedat! Marinam verò pro ſalute Re-
gis hujus fuiſſe tam ſollicitam, cauſa erat, quòd à Deo reve-

latione didicerit præſtantiam Regis ejusdem animæ tantis

Naturæ donis ornatæ, cui eâ ætate ſimilem in terris vix re-
perire fuerit, capaciſſimam proin ſupernaturalium gratia-
rum, & cui præter veram Fidem nihil deeſſet. Verùm diſtu-
lit Rex ſuam Converſionem, priùs prælio cum Cæſareanis

decertaturus capitali: ſed in hoc prope Lüzam (Lutzenum,

Lutzen Oppid. in Misniâ, inferioris Saxoniæ decem millibus

paſſuum Lipſiã diſtans. Brachelius ad An. 1632. à f. 266.) victor

ipſe occubuit Anno 1632. die 16. Novembr. ætatis ann. 38.
Cui cruento prælio ipſa Eadem Marina interfuerat, ex or-
dine eâdem adhuc die Valliſoleti enarrans, quis eodem præ-
lio victor? quot milites cum ſuis Ducibus occubuerint?
4 gus hic tantus heros, Rex Guſtaphus, poſt diuturnam for-
tiſſimam pugnam, lethali globo vulnus acceperit: & plura

alia memoratu digna, relata à Marina, cujus labores & pre-

ces Divina Bonitas irritas non permiſit, dum denique ſaltem
ejusdem Magni Regis Filia Chriſtina Fidem Catholicam An.

1655. ultrò profeſſa: de quàâ ſupra Conc. a3. num. 9. Ex Florem-.

rati (qui cum ο proceribus, duobus Epiſcopis, 8. Novemb.
A. 1520. titulo Schismatis Stockholmiæ fuerat occiſus) filius,
Regnum Sueciæ invaſit 1523; & ex eo A. 1527. 18. Maji, qui

Regni epn ertencke ſpes à Deo eſt, etiam ex Vaticinio S. Bir-
gittæ, al. Brigittæ, quæ vixit A. 1373, «cui Arcana multa fuerunt
divinitus revelata. Breviar. K. §. Octoh. L.6. quibus & hæreſeos in-
M Ee ee ee e 3 cre-

Regnumsue-
Ræm. L. a. c. Iy. à' f. 355. Guſtavus, Erici Trollii, Equitis Au- ci
um: Ejus

Perver-

Converſionis

3. Frico Regi Sueciæ A. I160. occiſo, ſacer eſt, Catholicam
Religionem profligavit, Lutheranämque ſubſtituit: Hujus

7.
*

1r42 CoNGIO LXI. Philotbea Eucharift Ciriſti anore ſaucia.

crementum & ruinam, & Catholicæ Eccleſiæ perſecutionem

& victoriam prædixit. Faxit Deus, ut plures fide ſalviſca
Memini, me legere in Cornelio à Lapide, vel

ſerventur.
alio Authore probatiſſimo, cum remonſtratione nullam hæ-
reſin ultra ducentos
mo, qui aliquatenus ad Paganismum refertur. Dabit Deu 5
his quoque finem hæreſibus præſentibus, ut fiat unum Ovi-
le & unus paſtor. .
tamen miram Dei providentiam merito miremur: quàm
Deus omnes ſalvos fieri velit, ſalvo tamen cujusvis libero
arbitrio, quò ipſi, tam amanter ad ſalutem vocati, ſæpè no-
lumus. Sed redeo ad intentum Concionis propoſitum. En
Philothea Euchariſtica, idæam, formam, & normam, qualis
eſſe debeas ut ſis dilecta à Chriſto, in cujus honorem, amo-
rem & obſequium te totam impendas. Videamus nunc,
quaàm iſta huic loco & tempori accomodè dicta ſint, ex præ-
teritis & præſentibus.
V. Cum conſidero anteriorum temporum Aca, homi-

Hæc incidenter & acceſſorie; ex quibus

num vitam & mores, combinando cum præſentibus : repe-

rio, jam olim hoc loco, & in hâc Hilpoltſtein: urbe vixiſſe

Ja⸗ gerotio Philotheam Euchariſticam & hanc Vrbem Venerabili Sacra-
ad V. O. Circa

annum 1507.

mento devotam fuiſſe. Id docet Diploma illi conceſſum
& datum Anno 15v. die 25. Octobr. ab Eminentiſſimo Cardi-

nNale Tit. S. Crucis, Bernardo, Epiſc. Tuſculano, Patriarchâà

Jeroſol. Legato de Latere, qui ad precer Restorn, Plebani nuncu-
Pati Faroch. Eccleſ. ac Burgimagiſtri & C. onſulatur, nec non Commu-
nitats, Oppidi ſees loci in Halpoltſtein & . clementiſſimè conceffit,
ut Euchariſtiæ Sacramentum in Monſtrantid ſud discoopertum, & in

aperto, ſingulis quintis Ferits totius anni in diät Eccleſiä, & per ilius
circuitum, ſolenniter cum debiti reverentiâ & honore ac ceremonis

Pproceſſtonalster, Prout in Feſto ejusdem ſacratiſſimi Corpori Domini no-

ſtri Jeſa Chriſti dAefertur, per eundem modernum & exiſtentem p. t. Ai-

ν Eccleſiæ Kebktorem, Jeu quemcunq, alium ſacerdotem idoneum defer .

Vé, ac lenam Miſſam ſolennem celebrari & decantari, nec non durante

.

perduraſſe annos, excepto Mahometis.

iumlli

4

iarlat uue⸗

umml 1
4

1
1
G.

lu ineiſuri⸗
NReguntcin
reuenin, n

4†

N
4

eheeitgeteh

1
Pbshunerbie⸗

menumente
nnKtloshæ
Eunlatomen
Iinbedelo
r paſim
lter. (
uinnit tirn

=

==
==

—

u epninn
lei henin D

Uhremabin⸗

tiee
af
Rh

Des Net

U

„ *

N . e
D „ e
Syroſe
. 1 N
ferfie Ne
n.
ene
6, A P“
„
4CCeitere
MWANEINN
..

A 1ee .
110 fiffeggere
ðʒ

5*
m ornen
II, a! o

2

õõ

D Wos inſtruit, verè devotos eſſe 5§. Euchariſtis. 1143
Miſſa bujumodi „præſatum Corpus Chriſti ſuper Altare deponi facere,

liberè ac licitè valeant & c. Authoritate Apoſtolicà, quà per Litteras

dicte Sedi ſafficienti facultate muniti fungimur in hac parte, tenore
præſentium, de ſpeciali gratid perpetuò eoncedinzus & indulgemus, ar
omnibus & ſinglli utrinsg, b‿*nͤ.ρ. Chriſti Fidelibiss verè pœnitentibus
& conſeſſer, Jui delationt Ssacramenti & Proceſſtons, ac celebrationi

Miſſæ hujus modi in ſingulis quinti ferii infra a Anni tempora occur-

rentibus interfaerint, ac diétam icclceſiam in Feſto Dedicationis ipftus
Eocleſßie annuatim devotò viſitaverint, & ad præmiſſa manus adjutri-
e porreverint, centum dies de injunckis ei panis, ſinglels quintn fe-
rii: & Feſto prædicti, miſericorditer in Domino relaxamus. & c. Pla-
cuit hæc inſerere hic ex Originalibus, quæ hoc loco, & plu-

tibus haud dubiè aliis locis, devotio fuerit erga Vener. Sa-

cramentum ante abominationem deſolations per Lutherum, Cal- Quis ſtatu⸗
vinum & alios hæreſiarchas eorumque aſſeclas faétam. Et- ante Luthe-
enim talia tum exurgebant tempora, talis ætas, ut Philothea rum: quid
velut in Lectulo videri poſſit Deum ſuum quæſiviſſe: que-tum contige-

rit in Eccle-

W

. 1
1 1 ee

1

1
oſor, .
em) EIEN
e
4 4

1
. e
* f

Nein Maine
ANi
WE
D
nmrtorec

1 e
/ ℳ, 7 .
envmr: YNN

, N

ſmiCN
9 N
rMnN,
B
ℳ,

18. Febr. Idem L. 3 G. 1II. 672 2. & 3 4f. 264. V. CLonc. 4: n. 9. Secuta

rebantur paſſim commoditates ſæculi, vivebatur libere &
genialiter. Cum autem dormerent hominer, venit inimicus ejus O&
ſuperſeminavit zivxania in medio tritici“ Matth. 13. 2. Cum negligen-
tius agerent prapoſiti Eccleſtæ, ait S. Auguſt. Lib. quæſt. Evang. in
Matth. II. to. a. Venit diabolus, & ſuperſeminavit eos, quos malos ſilios
Dominus interpretatur, ſuntꝗque baæretici, aut malè viventes Ca-
tholici, Breviar. Dom. y. poſt Epiph. Lect. z. Tepor & frigus inva-
leſcebat erga Divina, ipſis Animarum paſtoribus paſſim, &
ut plurimum indoctis, & adeo ad vigilandum ſuper gregi⸗
bus ſuis, contra falſorum dogmatum morſus & lupos minus

aptis: FHorimund. Lib. 2. cap. 15˖. n. 6. f. 204. Engelgr. Cæl. F. & Lenat.

ante J. I. P. Ott. Romd glor. Seculo 16. in Annotat. à f. 62z. cum dein

Lutherus, turpis Apoſtata, Dei Eccleſiam & verbo, & ſacri-

legarum nuptiarum, ſceleratæque vitæ exemplo ab Anno
1I517. oppugnare cœperat, tandem anno 1520, à Leone X. ana-
themate ictus: Florim. deheæreſ. L. I. 6. II. miſeré extinctus 546.

ſuc-

ſiis? V. Conc.
67. n. y.

1144 CoNcIO LXI. Philothea Eucharißi. Chrifti amore ſaucia.
ſucceſſivè Apoſtaſia variarum Provinciarum, & has inter, et.

licæ Religioni contrarias doctrinas, an non hæſerit primùm
Philothea, cui aſſentiatur, cui adhæreat? Indagat Dilectum.
Incidit in Cuſtodes, quos diximus, hæreticos, falſarum dog-
matum ſatores & doctores: qui percuſſerunt eam, vulnera-
verunt, inducendo in graves errores contra fidem, & in pec-

iam Palatinatùs iſtius. Ad tam varias, difformes, & Catho.

cata, quæ ſunt animæ vulnera, quibus & omnem medelam
cum vero Sacerdotio & Sacramentis ſubtraxerunt. Tule-
runt pallium innocentiæ & bonæ conſcientiæ, decorem tem-

POrum, ejectis inde ſacris Altaribus, Cruce, Sacrificio vero

Miſſæ, & Fuchariſtia veràâ: Annon hæc vulnera animæ, qui-
bus eſſe debet Deus in amoribus, & ſolus quidem? Et hæc

Sereniſſimus hic loci usque ad 2 „à C .
Lere sShic loci, usque ad Annum 1627, qué Sereniſſimus Comes
Woltg. Wil. Palat. Neoburgicus, PFi.

ducens Ca. dem Catholicam Ann. 1615. 25. Maji, Feſto SSS. Trinit. publi-

tholicam Re- ce profeſſus, Vid. ſutp. Conc, a3. n. 9. etiam huic urbi & Regioni,

ligionem in Contranitentibus variis Principibus, ipſe omnibus pro Deo

ſuo Palatina- & Religione, magno animo fortior, eandem reſtituit: primò

tu Neoburg, per Patres Societatis J. qui dein hoc loco Vineam Domini ad
Annum usque 1665, & adeo annis 38. excoluerant. Et tum
mea Philothea reſpirare cœpit, reſtitutâ Fide Catholicâ (de
. ides aihol, quã S. Auguſt. Serm. de Verbis Apoſt. c. 4. ait: Nallæ ſunt majorer di-
tioſa.

Jaluta æternæ, vocat Hom. 2. de nbolo Euſeb. Emiſſen. ap. Georg.

Peſtorium, Conc, Funeb. zaI. hujus Sereniſſimi Ducis, beataà morte

vera Religio, Officia Divina, Sacrificium Midæ, SS. Euchari- ſ

defuncti 1673, ætat. 75½) cœpit reflorere, dum inducta iterum

ſtia, ejusque Latria & cultus Adorationis, eousque, quò ho-
die devotione ſolenni & publica, Sacramento ſeſe obſtrin-
git, omni modo amorem honorem, & obſequium Sponſo

penſat ſuo Chriſto in Euchariſti exhibendi, quò aliquatenus ante-

præteritos 7 rie . Cn e
hegledus. hac omiſſa vel neglecta pie compenſet, quive Cultus Lener.

4

Wolfgangus Wilhelmus, jam antè Fi-

—= —

Ditiæ, nulii theſauri, nulii honores, nulla mundi hujus major ſabſtantia,
quàm Fides Catholica. Lumen animæ, oſtium vitæ, & fundamentum

— .
cuwenti Mot
E ſoen
yV, Ner dini
Cauta ,
1a Erquitt

te cncrntelt

7

10 Vehünec
ölerunkvch
Kapoaumdn
Guntteisgve

I. Eiceoant

Utmmun on

Mn Miternita
lockinpedir

ſungdos hit
Ebilothe

=
=

elnidusen

llfeguen
aſenn⸗

= E

5
— — ,
—

e =
S = = S==
edE EE
=S==£ — S E-
E.1 Se
E E
— =
+ =— =
— — —

=—
=☛
—
—
S= .
E
=
—

„

Wgg üüi zeZtit ten ο py,ep rz;
M Vos inſtruit, verè A votos eſſe §y Euchariſtie. II45
nANe, Sacramenti Nota eſt veræ Fidei, ertra quam nemo ſalvns, eſſe po-

e. teſt. Sic, ſic, ergo, Philothea; inveniſti, quem diligit anima tia,

Ul eerne eum, nec dimitte, qui tibi ſibilo tenai in aurem dicere vide-
ech tur: Cbaritate perpetud dilexi te i ideo attraxi te, miſerans tise e-
pem. 31. 4. Et quid reſponſi tu cum gratiarum actione! Gandens

umanhh gandebo in Domino, ab, quia indait me veſtimento ſalutis, & indumento
nnt uaſtitiæ circum dedit me, & quaſi ſponſam ornatam mondlibus ſials. ai.

.

Humm 1. io. Veſtimentum ſalutis, eſt vera fides, cujus primarium

irum Myſterium Euchariſtia, ommi Monili & pectorali pretioſius:
Nzduem Sic ergo adumbrata Anima Fidelis, & devota Venerabili Sa-

e AK cramento, ejusque Confraternitas; de quâà Conc. H l
rnre VI. Video autem & adverto, Philotheæ noſtræ, utut Motiva con-
m verè amanti Sponſum ſuum Euchariſticum, ne Vinculum & tta Fraterni-
Gendmd nexum Fraternitatis, qui amoris eſt, ſubeat, quosdam ſcru- tale ur, on.

Ims, m pulos & impedimenta moveri velle, objici, ac obrepere: tra devotio-

Glm Eliminandus hic à me panicus timor. Ediſſere fideliter: nem Euchar.

4

miedtih Timet Philothea, ſi nomen det S8. Fraternitati huic, opus excuſationes.
Eomum fore aliquibus expenſis, quibus ipſa, pauper, par non ſit: quæ Sordida in
emut ſanè cauſa frequenter multa bona prævertit, & impedit o- Divinis ava-

DTen pera, præſertim apud ſordidè tenaces, & mundanos, quibus fir rtdt
oleran nihil nimium eſt, quod in ventrem, venerem »ſuperbiam, mund' ana.
eCk, Iuſum impendunt: nimium autem videtur, quod pro Deo
Wulepe ejusque cultu & obſequio impendendum. En: Jjudæ Pro.
u ditoris ſenſus & ſermo: Vrt quid perditio hæc? Matth. 26. 5. ſed
ν addit S. Joannes, id non curâ & amore pauperum feciſſe, ſed
4 AA quia fur erat, ut parte aliquâ in pauperes erogatâ, reliquum

5
7
.

Nsen ſibi fuffurari poſſet. Id etiamnum fit in ornatu Templorum,
inken Altarium, Calicum, veſtium Sacerdotalium: Viquid perditio
S beæc? cùm tamen hæc fiant in honorem Perſonæ Chriſti, ad
R provocandam aliorum erga Eum devotionem & reveren-
tiam, cùm ſingularis aliqua pauperum & extrema neceſſi-

neſ⸗ ag ot . „2 M * „ . 2
crn tas non occurrit: quæ fi foret, neque alia iis ſubveniendi

iiburn facultas, etiam ſacra vaſa frangenda eſſe, ſuo & verbo & e -
n xemplo docet S. Auguſtinus Breviar. K. 25½. Aug. L. . & S. Am-
, echtl de Jud. extr. P ffffff brol.

—

IIA6 CoNCIO LXI. Philothea Euchariſt. Chrifti amore ſaucia.

broſi Ibid 13. Auguſti leét. 6. ſed nempe, ſicut omne vitium, ita

C& hæc avara tenacitas religioſum ſuum habet pallium, apud .
Idem fuit Senſus Calvini Un
impius cum Judà. Cornel. in cit. Mat. 26. §. V. Engelgr. Cæl. Emp.

eos, qui, ipſi divites, non egent.

F. Dedic. fine. Mancin. de Paſſ. D. f. 703. col. 2. init. e S. Aug. Schilling.
F. I. F. Dedic. c.1I. à f. 363. Sicut: Pro modicaâ præbenda, longa viacur-

ritur; pro æternà vitâ d multi vixw pes ſemel à terrâ levatur, ait Tho.

Kemp. L. 3. C. 3. n. 3. de Imit. Chr. ſic levi animo facilè impendi-

trur quidvis ſuperfluè, ne dicam ſceleratè, cùm Deum & Sa-
in vitulum cra, ne obulo tales dignentur. Hujus evidens exemplum,

aureum pro- Exodi gza. 2. ubi ad conflandum vitulum impiaâ & præpoſterà
diga Idolola- Iiberalitate afferebant Hebræi inaures aureas uxorum filia-
tris.

cenſum omnem profundunt, Chriſto verò teruntium ægrè
largiuntur: & ſæpè, quod non eeee⸗ Chriſtus, hoc rapit ſiſenz. Cornel.
§. Borgiæ S. Franciſcus Borgias dicere ſolitus: Nuzquam gemmas, au-
dictum. rum, argentumq dignins impendi, quàm in Aubtors Dei, 0
Chrifti Cœ- Sandtorum cultum. Engelgr. Cæl. F. & Erſulæ g. 3. f. 421. 2. Et verò
naculum, Ca-jpſe Chriſtus, cæteruùm omnis humilitatis & extremæ pau-
lix, tmna, pertatis amator, eò ſpectàâſſe, convincitur, Fideles inſtruere
quals? volens, dum Matth. 26. 15. locum elegit, ubi Sacramentum
Corporis ſui inſtitueret, idque Cænaculum grande ſtratum, au-

læis conveſtitum, atque ad dignitatem & ſplendorem exor.
natum. Marc. I2. Iz. Luc. 22. ſpectans haud dubie ad opulen-
tum & magni nominis inter ſuos (qui non nominetur, Chri-

ſto familiaris, imò & diſcipulus, ſed occultus: qui potuit
eſſe Joſephus ab Arimathiâ, aut Nicodemus &c.) ut enituit
in Cœnaculi apparatu, & totius illius ſupellectilis magnifi-
centiaâ: & vel ex eo patet, quòèd Calix, in quòô Chriſtus pri-
muum celebravit, conſecravitque ſuum ſanguinem, effictus
eſſet & lapide pretioſo, cui pretium lucémque addebat auri
fulgor. Viſitur is Valentiæ ad illius diei ac beneficii monu-

( te Hacin
Eesmetols vni⸗
rumque, quas ægerrimè ſibi detracturas, & idolo daturas fe.
minas avaras, & ornatús ſtudioſiſſimas, putabat Aaron. Sic
ii Chriſtiani, qui in carnis voluptates, pompam, & luxum,

l ſn Cnd

Glitruni
AHNevor
etuntamut
1, continetk
f

W Nu⸗

liſenlir un
unuckllaky⸗
uul D. ſoan
ſihns bjber

fkeit A rern

iI. Acaman.

rrr—

iunb inet,

rttemtoßhl

E—

Uhln indenti

0 Ohos Ire

—.—
=

——

le en ttur. juin
A U Neo⸗
ttom R
l nd N.

ve
Uleitte,

4. —
— =
—, —,—

Mnmdvelr

menr.

— ——

mentum. Patina verèò, quæ ſacrum Chriſti Corpus excepit

.
3
. 8

. 1
. 1
mit. XNA

31 1

e
—

4 ſe5 4

6,A C.vNMa

guknina

4, Mfi

. .
4 MℳN.

mlum,

2

NG Aubie

Ex eſſigie hu
ſtrantia & illa Eyſtettenſis perpretioſa & celebris eſt, quam
Rmus D. D. Joannes Conradus

vigdis: quæ de manu tud accepimus, dedimus tibi.

Wos inſtruit, verè devotos eſſe §d. Buchariſtiæ.

ſub Panis ſpecie, & illa ex conſimili materiâ affabre facta, Ge-

nuæ ſervatur. Engelgr. Cæl. Oct. Corp. Chr. g. 5§. f. zgg. In exem-

plum adduci à me poſſent grandes, plurium Deo Euchari-
ſtico devotorum, liberalitates, in templa, Altaria, 88. Cali-

Eremo Helvetiorum, nec dum integerrimè tum abſolutam,

& æſtimatam trecentis millibus florenorum, ſi bene memi-

ni: continet Adamantes 595: Saphiros 38: Smaragcdos 154:
Pyropos ſeu Rubinos 857. Vniones univerſim 1174. Carbun-
culos 44. Hyacinthos 26. Amethyſtos 19. Spinellos 4. Lapi-

des pretioſos univerſim 1737. Auri ſolidi ſemuncias 320 ¾.

ie hujus Monſtrantiæ ſculptâ à goaxne Franckh. Augiſtæ. Mon-

ariee⸗ Adamantes 350. Rubini 250. Saphyros Hyacinthos,
Sranatos, Amethyſtos & Topacios, Rubinique grana, quæ

tueh hinc inde miro ſplendore & omnigenàâ varietate oculos àni-
mmaoscdue intuentium in ſtuporem rapit, non numeran-

n 47

ces, Monſtrantias (qualem anno 1681. vidi illam in Sanctàâ Monſtrantia:
Einſidlenſis.

4 Gemmingen (qui faétus
Epiſcopus Eyſtett. anno 1594. Obiit 1612.) Auguſtæ Vindel. Eyſtettenſis.
fieri fecit A. 1611. Numerantur in eâ 1400. ſeleétiſſimæ mar-

do. Opus univerſum, uti hodienum conſpicitur, auri

libras viginti continet, & pretio 60οοο˖. florenorum æſtima-

„dile cenſetur. Joann. Zahn Præpoſit. in Muandi Mirabil. to. 2. Fol. 6o.

Sed & illa Neoburgi in Eccleſiâ Colleg. & Parochiali ad
S. Petrum, ex Sereniſſimi &c. Philippi Wilhelmi, Comitis

Palat. dein S. R. I. Flectoris, Voto pie Votivo, Erbi Cæſarex Bi-

ennæ, liberatæ à Turci An. 1653.) inque alios Templorum, ſa⸗

crorumque Ornatus, quibus devotiſſimæ animæ palàm con-

teſtantur fidem ſuam vivam, reverentiam ac ſubjectionem
profundiſſimam, & ex æquo gratitudinem; juxta illud Da-
1, Paral. 29. I4.

qui Zelus vel maximè proprius eſt & eſſe debet iis, qui ali-

cuti Fraternitati Vener. Sacramenti ſuum nomen, obſequi-

Ff ff ff f 2

4

Neobutg.

um,

QOOOOè

1148 Coxcio LXI. Philothea Euchariſt. Chriſti amore ſaucia.

———

um, & animam devoverunt. Vnum addo ex Joanne Petro

Maffeio 8. J. Bergomate in Hiſton. Indic. qu refert Luſitanis
plurimas Nationes barbaras inventas, & Regio Cenſui ſub- J
Aurum pri- jectas, plures etiam ad Fidem veram converſas. Primus Ao.

mum Indi- rahemu SQuiloce harum exterarum Regionum Dominustri.
cum ad V. S. butum auro in recoghitionem, Liſabonam cùm ſubmitte-
applicatum. ret, quantum inibi gaudium! Inſtituta ſolennis Proceſſio,

in quâ aurum prælibatum in argenteàâ phialà præferebatur.
Hoc ipſum Emanuel Rex non ſuo recondidit theſauro, ſed

ex illo aureum Vas, quo Ven. Sacramentum aſſervaretur,
Hferi fecit, illudque Eceleſiæ ad Bethlehem dictæ, ſitæ in Li-
ſabonæ portu, donavit, totis viribus magnificans DEum.
En alterum Daviiidd.
Deus ani-
Suemn ſo- exigit Chriſtus, ſod ſenium, animum, pietatem, devotio-
num. “”?”M Hem, amorem; Y ert 9˙ Cor, amoris ſedem: Prebe mihi cortu-
um. Proverb. 23. 26. ſi dein hic tuus amor in Vener. Sacramen-

tum etiam liberalis eſſe velit aut poſſit, tuæ devotioni li-

Vidua offe-beræ relinquitur. Illud tantum obſerva breviter, quan-

rens duo mi-tum hic ipfe Dei Filius fecerit, guc unae Eidua pauper mißit duo
nuta à Chri- 2 77

Qto laudara Mmöntta, aod eſt quadruns ſeuduos nummulos æreos, mi-

nutiſſimi ponderis & pretii, ait Tirinus: cum turba jadtaret
* in gazophglacium & multt divites jabtabant multa- ut deſuper
dixerit Chriſtus, juſtiſſimus rerum & ipſius conſcientiæ ar-

ſitt omni enim ex eo, quod abundabat illas, miſerunt; hæc verò de
Ppenurid ſud omnia, quaæ habuit, mäiſit kotanms viltam ſuam. Marci 12.
*. 4al. E. Cornel. hic. Adeo Deus non tam penſat donum,
quàm donantis affectum charitatiis, reli gionis & pietatis. Et,
ut dixit S. Leo Serm. de Appar. Dom. Nulli parvus eſt cenſus, eui ma-
Egens eſt animus. Majors quidem ſant impendia divitum, & minors
metiocrium,; ſed nec ducrepat finctus operum, ubi non deeſt affedtus

operantinum. Si non eſt omninm gualss facueltas, debet eſſe par pietas:
T"eniame idelinm, largitas non de muneru penſätur pondere, ſed debene-

VII. At, 6 Philothea, non penſum tuum, non cenſum

ori
—,—

ertte Pat
le mulſfit⸗
loccues

l M
girt, /7 tl

atcinheten
Okameraala u

ASejuk
(QCynl innn

kiiet,neegret

(ckecetis
(mncltoce
leniti 0rd
eronſra
UIunmImu

lpatinanr

— —

unn

E
—

ſyl er L,

S=S6☛

lhen ett

wuth Nn

= —— —
—

pmentecelt-

1

==n

(Entimise
olmaman
Eluchnition

= =ẽĩEsæe.'⁴

—

Wnniei

Cüin
goc

—.—

füm Wos inſtruit, verè dewotos eſſe §. Euchariſtiæ. 1149

7

P 4

24 38
agete 1 4

r

e K

. Ar
1

AVener Ae

twe Eti

Nletit,E
blo t

mle
R e,

4
8
1 *

. . 4 4
Werue;

⸗E
— u —
idn N
„ 1

un en,
gions

D
.

1ns ien
ℳ

”ä.

2

volentiæ quantitate“ Et Re er Z-, quod largiatur, occurrit, cui bene

ralis ſis. Hoſtie impiorum abominabiler, quia oſferuntur ex ſcelere.
Proverb. 21. 27. cùm ſcil. offeruntur ab iis, qui gratiæ Dei ex-

velle non deſicit. ap. March. ort. Faſe. Tuba Sacerd. ante tract. 3. f. 1202. In Deum ne
Illud cave ſis tamen, ne ex alieno, & cum injuria tertii, libe- 8 liberalis
ex alieno.

pertes, in peccato & ſcelere conſtituti, Deo exoſi. Vel, qui
offerunt malâ intentione, vel ex furto, rapto, aliove ſcelere,
aut aliis ex juſtitià vel charitate debita, ut parentibus. &c.

V. Cornel. in Matth. 1r. . & 6.à f. 3o2. Iniqua munera Deus non
reſpicit, nec grata habet, etiam impenſa in ſanctas pias cau-
ſas, Eccleſiis, Fundationibus, pauperibus. Vid. & Eccli. 34. 22.

& 24. Cornel. i. Flor. Schilling Domin. 24. poſt Pent. f. 356. & ſequ. DODe
S8. Franciſco de Paula nolente admittere fundationem Mo- Demonſtrat

naſterii ſui Ordinis à Ferdinando Rege Neapolis ex alieno;; S. Franciſcut
quod remonſtrabat Vir ſanétus, præſente Rege & Aulicis, de Paulãqz.
dum nummum ille frangeret regium, & quo copioſus ſan-

guis in patinam imè & in terram defluebat: En Rex, inqui-
ens, ſanguinem pauperum tuorum. VVitus Faberius P. I. Dom. 4a. poſe

Pent. f. 371. ex Franc. Vict. in Ejus E'ità, LB.ꝑ 3. c. II. Dein alius tibi, Frivola ex-
Philothea, eſt ſcrupulus, ut frequentiùs Divinis interſis, Cuſatio: quòd

otium tibi non concedere negotia, curam domus, manuum non ſit otium,
laborem neceſſarium in fuſtentationem familiæ, officia, obe-P . ne⸗-
dientiam aliis debitam. Sed hoc noveris, Amorem non eſſe

otioſum; amanti nihil difficile: quòd ſi ergo Dei in te amor
ſit Euchariſticus, facil? modum & medium ſæœpè reperies,
quò tuæ devotioni in honorem Vener. Sacramenti obiequa-

ris, & quidpiam temporis furripias: quantillum enim il-
lud, quod in ſingularem cultum Dei tui impendendum
eſt tempus, inſumendus labor modicus, idque in tuam
ſalutem: cùm coſmophili & mundi ſectatores, in ſuam
perniciem, neſcio quantum impendant ſumptũús, laboris,
temporis? Cave ſaltem, ne ſis ex iis, qui indignis excuſati- A Coœnà ma-
onibus ſeipſos excludunt; Cæperunt ſimul omnes excuſare Euc. gna ſeſe excu-
I2g.a v1s5. Cajetanus: hic excuſare, ſumitur pro recuſare. ſcil. unus: ſantes, repro-

FI II ilam bati

SSSõ

—

115° Co NGIO LXI. Philothea Euchariſl. Chriſti amore ſaucia —

Mri
Prenſare, Villans emi; non poſſum venire, alter: Zaga boum emi quinque, non mhillan e
idem quod poſſum venire. Tertius: Vorem duxi; non poſſum venire. Et ho- Wenititur!
recuſare. rum ſand excuſationem non probavit Deus; recuſationem in- ichitiune
dignè tulit, omnibus, à cœnâ excluſis hiſce, damno & dede. ammtofun⸗
core æternùm pœnitendo. Hæc oportuit ſacere, & illa non omit. Upelir it
tere, ait Chriſturs Mat. 2zz. 232. Fiant ea, quæ juſtis de cauſis fa- uwer
cienda ſunt; ſed an negliges ea, quæ in ſalutem tuam tam rkraie
proficua? præſertim, cum noveris, omnem tuum laborem Neridt hers
ſine Dei benedictione nihil eſſe; hanc verèò, velut ex fonte, Els dinen
facilè ex Vener: Sacramento hauriri, quod ſi non poſſis im. Cclumnn
peditus, ſaltem Deo bonam voluntatem offer. Miſ Dominus Punduehritier
Excuſatio ab æd'ficaverit domum &c. Pſal. 126. à v. J. Scrupuli quid ulteri- Prtams ibs
indocilitate. us? Indocilitatem & ſimplicitatem tuam obtendis. Anper elhlere
hanc te à cœlo excuſabis! ergo neque à tam ſanctà, & omni- nnin tri
bus communi devotione, & obtinendum cœlum vel maxi- a Oer⸗
Sanctitas in mè utili, cum in V. S. ſit ille, qui nos beabit: ſicut è rudi- sindti
quò conſiſtat? bus, indoctis, & ſimplicibus ſunt magni Sancti utriusque ne gi
Sexus, ita & ab his Deus intimè amari poteſt; ſanctitas au- che ſarati
tem conſiſtit in amore Dei & unione cum Deo; ſimpliciter iſſa⸗
velle, quod Deus vult; ſimpliciter credere, quod Deus re- linſie
velavit. Eccle. 12. 13. Omne tulit Puntum, patitur qui ſemper agit- l n

”M Ti quaæ vult, quòve modo vult Deus, & quia vielt. Cum ſimplici-

i ſermocinatio ejus. Proverb, 3. 32. & Dei familiaritas: modo ſis

ſimplex, & rebtus, ac timens Deum, & recedens à malo quod elo-

Refellitur
erubeſcentia

in Divini quædam & vitioſa erubeſcentia? quali in ſacris & Divinis
1441 1VInIs.

afficiuntur plurimi Catholicis cùm publice orandum cùm
inn iis, & plateis publicis genuflexione honorandum & ado-

randum Vener. Sacramentum; in præſentiâ vel viciniâ Aca-

tholicorum; cùm devota & humilia obſequia eidem præ-

gium Spiritus ſanctus Jobo tribuit caa.. I. v. I. V. Conc. o.

VIII. Sed ne ſub his prætextibus aliud quid lateat; ne

ſtanda; cum accedendum adSs. Communionem profundis-

ſimâ reverentia, modeſtiàâ, demiſſione. Conc. Fo9. num. Io. Iurne

llt Sõ

V,/ lir uciſx

auir il, ni

1 D

ſ lſ. ge

3enn gie
hgel Dei
leigie
7 ,. h.

—

eni n

1

a : ſ
mdexn.
„

fs ſe
Blallae

L

*
Icae damest.
cet

, iun
12 gie
X steir

4

nolinnt
i Nene

KNNgd

etbit t
ir i N
miünns:

N1 1 1

deles ſuos inſtruit documentis, ac firmat ſtatutis.

tiatione, ſeu veritate Converſioni per Conſecrationem to
tiæ panis in ſubſtantiam Corpora Chriſti Domini noſtri, &
Rantiæ vini in ſubſtantiam Sdanguinis ejus, pergit cap. y. Nullus itag
duabitandi locus relinquitur, quin omnes Chriſti fideler, pro more in Ca- d ene
exhibendus:
ex Trident.

Z4 fuerit à Chriſto Domi-

ndni 4

MWos inſtruit, Verè devotos eſſe ”S. Euchariſtie. III
mwmiundi idolum eſt Ratio Satur, & reſpectus humanus, dum ſu-
perbè evitatur & excluditur, quidquid ex humilitate Chri-

ſto à Chriſtiano debitâ, & contra hanc, homini mundano
ignominioſum, & contra reſpectum & honorem videtur.
An ſuperbiat infimæ ſortis & ſordis homo præſente poten-

tiflimo Imperatore? an nos quicunque, præſente Chriſto;

reſpectu cujus minùs adhuc, & nihil ſumus? Conc. 2r1. n. . F. 259.
Prævidit hæc S. M. Eccleſia, & ut præcaveat, ſanétiſſimis fi-
Sic enim
Concilium ſacrum Trident. tenerrimis amoribus erga Chri-
ſtum Euchariſticum ardens, nos ſuaviſſimè invitat, ut non

doctrinam fidei contineant, & nos efficaciter moneant, in-
ſtruantque. Seſ. 13. de Euchar. præmiſsé cap. 4. Transſubſtan-

en, ſuhſta -

totius ſub-

tholicâ Eccleſis ſemper recepto, Latriæ cultum, qui vero Deo debe-
tur, huic ſanétiſſimo Sacramento in veneratione exhibeant. Ne-
se enim ideo minus eſt adorandum,
no, ut ſaumatur, inſtitutum; nam illum eundem Deum præſen-
tem in eo adeſſe credimus, quem FPater æternus introducens in Or-
bem terrarum dicit: PEſal. 96. §. Hebr. I. 6. Et adorent eum om-

ners Angels Dei. Duem Magi procidentes adoraverunt. Matth. 2. II.
ayem denique in Galilæa ab Apoſtolis adoratum fuiſſe, Scriptura teſta-
tur. Mat. 25. IZ. Luc. 24. y2. Declarat praterea ſantta Gnodus, piè

parcamus viribus ad omnem cultum & venerationem, ſed
absque ullo hæreſis, & malorum Catholicorum, reſpectu,
cum jubilo ac triumpho nos veros Catholicos publicè con-
teſtemur. Operæ pretium eſt, ejus verba recitare, cum &

37

Feſtum &

religioſe admodum in Dei Eccleſiam indulttum fuiſſe hunc o. Proceſſiones
vem, ut ſingulis anniz peculiari quodam & ſeſto die, præcelſum hoc
& Vener. Sacramentum ſingulari veneratione ac ſolemnitate celebra-
retar! utque in Proceſſionibus reverenter & honorificè illud per vias

cum V. S.

R

E& loca publica circumſerretur. Wquiſſtimum eéſt enim, ſacros aliquor

Matutos eſſe dier, cum Chriſtiani omnes ſingilari ac rars guadam ſigni-

Eicatione gratos & memores teſtentur animo- erga communem Dominum

& Redemptorem pro tam ineffabili & planè divino benefecio, 46 mor.
tis ejus viltoria & triumphius repræſentater. Atque ſic quidem opor-
buit viétricem veritatem de mendacio & bæreſitriumphum agere, ut
cejus adverſarii in conſpebtu tanti ſplendoris, & in tantdà univerſa Ec-
cleſiæ latitid poſiti, vel debilitati & Fraltt tabeſcant, vel pudlore aſſe.
Si & confuſi, aliquando reſipiſcant. Ita Trident. Quod & ſingu-

—

—

N. hague
Erum Lum
