m, c. 3. ſect. 3. n. 2. f. 269. & Paulo Lehentner, Verm. Conſé. l. 3. c. I. J. I.
I. „ 2. Quid ubi Deus, & tota creaturarum omnium, à Deo ar-
matarum, moles exacerbata, in hominem inſurget impium?
en quod futurum diximus: Quin potius, hiſce territi ſalubriter,
G. conſideremus, quomodo nos circa creaturas habuerimus
unn⸗ præterito tempore, conſcientiam noſtram examinando: quid
r in futurum ſtatuamus; & ut in præſens (dixi, nunc cæpt, Fal.
Imi. LPXIWITI. ) corrigamur; ab exemplo, quod præſenti Concioni
„. in concluſionem eſto.

ibm VI. Annales PP. Franciſcanorum libro g. c. 22. & ex illis, Pau- Hiſtoria erx
mn Ilus Zehentner, cit. Verm. Conſcient. lib. 3 C. 2. F. y. n. 10o. memo-hiſtoriâ Gene-
n rant, tres fidiſſimos Sodales aliquando in campum animi causà rali Pp. Fran. =
ſe contuliſſe; cum, ecce tibi, ſævâà tempeſtate comprehenſi ciſcanorum.
ſn. ſunt, antequam ſenſére. Nam ſubitò denſari nubes, aër ob-
Deocn tenebreſcere, mugire cœlum, frequentia inter alternos boãtus
fulgura diſcurrere, malumq; exitiale minitari. Inter hæc vox
deon E 2 audie-

—

36 CoxNcIO III. Creaturz in udicio impios debella turæ
Duobus ful-audiebatur: Feri, Feri: Dictum factum; cum verbo fulmen

mine occiſis.

Periclitans
in tempeſtate
de fulmine,
Deiparam in
Vvocat & ſer-
Vatur.

cecidit, eliſoque ſociis uno, reliquos metu ac pavore conſter-
navit. Acceſſit mixta timori ſolicitudo, quia inter nova ite-

rum Coœli murmura novam vocem audiunt ingeminantem,
ut priùs, triſte illud: Feri, Feri: ſimulꝗ; & alter momento ful-
minatus eſt. Jam; tertius ante ſe duos Achates, duo funera,
conſpicatus, quid aliud ſibi polliceri poterat, quàm ſimili fato
mox ſe tertium funus adjunctum iri, indignante ſupra ipſum
cœlo, & flammas cum perpetuis mugitibus ejaculante. Dum
igitur exeundo periculo diverticula quærit & latebras, intel-
ligit deniq;, nullum fulmini potentius ſcutum objici, Matris
Virginis Patrocinio: eapropter oculis animoq; in fublime ere-
ctis, poplite humi nixus, prece ſupplici, formulâq; Eccleſiæ
conſuetã, Mariam ſic invocat: Sub tuum praſidium confugi-
mus, & c. Vix iſta homo trepidus finiit, & jam tertiumex nube
imperium advolat: Eeri, Feri, ſed quaſi ab animato fulmine
reſponſum eſt: non poſum, quòd Auguſtiſſima Virgo Deipa-
rens, brachium ſfuum manumq; opponeret. Tanti eſt, vel
levi obſequio hanc Matrem ſibi demereri, fœliciſſimum ad-

Verſus omnia mala clypeum. ita cit. P. Paulus Zehentner &.

Facilè nunc eſt, à minori ad majus, ab hujus Hiſtoriæ fa-

QRo, ad ultimum illud contra impios fulmineum certè bellum

Authores in
præcedentis
Concionis

—

arguere: Imperabit Deus, cohortabuntur ſeſe invicem omnes

Creaturæ: Feri, Peri. Has certè minas, non vanas, proponit
ipſa, æterni Patris Sapientia & Veritas: Erunt ſiena in ſole &.
Neque ſupereſt nobis miſeris peccatoribus remedii quidquam,

niſi ut confugiamus ad aſylum miſericordiæ Dei, & (quod vel-
ut compendium eſt) illius Sanctiſſimæ Matris, idꝗque per ve-
ram pœnitentiam, quàâ cum Deo pacem habeamus, & absꝗque
terrore, Dominus Pacis, Judex Clemens, Chriſtus Jeſus, erit
nobiscum: Amen. .

Vigeantur Cornelius in Jay. V. 4 v. I . & in Hebr. J. . 27. F. 92/.
CX'locu ſupraà citt.

Ange-

uick
Prit
(S
Rrng
ln.
Le
i

n⸗ ALecent, ne nos iis abutamur, Dei hoſtee. 37

—

nülnen Angelus Paciuchelli ,‚in JTonam Ledt. 10. J. 7. g. 9. 11. &. Hierem.

rewher. Drreyxel. tom. 2. in Noëmo Cap. I2. mihi d f. g1. Dionyfſ. Car-
nNe. thuſ. de z. Noviſſ. art. 13. de Zudicio fol. 123. Henricus Engl-
mnten, grave, Lux Evang. part. I. Dom. 24. J. 2. Ff. 310. Franc. La-
Nen bata, tom. I. V. Judicium Fin. propoſ. 12. & 13. Fr. Joſephus
Drg ex Busmanshauſen Capuc. in Adventu à fol. 3. V. meos ln-
miinn dice Verbi: Tempeſtas, Bellum, fulmen, Creaturg, Joannes
Nriin Biſſelius, in Ruina illuſtr. Dec. I. Ruind a. Mundi, Catachſme
* Dun ALeleti. S. Pentapoleos. 9. Pharaönu demerſi. Io. Seditioſorum Co-
Wriel. ritarum. Le Blanc, in Pſalm. AVII. s. a. I. à fol. &ÿ3. & 96.
i, Mer arxrt. 2. à f. 20 3. De igne reprobos impugnante. Vide infra C. y.
Pine Georg. Stengel. tom. I. C. 22.
e seeseseeee eeSeSeSS eSegSSeSeSe&
ee CoNCIO IV. H
oe. Terror ex Signis, Diem Extremum Judicii præce-
,d dentibus. Præmonemur fugere à facie arcuús Iræ
unn Deiz; & ne ſimus futurorum malè incurii.
ier Erunt ſigna in ſole, & lunä, S& ſtellis. Luc. 21, 2 5. Domin. I.
ebelum 4 H Aldventus.
nNNNe I. G ðèèð
Nopo Dventus ſacrum tempus orditur hodie 5. M. Eccleſia;
ſe h. hocce non tantùm primum Chriſti gratioſum in carne
dgan, adventum factæ Redemprionis, jam præteritum, de-
e S votà gratitudine recolit, ſed & ſecundum ejusdem
e.à. Chriſti judicis, futurum adhuc, falutari formidine ob oculos Eccleſia &
de ponit, & gemit pœnitens: de utroꝗque ſparſim & mixtim in?. Scriptura
di officio Eccleſiaſtico per Adventum frequentiſſimè mentio in-nos ſæpiſſimè
geritur . Regem Vent urtm Dominum venite adoremus, S. Eccle-eriò admo-
ſia, humilitate profundiſſimâ, intonat hodie Invitatorium made Sxtremn
& quàm æquiſſimè? Scripturæ Sacræ Judicii Extremi memo-!“ l.
riam & ipſæ identidem nobis ingerunt, voluntque eam no-
. E 3 be.i.is

—

33s CoONCIO IV. Signa judicium præcedentig —
bis eſſe frequentem, conſtanterꝗ; continuam. Turlot. fol. 3 3 col.. nen⸗
n. J. Chriſtus Dei filius Salutis humanæ uti auctor, ita & iim. (a0
Mensà charitate clementiſſimus promotor, multoties de illo a- int
pertifſimè agit, nobis illius ſeveritatem ante oculos ponens: hoc dri
enim indicat ſagena illa miſſa in mare, quæ omnium piſcium ge- offi
nera concluſit, quorum boni in vaſis conduntur, mali foras i,
ejiciuntur, Matth. EII. Idem Pecem Virginum inſinuat parabo. or
la, quarum quinq; prudente Clamore, media nodte, hoc eſt, horà 0
Judicii, facto, paratæ ad cœleſtis Sponſi Nuptias admittuntur, en
quinq; fatuis verò Ilauſa eſt janas. Matth. 1AV. Idem vult --
zZaniorum tempore meſſis, hoc eſt, extremi Judicii die, alligan- 1
dorum in faſciculos ad comburendum, tritici autem in cœle- 1
ſte horreum congregandi parabola. Matth. EII. Hodierno ve-
rò Evangelio, uti & præcedentis Dominicæ, ex Matth. AXAIV. dall
clariſſimè ad terrorem idem extremum judicium denuntiatur. ns
Hanc ipſam doctrinam Chriſtus Apoſtolis commiſit prædican. G.
dam: Præcepit nobu, ait S. Petrus Ador. X. 42. prædicare popul, & er
teſtiſicarè, quia ipſe eſt, qui conſtitutus eſt à Deo Jadex vivorum d5 ſn
mortuorum. Idem per ſanctos Prophetas inculcari fecit Deus; is
quin imò in ipſo naſcentis mundi exordio ante latam legen A
idem voluit Deus humano generi declarari, ut hoc veluti frae-⸗ 5
no à peccatis homines coërcerentur, intelligentes videlicet, ſe e
Judicem habere, cui de toto vitæ curſu rationem eſſent red-
dituri: Paciuchelli in Yon. led. X g.I. Prophetavit autem, ait S. ju- ii
das in ſud Canonica, verſa 124, & de hu ſeptimus ab Adim Enoch, di- 2=
cens: ecce venit Dominus cum Sanctu millibus ſaz, facere judicium con- 6
tra omner, &g arguere omnes impios de omnibus operibus impietati eg- z.
rum, quibus impiè egerunt. Adeo per omnes ætatum ſeries tot i
modis judicium extremum Deus teſtatum eſſe voluit, ut à pec- La
cato, vel abſterreret, vel reduceret. Qus enim peccare poterit, I
i ſemper ante oculos ſaos Dei Zudicium ponat ? ait S. Petrus, apud
8S. Clementem Epiſt. I. Corn. in epiſt. . Judæ V. I1. f. p6oο. Granat. Dom. 2. i
S. Vincentius Adv. Cr. Ita S. Vincentio Ferrerio à Domino demandatum eſt, I
1 ce udiciiut inſtantem Judicii diem hominibus nuntiaret; quô? factam, KW

—
hratn
aln.

Gell.

W: o.
müls
tpart.
eſt, hon

tuntur,

vult
Aigan.
ne⸗
emno ve⸗
mtiatur.
Edca.
yeh
teus;
kgem

/

7
.*

Ui fle.

lcet, .

kel⸗

iido⸗

Neb,A

iundl.
MWu-
res dot

i

,ℳ

nen

u,
N

peſtilentiæ, & ſfames, & terræ motus per loca & c. terroresq de cæœlos

ridie repente ſolem deficere, & obtenebrari, indeq, collegifſſe,

Aocent, nos fugere à facie arcũs iræ Dei. 3239

ut multa perditorum hominum millia hujus myſterii prædi-
catione, velut horribili quadam tubâ, ad pœnitentiam excitati
ſint Ildem in vita. & hiſt. & Domin. lib. 2 c. §. B. Alanus de Rupe re-
divivus P. g. c. 2 6. f. 363. ſuprà C. I. n. . Hoc ipſo fungi, pro poſſe,
officio, me oportet, ut in me meisq; excitem nauſeam pecca-
ti, ceu materiam & cauſam omnis illius in extremo Judicio hor-
roris, quem hodiè vel ex ipſis ſignis, Judicium præcedentibus,
contemplabimur: Levate capita veſtra, ſpectate, auditéque pati-
enter, in veſtram ſalutem, & c. HWH
II. Erant Signa in ſole, & lund, & ſtehi, & in terru preſſura Gen- Signa in ſo⸗
tium, præ confuſione Sonitùs Mars & flalctuum; areſcentibi hominibius le, lund & ſtel-
præ timore & expectatione, quæ ſupervenient uni verſs Orbi, &c. Aper- lis, &6.
tiſſima ſunt hæc Veritatis æternæ verba, Lucæ TI. v. 17. 16.
nullà hic verborum torturaâ, vel myſticàâ ſolum explicatioſie o-
pus. Ponderemus pro captu. Religioſiſſimus Eccleſiaſtes Lu-

dov. Granat. cit. C I. G. I. ante fin. aliis verbis & compendio rem

exprimit, hisce fere: ſol convertetur in tenebras, & luna in
ſanguinem; ſtellæ è Cœlo cadere videbuntur; mare rugiet, ven-
ti frement; aẽr fulgurabit, terra contremiſcet; montes ab imis
ſedibus concutientur; totus denique orbis quatietur, &c. In
rebus omnibus, ait ULem, ſuperis & inferis, cœleſtibus ac ter-
reſtribus, ſigna erunt admiranda & horrifica portenta. De
his ipſis ſignis præcedentibus non Vrbis tantùm Jeruſalem, ſed
ipſius etiam totius orbis (uti accipunt & Hilar. &. Greg. homil. 1I. in
Evang. & S. Irenzus M. Epiſcopus Lugdun. &. Policarpi Diſcipulus,
lib. . c.a. apud Cornel. in hunc locum) loquitur Chriſtus Mat. Aäall.
4 v. I. conſurget Gens in Gentem, & Regnum in Regnum, & erunt

Lucæ AMAI. II. Solis eclipſis
III. Erunt ſigna in Sole: De Apollonio Thianceo refert Phi-ſignum mor-

loſtratus, in vità illius, obſervaâſſe eundem aliquando in me- Deitanl

te Apollonio

vaticinatum, fupremum Orbis caput, Domitianum Impera-inſigni ago.
torem graviter de vità periclitari. Neuburgl. part. y. Dom. 1. ad. Elog. Seripto-
Vent. rüm.

40 CoxNcIO IV. Signa Iudicium præcedentii

vent. Hic, ait Carolus Stephani Diczionario Hiſtor. dum Epheſi
vwitam ageret, & fortè in multitudine diſputaret, per eam ho-

ram, quãà Domitianus interficiebatur, defixus, & elinguis ſte- W

tit; tum autem exclamavit: euge Stephane pulchre, percute
peccatorem: pulsâſti, vulneràſti, & interfeciſti. Domitianus
hic univerſis exoſus, conſpiratione Vxoris & ſeptem Cubicu-

lariorum, confoditur, & cum ingenti dedecore tumulatur;
Iyrannus per omnia, qui S. JIoannem Apoſtolum in Pathnos

Inſulam relegavit, ubi tunc huic S. Evangeliſtæ Apocalypſis

revelata fuit. Breviarium Imperatorum Yo. Conrad, Deeterichit ⸗„à 1l

Flavio Domitiano, fol. Iza. & ſeg. Videatur aliquid, prædictum
ſolis deliquium Imperatoris hujus necem ſignũâſſe, vel ejus te-
ſtem fuiſſe. Graviori notâ & calculò dignum eſt illud ſolis de-
Tenebræ in ſiquium admirandum „ quòê Tenebræ faéta ſunt ſuper aniverſam
Cruce Pen“ terram, à ſextâ horâ m;, ad boram nonam Matth. AVIIa1. Cum
dente Chriſto, totius Univerſi Dominus, Dei filius, qui omnia bene fecit, mor-

te turpiſſimd condemnatm, innocentiſſimus in Cruce vixit: adeo

ut Dionyſius Athenienſis, unus ex Areopagitis judicibus, omni
docdctrinæ genere inſtructus, Pariſiorum deniꝗq; Epiſcopus, &

Martyr, Gentilis adhuc, cum ſolem præter naturam defeciſſe

animadverteret eò die, quò Chriſtus Dominus Cruci afflxus

eſt, exclamârit: Aut Deus Naturæ patitur, aut Muandi Machina düu-

ſolvetur. Breviar. 9. Octob. lelt. a. Sapientiſſime, illuminatiſſime,
ac Divine Doctor ſancte, ediſſere, quodnam tibi judicium ex
Signa ulti hinc : Erunt ſigna in ſole &c. Mundi machina diſſolvetur, &
ma runam „oſ, hoc Judicium. Omnia Orbis ruinam, & irati contra impro-
notant mundi

illis tam horribilia, fatales ſunt literæ (de quibus infrà in ſimili

bos Numinis furorem loquuntur: Sol, luna, ſtellæ, & ſigna in

de Cruce in Cœlo appariturà, C13. n. o. & 1.) Colo deſcri-

ptæ, ut à toto mundo videri poſſint, & nemini ignotæ eſſe de-
beant. Vid. Jo. Adam. Weberus Diſcurſa Curioſo 2. Obſervat. 6.

à f. xr.

Signa hee IV. Neque tamen hæc ſigna, ante ipſum Judicii diem vi-

ante Judicium ventibus adhuc hominibus toto orbe conſpicua, omni jam ca-
adhuc ſunt mi- rebunt

V

—
mhet
remd.
nguislt.
percut
OTiins
mulann,
IPahca
AA
Uenbini
ædh
lleiuste.
niinſin
iit: an
NNN
neekele

Gind

nn
etnn,
lgui

1

—

— =

zelel⸗
Nen k.
nC.
febot

derosè vaticinatur Spiritus S. ſententiâ. Sap. E. Armabit creatu
ram ad ultionem inimicorum. B. 19. & pugnabit cum illo orbu terra-
rum contra inſenſatos B. zl. Conc. 3. n. 2. & ſeq; ſapr. ngens Ver-

Qec ent nos fugere A facie arcus iræ Dei. 44

rebunt clementiã & miſericordià, ſed eſſe poterunt peccatori-ſericordiæx
bus in converſionem; modò velint, cum Deus nemini, dum
vivit, ſuam penitus neget gratiam: Eſalmo PIA. g. Dediſti meta-

tis ad pœni-
tentiam.

entibus te ſignificationem, ut fugiant facie arcu 5. Eng grave Do- V Conc. 42.
min. I. Adv. parté 2. G. 2. & ut ſaltem ſuas ſalvare poſſint animas, „ M

ut fugiant à facie arcus, qui, ait Bellarm. Card. in hunc locum, ex-

tenſus nunc manet, ſed in die noviſſimo cum tanto impeu
laxabitur, ut impios in æternum perdat. Et verò Divinæ Signa pfæ-

Providentiæ munus eſt, & gratia, ut inſignes rerum huma-

via Jeroſol.
narum ſtrages, formidoloſis antea ſignis prænuntiet: ſic enim, cho: &

priusquàm Antiochus Rex horrendam illam Judæis intuliſſet iltimæ ever-

cladem, quadraginta octogintahominum millia eroſoly mis tru-ſionis.
S cidavit, totidemq; captivos duxit, 2. Mach. V. 1 2. & ſe 4. & ſacratis-
ſimum templum ſacrilego furore temerare, & ſpoliare auſus
eſſet, 40. dierum ſpatio armati exercitus in aere dimicantes,
aliaque horrenda ſigna viſa ſunt. Similia quéq; periculorum
imminentium ſigna Joſephus, de Bello Judaico, ante poſtremam
Urbis vaſtationem prœceſliſſe, memorat. D. Gregor, ſimile Calamita-
quiddam in Itali4 contigiſſe narrat . Priwmqudàm enim ,inquit tum Italigæ.
Italia Gentili gladio ferienda traderetur, igneas in Cælo vidimus acie;

Spſam, qui poſtea eſzuſan eſt, humanum ſanguinem portendente. Gra-
nat. cit. J. I. labata E. Judic. fin. prop. 6. tom. I. Eisdem Deus, ad-

mirandà ſuâ Providentiâ, ſignis longèe gravioribus ubique inn
Coœlo, aeêre, terrâ, mari, fluminibus, & c. prænotabit totius

orbis & humanæ Gentis excidium (quæ quidem ſigna, orbisq;

calamitates, initia diloerum tantum eſſe, ait Chriſtus Mattb.

1IV. g.) furorémq; omnem paulò pòſt in omnes reprobos

effundendum in judiccoco. —1⸗
V. Erunt ſigna in Sole, & Lund, & Stelli; &c. De hisce pon- Expenditur

. .-Locus Sap. V.
21.

borum horum emphaſis. Ipſe Deus ſummus, fortiſſimus, ad

dicèum

iracundiam concitatus, arma induet Zuſtitiam, «quitatem, Ju-

AMecbtl de ſud. Extr.

Dei, vocaan-

—

dicium certum: hécque ultionis zelo armabit, incitabit, & ex- Wuan
ſtimulabit omnem creaturam: æquum enim eſt, ait Granat. (,
cit. ut creaturæ, quibus injurià Creatoris abuſi ſunt, vertan. mani
tur in exitium, quæ olim datæ illis fuerant in miniſterium ad hbe⸗
ultionem, vindiétam, terrorem, torturam, & omne malorum 6²&
Gigantes cœ genus; inimicorum. Quinam quæſo iſti? quis auſit eſſe inimi- Sen
lum oppu- cus Dei? quis contra Deum pugnare; nullus noſtrüm erit ufe
gnantes. haud dubie: figmentum 5Ethnicorum fuerat, Gigantes olim mikn
Jovem & Coelos oppugndàſſe. Cornel. in c. 6. Geneſ. f. 107. col. 2. D. Gvin
Pexenf Symb.g. V. Conc. So. n. . Outinam nullus noſtrüm & ho- (iis
minum omnium inimicus eſſet Dei! ſed audite, cum lacry- ms
mis, gementem Paulum, ad Philipp. II 18. Malti amhbulant, quos mle
Inimici Dei ſape dicebam vobu, (nunc autem eſt ſlenz dico) Inimicos Cruci Chri- Deixi
qui? ſti, quorum finin interitus: quorum Deus venter eſt, &c. qui terrensgz exrel
fapiunt. & S. Jacobus c. IV. g. Neſcitâ, quia amicitis hujus mundi o
micis Dei conſtituitur , ſupra c. 32. n. ſ. Mundum explicat S. JOan- “ inf
nes 1. 2. 76. Omne, quod eſt in mundo, concupiſcentia carnn eſt, & con.
cupiſeentia oculorum, & ſuperbia vitæs Quibus certè omne pec-
cati genus, & peccatum grave, exprimitur: ut pröin inimiceus m
Crucis, terrena ſapiens, & amicus ſoœculi, ſit quicunꝗq; pecca-
tor, creaturam, voluptatem, divitias, honores, & quidquid
fallacis eſt mundi, Deo præferens, Dei inimicus, verè inſenſa- mneti
Inſenſati qui? tus. Contra inſenſatos: quæ vox, ait iterum Granat. cit in o-
= mnes reprobos maximè quadrat; qui cum ad mundana omnia
adeò acri ingenio ſint, ut ſæpe pro rebus nihili digladientur,
in iis tamen rebus, quæ ad animæ ſalutem ſpectant, omnis n.
poenè ſpiritualis ſensus expertes ſunt: quæ res vel hoc unico ete
argumento perſpici poteſt, quòd, cùm inter mala omnia, quez
velhumanà, vel divinâ etiam mente, cogitari poſſunt, lethale
peccatum ſit infinitis partibus majus, iſti innumera hujusmodi
peccata paſſim committentes, adeò nullo hujus tanti mali ſen·—
ſu afficiuntur, ut lœtentur etiam, cùm malè fecerint, & exultent
in rebus peſſimi, Proverb. II. I1. & in ipſis interim ſceleribus, tan-
. quam

u ooca 405 fugere a facie arcus ie De. 43
n er. quam in re bene geſtàâ, glorientur; &c. Jam verò, qui fieri pot-
At. eſt, ut mentem habeat, qui pro momentaneà voluptate aut
m, Wmn. inani lucro poenam negligit ſempiternam? quô modòô ſenſum
mim habeat, qui ſecandam duritiam ſuam, & impœnitens cor, theſauri-
hnemhnn at ſibi iram in die iræ, & revelations Juſti Judicii Dei?! Rom. II. y.
teſeiui. Si enim nihil aliud Chriſtiani hominis profeſſio exigit, quàm

Ctrintt ut ſic vitam ſuam & actiones omnes inſtituat, ut in illo iræ die
guntrin miſericordiam invenire mereatur, quid eſſe dementiùs poteſt,
,NE gqumut ipſe totam vitam contrà in hoc inſumat, ut majorem
ündbo ſibi iræ cumulum ad illum diem theſaurizet, quaſi irarum
aumkey inops futurus ſit, quando (ut D. Hieronymus ait) ne Sancti
e, n quidem abs; formidine (quamvis non pœnali) præſentiam
Guii. Deividebunt! quomodo igitur ſenſum habent, qui hac men-
nim te vel potius amentiâ ſunt? adverſus hos igitur inſenſatos, to-
en tus orbis terræ meritèò illo die pugnaturus eſſe dicitur. Ita Re-
eu. ligioſiſſimus Granatenſis, Dom. 2. Adv. Conc. I. J. I. Mea C. 20. n. 3.
r infrà & C. 3. n. I. dignus omninò, cujus verba afferantur, & ex
A« iis quisd; ſeſe examiert. èYJͤ ðMU
Ie. VI. Axreſcentibus hominibus præ timore, & ewpedtatione, quæ ſie- Atenſcenti-
Snne pervenient univerſo orbi. Luc. A XI. Hic effectus eſt conſequens bun homini:
nhe. prædicta Signa in Sole, &c. V. Cornel. in Sap. E. 24. in f. Cap. eN iege ge . 1.
Lguaf BLuſeb. Emiſ. Areſcentibus hominibus; ex acerbiſſimis hiſce, que
eiet. experientur per dies aut hebdomades aliquot. Eſt, & defini-Timor, quid?
tur timor: Opinio, ſive apprehenſio impendentis mali, quæ
eun corpus ita alterat, ut quodammodo faciat exareſcere, ſangui-
Genn, ne, animæ vehiculo, ſeſe & venis ſubducente, & ad cor retra-
tu= hente; unde in vultum pallor inducitur, vox intercipitur, ar-
veuig rtus tremunt, totiꝗ; flaveſcunt, cor vehementius palpitat, &
mia, ½ præ copidâ ſanguinis non raroò obruitur. Zahode Dom. I. Aav. H. I.
t, ein f. 1. Cicero lib. Tuſe. q. Ariſt. l. 2. ethicor. in Poliant. V. timor. Bellar-
hiod mwinn Tom. 6. Concione 2. quæ eſt de extr. Judicio, mihi ſol. p6 8 ſeq.
r. heæc conſiderans, quid obſecro, inquit, tunc homines facient?
Zulen quid loquentur Rquàm pavidi, quàm attenti, & quàm inopes
o. virium & conſilii erunt! areſcent igitur præ timore, & palle-
en UðUDÿ F 2 ſcent,

24 CoONeIO IV. Signa Judicium extr. antecedentia

ſcent, & dicent: quid ſibi hæc prodigia volunt, &c. Cum au-. rum
tem ſe mutuò homines intuebuntur, & facies illas pallenres, umen
& mortis figuram præ ſe ferentes, videbunt, dici non poteſt, prpe
quantùm in eis motus & horror augebuntur. Itaꝗq; tunemu- anmit
nnnera omnia publica & privata ceſſabunt: Nemo forum, nemo e
OWDW Gymnaſium, nemo Curiam frequentabit: nemo tunc hono. nis
rum ambitioſus, nemo pecuniarum cupidus, nemo volupta- kye
tum inſectator invenietur: nam usque adeò pavor & trepida. (,n
tio corda humana replebit, ut nec Parentum, nec Amicorum, fünun

nec Magiſtratuum, nec Principum, imèò nec cibi nec pots (onfe
omines recordentur, ſed in id ſolum omnes incumbent, ut umd
oca tuta ab aquarum illuvionibus & terræ hiatibus & tremo- bumin
ribus nanciſcantur. Tales tunc, (ait ante) terræ motus fu- it,
turi perhibentur, ut non modò turres, & ædificia privata pro dbant

ſternant, ſed integras ac totas urbes evertant, & hiatus efus⸗ ven

moci, ut maximos montes & totas Civitates abſorbeant. u
—— Eaa Bekarmm.
Tinmor & ex. VII. Acerbiſſima & graviſſima præſentia hæc erunt, at o
Eerallo f⸗ utu-Jongè graviora ex iis, quæ timebuntur, futura. Areſ- entibus VVV

bominibus, ait Chriſtus, præ timore & k expectatione, quæ ſuperve: ((e
nient auniverſo orbi. Cum ingenti pavoreac trepidatione expe- im
Raabunt, ait Bellarm. cit. quid tandem pariant monſtra tam NV
nova, & quem exitum habebunt tam horrenda principia, & ilt⸗
interim mala futura præſenti ſuà formidine metientur: hic imn
verba deſunt, Auditores, nec inveniri oratio poteſt, quâ res uh
tanta; ita, ut eſt, & pro dignitate declaretur. O miſeros atque wio
infortunatos homines peccatores, quorum capitibus hec men
omnia ſigna mortem & extremam calamitatem portendunt. N
AcLa Bellarm. ſol. éz. Obſervat ad hæc Granat. cit. gF. 1. f. 18. juſto cul
Quorum ma. Dei Judicio fieri, ut, qui futurorum ſemper obliti, præſentia
en enen qͥ ſemper cogitabant, nunc & præſentibus torqueantur, & futu-
tur negleslus rorum metu multò magis excrucientur: Vehementer enim
S&&τ incuria ſa- indignum eſt, ut, cum de nullâ re magis gloriemur, quim
lutis, ac fatu. quòd eam Religionem colimus, quæ tota in præſentium bo.
Lorum. Gl norum

norum contemptu, & in fide & ſpe futurorum poſica ſit, nos
MNS, tamen nihil minus, quâm iſta cogitemus: cùmꝗ; hoc S. Literæ
NG, perpetuò ſonent, hoc ſemper Eccleſia clamet, hoc Sanctorum
EIm omnium voces, mores & vita prædicent, & ad hoc ipſum Dei
tunrIm nlius deſcenderit, ut omnes curas & cogitationes noſtras à ter-
unche renis rebus abduéctas transferamus in cœlum; homo tamen,
rr ſerpentum more, ita toto corpore atque animo affixus terræ
Ktee eſt, ut terrenis atque præſentibus bonis inhians, cœleſtia &
nioru futura contemnat; ut reipsà Socraticum illud (quàmvis aliaâ
n ſignificatione) teſtari videatur: Qecæ ſupra nos, nihit ad nos (ſeul, ””M
Men,n ut malè ex Pſalmo CAIII. 2r. loqvuntur mundani: Cælum Cæli M
nen. Domino, terram autem dedit filin hominum) Ob hoc ergo dignum
si. fuit, ut, qui futurorum obliti, ſola tantùm præſentia cura-
u. bant, modò futurorum metu anxii areſcant, palleant, & con-
nits. tremiſcant. Ita Religiosè & efficaciter Granatenſis. Et hæc
beon, quidem omninò in fine mundi tangent certiſſimò Improbos;
pieos verò dulciffſima illa Chriſti verba ſuaviter afficient inter
n, tot plagas & horrifica ſigna: Ha autem ſieri incipientbus, reſpi
ar cite &, levate capita veſtra (hoc eſt, exultate, triumphate, & fte-.
en. ſtos dies agite, ait Granat.) quoniam apprepinquat redemptio veſtra,
tan VIII. Sed en, Chriſtiane, videris iſta credere, ut oportet,
reAe timum orbis hominumq; ſtatum; quibus deniqꝗ; malis omiim
bus Deus finem faciet per ignem, per quem, e Cœlo ac terräã
er toti orbi immiſſim, novo omnium impiorum, adhuc fortk
e viventium, terrore ac tormento, omnes homines, animantia
gkort ac res creatæ conſumentur, vel purgabuntur „ P. Cochem fol. 5. D .
e CQ/ 1. de qudic, infrà Conc. y. Videris moveri, & compati miſeris il-

4 ecent nos fugere A facie arcils iræ Dei-

Aene lis hominibus: ſed ecce: nihil, inquis, ad me iſta, qui illo tem- Timeamus
m Pore victurus non ſum; quod neque optandum eſſet: me in meric euan:
n pulvere terræadhuc quieſcentem, cœcum, ſurdum, & inſen- kaitura iſta,
gun ſibilem, tempeſtates hæ ſuperiores non tangent: illi viderint, nosmo⸗
n. duibuscum negotium erit. Verùm hinc abſoluti non ſumus nent.

Vtun F 3 RW alt

Oecon. tom. 2.

neant, quid in nobis etiam jam nunc ſalutaris ſit timor conti
nuus futurorum quæ ſunt: Ad Tubam horriſonam refurre
Gio noſtrorum corporum, ad æternam, an vitam, an mor- t
tftem:! Ipſe totus quantus apparatus, proceſſus, examen, ſen
tentia, & executio, Jucdhicii Dei, heu quàm formidabilis! prio. uud

etiam de nobis ipſis. Taceo, quèd & illa in Cœlo ſigna, orbis: Wen

ra initia ſunt tantum dolorum; tùm verèò res magis ſeria erit,

que mala, quæ noſtris temporibus vel vidimus, & experti ſu-

mus ipſi, vel audivimus, uti Cometas, terræ motus, bella,
fames, peſtilentias, &c. meritèò ſalutarem nobis extremi judi .

cii, magis magisq; appropinquantis, timorem incutere debe-

rent; quod jam ſuo tempore monuit S. Papa Gregorius
heaom. I. in Evang ect. tertii Noct. Domin, I. Adv. Breviar. P. Geor-
Terrorex ter gius Stengelius, de Zudic. Div. Tom. 2. cap. 19. à f. 2a. Narratu-
iæ motibus. rus quædam notatu digniora de novo, in universâ Calabriâ,
V. B. Jo. Zanhn terræ motu, à Julio Cæſare Recupito S. J. conſcripto, & Nea-

in Mundi mir.

imago, utilis ad timorem Domini ac Judicis in peccatoribus
excitandum, cujus Judici terrorem, ut vel in umbrà delinee-
mus, non pigebit huc apponere luculentam tragœdiam Divi-

næ iræ providentiæq; potens exemplum. Ia in ſine Cap. z. qui
eſt Deus: Quoniam zratus eſt es PEſal. EII. g. Refert dein mul-

tis Caſum verè tragicum, multorumq; hominum, urbium
locorumq; ruinam ex terræ motu: qualem alium etiam recen-

ſet P. Jo. Biſſelius in Exemplu quadragét: Libello Mortaæ Pathetie«ce,

cX s. à ſoheé. de Liguria (quæ & ipſa Itali Regio eſt, cum Ca-

labria)

46 CoONCIO IV. Signa judicium extr. antecedentia“
altè imprimamus animo ſaprà n. 7. dicta, ſcilicet homines tum “
malorum futurorum metu & expedctatione, magis excrucia-
tum iri, quàm præſentium. V. Breviar. R. Domin. 19. Pent. Lect. 7.
& 6.. ex S. Chryſoſt. Cum hæc ipſa futura &— nos certiſſimò ma-

poli edito 163 8. præmittit, in fine capiti 15. de Chriſto: ſecun-
dum Chriſti adventum Mortalibus patefacient inſoliti trem⸗
à f 1a7. ad Tes: Cur enim terra non trepidaret, ſi virtute Cælorum commo-
f. 165. vebuntur? Eſt itàq; terræ motus etiam quædam futuri Judicii

S
—
2.
—
—

u
Perr
Uln⸗

dos

ei

(
died

uucent nos fugere à facie arcis iræz DBei. 47
Weum labria) incolis, terræ motu miſerè oppreſſis, & ſepultis, are-
ermi. entibus bominibus, &c. Et hæc quidem in ruinis particularium
, orbis partium: quid in illà univerſali? ſignorum tantorum Di-

neon. Vinæ iræ: Luoniam ratnm ſt en . Eſal. WrIII. 9. ſcil. impiis, mun- Terra motcs
mi do ſcelerato, &c. quid terribilius iis terræ motibus, qui Sici-Siciliæz An.
nEie. liam A. 1693. 9. 10. & II. Januarii concuſſerant? Die II. Jan. Si- 1693. hor-
nm ilia terræ motibus tam fortiter concuſſa fuit, ait idem D. P. rendi.
nen,A4 Joan. Zahnà f-to&. ut tribus horis ante ſolis occaſum, per me-
lln dium quadrantem horæ, decem venuſtæ urbes; quadraginta,
et. Muris veſtita, oppida, caſtélla & arces, & plus quàm centum
. Pagi corruerent, & aliquot hominum millia intumularentur.
Derif. Auguſta terræ motu afflicta, & igne ſimul coleſti, in turrim
6,l. pulverariam illapſo diſſi pata, cum innumerà hominum mul⸗
i titudine, terràâ cineribusꝗ; ſepulta eſt. Syracuſa (olim Me-
e. Kropolis) penitus abſorpta, ne veſtigium poſt ſe reliquit. Ca-
enig tania (Catana, & ipſa olim Metropolis) cum omnibus ſubur-
NCe. banis viridariis everſa eſt. In ſummo templo hominum fere
Nr. decem millia, Benediétionem V. Sacramenti præſtolantes, ibi-
CNANH dem vivi ſepulti ſunt, illæſo Sacerdote Canonico D. Giuſto
H Celeſte Ventimiglia, qui ad altare conſiſtens, populo Venera-
D:en. bile benedicturus exhibebat, & quadringentis aliis, qui in Sa-
ceullo & Aathe Divinam opem implorabant, à ruinà immuni-
tien . bus, &c. Plura ibidem item Relat. ſemeſtr. hiſtor. Francof. Vern. I69 3.
“ à f. 105. & Autamn f. II4. ”ꝗ”MẽM
lii IIX. Anad hæc placet ridere! jocari? ſomnia credere? certê Baltaſſar Rex
ImD Rex Baltaſſar, Daniel. V. utut temulentus, v. 2. Cum in eàdem hor betterritus:
irt. appsruerunt digiti, quaſi manus hominn ſoribentü contra candela- Dn. V. Conc.
nint brum in ſuperficie parietn aulz regiæ „& rex aſpiciebat articulos ma- .
,U in, ſeritenta, ignorans adhuc, quis ſcriberet, aut quid, vel cui
iſta ominarentur facie regu commutata eſt 2 &.- compager renun
dendn ejm ſol vebant ur, & genua Jus ad ſè invicem collidebantur: à V. f.
Min adedò graviſſimus hic metus ac tremor fuit, mortis & interitůs,;
ncderr eaâdem nocte ſecuti: Eädem note interfelct us eſt Baltaſſar rex Chal-.
dem, v. 30. Admiratione ac obſervatu dignum, Regem hunc
A.MWOOOH.. 5s Panie-

48 CoxcG1O IV. Signa ſudicium exir. antecedentia
Danieli Scripturam iſtam, etſi ſibi fatalem, explicanti, promiſ

ſa ſua v. Í. impleviſſe, v. 29. Tunc jubente rege indutus éſt Daniel

4
HIiſtoria.
Ludovicus
Pirus Imper.
viſis ſignis ad
mortem ſe.
Parat.

Vurpuri, &c. neque tamen de poœnitentiâ cogitâſſe, & ut e co-
ram Altiſſimo humiliaret: ſupra Conc. 7. n. 2. & Ind. V. Baltaſſan.
Ah AA. literæ hæ manus ſcribentis ſigna illa judicii extremi
paulò pòſt futuri ſunt, ex eorum aſpectu areſcentibus homini
bius, ut nos inde ſalubriter territi, in tempore verè poœnitea—
mius, uti fecére illi ad ſigna in Paſſione Chriſti, de quibus Lu-
cas cap. TXIII. v. 25. Pereutiente pectora ſua, revertebantur. Vide
meam Concionem de Cometäa, -- O de tempore qudicii infra C. 16. à
n. 6. Neſcimus ſanè, an non & nos proximè expectet mors, ad
J udicium æternitatémq; via & janua: an non Deus, ſat diu pa-
tiens, numeraverit jamjam, & compleverit annos, menſes,
dies, horas & momenta vitæ noſtræ, in ſtaterà appenden-

do, & c. Ampla hic materia, magnusq; campus dicendi, cogi-
tandivé. V. Conc. 2. n. 2. 6S 6Se. èM:ẽ
X. Ludovicus primus, (ſecundus Romano- Germanicus)
Imperator, ſanctorum Parentum, Caroli Magni & Hildegar-
dis filius, Pius appellatus à ſtudio Religionis & in Eccleſiam li-
beralitate; cujus mortem Eclipſis & Cometa anteceſſêère, aut
inſueta ſolis defectio prænuntiâſſe, viſa eſt; cùm anno octin-
genteſimo trigeſimo ſeptimo Cometa appareret, ſciens, his
ferè ſignis mortem Principum portendi, dixit: non alium ti-
mere debemus »Præterillum, qui noſtri, & hujus ſideris crea-

4

tor eſt: ſed ejus clementiam non ſatis laudare, & imitari pos-

poſſe ad meliora feſtinemus; ne fortè, miſericordiam illo pro-
rogante, & noſtrâ impoenitudine impediente, nos ill4 invenia-
mur indigni. His dictis noctem illam pervigilem duxit, & ma-
nè largifſtmas eleemoſynas pauperibus erogavit, Miſsâse;,
per quos potuit, celebrari fecit. Triennio pèòſt in lethalem
morbum incidit, per dies quadraginta quotidiè Euchariſtiam

ſumus, qui noſtram inertiam, cum ſimus peccatores &mpor-
me & omnes communiter hoc oſtentum tangit, omnes pro

iin
enki
ilni

2 *

en

—

nii ad

Contyt

vel. in
tam

X..

AFeHim
S,
Dom
mn
ue

u,
Pnt

N
e.

Necent nos fugere A facie arcus iræ Dei. 49
pont ſumpſit, theſaurum privatum pauperibus diſtribuit, rebelli fi-
lio injurias remiſit, pectus cruce muniit, dæmones apparen-“
tute tes fugavit, & elatis in cœlum oculis ſpiritum Deo reddidit.
e Moguntiæ 21. Jul. 840. ætat. 64. Imperii ſuprà 26. annis. Zob.
daten Lohner. Bibl. Man. tom. 3. tit. IZ. J. 13. fol. 162. e Baronio, ad A. C.
uhii. „z5. & Sg0ο. Ludov. Aurelius Peruſinus in Compend. Annalium Baro-
Lpemm. nis ad eoszdem annos. Y. Tob. I!; eller: teutſcher Adler der teutſchen Kayſer
Nuihiu in L udeovico Pio à f. 33. Rhegino Abbas Prumienſis cap. 2. p. 4l. Herm.
e, A Contractus p. 130. Breviar. Imperat. Faber Dom. I. Advent. C. 9. n. 3. Cor.
nel. in Exech. 21. 9. fol. oz. infrà Conc. 90. n. 2. fine. Et tamen hic r”ÿ”Mẽe
nsd tam Pius Imperator annis à morte triginta quatuor, ſcilicet
nd. A. C. 874. Filio Ludovico Imperatori, cùm hic diebus quadra-
e, gefim æ, negotiis ſæœæcularium rerum diſpoſitis, orationi vacaret,
ende apud Veronam, per ſomnium viſus eſt in anguſtiis conſtitu-
l,a tus, eum hoc mo o, latino ſermone affatus. Adjuro te per
Dominum noſtrum Jjeſum Chriſtum, ut me eripias ab his tor-
rif mentis, in quibus detineor, ut tandem aliquando vitam pos-
M ſim habere æternam. Baron. & Eellern citt. Dauroultins cap. S.
delan tit. 2o. Exemplo 3. Ah Deum bonum! quid futurum eſt nobis,
Gr quinon tantum Piorum nomen non meremur, ſed futurorum
Gà. incurii, ad poznitentiam nihil movemur. Epilogiza, & hor-
,hé tare ex his efficaciter te & alios: incrementum det Deus, .
Aumdt. Le Materiam præſentem Vid. mei Iadice E. Judicium. Stellæ, Comet. Authores hu-
Eie S. Thom. in ſupplem. .73. Franciſcus Labata, VE. gudicium Jus Materiæ,
1tie nale. tom. 1I. Propoſit. 6. 35. 36. 37. Jacob. Marchant. Horto Pa-
e. Leorum Tr. 3. de Fide: EBeék. 30. 4 f. 15 7. & in Ration. Dom. ult.
eged Pent. Part. 3. f. 787. & Dom. II. Adv. P. 2. 4d f. 56. Drexel. Iadice
eSinh Thpematum, ad Dem. I. Advent. Englgrave, Parte 2. Dom. I.
loer Agvent. & Cæl. Emp. Parte 2. F. Aſamptæ E. g 3. mihi à f. 15l.-
jnen. LeBlanc in Pſalm. 99. 4à fol. o43. E. 1I. & go. Nicolaus Iur-
AH lot. Theſauro Dodtr. Chriſt. P. I. c. 8. à Lect. 3. f. 137. Cala-
