mundi paſſim reſonare deprehenditur, resque eſt ſummi
momenti: nempe Echo totius vitæ præteritæ. Echo, ait Echo uid⸗
S. Baſilius, magnus ille Cæſareæ Cappadocum Archiepiſco-eX S. Balil.

pitu, vox reverberata, & in utramvis partem replicabili à ſolidi, &
uæ e adverſo reſpondeat e voci, quæ præceſſerat. In exemplum: Etab exem-

Ssi quis contentiore voce clamet: bic quis adeſt? auditur blo.

Echo: adeſt. Si quis vociferetur: Quid eſt Gnodus? Echo re-
ponit: Nodus: quid conventus? ventus“ heu morior: Echo reddit:

i, Eelo ergo eſt vocis præcedentis editæ repercuſſio, &
reſultatio in aures clamantis, quaſi jacta pila repercuſſa, &
reſiliens, vel naturâ, vel artificio, quâdam neceſſitate. Ita Echo totius
hrackente Nite eſt Sehe ip ſa mors, illi ut plurimum re- vitæ mors eſl.
pondens, mala malæ, bona mors vitæ bonæ, juxta illud:
Dueli vita, nu ita. Sic innocenti & ſanctiſſimæ vitæ S. Jo-
annis, Voci Clamanti in deſerto, reſpondebat non minus mors
innocens, ſanctiſſima. Et hæc häc Concione tractanda erit

tâ vehementer Iram Jjudiciumque Dei aggravante, quam &
mala mors, quàdam neceſſitate velut, nec non juſto Dei
judicio & vindictâ, ſequi ſolet: Ouali vita, finius ita qualis vitæ

ſorii tals & ipſa mort. Batienter audite. V. Engler. cit.-l.

II. Fuit olim in Scholis, & apud veteres Philoſophos Mors quid
ventilata illa, neque vana, neque inutilis quæſtio, quæ om- ſit
nes tangit, quid ſit Mers? In varias itum eſt ſententias. Mor-

tem eſſe ultimam quæſtionum omnium, pronuntiavit Tertullia-
nus, ultimò & difficillimè reſolvendam. Ad quæſtionem
reſpondet Sophocles Mors ualtimus eſt morborum medicus- qui
nempe illos tollit. Mortem eſſe mortalium omniunm portam, cen-
fuit Sorades: tum nempe malis, fluctibus, tempeſtatibus
procelloſi maris hujus vitæz & mundi, jactari deſinimus.

Socra-

. 2

g,6 Coxcio XLVIII. Mors Echo vitæ: qualis Vita, ſinis ita.

Socrates Mortem dixit eſſe ſomnum (quod paſſim dicimus)
aut longinquam peregrinationem, in quâ animus à corpore
liber, ac ſolutus peregrinatur: vel quò homo à labore quie-
ſcit. Ariſtoteles: Omnium terribilium terribiliſſima eſt Morr. Ita

eſt, ſi (ut chriſtianè loquar) non tantùm vinculum animam

inter & corpus duràâ ſeparatione (ſccine ſeparat amara mors?

Conc. præced. num. 7.) ſit diſſolvendum, graviſſimos ut pluri-

muùm inter dolores & anguſtias, totusque mundus deſeren-

maleé conſcia, à Judice Divino æternæ damnationis ſenten-

tia, & ipſe infernus expeétandus. Etenim Mors tranſitus eſt
veon ab eſſe ad non eſſe, ſed à vitâ fragili in vitam aliam: in vitam aut
mortem æternam, divino judicio pro meriti cuiq conſtitutam, ait
Adam Conzen S. J. de Sat. Magnat. & Aulic., c. . J. I. Omiſſis

auiis in rem præſentem optimé dixit & ſenfit Periander ex
Mors Vitæ ſeptem Græciæ Sapientibus, & Rex Corinthiorum. Mors eſt

Echo. Qualis vitæ Echo. uti enim Echo voci, ita mors vitæ reſpondet: ſi

tum concentum mors reſonabit: ſin verò horridum aliquid,
à bonis moribus & honeſtate abſonum, vitioſum, triſte, fu-
neſtumque intonuit, idem reddet Echo, mors. Qualu vita,
Bin na, Sic & Ariſtoteles ſenſit L. 3. Ethic. c. 1. Quali, antu-
Exempla quuq, eſt, talis ſibi debetur fini. Et omnium ponderofiſſimè;
S. Scripturæ, hic eſt ſenſus Scripturæ, referentis plurimorum hinc inde
improborum, ſimilem, ſeu improbam mortem vitæ confor-

mmaem, ut Caini, Abſalom, Epulonis &c. Et viciſſim Juſto-

rum ſanctam & ſuaviſſimam mortem, ſimili vitæ condignam,
ut Abrahami: Geneſ. 2y. §. Iſaaci: Geneſ. 37. 25. Tobiæ ſenioris
& junioris: Tob. 14. 7. & 16. Jobi: c. 42. ejmsidem v. 16. Lazari:
Lucæ Iö́. 22. & in utramque partem aliorum quamplurimo-.
§SS. Patres. rum. Hicce eſt ſenſus SS. Patrum, Eccleſiæ Doctorum:

Nanqaam, teſte Hypponenſi magno Præſule, S. Auguſtino,

de Dodtr. Ohriſt. malò moritur, qui bene vixit, & rarò bene moritur,

qui malè vixit ap. cit. Archim. Chr. L. I. e. I. J. y. f. 16. Paciuchelli

Lect. ze.

.

dus, in ignotas terras abeundum, ſed inſuper, mente ſibi

AA

76 l. 15.

diit idem

ſehoctor
mu Cculi
t nuns
getz en

Wor

abiggr
Dhonrs

funnie
ſhhnnt

Umeun
Ukenretk

4

lian

=

ulmesn

Eeds

—

(or

(orte

(amlbinn

uncten
Acn
(ten ale
Ghan

aulein

ogelume
meill;
fherbort

Enhinn

(lerh

n Mlala vita Divinum ſudicium exaſperat. 3 77
nddn Lelt. z9. n. 26. Et Mala mors putanda non eſt, quam bona vita præces-

Kinnee

ibere .

ue.

Humnn
1t Mnimm
Ns N i

Sdad.

, Nenenk III. A Simili.
tinsemn. Scriptor Hiſpanus, Theſauro Mor. to. 2. VE. Mors Propoſit. 3 . &G ex Vita ſigillum.
une eo, cit. Englgr. J. 3. f. 23.) Velut ſigillum temporis & durationis ſe exprimens
Gα. fſue. Sicut enim ultimum in Teſtamenti Tabulis, Regum totam ad .
Isaermari 11 ; . mortem usq;.
Diplomatis, Pontificum Bullis, ſolet eſſe ſigillum; ſic ulti- Mors, ſigil-
mum vitæ, mors eſt. Qualem verò figuram aut imaginem lum vitæ præz-
lReiaa Sigillum refert, talem & conſimilem chartæ imprimit: Si An-cedentis.
Um. NüH Eei Angelum; ſi dœmonis, dœæmonem conſignabit. Sigil-
ehn la reperire eſt, quæ amphoram, alia, quæ crumenam, non-
udm“e nulla amaſiam, artifice manu celatam habent, atque his
GN AOH conformes, maximè imagines relinquunt, ubi ceræ impres-

O
obenii
ruirk
i⸗ MA
eMdge

ſeln

1 MH

G, ait idem S. D. L. I. de Cæit. c. II. S. Bonaventura Cardin. &
ipſe Doctor Fcc eſiæ, Hoc teneo, hoc verum puto, quòd ei non bonuse
hmnis eſt, cui ſemper fuerit mala vita- ait to. 1. Opuſo. in Collat. de Con-
temptu secult, in ſin
geat transactæ vitæ. Sed ampliùs res hæc adhuc confirman-

e. En ut, quaſi Echo voci, ſic mors reſpon-

da eſt; denique & practicè ab exemplis demonſtranda, ut à
malâ caveamus.

Eſt vita reſpectu mortis (ait Fr. Labata

ſa fuerint. Haud aliter, ſi vita Angelica fuerit, mors quo-

que Angelica erit: ſi verò diabolica, quid mors, niſi diabo-
lica, futura eſt? fitdᷓue, ut omnes, qui in vitâ temulenti, in
morte amphoram; qui avari, crumenam; qui laſcivi, ama-
ſiam ſibi in extremis animo impreſſam habeant, eàmque for-

mam & figuram facilè ſecum ad judicem Divinum deferant;

ſed eâ clauſulâ: Iuiqui regnum Dei non poſſidebunt. & . Neg forni-
carii, neq; adulterèi. &c. Neq, avari, neq, ebrioſi. & C. I. Cor. 6. 9. & Io.
Sigillum pondus addit inſtrumento; ſic mors vitæ; cujus

iha ultima linea eſt. Sed hoc paradoxum & inſolitum, velle
angelum exprimere ſigillo, cui inſculptus dœmon eſſet: Sic
planè illi, iique quàm plurimi, qui vitam adulterantium, &

„ fuperborum, & avarorum degere volunt, mortem verò vir-

1

Simile.

inum, martyrum, & confeſſorum optant: ait cit. Labata.

Mecht! de Jud. extr.

dic impius Balaam: Moriatur anima mea morte juſtorum, & faus
244 42 Lvevker

4

voviſſima mea horum ſimilia. Namer. 23. V. 10. Sed rectè Cornelius

addit ibidem (cumS. Aug. Paciuch. n. 26.) Vivat prins anima vi-

3,8 Coxcio XLVIII. Mors Echo vitæ: qualis vita, fnis ita.

—
erere c

un Cssce

„,1 A
taa juſtorum, quoniam naturali ordine ſequitur mors bona vitam imma- itte⸗
culatam, & qualis quiiq; vivit, talis regulariter moritur. Ita S. Au- un. N
guſt. Aliàs eſſet: velle in vità eſſe lupum, diabolum; in mor. I nunn
te agnum & angelum. Sicut idem Cornelius in cit. Nemer. biel
Volens vive-23. 10. f. S69˙. exemplum addit, inquiens: Nuper vir quidam bltoin!
re cum Cal- Princeps hæreticus, aut potiùs Politicus, bonæ tamen indo- Mgut tu
viniſtis, mori is, & ingenii, rogatus, quid de Catholicis & Calviniſtis ſenti- uucynl
cum Catholi- ret? utrorumbides eſſet verior? Reſpondit arguteè, ſe malle vi. Mylas,
cis: cur? vere cum Calviniſtis, ſed mori cum Catholicis, quòd horum M
mors ſit lætior, & ſecurior, illorum vita ſit licentior & volup. Moyin
Melanthonis tuoſior. Scribunt nonnulli, Melanthoni, de qus (onc s0. ſequ. n. 9. ine⸗
ultimum re- jam animam agenti matrem grandævam aſtitiſſe, hisq; ad W4
Hponſum ad eum verbis uſam: Mi fili, extremum jam me fortaſſe tu vider, utpote (ennil
Matrem. . 3 r , rz,n 5
jamjam, ut viaetur, a mundo düceſſarus, & coram magno illo Judice eo- keunzen
rum, quæ feciſti, rationem reddeturus. Tu ſets, Catholicam me fuiſſemeg ik
te ut religionem mutaverim, & diverſam ab eâ, quam majore mei Inn lo⸗
ſequuti fuerunt, amplexa ſim, indubtam. Nunc te ergo per Deum vi- mtent
vum adjiuro, ut quanam melior ſit, mihi dicas, neq; quid hac in re me ceo- I W
le. Tum Melanthonem clarâ voce, ut ab omnibus intelligi m
poſſet, dixiſſe: Hæc plauſibilior, illa ſecurior. Sic Melanthon, ut veae
in omni ſuâ vitâ, ſic in morte quoque dubitavit. Florem. RKN. Minmn
mond. de Ortu haæres. Lib. 2. cap. 9. n. 9. f. 1744. Velle cum Calvino Munbeo
credere ſubdolè, cum Luthero genialiter & ſecundum car. Meo)
nem vivere, & cum Catholicis piè mori, paradoxum quid lnmin
eſt, neque illæ Præmiſſæ talem Concluſionem inferunt, aut , Mo
Vita talis beatam mortem. Certe beata mors vel ipſis hæ- (cunte
reſiarchis non fuit, ſed ut plurimùm notoriè etiam miſera. üumkt
Eid. cit. Conc. ſequ. n. 9. Rectius: Malo mori cum Catholicis; (corum
malo & cum iis vivere: à bonâà enim vita pendet mors, & ab un mutp,
hac æternitas: Malè vixiſſe eſt, malè mori: malè mortuum an e
Aßnum cum eſſe, æternùm periiſſe eſt. Veſaniam hanc miſerandam lu. itbnie
caudâ equi, xit olim & luſit Philoſophus ille, qui in nundinis forum in- rinmig
quærere, eſt greſſus, ubi jumenta multa & varia vendebantur, aſinum igbpecin

—,–e

eCIH
WITEminng.

in d.

tile, ng!
9 il

Nilſlitet⸗

unzi

uurhun
iduiu.
nibuͤn
ſelunti
Nt. Nen

bmmindl

N

6
4

Uriaon“
8ep
ci
Ctol
4 ols,
levorn

=
SS —

1

S=

= *
*

nin

Ntu, Hn

—
S

1 1

=

S

Erdnt

Mala vita Divinum ſudicium exaſperat. 3 ⁰9
quærere cœpit: aſpiciebat jam hunc, jam illum, & ſic per fo- aſininè, &

rum discurrentem interrogavit quidam: O Philoſophe, quid malè vivere;

ita ſolicitè quæris? jumentum, inquit: Ecce, ait ille, plurima & bene mori

coràm. Non hæc, inquit Philoſophus, ſed aſinum talem, qui velle.

equi pulchram habet caudam. Caudam equinam in aſine
quæris? ait ille in riſum ſolutus, ſtolida profectò, & ſtulta in-

quiſitio in Philoſopho: ſed hic ſapienter & ſalubriter, ſic vos,
inquit, ſtulti eſtis, qui poſt beſtialem & aſininam vitam, ſicat
equus & mulus, bonam quæritis & optatis mortem. Eabata cit.⸗l.. ð

Englgr. cit. G. :. refert de equo, in quòê caudam pavonis quæſi-
erit Riioſoplrus. Vide ne tu hic aſinus ſis, qui, cum utaſinus
vixeris, vanè denique optes mortem juſtorum, ſepulturà aſini
dignus. Vid. Conc. 9. n. y. 6. M
IV. Aliud ſimile à ſomniis in ſomno. Vnde ſomnia? Simile à om-
quænam illorum cauſa? origo? qui fiat, nonnullis tam anxia no & ſom-

eſſe, tam perturbata, tam horrenda, tam varia, & mirabilia is und

planeè, imò lepida: aliis eſſe Placida, jucunda? quorum va-

riorum quisque ſecum meminiſſe poteſt, ut evigilans ipſe
ſecum ſæpè ſtupeat admirabundus, undenam illa? De Som- Cauſæ ſom-
niis eorumque materiâ, multa habet Reverendiſſimus Si- niorum.
mon Majolus Dier. Canicul. tomo. z. colloq. z. mihi à f. 396. Vbi

I. g9z. de cauſis ſomniorum tam intrinſecis, quàm extrinſecis,

variorum ſententias refert: & Hyppocratem vera ſomnia
partim Deo, partim naturalibus cauſis adſcribere: rectiſſi-

mè verò D. Gregorium tribus auctoribus, Deo, Naturæ,

Dœmoni; unde poſteriores Theologi ea diviſerint in Divi-
na, Naturalia, & demoniaca. De quibus curiosé multa
discurrere, meæ intentionis non eſt: Sed breviter: Diſpa-
rium & tam variorum ſomniorum cauſam Hyppocrates, Me-

dicorum Princeps, in hominis temperamentum rejicit: Som-

nium naturale, ait, eſt, quod ex aſfectione, conſtitutione, & tempe-

ramento ipſius dormientis, & cauſis in eo latentibus ortum habet- quò

fit, ut Phlegmatici & Sangui nei, placidiſſimo alveo ſibi tem-
pe adnavigare, aut hortos inambulare, aut lepidas comoe-

dias ſpectare, aut etiam per aêra ferri, videantur: Melan-

Qd ⸗ chhho⸗

860o CoNcio XLVIII. Mors Ecbo vitæ: qualis vita, finis ita. —
cholicis verò ac Cholericis omnia funeſta ac cruenta obver-· Ano
ſentur. Vnde Ariſtoteles : Medici ægrotantium ſomnia inqui- ontenl
rant, & nos morientium, quibus paſſim eæ paſſiones occur hit
ſant & prædominantur, quæ in antè actà vitâ vivaces quàam pido
Quæ diurnis maximè & effrenes fuere. Veriorem ſomnio rum cauſam ipſe anit,
agitamus cu- Ariſtote les aſſignat; ea paſſim in ſomnis occurrere, quibus per is ul.
ris, recurſant diem maximè occupamur : quod Divino edocti ſumus oracu- cmun, d
nournis, in 0O: Maltascuras ſequuntur ſomnia. Eccle. .. 2. Somnia prodeunterx Mencn
Phantaſiã. animo curis, aliisque, quæ de die egit, occupato. Vnde wt,al
Claudianus de Raptu Proſerp. vel Præfat. ad zum Honorii Conſul. PbSaren
canit : Wmnia quæ ſenſu volvuntur, vota dierum Tempore nobturne Mliteten
reddit amica quier Venator defeſſa toro dum membra reponit“ Mens Mnlldll

tamen ad lvas & ſua luſtra redit. Vid. Cornel. in Eccle. y. 2. cit. llelt⸗
Eingler. J. 2. Sic Cauſidicus lites & codicillos ſomniat: litera: Mi inse

tus libros volvit & argumenta inſtituit: aut, ut D. Thomas mrautt
I. p. 9. 52. a. §. ad a. (ubi tractat, quomodo, & quando, vel quãa (rwine
imhperfectione hæc fiant, ligatis magis vel minus, ſenſu, ima- hmmet
ginatione, phantaſiã) dermiendo ſyllogizat, ſeu ſyllogismos effor: aiitn
mat (etſi hi cùm ecitantur, ſemper cognoſeunt, ſè in aliquo defeciſe, uitehal
ut ait S. Thomas. Vid. Pineda in Yob. 20. g. n. . F. 53.) Novi Magi. mſen
. ſtrum, ait cit. Englgr. qui integra Poëmata, velut in Parnaſto, MWedn
Subinde re- ſomniaret, dormiens effingeret, & declamaret. Neque verdèd alence
ipsâ agitan- hæc in ſomno & ſomniis cogitatu ac phantaſiã aut imagina. mn
tur. tione, vel verbo etiam tantùm, ſed quandoque ipſo opere Munkri
& reipsâ fiunt. Diſputat non minus floridè, quàm ſolidè in kiiri

amœnisſimo ſuo Viridario Mendoza noſter (ait cit. Englgr.) n.

L. g. problem. 16. VEVirum dormienter propria vigilantium opera moli ktianſe
untur? ubi exempla inducit, quæ probant, dormientes ope- Morehh
rari per artem etiam, dirigentem actionem externam: nam y 8
Puella dor-Marianus cap. ad audientiam, teſtatur, habuiſſe ſe puellam vi-

ius
miens panemginti annorum, quæ dormiens è lecto ſurgebat, panémque in
S veltes Ecquis non alteram illam filiam demiratur, quæ ut inter- 4
tradat. diu mundum muliebrem verſabat, & cogitabat, ita nodtu i

Uln
ſe

„*

a Mala vita Divinum udicium ewaſperat. 38361
nchet. ſe è ſtrato proripiens, ad ſpeculum ſe beneficio lunæ bene
u diu contemplari, tum nudipes, ut erat, per pavimentum
. conſopita omninò, tripudiare viſa eſt? De ejusmodi aptè
Massurn D Hugo Victorinus, de Wiritu & anima pronuntiavit: Smnium
i eſt, cum id, quod fatigaverat vigilantem, ingerit ſe dormienti. Bar- Dormiefß
e tolus in L. ut vim. j. de uſt. & ZQure, tradit fuiſſe quendam Pi- ſe armat.
mm ſanum, qui ſe noëtu dormiens armabat, vagabatũrque per
Am urbem cantando. Tiraquellus, tr. de pæn. temper. aut remitt.
ate. H cans s. aſſeruit, Pariſiis Anglum, qui noctu dormiens à tem-

Alius pue-

miGHEι plo D. Benedicti ad flumen Sequanam perrexit, ibique pue-rum interi-

meo6 rum interemit. Nos, inquit Mendoza, etiam hominem n⸗ o⸗
eIE novimus, qui noéëte intempeſtâ ſomno conſopitus ex letu- bilis. V3
de lo furrexit, gladium & clipeum ſibi aptavit, portam ape. Alis.
mnitin ruit, foras exilivit, viam capeſſivit, urbem peragravit: quid
ntDII plura! ecce tibi domum revertens, incidit in civitatis Ma-
ndNH Liſtratus, ingenti ſatellitum numero ſtipatos, &, quaſi ho-
SEm ſtis appareret, evaginat gladium, rotat clypeum, punctim,
ens ceæſim, nititur ferire, donec aliquod poſt tempus à ſatellite
dine⸗ ſaucius lethaliter, à ſomno ſuo tandem excitatus eſt. Adeo:
D Wi Somnia ſunt cogitationum & negotiorum diurnorum reliquiæ, ait Tul-
Utinku lius L. de Divinat. Et: ea paſſim in ſomnis occurrunt, quibus
Neud per diem occupamur. Ita Guloſfus patinas & ollas ſomniat,
t Avarus nummos: Superbus veſtes, honores: Ebrioſus vi-
ehen⸗ num & vitra, Iracundus ſanguinem „& cædem: Luſor aleas:
ri Officialis munera, mulctas: Mercator lucrum: hoſpes ſym-
ee bolam: Agricola ſtivam. Hæc partim curioſa, & rudibus
eH Ltiam ſæpe ab experientiâ plùs quàm notiſſima. Nunc ad
en V. Sicut eido illa de nocte in ſomnis & ſomniis tracta- Sic quæ in vi-
H mus, quibus de die occupamur, præſertim intenſiùs; ita tà agimus, in
1 “ quibus in vitâ affuevimus, ea nobis in morte obverſantur, eretir-
. placéntque, ſeu bona, ſeu (facilius, cùm in maha facilior ſit ut in ſ non.
“ lapfus, ſicut & facili deſcenſis averns) mala ac vitioſa, quæ abi nulla lie-
W ſenſus magis alliciunt, & implicant. Id tamen ſomnum ac bertas agendi.
Qà α om.

N
*

362 CoNcCciO XLVIII. Mors Echo vitæ: qualis Vita, fini⸗ ita.

ſomnium inter, mortémque diſcriminis eſt, quòd ſomnia MIumm
ut plurimuùm vana ſint, nulliusque conſiderationis efſe de- Mlos
beant, & de ſe in ſomno & ſomnio acta in peccatum non (crdesgl
comphputentur, ex defectu libertatis, cùm ibi non voluntas, nimo?
ſed ſenſus, imaginatio & phantafſia, nullà liberè operandi fa- Ne iſtne
cultate præditi, operentur: At in morte, à cujus momento ſtn fii
& punéto tota pendet æternitatis immenſæ moles, homo Lerncun
ſibi præſens & liber, ea, quæ bene vel male, in genere mo. (une
ries, agit, vel in meritum vel in demeritum, in ſalutem vel e ia-
damnationem, cedant. En quanti refert, quomodo & qui- ſiscele
bus immoriaris! non vana autem conjectura eſt, iis te im- 1end
moriturum, quæ in vitâ tractaàſti paſſim, quibus asſueviſti, men
aaut bonis aut malis, vitiis vel virtutibus: ſicut & dormienti W.
Mors ſomnus occurrunt, quæ tractavit vigilans. Etenim diximus ex So. Uh
æternus. crate Mortem ſomnum eſſe, & quidem æternum, uti ab Adria- Vüan
no Imperat. quid eſſet mors? interrogatus reſpondit Secundus ns
Philoſophus. Pohanth. Somni hujus finis ſine fine, eſt ipſa z-
ternitas ſuo modo, dum ad vitam mortalem, & ad ſtatum Mn)
merendi vel demerendi, redibit vel revigilabit nunquam; enet
initium verèò eſt ultima vitæ periodus, de quâ agimus, dici- Cnin
musque: Qualis vita, finu ita qualis vita, talis mors. Morr münüun
Echo vitæea. Bonitas & ſanctitas noſtræ mortis, ait Paulus l
Barry Solit. Hag. Die a. Diſſert. 2. à f. 227. à cogitationum noſtra: (ucdu
rum bonitate ſanctitateque dependet, ita ut, ſi viventes ſan. emni d
In vitâ cogi- ctis bonisque cogitationibus animum occupaverimus, cer- lliin
tata , cogitan-tiſſima ſpes eſſe poſſit Mortis bonæ. Ratio eſt, quod Mors, luin
tur in morte. ſit quædam Kcho vitæ, in quâ cogitationes, quæ per vitam (Eun
Indu Aione tantopere volutavimus, recurrunt, & omnes affeétus amo. NMny
Ucho vitz. Tis, vindictæ, avaritiæ aut ambitionis, quæ mentem no Morpll
ſtram, dum viximus, occupatam tenuere, etiam, dum mo- Uertcee
rimur, occupabunt: unde uſuvenit, ut blasphemus, Deiq; rinpo
ejurator, moriatur blasphemando, ejurando? unde accidit, Kineng
ut aliquis amator amens, moriens nonniſi de ſuis loquatur ice
Aamoribus:? unde, qui per omnem vitam ſanguinem & an llete:

WNpg dem inimici anhelavit, etiam moribundus iras odiâque in
cedt. æmulos concepta, in eo ſtatu pertinaciter fovere, ad ferrum
GINIn & Ccoœdes quandéq; proſilire viſus ſit? & ita de cœteris deliris
nns & nimio affectu rerum mundanarum implicitis: Non ali-
i unge iſta contingunt, quam quôd Mors ſit Echo Pirc. Duualis
mm vita, fini;: ita. Verba docent, exempla movent, imè trahunt,
Wls & evincunt. Ita ab experientia & exemplis res hæc in u-
4 Ennn. tramque, & bonam ſcil. & malam partem, ſeu de bonâ mala-
nm gque vitâ ac huic ſimili morte, eſt demonſtrativè certiſſima.
nbn Prius de bonis bonos in nobis affectus excitemus ut imite-
et ie mur: dein de malis, ut horreamus, emendemus vitam ma-
sSe lèractam, ne malæ mortis ſit Echo, ſicut eſt & fuit prodro-
Edom muus 4 M
rinses VI. Pretioſs in conſpecta Domini More Sanbtorum eju? Pſal. II.
n 5. ſicut eorundem pretioſa fuit & eſt vita præcedens: ſicut
eccae Vice versa; Mors peccatorum, ſceleratè viventium, peſſima:
RKZ Pſal. 33. 22. Videamus breviter & præviè, unde Pretioſa More
taim Sankkorum!? Symbolum hujus & imago eſto Phœnix, de quâ Phœnix ſym-
ennrun aVe vetus eſt quæſtio, an detur in rerum natura. Affirmant bolum dis -
einc,i apud Conimbricenſes, multi Scriptores, qui majori ex parte ventium &
(onſentiunt, in aliis diſſentiunt. Conſentiunt, quèd uni- morientinm.
uu Cus fit, pavone pulchrior, aquilæ magnitudine, auro fulgi-
udn Adus circa colla, cœtera purpureus, cœruleo-roſeis candam
n pennis diſtinguentibus, caput plumeo apice honeſtante.
ee Ita Plinius. Novus autem Phoœnixita de veteri producitur,
m ut vetus in eo, quaſi ex ſeipſo videatur reviviſcere. In mo-
t do generationis diſcrepant; nam quidam ajunt, ſibi eum
o pectus vellicare roſtro, & ex cruore vermiculum enaſci,
mox pullum alio mortuo. Alii, parentem ſtruèto in Palmæ
nnn vertice ex caſſiâ, nardo, cynnamomo & myrrhâ nido, ſe ſu-
du per imponere, & excitato, alarum agitatione, ad radium ſo-
lis incendio, in mediis odoribus vitam finire, atque combu-
nntn ri, ex eôque cinere Phœnicem alterum, quaſi eundem revi-
edn „iſcere: an non aſcribi poſſit: Ia nidulo meo moriar? Job. 29. 155
enl⸗ AAAuod

—– *
“ðůSõ

Mala vita Divinum Iudicium eaſperatf. 8863

.

864 CoNciO XLVIII. Mors Echo vitæ: qualis Vita, finis ita.
quod ultimum hic loci conſiderationis eſt, tametſi ex hine

De Phœnice plures gloſſæ fieri poſſint. De Phoenice plura videri pos-

Authores.

ſunt in Pineda, en cit. Job. 29. ISö. n. 4. Cornel. in Geneſ.I. 2. àf. y2.

& in Geneſ. . 2. fol. 113. Petrus D'Oultrem. Amor. Iacre. L. I. c. x-.
ſect. 5§. f. 3o. & ſéq. Simon Majolus Dier. Can. to. I. Coll. 6. F. gI. &

ſeq. ubi & de ſimili Ave ulterioris Indiæ, cui nomen Semen-
da, trifido roſtro, quæ ſentiens ſe morituram, ſcribitur mor-

tis horâ deferre ligna in nidum ſuum, cantillareque ſuavi-
ter, atque alarum percuſſione incendere ligna, ipſamꝗq; illo
MWomenrg

igne conſumi, indéque vermiculum gigni, qui poſtea in a-

vem creſcit: Ex NWicol. de Comitibus Item rexel. to. I. ætern. Prodr.

c. 3. H. 30. mihi f. o. Avis hæc, ſeu vera, ſeu, ut verius eſt, ſym-
bolica, & ſignum eſt Reſurrectionis Chriſti & cujusvis juſti,

imò hujus & morientis, dum in vità ligna comportat odo-

rifera, quibus incenſis immoritur: ſic Anima pia virtutes
& opera bona in vitâ parat, quibus & immoritur:
gqualis vita, knie ita. Ol .
moriaris, & feliciter reſurgas. Ita vivunt, ita moriuntur

Sancéti: quorum aliquos refert cit. Englgr. Fn morientis

S. Nicolai cantum admirandi in ſanctitate vitæ Nicolai Tolentini, Tau-

Tolent. gau- maturgi, qui ſex ante obitum menſes,

dioſa mors.

S. Ambroſii.
§. Thomas.

Ven. Beda.

ſuaviſſimo ſingulis
noctibus Angelico concentu ita delinitus fuit, ut exclamare

cogeretur: Cupio diſſolvi, & eſſe cum Chriſto. dumque hæc mo-
ribundus caneret, & geſtiret, exultationis cauſam rogatus,

Dominus, inquit, meus jeſus, benigniſſimæ Matri & 8. Au-
guſtino innixus mihi dicit: Euge Serve bone & ſideln, intra in

gaudinm Domini tui; Matth. 2. 21. quisquis ſic moritur, oritur;
non poteſt malò mori, qui bene vixerit. Au guſt. to. 9. de adſoip. Chriſti

c. 2. S. Ambroſius in ultim4 ægritudine commentans in Scri-
pturas, dum ad illud Pſalmi az. 2. perveniſſet: Magnus Dominus

& laudabilis nimie, immortuus eſt. Doctor Angelicus expo.

nens ſuis Cantica, cùm ad illa verba venit: Dilecte mi, veni, e-

grediamur in agrum Cant. z. II. & vivis exceſſit. S. Ven. Beda,

cùm SS. literas propè omnes illuſtrâſſet, in ultimo morb
S OD— ſcri-

Ita omninò agendum eſt, ut bene

N
(mn

—

Ab
tulaudetl,
tſpititum

gſt.

uUNPa
ei ſcſ ine

UWenn in

rce
d

temnle n.

4

Gfune

luen

ünſl

1

NDlmekei

blchr,

enert
Aedhed

umnget⸗

— —,

atorir

1

Eeuhe

iuin
metlaline
tai.

hml, N.

kehui

wilain
9.1. Ctn

etibstke
cvſdsni

4
.

Dportr 1

1
.

, gh

ſcribam accerſens,
Dhaann. 19. 30. Cygheâ voce expiravit. S. Vincentius Ord.

=W

2 . 1 .
. 5

ubi illud protuliſſet: Conſummatuns eſt.

ABlala Vita Divinum ſudicium exaſperat.

men eſa inclamaſſe, minuùs mirandum eſt, cùm legimus ab ie

eodem in paucis & parvis ſuis quatuordecim Epiſtolis hoc
88. Nomen 219, Chriſti verò 401 vicibus ingemindsſſe.

n. . afr. cke:Crre- in Epheſ.I. to. In benedictione ſit

ria mihi notiſſimi Reverendiſſimi Domini Ambroſü Siler,

Ord. S. Spir. de Româ, Magiſtri Hoſpitalis Memmingæ Sue-

vicxæ; à prudentiâ, doctrinâ, Vitâ Religiosâ & patientià com-

pir Nn

mmoritur.
K, uber

1

tapmunre

Püe Gd

Cime

ut ene

Nan N
Mid
l inſtn

rtu, N,

¹

eans
GreMN

S=

=

os NeH

eni, ℳ,

8) ele
onn
Iin .

S””

mengdati, piè defuncti 7. Martii 1673. Cujus & Funeri præ-

ſens fui: hic paulò ante mortem ultima ſcripſiſſe hæc ver-
ba: Mihi autem Deo adhaærere bonum eſt. Pſ a. 25. deprehenſus

eſt. Vid. Dre vel. Prodr. ætern. c. 3. G. 176. Mors Echo vitæ. Audia-

mus nunc de impiis diſparia, miranda, ſed execranda: & hæc

quidem juſto Dei judicio, ut intelligamus, quam displiceat

Deo vita mala, cui ut

plurimùm mortem ſimilem vindex

decernat in peoena–m.
VII. Impiorum hoc in genere ſymbolum non incon- Vpupa Sym-
gruum eſt inter immundas volucres Ievit. 1I. 19. & Deuter. 1a. bolum eo-
15. reſecta à Deo Vpupa, quæ avis alias non inelegans, ſordi- virti⸗ E n
²vunt & mo-
Triuntur.

da tamen ac fœtens inter ſordes & ſtercora vivit & moritur;
lis delectatur; gemitus in cantu inter ſtercora ſimulans, ait
Cornel. in cit. Levit. 1I. 19, ſignificat triſtitiam ſæculi; in hanc

enim, atque in ſordes & dolores, ſæculi deliciæ & lætitia deſi-

nunt. Ita qui in ſordibus peccatorum vivunt inque illis vo-

luptuosè delectantur, denique & immoriuntur, cum gemitu
æternùm continuo. Quali vita, fini dta, in omni vitiorum

peccatorumque genere. En brevem Catalogum, vel po-
tiùs ex ſingulis quibusdam unum ab Exemplis: quibus do-
Mechtl de qud. extr.

Rrr rr cemur,

Dom. cum Socio laudes perſolvens, ad illa verba: Omni: ſta.
ritus laudet Dominum. Pſalm. 1Iro. . multoties ea iterando, emi-
ſit ſpiritum. Hos partim & alios refert Archimedes Chriſt.
L. 2. C. 9. g. 2. 4f. 3 29. Vid. & Barrycit. Diſert. 2. fF. 229. Os Sanétis-
ſimum bPauli Gentium Doctoris à corpore reciſum ter No- pite plexus

S. Paulus ca-

Nomen Jeſfſu;

Conc. 66. Epiſtolis
memo- ([uis:

=

2 N
N .

ſ

866 CoNcio XLVIII. Mors Echo witæ: qualis Vita, finis ita.
Idem Vulpes. cemur, hoc hominum genus ſimile eſſe vulpi illi, de qua ex
Drexel. cit. . 3. F. 12. f. 77. Et. Englgrave f. I9. G. I. Cm ad patibu-

—

.
woleti

lum duceretur, ultimum adhuc anſerum plateam transire

Immorfiuntur cupiebat: ita qui aurum amant, qui terrenis, voluptatibus,

ritiis. libidinibus & vitiis, aut pluribus, aut uni etiam, toti immerſi

ſunt, oculis jam morte preſſis, & ſpiritu fupremos anhelitus

reddente, etiamnum auro, terræ, voluptatibus & libidini in-

hiant, eaque ſomniant. Ita vivimus; ita perimus. Itaque
Avaritiæ Au- ab Exemplis: Aurifaber quidam, qui totâà vitâ nullam aliam,
rifaber. quàm de auro, argentoque cogitationem admiterat, petiit
moriturus ab eo, qui aure am Chriſti Cruci affixi effigiem ad

pios animi motus excitandos offerebat, quanti uncia veni-

rret' IIle Inferorum, cœli, ſui ac Dei, omnium cogitationum
Fœnerator. ſanctiorum oblitus. Barry ₰ Dreel. Englgr. itt. Fœnerator ille,

cujus mortem paucis abhinc annis accepimus, ait Barry-.
cum in extremis, de peccatorum confeſſione moneretur,

poſtulavit, viline frumentum venderetur, & an bona ſpes

prælatus. foret vindemiæ! Prælatus ille (pergit Barry, qui eum optim?

nêôrat) quem ſcio majorem argenteæ ſuppellectilis, quàm
Conſcientiæ curam habuiſſe, animam exhalavit, contrectans

manibus tremulis avidiſſimè ſua ſalina, pelves, lancesque,

Blasphemia quas in ſupremo agone coràm adferri juſſerat. Novi, in-
hortum quit Tollenaer in Eccle. 2. Sett. 3. f. 91. ap. Englgr. J. 2. cit. in Belgio
amantis. extitiſſe virum quendam copioſum, qui cùm hortos cultis-
ſimos in urbis pomerio haberet, ſalute à Medicis depoſitàâ,
V. Th. Kemp. Per hortum ſellâ ſe geſtatoriãâ deferri curavit; & eheu! cru-

L. I. c. 22. 4 dele fatum, inquit, quod à tantâ me amœnitate avellit! O

num. 7. Deus! nunquam à te cœlum petii; cur mihi invides hanc

terram: Sed blasphemas has jactans voces neque terram im-
petravit, quam perditè amavit, & excoluit, Deo ac animo

neglecto: an autem cœlum, quod miniméè cupiebat, obtinu-

erit, non injuria quis dubitare poteſt. Sic non minuùs ſuper-

Superbo ve- biæ aſſieti, huic miſerè immoriuntur. Contra luxum ve-

illa

ſtium & ſuperbiam in terrorem ſit, præſertim mulieribus,

in

e fun
ltis iun
en, gui
Parcelte
ſt ſen
a ONne
nmnse
hodran
dser
(roumthi
enllunckl
ECend

iuharr

za
Wdonr
Enernn
Uunrſolrlar
WWan
mns Nein
ſmegzn
ei ln

luhte n.

inrt
Nör
tant
DNINNen
.
m en

nnie
votis potita, pallidum ac lethali frigore tremulum corpus his

ieftren
ti vncher
cogirinn

GEenenrurI
ls Ar A
e Noeel .
A dre

wermeht

4

leci, A.

inunin

deſerenda! què ſplendor iſte veſtium? Propinqui lectulo af-

Mala mita Diinum udicinm ea perat. 867

illa Spoleti in Htalia Pu ella, formoia quidem corpore, animo aſſueta, huic

deformis & miſera, fuperbis vanitatibus ſemper intenta, & immoritur,

7

nil de futurâ vitâà cogitans, quæ lethali morbo correpta, blasphema.

mortis imminentis admonita, & ut per ſacram Confeflio-

nem, quâ unicè egebat, conſcientiæ noxas expiaret, ad hæc
obſurdeſcebat, matrem inſtanter rogans, cùm moriendum
jam ſit, veſtes ſuas elegantiſſimas & inſolentis luxus, moni-
lia ac omnem muliebrem ornatum ad ſe deferret, iis ſe in-
dui, & in iis fatalem ſomnum operiri velle: nec deſtitit, im-

ortunis precibus ſe & matrem miſerè conficiendo, donec
vanitatis exuviis induit. Atque iis tandem exornata, ſeque
circumſpiciens, horrendum inclamare cœpit: Ergo mori-
endum eſt! ergo moriendum! in ætatis flore! hæc omnia

fuſi, hortari, cultum omnem corporis ad animum referret;

vana hæc omnia deteſtaretur, brevi relinquenda: Deumre-
demptorem noſtrum, vanitatem omnem exolſa, ſupplex ve-
niam poſtularet hic illa in blasphemas has voces erupit:

quid mihi cum Deo, cum quo mihi nihil unquam fuit com-
mercii: Veni diabole, ſuſcipe tu animam meam. Inter quæ
verba expiravit damnata & deſperata. Jo. Rugje- Magno spec. Ex-

empl. E. Mors, exemplo 20. Englgr. cit. J. 2. Roberto de Licio. in ſuo
gquadrageſim. de pœmn. §. 10. C. 3.

VlIII. DOuali vita, fini ita: ſic & in aliis vitiis: præſertim, Mala mors
quæ animum magis & totum occupant, illique in ipsâ mor-ex vitiis as-
te tenaciter adhærent, ſicut & malæ conſuetudines invete- ſuetis.

ratæ, quæ nonniſi cum vitâ ponuntur, ſed morientem con-

ficiunt. Execrandum quale eſt inimicitiæ venenum. An- Immortuus

non tragicus & terribilis Caſus illius Nobilis Hiſpani Cor- inveterato
dubæ, qui in gravi inimicitia contra alium Nobilem vixit, odio & ini⸗
&in eâ, ſimulatà cum adverſario reconciliatione, ſacrilegè-
que ſuſceptis Sacramentis, mortuus eſt, funeſtiſſimà poſt
mortem remonſtratione! Pædag. Chriſt. to. I. b. 2. c. 15. H. 2. de
Arr rr 2

micitiæ.

Pro-

HW

Alſſuetus Ju- Propoſito emendandi à fol. ap. Mich. Pexenſeld. hiſt. 145. F. soo. Sic
vivunt, ſic moriuntur juramentis asſueti: uti ille Nobilis

ramentis.

—

868 CoNciO XLVIII. AMors Echo Vitæ: qualis Vita. finit ita

* 6

Anglus, de quô⅛ Vener. Beda, cui vox erat familiaris: Dialolus

me auferat, in quibus noviſſimis verbis & mortuus eſt. Barry

Engler. citt. Sicut & ille glorianter præſumens, ſeſe ſalvan-
“ S 2 .* .
dum, cum in extremis percutiendo pectus diceret: Weſerere

mei Deus, & adeo contemptis bonis monitis denique equo

de ponte lapſus, & aquis hauſtus, tria hæc verba: Diabolus

Ebrioſorum omnia auferat, emiſit, & ſpiritum. Mercat. Lect. 22. F. S.. Gulæ &

qwualis vita,
finis ita, ab
RXemplis.

mentabilis Echo: Vina, vina. /Iterum clamabat Sacerdos:
Divina, Aivinag. Iterum ebrius!: Vina, vina, vin- & ut non
deeſſet A ultimum, efflavit, imò evomuit loco A, turpiſſi

vitæ ſimilis.

ebrietati deditorum , glalts Vita, ſinis öta n 6 lamentabils Echo!
Fuit Helluo, cui natabant jam in morte labia, & in labiis lin-

gua. Clamabat Sacerdos: Mi bone vir, cogita divina, divi-

nas Et quid ebrius:? reſonabat in tanto articulo profectò la-

mam animam. O anima! miſella anima! Sucut vita, mors eſt

ita. Caſp. Knittel, &. YJ. Domin. Duainquag. Conc. 2. in ſene. E. Englgr.
F. I. f. 20. Ipſe habui meæ curæ commiſſum „qui, ſicut nu-
merandis pecuniis & epotandis poculis erat asſuetus, eadem
in extremis videbatur ſuis tractare digitis & manibus.
Georgii Bu-Georgius Buchananus, excucullatus Monachus, quaàm non
chanani mors plebeius Poëta, tam nobilis ſcurra, paſtus in harâ Calvini,
calicibus epotandis asſuetus, demum hydropi graviter ve-

xatus, contemptis & ſacris & naturalibus mediis maluit

hauſto abs ſe vino hauriri & perire: de qué Englgrav. part. .
Dom. 2. poſt Epiph. init. & parte 2. eit. J. I. & f. 18. Dom. 3. Adv. Ja-
cob. Biderman. L. 2. Acroam. a. n. 6- à f. 260. Hic Georgius Bu-

chananus inſignis quidem Poëta, ſed Hiſtoricorum menda-
ciſſimus, ter adulter, bis apoſtata, ex Minoritâ Lutheranus,

dein Calviniſta, denique Atheus, per omnia nequam. Biſſel.
Mlort. Pathet. Exemyl. g. f- 99. Præceptor Jacobi VI. R. Scotiæ,
