exarmatum, ita vicit, ut ex illo ſacro parthenone non jam
pelliceret, ſed captum traheret ad Apoſtaſiam. Miſerandus

caſus! fit Apoſtata! tranſit ad Calvini caſtra, fugit in Angliam,
contrahit auſu ſacrilego incœſtas nuptias, cauponariam ex-

ercet multo tempore. Religio interea ex caſu triſtis, at ſem-
per pia Mater, ut non periret, quem fſciverat fugitivum, in-
audiens prodigum ſalutis ſuæ in Angliâ morari, cauponari4

dem ipsã cauponâ hoſpitium accipiunt, ubi transfuga cau-
ponem agebat; arbitrati verò legati, ſe incognitos, ecce agno-
ſcuntur à transfugâ jam caupone, rem tamen diſſimulante,
ſcilicet ad fraudes & technas eruditè docto: interim jubet pa-

rari cœnam hoſpitibus novis opiparam, ſaliarem: illi ad coc-

nandum ſedent; tertium ſe jungit ipſe hoſpes, quem dixi, A-

poſtata: & quia cœna ſaliaris erat & opipera, modeſtè mo-

nent hoſpitem hoſpites, parceret tantis ſumptibus, ſuos lo-
culos tam turgidos non eſſe, ut ſolvendo forent cœnæ tam
nobili: ſubriſit hoſpes, & mei Patres, ait, noviſtisne me? ego

optimè novi vos: tibi hoc eſt nomen; tibi iſtud: ego talis,

& talis ſum veſter olim, in parthenone, de quò ſcitis, colle-

ga. Obſtupuére viri, arrectisque auribus hæc & plura alia

garrientem audiunt; inde ad pœnitentiam, ad reditum, ad
frugem amicè hortantur: Ad iſta, hoſpes Apoſtata vocari ju-

bet

ehe

4

(olali
eellan
Cnpo

ororenk
nrpr.

nRein

eſtru
en&

CMi,

tecnyt

Eelcelunt,

gto⸗ 6

.

Wamnn

ulnoaz

Pilnn

Guti
unen

Uitere
t ſbi

n,

lr Chi.
Re
S. N..

ee
mNlee
adede
t AN N

r6
lteram

Unariane
iſtisren

„ *

Alnpohe

S Ut
Nionibu
Kinet.
Toscn.
e

wulnte,

ere.
Uid
elncin

gekenn
int

cene
Nt W%⅓
, 6,

umn
Neuir.

bet

—

ſed fortilis à peceato reſurgendum: &c. 729

bet uxorem und cum liberis, ut citò adſint: comparet uxor,
adſunt proles: tunc ille: Mei Patres, inquit, agnoſco affe-

Gdum Religionis, matris meæ olim; video deſiderium erga

me veſtrum, me juvandi ad melius; factum optimè: agnoſco

fidem & fidelem operam: agnoſco & errorem meum: verè

peccavi, verè erravi, & erro, ſicut ovi, quæ periit! jam dico: re-

direm; nec ad horam procraſtinarem pœnitentiam, ſed iſta
(digito deſignabat uxorem & proles) & iſti, mihi vincula in-

jecerunt, quibus me tenent captivum, & ita ſciens volens in

Apoſtaſiâ & peccatis meis ibo in infernum; actum eſt de ſalu-

te medâ! abite ad veſtros, & iſta meo nomine illis ſignificate,

non poſſum ampliùs, actum eſt! perii! Ita miſerrimus hic ad
gehennam non tam ivit, quam cucurrit, ſpontè, & volens:
ſtultus amore putatitiæ Vxoris, & liberorum. Verè, quod
S. Auguſtinus ex D. Pauli verbis demonſtrat, ii, qui poſt ca-

ſtitatis votum conjugia contrahunt, latam illam viam „quæ

ad infernam ducit, ingrediuntur. Florem. Ræm. de Orti, heæreſ.
D.Z. C. I6. n. I. f. 265. E. Index Ker. V. Apoſtata. Perverſi diſſicile corri-

guntur: Eccl. I. Iv. Additur: Et ſtaltorum infinitus eſt aumerus. Ve-
riſſimè S. Auguſt. ſerm. 5S. de Temp. Hoc enim, inquit, Prmiter ag
fhideliter credendum, quia nunquam priis Deus Aeſerit hominem, niſe De multitu-
prids ab homine deſeratur“ cum enim ſemel, & ſecunad, & tertiò unus- dine peccati
Cuùum verd naſcitur de-

quisq, gravia peccata commiſerit, expectat tamen illum Deuse
inpeccatis ſats &”erit permanere, de multitudine peccatorum, naſcitler
deſperatio, ev deſperatione obduratio, & obſtinatio ingeneratur. Ita S.
D. Zahoda. Conc. 36. ſaprà fine & C. 39. n. 9. O cœcitatem, pericu-
lum, miſeriam peccantium! MUUD
IV. Liberrima hæc, crasſisſima, & plùs quam maledicta
deſperatio eſt, dum peccator credit, Deum poſſe & velle re-

mittere peccata pœnitenti, is autem reflexe nolir peniete,
nolit ſibi remitti peccata: & hic apertis oculis ſeſe ad inter-. De,eratio

num præcipitat; cùm plures alii deſperent, quando ex fal- graviſſimam
ſa exiſtimatione propter peccata commiſſa vel bona omiſſa Beccatum.
deſperant de Dei milericordiâ, credentes,

222 2 2 non

Deum nolle, vel-

730 CoNCIO XLII. Judicii extr. metu non deſperandum,

—

non poſſe ſibi parcere, vel in gratiam recipere. Ethæc eti-
Deus vult am Deſperatio graviſſimum Peccatum eſt. O homo, ait idem

miſereri, quia D. Auguſt. qui peccatorum multitudinem attendiu, ur & omnipoten-

bonus, & po-

18, tiam caleſtis medici non attendis à càm enim Deus velit miſerer? quia
teſt, quia om-

ninoiens bonnz eſt, & poſſit, quia omnipotens eſt, ipſe contra ſe Divinaæ bonitatis
Januane clasdit, qus Deum ſibi miſerert, aut non velle, aut non poſſe

credit, eumq, aut bonum aut omnipotentem eſſeᷣ dißpdit. F§. §5S. Fol. 2927.
Deſperans Marchant. Deſperans ergo injuriam facit Omnipotentiæ Di-
injuriam fa- vinæ; quia credere debemus, nullum adeo eſſe grave pecca-

eit omnipo- tum, quin poſſit Deus illud remittere; qui etiam potent eſt de

2
tentiæ Dei. lapidsbus ſilios Abrahaæ ſuſcitare Matth. 3. 9. hoc eſt, de cordibus
Mat. J. d. quantumlibet duris & lapideis filios gratiæ & ſalutis effice-
re. Nullus itaque deſperare debet, licet cor habeat ad pœ-
HB nitentiam obduratum, aut ſibi habere videatur: à Deo enim
Mitericor- emolliri poteſt. Dein deſperans injuriam facit infinitæ bo-
anga & nitati & miſericordiæ Dei, ſed & efficaciæ Sanguinis Chriſti.

Chaſti Clamat enim ubique Scriptura, quòd Deus mſericors & mi-

ſerator. Pal. Sf. I. Eſ. 102. S. 110. 4. & III. 4. Jac. y. 1I. Pſal. 174. 5§.
1. Yo. I. 9. & 2. V. I. 2. Wp. C. 32. n. 9. quòd Nolit mortem veccatoris,

ſed magis, ut convertatur & vivat- & quâcunque hor conver-

ſus fuerit, omnes ejus iniquitates dicit ſe oblivioni datu-
rum. Erzech. 3. 20. & 33.9. Sed & invitat peccatores, quantum-
libet rebelles & obduratos, ad pœnitentiam, fignificans, ſe
non ſolùm paratum illis peccata indulgere, ſed & manum
Solatium auxiliatricem ad converſionem porrigere. Rom. 2. 4. Hierem.

puſillorum. 3. 72. En fragilitati tuæ fulcrum potens, & paratum omni-

potentiæ & miſericordiæ Dei. En Sanguinem Chriſti, eum-
que infiniti pretii ac virtutis ad emundanda omnia delicta
tua: 7. Jo. I. z. Hoſtes animæ tuæ times, deemones: Fortior
eſt Deus, de quô Origenes Hom. 20. Ap. Lib. Numer. MWajor cura
Deſperando neſt Deo, inquit, at homine ad curam pertrahat ſalutu, qudm diabolo,
magis pecca- ut zos ad æternam damnationem impellat. Unde ponderat doctis-

vit Cain, ſimus Abulenſis Caini fratricidium, ex ſuis circumſtantiis
quàm fratri- graviſſimum, & ſecutam dein de Divina miſericordiã deſpe-
⸗ẽ . rati-

cidio.

ulton

conem
W.
aritt

§. Hen
tumn, ce

do,
oram!
dete tal

ſec ta⸗
men

Kac

lirf

i

Mmmm

mnritu,
acleut
(amin
eher⸗
umma
ſ. g.

K

nt,

Nem

. ℳ

7 . 3 „ à a 1292 .Ly».
n ð Eed fortints peccat reſurgendum: Xc. 1
thec et.. rationem cùm dixit : Major eſt miqustas mea, quäàm at veniam

itilen merear. Geneſ-z. 13. Et in hoc (verba ſunt Abulenſis) magis
miple. peccavit Cain, quàm omnibus præcedentibus; quia pecca-
iͤ tum præcedens fuit ad nocumentum proximi, eum occi-
ineb dendo, deſperatio autem contra Deum, eum non habere
unsé tantam potentiam, ut poſſit peccata dimittere, vel non ha-
Mfln bere tantam bonitatem, ut hoc velit. Similis doëtrina eſt
ei. SS. Hieronymi & Auguſtini, ſummorum Eccleſiæ Docto- Et judas ma-
eN rum, de peccato judæ: Prô quantum ſcelus, judam prode-gis, quàm
re & tradere Chriſtum, Dei Filium in mortem! hujus Cor- prodendo
kn pus & ſanguinem indignum & ſceleratum ſumere! ut alia ta- Claiſtum.
Isd. ceam: Et tamen: Pro Clementid Domini hoc dico, ait S. Hieron.
er in quia magis ex hoc Judas offendit Dominum, quia ſe ſiaſpendit deſpe-
Dvemn rans, quàm quia Lominum prodidite in Pſalmum Ios. Et S. Aug.
Dnitzbo. de Vtilit. Pænit. De veniâ nemo deſperet, ait, quoniam Judam prodito-

6Ciki vem non tam ſcelus, quod commiſit, quàm deſperatio veniæ interire fecit.
hon Et Lib. deſpiritu & Animdn Nemo, inquit, de Dei bonitate diſſdat,
Mau quoniam major eſt ejus miſericordia, quàm noſtra miſeria, & quuquts ad 3.
upus eum toto corde clamaverit, éwaudiet illum, quoniam miſericors eſt. Ca-

cNIe. lamat. Ylv. Diſc. 46. V. Miſericordia Dei n. 15. 19. f. 363. Polyanth. Pa-
idu. ciach. in Yon. Lect. 6g. n. vo. fine. Nec minus notatu dignum eſt,
um. quod refert Religioſiſſimus Abbas Ludovicus Bloſius in Mo-
onst nili ſpirit. c. . quòd B. Catharinæ Senenſiquondam dixit Deus:

AMuII PFeccatorer, qui in mortis extremitate deſperant de miſericordia meâ Alii deſpe-
Mon multò gravius me oſſendunt, & diſplicent mihi hoc uno yeccato, qudm rantes in ex-
norn omnibus aliis, quz unquam commiſerunt. Marchant f. 259. Mercat. trenus.

, eakv NWaclens Cathech. f. ge. Annon hæc efficacia ſatis ad eliminan-
k dam in te omnem deſperationem:? Ergo parce Deo; ne hunc,
Nm ’deſperando, omnium graviſſimè offendas: Parce tibi; ne ſic
Gr damnationem tuam graviſſimè augeas. V. ſuprà Conc. 3 . n. 6. &
(Conc. 29. k. 9. O&. C. II. n. XF.
dl=ü. V. Adea, quæ hactenus de gravitate extremi Judicii di-
Mhms Qa ſunt, quod attinet, ea meritò ſalubriter & Jjuſtum &ũ pec-
oepe. eatorem terreant; illum, ne peccet; hunc, ut fortiter à pec-
ati 2 2 2 3 H cato

232 CoNcIO XLII. Judicijewtr. metu non deſperandum,

Divini ju- cato ſe per pœnitentiam expediat: Soli enim peccato judi-

diciſeveri- cium erit absque miſericordiãa, & æterna damnatio. Et
tas ſolum bene obſervandum de omnibus, de Tubaâ mortuos ad Judi-
peccatum cium evocante Conc. 6. de Reſurrectione mortuorum: Conc.
angit. 27. & 5. & omnia cœtera, quæ ſequuntur Per totum Judicii

proceſſum ad finem usque, ea omnia, inquam, modo dicto
fore Electis (inter quos ut ſis, per te ſtat) in gaudium, ſola-
tium, gloriam, prœæmium, & æternam beatitatem; in dolo-
rem, triſtitiam, confuſionem, ponam & damnationem non

—

niſi illis, qui liberè gravi peccato Deum offenderunt, illi
immortui; quibus equidem meliùs foret, ſi nati non fuis-
ſent (quod Chriſtus de Juda ait Matth. 26. 24. V. Amor Incre. l. 4.

c. j. J. 3. J. 2. f. 9a 7†.) ex Conſequenti: hic & nunc verèò non ſa-

næ mentis & probitatis, imò impium foret, cupere te na-
tum non fuiſſe, & adeo velut rejicere tanta Dei beneficia

Creationis, Redemptionis &c. cùm, ut alias dictum Conc. In.
n. S§. Deo tuam damnationem (quam avertat Deus) impu-

tare non poteris: imò hocipſum ſummæ Dei clementiæ ſit,
te tam amanter præmoneri, at fugias à facie Arcus, per ea, quæ
de Extremo Judicio Deus in Scripturis ſacris revelavit, quæ
ſi ſapere velis, tibi eſſe poſſunt in ſalutem æternam; in dam-
nationem verè, ſi inſipiens te à malo corrigere nolis tuâ,

ſicut culpàâ, ita & perditione. Ecce enim in probationem

Judicium e-veritatis hujus, notemus ex S. Lucâ: Erunt ſegna in Ssole ac Lund,

rit impiis ti- & ſtellis c. 21. v. 2. Exhinc in terri preſſura Gentinm, Coarctatio,

mor & ter- animi anguſtia: Et tamen hæc omnia bonis in bonum erunt,
ſbe uſtis malis in malum. Quis crederet? eadem hæc ſigna de ſe tam
pes & ſola- horribilia & uſtis & Soccatop; lis jan bræbebun
tium. lorribilia & juſtis & peccatoribus, illis fiduciam præbebunt
ad virtutem & pœnitentiam, hiſce verò, ſuâ malitiâ auda-
Judicii fignis cia peccandi erit. De uſtis Chriſtus: Hi ergo fier: incipienti.-
viſis bonirae.S Teſpicite & levate capita veſtra, Quonizm appropinquat redemptio
lius, mali pe- Veſtra! LBuc. 2I. 25. Q. d. Hæc ſigna non mortem vobis, ſed
ins vivent & vVitam ſempiternam portendunt; non vobis hyems iſta erit,

Sus. ſed ver: Eidete ficulueam & omnes arbore & C. Propè eſt regnum LDeir

Inde

Prgzy. int
eredkioe
(bamtot

bhacti,

Au

r

ime

Gucn

munild⸗

We

.

Ulnemns

ſeswie
mon

di

bbene
ri es
IIltene

iin AꝗAYdfortils àpeccato reſurgendum: &c. 733
to ud. Inde boni & ſalutis ſuæ curam habentes, eò magis ſeſe con-
m. . vertent ad opera pietatis, ad pœnitentiam, ad placandum
GAdi. Numen: juxta id Hal. vo. Dediſti metuentibus te ſignificationem,
e ut fugiant: Rabbi David: at vexillentur. Genebrardus: ut eri-
n adei gantur- Alii: at vincant. Tigurina: at triumphent: Vi liberentur
da Dzlectitui. Hebr. Etliberabuntur amatores tui. Speranz. de qudic. pun.
um l. So 27. init. Adeo horribilia ſigna illa juſtis erunt in ſpem,
nN=E ereétionem, victoriam, triumphum, liberationem, ſalutem,;
tuumm quam totis conatibus quærent, & operabuntur. Sed quid
enmu adheæc ſigna mali! Dictum ſaprà Conc. 2. n. . Sicut in diebus Nobe
timids. Matth. za à v. 3z. De his ſignis nil aut parum ſoliciti, epula-
α buntur, ducent in bonis dies ſuos: in malis obſtinati credent,
erötond ſigna hæc tam horrenda non ſe, ſed alios, & alia mundi re-
geekem gha & provincias tangere; uti fecerunt Turcæ ad Cometam Turcæ Co-
benetaa annis 1690 fine, & 1681. initio longè caudatum & horridum, metam Anni
uCiH. ominantes in ruinam Chriſtianorum & totius Chriſtianismi, 1680. malè
SNm & Imperii ſui ac Mahometismi ampliorem adhuc dilata- ſibi in bo-
tionem. Unde hac ſpe contra jurata fœdera pacis necdum num ſuum
Merg finita, annis 20 pacta, Vngariam, Auſtriam, Viennam aggreſſi ominantes.
ie ſunt, ſed ſuo grandi damno: Floreat & augeatur Sancta Fi-
nA.. des: Vivat Cæſar, & Imperium: Servetur noſter Oriens:
isru, Ita mi Chriſtiane Ccum audis, cum legis, cum cogitas, cum Audita Ju-
Uiichen apprehendis, cùm exhorreſcis judicium extremum, cùm con- dicii ſeveri
ſicgqeras ingentem reproborum, parvum Juſtorum numerum, tate non de-

cum vides Iratiſſimi judicis Divini vultum, libram exactis- ſbarancrin

—

G elO

OANAe.,ò UII G137 . .
meNh ſimam, Impios infinito propè numero ad inferos corruen- luti ſtu-

Eeen tes, ardores ignis ſempiterni (eheu quanta rerum momenta dendum.

en & monumenta, ſeu mentem monentia & pulſantia!) non
A deſperandum, non abjiciendus animus, non laxandæ vitiis
ini habenæ, quaſi jam in numero damnatorum, in limine Ba-

e rathri eſſes; nulla ſpe veniæ, gratiæ, coli. Erigendus ani-
ed mus, abjiciendæ claves, quibus tu tibi infernum referaſti:
keit, pœnitendum fortiter: vim tibi inferas æternum non pœni-

, tendam. Divinæ miſericordiæ confide. Necdum reproba-

734 CoNcCIO XLII. . udicii ewtr. metu non deſperandum.

tus es, dum vivis, damnationis ſententia non lata eſt, quam
ſupremus Judex non fert, niſi coactus, & poſt hanc vitam:

Deus abſo- adeo ut doceant Theologi cum S. Thom. p. 1. q. 33. de Veritate,
lutè damna- a. 2. ad 2. Non poſſe Deum de potentiaâ ordinariâ revelare ab-
tionem nulli ſolutè alicui viatori, ſeu homini in hâc vitâ conſtituto ſuam
revelare po- qdamnationem, ſed ſi fiat talis revelatio, eam eſſe accipien-

ſt de viaà or- „ ..’ 2 1
re i dam per modum comminationis, non per modum prædi-

.

ctionis abſolutæ. March. f. 2000.

VI. Sed adverto, quid te, mi Chriſtiane, angat, quid pre-
mat, etiam non ita malum, idque ex metu, quèd judicia

Divina in peccatores tam ſeverà, quàm juſta ſint: diffidis
conſciæ fragilitati tuæ, & quandoque relapſibus; metuis
peccatis tuis non tam præteritis & commiſſis ac præſenti-
bus, quàm fortè futuris, ne aliquando pecces, vel in extre-
mis etiam, & pereas, uti factum docent hiſtoriæ horrendæ
de talibus, qui in vitâ boni etiam viſi, & ſantioris ſtatùs fuéê-

Non deſpe- re, & aliquamdiu ſanctè ac bene vixerunt: qualis Caſus ille

randum ob ſuprà Conc. g. n. 9. in fine denique lapſus, uti & alii. Conc. II. u. y.

caſus mal? . g. 9. Conc. 7a. n. I. Conc. 53. n. 9. Veruùm ſuppoſit4, & ritè per
fidem apprehensâ, altümque animo impreſsâ veritate, de

pereuntium,
Kp atem infinitâ Dei bonitate ac miſericordiâ, cui, & cujus fortiori,
& mmilia quàm omnes ſint hoſtes animæ noſtræ, gratiæ meritò ne-
peccata. que temerè innitendum eſt, & confidendum, non noſtris

viribus aut virtuti, nec ſic deſperandum eſt, ſed bene ſpe-
randum. Tu tua age; cœtera Deo infinitè bono, Patri, Crea-
tori, Redemptori, committe. Sunt, & ſint tales lamentabi-

les Caſus miſerè pereuntium in extremis etiam, quos Deus
ex notis ſibi cauſis & occultis judiciis permittit & manife-
ſtat, in terrorem aliorum: ſed rari illi funt. Ita jam olim re-
ſpondit R. P. Joannes Horſtius S. . & ipſe meus in Caſibus Di-
lingæ Profeſſor & Vice-Rector, qui diem ſuum obiit Mona-

Exmetu, chii 1682. 17. Junii in ſenectute bonâ. Fragilis ſum, inquis,

an ſis perſe-

veraturus? Neſcio, an perſeveraturus? nempe homo es, conſtans car-
ne & ſanguine; & non angelus es: Thomas Kemp. L.3. c. 57. ko.
. & hoc

—

Khoctor

nglie

(snon
mali
fcor i⸗
atione

ſe zuini

P giehhe

nic erta

ülenin

ſteleng n
1
nesC
(inisde

d erel

ſ une

hiinente
kinpunn
altio
enaye,
Willu
Deun,

Eehele

.

—
achan
Peheriut,

redb.

Abnnium

1

„
Kacie.

Cdungeed.

ſehenen

Aiin

,Neliten.

ͤ—4,8
rie ene

115CSE

C.
tie

enitte, E

„„

6 ſntt⸗
d⸗
NnnO
ſel beneh⸗

. . .
. ſe .

C

l.
56 ſj. N⸗

1)
Khoe

SS

ſed fortius 4 peccato reſurgendum: & c. 737

&⁊ ‚ hoc novit Deus, eò magis miſerens tui, qui Angelis ſine

fragilitate, ex ſola malitia, neque ab alio tentatis, peccan-
tibus non pepercit. Relaberis quandoque, &ſatis frequen-
„ „% —— „ „* . 2, ₰
ter: malitiam lapsus ſupinam & præſumptionem in Dei mi-

ſericordiam cave: Iafra Conc. S&r. n. 3. ſi ex fragilitate, commi-

ſeratione dignus es: fortior reſurge, inſpiciens, quam nihil
ex te ſis, & quàm Dei ope indigeas. Et quâcunque ratione
labaris: Peccaſti? ait S. Chryſoſt. pænitere; millie peccäſtis mil-
lier pænitere. Vulneratus ess adhibe tibi curam, dum ſpiras, etiam
in ipſo ledto poſitus, etiam ſi dici poteſt, animam eſflans, etiam ſiex hoc
mundo exeas non impeditur tempori anguſtid miſericordia Dei.
Duid enim eſt peccatum ad ei miſericordiam? tela araneæ; quæ flan-
te vento nusquam apparet. Ita S. D. Hom. 2. in Pſal. zo. Calamat. cit.
D. 46. n. . Adeo deſperandum nunquam. Sunt ècontra
plures Cafus, quibus Deus, etiam in extremis, iisque ob- Multi pecca-
ſtinatis peccatoribus, cor lapide durius fregit fuã miſericor- tores in cex-

„ ”ñäü . . . „Rtremis veni-
diâ, emollivit, ad ponitentiam flexit, & ſic veniam dedit; m conſe-

qui Caſus te magis ad fiduciam & pœnitentem vitæ emenda- quuntur.

tionem, ex infinità Dei miſericordiâ, permovere ac impel-
lere debent, quàm miſerè pereuntium ad deſperationem us-
que aut nimiam triſtitiæ puſillanimitatem terrere. Quis-
quis perit, ſuâ voluntate perit, Dei miſericordiaâ abjectaà vel
neglectà; Dei autem gratiâ (quæ nulli negatur ſufficiens ad
ſalutem, cui homo cooperari poſſit, ſi velit) ſalvantur, qui
ſalvantur, etſi non ſine horum cooperatione: Oas fecit te ſine S
te ,non te ſalvabit ſine te, ait S. Auguſt. Sed pergis) fortè mi- An tibi ſit
hi in extremis gratia efficax (prout eam Theologi contradi- oncedendha
ſtinguunt à fufficiente) à Deo non concedetur? Hoc ſcien- Tinalis rak.
tiæ altioris, & ſupra captum noſtrum eſt: Noli judicare, ſi non .

vis errare, ait in ſimili S. Auguſtinus. Tu age tua, certò cre-

dens illud commune axioma Theologorum: Facienti quod in
ſe eſt, Deum non denegare gratiam. V. ſuprà Conc. I2. n. §. 6X Tho. Kemp.
L. t. c. 2. Confirmabuntur iſta dicendis Concione ſequ. Inte-
rim hoc adhuc cape, quod ait Deus Exech. 33. 12. Inpietas im-
Mlechtl de Jud. extr. Aaa aa p5²

733 CoxNcio0 XLII. Judicii extr. meta non delperandum, —

Vera pœni-pii non nocebit ei, in quacunq; Aie converſiss fuerit ab impietate ſad t,ſol
tentia brevis- Non ait, inquit Bloſius, ſi biennio, ſi bimeſtri, ſi biduo ante amnn
ſima à Deo mortem converſus fuerit . ſed: in quàcun, die converſus fuerit, nbit
acceptatur. in quâcunque die ingemuerit, ſalvus erit: modò verè re- kEi
cCctéeque ingemiſcat. Canon. vitæ ſpirit. cap. 35. f. I79. Et v. I4. d dr nt, b
xvero impio: Morte morieri: S egerit pænitentam 4 peccato ſao fece- et, iu
ritque judicium & juſtitiam, innocenter & recte vixerit, vita vi- acr ⸗
vei & ãnon morietur. En quam veriſſime S. Ambroſius ſup. Luc. M
Nemo diffdat, inquit, nemo veterum conſcius peccatornm præmia di. erih)
vina deſperet! Novit Dominus mutare ſententiam, ſitu noveri emen- fe. l

. dure deliétum. Pohanth. E. Deſperatio ſuprà Conc. II. n. F. Paciuchelli Uha

Lecdt. 6z. J. 6. in Joñann.
VlII. Veritas uno alteréve exemplo probatæ fidei (exſu- mhl
perabundanti, ut vel cocus videat, nullatenus deſpe- (Hunl
randum eſſe, etiam cùm videbitur ſententia mortis æternæ (chri
jam lata & peccatorem jam in faucibus eſſe inferni) remon. umit
ſtranda eſt, & quàm immenſa Dei etiam in malos & pecca nh
tores ſit miſericordia: unde: Jaſtificers, ait David Hal. o. . flt
Juſtus & verax in promiſsà peccatori veniã & miſericordiã (girt

habearis; & vincas, cum judicaris, ut auſterus nimis, rigidus dewund
Luculen- & ſeverus. Luculenta ejuscemodi fes accidiſſe legitur, „½ immn
tum Divinæ B. Catharinæ Senen s vita. PErat Senis Anno Chriſti 370. Ccivis, khin

bonitatis et- cui nomen Andreas Naddini, opes copioſæ, ſi aurum ſpe- ñnin
iam in deſpe- Ges; nullæ, ſi conſideres virtutem. Nam plerumque, qui. ig
ratiſſimum bus aurum nimis charum eſt „non eſt nimis chara virtus. Metern
exemplum. Itaque hic homo cùm aliis plerisque flagitiis coopertus, tum ſcen
etiam præcipuè teſſerarum ludo ita erat mancipatus, ut ſi RNN
ludendo perderet nummos, Divos Deumque ipfum con- mnhr
viciis proſcindere identidem, cœlumque deteſtabili execra- unſt
tione implere non vereretur. Quadrageſimum jam æta- rnun
tis ſuæ attigerat annum, cùm eum divina vindiéta cenſuit, Chryn
non diutius differendum. Gravi igitur morbo affecit, qu? Uhuie
crudeſcente depoſitus jam videbatur. Nec minus anima ljicem
quam corpus ægrotabat. De corpore Medici deſperare- en
H“

==SGͤ

i, ld fortius àpeccatoreſurgendum. &&t. 739
en rant, non item de anim Religioſi. Venerunt itaque ad
om eum multi homines pii, inter quos etiam utriusque ſexiis
, cænobitæ, atque in primis Parochus illius. Hi eum, ut fit,
E. preæſentis periculi inſtantisque mortis admonuèére; hortati
N ſunt, ut peccata fſua in memoriam, ſe in pœnitentiam redu-

ſu, t ceret, ſacerdotique confiteretur, quæ alioqui æternùm lu-
tmin enda eſſent. Surdo loquebantur. Ille enim, qui ſacras

naln ædes adire, aut ſacris initiatos honorare, nunquam conſue-
Nͤ Verat, pronum habuit etiam ſacrorum ſermones contemne-
Nnliiatt re. Itaque ſana ſuadentes, quaſi importuna loquentes, re-
uiskt pulit, & à ſe exire juſſit, nihil ſibi cum Deo eſſe, dictitans,
nihil Deo ſecum. Pervenit hæc deſperationis fama ad au-
ieu res Fr. Thomæ, qui S. Virgini Catharinæ Senenſià ſacris con-
eh feſſionibus erat. Hic, inigni animæ hujus pereuntis zelo,
ii Atent Catharinam adivit, rogavitque, ut divinam deſperatiſſimo

Ueng homini miſerationem precibus quam enixiſſimis impetra-
4 . „ * X „
A ret. Paruit illa, neque precari ceſſavit anté, quam Chri-
Aα ſtus illi ſe ſiſteret, causâmque redderet, ob quam meritò mi-

cofRh ſer perire ſineretur. An non pereat, inquiebat, cuſus blas-
h phemum 60, ſi poſſet, me ipfum perditum iret? cujus flagi-

GueH tia mündum implent, & ad cœlum, usque pertingunt? qui,
wong ut alia ſileantur, etiam tabulam, in quâ mea, Matris meæ,

Urun aliorumque Divorum imagines impictæ erant, auſus eſt ſa-
ge, HAH crilega manu in ignem jactare nonne & ipſe digniſſimus eſt,
a wm s ut æternis gehennæ flammis exuratur? Nonne par eſt, ut,
ntun quod mihi fecit, ipſe qu oque patiatur? Hæc atque alia talia
Virgini dicebat Chriſtus, ut peccatoris oſtenderet abomi-
ieern rum ſitientiſſima, & gnariſſima, divinæ miſericordiæ eſſe
Nar. inexhauſtam immenſitatem, cum precibus etiam uberrimas Chriſtus
, i lachrymas fudit, neque deſüt antè, quam mitiſſimus Domi- ipfe deſpera-

cehnus huic tam impio peccatori decumbenti appareret, atque ntiam ho .-

in in vicem Parochi ad peccata confefſione delenda hortare- atur in ex
inet. tur, veniam, ſi id faceret, liberaliſſimè pollicens. Quem tremis &

fant;

1

ne Studioſo.

740 CoNcIO XLII. Judicü extr. metu non deſperandum,
non flecteret tanta bonitas? quis conditionem tam faventem

non acceptaret? Ergo ille paulèò priùs ſaxo durior An

dreas repentè molleſcit, erumpit in vocem „clamat, ſe
Chriſtum videre, enimverò etiam audire monentem, ne

Confeſſionem inſuper habeat, ſed viam ſibi paret ad veniam

tot ſcelerum obtinendam. Itaque quantocyus Confeſſa-

ritur: adeſt Sacerdos. Confitetur Andreas ingenti animi
dolore: condit teſtamentum ſanctiſſimè, malamque vitam
optimâ morte conſignat. Verè igitur S. Auguſt. lib. de ver
Innocent. c. 184. dixit: Non eſt deſperandum de maln, ſed pro ipſis, ut

boni ſfiant, ſtudioſins ſupplicandum,; quia numerus Sanétorum ſemper

de numero aultus eſt impiorum. Georg. engel. J. J. de Judic. Divin.

t0. I. C. 41. n. 13. Ff. 115.. KRaymundos Capud apud Suar. g. dpril.

De deſpera- VIII. Alterum, quòônon minus infinita Dei bonitas mi-
tiſſimo uve- riſſimè commendatur, refert fusè e Jo. Major. Spec. Exempl.
V. Confeſſto, Exemplo 2 9. mehi J. Ia. Vel Diſt. 4. Ew. y. Carolus Sen-
gel. Abbas in Temmat. Chriſti (Chriſti Stammenbuch/) 17. May. Hujus
Frater, Georg. Stengel. & Y. Lib. 2. Exempl. in 7. Capit. Bitia Exempl..
f. Io6. Englgr. Cæl Emp. E. Trinit. G. 3. mihi d f. 994. Ego ex hiſce
Duorum fusè enarratis extraho, quâ poſſum brevitate. Duo Fratres
Fratrum di- Vterini, nobiles & divites, ſed vità & moribus admodum
verſi mores. Jiſſimil es, Studiorum causaâ ad Pariſienſem Academiam mis-

ſi fuerant. Minor majorem ingenio, diligentia, pietate;
Major minorem otio, luxu, vitæque licentiâ fuperavit, a-

verſatus ſtudia, diverticula quærens, pravis ſociis, ludis &
calicibus epotandis asſueſcens: Dolenter tulit Frater mi nor,
ſuavibus cum verbis commonens: ad ſe rediret, turpes ille-
cebras deſereret: ſed nonniſi convitia retulit, nihil effecit, ſed
pejorem, & poſthabito Deo cum omnibus pietatis exercitiis
maglis effrenem habuit, & in vitia liberum. Miſertus Iu-

nior, cùm fruſtra admonendum ſciret, non deſtitit ſantus

iſte juvenis quotidie apud SS. Trinitatem, nunc Patri ſuppli-

sans, nunc Filii miſericordiam implorans, nunc Spiritus S. in
èM vota

rium acciri poſtulat, quem modico priùs eliminarat. Cur-

ſeltnte

ffidte

—

Nen voca
forum
und

wmeak

i
Aen
ae ſeek

ſtenar

l, l

. A1
r

nl

Norli⸗ 1

ltnl

ei

mar
mn
ſſiige

7

1
.

4

iiid
n,

MIete

e,
hplci

Abrd

Ausſi
Uurhie
Sban

ilipe

(oro
r

4 um,

—fſſessdfortids 4 peccato reſurgendum. &. 741
Nigeten vota vocans opem, ut fratri cœleſtis lux oboriri, & & coœno
nh vitiorum emergere poſſet, ardenter exorare. Nec caſſæ
n, fuerunt pii fratris cum lachrymis preces. Vt ergo propitium
ene Numen ſceleratum juvenem ſanaret, huic repentinam im-
tin miſit & graviſſimam infirmitatem, in quâ cum jaceret, pa-
3(I. vida mente, quæ feciſſet, recolens, incœpit miſer, multitu-
irt E dine ſcelerum preſſus, ad barathrum deſperationis proruere.

Lentim Quddam igitur nocte vidit virum quendam venerandâ ma-
e ſin jeſtate & canitie, ſibi ad lectum aſſiſtere, ſeséque ſeveris in-

Dei Patris

R . . —— erga peccato-
ν tueri: ægrotus truci aſpectu exterritus toto corpore tre- ren expro⸗
.
nniſt
—

rei gratiâ intempeſtà nobte, ad ſe terrefaciendum veniſſet, hoc re- mnationem
M m ſponſitulit: Ego ſam, inquit, Pater cæleſtüu, qui te, cum non eſſer, denuntiantis.
ℳ creavis qui vitam dedi; qui animam potentiis & corpus ſenſil ornaui, .
itm qusé ſolem, lIunam & ſidera adtuunm obſequinm dedis qui te nimid chari-
Sd tate dilexi, & ut à ſceleratâ vitä tuaâ ad frugem & panitentiam, ad
CGor ſalutem redires, admonui per Angelum, per tuum fratrem, er conſci-
1 M enttam, per varios piorum hominum ſermones omnia fruſtras & nunc
ub, e qudd obſtinatâ mente monita ſalutis paterna hactenus ſemper rejece-
Hvertii ris, veni ad te, ut dicerem, filium te eſ æaternæ damnationi. Dixit,
oes & videri deſüt, ac juvenem longè formidabiliùs trepidan-
Anddn tem, confuſum, & in gravi ſuo ſudore natantem reliquit, &
nundkf ita totâ nocte fuit, ac poſterà die timens, tremens, plenus
ns anxzxietate, deſperatione, & expectatione triſtiſſimæ illius
horæ, quæ eum exhac vitâ transmitteret ad locum æterni
65,Ms ſupplicii. Cum ecce proximaâ nocte deſperato juveni, in te-
teuni nebris trepidanti, neque ulla ſalutis remedia circumſpicienti,
e alius ſtitit ſe vir conſpiciendum, luce clari fimâ refulgens:
efec,e Erat hic aſpectu longẽ junior priore, ſed ab vultu non abſimi-
eritu lis, qu anquam habitu & ornatu longè diverſo; non enim lon-
eH Aaillä palla, ſed nudo propemodum corpore incedebat: in ca-
eu pite coronam ſpineam, humeris crucem geſtans: & latere
ii tanquam & fonte, ſanguis illi ebulliebat. Hac ſpecie ad
insii Egrum, in lecto anxiè vigilantem, acceſſit, interrogans:
ſot H Aa a aa 32 Mokti-

„ mens, auſus adhuc interrogare: Quus ille ſenex eſſet, aut cujus bratio, eiq; da-

)

Dei Pilii er-

ga eundem

exprobratio,

eique ſparſo
in faciem ſan-
guine, etiam

dgamnatio-

nem denun-
tiantis.

742 CoNGCIOXLII. Judicü extr. metu non deſperandum,

Noſtine me, qus ſim? Reſpondit juvenis: Non novi, quis ſis; ſéd

niſi me fallunt ocult mei, illt hanud abſimeles e, qui funeſtiſſimo he-
Zernâ note nuntio me exanimavit. Cui is, qui adſtabat, Ne mi-
rare, ſi illi me ſimilem videazs, cum quo und eaàdemq; Divinitate, ſi-
milis mihi honor & gloria ſempiterna. Sum etenim Zlkſus Chriſtus
Dei Filius, quem humani generis amore, infinita mea miſericordia à
cælo traxit, & ad redimendum hominem vitam & ſanguinem meg'
totum expendi; quæ cum tu omnia contempſeri & pedibus conculca-

gqui in ſalutem tuam & aliorum eſfuſas ℳ. Et hæc agens diſpa-
ruit. Divinâ hâc voce iteratò fulminatus Adoleſcens, ſpe

& animo deſtitutus, pallido vultu, horrifico aſpectu, totis
artubus contremiſcens, ubi primuùm diluculavit, fratrem

acciri jubet. Adfuit illicò vocatus, & ſe vocari lætus, ſibi

pariter ac fratri ex animo eſt gratulatus. Verùm ubi ejus
tam miſerandum vultum conſpexit, ut videretur ſibi fratrem

in fratre amiſiſſe, vehementer obſtupeſcens in gemitus & la-

Corredtio
fraterna.

nunc illecebræ“ ubi ſodales, qui aurer tuas obſcanis jocis, mentem cu-

chrymas ſolutus eſt, atque aliquid cœleſtis prodigii in tan-
tâà conſternatione interveniſſe ratus, liberè in hoc extremo
vitæ articulo ſic cum illo ſermocinatus eſt: Heu mé frater
chariſſime, quantum mutatus ab illo, ujus förmam omnes colebant,
& Matronæ ac puellæ intueri gaudebant? quò omnia illa abiere? ube

pidinibus repleverunt?“ deſertum te vides ab omnibus; at ego frater

te fratrem non deſeram. ſed amabo, dic mihi, quidnam tibi adeo di-

rum ac terrificum accidit, ut mente propè emota totus ſudore profu-

veri, arrepto plenâ volâ ſanguine, ê ſacro latere, & in fa-
ciem ſpario, bic, inquit, tibi in confuſtonem & perditionem ſit,

D

————

n ulr

ſer ullſ.

ydtem 4.

iompl

Gnpert
igere:

9

ſuifltni

e, d
n

t
nn
etert,

Auunpent
rui

orn

bymion
onoen

Nin

Minj⸗
,

ur

etshnun:

ſau, totus paveſcas * ſi tremorem hunc & ſugorem tibi vehementia

morbi exprimit, beono ſis animo, nemo tam Aejelta valetudine, què

convaleſcere nequeat. Dudd ſi antè actæ vitæ tuæ flagitia contur-
bent, praſto eſt remedium ; animarnum medicum accerſe, de admiſſte
dole, & virus evome Non deſpera; Deus peccatores recipit. Ad

quæ verba paululum erigens moribundum caput, & o-

mnem rei geſtæ narrans hiſtoriam: Damnavit, inquit, me

bi⸗ Cond
n
ſe an.

ramn,

Ulute,
ue te,
unntaa

—

iun, ſed fortins à peccato reſurgendum: &t. 744
ſ ſeeleſtum filium leſtis Pater; Cbriſtus 7kſus Faleas Des, eruore in

iim . meum vultum projecteo, ſanguinen bro me eſjuſum omnind ac benitus
dat, ni. perditum declaravit“ Luare, inquiebat abtum eſt de me, nihil
nin, i. mihi amplins prod'ſt penitere, etſi ſanglinem Neam. Ad hæc Frater
e Ccompertâ mali radice, his verbis cœpit animum deſperati

in erigere: Tamelt’ ale, 37, Peater Sn panetennt Eni S daniwer is
iun ii ſit, & Filius Dei Sangauenis ſis’t Frabtu te meritb indignum ſasdaicaril,

u aucge Neéc Vel ſic deſperandum eſt, cui tempus datum eſt Panitend?. Ac-
te, Rlu quieſce vel jam moniti me, peccata deteſtare, cum Propoſito emendan.
Atnen de vitæ, Sacendoti vulnera detege, & confitere guu ſeit, . Peritus 2
Saunctus, qui eſt Charitas & Bonitas, te pænitentem abſolvat. His Divinz mi-

an verbis conſolatus, Presbyterum juſſit adeſſe, cui pr xlenti ſericon ll
cnm totus in lachrymas ſolutus, cum tanto znimie dolore ſua ela.
t, finen peccata, quibus Deum offenderat, confetfuse le⸗ er apri.
ens b rumpentibus ſermonem gemitibus Vix Vver ba et expti-
udes Merc; dqua Confeſſione te actà, exttemum Un uns; 5 . „
Bim Viatico munitus, tempus expectabat e& vità migrandi. Cum Spiritus ö3.
Kertia nocëte alius illi venerandâ ſpecie Vir conſpiciendum neiſtia
zin ſe præbuit, vultu prioribus haud abſimilis, veſte candida αϑ‿sszn,
Nomn amictus, cujus humero columba nivea inſidebat. Hic le-bcardaule
gifuk cto propior factus mitiſſimis oculis, vultu ſuaviſſimo Er ternam ſalu-
„grum intuebatur: quô aſpeétu animoſior juvenis, &Domine, tem denun-
1 1 inquit, quis e tu, qui me terroribus præteritarum nobtium exanima- tiantis.
uͤke tium inviſere, ac tam amabili vultu ſolari dignari ? Cui ille in-
ic quit: Ego ſum Sdanltus Siritus, qui à Patre Filioq, procedens, ejusdem
ſum cum ills Divinitatis ac potentiæs atg ideo ad te ven?, ut tibi
7,

peccatorum veniam atq; ſalutem æternam denuntiem. Ad quæ ver-
ba, quaſi ex barathro deſperationis reſurgens, ait: O Pater
Dpaauperum, 6 conſolator mærentium! quem Pater & Filins renm mor-
