Ms ellis, preſſurd gentium, aliisꝗque horrendis? Audite ſtupore di-
ner- gniſlima, & indignatione. Dabit Deus, ait Cornel. in Matth. Impietas et-
doddi XXIV. zo. aliquod tempus quietis & pacis; ac tum homines ob- iam poſt An-
lun liti ſignorum, dabunt ſe voluptatibus, gulæ, & luxuriæ, ut tichriſtum.
et. antè &c. Tanta tunc erit multorum impiorum duritia, ut, et
iamſi videant, ſolem & lunam obſcurari, Cæœteraq; ſigna, tamen

n 4 al.
“. gulg & uriee, quibus asſueverant, inhient, nec cogitent
o. de fine mundi & judicii inſtante; ut fecit Baltaſſar Dan. V.
s V. (onc. a. n. 9. C. 14. n. §. & Conc. 42. n. y. Filiæ Lot incæſtuoſæ,
du nihil territæ præviæ Sodomorum incendio. Gen. AX. Unde
Ko. „„Auguſtinus docet ep. So. pios in fine mundi ob hæc ſignafore
iii ELECcC; moſtos;

22 CoNCIO II. UIimus mundi ſceleratus vitæ ſtatus
maoſtos; impios verò genio indulturos, & exultaturos. Qua-

(osv

re tunc Deus finem illis, mundéq; inducet, omnésq; ſubito in- unß
teritu obruet: Cùm enim dixerint pax &yſecuritas, nihil periculi: et
tunc repentinus eis ſuper veniet interitus. Verba ſunt S. Pauli umn
I. Theſſ E. 2. Cornel. ibid & cit. f. a4a9. & quidem per ignem con. (nt
flagrationis mundi, quò (juxta Franc. Suarez, & nonnullos, Eim
non equidem ſancti, tum adhuc vivi) impii tamen morituri cse
ſunt in vindictam; quiꝗq; reprobos morte puniet, eòôsque con- m,
volvet, & rapiet in gehennam & ignem æternum. Cornel. in helin
1I. Theſſal. I. 5, ex hoc & aliis ſcripturæ locis. Diſertè autem, & t
apertè S. Thomas Angelicus Doctor in ſapplem. quæſt. 7a. (gad ſol

tota per 9. art. agit de igne ultimæ conflagrations) art. 5. concludit:
lllnus naturaliter aget ante judicinm & in bonos & in malos, qui vivi
reperientur, eos in Cinerem reſolvendo; ſed mali illius igne actione

mun

Keccat

cruciabuntur, boni verò omni dolora erunt eæpertes ſicut pueriin dui
CoaÜaino ignis: Dan. III. & c. Illeque ignis, Judicium præcedens, M
Mundus in tantum occupabit ſpatii, (infra C. v. n. 3. y. & per totum.) ſicnt W
teribit igac ut occupaverunt aquæ diluvii, ut puta 15. cubitos ſuper montes
elim aquis. altiſſimos, ut ſentit Dion. Carthuſ. ſerm. 2 in Dom. I. Advent. & uin
ee, 1. Noviſſ. art. 2. art. I3.f. 122. V. §&. Thomas cit. 1. 7a. art. 3. Maiolus 11 54
Dier. Canic. de sene, init. f. 239/,, o
VlIII. En, quàm æternaâ veritate dixverit Chriſtus: Scut in die-— tube,
bus Noë, in diebus Lot, &c. Ita erit & ad ventie ſilii homins, &c. Secch Hun.
hinc jam nunc ad præſentia noſtra tempora, quæ nos tangunt: u
Miramur & indignamur; nec advertimus, ad nos rediiſſe vel tt
tempora Noe, ac Lot, imò, quale erit ante finem mundi. Non b;
equidem intendo facere comparationem omnimodam tempo- 1
rrum hominum ; illorum cum noſtris; abſit enim, noſtrumor- i
Moderni bem Chriſtianumillius ævi ſceleribus parem eſſe: quis inficie- A
temporis Sta- tur tamen, etiam inter Chriſtianos, eòsq; Catholicos, eſſe quan.
tus, mores, doq; æque ſceleſtes aut ſceleratiores, quales deſcribit Doétor iia
vyvyita, &c. Gentium, Kom. XIIII3. ad Galat. V. 21. & cit.2. Tim. III. à v. I. ubi vide?
“ von n⸗ An non modè, & ita mundus vivit? editim, bibitur;, ad ommem „
num. 3. "luxum, gulam & ebrietatem: an non mundus pleniflimus quæa-⸗

vina per inſpirationes, per Concionatores, Confeſſarios, alios;

MN.
Kl
NeiN.
Rnue.

ROrtuaii
e
Othel A

Utem d
—
.

Nludit:.

⅓⅝

ℳ,M
Dettin
Lens,
) ſnte
ONes,
nent

Mi

ylit⸗
Seld
gunt:
e vel
Mon
tempo⸗
umnd⸗
tci⸗
e
N
ll
em

ſis

nantur, uti olim Noë & Lot? Annon paſſim liberrima peccandi

nentis JTudicii, maturam & ſeriam ſalutis noſtræ curam. S. A-
gatho Abbas tribus diebus ante mortem immobilis, oculos

. 5
.

nos præſenti tempore curam ſalutis docet. 23
ſitis voluptatibus & carnis libidinibus quibuscunq; ? annon Di-

bene monentes, Monita, negliguntur, contemnuntur, ſubſan-

licentia eſt, neꝗ; opus coãctore, qualis erit Antichriſtus? (Facilis
eſt invectiva in vitia graſſantia publica & communis.) Peccata pec-
catis cumulamus; iis pertinaciter inhæremus; indurati, obſti-
nati, &c. idque denique (per quod de ſalute quaſi actum eſt)
peſſimàâ ſecuritate, quam Matrem negligentiæ VoCat S. Grego-
rius in Paſtor. Polyanth. E. ſecurita, ſine ullo timore jam præ fo-
ribus ſtantis mortis & judicii; ſine ulla ſalutis curà, cujus cer-

te manifeſtè convincimur, dum liberè, audacter, impudenter

peccamus: tempus poœnitentiæ, nobis clementer à Deo indul-

tum, & ſalutis media, SS. Sacramenta, negligimus, differimus,

ſeria in craſtinum, nihil ſoliçiti de altera vitã: & hæc omnia

quéô denique fine! ic, daum repentinus veniat interitis Firmiſſi-
mè credamus, nobis dictum eſſe illud Chriſti Lacæ XIII. r. i peæ- Vivendum

nitentiam non egeritu, omner ſimiliter peribita., Id certe mihi dictum cum omni cu-
uſurpabo: nempe dictis vel maximè docemur, ne ſimus incau- 1à & ſtudio ſa-
ti, ſalutis noſtræ tam negligentes, & incurii, ſœculi curis & uus.
negotiis non ita, omnium minimè vitiis immerſi. Dum tempus
babemis, operemur bonum ad Gal. VI Io. cum meta & tremore noa-
ſtram ſalutem operemur, Philip. I. I2. de meâ enim, de tuâ, de cujus-

vis ſalute propriâ, eâque æternâà, & corporis & animæ agitur;
ne denique inopinatè ignibus æternis involvamur &c. V. Conc.

V. n. 7. datle ſlorem Mool. ”MJMBW
IX. Concluſio ſit hiſtoria, quâ docebimur, metu immi- Hiſtoria SZ.
Agatho Ab-
bas ſalutis ſuæ
. 2 O0C1SSin vit4 Studio-
apertos tenens, & quaſi ab omni ſenſu alienus manſit: Diſcipu- us, in morte

li autem ejus quaſi expergefacturi, pulſabant & vellicabant tamen timet.
eum dicentes: Abba, ubi es? & ille reſpondit: la conſpeltn Di-

vini Zudicii aſſiſto. Dicunt ei: & tu times:? & ille dixit: Iaterim
llorsvi, Virtate, uä potui, in cuſtodiends mandatt Deis ſed homo

ſan ⸗

R

. S —
9 35

24 CoxNcio II. IItimus mundi ſceleratus vite ſtatus

ſam, & neſcio, atrum placuerint opera mea coram Deo. Dicunt ei 7
Fratres: & non confidis de operibus tuis, quia ſecundum Deum

ſint: & dixit Senex: Non praſumo, niſi venero ante Deum e alia enim
unt gudicia Dei, alia hominum. Ex vité S5. Patrum p. 2. J. 151.
vel lib. y. tit. de Compunct. Philip. D. Cutremam Pædag. Chriſt. p. 2.
c. 23. H. Z. de timore Dei fſol. 6a6. Nicol. YLurlot. Theſauro Doctr. Chr.
cit. I. fol. LD37. Mercator Nud. Cat. f. pz. En quàm Sanctus hic Ab-
bas, à Scriptoribus hinc inde, à taciturnitate, Dauroult. 3. 127. .
ab humilitate, & patientia, March. Horto Paſt. fol. 1o9. aliisque vir
tutibus commendatiſſimus, nullam ſibi ſecuritatem, quauam
falsò ſibi fingunt peccatores, fecerit, etiam ex vita ſua, cum (Ceit
tantà ſalutis curàâ, actà in finem usque, quô⅛ adhuc pavebat.
Quod tu, anima mea, deinceps ages, tot peccatorum tibi con-
ſcia: ne deſperes equidem at neque temerè præſumas: ſed jzam
nnunc vitam in melius incipe (Diri, nunc cæpi. Pſal. LAXII.I.)
cum magnà conſtantiq; æternæ ſalutis tuæ, etiam inter pro.
ſpera, jucunda, ac epulas, præ toto mundo, Curà, quam nobis
=Dè largiatur miſericors Deus, cui omnis honor & gloria c.
Aruthores .

in materiam Vide meos Indicæ Verbos Salus, Mundus. Voluptas, Gula. Luxsu-
Concionis ria. Timor. Vanitas. Securitas & c. Conc. 5y. infrà num. .
bhbhuzjzus. Vig. Cornel. à Lap. loca ſupra citaté. Fr. Mendoza, V. Judiciume
i, Indice. Polyanth. V. ſecuritas. Jo. Biſſelius Kuin. Ill. De-
Taqde J. Kuind 4. Mundi Diluvio merſi *& Kuind g. Pentapo-
lbes. Matth. Faber. cit. & Dom. I. Adv. C. S. n. 6. Nicol. Tur-
lot. in 7. Art. Smb. Apoſt. Lect. 3. & . Joſeph. Mezger. O. S.
Ben. Diſp. de Cornu parvulo Daniela, ſeu de Antichriſto. Hila-
rius à S. Anaſtaſio, in Archimede Chriſtiano, lib. 2. C. 2. Mundi
rerum Cataſtrophe à f.217. Meffret, Dom. 2. Adv. ſerm. I. in
Evang. Drexel. tom. 2. in Noé cap. 10. & hbinc inae. Procopius tenq
Capuc. in Judiciali, Diſe. 6., ubi in ſine addacit hiſtoriam de dun
Vaone⸗ &c. Pœdag. Chriſt. de nem. Jud. Vniverſ. p. I. c. 5. b
F. §. f. 26 . De Antichriſto, multi multa. V. Cornel. in epiſt. Dq
d. Pauli. Iudice rerum, Verbo Antichriſtus. Alex. Calamato, d
Deom. .
1

„

BYŨJS- præſenti tempore curam ſalutis docet. 25
Nn . Dom. I. Adv. n. 16. f. 13. Jo. Jahoda, Natal. Pueri JZeſu Dom. yo.
unhn g. 4. 2 f 2,z. Jo. Cartenius Carmelit. de g. V. Novif. L.2.
decG c. 2. toto de Noéë à f. 7y. Pexerſ. ad hiſt. 14. Doctr. I. Englgr.
ſ p. 2. Dom. 24. init. ex Ruperto. Thom. à Kemp. L. 1. c. 20. de
luüit. Chr. Paciuchelli in gon. Lect. 57. F. 9. à f. 212. V. Conc. 58.
er n. 3. de Gregorid.
,,, 1 3 k 1e K Nr dr r r e ir ie & A & 3r e N 4 2r 3r 1e 1 Ee 4r ar Ar 1r r Ee e e E
enn CoNclo III.
,uon Creaturæ omnes, ad finem mundi, contra peccato-
Rtr res, ceu hoſtes Dei, inſurrecturæ, evincunt, ne
ln nos jam iis abutamur, hoſtes, & in injuriam
WMn Deie.
unddi Erunt ſina in ſole, & lunà, Es ſtelli, & in terris Domin l.
. preſſura gentium. Lucæ 21, 25. HM A endus.
r, Prit tunc tribulatio magna, qualis non fuit ab ini- Dom. ult.
tio mundi, usq, modo, neq; ſiet. Martth. 24, 2 I. poſt Bent.
. Vigilate itäque, quia neſcitis diem néque horam. k. 8. Catha-
VV. * rinæ. V.
lintae. Matth. 255 13. . .
103 Runt ſigna in ſole &c. Creaturarum omnium, Sacro
Er. Evangelio clariſſimè expreſſus (ne fabula videri poſſit)
1ul „contra naturam, motus, impulſus, tumultúsq; extra-
m'i —ordinarius, qualis non fuit ab initio, grande quid por-

oc tendit, & cum ſummãà formidine admirandum, ac Numen, ut
ruu munquam aliàs, iratum Mundo, contra quem (6 inermem,
1tl. debilem, certò periturum!) ultimum movet bellum, fortis
Deus, nunquam non victor. De hâc Irà Dei eò minus dubi-
o, fandum,;, ex dictis Concione 2. mundi ultimum ſtatum vitæ fore
M èðM flagi-
Mechtl de ſud. Exir.

S 6 . .

3 26 CoxNcCIO III. Creatureæ in judicio impios debefllaturg —
fagitioſiſſimum; unde irritetur Deus, utut naturàâ ſuà be- impt
nigniſſimus, quem peccatis noſtris iniqu offendi, exacerbari, um
Deus iratus, & iis iraſci Fides docet. Ergo Deus ita iratus & irritatus, ad-

ultimum im- huc tamen tum miſericors, ultimum orbi peccaminoſo indicit cce⸗

1

piis bellum in- pellum, ipſe Generaliſſimus, & Supremus; ad illud omnes p0

dicturus, in N—2 —, —3 JII⸗ .
fne mundi Creéaturas armat: Erunt ſigna in ſole,; & lund, & ſtellis, & in e

crcaturas o- kEertis: &oc. ut, vel ex intemtione miſerentis Dei, adhuc ad fru. m
unnes armat. gem redeat peccator, & fugiat à facie arcus. Fal. LIAX. 6. vel, ju- n
ſtiſſimæ Iræ Judicio, intereat extremùm condemnandus. Crea- Ra⸗

turæ, in gratiam hominis conditæ, Divinæ liberalitatis, cle- (id-
mentiæ, Bonitatis, ac Mifericordiæ inſtrumenta ſunt, & Do- bun
na, opera ejusdem ſapientiæ, ac Potentiæ, dum homini ad fone
uſum & commodum ſerviunt: denique verò contra malè iis o
utentes impios, Iræ & juſtitiæ Divinæ ad nutum Satellites & K

miniſtri: Sol tenebras induit; luna ſanguinem; ſtellæ de cœlo i⸗
cadunt; tremit terra; fremit mare: Erunt tunc (periturimun- in
di malorumq; ſine fne præcurrentia mala: & Oreg. hom. 37. in 0
Evang.) prælia & ſeditiones, terræ motus magni per loca, peſtilentic, Ne
famer, terrorébeqg de cœlo, & ſigna magna. Lucæ IAI.II. Erit turg lrl
tribulatio magna, qualis non fuit ab initio ipſin mundi, eòusque: änin

gam Chriſtus abominationem deſolation; vocat ex Daniels I J. 22. (eat
id eſt, deſolationem abominabilem. Cornelius in Matth. XIV. 1zy. 14
Ayeſcentibus hominibis præ timore- &c. Hæc nihil ad me, inquis,; ne,
qui tempore illo, & tamdiu ſupervicturus non ſum?! At tan- uo
get hic Actus, cum ſuis ſcenis ex toto & maximè ſerius, etiam i⸗
mortuos: Qui in monumentu ſunt, audient vocem Filii Dei, Yo. E. (lig
25. infrà C. 6. nam. 2. qui per tragicam hanc panopliam, univer- Mn

ſamꝗ; armaturam ſuam impugnabit, terrebit, ſternétq; omnes An
impios, & vivos & mortuos; quos & judicabit. Armabit crea- iM
Zuram ad ultionem inimicorum. Sap. V. 9. Ne ergo jam nos Dei eun
hoſtes ſimus: ne in ſalutis negotio deſides, ſed vigilantes, &c. t
quæ præſentis Concionis erit materia dicendi, Dei gratiâ, & iur.
veſtrà patientiâ. Ut autem hæc melius noſtro intelleétu capti-. s
due aſſequamur, ſumamus tragœdiæ illius extremæ contra u,
4 Impro-

tere
amnbe.
nd,
Ratus, a.
inet

Rene,;

Ni, Hie
ucad

5vel,,

e,(ter.
ts, t.

n, Do.
hocinid

4 Meis

telites
eehn

Wümun⸗
n n
ient,
Hin

be

Wn,
us,

Attn-

,etn
ſh
,nliſt⸗
OM

bit .

s
s⸗
CMl⸗
Contta
pro⸗

Aocent, ne nos iis abutamur, Dei hoſtes. 257

improbos ſpeciem ex creaturis contra peccatorem quandéque

armatis à Deo, uti 88. Literæ habent locis pluribus.
II. Permemorabilis in rem præſentem ſententia eſt ſuprà Expenditur

dicta, ex Sap. V.zs. ubi Sacer Textus adducit Deum in die Judicii& Jap. . 15.

Armahit

pro Iuſtis contra impios depugnaturum, in eôsque omnia iræ
pro Juſtis contra impios depug que omnia iræ eaturam ad

ſuæ tela & fulmina ejaculaturum Cornel. in Gnopſi. Accipiet ar- altionem ini-
maturam Zelus illius, & armabit creaturam ad ultionem inimico- micorum.
rume &c. à cit. V. 18. Deſcribit hic Deum humano more, velut v. Conc. ſeg.
Regem potentiſſimum, omni armorum genere inſtructum, . 5.
qui cum exercitu pergit ad ulciſcendum ſe de hoſtibus, à qui-
bus magnaà affectus eſt injuriãa. Zelus notat ſummam indigna-

tionem Dei, qui pro thorace ferreo ſive loricà induet juſtitiam,

pro galea judicium certum, pro ſcuto æquitatem, pro lanceàâ
iram, pro arcu emiſſiones fulgurum, & c. Armabit creaturam,
id eſt, omnia elementa, juxta S. Bonavent. tanquam exercitum
ſuum. Speranza &cript. Sel. de gudicio punczo 132. mihi fol. 2 7I. col.2.
Cornel. ci. Producit hic Sapiens exercitum inſtructum multi-
plici acie creaturarum omnium, quem Deus in impios immit-

tet ſub diem Judicii; idque partim paulò ante Judicium, par-

tim in ipſo Judicio, vel paulò pòſt. Ante judicium enim omnes
creaturæ affligent impios, Antichriſti aſſeclas; ut patet & Apoc.

toto Cap. §. & I6. & C. 9 a. ubi deſcribuntur Plagæ mundi novis-

ſimæ, eædque graviſſimæ, & ex omnibus elementis manantes.
In Judicio verò, & mox, ubi illud peractum fuerit, Deus in
impios per omnes creaturas horrendè detonabit, latâque à

Chriſto damnationis ſententiâ in reprobos, illicò omnia ele- .
menta, & Coœli in eorum Vindiétam aſſurgent, quaſi lictores &
adminiſtri Creatoris ſii: Cœli, ignis, & aêr vibrando in eos ððOUM
ignem, fulgura, ventos, grandines: Mare efferveſcendo &

exundando, ut eos cum terrà obruat: Terra ſub pedibus eo-

rum ſe aperiendo, & hiando in infernum. Cornel. cit. loc. abi

plura. Conſidera hæc peccator, quem omnis creaturarum mo- „ vo. Ma-
les & exercitus hic hoſtilis, à potentiſſimo Deo Judice arma- jor Spec. exæ-
tus, ex omni parte invadet, ſi, reprobos inter, tua fuerit ſors empl. . Morj.
D 2 & ſta- e /5. f. 599.

28 Coxclo III. Creaturæe in Judicio impios debellaturæ

& ſtatio (quod avertat Deus) erit autem certiſſimò, ſi à pecca-

to deſiſtere nolis, Dei hoſtis; at tuo demum interitu æter-
no, Kcccc
III. Paucis adhuc exprimo hunc Dei Creaturarum exerci-

tum in impios armandum. Ex Nicolae Cauſſino Paral. L. 3. c. 2.
refert Henricus Englgrave p. 2. Dom. a. paſt Epiph. Gig, fine. Maio-

lus tom. I. Coll. 23. fol. 216. quôd Anno o&cingentefin
Hnorologium
mirè artificio⸗
ſum „ Iepræ:
ſentat totum

6* ℳℛ☛ . . H 8 8 . 6 .
rologium, ex qué varii equites, modè ſinguli, modè bini, ter-

ereati. niꝗ; Artificis, quis ſapientum neget! Vidit Deu cundta, quæ fece-

rat, ait S. Textus Gen. l. 31. & erant valdò bona Valde bona in ſe, &

homini, in cujus gratiam, uſum, (non abuſum) & ut hominem

ad Dei cognitionem, amorem, famulatumq; adducerent, à Deo

cęreata: ut ait D. Aug. Cælum && terra clamant Domine, ut amemus te.

Confeſſ.lib. Io. 6.6. n.I. & in Manual; cap. 24. fine. Tria autem no

mann Anor. Increatus. L. I. c. I. de Mundo. ſect. 12. J. y., num. 3. f- o7.
Creatura- col. 2. En Creaturas Dei, valde bonas, deniꝗ; minitari homini
rum exercitus cædem, & omnia quæque peſſima intentare, in hoſtes mutari,
impium op- Dei, & pro Deo formidabilem Exercitum contra impios, qui
Pugnans. illis in Dei injuriam fuerint abuſi, tot milites, quot creaturæ:
Nunquid eſt numerus mälitum ejus! Nol AMW. Englgr. p. . Dom. 24.

Deus contra G. 2. fine. Avmabit Creaturam ad ultionem inimicorum Erant ſigna

impios armaten ſote & . Præterito decurſu temporum ab Origine mundi fe-
creaturas va- cit Deus quandoque, & ſæpê, otenſionem virtutu ſuæ, in bra-
rias Varic. Chio forti & excelſo, per creaturas ſuas, quas ex hoc Opere,

qu ſimo ſeptimo
Aaronis K. Aaron Rex Perſarum ad Carolum M. Imperatorem miſerit ho-

ni; modò uno agmine omnes, apertis tot feneſtris, turmatim
exhibebant, exercitum dixiſſes illc concluſum, & portis Ca-
cxercitum. ſtrorum erumpentem, ſpeétantibus minitantem, ac cædem in-
Artifeium tentantem. Mundum cum ſuis Creaturis à Deo conditum,
mundi in bo- cum ſuo ordine, concentu, harmoniâ, totàꝗq; naturà, opus eſſe
num hominisadmirabile, ſtupendumque, immensé potentis, ſapientis, bo-

mant & occimnt uti obſervat Hugo Victorinus: Accipe, redde,
fuge v accipe beneficium ; redde debitum; fuge ſupplicium prima eſt fa-
mulantu; ſecunda admonentu; tertia comminantö. Petri Doultre-

◻

ld
g
AN
forn
in⸗

1
An

en
cxer
i
im
tNI
Kenrte

s“
l8M W

rcent, ne nos iis abutamur, Dei oſiees. 25

eee manuum ſuarum & Univerſi artificioſiſſimo, in vindictam ſceo-
tutr. lerum emittere videbatur, modò ſingulas, modè binas, ter-
nas, &c. idꝗue non tantum contra nudos & imbelles, ſicut per
merm Angelum Paradiſo ejecerat primos Parentes, ſed etiam contra
L fortiſſimos, contra quos armabat Creaturam; uti SS. Paginæ
MoA hinc inde pluribus locis docent. Ita (ut ex iis, quæ frequen-
Eyin rer Juſtitia Divina geſſit, ſpecies facti habeamus, & exempla,
ienth in rudem aliquem futurorum, quæ fide credimus, prægu-
Die ſtum, aut præconceptum) emiſerat Cœleſtis ſui Exercitus An- Angelum
umin gelum contra Semnacherib, magnum regem Afſſyriorum ( 4g. contra Sen-
nb (. Ktg. WIII. o.) blaſphemum, hoſtemque ſuum, ac ſui Populi: nacherib.
denin Me Angelus Domini in nocte illà percuſſit in Caſtra Aſriorum gentum 7 Reg. XVIII.
niom, obtoginta quinq; Millia, & c. 4. Keg XIX. 35. Ita contra impios ar-
sele maverat Deus, ſcelerum juſtus vindex, ſua Elementa; Ignem Elementa:
, fornacis, ſuccenfa nima juſſi Regis Nabuchodonoſor, cuſus & Ignem con-
ſutſic. imperio Viri fortiſſimi Exercitùs in fornacem miſerant tres 7 alderos
eA Heroës Hebræos, Sidrach, Miſach, & Abdenago, qui tum Cö- anist. II1.
in ævVi Danielis erant, circiter annorum ætatis 77; at;, illis ſalvis
hilee tribus Sanétis, viros ios interfecit ſflamma ignu Danieli III. 22.
. Armaverat Deus aquam, quæ (ut de Diluvio Univerſali ta- Aquam
s ceam Pharaonem, Hebræos inſequentem, hauſerat cum toto contra Pha-
ℳ, exercitu, eâ ſtrage univerſim hoſtium pereuntibus, ut ſcribit ionem cum
IS Joſephus, Eägyptiorum ſcutatorum peditum ducentis milli- ſuis. EX. XI.
oue⸗ bus, & equitum quinquaginta millibus cum Pharäone: Ne B
„ſ, unus quidem ſuperfuit exx ts. v. 255. S& Eſal. C V. Ir. Quis aquæ tan-
onini W tam potentiam indidit Quis lta armavit, ut uno hau ſtu tot
neni, centena millia hoſtium deglutiverit? Deus Creator, cui ad
omnem obſequuntur nutum Creaturæ ejus. Iugreſſus eſt, Ca-
Nte : nit laudem Deo Moyſes, eque Pharao ecum curribus, & equitilbus
Dunr, eius in mare, & reduxit ſuper eos Dominus aquas maru. Exoa! W. 1g.
rfnx Sicut & Dan. III. ffammam, quæ effundebatur ſuper fornacem

e. (cubitis 49. v. 27. per Angelum excuſſit flammam ignis de for-
1bra⸗ Mace v. 49. Chaldæos; tortores & incenſores ſuccendit. Cor-
Ddet, el, ibid. Armavit Deus aẽrem, ex quô Dominus pluit ſuper So-
Mne

3 domam

30 CoNcIO III. Creatune in ſudicio impios debellaturæ —
Aëtem con- domam & Gomorrham ſulphur & ignem à Domino ade cœlo, Gen. Tl A. biur
tra Sodomam 21. fuitque hæc pluvia ignis & ſulphuris, e cœlo, vel ex aeqre (ont
Ceneſ. XIX. lapſa, non à cauſſis naturalibus, uti in aliis incendiis, ſed à Dei fungi
omnipotentiâ (Cornel. Tirinus ibid. ex Cajet. Pagnino, Vatablo, otun
Oleaſtro) quà ſubvertit Civitater haz, & omnem circa regionem, uni- Ipe
Verſos habitatoræ urbium & cundta terræ virentia: v. 2 y7. Dilapſis ei
cælo fulminibus, ewuſti ſunt, ait S. Chryſ. in Matth. hom. 21. De- (eat
ſcenderunt autem in Tartari barathrum Pentapolitæ ſimul (me
Supra Conc. 2. omnes, utrius q; ſexûs & ætatis promiſcuæ; ne nuntio quidem nei
tam atrocis tragœdiæ vel narratore ſuperſtite, qui domeſti- em,
cum ab experimento ſenſum cladis exponeret: Veritatis Divi- eemen

næ teſtimonio, pluvia ſulphuris & ignis cœlo dejecta omne penr- al
didit Lucæ AVII. zo. etiam quoad animam, sbeunte poſt carnem let

alteram, igni aterni pœnam ſuſtinenter. Jacobi Epiſt. Cathol. v. 7. conn
Jo. Biſſel. Decade I. Ruin. IWuſt. de Pentapoli fol. 1o35p. & ſeg. De-

Ul
niꝗq; Elementorum ultimum & infimum armavit Deus ad altio- .
Terram „Con genz znimicorum, cum terra dir upta eſt ſub' pedibus Core, Dathan &c. wo
tra Core. . aperiens os ſaum, devoravit illos cum tabernaculu ſun. && univertd vorr
Numer. XVI. ſubſtantid eorum, deſcenaeruntq; vivi in infernum opert humo G WM
perierunt. Namer. AV I. à v. 31. infrà Conc. 40. 2. 4. Pluribus aliis 1
prætermiſſis ſufficiat, ex Scripturâ hæc adduxiſſe exempla, in zu
demonſtrationem illius: Armabit creaturam ad altionem inimico- nm
„ ruam, &C. Sap. E. 1S5. Formidabilia omnia, at longe magis ſib an
ber impium Tan Furonu ſui, &j pluet ſuper illum bellum ſaum, 1A. 23. EX- wel

bellum ſuum. Planat oannes de Pineda, ibidem ſol, o8. dimittet iram, ſo ..
Job XX. 23. hibebit, neque continebit indignationem ſuam, ſed taciet li-· a
beram poteſtatem ſuæ juſtitiæ ſæviendi in impium: ſolet Deus Aca
iram ſuam intra carceres ſuæ miſericordiæ continere, ſed ſi

nunc in irà ſuâ contineat miſericordias ſuas DHal. BAALLI.Io. judi- Verd
cium poſtea de impio fiet ſine miſericordiâ: Iia Pineda. & C. Emit- Cren
tet iram furoru ſui, iram furentem, & indignantem, id eſt, iram io,

furentem, & indignantem, id eſt, iram maximam „& incredi- P
biliter ſuccenſam, ibid. & pluet ſuper illum bellum ſuum. celcti⸗ ten
M 4 bitur

tr⸗

—
anre
,Klei

inen, Mi
1. Dig
, 21. De.
tce ſinl
OCicen

1doneſl.

rM.
oVa e.
kunter
Gtle N/,
Auli.
Dthua.
uins
un 5
Dus 4
Ipl,in
juinitl⸗
ugs 1

Npium

2. x.
noac.
ſitl.
Neens
. ſ!
W
ucl.

el .

Pitor

bitur hi c indignans Deus, & bellum indicens impio, armatis
contra hunc creaturis ſuis: Bellum pluet. Bellum pluviæ con-
jungit: pugnat adverſus impios Deus, coactâ tempeſtate, coe-
lo turbato, tetris nubibus, terrificà pluviaâ; ſic Deo tanquam

Imperatori ſupremo Univerſitatis hujus: Militat ether, & con-

Juarati veniunt ad claſſi-a venti. Claudianus. Idem de omnibus

creaturis contra impios, in aciem & pugnam, armatâ ac vali-
dà manu proceſſuris, intelligendum. lta ſuprà dictum ex Ge-

neſ. EIX. 29. Pluit Dominua & . quòô loquendi modò ſignificatum

etiam, per pluviam bello, & bellum pluviæ conjunctum, ve-
hemens fupplicium, plagaque inevitabilis, omnibus viribus

humanis ſuperior, cœlitús recidens in caput. Vide cit. Pineda.

Pluet ſuper eos bellum ſuum Ponæ omnes & flagella hujus vitæ
nonniſi quatuor ictus dici poſſunt: tunc verò pluet ſuper ca-

put impiorum integrum bellum &c. bellum ſuum: bella nunc

ſunt bel a Bor ninum, tunc erit bellum Dei: Pluet bellum; quo-
modo in pluviâ gutta guttæ indeſinenter ſuccedit; ſic tunc
tormentum tormento ſuccedet: Bellum ſuum; & ideò veniet in
nubibus Deus judex, ut pluat bellum ſuum. Joſeph. Speranza in

Er. ſelect. de Zudicio pundto. 132, mihi fol. 2o. Hinc jam variæ ani-

rum & belli ultimi, cogitationes; præſertim cum notæ erunt
calamitates bellorum in mundo, quæ nonniſi jocus ſunt reſpe-

Gu ultimi illius ipſius Dei contra impios, & quidem per Crea-

turas belli. V. infrà C. a e& 15.

X

IV. Accedo jam propius ad moralem, pro noſtrâ ſalute, Creaturæz
doctrinam, inveſtigando cauſſam, cur Deus Jjudex armaturus homini ante
m-= peccatum non
noxiæ aut ter-

ſit adeo creaturas contra hominem, ab ſe creatum, rede
ptum, & in cujus gratiam & obſequium illæ creatæ erant. Et
verò, rerum ordine penitiùs conſiderato, deprehendimus,
Creaturas omnes per ſe bonas eſſe, neque homini noxias ab ini-
tio, ſed planè ſubjectas, non inimicas aut terribiles. Quod
probat Joannes Conſtantinopolitanus Epiſcopus à duplici ex-

emplo: Adduwit enim, inquit, Deus beſtias ad Adam, Viaere, quid

.

um pulſare poſſunt ſalubres, de miſeriis ultimorum tempo-

ab Adam. lonlum ignum . quòd non fuerunt h ab znitio ter
cundum alind iſto maniſeſtinn, quæ fuit ad mulierem per
ſputatios ſi enim eſſent beſtiæ terribiles hominibhus, non utiq, mulier
viſo ſerpente manſiſſet, nec accepiſſet conſilium, non ei cum tant ſer-

mocinaretur fſiducia, ſed ſtatim ad ejus exhpa viſſet O reſiliiſſet aſpectum.

nunc autem & diſpatat, & non timet, &c. ita cit. o. Conſt. Ep.

apud S. Am

broſ. L. I. cont ra Zqulianum. Georg. Stengel. de Nud.

Sed poſt pec- Div. lib. I. e. 22. n. & fol.213. Et hoc eòusque, dum peccarent primi
parentes, quorum peccatum in memori am nobis redigit be-
Us, es pec-

catum impiis

in malas crca. ſtiarum efferatio, rebellio, &c. exſenſu S. Chryt. Hal. CEl.

tuntur. Ap. Le Blan . 1i A. n. y NY. 7 65 2. nde aperte intelligi 2
cato hominis, huic Creaturas antea obſequentes, in hoſtes mu-
tatas fuiſſe. Peccat Adamus, & ecce]! feræ hominis imperium

excutiunt, jurant contra eum inimicitiam, crudeles reddun-

tur, audent humano ſanguine & dentes cruentare & ungulas,

& ſævire in carnes humanas. Paciuchelli in Jonam. Lect. Io. J. 7.

n. 13. f. 2 /2. ubi plura. Gloſſa ad ea verba: Hæc omnia Sanktis in ho-
nar Eccleſiaſtici AXAIA. 32. Omnia, inquit, homini ante peccatum
obediebant; poſt peccatum verò pugnant contra eum. ibid. n. I7. f. 2g.

& Hugo Card. Origenem citans, inquit: Pecatorè omni: crea-

In WV tura boſti eſte juſto ſoerviunt omnia. ibid. Id vel maximè ſub fir
maxime, & .

em
» ämundiexperiunturimpii, Dei creaturis abuii in Creatoris in-
Zenergtimn: juriam, ut, per quæ peccaverunt, per ea & juſtè pienia
noſtràâà uti cul- 52 1 , . Tr Tr Trr 1
pâ, ita & po impiis & peccatoribus in mala convertentur. Eccl. XIIIX. 3a. ut mala
nd. poenæ ſentiant ab illis, quibus in mala culpæ, luxuriam, gu-
lam, ſuperbiam &c. abuſi ſunt. O ter miſeros nos

& ſtes Dei creaturas irritamus, provocamus, is armadamus, in
jugulum noſtrum gladios acuimus, quoties peccamus; idque

liberri mè! Hæcce à Creaturis merces, juſtiſſimo Dei judicio
impiis repenſa, Ita in humanis experiuntur mulki maximè ſibi
ſæpe adverſarios, proditores, hoſtes, quibus ſcelerum ſuorum
inſtrumentis, complicibus & adjutoribus uſi ſunt. Deſcribi-

catos mortales ò inſanos & inſenſatos, qui nobis ipſis in ho-

—
tur pe
kou
& con
guibe
teinp
j.
totus
Deo,
ſcenn
inut

Eunc
mn tor

Alehi
Vitatu
M.

inge
Mhn,

Mt

Nt r.
Clic
i ſße
muta

(eiler⸗

temn
ln
Mrlit
R
piucn
ti.
Vino
lime

Morr

tt

e ecent, ne nos iis abutamur, Dei hoſtes. 33

e tur peccatum à Theologis ex S. Thomâ 3. contra genter c. Ia,y. in Peccstum
NE eéque duo conſideranda eſſe, nimirum, quègd ſit aæverſio à Deo, averſio à Deo.
um S& converſio ad creaturas, quibus Deum poſtponit peccator, in converſio ad
eeH quibus duobus fundetur pœna damni, excludens à Deo con s Than 4.
i6 tempto, & pœna ſenſus, quam infert creatura peccatori, Pzæd.. homa.
Sch. Chr. p. I. 6. 5. F. 9. de Inferno fol. 27. en ergo, peccator infoœlix,
hH totus mundus, ad quem te, neglecto, rejecto, & contempto
eα« Deo, cum ſuis ſanctiſſimis legibus, converteras, ut concupi-
emin ſcentiis ſervires tuis, tibi hoſtis, terror, perſecutôrq; eſt. Quia,
gor be. inquit S. Greg. bom, 2y. in Evang. in cuncta deliguimus, in cunéta Ex S. Gre-
ferimur; ut impleatur, quod diciturs Et pugnabit pro eo orba terra-gorio.
„AN. rum contra inſenſatos (Sap. V. 21.) Umnia namq;, quæ ad uſum vitæ

Nes, accepimu, ad uſum convertimus culpæn ſed cunèta, quæ ad uſum pra-
npein vitatus infteximm, ad uſum nobi vertuntur ultionn, &c. Jure ergo
ddn. veſtat, ut ſimul nos omnia feriant, quæ ſimul omnia vitins noſtru malè
, ſuh'asta ſerviebhant, &c. Et S. Anſelmus lib. de Smilit. c. ol. Caàm, Ex S. An-
ſe inquit, Dominum createrem cunäétorum oßfenderimus, adverſus nos ſelmo.
iiltr omnem creaturam, quantum ſpectat ad meritum noſtrum, in iram

etin commovimus Cornel. in Sap. B. zl. fol. III. & ſeq. ubi plura. Arma-
Nel hit creaturam sd ultionem inimicorum, ait S. Textus, peccatorum
E. ceilicet, qui auſi fuêre ſeſe peccando opponere Deo. rant ſigna Cteaturæ
biin in ſole & lund & ſtella, retrahentibus, in tenebras & ſanguinem ſui abuſu ir-
emsir mutantibus, radios, lucémque ſuam, quàâ cöacti ſunt, nobis ad Rtaααα.
„E ſcelera noſtra facem præbere: exprobrabunt nobis nobile
tnni tempus ſuo curſu in noſtri gratiam, ut Deo ſerviremus, emen-
eg⸗ ſum; quò tamen peſſimè uſi ſumus ad noſtras libidines, com-
renck⸗ meſſationes, ebrietates, cædes, injuſtitias, & omne vitiorum
inh genus: Tremet terra, hiatibus ſuis abſorbere minitans im-
;u pium, cujus ſceleratus pes eam calcavit, in viaâ iniquitatu laſſa-

r tz. Qujus fructibus, Dei donis, auro, argento, gemmis, pane,
lẽ vino, cæterisq; omnibus indigniſſimè uſi fueramus, iniquis-
neſbi ſime in ſuperbiam, luxum, voluptates, &c. obmurmurabit,
orun horriſonôq; continuo tonitru decuſſatis fulminibus reverbe-
ſalu rabit aér, quem ſpiravimus. Sc & ule⸗ ait S. Anſelmus
d cita-

AMechtl de jud. Extr.

Doctrinæ

mortales.

34 CoONß 10 III. Creaturæ in Judicio impios Aebeilaturæ

citatus, quoq; creaturæ contra nos poſſaent ſurgere irrefragabili ratio-
. * ℳ * 5 — . .
ne. Ubi nunc, impii, veſtra illa verba: Venite, & fruamur ho-
nü, quæ ſünt, &0 utamur creaturd, &. Sap. II. à v. 6. an non, AA.

meritò trepidemus? an non terreamur hiſce, vel ſolum etiam

auditis?! certè ſi ſapimus, prævenimus omnes terrores iſtos .

Chriſti conſilio: Vigilate, quia neſeitu diem, neq; horam. Matth.

Wr.I3. & cujus vità in rem præſentem perquiàm memorabile;
rotas crudeles ipſi paratas fulmen cœlitus dejectum, orante
Sanctà Virgine, confregiſſe, gentilium quatuor millibus unà

enecatis : Carol. Stengel. Cbriſis Stamm⸗Buch/ 25. Novemb. n. Io.
unde intelligimus, quàm ſerviant creaturæ in ultionem malo-

rum. juxta id Sap. WI. z. .

V. Hinc breviter duæ morales doctrinæ, quæ latè diduci

poſſent; relinquo verèò privatæ cujusvis naturæ conſidera-
1. Ne creatu- tioni in quotidianam praxin, verè ſanctam & utilem. Primo,

ris abutamur; ne creaturis Dei abutamur; quod fit, dum eam nobis ſervire
qualiter? in cogimus ad noſtra ſcelera, amentes certe & inſenſati; dum ob

Creatoris in-.

zuriam.

dictamq; Dei, & creaturarum omnium nobis accerſimus, mo-

mentum æternitati, gehennam cœlo, demonem Deo præfe-
rendo. Creaturas ſervis comparat Religioſiſſimmis Drexelius
tom. 2. in Noëmo c. 12. JG. 2. qui aluntur ab ipio Deo. Omnia noſtra
ſunt, ait Paulus I. Cor. III. 22. in obſequium & commodum no-

ſtrum conducta: tot ſervi, tot ancillæ, quot res creatæ. Atta-
men his modeſtiſſimè utamur, ne abutamur, & nullam un-
quam rem creatam in Creatoris offenſam pertrahamus. Hoc

ſane res creatæ in mandatis non habent, ut gulæ famulentur,
ut ſerviant temulentiæ, ut ſuperbiæ ancillentur. Hæc ſum-

ma in Deum injuria eſt, quèòd ſervis ſuis, quos ipfe nobis con-
duxit, in ipſius contemptum, ignominiam, probrum, inju-
riam, utamur. Paugnabit cum illo orbis terrarum contra inſenſatos.
Sap. E. 2I. & W I.2g. Idem Sapiens, ereatura, alloquitur Deum,

tibi ſaézor: deſerviens, excand-ſcit in tormentum ad verſus injuſtos, gc.

Drexel. cit. Alterum eſt, ne Dei hoſtes ſimus, ſed ipſi per veram
H . humui-

modicam voluptatem, pecuniam, honorem, &c. iram, vin-

,
44, 0

warn

hu
eilie
ſtis
hue
1/
uiſ
Deie
wun
buit
ti
n
Mu
lnin
ns
ſen
e⸗
Der
inp

ar
Cod

Mnic
Een

N
T
lncon
lus
rant

EEc

lunt
kene

lün

l AQeocent, ne nos illis abutamur, Dei hoſtes. 2?

.₰

Au. humilitatem, peccatorum agnitionem, pœnitentiâmq; tecon- .. no⸗
u. eiliemur inimici, uti Gentium Doctor vocat Kom E. Io. Dei ho- nz (hi⸗ ⸗.
non, A ſtis eſt, qui inimicin Cruci Chriſti. Philip. III I5. qui amicus ſaculisn ) ſecd
netin Pujas, inimicus Dei conſtituitur, ait de Acdulteris 8§. Jacobus e g. Deo Ber lrr.
lrR, v. g. Dei hoſtis eſt, qui Deum non diligit; non diligit autem, nitentiam ve-
. ui ſermones & mandata ejus non ſervat. Jan. AlE. Hoſtisam reconci-
nork. Dei eſt, qui Dei hoſtibus adhæret, deæmoni, mundo carni, ho-hemur. H
orm rumd; ſuggeſtionibus obſequitur. Quus reſtitit i, & pacen ba- core. ſequenti .
drs buit Job IX.. hoſtem Deum qui habet, eſtque in illius disgra-““. F.,
Lis (uti eſt omnis in peccato mortal conſtitutus) hoſtes habet HM
. cum Deo creaturas omnes, heu! à Deo armatas in ultionem ini..
micorum, quam potentes quaàm fortes, quamacres 1Cum vel Unica mulſca
Gar unicum animalculum, muſcæ genus, ex apibus aut veſpis, gun exagi-
quas anteceſſores ezxercitüs Dei, vocat Sapiens« XIIL. v. §.. Adole-iàrit luſorem.
1 Een ſcentem Hiſpanum, qui luſu perditâ pecuniaà, armatus blas-
ng phemè provocabat ad pugnam, quisquis crederet in mundo
NE Deum eſſe, ita exagitaverit ſuis puncturis & aculeo, donec
nm impietatis ſiiæ veniam à Deo poſtularet. Fæd. Chriſt. tom. 2. p. 2.

