oN 8. Pauli nibiz. Sic: S. Baſilii oratio erat tonitru, quia vita ejus erat

ſilii. V. infrà fulgur, ait S. Gregor. Naz. Orat.o. Si Vox hominis compara-

Conc.70. n. . tur tonitrui, fulminique: quantò magis, & quantèò cfficacot

nam tonitru Vox Dei vocari ſolet. Vox Domini, id eſt, tonitru,

.
Chrik
nifenhr

Rmi⸗.
tre
ipelhe
,AN

☚

Nrlſer
Füum
Adtr
xdele⸗

gvecme

itruon,
t, atue

tNe

Wine⸗
lts
1, leſ⸗
Men
enc⸗
NN
unl
en
Gl.

en

oſos
ul
int
enn⸗
getat
palr.
eol

Divinæ, ſi concipiamus, eam eſſe igneam ut ait David: Eni-

Divinam, & dicit: Vox ex medio ignis è cclo dilapſa, profuſa eſt ma-

Docet nos ejusdem Votem Gratiæ in vità audire. 327

Vox Chriſti Judicis, præſertim in extremo Judicio? Unde
hæc aſſimilatur Voci aquarum multarum. Apoc. I. 1y. & Vocèi mul-
titudinis. Dantel. o. 6. Cornel. in t. o. 12. 27. Tonitrua ſunt, &
erunt illa Judicis Chriſti verba ad impios in perſonãâ vir gi

num fatuarum: Neſeio vos“ Matth. zy. 12. Cum dixerit * Neſcio
vor, ait S. Chryſoſt. nihil aliud, quaàm gehenna & intolerabilu
cruciatus relinquitur imd etiam verè gehenna iſtud verbum gra-

vins eſt. H
IV. Hinz intelligimus cauſam, cur Hebræi dixerint
Moyſi: Loquere tu nobi, & audiemus“ non loquatur nobis Dominus,

ge fortò moriamur. Exodi zo. o. Nempe timuit Populus, ne rur- Exodi 20.

ſus Deus Voce fuaâ ſonorâ & terribili loqueretur: unde roga- Qanrus ter⸗
vit Moyſen, ut ipſe foret internuntius, & vice Dei loquere- te a Bei.

tur, Deiꝗque juſſa ac Voce ad populum perferret: quin timo- Non loqua-

re perculſus populus retroceſſit à Sinaâ, eminusque ſtetit. tur nobis Do-
Cundtus, autem populus videbat Voces & lampader, fulgura lucentia minuus.

„1e⸗

& flammantia inſtar lampadarum. v. 16. & ſonitum buccinæ, mon-

tém, fjumantem & perterriti ac pavore concuſſi ſteterunt procul-

v. 15. Et v. 21. Setitq; populus de longè. Non petebant, ait Toſtatus,
Abulæ Epiſcopus, 'bid. quæſt. 37. ut loqueretur ei Moyſes, quaſi ma-
gir delectarentur, audiendo Moyſen, quàm Deum; ſed quia Vox Dei

erat eis terribilis valde. Volebant enim Judæi audire Deum loquen-

tem, ſi Vocer ejus fuiſſent tolerabiler; ſed quia nullus homo eas tolerare
poterat, petebant, ut non audirent eas. Accedit, major terror Vocè
Cunctus Po-

pulus vide-
Dat V OceS.

tum eloquium tuum vehementer. Pſal. 115. 140. Quam in rem ob-
fervemus ſuprà loquendi modum S. Moyſis, dum ait: Cun-

Sus autem Populus videbat voces. Cit. 6. 20. Exwod. v. 20. qui loquendi quomodo?
modus primo intuitu valde improprius videtur. Quomo- Ephilone

do enim Populus Voces Divinas videre poterat: ſiquidem Hebræo.
Vox non oculi, ſed auris ſive auditús objectum eſt; ideoque V. Conc. 48.

auditur, non videtur. Philo Hebreus opinatur, populum num. 8.

Judæorum tunc verè vidiſſe, non verò audiviſſe ! ocem illam

AMechtl de qud. exttr. xima

32 8 CoNcIO XXIII. Judicis extremi Vox impiis terribiti⸗ :

bantur, adeo clarè & perſpicuè efferebat, ut populus illam oculis cennere

potius, quàm auribus accipere videretur * Tta Philo. läb. de 1o. Præcept.

Explicat Fi-Explicat Fidelis: Cùm Deus cum Moyſe colloquens, legem

delis. eidem daret, ex caligine (de quâ Exodi 19. 9. & c. 20. V. 27.) to-

tum montem illum cooperiente, ingens quædam viſa eſt
prodire flamma, quæ in alto remanens in multas diſtingue-
batur figuras, quaſi in totidem literas, ſen grammata Hebrai-

ca; quæ poſtea ſimul conjuncta tam pulchrè atque concin-
nè fuéêre dispoſita, ut omnia illa verba, quibus Deus Moyſen
alloquebatur, in aêëre, veluti in membranâ quâdam depicta
eſſe viderentur: unde populus ſuos oculos elevans, ſuum-
que in verba illa figens obtutum, videbat & legebat, quid-

quid ab ore Dei & Domini ſui verborum emanabat: atque
ita Moyſes dicit, populum Hebræum vidiſſe Vocem Divinam:

Verba Dei Cunétus populus videbat Voces. Unde colligitur, Verba Divina

famma & flammam veram eſſe & ignem. Quèd ſi igitur ignis qui-

—

ignis. dam eſt verbum Dei, quomodo ſuſtineri poterit à carnis au-

ricula: caro namquè ignem ſufferre minimè valet. Iia Fdel.

cit. fer. 2. Dom. I. Ouadrag. Sderm. 6.- conſad. 3. n: 2. 4. y. Refleétamus

nos, quæ de Stellis, cœli literis, aliàs diximus, ſapra Conc. 13.

n. II. Nec non ſi quando vidimus, arte Pyrotechnicâ admi-

randâ in nitrato pulvere, ceu fulmine vim ſuam exerente,
in aere, & caligine noéòtis, literas & integras Voce repræſen-

Verba Judi- tari luculenter. Certè Loce & verba Chriſti judicis impiis,
cis flamma omnibus ſanmis & ignibus, acriores erunt, quæ ex ore ejus-

acriores ſu⸗ dem procedere vide
Prà num. 2. .

ex Hai. 30. 27.

unt. IIIa Dei Lox, ut dictum Hebræis
terribilis,; non ita gravis fuit Moyſi Dei Amico, & Volunta-

impäs. tem ejus fideliter implenti, & quaſi aſſiiefacto ex conſortio ſer-
monis Domini: Exode 3z. 29. Ita Chriſti judicis Vox ſuavis Ele-
cGtis, impiis adeo, & inimicis ſiis, terribilis: Sicuti eadem
ipia Chriſti verba: go ſam, Apoſtolos animârunt: Matth. 14.
27. & Judæos terrefecerunt: Joan. 15. 6. Mendoze in I. Reg. a. Z.
Sð N. I⸗

ximo eum terrore, idq; ob flammam, quæ in propriam loqnelam, audi-
toribus aſſuetam articulatim diſtincta erat; quæ quidem ea, quæ dice-

4 DZ 4. 85SS ”Mß 78 y.
— - Docet nos ejusdem Vocem gratiæ in witd audire. 329

3 n. I. Er & ſuis ſuadm, & hoſtibus fortis appareret, ait in ſimili S. Berr-
Reanee ard. de Chriſto, ſuper Miſſus eſt hom. 2. Nolite timere, ajebat Moy- Unde non
“ ſes populo, Exodi 20. 20, ut enim brobaret vor, venit Deus, & ut ter. Peccandum.
Un ror Mlins eſſet in volz, eéjusque reverentia timor & obedientia-

A non peccereti. O quàm optimè faciemus, ſi ſam nunc in

i vitâ ex metu & reverentiâ Judicis extremi non peccemus,
fin ſed gratiam illius per obſervationem mandatorum Dei no- Eadem Vox

Ne bis conciliemus: Hæc ipſa enim Dei Vox erit etiam Vox Jjudi- Dei & Chri-⸗
cis, qui ſuo & æterni Patris nomine, vel per quem hic loque- ſti judicis.

8 tur, ſuxta id. Hebr. I. I. Maltifariam multisq; modi olim Deus loquens
aſe Patribus in Propheti, noviſſimèò diebus iſtis locutus eſt nobi in Filio &
. loquerur in Die noviſſimo. V. ſupra Conc. I2. n. 5. & n. 4. 4
Sda V. (QAudd ſi Vox Dei placati vel placabilis adhuc, eſt in.
e fupportabilis, qualis irati Dei Vox erit? Si Chriſti adhuc mor-
talis Voæ & Cclamor creaturas in ſenſibiles & in animatas ſtu-
In pendum perterrefecit quaſi; quid operabitur Vox Chriſti
n glorioſi & Judicis: Docemur illa & hæc, habemusque pro
Gol bationes ex S. Evangelio. Matth. 21. à v. 15. legimus, Chri- Chriſti ver-
H ſtum D. dum é Bethaniâ in Jeruſalem reverteretur, eſuriis- ba efaciunt
ict. ſe; Et videns Fici arborem unam ſecus viam, venit ad eam, O&» niheil ſiar fulminig.
Am nvenit in el, niſe folia tantum, & ait illi nanquam ex te fructus na- Matth. 21.
, ſcatur in ſempiternum. Et arefabéta eſt continuò ficulneg. Et viden- 28.
n üe Diſcipuli mirati ſunt dicentes“ quomodo continuò aruit? Scire hic
H cuperem, unde tam fubitèò aruerit iſta arbor? an de coœlo
e fulmine tacta: an igne ex inferno, aut & cœlo proveniente?
Dico cum, & ex Auctore Operis Imperfeti Hom. 29. in Matth.
tee fulmen hoc & flammam ex ſolo Chriſti ore prodiiſſe, fuiſſe-
ς ꝗque illa ipſa Chriſti verba: Nequaquam ex te frubtus naſcatur in
Ne. lempiternum & hinc arefaéta eſt continuò ficulnea. v. 9. ermo ejus
i; (Chriſti D.) ait cit. Auctor, quaſi flamma aſcendit ad radicem ipſins.
6le⸗ Fortiſſima igitur hæc Chriſti Vox inſtar tonitrui ſive fulmi-
nis alicujus fuit, quod ab Oris ſui coœlo vibratum ficulneam
ℳ illam violentiâ quâdam inviſibili eodem prorſus modo affi⸗ H
, Ciens, quò in aliis fimulibusarboribus facere tonitrua Olehe⸗ KHK

330 CoNCIO XXIII. Judicis extremi Vox impiis terribilis:
id eſt, in uno eodemꝗue inſtanti deſuper & cecidit, & accen-

dit, & arefecit; unde obſervari facilè poteſt, quàm terribilis

& horrenda ſit Vox Divina; imò verò fulmine ſeu tonitruo

illum terrorem incutit, dum nubes rumpit & diffindit, qua-

lem Deus infert, dum linguam ſuam ſolvit & loqui incipit.

Fidel. cit. L. n. 6. Lingua ejus, quaſi ignis devorant. Iſai. 30. 27. ſuprd

num. 2. Veruûm ſub metaphoraâ hujus ficulneæ verbo ita are-

factæ Chriſto longè alia intentio fuit: neque enim (quod
ſciebat Chriſtus) erat tempus ficorum, ait S. Marcus c. 1I. v. I4.
nam id contigit die lunæ poſt Dominicam Palmarum 2r. Mar-
Cur Chri- tii, quatuor diebus ante mortem Chriſti. Et Chriſtus juxta
ſtus maledi- S. Chryſo ſt. &ẽ Abulenſem, J. 103. eſuriit, non eſurie naturali,

erit ficul- ſed ſpontè excitatâ in ſe fame: erat enim mane; & pridiè

cX veſperé Chriſtus apud Martham cœnaverat, ut tam citò eſu-
rire non poſſet. Itaque Chriſtus maledixit ficui, eamque
ſua Voce arefecit, ut oſtenderet poteſtatem ſuam, quâ poſſet

ſimiliter proterere & arefacere Scribas & Phariſæos, judæôs-

que, hoſtes ſuos (& omnes impios) ſi vellet: quare ſe ab eis
mox crucem & necem paſſurum eſſe volentem. Efuriit
Chriſtus, ut oſtenderet famem ſpiritualem, quam habebat
ſalutis judæorum, imò peccatorum omnium: ſed quia ipſi

Per ficul- huic fami & voto Chriſti non ſatisfaciebant, idcircò ipſos

neam arefa- ſubtracto gratiæ humore ſiccandes & maledicendos fore à

Gam notan- Deo. Cornel. ex S. Hieron. Chryſoſt. Hilario, Beda & Abul. Fi-
cus arefacta notat Jjudæos, qui, veniente Chriſto increduli
humorem fidei & gratiæ perdiderunt, ideéque nullos bono-

tur Judæi,
Chriſtiani.
rum operum fructus proferunt. Ita Orig. Ficus foliata, ſed
carens ficubus, notat fideles, qui habent folia profeſſionis fi-
dei, ſed carent ſolidis virtutum fructibus; ideôque à Chriſto
Et in Jjudicio maledicentur. Ex Orig. Cornel. in Matth. z2t. à v. Iz. Arefaéta
omnes re- proinde hæc ficulnea evidens eſt ſymbolum reproborum in
probos de- judicio extremo „quos feriet fulminabitq; Chriſti judicis Lo
Snat. & ſententia; de quà infra Concione 34. E& ſequentibus. Ne ine
45 05,

ſulin
zriit
lhſ
oe

Eli,

(fet!

Ui
,
1

Do
W
n
jen

m
eg

U
lui
gn
4
01

hii.
—
. Ken.

tern

Wtne⸗

l
in
ine
in
N
n M.
tuſom
D

—

m
K
Citid.
Eene
lket
le
es
linit
ekr
Prgl
di
6ne
Veubi
bone
ut
Cte
llt
min
6
Unte

Docet nos ejusdem Vocem gratiæ in vità audire. 321
hos, & te, 6 anima mea, illa tangat; conſcientiam tuam exa-
mina, & emenda: cave à peccato. S. Auguſt. in verba Pſal. 34.
Retribuebant mihi mala pro boni, ex ore Chriſti: Ego attuli, in-
quit, fæcunditatem; ipſi retribuebant terilitatem ego vitam,
mortem : ego honorem; ipſi contumeliæs: ego med?cinam, hi vulne-
ras & in hü omnibus, quæ retribuebant, utiq, ſteriles erant Hanc
ſterilitatem in arbore maledixit, ubi fruétum, cum quæreret, non

invenit. Ita S. P. Lohner Biblioth. Man. tom. 2. tit. 12. V. Ingrati-

tudo G. 3. n. 7. f. 29. Hanc ipſam ſterilitatem exprobrabit Chri-
ſtus judex, condemnabit, & maledicet, cum ad impios dicet
& hi, qui a ſiniſtris erunt Eſurivi, & non dediſti mihi mandu-

tare- &c. Matth. 25. al. & 22. Infra Conc. 37. n. . Vid. Beda in Bre-

viar. Fer. 3. Domin. I. Quadrag. in Leiti. l
VI. Altera probatio ab inſenſibilibus & inanimatis: S. Mat- Ad Vocem
thæus refert c. 2z. à v. ”o. ſtupenda miracula: Et ecce velum Aelamorem
templi ſciſſam eſt in duas parte d ſummo usq; deorſam. & terra mo- niſtin mo⸗
a eſt Petra ſcoiſſa ſunt, & monumenta aperta ſunt 2 &c. Unde mota Prerk
quæſo tanta prodigia? haud dubie, ut patienti Chriſto, ac ſciſſæ, &c.

Deo Naturæ, ut ajebat Dionyſius adhuc gentilis compate-Matth. 27.

rentur omnia elementa & creaturæ inſenſibiles. Terra motas zo0.
FPetræ ſciſſæs neque hæc naturali ratione, ſed vi Divina & ſu-
pernaturali: Etenim terra mota eſt tota, fuit que terræ motus
univerſalis, maximus, & vehementiſſimus, ita ut totus ter-
ræ globus (comparatione Cœli equidem punctum, ſecundum Terræ ma-

Mathematicos, & Coſmographos; in ſe tamen continet Mil- gnitudo.

liaria Germanica, quorum quodlibet duas requirit horas, V. Ind. Rer.
quinquies mille quadraginta. Pexenfeld. Appar. Erudit. C. 66.w V. Terra.
f. 496. Jo. Adam. - eberus Curioſ. Diſc. 3. C. II. f. 110.) & centro ſuo
convulſus contremuerit & concuſſus ſit: ſicut & Ecclipſis ſo-
lis fuit univerſalis. De quibus plura Cornel. ibid. De Petru ſoiſſis

flſuprà, Conc. Io. n. 9. Cauſa hujus terræ motus literalis fuit, ut Cauſa hujus
per eum ſignificaretur Divinitas Chriſti, qui eſt Dominus coli Terræ motus

fuit Chriſti

ſio terræ tribuitur Deo, & index eſt Divinitatis: juxta illud Anationiis

& terræ; hic enim terram concutiebat: unde paſſim concus-

* 6

332 CoNCIO XXIII. Judicis extremi Vox impiis terribilis:

Ex S. Am-hi. Propiùs cauſam hujus terræ motus petrarumq; ſciſſarum
broſio. Vox reſolvit & indicat S. Ambroſius 6 Pſalm. gr. exiſtimans, illam
Chriſti. fuiſſe validam Chriſti morientis Vocem: Ikſus autem clamans
Voce magnaà emiſit ſpiritume Matt. 2z. yo. & ſtatim ſequitur: Kt
ecce velum templi- & c. & terra mota eſt, & petre ſoeiſſe ſunt: Ecce
ipſiſſima S. Doctoris verba: Dedit Vocem ſuam in Paſſtone Domi-
nus, & univerſa Elementa tremuerunt “ omnis terra commota eſt.
Tametſi Vox illa à debili omnibusq; viribus exhauſto ac mo-
ribundo Domino formata fuiſſet, quia tamen veri Dei Vox
fuit, tanto omnibus terrori extitit, ut illam ne terra quidem

absque terrore audire ullatenus potuerit. Quèd ſi ergo ter-
ra, quæ cœlo, velut indignabundo, tonitruante, variasque

Ffinc quàm in illam fulminum ſagittas vibrante, nequaquam timet, nec
OSrralin Jur concutitur, aut movetur, ſed impavida ſemper & conſtans
dicis! permanet: ſi, inquam, illa ad unam Incarnati & moribundi
r Dei Vocem commovetur, conturbatur, & tremit, facilè eſt
inde conjicere, quàm terribilis & tremendus Deus exiſtat, quan-

Quam tamen do os ſuum Deus aperit, & loquitur. Omenis terra commota eſt.

audire nolu- Pzdel. cit. loc. n.. F. 92. Et tamen hunc, quem Dominum omnia in-
mus.

ſenſibilia elementa ſenſerunt, adhuc infidelium Zudæorum corda Deum
eſſe minimè cognoſcunt, & duriora ſaxis ſceindi ad puœnitentiam no-
lunt; ait S. Gregor. hom. o. in Evang. Brev. K. in Epiph. D. lelt. 9.

Ah bone Deus! ne idipſum verum ſit de nobis Chriſtianis

pPlurimis, qui & ipſi, verà fide iluminati, ad peenitentiam ſæ-
Pè moveri nolumus, experturi ſic certò certiùs graviſſimam
& terribilem Chriſti Judicis Vocem, jamjam minitantem.
CLCLonc. 24. infrà n. 1. 2 H
Ad amicam VII. Adducamus jam in demonſtrationem propoſitæ hu-

Kegis Vocem jus veritatis, creaturas animatas, Voce Chriſti exanimatas
territus.

Matth. 22. Quaſi. Matth. 2e. Chriſtus in parabolâ de Ceœleſti Rege (qui eſt
EeternusbPater) invitante ad Nuptias cœleſtes Filii ſui (Chriſti.)
Simile, inquit, fabtum eſt regnum cwlorum homini Regi- &c. Ad
has cœleſtis gloriæ nuptias, ſicut antè ad fidem Chriſti, invi.
”M tati

Dei ad Eliam: 3. Reg. o. II. Exod,; 19. Pſal. 17. 9. Nahum. 3. 6. & ali.

6

— .

re
n, An
P ne
bin⸗6
e l

niti ß
940 Oς⅓

Deie
iten
etor⸗
anue
ede
CoNln
rtunt
e

nntg
niti⸗
in K
/
lus
b

Hn

fidelibus permixti, non vixerunt vitam dignam fidelium con-

DDeocet nos ejusdem Vocem gratiæ in vit audire. 333

tati ſunt boni & mali, ſeu omnes homines ſine diſcrimine

(omnium enim ſalutem verè vult Deus) ſolennis verò ad il-

las introductio fiet ad finem Judicü extremi; cum lIbunt juſti in
vitam aternam Matth. 27. 46. Intravit autem Rex, ut videret dü⸗
æumbenter v. II. eôsque luſtraret, & examinaret. Hoc fiet,

cùm Deus veniet ad Judicium univerſale in fine mundi, ut
omnes examinet, judicet, præmiet, & puniat, beet vel con-

demnet, ait Corn. ex Orig. & &. Chryſoſt. Et vidit ibi inter alios

Chriſtianos hominem (ſub uno reliquos omnes ei ſimiles intel-
lige; nemo enim effugiet oculos Domini) non veſtitum veſte Veſtis nu-
nuptiali, ſeu quæ nuptiali convivio apta eſſet ac decens, ſcil. ptialis quæ?
munda conſcientiâ à peccatis, pretioſarum virtutum moni-

libus ſplendens, maximè verô claritatis. Coloſ. 3. 12. Tirinns &
Cornel. e Tertull. Orig. && Hieron. Hilario, Chryſoſtomo. Et ait ilier
Aymice, quomodo huc intraſti, non habens veſtem nuptialem? at ille At ille ob-

obmutuit. Matth. 22. 12. Significat, ait Cornel. Janſen. Epiſco- mutuit.
pus, in noviſſimo die Deum ſeverè reprehenſurum eos, qui
ſortio. Amice- ut intelligamus, ait idem, Deum non perſo-
narum odio, ſed juſtitiæ tantum zelo quosdam condemnatu-

rum. At ille obmutuit“ ſignificat, in die Judicii peccatores, Obmuteſcent

rationem vitæ ſuæ poſtulatos, non habituros, quod reſpon- impii in Ju-
deant, aut quò ſe valeant defendere: ſecundum illud ob. 9. 3. dicio.
Homo, ſi voluerit contendere cum eo, non poterit ei reſpondere unum
pro mille. Janſenius Concord. Evang. cap. II. fol. 80 3. At ille obmau-
tuit: Illud ego ſingulariter obſervo huc pertinens; quòd hic Obmutuit ad-
miſer ad Vocem Regis clementer loquentis, imò & amicum amicam Vo-

5 .*

compellantis, adeo exterritus fuerit, & obmutuerit, necdum en Regis 2.

latà, & audità æternæ damnationis ſuæ ſententiâ, quæ eſt: qitꝗ ſententis?

Ligati manibus & pedibus ejus, mittite eum in tenebras exteriorers damnationis.
w. 13. per quas ad literam Dominus ſignificat ſemper tenebræs in-
fernales, ait cit. Ianſen. Iuteriorer tenebræ ſunt cocitas mentis3 6x-
teriores tenebræ, aternæ damnationis nox, ait S. Greg. Cornel. in cit.
Matt, z. I12, & . Obſervemus item, hunc Regem ſeu Resi Fi-

S

334 CONCIO XXIII. Judicis extremi Vox impiis terribilis:
Non habens lium eſſe judicem Chriſtum, ſecundum ea, ſuprà num. a. in fine.

veſtem nu- Mon habentem veſtem nuptialem, quemvis reprobum, etiam Ca-
tholicum, etiam uno gravi peccato vel ſolius cogitationis ma-
culatum. ITime, &c. Ome miſerum, qui oce hominis ter-

ptialem,
quis?

reri poſſum! quid? ſi auditurus eſſem Vocem tremendi Judicis?
quid: ſi verbo mihi ab hoc objicientur mille, & amplius de-
licta mea, ad quæ unum reſpondere non potero: quid:? ſi au-
Obmutuit: diturus irrevocabilem damnationis ſententiam? hæc jam nunc
quia nullus nopis cogitanda ſunt ſeriò, ne denique ſerò. Obmutuit, ait
excuſationi

locus. S˙ . e.
pationi omne argumentum ceſſat exonſationis; quippe, quia ille foris

increpat, qui teſti vonſcientiz intus animam accuſat. Secundùm

S. Chryſoſt. Tolerabelins eſt panam infernt ſocſtenere, quàm verba
zrati Judicis, quibus dibéturus eſt in Judicio finalt " Ite maledidti in
ignem æternum. Matth. 2. al. Meſfret Dom. 12. poſt Trinit. Serm. 3.
znit. fol. a5. Vid. Ind. Rer. E. Infernns. Tunc ait Kex miniſtrü:

Obmutuit: Tunc videl. ait Alex. Calamat. = Gnalfrido, non ubi ille ſine

quia confiteri nuptiali veſte introivit, ſed poſtquam admonitus ſiluit, in-
noluit. teerrogatus obmutuit, & noluit confiteri. Glvæ Diſe Io. de Con-

ſeſſ. n. 9. Paolett. Dom. I. Adv. p. 1. fol. 6. Ne renuamus debitè con-

fiteri Deo Regi & Sacerdoti ejus Vicario peccata noſta.
VlIII. Confirmantur iſta & ſtabiliuntur ex iis, quæ ſuprà

Adam voce adduximus, luculenter reponderanda: 1I.) De Adamo, Lloce

Dei territus. Dei vocantis perterrito, & in fugam acto: è paradiſo ejecto, &c.
9 udæi r ſaprà Conc. 22. n. 3. & g. 2.) De Judæis, ad vocem & verbum Chri-
oce ſti: Ego ſam: retrorsùm abeuntibus, & quaſi fulmine in ter-
vocem Chri- „——— “ lo Apoſtolo. Ybc⸗
ſti. ram proſtratis. Conc. I9. num. g. 3.) De S. Paulo Apoſtolo, VYoce
Saulus in Chriſti terribili inſtar tonitru, in terram cadente, cit. Conc. 22.

terram ca- n. 7. Ubi in ſingulis perſonam Dei, Chriſtique Judicis inter-
dens. venientis, adnotavimus. Ex quibus omnibus meritò intel-

leeonis ZB ligimus, bellè S. Jeremiam Prophetam Deum Incarnatum,
Bim Voci, adverſus Peccatores in univerſalis Tudicii die iratum, per
terribilis ex- Péens ſymbolum deſcribere, & repræſentare; neque ad ſolum
tremi judicis. Majeſtatis terrorem, aut ex præſentià Incarnati Dei heaſam
Ormi-

(6Ni

§. Greg. hom. 35. in Evang. quia in illam diſtrictteone ultimæ incre-

gie

(eabit
Eele

iiet

age

eſt
leoni
Velt
hel
h
k
1l

OõG .

4 Dkheecet nos, eiusdem Vocem Gratiæ in vita aüdide. 335
formidinem reſpicere, ſed etiam ad horrendum vocz illius
WE rugitum, cum quo miſerabiles illos ad perpetuos præcipi-
em., tabit carceres inferni, attendere voluit. S. Ambroſius, duim
nwer. de Leonis rugitu loquens, Ejus voci, inquit, tantus naturaliter
iui ineſt terror, ut multa animantium, quæ per celeritatem poſſent impetum
Dl. ejus evadere- rugientis ejzs ſoniti Velut quâdam vi attonita:atq; ébta,
En eficiant. Ambroſ. L.6. Examer. c. 3. Eheu! quàm truculentus
uumon teonis rugitus, erit Vex, illa Filii Dei, quando ad ſiniſtram con.
, verlfus, impiis dicet: Ite maledicti, & . Si manſueta & placia „
vi Tox Dei ordinariè inſupportabilis æſtimetur, qualis erit il-
Ao luius horror, quando irâ & vindictà armatus, ſuam contra
nin inimicos ſuos promulgabit ſententiam! Fidelis cit. Conſider. 3.
. 1. f.9o. Verum id. Zoann. . a6. Nungquam ſic locutus eſt homo, ſicut
A eſte homo. ”?JMVMUD M
Nn; IX. Auditores leëtiſſimi: Si ad hanc Chriſti Jjudicis ex- Si Voce hae
α plicatam Divinam, validiſſimam, efficaciſſimam, ful- gudici extr.
i mineam cum tonitru, vocem cogitatam etiam, non ex- k teere.
⸗ paveſcimus, non trepidamus, non concutimur, neque il- mur, aut ſur-
Al lam in ſalutem noſtram audimus, vel penituùs aut gravis- Jj ſumus, aut
itr ſimè ſurdi ſumus, in peccatis indurati, aut (ſit verbo ve- ſtupidi &
nia) ſtupidi & amentes; cùm nempe in Judicio extremo amentes.
futura ſit nonniſi duplex Judicis Vox, una ad beatos ami-
ℳo ca & fuavis, altera ad impios terribilis (ſicut præter coœ-
k Ium & infernum, præter dextram & ſiniſtran, beatos & re-
i probos, alia aut media ſors non datur, nobis ſcilicet, quos
vH unum ex his duobus neceſſariò expectat abſtrahendo à
H½ parvulis ſine baptismo decçedentibus, quibus prædicare
non poſſumus,) nos hanc eligimus peccatis noſtris, & ul-.
„ tr-o contra nos irritamus. O Stulti filii Adam, qui tam ſeria
AH graviſſima, quæ æternitatem tangunt, in craſtinum differi.
un, mus, omninè rejicimus, negligimms. Quid Jaudecio terribilide:?
,„ aits. Bern. de eompunét, cordi. c. g. gquid metuet, ſi quss ad Ma non tr 7
on pidat? non expaveſoit!? nontimore concutitar? Et S. Auguſtimis a d
An quendam vomitem c. S: 0 Ner6 frater, inquit, zunquid ferreaæ ſant ar-
u Mechtl! de Jud, extr. 22? ner

336 CoNCIO XXIII. Tudicis extremi Vox, impiis terribilie:

ut non emolleſcat ad illa Dei verba: le maledicti in ignem æternum?

Dei Vox eſt Calamat. Slva Diſo. 26. de Inferno, n. 12. 1 3. Dum vivimus, Deus

gratiæ in vità. utitur voce ad nos meræ gratiæ, clementiæ, & miſericordiæ
(eâ ratione, quâ de Tubâ Judicii diximus ſapra Conc. 6. n. 13.)
etiam cùm dura loquitur, dum dira minitatur, & terret non
alio fine, quàm ut duritiem cordis noſtri penetret, frangat,
& emolliat ad veram, ſinceram, ac ſtabilem pœnitentiam, &

converſionem. Utque hanc Dei paternam vocem accepte-

mus, auſcultemus, ei obediamus; neutiquam verò cum di-

latione negligamus, hortatur nos Propheta Regius, cùm
Explicatur: præœmiſiſſet Pſalmo 9a. Adoremus & procidamus ante Deum, ploremus

Hodie ſi vo- coram Domino: Hodie ſi vocem ejus audieriti, nolite obdurare corda
cem ejus au- veſtra. ibid. v. S. cujus pulchram paraphraſin & explicationem

dieritis. prevem addo ex Card. Bellarmino iſtam: Illud: Hodie, ſigni-

Plal. 9 4½ fiat, hoc tempore, dum tempus hujus vitæ durat. Illud:
Sv. autem videtur ſignificare, Deum non ſingulis momen-
tis nobis loqui, ſed pro loco, & tempore nos admonere vel

per internas inſpirationes, vel per voce prædicatorum, vel

per lectionem Scripturarum, vel alio quocunque modo
nobis voluntatem fuam patefaciat: Ilud: NWolne obdurare cor-

da veſtra, ſignificat, parum prodefſe, audire vocem Domini,
niſi ea vox penetret intima cordis, & inflectat ad fidem &

obedientiam: cur autem Vox Dei non penetret, cauſa eſt du-
rities cordis. ita Belarm. E. Conc. 2o. in fine. Huic ergo Voci Di-
vinæ ne obduremus eor noſtrum, præſertim ita ſalutari ti⸗
more perculſi. Z

Cervis vox deſe cribuntur P almo 25. & inte r alia W. 9. Vo Domin⸗ præpa-
tonitrui ſalu- ranti, Cervos, in Hebræo: Cerva. Tox iſta, tonitruumeſt, à
taris: appli- Deo in regione aéris produétum, horriſono fragore terri-
Tatur⸗ tans Cervas; unde metu perculſæ & tremefatæ, effundunt
fſœtus fuos, quæ alias difficillimè pariunt; ut habemus Li-
bro Job c.39.1. Bellarm. in Oitat. Pfſal. 2z5. Utinam nobis eveniat, ut
ex hâc Voce tremendi Judicis auditaâ, terribili ſanè, concipia-
mis

–

—

ner noſtræ; ut non contremiſcant? vel etiam ſenſus noſter adamantinus,

Voci Divinæ mirabilia & admiranda opera

—
Mutinne
Cterun
,Dans
tander
fin
tant
Tente
Bandi
WMren

/

gre

Tnen
Leini
Ne
Wen
ven
myel
e
n
cin,
end
ehn
Hil.
ic⸗

,
1
“
N.
.
1, N
nir

’auarocet nos, ejusdem Vocem gratiæ audire in vitl. 337
mus ſana ſanctaque melioris vitæ propoſita, & aures Divinæ
Voci præbendo, hæc pariamus, reipsâ exe quendo perſeve-

ranter in finem vitæ usque: Cujus ultimus fructus erit Dei

gloria & noſtra ſalus. V. Pexenfeld, ad hiſt. sgS. doctr. I. F. 914. Amor
Incre. L. I. C. I. V. 6. H. g. fol. yS. iii M
X. Concludat exemplum magni Principis, ſed & pecca-
toris maximi, ad ſeriam vocem tonantis velut, & fulminantis H
S. Bernardi Abbatis, monſtratâ SS. Sacramenti Hoſtiâ, con- Converſis

verſi. Is eſt Guilielmus ſeu Wilhelmus. Ejus proſapiam S8. Guilielmi

r. Ducis Aquit.

ſi ſpectes, Dux eſt Aquitaniæ in Gallia. Si potentiam & Vir: §. Binn⸗
tutem bellicam; hæc formidabilis eſt: is enim anno 1130. neci dranr.
ingentes in Palæſtinam duxit copias, ſexaginta millia equi. V. S. territi.
tum, plura peditum. Si molem corporis; proceritate fuit Deſcribitur

giganteâ, nec minore virium robore, Miloni (fortiſſimo quis & qua-
Athletæ & pugili Crotonienſium, qui in Olympico certami- IIs.
ne bovem retento anhelitu per ſtadium, quod continet 125
paſſus, portaverat; quem ictu pugni interfecit, unôque die
integrum devoravit) comparandus, tantum cibi uno die ab-
ſumere ſolitus, quantum octonis viris ſuffeciſſet validis.
Nemo illo ferocior; delectatus armis atque diſcordiis adeo,

ut ſi fortè nulla bella vigerent, alios irritaret „& ad ſecum

pugnandum cogeret vel invitos & obvios. Ludus erat,

mactare homines. Admodum Vitioſiis erat, & adeo in Ve- Admodum

nerem effuſus, ut, velut alter Herodes, ſibi per vim rapuerit vitioſus.
uxorem ſui fratris, ea triennio toto turpiſſime uſus, graviſſi-
mà infamia, ſed & ſcandalo, per totam Galliam, tanti prin-
cipis, opibus, genere, potentiâ illuſtriſſimi: ingemiſcenti-
bus verò ad tanta mala viris potiſſimuùm ſacris; inter quos
D. Bernardus Abbas Clarevallenſis magno tenebatur deſide-

rio, ejus in viam ſalutis reducendi; ſed nulla hujus ſpe. Et Eccleſiam

quod denique flagitiorum caput erat, ipſe Guilielmus, cru- perſecutus.
delior Saulo, quia potentior, perſecutus EFecleſiam, & legiti:
mum verumque Pontificem, Innocentium ſecundum, in
ſchismate gravi, contra illum ſeſe opponentis Romani Pa-
Z Un 2 rritii,

vu⸗

338 CoNcIO XXIII. Judicis extremi LVox impiis terribili:
tritii, nomine Petri Leonis, & Anacletum improborum fa-

Gtione nominantis, partes ſecutus „ uti erat amans conten-
tionum, & ingenio prono ad deteriora amplectenda. In-

nocentii Sectatores oppugnabat, Epiſcopos fuis pellebat ſe-

dibus, aliésque in ſuis provinciis exilio mulctabat. Ponti-
ſex I nnoôcentius „Ut res tam turbatas componeret, mittit in

Aquitaniam E piſcopum Carnotenſem, Gaufridum nomine;
hic D. Bernardum, præter complures Præſules & viros Re-

ligioſos, ſecum adducit, inque colloquium Principis admit-

titur. Summa Legationis: ut Dux univerfali legitiméque

Eccleſiæ Paſtori ſe ſubjiciat, expulſos ſedibus ſinos Epifco-

pos, ſe que ipſum communioni fidelium reſtituat. Nihil im-
petratur. Tum verò Bernardus, altiore ſpiritu agitatus,
cùm videret, humana præſidia ſperni, ad Divina recurrit.
In ædem ſacram ſe recipit, factâque Re Divina, ſacratiſſi-
mam Hoſtiam defert extra fores templi, ubi Dux cum ſuis
„ præſtolabatur; quippe qui, anathemate percuſſus, ingreſſi-
Oratio eff- Sacræ ædis prohibebatur. Hic S. Abbas ignitâ facie (quod

eais. bn ipfſum eſt, cur hiſtoriam iſtam hic loci inferam) ardentibus

cem Guiliel- OCulis, & inflammatâ oratione, non jam ſupplex, ſed minax

mum. verbis ac vultu, Principem, omnibus terribilem, aggredi-

tur: Semel, inquit, iterumq totinus nomine Chriſziani populi tibi ſun-

Plicavimus, ut à contumacid tud deſeſterer, & pro Deo Deiq; Eicanio
ritè eleczto ac conſeorato ſtares; ſed tu deſtexiſti tibi ad genuan proſtra-

tos atq, ſapplicees. Væ, qui ſperni; nonne & ipſé ſpernéru? Ecce poſt

er vos ſapplicaturus venit Dominus; ecee Eirginis Filius, Caput ſapre-

marm kogleſeæ, glktis ta perſequsris Adeſt Judexr tuns & teorum tre-
mendus zfenz, ſaperas, terræq; incoli. Vide, quid agas? Deus non
irridetun. Cujus te nune vocat miſericordia, ejus, crede mihi, rebel-

lem condemnabit juſtitia. Quot verba, tot fulmina. Lacri-

mDabantur univerfi, qui aderant, & precibus intenti præſto-
Repentina labantur rei exitum. Guilielmus, nuper terror omnium,
mutatio Gui- qunc pſe conſternatiſſimus, diri guit . membr isque treme-
Helmi Ducis. bundis ac metu diſſolutis, quaſi impos ſiii, in terram pro-

—

s

Hera
hie

T

ſe⸗
s
pu
Gen
Neni

AMue

1 F int
r i.
lemi
ha

e

ſitid
Ntn
Befn
ntet

un

ros
Ulkr
Ore
,2.
lhen
Wer
in
t

o.

ün⸗
gium
i.
zann.
RZZ
inel
d
enns
Gel.
iſe
Ninn
.
4 ,
Py.

72

Docet nos, ejusdem Vocem Gratiæ in vitd audire. 339
lapſus, ac D. Bernardi pedibus advolutus, velut attonitus:
Elevatus à ſatellitibus, rursuùs in faciem ruit, exanimi ſimi-
lis, hianti ſpumans ore, quaſi phreneticus. Bernardus ju-
bet ſurgere, & quæ Deus mandaret, obſequenti aure exci-
pere. Dux attonitus ſtupore tum Numinis in Euchariſtiâ
præſentis, tum dicentis vehementiaâ perculſus, in omnibus
viro ſancto morem geffit, arctiſſimoꝗque amoris vinculo ei-
dem cohæſit; quin & ejusdem ſanétis conſiliis, blandisque
Verbis emollitus eſt adeo, ut abdicato Principatu, privatam

planè vitam delegerit, miris corpus afflictationibus attrive-

rit, inter Sanctos relatus in Martyrologio Rom. ad 10. Fe-
bruarii. Mägravit ex hâc vitâ Anno Chriſtiano 1I56. (deni-
que miraculis clarus; nam & feræ ejus ſe pedibus adſterne-

bant, & ſerpentes manus ejus, non ſine reverentiæ indicio,
allambebant) in Agro Senenſi, in valle prorsùs incultâ in-
hoſpitâque; unde nomen Malavallis habet, alias Stabulum

Rhodis appellata, ibidem ſepultus; à Deo ſicut vivus, ita &

mortuus multis illuſtratus miraculis: nam quotquot ad ſa-

Clarus mi-
raculis, inter
88. relatus.

cras ejus exuvias tumulumque piè inviſerunt ægri, ſanita-

tem recuperârunt. Redditus cœcis uſus oculorum, ſurdis

aurium, mutis linguæ, claudis pedum, mancis manuum,

leproſis ſalus. Summeè admiranda, voluntarié affumpta, &
conſtans rigidiſſima ejus pœnitentia fuit, quam pluribus hoc
loco referre, tempus non patitur. Petri Kibadenezra & J. Flos &”.

part. 2. 10. Febr. à f. 85. & part. I. in S&. Bernardo. 20. Aug. f. 392. Mich.
Pexenfeld. Coneion. hiſtor. II. & ſaprà Conc. I2. n. 4. Adeo hic Gui-

lielmus, Princeps tam formidabilis, qui in admirandis vitæ

in melius converſæ exemplis illuſtrem locum obtinet, à me

& efficaciã præſentis in Euchariſtiâ Chriſti, & voce ac ſermo-
ne S. Bernardi, Religioſi, mortalis, & humanè impotentis,
territus ac conſternatus, mirâ Dei benignitate mutatus eſt

ex effero Leone in manſuetiſſimum agnum, ex corvo niger-
rimo in candidiſſi

nam columbam, ex offendiculo piorum
an Du 3 ½

in ſcenam Concionis adduétus (quod miremur meritò) vi

—

X

tia Eliæ zelo & ſequ. ubi Deus, nimium Eliæ zelum correcturus, eumque

Oppoſita.

34 o CoNCIO XXIII. Judicis extremi Vox impiis terribilis:

& laqueo diaboli exemplar pœnitentiæ & clariſſimum ſan-
ctitatis ſpeculum. Ecquis mortalium adeo vitioſus & fla-

gitiis immerſus, qui non videat, ſeſe poſſe per Divinam gra-

tiam converti, & ſalutem conſequi: modò velit peccata ſua
agnoſcere, & Deum ad pœnitentiam vocantem audire?
Quisquis es peccator, in flagitiis potens & ſurdus, te conve-

nio hic in Eccleſia coram V. Sacramento, in quò noſtrum

Judicem Chriſtum, Deum & hominem, præſentem credi-

mus; ſi verè, ut oportet, credimus: te alloquor verbis S. Bern-
& ex
hac hiſtoriâ, quantus terror ex Voce judicis Chriſti, impios
extremum allocuturi, futurus ſit. wuet, dum vivo, hæc vox
tua & Deus miſericordiſſime, utut terribilis, in auribus meu die
ac nocte ut totus compungar, & ad te convertar pœnitens
acer-

ardi: Adeſt qudev tuus &c. uti ſupra. Agnoſcamus hinc

ba, & terribilis ſt. Amen.

XI. Corollarium. Adeo, & verè in hac, dum vivimus,
vitâ Deus ejusque Vox ſuaviſſima, etiam erga miſerrimos
Dei Clemen- peccatores! Vin hujus demonſtrationem: Ea eſt ex 3. KReg. 19 9.

de ſuã Clementiſſimaà in hoc orbe erga homines etiam im-
probos Providentiâ inſtructurus, & conſolaturus, ei apparet
in ſibilo auræ tenuis. Expendenda verba 4 v. 11 Ubi Deus of-
fert Eliæ oculis & ſenſibus Ventum validiſſimum: Mox in-
gentem terræ motum; Dein Ignem ardentem: Non in eo Do-
minuns. q. d. O Elia, mihi ventt, terra, ignes, omnia elemen-

ta, omnes creaturæ ſummæ mediæ & imæ ad manum
ad perdendos peccatores: at hic modus Clementiæ

meæ

non eſt uſitatus, ordinarius, & congruus. Denique: Sehilus
