ab Exemplo S. Petri & 8. Magdalenæ, qui hodierno Brangelio no-
minantur. V. Abſolutio: Confeſſio: Pœnitentia. V. hic n. 2. 9. 13.
6. Surrexit“ non eſt hic. Non amplius per peccati tecidivam mo-
riendum. Peccator equidem ne deſperet, quia Deus miſericors:
timeat tamen, quia & juſtus eſt. Conc. y3. Vid. item V. Spes. Timor.

Deſperatio. Scrupulus. 7. Et valde manò und Sabbatorum veniunt

admonumentum: LZelus & fervor in Divinis: item Cura ſalutis. V.
Salus. Acedia. Zelus. 8. Dotes Corporis glorioſi: Notæ Beatorum.
Conc. I2. Econtra, & ab oppoſito, Notæ damnatorum. Conc. 11.

9. Werrexite Peccator ſpiritualiter mortuus: Mors animæ pecca-
tum. Conc. 63. n. 2. Conc. 67. n. z. Hiſtor. Conc. II. n. 9. quid ni ſeſe
à morte tam dirà & periculoſifſimà eripiat, neque tergiverſetur?

10. Surrexit. Chriſtus duriſſima paſſus, propoſito ſibe
WNon ſunt condignæ Paſſtones ad ſutu-

V. n. 2. & y.
gaudio, Hebr. I2. 2. Conc. 43. n. 2

ram gloriam“ Rom. S. Iö. 11. Et. reſpicientets, viderunt revolutum
lapidem- Bonæ voluntati, & facienti, quod in ſe eſt, Deus non de-

negat gratiam, ſed adjuvat, cooperatur: V. Conc. 2. Proæm. n. z. &
V. Gratiæ act. Secus eſt de nolente bene agere: V. Acedia. 12. Et

introëunte in monumentum, viderunt Juvenem ſedentem- Angeli
ſervientes Chriſto & Monumento reſurgenti, ſervient & Chriſto,

venturo Judici: Item quàm gratioſi & prompti ad ſalutem homi-
ni. V. Angeli. 13. Jeſum quærits, Nazxarenum, cruciſixum. Chri-

ſto probro non fuit, fuiſſe Navarenum, Crucifixum V. Crux. Verè
Pœnitenti, & ſic cum Chriſto reſurgenti, præterita animæ vulnera,

peccata, probro non erunt in Judicio: quàm Deus pœnitentes amet!

W. n. .. ſir pra, item Conc. 12. n. y. V. Pœnitentia.
LII III III z

Feriàâ II.

4. Duaus r evolvet nobi, lapidem

V. 4.

V. 6.

1556 INXDEX IV. Concionum & AMateriarum:

Lucæzæ 24. TP: à I 1,0 H Gimaren
v. 354 1. Videantur Themata præcedentis Domin. Reſurr. 2. Cogno- (Qhtfion

verunt eum in fractione panis. Ita ſolet appellare Lucas Euchariſtiam, an mt
æquè ac Paulus, 1. Cor. o. 16. Cornel. Serviunt Conciones & Ma- omo n
teriæ, de Ven. Sacramento, & Communione ſacrâ, ex Conc. pg. & grnimm
v. 18. & 19. tribus ſequ. Item V. Euchar. Communio. 3. Tu ſolus peregrinus es in (ln
Jeruſalem, & non cognoviſti, quæ fabta ſunt in illà his diebus? quibus fehlyron-
ille dixit- quæ? Reſpondet Chriſtus, quaſi ignarus eorum, quæ acci-·
diſſent, & quaſi hæc eum nihil attinerent; velut omnium injuria
rum malorumque oblitus. Verè Pœnitens ita deponat ſua peccata, 1 ſid
vitia, & pravas conſuetudines, quaſi iis affectus nunquam fuiſſet: & (ecClriti
ſtudeat ſaltem, integræ emendationi vitæ. V. Vitium. Habitus. Ve- mndile
v. 19. & 20. tus homo. Conſuetudo. Inimicus. 4. De Jeſu Nazareno &c. Ru- (uyum Aun
minemus nunc iſta, acta pro ſalute noſtrâ: recantanda quondam in kæ-a he
extremo Judicio cum confuſione impiorum. V. Conc. 13. 24. & 17. Hlinile
v. 18. n. g. De Relapſu. §. Tau ſolus peregrinus e? Omnes peregrini ſu- euitmi⸗
mus. Conc. ga. n. I. Ne ergò pluús æquo implicemur, mundo, terre- nvnjſz,
nis, peccatis; ſed cum curàâ ſalutis, tendamus, quò tendimus, ad æ- necelltas
ternitatem. V. Mundus. Temporalia. Salus. ZÆternitas. Pœnitentia. 16 ela
v. 26. Peccatum. V. n. 6. Dom. Reſurrect. 6. Nonne hæc oportuit pati Ina.
Chriſtum, & ita intrare in gloriam ſuam? Conc. a3. V. n. o. Domin.
v. 25. Reſurrect. 7. Nulti & tardi corde ad credendum ea, quæ vera

Fides, quæ Prophetæ docent, Sanctique, ſuo & verbo, & exemplo, de .
Judicio, de Pœnis æternis. Conc. 37. n. 2. V. Fides. Atheus. Riſus. “
Sancti. Sapiens. Leontius. Vid. & Conc. 66. 8. O ”ulti & tardi te
corde: Viventes in eo ſtatu (peccati periculoſiſſimo: Domin. Quin-
quag. (num. 13.) in quò mori nollent, ſeséque damnandos ſcirent: ⸗ l
v. 32. Mors enim, vitæ Echo. Conc. 25. Conc. 37. n. 10. 9. Nonne cor no- Nad

ſtrum ardens erat in nobu, dum loqueretur in vid, & aperiret no „
Sripturas? Conc. 60. Efficacia Verbi Dei. V. Verbum Dei. Gratiæ 8
act. illuſtrantes. Lumen. 10. Thema idem. Ex vivâ fide, zelus ho- uvf
noris Divini & Ven. Sacramenti, ubi Chriſtus, ſub alienâ Specie, 1 Uue
præſens. V. Philothea. Euchariftia. Zelus. 11. Thema idem. Stu- glus
Aqium Mlgiot

l. ie
Wum 1
e )
ACr/,
gin ii
ie 6
ommſen
mninnt.
etlifen

u iu

1 Mi E
m⸗ . N

ACN
a3 ,
.l). 4 0

nus & pedes« Vid. n. 1. Domin. in Albis.

In Dominicas per Annum.

1557

dium ardens, & cura ſalutis: contra acediam in eâ, & pigritiam, &£
timorem panicum. V. Salus. Acedia. Pigritia. Timor. Virtus. Siga-. H

Contrionis vis. Pœnitentiæ ſuavitas. V. Dom. in Albis n. 4. 12
Mane nobicum, quoniam dveſperaſcit. Hæc ſecum meritò cogitet
homo morti proximus & judicio, ut ſe paret: Chriſtumque per
gratiam & Sacramenta ſecum habeat. Dispoſitio ad mortem & Ju-
dicium: Conc. y5. 5p6.6S. & 7o6. Item: Latet ultimus dies, ut obſer-

ventur omnes dies. Conc. o.

— Pænitentiam Præcones Pœnitentiæ mundo neceſſarii, Conc. 6a. In

remiſſionem peccatorum, in omner genter; Vis & virtus Pœnitentiæ,
ac neceſſitas. V. Abſolutio: Confeffio: Pœnit. 6. Oſtendit es ma-

Uti & de: FPax vobis. v. 56 .
à n. 2.

Dominicà in Albis.
t. Vide manus meas- Chriſtus cur ſua SS. Vulnera ſervaverit?
Conc. 24. n. 2. & totd.
Pax vobu. Pacem precatur Chriſtus: Homo jam olim in ſtatu Inno-
centiæ, & Pacis cum Deo creatus, eam per fidè fregit peccando: un-
de &, dum naſcimur, hoſtes Dei, & fllii iræ ſumus. Reconciliamur

primòô per Baptiſmum: : V. Baptiſmus. Originale peccat. Inimicus

Dei. Dominica in Albi, unde dicatur? V. Breviar. hic Lect. 2. Noct.
ex S. Aug. 3. Pax roli- Hanc pacem cum Deo, poſt Baptiſmum

denuo frangimus, cuùm graviter peccamus. V. Bellum. Reconcilia-
Confeſſio. Peccatum.
4. Pax vobis- Pax verâ ex Pœnitenti, & verâ vitæ e-

Poœnitentiæ ſuavitas Conc. I. n. I. Conc. 3l. u. 7. E-
LII III 111 ;

mur virtute veræ pœnitentiæ. V. Pœnitentia. 4
Relapſus.
mendatione.
con-

2. LVenit geſus, & ſtetit n medio, O. Aixit eirs

Feri4 III. Paſchæ. e akeg.
1. Vid. Concione; ex duobus Feſtis præcedentibus de Reſurrecti-
one Chriſti. 2. Conturbati verò, & conterriti, exiſtimabant, ſe ſpi- V. 3 7.
ritum videre. vana non ſunt, quæ de pu iihu E ſnegris⸗ V. Spe-
ctrum. Anima. 3. JSec oportebat Cbriſtum pati, & reſurgere: Vid. v. 46.
Fer. 2. n. 6. 4. Duæ ſcripta ſunt in Lege Moyſi, & Prophetim, & v. 44.
Pſalmis de me. Vid. Fer. 2. Paſch. n. 7. §5. Prædicari in nomine ejus v. 47.

v. 40.

Joann. 20.
a V. 19.: ad fin.

V. 27.
V. 19.

V. 27.

de Chriſto Judice. .
hodiernæ apparitionis gratioſæ, & plurium à Chriſti Reſurrectione

INDEX IV. Concionum & Materiarum:

contra: Non eſz pax impiis: Conc. zr. 5. Cam ſerò eſſet- & fores eſſent
clauſæ, Venit géſus, & ſtetit in medio Ultimâ mundi ætate & conſum-
matione ſæculi, palam veniet Chriſtus judex: Pro diverſitate meri-
torum laturus ſententiam Pacis & gaudii: nec non pœnæ. Conciones
V. Chriſtus judex. 6. IMem Thema. Occaſione

ſimilium: afferuntur aliæ Apparitiones & Viſiones. V. & N. Teſta-
menti, quibus Majeſtas & terror Extremi Judicis expenditur Conc. 19.
&Oα 22. 7. Niſi videros Incredulitatem S. Thomæ multi ſequuntur:
Conc. 32. n. I. Conc. zo. n. I. Adhuc nequius ille contra Sixtum V. Conc.
44. n. I. V. Fer. 2. Paſchæ n. 7. & infrà n. 18. Agi poteſt de quovis
Fide Divinàâ credendo myſterio, quod videri oculis nequit. V. Fides.

Qualia ſunt omnia de Severitate Divini Judicii Extr. alia, præſertim

altiora, Myſteria. 8. Z. enit Jeſiis januts clauſis & ſtetit in medio Me-
moria Dei omnia cernentis, & in judicium adducturi: Conc. 1. Ejus
oblivio: Conc. z3a. Item Ind. S. Script. in Eccle. 12.14. 9. Dominus
mens, & Deus meus. S. Thomas pœnitens & errorem compenſans:
Conc. I. n. I. pœnitentiam & fructus dignos pœnitentiæ docet.
Conc. 6G. & V. Poœnitent. 10. Deinde dicit Thomæ - nol⸗ eſſe incredulus:
Chriſtus, quaſi benigniſſimus Confeſſarius, ad Confeſſionem, quam
& præſtitit, vocat: Conc. 6&9 V. Confeſſarius. Accipite Siritum ſan-
btum; quorum remiſeriti: &c. V. Abſolutio. Confeſſionale, thronus
gratiæ. 11. Infer digitum tuum huc. Chriſtus Thomam ultrò vocat:
Quanta clementia in peccatorem, etiam obſtinatum: pro cujus ſalu-
te quid non agat etiamnum à V. Miſericordia: Obſtinati: Turca.
Chriſtus. Illà non abutendum, ſed cum S. Thomà quantocyus ac-
ceptanda: Conc. 33. n. 2. 3. Chriſtus ad miſerendum pronior: Item
Conc. z. Deus timendus, quia juſtus: amandus, quia miſericors.

Y. Deſperatio. 12. Noli eſſe incredulus: Zadicia Dei abyſſus multa.

Deus quandoque peccatorem ſemel tantum peccare permittit: quàm
timoratè vivendum! Conc. 49. n. 6. & totâ, de Menſurâ peccatorum.
13. Vidimus Dominum. Felicitas Chriſtiani, Chriſtum videndi, ſed
& ſumendi in Euchariſtiâ, toties, quoties velit. Conc. o de frequen-

ti Commun. 14. Dominus meus, & Deus meus., Videbat, tange-

batque

ððð

urne ho

Alg. t.
. Luchar

(ermus 0

Deu Mu.
iumawen
erelet;

echriſting

Dunn hplun
ewwit, T
lcio extt. 6
Panera in 1

(ue. 3. 1

Myok

nitas Gamn
guc ommni,
Cl. r. Vi
Ihomrhpi

onele, N

Geriecen
Uer emen
P.Vitium:
lenn n erata
Akruernitn
hnt.
vl. wy/

aſa
4 Cn
n , ded
len ſin
ſi Hoc

—

nueſer

Kirc
n. *“K
Ufin
. f. S N.

1 .
el laaym .

oeſten
riuit ſce d

—

Uu, Pret
tin ſteltt

Pultent

leſen n .

WD

. “M .

A odlt
auſll.

uni.TdH
Eun 4

i H

ſi M

Ultir

ſectlae .

Eenr

—— .

dicio extr. Conc. 39. Sa0ο.

tem non erat cum ei, quando venit Jeſus.

==S

In Dominica per Annum.

S. Aug. tr. 12 1. in Jo. Conc. jl. n. I. Id nos Catholici confitemur in
8S. Euchariſtia, in quà Deum credimus & adoramus, quem non vi⸗
demus. Conc. 79. 60. 61. 62. V. Euchariſtia. 15. Dominus meuns,
Deus meus. Gravis Lapſus S. Thomæ, contra Fidem; miſericor-
diam tamen conſecuti. Peccator nemo deſperet: in peccato nemo
perſeveret; Non peccare, angelicum; peccare, humanum; pœni-

tere chriſtianum; perſeverare & deſperare, diabolicum eſt. Conc. 42.

3. V. Deſperatio. 16. Infer digitum tuum huc- Chriſtus Tho-
mam lapſum blandè allocutus, neque pro ſuo merito ad inferos ab-
legavit: Talis in hac vita gratiæ ſors eſt peccatori; alia impiis in Ju-
Thema idem. Chriſtus ejusque S8.
Vulnera in refugium ſunt: In rjudicio extr. impiis aſylum nullum:
Conc. 32. 18. Beati, qui non viderunt, & crediderunt De S. Tho-
mãà Apoſt. S. Gregor. Breviar. hoc Feſto S. Thomæ Lect. 7. ter-
nitas damnatorum, à nobis equidem non viſa, credita tamen fide,
quæ omni viſu potior eſt: Conc. I. n. . noſtram ſocordiam damnat.
Conc. I. Vid. n. g. 19. Moli eſſe incredulus, ſéd ſidels. Exhibetur
Thomæ lapſus & vera pœnitentia: Occaſione hujus monemar, ſatis
non eſſe, noſtra (quod fecimus haud dubiè tempore Paſchali) con-

fiteri peccata; ſed neceſſe eſſe, ut juſtè conemur inſuper, in veram
vitæ emendationem, deponere, eradicare pravos noſtros habitus:
20. Thomas au- V. 24. & 26.

V. Vitium: Habitus: Conſuetudo: Vetus homo.
Emolumenta ex Societate
Erraternitate ſanctâà: Damna ex ejus carentiàâ. Vid. Domin. 4. poſt
Epiph. n. 6. 21. Peccatum unius non omnibus imputandum: C. 49.
n. 10. C. g2. n. 7. Neque propter malos, Sacerdotium contemnendum.

Dominica II. poſt Paſcha.

ex S. Chryſoſt. Vid. Breviar. Dom. infra Oct. Corp. Chr. Lect. 6.
Conc. 59. de S. Communione: Item de Euchariſtiàâ, tribus Conc. ſoquib.
2. Eg o ſum Paſtor bonus. Bonus Paſtor animam ſaam dat pro ovibus
Tas. Hoc fecit Chriſtus: Sed hie in Judicio requiret ſuum ſangui-
nem.

169

batque hominem, & confitebatur Deum, quem non videbat: ait

V. 2

Joann. 10. à
V. I I. ad 17.
1. Ego ſum Paſtor bonus: Quis Paſtor oves proprio paſcit cruore?

V. I I.

V. 11.

.MN

*

P. 14
V. 14.
V. II.

V. 16.

1560

INDEX IV. Concionum &; Materiarum:

nem. Conc. 24, 3. Ego ſum Paſtor hbonus, & cognoſzso over meas: Sio.
ut Paſtor ſegregat overs ab hædiss Matth. zy. 32. De Separatione Ele-

ctorum à reprobis. Conc. 9. n,. 2. & totâ, V. Separatio. 4. go co.
gnoſco ovet meas- Quarum pauciores hœdis: Porta cœli anguſta: O-
De Paucitate Salvandorum: Conc. o.

ves Chriſti, Prædeſtinati ſunt.
P. Caſp. Knittel, hac Domin. F. Ego ſum Paſtor bonus: Manus Paſto-
ris animarum. Conc, I. Proæm. & n. y., item Conc. 7a. V. Parochus

V. 14. & 16, Confeſſarius. 6. Ego ſam paſtor bonus, & cognoſco oves meas, &

cognoſcunt me meæ, Et Vocem meam audient. v. I6. Munus Audito-

rum & Parochianorum. Conc. 2. Proæm. C. 69. & Conc,a. àn. 4. V. Pa-

rochianus. 7. Cognoſco oves meas. Notæ Electorum: Conc. 12. Item
Notæ reproborum: à contrario: Conc. r. Novit Dominus, qui
ſunt ejus: novit, qui permaneant ad coronam, qui permaneant ad

flammam: Novit in areà ſuâ triticum; novit & paleam: novit ſege-
tem, novit & zizania. ait S. Auguſt. tr. 12. in joan. Brev. Fer. 2. Pent.
8. Vocem meam audient: Judicis extremi Sententiam pro-

Lect. 2.
ferentis audient & Electi & Reprobi Conc. 33. 34. 35. Item de Zoce

V. 4. 16. Chriſti- Conc. 23. 9. Et vocem meam audient: Ante eas vadite Vir-

Joann. 16.
av. 16 ad 23,

V. 18.

tutem Chriſtus & verbo & exemplo ſuo docuit: C. &r.

Dominica III. poſt Paſcha.

1. Quid eſt hoc, quod dicite Modicum? Modicum, ſunt omnia ter-

rena, temporalia, & totus Mundus cum ſuis Regnis, honoribus,
divitiis, voluptatibus; pro quibus tamen ab inſipientibus ita labora-

tur. V. Domin. Septuag. n. 10. V. Terra: Temporalia: Mandus:
C.zo. n. . 2. Modicum ſolum non eſt ternitas. V. Sternitas.
Beatitudo. Cœlum. C. 7z. n. a4. 3. Modicum nobis ſunt peccata, quæ

in Judicio videbuntur graviſſima. Conc. 25. V. Venialia peccata.

4. Modicum. Salvandorum numerus, reſpectu reproborum. Conc. 0.
S. Modicum Etiam modici & minimi temporis, ingens pretium,
non pro modico habendum: Conc. 7a. n. 6. & tot. V. Tempus. Annus.
Dies. Hora. Vita. 6. Plorabitü & flebiti voss Mundus autem gaude-
bit. Sors & ſtatus alius Chriſti & Jjuſtorum, item impiorum in hac,
alius in alterâ vicâ: Conc. 37. . I. V. Beati: Damnati: Epulo: & La-
Zarus.

—
Il. 7.
Pheatitue

l n 4
Gin Chrick

Kimpuract

egreonei

e Aitum
ujt atef
lunt i (in
mi i⸗
(M. al. tlt,
memnoria N
Rumen te
Cme. x. V
Neytit, &
Crcin hei⸗

Unprecele

fumingted

iipleuif ,

.Timor.
ſorirtutis.
tur Dens:
Cends N

Pottet,u

chl, in
ſimmg: .
Epolchrun
Re ſer ee
Unliker, .
linhterorun

MWl He.

unt N.

idnde.
4 Ha
C,

na l,0
louma Ad⸗

(Melu en

Doning
enmnnemt
nolitſeg

lernbent

Wemmamg
lemee/H
Au .

Gtumnicl.

Pronbu,

Hiulho .

.. Modn:
. Dums
Iun,

uen
m
n tin

.

Gmt
,Al.

y⸗

In Dominicas per Annum. 1561

zarus. 7. Gaudium veſtrum nemo tollet à vobi- Vid. Conc. 2l. C. 43.
V. Beatitudo: &c. JZYUD
Dominicâ IV. poſt Paſcha.
1. Vado ad eum, qui me miſit, &c. De inſtante morte ſuàâ lo-
quitur Chriſtus. Plerique ex ſeipſis non quærunt: quò vadiu?
& imparati moriuntur. Conc. yv. à n. y. V. Via. Mors: ubi plures in-
tegræ Conciones & Materiæ, de Morte; de diſpoſitione ad mortem;
quæ aditum mortis difficilem faciant. 2. Quò vadi? Ibit homo in
domum æternitati ſuæn Eccle. 12. y. De .Æternitate. 3. Oud vadu?
Ibunt hi (impii) in ſupplicium æternum: Conc. 20. n. 6. & Conc. 40.

totd. Zuſti avutem in vitam æternam- Mat. 25. a6. Conc. 20. n. 2. &

Conc. 41. totd. 4. Nemo ex vobis interrogat me, quò vadi? Nulla
memoria Noviſſimorum. Conc. 2. §. Arguet mundum de peccato.
Examen terrificum de reproborum peccatis in Judicio extremo.
Conc. 30. V. Peccatum. 6. Et de Juſtitide Dominus Juſtitias judica-
bit- Conc. 3g. 7. Arguet mundum de peccato- In hac vitâà cum cle-
mentiàâ, & ex intentione noſtræ converſionis & ſalutis: V. Miſeri-
cordia Dei. Gratia. Obſtinati. 8. Qaò vadu? Ad mortem via eſt,
vita præcedens: ſicut vixiſti, ita & morieris: ergo maturè juſtam
viam ingredere. Conc. 45. Mors, Echo vitæ: & V. Via. 9. Triſtitia
implevit cor veſtrium. Triſtitia & timor, quis ſanctus? Quis vanus?
V. Timor. 10. Qid vads? Homo, Viator ad æternitatem, in bi-
vio, virtutis ad cœlum, quò creatus es; & vitii ad orcum, quem mi-

natur Deus: Conc. 33. n. I. Conc. 43. n. I. conſtitutus: Conc. 61. n. 2.

Creatus inter cœlum & infernum: C. 13. n. z. V. Creatio. Quàm
oportet, ut viam ſalutis incedas? Sed quâm incurius, ſe facile ex-
cuſat, nugatur: Vid. V. Salus. Excuſatio. Riſus. Salutis incerti cur

ſimus? C. 72. n. 3. 1I. Quò vadi? quoad Corpus in mortem, &

ſepulchrum, V. Mors. Cadaver ad Judicium extr. reſuſcitandum:
V. Reſurrectio quoad animam tuam, 6 peccator, ad Infernum:

Conſidera pauliſper locum inquietis tuæ æternæ. V. Infernus. Por-
ta inferorum: Conc. go. n. 3. Sed quando? Latet: Conc. vo. 12. Qu0
I— * * . . „ /
vadi? Viam Chriſtus docuit ſuo & verbo & exemplo, facilémque

Mechtl de Jud. exttr. Mmm mmm mmm fecit:

V. 22.

Joann. 16.
à v. . àad I5.

V. K.

DUU

156ᷓ2 INDEXIV. Concionum & AMateriarum:

fecit: ut ſequamur. Conc. 6rv. 13. Quò vadis * Chriſtiani eſt, ire
de virtute in virtutem, in hac nunquam non proficere. hi quâm

V. S. rari! Conc. 5g. Bivium. C. 67.n. 2. 14. Arguet mundum de peccato.
Odio ſunt Deo impins & impietas ejus? Sap. I2. 9. Conc. I. ut Deus
propter peccatum ſibi⸗ aliàs chariſſimos & pretioſos abjiciat, & ab-
jecerit. V. Drexel. Ind. Them. ult. hic. Vid. Peccatum. Odium.
v. 5F5. 15. Vale Concionatoris. Conc. a. Quò vadus

ann. 16.
e 23. ad 'r. Dominica V. poſt Paſcha.
V. 24. 1. Petite, & accipiets. Sed in Judicio extremo impio precum
nullus erit locus, neque Sanctorum interceſſio ulla. Jam nunc er-
go orandum. Conr. 32. 2. Thema idem. Etiam preces Judex extre-
v. 28 . mus diſcutiet: Conc. 29. 3. Iterum relinquo mundum. Vale Paſtoris
animarum. Conc. 74. 4. Conciliandum Patrocinium Sanctorum.
Conc. 16.
rigadin Feſtum Aſcenſ. Domini.
. .
ar. „. 19. J. 32. Dominus quidene Zeſins, DWHamptus eſt in cœællum: ChriſtiAſcen-

ſio, noſtra provectio eſt, & quò præceſſit gloria capitis, eò ſpes vo-
catur & corporis: ait S. Leo S. x. de Aſc. D. Brev. hac Die Lect. 6.
& 6. Auguſti Lect. 4. Beatorum glorioſus cum Chriſto Judice in
Cœlum aſcenſus. Conc. 41. Vid. Beatitudo. Cœlum. Regnum. 2. The-
ma idem. Eò ut veniamus, omnia laboremus, patiamur, evitemus:
V. 19. Conc. 43. 3. Poſtquam locutus eſt es- Ferendo etiam & proferendo
Sententiam Electorum, & Reproborum: de quà à Conc. 32. Aſſum-
v. 14. ptus eſte Conc. at. 4. Recumbentibus undecim Diſcipulis, apparuit il-
15 Yeſis: Juſta Convivia ſunt, quibus intereſt Deus: In Conviviis
à multis excluditur; admittitur deemon: committuntur ſcelera.

Convivium Leontii. Conc. 7. n. o. Conc. 37. n. y. De Helluone aſſa-

to vivo à doemone. Convivium Juſtorum, & cœleſte. Conc. 33. n. §.
V. 14. V. Convivium. 5§. Exprobravit incredulitatem eorum & duritiam
cordis. Increduli multi, qui factis negant: imò Athei: qualis Leon-
tius. Conc. . n. o. V. Increduli. Athei. Obſtinati. Item Domin. in
V. 15. Albis n. 7. & 18. 6. Eunter in mundum univerſum, præd'icate Evan-
gelium omni Creaturæ: V. Verbum Dei. Concionator. Confeſſarius.

7.

—
„ . 4
Aine
lneus. 4
Luc 17, 1.
Owrüſerp
Cenrin Ve

(Cohletla

Gr mu
es dinenl
iCA.
Ntriorg cnn
i Glar⸗
biter. B
(LeNtur&,

Enache

Amori 40
mor. Prz

pefius he⸗
len Ce Ne
vemet: D
ocicii:/

1. E
NdN N

ccecſli

ererif l,
nsice
1. UN . 3
ini Nei
PCne
CurChr
. iſarea

— In Dominicas per Annum. 1543
nihſt 7. Qui crediderit, & baptivatis faerit, ſalvus erit. V. Baptismus. V. 16.
8. Qus Verò non crediderit, condemnabitur. V. Fides. Hæreticus. A- v. 16.
eα ccheus. Apoſtata. 9. Dæmonia ejicient. Vid. Domin. 3. Quadrag. in V. 17.
un Luc. 11. 14. Erat Yeſas ejiciens dæmonium. 10. Jerpentes tollent: V. 18.
e Omn ' ſerpente, dirior eſt Vermis Conſcientiæ: Conc. 4†. V. Con-
in ſcientia. Vermis. Serpens. Hic ſerpens tollitur S. Confeſſione, &
à Confeſſario. Vid. Confeſſar. Confeſſio. Abſolutio. 11. daper æa- V. 18.
gros manus imponent, & bene habebunt. V. Infirmus. Medicus. Joan-
nes Sinenſis. Non adhibendi Magi: V. Magus. 12. Aumptus eſt v. 19.
inmn in Cæxlum Eò creati, vocamur: n. 1. ibi noſtra ſalus: quam proin pro
Mmmt viribus curemus. Vid. n. 10. Domin. 4. Paſcheæ. 13. Dus credide- V. 16.
m. rit & baptixatns fuerit, ſal Vus erit qus verò non crediderit, ondem-
eneud nabitur. En Dei bonitatem, quàâ jubet prædicare Evangeliam omni
Sdeg Creaturæ, ut ſalvetur: En Dei Juſtitiam, incredulos & impios con- .
demnantem: Deus amandus, quia bonus; timendus, quia juſtus.
Aumori ac Spei conjungendus Timor. Conc. †3. V. Amor. Spes. Li-
(itl mor. Præcones Pœnit. Juſtitiæ. Conc. 6 V. Concion. Noë PTe-
trus. Vinc. Ferrer. Joan. Bapt. 14. Aſſumptus eſt in œœlum Ex- V. 19.
gale preſſius hæc S. Lucas Act. I. De loco, Monte fſcil. Oliveti: v. 12. .
rlan ſftem de Nube: Nabes ſuſcepit eum: V. 9. Et v. II. Hic Yeſies &c. Sic
6 vVeniet- De Nube: Conc. 14. Locus Judicii: Conc. 1z. De Tempore
ſcen Judicii: Abtor. ne. &. oee. 7.. .RKR Joann. xr.
mteocd Domin. poſt F. Aſcenſ. Domiini. kein Cap i6.
6 ſy. 1. Et hæc facient vobis, gltia non noverlnt PFatrem, né. Mé. Deum usq; verſ. f-
guiti. non noſſe, ac negare, omnis peccati cauſa: Conc. 44. V. Atheus: In- C. 16. v. z3.
nCn credali. Ad usque menſuram peccati impletam. Conc. 49. 2. Cùm C. 15. V. 26.
An venerit Paraclituse ille teſtimonium perhibebit de me. Miracula Ve-
. ritatis Fidei Catholicæ teſtes: neque pro falſitate aliquà fieri pos- B
Grgn fſfſunt: V. Fides. Miracula. Religio. Hæreſis. 3. Vi non ſcandalize- 16.1.
luis miꝛini. Scandalum quid ſit? qui in Chriſto ſcandalizati? Conc. gaο. n. I.
Mat F Cruce Chriſti: Conc. 13. n. 2. Sed videbunt, in quem tranifixerunt.
. Crux Chriſti glorioſa. Conc. cit. 13. & 23. 4. Arbitretur, obſoquium 16. I.
. ſe praſtare Deo Sed hæc obſequia rigoroſiſſimè diſcutiet Judex
S “ Mmm mmm mmm 2 Chri-

1564 INDEXIV. Concionum &s Materiarum:

Chriſtus. Conc. 29. V. Examen. §. IMem Thema. Attamen falſam

hanc opinionem facilè mordens infringit Confcientia, dictans, quæ
agenda vel omittenda: quæ malè, vel bene acta? Conc. 4y. V. Con-

16.4. fſcientia. Syntereſis. 6. Duia ego dixi vobi. Deus clementer præ-

dicit, & præmonet: Conc. 4. De ſignis, Judicium extremum ante-
cedentibus. Item prænuntii Mortis: Conc. yy. ubi n.. Exemplum.

16.2. 7. Abig Gnagogis facient vos. In omni ſta tu, ubique, & ſemper mar-

tyrium, crux, & tribulatio. Sed ultima tribulatio omnium gravis-
ſima: Conc. 13. n. I. & Conc. y. V. C. 22. 8. Thema idem. Hæc qui-
denm impii, juſtos in hac vitâà perſequentes: Sed ſentient contra ſe
inſurgentes omnes Creaturas: Conc. 3. ipſum cœlum „& Sanctos:
quos non tantuùm non habebunt Patronos, ſed & hoſtes. Conc. 32.

n. 7. & pertot. 9. Thema idem. Mors denique nos ab omni ſocie-

tate humanâ, & hujus mundi excludit: Ergo maturè terrenis pro
ccœlo renuntiandum. Præparatio ad mortem: V. C. vë. 65. & zo.
16.3. 10. Hac facient vobi, quia non noverunt Patrem, neq; me. Neceſſi-
tas & utilitas Verbi Dei, quò cognoſcamus Deum, & ejus mandata.
Conc. 3. & V. Verbum Dei: Confeſſarius.

oann. 14. HDaueoyminica Pentecoſtes.

V. 26. 1. Wiritus ſandtus ille vos docebit omniae Etiam per illos, per quos

loquitur, ſuos SS. Concionatores & Verbum Dei: Conc. 2. Proæm. &
C. 63. 6. & . V. Concionator: Verbum Dei: IIIi proin, & hoc,

audiendi, non ſpernendi: Qui vos audit, me audite Luacæ 1o. 16.
V. 26. 2. Paracletus“ id eſt, Conſolator: autem Spiritus ſanctus, quem mit-

tet Pater in nomine meo- En SS. Trinitatem: Patrem, Filium, Spi-
ritum S. Huic tribuitur Bonitas, Patri Potentia, F ilio Sapientia: Er-
go neutiquam deſperandum: Conc. 42. ubi n. 5. Exemplum. V. Spi-
ritus S. Miſericordia: Deſperatio. 3. Thema idem. Peccata in Spi-
ritum S. graviſſima: quæ ſunt: oblatam Dei gratiam, quæ Spiritui
ſancto, ceu fonti omnium bonorum peculiariter tribui ſolet, ex ma-
litià contemptim abjicere. Et ſunt: Præſumptio: Deſperatio Agni-
tæ Veritati impugnatio, Fraternæ charitati inviaentia. Obſtinatioe
Impænitentia. V. Præſumptio. Riſus. Deſperatio. Atheus. Apollata.
kre.

—
lHureticiun
Glur and
Etiam⸗
lundunmn er
Gidig
nr, de
Ndtl.
iufnlte
InI, 7.

ntic d

ri. dap
un: A Der

11.6. & V

eccjturn.

nen ahu
Deidltudo
laruli.
numn elt,
Cln ſis
11. Montu
s K
Finor.
extremum
ikterror.
Iitenin by
wooiins
Woceren
K Anic
6 26. 4 ,.
Aetemm

In Dominicas per Annum. IV65
utlin Heæreticus. Invidia. Obſtinati. Pœnitentia. 4. Spsritis Sanctus Di- V. 26.
e citur Sanctus, ceu ipſa ſanctitas, fons & origo omnis Sanctitatis per
„. gratiam. V. Gratia Sanctificans. Sanctitas in quo? V. Sanctus Coope-
unm randum ergo Spiritui S. §. Siritus §& Fons omnium gratiarum,
mmmant quibus nos uti plane oportet. V. Gratiæ actuales: Tempus. Negle-
nn (ctus, & deſuper lamenta morientium, damnatorum. V. Mors. Da-
H muati. 6. Seritus ſanctus, extremè odit peccatum, quod ejusdem

I inſfinitæ Bonitati adverſatur: V. Odium Dei. Peccatum. Pœna Da-

„E mni. 7. Thema idem. Septem Dona Spiritus Sancti: Donum Sa-
munm peentiæ: Scientiæ! Intelleltuse Conſiliis Fortitudinis: Pietati & Ti-
Anm mortz., Sapiens. Scire. Doct. Timor. Martyr. 8. Pater meus diligit V. 23.
oo eum A Deo diligi, & in ejus gratiâ eſſe, quantum bonum! Conc. 12.

ni cd à. 6. & V. Gratia. Statüůs disgratiæ divinæ, quanta miſeria! Vid.
enemm Peccatum. Spectrum. Conſcientia. 9. Ad eum veniemus, & manſi- V. 23.
Adn onem apud eum faciemus in cœlo: Conc. 33. 41. 13. 73. n. 6. Item V.
Beatitudo. Coelum. 10. Pacem meam do vobi- Vid. Dom. in Albis v. 27.
uI FPax vobisr. II. Non quomodo mundus dat- Mundus quidquid dat, va- V. 27.
num eſt, à Deo, à cœlo retardans, ipſe miſer, inſtabilis ac periturus
cum ſuis divitiis. V. Mundus. Divitiæ. Voluptas. Temporalia &c.
12. Non turbetur cor veſtrum, neq; formidet. Eliminandus timor v. 27.
8 vanus & panicus de difficultate virtutis, pœnitentiæ: Conc. 67. Vid.

in⸗ Fimor. 13. Vado, & venio ad vor. Ex adventu Chriſti ad Jjudicium V. 28.
„MO extremum, quanta Electis conſolatio, gloria? Sicut econtra, Repro- H
ueH bis terror: Paſſim per Conciones de Judicio extr. à Conc. 6. 14. Ve. V. 30.
m i. nit enim Princeps mundi hujus, & in me non habet quidquam Doe-

„

n ⸗ monis infirmitas: tyrannis in ſibi per peccatum ſubjectos, damnatos:
Wm

id. Nocere nequit Juſtis, & pœnitentibus. C. 5. . 12. Et multa rentet,
mis d& admiſſus valde noceat, futurus in Judicio accuſator ſæviſſimus:
n. C. 26. à n. “. & tortor immaniſſimus. C. S. àn. 9. In inferno denique
& æternúm. V. Dœmon. Magi.
a Ferià II. Pentecoſtes. an kn
nhe I. Vid. Conciones & themata notata pro Dominicâ Pentecoſtes.
e 2 Omni, qui malè agit, odit lucem. Semper bræſumit ſæva pertur- v. 2j0.

len Mm m m m m m m m 3 bata

V. 19.

V. I 6.

v. 16.

V. 19.

V. 20.

1566 INDEX IV. Concionum & Materiarum:
bata Conſcientia Sap. Iz. II. Conc. 47y. n. 2. & totä. Vid. Adam. Con-
ſcientia. Timor. Cain. 3. Delezerunt homine magis tenebras, quàm
lucem. Id manifeſtum eſt, ex numero majori damnandorum, quàm
ſalvandorum: Conc. 10. 4. Thema idem Peccator cœcus & miſer.
V. Domin. Quinquag. n. 12. §. Sec Deus dilexit mundum, ut Filium

ſJaum nigenitum daret- Immenſum Redemptionis beneficium, &

ad omnes liberaliſſimum: quod cum ſuo ſanguine ab impiis, eo abuſis,
requiret ſupremus Judex. Conc. 24. V. Creatio, Redemptio. Ingra-
titudo. 6. Omni, qui malèò agit, odit lucem, & non venit ad lucem,

ut non argnantur opera ejus- Hinc nolent impii in judicio extr. appa-
rere, ceu quòô, ut ad ſolem atomi, ita eorum peccata erunt aperta,

arguentúrque. Conc. 6. n. 6. Conc. 27. n. 2. & totâ. V. Examen. O pera:
idque in ſummam confuſionem & pœnam. Conc. 39. 40. V. Confuſio.
Dies. Damnati.
feſtentur opera ejus“ Hinc Beati in die Judicii nolent eſſe in Cclo.
Conc. 6. n. 6. & eorum opera erunt manifeſta in eorum præmium.
Conc. 29. n. 7. & Pœnitentia de peccatis glorioſa. Conc. 12. n. y. Conc.

27. n. Z. & S§. V. Beati. 8. Te ovinis, gls credit in eum, non pereat,

ſed habeat vitam æternam De Beatitudine, ad quam creatus, redem-
ptúùsque homo. V. Creatio. Beatitudo. Cœlum. Prædeſtinatio. Da-

mnati. Reprobatio. 9. Wui autem non credit, ſam ſudicatus eſt id eſt,
condemnatus: quia talis manifeſtè ſeipſum per ſuam infidelitatem
condemnat; qua ſibi omnem vitam ſalutis, & ejus initium, puta, fi-
dem, præcludit. V. Domin. in Albis: Niſi videro, & noli eſſe incredu-
Ius: n. 7. & 8. Item V. Fides. Increduli. Atheus. Apoſtata. Deſperat.

Hæreticus. 10. Dilexerunt homines magis tenebrae, quàm lucem. Tri-

plicem nobis lucem accendit Deus: Conc. Zo. n. 2. Et tamen amamus

tenebras (peccata & mala opera) per hæc deturbandi in tenebras ex-
teriore, & Inferni: Conſideremus iſta, ut meritò horreamus: V. Pec-
catum. Tenebræ. Infernus. Ignis. Eternitas. Damnati. 11. Omnus,
qui malè agit, odit lucem. Peccantes latibula quærunt, ſic Adam:
V. Adam. & excuſationes. V. Excuſatio. Sed denique trahuntur ad

lIucem omnia, & manifeſta fiunt. Vid. n. 6. Ergo bene agendum:
Bene age & time. V. etiam Luxuria, quæ tenebras quærit. .
Ferià III.

7. Qui facit veritatem, venit ad lacem, ut mani-

1, Pe
alant,
non Mi,
Nanueſor
, ut Nite
Covitamar
cio Chlri

Pnom vit

1. hA
(enta Tn
Gonmoris
Abigcumn
Deus Hom
Rkuchari
Eotionem
Daeſt

(fRen Wurr

Grodtorun

erii paſſir
uneintert

Neo ſebe
io,
Cluikiun
ondenne
Mlverinns
ferancine
lne. I2. n.
Iemm
Unor

— In Dominicas per Annum. 13567
A. Co. . A Joann. 10. 4
Ant i . Feriaâ III. Pentecoſtes. V. I1I. ad II⸗
unncn 1. Paſtor eſt ovium &: Oves vocem ejus audiunt. Huc accommo- V. 2.

EE da ſunt, quæ adducta de Paſtore & Ovibus, Domin. 2. Paſch. 2. Fur v. 10.
esHh von venit, niſiut furetur, & mactet, & perdat. Omni fure nequior
rin, & crudelior eſt DOoëmon, & Magus. Vid. hiſce verbis. 3. Ego ve- v. 10.
unt ni, ut vitam habeant, & abundantius habeant. Id agit Chriſtus, dan-
uN do vitam animæ per gratiam & gloriam. Vid. Gratia. Beatitudo. Cre-

7
7

a atio. Chriſtus. Conc. 41. n. 2. & tota. 4. IMem Thema. Euchariſtia,
nm. lignum vitæ. Conc. 62. n. 4. Vid. Communio. Euchariſtia. Viaticum.

erutke . . „ Matth. 2 9. 3
mis Domin. SS. Trinitatis. v. en a 4*
leCortn 1. Ii NWomine Patris & Filii & Siritüs Suncti. 8SS. Increata,; & v. 19. SHZ

N Creata Trias. V. Trias. Conc. y'S. 2. Docete omnes Gente Con- v. 19.
enct cionatoris munus. V. Concionator. Verbum Dei. 3. Et ecce ego V. 20.
npiin vohbiscum ſum omnibus diebus us, ad conſammationem ſaculi. Chriſtus,
6 Deus Homo, immensà ſuàâ benignitate nobiscum verè realiter in
„ 88. Euchariſtiâ præſens. Quem illi amorem, cultum, reverentiam,

1. e, A

ttr devwvotionem, debeamus? De SS. Euchariſtia: Conc. “9. &ſ tribus ſequ. ,
SnAe 4. Data eſt mihi omnis poteſtas in cælo & in terrd. Jadiciariam Pote- v. 18.
E ſtatem ſuam exercebit Chriſtus vel maximè in Judicio Extremo,
eltuen quod totum „ opus eſt Divinæ ommipotentiæ juſtitiæ . De quà ma-
Mn, terià paſſim de Judicio extr. Vid. Chriſtus Judex. 5. Thema idem.
imet. Hanc in terris Clavium Poteſtatem, communicavit Chriſtus non An-
Nehren gelo, ſed Petro, eidemque lapſo. Conc. 69. n. 6. & tota, de Confeſſa-
Men I⸗ 110. 6. Baptizvanter C0 Per Baptifmum Legi . Gratiæ unimur & vV. 19.
vmm Ohriſtiani fimus, filii Dei: quanta gratia IHuic quàm parum re-
ehrver⸗ ſpondemus ſed in noſtrum gravius JIudicium & damnationem.
NNe V. Chriſtianus. Catholicus. Gratia. Baptiſmus. Sacramenta. 7. Deus
unus trinus, infinitè bonus & miſericors, nos in ſpem erigit, ut de-
1 ſperandi nobis nulla cauſa, & diffidentia eſſe debeat. V. Conc. 22. &
tn Conc. 12. n. 7. Deſperatio. Spes. Obſtinati. M M M. Miſericordia.

n: 8. Idemmet Deus, Bonus & Juſtus, amandus & timendus. Conc. 53.

„ V. Timor: Amor: Spes. 9. Docete omnes Gente Deum agno- V. 19.
L ſcere:

--.

1 68 INDEX IV. Concionum & Materiarum:

ſcere: Etenim: Hæc eſt vita æterna, ut cognoſcant te ſolum Deum, &
guem miſiſti Jeſuim Chriſtuem gZoan. 1Iz. 3. Deus ex Creaturis agnoſci-
tur: Kom. I. 20. V. Creatio. Creaturas ſuâ potentià contra impios ar-
V. 20. mabit Deus, & in illis contra hos pugnabit: Conc. 3. 10. Ecce ego
vobiscum ſum omnibus diebus, usq, ad conſummationem ſæculi- Dei
omnia videntis, & in Judicium adducturi, omnipræſentia. Deus
totus, oculus eſt, quia omnia videt, totus, manus eſt, quia
omnia operatur; totus pes eſt: quia ubique eſt, ait S. Aug. L. 3. ad
Fort. Ep. III. Memento Dei & non peccabis, ait S. Ignat. M. in ep.
Vid. Conc. I. & ga. & Indic. S. Scr. in Eccle. 12. 14. Species facti: A-
dam fugitivus à Deo ad judicium vocatus. Conc. 22. n. 3. V. Adam. Vi-
tus Faberius hic p. I. 1I. Deum qui negent: V. Deus. Atheus: In-
creduli: Hæretici. Deum qui impugnent? V. Bellum.

. . Eäidem Die: Domin. I. poſt Pentec.
v. 36. 1. Eſtote miſericordes. V. Miſericordiæ Opera: Eleemoſyna.
v. 37. 2. Dimittite, & dimittemini: V. n. 13. Domin. 5. poſt Pent. 3. No-
lite judicare *Dom. 10. n. 3. W

Lucæ 14. à à 1I
V. 16, ad a f. Dominicàâ II. poſt Pentecoſten.

V. 16. 1. Homo quidam fecit conam magnam. Accommodæ ſunt Con-

ciones 59. & tres ſequentes, de frequenti Communione: & 88. Eu-
chariſtiâ. V. P. Caſparus Knittel S.]. hac Domin. S. Cyrillus per Cæ-
v. 24. nam accipit Euchariſtiam. 2. Mem Thema: Item: Nemo virorum
ö1tlorum, qui vocatè ſunt, guſtabit &nam meam. Hinc patet immen-
ſa Dei liberalitas, omnes ad Cænam magnam vocantis. Patet &
Juſtitia, indignos ab eà excludentis. Deus bonus amandus: juſtus ti-
mendus. Conc. y3. n. y. & tota. 3. Thema idem. Excluſio à Cœnâ
cœleſti, & Pœna damni, omnium graviſſima. Conc. 36. n. 6. & tota.
