Beatorum gloriam, hoe ad damnatorum graviores cruciatus

pro anſeribus? ſed neque pro perverſis hominibus. Annon

—

Matth. 22. inducitur unus tantum, nen baben; veſtem nu ptislen,
& propterea è& regiis nuptiis, quibus Cœlum notatur: Smile

faltum eſt regnum cælorum homini Kegi &c. V. 2. ejectus, ligata
manibu & pedibi in tenebras exteriores ? aterno damnationz no-

damnatorum exprimitur numerus; ſed hic unus, sie Cornel.
c. I. ante v. I2. f. alI. Omnes illi ſimiles ſignificat: hic enim unus
eſt inſtar omnium, ſive exemplar, & ſpeculum cunctorum im -

vel impunitum abiturum. bidem. Ergéne omnia Divini Nu-
minis Beneficia, creationis, Redemptionis, conſervationis,

lomone

—
unt

☚

n, gut
„
niiiß⸗

Unemde
uH
untdn
n
kenhin
On

1n
Wer
ucienn
üann
gne
No

gumn

un
ſiin

1

GAtH

un
Crn
NS
ir

h⸗
olls,

e N

Oomnes

e

Damnandorum major numerut. 12 ½

lomone ait P. Joannes de Buſſieres Eioſe. hiſtor. adg annum mundi
30sv„. an poenitentia tot eluerit labes, incertum; ſententia fa-
ventium placet; ne tanta Beneficia Deus perdiderit, ſcilicet
Salomoni collata. V. Cornel. in Eccl. zz. 22. fol. 927. I. infrà Conc. 74.

fine. Optandum equidem eſſet, ſalvari hominum majorem par- Reproborum

tenm, ſed contrarium ex allegatis verbis Chriſti, conſenſu o- major nume-

mnium, certiſſimum; quod quidem facilius, adhuc capi po-rus aſſeritur.

teſt, majorem damnandorum fore, & eſſe numerum, in gene-

nere, ſi totam omnium hominum maſſam accipiamus; nam
Chriſtiani comparati cum Infidelibus, Iurcis, Judæis, & c.
Pauci ſunt; & inter ipſos Chriſtianos plurimi hæretici: ne di-

cam, etiam inter ipſos Catholicos innumeros eſſe impios, quam
reprobationis ſuæ cauſam omnes impii in ſe unicè, ac ſuum-

met vitium liberrimum, non verò in Deum rejicere poſſunt,
niſi inexpiabili blaſphemiâ: invitati enim & vocati multi, id eſt,
,miſſi ſervi, vocare invitatos, ſemel & iterum: & neler-

bant venire. Matth. 22. v. 3. illi utem neglexerunt. v. y. quare multi
vocati, pauci verò electi? quia vocati noluerunt venire. Ita &

Proverb. I. 24. Vocavi, & renuiſtu, & c. Vide infrà n. §. Conc. 1I.

IV. Major hic reproborum, quam prædeſtinatorum, mu-Figuræ hujus:
merus intelligitur ex figuris Vet. Teſtamenti, quæ veritatem

hujus rei elucidabunt. Dei Populus, ex Ægytiacâà ſervitute Ex tricies

eductus, figura & typus erat veræ Dei Eccleſiæ. Illius nume- genteni⸗ mil⸗
rum & calculum notat S. Scriptura, Numer. I. 45. Fueruntq omni Tg deo
numerus ſiliorum Iſraël à vigeſimo anno & ſaprd, qui poterant ad bela PBil

procedere, ſewcenta tria millia virorum, gquingentè, gueinquaginta“ Namer. 1. 45.

Absque parvulis, mulieribus, levitis, &c. Cornelius, in Exod.

12. 37. f. 430 I. B. Omnem ex £Ægypto egreſſorum numerum re-
fert, ac ponit, fuiſſe, ut Hebræi tradunt, decies & octies cen-

tena millia, quibus acceſſerit Egyptiorum vulgus innumerae

bile, qui judæis adhærentes, vel ad judaiſmum converſi, co.
mitari voluerunt, ita ut multi putent, univerſim egredientnum
fuiſſe tricies centena millia, ſive tres milliones hominum, quos
omnes Deus aluit mannà cœleſti in Aober 40. annos: Hi

124 CoNcIO X. Salvandorum paucitas, H
omnes in Terram promiſſionis Divino ductu iter ſuum inſtt
tuerant, ſperabântque, omninò eam attingere & inhabitare. cpom
Quot, quæſo, putamus, mille votorum ſuorum fuiſſe com- ven
Duo tantum potes fatos: Forté partem mediam? quémque decimm? xr
ingteſſi ſunt centeſimum: milleſimum: minimè gentium: nullus es prio un
tiierram Pro- ribus illis ingreſſus hanc terram Chanaan, tam amanter, tam en
miſſionis. fideliter omnibus à Deo promiſſam, præter duos unicos vi.
Numer. I4. r0sS „Caleb & Joſue, Namer. I4. 30. Cœteri omnes ex illis in dce I
ſerto mortui, & ſepulti. Ipſe, ſanctiſſimus aliàs, Moyſes,
cum fratre Aarone, excluſus ab ingreſſu in terram hanc ſan- ce
Ram & promiſſionis fuit, ob aliquam incredulitatem, daubi- ie
tationem, & diffidentiam, circa aquam à Deo promiſſam (jux⸗·. ſ
ta S. Auguſt. Rabanum, Rupertum, Cajet.) Numer. 21. 12. Cr- (0
nel. ibid. Duo, inquam, ex tot centenis armatorum millibus,
tantùm ingreſſi ſunt Chanaan, quia Deum ſecuti ſunt. Ce-
teros exclusère ſua peccata, murmura, zebelliones

“ Deum, contra Moyſen & Aaron: uti inſinuatur Naumer. I4. 22.
disente Deo. Omnes hominer, qui viderunt majeſtatem meam & ſ- 1
gna, quæ feci in Kgypto, & in ſolitudine, & tentaveruut me jam
per decem vices (id eſt: ſæœpius) nec obediérunt voci meæ, non vile-
bunt terram, &. Sicut, ait Cornel. in Namer. Ig. 30o. ex tot cen- „
tenis millibus, ſoli oſue & Caleb ingreſſi ſunt terram promis: e
ſam, ita ex tot centenis hominum millibus pauci ſalvantur,
euntque adceeloom.
In Diluvio V. Alia figura habetur Geneſis 6. & . ubi refertur diluvium ͤ
ecto tantum univerſale, quô⅛ totus mundus, & omnes in illo homines co-
ſervatæ Anmi pioſiſſimi, aquis miſerè hauſti ſuffocatique ſunt, in omnibus
mæ Geneſ. 6. 4 Orbis partibus, ſervatis octo ſolum per Arcam hominibus,

7. cœteris r H . 11, : . . . 2
Sy co cor- ſcil. Juſto Noë cum ſuis: quod diluvium, irati Numinis gra-

ore, ac ple. Ve exemplum, ipſe Chriſtus adducit, & ab eo alludit ad Judi-
risque etiaam Ccium finale. Matth. 24. 32. ſieut in diebus Noé, &c, ita omna caro
animâ per. ſicut corruperat viam ſuam, Geneſis 6. 1z ſeu ſuam, rectéque vi-
euntibus. vendi rationem, ita & periit. Levius hoc, ait P. Joannes Bis-
ſelius Kuin. Illuſt. dec. I. fol. 330, in Diluvio Kuinâ g. n. S§. Cenſeri,
” MM quan-

ee — — —

DDaamnandorum major numerus. 12 5½
Nitd quantumcunq; tandem eſſet, damnum potuit, animalium
W hominumdq; diſpendio, quorum omnis eſt conſumpta vita;
kin verum ſpiritus mortalium impiorum incredibili multitudine,
u precipites in ſtagnum ignis & ſulphuris ſempiternum dejecti
D ſuüunt, Plerôsq; quidem certè magni gravésq; Patres, ab aquis
un temporis hujus, tranſiſſe, pronuntiant, ad ignes æternitatis,

quippe flagitiorum ſuorum nec in interitüs quidem ſui tanta
uI vicinia, retractatores. S. Chry ſoſtom. bom. 2r. in Geneſ. indicat,
h credibilius eſſe, maximam illorum partem in ſceleribus ſuis
ukh extinctam. Clariſſimè Rupertus Tuitienſis, lib. a. in Geneſ. c. 4.
dh pleréôsq; ex iis, ait, ab illo temporali diluvio, ad æternum tran- HW
n. üſſe incendium. Apud eundem. V. ſuprà C. a. n. g. De incolis So- 0 ee 9.
domorum, Gomorrhæ, imò totius Pentapolis populoſiſſimæ, Smines ater
IS jam audivimus Cozcione præced. n. 9. ex Geneſii 19. eéosdem uno num perie-
Qie, undâ horâ, & uno velut momento, igne ſulphureo, quem runt excepto
Dominis de Cælo pluit, conſumptos fuiſſe (edutis, & ſalvatis Lot, &e..
uu ſolummodèò unico Lot ac duabus filiabus, & uxore, quæ in ſta-
ℳtuuam ſalis, terribili Dei Judicio, mutata fuerat, ut dicat pro-
„ pterea Chriſtus, Lucæ 17. 32. Memore eſtote uxoru LBote quæ, ad-
ℳ dilt Lyran: nec habuit ſpatium reſziciendi retrò. Geneſ. 19. 26. Cala-
tlen mat. Diſe. 61. n. y. & in quadrag. Diſé. Z. ſol. 15. quem ipſum locum
m etiam Chriſtus, cit. c. 17. Lucæ, adducit ad Extremum Judi-
n, cium) deſcendiſseq; in Tartari barathrum ſimul omnes, utri-
usque ſexus, & ætatis promiſcuæ. In diluvio itaq; & incen-
in dio Sodomæo pauciſſimæ ſervatæ Animæ Electorum, cœteri
„% omnes, ſine numero innumeri, pereuntes, reproborum.
d Note ſfunrnrrt.. , M
VI. Neque deſunt Caſus luculentiſſimi ac lugubres, qui-
6 bus idipſum demonſtretur. Cum D. Bernardus Abbas Clare-
. vaieallenſis, Doctor mellifluus, anno Domini 1153. 13. Calend.
Septemb. ætatis ſuæ 64. ſandde moreretur „horrenda viſio
i. Epiſcopo Lingonenſi, (Urbe Galliæ in Burgundiæ & Campor-
„ nicx confinio, antiquiſſimà) facta eſt. Apparuit ei namque 3000ο0ο.
ſi Eremita quidam mortuus, quem viventem olim noverat, qui duindue tan-
. ððB ́”MD QC3 . Divino tuùm lalvati.

Divino timore compunctus ante aliquot annos, cuùm eſſet De-
canus dives & nominatus, omnia contemnens, Eremitorium

42 6 Coxclo X. Sal vandorum paucitas,

pro Chriſti amore intravit, (per 40. annos cum magnà pœni-

dii ,deſcen

Ex 600009.
tres tantum
ſalvati.

tentiâ) quem cum de ſtatu ſuo & Divini Judicii diſtrictione in.

terrogãſſet, ille reſpondit: Ea hord, in qud ego de corpore migra-
vi, triginta hominum millia ab häc luce tranſierunt, è gquibus Ber-

narAns Clare vallenſis Abbas, qui eäaem hord obiit, und mecum aGdd
Cklos avolavit, trer alii ad purgatorium miſß ſant; cæteri omner per
ſententiam juſti Zudicii condemnati, ad infernum, berpetuò crucian.
Arans S. Simeon, & ex eo S. Nilus Abbas, apud Baren.
tom. Io. anno Chriſti ozs. aſſerunt, ex decem millibus vix unam
animam ſalvari. Ex Annalibus PP. Franciſcanorum refert
P. Hieronymus Platus, S. J. Theologus, Franciſcanum quen.
dam nomine Bertoldum, Concionatorem inſignem vi & ſpi-

ritu dicendi, mulierem peccatricem eò contritionis adegiſi!lte, In

ut in concione mortua ceciderit: hæc poſtea precibus ejus re-

ſuſcitata, dixit: Cam apparui ad Dei tribunal, adaducta ſunt eò ſo-

Deſcenſus
animarum ad
infternum in-.
ſtor nivis.

le, tot homines in mundo eſſe poſſe. Et, en anima, necdum
tibi timebis? an cœlum tibi tam facilè ſpondebis: an te ab in.
ferno jam ſecuram!; quin potiùs decernas, ſanetè poœnitere,

xaginta animarum millia, guæx toto orbe & vita exceſſerant, atq, ex

bu trer tantàm addidstæ fuerunt purgatorio, reliquæ omne ad ignem

ternum damnatæ. Ilatus de Bono Ratu Kelig. lib. I. c. y. Cornel. tom. I.

in Numer. I4. 30. f. 526. &) in Hai. c. I12. V. v. Neicelau, Tearlot theſau-
ro Doäëtfrina Chriſt. p. I. c. 13. lect. y. f. 253. ad priorem biſtoriam citans
NJoannem Trithemiumiin Chron. Monaſt. Hirsaug. ad An. IIéo. Drexwel.

de paucitate Pradeſtinat., tom. I. Zeodiac. Chriſt. Coronide. mihi fol 299.

retæ per extaſin viſas animas, denſæ nivis inſtar, aut pluviæ,

vel à f. a29. ubi & ait: complurium ſcriptis narratur, Anacho-

ad inferos delabi; adeo ut damnati Manes non immeritò quæ-

rere poſſint: nunquidmundus, ut antea, perſeverat? tot enim
animæ in hunc locum tormentorum veniunt, ut vix credibi-

piè vivere, & .

te

cita

Gi
hic
cor
hor
jen
ann

Cdl

unn

wn
Cr

1

—
Et.
NDren

ni Nn

M

e nyt

buee
etun

4

ie

A e

Yunn

Aketert

N een

iah.
Ckoſe
iutts.
aſ⸗

4

n

nl.

ANr.

convertuntur ad eam; ſed pauezi electi; quia pauciore Chriſtianorum

CHN

Me DZ
Aae.

1

ne.
ie,
.
in

.
N.

ere,

4

OW

Damnandorum major numeru. 2
VII. At inquies: ex illà infelici ad ſiniſtram ſorte, Pauci,
ſaltem erunt Catholici, & ex his ℳuülti electi, imò omnes ut
plurimum? Optandum ſanè, hoc ipſum verum eſſe; & ſunt
qui ita opinentur, (Drexel. cit. l., in marg.) ſicut &: omnes ferè ex
hâàc vità cum Sacramentis decedentes ſalvari; & cum Catholi-
corum pars potior cum iis moriatur, horum autem virtute
homo Catholicus ex attrito fiat contritus, concludunt, majo-
rem Chriſtianorum partem ſalvari. Ita mitiuùs ſentiunt S. Jo-

annes Damaſc. orat. de hu, qui in fide migrärunt, & alii plures

citati à Doctore Angelico 1. p. q. 23. art. 3. mihi à f. oo. Citante Etiam ex Ca-

Calamato in ageſim. Diſé. 31. punczo 3. f. à†. in fine col. I. Nihilo-tholicis plures

minus (ait hicipſe) maj'or tam Doctorum, quàm Scholaſtico- lamnantur.
rum claſſis contrariam tenet opinionem. Adedò ut ſentiat P.

Vid. Breviar.
Dom. j. Epiph.

Chriſtophorus de Vega, S. J. opuſe. de Confeſſ. p. 2. e. I. ſi ex vi- lect. 9. ex §.

quinque ſint, qui doceant, majorem Catholicorum Auguſt.
partem ſalvam fore; quindecim cœteros, contrarium qui do-
ceant, eile. S. Gregor. Papa, explicans illa verba: Malti ſunt
vocati; Pauci verò electi, ea de fidelibus intelligit: Ad ſidem, in-
quiens, bomil I9. in Evang. multi veniunt, & ad cæleſte reenum

pauci perducuntur. Eundem locum conſiderans Doctiſſimus

Abulenſis; Malti, inquit quaæſt. 69. ſunt vocati ad fidem, id eſt,

ſunt, qui ſalvantur, qudm qui damnantur, ap. cit. Calam. Omitto Cauſſæ liu jus

plures alias in hanc rem ſimiles Doctorum ſententias, claras & multæ.

efficaces, quas paſſim, in infrà citandis, reperire eſt. Cauſam
hujus ſi indagemus (quod facilèe eſt) ea multiplex, & ſatis certa.
Summaria & principalis: cum via ſalutis tam aréta ſit, ut ſum-

mà contentione opus, Matth. .13. Lucæ 13. 24. inter ipſos autem

Catholicos pauciſſimi ſint, qui ſingulari ſtudio & contentione
ſuam ſalutem quærant; pauci, qui majorem hujus, quàm ali-
arum, rerum, curam gerant; Mandata Dei negligant, ne di-
cam Conſilia, à quibus ipſis tamen quandoque ſalus pender.
P. Jacobie Maſenins, Dure viæ. Die 3. Medit. .. quòd major longe
pars Chriſtianorum vivat in ſtatu peccati mortalis; juxta Ae
U gulam

libet defeltus & : Qui oſfendit in uno, faltu eſt omnium reus- Ja-
cohbi 2. Io. ſeu reus gehennæ, juxta S. Bedam & S. Auguſt. Cor-
nel. hice ut adeò unicum & quodcunq;; peccatum mortale, per

12 Coxeio X. Salvandorum paucitas,

gulam autem S. Auguſtini: ſicut quis vixit, ita & mo

rarò, qui malè vixit, benè moriatur, &c. Multorum craſſa

ignorantia in articulis Fidei, propoſitum inefficax emendatio-

nis, & minus ſerium, quod frequentes adeò relapſi s indicant:
Natura non tantùm in malum proclivis, ſed & vitioſi habi tus;

nullus econtra, vel exiguus conatus, hoſce depgnendi, &c.

Turlot. à f. 274. Et licet plerique cum Sacramentis decedant,

ſæpè tamen: Pœnitentia ſera, non eſt vera, juxta S. Auguſt.

maximè ex defectu firmi propoſiti, circa vitia præſertim Car.
nis, invidiæ, & odii, avaritiæ in Bonis alienis &c. Uno verbo:

juxta commune axioma: Bonum ex integrà causd, malum ex Jao-

veram pœnitentiam non deletum, ad inferos detrudat; & in

cœleſtem Jeruſalem aliquod coinquinatum non admittatur, Apec.

Graviſſima
Sententia S.
Chiyſoſtomi.

niri ,qui ſalventur: quin & de hi dubito. Quants enim in ju veni -

21. 27. Omnia hæc horrore pleniſſima ſunt, ſi ritè conſideren-
tur. V. Englgrav Dom. 19. Parte I. J. 2. J. Fr. Saleſto, & Drewelio.
VIII. Graviſſimi ponderis verba ſunt S. Joannis Chryſo-

ſtomi, qui auſus eſt ſcribere & dicere (uti communiter, & à

pluribus allegatur.) Maltò, inquit, ſant plure gehbennam ingre-
dienteæ; ſed majſus eſt Dei regnum, licet habest paucos. Et: quod eſſe

putati in civitate noſtrà, qui ſalvi ſiajnt ? infeſtum quidem eſt, quod

diiturm ſum; dicam tamene non poſſunt in tot millibis centum inve-

bus quſs, malitia? quantus in ſenibis torpor? Hoc Chryſoſtomus,

hom. 6 ad Popul. Vir, prudentiſſimus, & ſanctiſſimus, Eccleſiæ 5
Doctor, lumen Orbis; idque de Antiochià Urbe longè popu-
loſiſſimâ, atque eo tempore, quô primævæ Eccleſiæ ſpiritus

nondum intepuerat, ait Drexel. cit. loc. f. 299. col. 2. B. facilè

Antiochiæ erant centum millia, & plura, ait Cornel. hocipſum

allegans in Matth.. v. Iz. Deus bone! ſi quis ita intonaret, vix
milleſimum quemque ſalvari; ex nobis omnibus, copiosè hoc

loco congregatis, vix unum, annon inſulſus, rigidus, ac cane
ðèDU pejus

e

Damnandorum major numerus. 129
pejus & angue odioſus, præco eſſet: ſperamus equidem mi-
tiora; modò etiam eò contenderemus. ́M
IX. At mitiori hoc (an veriori, neſcio) ſenſu demus, ma- Si ctiam uni-
jorem numerum reproborum non niſi de omnibus homini- cus eſſet dam-
bus calculandum eſſe: demus, majorem partem Catholico-nandus, quis-
rum ſalvari, demus ex nobis, hic aggregatis, aut ex totâ Civi que ſibi timere
tate (adultos intelligimus, non infantes, ſalutis ſecuros, ſi in deberet.
innocentià Baptiſmi moriantur) damnandos eſſe nonniſi tres,
duos, vel unum denique: an non hinc nobis, & noſtrum cui-
libet ſolatium? nos infelices illos, vel illum, non fore: cogi-
tabit quis ſecum: ego, ut ſpero, non ſum, nec ero, ex totàâ ur-
be peſſimus ille, quem fulmen reprobationis feriat. Verùm
nec ſic ſecuritatem nobis polliceri, ac præfidere poſſumus; ſi
tamen ſaxei eſſe nolimus, & ſtupidi. Feriat illud Bellarm. de
infernos ſi velunus mortalium, velunus ex hoc cœtu certo da-

mnandus eſſet, merito ſibi quisque maximè timeret. Engler. p. I.

D. y. Ep. J. z. Ponamus, in humanis & civilibus, nobis notio- Simile ab hu-
ribus, toti foro denuntiari, unum alterumve municipem ho- manis judiciis.
die carceri adjudicandum, & capitis reum fore; nemine ta-
men nominato. Quid ad hoc? bene, neque malè ſibi conſcii,
ſeſe à metu abſolvent: quem gravius & criminali delictum ta-
citè premit, & ipſe forſan timebit non admodum, modò oc-
cultum illud probari non poterit. Cùm in judicio nonniſi ſe-
cundum allegata & probata procedi poſſit. Qui convictus
denique mortem ſubibit, ſeſe ſolari poterit, unàâ morte, utut
acerbà fieri, ſatis; meliorem aliam pœnitenti, vel bene parato
ſupereſſe vitam. Vanæ imagines, & umbræ tantùm, ſunt hæc

reſpedctu Judicii Divini: ſi vel pauci noſtrüm damnandieſſent,

vel umis ſolum, an non omnes expaveſcamus? En damnatis
mors perpetua, nulla ſpes vitæ fœlicis, ſupereſt: Oculos Dei,
qui corda & renes ſcrutatur, celare nil poſſumus: peccatores
nos fateri, neceſſe eſt, e 1. Yo. I. v. 5§. & Io. & ponamus, nos et-
iam eſſe ſanctiſſimos, neſcimus tamen, an ſimus in finem per-
Eeveraturi, Paciuch. lect. 61. ad finem. Ecce enim ſupremus in
. Coelo
Mechtl de jud. Extr.

1330 CoNCIO X. Sal vandorum paucitas,

Colo Angelus lapſus; ſapientiſſimus & Paradiſo deturbatus
Adam: Apoſtolus, ex millibus electus, Judas periit: Multi alii MtI
ſanétioris vitæ deſcivêre denique: vel ut S. Auguſt. loquitur e
Soliloquiorum ad Deum cap. 29. n. 29. mihi f. zg. Vidimus multos, (II
Domine, & audivimus à patribus noſtra (quod utiq; ſine magno maro- iuni
re non recolo, ſine multo timore non confiteor,) aſcendiſſe primitu quo- Ar

dammodo uiq; ed cælos, & inter ſidera nidum ſuum collocſſe; peſimo- por

dum autem cecidiſſe mwq; ad abyſſor, & animas eorum in mals obſtu: hxr

puiſſes &c. Quis ergo ſecuritatem ſibi polliceatur! quid erge vn
tali caſu agendum, quòô tres etiam tantùm damnandi? quid aß
nunc, cùm in tam copioſo numero, tam multi, & tanti, da. ,
mnentur. MWVN 6
In ultimꝗà Cæ- X. Timendum ſanè etiam optimo cuivis, maximè autem N
nà ſinguli ti: peccatori: Id quod bene fecêre Apoſtoli: In Cœnâ ultimâ aper
ſoli anlo. te ſatis Chriſtus dixerat, unum illorum fore damnandum: Aüu
numlolam les Matth. 26. 21. Enus veſtrüm me traditurus eſt: bonum erat ei, ſi na. t
tangeret 1mw* non fuiſſet homo ile &c. quid ad hæc Apoſtoli? an ajunt, an N
Matth. 26. ſecum cogitant: hic eſt; ille eſt; omnes metuunt, tremunt; &
baſitantes, de qué diceret, ait S. Joann. c. 13. 22. contriſtati vald), by.
cæperunt ſinguls diceres nunquid ego ſum Domine! Matth. 26. 22. ma. k;

cis verbi Chriſti, quam ſuz Conſcientiæ fadenter ait S. Chryſoſt. hbn
p. Cornel. ibid. quin & ipſe Jjudas ait: Nanquid ego ſum? Singali,;, feiti

ait S. Textus; cùm tamen unum tantùm tangeret res, & qui-⸗:· ,
dem certum. Non illum expreſſit, ait S. Auguſt. ſed nec ſalutt, (A
ut omner timerent, quam vis unus periret: ap. Cornel. in Jo. 6. Zl.
IE. 313. 2. D. Jjam nunc hujus exempli regulam mihi aſſumo; in
tres tantum noſtrùm reprobi, unus tantum: O time, anima ß
mea peccatrix, nunquid ego ſum: dic cum Judâ, ſed corde, Mr
non obſtinato contrito. Etſi Religioſus ſis, quod metuas ha-: e
bes; Judas unw de duodecim erat; ait P. Nicolaus Avancinus, 1
S. Egydii ſa. S. J. Eitâ & Doctr. Chriſti fer.z. Dom. I. Duadrageſ. n. 2. S. .gidius.
lutis ſuæ ſtud- nominatus ille S Franciſci Seraphici Socius, identidem dicere k⸗
Gan uno rlain ſolebat: ſi unus homo tantum damnandus eſſet, cæteriq; omnes tit
camnando. ſalvandi; ego totis viribus anniterer „ne eſſem ille ſolus. ne

P Joann .

in opere, & viriliter agens, de virtute in virtutem

Damnandorum major numerus. 131
P Peann. Zahods & J. E & Matthiæ g. 2. f. a5. Limuit S. Ludovicus

Bertrandus Ord. Prædicat. inter Sanctos adſcriptus à Clemen-
te X, anno 1671. 12. Apr. non rarò tremens omnibus artubus,

cum ſingultu & gemitibus copioſas ſpargendo lacrymas, et-

ianmſi nee ad ferociſſimum occurſum beſtiarum trepidaret, nec
ad ullum, quantumvis præſentiſſimum vitæ diſcrimen, ex-

paveſceret. Ii vita cap. 15. à f. z1. Rogatus de tanto timore &
lacrymis, reſpondit, neſcire ſe, an damnandus foret, an ſal-
vandus. Paciuchelli, in Jon. Ieét. 66. g. 5. f. zoo. Et nos miſeri, tot

Conc. 24. ðͦ WððU
Xl. In epilogum unicum adhuc addendum: quid agen-

dum, ſi ſciremus (quod neſcimus tamen omnes,) nos & nu-
mero reproborum eſſe. Docebimur ſequenti exemplo, ez⸗

Timor S. Lu
dovici Ber-

culparum rei, Deo, Cœlo, terræque inviſi, Orco millies di-
gni, non timemus horrendum illud tonitru: Malti vocati, Pais-
ci elect: 6 utinam hoc: pauci ruminaremus ſæpiùs! &c. Vid.

Hiſtoria.

P. Antonio Dauroltio à 7 C. 2. T. 2. exemplo 2. f. 174. Ex Ludolpho d4

Saxoniä, p. 2. Vitæ Chriſti Abraham à & Clarà, infrà cit. à f. a465.
Ex & Antonino p. I. tit. 12. e. I. J. g. Jacobi Bidermanni, Deliciæ ſacræ,
lib. 3. eemplo g. 4 f. 255. de quodam Monacho, cui crebræ fie-

Religioſus

Deo ingenuè
Sn ſern X ſerviens, etſi
bant Divinæ revelationes; quèòd cum alter ejusdem Mona- damnlandus

ſterii frater intellexiſſet, inſtitit apud eundem, ut Deum ora-eſet.

ret, ut ſibi dignaretur oſtendere, an de numero ſalvandorum
eſſet: unde metuens Fratrem turbare, per aliquot dies hoc ce-

lavit ipſum; ſed eidem requirenti, tandem, licet invitus ape-

ruit. Ille autem hoc audiens, & Scripturas intelligens, ſtatim
reſpondit: Benedictus Deus; nec tamen ſic deſperabo, ſed

pœnitentiam, quam per ingreſſum Religionis aſſumpſi, de cæ-

tero duplicabo & triplicabo, donec gratiam & miſericordiam

apud Deum Altiſſimum, qui pius eſt, inveniam. Et poſtmul-

tos dies iterum Fratri prædicto divinitus revelatum, quòd ille

Frater de numero ſalvandorum eſſet: quod cùm eidem Fra-

tri retuliſſet, ille lætus effectus de revelatione, fortior factus
quotidie

RK2 profi-

132 C ON C 10 X. Sal vandorum paucitas, —

proficiens perſeveravit in bono ſine cefſatione. Vtinam multi

aAnimati hoc exemplo manum ſuam ad fortia mitterent, & non

deſperarent, vel deficerent, quia ſic agendo & in hoc perſeveran-

—

Authores in
Conciomss 10.
hujus mate=-
iam.

„

do, Deum ſibi propitium utique invenirent. Iea cit. Dauroult. Ti-
meant omninò qui in peccatis valutantur, & tamen ſe credant
ſalvandos: alii de ſuiaà ſalute inutiliter ſæpe anxii, agant, queod
ſui officii & conſcientiæ eſt, Deum ament, Deo ſerviant ac
coœterùm hujus ſeſe miſeêricordiæ infinitæ penitus in humili-
tate committant. Si non e pradeſtinatls, fac ut prædeſtineru, ait

S. Auguſt. Aliud exemplum Deo propter ſe ingenuèſervien-
tis, etiam caſu, quò reprobatus eſſet, &c. Refert, eX Oeſcipulo,

Verm. I17. de Confcſſore, Augisſtinus Paolettus, Ord. Eremit. & Augu-
ſtini in ageſimali ad fer. 2. Paſehaæ num. 16. à fol. -7o. Item Angelus
Paciuchelli in Jonam. lect. 15. F. §. fol. 39 Bervit alia hiſtoria infrà
Conc. 37. n. 6. Vid. Thom. Kemp. de Imit. Obr. L. I. C. I8. ante num. r.

In præſentem materiam videri poſſunt, S. Thomas Doct. Ang. 1. p.
rem. Drexelius S. J. zom. 1I. in Zodiaci Chriſtian: Coronide. 4
fo. 2gé. LP. Cornelius à Lapide, citt. ſuprà locs, & in Matth.
7'r. L. Henricus Englgrave, p. . Dom. o. ubi gF. I. Paucitas
Salvandorum, comparatione omnium, & J. 2. Inter fidelæ &c.
P. Angelus P'aciuchelli in Jonam tom. 3. Ledt. 56. J. 5. à f'sas.
S lect. 61. G. 4. & 7. & lect. 6o9. JG. §. Nicolaus Turlot. Theſau-
ro Docëtr. Chriſt. nart. 1. CI3. leét. y. à f. 252. Alexand. Calama-
to, in ageſim. Diſeurſaj 21. pundbtl. 3. F. 43. D. Martinus Co- .
chem Capuc. in vita Chbriſti German. appendice, de Inferno,

cap. 12. & 14. 4à f. 2o6. P. Vitus Faberius, Domin. I9. Pent.
P. Euſtach. de Roſario, Ord. Prædicat. Centur. exhort. II.
Domin. Zomæ, d f. 62. P. Joannes Capiſtranus Brinzing,
8S. ̃Franciſci Ord. Domin. 10. parte I. & 2. P. Jacobus Maſe-
nctaius, S. J. in Duce viæ „ſeèu ewercit. Spirit. Die 3. Meait. 4.
² f. 151. Matthias Faber, Tripart. Dom. 19. GI. Joannes de
Carthagena, de Arcana Chbriſti, libro g. Homil. g. mihi à fol Izo.

Nicol.

,

gn

,

Phe⸗

*R

iu
G

Damnandorum major numermi. 3

NXCol. Cauſimtis, Aala p. 3. L. I: c. 11. & 12. de Przdeſiinat.
P. Leopold. Mancinus, S. J. de Paſſ. D. lib. 9. Diſert. 3 Mor.

Doctr. 2. à f. zzs. L. Raphael Bonherba, Ord S. Auguſt. in

frr. 4. Dom. y. ageſ. à f. ppj. P. Antonius Dauroultius, S. J.
Catechiſmo Hiſtor. Cap. § tit. 2. Bened. Fidelis, ageſ Serm. 36.
Conſid 3. Abraham à S. Clara,; Grammatied Kel g. ₰ f. 47y9.

Archimede Chriſtiann, Hilarii à S. Anaſtaſio, lib. 2. c. 9. J. 13.
&& ſequentibus. P. Paulus Zehentner, S. J. Vermi Conſeient.

Lib. 2. Cz. J. I. 2. 3. Paul. Segneri, Homo Chriſt. P. I. Diſe. 5..

Vid., mearum Conc. Indices E. ſaius, Pryædeſtin. Reprobiu. Gra-

a. Peccatum: Peccator. Fr. Mendoza, in 1. Keg. I. num. I.

§& 3. f. 99. &ͤ ſq: Toſeph. Speranza, SNript. Sel., Panito Ia22.

fzso. Felix Reineccius, O. 8. Fr. Bibl. Pauperum: V. Mal-

titudo malorum à f. 419. Caiparus Knittel, 8. J. Dom. 2. & g.

poſt laſcha.

134 CoNcIO XI. Particularia circa reprobos a ſiniſtris,
S 1t 1e tr it tr i t te s 1r 1e Xt t N. at 1at 7ttnzH9R 4 tA

Conſiderantur ſingulariùs particularia quædam circa t
Reprobos à ſiniſtris: Dei odium erga peccatum, u
& ejusdem juſti Judicii ſeveritas, etiam contra
Angelos Apoſtatas, antiquæ Legis Populum ele. Obn
ctum, & Novæ Chriſtianos, eorumque Capita. nun

Inveſtigantur Damnatorum Notæ; ne & in no.
bis reperiantur. Hinc timor Dei, odium & fu-

ga peccati, pœnitentia ſeria, docetur, & incul- 12.
catur. ð bn
Dom n. I. . „. , .
Advent. Tunc videbunt PFilium hominis venientem in nube

Cum poteſtate magna & majeſtate. Luc. 21. 27.
F. §. Cath. Clautſa eſt janua. Matth. 25. 10. Neſcio vos. Vv. 12.
Onſideratis, Reproborum ab Electis ſeparatione, illis ſin
probroſiſſimâ; paucitate item horum, illorum verd ul
damnatorum ingente numero, penitius adhuc conſi-.
„Ageranda occurrit reproborum à ſiniſtris ſors, ex oo
miſerrima, quòd plurimi eorum in ſtatu viæ aut vitæ fuerit m
eminentiſſimi, Deo velut amiciſſimi, ſuâ verò culpâ eò miſe
riarum prolapſi, eò amplius experti, & experturi rigorem ju-
ſtitiæ Divinæ, quæ usque adeo execratur peccatum, ut etiim

S N⸗ „ mhü . ₰△ * „ „ * . W % N
eos abjiciat, quos Divina Bonitas magis donis ac beneficiis cu- i
mulaverat; idque ſine ullo perſonarum reſpectu: adeo nul- t

lus erit tum locus miſericordiæ, cùm Tune videbunt fſilium homi. n.
na venientem in nube, cum poteſtate magna & majeſtate, Luc. 21. 272. n

ee

Cum fatuis virginibus (quæ omnes reprobos repræſentant)
dicet Chriſtus: Clauſa eſt janua omnis miſericordiæ & Cœli:
Neſeio vo⸗,, & C. Scriptura equidem Sacra innumeros Di-
vinæ Juſtitiæ actus exercitos hinc inde exprimit, iisque con-
teſtatur Dei ſummum odium, quòô peccatum perſequitur;
ex hisce verò omnibus quatuor ſpeciatim celeberrima nu-

num & decem dies Noë in arcà manente (Chronolog. Bellar-
mini, Tom. 7. f. 214. Cornelts à Lap. Tom. I. f. 29.) aqquarum inun-
datione delevit, neque quidquam ex eo ſupereſſe voluit, niſi

ſignis illa Civitas ſimul cum Templo flammis exuſta eſt, & in-
finita propè hominum multitudo ferro, fame, & peſte periit.

rãque latent, vel ſuperſunt, Tunc, ſcilicet, cum erit tribulatio
magna, quain non fuit ab initio mundi uz q modò, neq; fiet. Nempe
in fine mundi & ſecuturo dein Jjudicio Extremo; quod præſen-

mam; quæ planè ſeveritatem Divini Judicii valde ag

bisce ſudicium extremum aggrâ vantia. 13z5

Tria Divinæ
merantur, quorum tria jam præceſſere, quartum futuro uſtitiæ argu-
tempori reſervatur: primum fuit Diluvium generale, quioò menta præte-

Deus univerſum mundum, A. M. 1656. usque 1657. per an- Pi uvium.

quod una intra ſe Arca concludere potuit. Geneſ. 6. ſupra C4.
„. 4. Eädem Divinà juſtitiâ, Geneſ. 19 22½ Pentapolis Coœleſti. 2. Incendium
bus exuſta flammis, atroci exitio, breviſſimo temporis ſpatio „Sodomorum.
periit, non igne tantùm, ſed etiam hiatibus terræ hauſta: al
inferos inſuper omnes incolæ utriusque ſexus, & ætatis pro-
miſcuæ deſcenderunt, propter ſceleris Sodomitici enormita-
tem &cc. Yo. Biſſel. Illuſtr. KRuin. Dec. I. fol. p33. & f. 75 .. ſupra Conc. 2.
n. y. ad finem, &c. Tertium verò tuit jeroſolymitanæ Urbis at.
que Judeæ vaſtatio, deplorata à Chriſto, Lucæ Io. al. in quàâ in-

2. Devaſtatie
Jeruſalem.

Lud. Gran. Dom. 24. C. I. init. & C. 2. J. 3. Fya“ extinctis undecies

centenis hominum millibus; nonaginta millibus aliis in capti-
vitatem abductis, Teſte oſepho, b. 5. de bello Zud. qui Calami-·
mitati ipſe præſens interfuit Seria ſunt hæc, & ſevera Vindi- Iudicium ex-

cis juſtitiæ Divinæ argumenta præterita: Verum plura majon gravult..
U. 1III⸗

muam. 1.

tis dictionis umbra, depingimus, ruditer in ſcenam adduétuſri“

hodie quædam circa ſortem reproborum à finiſtris miſerri-
grava-

bunt,

bunt, ut inde doceamur, caute vivere, & quàm maximée vi.
tare peccatum, cujus gravitas unicus Iræ Divinæ fomes, ſimus
iterum patientes in umbrâ, ſeu ſpectatores, ſeu auditores, aut

oro⸗

Wöne

lectores, &c. ſed accurati & =ui. et
II. Oculis ſanæ, & lumine Fidei illuſtratæ mentis, obeꝛ. a
mus, luſtremus, ac perſcrutemur, pro poſſe, omnem impio en
rum à finiſtris in judicio ſtationem numeroſiſſimam; ſpecte- am
mus, conſideremus attente, quinam illi, qualesq; ſint deniqdaue eb
Accedamus ſuéò charactere paſſim omnes notati; quò atro calculo aut ſti· us
Judicium & gmate, dignoſcendi facile; in eum finem, ut maturè judi-
infernum vi- cium feramus, an non & ipſi ex ea ſorte & cohorte futuri ſi-· ie
tuentes S ms; quod avertat Deus. Agamus, quod monet de inferno
e e. Vates Regius EFſ. “a. 16. deſcendant in infernum vivente: ſubjun-
git S. Bern. tr. de vitâ ſolit. ne deſcendant morienteæ: Calamat. ſylva y
Diſe. 26. n. 1. deſcendamus & nos, ſancta curioſitate, ad par- ien

tem reproborum in Judicio ſiniſtram, ne deveniamus eò tum,
cuùm clauſa erit janua, ut diétum. Dum itaque oculis men.

M

tis, ac lumine Fidei perluſtro agmen illud, ſine numero granz a
de, impiorum, deprehendo in hisce valde multos (quis enuunu- M
Reprobi multi meret) præteritis, temporibus origine, dignitate, ſtatu, offi- R
Deo chariſſimi cio, aliisque dotibus præſtantiſſimos, & qui ipſi Divinæ Ma- le
quondam. jeſtati in amoribus ſpeciatim fuêre, jam vero penitus abjecti; .
ex quò ſane magnum argumentum Divinæ contra eos iraez: 4
Eheu quantùm hic & hic mutatus ab ill! Nunquid in aternum i
projiciet Dems? Pfegé. §. à ſe liberaliſſimè creatos, copiosè redemptos? Uq
Pfſaag. magno pretio emptos ?1. Cor.6. 20. Quos eximia charitate in t-· Ge.
lios ſibi adoptavit Deus. 1. Yo. 3. 1. Rom. S.Iy. quibus Bona ſaa tradid A
dit? Matth zry. Iz. quos cumulatiſſimè bonis, donis, & gratiis ſuais an
auxit Deus, fovitq:? Ita eſt, eheu! in hac miſera, à ſiniſlrie, ſorte cbl
non tantum videre eſt, viles turpésq; Gentiles, Ethnicos, Iurcos, oe
Turcas, & ſpurcum genus talium hominum; qui quidem & nt
ipſi à Deo, ad imaginem ſuam, creati, pretioſo ſanguine redem. es
Pti, & c. ſed inſuper nobilifſimas alias, ſine numero, creaturas u

in hanc fœcem abjecti, &c. E.r infraà Conc. 36. n. 3.

ul

5

Winn

nz

loat
Atuiß
kieme
ne

11

,ANH

lhche 4

eg Moſis, jamjam morituri ? in hoc Moyſes Dei inſtinctu,

mas ſuas leges, perpetratum. cit. Granat. g. 3. toto. ut etiam ſibi

Sse judicium extremum Aggravanti. 137

1 II. Intelligamus rem ab exemplo Scripturæ in figuram Figura.

futurorum; quà poſità procedemus ad particularia magis. Judæi: à Dee
Quis neſcit, in quantis non deliciis fuerit Deo Altiſſimo Po- Maxime ams-

E 1, ; ä 1c& Cv. tus populus,
pulus Iſraeliticus? Quid nervoſius & clarius illo Cantico Cy denid; fejcclus
NOS3 Aee . . . cum gravi ſup-
œlum & terram in teſtes invocans, Dei clementiam, juſti- plicie, Droptet

. 8

tiam, & perfectionem commendat, & tot ejusdem in illos be- peccatum.

reu neficia luculentiſſimè & multis: Deut. 32. 70. & . Caſtodiunt, in-

quit, quaſi pupillam oculi ſui. Vide, ait Cornel. ib. f. oay. quanta
ſit ſollicitudo, cura, providentia, & cuſtodia Dei erga ſuos,
ſcil. quanta eſt hominis circa rem chariſſimam, tenerrimam,
& pretioſiſſim am, ſcil. pupillam oculi ſui. Ilem Cornel. in Lach. 2.5.

Portavit in humeru ſusis, Deut. 32. II. & toto capite. Vid. Cartag. de

B. V. tom. I. L. 6. hom. 21. Et inſrà n. y. Conc. Ioo. é Zach. 2. §. Ego
me in hiſce non nimium occupo: pleni ſunt Sacrarum Scri-

pturarum libri, qui mirè commendant hunc Dei liberaliſſi-

mum amorem, penitus gratuitum, innumeris argumentis,

agdmirandisque factis conteſtatiſſimum, erga populum Iſraeli-
ticum; multùm etiam longanimiter ferendo gravia illorum

peccata, & virgà paternâà corripiendo. Vid. cit. Canticum totum
Moyſis, Deater. 32. Deut. 7. 7. & §. Deut. I0. 14. & Iy. Pſal. 7147. &c.
Vid. Ludov. Granat. Dom. 24g. Pent. Conc. 2. F. I. & 2. mihi à f. 924.

V. infrà Conc. go. n. 3. Ut deniq; etiam Dei filius ex hac gente in

mundum naſciturus, carnem & ſanguinem ſumere, ipſe ele-

gerit. Nec minuùs tamen Divinis Scripturis, ac reipsâ toti
mungdo notiſſimum eſt, quàm Idemmet Deus, aliàs tam miſe-

ricors & bonus, hunc populum ſuum, adeo electum & dile-

GRum, rejecerit, reprobaveritque, ingratiſſimum juſtiſſimè,

ejusdem ſceleribus (quorum ſummum, & menſuram Pattum
implens, Matth. 22. 23. fuit Chriſticidium) irritatus. Adeo Deus Dei odium

