Slcin rentinus in Patriâ Vrbe Archiepiſcus 2. p. tit. 13. c. 3. Petrus de

4,KIGH Natalibus, aliique commemorant, quòèd ultimà ætate etſi M
oprän utroque lumine orbatus fuerit, cœcus tamen à ſacris Con- IIli Concio.
4 Pbores cionibus, doctrinis, &, quibus potuit Proximis adeſſe ſpiri nanti ktelpon⸗
“ tualibus auxiliis non ceſſaverit. Fuerunt, qui præſumpſe- 4erunn Napi-
ien runt, jocari cum illo, ac per jocum ad Eccleſiam illum de ſ: , Ange-
4 Rr rr rr rr 3 duxe. Wren.

Pim,

Parochiano- IV. Alterum eſt, ut commoneam vos, AA. optimi, ve-

rum Offi-

, amor, nis & obedientiæ erga illum, quem animabus veſtris præpo-

Curionem.

1422 CoNcio LXXIV. Pro Eoreſſu, Ey VZale Paſiorie Animarum.

duxerunt, eàmque hominibus refertiſſimam eſſe, audiendi
Verbi Divini cupidis (cum nullus tamen intus eſſet) aſſere-
bant. V. Beda ſuggeſtum conſcendens, habuit ſermonem
tanto dignum viro, plenumque eruditione ac pietate, quem
& conſuetis illis ac ſolennibus verbis: Per ſæcule ſæculorum,
terminavit. Saxa & petræ, quæ ſola aderant, vel Angeli,
ut alii volunt, teſte S. Antonino, reſponderunt: Anen, Bene
rabilis Fater- hinc illud cognomen adeptus eſt, ut Venerabili
nuncupetur. Et diſſoluti illi ac ſcelerati morſibus fuerunt
Conſcientiæ perpetuò lacerati. Agel. Faciuchelli in Yon. tom. 3.
Debt. 6I. H. II. f. 2. Procop. Capuc. Dominic. Eſtiv. Conc. oo. num. 4.
f. 275. En ut ſanctiſſimi hujus Viri, optimâ intentione, ſu-
ſceptus labor pro Deo & proximo, ſemine Verbi Divini eti-
am in petram, inque lapides jacto, ipſi vanus, & vacuus in
meritum, non fuerit vel miraculo teſte, quantò magis im-
penſus Animabus prudentibus, Chriſtianis, verâque fide in-
ſtruétis, labo Deo gratus acceptusque fuerit, vel ſit, cum
nihil aliud inténditur, quàm finis Divinæ gloriæ & ſalutis
humanæ; eſto quacunque ex caus4, ſeu incapacitatis, ſeu
malitiæ, & inattentionis hominum, iſti nil vel parum, in
ſuammet ſalutem moveantur: quibus, ficut vitio, ita &
damno adſcribendum eſt; Sacerdote per Deum abſoluto „»CiI-
tatis verbis Ezechielis, V. Conc. 63. & n. §. zbid. Ergo macti ani-
mi pergat Sacerdos etiam non auditus cum obſequentiâ &A
fructu: Quanquam vix videatur, fieri poſſe ſine omni peni-
tus ſacro fructu, ulla Concio; ſicut emiſſum ſemen bonrum
rarò totum nil pullulat: quéô ſolo obtento, nullius ſacri la-
boris impenſi pro Deo, pœnitere debeat, & denique, modoè

Deo ſatisfiat.
ſtri officii & obligationis, charitatis, confidentiæ, ſubmiſſio-

ſitum habetis; qui vos viam ſalutis edoceat; & ad hanc de-

ducat, verbo & exemplo, Concionando, Sacramenta admi-

niſtran-

leeo
——
Pco,K
Feſträ an
nKne
imnun /mn.
e merti
norcutm!
bentbatoch
Nen,iil
e: Ar
Aeerei
CbDoc
(cas, i
onenni
Wonmnia
t lura
Wataul
Uarmeh
Ennnorl be
ae ti
Aaee
n iner
Iu
elihe
iof

—

—

—
⸗

=
=
—.—

—
S=
=

1

Se
E

E
E.

=,a=☛nd

Calis
Gintre
Ndet
nempln
en. B
Alabor

—
☛ =z £

4

E

=E
—

☛n
=
☛S
—
= -

—
=
SS

“

Uneis

Aunin

—

RHenehyn
engte, en
e . 1 .
eade S

NNI,.
t, n ſer.

Ut Vanis

bus fnerr.

rjn. ,

6

.lg. M

entione,d.

diDiriniet⸗
& vacuustt

Dinge

zie NEer.

Neli, al

ea Auis

urniel

el n, n
Pnitid
lune

Dkir

Henni,
mipen..

bonum
1lacik .

Cini

*)

.

lrde.
irar

ſu Eccleſia, cui fidem ſuam debet, Juramento Superiori ac
Ordinario præſtito, cujus Eceleſiæ ſunt omnes & Parochiani

HimnH

Recolleltio de munere Parochi & Parochianorum. 1423
niſtrando, & c. qui pro vobis pervigilat, quaſi rationem pro animabus

veſtris redditurus. Heb. 13. Iz. Conc. 2. Proæœm. n. 2. Cujus animam
pro veſtrà animãà Deus obſidem & in pignus ſibi vendicat:
quem & neceſſe eſt pro vobis animam ponere. Bonus Paſtor

hinc apertiſſimè videre eſt, quis ſenſus, quis animus, quis

amor cum reverentia, quæ obedientia & ſubmiſſio eſſe de-
beat Parochianorum erga ſuum ſpiritualem, verè Patrem;

tutorem; inſtructorem; ad Deum interceſſorem & media-

torem; Sacramentorum & mediorum ſalutis dispenſato-

rem; E£terni Numinis per Verbum Dei Interpretem; ad
Cœlum Ducem; ab æternâ inferorum perditione, à vitiis &

peccatis, fidelem dehortatorem. Adeo neceſſe, ad imita-
tionem Chriſti & S. Pauli, Curatorem animarum ſuis omni-
bus omnia fieri. Cam liber eſſem ex omnibis, omnium me ſervum
Jeci, ut plure lucrifacerem Deo & Cœlo: Et: Omnibus omnia fabtus
Iſam, ait Paulus, Gentium Doctor ſanctiſſimus: 1. Cor. 9. . 19.

De Tigrane Rege, ejnsque Conjuge, quantus horum ad invi-

cem amor! Pædag. Chr. to. 1. P. 1. C. y. J. 3. hiſt. 1. F. 240. Engelgr. Cal.

Emp. I. die Maji F. 2. f. 36 5. Idea, ſpecimen, & forma eſſe poteſt,

animam ſuam dat pro ovibus ſuis YZoan. o. II. bidem num. -. Annon

—

Matrimo-

quanta eſſe oporteat animorum conjunctio & charitas Paſto- nium ipiri-

rem inter & animas, ipſi in animam ſuam concreditas: Et-tuale Parochi
enim eſt quoddam Matrimonium ſpirituale Parochi cum cum ſua Ee-

& Animæ ad eam pertinentes. Norma ſit ipie Chriſtus, qui

Sponſus eſt ſuæ Sponſæ, quæ eſt Eccleſia & Anima fidelis,
quos inter eſt cœleſtis & ſanctus amor, quò Chriſtus ſezpſam
tradidit pro eàe Epheſ.y. 25. & quò loco idipſum Chriſti & Eccle-
ſiæ exemplum Sponſis & Conjugibus proponitur ad imita-

tionem. Bene eſt; inquis, ſi talem Animæ meæ Præſidem,
Paſtorem, Curatorem, accepero, qui pro meâ iſalute nullis

parcat laboribus, diu noctuque & ſingulis momentis, neceili-
tatibus meis ſublevandis promptus & paratus; & cgo vicis-

Mã

cleſiã.

Sacerdotum

.

1424 Coxcio LXXIV. P 70 Egreſſu, & Vale Paſtoris Animarum.

ſim me illi præſtabo, ut decet. Tu tuum age officium, par-
tes tuas imple; & ſuas Curioni tuo relinque: neque excidat
Lex & præceptum atque doétrina S. Pauli ad Roman. 13. 4v. I.
Omni anima poteſtatibus ſublimioribus, ſeu poteſtate præditis,

ſubdita ſit, in temporalibus Regi & Poteſtati civili (quod equi-

dem hoc loco propriè intendit Apoſtolus) in ſpiritualibus
Verò Pontifici, Epiſcopis, Prælatis, quibus denique ſubſtitu-
tus eſt quivis Sacerdos, qui ab iis accipit jurisdictionem ali-
quam jus & poteſtatem regendi quandam Dei Eccleſiam par-

ticularem, paſcendiꝗque ejus populum, & quamlibet illius

animam. Pergit: Non enim eſt poteſtas niſi à Deo- qui reſiſtit po-
teſtati, Dei ordinationi & præcepto reſiſtit. Qui autem reſiſtunt,
ipſi ſibi damnationem acquirunts quam minatur Deus, qui po-
teſt corpus & animam mittere in gehennam, meritò pro-

pterea formidandus. Vt autem efficaciùs loquar, & perſua-

deam ab oppoſito, pauliſper magis declarandum eſt, quàm

gravis ſit Sacerdotum præpoſitorum & ſacrorum contem-

tus: de quòô Conc. 2. Proæm. n. 6. ſine & ibi citt.
V. Verè ægrè & indignéè fert ipſe Chriſtus, eos, qui fuas

ſacrorùmque vices in terris gerunt, indignè & malè haberi. Sic jam olim

contemptus,
quàm gravis!

In Deum ce- elem: Nonte abjecerunt, ſed me, I. Reg. §. 7. Sic & Chriſtus ad ſuos

dit.

Apoſtolos: Qui vos ſpernit, me ſpernit gui autem me Lernit, ſpernit
eum, qui miſit mer Luc. Io. I6. Vid. Sent. S. Cypriani, qui Ep./5. Quo-

modo poſſunt, inquit, cenſaram Dei ultori evadere, qui talia ingerunt

non ſolum fratribus, ſed & Sacerdotibus, quibus honos tantus de Deé al-
gnitate conceditur, ut in ipſis contempti Deu⸗ ipſe contemptus cenſèa-
tur. Et S. Salvianus Ep. Maſſil. L. S. de Providentid: Sacrilegii,
inquit, genus eſt, Dei odiſe cultore. Sicut enàm ſi ſervos noſtros quis-

piam cædat, in nos ſervorum noſtrorum cedit injuria; & ſi àquoquam
ſilius verberetur alienus; in ſupplicio filii, pietas paterna torquetur ita

& cùm ſervus Dei à quocunq; læditur, Majeſtas Bivina violatur; dicen-
te idipſum ad Apoſtolosſuos Domino Qus vos ſpernit me ſpernit. E. Cor-

nel. in I. Reg. 5. . Deus ſicut ardentiſſimus zelotes ac Windex —e
ðèêDBMWU hono-

l ledit:

P
1

querebatur, & pronuntiabat Deus de Samuele, & ad Samu-

E

ors ſui,
oſseli

et
Woti ſina
n miß⸗

Abgeenv
(ecnue n

keicun

e inſun
hned
Micnrur.

roxdami
le, ſetone
Wridosinh
ſgtontre⸗
Mllllar.2.

6brachin

NKn
Wsrer

finutmn,

n human.

Inn

1

wautir

. lſeſtat

.

wn et an

Nell.

Miis
Semoin
eAln.
rikusadioe
Snu,
uen

hyd-
mec lete⸗

eik
nͤſttſh.

5lerH

4

ſnin
Mn)

D

Recolelio de munere Parochi & Parochianorum. 1425
honoris ſui, ita & non tantüm ſanctos & amicos ſuos, ſed
quosvis è ſuo miniſterio vult & jubet honorari, graviſſimis
in eos decretis ſuppliciis, qui eos injuria affecerint. Nimis
honorati ſunt amiciè tui Deus. Bfal. 135. I7. Hebraica Lectio habet:
O n zuàm pretioſi amici tui, Deus? S. Hieron. vertit: O quàmbhonora-
hiles ſunt amici tui, Deus? Vtique honorabiles, quorum hono-

rem ſupremus Dominus vult inviolabilem & ſacroſanétum
eſſe, adeo ut non minus Majeſtatis læſæ ſit reus, qui in ejus-
modi Amicum aliquem injurioſus fuerit, quam qui Reg ipſi
æterno injuriam irrogârit. Joci, dicteria, ſarcasmi, ſcom-
mata in eos jacta, non ſecùs, ac blasphemiæ reputantur &
vindicantur. Molite tangere Chriſtos meos, Pſal. 102. 17. id eſt,

ſervos & amicos meos: non inquit: nolite calumniari, deri-
dere, percutere, ſpoliare; ſed: Nolite tangere. Vsque adeo
vult illos in honore haberi, ut ne quidem extremo, ut ajſunt,

digito velit eos attingi. Qui tetigerit vor, tangit pupillam oculi
mei. Zachar. 2. 8. Non dicit: Qui vos perſequitur, occidit, vul-
nerat, lædit: ſed qui tangit, etiam ſcurrili verbo: nec dicit:
tangit brachium aut pedem meum; ſed pupillam oenli mei, Cu-
jus dolor & acutiſſimus & ſubtiliſſimus. Quæ verba S. Sal-
vianus prænominatus Lib. 6. de Gubernat. Dei, exponens: A
exprimendam, inquit, temeritudinem pietati ſux, Deus tenerrimam

tpartem bumani corporu nominavit; ut apertiſſimé intelligeremus, eum
tam parvà ſanbtorum ſuorum contumeliàâ lædi, quàm parvi verberis ta-

tn, humani visis acie læderetur. Nihil profectò parvum vide-
ri debet, quod oculos lædit; cùm minimus etiam pulviſeu-
lus pellucidæ huic cryſtallo officiat. Oculi Domini ſuper Juſtos.

Pſal. 33. 16. q. d. Dominus in oculis fert juſtos, & tanquam

ſuos amat oculos, qui amor eſt tenerrimus. Jam verò velle
digitum; quid dicam: infeſtum unguem in oculos Dei in-
jicere, aut infigere, quid hoc aliud ſit, quàm in Divini Numi⸗-
nis Majeſtatem deteſtabile crimen committere: Inſana te-
meritas, & ultimis ſuppliciis punienda.

dæis Stephanus plenus Wiritu JSankbto uem Prophetarum non ant3. v. 37. 35.
Mchtl! de Jud. ertr.

ber-

J J I J J

Id exprobrat Ju- Vid. Martb.

. 3 . . “S ””M D

1426 CoNCIO LXXIV. Pro Egreſſu, & Vale Paſtoyis Animarum.

perſecuté Patres veſtri? Adt. z. 72. Erant autem Prophetæ docto-

res, prædicatores, & cohortatores, Theologi doctifſimi, à
Deo inſtructi, Interpretes Voluntatis Divinæ, arguentes

peccata, ad pœnitentiam vocantes, Dei pœnas intentantes.

V. Cornel. in Prophet. Maj. Proæm. à f. 9. quod jam præſtant, quan-
tùm ad hoc, Sacerdotes, Paſtores Animarum, Concionato-
res, Confeſſarii, Eccleſiaſtici, & Religioſi, idque ex Ordine &

officio ſuo, ac munere Apoſtolico: Quos, & quorum Prædi-
cationem qui non receperint, velut anathema execratur &

declarat Chriſtus, dum jubet, ſuos excutere pulverem de pedibus.
Matth. Io. Ia. Liucæ g. y. & Io. v. o. & 1I. Marci 6.II. In teſtimonium illa,

ſeu contra illos in Die Judicii: Sgno pulveru pedibus excuſſi, ait
S. Hilarius, æterna malediétio relinquitur. Id quod fecéêre Barna-
bas & Paulus, repulſi à judæis Antiochiæ Piſidiæ Adtor. 13. 5l.

Punit Deus Cornel. in Matth. Io. I4. Pexenfeld. hiſtor. So. init. Deum autem gra-

„*

ſervis ſuis in-viſſimè punire ſervis & miniſtris fuis illatas injurias pœnis
jurias illatas, graviſſimis, & ipsâ damnatione, pleni ſunt libri hiſtoriis &

non rarô

Iuas.

exemplis tragicorum eventuum, & non rardò accidit, ut in
Numinis honorem & reverentiam admiſſa deſtinatò piacu-
la ſpatium inveniant pœnitentiæ & veniam culpæ, aut eti-
am dilationem pœnæ; contumeliæ autem Divis & Dei ſer-
vis illatæ non rarò ſentiunt hærentem à tergo Nemeſin, &

in flagranti, ut dicimus, crimine præſentaneum ſupplicium:
Ex plurimis quædam affert cit. Pexenfeld. & recentiora &

antiquiora, quibus docet ſcurriles, irreligiosè procaces, pro-

tervas, dicaces, blasphemas linguas reverentiùs habere ſan-
Ras & ſacra, ne triſtium exemplorum numerum ſuis ipſæ

augeant tormentis. Simile de S. Narciſſo Ep. detrahentibus.

Sacerdotes Drexel. Phaëth. cap. ult. G. a. Id veròô paſſim intelligendum eſt

eelam pecca- de Sacerdotio cum ſuis ſacris functionibus, quod nec in ſe,
ores hono-

randi? cur:

nec in perſonàâ, ob humanos defectus contemnendum eſt,
nec Sacerdos dehonorandus propter peccata, quæ, (etſi ipſi
damnoſiſſima, minimè approbentur) nihil tamen ritè admi-

niſtratis Sacramentis & ſacris officiunt, at ex malàâ Paſtorum

. wotpi

Pardin.
pl
I. (cr
erinſon
CNEme
Dum eten
(atores

Iäir

oaent
Mcirce
insN
N
Iummanun
Urroph
muhegit
Nomimta
Eagtoc
Mynlen
Clnto⸗
4NW
l, ceuj
UNa
Com

Ahrle⸗
Mg

—

Aum. Recolleklio de munere Parochi S& Parochianorum. 1427

mecch. vVita, non ſit rejicienda bona eorum doctrina. V. & Thomas 3. P.
tlin, i 1. 6n. art. f. & 6. & q. 52. art. f. 6. 7. g. & 9. Breviar. K. Cdt. Epiph.
In Lect. 5§ ex N. Aug. Franc. goh. Capuc. Opuſc. a. Planbta: Diſé. 26. d f. 20.
tentg Ahr. à & Clarâ in Judà P. 2. 4 f. 397. Pædag. Chriſt. to. 2. p. I. C. 4. . 3.
nt un . 9. f. 1I4. de S. Tereſiâ vidente duos dœmones, ſtipantes Sa-
Comg cerdotem cum SS. Euchariſtia accedentem, ad ipſam illã re.

abiet ficiendam. Mancin. de Paſſ. D. . a. Diſ. a. Mor. Doctr. FPunbt. I. à R
uIIE F. 379. Procopius Capuc. Domin. Aſtiv. Dom. 13. poſt fent. Diſc. z. & f. MWD

eremnk Bernardin. Mercator Nucl. Catech. Lect. 14. Nic. ITurlot. The-
nmlit ſauro Doctr. Chriſt. p. 4. c. I. C. I. fF. S˙.
mmimh WVI. Coœterum quod dictum eſt, Deum eſſe ſeverum ul- In A. L. Pro-
adu torem injuriarum, ſervis ſuis illatarum, plurimis, ut dictum, Phetas injurii
ecere ban⸗ confirmari poſſet . exemplis ðſic in Lege Veteri novimus, SeVet pu-
ℳ, Deum defendiſſe ſuos Prophetas, qui verèe erant Paſtores & tt.
nateng. Curatores Animarum populi Iſraél. Meminerimus puero- 42. Pueri:
us en rum 42. illudentium Prophetæ Eliſæo, ab Vrſis laceratorum. ””M
inr 2. Reg. 2. in luctum & pœnam parentum: Quia ea verba pu-
unng eri à parentibus ſuis, qui Prophetas inſectabantur, didice-
Euddn. runt; idcirco Eliſæus cœde Liberorum parentes caſtigavit, ait
he, Mei⸗ S. Juſtinus Mart. Engelgr. D. 6. Paſch. J. 3. P. 2. Jeroboam amoto Jeroboam.
fstlitr antiquo & vero Dei cultu, à Prophetaâ reprehenditur; in qdũꝛaeem
ec cum manum extenderet ‚hæc mox aruit; nec niſi in Oratione
inhiaun illius Prophetæ inpriſtinum vigorem reſtitui potuit. 3. Reg- 3
uk Impia Regina Jezabel, quæ occidit Prophetas Domini, & Eliæ Iezabel.
es interminata mortem fuerat, funeſto interitu poœnas luit. SS
eten. 2. Reg. 9. Andronicus dolo OniamPontificem occidens, poſtea
eiſe purpurâ exutus, totamq; per civitatem circumduétus, in
eodem loco, in quò Pontificem interfecerat, oceiditur: 2. Ma-

edund chaß. 4. Nova Lex cum ſuo Sacerdotio ſanctior & dignior Ve- In Novâ Lege.
erih teri, ceu illius umbrâ & figurâ, verèé Deo eſt pupilla oculi, ..
und in quam qui temerarius fuerit, impunè non feret. Nanti- Nantini Co-
“Rv“ð mitis ultio ob

Burdegalenſem Epiſcopum, aliôsque Dei Miniſtros multa & viris lacris
mala patrâſſet, ultimo ipſe elogio, qui pateretur ob ſcelera illatas.
WDSð HW SS SS S8 s 2 per-

eenn nus Comes Egolismenſis, cùm in ſanéta loca, in Heraclium
,ethn

itd.
MAtorun
d⸗

WS

1423 CoNciO LXXIV. Pro Egreſſu, & Vale Paſtoris Animarum.
perpetrata, teſtatus eſt funeſta morte ex hac vit abreptus: .
ait enim S. Gregorius Turon. L. y. hiſtor. Franc. c.36. & ex eo Ba-
ron. A. C. s 3. Poſt paucos menſes à ſupradicto morbo (Peſte
ſcil. quâ obierat Auſtregildis Regina impia) Nantinus Comes

corripitur, glei nimia exeſtus febre clama vit, dicens: Heu, heu! ab
Heraclio Antiſtite exuror- ab illo crucior- ab illo ad Judicium vocor-

cognoſco facinus reminiſcor injuſtè injurias me intuli, e Pontific 3.
mortem deprecor, ne diutins crucier hoc tormento. Hæc cùm mawim
in febre clamaret, deſiciente robore corporis, infelicem animam fudit,
indubia relinquens veſtigia, hoc ei ad ultionem beati Eiri veniſſe . nam

exanimum corpus ita nigredinem duxit, ut putares, eum Prunus ſuper-
poſitum faiſſe combiſtum. Ergo omnes hæc obſtupeſcant, admirentur,
& metuant, ne inferant injurias Sacerdotibus; quia ultor eſt Dominus

ſervorum ſuorum ſzyerantium in ſe. Cornel. in Numer. 23. I0. F. So. Dau-

Alapa dacer- poult. c. . tit. 61. ex. 4. Aliud: Mulier quædam, ait Janus Ni-
doti inſiin cius Erithr. alibi laudatus, hujus Sæculi ſcriptor, LibroExempl.
2 PræSNAT'Pirt. & Eit. Fabio Chiſio (qui dein Alexander VII.) 7643. inſcripto,

punitur: fili
nata, manu

truncã.

Exemplo 1. cum primis ſuæ civitatis nobilis, ruri cùm eſſet,
Parocho Miſſæ Sacrificium facturo miſit, qui diceret, ut ma-

neret tantisper, dum ipſa ad Eccleſiam accederet. Verùm,
ut mos eſt mulierum, quibus ſe poliendi ornandiꝗque nullus
modus eſt, cum diu in expeétatione fuiſſet, neque uſpiam
appareret; & quod caput eſt, cùm jam meridies appeteret;
coactus eſt ille Sacerdos à popularibus ſuis, qui defeſſi erant

expectando, rem Divinam facere: cujus rei mulier ignara,
cùm ad Eccleſiam pergeret, admonita eſt in itinere à redeun-
tibus, ut labore illo ſuperſederet; etenim omnes Sacro per-
acto domum reverti: ſed cùm nihilo ea minus ire contende-
ret, venit ad Eccleſiam, & Parochum contumaci ſanè vultu

aſpiciens: Itane, inquit, ſine me Sacrum feciſti, neq; meum

adventum expectaâſti? eâdemque operâ, elatâ in altum ma-
nu, colaphum eidem impegit. Tanto ſcelere contaminata,
do mum revenit; ſed haud impunè tantum facinus abſtulit:
nam cùm eſſet gravida, temporibus exactis, enixa eſt filiam
alterà

Umprſe

““?

—
Inann
aunnobi
Gigne
WMMwentu

(kPenus

, Nol.

(Cdidar

oraior,
n eins ho

kegetie
(AllNrin

ipenmiln
Pitorilin
eminoren
Umriolent⸗
münn.
uliſyudt

in Wbece

Elitüs Pert
ian kortuite

1

etur, ww

ſenoopete
Dharr

—

Ponnſerio

Wrmin

hn

e deigt.
Cinſin

nininN

uuiſit

AAnirentu

t Deniu

1f⸗

it ſung.
,Li

ciin 9,

Uicnn eſch
jcaeeI.

et faur,

cisene

egve nim

eree

EWernt
1n,
4eCeun.
cloe.

cottet

Nmen
eg⸗ Teumn
Atuin

Pruin

fhan

etl

4

tRecolledio de munere Parochi & Parochianorum. 1429

alterà manu captam; quæ deinde jam nubilis, data eſt viro
cuidam nobili in matrimonium, & quoad vixit (vixit autem
diu) inſigne illud prætulit ſuperbiæ maternæ audaciæque
monumentum. Hæc circiter annum 1580. contigiſſe, nar-
ravit Petrus Antonius Montagnanus Patricius Vicentinus,

&G P. Nicol. Vicecomes Mediolan. ſummæ apud ſuos nobili-

tatis, qui Paulo Quinto Pont. Max. intimus Cubicularius ex
Honorariorum, ut vocant, numero fuit; deinde Aulâ, unà
cum ejus honoribus valere juſſis, nunquam ſatis laudatæ

Congregationi Oratorii nomen dedit. Hæc Erithræus. Simili Similis recens

caſu Matri prægnanti ſine manu dextrâ filia nata eſt Treviri, Caſus flliæ,
in pœnam illius, ſuam Matrem percutientis. Res omnibus Anan M;
ibi notiſſima & recens eſt, Matre & filiã, quæ anno 1695. ad- Rem Dercus-
huc minorennis eſt, ſuperſtite. Et Sacerdoti & Matri ma- ſerat Treviri.

num violentam inferre, utrumque ſcelus eſt, dignum trun-

câ mânu. Recentius eſt, quod refert P. Abraham à S. Clar4,

in Juda Prodit. P,2. anno I6S9-editâ f. roo. Ante decennium circi-
ter in Vrbe celebri contigiſſe: ubi cùm quædam non inferio-
ris ſtatus Perſona, ſed omnibus ſacris Perſonis extremè ini-

mica, fortuito caſu & morbo, proximæ mortis nuntio, cor-

riperetur, miſſum eſt quantocyus pro Confeſſario, qui & Oſor Sacer-
præproperè eò ſe conferebat: interim verò hic ipſe famulus dotum in ex-
verus Pharmacopolium properè acceſſit, at deemon illiustremis, mira-
aſſumptà ſpecie, bonos hos duos Patres ad deſtinatum, qui äbili S
Monaſterio dimidio nonniſi unius horæ quadrante aberat, utus Sae. r⸗
locum ita duxit & circumduxit, iisdem planè inadvertenti- dote. V. Coge
bus Patribus, ut è& Monaſterio egreſſi hora ſextà, undecimâ . „. 4.
primùm nosétis eò venirent, ubi fictus hic disparuit famulus,
& auditum, ante horæ quadrantem ægram perſonam fuiſſe
defunctam. An id huic Sacerdotum oſori in poœnam permi-

ſerit Deus, judicet prudens lector, & obſervet de Sacerdoti-

bus intelligi illud: 1. Paralip. 16. 22. Nolite tangere Chriſtos meos.
Sicut ille Cervus, cujus monili inſcriptum erat: Cæſarn ſum,

noli me tangere. Vid. citati AA. in fine Conc. 2. Proæm. de Contemptu

J 11 51 51 3 Sacerd.

1430 CoNcIοι LXXIV. Pro Egreſu, & Vale Paſioris Animarum.

Sacerdotum Sacerd. Addo ex Regali Sacerdotio, Romano Pontifici aſſerto,
ab Eugenio Lombardo, L. 1. H. 9. 4à f. 157. ubi Tummario 2. demper .
. PFontificum præſertim,
perſecutiones, quod exemplis oſtenditur. Sic Ozias Kev, 2. Paral. 26. uhs

perſecutio
ibel Princi- Principibus fatales & bernitzoſæ Sacerdotum,
pibus.

4 V. 3. Ejus pietas & felicitas àv. 15. Ejus temeritas, peëna. Yoas Kex.

Arcadius Im-2. Paral. 244. I. & 17. Arcadius Imperator poſt vietorias, Chryſoſtomo aliug

per. cum Eu- Rpiſcopi infeſtus, eovq; in ewilium cogens, aliiq; modis affigens, intem.
doxia. Ppeſtivâ morte, & vix 31. ætati annum egreſſus, Vivis eripitur. Ex So-
crate L.6. c. 12. Malto infelicior Eudoxia Imperatrix, Chryſoſtomum
perſequens, qJuxæ, um uaterum ferret, fäatu diu retento & putreſcente,

landemq; magico carmine eſfuſo, animam und emiſits & urna, in quà

cadaver ejns, viſa perpetuò agitarè. Ex Niceph. I. 13. c. 36. Addit Au-

thor hic Eminentiſſimus: Nec eſt, ut aliquis dicat, Chryſoſtomum

fuiſſe ſandbtum, & ideo illius perſeciatores tam acriter punitost nam .

Dignitas ipſa Pontificia, quä Chriſtum repræſentant, & charadker, qus

inſigniti ſunt, multò majorem ſantlitatem habent, & venerationem me-

ing uſtinianus,enur. Juſtinianus Imper. debellati Gothu, I, andalu, Perſit, Africd

mè vexato pulſoq;, in hereſin labitur, edq; horà, quàâ Anaſtaſium Epiſc.
Antioch. aliosq; Sacerdotes in exilium rapi juſſerat, improvisd morte oc-
Alii.

contra Joannem PP. Friderico Barbaroſsâ contra Roman. Ec-

cleſiam Frider. II. Imper. Exemplis hujusmodi abundant

Hiſtoriæ. Ita cit. Reg. Sacerdot. cujus Author SS. Th. & J. V. D.

eſt Celeſtinus Sfrondatius Mediol. dein Abbas & Princeps

Sangall. denique A. 1695. Cardin. def. Romæ piiſſimè 4. Sept.
1696. Hoc pro tanté Viri reverentid. s
VII. Jam nunc Vale dicendum: in quô quidem anti-
Salve: al quus mos eſt. M, quod ignoti faciunt, valedicere ſaltem, canit
n honam r. Ovidius. In congreſſu: Ave; in digreſſu: Vale, dicebant Ro-
tem. mani. Eſt autem alia valedictio amoris & amicorum; alia
odii & inimica in malam crucem, in ponam juſtam ſæpè: il-

Alud

laliäag, recepti, pacis & belli artibus glorioſeſſimus, ad ſummum perve-
nerat felicitati cùm Theodoræ blanditii captu, Vigilio P. M. diriſſt-

cumbit. Ex Neiceph. L. z. c. 31. Eodem L. Author de Philippo IV.
R. Gall. contra Boniſacium VIII. 1303. de Theodorico R. Goth.

yetat in

tabire

e gedet

Raor lmp

KE Moken

LucN3.

Hamum ſin
Uronis, 11

dwipe.
telud
gil ſigten

Pemmicus

(cGltar. h

Ultores

(Legreſtus.

. Samun

Adun
itgetti

etads,
Ptrurum.
4

ciſ in,

1

le neni

gn, Nohi.

kincham

Mipopnno

Nln we
ttons
lin /5 .

ſiee nniun

ſun, r

Ainn.

. 4.. .
nglif
in .

Gukſe,

S
uu, i

nſim

irhte A
churucle

efatioen ii-
. 4
Mcu

mnin le-

unhiiſ
itt murtel⸗

Miw/

ROGK eQ.
omnan.-

Dondon

X Püincs

Recollectio de munere Parochi & Parochianorum. 1431
lud eſt abire bonis, hoc mali avibu. Fulvius proditionis & Auguſti &

læſæ Majeſtatis reus, cum Cæſarem Auguſtum crimen ſuum Fulvii.

latere crederet, ad eum ſalutandum adiit, & Ave Cæſar dixit:
ſedmox Imperator: Vale Fulvi, reſpondit: moxque ſe ſubdu-

xit. Pro ſententiâ damnationis id verbum fuit: Amor Iacreat.
L. 2. C. y. &. 3. F. 625: Fuerit ille Fulvius Senator Rom. Oéèctavii
Imperat. intimus amicus ac familiaris, qui cùm Imperatoris

Arcanum ſuæ aperuiſſet uxori, ac illa cœteris patefeciſſet Chriſti &
matronis, Imperator eum tam acriter reprehendit, & cul- o&.

pavit, ut ipſe & uxor ſibi violentas attulerint manus. Plutarch.

Tale Ave illud: Ave Rabbi: Matth. 26. 49. Cui lethales ſtruebat inſi- ”M
Adias, Mi ſalutem offerebat-ait Victor Antioch. in Marc. Sed hic fal:

ſus amicus durum Vale fert: Væ homini illi, per quem Felins homi-
nis tradetur: bonum erat ei, ſi natus non fuiſſet homo ille. Matth. 26. 24.

Auditores optimi, ſicut mea prima ſalus, meum primum

wve, meus primus Ingreſſus, fuit pacificus; ſic conformis ſit

& egreſſus, & hoc V'ale. Nihil opus eſt, ecutere pulverem de pe- S

dibus. Samuel, præſtituto Iſraëlitis Rege, ſuo Judicis officio Samuclabdi-

cedens, ad univerſum Iſrazl locutus, ſui Principatús juſté ſan-cans Princi-

teque geſti, teſtimonium poſcit à plebe, graviter populum Patum, quo-
conteſtatus, ut ſoli Deo ſerviat; alioqui Dei vindiétam ex- norlo Vale-
perturum. I. Keg. 12. Ex quòô in præſens adnoto à verſu 2. Ecce icat
præſto ſum, inquit, ſi quempiam calumniatus ſum; ſi oppreſſi aliquem 5
ſi de manu cujusquam munus accepi; & contemnam illud hodie, reſti-
tuamq; vobis: &c. Cornel. Commendatur hic Samuelis ſe quaſi
Principatu abdicantis, & coram Domino, & Saule novo Rege,

toti populo adminiſtrationis ſuæ rationem reddentis, inte-

gritas & modeſtia, cuivis aliis præpoſito in exemplum imi-

tationis. Sic & Actor. 20. 4. v. 17. deſcribitur Valediétio S. Pauli 8. Pauli vale-

ubi v. 26. & ſequ. Conteſtor vos hodiernd die, quia mundus ſum à ſan- dictio.
guine omnium; non enim ſubterfugi, quò mintes annuntiarem omne
conſilium, omnem voluntatem Des vobi Nocte & die non ceſſa-
vi, cum lachrymi monens unumquemq; veſtrüm. Videat hic Paſtor

Pauli vigilantiam, aſſiduitatem, lachrymas in monendo, &

EK-

“

1432 CoNcio LXXIV. Pro Egreſſi, & Vale Paſtoris Animarum. N
Exhortando ſingulos, & imitetur. Et nunc commend, vos Deo, ai, 10, 0

orans, ut ipſe vos dirigat, cuſtodiat, ſervet. Argentum & au- llp,
rum aut veſtem nullius concupivi. Præclarè S. Hieron. ad Nepo- . n nobi⸗

tian. Nunquam, ait, petenter, rarò accipiamus rogaties neſcio enim, quo- hnnetlit
modo, qui te precatur, ut tribuat, cum acceperu, viliorem tejudicat, G ſlbun
a. Tirum in modum ſi rogantem contempſeru, plur te poſterins venerabi. a,ß dn
Valediétio tur. Poſitis genibus ſui; oravit cum omnibus ilis. Hujus exemplo, (hohe
en Oretio⸗ Solenne tunc erat, ait Nicol. Trigautius S. J. in vità Gaſpari Bar- IIl 8
& in Socie. E"i L. I. c. . (de Patribus Societatis Olyſipone in Indiam, (omorl
tate. Evangelii causâ ſolventibus, & Europæ ultimuùm valedicen- Mhant 5
tibus, cum ſociis in littore orando, extremuùm ſe ſalutanti- Mübins
bus) generoſos illos totius mundi cives velut olim Chriſtiani Paulum, In. ,
ad littus nsq; comitari, ac ſubinae poſiti genibus, Dei, Virginu, & San- Wiuiz
torum auxilium implorare, in ſignum Communionis & Charita- abeut.
tis, abeuntibus felix iter, ſibi eorum memoriam & imitatio:. N
nem, utrisq; uberem Dei gratiam comprecantes. V. Cernel hoc tOelio
Loco. Hæc adduco, non ut comparationem ad me, nesacerdo. Nduthe
tis quidem munere & nomine dignum faciam, vel ut me wumg
commendem ipſum; ſed ut rememorem partes mei officii, aſmite
Caroli V. qualis fuiſſe, & eſſe debeam debuerimque: Uti aliquando Ca- um h
cùm laudare-rolus V. Imper. ab Oratore aliquo bellè laudatus, repone- jitwi

7 .

tur, ſapiens bat: Bene dixiſti, non qualis ſim, ſed qualis eſſe debeam. Iud ſal- k Ma
iaibonlum tem in valedictionem conteſtor hodie: Si quid bene actum, midn
e.ſit Deus, cui gratiarum omnium fonti ſoli debetur. 1. Cor. 3.7. Uumtch,
benedictus. Si quid minus bene, vel verbo, vel facto: (ſi- nianſu
cut Homo ſum; husmani nihil à me alienum) err atorum omnium, tis tum
vel commiſſione vel omiſſione, Indulgentiam à Deo, Ve- fumllimn
niam ab homine deprecor. Mihi bene facta æternùm re- mumm
tribuat Deus. Si quid mihi malè factum, totum amore mn lel
Dei condono. Si quem offendi, ſi cui quidquam debeeam, wey m
moneri cupio, ut ſatisfaciam paratiſſimus, implendo illud: wude,
Nemini quidquam debeatis, niſi ut invicem diligats“ KRom. 13. 5. A.

4

Amemus invicem: bhoc ſi ſiat, ſußfcit, ajebat S. Joannes Ev. uhtnt
* ſuis & mundo valedicens. Oremus pro invicem, ut Halerwa,, Uüllen
. . JacobVWs

ſtain 4

h plis ſuis commendavit, conſignavitque. Conſammatun eſt.
, Foan. 19. 30. Super nos omnes Benedibtio Omnipotentis Dei, Patru
semdg Er Filiis, & Siritus ſanéttr Amen.
den VIII. Addo pro appendice, Tragicum cujusdam perverſi Appendix.
einhdi. Concionatoris exitum & egreſſum ex mundo, de quòô act
n Pdedicen Marchant. Horto Paſt. Tubd Sacerd. tr. 3. Lect. 2. f. 1204. EX Mart.
Eldorm Delrio Diquiſ. Magic. Lib. 3. P. I. q. 2. F. 360. Henr. Engelgrave . Tragicus
Conhctonato-

NRNRecollectio de munere Parochi & Parochianorum., 1433

5 cobi . 16. quod Dilectionis Mandatum novum, renovatum⸗
præſtans, & eximium, Novi Teſtamenti proprium & pr SSci⸗
dpuum, nobis Chriſtus, ex hoc mundo tranſiturus ad Patrem,

ſermone ultimo valedictorio dedit goan. 13. 32. Verbis & exem-

P 2. Dom. y. poſt Pent. J. 2. f. 24. Matthæus Lympiu ATheat. hiſt. —
1. . r. h 1 ſ. vt. 4. I. 54 M. . vnbS . rIS perverſi

Fim an

ide Vinditt. Divin. de Pæni, Hhpocritarum f- 129. & ſequ. M. Anton. Bon- interitus; &
&Chh ciarins, Decade 2. Ex. 6. fF. 295. Mich. Pexenfeld. Concion. hiſtor. 61. ſic miſeranda
Kimim 4 f.634. Ego ex fonte, unde alii hauſerunt, depromo, ſcil. valedidtio.
N cit. Delrio. In quadam Hiſpaniæ urbe (nomen ſtudiosè præterit
leſrdend & ſilet Author, ſicut & Ordinis & Perſonarum) magne nominis
Aurwe Concionator, qui cum aliis prædicaret, ipſe reprobus vel factus, vel per-
ſeioaed, manſit familiaris erat cuidam viro nobeli, cui formoſula Vxor, ſed ca-
nl ſta Matrona! banc cæpit hircus ille WMictim deperire nec diu ignem
re. Einn fovit occultum; aperit animum, & mulier: Ragit um nititur ſua- Matrona ca-
9 Ddl. dere. IUlla certa tuendæ caſtitatis, ſedul conatur ad ſaniorem mentem ſtiſſima.
Pene Auran revocare à dementid ſed erat oleum camino addere. Necdeſiit urgere,
“ donec pertæſaà moleſtiam, ſtatuit ulciſci nebulonem rem totam Pandit
ſiod warito; cujus juſſa uxor tempus aadicit venit nox optata malè amanti.
Nommin, Maritus um aliquot famulis egregié armatus erat in propinquo concla-
. n li vi, familiarem hunc haud familiariter excepturus: operiebatur adven-
mmunn kum matrona. Tandem en tibi ſæculari babitu, accinttum gladio &
. me Pugione; deducentem iUam audabter ſubſequitur; & poſt Juam ſediſſ ,
. en. veterem cantilenam terat. Mulier refutat, & negat, At ſolita. fFe-
Ut cerant audaciorem nocturnæ tenebræ machum, & vim parat. Viüͤ ve
en repellitur. TJandem verita mulier, exclamat, & condiöétum marit 9 ſe-
. “ gnum contentà voce tollit? Serdo, quod ajunt, fabulam; nec maritus,
Mecht! de Jud. extr. 1t it et tt nec
6enm

uli

1434 CoNcio LXXIV. Pro Egreſu, & Vale Paſtoris Animarum.
nec quitquam accurrit.
Jortioribus. Conſentiret? Mors probro & peccato potior honeſtati.
Vngae ergo & dentes, arma ſtringit muliebria » & faciem deformat;
ſed præ furore hæc ille vixæ ſentiebat. Gladium depoſuerat, dorſo pugi-
unculus hærebat. Et advertit Matrona, inter lubtandum manu eum
eripit a tergo, & ſtritto mucrone berforat adverſarium, & vitâ privat.
Collabitur cadaver; viétrix vix ſus compos, accirrit in conclave, ubi
maritum abdiderat“ invenit illam & famulos omnes mortun, quàm vi-
vis ſimiliores; clamat, vellicat, trahit, nihil non agit, ut expergefaciat:
at illi conſopiti manebant. Suſpicata, quod erat, maleficio id fieri, &

videns, ſibi in ſeipidâ ſpes omnes locatas, cadaver domo eert, & in pla.-

team abjicit cum gladio & cruento Pugione. Interea dum ibi jacet, cir-

citore noctirni in cadaver incidunt; ferunt in carcerem; facie lotâ,

etſi non facilè, tamen agnoſcitur Concionator. Prætor urbu, vir ſingu-
laripollens prudentiä, ſilentium imperat præſentibus; ſummo manè adit
Cænobium; evocat Priorem; ait, ſe de re maximi momenti cum ipſs
coram totà Familiâ agere optare- jubeat, omner ad unum in Czpituli lo-
cum convenire. Facit Prior, convenere vivi omner; nam mortuus ölle
ſolus deerat. Prætorait, videri ſihi,, aliquem deeſſe. Re animadversà,
Prior: Verè, inquam, omne adſunt, excepto tali (& nominabat ) qui
fors nunc ſe ad proximam Parat Concionem. lpſe quoq, ſubdit ille, vo-
cetur; mora haud longa futura. Currunt nonnulli, ut vocents cubi-
culo clauſo pulſant oſtium; nemo reſpondet. It ergo cum Priore ipſe
Prætor, & januam vi reſerant“ nemo erat in cella; duntaxat fax ar-
dens, & obſcurum lucens, defixa erat in camino. Mirari omner E& ſtu-
pere. Tum Prator Priori & Conventui narrat, ubi & quale inventum
cadaver. Et dum illud auferunt à carcere, ut Pprophanaæ ſepulturæ Cquam
S. Nriptura Aſini ſepulturam vocat Zerem. 22. 1 9.) meritò tradatur.
ece tibi nobili ille cum xore, & rem omnem narrant.

momenta temporu; reperiuntur evigilaſſe, quò fax extindta. Sic &
perſfidia Iypocritæ, deteſtatione omnium, & milieri caſtitas atq fortitu-
do laudibus totius viciniæ celebrata, non Jacilè ex illic habitantium me-
Hæc cit. Mart. Delrio. Heu quàm turpe
Apye/

eaorid delebitur.

DQuid ageret? fugeret? tenebatur brachii

C. onferuntur

e! Cuin
.
Uu miſe
hite ſu⸗
