§. Patritius Noct. Is cùm ſe Prædicationibus nihil proficere videret,

qué oſtento Deum precatus eſt, ut oſtento aliquo hominum illorum

duritiem commolliret, quòô ab erroribus jam tandem reſipi- t an
Divini. Jl gii

AurlsC

uſus ſit ad
permoven-
dam peccato- — . ... erat. biimi be
rum duritiem. tus admonitus, in campo, qui ei pro ſuggeſtu erat, humi ba-

Purgatorium Culo circulum magnum deſignavit, atque inibi terrâ penitus

S. Patritii. ſubſidente, hiatus ingens apparuit, magnumque omnibus

IX. Ad peccatores concionando permovendos neces-
ſum fere modo foret, illo uti conſilio, quò uſus fertur in Hi-
ernia, S. Patritius, ejusdem didtus Apoſtolus, ſapernis viſionibut, en
El] diotns AMpoſtolu, ſaperni vißtonilw, Cmfthriumj
Anmlhinir

Piiencbee

ſcerent, & ad veram Religionem converterentur. Divini-

incuſſit terrorem, ne in profundum acti, pœnas jam nare⸗

.

—,—
rscarent:
Fkillac
615.Cele

1

trigelimo⸗
lsunzent,.
U,. Mytire
to, Afan
ll, 4
en Laenl:
( opus
Pekwege ind et

1

(ebs pr⸗

Ahihins terdu

1 n Wö

nr iſſen ,

lnhit Cz,

ls cro

4

Eehe pelers

lde ABed

ſtte nehineu

5

Iit maninnd

ltigte,

lintihtibig
un eflumn 9

* 4
5 A
ATlone
„* 1

ictes d
Idal M.

. l
An PmlA

ge * .
Vel llal S

* t. 4
unra Den

lene e e
C. e .

1

9, ,

1 en

1 1 “

ernoſerl

1 üst

1 ⅓.
AN

pofcet⸗
Pocubuun

W
min

r,

PeaoniRtentia inculcanda, &agenla. 1219

dulitatis darent: Vt ita dicam, infermum quaſi illis patentem
oſtendit, quò⅛ abſorbendi eſſent, niſi ſe emendarent. Veſtigia
huſus hiatüs adhuc demonſtrari perhibentur. S. Patritius, Epi-
fcopus à S. Cœleſtino I. Papâ ordinatus, mortuus A. C. 491.
Etatis trigeſimo ampliùs ſupra centeſimum, ut ait Ludov.

Aurelius Compend. Baronii, vel annos natus 122. ut habentFaſti
Mar. 1z. Martiie De hoc hiatu & loco, Purgatorium Patritii
appellato, & fiammarum vortices eructante, Englgrav. p. I.

Deom. y Ep. J. .. Jacobus de Voragine, Ord. Præd. Archiep.-

Genuenſ. Legenda aurea 49. ubi mira. Valent. Leucht. Vit. &6§.
1. Mart. Ita opus eſſet hodie quosdam ad gehennæ fauces
perducere, imèò etiam extremàâ pedum parte igni admovere:

adeo verbis & prædicationibus nihil commoveri videntur.
Ita ſtrepitus rerum mundanarum, per aures animumque in-

genti tumultu ruentium & fluentium, facit, ut inſitum ver-

bum non ſuſcipiant, quod poſſit ſalvare animas eorum.
Falti ſunt inſtar aſpidis ſurdæ obturanti aures ſuas. Pſal. pz. V. Dau-

roult. Cat. hiſt. C. 3. tit. 739. Ex. 6. ITu Anima, vera fide inſtructa,

ubi audis & ſacro pulpito tam ſeria, tam terribilia ex ſenſu
S. Scripturæ, Eccleſiæ, & 88. Patrum, dici, illa apprehen-
de vivaciter, & mente ad inferos deſcende, aliaque ſimi-

lia velut præſens ſpecta, & ita pœnitentiam prædicanti

poœnitens obſequere, & gratias Deo refer, ſi nactus ſis talem
(Confeſſarium) Concionatorem, qui conetur, in dicendo,

ſuo modo imitari, eximium S. oannem Baptiſtam, poœni-
tentiæ, adeo orbi, tibique neceſſariæ, præconem: Pænitentiam
agite; appropinquavit enim regnum cœlorum Matth. 3.2. qualis &
fuit maximus ille & peritiſſimus Eccleſiaſtes, S. Joannes
Chryſoſt. qui quòô primùm die in Pontificali Cathedraâ Pa-
dio, multisque Epiſcopis, ſummo cum honore collocatus
fuit, ſic ſuum ad eos ſermonem exorſus eſt: Nos qui ineffabili-
bus Dei ratèonibus ad vos venimus, ut voluntatem ejus teſtificemur, hoc

triarchatus Conſtantinopolitani, præſente Imperatore Arca-

primum verbum à Chriſto, & divino ejus Præcurſore accipiente, voöbis

pPp pp pppS⸗ erz-

1220 CoNcio LXIV. Pœnitentiæ Prædicatio mundo neceſſaria: Sr.

annuntiamus & ſuandemus“ Pænitentiam agite; propè eſt enim regnum

cælorum. Hæc autem non dubitabo, vobis aſſiduè in memoriam revo-

cares hac neminem reverentes, neq; divites timentes, ad vos loquemur.

Hec prima ejus prædicatio fuit, quùm illi civitati & populo

præeſſe inciperet, in quo vitia & flagitia plurimùm abunda.
bant. Ita &taplet. cit. Agnovit nempe ſummam hujus neces
ſitatem S. Pater. Denique quid majus eſt & gravius, effica-

ciusque, quaàm ipſum Chriſtum Redemptorem dicere: M
Ppwnitentiam habueritis, omnes ſimiliter peribitie Lucæ 13.3. Ne pe-

reamus, donum veræ pœnitentiæ (de qua Conc. 66.) nobis
concedat clementiſſimus Deus, Pater, Filius, & Spiritus San-
Qus, Ammen.
Cometa Præa- Addidi dein in fine de Cometaâ, tum anno 1680. & 1681. ap-

co Juſtitiæ & parente, graviſſimorum totius Europæ in hanc usque diem

Pœnitentiæx. malorum indice. Quòd ſi Prædicatores Poœnitentiæ audire
nolimus, immittit Deus alium (vel alios) an poœnitentiæ,
an verò Iræ Divinæ in nos effundendæ: Præcones, qui effi-

caciùs de Pœnitentiãâ terrore ſuo moneant, imò de ſe com-

tiam ferre, aut jam latam declarare, ſimilem illi: Adbuc ao
Dier, & Ninive ſubvertetur“ Yonæ 3. 4. quam Divinæ juſtitiæ

contra nos ſententiam inflectere poſſumus per Pœnitentiam

ſeriam. V. ſuprà Conc. 42. n. 6. ſine, & n. ſèqu. l
Authores in V. Cornel. à Lap. citt. LL. Angel. Paciuchelli in Ronam Lecdt. 44.
hane mate- 41. o. & pI. Thomas Staplet. Dom. 4. Advent. J. 3. 4 f. 97. Jo-
riam. annes Bodler S. J. Conc. 6*. Englgr. p. 2. Dom. Paſj. Anton.

Dauroult. Catechiſ. hiſt. c. 3. tit. 73z. 71. 29. Hubert. Lomes

ſen, hac Dom. Conc. 2. Franc. Settelin, bac Dom. 4. Advent.

parte z3. Georg. Stengel. L. 3. Exemplor. Cap. I. à n. 9. Cate-

ckhchism. Rom. p. z. c. . J. I. Mich. Pexenfeld. Cencion. Hiſtor.
Hiiſtor. g. de & Nonno. & Ind. Ker. V. Concionator. Franc. Labata
7Theſ. mor. tom. I. V. Concionator. Propoſit. y. & . Vid. neæ Conc.
Proæmiales I. & z. item poſt Froæxm. Monita ſacro Concionat. Conc.

Lorochus &ö . Cox-

63. 69. de Confeſſario d ſimili. g. Indice Rer. Verbos Concionatore

—
Atr A.

entian,
Eropenn
Uihoare⸗

Po⸗
kero

tuhte

.

ilr in
lcbitur.

Ne
luce
pellant ad eam. Et verò videtur hic Cometa velut ſenten

Vnpitan

ſnin
6 nego

Alleen
tenohre,

mknimn;
Nadmerm
unitaen

(m
, ur

—

1

cer

li

—.
—
=

=
—

nte A43 3. 4383. 332. 43 3. 43 8. 6383r 23 3. g323. 3e4. 383. 43 . -3
i Poœnitentiam, quæ peccatori, ad Judicem ſupremum
un (deproperanti, unica eſt ſecura, & ſalutis via, pri-
a ma fronte aſperam, Dei Filius, doctrinà & exem-
Nta Po ſuo, ſuavem fecit, & facilem: ne terreamur:
aS eſiderio Vitæ æternæ eam fortiter ingrediamur:
ne nobis terribile, cum morte Iudicium obtin-
mmolvt dot. H 2 rM .
n rige Omnus vallis implebitur „Eò omnis mons && collis hu- Dom. 4. Ad-
tid miliabitur- & erunt prava in directa, & aſpera 'eétt.
gen in vias planas, E& videbit omnis caro Jalutare
E PDei. Lucæ 3. 5. & 6.
ind Um vitam præſentem agimus, peregrini ſumus, in Homo viator

liße!

m .

nbenel

æternitatem ſubſiſtendum nobis eſt, & permanendum: ma-
turaâ ergo & prudente electione opus eſt. Hanc viam utram-

ſervandum, quò utraque ducat: hinc enim cenſuram fere-
mus ex æquo. Una itaque via ducit per amœniſſima prata,

via, in itinere, in curſu continuò conſtituti. Gran- ad æternita-
V dis negotii nobis via eſt, quà pendet omnis noſtra tem vel bea-
ſeu felicitas, ſeu miſeria, eàque æterna. Hæc to- πvel mi⸗
tius vitæ noſtræ via duplex eſt, quarum utramque ſimul &æ
ſemel ingredi, & incedere non poſſumus; quarum unam, ve-

limus, nolimus, amplecti debemus, eâque ducimur non tan-

tùm ad metam, quà in finem vitæ, ſed etiam quà in omnem

ele Hanc vi Wia duplex,
que (quæ, ut apertè ediſſeram, eſt virtutis & vitii) e Sacris Vinuti⸗ S
Paginis adducere & deſcribere, facilè eſt: valde autem ob-atu, elert
bitur. Et inſra
. 2.

Pnp pp pp p z hor-

17222 CoxciOι LXV. Virtuti & Pœnitentie via facilis &plana

—,——

Ind. Rer. hortos & vineas, flores inter & roſas, læ ta omnia: lta deſcri-

V. Via.

Pitur Sap. 2. à v. 6. diſertiſſimis verbis,

quibus impii ſeipios

Vid. S. Franc. invitant, animant. Viam hanc Chriſtus D. Satioſam vocat,

Saleſ. Regul.
P. j. C. 9. ₰

Ff. 726.

&α multi ſunt, qui intrant per eam: Matth. .13. Cornel. ibid. Notate

Eccleſiaſticus. Via peccantium, Via C oncupiſcentiæ, per
quam incedunt peccatores, complanata lapidebus. & in ſine illo.
rum Inferi, & tenebræ & penæ: Eccli. 2I. II. Græcè: Ie ſine llarum

finem: quak«k ducit ad perditionem- Com planatam lap idibus, ait

fovea Inferni. q. d. Via hæc initio videtur concinna, pulchra,
amcna & jucunda, perinde ac ſi lapidibus planis eſſet ſtrata

& complanata. At poſtmodum apparet aſpera triſtis &
horrida; nam finis ejus deducit, & deſinit in Infernum, ubi

ſunt tenebræ denſiſſimæ, & pœnæ atrociſſimæ. Alludit ad

Froverb. Ia. 12. Eſt vVia, quæ videtur homini recta, & juſta; quam pu-

tant Filii hominis eſſe reétam, vertit Chaldæus: Noviſima autem

ejus dedacunt ad mortem, tum culpæ, excoœcationis, obſtinatio-

nis, tum gehennæ, ad ruinam & interitum æternum: idque

non undâ, ſed multis viis & itineribus: quot enim ſcelera,

tot viæ ad mortem & gehennam: Mille viæ Lethi. Habemus 00
Mhiartteri

fatentes Reos, illos ipſos, quos ex Sap. 2. induximus. Morin-

ſenſati, inquiunt, ergo erravimus à vid veritati, veræ virtutis,
aut etiam fidei; & juſtitiæ lumen, rationis & prudentiæ, quod
ſprevimus, volentes degere in tenebris concupiſcentiæ & I
voluptatis, non luxit nobir. Lasſati ſumus in vid iniquitatit σ.
perditionis, & ambulavimus vias Aifcile, mille periculis, mille
moleſtiis, angoribus conſcientiæ, vel in ipſis voluptatibus,
obſitas: ap. j. v. a. & 6. Adeo impii ipſi damnant, at ſerò, ſe-

ipſos, ſuàmque ſtultitiam, & errorem. Cujus vivum ex-

Via Virtutis emplum exprimitur Proverb. . toto cap. Altera via virtutis eſt:

facilitata
Chriſti do-
Strina & ex-

cecmplo.

Aréta eſt via, quæ ducit ad vitam, ait Chriſtus Matth.. 1a. & pau-

cè ſant, qui inveniunt eam- cum contr 4 Viam ſSpatioſam ingredia-

tur omnis fere mundus, in ſimim damnum ſtolidiſſimus.
Et hæc via virtutis & pœnitentiæ, quam incedunt juſti VI.-
detur homini, imd eſt initio aſi pera, ſtricta, anguſta, arlta: ſed

———

lelentbs
TtuNden
MAC
moſlt
Crilusipe,

eA igtitme
Mnn Acelt
vumton
lunnan,
ll: 1a
Uelkeys.
Ileullr.c

ilitudlin
Mdtter

denerge
un tann du

IN wont

nlo Chri

1 e

büfma fada per doftrinam SGgexemplun: vhm iſti. 1223½

ſon progredientibus in eâ paulatim fit laxior, facilior, & amoœ-
be mior, ac tandem eos deducit ad beatitudinem & gloriam æ-
Des, ternam. Vid. Cornel. in citt. Ll. Et quod hac in parte pro no-
IIE ſtro ſummo ſolatio & confortatione, obſervatu digniſſimum
umk eſt, Chriſtus ipfſe, Dei Filius, ipſa veritas & vita, qui nec falle-
nonit re poteſt, nec falli, què, ipſa Bonitas, omnes hominer vult ſalvos
mie eri, & ad agnittonem veritati Venire. I. Tim. 2. 4. verbo & exem-
GEG&. Pplo viam ad coœlum docuit, idque per virtutem & pœniten-
CN tiam „quam nonh tantum poſſibilem eſſe oſtendit, ſed & faci-
lem, ſucundam, ſuavem & planam ſuã divinà gratiaâ facit, ex
tde Vaticinio: Iat. 40. 2. Omnis valis implebitur, & c. ut ſupraà in the-
ee mate Lacæ 3. j. & . cujus expoſitio ſupraà Conc. 17. n. 9. Chriſtuer,
ait Tertull. L. yj. contra Marcion. colle æquabit vallibus, & obliqua
Rthe Airiget in reltitudine &. campos, quia omner Degis diſſicultates in Ean-
e agn gelis facilitate & zquitate convertet. Jahoda Dom. 2. Adv. ante g. 1.
r..:22. Abeat ergo vanus timor & horror, virtutem & pœni-
tentiam tam duram eſſe & arduam, ut cum guſtu audiatis,
arduam & montoſam virtutis & pœnitentiæ viam doctrina
& exemplo Chriſti factam eſſe planiſſimam, quam proinde
liberè & hilariter incedamus in finem usque. V. Bellarm. Dom. 4.
Aav. Concc99.
II., Duplicem homini ad æternitatem viam eſſe, jam
A nunc intelleximus. Virtus & Voluptas viatori homini in DW
HE bivio occurrunt, & unam eligat, & teneat. Id jam olim HBerculi vir-
Ethnici in ſuo celebri Hercule expreſſerant, de quo Cicerotus & volup-
leee, Lib. . Offc. Is cùm primùm pubeſceret (quod tempus à na- hiic birio ſe
nGE, tura ad eligendum, quam quisque vivendi viam ſit ingres- vaben
m ſurus, datum eſt) exiiſſe eum in ſolitudinem, atque ibidem quitur.
GN ſedentem diu ſecum multumque dubitaâſſe, cùm duas cer-
leun neret vias, unam Voluptatis, alteram Virtutis, utram ingre-
SHMι di melius eſſet; tandem poſt diuturnam deliberationem re-
W ictà Voluptatis, Virtutis viam ingreſſum eſſe. Granat. in Pro-

enmn Etel E
W. vIn

4 . .

.
1

—

umIh, logo Ducis Peccat. Pexenfeld. Gmbolo Eth. vo. n. I. Voluptas Hercu-
, lem invitabat, arrogans, procax, laſciva, cultu molli, impu-
1, IðJ denti

1224 Coxcio LXV. irtuti⸗ & Peœnitentiæ via facilis G, ana

=

denti obtutu, incompoſito gradu, ad amoœna prata, in qui-
bus oculis merus objicitur Paradiſus. Virtus ſerio vultu,
modeſto inceſſu, virili voce, aſpectu manſueto, liberali in.

genio, corpore munda, oculis verecunda, geſtu modeſta,
alia omnia oſtendebat, ſcilicet ſpinas & vepres calcandos,

clivos ſcandendos, non citra ſudorem, prærupta ſuperanda:

Et tamen Hercules Voluptatem repudiat, Virtutem ſequi.
tur, ab hac honorem & gloriam reportans, ab illâ confuſio.

Symbolum: nem relaturus, ſi eam ſecutus fuiſſet. Idem inſinuat Py.
Litera Pytha-thagoras ſymbolo & Literaã Ypſilon, cui curſum humanæ

gor: Y.

Explicata àipſo plenam miſeriæ. Hanc literam Pythagoricam expli-.
cat Lactantius (vulgò Cicero Chriſtianus) L. 6. c. 3. de vero cultu-
Duæ ſunt, inquiens, Conſtantine Imperator, viæ, per quas humanum
genus progredi neceſſe eſt; una, quæ in cælum ferat; altera, quæ ad in-

Lactantio.

vitæ comparavit, cujus baſis pueritia, ſummum autem ba-

ſis, ubi duo cornua oriri incipiunt, limen ſeu initium Ado-

leſcentiæ; quod quisque hominum cuùm attigerit, hæreat,
ac neſciat, in utram ſeſe partem det, dextrâmne, an lævam

vitæ agendæ viam teneat. lam eſſe virtutis bonarumque
artium, aſperam quidem, ſed exitu jucundam; hanc luxu-

riæ, inertiæ & ignaviæ, gratam & ſuavem in ſpeciem, fine

feros deprimat; quas & Poëtæ in Carminibus, & Philoſophi in dißuta-

tionibus ſuis induxerunt. Et quidem Philoſophi alteram virtutum vo-

lIuerunt, alteram vitiorum; eamq;, quæ ſit aſſignata Virtutibus, primo
aditu eſſe & arduam & confragoſam: in quà ſi quis diſſicultate ſupera-
24, in ſummum ejus evaſerit, habere eum de cœætero planum iter, luci-
dum amaænumq; campum, & omnes laborum ſuorum capere fructus ube-
res & jucundos, quos autem primi aditus difficultas deterruerit, eos in

eam vitiorum viam labi atq; deflectere, quæ primo ingreſſu ſit quaſi
amana, multö. tritior, deinde cùm in eam paulo ulteriu proceſſerint,
amænitatis ejus ſpeciem repentè ſubduci; exoriri autem viam pracipi-

tem, nunc ſaxisaſperam, nunc obdubtam ſentibu, nunc gurgitibus in-

terciſam „vel torrentibus rapidam , ut laborare „bhærere, labi, cadere Iit

neeeſer Iue omnis e proferuntur, ut apbaret, in virtutibms aapie

Rnuturiore

“

——,

Emneni

4
ulſ: urin
v Aene
,Awena⸗
Ent. levn
l. k th.,
Sr Dende

Yeunekennt

Pbanuncer

Eeaumlima

Eutcoett on
VunNroræ N
reacguirene
nines lon⸗
Kcontra co

1O Nedors⸗

1d vitium

tünguecon
Oöbniſhg

ltenie mnin

Eenmniloce
yechin tunn
Men meum
1ſenCniz
dlrnens. 1
Cohläertis
1 peccrors
Wunnehre
ll i ln
Uirur n
lin,

=—

z

— =

lee

ſefti

— 4

Enp

ns

Se
——

.

—

nüen .
k, Nn

entsct
tangun

, ur

H
W, Dil

migie

tie
jt ung

idam

id 4
n u

chn⸗

6
ll m

4AX,

,au
1 4 *
rm

—

c fadta per doſfrinam & ewemplum Chriſti.
labores eſſe maximos; in perceptis autenz maximor frublis & ſolidas
atq; incorrptas voluptates itia ver quibuzdam delenimeniis nata-

ralibus illicere animos hominum, & inanium jucunditatum ſpecie

captos, ad acerbas amaritudines miſeriäle, perducere. Hæc & plu-
ra Lactant. Pexenf. cit. L. n. 4. Polyanth. EV. Iter ſalutis & peradit. V.
Cernel. in Matth. . 13. & in Eccli. 21. II. Et hæc intelligere, fa-

ciunt ab antitheſi, oppoſitione & contrario, vitium magis
arduum eſſe virtute, quæ eſt ſecandum Naturam, tanquam hu-

jus bonum & perfectio; cùm vitium ſeu peccatum ſit abſo-
lut& contra Naturam hominis, in quantum homo & rationalis

1225

Vitium eſt

contra natu-
ram; Virtus
ſocundum ner

eſt; ut docet Communis cum D. Thomà 7. 2. q. 31. art. 2. Cum turam homi-

Bonum Naturæ Rationalis, ſcil. honeſtum deſtruat: licet in nis, quà ratio-

virtute acquirendâ & conſervandâ ſit difficultas; unde & in- nalis.

ter homines longè plures reperias vitioſos, quam virtuo-
ſos: & contrà communiter à primâ hominis ætate in hoc

corrupto Naturæ ſtatu, & propter dominium appetitũs ſen-

ſitivi, ad vitium ſit pronitas quædam, antequam ratio in

ætate maturiore dominetur, quæ illam refrænet. Vitium,
peccatůmque contra naturam eſſe, ſatis ex eo evinci videtur,

quòd commiſſo gravi peccato ſtatim oboriatur remorſus

conſcientiæ, animiꝗque inquietudo, eò usque, dum per po-
nitentiam illud extirpetur. Nonne ſi bene egers, ait Deus ad

Cain, recipieæ, tum quietem & gaudium conſcientiæ, tum fa-

vorem meum! Sn autem malè, ſtatim in foribus peccatum aderit.
Geneſ.a. 7. canis ad inſtar aut cerberi allatrantis, mordentis,
& lancinantis. Canis hic, tanquam peccati vindex eſt ver-
mis conſcientiæ, mentis turbatio & indignatio, ira Dei, ca-
piti peccatoris imminens tribulatio, anguſtia, omneêsque

ærumnæ præſentes & æternæ, quibus Deus peccata punit.
Cornel. ibid En violentiam ex peccato, quâ vel ipſa Natura
concutiatur in homine, ut proin hac ratione peccatum ſe-
cundum Naturam eſſe, dici non poſſit, ſed rectius virtutem,
quæ hominem in ſtatu gratiæ Dei ponit, tranquillitatémque

d, animi confert perfectam, juxta id S. Auguſtini: Iiquietum eſt
iui

Mechtl de Jud. extr. 24 44 14 4 cor

1226 CoNcIO LXV. Virtutis & Pœnitentiæ via facilis & plang ſi
cor noſtrum, donec requieſcat in te. LBw. I. Confeſſ. c. I. n. I. Et L 6. c. 16. is deb
ad ſin. O tortuoſas vias! & C. Verſa & reverſa, in tergum & in latera, 5 jus
r in ventrem, & dura ſunt omnia. Et hic eſt Status peccati mi. Mltus ſt
ſerrimus, violentiſſimus. Et ta (Deus) ſolus requie. Hæceſt ier aro
concluſio, quam, omnes carnis voluptates pervagatus, fecit. tuir: Hi
Auguſtinus. Beatus qui hoc agnofcit, nec alibi requiem quæ. at
rit. Omnibus Natura fundamenta dedit ſeménq; virtutum, ait Senec.
Lib. de Benefici“. Eramus naturâ Filii iræ“ Epheſ.2. 3. quomodo na-
tura, niſi quia peccante primo homine vitium pro naturà inolevit? ait
838. Auguſt. Tract. 4a. in Loann. H
Virtus ardua. III. Sit itaque, arduam eſſe pœnitentiam, ut dicat D. Gre-
gorius Nazianc. Rara & ardua] eſt virtutis adeptio: Orat. I. &
8S. Cyprianus de habitu Virg. Durus & arduus eſt limes, qui tendit ad
Gentilibus. gloriam. Id neque mirum ſit de cœcis gentilibus, iis virtu-
tis viam eſſe credique aſperam & valde duram, ut qui ſuis
ſenſualitatibus & concupiſcentiis regantur toti, Deum ve- Uattin
rum ac ſummum bonum, eumque omnis boniretributorem, umtn n
malorbmque vindicem non ita agnoſcentes; quamvis & illi 4 mia
ſæpè fortia & ardua ſint auſi ob vanam gloriam, ſimilésque aatc.

Torwitus
nKenenn
Honhherti
folhuruena
ktarun i
Nilintt fen
ffenm Nec
lliete on
En tan dce
linfinati

1
Judæis. Vaniſſimos reſpectus humanos. Neque ita mirum ſit, Jju- dre
dæos facilè ad vitia deflexiſſe; uti apertum eſt exSS. Scriptu- e tarn
ris, qui ut plurimùm carnales, & ob duritiam cordis refugie- Tdie
Turpiùs bant ea, quæ carni & ſenſui adverſabantur. Turpius tamen i
Chriſtianis. eſt, Chriſtianum adeo refugere virtutem & pœnitentiam, hulttte
ceu aſperam, inſtructum verbo & exemplo ipſius Filii Dei:

=

=

SE= —

ilfebolunc

Eccuri cùm Deus nobis illam præcipiat, ad parendum ob- eeln
Cauſaæ, cur ligatis. Obſervat Religioſiſſimus Granat. cet. Prologo. majo- eg
Virtus ardua? rem hominum partem laudare quidem virtutem verbis, fa- Rehnnn
ex Granat. ctis autem vitia ſectari: & ſanè (bergit) ut mihi quidem vi- “ 1
detur, inter alias multas tanti mali cauſa una eſt, quia ho- ſachad
mines conditionem & naturam virtutis ignorantes, exiſti- belm
mant, illam aſperam eſſe, ſterilem, & moleſtam. Hanc ob “D
cauſam, cùm toti vitiis ſint immerſi, (eò quod jucundiora untch
ipfis videantur) ab omni virtute abhorrent, rati eam B nadn

ufrie
—

wl

ennt

1
/ * 4
4 d.
PR12
Poe ) 4 zutng

7

“”ä
1 NANAAN.E

4
,„ 1†
e
4
* .

.† 1 1 rs
e Non

„ 5
ee

W
PPDe 1 /
*

I 1
„ TIENS ne
uch, oy
141

14

—

fada per dofrinam & umplum Chriſti. 1227z
dulcedinis habere. Rem acu tetigit ſacer hic Orator: qui
& alias hujus mali radices sbidem aperit: ut: quòd homo
compoſitus ſit ex ſpiritu & carne, & utraque pars appetat

ſibi ſimile; caro ſemper carnalia quærat, in quibus vitia do- Galat. y. Iq. D

liumque illi ſit neceſſarium.

i cilius verbo laudari, facto rejici: id quod fecerunt ſceleratis-

minantur; Spiritus autem deſiderat ſpiritualia, in quibus Pugna car-
regnant virtutes; ideéque ſpiritus magnam à propriâ carne nem inter, &

ſentit & experitur contradictionem, & repughantiam, quæ ſpiritum „un-

non habet rationem, niſi earum rerum, quæ delectant, & 8
voluptatem adferunt, quæ deſideria atque appetitus poſt

peccatum Originale ſunt vehementiſſima; cuùm per illud

1
e eee 1
tim ucee W

7 ee 1
0 ℳN 0G.

amiſſum ſit frenum Originalis Juſtitiæ, quocum illa erant
refrænata. Nec tantùm caro ſpiritui repugnat, ſed & man-
dus, qui teſte Ioanne. 1. o. y. 19. totus in maligno poſitus eſt. Refra-
gatur etiam demon capitalis virtutum inimicus; reſiſtunt
habitus vitiati, & mala conſuetudo, quæ eſt quaſi altera natara
(cùm vitium pro naturâ inolevit) maximè in iis, qui temporis
diuturnitate in malo conſenuerunt & confirmati ſunt. Vt

itaque audacter quis per medium harum difficultatum que-
at tranare, & verè totoque cordis deſiderio poſſit virtutem
appetere in carnis omnisque illius potentiæ contemptum,

negari non poteſt, quin huic difficultates occurrant, aukii
Ita diſertè cit. Granat. de vir- Gent. Philo-

tutis difficultate; quàm adeo mirum non eſt, virtutem f. ſophi virtu-
tem laudan-
“ vEr 1n1: . 2 1 CE. tes, ipſi ſcele-
ſimæ vitæ Gentiles Philoſophi, de virtutibus & vitits, ut ait ratimi.

S. Auguſt. tr. 47. in Jo. ſubtilia multa trabtantes, dividenter, definien-

ter, ratiocinationes acutiſſimas concludenter, libros implentes, Breviar.
Lexr.; Pent. Ledk. 2. V. Cornel. in 1. Cor. I. 20. f. 202. & ad Kom. I. 26.
IU f. 40ο & ſeq. ubi refert infamia vitia & ſcelera Socratis, Plato-

nis, Ariſtotelis, & aliorum plurium. Tales & Scribæ ac Pha- Sic Phariſæi.

riſæi, de quibus Chriſtus Matth. 23. 3. & 4. Dicunt & non ſaciant:
bene docent & jubent, ſed maè vivunt. Alligant enim onera
gravia & importabilia, id eſt: difficilia ad portandum, digito au-
tem ſuo nolunt ea movere. Cornel. ibid.

QQ d 42

IV. Sed

1228 CoNcCIO LXV. Virtutis & Pœnitentiæ wia facilis & planz
Virtus docta IV. Sed conſideremus rem propiùs. Ekt verò, inquis,

à Chriſto, ar- annon videantur ardua & difficilia, ſintque, quæ Chriſtus,
dua, ab indu- ſeu per modum conſilii, ſeu per modum præcepti, docuit de

Ctione.

AQus virtu- tidie tollenda; de inimicorum dilectione; de non ulciſcen.

paupertate, ſui contemptu, & abnegatione; de cruce quo-

tum difficiles. do, ſed ex animo condonando injurias; de manſuetudine,

Reſpondetur. . 3. Adtu, virtutum diſficile- Sed crede ſis, veriſſima eſſe ver-

* quanimitate, patientiâ, humilitate, ſui ſenſubmque mor-

tificatione, jejunio, caſtitate; ſui, parentum, & propinquo-

rum odio; de eruendo ſcandaloſo oculo, amputandis manu,

pede, id eſt: de chariſſimos quosve à ſe amovendo, quoties
peccati alicujus nobis ſunt occaſio; de abnegandà propriàâ

voluntate; de rigore poœnitentiæ; de nemine judicando;

de iraà reprimendaâ; de vitando omni verbo otioſo; & de
àAà † „° $£ „„— „* * .„* 2 .
pluribus aliis in Lege Chriſti contentis, quæ ſanè non ſunt
ſecundum hominem carnalem fragilem. V. Cornel. in Evang.

C. onſilia & præcepta Evangelica! fol. 26. & ſequẽ. Item ſauprà Conc. 1.

Virtutem eſſe ba Chriſti Matth. 11. 29. & 30. Tollite jugum meum Legis Evange-
Hhſacilem: cur? licæ, gratiæ & charitatis ſaper vog, & diſcite à me: & invenieti

q. d. ne te tædeat laborum, quos impendis, ut te & tuas

requiem, qualis extra Deum, extra Legem Dei, nulla eſt, ani
mahbus veſtris e Zugum enim meum ſuave eſt, & onus meum leve, ſcil.
legis meæ. Nibhil aſperum eſt humilibus, ait S. Leo & y. de Epipbh.
nihil arduum mitibus; & facilè omnia præcepta veniunt in effelétum,

quando & gratia prætendit auxilium, & obedientia mollit imperium.

Cornel. in Mat. 2. f. 6. & in Mat. II. 29. f. 253. Virtus, (ait Cornel.

magnus hic ſpiritus & ſcripturarum magiſter, in Ecclam.) eſt

facilis, tum quia gratia Chriſti dat alas roboris ac alacritatis,
quæ facilè efficiunt omne difficile: tum quia uſus & exerci-

tium virtutis ſenſim omnes difficultates alleviat, præſertim

in juvene, qui necdum contrarios vitiorum habitus induit.

Jahoda G. 2. Et in Eccli. 6. z9. ea verba: In noviſſimi enim invenier
requiem in ed, & convertetur tibi in obletétationem. Excitat, inquit,

ad ſapientiæ, id eſt, virtutis ſtudium ſpe præmii & fruétus:

con-

nhidertl
Chunmm!
gentes ha
Kſocunck
vnbus e
mtiklegvi⸗
Dramurkod

leckavone
Uinkorun,
6. Mear
Pebeiklus
denpbochee
e Mualtnf.

.

ide Rencun⸗

(Unin Len

vonnd
unkortien

ImDeun

In e
Kure,

l Adu,
fenmmten
Ahrenin
1 iuit⸗
u Leſti,.
U 6
ſtie

1c,, i

—

K; & M
P (ſa woſe
D a
„ ,
Sphee,

4 .

afnine ſeſer
emu.

Neiſing
m leyitl

„, 4 /,
e 4M.

. ie
Den ,
os n,

„. . 7 8.
leurti N.

1 „, 6
Png e/,

1

rare poterat“ Deus qui imitandus erat, non poterat viderin at ergo

ℳ

fadta per dotrinam & exemplum Chriſti. 1229
concupiſcentias vincas, ac virtutem acquiras: quia, ubi per
continuum laborem concupiſcentias domitas & rationi
obedientes habueris, virtus tibi per conſuetudinem fiet fa-

cilis & jucunda; tum ob ſuum decus & pulchritudinem, quâ

ſe omnibus efficit amabilem; tum quia affert miram con-

ſcientiæ requiem, ſerenitatem & lætitiam: quocirca omnis
prior amaritudo, quam ſenſiſti in ejus ſtudio, vertetur tibi
in oblectationem, inchoatè quidem in hac vitâ, perfectε ve-

rò in futurâ, quando propter eam æternâ felicitate donabe-

ipſe Dei Filius non præcipiat tantùm verbo, ſed & ſuomet cilem facit

ris. Valde autem arduitatem virtutis imminuit, quòd eam Virtutem ſa=

exemplo doceat. Sic præcipit: Diligite inimicos veſtros? Mat. Chriſti præ-
7.23. Haæc autem Jeſus & docuit & fecit, ait S. Hieron. in c. . Matth. cedens exem-
ubi &: iendum eſt, Chriſtum non impoſſibilia præcipere, ſed perfecta. plum:
Vid. Breviar. Lect. I. f. 6. poſt Ciner. & F. &. Yoan. Gualb. Eedt. 7. Fa-
cilius & jucundius eſt gregario militi, ſequi ad ardua præ-
euntem fortiter ſuum Ducem, Regem; quid ni & ipſum Dei

Filium & Deum:? Hic autem ut viam virtutis, non verbo Qui propter-

tantùm, ſed & ſuomet exemplo efficaciuùs doceret, hominem ea homo fa-

induit, & propter nos homines, & propter noſtram ſalutem homo fabtus ctus eſt, ut

eſt. Profunda ſententia eſt S. Auguſtini ſerm. de Nat. D. Ho- um hemo

imitaripoſſet.

mo, inquit, qui videri poterat, hominibus imitandus non erat, quia er-E S Au .

haberet homo exemplum, quod imitaretur, & quidem viſibile, Deus
faötus eſt homo. Fr. Arias Theſ. Iuexh. tr. 2. c. I. V. g. Pauper eſſe vo-
luit, ait idem S. D. to. I. de verâ Relig. c. 2.6. t Populi divitias, ſa-

tellites voluptatum, quas pernitiosè appetebant, contemnerent“ Rex
eri noluit, ut, quibus inhiabant homines honoribus & imperin, ſpen-

nerent. Ap. eundem. Parum erat, Dominum hortari Martyres verbo,

niſi firmaret erxemplo, ait idem S. Aug. in Pſal. 63. De S. Wences-
lao M. Breviar. Rom. Nocte, inquit, nudi pedibus ſaper nivem &

glaciem circuibat Eccleſtas . ſanguinea & terram calefacientia bpoſt ſe
relinquens veſtigia- 25. Sept. Lect. y. Aulicus vero ejus, ſeu famu-
lus valde frigebat pedibus, etſi bene veſtitus, à Sancto juſſus,
Qdq qq 3 ſuis

T230 Coxcio LXV. Virtutis & Pœnitentieæ via facilis &planag

—

ſuis inſequi veſtigiis: fecit, & ſic calefactus, amplius non GHi
friguit. Chron. Bohem. A. 9217. Ff. 53. Jubemur Chriſti veſtigia ſe- rc he

qui: Vr ſequamini veſtigia ejus, I. Petr. 2. accendemur, ſi obſe- Nefhut in
cuti fuerimus, Dei grati4. Nempe homo à Paradiſo exul, ne iu⸗
cœcus & ignarus totus, inſtruendus erat; quod fecit Chri-. iutoum
ſtus Rberalifime, & verbo & exemplo fſuomet: quid enim, Whmmuon
ſi Chriſtus ipſe dives, paupertatem prædicaſſet: ſi patienti- Ninhui⸗

am, nullius mali patiens? ſi caſtitatem ipſe mulieribus im- llltt il
plexus:! ſi obedientiam, ipſe nulli obediens: Seneca facilè iſe,
multa de paupertate, & in ejus laudem dixit & ſcripſit: P. Mnöhin,

Hhanth. V. Paupertas. cum eſſet ipſe ditiſſimus. Figura qudic. 9. t

=

V. Verùm hisce tantis ſtimulis, & ipſius Filii Dei, Dei & IInkm
Salvatoris noſtri exemplis, ad virtutem parum movemur, imityen
Parum impellimur, parum urgemur. Devotiſſimus Tho.
mas de Kemp. L. 3. de Imit. Chr. c. 18. n. 3. cùm dixiſſet: O quan. Cienen
zas tibi gratias teneor referre, quòd viam rettam & bonam dienatus er lcoto
mihi, 6. cunktu ſidelibus ad zternum regnum oſtendere. Nam vita lun, a
tua, via noſtrar Niſi ti nos Praceſſiſſes, & docuiſſes, quis ſequi curaret?
Hleu, quanti longè retrôq manerent, niſi tua præclara exempla inſpice-
Tædet, præ- vente ſubdit: Ecce adhuc tepeſcimus, auditis tot ſignis tuis & dobtrinb: Möninte
euntem ſequi quid fieret, ſi tantum lumen, ad ſequendum te, non haberemus? Vid. teunipni
ene Breviar. Dom. 3. Duadrag. Lect. 6. de Joſepho. Vnde hic tepor, hoc norplin
natione diff- tædium virtutis? Non tam ex hujus aſperitate & difficultate, nbelmeve
cultatum in quàm ex merà noſtrâà vanâ imaginatione, impreſſione, ap-
virtute. pPrehenſione & phantafia, (ut obſervat Didacus Niſſenus, Mninne
Italus Prædicator, fer. a. Dom. a. Huadr.) quam doœmon inge- Maulzto
rit, virtutem impoſſibilem eſſe, Præcepta Dei ſervari non Uunt: an
poſſe: unde fit, ut homo virtutis ſemitam ita horreat, ut ne Chinr.
Timor nodtur- quidem eandem ingredi tentet. Hoc ſpectrum illud eſt, Kicilie
duis: à quod adeo terret: hic timor ille nocturnus, de quéò Pſal go-f. lei5
imili. qui nimirum ex apprehenſione & vanâ imaginatione cujus. N llrn,
piam monſtri aut ſpectri, occaſione tenebrarum in homini- Ni
bus naturaà timidis, ac præſertim pueris & fœminis, ſuhſei le en
”” ſolet.

= = =

— — ==r
= === —
—,. —.

S=S

ſtg ffakt a per dodrinam &s exemplum Chriſtiti. 12 1
— — . — —,— — — . —–
, ſolet. Sepè, inquit Richardus à S. Victore, Prior Pariſiis, cam
Crä rubus vel rupes alzqua cernitur, ferarum impetus imminere videtur

nm unge fit, ut intuentium membra horror pervadat, & illic trepident
wilne timore, ubi nullus eſt timor. Cum propius quis acceſſerit, & in
IS veritate compererit, non eſſe id, quod imaginabatur, con-
E tinuò metu omni abſterſo, iter ſuum deinceps alacriter pro-
i ſequitur, ut iis ipſis, quæ monſtra & ſpectra eſſe exiſtimabat,
em inſiiltet. Vid. Caſpar &-hott, & J. Mirab. Nat. & artü.- L. 2. C. 6. J. 3.
Ren & ſeéqu. à f. 219. Novi ego quendam, qui de nocte ſylvam in-
ndis greſſurus viâ notiſſimâ, mirè territus fuerit, à trunco ligni
mHNE Putridi, de noéte Iucentis, quem ſpectrum vel animam dam-
natam putabat eſſe, præſertim cùm & in viciniã clamores
Piuntini inſolitos & lamentabiles audiret. Tale quid accidit viam Applicatio.
nmm Virtutis & poœnitentiæ, reliétâà peccatorum & damnationis
rdn via, ingredi volenti, ab orco, cœlum verſus: Objiciuntur
uile hic à doeemone monſtra, neſcio quæ? neſcio qui gigantes; ſed Simile à metu
. qui digito uno diſſipari poſſint, uti ille Siculus, de quô ita Gigantis Si-
Alanus: Caſpz. Schott. cit. Lib. 3. C. 5. J. 3. f. 357. Subierunt, in-culi demor-
quit, fortè quidam vaſtum ſpecum, & lIongius introgreſſi gi-ui.
gantem immensâ magnitudine, telumque inſtar truncæ
arboris manu tenentem videntes conſternati & præ metu
fere exanimati, præcipiti fugâ inde ſeſe proripuerunt; qu?
n 4e rumore paſſim ſparſo, tota vicinia armata ad ſpecum con-
1 currit, eumque ingreditur, jämque propius armis confiſa ac-
, cedere auſa eſt. Diu verò fixis oculis, nec ſine horrore gi-
we, n gantem intuentes, cùm voce motũque omni carere vide-
1 Uin, rent, audaciores inde facti propius accedunt, & tandem at-
un tingunt: quò facto corpus contactum in pulverem illicò
epuit diſſolvitur. Credebatur fuiſſe unus è famoſis illis, & anti-
uneE. quis Siciliæ gigantibus, ante aliquot ſæcula demortuus.
hel Simile quid 8. Ignatio de Loiolà S. J. Fundatori eveniſſe vi-S. Ignatius ti-
detur. Intraverat ille, novam vitam inchoaturus, ſpecum morem de au-
Manreſanum, ubi dum in rigidiſſimo Poœenitentiæ ſtudio ſeſtegltate Vi
du, exercet, dum totam hebdomadem omnino jejunus tranſi- 8geſtum
git, ſu per at.

, Nℳ
aclme

„„ Ggeep
ot MK.
„⏑

5½ 4 –
2 =è

1232 CoNcio LXV. Virtuti & Pœnitentiæ via facilis &plana
git, dum ſeptenas quotidie horas genibus nixus in precibus
perdurat, dum ſeſe ter de die flagris acriter diverberat, dum

nudâ humo pro lecto utitur, & ſqualore totus penè conſfu-

mitur; hanc à tartareo gigante animo ſuo objici difficulta-
tem audit: Te miſerum! quinquaginta adhuc anni tibi reſtant, ſto
pacto trabendi poterisne tanto tempore tantam tui lanienam
tolerare! Verum generoſiſſimus non jam mundi, ſed Chri-
ſti miles, uno quaſi flatu totum hoc terriculamentum dif-
flavit, veteratori ita reſpondens: Diemne vel anum præſtare tu
mihi queas? & confeſtim moleſtia omnis evanuit, nec poſtea,
