V. 16. 4. Homo quidam fecit Cænam magnam. Cæna hæc, eſt Beatitudo &
gloria cœleſtis. Vocatur Cæna, quia dabitur veſpere, id eſt, in fine
vitæ & mundi, poſt labores hujus ſæculi. Cœna maagna eſt ſatietas

dulcedinis æternæ, ait S. Gregor. Homil. 36. Cornel. hic. Serviunt

Conciones & Materiæ de Cœlo, de Beatitudine: Vid. Ind. Ker. hiree
verbis:

—
eſie.
C
Pendum.
ti. Den⸗
exlcMx
tmurii
Unbabent
Nalus rter
arnisacci
litr. Catti
nth, ⸗
Nolle cond
Unnes. V.5

lut der

Uiumm,4
udicisco
in 19.
Moponia.
Cornel ing
e. (on
Ctnentot
um. L
thente Sa⸗

n. Mors

1. Ly,
Anet ia⸗
ſunm Cn
V.Puocn

(ypit S

Utrems
. .
Miteri
De, .

leebtl

miluſelr
v AANXn
et mel⸗
Pxerd

ichi
uckh
nt

N.Mee

—.—
=W
—

In Dominicas per Annum.

hanc Cœnam, Ingreſſus: Conc. 41. Pro ejus conſecutione, nihil non
agendum. Conc. 23. §. Et vocavit multos. Multi vocatis pauci ele-
Ri. De numero ſalvandorum. Conc. 0o. 6. Et caperunt ſimul omnes
excuſare, recuſare. C. 6l. n. z. Primus dixite Eillam emi- &c. No-
tantur ii, qui toti inhiant temporalibus; unde nec animum necoti-
um habent, cogitandi de animæ ſalute. C. 26. &7. V. Temporalia.
Salus æterna. 7. Vxorem duxi. Quid per uxorem, niſi voluptas
carnis accipitur? ait S. Greg. Hom. 36. V. C. 47:. & V. Luxuria. Apo-
ſtata. Caſtitas. Matrimonium. 7. Exi citò in plateas & vicos civi-
tatis, & pauperes ac debiles, & cæco*ν & claudos introduc buc: En:
nulla conditio ſtatuum Cœlo inepta eſt. Ad ſalutem vocamur o-
mnes. V. Status. Sancti. Beati. Salus. Fides. 8. Compelle intrare:
Id agit Deus per adverſa. Conc. a1. n. 9. Conc. 43. 9. Nemo virorum
illorum, qui vocatè ſunt, guſtabit Cænam meam. Sententia Chriſti
Judicis contra impios. Conc. 34. & 37. 10. Vid. & Evangelium Do-
min. 19. poſt Pent. ex Matth 22. à v. I. ubi quaſi eadem parabola
proponitur, ſed alio loco, tempore, & modo, à Chriſto repetita:
Cornel. in v. 16. Item Dom. 21. 11. Et cœperunt omnes ſimul excu-
ſares Contemptus, neglectus, incuria: Divinorum, Sacrorum, Sa-
cramentorum ac mediorum ſalutis: Sacerdotum: Verbi Dei: gratia-
rum. Lamenta deſuper, & ſera pœnitentia. V. Salus. Sacra-
menta. Sacerdos. Verbum Dei. Gratia. Tempus. Pœnitentia. Cœ-
lum. Mors. Damnati. —

Daowminic4 III. poſt Pentecoſten.

1. Erant appropinquantes ad Jeſam Publicani & peccatores, ut al-
dirent illum. Quàm ſapienter, neceſſariò, & utiliter in ſalutem

ſuam: Conc. 6z. Item confidentia erga Parochum, Confeſſarium.

V. Parochus. Parochianus. Confeſſarius. 2. Quia hic peccatores re-
cipvit? Sic eſt: modè peccator pœnitere velit, vel in ipſis denique
extremis: ſin minus; ſentiet denique juſtiſſimè ſeverum Judicem.
V. Miſericordia Dei. Pœnitentia. Obſtinati. Chriſtus. Damnati.
3. Thema idem. Nulli deſperandum; nec de ullius peccatoris con-
Mechtl de Jud. ertr. Nnn ennn nnn ver-

verbis: Conc. 33. De Sententiâ Elect. ubi n. 5. Cœleſte Epulum. Ad

V. 16.
V. I1 8.

V. 18.

Lucæ 1y.
à v. I. d I1.

V. I.

v. 4.

Lucæ j.

70 INDFEX IV. Concionum & Materiarum:

verſione. Væ deſperantibus! Conc. 12. V. Deſperatio. 4. per-

diderit drachmam anam: Quanta vel unius modicæ drachmæ cura?
Docemur, etiam à peccatis, quæ videntur levia, abſtinere. Conc. 25.
V. Veniale. 5. Nonne accendit lucernam? Conſcienti pro lucernà
utere in actionibus: ea enim, quæ in vità bonæ ſunt actiones, & quæ

malæ, oſtendit, ait S. Nilus in Paræneſi. Faber Them. 5. hic. C. =r.

n. 7. & totâ: Conſcientia violata & ſaucia. Vid. item Conſcientia.

Syntereſis. Remedium. Confeſſi o. V. Confeſſio. 6. Duu ex vobis

homo, Z habet centum over Vid. de Paſtore & Ovibus, Domin. 2.

Paſch. 7. Ita gaudium erit in calo ſuper uno peccatore pœnitentiam

agente. V. Tponfrentia. Obſtinati. 8. Idem Thema. Qualis ſit opor-

tet Pœnitentia? Fructus digni Pœnit. Conc. 6. 9. Nonne accendit

lucernam, & quærit- &c. Temporalium & Corporis major cura,
quàm ſpiritualium, æternorum, & animæ. V. Temporalia. Æterni-
tas. Salus. Anima. Corpus. linc & major damnatorum numerus.
Conc.Io.

à v. I. ad 12. Dominicà IV. pol Pentecoſlen.

v. I.
V. 10.

V. 5.

V. 2. S8.

V. 8.

1. mn turba irruerent in Jeſum, ut audirent Verbum Dei. Conc. 6z.

V. Verbum Dei. 2. Noli timere; ex hoc jam homine eris capiens.
Id agit pro Deo Concionator: Conc. I. Proæm. & Za. V. Conciona-

tor. Confeſſarius. Conc. z. V. Confeſſarius. Parochus. Salus. Abſo-

lutio. 3. Per totam noctem laborantes nihil cepimus. Perditio tem-
poris: quomodo redimendum. Conc. 72. V. Tempus. Gratia. Vita.
Annus. 4. Idem Thema. Id contingit illis, qui mundana, tempora-
lia, ſæculi voluptates, ſectantur: ſalutem negligunt. Omnia per-

didimus, ajebat in extremis Henricus VIII. R. Angliæ. Florimund.
de Ortu Hæreſ. L. 6. c. 5. toto & num. 3. V. Mundus. Voluptas. Lu-

xuria. Temporalia. Salus. Apoſtata. 5. Acendens Jeſus in unam
Navim, quæ erat Smoni &c. Procidit 4 genna Jeſu. Navicula Pe-

tri, forma Eccleſiæ, & Templorum Catholicorum, in quibus præ-

ſens Chriſtus adoratur: Agi poteſt de SS. Euchariſtià: à Conc. y9.
V. Euchar. Templum. 6. Procidit ad genua Jeſa. quia homo pecca-
tor Ee ſum. I Ii. ſe Peccator Pœnitens, Vvel maximè humiliter agnoſcat
in

—
ing (.
1tio. C

1. M
mn,
6Pharih
J. Dod.
tis udic
hebunt
legnun .
(uüm m
eſcs etern
ſeexecu
6h: idel
eraminel
Eume
fonbs, pa
dententin

doKr

riorisgue

benne4

Nenre ſi
git gelen
e.gg.
ſoorei
i hon
Cunel
moria
Rribar,
1. JS.
lve ux.
A 1

ddbD Dominicas per Annuim. 171
. in S. Confeſſione, & Pœnitentià. Conc. 31. n. . V. Pœnitens. Con-
nn tritio. Confeſſio. H
noam Deopminicà V. poſt Pentecoten. 1 h a5.
n 1. Niſi abundaverit juſtitia veſtra, plus säm Sribarum & Pha- V. 20.
ult riſæorum, non intrabitis in regnum cælorum.: Scribæ & Phariſæi, qui? —R
m V. Phariſæi. Non ait Chriſtus: niſt abundaverit doctrina veſtra:
e V. Doct. & Scire. Apoſtata. 2. Thema idem. Judex extremus Juſti-
,Dan. tias judicabit: Conc. z29. Et Chriſtiani impii vel maxime durum ha-
mmo bebunct judicium. V. Chriſtiani. Catholici. 3. Non intrabiti in V. 20.
aliiter. Regnum cælorum. Poœna Damni. Conc. 35. 36. 35. 4. Thema idem.
le lell Quàm miſeri damnati, eò feliciores Beati. Conc. 33. & al. V. Bea-
geran, ti. §. Reuserit gehennæ igni. Damnatorum poœna ſensus Conc. 37. V. 22.
Em ejus æternitas: Conc. 3. Confuſio & deſperatio. Conc. 392. Senten-
nmeg tiæ executio, & deſcenſus ad inferos. Conc. 40. 6. Reus erit qudi- V. 2 1.

cio- id eſt, obnoxius erit Judicio, ut in hoc facinus factumque ejus
examinetur: Corn. de Judicii extremi Examine à Conc. 25. ad 20.

vV. Examen. 7. Reuserit in vudicio, id eſt, Judicii ſeu condemna-
N ctionis, Pœnæ capitalis & mortis. Cornel. Conc. 34. Condemnatio &
— Sententia Judicis extremi in impios. 8. Ken erit NQadicio Divi- V. 22:
VCNE no, & damnatione: Reus erit Concilio graviffimorum Judicum, gra-
u k viorisque Examinis, majorisque damnationis & pœnæ. Keus erit ge-
nioee bhennæ igni & Inferni. Gravia hæc verborum Chriſti tonitrua:
u M. Neque ſic tamen deſperandum: Conc. 42. V. Deſperatio. &c. 9 Reus V. 22.
enpnt erit gehennæ igni ad cujus evitationem quidvis boni agendum:
D Conc. 13. 10. Niſi abundaverit Juſtitia, veſtra: Unde tanta in bono V. 20.
rimnd ſocordia, nec veræ ac ſolidæ virtutis, quæ in ſolis externis conſti-
r tuta non eſt, uti ſentiebant Phariſæi, ſtudium, in omnibus ferè?
i n Quia nulla Divini ſeveritatis Judicii, Inferni, æternitatis ejus me- ,
iake moria: Conc. 4a. & I. & yI. V. ternitas: Acedia. 11. Plus quam V. 20.
. RZ Scribarum & Phariſaorum Notantur vitia horum à Chriſto Lacæ .
nuan v. 15. 19. & 20. avaritia, inhiando bonis temporalibus: & voluptas
u⸗ Awe luxuria, gravia ſalutis impedimenta. V. Domin. 2. poſt Pent.
. n. 12. Non accides. De Homicidio ſui & aliorum. V. Homici- V. 21.

tae OUU Nnn nnn nnn 2 dium.

—
1572 INDEX IV. Concionum & Materiarum:

dium. 13. S offers munus tuum ad altare“ Sacerdos à S. Arâ ſe ſce-
leratiſſimè vindicans. Conc. 6. a. 4. ubi &: quomodo cogitationi-

bus vindicativis non dandus locus, cur? V. Ira. Inimicus. 14. ₰

quis dixerite ubi &: qui iraſcitur, irà tam internâ, quàm externâ

per probra & verba injurioſa: In Jjudicium Divinum adducuntur non

opera tantum, ſed & verba, & cogitationes. C. 25. n. §. C. 27,. n. .

V. Cogit. Verba. 15. Miſi abundaverit juſtitia veſtra. Cum noſtro
de nobis judicio fallamur facilè: Conc. 25. n. 2. Nec certi ſimus de ſta-

tu gratiæ, & ejus perſeverantiàâ finali: Conc. 72. n. 3. nunquam ſibi

cum Phariſæis præfidendum; ſed ſemper timendum ſalubriter, ex-

cluſa omni acedià, ſalus induſtriè curanda, & quærenda. V. Timor.

Arrcedia. Salus. Præſumptio.

Marci 8. à
V. I. ad 10.

Dominicàâ VI. poſt Pentecoſten.
1. Mot panes habeti? qui dixerunt: ſeptem. Diſtributus tur-
bæ panis, ordo eſt militantis Eccleſiæ, cui diſtribuuntur à Diſcipu-
lis Chriſti, qui ſunt Prælati & Sacerdotes, ſeptem Divina Sacra-
menta ait in Marcis. Joann. Gagnæus Cancell. Acad. Pariſ. FranciſciI.

Eccleſiaſtes. Sacramenta in ſalutem hominis inſtituta. V. Sacra-

menta. Confeſſio. Euchariſtia. 2. Miſereor ſuper turbam, quia ecce

jam triduo ſuſtinent me, mihi adhærendo. Adhærere Deo debe-

mus liberaliſſimo & miſericordi, ſpe & amore, ſed non ſine timo-
re. Conc. “3. Religioſi exemplum. n. 6. infra. V. Spes. Amor. Ti-
mor. Ludov. Granat. hac Domin. Conc. 2. 3. Vid. Domin. 4. Qua-
drag. 4. Miſereor ſaper turbam ; quia ecce jam, triduo ſaſtinent me-
En zelum populi! En ejus à Chriſto remunerationem! Diſcamus de-
votionem erga V. S. Conc. 6. 1. Cujus merces Conc. 62. §. Et man-
ducaverunt, & ſaturati ſunt & ſuſtulerunt, quod ſuperaverat de frag-
mentu, ſeptem ſportase Item in ſimili Joann. 6. 13. Deus ſervientis
ſibi curam habet, ut Eliæ in deſerto 3. Reg. 17. 2. Antonii in ere-
mo: Pſal. 36. 2 5. Conc. 2. Proæm. n. §. Impio autem, & id, quod ha-
bet, auferetur ab eo. Et: Avaro tam deeſt, quod habet, quàm
quod non habet. Vanitas mundi, divitiarum, voluptatum: ſecta-
mur tamen, ſed in ſeram pœnitentiam. V. Mundus. Dives. Tempo-
Talla.

—

luVe
utio

AIINA

le, eti
mme

inemi

0
iyrni
4. Deu
.Cone.;

. db

fes amn
e. Con

t. ſ.
tr Mat,

gnorum.
Un Irbor
neh otem
or: K.

Nullos, N

luper fio
gui ditt,
nßt
e
Hypoen
NWor P
ſ⸗
dyre
e Ni
n,e

neme

In Dominicas per Annum. 773

l ralia. Voluptas. Serò. 6. Et Aimiſit eos: In pace, cum gaudio, & v. 9.
in. ſolatio; magnificantes cum admiratione Deum: Deo ſervientibus
auxilia & ſolatia non deſunt. Vid. de Religioſo, volente Deo ſervi-
n⸗ re, etiam damnando: Conc. Io. num. II. Peccato ſervientibus, non-
niii mordens acriter Conſcientia. Conc. 47. Mors peſſima. Judicium
“ ſine miſericordia. Infernus.

RK Dominic VII. pod Pentccoſten. R nne.
1. Omnis arbor, quæ non facit fruétum bonum, excidetur, & in V. 19.
varn mittetur. Mundus: in fine ſceleratiſſimus: Conc. 2. & Conc. 39.
IIH 1. Peribit igne: Conc. z. n. 7. & Conc. y. tota. 2. Thema idem.
v. Coné-. 329. n. I. Ignis, Pœna ſensus: Conc. 33. V. Ignis. 3. Excide-
tur. abjicietur. Pœna Damni. Conc. 36. 4. Thema idem. Arbo-
res damnatæ in infernum vi, ad comburendum æternum, detruden-

—
E
= — F
— —

rbon. dæ. Conc. 40. Item de æternitate pœnarum. Conc. 39. Vid. Eterni-
rilk. tas. 5. Omnis arbor- &c. Iisdem verbis & argumento eodem uti-
in dn ktur Matth. 3. 10o. S. Joannes B. Præco Poœnitentiæ, & fructuum di-
Frcu gnhorum Pœnit. Conc. &.. num. I. & totäâ. 6. Mem bema- Excidi-
vS um arbori infructuoſæ minitatur Deus: dermenuer tamen præmo-
guing net, ut emendetur. Conc. 4. Vid. Lucæ 12. 4. & ſequ. 7. Omni ar-
Deo c⸗ hor. &c. Non ſatis eſt, arborem nocivos non facere fructus, aut

Hefirx nullos, neque bonos, neque malos. V. Ficulnea: ſed neceſſum eſt in- .

. . ſuper facere fructum bonum. V. Opera & Conc. 6. 8. Non omni, v. 21.
0. qui dicit mihi- Domine, Domine, & ore ſolum ſeſe filium & ſervum
ͤmi meum profitebitur, intrabit in regnum cæœlorum & miſericordiam
Gle. in die Judicii & clementiam experiètur: Conc. 2l. n. 6. & totd. V.
N. Hypocriſis. V. Conc. 66. n. o. 9. A fructibus eorum cognoſcetis eos- V. 16.
“ Notæ Electorum: Conc. 12. Reproborum: Conc. iI. 10. Attendite V. 15.
ſmn 242 falſi. propheti, id eſt, cum attentione cavete; attentè ſervate vos:
Syrus: Caſtodite! Saluberrimè monet Chriſtus, cavere falſos docto-
„ res, qui docent, viam in cœlum non eſſe arctam: non eſſe jejunan-
1 dum, confitendum, ſervandam virginitatem, nec vota Religionis:
. omnemqu carni libertatem indulgent. Cornel. Falſi droherx. qui

Nnn nnn nnn 3 zn

1I74 IDEXIV. Concionum & AMateriarum:

in angelum lucis. 2. Cor. I1. I4. Magus. Hæreticus. Apoſtata. Pecca- turnt
tum. Luxuria. Voluptas. Divitiæ. Mundus: Vid. his ipſis verbi & llin
Prov. 23. 32. & öcap. 7. & cap. 4. à v. 3. Breviar. Lect. 6. Dom. Paſſ. .Hie⸗
V. 21. I1. Mon omni, qui dicit mihi Domine, Domine- qui nomen & ſpe- (.
ciem externam Chriſtiani præ ſe fert, verus Chriſtianus eſt. Opor. mo
tet eſſe bonum intus & foris: Conc. 27. n. 3. & Conc. 29. àn. 2. Habi- nen
tus & tonſura non faciunt Monachum, ſed vita Religioſa. Si tan:. 0 5
tuùm in iſtis exterioribus obſervantiis profectum Retigionis poni- (ib

mus, citò finem habebit devotio noſtra, ait Thom. Kemp. L. I. c. 11. Mugene
n. 4. & c. 17. n. 2. Conc. 66.. n. 10. Mali Chriſtiani, in Judicio extr. ſeun.
magis accuſandi & damnandi. V. Catholicus. Chriſtianus. Atheus. gendm
Apoſtata. 12. Thema idem. Verus Cacholicus noſcitur vel maximè mutue
ex cultu SS. Euchariſtiæ & ejus devoto uſu. V. Euchariſtia: Zelus. lulek

Ft Acatholicus ex ejus contemptu. Conc. 6l. n. II. ne .
„c 16- ² Dominic VIII. poſt Pentecoſten. nud
V. 1. 2. 1. Hic diſfamatus eſt apud illum: quid hoc audio de te? Accuſato- nem

res in Judicio Divino. Conc. 26. Confuſio exinde, & deſperatio: ſ. hu
Conc. 39. 2. Redde Kationem vilticationts tuc: Examen rigidiſſimum umar: in
Judicii extremi, & reddenda Ratio. Conc. 15. 2 7. 227. 25. 29. & 30. V. iu thi
Examen. Hinc ſumma peccatoris miſeria: Conc. 3. Refugium enm,anl
v. 2. non habentis. Conc. 32. 3. Jam enim non poteri villicare. Impio-
rum depoſitio, excommunicatio, degradatio. V. hisce verbis: Amo-
V. 3. tio, abjectio, per Sententiam: à Conc. 34. 4. Quid faciam, uia 1pi⸗
Dominus aufert à me villicationem? Meritò timeat peccator Judici- fiünge
v. 3. um: neque tamen deſperet: Conc. 22. & V. Deſperatio. 5. Fodere qey
von valeo, mendicare erubeſco. Pro obtinendo cœlo, & evitando zunen
v. 1. inferno, nihil non ardui agendum, tolerandum: Conc. 43. 6. Quaſit i 6
diſſipaſſet bona ipſius: Vnde Villico tanta audacia, temeritas? Sciverit (enge
Villicus elementiam Domini ſui: V. Præſumptio: cogitaverit, non ,
reſciturum, rationesque exacturum Dominum ſuum: Conc. 244. on

V. 2

tàmque malum finem ſuæ nequitiæ fore. C. 72. n. 2. Vid. & Atheus. us Man
v. 4. 7. Nio, quid faciam? In tempore reddenda ratio, pœnitendum. ride
lbrde

v. 1. Conc. 6G. n. 5§. & tota. Conc. 6. 8. Quaſi diſſipäſſet bona ipfus. Crea-

turaram

L Pen turarum Dei abuſus: V. Creatura. Diſpendium temporis, &
ird gratiarum Dei: V. Tempus. Gratiæ actuales: Conc. 72. num. 5.7.
A 9. Hio diffamatus eſt Nempe impleverat menſuram iniquitatis ſuæ: v. I.

nbe. Conc. gg. 10. io, quid faciam, ut recipiant me in domos ſauas. Sci- v. 4.
0. mus omnes per fidem nobis Deo à noſtrà morte reddendam eſſe ra-
Nn tionem: Ergo prius nos eo diſponamus: conciliando amiicos in cœlo
U. V. C. -5. y6. 63. 65. Zo. 73. . 6. 11. Jc70, quid faciam. Innegotio v. 4⸗
in. ſalutis & conſcientiæ graviori, non ſibi præſidendum: agendum cum
n prudente, docto ac zeloſo Confeſſario: Conc. 69g. 12. zo, quid V. 4.
ena faciam. In negotio ſalutis, non imprudenter, ſed maturo conſilio
An agendum eſt. Conc. ya. ubi & n.7. hiſt. V. Salus: Craſtinum. 13. D⸗f- V. I.
Anmm famatus eſt“ Villicus ipſe, ſuâ iniquitate, infamiæ & malorum cau-
eEſa: ſic & peccator omnis ſui periculi, miſeriæ & i pſius damnationis.
Conc. Iq. n. . V. Maledictio. Peccatum. Pœna. Voluntas propria.
Voluntarium. 14. Vt, cùm amotus fuero à villicatione, recipiant V.4.
we in domor ſuas. Temporalia quæruntur, cum læſione conſcientiæ:
u æterna negliguntur. V. Temporalia. Salus. Æternitas. Dives.
15. Et vocavitällume Kc. Ad reddendam rationem omnes voca- V: 2.
bimur: idque per tubam Conc. 6. 16. Redde rationem DQuia de om : V. 2.

e.

ey nibus tibi traditis Deus exiget rationem, uqg, ad minimam quadran-
Nunp tem, ait Liranus. Conc. 25. V. Ind. II. in Lucæ 16. à Vv. I. ad 10.
Lucz 19. à

ſ Dominicâ IX. poſt Pentecoſten. add 8

„ 6 1. Videns Jeſus civitatem, Fftevit ſuper illam. Excidium Jeruſalem, v. 41.
d gquidam prodromus, norma vel idea ultimi Mundi excidii: Utrum-
que & vaticiniis Chriſti, & ſignis prænuntiatum: Divinæ Juſtitiæ
α argumentum: Conc. 1I.n. I. Mundi excidium: Conc. y. Signa prævia.
uW Conc. a. & v. 2. Venient dier in te, & circumdabunt te inimici tuts? V. 43:

Ge Creaturæ omnes, ceu hoſtes, in peccatorem inſurgent in fine mun-
rtn di: Cone. 3. 3. Dai⸗ ſ cognoviſſes & tu, & quidem in hac die tud: vV. 42.
, In qu omni frueris pace, proſperitate, & rerum abundantia. Ul-
α timus Mundi ſtatus, malè ſecurus. Conc. 2. Id multis contingit pec-
Gn catoribus, cùm repentè pereunt. S. Gregor. ap Cornel. in hæc verba:

er In bac die tus, Hom. 39. Suam hic diem inquit, habet anima per-
verſa,

v. 44.

v. 43.

1. 444.

v. 44.
v. 44.
V. 4 3.
vV. 42.
v. 44.

V. 41.

v. 45.

erit verè Kex tremendæ majeſtati. Conc. 21.

D

INDEXIV. Concionum & AMateriarum:
verfa, quæ tranſitorio gaudet in tempore: cui ea, quæ adſunt, in pa-

cem ſunt: quia dum rebus temporalibus lætatur; dum honoribus

extollitur; dum in carnis voluptate reſolvitur; dum nullâ pœnæ
venturæ formidine terretur, pacem habet in die ſuâ, quæ grave da-
mnationis ſcandalum in die habebit alienà. V. Salomon. 4. 0
qüudd non cognoveri tempus viſitationis tuæ & gratiæ. Temporis pre-
tium, & Gratiæ Dei: neglectus. Conc. 23. V. Tempus. Gratia. En-

gelgr. hic p. 2. §. Coanguſtabunt te undique. Anguſtiæ Pec-

catoris: Morientium: Damnatorum. Vid. Anguſtiæ: Damnati:
Mors: Peccator. Cornel. in cit. Lucæ 19. 44. ex S. Greg. 6. Ko
quòad non cognoveri: & tuàâ culpà nolueris cognoſcere. Oblivio
Judicii Divini. Conc. 24. Ejus memoria: Conc. I. 7. Eo quòd non
cognoveri: Salutis quanta incuria! Eam corrigat æternitatis conſi-
deratio, & malorum peccatori eventurorum: Conc. g. Vid. Salus:
Zternitas. 8. Eò quòd non cognovers Cum cœcitate & ſurditate
animæ, ad peccatorum ſummam, & eorum implendo menſuram,
delapſa. Conc. g9. V. Coœcus. Menſura. 9. Thema idem. Deus

Aamandus & timendus. Conc. "3. 10. Coangeuſtabunt te undig. An-

guſtiæ malæ Conſcientiæ. Conc. a47. n. S. totaqg. 1 1. && cognoviſſes &
tus Tempus mortis & judicii certiſſimum, etſi incognitum: Conc. vo.
item Conc. Iö. 12. Thema idem. Judicium Dei meritò, & maximè
qui timere debeant. Cone. 46. & a7. 13. Thema idaem VItio gravis-
ſima, & vindicta Dei de Jeruſalem, Chriſtum, occidente. Conc. 24.
Servit idem Conc. 2. 14. Coanguſtabunt te undig- Neque refugi-
um dabitur. Conc. 2. Vbiq; accuſatores impiorum: Conc. 26. 15. Ad
terram proſternent ten Jeruſalem, ſanctam illam, & quondam Deo
dilectam Civitatem! Tantum Dei odium in peccatum: Conc. II.
à. . V. Jeruſalem. 16. Videns Yeſis Civitatem, ſlevit ſuper illam .
Nulla Chriſto de impiis commiſeratio in Judicio extremo, in quô
17. Videns Yeſus Civi-
tatem: dicens. Chriſti Jjudicis extremi Oculi: Vox. Conc. 2z0. & 23.
18. Et ingreſſus templum, cæpit ejicere. Conc. Io. n. . & totä. 19. Je-

ruſalem Juſtitiæ Divinæ argumentum: ſiprà n. . Terrore concu-
tiatur peccator, & ad effugiendum iram Dei, nihil non agat, pa-
tiatur:

—
tiann Cn,

,Nerinn
wale wut

2n. Viln

pinu.
ſi, ſoe⸗

e. :
(lur Deus.

hobis in vit

1,. Thema
ponior. 0

lure y. 41

1. Deus
ſlonic,
Contritio.

Iuis malit

Mhrlens.C
8, MN e
Clcarealt
Ntploriman
Miud et
Pdicinende
Ditinteſon

enerinei

uCu.
kondeſkea
cdercet, c
lnbra V.
lne gehde
her cen
Wo. co
Pgetr de

In Dominicas per Annunm. 17”577
min tiatur: Conc. 23. 20. Domus mea, domus orationt: eſt. V. Templum. v. 46.
n 21. Venient dies in ten Mali dies, mortis & interitůs. Jeruſalem v 43.
uie malé vixit: malè & periit. Mors peccatorum peſſima: Conc. as.
e. 22. Videns geſus Civitatem, flevit ſuper illam: Nihil angitur hæc: v. 41.
n 6h Ica agimus: Deo minas peccatis noſtris intentante, & in Divinis ac
r.E, ſeriis, jocamur, ridemus; cuùm nobis flendum eſſet. V. Riſus.
G Atheus. 23. Thema idem. Magna ira, cùm peccantibus non iras-
Wk. citur Deus. Calamat. Diſc. 70. n. 1 1. Ergo magna Dei gratia, cum
uDm nobis in vitâ immittit adverſa: Hic ure, hic ſeca. C. 37. u. Io. V. Ignis.
h 294. Thema idem. Deus ad puniendum tardus & ad miſericordiam
. mm pronior. C. 33. àn. 2. V. Deus. Miſericordia. 25. Vid. Index II. in

Aln Luccæ 19. à v. 41. ad 45.
nirris cl. . . ⸗ Lucæ g.
ſi lr Daoywminica X. poſt Pentecoſten. Av. 9. ad i.
eKlrliate 1. Deus propitins eſto mihi peccatoriz Amen dico vobi, deſcendit v. 13. & 14.

nelmn hic juſtificcatus in domum ſuam ab illo. Et cur? Virtute humilis Con-
u feſſionis, quâà ſeſe peccatorem agnovit. V. Confeſſio. Pœnitentia.
undH Contritio. Deus. 2. Non IJum, ſicut cæateri hominum. Superbia, v. 1I1.
“ gravis malitiæ: Deo exoſa; cauſa apoſtaſiæ. V. Superbia. Apoſtata.
α Phariſæus. Conc. 67. n. 6. cx S. Aug. & Conc. 64. n. 8§. f. Peccator cùm
isem ſis „nulla eſt cauſa ſuperbiendi. V. n. . 3. Non ſum, ſicut cæteri.:
,Ntum Judicare alios, commune vitium. Judicio noſtro de nobis & aliis,
e . ut plurimuùm fallimur. Conc. 25. n. 2. & tota: & Conc. 72. n. 5. & g.
gne eig. Aliud eſt Dei Judicium de nobis & omnibus, quod formidemus:
A IJudicium Dei. Judicia hominum non curanda. Conc. 7o. n. 1. 4. Pro- vV. 13.
munbe pitins eſto mihè peccatori. Veram pœnitentiam & vitæ emendatio-

o nem evincit ſeveritas Divini Judicii extremi: de quò plurima: Inter
4 α alia Conc. 1y. Vid. in Breviar. Lect. 5. & 6. hac Domin. ex S. Chryſo-

ſtomo efficaciter. 5. Vnus Phariſaus- Deus tumidum peccatorem v. 10.

e⸗ cobrcet, confundit, punit. Conc. 49. n. 6. V. Phariſæus. Superbia.
17 Umbra. V. n. 2. 6. Et alter Publicanus. Nulli & de nullius conver- S
ſione deſperandum. V. Deſperatio. Spes. Deus. Gratia. 7. LDao bo- v. 10.
1 mnines aſcenderunt in templum, ut orarent. uomodo orandum, in
men templo. coram V. S. Vid. Oratio. Templum. Euchariſtia. Excuſatio.
ii Mechtl de Jud. extr. OoO Oπι0οω 0°°ο0° 8. Gra-
. .

V.⸗ I T .

Marci v. à
V. 3 .. ad fin.
Ve. 3 2e.

V. 3 3.

V.

c

s IN DEX IV. Concionum & Materiarum: .

3. Emat ar tili 4go Domine, quia non ſum: &c. Hypocriſis & ſimu-
lrio Deo exola: illa eſt: Velle videri bonum, juſtum, ſanum;
neque eſſe, aliud ore in ſpeciem profiteri, aliud corde malè inten-
dere. Corn. in Mat. 6. 2. Qi aſpernabantur cœteros, tanquam juſti.
V. Hypocriſis. Nix Jejnno bis in öabbator Opera bona & juſtitias exa-
minabit Deus. (onc. zg. 9. Publicanus a à longè ſtanr. Aut Paniten-
dum, aut ardendum. In Judicio extr. à Deo longè fient impu cum ma-
ledictione. Conc. 34. V. Pfal. 108. 18. & Index II. in Lucæ 18. 4 v. 9
drf.

Dominic XI. poſt Pentecoſten.
1. Aadacunt ei ſardam & matum. Surdus peccator ſpiritualiter,

V. Surdus. Neglectus Verbi Dei: Conc. 63. Jam nunc in vitâ ne ſurdi

ſimus ad Vocem gratiæ Dei, audituri aliàs vocem Iudicis extremi
terribilem: Conc. 23. 2. Thema idem. Surdus hic & mutus non à
nativitate, aut Naturæ vitio, ſed à demone obſidente, uti Lucæ II.
14. Videantur materiæ & Conciones notatæ, Pomin. 3. Quadrag.
3. Et apprehendens eum deturba ſeorſum. Peccator convertendus ſe-
orſum ad Secretum Confeſſionale abſtrahendus. V. Confefſio. Con-
feſfſar ius.
jus miferi curatio, cum tot cæremoniis admiranda. Ex 88. Patrum
doctrinàâ, ait Lüdov. Granat. hac Domin. C(onc. 2. ægrotus hic ſur.
dus & mutus periculoſiffſimum quendam animorum morbum fignifi-

cat, eorum, quibus omnis penè ad falutem aditus operâ dormonis

intercluſus eſt: is namque ſenſus omnes, per quos lux aliqua obte-
nebratæ menti affulgere poſſit, obſtruere contendit: os enim eorum
claudit, ne opem Domini implorent, ſine quà nemo ab ejus vincu-
lis eximi poteſt. Aures cordis ita claudit, ut nullis neque internis

Dei motibus, neque externis Concionatorum vocibus, quidquam

proficiant: multos enim reperire licet, qui cùm totâ fere vitâ Con-
cionibus audiendis interfuerint, ne unum quidem verbum aure cor-
dis acceperint, cum iidem prorſus maneant, qui antea fuerant Za-
char. 7. 1I. Sunt autem duo maxima animarum pericula: Cordis

obduratio, in hoc homine ſurdo & muto deſignata; & diuturna pec-
candi

4. Adducunt ei ſardum & mutum. Operoſa fuit hu-

—
Incconn
r V.05
1 6;

unti ſt

ecs inc⸗

1 .

ninu, Den

fa. Lelus

Wirunda r

Pomnl
Litterx.

4 Qucm
net. Mne

Myultos 10

er. Qui

Enperob,

Aune ſocici⸗
itit inlatr
trones. V.
homines
Ceclrenci.
Mmimetenn
ſciendni
Mois ſeri
teno⸗ /,
funlagrel
NCW
fernits.
Ciſpolti⸗
Taulerus
üimechz

iIin Dominicas per Annum. 1579

NE candi conſuetudo in quatriduano Lazaro ſepulto: Ica fere Granat.
cit. V. Obſtinati. Conſuetudo. Luxuria. Apoſtaſia. Deſperat.⸗ AVar I-
men. tia. &△ C. 44. 5§. Thema idem. Si tanta cura corporeæ ſanitatis,
un quanta ſit oportet cura ſalutis animæ? V. Anima. Salus. Medicus.
Slllutis incuriam dispellat ſedulò conſiderata damnatorum æterni-
tas. V. Æternitas. C. 25. I. 6. Vid. Domin. 3. Quadrag. 4

—

E⸗

D Dominicâ XII. poſt Pentecoſten. à 38.
Ke 1. Et ecce quidam Legiperitu,; V. Doctor. Scire. 2. Diliger Do- V. 2 5.
minum Deum tuum. Amor Euchariſticus: V. Communio. Euchari- V. 27.
ſfſttia. Zelus & C. 9. ac tribus ſequ. 3. Qaomodo legis? Scriptura ad- V. 26.
brimin miranda proponitur de Judicio extr. & exponitur. Conc. 2,. Item
ineld quomodo legis & leges in libris Conſcientiarum? Conc. 15. V. Scriptu-
Gseu ra. Litteræ. Conſcientia. 4. OQuomodo legie? De Verbo Dei. Conc. 63.
IN S. Quomodolegir in tuâ Conſcienctiâ? Conc. 47. Vel: Iucidit in latro-
ulun nez. Mala Conſcientia latro & tortor, in mortem & deſperationem
ee multos adigens. V. Deſperatio. 6. Homo quidam incidit in latro- v. 30.

mtdt ner. Quàm neſcit homo, quæ eum ſors & mors maneat: unde ſeſe

Con, ſemper öbſervet, timoratè vivat: Conc. o. V. Mors. Timor. Item:

percl Ante Judicium & mortem paranda jaſtitia: CQyy. & ſequib. 7. In-
TrSom cidit in latrone: Peccata mortalia & mortifera, verè ſunt animæ la-
grSMH trones. V. Peccatum. Latro. Domon. 8. Incidit in latrones. Impii
nerhannqn homines damnati, ad locum Judicii extr. per crudeliſſimos deemones
idmn deducendi. C. §. n. 7. & 5. & tota. Item in Reſurrectione Corpis
inuot⸗ animæ reuniendum, damnato quàm grave. onc. z. àn. 7. 29. Duid vy. 2 5.
faciendovitam eternam poſſidebo! Graviſſima eſt hæc quæſtio, cui à
nobis ſeriò & opere ipſo, reſpondendum eſt, nihil non agendo, pa-
tiendo: Conc. 2=3. 10. Vitam aæternam Ad hanc glorioſus Beato-
rum Ingreſſus Conc. 21. Sententia: Conc. 33. Beatorurmm Notæ: Conc. 12.
V. Cœlum: Beatitudo. YI Viitam äatetnam de Tternitate. V. E-
ternitas. 12. Iacidit in latroner Ad ultimam luctam in morte,
diſpoſitio & præparatio. Conc r6 6S. & 7. V. Stephanus. Joann.
Taulerus. Deſperat. 13. Ad icer æternitatis imparath ſibi merito
qui me cu ant. C 2¾1 4 6. 4 7. Kan Y . anc N n. H. Hiacmn ori
Ooo ocooooͤdos entlunn

enin eotun
ae en
glicun
ſe itα
AMNe.ς
ermr .
lu 4
Cimuuhee

vV. 30.

V. 31.

v. 34.

Lucx 17. à
V. I I. ad 20.

Vv. I7.

V. 12.

v. 17.

V. Accuſator.

1580 INDEX IV. Concionum & Materiarum:
entium lamenta & gemitus. Conc. 2r. n. y. Vid. Mors. 14. Incidit
in latronee, qui etiam- &c. Miſera ſors hujus hominis ab Jeruſalem
deſcendentis: Miſerrima peccatoris in Judicio extr. Conc. 37. 32.
15. Deſcendebat. Deſcenſus impiorum in infernum.
Conc. o. 16. Accidit autem, ut ſacerdos quidam- & Levitas &c.
Samaritanns autem“ &c. In extremo Judicio impiis nullus Smari.
tanus & Cuſtos: nullus Patronus: Conc. 32. V. Dom. Paſſ. n. 10.

17. Alligavit vulnera ejus, infundens oleum & vinum: S. Greg. L. 20.
Mor. c. S. In vino, ait, morſus diſtrictionis, in oleo mollities pie-

ta cis: miſcenda ergo lenitas eſt cum acritate, ut vulnera animæ ſa-
nentur, & vitia à peccatoribus expellantur. Cornel. hic. Id munus eſt
Parochi, Concionatoris, Confeſſarii. Vid. Ind. Rer. hiſce verbis.
18. Me autem volens juſtificare ſeipſam. Fallimur noſtromet de no-
bis judicio: Conc. 25. n. 2. At Deus etiam juſtitias noſtras judicabit.

Conc. 29. 19. Sacerdos quidam viſo illo Præterivif. In dxtremis de-

Kituti Sacerdote & Sacramentis. Vid.hiſce verbis. 20. V. Domin.

Daominicà XIII. poſt Pentecoſten.
1. Occurrerunt ei decem viri leproſin Ite, oſtendite vos Sacerdoti-
bus, Lepra animæ, peccatum: Baptismo & Pœnitentiâ tollitur.
Conc. 73. n. 3. 4. Conc. 69. Jahoda hic. V. Baptism. Confeſſio. Pœniten-
tia. 2. Nonne decem mundati ſunt & novem abi ſaunt? Multi vo-
cati, pauci eleéti. Conc. o. 3. Ite, oſtendite vos Sacerdotibus- Reno-
vatio veteris hominis: Conc. 3. V. P. Caſp. Knittel. hic. 4. Z bema
idem. Sacerdotii & præfertim Paſtoralis, munus, dignitas; ei ho-
nor debitus: ejus inhonoratio. V. Sacerdos. Parochus. §5. Occur-
rerunt ei decem viri leproſi. Lepra corporis carnisque vitium &
morbus. In genere moris talis lepra fœdiſſima, incurabilis, & pe-
riculoſiſſima, eſt Luxuria. V. Luxuria. 6. Mundati ſunt. Luxuriæ
oppoſita mundities animi & corporis. V. Caſtitas. Verecundia.

7. Nonne decem mundati ſunt, & novem ubi ſunt? quò loco Inter-
linearis: Sic, inquit, habet ingratos, quaſi ignotos: ubi ſunt?“ in-

quirit Dominus, quaſi à Deo non cognoſcantur, qui beneſicia, divi-

—
nitebi c
1. ſect.2.
gi. Vi⸗
Pona Dim
, u ece
XCrtehhe
Sehnege
ethie lepr
pereni ine
Alu: Snr

1. M n
(. 47. V.
1. Nonne ar
N.b. G tet
. hena 1.
line pone
16 Gtuts
Reonoumm ice
ilem. Nr
terris & in
6. Thema
V. Celum.
Cmilugt
e. V
iſn mittit,
9 lunmn

Qultlicg in⸗

Keawodn.
ſuturi,
mirancdt
duunes rel

In Dominirar per Annum.. 1581

8 huit niltlus 5ſibi collata, non recognoſcunt. Fr. Mendoza to. 1. in 1. Reg. 2.
en 12. ſect. 2. §. 8. f. 366. Graviſſima pœna: neſciri à Deo, abjici, rele-

lant. gari. Vid. Conc. II. Conc. 25. &* 36. M. 6. & totd. V. Odium peccati:
nüninn Pœna Damni: Ingrati. 8. Occurrerunt ei decem viri leproſi. Lucæ
eh 17. 72. Peccatum, lepra animæ, tollitur frequenti Confeſſione. C. ó7.
oG V. Confeſſio. 9. Enus ex illi, ut vidit, quia mundatus eſt, regreſſus V. 1 5.
Nen eſt. In negotio ſalutis, ſentire cum pluribus; ſapere cum paucis, qo-
NNN

DH cer hic leproſus. Vive cum paucis, ut cum paucis eligi & inveniri
mmBmerearis in cœlo, ait S. Caſſianus ap. Cornel. in Matth. 20. 16. f. 38 5.
. Salus: Sapiens: & Conc. 10.

lilrtei Dominic4 XIV. poſt Pentccolten. Mich 3
onakn 1. Non poteſtu Deo ſervire & Mammonæ: Divitum infelicitas. v. 2 4. 4.
,lct Conc. 47. V. Dives: Epulo: Deus: ubi: lamenta, Deo non ſerviiſſe.
Gnenie 8. Morne anima plus eſt, quàm eſca? Cura animæ præ corpore. Czo. v. 25.
n . 6. & tota. V. Anima. Corpus. Temporalia. Salus. Immortalitas.
. 7, hema idem: Vt ventri bene ſit, multi audent multa, ſine formi-
dine poœnæ tempor. & æternæ. Pro Animàâ immortali, nihil: C. rt.
c 4. & tot’ů. 4. Quaærite primaum regnum Dei. Verè Beacitudo eſt v. 3 3.
u Kegmum, idq; æternum. V. Beatitudo: Cœlum: Regnum. s. Thema
tenmdion zadem. Regnum Dei quærunt, qui devoti 88. Euchariſtiæ: quin & in

ie terris & in cœlo benedictionem accipiunt, & mercedem. Conc. 62.
/M 6. Thema idem. Omni conatu quærendum Regnum Dei: Conc. 13.
h“ V. Coœlum. 7. Thema idem. Non prohibetur Creaturarum uſus,
ſed malus uſus: ratione cujus Creaturæ omnes inſurgent in impios.
miszelg. Conc. 3. V. Creatura. 8. Fænum agri, quod hodie eſt, & cras in cliba- vV. 30.
og num mittitur. Flos ſymbolum Vanitatis. V. Flos: Mandus: Vanirtas.
im 9. Nemo poteſt duobus Domini ſervire Deo & dœmoni: huic cru- v. 24.
tis deliffimo ſervimus tamen peccando: : Deum infinitè bonum relin-
n Lun quimus: in æternum noſtrum exitium. V. Atheus. Magus. Dœmon.

oi Peccatum. Apoſtata. 10. Duan veſtrüum ogitans, poteſt abjicere ad; V. 27.
dA. ſtaturam ſuam cubitum unum?“ Solius omnipotentiæ Divinæ, & ad.
. li. mirandum opus eſt Mortuorum Reſurrectio, & reſuſcitatio, in quâà
d. omnes reſurgemus in virum perfectum: Conc. 7. V. Reſurrectio.

H OOοονοο qhοοο 3 II. Hæc

1582 INDEX IV. Concionum & Aateriarum: .

v. 32. II. Hæc enim omnia Genter inquirunt. Quantò Gentilibus perfeclior

ſit Chriſtianus, oportet; & quantò gravius ejus peccatum 1v. Ca han
tholicus: Chriſtianus: Fides: Hæreſis. . AAnſk
Lucæ 7. lem. be
à v. 11. adi7. Dominic4 XV. poſt Pentecoſten. tota .
V. 15. 1. Et reſedit, qui erat mortuus & capit loqui. Quid? cui? Chri. er
S. Mater- ſ⸗ aitS. Auguſt. promiſit (cum gratiarum actione) quòd melio Nuhienl
s hKAdo- rem vitam eſſet acturus. Et videtur minus bene vixiſſe antè; quod e ol
Martyrol. inde colligi poteſt, quòd fuerit filius unicus matri ſuc. C. 45. Mors oiinen
Rom. 14. Echo vitæ. Senſit Juvenis cum ſpiraculo vitæ, quod ei jeſus inſpira- 6 H”KR
Sept. vit, etiam virtutem adveniſſe. Et: Hic Adoleſcens eſt S. Maternus, ſche
Diſcipulus S. Petri, Tungrorum & Germanorum Apoſtolus, bis re- Ninus
fſfuſcitatus. Guiliel. Gumppenberg Atlas Marian. Imag. 56 5 & 875. nen
vV. 12. nec non fol. 654. 2. Kcc defunltus. Ad Mortem diſpoſitiones. ka

