Pui Isque ubivis in Scripturis nobis inculcatur, ſanctis etiam. Ti- Timor Judi-
n mete Dominum omnes Sancti ejus Pſal 3fXAIII, Io. Sapiens timet, cii ubivis in
ne declinat à malo. Proverb. AIV. 16. In timore Domini eſto totaâ die. ſcripturis in-
Adyen Proverb. XIII, 1. Proverb. AV. 33. Timor Domini, diſciplina a- Culcatur: ut
ingie. pientiæ. Attenta, ait S. Baſilius, cogitatio arcanorum, nobis q, for- & rmneant
it omii midabilium timor, padagogm éſt ad exercendam pietatem & S. Pa- n⸗ o
iſde. chomius, in ſuâ Reg. dicit, timorem Domini nos ſanctis cogita- dicicſt xda-
dun tionibus erudire ſuper decem millia Pædagogorum magiſtro- gogus.
ullam rumq; doctrinam. Le Blanc. in cit. Fal. CA, 9. De hoc ſparſim in V. Conc. 6.
nſal⸗ ſequentibus. “”́ n. 10. de 5. Pe-
tento V. Hinc eſt, quèd Sanctiſſimi ac Zeloſiſſimi Verbi Dei troo.
e, Præcones, ad animos hominum efficaciſſimè permovendos, . Sancti ad
no. ſalubriter terrendos, à peccatis ad veram pœnitentiam mo. Gonverſio-
m udr- rumg; reformationem abſtrahendos, ad refrænandas animi um Judi-
ibi, cupiditates, è vitiis deni que, iis per conſuetudinem, quæ eſt al-cio extremo.
n gel⸗ tera natura, immerſiſſimos, quin & ex inferno inferiori, Pſal. ceu efficacis-
eniri, LXXAV, 23. (h. e. ait D. Dionyſ. Carthuſ. ib. de peccatis mor-ſimo argu-
S talibus, quorum demerito pervenitur ad inferiorem infer-mento.
ne. num, in quòô reprobi demorantur, in æternum damnati) &
unis qui jam pedem in inferno poſuiſſe, aut fixiſſe videntur, ex-
ee trahendos, hanc ſibi de Judicio Extremo dicendi materiam as-
gos, ſumpſerint. Ita ſolebant Prophetæ de e0 frequentem habe- SS. Prôphe.
: re ſermonem; Apoſtolis nihil frequentius erat in ore, quàm tæ Apoſtoli.
n Extremi Judicii ſermo. De Bmo. Apoſtolorum Principe ſcri-
nis bitS. Clemens, frequenter dicere ſolitum: Qun peccare poterit,
Hrn. ſ-mper ante ocas lor ſunos J. adicium ponat? Nicol. Turlot. f 133. De & Vincen-
Nee §. Vincentio Ferrerio Breviarium Rom. F. Apr. lelct. 3. &c. Ingen- tius Ferrerius.
iti tem, inquit, ipſorum Infidelium miualtitudinem ad Cbriſte fidem per-
4 duxit, & multa Chriſtianorum mllia à peccatt ad panitent lam 4
z1 vitin ad virtutem revocavit. Et hoc qua ratione? quòô medio!
gir. Electms enim à Dee, nt monita ſatuts in omnes gente, tribu, & lin-

AH/ Saciet,

8 Coxcio I. Julieii extremi memoria utiliſima,

diem appropinquare oſtenderet ,„ omninm Auditorum animos terrore

concuſſos, atq;, à terrent affectibis avu ſos⸗ ad Dei amorem excitabat.
S. Simeon V. Calamz. Dem. I. Adv. n. I. fol. 2. infrà C. 4. n. 1. Magnus ille Gmeon

Stilites. Siilite è columnd dacebat Fopulum ; tota autem ejus doctrina .* con-
cio erat de Nov'ſſimis jubens in cœlum ſußpicere & evolare, ac & terraâ

ducedere, & regnum, quod expectatur, viſione apprehendere, & ge-
bhennæ minas timere, && terrena contemnere, & fuatura e*ρ.,,

guas, diſffunderet ( pergit Breviarium) & extrem: tremendig, Jadicii

ait Theodoretus, Epiſcobus Cyri in Syria in Vorz Patrum

c. 26. Turlot. cit.
Methodius: VI. Addo pidorem, non minùs spenicillo, quàm alii Verbo,

aenes efficacem, de quò Baronius Tomoo. Annal., ad annunm Chriſt: gar.
bi⸗ wertit pi. Bogaris Rex aut Princeps Bulgariæ (ſita eſt inter Danubium

Go Judicio fluvium, Serviam, Thraciam & Pontum Euxinum, ſub domi-

extremo. nio Turcarum modo, , alias titulo regio decorata. Lexicon Geo-
graph. novum E. Bulgari) venationi adeo deditus erat, ut non

que erant viſu immaniores, hoc gratius afficiebant; quæ cau-
ſa fuit, ut, Divinâ ſic ordinante providentiã, cùm pictorem
quæreret, qui novæ, quam ædificaverat, domus parietibus
ejusmodi ex arte ſua quàm accuratiſſimèe effingeret, obtulerit

ſeſe Methodius quidam! Monachus, pictor non imperitus. 1IS

ergo gnarus, quibus maximè Regis animus teneretur, nova

querit, & horrida quàm maximè, atque inter cætera extremi

Judicii diem ita exprimit, tâmque vivis illuſtrat coloribus, ut
cum Chriſtus judex ſtupenda majeſtate verendus in præcelſo
tribunali ſederet omnibus conſpicuus, atque ad dexteram

ejus partem juſtorum cœtus ingenti animorum gaudio plau-

ſuque cum palmis & coronis triumphantium more, fublimes
exultarent: ad lævam verò humi proſtrati impii, horrore ac
deſperatione pleni conſpicerentur, à deterrimis crudeliſſimis-

que inferni monſtris in ſubjectas horrendis ac fœdis ignibus

fornaces raptari, protrudi, compingi; ita Regis moverit ani-

mum

ſolum per ſylvas & agros frequens feras inſectaretur, ſed et-
iam domi ſe oblectare ſoleret belluarum picturà, & quò quæ-

—

HR Gone

umd

RMhriſti
Deoin,
coran,
60oe
eius
Doamn

.

e
And
mmm
MunIn

N
gü)e

Uilei

ling-

1 Urib

nepno

ad ſanttum timorem &y pœnit. excitans. 9
i mum & occupärit, ut inde tremenda Dei judicia edoctus, & in
eoe Chriſtianâ Religione à Methodio probè inſtruétus, venerit
eht. Deo in prædam, ferarum prædator; nec unius diei pateretur
einon moram, quin ſtatim vel intempeſtâà nocte ſacris Baptiſmi un-
6.. dis ablueretur, ſecurior adverſus tam horrenda Dei judicia fu-
„ turus. Phil. Doutreman Pæd. Chriſt. p. I. c. 5. de memor. Judicii uni-
,6ρ verſals df. 273. Nicol. Turlot. cit. àf. I3 4. Faber Domin. 20. C. 4. n. §.
ede, Dauroult. c. I. t. 49. e. 3. &̃ C. 5. tit. Iy. ex. 3. Pexenfeld. hiſtor. 110.
ILumnmn Cauſini Aula & p. 3. L. 3. C. 2. f. 31272.
VlII. En, Auditores Deo dilectiſſimi, quantus animi mo- Nobis Chri-
ebe, tus & Converſio in homine Ethnico, ex picto ſolùm, ac dein ſtianis iae⸗
u. verbis explicato judicio Extremo: quid non poſſit aut debeat judiciam
unbum poſſe in Chriſtiano, verâà fide imbuto? At inquis: in umbra et- iremum.
cen. iamnum, in ænigmate vivimus; obſcura ſunt; & futura pri-
. mum; nec dum præſentia: Verùm altùm imprime animo, &
unn viva fide apprehende, certiſſima eſſe; quid certius morte?
,de. quid Judicio? quid gehennaà, aut cœlo? toties ab æternàâ ve-
ritate inculcatis? eſto etiam; quid obſcurius? ceu quæ agno-
neæcu ſcimus per fidem, quæ lumen eſt in ſupernaturalibus, quod in
Aoren naturalibus oculus corpori, intellectus Animæ „cujus æquaâ
eödes lance proprietates ſunt certitudo cum obſcuritate „& obſcuri-
Beei tas cum certitudine, tantä tamen, quæ omni humanâ & cor-

. 5 Porali evidentiã major, & penitus infallibilis eſt; uti tradunt
,tort ITheologi in materià de fide. Videmus nunc Divina omnia per He-
eteni culum, E in ænigmate. I. Cor. III. 12. per medium obſcurum, &
u per ſimilitudinem umbroſam, ait Cornelius à Lap. ibidem, uti ſu-
Drà tactum num. . Obſcuritas tamen hæc, & Umbra omnis ceſſa-
rcs bit, cum ad Judicium ſurrexerit Deus, & ſerutabitur Zeruſalem in
en lacerni, Sophon, I. 12. Faxit ſuâ gratiꝗ Clementiſſimus Deus, ut,
ſone⸗ quod fecit efficaciſſimè per colores Methodius, pictor Religio-
ſtin⸗ ſus, quédque Jjudicium Extremum in Eccleſià innumeris locis
i Oculis proponitur, ſanctiſſimâ intentione, terrendi ſalubriter
1 “ fideles, id ego per ſequentes Conciones morales rudi verbo aut
eun B cala-
Mechtl de jud. Extr.

Mu

Compen.

dium dicen-

m0.⸗

170 CoNCIo0O I. Judicii extremi memoria ufiliſima,

calamo aſſequar, exhibeàmque; quid illud: Compendio

accipite totam Extremi terribilis judicii Univerſalis ſeriem

à me tractandam, ô quàm ſeriam! poſt Terrorem, toti
mundo incutiendum ex ſignis, Judicium præcedentibus,

poſt miſerabilem Mundi ultimum ſtatum, ejúsque per ignem
cataſtrophen & excidium, Tubam horriſonam, ad jJudi-
cium omnes evocantem: ͤurgite mortui, venite ad Judi-
cium. Et huic Citationi peremptoriæ ſtatim ſecuturam corpo-
rum reſurrectionem admirandam, damnatis funeſtiſſimam,
violentiſlimam; horum ab Eleétis ſeparationem probroſam &
infœlicem; eorum ex omni parte ſtatum miſerrimum; Hor-
rorem ex ſalvandorum paucitate, & ingente numero damnan-

dorum; Apparatum judici, reprobis fulmineum ex omnibus
circumſtantiis, Crucis in Cœlo apparituræ, Nubis & tempe-

ſtatis, in quâ judex veniet, temporis, loci in Valle joſaphat; ex
Perſonà principaliſſimà Judicis Supremi, incorrupti, ſangui-
nem à ſe effuſum requirentis: ex ſtrictiſſimo undequaque exa-
mine, libris conſcientiarum apertis, ita, ut nihil latere poſſit,
nihil excuſari, vel negari, cogitationum, verborum, & ope-
rum &c. hinc fummam miſeriam Rei peccatoris ac confuſio-
nem, é Chriſtianis præſertim & Catholicis: Accuſatores & te-

ſtes irrefragabiles: Sententiam deniq; ultimam, ac ejus execu-

tionem, ſicut Electis acceptiſſimam, ita reprobis, eheu, hor-
ridam, fatalem! ex hac maledictionem, ponam damni, ſen-
fusque æternam; Deſperationem; Deſcenſum ad inferos, &c.
quantum verborum pondus; Ite maledidi in ignem æternum?

Annon iſta omnia ſeria, ſevera, ita ut omnia umbram, quæ vel

poſſunt dici, legi, ſcribi, cogitari, & nihili, in ſuammet perdi-

tionem, faciat ſtolidus mundus? Agens abeq; conſilio eſt, & ſine
Prudentid ; utinam ſaperent, & intelligerent, ac noviſſima providerent.
Deuter. WIAII. 25. & 29. O Deus infinitè miſericors, qui non vi

mortem impii, ſed ut convertatur, & vivat, Exech. LILIII. con-

ſige timore tuo carne meas; à judicin enim tun timui. Pfal. CAIX.

120. & ut magis magisq; timeam ſanctè, pœnitenter, ac exinde

ſier

—=

—

ad ſanctum timorem & pœnit. excitans. 1I1

—

Vndio in tui amorem exardeſcam, ut deniq; Judex ſis mihi peccatori
Stin propitius in æternum. Amen.
—RKR/ Vigde Speranza &cript. ſeleét. Puhéto 136. & 137. Drexel. Indice 71 e- Authores in
matum Dom. I. Adv. themate penult. & Tribunalis Lib. 2. C. g. hanc mate-

erignem . .
y o. Marchantii, Kation. Dom. I. Adv. lect. I. p. 3. fol. 1F. lamn-⸗

3 1 Breviar. ataà Die infra ocz. Epiph. lect. 3. Noct. Fr. Mendoza
ncr 8S. J. in I. KReg. Il. Io. & in Judicibus. V. Judicii timor & c. to-
M & 2. Matthias Thanner, Carthuſ. Valle humilitatu,
nn ay 10. 4 f. 297. Nicolaus Turlot. Thecſ. doctr. Chriſt. p. 1.
n. Mor- . §. lelt. 1I. 4 f. 123. Faber Dom. 10. C. 2. GS& in Auctuario Dom. I.
“ Advent. Them. z. n. 4. Franc. Labata, tomo 1. Verbo Judicium
Rrido finale propoſ. ö. Englgr. Cæl. Emp. p. 2. E. Muamptæ. V. g. 3.

mihi fol. I981. Paciuchelli, in Yon. Ledt. 2. J. 1. Jancti ti-

* ment, ne reprobentur. Guil. Stanihurſt. de II. Noviſ. in pro-
mli⸗ Am. de Judicio f-I. & ſequ. Petrus Beſſeus, Regis Chriſtmi.
wrer Orator, C1. de Judicio à f. 2oy. V. infraà Conc. 3a. quæ ſ in
boc ordine de Judicio extremo ultima. Item præcedens Præfatio.
0 4 Ludov. Granat. Dom. 2. Advent. Conc. I. gG. 3. ubi ſignum
0 prædeſtinat. moveri ad Judicium extr. Verba recitantur
u inſyà cit. Conc. 74. n. 2. Leop. Mancin. de Paſſ. D. L. 2. Diſſ. 2.
Seiell. 3f. 6z.
10, l,
genmn
. .
o DUÿ B 2 CoON

—

12 CoONecio II. UItimus mundi ſceleratus vitæ ſtatus —
CoxNclo II. AA,
Ultimus Mundi ſceleratus, &, ſine Cur4 ſalutis, i
malæ ſecuritatis, ſtatus, ad noſtra tem pora ex- s⸗
penditur: quanta proin, metu Jjudicii imminen- Wete
tis, ſalutis Cura merito nobis eſſe debeat. dat
. Z „ „ —„ „ .„„ H . EEe N
Domin l His autem ſieri incipientibus, reſpicite, & levate ni
. ent⸗ capilad Veſtra. Lucæ 2 1. 28. Gebe
Domin. 24. Qlui legit, intelligat. Matth. 24. 15. ein
poſt Pent. R nisn
JIJIJIJJ. Anent
Aluberrimè monet, Dei nomine, religioſisſimus TIhomas ed
de Kempis Lib. 3. c. 3y. n. I. Fils, inquiens, nunquam ſecurus Pris
& in hac vita, ſed quöad vixern, ſemper arma ſpiritualia tibi ulnn
ſunt neeſſaria!“ inter hoſtes verſari G à dextrs, & à ſiniſtru Vard
impugnars, & c. Certè magnæ ſapientiæ eſt, panico & vano tfent
timore, puerorum ad inſtar, non conturbari equidem ,»(Ehpgl- veltr
grave parte I. Dom. a. Epipb.) in ſeriis tamen, & quæ gravioris II
momenti, ſalutem æternam tangunt, ſecuritatem, omnium Tibn
minimè nimiam, non admittere, etiam & maximè tum, cum dOun⸗
Secutitas omnimoda videtur eſſe ſecuritas, nullusq; mali metus. Nun- otu
noxia, exem- quam minùs ſecurum te puta, quàm cùm ſecurus eſſe videris. wrihi
plo Samſemis. Hujus figura fortiſſimus ille Samſon, hic ſecurè in ſinu ſuæ Da- m
lilæ requieſcit, indormit ſuo præfiſus robori, cujus (ſuo deni- Re
que vitæ interitu; pœnitens enim ſalutem conſecutus eſt, in- W
ter Sanétos relatus à S. Paulo Hebr. Al. 32. Cornel. ibid. ſ. 9sp. Jo. tm
Biſſel. Kuin. Illuſt. Dec. 2. à f. àr7.) experimentum fecit per tres vi- ci
ces, inclamante Dalila; Philiſthim ſuper te, Samſon, qudic. TIVI. ſen
Deniq; verò, cuùm ſibi vel maximè ſecurùs videretur, raſis crii rer
nibus, in quibus ſita erat fortitudo ejus, in manus hoſiurm
tradi-·

4 nnos præſenti tempore curam ſalutis Aocet. rz

—
E traditus, exoculatus, in eorundem ludibrium ceſſit. Hæc pœ-
na, hic finis malæ ſecuritatis, & temerariæ præſumptionis.
deyéè, quem tentationis certamen ſuperare non valuit, ſua deterius ſe-
lalns. curitæs ſtavit, ait S. Greg. lib. 2. Mor. Pohanth. E. ſecuritas. Id
, Contigit Samſoni: id contingit pluribus, qui ſuâ ſecuritate de-
. teriores & ſceleratiores fiunt, Dei Mamu vindice jam præ fori-
miner bus exiſtente, néque cogitatäã. Ultimum mundi ſtatum cùm
expendo, eundem hoc ipſo peſſimæ ſecuritatis morbo labora-
turum (utut excidio ejusdem, & finali judicio jamjam immi-
nente) & exinde ſceleratiſſimum, in ſuæ damnationis augmen-
tum, futurum eſſe, deprehendo: uti Chriſtus innuit, & hinc
ææquè bonos ac malos, juſtos & peccatores, allegatis ſuprà ver-
pies in Themate, paterne præmonet. Et hæc præſentis Con-
Ceonis materia erit, nempe ultimus mundi ſtatus, nihil de im-
mDinente fine & judicio ſomniantis, & hinc pleniſſima licentiaâ
Uoms fſine cura (hoc eſtenim ſecurè) ſceleratè viventis; cujus is mihi Metu Judicii
muu finis & concluſio erit, ut nos, etſi à fine mundi remotiores, me-habenda Cura
tu tamen Judicii nunquam ſine magn ſalutis noſtræ curà vi-ſalutis.
uſhi Vamus: Curæ ſit vobis nunc, Auditores, ac diligentiæ, ut pa-
svo tienter & attent audiatis, & conformiter huic veritati vitam
“. veſtram ordinetis dein.
fs II. Redemptorem noſtrum, & Matthæi XWI.& Lucæ EII. ex
mnum quibus Textus Evangelii in Dominicam primam Adventús, &
n,yon Dom. 24. ſeu ultimam poſt Pentecoſten aſſumptus eſt, apertè
Nn. locutum fuiſſe, non tam de excidio Urbis Hieruſalem, quàm
Vilas fine ipſius mundi & Jjudicio, paſſim obſervant SS. Patres & In-
ehr terpretes. Matth. AAIV. Diſcipulis Fabricam Templi, quod erat
vocen Orbis miraculum, oſtendentibus & mirantibus prædicit Chri-
el. ſtus illius, totiusꝗ; Urbis (per Titum Veſpaſiani filium, Impe-
ℳ fatorem, & Romanos) quin & orbis univerſi in fine mundi ex-
ro⸗ cidium, idꝗque propter incolarum Urbis & orhis ſcelera: Verſa pz.
V. ſigna prævia aiſignat, ſcilicet bella, Pſeudoprophetas, famem,
. kterræ motus, peſtem, ac prædicationem, Evangelii per totum or-
Nüm bem, &c. v. 29. Solis & Lunæ obſcurationem, ſtellarum de colo

lenat,

*

44 Coxcio II. Intimus mundi ſceleratus vitæ ſtatus

caſum, Virtutum cæleſtium commotionem: poſt quæ v. 36. mo-
net, ut omnes ſtrenuè ſe parent, ad illum diem univer ſalis excidii
& Judicii extremi, eò, quòd dies hic planè incertus ſit, & nulli co-
gnitus, ſed improviſus hominibus incogitantibus ob veniet, eos-
due ſecuros ſubitò occupabit. Dixerat autem hæc Chriſtus jam

ervens pergensq; ad mortem, die Martis poſt Dom. Palma-

rum, quæ fuit 22. Martii, poſt tres dies Crucifigendus. Cornel.
in Marth. XXI.& Chronotax: geſtorum Chriſti n. 6a. 6. fol. 17. P. Jo.
Mala ſecuri- de Paru & 7. Margar. Evang. Ita & omnes adhortatur, ut vigi-

tas hominum lent in orationibus, ac ſobriè, piè, juſtê; vivant, & ad diem

ante finem
mundi.

ſe parent Iudicii, Lacæ XI. à v.;a ubi vocat repentinam diem illam,
quæ tanquam laqueus ſuperveniet, quò quaſi ex inſidiis, ſicut ca-
piuntur aves incautæ, ſic & in die Judicii capientur homines

voluptuarii. Cornel. hoc loco- qus legit, intelligat. Et qui ſeſe de-

bit paraverint, gaudere poterunt; quoniam, ait Chriſtus La-

cæ XI. 25 appropinquat reaemptio Veſtra, ab omnibus malis &

miſeriis, reſurrectio & gloria ſempiterna: qui ſecus fecerint,

erit illis maledictio & væ: &c. W

Kieut in die-

ergo tempus Mundi extremum cum tempore ejusdem, nn
W “ vixit

III. Videamus ultimum mundanorum, peſſimæ ſecuri-
tatis, ſtatum; hunc declarat ipſemet Chriſtus, dum ait Matth.
WII. à v. 32. ſicut in diebus Noë, ita erit adventus flii homini;
ERicut enim erant ante diluvium comedenter & bibente „nubente &
nuptui tradentes, usq; ad eum diem, quö intravit Nosò in Arcam, G&
non cognoverunt, donec venit diluvium, &. tulit omnes ita erit &
aaventus ſilii hominn. Idem refert S. Lucas ex ore Chriſti . Xr. II.
26. ubi 4 v. 2,5. ſimiliter (pergit Chriſtus) icut faltum eſt in diebus
Lot edebant, & bibebant; emebant & vendebant; plantabant &-
dificabant qud die autem exiit Lot à Sodomu, pluit ignem &- ſulphur
de cælo, & omnes perdidit. ſecundum hæc erit, quâ die filius bomini⸗
revelabitur: q. d. ſubitus erit & inopinatus adventus meus ad
Judicium, uti fuit incendium Sodomæ, & diluvium Noë.
Palchrè, ait Beda, Adicite revelabitur; quia qui interim non anppa-
ens omnia videt, tunc apparens omnia judicabit. Cornel. Chriſtus

e

l
I

—

4

Fiuit
gual
tu,

mor

ſcer
Vert
dem
Wun

Alltu
luviv⸗

ta
Mt

ler,

to
eſc⸗
laß,

no.

Mmnis
cor

Avir
tte
Mobi
Cicor
N
far
deth
llio⸗
hom

vo⸗ præſenti tempore curam ſalutis docet. 15

4mo. vixit Noëé, & Lot, comparat. Expendamus utrumque hoc,
ifi quale fuerit, ut inde judicium formemus de ultimo mundi ſta-
lie. tu, cum quadam comparatione ad noſtra tempora, pro vitæ
ee morumq; emendatione. Fuit autem utriusq; in ſumma vitez
emn licentia ac ſecuritate, ſceleratiſſimus adeo, ut Deus O. M. Cu-
m. jus natura bonitas eſt, juſtè exacerbatus graviſſimas Diluvii uni-

Verſalis, ac ignis ſulphurei cœleſtis, pœnas inflixerit, & qui-
„IH dem (quod obſervatu hoc loco pro mea intentione digniſſi-
. mum eſt) plane inopinantibus. JU =
dcien IV. Sicut in diebus Noé contigit, ita erit & continget ad- Mundi Sta-

viin wentus Filii hominis, q. d. ſicut inopinatum & ſubitum füuit di-tus ſceleratus
t c4 luvium, quod omnes obruit: ſic inopinatus & ſubitus erit in Diebus
is Adventus judicis. Epulabantur ſine cura & ſolicitudine, &;, Noé.
ee. ut ait Chry ſoſt. tanquam nullo venturo malo laſcivientes Cornel. in
. Matth. XIIV. 3z. & 35. Juxta expoſitionem Cornelii Janſenii
„SãAA Rpiſc. Gandau: Concord. Evang. Cap. I24. fol. Syy. Voluit Domi-

ein, nus ſignificare hominum ſecuritatem, in qua vixerant, largi-
ter indulgentes genio, totiq; dediti rebus hujus ſæculi, cum
ſan⸗ ultiones mundo obvenirent. Rei ſeries tragicè ac patheticè

Lel. deſcribitur Geneſis EI. & EII. & exinde à Joanne Biſſelio: Ruin.
mui; lluſtr. Decade prima, Ruina g. Mundi Diluvio merſi. Adamo poſt Adamo &

* annos Vitæ 930. mortuo, Evâ, viventium matre, decem eum seth mortuis.
n, annis tardiùs morte ſubſecuta; Filio item Seth pietatis & Sa-
½ crorum cultore eximio, & qui familiam ac ſtirpem ſuam, quö-
WVI. ad vixit, à Cainitarum & moribus improbis, & nuptiis, & omni

Vitæ confuetudine, ſummà ſegregârat ope (notetur officium
. probi Patrisfamilias) mortuo, ſuæ ætatis annorum 912. Mun-
lu di conditi Milleſimi quadrageſimi ſecundi: prohibente jam

ru nullo, ſcelerum omnium ac præcipuè libidinum, fœda licen-
ℳ tia mundum occupavit, in transverſum actis etiam poſteris
Seth, quos antea, propter excellens, à cæteris, diſcrimen, Dei
d. flilios appellari ſolemne fuerat, commiſcentibus ſeſe filiabus
o hominum, poſteris Caini perverſis, & terræ affixis agitaban-
chin tur hinc nuptiæ innuptæ plerasq; per domos, continuæque;

d0o:

iuit

W 2

16 Coxcio II. Ulltimus mundi ſceleratus vitæ ſtatus

quotidiana Convivia „cComeſſationes, lIu ſtra; nec, niſi genio,
diebus ac noétibus indulgebatur: & hoceſt, quod Chriſtus ait,

in diebus Woë comedentes & bibentes &c. eò denique, ut dicat

8. Textus Geneſ. V L. II. & 12. corrupta eſt terra coram Deo, & reple-
ta eſt iniquitate: ſeu incolæ terræ adeo corrupti, ut ipſam ter-
ram ſuis ſceleribus polluiſſe & corrupiſſe videantur, & : omnis
caro corruperat viam ſuam, rectumque, ſecundum legem Dei

& Naturæ, vivendi ordinem: ſolus MWoéë vir juſtus atq; perfe-

Gus in generationibus ſuis, inter homines fui ævi & ſæculi, &c.

Noẽ præco Præco pœnitentiæ, vel, ut eum vocat S. Petrus Epiſt. II. c. II. v j.

Pœnitentiæ & Præco Juſtitiæ, ipfos centum annos, ſed improbis nonniſi ri-

Juſtitiæ annis dentibus & jocantibus, optimum lſenem excipientibus dicte-

Centum.

riis, ſannis, minis, & epulari, ludere, inebriari & laſcivire per-

gentibus, ad ultimum usque tempus, ipſumvée Diluvii inſe-
quentis diem, illis omnibus inexpectatum, at omnibus merfſis,

præter ofto animas per Arcam ſervatas. Hoc præludium fuit
illius ultimæ ſub finem ſæculorum ruinæ mundi. Et, quod
mirificè auget tragicum hunc hominum interitum, eſt, quèd,
etſi ſint, qui putent, plerosque, aut ſaltem multos, vel aliquos
in extrema illà aquarum inundantium neceſſitate (cùm omnes
notitiam habuerint veri Dei, inſtructi à Majoribus & Patribus,
partim coæœvis) pœnitentiam, quæ ſecunda poſt peccati naufra-

gium tabula, arripuiſſe, ſic juſtificatos & ſalvatos; uti docet

hoc S. Hieron. & Rupertus, ſatisꝗ; id ipſum inſinuat S. Petrus

Ep. I. c. IIl. v. 9. ſic enim in periculis naufragii etiam ſceleratis-
ſimi quiꝗqᷓ; magno pietatis affectu ad Deum confugiunt, emen-

dationem ſpondent, veniam petunt & impetrant, ut, corpore

pereunte, anima ſalvetur. Cornel. in Gen. VI, v. 5 Putant tamen

alii credibilius, maximam illorum partem (uti S. Chryſoſto-
mus) plerosꝗq; (uti Rupertus Tuitienſis) vel uti Pererius, (ſolo
Noẽë cum ſuis prolibus juſto) omnes alios impios, ideéôque uti
aquis Diluvii, ita & in infernum eſſe demerſos, exceptis infanti-
bus, qui, Sacramento illius temporis renati, mergebantur.
Cornel. cit. Iufra mea C. 14. de paucitate ſalvandorum. n. y. é* Yo. Biſſet.
Dec. I. fol. 330. 331. 34. V. Jacobus Salianus Annal.

V. Per-

—

,
ls

iu,
lIns

c
nt
Lel

n

:l
(ent
Kk
)
pen
ilan

Se —

lckt

,

—
E

S==

==
=

e

ſond
Mini

Eerenn
lur 19

isg

Ulse

—

s

2 nos præſenti tempore curam ſalutis docet. 2
igen, V. Pergit Chriſtus: Similiter ſicut factum eſt in diebus Lot &c. In diebas?
it, Lucæ VII 2S. ut ſuprà num. 2. Divinæ hujus in impios Sodo-ot &c.
uin mitas Vindictæ ſeries, & factum deſcribitur Geneſir AIAX. IIIu-
G§ ſtrat oannes Biſſelius Decade I. Ruina §. à fol. 730 Adduco ego,
ne. quæ huc accomoda ſunt, ad demonſtrandum ultimos mundi
ms mores & vitam, quâà, quidquid libet, licere videtur, ſcelera-
geni tiſſimèque in putatà ſecuritate, & ſecuriſſimè inter ſcelera vi-
e. vitur. Sdomitæ, ait S. Scr. Geneſ AIII. 13. peſſimi erant, & pec- Sodoma
ll'a catores coram Domino graviſſimi, palàm, publicè, in oculis ſolis iniquitas.
IHE hujus, ipſo Deo & ſole ſpectante, inverecundè, impudenter
mmif peccantes, Dei hominumq; contemptores: Ecce bæc, ait Eze-
SAde. chiel c. AVI. ao. ſuit iniquitas Sodomæ, ſuperbia, ſaturitas panu &
ee. ciborum, puta, commeſſatio & compotatio (Edebant, & bibe-
i. bant: Lucæ AVII) & abundantia, luxusꝗ; rerum omnium, &'=
rerig otium ipſius (Septuaginta vertunt: deliciis affluebat ipſa & fi-
mir liæ ejus, & gloriabantur magnificè) & manum egeno, & pauperi
H non porrigebant: quod eſt ſcelus immiſericordiæ. Hæc quin-
tuplex Sodomæ iniquitas, eaque radix & origo cœterarum li-
bidinum portentoſarum, & contra naturam. Cornel. in Gen. All!.
nome 13. & in -. XVIII. zo. quò dedecoroſi ſceleris exemplo, non mo-
g dèò cæteras Pentapolis Urbes quatuor, cum ſuis ſuburbiis &
uft. Pa is, ſed paulatim viciniam; dein orientem, ac reliquas non-
Acett. nullas orbis Regiones inflammavit Sodoma, de eo gloriata in-
Petrus ſuper, juxta illud ai. III. 9. Peccatum ſuum ſicut Sodoma prædica-
leti⸗ verunt, nec abſconderunt. Erantq; in hac ſcelerum ſuorum ter
enen infauſtà fælicitate ita ſibimet ſecuri, ut ne de Deo vindice, &
orpore vindictà proxime adventurà cogitarent, quin & contemnerent,
uren acdeo pertinaces, ut & ipſi duo generi Lot, quibus filias ſuas de-
N. ſponſarat, hortatu Angelorum, ab eo moniti, quia delebit Do-
,(oo minus civitatem hbanc „Geneſ. XI X. I1. ſurgerent, Pproin & egre-
gru derentur de loco iſto, eum exſibilärint: Er viſus eſt en, quaſi Iu-
dens loquie ibidem. & delirare; cum & ipſi ſcelerati hâc ſubducti-
nur. onis gratiàâ indigni eſſent. Et quid factum? Egreſſo Lot An-

biſa gelis cogentibus, apprehendentibus manum ejus, & manum

— rIS CoNcIO II. IItimus mundi ſceleratia vita eſtatas H
UIxoris ac duarum filiarum ejus, idꝗ; ſummo manè, coœlo ſEere- m
niſſimo, ventis & elementis omnibus quietiſſimis, nullo deni⸗: æ,
que prorſus feſtinantis interitùs indicio, Dominus pluit ſuper K. V
domam E& G omorrham ſulphur &. gnem à Domino, ſu44; omnipo- ifbu
= tentiã, de cælo, & ſubvertit czvihate hbas, Eg* omnem circa Kegio: i
vvemm, univerſos habitatore urhium, & cunbta terræ virentia: v. 24. WI
&20. Ita derepente periit igne Coœeleſti Urbs ampliſſima Sodo. unr
ma, (quæ ſexaginta fertur ſtadiorum circuitum (duo milliaria n
Germanica) eſſe moœnibus ſuis amplexa, Adrichomius in quda ye
num. 156. ex Brocardo Bredenbachio, & Joſepho, apud Biſſel. (ni
cit. I. f. 9ga. Continet autem unum ſtadium paſſus 125. & oOGt%–⁊+– r I
ſtadia faciunt unum commune Milli iare, ſeu mille paſſuum) un
Sodomz periit Gomorrha Sebois, Adama: periêre omnes earum habi-:
mnmnmteritus. tatores impiiſſimi, tam Viri, quàm fœminæ: breviſſimo teu- „„
pPpPproris ſpatio: non igne tantuùm, ſed etiam hiatibus terræ hauſta onn
pentapolis: ad inferos inſuper omnes incolæ deſcenderunt. d
Quid: omnes:? ſimul omnes, utriusq; ſexus & ætatis promi-:
ſcuæ, ne nuntio quidem tam atrocis tragœdiæ vel narratore
Iufrd e.3. n. . fuperſtite, &c. ait Biſſelius fol. Sv. omne perdidit, ait de illis ien
Chriſtus Lacæ AVII.zo. ignz æterni panam ſisſtinentes Juda epiſt. in
Cathol. v. . Cceu abeuntes peſt carnem alteram ibid. . Cornel. e
dhbid. & in Geneſi⸗ XIX. 2r. f. 154. Biſſelius cit. J. y5y. & ſeq.) inau- eaii
dità prius nequitià & perverſitate, quantum in ipſis fuit, hu. E
manæ vitæ curſu, propagandiq; ſecundum naturam ratione, u
& medio ſublato & proſcripto. OTremenda Dei judicia juſtis: in
D fima! què fulmina, telaq;, ammantia ſaper terram Sodemorum demi- i
ſit, ait S. Chryl. hom. 2. in Ep. ad Kome. O miſerrimos „ſibi peſſi- v,
mè cautos, peccatores! quinam hinc ex utroꝗq; & Diluvii & i
Sodomorum tragico caſu affectus & motus animi? an admira. ent
tionis, ac profundiffimæ cum formicline, reverentiæ de Juſti· ſen
tiaà Divinâ, ſcelerum vindice, in exemplum omnium futuro. bel
rum ac modò præſentium temporum? an commiſerationis (
erga miſeré pereuntes? an indignationis in tam impudenter dn
Peccantes, ſalurisz ſua adeò ineurios: an n 104 rn EL

—

ſee.

lo Eri⸗

ſohe ⸗

omnipe

11 Nrr
4. n4

1 o⸗

nilliatua
A

biſſel
Kocto

Hum)

mndb.

10e..

hauſt
I⸗

te

e

0

n.
nione,

, Ani.

ipel.
wiüi A⸗
lmnit·.

.
ls

er
,

næ, præſertim tam turpis? &c. VE- C. 3 n. 3. & C.

ribus Noë & Lot fuit, uti audivimus Ita crit Ey ad ventus fuii

ut nihil ſuperſit amplius, quàm ut lapis ſine manibus abſciſſus
, u.

Rs

vos præſenti tempore curam ſalutis doccet. 19

mihi ipſi in terrorem fugamque omnis peccati ac offenſæ Divi-

VI. Et hæc quidem ratio vitæ & excidii hominum tempo-
bominis, ait Chriſtus. Certè ultimis Mundi temporibus, homi- Sic erit in
num vita ſceleratiſſima erit, Deum provocans ad immitten-fine mundi.
dum Orbi exſcidium; illorumq; interitus graviſſimus, luctuo-
ſiſſimus, & ipſis improviſus, ex ipſius Chriſti vaticinio, erit.

.

Ee quoniam abundavit iniquitas, refrigeſeet charitas multorum (ait
Chriſtus Matth. YXIV.Iz. & de fine mundi à multis intelligi-
taur) Charitas erga Deum & proximum; quod Paulus dicit, alt.
Cornel. Janſenius cit. l. cap. 122. fol. 33. Erant homines ſeipſos aman-

te, & c. voluptatum amateres, magu quàm. Dei- II. Tim. III. v. 2.

2.4. S. Vincentius Ferrerius conſiderans ſtatuam à Nabucho- Statua Na-

donoſor viſam Danieli II. cujus caput aureum, pectus argen-buchodon.

partim ferrei, colligit exinde, mundi finem non procul abeſſe;

ſtatuam enim illam vult ſignificare Eccleſiam, cujus (quod huc

pertinet, omiſſis cæteris, brevitatis cauſsà) pedes ferrei & lu-

tei ultimum tempus denotent Antichriſti, ſub quò⅛ erunt ho- Summa ma-

ines indurati, & terrenis voluptatibus prorſus immerſi, ita litia, Anti-
chriſto au-
decidat, id eſt, Chriſtus ad Judicium deſcendat, & conterat Sta- ν...
tuam, omne Imperium ac Regnum mundi, Faber Dom. I. Adv.

C. S§. num. 2. Multiplicabitur iniquitas per impeſturas Antichriſti ait
Theophilactus apud cit. Janſen. Is certè cauſa principalis, au-

Gor, incentérq; erit omnium iniquitatum, ſuis dolis, artibus,
blanditiis, hypocriſi, ſcientiâ, eloquentia, fictis miraculis, po-
tentiâ & tormentis, plurimios hominum quaſi coluber deci-
piens, dejiciens, mordens, & occidens: ita SS. PP. Aug. Am-
brof. Irenæus, & alii plures citati ex Pererio à Turlot. & 0 Hic Antichriſtus

Antichriſtus futurus Gente judæus, probabiliter ex Tribu quis;
Dan, naſciturus in Babilone, ut putat S. Hieron. Spurius, ma- .
ttre fœminarumomnium impudentiſſimâà, vili; ſed fraudere«

—.—

C 2 ghum

200 CoONCIO II. UItimus mundi ſceleratus vitæ ſtatus
gnum dobtenturus, Dan. AlI. v. zo. & 21. ſuperbus quaſi alter Lu- m
cifer, ut Deus coli volens, impudens, atheus inſuper, bla⸗s 0
phemus in Deum & ſanctos Apoc. ¶III. 6. tyrannus crudelis: (h
ſimus, maximè in Chriſtianos; Apocal. XIII. 1o. totus in libidi- ne
nibus & concupiſcentiis feeminarum: Dan. Xl. 37. Magus &ñ ma- u
gicis artibus à puero imbuendus, habiturusq; deemonem fa-
miliarem: unde à S. Paulo vocatur homo peccati, filius perditio-: k
ni = II. Theſſal. II. 2. Cujus adventus ſecundum operationem Satangaezæ
Sub Anti-v. 9. ſeu, per quem Satanas operabitur. Sub taliergo Tyranno, “
chriſto iniqui- etſi ſolum regnaturo annis tribus cum dimidio, ſeu dies mille mn
tatis abundanr ducentos & nonaginta, Daniel AII. n. quam doctrinam, vi- ans
tia. tàmque, quos mores expectes? hinc fiet, ut gulæ, libidini, æ& bn
ſceleribus omnibus ampliſſimam det licentiam: ſataget omni-
bvrus viribus ſuis, ut avertet omnes à Dei cultu & Fide, coget umn
omnes negare, Jeſum eſſe Chriſtum & Dei filium, deſerere mummn
Miſſas & omnes ritus chriſtianos, negare Deum & c. Dan. All. II. ſins
Ex Apoc. XII. Apoc. UIII. I15. Apoc. AII. 3. & z. dicitur Draco magnus, qui eſt Lu Ece
Antichriſtus Cifer, caudàâ ſuâ (per quam SS. PP. Antichriſtum intelligunt) Me
quos & quot tertiam partem ſtellarum traxiſſe: hæc cauda, ait Tirinus, poſt egt.
Per vertet. ſe, in ſuam perfidiam, trahet tertiam partem ſtellarum, id eſt, a!
virorum illuſtrium, principum Eccleſiæ, non modò politico- an
rum, ſed & Eccleſiaſticorum, Doctorum, & Religioſorum, qui con
inſtar ſtellarum in orbe aliis prælucent & præcellunt. Ia Teri- un,
nus (ex &. Hieron. Theogor. & alis in Dan. ElII. 1o.) in Apoc. AIl a4. le,
Hic trahet, inquit Cornelius, poſt ſe, in ſuam perfidiam, ter-⸗ ich
tiam partem ſtellarum, id eſt, illuſtrium ſanctorum, qui quaſi yy
Duces vel doctores, vel cæteris eminentes, inſtar Stellarum a
aliis prælucebant: nam ex plebe multò plures trahet & perver- E
tet, ita Corn. in Apoc. l. cit. fF. 30. Unde major pars fidelium ca- i
det, cedetꝗ; Antichriſto, Apoc. AlII. §. ita at in errorem inducdau-
tur, ſi ſieri poteſt, etiam Electi Matth. XAIV. zm. eritꝗ; quaſi ge- e
neralis Apoſtaſia & defectio; cit. v. 3. I. Theſſ. II. paucis in locis 7
abditis Sacrificium Euchariſtiæ (quod cum ommi publico cultua
Divino tollet Antichriſtus. Daniel. AII.II. ipfe ſolus Deus ado- “
= MGD rari

C nvnvos præſenti tempore curam ſalutis docet. 21
brlr. rari colique volens per ſacrificia, preces &c.) celebrantibus,
N i. propter quos breviabuntur dies perſecutionis Antichriſti, ut ait
ͤ Chriſtus: iis verò, qui ſeſe oppoſuerint, excruciandis, pertor- èM
n Wi menta exquiſitiſſima: ita Patres & Docëtores apud Cornel. in Da-
sün niel. EII in Apoc. in II. Theſſ. I. &. Turlot in 7 Gmb. art. Lect. 3. f.137.
Dnen % guibus compendio & ſam matim de Antichriſto excerpſi, in demon-
ki ſtrationem, quàm in fine mundi abundabit iniquitas & refri-
Srant

geſcet charitas multorum. Matth. Atnr,
Prann VII. Supereſt, addi breviter interitum im iorum in fine Interitusim-
smid mundi: Sicut in diebus Moéë & Lot &c. Et quidem ipſe Anti- piorum in fine
, I. chriſtus (quem, immane monſtrum, orbis & Eccleſiæ peſtem, muſdi.
ini, & Deus permiſſurus eſt mundo imperare, variis de cauſis, quas
gomi- inter quintam ponit P. Joh. Mezger de Antichr. fol. ult. 129. quod
G corruptiſſimi mores illius ultimi ſæculi talem principem mere- S
len buntur, ut notat D. Hippolitus Martyr. jaxta Yob AXAXIV. 30.) Interitus An-
In. Vivus abſorbebitur in infernum, tumq; ſimul ignis deſcendet tichriſti.
AlS de coelo, & comburet omnes ejus miniſtros, & milites: Aoc.
n) XX. ,. ceſſabitꝗ; perſecutio, dabiturq; lapſis tempus, ut pœni-
NAt teant. Cornel. in Dan. All. 12. F. 1392. & in Erech. AL.IAX. 9. F. 1169.
dlt, & in II. Theſſ. II. f. 6zo. & 652. deinde Chriſtus veniet ad Judi-
i. cium &c. Et quid, quæſo, agent mortales hoc ipſo tempore?
ui annon, ad placandum Numen,; agent ſeveriſſimam poeniten-
Gͤ tiam, præſertim viſis tot ſignis præcedentibus, in ſole, lund,
