hominum fx, ſed & eò coguntur: in quibus omnes fuas ex-

ponent merces. Ubi ſimul & Conventus Juridicus, quò omnes

omninò cauſæ, non unius Regni tantum & Provinciæ, ſed o-
mnium, examinantur, diſcutiuntur, judicantur. Nihil mihi ho-
diè cum Nundinis, quas Miſſas vocant, Francofurtenſium, Li-
pſienſium, aliarum illuſtrium Civitatum, in quibus illæ, pu-
blicis literis, piiblico magni æris pulſu, aliisque ſolemnitatibus
denuntiantur, agumtur: puerilia hæc omnia &c. Aliud fo-
rum decrevit ipſe Deus ſummus, alia Comitia celeberrima,
in quò⅛ omnes omninò homines comparere debebant, ad jam
nuper auditam ſolenniſſimam Angelicæ Tubæ vocem: Surgite
mortui; venite ad Judicium, ſummi & imi, boni & mali, velint

hi, aut nolint: in hoc nulla fraus, nullus humanus homi-

num reſpetus, nulli ſuum Jus negabitur: mercium loco
erunt opera cujusvis hominis diſcutienda: Opera ilorum ſe-
quuntur illos. Apoc. 1q. 13. Miramur quandéque ingentem ho-
minum multitudinem conventumque in nundinis, comitiis,

foro: quantus tum ille univerſalis conventus erit? Huic locus

M 3 depu-

54 CoNCIO VIII. Univerſorum ad udicium conventut,
deputatus eſt Vala goſaphat; eò nobis omnibus accedendum
erit, vel rectius, eo omnes transferendi ſumus, at ratione

pondere deſcribitur; & quod huc ſpectat, v. 32. congregabun-

extr. congre- rum, Act. 0. 42.) omner genter, 1d eſt, omnes homines 7 à primo
buntur omnes Adam prognati, usque ad ultimum, cujuscunque familiæ &
gentis ſint, quantumvis feræ & barbaræ, etiam parvuli &

tui ſunt. Beſſem Conc. y. ad finem. ( ongregabnntiar ante eum Ex
aulis Imperatores, Reges, Principes; e Clauſtris Religioſi, ex

antris EFremicolæ, ex ruri Agricolæ, ex caulis Paſtores, omnes
ex mundo homines, quos inter, ex ſtatůs conditione præte-

rità, nullus reſpectus, nulla perſonarum acceptio. Hoſce

inter, & ego ero, & tu eris, utinam benè etiam, & ſaltem
loco bonorum infimo! Omner ſtabimiss ad tribunal Chriſti⸗ ad
Kom. I1. 10o. Idem S. Paulus, quem Schola cœleſtis, teſte Eu-
ſebio Cæſarienſi, lib. 3. c. 4. hiſtor. Eccl. erudivit: Omne nos, in-
quit, 2. Cor. y. 10. manifeſtari oportet ante tribanal Chriſte, ut re-
ferat unlasquisq; propriæ« Corpors, prout geſſit »ſive honum, ſive malum.

Beſſem de V. Noviſſ, de Rud. C. r, f. 321. E lege veteri clariſſime:

S. Propheta Joël Congregsbo, inquit in Perionâ tremendi Judi-
cis, cap. 3. 2. omna gente,, & deducam eas in Vallem Yoſaphat, &

diſceptabo (id eſt, jndicio centendam cum en, ut vertit Syrus Ara-
bicus: && dijudicalo ezr ibi) cum eiz ibi Cornel. ibid f. 240. 2. C. quem

locum paſſim Interpretes & cum illis cit. Cornelius de Judi-
cio extremo intelligunt. Omne ergè Mortalium genus,
omnes in individuo, ad locum Judicii congregandi erunt: uti

pergit & repetit S. Joël cit. C; 72. conſargant & aſcedant gentez

in V'allem Yoſaphat, quia ibi Sedeho, at jaditem omna genter in cir-
cuitu. Tam laté patens ergò eſt, & ampla Jurisdictio Chriſti Ju-
dicis in univerſum mundum, in omnes omninò homines &

Angelos. III. Er.

diversâ. Hoc SS. Scripturis, & fide docemur. Matth. 2r. 4
v. 31. Judicii Extremi forma paucis, gravi tamen verborum

Ad Judicium?“r ante Eum (qui conſtitutus eſt à Deo Judex vivorum & mortuo-

infantes, Cornel. ibid. f. z62. 2. B. etiam qui ſine baptiimo mor-

urbibus Cives; ex Pa atiis Magnates, & præſidiis milites, ex

OHDGõG

, Beatis jucundus, Teprobis iolentiſimuât. 95
ndn III. Et imprimis quidem ad Electos quod attinet, hi ad Bonorumfœ:

tmine locum Judicii glorioſo, Solis ad inſtar ſplendeſcente, quivis lix & jucun-
4% Corpore, comitantibus SS. Angelis Cuſtodibus, ceu para-dum iter ad ju-
buum nymphis, per aêra deducentur, quanto triumpho & Jubilo, dicium.
Muu. ut denique ipſummet Corpus oculis Corporeis ſuis Redem-
. ptorem ſuum, tum partes Judicis agentem, videat; quò ſeſe
Amn (labatur ſantus Zob. 19. 27. quem viſurms ſum ego ipſe, & oculi
ler mei conſzelturi ſunt. Sic erit, ait Chriſtus Matth. 13. 49. in con-
lk ſIummatione Saculi (puta, in die Judicii) exibunt Angeli, & ſepa-
rabunt males & de medio Zuſtorum nempe Juſti & mali cùm in
w Cometeriis mixtim ſepulti fuerint, eodem loco è ſepulchris
d reſfurrecturi, Angelorum miniſterio Chriſtus judex ſeparabit
*ZWM Juſtos à malis, vel ſeparabit eos ab invicem, ſicut Paſtor ſegregat
omm Over ab Hade, Matth. 256.32. (de quà quidem ſeparatione, im-
. piis luctuoſiſſimà, ſpeciatim agetur Diſcurſu ſeqv.) deducen-
ie turque illi cum glorià & triumpho in Vallem Joſaphat, ibi-

en dem præſtolaturi adventum Judicis. Kapiemur cum illu in nu- Electi in loce
6,1 bibus obviam Chriſto in aers, ait Gentium Doctor cit. C. 4 Epiſto- Judicii erunt
eli laæ l. 77 beſſal. v. 16. Kapiemur, tum ab Angelis, tum à Virtute n aere ſupra
gr Chriſti, per dotem agilitatis, cuique Sanéto, jam beato, in- SS in terra
W ditam. Cornel. bia. Ff. 6S. 1. C. In a?ra: Sancti enim & Beati ra- x1, eſſa
ute. pientur in nubibis obviam Chriſto in abra, at ibi, in nube ſplendi- . 136. 1, fra

4 disſimã, quaſi throno, conſidenti ad judicium peragendum,

ne. Conc. 9.
Sancti omnes in nubibus ſplendidis quaſi thronis aſſiſtant, ac . 2. E..
4 Aduaſi aſſideant, ut docet Franciſc. Suarez 3. P. Diſp. 5z. & 2. tom. 2.
El. in ſine, apud Cornel. cit. . 555. in fine, quisque ſcilicet, ſuo ordi:-
ceon ne & gradu, pro meritis. Unde ctiam capi poteſt, & patet,
l quomodo vallis Joſaphat, in qua fiet Judicium (de qu infya
e D'iſe. 19.) cum Campis & locis vicinis (quæ longiſſimè pro-
te tendi „»& adeo, ſi opus ſit, complanari poſſunt) capere poſſit
omnes homines, qui homines, qui unquam fuerunt, ſunt, aut
zi. erunt: nam r eprobi conſiſtent in valle hac in terrà, conſtipa-
i⸗ ti, à Siniſtris udicis circumcirca; Sancécti verò à Dextris con-
M. fiſtent, non in terra, ſed altius & Judici vicinius in aëre, ita

4A . tamen

96 CoxNci0 VIII. Thiverſorum ad udicium conventus

— — ==—

tamen ut, ſicut in amphitheatris varii erant ſpectantium or-

dines per contignationes & tabulata, alii aliis altiores; ita &

ſan&torum varii ſint ordines, aliique pro meritis ſuprà alios,
quaſi in tabulato aëreo altiùs conſideant, ſic tamen ut infimi,
longè reprobis & terrà, quam in vitâ calcârunt & contempſe-

runt, emineant, & Chriſto appropinquent: Er ſie ſemper, Vvi-

delicet tam in Judicio, quàm in Cœlo, ad quod mox aſcendent,
cum Domino erunt; ut dicitur 1. Theſſ. a. 16. Cornel. ibid. f.679. Et
D hæc pro aliquo captu & ſiſtemma.
S. Elias ignen IV. Redeamus jam adhuc paucis ad Beatos, & medio Im-
curru in para- piorum, glorioſo triumpho, ad locum Judicii deducendos: ſpe-
diſum raptus, Ctemus hujusce imaginem in S. Eliâ, ourru igneo à terris rapto
in Colum. 4. Reg. 2. 4 v. Io. Ecce currus igneus, ait ſacer Textus,

& equi ignei diviſerunt utrumq, (nempè Eliam & Eliſæum) &α .

aſcendit Elias per turbinem in Czæxlum. Admirandus hic Currus
igneus, & aſcenſus Sanécti Eliæ, ſeu raptus, neque minus glo-
rioſus, operà Angelorum aſſumentium formam ignis; velhi
currum & equos igneos ex nubibus formabant, quibus Elias
quaſi triumphator (ſæcularium voluptatum, ait S. Ambroſ.
derm. 2. de Eliſ.) & civis Cœli raptus eſt in altum. Cornel. ibid.
TF. 223. & ſeqv. digniſſimus planè & meritus ſuo Zelo Divini
honoris, caſtimonia virginali, auſteritate vitæ ſingulari, pa-
tientià in gravibus, adverſis & vità undequàque admirandà;
adeò ut longum eſſet, vel compendio ejus virtutes altiſſimas
ſtupendaàsque actiones recenſere; de quibus & Cornel. in 4.
Reg. 2. in Eccl. z5. & alius ſpecialis liber, «cum titulos Phænix Se-
culorum, Gratia & Naturæ miraculum & Elias Propheta &c. K. P.
Danieln à Virg. Maria, Ord. FF. Bmæ. V. M.( de Monte Carmelo &c.
editus Francofurti A. I6So. ”ÿM
Reſurrectio- V. Igneus hic Eliæ currus, ait cit. Cornel. in Eccl. 15. 9.

nem beatorum . „ — . .. . . 2 SS õ
repræſentat: Fol. 995. I. C. qui Eliam rapuit in Cœlum, eumque fecit immor

Horum ſancti talitatis Canditatum, repræſentat reſurrectionem beatam San-
Angeli comi- Rorum ad vitam æternam & glorioſam in Coœlis. Hinc ergò
tes, duces ad ſumamus ſpecimen aliquod glorioſæ illius translationis ſancto-

Judicium.

SSQYñů

uu Beatis ucundus, reprohis violentiſſimus 99
ing:, rum & medio reproborum, qua illi per propriam dotem agili-
Gis tatis, inditam glorioſis Corporibus; illicò ex quibuslibet mun-
tialcs, di partibus transfetent ſe comitantibus vel ducentibus Ange-

inm, lis, in vallem Joſaphat ad Judicium, ex illo Chriſti Masth.

enl. 24. 31. Et mittet Angeios ſues &C. & congregabunt Elelctos ejus à qua-
i. tuor vents, ſive à quatuor & omnibus mundi plagis, à ſammai
em. Calorum wmiq, ad terminos eorum. S. Elias multa in terris perpeſ-
,,l ſus & afflictus ab impiis, Rege Achab & Jezabele, aliisque,
de iisdem curru igneo raptus triumphabat, mortalis etia-
Jol. mnum, & ante finem mundi cum Enoch rediturus, morte ac
martyrio obſignaturus ſimim de veritate & Chriſto teſtimo-

e.
Go:lo⸗ . 5„ 4 .„ . 0 „
nium. Triumphabant & Beati in terris, multùm afflicti, de

Sie
ks mundo, carne, deemone; quanta non perpeſſi: ludibria & ver-
“ bera experti, inſuper & vincula & carcere, lapidati, ſedti, tentati:
AN in ecciſtone gladii mortui: egente anguſtiati, aficti, quibus dignus
IN veon erst munde Kc- ad Hebr. II. 36. & ſeq. jam tunc verò, re-
ili unita in reſurrectione univerſali anima, glorioſo triumpho,
jS ad Judicium equidem, ſed & ad prœmium, ab Angelis voca-
buntur & ducentur. Et verò fauſtiſſimum ſemper fuit, et-
al iam in terris Angelos habuiſſe comites, uti expertus Tobias
n. junior, imo & ſenior : eodem libro y. 21. bene precatus: Angelus
. Se comitetur vobiſcum. Ergo ex hoc etiam feliciſſimi Juſti,
. quod Angelos ſanctos ad judicium comites ducêsque habitu-
. ri ſint.
ln⸗ VI. Quid nos ad iſta, dum oculis fidei ac mentis ſpecta-
ge mus glorioſum hunc ac triumphalem à Cœmeteriis, à ſepul-Quèò & noſtra
„ chris, à medio impiorum, per aéra conductum, itérque Bea-vota dirigenda.

torum in Vallem Joſaphat? an non berlohain S. Eliſæi agi-
W mus, vel imitamur? Hic, dum dilectiſſimum ſuum Magiſtrum
& Patrem in altum abeuntem videbat, clamabat Pater mi! Pa-

* ter mi! &. 4. Reg. 2. 12. cum luëtu, quòd tanto Magiſtro,
⸗ ejusque ſolità inſtruſtione, colloquio, & conſolatione fuiſſet
r orbatus. Lugeamus & nos in terris miſeram noſtram ſortem;
inclamemus glorioſam illam Bearofum cohortem, nitamur
cto⸗ H non

uu ⸗ Mecht! de jud. Extr. .⸗

ad jIudicium
ducendorum
infelix ſtatus.

Ex Sap. 5.

intra ſe, pœnitentiam agente, & præ anguſtid Spiritüs gementer“ bi

98 CoxNcI0O VIII. Univerſalis ad Judicium conventus,

non votis tantum omnibus, ſed & piè vivendi ratione, ut re-
ſurrecturi, etiam in eorundem felici comitatu eſſe poſſimus.

Sed quid ad hæc Damnati cœteri? ad hos revertamur, con-

ſideremus, ſpectemus, eheu! ſupra modum tragica, triſtia.

Damnatorum VII. O vos impios, undequaque, pro meritis equidem

veſtris, miſerrimos! deſcribi ſatis, cogitari, deflerique nequit:
quis vobis futurus animus, quis ſenſus, cùm oculis veſtris

ſpectabitis, SS. Angelos è& medio veſtrum ſeparaturos Juſtos,

& per aêëra gloriosè deducturos in Vallem Joſaphat, vobis

contemptis! Videnta, turbabuntur timore horribili, ait Sapiens

g. y. v. 2. & mirabuntur in ſubitatione inſperatæ ſaluti, dicente

ſunt, quos habuimus aliquando in deriſam, & in ſimilitudinem impro-

perii- nos inſenſati vitam illorum æſtimabamis inſaniam, & finem il-

lorum ſine honere ecce quomodo computati ſunt inter filios Dei, &

inter Sandtos ſor⸗ illorum eſt! ergo erravimus, &cC. OO male-

dicta ſors noſtra. Ita impii. Sed & hiſce Impiis omnibus

& ſingulis ad locum Judicii comparendum eſt: le ergo male.

dicti- accingimini viæ, levate pedes veſtros, quondam in ma-

lum veloces; Nullum pratum ſit, dicebatis in vivis, quod no „
pertranſeat luxuria noſtrae Sap. 2. 5§. quid tergiverſamini? quid re-

nuitis, cogendi certè: Tuba coget omner ante thronum. Reſpon-

detis: laſſati ſumus in vid iniquitats, & perditionz, & ambulavi-

poteſtis, gravati pondere damnati Corporis, ac peccatorum

nullà ab humanis comparatione; quantò infinitè altior Deus

mis vias dAiffciles; viam autem Domini ignoravimus, Sap. y. 7. gran-

dis vobis reſtat via multis per multa milliariorum. At ſen-

tio, quod res eſt: neque vultis, male vobis conſcii; neque

veſtrorum, nempe: Omni, qui malè agit, odit lucem; & non
venit ad lucem, ut non arguantur opera ejus“ Yoann. 3. 20. Sibi malè
conſcii refugiunt, vel pueri etiam inobedientes, ſuos Magi-
ſtros; ſervi infideles, Dominos; Cives, Magiſtratus; rebelles

ſubditi & officiales, ſuos Principes, Rei judices. Ita nos ho.

mines, & peccatores, reſpectu Dei & ſumus, & cenſemur,

ab

Beatis ſucundus, reprobis violentiſimnus. 93
Ne. ab hominibus, viæque illius à viis hominum. In ſimili ait
tm 8. Greg. M. Aperire Jadici pulſanti (ad Judicium vocanti, & ju-
ur,n. benti per Tubam & Angelos) non vult, qui ewire de corpore trepi-

n dat; & videre eum, quæ contempſiſſe ſe meminit, Zudicem formidat: L
Nüen Hom. 13. in Evang. Protoparentes noſtri, perpetrato inobedien- Adami pec-
ent tiæ peccato, levi, ut Tidebatur, in ſe tamen graviſſimo. Et Cantis pudor
n aperti ſunt oculi amborum; cumque cognoviſſent, ſe eſſe nudos: & càm & timor.
5unn audiſſent vocem Domini Dei deambulantüi in Paradiſo, abſcondit ſe

1, Adam & Vxor ejus à facie Domini Dei, &c. Geneſ. 2. à V. . Ti-
Smn muére hi, ſibi malè conſcii, in ipſo Paradiſo, à Deo, non ad Jju-
o dicium & vindictam, vocati, ſed ad Confeſſionem, pœniten-
ugs li tiam, & veniam. Si humiliter ſe accuſäſſet, ait S. Auguſt. Serm. 3.
emmingr in hunc locum Geneſ. 3. apud Alexand Calamato, in Glvà Diſc. Io. de
mo Confeſ. num. 14. & in auctorem ſuum culpam non retorſiſſet, à Para-
diſs non exuläſſet. Infraà Conc. 22. n. 3. &a. Quid agent impii, non

unll⸗ in Paradiſo, ſed exuſto jam mundo, extra ſepulchra redivivi.
mIin jamjam ad Judicium publicum & vindictam citati:? ſeclusà o-
4 mni veniâ & miſericordiäa? Omnium vox, ſenſus & votum
nur erit: Qus mihi boc tribuat, ut in inferno protegas me, E&.- abſcondas
An me, donec pertranſcat furor tuus? Yob Ia. 13. Adeò malé ex vVivis
Nlt ſibi conſcii judicium adire nolent, metuentes publicam coram
r toto mundo confuſionem, & ſententiam, in omnes impios
Nni. Ccum intollerabili fulmine decretum. V. Conc. 6. n. 6. Latere, erit
Vn impoſſibile, apparere intolerabile: ait S. Anſelmus, in Med. apud Pzd. - MVãG
Abr Chriſt. tom. I. de mem. Jud fol. 256. O quàm benè ageremus, ſe-
ee. quendo exemplum Sancti Job. c. 9. v. 25. Verebar omnia opera
un mea, ſciens, quòd non parcere delinquenti; hinc enim tantus im-
ym piorum ad accedendum Judicium metus, quia ſine metu, li-
Imè bere, temeréque peccarunt, ſine Curâ, nullam ſalutis curam
MH egerunt. SS .
Bels VIII. Sed neque ipſimet ad Judicium accedere poterunt; Impij, bec-
. „2⸗ 2 „ „ . . V
ho ex causâ miſerrimi ſui Corporis, pondere ſuo prægi avidi; tii⸗ ſunes an .⸗

et, deſcripſimus Cone. præced. à num. 7. Indagabimus facilè, ſed oterunt ſe ſi.
n notemus hujus gravedinis cauſan quæ alia non eſt, Pus ſtere judicio.

10 0 CoNCIO VIII. Univerſalis ad ſudicium conentus,
ipſius peccati, vel peccatorum pondus, ad infernum usque
deprimens: Ingemiſcit Eccleſia poœnitens: Deus: Qut pecca-
torum noſtrorum pondere premimur, &c. in Collectäà. Ingemiſcit
pœnitens David: Pfal. 37. v. y. Ieiquitate meæ ſupergreſſæ ſunt ca-
put meum, & ſicut onus grave gravatæ ſunt ſuper me. Graviſſimo
itaque peccatorum pondere afficiuntur impii: & cùm propter-
ea neque poſſint, neque etiam velint, Divino ſeſe ſiſtere Ju-
dicio, meritè ſibi omni ratione formidando, eò deportandi
erunt. Infraà Conc. ao. n. JòMWD

IX. Hinc quæſtio, quorum miniſterio: An SS. Angelo-
rum, an verò Doœmonum! Ex cujus quæſtionis reſolutione,
nova eâque ingens Impiorum miſeria eruitur; magni enim

vel doloris, vel ſolatii cauſa eſſe poteſt, quos quis reus ad ſup-

plicium duétores habeat: Certè Dei filio patienti fuêre cru-

deliſſimi, verè hoſtes, absque ullà commiſeratione, qu?

magnum pondus Cruci ac cruciatibus Chriſti addiderunt:

Damnati ho-Contra illud, Ahicto non eſt addenda afftibtio. Damnatis ho-

mines ad Jjudi-minibus ad Judicium ductores & vectores erunt fſanè cru-

cium rapien- deliſſimi, accuſatore fratrum Apoc. I2z. & noſtri, & quidem

tur crudeliſſi-illi ipſi, qui homines in vità blandis ſuis ſuggeſtionibus,
mè per dæ- in peccatum & exitium induxerunt ſub melle fel propinan-
molles. tes, ſuperbis honores, avaris opes, iracundis vindictam, hu-
xurioſis voluptates carnis, guloſis epulas, vinum, &c. illi,

quos multi vſtioſi minimè formidandos cenſent, quin & ami-

Daæmon viſu cos: ſcilicet ipſi de'mones crudeli ſſimi. Vin ex facie nôſſe:? Bea-
quàm formi- tæ Catharinæ Genuenſi in ſupremo morbo, quò etiam extincta
dabihis S. Ca-eſt, ut merita illius accumularentur, ſpectandum Deus de-

tharinæ Ge- derat Dæmonem, qué illa eatenus fuit exterrita, ut diceret,
malle ſe præcipitem ire in ignes gehennæ pares, quàm in il-

nuenfi.

lum vel ſemel adhuc mittere oculum. P. Leop. Mancin. de Paſſ.
D. lib. 2. Diſſ. a. Mor. doctr. 2. f. Iobë. col. 2. med. ns, qui multa mala
n VitA perpeträrint, terribile quidans & deformes aſſiſtent Angeli,
igneos vultus pra ſé ferentes, atq; ignem ſpirantes, eâ re propoſiti &
voluntats acerbitstem oſtendentes, nocti vultu ſimiles, propter mæ-

vor*n

–

en

Ni

“„ Beatis jucundus, reprobis violentiſſimus. 101

—

gde yoprem & odinm in humanum genus. Verba ſunt S. Baſilii M. in MVMUVU
ine. Pſal. 35. Breviar. Dom. j. Nov. lect. z. Proſequitur P. Caſparus Dæmon d. *
n Krunittel, S. J. Igneus Lucifer trahit poſt ſe colligatos catenà ctor impio-
ignea omnes malos Imperatores, Reges, Principes, Comites, um ad judi-
n Barones, Campiduces, & omnes ſuperbos. Nigerrimus Mam-lum.
Mhe. mon trahit poſt ſe colligatos catenà igneà omnes malos Adlcd-
fter,. vocatos, Notarios, Procuratores, Judices, Præſides: Tur-
nn piſſimus Aſmodæus trahet poſt ſe colligatos catenàâ igne4
omnes laſcivos, molles, ſodomitas, incæſtuoſos, adukeros,
go fornicatores, ebrioſos. Lividus Behemoth omnes invidos,
tione, detractores, calumniatores: horribilis Beelzebub omnes ma-
enin los Pontifices, Cardinales, Epiſcopos, Sacerdotes, Clericos: —
Ah- Impius Leviathan omnes malos Religioſos, exprobrans il- M
ren lis coram toto mundo verba Profeſſionis: Perfidus Aſtaroth
omnes malos Doctores, & quaſi innumeros vanos Conciona-
: tores. Conc. ſinali I. f. Spl. En, infelix anima, hunc tuum ad
ie⸗ Judicium, & orcum denique, pronubum & ductorem! quâ
g leni comitate, audiemus brevi.
in X. Omninò mihi credibiliſſimum eſt, Damnatos equidem
, omnes, & dæmones & homines, Juſſu Dei judicis, voce &
ur Tubd, ac imperio Angelico, ad locum Judici, in Vallem Jo-
wr. ſaphat, cogendos compellendésque eſſe, uti certum eſt; atta-
, men damnatos homines non ab ipſismet 88. An gelis; ſed horum
Kani⸗ juſſu à Dæmonibus; qui hoc ipſoofficio facilè fungi poterunt,

eber. aliàs uſtitiæ Divinæ miniſtri, & Carnifices, ad judicium aſpor-
tandos eſſe, cum illorum ſummo luctu & dolore, imdò rapien-

N
n dos;, ceu carentes dono agilitatis: ita enim ait Chriſtus, Matth.
eleec. 24 31, Et mittet Angelos &c. congregabunt Eleltos jms &C. EB. Cornel. Daæmon i
.21 „„ 2 , — . 5 . 1
nh ead Dæmones itâq; crudeliſſimi, Angelorum imperio, tollent homines da-
Damnatos, & pO ſuo, aliâs innato, in humanum genus odio, mnatos, quaàm
„ dirs apprehenſos crinibus, imprefſisq; unguibus per aérem, crudelis viæ
, ſupra terras & maria, montes & valles, à loco ſepulturæ & comes in val.
S reſurr eètionis in vVallem usque Joſaphat, etiam ab extremo lem Joſaphat.
. terræ, ſecum rapient, unà cruciandes, dilaniandosque: eheu

Agul-

1582 CoNeio VIII. Univerſalis ad judicium cronventus,

quinam per aêra tot millium, tam crudeliter rapiendorum Wiſt⸗
biliter, ad nubes usq; clamores, e julatus tumultus, omnem
terram replentes ! cogitemus aviculam in unguibus accipitris,

miſellum hominem ſub dentibus leonis: Deductos denique in

vallem Joſaphat, non leniter ſuas deponent idem dæmones
ſarcinas, damnatorum rediviva corpora, ſed tumultuosèé, &
itidem crudeliſſimè, concuſſis omnibus membris. Morſms, ait,

Hugo Card. (explicans Deut. 32. Devorabunt eos aves, morſu ama-
riſſimo) diaboli amarus eſt in peccati perpetratione, amarior in ſepa

ratione animæ, amariſſimus erit in Corpori reſumtione &c. ap. Zahoda
D. 6. Ep. F. 3. fol. 217. O quis hæc omnia ſatis cogitare poterit!?

V. P. Martinus Cochem, de Judicio Cap. 3. à f. 22. ſentietis tunc ſceo-
lerati, deemonis iram magnam, Apoc. I2. 12. furorem, rabiem,

& Crudelitatem, quem in Vitâ vobis amicum, neque tam ni-

Dæmonis
crudelitas in
homines in
Vit4.
X

hodiernum usque diem hinc inde: Illi etiam nominati Matth.

grum ſolemniaſtis, cujus conſiliis & ſuggeſtionibus, peccan-

do, & cum injuria Creatoris, & judicis veſtri, tam facilè ob-

ſecuti fuiſtis, eundem vobis toties dirè imprecati: cum qu?s

padtum mortis iniiſtis. Ita non antè multos annos in Suevia

ſupremo ſupplicio affecta eſt, & exuſta Venefica, conſtanter

impœnitens, volens dæmoni fidem ſervare, ut qui ipſi vicis-

ſim promiſiſſet, ſeſe illam in inferno non tam dirè tractatu-
rum eſſe, uti alios: quæ inſania!
XI. Hanc Dæmonis immanem in homines ſœvitiem de-
monſtrant in hàc etiam vità diriſſimè habiti; Sanctiſſimus job,

eò magis à patientià commendandus, quéô acriorem in ſe
hoſtem habuit: demonſtrant Energumeni, quàm plurimi in

P. 25. Luca 5§. 27. ubi & refertur, deæmones ejectos, Chriſto per-
mittente, intràâſſe in porcos: Et ecce impetu abiit totu, grex per
præceps in mare Matth. s§. 32. unde ſpecimen ſumi poteſt per

dæmones ad Judicium rapiendorum impiorum, qui, ut ſuos,

in peccatorum cœno volutati fuerant. Audivimus nuper,

in Conc. z. de Reſurr. Mort. univerſ. n. o. quäm dirè habitus fuerit
Leontius à Spectro Infernali. Innumeris ſuo exitio fuit, deemo-
. U nnem

guo
jaln
ice

es

gi⸗
lie

ſi⸗
n

ii⸗
E

CN

1

*

ſs an
in ſ

J. .
)

Meri⸗
neſe.
dien,
tamn’.
eccan.
n
ei
Ker
.

Gun

ce⸗

ſo⸗

ſ
fimin
lope⸗
Nu

.

lg
er,
neri
e⸗

ſech

Beatis jusundus, reprobis violentiſimus. 103
nem adhibuiſſe ducem vectorem, ejusq; operâ uſum fuiſſe: ex
quo ipſo miſerrima & periculoſſiſima ſors, ac certiſſimus (mo-
raliter) interitus Veneſicorumsagarumq;: etſi & iſti à Dei miſe-
ricordiàâ excluſi non eſſent, ſi Doemoni renuntiare, verè pœniten-

tes, vellent. In S. Scripturà Dæmon dicitur Draco. Apoc.7. Leoru-

giens I. Petri y. 8. Serpens. Geneſ. 2. idque ob truculentiam, ſoevi-
tiem, & fallaciam zqui & ipſi Chriſto, in deſerto, poſt 40. deee——
rum jejunium, temerè auſus eſt, inſidias ſtruere, cùm A- In Chriſtum
ſumpſit eum Diabolus in Civitatem ſanctam, & cC. Matth. c. 4. v. y. & audax demon
Rerum aſſumpſit eum Disbolus in montem exceiſum valder & oſtendit
ei omnia regna mundi & gloriam eorum, &c. ibid. v. S§. quid hic ne-
quam Spiritus non audebit truculentiæ in miſeros Reprobos?

deſcribi ſanè, cogitarique nequit.
XAllI. Ergo ad Judicium congregandi omnes, ut ad illud
Angelos noſtros tutelares Duces & Comites habeamus cum
gaudio & triumpho, neve per crudeles dæmones deferri eò
miſeri, cum inenarrabili luétu, debeamus, conſolationem re-
cepturi nmunquam in omnem æternitatem; jam nunc, dum
vivimus, dum gratiàâ ac miſericordiãâ Dei fruimur, ſit pars no-
ſtra & converſatio cum SS. Angelis Dei; obſequamur ſanctis
illorum inſpirationibus; invocemus SS. Tutelares noſtros aſfſi-
duè. Contrà nihil penitus ſit, nobis commercii cum doemo-

ne, hoſte Dei & noſtro infenſiſſimo, pacto neque explicito,

neque implicito, ſed neque conſentiendo illius pravis ſugge-
ſtionibus, memores, nos jam Baptismo renuntiaſſe Diabolo, &
omnibus operibus ejas, & omnibus pompi ejus quò enim in vita
hinc remotiores fuerimus, eò minus periculi ab ipſo ad extre-
mum habituri ſumus. Reſiſtite diabolo, & fugiet à vobs. Jacobs
4. 7. V. Dom. g. Pent. Leäct. yj. in Breviar. K. Latrare poteſt, mordere
non poteſt, niſi volentem. Accingamus nos jam ex nunc ad il-

lud extremum in Judicium iter, deponendo omne peccati

pondus, verè poenitendo, & vitamemendando, cum metn, &
tremore operando noſtram ſalutem. ad Phil. 2. I2. Denique Angelus

Domini comitetur nobiscum ad mortem, ad Judicium, ad

Colum.

1o4 CoxNci0 VIII. Univerſalis ad Judicium conventus,

Coœlum. Amen. &d. Angeli Cuſtodes noſtei defendite nos in prælio,
ut non pereammw in tremendo Judicio. Hiſtoris pulchrè applicabils,

quæ habetur in Engigrave Panth. F. . Cathar. J. 3. Pexenfeld Hiſt. 17.

ubi, in Salà patibuli Keus, & Carnifex, olim condiſeipuli, & illo-
rum Praceptor: eriſtis Societas. 2 “

Hiſtort. XIII. Ad Joannem Monaſterü, quod Gigantum appella-

batur, celeberrimæ Sanctimoniæ virum, Theopolim vene-

rat adoleſcens quidam, qui multis cum lacrymis & ſingultibus

in Religioſorum numerum cooptari petiit, idque precibus ſæ-
Pius iteratis, quas duabus voculis abſolvit: Saſcipe me. Brevi.-

tatem & ſtuporem toties repetitæ petitionis miratus oannes,

cauſam quærit ex eo lacrimoſæ prenſationis. Cui alter, gra-

vi ſe obſtrictum crimine, nec remedium ulium ſupereſſe, niſi

in ipſius conſenſu. Coœnobiarcha homini ſolatium adhibitu-

Virginis ſe-

vulneri fieri poſſit medicina. Ille altum ingemiſcens, pe-
pultæ cadaver

Tpoliatorem ctusque percutiens propè præ mœrore defecit. Demum ſu-
Wiuin ſua-. Perato dolore; Fur, ait, eram, & diu. Biduum effluxit, cum
rum manibus audieram, divitis cujusdam ac primarii viri fliam defunctam

invadit, & te- & cum multis pretioſis veſtibus ſepultam, monumentéque

net, donec ve-extra civitatem illatam. Abii noctu ad tumulum, in à me

ſtes redderet & perfractum virginis ſepulchrum deſcendi, & eam ſpoliare ſum

meliora pro aggreſſis. Dum torquem detraho, dum intima quæque ve-
mitteret, fatus

pœnitens Mo-
nachus.

prenium invadit, & quam fronte, inquit, auſus es nudere
corpus, & mortuum & quod caput eſt mali, virgineum,

nulli adhuc mortali oculo conſpectum: non te abſterruit, re-

verentia ſexus? non judicem ſaltem cœleſtem verebare: quà te-
meritate, ſacrilege, ad menſam accumbes Euchariſticam,

corporis virginei denudator impudentiſlime: Hic ego plane

fulminatus, parce, inquam nunquam ſimilia peccaturo. At
illa vehementer commota; non ita, inquit, ad tribunal, in
en jus

ißt

A

rus, juſſit cauſam doloris & crimen explicare, ut inſpecto

ſtium diripiet ad templi lampadem victis utcunque mediæ
nocëtis tenebris, dum abire cum ſpoliis paro, repentè video
inſurgere virginem tum tumulatam; hæc me dextram com-

7

,I

—

0hr

(ier.

uun
to,

Pen
ſite

No.

6

—

lechiis

Gd.

lcba

Us ſN.

Preyi

WIex

e,eiid

hibin.
Heſ
le.
m

cn

nn
toe⸗
ſon

R
vecle

icee
.
ere
d
it,le⸗
vite⸗
M
ne
At
in

Prel

Begtis jucundus, reprobis Violentiſimus. 185

— — — — — — — —

jus eamus; tu enim intrâſti locum hunc, ut voluiſti; ſed non

ita, ut voles, egredieris: ſepulchrum hoc commune erit am-

bobus: neque confeſtim puta te moriturum; ſed poſt plurium
dierum cruciatus, malè tandem peribis. Orabam illam ite-

rum cum lacrymis, ut me dimitteret, pollicitus cum juramen-

to, me id non amplius patraturum. Tandem poſt multas
preces fletu mixtas, mihi dixit: ſi vis vivere, promitte mihi,
ſi te dimiſero, non tantùm talia te non facturum, ſed fore

Monachum etiam, & pœnitentiam adurum Ego juravi,

addidique, me inde domum non rediturum, ſed, ſi manumit-
* * .* .
tat, Religionem veſtigio profeſſirum. TIum illa: ergo ve-
ſtes ſpoliatæ virgini adapta; dein promiſſa ſolve, ſine malâ

fraude. Ego ut juſſus eram; poſtquam iterum amicivi
mortuam, illa ſe in tumulo collocavit, & ſiluit. Atque hæc
ſunt, Pater Reverende, quæ me clamare cogunt etiamnum pa-
voris plenum, ut me ſuſcipias. Audivit ſupplicem Abbas, &
eum, ſpe ſalutis animatum & ad pœnitentiæ opera inſtiga-
tum, totondit in Monachum, in cavi montis ſpeluncâ inchu-

ſit, piè deinceps ex cauſa impiâ viventem. Yo. Maoſehuſ. vel

S§. Sophron. Prato Spirit. c. z9. quem librum etiam Concilia vetera re-

cipiunt, ut bonæ filei, & landant. Pexenf. biſt. gs. Paciuchelli in ge-

nam. L. 2. n. I6. à f. 231. Hinc confirmantur dicta Conc. 9. n. g. Terrer Judi-

quid? ubi ad. Surgite mortui, Manes prodibunt & ſepulchris
. . „ * „ * X . . .
cum ſtridore formidabili cum larvæ damnatorum horribiles

raptabuntur à diabolis ad fulmen ſententiæ &c. damnationis

excipiendum:? Pexenf. 2. 2.

Videentur. S. Thomas, Suppl. . S9. a. y. à f. gos. P. Cornelius

Cornelii à Lapide, S. J. citt. locu. P. Martinus Cochem,
in append. ad vitam Chriſti, de Judic. Cap. 3. à f. 19. P. Michaél
Pexenfelder. S. J. Concionat. hiſtor. utroq; indice, Eerbo: Dia-
bolus quàm cerudels e ex qué“, ſi lubeant, ſacilè ecialu hiſtoria
0000 inſeri

Aechtl de Iud. Extr.

Hinc terror judicii extremi etiam cogitati. Hic in ſummas cii extremi et-
anguſtias redactus non habebat, quéô ſe præ metu verteret, lam cogitati,

Authores.

1oGH CoxNcI0 IX. Separatio Elefiorum à Reprobis,

ſurrebturu, & in Zudicio compariturt, ex & Thomd. P. Caſpa-

n. 16. fol. 41. E& ſeq.

2 K N 4 1e 1e 1r ke k* ir ir Ae Ar te Ae de ar N At 4 N At 1 a t 1r 4 4 4 , r

CoxNclo IX.

Separatio Electorum à Reprobis, hisce ſummè pro-

Drroſa & infclzq“Jy.

Dominic4 3. yſe eſt, qui poſt me venturus eſzt, & qui ante me

Adventus. —1„ . e,
“ faltus eſt; ocujus ego non ſum dignus, ut ſoluam
cehjus corrigiam calce h

I.
. .

.

. ſtem naptialem, Regiis tamen hoſpitibuis ſeſe ad Nuptias immi-
ſcens: ita viciſſim laudabile, virtuoſumq; eſt, ſuo non extolli

ſuperbè ſtatu, neq; altum ſapere. Commendatiſſima hodierno

S. Joannis Evangelio præſignis humilitas S.]oannis Baptiſtæ. Hic æternæ
Bapt. magna veritatis teſtimonio, Matth. 11. C. àl.g. Propheta, eriam pius quam
humilitas do- pyopheta &c. Verbo: Amen dico vobu: non ſurrexit major inter Natos

cet, cotam Deo,, Wiernne, Joanne Baptiſtâà. Et tamen hic, tantus & talis, honores

Judice nos hu-
miliare cum ti.

quaſi oblatos, noménque Meſſiæ, neutiquam ſibi arroganter
mo re. ” WG 4

aſſumpfit,

—

iua’ſeri poterit, de raptas & miſere trattatu a Aæmone alet ex
alin. Jacobus Marhant. Hort. Paſt. tr. 3. de ſide Chr. lelt. 3.
Faber Dem. z. Advent. Conc. 3. Beſieus, de Extreme Yudicie
C. j. whi à fol. 341I. de par vieln, ſine baptiſme mortus, etiam re-

rus Knittel. ”. J. Conc. I. fmali. fol. syI. Englgr. Cæl, enp. FE.
Corp. Chr. G. Z. E. Luc. 23. 31. V. Conc. 22. n. S. & 9. infra. Hi-
ſtorism num. 13. habet & Angelus Paciuch. in Jon. Lect. 2.

Alcut indecorum planeè eſt ſeſe ſupra ſtatus ſui conditio-
nem extollere, & altioribus immiſcere, ac intrudere vel-
All; quod ſceleſto auſu facit Lucifer, Alt Mimo ſimiln eſſe
*volens, Ijai 14. 12. Ille Metth. za. 12. Homo non habens ve-

—

,

1 uin
tin
(i
11
Lah!

re⸗

geſe⸗

t⸗
mm⸗
hew

ſedA

9ℳ
nore
el

B hiſoe ſummè probroſa & infelix. 107

MAoHr

affampfit, & fallaciter, ſed ſeſe infra pedes & calceos Chriſti

V. Calam. in

rigiam calceamente: q. d. Ego inter peſtremos etiam Chriſti ſervos 6.

annumerari non mereor, propter magnitudinem conſideratæz in eo Di.

humilians, cuj'm, inquit, ego non ſams dgnin, ut ſölvam ejus l

vinitati, ait Euthymius: ſotvere enim calceÄamenta, viliſſimi ervi
oſpcinm eſt; ait S. J0. Chry ſoſt. ap. Cornel. in Jo I. 27. f. 269. 2. B.

Dum infirmitatem ſisam ſinauit humiliter agnoſcere, illias celſitudi.-

nem veraciter merait obtinere, ait. D. Gregor. bom. z. in Evang.

Brevi. bic lect. 6. Minus mirum eſt; & æquius, quòd Pablica-

nus à longè ſtans noleba: nec ocalos ad Cælum Iavare; ſed percutiebat

pectus ſuaum dicens: Deus, propitins eſte mihi peccatori, Bucz Ib. 13.
ſibi peccatorum malé conſcius, verè tamen poenitens, homi-
numconſortio ſeie indignum reputans, Coœliq; aſpectu, quoipſo
humili & contrito corde Aeſeendit hic juſtiſicatu. & C. O Ani-
ma mea peccatrix, mille tibi conſcia ſcelerum, ter mille di-
gha ſulminibus; dum expendis, eximiam humilitatem San-
Giſſimi Joannis Baptiſtæ reſpectu Chriſti, qui & tuus Judex
eſt, an ſuperbire, an gloriari, & vanè de te præœæiumere po-

teris? an non potiùs te ad Centrum terræ usque humiliabis:

ita cert&, ſi ſapis: ecce enim teſte D. Bernardo ep. s2. ad Ep.

Semon. coram Judice vivoruns & mort uerum ſola gratiam invent ura H

eſt humilitas. Et hæc meritò, cùm nefſciamus, é quaâ ſorte in

JIudicio futuri ſimus, an Beatorum, vel reproborum; an ad

ſiniſtram, vel dextram:? ubi utrorlimque ſeparatio futura eſt,

malis equidem fatalis, probroſa, infamis, dura & infelix; quamm
hodiè attenti audiemus, ſpectabimisque patienter. Vid infra 6

Conc. 5g. n. J.
II. Præcedenti Concione jam inſinuatum, factâ ad ſori⸗ Ine grchiner

tum Tubæ, vobisque Angelicæ, univeriali Reſurrectione, randi ab
Bonos & medio malorum ab Angelis, malos vero à Dæmohi- inicctm
bus, quorum, peccando, mancipia fuêre, ad locum Judicii

in Vallem Joſaphat ducendos, rapiendésꝗ; eſſle: ubi Beati in
asre ad dextram, damnati in terrâ, indignè abs ſe calcata,
ad ſiniſtram ſtatuentur, expectaturi omnes adventum Divi-

ni ju-

α

104 C oNcCIO IX. Separatia Eledtorum a reprobis .

ni Judicis: & adeò ſeparati erunt duo Judicandorum ordi
