bas, uti Villi- & corruptibilis: ſicut: Laudavit Dominns Villicum iniquitalu,

cus: magis quia prudenter feciſſet. Lusæ I6. V. 5. quòd prudenter ſibi doner

uiflet,

K“”=;”ñß

lteritttd /

EEehlicet
n, utpot⸗
lan, ine⸗

s, l
Isſahiecd

Fr ere cran

ſper:hnh
Ertlic lpel
(ee,intl,

7

Merun, u

ny hun

ſiscutnot,
ſn ,ung
bſtiken
( gucis e

imn

,

ürtt vtci
IIIeſrepgen

14 14

Gonre
entwebon
Gücopptim

prnilmnien

uſtehll

N

lüsadzitan
kernitatemn.
1 le e,
ecen

it aenn

Cittion
Akii

eeeini

1 *

NI.

Ra rpets,
7
† — 4
tiem e,

1,,14
.

K
„
H
77

rinitlent
Netuniunt

4

. “

Reno,
2

ene 6
zudineſ
69

weſting, .

1 J
MU

RKum eſt, at aliquand,o provideam mihi, ut ea cogitem, quæ ad me mus

Pertinent, ut circumſpiciam, quâ ratione ex vitâ hac abeam,

Pauperes; Animæ Purgantes; Sangi; Deipara. 1019

——0——

3 luiſſet, lic et per fraudem & damnum Heri; laudando non fa- fliis lucis in

„

Gum, utpote injuſtum, ſed prudentiam, ſolertiam, indu- ſpiritualibus.

ſtriam, & ingenium Villici; ſicut cùm ingenioſum audimus

facinus, laudamus ingenium, damnamus ſcelus. Quantò
nnocese . a0 5 11

8 1
Uli WWMI

(O AN/
1 2.

magis ſapientis eſt, Noviſſima providere, de animà immortali,

de corpore, ut in vitam æternam feliciter reſurgat, omnem
gerere curam. Ne verum de nobis ſit, quod verè dixit Vir

fſapiens: In rebus temporalibus ſumusdolones Solon unus exieptem
IINH,

Græciæ ſapientibus, Athenis) in ſpiritualibus moriones in terre-
nis Lyncer, in cæleſtibus talyæ. Prudentiores ſunt filii ſeculi, ait S. Au-
guſt. Lib. Ii. de Geneſi ad lit. cap. 2. ad conſulendum ſibimet im-
poſterum, quamvis fraude, non jure. Cornel. in cit. Lucæ 16. 5.
f. 183. E. Indicem Kerum, V. Sdapiens. Jacobus Iſaaci filius, cum an-
nis quatuordecim Labano ſuo Socero ſerviiſſet, patriam co-
gitans, qaſtum eſt, inquit ad Socerum, à Deo monitus at ali- Animæ &
quando provideam domui meæ. Geneſ. 30. 30. Dimitte me. v. 2. Idem laluti noſtræ

& tu, quisquis es, tecum dicito, idem age, cùm ſanus es. Ja- in tempore
m ſ. . . rovidea-

ut me præparem ad reddendam rationem, ad ſubeundum

Judicium Divinum. Heu tot annis ſervivi mundo, & qui-

dem ſine bonâ gratiã; tamdiu vanitatum & vitiorum, tam-
diu corporis mei mancipium fui. acſtum eſt igitur, at aliquan-

do provideam domui meæ; de quâ domo Sapiens: lbit homo in do- Domus æter-

mum æternitati ſux. Eccle. 12. . Chald. Declinat homo ad eundum in nitatis quæ?

omum ſepulchri ſui. Domus æternitatis, in quam pergit ho-Ad hanc præ-
mo, eſt ipſe ſtatus mortis, ut degat inter mortuos, nec am- Paratio in-
plius ad vitam, & ad vivos in hoc mundo redeat per omnem
Eeternitatem. Domus æternitati eſt ſepulhrum, juxta S. Hie- quam negli-

eundam ne-
ceſſaria;

con. Vnde perpetuam ſeèpulturam nuncupat Domitius Vlpianus gimus.
J. C. de ſepult. violat Lib. 3. G. Non perpetua. Sepalchra borum, domus

ilorum in æternum: Pſal. 4§. 12. Donsus æternitatts eſt biorum in
cCoœlo, impiorum in inferno, pro cuiusque merito ve deme-
rito. Qaotidie ſto ad oſteum aternitati, ajebat Rmus D. GE
J fridus

Nn nn nn 2

1020 CoNcIO LVI. Ad Iudicium Præparatio: Faciendi Amici.
fridus Epiſcop. Bamberg. ut ejus domum mox ingrediar.
Cornel. in Eccle. 1I2. . f. 34I. Ingreſſurus ergo &εternitatem quid
ni ſibi provideat: Iniquum planè eſt, in officiis & negotiis

noſtris temporalibus à nobis nihil aut parum negligi, omnia

induſtriè agi, in ſpiritualibus verò & æternis ne horam tri-
bui; ſerà tamen peenitudine, uti illius Secretarii, ſapra Conc.2r.
vnuſum. y. Adeo plurimi & magis merentur illud Epitaphium,
Similii Senis quod Similius Senex, Præfectus ſub Adriano Imperat: qui

Epitaphium, Curis Curiæ ſepultus, ſuo potiùs Cæſari, quàm ſibi vivens,

& cum ipſo demum Præfecturaà poſitâ, & vacatione datâ, ſeptem annos
plurium: in quiete exegit, atque hæc moriens ſepulchro inſcribi juſſit:

Septem annis Pic jacet S&milius, 'etulus ſeptennis. Drexel. Tribun. L. a. c. 6. init.

viaiſſe.

vivendi ſpatium, quod curis ſanéctioribus dedi & animæ ac

pro domo æternitati, vix illud demum ſepulchro meo inſcribi
poterit: Hic jacet trimulus & bimulus Senex. Nihil turpius eſt,
gquam grandis natu ſenex, qui nullum aliud habet argumen-
tum, quò ſe probet, diu vixiſſe, præœæter ætatem. Senec. L. 3. de

Tranq. Mortuos evoca, & lugebunt plures, tam parum tem-

poris ſeſe pro animæ curâ impendiſſe, tam parum ſeſe ad
mortem & Judicem paràâſſe. Ergo juſtum & omnino, ut

me ad mortem & judicem parem. At quâ ratione
III. Primd itaque (etſi certiſſimum mihi ſit in Judicio
finali extremo univerſali nullius cujuscunque Patrocinium
Patrono ad lIocum habiturum eſſe: Suprà Conc. 32. tota. Inſinuavi tamen
mortem & ibi, jam nunc in vitâ à nobis conciliandos eſſe Amicos & Pa-
judicium itu- tronos ad judicem, qui noſtri curam gerant in vit4 & morte,
miſeri in itz. & Cauſam agant in Judicio primo & particulari, à quo par-
tim pendet & conſequens eſt Extremum; in illo enim ſi be-
ne ſteterimus & clementem ſententiam tulerimus, in hoc
minus pavebimus. Et verò arundine ego mobilior, plu-
mà levior, vitro fragilior, miſer totus, & peccatis merſus,
annon egeam patrocinio magno! an non, qui gratun m

1

tandem mihi & Deo vivam, domui meæ internæ provideam:

„ —

Conc. 5a. num. 2. O inanem & vacuam me arundinem! ſi omne

u
(men proß
u n morte
ſt, lſinel
ſdor fragili
muidis pror
6potenti d
lad nobis
eparatione,
(olvenurfi
Eonsben
“ , Manyres
IEunrimndecct
bictkgenut,
illkeen (.
Mmts, comn
IIummmum
inoc con
Ngenden
Mlen
EuHnhn
Rsonnti
Inn Eclleg
Upon
Eis nice
Monnisk
enondn
Emittundun
tetiee .
iergo
mi jactci
Arores
initin,
nkilia

2

l⸗

1 EIIS A

Aumm

1.
tetnönelr

. 4116
11
1 d 1,
Eeſſen e

–— . 1 3 5
7 .LAEERI

.

1

Pauperes; Animæ Purgantes; Sancti; Deipara. 102 1
Numen propitiet? annon qui hoſtes undequaque, præſer-

tim in morte potenter ſaluti meæ inſidiantes, efficaciter
propulſet! nobis certè non bene conſultum aut proviſum De Patronis

eſſet, ſi ſine Patrono hæc miſerrima nobis vita decurreret. divinâ nobis

In hoc fragilitati & infirmitati, periculisque noſtris ſingulari eſt proviſum
Nauminis providentiâ cautum provisumque eſt, ne Patroci Providentia.
nio potenti deſtitueremur, ſi vellemus: & penitus judico,
illud nobis & neceſſarium & utiliſſimum eſſe, optimàmque

præparationem ad mortem & judicium ſubeundum. Vnde Ipi Sancti
& noluerunt viri ſanctiſſimi ſine Patrono degere. S. Chry- ſibi delege-
ſoſtomus S. Paulum; S. Ambroſius Prothaſium & Gervaſi- runt Patro-

um, Martyres; S. Catharina Senenſ. S. Dominicum; S. Ca- 905.
tharina Suecica S. Sebaſtianum, alii paſſim alios in Patronos

Siknn ſibi delegerunt, quibus & ſecuriores coram judice Divino

ſubſiſterent. Quidni & nos miſerrimi, in bene cœptis in-
conſtantes, contra hoſtiles animæ impetus debiles, imite-
mur tantorum exemplum, cum indubitato fructu? Ipſe
Chriſtus hoc conſilium ſuggerit Lacæ 16. 9. Facite vobis amicos
quod apertè eò tendit, ut viam paremus nobis ad æternita-

Uchwaevin.
Münmis
Ztuen g,

mp tem, ut audiemus. Accuratius autem notandum & ilhid Amici paran-
o potiſſimùm : jubemur pParare amicos nobis & patronos, qui di, ut in ar-

in artis conſtitutos nos adjuvent. Jam verò ad morienti- ctis rebus

um leétulos quotidiè videre eſt, quinam amicorum in auxi- Opitulentur.

uiti lium opportuni ſint. Nam etſi moribundum centeni Cæ- Qui in mor.
ugeli ſares ducenti Reges, trecenti medici circumſtent, amiciſſi- Iium nullus,
. ſimmin mi omnes & faventiſſimi, vVitam tamen moribundo pProro- nec totus
Lare non poſſunt, ad tribunal defendere moribundum non mundus.
Permittuntur. Cùm res ſeriò agetur, nec ſoſpitales hi, nec
n i opiferi eſſe poterunt; vanum, nullum ab his auxilium eſt.
Amici ergo alii nobis quærendi ſunt: Amici ipſius Dei & ſu-
„ premi judicis, quos ipſemet deſtinavit noſtros in miſeriis
nſ ⸗ Auxiliatores, præſertim verò in extremis. Drexel. Tribun. L. 2.
. , c. 6. J. 4. initio, mihi f. I3g. In mundo paſſim quæruntur, optan.
en tur, conciliantur amici divites, potentes. In Curiâ & judi-
H M Nxun nn nn 3 ctio

1022 CoNcio LVI. Ad udicium Præparatio: Eaciendi Amici:
— cio divino nullus his acceſſus, reſpectus: quin & ipfi auxi-

liatore egent. Nulla hic potentia, nullæ hic divitiæ, nihil

hic vel aurei montes patrocinari queunt, & opitulari; non
Crœſi divitiæ; non Salomonis copioſum famulitium; non

totus innumerabilis Xerxis exercitus; non Alexandri Magni,

—

orbem ſubjugantis, potentia. Quid ergo ſolatio eſſe pote-

rit! quis auxiliator? quis amicus? quis patronus: Dixi: quos
ipſe Deus delegit providè ſapienter, clementer, & in me-

dium nobis facile.

in terrà Pau-rire eſſe amicos,
peres ad judi-
cium ſubeun-

dum, per Chriſtus ſuâ parabolâ de Villico iniquitatis, quam primùm

is harentunn
Tuta Mud: 0
ut 5. Hieron-
ril guelts
ſelnepos,ut
eeeſcit, cui
lateſtituere

le iniſit, ide

es non vera

Amici conci- IV. Et hi in terris ſunt pauperes, quos nobis devincia. ,

liandi nobis mus: præter hos in toto terrarum orbe nullos video repe-
qui nobis opem ferre poſſint efficacem,
itérque tutum parare ad mortem & judicium. Eò alludit

Euhn kutor
(iilciir. 6
s hitis
Alonl h.

Citn e

eleemoly⸗- adduétis verbis concludit: Ert ego vobi dico- facite vobi amicos uneriit,
nam. de mammona Miquitalts, et ocum Aefeceritis, recipiant vos in æterna üris ſis
tabernacula. Lucæ 16. 9. Aptè explicat Cornelius à Lap. q. d. zu
ſicut audiſtis, Villicum, qui bona Heri ſui diſſiparat, ideo nn,
amovendus à villicatione ſuâ, per opus inzquitatu, id eſt, ini. jr ie .
.R gud & injuſtè à ſe uſurpatas, & Hero ſuo ſurreptas, eleemo- e
ſynam feciſſe debitoribus Heri ſii, ut amotus ab officio ab “
iis in domum reciperetur, & aleretur: ſic & vos, qui 0Pbes HHZ

Mammonam, id eſt, Opes iniquitatt ſeu iniqitas⸗s non o

dotêsque vobis à Deo datas, malè iis utendo, diſnn , Pe
rapinam

&& furtum, uti fuere illæ iſtius villici, ſed alio titulo & re-

ſpectu explicando, facite eleemoſynam pauperibus, ut, cum

paſtis, Per

per mortem defeceritis, & ab hac vitâ amoti fueritis ,ipſi

vos recipiant in æterna cœli tabernacula. Vbi nota: Ludit

Opes iniquæ opes iniquitati“ Villici enim iniquitas erat fraus, injuſtitia,

cur ſint & Gi-furtum & rapina; nobis verò hæc opum iniquita: non eſt in-

cantur, ac
quomodo?

4 dupliciter.

iniquæ, quadruplici ſenſu & causé: primèò, quia opes ſæpè

pPer iniquitatem, fraudes, uſuras, injuſtos contractus, rapi-
—— nas,

juſtitia actualis: Dicuntur autem opes eniquitatt aut funt

Chriſtus in voce iniquitati, alio enim modo villicus habebat

—

Vßpnen ihe
ienttz

6limern
Sili geſen
Nejteh ſen

lenenten

Ekonymnin
4 ilen
ue, Gez,
jat, Mte

d.
N e⸗ Hr

r E
Iwent

40„ um

11 ONfI
RNR Vlc.
1

RM
ð
ln Lecmhmuln.

..
rog ſolaetg e

.* 1
Aeeregeſnſe Re
Atronvs Do

ie

a mſtets
enullos n
34

. pon

5 e

* t
AS ASE
1

uls, Can,

1
—
d 1 W

Pagauperes; Animæ Purgantes; Sandi; Deipara. 1023
nas, parentum, avorum, vel etiam proprias, corrogatæ ſunt:
juxta illud: Omnis diver aut iniquus, aut iniqui herer; quod ci-
tat S. Hieronymus piſt. Iso. ad Hedibiam, quæſt. I. Et illud:

De malè quæſiti non gaudet tertius here. Jam: ſæpe ignorat filius

vel nepos, hanc iniquitatem parentum, aut avorum, aut cer-
tè neſcit, cui facienda ſit reſtitutio: tunc ergo pauperibus
illa reſtituere debet. Secundè, divitiæ vocantur iniquitatis
ſive iniquæ, id eſt, infidæ & fallaces; quia vanæ ſunt, & men-

daces, non veræ, fideles & ſtabiles, ſed illicò poſſeſſorem de-

ſerunt, & ad alium tranſeunt. Tertiò, quia ſunt materia
fraudum, furtorum, omnisque peccati, præſertim iniquitatu
& injuſtitig. Quartò, quia iniqui & impii putant, eas ſo-
las eſſe divitias; non enim nôrunt divinas & cœleſtes. Ita
S. Auguſt. Erm. 37. de Verbis D. Hasce omnes cauſas ſpectat
hic Chriſtus. KRecipiant vos hi pauperes amici per eleemoſy-
nam conciliati: hi enim ſi ſancti ſunt & recepti in cœlum,
eodem vos ſuis precibus & meritorum communicatione re-

ommeit cipient: ſin autem ſint impii, in cœlum vos propter eleemo- Eleemoſyna
iſndhe fſynæ meritum recipient ii, quorum eſt recipere, putaà: Chri-recipit in

migult

.

4
S
““
4

æterna taber-
nacula: non
patitur malã
morte perire-

ſtus, B. V. & ſanctiſſimi Angeli. Cornel. hic. En quanti Patroni
furen pauperes, per quos nobis ſecurum mortis ingreſſum ad fu-
oros . dicem, & in ipſum cœlum paramus. Aterna Tabernacula, in-
EES& quit Theophyl. pauperibus in Chriſto conſtituta ſunt, in quæ poſſunt

A recipere eos, qus hic ipſis amicèò de honn, quæ ſunt Dominica, largiunture
* N Felix permutatio, um temporaris permutantur aterni. Tidem. To-
A bias filium erudiens: Ex ſubſtantid tud fac eleemoſpnam, inquit,
1 e & noli avertere faciem tuam ab ullo pauperes ita enim fiet, ut nec a te
miii, . s verta!us. facies Domini Tob. 4. V. 7. F. 9. En Judicem futurum
Alementem, non averſurum faciem ſuam: Notum eſt illud
Hieronymi ad Nepotian. Non memini me legiſſe mals morte mor-
nn mium, qui libenter opera charitatis exercuit. Habet enim multos in-
n u terceſſores, & impoſſibile eſt, multorum preces non exaudiri: Eleemoſy-
na liberat a morte: Eleemoſyna non patitur animam ire ad tenebras.
S Job. g, 11. Drexel. cit. Tribun. L.2. Cap. 6. G. g. f.- rz37. Opera miteri-
.”ͦUJUU cordiæ

1024 CoxNciO LVI. Ad ſudicium Præparatio: Faciendi Amici:

cordiæ quâàm gratioſum & liberalem ſint habitura extre-

mum Judicem, dictum eſt ſapra Conc. 33. num. y. Ludav. Gra-
nat. Dom. §. poſt Pent. Conc,1. init. & f.2. March. Kation. eäâdem Dom. 5§.
Lect. 13. p. 32. à f. 6a2. Pædag. Chriſt. to. I. p. 2. C. 25. H. 2. mihi à f. 69o.
Eleemoſyna & alii paſſeim de Eleemoſypnd. Veriſſimé Divinus Eccleſiaſticus
exorat ab c. 29. v. Iy. Conclude Eleemoſynam in ſenu palaperts, & hac prote exora-
Gr in die bit ab omni malo corporeo & temporali, ſpirituali & æterno,
mals. mortis, Dies Judicii, in quò⁶ egemus protectione & patroci-
nio: quam ſententiam Eccli explicans S. Gaudentius Epiſc.
Brixianus Tr. 13. Vende patrimonium, inquit, & eme patrocinium,
cujus interventu certus de impetratàâ venid, venturum Judicem liler
merearis aſpicere. ap. Marchant, cit. Sic Pſalmo go. 2. Beatus, qui intel-
ligit ſuper egenum & panperem, hujus curam, providentiam,
Dies mala ſtudium, ſollicitudinem habens, ei opitulando: Ia die mala, in
quæ:

ibi funt condemnandi: I; die mald, inquit, liverabit eum Domi-

nus “ quoniam amara videtur, quæ plures adjudicat panæ: E. Le Blanc

in hunc Pſalmi Verſum. & art. I. & 2. à f. 57. ubi multa.
Amici & Pa-

nAin pauperes animeæ, ut quæ fibi ipſis ad ferendam opem fſintin-

gantes, deme- Validæ, A nobis autem juvari poſſint 9₰ ut habet Profeſſio Fi-

dei Catholicæ his verbis: Conſtanter teneo, Purgatorium eſ, Aui.-
msq; ibi detentas Fidelium ſuſßfragits javari. Mortem ſecur am,
Judiciumque clemens ſi obtinere velis, has tibi amicas faci-
to, neque dubites, quin votis tuis, beatæ ſcilicet mortis &

rendæ à no-

Judicis propitii, potieris. Certè negari non poteſt, plurima

à Deo impetrata per animas, jam Coœlo illatas:? nequè cxum
eſt dubium, illas in beatitudine ſuã meminiſſe illorum,

bent

quibus adjutæ, & à purgantibus flammis ereptæ ſunt. Ha-

præſenti, & futuro, quod præci puè malum dicitur. Dies

tempore malo maligni mundi hujus: Ambroſ. In die malà ca-
lamitatis & afflictionis: Ea Euthym. De die extremi Judicii,
exponunt Theodoret. Bellarm. 8. Ambr oſ-qui rationem red-
dit, cur dies illa nuncupetur dies mala, nempe quia plures

hent ile, et

eolta ſam
Eſorre, ſun
umn Salyato⸗
At Chiutte
e, Plri

Donarinten

vili inuſ,
lenini,

Wisiud hen

WMmlinig di

(oDotamme

eneberlin

Nbsenere
arN
(Kulend ſe
(nnlirektag
uſam inl
lenmr ii
in ſ

trer Fe

=—

—

E⸗
π ⸗
S= =

=

—

— —
, = =.
= S=

. 5 . 2 ſe
V. Pauperibus ſuo modo annumerandæ Animæ adhuc Günidl

elenen 1

CNri, e

Erkenet/

“ Permem
Aigcdn.
Rrnde

Eeinculss

ucle

irng

ien

Uhemedar

9„4*

—“ „*
1
fatrſene
ilen A/
IPlIle
G

Seen
mal don
õü

i
4

M ee
1 NMR N
„

mn, ritn
n udemel
remeni f

4
itttonoſee. .
groi Qidohe

eei
DIULNSG

rr
S
„
.

6

P
, MM.

1,

IIl

ah.
ndmoel
habetlict

gutuni

Wortemt

eee 8e
. 1t G

1
6
N.

4 adeo fit evidens & expoſita oculis, ut illi diſſiteri non poſſinte ait Cica-

inn

Pauperes; Animæ Purgantes; Sandti; Deipara. 1025
bent illæ, etiam in Purgatorio adhuc conſtitutæ, in Cœlo

exſtructa jam tabernacula, ut poſſint etiam (quod volunt)
te juvare, juxta præced. numero adductum explicatumque di-

Rum Salvatoris: Facite vobis amicose Lucæ 16. 9. Vnde S. Au-
guſt. Feſtinate orarepro defundli Rocleſiæ, At & illi feſtinent procura-
re, ut ipſis in gloriâ conjungamur Serm. 414. ad PFrat. in Eremo. Et

S. Bonav. en Commemorat. Animarum ait. Tam meritoria eſt illa pie-
tas, öllos ju vare, qli ſe juvare non poſſent, lt illos expeditos è vinculis,

4 .
2N umewe-
5 A.

,

poſtmodum interceſſores habeamus in cæli. Et hæc interceſſio tanti Signum Præ-

valoris apud Deum eſt, ut magni Theologi aſſerant, unum deſtinationis,

ex maximis ſignis Prædeſtinationis eſſe, vel unam ex erga-
ſtulo illo fſaammeo animam liberaſſe; ed quòd Animæ illæ
beatæ benefactoribus ſummè gratæ, non ceſſent pro ſalute

unam liberâs-
le animam.

ipſius flagranter orare, & conſtanter interpellare. Occur- Pius V. gra-

rit, quod de B. Pio V. legitur. Hic Pontifex non tantùm à tus & memor
ſuis laudatus, ſed & ab inimicis, Turcis & à ſceleratis hæreti- beneficii ac-
cis, quod irrefragabile bonitatis illius argumentum eſt: Bo-P-

num eſt enim, inquit Ariſtoteles, quod inimici & ů mali homines lau-

dant. videntur ſiquidem fere omnes fateri, quod fatentur vel hoſter, vel
ui ob aliquam offenſionem à nobis alieni eſſe videntur; quia res ea usq;

rella in vitâ ad Platin. 4οο in Sede Pontificali conſtitutus,

Adoleſcentem quendam Romam evocavit, & locuplete Offi-

cio donavit, memor, ſeſe ab illo quondam ſarcinaâ, cùm pe-

des iter faceret (Religioſus enim erat ex Ordine S. Domini-

ci) ſublevatum, exſolutumque ab eo vectigal, quod de ſarci-
nâ exigebatur. Quèd ſi homines adhuc in vivis degentes,
tantillorum beneficiorum meminere; non recordentur Ani-

mæ, vinculis corporis exſolutæ, quando illæ à nobis ſarcina?

pœnarum liberantur? quando vectigal, quod ante ingres-

ſfum Cœli debebant, perſolvimus! Pexwenfela. Conc. hiſtor. 12. in
Doädtrin. à f. 110. Cit. Conc. 33. ſaprà n. 6. adduétum de Jjulio Cæſa-

re, quòd hic memor beneficii à milite accepti, huic cauſam,

quâ premebatur, adjudicaverit. Et verò omnia ea, quæ pro-
Mechtl de Jud. extr. OQOα.oꝰ0% 0%° 0%°0⅓ bant

1026 CoxNcio LVI. Ad Iudicium Præparatio: Faciendi Amici.

bant & evincunt, pauperibus ſubveniendum eſſe, & hos ami-·
cos faciendos, ut nos recipiant in æterna tabernacula, con-

cludunt etiam de & pro Animabus purgantibus, vel in hoc

adhuc ſtatu, uti inſinuatum, pauperibus; & eò magis, quòd
undâ, ut ajunt, fidelià duos dealbare parietes, & eodem ope-

re ac eleemoſynàâ pauperi ſubvenire, & illud in ſuffragium

Animæ defunctæ offerre poſſimus. Quin imè & inſuper,

cum nihil ſit, quod in eleemoſynam pauperi elargiri poſſis,

ipfe egens & pauper, poſſis tamen prece aliisque bonisope-
ribus tuæ facultatis, ſuccurrere Defuncétis, & hos tibi amicos
. CcConciliare: ac ſic & illis & tibi plurimuùm prodeſſe. Quèd

Chriftus Fi- ſi contingat, te Animarum purgantium fidelem in vivis pa-

dejuſſor pro tronum, amicum, ad Deum oratorem & adjutorem, citiùus
pauperibus. mori, & ad judicem Deum citari, antequam talis Anima Pur-
gatorio abſoluta & cœlo recepta fuerit, nec ſic tamen quid-
quam tibi decedet mercedis & auxilii, cùm imprimis hæ Ani-
mæ, etiam in ſtatu piaculari ſanctæ, & Deo charæ, non ces-
labunt pro ſalute ſuorum benefactorum, dum vivunt & mo-
Defuncti riuntur, Deum exorare; ſicut olim Patres, uti Onias Ponti-
pPtro S fex & jeremias Propheta, in ſinun Abrahæ, ac limbo Patrum,
pro viventibus oraſſe referuntur, 2. Machab. 17. à 1za. ſed inſu-

orant, Onias

S. & Jeremias. E 2.1. “ 2 * We Gakn. 6
. 1 Per, qui tibi propitius Judex ſit, téque in æterna tabernacu-

la recipiat, habeas ſponſorem & fidejuſſorem ipſummet Chri-

ſtum, infallibilem. Cujus verba ſunt: Beati miſericordes, quo-

vos in æterna tabernacula; qui vobis agonizantibus & ad Judi-
cem aſſiſtant. Habeamus hæc nobis firmiſſimè perſuaſa;

uti veriſſima ſunt. 1111
VI. Sed in & ex hac lachrymarum valle, ac de profunds
hujus mundi miſeriarum, malorum, periculorum, tentatio-
num, peccatorum noſtrorum, quibus magis conſtricki ſr⸗

Amici & Pa-
troni ad Judi-
cem Sancti;

Uunciuennda
Iſrhardir
Uhtkda
Mle ul ae
niam ipſi mſericordiam conſequentur. Matth. g. Z. Et: quamdiu ſeci-
Iis ex his fratribus mei minimis, mihi feciſtir Matth. 27. 40. V. „
Matth. o. za. V. de S. Gertrude: Mart. de Koa &7. Seelenhuͤlff / .

c. 20. f. 207. Itaque: Facite vobis amicos, ut, cum defeceritu, recipiat

ðẽ

ms Cuen

o:K ince

ciuen ituris
verd potente

i kennuite

ſotemmnes
Perte Monare

ſleceſſit

rtibuspe

(dutis, Pe⸗
i ro ſoo

Cuinne, co

uhum velon
(beegissn

lninche,

Wleſros un

n, gvor

Humn, e

ſaht, oi
.

nntumeten
nbliznde

Iit N
Wlcin un
MINrdin

ns hom ines
Uc mbir,
lm

SSe —
=ꝛẽ —

1

—

—

NaN,
Mon P h,
Ueke T
1†

Aegn

o„ Pploe
ees KAA
41 83

„ 1
in tnde
I I. HL
1 1 1 4

. aAror
1 .

* 83

. lene
chorthu

5» 1 „ 1
16 APV

WtlsAni.

ee ſetamen

. N.

4
.

HrnkH

111 4 „ e 4
Uwa RK

4 ,6

ſunt, & eo præcipuè tempore, quô⁶ Divinum Epulum acce-

Pauperes; Animæ Purgantes: Sandli; Deipara. 1027

ſumus, quàm ⁸ Joanner in vinculi, attollamus in Cœlum ocu-verè poten-

verè potentes, verè divites, quos nobis nunc pro omni no-

ſirâ tenuitate conciliemus. Hi in Cœlo Sanéti, cum Chri-

ſto regnantes, (quorum infimus major eſt omnibus totius

terræ Monarchis ſimul ſumptis) vident in Deo omnes no-
ſtras neceſſitates, afflictiones, pericula: nobis naturæ ſuæ
conſortibus partim, & univerſim ad eundem finem, qui Deus

eſt, creatis, periclitantibus adhuc, fluctuantibus, & luctan-
tibus, pro ſuo in Deum intenſiſſimo amore, & in proximum
charitate, compatiuntur, parati ſuccurrere. Ex his ergo ſi

unum vel plures habeas Patronos tuis tibi, quibus potes,

obſequiis & amoribus (cùm bonorum noſtrorum non ege-
ant) devinctos, conſidera, illos continenter in te oculos ha-
bere defixos, ut tibi ſubveniant, tibique ſemper adſint in

promptu, quorum, vel cujus, cùm unica ſit occupatio,
Deum amare, ejusque gloriæ augendæ atque amplificandæ

(quod fit, quèò plures noſtrum ab inferis ſervantur, & ad cc--

lum adducuntur, qui Deum in omnes æternitates laude-

mus) ſtudiosè incumbere, facilè inde intelliges, quàm eò, &
ad ſalutis tuæ conſecutionem, ac vel maximè in extremis &
morte, quâ ad Divinum vocaris Judicem, auxilio tibi ſint fu-

turi, omni ſuâ potenti ope & patrocinio; quod quantum ſit,

inſinuatum etiam ſuprà Conc. 32. n. 2. 6. & 0o. An non itaque in-Invocand

los: & inde quærendi ac faciendi nobis, ad mortem & Judi- tes, faciendi.
cium ituris, ac properantibus, Amici, verè magni nominiis“

i, ex

vocandi, in Patronos aſſumendi, Amici conciliandi, ex ipsã æquitate: &

„Ecæquitate; ſed & noſtrà neceſſitate & utilitate! En æquita-noſtrâ neces-
tem: cùm Judicis Mater, æterna Virgo, cum innumeri diver-3 v I
ſoorum ordinum Angeli, cùm Domini Jeſu Diſcipuli, cum o-g Aiaas dli,
mnes homines beati, eà judice Chriſto amicitià ſint juncti, quâ nobis devin-
excidere non poſſint, par eſt eos quotidiè certis obſequiis ve-ciendi, ut no-

nerari & ambire, iis præſertim diebus, qui ipſis feſti ac ſacri bis in extre-

dique

dimus. En noſtram utilitatem, imò neceſſitatem „qui un- mant;

S OQnĩ⁊ßnO %°00° 0°° 2

mis ſubve-

Potentes
apud Deum.

1028 Coxcio LVI. Ad ſudicium Præparatio: Faciendi Amici-

dique hoſtibus, & animi & corporis, viſibilibus, &, qui peri-

culoſiores ſunt, inviſibilibus, cingimur, ſaluti noſtræ inſidi-

antibus, extra & intra nos ( Imimici hominis domeſtici eius. Matth.
1o. 36. noſtra caro, voluntatis noſtræ in malumab adoleſcen-
tià propenſio, pravi motus animi & corporis &c.) & maximè

in articulo mortis, quæ Terribiliam omnium terribiliſima eſt,
juxta Ariſtot. vel, ut chriſtianius loquar, quàâ pendet ipſa æ.

ternitas, ejusque ſors ſeu miſera, ſeu beata: Inſtat ſeveritas
Judicii inevitabilis, undequaque rigoroſiſſimi, graviſſima.
Nudi nos, imbelles, Kei, miſeri, an ſoli tantis, & omnibus
ſufficimus? Sanè vel maximè egemus adjutoribus, potenti-
bus, de victoriã certis, & Patronis: iique ſunt generatim o-

mnes Sanéti, & Angeli, &ᷓ homines: hos inter Regina Sancdto.

rum omnium maximè. Et quæſo, num ego maleé ratio-
cinor hoc modo: Sanétorum tot centena millia, tot mil-

liones, qui Chriſto, Judici meo, gratiâ & amicitiâ longè

conjunétiores ſunt, quam ulli optimates, Principum Cu-

biculis prœæpoſiti: hos omnes meritèò Reges & Cæſares
dixero, qui illi Dominantium Domino ſüubſerviunt,

quorum, vel unicus, apud ſupremum Orbis Impera-
torem plùs valet gratia, quàm omnium noſtrorum Re-
gum amici intimi, gratioſiſſimi, apud ſuum quisque Re-
gem favore polleat: Ilos igitur tot Angelos, tot Sanctos,

apud Judicem tam gratioſos, tam potentes, nobis exu-

libus tam benevolos, quotidianis obſequiis, tam precibus,

quam aliis quibuscunque piis actionibus, mihi demereri &
amicos reddere conabor, idque eo fine, ut cùm ego in arcto

hæſero, interque vitam & mortem fluctuavero, illi pro me

Judici ſupplices, mitem mihi ſententiam exorent. Et quo-
modo poſſum non plurimum ſpei ac fiduciæ in his talibus

collocare? Neque dubitandum eſt, quin ii ſeſe pro meæ ſa⸗

lutis periculo faciles præbituri ſint deprecatores, ſi quidem

ego, ut dixi, cultu quotidiano eos mihi devinciam. Ex vo-

bis, AA. jam quæro: nunquid hæc mea ratiocinatio jud

II Ce.
I
l Uucen
coten ſtin,

1
t! wen

Ul Feren
e li e

felli keceri

S) (Want

Ebus inpen
Winsrite

g.ſollzy
(Aſi inut

Ilus, re
AEerwlgion

ezegieo
Eeluoltvumd
Iugispatorini
Pe nittute, co

ulitarnere:
.. Nun d

S
4
4

—

3

.

ulz, ſe4

kiegednſis

deaden
Nötf
tukerwigne

4 De .

*1
1 „
Wucg
4 Uch.
X

— . 7
e AAme wen S
AMeeg
1 . H
t Ml

.
ſe ⸗ 4.
DOtl n

⸗“
2

48
. 1
aaeen
12. H 4

„4

r
Aadeen
E
.
4
ee
fp

wIE. Rean .

4 1
mneer Neotne
1

,

4

en
1½
W

es, hüuinnt

n noſe

„8
ſumn

*

. 6
, I
MAGA
ens S.

IicN

5) 1
AEGO
Gtanehn

vef ð

ncen,

, ,AE
* 2

cotcl,

9
.

ſnciaN .

Cn

Co. G. a. fol. 137. Penneqj. Iſag. ad Amorem Div. p. 2. C. 21.

—

Fauperes; Animæ Purgantes; Sandti; Deipara. 1029
eſt? quam ſi probemus, non damnandam, ergo ſequa-
mur. Revera non gratis & fruſtra coluntur Cœlites, id-
que juſſu Domini: Facite vobis amicos. Hoc autem tantà

rectius fecerimus, quantò conſtantius; quantèò devo-
tiùus; quantô confidentius. Obſequia quotidiana Cœ-

litibus impenſa, in quibus & per quæ ipſe Deus hono-
ratur, run cadere non poſfunt. Drexel. cit. L. 2. Tyihumn.
V. Jol. 132. . 2. 72. f. -=r 7“.v.bß
Quòd ſi (inutili ſcrupulo) quæras, quos ſanctos in Patronos Patroni qui
aſſumas, vel quem? brevis reſponſio eſt, inter Sanéctos non ligendi?
eſſe æmulationem. Tu eum & illos tibi elige, quos notos
habes, erga quos devotionis affectu moveris, præſertim An-

gelum tuum Cuſtodem, Nominis tui Patronum, & quorum

magis patrocinio eges, v. g. ad Caſtitatem, patientiam, aliâs-
que virtutes, contra quas maximè impugnaris, & in quibus

Sancti floruere: aut quibus corporis malis & morbis hi cru-

ciati. V. Thom. de Kemp. de Init. Chr. L. 3. c. 7S. n. 2. 3. g. Pædag. Chriſt.
t0. 2. P. 2. C. Iz. ſ. dà f. 67†. S
VI I. Quod ego de Angelis, ſupremi Judicis Miniſtris, Bma Virgo
aliisque Sanètis, id & potiori jure de ipsâ judicis Matre, verè ante omnes in
Matre Miſericordiæ & gratiæ omnis, dixero: de eâ vid. ſap. cit. Patronam as-
Conc. 32. n. 5§. & Io. Hæc eſt illa veri Salomonis Mater, cui Fi- ſumenda.
lius Rex utique tantum deferet honoris, quantum Salomon Eigura: Mas
Matri ſuæ detulit: Cui dixit: Pete Mater mea; neq; enim fas ej „nis domde
ut avertam ſaciem tuam. 3. Reg. 2. 20. Hæc Mater Miſericordiaz
non deſtituet Clientem, qui ſeſe quotidianis obſequiis ſe il-
li ſedulò commendarit. Ideo B. Ephrem precari ſolitus eſt: Oratio ſanctt
OVirgo miſericore, adſis mihi ſemper, & in ſupremo vitæ momento ani- PPhrem.
mam meam tuis patrociniis defende, ac dæmonum aſpebtus ab eâ procul
repelle. S. Anſelmi precatio erat: Pe Domine, parce ſervo Matris
tuæg Pia Domina, poſce veniam ſervo Filià tui, qui me injicio inter
duas tam immenſas pietater, non incidam inter duas tam potentes ſeve-
"tater. Drexel. cit. Li.2. C. 6. G.y. F. 137. In extremis Juſtus Lipſiuis Juſtus Lipſius
ſingulariter cum ſolatio expertus eſt B. Virginis aſſiſtentiam, duis: facilem
OO O0O 0ο%ο con-

§. Anſelmi.

M

4

mortem ex- conſecutus facilem, quam optare conſueverat, mortem.

optans conſe-Hic Belga Brabantinus, in Iſcano Municipio, tertio lapide

quitur, &
beatam, devo-
tus Deiparæ.

(Milliatio Italico, ſeu antiquo Romano, quorum ſingula

Milliaris di-Iter: & adeo ad primum, ſecundum, tertium, & quartum la-
menſio. pidem eſt Milliare Germanicum: Pexenfeld. Appar. Wudit. c.6t.
F. 2133.) à Bruxellis, itemque à Lovanio, oriundus, Virorum
graviſſimorum encomiis (Elogia &riptorum f. 1175.) eruditione
& ſcriptione clariſſimus, obiit A. C. 1606. 23. Martü: Obti⸗

nuit, quod optarat, liberum etiam in illa neceſſitate extremꝭ
& intrepidum animum: Vnus tantùm quatuor diebus ſum

mum hoc egit; Mori. Toto hoc tempore nec ſcriptorum à

ſe, nec ſtudiorum, ullum omnino verbum fecit: imò cum
ſolatii, à Stoicis, magnam illi materiam ſupereſſe, quispiam
inſuſſuraret: Illa ſunt vana, reſpondit, digitôque in Chriſti

Crucifixi propè adſtantem imaginem intento: Hæc eſt, ait, ve-

fa patientia, mox magno ſpiritu ſubjecit: Domine Yeſa, da mibi

PValtentiam Chriſßtianam- Morbi invaleſcentis initio, prima illi
cura fuit, ſacris Pœnitentiæ, Euchariſtiæ, Extremæ Vnctio-

nis, purgari, muniri, foveri Sacramentis, piorum precibus

aſiduè ardentérque expetitis, & in altum oculis manibusque
Ad quam ejus ſublatis, ſic piè ipſe precatus eſt: O Mater Dei, adſis famulo tuo

pendet animæ meæ æterna ſalus. Habemus hic, mi Chriſtiane,

. 1 „ . . 4 à 42
oratoο in eN- nυρ oataâ æternitate decertanti, & non me deſeras in hac hordâ, à quds

tremis.

viri Catholici (Eruditionis primæ, Judicii maximi, Regü
Profeſſoris & Hiſtorici pluribus annis Lovanii. Drewel, tom. 2.

Gurifod. . I, c. 4. f. 3a2.) exemplum nobile, Virum verè bonun
veréque jaſtum vocat lo. Biſſel. Septenn. I. f. a4os. fuit Converti-

ta: ſup. Conc. 43. Coroll. unde ejus virtus eò illuſtrior. Nos

itidem à Chriſto Deo, & à Beatiſſimâ Dei Parente, eadem
quotidie efflagitemus, & ardente animo de die ſæpiùs dica-
mus: 0) Cbriſte Jeſu, O Mater Dei, adſis famulo tuo cum totà aterni-
vate lubtaturo, & non me deſeras in illä horà, à quà pendet ie ⸗
. aterna

—

1IO30 CoNcIO LVI. Ad Iudicium Præparatio FEaciendi Amiri: 2

Milliarium lapide ſignabantur, ſive cippo ſeu column, con-
tinentia octo ſtadia, ſeu mille paſsos, ſive Sabbati judaici

r☛rry G / ==
—

uhr

e etekean
Miden Orbi!

4 3
imirum, cun

8] (guiobiit
it intertogar
1 „ 7 9
Unitigetllet

Aectaretur!/

vie Andliun

wende
(cnoheloen
(uefuripome
ſtliainone o

Unnigtenis
nin, K
Uunſudich

Ulnn perire
iutcenre
züminonen

nn dde⸗

ellſmnn

Ulhrii
Uhenck d

i

Mdd mid
In betohn
1n ngare
Carniolt
ſen fuum
e gult

—

4

Cwonn Wmi

enmſine

—

Uunerettn auavlerna ſalus. Drexel to. I. de Aternit. Conſ
neidie U

4 engenge.
” U 6
ÿ”Mã

5
4 4
„ 4 4 „7
LNH
1 è

„* 1
e Nee
UuvVv

e

1necetlete
4 Krehhhale

2

ſüperelee

eoneg? .
ACrUSW/

=☛-

4

„ 4
4 900

S=

74
S.
7.
⸗

O/N

S

nisde
ie bmentſ

ℳ
2
.

VoculSAN

. S
. 1 , ie
õ
, mi

.
.
4 .

6

mni. Den
irumten
VwE 4
grlu 6
eilin,
Ni ren,

☛

Giaim.

,21 .

4

Pauperes; Animæ Purgantes; Sankti; Deipara. r02 1
S . (onſsaer. s., ante ſin. J. 72. SZecd
ne prætereamus in hanc rem Viri hujus præclarifſimi jam Ejus ſola-
pridem Orbi noti ſolatium ipſi in extremis conceffum. Is tium, Soda-
nimirum, cum morti proximus à B. M. P. Leonardo Leſſio lem B. V.

e S. J. (qui obiit 15. Febr. 1623. Terin.) cui conſcientiam credide-fuiſſe.
munhr rat, interrogaretur, quæ tandem res eſfſet ex ommibus, quas

1 , 1 8
t, 1. Aen Rre
E

. „ 1
OrIEN .

in vit4 geſſiſſet unde potiſſimum extremo iſto vitæ puncto
delectaretur?! Nulla, inquit, ma gis glenm quba in Fartheniorum
Mariæ Sodalium niemerum adlebtus ſum. Pædag. Chriſt. to. 1. p. 2. C. 26.
F. A. f. à f. 56v. En quid profuerit Viro huic ſapienti, Amicam
imò Matrem habuiſſe Deiparam, ad mortem & judiciuin:
Occaſio hic locusque interſerendi de Fraternitatibus B. V.
quæ variæ, omnes tendhmt ad amorem cultumque B. V. pro
felici morte: Pro quâ obtinendà illud in Matre Domini ſa-
lutandàâ ardentiùs dicendum: Nunc & in hor morti niſiræ. Par
eſt omnino, & planè convenientiſſimum, ut horis omnibus

ultimam Judici horam proſpiciamus: Nec putem ego, eum

hominem perire poſſe, qui tot horis ſuum Judicem cum
ſenſu fuerit deprecatus: nihil hlc nimii laboris cenſendum:
res ſummi momenti eſt, cui ſumma meritè impendenda eſft
Vigilantia, ait Drexel. c&t. L. 2. Tribun. c. 6. F. y. F. 135. & Trämeg.
L. 2. C. 4. J. 2. F. 413. & cap. 3. Quàm ſolida ergo, ſanetàque fuerit Erga Deip.
