a, tis eſſe conteſtati ſunt, num hàc meà exili pæœnitentiaâ hoc terribile

ſlyeſ

Zolkug

ii ecretum immntari potuit? Ad quæ Spiritus S. Forti animo eſto, Nlagha us
1 ge Salute ne vacilles ne dubite. Magna virtus & vi veræ pæniten- tendi J. quæ
0 tia, uaæ terrificæ Majeſtati Veim infert, vincit 3nvincibilem, nelat remedium eſt
B

3 . 2 .—— Y 2 7 .
ineommutabilem, placat iratum. Perſevera in capta hon⸗ deſperatis.
deſpone

gui, ⸗

ſl.

— 6

744 CoNCIO XLII. Judicii extr. metu non deſperandum.

diſpone domui tuæ; & virtutibus, quibus poter, animum orna; poſt

triduum veniemns ad te, ut animam tam leſtibus Zaudits infera-
mus. Quibus dictis Spiritus S. diſparuit, Juvenis poſt tri-
duum obiit, cœleſtem gloriam per veram Confeſſionem &
pœnitentiam, cooperante Spiritus Sancti gratiãa, conſecu-
tus. Faſte Mariani Feſto lentec. Ex quâ utrâque hiſtoriàâ ſeſe
iterum pulcherrimarum cogitationum & doctrinarum ſa-

.

præſentem remonſtratum volui:—

Ergo non IX. Quam non deſperandum ſit, ſed cum omni fiduciâ
de Dei bonitate & miſericordiâ infinità bene ſperandum,

deſperan-

dum, etiam S „ — „ e eI
fragili & de- dum vivitur, etiam maximè fragili & profundisſimo pec-

ſperato pec- catori, etiam ubi quaſi Supremi judicis lata videatur Sen-

catori. tentia æternæ damnationis, quæ nonniſi erit conditionata;

ſinempe in peccato perſeveret finaliter, & moriatur homo;

tum enimverdò de hoc actum eſt, juxta Dei legem ordina-
jann .“W infer- de etiam poſt mortem ſententiam meritæ damnationis ſu-
no jam poſiti ſpendi, & jam inferni tormenta paſſos ad vitam & pœni-
(ſententiis tentiam revocatos fuiſſe, ut v. g. per interceſſionem beatis-
Divinà ſu- ſimæ Virginis, & ex occultis Dei Judiciis: de quòô plura Jo-

ſpensâ) ſal- annes de Carthag. Tomo 2. de Arcanis Deiparæ L-sb. Iz. Hom. 1S.

vati fuere. yihi in folio, fol. 113. vel in at. à f. zog. ubi, ſuppoſitâ veritate &
doctrinãâ, quòd: In Iuferno nulla eſt redemptio, inquit: cum eo
tamen rectè ſtat, quèòd ex occultis Dei Judiciis, aliquos in
mortifero peccato decedentes, ad vitam revocaverit, &
peractâà legitimâ pœnitentiâ, ſuſceptisꝗ; Sacramentis, tan-

Exempla ta dem ad ædes coœleſtes eos tranſtulerit &c. Et ex Rutilio Ben.

lium. zenio Epiſcopo Lauretano L. 2. de Anno Jubilæà c. ar. dicen-

te: quosdam ad vitam revocatos ex Inferno & ex ſtatu da-

mnationis, cùm ad illum non eſſent tunc finaliter deputati.

Englgrave Cæl. Emp. F. B. Dominici G. z. ad ſin. & F. SMampt. B. E.
FG. 1. f. 178. Vid. Conc. 95. n. 3. Id hoc loco adhuc breviter addi,
neceſſum eſt: quamvis, ut dictum, deſperandum non ſit,

neuti.

lutarium ſcintillæ variæ produnt ultrèò: Ego verò in rem

riam; quanquam etiam Caſus extraordinarii doceant, ſubin-

kutiguan

un tlin

tmitati
ong el

eIbus in

ſee hiun
cniler

one
tli.
wöge
ulel
Dylun

nm Ad fortins peccatoreſurgendum: &c. 745S

u;H neutiquam excludi tamen, quin potius evinci, & ipſum Chri- Nec ſine ſpe,
ine ſtiano neceſſarium & utilem JIudicis fſupremi & Iudicii ex-nec ſinc timo-
tm. tremi timorem ſanctum & ſalutarem; de quò ſaprà Conc. 1. . ncdhumn
eloren g Conc. Syy. qui à deſperatione abducit, ne in Judicio extremo “
e denique ſit deſperandum. Ergo metu Judicii extremi non
Wloiie tantum non deſperemus, ſed noſtrorum peccatorum & in-
rimmA firmitatis conſcii, quò magis nos in periculo eſſe adverti-
Feromm mus, eo fortius omnes animi vires ad reſiſtendum tentatio-
nibus intendamus, & eò maglis duobus velut brachiis, no-
mifi ſtræ humilitatis & Dei dilectionis, Deum, ſi nos ad Inferos
Petdn ſtatuiſſet præcipitare, ejusque miſericordiam infinitam ap-
Anoc. prehendamus, & arctifſime ſtringamus, uti ajebat Mendi-
dauda cus ille, Deo conjunctiffimus, de quô Drexel. Tom. 1. in Helio-
itoud n trop. Lib. 2. C. I. Enit. ew Joanne Taulero, & infrà Conc. gy. n. 4. Ita
Inrta, nobis grave non erit, cum Deo in Infernum ire, qui nolle-
enain. mus ſine Deo in cœlo eſſe. Itaque ubique nobiscum ſit
ant,Di. Deus, in omnem æternitatem à nobis benedicendus.

* Vid. S. Thomas 2. 2. c. 20. de Deſzerat. g. 21. dAe Præſampt. Iuaſt. 733. Authores in
genlen⸗ de Faſilanimitate. Jacob. March. Hort. Paſt. Tr.1. de Offc. Pa- hanc mate-
. Sn Ta 1, d Beſeza:imn à l. a,. Loapncs Miiot. Hecdl iam
Se Exempl. Iadice E. Deſperatio. Georg. Stengel. de Zad. LDivin.
M To. I. C. a1. umma Des in malos bonitar. & LTib. 2. Exemplorum
cap. z. Alex. Calamat. l a. Diſe. a6. V. Miſericoräala Dei.
nen C Diſc. ya. V. obſtinatio. Ludov. Bloſius Canon. Vitæ Wirit.
laene cap. 35. Joſ. Speranza de Orat. Puncto 132. Mercator, Nacl. Ca⸗-⸗
techet. cap. 2. d f. &a. de Ses oppoſita deſperat. Leclt. 21. Leop.
WK Mancin. de Pafj. D. L. 3. Diſſert. 2. P. I. à f- mgo. Nicol. Turlot.
nida YJYheſauro Dolctrin. Mor. 2. p. 1. &.. 1. F.29. & ſéqu. Pœdag. Chriſt.
9 i To. 1. P. 2. C. 23. 4 Jol. 61o. de Sye. & To. 2. P. 2. C. 15. Jedt. 3. 4 Jol. 66αο.
erkaode & F. 1. Tom. 2. C. 2. Ledt y. Ae à deſperaztioné erepto per Angelum
lnnen Liſt. Euſtach. de Roſar. O. Præd. Arrheue mor. Exhortat. a .
En f. 292. S. Magdalena de Pazzis tentata à dæmone ad fiii-
lter lh cidium, es quòd damnanda, apud B. V. opem quæ it &

mnn⸗ lchtl de ud. c.rtr. bbbbb 111-

746 CoxNci/O XLIII. Ad obtinendum cœlum, e vitandum luler num

invenit. Franc. Poier. S. J. de tribus Coronis B. LE. p. 3. c. 9. F. 3.
n. 6.F. 237. Matth. Faber. Dom. I. Adv. C. 9. n. 4. Paciuch. in
Jon. Ledt. 21. F. 16. Paulus Zehentner, Promont. male ſpei. F.z

Labatal. Deſperatio: & Miſe gricordia Dei. Abrah. à S. Clar4: .
in Judd r E. 3. à f. y 37. Joann. Biſſel. in Exempli Tragicit, quin-

tor n. 4. & ſequib. & à num. 2y. Poly anthea: V. Deſzeratio.

Th. Kemp. Lib. z. C. -pz. Ex multis circumſtantiis notabi-

lis valde hiſtoria de doemone incitante ad flagitia & vo-

luptates juvenem nobilem ex objecta jam deſperata ſa-

lute: Delrins Düquiſ. Mag. L. 6. C. 2. J. 3. 4. 3. 2 f. 9o3. Pexen-

feld. Concion. Hiſt. 3y. Petrus Pennequin de Amore Divino.

Diſert.2 de Fiducid in Deo, in Chriſto, B. V. &. Joan. Jahoda

8. J. citatus n. 3. Vid. ſuprà Conc. 11. u. §. Conc. 39. à n. 6. Conc. 10.

n. II. hiſtor. Conc. 55. & 9 7. n. 4. Conc. 95. n. 3.

e⸗ 23˙2.: 6383- 23 83. 43 ¾. K3 3--5382⸗ 43 ½. 4383. 3 . 2348. 4385.

CoNcIo XLIII.

Metu extremi Judici; & pro obtinendâ Sententi
Electorum, & devitandâ Sententi reprobo-

rum, nihil non boni agendum: Adverſi Pa-

tienter tolerandum, & Peccati fugiendum i in

hâc vit.

Dom.1. Adv. Amen dico vobis, quia non , prateribit eneratis hac,
donec omnia a Luc. 2I. 32.

Dom. 3. Adv. Ego Vox clamantis in deſerto. dirigite viam DPomi.
ni. Joann. I. 23.

Dom. 4. Adv. Vox clamantis in deſerto: barate viam Demini
Lucæ 3. 4.

I. Re-

emo)t
nugnad

ele ave
ere po
Mer

denimt
is te

Ac

uur, nn,

caben

eteen

mſe
e

N
lnn
Cudne

en.
ſeerobi
unkr

(cmanka

lcij 4
tring
mno
natie
lnott

lnn ortuer Bene Age: Suſtine, & Ahbſiine. 747
i Pligioſiſſimus Ludovicus Granat. agens de ſeveritate ju dicio cx
Ahif Judicii extremi, quam inter alia demonſtrat ex Sen-rcmo nihil
iClut N tentiæ gravitate, tria obſervat momenti ſummi, à certius, mihil
ſrant,A¹ * „ . . „ — . M
ngiiſiir. nobis ſeriò ponderanda. Certè hæc (de Judicio Ex- formidabi-

) Moti tremo) tam vera ſunt, ut nihil poſſit verius excogitari. Tam lius, nihil,
i magna & formidabilia, ut non videam, quid formidabilius quod magis
gtn eſfſſe queat. TLam veſtra autem, ut nihil magis ad vos perti- 40 UNrumm ,.
geede nere poſſit. Dom. 2. Adv. Conc. 2. G. 3. ante fin. Ita omnino eſt. an.
„m Nihil verius & certius, terribili adventu & judicio Chriſti:
mitelm edò enim tendunt ſeriæ illæ Chriſti admonitiones: Amen dico
ſon iu vobis: non præteribit generatio hæc, (ſcilicet omnium hominum,
αο id eſt, hoc ſœculum, quod deinceps erit usque ad finem
munci, ita S. Hieron.) donec omnia ſiant. Cælum & terra trans-
ibunt; verba autem mea non transibunt. Lucæ zI. 32. Citius coœli
transibunt & peribunt, quàm mea verba transeant & per-
eant: Sicut ergo cœli, utpote ſolidiſſimi, qui quäſie re ſuſt
funt, Ut ait Job 32. 15. nunquam peribunt; ſic multo magis
Ent Verba, id eſt, oracula & decreta mea, non excident, ſed reipſa
ndr W empicbunrur. quia cœlis ipſis ſunt ſolidiora & firmiora⸗
ei a Janſenius: Ego enim verbo meo cœlos creavi & ſolidavi.
ſta 8. Chryſoſt. Cornel. in Matth. 24. 37. Vidit nimirum Chri-
endo! ſtus, ea „quæ nobis adverſantur, & diſplicent, difficulter
apud nos invenire fidem, maximè quæ de morte, judicio &
inferno; quia nos ipſos nimiùm diligimus, & meliora ſem-
ℳ per nobis ominamur: Itaque jurat quodammodo per cœ-
lum & terram, per thronum & ſcabellum ſuum, ſe non
emanſurum, ſed venturum ad judicium. Viderint ergo,
qui, judicii timore abjecto, ita vivunt, quaſi Chriſtum men-
dacii arguere velint. Faber Dom. I. Adv. C.9. n. 4. Judicio quid
„ certius & verius: Dein quid illo formidabilius? quid ſu-
DNNO premo Iudice? quid rigoroſiſſimo examine Nquid ſententiâ
damnationis, ejusque executione: Ex dictis. Denique hæc
tam noſtra eſſe, ut nihil magis ad nos pertinere poſſit; qui
ib bbb z ipſi

5

enn

748 CoNcIO XLIII. Adobtinendum Cœlum, e vitandum Infernum
ipſi præſentes futuri ſumus, viſuri, audituri, accepturipro
nobis alterutram ſententiam, vel Flectorum, vel damnato-
rum, juxta quam in æternum nobis vivendum eſt, in conti-
Cœlum & Huo vel præmio, vel poena: delectat, invitat & allicit illud
Infernus ſint meritò hominem Chriſtianum; terrificat hæc: Certè hi duo
duo Poli a- poli eſſe deberent omnium noſtrarum actionum moralium

ctionum no- ac totius vitæ, nempe Sententia æternæ vel vitæ vel mor-

ranum ur tis, quarum una neceſſariò nos manet & tanget. Quid igi-
d OaiRca tur ita torpemus, ita ſalutis noſtræ curam negligimus, ac
1 ⸗ Ianle

evitelnus.

cium:? ubi ratio, quæ hominis propria eſt? cur ita jacet ob-
ruta atque penéè ſepulta, ut nihil omnino tam magnis exci-

tata rebus ſentiat? nihil ſibi in futurum opportunè provi-

deat? Dum tempus habemus, dum vita manet, dum Eccle-
ſiæ voces nos monent, dum judex ipſe patienter expeétat,

aſſidue vocat, manum jacenti porrigit, veniam petenti of-

fert, quid negligimus nunquam rediturum hujus vitæz mo-

mentum, qué aut cœlum aut infernus nobis in præmium
vel pœnam obtingat, neceſſe eſt, idꝗque noſtra voluntate,

noſtro merito? quis tam ferreus? Cùm hæc ipſa oannes

Baptiſta: Vox clamanti in Aeſerto; dirigite, parate viam Domini,

populo annuntiaret, faugere à ventura ira, inter eos, qui timore
WIar

perculſi ad Dominum revertebantur, ipſi quoque Publica-
ni & milites (gemus hominum profligatiſſimum) ſuppliciter
ab eo quæſierunt: Magiſter, quid faciemus & nos? Lucæ z.1I2. Cur
ergo non idem & nos quæramus, quod flagitioſi homines
quæſierunt, cùm eadem nobis ira idemque judicium impen-
deat? Granat. cit. Illud nobis faciendum eſt omnibus viribus,
omni conatu, omni curàâ ſupra totum mundum, ut obti-
neamus ſententiam Electorum vitæ æternæ, & evitemus
damnatorum æternæ mortis: hoc opus, hic labor, hoc to-

tius vitæ noſtræ negotium, ad quod in præſenti, unaà inſtru-

endi, inflammabimur & urgebimur. Aures, oculos, ani-
mos erigite patienter. L
II. In

nihil ad nos iſta pertinerent? ubi, quæſo, ſenſus: ubi judi-

*
Ve
r
uuam
le Ete
nutdltta
Winisc⸗
Cicren
R. lta
ccin
ſninan
Wn,
Unmn
ſteye.
imme

Mre

-

lt
c iun
un 1

S==

efitent,
Mpot
n leoo
enen
Cefls,Vi
Eempen
giabil
Etan
ani

6

(ſocon

—

Ieenm Fortiter Bene age: Suſtine, &; Abſtine. 749

nnn II. In tribus tota vita hominis confiſtit: Agere, pati, fu- Tota vita ho-
1. Wminis In tri-

Camna gere. Age . Suſtine, Abſtine. Declina à malo & fac honum, P ſa

Uin efſe, Serva Mandata. Mat. 19. 17. Quis autem ſapiens nolit vi- e, conſiſtit.
eneticho tam ampleécti, & evitare mortem, tam diram, camque utrin-
nmmIin que æternam? Deum time, ait Divinus Eccleſiaſtes c. 2. 13 &
en. mandata ejus obſerva; hoc eſt enim omnis homo. Omnis in hoc ho-
( minis conſiſtit vita beati. Illo enim ſolo acquiritur, quid-
ned quid verè & ſolidé beatum facere poteſt, ait Campenſis. Corn.
Sbii ec. Et adeo, qué ſolo evitari poſſit damnatio: beatitudo
enim & damnatio, utraque æterna, à contrario & ſuo modo
agtimn Pari paſſu ambulant, &£ quidquid fit ad obtinendam beatam
e vitam, idipſum etiam fit ad evitandam æternam mortem.
unkcck. Unum neceſſe eſt: aut bene æternùm aut malè. Sternitas Symbolum
repelkt, vVitæ per Symbolum p almæ adum brata „ & mortis per gla- rterhitatis
wenie. dium ancipitem & vindicem. Elige; illuc ducit Crux, huc ſari. & mi-
Tite Voluptas. Et: Momentum, unde pendet æternitas, ſcil. ul- ..
NNrein timum vitæ & temporis, Memento, te unam duntaxat habere ani-

olunre mam, eumque immortalem, ac ſomel duntaxat te moriturum, nec à
o. Wwoze ad vitam eſſe regreſſum s unam quoq;, tantum te habere vitam,

uNNx BWasnqz, B revem, nec aliam, quäm llam, qua modd utern: poſtea unam
inne ſolum ſupereſſe gloriam, illämq æternam“ illi ergo vivere, ſatage. tta
ehhi B. Tereſia. ap. Cornel. cit. Hæc meditare, & bene cogita, unde
ſnin evidenter infere §ͤ illud ipſum à me titulo hujus Concionis
propoſitum, hic pertractandum, ſcilicet, tuum unum uni-
ſoir cum negotium & laborem eſſe debere, ut æternam obti-
imk neas gloriam, & evites pænam; A ſimili urgetS. Paulus, do- Simile à Cur-
ie Cens, TItam noſtram eſſe ſtadium & agonem virtutis, in quò ſu in Stadio.
1 tdi ſemper ad meliora, & ad bravium, præmium, ac coronam ?: Cov. 9. 4
ing jugi abſtinentiâ & corporis caſtigatione, currendum & cer- 2
bN. tandum eſt. En modum mediumq; Virtutu, quâ bene agas;
Alſtinentiæ, quäâ te ab omnibus Dei præcepto illicitis cohi-
beas; & Patientiæ, quâ pro Deo & cœlo adverſa feras, idque
multo conatu, magno fervore; ſocordis enim animæ eſt di-

ainker

Quisque de-
los,Al⸗ H

bet conari, ut
It primus in

LI Bbhb bbb 3 Lere; clo.

7 ⁰0 CoNcio XLIII. Ad obtinendum Cœlum, evitandum lufernum

non damner: Waisgue enim conarz debet, ut en cælo ſet Primus, pri-

5„

cere: Sufficit mihi, ſi ſalver, ſi ad cœlum perveniam, modè

Pug na Spiri- mümag ibi referat bravium, inquit Chryſoſt. Cornel. in n. Cor. 9. 23.

tualis 1. Cor. 9. V. Roderic. P. I. Tr. I. c. g. n. 2. & hic, infrà Conc. 6o. n. z. V. Th. Kemp.
27. &2.
decertans, ab omnibus, eum in agone impedientibus ſe abſtinet.
v. 29. bid. ab omni cibo ſuperfluo corpus gravante, ab omni

& exhauriente, per omnia temperans. Et illi quidem, addit

Gentium Doctor, at corruptibilem coronam accipiant, nos autem
incorruptam. Ilidem. Præclarè Tertull. ad Martyres cap. g. Si tan-
tum, inquit, terrenæ gloriæ licet de corporis & animi vigore, ut gla-
dium, ignem, crucem, beſtias, tormenta contemnant, ſab præmio laudis
hiuemanæ; poſſum dicere: re er iſzæ paſſtoner ad conſecutionem
Qui ſint an- Slarte gec, 4. Optimè notat Cornel. hoc loco, in hoc Spirituali

tagoniſtæ in & Chriſtiano ſtadio, curſu, & certamine antagoniſtas eſſe

hoc ſtadio; mundum, carnem, dæmonem; Pugnam eſſe caſtigationem
Pugna corporis & omnia ardua virtutis officia, quæ cum conffictu

Præmium, interno vel externo peraguntur: Bravium eſſe coronam in-

loria æter. corruptam gloriæ æternæ; Pœnam victi eſſe reprobationem

An & confuſionem æternam. v. alt. Metam eſſe æternitatem-
æt. Poëtarum figmentum eſt, quam hiſtoriam ſeribit Pau ſanias
Artalanta in lib. 4. de Atalantâ Aſii Arcadum Regis filia, ſui ævi longe for-
curſu retar- moſiſſimâ & tantæ pedum velocitatis, ut omnes ſuos coæta-
datâ, & victa neos curſores facile ſuperârit: quam curſu ut vinceret Hip-
cupiditate pomenes à ſe adamatam, ut victor in præmium illam acci-
auri, in tri⸗
Nreaii aurca, ucz ſucceſſuve in ipſo curss fervore in viam proe-
“ Cerat; iis verò, auri cupiditate, tollendis VII90 etardata, vi-

Applicatur. Ginbolo z§. Careli Sephani Dictionar. Hiſzor. E. Heppomenes. Quis-
dque ad metam æternitatis currimus vel in præmium ac-
cepturi viéctores cœleſtem gloriam, vel victi, in pœnam,
mMortem: Antagoniſtæ demon, mundus, caro; hi objiciunt
e poma

–—

L. 3. c. 1S. num. g. Omnis, qus in agone contendit, in ſtadio & curſu

peret Conjugem, vel victus oceideretur, tria accepit poma

MWicolao. Fexenfeld.

—

vmugl

e tan
ccelleet
exiter .
k.
ſe rean
Emmauren

cntiin

Menrt
l an

uln, de
eWweniag

lechroek
lunlt,

Murh

i,
Liguit
(Anie
ekta
r,
enn
Helt,

Clicern
tei Pse
tcon
e Up
kthitati

ſnet

ine

—
lnn no
4 1C . 4
Ll
oKount

ſehſen

edoni
enetrure

1. Nen

. Alin

iene te

yjtni
ogentut

ciiutl
Cilsde

rionen
CNEicch

m i.
Cdnwnben
tetnint
thriin

elelkh⸗
Sam .

Nithe

fum
talt
C&
iatn
aon,
ichn

vom

FPortiter Bene age; Suſtine, & Abfſiine. 75 ½
poma gulæ, libidinis, auri avaritiæ, vel tria poma expreſſa
1. Vo. 2. 16. Concupiſcentia carnu, oculorum, & ſuperbia vitæ; vel:
voluptatum, opum, & honorum, ut vincant: ſed gus in

agone tam gravis momenti contendit, ab omnihbus ſo abſtineat,

necefe eſt, ut vitam ſervet cum glorià æternam, mortéêmq;
devitet cum æternâ confuſione. V. Brev. Dom. g. Pent. Lect. 2.
Noct. ðð 1

III. Notiſſimum æternitatis ſymbolum eſt annulus in Pro cœlo

ſe recurrens: ſap. Conc. 35. n. 3. Englgr. Lux Evang. Emblem. 1I. duidquid

Eam autem, plùs quàm Fide novimus eſſe duplicem, & feli- agendum, pa-

tiendum, fu-

cem & miſeram, duplici Extremi Judicis ſententiâ clariſſi- giendum.

mè expreſſam. Jam quid non agendum boni, fufferendum
mali, cavendum peccati, ut felix nobis in ſortem & partem
veniat, non item miſera? Æliano ſcriptore L. . var. hiſt. c. 21.
Ismenias Thebanus, vir ſapiens, legationem patriæ causâ ad Ismenias Le-
Perſarum Regem ſuſcepit. Hunc Tribunus militum LTi- gatus in gra-
trauſtes, ex officio ad Regem deducturus: Verùm, inquit, 6 tiam annuli
Thebane hoſper, lex eſt apud Perſas recepta, ut qui in conſzeltaum Rega ſe in terram

. 2* 9 . “ D —— rojedkti
venerit, non prinz ſermonem cum eo conferat, quàm eum adoraverit; Plol Cti, ſeſe

. maοα . incurvat, il-
quòd ſi ergo lubeat eum adire, peragés, quod Lex jubet. Ismenias: lum tollendo,

Dac, inquit, & Regi me ſiſte. Et cùm jam eò ventum eſſet, an- ut Regem
nulum legatus, quem geſtaverat, digito detractum claàm adorare vide-
abjecit ad regios pedes, & mox procumbens, velut adora- returr.
ret, illud animo ſecum verſabat: Nontibi, ſed Annulo- quem
iterum ſuſtulit, tanquam adorationis munere perfunctus.
Drexel. to. I. de Cælo L. 2. C Iz. FG. . F. 273. Plurima ſunt, mi Chri- ternitaris
ſtiane, gravia perpeſſu, & aſpera factu, & difficilia declina- annulus omni
tu. ternitatis annulus aſpiciendus eſt, aut beatæ, quam conatu di.-
pollicetur, aut miſeræ, quam minatur Deus, Juſtus Judex, gnus eſt. Vi-

₰ * „*½ . * * „ „ T⸗ V 1.
& reipsâ conferet, cuivis pro meritis aut demeritis. Hic 'e ut æterni

21. —. . „ tati vivas.
rité conſideratus difficultatis multum ponderis aufert.

Vive, ut vivas Eternitati: quidquid in mortali moliris vitâ,

Kternitati geris vel miſeræ vel beatæ: Currendqum eſt, cer-
tandum eſt, Agendum, Patiendum, Alſtinendum & fugiendum:
H Aen.

ðèðñß

8

Acus vir- Age nalum D ona & virtuo se, 7 al dendlama verſ⸗ 2, Pug zenditem Vi tio-

tutum diffici- ſa. Deſiderio Eternitatis beatæ, & fugâ miſeræ, tibi vim

les leniendi facias. Eſt venia inimico danda, & quidem de corde!? ar-

Matth. 15. 37. Non tibi ſed aunulo, æternitati, & in hujus gra-
tiam, non inimici. Eſt injuria gravis concoquenda! Acer-

conſideratio- quum eſt, ſed annulum æternitatis inſpice; Lex Dei jubet.

ne æternita-
Tis.

Inducétione bus bolus: ſed condias eum, & dicas: Non tibi, ſed annulo-

in praxi plu- æternitati beateæ te vincis. Agnoſcis conſcientiæ tuæ pru-

rium caſuum. dens dubium aut errorem circa Religionem & Fidem: Sne

Malum face- Fide impoſſibile eſt, placere Deo. Hebr. II. 6. Enus Dominus, una Fider,

bonum autzm
dißicile, ait A-

riſt. 2. Eth. ris, cum Amicis? Non tibi, ſed annulo æternitatem attende,

. r. Colum ſuſpice, Infernum inſpice: non reſpectum huma-
nnum, temporalia: quid prodeſt homini, ſi mundum univerſum lu

cretur, animæ verò ſaæ detrimentam æternùm patiatur? Mat. 16. 26.
Eſt facienda reſtitutio famæ injuſtè ablatæ, etiam cum tui, ho-
noratæ perſonæ, dedecore & infamiâ? Reſtituenda ſunt bo-

na aliena? Docet S. Auguſt. Epiſt. ya. ad Macedenium: Sde rer a.

liena, propter quam peccatim eſt, cùm reddi poſſit, non reddatur-e non
ags pœnitentiam, ſod Fngi 3 ſ⸗ aukem veraciter non agalur »non remit-
titur peccatum, niſi reſtituatur alblatuam. kegala Juris 4. in Sexto.
Henr. Caniſ. fol. og. in Kegulas Jurt. Difficile eſt poſſeſſa dimit-
tere. At meliora ſunt bona æterna temporalibus, quibus

injuſtis illa perduntur, & hæc: Non tibi, ſed annalo. Eſt la-

vandus æthiops, pellis inveteratæ malæ conſuetudinis, quæ
elt altera natura, ponenda? Sed æternitati difficile eſſe non
Qdebet, ne Conſuetudo hic ferrea, illic æternum ignea fiat.

Vitanda eſt perſona peccati complex, & proxima occaſio, ſed

animæ tuæ agglutinata, utilis, ſi non & neceſſaria? Non tibi,
ſed æternitatis annulo. Matth. IS. à v. y.. Glorioſa hæc æterni-

tati faga, & averſio, & eò neceſſaria. Abficiendus ſuper-

bus præſertim laſcivus cum nuditate, luxus veſtium: Id
diihcile, maximé in fœminis, quarum cuti is annexus eſt.
OUM Ergo,

tendum officium, relinquenda bona; obſtat Vxor cum libe-

75ꝗ2 CoNci/Oι XLIII. Adobtinendum Cœlum, e vitandum Infernum

PyprlmI
n⸗
Rcodle
N Alu
Roriot
ecen
neſen
Etegre
ten
evon

nrd
EW
won
mmnude
ſyekre
ton
8 ſonrne

S

Wc. ,
S ſa
ceupent
ro:Kt

oabet

ſeolluc

lidrun
liniti.

Tiim
e/a.
1ſbbe

lunge.

nda!.

ſedsn

ete.

Hicken K

, Mu

iin

rcund.
atten,

Aumbun.

Nuinziu

cumtiſe

da Nrr

un, !
. I
,Mn ſeit.
.

.
N

14

Iella

Ginis,
a

Nenote

TH

Mon

c e

us ii,
e 4

ſſaſa G

Ergo, ſi Deo obedire nolis, veſte gloriæ
ætern confufione denudata, palam in cxtremo judicio toti
mundo aſtabis:! Conſcientiam premit occultum peccatum:

quod Petrarcha de Carolo Magno, priusquam diviniore r

Fortiter Bene age: Suſtine, &o

Ahfſtine. ““

immortalis cum

Supprimit illud aut timor, aut verecundia tegit:? In Sacra
Confeſſione, utut difficili tui victoriâ, aperiendum eſt, ut

ſit confeſſio, & confaſio coram ſolo Dei Vicario Sacerdote, ti-
bi adducens gloriam & gratian terhamn. Eccl. a. 2r. Poœnitentia

glorioſa. Morbus & dolor infeſtant! Dic alacri animo:

Non tibi, ſed annulo. Paupertas & rerum inopia premit:?

Dic denuo, dic centies: non tibi, ſed annulo, ſed æternitati be-
atæ, ne ſequatur, & ſit, miſera. Non ſunt condignæ paſſtones hu-

jus tempori ad futuram gloriam. Rom. g. 15. Nallus labor durms, nul-

lum tempus longum videri debet, qus gloria aternitatis acquiritur, ait,
S. Hieron. Conc. al. num. 3. Quidquid faciamus, aut patiamur,
gemmeus æternitatis anzulu his omnibus digniſſimus eſt,
audireque ſententiam: VZenite Benedidzz & c. In hujus gratiam
nihil laboris recuſandum, nihil afflictionis non tolerandum
patienter. Aabuc ununm, modicum eſt gg. 2.z. quingenti anni,
mille etiam anni anam modicum ſunt. Poſt hoc modicum,

æternitatis beatæ annulus tradetur. Adeo adtus virtutum
17* „ ⸗112% . ⸗ . „„ Dẽ „UP ℳ ‧° „
difficillimi æternitate leniri & condiri poſſunt: Quando ma-
gis non ita difficiles prœæceptorum Eccleſiæ; quæ dedecus

eſt violari tam facile, peccato etiam gravi, uti comeſtione

carnis die vetito, neglectu Miſſæ die feſtivo, & c. & ſic cœlum

perdere. Sæpe unicus virtutis actus heroicus difficilis, ini-

tium eſt, & cauſa ſalutis ac magnæ perfectionis. Uti in
S. Joanne Guelberto. Sicut & in humanis promotionis
magnæ unicus Actus egregius: cujus exemplum (onc. ſequ.
num. I. Omninò ſantus hic cogitatæ Kternitati annulus bo-

nos & ſanctos facit. Sed mundanis alii ſunt annuli, quibus

occupentur, delectentur, innectantur miſerè miſeri. De-

Caroli Maa

claro: & facit huc inſolens, & inauditum amantis delir ium, gni inſanus

dio colluſtratus efſſet, commemorat, & Religioſus auctor. ut
CcCCCC hiſto-

a- amor, qu?s
cadaver per-
ditè amavit.

D
õ

ſervire conſueverat, & poſthabitis regni curis, aliarum re-
rum omnium, & poſtremo ſui ipſius oblitum, diu nullâ in

ſupereſſet, inſperata mors infamem fœminam abſtulit; cu-
jus rei ingens primùm in Regiâ, ſed latens „gaudium erat.
Deinde dolore, tantò priore acerbiore, quantò fœdiori mor-
bo, correptum Regis animum videbant; cujus nec morte

conditum, onuſtum gemmis, & velatum purpur, tam mi-
crebroô, velut ſpirantem; reſponfſuràmque compellans: illi

QGurna ſuſpiria, illi ſemper amoris comites lachrymas inſtil-
Annauloina- Iabat. Donec Colonienſis Antiſtes cælitùs edoctus, phil-

cadaveris re-
perto & fub-
Jato reſipuit.

linguâ annulo cum gemma, cui amatorium venenum indi-
tum, exemit. Quòôò ſublato, ad fuam reviſenti Imperatori,

eſt, penitusque reſipuit, & amores ſuos in eum, qui ſe dili-

Fernes diligit, totos tranſtulit. Hæc ego, uti Petrarcha, re-
ero, ut rei fides non apud me, inquit, quæratur, ſed ut

ajunt: penes auétores maneat. Erglorave Cæl. Emp. F. & Noannis

Apoſtoli, g. I. mihi d f. 66,. citant Franc. Petrarcham L. I. Epiſt. 5.
P. Waa,a. Magdaleine L-. 3. C. 9. Quis inſaniam talem non ex-

ecretur? Non fabulà, ſed innumeris exemplis compertum
efſt, plurimos ipſi dternitati annnlo pr. æhabere alios annulos

turpes, nec non fallaces, divitiarum, honorum, & volup-

tatum, quos dum velut adorant, ſibi exitium parant, negli-

gunt-

244 Coxcio APII. A obtinendum6 Cœlum, vitandum In, ernu

hiſtoriam maximè admirandam enarrat: Carolum Regem,
quem Magni cognomine, æquare Pompejo, & Alexandro
audent, mulierculam quandam berditè & efflictim amaſſe,
ejus blanditiis enervatum, neglectà fam, cui plurimùm in-

.

re, niſi in perdito ipſius amore acquieviſſe, ſumm cum in-
dignatione ſuorum & dolore. Tandem cùm jam ſpei nihil

lenitus furor, ſed in ipſum obſcœnum cadaver, & exangue,
inſanus amor translatus eſt, quod balſamo, & aromatibus

ſerabili, quàm cupido amplexu fovebat. Amicam ſuam

curas laborésque ſuos narrabat, illi blandum murmur & no-

Eico in ore trum in ore cadaveris reconditum latere, compertéôque fub

S

horrificum ſpectaculum, ac maximè abominandum viſum

—

inmne

ene.

V.
ſes,
Ltern
te, itm

Nani in
ros e
;e

eldor

AIbosce
knns

Uchen

Ahin
Miran
ſ⸗ ht

4. Dei

APunN

(cclelag-

lerin

er⸗ 5

ſi ipib

c

cr
ſot l

—

lee SM 2 .rM
o Tortiter Bene age: Suſtine, & Abſtine. 75
1Neen guntque omnem ſalutis curam, ſummè neceſſariam, quia

keru Etenæ. Heæc iterum incidenter.
namale, IV. Veruùm, ſi parum ſpirituales, magis animales & ſen- Quid non
lumm ſuales, quod experientia docet, minus flectimur Sententiâ agendum, ut
e. & æternitate beaté, annon cogamur ſententiaâ & æterni- æternum
Iin tate, impios in ignem æternum præcipitante: Caſus hu-ignem & in-
Lcn mani in mundo & notiores nobis, ſed & magis ſenſus no- famiam evI-
Ni ſtros qui afficiunt, docent, etiam mortalium audaciſſi- er Caſibus
me mos metu pœnarum, ignis præſertim, minis intentatarum, kumanis,
dunn vel aliorum exemplo, qui eas paſſi ſunt, ſubfugiſſe, & à ſco.
fioim leribus deſtitiſſe, nec non Principes perſonas metu & terrore
nenmg infamis ſupplicii ſeſe ſubduxiſſe, relictis Uxore, liberis, bo-
eunen nis, incognitos ita ſeſe ad infima fſubjeciſſe, paupertatem &
umm mala paſſi ad extremum vitæ usque. Auſcultemus unum
btuoun & alterum talem Caſum. Sixtus V. Pont. Max. (de quò An- Sixtus V. PP.
mn tonius Cicarella, poſt Bapt. Platinæ & Onuphrii de Vitis Pon- duis:
dm tif. f. 515.) ex Ord. S. Franciſci, natus parentibus infimæ con-
uH ditionis & in paupertate; adeo, ut ipſe de generis ſtatusque

wi ſui humilitate tenuitateque verba faciens, dicere ſoleret, ſe
,i. domo natum illuſtri; domus enim, in quâ genitus erat, cùm
ef lacero tecto magnàâ parte eſſet diſcooperta, a ſole maximè il-

—

nin. luſtrâbatur. Hic, inquam, Pontifex electus Anno 1;585. Aufterita-
peh 24. Aprilis, per primos Pontificatús ſui dies, ad juſtitiam ad-te multos
umin miniſtrandam animum ad'jecit, illiusque auſteritas & in of-continuit in
nith ficio continuit multos, multorumque audaciam refræna officio, &
ee vit. Dein cogitationes ſiias convertit ad exſtirpandum ma- nit ie pro.
„NNn gnum Banditorum numerum, qui ab omni parte Statum viaciam a i. —
uni Eccleſiaſticum affügebant, quorum tanta erat licentia & in cariis expur-
Hy ſolentia, ut nusquam locus inveniretur, ubi homo ſecurè gans.
ne vivere, & ſua tueri poſſet. At Sixtus contractâ cum vicinis
perunm Principibus amicitiâ, ab illis impetravit, ne ſceleratis iſtis
UIS receptacula præbeant; magna quo jue præmia ſtatuit his,
. qui aliquem cx lis trucidaret, exquiſitis ſuppliciis tollens &
efi medio, ſi qui caperentur ex iis, qui copiis iſtis præerant: gra-
Gr. Ves quoque pœnas denuntiabat eorum parentibus, amicis,
CccCC Z &

Statuâ æreâtionis, aut contentionis. Ob hanc cauſam partim, partim

756 CoNcio XLIII. A obtinendum Cœlum, evitandum Infernum

& aliis quibuscunque, iis aut faventibus aut fuccurrenti-

bus. Quo juſtitiæ rigore id effecit, ut brevi temporis ſpa-

tio omnis Banditorum inſolentia repreſſa ſit, & radicitus ex-

ſtirpata. Interim dum tanta viget juſtitiæ ſeverita s, unus-

quisque ſibi metuebat, nec erat, qui alinmm offendere aude-
bat, cùm etiam iis, qui manum gladio ad eduecendumadmo-
verent, capitis pœna eſſet irrogata: Quéô factum, ut lites ac

diſcordiæ, quæ paſſim inter homines ſolent enaſci, aut pu-
Anis, aut verbis dirimerentur. In ore enim omnium erat:

WNunc tembus Sixti eſt. q. d. non eſt nunc tempus pu gnæ, ul-

ideo hono- etiam ob rerum neceſſariarum abundantiam, quam & tunc

ratus.

caril.

& toto Pontificatůs ſui tempore Romæ ſervari mandavit,
ut, multis Italiæ locis inediâ afflictis, Roma ſemper abunda-
ret, Romani primis illius Pontificatus Annis Sixto in Capi-
tolio Statuam æream erexerunt, cum haâc inſcriptione: r-
to E. Pont. Max. ob quietem publicam, compreſoa S:‿ariorum exulumg

licentid, reſtitutam; Annonæ inopiam ſublevatam; Erbem dificit,

Viis, aqlt e dable, illuſtratam. J. P. Q. R. Hæc ex Cicarella. Cœte-

ruùm dum hiſce occupor, alius mihi dictat liber & Author,

ſub hujus Regimine Pontificis Sicarios taliter repreſſos,

evanuiſſe. Horum primus in manus juſtitiæ incidens, capti-
vus tenebatur, usque dum alter caperetur; qui alter pri-

mum veru infixum ad ignem, foro publico, vertere & aſſa-

re cogebatur: ita ſecundus intercepto tertio punitus eſt:

Metu ignis Qui rigor divulgatus ita terrefecit omnes hos Banditos, ſica-
exſtirpati Si- rios, aut latrones, ut vix ſecundo vel denique tertio, ſuppli-

cio ita affecto, horum nullus amplius comparuerit, eorum

inſolentiâ, ut dictum, repreſsâ & radicitus exſtirpatä. Tan-

tum potuit comminata pœna ignis ejusque metus. Liceat
hinc à me cogitata, à minore ad majus, promere, ad Deum

& Chriſtum ſupremum judicem & extremum, cujus juſtiſſi⸗

mam ſcelerum vindicis ſeveritatem ſapra pluribus expreſſi-

mus Conc. Ig9. & ſequentibus, ite 26, & Sententiam ferentis in

im-

ppert
s 1

Kicium e

ſ,6.

08:0

pam &
Koneg

1 iln

m am

0,te

Thes

iden
md

nd

ſios:

4

lir. 4.

n K.
ſene

y. uen

art

6apun

or Gl⸗

ſutte,

uſennn

—

currentr.
Nporisſ.
Waiser.

Ulagun.

lere aude.

unadno⸗
hulteze
ia
mium er

Nenæ

iin partn

wam Ktonc
iWendt.

.

ertbun

d in N.
tidt i

unerin

len alfi

k. (AS

Auntes
ſyellb,
n AeN
1 , 4
Itetelen
nitot
ncltol

leri eoN
u
. ie
. 4 n

ſſt

1se
elenbn
1n

immittit. Pellem pro pelle. & . Job. 2. 4.

ortiter Bene dge: Suſtine, & Abfline.

impios: Conc. 34. . ſequentibis nig, ad Conc. zo. & quidem æter-
ni ignis. Hic Dei filius in ſtabulo natus parente pauperes
in paupertate educatus & vivens, jam tum impiis, ut à ſce-
leribus abſterreret, non ſemel tantùm ignem minitatus in
poœnam æternam ſupra Conc. 32. R. g. & Io. Conc. 15. n. 2. à Reſur-

rectione gloriosâ ab æterno Patre ſuo exaltatus: Philip. 2. g.

dataâ ipſi omni poteſtate in calo & in terrà Matth. 25. 15. cum ad Ju-
dicium extremum venerit, præmiaturus bonos, orbem to-
tum à malis per ignem expurgabit (VV. Cornel. in Hebr. 1o. 27.

fg 2. I. C. & in I. Cor. 3. 13.- F. 277.: 2. C.) deturbabitꝗue hos ad in-

feros, æternum igne arfuros. Quid: an credimus: Apud

multos vix apparet: etenim annon tantâ ignis ſolius propo-

ſitaà pœnâ ab omni ſcelere & peccato efficaciter deterrea-
mur, ad quidvis bonum etiam arduum, ad tolerantiam o-
mnium afflictiomum moveamur: compellamur, ne & ipſi

veniamus in hunc lo-um tormentorum. Lucæ 16. 21. & ignis? qui

non eſt, ſicut focus noſter; quò tamen, ſi manum mittere

cogeremur, quidvis faceremus, ſuprà Conc. 37. e d. Auguſt. &
num. Io. ex Granat! Ne perenni cremer igne, optas; ergo: declina

à malo, & fae bonum. Serva mandata. Ouis nolit ad horam uri Lau-
rentié igne, üut aternum gehennæ non patiatlr incendium, ait S. Au g.
§. 1. de &. Laur. Vt vitam ſervet, ferrum patieris & igner. En tan-

tum à te non exigit Deus, ut ad horam ardeas: fer, quæ alias

„* „ △

V. Alter caſus undique tragicus circa nominatum, ſau-
prdà Conc. al. n. z. Albertum I. Imperatorem, & ejus Parrici-
das ſeu Cæſaricidas, eligentes, ex pœnæ formidine, inopi-
am &c. Res refertur: Ehrenſpiegl deß Ertz⸗SGHauß Oe⸗
ſterreich L. 2. cap. 2. à f. 243. Tobiaâ E- ellero in Imperat. Alberto I. à fol.
399. Jacob. Bidermanni Acroamat. I. Lib. 2. à f. 180. u. ad ſol. 202. Ex

