eelle, nimis grande ſcelerum ſuorum volumen ab orcinis ge-
A mniis obtrucdi oculis, præſentire ſe cruciatibus internis tar-
tareas illas flammas. Mox extremo virium, vocisque co- Legitter-
ah natuferalem in modum pronuntiat, nov& objectu Scriptu- ud: Ie peece
ni ræ decretoriam latam ſententiam: L⸗ peccato veſero moriemin?. to veſtro mort-
oan. g. v. 27. Dixit, & eodem temporis articulo deteſtabi- emivi. Joaæ. ⁸.
lem ſpiritum inter repetitas execrationes & blaſphemias
evomuit. Cadaveris tanta apparebat deformitas & horror,
ut nihil de humanâ ſpecie ineſſet. Vermes per omne cor-

pus ebullire, & exhalata mephitis fugare omnes. Pretinm

mercedis, & naris obeſitas, duos retinuit ruſticellos, qiti
cadaver ſepulturæ parabant. Sacerdos admoto matrifami

lias, quod potuit, ſolatio, ipſe quoque præ conſternatione
mortuo quaàm vivo ſimilior, ex arce receſſit. Abeumti, res Cadaver à
6 horrida dictu! inclamatur ab uno & funeris cuſtodibus, ut duobus Ca-
ſine morà referret pedem, dominumà duobus moloſſis ſty.- nibus ſtygiis
giis par caminum abreptum, & ablatum, nullum ſui veſti- sreeam An
gium, præter mortuale linteum, quò inſutus fuerat „Leli- Prune
quiſſe. Altè deſcendit hæc cataſtrophe in viri ſacri animum;
redit in arcem, aſpicit linteamen, ſtramineæ culcitræ inſtra:
tum: intuetur foramen per orcinos ſpiritus in eo apertun
cujus ſpatium manus in pugnum contracta impleret. Feerz
toris graveolentia abegit omnes. In cubiculo proximo an“
e te pendentis Chriſti ſimulacrum deſolata matrona, ſine ſen- Rr
„, ſu, ſine voce hærebat attonita; Non minore perculſus ſtu-.
, pore, qui levare alienam miſeriam debebat, plures dehinc
dies triſti ſilentio transegit. Matrona ex funeſtiſſimæ tac
ro goœdiæ ſpectaculo ad ſe reverſa, nuntio rebus caducis miſſp,
fele Deo in Aſceterio Virginum, quibus à Maria Niſitane
1 2 H Cc c 2 ap-⸗

Ml

4

–

386 CoNcIO XXV. Judex extremus exaciſimè numerans:
Die annuâ appellatio conſecravit. Exequias, redeunte funeris anni-: .
mortis ful- vVerſario die, Orcus iteravit; fulmen quippe in cubiculum, ite
men areem ubi deceſſerat infelix, tanto fragore & impetu excuſſum eſt, O
totam disje- ut turribus arcis à fundo ruentibus, & muris in auras dis- nn
Elt⸗ jectis, omnia in acervum lapidum abierint, latè diſperſum, k
ageo, ut ne locus quidem monſtrari poſſit, ubi ſedes dyna- ct
ſtæ ſteterit. Area ſubinde aratro proſciſſa, etſi omne veſti- n
gium prioris domini amiſit, miſericordiæ tamen juſtitiæeg,;, v
Divinæ perpetuum extitit monumentum. Contigit hiſto-
ria hæc tragica anno 1644. quam literis mandavit anno 1653.
Vir Religioſus, qui præſens ſpectator adfuit, & ex eo trans-
fcripſit R. P. Thomas le Blanc S. J. L. 1. C. 3. de Müilite generoſo.
Editus hic Liber Gallicè Muſſiponti anno 1655. auget fidem
authoritas ſcribentis: nam P. Thomas Provincialis Præpoſi-
ti munere funétus erat, & præclaris Commentariorum in
Pſalmos voluminibus orbi innotuit. La Mich. Pewenfelaer
Concionat. hiſtor.yg. àf. 6ο. Huic certè ſuâ culpa deſperatiſſi me
numeravit Deus, penderavit, & ſeveriſſimè, ar juſtiffimö, n
vindicavit ſcelera ſua, ut hinc nobiſcum multa cogitare fa- un

— ——

—= –

— See
—

—

Epilegus IX. IIlud, pro concluſione efficaci & epilogo, ſit nobis ſe⸗
& Concluſio documento & exemplo, quòd S. Daniel in ſæpè memora- nr
ad, nos. tum Baltaſſarem Regem accerrimè perorans ad menſam, ei ,
Cim ſcires ſingulariter in os objecerit: Cum ſeires hæc omnia. Danielis p. 2. MI
hec omnia &c. quæ ſcilicet contigerant Patri tuo Nabuchodonoſor, non hbu- (ie
Verba ad pec= milidſzi cor taunum, ſed adverſus Dominatorem cali elevatus &. &C. Caàm (n
caatorem gra- ſcires hæc omnia. Verba graviſfſima quæ quisque peccator
viſſima: Sci ſibi dicat, aut dicta putet, ſcil. an non ſcimus, fide, quz W
neg Iacerte. omni ſcientiâ certior eſt, & firmior, annon credimus Juſti-: I
ler. Conc. 56. tiam Dei exactiſſimam alterius orbis ab omni miſericordi4ò i
dess. Inf-a Temotam: peceamus tamen, in peccatis accumulatis hære- 4
Conc. g5. n. 6. MuS, ad Divina ſurdi & coci. Jam olim, ante Romanos,
Sræ cis juſtitiæ Hieroglyphicum & imago fuit Virgo, quæ
ſiniſtràâ bilancem tenebat, dextraâ gladium, quaſi violatæ ju- nů

ſtitiæ

–——

„

4 vra Viſimè ponderans! ſeverißimè judicans. 387
m ut oportet, Extremi Judicis accuratiſſimam juſtitiam, quæ
inm omnium bene merita in præmium & retributionem æter-
uch nam, at verò peccata in damnationem, exactiſſimè nume-
er ret, ſuâ bilance graviſſimè ponderet, ſeveriſſimè vindi-
6 cet, quaſi cœca, ceu non reſpiciens perſonam, potentiam,
ne⸗ divitias. Cum ſcires hæc omnia- Hoc ipſum, ait Drexel. c. 12. J. 2.
IIn beac talia ſozviſſe omnia, plurimorum cauſas ad Chriſti tribu-
r nal reddet afflictiſſimas. Chriſtianorum plurimi, vel eo
potiſſimùm nomine, rei ſunt, quòd facienda ſciant, & non fa- Scire faci-
onm cient. Omnes Catechiſmi præceptiones exactenôrunt; De- enda, & non
mt calogum intelligunt, ſeptem peccata capitalia, totidemque facere, plures

i miſericordiæ opera. Quatuor hominis nov iſſima probéè 'n clie Judicii
E callent; Patientiæ præcepta, Caſtimoniæ leges, obedien- Aier afkli⸗
ent tiæ jura non neſciunt; ſed mores illis attemperare nolunt. imos.
d Cimecg, ſeiant hac omnia (ſcire autem, gratiæ divinæ eſt) lon-
in gpliis ab iis exigitur, quàm à rudioribus, qui vel iſta ne-
. ciunt, vel minus explicatè ſciunt. Subinde querimur, ea-
uet dem nobis ſæpiuùs pro Concione dici: nempe hoc aſſiduè? &
quoties eadem? Ergo agite, cum ſceiats hac omnia; cum iſta
(decies, cum centies, ac ſæpius audita, cur nihilominus
n contrarium facere non erubeſcitis? Sobrietatis, Temperan-
tiæ, caſtitatis præcepta „vel ſexcenties, vel millies inge-
„ runtur; interim ebrietati, crapulæ, libidini, proterve ſa-
crificatur. Atque hoc eſt, quod ſcriptoris arcani manum
calamo armat; quod ſententiam ſeveram dictat; quod ſup-
plicio gravi vindicat: &ire facienda; & non facere; cavenda
nôſſe, & non cavere, caſtigabilis eſt nequitia. Drexel. cir.
ſ. Tangunt hæc vel maximé Catholicos, de quibus S. Auguſt⸗
Inter hareticos, inquit , & malos Catholicos hoc intereſt, quòd bäare-
are. tici falſe redunt illi autem vera credente, non vivunt ita, ut cre-
dunt⸗ lib. quæſt. Eang. in Matth. 1II. Tom. 4. 0 quàam magnum
numerum, quàm grave pondus, quàm ſeverum judicium
„ nobis imponimus! Pœniteamus-

ceez FPrz

388 CoNCIO NXXVI. In ſudicie extr. Actor, Accuſator, Teſtu:

Authores Eid. S. Aug. Soliloqui. cap. Ia. à fol. a. Cornel. in Danielis z. & citt.

hujus mate- Y. Drexel. zb. tom. 2. Cap. I4. 17. I6. 17. Englgr. & Cæl. Empyr.
riæ, F. S. Antonii de Pad. J. 2. d f. vzs. part. 2. Dom. 24. in Mane,

Thecel, Pharer. Pexenfelder. in Florò Biblico, Narrat. oë. à

E- T22. &dconc. hiſtor. yo. à f. 6lo. Tirinus. Marius. Bignoni,

Labata tom. I. v. Jadic. ſin. propoſit. 24. Infrà Concione 25. &

lIeéquentibus de Jud. Exam. Stengel. tom. 3. cap. 25. de Judic. divin.

Marchant. Virga Aaron tr. 3. Lecz. 9. f. oyI. Error quorun-
dam de peccat. venial. Joann. Pineda & Balth. Corderius
S. J. in Jobi citatos loo. ðM

seSEEEEEEESBSEESEGEESeSEEGeSGeee*

Judicii Extremi Actor: ſeu Accuſatores, & Telſtes

irrefragabiles. Inde reis & impiis graviſſimus

horror. Necommittamus, de quibus tunc ac-

cuſari mereamur: vel commiſſa per poœniten-

tiam deleamus.

Dominicà 1. Areſcentibus hominibus pra timore- Luc. 21. 26.

Advent. . L 22⸗
Dom. 2. Adv Cœpit Jeſus dicere ad turbas deJoanne. Matth. 1I1. 7.

Arundinem vento agitatam? Ibidem v. 7.

Doſninis 3 Miſerunt Zudæi ah Hieroſolymis Sacerdotes 6ℛ2 e.
vent. 17

guius es? Et confeſſus eſt, & non negavit. Joan-
niiis I. I9. & 20. HH

L. Tres

vitas ad Zoannem, ut interrogarent eum tu

Me nos in Fità committamus, tum accuſanla. 389
RRes in formato judicio, ut plurimùm interveniunt, In Judicio
illudque conſtituunt Perſonæ: Adtor, in causâ civili; tres principa-
vel Accuſator in criminali. Keus, & Judex Zudex, quii les Perſonæ,
—Ppublicaà authoritate præeſt, legitimus & competens. udex, Actor,
Actor, vel Accuſator, ut dictum, qui prior ad Judicium pro- us.
vocat. KReus, qui ab Actore, vel Accuſatore coram Judice im-
petitur. Ernricus Pirling. (Profeſſor meus obſervandiſſimus
on gqefuncéctus Dilingæ 15. Sept. A. 1679.) de Zudic. T. I. J. 1. G. 1.
I Hæc uriſtis Fori utriusque relinquimus. In judicio noſtro
univerſaliſſimo & extremo interveniunt ſimiliter qadex Su-
D premus, JEfus Chriſtus, Deus Homo; quem præcedentibue
ſeptem concionibus rudi verborum penicillo, & in umbrà, de-
ſcripſimus, deſcripturi etiam in ſequentibus. Reus, eſt pec-
cator, veniuntque hoc nomine omnes impii, in Judicio ſta-
bE tuendi, & ſtaturi ad ſiniſtran, quos tanget fulminatoria Ju-
ln dicis ſententia. Asétoy, vel potiùs illorum Accuſatore qui-
I nam? Hoc & hos præſenti Concione contemplabimur: ab his
cr illi, ver& Re, & criminum & ſuppliciorum, reatu culpæ &
r-· pœnæ, utriusque æternæ, velut arundo vento agitata „miſer-
rimé exagitabuntur, plusquàm areſcenter præa timore & angu-
ſtiis. Occurrunt autem duo Judicia, toto mundi tempore Duo em-
omnium cæterorum graviſſima, quorum unum præteri- nium udicia
tum; futurum alterum. In illo clementiſſimè pro omni- graviſſima:
uI bus Res, nobis, Res perſonam & poœnam fſubiit, & iniquis- uum præte-
ſimè pro KReo habitus, ipſe innocentiſſimus, qus peccatum non quiſſimum
fecit I. Petr. 2. 22. Ipſe Deus & Dei filius, ab homine judica- quò Chriſtus
1 tus, & ad diriſſimam mortem condemnatus: In hoc judicio judicatus
8 crudeliſſimo Pilatus Judex, fuit, Actor invidia; Kiebat enim fuit, accuſa-
Pilatus, qudd per invidiam tradidiſſent eum Matth. 22.19. Aceuſa- toribus Ju-
. tores, Prineipes Sacerdotum, Seniorer- Matth. zy. 15. Scribæ, Pha- dis.
riſæi, Judæi, ſceleratiſſimi omnes. Sabant autem Principes
Sacerdotum & Kribæ conſtanter accu antes eum, Luca 23. 10. IIIud
8 hominum genusadeoinvidiatxcœcatum, utrad oantean

Alterum
futurum æ-
quiſſimum,
Chriſto Ju-
dice extremo.

–

390 CoNCIO XXVI. In Iudicio extr. Allor »Aecuſator, Teſtis:

care tanto ſpiritu, baptizare, movereque homines ad pœ-
nitentiam, quod nemo cœterorum Prophetarum fecerat,
le gatos mitterent, ut interrogarent eum: ta gqui esæ⅛ &c. ex invi-

diã in oannem, ut cenſet S. Chryſoſt. hom. I. in Matth. qu od

ſcil. dolerent, JIoannem vitæ ſanctitate, prædicatione, &

baptiſmo, ita inclareſcere, ſibique præferri, & populum à

Scribis & Sacerdotibus ad ſe traducere. Cornel. in Zoan. I. 19.
E 2s. 2. a. quæ invidia Scribarum confirmari poteſt per illud

Chriſti, Matth. 1I. 18. Venit Joanner neq;, manducanr, neqz bibene,

id eſt, non comedens & vivens jucundè, more communi
aliorum hominum, ſed jejunans, & auſterè locuſtis victi-

tans: Et dicunt- damonium habet, à dqmone poſſeſſus eſt, lu-
naticus, emotæ mentis, & inſanus; uti funt, qui aguntur
à deemone: Cornel hbic. Hi & tales Chriſtum accuſabant,
Concilium malignantium. Vituli multi, tauri pingues Scut leo ar

piens, & rugiens, cane. Ad oſtendendam horum crudelita:
tem: Pſalmo 2. Qui de Paſſione Domini tam apertè loquitur,
ut planè temerarium ſit, ad alium ſenſum eum velle detor-
quere, ait Bellarminus, ibid. init. Et convenientia teſtimonia
non erante Marci 14. 6. Et tamen invaleſcebant oce torum. LPa-
c& 23., 23. Et Zlſam kradidit volauntaté eorum V. 2t. Ut crucifigere-
tur. O Judicium perverſiſſimum, ipſis inferis tremendum,

quòô Deus ab homine, innocentia & ſanctitas à ſcelere, Ju-

dex à Reo, Creator à creaturâ, Pater à filiis, Dominus à

ſervis, judicatur, condemnatur! Sed mutata ſors toti mun-
do palam fiet, cùm Hic tam indigniſſimè judicatus, judica.

turus veniet cum poteſtate magnà & majeſtate, ipſe Tudex con-
demnaturus Reos impios, ſicut contrà præmiaturus Fle-
ctos, & laudaturus, uti laudavit S. Ioannem, cum cavi Il-

“ ſus dicere ad turbas de poanne &. Sed jam nunc hodie audien-

di à nobis ſunt Accuſatores in Judicio extremo acerrimi,

utinam non & noſtruùm; quod ne fiat, noſtro ex peccatis

graviſſimo periculo, docebimur, omnem accuſandi mate-

riam

—

quem videbant, in deſerto vitam agere angelicam, præœdi-

9. 4 4
ule
. 4

15
erI
l U.

4
.

lete

Cefett
,
Nt
cſ
eoN
de
4 r
9 el dlt
kll⸗
ennn

Nenos in wita committamus, tum accuſanda. 391

riam tollere, per unicum, quod habemus, medium ſant

& veræ Pœnitentiæ, quâ⁴ omnibus noſtris accuſatoribus &
inimicis os obſtruimus: vel ne accuſanda committamus.
II. Ne Hercle contra duos“ Viel Hund ſind des Haſen Tod;
dicimus communi adagio: ſed & alio: Mens malè conſcia,
ſeu mala conſcientia, virum necat; cordatum etiam con-
fundit, prodit, & quod occultum etiam culpatur, fateri co-
git. Iqd impiis in Judicio extremo eveniet, ubi Conſcientiã Impios in
bropriâ ultrò convicti, & patente, ab inmumeris Accuſato- Judicio aceu-
ſabunt omnes
ruentur, à tot, uno verbo, & ſummatim, quot Creaturæ, etune
quæ omnes in impios infurgent. Omnia me accuſant, ait duu.

Stanihurſtus, de crimine peſſimo, cœlum, terra, Angeli, ho-

mines, dæmones, locus, tempus, ſingula corporis mei mem-
bra: hæc omnia me accuſant in multis: De Eaſſ. D. Cap. I. in
ſine J. I. f. Ioölt. Tunc inquit ex S. Bern. Hugo Cardin. angaiſtæ ExS. Bera-

erunt viæ undig, reprobis, ſaperins erit Nudex iratus; ſubtise horren- & Thagone

dum chaos, à dextri peccata accuſantia; à Pniſtri ufinita damonia Cardin. Zz.

ad ſupplicium trahentia: intus urens conſcientia! foris mundus ardens, Conc. Jl. n. J.

Miſer veccator, deprehenſus quò effugier? latere, erit impoſſibile- ap-

parere intollerabile. i quæru, quis te accuſabit? dico, quòd kotns
mundus quia, offenz“ Creatore, omnis creatura odio habet offenden-
tem, puta, peccatorem. Cornel. in Gen. 7. 24. f. 117. in fine. Veriſfſimé Ex S. Chry-

S. Chryſoſtomus inc. za. & 25. Matth. In illò die, inquit, nihil eſt, ſoſtomo.

quòd reſpondeamus, ubi cælum, terræ, sir, aqua, & totus mun das

ſtabit adverſum nos in teſtimonium peccatorum noſtrorume & ſi omnia
taceant, ipjæ cogitationes nuſtræ, & ipſa opera Pecialiter ſtabunt ante

oculos noſtror, nos ante Deun accuſantei. Faher Dom. 3. Ad v. C. 3. J. Z-
n. y. F. 73. Lohner. tom. 3. Bibl. Man. tit. Iz. de Judic. JH. 3. n. y. F. 13.

8. Auguſt. Medit. c.a. mihi f. 13. Tot judicibus, inops ſtabo, quot me præ- Ex S. Au-

ceſſerunt, in opere bonò: tot arguentibus confundar, quot mihi Ppræbu- guſtino.
erunt bene vivendi exemplar-. tot convincar reſtibu⸗ , quot me monu-
erunt proficuis ſermonibus, ſeq;, imitandos juſti dJederunt actionsbus

S&C. n. I. & n. 2. Ecce, cum quibus vixi d die nativitatis meæ, uibus

Mechtl de Jqud. extt.

392 CoNCIO XXVI. In Iudicio extr. Ador, Accuſator, Teſtis.
e ſtudus, quibus O- ſidem ſervavi. Vſa me, quæ dilexeram, ſtudia
damnant; quæ laudaveram, vituperant. Hi ſant, quibus acquievi, .
micè, quibus paruès, magiſtri: E& quibus ſervivi, domini- Conſcler,

quibus eredidir Cives, duibus cohabitavi: domeſtici, quibus conſenſi.
Ita 8. Auguſt. En quos hic S. D. ſui Accuſatores agnoſcat &
EX 5. Ohr yvercatur. Et iterum 8. Chryſoſt. Accuſat conſcientia ,quam
ſeſtemo ite poluit . Creator, quem oſffendit“ calpa quam ran gieſie eſt. creatu-
trum. ra, quâ abuſus eſt“ tot enim teſtibus quomodo valebit, qu-
Hom. y2. zn Matth. Calamat. in Sentent. V. Judicium: 26. plurz. Elo-

7

. Bernard. quenter & efficaciter S. Bernardus, vel quisque eſt author

Extremi ju- Tractatûús de Interiori Domeo cap. 355. Attende, ait, qudm 6etò Le-

dicii & ani- niet dier ultima: Præſentaberis ante tremendum Zudicem, accuſaberis
mæ accuſan- de multi & magnis offenſiz, non dubitss, ſed certu; non brevi accuſa-
de deudr. tone, ſod tam longa, dhuam longa eſt vita tua; non eno accuſatore,
ſedtot, quot ſant delictataa. Tpſeé Juäder erit Aiſtriotus Accuſäatortansz;

omnes etam ſperitus boni & mali coram Deote accuſabunt . ndaz, eruunct

bilis Status.

tibi anguſtic,; hinc erunt accuſantia peccata. & . Conſequenter fere,

uti hicſupraà; ex Bern. & Hug. Card. Cornel. in Kom. 2. f. F. 44. 2. B.

Hic SS. Patrum ſenſus eſt & timor de Accuſatoribus & teſti-

bus contra nos in illo tremendo judicio, quâ confuſione,
quéô horrore, quòô fremitu impiorum! Scio, alicui à vio
magno & illi optimè amico factam inter illos ſolos, leniſti-

mits verbis, dehortationem de omittendo occulto aliquo

errato: Et quàm ille admonitus indigniſſimeè tulit? Scio, à
Superiore alicui, optimaâ intentione, & ſolum mentionem
ingeſtam, non occulti alicujus errati & admiſſi criminis,

uut ab eò magis caveret, & optimâ vitâ reſarciret: & quàâm

gravi animo etiam hic tulit? Quid in Judicio fiet, cum nos
gravi verborum pondere, cum accuſatione & exprobratio-
ne, audire debebimus nobis objecta, ab illis, quos in pec-
catum induximus, quibus ſcandalo fuimus? qui nunc
tam ægré ferimus, nobis juſte aut ſuaviter, in emenda-

tionem, de noſtris defectibus dicta? quis furor, quæ furiæ
(niſi vana ſine viribus ira ſit) cùm accuſationes fiunt juſtæ fu-

i reſeſtere!

7

H4 Wenos in viia commiitamus, tum! ccuſandau. 393

A per crimiaibus capitalibus! quæ minæ necis „incendii, &
n quorumvis malorum: quæ imprecationes diræ! At in Ju-
dicio extremo catenatus eſt Rens peccator miſer; velit, no-
lit, audiendæ funt accuſationes iſtæ acerrimæ. Reflecta-
e mushüic nos, an & à quibus habeamus, quas timeamus, ſi-
miles, cum gravi exprobratione, accuſationes, ut hinc ſa-
„ HMitari timore & rubore perculſi, emendemus, quæ pecca-
vimus, & ſatisfactionem præſtemus. . HM
E III. Præter has SS. PPum irrefragabiles ſententias, faci- Metth. 2.

on Ilée doceri poſſumus, tales in Judicio extremo graviſſimas Ninein
fore accuſationes, & paſſivè, & activè, ſive eorum, qui ac- ccſabunt

u cuſent, & eorum, qui accuſentur. Apertiſſimè ipſa Veri- udæos
6 . 1 *° 2* . . 2 5 * 4 * 9 9 4 .
I tas æterna Chriſti D. ad Jjudæos dicentis: Eiri Ninivitæ ſar-

ule, gent in judicio cum generatone 2ſtä, & 6ο ndemnabunt eam quia pek-
us nitentiam egerunt in praäatzcatione Jonæ: & ecce, plus qudem gonas bice
, q. d. Ninivitæ cum ſuo Rege Sardanapalo projecerant ſe in“
ſfſcelera, totosque ſe dederant Veneri & ventri, cum audi-
„ſan rent Jonam in illà die detonantem, & excidium minitantem:
i Aahbuc go. dier, & Ninive ſubvertetur. Joncæ 3. 4. illi crediderunt,
inne & pœnitentiam egerunt. Et crediderunt viri Ninivita in Deum,
H & Pprædicaverunt jejunium „&cC. v. g. Hi ergo in die Ju di cii ac-
cuſabunt, & condemnabunt Scribas & judæos, qui Chriſto
Deo & Domino per tot miracula credere, & pœnitentiam
agere noluerunt: condemnabunt, inquam, non tam ver-
Niu bis, quàm factis, ſcil. ſuo fidei & pœnitentiæ exemplo: eſto
iiis dein paulè poſt pœnitentiam redierint ad vomitum, & cumm“
Per- Similiter Re-

rege ſuo Sardanapalo, juſtâ Dei vindièta, interierint. gina Sab ac
Ügit Chriſtus cit. Matth. 12. 42. Regina Auſtri ſurget in Nudicio cum 5 ſabit illos

Generatione ta, &. condemnabit eam; quia venit à Enibits terre, in extremo
audire ſapientiam Salomonis & ecce, plas qudm Salomon hbic: ipfe judicio. „-

ſcil. Chriſtus, Dei filius, & Meſſias. Ergo & Regina iſta,
quæ credidit Salomoni, 3. Keg. o. àI. 2. Pazral. 9. àr. ſimiliter

fuo facto in judicio accuſabit, & condemnabit duritiem &
lei indcredulitatem Judæorum. Comparatio hæc Reginæ da⸗
DLDdJd z a

E⸗

394¼ CoNCIOXXVI. In Iudicio extr. Adlor, Accuſator, Teſtis.
ba cum Judæis magnas habet emphaſes, quas nervosè ex-

Primit Franciſcus Lucas Burgenſ. Decanus Andomaropolit.

Mulier, inquit, Gentilis, in Scholâ Dei minimè educata,
Regni verò ampliſſimi negotiis diſtricta, famâ ſapienti?,
quæ de Salomone ferebatur, excitata, difficillimum arri.
puit iter, ex remotiſſimis terræ partibus, Hieroſolymam,

ut ejus ſapientiæ periculum faceret; quam admirata ſupra

modum, licet nonniſi de terrenis atque humilibus rebus
diſſéreret Salomon, illius conſilia excepit: Judæi verò legis
Divinæ alumni, ſacris literis addicti, Chriſtum, Dei virtu-
tem ac ſapientiam, in quo ſunt omnes theſauri ſapientiæ
ac ſcientiæ reconditi, ſummum ſuum unicumque docto-

rem, regni cœlorum æternæque ſalutis myſteria, à ſœcu-

lis abſcondita, ac veram Dei ſapientiam d epromentem, ul-
trò ſe offerentem, rogantem, atque invitantem, non reci-
Ba antecelluit Judæis, ac quanto jure & pondere ejus in die

Judicii ſuam obſtinationem, ingratitudinem, increduli-

tatem, & inobedientiam Chriſtus in faciem exprobrare

Quintè ma- Poterit?: Hoc exemplum Reginæ Sabæ, æque ac prius

gis, accuſa- Ninivitarum, diſferte oſtendit, in die Judicii quem-

Bumtur Chri- que pro menſim beneficiorum & gratiarum à Deo ac-

ftiani: quo- ceptarum, quæ ipfe neglexit vel contempfit, acrius

rum majora a Chrifzo sccs. Vigaanf ence 1
Dei benef-. Caſtigandum à Chriſto judice. Videant ergo Sacerdotes,

cia; Ratio Religioſi, & cæteri, qui gratiis Dei abundant, ut iis recte &

gravior. ſechilò ucantur; alioquin enim eò graviùs punientur, què

majores perceperunt: ime laici in die Judicii infultabunt
lis; ſicut & Gentiles, Turcæque Chriſtianis: quò d ſi illas
habuiſſent gratias, longè iis religioſins ſanctiusque vixis-
ſent. V. S. Greg. Hom. 9. in Evang. Breviar. Comm. Confeſſ. Pontif.
Lect. g. Cornel, in Watth. 12. 4t. & g2. Fol. 269. & ſeq. Sanè bene
notandum, quantè olim judæi majores à Deo, præ Gentili-
bus, acceperunt gratias, tantò majores nos Catholici præ
utrisque; digni proin, ſi illis ingrati abutamur, & exper-

turi

8

WVWe nos in vitâ committamus, tum accuſanda. 395

ti gravifſim?, qum illi nos omnes in Judicio uſte ſint
accuſaturi acerriméè. Surgent in Judicio contra impiunz
Catholicum omnes Gentiles, Ethnici, Turcæ, Infideles,
quorum ſæpiſſimè virtus major, à ſolãâ naturà & imbecilli
un ejus lumine „ quàm Chriſtianorum cum natura eâdem;,
c cum gratiaâ & clariſſimæ fidei lumine; clamabunt omnes:
Koeus eſt morti- accuſabunt de negleétis tot, tantisque, ac
u tam efficacibus remediis æternæ ſalutis, Sacramentorum,
E Concionum, bonorum exemplorum, aliorumque innu-
Iin merorum. Accuſabunt de temerè violatis legibus divinis
Dm & fidei Catholicæ: Affurgent Turcæ, de quibus itaſcribi-
ete tur (ap. Srenihurſt. de Tadicio f. 131.) Inter Mahumetiſtas nullus tàm
in dorus caſis eis contingit, ut fralcti impatientzia redigantur in blasphe-
D mias; Verum quidquidevenerit, non ſtomachantur, ut aurige & nau-
i t, ſed itud habent in orer Lans Deo. Surgent viri non tantùm
m Ninivitæ, ſed & Romani, Græci, Periæ, Tartari, Turcæ „
Vi Indi, tota denique Barbaria, contra impios Catholicos.
I Quid ſi Catholicus inſideli deterior? ut ait Paulus 7. Tzm. j. §.

oe Ninivitarum exemplo &ρ denuntiatur ſupplicium, & remedium de-
monſtratur, ait S. Ambroſ. L. z. in Lucæ II. Breviar. Fer. g. 4a. T. emp.

W Wuadrag. lelt. 3. Remedium fſcil. pœnitentiæ, quam qui ne-
gligunt, eò gravius expeétent ſupplicium. Sanihurſt. citan-

Xel dus de Judicio. Paxiuch. in Jon. Lect. 19. à JH. 7.

le IV. Sed dum de Ethnicis ſermonem inſtituo, ecce tibi, Auſatore⸗
Maſfurgunt Catholici Electi, & contra Catholicos, in repro- Jrtialie
t horum claſſe conſtitutos, accuſatores funt: quales hic au- tholicosinhu.
u diuntur innocentium contra nocentes querelæ? hinc appa- ſtos oppres-

rent viduæ, pupilli, orphani, clientes, ſervi, ancillæ, affli- ſores. &c.
„ SGi, cæſi, trucidati, & luculentis affecti injuriis. Inde im-

9 Dii heri, iniqui judices, crudeles exactores, tyranni, præ-
ve dones, homici dæ, Pyratæ, & id genus. Diſcutiuntur jam
cauſæ, quæ à tot ſæculis abditæ latuerunt: concutiunt Ju-
in⸗ dicis tribunal lamenta viduarum, gemitus oppreſſorum,
, Pauperum lachrymæ, fletus orphanorum, vulnera occiſo-
Ddd 3 rum,

. . 6 .

—————= — — — =

*

6 CoNONXVI udiio evty. Afor, Accuſator, Tetü.

rum, ſanguis mattyrum. HMlic medè e larebris in lucem
prodeunt omnes iniquorum Advocatorum ſtrophæ & te-
chnæ, quæſtiones eorum, qui aliquando pro decem obo-
lis in vincula conjecti ſunt; quibus pro aliquot terunciis di-

ctus eſt dies; qui pro leviori verbo graviter percuſſi ſunt in

Accuſatores maxillam. En quot, quanti, & quales accuſatores! Præ-

Parochi ma- ſertim verè accuſatores erunt illi, quibus cura præſertim

hiandrunn. animæ, commiſſa fuèerat, Ita malos Parochianos accuſa-

bunt Parochi; qui verbo Dei præœſunt, negligentes ſuos Au-
d ores: juxta illud Chriſti, Zan. v. 21. Eſ,, gqui accnſat Vos

Loyſer- In quæ verba, S. Cyrillus Won opus eſt, inquit, alio ac-

cuſatore; ſed etéiam cœteris omnibus ſilentibus, ſolum Mopſis legem, ad
condemnationem non credentium in ſe Judæorum ſufficere, aſſerit. Cor-

S. Muritta nel. Piſtor. Conc. funeb. go. f. 296. ſequ. Hunc in modum 8. Diaco-
M. veſtem nus quidam, Muritta nomine, in Perſecutione Wandalic4
Baptiſmiem (uti ſcribit S. Victor, Uticenſis Africæ Epiſc. Lib. 3. Perſecut.
Pion r - Wandal.) Elpidophorum Apoſtatam, tam ſuum, quam alio-
monftrans. Trum Chriſtianorum carnificem, prolato linteo, quô eum
olim de S. Fonte ſuſceperat, redarguit, terruitque dicens:

Haæc ſunt lintea, Elpidophore, miniſter errori, quæ te accuſabunt;

dum Majeſtas venerit judcantz. Faber Dom. 3. Adv. C. 3. F. 2. Fuſtus Pz-

dag. Chriſt. p. I. C. I. F. 2. Hiſtor. 4. f.- 6: ew Baron. A. C. 257. Ita San-

cti accuſabunt eos præſertim, qui illis in promovendo ho-

nore Dei & proximorum ſalute obſtaculo fuêre, uti S. Fran-
ciſcus Xaverius Alvarum de Taydo, Præfectum Urbis Ma-

lacæ Hazxartihiſt. Kccleſ. p. I. F. 29 3.

Dœmon ſæa V. Poſt hos omnes tandem accedet ſœviſſimus omnium

viſſimus om- accuſator dœæmon: quem S. Joannes ait, quod fit accuſator fra-

nium accuſa- trum noſtrorum. Wpoc. TZ. . Hic, teſte D. Auguſtino, præſto erit

tor. ExS. Au- & recitabit verba Profeflionis noſtræ, & objiciet nobis in fa-

guſt. Orat.
contn Judaos

& Baganos.

ciem, quidquid fecimus, & quidquid peccavimus, & quòô lo-
co, & quidquid facere debueramus. Audite hic ejus oratio-
nem acerrimam S. Auguſt. verbis contextam: Wquiſſime Judex,

inquiet, judica. Jaäscium & Juſtitia præparatio ſedis tux. Zudica, meum

SS
Wd ac

7

†
7

ſednn
ORAN1

won dedignatns & tanto preteo liberare, pſe m⸗

“ A e’,

We nos in vitd committamus, tum accuſanda. 397

eſſe glst taun⸗ eſſe nolait; Dmens eſt; 5 mecum m damnandus ſ; poſt renunti 7 a-

tionem; ut uid nwaſi⸗ t pannos més: * DBuid apud ipſam impudicitia

faciebat, cui ipſe renuntiaverat Daig! intemperantia? Wiid avari-
tis! Luid ra?* Wuid ſuper bia 2⁶ DQuid otera mea?“ Poſtremèò In gien-

tenm aà me, confugientem ad te; paſtoa cum nes, quibus renuncia ve-

ruirapptehendi imvaſorem detinui. In 34 quodam mod mea oHe =

Fone a me apprehenſis NR. uid enim in circo faciebat, 4 t ljs fu-

rias, lites, inſanas Voces, manere, veblorias miſzebat ,Cun Jam 4 ſe alie-

nus ſibimet videbatlr DBueid in theatro faxzebat renunciator turpi-
um voluptatum: * Laids. n amphitheatro, crudelitater A. Vas ootels ſass
iatnendo? Hæc omnia mea Poſt renuntiationem invaſit, 1, meags ſſe Vo-
luit, & mea concupivit. Judica, Indica c⸗ ſime, 4g t⸗ 2, quemn tis
2 ſe poſtmodum voluit
obligar e. Non poter non ſententiam contra hos perſidos Pronuntiare,
eotqg mihi adindicare. Mei enim e mper feerunt, & in omnibs vo-
luntati meæ ſatiufecerent. dJui erant, duia tu ege creaveras ad imea
inem & ſimilitudinem tuam; bet S uoucz Proprio tuo Se n re-
demeras; ſe⸗ d obedientiam, quam 126 debebant, Xυernnt, & mhs

ber omnia baruerunt. mandata tica, pravaricat: ſant, & mea 1 mper

obſervärunt ſpiritu meo vixerunt; opera; mea imitati lant; Vias méas
azhulaverunt. Vide taq, iſ,. Meme, dhant botzus jas meum in los

. 7—

t 14„ quam tuum. Nihil Wis de. 23; nihil pollettus ſum; orpus menm

Ppro W non pependit; 0CO tamen meis præcepti per omnia, non tas,

aruerunt. 9Izͦ mandarem 3llis, 3 l jurarent . Peſererent- Ifurarentur „

oοαrent adulterium committerent, E& nont n Peiem abnegarent, „om-

ommnia aſm er. eras in cruce, ne ninimum Zeice, pro ui peri.-
culum adire voluerunt. Duotier tu ad oſtia eorum veniſti ulceroſas,
nudus 2 balsper, Al. E femelick,; 1 W tamen magi ſolicit? erunlt, 120-
modo cane, & gnos ſaturarent, quàm nlt kibi I spem da, arent; magits,
guomodo dnem Taarum pariete Ferico auro indaerent, 5 quam it te
dRerrus veſte erden. 3Ram LBilur ſ, 2t vel ſ, emel tanir Ma-

Iesſtats .

1* 1 *

nia hac animo bromptiſſin mo fecerunt,; prote autem, qui Deus, & Creator,
. Reegeln zorum er, S Ne. sa AUs eras, 2 oper, Taken:

maximè: eos

„*

398 CoNCIOXXäXVI. Iny. udicio extr. Allor, Accuſator, Toſtis.

jeſtatis tuc injuriam, & contemptum ulciſcari. Ita 8. D. Hæc
erit amarulenta illa doeemonum accuſatio, ſed longéè alio to-

no in magno illo foro, quàm à me hic dicta. Stanihurſt. de qu-

dicio C. 6. mihi à f. 13 7. Calam. Auöt. in Sentent. V. Juaicium fol. bO.

gX N. Augnſt. Orat. contra Judæor. Et n GlvaA Diſc. 31. V. Judiciuns

Erxtr. n. o. ubi nam. 11I. Majora magisque tremenda enarrat S.

Ex S. Cy- Cyprianus, Iib. de Opere Eleemoſ. quando diabolus jam Divino
priano. adſtabit tribunali, conſpiciétque, peccatorem ſpreviſſe &

honorem Dei, & ſalutem animæ ſuæ, totus arrogans & ſu-

perbus in hæc prorumpet verba: Ego pro iſtu, quos mecum vi-

des, nec alapas accepè, nec ſlagella ſaſtinni, nec Cruocem pertuli, nee
Iangninem fudi, nec fjamiliam meam pretio Paſſioni & Cruci redemi;

ſed nec regnum cœleſte iliis promitto, nec ad paradiſam, reſtitutä im-
wortalitate, denuo revoco“ & tamen, nsq; ad laſſitudinem multam, in

via iniquitatis mihi ſervierunt, conſtlis men sacguieverunt. Nonne

ergo juſtum eſt, at in eandem mecum ſortem deſcendant? Conclu-

dens 8. Cypr. quid ad hæc, inquit, reſpondebimus, Fratres? Faber.

Peceata nos Dom. 3. Adv. C. 3. G. 2. n. 2. Ex & Kuguſt. uti ſuprà. Dœæmonibus
accuſantia in adſtipulabuntur ipſa noſtra peccata, de quibus S. Bern. L. de
Judicio. Conſid. ad Eug. auream hanc reliquit poſteris ſententiam. Iæ
illo, ait, Qudicio ſtabunt omnia peccata contra infelices peceatorer, di-
ventia- tu nos egiſti, opera tua ſamtiss jam non te deſeremus, ſea te-

cum ad Judicem pergemus. Calamat. Cit. n. Ir. Vid. S. Bernard. Me.

Doœmones dit. cap. II. fol. 327. Infraà Conc. 49. num. 7. ſine. Inſtituamus hic,
noſtri hoſtes

ſummè oderi-· e. e . . . . . .
mus ieque T& adhærems capitalibus noſtris inimicis, deemonibus, &,

reſiſlamus. ad quæ impellunt hi, peccatis: Nunc quidem peſſimi de-

mones, non adverſarios noſtros, ſed fautores ſe exhibent
nobis; favent enim, ſeu potius favere videntur, & allici-
unt, & ea, quæ nobis magis placent, promittunt, & offe-

runt, & præſtant: tunc autem id, quod nomen eorum ſo-

nat, exhibebunt: nam, ut ait S. Baſfilius, Hom. I. quòd Dens
on eſt anttor malorume Disboln, inquit, dicitur, queniam idem

g a

quæſo, nobiſcum quoddam examen & judicium; damne-
us ſimmam noſtram inſipientiam, quâ tam facilè & libe-

Wee nos in Vitä commiit amus, tum accuſanla. 399

7
— — —

h in peccatoribus cooperatur, & accuſator noſter eſt. Tertull. L. 2.
in contra Marcion. Diabolus, inquit, mMem eſt, quod delator. Labata
SS tom. I. V. Jud. fin. Prop. 27. quid ni de novo, cum verè ſerià &
fſincerâ animi pœnitudine, renovamus ea, quibus in Bapti-
ſino Deo æternam fidem, & fidelitatem ac obedientiam
o. ſpopondimus abrenuntiando datanæ, & omnibus operibus ejus, G
ih omnibus pompi ejus“ ea, quæœ, in Sacramentali Confeſſione,
mi ſeria, uti neceſfum eſt, formavimus propoſita, non peccan-
guti di de cætero, & reipsâã ſimmo conatu implemus? memores

mns illius: Adverſarius veſter diabolus, tanquam leo ugiens (utut agnum
wuh, ſe ſimulet) circuit, quærens, quem devoret cui reſiſtite fortes in ſi-
du AQdelI. Petr. .S. &ι. Sed veritas hæc amplius ab exemplis de-
monſtranda eſt, quid agat deemon, dum vivimus, dum
„ morimur: ut hinc acriter perpendamus, quem in demone
„patronum, ſeu hoſtem habituri ſimus in ipſo extremi Judi-
α citli die & articallo. j
nuli VI. S. Aichardus Abbas nongentorum Monachorum,
mch Monaſterii Gemiticenſis, in Archiepiſcopatu Rothomagen-
lenl ſi, filius perſonarum principum, nobilium, divitum, Picta-
* vienſium Aquitanorum, Admirandorum patrator & thau- 1
maturgus: Ribadeneira, Flos G h. 2. 15. Septembr. Hic S. Abbas §. Aichar.
, ſemel mole negotiorum impeditus, Sabbato veſperi capil- di Abb. Sab-
los ſibi abſcindi fecerat (quò tempore, pro loci conſuetu bato elperi
tudine, jam feriandum erat, ſcil. à veſperè Sabbati, usque etonlos cti-
N ad veſberum diei Solis, quod feriandi tempus jam pluribus do:mon nr
ℳ. acl Veiperunr dle 18; Juod ieria Pus ſam p domon nu-
plerisque locis obſervatur à media nocte Sabbati usque ad merat, librat,
ie mediam noctem inſequentem) domon in angulo delite-& notat.
or B ſcens numerabat, bilance librabat, & in libello notabat om
in nes ctiam minutiſſimos capillos abſciſſos, denique clarâ vo-
ce inquiens: & Chriſtans pro nobi damonibns paſſus reſurrexiſſet,
cck eh,n, von az fac⸗ls vo er; Chrſiani 2, Sabbhbati
. iſam non an ð Aocile, e! VoD Pigr C. riſtian: ,„ cum contoener aotes
an ohfenderemlus, hos capillos monſtrabo Lucifero, coram omnibus infer-
NN/ niprincipibus. Aichardus factum deflet, convocans ſuos non-
gentos fratres, ut & ipſi ſuis precibus & poenitentiis id de-

Mℳi Mechtl de Jud. extr. Ee e preca-

400 CoNCIOXXVI. In Iudicio extr. Aflor, Accuſator, Teſtis.
