IV. Vt aliquid adhuc addam, nervosè ſcriptum ab An. Confeſlarii
obligatiogra-

VIS : écx Anut.

ſint, magnâ ſe in his teneri obligatione, juvandi eos, qui ad vne

Poœnitentiæ Sacramentum accedunt, & intueantur diligen-
ter, num in illis par ſit dispoſitio, quâ fruétus Sacramenti

non impediatur. O quàm ſtrictam à Confeſſario rationem

exiget Salvator, qui tantam de eo fiduciam concepit, ut cre-

dat illi animas, quas proprio Deus ſanguine redemit, hono-

rem ſuum, facultates commendet, quæſtorem cœleſtis con-
ſtituat theſauri, velitque ut ad hunc animæ divertant, à quòͤ
juventur auxilio, atque ad ſalutem erudiantur, qui ſeriã eas

reprehenſione à vitiis avocet, ad virtutis amorem accendat:

quâm ſtrictam exiget rationem Salvator, ſi in his inertem &

tus requiram. Exech. 3. 15. Iinſtruct. Sacerd. tr. p. C. 3 H. 3. f. 25 z. En Con- Ken ei d⸗
dater e

feſſarium in gratiam & ex causâ Pœnitentis; graviter obliga-
a 8 eſſe debet

tum: en Patrem poœnitentis Filii, qualis in Spiritu Sanctop tenti
uterque eſt, & eſſe debet, partésque ſuas implere. Pater eſt en fglio.
Confeſſarius, quia vices agit Dei & Chriſti, in hoc ſolius Cle-
mentiæ & remiſſionis foro ac Judicio, quòô de vitã & ſalute
poœnitentis agitur, & concluditur neutiquam de morte,

quam Sacramentalis Abſolutio excludit. In mandanis & fo-

enhns Zudiciis poſt accuſationem & criminum confeſſionem reſtamd“
morse apud Divinum autem Tribunal poſt accuſationem & confeſto-

Sicut Deus,
Patrem eſſe, & miſericordiſſimum, etiam erga improbos, &α peccatori.
male meritos filios! Omnis Scriptura loquitur. Nolo mortem
impii, ſed ut convertatur impius d vid ſaud, & Vivat. Ezéch. 33. II. Fi-

noſtram ſalutem deſcenait de ocli?

DLui propter 203. homines & propter .

.

„

. 4 SSðõ
R =B 2 5 4 D „ .
5 .

I314 CoNCIO LXIX. Confeſſ. DPeil icarius Dad Iudicem Manududor.
VEt vitam habeamis, & abindantins habeamus Yo. Io. 10. Bus nos recon-
ciliavit ſibi per Chriſtum, & dedit nobi miniſterium reconciliationi.
2. Cor. 5. 5. Commiſitque officium & negotium reconciliationis

hominum cum Deo, Verbo primum promulgandæ, dein Sa-
cramentorum impertitione etiam procurandæ, ait Iirinus
S . .⸗ V „ ° gW½ * „* . 6
Typus: Filius hic. Opportuniſſimè hic venit Pater Filii Prodigi: qui, cuùm

nitens: Hlus Confefſarii partes egit, perſonam Pœnitentis ſuſtincbat Fi-
ainen lius prodigus. Erat hic non qualis qualis, ſed inſignis ne-
quam, inceſtus, fornicator, patrimonii decoctor, voraciſſi-
mus helluo, ſpurciſſimus leno: commiferat non vulgaria &
communia, ſed atrocia & inſolentia ſcelera: quid debebat
expectare, niſi aſpera verba? quid timere, niſi fuſtes & verbe-
ritus? Et tamen ubi flens & pœnitens venerat in conſpectum
Patris, nihil eſt hic videre, niſi blanda oſcula, ſuaves ample-
xUs, dulciſſima verba. Meſericordia motu,; pater: Lucæ 1I7. à
v. 20. Citò proferte ſtolam primam. Nulla hic fit mentio de

anteactæ vitæ flagitiis, nullæ exprobrationes, comminatio-

nes: Formam hic Confeſſarius habet, ut patrem agat: jacet
ſupplex ad pedes miſer peccator; eligit Medicum, à quô
curetur, Magiſtrum, à quo erudiatur, Patrem à que be-
nignè excipiatur; cui arcana peétoris aperiat: ſuſpirans la⸗
chrymans vitæ errata patefacit, vulnera oſtendit, ſummo
contriti cordis dolore, pudore ſuffuſus, quid poſſit aliud,

quàm patrem ſe verè exhibere pœnitenti Confeſſarius, Dei

vices agens, cuùm ipſe Deus in gratiam illum recipere para-

tus ſit, imòèò & ſuis ſanctis inſi pirationibus & monitis eò invi-

tet! Annon hinc pœnitenti magnus accreſcat animus, fidu-
cia ingens, ſpes certa, ſtimulus vitæ emendandæ maximus,
cum ipſe, peſſima quæque meritus, Coônfeſſarium verè pa-
Chriſtus trem experitur, qualem & Deus ipſe & Chriſtus ſe præſtat,
quam fi Pa- fummus & amantiſſimus Pater. Ita ſe Chriſtus exhibuit,

ter peccatotiaddmiranda in peccatores humanitate, in pœnitentes lenita-
te, Mulieri, quæ erat in civitate peccatrixt Lucæ J. Malieri in Adul-
terio

Nlens
ofenin
ritatic
d ſecu
inn aute
lelingue
(ns
Ullinus 5
Imttigu⸗
Eratir
orrior
didnn
ſtite G
EStun ae
dne V
aki

hg 10

=
S=
SE
= =

—,=

Se

W N.
D

AAuunun Conf ſario quomodo agendum? Ejus eleimio. 1315

terio deprehenſæ, Yoan. 5. utriusq; Advecatus, qui ipſe judex. Hoc
proloquitur ipſius Chriſti Parabola de ove, & drachma per-

nngtär.
—
GEA.
rihiti

unligiggG

E eng. ditis LQacæ 17. 4 v. 1. Id orbi teſtantur tot Publicani & pecca-
irIim ktores, ipſe Latro in cruce, in gratiam à Chriſto admiſſi, repul-
eiddrn. ſus nemo pœnitens. Quibus omnibus à ſuo Capite inſtrui.
n Lur & jubetur Confeffarius, ut Pœnitenti in patrem, & ille .
Uländat. Z huic in filium ſit. Audiamus talium exempla quibus &
ſnien. Confeſſarius & Pœnitens dictorum veritatem docebitur.
Pnond Y. esgr. . N. Wade. dW2. 1
Vy. Pater Confeſſarius talis, Pœnitenti compaſſus S. Am- S. Ambroſius

ri broſius Eccleſiæ Doctor, Epiſcopus Mediol. de quò ejus Cle- duàm com-

, ricus Paulinus: quotiescunque quis ad promerendam pro Paſlus ſit Pœ
eKverbe 1 .—- 1 2 1:½ nuitenti pa-
Peccatis veniam, ea ipfi confitebatur, adeo intimâ cordis

alie commiſeratione afficiebatur, ut deflens audita, ſicut ſua pec- fernte
1anhl. cCata, ad ſecum flendum, pœnitentis provocaret affectum. —
Rlrtt Crimina autem ab aliis accepta, apud Dominum loqueba-
mde Ktur, relinquens exemplum poſteris Sacerdotibus, ut inter-
Ceſſores magis ſint apud Dominum, quàm vindices & accu—
ommmth⸗ Z ſatores. Englgr. cit. F. J. Andr. J. 2. f. -pq13. Cal. Emp. Talis Pater 8. Ludovicus
A Confeſſarius S. Ludovicus Bertrandus Ord. Præd. Ad hunc Bertrandus.
lenk. accurrit aliquando confitendi gratià nonnemo, quiad cujus-

. libet peccati recenſitionem intuitus in Bertrandum, arbitra-
Pitunm, . batur, torviorem illum proditurum vultum. Sed eandem
it, inm ſemper & immotam Vir ſanctus tenebat vultús ſerenitatem.
oltilnt Peractà Exomologeſi dixit Pœnitens, reſtare ſibi adhuc ali-
nnb quid; illudque edicere juſſus, ajebat: Pater: mentem meam
ee fſubiit iſta cogitatio, te me pejorem eſſe; nec enim, ſi talis non
N eſfſes tam atrocia & enormia, quæ recenſui, peccata ſine al-
inn i teratione auſcultare potuiſſes. Cui Bertrandus: Sum, fa-
znaid teor peccator, & omnium totius mundi peccatorum fla-
nenNH gitioſiffſimus; tametſi nullius eorum, quæ mihi aperuiſti,
ete reus: ed noſtin, quam ob rem illa patiens & tranquil & ob-

zaick audierim Accurrentem enim te ad me; ut illa mihi ma-
nts NNn nifeſtares, non ut eorundem amatorem & ſtudioſum te
”J””J”è Dd dd dd dd2 in-

Mmin 4

—

humilitate &

“O—

1316 CoNCIO LXIX. Confeſſ. Deil icarius: adſudicem Manuductor.
inſpexi, ſed ut inimicum, hoſtemque abjuratum, quò?

maximopere ædificatus manſi. Dolui indubiè, te illa
patrâſſe; ſed de tuà gaudeo converſione quèòd inimicum

te illis præbeas. Noveris, me in pejora prolapſum fuis.
ſe, niſi ſuũ me Deus protexiſſet pietate. Pacinch. oit. Ledt.
ricæ Apoſtoli, vità funéti 1581. 9. Oét. à Clemente X. in-

ter Sanétos relati An. I671. de cujus charitate in proximos,

vid. Vita c. 22. f. 93. ubi de ejus duriſſimâ ſui flagellatio.

S. Franciſeusne pro aliorum peccantium ſalute. Gratioſum audire eſt,
Saleſius miraâ
charitate ſo- COnſolatus fuerit S. Franciſcus Saleſius, hic cum Dicœceſin
tentem.

pedes proſtratus, cùm diceret, nunc de ſe actum eſſe, quòd

ſe hominem nequam agnoſceret. Saleſius amicè hominem
complexus, ſuo loco ſedere juſſit, habere ſe, quæ ipſi in Con-
feſſione exponeret: ac delicta juventutis ſuæ repetens, hoc

illi tandem pro ſolatio adjecit: multa quidem de eo ſe au-

diviſſe, & ſparſa fuiſſe; ſed nunc ſeipſum nôſſe hominem

probum, ac magno in poſterum amore ac honore fore, qui
talis jam eſſet apud Deum. Englgr. Cæl. Emp. F. J. ea f. ?2.
Ff. 237. ex Vitd. En ut hic Princeps & Epiſcopus ſancti imt
vere Pater Filii Prodigi, adhuc profundius, & ad illius pedes

Alins ſandusſeſe ſubmiſerit. Addo adhuc unum: Cùm quidam Sacer-
Sacerdos de- dos ad pœnitentem infirmitate lethali oppreſſum vocatus,
ſperabundi eundem ob gravitatem ſcelerum deſperantem reperiſſet,

ec uidu

quòô miræ humilitatis & charitatis exemplo Pœnitentem
ſuam veſte clericali obiret, ſtatuit ſe quadam in Eccleſiã in al
Segde Confeſſionali; ad quem cum Eccleſiaſticus peccata ſua
cexpoſiturus accederet, & ſuavi ac forti ejus commonitione
tactus, totus in lachrymas colliqueſceret, diſcedens, virum
ſanctum intuitus, advertit eſſe Præſulem ſuum; ad cujus

Wnnlte
1

mus,

nt

—,

Gee. Cn

euenun

NN⸗

*
/

Cvein tch

(Mlvere te

Pind iaſe
1ui pan

Ait huir
ene, o⸗

7

behteon
Cdnen.
Curdel
ih bx..
Edwnda
odortele

S=
=

—

—=
=

=

=

—,

W/

(ben
Cm,

ndd

I nhnee

eleipr

peccata in ſe eum ſic allocutus eſt: ego ſpoliabo me omnibus bonis &– me- a

ritis totius vitæ meæ, & illa in te transferre volo; tu verôò
ſpolia te omnibus peccatis tuis, & in me transferas: ego pro.
illis Deo reſpondebo, & pœnitentiam agam, ſicque noli de-
fFPPfPfſfſppera-

ſuſcipiens.

nnidg Cum Confcſario quomodo agendum? Eius eletio. 1317
n, g ſperare. Cùmque illi placuiſſet permutatio, ulteriùus di.
el zxit: Ecce nunc teneris mihi dicere, quæ mala feceris, ut ſci-
nmumIn am, de quibus tenear poœnitentiam agere. Tunc ille liberè
Mümäs ordinem vitæ ſuæ cum omnibus flagitiis aperuit, quantùm
ae in ſe fuit. Cui Sacerdos: nunquid de his mecum doles, &,
tim. fſiabſolvere te ab illis poſſum, idipſum optas: cumque ille
enLA. omnind id ſe optare affirmaret, abſolutionem ei impendit,
fillin paruit huic Confeſſario & dixit, in viaâ ſalutis ſe eſſe: quæge⸗,
ieh rentique, quomodo res circa merita, quibus ſe ſpoliaverat,
nüenn haberet, reſpondit: Deus tibi duplicata reſervat ob eximi-
Diocein am charitatem, qud meam deſperationem eviciſti. Yob. Loh-
lehun ver. Bibl Man. to. 3. T2t. 6. E. Confeſſto andita h. 26. F. 4. eX March.
eotim Hort. Paſt. Candel. Wiſt. tr. y. lelt. 5. f- 532. Jo. Major. Ppec. Exempl. E.
toritiie Deſzeratio Ex. S. En quàâ comi charitate hic ſanctus Sacerdos
nim ad ponitentiam à deſperatione hunc hominem adduxerit.
M Ergo Confeſſarius Pater eſt, & eſſe debet Pœnitenti. E. Conc.
VI. Quærunt SS. DD. cur Chriſtus Deus Homo Poteſta- Cur Chriſtus

olrébgen VI. C
incor. tem Clavium, ſeu dimittendi peccata, ſoli Deo Jure ſuo ab-oteltatem
ta ſolutiſſimo debitam & competentem, non ſibi reſervaverit Aar iuunn non
lbi relerva-

e Cur non Angelis, ſupremis in Naturà Rationali, Spiritibus, , cur non
lomin eam contulit cur denique S. Petro homini, quem ipſum gra- Angelo aut
e, i. viſſimè labi prius permiſerit: Tebi dabo Claver Kegni Cæloxum. ſancto homi-
Matth. 16. 19. Solidé ſatisfacit his omnibus quæſitis P. Alfon ni, ſed l'etro
Gg ſus Anton. de Saraſa, S. J. Arte ſemper gaudendi, Tract. 15. à ſ. a6 5. laplo contu-
ſecss Y. I. adducens ea verba: Adeamus ergo cum fiducid ad thronum lit! .
ce. gratiæ: &c. Hebr. a. 16. Suadetur, inquit „Ppeccatoribus acce-
VOn der thronum gratiæ: habemus enim Pontificem. & . idem v. .
tri &vY.’ Et thronum hunc Sacerdotibus tanquam Confeſſariis
NKne. * concredidit Chriſtus, qui omnem humani generis dijudican.

, ſel di jjurisdictionem habet: Joann. y. 22. Diſerté Trident. dcſ. i4.
1anne cap. y D. N. Yeſus Chriſtus, ait, à terri aſcenſar d ad cœlos, dacerdote
. Jur ipſius Vicarios reliquit, tanquam Praſides & udices, ad quos omnia

Dd dddd dd z3 mor-

1318 CoNeiO LXIX. Confeſ. Dei Vicarius: adjudicem Manudufkor,

—

mortalia crimina deferantur, in quæ Chr⸗iſti pideles cecéderint, Juè pro
oteſtate Clavinm, rem'iſſtonn aut retentonis peccatorum ſententzam
Pronuntient. En Jurisdictionem Filii Dei communicatam fi-
liis hominum, naturæ fragilitati expoſitis, ut tantèò majori,
cum fiducià humanos vultus ſubeat peccator, minusque
erubeſcat ſcelera ſua confiteri homini iisdem criminibus
aliquando involuto, aut ſaltem obnoxio. (Cur confiteri eru-
beſcis peccata tua? peccator ſum, ſicut & tu. confitene homo homini,
homo peccator homin; peccatori, ait S. Auguſt. in Pſal. 93. ap. Ca-
lam. Diſe. Io. n. 3.) quis enim non miſereatur de facili, qui ſe

—

Cur Chriſtus miſerum eſſe, aut eſſe poſſe, prudens meminerit: Hinc ſanè

non lſibi?

Cur non An- citio ſtatuit abſtinere.
gelis

benevolentiæ fuit maximæ, Chriſtum neque per ſe huic
throno præſidere, ex eôque jus dicere, neque etiam Angelis
eam voluiſſe concredere: quòd ſi enim humanitati ſuæ au-
thoritatem iſtam Chriſtus reſervaſſet, humana licet ſit ejus
Natura, noſtræ perſimilis, adeôque perquam humana, & in
omnem commilerationem peccatori exhibendam ſummo-
perè inflexa; glorioſa tamen eſt, & nulla unquam peccati la-
be inquinata: ſic ergo hominem tam glorioſum, & longè,
ſuprà omnem majeſtatem, dignitate evectum, præ humanad
fragilitate adire puduiſſet forſitan peccatorem, gratiæ pe-
tendæ causâ, cujus Patrem à ſe meminerit per ſummam im-
pudentiam violatum. Hominis igitur fragilitati Chriſtus
aſcenſurus ad cœlos ut conſuleret, Jurisdiétionis ſuæ exer-
Vicarios autem noluit ex Angelis,
primdò, quòd corpore omni cùm careant, humanis oculis vi-
ſibiles non ſint, atque adeo judices hujusmodi humanis uſi-
bus & commercio non accomodi. Dein etſi Divinâ Poten-
tiâ facti fuiſſent aſpectabiles, tamen majeſtate hominibus
prorſus inuſitatà perculiſſent homines. Tertièò de præſtan-
dà miſeris hominibus miſericordiâ multùm detractum fuis-
ſet, ſi ea ab Angelis, mileriarum inexpertis, purisque ſcele-
rum, fuerat obtinenda (⸗deo non Angelm: hæc eſt commiſſa poteſtas,
ait D. Chry ſoſt. hom. So. in Martth. Jurt nunquam peccaverlnt, ſed ho-

„

Nlnd

Cin
e, ſoten ⸗

e inoct

n,heccato

Dn Nin

D
4
4

SS1

ſiſenr i⸗
lro Cn
gion pe

=
S

enbie

t NWri⸗⸗

Drine Dewid

E eret

NA
M lut

y gugn

=M

6499 90
Cli, gik
Hinc ſane

er ſe lic

Mel
taui fear.

icetteiS

manAn
N fun. .
peccatikx
longe

hutan i

Nie.

WaAZENIN.

4CMrilrs
z elettr -
lsrl.
t.
cabel

oninbos

eea
Kunfik

r ſe

1
N.

‚, 1,.
,ℳ

Cum Confeſſario quomodo agendum?! Eius lectio. 1319

mo paſſebilis ſupra homines ordinatur, ut, dum in aliis ſuzas recolit pas-
ſſeoner, mitem apud eos ſe præbeat & benignum. Calamat. Cit. D. n. g.)

meII. JNeque innocentem hominem huic throno præfixit, ſed Pe-

quoq, ei erat populorum innumera multitudo, quæ eſſet, pro ſuæ natura

vitiis paſſtonibusq,, ulpis involuta, atq; peccatis. Videlicet ut in Cla-
vibus fidelis Janitor, in ſententiis eſſet clementiſſimus diſpenſator erat
enim reverd hic Petrus paulb durior & ſeverior; ſecut ejus auſteritatemn

truncata ob Chriſti injuriam Servi Principis Sacerdotum declarat auri-

cula: hic igitur tam durus, tämq; ſeverus, ſi donum non peccandi à Do-
mino fuiſſet adeptus, quæ Benia commiſſis populis donaretur? ſed idcir-

& Divinæ Providentiæ ſecretum ita temperavit, ut primus ipfe labere-

tur, ac rueret in peccatum, q120 erga peccatores duriorem ſententiam

proprii casiis intuitu temperaret. Ita S. Auguſt. (qui & Lib. go.

bom. 22. ervVos& pro ſuo more: Non eſt peccatum, ait, quod fe-

cit homo, quod non poſſit facere alter homo, ſi deſit Rector, per quem fa-
tus eſt homo. Conc. 6z. n. 6.) Colligit denique citatus de Saraſa
n. 6. 4 f. a!. argumenta hæc; Temperatam igitur cùm nove-

ris judicis ſententiam, in te ferendam, Q peccator, ſuæque
infirmitatis conſcius, tuæ imprimis miſereri, ſcias, eos, qui

Vicariam Chriſti jurisdictionem obtinent, noveris, idcircè
ad hoc munus præ Angelis præcipuè electos, & quidem de-

ſtinato conſilio optimi Salvatoris ex hisce terris ad cor os
aſcendentis, ut commodiſſimum obtinendæ gratiæ peccato-

ri judicem deſignaret, eumque, quem adire minimus ſub-

iret pudor; quis enim Angeli vultum ferret? ſanè adeamus
thronum gratiæ, tam gratiosè hominibus contraditum, &

ſine dubio gratiam conſequemur in auxilio opporteano. Quid effi-
cacius dici poſſit, ad conciliandum in poœnitente omnem

amorem & confidentiam erga Confeſſarium Chriſti Vica-

rium:?

Cur Petto?
trum, peccatorem aliquando. leo, ait S. Auguſt. ſer. I. fer. 7. & huic lapſo
doſt Dom. Palm. B. Petrum paulatim Dominus ſubaeſeruit, ut Eccleſiæ Plus;
KReclori futuro ignoſcendi quadam regula poneretur. Credendæ enim
erant Petro Clavers, imò creditæ ſunt ei Claves regni cælorum: credenda

1320 Coxc LXIX. Confeff Dei Vicarius: adſudicem Aanududlor.

Sigillum VII. Accedit & illud efficax argumentum, quod om-
Confeſſionis nem in Pœnitente tollat diffidentiam erga Patrem ſuum
arctiſſimum, ſpiritualem, Confeſſarium, quin potius amorem & fiduciam
en ſi⸗ di- augeat: eſtque illud Sacræ & Sacramenti Confeſlionis Sigil-
Iefrà fpne lum, ſeu Secretum, idque ex Inſtitutione ipſius Chriſti & Sa-
Conc. huju. Cramenti. De hoc Catechiſ. Rom. cit. p. 2. c. y. n. yo. à fol. 362.
Duoniam nemo eſt, inquit, qus non vehementer cupiat ſeelera & tur-
Pitudinem ſuam occultari, monendet ſunt Fideler, nihil eſſe, quod time-
ant, ne ea, quæ ipſi Confeſſtone patefecerint, à Sacerdote ulli unquam
indicentur, neve aliquod ex ed periculi genus ſibi Allo tempore creari

Poſſit; ſacræ enim Sanctiones graviſſimè in eos Sazerdotes animadverti
volluerunt, qui peccata omnia, quæ aliquis e confeſſus fuerit, perpetio

& religioſo Iilentio compreſſa non tenuerint, quare in Concilio Lateran.
magno c. 21. ita legimus Caveat omninò Sacerdos, ne verbo vel ſigno,
“ el alio quovis modo, prodat aliquatenus peccatorem. Et hoc ex ſenſu
totius Eccleſiæ Catholicæ: S. Thomas &upρpl. q. it- art. concludit:
Muemadmodam, inquit, Dens ſemper tegit peccatum ejus, qui ſe ſibi

Sdre ber panitentiam; Sic Sacerdos peccata confitentis celare ſemper

debet " cuùm Confeſſio exterior ad sacerdotem, ſit ſignum Confeſſtonis in-
teriori, qua ſit ad Deum. En Dei clementiam in pœnitentem,
quæ & in hujus favorem & gratiam Vicario ſuo arctiſſimum
ſecretum imponit. Præceptum de Confeſſone celandâ, ait idem
Doctor An gel. slid. ad 2. conſequitur ipſam Sakcramentam. & ideo
ſicut præceptum de Confeſſtone Sacramentt faciendd, eſt de Zuere Divino,
& non poteſt aliqus diſpenſatione vel juſſtone humand homo abſolvi ab
eo ita nullus ad revelationem Confeſſtonis poteſt ab homine cogi vel li-
centiari. Hic ſenſus eſt omnium fidelium Doctorum. De
neceſſitate Sacramenti eſt, quòd quei Confeſſtonem celet, & tanquam vio-
lator Sacramenti peccat, què Confeſſtonem revelat. Et: Per hoc home-

ner magis ad Confeſſtonem attrahuntur, & ſimplicius peccata confiten-

tur. Et: IIlud, quod ſub C. onſeſſtone ſcitur, eſt quaſi neſeitum dum Il-
Iud non ſciat aliquis ut homo, ſed ut Deus- cujus nempe ſolius vi-
ces agit. Ita S. Thom. cit. a. I. & 2. 2. 4. . a. I. ad z. Omni & om-

nium exceptione major. Secundum quam doctrinam & re-

gulam

eu⸗

— .
Gun Miren
ſen, lgeti⸗

ſolhiseln
GnCE
Potencunt
Ceerperpe
Douma

cn caſi &

Hm liß.
rmratcenti

vpr
Nbßrcade!
Acdal
n ſan
noriebe
un eteg
Uit, (iſte
fmüonadi
Wen K

1i

Ein.

1 ſint
eſe g
Nr . Mlun
enpmre
Saimzilief
Crit, ſeifeig
Eilo Lateret
erhdel /en
hocexfant
1coneblt:
al ſent
nſſin N.
Enltenten.
Cineon
A itiden
allhis
S. AlE
n. V

9
.

N

t d .

mięæ inſtantis & ad Confeſſionem urgentis. ? Jo. Bapt ſt. E'eiſſ.

Theol. M. §. de Pnit. tr. 2. Di. r. J. 2. de Neæceſſit. Sacr. Pnit. n. 22.
Quin inſuper, præter Confeſſarium, quem sigillum Confeſſ. Sigillum
principaliter ſpectat, aliæ etiam perſonæ hac obligatione
Mechtl de Jud. extr.

lis .
nA .
nnK. .
goln

.

ne.

cun Confeſario quomodo agendum? Eius electio. 1321

gulam univerſalem, omnes Caſus reſolvendi ſunt, & eò qui-
dem, obligatione hujus ſigilli ſtrictiſſimãâ, ut nullo unquam
caſu, ullius boni conſequendi, aut mali evitandi causâ,

quodvis, velminimum peccatum, aut ſi quid aliud ſub ſigil
lum Confeſſionis cadit, directè vel indirectè, ante & poſt

mortem confſitentis, ſine mortali ſacrilegio revelari poſſit.
Idque ex perpetuâ traditione, & praxi Eccleſiæ colligi, quòd

Divinum à Chriſto præceptum traditum ſit, ut in nullo un-
quam caſu Sacramentalem Confeſſionem revelare liceat.
Layman. LD. y. Ir. 6. c. I4. n. 2. & toto cap. Adeo ut nec Forum ex-

ternum ſcientiâ ex Confeſſione acceptãâ ullo modo uti poſſit.

Engler. p. I. Dom. 3. Duadr. J. 5.. ubi hiſtor. notab. de Sigillum vio-
lante, laqueo præfocato & exuſto, noxio verèò abſoluto. Item
alia abſurda de Miniſtris hœæreticis. Apud Catholicos raris-

ſimus, & quaſi fere nullus eſt Caſus violati Sigilli Confeſſio-

nis, cùm ſciant probè Sacerdotes Confeſſarii, ſeſe potiùs mil-
lies mori debere, quàm vel minimam unius peccati circum-
ſtantiam detegere: quo caſu & Martyribus annumerandus
veniret, qui ita pro reverentiâ Sacramenti, & obſervantiâ
Inſtitutionis Divinæ, nec non ex charitate proximi, mortem
pateretur. Adeo ſanctum hoc eſt ſigillum Confeſſionis, id-

que in favorem pœnitentis, ut, ſi hic prudenter gravem ſibi

infamiam vel grave periculum (quod aliud tamen eſſe de-
bet, quàm periculum erubeſcentiæ & confuſionis coram

Confeſſario ipſi Confeſſioni quaſi intrinſecum; hoc enim

nunquam excuſat) ex manifeſtatione criminis timet, eò
quèòd Sigillum v. g. non ſit ſervaturus Conſeſſarius, poſſit

reticere pro eâ vice illud crimen, ſitque excuſatus à Confes-
ſione ſaltem materialiter integrâ, confitendo alia mortalia,

ſi quæ habet, etiam tempore præcepti Confeſſionis, uti an-

Ee ee ee ee

& Ooafeſſion.
ad duos obliget?

1322 CoNCIO LXIX. Conſeſ Dei Vicarius: adſudicem Manududlor.

— – ==BB—

ad tacendum tenentur (etſi non ſub illis ponnis Eccleſiaſticis

in Confeſſarios transgreſſores Ture Canonico latis, ut Depo-
ſicionis & Incluſionis perpetuæ; ſed aliis arbitrariis) ut In-
terpretes; item qui conſuluntur à Confeſſario ex conſenſu
Peonitentis; qui à Confeſſario revelante ſacrilegè ex Con-
feſſione aliquid reſciunt; qui ſimulans ſe ſacerdotem, Con-
feſſionem, in ordine ad abſolutionem obtinendam, factam
excipit; qui audit clarã voce confitentem; qui legit Confes-
ſionem ſcriptam, quam reperit. Idem D. 3. S. 3. n. o9. & paſſim
Theologi. V. duos Caſus in Amphitheatro Tragicarum Adtionuns
c. yg. à f. 200. de Nobili, Vxoris innocentis, ſibi ſuſpectæ, Con-

7

V. ad ſinem Conc. inter Authores de Sigillo Confeſſ. trabtanter.

Dœæmonho- VIII. Verùm iſta utut ita ſeſe verè habeant, per omnes

ſtis Confes- vires tamen contendit Orcinus hoſtis, Pœnitenti odioſum

ſiomis, hane facere cum Confeſſione Confeſſarium, ut abſterreat, vel in
conatur red

dere odio-: :. 3„ 2U IIe &WIUC
ar fiii Verbi (mendaciorum) miniſtros) omnem fiduciam in

Calvini blas- illum, auferendo. Sic per Calvinum blasphemum, Con-
pphemia. C.67. feſſionem eſſe laqqueum, quô pœnitentes ſtrangulantur, & Car-
n. 2. niftcinam plus qudm crudeliter divexantem eorum animaz, qusè aliquo

Dei ſenſu afficiuntur“ ejus legem impoſſibilem fingit, id eſſe nonniſi

X berdere, damnare, confundere, in ruinam & deſperationem agere
Contra Trid. Lib. 3. Inſtit. c. 2. Contra 88. Concil. Trident. dicens: Inpinm

eſt, Confeſſonem impoſſibilem dicere, aut carniſicinam illam Conſcien-
tiarum appellare: Seſſ. Ia. cap. . & can. §. de Planit. Ita depingit
Confeſſarium nimis auſterum, rigidum, ſeveriſſimè objur-
gantem, graviſſimas imponentem pœnitentias (contra quos,
ſi qui ſint, Englgrave cit. Cæl. Emp. E. &. Andr. J. 3. toto) vel quèòd
mimis notus: timorem, verecundiam injicit: A Confeffario
abſolvi non poſſe ſua ſcelera graviſſima Pœnitentis, ac re-
mitti: cùm tamen (etfſi quivis Sacerdos, non à quibusvis
peccatis & reſervatis, abſolvere poſſit, Reſervatione Supe-
riori factà ob enormitatem criminis,) nullum peccatum,
. OW magno

feſſionem clam auſcultante; alio audiente; morte punitis.

eiER
fiim
4

. ſacrilegium malæ Confeſſionis inducat (idque per ſe & ſuos

l:.

Minyyl

il r r

ſſetlliin

hl

gl

ſer Er

Wa
int
durn

Aldrd. QCum Confeſſario quomodo egendum? Ejus eleldtio. 1323

Weſalics magno graviſſimis peccateribus ſolatio, Poteſtati Clavium
ue. ſit irremiſſibile, unde ſic peccatorem graviſſimis peccatorum
TIsIh. vinculis conſtrictum animet D. Chryſoſt. hom-l. 1. de Pænit.
conlenii Cave dicas, inquiens, is tantum Panitenticg locum concedi, gqui mo- Peccatum ir-
e. Zicè deliquerunt“ nam finge, ſi lubet, aliquem universâ malitia, redun- emiſſibile
ne. dantem, & patrdſſe omnia, quæ à regno excludunte i, ut demus, non ſit hon datur.
niictun cwtra fidem, ſed delis aliquando fuerit, acceptisq;, Deo, poſtea verò fa-
Nl. us ſeortator, adulter, molln, pæd'éco (puerorum concubitor) fur, ebrius,
calumniator, aliäg, id genus fiagitia committat: equidem illi non ero
iom deſperandi auctor, neq, ſi perſeveraverit 30. ro. go. annis, ad extremam
ele r. s , ſenectam cum infandu llis, maximisq;, flagitits. Engigr. Cæl. F. Ca-
e uni6s tbedr. §. Totri J. 2. f. 125. Dicere, quòd aliquod peccatum ſit in hac vitd,
„ AQAit S. Thom. 3. p. qJ. §6. a. I. de quö quis non penitere poſſit, erroneum
per On G eſt, quia repugnat Aivinæ miſericordiæ; de qud Joelis 2. quia benignus
Iodioldbin & miſericors eſt, & patienz & multæ miſeèricordiæ, & præſtabili ſuper
en, Wln malitid v. 13. 2dò hoe derogaret virtuti Paſſtoniz Chriſtin lpſe enim eſt
erlklig propitiatio pro peccatis noſtru; non ſolum noſtrir, ſéd ettam totins mun-
cucdanin Ai. I. Yoan. 2. 2. nde ſimpliciter dicendum eſt, quòd omne peccatum in
um, CN. hac vitâ per pæœnitentiam veram deleri poteſt“ alids non reſipiſcentia
une non poſſet ulli imputari. Ita S. D. cit. Englgr. ubi plura. E. Conc. 40.
idzn .z. & C.zo. n. 4. En abſolutam Clavium & Confeſſarii pote-
Re umj⸗ ſtatem: quam & quem humanæ ſalutis extremus oſor, cane
len ele : pejus & angue odit, ac turpiſſimè denigrare conatur, ut ani-
ͤs mas decipiat, & miſerè perditum eat: ſic multos, cum in pec-
ter catis catenatos habet, decipit Magos, Sagasque, qui & ipſi
engt converti poſſent, in gratiam Dei admittendi uti S. Cypria-
Lobjur. nus, de quô Martyr. & Breviar. K. 26. bept. Pexenf. iſt. 141. Ge. Sten-
gagde gel. de qud. Divin. 19. 4. c. y§. & to. 2. C. Go. ad f. n. 12. Procop. Capuc.
gol Decalog. diſc. 12. d f. 10o. Mea Conc. 6. n. 1I.) ſi cum Confeſſario
ο Rdeliter & verè pœnitenter agerent. Sed illudit improbus
„AcI doœmon: à quo ne terreatur peccator, quin potiùs illius frau-
de dibus obſiſtat, facilèe victor, ſi ſeriò depugnet. H
e N. IX. Erat nuper in Belgio perſuaſa mulier ruſticana, enor- Dœmon illu-
mis, diuturni, ac inveterati criminis aculeis exagitata. Hæc dit fœminæ,

ma- eam à certo

Ee ce ce ee 2

—

Confeſſario
abſterrens:
ſed denique
vincitur.

mi ſui latebras committere: poſſe ſe auétore quemlibet

Secundè profectionem ineunti, ſecundò pſeudo-Confeſſa-

1324 CoNCIOD¶ L XIX. Confeſ. Dei Vicariue: adſudicem Manududor.
magno deſiderio avarſerat, animi ſui ſarcinam apud deſtina-
ti Ordinis Religioſum Sacerdotem quempiam ponere. II-
lius caus Tornacum venit: ibi ei Confeſſarius ſuaſit, ut
mentis oculis in decurſæ hadtenus vitæ noxas converſis,
unâ omnes Confeſſione purgaret: quod dum apparat, non
latuit incentorem ſociumq; ſceleris diabolum. Denuntiat
ille, caveat etiam atque etiam, illius Ordinis hominibus ani-

mentis arbitrum deligere ſibi, modò deſtinati illius Ordinis
nullum. Suſpectam mulieri ſuaſionem reddidit conſcia
mens, divinũsque radius: nutabundam tamen anno prope-
modum integro Cacodæmon tenuit. Ila tandem meliori

ſpiritu fortior, in iter ſe dat: occurrens dezmon proficiſcenti

in habitu ſpeciéque Sacerdotis, quem ipſa quæritabat, quèò,

inquit, properas mulier? mihi Confeſſionem tuam exciperge

per occupationes non licet. Revertere, alias confitebere.
rius impoſuit. Illuſtrata tandem Divini Spiritús luce, per-
vicit veternoſi ſerpentis artes, Sacerdotémque illum, ſibi
à dezmone vetitum, anno jam vertente naëta, animum de-
nique integrum non fine frequenti gemitu expoſuit. Leop.
Mancin. de Paſſ. D. L. S§. Diſſert. I. Puncto 2. Doctr. Mor. 2. f. 41. (eX
Hiſtor. Belg. anno 1159.) ubi addit: Viden, à dæmonis conſilio
ac artibus, proficiſci flagitioforum quorundam conſuetudi-
nem, qudâ conſcientiæ ſuæ nonnifi rudes torpentésque arbi-
tros quærunt. Plura ibidem: Ex eo Englgrav. cit. Cathedra

Obſervanda & Petri fol. 125. Pro Concluſione duo hic bene inſinuanda

à Pœnitente.

Cum Confes-

ſario agat
confidenter,
etſi rigidus
videatur.

ſunt: Imprimis quàm fideliter, ſincerè & candidè, veracitêr-
que agere debeat, in hoc ſecreto ſuæ ſalutis negotio, cum
Confeſſario Pœnitens, ceu filius cum Patre, qui aliud curæ
non habeat, vel habere debeat, quàm illius animæ ſalutem
(ſicut de S. Joanne Bapt. ait S. Auguſt. citatus Conc. 6a. n. 6.

qus ſalutem eorum quærebat, quos ſic monebat) neque ægre feren-
dum, ſi hic Pater ſubinde parum auſterus videatur; cum

dicat

=.
S

innun zt

Nehar n
inie dher
fumelt,

WoCant

wenon
nltnkier
aull/gi
nißoe
alſi grin
QuisR
PNalx

elotsr

Wumfe
nnnum

cis tar

mehma

Allhett, L.

Wlcier

NenRx.
dCeki.

Wnere. II.

Rſt,u

1nels

PPhartt, AN.

, Denuntik
minide.

e Overlbku

linsOrdns

ſicit contc
no roe.

em meliori

ofciſcenti
dat, N
n meſe;

obteht

oCer.

le, Net.
Uum, i.

ninun dte.

Cfi
1
16COAiln
luerul .

3

Cunm Confeſſario quomodo agendum? Ejus eleio. 1325
dicat S. Bern. ſer. de & Yo. Bapt. Nemo vitia palpet. Englgr. Pant. E

Epiph. D. J. 2. f. 17. Et ut loquitur Trident. cit. Seſſ. I2. c. 8. Ne, ſi

forté peccati conniveant, & indulgéntins cum paænitentibus agant, le-

viſſima quædam opera pro graviſſimi deliltis injungendo, alienorum
peccatorum participes eſpiciantur. V. Englgr. cit. P. S. Andr. F. 3. à f.
529. Labata E. Confeſſarius f. 6So. Rodr. Exercit. Perfect. p. 3. tr. . toto.
Alph. Ant. Saraſa citand. tract. 16. to. 2. Certè uti ſinceram con-
ſcientiæ apertionem ſuo debito loco valde prodeſſe com-

pertum eſt, ita contrarium multis noviſſe: Alterum eſt:

Electio Confeſſarii, de quê Catechismus Rom. cit. num. z29. 4 Confeſfarii

ligan

f. 367. bene monet, maximo ſtudio curandum ſſe, ut Fideles eum ſibi Electio.
Sacerdotem deligant, quem vitæ integritas, doctrina, prudens Judicium
commendet; què & quantum in eo oſſcio, cui præeſt, ponderis & mo-
Terisc & quæ cuiq, ſceleri pæna conveniat, & qui vel ſolvendi vel
i ſint, optimè noverit. Verbo: qui ſeriò, prudenter, zelo-
8& ſalutis & conſcientiæ negotium cum proximo bene agat.

V. & Peædag. Chr. to. 1.) 4 v9. Mancin. Obſervant item ſacri Aſce- Conſilia re-
tæ, relapſis ut plurimùm pro remedio non modèò Confeſſio- lapſis.

nis debitam frequentiam eſſe, ſed & ejusdem Confeſſarii con-

etl .

wund
— .
etaaltet.
o,

Nnhe

ſiluten.
6,l..

ſtantem uſum; mutationem enim, ad quam nulla compellit
neceſſitas, tam cenſent noxiam DD. aliqui, ut eos ſacrilegii
reos pronuntient, qui de induſtria, & ut ſibi concilient opi-
nionem falſam probitatis, duos habent Confeſſarios, vulga-
rem unum & liberiorem, cui graviora detegant, & alterum
timoratum ac bonæ famæ, cui levia ſolùm manifeſtant: ait
Mancin. cit. L. à f. y39. ubi plura de Elect. Confeſſarii. item f. 638.

Englgr. Cæl. Emp. cit. f. 125. P. I. Labata E. Confeſſto, Propoſit. 15. Nunc
ſoluùm ab abſurdo, & à contrario, facili judicio committo.

D. Robertus de Sorbonâ in ſuo de conſcientia opuſculo memorat,
fuiſſe unum aliquem, qui quoties expiare animam Confes-
ſione voluit, Confeſſarios nonniſi eos ſibi delegerit, quos iis-eligens Con-
dem ſecum criminibus didicerat attineri. Quoties igiturtun trelerum

de laſciviæ noxâ reum ſe eſſe agnoverat, non alteri aCreos, quorum

Sceleratus

ſuam conſcientiam detexiſſe, niſi quem de familiari pellicatu ipſe: quò fru-

Ee eec ce eez Com. tu:

—

V26 CoxciO LXIX. Confeſ. Deiicarius: adjudicem Manudukfor.

comperiſſet infamem: & ab hoc peractâ Confe ſſione non

aliud tuliſſe reſponſum, niſi tumultuariè deproperatum il-

lud: MWihil eſt, nihil eſte Pater noſter, Pater noſter. Quaſi eo de-

licti genere poœnâ majore ſe non reddiderit dignum. Fun-
dem porrò, quoties ebrietate ſe peccaâſſe meminerat, rurſus

ſibi de iis Confeſſariis unum aliquem delegiſſe, quem pariter

ebrioſum eſſe, non ignoraverat, & neque ab hoc rigoris
quidpiam expertum, ea tantummodo verba ſemper retuliſſe:
MWihil eſt, nihil eſt. PFater noſter, Pater noſter Atque hunc ipſum
exinde digreſſum ad ſocios, mirificis hunc Confeſſarium lau-

dibus extuliſſe, fuiſſeque eis authorem, ut hoc uno omnes,
nec alio ullo uti porrò, & ipſi quoque ſecum ſtatuerent. Cit.

Mancin. à f. vao. e* Tomo y. Bibl. P. Veriſſimè & quàm dolenter
S. jerem. de Animâ peccatrice: Magna eſt, velut mare, contritio &
miſeria tua: Prophetæ tui, & c. nec aperiebant iniquitatem tuam, ut
te ad pœnitentiam provocarent. Thren. 2. 13. & I41. V. Conc. 64. n. g.

En. eo magis grandis miſeria animæ peccatricis, cuùm & ipfſa
tales prophetas, tales Confeſſarios quærit. Tu, Anima mea,
alieno malo ſapere diſce, ne æternùm pereas; quod avertat

„*

Deus miſericors, Pater, Filius, & Spiritus S. MWD
X. Sed qué denique fine talium: quis dubitet: peſſimo.
Cujus exemplum terribile eſt, ait Pædag. Chriſt. à R. P. Jo-
anne Lorino, magni nominis in Soc. J. Theologo, qui obiit

Nobilis cum anno 1634. acceptum. Vir quidam nobilis ortu, quem ipſe

ſuo Confeſſa- in Italiâ noverat Lorinus, iniquiſſimo aſſuetus fœnori, & ob-

rio ad inferos ſtinat inhærens, eéôque nomine infamis, cùm diu neque

raptus.

à ſuo Curione, neque à Societatis Patribus, neque ab aliis
plerisque Religioſis abiolutionem à peccatis impetrare po-
