inter Imperatores poſt Auguſtum longiſſimo tempore, ab
A. 1440. regimen protraxit ad annum 54. & poſuit 1493. Hu-
jus Filius Maximilianus I. natus A. 14 9. mortuus 1519. im-
perium rexit annis 25. menſes fere quinque, Anno 1486. vi-
vente Patre coronatus. Carolus V. Maximiliani IL. Nepos ex

Filio Philippo I. Rege Hiſp. natus A. 1500, ab A. 1519. annis tri-
ginta octo Chriſtianam Rempublicam gesſit, ſceptro Impe-
rii Regnorumque ſuorum abdicato 1;5565: beatâ functus mor-
te 1558. nocte ante lucem Feſtam Evangeliſtæ Matthæi. Vid.
Conc. 35. n. 6. Ferdinandus I. Frater Caroli V. natus 1503: ab

Anno 1558. ſex annis Imperator fuit, defunctus Anno 1564.

Maximilianus II. Ejusdem filius, natus Anno 1527. annis
duodecim, à 1564. usque ad mortem Anno 1576. Rudol-

phus II: hujus filius, natus Anno 1552. annis 35. ab Anno

1576: obiens Anno 1612. Matthias Anteceſſoris frater,
natus Anno 1557. Imperator annis o&to & fere novem
menſibus, decesſit Anno 1619. Ferdinandus Secun-

dus, Primi id nominis nepos ex Carolo Archiduce, filio,

beatis-

(enge

iint,

—
Mine⸗
Ulmpe

fne g

. ann

G.a

us. t
1(VY

)oonn
Pefins

ſ.. Byen

(celis i

unnnitt
Mmenet
re,Ane
wrtl
A

Ponben

nen

WnNe
II.

Iunlau

o 14 8

Ogaren

FFPlekorum glorioſus ad cœlos Aſcenſus. 715⁶5
zaſen beatiſſimæ & g'orioſiſſimæ memoriæ, natus A. 1578. Electus
men. dto fine quievit. Ferdinandus III. natus A. 1608. ab Anno
I. 1637. annis 20. Imperii onera tulit, & poſuit ocum Regnis An-
mm norIé6s7. Leopoldus I. nat. 1640. Imperator ab A. 16 8. glorioſis-
ndem ſimus. Et hæc de Auguſtiſſimis Domũus Auſtriacæ Imperatori-
li⸗ bus ( Jo. Himn Jur. Labl. To. 2. D- y. C. 2. Yo. Tob. W./ eller Teutſcher Ad⸗
nsen ler.) non memoratisRegibus aliis, quorum omnium fuit, erit-
iimim que finis & cinis. V. Drex. de Cælo. L.2. Cz. Englgr. p.I. D. 3. Faſch.
no (Clis, ſine fine, æternum eſt, ejusque atu juxta Boëtium,
e. omnium bonorum aggregatione perfeltus, æternus: Vnde clariſſi-

—RZ mè docemur, omnium mundanorum vanitatem agnoſce-
Gni re, & mentem ad æterna ſolùm intendere. Satiabor, cum appa- Totit
r . id 1 , 172. Lotius mun⸗-
um rueritgloria tua, ait David ipſe Rex, Pſal. 16. 15. Calam. Glv. Diſé. di vanitas.
An 29. . 4. Sicut ipſa Regna mundi, ſic omnia terræ gaudia
m,5 ſunt breviſſima, & extrema gaudii plerumque luctus occu-
A. Pat. Quid ni ergo nonniſi æterna ſectemur, ſpretis omnibus
Wmi. terrenis, maxime quæ, & dum ad peccatum implicant, quod
wnge bonum æternum aufert; at nonniſi inſipienter volentibus.
Nlpye VIII. Ab exemplo cœleſtis Regni ſpecimen, & ad illud
Anbtt⸗ ſtimulum deſideriaque efficacia petamus ex S. Salvio Epiſco-
olmhe. 10; dui eo poſt mortem raptus ſed juſſu Dei ad vitam re
ucon diens, exclamavit Audite, dilettiſſimi, &. intelligite, quia nihil S. Salvius
a Wt, quod cernitu in hboc mundo, ſed Rant juxta id , quod salomon Prophe- Ep. cœleſtem
— ta cecinit, omnia Vvanitas. Felix eſt enim, qui ea agere poteſt in ſæ- Kegiam inu⸗
noe ulo, ut gloriam Dei mereatur cernere in cælo. Cùmque aſtantes i . is
„M« ToOgarent, ubinam fuiſſet: quidnam vidiſſet? ait; Cum me an- ti
n ie hos quatuor dies, contremiſcente cellulz, exanimem vidiſti, appre- .
3 enſi àduobus angeli in cælorum excelſa ſublatus ſum, ita ut non ſo-
iten m hoc Iqualidam ſaculum, veràùm etiam ſolem ac lunam, nuber a0 ſi-
. Fel dera, ſub pedibus habere putarem e deinde per portam luce iſta clarto-
ken rem, introdactus ſum in illud habitaculum, in qu omne pavimentum

. 7 . . . . .
N erat quaſi aurum argentumque renitens, lux ineſfabils, amplitudo ine-
S XX XY NY è3 narra-

716 CoxciO XLI. In ſudicio extr. Sententiæ Executio

narrabilis: quam ita multztudo promiſcui ſexise obtexerat, ut longitu-

do, ac latitudo catervæ prorſus pervideri non poſſet Cumq, nobis via,

inter comprimenter, ab his, qui pracedebant, angelis pararetur, per.

venimnsüdlocm, quem jam de longinquo contemplabemur, in qud ſu-
perpendebat nubes omni luce lIucidior, in quö non ſol, non Sine, non
airum cernipoterat, ſed ſaper Bis omnibte naturali luce ſplendidils ef-
Julgebat. Subdit deinde de loci ſono, fragrantiaà, turbã, &
voce. Et vow procedebat de nube, ange vox aquarum multarum.
Ibi etiam me peccatorem humeliter ſalutabant viri in veſte ſacerdotali ac

ſaculari , quos mihi, qui præcedebant, enarraverunt, eſſe Martyres &

Confeſſore, quos hic ſummo excolimus fjamulatu. Stans igitur in loco,
in qub juſſus ſam, operuit me odor nimiæ ſuavitatis, ita ut ab häc
ſuavitate refectus, nullum adhuc cibum potümque Reſilerem. Et audi-
Vi vocem dicentem- KRevertatur hic in ſoculam, quoniam neceſſarius
It Eccleſiu noſer . Vox enim audiebatur nam qui loqueretur, peni-
ths cerni non boterat. Et eσ proſtratus, ſuper pavimentum cum ſtetu
dicebam. Heulhen Domins, cur mihi ec aſtendliſti, ſab hi, frußran.
dus eram? Eecce hodie ejici me à facie tuä, ut revertar ad ſaculum ſra-

giäile, & huc ultrà redire non valeam Ne, quka ſo Domine, auferas mi-

ſericordiam tuam à me, ſed deprecor, ut permittas me hichabitare , ne il-
duc decidens peream. Et ait vox quæ loquebatur mihir Eade in pace,
ego enim ſum cuſtos tuus, donec reducam te in hunc locqum. Tunc re-

Veetus à comitibus met, deſcendens cum fleta per portam, qu ingreſſus

Nueram; huc regreſſuu. Quocirca factus Epiſcopus Albigenſis,

vitam egit cœleſtem & angelicam, atque ſuos omnes horta-

batur orationi incumbere, ac vigiliis inſtanter inſiſtere, &

bona ſemper tam in operibus, quàm in cogitatione verſare,

dicens: Hoc agite, ut ſi vot Deus de hoc mundo meigrare voluerit, non in
Juadicium, ſed in requiem intrare poſſita. Hæc omnia B. Gregor.
Turonenſ. qui illa ſe ab ejusdem S. Salvii ore accepiſſe, jura-

tus aſſeverat. Lib. . Hiſtor. c. . ubi & felicem ejus ad Domi-

num tranſitum enarrat, qui contigit anno Domini 8“. ejus-
que memoriam quotannis recolit Eccleſia in Martyrol. die
10. Septemh. Hæc e Cornelio in cit. Apoc. 2t. 18. à f. 3 3.
MU IX. Quæ-

in
i:R
peß
Mer
Poerit
ſelin
wi
ceröi
Pden
Ks
ln
t
eMn

War
Pel
(iCſ
in
(hre
Keoſ
(mt
.4
ſertec⸗
ſummm
te o

l

u

—
mpiti.
e

euf, Per.

uae, p
litc’
udi,

nuletrn

erllttite

a

G ine

i

Etouli

leſcnin

,u.
n ſatt

fuuſtur.

Munn

e, i.

M,

lunc fe⸗

igeſ

digeni⸗

Pord-.
ele, A
ſerſatt,

, Miin
Gtepo.
i
Dom.
ei⸗

(Læ⸗

nique ſuo exitio: ſunt, qui regno privati, ad infima delapfi:
ſunt ex infimis ad regha qui emerſer unt ſuã vir tute, ſuoque regnorum
mBerito: ſunt, qui regiâ poteſtate & dignitate abuſi, illud hujus mundi.
peſſimè geſſerunt in ſuam perditionem: Sunt, qui regeaag

tàâ, juſſu Cæſaris Henrici Sexti, inde & ex ſimilibus, cogno-

communicatus, à proprio filio Imperii honoribus ſpoliatus

Pledorum glorioſiss ad cœlos Aſcenſus. 717
IX. Quæſtio hoc loco inſeri poteſt, quâ ratione adipiſci Quomodo

regnum, & rex fieri quisque poſſit, etiam infimus? Et verò rex firi pos-
de regnis hujus mundi varia in conſiderationem trahi pos- ſit duisque &

ſunt: Sunt, qui illud injuſtè aut capiant, aut occupent, de- Piſe adi-
Vanitates

hujus mundi ultro fugére, iisque ceſsére etiam. Ex innu-
meris in compendio pauca. Joannes Leidenſis, opificio ſar- Joannes Lei-=

tor, Anabaptiſtarum Rex, apud Monaſterium, magnitudine denſ. Sartor,

ſceleris notus, mortalium poſtremus, crudelis, brevi poe- An Papt Kex

nas luit ipſe cum duobus ſociis candentibus forcipibus lace-

ratus, cervicibus fractis, clathratis feneſtris, ipſe medius, in

altiſſimâ turri ſuſpenſus Anno 1532. Tempore Caro-
li V. E'ellerus f. “ga & ſeq. Gratianus deé Caſib. Eirorum Iliaſtr. à f. 15I.
Jordan. Comes Siculus Imperatrici Conſtantiæ Regnum pol- Jordan. Co-
licenti malè & turpiter conſueſcens, Cæſari, ut quidam ſcri- mes Regnum

bunt, ab utroque per venenum machinataâ morte, re cogni- ectans Co-

ronam fert

— e .) igneam.
mento Aſperi, ſedi ferreæ ignitæ impoſitus, accipit coronam ?

ignitam ferream, clavis ſuo affixam capiti, & Perit in tormen-
to. E eller. f. 289. in Henrico VI. Dionyſius, Siciliæ cum Regno ex- Dionyſius

cigdiſſet, Corinthum ſe ſubducens ludum aperuit, & pueris, R. Ludimagi-
quèò inopiam toleraret, literas tradidit. Cæſar quoque, ne- ſter.

ſcio quis, Imperio dejectus, fertur ad Muſicam confugiſſe,
& eo in templo, quod apud Nemetes (Spirenſes) ſuis ipſe

ſumptibus exſtruxerat, canere mercede cœpiſſe. Bidermann.

L. 2. Acröam. I. f. Io. Vel apertius: Henricus IV. Imperator ob Henricus IV.

perſecutionem duobus Romanis Pontificibus illatam ex- Imperato-
* rum primus;

& ſexies ex-

ante Eccleſiam B. V. à ſe ædificatam Spiræ mendicare coa- communica-
ctus, fame, nuditate & ærumnis omnibus confectus, ani- tus dejectus,
mam egit (Leodii A. 1106. 7. Auguſti, ſepultus in Monalſterie miſerrimus.

—

71S8S CONCIO XLI. Judicii extr. Fententie Ewecutio:

apud Leodium, ubi deceſſerat; poſtridie, quòd E ccleſia Ri.

cæ communionis expers deceſſiſſeét, exhumatus: Ladov. Au-
rel. Peruſinis Compendio Baronii ad A. C. Il06. qui ſcribit, ſexies ex-

communicatum fuiſſe. A. oe. & ex Imperatoribus primum,

Tob. E ellerus in Henrico W'. de German. Imperatoribus f. Igy. n. 12. qui
Rmnum. 3 y. à f. 209. ejusdem tempore contigiſſe refert Anno 1086.
Doct. Patiſ. tragicum factum Doctoris Pariſienſis, de quò ſupra Conc. 30.
8 2 4 3

n. 7. & ſine.) nec niſi quinto poſt anno humatus, ait Philippus

Harttung. S. J. Philippica 33. quâ agit de Excommunicatione,
g. 9. f. 177. dum nempe à Pontifice abſolutus ab Anathemate,
.aFilio Henrico V. Imper. Regiâ magnificentiâ ſepultus ipsi-
Ex infimzò que Sacris parentatum eſt. Eellerus in Henr. E. n. y. f. 220. Amaſis

zone Reges ex obſcuro Rex Ægyti. Agathocles figuli filius, Rex Sicilie.
res. 1 Carol. Seph. Dict. hiſtor. Lechas Rex Poloniæ, ab aratro ad re-

gnum eveéctus. Primislaus, & ipſe Rex Poloniæ, à ſtivâà ad ſo-
lium vocatus. Taceo plures ab Englgr. relatos P. 1. Dom. 3.

Aav. G. a4. qui partim ſuâ virtute, dotibus, fortitudine belli-
cCdà, promeruère regium nomen & dignitatem: de quibus ve-

Magni viri rum illud Vrbani Pontificis, cuidam exprobranti generis

non naſcun- † ; . „ . „ 11 õs
tur, ſedvirtu. humilitatem : Magni viri non naſcuntur, ſed virtute fiunt. Cornel.

te fiunt. * Geneſ. a. g0o.f. 257. Quos inter addo adhuc, laude dignis-
ſimos Marcianum, & juſtinum, Imperatores Orientis: De

e,

4d

ore

Nol,l
1 ſn

amon
iut

merit

7

Marcianus priore hæc laudis Encomia profert Nicol. Cauſinus Aulâ & P. . en
Ea lherie L. y. C. 12.:à f. 496. Fl. Valerius Marcianus ſolà virtutum com- E
unx. mendatione ad Imperium evectus, Pulcheriæ, Sancte, Au- e
&uaſtæ Virgini, religione & pietate inſignis Martyr. Kom. 10. Sept. 1d
Conjugis integræ integer Conjux, quem virum religioſiſſi- Men
mum ætate grandævum ſibi maritum delegit, ut ait Baro- unn
nius, in Martyrol. Notus, ad optimam adminiſtrationem Impe- n et
Juſtinus I. rii. Juſtinus I. genere obſcurus, priùs ſubulcus, deinde bu- y
bulcus, pòſt Faber lignarius, tandem Imperator: Yo. Cunr. orſs
Diet. Breviar. H'ſtor. f. 2yl. Per omnes gradus & officia mili- ud
taria juſté evectus. Caaſin. p. 2. Ly 3 c. 5. f. 37y. Catholicus à ð8. „,
Joanne R. P. Conſtantinopoli coronatus. Ii vitâ Boëtii M. Sunt 4
. itaque lalrl

—

mmoN.
rine

Phines

lca,

themts
lrns i
n dN

— —

er Neln

1

ntis De

Um (d.
, A
10. .
ge
it M.
4 Nye.

Nle bo.
ſ.Cun
ca wi.

as⸗

Sunt

taqe

Cleſadt.
driesex.
Mimmm
lvi

Weis .—
r (.
ke ⸗

tur, etiam infimus, miſer, morbidus, jam à Deo adoptatus

— — —
*

—— .

Pledtorum glorioſus ad cœlos Aſcenſus. 79
taque, qui in mundo regnum accipiant Jure hereditario:

ſunt qui ſuæ virtutis, fortitudinis, ſapientiæ, merito: ſunt,

qui vi, dolo, fraude, crudelitate rapiant, furentur, inva-

dant; Sic Abimelech filius Gedeonis legitimus quidem, ſed Abimelech
ex uxore ſecundarià tantum genitus, regnum malis artibus Tyrannus.
ambit, invadit, auſpicatus à ſacrilegio & fratricidio, octe

dens fratres ſuos, 70. viros, ſuper lapidem unum Judic 9. y. inglo-

riâ morte ſuſtè punitus: v. y. Cornel. ibid. Sunt, qui inveni-

ant regnum: Ita Saul quærens aſinas, reperit regnum: Saul reg-
1. Reg. 9. Regillianus luſu & joco ex nomine ſuo, fit verus num invenit,

rex, exin à principibus Imperator ſalutatus. Cornel in Judic. dum aſinas

§. 32. f. 139. Ex Trebellio lib. de Tyrannt. Longius digreſſus ſum: quærit.

A minore ad majus, ab infimis ad ſuprema, à terrà ad cœ-

lum, à regno temporali ad æternum & immortale: Hoc Regnum

acquirendi varii ſunt modi, ex S. Bernardo: Alii vi rapiunt Cœlorum

coœlum: & ſunt Religioſi, ut cœlum obtineant, ſibi vim in- variis modis

ferentes in pœnitentià, paupertate, caſtitate, obedientiâ, Suiuse
C UlDils:.

multis precibus, jejuniis, vigiliis: Alii emunt cœlum elee- Iü. K. Aerang.

moſynis. Furantur alii, dum multa bona faciunt in ab- Syeralli de 8.

ſcondito, vidente nemine, & ſic quaſi furtim ſibi cœlum pa- V. Miſt. 11.

rant. Alii quaſi inviti coguntur & compelluntur, cœluma. 1.

*

intrare per hujus vitæ milerias, à Deo immifſas, pauperta-
tem, morbos, infortunia: neceſſitate in virtutem deſinen-

te. His denique addi poſſunt Infantes, à gratiã Baptismi
decedentes, qui Cœlum quaſi reperiunt: quocunque potes
modo, adlabora, contende, age, patere, ora, in pauperes lar-

gus eſto, vim tibi infer, ut hocce regnum obtineas æter-
num, unde nullus dejſicitur ſemel admiſſus, nullus excludi-

—

& ſcriptus heres & coheres Chriſti, qué⁶dque, ampliſſimum
in cœlis regnum omnibus, ſine invidiã & æmulatione, plus
quàm ſufficit: Sed: Contendite intrare per anguſtam portam: Pu-
cæ 13. 24. &: Non intrabit in eam aliquod coinquinatum. &c. Apoc.
21. 27. Ne vitæ & ſanguini veſtro pro Deo & coelo parcite.
Moechtl! de Jud. exætr. Ly yy V. Conc.

**

720⁰ CoNcCIOXLI In Judicio ewtr. Sententiæ Executio

E. Conc. 4;. Proſequamur ſinceris votis & defideriis noſtris
lectos ad cœlum euntes: Adveniat KRegnum tuum“ Nobis quoc

Peccatoribus, partem aliquam ( Angulum in Regno tam amplo)
& ſocietatem donare digneri cum tuis Sanbtts. Amen. .

Nobile X. Corollarium, exemplo ſuo ad nos efficaciter pero-
exemplum rantium trium parvulorum, Martyrum in japoniâ. Jaco-

trium parvu- bus Nacaximi, illuſtri martyrio pro fide Chriſti fidè perfun-

lorum Mar- tus, tres liberos teneræ adhuc ætatis conjugi ſuæ Agathæ
Pans; qa06 reliquerat; Joannes major natu novennis erat, Michael
animemur Quinquennis, Ignatius natu minimus vix duos annos nume

omnes, etiam Tabat. Paucis poſt obitum Patris diebus hi tres ſententi4

ſenes. Judicis ad mortem damnantur; Joanni in plateâ ludenti id
innoteſcit. Quid animi putas fuiſſe ad iſtud ferale nunti-

um puerulo, alia omnia iſto articulo cogitanti? Animo ni-
hil conſternatus, confeſtim domum regreditur, & accepto
roſario genua flectit, preces fundit, iisque abſolutis alacris
cum fratre Michaêle cibum ſumit, & quaſi ad aliquod nu-

ptiale convivium vocarentur, capillitium comunt, & orna-
mentis ſuis inſtruunt, elegantiores veſtes induunt, & Matri,

avo, aliisque qui aderant, tantâà vultùs hilaritate vale ulti-
S „ 5 –ö £½ 6 9 . 4 1
mum dicunt, ut omnes in admirationem fletumque rape-
rent. Minimus ipſe Ignatius, dum ad ſupplicium, militi-

bus vallatus, incedit, tantam ore toto motũque corporis

animi lætitiam præſeferebat, ut in ſpectatores Chriſtianos

eundem ſenſum transfunderet, eôsque ad agendas Deo gra-

tias excitaret. Dederat ſe comitem Mater, & aliquâ parte

itineris confectaà, conjeétis in illos à longè oculis, poſtremum
vale dicebat; illi viciſſim elevatà manu, tanquam ultimam
benedictionem poſtulantes, ore renidente & hilari illam
aſpectabant, omnibus qui aderant, pro rei novitate, colla-

crymantibus. Vbi ad locum ſupplicii devenéêre, ſuo quis-

que ordine genua flectunt; oannes, veſte bene compoſitàâ,

collum ultrò ſuis ipſe manibus denudans, manibusque &e

oculis in coœlum erectis, tantâ tranquillitate flexis Poplitibus
=ð iétum

1

/

K‚ -——

n carn
mitos

vetcuit
ſetet,

ſlepei

oink⸗
KEiNi
Cad h
oCN
ſſddri
olre
(lvo
nuilt
ohnnt

dende
iad ſ

1
d
noltti
Mue
memho)

teren.

1. o⸗

4

Eehein.

Ane

5 Aue .

ſetenti

Nderdd

Nenund..
lnimon.⸗

aCe O
5 alacts
wode.
,‚Ae
M,;
Ale i .

le tue.
,llitl

eoes.
htiſtan G
Deo ℳ

uu

Uleinun
mUnm
0 lis⸗
gbet⸗

pnihs
Kon

Crenunm

e, C

—

FleRorum glorioſie ad Cœlos Aſcenſus. 721
icdum carnificis præſtolatur, ut idolorum cultores ſtupore

attonitos deſigeret; ipſumque carnificem ſuâ illa conſtanti4

ita perculit, ut feriendo aberraret, puerumq; in terram pro-

ferneret; qui eâdem, quàâ erat, oris compoſitione humi ja-
cens repetitum à carnifice ictum excipiens, animam inno-

centem Deo reddidit, idem Michaéêli, Ignatioque contigit,

qui ad ſanguinis fraterni conſpectum imperturbati, cùm in

collo infantili viz mucroni excipiendo eſſet locus, repetito

& ipſi ictu vitam poſuére. Petr. Pennequin §. J. Iſag. ad Amorem
Divin. P. I. c. 5§. n. 24. à f yl. Annon hinc ingenuè nos pudeat,
qui pro cœleſti regno non tantuùm pigri ſumus, agere fortia,
pati fortiter; ſed levibus de cauſis, nullà propemodùúm pu-

gnàâ laceſſiti, lethalem culpam, quæ cœlo excluditur & ex-
cludit, contrahimus; contra illud: & vis ad vitam ingredi, ſer-
va mandata“ Matth./9. Iz. Non cœleſtium deſideriorum, ſed

verborum ſit nunc finis.

Vid. Cornel. aliique ſais numeri citati. Drexel. de Kternit. gau- Authores
diorum Tom. I. de Cælo L. 2. 6. 17. & de Kternitate, Conſid. 9. hujus mate-
Concluſ. z. n. 2. æternæ vitæ præmium. Item de Cælo cap. §. 9. & TIX.

10. Lib. I. & L. 2. C. 5. & per totum de Cælo. & To. 2. de Chriſto,

pbart. 3. capit. 12. fene. Joſeph. Speranza Scr. Sel. de Orat. Punbtlis

17 73. & quing, ſequentibus, Englgr. Fart. I. Dom. Septuag. Mart.
Cochem (apuc. Vit. Chr F. 2 cap. 173. & de Judic, cap. I4. Sta-
nihurſt. de Judic. cap. 9. à f. 166. Dion. Carthuſ. de qudic. art.
15. Jo. dé Carthag. facilè multa applicabilia de Chriſto in Calos
aſcendente, de Arcanis Chriſti Lib. Ir. Jo. Bapt. Manni Kterni-
tas Paradiſi à f. vp. Calamat. Glva Diſe. S. de Beat. æternâ. &
Diſe. ag. Mandu, inſatiabili. Pædag. Chriſt. to. 7. p. I. c. 5. G. 0.
Af. 299. Franc. Labat. E. Gloria, 4. JF. 1222. Vid. Ind. Ker. B. BeÄaN-
titudos Cælum de quibus paſſim Authores. Petr. Beſſeus,
in I. Noviſſ. de Cxlo d f. 1S5g. Bellarminus Cardinal. perum
7o. 7. De æterna Felitit. §S. f. a2g. ad yao. Vem bid, Lib. I. à c. I.
Vid. hic Conc, 12. 33. 361. 4. de Noanne Huſtr. & Conc. 3.

XVyYV 2 CoN-

₰

722 CoNCIO XLII. Aetu Iudicii extremi non deſperandum
ä
ConxNco XLIII. —
Metu Judicii extremi nemo deſperet; ſed ma gis à pec.

cato reſurgat, & in bono perſevere. an

Matth. II. . fe
Dom. 3. Adv. pſe eſt, qut poſt me venturus éſt. Jo. I. IJ—. wi⸗
Dom. 4. Adv. Eidebit omnis caro Salutare!

Dom. 2. Adv. Tu es, qui venturus es, an alium expectamum?

ei. Luca 3 6. Aut
F. S. Thomæ. Aſſer manum tuam, & mitte in latus meum. Joann. D
20. 26 uine
T Uebit omnis caro Salutare Dei. Hæc & alia præcitata ver- un
ba apertiſſima ſunt de Salutari Dei, de Meſſiâ, Salva- mnln
tore, & Redemptore, de ſalute & redemptione omnas uni
carni, & totius humani generis, ita ut per illum on- uins
nius caro, omnis homo, ſalutem & quidem æternam indubi- kod
tanter conſequi poſſit, ſi debita media ad hunc finem velit iicn
adhibere; quod cum gratia Dei facile eſt: ut adeo non mi- mor
nus ſit apertè conſequens, nullum penitùs, dum vivit, de ſa. Iuß,
luite ſua deſperare debere, aut ſine peccato graviſſimo poſſe. (oi
Meſſias Chriſtum Meſſiam omnis Scriptura loquitur: Meſſiæ autem mE
Chriſtus, in lege veteri SS. Patribus promiſſi in redemptionem, & con. ſini
Zalnator Ke⸗ ſtanter ab iis votis omnibus, expetiti, quid aliud ſit mune- ſannin
de non eſtde- ris quam falvare, redimere, ſolari, miſereri? Solenne de ſeyud
ſperandum. Chriſto & in perſonâ Chriſti vaticinium eſt S. Iſaiæ Prophetaez ori
Ex Iſai. 6t. cäp. 61. 4 v. I. quod Chriſtus ipſe de ſe explicat Lucæ a./§. illncd imnn
v. 1. Lucæg. legens in Synagogâ coram Judæis & Rabbinis: Hodie, inquit, Kun
V. 15.. impletaæ eſt hac Prophetia in auribus veſtru. Exprimuntur hoc lo- i
co Meſſiæ munera & officia: Mederi contriti corde, id eſt, pec- A
3 G 1. catorr—

ð
7 7

in ¹ fortids à peccato reſurgendum Gr. 2723
e catoribus ex ſcelerum conſcientiâ compuncéctis, & pœniten-
tibus, juxta S. Baſil. Bedam, Tertull. Predicare captivi ſub po-
teſtate doemonis & peccati indulgentiam, remiſſionem, ut habet
. §. Lucas v. g. & Iausſin, ligatis, vinctis , velut in carcere, acC
“ ſervitute diaboli ac peccati obſtrictis, avertionem & liberatio-
nem. Prædicare annum placabilem Domino. V. 2. id eſt, annum ac
ugH tempus divinæ benevolentiæ, placationis, Ppropenſæ in ho-
mines voluntatis ac liberalitatis; qualis erat annus Jubilæi,
in quò omnes ſervi fiebant liberi, omniâque debita ac onera
condonabantur. Id reipſa fecit Chriſtus, cuùm in terris
in gratiam recepit peccatores, quos vocare venerat, uti di-
cebat: &: Venit filius hominis quærere & ſalvum faceres quod perierat.
, ſuent Luc. 9. 1o. Remonſtravit id exemplis, dum Magdalenam ab-
ſolvit, dum latroni in cruce paradiſum promiſit & dedit; ut
plurima alia cuivis Chriſtiano obvia ex S. Evangelio taceam.
Hloc Sulutare Dei, hunc Salvatorem, Meſſiam, & Redempto-
net. rem, qui venturus in mundum, à Fidelibus in quater mille
ANe annos ſummo deſiderio expectabatur, præſentem demon-
nem ſtravit S. Joannes: lſe eot: &c. Cujus totum tempus Præ- Tempus
umm. dicationis & deinceps totum tempus Legis novæ, Fidelibus legis Novæ
hbi Chriſto obedientibus, & ejus liberalitatem, benigitatem „& eſt Jubilæzum
t miſericordiam acceptantibus, fuit & eſt Annus jubilæus, id eſt ?sον.
. annus miſericordiæ & remiſſionis, reconciliationis pacis, ſa-

—

—

teet lultis, gaudii ac jubili, veniæ & gratiæ Cornel. in Iſa. 61. 1I. & 2. L
motd Credo iſta, inquis, credo Chriſtum verum Deum & homi- Scrupuli ex

zun nem, redemptorem, ſalvatorem, Salutare Dei, credo & infini- Chriſto Ju-
ts miſericordem: Attamen, & præſertim infirmitatis meæ dice.
m conſcius, peccatorum meorum pondere anxiè preſſus, dum
me kx & Judicem audio & credo, qui etiam levia, quin & juſtitias
NHete ipſas rigoroſiſſimè in examen adducturus ſit, & judicaturus,
ld etiam uni peccato Srari poœnam æternam decreturus, & eo

ngui affetum ſorte Electorum excluſurus, tanto odio etiam uni

geb⸗ peccato iratus: S& quſtus vix ſalvabitur, peccator & inipius abi pa-
ec. . ebunt? I. Petri s., 25. Annon ad hactenus dicta, & lecta, & ſe-
f 17 v y 3 riè

de infinitâ Dei miſerico
II. Præviè obiervandum eſt, malos inter, duo eſſe homi-
num genera; peccant alii per exceſſum, alii per defectum:
de peccatis ſuis præteritis, aut fu-
I ccatorum ſuorum obtinends veniâ
Motiva & ac ſalute, ut de hâc actum
quibus & graviores ideo in

cauſæ deſpe-
rantium ex
facili lapsùs
fragilitate.

tr. metu non deſperandum,

rioò cogitata totus contremiſcam: an non deſperem, cum ſit
tam facin deſcenſis Averni? an non horream pœnam æternam
& damni & ſenſus? an non contriſter medullitus? Bene eſt,
te ad iſta contremiſcere, contriſtari; bene eſt, te moveri, B

quàm te non moveri: Gandeo, ait ſuis Corinthiis S. Paulus,

non quza eontreſtat eſtu; ſed quia contriſtati eſti ad pœnitentiam z. Cor.

z. 9y. Hoc in me & te operetur hic ſanctus timor & triſtitia ſe-

candum Deum, ut ſeriò peccatum omne, Divinæ iræ objetum
unicum, deteſtemur, neutiquam verè noxiam animæ triſti-

tiam, nimiam puſillanimitatem, & ipſam denique admitta-
mus deſperationem. Hæc præſenti Concione impugnan-

da eſt, & eliminanda,

ſunt, qui nimium timidi
turis malè diffidunt de pe

rdiâ. .

lter)
ignts

N
mti

ye fli⸗

Keiſock
utatena

ene

ſetii
(E. K

Konin

DIe

planè credant, & adeo deſperent; tun

ſidias ſtruit deemon, idque maxi-
ee— 2 . 8 2à2
mè in extremis, cùm peccata eorundem, & judicium immi-
nens adeo aggravat, ut in deſperationem inducat. Quam

Deo vindi- fragilis homo, inquiunt, quàm facilè in grave peccatum la-

ce Angelo- pſus eſt: quàm peccati ſeverus ultor Deus. En in cœlo la-

rum, primo- pſi Angeli, ſelectiſſimi ſpiritus, omni gratiàâ inſtructiſſimi: in

rum paren-
tum, Judæz
Ce.

Paradiſo Pratoparentes noſtri; illi ſine miſericordia, propter
unius cogitationis ſuperbæ peccatum, in pſum infernum,
& &tearnas hujus pœnas, fulguris ad inſtar, præcipites acti.
2. Tetr. 2. 4. Hi propter unicum pomi eſum & paradiſo ejecti,

ab eéque prohibiti collocato ante illum Cherubim & flam- H”
meo gladio atque verſatili: Geneſ. 3. 24. E Collegio Apoſto-

lorum princeps, tantæ fidei & virtutis, tanti propoſiti, para-

tur & in mortem cum Chr⸗ſto re, pPerfidè negando Magiſtrum, la-

Pfſus veniam quidem obtinuit: ſed alter Diſcipulus perire

Bermiſſus eſt. Anno

n manifeſta vindictæ Divinæ exempla,
propter

—

1
,

1. CUm ſt

AEietkaam

Denetk,
e Me,

laln,

KRtnitti,.
Lobeeun

Nun n.
6

e admntt
mnpugnn

1
1

Efü.

elehom.
ekeckom:
AWt u.

1di verni

Cetent;

A.

1

Uln imn.

catunl

lkk
Cnin.

kel
etwnn,

AoN..

li

wunlr
5 perne

venply
hen

etiam ritè confeſſi, novo in peccatum mortale conſenſu æter-
mnum periere & plura talia! O quàm Deus terribili in conſilii
ſuper filios hominum! Pſal. 6. 9. Duo hi metuunt & ſeveram

UI
8 1,
IN NI.

—

ſed fortins à peccato reſurgendum. &c. 72 5

—w—

propter peccata carnis, ipſum Diluvium univerſale? cœle- Diluvium,

ſtis ignis incendium Sodomorum cum finitimis?: Omnibus ignis odo-
aliis denique præteritis, annon fuere & ſunt, qui in extremis nmæ.

ðð
8

Dei juſtitiam ſcelerum vindicem, & ſnuammet in malum pro-

nitatem. Huic hominum ſorti condolendum interim, quod Peſperan-

hinc metuant, ſeſe in Extremo Judicio inter damnandos fo-tes. Ex puſil=
re fato inevitabili; unde ut iners miles, arma abjiciunt, lanimitate

pugnæ diffidunt, & hocipſo victi fuccumbunt ſpiritu ace-alii.
diæ, & tædio omnis virtutis. Alii econtra in malo adeo ob- Alii ex ma-
ſtinati peccatis ita implicati & immerſi ſunt, ut judiciorum litiâ, peſſimè:
Divinorum metuant nihil, nec bonis nec malis, nec ipſo, ſi horum miſer

& periculo-

pateret, orco à peccando abſterreantur, & ad emendationem ſus ſtatus

flectantur, ſilice duriores, ter miſerabiles. Fateor, hiſce
diabolum, ut ajunt, non tam atrum, inferos non tam igneos

Sardentes, judicem non tam ſeverum, ab ullà linguâ deſcri-
bi depingique poſſe, quin acerbiora experturi ſint: neque hic

*

locus joco. Et hoc hominum genus in collo jam habet la-
queum deſperationis, in quâ jam ſunt, aut quam incurrunt,
illi præſertim, qui ſine verecundiâ, malitiosè & perſeveran-
ter peccant, neque erubeſcunt aut dolent. Ulud verum eſt a-
pertæ deſperationis indicium ait S. Gregor. in Pfal. 1. ſi verecundia non

Jezquitur peccatum. Faber F. & Matthæi C. I. n. I. IIIi, qui in pecca-

tis non timent ſceleratiores, in articulo mortis deſperant. Pa-

ciuch. in Jon. Ledt. 21. g. 16. Bene autem obſervat Joan. Biſſelius
S. J. Exempl. y. àn. 4. & f. 137. Divinis & Scripturis & Eccleſia
ſticâ Hiſtoria, triplex Deſperationis genus: primum, quan- Deſpera-
do, & quâ homo ſceleratus, adhuc ſanus ac valens, usque tionis tripleæx

adeo præſentium rerum illicitæ delectationi & quidlibet a- genus.

gendi licentiæ ſeſe immergit, ut neque curet, neque ſperet

bonorum cœleſtium conſecutionem: Hujus generis deſpe-

rantium hodie quo innumeri ſunt, deſcripti à D. Paulo Epheſ.
MVM MM : 197

1

.

726 CoNc10 XLII. Judieii ewtr. metu non defperandum, —
DB 4g, 19. Alienati d vid Des, qui, deſperanter, ſometipſos tradiderunt impu- . I
Deſperatio Altcitiæ, in operationem immunditiæ omni. Secundum genus eſt, umbe
ſeſe occiden- quò & quando vel peccatorum ſuorum, vel ingruentium ae,
um. calamitatum preſſus multitudine magnitudinéve, ſpem om- iiim
nenm ab'icit, aut ſalutis à Deo conſequendæ, aut evadendæz heend
conſciſcit violentam, atque in hunc modum mavult illic in ſupo
omnia perennis ævi ſæcula undequaque miſerrimus, quàm

——

(bi: H
hic ad aliquantum adhuc temporis miſer eſſe. Ita deſpera- edd
runt Achitophel, 2. Reg. 17. 23. Rex Saul, 1. Reg. 31. 4. Judas, ( 5
Act. n. 15. & Mat. zy. y. Lubecenſis Conſulis nequam filius, ſyut⸗
viduâ matre pedibus proculcataâ, ſcortéôque diu cum infa- uum
mià publicâà cohabitans, qui cultro denique culinario, in ad e nſiu
verſum parietem inſerto, ſibimet obverſo, cum impetu ſe Me
induit, pectus ſibi ſceleratum transverberans Drexel. Nicet. l.z. hin
. Deſperatio c. 12. H. 9. éX J. 9. Mai. Spe c, Ex. ge V. Deſperatio. Iinf. Conc. g9g. n. 9. Ter- fekk
in articulo tium eſt, quò & quando homo in ipſo articulo mortis ſantæ uI
mort. ſpei anchoram ſponte ſuâ abjicit, mente, & interdum ore ſi- tain
mul, negat, ſe ſalvum vel fore vel fieri poſſe, & prudens ſci- il

ens de miſericordiâ Dei fiduciam prorſus omnem projicit n

uif
atque ejurat: quod Theologi & in his nominatim Adamus ſin
Tannerus TJo. 4. D. 2. 4. 2. dub. 3 n. 75. Opus eſſe dicunt, & poœ- z
nam quandam permisſionis Dei particularis, quà anima, et- Muln
ljam ante inſtans mortis, ſinitur in deſperationem labi, ut ſi- Min
bi jam tunc videatur judicata & condemnata, ac pro tali ſe fi⸗
diffamet, nonnunquam verò etiam particulam fupplicii (int
ſempiterni jam præguſtet & percipiat in hâc vità, quod, ut helir
Lesſius de Perfelt. Divin. ait, in ſimili, quædam eſt arrha ſem: ne
piternæ damnationis: & hoc quidem idcircèò: ut ſuo exem- odeN
plo alios terreat, ait Tannerus. De quòô deſperationis gene- Dl
re cit. Biſſel. quorum exempla & Authores S. Greg. S. Bedam, hecce⸗
S. Joannem Climacum Cæſarium allegat. E. Paciuch. in fine cit. „
Eecdt. 21. Pevenfeld. hiſt 124. à f. 37g9. Conc. 20. num, 9. Nos omnem 4
Deſperationem impugnamus. Conſiderandus verò priùs ta- an
lis deſperati hominis dtatus. III. Vve. i

l,

uit in

Ellus eſt,

Wventium
Hem om.

halenlke
iR

NU H

rio in
inpetnt
Mase
er.
slaode
Pdens ſd
n mici
AAus

t,X

nüma, 4

,o talie

ſodich

Ya
oenh

Mögele.

4
4

infe 4
S

Ne⸗

ſed vitioſam vitam & converſationem ſuam minimè corre-

ſed fortidns à peccato reſurgendum. &c. 727

III. Vera ſunt ſequentia. Omnino non peccare, Ange-

lorum Beatorumque in cœlis eſt, & plus quàm humanum.

Peccare, humanum & humanæ infirmitatis eſt. Pœnitere,

inſipientis. In peccato perſeverare, diabolicum, & denique
deſperantium eſt. Hic ſenſus eſt SS. Patrum. Celebris eſt
illa propoſitio & Sententia S. Auguſtini: Lib. 2. de Viſit. Iufirm.

Peccare, hu-

Chriſtiamum & hominis Chriſtiani. Pœnitentiam differre, manum⸗ er
everafre dia-

bolicum: & c.

ubi: Humanum, inquit, et peccare; Chriſtianum, à peccato deſiſte-

re; diabolicum perſeverare Ap. Paciuch. in Jon. To. 2. Lect. 39. GH. 2.
TL. al9. Et S. Ambroſius: Culpam incidere, inquit, naturæ eſt; di-

luiſſe, virtuti. Brevie Rom. Dom. 6. Pent. Lect. 6. ſene. Et Lib. z. in
Lucam. C. II. ait idem S. P. Ex duobus conſtat Eccleſta. t aut pecca-
re neſciat, aut peccare deſinat. Breviar- K. Fer. a. Dom. 1I. Daadrag.
Lect. z. Sed & illud veriſſimum nimis eſt, difficile eſſe pœni-
tere, in peccato inveteratis, obſtinatis, deſperatisque. Per-
verſi dicilè corriguntur Eccl. I. y. FPeccatores olſtinati, ait S. Tho-
mas de Villà novâ Ser. in Fer. 6. Dom. Septuag. & indurati in pecca-
tu, quaſi miraculo ſol vantur. Ap. Calamat. Glv. Diſc. ya. n. 2. B. Ch-
ſtinatio. Vid. hujus Mllefolii Conc. 23.n. I. Conc. 72. n. 2. Conc. Sy. n. y.
Si cum priſcis Patribus loquendum, facilius eſt mortuum ex-

Converſio
obſtinati dif-
ficilis.

citare, quàm hominem à vitiosã conſuetudine revocare, ait

Religioſiſſimus Drexelius Oper. To. 2. in Noëno C. 16. J. 2. f. 259.

De talibus vera Chriſti ſententia: Neq,; ſi qui ex mortuis reſarre-

werit, credent. Lucæ Ié. 37. De quòô plura Paciuch. in Zonam Lect. I.

da ſunt: Fuit, qui auditus eſt dicere, ita ſe ad libidinem im-
pelli, ut ſi veltartarum coram ſe apertum & hiantem videret,

abſtinere non valeret. O perdite & maledicte homo lait Jo. Ja-

hoda Nat. pueri Jeſu Dom. 6. Ep. . 209., unde tibi hæc impotentia?

unde tanta deſperatiol?non aliunde ſanè, quàm ex conſuetudi-

ne peccandi, quàm extot iteratis libidinibus? V. Jo Major. Sec.

Ex. E. Lodomia, E. 9. f. 752. De alio refert S. Greg. L. 2. Dial.

c. 36. qui poſtquam & inferni loca vidit, & ad corpus rediit,

Mtecht!l de Jud. ertr.

Zz 22 XlIt.

. y2 fol. o. & ſéquentib. Exempla deſuper horrenda & ſtupen-

Poœnis ipſi-
us Inferni vi-
ſis, non e-
mendatus.

7a9 CONCIO XLII. Judicii extr. metu non deſperandum,

Apoſtatæ
ſtupenda &
ſpontanea
deſperatio,
ultrô volen-
tis ad infer-
num ire.

ſibi & malè ſuis victum quærere; duos miſit Patres, ut ovi-.
culum ad caulam Religionis, quâà precibus, quâ rationibus
revocarent. Veniunt in Angliæ Regnum hi duo; & in ea-

xit. ldem o. Major. E. Iufernus Ew. 2. f. 323. Recentius eſt, quod

adducit Hilarius à S. Anaſtaſio Carmel. Archim. Chriſt. Lib. I.
C. io. & II. ſibi narratum à R. D. Arſenio Eccleſ. Cathedr. Chie-
menſis in Archidioœceſi Salisb. Præpoſito, Ord. Canon. Regul.

S. Auguſt. Vnus, inquit, erat diu in Religione bonus. No-
men, Religio, Religioſus, conſultò tegitur. Oderat hunc
malignus ex Orco genius, & inde tentamentis jam vellicabat
variè, jam exagitabat importunè, jam ſtimulabat ad ſcelus
acriter; tandem ſucceſſu temporis, virtutis ſolidæ bonitate
