tionum: reus tot peccatorum, in quæ traxit ſuum compli-
cem: reus non ſolius homicidii, ſed & damni, quod ex mor-

te illa familiæ irrogatum eſt? qualis confeſſio, talis abſo-
lutio; confeſſio mulla, ita & Abſolutio nulla. Sed in Judi-
cio Deus Jjudex in examen, & in judicium adducet omnia

hæc peccata, & damna, quæ paſſæ ſunt miſeræ, uxor & pro-

les illius occiſi. Alius Caſus: Eſt captus amore unius fœ-
minæ, mille & millenos habet cogitatus inordinatos, quo-
rum quilibet eſt peccatum mortale: mille adhibet media,
ut ſuo fruatur intento; & ſi reipsâ illud conſequatur, jam
cogitationibus & deſideriis illud millies obtinuit. Præ-
terea per tertiam perſonam illud obtinere nititur, & eſt

111

tebn
Kun
elc
T

S

—

Il
A⸗
I.
.
.
.
ri⸗
an
lel⸗
I.
ln,
n
re-

—— — —
S -
—

S=
=

—

a el

eceorum: Hinc caveamus omne peceatum præ Inferno. 473

in caus, ut talis etiam plura committat peccata; & ſi tan-
dem voto potiatur, credit, quèd patrarit unum peccatum,

& quidem leviſſimum: hinc illud baptizat nomine peccati

ordinarii, levis, nec hili curandi, commiſſi ex fragilitate;
& poſt factum adhuc complacet ſibi, gloriatur, quaſi de re

bene geſtàâ, cùm malè fecerit. O infelix! putas, quòd ſit

peccatum leve! & fortè fuit Adulterium, ex quéê forſan
nata proles; quæ illegitima inter legitimos heredes cum
gravi injuſtitiâ ſubſtituitur, & fortè primariam hereditatem
aufert, excluſis vel defraudatis legitimis? Peccatum id
dices leve; & fortè fuit ſtuprum? fortè inceſtus? ne quid

ulteriuùs dicamus. Credis, quèòd ſit unum peccatum, &

quaſi unum peccatum id confiteris: & tot cogitationes, tot

prava deſideria interrupta, ubi illa: An forſan credis, quòd
non ſint peccata? quòd deſideria rei illicitæ non ſint pecca-

ta, ſi opus non ſequatur? Uhkeriùs: illa peccata, quorum
cauſa fuiſti, ut ille tertius patraret, per quem tot tentaſti
media (quid ſi etiam ſuperſtitioſa, magica, cum damno, in-

juriaâ, aut diffamatione tertii innocentis: &c.) imaginaris
forſan, quòd tibi non imputabuntur? Imè &, quod plus eſt,

dum te jactas, & gloriaris de peccatis commiſſis, an forſan
putas, te non peccare! V. Marins Bignoni Capuc. fer. 2. Dom. I.

AMQuadrag. n. 10. I31. f- aa. & aß. Neque ſimiles caſus metaphy ſi-

ci, aut penitus rari ſunt. Cundta adducet Deus in jadiciume non
conſfusè aut ſammatim, ſed ſingula per parter &C. etiam peccata

aliena, quorum cauſa fumus; quæ nobis imputantur, quaſi
ipſi ipſa commiſiſſemus. Et omnia quidem nobis coram

toto mundo in faciem objiciet Judex.
III. Inſignis Locus Pialmi a49. 76. Hujus Pſalmi argumen-

tum eſt duplex Domini adventus, unus ad prædicandum; D

Pſal. g9. 16.
e Judicio
examine

alter ad judicandum: unus occultus, & in humilitate; alter udicis verba
manifeſtus, & in majeſtate. Ita Bellarm. Vel aptiùs Janſenius à%deroſa. 4
omnia de Chriſti ad Judicium adventu intelligit. Le Blanc.
Addit, & declarat Propheta, quibus de rebus potiſſimum
OCDoo o 2 red-

Dominus, udicum omnium, Principum & Regum Deus, cum

474 CONcIOXXX. judicis ewtr. eamen de reprobis peccatis

reddituri ſimus rationem in die Judicii: proinde Pſalmus u-
tiliſſimus eſt, ait Bellarm. Hoc itaque Pſalmo: Deus Deorum

vocaverit terram, univerſosque homines in die ſupremâ in

Jus & in judicium, vitæ antè actæ rationem reddituros:

& aſſumis teſtamentum meum per os tuum 6 profiteris te fidelem

Peccatori autem dixit Deus, verſu i6. quare tu enarras jiuſtitias meas,

& Chriſtianum? te ſcire legem meam, ut enarres præcepta
mea, in quibus omnis juſtitia continetur; cùm neque le-

gem meam ſerves: Z2 verò odiſti diſciplinam, averſatus animo

eruditionem divinæ legis: & projeciſti ſermoner meos retrorſum,

poſt tergum, quaſi oblitus præcepta mea. Enumerat dein

& exprobrat peccata: ſi videbas furem- &c. à v.1S. Poſt hæc

ſupplicium interminatur, exprobrans impiis patientiam
ſuam in hâc vita: Hæc feciſti, & tacui. v. 2l. eorum reprehen-

dens blasphemiam & ſtultitiam: Exiſtimſti iniqub, quod ero

tui ſimilt. Dum ſine timore Dei peccant impii, videntur

Arguaäm itl,
atuam
contra facieni
tuam. Hoc in

terribile pec-
catori ?

exiſtimare, Deo non diſplicere peccata. Futuram denique
ſeveritatem ſuam declarans: urguam te, & ſtatuam contra fa-

ciem tuam, peceata tua, faciamque, ut videas gravitatem &
multitudinem peccatorum tuorum, ut negare non poſſis,
habetur: Satuam te contra faciem kPluanm. ſtatuam vitam tuam,
actiones tuas, peccata tua, ante oculos tuos, ut non poſſis
ea non videre. Bellarm. Le Blanc. videâtque totus mundus
cum ſummã confuſione tuaâ: ut dicat, aliàs allegatus Conc. 27.

n. f. ſine. S. Baſilius: Plus torquentur iniqui peccatorum pudore in
extremo Zudicio, cuùm illis ante oculos fuerint propoſitæ peccatorum

maculoſæ ſorder, quäàm ocum ſuerint igni zæterno tradiri. Orat. de Ju-
diciot Et in Eäſal. 32. Calamat. cit. Diſc. 31. n. . Arguam te, vel ante
mortem, vel in morte, & maximè in die generalis judicii,
ait Dionyſ. Carthuſ. & ſtatuam contra faciem tuam, id eſt, pec-

cata tua tibi manifeſté objiciam, & de omnibus operibus

tuis rationem requiram, tam in horâ mortis, quàm in die

novis-

Judicio quàm ſententiam contra te latam eſſe juſtiſſimam. In Hebræo

tul
len⸗

futin
ehe
Gen
ſor⸗

A

d

dt eorum: Hinc caveamus ab omni peccato præ Inferno. 475

— —

usn. noviſſimo, ait idem in Pſalm. oit. Intelligite hæc, qui obliviſcimins Stimulus
uom Deum, eſſe judicem juſtum & omnipotentem; ut intelliga- pœnitendi.
dam tis attent4 conſideratione recogitantes: ne quando rapiat, dum
min nil minus cogitatur, & ad judicium adducat, ac pro meri-
nm tis damnet: & non ſit, qui eripiat v. 22. ab irâ hâc judicis, ſcele-
u, rum vindice. Quibus verbis S. Propheta hortatur ad ma-
Pocln turam & neceſſariam pœnitentiam. Sanè arguet peccato-
ten rem Deus, hicque illum in ſeveriſſimum examen adducet:
ee. Kedderationem de malè impenſis quinque ſenſibus tuis: Redde
nimo rationem in materiâ ſeptem peccatorum mortalium. Redde
n de peccatis tuis contra prœcepta Decalogi & Eccleſiæ: De
ttin operibus miſericordiæ neglectis: De Bonis fortunæ, cor-
OKher poris, & animæ. Georg. &berer, Dom. 9. Pent. mihi f. zia. Copio-
nim ſa hic dicendi materia, præſertim in vitia publica & grafſan-
heben tia: Quæ ipſa ſervire poſſunt pro examinandâ conſcientiâ,
gu ad ſacram Confeſſionem. ”ßMZÿ
“ IV. Apvguam te, & ſtatuam contra faciem tuam. citato Pſalmo Deus con-
gre 29. 27. Habemus hujus præclariſſimum ſpecimen & exem- tra faciem ſta-
½ plum ex Libro 2. Reg. 1I. &ö12. David verno, & eo tempore, 425 0. it. Davidi
en’e lent reger ad bella progedere, remanſit in Jeruſalem, ipſe domi inter tant ech,
A, regales delicias, deſidiaà & ſomno occupatus. Accidit, ut ſur- velur multi-
Ne eret David de ſtratoſuopoſt meridiem, ſomno & cibo paſtus, di-plex.
u ſtentusque, ideoque in venerem proclivis. Viditg, curiosè,
s denique & laſcivo oculo, mulierem ſe lavantem, vel in domo,
dua ut vult Vatablus, vel in horto ad fontem qui etiamnumo-
„ ſtenditur, ait Adrichomius in geruſal. f. IyI. n. 11. & ex e Serar.
SoH && Pineda ex adverſo Palatii regii, cui domus Uriæ vicina erat,
umm er slarium ſuum conſtitutus, & deambulans; verbo, otioſus.
% Wer tacz, David untins, tulit ean. non vi, ait Tirinus, ſed ſua-
ue ſione ac prece: fort & ut videtur, Davide ſcelus ſium te-
Gei⸗ Pente⸗ neque conſeiis miniſtris Berſabeam vocantibus, qui-
e. us fortè de tanto ſancti Regis ſui lapſu erat ſuſpicio, aut fi-
bus desnulla. Atque ita, pré pudor! mulieris ſuccumbit for- ommitri
dee mæ, quem neque leo, neque urfus, neque Goliath terror àdukerium.
o MUẽ Oοο3 Iſa-

476 CoNCIOKXX. Iudicis extr. examen de impiis & peccatie.
Iſraelis, neque mille tela frangere & domare potuerunt. 10
Tantum eſt, oculos vel ſemel in fœminam laſciviùs cone. umd
ciſie, ait cit. Tirin. Ita David graviter ſcelerateq, peccavit, ait D. e
Anno Re-Aug. E. 22. contra Fauſtum o. 3S. Et quidem anno regni ſui de- al
gni ſui 19. æ- cimo nono, ætatis verò quadrageſimo nono ut cenſent Sa- is
tat. 49. lian. P ineda, Cornel,. in v. 2. David, intellecto ex Berſabee, quèd Erla
concepiſſet, ut conſuleret & nomini ſuo & ſaluti illius, pec- en
catumque tegeret, peccato peccatum gravius addit non u. o⸗
num tantùm: etenim ut liberaret ſe infamiâ adulterii, & un
Berſabee à morte ob idem, vocavit Uriam (ut hic putare- Es
tur, rem habuiſſe cum Berſabee uxore ſuâ, itâque infans ſe. N
Mmebrat creto hoc adulterio conceptus putaretur eſſe filius Uriæ ma-
H 1 ue Iti, non Davidis adulteri. Cornel. in v. 6. eX Chryſ.) ex caſtris,
malo fing & mnebriavit eum, ut ebrius domum rediret, & cum uxore
dormiret: itâque ipſa ex eo, non ex Davide, concepiſſe puta-
Tegens retur. Vide hic, ut unum peccatum trahat aliud: En Da- Nn
nakerum⸗ vid, ut adulterium tegat, procurat ſœtum ſuum fuppone- Uin
prolem uam re Uriæ; quod erat crimen injuſtitiæ: Sichodie adulteræ fi- n
fupponereU-lios, ex adultero ſiſceptos ſupponunt & arrogant ſuis mari- 4

riæ, ut Patri., tis itaq; fraudem & injuſtitiam committunt, dum efficiunt,
ut maritus eos quaſi ſuos alat, & heredes inſtituat cum daoa- ̈̈
mno verorum lrn „ad cujus damni reſtitutionem te-. tt
ncentur adulteræ, quia ejus cauſam dederunt. Rurſum Prion
David, ut hanc fœtus ſui ſuppoſitionem adornet, Uriamin- un.
Curavir ebriat: quod tertium fuit ejus peccatum. Accedit quar-
proditorié tum graviffſimum, quô ut celaret adulterium, ac adulteraà ſintd
oecidi Uriam ſecureé frueretur, curavit occidi Uriam, fortiſſimum, ſibiq; tdl
innocentem. fidiſſimum, & quidem literis proditoriis ipſimet Uriæ datis w,
ad Joab belli Ducem, quibus juſſus erat, Uriam, quaſi ma- lin
gni criminis reuim, hoſtibus objicere, à ſuis perfidiosè deſeri, be
„lllicit in & ita vitâ ſpoliari; uti factum. Et mortuns eſt etiam Vrias- s,
Jxorem du- 2. Reg. 11. 1. David, Urid mortuo, mox duxit Berſabee, quæ Ne
fautaeſtei Dror v. 2z. Qu in re iterum peccavit David, quèd

cit ſuam adul-

ſcil. eam, cum quâ adulterium commiſerat, occiſo marito

i. eorum: Hinc ca veamus omne peccatum præ Inferno. 477

ennt. illicò duxerit in uxorem, tacitè approbando prius adulte-
nde. rium & homicidium: ſicque per novem menſes, quibus Ber- Perſeverat
itbh. ſabee ex eo conceptum fœtum utero geſtavit & peperit, in peccato
ice. quaſi Dei & ſui oblitus, non cogitavit, quanta ſcelera adul- dovem men-
aA terii & homicidii commiſiſſet, ſed ſecurus voluptatibus cum *:
N Berlabee indulgebat ipſe tantus Rex, Propheta, & Pſalmo-
E graphus. Hoc erat peccatum Davidis, planè, uti putabat,

mI occultum. Sed diſplicuit verbum hoc, quod fecerat David coram
i,d Domino v. 2z. etiam quòd Berſabee in uxorem duxiſſet: Ju-
Uare⸗ dæis enim vetitum erat, ducere illam, quam adulterio

A polluiſſent: non tamen erat irritum cum eã matrimonium; .
em. uti jam eſt apud Chriſtianos, ut patet Extr. de eo, qus uworem
cri, ducit, quam polluit per adulterium. Horum pPeccatorum Davidis,
re ſeu multiplicis unius peccati concatenati, auétuarium erat, ́ÿ”MUa
enntr & complementum, ſcandalum inde natum, etiam apud Inde fean-
. gentiles, uimicos Domini.- 2. Keg. 12. 14. Expendamus jam,;, in Sta-

N. qum exactiſſimè verum: Arguam te, & ſtatuam contra facien visſimum.
eelt. tam. cit. Pfalmo 49. 27. Etenim D .
nni V. David ad examen vocatus, Dei equidem miſerentis, Nathanbpro-
ſed ita, ut cogeretur contra ſe ferre ſententiam ipſe. Miſit er- pheta mitti-
inn 7 an Prophe /I. TE LE tuüur ad David
una⸗ g Vominns Nathan rophetam ad David. 2. Keg. 12. I. Is ſapien- ut Mediens, .
A ter, non apertè, ſed per ambages orditur examen, & corre-
n Ptionem, ut regis animum, amoribus ſopitum, & ſuper-
mir. bum à peccatorum ſomno excitet: Parabolam Proponit,
uI. Per quam gratiosè ei ſceleris fui enormitatem oſtendit „ne, ſi
ed larè id faceret, rex excandeſceret, & correptionem ſperne-
ſ, ret, diceretque, ut ait S. Auguſt. Hom. 2t. inter po. Tu v, ee
ins pauper & bumilis, quomodo auſus er mihi loqui regi? utque rex ſuo
S.. ſeipſum judicio damnaret. Itaque: Duô, inquit Nathan, Parabol4

2

llei,. in ur be und erant à fortunis diſſimillimi Cives: alter opu- tiunr Natnag. .
u lentus, greges ovium & boum armenta habuit „pecuniis & .r
O Pecore abundans. Tenuis vitæ alter, oviculam aluit uni-
nda Ccam, eâmque, ut filiam educavit, eâdem cum liberis men-
n Sa, eodem pane, ex eâdem patina & poculo: dormientem

n non
lie⸗

N
=

478 CoNCIO XXX. Judicis extr. examen de impiis & peccatis

— — — —

non minus, quàm ipſos liberos, fovit in ſinuu. Càm autem Pe-

regrinis quidam veniſſet ad divitem, parcens ille ſuis ovibus & bo-
bus, ut hoſpiti convivium ſtrueret, talit vi ovem viri pauperü,
jugulavit, & ex eâà ci bos paravit hoſpiti ſuo. Quid tibi, Rex
optime, videtur de Cive hoc tam opulento, ſimul & iniquo?
David Tuus At Rex David, iracundiâ grandi exardeſcens: quisquis hoc
efficitur ju- fecerit, exclamat: vivit Dominus, oves quatuor pro unà red-
dex contra ſe dat, & factum iniquiſſimum capite luat. Jam attendamus,
ſententimm quomodo Deus per Nathan Davidem arguat, huic contra fa-
ferens. ciem ſtatuat & objiciat ſua beneficia; deſuper Davidis in-
gratitudinem & ſcelera admiſſa juſtè exaggerans, cauſam

Nathan be- omnem à capite reſumens?! Zu er ille vir, inquit, teipſo judi-

neficia Dei re- ce cadis. Nonne, ait, beneficiis te Deus innumeris cumu-
cenſet collata lavit? à pedo ad Diadema & ſolum evexit, tot inſidiis Saulis
Daxvidi. ſubduxit, & periculis tantis eruit, in domum opulentiſſimam
deduxit, Iſraëlis & Jjuda regnum tradidit, paratus dare plura

meliora:? Hæc divinorum beneficiorum exprobratio potens:

ſequitur jam efficax ſcelerum: uareergo contempſiſti verbum Do-

mini, mandata & legem ejus, in te liberaliſſimi; ut faceres malum
inſconſpeltu ejus, adulterium, homicidium viri innoxii, & pro-

ditorium, aliaque peccata illi conjuncta committere non ve-
ritus? Vxorem illius accepiſti inuxorem tihichomicidium cum ad-

ulterio copulaſti:honeſtam foœminam in ſceleris Societatem

traxiſti: fidelem ſervum haâc injuriâ dejectum, inſuper infa-
mũſti inſuper & necÜſti, incredibili totius regni, & omnium

hoſtium offenſione & ſcandalo, quòô blasphemare feciſti inimicos

Domini- v. Ia. ut dicerent: Ecce quàm ſceleſti ſunt Iſraëlitæ Dei
cultores, ac imprimis eorum Rex & Propheta David; hæccine
eſt Sanctitas populi Dei? hæccine pietas Regum & Prophe-
tarum ejus?! Tu feciſti abſcondité; ego autem & c. v. I2. Ad quæ
equidem mox David in lugubres voces erumpens: Peccavi
Domino, inquit, verè contritus & pœnitens, ſine excuſatio-
ne & ſceleris prætextu, reprehenſionem amaram æquiſſimo
animo ferens, velut vulgaris ſubditus à Magiſtratu objur-
= gatus

— —
—,—

—
— — —
☛ E S

—
—,

-

— —

leaß
—

Nen k.

A bo.

uyeri⸗
her
o⸗
gunde
Ndann,
tratr
ids in.
alam
.

8CNIn. .

bls
inen
enlun
es.
unl.
Ntns
hro⸗
a.
Gn
etaten
Miun
einien
e
H

N.

ℳℳℳ
hto⸗
ro
bju⸗
gatu

occultum volebat: Tufeciſti abſeonditè, propalando, in conſpetu;

””

—

tzcoyrum. Hinc ca venmus omne peccatum præ Inferno. 419
gatus. Nec diſtulit Nathan, ita confitentem & pœnitentem

reum, in ſpem bonam erigere: Dominus quog tranſtulit pecca-
tum tuum, non morieris: v. I3. Cornel. in 2. Reg. II. & 12. Tirinu. Dre-
xel. tom. 2. in David. cap. 23. & ö 24. V. Breviar. Dom. 6. Pent. Lectione

2. Nocturni. de Pznit. David. Bellarm. Supplem. Tom. . de OCſf. Princ.

Chriſt. L. 2. à f. 1561. Ex hisce ita concludo: Si Deus Davidi,
peccatori tum, adeo manifeſtè ſua ſcelera contra faciem ſtatu- Si miſerens

ere voluit, & præviè exprobrando ſua beneficia, & deſuper Deus ita Da-

ſummam Davidis ingratitudinem ob oculos ponere, eumq; vidi ſua pec-

confundere, ejus adulterium & homicidium, quod adeo ta in faciem
ſtatuit & ob-
—E . . . jicit; quid Ju-
oemnis Iſrazl, & in conſpeczu ſolu- cu jus tamen clementiſſimè mi- Hex in di⸗

ſereri volebat, & eum hâc ratione ad agnitionem peccato- cio extr. pec-

rum fuorum & pœnitentiam adducere; imèò toti orbi in catori faciet
cautelam & pœnitentiæ exemplum proponere, ut, quod iratus?
S. Eucherius dixit, Davidi naufragium ſit aliis portus idque in
tempore ſalutis, ſeu vitæ hujus ac viæ. Quid faciet idem
Deus Extremus Judex, non amplius peccatori miſericors, in
alterà vitâ, quæ non eſt ampliùs ſtatus viæ & meriti: cùm nul-

lus pœnitentiæ locus ſupereſt? Sane impios omnes & ſingu-

los eorum, in jus, judicium, & rigoroſiſſimum examen addu-

ctos, publico toti orbi in exemplum ſtatuet, illisque in fa- Inductione.
ciem & contra fauciem omnia eorum peccata, & ſcelera: Tu e

ille vir- Cain, qui abſeonditè hoc loco, tempore, ex invidiâ, fra-
trem perfidus occidiſti? Geneſ. 2. Tu er ille vir? Salomon, qui

in gratiam mulierum, fatuus, eorum idolis templa erexiſti,
ea adoraſti: & c. 3. Reg. 11. Tu e ille vir- Abſolon, in patrem

rebellis, crudelis turpiter. z. Reg. 1,. 16. Tu es ille vir- Sarda-
napalus Rex Ninive, qui à onâ converſus ad vomitum ſce-
lerum rediiſti, periiſti. Tu illa fœmina &c. locus eſt infi-
nitorum exemplorum, & Scripturâ & alias, inductioni. So-

luùm quisque ſuam conveniat conſcientiam, & peccata, in

eâdem ſcripta, vivacitérque apprehendat, tremendum Jju-

„

dicem ea illi in faciem objecturum eſſe publicè: Tu e e vir-

Mechtl de Jud. extr. Pp p HD homi-

480 CoNCIOXXX. Judicis extr. examen de impiis Speccatis

homicida, adulter, fornicator, raptor &c. quâ quæſo igno- .

miniâ & confuſione, præſertim ad exprobrata ingentia Dei
beneficia, Creationis, Redemptionis, Conſervationis, Sa-
cramentorum, Fidei, aliorumque ſalutis mediorum, nec
non quorumvis ſupernaturalium & naturalium, quæ à Deo
in momenta accipimus?

petrus Rex VI. Sed, inquis, nollem ego ſecreta, & ſecretiſſima

Hiſp. noluit conſcientiæ meæ, aliis patere, nota eſſe, & notoria, imò vel

ſuorum ſecre- uni hominum. Ita quondam reſpondebat Petrus Hiſpan.
em ſaamn Rex, per Legatos ab ipſo Pontifice interrogatus, de ſui na-
ain en valis bellici apparatũs intentione: & ſoirem, inquiens, meam

nicam. Secre- tunicam intimam conſiliorum ſecretorumq; meorune conſciam eſſe, illam

zum meum abjicerem, & igni traderem. Ehren Spiegl deß Eczhaus Oeſterreich.
mihi. Wai. 24. cit. ſuprd Conc. 21. n. 6ö. Ita veremur, ſecreta noſtra, & om-

16. nium maximè infanda & infamia peccata, aliis nota eſſe.
Timemus, Ita veremur, illa in tribunali ſacræ & ſecretiſſimæ Confes-
ra ſieri Da- ſionis ( aod ſolius clementiæ eſt, ) Sacerdoti, Dei vicario,
Um, vel bct- in remit ionem & abſolutionem ab iis in terrâ & in coœlo ex
iam aperire Poteſtate Clavium ratam, aperire, ut multi malint æter-
Confeſſario: num damnari; quod innumera exempla teſtatum faciunt:
ſed hoc inſi- idque, quòd metuant de ſe vel ſui infamiam apud Confeſſa-
pienter., rium; quid ſi grandem pœnitentiam injungat; alienæ rei

aut famæ reſtitutionem; cum inimico reconciliationem?

Timeamus Talia inſipientes & amentes timemus, in damnationem no-
Palam jn u- ri ſtram, quæ erit in examine extremi Judicii ‚quam juſtè ti-
dicio; quod meat peccator modò adhuc in emendationem & ſalutem.
erit nobis im- Tum enim verò erit omnibus impiis timor graviſſimus, &
poœnitentibus inevitabilis, ex hoc omnium & ſingulorum peccatorum,
acerbiſſi- quæ excuſari vel negari non poterunt, publico & apertiſſi-

muüum. mo examine. Labat. de Judic. ſin. propoſ. 33. f. 15. 17. Quæ in

mundo, in forenſibus Judiciis, facilius excuſari, vel peni-

tùs negari poſſuint. Non ita in illo judicii extremi examine

& proceſſu univerſali, & omnium hominum, & de omnibus
peccatis, occultiſſimis noſtrà omni curaâ & ſtudio; gravis-

ſimis,

iui eorum: Hine ca veamus omne peceatum præ Inferno. 481

—

r. ſimis, quæ nec numeramus, nec æſtimamus ſæpè, vel ut Qum ſtlo-
hi par eſt: imò pro juſtis quandoque defendimus. Ita fuére lidi ſuorum
A. in Gallia, qui aſſererent, fornicationem ſimplicem non eſſe ſcelerum de-
„ec grave peccatum, contra manifeſtam Scripturam, quæ in- fenſores &
do ter alios, fornicarios à regno Dei excludit 17. Cer. 5. 9. Ita atroni.
fuêre Rabbini, qui cum Joſepho negent, Saulem peccâſſe,
tin ſe occidendo, imò eum laudent a5 animi magnitudine,
nN mortisque contemptu. Cornel. in I. Reg. 37. 4. Et adeo licere,
Hin aut peccatum non eſſe, ſuicidium, & cædem ſibi voluntariè
inr. illatam quacunque causã: quam ſententiam damnat fides
veImn orthodoxa, & ipſum Decalogi præceptum: Non occider. Ita
lonng & alia ſcelera ſuos habuère, aut habent Patronos, præſer-
uhh tim illos, qui illorum auctores ſunt, & patratores. V. Conc.
Kon. 72. n. 9. Sed deſuper illud ultimum Examen cenſuram fe-
1dA ret & judicium æternæ veritatis; unde ambæ aures impio-
Uls⸗ rum tinnient, caligabunt oculi, palpitabit cor, & toti con-
i⸗ tremiſcent. Adamus pro uno tantúm peccato, & levi, uti Exaggefa-
da vigdebatur, ad rationes & examen vocatus, quàm non ti- enun in.
o. muit! quid agent ii, qui multorum gravium ſcelerum rei udicio pec⸗
unt: ſunt, à juventute, in ſenium usque; ut cum Manaſſe dice- catori; & cui
u re poſſint: Peccavi ſuper numerum arenæ mari“ In orat. Manaſſisr. maxime?
zu Quid illi, qui de pœnitentiãâ cogitärunt nunquam, quaſi eâs
nen opus non eſſet, vel ſi ſemel in anno de lege Eccleſiæ confeſſi,
nw. icdobiter tantùm, ſine juſto ſui examine, dolore ac propoſito

fecerunt!? quid illi, qui non tantùm peccatis gravibus, ſed
poſt hæc, innumeris etiam Confeſſionibus ac Communio-

Ned .
4 nibus facrilegis, conſcientiam contaminârunt: quid illi,
N quibus voluntariè obſtinatis, etiam in extremis ad ingres-
. ſum tremendæ æternitatis, pœnitendi animus & voluntas
en non fuit, aut eſt? JIam tecum cogita & expende, ſi tu hic ta-
hei· lis futurus ſis in ſorte impiorum in die extremi Judicii: quæ Igaotabunt

nine miſerabilis tua tum conditio? Franciſcus Coſterus 8. J. Bel- ingit, Ennd
ibus ga Mechlin. (de cujus ſanétimoniâ, à morte Bruxellæ obitâ eſpondeant
6. 6. Dec. 1619. &tat. ejusdem 88. mox omnium ingentes fuére nbi objer
ſooex Ppp zZz ſermo- cta crimina.

482 CoNcI 0 XXX. Judcis extr. eamen de impii⸗ peccatis

V. ſaprad Cone. ſermones. Biblioth. Scriptor. S . ubi multis ſumma ejus laus) in id:
21. n. 3. de 8. Ignorabant, quid reſponderent ei MarciI4. 40. ſcil. Apoſtoli in hor-

Franc. Saleſ. to Oliveti: ſi ipſi, inquit, Apoſtoli, homines ſanctitate con-
ſpicui præ reliquis, in re non ita magni erroris, in quâ pote-
rant excuſare infirmitatem ſuam, ſoliciti tamen erant, &
ignorabant, quid reſponderent, quid tandem tu Deo, Optimo,

Maximo, reſponſi dabis, cùm de rebus magni ponderis in
die udicii compellaberis! cùm multa & gravia peccata tibi

objicientur, non admiſſa tantùm communi naturæ fragili-
tate, ſed etiam verſutaâà & fallaci malitià commiſſa! Fr. Co-
Abb. ſterus Medit. de Paſſ. Dom. mihi f. gop. Frater quidam interro-

g ielt gabat Abbatem Ammonem, dicens: Dic mihi aliquod ver-
Onis nltre beim. Dixit ei Senex; vade, & talem fac cogitationem tu-
ctio, ut pec-

cator arguat In, ſicut faciunt iniqui, qui ſunt in carcere: illi enim inter-

ſe, & timeat Togant: ubi eſt judex; & quando veniet? & in ipsâ expectati-

ut maleficus one ponarum ſuarum plorant. Ita & Monachus (dic tu:

in carcere. quilibet Chriſtianus) debet ſemper ſuſpectus eſſe, & ani-

mam ſuam objurgare, dicendo: væ mihi, quando habeo

adſtare ante Tribunal Chriſti? & quomodo habeo ei actuum

meorum reddere rationem: ſi igitur ſemper ſic meditatus

fueris; poteris ſalvus eſſe. Ii vit. Pl. ap. Roſw. L.. 5. libello3. Spe-

ranza de Judicio punéto 131. ſine.

Miſerimum VII. Audiamus jam ex valde terribili exemplo, qué ſta-

peccatoris in tu infelici res impiorum futuræ ſint in Jjudicio, & ad illud

Judicio extr. examen rigoroſiſſimum, de Doctore Pariſienſi, qui publiceè
ſtatum ad- .

umbrat Do-

1082. & rerum humanarum ſtrepitu ſe recepit. Res ſic ſe habet:
Agebat Pariſiis Bruno, urbe Regiâ, Academiâ nobili, & The-
ologiæ ſtudiis dabat operam, ſamque per omnes humanio-
rum ſcientiarum gradus evectus, ad honores & dignitates
ſbi gradum faciebat. Jam Rhemenſis Eccleſiæ Canonicus,

habebatur vir probm, cujus horribili ſpectaculo ſalubriter
Qor Pariſien- territus præſens Bruno, Colonienſis, Doctor famoſus; Ec-
ſis, juſto Dei cleſiæ Rhemenſis Canonicus; cum ſex ſociis in altam ardu-
Judicio: An. amque Carthuſiæ eremum, longè à mortalium conſpectu,

— —
=

—— ——
S= E—
ee

-=

—

d eorum: Hine ca veamis omne peccatum præ Inferno. 483
ini ita ſæculo mollioribusque mundi cunis indormiſcere potu-·
nhor. .iſſet, niſi eum à ſomno illo excitâàſſet inſolens hominis ab in-
on. feris redivivi oſtentum: Eo quippe loci ac temporis, vir
e. vit4 exceſſit, Princeps inter literatos, (Theologiæ Doctor Dio-
d vyſ. Carth. F. JN. Brian. Vide item in ſine Bujus Conc. ex Ribad.) quique
, Virtutis exiſtimationem longé maximam poſt ſe reliquit.
ei Sed Eheu! Quantum aberratis mali judices, hominum ocu-
im Ili! Dum huic de more ſolennes in Fccleſiaâ fierent exequiæ,
fugl frequenti populo Doctorum corona, nobilium conſeſſu,
GCG. ecce tibi ad illam & ritu ſacro canentis vocem: Keſponde mihi,
tell. is qui vitâ functus; exanimis jacebat in feretro, aſfurgit illicò,
e. caput erigit, vocémq; lugubrem explicat in hæc verba. uſto Accuſatus.
eni. Dei ZJudicio accguſatus ſum. Ad tantæ rei novitatem tonitrùgque
nitl. Vocis excitati omnes: primùm ſtupere, ac horrere: tum ar-
chi tubus totis contremiſcere, tum ſuſpenſis animis hærere, ini-
demn tédque conſilio in lucem ſequentem eventum tanti prodigii
uu. expectare, funusque procraſtinare. Spargitur interea tota
MD urbe fama, & innumerabilis propè multitudo utriusque ſe- *
Aum Xxüs ad ſpectaculum excitur. Innovatur pompa funebris,
iens Officium de defunctis pro more canitur, inſonàâtque è cho-
A. rorurfum illud: Keſpzonde mihi- Et ecce, rurſus ferale ſpecta-
culum, eredto capite, horrifico clamore, intonat illud:
bkN. Juſto Dei judicio judicatus ſumn. Hic ſtupor; dolérque omnes Iudicatus.
(m invadit, ſuſpenſosque detinet, ecquid illud portendat. Aucd
le erat jam decretoria dies, cum undique urbe totâ, atque &
deter vicinis locis innumera hominum turbâ confluente, perſolvi-
„. tur ritu ſacro Officium, ex eòque rurſum auditur illud: Ke-
hr Vonde mihi. Cùm ecce defunctus ingenti niſu ſeſe erigit, ca-
ſetn put attollit, terribilibus oculis circumſpectat, os diducit,
bet: immanique mugitu vocéque deſperabili inclamat fatale il-
r. lud: Zuſto Dei qudicio damnatus ſaum. Enimverò plusquam tra. Damnastus.
Vinie gica hæc cataſtrophe omnes movit: at Brunonem eò permo- Hocpecta-

vit, ut non modò umbram hanc hominis, ſed ipſos etiam Alo norus 5.
. . — runo eufii
lio⸗ homines fugeret; unde ejus hæc hreris ,ſed efficax ad inen⸗ ſociis in ſoli-

4

484 COoNCIOXXX. Judicis extr. examen de impiis &o peccatis
tudinem abit, adhortatio: Spectaculum quod vidimus, quod nos ſalubri En
Fundator mœrore affecit, quod conturbavit & exterruit nos, & ponz un

Carthuſiano- ſempiternæ formidine adduxit ad pœnitentiam, id efficiat in hn
rum. nobis, ut mundum hunc toto pectore contemnamus, quo-
ad ejus fieri poteſt, extra illum fugiamus. Dionyſ. Carthuſ.

F. J. Brunont. ex Ord. Carthuſ. Annalibus Englgrau. Cæl. Empyr. E &.
Brunonis. 6. Oöétobr. init. Drexel. tom. I. Tribun. Chr. E. I. CT6. J. 1.
F. o2. Petr. Kibadeneira Flos &. P. I. 6. Oét. f. a254. & ſeqte. Vide fine in
Conc. hujus Cornel. in Eccl. Ia. Ia. f. 39. Dauroult. C. g. t. I4. e* 2. J1o.
Mair Magno ſpeculo Exempl. V. Carthuſienſir Ordo f.93. Alii. Gra 4
viſſimum hic Doctor Eccleſiaſticus Pariſienſis examen ſubi-
erit, neceſſe eſt, qui tam gravem, pro merito, damnationis
tulit ſententiam, quæ & orbi manifeſta fieret, in exem-
plum & terrorem; præſertim cùm vir tam probus habere- N

tur: ne & nos ſimile judicium expectet, quod avertat Deus! G
ſed & nos cavere ne negligamus, qui tam negligenter vivi-
mus, rati ſufficere, modò boni videamur & habeamur: uti
monui Conc. 29. n. 2. Quid ſum miſer tunc dibturus. & c. i

Concluſio. VIII. Ergo: Cunbta, quæ fiunt, addacet Deus in judicium, pro u⸗
A Pccat omni errato & peccato &c. Eccle. 12. I2. Et Pſal. a9. 21. Arguam te, &

wallomnir Iſtatuam contra faciem tuam peccata tua, ait judex ſupremus ad
. 4 . i . eGI1 3 . r 1
abſtinendum, Aemvis peccatorem. Credis? Fundamentum ſi penetre 1.

& de com- mus, cur huic Doctori, cur omnibus peccatoribus tam gra- u
misſo pœni- Ve ſit futurum examen & judicium, liquidè deprehendi- lon
tendum? mus, nonniſi eſſe peccatum, Deo adeo inviſum, ceu quod un
eſt voluntaria & libera ſanctiſſimæ Legis ſuæ transgreſſio. rt
Timendum Ruinam & exitium ſi timemus, timeri etiam & caveri debet

N klein cauſa proxima & periculum illius. Atqui hoc eſt pecca- u.

nobis quam tum, domeſticus noſter, & ſæviſſimus internus hoſtis,
voluntarium Juem tamen, contra omnem conſcientiam, velut amamus
& liberum & fovemus, hoc ipſo, quèd liberé admittamus. Hoſtis
ſit peccatum. hic ipio doeemone crudelior; hic enim latrare poteſt, mordere
non poteſt niſt volentem, ait S. Auguſt. . onc. S. n. I2. & ipſo in -
ferno durior: tolle peccatum, & infernus non erit. Laich

odit

„7

n eorum: Hinc caweamus ab omni peccato præ Inferno. 485

——

ubi odit aut punit Deus, ait S. Bern. præter Propriam voluntatem? ceſſer
Deene voluntas propria, & infernus non erits in guem enim ille ignis deſa-
feitin viet, niſi in propriam voluntatem? Serm. 3. de Reſurrebt. Idem dici-
o. mus de Extremo Judicio, in quò hujus horror deſæviet?
CGI Haæc propria voluntas in quovis peccato eſt, cujus omnis
H malitia ab illà eſt, ut habet commune axioma, à magno Au-
guſtino conceptum, à Theologis receptum: Ueq, adeo pecca-
Nite tum voluntarium eſt malum, ut nullo modo ſit peccatum, ſinon ſit vo-
reh luntarium. & boc quidem, inquit, manifeſtum adeo, ut nulla hic
Gue. I doctorumaucitas, nulla indoctorum turba diſſentiat. Auguſt. Lib. de
nſbi. vera Kelig. C. I2. Englgr. p. I. Dom. 3. Epiph. J. 2. Cornel. Kom. . 2. ⸗
tons 92. Adegnihi magis timendum eſt, quàm peccatum, & à Exempla qui
nen ſeipſo. e meritò dicebat unus S8. ſeptem Fratrum timueére pec-
ubere⸗ Macchab. L. 2. C. 7. v. 2. ad Regem tyrannum: Luid quæri 2*α catum Ppræ
tDert Yäasd vis diſcere à nobi? barati ſumus mori magis, quàm patrias Dei le- morte G in⸗
eri. Ses prævaricari. &e. Quin, ut plura omittam, S. Edmundo ferno.
ui tanto horrori peccatum fuit, ut non rarèò dixerit, malle ſe
in fornacem ardentiſſimum, quàm in peccatum lethale u-
j num præcipitare. Sarimz in vitä. Imò S. Anſelmo, ſimiliter
„„„ Ebpiſcopo, dicere mos fuit, æquiori ſe animo in inferni bara-
thrum, quàm in peccatum detruſumiri. Pædag. Chriſt.t. . 1.c. 2.
lette . H. 1. & 2. Calamat. Diſe. 5. n. I. Deum time & mandata ejus o ſervas
ngr. boc eſt enim omnis homor cit. Eceles 12. 13. Hæc ante omnia omni
Henl. homini cura eſſe debet, ſi ſalvus eſſe, & ad Extremi Judicii
gnot nt igoroſum examen bene ſtare velit, ne peccatum ſecum
eſ. erat: quod Deus det: &c.

Cehe Vid. Cornelius & alii præcedentibus numeris citati. Labata, Fran- Authores in

tpeet ciſc. Joſephus Capuc. in Adv. Conc. 3. Procop. Capuc. Zudi- materiam
ol, ciali Diſc. Iz. Ad num. z. Ribaden. cit. allegat factum tem- hujus Conc.
mnn pore Gregorii VII. R. Pont. & Henrici III. Imper. Infrà 30.
68 Conc. al. n. 9. & ait: A. C. 1082. Floruit Pariſiis vir doctri
uh nã inter omnes eximius, &, quod quidem externis mori·
10 1 bus judicari poterat, virtute & ſanétitate præditus: qui-
Z bdbus

486 CoNcIO XXXI. In Iudicio extr. Pperſona Rei, Peccatori.

bus rebus celebritatem nominis præter cæteros aſſecutus

eſt: Hic igitur tantus vir in morbum incidit, munitus Sa-
cramentis, mortuus &c. Speranz. P. 133. Granat. Dom 2. Adv.
C. 1. J. 2 & C. 2. F.2. Archim. Chr. L. 2. C. y. G. y. à f. 250. Pœdag.
Chriſt tom. 2. p. I. c.S. ſect. 2. à f. 230. Ad num. I ſaprà de Cognit. ſai,
vid. Faſti Mariani, Iudice verbo eodem: & ſententia §. Bern. ad I. De-
cemb. s Eligit, & ad 1r. ejnzdem S. Chriſtinæ ancillæ, ex N. Ainton. Mo-

nacho. Drexel. tom. I. Iudice Rer. V. Katio. V. Conc. 21. n. 3. Rprd, de

Epiſcopo, examinis Præ terrore, mortuo.

43 3- 83 353 . 323--i1 e- 438.32. 383. 438343:8. -538 -1388- Ml

CoNCIO XXXI. 9

Perſona Rei, miſerrimi peccatoris, ante Judicem in
extremo Judicio conſtituti cxpenditur. Ne
nos Rei ſimus
Dom:2. Adv. Quid exiſtis in deſertum videre: arundinem vento
apgitatam!? Matth. II. F.
Dom. 3. Ade. Tu quis es! Et confeſſus eſt, &s non negavit. Zoan.
D nis I. 19 & 20. Tpſe eſt., gui Poſt me venturus
S. idem V. 27.

Dom. 4. Adyv. r Ciaczantu in Keſerto⸗ Harate viam ,Demui.

Lacs e f. è
T.
Judicium ex guu e* Heu! quid monſtri ri horribilis video? Quid
tremum dete. ſpectri, fœtidi, nigerrimi, diabolo ſimilis? Omni
Zet, quis ſit vpiritus laudet Dominum. Tacet, tremit, gemit, depres-
Huzmm . ſis in terram oculis. Z* guß é ut reſponſum dem
Pilis. ct â meis Auditoribus, in hunc finem hic in Domino congrega-

tis, ut ſalubriter aliquid audiant de ſtatu alterius vitæ &

Judiciũ extremi: Dui & tu? & quale tibi nomen!? Præ pudo-
re & confuſione, coram Judice extremo conſtitutus ‚uti il-

le,

di, Reum in häc Dà abſo wi⸗ wera rakentia a,

aond le, Wonhabens veſtem nuptialem, M.

atth. 22. I2. obmutait, examine
s . rigidiſſimo ac juſtiſſimo agitatus plus arundine vento, totus
