ætate principatum inter eruditos obtinuit in Patrid, A. C. Iy30.) E. I.
diot. & faét, memor. Mart. Delrio L. z. Duquiſ. Mag. c. z. qu. 3. mihi
JF. 6 ubi addit“ hiſtoria notiſſima eſt toti Belgio, non eleganti modò
accurati artificii pibturi vetuſtiſſimi in Bruxellenſi Czvicaä damo

exornata, ſed etiam hiſtoriarum monumentis conteſtata. Mich. Bexen-

. 4 Jeld. Concion. hiſt. ad hiſtor. 35. f. 37.. n. 2. Paciuchelli in Jon. Lect. 29.
n der – H. 6. n. 20. F. 917. Si humana Iaſtitia tanta eſt, & ſine reſpectu cu-
lec⸗ ptor non ucunq; quanta major erit in extremo Judicii die infinita ilaz
eſt.

Quo factò, Hanc inquit „‚accige

pendo mira- jubeturque ſacram pyxidem, in quo panem cœleſtem aſſerva-
culo factum bat, aperire; aperit; & ecee, deſideratur divina Hoſtia, quæ

divulgavit; Erkinbaldus piè fatis conceſſit, ob amorem aſti-

ſarius ex Sorore nepotem e fortè filius erat adoptivus: & ſic duo ha

.

Nen

1,
in
Nlolo,
on
ben,
ſeme
un,

Quem Reget, ac ſummi & inſimi timeant. 292
quĩ perſonarum acceptor non eſt Scripturà teſte multis locis,
Rom. 2. 1I. Altor. 10. 34. I. Petr. I. Iz. C. loſ. 3. 2,. Epheſ. 6. 9. Galat. 2. 6.

7

Matth. 22. 16.

VIII. Reæ Tremende Majeſtati, propter Oaſtitiam timendus, Extremum

non tantùm ab arundine vento agitata, & ab homine invalido, Judicium me-
infimo; ſed & à fortiſſimà quercu & cedro, ſeu à potentiſſimis Reges V. Ss

ipſis regibus, qus portant orbem, iisque ſanctiſſimis, quos adhuc pient. 6.

adduxiſſe, præſentis Concionis concluſio erit. Deus, ait V. 2.

8S. Job. 9. 13. reker e nemo reſiſtere poteſt, & ſub qus curventur, qui Ex Job. 9.

portant orbem, Principes ſeu boni ſeu mali; nam hi ſuiaà ſapien. 13.
Zid, potentis & imperio quaſi manibus & humeris orbem ſuſti-
nent: ait Tirinus ibid. Davidis Pœnitentis & ſanctiſſimi ſcin- Timet Rex
tillæ, imò ignes Divini timoris, ubique elucent ex Pſalmis, Derid poten-
Deumque is ab omnibus timeri vult: Hichſalmo 2. ſpiritu pro- ——
phetico manifeſtiſſimè aſtruit Chriſti Regiam poteſtatem, Reges, ex
& imperium, cui fruſtrà ſe opponant Reges, & Principes pſal. 2.
terræ, futuri (ſi impii) ſceabellum pedum ejus cum ignomi-
nid. Aſtiterunt, ait v. 2. Reges terræ, & ſeſe quaſi murum op-

poſuere, &æ Principes convenerunt in unum adverſus Dominum

& adverſis Chriſtum eju, quem Pater conſtituit Regem uni-
verſorum: ſed eorum omnis potentia & furor quid effi-
cit! Ous habitat in cæli, irridebit eos &. Tunc loquetur ad eos in
irà ſad, & in furore ſuo conturbabit eos; & Vel maximè in extre-
mo die Judicii, cùm illi inter vulgus impiorum ſuo dejeéti
gradu ſtabunt. Reger & gubernabis eos in virg ferrea, ſceptro

forti & duro, tibi rebelles & inobedientes, quò tyrannos

omnes, licet potentiſſimos, quaſi vaſa figulina confringas, &
conteras, partim in hac, partim in futurà vitâ. Terin. Et quid
efficaciter infert S. Rex! Et nlant Réges intelligite, ſapite 5 erudi-
minis Servite Domino in timore, & cum tremore; ne quando iraſca-
tur Dominus &C. cum exarſerit in brevi ira ejus in die ultimi Judi-
cii, quod non longè abeſſe poteſt & c. Bellarm. Quam ſup-

plex, & in terram proſtratus David, ipſe Rex Pontentiſſimus
(cui inventa ſunt de Iſnaöël oltingenta millia virorum fortium, qui eda-

300 CoNcIO XXI. Perſona Iudicis: Re trem. majeſlatis:
cerent gladium, & de Jud quingenta millia pugnatorum. 2. Reg. 299.)

paternam Dei correptionem non recuſans, orat: Domine ne in
furore tuo arguas me, neq; in irà tuäà corripias me. Pſal. 6.I. aliisque

₰

S. job quis & plurimis locis: Sanctiſſimus Job, Abrahami ex ſaac per Eſau
quantus nepos, & ab Abrahamo quintus, Vir princeps in terrà Hus, ſeu
Idumæ, in Lege Naturæ; & ipſe Rex, uti innuit c. o. v. 9. &

alibi, imò Rex reégum ex eo: Erat vir ille magnus inter omnes

OQClririentales, Job. . 3. Item Sacerdos (ut patet ex ſacrificio, quod
dDobtulit. v. v.) Propheta (inquit S. Hieron. Auguſt. Greg. &

colligitur e c. 40. v. .) denique Martyr, imò multis Martyri-
Drus major, ut vocat Chryſoſt. Tirin. Pineda. Conc. gé. n. 6. infid.
S. Job quàm & à Deo ipſo laudatus c. I. v. y. Hic vir tantus & talis, gravis-
eme Judi- ſimis tamen verbis teſtatus eſt ſuum timorem extremi Judi-
tcandum Deus, & càm quæſierit, quid reſpondebo illi? Yob. 31. I24. Ca-
lamat. Diſé. 31. n. 6. Eerebar omnia opera mea, ait c. 9. v. 25. ſeient,
quòd non parceres delinquenti. Singulariſſimè autem ſtupore

plena & digna ſunt illius verba c. 14. v. 13. dum conſideraret

tremendum illum diem, quéô ſupremus Judex, Rex Tremendæ
. Majeſtati, dijudicaturus eſt totum mundum, terribilem præ
ſeferens aſpectum; eligerétque potiuùs eſſe in inferno, quàm
Ut in inferno terribilem & iratam eſus intueri faciem. Quss mihi hoc tri-
protegatur, huat, ut in inferno (damnatorum, ait S. Vincent. Ferrer. Serm.
Oriat. 14. 13. e Adventu. Seranza p. I32. f. 2 o.) protegas me, & abſcondas me, do-
H nec pertranzeat furor tuus? Si Job tam juſtus, & quaſi ſecurus
æternæ gloriæ, tantùm timebat & formidabat, quantò magis
nobis peccatoribus timendum eſt, qui Deum æternum il-
lum Judicem tremendum toties multisque modis offendi-

mus. Ferpendamus, ait S. Greg. 13. Mor. alt. quantä debemus for-

midine venturum Judicem ſeomper expaveſceré quando & ille, qui 4 -
dice laudatus eſt, adhuc de retributione Judicité in ſui vocibus ſecuerns
Moylez auis: ** T. Calaat. Gtvà Diſe. 5o. num. 2. & Dom.y I. Adu. n., 11. Car. Ean-
Quomodo Hebræorum Ducem, quem Philo Judæus in extremo lib. de l! ita
punituss Moyſin,

ſet

cii & Judicis maximum: Quid faciam, cuùm ſurrexerit ad jadi-

frtr
(arcl
Deh
Vt
ſer⸗

Quutem Reges, ac ſummi & infimi timeant. 301

irni Dhetam. Ex Nepotibus Levi, quintus à Patriarchâ Jacob,

n ir ſanctiſſimus, cujus vitam & virtutes ſcribit Bellarminus

1 Cardin. Sapplem. Tomi z. de Oſycio Principis Chriſt. Ll'sb. 2. à f. 1554.
tl De hoc Idem Author quærit, an inter tot, & tam magnas
1 virtutes, & dona, ac privilegia Dei, nullum peccatum admi-
Wſeerit, ob quod à Deo puniri potuerit, vel debuerit. Duo ex
d Scr. affert: Homicidium patratum. Exod. 2. I2. Numer. 20. 10. Dif-
ty! fidentiam. Illud Auguſt. Sententiam priorem retractans
i⸗ quæſt. in Exod. à criminis culpãâ defendit. Hanc lethale pecca-

tife tum fuiſſe, credibile non eſt, ait Bellarm. Et tamen in Ter-
Wc ram Promiſſionis ingreſſus non eſt. Vid. Naumer. 27. 12. Deu-
niſe. ter. 32. 49. & C. 34. Infra Conc. 68. n. 3. Ex his aperté colligitur,

ait cit. Bellarm. peccata Moyſis in tam longâ ætate anno-
d rum 120, pauciſſima atque leviſſima fuiſſe, & opera bona
Ree plurima & maxima; & tamen noluiſſe Deum, Judicem ju-
Im ſtiſſimum, ut illa peccata leviſſima impunita manerent.

tun Quèd ſi Deus in Moſe amico ſuo intimo & fideliſſimo, titu-
o.bpationem illam modicam tam ſeverè punivit, jure timere

nge debent Reges ac Principes terræ iram Dei, niſi ſummo ſtudio
in lege Domini meditentur die ac nocte; etſi peccando iram
Domini commeruerint, illam per opera peœnnitentiæ ſeriè

lacare, vel etiam in confeſſione prævenire procurent. Hæc
acal O vciEte e10 rati Bellarmini
Bellarminus, famâ ſanétitatis & doctrinæ celebratiſſimus mien

Imn Cardinalis, de cujus vità & miraculis, juſſu S. D. N. Clemen- Elogium.
W ,tis X. denuo inſtitutus eſt anno 1674. à S. Congregatione
n Rituum Proceſſus, ut in Beatorum Album referatur. &c.
nr Biblioth. Script. & J. à f- zzo. Adeo veriſſimum id S. Hieron.
iſ⸗ Potentiſſmi quondam reges nudo latere palpitabunt. Epiſt. ad Heliodor.
. Et Guerricus Abbas, A facie tud, Domine, inquit, quò fugient, niſe

n in tenebras exteriores; in öilud Chaos &. abyſſum ignis & calig inis
N tunc enim dicent montibus: cadite ſuper nor, & collebus: operite nos,
um eviuz, zſtimantes abſorberi voragine inferns, quàm ſauſtinere faciem
Dei iraté. Serm. z. de S. Bened. ap. Englgrau. Dem. I. Ad v. part. I. H. 1⸗
” V. Iſai.,

3 2 CoNc 10 „XXII. rudici⸗ extr. majeſtas & terror . Menditu-

. ITſai. 2. 19. & ſuprà Conc. &. n. 6. &. C. zo. n. 6. Hinc, quia nullus
locus miſericordiæ, impiorum in Judicio deſperatio. De quà
infyà C. 39. à n. 6. Rex tremendæ majeſtatis, qui ſalvandor ſalvas gra-

tu, ſalva me fons pietati. Amen. Commend andus ſalutaris t ti⸗

mor Dei Jjudicis.
Authores in Eid. Cornel. eitt. E. aliig citt. 1. Alcx. Calamat. .Si Dif. 30. &
hujus 3. citt. Marchant. Ration. Dom. I. Adv. leik. 1. p. 2. Dionyſ.- Gar.
Concionis thuſ. in I V. Noviſſ. de Nudic. art. g. y. 6. & 7. Procop. Ca-
matetiam. puc. in Nudicial: Diſe. 9. & o. Beſſeus & Paolet. citt. Dre-

6 Xelius tom. 2. in Paa cap. 24. mähi f. 594. E ſequ. in magno

folio. Turbatus Rex Heroder- ſuprd C. 21. n. 3. Bellarm. Card.

—

Kapp l.Tom. ,. de Offcis Principi Cbriſt. L.I. à Cap. 10. ſeligenda.

Bened. Fidel. §. 6. in fer. 2. Dom. I. Duadrageſ. Conſed. 1, a f. 75.

Engelgr. bp. I. D. 1. Adv. & de Arundine Dom. 2. Advent. Pexen-

feld. Conc. hiſtor. hiſt. 25. & 90. Llem adunitis Dobkrinis. Concio

præcedens 20. & in fine citaté. Labata l. Judic. ſin. propoſ. II. ſa-

Pientia Judich. & V. Rex. Jo. de Cartagena, n Arcanis Chriſti.
tom. I. lib. 6. hom. I. Chriſtus quantus Rex. Flor. Schülling.

Domin. 1. Advent.
eeeeseeeeeeeseeeeeseeeeeeesesgeeee

CONGIO XXII.

hriſti Judicis Majeſtas 8 & terror, ex auiduedun
Vet. & Novi Ieſtamenti ſelectis Viſionihus, & &

apparitionibus expenditur, & confirmatur.

Domin. 2. Cæci vident; Claudi ambulant; Leproſi mundantur;
Nurdi audiunt; Mortui reſurgunt. Matth. 11. .z. .

Adventus.

Dom. 3. Adv. Dirigite viam Domini. Joann. 1.23.
Dom. 4. Adv. Hradicans Baptumum. Pemitentia. lucæ 3. 3.

1 cac

Cir

P0
00

nin/

,.

.,1
1
. M,
Peoaro
. (M

Q(ubi vide) & hæc ſigna maniteſta Meſſiæ, cjusque primi Ad-

6 De.

autem in vitam gternam: Matih. ar, a6. Conſidero inſuper gra-
ves eſſe corporis affectus & calamitates, eſſe cœcum præſer-

cer Viſonibus & apparit. V. & Wovi Teſlementi. 303

XOeci vident. &c. ut ſuprà, themate. Addit S. Lucas c. 7. Miracula ſi-
v.. 21. In ipsd autem horâ Chriſtus maltos curavit à languo- gna Chriſti
rrzibus, & plagi, & Wirit ibusz mali, & cocis multis donavit vi- Meſſiæ pfæ-
ſom. (Qibus alludit, imò citat illud Iſaiæ 3. 4. & 16. 1. nti. Venſh
*
ventuùs gratiæ: Supra c. g. n. I. Per hæc ergo miracula (ait in Ümili“ 6.
S. Maximus Epiſc. Hom. t. de Epiph.) Chriſtus Dominus Redemptor

noſter oculi ſe voluit revelare mortaliuns, quatenus inviſibilis ejus Di-

vinitas, quæ latebat in homine, in opere non lateret. Breviar. y. Die COck.

Ep. leét. 6. In ſecundo Jaſtitiæ & extremi Judicii adventu, Deus
manifeſtè veniet. Pſ.a9. 3. & tam erunt evidentia ſigna, ut ITdem
à nemine negari poterit. E. Exech. z. V. 3. 4. F. 9. Jam olim ceci-
nit Sibylla Erithræa: Ende Deum cernent incredulus atq; fideli.
ap. Bellarm. Tom.-. Controverſj.de Chriſto .I.-c1l1. f. z3a“. Tum verum
erit: Cæci vident; Claudi ambulant; Surdi avdiunt; Mortui reſur-
gunt; ſcil. hoc ipſo dum reſfurgunt: ſcimus enim, per mor-
tem hominem fieri, ut ita dicam, cœcum, claudum, ſurdum,

& cadaver leproſo horribilius. Cæci: Videbunt Filium hominis Etiam in ex-
wenientem. Lucæ 21. 27. Surdi: Qui in monumentis ſunt, audient vo-tremo Judicio

cem lilii Dei. go. y.. 29. Claudi Tbunt hbi in appliczum eternum FYuſti G E1 i-
em Ielee 9. 5 29. aka Iot S AS SIAR ent Sec.
Corporis af-
. —CIIILeL fectus graves;
tim, claudum, leproſum, ſurdum, maximè ſi plures conjun- graviores ani-
gantur (uti erat ille ex doemonio ccus & mutus, Matth. 12. mi. Infrà

2.) & (quod ajunt ſecundum hominem) melius eſſe, decies C. 49. n. 2.
depauperari, & ad incitas redigi, quàm ſemel mori. Sed &
id verum ex ſenſu Medicorum, affectus & morbos animi eſſe

graviores, morbis corporis: quod equidem fori mei non eſt: Graviſſimi

ſentio tamen, omnium graviſſimos eſſe morbos ſpirituales, animæ & ſpi-

planè incurabiles, niſi æger ipſe velit; eorum enim radix eſt ituales mor-

ipſa vitioſa & peccans voluntas libera, quæ corrigi & emen- bi: cur? &

dari nequit, niſi à ſeipsàa. Et eheu! quot ſecundum ani. fiequemtis-

mam cæci & ſardi ſunt, ut videnter non videant, & anudiente non

ſimi.

Mechtl de qud. extr. 24 in-

304 CoNeIO XXII. Judicis extr. majeſtas & terror oſtenditur
intelligant, ut ait Chriſtus Luc. s§. 1o. animæ ſuæ miſerum ſta-

tum, damnationis periculum, peccati gravitatem. Vid. Thom.
Qu'bus me. RKemp. L. 3. C. 3. à n. 3. Hiſce autem, ſpiritualibus animi & ani-

dendi opti- mæ morbis, gravibus & vitioſis, optima certè medendi ra-

mum me—
dium Memo-

viſiones &

mus, judicii extremi, verè terribilis, quæ hominem ſapere
faciat; & quæ conſideratio Judicii ac memoria neglecta ho-

minem adhuc gravioribus animæ malis, ceu peccatis, impli

cat. C. 1. & Infra Conc. a2. de dqudicio- Hæc Judicii memoria tantæ

virtutis eſt, & efficaciæ, ut certò faciat, ſenſu ſpirituali, oσο
videre ſalutem ſuam, claudos, Hegle cta viâ peccatorum, in qui-
bus ſtant impii, Pſalmo I. I. decurrere ſemitam mandatorum
Dei: Pfal. 1I15. 37. Leproſoes, & peccatis totos deturpatos, mun-
dari per Pœnitentiam & Confeſſionem: Surdas audire, & ſequi

Vocem Domini vocantis: Keſurgere denique animam pecca-

to mortuam, juxta id, Ezech. 15. 1. & 20. Proinde ut & hæc

miracula in anima noſtrâ ſpiritualiter, & lon ge nobiliori

modo, quam carnaliter in corpore, fiant per veram conver-
ſionem, per quam quotidie hæc miracula fieri & compleri,

docet S. Hieron. & alii. Cornel. in Matth. 12. 22. cit. & quâ mor-

7

Concionis titulo propoſitum eſt verbis apertis, nempe: D

gratia illud in nobis operetur, ut & dici poſſit: cæcι vident (ſi
qui noſtrúm ſint) ſurdi audiunt, &c. Videamus, Audiamus,

quæ nobis videnda & audienda Dei verbo proponuntur, ad il-
lius honorem, & noſtram ſalutem, qui unicus ſcopus eſt.

& apparitio- diverſiſſimum eſſe, & admirandum, nemo eſt, qui neſciat ſa-
nes Divinæz Piens, & probè catholicus. Et cum ille nobis in hac vitâ per

docent.

ſit, præter ea, quæ Deus verbo ſuo de illo alterius vitæ ſtatu,
ac de futuris, docuit, adjecit etiam aliquas Viſiones, Appari-
tiones veras, non illuforias, factas ſuis Prophetis & Sanétis,

ſenſuum, visus, auditûs, aliorumque experientiam incognitus

Ai isque, & fieri permiſit. Qæ, inter alia, etiam illud evin-
hert et la; efian iuc en

tio, eſt conſideratio quatuor Noviſſimorum, &, de quò agi-

bus animæ tollitur: Expendamus hodie, quod ſuprà hujus

II. Alterius orbis conditionem & ſtatum ab hàc vitâ plane-

‚hANRNR—

n

In ſta.

Inn

Ai.
A.

3 A
ne

Sim
tam
inui.
torutn

Inn

KAkeu
hhece⸗

Wos
(One⸗
en

Ne.

huis
:N
n!
iam,
1.

talem expectant Meſſiam, qui inſtar Salomonis eis der copiam

lydas

quam etiamnum ſentimus; & minus durum eſſet, niſi etiam car

eee Viſionibus & Apparit. V. &; Movi Teſtamenti. 3205
cunt, ne nobis Meſſiam, & Dei Filium, in mundum reverſu-

rum, imaginemur, uti ſibi etiamnum fingunt judæi craſſi, qui Meſſiam re-
diturum, non

„ qualem pu-

frugum & opum terræ, Copiam frumenti, vini, olei, auri & ant Judæi,

argenti. Cornel. in Yo. 6. 15. Nos Chriſtiani ſanct ſentimus, & cre- (ed ui Judi-
dimus: Venturu, eſi judicare vivos & mortuos. Gmb. Apeſt. art. Z. & cem &c.
SGmb. Nicanum. Judex crederis eſſe venturus. Hymno dͤd. Ambroſis G

Auguſt. Qualis autem futurus ſit, docebimur quibusdam Phæ-
nomenis, Viſionibus, & Apparitionibus, ex ipsâ S. Scripturâ

petitis, quæ à nemine Chriſtiano negari poſſint, accedentibus,
SS. Patrum & Doctorum declarationum, notarumgue illu-

fkrationibus. Sane Deus hâc ratione docuit graviſſima &

ſumma myſteria fidei, uti Ezechielem de Keſurrectione mortuo-
rum, cap. 3. ſuprà c. 7. num. p. & ”. E. Cornel. in Ep. ad Hebr. c. I. V. 2.
4 f. 9533 “ ́
III. Primum omnium, quod in mundo cum homine ge-
ſtum, idque in Paradiſo, fuit illud, in quò Judex Deus, Rei

primi Parentes noſtri: Geneſ. 3. Rei geſtæ ſeriem ſignatè nos primum

S. Textus docet. Mortis ſapplicium, ait S. Auguſt. Enchir. Dominus ſudicium

bomini comminatus fuerat, ſi peccaret ; ſi eum muneran! libero arbi- Deus inſtituit

cum Adamo.

trio, ut tamen regeret imperio, terreret exitio, atque in Paradiſi felici-
S . enl. 3*

tate, tanquam in umbraà vitæ, unde Zuſtitia cuſtodita in meliora con-
Genderet, collocavit. & c. Breviar. R. Dom. Septuag. lect. 4. Ehel

peccavit Adam (& nos in illo omnes. Rom. 7. 72.) transgreſſus
Mandatum Dei, vindicantis peccatum, unà & miſerentis,

quanto timore Adami? Hujus breve in Paradiſo gaudium fuit, Adami bre-
brevior voluptas ex devorato pomo: gravius peccatum, quàm ve gaudium,
videbatur, hic eſus pomi: Pœna graviſſima, etſi juſtiſſima, quò die pec-
erit

periclitaremur de ſalute, cujus major pars jacturam facit

V. Eſth. 3. a. ſaprà, Conc. 10. Patres noſtri comederunt uvam acerbam,
primi Parentes noſtri pomum, & dentes ſiliorum obſtupuerunt. Je- 7

yem. 31. 29. & adhuc obſtupeſcunt, gravitérque ſentiunt. Brey˙v7ve ——

Adami gaudium in Paradiſo; nam, ut refert Gilbertus Gene-

Qq 2 brar-

306 CoNCIO XXII. Judicis botr. majeſtas Sterror oſtenditur

brardus, Theol. Pariſ. Docëtiſſimus, ex Hebræis Adamus in ul-

timà horà ejus diei, quò creatus eſt, peccavit, Die ſtetit, nocte
cecidit, non pernoctavit. Mendoza in I. Reg. I. I. Annot. g. circa
lit. 8. 3. num. 49. f. Ioy. Ioſtatus Abul. Epiſc. putat Adamum pec-

Caſſe, & expulſum eſſe ex paradiſo altero die, à creatione ſu, id

eſt Sabbato. Pererius, octavo die; idque hoc fine, ut interim
aliquot dierum intervallo beatum illum in Paradiſo ſtatum

experiretur. Alii quadrageſimo die: unde Chriſtus pro hâc

Adæ gulà totidem, id eſt, quadraginta diebus jejunavit⸗ Alii
H trigeſimo quarto anno; ſicuti triginta quatuor annos Chriſtus
Adam die vixit, & peccatum hoc expiavit. Verum communiter Patres,

Veneris para-S. Irenæus, Cyrillus, Epiphan. Saru genſis, Ephrem, Philoxe-
iſe buic nus, Bar-Cepha, & Diodorus, apud Pererium, tradunt Ada-
die Vane H mum eodem die, quò creatus eſt, peccaâſſe, & Paradiſo ejectum

patiendo, pa-

ſtituit. nem, nôsque omnes Paradiſo reſtituit. Huic ſententiæ favet

ſeries Scripturæ: nam ex v. 5. patet, hæc contigiſſe poſt meri-

diem, remittente ſe æſtu, & leni aurâ afflante. Favet & invi-

dia Diaboli, quæ non permiſit, diu Adamum ſtare. Favet &
perfectio Naturæ, in quàâ conditus eſt Adam, per quam ipſe,
uti & Angelus, ſtatim ſe reſolvit, & alterutram partem elegit.
Denique ſi diu in P aradiſo fuiſſet, utique ex arbore vitæ co-
mediſſet. Sicut ergo Chriſtus eodem loco, ſcilicet in monte

Calvariæ, voluit crucifigi, in quo ſepultus erat Adam; ita ipſe

diem peccati & exilii noſtri tunc notavit, damna diei ut ſolve-
ret, & dependeret. Addunt S. Ephrem, apud Bar-Cepha in fine
Abri 1. de Paradiſo, Philoxenus, & jacobus Sarugenſis, Adamumß

creatum eſſe horâ nonàâ matutinâ, & Paradiſo expulſum eſſe

horà tertiâ pomeridianà, itâque in Paradiſo tantum fex ho-

ras Commoratum eſſe. Cornel: in Geneſ. 3. 23. f. S9. Vid. le Blanc
in Pſal. I. f. col. 133.. Adam lamentans deſuper pulchrè deſcri-
BPitur à Drexelio tom. 1. de Dtern. Conſid. z. G. a. à f. 20. Athanaſ.
Rircher, in Arcâ Noë f- oo. Unde maximée doceamur, peccatum

odiſſe.

V

eſſe, ſcilicet feriâ: ſextaâ, die Veneris; imò ſub eandem horam,
radiſo nos re. quà Chriſtus in cruce mortuus eſt extra Jeruſalem, & latro-

e
uel

Wn
Pun

i

Vet
for

in
cm,
maun
A
rvl,

inus.

8 lee⸗

n vo

on eey V'iſßonibus & Apparit. V. & Wovi Teſtamenti. 307
innl odiſſe. Deus O. M. tamen, etſi minitatus ſit Adamo, iis ver-
hnocke bis: Morte morieris, Geneſ. 2. 27g. Mortem non tantùm corporis,
S&temporalem, ſed & animæ ſpiritualem, & æternam in Ge- Deus Adame
nr. henna, eamque certam & infallibilem. Corn. ib. ejus tamen mi- apparet in
E ſertus, formam hominis induit, quod deducit S. Aug. ex eo in formâ ho-

rn verbo Deambulantis in Paradiſo. Geneſ. 3. S. nimirùm in humana Sel .
ſten formâ, & paſſibus humanis. Seranza, punkto 26. f- 6ρ. hunc; v. 7. 3..

oι ipſum inceſſum tamen Adamo, cum Evâ, valde timente. Sacer
Textus ſic loquitur. Geneſ. 3. 2. Et apert? ſant oculs amborum cumq,
Hriun cognoviſſent, ſe eſſe nudos, conſuerunt folia ſicus, & fecerunt ſibi peri-
rs, zomata. V. S. Et cuàm audiſſent vocem Domini Dei deambulanti in
l. Paradiſo ad auram poſt meridiem, abſcondit ſé Adam, & uxor ejus, d
M. facie Domini Dei in medio ligni Paradiſi. V. 9. ocavitq, Dominus
deckun Deus Adam, & dixit es, ubi er V. o. Qui ait Vocem tuam audivè
uin n Paradiſo, & timui, eb quòd nudus eſſem, & abſcondi me. II. Cui di-
N. it Quiss enim indicavit tibi, quòd nudus eſſes, niſt qud e ligno, de
efarett quò præceperam tibi, ne comedere, comediſte 5 12. Deiwitq;, Adam. Malier,
ei gaqam dediſti mähi ſociam, dedit mihi de ligno, & oomedi. 13. Et dixit
tui. Dominus Deus ad mulzerem Qare hoc feciſti? Quæ reſpondit“ Ser-
Ak pens decepit me, & comeli. G&. V. 17. Adæ verò dixit Quia audiſts
6 vocem axoris tuc. &. VE. 2g. Ejecitg, Adam. & collocavit ante Fara-

AN. diſum voluptatis Cherubin, & flammeum gladium atq; verſatilem, ad
zN. cuſtodiendam viam ligni vitæ. Hæc omnia in hoc primo à Deo

um cum homine acta judicio, multum nobis lumen materiamque
an ſuggerunt, plura cogitandi & loquendi de ultimo udicio.
WM, Obtervanda autem ſunt ex his Dei Judicis Ma jeſtas, Bonitas,
H Q& Juſtitia puniens; Adami, etſi ſapientiam infuſam habentis,

m imprudentia, ſed & gravis timer & confuſio: Supr. Conc. s§. n. Ze.
4 de quibus:

„ IIV. Deus Reum fugitivum ad Judicium, ad examen ci- Deus eugiu⸗
t.at, clementer equidem. Vocavitq Dominus Adam, & dixit ein vam Adam
D ubi e* v. 9. Dulcior, gratior, & ſuavior vox eſſe non potuit,

dicit enim Moyſes Bar-Cepha Syrus, Epiſcopus, qui floruit

ad judicium
vocat.
.

un Sæculo decimo, quèd, cum Deus diceret: Adam uli e? per-
ðUUU Qq 3. ſpicue

7.

308 CoNcIO XXII. Judicis ewir. majeſias & terror oſtenditur

ſpicuè oſtenderit, eo ſe modo Adamum quærere, quò aman-
tiſſimus pater perditum ſuum requirit filium, ut illum inter
Ceu pater fi-

lium perdi-
tum.

Bar-Cepha de Parad. c. ult. ita ſe Adamum quærere, ut Pater amiſſam
Flium. Fidel. S. 6. in fer. 2. poſt Bom. I. Quadrag. Conſid. 3. num. g. F. 93.

Adam. ter excuſat; Qui proſtratus in terram conſiterèi debuerat peccatum
. . . * . . 2 —2
fſuaum, & dicere Domine miſerere mei, ait S. Tho. de Vill. novâ.

. in Dowe. 3. Quadrageſ. Culpam ſuam, ait S. Ambroſ. L. de Parad.

c. I4q. ſerò cognoſcit, & ſerò venit quædam erroris præteriti verecun-

. dia, quæ errorem præ venire debuerat. Mendoza. in I. Keg. 3. 9. n. pp.
Inciviliter & f. g. Adamus leniter à Deo objurgatus, illis verbis: Adam ubs
ruſticè re. e? inurbanè & inciviliter reſpondit: Vocem tuam audivi. &c.
dine honoris præfatione (ait Aloyſius, Lippomanus, Venetus,

ſpondet.
. Veron. Ep.) & cognomine, ſine aliquo epitheto Deum alloqui-

tur, vellti attonitus à voce Domini corripientis, O& propria conſcien-
tidâ jam confaſus & accuſatus, non addit! ( lementiſſime Domine
Dem. &C. Ap. eundem Mendox. in I. Keg. I. 15. n. I. f. 20. & f. ſequ.
Culpam in n. 9. Imò & Adam non ſine emphaſi dixit: Malier, quam dediſti
Deum retor- mihi. & c. Gen. 3. II. & 12. quaſi vellet, ut notat D. Greg. L. 32.

guet. 1 Mor. o. 24. Reatum ſuum obliquè in Authorem relidere, qui ei
5 4 CEnltens

non exulâſſet. „ „ Peingc ,= „
cxulaſſet casaſſet, ait S. Auguſt. &. 19. de Sanctu, &. ſeè non excusdſſet, E‿ in Al.

thorem ſuam culpam non retorſiſſet, Paradiſo non exulaſſet. Cornel. in

Ad vocem Gen. 2. 6. Ff. S2. ſineé. Calamat. Hlv. Diſc. to. n. Ia. Jam, quod potiſſi-

Dei eimetz mùm hujus loci eſt, timet Adam, tremit, ad vocem Patris,
Agnitam ab Cam audiſſent vocem Dominzs deambulantis in Paradiſo, loquentis &
Adamo, ipſi, irati Dei, ut intelligit Cajetanus, ac, ut vult Abulenſis, dicentis:

male conſcio cam ubi eæ? quam agnovit Adam, hanc eſſe vocem Dei, quia
ſihi, viſam L
4 hominem, qui hanc vocem excitaret: Sed & conſcientia pec-

cati ipſéque Deus menti ejus ſuggerebant, Dei vindicis eſſe

enl

Eum quærit, amabiles denuè recipiat amplexus. Ebi as? ut oſtenderet, ait

Culpam ſe- Engelgr. C&l. Tertk S. Ant on. de Pad. S. 2. f. V2. Sed quid Adam:? .
rò agnoſcit Culpam ſuam, vel non agnoſcit, vel ſerò nimis, imò & turpi-

mulierem dederat, quæ talia perſuaderet. & hbumiliter ſe awc--

amantiſſimè ad poenitentiam vocantis, & cum eo loquentis.

jam antea cum Deo collocutus, ſciénsque, nullum alium eſſe

Cigar
kedarr
ſeli
ſocen
Noa
Ca

ſice

fun⸗

Sl
ſfi
ſt
e
4
n
n
ſ,
W.
nn
i
ee
r(

(Aa

iis
Cat
ie

n
I
I

Ai

—
mn
miae

G,4

in

AN

MA

uus.

g. l. ⸗

Aun il
enens,
DEE-
Dirie
llf
,
Wil
n
li
ell.

DNie

i
i⸗
i⸗
nch⸗
ee
8
00

lem, ad cuſtodiendam viam ligné vitæ- ut ejus aditu prohiberer
tum Adam & homines, tum etiam domones, ne ipſi, paradi-
ſum; ingreſſi, fruétum arboris vitæ decerperent, quem homi-

77

ſupra) ex oculis fontes lacrymarum fecit, idque annis vit
ſuæ 930. Geneſ. z. y. 6 quàm brevis & levis voluptas! (Iefra

n, Viſionibus & Apparit. V. & Nowvi Teſlamenti. 309
vocem hanc, ingentem, terribilem, majeſtate plenam, ac Deo

dignam. Cornel. in Gen. 3. 5. nempe Adamo ſibi malè conſcio vi Adamum pu-

debatur hæc vox, tam tremenda & horribilis, quaſi omnia dor ſummus
cœli tonitrua fimul conjuncta audiret, ait cit. Fidelis. Unde: ad fugam co-
Vocem tuam audivi in Paradiſo, & timui. & c. & abſcondi me. Gen. 3.70. git.
Non erat in Paradiſo niſi propria Uxor, & ſerpens (qui, ut ait
Cajetanus Cardin. non abiit; ut peccati, ſicut fuerat incentor,
ſic eſſet accuſator, & teſtis) & Deus ipſe: tamen tantoperè con-
fuſus eſt Adam, ut, quaſi hanc ſolam ponam pertimuerit,
apertè dixerit: Vocem tuam audivi in paradiſo, & abſoonds me, eò
quod nudus eſſem. Ubi D. Auguſtinus. Non adeo fuit ſtultus Adam,
ut fugiens poſſe latere crederet. Sed tanto pudore aſzedtus eſt, ut fugere
ſit compulſus Heu ſolos oculos Dei, qui venerat, ut eum con-
tegeret, verecundatus eſt. Quid, cùm venerit pudenda dete-

gere? Revelabo pudenda tua, & oſtendam in gentibus nuditatem
tiam, & regnis ignominiam tuam; Nahum 3. y. Weranza punbto

137. mihi f. 256. Col. I. B. Denique: Ejecitq; Adam. & collocavit ante
Paradiſum voluptati Cherubin, & flammeum gladium at, verſati⸗

nibus offerrent, pollicentes eis immortalitatem; ut hàâc ratio-

ne eos ad ſui amorem & cultum pellicerent. Cornel. in Gen.3. 224.
e Chryſoſt. Augieſt. Ruperto & alis. O lapſum miſerabilem! O
caſum lamentabilem, præſertim quòd paradiſi aditus eſſet pe-

nitus interclufus; quod Adamo contra Paradiſum ſuum fi- Adami bre-

genti domicilium, & quàm frequenter eò reſpicienti (Rircherus Vis voluptas,
& longa poœni-

tentia.

Conc. 25. num.3) quàm longa poœnitentia! Jam breviter ad no-

ſtrum ſcopum: Cuique jam relinquo comparationem ali- Hinc nobis
quam inter primum hoc Dei cum peccante homine, & ulti- quid agen-

mum illud univerſale Judicium in fine mundi. Cui equi- dum ſu?

dem nulla vera comparatio cogitari poteſt. O miſeria! Ola-

men⸗

7

310 CoNCIO XXII. Judicis extr. majeſtas & terror oſtenditur

meenta impiorum! Non paradiſi tantum, ſed Coœli januam
clauſam eſſe! æternum! non tantùm ejici in hanc lacryma-

rum vallem, ſed in æternum barathrum & flammas inextin-
guibiles per omnes, in omnem æternitatem, damnatorum
lacrymas! Heu Majeſtatem Judicis Extremi, terribilem vul-

tum, vocem, gladium de ore éus utraqg, parte acutum! Apoc. I. 16. de

Jus infra. n. y. nullam recipientis excuſationem, nullam admit-

tentis pœnitentiam, non deambulanti, ſed cum poteſtate magnà &

majeſtate venientis! O peccatorum impudentiam, gravitatem,

malitiam: nullus effugii locus: Deſcendamus jam in nos,

plura, plura nobiscum, A. A. inter ſuſpiria & gemitus cogite-
mus & hoc loco & domi noſtræ frequentiſſimè. Ah quæſo

humiliemus nos ante tremendum Judicem noſtrum jamnunc,
confiteamur peccata noſtra Sacerdoti, Dei, Clementiſſimi mo.
do, vices tenenti. Ne negemus, ne excuſemus, illa, quæ toti

mundo fateri debebimus: Sicut Adam in gratiam Uxoris, ita
ſæpè in aliorum gratiam peccamus, utrique trahendi ad judi-
cium, ad examen, & poœnam. Patienter, & in redemptionem
peccatorum noſtrorum, perferamus, quidquid nobis immi-

ſerit Deus. Levia enim ſunt omnia, & gratioſa, reſpectu ju-

V dicii, &A poenæ &ternæ. Vera poenitentia, & ſeria, neceſſaria
eſt. Momentaneum, quod deleltat; zeternum, quod ecruciac.

V. nter alias Viſiones SS. Prophetarum, hanc in rem, ſeu

de Chriſto judice, memorabiles ſunt duæ S. Danielis, Veteris,
& S. Joannis Apoſtoli, Novi Teſtamenti. Utrique huic Deus

revelavit futurorum temporum conſtitutionem & ſtatum,

præſertim ad finem mundi. Daniel ergo Deum Judicem vi-

aaleli⸗ vi- det, viſumque deſcribit c.7. 9. & 10o. Ubi marinum quadruplex
HH prodigium, quatuor diverſas beſtias, ſiimmorum totidem
Cap. 7. Regnorum imagines, ſpectavit; vultum extollens, ad ſidera,
ggrandævum ſenem vidit, cujus tam capilli, quàm veſtimen-
ta, nivem æmulabantur; cujus ſolium ignis, cui mentium
beatarum innumerabilis exercitus miniſtrabat. Hæc viſa
ipſe Daniel explicans: Aſpiciebam, inquit, in Cœlum ad Deum;
“YMVM ecce

—

—

eccet

et,
s,5

rie
⸗

Kün

=è?M
fumin

ſm

G
fkn
n

r
N
c
kegtt
El
ſy
rens

Ala

Uhltit
Aere⸗
edͤtn

ur)

di
nix⸗a
n,

iuin
imn

Ir exw Viſionibus & apparit. V. & Novi Teſtamenti. 3N
nn & cce throni ibi judiciarii poſiti ſunt, & Antigqum dierum, Deus
Krn⸗ Pater, & tota SS. Trinitas, cum aſieſſoribus (Dan. g. I4.) An-
sinenn gelis, ſedit pro tribunali, tanquam Judex cogniturus cauſam.
aun Simile tribunal habes Apoc. 4. & gz. Veſtimentum ejus candidum,
dilen l quaſi ni?x, & capill capitis ejus, quaſi lana munaa, denotans puritatem
HE finceritatem judicis, nullius ob metum vel gratiam ab æqui-
n 1 tate deflectentis. Thronu i. flammæ ignis ; rotæ ejus ignis accenſius,
S uvius ignens rapidutsq, egrediebatur à facie ejus; millia millium mini-
n ſrabant ei, & decies millies centena millia aſſeſtebant ei. Per Thronum
IESO ejus flammeum ſplendor & efficacia udicii Divini, per rotas igneas
de. præſentia ubiq; & providentia judicis, quâà quaſi curru ſemper
ah inſtructo, rotisque in omnem partem volubilibus, per omnia
n Ccoeli & terræ ſpatia continuò ſeſe extendit, omni momento
Umi „Ccoelum terràmq; pervidet, abyſſos omnes intuetur, omnium
eHW.Ccorda ſcrutatur, omnium vel arcaniſſimas cogitationes rima-
tur, & penetrat; quod fieri vult, illicè & temporis puncto fit.
N¾. FPhawvins, ienens rapiditq, à facie & ore Judicis, quaſi ex igneo fon-
u te egrediens, ſententia eſt, quam pronuntiat, inſtar ignis ef-
imm ficaciſſima, ſimul & celerrima, inquit S. Hieron. quam Apoc. 1.
. v. 16. gladium ancipitem vocat. Fluvius gnens rapidusq, eſt illud
AuD ſupremum: Ite maledicte, e, le, damnandos omnes invol-
vens, & mergens tartaro. Millia millium miniſtrabant ei- &C.
nH quanta majeſtas judicis, & judicii? immenſa, inexplicabilis.
eis Millia millium, imèò mille milliones, & infinita propemodum
UDu multitudo Angelorum, miniſtrantium & aſſiſtentium judici,
aum ad exequendam ejus ſententiam promptiſſime celerrimi, & ex-
eu peditiflimi. Recte hec ipſa, ait Tirinus, ab aliquibus aptan-
tur Judicio extremo, quòô Chriſtus corporaliter & viſibiliter
n judicabit omnes vivos & mortuos, creator Judex & Dominus
Inm univerſorum. Cornel. Tirin. ibid. Drewel, tom. z2. in Daniel. c. 24. Vio S. fſ⸗o.
deer f. vog. & ſequ. Altera, S. Joannis Apoſt. viſio aut viſiones quæ nis Apoſt.

ion dam, c. 1. 13. & quibusdam aliis locis in Apoc. fere ſimiles ſunt, je Chriſto
oſtenduntque Judicis Chriſti majeſtatem, potentiam, juſti⸗ Judice, & il-

um tiam: &c. Hic Diſcipulus ille (quem diligebat Pliſus . Joan. 2I. V. 7. lius hinc ter-
ege Mechtl de qud. extr. Rr. ob ror.

312 CONCIO XXII. JIudicis eatr. majeſtas & terror oſtenditur

e

ritus, etiam vocari Filius Mariæ V.) in ſpiritu videns terro-

ſſem eum, cecidi ad pedes éjus, tanquam mortuns, (non tam ex re-

ſuam ſuper me, erigens me, præ timore & ſtupore collaben-
tem, roborans & confirmans; dicens noli timere, ego ſum pri-

mus & noviſſimus, Deus & homo, & c. Apoc. I. Iz. Cornel. b. Ca-

lamat. Glv. Diſc. 30. de Zud. Extr. n. 4. Idem contigit Danieli c.7.
V. 11. & C. Io. v. 9. & C. 5.v. I5. Item in Transfiguratione Chriſti
Apoſtolis, Mat. 17.6. ſuprà C. 1I6. n. . Quid hinc, AA. cogita-
mus, cùm ad ſolam ſpeciem Chriſti Judicis tam Sancti & illi
amiciſſimi, uti S. Daniel & S. Joannes Apoſt. adeo fuerint ex-
territi, quid? cuùm Idem Judex Extremus reipsâ veniet cum

Ppoteſtate magnd & majeſtate, illumq; videbuntim pii, Rei, & ſen-
„ . „ S .„ „ . .„ *
tentiam fulminatoriam ejusq; executionem accepturi? Magna

nobis indidta eſt neceſſetas probitati, cùm omnia agamus in oculis Dei
cuneta cernentis, ait S. M. Severinus Boêëthius, Drexel. addo ego:
cum ſeveritate juſtiſſimà, & Juſtitià ſeveriſſimà judicantis.
Viſio reſu. VI. Confirmari hæc poſſunt ex eo, quanto terrori fuerit
Kcitati Samu- Sauli reſuſcitatus S. Samuel, illi ſeſe juſſu & imperio Dei præ-

elis. Terror ſentans & denuntians interitum: quantò maglis terrori erit
Saulis Regis

1. Reg. 25. P L Omnmus in Judicio impiis, cum ipfum Judicem
1⸗Kes Deum & hominem videbunt, reipsàâ poteſtate Judiciariã ipſis
interminantem ſententiam. Rei ſeriem Caput 25. libri primi

Regum nos docet: Saul inſtante prælio de ejus eventu ſciſci-

