philoſophus? Poſt biennium autem Archiepifcopus mori- Fit Archie-
tur Magdeburgenſis, & Edo, à cunctis electus, Metropolita- pifcopus
nus efficitur. Confirmatus igitur, & pallio infulâque de- Magdeb.
coratus, aliquantulum diu bene vixit. Et quia honores
mutant mores, cœpit proceſſu temporis conſilium Matris

Dei negligere, & propriæ ſalutis immemor eſſe, & volupta- Vivit volu-

tibus ſervire, & dilapidare Eccleſiæ facultates, & non ſolùm ptuoseè, ſce-
ſæculares fœminas, ſed etiam velatas violare; inſuper, quod ler atè, cum
deterius eſt, absque ullo timore ad omnia flagitiorum gene- candalo.
ra habenas laxare. Sicque facta eſt ejus vita omnibus odio-

ſa, omnibus deteſtanda, prô dolor! Cùmque per multa an-

norum curricula memoratus Epiſcopus aẽrem mundumque
totum ſuis ſceleribus corrupiffet, & quãdam nocte quan-
dam monialium Abbatiſſam de regali cœnobio, quod nunc
Vallis liliorum dicitur, ſecum haberet, audivit vocem in Mone
. . 4 ——. 2 2 —. „ onetur
hæc verba terribiliter intonantem: Ceſſa de ludo, quia laſiſt: ſatis voce coleſti
Vdo. His auditis multùm cachinnans, fictitium ſuſpicaba- &illam ridet.

tur. Et manè facto rurſus deliciis ſe involvit, faétusquge
durus quaſi lapis, ad prodigioſæ vocis comminationem mi-

nimè compungebatur. Sequenti etiam nocte vocem ſimi-

lem audivit, ſed parvi pendens ſtultus ille in duritiâ fuãâ per-
duravit. Nocte igitur tertiã apud prædictam Abbatiſſam

turpiter hærenti, vox ſæpè dicta cum ingenti fragore into-
nuit, dicens: Ceſſa de ludo, quia luſiſti ſatls EVao. Hâc igitur voce
auditãà vehementer ſtupefaétus, aliquantulùm ingemuit,
ſed non reſipuit, veruntamen damnationi ſam proximus mi-
Mechtl de ͤqud. extr. Bbbb ſer

*

56ο%. CoxNc1O XXXIV. Judicis Supremi ultima Sententia

— ——

ſer ille, corvinum cras ſæpè cecinit, ſed nequaquam ad pœ.

nitentiæ lavacrum properavit. Mira dicturus ſum, vera

tamen, quæ ſi Saxones, apud quos geſta ſunt, tacerent, la-

pides clamarent, ſicut ſequentia manifeſtant. Poſt menſes

igitur tres Canonicus quidam Eccleſiæ Magdeburgenſis, Fri-
dericus nomine, in choro ſancti Mauritii exiſtens, & oratio-

ni frequentius inſiſtens, Deum pro ſanétâà univerſali Eccleſiä

precabatur, maximè intentiùs pro ſuâ Metropolitanâ, ut

conditor omnium juſtus judex aut citiùs morbidum caput,
ſcilicet Vdonem Epiſcopum, per interitum de medio tolleret,
aut certè in melius commutaret. Verba pondus habue-
Viſio horri- runt. Ecce ſecuta eſt viſio nimis horribilis, & cunctis mor-

pilis de appa-talibus metuenda, maximè tamen Eccleſiarum rectoribus,
ratu Judieii qui gregem dominicum ſibi commiſſum præcedentes, &

anhne malis exemplis inficientes, præcipitant ſæœæpius in infernum.

extinxit. Quapropter nimio terrore correptus, Ioco ad-

hæſit, ſteterunt comæ, vox eſt faucibus intercluſa. Tunc ve-

nerunt duo juvenes, duos cereos geſtantes, & ad altare pro-

cedentes, hinc inde juxta cornua aſtiterunt; poſt quos in-

greffi ſunt alii duo, quorum unus tapetia ante altare decen-
ter ſternebat, alter verò duas aureas cathedras deſuper col-

lIocavit. Poſt illos alter quidam ſolus intravit, qui velut pu-

gil ſtrenuus incedebat evaginatum tenens gladium, & ſtans

in medio Eccleſiæ valenter clamabat: Omnes ſancti, quo-
rum hic habentur reliquiæ, ſurgite, & venite ad udicium Dei:
His dictis apparuit maxima & præfulgida multitudo utrius-
que ſexs, alii militari habitu adornati, alii pontificialibus

infulis inſigniti. Et hi omnes chorum intraverunt, & ſe-
cundum ordinem, & ſecundum merita ſua hinc inde ſe invi-

cem locaverunt. Tunc etiam duodecim viri introierunt,

in quorum medio gradiebatur quidam ſole ſplendidior, re-

gio diademate & ſCeptro adornatus: Apoſtoli enim erant &

Dominus Jeſus Chriſtus, cœli & terræ Rex, quem mox om-

es,

Vigdit ergè; & ecce ventus omnes lampades Eccleſiæ pariter

ſſtc

Nr

condirtor ſæculorum, da judicium. His dictis furgentes,

N

in impios fulminatoria, terribilis, eficax. 6 †
nes, ut viderunt, devotiſſimè adoraverunt, & ſupra cathe-
dram ſedere fecerunt. Adfuit præterea Regina cœlorum,
& Iund & ſtellis clarior, quàm clariſſima turba virginum ſe-
quebatur: Sancti verò omnes Dei Matrem honorantes, ge-
niculariter ſuſceperunt, cui Dominus noſter Chriſtus mox
occurrens, & manum ejus apprehendens juxta ſe venerabi-
liter collocavit. Et ecce poſtremò apparuit ſanctus Mau- Vdo accu-

.

GUe

ritius Dux gloriofus cum ſuâ Legione, qui unanimiter ſe ſatus coram

& Chriſto, ad ju-
dicium per-
. ſonaliter ra-
ſteterunt reverenter præſtolantes. Quibus Dominus re- Situr.
ſpondit: Beati mei, quid quæritis? & adjecit: Portate Zdo-

proſternentes adoraverunt, dicentes: 5Æquiſſime Judex,

nem Ppiſcopum. Continuè quidam ex aſtantibus abierunt,

& miſerum donem de latere Abbatiſſæ trahentes, miſerabi-
liter adduxerunt. Quem ſanéctus Mauritius ſeverius in-
tuens, dixit: Domine mi, judica. Ecce iſte Vao non Epiico-
pus, ſed lupus; non paſtor, ſed raptor, maculator, & de-

vorator gregis tui. Iſte eſt, cui Domina mea, mater tua,

ſcientiam donavit, cui hanc Eccleſiam ad honorem nominis

mei, ſociorumque factam, commendavit, prædicens ei, ſi

benè eam regeret, vitam æternam, ſi autem malè, mortem

in corpore & in anima mereretur. Iſte miſer eſt, qui admo-

nitus ſemel, & iterum, & tertiò, ſe corrigere noluit. Et
non ſolùm hanc Eccleſiam, ſed etiam ſe, & omnia ſibi com-
mifſa prophanando, ad nihilum redegit, imèò ſponſas tuas

ſemper & ubique turpiter & temere violavit. Ergo judica
de eo udex æquiffſime. His auditis Dominus præſidens in

judicio, ſandsque reſpiciens dixit: Quid vobis videtur de
iſto? Pugil autem ille ſupra dictus voce magnâ clamabat, di-
Ccens: Remeſt morti. Judex verò & omnes Sancti, qui aderant

in unum convenerunt, & quale genus morrtis ille impius
ſfuſcipere deberet, inter ſe tractaverunt. Tunc Judex: ca- Capitis

put amittere meruit, qui ſine capite tempus conſimmendo damnatur;
in ſordibus computruit. Qué dicto pugil confeſtim præ- duod (exem-
Bb b b 2 cepit Pfis antè 88.

562 COoNCIO NXXXIV. Iudicis Supremi ultima Sententia
TJoſtiis indi- cepit Vdoni, ut cervicem tenderet. Quod cum Zao feciſſet,
gnè ſumptis) & pugil gladium ad iéctum levâſſet, quidam clamavit, di-

ipfi verè am- cens: Contine manum tuam donec reliquiæ ab eo auferan-
Putatur. tur. Tunc quidam cum calice coram Edone ſtabat, donec

pugil miſerrimi hominis collum cum pugno multis vicibus
validè percuſſiſſet. Et ecce poſt quemlibet pulſum Hoſtia
polluta per os Episcopi exiens in calicem corruit, quas om-
nes Regina cœli reverenter accipiens, diligentiſſime lavit,
& ſuper altare in calice ponens, cum ſuâ turbâà decenter de-
Cllinavit, & abiit, & receſſit. Poſt hoc miſerabilem Vdonem
S pugil ſæpè dictus aggrediens decollavit, ſicque tota illa con-
Totuma- gregatio Sanctorum diſparuit. Canonicus autem Frideri-

Qum intuen-cus lupradictus, homo juſtus, qui hæc vidit manifeſtè, non

te Canonico in ſomnis, ſed apertis oculis, ſtupens & tremens, & lu-
Friderico. men in crypta reperiens, omnes Eccleſiæ lampades reaccen-
.* X *„ . * — 2*
dit. Cùm de facto adhuc dubius & anxius, ſecum mirare-

tur, tandem reſumptâà audaciâ ad locum Judicii paululùm
proceſſit, viditque calicem cum hoſtiis in altari, & caput

Vaoni à trunco corporis longiùs projectum, nec non pavi-

mentum ſanguine madefactum. Poſt hæc omnes Fccleſiæ

aaanuas obſeravit, & nullum omninèò ingredi permittens,
donec ſole jam orto omnes clericos & laicos ſimul convoca-

vit. Tunc januas reſerans, ſeveriſſimam Dei ultionem, -

donem ſcilicet Epiſcopum in ſuo ſanguine tabefactum, omni-
bus oſtendit, & cuncta, quæ viderat & audierat per ordi-
nem enarravit. Altera & reliqua Pars terribilis hujus Tragadiæ
Wpectat ad ſéquentem Conc. 2. n. g. de Pæna Senturc.
IX. Continuatio Hiſtoriæ de Vdone. Eodem die qui-
dam ex Capellanis ejus, nomine Bruno, cùm legationem
commiſſam peregiſſet, Parthenopolim, quod eſt Magde-
burg, continuèò, famulis longè ante ſe præcedentibus, ſtu-
. Qduit remeare. Interim gravi oppreſſus ſomno arborem
quandam umbroſam vidit, de equo deſcendit, & frænum
fortiter ad brachium alligans, ibidem paululuùm requicvit.

oöp.
to&

kt
In

Ae

Nn
N

10
i⸗

ie

Verh

Unnib

leci
(ol

hrer

one
Uhr
(Wett

ſedne

ben

D
N.
1
o
nnt
R

igneâ ad collum ej

in impios fulminatoria, terribilie, effica. 5563

Et ecce ingens globus ſpirituum immundorum, cum tubis, Vdonipoœ-

tympanis, cum gladiis & fuſtibus, cum lanceis & ſecuribus, næ à dæmo-
ad eundem locum gradu concito properabat. Cumque O- nibus illatæ

mnes conveniſſent, unum ex eis, qui princeps videbatur, horrendæ.

111 :; —; Vigd. ſimile ap.
quia erat ſtatura procerior & vultu terribilior, ſolium con- Carthag. deh.

ſtruentes deſuper ſedere fecerunt. Nec mora alter cuneus ôr, 1.hom. 7.
granclis clamans, cachinnans, & tripudians eminus apparuit, ſne f. 700.
e quò quidam, velociores aquilis, præceſſerunt, & fortiter

clamaverunt: Date locum, date locum, ecce princeps d

noſter chariſſimus appropinquat. His dictis ſatellites Sa-
thanæ miſeram Vdons animam, in effigie corporali, catenâ
jus conſtrictâà, ad ſuum principem perdu-
xerunt. Cui Sathan protinus aſſurrexit, ſalutans eum ver-
bis pacificis in dolo. Bene, inquit, veniſti, ò Princeps, fau-
tor, & dilatator regni noſtri. Ecce paratiſſimus ſum tibi &

ommnibus amicis noſtris fidelibus reddere talionem. Cum-

que Vdo obmuteſceret, Sathan aſſiſtentibus ait: Fatigatus eſt

ſiſte dilectus noſter, huc veniendo, & ideo placet nobis, ut

conſoletur. Date ergò ei manducare. Illo autem tremen-
te, renuente, & caput revertente, crudeles miniſtri ori ejus
bufones & ſerpentes violenter impreſſerunt, & liquorem
ſulphureum poſtmodum infuderunt. Adhuc illo non lo-
quente, Sathan præcepit dicens: Ad balneum princibum
deducatur. Ecce non procul erat puteus, cooperculum
habens; quéô ablato flamma vorax usque ad cœlum erum-
pebat, quæ non ſolùm arbores, montes, ſed lapides, imò eti-

am aquam juxta manantem velut ſtipulam conſumebat, in

quem illam infelicem Edonn animam præcipitaverunt. Et
poſtmodum extrahentes in modum ferri candentem & to-
tam igneam ſuo principi detulerunt. Qui ſubridens dixit:

Nonne balhneum ſuave habuiſti, ò princeps? Tunc Zdo, dam- Vdonis blaſ-

natum omnino ſe videns cœpit blasphemare & dicere: phemiæ, con-
Maledictus Sathan tu & omnis familia tua, omnisque ſug- iueta damna-
geſtio tua, & omne imperium tuum. Maledictus Deus, 6.
UU Bb b 3 qqui

„ 1II1 me Cr L avi 4160 U E . 1 . fale- .
9 eavit. Maledicta terra, quæ me portavit. Mal

Capellano
Vdonis om-
nia vidente &
audiente cum
ſummce3 hor-
rore & cane-
ſcente.

564 CoNcIO XXXIV. Judicis Supremi ultima Sententia

dicti parentes, qui me genuerunt, & maledicta omnis creatu-
ra in cœlo & in terràͤ. Tunc dœmones und cum principe

ſuo cœperunt manibus plaudere & dicere: Verè dignus eſt
₰ . 137 e . * „ X „ ,„=òGMU A „
iſte, manere nobiſcum, quia optimè ſcit officium noſtrum.

Mittatur ergo nunc ad principalem ſcholam damnatorum,
ut videat, audiat, & ſentiat, & addiſcat ampliuùs in ſæcula
ſæculorum. Vix verba finierant, & ecce unanimiter in o-
dioſam illam creaturam irruerunt, eâmque tam impetuosè

in tartareum illud barathrum jactando immiſerunt „ ac ſi
coœlum & terra & omnes montes hujus mundi invicem qua-

terentur. Capellanus autem ille ſupradictus hæc omnia

in ſomnis videns & audiens, tremuit vehementer. Tunc

princeps tenebrarum digito eum oſtendens dixit: Videte,

ne effugiat clericus ille, qui nos aſpicit, quia ſemper extitit
malitiarum fuarum cooperator conſcius & defenſor. brgo
ſicut fuit fautor culpæ, ſic ſit particeps & vindictæ; ideôq;

& in illum puteum ad ſuum Dominum dem ergatur. Quòô
dicto, cum dæmones eum capere vellent, & ipie fugere co-

naretur, repente à ſomno exiliens, evigilavit, ſicque equus

territus tamdiu hinc & inde ſaltabat, miſerum trahens
hominem, donec à ſuâ juncturâ eſfus brachium penitus

ſolvebatur. Difficulter tandem equum aſcendens Parthe-

nopolim venit, & mox, ut Dominum ſuum mortuum eſſe,

cognovit, viſionem viſioni, terrorem terrori, judicium ju.

dicio, prodigium prodigio cumulavit, & omnia, quæ fſibi

etiam à ſuâ compage brachium avulſum, & repentinam ca-

Cadaver in
paludem ab-
jectum. Et
quid ulterius
factum?

acciderunt, quæ viderat, & audierat, patefecit, oſtendens

niciem, in argumentum veritatis. Cives autem, videntes

& audientes hoc horribile & inſolitum Domini Dei noſtti

Judicium, vehementer timuerunt, & cadaver igniobile pro-
cul ab urbe in palude jactaverunt. Quod beſtiæ ferales
cum plauſibus & luſibus protinus excepetunt, & huc illuc-

que trahendo morſibus discerpſerunt, & ruricolas juxta ha-

pitantes

ne
e

U
tin
Poi⸗

Dej/
ni
Cri

nn impios fulminatoria, terribilie, eſfcax. 565

bitantes variis injuriis multoties affecerunt. Tandem
kenn inito conſilio glebam illam malediéctam de palude trahentes
ece combuſſerunt, & pulverem in Albim fluvium projecerunt.
A Mira res! omnes piſces, ſuum gurgitem relinquentes, ocea-
mn mnum adierunt, donec letaniis, pſalmodiis, orationibus &
n poœnitentiis placato jam Domino, poſt decennium vix tan-
I dem redierunt. Hujus horrendi prodigii memoriam inge- Monumen-
un⸗ rit oculis cruor Vaonn, ex ipſius decollatione effuſus, ſuper tum: relictus
e pavimentum marmoreum candidum poſitus, qui tam viſi Qruor in
I biliter adhæret pavimento, ut de eſſentià marmoris eſſe marmore.
IH quodammodò videatur. Super locum autem illum, ubi
D decollatio eſt facta, ſemper proſternuntur tapetia. Et quan-
Iin do ſuper Electos Epiſcopos: Te Deum laudamus, juxta morem .
canitur, tolluntur, & ibi ad orationem proſternuntur, ut

videntes ſibi caveant, ne fortè pereant ſicut ille! A Domi-
yno vere factum eſt illud, ad terrorem utique Epiſcoporum
iedh illius Eccleſiæ & omnium inutilium Prælatorum, ut audi-
entes contremiſcant Divinæ Maſeſtatis terribile judicium &
e ſeveriſſimam ultionem. Ata citatus Joannes Major. Annon
en Cclariſſimum paradigma hoc & exemplum eſt, ex quò multis
nies cogitare & meditari poſſimus extremum illud Chriſti Tri-
enius bunal & judicium, Kez peccatoris trepidi miſeriam, ſenten-
m. tiam damnationis, hujus executionem, graviſſimas inferna-
unch lis ignis pœnas: & quod hæc omnia præcedit, clementiſſimi
n Dei ſuorumque bona monita, ad vitæ emendationem &
dell poœnitentiam: quam niſi habueriti, omner ſimiliter peribita; ait
enees Chriſtus Luc. 13. 3. .

Vid. Cornel. in Matth. 27. 41. & ſequent. Matth. Faber, Dom. 4. Authores
4 Adv. C. 3. & in Aubt. Dom. I. Adlv. them. 3. 4. Petrus Beſſ. de hujus mate-
⸗ Jud. Conc. z. præſertim à f. 192. Guil. Stanihurſt. S. J. in No= riæ.
eh⸗ viiſſ. de Zudicio cap. §. & 9. à f. Iy. (cujus viri elogium bre- Guilielmi

les
uts⸗

viter addo: Origine Hibernus, natus Bruxellis 160 1. vir Ktanhurſti
morum mentisque candore planè virgineus, utpote qui J-e ogium.
in

566 CoxNcio XXXV. Judicis Extremi Sententiæ in impios

in Adoleſcentiâ perſimili cum S. Thomâ Aquin. tentatus
luctàâ à procace fœmina, conſimile victoriæ creditur re-

portâſſe præmium, ut nullum exinde carnis ſtimulum

perſenſerit: Bruxellis placidiſſimè expiravit 10. Januar.
1663. &c. Biblioth. Script. Soc. edit. Kom. I66. f. 320.) D. Dio.

nyſ. Carthuſ. de Judic. art. 15. Marchant. hort. Paſtor. tr. 3.

de Fide Chriſt. Lebt. 32. f. I94. & ſequ. Bened. Fidel. fer. 2. Dom. -.
DQuadrag. Calamat. Sylva V. Judic. Extr. Diſé. 32. à f. 25. &
in Quadrag. Diſe. y. à fol. S3. Nicolaus Turlot. Theſ. Docdtr.
Chriſt. cap. g. lect. 6. à f. Iz. Procop. Capuc. in qudiciali Diſc.

717. Mart. Cochem, cap. de Judicio cup. 12. d fol. 83. Vide cita-

tos Concionibus præcedente & ſequentibus. Hilar. à S. Anaſtaſio,
Carmel. in ſuo Archimede Chriſt. ſeu de arte bene mor. lib. 2. C. .
Y. 6. à f. 255. Carol. Vanhorn. Or. Eremit. S. Aug. Dom. 2.

Duladrageſ.à f. S9. Englgr. Dom. 1. Epiph. p. 1. & ibiaem Eml. I.

n Aunulo zternit.

386 -33 3. 83 2. L3 82 -f3 3. K3 3 .f3 3--s83 3- 438- 2 * 4382.-438

CoNcIo XXXV.

Judicis extremi Sententiæ in impios duæ Voces ter-

ribiles: Diſcedite, Maledicti, expenduntur.

Dom. I. Adv. Eidebunt Filium hominis venientemin nube cum po-

teſtate magna, & majeſtate. Luca 2I. 27g..

Dom. 2. Adv. Tu es, qui venturus es? Matth. II. 3.
Dom. 3. Adv. pſe eſt, qui poſt me venturus eſt. ſoan. I. 27.
Dom. 4. Adv. Videbit omnis caro dalutare Dei. Lucæ 3. 6.

Erpendimus præcedentibus duabus Concionibus
Chriſti judicis Divini ſupremi & extremi Sententiam
bifariam, Electis (de quibus S. Baſilius Seleuciæ in
Iſauriãâ Archiep. Or. de Trancfig. beati, inquit, oculi, qus
terri-

.
——
⸗
5
.

cmi

Vole
Gei

NW

Rel
lie⸗

Al

M.
ar.
nlain

M

5

I
7

. 6

.

Dueæ woces terribiles: Diſcedite, Maledidi. 567

terribilem iſtum diem in amabils ſpecie videbits) jucundam, & im-

pils triſtiſſimam, publice ferendam, & pronuntiandam,

ſpectante & audiente Univerſo: idque paucis; exiguum enim

eſt, & propemodum nihil, quidquid dicatur de tantà rerum
mole, quam hæ duæ ſententiæ continent, nempe omnia ea,

gquæ in omnem æternitatem lætè agent boni, & miſerè pa-
tientur mali. Sententia Fleétorum, cornucopia omnium
bonorum; Sententia reproborum, pixis eſt Pandoræ, plena
omnium malorum; hinc enim, & in hac, impiorum à Deo
æternum divortium: hinc maledictio eorundem; Diſcedite,
maledibtit. Cùm verò adhuc & iterum oculos mentis attollo
ad Electos, & ad impios deprimo in judicio, adverto utro-

rumque, imè & ipfſius Chriſti judicis, ſummam, ab extre-

mo ad extremum, metamorphoſin, transformationem, &

mutationem ſtatùs ab eo, quô fuéêre in mundo & in vita.
Ecce enim principaliter Chriſtus in terris mortalis, quam vi-

. W.

Alius ſtatus
ujus vitæ, a-

lius & immu-

tatus in judi-
cio extremo:

Chriſti D.

lis habitus excluſus, opprobrium hominum & abjectio plebi: Pſal-
mo 21. 7. cum iniquies deputatus. Wac. 22. 3.. ab impiis ſpretus, &

contemptus à malis. De Deo impius Pharao : Neſcio Domi-

num Exodi y. 2. De Chriſto: Mandus eum non cognovit Yo. 1. 10. Et
ſus eum non receperunt zhbed. V. II. Hunc autem neſoimus, unde ſit,

Joann. g. 27. dicunt judæi, cum maledictis ad à Chriſto il-
luminatum à nativitate cœcum. Superbè eundem allo-

quitur Pilatus: Neſci, quia poteſtatem habeo crucifigere te?

Foann. 19. 10. Sprevit illunm Herodes cum exercitu ſuo & illuſit
&c. Lucæ 23. 10. Et hic quidem Chriſti ſtatus, cum in ter-

ris viſus eſt, & cum hominibus converſatus. Bar. y. 25. Longè alius

& totus immutatus erit, cùm in Judicio extremo videbunt

Filium homeni venientem, cum poteſtate magnd & majeſtate“ LEuc. 21.
27. cùm agnoſcetur, verè zoſe efſe Deus deerum, & Dominus do-
minantzum, Dens magnus, & potens, & terribilis - Deut. 0. 12. Cum

ſuper èpſum glorioſum Judicem continebunt reger os ſuum Iſaz. yz.

17. confuſit. Cùm tunc confitebuntur Dei Filium, quem

nune crueifixerunt, ait Gloſſa. Electi verò quinam, & qua-

Mechti de Jud. extr. CCC C les

Electorum.

568 CoNGIO XXXV. Judicis Extremi Sententiæ in impios

——

les fuêre in vivis? In oculis ſuis humiles, uti S. oannes

Baptiſta, cujus ego non ſum dignns: & C. Toann. I. 27. In oculis

impiorum, ut plurimùm hiſce fatentibus: Sap. y. 3. Hi ſunt,

quor habuimus aliquando in deriſam & c. In ipſius Dei oculis
verò, etſi gratioſi & accepti, ipſi amici, filii; ſed quos Deus
multa pati permiſerit & voluerit. Jam verò in judicio glo-

rioſi à dextri: Ecce quomodo computati ſunt inter filios Dei & inter
Impiorum. Janctos ſors illorum eſte Sap. y. . Impii denique- in mundo glo-

rioſi, inflati, ſuperbi, voluptuoſi; quales deſcribuntur dap.
2. v. 6. & ſeqiib. Jam verò in Judicio, quam humiliati, quàm

miſeri, afflicti, ut meliùs eſſet, natos non fuiſſe, quod Chri-

ſtus de Judâ ait: Matth. 26. 24. T um recognoſco, ait S. Gregor.
ap. Drexel. Rogo Damnat. cap. I. G. a. init. Zob' in ſterquilinio ſedentem,
oannem eſurientem in eremo (in vincula) Petrum pendentem in pati-

bulo, Jacobum decollatum Herodi gladior cogito, qualiter Deus in fu-
turo cruciabit, quos reprobat, qui ita durè aſfligit, quos amat: ſi cum

intimis amicis ſic agitur tempore gratiæ, quid hoſtibus fiet tempore juſti-
tiæ & vindictæ: Hoc tempus juſtitiæ, & vindiétæ in publico,
ſfſingulariter eſſe diem extremum judicii, ſæpè jam dictum,
elucebitque ex ipsâ damnationis ſententiâ, cujus hodie duas
voculas: Diſcedite, malediéti, verè omnibus terribiles, altùm co-

gitandas ſuſcipimus: Dei aſpirante gratiâ, veſtraq; patientiâ.

II. Venite, benedicti- & c. Diſcedite, maledicti & c. Duæ vocer
ſunt, teſte Magno Auguſtino. Quarum nihil horribilius und, &

nihil jucundius alterâ, poterit audiri. Archim. Chriſt. L. 2. C. 5. J. 6.
Diſcedite, F. 25⁵. Diſcéedite, maledicti- duæ voces terribiles, ſupra om-

maleditti, dquæ nes lamentationer, carmen lugubre, & va, Ezechielis c. 2. v. 9.
Voces terri- per quorum comminationem Judæos ad pœnitentiam, & ad
biles. Deum revocabat, itàque ipſi minas has evadant. In eun-
dem ſanctum finem conſideremus: Diſcedite, ati ſuprà Conc.
Chriſtus ter præced. n. 4. Nonniſitertiò legitur Dominus à conſortio ſuo

tantuùm legi- e atr raieeiffa ant mie
tur, à ſe ali- quenquam rejeciſſe, aut abire juſſiſſe. Imprimis diabolum

quem rejeeis-

ſe Dœmonem Dominum Deum tuum. Apage, Satan impie, ſecede, faceſſe
Mat. 41. 10. nſiinc,

in deſerto: Matth, 4. o. Eade Satana; ſeriptum eſt enim- Non tenta-

e,
n
ſe⸗
ſ;
un

Eenti
leter
it
nix
ſea
Pit
ln

le

N

. Daiuæ Vocks terribiles: Diſcedite, maledii. 569

—

m bpinc, ne amplius ante oculos meos compareas. Dixit hoc
ts feſus juſtâ iràâ indignans diabolo, ejusque improbitatem ob-
o, jurgans, ait Cornel bidem. Deinde S. Petro, cùm ejus Pas-
lnalis ſionem impedire ſatageret, Vade poſt me Satana, inquit: Mat. Petrum:
hNDn 1. 23. ubi Petrum Satanam, quod interpretatur adverſarius, Mat. 16. 23.
gr. juxta S. Ihomam, vocat. Qui & obſervans, Ie, inquit, au-
0 dAit Vade Jatana; & neon ei dicitur“ retrò, ut ſubaudiatur: vade in
ns ignem æternum. Cornel. bpic. Veruùum tertium hoc & ultimum: Frimpios in
mrh Diſeedite àme malediéti, erit omnium funeſtiſſimum, quòô & extr. Judicio.
l dœmones, & damnatos omnes, non tantùm sdverſarios, ſed Mat. 2. Fl.
Weetiam maledictos vocat, ac ſuo imperio in ignem æternum
Gig⸗ ablegat, & adorcum, què primâ vice ſtatim, Mat. a. 10. dia-
ein bolum non cogebat, ad ipſum ſcilicet locum inferni, ſed
ni dicebat tantum: vade Satana. Diſcedite à me, maledibti. Ore-
„ pudium amarum & acerbum! triſte exilium! Prædixit id
t: n olim toties 'ſalmographus, & quidem verbis apertiſſimis.
guni⸗ Tunc loquetur ad eos in räſud, & in ſurore ſuo conturbabit eosr Pſal-
mo 2. y. An non in irâ loqui, eſt dicere peccatoribus: lie ma-
on ledibti, in ignem æternum? Tantâ quippe indignatione & ira ver-
u ba illa adverſum impios proferentur, ut homines privatu-
w ra ſint ſenſibus; terrorem incuſſura tantum, ut ad deſpera-
uu tionem adigant. Beſſeus Conc. . de Zudicio f. 306. Author eſt
guit Valerius Maximus, lib. v. c. 5§. referens interitum Syllani,

Manlii Torquati filii, ejusque cauſam ac occaſionem. Man- ManliiTor-

Al, . en inhi
lio Torquato huic filius erat, nomine Syllanus; hic cum pru- quati ſenten-
nne dentiâ, cæterisque Principe dignis donis & moribus emi- Hiain filium,
,t nere videretur 3C 101 gratiam Parentis de Repub. optimè me- . conſpelctu as-
n⸗ 1. ire juſſum, qui

„riti, viri excellentiſſimi, à Senatu Romano Regno Macedo- ſeſe ſus-

ot niæ Præficitur; cujus regimen magnàâ cum latde pru den- eele Kae
tiæ auſpicatus Syllanus, & cum omnium applauſu; verùm .
in nium mutat, animum crudelem induit, & tyrannus audit.
ͤ Res per regni Proceres tolerata aliquamdiu, cum patientia,
d ſegd & nauſeà ſummâ, fuit: At cum nec emendationis ſpes

Cccc 2 ſuper-

5o CoxNcCIO XXXV. Judicis Extremi Sententiæ in impios

ſfupereſſet, & ſubditi nimium gravarentur, querelæ plures

ad Senatum deferuntur, ſibi ſucceſſivæ. Monetur prius,
tum à Farente, tum à Senatu; nec quidquam profcitur.

Ita mihi videtur factum fuiſſe, aut fieri potuiſſe: Sed nar-

rati ſubſtantia in hoc eſt, quod jam ſequitur. Comparere
ergo coram Senatu juſſus Syllanus, ut ad objecta reſponde-
ret, cum ipſe reus nec negare, nec excuſare poſſet,; & Ma-

cedoniæ infeliciter adminiſtratæ convictus, ſententiam in

ſe latam, & quidem ab ipſo patre, hanc audit: Filium meum &
Rep. & domo med indignum judico, protinitsaq; 4 conſpectu meo abire ju-

beo. Tam triſti Patris ſententia perculſus, lucem ulteriuùs

intueri non ſuſtinuit, ſuſpendioque ſe proximâ nocte con-
ſumpſit. Faber Dom. 4. Adv. C. 3. J. 2. Formate defuper, AA.

unam vel alteram cogitationem, dum & Chriſtianis aliud

adduco Authoribus.

Philippus III. Raphael de Columbâ, Dominicamus. Ter. 2. in Domj. .
II. Duos Ma- ouadr. narrat, Philippum II., Hiſpaniarum Magnum Regem,
ulicos, cùm Rei Divinæ intereſſet, vidiſſe ex adverſo, ſimul

gnates abire A

. .* . . .„ , . Auite

& conſterna-Conclave receſſurum, torvo & irato vultu in eosdem, iſta

tione? breviter verbula torſiſſe: Abite! in conſpeltu meo amplins non

comparete! Fulmina fuiſſe hæc verbâ paucula, eventus do-

cuit. Abierunt ex Aulaà proſcripti ambo, ita perturbati, ut
unus mœrore ſenſim contabuerit; alter impos mentis ef-
fecòtus, toto vitæ tempore, ſtupido ſimilis & attonitô per-

Philippi II. manſerit. Archim. Criſti. L.. 2. c. y. H. 6. ſol. 255. ſuprà C. 20. n. 4.

aus à Clem. Dum refero, ita Philippum hunc Regem (cui Hiſpania ha-

Gctane: & ctenus Regem æqualem non habuit prudentiâ, ſapientiâ,
ejus felix

mors inci- juſtitià, æqquitate animi. Prdag. Chriſt. tom. 2. Pp. 2. c. 5. à f. 6τ7.
denter. ubi & felicem, beatàmq, mortem ejus refert multi. E. Conc. g9y. n. 3. f.

& bi citatà Barry & gahoda.) uti Clemens octavus PP. in am-
pliſſimo Cardinalium conſeſſu de eodem pronunciavit) ab-
ire, & & ſuo conſpectu & aulâ excedere juſſiſſe indevotos
hoſce aulicos; incidit ſanctum exemplum Ferdinandi II. Au-

guſtiſſimi,

INI

Cuntu

d

Gls
ſune
1106:

te⸗

“

4
pſr
il.
ſen
or

kerr

ti
ien
n
er

D
)

)
ice⸗
e
1

n
—

Elure

1ri.

writur.

1

Aat.

Eatamgl

AR

Um

Us Ai

1nn

len,i

giur r
Cr.

ob id à verbis tun formidavit cor meum. Aug. inhæc verba- Pſal. 155.

optavit, ex penitus gratuità charitate, quâ & nos creavit, re-

Duæ Voces terribiles: Diſcedite, malediti. „r

———r

guſtiſſimi, & omnem laudum cumulum meritiſſimi, de Ferdinandus

quéô in ejusdem, veré Pii Imperatoris, virtutibus Guili- II. vitioſum

elmus Lamormaini S. J. Aulicum neſcio quem, inquit, Aulà excede-
viam ad impudica monſtrantem, & ut perfrictæ frontis erat,
opem ſpondentem, adhuc Juvenis, necdum Matrimonio

re jubet.

junctus, juſſit Aulà excedere, ac ſervitio. Odiſſe ſe, ajebat,

inter ſervos, Veneris mancipia & Cupidinis. à fol. I147. cap. 17. Chriſtus ad

△

Elevemus jam mentem, ex his in mundo contingentibus, & impios: Dis-

factis laudabiliter à tantis principibus Religionis, virtutisq; cedite.

chriſtianè amantibus; & juſtitiæ; quod fecit Manlius Tor-
quatus Gentilis: quem cogitamus horrorem fore impiis,
cùm audient: Diſcedite confeſtim ab oculis meis, digna fla-
gitiis ſupplicia adituri. Teſtantur SS. Scripturæ & Patres. Quanta ho-
Tunc incipient dicere montibus cadite ſuper nos, & collibus operite tum conſter-
noe Lucæ 23. 30. Introibunt in ſpeluncas petrarum, & in voragines natione.
terræ, à facie formidini Domini, & à gloriä majeſtatis ejus, cuàùm ſur-
rewerit percutere terram: Iſai. 2. 9. Habuerunt, ait S. Aug. Princi-
per ſua verbas occido, proſcribo, in exilium mitto; ſed hæc non poſſunt
comparari huic“ Hic poteſt corpus & animam mittere in gehennam

dengel. tom. 3. c. 22. num. 3. Deus bone! vox unica, vox unius
hominis, mortalis hominis, hodie Regis, cras cineris, ita de-
terreat? quid illa vox æterni Regis, Judicis Supremi, non
faciet fulminans in ſceleratos: Diſcedite à me, maledictè, in

iienem æternum? Tantus terror, ait Euſebius Ep. Cæſar. in Epiſt.

ad Rom. invadet in illd die malozr, cuàm viderint udicem ſententiam
proferentem, ut niſt eſſent immortales eſfecti, iterum morerentur. Ca—

lamat. Diſc. 32. n. . Sanè acerbum videatur, ita abjici æter- Filii Dei fu-

nùm, filium à Patre. Eſto enim Dei ipſius naturales filii non mus: nobis in-
ſinfas, & Chriſti; tantundem tamen videtur eſſe, nos eſſe, natus quidam

non naturâ, attamen per gratiam, quâ nos Deus in filios ad- Sen.

huic violen-

demit ſui Sanguinis pretio infinito, quòê plus facere non po- um eſt cum
tuit nobis; ſi etiam conciperemus, nos in tali ſtatu eſſe fi Deo non eſſe.
Hr Cc c C 3 lios

5772 CoNCIO NXXXV. Judicis Ewtremi Sententiæ in impios.
lios Dei & Chriſti naturales. Et verô eſt aliquid in homi-
ne, quô, velut innato appetitu, feratur in Deum, ceu pa-
trem: Nota funt illa S. Auguſtini ſuſpiria: Lib. I. Conf. c. 1I. n. 1.
Feciſti nos ad te;s & inqlietum eſt cor noſtrum, donec requieſcat in te.

Vide etiam Confeſ. Lib. 6. cap. 6. & in Manuali cap. 27. E. Conc. gd.

n. y. f. Agnoſcent omninò reprobi, Deum eſſe ultimum ſi-
nem ſuæ creationis, extra quem nulla quies, nulla felicitas
eſſe poſſit; Deum eſſe humani animi velut centrum, ad quod
ille, quaſi vi quadam magneticâ, moveatur, & gravem vio-
lentiam pati, ſi eò non pertingat. V. Amor Increat. I.. 1. c. . ſ. 1.
à f. 3ar. At agnoſcent impii, hunc ſuum, tam ſublimem,
naturalem & ſupernaturalem finem ſeſe aſſequi ampliùs

non poſſe, & ab eo ablegari, imò cum tantâ ignominia reji-

cij, ſine ſpye unquam redeundi, ingens tormentum eſt: hinc
horror, mœror, confuſio, perturbatio, lamenta, dolor, tæ-
dium, deſperatio, quis explicet? Paolet. Quadrag. ſerm. g. n. 2.

Circumſtan IV. Circumſtantia aggravans & notabilis eſt hæc; Pro-

di ran is⸗ ferri hanc ſententiam damnationis: Déſcedites &c. non ab
Jententiam . .
. J. lopiam, tanquam
ad ipſo Chri-Angelo, non ab Apoſtolo, non à Sancto quopiam, tanq

ſo fudice Chriſti vicario, uti in terris pronuntiatur ſententia Abſolu-
proferri. tionis Sacramentalis, Chriſti nomine, ab ejus Vicario, Sa-
cerdote: ſed ferri immediatè ab ipſomet Chriſto, Salvatore,
Deo Homine, Judice; idque in majorem damnatorum af-
flictionem; ſicut neque judicabit per Judices delegatos, ſed
per ſemetipſum: Tunc dicet Rex- & c. Matth. 2. 3Z4, al. V. Conc.

ſequ. n. j. Cujus Figura eſſe poteſt ipſe Abſalon, Davidis ex
Figura Ab- Matre Regiæ ſtirpis primogenitus. Hic in parentem impie

ſalon à Joab
patrono ſuo
tribus lanceis

rebellis, apertâ vi & pleno exercitu eundem aggreſſus ſed
proſtratus, in fugam aétus, & condenſæ quercui capillis im-

confoſſus. plicitus adhæſit: z. Keg. 15. Et ita ſiiſpenſus inter cœlwn &
2. Reg. ', terram, tribus lanceis, infixis in corde Abſalonis, confoſffus;
“”?V”MVB in foſſam cadaver projectum, & lapidibus obrutum: Ima 0%
videri poteſt Abſalon impiorum in Deum Patrem rebelli-
um; cujus interitus, & quod ſadtum eſt, nen fuiſe humang indu-

ſtriæ,

R Nen

N
le

6

—
=
=

ſſe
91.
zut⸗

AN

ſin

o

t.
ſter

w

(

z

c Duæ Voces terribiler: Diſcedite, maledilti. 773
hon. ſtrie, ſed totum faiſſe divini Judicii, ait S. hryſoſt. in Pſal. z. tom. I.
A. A quéô, quælo, ita tribus lanceis confoſſus interiit? an ab a-
lienigenaâ, uti Saul, cum nollet armiger ejus, petente ipſo,
I Y. Reg. 37. 4. àb Amalecite occiſus, uti ſaltem hic Davidi retu-
a iit, d falsè & mentitus? z. Reg. I. 10. Cornel. An à ſicario: ſicut
mun. duo viri principes latronum 2. Kes um a. 2. homines impii interfece-
An runt virum innoxium ibid. V. I1. I sboſeth, filium Saul! neuti-
l quam: ſed: Tulit tres lanceas in mantt ſud, &. infixit eas in corde Ab-
IH IJalom. 2. Reg. Iö. 2. quis iſte? Is eſt oab, Princeps militiæ, Ab-
lſalonis amicus & Patronus: quod eſt mirabiliuz, ait primuùum
im, cit. S. Chryſoſtomus, qui Patrem ei reconciliavit, 2. Keg. 14. 5 pſam
ui interfecit, propemodum inſtans vehemens, accuſator: & i quidem eum
ooccidit; Deus autem tulit ſententiam. In rem præſentem, ait .
ir Gloſſa: Arbor Abſalomi ſignificat patibulum gehennæ; tres lanceæk«
I 2 triplicem damnatorum pæœnam, ſeil, igni, vermü, E&. carentiæ viſionis
Beatificæ. Ap. Cornel. in 2. Reg. 15. I2. f. 69. O miſerrimi impii! Applicatio,

cÿ Is ipfe, qui quondam optimus veſter amicus, Advocatus apud ad impios à
patrem, I. Yo. 2. 1I. qui nos reconciliavit ſibi per Chriſtum: 2. Cor. f. 15. Chriſto dam-
mnan Vel: Keconciliati Deo per mortem Filii éjus“ RKom. j. Io. Is ipſe nandos.

Chriſtus Judex ſententiam contra vos feret; Is ipſe tres
lanceas damnationis infiget altùm cordi veſtro, quòô to-

ne to dolebitis; ab hoc ipſo audituri eſtis triſte illud: Diſcedite,
ni malediétir &c. ad quæ verba corpus veſtrum cum anim in
tt profundam inferni foſſam projicietur; vos inſuper à Chri-
4* ſto fulminibus, à Beatis, ceu lapidibus, maledictis & exe-
ie crationibus obruemini. Diſcedite, maledieti- dicet Salvator,
Chriſtus cujus ſalutare & ſalutem renuiſtu; & ipſe guo, pyide-
bit in interitu veſtro. O infælix diſceſſio, ait Ludovicus Car-
„ tchuſ. dur a ſeparatio! & miſerabilis conditio! diſcedite à me Want⸗
vitæ indeficientös, à me lumine gloriæ beatificantu, à torrente volupta-

tu inundantis, à me plenitudine ubertati inebriantis. Apud Faberium,
