notabiles Vaæ mihi miſero cum venerit die Judicii „O& aperte fuerint Liäbrs
S. Augaſtini. conſcientiarum“ cùm dicetur de me- ecce homo, & opera ejus. Duid

S. Bernardi.

Vid. Conc.
27. n. 4.

aciam tung, Domine Deus meus, cùm Cali revelabunt iniquitatem
meam, & adverſum me terra conſurget? Ecce nihil reſpondere potero,
ſed demiſſo capite præ confuſione, coram te ſtabo trepidus & confuſus.
Ita &. P. mihi à f. 103. n. y. Idem cap. a. Medit. Ecce, inquit, coram
tot millibus populorum nudabuntur omnes iniquitates meæ, tot agmi-
nibus Angelorum patebunt univerſa ſoelers mea, non ſolum abluum,

, d etiam cogitationum, ſimulq; loquutionum. Et infra ibidem: Do-
mine mi, non ſuppetit, quid dicam; non occurrit; & càm jam inter-

ſim ſævoilii diſerimini, torquet me conſcientia, oruciant cordis arcana,
coarklat avaritia, accuſat ſuperbia, conſumit invidia, &c. ibi plura
f. z. Hæc Sanctus & tam pœnitens Doctor. Nec minus San-
cRtus Bernardus, Sanctitatis exemplar, Eccleſiæ lumen, Reli-
gionis gloria, virtutum norma, tamen de ſe ita ſcribit E. Med.

c. 2. n. 2. f. 29 4. Jamjam præſentabor ante diſtrictum Zudicem, de ope-

ribus meis rationem redaiturnss væ mihi meſero, cum veniet dies illa Ju-

diciè, & aperti fuerint läbrè, in Wesl omnes mei abtus & cogitatio-

nes, Domino præſentandæ, recitabuntur tunc demiſſo capite, præ con-
Jfuſione malæ conſcientiæ, in udicio coram Domino ſtabo trepidus & an-
xzus; utpote commemorans ſeelerum commiſſa meorum Hæc & plu-
ra S. Bern. qui etiam: Quocung, me verto, vitia mea me ſequun-
tur; ubicunq; vado, conſcientia mea non me deſerit, ſed præſens asſiſtit,
& quidquid facio, ſeribit. Vid. Drexel- tom. 1. de Cultu Conſc. l. I. 6.7.
V. Tales ſuarum turpitudinum abominationumque,
ſeu ſcriptores, ſeu pictores, oſtendit Deus Prophetæ ſuo Eze-
chieli, cap. §. Sub id tempus, quo Jechonias, Rex juda, cum
populo ſuo Babilone in captivitate tenebatur, illi, quos per-
tinacia fua Jeroſolymæ retinmuerat, tam enormia domi per-
petrârunt facinora, ut ad novas iras, dirasque Deum provo-

care velle, videri potuerint: quanquam autem & viri & fo-

minæ, profani ac Sacerdotes, toties vetitum idololatriæ ſce-

iin æternum dedecus impiorum, Gc. 241

„%½ lus clam quantà maximâà poterant cautela, exercerent,
Un mundi tamen hujus oculum Deum effugere neutiquam
NM quiverunt; quin etiam S. Propheta Ezechiel ſpectare debuit,
uH quæ noluit, abominanda Gentis ſuæ dedecora. Rem om- Exzechiel

nt nem ipſe deſcribit c. S. àν. 2. ubi vide. Sed nemo ſolos Judæos gravia videt
incuſet; ſunt hodieque inter Chriſtianos non pauci, qui ne- celeraudæo-

n quitias fuas caligine & tenebris involvunt. O ſipoſſe, ait SZ. Non mi⸗

A Cypr. L. 2. ep. 2. in ſublimi ſpeculd conſtitutus, oculos tuos inſerere noraChriſtia-

u ſecreti, recludere cubiculorum obdultos fores, & ad conſeientiam ho- norum ſunt.
. minum penetralia occulta reſerare! & C. Zehentner infra cit. f. az.
ur Id in Judicio extremo ex libris conſeientiarum omnibus palàm
nun, erit: ſed quantã cum confuſione & dedecore impiorum:?
De peccatis Beatorum, quondam in vità commiſſis, ſed per
. pœnitentiam deletis, dictum eſt ſupraà Conc. 12. n. . & infra hac
N. Conc. n. 7. & Conc. 27. n. y. 60. n. 7. l
M VI. Laber ſeriptus profereturn, &c. O mé itaque miſerum! Quàm gra-
en. quæ mihi tunc erit confuſio, qui modòèò non tantùm in publi- ve nobis ob-
. co reus eſſe, ſed & me reum facere, in ſecretiſſimo confes- Ici ctinen
. ſionali ſacro erubeſco?! & noſtrum, inquit D. Chry ſoſt. hom. f. an SS
i in ep. ad Rom. cajusquam occultum crimen hoc ipſo die in medium de- iducd:
4. latum, huic modo conſeſſui innoteſeeret, nonne ſeret, ut ille interire, ac SJ”M
. terram dehiſcere, quàm tam multos peccati ſui teſter habere mallete
dM0 zliid igitur tunc nobi miſeris ſiet, cum omnia unz verſo orbi palam
6 erunt, uts ſuprà n. 2. Incredibiliter cor humanum concutit,
1 ait Drexel. crimen patratum ſciri, rem emandÜſſe ac pervul-
gari. Vix ferre poſſumus, cum naturæ nobis errores mon- Objedos
e⸗ ſtrantur in corpore, ſtruma collo adnata, gibboſa dorſi ap- Naturæ de-
pendix, naſus in promontorium declinans, ac ſi quæ ſunt fectus kerre
alia, præſertim occulta vitia monſtroſæ originis, & non no- non boſſu-
„ ſtra; quantò minus tolerabile erit, cùm fatali illo die ipſæ "os.
e⸗ labes animæ, vera & noſtra flagitia, atque in illud momen-
o tum latentia, publicè deſcripta, intentis ſingulorum digitis
e. oſtendentur: Vid. Breviar. Dom. 6. Pent. L. z. ex &. Ambr. quem

d. mihi nunc facilè reperias, & . ut ibi. Quam acerbeé ferimus,
E Hh 2 cum

242 CoNCIO XVIII. Libri Conſcient. aperiendi in ſudie.

cùm nobis vitium, vel crimen, ante plures annos à nobis

perpetratum, lapſu temporis & oblivione, ut credimus, ob-

literatum, etſi olim notorium, objicitur? Scio ipſe Sacerdos

caſum, mihi notiſſimum à loco & perſonis, quòô, in jurgio &

compotatione, uni concivium ab altero probrose ob jicie-
batur adulterium, ab illo jam ante plurimos annos notoriè

perpetratum, memoriaâ tamen, ut videbatur, apud plerosq;
obſoletum, vel incognitum; quod reus tam indignéè tulit,

Keus ho- damno. Ante annos non adeè multos (ſcribit P. Drexel.
in Antigraph.c. 11. mihi f-oyo-) in Hiſpaniis commifſia eſt cædes

elandeſtina. Cædis ſuſpicio vehemens fuit de pluribus,

micidii de-
prehenditur
à palpitatio-
ne cordis, de-
nudato pe-
Rore.

ut tantùm non ſecuta ſit mors exprobrantis, graviſſimè &
crudeliter cœſi palo; &c. ſed graviſſimo ſuo, vindicantis,

qui omnes expedire ſe crimine moliebantur. Cæteris au-
dacior unus, vultus ſeveros induens, ſimmam in eâ re in-

nocentiam ſimulavit. Judex loco conſurgens, omnium pe-
ctora nudari juſſit, & ipſe ſingulorum curiosâ mamui palpans

exploravit; in illo autem, qui volebat à culpa videri remo-
tior, cor ſingulariter ſalire ſenſit. Et mox atrocibus verbis:

Tu feciſti, ait: Ille convictus conſcientid, & exterritus, vel
vultu prodente, ſe reum profeflus eſt. Nec dilatum diu

ſupplicium. Ah! quâ trepidatione ſtabunt damnati, cùm
Pectus, conſcientia, nuda & aperta erunt omnia, apertique libri,

cùm Deus Judex omnipotentiaà ſuâ denudabit pectus & cor-

tationer malæ, homicidia &c. Matth. . 9.² Vobiscum cogitate,

mecum cogtto. S
VII. Adduco adhuc, in quandam elucidationem, & ut

S. Gertru-
dis V. videt
omnia ſua
opera in tu-

Ric4 apertis-
me.

da, quorum ſerutator eſt: Pſal. . Io. & de quo corde exeunt cogi-

AA. & ipſam veſtram quisque conſcientiam audite: e go mea

magis intelligamus, quæ de conſcientiarum L'ibri, in futuro

Chriſti judicio aperiendis, dicta ſunt, quod habet Antonius

Dauroult. Catechiſ. Hiſtor. cCap. I. tit. 3g. e. y. FfF. 1z. Sancta & de-
votiſſima virgo Gertrudis, dum in quâdam feriâ, & ſecundâ
Paſchæ communicatura, rogaret Dominum, ut per illud
4 H dignis-

gion

igl
enmt
Fon

t

in aterman Aedecus impiorum, r. 3

digniſſinnim Sacramentum fupplere dignaretur omne, quod
ipſa unquam neglexerat in Ordine Religionis, fuſcipiens

eam filius Dei, præſentavit Deo Patri, indutam tunicâ Reli-
gionis: quæ tunica videbatur ex tot partibus diftinctim

compoſita, quot annos vixerat in Religione; ita ut infe-
rior pars tunicæ reputaretur pro primo anno; ſecunda, pro

ſecundo anno, & ſic deinceps, usque ad annum, in quòô tune

erat. Videbaturque tunica illa ita expanfa, & extenſa,
tu nullius omninò plicæ umbra quidquam in ea contege-
re potuerit, ſed in quolibet anno diſtinétim apparerent an-
notati omnes dies & horæ, & inſuper fingulæ cogitationes;
verba & opera, tam bona, quàm mala, quæ in illo anno per-
egerat, de die in diem, de horâ in horam, de cogitatione in
cogitationem, de verbo ad verbum, de opere ad opus; &
quid lng hs verbis & factis ſuis intenderit; utrum fſcilicet
Dei laudem, & animæ ſuæ profectum, aut humanum favo-
rem, vel alicujus damnum: quid etiam in quolibet commo-
do, vel abſtinentiaâ, vel quocunque opere, ex pufâ obedien-
tia, quidve ex propriâ deliberatione perfecerat. Ubi au-
tem in aliquo opere ſibi blandita fuerat, quaſi ex obedientiâ
illud fecifſet, quod magis ex propria deliberatione ſihi à ma-
giſtratu obtinuerat permitti, aut per aliquam callidam oc-
caſionem extorſerat, ſibhi mandari: talia nimirùm opera obe-
dientiæ apparebant in tunicaâ illâ, velut quædam gemmulæ
Iuto fragili infixæ, quæ nutantes, & quaſi caſuræ, vix pote-
rant hærere. Orante autem pro eaâ Filio Dei, & fuam in-
nocentiſſimam ac perfectiſſimam converſationem Deo Pa-
tri offerente, videbatur tunica illa veluti quâdam aureâ la-
mina ſplendidiſſimâ & perſpectiſſimã obtecta: per quam
tum omnia prædicta cogitatiomim, verborum, & operum,

nec non intentionum, neceſſitatum, vel ſimulationum (quæ
vel ſcienter vel negligenter, ſpontè vel coactè, quolibet
tempore vel horâ peregerat) merita adeò clarè permica-

bant & diſtinéteé, quemadmodum Ber purum cryſtallum
HW h 3 qui⸗

—

244 COoNCIO XVIII. Libri Conſcient. aperiendi in udicio

quilibet color ſuppoſitus poteſt decerni. Nec aliquis ſal-

tem minimus pulvwis aut punctus latere poterat, qui in luce

cognitionis infallibilis veritatis, tam Deo, quàm etiam om-

nibus cœlicolis, evidentiſſime non appareret. Unde divi-

nitus intellexit, quòd cujſuslibet hominis ſtatus ſimiliter pa-

Sandti for
midabant le-
Vvia Peccata.

teat DEO & omnibus ſanctis per æterna ſœæcula. Quod au-
tem Dominus dixit per Prophetam: I gquäcunch, hora conver-
ſus fuerit peccator, Exech. 1S. &c. ſic intelligendum eſt, quèd
non recordabitur Dominus ultra peccatorum, condigna
pœnitentiã deletorum, ad udicandum. Veruntamen jugi-

ter apparebunt in nobis ſingulæ maculæ peccatorum no-

ſtrorum, ad laudem & gloriam dulciſſimæ miſericordiæ e-
jus, quâ tam benignè pœnitentibus peccata dimiſit, & in-

ſuper tam multimodis beneficiis ſuæ divinæ pietatis nos cir-

cumvenit, ac ſi nunquam contra ipſum in aliquo deliquiſſe-
cogitationes, verba, voluntates, quas unquam pro amore &
laude Dei perfecimus, ſimiliter in ſempiternum efflorebunt
ad laudem ipſius, (cujus dono, & cooperatione noſtr4 per-
fecimus) & ad cumulum gaudiorum noſtrorum; ſicq; ſem-
her pro invicem laudabimus, & amabimus Deum qui in

mus. (ſapra Conc. I2. n. /.) Singula etiam opera noſtra bona,

rinitate perfectäà vivens & regnans, operatur omnia in om-
nibus nobis. Ex Bredemb. L. S. Coll. ſfacr. c. 26. c L. 4. Inſinuat. Di-
Vinaæ Piet., apua Bloſ. in Monli Gpirit. cap. I. Le Blanc. in Pſalm. 74. 2.
arte V ͦL èð
VIII. Cum itaque myſterium hoc Fidei à Scripturâ, Ec-
cleſiâ, & Patribus ſanctis traditum (uti dictum) tam ſerium
ſit, peccatoribus væ intentans, horribile, & inevitabile, in
re tam gravi, æternitatem tangente, æquis & maturis con-
ſiliis opus eſt; præſertim cum à Deo illuminatiſſimi, à vitæ

integritate, innocentiâ, vel pœnitentiâ eximii illud exhor-

ruerint adeò, ut formidarent vel feſtucas, aut minimos api-
ces, &ũ puncta peccatorum, vel humand fragilitate admiſſa
hæc ſeveriſſimè pœnitentes, expungerent: David pœnitens
Deo

in æternum dedecus impiorum, c. 24
A. Deo ſupplicat profundiſſimâ humilitate: ab occults mei mun- David timet
Uce da me, & ab alienis parce ſervo kuor Eſ. IS5. 13. Delidsta juventuti meæ Occulta, &
n. & ignorantias meas ne memineris: Pſ. 24. 2. & Pfſ. a5. 6. Cur timebo in aliena de-
d. die mald, Judicii Divini?! Lezquitas calcanei mei circumdabit me; ile⸗ 3 renu⸗
ru. ſeu peccatorum, quæ contemnimus, quæ nihili facimu . inn
In. Infraà C. 25. de Exam. n. 6. Et ego non verear, qui peccatorum
m. trabes, uti vocat Chriſtus Matth., 3. admiſi, & adeo libro
conſcientiæ meæ eorundem grandes trabales literas pro-
ien fundéè per inveteratas conſuetudines frequenter inſcripſi?
c. Remedium ergo ſuggero & conſilium neceſſarium, quò́ Modus è&
nn. ferales hæ peccatorum noſtrorum inſcriptæ Conſcientis lite- Chartàâ tollen-
ee. Tæ penitus tollantur, ut ne ampliùs in extremo judicio li- di ſeu emen-
K. bris apertis in noſtrum dedecus appareant. In Orthogra- 10 i Scri.
Gc. Phia, ſeu arte ſcribendi, tolluntur literarum errata per raſu-Pram.
é. ram; in Typographiaà fuſiles erratæ extrahuntur, & aliæ ſub-
u. ſtituuntur, vel denique ſpeciatim notantur errata, ut cor-
rigantur, vel evitentur: Maculæ atramentariæ, ſalvo typo,
un deleri poſſunt per aquam, quam Fortem vocant, Schaid⸗
waſſer / (v. Jo. Adam. - eberus Diſcurſ. Curioſ. ya. c. S. à fol. o4t.)

. quæ ipfſa auro penitùs nil nocet; quin potiùs id ab adhæren-
in te excremento purgat, quod aurum quidem reſolvit Aqua
n. Regia: cœtera verò metalla, argentum, ſtannum, cuprum,
„ relſolvit, ipſum etiam exedit ferrum: Omni auréô pretioſior
z; eſt anima, cujus conſcientia velut charta eſt, cui re vel opere

ipſo inſeribuntur à nobis bona & mala; uti intelleximus;
Kc. mala verò illam planè deturpant; Jjam verò: Peccata tua, ait Lachrymæ
aureâ dicendi facundiâ S. Chryſoſt. hom. 2. in Pſ. yo. in libro pœnitentiæ

1 ſeripta ſunt; ſpongiæ autem inſtar ſunt lachrymæ tuæn lachrymas mit- ae bec-
1 te, & obliterantur. lacrymas ſunde, & purus ille liber invenitur. en e int i.
ie Magna lachrymarum Vis eſt. Ita S. P. Ut quamvis ſcelera, eti- Pta.
e am maximé inveterata, ſcripta ſint ſtylo ferreo, aut tetris,

wi. nigrisque notis, lachrymæ penitus tollant, & deleant; inſfu-
per & bonorum operum, per peccatum quidem grave, ſeu
mortiferum, mortificatorum merita poſt pœnitentiam in-

n tegrè

Del

Peccata in

Per pœniten

tiam deleta
kepetiuntur.

ne verbum Juid

246 CoNcIO XVIII. Libri Conſcient. aperiendi in udicio
tegrè reviviſcant, ceu primitus in ſtatu gratiæ facta: quæ
enim in ſtatu peccati facta fuêre, cùm mortua ſint, & nun-
quam viva per Gratiam, reviviſcere non poſſunt. (V. Conc. 12.
n. y. & Conc. vy. n. z.) Tanta lacrymarum (non corporalium,
quæ ſæpè fallunt) ſed internarum cordis, & veræ poœniten-
tiæ & Tho. 1. 2. q. 3y. 7. Vis eſt, non ſemel cœleſti prodigio

comprobata. Ex animo precemur cum S. Auguſt. Medit. c. 36.

n. a. mihi fol. 5S. f. Daæa miheè, quæſo, Domine Jeſu lacrymas ex toto af-

Jebtu internas- &cc. Englgr. Pantheon. E &. Magdal.

IX. In rei hujus, & jam dictorum demonſtrationem:

Cliart4 ſcript narrat Cæſarius (ap. Henr Englgr. cit. F. &. M. Magaal. H. I. mih

fol. 13. ubi & ejnsdem omninò generis aliud refert ex vitâ S.

Baſilii.) Adoleſcentem multis onuſtum ſceleribus, cum me-
liori tandem ductus ſpiritu, illam animæ ſentinam poœrni-
tentiæ ſacramento exhaurire ſtatuiſſet, & jam ſeſe ad Con-
feſſarii pedes abjeciſſet, derepentè ita totum exhorruiſſe, ut
dem eloqui poſſet: adeò ipſe, quæ contraxe-
rat debita, enormia, & illi in immenſum excreviſſe videban-
tur, ut nec rationem inire, nec proloqui valeret; ſed foro
iſti conſeientiæ cedere, in animum induceret: hærebat nimi-

rum in equuleo, tormentoque pudoris, & licet dolor ocu-

los ſolveret in lachrymas; linguam tamen ſuis vinculis ad-
ſtrictam tenebat pudor: donec tandem ea mens injecta eſt,
ut, quas eloqui linguâ non poterat, omnium ſcelerum ra-
tiones, ad calculum revocaret, & in chartàâ conſcriberet:
quam cum uberi fletu aſperſam, tremulã manu Confeſſario
obtuliſſet, reperit ille, dum evolvere vellet, omninò candi -
dam, atque omnia ſcelera, velut ſpongiâ, deleta. Id pleri-

que miraculum extollunt, id omnes Jure admirantur & de-

Prædicant; aſt illud nimium quantùm exſuperat, quod in-

dies fieri, certâ fide tenemus, maculas noxæ lethalis poni-

Emeiliter. E. Mendoxa in I. Reg, 6. 8. à n. 4. àf.3Se.

tentis lacrymis deleri. Hanc artem diſcamus: Vsde, & facd

—

..

— — — ——

l⸗

eeee ———-

enn
,,mi
Uis.

W⸗
1heen
ſir
tue⸗
ln
to
l⸗
A.
n,
mIr

e⸗

ri⸗

di⸗

in æternum dedecus: impiorum, Ge. 247

lid §. Thomas Sappl. q. S. totdâ. Cornel. in Daniel. . Io. f. 1329. Authores
E&& ſe ſequ. In Jerem. I7. I. F. 69. In Apoc. 20. 12. In Jo. S. 6. Drexe-in hujus 18.
lius tom. 2. in Daniel. c. 2r. mihi aà fol. -g6. Et Antigraph. ſeu de Concionis
Conſéientid C. II. f. 979. ubi hinc inde multa, & tom. I. de Cult. materiam.
Conſcient. L. I. c. . it. Paul. Zehentner. Verm. Conſe. L. a. C. 3.
g. F. O 9. Englgrav. p. 1. Dom. I. Adv. & Domin. zu. G. 2. F. 379. *
S&' Fanth. F. S. Magdal. & Cæl, Empyr. F. Aſſumpt. B. V. g. 3. F. 151.
Jo. Jahoda Dom. 24. Pent. Petr. Beſſeus de Judicio Conc. 6.
f. 3 6é6. Petr. Pennequin Hag. ad amorem Divin. parte 3. in ſe-
ceſe Conſider. 9. 4 f. y29. Alex. Calamato Glv. Diſc. 31. n. I. F.
Ay in Sent. V. Conſeientia. Nicol. Tarlot. cap. 5. in 7. Gmbols
Axrtic. Leét. y. à f. 1i3. Anton. Dauroult. ſuprà cit. n. 7. Joſeph.
Speranza Select. Scrèpt. puntto 132. Vid. ſupra Conc. I2. num. y.
Conc. I9. ſequ. n. 6. e Cornel. cit. in Yo. §. 6. Item infrd de Evamine
DTaglei Concionoen C. . Faber. Dom. 3. Adv. C. 3. J. I. V. infra
Conc. 29. H

33 *%* 3 83. 2383.383. 1322-53 82. —43 :. l 23 =2-
C oNCIO XIX.

Chriſtus Jeſus , Judex vivorum & mortuorum
in Judicio extremo.
ponderatur Majeſtas & ſeveritas Ejusdem, ex quibus-
dam, quæ in vitâ, & primo Gratiæ Adventu ſuo,
cum Majeſtate & ſeveritate geſſit.

T s, qui venturus es ?* Matth. I1. 3. Deonminic 2.
Cæci vident; Claudi ambulant; Leproſimundantur;

Adventuús.

durdi audiunt; Mortui ehurgunt. Matth. 11. 5.
V. infra Conc.· 22. n. I1.

Mechel, de qud. extr. Ii I. Ac-

Judex ſu-
premus ado-
zandus.

248 CONCIO XIX. Judicis extremi ſev'eritas oſtenditur

M IJ. ðèUMGUNʒ . ”l “ =
4 Ccedimus ſam nunc ad extreémi Judicii Perſonam
Aprincipaliſſimam, Chriſtum Jjeſum, verum Deum,
& verum hominem, quem hactenus diximus, ven-

turum eſſe, in Nube lem poteſtate magna O B majeſtate ,in

Vallem Yoſaphat, judicare vévos & mortuos Primo ergo ingreſſu
& intuitu, profundiſſimo animi affectu, cum S. M. Eccleſiâ,
in genua vivâ fide, procidamus: Regem ventarum Dominum ve-

nite adoremus: NudeN orederis eſſe venturuss &c. Sicut & in illo

ultimo Judicii die Eundem adorabunt Judicem omnes crea-
turæ rationales, Angeli & homines, beati & damnati. le
conſpebtu ejus, ſüpremi Judicis, cadent omner, qui deſcendunt, in

terràm, ad diem Judicii, in vallem Joſaphat: Pſal, 2t. 30. Ipſe eſt,
gui conſtitutus eſt à Deo Judex vivorum & mortuorum, ait S. Petrus

Defſcribitux c&. -o. 42. Deſcribitur apertè à S. Iſaiâ, Prophetâ Evangelico,

ex lſaiæ 30.
à v. 27.

thid. Ecce, ait S. Iſai: Nomen Domini venit de longinquo

cap. 30. 4 v. 27. locumque hunc ad diem Judicii referunt ge-
nuinè S. Hieron. S. Thomas, Hugo, & Lyranus, apud Cornel.
ſtas, potentia, & vindicta irati Dei, quam ipſe in die Judicii
exercebit in reprobos: ardent furor edus, & gravis ad portandum,
ſcintillantibus oculis: ex linguâ, & labiis flammis emican-

tibus: labia ejus repleta ſunt indignatzione, & lingua ejus quaſi ignis
devorant. verſ. 27â. infra C. 23. n. 2. &* Conc. 34. n. 2. E& verſas 25. ſpi-

ritus ejur, Velut torrens inundant nsq; ad medium coll, q. d. Halitus,

ab ore indignabundo Dei, tam vehemens, ut ſolus proſtra-
turus videretur omnes hoſtes, non aliter, atque incitatus
torrens, qui ad medium usque collum intumuit, homines

proſternit, obruit, & mergit: Ita Sanchez. Nota: Torreni in-
undans, eſt proverbium, fignificans maximam tum copiam,

tum celeritatem, tum impetum, ſtragem, & cladem. Ad

berdenaas genter in nihilam ut jam non ſint in terrâ, ſed in
inferno; in quò cremarentur, & anhihilarentur, quantùm
eſt ex vi ignis, ſed Deo conſervante ad æterna tormenta: &e.

Ex Apoc. Cornel. Similiter e Apoc. 19. ubi &c. Oculi eus quaſi flamma igni:

Erwemplis eorum, quæ in Wit geſit. 249
v. I2. Et de ore ejus procedit gladius exutraqg, parte acgutus“ V./y. Qqui
un gladius eſt imperium, vis, & poteſtas Chriſti, quam exeret
D in impios, ut in Spſ percutiat gentés, morte deniq; ternâà: &c.
ien⸗ Ipſe Kex Regum & Rominns Dominantinm v. I6. &c. Beſſ. de Zudic.
c. 6. à f. 375. En quis, & quantus hic judex, quanta poteſtas,
quanta ira ejus in impios: Suppoſitâ hac Fidei veritate, altùm
impreſsâ animo, omnibus Chriſtianis notiſſima, de Chriſto
extremo futuro Iudice: Aggredior, eundem, præſertim im-
Nl puͦs juſtè iratum futurum, pro meæ vocis, calami, & viri-
H um tenuitate, rudi literarum adumbratione, delineare per

ſequentes ſeptem Conciones (proceſſurus dein ſimiliter ad
6 Examen & ſententiam Judicii extremi) ut doceamur & in-
cceitemur, illum jam nunc in vità, ceu Deum & Redempto-
u rem noſtræ ſalutis amantiſſimum, filialiter amare, revere-
du ri, timere; ne horrere oporteat in Jjudicio ſeveriſſimum
1g cum juſtitiã ludicem, & contremiſcere æternum. Præſen-
I tis autem dictionis meæ, velut de ipſiusmet idicis perſonâ
le præliminaris, materia erit, ut monſtrem, Eundem Chriſtum
hli D. N. cùm in terris mortalis converſatus eſſet, in demonſtra-
tionem Divinitatis & Majeſtatis ſuæ, ab æterno Patre ac- Adumbre-
an ceptæ, quandoque juſtæ ſeveritatis exempla dediſſe admi-tur hic Judex

ine randa „ & peccatoribus mirè terribilem fuiſſe; etſi mixta ſuismet in vi⸗
„ ſemper & juncta manſuetudini, clementiæ, & benignitati: 14 geſtis.

I ut vel hinc intelligamus magis, eundem in Judicio fore ve-
Er rê Regem tremendæ majeſtati, uti vocat Eccleſia, non ampliùs
n impiis propitium, fed absque miſericordiãa. Patienter au-
W dite, & attente: c. èMƷMẽDVd
. II. Fidei lumine nobis Catholicis ſole clarius eſt, DEI
iin Filium hominem fuiſſe factum ex causâ redimendi perditum Dei Filius
41 genus humanum ( qui propter nos hominer, & propter naſtram ſa- in mundum
di lutem, dReſc endit de calu, & incarnatus eſt, &⁊-. cum profundà ge-br opter n0-
cir nuflexione canit Eccleſiâ, in Ginbolo Migæ) in eoque cum coœ ſeam llurem
u teris divinas plane, & in ſummo gradu fuiſſe virtutes, man-pen gaus, mi-

„ fuetudinis, benignitatis, & miſericordiæ, quæ cum eo ab in- (ricors venit.
“r Ii 2 fantiâ

RWM
.

2 50 CoxNcIO XIX. Judicis extremi ſe veritas oſtenditur
fantiâ crevit, & à Conceptione (Zeſus proficiebat ſapienti? &c.

Manſuetu- accepit. Quantum ad Manſuetudinem (quæ impedit, ne
do, quid ſit? ad injurias & offenſiones, quæ nobis inferuntur, ira, uti
naturaliter ad hoc prompta eſt, exſurgat; & ſi exſurrexerit,
illam reprimit, & ſuffocat, viresque animo ſifficit ad inju.

ter eos alloquamur, qui nobis adverſantur, reddamus bo-
num pro malo, illatas injurias condonemus) poſſfuntne
Manſuetu- concipi atrociores injuriæ, contumeliæ acerbiores, convi-

do Chriſti tia horribiliora, quàm quæ Chriſto illata fuêre: tulit nihil-
ſumma. ominus inexplicabili ſuavitate, neque adverſus ſibi injurios
excanduit; etſi potuiſſet ſolo ictu oculorum, unico ſpiritu

oris ſui, in infernum illos, vel in nihilum præcipitare.
Summis naturæ gratiæque beneficiis peſſima illorum male-
ficia compenſabat, eadem illis remittebat; quin, pro ſalute
eorum, ſeipſum Deo Patri hoſtiam offerebat. Quo vultu,
quàm amico verbo Judam excepit in horto? Malcho aurem
reſtituit? &c. Et erat Filius Dei, qui patiebatur; & patie-
batur à terræ vermiculis, hominibus deteſtandis, eaque in-
Benignitas digniſſima, inaudita, innumera. Quantum ad Benignita-
& miſericor- tem, eâ Chriſtus per omnem vitam condecoravit mores

ſumma.

bens ſe omnibus ſummęè ſuavem, affabilem, gratioſum, mi-

Nequitias & imperfectiones hominum perferebat clemen-
tiſſimè. Nullum peccatorem averſabatur, aut à ſe repelle-

bat; verùm etiam, ut ad ſe venirent, invitabat, & venientes
benevolè excipiebat, ſuavique vultu affabatur blandiſſimè,

plurimisque humanitatis officiis demulcebat, Quâ be-
nignitate egit cum Samaritanâ adulterà, cum Matthæo, &

aliis, vulgo propter peccata infamibus? fuſtinuit, trium

annorum ſpatio, mores incultos, ignorantias, & defectus
ſuorum Apoſtolorum: & c. Jo. B. dantiure, J. de Cognit. Dei.

1

Lucæ 2. ya.) imò, quam & cœlo e ſinu æterni Patris ſui ſecum

rias cum pace ſuavitateꝗque tolerandas: ut blandé & aman-

dia Chriſti fuos, ſermones, actiones, converſationem, & omnia, exhi-

ſericordem. Beneficium conferebat Divinâ quâdam Gratiaâ.

K 8 7

Exemplis eorum, quæ in Vitd geſfſit. 2 1

Au L:. p. 2. C. I0. §. 11. 12. 13. & Medit. à f. 192. Medit. 16. Viæ Illumm. Et
din quis non amet toto corde tam benignum & miſericorden.:

e ut meritò Paulus 1. Cor. Ié. 22. Sà quss non amat Dominum noſtrum
Ii Jeſum Chriſtum, ſit anathema & c. Cæci vident; Claudi ambulant;
i, Leproſi mundantr Terdi audiunt; Mortui reſurgunt; Pauperes evan-
i gelivantear Matth.II. v. Meræ gratiæ; mera benignitas, cle-
m mentia, & miſeratio. Et tamen Chriſtus tam bonus, tam Chriſtus
b manſuetus, benignus, & miſericors, dedit admiranda quæ-tam bonus:
unm dam (etſi cummanſuetudine, & ex benignitate) juſtæ ſeve- ſeverus ta⸗
onni ritatis exempla, peccatoribusque terrorem incuſſit; quò ſe- en juſte.

I. ſe pluùs quàm hominem, & latentem ſub humanitate Deum,
rios monſtravit. Audiamus de his (neque ſine animi guſtu, ut

im ſpero) ex ſacris Evangeliorum libris, & Patribus.

Pinn III. Ordiamur à primâ ipsâ Chriſti Infantiâ. Verè, à Chriſtus
nte quàâ videri poſſit, aſperum nihil, & terribile timeri poſſe: Et Iofans terror
verd eſt illa tota ſuavis & gratioſa; ſed non impiis, quibus Herodis &
ln non eſt paxe Iſai. g3S5. 22. in vitia profuſis. Verè ſumma admi- Jeruſalem.
Uren ratione dignum eſt, quòd refert S. Matthæus, de Herode Matth. 2. 3.
i⸗ Aſcalonitâ, & Jeroſolymàâ: c. 2. 3. Herode rex turbatus eſt, &
leit omnis Hieroſolyma cum illo. Et cur, quæſo? an fortè derepentè
i validus hoſtis habet muros, aut urbem obſidione cingit, pre-
oe mitque? uti factum g. Reg. 16. y. à Regibus Syriæ & Iſraëélis?
i Item a. Reg. a. à Nabuchodonoſor, potentiſſimo Rege Baby- Jè
i⸗ lonis; vel ſeveriùs adhuc ab Eodem: u. Keg. 2/. cCaptâ Urbe,
rr. Rege Sedeciâ excocato, & cum populo in Babylonem ab-
en duèto, ſuccenſo Templo & Urbe, muris in circuitu deſtru-
N. &tis: filiis Regis coram patre occiſis: aliisq; graviſſimis calami-
“M tatibus? quales fortè Herodes metuit cum Urbe, ab hoſte
ſie, jamjam præſente: Verùm tum maxima toti Orbi ſub Augu-
he⸗ ſto Cæſare pax fuit, cùm natus eſt Chriſtus (toto Orbe in pace
o compoſito, ait Martyre Rom. 25. Dec.) neque ſine myſterio, ut

qui pacem toti orbi afferret; juxta S. Bedam. Corn. in LBuc. 2.1.
F. 44u. Cur ergo turbatur Herodes: an fortè timet ſibi à Ju-
dæis, quibus ſeſe inviſum ſciebat; eò quèd ipſe Idumæus,
Ii 3 ex

. . S . ð
.

Encomium habantur, qu Herodes. Ex Cernel. Janſenio Ey- (de quo Nicol.

2 2 CoxNcIo XIX.)

udiois ekremi ſe veritas oſtenditur

ex poſteris Eſau, & alienigena in alienum regnum, vi & frau-

de irrepſerat, occiſis legitimis Regni heredibus, ad unum

omnibus, partim dolo, partim apertâ vi. Iiem in Watth. 2. 3.
Ex quòê ipſo judæi ſium Meſſiam natum eſſe cognoſcere de-

buiſſent, juxta vaticinium ſibi notiſſimum, ſui Patriarchæ
Jacob, CGeneſ. 49. 0. Non auferetur ſceptrum de Judd, & dux de
Jemore ejus, donec veniat, qui mittenduseſt, ſeil. Meſſias. Verùm
nec ideò turbatur Herodes, cum quòô turbatur omnis Hie-

roſolyma. Cauſam hujus turbationis, timoris, & terroris
inſinuat apertè S. Matthæus, cet. C. 2. à v. I. Cum natus eſſet Jeſas

en Bethleem Jude in diebus Herodis Kegis, ecce Mag ab Oriente vene-

* unt Hieroſolymam, dicenter- ubt eſt, qui natus eſt Kex Zudæzorum? &c.
Audiens autem Herodes Kex turbatus eſt: &c. Herodes auditâ
novi Regis, æzmuli (ut putabat) ſui nativitate, totus turba-
tus, ait Tirinus. Et Cornelius lanſenius, cùm, inquit, non

intelligeret, niſi terrenum regnum, jure turbabatur, me-

tuens, ne ipſe & filii ſui regno per hunc Regem privarentur.
Veruùm tota civitas cur turbatur:?: Oportebat enim gaude-

re potiùs, quòd is natus eſſet, quem jam diu (ad quatuor
millia annorum, ab origine mundi) expectâſſent; cuſus
adorandi gratiâ etiam exteri adveniſſent. Tamen, quæ fuit
eorum carnalis cœcitas, multi eorum, partim timore Roma-

norum, ne fortè opprimerentur hujus novi Regis occaſio-

ne, partim quòd Herodi amici eſſent, ſimili turbatione tur-

Cornelii jan- Vernulæus in deſer. Acad. Lonan. p. 2yz. inquit: quantus Sol

ſenii Epiſc.
Gandau.

Cœlo, tantus Janſenius Orbi eſt) Concord. Evang. C. 9. F. 6.
Verum nulla cauſa turbationis hujus fuit: cur enim timeat
Herodes Magnus, Rex judææ ſimul & Samariæ (Tirinus)
pPotens, recens natum Infantem debilem, pauperem, quem

ſai non receperunt, Yo. I. II. in ſtabulo jacentem, quia non erat ei

Uocus in diverſorio? Luc. z.. Heſti Herodes impid, Chriſtum venire
uid times? MNon eripit mortalia, qui regna dat cæœleſtia. Hymn. Eccl.

cujus negnum non eſt de hoc mundo. Jo. 15. 36. NMNec ideo natus, ut tibi

i

vyrenmylis eorum, guæ in Vit gellt. 23

ſuccedat, ſod ut in eum mundus fideliter eredat“ ait S. Fulge nt. Ep.

Serm. I. de Epiph. Herodes Kex turbatus, & omnis Hieroſolyma cum llo.
Ouid mirum, ait S-Aug. S. 2. de Innoc. ſi naſcente pietate, turbatur

impie as? En Chriſtus judex, adhuc infans timetur ab impiis, Infans Chri-

in ſtabulo jacens, ipſe algens, & tremens. Quid ergo faciet ſtus timetur;
miſer peccator, ait D. Auguſt. &. 30. de Temp. conſpiciendo quid ni Jjudex
Chriſtumi ſedentem in throno majeſtatis, & judicantem vi-Xtremus
vos & mortuos! Duid erit tribunal judicant; (verba ſunt S. biier time⸗
Auguſt. &. 2. de Epiph.) quando ſaperbor Reger cunabula terrebant
infanti! Et: Piè timeant Keger ad PFatris Dexteram jam jam ſeden-
tem, quem Rex impius kämndt adhuc matris abera lambentem. Brev.
Glu. Diſe. 30. n. y. FPidel. c. I. n. irrr s H
IV. Idem Chriſtus, Divinus infans, paulèò pòſt, à ſuâ in Chriſtus In-
Templo ipſo Hieroſolymitano factaà Præſentatione inter Va-fans terror
ticinia Sanctorum Simeonis ſenis, & Annæ Viduæ, furori idolis in a.
Herodiano ex myſterio cedens, in Egyptum fugit, Matth. 2, gyPto, &

11. & ut illis magna (quod fecit) beneficia conferret. Sed ic dn

hic infans Deus homo, ſicut in] udæâ terrori fuit Herodi & à v. I.

impiis, ita in ægypto dæmonibus; quorum in idolis & fu-
perſtitionibus FRyotus plena erat. Etenim ad ingreſſum
Chriſti reverà idola in 5Ægypto corruiſſe, ſcribit S. Hieron.
Palladius, Ruffinus: ut meritò hæc traditio priſca videri
poſſit. Ex Prophetia S. Iſaiæ C. 1o. 1. Ecce Dominus aſcendet
ſuper nubem levem, & ingredietur Aeyptum, & commovebuntur ſimu-
Uachra Koppti à facie ejus. Per Nuabem levem 88. PP. Cyril. Hie-
ron. Athanaſ. Auguſt. Bernard. aliique intelligunt corpus
Chriſti, conceptum de Spiritu Sancto, ex Sacrà Virgine Ma-
ria. Vel idem 8. Hieron. Cyrill. Procop. & S. Ambroſ. do-
cent, Nabem levem eſſe B. Virginem, cujus ulnis Chriſtus
uer delatus eſt in Egyptum, ibique ſtatim deorum ſimu-
hchra confregit. Pllius „& Ruffinus, apud Cornel. ibid.
Vidimus, inquit, in Thebaide in finibus Hermopolu templam, in glo
ingreſſo urbem Salvatore ceciderunt omnia ſimulachra in faciem ſuper
ter-

S

25r4 CoNcIO XIX. Judicis extremi ſe veritas oftenditur

Dagon Ar- terram. Cujus figura habetur 1. Reg. y. ubi Arca Dei, à Phi-
à Dei pro- liſtæis capta & collocata in templo juxta Dagon, proſternit
ernſta & mutilat Dagonem. Nicephorus quoquie narrat, naſcente
Goldojacon. Verbo Divino protinus Idola conticuiſſe, neque ulla dein-
ticuère. Ceps ab eis data reſponſa ; Ppræœæter unum, quod Imperator

Auguſtus de ſilentii causà oraculum interrogans, accepit

in hunc modum:

. Me Puer Hebræus „Divosr Deus ipſe gubernans,
—CLedere ſede jubet, triſtemq; redire ſub orcum
Aris ergo dehinc taciti diſcedito noſtru.

FJo. Ae Carthag. de Arcan. Chriſti, L.. 2. hom. §. mihi F. 26. Idem poſtea
conqueſta illa dæmonia Matth. g. v. 2g. Ecce clamaverunt, dicen-

ter. Dyid nobi, & tibi, Jeſz Fili Dei? Veniſti huc, ante tempus tor-
Chriſtus quere not. Videntur hi deæmones timere, ne diem judicii,

terror, & tor- quem ipſi remotum putabant, Chriſtus anticipet, ac velut
tor dœmo- Judex in eo illos ad tartara illicò condemnet, aut certeè ſeor-
ment judi. im eò ipſos ableget, ait Cornel. id ex Maldon. Toleto& Suarez.
cium Ex his itaque patet, Chriſtum jam ab infantiâ terribilem
fuiſſe hominibus impiis, obſtinatis in ſcelere, & dæmoni-
bus; qui ambo erunt pars ſiniſtra Judicii extremi, quod ta-
men ipſis longiſſimè gravius erit, & Judex terribilior. Adeò
& dœmones timent extremum judicium. Dæmones credunt,
& contremiſcunt. Jac. 2. 19. ”

In monte V. Et hæc quidem, ut ſuprà memoratum eſt, egi Chri-

Thaber ter- ſtus infans. Quomodo poſtmodùm, in monte Thabor glo-

Pleiulo rificatus, tribus Apoſtolis Gloriam & Majeſtatem ſuam oſten-

rum Chriſti. derit ex ſpecialiſſima gratiâ; hi verò ex visa Naube lucida, &

auditâ voce de Nube, timuerint valde, Matth. z. dictum eſt
ſuprà Conc. Ia. n. y. & hic meritò in conſiderationem venire
clemens adul- VI. Joan. y. Chriſtus D. mirabile exemplum dat ſuæ ſi-
teræ juſte ſe- mul clementiæ, & ſeveritatis, dum adulteram, à Scribis ac-

verus Judæis cuſatam, abſolvit, & Scribas confundit. Addlucunt, ait S. Joan-
accuſatoribus 4

Joann. 8. .

nes,

—BPwonmplie eorum, guæ in vita geſſiit.
nes, Sribe & Pharsſaé mulierem in adulterio deprehenſam. & ſta⸗
tuerunt eam in mediot, & dixerunt et. Magiſter, bæg mulier mod

deprehenſa eſt in adulterio; in Lege autem WMWoyſes mandavit nobis hu-

Jusmod' lapidare: tu ergo qieia Aicis? boc autem dicebant, tentantes

eum, ut poſſent aocuſart enm. Jo. S. à . 3. quaſi Moyſi & Legi con-

lapidandam aflereret, ipſum apud populum traducerent,

gquaſi rigidum, & immitem, qui ſimmè haberi volebat cle-
