1, juxta S. Hilarium. Chryſoſt. Cyrill. & alios.
Cornel. in Matth. II. 3. f. 242. I. C. quæſtiom huic Chriſtus ipſo
facto, & per miracula reſpondit: Eunte, renuntiate JQoanni & .
T. 4. quæ audiſti, &à idiſts, Cæci vident; Claudi ambhbulant; leproſi

ne ſim a! & multitudine oſtendit, ſe Meſſtam ſſe. Cornel. ibid. Et Chri-

cit, peccatum non haberent. Vid. infrà Conc. 22. n. I. Hæc inter o-

datum: Matth. 2z. 72. Et Mennmenta aperta ſunt : & multa Cor-
pora ſanctorum, qui dormierant, ſarre verunt, & exeunta de Monu-

mentis poſt KReſurreltionem ejus, venerant in ſanczam Civitatem G

apparuerunt multa. Reſurrebtionem mortust imperarb, Divinæ ſo⸗
lius eſt poteſtati, ait S. Ambroſ. lib. g. in Lucæ c. 4. Breviar. fer. .
cum, qus

“ ex hodierno Evangelio ſcimus; quæſitum: za e, qui

her

—
mes eſt

nck : (

eernlims

gueliten
gemonire

Qaun Het

cnnnd
CMNocl

mein

(lacen
1. AX

ALeuten
cuör
cmKnr
AKwd

Abert
Prhin

conſe

inndio

1

immane
Dence;

(certöv
ectede

KVer⸗

e . HZ MD 3
Sð Elenhis glorioſa, reprobis funeſta. 7„
88„ 8 23

in Monumenta ſunt, audient vocem ſilii Dei, Zoan. v. 29. Cum o-
mmnes reſurgemus, Divini Judicii non tam teſtes, quàm per-
4 ſonæ: quæ ipſa Mortuorum Univerſalis Reſurrectio evi-
ngl dentiſſimè oſtendet Chriſti Dei hominis & Judicis potentiam,
maſeſtatémque, ad ejus Imperium futura. Hanc reſurrectio-
nem univerſalem, verè opus omnipotentiæ Divinæ admiran-
dum, ſpectemus oculo fidei & mentis, ac velut in umbrà, ſed
non vana, maximè quoad Reprohbos, ut, peccatum horrere
omnimodè diſcamus, ut, quod funeſtiſſimæ hujus Reprobo-

ied rum Reſurrectionis unica cauſa; ſpectate, audite patienter, &
ninsi eum admiratione. ä
,e II. Articulus hic fidei de Reſurrectione Mortuorum, quæ Errores cir-
ee ad extremum Judicium univerſalis erit, jam olim intellectu caà Keiurre-
elunch. captuque difficilis fuit, imò multis etiamnum ſomnium & fi- ctionem.

K gmentum, etiam Chriſtianis (ſi ex horum plurimum ſcelera-
ne t vitä judicium feras) neque hæreticis tantum. Athei, fic-
NriNA ut Deum (Deéixit inſepiens in corde ſaon non eſt Deus. Eäſalmo y2. I.

Ukh Et hinc illa ſcelerum colluvies: Corrupti ſant, & abominabiles
Miſtus 1 fabti ſunt in iniquitatibus“ non eſt, qui faciat bonum & C. ibid. 1. 2.)
Aaν ita conſequenter & immortalitatem Animæ, ac Corporum re-
lan n, furrectionem, ſeu verbo, ſeu facto, negant. Fuére, qui A-
ef nimarum in alia corpera transmigrationem admittebant, ut
sgid Druidæ in Gallia olim, Pithagoræi & Origeniſtæ: Cornel. in
INUD Eccl. 12. 7.. ali, earundem quidem animarum, ſed cum alis novis
AA Ccreatis vel creandis Corporibus unionem in reſurrectione fo-
rim re, credebant. Verè inſipienz, Ut vocat S. Paulus 17. Cor. 1r. 35.
(oh⸗ vel, ut habet Textus Graæcus „ demeng . qui Animæ immorta-
Aimnoin litatem, veràmque Corporum Humanorum Reſurrectionem,
S. & utrorumq; unionem negat. Impie Impii Sap. 2. 2. 6X nibio
RE at: ſumus, & poſt hoc erimas, tanquan non faerimies &c. Lrenite
und ergo, .&½ fruamur boni Jucx ſetnt c. bid. 2 V. 6.
N III. Sanior, veraâque fides Catholica errores hoſce rejicit, Fides circh
in ſe, acC veram, at ſupra captum ſenſumque hominum admiran- Relurreétio-
d dam, câmque univerialem Carne Keſurreltionem, exr S nem.

8o CoxNcIoO VII. Reſurretio mortuorum uni verſalis, —
Apoſtolico, attribuit omnipotentiæ Divinæ, cui id facilius eſt, α
quàâàm nobis, excitare à ſomno etiam leniter dormientem. A Mure
nima, à Deo creata, Corpori Organis ſufficienter inſtruéto teſumes
infuſa, ab hoc per mortem violenter avulſa, immortalis, ei- (e qui/
dem, non alteri ſuo Corpori renuncietur, reſurgétque, at ürgent
diverſimodè in Bonis & Malis. Reſurrectio Electorum ſo⸗- " niſ⸗
lx, jucunda, Reproborum funeſta adeo & miſera, ut plane 1. C7.1
neutrumà nobis ſatis apprehendi, capique poſſit. Procegent, lus, i
qui bona fecerunt in Reſzerrestinunem Vitæ; quà ver mala egerunt, 122 n
in reſurreblionem gZudicii, ait Chriſtus judex: Joann. y. 29. & æter- muli n
næ Damnationis. Gentium Doctor: Cmna reſargemies; ſed i

non omner immuatabimur. I. Cor. 1y. per gloriam ſcilicet. Cornel. Riag!
ibid. ex S&. Auguſt. gui dormiunt in terræ pulvere, evigilabunt; alis or
in vitam æternam, & aliè in opprobriume Daniel. 12. 2. & eheun po- V. de
tiſſima pars in opprobrium ſempiternum; ne & ego ſim inter ho- kuh
ſce! Eid. Cornel. ibid. fol. 1399. E& ſoj. Clariſſime Job, c. 19. 4 v. 27. Nbue
IJIun noviſſimo die de terraà ſurretturus ſum, & rurſaum circumdabor dloy
pelle med, & in carne med videbo Deum meum; quam viſurus ſum hyg
vo ipſe, & oceli mei conſpecturi ſunt, & non alius. Beſſeus f. 327. Cv. (M
Reſurrectio Eytichius Patriarcha Conſtantinopolitanus, qui contra veram Jiel
fiet in edem Corporum reſurrectionem librum ſcripſerat, à Gregorio Ma- it hom
carnc, in co- gno, tum legato, convictus, inſtante ex morbo morte, pel- tuag,
Qdem corpore. ſem manmtis ſuæ tenens; Confiteor, inquit muhtis præſentibus, . Pr⸗
=V quia in liäc carne omnes reſurgemus. Breviar. KRom. 12. Mart. lect. 4. Vinton
PDaurolt. I. 7z. y. Marchant. Hort. Paſt. f. 2. MBU Hſuneſ.
Afigoatura- VI. Notemus ſignatè: Ia eâdem carne reſurgemus Ccujus e- miG4
¹⁰. nergiam infrà deprehendemus: cujus ratio congrua & evin- Wa
cens affertur à S. Paulo: IUIe referat unusquuq, propria Corporun, Senean
prout geſſit, ſive honum ſive malum 2. Cor. y. Io. quantàm in delicis un ſuun
fuit, tantum date illi tormentum & lultum, ait Deus de impiâ Ba- Huder.
birlilone, & quovis impio, Apoc. 15. 7. Ergo idem Corpus, ea- erint
Aem caro, eadem membra, recipient, quæ bona vel mala ges⸗ Uing
ſêre, quæ in deliciis, fuere, & Thomas quæſt.z9. Idque omni- Wſu
no Providentiæ ac Juſtitiæ Divinæ eſt, ex illo ad Hebr. e. itetam

1

Merh

ſi. HS Elekñis glorioſa, reprobis funeſta. 81
. ldt Credere oportet accedentem ad Deum, quia eſt, & inquirentibis ſe
menmmk remuneratorſit &c. Conſideremus jam penitius hanc Corporum
Werihm reſurrectionem, & pacis meminerimus ultimæ illius Tubeæ,
mori de quä præcedente Concione, ad cujus vocem ac imperium illicoè
ingee ſurgent mortui, venturi ad judicium: In momento, in idtu oculi,
lonmu in noviſſima Tubd. Canet enim Tuba, & mortui reſargent incorrupti.
n, uIN 17. Cor. 15. 72. S. Hyppolitus (Clementis Alexandrini Diſcipu- B
e lus, Epiſcopus Portuenſis, & Martyr ſub Alexandro Severo,
kan mundi, tunc, ait, ſonabit Tuba, & excitabit dormienteæ, & omnar
yae e in idtu oculi reſurgent, & aſtabunt ſuper faciem terræ, expectante
la lrvl Juſti atq,; terribila Judics adventum. ap. Le Blanc in EFal. 29. 3.
iin A fol. Iopp. ⸗— . èGl
tne . V. Ut tanti momemti myſterium meliùs capiamus, hu-
ueè jus rei paradigma, exemplum „& Caſum mirabilem audiamus
egan ex Ezech. 37. à v. I. in figurà aridorum oſſium reviviſcentium: HZ
tmd ₰. Propheta eduétus in Siriti Domini ⸗ & dimiſſus, in medio Viſio Eze-
uſin, campi, qui erat pleni oſſibus multu valdé, ſiccuq, vehementer in- Lhiclis de el-
H terrogatur, & vocem audit: Putane, vivent oſſa iſta &. dixi viſe i. iu .
nmnen Veomine Deus, tu noſti. Et plané an non arduum videri Pos- y.
gmil ſet homini rudi, & ſine fide, oſſa hæc tot millia millium, mal-
ta valde, & ſicca vehementer, reviviſcere poſſe: & ecce: juſſus
eſt S. Propheta clamare: Oſa arida, audite verbum Domini - ecce
re cgo intromittam ſpiritum in vos, & vivetue & dabo ſuper vos ner vos,

S ſuccreſcere faciam ſuper vor carne, & ſuperextendam in vobi cu-
tem; & dabo vobu ſpiritum, & vivets, & ſéieti, quia ego Domi-
ee nu c. Obſtupeſcite vim ad hancce vocem: Falctm eſt ſonitu,;,
* A ecce commotio“ & acceſſerunt oſſa ad oſſa, unumquödq, ad jundtu-
ram ſuam; & ecce ſuper ea nervi & carneæ, & extenta in en ecut

—

nſpn

. . „ „2 „ .
r, deſuper. Denig à quatuor ventä veniente Piritu, & in ſuſflante
Een 4 ſuper interfelttos iſtos, ingreſſus eſt in ea oſſa piritus, & vixerunt, ſte-
C terùntq; ſuper pede ſuos exercitus grandu nimis valde. v. 20. quanto

6S6 non ſtupore & admiratione S. Prophetæ! quéô quidem hic ad
Uiteram edocétus fuerat filios Ifraël, captivos in Babylone,
1MNI ðẽẽ . deſpe-
Mechtl de ud. Extr.

5 2

82 CoNCIO VII. Reſurredio mortuorum univerſalu,

—— — — —— – – —,ͦ

AAgeſperantes de liberatione, & adeo velut mortuos, deſi igna-
tos per oſſa arida, fedtulcendos in terram ſuam, & hine quaſi re-

iguta & Sm. victuros eſſe. Oſſa hæc arida reviviſcentia ſymbolum ſunt

bolum reſurte Reſurrectionis. V oluit Deus, ait Cornet. ibia. in v. 25 f. 1161. 2. B.
ctionis mor hoc ſchemate offium reviviſcentium acuere in Judæis ædue,
torum. ac Chriſtianis, fidem & ſpem reſurrectionis, quæ acer eſt ſti-·
mulus ad omnem virtutem. Vide piura apud eunadem ibidem; ubi
ů & miracula, fol. 1162. Ae Corpore S. Sanulai d'ſſecto in Parte g2. mi-
7727?214 Des virtute in integrum iterum concreſtente „ nec non de Petro

quodam & ſepulchro reſaſcitato ab eodem & Nanulao, Eyiſcopo Gas.

1 covienſi. Breviat. Kom. Z. Maji, Nicolaus Turlot. ad finem citandum.
r.31. Di juſſiu Dei ad vocem S. Prophetæ, ab hoc totus exerci-

tus tantusque, velut in momento, reviviſcere viſus eſt; quan-

to magis cum mortui omnes, & qui in monumentu ſunt, audient

ocem filii Dei, & Tubæ: Surgite mortui. Beſſeus c. y. f. 226.

Tuba evoca- V. Accedamus jam nunc propius, ſpectemusque attents

pit omnes ani-hanc corporum Reſurrectionem. Taba ergo mirum ſpargens ſo-

mas. num, per ſepulchra Kegionum, imòô penetrans totum mundum,

Coœlum & inferos, ex utrisq; evocabit animas omnes, & Bea-

torum & Damnatorum, ad ſuum quamvis corpus aſſumen-

dum; quæ, quidem antè, nec dum unitæ fuerint Corpori, uti
ſunt Bmæ. V. Idem Sancti alii, cum Chriſto qui reſurrexerant,

Matth. az. ya. Anima & corpore in Cœlum recepti: vel ſi qnai

fortè corpore & animâ ad Inferos fuiſſent detruſi, uti de Epu-
Pone ſepulto in Inferno, & aliæ quædam hiſtoriæ videntur in-

nuere de abſorptis à terrâ, uti Core, Dathan, & Abyron: Na-
mer. 16. v. 34. E. Cornel ibid. g:n. 2. B. vel à Dæmone raptis, in

qud re, curiosâ magis, quàm ſolidà, opus non eſt, diutius nos

detineri. Evocabuntur „ inquam, omnes Animæ ad ſuum

quæque Corpus, virtute Omnipotentiæ Divinæ, integrum,
Reſurredtio at diverſiſſimâ prorſus ratione in Electis & Reprobis. Duomodo
diverſa: Bea. reſurgent mortus? DQuali ve corpore venient ?* Quærit 8. Paulus
torum glo- 1. Cor. Ir. 2.. Aliä certè ratione Dives Epulo à Lazaro, Cain ab

ioſ: Abele, Judas Apoſtolus à Juda Proditore. Beatorum Corpo-
ðBDMU è

—

ng

Gs

vo

1

W. — Eledtis glorioſa, rebrobis funeſaa. 85
Ae. rum quanta in fronte ſerenitas, qualis in oculis ſulgor, quæ
in genis venuſtas quàm inſignis in omnibus membris decor!
quam fragrans ador! quæ cum Animâ mox receptura ſunt qua- B catorumt
Ee tuor Dotes gloriæ, nimirum claritatis, agilitatis, ſubtilitatis, & 4 Dotes.

elA. impaſſibilitatis. Claritate quodlibet Corpus Electi immenſo Claritas.
ſplendore coruſcabit. Tunc, ait Chriſtus Matth. 1I3. 42. Zuſti ful-V. Englgrav.
gebunt, ſexut ſol in Kegno Patru eorum. Agilitate mirabili ſeiſe ea- P. 1. Dom. 2 23

7,
e dem Beatorum Corpora huc illucque pro arbitrio transferent, 5. 2:f. 307.
Guu. nulla gravitate tardante, adeò, ut Sapiens Juſtos comparet Agilitas.
zanla. ſcintillis, quæ vento agitante omnem in partem ferunturr:—
ci. Tanquam ſeintillæ in arundineto diſcurrent: JSap. 3. 7. Subtilitate Subtilitas.

illa Corpora alia facilè penetrare poterunt: ſicut Corpus Ser-
vatoris, Beatæ vitæ redditum, ingentem illum lapidem Se-
pulchri ſui, ſine ullà ſciſſione vel amotione à Chriſto factà, pe-
tc netravit reſurgens, ad morem Spiritus, qui Carcerum muris“
portisque retineri non poteſt. Denique nulli perpeſſioni ea Impaſſibilitas.
erunt, per impaſſibilitatis donum, obnoxia. &. Thom. ſappl. d

ℳn⅓d

n
. 4. 9. de Dotibus Corp. glorioſi. P. Sanihurſt. cap. 2. f. 5 y. 56. Verè:
NMA. quæ ſemina verit homo, bac & metet: qui ſeminat in carne ſus, illi
u per voluptatem, Venerem, gulam ſerviendo, metet corruptio-
en, & mortem tum præſentem, tum æternam; Qu’ autem S
Gd ſeminat in Siritu, Oper ando Spiritualia, Carnem Spiritui ſub-
yr. S jiciendo mortificando &c. de spiritu metet vitam aternam“
Tr. Galat. 6. 9. Vid. Cornel. ihid. Hoc vos feciſtis Electi, ſeminãſtis in
lacrymis, in miſeriis, perſecutionibus, poœnitentiis, corpus ð
zDA. veſtrum atterendo, jam nunc in ultattonét metet, Pſal. I2 . N.. ”l
recipiendo Corpus glorioſum in vitam æternam, quanta non
a 8 loria tibi „S. Petre ex tua Cruce? tibi, §. Paule, ex gladio?
UN, tibi, S. Laurenti, ex igned craticula? tibi, S. Sebaſtiane, ex ſa-
gittis tuis? tibi, S. Magdalena, ex lacrymis tuis? S. Hierony-
15 me; ex ſaxo tuo, quò pectus tuum percutiebas, metu Judicii
8 in te auſterus 2. S. Petre de Alcantara, ex Poœnitentià tuàâà, que
N. tantam tibi bromeruit gloriam Breviar. Rom. I9. oct. lelt. 6. Jaumn
n byems mortalis hujus vitæ totiusque mundi tranſiit, imber, per- H
”M MU L 2 ſecutio⸗

Reſurrectio
impiorum mi
ſerrima.

984 CoxclO VII. Reſurreltio mortuorum uni verſalis,
ſecutionum, miſeriarum, calamitatum, morborumq; abiie &&.
Cant. 2. II. Cogitemus, quantum gaudium erit Animæ Beatz
in conſpectu ſui Corporis, ſibi reuniendi, in tam copioſam mer
cedem & gloriam. O Anima mea, utinam & tu ſis in hac felici
ſorte cum corpore tuo! age, ut ſis. De hac tam jucundâ &
felici Beatorum Reſurreétione volupe quidem eſſet, plura lo-
qui, niſi conſultò intenderem, ſalubria in timorem ſalutarem
mihi & aliis peccatoribus ſuggerere. Beæſem de Juaicio C. .

VII. Ad Impiorum Reſurrectionem conſiderandam me

converto: quàm hæc miſeranda, miſera, execranda: heu

quid video horridi monſtri, ſpectri & ſpectaculi! in ſepulchris

apertis integra equidem, & immortalia, ac ex nunc incorru-
ptibilia, ſqualida tamen, prægravia, foœdiſſima, horribilia, de-

formia, nigra, Orco & Dœmonibus ſimilia, graveolentia: vi-

deo Animas infelices, illorum quondam in terris, & mox ite-
rum incolas, aſtantes: ad conſpectum tam horrendum
in ſepulchro corporis ſui Animæ maledictæ, & centro terræ,
& ipfis inferis, eò coactæ, prô Deus! qui ejulatus? quæ la-

menta: quæ maledicta in corpus ſceleratum, inſtrumentum

patratorum ſcelerum? nolet Anima reuniri Corpori, debebit

tamen, novas in, & cum eodem ſubitura pœnas, & coram Ju-

dice auditura cum fulmine ſententiam. Ades Anima livida

Caini, videri manus tuas, fraterno ſanguine innocuo plenas?

Ades Anima Alexandri, olim Magni, jam verò minimi, ad

Corporis tui Mauſoleum in Babilone marmoreum? an ſce-
ptrum, an coronam requiris faſtuoſus? Ades Anima Abſolo-

nis, Regii quondam filii formoſiſſimi, 2. Kig. Iz. 2 Sed & ex
rebellione in Patrem David, cap. „ &c. & crudelitate in fra-

trem, tbid. cap. 132 & criminibus famoſiſſimi; ades ad foveam

grandem, & acervum lapidum magnum nimis, ad corpus
tuum ſub eo humatum. 2. Keg 15 17. ubi ſuperbi Capilli tui?
2. Reg. I2. 26. Impia jezabel, à canibus juſto Dei Jjudicio devo-

rata, ex Vaticinio S. Eliæ g. Reg. g. 3. an oculos tuos ſtibio

depi.

.

—
ii 5e

Nrꝛ
mme.

Kld

nc
d.

Naen

96,

nme
y

Dlb⸗

⸗

um

.

lcrt

1,i.

vVerſus Spiritum concupiſcentem, aliamque legem in mem-

ptione S. Pauli ſententiæ primùm allegatæ: Iafelix ego homo.

PEledi gloroſa, reprobis funeſta. èÿM

depictos, & ornatum caput tuum requiris? ibig v. 3o. Dives

olim, nunc Iro pauperior, Epulo, en Ventrem tuum, tibi
quondam Deum! ſed ſine epulis, ſine byſſo & purpurâ Lac. 16.
Juda Proditor, viden furaces digitos tuos, & ex arbore quon-
dam ſuſpenſo effuſa omnia Viſcera! At. 1. 19. Nenes inveteratd

dieram malorum, Ubi laſcivi oculi veſtri, quos declinâſtis, ever-
ſo ſenſu veſtro, ut non viderent Cœlum? Dan. 1I3. 9. Repro:.

borum quis initium faciat, nec dicam finem? O Anima æter-
num miſera, quid ad conſpectum tui Corporis, tam feralis,
agis? Maledicta caro, propter quam tot commeſſationibus &
ebrietatibus largiter indulſi; tot fornicationes, tot ſacrilegia, V. Hiſt. Cauſini
tot adulteria, perpetravi; te ut alerem malè, tot fraudes com- Auld G. P. 2.
miſſi: uno verbo, Coœlum amiſi. O centies, millies, & æter- E- 3. C. §. 4

num maledictum corpus, cui modò conjungar; O maledicta! 419.
dies nativitatis meæ! & C. Sanihurſt. cit. cap. 2. 4 f Sg9. Hæc pri-

ma ſalutatio; quis hinc inauſpicatum valdè, & infelix anima

cum corpore connubium non ominetur: velit, nolit anima:

O quâàm violentum, denuò uniri tam infauſto corpori! Itaà-

que tunc miſerum illud corpus incipiet & horrendum ſtride-
re dentibus, anima verò aërem implere lamentabilibus quæ-
ſtibus. Et quid mirum, ob animæ tam fœtidum, gravem,

& obſcurum carcerem. Caſparm Knittel & 7. Conc. 1. finali à f. 5ag.

VIII. Graviſſimum quondam in terris erat Paulo Tar- In hanc rem

ſenſi, in ſuo verſari corpore, in quô experiretur carmen ad- arbendinr
olor S. Pauli,

1 —— . —6 — 350 KRom. Z. 24.
bris ſuis, repugnantem legi mentis ſuæ, imò captivantem &c. infrà n. G.

Infelix ego homo (cum gravi ſuſpirio altùm exclamat, KRom. . 24.) Conc. 64. H5
qui me liberabit de corpore mortu bujus 9ita ſibi, velut cadaveri Conc. 27. n. 2.
incluſus, videbatur. Hermannus Hugo Soc. Jeſu, ſuo Pio- Item hiſtoriæ,
rum D' ſideriorum libro 3. cap. 35. imagine proponit oſſeum Ca-Conc. 5. n. 13.

daver, & in eo velut carcere incluſam Animam, cum inſcri- G con⸗ 3 *.
. à . —Cadaver.
Cogitate vobiscum, ſi quando in Vità veſtrâ Corpus humanum, Quàm grave

aut vivum, aut mortuum, turpe, putridum, horridum, graveo- vum alligari

—

86 . CoNCIO VII. Reſurredlio mortuorum uni verſalis,

lentum vidiſtis, an placuit aut placet, eſusdem domicilii inqui-

linum eſſe infelicem! in Corpore morta? Barbarà tyrannide vivi

homines alligati mortuis cadaveribus, dum vitam finirent

”MUMD miſeri fame, fœtore: id fecit Maxentius Calamati Sy'. Dom. 26. n. 7.
Imperii tyrannus, non Imperator, à Conſtantino Magno vi-

Gravi¹s ani-dus, & in Iiberim lapſus, merſusque. Non barbarè, ſed

5

mam damna-quiſſimus judex Deus Animam denuo Corpori, indiſſolu-

tam feuniri
ffuo corporli.

Pris, oculis, linquâ, manibus, pedibus, & c. quàm hocce Cor-

perantérque; quâm propriæ carnis amore excocatus, illam

foveas, voluptatum illicitarum negando nihil, quàm aſpera
quævis horreas, cum neglectu fidei, Dei contemptu, & inju-

rià: hocipſum Corpus tuum fœtidum & miſerabile erit Car-

cer æternus animæ tuæ, igneus, ut ferrum candens, in mer-
cedem ſervitutis, eidem corpori tuo, ventri, oculis ac ſenſi-

bius tuis præſtitæ. O maledictæ peccatorum ſordes, & quid-
gquid illicitarum eſt voluptatum, ſuperbiæ, avaritiæ, gulæ,
üübidinis, iræ, odii, acediæ, &c. Ita age jam nunc, & melius
vive, corpus tuum contra Dei leges ne tam delicatè tracta;
caſtiga, in ſervitutem redige, membris tuis ac ſenſibus ne abu-

tere & cum injuria Dei &c. Qug enim ſeminaverit homo, hac G
metet. &.. ad Galat. 6. S. Beſſets Conc. p. de Zud. f. 233. V. Conc. ſeq v.

in fine n. 13.

Mileri ma. IN. Recentior quis (R. P. Martinus Cochem de Zadicio
lorum In Co cap. 2. fol. 7.) contemplatur ulterius, quanta ſit futura miſe-

meteris reſur-ria, quantus fœtor, quantus pudor, quantæ malediéctiones,
Senim. (um hinc inde ex uno Cœmeterio reſurgent aliquot millia ho-
mmrémmmiinum, ibi ſepultorum, quorum pars potior, aut ferè omnes
rreprobi. Qui ululatus eorum, quæ lamentationes, qui mi-

fſferi

X

Bili vinculo, aſſociat ad meritas ucrique ponas; at intolera-
biles: ſine animòâ enim Corpus pati non poſſet, cum hoc au-
tem Anima velut duplum torquetur. Corpus nunquam
Cinere reſuſcitandum! Hæc tecum cogita, & hinc, quali-
ter in & cum tuo corpore vivas, qualiter tuis utaris mem-

ngo
ſbii

cu

Ranm

gual

KHin

eſe,
Cicin
Me,

oße

. W „ J5 8 . 1. . 6 Des
prus tuum nutrias, cibis etiam lege Eccleſiæ vetitis, intempe-

N
lI

0

ſeri clamores, inter Conjuges, Parentes, & liberos, inter Co
ſanguineos, inter illos præſertim, qui in peccato complices,

Nicolao Machiavello, Florentinæ tum Reipublicæ à Secretis,

ldi gloroſa, reprobis ſuneſi. e,

ſibi invicem cauſa æternæ damnationis: tu hæc & ſimilia te.

cum altius cogita; ſeria enim omnia, quæ ad Judicium ſpe-

ctant; At nos miſeros! an imputenter, an malitiosè, jocamur
quandôque circa tam ſerium Divini Judicii extremi myſte-

D rium; minus illud credimus, aut ſaltem non apprehendimmnis,
neque perpendimus, velut nihil nos attineret; notemus quæzz-
ſoo, & ruminemus identidem, Animam noſtram immortalem

eſſe, huic ipſo noſtro Corpori, in fine mundi ad extremum Iu-

dicium integrè reſuſcitando, reuniendam, vel in reſarredtionem

vitæ . vel n reſarrebtionem Judicis ,„Jo. f. 25. damnationis. Ca-
ro ſtetit cuipiam Comiti, Leontio nomine, iſta non credidiſſe.

De quô ſequens tragicus eventus, ſpectatus ſæpè in theatro;

quem refert R. P. Michael Pexenfelder, Soc. J. in Concion. Hiſtor.

I4o. à fol. yg2. fusè, ex K. P. Paulo Zehentner, ejmdem Soc. Theologo,

Viro libris edits, & 3o. annorum concionibis magno cum plauſu, &&

frultu habitu, claro, in Promont. malæ ſpei, ſeu de non procraſtinan-

dà Fænit. lib. 2. G. 21. Caſp. RKnittel. Dom. 24. dà fol. 936. Ex hüce: M
X. In quädam urbe Italiæ erat Juvenis perilluſtri ſtemma- Hiſtoria tra-

te oriundus, magnarum opum heres, dignitate Comes, Leon-gica de Leon-

tI0 Comite,
Machiavelli
= . .. . . iſcipulo, ani-
Thuſco natione, homini longe vaferrimo, & Pſeudo-Politico- mæ mmorta-

tius. Hic, naturà ingeniéôque docilis, in diſciplinam obtigit

rum ſuæ noſtræꝗ; ætatis Anteſignano. (Machiayvellus, vir do- litatem non

tus, ſed prorſus impius & ſceleſtiſſimus, vixit Anno 1I5I5. Elog. credente.

Vript fol. 31a. V. P. Caſpar. Knittel. S. J. Conc. Academ. I. ODom. 4.

Adv. à. fol. 6) Ab hoc ſuo Magiſtro Leontius, virtutem mim-
mis, honoribus & voluptatibus poſthabendam, indulgendum
genio, frui præſentibus, & futuris animum non fatigare cu- H
ris; ſomnia eſſe, quæ de immortalitate animæ, & alrerâ poſt H

mortem vità, dicantur, aliãque principia diabolica edoctus,

plùs profecit, quàmipſe didiciſſe, vel Magiſter docuiſſe, vellet:

unde paulatim Numinis metum excutere cœpit, eòè dementiæ

HW „

33 CoNcIO VII. Reſurrehio mortuorum uni verſalis,
delapſus, ut nullum Numen vel agnoſceret, vel agnoſcere ſi- mid
mularet. Jamque omni lege ſolutus & juvenili licentià ela- Ren
tus unum libidinis impetum ſequebatur: unde frequens in dan
ore habebat illas perditorum hominum voces: Eccl. 3. 21. Qus her
novit, ſi ſpiritis filsorm Adam aſèendat ſurſum, & ſpiritw jumen. ole
torum deſcendat deorſum? Et deprehendi, nibit eſſe melius quàm laz- (
tari hominem in opere ſuo- &C. v. 22. & v. Ig. Unns interitus eſt bo-
mini & jumentorum, & aqua utriusq; conditio; ſicut moritur home, g
ſic & ila moriuntur, &c. & Nihil habet homo jumento ampliun. („1
Admodum ſcilicet illius Athei Epicuri, ſummum bonum in n
voluptate ponentis; cujus vox fuit: Ede, bibe, lude, poſt mor- en
tem nullz voluptas. Sed hæc non impunèe Leontius, exitio ſuo
dQo&ê&tus, in eſſe aliquod Numen Cœlo, & impios Manes apud
Mortui Cal-Inferos torqueri. Contigit, ut voluptarius Juvenis, appa- 8
variam alo⸗ rato Convivio, orexin ſibi excitaturus, ambulatum iret: trans:
onrzy um iVerat fort Cœmeterium; & quia juxta viam Calvaria ſja-
vocat temerè. Cit (ſive caſu, ſive Divinæ Nemeſeos poſitu) offenſus cre-
o tam triſti aſpectu, initio eam pede protrudit, dein in re ne
maximeé ſeriaà jocabundus, Audi, inquit, teſta arida, quæ in- 4
terrogo, & reſponde: Verumne illud eſt, quod paſſim cre-
dunt mortales, immortalem Spiritum humano claudi corpu- u
ſculo? quòd ſi te aliquando etiam talis hoſpes inhabitavit, dic,
proſtquam exceſſit, perütne totus, an ſupereſte: &c. & ſiquidem 1
fſuperſtes eſt, ubimoratur, & quibus in locis: ſalvũsne eſt, an 1
plectitur! num alter Orbis æternitatem habet: num Deum lu
Judicem, ad ſeverum tribunal ſedentem: piorum merces ho- i
.V mDinum, & ſceleratorum ibi pœna eſt aliqua? an etiam ſem-
H per duratura? an fabulæ ſunt Manes, & quidquid de illà mor- M
tuorum Regione garriunt Myſtæ, deliria ſunt ac ſomnia! Unà lul
mortui hominis calvariam inter reliquos Convivas menſæ ſuz W
adeſſe juſſit, ad propoſitas quæſtiunculas reſponſuram. Do- (b
mum reverſus, adventantes hoſpites excipit, & præmiſſis con:
ſultæ urbanitatis Officiis, diſcumpitur, eſtur, bibitur genia-⸗ I

liter, perſonant ſuaviter Symphoniaci; & partim turpilogia un
èG mwiſcen- e⸗

SMD Eledis Llorioſa, reprobis funeſta. 89

erl⸗ miſcentur ſcurrilia, ſacrilegi joci, impii ſarcaſini, in ſacroſancta
. Religionis Myſteria. Dum fervet hilaritas Convivalis, qui-Comparet in-
enn dam famulus citato gradu, anhelo ſpiritu, & pallido vultu, vitatus oſſeus
„A hero refert, ante fores adſtare vivum mortis ſimulacrum, & Conviva.
oH oſſeum corpus, ac admiſſionem petere. Territis omnibus,
A„½ Comes malè ſibi conſcius imperat famulo, ut examinet mon-
Fir ſtrum, quid ſibi velit; Reſpondet oſſeus adventor, ſeſe unum
m, ex Convivis eſſe?, & quidem ab hero vocatum hodie, cum
H Cometerium tranſiret, ut ſuper graviſſimis quæſtionibus ſibi S
umn propoſitis ſuam rogatus ſententiam diceret. Ad renuntiata
o expalluit herus, & mittit, qui hanc mortualem larvam able-
ön gent, fores obſerent, peſſulum obducant; at fruſtrà; oſſeum
Snim hoc ſpectrum intravit Convivii locum, magnisque pas-
. ſibus ad Comitem properavit, ejus jam lateri proximum, jus-
en ſit conſidentes proſequi, quam cœperant antè, lætitiam, &c.
6½ Quis hic ſatis deſcribat, quantus pavor Convivas iſtos, & præ- Cum horkore
dN. ſertim Leontium invaſerit: Qus pallor in vultu, tremor in omnium, fu-

m membris, ſudor per artus? Jam nemo eſurire, nemno ſitire; gun Sakien
2

hoc unum ſinguli agere, quomodo ſe periculo ſubducant, Machiavello.

c. alio poſt alium ſe proripiente, remanente ſolo Leontio (cui
. monſtroſus aſſeſſor viam intercluſerat) præter mortualem il-
cdh lam larvam, & ipſum Machiavelluim, qui funeri ſimilior,
lun quàm vivo homini, ipſe parabat abitum, fruſtra obſecrante
tn Leontio, ne Magiſter in extremo diſcrimine deſertum iret di-·
Nn ſcipulum, à quo honoribus opibúsque copiosè ſemper auctus.
r. Leontius totus pallor, totus tremor, ab oſſeo ſpectro alterâ
o manu apprehenſus, audit: Ego ſum ille, quem hodie in calvâ,
8 ludificando ad Convivium, & tuis quæſitis reſpondendum.“
vocaſti; adſum Dei juſſu, cujus tu Providentiam exſibilas, ut Leontius
lu tibi demonſtrem, non omnia cum homine mori, æternitatem ab Oſſeo ſpe-
N manere vitàâ functos, & quidem vel inter gaudia perennia, vel 4 ſiecocetnr

. inter perpetuos ignes, pro conditione ſententiæ, quam in Di-
euan vino tribunali acceperit. Et ne dubites, meam tibi juro fidem,
e eò certiorem, quia cognatus ſanguis fallere non poteſt: Ego

rius vitæ-

Mechtl de jud. Extr.

0 CoNCIO VII. Reſurreltio mortuorum uni verſalis,
enim ſum avus tuus, tu nepos meus, ſed eheu, uter; infelix: do
Sceleribus meis factum eſt, ut jam dudum ſtygiaâ flammâ urar,
utinam comburar aliquando in ſiccos mortuôsque Cineres;
nunc ignis mihi immortalis eſt & vita, juſto Numinis decreto. .
Idem te nepotem meum jam feriet, poſtquam excuſsàâ picta-
tis diſciplina, ſine ratione, ſine lege, ſine Deo, ſine con-
ſcientiâ, in præceps flagitiorum omnium prolapſus es. Sed
adhuc profundius cades, mox ad plures, quos jam Orcus ha
bet, iturus. Para te itineri ſanguis meus; abeundumeſt hine.
commutandus Orbis iſte cum ignoto, mortalis hæc vita cum
Eæternitate. Hæc ubi feralis larva dixit, medium complexa
Et parieti al Leontium, & trepidantem inter cognatas manus, tam validè
lititur. parieti vicino alliſit, ut diſperſum adhæſerit cerebrum, triſte
totius, quæ peracta eſt, tragodiæ argumentum. Certè quia
reliquum corpus nusquam comparuit, creditur à ſpectro illo
funus inferis fuiſſe illatum. Hæc ſeries hiſtoriæ. Cui ſimilis
ap. cit. Pexenfeld. fol. 6o. LMG
XI. Eò denique dementiæ & malitiæ devenit homo, ſi ſe-
ſe immortalem, & reſurrecturum in corpore, non credat, vel
cogitet; adeò, & veré, ut, quod Abraham dicebat, Epuloni,
Epilogus: Lucæ 16. 31. Neque, ſi quu ex mortus reſurrexerit, credant. Ergo
Cogitandum hæc altius imprimamus menti: Mortai reſurgent“ cogitemus
frrpé: Mortui quæſo, cum Cœmeterium, aut mortuum, velhorum ofſa vi-
reſurgunt. demus, cùm funus comitamur; meminerimus Judicii extre-
mi, quod ideò in Cœmeteriis ad oſſiaria, vel alio loco pingi ſo-
let; hæc enim & nos ſors manet: ſimus ſoliciti, quomodo
quondam ad Judicium reſurgemus in Corpore hoc ipſo no-
ſtro; quod & tum habituri ſumus, quomodo nunc in vità illud
habuerimus; ſi nolimus reſurgere cum Caino, Juda Prodito.
re, Epulone divite, Leontio, & aliis Reprobis, deteſtemur
animitùs eorum invidiam, avaritiam, gulam, libidinem,
aliaque vitia infauſtæ Reſurrectionis, ſemen. Gratiam no-
bis largiatur Chriſtus judex, admirandorum patrator, quæ
initio ſuprà audivimus, ut in reſurrectionem vitæ, & ſepul⸗

PEleltis glorioſa, reprobis funeſta. L 91

chro, ad Judicium procedamus, æternum beati &c. Amen.

Vide infrà Conc. 31. m. Io.

Eideantur in hanc materiam de Reſurrectione. S. Thomas 3. P. in Autheres
ſuppl. à g. 77. oα7. à fol. 225. Cornelius à Lapide, citt. Q. in materiam

P. Guilielmus Stanihurſtus, in V. Naviſ. de Judicio Cap. 2. Concionis
præcedentis.

àf. 52. Jacobus Marchantius, borto Paſtorum Tr. 4. de fide
Cbriſt. lelt. in Artic. II. Gmb. Apoſt. lect. 3. 14. & II. à f. 237.
Nic. Cauſin. Aula &. P. 3. l. 3. c. 3. 4. e. II. P. Procopius Capuc.

in ligno vitæ de Judicio Conc. 13. mibi à fol. 99. P. Martin.

Cochem Capuc. in append. ad vitanms Chrifti de Judicio. Cap. 2.

4 f-rg. Nicolaus Turlot. Theſauro Doctr. Cbriſt. in Gmb. Ar-
tic. II. c. I2. per træ leét. àf. 232. P. Hierem. Drexel. tom. 2. de
Chriſto Reſurg. P. 3. Conc. g. à f. 434. & tom. I. atern. Prodr. c. 3.
g. 29. 30. P. Franciſc. Joſephus à Roth, Capuc. in Dominici

Reſurrect. D. Conc. 7. Ff. zoo. P. Ant. Dauroult. in cit. Art. II.

Gmb. Cap. I. tit. 26. 727. 75. 79. 4 f. 160. Faber Dom. I. Adavent.

C . D. 3. Caſpar. Knittel, S. J. Conc. 1I. finali à f. 8gS. Petrus

Beſſeus de IV. Noviſſ. C. y. de Judicio. Maxentim alter Conju-

gem adulteram vivam, adultero crudeliter necato alligans, dum

wmmoreret ur. Hiſt. trugica groſſer Schau⸗Platz jaͤmmerlichen Morde

Geſchichten/ hbiſtor. 57. àf. 29o. Pexenfeld. hiſt. 27. & ad hiſt. 149.
Majolus Dier. Canic. Colloq. n. àf. -r. in Contingentibus & in fine
ejms Colloquii à f. 373. Jo. Biſſel. in Phænom. hiſtor. incolarum
alterius mundi à fol. 6. & hinc inde, & à f. 197. Cornel. Ha-

zart S. J. Part. S. & 9. de Immort. Animæ, in Triumwpho Verz

Relig. Cathol. à foh 67.

260 E 2*

M 2 Cox-

*

malorum ter —

,2 CoNGIO VIII. Univerſorum ad udicium Conventus;

22, & 8: E e E 8,0 8 S G F esscess

Mortuorum reſuſcitatorum ad locum Judicii extre

mi deductio; Beatis fœlix, & jucunda; reprobis

violentisſima.

Domin. ult. Et tunc plangent omnes Tribus terra. Matth. 24. 30.

440. Pom I. LYidebunt Filium hominis venientem. Luc. 21. 27.

4dv. Mortui Reſurgunt. Matth. 11. 5.

Reſurrectio NReæcedenti Diſcurſu oculis mentis, etſi in umbrd tan-

ſpes Bonorum

S Reſurredtio, ſicut tum erit illis ſolatium & præmium,

hisce verò grandis horror, & pœnarumaugmentum: ita plané

jam nunc deberet eſſe viventibus efficax ſtimulus, ad virtu-

tem incitans, & terror, à vitiis retrahens, ſi nobis vel ſanæ

mentis radius, aut mica ſalis eſſet: la hac Carne reſurgemus, & .
Hæc Reſurrectio probis in hac vità ſolatium, improbis terror:
Sye Chriſtianorum eſt reſurrectio mortuorum, ait Tertul. de Keſurrect.
eorum intellige, qui veri Chriſtiani ſunt, fſcilicet, qui hoc
oſtendunt in opere; ex ſenſu S. Auguſt. ſerm. 30. de Sanétu. S. Pau-
lus Th ſſat., g. à v. 2. non meminit Reſurrectionis impiorum

& reproborum, ſed tantùm mortuorum in Chriſto, id eſt,

in fide & gratiâ Chriſti, fideles, pios & bonos Conſolari vo-
lens haâc ſpe reſurrectionis, & concludit: läq, conſolamini in-

ex diſeurſu præced. demonſtratus eſt. Hæc Reſurrectio fun-

damentum eſt, & eſſe poteſt, ac deberet, totius vitæ hu-

manæ, beneè inſtituendæ, ſerièo cogitata; cogitari derd
negle-

tuùm, ſpectavimus Reſurrectionem hominum univer-
ſalem, tam Bonorum, quàm malorum; quæ quidem

vicem in verbu iſtu. v. Iz. Cornel. ibid. Impiorum terror liquidò

5

Breatis jucundus, reprobis Violentiſſimus. 3

neglecta, vitiorum & perditionis baratrum eſt. Stabilit4
ergò omnium hominum reſurrectione, eâque factâ, alièò

procedendum eſt, nempe ad ipſum locum Judicii univerſalis:

quæ de reſurrectione impiorum dicta ſunt, ea equidem dura

illis & amara, levia tamen etiamnum, & velut dulcia reſpectu
futurorum videri poſſunt; contemplemur ergè ulteriùs velut
in umbrd iterum, & ſpectemus aliam ſcenam, ex parte tragi-
cam, ſcilicet factà reſurrectione, conſecuturam omniumho-
minum translationem ſeu deduétionem ad ipſum Judicii ex-
tremi locum admirandam.
II. Occaſione hodiernarum nundinarum, quæſtio for- Nundinæ &

mari poteſt, ubi mindinæ toto orbe maximæ, copioſiſſimæ, Comitiain ex-

univerſaliſſimæ, quibusdam quæſtuoſiſſimæ, pluribus damno- tremo Judicio
ſiſſimæ; ubi nullus dolus, nullus reſpectus hominum; què univer ſaliſſima.
convocantur omnes, boni & mali, ſummi & imi, Viri & fœmi-
næ; ad quas non tantùm admittuntur fures, aliaq; malorum
