& 43. V. Beatitudo. 3. In tempore meſſis« Tempus Judicii extremi.
Conc. I6. Meſſir, conſummatio ſeculi eſt. v. 39. 4. Apparuerunt & zi-

zania. Deus patienter tolerat hominem, usque ad peccatorum ſuo-
rum maturitatem; quæ eſt Menſura peccati impleta. Conc. 29. Vn-
de vel primum peccatum fugiendum: n. 4. §. Snite utrag creſce-
re- Zizaniis parcit Deus propter triticum: malis propter bonos.
Conc. 6ο. V. Dom. præced. n. 6ö. 6. Qui ſeminavit bonum ſemen in
agro ſuo. Semen eſi Verbum Deir- Lucæ g. It. De Verbo Dei. C. 53.
De Munere Concionatoris. Conc. 7a. & 1I. Provm. Munus Audito-

Ilii iii iii 3 rum.

V. 30.
V. 26.

V. 30.

V. 30.

Matth. 13.
V. 31. ad 36.

V. 31.

v. 31. 32.

V. 33.

INDEX IV. Concionum & Materiarum:

rum. Conc. Promm. z. V. Verbum Dei: Concionator: Parochianus.

1542

7. Iu tempore Meſſis dicam meſſoribus. Bonum ſemen, filii Regni; Ziza-
nia ſilii ſunt nequam“ Meſſorer, Angeli ſunt. Meſſis verò conſamma-

tio5 à verſz 38. Exibunt Angeli, & ſéparabunt malos de medio juſto-
rum. Conc. g. V. Separatio, & Angelus. V. Conc. 32. n. 4. 8. Cum
dormirent hominer, venit inimicus ejus, & ſuperſeminavit zizania.
Dum aufert omnem memoriam & metum Judicii extremi: C. 42.

9. Cum dormirent hominer- S. Auguſt. & S. Hieron. intelligunt &
accipiunt negligentiam Paſtorum Eccleſiæ: hinc Zizania peccato-
rum, perditio animarum. Conc. 1I. Proæm. n. §. Conc. 6. n. y. Conc. 61.

n. y. quis ſtatus ante Lutherum? Oportet animam Zeloſam eſſe:
cit. Conc., 6. 10. Venit inimicus V. 2 5.

plurimi, in bono rari: Conc. 5a. & n.7. 12. Càùm dormirent homi-
nes Vigilat deæmon in noſtram perniciem, cùm dormimus, incurii

ſalutis noſtræ. Vid. Salus: Negotium Salutis: Somnus: Doemon.
13: Zixania- Hæretici & peccatores, præſertim qui alios verbo &

exemplo vitiant & corrumpunt, juxta S. Aug. Chryſoſt. Gregor.
V. Hæretici. Item Scandalum. 14. Colligite p˙rimum Zizxania: tri-

ticum autem congregate in horreum meum: Vid. infrà Dominica II.

poſt Paſcha n. 2.
Domin. VI. poſt Epiph. Dom.

1, Simile eſt Regnum Cælorum Grano dnapi. Regnum Cœlorum

1

prædicatio Evangelii eſt, & notitia Scripturarum, quæ ducit ad vi-
tam: ait S. Hieron, hic, Breviar. Lect. 3. Noct. De Verbo Dei ejus-

que efficacià. Conc. 6z. V, Faber. Dom. 6. Epiph. Conc. 6. 2. Gra-
niem Sinapis, æternitas bene cogitata. Conc. I. n. 2. & totà. V. Eter-

nitas. 3. Granum Sinapi, minimum & maximum. Tu quoque,

6 Chriſtiane, granum eſto ſinapis: ait Theophilactus ap. Jahoda hac
Dom. f. 73. In mundo infimi & ſimplices, in cœlo maximi. V.
Sancti. Beati. 4. Grano Snapi &c. Peccata gravia in Judicio, quæ
hic levia viſa: Conc. 25. & V. Venialia peccata. Paoletti hac Domin. 6.
e dimile eſt Kegnum calorum fermento. Modicum fermentam n
maſſams

—

1

Inimicus eſt diabolus.
V. Dœmon. II. Zizania“ facilè creſcunt. Creſcentes in modo

—

nen cen
eywentun

HCenals

entin. Ce
mnminimt.
ll gjehet
ſib e⸗
n kdet.
Chrinenmu.

. Nennis

tum encelce
Conſien

1. VWcs

gendomg
1 iizi

ſtcur kei
Uitentis ſuo⸗
Uon.0 d
1es compare
Urine Zel
Wercede Phi
Cin cvlette

de NN
fec
Wrpoht

mnepur
eramurhe
lonnn. Uit
ilar, 4
rl 2. I
ui tnti
unn,

uin In Dominicas per Annum. 14
“ maſſam corrumpit! Expurgate vetus fermentum. I. Cor. y. 6. & 7.
entmm Fermentum peccatorum. S. Thom. de Villa Nova: Conc. 21. n. f.
Erxuendus vetus homo: cit. Conc. 31. 6. Fermentum, Mala Conſci-
e entia. Conc.4 . 7. Granum Sinapis, eſt virtus, quæ hominem, eti-
ue anm minimum, magnum facit. Viri magni non naſcuntur; virtute
le fiunt, ajebat Vrbanus PP. Conc. 47. n. 9. V. Virtus. Humilitas. 8. . v. 31.
mlen mile eſt Kegnam Cælorum, Grano Sinapis. Quod magnam acrimoni-
uuſn amn habet. Docemur, cœlum arduis obtineri: & modò vel ſic, ut
z4/lat obtineamus, adnitendum eſt: Conc. 23. & V. Tribulatio. Beatitudo.
Zelixs 9. Vermis conſcientiæ in hac vita contemptus, neglectus, quan-
u tum excreſcet, & dirior erit Judicio extremo & æternitate. Conc. 47.
anind. V. Conſcientia. Vermis.
Mmmunn Dominica Septuageſimæ. Matth. 20. à
.en 1. Voca operarios, & redde ills mercedem. Pro c lo nihil non v. g.
ns er agendum, patiendum :Conc. 43. & al. V. Beat. cœlum. Infernus.
2. Exiit primo manè, conducere operarios in vineam ſuam. Quanta v. 1.

iit cura cœleſti Patrifamilias vineæ ſuæ: Conc. 6a.- n. 4. nunquam non
eie mittentis ſuos operarios, id eſt prædicatores. S. Gregor. Breviario
iDonm Dom. 70. Lect. 3. Nocturni Conc. cit. 6a. & I. Proæm. item 7a. 3. Vi- 37
nea comparata Fraternitas SS. Euchariſtiæ. Conc. 6ο. n. Z. . Doce-
tftur in eâà Zelus, Devotio, labor indefeſſus. Item Conc. 61. 62. ubi de
mBaercede Philotheæ Euchariſticæ. 4. Circa undecimam verò exiit- vV. 6.
mCtlII Cuùm cœleſtis Paterfamilias etiam ultimà horà vocet ad ſuam vi-
Acl. neam; vel in extremis ſaltem bene agendum, pœnitendum, Conc. 70.
elgi. „. 2. fine & tota Conc. 42. n. 7. 5⁵. Conc. 65. Conc. a9. h. II. Conc. 72. n. y. S
10E de Præpoſito & milite: Neglectum alias tempus, Pœnitentia, Gra-
ctia: irreparabilia. V. Pœnitentia: Tempus: Gratia. S5. Variæ nu-
In e merantur horæ: De pretio & uſu temporis: V. Tempus. Hora, Dies,
ltot, Annus. Vita. Hinc variæ Materiæ perutiles. 6. Quia nemo nos V. 7.
ommn conduxit. Ab hàc vineâ, ac in eà laborum mercede, nemo excludi-
oni tur: C. 6⁄2. In Divinis frivolæ excuſationes. V. Excuſatio. 7. Duid v. 6.
nt, hic ſtatis totaà die otioſt? Otium in hac vineâ, damnatorum æternitas
7,. damnat. C. yI. V. Salus: Salutis incuria, Eternitas. 8. Summa Dei noi V. 4.
4,% 4

15V44 INDEX IV. Concionum & Aateriarum:
ad vineam ſuam, in tam amplam mercedem, vocantis benignitas:
Sed hæc, cum omnibus Redemptionis beneficiis, nihil nos juvat,
ſi iis abuſi fuerimus: Ite & vos in vineam; & quod juſtum fuerit, dabo
vobi V. Gratia. Damnatorum lamenta Ludov. Granat. hac Domin.
V. 8. Conc. 2. J. 3. 9. Redde illi mercedem. Hanc decernit Sententia E-

lectorum, quibus vel hauſtus frigidæ æternam mercedem fert. Conc.

33: & ibi citati n. 6. marg. 10. Merces, Mundi in vineâ laborau.
tium. V. C. 45. V. Mundus, Luxuria, Voluptas, Divitiæ. Apoſtaſia.
II. Merces in vineà dœmonis ſervientium. V. Magia: Dœmon.
vV. 16. Item Conc. 26. n. 7. 12. Multi ſunt vocati, pauci verò electi. Conc. 10.

8. 13. Voca COperarios“ Judex extremus Opera ſingulorum expendet

ſtrictiſſimè. V. Opera. Judicium.
v. 4. ad 166. Dominica Sexageſimæ.
v. 4. & II. I. Cam turha plurima convenirent, &c. Semen eſt Verbum Dei. De
V. 14. fervore audiendi Verbum Dei. Conc. 6z. 2. Quod autem inter ſpinas
cecidit & .. Conc. zz. Judicium Divinum aſperum facit vehemens a-
mor & cura rerum fluxarum, libido, gula. V. Divitiæ: Voluptas: Lu-
V. 5· Xuria, Ebrietas, Dives Epulo. 3. Exiit, qui ſeminat, ſeminare ſemen

Jſuum. Ego quid ſum, niſi cophinus ſeminatoris? Ille in me po-
nere dignatus eſt, quæ vobis ſpargo: nolite attendere ad vilitatem

cophini, ſed ad claritatem ſeminis, & poteſtatem ſeminatoris.
Verba ſunt S. Auguſt. Hom. 26. e po. Agi hinc poteſt de munere
Concionatoris. Conc. 1I. Proæm. & α n. 3. V. Concionator: Conc. 2.
V. 12. Promkm. 4. Venit diabolus, & tollit verbum de corde eorum, ne cre-
dentes ſalvi ſiant. Oblivio extremi Judicii, opus demonis. Conc. 24.
VIS: n. 3. &ñ Zkbotd. §. Frulctum aſfferunt in patientiâ. Patienterigitur eſto-
te, fratrer, usq ad adventum Domini: Ecce agricolas &c. Jacobi y. 27.
Pro cœlo omnia patienter ſuſtinenda, agenda, fugienda Conc. 23.
V. 5§. &c, 6. Aliudcecidit ſècus viam“ Aliud cecidit ſaprapetram:“ Et aliud ceci-

dit inter ſpinas: Indicant hæc varios peccatores, in quibus Verbum

Dei fructum non affert: & Converſio talium difficilis eſt. De nul-
lius tamen ſalute penitus deſperandum eſt. V. Converſio. Deſpera-
V. 5.⸗ tio. Divitiæ: Luxuria. Obſtinati. 7 Volucres cæli comederunt illud
De

Debonint

herhic the

uli omin

hotwini ſk
Doenon 6
limn lun,
A impios.
Ohritti/

niinpios

lAis kerra.

en. &l.

Mint, eun

leexempl
4,1.g.
Wrin Nel-
Küilgnnel
lim /lie

1. Domine
enatio Nor
Moſico: M

glilam /

loſtismen

1.N.C

nur nnnig
binhib⸗
igt

A, (in

4K.n. 9.
l.g.
Nele e

U
n eſt h

ru NeHn

e Hürn
1 Eunudd
Pce muet
ur, C.

, Ne At.⸗
NN.C

te zut l
ali, 7

CH

ud
oſenm
4. 1.
1 fe

M
4

C. 6ů3. n. 9.

In Dominicas per Annum.

De bonitate ſementis difficultas non eſt: ſed quænam hæ volucres? 2 Fa a-
ber hic them. 4. Corvus, avis furax, perfida, mendax, & funeſta ac

mali ominis, ſymbolum Corvi infernalis, qui tempus poœnitendi

homini ſuffuratur, ut procraſtinet Pœnitentiam: V. Pœnitentia,
Domon: Corvus: Cras. Drexel. de æternit. conſi⸗ d. . n. 3. 8. Hæc
dicent, clamabat- Chriſtus clamans in Judicio extr. ſentemtiam con-
tra impios. Conc. 34. Item Conc. 3r. V. Clamor. 9. Thema idem.
Chriſti ox jam nunc in vitâà Gratiæ: in Judicio extr. terribilis con-
tra impios. Conc. 23. V. Vox. To. Et aliud cecidit in terram honam.
Talis terra bona ſint Verbi Dei Auditores, & Parochiani. C. 2.
Prorm. & C. a. àn. 4. 11. Wus ſaupra Petram. hi ſunt, guicumau-
dierint, cum gaudio ſa ſcipiunt verbum & bi radices non habent.
Tale exemplum relapſi Concubinarii: Conc. 73. ſine. Adoleſcentis.
C. 45. n. g9. De bectatorihus obſtinatis, V. Obſtinati. Peccator. Lu-
Xuria. Relapſus. 2. Cum Turba plurima convenirent. Viſura Chri-
ſti ſigna, eumque audtturi. Conc. y. Conventus omnium ad Chri-
ſtum Judicem maximus: n. 2. . ota.

Dominica Quinqusgeſime.
1. Domine, ut videam. Cocitas. ſpiritualis, oblivio, & inconſi-
deratio Noviſſimorum. C. 44. V. Cœcus: Judicium Extr. 2. Ex
oppoſito: Memoria & conſideratio Judicii extremi: Conc. I. 3. Cæ-
cus quidam ſedebat Jeécus viam:
malis ſuismet, & ſibi, in interitum, imminentibus. Conc. 2. Vid. hic
n. I. V. Cœcus. 4. Ecce. aſcendimm Jeroſo oölymam, & conſummabun-
tur omnia: Chriſtus Judex extr. SS. Paſſionem & Sanguinem ſuum
ab impiis requiret: C. 24. V. Paſſio Chriſti: Sanguis. 5. Tertid die
reſurget. Doctor Gentium 7. Cor. 1y. agit de Reſurrectione mor-
tuorum, quam primè probat ex eo, quòd Chriſtus reſurrexit:
C.. Reſurrectio mortuorum univerfſalis: Vid. & Conc. 8. 6. Et
ipſi nihil horum intellexerunte Salutis ſuæ incurii nil minùs intelli-
gunt, quàm quæ ſunt de ſuâà ſalute, ac de Divinis. V. C. zo. n. y.
C 45. n. §. Lubentiùs audiuntur ludicra „ quàm ſeria pro ſalute.

Seria in craſtinum. Conc. 3. n. O. Hinc multis miſe-
Mechtl de Jud. extr. Kkk kkk kkk randa

Mundus & peccator verè cœcus de

Lucæ 18.
av. 3 1. ad fin.

V. 41.

V. 33

15/46 INDFX IV. Concionum & AMateriarum:
randa mors, & deſperata. V. Salus: Mors: Deſperatio.
dem.
dies certiſſimus, at incognitus. Conc. zo. item Cone. gy. V. Mors.
8. Thema idem. Bacchanalia cum Die Cinerum paſſim alia ſunt:

„. Thema

v.32. ſed: Qualis vita, finis & mors ita. Conc. 25. V. Mors. 9. Tradetur
enim gentibus, &c. Hæc quidem Chriſto acta ſunt. V. Judicium hu-
v. 31. manum. 10. Ecee aſcendimus Zeroſohmam: Quid ad hæe Mundus?

Nihil de his ſolicitus, totus cœcus, Bacchanalia malè ſecura cele-
brat. Quô fne⸗ Interitu animæ & corporis. Conc. 2. ſuprà num. 3,
Vid. Iſat. 22. 12. De Leontio: Conc. 7. n. 10. I1I. T hema idem. Pa5-
6 ſionis Domimicx Memoriale perenne, Euchariſtia: De hac proin
tractandi, facilis erit materia ex Conc. 60. 6I. 62. & V. Euchariſtia.

12. Cæcus quidam ſedebat ſecus viam Magis, hoc præſertim tem-
pore, cocus eſt Mundus & peccator: cujus miſerrimus ſtatus & evi-
dens damnationis periculum, ut videat, proponitur; in ſeriam pœ-
nitentiam. Conc, 3:totâ & n-S. Conc. II. n. 3. V. Peccator: Pericu-
lum. Cœcus: Surdaus. C. 22. n. 5. Nec viſo inferno correctus.
2 Mherh e Feriâ IV. Cinerum.
Vid. Index Rerum: V. Mors. Adam. Arena. Palvis. Cidver.
Vnmbra. Spectrum. Via.
iee Dominic4 I. ( Quadrugelimm mxz
v. 4. 1. MWon in ſolo pane, ſed in omni Verbo, quod procedit de ore Dei.
v. 2. C. 6a. de Verbo Dei. V. Verbum Dei. 2. Cum jejundſſet ao diebus:
Chriſtus tam rigidè jejunans, docet peccatorem Reum, facere fra.
2 Qctus dignos Poœnit. Conc. &. VPœnitentia: quæ maximè nunc in-
v. 6. culcanda. C. 6. 3. Mitte te deorſam. Doœmon homini præcipiti-
unm ſuadet, quoties peceatum: per hoc enim è Cœlo lapſus Luci-
fer cum ſuis. V. Lucifer. Peccati ſtatus periculoſiſſimus: ſuprâà
V. 6. Dom. Q Quinquag. n. 12. 4A. Mitte te deorſum. Nemini equidem &
nunquam deſperandum in vità. Neque tamen etiam temerè præ-
ſumendum, aut ex præſumptione peccandum. V. Deſperatio: Præ-
Vv. 2. ſumptio: Sapiens. 5. Cum Iunaſet 40 diebmn *Hocce Chriſti

exem-

Nil notius nobis morte; & nil mimis cogitamus. Mortis

enenplo,
pluin,
cr. Daer
ate ſulet.
N X Nar
VMnon:
Ageliae
beguii des
olngelon
o chant: n

IN

fuinkimnes, 0
Uhabencum

emna neced⸗

eris mme.
felilendom
Mon gelper
Deherno

ſonelrumn, 0

IISlucn

e. 4. ſecn

nc il⸗

it: icd eni

lun lleel, 4

Gne dechuden
mnorrſiunn
Vinnmor
*☚M . lie
Mun I
K a nen
catn 4
m. Qug,
urellieat
Mnnintibi

—

len

—

Arl

2,

renin an

KutasAe

nſerune
R:Ner

Crtec

u
ſe4 Geent

n, eft

ginunl
Neee

ns. O

1 gbut

N

ſemike

Pe H
Nℳ.

Sõl

lIn Dominicas per Annum.
exemplo, facilis nobis fiat, abſtinentia, jejunium ab Eccleſiâ præ-
ceptum, & generatim virtus. Conc. 67. V. Virtus.

care ſuadet; ita deſuper pœnitentiam & Confeſſionem odioſam

facit & gravem, quà ſolâà peccator reſtituitur. V. Conc. 69. n. . 9.
V. Doœmon:; Pœnit. Peccatum: Confeſſio.

ce Angeli acceſſerunt, & miniſtrabant ei. Cibum deferentes, aliaque
obſequii debiti officia exhibentes, Creatori & Domino ſuo. Om̃-
cio Angelorum funguntur, qui Chriſto in pauperibus, miniſtrant,

hos cibant: mercedem inde recepturi ampliſſimam. Conc. 33. àn. y.

V. Ind. 3. S. Script. in Matth. 2 5. à v. 34. Econtra de damnatis: ho-
rum fames. Conc. 32. n. 3. 8. Cum doemone, hoſte Dei & noſtro,
nil habendum commercii, ab eo nihil opis petendum, etiam in ex-

tremà neceſſitate & paupertate. Hæc omnia tibi dabo, ſi cadens ado-

raveris me. V. Magia. 9. Accedens tentator. Tentationi fortiter
reſiſtendum: Conc. S. n. 12. etiam prima ſupprimenda: V. Tentatio.
Non deſperandum ob fragilitatem; &c. V. Fragilitas: Gratiæ act.
Deſperatio. Domon. 10. COſtendit es amnia regna mundi, & glo-
riam eorum. Oſtendit illi omnia regna orbis terræ in momento tempori,
ait S. Lucas c. 4. v. S. In momento temporis, ait S. Ambroſ. L. 4. in
Luc. 4. ſæcularia & terrena demonſtrantur: in momento enim
cuncta illa prætereunt: & ſæpe honor ſæculi abiit, antequam vene-
rit: quid enim ſæculi poteſt eſſe diuturnum, cùm ipſa diuturna non
ſint ſæcula. ap. Calamat. Sylvàâ, Diſc. 49. n. 9. Verè: Cſtendit tantùm,

quæ nec habuit Dœmon, nec dare potuit. V. Cornel. In mundo omnia

mortalitati & corruptioni ſubjecta: totus denique peribit mundus,
Vltimum orbis excidium per ignem: Conc. 5. Inde vanitas. V. Mun-
dus. 11. Thema idem. Mundi ejusque regnorum omnium vanitas. V.
Regnum. Ubi &: Regnum Chriſti & Beatorum æternum. Ipſe Chri-
ſtus Rex tremendæ Majeſtatis: Conc. 21.
Peccatum eſt magnus dæmon, ait S. Chryſ. Or. 3. contra Jud. ap. Cala-
mat. Quadrageſ. Diſc. 16, f. 247. Hic voluntarius dæmon identi-
dem vellicat hominem: Conc. 45. De Conſcientià mala. 13. Hæc

dommnia tibi daboe Deus propter temporalia non offendendus: per ea
multi

Kkk kkk kkk z

6. Accedens Ten-
tator. Doœmon in ruinam hominis nunquam non vigil; ſicut pee-

2. Accedens tentator.

47

V. 37

V. 2. & 11.

V. 9.

154d8 INDEXIV. Concionum & Materiarum:

v. 1. multi pereunt: V. Temporalia: Dives. 14. Ductus ſt Jeſis in de.
v. II. ſertum à Speritus Philothea ad Euchariſtiam. V. Euchariſtia. 1 5. Et

Matth. 17.
A V. I. ad 10.

V. Le:

Ve 2.

ecce Angeli acceſſerunt, c. V. Angelus.
Domin. II. Quadrageſimæ.

1. Domine bonum eſt, nos hic eſſes ſi vis &c. Via Mandatorum
Dei, virtutis, & pœnitentiæ, facilis, fuavis: Hoc enim conſilio Do-
minus has hodie Diſcipulis apparavic delicias, ut earum ineffabilis
ſuavitas eos ad mundi contemptum incitaret: ait Ludov. Granat. hac
Domin. Conc. 3. S. I. Conc. 6* 2. Faciamus hic tria Tabernacula:
Conc. yS&. de SS. Trinitate creatà, Jeſu, Marid, Yoſeph. Ex his ſalus,
& gloria cœleſtis: Exord. ex n. 3. 3. Ecce nubes lucida obumbravit
eos. Hæc Nubes forma Judicii extremi: Conc. a. tot. & n. y. 4. Idem
Thema. Ex eddem Nube Judicii extremi tempeſtas expenditur:
Conc. M. V. Nubes: Tempeſtas. §. Et ecce Vox de nube- Et audien-
ter Diſcipuli, ceciderunt in faciem ſuam, & tiémuerunt valde. Vox

Judicis extremi: Conc. 23. V. Vox. Item Conc. 34. & 37. 6. Mem

Thema. Celebris eſt hæc Viſio. Oſtenditur Chriſti Judicis extremi
Majeſtas & terror, ex quibusdam Viſionibus, Vet. & Novi Teſta-
menti. Conc. 22. 7. Transfiguratus eſt ante eos Claritatem ſuæ glo-
riæ demonſtravit, ait S. Leo: (Breviar. hic Lect. 7.) & & Chryſoſt.
Hom. 57. in Mat. (Breviar. 6. Aug. Lect. 6.) ubi vide. Fuit proin
hæc ſpecies quædam gloriæ cœleſtis, quâ animamur ad quævis, fortia
agenda, dura patienda, & peccata fugienda: Conc. 43. Serviunt huc
Conciones & Materiæ de Cœlo, de quibus. V. Beatitudo. Coœlum.
8. Domine, bonum eſt nos hic eſſe. Id de ſolo cœlo undequaque ve-
riſſimum eſt: quò ut & tu conſcendas peccator, opus planè eſt Pœ-
nitentia: de quâ proin ſerviunt omnes Conciones: V Pœnit. Con-
fefſio: Contritio, &c. 9. AMſampfſit Zeſus Petrum, & Yacobum, &
Joannem- Selectum fecit diſcipulorum Chriſtus. Tres, ait Raba-
nus, ſolummodo diſcipulos ſecum ducit; quia multi ſunt vocati, pau-
ci verò electi: Conc. o. 10. Reſplenduit facier ejus ſicut ſol: Facies
Chriſti Judicis omni ſole clarior, illuminabit abſcondita renebra-
rum. I. Cor. 4. 5§. Conc. 27. 25. 29. 30. 15. II. IMdem Thema. Beato-

Wnr

—
runMte
lles
lßletunt
kaone
iden. W
Gnit: Ap
9. CUne
Aunctos in
,.K. 14.
ute cocam
Ggnn; om

e; & Chee

ſeenlu 0
N Neut:. D

l. Muy,
fone obleſt
Ghlaedode

(Ekeheqn

Hbing,
Intrinsc

la. Pee

(Ro
Poeher
eg Pi
S
Antin,
4 4. lI

H £

— In Dominicas per Annum. 1349

Peint⸗ rum Notæ, Dotes, Laureolæ. Conc. 12. 12. Et ecce apparuerunt eis V. 3.
OH Moyſes & Elias, cum eo loquentes: Dicebant exceſſum ejus, quem
completurus erat in geruſalem EDuc. 9. 31. ſcil. exceſſu amoris ſubeun-
do baſſionem Crucis: de quâà Conc. I3. Item Conc. 24. 13. Thema
idem. Exprobrabit Moyſes legem Dei violatam: Elias, ſpreta Vati-
lmm cinia: Apoſtoli, neglectam doctrinam Evangelicam. V. Conc. 14.
m v.. §. Conc. 23. n. 4. Conc. 32. n. 3. & totde ubi: Nullum refugium apud
nN Sanctos in Judicio extr. Accuſatores Sancti. Conc. 26. n. 4. Conc. 34.
U n. 5. 1I4. Thema idem. In monte Tabor qui fuêre? omnes ſancti,
d & à Zelo, fide, innocentiâ, pornitentiâ partim (uti S. Petrus) ac vir-
Htute commendatiſſimi: Chriſtus ipſa ſanctitas. Sola virtus cœlo
ss digna; omne immundum excluſum. Vid. Conc. I2. Beatorum No-
A tæ; & Conc. II. Notæ damnatorum. Item Beatorum ad Colos
al aſcenſus. Conc. 21. & Conc. 2o Impiorum ad inferos deſcenſus,

Haln. V. Beati: Damnati-

rm; aſrn ucæ II.
Dominica III. Quadrageſilmæ. Ay4 410.
m I. Erat Yeſus ejicienz dæmonium: Ingens hominis miſeria, à dee- v. 14.
mDone obſeſſi: major, peccato præſertim cum inveterato habitu

„ conſi uetudine, affecti. Obſeſſo enim de ſe doœmon quoad animam no-

“
. cere nequit, niſi conſentienti: E ſiciendum ergo vitium: V. Vitium,
umm Habitus, Conſuetudo, Vetus homo. 2. Idem Thema. Peccatum vo-
im luntarius deemon. V. Dom. r. 4geſ. n. 12. Peccator doemoniaco ſi-
miutlte milis. Peccatores pejores effecti ſumus, quàm à doemonio vexati: 42
Cn. quòd ſi non ſpumamus, neque pupillas detorqu emus ‚utinam in cor-
eger. pore h æc pateremur, & non in animâ: §. Chryſoſtom. Hom. 4 r. ap.
Sel. Calamat. 4geſim. Diſc. 2. f. 32. Peccatoris Rei ſtatus miſerrimus.
„ Conc. 31. Vid Domin. Quinquageſ. n. 12. 3. Erat Jeſis ejiciens de- V. I4.
monium Peccator obambulat, ait S. Chryſ. in c. 16. Lucæ, de La-
4 2aro: ap. Calama t. D. 2. cit. amarum accuſatorem circumferens con-
AA Tientiam, cum ſit ſuo judicio condemnatus. Cont. 45. V. Conſcien-
in Confeſſione hominem mutum facere. Conc. 69.n. 9. & 5. Conc. 39.
Ka. y. Conc. 6. n. 2. &II. præſertim in ex tremis. Conc. zo. n. 4. Conc. 74.

KkkE ANr E 3 n. 6.

.

=

—.

mi CN
chon⸗

INO

V. 14.

vel 26.

V. 28.
V. 14.

à v. 17.

VY. 27.

Joann. 6.
à V. I. ad 15.

Ve T 1 9

10

Verſio & ſalus difficilis. V. Vetus homo. Obſtinati.

Venter, qui te portavit-e De Beatiſſimàâ V. V. Maria V.

INDEX IV. Concionum y Materiarum:
n. 6. V. Dœmon, Confeſſio: Pœnitentia. Hic dæmon per omnia
ejiciendus, neque unquam admittendus. V. Dom. 11. poſt Pent. n. 4.
5. Thema idem. Dœmoniaco miſeriores ſunt, qui ſe demon devo-
vent, & mancipant. V. Magus. F. Epiph. D. 6. Thema idem. Vel:
Fiunt noviſſimaæ hominis illius pejora prioribus. Dœmonis tyrannis,
quam denique, qui ſervierunt in vità doemoni & peccato, experien-

tur impii, à dæmonibus ad locum Judicii extr. rapiendi. Conc. 8. V.
Doœmon.

illud. Conc. 63. V. Verbum Dei.

7. Wuin imò beati, qui audiunt Verbum Dei & cuſtodiunt
8. Et cum ejeciſſet demonium, locu.
tus eſt mutus. Efficaciſſimum medium, êſtatu miſerabili peccati eva-

dendi, eſt Sacram. Confeſſio. (V. num. 5. & V. Confeſſio.) Confeſſio
frequens: Conc, &7. Confeſſio generalis: C. &. 69. & 73. V. Cala-

mat. Ageſim. Diſc. 16. Engelgrave part. 1. S. 5. Hac Domin. Faber,
Auct. Them. I.
pſus. Præſertim luxurioſus, domus eſt immundi Spiritus. V. Lu-
xuria. Iugreſſe habitant ibi. Nonniſi vi expellendi. Luxurioſi con-
10. ſe autem
ut vidit cogitationer eorum Extremus Judex non opera tantuùm, &

verba, ſed & ſecretiſſimas cogitationes numerat, ponderat: Conc. 2 .
11. Tpſé autem dixit: Omne regnum in ſe diviſam Ge. Manſuetiſſimè
Chriſtus pro mago traductus, reſpondet, i innatà ſibi manſuetudine.

Conc. ig. n. 2. aliàs in vità, & maximè in Judicio extr. S cum Ma-
jeſtate ſeveritatem demonſtrans æquiſſimè. cit. Conc. ro. 12. Beatus

Dom. 11. Ppoſt Pent.
Dominica IV. Quadrageſima imæ.

1. Agi hoc ſacro tempore de Confeſſione ſacrâà & Communione,
conveniens eſt: ad quod peropportunum eſt hodiernum Evange-
lium; cujus Convivium prodromus ac typus fuit 88. Euchariſtiæ.
Faber hic Conc. 3., init. Videantur ergo Gonciones & Index Rerum
de Confeſſione, S. Comunione & Euchariſtiâ, ex quibus erit facilis
materia, utiliter dicendi. 2, Deſuper obſervationes ex hodierno

Evangelio. Primè Arcn Whie- Tans: Potis nulla fit mentio in ullo

Evan-

9. Kevertar in domum meam, unde exivi. V. Rela-

Eyungeliot
rtutemc.

Us, horin

lemonita
skenl
onanet
genet e
lionem a-
ure Teru
Coctvolam
er wmne ba
Phemaprn

Portlinm,

O Naas

Enl Lxon

laud pbis

tigmn, te

Irommoo
Auenit ſe
lrelweas-
6. Vt auten

isConviy

1.g. V. Be⸗
Conwipia

ſert t
Wnen

Quco!
1 luln .

1. Gie⸗

elee none
. iekenn
Rlacdal

—
Rom
wonen.

–☛

ErIn

S

iagfnuu

pennr
„N
nink

—

ſ

N

. V.l
WNENn
Lenr

1 4
N

Nmieul
manle

=

, NM
,

Nonvr,

Allan
adi

Xolem
eNtr lu

Ctn

Mundus. Honor. 8. Vid. Domin. 6. poſt Pentec.

In Dominicas per Annum. 6551

Evangeliorum: Quanquam juſta & communis ſit opinio, eam pani

virtutem conceſſiſſe Chriſtum, ut unà & fami & ſiti ſedandæz omni-

bus, hoc in convivio in monte adornato, ſufficeret liberaliter. Un-

de monita videtur Eccleſia, non temerè ſe facturam, dando laicis,

juſtis de cauſis, Communionem ſub und Panis ſpecie, quà totus Chri-

ſuus continetur. 2. Erat autem proximum Paſcha. Unde iterum con-

gruenter edocta Eccleſia, conformiter Chriſti exemplo, Commu-
nionem Paſchalem Orbi Chriſtiano indicere. 3. Abiit Jeſus trans
mare Tiberiadis: Ut omnes Fideles intelligerent, ad decentem &
fructuoſam Euchariſtiæ ſumptionem, omnino neceſſe eſſe, tranſire
per mare Pœnitentiæ, quæ eſt ſecunda poſt naufragium tabula, ad

abluenda prius peccata. 3. edhæc quidſunt inter tantos“ Cura tem-

poralium, præ æternis. V. Temporalia: Salus. Item V. Timor. Ti-
mor vanus circa temporalia; ſalutaris circa Divina. V. Joan. 6. 27.
Item Excuſare. 4. Sequebatur eum multitudo magna! Prudenter

haud dubiè rata, tam commodam ſalutis ac boni occaſionem, gra-

tiam, ac tempus, non eſſe negligenda, ſuo etiam labore, ac itineris
incommodo. V. Gratia: Tempus: Pœnitentia: Vita. Negotium.
5. Accepit eſus panes- Ex hoc convivio excluſa omnis ebrietas & gu-

V. 4.

Ve L.

V. 9.
v. 2.

V. I1I.

la, vel maximè dedecens SS. Euchariſtiam. Conc. 6. n. 10o. V. Ebrius.

6. Ut autem impleti ſunt. ſeu ſaturati. Abundantia & ſatietas cœle-
ſtis Convivii & beatitatis. Pſal. 16. 15. Conc. 43. n. 2. & totäâe Conc 33.

n. §. V. Beatitudo. Convivium impiorum miſerrimum, crudele:

V. Convivium: Ebrius. 7. Yeſus ergo cùm cognoviſſet, quia venturi
eſſent, ut raperent eum, & facerent eum regem &c. Regnum Chri-

ſti non erat de hoc mundo & mundanum. V. n. 10. & 11. Domin. I.

H

Quadrag. Regnum Chriſti & beatorum, æternum, V. Regnum.

Dominica Paſſionis. H
1. Qüi ex Deo eſt, verba Dei audit; propterea vos non auditi, quia
ex Deo non eſtis. Conc. 63. V. Verbum Dei. 2. Luts ex vobis arguet
me de peccato 2* & veritatem dico, quare non creditis mihi? Munus,

S&ε„ ſancta libertas dicendi, Concionatoris. Conc. 1. Proæm. & Conc. 74.

item

Joann. 8. à

v. 46. ad fin.

V. 47.
V. 46.

V. 47.

V. 46.

V. 59.

7
X .Z 4

42 INDEX IV. Lucionum SS Alateriarum ⸗

item Conc. 64. n. 6. 7. & totd. 3. Propterea vos non auditi, quia e⸗ e&α
Deo non eſtis Hoc conſummatæ malitiæ eſt: Cove. 49. de Menſuràâ
peccatorum. 4. Quns ex vobis arguet me de peccato? Si & nos cor
noſtrum non reprehenderit, à peccato immunes nempe, felices ſu-
mus: ſin minùs: miſeri. Conc. 7. S. Thema idem. Talis ſuo mo-
do ſit mundæ conſcientiæ, acceſſurus ad SS. Euchariſtiam. Agi hic
poteſt de S. Confeſſione, S. Communione. 6. Thema idem. Hoc dis-
cutiet Divinus & Extremus Judex, examine & æquiſſimo & rigoro-

ſiſſimo: circa opera, verba, cogitationes: circa levia & gravia: circa

ſecretiſſima: Vid. Conc. 25. 27. 25. 29. 30. V. Examen. Opera. Verba.
Cogitationes. Venialia. 7. Themaidem. Ne, peccator cuùm ſis, in

vanum glorieris: & ni pœniteas, coram Divino Judice patieris gra-

viſſimos & irrefragabiles tui accuſatores. Conc. 26. V. Accuſator.
8. Si veritatem dico vobis: Veritas à Confeſſario, etiam rigido, li-
benter audienda: & quomodo cum hoc agendum? Conc. 69. V. Con-
feſſarius. Engelgr. hic parte 2. 9. Tulerunt lapider, ut jacerent in
eum. In Concionatores, ſacerdotes, & ſacra, i injurii, in ſuam pœ-
nam & damnationem. Conc. 2. Proxkxm. n. 6. Conc. 3a. àn. 4. Conc. 44.

n. I. de Sixto. V. Solatium Sacerdotis, ſi fecerit, quod ſui officii, & in

ſe fuit. Conc. Za. n. 3. 10. Jdamaritanus er tu, & dæmonium Baber:
Grandi convitio ſcelerati Judæi Chriſtum notare volunt. Samari-
tani enim immortalitatem animæ & futura ſæcula negabant „ ait
Orig. in Catenà. Erant item Cultores Idolorum: 4. Reg. 17. Hinc
Judæis abominationi, contemptui & pleni dæmoniis. Hoc ſenſu
Samaritanus eſt etiam nomine Chriſtianus, qui Atheus vixit: C.7.
de Reſurrect. Mort. & V. Immortalitas: Acheus.
ter veſter exultavit, ut videret diem meum. Quis hic dies? D. Am-
broſ. L. 1. de Abr. c. 8. & D. Chryſ. Hom. 54. in Joan. Diem Paſſionis
Chriſti eſſe, volunt: Faber. hac Domin. Paſſionis Conc. j7. init. Hanc
ſuam Paſſionem, & fuſum in eâà Sanguinem, ab impiis requiret
Chriſtus judex: Conc. 24. V. Paſſio Sanguis. 12. Tulerunt lapider:

Lapis peceatum: hinc denique deſperata ſalus: Poœnitendum. Quo-

ties quis, ait Gloſſ. in cap. S. Joan. in peccata mortalia cadit, toties
Et S. Hilar. Chriſtia-
num

in Deum dildad ſe, lapides occiſionis mittit.

11. Abraham Pz

—

hunn alloe
corpos jer
Heath;

tern; We

wäͤicen!
tore bl:
tndlne he
nferos men
Nes goan
Chriktane,
nemtun
u mnehe
(ne ſ6. 1
ndih,gue
Ghore
C iplaſun
feni . lſ⸗
uginmr an,

undeo?

1. (n 9

en Olaeti.
e Cr 9

1 Lae her
Nwenr
8 ler dn
Non funſe
Chritin
ey . M.
iln,
ſ⸗ Ser/ 4
lem, ſ
lne
11 Nmal
lll

— —,

:
t, ite

EN
Kr

e klnl⸗
In
n.
Xga
Opakt
r ani
eien.

. Aue

ntggco
16,LCN.
t ueneti
inimme
npinti

ur. Ne

utu 4
g 1,. Me
kul
git: /,
Nrdumd

denD

in

corpore à Chriſto reſuſcitan

ram Deo? V. Annus. Dies. Vita. Tempus. Hora. Ztas.

In Dominicas per Annum.

—

num
corpus levabat, tu in ſpiritum; ille, ut putabat, in hominem; tu in
Deum; ille in converſantem in terris; tu in throno virtutis ſeden-
tem; ille in ignoratum, tu in confeſſum; ille in moriturum, tu in
Judicem ſæculorum. V. Calamat. 4geſim. p. 2. Dom. Paſſ. V. Pecca-
tor: ubi: Parricida Dei & Chriſti. Dei hoſtis. V. Deſperatio ex mul-
titudine peccatorum naſcitur. Peccatum pondus graviſfimum, ad
inferos mergens: V. Pœnit. 13. Dæmonium non habeo. V. Magus:
Res quàâm deteſtanda! 14. Quis ex vobis arguet me de peccato? En

Chriſtiane, de peccato ſuſpectum te facis, cuùm in Divinis, & circa

ſalutem tuam piger es: V. Acedia. Pigritia. Salutis incuria. Ergo
jam nunc pœnitentiam age fortiter, & dignos pœnitentiæ fructus.
Conc. 5. 15. Abraham mortuus eſt, & Prophetæ mortui ſunt. Morte
ſanctà, quæ vitæ conformis; ene⸗ adhuc quoad animam, etiam

& ipſa ſimilis. Conc. 75. Mors, Echo Vitæ. 16. Antequam Abraham

fieret, ego ſum, ſcil. quà Deus, ab æterno. V. Eternitas. 17. Quin-

quaginta annos nondum habes- qui anni, dies, vitæ computentur co-

Dominica Palmarum.

1573
alloquitur: Quantò tu irreligioſior Judæo? Lapides ille in

Alia Mors impiorum, horum vitæ

V. 9˙*
Vv. 46.

V. 5 3.

v. 5§ 8.

V. 57.

Matth. 21. à
V. 1, ad 10.

1. Cum appropinquiſent Yeroſolmi,, & veniſent Betphage ad mon. V. 1.

tem Olivetè- Hoc loco inſtituendum Judicium extremum univer-
ſale. Conc. 7. Vbi opus humanæ Redemptionis peractum: num. 4.
2. Ecce Rex tuusz venit tibi manſuetus. Adventus Chriſti duplex:

Primus Gratiæ: Manſuetudinis & benignitatis: Conc. 19. num. 2.

Alter Juſtitiæ & rigoris exactiſſimi: Vid. Adventus Judicis Chriſti;

Non jam ſuper Aſinam, ſed ſuper Nubem. Conc. I2. 3. T hema dem.
Chriſti miſericordia nunc quanta? etiam erga obſtinatos peccato-
res? V. Miſericordia Dei: Obſtinati: Deſperatio: Peccator. 4. The-

mnma' idem. Chriſtus Rex tremendæ Majeſtatis: à Concione 19. 5. Je-

dene ſuper Aſinam, & pullaum ſaljugalu. Aſinus animal laborioſum

quidem, ſen ad labores natum & aptum, pigrum tamen; Acediæ
ſymbolum eſt. Acedia corrigenda. V. Acedia: Pigritia: Salutis incu-
ria. Stimulus, memoria Jadicii extremi. Conc. 23. n. 1. & C. 43.

Mechtl de Jad. extr. LII Iil III Feriàâ

. .

V. F5.

Joann. 13.
A V. I. ad 16.

V. I.

15,4 INDEx IV. Concionum & MWateriarum: .

F eri4 V. Coenæ Domim.

1. Kiens Zeſu, quia venit hora ejus, ut tranſe Sat ex hoc mundo ad la-
trem.⸗ Conc. o. n. 3. Chriſti Virtutes eximiæ ante mortem: Hami-

litas in Lotione diſcipulorum: Charitas, in Inſtitutione Ven. Sacra-

V. 5.

V. I.

Marci 16.
Ve 1⸗ ad 8. .

V. I.

menti: Patientia, in Paſſione: Et hæc in gratiam hominis: quàm
pro ſe homo ſolicitus, ſe ritè ad mortem paret, neceſſe eſt: Conc. 56.
65. &O7o. 2. Cæpit lavare pedes diſcipulorum. Hæc Lotio pedum

adumbrat lotionem animi, acceſſuri ad dignam S. Communionem,

neceſſariam: & ipſa præcedens ante Inſtitutionem Euchariſtiæ.
Hoc fecit Jeſus, ait S. V. Beda in c. 12. Luc. ut ſummam innocenti-

am, ad S. Euchariſtiam ſuſcipiendam, requiſitam eſſe demonſtraret.

Calam. Diſc. 17. n. S. Fit hæc lotio à maculis Animæ per Pœniten-
tiam & S. Confeſſionem. V. Confe Examen, Conc. 10. n. 10.
Contritio. Conc. 25. n. 4. 3. Cum een, ſinem dilexit eor.
Conc. pog. num. 2. 32. Euchariſtia, Sacramentum amoris Dei. Agi po-
teſt de S. Communione, & Euchariſtia. Conc. yg. 6o. 61. & 62. 4. Vid.

Index S. Scripturæ, de Sermone in ultimâ Coœnàâ habito à Chriſto,

Joan. 3.I4. If. I6. 5§5. De Judà Proditore. V. Judas.
Feriâ VI. Paraſceves.

1. De Cruce Chriſti in Cœlo appariturâ: Conc. T3. 2. De Paſſio-

ne & Sanguine ſuo, à Chriſto requirendo in extremo Judicio: C. 24.
V. Chriſtus: Paſſio: Sanguis. 3. Vid. Index S. Script. De Paſſione

Domini. Matth. à cap. 26. usc, 25. Marci 4 cap. 12. Lucæ à r. 22. Jo⸗

ann. àcap. 15. V. Paſſio. Sanguis Chriſti.

Dominic4 Reſurrectionis D.

1. Sorrexit De Reſurrectione mortuorum: Conc. 7. V. Reſur-
rectio. 2. Surrexite Reſurrectio ſpiritualis. Vid. Renovatio ho-
minis: & verbis ibi notatis: Peccata dimittere, pls eſt, quàm mor-
tuum ſuſcitare. Conc. &o. num. 2. Vid. num. y. &G9. hic. 3. Surrexit.
Cum Chriſto non reſurgunt, qui hærent in peccatis: V. Vitium:
Habitus: Conſuetudo: Peccatum. Hoc peccatoris ſepuleht rbe eſt,
Oor-⸗

rrre
KLorti
ENum
erwd
Mt en

1 . h. C

Sr. R
ftperen
elmplenil,
brempl
Uinantor.
1. Mrjextt
ftendom.
fimegt tame
Dehherati
Amonune
Sals, Ace
Cn. n,
9 Wrreri,.
um Ce/
Unorte u
Guulih, Hi,

ſni Abrun

iden. B
rs
VCrr.
uie
Fient tes
Nentard

i . A

ſoprobro
Ultenti,
an c, Dee

rſſir⸗

Munhuh.

ten.
ſe

.
n Mrin
I gu
Eec
Loinkn
NmIHn

Anoent.

M

Perdonnte
Nens dert

.

4
„

11 2 —1
991
l. G 1
/

M.
tiin

NelKone

au⸗

1 N

.
coNdeN

In Dominicis per Aanum. 155

& Por ta inferorum: Conc. g0. n. 3.
«5 oſtio monumentè“ Peccatum mort. aGhnr lapis: Conſcientiam
aggravans, & animam ad infernum deprimens: unde amovendus

per pœnitentiam hic lapis. Conc. 27. de Conſcient. malà. Conc. 5

n. §. Conc. go. n. 9. V. n. 12. Dom. Quinquag. ſupràa. §. Serrexit, non
eſt hic. Reſurrectio Chriſti, forma eſt Reſurrectionis ſpiritualis, quæ

fit per veram poœnitentiam, cujus vis & virtus tanta eſt, ut Deus per
eam pleniſſimè peccatorem ſanatum, in priſtinam recipiat gratiam:

