Gi720_qt-1

N125 11689352 021

Hupunbnvrerkiummm „

ingen

4 .
. ——

—
—
. .
.
.
.
*
.
.
3
4
—
.
7
7
S E W . —— 4 — ⸗ ⸗ . =

5ðõ

?

2

IE.

„

1IVYTZ
*

Tahoer

,,ℳ

—

R

„ =

X
S
.
. *

MlLLEFOLIVM
CONCIONATORIVM
MORALE SACRVM

Ex
SS. SCRIPTVRA ET PATRIBVS AC ECCLESLE

ROMANO- CATHOLICE DOCTORIBVS ALIIS W
D AVTHORIBVS ET HISTORICIS PROBATIs 4

ſolidè ac ſtudiosè decerptum-

OPEEIS 10MFS I. 4B1τ TvSN 2

IVDICIO EXxTREMO.
CoNCIONES LXXVI, in omnes S& ſingulas

br nnum DOMINICAS & FESTIIVAS DIES.
Sun.. variè digeſtæ. Nl⸗ enta. 7 77 9 .

—

*4d Mores pib, chriſtiané ac beats Jormandas.

In ſubſidium & uſum Concionatorum & Paſtorum Anima-
rum; nec non in perutilem ſacram lectionem quorumvis
ſuæ ſalutis æternæ ſtudioſorum.

ngulari ſiudio, operd & praxi multorum annorum, concinnatæ, dicæ,
notatæ, partim aultæ, & nunc demum prælo ſaljabte Cum Indicibus:
I. Concionum Generali. II. S. Scripturæ. III. Rerum & Hiſtoriarum.
IV. Concionum & Ihematum in totius Auni Dominicas & Feſta.

A

JIoANNE JAGOBO MECHTL, SS. Theol. D.
Proton. Ap. Canonico Herriedæ.

A. MDCCI.

Arxg yg&T 5, 14
ROMANGORVM
IMPERATRICGI

b. D. ELEONORE

MAGDALENE
THERESIE,

REGIN VNGARIE, BOHE-.
MIÆ: &c.
ARCHI- DVCISS AVSTRILE: &c.
DVCISS PALATINO-NEOBVR-
5 GICE: &c. &c. H

DOMINA DOMINA CLEMEN.-
T15S1AA.

,Usis pertemerarij, modò ne & læſæ quaſi
N MATESTATIS, Reus videar, dum meâ vo-
& luntate, etſi ſimplicis intentionis, meus hic

Ecum Authore exilis liber, utut ſacratioris,
A utiliſſimæ, juxtà & piè curioſæ, perſeriæ
tamen Ticio Extremo Materiæ, pondere gravis, acce-
⸗2 dere

DEDIGCATORIA.

dere præſumit ad tantæ MAIESTATIS CESAREX Thro-
num. De genu profundiſſimo venerabundus ſuſpicio
MATJESTATEM VESTRAM, LEOPOLDI I. Auguſtiſſimi
Imperatoris Noſtri, Potentiſſimi, Invictiſſimi, Glorioſis-
ſimi, Conſilio & Induſtrid, Victoriis, Triumphis, (verbo)
Jo. Limneus & Cœlo verè MAGNI: Cujus MAJESTAsS in terris ſuprema
Jur. Publ. & ſacratiſſima eſt: ſancto Conjugii Fœdere Conſortem,
7o. 2. C. . non minuùs AUGUSTAM. Etenim: Princeps eadem Privile-
n. 6. &C. . gia Auguſtæ tribuit, quæ ipſe habet: L. Princeps. 31. ff. de LL.
. hRevercee MAJESIATEM VESTRAM, Magnam Parentem
JIOSEPHI I. Auguſti Romanorum, & Ungariæ Regis, in

ſpem ampliſſimam & Vota totius S. R. Imperii à Superis

dati: Nati 26. Julii 1678. Coronati in Regem Ung. 9. Decemb.
1687. in Regem Roman. 26. Jan. 1690. Suſpicio in MAJE-
STATE V. Columen totius Auguſtiſſimæ & Archi-Ducalis

DOMVS AVSTRIACE, unde Iſta viret, floret, ac unicè

propagatur;: Vivat cum ſuo Supremo CAPITE, floreat,
Conc. 52. n. 6. creſcat in mille millia: Geneſ. 24. 60. perennet! DEO adeo di-

2ſ. 349. inf. lecta, ut in Eam gratioſus Divinæ Providentiæ Dexter Ocu-

lus, Proteétionis ſuæ altiſſimæ nunquam non clementer
& paternè reflectat emittâtque radios; vel ipſis, ad invidi-
am;, clarè cernentibus, & fatentibus Inimicis, à ſiniſtris
tempeſtuosè contrà, bruto fulmine, cum Orco iniquè fu-
rentibus, & necquidquam frendentibus. Mon eſt conſilium
contra Dominum. Prov. 21. 30. Deus ab Auſtro. Habac. 3. 3.
Suſpicio denique Culmen totius Sereniſſimæ Electoralis,
quondam Imperatoriaâ Dignitate florentis, DOMVS PA-

LATINE, & quâ Deus O. M. MAIESTATEM V. in ſum-
mam, & adeo evexit. Modeſto ſilentio taceo quævis alia

Orbi ſole clariora, humana partim equidem, Divinis ta-
men mixta; cùm Dei Nutu agantur regantúrque omnia.
Et quanta hæc Nomina! quanta Numina! Annon meritè
verear oculo ſubtimido tantæ MAJESTATIS Thronum:
an ad tantum Culmen ego, puſillus! pauperculus! inmus!
L auſim

—

See — 2

DEDICATORIA.

. auſim vel à longè adrepere?! auſim vel Vmbram Auguſtis.
ſimam emendicare meo huic Millefolio, equidem pro DEl
mi Honore, pro Animarum ſalute ſimpliciter intento?
i. Vyerecunda mihi audacia eſt. Non ignoro penitus
9) Thronum Gratiæ, Vmbram Clementiæ, quæ me abſolvet, ne
H Reus ſim; quin inſuper Lex ipſa religioſæ Gratitudinis,
n, ac inde Neceſſitas: ne admittam facinus ſligmate dignum,
N. audiàmque cum probro Ingratus Hoſpes: Ingrato homine Conc. 24. n. 1.
7 terra nihil pejus creat, teſte Auſonio, Conſule Romano. ſ. 312. inf.
em Beneficia pulveri; ſi quid mali patimur, marmori inſculpimus,
in dicere frequentabat TIhomas Morus, admirandum illud
tis Sapientiæ & Fortitudinis Chriſtianæ exemplar, Angliæ
ad. Cerebrum, imdò, uti indigitabat Carolus V. Imperator, C. 61. n. o.
ils Palam dico, quod ſentio, & quod res eſt. AC. SA-

4 REA MAIESTATE V. ſummam, Clementiſſime Audientiæ
eat 27. Junii 1688. ab Eiusdem D. D. Parente, Sereniſſ. & Poten-
d tlſſimo Principe ac D. D. PHILIPPO WILHELMO, Duce C. 13. f. o.
cu. Neoburg. & Electore &c. B. M. nec non ab Huic proximo

ter ſanguine junctis, Sereniſſimis Principibus ac DD. DD.
dJ. CHRISTIIANO AVGVSIO, & PHILIPPO, Ducibus & Co- Lidem.
S mitibus Palatinis Sulzbacenſibus &c. DD. DD. Germanis
u. Fratribus, grandes innumerasq; Clementiſſimè mihi mor-
* talium infimo & factas fuiſſe, & ab His in hanc usq; diem
3 fieri gratias, ex æquo conteſtor. Quid ni ergo jure meri-

tiſſimo ad Supremum Apicem hujus Sereniſſimæ Domũs
4. Palatinæ, ad Tholum & Aram ſummam MAlJESTAIIS V.
fſfub Ejuúsque Auguſtiſſimam Vmbram, reclinem hocce meum
li quale quale Nlcfolium ‚ ceu Primitias Operis mei? id-

que in publicum gratiarum actionis monumentum &
teſſeram; in anathema & execrationem Oblivionis: Iudith
76. 23. & vel ſic cum omnis ingratitudinis æternùm pro-
ſcriptione: Id, de Clementiſſimâ licentiàâ, hisce facio,
cum omni, non quâ par eſt, ſed quâ poſſum, ſubmiſſis-
n 90 3 ſimà

DEDICATORIA.

fmâ cordis inclinatione „ undque Divinam Bonitatem
Votis ardentiſſimis (quod ad S. Aram & aliàs hactenus in-
dies annis jam bene multis ſpeciatim feci, faciôque eò

magis, quod & Eorundem omnimoda Sahis vel maxime

interſit Bono Publico totius & ſanctæ DEI Eccleſiæ & S.
R. Imperii) precor, cum omnibus bonis, ut ſicut Ea-
dem Infinita Bonitas, cum Au guſtiſſimo & Pientiſſimo
CAESARE Noſtro, MAITESTATEM V. per ignem & aquam
cruentorum bellorum variorumque eventuum, in re-

Pſalm. 6S. 12. frigerium Pacis & Gloriæ ampliſſimæ eduxit; ita Eosdem,

2. Cor. .7. cum totâ Domo Auguſtiſſimà Auſtriacaâ „nec non Sere-
niſſimâ Palatina, conſtanter Jub Vmbrd Alarum ſuarum,
ſicut Aquila pullos ſuos, paternè ſervet, & eò usque,

juxta Symbolum olim Friderico IV. Auſtriaco (qui Im-
Peratorum ſolus, poſt Auguſtum, longiſſimo tempore

C.1. n. 7. ad annum 54. Regimen Protraxit) & litteris quinque Vo-

Eit., ane. calibus adicriptum;
Caccia Piiiir. 4 ⸗

E vr. t. Auſtria Erit In Orbe VlItima.
C. 29. f. 22.

Frider. IIl.

I. vys. Auſtriaci Erunt Imperatores Omnium VItimi.

Addo Votorum omnium compendium & ſummam:
AManet UVltima Cœlo, Corona Gloriæ immarceſſibilis, Au-
guſtiſſima hæc Capita, tot tantisque, Imperatoriâ & Re=

Prov.5. 1j. giis Coronis, per Eum, per quem Reges regnant, auéta &
condecorat. M
Deniq; ex ſenſu Religioſiſſimi P. Hieremiæ Drexelii §.].
In Tobiaâ C. o. Prima gratiarum adlio eſt alterius Jecundi beneficii ſuawis petitio
A n. 2. & impeétratio. Nec ego ab AVGVSIISSIMAX CLEMENT
IHRONO vacuus abiero, ubi, quod mihi polliçeor, MA-
JESTAS V. prætactam meam grati animi demiſſisſimam
inſinuationem ratam gratàmque habere hocque meum
v 1 0EE lacra

DEDICATORIA.

ſacra tractans Millefolium ſuo omnium Clementiſſimo
Oculo & ſuâ Auguſtiſſimũ Vmbrd, non dedignabitur: ſicut
ſummorum Principum, excelſarumque Mentium eſt,
eetiam infima benigniſſimè reſpicere, neque aſpernari:
id quod Cœli Oculus, Sol, imò & ipſe DEVS facit. Quod
olim Romæ Cervo Auguſti fuit Torques ſeu Millus, cum

inſcriptione: Cæſaris ſum: noli me tangere: id ſuo meliori
modo ſit Auguſtiſima Embra huic meo Millefolio, cui
„ hincinde inſeeitu, inſcribiturque Nomen, Avita Virtus, id. Rer. V.
, Religio, Zelus, Imperatorum . Kesumz; Archi- Ducum Auſtr. Dom.
. Auſtriacotum- Ego verò ſim Niine

AA. ySTISSr AA en

4 MATESIAIIS VESIRA

*
1
I⸗
K
CalegsS Vii M. 1d ee⸗ een, Ua levatiſtnu,
inch Die 1 . miſſin ms
225. Marthi, Aaor
n; 770 oAnNts JaAconvs MecTt: b.
1
APPRO-

LC.. 6. n. y.
infra.

SSSESSSESENAREEENNNa

APPROBATIIO
REERENDISSTNII ORDINARIMIVS

IIlefolium Concionatorium Morale Sacrum à plurimum
Reverendo Prænobili & Clariſſimo Domino Joanne
Jacobo Mechtl, SS. Theologiæ Doctore, Protonotario

õ Apoſtolico: Celſiſſitni & Reverendiſſimi S. R. Imperii
Principis & Epiſcopi Eiſtettenſis &c. Conſiliario Eccleſiaſtico,

nec non Sereniſſimi Principis „Comitis Palatini Sulzbacenſis &c.

Conſiliario, & pro tempore Inſignis ac vetuſtiſſimæ Eccleſiæ Col-

legiatæ ad S. Vitum M. Herriedæ Eiſtettenſis Diœceſis, Canoni-

co Capitulari & Scholafſtico, ſingulari ſtudio ex variis tum S. Scri-·
pturæ & SS. PP. Locis, tum aliorum probatiſſimorum Autho-

rum Libris compilatum, & à quibusdam Theologis lectum pro-

batúmque, in lucem publicam Typéque dari poſſe, factà mihi

poteſtate à Celſiſſimo & Reverendiſſimo Sacri Romani Imperii
Principe & Epiſcopo Eiſtettenſi, Domino Domino IOANNE
MARTINO &c, tanquam Loci Ordinario, permitto. In cujus
rei fidem chirographum hoc ſub Epiſcopalis Vicariatũs ſigillo
majori munitum dedi. Eiſtadii Calendis Januarii Anno Do-
mini MDCC.

JOANNES HIEMAYR: T. D. Canon. (L. S.)

ad S. Vitum Herriedæ, nec non Vicarius
Eccleſiæ Eiſtett. Generalis,

Gienum Praliginationi,

Qui ex Deo eſt, Verba Dei audit. Joan. F. .

Lignum Reprobationir.

pergun vos non auditis, quia ex Deo non eſis

“
PRO-

WMn.
te u—
ttn
wvynn

l

e: (P): 5 1 1.
e — —= 2– = Je S⸗ 2 585 — - è
. = 1 e e . Z S S S5 E e SE S SEEES
36010 10 2190191919 1019 319 19019 219 19 219 190 19 2190 6 219 21919 219240.
2 S S S S e e e e

Se SeOSIZ
25 9 15

EE

mum—
unne 2ð ET2f
d RATIO ObPERIS.
ſtie, e es 9 IT.
eor ,. AIIIefolium propono- Grande vel ex numero no-
Col. N „ 3 men Quanquam ſacrè Laborer non ex ſoliorum
oni. RNRNR HS numero, ſod ex materia penſandi ſint, quam tra-
Nir BStant; quæ in rebus Fidei tantè ponderu eſt, ut ſape
ludo. A S centum, imò mille & mille folia, eruendæ & expli-

1pro. candæ non ſufficiant; quod de Judicio Extremo,
mii (de quò præſens liber viæ non totus agit, & à potiori ſit denominatio)
Nperi= manifeſtum eſt. Millefolium inquam At forſan de me illuan ne
MW verum. Parturiunt montes; naſcetur ridiculus mus: Ex Ho-
as rat. altrè meam meiq; ingenii tenuitatem, ingenuè ſateor. Auden-
ſnllo dum tamen aliquid, & conatus ſaltem adhibenduas, pro Deo & Proximo;
Do. ut vel ſic friſtra ac nihil utilis & de otio inultus, temporu; miènus bene
impenſi reus, ne vixero; præſertim, Dei dono, ſicut per omnem retrò vi-
tam, annis 6oeo, ſanus & incolumis nullo unquam affeétus morbo. Incipi-Job. y. 7.
) endum ſaltem eſt, & pededentim hoc ſacro labore & vid pergendum, Pſal. 103. 7.
dum Dei gratia, vita, virerq; ſuppetunt, ac Deus, ab Jé ſtatutä morte, Matth. 25.-
ejusq;, horâ & die, laborum finem imponat. Vel, Rio‿muti, & peſt fune- 26.
— ra loquimur. (Sicut &-: Vivit poſt funera virtus) Prædicator
duntaxat præſentibus, Scriptor etiam prædicat futuris: ait
Abb. Trithem. Lib. de Script. laud. C. 6. Verum hoc opus, hic la-
. bor. Palam ſt, hoc ſeculo, qus mundus libru repletur, magir magiscz,
doct ſſimo, acuto, & partim, ferme exoticò, rerum cum plauſi nova-
ruum, earumq; terſarum ad omne palatum, cupido, multas etiam bonas
en elucubrationes minus placere omnibus & ſinguli (Et quis ita doctus &
ingenuui, ut omni ſußiciat ingenio?) ac in cenſuram facilè vocarè à Mo-

C

0. Mlechtl Proæm. ad Conc. de Jud. ext. la] nnes,

cultas.

7„

G. Paulini
Elogium:
Contemptus

2 Proosmium Aucoris & Ratio Operis.

1

/ H

umnmß, cum ipſi nihil operis edant, & Zo˖lis, examine qlaſi Anatomico, car-
piq: cui quidem me non ſubtraho, corrigi doceriq uti indigus, ita pa
S. Hieronymi ratus. Duaantius d. Hieronymus? quem . Eccleſia agnoſcit, ſebi in ex-
elog. In libris ponendis S. Scripturis Doctorem maximum providere di-
edendis diff- gnatum eſſe Deum- Orat. Cu: in Append. Epiſt. Sanéti Auguft.
ad Cyrill. Hieroſol. Ep. hoc ſeriptum eſt Elogium Nullus homi-
num ſcivit, quod Hieronymus ignoravit. Erasmi jndicio-

Hieronymo nil habuit orbis latinius & dobtius vel ſanttius; Elog.
Script. à fol. 261. Hic tantus Dodtor cauſam dat, cur tam invitus
libros ſuos lucâ dederit. Nam aliquid in publicum dare, inquit,

eſt confodientium linguis ſe prodere, & omnium maledi-
corum tela in ſe detorquere. Ap. Engelgrave P. I. Dom. 8.
poſt Pentec. G. 1I. S. Paulinus ille Epiſé. Nolan. in ſeculari ſtatu ſplen-
dore generi in partibus Aquitaniæ nulli ſécundus, teſte &. Hieronymo
in Epiſt. Conſul & Vrbi Komanæ Præfectus ſub Theodoſ. M. Pexenf.
uarum lucu- Tiiſtor. 122. Juxta eundem S§. Hieron. in Epiſtolari ſtudio prope Tull:

lium repræſentant. Ab Ambroſio, Auguſt. Proſzero, Eucherio, viri
ſanbliſſimis, aliisa, Iaudatus“ vixit enim Anno Chr. a231. dgualis hüce

ſandti Dotoribus, juxta Baronium. Hic ſicut divitiarum, ac ſui

ipſius, ut ait Card. Baronius in Notis Martyrol. ad 18. Junii de

S. Amando: ſic & lucubrationum ſuarum contemptor fuit

adeo, ut licet eas S. Hieron. ac etiam S. Auguſtinus & alii

mirificè prædicarent, ipſe tamen easdem flocci faciens pe-
rire ſineret. Cui tantæ jacturæ occurrit S. Amandus Epiſc.

ad quem Paulinus: Legimus, inquit, in tergo Epiſtolæ an-

notationem Epiſtolarum, quas meas eſſe, indicatis; nam fe-

re propè earum omnium immemor eram, ut means eſſe, non

recognoſcerem, niſi veſtris litteris credidiſſem: unde majus

accepi documentum charitatis veſtræ, quia plùs me vobis,

quam mihi notum eſſe perſpexi. De Zoanne Taulero Ord. Præ-

dic. infrà Conc. 39. n. 7. Ad haæc quid tyro faciat? quid tyrone in-

ferior? Plurimi in genere Concionum libri identidem prodeunt, o-

mni laude digniſſimi à viris talibus ac tanti, quorum me eſſe & di-
ci diſcipulam, gloriarer. Et adeo totus hic labor meus, utut non le-

—

ſilies

hel⸗

en

Procemium Auctoris & Ratio Operis. 3

el, or. is, planè Videatur, & niminm tenats & ſe-l. ita neceſſarius, üt quintg
iAe. quadriga rotzg. Hinc ſanè ſapius mhi ac intentæ d me, opellæ difſſas,

Ine. cogitaverim, in tenebris latere, ſaſßcereq, dixiſſe palànz me alii, &. ſori-
re di. pſiſe mihi privatim, quawcunq, demum ratione utils & Deo, ut ſpero,

gut, non ingratâr præſertém cum plurimi in Religioſis Ordinibus magni &
loni. maximi, aquanimiter ferant, ſaa M. §. digniſſima luce, in publicum non
di prodire. Eerum qui ambulat ſimpliciter, ambulat confidenter:

Elog. Proverb. 10. 9. Hac intentione & ratione, etſi veriſſima ſint, quæ di-
it Xà, in umbrà & bumeli, Iuxta viréês meas, reptarée cupio, C& um ſem-

nguit, licibus ſimpleX ac rectus converſarèn ita ſim. modo in Domo Dei E Ec-
Hedi. cleſid Ppro bujus honore & pro proximo, in ſalutü qualequale adiumen-
n. g. tum, aliquid poſſem & proſim cum perſuaſden ſet mähs, non ſſe concio-
en. noem tam ſimplicem, & quà non aliquis frultus bonus in patientià elics

poh queat, ſi Verbum Dei cadat in terram bonam, ceu ſemen illud Lucæ
1enl. 8. 15. Et. Quandoque eſt olitor verba opportuna locutus:

e. Horat. Proinde animé mei, non temerè prafidentis, rationes expono.
,niri Tempore potiorà continuo Sacerdotii mei ab anno 1663. 1d, uno eodem;
Ne loco in oppido Ottenburano, anni à Iö6oà. integri ſoptendecim »per Do- Infrà n. 6.
ci minicas & Feſta, pro more Loci & meo munere, ad frequens Auditori- Conc. 40. &
e um, & Cathedrâ cum Dei gratéa locutus, omnes meas & ſengulas Concio- Conc.q. n. I.
ner, Conceptus, materias, Authorer deſaper, & quod eb utile ac conveni- fine.
X ui ens mihi videbatur, ſeripſi latinò, notavi, ſigna vi, quantum permitte-
spe⸗. bat ratio temporis, laborum & negotiorum, er Cura Animarum, & Of-

Ppiſc. ſicior & illud quidem labore non ita valde dißicili, quia ſacceſſivè con-
ar- tinuo (Nulla dies ſine line4 Apelli.) quà ratione quis ſibe à primo
ufe⸗ Sacerdotii tempore, non ita diſpculter Notarum Materiarumq theſau-Notandorum
„non rum librarium, ac cumulum colligere valet. Vid. Drexel. To. I. Auri-utilitas & fa-
us fod. L. . & 2. Lohner. Inſtruét. pract. 7. Prooem. F. 3. membro 3.-ilitas.
odix à fol. 1I. & MembroA. à f. 17.) e plurimi, optimi, varii gener,

non levi in hunc finem ſucceſſevè dà me ſumptu paratis libré’. Cleri-
ir cus enim ſine libris, eſt miles ſine armis. la partim & plurdt-
10. mum alieni lapides ſint, ſtrutura tamen mea, alienoseq, labores mihs
yà proprios feci, adjiciens inſuper ex meo, quod per ingenei tenuitatem,

k. Proprium laborem & experientiampoteram. Vt è fonte, quod hau-
1, ð [a] 2 rimus,

*

4 Proomium Auctoris & Ratio Operis.

munibus Scriptoribus; ſed quis que pro judicii ſui modo,
ait Zuſtus Lipſius, Lib. de Cruce, in Allocut. Horum itaq. per tot

annos laborum conatuume, meorum, utiut exilium, partem ſaltem ne

ſine frubta & cum Authore ſervo inutili interiret, vViſum eſt, etiam hor-

tatu olim, Majorum, in publicum dare (cum Keverendiſſemi Ordinarii

Conſenſa & Approbatione, de Jure S. Concilis Trident. Seſſ. 4. & in
Indic. libror. prohibitorum per regulas plures. Vid. Eligius
Baſſæus Capuc. Flor. Theol. Pract. Tomo I. V. Excommuni-

catio VIII. F. un. à fol. 732. Navarr. Man. C. 27. n. 148. f. 748.)

id atinam cum frultu, quem ſimpliciter intendo, ad Dei gloriam &
animarum ſalutem. Sinceris conatibus inerementum det Deus, faveät,

ſacer Eccleſiaſtes ſuomet uſi. Mihi ſuſfecerit, ſé vel minimus hinc Glo-

riæ Dei & ſaluti animarum frudt us pullulaverit.
Concio cer- II. Cæterum dicendi ſceribendiq; ratio mea hæc eſt, quà continuo,
tam mate- ut plurimum, newi ac methodo aſſumptum thema certum, ſeu materi-
riam con- m, tracto in finem & concluſionem sd.“ idq, in ordine ad vitam & mo-

ad me rridtet rer piè chriſtiand, componendos, gudò utilior ſit Concio. Etenim Con-
InO0 2 .„ .

exornatorio ſolum, iut inde v. g. alicujus Sanéti major notitia, æſtimatio

& honos promoveatur, laudabiliter:“ neq; ego, aut cenſor aut judex, re-

prehenderim, minus tamen mihi probantur videnturq; atiler, in quibus
nihil agitur de moribus, de vitii ad virtutem ſolidè componendis. En
grreanum ſalis ab Eccleſiä, Divini ſensus & voluntatis Eieli interprete;
Concio quæquæ Vierbi Dei pradicandi materiam docet præſcribitq; in & Concilio
tfractare de- Trident. Seſſ. 5. de Reform. Cap. 2. f. 39. dum ait: & . Salutari-

beat? Ex Tri-bus verbis docendo, quæ ſcire, omnibus neceſſarium eſt ad

dent. ſalutem, annuntiandéôque eis, cum brevitate & facilitate

ſermonis, vitia, quæ eos declinare, & virtutes, quas ſectari

oporteat; ut ponam æternam evadere, & cœleſtem gloriam
Ex S. Saleſio. conſequi valeant. Vel, ai Concionem deſinit ö. Franciſcus Saleſius

Eſt Publicatio & declamatio Divinæ voluntatis, facta homi-

nibus, per eum, qui legitimè miſſus eſt ad animas docendas,
& permovendas ad ſerviendum Deo in hac vità, ut in alter4

ſalvi

rimus, noſtrum eſt, quisque tamen ſuo vaſe: ſic quod è com-

cioner ad plebem, cui locutus ſum, Panegyricor, in genere laudatorio &

Procmium Aucdcoris & Ratio Operis. 5
om. ſalvi fiant. Ap. Tob. Lohner Inſtruct. pract. 7. P. I. Proœm.
do, F. 2. f. 4. Quss pſiſſimus finis eſt Creationis hominis, quem, hunc per o-

m minia noſſe, oportet. Et hic ſcopus eſſe debet ſacro Concionatori, e in-
, tendi, impendiqg, animt omni aſffeltus, ſtudia, labor & cura, ad exem-
ver. dlum ipfius dalvatoris noſtri. Act. I. . .
Anwr III. Modar s Cathedra dicende dacendiq, brevior, facilior audien- Conciones
Kn tiè & dicenti, in ſuble vamen memoriæ bonus viſus eſt, meo rudi judi- tormundt
giun czo, ſalvo omni meliore, (mihi meiq; ſimilibus loquor; doöbti enim admo- modus acilis.
munii. dum ſibi ipſis ſafficiunt) iſte, ut compendio dicam-: Exordium confor
49) me Diei Evangelio vel Themati clarè propoſito. Thema dein, vel ma-
„ σd leria aſſampta, deducta per S. &ripturam & Patrer, quorum ſententiis
eitg ex cquo magnnum pondus ineſt; per Doctorum, aliorumq Authoöorum pro-
„Ur beatorum, unum alterumve ſolidum discurſam, fundamentum ſuper ſen-
tentiâ S. &cripturæ, aut alicujus . Doctoris vel Authoris Claſſici, autho-
u, ritatem habentis, pro majori authoritate dicenti, præſertim juniori ad-
tei. buc, & robore ſeu confirmatione veritati propoſitza. Rectè Dipſins in
. Peolit. ad Lect. à f. 14. inquit- Vt in uno aliquo telo aut gladio
multum intereſt, à quâ manu veniat; ſic in ſententiâ, ut pene-
tret, valde facit robuſtæ alicujus & receptæ authoritatis pon-
Hatin dus; atq; ea veteribus adeſt. Confirmatio deniq; & Concluſio facien-
eyſe. da per con venientem, probatam & fiae dignam hiſtoriam ex authorepro- Exemplo-
nihu bator verba enim docent, exempla movent. Eele Verba movent, exempla tum vis.

b trahunt. Clarè& patet, ait Guiliel. Peraldus exOrd. Prædic. Archiep. Lug-
e; dun. antiquorum geſta & exempla ad excitandas hominum
AHn mentes, animésq; movendoôs, tanti eſſe roboris & poteſtatis,
ta. ut nihil aptius, nihilq; fortius inveniri queat; ſiquidem majo-
tadd rem vim ſecum afferre videntur, & eorum, quæ dicuntur,
tate pleniorem tribuere cognitionem, quàm verba. la Lerald.
dn Procem. in Virtutum Vitiorumque exempla. Longum iter

un Eſt per præœcepta, breve & efficax per exempla, ait Seneca Fp. 6.
Ne . de plura in Georgio Stengel. Lib. I. Exemplor. ubi- Vis &
ou. ViIrtus exemplorum. Ex ipzä autem hiſtoriâ, cum varietate pul-
HAax chrd, dobtrinæ morales obvièò & intermixtim, velut ſcintilæ & ſilice,
4 elici utsle Poterunt, atqh breviter inſpergi. 8
ri rM ILa 3 IV. Om-

6 Procemium Auctoris & Ratio Operis.

§. Scriptutæz IV. Ommnium autem primas teneat & Kriptura ceu totius Fide, II
Us. nec non Operi hujus fundamentum; ex es contextus & hiſtorins quan-
Qoq, ſolàm tango, allegoq, (uti & BreviariumR om) remittoq; ad ipſum ivn
fontem, qui ad manus & famszliaris ſit oportet, non ignotus aut peregri- .
nus. Sabe aldficio & interſero probatos interpreter & interpretationers we

textiultm juxta ſenſuem S. M. Eccleſiæ, ejusq, Dolkorum: gqud ratione

S&. Scripturà, tanquam Fidei & morum regul, ritè ſecurèq; nos Catho- .
lici utimur, non item Acatholici, SWriptura ejusz, Senſa ſapius depra-
Vato contra Eccleſtam & SS. P. Prodiet liber in at. in qus: 1400. von
Luther verſaͤlſchte Schrifft⸗Stellen erzehlt. id. meâ Præfat. in Con-
ciones de judic. Extr. fine. Cornel. à Lap. in Evang. Proom. 2

fol. 1. in 2. Cor. 4. 2. f. 352.
Ratio latinæ V. Vzor ſtylo lingauæ communis latinæ, quiz univerſaliori, & Ger

ſcriptionis. manicaâ (in qud vernacula alids multe prodeunt Concionatorer) ſuc-
cinbtiors. Et verò, cut Eerbum Dei non conſiſtit in perſuaſibi:
libus humanæ ſapientiæ verbis I. Cor. 2. 4. ſic nemo ſit, qui im

. peritus adeo, hæc ſacra arma latinè tractare neſciat, aut non intelligat-
Copia verbo-quod 1 oLis Rocleſiaſter ltat, gls verborum Aicendic, copiam aczli- ,
tum, unde? rat? Dabit Magiſter Uſus & frequens cium Alligenti ſtudio exercitium
veloſam, O& cum reverentiä devotum; Verbum enim Dei ſandtè tra-

tandum eſt, neq; temerè ſine prævio ſtadio ſuggeſtus conſcendendus.

P. Scherer citd. Trle ſt bonos n Germanimo audire Concionatores,
kEke,nere libros. Optimum mihi videtur, ſé non ita alligare verbeis, lati-
ne ſtudere Concionibus, ſeribere, ea dein ſecum in Germanicum vertere,
fſſeu quomodo qui vernaculè proponere velit; unde ſiet, aliam & aliam e
cccurſare verſionem, O& hoc ipſo copiam loquend, ſucceſſivè & brevi. bn
Poëta, at afunt, naſcitur; Orator fit. Qul?d ſi hæ impreſſæ meæ e

Concioner ſubinde equo longsorer videantur, facils meminiſſe quis pote-
rit, is alldi poſſe, & demi; ac ut ſit aliquis ſeleltus pro guſtu animi; ſicat
plure in refeltionem apponuntur cibe Vt fortè, qui ex üuno non
potuerit edere, ex alio reficiatur, ut ait & P. Benedibktus in Reg.

L
„ . — . . . ſene
C. 39. de Menſurâ ciborum. Ieterſero quanadoq, incidenter hiſto- 1
„. . . 4 5 . „
rica, aut memorabilia peò curioſa “ ſabinde ex und duæ Jfacilè fient

Cenciones: demere ſacilius eſt, quàm adäere.

—

Proœmium Auctoris & Ratio Operis. 7

VI. Balao Fdeliter in Concionis decurſu, prſertinz verò in ujus Authorf es
u. bet fine Authores, vel quibus uſus ſum ego, vel quos ex meismet de tal? idue adno-
in adem materid tractare reperi, ut cum ad manus facilè eſſe poſſent unns, dtl: Eul:.
A. alter, vel plure talium librorum, eadem vel cohærens & amplior mate-
inn ia ex ipſo fonte inſpiciè queat; inde addi, demè, mutari. Etenim per
tie e omnia licent ſine invidià ; quia omnet unt Deo laboramus, ad bujus

h. ouleriam: Vnusquisque in ſuo ſenſu abundet: Rom. 14. 15. pro

Epnr. ſuo dono & talento, ut melins poteſt ac debet. modò in omnibus ho-
.n noriſicetur Deus per Jeſum Chriſtum. I. Petr. 4. 11. Alexakn-

Con. gerab Alexandro, Neapolit. Zuriperitus, què vixit A. 1450. Genialium
em. dierum libros ſex ad poſteros transmiſit, opus multijugæ eruditionis, &
antiquitatis Promptuariaem veteriq; hiſtoriæ inſtructiſſimum.,. Dnum
C. hoc meritò in hisce præclari Commentarii improbari ſolet, quòd orum,

e unde profeciſſet, diſimularet Anthorer. Sed huic vitio medicinann fe-
lübi. cit Andreas Tiraquellus in Curia Pariſienſi Senator clariſſimus I576, qus

in. digitum ad fonte intendens, unde quæq, batſta eſſent, indicavit.
Sat: Quenſtedt de Illuſtr. Script. fol. 375. Ex auo ſuus à me ſit honos
. Authoribus, qui facem mähs præbuerunt. ðè
In VII. Deniq; cum libro magnum accedat pretium, ſibonos habeat Indices ad-
r. Iedicer, & quibus brevi compendio totius evolvè facilèò poſſit liber, quiq; juncti: qui?
lu. mirè juvent concionatorem. Lohner. cit. L. Membro 3. Reg. 5.
ure, hinc mihi curæ fuit, ut tenui huic mearum Concionum Operi, prater
ti. plura Marginalia, pro adjumento memoriæ, & cum Indice tertio, Com2-

tn vendii loco ſervientia, adderem, & addo Indicem I. generalem, conti-
dm nentem titulos & ſummaria Concionum. Index II. eſt §. Sripturæ

ni locorum, textuum & ſententiarum aliquà ratione in hoc Opere eluc ida-
mo torum vel elucidantium, potiorum. Cujus Indicäs bonus eſt uſus ac uti-
pte litae, ut eæinde non tantum tertüs citati explanatio, ſed inſuper cohæ-
veoens, quandoqj, amplior etiam, materia reperiri conmodum poſſet gquin
n O ipſi textus hi, deprompti ſacris per Anni Dominicas & Teſta Evan-
o gelicis Lectionibus, velut digito monſtrare poterunt materiam Concio-
Nr num dizdem Dominici & Feſti applicabiliuim. Index III. Materia-
ſent rum, Rerum, Verborumq, notabilium, atq; Hiſtoriarum. Ex qub In-
llice etiam facilè reperire erit deſideratam materiem Catechiſticam.

In-

ℳ.

.7

8 Concionatori ſacro Monita.

Index IV. Cencionum & Materiarum, in Dominicas & Feſta per totum

annum, multipliciter applecabelium vel applicatarum. Index V. à me

hic & nunc dilatus, Auöbtorum in opere allegatorum, cum eorundem ætate
temporum encomiis; quorlem mihi ſummum eſt, inter Saenétos vel Bea-

tos adſeriptum eſſè, ande de eorum ſandbt itate nobis conſtet. Gui Aulto-
res ſi aliqua parte notiore fiant, eô majus, uté ſententitz, ita & in aure

Auditorim ac animo, pondns authoritateme; addunt, jnxta ea, quæ ob-
ſervat Jacobus Tirinus &. J. Commentar. Vet. & N Teſtam. Indi-

ce Auctorum, initio. Vi V. G. Citantur Alcuinus, Raba-

ſæpius inſtruétum: quartum S. Bonaventuræ & S. Thomaæ

nus, Ansbertus, Alenſis, Abulenſis: & c. ſi præter nuda nomi-
na nil audis, habes quinque Doctores Theologos, nec aliud.

At ſi audieris, primum iſtorum fuiſſe magiſtrum S. Lutgeri
& Imperatoris Caroli Magni, omnium artium, ut Baronius
vocat, ſeculo octavo Armarium: ſecundum fuiſſe Archiepi-

ſcopum Moguntinum, cui Germania nono ſeculo nullum
parem habuit: tertium eodem ſeculo ab ipſomet Chriſto

decimo tertio ſeculo præceptorem: de quinto jactari ſoli-

tum: Hic ſtupor eſt mundi, qui ſcibile diſcutit omne: non-
ne decuplo plus ponderis cenſebis additum illorum ſenten-
tiis! Mud adhuc obiter adnoto circa Iidices, vel hos ſæpe non ſine fruötu
Snſpici legiq; circa materias ſacras & bonas: ſolet enim, uti vitioſi ſal-

Pphuris & picis noxiæ, ex chartis ſceleratis ſcandaloſis, vitio natur
corruptæ; ita & aliquid ole- ſalutis ex libri ſpiritualibus & ſacris,
Dei dono, fluere ac hærere, ſæpé in ſalutis vel initium vel incrementum.
Eiam cribro aquæ infuſæ adhæret aliquicdd.

Concionatori VIII. Eccleſtaſtæ atq; Concionatori ſacro Monita ſummaria. Ex

ſacro Moni-
ta, ex P. Dre-
Xelio.

R. P. Hierem. Drexelii S.]. Aurifod. P. z. C. 12. Operum To-

mo 2. Monitum I. Ante omnia unum aliquid, & certum ſibi

ſumat Eccleſiaſtes, quod perſiiaſum velit dictione. 2. Ex-

ordia ſint brevia, & è dicendis ducta. Thema Concionis

quam clariſſimè & diſtinctiſſimè proponatur. 3. Tardè lo-

quatur Concionator, nec unquam voces præcipitet. 4. Af-

fectatio, & omnis tam exterior quàm interior cavenda eſt
22 pom-

è
—.—
=

= S
— =
——
—

— =
=

Concionatori ſacro Monita. 9

— öG

vn pompa. 5. Suis ſe Auditoribus, loco item & tempori, Eccle-
ine ſiaſtes accomodet. 6. Plurimum juvat inter dicendum, bis
e terve animum colligere, & omnibus ſenſibus præſentem
N eſſe. 7. Evangelii explicatio aſpergi poteſt eruditione pro-
. fanæ Litteraturæ. 8. Omnis Concio Concionatoribus ſe-
e dulèò ſcribenda. 9. Inventum thema mirificè ad juvat bona
. rei, vel argumentorum ad rem ſpecëctantium, diviſio ſcriptio-
Ind. ni ſecundæ præmittenda. 10. Horam Eccleſiaſtes perorando
dabt.. non excedat ſine gravi causâ. Concio contractior potius, bre-

omi. viorè;ſit, qudm longior; quæ ſi mediam horam non excedat, nemo, quòd
liug. aut prodactior, aut brevior fuerit, queri juſtè poteſt ait &. Franciſous

genri Seles: in Reg. P. I. C. 3. J. 12. II. Si quid aliis ſeriò perſuadere
ns velit Concionator, id priùs ipſe ſibi perſuadeat: quod dicit,
iegi. hoc ſentiat. Aſfectum Orator in ſe prius excitet. Kodericus Exer-
lum ct. Perfect. P. 3. Tr. I. c. S§. n. II. 12. Vitia Concionator acriter
o reprehendat: Vitioſum neminem perſtringat. I3. Eccle-
one ſiaſtes ſuperbiam ſingulariter, & in aliis, & in ſeipſo pri-
. mum, oderit. 14. Concionator neminem in concionando
non. imitetur. I5. Quod dicis, fac. Hæc ſammariè Drexel cit. mi-
ten. hi à fol. 789. Edit. Antverp. 1660. folio magno: uabi ſingula
h⅜ ampliiss explicat.

me MoNITVM AVTHOkRIS.

IX. Addo ego, cum aliis obſervans morem quorundam, plebi inac-

4tM. S
ceptum, quöò ſacro ſaggeſtu proponunt quandoq; multos variosq;, ter- B
Uninos, Latino- Italico-Gallico-Germanor. An bene, dum plebi loqui-
lo. mur rudi? non intelligenti? Vid. Martin. Zeiller Epiſt. 56 8. à

f. 929. & Indic. V. Teutſch. Sed & llad: Eißipondus & authoritas
iinſit ſententiis latinis Scripturæ, P. & Doctorum, ſi tamen ad rudem

plebem nimiæ fiant, & longæ ex integro Citationer & recitationes lati-
b. veæ (an ad vanam memoriæ oſtentationem?) videtur, & tempus minus
X. uteliter inſami ac protrahi, neg plebs per eas inſtrui. Populis, 2,. Communi-
4 quit & Chryſologu, populariter eſt loquendum; Communio nns loducn-
Mechtl Proæm. ad Conc. de Jud. extr. [by com. dum lermous
III⸗ . BB communi.

ra ſimplicibus; doctis dulcis. Docens loquatur omnibus

Exemplo
S. Vincentii
Ferrerii.

10 Concionatori ſacro Monita.
compellanda eſt ſermone communi. Naturalis lingua cha-

profutura: ergo imperito ſermoni veniam dent periti:
ſerm. 43. Et S. Augiſtinus, dum in Pſal. 1358. Oſſum osſi, pro Os

osſis uſurpdſſete Melius eſt, inquit, ut nos reprehendant Gram-

matici, quam ut non imelligant populi. Caſp. Knittel S. J.
Conc. Domin. Acad. Præfat. ad Lect. Marchant. Horto Paſt.
Tubæ Sacerd. Tr. 1. Lect. 8. de Superbiâ Erudit. à fol. 116 5.

Peroret nobis Exemplum &. Vincentii Ferrerii Ord. Præd. de quö in Vita

ſie habetur- Rerum Divinarum Commentationibus & preci-
bus fuit admoduùm deditus; unde ſuarum Concionum ma-
teriam, facundiam, vimꝗue omnem magis, quàm ſtudiorum
labore, proferebat. Cumque aliquando dicturus eſſet ad
magnum quendam Principem, ejus audiendi percupidum,

& Vir ſanctus, præter ſuum ſolenne, plus ſtudii in evolven-

dis Docterum Voluminibus poſuiſſet, doctiſſimè quidem

§. Franc. Se-Zius. Sc &. Franciſeus Seraph. Prædicare cœpit exhortando ho-

raph.

dixit, Principi tamen non perinde ſatisfecit, ut aliàs, cum
pro ſolemni ſuo magis orationi, quam lectioni vacaſſet.
Cujus cùm Princeps admiratus, cauſam percontatus eſſet,
Vir ſanctus, Domine, inquit, heri Vincentius, hodie Chriſtus
prædicavit. Petr. Ribaden. Flos SS. P. 2. 5. Apr. f. 140. Cornel.
in Thren. Jerem. Prolog. f. 827. Vbi quantus Præco & Vincen-

mines ad pœnitentiam, verbis quidem ſimplicibus, tamen
ignitis & efficacifſimis. Engelgr. F. S. Franc. F. z. m. f. 343.

S. Ignatius E. Cornel. à Lap. in Iſai. 6. 2. J. lenatius &. Y. F. per quandam tradi-

cfficax Cate-

n. 9. f. 129. ex Vita. item P. I. L. I. Tr. I. C. 18. Vid. Thom. Kemp.

tionem dodctrinæ Chriſtianæ Komæ habitam, ſemplici licet, corrupto &

improprio loquendi genere, quòd Italicum idioma necdum evadts calle-

ret, tantum ſruétam in Auditorum animis feciſſe, ſeribitur, ut esâ fini-
tà illorum multi præ cordi dolore compundti, ſuſpiranter & gementes ſe
ed Sacerdoti pedes proſtraverint, præ lachrymis ac ſuſpirits vix ver-
bum depromere valentes. Roderic. Exercit. Perfect. P. 2. Tr. 3. C. 4.

de Imit. Chr. L. I. C. 5. de Leéct. S. Script. Ang. Paciuch. in jon.

Lect. 50.

ſ

Concionatori ſaero Monita. 11
