Nede quæ in Concione de Judicii die aliquando è pulpito dixit di-
G ſertiſſimus ille juxtà ac piiſſimus Divini Verbi in Hiſpaniâ

Præco, Ludovicus Granatenſis Ord. S. Domin. qui diſertis
Mlechtl de Jud. extr.

SEgs gg ver-

7986 CoNCIO XLIV. udicii extr. Obli vio &o nullus metus
Signum Re-verbis aſſerebat, certiſſimum ſignum eſſe reprobationis, non
probationis, commoveri ad virtutem, aut amoveri à peccato, ultimi Ju-
non moveri dicii commemoratione. Si quis, inquit, ad hæcipſa, quæ
Judicio extt. dicimus (nimirum de die Judicii) torpet ac languet, nihilo-

Ex Granat. que magis afficitur, quàm ſi hæc omnia ad illum minime

pertinerent vehementiſſimum hoc cœcitatis, obduratio-
nis, & reprobationis argumentum eſt; quod quidem vel ex
co perſpici poteſt, quòd modò dum hæcipſa tractamus, re-
ligioſæ & piæ mentes, quæ nil morte dignum admiſerunt,
treéepidant, ſtupent, pallent, obmuteſcunt; perditi verò ho-

mines, & omni ſcelere contaminati, quorum capitibus hec-

tantorum malorum tempeſtas incumbit „non modòè ſiccis
Oculis, ſed lapideis etiam cordibus hæc ipſa, quæ dicimus,

audiunt: Ita Granat. Dom. 2. Advent. Conc. I. JG. 3. ad f. & ex eo

Stanihurſt. de Judicio, fine. quibus verbis immediatè præmittit
hæcce eodem loco religioſiſſimus Doctor, qui modò harum re-
rum pavore tremefactus ſibi proſpicit, vitàmque ſuam ad
Divinæ legis formam effingere conatur, is utique hoc in-
Moveriextr. gens periculum effugiet: Qui verò contemnit & negligit,

Bdicio, mag- illo ipſo die, adicii extremi, negligentiæ ſuæ graviſſimas PO.

num elt indi- nas dabit. Itaque ſeipſum modè quisque veſtrüm conſide-

cium Divinæ
Prædeftina- 2 1.
Aonis. dò diximus, auditis trepidat, & vitam ac mores ſuos ad nor-
mam Divinæ Legis componere decernit: Hoc magnum ſa-

nèe Divinæ Prædeſtinationis indicium eſt. Subjungit pri:
ribus verbis ſuis idem Granat. cit. L. Illos igitur, qui ita tre-
picdè audiunt, bene ſperare jubeo: hos verò, qui ita ſtupidi
füint, vehementer de ſuâ ſalute formidare. Hæc verba

Granatenſis digna velatu ex Auctore, & fonte. Concludit
& ipſe Stanihurſtus ſua de qudic. extr. dicta: Quid poteſt hor-
ribilius ab homine timeri; quid terribilius ab Angelo fingi,
Ex S. Pro- quam excipere auribus illud formidabile tonitru: Diſcenite

ſpero. 2 me maledidts. S. Proſper L. 3. de Eità contemplat. c. 12. alids a me
allegatus ſupr. Conc. 29. n. a. Cum dixiſſet de poœrnâ damni & ſen-

Mi
(Weror
Nutm!
Vneſren
Meconti
en vitiß l

—

ibnu

SSñůLñZD

arina
vlhuu
Wer ſor⸗
erttennoe

.

(as

Rkn
onnen N

iAanin
(er

4
4

iijtte
Elerürn

ret, & cordis ſui penetralia rimetur: Si videl. iis, quæ mo.

lmas

almnet.
tegnini

nns.

ANI, N

dn Vitiorum & Inferni ſanua; ſignum Reprobationi. 787
anii ſus 1 nfero rum: Hæc Er malta ſemilia c6 gitare, inquit, nihil eſt
in sliud, edm vitits omnibus rennaätem dare, & omnia blandimenta car-
nalia refrænare. Pia Deſider. Herm. Hag. L. 1. c. 14. mihi F. 1 30. An-
8 Whu. non econtra verèé: Hæ- & ſimilia non cogitare, nihil eſſe aliud,
nIdoen gudm vititss omnibus acceſſum dare, & in peccati ſordeſcere? Ita enim
dAain e animaâ negligente & impurà dicitur Thren. 1I. 9. Sorder ejus
Tndn in pedibus ejus, nec eſt recordata finis ſai. q. d. Ideo peccatis ſe au-
, dacter ſordidavit, quia non cogitavit de fine, de morte,
deii erxtreméve judicio. Marchant. Rat. tr. 2. Dom. I. Aarv L. I. P. 3.

Pinbo.
modè⸗

gue Gician

Aſ

1

Cohume

gue ſmd
veed

tArglen

iinis e

4

e .

Nmm

Me.

III. Hic ſingulariter aperiendus eſt aſtus doemonis, quô, Demones
uti in aliis plerisque, ita & in hoc hominem decipit, ut & oderunt judi-
Dei & ſui obliviſcatur. Ipſe doemon acerrimè odit & timet éu mentio-
omnem Judicii extremi memoriam & mentionem. Obſer- emn.
vat Martinus Delrio, Diquiſ. Mag. L. 6. C. 2. §. 3. 4. 3. mihi f. 992.
2. C. D. ex Micrologo, ſolos Exorcismos illà Eccleſiæ precatio- Exorcismo-
nibus conſuetaà clauſula: Per Chriſtum Dominum no rum, non Tum clauſula:
finiri, ſed: per eum, qui venturus eſt judicare vivos & mortuos. Hu- d, ,u
jus diverſitatis cauſam aliam non eſſe, niſi quòd doemones iidicare, cur?
nihil magis exhorreſcant, quàm Judicii Extremi memoriim.
Cujus, niſi deæmonis inſtinctu, videri poſſit, à Marco Aure- Lex Aure-
lio Imperat. legem latam fuiſſe, ne quis, ſub pœnâ exilii & li Cæſ. &
relegationis, ullo verbo de Judicio extremo loqueretur, eò bna, ſi quis
quòd de eo ſermones nonniſi metum terrorémque homini- de judicio lo-
W bus cauſarent. Lib. 4. Lege. N guls . Hjusmodi homines in Iaſalam Matur.
relegentur. Faberius Dom. 2. Advent. p. I. JF. 2. f. 1I. Nempe bellè
ſciverat doemon, udicii extremi memoriam & mentionem
ſalutarem eſſe in terrorem à peccando, & ſibi auditu etiam

terribilem; Sicut ejusdem conſilio, Mahometes Turcarum Mahomet

prohibuit

Pſeudo-Propheta & Magus lege inhibuit Scholas, ne in iis
4 õs . . . . Scholas.
inſtructi ſuas fraudes intelligerent, & dedocerentur. Sic æ&
Julianus: infyà Conc. So. n. §. Mira diaboli arte fit, ait Grana- Mira dia-
tenſis, ut cùm veram fidem improbi etiam homines ha-boli arte.
beant, non tamen tantopere exhorrenda timeant, neque

788 C 0 NCIO XLIV. judicji extr. Oblivio & nullus metus

tantopere deſideranda expectent. Domin. . Poſt Pentet. C. 2. F. 3.
f. 2zSo. I. Adeo omni ratione conatur dæmon, hanc hominum
Simile ex animis extremi Judicii memoriam penitùs eradere. Quod in

S. Anton. Pa- ſigni ſimilitudine S. Antonius Patavinus illuſtrat. Solent, in-
tonitru emo- dito fragore ſtatim emoriantur, & ipſe glomus ipſis loco ſe-

riuntur: ne Pulchri ſit. At qui bombyces alunt, quò eos ab interitu eri-

hoc fiat, quid piant, ſonitu quodam exiguo quotidie excitato ad majorem
medii? fragorem excipiendum asſuefacere ſolent, ne cùm repentè

Ita agit de- forſitan tonitrui fragor inſonuerit, confeſtim emoriantur.

moni ne et- Padem planè induſtriâ, & verfutiâ utitur Adverſariu, noſter
tiemo Jadi- diabolus, quippe cùm Probè néôrit, nil magis ad peccata in
cio, mundana Ahimis ſuffocanda & extinguenda conducere . quàm ſoni⸗.
objici. tum, ſtrepitum, tonitru & fragorem Divini Judicii, omni

ratione conatur, ea ad mundi crepitacula, id eſt, ad exiguos

& fractos, vanitatis, inanis gloriæ & ambitionis tinnitus as-
ſuefacere, ut poſtea rei adeo neceſſariæ, noſtræ ſalutis, &
„ .* . . ◻ . . ⸗ . ⸗
nos quaâm proximé tangentis, memoriâ amiſsâ, etiamſi Di-

vinorum Judiciorum fragorem ex elamanti, concionatoris
detonantis, ore excipiant, parum aut nihil moveantur, vi-

tämque ſecurè ſine ullà prorſus formidine in vitiis tradu-
Ccant, & pereant. Saniburſt de Judicio extr. c. 2. in Obſervat. mor.
V. Simile Roderiq. Pä. I.tr. y. c. §. n. 6. F. 279. De Philiſtæis Samſo-
ni jam vinéto oculos ante omnia eruentibus. Zqud. 16. 21. ita

dœmon procurat, ut ita credas, quaſi non crederes. Matth.3.

13. Wihil prodeſt, ait S. Aug. in luce verſari, ſRe oculos occluſos & ob-
ſeratos habeas, quia nec tunm quidquam videbis- in Pfal. 2,. circa ſin.
Adeo infernalis volucris bonum Verbi Divini ſemen tollit
de corde eorum, ne credentes ſalvi fiant. Lucæ S.12. Adeo inimicus
ſuper ſeminatis zizaniis, ſuffocat bonum ſemen bPatrisfami
lias. Matth. rʒz. Credas certò, ab inimico eſſe, quidquid cogi-

tationis tibi ingeritur contra veritatem Judiciorum Divi.

norum, in quibus extremum, ſupremum eſt. A dœmone
eſt, cùm ſuggerit, vana hæc, falia, figmenta, & mendacia es-

nec

G men-
hani⸗
n Deus
s er
ucin.
Cono
Wbonr
iini
ſginse

ſne ec
.

N N.
ten cvin

ientin

IIt,A a
ctiamun,

WKKce

Coum Gi

Deumn Kin
WWode u

KNedd
ſtis n⸗

Mrrher

H

(ntens

ſhicnne
ücamn
loe
imn
n
le e

u UM Vitiorum &nferni anua; ſionum Reprobationis. 789
Rln⸗ ſe, quæ de tam formidandis Fidei articulis docentur. Magna Magna po-
ri‚mm eſz jam pœna peccati, ait Euſeb. Emiſſen. Hom. de B. Latrone, me- na peccati,
nln mmac memoriam perdidiſſe Judicii. quod videtur deſumpſiſſe ex metum &
dlnn i illo Pſalmi 9. 26. Auferuntur Zudicia tua àd facie ejius ; nimirum emoriam

Men cum Deus Judicii comminatione peccata auferre velit, dia kercidi le Iu-
. lcti e .

—.
5 1

bolus ex adverſo aufert illius comminationis memoriam.
nmintn Mancin. ut non ſit timor Dei ante oculos eorum Pſalmo 13. 2. quòèd ſi
Gnin quandoque videatur doemon, rariſſimè, à malo dehortari
nuom ad bonum, & eloqui Divina judicia, damnatorum pœnas
WuH gravius peccet, quantò deliberatius, & magis cognit4 gra-
een vitate peccati. De quô in fine hujus Concionis hiſtoria
gum num. 6. “ ů
Gicii, IV. Novit nempe doemon vim & efficaciam Judicii ex-
deno tremi, cujus memoria non terreat ſolùm, ſed ſalubriter ad
fritgss pPœnitentiam, ad deteſtationem peccati, ad emendationem
s vitæ, ad ſubterfugiendum Iram venturam irati Judicis ad
cim evitandam, æternum fatalem, impiorum ſententiam fina-
miuum lem; & ſic evadendi retia & laqueos doemonis, quibus nos
mI,D ſecum colligatos & damnatos æternùm cupit ex odio in
isnI. Deum, & in nos invidia. Sanè metu, memoriâ & conſide-
un ratione udicii, innumeri ſeſe à vinculis peccati, deemonis,
6em & adedò damnationis expedivere. Graviſſimus de ſeipſo te- Auguſtinus,
να ſtis S. Auguſtinus eſt, Lib. 6. Confeſ cap. 16. ſe (adhuc Mani-Manichæns
MA? cChææ hæreſis ſectatorem) ſolo metu mortis & Judicii ali- ndhuc, meta
ℳ 6 6 quatenus coërcitum in voluptatibus carnalibus: alioquin stare eden⸗
enuß Epicuro palmam daturum & voluptati carnis, in quâ Epicu-citus & revo-
ren rus, Philoſophus paſſim infamis, & communi omnium ſen-catus.
oiiman ſu damnatus, (ita ut & Poëta Horat. quoque appellet Epecu-
n i de grege porcum, voluptatis ſectatorem) beatitudinem con-

los ſtituit. Necme revocabat à profundiore volaptatum carnalium gur-
ndt Site, inquit S. D. ad Deum, niſti metus morti & futuri Judicii tui,
eron d1t per varias quidem opiniones, nunquam tamen receſſit de pectore
rcts Beo. ſuprà Conc. 33. n. I. En vim & efficaciam hanc in Auguſti-
Ggg gg 3 noe

ſ

bis: ſi minus ſit ſeria, qualis eſt ſæpè. V. Henr. Sͦ agnereck, & .

Negligens

Eremita mor-

tis & Jjudicii
metu corre-
Etus ex iis,
quæ vidit. Ex
S. Climaco.

no Manichæo, quantò major erit & fortior in homine pro-
bè Chriſtiano! Memorare N

790 CoNxcIO XLIV. judicii ewtr. Oblivio &nullus metus

(Woreng.
o vrâÿρdäânααι„ι & in æternum non pecca- Ahtten

bis: Eccli. 3. z6. ſi memoria ſit ſeria: aut certè minus pecca. s Cfe

in Notis ad cit. cap. Confeſſ. Aliud exemplum memoriâ in hanc
rem dignum 8S. Joannes Climacus in scala Faradiſi Gradu 6. rer.
fert, quidam ſolitarius, inquit, in Choreb habitabat. Hic
cùm diu negligentiſſimè vixiſſet, non habens animæ curam,
morbo tandem ad extrema deduétus eſt; cumque è corpo-
re jam migràſſe videretur, poſt horam ad ſe rediit, rogans,
ut inde abſcederemus. Cellæ verò aditum obſtruens, man-
ſit intus annis duodecim, nihil præter panem & aquam gu-
ſtans, & ſedens attonitus, volvebat ſemper, quæ viderat;
& ita fixo cogitatu, ut nec vultum immutaret, vim ſolum
lachrymarum profundens. Cùm jam morti foret vicinus,
rupto aditu, ingreſſi ſumus; cumque ab illo doctrinæ ver-
bum ſupplices requireremus, hæc tantùm audivimus:
Ignoſcite mihi; nemo qui mortis & judicii memoriam veré

agnoverit, peccare unquam poterit. Nos verèò mirati ſiu-

mus talem in eo, qui adeo negligens fuerat, beatiſſimam
reformationem. Ita S. Climac. Abbas in monte Sina. Turlot.
v. 1. c. §. f. 142. March. Rat. cit. Mancin, cit. AA. dilectiſſimi, ſi,
Bei beneficio, irroremur de noviſſimis & Judicio extremo
talibus cogitationibus, etiam multis & frequentibus, etiam

die ac nocte, in ſomnis, etiam cum terrore, horrore, & con-

cuſſione animi, ne turbemur; Dei voces ſunt, nos ad emen-

„

H

dationem & pœnitentiam vocantis, vel præmonentis, ne

peccemus. A ſpiritu Dei enim eſt, eſſe anxium, inquietum,
perturbatum, timidum ex eo, quòd malè quis vivat, hære-
at in peccato, ſeque à peccato avocare ſentiat. Admitta-
mus tam ſalutaria terriculamenta, tanquam columbam è&

coœlo miſſam, ne abigamus, ne ſuffocemus ludicris volupta-

tibus, ebrietatibus: quin oremus potius, ut clementiſſimus
Deus nobis continuam æternitatis & Judicii ſui memoriam
timo-

. Ltpe

is ce

oria No⸗

atentitti

eritn

hlile
irfit,

. R

hian

Nilereitt
Deuslen
Unibosi
uenn
Cnnite⸗
ſtenuyen
inm
burhlr
eet u⸗
MuNiR
ltett
bonem 4.
uInun
üv
Abrahun

—

emitis
1 N 9
ihiente
bon
Urüinun

etur

—

oninento.

— “Wr

timorémque largiri dignetur, quéô à peccato vel revocemur,

M elle.

inser

noriinhee

Bicſlute .

ii. N.
Bimzn
Gue en

liit, s
twengn

Tag.
e nilent

Nin N

rer feinus
Grine ver.
udiximm:

Criam vee

mitatifi.
egtiMunan
ina. mr.

enenn

us,etin

E, A R
Aenel.

ſets,
bieton

Anitt
mbane

Cod.
unmse

o⸗

Liiorum Eo Inferni Janua 791

ſignum Reprobationis.

vel abſterreamur: quacunque ratione denique, ne Deus à
nobis offendatur, qui futurus eſt ſupremus ſudex noſter, &
neA
cilius & certius fit illis, quibus nullus metus, nulla eſt me-

eſt. Et ne in profundum demergamur peccati, quod eò fa-

moria Noviſſimorum & extremi judicii.

V. Hi enim hinc merguntur in omne peccati genus. Ex Oblivio Ju.

carentiaâ timoris Dei in omne facinus proruit peccator: cu- dicis origo &

jus Scriptura teſtis. Pſal. 3y. 2. Dixit injuſtus, at delinquat in ſe- fons peccato-

e erſiter, as Sliahuat. Vnde? Mn cſt imo, Dej auts oiale,
ejus. Eſt ſanè hæc una ex primariis cauſis, cur quidam ad
flagitia projecti ſint, eſt, quia declinaverunt oculos ſuos, ut non
viaerent cælum, neque recordarentur judiciorum juſtorum, quibus

Deus ſcelera ulciſcitur: quod ait Scriptura, Daniel. 13.9. de

Senibus in concupiſcentiam caſtiſſimæ Suſannæ impiè ex-

ardeſcentibus, quis tam audax foret ac tam perditus, qui
committere vellet, de quò ſeriò cogitaret, Deo omniſcio ſe-
ſe certò pœnas daturum eſſe? Regius Vates enarrat, Deum
die quãdam cœli aperuiſſe feneſtras, in mundum reſpexiſe,

contemplatum, quid homines agerent: Dominus de cælo pro-
VLexit, ut Videat, ſi eſt intelligens aut regiirens Deum. Pfal. 13. 3.

metipſos legunt Septuaginta Interpretes: Ia eo tota ejus cogita- uimn HM. 3. 2.

Pſal. 737. 2. J.

num adhuc quis in mundo viveret, qui Deum agnoſceret, †. 7.

coleret, timeret, à peccatis abſtineret, malum declinaret, &
bonum faceret, vel ſaltem pro remiſſione patratorum cri-

minum veniam deprecaretur: Et quot in tantà hominum

multitudine creditis, tales Deum reperiſſe: an, ut quondam

Abraham de Sodomis numerum inierat Gen. 15. 247. quinqua-

ginta; quadraginta quinq,? Omnes declinaverunt, & averſi ſunt à
ſemitis juſtitiæ, ſimul inutiler falcti ſant; non eſt, qui faciet bonum,
non eſt usq, ad unnm PEſal. it. v. 4 vel ut ait, ibid. v. 2. Corrupti &
inſipientes & abominabiles Ffalti ſunt in ſtudii ſas, & deſideriis,
ipſi abominanda patrantes. O ſtupendam & admirandam
hominum fatuitatem! Nec unus quidem repertus fuit, dui
eO

792 CoNcO XLIV. Iudicii extr. Obli vio & nullus metus

Deo ſincero ſerviret corde; tantum iniquitatis diluvium
inundaverat mundum. Sed unde tanta corruptio mentis,
unde tanta & tam abominabilium ſcelerum abundantia:
Rationem manifeſtam aſſignat ipſe Deus, qui de cælo proſpe-

it, omnia ac omnes acutiſfſimo contemplatus oculo, renes

& corda ſcrutatus, & intimas hominum cogitationes: Non
eſt timor Dei ante oculos eorum, inquit v.Z. Non enim metuunt fu-
turum Judicium, ſcribit S. Hieron. hic: Ergo tot malorum
cauſa, tantarum iniquitatum fons & origo, & ipſius ad in-
fernum apertâ hujus janug, præcipitii, ut homines,

quaſi flocci nivis, eò delabi viſi fuerint, eſt extremi

Judicii oblivio, quæ ſi non eſſet, non tot mala, non tot cri-
mina & ſcelera eſſent, ſed quisque pro viribus peccata fuge⸗

re, & bene agere ſtuderet. Non forent illi: Oai lætaniur, cum
malè fecerint, & exultant in rebus peſſimis., Proverb. 2. Iz=. Non fo-

rent illi, qui Dacunt in bonis dier ſuos, & in pundto ad inferna deſcen-
Ab experien- Aunt. Job. 21. 13. ITuam convenio conſcientiam peccator; Deum
tiã & praxi & ſanctos blasphemas; dum actu numeras pecuniam uſuràâ
cujusvis pec- vel injuſtè acquiſitam dum alienum thorum violas „dum
cantis. te vino inebrias ex propoſito; dum vindictam proponis &c.
an cogitas, te deſuper ad examen, ad judicium trahendum

eſſe? an, te graviſſimè punitum iri? Certè ſi cogitares, tam

inſanus non fores, ut tuo ipfius pectori cultrum infigeres,

ſed præ terrore tibi culter, jam in manus prehenſus exci-

deretur: jam in proximo ſceleris pedem retraheres. O pes-
ſimam Dei & ejus judiciorum oblivionem! O barathrum
vitiorum! O ipſum, quò ducit, infermum! Judicium Divi-
num vel nefſcire, vel non credere, vel ſaltem non conſidera-
re, convincuntur, qui peccant, præſertim, graviori dede-
core, Chriſtiani. Zadicem negat eſſe, ait S. Petrus Chryſol.

Serm. pg. ad venire non credit, judicandum ſé, ſatis iſte diffidit, qui wialè

vivit. Et S. Gregor. in Zob. Io9. Omni, inquit qus perverſa agit,
à pſo, quòd hoc deſpicit, eſſe Dei jadicium neſcit; ſi enim hoc timen-
Aum ſciret, quæ in illo ſant punienda, non ageret: nam ſunt pleriq;,
gus

—
Atrennt

1.
ſtmj/ 1
win. N

I. .
n proe
ſenete,

. Ihh
nento

Thaumar
Leigen.

it vu
ſte
Pynlun
tpdE

tun ke

aun int

Umed
Ubation
Udinis

AKonen
Eynd
Cktefbna

ninibon
iricebn
oonn
ſere e
Crenn

un co
iwipi
Pottirit
un VE

loper
(Erlrl

ſtis

—

☚½+

Ronents
Dundnrig
enld tens

tones: AMe

metvuſtQ.

eccati
ilcantn
,M
nilſer

1

tor; Donn

Cnnamvd

iolsA

lpnick
Alrnvlin
Gun
i
chenser

es 0 *½

NMutkun

iun DE.

cnie
n
“
inbete

ℳ
1o

Wort lek⸗

Vitiorum & Inferni ſanua; ſignum Reprobationis. 793

gai extremum eſſe judicinm verbotenus ſoiunt; ſed perversè agendo,
teſtantur, quia neſciunt. Ita S. D. Calamat. quadrag. Diſc. y. p. 2. f. 80.

Manein. Marchant. in fine citt.

VI. Patavium, vulgè Padua Urbs eſt Italiæ clariſſima, Hiſtoria. Ca-

non procul fluvio Pado, unde nomen habet, ſita, ditionis codæmon lar-
vatus Con-
clonatoremn

agit Patavii.

Venetæ, antiquitate comprimis & litterarum ſtudiis incli-
ta. In hâc urbe pro ſuggeſta, in templo S. Antonii cogno-
mento Patavini, nominatiſſimi per orbem Chriſtianum

Thaumaturgi, dicebat ad frequentem Auditorem quidam

ex eâdem D. Franciſci familia, vir doctrinã & pietate inſignis.
Accidit, ut pridie, quàm erat pro more cathedram conſcen-
ſurus (tempus erat quadrageſimæ, quà ſingulis id loci ad
populum diebus dicitur) ſubitâ cordis palpitatione cor-
reptus, viribusque defectus, inter ſuorum brachia collabe-
retur. Fertur in cellulam ſemianimis, applicantur fomen-
ta, accerſitur Medicus, præſcribuntur pharmaca. FErat an-
tehabitis concionibus magna exſpectatio in eum diem con-

citata; interceſſit vis morbi. Neque facilè alius cœnobita-
rum ad ſubeundum illud munus reperiebatur. In eâ rerum
turbatione, fortè fupervenit peregrinus quispiam, ejusmo-
di ordinis Alumnus, Lauretanam ædem & inſigniores, per

occaſionem, Italiæ urbes inviſurus. Vir erat habitu corpo-
ris grandi & erecto, fronte ſubrigida, oculis vibrantibus;
cæterùm os eximiè candens, barba nigrior honeſtabat. Si
animi bona reſponderent, doctrina, integritas, copia dicen-
di; videbatur egregiè factus ad concionandum. Cœperat
ergo nonnihil ſpei affulgere decumbenti, ſuas ut partes re-

cipere poſſet, & propter pietatem non recuſaret inſperatus
advena. Jäamque Auditores magno numero in æε de Anto-

nianã confluxerant, divini verbi Epulo paſcendi. Excuſare
.* „ „ à . „ „ . 2* 2
principiò peregrinus, quòd itineri, non concioni apta ſecum

exportarit: amplius biennio eſſe, quod tacuerit, nec ad po-

pulum verba fecerit, longo ac difficili morbo detentus.
Alia ſuper his addere multa, in ſpeciem honeſta, quæ nemo
Mechtl de ad. extr. Hhhhh non

794 CoNCIO XLIV. Iudicii extr. Obli vio &nullus metus
non iniquiſſimus damnaret. Ita tamen hæc proferebat, ut
ipſa excuſatio hominem accuſaret, ejusque conditio-
Dœmon dua- nem & eloquentiam proderet. Quid multis Religioſo-

bus horis de rum precibus denique inductus, conſcendit cathedram, mi-

horrendis In- 6Gque auditorum ſtudio, ſilentio, attentione, horis ipſis
cro aiE* duabus, de horrendis inferorum pœnis (hoc enim argumen-
unm maxzimo tum concionator tractabat) perorat. Vidiſſes inter concio-
motu Audi- nandum Auditoribus ubertim fluere lacrimas, & altè tra-
torum. Sa ſuſpiria os perrumpere; cœlum feriri ſingultibus, & fre-
mitu querelarum. Peraétà concione omnes diſcedere lacri-
mabundi, & tanquam ſaucii, ferentes lateri hærentem ſagit-
tam. Novus concionator multo in honore ac pretio haberi.
Demon lar-Eum verò paulè pòſt abire properantem, ac jam ſeſe itineri
vatus agno- credentem, in ipſo monaſterii veſtibulo anitor curioſiùs con-
ſcitur à jani- templatus, non obſcurè advertit in capite cornua, in mani-
10re. bus & pedibus ungulas. Hic altiore vi animatus, compel-
lat peregrinum, & adjurat per Deum præpotentem, pêrque
Divum Antonium, cujus ipſe habitum perfide mentiretur,
ut ſibi edicat, quam ob cauſam hoſtis ipſe pietatis juratus,
ad eam ſectandam, tam ardenter inflammũúſſet hominées. In-

ter hæc conffuentibus aliis ſuper alios ex cœnobio religioſis,

& quibusdam etiam ex viciniâ civibus, cacodæmon non fe-
rens obteſtationes ſacras, repentè hominem exuit, in diabo-
lum ſe refingit, non ſine magno horrore circumſtantium;
Edicit cauſam Confiteturque ſuam in dicendo vocem & latera, non cœlo,
& intentio- ſed tartaro ſe locaſſe, id ſeſe ſpectaàſſe unicè, ut auditorum
n ſuæ ſuſpiria, ſingultus, lacrimæ, in majora ipſis cederent apud
ſeil, in niaio⸗ inferos fſupplicia. Quid enim? vix templo egreſſis refrixis-
rem Audio ſe Pectus, ſiccatas lacrimas, & omnem illam animorum tem-
rum damna- Péſtatem in vanos concionantis plauſus abiiſſe. Et vVerò
tionem. laboris ſe ſui fœnus fupra modum ingens tuliſſe, laturum-
que olim, quando ante horrendum ſuùpremi Judicis tribu-
nal, ſingulis in privato, univerſis in publico, non ſolùm acer
accuſator, ſed etiam locuples teſtis ſit acceſfurus rebellibus

Kobinat
onmid in0
(cnhettt
fuyenes
Wöklut
ſi ly⸗
Dtr ex
e4
tcls, et
elumnch
erbi
(ocatots
NN
slen
clelale
(co Kere
imenti
((Won
na
nn ſin
nn
s An
WI. I
Huter
Cumnton
fumhee
un erlt
W ſun
Uinam D
uanſi
llucig
gunte,
Ked

lunn Vitiorum &y Inferni anua; ſiguum Keprobationis. 795
Dicktcht & obſtinatis, quos 4 viâ inferor um, ne ulhmina quidem ora-
NId tionis in orco procuſa potuerint revocare. CQuin his dictis
DNE & conſpectu ſublatum, fruſtra oculis requirebant attoniti,
Mim ſtupentéesque prodigio, quod omnibus admirationi, non-

eHEE nullis ſaluti quoque fuiſſe, creditum eſt. Ex &. Antonino Archi-
1eptſcoopo Florentino in hiſtorid tripartita, Philippus Diez, celebris con-
Silrinua cionator ex Ordine Minorum D. Franciſci, Tom. a. concionum, Domi-
,IIs icd s. peſt Pentecoſt. Pexenfeld. Conc. Biſtor. Piſt. ab. à F. abz. A dceOö
Ulibee orcus, etiam cum ſanare videtur, vulnerat; cùm aperire Dœmon læ-
Sets colum, claudit; cùm fores inferorum claudere, aperit: Sub dit, etiam ubi
tente eſcà Verbi Divini hamus diaboli: fub palliolo religioſi Con- Aral Nae⸗
neie cionatoris abſconditur latro animarum. Verè S. Ioannes
nen Climac. Gradu 26. Naleæ, ait: impedire dœmones à leviori-
ancon bus ſolent, ut ad graviora impellant. Quis credat:? Etiam
mm Eccleſiaſten agit, ſacram Cathedram aſcendit, de virtutis of-

RK ficio ferventer & eloquenter dicit, peccatores ad pœniten-
tene tiam exſtimulat, movet lacrymas, terret, ſed dein iterum au-
nen fert omnem metum Judicii Divini & Inferni, ut graviùs pec-
us cetur, & dirior damnatio ſit. Ut ſciens volantatem Domini ſui,
dmimrs & non faciens, vapalet milti. Lucæ Iz. az. Itaque, per Dei amo-
ee rem, hunquam abjiciamus memoriam metumque Dei Ju-

dicis, & udicii extremi ac Noviſſimorum.

on VII. In rem nſtrationem dictorum ſit totus Mundus. mu AN
mnirtn Hunc ter ſceleratiſſimum & Peccatis inquinatiſſimum di- celer atut.
⅓ XlImus Conc. 7a. n. I. infra idque fore vel maximè ante con- .
an ſummationem ſeculi, ſapra Conc. 2. actum; ubi nam. 6. malo-
We rum incentorem authoremq; aſſeruimus Antichriſtum, ſ-
rrdi lium perditioni. Ergo tum Infernus totus quantus dilatabit ani-

unter mam ſuam, os ſuum & fauces profundiſſimas, & dormon in
ſn ruinam totius hominis omnes ſuas exeret vires, habens iram
9

V irhe magnam, ſeiens, quòd modicum tempus habet:“ Apoc. 12. 12. Tunc e-
e nim Lucifer, alligatus quondam à Chriſto per mortem tri-
i⸗ 4Umphante, realiter & perſonaliter, relegatusq; ad infernum,
id ut ex eo egredi non poſſit, tempore Antichriſti ſolvetur, &

=

Hhh hh 2 egre-

796 CoNCIO XLIV. Iudicü extr. Obli vio &nullus met us

egredietur, juxta S. Gregor. Ambroſ. & alios. Cornel. in Apoc.
20. 1. virésque ſuas recipiet, & exſeret per Antichriſtum mo-
dico tempore, cum hoc deturbandus in ſtagnum ignis & ſul-
phuri-, in infernum. Apoc. 20. 4 v. z. Cauſam tantorum univer-
ſim ſcelerum, & cujusvis in particulari, ſi quæras, ea ex in-

Px oblivione ſinuatis ſupra n. y. in promptu eſt: Dixit inſipiens! non eſt Deus.
Dei Judicis. Nempe tunc refrigeſcente charitate multorum & penè omnium,

abundanteq; iniquitate, uti prædicit C hriſtus Matth. 24. 12. nul-
la erit apud hos recordatio Noviſſimorum, nulla Judicii ex-

tremi, etſi quàmproximè præſentis: idque ex S. Scripturàâ
& Fidei principiis certiſſimum eſt. Et ex hac voluntaria

perversâque in malo cœcitate graviſſimâ, conſequitur tanta

tôtque hominum perditio æterna. Jam verò ut Deus O.

M. qui hominem perire non vult, in fine mundi opportunè

tantis occurrat malis manifeſtisque damnationis æternæ

periculis, in eo ſtatu mundi planè uti ſceleratiſſimo, ita
miſerrimo pro infinitâ ſuâ Bonitate & Providentiâ ſuaviſſi-
m, & ut ingenti malo de magno provideat remedio, Judi-

Remedium cii ſiii extremi præcurſores, præcones & interminatores,
ex SS. Eli & qui & Antichriſto ſuisque Fidei & ſalutis hoſtibus, efficacis-
Henoch. in ſimè reſiſtant prædicatione, vitæ ſanctitatis exemplo, ma-

ſine mundi
venturis.

ximis miraculis, mittet Sanctos Eliam & Henoch; illum cur-

ru igneo, ante Chriſti ortum 914, ſuæ ætatis, ut minimum,

annorum 46, vigeſimo julii, quò id Eccleſia recolit, raptum;
hunc verò, qui cum Deo ambulavit, & non apparuit, quia tulit eum
Deus, & tranſtulit in Paradiſum. Geneſ. y. 22. Eccli. 24. 16. & a⸗
deo adhuc ambos vivos & ſuperſtites. Vbi hi nunc de-
gant, unde vivant, qualem vitam agant? Vid. Cornel. in cit.
Geneſ. g. 24. & in 4. Reg. 2. 12. f. 22 . De his S. Joannes poc. 1I1.
apertè loquens de fine Mundi, de tyrannide Antichriſti Men-

ſibus 42 verſa zr vel, ut habetur Dan. z. zr. azeq ad tempus, .α
tempora, & Aimidium tempors, ſcil. annis tribus cum dimidio,
quibus regnabit ut Monarcha Orbis: Et dabo, inquit v. 3.

officium prophetandi, & ſimul cum eo ſpiritum, animos,
ardo-

4o,

ℳ

ed

it
—
gen,
bunt
k, Vt .

ſemirac

4

— —

nilti ſcei

Peniten
onitent

—à —=

cto vero

turtrti⸗

Kunoruuer

Kxvirvun
des)ti
, eimn
ene C

Cciter.

lded,

klenee
ſenscin
Tuodes
lima

nt nn
m
Munmn
Uignun

I M

Onnmes

eyli
ulemn

kAiuig
l ar.
Untinr
en n

eiis

—

el ir i.

hummo.

ERe.

8, Aain
Romin
A.
1 udcir
Krize

Vitiorum & Inferni janua; ſignum Reprobationis. 797
ardorem, os & ſapientiam, cui nemo reſiſtere poſſit, duobus

teſtibus men, & prophetabunt, docebunt, evangelizabunt, dis-

putabunt contra Antichriſtum ejusque propugnatores, at-

que, ut fidem dictis ſuis aſtruant, futura prædicent, aliâ-

que miracula patrabunt, idque diebus mille dacenti ſexaginta

amicdti ſacci, ſeu ciliciis, inſtar Capucinorum, ut hac aſper4

poenitentiæ veſte ac vitâ iram Dei mitigent, & homines ad

olveramt

irt und

n desD

fopponmn
nis Aten

limo⸗
Wa fuant,.

mnatores
n, .
mn

T Hididda .

lt wn

8. Er
nnne de
nel n
es /l
ri N.
,nhe,6

1

un

pœnitentiam ſuo habitu, voce, & exempio provocent. Ex- Eorundem
acto verò ſuæ Prædicationis tempore à Deo præſtituto, ut Martyrium
martyrio & morte ſuum aſſignent de veritate & Chriſto te- acerbiſſi-
ſtimonium, ſinent ſe vinci (cùm antea per Dei aſſiſtentiam, num.
& virtutem miraculorum à Deo conceſſam eſſent invinci-

biles) vinciri, & occidi à beſtiaâ quaſi infernali, ab Antichri-

ſto, excruciaturo eos per omnia dira ac crudeliſſima tor-
menta. Genus mortis non exprimit S. Textus; quidam ve- In loco, ubi

riſimiliter cenſent, ipſos, in odium Chriſti crucifixi, eodem Chriſtus cru-

in loco, ubi & Dominus eorum crucifixus eſt, v. §. crucifigendos, cifixus.

& dein depoſitorum Corpora inſepulta, projicienda eſſe in
plateas civitatis jeruſalem, quæ vocatur ſpiritualiter Sodoma, ob
nefandas libidines & peccata; & Koptus propter idolola-
triam & ſuperſtitiones multiplices, ſævàmque Chriſtiano-
rum perſecutionem ab Antichriſto in eà regnante. Et cor- Inſepulti ja-
pora eorum jacebunt in platen civitats magnæ, per tres dies & dimi- Cebunt tri-
dium, & non ſinent ea poni in monumentis (quæ extrema eſt bar-uo.
bararum Gentium crudelitas) tum ad ignominiam, atque
in ſignum magnorum criminum; tum ad inſultationem,

ut Antichriſtus tanquam victor in illis triumphet; tum ut

omnes, qui viderint, timeant eos imitari & eis conformari,
de Popult, Tribubus & Lingui: & Gentibus concurrentibus in je-
ruſalem, ceu ad regiam Sedem Antichriſti. Er peſt trer die: Eorum glo-
* dimidium ſpiritus vitæ à Deoi it in eos, & ſteterunt ſuper iola relur-
& dimidium piritus eo intrav o E ſt ſupe, reClig & in

pedes ſuoz. Apoc. 1II. à v. II. reſurgentque vivi, cu inſpeétan- lum aſcen-

tium timore magno: qui magis perculſi erunt, dum audient ſio dublica.
vocem magnam de cæio dicentem eisn aſcendite huc. Dicitur vox

Apoc. 11.

ſis & ſancto Henoch ex Lege Naturæ, tertium ex Lege Gra-

798 CoNcIO XLIV. Judicii ewtr. Obli vio & nullus metus
magna, ut quæ ab omni Jeroſolyma audiatur. Atque ita

aſeendent n aulum in nube efformanda, quæ facta pr oxima ter-
ræ, duos ſanctos Prophetas gloriosè circumdabit, in eà non
rapiendos, ſed aſcenfuros, quia jam reſuſcitati ad vitam im-
mortalem, glorioſis induti corporibus ſeipſos per dotem

Agilitatis ferre poterunt ad ſublime. Aſcendent itaq; glo-

riosè in cœlum publice coram omnibus, uti aſcendit Chri-
ſtus; Eot videbunt os znimici eornm r Et zn, illà hond fiet ingens

terræ motis, quòô decima pars Jeroſolymæ corruet, & ſeptem

millia hominum occidentur, & reliqui timore perculſi lau-

dem & gloriam Deo dabunt. Hæc omnia & ſingula ita di-

ſertè enarrat Joannes Apoſt. ut qui aliò ea torquere velit,

vim verbis ejus faciat, necefſe ſit. Ita Cornel. in locam

iſtum & ex eo Daniel à V. M. Carmelit. Exprovincial. in Vi-

tà &. Eliæ, P. g. C. 4. à fol. 9ga. Addunt aliqui S. Eliæ ex Lege Mo-

tix, S. Joannem Evangel. cum iisdem ſimiliter in fine mun-

di rediturum, exhibétque Stephanus Tuccius S.. in Traga⸗
dia de Chriſto qudice à fel. ao. De hac communione Cornelius

à Lap. qui contrarium conchudit, in Geneſ. . 24. & in Apocal. Pro-

logo init. Jam itaque finis, ob quem hi duo Sancti Henoch &

Hlelias à Deo in ultima tempora reſervati ſunt, eſt, ut per
eeos innumeri ſalventur & Jjudæorum &ũ gentilium: at He-
noch redeat , & det Gentibus pœnitentiam Eocli. aa. 16. id eſt,

exempla, monita, ſtimulos, & hortamenta pœnitentiæ:
perinde ac Elias ſuis judæis; perituris aliàas, cum erit tunc

tribulatio magna, qualis non fuit ab initio, ita ut in errorem inducan-
tur, ſi fieri poteſt., etiam elettis Matth. 2a. 2I. & 24. Elias venturus

eſt & ůreſtituet omnia, ait ipſe Chriſtus Matth. Iz. II. Et per Ma-
lachiam c. 4. v. y. Ecce ego mittam vobis Eliam Prophetam, unte-
quam veniat dies Domini magnus & horribils; & convertet cor pa-
trum ad filios, & cor filiorum ad patres eorum, ne fortè veniam, &
percutiam terram, terrena ſapientes & terrenos homines, juxta
S. Hieronym. anathemate æternæ malediétionis, cum xencko

N
U

cate.
terotia
Meſſia

1

Kad Ch
Mett.

ofuin

cocnwmon
ſerit conn
(cockbe
Uuni ki

el

Chitum
lles e
inonne⸗

„ MI,On
Ailiſt⸗
(rnl gd
(Ul. I

=ꝛ —

N
Iecn

ſnr inn

ſcpertien

lnii t9

N UArdde

iguo ſen
N

r z, e⸗

mueri

Ae

liu
Unneitn
Wuter.
neiocn

Finin.

COAAIÜ.S

ℳMuA.

Henocld

Au
.“ N
Mieant:
Net M

inllO

steß
ltel Nr
un, M.
ter ⸗
Neniet,6
nes,i
ſenel
c.

Litiorum & Inferni anua; ſignum Reprobationi. 799

bid. f. Sar. udæos penè omnes in fine mundi convertendos

eſſe ad Chriſtum per Eliam. Ilta cenſet S. Chryſoſt. Hom. g. J—

judicare. Elias ſuâ prædicatione reſtituet & revocabit fidem
devotionem Patrum, P'atriarcharum & Prophetarum, er-
ga Meſſiam in filiis ſeu poſteris. Ex hoc loco, ait Cornel.

udæi in ſine

in Matth. Elias, inquiens, reſtituet omnia, incredulitatem videl. Ja- Mundi penè
deæorum, qui tunc erunt reſidat, ad fideni convertet. Eſtque hæc Omnes con-

erit converſio. Ad hæc: Eliam facturum pacem inter Ju-
dæos & Gentes tanto tempore discordes, ut uno fœdere in
Chriſti Fidem & Eccleſiam coëant. Verbo: ut Chriſtiana
Religio & ſanctitas ubique mirificè ſplendeat. VEid. cit. Cornel.
quod Flias in fine mundi prædicabit, nunc credimus, &
Chriſtum Jjudicem venturum eſſe. Sit in nobis hæc viva
Fides, quæ identidem nobis judicium Dei extremum incu-
tiat, omnémque ejus oblivionem excutiat, fortiter, efficaci-
ter, conſtanter. V. Becanus f. yb6. num. 13. & ſequ. Da multa de
Antichriſto. lInaece E. eodem. Forer. de Antiquit. Papat. E. 2. Præfat.

–

