etrr tecedentibus, concomitantibus, ſubſequentibus, aggravan-
tr. tibus, quoad ſpecies, locum, numerum; & omnia alia:
, O exr levi onere, ut videbatur, onus graviſſimum! Marins
Puut Bignoni fer. 2. Dom. I. Duadrag. n. 3. 4. F. 6.
“D III. Exemplis & S. Scripturd petitis (quorum plurima) Gravwitas
. O. hecdemonſtranda veritas, idque ex gravibus pœnis à Dco peccati cogi-
ſcle, infliétis PrO peccatis „ quæ& levia videbantur. D Hæc inter 0C- tationis cum
cdom Ccurrit primuin (ut de peccato Angelorum taceam, quod conſenſu.
,. in ſolà ſuperba cogitatione conſiſtebat: ut hinc corrigantur
nr. illi, qui malè putant, cogitationes, ut ajunt, à tributo aut
reumn telonio exemptas vel immunes, neque peccatum eſſe,
wa quod in opus externum non prodeat: quanquam verum et-
5 iam ſit, cogitationem quamvis turpiſſimam, ſacrilegam,
64 blaſphemam, vindicativam, &c. peccatumneutiquam eſſe,
Gablit delectatio voluntatis, aut conſenſus: ſicut & verum

L illud S. Bernardi c. 19. de Iuter. domo: in ſenſibili concupiſten-
tiã: Non nocet ſenſas, ubi non eſt conſenſus) primum, inquam,
ordine & tempore eſt peccatum Adami: quodnam illud?

=

9

4A30 CoNCIO XXVIII. In ſudicio extr. gravia, quæ hile levia.

Eſus pomi unicus eſus pomi contra Dei prohibitionem: unicus eſus

Adami in ho- pomi? Ex ſententiâ S. Auguſtini & S. Thomæ, transgreſſio

minumoculis Adamo levis videbatur, & omninò dormon levem illam fin-

levis. gebat, quin & nullam: ſed in illo Cornelius o&tο peccata

conſiderat, ex Pererio in c. 3. Geneſ. v. 6. fF. &2. f. &v in ſine ejusdem
cap. fol. 9o. ait: Peccatum Adæ, ſi primam & propriam pecca-
ti ſpeciem ſpectes, non fuiſſe omnium graviſſimum; fuit
L enim inobedientia Legis pofitivæ Dei:
. eſt blasphemia, odium Dei, obſtinata impœnitentia, &c.
quare graviùs peccaverunt Arius, Lutherus, Judas, & alii,

quàm Adam. Si tamen damna ex hoc peccato conſecuta
ſpectes, fuit Adæ peccatum omnium graviſſimum; per hoc

enim ipſe ſe, & omnes ſuos poſteros perdidit, adeoque, qui-
cunque damnantur, propter hoc peccatum vel immediate
vel mediatè damnantur: & hâc ratione hoc peccatum dici
poteſt irremiſſibile; quia in omnes poſteros ejus culpa &
pPpœna tranſit, nec id remitti, aut impediri ullo modo po-
teſt. Iia cit. Cernel. Peccati hujus, ſecundum apparentiam

levis & in oculis hominum, in oculis Dei autem gravitatem

ſummam ſignificâſſe videtur S. Joannes Bapt. cùm dixit: Ec-
ce Agnus Dei; ecce qui tollit peccata mundi. Jo. I. 29. ubi Græca
legunt: Peccatum mundi, quod S. Beda & S. Thomas de
peccato originali interpretantur; ut videre liceat, quàm gra-
ve in oculis Domini peccatum illud fuerit, pro quéô neces-
ſarium Deus duxit, Filium Dei hominem fieri & immolari.

Transgres- Labuta E. Jud. fin. Prop. 26. Cornel. in Zo. I. 29. I nunc, & reputa

ſio Legum Jevem Adæ transgreſſionem in eſu pomi, & dicito cum Aca-

Eccleſiæ mul- tholicis temerè allegantibus illa Chriſti verba: Non quod in-
trat in os, coinquinat hominem Mat. Iz.II. ut perſuadeant, pec-
culis. catum non eſſe, carnes comedere die vetito ab Eccleſiã, &

tis levis, gra-
vis in Dei o-

adeo à Deo & Chriſto ſponſo, à quò poteſtatem habet, con-

dendi leges, & fidelibus præcipiendi. &c. OQus Eccleſiam non

anudierit, ſit tibi ſicut Ethhicus & Puhblicanuse Matth. 1IS§. Iz. Rectiùs

ſanctus ille Eleazarus, unus de Primoribus: 2. Mach. 6. Iy. Idem &
“ cſbp

ac autem gravior

i.
eu
teſlo
nfi⸗
Cata
len
Wer
l
4,
Ad
ſecut
A
lgli
Etin⸗

ma

4

..
Mnin

e⸗

e⸗

4

1&E

nge .

.

Nted

DDocemur, quùm ah omni peccato abſtinendum ſit. 431

eſt judicium de auditione Miſſæ die feſtivo, & aliis ſanctis

Eccleſiæ Legibus, Harum transgreſſio levis æſtimatur,
multis autem graviſſima, ſicut in oculis Dei, ita in Judicio
erit. Metuamus: Adam Princeps hominum, cum hic à Deo Principis fi-

juſtisſimo adeo punitus ob eſum pomi! Ita Principis in Flan- ſius à Patre

driâ Liderici filius ob poma empta, non ſoluta (quantilla res, necatus, ob

uti videri poſſit) per negligentiam & oblivionem pauperi poma non ſo-

fœminæ, cujus ideo duo nlli interim fame mortui fuerant, luta.
à Patre necari juſſus. Admirandum juſtitiæ & ſeveritatis
exemplum, adumbrans poenam & lapſum Adami. Engler.
Dom. I. Paſch. p. I. J. 2. f. I20. col. I. medio, & cæœlo Emp. V. Viſit. B. V.

Y. 3. fol. 13. Pexenfeld. hiſtoriâ z35. & doltrina a. ibidem. De Adam
ſapra Conc. 22. n. 2. V. Conc. 26. R. 6. de crinibus, & micis.

IV. Exempla alia, quibus ſecundum apparentiam levie,.
in oculis Dei graviora, graviter hic punivit, adducit S. Baſi- ExS. Baſil.

lius (idque huc accomodè) cujus authoritate, & verbis ſto: exempla Ie-
MNequeo, ait S. D. ap. Labata cit. propoſ. 26. f. 1510. tom. I. planè intelli- debaneur. VI-
en, Tenn, . . , ebantur, à
gere, quod fundamentum homines inveniant, vel quem opponant mu- Deô graviter

rium, ut pertimeſcere non debeant extremum illum Judicii Adiem; neg punitorum.
intelligo, quà ratione ita perversè viventers, de divinâ ſic miſericordid

erent. Inenio equidem, in literis ſacris, caſtigäſſe Deum graviſſi-
mè multos, non dicam propter atrociſſima ſcelera, ſed etiam propter
minima quædam, quæ non multe momenti videntur. Bege obſecro, Sabbato col-
ilius hiſtoriam, qui ligna Sabbato colligebat. Num. 15. 4 . 32. Cuis- ligens ligna
nam putaſſet, ob rem, quæ videbatur adeo levi, & in quà tam parum lapidatus
videbatur offendi Deus & proximus ſcandalizari, caſtigari hominem Num. 15 72.
cum tanto rigore, ut lapidaretur, & interficeretur per manus totiuuuus
populi? Contemplare item Mariam, ſororem Moyſi & Aaron, quæ licet Maria con-

ſaumma virtutis eſſet, uti ex Exodo patet. propter id autem duntaxat, tIa Moy ſen
L „ fratrem mur-

qudmurmuravit de Moyſe „adeo in eam Deun⸗ iratus fuerit, ut grav muranz,leprd
eam percuſſerit leprà, & per ſeptem dier ejelcta fuerit à congregatione ercuſſa Na-
Populi Hebræi, neq; potuerit . Moyſer, etiamſi pro eâ interceſſerit, re- mer. 12.
miſſionem impetrare. Numer. 12. Conſidera præterea Moyſi ſanétita- Moyſes à
tem & amicitiam cum Deo, & quàm ardenter eum Deus amärit; & terrâ promis-
Mechtl de Jud. extr. lli i Vide ſionis exclu-

432 CoNCIOXXVIII. I Judicio extr. gra via, quæ bic lewia.
2 ſeverè fuiſſe à Deoſine re-

fus ob diffi- vide ex alià parte in aqud illaà contradiction

dentiam. Nu- miiſſtone punitium Num. 2z. 1I2. S ergo tantä cum aſperitate ſe Deus

mer. 27. Deu-n amicos gerit, quid magnus peccator expectabit? cum video certè,

ter. 3. tam rebtum hominem , ſanétum, & benignum non potuiſſe revocare di-

vinam ſententiam, apud me dicor ſi juſtus Vix ſalvabitur, impins &

peccator ubi parebunt? 1. Petr. 4. I8. Càm video etiam ( pergit D.

peccatum Baſilius) mandare Deum Levit. 2. 2. offerri ibi arietem ſine macu-
ignorantiæ Ia. vel vitulim, pro eo, qui per ignorantiam peccaverit; & quòd oret
quomodo ex- pro es Sacerdos ad divinam placandam iram. tacite apud me reputo. ſt
piandum? Le- zta placandus eſt Deus propeccatis commiſſir per ignorantiam, quidnam
t, t. facere debebunt, qui per malitiam peccant? quia Oza attigit Arcam,
Quid de il⸗ Tatim occubitit: 2. Keg. 6. 3. Tu verò indies magis maglsq; deliöta pa-
tras, ut nunquam expeltare videaris diem, in qus Deus facinora hujus-
mod' caſtigaturus ſit, & id inultum auferer? Age jam, quid epgerant
Ananias & tantum Ananias & Saphira, qui morte occubuerunt repentind? Adl. y. I.
Saphira mor- Nonne erant ſuæ poſſeſſtoner ilæ, quas vendiderant, & pretium e* ορ
te repentinâ ſeſſtonibus ſuts, quod ſibi reſervärent? Nemeinem ſanè illi fefellerunt,
Ppuniti. A. nec pecunias, quas reſervaverant, contra conſcientiam acceperant ab
f. 4 d. d. emptoribus; nehilominus tamen, quia totam pecuniam in Apoſtolico de-
poſit non poſuerunt (cum ſeſe tradidiſſent Vitæ Apoſtolicæ) fuerunt ca-

ſeigati. ndenanm ergointanti peccatistua tanta confidentia, & mö-

Petrus no- nimus timor Divini qudicii provenit? Interminatus eſt Chriſtus Petro

lens admitte- infernum ſenon ſineret lavaritantum pedes ſuos Joan. 13. 9. Et tu non
lotionent eredi ſimilem pænam tuis ſceleribus debere contingere? Ita S. Baſilius,
hriſti Joan. verbis & ab exemplis efficaciter ; Quid ni ergo & permo-

Minns mi- Mur, aut facilius capere videamur pœnas illas, equidem ſe-
ma PAe Diluvium Geneſ. z. Pharaoni. Exod. Iz. aliisque, quos Scriptu-
S ite. ra exprimit hinc inde, graviſſimè & malitioſiſſime, cum
1P propoſito & impœnitentià peccantibus. Quid in mundo
Peccata in- frequentius (occaſione exemplorum à S. Baſilio adducto-

Roman. rum) quam profanationes & violatores Sabbati ſeu Feſto-

rum graviffi-veriffimas, inflictas Sodomitis Pentapoleos, Geneſeig. & per

Auen-

veat, & perſuadeat! Miramur iſta meritò, licet minùs mire-

rum, quorum apud multos exiguâ reverentia?! Quid fre-

„ pDeocemur, quam ab omni peccato abſtinenduum ſt. 433
. quentius, quaàm murmura contra Superiores, Magiſtratus,
u Status Eccleſiaſtici, & Civilis, ſeu ſæcularis & politici? quid
n, ſi Rebelliones, proditiones, machinationes perverſæ? quæ
e. monere poſſunt lamentabilem caſum illum Core, Dathan,
u6 & Abiron cum fuis vel terrâ abſorptis, vel igne? Nam. 16.²
Quid de peccatis, ex gravi malitiaâ, inverecundiàa, & pro-
enn poſitâ voluntatis perverſæ intentione, peſſimè perpetratis?
n quid de furtis, dolis, rapinis, uſuris, &c. Quibus mun-
⅜ Qdus plenus eſt, idque parvo Ma iſtratůs temporalis, nullo
im extremi judiciimetu, vel ne cogitatione de illo? Ita miſerè,
nman, contra ſalutem, in perditionem certam, vivitur. Sed quæ hic
lint levia, & vitulos putamus, illic gravia &: raviſſima experiemurz
Nℳ at ſerètum illà die. Refert S. Nicephorus Mart. Patriarcha HWH
o Conſtantinop. in ſuo Chron. quèòd, cum Imperiali ſolennitate
n cadaver demortuæ alicujus Imperatricis ad ſepulturam de-
enn⸗ ferretur, & ad omnes feneſtras 'ompæ hujus ſpectatores con-
ur, fluerent, hos inter una femina inconſideratè & inadvertenter
4 ſputum ex ore ejecerit, quòd fortè & caſu in funus tranſiens
l exciderit: quâ re præſentes Miniſtri Imperatoris, Aulici, Mi- Sputum
„UHites, funus deducentes, ita exacerbati & in iram acti fuerint, igne mulcka-
ℳ ut, rati Crimen læſæ Majeſtatis, & ſtudio in contemptum fu-tum.
len neris patratum, ac in dedecus tam ſacratæ Perſonæ, feminam,
„ dQe feneſtrâ raptam, concremaverint, nulla admiſsa ejusdem
ſS excuſatione, quòd id fecerit fui oblita, incogitanter, & nulli-
no⸗ us criminis aut læſionis intentione. Rmus Alex. Werelli Epiſ. Eu-
nite⸗ gubin. de Protelct. Mariæ, hiſtor. 26. n. 25. F. 379. quantillum, imo
l⸗ nullum conſcientiæ piaculum; quanta p na à furore præ-
ceipitis humani Judicii injuſtè dictata! Graviora, quiſſi⸗
„½ ma tamen, ſunt æterni judicis Judicia & ſententia, ſuper pec-
un catis, noſtro ſenſu aut levibus, aut nullis; uti funt, præter
ndo multa, irreverentiæ in ſacra, templa, perſonas, resque com-
miſſæ, quæ ſæpé pro nihilo, pro joco, habentur: ſic tamen
b. graves, ut ſaltem ignibus Purgatoriis, ſi non & æternis, ſub⸗
ge. liciantur, quid de ſannis, convitiis, ludibriis, blasphemiis
en Ii i 2 hhæzxre-

434 CoNCGIO XXVIII. Inſudicio extr. gravia, quæ hic lewia.
hæreticorum contra res Catholicas, ſacras, Inſtrumenta Re-

ligionis, ut Crucem, Sacramenta, Ceremonias, Ritus, Divi-

na, dum ea, ceu ſputa, liberè ejiciunt, neſcio quò, ut ipſis
videtur, zelo? Hi ſunt, quos habuimus in deriſam. Nos inſenſats.

&c. Sap. y. à 3. Notent hæc Catholici, quibus in fide tepidis

ea ipſa nugæ videntur. Plura in rem hanc affert Engelgrave
J. 2. Dom. 6. poſt PEpiphaniam FParte 2.

.* *△ .

V. Minus etiam mirari nos debere videmur de Davide

graviùs objurgato: z. Keg. 12. ſuper ſuo Adulterio & præme-
ditato viri Innocentis, Uriæ, homicidio, 2. Reg. I2. 7. At id
magis ſtupendum, quod refertur 2. Kegum 24. & I. Paral. 21.
David nu- Bellis utrimque ſopitis vires & robur ſuæ militiæ non igno-
merat popu- rare voluit David Rex: juſſit igitur omnem populum toto

lum. 2. Reg. Regno numerari. Joabus horum intelligens, primò equi-
0 . * . . .*. .. X . „
24. & t. Par. dem cum aliis Ducibus, ut rem minùs neceſſariam & maxi-

27. mi ſumptús, disſuadens, quia tamen David, ſententiæ te-
nax, neutiquam hac in re cedere paratus, Afferte mihi, inquie-
bat, numerum, ut ſciam: I. Paral. 21. 2. ipſe Joabus egreſſus eſt, &

Principes militum aà facie Kegis, t numerarent populum Iſyaël, & lu-

ſtratâ univensa terrà Regni David, aſznerunt poſt novem menſer &
vegenti die in Jeruſalem. Dedit ergo Joab gumerum deſeriptioni po-
puli Kegi; & inventa ſunt de Iſraël obtungenta millia virorum fortium,
gui educerent gladium, & de Judâ quingenta millia pugnatorum. En

Qualenam Regem potentiſſimum! Et quid in iſtà numeratione mali:

hoc delictum quid culpæ, & piaculi? Num Princeps, num Rex neſciat,
Davidis ? Vi- quot & quantos ipſe habeat ſubditos? quibus polleat viri-
deri poſſit k-bus? quem & qualem militem poſſit in aciem producere?
. quam nihil hoc iniqui: numerare populum, ut ſciam nume-
rum ejus. Nos iſtud vanitatis aliquid aut curioſitatis, aut
ſummum aliquid faſtûùs cenſuiſſemus. Sed veriſſimè dixit
Abbas Agathon, & cum eo omnis ſapientum Senatus: Lon-
ge alia ſunt Dei, alia hominum judicia: quis enimverèò cre-
idiſſet, hanc populi recenſionem eſſe tam grande peccatum,
niſi ſciret, tam graviter punitum? Deſuper iratus Heus⸗ mi-
S M ſeri-

Docemur, quum ab omni peccato abſtinendum ſit. 435

N. fſericordiæ tamen recordatus, & iram magnâ temperanshu- .
ini. manitate, Gad Prophetam miſit, qui Regi apertè inos dixit:
Poœnam crimini debes, tu elige aut famem ſeptennem, aut
1. bellum trimeſtre, aut tridui peſtem: David (quem cor per- Elegit tri-
l cuſt, & conſcientia momordit, dictans ei, quòd male egiſſet, bus peſtem,
E numerando populum ex vanitate „ſuperbiâ, & prœæſumptio- aus triduo
ne ) poteſtate optionéque eligendi factâ, Coarbtor nimir, in- ſunt conſum-
Wi quit, ſed melids eſt, ut incidam in manus Domini, quàm in manus ho- pta hominum
Ee. minum. Multæ enim miſericordiæ ejus ſant- 2. Reg. 24. I4. Et quid 70000.
Atit evenit? Pergit S. Textus: Inmiſitq; Dominus peſtilentiam in Iſraël
142, de mand nsq; ad tempus conſtitutun, triduum fſcilicet, ut vult
no. Abulenſis, vel per integros duos dies, & per partem diei
n tertiæ, juxta Cajetanum. Dion. Salianum & alios. Et mor-
egi tüi ſunt exr populo ſeptuaginta millia virorum. Ah Deus bone!
quantillum videbatur peccatum, in oculis hominum leve,
ete. politicum, vanæ gloriæ, & alicujus ſuperbiæ: ſed in ocu-
iie lis Dei tantâ dignum pœnâ: Supplicium hoc immiſſæ peſti-
16 lentiæ (quòô ſe neutiquam exemptum volebat) David æ-
„ quiſſimo animo tulit, ut Reus culpam faſſus, Peccavi valde, Davidis in-
inquiens, in hoc fabto, ſed precor, Domine, ut transferas, iniqui- ſignis poœni-
— atem ſervi tus, quia ſiultè egi nimis. ibid. v. Io. Ita inſigniter tentia.
„ pocenitens: nam cilicio veſtitus in terram corruit, cumque
ln Angelum in aéëre ſublimem, quem alii plures viderunt,
1 conſpiceret, exclamavit: Ego ſum, qui peccavi, & ego iniquè egi? iſti,
1, qui oves ſant, quid fecerunt? ertatur obſecro manus tua contra me,
i. & contra domum patris mei- ibid. v. I. Cornel. in cit. 2. Reg. 24. Dre-
Vvel. tom. 2. in David cap. 30. mihi à f. sSyy. Evidens in hoc exem-
. plo ſpeculum: In oculis hominum levia, quàm coram Deo
N Judice gravia ſint: Equidem in Judicio finali absque ullaà de-
ceptione videbimus culpas noſtras, ac ſi priùs ſtatim illas
9 commiſiſſemus, & ſuper iis examen fore, & Jjudieium ſtri-
4 cifſimum, poœnasque ſeveriſſimas inflictum iri, non tri-
duum tantùm, ſed in omnem æternitatem duraturas; ſed
. inſuper probè notemus, tum non amplius „uti Davidi fu-

Iii z erat,

436 CoNCIOXXVIII. In Iudicio extr. gravia, quæ bic le viMg. D
erat, futurum eſſe pœnitentiæ, veniæ, ac remiſſionis lo-
cum, ſed tales judicabit nos judex, quales inveniet; non α
quales fuerimus, ſed qualiter vixerimus: proin jam nunc
de omni errato pœnitendum. èDUU .
Expenditur VI. Rex David, ita ſuo periculo & damno ictus & ta- l
exordium ctus, adeo ſapuit, ut & de minimis, etiam occultis & alie- e.
halmi dd. nis, pavidus timeret. Ecce enim (quod longè magis mi-
ealito bas o- ror) ipſe exprimit leviſſimum quid fore, quin propterea vel
mnes gentes. — . „—, L, 114 J. 1 ;
maximè in extremo judicio & illà die mala timeat, ab omni
ſapiente maximè notandum. Exordio valde magnifico, ad
auſcultandum excitans, dicturus aliquid, ſupra mundi mo.
lem, gravioris momenti, Pſalmo as5. I. Audite, inquit, hecom.
ners gentes (Præfatio ad captandam, eò quèd conveniat om-
nibus hominibus & præſentibus & futuris, attentionem,
convocans omne genus humanum, ait Bellarm.) auribus
bercipite omner, qus habitati orbem: quippe terrigenæ, & ſilii homi- .
am, ſimul in unum diver & pauper. Videor, poſſe nos cogitare,
Davidem totam convocaſſe Aulam „omnes Proceres & Con-
ſiliarios, toti regno diem conventũus indixiſſe, propoſiturum
quæſtionem, quæ & ſe & omnes tangeret, à cujus momen- 1
to totius orbis dependeat ſalus. Infùper non ſuorum tan: 4
tùm, ſed omnium gentium, & orbem inhabitantium, au-
ditum expoſcit. Os meum, pergit »Toqnetur ſapientiam, à Deo 1
. datam, & meditatio cordi mei frequens & aſſidua accurataque
Dies Judi- „„udentiam, de rebus graviſſimis. Quænam iſtæ! Cur, inquit, gt
cii extr. Dies timebo in die mala? in die Judicii futuri, juxta S. Hier. & A li
mala, cur- 2S. . . ee rixta d. riick. & Aug.
gquæ dicitur Sphon. I. 1 J. Dier iræ, dier tribislations & anguſtia, ttß
dies calamitati, &- miſeriæ; dies tenebrarum & caliginü, dies nebule, Il
& turbini; Aies tubæ & clangors. Quæ cauſa alicujus & tanti in tin
Judicio timoris? non paupertas; quia Judex non corrumpi- n
tur donis: nonhumilitas generis aut ſtatus; quia judex non il
reſpicit perſonas: non malitia teſtium aut Advocatorum;
dula judex omnia novit: non potentia Adverſariorum
quia Judex neminem timet. Quid ergo eſt, quod in diee

4 Docemur, quam ab omni peccato abſtinendum ſit. 437

h Judicii adee timeri debeat! Iuiquitas, ait, non quævis, ſed David timet
m Calcanei mei. An? extremæ vitæ meæ iniquitas, perſeve- Iniquitater
uu rans usque ad finem vitæ: illa enim ſi inveniatur in me in l eane⸗ lui,
illa die, omnino circumdabit me inſtar aggeris aut muri, ut extrem VIt&
Eu. nullo modo evadere poſſim. Bellarm. zshed. 4 fol. 3 45. quænam“
. hac iniquitas Calcanes? an ſaltus laſcivus? ſaltavit enim verò

David, ſed ad Dei gloriam, & ante Dominum toti viribus: 2. Keg.

2.i. 11. Ait David: Eſt quidem tremenda Judicii dies; ſed cdor .-
om ego timebo, qui pœnitentiam egi; qui jam mihi nihil con-
„4 feius ſum? ſed: Iniquitas, inquit, Calcanei mei circ-cumdabit me! V. 6.
r. Propius ad propoſitum & in rem noſtram: Calcanens pedis Iniquitas
m. pars eſt, non anterior, ſed poſterior, quæ non apparet; eſt igi- alennei ſunt
on. tur iniquitas calcanei illa, quam pedibus terimus, hoc eſt, de- kaii bis
ven, ſpicimus & nihili facimus ea enim, quæ contemnimus, pe- funt, in ocu-
Ahu dibus conculcamus. Erit igitur Iniquitas calcanei illa, quam lis hominum
tus. pro nihilo habemus, quaſi nullius momenti, poſt tergum levia, in Dei

e, Ppro'jicimus;, voluntarièé obliviſcimur. Hæc, inquit David, oculis gravia.
n. timeo, non ita illa peccata, quæ manifeſtè gravia ſunt, &
quæ ſuâ ſpontè ſe offerunt mihi, à me timenda: ſed quæ

levia eſſe videntur, & timorem ac memoriam fugiunt, Deo
n. alltem gravia fortè ſunt. Ita enim eſt: multa, quæ nobis
u. peceata venialia & levia eſſe videntur à Deo tanquam gra-
Via & mortalia reputabuntur in ſevero ejus judicio. Fec-
ne cata ad tergum & calcane um rejecta, oblita, & levia à nobis
it, exiſtimata, tunc juxta pondus ſuum judicabuntur, & angu-
g. ſtiabunt nos, quia aliter judicat Deus, quam nos, clemen-
ei tes nobis judices & excoœcati amore proprio, & tempora-
, lium. Heæc Iaiquitæs calcanei, quam timuit David, quam to-
ti mundo timendam, ex verâ ſapientiâ, propoſuit, à Spiritu
Sancto doctus: & quam nos omnes meritò timeamus. La- Quænam
ue lis Iniquitas calcanei Adami eſus pomi in gratiam uxoris, talia?
non ex maliti, & in formalem Dei contemptum. Hla col-
S lectio lignorum Sabbato, aliâque ſupraà memorata. Pecca-
torum noſtrorum, quæ vilipendimus, & calcanei iniquitas n-
eri

438 CoNCIO XXVIII. In judicio extr. gravia, quæ hic levia.

In nobis ſpe- ſeri poſſunt, tot ſunt, ut comparari poſſint arenæ in littore d
ciatim: nobis maris, ſeu innumera ſunt, quàm ex his in extremo Judicio ſe
levia, Deo habebimus, quod ſpectemus; quod timebimus, de illis in
Stavia. hãc vità tam incurii. Quot committuntur gravia peccata,
& committi poſſunt cum ſcandalo, quæ pro joco habentur
& riſu, uti verba turpia, quæ pro verbis volantibus per
aërem habentur; uti blasphemiæ. Dicenti obvius facil?z
magnus numerus: ſunt malè rudes, qui contra verecundi- 4.
am tactus & ſimilia, pro rei gravitate non æſtiment, etſi
conſcientiâà latrante. Sunt pleraque vitia, quæ, ut pro le-
vibus habeantur, pallio aliquo honeſtatis, virtutis, neceſſi-
tatis, &c. ſe veſtiunt: hæ iniquitater calcanes in quibus ſi
mors accedat, multis erit dubia ſalus, ſi non actum penitus
de ſalute, ſi nempe in re gravia ſint, quæ temerè levia puta:.

bantur. Fr. Labat. cit. propoſit. 26. de Jud. ſin. f. 1rog. March. hort.
Vaſt. tr. 3. l. 32. f. 190. Le Blanc. & Bellarm. in Pſalm. a5. init. Conſi-

lium certè optimum eſt pœnitenti, ut, ſi de gravitate pecca- D
ti dubitet aut ſuſpicetur, id ſincerè Confeſſario aperiat: ita nn
enim deſinet eſſe Iuiquitas calcanei, quæ ita timeatur in ipſo .
.. .etiam udicii die mala. V. Conc. 27. n. 4. ex Job. 13. & I4. In
ed VII. Sané talis Lziquitas calcanei, ſeu talia peccata, quæ à nobi

multiz leth a- levia habentur, quæ ideo nihili facimus, negligimus, cuùm re-⸗
lis quoad ani- 1PSà gravia ſint, faciunt ut multi ſpiritualiter mortui ſint & 4
mam, cum quoad animam, cùm putant, ſeſe quàam optimè vivere: utut
non putent. multorum Imago & effigies vitæ & actionum ejus turpiſſima

ſit, cùmillis ea ſpecioſiſſima videatur, ſeu quèd multi in ſtatu
peccati mortalis & offenſæ divinæ verſentur, cùm ſibi imagi- Nin
nentur, ſeſe neſcio quàm probos eſſe, bonos vel ſanctos; Ec-
. quò aſtu demon multos in ſuo obſequio tenet, & illos, ui
quibus perſuadet, levia eſſe, in quibus verſantur, & quæ e
committunt peccata, cùm reverà gravia ſint; qualia eſſe he

poſſunt in materia circa & contra Caſtitatem, Juſtitiam, 1
Reſtitutionem (præſertim ſi ſint Conſcientiæ laxæ, terrenis
diſtractæ, vagæ, non timoratæ) in detractione; ſi conſiune
tttuuudo

2 ””
MM Docemur, quàùm ab omni peccato abſtinendum ſit. 4³9⁰
tte tudo blasphemandi, pejerandi, ſe inebriandi, ſine propoſito
ii⸗ ervmendandi; In ſuperſtitioſis ; In Sacramentorum uſu per-
in functorio irreverente: &c. V. Conc. ſequ. n. g. Et ſufficit dœ-
te moni, vel in uno habere hominem ſui juris. Qut, enim of-
ae⸗ fendit in uno, fabtus eſt omninm rels: Jacobt 2. 10. Incidunt duo
facta, quæ huc applicari poſſe videntur. Unum eſt, non in
HE ovnmni ſpeculo exhiberi ſuam homini juſtam faciem, uti in ſe
en eſt. Memorabile eſt, ait ſuprà nominatus P. oannes Zahn,
e, el Fundamento3. ſu Teæleſco i, Gntagm. 3. Cap. 9. F. 9. F. 170. quod ali-
l⸗ quando contigiſſe audivi in aliquo Franconiæ noſtræ oppi- Judæus to-
aell. do haud ignobili „Ubi vir quidam rerum curioſarum ama- tus ſanus in

u tor, in Senatoriâ dignitate conſtitutus, ſpeculum habuit pla- artificiali

enins num, quod facies inſpectantium ita deturpabat, ut faciebus ſpeculo videt
n. infirmorum morti proximorum ſimillimas exhiberet. Ac- e ſimilem
1 11¹¹ . . . moribundo;
cigit, ut dictum Dominum Judæus ex pago ſatis propinquo creit & me-
ul. accederet negotii causa, habens cum eo, quod tractaret. itur.
e Ut primùm Tudæus ingreſſus ad Dominum illum, cauſamq,
IE Pprotuliſſet, quare conveniret; mox Dominus: miror, quèd
ni huc accedere potueris tam infirmus, & morti fere propin-
quus. Reponebat judæus, ſe non eſſe infirmum, veruùm
ds optimèe valere. Quid, ajebat alter, tu valeres? accede, ſpe-
m. culum inſpice; bene videbis, qualiter res tecum ſe habeat:
E⅓ duxit und judæum ad ſpeculum, qui intuens in ſpeculum,
en cùm faciem ſiiam advertiſſet, ſubitò cohorruit, & panico
u correptus terrore vultüs ſui, mox in ſilentio abiens & exiens
ttn hypocauſtum, domum, civitatem, ad pagum verò & do-
uu mum ſuam reverſus, lectum petiit, decubuit, & paucis poſt
og diebus vitam exuit. Ita D. Zabn cit. In templo Cereris in A-
s chaid fuiſſe ſpeculum refert Pauſanias, quod ægris inſtar
be oraculi erat; hoc enim in fonte proximo injectum, ubi ex-
de trahebatur, conſulentis vultum hilarem ac vegetum, ſi ſa-
, uti reſtituendus erat; triſtem ac pallidum, ſi moriturus,
en referebat: Citat. Amor Increat. Sunt, qui ſe quo ad animam be-
nti ne valere putent, ex ſpeculo deceptionis, quod ipſis demon

l Alechtl de Jud. extr. Kk k exhi-

440 CoNCIO XXVIII. In Judicio extr. gra Via, queæ hic leria.

Applicatio. exhibet, & in eo gravia peccata pro levibus; quibus eò fa-

Speculum cilius implicantur. Quibus dici poteſt illud: Nomen habes,
demenis de- gusd vivas, & mortuns és Apoc. 2. I. Coram Deo, in ſtatu peccati
cipit & perdit mortalis conſtitutus. Cornel. & v. Iz. ihid. Dicu, qudd diver ſam
multos. &c. & neſcis, quia tie es miſer, & miſerabilis. Tali ſpeculo ſuo fal-

lit deemon, cuùm vel morbidum, quaſi in peccato gravi hæ-
rentem, fingit fuis tentationibus, ut in deſperationem in-
ducat eum, qui ſanus, vivens, ſeu in bono ſtatu & gratiâ

Dei eſt: vel cùm mortuo coram Deo, & in peccato gravi

conſtituto, ſanitatem & vitam gratiæ Divinæ affingit, ut in

ſuis peccatis ſecurum faciat, & perdat, quod multis acci-

dit. Attendendum eſt ſpeculum Legis, Juſtitiæ, & Judicii
Divini, ex quo te cognoſcere poteris, qualis ſis, vel eſſe de-

beas: vide, ne peccata levia putes, præſertim, quæ Deus
pro gravibus habet, & in judicium adducet, unde damne-
ris.

Toannes VIII. Alterum eſt: Scribunt joannem Teutonicum, li-

Teut. Canon. cet nothum, eruditionis titulo clarum, ad Halberſtadenſem
Falberftad. Canonicatum evectum, qui nonniſi nobilibus concedi ſoli-

“ Iem ESErTPET.—. . „ T e „ . „ .
Vmbras mor-tais. Commune nobilitatis malum, ſuperbia, faciebat
vuorum pro-

(ducit: cur? . . .
lo mederi conſtituit. Collegas invitat ad Convivium, &

lautifſimè excipit. Inter cæteras convivales feſtivitates,
injicit mentionem Acroamatis magici, & quærit, num ſuos
ſinguli parentes aſpicere cupiant:? Illi ardere ſtudio viden-
di: tandem elicit iſte malo carmine umbras deformes,
Coci, Stabularii, morionis, ruſtici, perſonâ, quorum facies

illi in paternis ædibus aliquando vidiſſe ſe fatebantur.

Suum quoque patrem exhibuit habitu Canonici, pingui
aqualiculo, ſeu ventre. Dimiſſis umbris: Eia, inquit, di-
cite fide bonâ, eccujus patrem nobiliorem judicatis: Metu
perterriti, & pudore ſuffuſi, ſuam quisque domum repe-
tiêre, nec ultra joanni vitium ſanguinis exprobrantes. Ita
ex Aucttore Adagiorum Germanicorum qui, quæ vult, dicit; non, quæ

eum contemptum collegis: moleſtum id ei, tandemq; ma-

lih⸗

u.

—

le,

eccatl

Otll.
a.

d.

glnn
chn
lece.
Deos
mme.

tertium, ſimiliter in ſe graviſſimum peccatillum: En vitu⸗

xiamque nimis, quâ omnia peccata levia & venialia pro gra-

„

Docemur, quùm ab omni peccato abſtinendum ſit. AI

vult, audit: reſert Mart. Delrio Diquiſit. Mag. En. 2. 4. 30. ſect. 2. f. 3219.
Ew hog Englgr. p. I. Dom. 2z. adv. J. 3. P. Lehentner, Verm. Conſé. L. 4.

C. 3. f. -yg. Notantur illi, qui juxta num. 2. ſap. init. aliorum Applicatio:

defectus carpunt, aggravant, in oculo fratris feſtucam vi- Turpitude
dent, in ſuis nec trabem: Hla illa ultima dies in valle Zoſa- noſtrarum
hat, illud extremi Judicii, à S. Baſilio allegatum, ſpecu- actionum,

um, verè fideliterque exhibebit nobis noſtrorum actuum nob⸗ lgeeio.
a, Exhibebi-

onſtra, turpitudi. avi nunc in vitâ, alie »:
monſtra, tu pitudines, gravitatem, quæ nunc in vitâ, alie- tur in ipesnio

nis proximi malè intenti, laudamus, nihil facimus: Illa, extremi Judi-
quæ hic, faſcinati proprio amore, ſuperbiâ, contemptu cii, uti eſt in
proximi, in nobis & noſtris levia, bona, juſta, & ſancta puta- ſe.
mus, videbimus tum gravia, mala, iniqua, & ſceleſta, quod
magis ſeq. Concione confirmabitur. Audivi de ltalo, illum ad Confeſſus
Confeſſarii pedes ſeſe abjeciſſe, tria, uti ajebat, peccatilla tria peccatii-
confeſſum, unum adulteriolum, unum homicidiolum, & la, cuùm eflent
tII. graviſlima.
los in oculis hominis: en vaccas in oculis Dei. Ah quaàm zeld. Sorr. 50.
ſæpè parvi facimus peccata, quæ lumine fidei docti ſcimnus

& videmus eſſe contra leges Dei & Eccleſiæ ſat graviter!
cùm tamen ipſe Chriſtus apertè dicat: Dico auten: vobi, quo-

niam omne verbum otioſum (vanum, frivolum, ludicrum, quod Verbum

„△ „

nec loquenti, nec audienti utilitatem affert, etiamſi nulli otioſum

ſit noxium, nec in ſe reprehenſibile. Cornel. ic ex &. Hilario & C.) quod ſit?
quod locuti fuerint homines, reddent rationem de eo in die qudicii.
Matth. Ia. 26. Chriſto judici. Neque hinc intendo cuiquam Conſcientia
facere Conſcientiam cum exceſſu & vitio ſcrupuloſam, an- no ſi ſcru-
puloſa, nec

vibus & mortalib eat: amée tientia nimnis nimis laxa,
& mortalibus habeat: ſed tamen conſcientia nimis n medio,

laxa omnino reſtringenda eſt, ne peccata gravia, aut PrO) uſtè timora-
nullis, aut pro levibus tantùm, æſtimemus. Utrumqueta.

enim vitioſum, & cum periculo animæ eſt, prius ad deſpe-
rationem, poſterius ad præſumptionem & peccandi licen-

tiam inducens. Cùm in medio conſiſtat virtus, Conſcien-

tiam, cupio & ſuadeo, haberi ſancte timoratam ſibi col-
Kk kK 2 lectam,

442 CoNCIO XXVIII. In Iudicio extr. gra Via, quæ hie levia &.

lectam, cui ſæpè utile eſt, quandoque culpam metuere, eti-
am ubi culpa non eſt. Verè ſuperabundans cautio non no-

cet in negotio falutis.

Defundus IX. In Concluſionem ſerviat brevis hiſtoria, longius ta-

apparet, di- men bene notanda. Refert Doctor Jacobus de Paradiſo,

cens: Nemo Carthuſienſis, in libro de peccati mentalibus criminalibus: Duo

credit, qwun Pratres Religioſi honeſtæ converſationis ſe mutuò cordiali-

diſeribtè Deus 1,1 5 .
juditer. ter dilexerunt; inter quos unus mortuus alteri apparuit in

& vultu mœſto, inquiſivit, cur ſic appareret? Reſpondit

defunctus tribus vicibus: Nemo credit; nemo credit, nemo re-
dit. Quæſivit vivus, quid eſſet, quod nemo credit? Re-

ſpondit defunctus: nemo credit, quàm diſtricte judicet
Deus, & quam ſeverè puniat. His dictis diſparuit, & vi-
ventem Fratrem magno timore concuſſum reliquit. Sec. Ex-

empl. . Mair E. Jndieium Dei, Ex. S. Labata, Propoeſ. 6. deJud. ſin.

Vol. 1486. e Eudov. CGranat. Calamat. Diſc. 31. n. 6. Certe convin-
cimur, & nos iſta non credere, dum tam facilè & liberè, à
Deo tam ſtrictè judicanda, committimus. Corrigendus eſt
ſenſus hic erroneus, & hic fructus hujus concionis ut ſit,

concedat Deus. Magna vobis eſt, ſi diſſimulare non vultis, necei-
tas indidta probitatis ocum ante oculos agitis Zuaici cunbta cernentis:

Verba funt S. Severi Boëtii, Conſolat. L. r. fine & f. 143.

Authores Eid. S. Auguſtin. Salilequ. C.Ia.àf. Ia. vid. citati & Cornel. citt.
hujus mate- LL. Marius Bignoni Capuc. Fer. 2. poſt Domin. I. aachag.
six. Fr. Labata V. Judic. fin. Prop. 6. & 26. March. Horto Paſt. tr. 3.
Lect. 32. f. 190. SWuprà Concioner 2. nec non ſequenter de Examine,
& ſequentis num. I. Drexel. tom. I. in Tribun. & Ind. Rer. V. Ra-
tio. P. Barry. Slit. die 4. Diſſert. I. à f. 205. Auguſt. Paölet. Do-
min. 6. poſt. Epiph. & alii paſſim, de peccatis venialibus.
Engelgr. P. 2. Dom. 6. Epiph. J. 2. & 3.

CoON-

oratione procumbenti, quem vivus videns in vili habitu

u
tim

oncit
A.⸗

% *

'us vitæ arundinem, parvam, infirmam, in ultimo Judicio
excreviſſe in maximam arborem, & talem, uti de Arundi- Arundo In-

= Se † 5252 443
3 3. 43 3-2ſ323. g3 83. 43:3- 43 63. 2383. 383. 23 :3.-23: . 538 3r L385.
Coxnxclo XXIA.
Judex extremus etiam bona Opera, & ipſas Juſtitias,
ac Juſtos & Sanctos, rigoroſiſſimè examinabit
& judicabit. Quàm ergo vereamur omnia ope-

—

ra noſtra, ne aliquâ ratione malè fiant, aut mala

ſint.
Quid exiſtis in deſertum videre arundinem vento Domin. 2.
agitatam? Matth. II. S. Aidkvent.
Frophetam etiam dico vobis, plüus quam Prophe- Eadem.
tam. WMatth. II. g.

Tu quis es? &c. Joan. I. 19. DDaominici.

Advent.
Ideri poſſit, præced. Concione ſat, & valde multa fuis-
ſe dicta: At in Divino finali judicio plura & graviora
latent, ac ſuperſunt. Ita omninè eſt; tunc perſpi-

H cuè quàmplurima videbuntur gravia, imò gravifi-

ma, quæ hic in vitâ planè videbantur levia; & fore, quin

vituli in vaccas excreverint momento temporis, quod eſt in-

ter hujus vitæ ultimam periodhum & alterius initium, quò

ſeſe anima ſtatim in longè alio vitæ genere, & extra ſenſuus Arundo hu-

modo cognoſcendi, deprehendit, verè in novo & penitùs jus vitæ, in
incognito, aut nunquam viſo Orbe conſtituta. Erit: hu- Judicio ar-
bor morali-
ter fit.

„7

tantà eſſe craſſitudine, ut viri duo porrectiſſimis Brachiis craſſitudinis.
vix complecti poſſint: altitudo, quanta mali in navi intus
vacua & emedullata. Erit: parvam nune arenulam, mon-
MDWD Kk k 3 ti

