V. ſupraà Conc. 9. n. 2. Egredietur virga de radice geſſe, & ſlos de radice Ex Mat. 1.

i 1,/ * . * . . „
H eerc Ya⸗⸗ 11. 7. Virga ſententiæ damnationis impios 7. ,.
dͤ. percutiet; irga illa vigilans, quam olla ſuccenſa ſequitur,
ter Jerem. 1. 13. Flos ſuaviſſimus ſententiæ Juſtorum, hos re-

XX x 2 creabit.

530 CONCIOXNXXXIII. Judicis Extremi ultima dententia
creabit. V. Procop. Capuc. in Judic. Diſc. I5. n. I. 2. &c. Sed regre-

diamur ad ipſam ſententiam Jjuſtorum, cum gaudio cogi-

2

tandam. “
Expenditur V. Venite Benedibti, & c. O anima, quid poteſt delectabilius ex-

ſententia E- primi, qudm - venite? ait S. Bonav. Cardin. Soliloq. c. 3. Oenite & c.

lectorum, &
verba Chriſti
conſideran-

(Vübus verbis blectos omnes ad cœlum invitabit. Venite
Juſti, qui amore mei omnes veſtros affectus, tentationes,

tur: Venite. concupiſcentias viciſtis, & à meâ lege alienati non eſtis, qui-
bus tantus mei amor fuit, ut & omnia veſtra ac totum mun-

dum, vel reipsâ, vel affectu & contemptu ejus, reliqueri-

tis. Venite: Sanctiſſima Virgo Mater mea, 88. Apoſtoli, Mar-
tyres, Confeſſores, Doctores, Virgines, &c. qui, meo auxi-
lio & gratiâ, triumphâſtis de mundo, carne, & demone, tri-

bus principalibus ſalutis veſtræ inimicis: Venite: pauperes
Lazari, à ſæculo abjeéti, qui ulceribus pœnitentiæ auſteri-
naſtis; lenite, modò ab Angelis in ſinum Abrahæ deferendi.
Venite Electi mei, qui, etſi cum filio prodigo me patrem de-
ſerueritis, per poœnitentiam tamen iterum gratiam meam
mweruiſtis, nec Sanguinem meum perditum iviſtis. Venite,
qui laboraâſtis, & onerati fuiſtis, labores, ærumnas, & vitam
meam in paupertate, patientiaâ, humilicate imitati; & ego refi-

Benediktie ciam vos. Oenite, enedibéti à Patre meo & totâ SS. Triade; benedisti,
Patris mei. quibus mundus propter me maledixit. O quàm ſpecioſa laus
Poſidete pa- beatorum ex ore Chriſti! Poſdete, & velut hereditatem ve-

ratum vobis ſtram occupate, innocentiæ, patientiæ, laboribus, meritis ve-
s nen. ſtris promiſſum & paratum Regnum,non dimidium, utAſsverus
Eſtheri promiſerat; non terreſtre vel mundi hujus, de quòô
Vos elegit Deus, quédque finem brevi habiturum ſit, cujus
diadema ſentibus riget, curis, anguſtiis, periculis; ſed re-
gnum gloriã & majeſtate plenum; de quòô David: Gloriam ma-
Chniſicentéæ Kegni tuir Päſalm. Iqa. Iz. Regnum non triduanum

aut ter centum annorum, ſed æternum manſurum: KRegnum
acem, regnum omnium ſaculorum dbidem v. 13. O quantæ gloriæ,

tatisque cooperti, gravia paſſi eſtis; toties eſuriiſtis, jeju-

II

EleRorum: his delicie; impiis tormentum. 531

ege quantæ beatitudini hæc verba ſunt! ait Ch ryſoſt. nec dicit accipite,

t. ſed hæreditazte, quaſi proprid, quaſt Paterna quaſi veſtrd, quæ vobi d
prineipio debebatur. ap. Cornel. in Mat. ar. 3a. Homunciones nos

r. ſæpè gaudemus cum ſolatio, cùm à magno principe verba
gratiæ ac clementiæ accipimus; quæ tamen, ut plurimum,
„Vverba ſunt tantùm, & homini ab homine, ſine fructu & uti-
i litate; ut dicat Regius Propheta: Nolete confiaere in Principibus;
in filiis hominum, in gquibus non eſt ſalus“ Pfſalmo Izs†. 3. Verè: Salus
m autem juſtorum à Domino: Palm. 36. 329. quam, per ſententiam
uD jucundiflimam ſupremi Judicis publicam, accipient om-
. nes Electi, quorum etiam minimus in cœlo major erit om-
m. ni Alexandro, Auguſto, & potentiſſimis mundi Regibus &
en. Principibus, qui, ſi damnati (uti quàm plurimi erunt)
e tum infimo in terrâ ſtabunt loco, cùm in ſuperis videbunt,
Men audientque per ſententiam Divinam pronuntiari, veſtiri, &
coronari Reges tantos, Cœleſtis & æ&terni in Cœlo Empyreo
regni, qui olim in vitâ fuerint pauperculi & infimi. Cornel.

A beſſens Conc. 2. de Jqud. à f. 355. S
eon VlI. Conſideratione nec minùs digniſſima ſunt Chriſti Chriſti re-

o, Judicis ſüpremi verba, quæ prioribus addet: Eſurivie & C. munerantis
enmn ſuprà num. z. Mira res! Videte, AA. & apprehendite, quaàm ſumma libe-
. ſit liberalis Deus, quanti faciat opera miſericordiæ, quæ ralitas: Ke-
tanto regno compenſet: Poſſdete regnum inquit; quam ob Rer compen-
esn cauſam! ſurivi enim, & dediſti mihi manducare & c. Sicut & at minima-

à½ reprobis idem graviter objiciet ſimiliter: Diſceedite, maledicti, Ex his ne-
in ignem æternume Eſurivi enim- &c. Matth. 2. 41. & 42. Adeo glectis impiis

e „ 5* „ „% % 3 * .ℳ 2 2*
n die fatalis judicii ſupremo de miſericordiâ ejusꝗ; operibus torenaun .
eh rigidum examen erit, & deſuper remuneratio, vel punitio: nurm rmlo
. * S * * . . * . . 3 6⁶
“ in qu ipſo iterum impiis magnum tormentum erit, cum PrXH

A. . viderint, in beatis opera miſericordiæ ita commendari, &
.„* „ X „ ₰ „ . 4
præmiari; ſeſe verò puniri & reprehendi propter illa negle-

⸗ .
nn Rta: quid ſi inſuper pauperibus non tantum non benefece-
9 rint, ſed & ſua rapuerint, eos oppreſſerint?! An fſortè ibunt n
ri ignem aternum, qus opera miſericordiæ non fecerunt. & non tount,
ℳ ßMMMM X 3 qus

532 CoNcIO XxXXIII. Judicis Ewtremi ultima Sententia

qui aliena rapuerunt, ait S. Auguſt. L. de fide & operib. Breviar. R.
Fer. 2. Dom. I. Quadrag. Lect. 2. Ubi & bene notanda verba Chri-

ſti: Amen dico vobis: quàmgdiu feciſtis uni ex his Fratribus meis mi-

nimis, mihi feciſtise V. 40. & 4. Venite benediöti, poſſidete regnume-

Operum Agnoſco promiſſionem meam; laudo miſericordiam ve-
miſericordiæ ſtram, quæ jure ſiſtere ſe præmio poteſt; accipite præmium,
pliflun⸗ quod pretio æſtimari non poteſt: quidquid ulli meorum
erces.

tũque ſæpiùs refecit: veſtris ego veſtibus tegebar: ad ve-

ſtras ego ædes peregrinus divertebam; veſter in me amor

ipſos ad me carceres penetravit: veſtra miſericordia vixi.

Venite benedicti- Fragmen panis famelico dediſtis: En men-
ſam paratiſſimam; venite, æternùm epulaturi. Peregrinos
tecto non excluſiſtis: Angelorum cives vos eſſe jubeo. Se-
minudorum algentibus membris lanam injeciſtis: adeſte,
immortalitatis purpurâ velandi. Venite benedisti. O quæ

rerum hæc commutatio pro centonibus, pro obolis, pro
menſarum miculis, paludamentum gloriæ, theſauros cœli,

Ad imitati- delicias non finiendas recipere! Eide Eccl. 16. 17. Hæc ſi qum

Onem propo-

nitay.! vera, tam eſſent omnibus perſuaſa, nemo foret, qui non tam

vili vellet cœlum emere. Veriſſimè Auguſt. & vie mercator
eſs optimns, da, quod non poter retinere, at recipias, quod non poteris

amittere; da modicum, ut recipias centuplum; da pauperi nummum,
ut à Chriſto impetres reÄgnum; da buccellam, ut obtineas peccatorumn

veniam; da veſtem, ut merearis gloriæ ſtolam; da vilia, ut conſequaris

gterna. Ita S. Aug. (S§. Cæſar. Arelat. Hom. /3.) citat. à Drexelio

tomo I. Sgno g Preæaeſtin. FH. 3. qieæ autem ſtultitia, illic tua relinquere,

unde exituruz er; & illuc non premittere, quò iturus es? illic ergo tus
repone, ubi tuam habes patriam, ait S. Chryſoſt. in Matth. 6. Drexel.

cCcit. digno . Pradeſtinat. mihi f. 25 5. & ſeqe. ubi plura. Hic mihi
occurrit, quod refertur de Cæſare, propoſito noſtro per-
Julius Cæ- opportunum. Cauſam dicebat apud julium Cæſarem mi-
harà milite les unus veteranus, & causâ premebatur. Itaque timens,
accepti bene- ne causâ caderet, quid egit? Reddidit Cæſarem memorem

cujus:·

feciſtis, mihi factum eſt. Veſtra me commiſeratio cibo po-

—

Flegorum: Hie delicie, impiis tormentum. 533ͦz3
A cujusdam beneficii, quod illi in extremâ neceſſitate contu- ficii memor,
ci. lerat. Meminiſti, ait, mperator, ſub quâdam arbore um-remuneratur
. bram non ſpargente, cùm velles reſidere ferventiſſimo Sole, umbram ſii „
un & eſſet aſperrimus locus, quomodo ex commilitonibus faéctam.
iun unus, penulam ſuam ſubſtraverit: Memini, ait Cæſar, &
an quidem ſiti confectus, quia impeditus, ire ad fontem pro-
mon Ximum, non poteram, niſi commilito, homo fortis & ſtre-
or nuus aquam mihi in galeâ attuliſſet. Potes ergo (ait mi-
les) 6 Imperator agnoſcere illum hominem aut illam ga-

eum leam? Reſpondit Cæſar, non poſſe galeam ſe noſcere homi-
iin nem poſſe; & adjecit. Iu utique ille non es? Meritò, ait Vid. plura
nu alter, me non agnoſcis Cæſar: nam cum hoc factum eſt ,in- Engelgr. P. I.

gi teger eram. Poſtea ad Mundam in acie oculus mihi effoſſus Pom. Septu.
„eſt. Nec galeam iſtam, ſi videres, agnoſceres: machærâ Pevenkela-
Nℳ, enim Hiſpanicaà diviſa eſt. Quæ cum audiret Cæſar, mox Se eh,,.
oA vetuit, illi exhiber i negotium, & agellos, de quibus lis erat, psw 4.
,. militi ſuo donavit. Longe major „ quàm Cæſaris in hunc ſiqnio &c.
Gn, ſuum commilitonem, erit Chriſti in ſuos amicos, qui ei ob- Abr. à5. Cla-
Gon. ſequium aliquod Præſtiterunt, munificentia & benignitas. Ta- Juda p. 4.
non Qandoquidem quidquid exhibetur officii pauperi, fiat?& 22.
W Pauperum patrono Chriſto, poterit quivis in pauperes offi. —. a-
NN. cioſus & clemens dicere Chriſto, quod miles ille Cæſari. Sis Qnrutus.
Meminiſti, Domine, quomodo, cum ſub frigido Jove,

ANnN .
ſæviente brumaà, ſeminudus algeres, & tremulo corpore
ſei pulſares ad oſtium meum, te in ædes exceperim, & nudum
lo cooperuerim: Meminiſti, quomodo, cum, inediâ exhau-
z ſtus, & fame pallidus, fruſtum panis emendicares, ſic eſuri-
un enti menſam ſtraverim, ibique manducaveris? Oſtendet
H profectò ſe memorem eſſe, quando coram toto mundo tua
miſericordiæ opera deprædicabit, dicens: Venite, beneditti.

. Eſurivi enim, & dediſti mihi manducare, &c. stanihurſt. de Zudicio
. Ccap. 7. 2 f. 140. Quid ſi alius adfuiſſet, deprehenſiis & con-
victus, noluiſſe Cæſari, cuùm potuiſſet facilè, in extrem4

gen neceſſitate ſubſidium ferre quam mercedem tulifſet? an

334 CoNCIO XXXIII. Judicis Eutremi ultim dententia

non audiiſſet: Ito, maledicte, in crucem &c. hæc ſors erit Er
impiorum. Annon AA. efficaciter & ſinceré proponimus, N
4 pauperi Chriſto, ſeu Chriſto in pauperibus, benefacere, it E
mereamur audire: Venite, benediéti, de tenebris ad lucem, de &d
ſervitute ad libertatem filiorum Dei, de bello ad pacem, dd br
morte ad vitam, de exilio ad patriam, de carcere ad regnum,
de agone ad triumphum, de mari ad portum, de Babylo-
ne ad Jeruſalem, de mundo ad cœlum, de tempore ad æter-
nitatem, eàmque beatam. õů
k Feltorum VII. Venite, benedictes & C. Poſſidete regnume &c. O quim “
ſponſio: dulcis erit hæc vox Chriſti in auribus Plectorum! O qum
Duando te ejus facies illis decora! quò hinc perfundentur gaudio?! Taune t
idimus. reſpondebunt juſti dicenter (non tam ore, quàm corde, admiran-
tes Chriſti erga ſe munificentiam ) quando te vidimus eſurientem nm
& pavimuste! &c. v. 37. Significatur profunda humilitas, ac- din
miratio, & exultatio Sanétorum, eò quòd audiant opera ſua, n
& exigua & exilia tanti fieri à Chriſto, ut ea ſibi facta æſtimet, a
quæ pauperibus Chriſti amore fecerunt. Corn. O quantas gra- j
tias agent Electi, profundiſſimè in facies ſuas procumbentes, en
tantæ Chriſti beneficentiæ, qua, & cujus gratiã agnoſcent, ſe- (A
ſe eè felicitatis, æternum duraturæ, perveniſfe. Declaremus "
ahb exemplo, tali, quale dedimus ſapra Conc. zo. n. §. Et quis Rex à
vel Princeps, cui cùm non eſt proles, is obvium aliquem par-
vulum pauperem in filium adoptat, educat, quin &, cum "
moritur, heredem teſtamento ſcribit, & inſtituit totius regni jen
ſui: quàm non gratum hunc eſſe oportet tanto benefactori,
cujus beneficio planè gratuito, ad tantum ille evectus cul- uti
men? quid omnia mundi regna, honores, divitiæ, potentia, ep
in comparatione cœleſtis illius regni?: Cœli heredes ſcribit n
Chriſtus, &, toto mundo teſte, inſtituit ipſe ſupremus Judex, in
Poſſtdete re- & in actualem poſſeſſionem inducit: Poſſigete renum. At qus
guueves duot titulo: multo: titulo donationis; quam fecit Pater vobis:

8S quibus ti-
tulis:

—

edis; ob
veſtræ

titulo hereditatis; quia heredes Dei, cohereder Chriſti- titulo

emptionis; per pretium ſanguinis mei: titulo mere

I erl

e

lN

Eleſtorum: bis Deliciæ; impüs tormentum. 535

veſtræ meritum actionis: March. fel. ga. Venite, Benedieti: de

S. Mechtilde, filiaà Comitis cujusdam Germanici, ſponsâ S. Mechtildis.
Chriſti ab ineunte ætate, quanto in his verbis deliciaretur H
affetu, dictum eſt, ſupra (onc. 12. n. S. De S. Aproniano ſic S. Apronia:

habet Martyrologium Romanum 2. Februarii Romæ Via Sala- nus & Cœlo

ridâ paſſio Sanäte Aproniani Commentarienſis, quà adhuc Gentilis, cum audiens: Ve-

Sunbtum Sicinium & carcere educeret, ut Laodicio Præfecto præſentaret, ite Benediéli,

converſus, &

vocemq; èà cœlo fabtam audiret“ Venite, benedibti Patru mei, percibite
17 I. „U Pe OLee gi Martyr.

regnum, quud vobis paratum eſt à conſtitutione mundi; credens bapti-
zatur, & poſtea in confeſſione Domini Finem vitæ capitali ſententiâ ac-
cepit. S. Franciſcus Seraphicus, cùm adhuc vivens accepis- S. Francifei
ſet revelationem ſuæ prædeſtinationis, totis octo diebus nil gaudium re-

aliud egit, quàm perpetuèò exclamare: Laudetur Dominus Den- velatà ſibi ſa-

meus; ipſi gloria & honor ſine fines ita ut horas etiam Canonicas lute.
dicere obliviſceretur. Faber Dom. a. Advent. Conc. 3. n. 2. Miſer-
rimus ego peccator, indignitatis meæ conſcius, neque de
cœlo vocem, neque revelationem expecétare poſſum, aut

cupio, ſed me Divinæ infinitæ miſericordiæ totum fubjicio,
heneh ſpem inter & amorem ac metum meritò vivens, cum Ec-
enhe⸗ cleſia ſupplex: Sancti nomini tui, Domine, timorem pariter & a- S. Bernardi
Lens morem fac nos habere perpetuum. Orat. Dom. 2. Pent. Ecce enim: lachrymæ &
il Firmum eſt mihi propoſitam, nunquam ridendi, ait S. Bernardus, H au-
en, quousq; audiam ex ore Dei illa verba Z'enite, benediétes Patris mei; S“ Dinet .
M neq ſlere deſiſtam, donec liber ſim ab illa ſententiäs Ie maledilté in
ignem äaternum. De Interiori Domo. c. 37. Calamat. Aubl. in dent. V.
d Judic. ſin. fF.Sz. An quæſo (mihi ſeriò ad mentem loquor, &
tu tibi loquere) me reprobum faciam & indignum tam ac-
enig ceptabili voce: Venite, benediétt: extra quam nulli ſalus ob-
ſoni tinget? an me præceps fubjiciam illi ſententiæ: he, maledilti?
kn abſit, inquis, avertat Deus. At verò revera (prô ſcelus &
Pgdd dedecus! prô damnum!) id facio per turpem carnis volu-
ptatem, per graviter iniquum lucrum „verbo: per quodvis
din peccatum mortale. O quanta nobis neceflitas timoratè
e⸗0 & Juſtè vivendi, ne à tantâ felicitate excidamus! Utinam &

5Mechtl de Jud. erctr. VVV 108s, JJMUb-

536 CoNCIO XXXIII. Judicis Eatremi ultima Sententia
nos, ſpe audiendæ illius vocis: Ernite, convertamur à vis

Chriſte jeſu, Judex, Conſutati malediétis, ſlammis acribus addidtlis,
voca me cum benedictis: Sequ. Miſſæ Defuntt.

devoto Lecktori, vel Auditori, duplicem hiftoriam, quarum

ctorum ſententiam: Venite, Benedicti- &c. alterâ, quâ incu-
tiam timorem (ſicut initio Concionis dictum eſt, timoris &
amoris Dei ſtimulum & calcar ac frænum eſſe udicium ex-
tremum, quô nobis & præmium & ſupplicium æternum

lanmnm, vel verbo ac voce tenus terribilem ſententiam: Ie, ma-
ledictis de quà in ſequenti (oncione generatim; in ſequentibus dein
de ſingulis illius partibus ſermo erit, momenti, uti res eſt,
Eques no- graviſſimi, quia æterni. Deguſtemus prius aliquid de Con-
bilis ad epu- vVivio Regni illius juſtorum, ut ſummum ejus deſiderium,
lum cœleſte excitatâ orexi, concipiamus. Inter Provinciales, viros no-
invitatus: in biles, duo quidam erant, tum loco domicilioque vicini;

2*

quo illi du- tum, ſicut opibus & generis ſplendore, ſic vit4 moribusque

centi anni vix
una hora vi-
debantur.

ex æ&qquo inſignes. Horum alter altero diu perfamiliariter
uſi, in magnam amicitiæ amorisque conſuetudinem perve-
nêre. Atque, ut erat matura utriusque gravitas, ſuavi mo-

deſtiæ ſociata, amoœbeis conviviis, ſed honeſtis iis, & jucun-

dis, ſeſe alterni, ut cuique viſum eſt, invitabant. UÜbi veri
Sanéta duo- mihi fit ſimile, crebra illos, tum de bonis quibusque ſtudiis,
rum Nobili- tum de cœleſtibus præſertim gaudiis, quorum amore tan-
um dintcitει. gebantur, miſcere colloquia ſolltâſſe. Nondum enim hæc ævi

noſtri dedecora invaſerant, ut coiri amicitia inter plures pos-

ſe, non putaretur, niſi cœnas in luxu probrisque exigeremus;
aliique alios lacerare convitiis, vel contem ptore ſupercilio

—

latâ & ſpatiosaâ ad arétam & anguſtam, ut hac viâ venientes
poſt Chriſtum, audiamus à Chriſto: Venite Beneditte! Tu 6 4
VIII. Pro Concionis auctario, ſubjungo piè curioſo ac

un, perquam affectuosâ & jucundà, inſtillem amorem Dei,
omnéeque ſtudium, ac curam fſalutis ſeriam, obtinendi Ele-

proponitur, à nobis eligendum, ut ad bonum incitemnmu
à malo retrahamur, fortiter & efficaciter) ut effugiamus il-

deſpi-

el

s

i

4“ Eledorum: Hus deliciæ; impiés tormentaun. 5337
rin deſpicere, vel in vino & hido patrimonium ingeniumque de-
tere coquere cum Apicio (Romano, tempore Senecæ, omnium
mE helluonum maximo) ſtuderemus. Quin contrà decorum
A ſibi etiam tum nobiles credebant, ſi & facere palàm glorio-
ſa, & fabulari inter ſe honeſta, audirentur. In hàâc tali duo-
rum conſuetudine, cùm, neſcio, quid ſolito majus uterque
H moliretur, convenerat fortè, ut ſtato quisque die luculen-
tum, præ ut unquam alias fecerant, epulum domi ſuæ ap-
de pararent; invitatis etiam aliis, quos vellent, communibus
im. amicis. In hanc legem ubi hilares alter alteri condixere, Unus ho-
H jäamque dies condièétus fuberat, ille alter (heu ſubitos rerum rum repentè
ma. temporumque caſus! quam totus homuncio nil eſt!) ille, mortuus, ta-
mmn inquam, alter, qui venire ad invitantem prior debuerat, fa- men d Ahie
temn, tis præproperè conceſſit, ſuique adventuús ſpem convivato- rct ad Amici

. + K. — e. — Convivium
l. ri omnem incidit. Elato tamen tanto amico, quid alter ſu- invitatus ho-
e perſtes egerit, expectatis? Urique erat is, ad funeris luctum, ſpes.
lcn quam ad convivii luxum, ex hoc vicini exceſſu, paratior;
loeh eàâque propter indictas epulas, ſi quâ licuiſſet, facile omiſlſu-

Ioe rus. Verum in vivis adhuc cæteri ſupererant, quos eodem
änn jure, meminerat, eſſe à ſe vocatos. Et iſtorum, quod par
wer erat, reſpeètus tenuit, ut tametſi conviva unus, isque præ-
ſi cipuus, numero deeſſet, illi tamen reliqui, in eodem ſigma-
ge te, tantò laxius accubituri viderentur. Pergit igitur in
E Cconcepto hoſpes, lauteque menſas & triclinia inſtruit. Cæ-
teri, ut inter omnes convenerat, in tempore & loco adſunt.
Occurritur à patrefamilias omnibus: fit ſalutatio: prope-
rantur officia: deducuntur hoſpites: aqua in manus ſumi-
tur; ordine locoque discumbitur: Atque hic, ecce tibi! ad-
eſt hoſpes etiam ille, quem nemo tum convivarum exſpe-

eene

IOII
QRGsrat: quippe functum nuperrimè, &, quod conſtabat, pu-
Ai blico funere jam elatum. Et adeſt, ut oportuit, vultu com-
. poſito, ad hilaritatem, quò nihil ferale aut mortale Ppræfer-
rt. Quis enim in illo alioqui ſigmate lætus accumbere ,
cl aut dapes quamvis opiparas carpere ſuſtineret, ſi cum D

—

68 CoNCIO NXXXIII. udicis Extremi ultina Sententia

——

—

nibus ad polluctum novendiale & magnificum epulum ve-
niſie ſe cerneret! Ad hæc, ipſemet cœlo jam tum receptus
(quod, puto, mox infrà cognhoſcetis) nihil cauſæ habuit,

cur indecorem ſibi perſonam ſumeret, & in ore lurido tri-
ſtis potius, quàm cum ſereno placidoque comis, appareret.

„

Quid multis excuſo:! Adfuit, quem diximus, conviva, accu-

buit, cœnavit; fidémque, quam invitatori dederat, præſens
ecxſolvit. Reliquum erat, ut ex pacto mutuum faceret, epu-

lumq; & ipſe jam pro ſocio inſtauraret. Neq; in hoc etiam fe-

fellit. Menſis enim commodum remotis, amicum veterem
Defunéctus & turbà ſeductum, jubet memorem attentumq; eſſe, ut ad ſeſe
Amicum ho- proximum cœnatum & ipſe veniat: diémque & modum ve-
iniein ibte niendi edocet: ſimul, abrupto colloquio, deſüt videri.
Conamn, cer- I gnarus adhuc alter, quò defuncti hoſpitis invitatio tam no-
to die indi- Va inſoléênsque pertineret; & arbitratus tamen fide non ca-
&o, & modo. rituram, apparat ſeſe diligenter, diémque edictum avidus
expectat. Neque enim homo, qui cæœætera tam probè ſem-
Per tamque (ut ego mihi perſuadeo) religiosè vixerat, per

eos dies commiſerit, quin, viatico munitus ante ſacro, vaſa
cCcolligere, & ſi mors fortaſſis ingrueret, rationes cum Deo

ponere maturaret. Dum Eques hic invitatus conſtitutam
diem (erat Solis vel Dominica) ſpem inter & metum, expe-

Vivens in- ctat: ecce tibi ad ipſas ædium fores equum videt candidum,
vitatus equo .

candido avo- aA] arr) 3 Iei at J
catus abduci- 10, celerrimè ex ſuorum conſpectu abripitur, brevique

tur ad ſplen- tempore per immenſum iter ad Regiam quandam peregrini
didum pala- ſplendoris miræque venuſtatis perfertur. In hujus veſti-
tium cœleſte, bulo cum paulum hoſpes conſtitiſſet, ab occurrente ſocio
& Convi- benigne comitérque exceptus, per ampla quædam atria ſanè?
vium. quam officiosè in aulam usq; deducitur. Ibi frequentes Con-
vivæ magno numero circumſident, epulis colloquiisque in-
tenti. Inter quos Eques, quamvis advenerat tardiuſculè, ta-
men etiam tum, & ſaltem de ultimo ferculo partem ſibi ſu-
mere jubetur: nam ad mala jam usque & ſecundæ menſæ bel-
laria

——õ

2 . . „ 22
pulchrèque ſtratum: quòè, uti præmonitus fuerat, inſcen-

lari
e⸗
laut
Un⸗

M Eledorum: His deliciæ, impiüis tormentum. 539

n. laria convivium proceſſerat. Obtemperat hoſpes non grava-
ebum te cum eas præſertim cibi potusq; reliquias videret, quæ et Convivan-
it, iam in ſaturo potéq; famem poſſent movere. Inter has dapum tiuimn maſe-
. lautitias cum oculos hoſpes ad Convivas etiam convertiſſet, rno dellia
id illamq; accumbentium modeſtiam, atque exuberantis læti-— Etltia.
tiæ conſenſionem, totàmque loci majeſtatem conſpexiſſet:
cum denique attentior, hinc epheborum obſequia, hinc
erer muſicorum certamina, atque undique omnium ſtudia
in- ofrfciaque conſideraſſet, rerum mortalium ſatur, id ſi-
eon bi reliquum ſperabat, ut in illo felicitatis palatio ævum
Ae æternitatémque duraret. Sed adeſt à tergo monitor ſocius,
e. reverti in domum ſuam, velit, nolit, ita temporis locique
rationes poſtulare: conſcenderet proin equum, & eò⅛dem,
unn ungde advenerat, redire. Et hic queribundus, exilium de-
precari, veterémque amicum obteſtari, ne, quem tam co-
in miter invitaârat, lautèque acceperat, exturbaret: Dimitte
n. me, inquit, pro Deo, hic aliquantulum morari in iſtâ Socie-
AM tate: vix etiam, dum aſſediſſe, labrisque primis has ejus da-
pes deguſtàâſſe: nolle ſe cuiquam odioſum & gravem eſſe, lo-
nh co infimo contentum, omnibus parere. Sed parendum
en fuit multèò plùs morato, quàm crediderat. Reductus igi- fuſſus eo-
ae. tur à ſocio ad equum, eôque æ&grè conſcenſo, per avia loca dem equo in
in patriam eadem celeritate revehitur, oculis quidem nec-Patriam reve-
n quidquam ad interdictum ſibi palatium retortis. Sed in pa-hitur, ubi
n tri, præ quàm cogitârat, mutata mirificè omnia reperit: ua. din⸗
egti ædes ipſas, quas paucis ante horis reliquiſſe ſe putabat, ſam in·
N. familiæ ſacræ cœnobium converſas; amicorum verdò ſuper-
W ſtitem planè neminem, ac ne nominis quidem ſui generisq;
en memorem quenquam deprehendit, præter unum ſenem,
Cor. qui dixerat, ſe audiſſe ab avo patris ſui, quendam illius loci
deir Dominum diſceſſiſſe cum equo albo, ampliùs non rever-
l. ſum: Quapropter non de nihilo jam miratus, cœpit ſuſpi-
iu. CLari, quod res erat, domo ſe diutius abfuiſſe, quàm oculi
ebel ſensusque decepti judicârant. Inde ſupputatis diligenter

LYvyV 3 tempo-

R

640 CoxNcIo XXXIII. Judici Easremi ultima Sententia

Cùm abfuis temporibus invenit, annis adeo ducentis inter eas epulas ſe
. „ * . ☚ 2 . * X 4 ⸗
ſet annis du- feliciter diſcubuiſſe; & nihilo minùs properatum abitum
centis, in eo immerenti amico exprobraſſe, ut à convivio, non dimis-
convivio, ſibi

viſis una tan-
tum hora.

ſus, nonniſi unã horâ moram feciſſe. Jacobus Biderman. in De-

Ntinét. g. c. 6a. YZoann. Major. Wec. xempl. E. Cazleſti Gloria. Ex. 7.

F.- II. Sumamus hinc deſideriis noſtris præguſtum aliquem:
ſi huic Equiti tanta felicitas, ad cœleſte bpulum ab amico

ſio tantùm invitato ad unum aliquod palatium: Quanta

erit, & quantum gaudium Beatis, cum ab ipſo Chriſto Bea-

ti, orbe publico, ad ipſum coœleſte regnum invitabuntur:
Lenite poſſtaete regnum. &c. Quâm amandus Rex tantus,
tam liberalis, etiam mihi, modè velim: & quid ni velim?

Unum opus: in ſtatu gravis peccati denique ſaltem non mo-

ri, &, ut in eo non moriaris, neque vivere, aut Perſiſtere:
haoc opus, hic labor, quéô dignum eſt cœlum.
Judex Su. IX. Alterum Exemplum Amori ſanctum timorem jun-
premus ſen-
tentiam dam-

mam ob lu- bus quidam magnæ ſanctitatis monachus degebat, Helias
xum convivi- nomine, beato Hieronymo adhuc vivo multum familiaris.
orum, veſti-Hic quâdam vice raptus, vidit ſe in quodam, miræ & inau-
um. &l. ditæ pulchritudinis palatio, ubi per horam gradiens, & ejus
Pulchrirudine ſatiari non valens, vidit à quibusdam juveni-
bus pulcherrimis quoddam præparari tribunal, ſtratis tape-
tibus, veſtibus, auro, gemmis, & multaà artificii varietate
decorati circumquaque. In quéê Rex quidam decorus tan-

tum, ut nihil aliud cuperet quis habere, magnaâ virorum
ſole lucidiorum comitatus ſocietate, veniens ſe poſuit, ut

judicia exerceret. Inter hæc cùm quædam anima (quam
fuiſſe Anconitanum Præſulem, ab ibidem exiſtentibus po-

ſtea

—

ſum ſe, ſed rejectum fuiſſe, per inuriam queretur, ſibi vi-

licin ſacris libro 3. Exemplo g. à f. 246. Weculum Exempl. veterum Di-

at, dum conſideramus, Chriſtum udicem ad tartarum
nationis fert damnare impios, qui bonos ad cœlum vocat. Refert S Cy-
ſuper Ani- Fillus Epiſtola ad & Auguſtinum In ſuperioribus WTgypti parti-

ſen

2 Plekcforum: His deliciæ; impiis tormentum. 541
lusk ſtea intellexit) à nequam ſpiritibus catenis, igneisque vin-
dn (ulis vincta, inſtar fornacis flammas erumpens ſulphureas,
Im geportata, majeſtati regiæ præſentatur, quæ, priusquam
GIn de aliquo interrogaretur, cœpit diris vocibus æternis igni-
dN. bus ſe digniſſimam acclamare. Hanc, inter cœteras, alle-
rens cauſam principalem, quoniam vanis mundi pompis in-
b tenta, in conviviis, & veſtibus, & hujusmodi mundi ſtul-
In titiis delectabatur. Quibus finitis, lata per judicem ſenten-
in tia, ut pœnis infernalibus traderetur, donec corpori juncta
nn duplices pœnas in perpetuum ſuſtineret: mox illam ſecum
dler. ferens omnis illa nequam ſpirituum turba, inde diris cla-
um. moribus receſſit. Meſffret. Dom. 1. poſt Trinit. ſerm. I. (34) mihi
An, JF. 252. Yo. Major, magne Spec. Exempl. V. Gula, Ex. I5. fF. 377. Facile
ln deſuper animi judicium eſto. H
len V. præ ter citatos ſais numeri Cornel. Franc. Mendoza in 1. Reg. Authores
2. 33. in Expoſtt. Lit. cit. ſupra n. ; Thom. Kemp. L. 3. C. 2. de hujus mate-
N Imit. Chr. D. Dionyſ. Carthuſ. de Judicio art. II. & 158. Guil. riæ.

Stanihurſt. de Judicio Extr. Cap. . à f. Izo. Mart. Cochem.
Capuc. de Jud. cap. 12. Procop. Diſc. 17. Fr. Joſ. Capuc. in
AIdv. C. 2. Jac. March. hort. Paſt. tr. 3. de ide Chr. Lect. 33. f. 192.
is Nicol. Turlot. Theſ. doctr. Chr. p. I. Cg. Lecl. 6. f. I14 .⸗ Joſ. Spe-
e ranzapunito 1zz. Drexel. Tom. I. Sgno. Prædeſt. à f. 25 7. En-

m Igr. part. 1. Dom. Septuag. & Embl. I. Annal. ætern. Faber Au-
d a*½. them. z2. Dom. I. Adv. Dom. g. Advent. C. 3. n. 2. Beſſeus de
ec⸗ Judicio Extr. Conc. . à f. 383. sq, 392. Calamat. OQuadr ageſ.
un Diſc. y. f. 5. & ſequ. Paciuch. Lect. 37. n. 41. Phil. Harttung.
duh- Conc. Tergem. Dom. 4. Adv. Conc. Ie Supra hbic Conc. 12. & infra
gtnne Conc. al. õ Z
OtuN
inn

542 CONGIO XxXxXIV. Iudicis Supremi ultima Sententia.

2 B E, E E d S Er E E E S E E i

CoNcIo XXXIVY—..R..
Judicis Supremi Sententia ultima, in impios fulmi-
natoria, terribilis, & efficaz.

Dom. 3. Ad. Vox Clamantis. Joann. I. 2 3.
Dom. 4. Adv. Lidebit omnis caro Salutare Dei. Lucæ 3. 6.
Eidem. Tox Clamanti. Lucæ z. X.

S. Joannes,
Vox Claman-
tis.

nes Baptiſta, dum interrogatus: Iua quis es? Vox Cla-
mantis, reſpondet. Si joannes lox ſit clamantu, non
ipſe clamans, quis ergo iſte clamans? S. Ambroſ. in c.3.
Clamans eſt Lucæ aſſerit eſſe ipſum Chriſtum, cujus prænuntius fuit S.
ipſe Chriſtus: Ooannes, ſicut voæ præcedit verbum. Clamavit enim verò
duomodo & Chriſtus in terris ſæpius ad peccatorem miſerum fſuis in-
Maveritchri-numeris concionibus & adhortationibus; Clamavit Lucæ 5. 5.
ſtus: SJo. z. 37. Clamavit in cruce, cùm ſeptem verba loqueretur:

Moriens in ad usque ultimum ſpiritum. Jeſus autem clamans voce magn,

Cruce. emeſit ſperitum: Matth. n. o. (V. ſuprà Conc. 23. n. 6. E&‿ totam. )vo-
ce tam terribili & validâ, ut ex illà Centurio, qui ex adverſo ſta-
bat, videns, quia ſic clamans experaâſſet, Divinitatem Chriſti in-
ferret: Verè hic homo ſilius Dei erat“ MarciIy. 37. &ö 39. Hæc vVox

Chriſti morientis fuerat tam valida, ut petræ ſcinderentur,

terra valde concuteretur; percutientes pectora reverteren-
tur: id nempe quæſivit Chriſtus, converſionem peccatoris
& ſalutem, quam adeo deſiderabat. ZJoannis II. 23. ait de eo

S. Textus: oce magnà clamavit: Lazare veni forar. Vt hacvo-

ce repræſentaret vocem Tubalem Archangeli in die Judicii,
qua ſuſcitabuntur omnes mortui. Quid ſibi vult, ait S. Am-
broſ. L.. de fide Keſurrect. quod Dominus ad monumentum acceſſit,
magna

Ox Clamantie Mirabilem ſibi tribuit titulum S. Joan-

aWV
ih
in

E

n

Cr

gen

1
d

in die illo totus mundus erit deſertum, extra vallem oſaphat.

in impios, fulminatoria, terribilis, efficax. 543
ma gn . ce clamavit Laxare exi foras, niſi ut futunæ reſurretioni
pecimen præſtaret, exemplum ederet? & c. Cornel. in cit. Yo. 11. 7„2*

fal. 1az. Verum Chriſtus Dei Filius omnium validifſimé & Clamabit in
2 “ . ¹ * ₰ N W „ „ .
magis clamabit in extremo Judicio; cùm loquetur ad omnes Judicio vali-

Gentes, quæ unquam extiterunt. Clamabit in deſerto, quia diſſime; im-
piis terribi-

nullam domum, nullum paſſerem uspiam videre erit. Sed ten eane⸗
raviora audiamus: De Jjudice loquens S. David, Dem, in- tiam pronün-
quit, Pſalmo go9. 3. mani feſtè veniet Deus noſter, & non ſilebite quæ tians.
verba Theodoretus, Didymus, & Niceph. explicant de Sen-
tentiã damnationis proferendàâ in impios, cùm in die judi-
cii reddet unicuiq, ſecundum opera ſua. Tunc qui patiens ſiluit,
ſicut parturiens loquetur, atque de Sion, ſicut Leo, rugiet:
Iſa. a2. à 13. loquens Chriſtus inducitur, ſicut in die Judicii,
ut explicat S. Auguſt. in Pſal. &2. Le Blanc in Pſ. 49. 3. f- Io 7g. Tu
Judex juſtus“ &c. ait idem S. Aug. Meditat. c. 3. fine, ex verbis ci-

tati S& Iſas. 92. à 13. tacutſti ſemper ,ſeluiſti, patiens fuiſtè; væ mihi,

demum loquéri, quaſi parturien. Vociferabitur, & clamabit, ſaper
inimicos ſuos confortubitur- verba ſunt cit. & Iaiæ. Ita eſt: Chri-
ſtus Supremus & Extremus udex, prolatâ ad Electos ſen-
tentiâ gratioſiſſimâ, de quâ egimus Conc. præced. dein effun-
det omnes theſauros furoris, quos jam inde per tot ſæcula
coacervavit, & ſicut parturiens loquetur; vociferabitur, clama-
bit, pronuntians diremptoriam ac fulminatricem ſententi-
am, ad quam tinnient ambæ aures omnium reproborum:
Saniherſt. Faber Dom. 4. Advent. Conc. 3. imnit. Et hanc terribilem
Chriſti in impios ſententiam attentè conſiderabimus, hodiè
generatim quidem, ſequentibus dein Concionibus (cùm in

illà plura graviſſima contineantur) ſingillatim quædam.

Audiamus nunc vocem clamanti Dei per Concionatores, Con-

feſſarios, &c. qui omnes cum S. Joanne clamant: Parate viam

Domini: & jam nunc adhuc ejus gratiam, clementiam, & mi-
ſericordiam, in remiſſionem peccatorum offerunt & prædi-
cant; quò magis, pro ſuo poſſe, horribilem illum Extremi
Mechtl de Jud. ertr. 2 2 2z Judi-

Deſcriptio
Sententiæ
damnationis
cum furore
Judicis.

Ex Iſaia
g. 70. d v. 27.
ſup. Conc. 19.
n. 1. & C. 27.
. 2.

544 CONCIOXXXIV. Judicis Supremi ultima Sententia
Judicii Actum, exitialem impiis præ millenis mortibus,
aliisque miſeriis, verbo vel calamo depingunt ac deſcribunt.

Ergo patienter audite, neque ſine formidine ſalutari.

TI. Non ſine ingenti horrore animi & membrorum o-

mnium concuſſione, ac artuum trepidatione, accedo ad il-

lam luctuoſiſſimam, & omni tragœdiaâ funeſtiorem, Divinæ
Juſtitiæ cataſtrophen, quàm cum immenſo quodam totius

univerſi ſtupore ac pavore in Valle Roſaphat Judex exhibebit.
Cum jam ab æquiſſimo Jjudice jucundiſſimaâ voce prolata
fuerit ad Electos optatiſſima illa ſententia, frendentibus in-

terim præ invidiâ & livore, iracundiâ & furore, deſpera-

tione & mœrore impiis, illicò udex omnes iracundiæ, fu-

roris, indignationis, & Juſtitiæ vires convocabit, ut eas ex-

erat, & ſimul ac ſemel in perduelles ſibi inimicos & capita

les hoſtes effundat. Itaque Chriſtus ad reprobos humi ja-

centes, & præ metu in ſolo palpitantes, iratum ac plenum
indignatione vultum convertet, qualem deſcribit Iſaias, qui

ſibi videre videbatur venientem de longinquo Dominum,

ſcintillantibus oculis, & toto ore emicantibus flammis, hor-
ribiliorem, quàm ut ſuſtineri aut expectari poſſet, ſono vo-

cis incitato ac frementi, utpote qui vindiétam anhelet, &

linguam ejus quaſi flammam ignis, qui cuncta populetur &
voret. Pergit Propheta, & comparat ſpiritum, ſive halitum

ex pectore ejus effuſum, torrenti vehementi atque præci-

piti, qui ad medium usque collum hominum intumuit,
