m'etn diſſolverentur, quid non ſuſteinuiſſet Deo infeſtus ſi Julmina con-

Gexiſßſet, aut angelos torvèò intuenter, & novo figuræ babitu deterrentes,
1orum eonſpectum ne magnus quidem Deniel abeqg metu ferre poitit.
Addo, ait Mendoza in t. Reg. 2. Io. num. 31. f. 359. quid, ſi ipſum

Deum mille fulmina jaculantem conſpexiſſet & c. Exclama-
vit itaq, Kex forkiter. Vocati actutum Arioli, Magi, Augures,
Incantatores, venefici, ſapientes, & ſuæ gentis Theologi; ſi
quis eorum fortè hanc ſcripturam legat & intelligat. Sed non
Lotnerunt, nec ſoripturam legere, nec interpretationem mnaicare Kegi.

Umus Daniel repertus eſt, qui poſſet obſeura interpretari, & li-

gata diſſolvere. Hic itaque conſilio Reginæ, fominæ ſapien-
tiſſimæ, accerſitus, ad turbatiſſimum Convivium, altiſſi-
Daniel inter-mum movit omnibus filentium. Daniel verò ad ſuper-

Pres Scriptu- bum Regem converſus, coram omnibus, ubi horribili di-
Iæ: Mane, tione ad menſam peroraſſet, oculos in decretoriam ſenten-
Thecel, Pha-

res tiam, parieti inſcriptam, conjecit, legit, intellexit, atque ita ex-

poſuit: Mane, Thecel, Phare. Mane: Namerzvit Dens regnum tusm,

& comple vit illad. Thecel.- Appenſas er in ſtatera, & unventus erminus
Haleni. Eharer- Diviſum eſt regnum tunm. &c. quibus prolatis,

quan-

za. gra viſſimè ponderans ſe veriſſimè judicans. 371
e quanta fuerit omnium conſternatio, quàm perturbata con-
iln ſilia, ut imminenti exitio occurerent; ubi rumor increbuit,
lyi jam hoſtes in vallo eſſe, jam Cyrum muros occupdâfle, quis
kun⸗ tradita in ruinam & deſolationem, ducentis ante annis præ-
tent viſam ab Haia v. 11. c. 27. & florentiſſimum Regnum haldæo-
pon rum interiit, ad Perſas translatum. Multúuùm hæc faciunt
⸗ ad demonſtrandum ultimum orbis excidium, & extremi ju-
uIIhH Qicis proceſſum in impios. Notandum, ait Rupertus in Dan.

ei c. 9. quda in medio convivii manus illa, in nodte, apparuit, & jam te-
nun miulentorum Negis & optimatum ejus ſecuritatem viſione horribili ſor-
ti ſe⸗ titer conterruit: St, ait, repentina &! improviſa dies illa ſecuri &

cen contemptoribus Dei ſaperveniet, ipſo atteſtante, Cum dicit Matth. 24.37.
s Sicut faltum eſt in diebus Noë. & C. Ita Rupertus, qui per everſio-
a nem Babylonis, deſtruétionem totius civitatis diaboli futu-
ram in udicio demonſtrat, & hujus Babylonis regnum, per
o. ſtelera fingula dinumeratum, atque in ſtaterâ juſtà appenſum, ac
men terribili ſententiaà diviſum iri. & c. Englgr. cit. l. Obſervo inci-
I Qdenter, graviter peccaàſſe hunc impium Regem cum ſuis, ſa-
Ccris vafis, ad cultum Dei dedicatis, ſacrilegè abuſum: quaſi
GH moderno tempore ſacri Calices, Ciboria, & alia ſimilia, acd
Or convivia profana adhiberentur. Et per hoc ii notantur,
ℳ% dqui mediis ſpiritualibus, ad ſalutem animæ ſuæ à Deo deſti-
ge natis, & omnium maximé 88. Sacramentis abutuntur, gra-
Vviorem proinde diem Judicii experturi: Sicut & illi, qui in
„ Deum ejusque ſanctos diras jactant blasphemias: inſuper
8 Anorum Deus venter eſt, quem unicé curant, de ſua ſalute nil
„ penitus ſoliciti: & verbo omnes impii, quos verè tangit hæc

—

Scriptua Danielis: de qud.
4 III. Benediéctus Pererius (cujus eruditionem nullus pœ- Aane, The-
n Scriptor, qui ejus meminit, illaudatam præterit. Biblioth. &α L hares:

ik ript. & 7.) Hæc tria verba Mane, Thecel, Pharer expendens, Hæc, dicium, In-.

inquit, ſignificant tres res notiſſimas „quarum memoria fla- fernus : tria
Zitiose viventibus ſolet eſſe acerbiſſima, & maximéè horrida: ereatorihus
Aa a 3 hæc horrenda: ex
Pererio.

S

372 CoNCIO XXV. judex extremus exatltiſimè numerans: 2
hæc autem ſunt Mors, Judicium, Infernus: quibus rebus n
tria illa vocabula mirificèe congruunt: Mane, id eſt, Numera- ſele
vit, deſignat numeratos eſſe à Ueo omnes dies vitæ hominis, Wl
tempuúsque mortis ſuæ cuique preæfixum. Thecel, id eſt, 4r-
penſus in ſtaterâ, denotat extremum Dei Judicium, quô, tan. (Ar
quam juſtiſſima trutinà & ſtaterâ, omnium hominum facdta, it
dicta, opera, cogitata, ſubtiliſſimè ponderabuntur: De hic 666
ſtaterã Job. 31. 6. & ambulzvi in vanitate, appendat me in ſtaterd. m
Fbhare, id eſt, Diviſum, bene adumbrat ſtatum inferni, in qu
qui ſunt, omninò & in omnem æternitatem, diviſi ſunt, & ſ
ſeparati à Deo & ſocietate bonorum. Idem paucis comple- ii,
xXxus Hieronymus: tria tantùm verba in pariete manus ſigna: &
verat, quorum primum Numerum, ſecundum Appenſionemn, (l
tertium Diviſionem ſonat. Et hæc ipſa tria in judicio extre-
mo fient, exaétiſſimè Chriſto Numerante, & Ponderante, & de-
nique per ſententiam à beatis reprobos æternùm Dividente. i⸗
Conſideranda ſingula horum trium, & quidem de ipſomet i

.

Chhriſto judiee.
Chriſtus u. IV. Mane Numeravit. Hebræi habent: Numerando nun. MI
ſims. mum, ad usque pulviſculum numeravit. Talis tamque pe- 6
ritus Arithmeticus eſt Deus, non errat numerando, nec er- in
rare poteſt. Hic Arithmeticus omnes pluviarum ſtillas, o-
mnes Oceani guttulas, omnia arenæ granula, omnia arbo- lun
rum folia, omnia terræ gramina, omnia temporis momenta iuig
& puncta dinumeravit, nec unico errans, qui & fallere non Io
poteſt, nec falli. Engler. cit. I. G. I. ex Drex. cit. C. 17. J. 1. Ita & s
Chriſtus udex omnia dinumeravit, dinumerata habet, &
toti mundo proponet, peccata noſtra, ad omnem numerum, n
nnumerando abſolutiſſimus magiſter: uti SS. Paginæ conte-
Capillos ca- ſtantur. Matth. o. 30. Veſtri capilli capitis omner numerati ſant. Tro- l
b1s omnes pologiceéè, ait Cornel. ioc. Capilli ſunt omnes cogitationes, t
5Sis Se E locutiones, & actiones fidelium & Sanctorum: Ex S. Cyrillo
bonas & ma- . OAIctCi Nl

las..’iç S. in Levit. Sunt minutiſſimæ cogitationes, & intentiones ne
San-

.
—

1s eh
Nunr.
Mans

I

int
t
mt
ee⸗
u
onent
ete do
⸗
,l
cones
Gi
ton

Agra Viſſimè ponderans: ſemeriſſimé judicans. 373

Sanctorum, quas Deus exactè novit, cuſtodit, animat, diri-
git, perficit, & præmiat: Ex S. Damaſc. c.o, de Zarl. & eſ. Ita
Viciſſim capilli in impiis denotant eorum locutiones & co-
gitationes etiam minutiſſimas, malas, quas Deus, juſtus Ju-
dex certè in Judicium adducet numericè, & plectet. Brever,

ait S. Job. c. Ia. v. y. ſunt die homini; numerus menſium ejus apbud te

4

ſt. & c. Habet annus Dies 365, horas 8760. illi & hæ omnes, Dies vitæ hu- H

imdò momenta omnia vitæ noſtræ à Deo Judice numerata, manæ & o-

neque obiter tantùm & confusè (quod nos facimus, qui ſæ- innia mo-

8 . . 7 Menta.
pè annos vitæ noſtræ ignoramus) & quacunque ratione, ſecd

etiam an, & quàm bene vel malè acta, in judicium adducen-

da: Non quamdiu vixeris, ſed quàm benè. Idem S8. Job cal-
culum hunc exactiſſimum, & inde ſeveritatem hujus Judi-
cii & judicis, veritus: Yu quidem greſſus meos dinumerdſti, ſed par- Semitas &

ce peccati mei. cit. C. I4. V. 16. Obſervaſti omnes ſemitas mears, &C ve- veſtigia pe-
Ktigia pedum meorum conſiderſti. Job. 13. 27. Videor mihi mentem dum. ex job.

hujus innocentiſſimi viri afſequi, vel attingere. Timet; 15. re

trepidat ſibi parci à Deo, orat, parce peccati men. . d. cum tu, que locus ex-
Deus ſumme, non tantùm obſerves exactiſſimè faciem, ma- penditur.
nus, & Cæteras in conſpectu &ũ oculis poſitas hominis par-
1 . .
tes, non tantum omnes actiones & opera omnibus nota, ſed

inſuper infimos greſſus dinumeres, quin & acutè obſêrves

& conſideres veſtigia, quæ à nobis non videntur, aut non cu-
rantur, ſeu etiam peccata talia, quæ nos pede vehut terimus,
uti pulverem, nihil facimus, nec ad ea nos reflectimus; ſicut
ad noſtra veſtigia non retroſpicimus, & hæc leviſſima tu
Deus exaéëtiſſimè numeres; ſed & ponderes (in præmium,
vel in pœnam) facilè autem ſubeſſe poſſit culpa aliqua, an
non meritò veniam deprecor: Parce peccati meus?“ &: ver ebar
omnia opera mea, ſciens quòd non parceres delinquenti. c. 9. 2. Expo-
nit cit. c. Ia. v. I6. Pineda: Sané non dolere non poſſum, cum
videam te in numerato habere, ſeveriſſimeꝗque punire fin-
gula mea peccata, accuratiſſimeꝗque examinare omnes vitæ

meæ actiones: In paraphr. Greſſus, ſecretiora mea numerdſti, ait

§. Hie-

.

374 CoNcIOXXV. Judex etremus ewakctiſämè numerans:
S. Hieron. Sed parce peccati mei munc nihil ſerves, quod
poſtea numeres & à me exigas. Domene, ait S. uguſt. hHic ſe-

ca, hic ure, ut in æternum parcas. Similiter per illa verba: Clbſer-

Däſti omner ſemitas meas, & veſtigia pedum meorum confiderdſti, al-
ludit ad judicem, qui ſeveriſſimus paritérque ſolertiſſimus

conſiderationem adhibere ſolet in inquirendo, & inveſti-

—

gandeo alicujus ſcelere, & conjecturis faciendis, obſervandis-

que minutiſſimis quibuscunq; rationibus, verbis, veſti giis;
ita ut Reus dicere poſſit, ſeveriſſimum judicem ſuorum et-
iam pedum veſtigia conſiderâſſe, obſervaâſſe, notatâque habere:
quò pertinet Auguſtini Leétio, Radicer pedum meorum contem-
Platus er. Vid. Corderius in Job. 13. 27. f. 292. t talis eſt juſtiſſimus
Judex Extremus, qui à vertice ad pedes ultimaque veſtigia
explorat, inſuper attentiſſimè diſpicit, mundani aliquid pul-
veris pedibus an adhæſerit, quem ingenti ſupplicio excu-
tiat. Quid autem hàâc dicendi ratione ſignificetur, elegan-
ter expoſuit Polychronius: Epiſc. vità & verbo egregius:
Tirin. Nihil, inquiens, eſt in men ectionibus, quod non curoſiüts per-
ſeruteri, tum cauſas, tum initia, tum fibras eorum, quæ à me in vità
aguantur, obſer vas, & tenusſſima quæque itinern mei veſtigia indagas,
ut me ſupplicio conſtringas. Pineda in cit. Job. 13. 27 f. 335. & ſequ.
En Numerantem Deum Judicem. Vide quæcunque minima nu-
merantem, ait S. Petrus Dam! SRerm. 36. Veſtigia, inquit, pedum
meorum dinumerſtis Dinumerat, dum conſiderat. Ap. Corderium
ibid. f. 2g2. Et S. Auguſt. Soliloqui. C. Ia. num. g. f. az. diſertè. &c.
Et non ſoldm intentionem, ſed raaicis ejus medullam intimam diſertiſſi.
miu tuæ lucis veritate colligu, numeras, intuern ,»& conſignas, ut red-
das unicuique non ſolummodo ſebundnm opera vel intentionem, ſed et-
zam ſocundum ipſam interiorem abſconditam medullam radicu, de
quà procedit intentio operantii. Aa quod tendo, cum operor, quid-
guid cogito, & in quocunque Aelector, tu viller- aure tuæ audiunt;
poculi tus vident AQg onſiderant. gnas, attendis, notas, & ſoribiz in
libro tuo, ſive bonum fuerit, ſive malum, ut reddas poſtea pro bono
Præmia, pro malo ſupplecias Daando aperientur läbri, & judicalun-
Iur

6
ſot

4 Cra viſſimè ponderans: ſe veriſſimè judicans 375
tur ſecundum hæc, Ta fuerunt ſeripta àn libri tui. Hæc §. Au-

l/ . . * „½ 2„
„ V. Et quæſo ineamus nunc nobiſcum ſcrutinium, ſeu Ineamus de

d numerum vitæ noſtræ, unius, plurium; vel omnium an- acdà vità no-

norum, quos omnes, & quorum omnium dies, & momen- ſtrà nume-
N ta numeravit Deus, numer abitque, & in Judicium addu- rum.
rnn cet, neque nos ullatenus computavimus: quot horas, ex
eli tot millibus . cibo, ſomno, c onfabulationibus, otio ,luſi-
bus, choræis, vanis temporalium curis, & laboribus, pra-
e. DVis actionibus, operibus, verbis, cogitationibus „ contra
e leges Dei & Eccleſiæ, contra propriam conſcientiam, con-
Gg tia bona monita, contriviſti? qui ex novenis Poenè millibus
horarum vix novem in Dei ſervitio, & benè impenderis?
N Væ, cùm numerus exiguus vel nullus bonorum operum
„ tuorum, grandis verò malorum fuerit; uti (de quò Beda
den V. refert) Humfredo doeemones bene magnum volumen ex- Humfre-
hibuéêre, in quéô tetris notis omnia ante actæ vitæ flagitia qus, viso ma-

di⸗ exarata legit. Tutelaris verò Genius in puſillo manuali gné ſuorum
S paucula, quæ in primo ætatis flore pietatis obierat exerci- malorum, &
tia, annotata oſtendit: qui codices, immane quantum dis- parvo bono-
crepantes, Humfredum in extremam ſalutis ſuæ deſperati rum operum
onem præcipitârunt. Hiſt. Angl. . p. c. I1. Bellarm. Arz benè eret. de-
ung mor. Lib. 2. C. Io. à f. 2091. Englgr. G. 2. f. 279: fine. Numeravit Deus Petat.

zn hæc tua omnia. Non ſine graviſſimâ causâ David fecit, &
dixit: Cogitavi dies antiquos vitæ hujus temporalis ac meæ, &
nbit quæ in iis egi, & numeravi quaſi: & annos æternos Vitæ futu-

rzæ in mente habui, Pſalmo 6. f. nempè S. David omnes vitæ
W præteritæ ſuæ actus, nec non & delicta juventutis ſuæ co-

3 gitabat, ut de malè actis, conſideratione æternæ vitæ,
% quam præſertim poſt univerſalem Reſurrectionem, & in ex-
. tremꝗ Judicio ordiemur omnes, pœniteret, eaque in tem-
n pore emendaret: Dixi, nunc capit ne in æternum projiceret Deus.
icin Digna planèe cogitatio, ait ibidem Bellarminus, quæ totas
. nolles occupet meditantem. Drexel. P. . de æternit. conſtd. a.
GACN

Mechel de Jud. extr. b b Vbi

Ubi nunc tua pueritia, juventus, virilis ætas, jam partim
transactum ſenium, & in illis acta omnia. Numera, at non

nudos vitæ annos. Aſt vivimus præteritorum immemo-
res, futurorum incurii, cum interim omnia numeret
Secretari Deus. Incuriam hic ſuam ſerò, licet ſeriò, incuſavit Se-

moribundi cretarius quidam moribundus, in has voces prorumpens:
gemitus ſu- O infœlix ego homo! qui viginti quatuor ſcapos chartæ in
ku lutis. literis conſcribendis, abſumpſi, & ne chartæ philyram ex-
Ten homologeſi vitæ, & confeſſioni generali conſcribendæ im-
Remp. L. 1. pendi. cit. Englgr. G. 1. e Barri. Nuipiam habebit benè moriens;
c.23. ànum. y. qui ViVens non animæ, non Deo, non virtuti, ſed mundo ſervivit,
ait S. Auguſtinus cit. Polyant. Feliciùs & ſanctiùs numerum
ſibi à Deòô in pariete deſcriptum oſt Sex) legit, & in profe-
Rtum ſuæ ſalutis intellexit S. Henricus Imperat. Engler. cit.
ex Drexelio in Daniele. Cit. C. 1z. ante G. 2. & ſupra Conc. I6. n. . Si-
milis planè nobis Scriptura depicta eſt: Numeravit Deus tem-
pus, & dies vitæ noſtræ: & quis ſcit numerum, an poſt dies
ſex, ſex menſes, ſex annos, vel jam minc compleverit il-
lud, nosque vocandi ſimus ad mortem & judicium? ah mo-
do non ad infernum! Pro ſalute noſtrâ optimè fecerimus,
ſi nos ipſi noſtros retrò annos, cum verâ contritione cordis
& pœnitentiâ, examinemus, numeremus: & quid ni con-
ſultum, in ſatisfactionem præteritorum, aut in compen-
ſationem aliquam violati honoris divini, totidem & ampli-

ora bona opera reponere ut numero bonorum operum,

malorum numerum expungamus, ſuperemus? Iu Numera-

vit. vid Cornel. Terinus in Daniels y. 27. &ö 26. Drexel. in Daniele

C. 17. J. I. tom. 2. f. “zg. & ſequ. Englgrav. part. 2. Dom. 24. J. I. V.

iinfrà Conc. 73. n. 6. OJJMRM ðJÿ
Thecel: A- VI. Alterum eſt, quod in Scripturâ hâc extremum Ju-

penſus es. Ju- qicium denotante, nobis legendum eſt, & intelligendaum. Ap-
dicis extremi .

ſtiatera exa- penſus es in ſtaterä, & inventus er minus habens Thecel. Repræſen-

Qifſima. tant hæc divinam illam Judicis Extremi libram, adeò exactiſſi-
mam, quaâ aẽrem & ignem, ventum & ſpiritum, animi ſen-

zint

,

ſstod
NaVn
erac⸗
ſin

ein⸗
M

ue
e
oich

KL

Ute
An

e

re
Lentn
odl
ex,
nuns
ſthe

lis .

d,

ltent.

hm ſa & defſideria exploret, quâ voluntatem ipſam, cogitatio-
Im nes intimas, affectus latentiſſimos, ſuſpiciones abſtruſiſſi-
nun mas, animum & intentiones univerſas, amores & cupidita-
men tes ſubtiliſſimas examinat, ac per hoc reos exanimat: Ita exani-
IN. mavit Baltaſſarem, cujus, jaxta cit. Fererium, omnia opera,
n exactiſſimâ æquitate, & rectiſſimò examine Judicii ſui, qua-
I ſi in ſtaterâ juſtitiæ ſiiæ ponderavit, & in alterãâ quidem
m lance depreſſiore apparuiſſe pondus enorme ſcelerum &
en maleficiorum ipfius Regis; in alterâ verò lance, quæ levis-
wn ſima erat, apparuiſſe, minus habere illum pietatis erga
m Deum, & juſtitiæ erga homines, quam par foret Regi, illi
nen potiſſimum, quem Deus tot regnis populisque præfecerat,
a/ & quem exemplo patris ſui, ut fuperbiam fugeret, & pie-
W tatem coleret, tam evidenter & ſalutariter præmonuerat,
„ac prædocuerat. Veriſſimè Theodoretus dixit: Nihil eſt re-
AIn rum nipiam, quod. Deus non multò quànz exabtiſſimä perliberatione
ukh ponderârit. In haâc extremi Judicis librâ nec aurum, nec ar-
gentum, nec lapides pretioſi, nec Infulæ aut Sceptra, quæ
apud homines in pretio, ſunt ullius ponderis, ſed ſola atque
tinm Unica virtus pondus habet. Hac ſuaâ ſtaterâ extremus Ju-
m dex, ſicut, ut diximus, numero numerat peccata, ita eo-
imn rundem gravitatem ponderat. Conſideremus, quænam In ſtaterà
ne ſit hæc ſtatera, & quàm exactiſſima. Pondus & ſtatera, Nudi- Judicii divini

vra Wiſimè ponderans: ſe veriſime judicans. 377

un cia Domini ſunt. Proverb. 16. II. Wiritunm ponderator eſt Domenus. Ponderantur,
vu bed. v. 2. ubi S. Beda ait: Peiritas ſingulorum, quid in occulto co- ne ienes.
mre gitent, certaä lance diſcernit.: Appendit corda Dominus Proverb. Z1. & 2

2. id eſt, cordium cogitationes, & intentiones, ex eisque
J Actionis pondus, & valorem metitur, & æſtimat. Cornel.
Spirituum ponderator, dijudicans, an ſuæ menſuræ & regulæ,
y ſeu legi divinæ, rationi, & præſcripto virtutis adæquen-

2 tur, & ad amuſſim reſpondeant. Serituum, ſeu mentis cogi-
e tationum, & voluntatis, quam ſolus Deus ponde at, an ſit
bona . vel mala intentionum & ipſius fundi cordis ac om-
ßb b 2 piſſime

–

37 8 CoNcCIO XXV. Judex extremus ewahiſimè numerans:
piſſimè bona videntur, ponderat autem, & reprobat Do-
minus. O quot ex defectu bonæ, vel ex causaâ malæ in-
tentionis, à Deò judice inter peccata reſicientur, ponde-

rata taliter, ſecundum apparentiam bona opera, elee-

moſynæ, jejunia, vota, peregrinationes (qui maultàm pere-
grinantur, rarò ſanttificantur. ait Thomas Kemp. de Imit. C.)
Ponderatur quin & orationes: Ponderat tempus, durationem, quan-
tempus& du- ò tempore: quamdiu, ira, odium, ſcortatio, temulen-
ratiots. ria, injuſtitia, duraverit. Ponderat affectum, amorem,
deſiderium, zelum; an bonus vel malus! Pondus & ſtatera,
Judicia Domini, juſtitia & æqquitas. Time judicia Dei, expaveſce
Cogitatio- iram omnipotenti, aĩt Thomas Kemp. L. 3. c. 4. n. 4. Huic ſuæ

nis peccatum ſtateræ, ejusque lanci, Deus impoſuit ſuperbam cogitati-·
Angelorum. onem luciferi ſuorumque: En pondus juſtitiæ: Neqg lo-us

inventus eſt eorum amplius in cœloö: Apoc. Iz. S. Huic lanci impo-
net tectum Caini erga fratrem odium, ſimulatam Abſolo-
Ponderan- Dis, & Herodis religionem. Conc. z2o9. n. 3. Hæc judicis ſtate-

turverba. ra librabit etiam verba; illa Evæ cum ſerpente: Gen. 3. IIla

Senum caſtiſſimam Suſannam turpiter ſolicitantium. Da-
niel. 3. Illa judæ cum Judæis in mortem Chriſti paciſcen-
tium: Matih. 2ë. & infinita alia. Quid: etiam verbis pondus

ineſt! priùs ad limam, quàm ad linguam; vel ſi ad linguam

prius malèe venerint, vel quâcunque ratione, ponderabit
illa Deus Judex ſeverius. O quantum pondus, ad infer-
num usque deprimens, ineſt verbis turpibus, blasphemis,
Ponderan- detractoriis, graviter quibuscunque peccaminoſis! quid
tur opera & jam de ipſis operibus peccaminoſis! Sgnſti, quaſi in ſacouls,
Peccata. delitta mea, ait S. Job. c. 14. v. 1z. id eſt: peccata accuratiſſi-
mè expendis, & ſuo pondere uniuscujusque gravitatem
ponderas: in ſacculo enim ſolebant olim pondera ſervari:
juxta Deut. 2 y. Iz. Proverb. Iëö. 1I. Michee 6. 11. Pineda in cit. Yob.

Tidem Corderius f. zob. Væ illi, qui inventus fuerit minus ha-

ben-. In hac ſtaterâ ſuâ ponderabit Judex non ea tantùm,
quæ ſunt, vel quaſi, ſed etiam, quæ non ſunt (ſicut ait

—
Pan
in
1s
rt
fei

(t

i—
e
Me
Mt

ſie n
—
te⸗

M

ed

1
eh.
ketmu

ſum
niet
nieſie
Oir
40

1
wrn
cut
ar

A9ra viſimè ponderans: ſe veriſimèò judicans. 379
P aulus Kom. 4. 7. Vocat ea, dlc non ſunt, tanquanm ea, græ ſunt ,„ Ponderan-
in utraque æquale habens imperium. Cornel.) ut ſunt tur etiam ea,
peccata omiſſionis, cum nempè non facimus, ſed omitti- dquæ non ſunt,
mus, & facere negligimus ea, quæ nobis præcepta ſunt, ut omiſſio-

juxta id, Lucæ Iz. az. lei cognovit voluntatem Domini ſui, & non ¹es.

fecit, vapulabit multui. Quæ peccata omiſſionis ſæpè parum
curamus, ſufficere rati, modo non actualiter peccemus
(ſicut multi parum faciunt peccata cogitationum, modo
operis nihil fiat.) Habebunt tamen &hæc ſuum pondus,
librandum à judice, ut multi propterea ad inferos deci-
dant: ut meritò deſuper ingemuerit Epiſcopus ille valde
doctus & pius de quòê Bellarm. Card. Supplem. tom. . de arte be-
ne mor. L. 2. c. 6.à fol. 2ool. à Sacerdote monitus, in extremis
eum gemitu, inquiens: verè omiſſiones me non parum ex-
terrent, profuſis ad hæc multis lachrymis. Ex his itaque Dodtrina,
meditemur & conſideremus ſtateræ hujus ſeveritatem, cui & praxis ad
nos, & omnia noſtra, cogitationes, verba, opera, omiſſi. nos.
ones, imponemur; ritè expendamus, non tantùm nume-
rum peccatorum noſtrorum mortalium, in S. Confeſſio-
ne neceſſariò explicandum, ſed & peccatorum gravitatem
ex genere ſuo, ſpecie, ex circumſtantiis ſpeciem mutanti-
bus, vel valde graviter aggravantibus Hæc divinæ juſti-
tiæ libra Petrum telonarium ad ſanctiorem vitam perduxit, Petrus Te-
cùm vidiſſet nocte ſecundum quietem, ſuas omnes noxas lonarius, visà
in lance unâ, in alterâ verò panem reponi unicum, quem hie in ſomnis
ex indignatione mendico projeciſſet. Ex vitaâ &. Yo. Eleemoſ. Sua- ſlateti con-⸗
rius Turlot. f-iz4. Denique hæc exemplo confirmemus, ex Elus.
Chronics & Franc. p. 3. L. a. 6. 53. Pariſiis in Cœnobi S. Franc. S”M
Aſſiſ. Religioſus tyro in lethali morbo ad extrema perdu-, Religioſi
Gus eſt: cumque jam lucta mortis inſtaret, æger horren- imnah 14
dum inclamans: Me miſerum, inquit, quantè Tatis fuis- er ot en vi⸗4
ſet, me nunquam naſci, quaàm ita mori! paulò pòſt: libram ih e judicii
obſecro, inquit, fideliter tracta: mox & illud adjunxit: ap divini cxa-

pone aliquid de Domim Iuſui mernlentis & cruciatibus. Aisſimâ.

b 3 Non

380 CoNCIO XNV Wudex extremus exadiſfimè numerans:
Non multò pòſt vociferatus eſt: nhunc benè habet. Mora-

bantur, qui aderant, innocentis juvenis tantam in morte

trepidationem. Atque, ubi ad ſe nonnihil rediit, quære-
bant, quid voces hæ ſibi vellent: quibus ille, vidi, ait,
quam exacétas Deus rationes poſceret, de occultis etiam co-
gitationibus, de otioſis verbis, deque minutiſſimis qui-
dusque noxis. Ad libellam omnia examinantur accura-

tiſſimè; ideò me infelicem ac miſerum proclamavi, & li-
bripendis fidem appellavi: cùmque ternerem promerita
mea peccatis longè pauciora eſſe, & libram mihi favere,

inſtiti rogare, ut de patientis Chriſti meritis aliquid appone-
retur, quò⅛ pondus in cauſam meam vergeret. Bôc impe-
tratò⅛ animum reſumpſi, & bono loco rem eſſe, pronuntia-

vi. His dictis, vitâ exceſſit. Ex quibus omnibus indubi-

tatum illud Chryſoſtomi conchuditur: Hom. 5. de ponit. Qus

cCcunbta vedet Deus, & ſerutatun, omntum vitam quaſi lance quadam

Vibrat, judicium peccatorum ſtatuens. Englgr. H. n cit. f. 37S5. Hanc

libram rudibus etiam S. Michael A rchangelus exhibet. Fi-
gura Bilancis udicii extremi, Chriſtus in cruce, in ſiniſtraà
lance latro ad infernum depreſſus; in dexteraâ ad paradiſum

elevatus alter. Domine Zkſe Chrißte, Fili Dei vivi, pone paſſzonem,
crucem & mortem tuam, inter jiudicium tuum, & animam meam,

Pluraq, ap. Cornel. in Daniel.

nunc & in horà morti meæ: Orat. oſſioii minoris de §. Cruce. Vid. bæc,

vinæ ſtatera (1hecel: Appenſaz, e & .) hic divini Fudicii & ir-

2

*KMh
ðð .

Phares: Di-

viſum eſ k. Ex-

SadesZtarzs nupe. S.

revocabilis ſententiæ Gladius (Phares, Diviſameſt &.) &ter-

hum mortalibusob oculos, ob animos verſentur! Votum

ſanctiſſimum, uti nam & eficax] vid. enfra Cenc, 2g. de libpi

VIL TLertium denique (breviter) legendam & intelligen.-

2

F. 27. 4 f- L312. & Proverb. Iö. 2. & II. G&
c. 21., 2. Drexel. in Daniel git. c. 1. J.’ 2 Fin. Engigr, cit. Dom. 2a. pat-
te2: ſ. 377. & ſequ. Terin. in Dom. p. 2g Ubi ait; Utinam hi divi-
narum rationum libri SDMane: Nuemerait) hæc juſtit iæ di-

Vm, eſt Pheret. Deviſam. Iſt regnun tuum a te, & datum eſt Medis
4 . . 2„ , MW & Fer-

—

ie col

.

Pn.
e
lipr
deme

don.

ndi
vo
lon
Muure
W
en
cul
n
U,
nd
kete
ot
Der
ebt
hor
in
Mul

wur

Pi

Prl
in
E

.
IA
gi
oe

taſet

deme

4 1
N
„ 5 14

7

W

HZ

Alria Viſſimè bonderans: ſe verifſimè judicans. 331

& Perſir. Darius Medus & Cyrus Perſa, Reges, hoſtes tui tremi Judicis
à te contempti, divident opulentiam tuam. Hæc ad hiſto- Sententia.

riam. Sed ad udicium Extremum: ⁶ funeſtus hujus Scri-

pturæ epilogus, omnium triſtiffimus! O ultimum hujus
ſcripturæ chafacterem atrum, quâ ultima Fxtremi judicis
Sententia denotatur: Diſcedite, maledittin Separati & diviſi
ab omnibus Beatis, neque à mundo tantùm (in quô, ex quo.
rundam ſententiâ, habitatio & locus erit hominibus, in ſo-
lo originali ex hâc vitâ, ſine peccato mortali, decedentibus)
extorres, ſed in inferni carceres æternum compingendi!
Socine ſeparat amara morz “ dixit Agag Rex Amalec . Keg. /y. ze.
à toto mundo, & omnibus, quæ in eo ſunt. De hâc Sepa-
ratione & Diviſione dictum ſupraà Concione 9 & occurrent di-
cenda infrà de Sententid Extrem gqudici. In harum trium vo-
cularum graviſſimarum finem addo id ex Cornelio, quod
tangit omnes, qui quocunque peccato & ſcelere occupan-
tur, & quaſi ebrii ſunt, & quos manet, & monet minax, &
vindex Dei ſcriptura. Audite, ait Cornel hæc ebrii, audi- In compen.
te temulenti, qui aſſidetis menſis, gaudetis, ridetis, canitis, dio gravis
potatis; omnia vobis læta ſunt: & non videtis extentam peroratio ſu-
Dei manum ſuper vos: Mane, Naumeravit Deus vitam tuam, per Mane,

=G . „ . , „ „ — vecel Phar
& brevi complebit illam, forſan in hac horà, forſan in hac eclela’es

. S 1 220 peccato-
ebrietate (in hoc flagrante ſcelere tuo) forte hæc ipfa eſt rent, & chri.
hora tua fatalis Thecel, quia Appenſus e in ſtaterà, inventiu um in pecca-

minur habens, ſobrietatis, virtutis, meritorum, pœnitentiæ: to.

multum verè crapulæ, amentiæ, vitiorum. Pbare: Divi-
fſum eſt regnum tuum diviſus es ipſe tu; corpus tuum dabi-

tur vermibus devorandum, anima domonibus: bona tua
rapient vel heredes perverſfi, vel executores cupidi, velSu-

periores iniqui. Corn. in v. 25. Dan. y. Et hæc vel prodromus
funt, vel numerum, pondusque addunt ultimæ Extremi

Judicii ſententiæ, qua exterminabuntur omnes impii, ut
dictum. Citati Cor nel. Dr exel. H 24 Englg r. ScCr iptur am iſtam
per aliam confirmari audiamus in exemplo ümiliter tragi:

382 CoNc o XXV. Judex extremus exaltiſſimè numeran 5:

co. Priùs tamen meminerimus illius ex 2. Paralip. t. 12. A.

latæ ſunt autem ei litteræ ab Elid Prophet &c. N empe : Annis
quinque poſt raptum S. Eliæ pio Regi loſaphat ſucceſſit
impius filius Ioram, qui mox occidit gladio omnes fratfes

ſuos: verſu g. & quosdam de Principibus Ifraël; fortè eò

„

quòd ipſi ſe ejus novæ religioni & idololatriæ opponerent;
8S. Elias ambulavitque in viis peſſimis Achab. Ideo Elias ad ipfum
ſcribit è Para- litteras è paradiſo ſuãâ manu ſcriptas miſit minaces, anti-
diſo literas ad quum zelum ſpirantes, quibus graviter eum increpat,

Joram R. quod à Deo, æquè ac religione Patris ſui oſaphat deſcive-
rit, & fratres ſuos quaſi parricida occiderit, minaturque ei

triplicem plagam: Publicam bonorum tam ipfius Regis,

quàm regni populique expilationem, uxorum & filiorum

ejus rapinam, quam mox intulerunt Philiſthæi, Arabes &

ÆKthiopes v. ë&. Dein gravem morbum & longam duorum
annorum tabem, ita ut viſcera egerat, & ita in doloribus

& fœtoribus infelicem exhalet animam. v. 18. Tertiò quòd

carebit honore regiæ ſepulturæ: quam peœrnam non expri-

D mit S. Elias, ſed hæc è duabus prioribus & infami ejus vit4
& morte conſecuta eſt. v. 9. Cornel. à Lap. ibid. f. 32 a. Daniel

⁸ V. M. in Eliæ VEitàä P. 3. C. . fol. 162. Pewenfeld. Floro Bibl. Narrat. st.

Jol. 3953. Oadmirandas cum minis efficaces in impium litte-
ras, transmiſſas vel per Angelum, vel per Eliſæum, aliumve
Prophetam aut virum fidelem ad regem joram. Hinc in-
telligamus ſequentia. ll

Toparcheæ VIII. Arcem incolebat non procul Pariſus quidam, (cu-

ſcelerato fa- jus nomini parcitur) tam flagitiis infamis quàâm genere il-

talis è cœlo luſtris, pejurandi imprimis, & Deum atrocibus convitiis

Rciturein . laceſſendi, conſuetudine eò abreptus, ut ipfſius ad exem-
le contemptà,

canum ſpecie, Paris conditionis, res ad duellum deduceretur; quod, ut,
ad inferos ra- ille fiduciâ ſui, ſtrenuè ſucepit, ita miſerè finivit, lethali
Pitur a. 1644. Vvulnere ſauciatus. Uxor raræ virtutis fomina, & i
uo

—

plum liberi quoque impias in cœlum voces jacularentur.
Adœmonibus Evenit, ut exortâ lite inter virum illum nobilem & alium

od
terr
4
inen
Els

N
Ne
ſen
clin
Elg⸗
Ps
Vul

n

orn.

in
nl

e ſuo diſfimillima (quæ disparitas non rara in matrimoniis
intervenit) nihil prius habuit, quàm ut poſt chirurgi ope-
In ram, etiam ſacri cura Medici egro adhiberetur. Adeſt vul-
H nerato vir Religioſus, admonet decumbentem periculi, in
gquô verfetur, & ut vulneribus etiam animi medicinam fieri
üfinat, amicèprecatur. Sed;, cum execrationibus & maledi-
A½ Sis in Superos & homines, rejicitur. Animadvertens igi-
5,1 tur, oleum ſe & operam perdere, cum ſocio in vicinum CuE
bpiculum ſecedit, & in preces effuſus, enixe Deum pro ſalu-
te hominis obdurati rogat. Interea tumultus ad aures ac-
E cigit & conclavi jacentis: inter alios clamores, & ejulatus,
SNAH haec interrupta verba allabuntur, Mi Pater! mi FPater! miſeri-
Umn cordia! Accurrit ad ea verba Sacerdes, reperit obſtinatum
M horrendis animi furiis, & viſcerum tormentis agitatum?
dun qui interrogatus, quomodo ſe haberet, Video, video (re- Deſperans
Clon ſpondit interciſis verbis) ſcripturam oculis meis obverſan- æger legit:
ægrotus voce languidâ ac intermortuâ profert, quæ legit, babemuu, ope-
ℳſoripta: Dum tempus habemus, operemur bonum. Galat. 6. V. 10. Ad , . „. .
hæc Religioſus, manantibus ubertim lacrymis, & Chriſti in —
cruce ſuffixi imagine manu apprehensâ, decumbentem am-
m plectitur, ad pedes accidit, orat, obſecrat, peccata confeſſio-
uo ne expiet, utatur tempore, & oblatà occaſione, nondum
Wſeram eſſe pœnitudinem commiſſorum, moddò ſeria ſit; in-
clinari caput Salvatoris ad oſeulandum, cor apertum eſſe ad
, diligendum, extenta brachia ad amplectendum, totum corr “
prus expoſitum ad redimendum; miſericordiam clamare tot
vulnera, pro homine ſervando excepta. Unum dolentis
„ animi ſuſpirium fufficere, non modè ad delenda quævis e—
qm normia crimina, ſed ad poœnas quoque, poſt vitam cætero-
ℳ. gquin luendas; quòd ſi aſpernaretur benigniſſimi Patris cle=-
mentiam; timeret Vindicis manum, æternum ſentiendam.
NA Strinxerunt hæc monita contumacemanimum, non pene-=
trrunt. Nam ægervoce ſingultiente, & oculis horrorè at-
Mechtl de Jua. extr. Cc cG toni-

wya Viſimè ponderans: ſe veriſimè judicans. 383

/

”M
SW =

384 CoNCIOXNV. Tudex extremis eadiſimè numerans
tonitis: Mi Pater, inquit, quid de ſalutari dolore, quem Contritio. li⸗
nem vocant, mihi ingeris? Quotus enim quisq, mortalium reperitur,
ous tam propitium ſit cœlum, ut cum Davide pretioſos illos gemitus G ul
profundo'edat? Et ſi qutsquam eſts ego cert non ſam. Repoſuit
Sacerdos: enim vero id tam arduum non eſſe bonæ volun: NH
tati- Vellet modò, futurum, ut etiam poſſet; penſatum iri
humili culparum confeſſione, quidquid doloris perfectioni U
deeſſet. Addit monitis & precibus minas, ſed irritas. Igi. N
tur in contiguum conclave iterum recedens, & coram Dei- i
pParæ imagine in genua & vota proſtratus, quantâ potuit, 1
mentis & corporis contentione, alienæ ſalutis negotium ſu⸗ 1
ſcipit. Interim æger magis & magis deficere, putredine 4
ſolvi viſcera, & anhelus ſpiritus iterum in verba erumpere: 4
Mi FPaten! mi Paten! citò, citò, miſenicordia! Redit properè ad claal. 11
mantem pPater, ebmque furentis inſtar, & rabidi canis, ſpu-
mas agentem invenit, oris ſpecie tam terrificâ, ut jam tum
damnatæ ad inferos viéctimæ horrorem referret. Inſiſtit
nihilominus decumbens rogare auxilium cum ejulatu, ſeed 66
Airis execrationibus interpolato. Perſiſtit etiam in cœptis
Sacerdos, & ad deteſtationem ſcelerum, ſpémque veniæ, eti- un
am atque etiam adhortatur. Nolo, inquit ille; & novo fu- ſ
rore correptus, denuèò exclamat: Ab quid iterum conſpicio ſeri⸗ r
pꝛum? Mirantibus, qui adſtabant lectulo, & quærentibus, l
quid demum videret:; æger rauc voce per modum legen- l
Legit ſecun: tis: Qucæreti me, & non invenietis. Joan. 2. v. 34. Miſcet iterum ed
dò: Quæretis minas & obteſtationes Sacerdos, & novis ad fiduciam conci-. un
me, & non in- piendam argumentis inducere conatur miſerum. Sed is
enietut Jo. non ſine dentium ſtridore, & rabie in totum corpus effusâ, to⸗
7. 7. ne at tempus eſſe hæc inculcandi: procul abeſſe lethale te
diſcrimen: injuriam ſe facturum nomini ac famæ, quæ ſl,
adhuc inter generoſas animas clareſceret, ſi ultima illa mo-
rientium præſidia per ignaviam occuparet, & mortem ante ſ
mortem timeret. Nihil igitur ariete ſecunduùm admoto g
Profectum. Re conclamata abitum parat Religioſi 4 Me-. H
—— icus. 4

1 Agra viſimè pondeyans : ſta eriſime jndicane

dicus. Vix pedem emoverat, cum iteratò revocatur eju-
e latibus horrendis deſperati hominis iterumque ſeveris
ae huic inſtat hortatibus, ut tandem, occultis ch aracteribus
i meliora doctus, manum daret ſcribenti, & vocanti DOeo.
Incaſſum omnia. Reſpondet æger, jam denique de ſe actum
