ceſſitatibus ad Deum confugere. Pater omnia poſuit in D
poteſtate Filii, & poteſtatem dedit ei, judicium facere: Joan. 5. 27. An ad Chri-
qui conſtitutus eſt à Deo Judex vivorum & mortuorum. Adl. 1o. 22. ſtum Judi-
cem, cui à Pa-

PG1 NVeris hiiiise tre omnis po-
Joan. p. 22. Ergo ad hunc reſpiciendum: ſed noveris hujus teſtas catal⸗

exatiſſimam & rigoroſiſſimam Judicis juſtitiam: hunc non ehie juſtis⸗

effugies; quia potentiſſimus eſt: non decipies; quia ſapien ſimus elſt.
tiſſimus: non muneribus corrumpes; quia opulentiſſimus:

non auctoritate trahes; quia integerrimus: non facundiaâ
fle des; quia æquiſſimus: ab eo cauſam ad aliud tribunal non

transferes; quia ſupremus, ſummus eſt, univerſorum Judi-

cum Judex: qui & ipſas judicat juſtitias. Conc. zo. adeo ut di-

Ccat 8. Paulus : Nehbil mihi conſciuns ſum; ſed non in hoc juſt iſicatus
ſum e qui autem judicat me, Dominus eſt. I. Cor. 4. 4. Abſit, ut me H

juſtum pronuntiem; poteſt enim in me delictorum aliquid

latere, quod ignorem. Nam: Deliéta quis intelligit? Pſal. 15. 13.

Tanta eſt humani cordis profunditas, ut hominem ipſum
non pauca, quæ in ipſo ſunt, lateant: hinc ſeipſum nec per-
fecte nôſſe, nec integrè judicare poteſt. Pravum eſt cor homi-
nis, & inſerutabile, quis cognoſcet illud“ Ego Dominus ſerutans cor, & ure r,
2 „1 ä I6 Judi-
probans rener. Hierem. 17. 9. Noſtro de nobis judicio minime,, ‚, je-
credendum. V. ſuprà Conc. 25. n. 2. Drexel. it. Tribun. H 2. lta- hitiain: ne
que ante Judicium para juſtitiam,; hanc enim in Judicio primum, ſerò: & qua-
LI 11 11 3 & poſt lem?

R

& poſt mortem, parare velle, ſerum nimis eſt: modò paran-
da, & quidem omni curà, conatu, ſtudio, eâque vera, non fi=

Gta, non putatitia, non ſecundum externam ſpeciem, ſed
juxta conſcientiam, juxta mandata Dei, & ſecundum Deum,
non ſecundum hominem, qui facilè decipitur, fallitur, er-

rat, & cui nullus ad cor noſtrum eſt aditus; cujus adeo ocu-

lis ſatisfacere & placere velle, vanum eſt. Venit repentina
nox, quando nemo poteſt operari. Yoan. 9. 4. Ante judicium & mortem
para ſuſtitiam. ſine hac enim in judicio non ſubſiſtes: Docebi-

mur exemplo.

Peſtums. Bir- IV. B. Birgitta Suedica, ſanctiſſima Vidua in Palæſtinam

gittæ 8. O- jiter ſuſceperat unà cum filio ſuo Carolo. Filius in viâ mor-
ctob. obiit
An. 1373.
23 ulii. Va 2* * 2% „„ . * .* * F́—⸗
23 elz Ri tem iniit. Et uti benigniſſimus Deus ſe à ſuis liberalitate

—

ſto quàm maximè placeret. Quia verò hæc vidua Servato-
ri, ejsque Matri, devotiſſima erat, filii ſui jam mortui ſta-

tum quàm maximè deſiderabat, nôſſe. Quapropter ei vigi-

lanti ac precanti objecta eſt ſpecies inter has voces: Licebit
tibi, Birgitta, divinæ bonitatis munere, videre jam, & audire,
quod circa filium tuum in arcano judicio ſit conſtitutum. Et

quam vis illud puncto temporis peractũ ſit per intervalla ta-

men certàsq; periodos tota rei ſeries tibi proponetur, ut eam

§. Birgittæ Vi- tantò reétius animo & cogitatione comprehendas. HicBirgit-
ta ſibi viſa eſt videre Dominum Jeſum pro tribunali ſedentem
innumerabili Angelorum exercitu ſtipatum. Ad hujus judi-
cis latus adſtabat Mater Virgo æterna, peragendo judicio in-

ſio de Judicio
filii ſui Ca-

tenta. Ante judicem Caroli defuncti anima erat timoris ac pa-

Voris plena, ſententiam decretoriam exſpectans. Dextrum
animæ latus claudebat Tutelaris Angelus, lævum accuſator
diabolus, nec ille tamen, nec iſte, animam tangebat. Ini-
tium dicendi faciens accuſator: Æquiſſime Jjudex, ajebat,

in-

1006 CoNcio LV. Ante judicium & mortem para juſtitiam.

tem obiit Neapoli. Mater Birgitta Hieroſoloymam perve-
„nit, ubi aſſiduis precibus arcanam cum Chriſto familiarita-

baden. 2 Tul. vinci non ſinit, ita viduam hanc ſingularibus beneficiis affe-
cit, quandoquidem illa in omnibus hoc egit unicè, ut Chri-

Erheit, Un
Pbfulicr
ro
uun mhante

4

injſorium et

Soluta in t

Mic accu.
fittus mi
iſtte optim

Htem abſtn

t lel tebe
n Ci,
enminane.
hin
(AKk Wud
(gnang l
ur anrustn

(mmirere,

Mianeani

Urnneam
eat,

1

Manurit:

=

4

Oeneut

umterm
tnege
adern

lddded

las: Uarn

Epis, .
Wime
l
I Colue

t aſie 4 52 . 8,7 . . 2 SS S
ne IlInmpa ati plurimi morte abripiuntur ad judicium. 1007

„

injuriam queror; hæc anima fuerat mea, ideéôque corpore
ſoluta in meum regnum trahenda erat. Sed mater tua,
eam mihi præripiens, tutelã ſuà defenſam judicio ſtitit.
IE Hüuic accuſationi Mater Judicis reſpondens: Originis tuæ, Bma. V. Ca-=
n ilin ſpiritus maligne, memineris. Elegantiæ miraculum crea-roli Patrona
ee Vit te optimus Deus. Sed nequitia tua omnem tibi venu- & adjutrix
ummo ſtatem abſtulit. Liberum tibi erat, conditori te fubmitte-ontra dæ-

Emm re: ſed rebellis eſſe maluiſti; eris æternùm, & cœlo proſcri- man. aecu⸗

1
engan

loodlgs⸗ e

ülen committere, ut aliquid honori meo ſuâ culpà demeretur.
gbenies Hoc in me animo diem ſuum obiit. Num igitur iniquum
e fuit, in meam illum tutelam aſſeruiſſe: Hic accuſator: Non

apneif.
L 1 .
ein,

11
„

Zem
ſmn ceptum ſextum non neſeiit; ſed illud millies, iterumq; mir⸗
es Hc lies transgreſfus eſt. Tacebo cdtera. Nec ille horum quid-
umle quam negaré poteſt: conviéus eſt, conviétiſſimus; reſtes „
Adre pProduco mille, pr opfiam ipſius conſcientiam. Hie Ange- Kngalus Cu-
ealo lus: quamprimum, inquit, mater ipſius obſervavit filiolum, los efenſor
en in vitia flecti, cereum eſſe, prolixis precibus, innumeris la- Caroli.
tmnn crymis, & Variis miſericordiæ operibus eam illi gratiam à
u Deo impetravit, ut etiamnum puer timere Deum cœperit,
S& lapſus, illicò ad poœznitentiæ aſylum properarit, ingemue-
e rit, doluerit, emendationis propoſitum innovarit. Conr
d,. dia-

ptus. Quid juſtum ſit, intelligis, ſed deteſtaris. Hanc au-
. . . „⸗ % ð .N 1.
tem animam deferre Judici, meum potiùs erat, quàm tu-

um. FEtenim hic homo, dum vixit, me, uti matrem filius,

amavit, illud ſæpius expendens, quanto me Deus honore ſit

dignatus. Hinc tantus in ejus pectore in me amor exarſit,

ut paratus fuerit, potiùs æternis ignibus torqueri, quàm

nego, ajebat, homo iſte Matrem ſui Judicis magis, quàm ſe-
ipſum amavit: ſed aliæ ipſius actiones inſpiciantur, & nemo
nekaverit⸗ illum meum eſſe. Quocirca tuam, Jjudex, ap-
pell

pello Juſtitiam. Et en acta hominis iſtius, in tabulas relata,
en peccatorum catalogum ingentem! En molem & acer-
vum infinitarum cogitationum malarum, e quibus ſi ſolum
obſcœnæ aut ſuperbæ puniantur, meus erit; Decalogi præ,

„

1008 CoNciO LV. Ante udicium & mortem para juſlitiam.

diabolus plurima objicere, Angelus objecta diluere, ac di-

cere: Hæc & hæc, & iſta, & illa deliquit, fateor, ſed delicta

expiavit, nunquam non bonæ voluntatis fuit, & quod ipfſius

cauſæ jam plurimùm patrocinatur, eò demum Carolus ſe

Sunt verba redegit, ut unicam vivendi cauſam ſtatuerit, Dez voluntatem
formalia. exſequi, divinæ voluntati volantariè ſé conformando. Auditis par-

tibus Judex accuſatorem jubens faceſſere, ſententiam pro-

nuntiavit iſtam: Mens hic ſervus aternum vivat. Vbi hæc Ca-
roli mater audiit, & vidit, gaudiis perfuſa: O æterna veri-
tas, inquit, 6 Domine Jeſu, judex æquiſſime, tu ſantas co-

gitationes mentibus infundis: tu noſtras preces & lacrymas

tuâ gratiâ, & æterno præmio remuneraris. Tibi laus, honor,

& gloria, tibi gratiarum actio à rebus creatis omnibus. Tu.,

mi amantiſſime Deus, mihi, meipsâ, longè charior es: tibi
vivere, tibi mori unicè deſidero. Hic Angelus loco Judicis
reſpondens: ſcias, inquit, hæc tibi monſtrata, non tuo dun-

Vis bonæ Vo- taxat bono ac ſolatio, ſed ut Dei amici omnes nôrint, quan-

Iuntatis &
ejus perſeve-
rantiæ. molynas, ad i que
litum perducit, ac perpetuat. Scias etiam in hunc militem,
filium tuum, ſententiam tam mitem non fuiſſe pronuntian-
QAQdapm, niſi à puero tam bonæ ac promptæ fuiſſet voluntatis,
quâ Deum, & Dei amicos, amare & næœvos ſuos emendare
ſtuduit. Qui venturum timet Judicem, benignum ſentiet
præſentem. Drexel, cit. cap. S. Tribun. Chr. J. I. à f. I21. Marchant.
hort. Paſt. ad ſin. trad. z. fol, zlo. Ex Revelat. S§. Birgittæ, Lib. . 6.l.
In margine additur in Drexelios Nota Lector, aneFliei⸗ formam ad
captum potins vivorum, quäm ad uſum & conſuetudinem mortuorum
Profuit Ca- inſtitutam. DOuod & in alits Deus ſubinde facit. En quàm pro-
rolo, ante ſu- fuit Carolo, ante judicium paraſſe juſtitiam, Deiparæ fuiſſe
Actum ba. amantiſſimum, à puero Deum timuiſſe, lapſum illice .⸗
iam. HNitentiam properaſſe, delicta expiaâſſe, bonæ voluntatis fuiiie
SNfirmiſſimi propoſiti, Dei voluntatem exequendi. lmue

ſ

unmjieltiuni
tarum virium ſit bonæ voluntatis perſeverantia, quæ labo- 1
res, lacrymas, preces, eleemoſynas, ad ſupremum usque ha-

. , 9/ 1
“

ltmve: hoc

ſ. ded ent

timn, imoa

cegidentitn⸗

Uusniumteg

ipcmnor
EMltais ſte

Ds woris

trigan ade

7
1

Lardecſen
Nlenl

4

3

(Acohueur
önnnniumcon

Wrnckſocicin

4
uncnorte

llli name
mnnktor⸗

D

An Dn

1RNNN
fumbn, An

ekcungdon

unteunne
u int,

eunn knh te

lnl

9
. 4
ſenn &

uu

NDens We

laderg
Do lel
, Juoddeen
echr E.

gſ

tne⸗

*

4
*

. 1
191 A,
AAN. e
3 i,
e. am.
4

I

“

ſ ma in vRN
üce, tuNN

5 Rn EI

4 *
4

‚—
Archris

letlt,Deuur

ttamen ad judicium & mortem ſeſe paravit, impœnitens & ſui

homicida mortuus periit. 1. Reg. 31. Idem & tu certò credas

nos Deus quotidie deſtinat: illos invalida ſenetus & cani,
iſtos adverſa valetudo & morbi, hos ſacræ Conciones & li-
bri, alios crebriora funera & mortualis campanarum clan-cantes: neque
gor, quosdam piorum monita, non paucos res afflictæ & ca audiuntur:

4

“

Ihnparati plurimi morte abripiuntur ad judicium. 1009

mur, & nos, quos etiam Dei judicium & mors manet, mo-

nétque; hoc enim eſt: Ante jndicium parare juſtitiamn.

V. Sed eheu! Ante gJudicium & mortem non paramus jau-

ſtitiam, imò & mortem, quam præ oculis habemus, monen-

tem identidem ad ſaniora, non cogitamus; ejus obliti vVivi-

mus vitam negligentem: ſed quò demum fine? experiemur =
in ipſiſſimo mortis articulo, & judicio. Rex Hebræus Saul, Saul ad mor-

vir militaris ſtrenuus, audax, pluribus præliis interfuit, tis nuntium
multis victoriis clarus, auſus etiam S. Samuelis Manes per bhorfunt;

Pythoniſſam ad colloquium evocare; de quöſauprò Conc. 22. n. 6.
Sed feralem ſententiam illam audit: Cras ta & filii tui mecum
eriti. I. Reg. 25. I9. & 20. in altero ſæculo & vitâ, inter mortuos,
ſed dispare ſorte & loco. Cornel. Ad hunc tam apertum mor-
tis nuntium cohorruit quidem Saul, ſtatimq; cecidit porrebtus in
terram; extimuerat enim verba Samueli. ait S. Textus v. 20. Neque

tibi dici: ora morieris, cum mortuis erz. Totius orbis ne-

gotium mihi foret, ſi cuique ſuam diem mortis prædicere

poſſem. Dicam audacter: Cras tu, imò hodie, cum mortuis

ez. Ft quomodo cra? quomodo hodie, qui ſanus etiam-

num ſum, & vegetus? Mirum ne videatur, quod dico: ho-

die ſecurus non es à morte; & ſi hodiè ſupervixeris, cras ite-

rum ſecurus non es. S& hodie non er paratus, quomodo cras eris?

oras eſt die incerta, & uid ſois, ſi craſtinum habebi? quid prodeſt diu

vivere, quando tam parum emendamur? verba ſunt Thomæ de
Kemp. L. I. C. 23. n. 7. & 2. de Imit. Chr. Omnem crede diem tibi illu-
viſſe ſupremum. & ſi mille annis vixeris; Mille anni ante oculos
tuos, (Dei) tanquam dies heſterna, quæ præteriit. bſalmo g9. a. Com-
plures ejuscemodi mortis & judicii imminentis nuntios ad

7

Mechtl de Jud. extr. Mmmmmm lami-

ed non PE-

nitult.

Nuntii mof-

tem & judi-

cium indi-

10IO Coxci/Oι LV. Ante ſudicium & mortem para juſtitiam.

— ——

imparati plu- lamitates urgent, ut ad futurum ſeſe ] udicium & mortem
rtimi moriun- parent: hi omnes monitores ac nuntii monent, clamant:

1 *
K e

Ante Judiecium interroga teipſam Ante judicium para juſtitiam. Eccli.
I9. 9. & 20. Interroga creaturas omr

plantarumque interitus; totus orbis occinit: Moriers. Quid

ni ergo has graves voces, in commodum & ſalutem tuam au. tonme
dias? quid ni te ſemper pares? At plurimi aut diflimulant, wure Nan
hæc audire, aut contemnunt: ita ſæpiùs, cùm maximè co-
gitamus, & videmur bene vivere, mors evocat, & quidem
iImparatos. Horribilem ac ſubitam cœli mutationem vati-

cinatur Amos, & claram meridiem tenebris ſepeliendam.
Multi longis- Iz die illa occidet ſol in meridie. Amor S. g. Sunt plurimi, qui ad
ſimam vitam ætatis ſuæ meridiem ſe perveniſſe credant, vicini jam morti
ſibi promit-
tunt, morti
Vviciniflimi.

Proximè adſtans hæc hominis vigilantis ſomnia audivit, &

àten qled auttem par'”te, cejus erant! d uc 12. . 19. & 206. Item Vid.
CLonſtitutio Matth. 2g. à v. 3. Marci! 3. 3. L-kec 2I. à v. 3s. Demum, heu ſe.

ſtatus mo- fô, cum brevis halitus, cùm oppreſſum pectus, cùm nox in

rientis. oculis, pallor in ore, macies in vultu, dolor in membris,

Pavor in venis, mœror in animo, cum lingua titubat, præ-
cordia tument, pedes frigent, cum gelidus decurrit ſudor,
tunc illi ambire Iudicem, & placatum velle, & molles ad
eum aditus inveſtigare.
Pore opportuno. Drexel. cit. Lib. 2. Tribun. cap. 2. H. I. à f. 121.
Ante Zuediciem & mortem Parz jueſtitiam.
VI. Exempla veritatem exprimunt de iis, eorumque
h vitio-
rum,

ortenda. Gregorio narrante, Criſorius homo nobilis, & tam

„

nes; ſolis occaſus, lunæ
decrementum, tempora anni, annorumque vices, fliorum

vel hodie vel cras ſecuturæ; hinc vandâ ſpe in, neſcio, annos
quot futuros diſpenſant vitam, impendens Judicium non
metuunt, neque ſe ad illud parant. Anima, inquiebat ille
Judicii mortisque ſecurus an contemptor, babes multa bona,
poſita in annos blurimor: requseſcze, omede, bibe, epitlare. At Mors

ſfuſurris tacitis reſpondit: &alte hacç noéte animam tuam repetunt

Hæc recte fierent maturiùs & tem-

riforii mors exitu, qui ſe anute DNadicinm & mortem non parârunt. Beato

—

nn Aa
MOgautla
orbo tental
Unam vita
coronam
mad inker,
(ete, dad

Nracet,
ocliam conn
enles Ath
igoi klebe
Hamegerwe
1omoco huet
nins torg
kakſericker
Habenes.

4

(Conolretur.
”

Urits wulee

Cen umn 4

Schuntcnen
Mun!kud
eſoett ad
Nenltisctn
Uige,un
sdneſt

e ü . 8. JMV . . SS
S Imyparati plurimi morte abripiuntur ad Iudiciun. 1011I
me rum, quàm mummorum dives tam avaritiæ quam libidinis V. Brewiar.

mH & arrogantiæ ſordibus merſus, diu felix, diu ſfanus, demum Dem. .⸗ Ang.
anſhaint morbo tentari cœ pit, & ita ſenſim deduci adextrema. Sub Lelt. 1. &2.
lsorin ultimam vitæ horulam vidit viros aterrimos, qui formida- Dossardt
Wenan Dili coronâ morientis leétulum ſepiebant, evolaturam ani- orni caris
mam ad inferos abrepturi. Hic miſer expalleſcere, circum- q“ Steren
n ſpicere, contremiſcere, totis artubus fudare, & filium ſuum,
iaim nomine Maximum, altâ voce inclamare: Maxime, curre.
NI Mox adeſt, filius, qui turbatus ac lugens, cæteram quoque
mIn familiam convocat. Præter moribundum tamen, nemo
m Avernales 5thiopas vidit. Satis autem pallor & tremor
brgn eægroti teſtabatur, qui, hoſpites non vocati, adveniſſent.
emI Nam æger ne teterrimas larvas ex Orco cogeretur adſpice-
Jnm re, modo huc, modò illuc, in lectulo corpus volutabat, mi-
inen ſerrimée ſe torquens in omnem partem. Quocunque au-
tem ſe vertiſſet Criſorius, illic oppoſitos cernebat ex antris
ſtygiis leones. Quid faceret obſidione tam arctà cinctus?
quèò moliretur effugium? cujus opem imploraret? Dei? Ira-
ſcebatur tam graviter offenſus. Conſcientiæ? Adverſaba-
mia tur toties vulnerata. Cælitum aut Angelorum: Non au-
mu diebant non auditi ſæpius, & contempti. Familiæ ac cogna-
torum! fruſtra. Serum eſt auxilium humanum, cüùm mors
mm evocat ad judicium. Ita Criſorius undique & undique Criſorius
Mh⸗ clamat: ludu-

. „ % 9 – △ . . D „
anguſtiis circumfuſus, quantaâ potuit voce ſucclamavit: Iu-
tIIIQ. ias Asg, ma-

NIId olkt
1
4 1
A Nkb—
1

,pH
4. a. I

olotien ducias vel O ane 5 inducias. Nemo audiit, nemo juvit, in-„„ at fruſtra.
„ ducias conceſſit nemo. Nam inter illas ipſas voces exſpira-

o UEN.
oe 4 1

AIh vit. Hœc induciarum petitio, mi Criſori, non mala fuit,
VCebIN „ S S .—R .
Wſed nimis ſera. Ante judicium paranda eſt juſtitia. Conſtat autem, Terreamur

inquit S. Gregor. L. 4. Dial. c. 35. qlia pro nobis iſta, non pro ſé vide- hoc exemplo.

7

1†
eſ
Klar

i rit, & ejus viſio nobi proficiat, quos adhbuc Divina patientialonganimi-
ter exſpeltat “ nam illi, tetros ſpiritus ante mortem vidiſſe, & inducias
veriſſſe, quid profuit, qu easdemn inducias, TPtas petiit, non accepit. Ila
6. 8. Greg. Drexel. cit. Tribun. Chr. Lib. I. C. 6. H. 3. Anton. Dauroult.
Catech. Hiſtor. c. 5§. tit. 6, ex. z2. Georg. Voglerus Catechism. fol. 214.
—RKr Mm m m m m 2 Major,

2 8

–

1012 CoNcio LV. Ante Iudicium & mortem para juſtitium.
Major, Sec. exempl. 3. V. Mors fol. ygo. PFevenfeld. ad heſt. 91. Dodtr. 7.
2 f. 9r.. Henr. Englgrave. tom. 2. Dom. I. poſt Paſch. F. I. f. 164.
V. ConcaylI. n. 6 de Aulico. ðð
VII. Audi hoc in genere ſtupendam, quam Florentinus
Pontifex S. Antoninus recenſet, hiſtoriam. Prænobilis
Adoleſcens, ſupra mortales curas ſeſe attollens, humana
paulatim contemnere, ſeriisque ſtudiis ad æterna tendere
negligentis. occœpit: ſcilicet angebat hic animum metus, ne morti
Fusdem pii quondam, ſi quà improvisò raperetur, imparatus inermisq;
preces pro
accipiendo crebra, funditabat, quibus unum hunc favorem à fuperis
mortis nun- eplandiretur, ut divinitus moneretur, & inſidiantem à ter-
119. go mortem tempeſtivè expectare poſſet. Hæc tam pia po-

H 1 ſtulata à Deo impetravit, & genium ſuum tutelarem in con-

Infelix interi-
tus adole-
ſcentis ac-
ceptum mor-
tis nuntium

Deo per An- ſpectum habuit, qui aſſeveravit, & vita priùs non abiturum,
quaàm nuntiis à ſe præmiſſis monitus, accingi ſupremo iti-

gelum. quàm nunti
Sed ſecuritas heri plùs triduo poſſet. Hoc nuntio accepto, non oppri-

nimia pericu-mendum incautum, cœpit ſe ludis ludicrisꝗ; dare, ubiq; re-

loſa & noxia linquens figna lætitiæ: ac tandem per abrupta vitiorum
monita nihil præceps, in deterrimum repentè evaſit; nec jam parentes,
viventiz. 10. propinqui, non Magiſtratus valuerunt à vitæ licentiaâ
c Srevocare, quibus hoc unum, ut clypeum, objiciebat: Priùs
Incidit in la- ego, quàm mors occupet, reſipiſcam. Evenit, ut iter illi in
trones. Hi, vicinum oppidum eſſet, in quo itinere é ſaltu latrones in
primus mor- hominem involant, per quorum micantes gladios, ſubditis
is nunts. equo calcaribus, non ſine vulnere in tutum anhelans æſtu-
ansque ſe ſubducit. En primum mortis nuntium, quem
in hàc tantâà mortis viciniâ nec reſpexit innuentem, nec au-
divit increpantem. Sed condono hunc tibi ſtuporem: mox
TLempeſtas alterum, quæ cœli facilitas, monitorem habebis. Vixdum
maris, ſecun- vulnus in cicatricem coierat, cùm efferatæ mentis adole-
dus nuntius. ſcens navi conſcensâ, mare ſudo, liquidéque cœlo ingredi-
. 84, O, Hiquidoque Ccolo ingrec
tur; in altum provectos tempeſtas excepit: alii clamare,
manus tendere, ſcelerum veniam rogare, vitæque mutatio-
nem

—

occurreret. Eam ob rem aſſiduas preces, vel certè ſuſpiria

bolnni,
luiereben
(Wcurt
enero

mino tame
nemot,en
Hecmunis
eſunchs
Meen
blebls

Mnann

Mie cone
MN auan

(Alcsuntin
lerbugeal
Iins, elloken
obvilet.
e romentum
EIC Foid
(itran
Uuntnpei
in nupe
Innipetdauft
comede
4

P

lni n

Cnduniunt
Nrl
li,. 14
ut ſ
W
hi
Nenone

ij
—

i Imparati plurimi morte abripiuntur ad Iudicium. 10 13
nem ſpondere. Solus hic noſter, quamvis palleret vultu,
animo tamen obſtinato, nec ſalutis anxius, nec ſcelerum
memor, perſtabat. Intereà deſævit tempeſtas, ſic tamen, ut
OuIm heæc maris rabies monentis ſatis vices egerit. His periculis Eum morbus
HE perfuncétus, non multò temporis intervallo, poſt acutos ca- 2381 editur:

pitis viſcerumque cruciatus, febris hominem adorta, quæ rertius mortis

W

6 .
44 1. .
a Alſf. Ol
l

. .
N 5
dꝓᷓ
P1 E
1 E 3
1

7

6% den
RNUIN1 W

dem paucis diebus ita confecit, ut pro depoſito conclamaretur: untius.
en,. Megici, parentes, propinqui, Confeſſarius de præſenti diſcri-
numim mine commonere; urgere lachrymis, precibus, conſiliis
,Telcrin maturè curam ſalutis ſuſcipiat. Durat & perſtat Adoleſcens
um ſtolidus nuntium expectare, qui mortem jam dudum in vi-

„ “
Ilond

ſceribus graſſantem nuntiaret. Cum ecce tibi Tutelaris Ge- VlItimus mor-

Nm nius, errorem animo excuteret, quaſi nullum monitorem tis nuntius,
urkenm habuiſſet. Quem ut æger agnovit, audiitque vitæ vix bre-Angelus.
Srrdim ve momentum ſupereſſe, perturbatus cœpit expoſtulare,
iinen ut qui promiſſis triduo antè nuntiis monitum iri ſe crede-
WNn ret. Cui tranquilleè Angelus, quam fideliter paétis ſteterit,
u quàm tempeſtivè monuerit, quos nuntios ſubmiſerit, expo-
M in nit: cùm nuperrime, per latronum ſicas, & paulo poôſt in
Kanem HMari per naufragia, ac tandem per morbum ſuo indicio, ac
rinzi judicio medicorum lethalem corripi, triduum eſt: medicos
urk inſtigavi, qui mortem indicarent, contempſiſti; parentes
i ſubornavi, qui monerent, rejeciſti; Curionem legavi, qui
ſiaderet, excluſiſti; & tamen nuntios ad te meos veniſſe, ne-
gas, & adhuc fidem, quam fregerim, incuſas? Secundùm hæc
ge⸗ tterba ex oculis evanuit; & Adoleſcens, cùm, quod acciderat, DU
m circumſtantibus ægrè recenſuiſſet, infelix animam exhala- Moritut in-
cnne vit. Ex & Antonino, 2. parte Summaæ tit. 9. Jacobus Biderman. Acroa- felix.
nnenn, mat. Lib. 3. Acroamate 2. à f. 323. Marchant. Hort. Paſt. Candel. Mſt.
* tr. j. lect. y. f. Sl9. Pewenf. hiſt. 91. fol. 975. Engelgrav. Parte I. Dom. I.
S Advent. H. 1. ubi multa. ..
u VIII. Minus mirum eſt à SS. Scripturis inſtructo, ante
S & ad Judicium & mortem non parato graviſſimam eſſe, &
ni, fore mortem, & pòſt judicium: qualem enim Deus invenit,
ient, Mmmm mm 3 talem

R.

1

1014 CoNcio LV. Ante ſudicium & mortem para juſtitiam.
talem & judicat. At, ut apprehendas hanc veritatem, & quàm
Plane neceſſum fit, aznte judicium parare juſtitiam, audiamus

l

caſum, quòô ad Judicem, uti videbatur, bene paratus, & pœ-
nitens, es tamen migrare ſibi verebatur. Is éſt, nomine

Berengarius, Berengarius, quem Epiſcopum Turonenſem, hæreſis Sacra-

X

—

cAorr.

end adeu

Pleinki

mn ut elv
nft M

hæreſis au- mentariorum authorem, qui multos etiam Præſulum in Wallten
ctor Sacra- ſuam ſententiam traxit, dicit Gabriel Bucelin. Ord.S. Benecd. Numo
rum. Jais; Nacleo hiſtor. parte 2. fol. 3rz. Idem Parte 3. ait, 8. Fulbertum ollt I
V. Palla,min. Carnotenſem Epiſc. (quem Deipara, ut mellifluum Doco- une;
o. 7. Chronol. Tem, proprio lacte ægrum refecit & curavit, ad præmia de- UWemre
parte alterd nique &ternitatis vocatum Anno 1028.) Berengario ſe ſtre. Iul ung
J. 255. enter nué oppoſuiſſe, rebellemque Eceleſiæ lucrari, aggreflſum. NGerutt
HMarcſtarchut., ad annum toog. nnallum Gallscarum f. 1Iz. Invaluiſſe nimium in uben,1
Salliis Hæreſin Berengariam: Iidem Anno ozs. A S. Leéone Inslenh
nono, Germano, damnatam. Ibid. A. 19 yo0. fol. 122. Berengario fenlyran
tertiùm in hæreſin relapſo. Ibid. nno 707S. f. 123. Eum Conci- mieioe)
lio in Romano hæreſim ejurâſſe Anno 10579. Ulem partel. Nacles ancon
Hiſtor. Vniverſ. Joannes de Buſiieres S. J. Monſtrum, inquit, yunat,
alebat Gallia Berengarium, Presbyterum Turonenſem, qui Iuumo
primus mille poſt annos aufſus inficiari, Chriſti verum cor. Iulnben
Ppus in ſacroſanétis offerri myſteriis, propagavit hæreſim, (Enehe
tunc ab universâ damnatam Fccleſia, & conſtanter poſta hyentn
diris ſacram: quin & tanti auéctor delirii, bis palinodiam re. lng n
cantavit, ſeque ipfum damnans impietatis, ſucceſſores dam- llttänre
nav—it longo poſt tempore, eandem amentiam retexentes: ly ming len
Huldericus Hoſculi hiſtor. à fol. 322. Renovavit hanc hæreſin Vdalricus mns!
Zwinglius Zwinglius, Tigurinæ Eccleſiæ Paſtor, Calvinianorum & Sa- W
ens cramentariorum Patriarcha & antelignanus, Yirina Iadice Wldunnnn
d.,. Authorum. Tob'ias I,ellerns n Carolo F. n. 37. F. Fz.. Lorro: Beren- 1d he⸗
garius, ait Drexel. Anno 1088. annorum propè nonaginta, Mnden
Præfracti homo ingenii, & in Euchariſtiæ myſterium ſingu- totnu
lariter contumax, poſt tot libros contra ipſum ſcriptos, poſt flarht .
tot congreſſus cum eruditis inſtitutos, poſt tot Concilia ad- Plenfi⸗
Verfus eum coacta, demum ipſo die Epiph. Dom. jam morti ento ſin
YM”Mäl a

—

apeg ege
ſſeefae D .

”ðUððLMõ 1
11 R.
44%,
. 7 N

ER

1 .
. e,
1
IA

21
ih ceN.
ng VIIN. NE

„
Neen e
e N

Sn i een
veII “

4 *
1
ImIEEIe
1
66 een

Perenorre 1

Delthkalkh
*„ .
eriP 1001
Klalt, “
“
1 4
auntitg niſ-
5
4 49 1
„ 10 1
1, P
1/,
7
. ß”V

3

.
) ſ . ſe
Uklkh Yven
1

6,
NNNNW LE,

9
1toe
bm/ ,
„ orſſſN
ſuan , .

& Joannes Gerſon ſerm. de Pænitentid. Hic eſt ille Berengarius

Inmnparati plurimi morte abripiuntun ad judicium. 101535

ac Judicio proximus, contumaciâ cedens, & ad confefſionem

erroris adduétus, non ſine gemitu hæc verba pronuntiavit:
Hodie apparebit mihi Dominm meus Yeſus Chriſtus, propter pæniten-
eiam, u! ſpero, ad gloriam, Vel Propter alios à me ſeanetoss, ut time, adt,

pænam. Tribuna! Chr. L. 1. c. 19,: H. a. mihi f. 1I7. Lubeat paulò fu-

ſius audire, ex Paciuchelli, qui, notum eſt, inquit, id, quod
. 2 „ „.’ 2 „ ð”ñ . 2 ”äs
Berengario accidit, & à multis Authoribus ſcribitur, inter Berengarius

„ „ s 242 W —„ 11 ſ 4R3
uos ſunt Sigisbert. Vincentius Belluac. leb. 2r. Specul, hiſt. . zo. dul icanda-
quos lunt Sigisbert. incent : 2ſ. e . c: 3. lun dederat,

„ 4 . 4 ᷑r „- JM 5 * . Rr D 58 .* 2 licet longam
G “” .
qui tot errores docuit circa myſterium ſ. anctiſlimi Sacra- œnitentiam

ille Berengarius eſt, cui Domon afliſtere viſus eſt, cùm enim rans tamen
Fulbertus, Carnotenſis Epiſcopus, mortali infirmitate pro- dubiam ſalu-
ſtratus, decubuiſſet, à tot hominibus viſitatus eſt, ut illis ca- tem adſtanti-
piendis vix aulæ, Vix cubicula-, ſufſicerent. Acceſſit eum, bus reliquit.
inter cœteros, Berengarius quoque, ſed ubi venerabilis An-.
tiſtes eum conſpexit, manibus, voce, oculis, & capite, quan- 8. Fulbertus
tum poterat, innuit, ut ejiceretur, proteſtatus, immanem ονn
Doœæmonem prope eum conſiſtere, multôsque, ad eum ſe⸗ Vicker prope
quendum, blandiente mann, & illicit corrumpere. Depo- Beea
ſuit deinde Berengarius errores ſuos, & ita reſipuit, ut publi- revocati SseEH
cam pœnitentiam fuerit amplexus; poſleſſiones ſuas & fa- pœnitentia.

menti, cum graviſſimo omnium fidelium ſcandalo. Hic gerit, epi-

A . .

cultates, quas habebat ampliſſimas, in pauperes erogavit .
noluit deinceps fœminas ante conſpectum ſuum admittere
uberrimis lachrymis cœcitatem ſuam deploravit, & conti-
nuis corporis macerationibus omnibusque ſuis actionibus
nonh alia ſigna dedit, quàm optimi Catholici & pœnitentis.
Sed quantumvis ſe correxerit, eos tamen, quos depravave-
rat, convertere haud potuit. Clauſit Berengarius ſupre- Berengarii in
mum diem in Epiphaniæ feſto, & priusquam animam effla. morte metus
ret, totus contremiſcens, anxius, & ſuſpenſus animo, hæc & falutis du-
diſſerebat: Brevi anima mea corpus hoc miſerum deſeret: btium.
Hodie mihi apparebit Dominus meus jeſus Chriſtus, in tre
mendo ſuo Iribunali. Et cheu! quæ ſors mihi obtinget?
2“ an

1016 Coxcio LV. Aunfe Judicium & mortem para juſtitiem.
an vitæ, aut mortis:? an gloriæ, aut poœnæ! an ſalutis, aut nill,
damnationis? peccavi, verum eſt, & proh nimium deliqui; (., ubi
fateor equidem, ſed vero & ſincero corde errores meos ſum (qqchellt
deteſtatus, & longam ſcelerum meorum pernitentiam feci; Mia
unde ſpem concepi vitæ, & gloriæ. Sed »quot ego ſeduxi ρiſr
pPerfidis meis inſtructionibus: falfis & pernicioſis meis do- Cayn.
trinis? quot ego ſcandalum præbui; & ruinam quos dein- n, ,
de in rectam veritatis ſemitam reducere non potui? Hoc eſt, ſyin A
quod timorem ingerit, ne ſecundam obire mortem cogar, Wo
ne in æternam damnationem deturber. Inter has voces & ni
lamenta, totus perplexus, totus dubius, . totus exterfitus Cttiun
Timenda Berengarius animam exhalavit. Subjungit deinde Vincen- einn li/
peccata alie- tius Bellovacenſis. Adeo peſſimum eſt, alios exemplo aut verbod bo- an ſe
ve infermare; quia fortaſſe peccatum te gravabit alienum, onm deletam ſrſgegs
fuerit tuum, Paciuchell. in Jonam to. 1. Lebt. 22. J. 12., . 31e Fol. vlI. tthiß
Jo. Capiſtr. Brinzing. P. I. Dom. 6. Paſch. fF. 226. Procop. Capucin. Con-
jugali Diſe. zS8. n. II. Alii ſuprd citati. En quam verum ſit, omnr.
nò neceſſarium eſſe, ante jadicium parare juſtitiam, quandoqui- (Enen
dem etiam illi metuant, qui errores revocarunt (quod fecit iis
Berengarius publicè. proprii ibus prava Scripta ſua ng⸗
Berengarlus publice, propriis manibus p- Cribrd
Pro conclu- comburendo. Nauclerus ap. Tob. W= ellerum in Henrico W. num. un
ſione: hinc f.- 27 4.) ſeveram, longâmque Ponitentiam egerunt. Dil ce urhu
notanda. ninc, quàm ſerium ſit moriendi negotium, quàm metuen “ hun
Judex, quàm hic placandus ante mortem & ſibſequene n c .
cium. Quam antéè ſeriò & efficaciter vitanda, emen aiſhici n
illa, quæ Conc. vo. n. S§. inſinuata ſunt, mortem reddere n 5 lutrgie
lem, & & vitâ exitum periculoſum, de quibus ſpeciatim 6
Concionibus a6. & a7. a5. 1o. & inibi citt. Inimicitiæ & odia ſe⸗ l
ponenda, fama reddenda, ablata reſtituenda conſcientia id.
nè mundanda, & dubiam noſtram ſalutem incertâmq; d um Weulu
quid facere poteſt. Ante judicium para juſtitiam, ut Eternm ngt
“ð vivas. H Pre in Tri n
Authores in Vic S. Thom. P. 3.4. I. ayt. 2. O. 3. Hierem. Drexel. lom. I. in R. ſdn
hanc mate- bunali. Lib. 2. cap. 2. 7. & 5. Lib. I. 6.10. & in hoc T7 ibunali , 4

1

Nie IIlIiInmparati plurimilmorte abripiunturad udicium. 1017
rrinde. Via. & ejusdem Prodromus kzternitatis, de Morte. & tom. 2., in
Rtüning,., Vavide, Cap. ult. Henr. Englgrave: Parte 2. Domin. I. Advent.
ene ꝗ. 7. ubi de nuntiis & ſignis mortis, plura exempla. Pa-
enitein D ciuchelli Indic. E. Mort. I hom. de kempis de Imit. Ohr. F. 1.
adg c, 23. Mich. Pexenfelder Concion. biſtor. 25. 27. cum Doätrinir.
ihe AY hiſtor. 91. Joann. Jahoda Domin., s. Penz. Franc. Joſeph.
Qaipuc. Doniin aa ha, Ven f Stt Cornclius à Lab. te Nu⸗
mpul weer. 23. 10. 4 f. 5§70. in 64 verba. Moriatur. anima mea morte ſie-
rn Moram. Ar duini dilatio Drexel tom. I. Tribun. Chr. L. 2. c. Io.
Meu . 6. Jo. Major Spec. Exem. E. Votum Exemplo I. Ge. Stengel.
MH⅞ egjadie. Divin. Tom. g. Cap. 29.4 f.z5v. Vid. Ind. Rer. E. Morr-
e Jiudicium. Salus- Incuria Tempus gratiæ Pænitentia,: Item Con-
grcen⸗ ciones hinc ſequente plures quomodo nos ad Judicium præpa-
. ramus. HWr 2
üetun e

88r S S e e E S K E B Ee, E G A E G Sr .

em Cyonxwoclio LVI.
mam 4 —„ℳbz „ „
e. Ad Mortem & Judicium Divinum Præparationes in
une, vit, & media ſalutis æternæ ſequentibus Concio-
ſe nibus monſtrantur. Conciliandi⸗ Amici „& Pa-
troni, hujus, Pauperes; & alterius Vitæ, Animz

venep r
Rensd ME

AA

Kitdo, para.

Ju'es, qui venturus es, an alium expectamus? Mat- Pom. 2.Ady.

g
S thæi I1I. 3. L
(Aine ullà formidine hoc: Ta er, qui venturus er, an allum ex. S. Joannes, &
nm AQNN uübedtemus ſeu Meſſiam, ſeun judicem! interrogare pote- innocens mi-
rrat § Joanner in vinoculü, utpote innocentiffimus, nullius uus habet,

5̈ Tar 2 Ter. Uebe 7 quòd metuat
libi mali conſcius, qui & ipſum Chriſtum encomiaſten dicemn.

.AD aechtl de Jud. exctr. Nnnnnn &

1018 CoxNcio LVI. Ad udicium Præparatio: Faciendi Amici

& laudatorem habuit, cujus, æternæ Veritatis teſtimonio,

in publico, & ad 1: uerhas, Propheta & plusquàm Propheta, Angelus:

hodierno Evangelio atteſtante, audiit. Vid. Conc. 32. ſupra n. 2.
Non eſt, quòd Judicem, ejusque ſententiam damnationis ſibi
metuat animus à peccato plenè liber, innocens, ſanctus, aut
At metuat ſaltem pœnitentiaâ ritè purgatus. At aliter nobiscum miſe-

peccator, &

patet. ris peccatoribus (de me & fimilibus loquor) agitur; alia no

ſtra ſors eſt, & conditio. Credimus equidem & nos de Chri-

ſto, verâ inſtructi Fide, aſſerimus, & affirmamus: Tu a, qui
venturus es, judicare vivos & mortuos- & hunc, non aliun expebta-
mnms- at meritò ſpem inter & metum, velut vento agitatez?
arundines. Dic, anima mea, peccatis ſaucia, quæ tibi mens,
quis animus, cum venturum audis judicem? an non qua-

dam ſimili ratione, & metu graviore, quàm ſit Reo ad mor-

tem damnato? an ſeriò rem negotiumque tam ſerium cogi-

tas? an eò te paras, & juſtitiam, ante mortem & judicium?

de quô Conc. “y. Huc ſanè collimant omnes meæ Conciones

de Extremo judicio; ne hujus obliviſceremur; ne in tanti

momenti negotio ſalutis æternæ negligentes eſſemus; ne

Deum ad Judicium quotidie vocantem audire tergiverſare-

mur, quaſi nihil ad nos attineret hæc quæſtio: Tu er, qui ven-
turus es? hic ſcopus eſt ſequentium plurium ex ordine Con-
cionum, ut doceamur, & in animum inducamus, nôſſe & ad-

hibere media ac modos, quibus nos ritè præparemus, ad

mortem & judicium Divinum ſubeundum, & quid à nobis

præviè conſultò agendum ſit, ne pereamus in tremendo il-
lius Judicii divini articulo. Hodie nobis de efficaciſſimo

Sanctorum Patrocinio providebimus non vanè. Audite
K * 4 . 1* „ 2*
benevolè ac patienter, notate diligenter, & in praxin ſalubri.

Filii ſeculi FI. Si ſapientis eſt, vel in humanis providum eſſe in fu⸗
prudentes in turum, pro conſervatione vitæ & corporis, mortalis tamen,

temporali- r cerrirtzRilis: Genar: ee, — e, ;, , zniaunitats
