tempore, quò⅛ momento & puncéto ſit inſtituendum, ignorari
voluit. Latet altimus die, ait, S. Auguſt. L. de contrit. cord, cap... hor
ut obſer ventur omner dles. Cornel. 1I. Theſſ.5.: 2. f. 6ο. Archim. f. 279. 40
Cum neque horam, neque diem, & tempus ſcias judicii fina-⸗ n
is, metuendi nimis omni hora, die, & tempore, cauſam ha- (A
lſeudo Pro bes, &c. Archim. g 2. Fuerunt equidem, Pieudo Apoſtoli æ& imn
Phetæ menti-falſi Prophetæ non pauci, ex Judæis, Paganis, & hæœreticis, u

—

onn
lai
ne,

Ne

u 4

de⸗
A
.
5;

5

ſer
mbr.

eich

6

vivet amplius.

ſem, & horam (tam veraciter,
ſe certa revelatione ſcire. Judicü,
Anno 1533. menſe d
per Saxoniam, multi agr

die, convocat Propheta ſuos; concurrunt pop

ciniis, quæ Judicium extremum, & fine mundi

ni, & malè ſani ſenss ac Judicii, J
D

ut omni tempore curam ſalutis habeamut. 211

———

qui auſu, plùs quàm temerario, hanc Diem omnibus igno- entes de die &
tam, ſecretiſſimo

ipſius Dei conſilio, certam tamen determii- tempore Judi-
natämque alis obtruſere. Mahometus impiè mendax, dice-cii extr. Ma-
re auſus fuit: Non præteribunt anni centum, quando nemohometus.
Mortuus eſt autem Mahometus A. C. 630. W
Baeron. Michael Stifelius, deſertor fidei, & apoſtata ſui ordinis, Mich. Stile⸗-
Eslingenſis ad Nicrum, populo ſuo quodam loco prope Wit- lius.
tenbergam annuntiarat Extremi Iudicii diem, annum, men-
nàm verus ille vates fuit) hoc
ait, extremi dies veniet
ecimo, videl. Octobri, hebdomada qua-
drageſima ſecunda die feſto S. Lucæ &c. Hoc rumore ſparſo
os ſiios reliquerunt incultos, & ne-
gotiationes ſuas: die ac nocte, alii orationi vacabant, alii o-
mnia ſua expendebant, genio indulgentes. Veniente ergo Oð́ͦð
uli undiꝗque ad
montes: deſignat ipſe horam decimam; ſed ea elapſa adhuc

ſpes creſcebat, quia circa illam horam turbida tempeſtas Cor-

lum eis obſcurum reddidit, & velut eos involvit. Sed ali-

quantò poſt, Cœlo ſerenato, viderunt ſiam & Prophetæ ſto —
liditatem; eumque, hinc inde arreptum, Wittenbergam ad

Carceres cum mille maledictionibus rapiunt: & quô tamen

carcere Lutheri patrocinio poſtea liberatus eſt. . Marchant. ci-
tandus, ex Bellarm. L. 4. de Notu Eccl. C. I5. Archim. citandus, e H

Aurifab. in collog, menſal. Luth. Ulmæ Suevorum duo ex Lutheri
ſe Rà ſunt vaticinati, Anno 1555. diem Judicii certò affuturum.
zbid., Archhi²m. ßM
III. Sed mià häc, amente & alios dementante ,talium

hominum fece, nos ſaniori mente Sacræ Scripturæ credimnis,
. 4

& Chriſti ipſiusmet, ceu æternæ veritatis, infallibilibus vati-
certiſſimum

aſtruunt; tempus autem & horam;, uti omnipotentiæ, Ita Mundus ſe-
omniſcientiæ Divinæ reſervant. IIlud neutiquam alie-neſcens indi-
udicium non procul am-cat vicinum c⸗
Z 1 plius jus fſinem.

—

d 2
„

—

ratione ſex mil-

„½
. 1

212 CoxNcio XVI. Judicii extremi tempus expenditur-

plius abeſſe, & nos valde accedere ad finem mundi, mundo

jam ſeneſcente, ut noſtro ævo longs verius ſit, quod de ſuo

olim dixit §. Leo PP. dum ait: Denuntiatis diæ, etiamſi eſt oo.
cultis, non dubitatur eſſe vicinm. Breviar. Romz. Dom. I. Adu. Lelt. 3.

V. Corn. in Apocal. 20. y. à ſ. 299. ubi hujus ſigna refert, & ait

multa eſſe & c. Fuber. Dom. I. ad. C. 1o. n. §. Neꝗq; male notari

poterunt, & atro calculo, qui, in D-

ac temere arcana Conſiliorum ejus perſcrutando, ſeſe Judicio

.. Romanæ Eccleſiæ ſubmittendo debitè (uti facit in hac ipsiö
materiâ ſignaté P. Daniel à V. M. fol 173. & ſeg.) cum autho.

—

—

enm neutiquam injuri,

ribus non contemnendæ authoritatis, ut vera, aut certè non

improbabilia ſuſcipiunt, & Patres non exiſtimant abſurdum

id, quod S. Eliæ tribuitur, vulgata quædam & celebris

De mundi du. traditio ejusdem: Sex millia annorum erit mundr, & iteram de-
ſerueture duo millia inanitati, duo millia legi; duo millia dierum Meſ-

libas annorum. /,g. Id eſt, duo millia à condito mundo ſub lege Naturæ,

=

usque 4 bprah- Cire de
duo millia usq; ad Chriſtum; & deniq; duo millia usq; ad mundi
conſummationem. Idem fal, 1z2. ubi &c. quòd in hanc ſenten-

dAbraham, à quéô incoœpit Lex Circumciſionis; & inde

7

tiam conſpirare videantur Chriſtiani, Hæbrei, Gentiles, Græ-

CcCi, & Latini ut videatur eſſe vetus, communisq; Traditio; ſi -
ut declarat Sixtus Senenſis (Ord. Præd. A. C. I56. Conciona-

zanquam dier heſterna, qux rateriit. Et Cornelius à Lap. inc. 2e.

Patres ita ſen. Ao. In hunc ſenſum S. Hieronymus, in epiſtolari explicatione

Halmi gg. ad Cyprisanum, ad illum V. g. cit. Ego, inquit, arbitror,

ex hoc loco mille annos pro uno die ſolitos appellars; ut ſeilicet, quis
mundus in ſex diebus fabricatis, ſex millibus tantum annorum creda-

tur ſalſeſtere, & peſted venire ſeptenariam & octonarium numerum,

in quô verus exercestur ſabhatüumns. Fere ſimilia habet S. Au-

guſtinus libro zo. de civitate Dei, cap. z. explicans illa verba Apo-

calypſis: Donec conſumentur mille amns. Irenæus libro. F. adverſus S

Hhareſes ,cap. ultimo, in eandem ſententiam ſic lo quitur quotquot

tor, & Scriptor eximius. Ziriniw.) in Bibliotheca ſänddâ L. v. an.
not. I90. Circa illa Pſalmi 89. 4. verba: Mille anni ante oculos tuox,

100
ſe
vihn
loc
(ro

ten.

d

ſetu
M
es!

1*

nde

1

5
I
K
(la,
.

u
ii
ie
.
ſer

lte
In

omni tempor e ſalutis cura habenda. 2 13
Ih Siebam, hic factm eſt mundus, tot & millents conſummatur: In ſex au-

in tem diebus conſammata ſunt, quæ Pacta ſunt. Manifeſtum eſt ergo,
N quoniam conſummatio iſtorum ſextus milleſtmus annus eſt. Aliorum

A authoritates videri poterunt apud præfatum Sixtum. lidem.
Iſtis conſonare videtur S. Malachiæ (qui coævus S. Bernar- S. Malachiæ
di, in Epiſcopum conſecratus A. C. II24. Baron.) Archiepiſco-Archiep. pro-
pi in Hybernia Prophetia de Rom. Pontif. à ſuo ævo usq; ad bheta.
N finem mundi, quos omnes ordine per ſymbola & emblemata
is depingit, &c. Cornel. in Apoc. 17. fs2sg. & 20. f. 300. Animadver-
um tendum autem, ait Idem Daniel à V. M. cit. L. n. 169. f. I4.
EeI uòèòd ſuppoſitâ veritate iſtius Traditionis, de duratione mun- Sex millia an.-
ndrn 4 ſex millibus annorum, iſti ſex millenarii non præcisè, & norum non

arithmeticè accipiendi, ſed moraliter hoc ſenſu, quòd mun-Præcisè ſumi
m. dus duraturus ſit tantum ſex millenarios annorum, non plures; ?oſlunt.
MA ac proindè non perventurus ſit ad ſepties milleſimum, ſed antè
ne, eum deſinet: an autem, & quot anni, vel ſimplices, vel deni,
eme vel etiam centeni, poſt ſexies milleſimum futuri ſint, & ex-
mH curſuri verſus ſepties milleſimum, Uusq; ad finem; aut etiam
en. ſextus milleſimus (qui nunc volvitur) non omninò ſit com-
α. plendus, hoc ignoramus: juxta illuc Chriſti Acz.. Non eſt ve-
N. ſrum néſſe tempora vel momenta, quæ Pater poſuit in ſud poteſtate.
Ng. Et Marci 3. De die autem illa vel hora nemo ſeit, neq; Angeli in Cæ-
, lo, &c. Viad. ibidem, Cornel. in Matth. 24. 36. f. 3as. in Apoc, 20. f.
Pe, Jol. 297. EG duobus ſequ. & in 2. Theſſ. 2. 2. fF. 67. & in 2. Petri 3. F.
J. 397. col. 2r ubi ait, hæc opinio alia ſolidiora habet fundamen-
ta, ideôq; multorum eſt Patrum & Doéctorum: unde proba-

n bilis eſt, nec temeritatis argui poteſt, &c. Marchant. cit. f. Isr. O
, 7 ncat Maſen. in ſegnt, Pradeſtin. Chr. n. I. c. 2. f. 3. Archimede Chrifß.
oI pientiſſimè conchidit: cum ſicut initium, ita & ſins mundi, ſoli Di-

. ving Poteſtati ſubjiciatur, convenienter ejus cognitionem ſibi ſoli Deus
reſer vavit. ſuppl. 7. 55. a. 3à f. 406. Et. omne, ait Idem, qui volunt

determinatèò de mundi fine loqui, tempus præſigendo, falſi veperti ſunt,
“ G& reperientur in futurum. apud Zo. Ad ü- eb. citandum infra.
„ p; . C(u.

214 CoNeIO XVI. Judicii ewtremi tempus expenditure-

Judiciumn ex. I V. Curioſitate item non inutili, quæri poteſt, Judicaum
tremum vernequòô anni tempore futurum ſit, nec non, an de die, vel nocte?
tftempore: quéAd prius, breviter adduco Chriſtianum Druthmarum, qui
die: floruit An. Ch. 800. (Bellarm. de ſeript. Ecel. ad Annum S§&po. f. Iag.)

qui in c. 16. & Matth. Majores, ait, noſtri ſcriptum reliquére;
quòèd octavo Cal. Aprilis (25˙. Martii) mundus factus eſt, Do.
minus conceptus, & paſſus; & ſimilirer mundus deſtruendus

erit, quod incertum, ait Corn. in cit. Apoc. 20. y. f. 300. Probabi-

lactant. L. z. c. 19 docet, nos refurrecturos in die Dominicâ,

imò eâdem horâ, quàâ Chriſtus reſurrexit; Ckriſtus enim fuit
Z eexemplar noſtræ reſurredtionis. Idem docet S. Anſelmus in
Elucidario, & Macarius bom. py. 12. dicens, noſtram reſurreétio-

nem fore tempore Aprilis ‚quando omnia, florent, & ſpeciem
exhibent cœleſtis gloriæ. Idem ſentit oannes Salas, in I. 2e.

Calviniana q. p. a. y. &c. Scio, Calvinianam divitem, cùm huic morien-
verno tempore qum erat tempore verno, ingemuiſſe, ah, inquiens, omnia

Egrc mortua. jam è terrâ proveniunt; ego autem in terram cogor. Verè

Tempus ver.- opportunum tempus vernum Reſurrectioni generali, & mox

Nhlaouum reſurre-iInſecuturo Judicio, in gaudium Eleétorum, e terrà gloriosè
KRKRioni generali

opportunum

“ nam gloriam tenderent, quibus bene Beati, malè mali uſi fue-
An & quomo-rint: quanti horum gemitus lamenta! Ad alterum verò, an

do Judicium de nocte futurum ſit judicium extremum Chriſtus ſuios fideles

extremum in

nocte;paternè monens, & ſtimulans ad aſſiduam vigilantiam, & bo-

ejus adventum, diémque Judicii, inducit parabolas, decem

2= Virginum, &c. Talentorum à Domino ſervis fuis ad nego-
tiationem diſtributorum &c. Matth. 25. ſubjiciens dein toram

. . . . . 3 5 .
ſ.
— S
. —R—

le verò, in Apoc. 19. 21. f. 259. diem Reſurrectionis generalis fore
eundem, quêô reſurrexit Chriſtus, puta diem Paſchæ: Unde

revireſcentium; luctum impiorum, in centrum terræ infer-
num, cogendorum; qué⅞ & verno tempore mundi creati, re-
dempti, & recreati, agnoſcent & boni & mali, à Deo liberalis- Sð
ſimo in ſui gratiam mundum cum omnibus creaturis conditum
fuiſſe, ut eſſent inſtrumenta, ſubſidia, & viæ, quibus ad æter

norum operum ſtudium, ut ſemper ſint parati ad incertun
i
v

W
Urre

WDIR

lud evincitur (quidquid ſit, an in noéte, an manè Judicium ſit

dormientibus, venturungr
ron. S. Chryſ. S. Hilar. S. Greg. Rurſum: Nocte, vel ſub auro
ram inſonabit Tuba Archangeli, fiétque reſurrectio, ac mox
Chriſtus ipſo manè deſcendet ad Judicium. Corn. ibidem.

oomnijempore ſalutis cura habenlda. 215
Judicii extremi ideam. Fuéêre autem ultima hæc Chriſti mo-

nita, ideéôq; prægnantia & efficacia, dicta feria tertiâ ſive die

Martis, cum ſequenti feriâ quintâà Euchariſtiam inſtituit, feriã
ſextã crucifixus. Corn. Chronotax. n. 6a. &ñ q66. Itaq; ait Chriſtus:
Medid nodte clamor fabtus eſt. v. 6. ex quéô probabiliter 0 binantur,
S. Chryſoſt. S. Hieron. & Euthymius, ſecundum Chriſti ad-
ventum ad Judicium fore media nocte, ut homines inopinatos

& dormientes obruat; aſſeritq; S. Hieronymus, hanc eſſe tra-

ditionem Apoſtolicam. Menarit, ait S. Cry ſoſt. hom. 79. in Matth.

* „

in nolte faturem eſſe eſarrectionem. Idem ſentit Lactantius Fir- Nodurna ca-

mianus, L. z. de Divi. pramio c. 19 aliique: Et vero Judicium lamitas terribi-

extremum inſperatâ, inexſpe Ratâ, improvisâ, funeſtã, in- lior.

foœlici nocte ſuperventurum; eò grayius. Quaod nocte, inquit

D. Baſilius in Isi. 15. I. Irrogatter ſapplicinm, atrucius ſſe ſolet, &
amarulentius. Archim. Cit. Franc Mendoza, in I. Keg. . g. nlm. f.
f. 253. Qui addit: ut ſub hac Metaphora (Matth. zy.6.) maxi-

mus illius Judicii horror declaretur. loi plura apud utrumque

2 Theſ r. a. ait S. Paulus: Die Domini, ſicut fur in nocte, ita ve- =
niet: cum enim dixerint- pax && ſecuritas, tunc repentinu ei ſaper-

veniet interitms, ſcil. inopinatò & inexpectatus. Ex quibus il- Chriſti judi-

cis adventus
futurum; ſunt enim parabolæ, & ſimilitudines) & plus quam opinatus.
certum eſt, ſponſum, id eſt, Chriſtum, medid nocte, id eſt, in-
opinatè, inexpectateè, hominibus non cogitantibus, & quaſi
Judicem: uti explicant Orig. S. Hie-

4

D V. Medid nodte clamor factus eſt, & C. Matth. 27. Et quænam Expenditur:
iſthæcimproportionata hora eſt? hoccine tempus ad celebran- Medid nocte

das nuptias, media nodte!? De adventu ſporſi. ait S. Auguſt. howm. I2: celbr F. H
in, Evang. ctamor in medéd nocte ſit, quia ſic die Zudicii ſabrepit, ut & late 2
prævider non valeat, quanqo venit. Nuunc verô, quænam qua“ S
lisque à peccatore paratur diſpoſitio? noviſti, mi Frater (lo-
aaaa uor

5 ð

CoNCIO XVI. Iudicii extremi tempus expenditur
quor ſingulis) æternum Judicem inopinate venturum, & jſam (pr
adeſſe præ foribus; experiris inſuper, animam tuam inſtaer
lampadis eſſe extinétam, ſine oleo bonorum operum, ſine llu- hu
ce gratiæ; & tamen alto depreſſus ſomno permanet in leo an
peccatorum culparumque, ac ſi res tua non ageretur; tot
ac tam gravia tibi imminent pericula, & quid in brevi, aut u
nihilo citius: & nihilominus de tuis non ſemel cogitas, non l
Sententia S. curas, ne minimùm quidem es ſolicitus; Væ tibi. Calam. Di Al
Petri Damiani min. I. Adv. n. Iz. B. Petrus Dam. Epiſt. yz. Terribilem, inquit, b.
Cardin. ultimi Judicii diem ſemper in conſpectu veſtro præſentem ponite, & 2”ò”
repenlinuns tantæ majfeſtatis adventam tremefatis viſceribus re k
tractate; nec ikum diem putetu eſſe longinqtenm, quem Propheta am
tanto ante nos ſaculo, vicinum, & velut janm eſſet in limine, præadi- 64
cabat dicens, juxtà eſt diæ Domini magnia, jisxtd & velox nimir. (t
Soph. I. Ig. Idem, in Sentent. Seleét. V. Judicium f. go. Audiamuas id
R adhuc rei hujus paradigma & exemplum, ex humanis even:
nonteica. dibus. Refert Venetus Scriptor Doglion in hift. Venet. cum ii
Venetiis, anno 1569. Venetiis, incerto authore, rumor ſparſus fuiſſet ⸗
urhbem eo tempore ruituram, multiq; hoc rumore perterritt uin
Conſcientias ſuas pro ſacro pœnitentiæ tribunali expiarent, eA
inter hæc nocte quadam profundùm dormientibus incolis, in iu
armamentario civitatis ab unde unde incidente flamma pul-.
verem pyrium correptum. Repentè totum Cœlum & urbs un
univerſa ardere viſa: bombusq; tam ingens & horribilis eru- o
pit, ut Author affirmet, usque ad centum millia paſſuum, aer
nempe in Hiſtoria, exauditum eſſe. Porrò ad ſonum horri- vt
bilem expergefacti incolæ, omnes ⁸ ſtratis certatim exilire, u
trepidare animis, metuque tantum non exanimari, ſupremmm ſ

iiillam noctem adeſſe, rati, de qua in Evangelio: Matth. 2y. Me. i
. dia nocte ctamer falttts eſt, ecce ſponſus, ſmul & Judex, venit; eri.

te obviam ei Jo. Zahoda, §. J. Dom. 24. Pent. f. a3. S& ſeq. L
Tempus ju. VI. Ex his jam ſatis perſpicuum nobis eſſe poteſt, Extre- l
dicii extremi mi Judicii diem (& mortis) certiſſimum eſſe & planè occulu-
occultum. tum; vicinum tamen, adeò ut per inde, ac ſi jam immidene „ K
c præ

—

—

RKL

ut omni tempore curam ſalutis habeamus. 21y

En & præ ipfis foribus eflet, neceſſe ſit, ut ſalutis curam omni
modo in tempore geramus, ne & nobis janua regni cœleſtis ððð
h clauſa ſit. Certè S. Thomas, in ſappl. q. 5S5. a. 3. ad a f. z06. docet
Ibh ex utr Oque, fcil. incertitudine mortis & Judicii (quod igno –
n ratur, trum etiam tantum differatur, quantum eſt vita ho- .R
in minis,) majorem diligentiam & vigilantiam eſſe debere. Idem
Gr S. D. primim cit. à 3. G. 4. allegat S. Auguſtinum, qui Epiſt. 1o.
la ad Heſpohium, In qus quemq, inquit, ſtatu invenerit ſans novis- Cuiq; dies
m ſims, diæ, in hoc eum coniprehendet munds nov'iſſimicss diæ, qusniam noviſſimus
Jyualss in die to qasc, moritur, tali in illo die judicabitur. Unde dies mortis
o. infert S. Aug. Ac per hec vigilare dehet omnis Chriſtianm, ne impa- ſuæ. Cure,
n ratams autem inveniet ilte diæ, quém imparatum invenerit „ſaæ Lvitæ
tül iasſass czinata die Corn in Matth.g. 42. F-aasg9. in fine. Et quid inter-
iE eeſt, ſiabeſſet adhuc mille, & amplius, annis dies Judicii, ſi peccato

Lunt, contemnunt; illi verdè omnem ſuam vitam obiervant

ſic & Judicii diem; poſt dies ſcil. omnes ſæculorum; hæc non
ita horribilis, non ita magna illis apparet, iique nec moven-

miſer immoriaris, ſeu immortuus fueris; ſive ſi te vitæ tuæ

noviſſimus dies, hora, & momentum, in ſtatu gravis pecca-

ti invenerit, de quò in noviſſimo mundi die judicaberis, da-

mnaberis. O te miſerrimum. Et verò cùm tam liberè malèq;

vivimus in tanta mortis (quæ Judicii extremi & æternitatis,
qua lance, vel pari paſu, prodromus, & janua eſt) incer
titudine, qua neſcimus planè, an hoc anno, menſe, die, vel .
hora, nobis moriendum ſit, ſignum eſt, nos eandem vitam
Lturos temeré, etſi cum morte etiam Judicium extremum Mali judi-
nobis immineret ſtatim: vel ut ait Salomon: Etenim quia non cium cextrem

profertur citò contra males ſententiæ abiq, timore uhlo ſtlii bominum nice temo-
perpetrant mala. Eccl. 8. II. Intuentur ſententiam Damnationis, ur dom
quam promerentur, quaſi remotiſſimam, & valde diſtantem, propinquamn.

4

tur ad terrorem, ſed facilè in peccata ruunt. Saprà Exord. e
C. 2. u. 7. & Conc. 2,. n. 2. Lahbata V. Jad. ſinale, propoſ. 6. f. I25. MZMV
Alia ſanior eſt mens de ſua ſalute ſollicitis, metu ſeu mortis.
ſeu judicii, quàm eſt improbis: hi enim etiam moniti negli-

E e . ac fiH

218 CoNCIO XVI. Iudicii extremi tempus expenditur,
ac ſi jam præ foribus eſſet judex tremendus; ſicuti eſt. S. Pau. IIH
lus, Philippenſes ad timorem Dei exhortatus, concluſit hoc me
modo: Dominm propè eſt, ec g. v. /. quem locum explanans ve- d
ridicus ejus interpres, S. Jo. Chryſoſtom. hom. 37. in Yo. Inſtat, un
inquit, jam tempus redaendæz rationn; ideo Paulus ait: Dominnus pro. inm
pè eſt; non longè à ſine abſumus, ſed jam mundus properat. Conclu- e
dit deindè: i Pauli temporibus Dominus propè erat, nunc pref- td
proprior eſt. & ante trecentos annos (dicimus nos hoc ſæculo
viventes: ante mille ſexcentos annos, & ultrà) finem temporum
PEauliss eſſe divit, gisid nunc dicendiem eſt? est. Calam. n. Ir. fF. 12. I
HIiſtoriia VII. Ergò: Latet ultimus die, ut obſerventir omner dier“ Aug. All
S. Henricus cit. Id quod præſtitit S. Henricus Imperator, de quo Baro. (N
a r S . nius ad A. C. 1007. & Surius narrant, quòd is divino oſtento, nu
lul ad mor ad pietatis opera licet propenſſimus, mirum in modum in. un
tem parat. Citatus ſit. Rem geſtam ſic accipe: videbatur ille, adhuc Duz 60
S Bavariæ, ſibi, in S. Emmerami Eccleſia Ratisbonæ eſſe, atqꝗq,
orandi causàâ, S. Wolfgangi Epiſcopi, quem ſingulari devo. N
tione proſequebatur, adire ſepulchrum, ab eôque caput inde
attollente, admoneri, ut characteres in muro prope tumu. „
lum legeret; reſpexit, legitꝗ; ille hæc inſcripta: Poſt ſeæx (me- n
lioris ominis litteræ, quam illæ Baltaſſari Regi fatales. Den. ) ien
Henricus evigilans ſummoperè incubun, ut earum vocum bn
intelligentiam apprehenderet, & mortem fibi his verbis de- ut
nuntiari autumans, parare ſe mox ad eam ecepit, anxius rei, ,
exitum præſtolatus, largiendo eleemoſynas, aliaq; procuran- (t
do, quaſi ſexto die moriturus. & illis diebus præterlapſis, cd
ratus ſextum menſem ſibi imminere fatalem, rurſus per ſeme ſ
ſtre totus in cura mortis fuit. Etiam hoc tempore evoluto, u
ſextum deinceps annum in exſpectatione mortis, quàm aper. lIn
Poft ſex annos tis brachiis obviam quod momentis præſtolabatur. Porrôſr ien

creatus Impe annis jam expletis à Pontifice Maximo Benedicto octavo Romez i
raror⸗ cbur. Imperator coronatus, vaticinium ſancti Præſulis impletum iun-
ope ni 3. Poſ tellexit. Hic ille Henricus (Id nominis aliis ſecundus; aliisprimus, A
e ſi inter Imperatores non numeretur Henricus Auceps; uti non

—

4

ut omni tempore ſalutis curam habeamu. 219
u numeratur à multis Scriptoribus, ex eo, quòd honorato no- J
Ra mine & Iitulo Auguſti (Mehrer des Reichs) is non uteretur,
e ceu à Pontince non coronatus; uti tum temporis ſolebant Ger-
A, manorum Reges. Jo. Tab. IUrljer. teutſcher Adler/ in Henrico prime
u f. o2. n. I5. ex Lymneo, Jur. Pabl. L- 2. c. 1I. n. 29. vel ex humilita-
lur. te; erat enim laudatiffimus Imperator ultra annos1 6. quem
ußi⸗ Baronius A. C. 936. vocat Principum decus, ac Chriſtianæ Re- ,

en uigionis columen. Compend. Bar. f. zoo) Hic, inquam ‚ille Hen- S. HenriciIm-

tmmn ricus Auguſtus, noſter ſantus inter coronatos vertices opti-Peratoris en-
„ mus & ſanctiflimus; ille, qui cum ſancta ſua Conjuge Cune-omis.
ℳ gunde, Sigismundi Comitis Palatini filia, ſervavit inviolatam
u. Caſtitatemt: ille, qui ſede ſuà pulſum Benedictum oRavum re-
m, ſtituit: ille, ad cujus inſtantiam S. M. Eccleſia Romana pri-

mni mum ccopit cantare in Miſsâà Symbolum Anmmo 1014. Ca din.
chn Jo. Bona, Liturg. I-. 2. c. 5. f. 656. Ille Henricus, qui manus cum

cNKb hoſtibus prius noluit conſerere;, quàm ſe ſacroſanctis Eccleſiæ
Sacramentis milites communiſſent: ille, qui cœleſtes Spiritus
grir pugnare pro ſe cum hoftibus vidit, ille, cujus ære tor Baſili-
ex, Iempla, Aſceteria, fuerunt conſtructa & dotata; funda-
n tus Epiſcopatus Bambergenſis; cui Ungaria ſuam Converſio-
N/ nem & fidem debet: ille, qui poſt ſanta ſua facta ob miracu-··
odg lorum multitudinem ab Eugenio tertio in Sanctorum eſt rela-

tus numerum A. 1145. &c. Quæ ideo huc adduécta ſunt ſpecia-
lHius, ut intelligamus, ad quantam gloriam & ſanctitatem du-

cat mortis (quam Judicium ſequitur, Hebr. 9. 27.) memoria. Fa-

ui ciuch. in Jonam tom. 3. Leék. †. H. 2. n. 4. F. 76. Barenim, mq; Com-
pend. ad A. C. 1007. Pexenfeld. ad biß. 79. f. &17. Faber D. I. Adv. C. 3.
6CNH init. & (. 9. n. 3. 6 Kadero in Bavar. ſanct &c. Infrà Conc. 27. n. .
k En nobile exemplum ,quod imiteris, anima fidelis ‚ut te ſcil. Imitemur.
Aht itentidem ad mortem pares, ob temporis incertitudinem, id-
one que dum ſanum eſt, corpus deliberatè Deum „ſaltem graviter,
DN. non offendendo, à peccato admiſſo ſtatim pœnitendo, fre⸗
„ NQuentius ſacra Confeſſione animum purgando, Hacrd Com-
Grn munione muniendo; te bonis alienis & injuſtis non inquinan-
E e S da,

X

220 C oNCO XVI. Jukli evtremi temis expend ut omni Se.

— —

do, aut nimiàâ tefrenorum cupiditate „Carnis; voluptatibus,
vel g tidquid univerſim eſt noxii ſceleris: Cum ſigna mortis

acceſſerint, morbi, Per quos pulſare Deum, ait S. Greg. bom. 3.
in Evazg. & mortem vicinam deſignare, te, prima omnium cu-
ra, ad Deum Judicem pares (loquere efficaciter tibi, & aliis)
à quô deniꝗ; audias: Eage ſerve bone, & fPaels, intra in gaudumm
Deomini tui. Semper ergo ait S. Greg. bom 1I2. in Evang. extremum

diem debemus me tuere, quem nunquam poſſamus prævidere ap. Een.
derls. Se⸗bwertfer, 1 in C onſif. & Eaduſtr. ſpirit. F. 6. fol. 367. V. Bre.
Viar. K. L'ect. 9. oc. Aſs. D. ex J. Greg. & Lect. 3. NWokturni. Domw. I.
Adv. Deim ale hominem vivere, ait Rupertus Abb. Zusſi alter
die judicandum, &. rat ionem de fadz; proprin redalturum. In extre- R
mis vel maxime Decnitendame Cone. 72. n. 6. 8 ſ. ſequib. g,. ha Rer
v. Pænit. “ ”

3

Authores ia §. Thomas, Sr 4. 55. art. ſ 6. Cornel.: in e. 20. .

hujus 16. Con-
cionis mats⸗

h loca ſpya citt. Franc. Labata, Theſsuro Mor. V. Jadicium
finale . propoſ. 6. &g. Faber, D. 1. Aar. C §. indicia mundi ſe-
neſcentg, & C. Ios n. F. Wencesl. Schwertfer S. J. Conſilio &
Iadaſtris ſpirit. g. cap. 2. de memor. Noviſ. Alex. Calamato,

Dom. I. Adv. Marchant. bhborto Paſt. tr. 3. de Fide Chriſt. Ledt.

25. propoſ.2. F. 151. & in Rationali, Dom. . ſol. Jöbd. Hilar. à
S. Anaſt. Archimede Chriſt. ſen Arte bene mor. Lib. 2. C. y. J. I.
& 2. 4 f. 26 6. Daniel à Virg. Mar. Carmelita. Belgii Pro-

vinc. & totius Ord. hiſtoriogr aphus, de & Elia part. 3. ad fſin.

àf. tzyi. Procop. Capuc. in Zudiciali Diſe. 6: Nic. Turlot.
eſidiät. Chriſt. f. 1zr. Joann. Adam Weber, Canon. Reg.

S. Aug. Præpolſ. Hogelwerth. Diſe. Curioſ. I. J. 2. art. 4. f. 72.
Aliiq; in praſente Concione, &́ ſieprà Conc. 2. ad fin. eitt. JIacob.
Maſenius S. J. Chron. I. C. 3. f. 3. in fegné Pyædeſtin. Barra-
dius, tom. 3. L. g. c. 13. Beſſeus, de Jud. C. 6. 4 f.3sf. Drexel.
de zxternit. Conſ.z. n. 3. Corvias crocitan, fol. 21. & ſeq. Carol.
Vanhorn O. Erem. S. Aug. Dom. 2. eck. eir. Vr.

Mor. infrd Cone. 5. 7.9. l.

7 2
èõü

Cox

1 ½
.

—

tatbiu,

mncr.
zgan

H
yx Ommis Vallias implebilt ur Lucæ 3. 5. Dom. 4. Adv.

nerte.
lel der

lin
mle

ſas) ut & l.
tutus, intuitu tam admirandi, pro cujusq; naturæ & ſtatus con-

ll X+e enef

—

21. 1 4e dr 4r ar 11 14 2r 4 de 8 At 4e 1r 1e N 1 3 e r de t it a 1e ie ie

g
. 7

7

Conxco XyII.

Expenditur Circumſtantia Loci, Vali Zoſaphet,

fJudicium extremum vehementer impiis aggrra
vans in conſolationem veroò Electorum, cc.

Nter illa, quæ caſum cauſamꝙ , vel rem quampiam valdè Loci circum-

aggravare poſſunt, eſſe circumſtantias, facile conſtat, & ſtantia conſtſi-.
vicimus præcedente Concione de circumſtantia temporis: MR

derabilis.

A. jam nunc agendum erit de valdè conſiderabili circumſtan-
tià Loci, in quò inſtiruendum erit judicium Univerfale; eſt-
que, ſic dicta, Vallu Joſaphat. Hujus etiam Circumſtantiæ?;
Loci, rationem habet ipfe Deus in iis, quæ & juxta naturam *

ſunt, & quæ ſupra natura: Deus & Natura nihil faciunt fruſtra;

ut notum eſt axioma, ſeu celebre effatum, ac ſententia, rés-
que indubitata ex Ariſt. L. 2. de Cælo &r mundo. Ita Deus, æter-

no infinitæ Sapientiæ ſuæ conſilio, ubi- crearet Angelos „Co⅜

lum empyreum ſeu ſupremum decçrevit. & Thom. p. 1I. 4. 61I. a. 4.

ſelegit terram, extra cœlum & paradiſum, in quâ, & de quàâ
formaret hominem Gen. 2.7. ne ullam ſuperbiendi haberet cau-
ſam; quid ſuperbit terra & cint *Eccl.o. 9g. quem dein eulit, & po-

ſuit eum in parad'ſs voluptati s Gen. 2. 1. quid ni (præter alias cau-
& Angelus in ſupremo cœlo, & homo in paradiſo conſti-
ditione, domicilii, & palatii vere regii, eò magis incitaretur, &
moveretur ad obſequendum in omnibus voluntati Divinæ &
mandatis? contra quæ peccatum, ex ipsà Lori circumſtantiaà pro
pter majorem ingratitudinem gravius fuit. Ita & ſingulari con-·
ſilio, præ cæteris elegit Deus Terram, Chanaan antiquiſſimè di-

–—

—

22 2 CoNCIO XVII. Vallis ſoſaphat Tudicüi extremi locus,
ctam, Judæam, ſeu Palæſtinam, à nobis Terramſanétam; & in Eun
haàc, qui ſervi ſaſoeperat formam! & non jadicare venerat, ſed judicari, Gtum
Betbleem præelegit Naætivitati, Jeroſoymam Paſſioni, ait S. Leo Papa inme
VYallis Joſaphatſerm. I. de Epiph. Ita Dei filius, judex univerſorum, in finemun
Qdecreta à Deo di venturus, in hunc finem ſpecialiter, ſpecialémque lox-axzs
in locum judi- apt iſime decrevit: isque eſt, vel erit 'alla Zoſaalst, quæ vals Ni
cli xtremi. ſanè eo univerſali hominum conventu implebitur, cum horro. ind
re reproborum omnium, in horum ſummam confuſionen, mi
ita ut optaturi ſint, & diéturi montibus: Cadite ſaper nor, & ce- ele
libis operite nos. Lucæ 23. 30. Onenz Valls implebitur in quorum Me
verborum vero ſenfu me nunc non detineo, ſed ad finem Con- 4,
cionis reſervo explanationem eorum utilem. Hodie itaque un
eum locum judicii finalis, ipſam l'allem 7 ſaphat, fixis acutisque t
circumſpieiamus oculis, ceu in qua & nos quondam compari- dN
turi erimus; quis nobis ibidem futurus ſit oem, vel potius, I

S ut nobis commodum ibidem in tempore paremYus.
Locus judicii II. Veruùm equidem eſt Theologorum unanimi concordia, ſe
particularis ibi, hominem à morte ſtatim judicandam „efieque hujus Judicii
homo ubi mo-ſingularis ſedem illic, ubi quisque moritur. Ita omnindò, ubi é
ritur. corpus à morte ſternitur, ibi à Judice anima judicatur. Ira un
idem, & mortis, & judicii oce eſt. Ita judicatus Doëtor Pa- du
riſ. Drexl. to. I. citando c. 6. J. I. & infra Conc. 30. n. z. Cum enim ki
Juudex non homo ſolum, ſed & Deus ſit, ubiq; locorum præa- kEm
ſerns; ubi mortuus cadit, ibi tribunal figit, in cubiculôò, in viꝗ, e
in campo, terrà, marique. Cum autem nemo ſciat, ubi ſuum ay
qquisque prætorium ſit reperturus, omnia ei leca videri po. un
Doctrina mo- ſunt ſuſpecta. Quoniam verò mors ut plurimum in cubicu- un
ralis deſuper & lo, ſeu conclavi, & in lecto nos invadit, traditque Judici, unai· ed
Praxsö. liſſimum prorſus, ſi domi ſuæ, in ſuo quisque cubiculo Tri.
bunal ſibi cogitatione conſtituat, ſe ipſum ſic exhortando: va
en hic meus, in me, Judex ſedebit; hic tutelaris Angelus, hie )
accuſator Diabolus ſtabit; hic ego jacens & proſtratus ſenten. hi
tiam irrevocabilem excipiam; hic judicabor, hic ego intelli:. ée
Ram, inter quos æternitate totà viéturus ſim. Qoeciten 66. WMW
e rE 2 α(tuo,

FPlelis gratioſus, impiis Auriſimunus. 22
nA ſtatuo) quot idie tribunal hoc mihi, meæve cauſæ conſtru-
u ctum, ſtudioſiſſimèe contemplabor, ne unquam, Judicii hujus
un immemor, in Vvitia deflectam, ad Judicem imparatus vVe-
um niam, &c. hoc demum eſt piè vivere, hæc maturèe prævide-
u re. Tunc werò præcipuè, Judicium hoc in animo validiſſi-
e meé imprimere, conducit, cum cacodæœæmon impuras ac libi-
nlin dinoſas cogitationes ſuggerit „Cum iræ aut invidiæ faces ad-
lm movwvet, cûm advindictam ſtimulos ſubdit. Quam pié, quam
„ℳ bene & ſolidè. Drexwel. tom. 1. Tribun. Chriſti Ti. I. C. 6. H. 2. &.
omm Hic locuis Judicii particularis. Aliud eſt de Judicio univer-
un ſali, cui Deus ſtatuit certum locum memorabilem, de qv6
eim munc agimus; ſicat ſtatnit diem, in quö judicaturus eſt Orbem in
Eh eægqustate, &C. Ak. 12. 31. Et hic locus eſt Pallis Jofaphat, docente
m Sacrâ Scripturaâ, accedente ſenfu Eccleſiæ, & conſenſu Pa-
, trum, Doctorumgq; communi.
III. S. Thom

as Wappl. q. S§2. ant. 4. quærit, Vtrum Judicium Vallis oſa=
nh et invalle gJoſaphat; & concludit: Scut Chriſtus ex monte Oliveté phat,locusju-
i in Calum aſcendit, ſic circa illum locam eum deſcenſurum, probabele dicii extremi,
8 eſt; ut idem eſſe oſtendatur, qut deſcendit, & aſéendit. Scilicet ℳKt. aſtruitur ex

W . 4
un. I. 1II. Hic geſus, qas aſſumptus eſt à vobi in Cælum, ſic veniet, quem- e . D
r) admodum vidiſti eum euntem in Ckælum. Aſcendit autem Chri- F. E
tein ſtus in Cœlum de monte Oliveti, qui præeminet Vall Yoſaphat.
A Et apertiſſimè ex Joelis c. 3. ubi deſcribit diem Judicii, poœnam
nd reproborum, & gleriam Electorum: docetque, Chriſtum in
iumn Valle Joſaphat judicaturum omnes Gentes. Congregabo, inquit
v. 2. omnes Gentes, & deducam eas in Eallem goſaphset; & dAiſeeptabo

de
cum eus abi. Suprà C.5. ante num. z. Suffragatur S. Hicronymus
in C.2. Joel. nec non S. Chryſoſtom. cujus hæc funt verba:
n los diſc ut 21 . & vmners Genteeraminat. Neque ſine myſterio voca-
eECE tur Vallu Zoſaphat, id eſt, Judicii Domini. Et congrue hic locus
bent eligitur, quia ex monte Oliveti aſcendit, & Hie roſolymæ pas-

irli ſus eſt; electa ergo eſt vallis media, complectens utrummque
montem, Oliveti & Calvariæ. Ibi Sancti gloriam aſcenſionis

el Mechtl de Jud. extr. Ff Chriſti

224 CoxNc10 XVII. Vallis oſaphat udici extremi locus,
Chriſti participabunt, & fructum ſanguinis ejus, ibi gloriæ

majeſtatem oſtendet, ubi ſimmam tulit ignominiam; Pas-

ſionem inchoavit in Valle Joſaphat, per quam fluit Torrens
Cedron, juxta Bedam, ibi comprehenſus eſt. March. f. 180.

D. Hilarius deſignat, in quò locô terræ ſit Dominus ven-

turus ad judicium, nempe in eo loco, in quéô paſſus eſt.
Ne, inquit, Lociò quidem, in quös venturus eſſet, eſſemus ignari dicit
ubicunq; fuerit corpus, ibi congregabuntur aquilæ, Matth. 24. 25. San-

&os de volatu ſpirituali corpori aquilas nominavit, quorum, congre-
gantibus Angeli, conventum futurum in loco paſſtonis oſtendit. Et

dignè illic claritati adventus expebtkabitur, ubi nobis glortam æterni-
tatis paſſtone corporeæ humelitatis operatus eſt. Hæc ille. Creditur

enim judicium exercendum in Valle Joſaphat, quæ eſt circa Je-

ruſalem, ait Cornelius Janſenius Epiſc. Gandau: Concord. Evang.

C. 123. mihi fol. Saα. Cornel. in Yoël. 3. 2. f. 240. Sufficiat hæc pauca

adduxiſſe in re, quam ſibi totus Orbis Chriſtianus perfuaſam
Deſcribitur

& indubitatam habet. Deſcribitur hæc Vall Zoſaphat, ſita

Vallis oſaphat inter eruſalem & montem Oliveti, quam perluit torrens

ex Adricho-
mio.

Cedron, ubi hortus erat, in quö Judas proditor tradidit Sdalvatorem;
ait S. Hieron. in Jerem. 31. Vallus goſaphat, ait Chriſtianus Adri-
chomius, en Theatro, vel deſeriptione Terræ Ssanttæ, quæ & vallis

Cedron, & vallis montium vocatur, vallis eſt lata & profun-

da, inter Jeruſalem & montem Oliveti interjecta, totam ab

Oriente cingens urbem, quam Torrens Cedron tranſiens ſuis
aquis egregiè ſœcundat. In hâc valle pii ac religiofi reges Ju-

da, Aſa, Ezechias, & Joſias, templi combuſſerunt idola, eo-

rumque cineres in torrentem Cedron projecerunt. Hæc val-
lis communis totius civitatis erat cœmeterium, ubi vulgus
& ignobiles ſepeliebantur: extra urbem enim Judæis ſepeliri,

mos erat: ibique nunc Turcæ ſepeliuntur. In haàc quoque

valle, die illà cunétis mortalibus tremenda, omnes undique
homines ad extremum Judicium ſunt congregandi, ut
à Chriſto Judice recipiant debita pro meritis præmia quis-
que ſuis. Unde & Vallis conciſionis appellatur, quòd d⸗

or

Go

ſon

kte
W
N
en
lnt

FPleRis gratioſus, impiis duriſimus. 225

gon mali à bonis ſeparabuntur. Tempore, quo Chriſtiani
u« Palæſtinâ potiebantur, erat hic Abbatia quædam, in quâ
Imn Domina Meliſendis, regina jeruſalem, ſepulta eſt. La«
n Adrichom. in Zeruſ. num. 204. mihi fol. Iza.s in Valle ergo Joſaphat
