precarentur, obtinétque ardentibus ſuis lachrymis in caput

omnes ſuos capillos, quaſi nunquam abſcisſi fuiſſent: Ex &a.

rio A. 69 *.. Si dæmon ita adnotavit minutiſſimos etiam cri.
nes viri ſancti, accuſator, & delator; quid faturum puta.
mus de gravibus criminibus, quæ tenebris digna, ipſe in lu-

cem, & ad judicem protrahet?! ſupra C. 25.n. 4. Monacho mo-

ſacculum micarum plenum ſæpiuùs oſtentavit, terrens ho-

minem, & ſe crucis ſigno munire, & vociferari cogens. Cor-

nel. in Matth. I. 37. e vita S. Odonis Abb. Cluniac. c. Iq. Adhuc
crudelior hic ipſe nequam Spiritus eſt, in morte; quò in ar-

ticulo, babens zram magnam, ſciens, quòd modicum tempus habet

poc. I2. 12. Omnes nervos & vires intendit, omnes conatus
& fraudes; & ſanctos etiam infeſtèe aggreditur, ut ſeſe eo-
rundem accuſatorem & hoſtem ſxviſti
§. Philippus ſtret. Id expertus 8. Philippus Benitius, Clariſſimus Ser-

Benit. in ex- vorum Beatiſſimæ Virginis ſplendor. Cùm ultimam præ-
tremis accu- ſentis vitæ periodum conficeret, ſacras Lytanias recitavit,

fantes coram prolatis verbis: Pecxcatorer, te rogamus, audi nor, ſtatim ſic vi-
oues xbef ribus defecit, ut à circumſtantibus omnino crederetur ex-
ms. tinéctus. Poſt trium horarum ſpatium, collectis ſpiritibus,
bilis, quàm atrox conflictus eſt, cujus in mortis articulo ex-
perimentum facere cogimur! ſciatis, me coram Divino
Tribunali fuiſſe ſimmmo periculo expoſitum; ſubjecerunt
enim oculis meis transaéta peccata deemones, omnesque

exercuerunt vires, ut me in ſalutis deſperationem deturba-

rent. Hic Philippus erat ſanctus, Cilicio etiam in extremis

indutus: Gerebat ipſe candidum virginitatis lilium; inno.

centiſſimam vitam duxerat; Sol & ſal terræ erat; in cujus
occurſum ſeſe innumeri effuderunt populi, hymnisque ex-
ceperunt clamantes: Beatus gqui venit in nomine Domini. Et
tantæ ſanctitatis vir, impendente mortis articulo, accuſa-
tur adeò à doemonibus volentibus, in deſperationem indu-

cere.

ribundo, qui ſanus micas ſinebat & menſa cadere, deemon

mum probet ac mon-

cheu! exclamabat, eheu! Ah Fratres chariſſimi, quàm terri.

cele,
eultat
uit⸗
II
Gfal
mi

tA
l
ine
lele

RR

1
4
1

MWe nos in vita committamus, tum dccuſanda. 401
cere. Ah! Ah! peccator miſerrime, ah quàm horrendas
tentationes experieris? quos & quàm graves accuſatores!
Paciuch. in Jonam L-ect. 39. J. I 3. n. 27. ine. fol. 273. ubi plura.

D

VyII. Horribile eſt, quod refert S. Joannes Climacus Stephanus
Gradu z. Timori, de Stephano, Viro ſancto, ut vocat Cornel. ſanctæ vitz
in Micheæ 6. ante v. 2. f. 4 72. in agone mortis per accuſatores

Monachus ia
extremis gra-

mirè, & miſerabiliter exagitato. Fuit in Monte Sinai habi- gimeè anxia.

tans Monachus, nomine Stephanus, ſolitariam & tranquil-tus ab accuſa-

lam diligens vitam, qui multis annis ſub obedientiâ vixit toribus.
in je uniſis & lachrymis, & aliis operibus bonis: qui tandem,
deſiderio pœrnitentiæ arctioris, Anachoreticam vitam (id
eſt, omninò abſtractam, & contemplativam) aſſumpſit, ha-
bitans in loco valde remoto à clauſtro, in quòô vixit multis
annis in anguſtiſſimâ vitàa, & arctiſſimà pœnitentia: nam &
locus ille omni conſolatione humanâ carebat: & ferè in-
acceſſibilis fuit cunctis hominibus. Poſtmodum verò jam
ſenex, circa finem vitæ ſuæ, rediit ad cellam fuam in Mon-
te hoc Sinai ſitam, & habuit duos diſcipulos multùm reli-
gioſos. Habitans autem in cellâ ſuâ paucis diebus, infirma-

tus eſt infirmitate, quâ obiit. Qui ante unum diem mor-
tis ſuæ factus in extaſi mentis, apertis oculis aſpiciebat ad

dextram & ad ſiniſtram lectuli ſui, & quaſi ad reddendam
rationem à quibusdam exaétus, dixit adſtantibus, quos ipſe

vigebat, audientibus cunctis, qui aderant: Vrtiqg, veram eſt,

quòd in hoc culpabilis fui, ſed confeſſus ſum, & tanto tempore jejuna vi
pro remiſſtone culpæ iſtius- Aliquando verò dixit: Nequaquam,
ſed mentimini, iſtud non feci. Et rurſus quandoque ait: Ita
verè iſtud eſt, ſed deſtevi, & Deo miniſtravi. Aliquando quoque
reſpondit: Calumniosè me accuſatis. Ad aliqua autem dice-
bat: Verè ſic eſt, & ad hoc reſpondere non poſſum, ſed Deus miſericors
eſt. Et erat horribile & horrendum ejusmodi ſcrutinium,
in his etiam, quæ non fecerat, per inviſibiles hoſtes, qui

eum accuſabant. Si vir tantus, qui per annos quadraginta

circiter Monachus fuit, & lacrymarum donum habens, e

402 CoNCIO XXVI. In udicio extr. Ador, Accuſator, Teſti.

aliquibus culpis dixit : Ad hoc non ſcio, nec poſſum aliquid reſpon-
dere, ut incertum nobis maneat, quod fuerit ejus judicium,

bemus, ne rationibus reddendis impares ſimus, & pro mille
unum non reſpondeamus? quidam viri ſine mendacio nar-

raverunt mihi, quod & Leopardum paſcebat in deſerto ad

ſe venientem. Ex & Zoanne Climaco, cujus annua Dies in Martyr.

Rom. 30. Martiir Vixit Anno y6o. (Bellarmin.) Abbas in monte Sird.
Cit. Cornel. Secul. Exempl. Jo. Major. E. Judicium: Exemplo g. f. az -.
Le Blanc. cit. infrà Conc. 29. n. 6. Micol. Turlot. PE. I. in Gmb. art. .
C. S. Lect. 6. fol. I17. Mercator. ibid. f. yp. D. Dionyſ. Carth. art. I9.

alis.

Epilogus. VIII. Ergo in Judicio extremo peccatorem accuſabunt
In judicio omnia; peccata, quæ fecit, quibuscum peccavit, quibus
inſtrumentis, quorum adminiculo, quorum ſcandalo, da-

cum ſimus ab

omnibus & “ eI iniiri4. qiuil lici ibus: 9210 4
in omnibus Mno, vel injuriâ, quibus ſolicitatoribus; & maximè accu-

accuſandi. ſabunt dœmones, quibus jucundum, nos in peccata mer-
gere & mergi: Quis tam amens, qui velit cooperari, vel es-

ſe complex illi, à quê ſcit, ſe iri proditum, accuſatum, tra-

ditum ad furcam, gladium, rotam, ignem, denique ſui

tortorem, & carnificem, & quidem æternùm: & hi ſunt ne-

quiſfimi domones, Dei & totius humani generis hoſtes
Ne commit-maximi. Remedium non fupereſt, quam ut vel non com-
S mittas accuſanda, de quibus accuſari poſſis (Hic murus ahe-
anda. Com- r ſze . e,, —I ;
neus eſton näl conſtare ſibè, nulla palleſcere culpa) vel ſi commiſiſti
nitentiam de--

leamus. . . .
cum eſt, veræ pœnitentiæ, & ſacramentalis Confeſſionis,

conſtantis, frequentis. Ecce enim ratione iſtâ omnibus no-
ſtris oblocutoribus, inimicis, accuſatoribus, adverſariis,
Jobo inno-etiam dozmonibus, ita os obſtruere poſſumus, ut verean-
centi de'mon tur, vel non habeant, malum dicere de nobis. Jobo ſan-

nil objicere cto, & innocenti, qui nec beccavit labiis ſun, c. I. 22. & quem non
potutt. = 6

aut quæ ſententia ejus, vel quis finis rationum exactarum
qualiter nos peccatores, & omni ex parte infirmi timere de-

accuſanda, unum velmulta, millena &c. ea iterum jam nunc
in vitaâ tollas, deleas, annihiles per remedium, quod uni-

repre-

4

fo

G
tlat
i:
ing.
ehy
lun!
lan
Pſt

Uur

nu
Ula

4
1

.
Nul
miti

4

atn

.

.

i⸗
elenl.
es

WVWVenos in wita committamus, tum accuſanda. 403

reprehendit cor ſuum in omni vitd ſus Job. 2zg. 6. Nil penitùs co-

ram Deo objicere poterat demon, utut ſagaciſſimus. Ve-
rum innocentia talis in terris rariſſima & pauciſſimorum eſt.
Ego me ultrò cum gemitu fateor peccatorem maximum,
quem hæc Concio tangit: Spes nunc veniæ eſt per pœniten-
tiam. Ita cum in faciem objeciſſet Propheta Nathan Davi-

di . 7 & ille vir, 2. Reg. 72. 7. ECX intimo corde pœnite ns: Peccavi, D avid pœ-
inquiens, audit ſtatim: Dominus quoj, tranſtulit peccatum tuum, nitentiâ pur-
. 13. amovit, abſtulit. Cornel. Certè anima hominis per ve- gatus.

ram Pœnitentiam & Confeſſionem ita aliam induit faciem,

ut illam domon ne ampliùs noſcat, & accuſare poſſit, ut re

monſtrant exempla quam plurima: Yo. Major. Pec. Exempl. V. Dœæmon
Confeſſto Ex. 9. & Ex. 1I0. ubi: Peccator Confeſſione mundatus peccatorem

laudatur à demone, à qué antè publicè propter peccata tite confes-
turpia vehemehter confuſus fuerat. hem Exempl. 26 de miſe- ſum nec no.
ricordiam conſecuto perconfeſſionem, qui 30. annis demo- ſcit amplius.
niſervivit ſub homagio, cum ſigillo & charactere in mani-
bus, per Confeſſionem deleto ſtatim: Docet & vera ſancta-

que Fides & Eccleſia, de virtute & efficacia veræ pœniten-
tiæ, & Sacramenti Confeſſionis: de qua vid. Iud. Kerum. VE. Pr-

nitent. Confeſſto. Itaque ſi adeo veremur confundi, & accu-
ſari de noſtris malè actis coram homine, Judice terreno,
qui denique ſolam vitam corporis auferre poteſt. Matth. 1o.
25. quantò magis timeamus, coram Judice Deo, idque in ju-
dicio extremo, audiente & ſpectante toto mundo. Ergo
vitemus prava, & de commiſſis pœniteamus, ſingulariſſi-

me autem in articulo mortis nil peccati retinentes. Epilogi-

za, tibi & aliis, ad veram cordis compunéctionem, confuſio-
nem, dolorem, propoſitum &c. JQuſtus prior accuſator eſt ſui. Pro-

Vid. S. Augu ſtin. Medit. cap. 4. 9 Ff. 1 3. Judici zimoxr. S. Bernard. Me- Authores in

dit. C. II. Laur. Forer. Dom. 1I. Advent. d f. II. Vitä Chr. Hie hanc materi-

404 CoNGCIO XXVII. In fine hominis denudatio operum illius.
reum. Drexel. in Tribun. Lib. I. e. g. Calamat. Glva Diſe. 31. E.

Jud. extr. & Auct. in Sentent. E. Jad. ln. Matthi. Faber. Dom. 3.
Advent. C. 5. Guil. Stanihurſt. de Zadicio C. 6. à f. 129. D. Dio-
NJon. I-edt. 39. J. 13. Mart. Cochem Capuc. poſs aitam Chriſti;

nyſ. Carthuſ de 4. Noviſſ. part. 2. art. 16. & ult. Pacit

de qudicio, cap. 9. à f. yg. Fr. Labata: aliique cztatz, Tob Loh-

ner. Bibl. Man. tom, 3. . Iz. à f. Irl. Nicol. Turlot. Theſ. Dockr.

Chr. p. 7. C. §. Lebl. 4. J. 142. Cornel. coitt. L. P aciuch. in Jon.

Leui. Io. à SG. z. de malis Chriſtianis. Cornel. in Frov. lö. 1z.

le fne Lomins, & murtdi, in Extrctn fudici 4ℳ
nudatio Operum illius. Eccl. II. 9. quantus hinc

peccatori horror, confuſio, deſperatio!

Dominicâ 1. Piqete Ficulneam, 6& omnes arbores & c. Luc-2. 29.

Adv—ent.

Dominici 3. T1s quis es? Et confeſſus eſt, & non negavit. joan.

Adven. J. 19. & zo.
quu e & confeſſus eſt, & non negavit- In mundo ni-
5„ . . :. è * —7— .
hil communius, & celebrius, quama ſe malè facta ex-

Vitium ho- —
minis here-
ditarium:ma-
lum vel excu-—
ſare, vel ne- .
gare penitùs. artem à ſuis & noſtris primis parentibus, peccatum ſuum,
cum negare non poſſent, peſſimeè excuſantibus, & culpam
in alium, Deum ipſum partim, retorquentibus, uti dictum
ſapra Conc. 22. n. 4. egregiè didicit chariſſimus eorum, & pri-
mogenitus Cain, factum à ſe fratricidium negans, & qui-
denm ipſi Deo omniſcio interroganti: Vbi eſt Abel frater tum?
qui reſpondit: neſcior num cuſtos fratriz mei ſum ego? Geneſ. 4. 9. -
D D et,

y
cuſare, in meliorem partem interpretari, pro bonis
—habere, aut negare penitùs. & feciſti, nega. Hanc

er

uu

ar

uUI
en

—

— A„

1

Nal
una

Teſtimonium nobis perhibente conſcientiâ noſtrã: KRom. 9. 1.

EHine peccatori borror, confuſio, dtſperatio. 40 5
gat, inquit S. Ambroſ. Lib. 2. de Cain c. 9g. notans hic tria ejus
crimina, primum, quaßi apud ignorantem recuſat fraternæa muantts

cuſtodiæ, quaſt exors naturcæ. declinat judicem, quaſi liber arbitriie

quid mirart, ſipietatem non agnovit, qui non agnovit aubtorem! Jo.
Cornel. hic. Adeo ſplendidéè mentitus, & protervè negavit
Cain. V. C. 61. n. I. C. 99. n. y. Hanc luem & nos hereditarie con-

traximus, & à naturâ didicimus, à puero in ſcholis practica-

mus, coram Superioribus & Magiſtratibus ſubditi, coram
parentibus filii, imò, quod omnium gravius, in ipſo Con-
feſſionali pœnitentes, ſæpè peccata excuſamus, negamus,

reticemus, & ſic mentimur Spiritui S., parato verè confeſſis

virtute Sacramenti omnem remittere culpam & poœnam:

nempe, ſi malè actum, ubiq; nemo domi. Longè rectiùs, lau-

dabilius, & ſanctiuùs egit S. Ioannes hodie, contempto omni

comodo & honore, quem conſequi potuiſſet, interrogatus:

Tuquu er? & confeſſus eſt, & non negavit. Et confeſſus eſt, quia non ſaem

eg Chriſtus, cujus ego non ſum dignus, ut ſolvam ejus corrigiam cal-
ceamentis probe ſciens, Deum, qui ſerutatur corda & rene:

Pſalmo . 10. Et omnia nuda, & aperta ſunt oculis ejus: Hebr. 4.73. fal-
li non poſſe, etſi homines poſſint; quanquam S. Joannes fu-

erit tam ſolidæ, candidæ, & ſinceræ mentis, quæ nonniſi te-

ſtimonium perhiberet veritati. Yo. I. z. omni & quäcunque ratio-
ne, etiam cum vitæ ſuæ diſpendio; uti factum eſt, Marcis.
4v.S5. QuÜin re nobis exemplum reliquit nobiliſſimum,
agendi cum Deo & proximo verè, ſincerè, & candidè, quæ
laus olim Germanis, quorum os & cor unum erat, dabatur,
& debebatur. Hæc in humanis, & in mundo. Sed audite:
utut; clementes nobis Judices, noſtra malè acta diſſimu-
lemus, excuſemus, negemus; contra nosipſos teſtimonium
ferimus tamen, & ſententiam (quod fecit Davia 2. Keg. 1I2,
ſicut jam occultiſſima hominibus, & occluſa penitùs, ita

cio extremo erit apertiſſima; ubi tum, &, ut ait Tudolpbus

In Judicie
eſt nullus ne-
gandi vel ex-
cuſandi locus.

toti mundo ad juſtitiæ Solem intima penetrantem in Judi-

406 CoNCIOXXVII. In fine hominis denudatio Operum illius.
à Saxoniâ, Carthuſ. Prior Argentinenſis, p.

non excuſare, non appellare; non fugere, non impetrare veniam, non
babere refugium. Calam. in Sent. V. Jud. ſin. Ibi ergo omnes
(quantùm ad hoc, utinam & innocentiàâ!) Noanner erunt.

Et confeſſus eſt, & non negavit. Accedimus jam ad judicii erx.
tremi partem valde ſeriam & conſiderabilem, Examen rigo-
roſiſſimum à Judice inſtituendum, reprobis tam horren-
dum, ut nullis verbis explicari queat; quod pro meo tenui

poſſe per ſequentes Conciones has quatuor declaraturus

ſum. Hodie verò docebimur adductum initio Concionis:

Le fine homins, & mundi (qui erit extremum Judicium) de-
nudatio operum illiuse Eccl. II. 29. Quam hæc denudatio pec-

catori ſummè probroſa, ignominioſa, horribilis, confuſio-

nem & deſperationem paritura, ſit. Inde verò, ut jam in
vità cum verâ humilitate, & animo contrito, animi noſtri
noxas Chriſto, ejusque vicario Sacerdoti, in Confeſſione

ſanctâ, & ſecretâ, nunquam non ſincere, confidenter & in-

tegrè, denudemus; ne qudex divinus inveniat, quod oculos ſuc
Majeſtati offendat, toti mundo, cum probro æterno, denu-
dandum. Scenæ aperientur, Cortinæ detrahentur: Patien-

ter ſpectate, audite, & cogitate.

In Judicio II. S. Mater Eccleſia: Zadex Ago cum ſedebit, ait, gquidquid

extr. omnia latet, apparebit, nil inultum remanebit. Segn. Miſſæ Defundt. De

erunt aperta. hc Fidei veritate Scriptura pluribus locis mentionem inge-

Ex dct. rit, & inculcat. Wihil opertum, ait ipſe Chriſtus, quod non re-

tinenſis, p. 2. c. 34. in ultimo
illo examine omne genus excuſationis ceſſabit. Paol. D. 1. Av.
J. 6. Et S. Bernard. Eeb. de interiori domo: Ardte, inquit, & ſtri.
tung erunt viæ omninum peccatorum quando non poterunt negare,

ryea
krvi
E(Ei
tml
velabitur, & occultum, gitod non ſeietur- Matth. Io. 26. Gentium
1. Cor. 5. 10. Doctor: Omner nor, inquit, manifeſtari oportet tum Judici Chri-
ſto, tum omnibus hominibus, ante tribunal Chriſti, ut quis-
que ſingulorum & bona & mala videat: ut referat, & recipiat,
un s ettaz. Ppropria corporu; quæ ſunt & animæ, quæ in corpo-
re & per corpus ſuas habet operationes, prout geſit, & fecit,
e

ehrt

Gin,
ira
ſ
n
er
Ne

ain HBindc peccatori horror, confuſio, deſperatio. 407

ln Fpve bonam, ſive malum. I. Cor. y. o. O terribile Tubæ extremæ
fignum, omnes ad Judicium convocans! at terribilius mul-
tè& eſt, quod Apoſtolus ait: Manifeſtari; quò oſtendit, omnia
, tunc, & ſecreta cordium aperta, & patentia fore: neque
cenim tunc aſſumi poterunt Fici folia ad peccati turpitudi-
b nem velandam: Geneſ. 3. 7. Non erunt tum Cameli portati-
tii, quibus idola Laban avehantur, ait Beſſeus, C. y. de Judicio
dei fol. 327. Geneſ. 3I. 3–. aut occultentur. In ſine hominis denudatio
nog operum illius, Eccli. 1I. 29. à Chriſto Judice, dum ab eo ſenten-
imm tiam damnationis, vel ſalutis accipit: quod quidem parti-
me culariter fit in morte cujusque, ubi Chriſtus cuique ſuam
du aperit conſcientiam, ut videat omne, quod egit, cogitavit,

dixit per omnem vitam, ſciatque ultimum finem & termi-
E num, vel gehennæ, vel cœleſtis gloriæ. Cornel. Generaliter
rort tamen id Het in publico illo totius mundi ultimo conven-
tiu & fine. Et hæc cogitatio, nimirum ſingulorum peccata Hinc pavor.
hominum toti orbi manifeſtanda fore, permagnum ſanctis
incutiebat pavorem. Magnus Eccleſiæ Doctor Auguſti-
nus, ſapra cit. (ex Medit. c. z.) Conc. 26. n. 2. Ecce, inquit, coram
tot millibus populorum nudabuntur omner iniquitates meæ; tot möillibus
Angelorum patebunt univerſa ſcelera mea, non ſolum aötulm, ſed et-
iam -ogitationum ſimulé; locutionum. Et S. Bernardus: Omnibus S. Bernardus.
populs, inquit, nudabuntur tunc, & cuntétü agminibus patebunt ani
Vverſa ſcelera mea; non ſolum actuum, verum etiam cogsétationum △
l locutionum. S. Jo. Chry ſoſt. hom. 45§. ad pop. ait: quid ergo tunc fa- 8. Chryſoſt.
3 H criemus, cùm in medium coram mundo cuntta promentur, in theatro
Dm vam claro & illaſtri, & nobi notis, .½¾ ineogniti, cunéta ſpelctantibus 2
Et S. Ephrem Syrus oculis amarèé lachrymantibus dicere ſo- S. Ephrem.
lebat: Contremiſcit cor meum, & rener mei reſolvuntur, quotiecunz, B
o ogito, quòd revelandæ ſint cogitationes, E& ſermones atq; altdas no-
ſtri in die Judicii. Lib. de verâ ænit. Calam. Diſeé. 31. n. §. Beſſens Cyp.
de Jud. F 3yz. Hæc breviter ex Scripturâ & PP. infrà magis de- Manifeſta-
C claranda. Quâ ratione autem heæc fieri poſſint, & flant, d na om⸗
“ docet S. Auguſt. L. 20. de Civit. Dei. Fiet, inquit, virtute di- Ham. op⸗ 4
AfKH Aechelde Jacl cctr.. Fff vina, um, opus

S. Auguſti-

nus.

rertt⸗

2Mnan

AOS CoONCIOXXVII. In fine bominis denudatio operum illius.
divinæ omni- vina, at cuig, opera ſus, vel bona, vel mala menti intuita, mirs
potentiæ V. celeritate, cernantur. Pro captu aliquo hujus Myfteris, quod mh
Conc. 5. n. . nempe & quomodo omnia in Jjudicio, eaque etiam occul-
Simile ab tiflima & minima ſint futura nuda, & aperta, adducit Bes- ch
atomis, viſis ſeus unam & alteram ſimilitudinem. Aër hic ait cit. C. 6. u
claro Sole: ſic f. z3S quem videmus & ducimus, minutiſſimis pulviſculis
P 7 Solem Féfertus eſt, quos Atomos appellare Philoſophi ſolent; at. n
luihiric- n que hi per aulas, atria, regumque & principum palatia vo.
extr. jud. pa- litare, à nemine tamen videri queunt: at quando Sol per 1
tebunt, mini- Vitreas feneſtras oſtiorumque rimas, radios forinſecus im. à
ma & occul-mittit, quamprimum confſpiciuntur. Peccata noſtra, AA. ve- ”M
uima etiam. ræ quædam atomi ſunt, meræ privationes, quæ modè à con. *
cupiſcentiâ, ad usq; rationem, modò à ratione ad usq; concuau-
piſcentiam feruntur (Caro enim concupiſcit adverſus Spiritum,
& Spiritus adverſus carnem. Gal. 717.) omniaq; animæ cubi-
cula, receffus, penetralia, ſenfus, & animæ facultates iisdem
plena funt: interea tamen, dum vivimus, eosdem videre non
pPoſſumus: ſed ubi clara illa judicii dies illuxerit, & ruti- ts
lans Juſtitiæ Sol per vitreas corporis feneſtras, & tenuiſſi- ſe
mas conſcientiæ rimas, radios immiſerit, innumera flagi-
tia apparebunt, etiam occultifſima, & quæ nihil videban-.
tur : Cmnia peccata, in iam aperto täma;, iliaeſtri heatro „ denudata
S. Chryſoft. orbi aniverſapalam fadta, hominnm ocults ſubjicientur. ait S. Chry-
ex Pſalmo foſt. hom. 3. n Ep. ad Kom. quando tenebræ non obſeurabientur à ie, i
133.12. & nox ſicut die illaminabitur. Bfalm. IzF. Iz. id eſt, peccata, qugæ 10
modèò velut tenebræ ſunt, & in tenebris, tunc inſtar lumi-
nis, ſeu ad Solem Juſtitiæ, elara, velclarè apparebunt. In
4. Cor.4. 5. rem optimè S. Paulus, 1. Cor. a. v. Nolite, inquit, ante tempus N
Iudicare (multi enim hic videntur boni, qui in Judicio appare. u
bunt mali, & vice Versâ) quoadmsq, veniat Dominus, qui & lla- t
minabit abſcondita tenebrarum, & maniſeſtabit conſilia cordium. En
facti ſpeciem: Tu ſeciſti abſéonditè, ait Propheta Nathan Davi.
di: z. Reg. 2. 72. (adulterium & Uriæ homicidium à Davi-

de ſtudio ſiclim tectum& orcult atum) ggo autem faciam ver- 1—

6.

—

nir. 4

vccul.

Deg.

4

flod⸗
t,

tia o⸗

l per
ls im.

1A e.

zcon.
onn.
titum,
cubi.
Sgenmn
enoon
Wi.

i.

tggi.
ban.

Ulats

Dhr-.

(uè
Um.
. I
Pare⸗

.

En
i.
i.
er.
n

8

nibus Electis lætiſſima ſequetur huj

da, ut in ſe ſunt. Ajunt quempiam cum plauſtro & cur-
ru graviter onerato, hyemis & nivis tempore, ſupra
trans lacum Podamicum, eo tempore totum congelatum, rans jacum

4

M

Hinc reccatori horror, confuſio, deſperatio. 409

em ſzud in conſpecta omnis Iſraël, & in conſpectu Solu- id eſt, in

conſpectu totius or bis. Beſſ. F. 267. & ſequ. quanta ergo (ait

Cornel. ic) erit confuſio adulteris & ſceleratis in die Judi-

cii, ubi coram omnibus Angelis & hominibus, Chriſtus
cujusque crimina patefaciet, arguet, & damnabit.

III. In fine hominis densdatio opermms llins Eccl. II. 29. Ex Simile à ni-

eodem Beileo aliud & vulgare ſimile de hyemali tempore, "e tectis, ill
cui meritò totus hujus vitæ humanæ decurſus, miſer, & ſolur, ſur
frigidus, comparari poteſt; ſicut veri atque æſtati ſequen kſ..
tis beatæ vitæ jucunditas, juxta ipſa Chriſti verba: Mat. 24.
22. &ũ Luc. z2I. à V. 29. Eidete ſiculneam, & oemwnes arborer, cum pro- ſtas & hy-
ducunt jam ex ſè fruétum, ſoitu, quoniam propè eft æſtaz: ita & vos, eins myſtica.
cum videritis hæç ſieri, ſoitote, quoniamz propé eſt regnum Dei, re-
demptio, reſurrectio, & gloria ſempiterna: quæ æſtas om-
ſus vitæ tribulationum,
&̃ omnium malorum hyemem. Vere hyems, ubi Refrige-
ſcit charitas multorumr Matth. 24. 12. fides, ſpes, aliæque virtu-
tes, divinæ æſtatis frondes; quoniam abundavit iniquitas, in -
fidelitas, hæreſis, perſecutio, tyrannis, omnisque impie-
tas. Verè hyems, ubi prævalet Meam ac Tuuam »frigidum il-
lud verbum, & quidquid eſt malorum in vitam noſtram invehens, in-

numeràq, gignens mala, ut ait S. Chry ſoſt. tom. 3. in orat. de S. Phi-

logonio. In hyeme ergo cùm nive omnia funt cooperta,
marmor à latere, aurum à plumbo, gemma vera à falsaâ,
à ſordibus res pretioſæ, ſub nive latentes, diſcerni non
poſſunt: donec nive liquefactaà, & reſolutâ, ſuus color re-
bus & facies redeat, ubi iterum apparent ſordida, immun-

& plauſtro onu-
ſto ſuper &

nivéque tectum, vectum fuiſſe, vehementiſſimè miratum, podam. con-
tantam, à ſe nunquam viſam, unius prati planitiem: ſed gelatum &c.
cùm interrogans intelligeret pro reſponſo, lacum eſſe (qui
profundiſſimus & longitudinis eſt 40. mill. paſſ. Lexicon Geo-
E 2 graph.

Vetus cum

A1o CoxNCIONXXVII. In fine hominis denudatio Operum illius.
graph. V. Conſtant. LRacus. Sed & quibusdam locis latus tres,

in quinque horas; ut propterea mare Sueviæ dici poſſit) ita
territum conſternatumque fuiſſe, ut repente mortuus ſit.

In Judicio Ubi hujus vitæ ac totius mundi hyems præterierit, ò quàm

extr. erunt a rum, ſplendente in extremo Judicii die Sole Juſtitiæ, plera-
perta nuncte-

ta nive hy-

que longè alia videbuntur, cum, quæ nunc exterius hypo-
criſis vanæ, falſæque apparentiæ cujusdam nive cooperta,
munda & ſplendida videntur; ita ut virtus à vitio, juſti ab
impiis, ſanéti ab hypocritis nequeant diſcerni, larvâ hac ni-

veâ, falſo fiétoque hoc operimento ſublato, turpiſſima, fœ-

tidiſſima erunt, palliata hactenus vitia, fictæ virtutes. Vi-

deor aliis eſſe bomi nominis, ab aliis haberi probus, bonus,
virtuoſus, exemplaris: etenim frequento Divina, obeo æ-

dificatorie Sacramenta: ſum vitæ ſobriæ: nulli facio inſu

riam, furtum nullum, nullum homicidium, adulterium
&c. (Ita frequenter nobiscum arguimus; nobis ſæpè falsèò

blandimur) ſed cùm penitiùs intro conſcientiam meam aliis

ignotam, deprehendo ibi ſpurca, ſœtida, non levia vitia, in
juventute vel hactenus admiſſa, etſi occulta omnibus, ut
planè ſim profundum ſterquilinium, cloaca, & fimetum vi-
tiorum ac ſcelerum: in publico tamen bonus haberi cupio,
reprehendi neutiquam patior. At erit tempus, cùm qualis
quisque fueris, toti mundo clariſſime patebit. Quæ res ſanè
hominem ingenuum & ſapientem efficaciter permovere
deberet, omnem conatum adhibere, non tantùm in oculis
hominum, ſed Dei etiam, bonum eſſe, virtuoſum & reli-
gioſum verè, ut & talis in extremo Judicio, cum nullum am-
plius velamen, appareat. Sic olim Chriſtus ſeriò hortatus
Judæos, Scribas, & Phariſæos Matth. 23. à v. 25. uhi v. 27. Er

Scribæ dicti vobz, inquit, &ribe &- Phariſæt Hypocritæ; quia ſimiles eſti ſepul-

à C(hriſto ſe-
Pulchra deal-

bata: Mat. 22
27.

&ris dealbatu, qu aforis parent hominibus ſpecioſa, intus verò plena
ſunt oſſibus mortuorum & omni ſpurcitid. Nc & vos afori quidem
pareti hominibus juſti, intus autem pleni eſtu hypocriſi & iniquita-
e. Dicito mihi, ait Auctor Op. Iuperf. apud Chriſoſt.:“ O ypocri-

1A.

„

Lacz, graveolentids cupiditatibus, inquam, abſardis atq; improlis ani-

HEnunt pecccatori horror, confuſio, deſperatio. A11

— –—

144 . bonum eſt, eſſe bonum, ut quid non 1s eſſe, quod vis apparere? nan Oportet fo⸗
quod turpe eſt apparere, turpius eßt eſſer quoa autem formoſum eſt ap- fis & intus

parere, formoſum eſt eſſe. Et Titus Boſtrenſis Ep. in Lauc. II. 447. bonum eſſe

Qui, inquit, munditiei & ornatus erteriors maximam curam ge- Ar. P.

runt, animæ verò decori nukam, quinimò vermihbiss ac Janie, indicibe- Peni. V, indi-
mam replent: Ita Titus ex S. Chryſoſt. qui ipſe, Plurimi, aik, num. 12. Do-
bodie ſimiles ſunt Phariſais. Cornel. in Matth. 23. 25. Quc prius, ait min. 7.p. Pen-
ſepra cit. S. Baſilius L. de verâ virg. torpere, quaſi veſte contelti, tecoſt.
minimè hahbere putabamur, es nudatà ſe omnium oculis ingerent, nul-

Insg, jam vel negationi vel defenſioni erit locus. Faber. Dom- g. Adv.

C. 3e G. 2. Hoc ſimili à Nive, quæ ſordes regit „& liquefaca Aliud ſ mile
detegit, fatis declarato, aliud breviter eſt, huc aptum illud ſtigmate in-
de iis, qui ob crimen, gratiâ vitæ factaâ, ſtigmate, uti pati- uſto occulta-
bulo, lilio, & c. in tergore vel aliã, quæ tegitur veſte, cor- to, cùm dete-
poris parte, inuſto notantur; uti apud Gallos in hanc usq; Situr.
diem eſſe frequens, audio, etiam in fronte, maxilla, &c. Sich
in tergo inuſtus ob Sodomiam convictus Jo. Calvinus.
T hyrſ. Gonzalez. General. &Z. E'erit. Kelig. Cath. C. o. 4 N. 2. à f. 312.
&σiab eo itati. Tales crumeniſecæ & alii malefaétores, ſi ſæ-

piuùs in juſtitiæ manmus incidant, denudari ſolent, ut appareat,

num ob delicta quædam priora ſtigma inſcriptum gerant,

vel cauterio inuſti ſint. Si quod in tergo ſignum apparet,

ſine ullâ tergiverſatione, non expectato judicio, aut longio-
ri cauſæ examine, ad crucem mox, aut rotam damnantur.

Peccator ad hunc modum, qui læſæ Majeſtatis Divinæ reus Stigma æt.

eſt, & toties toto vitæ tempore in magni Judicis manus in- damnationis

cidit, ubi peccato mortali immoritur, ſtigma æternæ da- beccatum in
321 . Judicio ma-

mnationis, ejusque ſententiæ, accipit 3 quod denique in nifeſtum.

ne mundi, cum fiet denudatio operum illim, & mars feſta erisnt
omnia abſcondita cordi, & corporis noſtri, palaäm patebir,
reumque faciet hominem, absque miſericordiaâ ad infer I

rudera, & in eo tormenta, detrudendum heu quantoô do-

lore, confuſione! Quid ni ergo ſtatim per contritionem &
H Ff f 3 ſacram

412 CoNCGIO NXXVII. In ſine hominis denudatio Operum illius.

ſacram confeſſionem omne peccati ſtigma deponimus Vid.

dicta C. II. n. z. de Notis peccatorum. Conc. 13. n. .

S. Ezechieli IV. Habemus rei hujus figuram ex S. Prophetâ Exechie-
in viſione Ju- le, de qué ſapra Conc. 18. n. y. Hunc Sanétum & admirandum
daæorum pec-Prophetam, uti ſcribit ipſe cap. g. à v. 3. Cœleſtis emiſa & ex-
cata occulta tenta manus apprehendit in coneinno capitis ſili, & elevavit eum

oſtend
aß. S.

untur. Wyiritus inter terram & cwlum, & adduxit eum in geruſalem in vi-
Jſone Dei & in ſpiritu ac extaſi, juxta oſtium interins, vel (ex
hebræo) ad oſtium portæznteriori Atrii templi, quod erat Sa-
cerdotum, vidétque ibi hoc ſancto loco ſtatutum idolum Zeli.,

viſurus adhuc majores abominationes Iraéëlis. Pergit

S. Propheta: v. z. Et introdaxit me ad oſtium atris Sacerdotum;
O vidi; & ecce foramen unum in pariete. EBEt dixit ad me- fode pa-
rietem: & um foaiſſem parietem, apparuit oſtium unum : & Aixit

ad me ingredere, & vide albominationer peſimas, quas iſti faciunt

beic Sacerdotes, qui populum Dei legem & cultum docere
debebant, nunc autem ipſimet, Dei loco, colentes idola.
Et ingreſſus vidi; & ecce umnis ſimilitudo reptilium, & animalium
ahbominatio, & univerſa idola doemus Iſzaöël, depibéta erant in pariete,

in Circuitu per totum. Et ſeptuaginta viri de SEenioribus & prima-

riis: ſtanter ante piéturas; & unusquisqg, habebat thuribulum in ma-
nu ſud, & vapor nebulæ de thure conſurgebat. Et dixit sd me; cer-
tè vider, quæ Seniorer domus Iſrael faxiunt in tenebri, unnquisq, in
ahſcondito cubiculi ſair dicunt enim; non videt Dominus nos“ dere-

Iiquit Dominus terram ;ut putant impii & athei, ruhntque

— Bhiinc in ſcelerum abyflum. Verum iterum vidit ad portam
Attrii exterionis (ubi erant mulieres & laici) abominatione

„
S
.

majorer V. 1 3. Kt ce ibi mulieres ſedebant, plangenter Adonidem,
turpiſſimæ Veneris Amaſium, cum viris libidinoſis hoc
planétu Venerem colentes, eàmque ſibi propitiam reddere
yyolentes; juxta S. Hieron. Nec dum ſatis, & finis. Adhuc
uaaabominatiener majore jubetur Propheta aſpicere, v. 16. intro-
dutns in Atrium Domus Domini interins, ſeu ſacerdotum. Et
cce in oſtio templi Domini, inter veſtibulum & altare, quaſi viginti
quinq

4

—

echi.
Nun
der.
nenn
ninn

elS

t
N 1,
lugt
Otum
up.
GA
Coen
itl

Mun

Dinn
i.

e⸗
, 4

tg

Ofat

Nitione.

rihn
olert

We⸗

n
n. 1
igini

i

en.

pudet: At in judicio extremo, foſſo & fracto omni pariete,

Hinc peccatari horror, confufio, deſberatio. 413
quinq; viri dorſa habenter contra templum Domini, averſi tergo
Arcæ Domini & ipſi Domino, & facie ad orientem, & adora-
bant ad ortum ſols- ſeu ad Orientem converſi, ſolem adora-
bant, more Gentilium: Sed quid ad hæc ſcelera Deus, per

illa irritatus! Ergo & ego faciam, inquit, in furore meo illis,

quod merentur: non parcet oculus mem, nec miſerebor: & cum
clamaverint ad aures meas voce magnaä, non exaudinm eos- v. 15. G
ult. cit. Cap. S. Proh quanta ſcelera, oſtenſa S. Ezechieli, occul-
tiſſima inter parietes, ipſi apertos, commiſſa à ſui aliàs ſan-
i populi Sacerdotibus & laicis, Viris & fœminis, idque in
templo, quibus graviſſimè irritatus Deus, ut parcere no.
luerit & mifereri! Prodromus hic eſt, figura, & typus aper- Hicatio
tiſſimus Extremi Judicii, in quò ſcelera omnia & ſingula, in- ad jdckicium
tra decem parietes occultiſſime commiſſa, à Sacerdotibus extremum in
& laicis, à viris & fœminis, à Senioribus & junioribus, de- qué occultis-
tegentur, & aperientur, & latentes, ut ait Beſſeus citat. Conc. y. ſima erunt
de qud. f. 321. introrſum abominationes toti orbi patebunt, maniſeſtidh:

„

& cordis adyta ac ſecretiſſima, ut funt avaritiæ (Molorum
ſervitus. Galat. . 20.) & peccatorum, quæ enumerat S. Pau-

lus, bid. & ad Epheſ. y. z. præſertim verò luxuriæ, cujus vitia,
uti fornicationes, adulteria, Sodomiæ, crimen peſſimum,
Beſtialitates, mollities, &c. hæc enim vel maximè occultan-
tur omni ſtudio, plùs quam cœtera vitia; jurant enim ho-
mines publicè, mentiuntur, inebriantur, invident, odio ha-
bent. Sola libido, præ cœteris impudens equidem & in-
verecunda, ſeſe occultat, dum poteſt, & eam ſui, vel de ſe
nuda & aperta erunt omnia peccata, quæ admiſſa, cum qui- ſam nune fo-
bus, quando, quamdiu, quibus circumſtantiis? O vel jam dienda noſtra
nunc eorum nos ſalubriter pudeat, ut fodiamus conſcien- & Confell.
tiæ moſtræ parietem, acutê introſpiciamus, examinemus, rio aperien-
umeremus, & coram Sacerdote, quem nobis, ut Prophe- da, ut munde-
tam & doctorem, miſit & deſtinavit Deus miſericors, depo tur.
namus, ut ille videat, judicet in foro conſcientiæ V a.
101Vat?

4 14 CoNCIOXXVII. In fine hominis denudatio Operum illius.

ſolvat: niſi cum æterno noſtro exitio & damno experiri

velimus Chriſti Judicis furorem comminatum, cujus oculus

non parcet, nec miſerebitur, & non evaudiet, cum in Judicio im-
pPii adaures ejus voce magnd clamaverint. juxta'cit. C. 5. v. I8. Exech.
Cornel hic. Iin ſine hominis denudatio Operum illins. =Sèü
In judicio V. Speciatim autem obſervo Spiritús Sanéti in Scriptu-
extr. denuda- r4 phraſim & modum loquendi, quéô dicit peccata nuda fo-

buntur impii re, denudandas quô⅛ ſummam impiorum in ſudicio extreme

dedecote ignominiam & confuſionem ſignificat: quid enim viro ho-
d neſto, quid Matronæ, fœminæ, virgini pudicæ & verecun-
dæ, quid juveni caſto, quid viro Religioſo acerbius accide-
re poſſit, quam denudari ignominiosè: uti audiemus. Gra-
viſlimæ illæ Dei judicis minæ funt, & pornæ erunt, inten-
Ey Nahum tatæ per S. Prophetam Nahum c. 3. v. . & 6. ubi quidem ad
3. v. y. &. literam loquitur ad Civitatem Ninivem, poſt Jonæ prædi-
cationem & pœnitentiam in priſtina ſcelera relapſam, quam
maeretrici comparat, eique excidium per Chaldæos prædi-
cit: ſed quam optimè aptantur ad impios in extremo Judi-
cio, illos præſertim, qui in vivis impudenter peccârunt.

Ita ergo Numen iratum ait: Ecce ego ad te: armatus & furi-

bundus, ut te quaſi ſcortum infame ſpoliem, denudem, ca-

ſtigem, totique orbi ridendam & exſibilandam proponam.
