alræ tenuis“ Spiritus lenis, repræſentans Dei Clementiam,
patientiam, & longanimitatem ad punienda peccata, quâ ad
pœnitentiam provocet. Ecce Vox auræ tenuis, & in eà Domi-
179.kI.
Tx. E

nus, ait S. Macarius Hom. 6. Plura vid. in Cornel. 3n1. Keg.
&I2. àf-zoz. &Gin Eccl.1S.. à f. 951. Fr. BierusS.J. in Tripl. Coron

.

n
et

7c

60 et 205 eiusdem Vocem Cratiæ in vitd audire. 341

F. 7 c. 7. J. I. à f. 216. quòd ſi hic Sibilus auræ tenuis in hac

vitã non moveat peccatorem; tum denique Elementa iram

Dei teſtabuntur: de quibus fuprà Conc. 3. 4. F.

Vid. Cornel. itt. LL. item alii, ſupra ad ſi⸗ ngulos numerof citati. Authores D
Bened. Fidelis, O. S. Franc. ſerm. 6. in ſer. 2. Dom. I. Quadrag. hujus mate-
Conſider. 3. V. Hebr. 12. à v. 24. Cornel. ibid. Englgr. Part. I. riæ.

Dom. 24. Enablem. Infrà, C. 3a. num. I. & Conc. zy. n. 2. & ſeqie.
Drexel. in Trib. L. 2. C. Io. N. 7. éX &. Eglt. Thomas de

KRkemp. de Imit. Chr. Lib. 3. c. I. & C. 3.
eeeeeeeeeeesseegereseeeree"eseesesntee

CONGCIO XXIV.

Chihus, Extremus Judex, SS. Sanguinem ſuum ab
impiis requiret. Ne nos jam in cCausâ ſimus, &
Rei, illius fruſtra Ppro nobis effuſi.

Cer: vident: Claudi ambulant: erd Aadiunt: Doma. Adr.
Mortui reſargunt. Matth. 11. 7.
e⸗ , qui poſt me venturus eſt, qui ante mefacter Dom.3. Adv.
ocujus non ſum dignus, ut ſolvam corrigiam
Anrnti ejus. Joann. I. 27.
Videbit omnisz caro Salutare Dei. Lucæ 3. 6. Dom. 4. Adv.
Poſt multum vero temporis venit Dominus ſervo- F. 8. Nicol.-
rum illorum „ & bPoſuit rationem cum eis.
Matth. 25. 1 9.
Ae manum tuam, és mitte in latus meum, & F. . 5. homx.
noli ſſe Sncreduhas, ſel Edota. Joann. 20. 27.

I. Im

ðñ

842 CONCIO XXIV. Iulex extr. Senguinen ſuum euiret:

Ngratitudo grande peccatum & crimen, quod meritò to-
tus mundus oderit. Auſonius Poëta , Conſul Rom.

Ingratitudo A. C. 420. Ingrato homine, inquit, terræ nihil pejus creat. Gran-

erga Deum, de piaculum, ſi vel homini ingratus ſis: Si Deo, veni4
quàm gravis; dignus non es. Gratitudo erga Deum, de quâ hic ſermo,
definitur à B. Alberto M. quòd ſit Ex, tollentia donorum Dei in ani-
maä, cum annihilatione ſus & debitâä cordi reverentid. Ingratituds
verò eſt culpabili omiſſio gratitudinis debitæ. Pohjant. Lohbner. &c.
Nihel ita diſplicet Deo, ait S. Bern. & 32. in Cant. præſertim in ſilii
gratiæ, quemadmodum ingratitudo. Et S. Petr. Chryſol. & rr. Ni-
hil eſt, quod adeo indignationem provocat Altiſſimi, ſicut ingratitudo.
S8. Chryſ. ſap. Matth. Quantò majora ſunt beneficia hominibus collata,
tantò graviora peccantibns Judicia conſtituta. Calam. Sufficiant hæc
pauca in veritatis aſſumendæ teſtimonium; unde intelligi-
mus clarè, Jjudicium absque miſericordiâ fore in extremo

Judicio impiis, qui omnes graviſſimæ ingratitudinis turpiffi-
Deus in ho- mo ſtigmate notati. Deus O. M. quàm in hominem miſe.
minem quàm ricordiſſimè beneficus! ut miretur David; Duideſt homo, qud
beneficus, memor es ejus? &c. Pſal. §. y. Quantum Creationis beneficium:!
Per r Sat ο Compendio S. Bernardus exprimit, dum ait: Memento homo;

nem qui te fecit? gquta Deus eſt, ut eum timeas. de quô? quia de terrà, ut

non ſuperbias“ qualem? quia ad imaginem ſuam, ut eum diligRas ad

quid? ut ad debitum finem æternæ beatitudinis tendas, & ut hic cada-

cga reſzuas. O mira, ait Idem, Dei dignatio, 6 meſfabilu dignitas ho-
minis, ſuper quem tota cura eſt Deo, ut non ſolum Creationis offcium Ais

exhibeat in creando, ſed ipſumad imaginem ſuam ſecit, Divinæ Trini-
tati ſignaculum imprimendo. Meſret. F. Trinit. Srm. 30. O. fol. 212.
Sed majora his ſunt: Grandia Dei dona, quæ homini in cor-

pore & animꝗâ, interiùs & exteriùs, contulit. Tradidit illa bo-

. na ſua. Matth. 2y. Ia. Eſt grande beneficium, naſci: eſt, non eſſe
Per benefi- cum, claudum, ſurdum, leproſum; & alia tot & tanta, ut nume-
cium Redem-
ptionis co-

pioſiſſimæ. ficium Redemptionis, & quæ huic annexa ſunt. Nebil enin

nobu

rari, & ſatis extolli nequeant. Supereminet omnibus bene-

ð
iſa
iiu
17.
lire
Müi
Eternn
ti
Enial
Ctors

Mer
M
Eck

Den
n
ſin
in
unt

w

W
ſte
let.
ep
titud
Ke

—
H

e. WD Ne nos Rei ſim Sanguinis pro nobis effuſi. 343
nobi: naſci profuit, niſi redimi profziſſet“ O'mira circa nos tuæ pieta-
ridto. 2 dignatio, & C. ut ſervum redimeres, Kilium tradidiſti. Canit Eccleſia
Hhn in Bened. Cer. Paſeh. Idem Zoann. 3. I6. De eo S. Joannes Bapt.
. FJo. 1. 27. Lucæ 3. 6. ſuprà. Càm peccatore eſſemus, Obriſtus pro nobis
ta mortuus eſt. Cam inimici eſſemus, reconciliatè ſumus Deo per mortem
n Eyrlii ejus⸗ Rom. y. 4à . 7. Et cum pro redemptione humana
Dems Eterno Patri unica Chriſti guttuladanguinis, ceu infiniti pre-
u tii, ſuffeciſſet, fudit tamen omnem penitus ſanguinem. Oin-
d finitaDei charitas, miſericordia! O deteſtandam hominis pec-
mii Catoris ingratitudinem, quâ, in ſummam ſiii Creatoris &
eA Regdemptoris injuriam, peccat liberè, temere, petulanter,
inmh malitiosè, inverecundè: & Divinum Chriſti ſanguinem, pro
um ſe effuſum, quaſi pedibus conculcat! nec emendatur, in
dm peccatis hærens totus. Verùm cùm poſt multum tempors, &
ig magnam longanimitatem & patientiam peccatoribus præ-
eamm ſtitam, venit Dominus ſervorum illoraum, poſeturus rationem cum ens,
Dh requiret omnia dona ſua, talenta, beneficia, gratias, & quod
enid maximum eſt, ipſummet ſanétiſſimum ſanguinem ſuum,
Pro nobis, & vulnerato toto olim corpore, effuſum, in im-
tan mensè copioſam Redemptionem. &ρut Thomaæ, ait S. Auguſt.
, de Gmb. ita & inimicis ſuts Chriſtus demonſtraturus eſt Vulnera. &.
o At cum maximdâ differentia: Ihomæ, ut ad fidem reduce-
α ret: impio & ingrato peccatori, ut confundat, convincat,

,

1
7

Kuh, exprobret, & æternùm perdat. Hæc denique ultima ingra-
tritudinis erga Deum pœna erit. O Diem Domini magnum,
w & terribilem, ex hoc vel maximè etiam, quòd in illo Chri-
ſtus ſuum ab impiis requiret Sanguinem; hic verò vindi-
(Stam petet, & clamabit. Circa quod: =ðM

X 7 . 2è
IInmn II. Infer digitum tuum huc, & vide manus meas, & aſfer ma- Vulnera
le num tuam, & mitte in latus meum ait Chriſtus Sancto Thomæ Chriſti verè

ch Apoſtolo, o. 20. 22. Eaque Chriſti Vulnera S. Thomas veré . Nhomas
ne⸗ tetigit, ut ſentit S. Auguſt. qui Tr. 121. ait: Videbat tangebätq, P tetigit.

ben⸗ bominem, & confitebatur Deum, quem non videbat, neq; tangebat; ſed
ileus er hoc, quod videbat alg tangebat „illud jam remotâ cogitatione cre-
. Mechtt de Zud. extr. AXN debat.

344 COoNCIO XXIV. Judex extr. Sanguinem ſuum requiret:
debat. Cornel. ibid. f. yaz. Et S. Gr egor. Vid. in Breviar. F.& Thome, /

Ledt. III. Nodturni. & cit. Cornel. am ſuper hoc SS. Doctore- piè mpte
curioſam & ſolennem inſtituunt quæſtionem, cur Chriſtus, gici
cùm facilè delere potuiſſet, ſicut aliorum ſuorum, ita & ho- thus
rum V. Vulnerum cicatrices, has tamen retinere voluerit? disin
CQuis dubitet! graviſſimis de cauſis, quarum varias illi affe- acere
runt: Itaque Chriſtus illas ſuorum quinque Vulnerum re- cdae
tinuit non ſolùm Cicatrices, ſed etiam foramina, idque ve- (ui
rè, non fictè, uti (contra Porphyrium Philoſophum Plato.
nicum, primùm Chriſtianum, ſed poſtea Apoſtatam, quend N
nem adverſus Chriſtum, ut eum vocat S. Hieron. in Prom. W
Catal. Script. Eccl. A. 276., Elogia Scriptorum fol. v1o.) docet idem indo
S. Auguſt. Neque hæc fua Vulnera implevit Carne gloriosâ, 6
quæ ſpeciem Clavi haberet, uti factum eſſe in eorum ſtigma- u.
tibus impreſſis S. Franciſco, narrat S. Bonaventura Cardin. 4
LCauſæ cur in ejus vitâ; ſed ea aperta ſervavit, ut patet ex v. 27. Cauſa
Krragerit igitur prima, ut irrefragabilia eſſent ſigna veritatis Corpo-
V. Vulncrum rIs & Refurrectionis ipſius: Ita S. Leo & 1. de Aſcenſ. D. Ile Bre- in
Cicatrices. iar. Kom. Dom. 2. Paſch. Eect. 6. 2.) In ſignum Victoriæ, de “
peccato, mundo, carne & diabolo partæ. Ita S. Aug. Am- lll
broſ. in C. alt. Lucæ. Et Beda ſup. Lucam, Chriſtus, inquit, non im- r⸗
dpotentis curandi, ſervavit Cicatrices, ſed in perpetuum gloriæ trium- Gu,
phum. 3.) Ad Fidem confirmandam, & Diſcipulos in fide ſo- n!
lidandos; unde Thomæ inquit: Iufer digitumtunm. &c. 4.) lu (gn
pretium libertatis noſtræ: Ita S. Ambroſ. L. io. in Luc. Bre- R
viar. K. fer. 3. Paſoh. Ledt. 2. S.) Ad majorem in nobis fiduciam hin
excitandam, eò quòd Chriſtus, Vulnera hæc Patri exhibens, ie
per ea pro nobis interpellet, & omnia impetret. Ita S. Anſel. een
& S. Cypr. Unde ad Rom. g. 24. Qui éſt ad dexteram Dei, qui etiam *
interpellat pro nobis, ſcil. oſtendendo Patri, quale genus mortis
pro peccatore ſuſtinuit: O homo, ait S. Bern. ſecurum habes ac-
ceſſum ad Deum, ubi habes Filium ante Patrem, & ante Filium Ma- n
treme Filius oſtendit Patri latus & vulneras Mater oſtendit Filio pe-
Stmw

lun.
e

=

4

nuitt.
„Rn

Kortei

utto
D
ilnen

Cn

umIIn

n Co
bidun a
1in Men
boeetite
e ghnin
ni/N
NaA
,C

CN.

Dl.
gia E

eui
itleß
“
NK.
n
u

SAH

a e.
i N
liinß

We nos Rei ſimus Sanguinis pro nobis effuſi. 345

Aus & abera. 6) Ad accendendum noſtrum amorem, ut Chri- In ſummam
ſtum pronobis vulneratum imitemur, & re damemus, ac pro confuſionem

eo viciſſim vulnera quælibet mortémq; ipſam libenter ſuſci- judicio. in
udicio.

piamus: Ita S. Ambroſ. cit. & S. Greg. in Cant. 2. Hæœc omnia?
nobis in hâc vitâ ſolatio pleniſſima, ſed, eheu! quæ ipfa in

extremo Judicio ad ſfummam peccatoris confuſionem, ma-

ledictionem, & damnationem: etenim cauſa ſeptima, cur
Chriſtus retinuerit Vulnerum ſuorum quinque Cicatrices,
eſt, ut iis Chriſtus judex in die judicii judæorum & repro-
borum impietatem & ingratitudinem redarguat, quòd tan-
tam neglexerint gratiam. Paſſim enim Theclogi cum S. C--
rillo l. 12. c. yg. docent, Chriſtum Vulnera hæc aſcendendo
in Cœlum intuliſſe, ibique in æternum ea ſervaturum. Id-
ꝗque colligitur ex Zachar. 13. 6. &ũ GJoann. 19. 37. Cornel. in cit.
Joann. 20. 20. & in Cant. 2. I2. f. 11 4. ec . Bern. Marchant. Horto Paſt.
tr. 3. de Fide Chriſt. Lect. 22. propoſit. 3. f. 155. & ſequ. FJYo. Carthag. de
Arcan. Chr. L'ib. Iq. hom. Iz3. O quàm tremendum, cùm Chri-
ſtus, exprobrando, requiret ab impiis ſacratiſſima ſiila Vul-
nera, Paſſionem, & ipſum Sanguinem. Declaremus iſta, pro

meliori captu, uno alterove Diſcurſu.

III. Recordor, ait Alex. Calamat. DQuadrag. Diſe. 32. „. r1.

“ p: 1. f. 485 Ie Theatro Vitæ hum. IL.a. tom. 2. (Faber. Domin. 2. Paſoh.
Coöne. z. n. I. Philip. Harttung, &. J. Philippica 29. J. F. eandem refe-

runt) hiſtoriam vel factum quoddam, quod in Scythia con-

9⁹

tigit, me legiſſe: Erat Pater tres habens filios, quorum duo Pulchrum fa-
illegitimi erant, unus verò legitimus; ſed differentia hæc ctum, qué
nulli hominum manifeſta erat, nec ipſis filiis. Moritur Pa-trium fllio-

ter facto Teſtamento, quò legitimum unum, & ſimul here-. aghnitus.
eſt legitimus,

dem, alios duos illegitimos & exheredes, ſed nemine nomi- præ quobus
nato, declarabat. Aperto teſtamento, obſtupeſcunt filii, ſeillegitimis,
invicem intuentes, mirantur cuncti, & mullus Judex deter-quèd ſolus
minare poterat, quid facto opus eſſet: quisque enim illo- cadaver &
rum volebat eſſe legitimus, & adeo heres. Tandem Caſus Cor patr-
ad Curiam, & Regis remittitur judicium, qui percepto & gittã pe
H XX 2 intel-

noller

—

346 CoNcIO XXIV. Jude eotr. Sanguinem ſuum requiret .

intellecto Caſu, tres filios ad ſe venire jubet, quos rigorose
examinat & confiteri jubet, quisnam legitimus eſſet. Sed

cùm omnes ſe legitimos confiterentur, mortuum Patris ca-

daver adduci & arbori alligari ordinat: quò facto, ſingulis

arcus cum ſagittis tradidit, & cor patris ferire jubet, vicinio-
rem heredem declarans. Congregatur tota Regis Aula ad

ſpeéctaculum, undique concurrunt homines: arrepto arcu

& impoſitâà ſagittâ extendit primus, eämque demittens pro-

pe cor patris poſuit: idem egit ſecundus, & pectus pater-

num ipfum tetigit. Tertius verò, cùm ſagittam manibus
apprehendiſſet, & arcum extendere deberet, Patris intuens
cadaver, & tot beneficiorum recordatus, totus commotus
flere cœpit, & deficientibus viribus, ſagittam & arcum in ter-
ram abjiciens, in flumina lachrymarum prorumpens, dice-
bat: Abſit à me, ſimile committere ſcelus, & lucri, ac inter-
eſſe alicujus causâ meas inquinare manus: Pater meus, ge-
nitor meus eſt, & ego filius ejus ſum; perdatur hereditas,
pereant omnia bona, declaret Rex heredem, quemcunque
voluerit, potiùs in me ipſum vertam ſagittam, quàm vene-
rabilis patris mei cadaver ferire audeam. Quem glorioſum
actum cùm Rex vidiſſet, & verba ejus percepiſſet, hunc le-

gitimum & heredem, alios autem illegitimos & exheredes
V. Conc. 80.: declaravit: honoratus ille & glorioſus, hi verò inglorii & con-
fuſi. Meminerimus hic eriam incidenter & breviter trium
Cham Pa= flliorum S. Patriarchæ Noë, quorum unus, Cham nomine, Pa-

n. 6.

rem No&de trem irreverenter dehonorans, ſibi ſuisque hujus maledictio=

— 37 . . ( 1 “ 4 jer ſi⸗ S 1
maledictus. Mem, Cæteri verò duo Sem & Japhet, pieratis ſuæ erga pa

Geneſ. 9. trem, præmium, ſcil. benedi cGtionem reportaverunt Geneſ. 9.
à v. 22. 2 u. 22. Conc. 37. n. S§. infra. Quid ſi prædictus, in Scythià, Pater
Applicatio:, à mortuis ſurrexiſſet, quidni vocaturus fuiſſet filios ſuos in

examen, hereditate excluſurus in ſe etiam mortuum tam cru-

AQAQeles, eamq; adjudicaturus illi, qui ſuàâ pierate ſeſe filium pro-
WEiliiliei. Bâſſet legitimum. Hem! Filii ſumus Altiſſimi Adoptivi. Vi-
Ccando qualena charitatem dedit nobis Pater ,ut Filit Dei nominemur, &

Ve nos Rei ſimus Sanguins pro nohis eſfuſſ. 347
nd ſomus. Yoann. 2. I. Et, eheu! plures, & plerique degeneres, & in Patrem,
e velut illegitimorum naturam ingratiſſimi induunt. Chri- crudeles &
ae. ſtus, Deus Homo, pater noſter aman tiſſimus, mortuus eſt, & re- impii ſumus.
uud ſarrexite morte illum peccatis noſtris affecimus;, nec ceſſamus
i tamen contra reſuſcitatum à mortuis peccatorum ſcelerumq;
u noſtrorum ſagittas emittere. Annon ejusdem Cor petimus
vun && lædimus, maximè cùm ejusdem Sanguinis & Paſſionis im-
emn maenſo pretio nec non longanimitate & bonitate abutimur;
neque emendamur; cùm ipie Cor & ſinum miſericordiæ ſuæ
nuu nobis aperiat? O filios, tanto nomine indignos! Oreprobos &
eH Ccrudeles! morte diriſſimâ & mille infernis, nullà hereditate
nos Cceleſti, dignos! Sed erit, cum Vulnera Cordis ſui, Manuum,
IIe Pedumque, & omnem ſacratiſſimum in paſſione & Cruce ef-
fuſum ſanguinem exprobrabit & requiret à vobis, Judex,
n non amplius Pater, ab inimicis, non amplius filiis; qui ad hæc
“ inglorii obmuteſcetis & excruciabimini: Videbunt, in quem
eis transfixerunt. Yoann. Ig. 37. Et Zachar. 12. 10. Apoc. I. 7. Hoc ex hi-
ſtoriã profanaâ. Alterum ex Sacrâ Bibliorum.

IV. Quod circa oſephum, . ypti denique Proregen,.“
in illa actum refert. Eece hic Patri Jjacobo ob virtutem & in- Joſephi à fra-
cH nocentiam ſuam (quæ notatur in eo, quia accuſavit fratres ſuos n⸗ ein
eels spud patrem de crimine peſſimo) & non tantuùm, quod in ſenectute ge- vereo vendit 4.
* nuiſſet eum, ſaper omne filios dilectus. Geneſ. 27. 4 v. 2. & Propterea ſanguis re-
ri fatali odio à fratribus impetitus, ab hiſce, mutato cogitatæ quiritur.
l fraternæ necis conſilio, Madianitis, peregrinis negotiatort-
o⸗ bus, viginti argenteis venditur. Ab his in gyptum ductus,
ur in hàc ab anno hinc æratis decimo ſexto dura, ſervitutem,
paupertatem, carcerem, labores, annis tredecim expertus
(ipſe ſanctus, & innocens) & proſpera, tandem in Fgypti r0
Sn regem à Pharaone evetus eſt, totti Regno in fame & graviſſi-
mMIs neceſſitatibus utiliſſimus, de omnibus quàm optime me-
r ritus. Geneſ. zl. Cujus opem, fame urgente, etiam fratres, qui
6E Lu antehac occidere volebant, implorare coacti ſunt. Jo-
„fephus eos agnoſcens, ipſis incognitus, durius ſimulatè tra-
XX3 Sat,

348 CoNGCIO XXIV. Judex extr. Sanguinem ſuum requiret: —
Gat, &, ceu exploratores, in carcerem triduo conjicit. Gen. 42. n
Hi vero, conſcientià remordente, locuti ſunt ad invicem: Meritò nn
haæc patimur, quia peccavimus in fratrem noſtrum, videnter angieſtias m
animeæ edur, dam deprecaretur noy, & non audivimus,; idciro venie ſ
ſuper nos iſta tribulatios v. 21. & v. 22. E quibus unns Ruben, pri-
mogenitus, ait nunquid non dixi vobis »nolite peccare in puerum,&
non audiſtu me!? en ſanguis ejus ewquiritur! Neſciebant autem, gudd n
intelligeret goſeph; eò quòd per interpretem loqueretur ad eor- V. 25. n
putabantque, fratrem ſuum Joſeph in tam dirâ ſervitute prez 1n
afflictione & moœerore jam pridem mortuum eſſe; nec enim
per viginti tres annos quidquam de eo inaudierant. Cornel z “
Gen. 42. 22. obſervanda ſingulariter verba: En ſanguis eJus exqui ê1
ritur, & effuſus in nece ac morte ejus. Ipſe verò Joſeph anno
ætatis ʒ30. evectus ad Principatum Ægypti, vixit felix & gio. 1
rioſus per annos 8o, usque ad obitum; expreſſus typus Chri.
ſti patientis & reſurgentis, Cornel, in Gen. 37.2. & Iidice E. goſeph.
Infrà Cone. zr. num. g. figuraque illius in variis fuiſſe aſſeritur.
Chriſtus ju- Nempe Chriſtus ſimiliter à ſinis odio gratie & iniquiſſimè habi-
Gen mhis tus: Yo. 1r. 26. ad mortem crudeliſſimam crudeliſſimè petitus,
ret Sangui- duzſtus; & illa, in Cruce, affecus, cum antè z0. argenteis
nem, Paſſio- venditus fuiſſet. A morte autem reſurgentem, Deus exaltavit
nem & mor- Wum. &c. aut in nomine Jeſi omne genu ſlebtatur. & c. ad Phil. 2. v. 9. ho
tem. o. 1I. cùm ejus fatales inimici mortuum crederent. Cùͤm N
eeum denique videbunt judicem univerſalem eumpoteſtate m. I
S 24 & majeſtate, agnoſcent ipſi: En ſanguis ejus exquiritur, cùm nn
inimicis ſuis Chriſtus demonſtraturus eſt Vulnera ſua; quæ Ntin
in Electorum oculis erunt radii gratiæ & gloriæ, in impiorum W
vero mera fulmina. Et à quibus hic Sanguis exquiretur!
Quinam Rei illius effuſi? an ſoli judæi, qui clamabant: Caci- pi
lige, Cracifiger Luc. 23. 21. Rei illius mortis? an ſoli carnifices ite
ſeu milites, quibus à Pilato Chriſtus ad crucifigendum tradi,-: n
tus? Et ipſi craucifiverunt eum. An Pilatus, Caiphas, Annas, He- tn
rodes, Judas &c.? Hi equidem omnes in Judicio ululabunt: N
En ſanguis, ejus exquiritur. Non iſti tantùm, ſed omnes univer-
ſim

Venos Rei ſimu Sanguinis pro nobis effuſi, 349

fſim impii, & ex his omnium maximè Chriſtiani & Catholici,
AQui fide veràâ agnoſcunt & agnoſcere deberent nunc ſuum Ree. .
agl demptorem, quem videbunt Judicem omnes illi, qui ſuis
peccatis & ſceleribus in causaà ſunt, pro ſe inutiliter fuſum
Nen. fuiſſe hunc Sanguinem: En ſangiei eſus exàqzsritier. Et meritò:

cognoſcamus enim, quis, quantus, & quanti pretii ſit hic ſan-
„Zuis; verbo: infiniti, ut qui humanitate ipſimet Divinitati hy-
„oltaticè unitus fuerit, & ſemper manſerit. Ewpti enim eſti
e 14 pretio nagno. 1. Cor. 6. 20. Neque per ſangiinem hircorum aut vitulo-

inen rum, ſed per proprium danguinem, Hebr. 9. 12. Chriſti Dei hominis.

Kienter, ait S. Petrus Ep. 7, c. 1. v. 15. & Ig. quòd non corruptibilibtn
mrovel asgerto edempi: eſtien Jd Pesioſo Srssueine, düsßt dsn im
„ maculati Chriſti, & incontaminati. Redemiſti nos Deo in danguine
mm ruo. Apoc. 5. 9. Si vox danguinis Abel clamat de terrdâ. Gen. 4. 10. §3
rk Animæ Martyrum clamabant voce magn, &c. asq, gud non vindicas
uuc Sanguinem noſtrum. Apoc. 6. 10. Quantò magis putati, deteriora me- Hebr. 10.29.
N rer ſupplicia, qui Fzilium Des conculcaverit, ſpréverit, deſeruerit,
AKNm & ſanguinem ejus Teſtamenti, id eſt, quò teſtamentum ſeu foæ-
ti dus inter Deum & homines de novo ſancitum eſt, pollutam
eln duxerit, id eſt, velut rem profanam ac ſordidam contempſerit

Ngert & abjecerit. (Tirinus hic) in qú ſanétificatns eſt. Hebr. 10. 29. 8. Am-
dt broſ. & Theophil. putant hæc dici de iis, qui indignè ſuſci-

n) piunt Sacramenta. Alii putant, hæc dici de quovis peccato
En mortali, quod fideles admittunt: per hoc enim im plicité, & in-
es terpretativè contemnunt, & quaſi conculcant gratiam, redem-
,0 ptionem, mortem, & ſanguinem Chriſti. Corn. ib. f. 92 . Verè
oA peccator Reus mortis & ſanguinis Chriſti. En ſanguts eus exqui-
oan nitar. Sanguinem pauperum, viduarum, orphanorum, pu-
Wn pillorum, à Deo ſeveriſſimè requiri, & requiſitum iri, quis du-
le bitet? quantò magis ſuum Deus requiret ſanguinem pro ho
mhS mine ingratiſſimo effuſum. Admiranda ſunt, quæ egit pa- Matthæus
If travitque inter alia vir religioſiſwſimus Matthæus Baſſus, ſeu aſlunapuc.

6MeN à Baſſo, Ord. S. Franciſci Capucinorum ſeu Auctor, ſeu primus
bn Generalis, vitæ ſanétimoniâ & rebus ſupra naturæ vires ge
Nik
1

Advocati ſan⸗
guinem è
18*

35 o% CoNCIO XXIV. Judex extr. Sanguinem ſuum requiret:
mappali ex- ſtis per totam Italiam clarus, in ædibus Jurisconſulti, Vene-
primit Vene-tiis Curiæ Reipublicæ Advocati, qui, cum ampliſſimas inſuu. m
tiis 15 52. ſtis titulis congeſſiſſet fortunas, nuilo pietatis ſtudio, quàm ali- .
quà in pauperes miſericordia, & Virginem Matrem Religione, i
tenebatur, quàâ eòusque ſervabatur, ſi vel ſemel duntaxat 3 u!

piâ hac conſuetudine remiſiſſet, de nocte præfocandus, & ad en
inferos rapiendus à dæmone, qui Simii ſpecie huic Advocato u
ſervierat, à P. Matthæo ad orcum redire juſſus, & pulſus. un
Quod in præſens facit, hoc eſt. Matthæus videns Patrem- be
familias ad meliora conſilia excipienda paratum, perſuadet ei,
ut injuſtè parta dominis ſuis reſtituat, vitämquè de reliqduo 1
juxta Divinæ Legis præſcriptum exigat. Et dum accumbitur
menſæ: Vides, inquit, hanc mappam menſæ inſtratam? hec
tota ſanguine pauperum tincta eſt; ſimulque mappæ depen- N
dulam laciniam manibus comprimens & diſtorquens, copio
ſum ex eâ ſanguinem emulget; quem cùm Advocatus ſub- 6

jectà patinà exciperet: en tibi, ajebat Sacerdos, hic ſanguineus *
ille ſuccus eſt, quem tot injuſtis exactionibus è pauperum for

tunulis expreſſiſti; hic adverſus te horrendis in cœlum voci. .
quibus animi motibus hic Advocatus his viſis jactaretur, qui-

bus ſtimulis reæ conſcientiæ ageretur, quô dolore antè actes (
Vitæ ſcelera deteſtaretur? Ex Zach. Boverio tom. I. Annal. Min. Ca- n
puc. ad Ann. Chr. I552. num. 69 Pexenfeld. hiſt. 2. Vid. Engelgrave y
Pert. I. Domin. 15. Advocatorum periculum Bellarm. Ars bene nl
Applicatio. mor. L. 2. 6. II. à ſ. 209 4. Iufrà Conc. ga. n. 3. Quid hic cogitatis AA
Dei Filius pauper in orbe converſatus, ita habitus eſt à pecca- M

toribus, ut omnem illi per graviſſimos cruciatus expreſſerint cen⸗
ſanguinem, ne hoc quidem ſatiati. Et hunc requiret Judex Ein
æquiſſimus: En, inquiens, montem oliveti, domum ſeu Præ- *

torium Pilati, Montem Calvariæ, in quò hic ſanguis ſacratiſſi-
mus excuſſus: Eo etiamnum rubeſcunt Inſtrumenta Paſſio U
nis Dom. quis Reus hujus ſanguinis: Nos, nos peccatores, Mů
contra quos vindictam inclamat. Annon contremiſcimus! nnn

i Ve nos Rei mus danguinis pro nobis effuſſi. 31
in annon meliora proponimus? annon pœnitendo reddimus
ſuum Chriſto ſanguinem, in ſalutem noſtram effuſum
V. Conſiderationem iſtam facilè proſequi poſſumus per Sanguinis
ppꝓfius Chriſti Judicis juſtas in impios exprobrationes, de qui- Chriſti, pre-
uu ZB bus jam ſuprà Conc. 1 3. de Cruce, n. II. C. 7. n. 4. Singulariter rii inlinitt.
vergò queretur Judex Chriſtus de Sanguinis à ſe effuſi exiguo fu AaS
Ffrucdtu, qui eſſe debuiſſet unius cujusque ſalus; ſicut & pro“
K=h unoquoque noſtrùm mortuus eſt. Egο (ait S. Chryſoſt. in
lun Perſonàâ Chriſti) propter vos homo fabkus ſum, propter vos alligatus
futi ſum; deluſus, caſus, crucifixus: ubi eéſt tantarum mearum injuriarum
Enie rultus“ Ecce pretium Sanguinis mei, quem deds in redemptionem ani-
umdn marum veſtrarum. & c. M. eſt ſervitus miha impenſa, quam pro pre-
uSH vio Jangnini mei mihbi debuiſtis? Ego ſuper gloriam meam vos habui;
cum eſſem Deus, apparens homo, & viliorem omnibus rebus veſtrü fe-
,o0 cziſti; nam omnem rem viliſſimam terræ amplius dilexiſti, qudm ju-
b Vitiam meam & fidem. Vocavi, & renuiſtis extendi manum meam;
iun e& non fuit, qui aſpiceret. Deſpexiſtis omne conſilium meum, & incre-
df vatsones meas neglexiſt˖. Ego quog, in interitu veſtro ridebo. Pro-
Lerb. I. à v. 24. Videbunt, in quem transfixerunt En ſanguls ejus ex-
eniet quiritur. Sanèé Chriſto in terris ſimmus animi cruciatus fuit, De hoc Chri-
m S in horto triſtitiæ magna cauſa, quòd præviderit, tam pre- ſti in terris
ec tioſi ſui, pro peccatore inter tantos dolores effuſi liberaliſſi-cruciatus &
. méè Sangeini, ac totius Paſſionis fructum fore exiguum, in dolor.
girn plerisque nullum, & primum inter hos fore judam, ſium
4te Apoſtolum & proditorem. Mancin. de Faſſ. D. fol. 6. qluz ati- Ex Pfſal. 29.
1ie9 litas in ſanguine meo, dum deſcendo in corruptionem, ait S. David. 10.
Pſal. 2g. I0. quæ verba Chriſto aptant & 8S. PP. quàmplurimi,
en censentque valere in eos, qui vitio ſuo irritum faciunt fru-
4 ctum Paſſionis & Sanguinis ſui, velut in corruptionem de-
e finentis, in terram inutiliter deſidentis, ac ibi inter neglecta
„ Cconculcati. Mancin. f. 378. Hic ſanguis ſufficiebat, ut homi-
nes non tantùm multi, ſed omnes ſalvarentur: & tamen ſal-
tes vandorum puſillus eſt grex: Pauci elebti.: multi Vero, qui in-
m trant per viam latam & ſpatioſam, quæ ducit ad interitum.
en Mechtl de Jud. eEctr. Ty llatth..

3 ⁄² CoNcIO XXIV. Iudex extr. Sanguinem ſuum requiret:
Matth.. 13. Duæ utilitas in Senguine meo? meus Sanguns fuſus eſt,

ut tu eſſes humilis, & fuiſti ſuperbus: ut eſſes caſtus, pius,

fidelis: & fuiſti impudicus, ſacrilegus, perfidus. Omner de-

clinaverunt, & inutiler faöéti ſant. Pſal. 13. 3. Quc utilitas in Sangui-

Pro fuſo San- ne meo? An propter hunc meum Sangnuinem, pro te ex venis

guine Chri- effuſiim, ſtillavit unquam ex oculis tuis pœnitens lachry-

Rto nihil re- ma? aſcendit vel unus & corde gemitus? percuſſum eſt vel
fundimus in-ſemel manibus pectus? Quæz utilitas in Sanguine meo! nulla ex
gtati. tot lachrymis, ſudore, Sanguine; nulla ex tot vulneribus,
plagis, flagellis? O quis hic non ſtupeat ſimul, cùm cogitat,
objecturum impiis judicem, ſuum illum Sanguinem, ſalutis

noſtræ pignus, etiam conculcatum ab illis fuiſſe: Juſtiſſime

ſanè Chriſtus exprobrabit impiis omnes fuos labores, dolo-
res, & quidquid in ſalutem hominis, & operosè egit, & igno-
miniose paſſus eſt; ſed ſine utilitate, ſine fructu. Tibimet
Exprobratio Q anima exprobra: En Dei Filius nihil omiſit, quæ in ſalu-
Paſſionis & tem tuam eſſe poſſent. In veniam peccatorum tuis à te ſen-
Sanguinis
Chriſti effi⸗
cax ad omne
peecatores.

probria, in odoratu ſputorum fœditatem, in guſtu fellis &
aceti amaritudinem, in oculis lacrymas; omnia in ſalutem
tuam. En Dei Filius pro te ſuperbo, ne cum Lucifero æter-
nuũm cœlo excludereris, opprobriis ſaturatus; pro fatuo ha-
bitus; Rex ipſe Regum Spineâ corond, ſceptro arundineo,
purpurâ laceràâ, & veſte candidaâ indutus, humilians ſemet-
pſam nsq, ad mortem, mortem autem Cructs. Philip. 2. §. En avare,
ut Regnum Dei poſſidere poſſes, in terris Dei filius exul, pau-
perrimus; à ſuis non receptus; quin & 30. argenteis vendi-
tus. En laſcive, ut veſtem innocentiæ reciperes, & ut
tuam tegeret miditatem, ipſe Virgineus ſub flagellis & in
Cruce ignominioſiſſimè denudatus. En invide & iracunde,
Dei Patris iram placaturus pro te inimico in Cruce oravit,
iram & invidiam multorum pertulit, ad necem

quæſitus, in crucem denique actus. En guloſe, propter te
vini & homo voraxw. Matth. 11. Io. audiit; 40. diebus jeju⸗
. 4 4 . navit .

LPotator

/

ſibus commiſſorum en in manibus clavos, in auribus op-

frequenter

Narit
Uigt
ſie

Cele

tor
ape

ſlen
gun

toch
ded
Vi
ſ
In
ſan

it⸗
ick

1

in

1

Ma
lueu⸗

e
1en

nulien

ertu

Cgit
4 uts
Kihhnt
S An
ire
nin
Ltetn
lw,
tls
ſne
ar,
ol.
Vch
1Au
nler

WVhre nos Rei ſimus Sanguinis pro nobis eſfuſi. 353
navit; in Cruce felle & aceto potus. En denique acedioſe,
cui grave eſt, vel pedem levare pro Cœlo, ut tibi ſalutis pro-
priæ ſtudium inculcaret, laboribus, vigiliis defatigatus, an-
nos 33. inſumpſit, ultimam noctem ne in minimâ requie à

ſceleratis agere paſſus, arduâ tandem Cruce onuſtus. Et ut

totum pro te effunderet Sanguinem, poſt mortem latus ſibi

aperiri voluit. Hæc & plura tecum meditare, anima mea,

ne à te in Judicio extremo omnem ſuam requirat Paſſio-
nem, & Sunguinem totum, ſine utilitate & fructu effuſum,
quin & à multis conculcatum, & àte.

VI. Ex his facile intellgimus, per omne grave pecca-

tum injuriam fieri Paſſioni & danguini Chriſti, pro omnibus

via & majora, à quibus maximè requirendus ſit Sangus Chri-„

imè requi-
ſti, & à quibus hic conculcetur, & indigniùs habeatur: Ab Eetur SanSdi

iis ſcil. qui in hunc ſpecialiùs peccant, non verbis tantùm

blasphemis, ſed factis, cum graviſſimis nempe injuriis, non Injurii in

à magis tantùm, & ſagis, ac graviter ſuperſtitioſis, in Sanctis- 88. Sacra-
menta (quæ

Gdma Sacramenta: hæc enim ex sanguine Chriſti ſuam habent
11 . — —n ſunt ex Fonte
Originem, dignitatem, & efficaciam. Pia & docta eſt illa sanguinis

delineatio ſeu pictura, quâ fidelibus proponitur, & Chriſti V. Chriſti præ-
Vulneribus Sacratiſſimus ejusdem Sanguis profluere in fon- ſertim Eucha-
tem (qui eſt fons vitæ æternæ, quam inde omnes hauriant) riſtiæ.
ex hoc dein alios ſeptem gratiarum fontes, qui funt ſeptem
Sacramenta; quò innuitur, hæc ex Sanguine;, Vulneribus,
Paſſione, Morte, & Meritis Chriſti promanaſſe, indéque eſſe
ejusdem de ſe virtutis, efficaciæ, ac dignitatis cum ipſis Me-
ritis & Sanguine Chriſti. Jam itaque, quicunque peccant in
Sanctiſſima Sacramenta, peccant in ipſummet Chriſtum „
„ Euchariſtiæ

.*

ejusque Sacratiſſimum sanguinem, ii maximè, qui peccant in eminen-
SS. Euchariſtiam, quæ omnium Sacramentorum Inſtituto- “ unen
rem Chriſtum realiter continet; de quâ Catechismus Roma-
nus, Si dignitas, inquit, in Sacramentu ſpeltetur, Euchariſtia ſanitid
tate & miſteriorum numero ac magnitudine longè

cæteri antecellit;
quam-

3 54 CoNcIO XXIV. fudex extr. Sanguinem fuum requiret:
quam vis omnia öncramenta divinam & aädmirabilem in ſe virtutem

contineant. Payt. 2. Cap. I. n. 13. f. 15 5. & ſequ. Omnium ſupernatu.
ralium gratiarum ſumma & incomprehenſibilis eſt, lapſo ho-

mini in Redemptorem miſſum eſſe Dei filium, reconcilian-

tem nos Patri per sanguinem ſuum, inſtituiſſeꝗue ſeptem Sa-

cramenta, per quæ nobis efficaciſſimè, debité dispoſitis, ap-
plicetur ejusdem Divini Sangnini, pro nohis effuſi, pretium

& meritum; unde nobis conferantur gratiæ, remittantur
Peccata, & ad cœleſtem hereditatem aditus pateat ſecuriſſi-
, mus: Et hi ſunt Fontes Salvatoris, de quibus S. Iſaias c. 1e. . 2.
FSontes Salva- Haurieti aqitas in gatedio de fontibus Salvatorts: & inte lligit S. Am-

toris, S8S. Sa-broſ: in Pſal. a. & 37. Eccleſiæ Sacramenta, quæ de Vulneri-

Gnt bus Chriſti, quaſi fontibus, fluxerunt. Cornel. ie. Et Iſaiæ 59. ſe

tum eſt. Hoc eſt (ait Cornel. hic) pretioſum pharmacum,
quod non ex herbarum ſuccis, non ex adipe beſtiarum, non

ex alieno corpore & ſanguine, ſed ex proprio confecit Chri-
ſtus. Hoc pharmacum in SS. Sacramentis à ſe inſtitutis, re-

condidit; mde enim Sacramenta habent vim juſtificandi, ſa-
nandique animæ morbos, ſcil. ex Livore, ſanguine, & vulneri-

um ſacrilegi dignitatem & reverentiam Sacramentorum ; cùm in hæc
u. urpatores.

Sacramento- bus Chriſti. V. & Cornel. in 7. .F9. 34. f. 29. Et en ex his breviter

ſtus judex. Adeſte, qui Sacramenta ſacrilege traéctatis, vel

ſuſcipitis, ſine debitâ dispoſitione, in ſtatu peccati mortalis,

ſi ſint Sacramenta vivorum; ut vocant Theologi, ſeu quæ re-
quirunt ſtatum gratiæ. Adeſte, qui innocentiam in Baptis-

mo acceptam tam facilè prodigitis, proſtituitis. Qui ve-

ram fidem Catholicam, & ſolam ſalvificam, extra quam niulls
lalns, ad quam profitendam apert4 fronte, per Sacramentum

Confirmationis roboramini, tam tepidè vivitis, imò parvi

Confeſſionis. Penditis, ejus ſanctas leges tam facilé violatis. Adeſte, qui
Confeſſionis Sacramentum, quò ab Oomni vinculo peccato-
rum

Livore ejus ſäanati ſamns. Vertit Frane. Vatablus, Regius Pro-
feſſor Hebrææ Linguæ Pariſ. 1548 Et in lzvore ejies nobis medica-

nh
Neen
Wie
Nkri
ſen
Al
e
l
cti
il.
aͤte
gey
in ent
Putin

ie
Igran

wpeen

itne:

Uuten
Dond
Klarn

quacunque ratione peccatis, Sanguinem ſuum requiret Chri-

80
s

t.
—
n
ermtr.
od
ilnn.
Meri
i
Meir
inann

t

Vule.

Finse

mntin
munn,
nA
nr⸗
tißt⸗
le⸗
Ulen
k

Kuid

impcœnitentes,

pondus futurum ſit tum

V

Ve nos Rei ſimus Sanguinis pro nobis eſſuſi. 355

rum ſolvendi eratis, uſu ſacrilego nobis in vinculum æter-

næ damnationis vertitis. Adeſte, qui toties indigné com- Indignæ
municando, Rei eſtis Corpori & Sanguini Domini. 1I. Cor. II. 227. Communio-

violati, nimirum indignè ſumpti & tractati; uti à judâà & Ju- nis gravitas.

dæis tractatus fuit. Keus eſt talu, ait S. Chryſoſt. & Theophil.
cdis Dominicæ, ac i Domintm occidiſſet, & Chriſti ſanguinem eſſu-
diſet. Hoc peccato, ait S. Ambroſ. in 6. 10. Hebr. conculcatur Cor-
pus Domini. Cornel. in I. Cor. II. 22. fol. 294. Adeſte, qui ligati Sa- Violatores
cramento Matrimonii „quod Epheſ. v. 32. Magnum in Chriſto & S. Matrimo-

in Eccleſis, dicitur, quod vobis in remedium incontinentiæ, nii.
& facilis ad Cœlum via eſſe deberet, contra ſanctas hujus le-

