444 CoNcCIOXXIX. Judex extr. ſemeriſſimè juſtitias judicans.
Naulum le- ti fimilem fore: uti factum illi Monacho Monaſterii Tinua en
ve non ſolu- Saxoniæ (L. 1II. c. 25. Cæſar.) qui cùm Sacramentis rità muni- nn⸗
tum Mona- tus, & piè defunctus, rectâ cœlum aſcendere vellet, impe- MI
1 defuncto ditus eſt a naulo quatuor crucigerorum, quod ſolvere nau-
mundo. teæ, trans Albim ipſum vehenti, ex incuria tam levis pecu- m
niæ, neglexerat, promiſſum vel conſtitutum; ipſi verd N
majus mundo videbatur; unde, gratiâ ipfi factà, in vitam
reverſus, corpore necdum ſepulto, inſtanter petiit, ut nau- ?”ð”ðM
lum hoc quantocitiùs ſolveretur: quò & facto, iterum in
Domino feliciter obiit: Ge. Rauu. de Animub. Purg. f. 93. Nem- 7,
Pe cœlum ampliſſimum quidem eſt, at, ſicut arcta eſt via, quæ 4
dgucit ad vitam, ita angisſtaporta“ Matth. . Iz. Experiemur ipſi, no
& videbimus in Judicio, quam gravia futura ſint tunc „Pec. un
Chriſtus cata, nunc levia viſa. Sed longiſſimè majus adhuc eſt, inſu- 1s
iplas juſtitias per Judicem tremendum, Chriſtum rigoroſisſimo examini
judicabit. & Judicio ſubjecturum eſſe etiam bona opera, juſtitias, ſfu-
ſtos, & ſanctos; & quæ talia, quique tales in hoc mundo ha-.
bebantur: quos in vivis decorabat vita religioſa, veſtis ſan- ie
. Sa; apparebunt autem in Judicio ceu arundines miſerz²,
vanæ & vacuæ omni bono & virtute. Ome miſerum, ſi & ſon
mea peccata, quæ pro levibus habebamus & alii & ego,
tunc gravia erunt! ſi mea opera, quæ pro bonis, juſtis, &=
fſancétis æſtimabam, reprobabuntur! ſi propter majorem vi-.
tæ ſtats ſanctitatem & eminentiam, duriori examini & ju-
dicio ſubjiciendus ſim! Tu qut e? Sunt, qui in terris mirentunr:
are via imhioram proſperatur Yer. 12.7. &contrà bonos, juſtos, cX o
ſanctos, auſtere viventes, in mundo tamen multa pati: quos teot
inter S. Joannes Baptiſta noſter, ipſius Chriſti adducto teſti- RM
monio, Fropheta, E&* blus quàm! ropheta. & - Non ſurrexit inter natos De⸗
miulieri, major Joanne Baptiſtde WMat.II. 9. & II. Sed: Joanner in vinecu.
lIu, Propter juſtitiam & pietatem propter quam & caput im5o- el
cens venerandum dedit. Marc.6. miror ego cum reverente D
formidine, Chriſtum judicem etiam jaſtitias judicaturum eſſe, P
luſtos & ſanctos: Quod hodie contemplabor in ſilentio & pea-
tien-

quùm vereamur omnia opera noſtra, ne malé fiant. 445

un tienti4, ſub humilitatis ſeu tenuitatis meæ arundineto, vi-
mnui. furus proceſſum & exitum hujus in hâc parte Judicii, qu
indte. Chriſtus etiam /cdſtetias examinabit, judicabitque: ut dein co-

enan. gitem, & expendam, quid mecum peccatore futurum fit:
Neen- nam, quèd ſi rigor hic juſtitiæ Divinæ etiam Sanctos aduret,
5 ) X . *
o quantèò magis cavendum eſt, ne inflammet peccatores! ait

n S. Ambroſ. de oſeph. &v aliäâ quidem ratione. Breviar. Domin. 3.
Utnr. MDuadrag. Lect. 6. fine. Sepè n oculis De reperitur eulpabile, quod ho-
uni minum ſudicio creditur laudabile, ait TIhom. de Kemp. L. 2. c. 46.
en. n. 4. H

i II. Communis hominum mos & genius eſt, quéô pluri- Juſtitiæ in
, mi credant, ad nomen boni, probi, & integri viri, aut foe- ochlis mundi
Nℳ. minæ, fufficere, ſi cuipiam verè nihil objici poſſit crimi. & hominum,
u nis: ita fuübinde rudes ſuam ordiuntur confeſſionem, "iliinterna
ui fominæ præſertim: Non ſum ſaga, venefica, adulter, fur, ſacli Nre
„„ homicida, raptor, &c. adeo hi non tantum bonam famam, ba ag dol.
N. ſed & juſtitiam ponunt in teſtimonio aliorum extrinſeco, veltur. —
n. in eo, quèd de nullo crimine deferri & convinci poſſint:
es, imdè funt, quibus hoc ſolùm ſufficiat; cùm interim interius
iI fint ſceleratiſſimi, modè coram mundo bene audiant, & bo-
tg. no ſint nomine ac famaâ: Ita fecêre Phariſæi: ita olim Saul
1 Rex à Samuele de obedientiâ Dei mandato expreſſo non præ-
enn. ſtitâ, increpatus, illi reſpondet, & ait: Peccavi“ ſed nunc ho-
I vora me, quaſi regem: coram ſenioribus popils mei, & coram Iſrasl.
nh J. Keg. T f. 30. Kafinare ‚à te ſpretum, & ipſe ſpernat, ac re-
gno exuat. TLalis nulla eſt, quæ veniam mereatur, poni-
goo⸗ tentia. Quuquis enim, ſub ſpecie confeſſtonus, humanos adhuc hono-
telt res amittere timet, iſte indulgentiam, qam fitta humilitas poſtulat,
, à Deo adipiſéi non valet, ait Angelomus. Ord. S. Bened. Cornel.
r. Juſtitia, quà boni, probi, ac talis nominis, in re, ſimus, in
io⸗ ore hominum ponenda non eſt: alias erit, quod de virgini-
geote bus fatuis pronuntiat §. Greg. Hom. I2. in EHangel. Ecce enim Re-
nc demptoris voce & c. Breviar. Rom. Comm. Virg. L. Z: &. 9. Idem
ayr 8. Greg. Hom. 1I3. in Eang. hortatur caſtum & bonis operibus
leh⸗ edI⸗

446 CoNCIO XXIX. udex extr. ſeveriſſimè juſtitias judicabit. —
deditum, ut: ſe ad ſapernam patriam tendat, &. nequaquam ſs q lenn
Vitii, pro mundi hujus honeſtate (vand laude) contineat. Comm.
Conf. non ont. Lect. 5. Etenim tales, coram mundo honorati
& optimæ famæ, ſi à morte reprobentur pro ſuis demeritis,
laudantur, ait S. Hieron, ubi non ſunt, & cruciantur, ubi ſunt. Il
Cùm etiam, non nomine tantùm, ſed & re juſti fuerimus, n
habebimus tamen, quèd longè magis, quam S. Job, verea
mur omnia opera noſtra coram tam diſtricto judice, d Iu.
Ey Dion. dicante. Verendum eſt valde, ait D. Dionyſ. Carth. cùm ad .
Carth. Judex hoc ventum fuerit, ne in tam rigoroſo ac fubtili examine
ſupremus multæ noſtræ juſtitiæ, ut putantur, peccata appareant. n
multa judica-Sic etenim inter homines cernimus, quòd homines imper- ̈
bit injuſta, & fecti, rudes ‚ac ſimplices, judicent, multa verba & opera U
ttainebi. eſſe bona ac juſta, quæ tamen homines illuminati, atque in 4
juſta. ſpiritualibus actibus exercitati, conſiderant, eſſe illicita & D
iniqua; quantò magis Deus infinitæ excellentiæ in omni ſa-
pientiâ, virtute, ac ſanctitate, multa verba & opera noſtra,
quæ putamus eſſe vera ac juſta, judicabit fuiſſe injuſta, atc;
erronea? Formidemus ergo judicium judicis hujus, qui tunc l
nec gratiàâ prævenitur, nec miſericordiâà flectitur, nec do- r
nis corrumpitur, nec pœnitentiã mitigatur: cujus tunce
tanta inflexibilitas erit, quòd quamvis Beatiſſima Virgo Ma-
ria, omnésque Angeli ſancti, & univerſi electi, rogarent
pro ſalvatione unius exiſtentis in peccato mortali, non ta- .
men eos tunc exaudiret. Hæc D. Diony ſius Carthuſ. in WV. amn,
Noviſſ. de Judiciéo, art. Z. f. 9. udex ergo cum ſedebit, examini ſfuo, I
& judicio, verè rigoroſiſſimo, illique, coram toto mundo, 0e
publico ſubjiciet non tantùm peccata gravia, de quibus infra
in ſéquentibus, neque tantùm occulta & levia, de qaibus Conce. ,
præced. ſed & illa, quæ, ex ſe & ſuo genere, juſta & ſancta, ve- in⸗
rùm aliquâ circumſtantiâ vitiata; ea item, quæ ab homini-
bus ſanctioris vitæ ſtatus commiſſa fuêre; bona item opera,
& verbo denique, ipſas inſtetim. Veriſſiméè S. Gregor. Cmnaa,
inquit, humana Juſtitia in Divinæ juſtitiæ ſtaterà daſtrictè u-
2 dicetun:

E

gquàm vereamur omnia opera noſtra, ne malb fiant. 447

I.
S Accetur,; injuſtitte eſſe convincitur“ ſi enim remotà pietate diſcutimur,
imß. opus noſtrum pzænd degnum eſt, dqaod remunnerar præmiß, Ppraſtola-

ti mur. L. 3. Mor. c. II. ap. Kodr. g9. p. I. tr. 6. C. 6. n. 10. f. Io. Circa
eitis heecc. 2 .

. III. Varia in SS. literis recenſentur opera, de ſe ſanctis- Munera
einn ſima & Deo placita; ſed quia vel per intentionem ipſam ope- Cain à Deo
h,un. ris, vel aliam circumſtantiam vitioſa fuêre, ea non tantum reprobata:
nullius fructùs & meriti, ſediram etiam Dei in ſe concitâà- Geneſ. 4. V.

m runt illa reprobantis. Delibemus quædam breviter hoc Couc. J7. V. 3.

ine numero. Geneſ. 4. Munera offerunt Pomino Cain de frubtibus

em. terræ, ceu Agricola; Abel quoq, frater ejus de primogeniti gregi
imne. ſui, ceu paſtor ovium, & de adipibus eorum. V. 2. 3. 4. Sanctum
dn omnind opus ex ſe; & (additur tamen) Keſpexit Dominus ad
en Abel, & ad manera ejus- ad Cain verò, & ad munera illius non reſpe-
icud xit: nempe igne de cœlo miſſo abſumpſit ſacrificium Abelis:
mih Caini reliquit intactum, quæ eſt ſententia communis fere
, omnium 88. Patrum, ait Terinm Cornel. Cur Caini ſacrificium
eng reprobavit Deus: qui alias tam gratum ratumque habuit
imme illud Abelis? Illud Caini ab intrinſeco corruptum erat, &
c vitiatum, nec non ab extrinſeco. Præclarè S. Cyprianus,
tu Tr. de Orat. Domini- Non, inquit, (Caini & Abelis) munera
N. Deus ſed corda intuebatur . ut ille placeret in munere, qui placebat in
n corde. Abel pacificus & fuſtus, dum Deo ſacrifcat innocenter: docuit
ontr & cæteros, quando adaltare munus offerunt, ſic venire cam Dei timore⸗
. cum ſimplici corde, cum lege juſtitiæ, cum concordiæ pace. Ita S. Cy-
o, prian. Rupertus, Tuitienſis, prope Coloniam Abbas, L. 4. in
N, Geneſ. c. 2. ſic ait: Apoſtolus dicit: (Hebr. II. 4.) Fide plurimam ho-
Niam Abel, quàm Cain obtulit Deo, per quam teſtimonium conſecutus
. eſt, eſſe juſtus. Fide, inquit, plurimam; nam ultu vel religione pa-
Ct. ſemut erq; obtulit, ſed non reéte diviſit“ nam Cain cum Deo Sirret ſua,
N.ñ: ſeipſam ſibi ettnueret: znollan habens cor in cupiditate terrend. For-
en 15 Abel rimè cor ſaum., inde rem ſuam offerendo, plurimam boſtiam
mi erſidem obtulit. Ita Rupert. Cor ergo Caini non erat rectum
iy. cum Deo, ut Abelis, qui ingenti fide, rever entiâ, & amofe
icem LI 1 proſe-

Mecht!l de Jud. extr.

448 CoNcIO NXXIX. Judex extr. ſe veriſfimè juſitias judicans.

yæ ſecundos & viliores fruètus, primos & meliores ſibi reſer-
vans. Cuùm alias uterque à Patre Adamo didiciſſet religio-
nem & ritum ſacrificandi, ut docet S. Athanaſius. Cornel. in
cit. Geneſ-Viden hic figuram judicii fuper hominum opera,

circumſtantiam, præſertim non juſtæ intentionis, vitiata:
Abſalonis à bonum enim exintegr causa, malum ex quolibet defeltu. Dein an-

Deo reproba-l . — 0 de 1
tum votum 7. I2. Vovetes & reddite omeno Deo veſtro. Hoc ſanéctitatis, &

2. Rés . t4 ſummdâ demiſſione rogans, Vadam, & reddam vota mea, quæ

HBric, apud Regem, Avum, fugitivus, dicens : ſi reduxerit me Do-

dubiè cum gaudio miratus, & approbans filii ſui, ſeriò, ut
credebat, converſi, & pœnitentis, devotionem ſuſcipiendæ
peregrinationis & ſacrificii, Vade in pace. Et ſurrexit, & abiit
in Hebron-: &ρ. 2. Keg. Iy. 4 V. z. Sed hoc loco non rem Divi-

potuit, in fuas partes traxit; Rex demum in Hebron unctus,
& proclamatus, contra Patrem. Drexel. in David. C. 26. tom. 2.
Herodis cru-In illa die excutietur vulpes illa, Herodes Magnus, de quò
Relite un. ſupr Conc. Io. n. 3. & tribus vel quatuor unus & primus (de
4. IH erades. quibus primis tribus hi verſusapud Corn. Janſen. c. al. f-olz.
Aſcalonita necat Pueros; Antipa Joannem „ 3
Agrippa Jacobum, claudénsq; in carcere Petrum.

De quarto, qui Herodes Agrippa junior, Senioris filius, ha-

betur Actor. 27.13. (Cornel. ibid. &J in Mat. z. I. f. o. de his qua-

proſequebatur Deum, offerens primogenita, & de adipibu;,
ſeu optima & pin guiinma gregisſin: Cain verò de frulctibis ter.

quorum multa reprobat, de ſe etiam bona, ſed per aliquam

non ſanctum opus Deo vovere; & reddere: juxta id Pſalms
Peregrinatio- ſanéti operis pallio teétam Abſalonis nequitiam deteget
nis & Sacrifi-Deus Judex, & in corde coctam rebellionem, imdò parrici-
cii in Hebron qium. Déwit Abſalon ad Regem David- licentiam cum ſimula-

vovi Domino in Hebron. Vovensenim vovit (quàm magnum, ar-
Rum, & indiſpenſabile votum! ) ſervus tuns, cum eſſem in Geſſar

minus in Jeruſalem, ſacrificabo Domino. Divitq; es Rex David, haud

nam, ſed bellicam curavit, militem collegit; quoscunque

E

”YÿƷMN quam vereamur omnia onera noſtra, ne malb fiant. 449

— — —— —

lyihu, tuor Patre, Filio, Nepote, & Abnepote, qui omnes infeſti
ew. Chriſto & Chriſtianis) & Act. 26.) ejusque crudeliter ſimu-
iteke. lata religio: Ut & ege veniens adorem eume Mat. 2. 5§. cum audiſſet
ig. à fſanctis tribus Magis: Venimus adorare eum. ibid. v. 2. Ma- Alia opera.
nli gna bonorum operum ſunt: oratio, jejunium, & eleemo-
n Sna. Et tamen iſta apud plurimos æquiſſimus Judex re-
umn probabit: uti orationem Antiochi Regis z. Mach g9. 13. Crabat Oratio.
Titin hic ſceleſtu: Dominum,aà qus non eſſet miſericordiam conſecuturus.efu
Rinar. nium judæorum, de quò Iſai. 7S. 2. Mat. 6. 4 v. I. ubi de oratio- Jejunium.
sa ne, jejunio & eleemoſyna, quatenus Deo diſpliceant cum bo- Eleemoſyna.
,A4 nis omnibus operibus, & omni juſtitia, inficiente & vitiante
lerge illa pravâ intentione, vel alià circumſtantiä. Taceo horum
plura exempla, paſſim Scripturis obvia. Neque ita mira-
inn mur, illa, ſecundum aliquam ſpeciem pia, devota, & ſan-
nuß cta opera, in ſe tamen gravia peccata, & mala, vel vitiata
1. ſaltem (uti argentum verſum in ſcoriam; Vinum miſtum aqud Ia. I.
Wν 22.) rigori Divini Judicii exactiſſimè ſubj'ici, & penitus im-
zrh probari. Magis ſtupendum eſt, opera verè bona & ſancta,
S&&— ſanctorum, rigidiſſimè examinari, judicari &c. Vige Conc.
dH TII. n. 5. e Mat, z. 2 H 2òc H
2 IV. Adduco hanc in rem, pro declaratione & probatio- Eccl. 12. 14.
6 ne, unum alterumve locum Scripturæ illuſtrem. Eccl. 12. I2. Cundla adau-
IDNe. Spiritus 8. ait: Canela, quaæ fiant, adducet Deus in Judicium, pro D 4 Dein u-
me omni errato, ſivebonum, ive malam ilad ſit. De qus aniblidhs Conc. B, lebe-
g equ. n. 2. Cunta, qua fecimus, vel omiſimnis: Operis enim “
M. boni quod facilè facere poteramus, omiſſionem exiget à no-
9 bis Deus. Cornel. eX Ohmpiodoro Conſtantinop. ! iacono. Cunela, &
E inter hæc etiam bonaum; quod ad cuncta, & ad Judicium refe-
rendum eſt aptius, ut ex Hebræo per hyſterologiam (quæ
eſt inverſa dictio uſitatam, ſic clare vertatur, & ex plicetur:
Et omne opns, Vel fabtam, ſive bonam, ſive malain, sllad ſet, alllacet.
Deus in Judicium, ſiper omni abſeondito; ut videlicet examinet
„h opus, num in eo occultè abſconditum ſit a iquid errati, id
e eſt, negligentiæ, inadvertentiæ „omiſſionis, & culpæ:
aa H LIIL 2 opmaia

4 ο° CoNCIOXXIX. judex extr. ſe weriſſimè juſitias judicans.
omnia ergo in opere abſcondito rimabitur, deteget, & pro.
poealabit Deus in Judicio, cùm ſerutabitur Jeruſalem in lucernu.
Bona opera. Sophon. I. I2. le qub num. 6. Ergo agnoſcimus hinc, quod huc

pertinet, cunda, etiam bona in Judicium exactiſſimum ad.
duétum iri: Bona opera cunta examinabuntur. Multi enim

bonis operibus exiſtimant ſe Deo placere, qui ſine merito in-
venientur: quia non fecerunt tali intentione, quâ debue-
runt, ſuum potiùs commodum quærentes, vanam glo-
riam, complacentiam, & ita receperunt mercedem ſuam Mat. 6.2.
Sed & non omnia opera bona flunt cum debitis circumſtan-
tiis, ſed admixtis multis imperfectionibus. Se ſalſerint, in-. 2
Job. 9. 30. quit Job. 9. 30. velut mundiſſimæ manus meæx, & opera mea exi-
mie munda, & pura, fulgida, & ſplendida, tamen ſordibus in. 60
tinges me, reputins culpabilem, mecumque ages, tanquum u

cum polluto & fordido. Pineda. Nempe facile Deus etiam in u
Peoeonis operibus reperit ſordidum & imperfectum aliquid: re
A fimili ab uti ab artifice perito parvus nævus facile deprehenditur, & ide
nce Ero parvus errorà pictore ctiam in imagine, quæ pulchra appa-.
tante, ret. Et lignum, quod rectum putatur, ſi funiculum men- cau
ſor adhibeat, curvum ſtatim videt. Ita fſunt & erunt opera AVen

noſtra reſpectu ſummi Artificis, & Judicis. Sepè ſordet in diſere- me
tione Nudicis, ait S. Gregor. quod fulget in zſtimatione operanti. u0,
Mlarch. hort. Paſt. de Exam. Jud. f. 191. Et S. Anſelmus (ſimiliter oaum o
SCGregorio primum allegato, citatus à & Thoma I. Petr. z. fine) quk« nung 1
bona, inquit, eſſe cenſes, zn Nudicio apparebit he beccata. LEabata de un
Juacd. fin. Propoſ. I2. T. 1495. col. I. f. Idem S. Gregor. y. Moral. §. ſæpé N
ipſauſtitia noſtra, ad examen divinæ juſtitie dedubla, injuſtitia eſt.

Ab exem- Labat. Propoſ.- I5. f. 1900. Exemplum cape ſis: Audiviſti Sacrum;
plis, & indu- ſatisfeciſſe te Eccleſiæ præcepto putas. Confeſſus es pecca-
clione. ta; audiſti Confeſfarium dicentem tibi: Ego te abſolvos gau- S

des, abſolutum te jam cenſes, & ritè confeſſum: at in judi-
cio divino, cuùm ſplenduerit divinæ claritatis radius, qui =.
luminabit abſcondita etiam cor dis noſtri (ſzaprà Conc. 2z. n. 2.) tune
apparebit pulveris quàm plurimi impuritas; aud iſ⸗ te

AAYAYJum vereamur, omnia opera noſtra, ne malè fiant. 451

0 Miſſam ſine devotione, imò & ſine requiſitâ attentione; &
ſic te non adimpleviſſe præceptum de audiendo Sacro; &
u Confeſſionem tuam diminutam fuiſſe; vel quia debitus ab-
4 fuit dolor, vel quia ſine debito examine ad confeſſionem
in agceſſiſti. Idem propoſit. Ia. ubi multa. Sic & alia tua bona opera
dr examina, ut deinceps caveas, ſi quæ in illis minùs recta de-
prehendas, ne in judicium adducantur contra te. S. Gre-
„ gorius allegans id Hierem. 45. Io. Maledictus homo, qui facit opus
4 Dei negligenter“ Bona ergo, inquit, geſta timeamus; quia ſæpè in ju-
la. ſzo Juadicio Dei culpa deprehenditur, quod virtus cenſslatn; & unde

i expectatur mercer, ſapplicium ſequatur. Li. Io. Moral. Labat. Propoſ. 22.

c. V. Pſalmi 74. Argumentum eſt admonitio ad humanum Judex extr.
„ Genus, ut juſtè vivant omnes, & ſuperbiæ tumorem depo- juſtitias judi-
un nant; quoniam imminet Jjudicium Dei ſeveriſſimum atque cabit. Eſalm.
nn juſtiffimum, ait Bellarm. ibid. Ergo ait Deus: Cam accepero!4. 3.
ii tempus, V. 3. Cum venerit hora ab æternitate determinata
4 Judicii mei (juxta Adtorum 1z. 30. & 31. & Apoc. Ia. 7.) tunc g

fuſtitias judicabo. Nunc tranſire ſinit tempora Deus, &, quæ
J. volueris in tempore perficere, finit: verum cum tempus

4 advenerit Judicii, vocabit adverſus peccatorem tempus o-
. miue transactum, & quidquid in tempore commiſerit ho-
. mo, requiret, non ſolùm opera mala, ſed etiam opera bo-
om na, & juſtitias judicabit. Terribile verbum, ait Hugo Card. quòd
c non tantm peccata judicabit, ſéd & juſtitias, bona ſczlicet opera exa-
4 minabit. Deus Judex Juſtus non illi premium in Judicio
R aſſignabit, qui plura opera miſericordiæ Præſtiterit ſed illi,
4 qui ſuam intentionem in Dei gloriam melius direxerit, &
S rectiùs opera chriſtiana fuerit operatus, Labat. Propoſ. 23. Ca-
lamat. Diſé. 31. n. y. Luculentiſſimè, eloquenter, efficaciter, &
⸗ juxta ſuaviter S. Bernardus ſerm. yg. in Cant“ quid faciet de in-

6 Siſtu Zudiciis, qus ipſas quoq; juſtitias judicabit? & concludit dein- ð
de: Verendam eſt, ne ſubtili eamine miultæ noſtræ juſtitiæ, quæ non
. Putabantur, peccata appareant; nicente Dominos cùm accepero tempus,

LII V. Qod

cgo juſtitias judicabo.

He

452 CoNcCIOXXIX. Judex etr. ſeveriſſimè juſtitias judicans.
Judiciuma VI. Quod Deus clarè inſinuat de iaſtitir, juſtis, ac bonis
domo Dei in- operibus, à ſe examinandis & judicandis; idem aliter expri-
cipiens. 1.: Pet. mit de loco ſancto, quod ſcrutabitur, & fub hujus meta-

4. 17. phoràâ. Scrutabor, inquit, Jeruſalem in lucernu. Sophon. t. rz.
circa quam ſententiam mirè SS. Patres verſantur. S. Hie-

Judex extr.
in lucernis . „. crlatitun
ſcrutabitur Ton. hunc locum de die Judicii allegoricè interpretatur.

ſanctam Je- Per Hieruſalem verò homines timoratæ conſcientiæ intel-
ruſalem: So- ligendos eſſe, teſtatur S. Bernardus; quem efficaciſſimè
Phon. I. 12. multis loquentem, audiamus paucis: Serm. gy. i (Cant. poſt,

ſeu animas & inter alia: Time illum, inquit , qui per Prophetam dixit“ Et erit

religioſas. ;
Deſuper ef-.

Gcaciter 8. nſoerutatum relinquet oculus ejus. SWcrutabitur rener & corda, ipſach,
Bernardus. itatio hominis confitebitur illi; quid tutum in Babylone, ſi Hieru-

falem manet ſorutinium? puto enim, hoc loco Prophetam, Hieruſalem
nomine, deſignaſſe illos, qus in hoc ſæculo vitam degunt religioſam,
mrer ſupernæ illius Jeruſalem, converſatione honeſtä, & orainati pro
Qui timet piribus imitantes; & non veluti hi, qui de Babylone ſunt, vitam in
ſer ltilg Ju- perturbatione vitiorum, ſcelerumq; confuſione, vaſtantes“ Deniq; illo-
dicis ei en peccata manifeſta ſunt, præcedentia ad Judicium, & non egent
cata & bona ſerutinio, ſed ſupplicio. Mea autem (qui videor monachus & Hiero-
opera. obzmitaæ) peccata certè occulta ſunt, nomine & habitn Monach adam-
brata? & idcirco neceſſe erit, ſubtili ea inveſtigari d'ſcuſſtone, & quaſi
admotis lucernis de téènebris in lucem prodi. Iimorem deinde ſuum
declarat S. Pater, & remedium, à ſe adhibendum, ad Dei

evitandum judicium, nempe judicare ſeipſum. Prorſus bor-

reo, pergit, incidere in manus Dei viventi. Lolo iræ tuæ judicatus
Præſentari, non judicandus. Spiritualt homo omnia d'judicat, & ipſe
à nemine judicatur. Zudicabo proinde mala mea, judicabo & bona.
Mala meliorihus ourabo corrigere altilbus, diluere lacrymi, punire je-
junis, o&tericg, ſandtæ laboribus Aiſciplinæg. In bonis humiliter de me
ſentiam, & ſnxta praceptum Deomini, ſervum me inutilem reputabo;
qui, quod facere debui, tantum feci- & : Kerutabor ergo vias meas,
& ſtadia meas qud dD, qus ſerutaturus eſt Hlieruſalem in lacernis, nihil

enſorutatum in me, ſive inqucuſſum, inveniat: neq, enim jndecaturm

in die illàs Srutabor Hlieruſalem in lucerns. Acuto viſu eſt, nihil

— — — —

certando cum magno certamine, & cum magna difficultate: impins

Aulà m vereamur omnia opera noſtra, ne malè fiant. 4 53

eſt bis in idipſam. Ita S. Bernardus ap. Cornel. l. cit. f. pas. Cujus
verbum & exemplum, utinam & nos, pro modulo noſtro,

imitaremur. Lucernæ autem illæ, quibus Deus ſcrutabi- Lucernæ ex.
tur Jeruſalem, ſunt Dei ipſa mens, intellectùs perſpicacia, tremi Judicii

ſcientia, quâ omnia penetrat, & pervidet clariſſimè. 2. An- qu??

geli & domones. 3. Ratio & conſcientia cujusque. 4. Lex
&ẽ Verbum Dei: de quibus & aliis Cornelius in Sophon. I. 12, Cit.
Deus etiam in Angelis ſuis reperit pravitatem. Job. 4. 15. &

in ipſo ſole, id eſt, animâ juſtorum, nonnullas maculas.
Non ita dealbant Stolas ſuas Sancéti in Sanguine Agni, quin
reſtet aliquid coinquinatum. Ita le Blanc in Pſalm. 74. 3.
art. 2. à fol. 317. Ubi & affert de S. Gertrude relatum ſupra
Conc. I8. n. 7. & plura alia: nec non de Stephano ſuprà Cenc. 26.
n. . Geranza puncdko 13.. mihi fol. 25/. vel in ato à fol. 222. Labata
Propoſ. cit. Ig. f. 1295. ubi: Sed cur in lucerns ait Dominus exa- Qur in lu-
minaturum ſe Hieruſalem: egetne candelis acutiſſimus ille cernis ſcruta-

Domini viſus: More loquitur humano: ſic enim nos, cùm bitur Jeruſa-

rem aliquam diligentiſſimè quærimus, & maximè ſi minuta em:
& parvæ quantitatis, non unicam, ſed plures luces adhibere
ſolemus. Ita magnà diligentià minuta quævis opera no-
ſtra examinanda eſſe. Hæc igitur duo ſunt, quæ maximum
ſanctis etiam timorem incutiunt: primum, quòd exaéctiſſi-
mè ſit omnia noſtra opera, & verba, & minutiſſimas cogi-
tationes inquiſiturus: ſecundum, quèòd etiam noſtra opera
bona ſit eodem modo perſcrutaturus, non ſoluùm convivia
opipara, ſed jejunia; non ſolùm converſationes, ſed oratio-
nes; non ſolum peccata, ſed peccatorum Confeſſiones &
Communiones. V. Phil. Harttung, Conc. Tergem. Dom. 3. Adv.

C. I. 4 J. y. l
VII. Si juſtus vix ſalvabitur, impius & peceator abi parebunt! Si juſtus vix
1. Pelri a. Ib. ubi S. Thomas: & juſtus, i ſoil. reddit Deo & proxi- ſalvabitur,

vo . uod ſuum eſt, vix ſal vabitur, hoc eſt, ut ait Gloſſa, eſtuando, de- impius &

peccator ubi
parehunt 2

quond fidem „ & peccator quoad mores, ubi apparebunt“ Ita 7. Pet. 4. I85.
S. Thom. exS. Thomè.

4 ¼ CoNCIO XXIX. Judex extr. ſe veriſimè juſtitias judicans:

S. Thom. S juſtm, &c. hoc ͤeſt, ſi is, qui jejunat, vix ſalvatur:
qui comeſſationibus vacat, ubi apparebiti ſi, qui ponitentiam

in eremo agit, vix ſalvatur; quid futurum de illo, qui toties,
& totus, deliciis deditus eſt. Labata cit. Habet ſanè meritò &

magis peecator, quod timeat nunc, & tunc. Calamat. cit. n. .
6C' in Quadrageſim. Diſé. y. fol. 25. ubi S. Hieron. rigoroſiſſimum
In medio hoc examen contemplatus, ſuper illa verba. Ia medio autem

deos dijudi-
4 S. Hieron. ? ia faciet de peccatore? inquit in Pfſalmi gr. 1. alleata verba. Si
ex S. Hieron.“ et ae et Ing . 25 71. Ke. Peyc
wvwviiitam illorum, qui cum omni poſſibili perfectione illam
transegerunt, tam rigoroſo examine ſcrutari velit; ſi acta

cat. Pfal. z. Deos dijudicat: Rer formidabilte, res terrors plena, ſi Deos dijudicat,

ac opera eorum, qui in omni ſanctitate & puritate Angeli-

câà vixerunt, tam ſtricte perſcrutari ac penetrare cogitet,
quid miſero eveniet peccatori?! Seranz. P. 130. init. Beſſeus
J. 3 7. Englgr. P. I. Dom. I. Adv. g. 2. Illud quidem hoc loco in-
Omnia et-ſerendum breviter, & tangendum; in hoc extremi Judicii
iam Sancto- ſcrutinio Sanétorum Juſtoruùmque, etiam toti mundo pa-
rum merita làm fore omnia eorundem ſancta opera, jejunia, orationes,
Palam erunt. lachrymas, cilicia, flagella, & alia, modè occultiſſima, ſed
ad ſimmam gloriam, & remunerationem; ipſo Deo & Chri-
ſto deprædicatore. Vid. Matth. 2.3 7. & 1II. 7. &ͤ I6. 17. Lucæ Z. 1a.

Dob. . g. Sicut & tunc apparebit, quid Deipara 63. annis, quid

Chriſtus 30. in vitâ privatâ egerit: quid in nocte illâ extre-
mæ lanienæ perpeſſus ſit, de quâ S. Hieronymus aſſeverat:
Chriſtum ultimà nocte talia paſſum, ut in diem Judicii omnium inte-
Egra notitia reſervata ſit. Engler. G. 3. Sic, mi Chriſtiane, bene
ages, ſi in occulto tua bona agas, juxta conſilium Chriſti Mat-

thai c.6. in judicio tamen propalanda; ita, ſicut ille dicebat,

ſe pingere æternitati, ita & tu bene operaris æternitati &c..
Sed ad id, unde parum digresſi ſumus. Audivimus, Extre-
mum judicem ſcrutaturum eſſe rigoroſiſſimè non tantùm
apparenter bona, & vitiata in ſe, les & bona juſtorum ope-

ra: inſuper & loca ſancta, uti Hieruſalem in lacerns, Perſonas
Religioſas, Statum ſanctum, ſtatùsque conditionem ſacram.
8 Deniq;

Sõ

—

AQuhm vereamur omnia opera noſtra, ne mulè faaut. A55

gionis, Sacerdotii, & verè ſanéti fuêre. Conſideremus San-

ſcrutaturus ſit Divinus Judex, & ſcrutetur.
VlIII. Ad conditionem ſtatús quod attinet (ut & mihi Judex extr.
particulariùs loquar) omnes quidem de ſe boni ſunt in hu- Sanctum Sa-
manæ vitæ genere ſtatus, in qibus juxta Dei & Eccleſiæ le- derdotium &

ges, ſalus obtineri, imèò ſancte wivi poſſit. Quis tamen de bias functio-
e ſanctior vitæ ſtatus quàm Sacerdotium (Cujus & ipſe Chri-un durr .
ſtus fuit, Sacerdos in æternum) Cum ſuis ſanctis muniis & fun- crutabi
ctionibus; uti celebratione SS. Miſſæ Sacrificii, Prædica-
tione Verbi Dei, Adminiſtratione Sacramentorum & per-
ceptione, Recitatione Breviarii, vel extrà vel in Choro in
Dei laudem dicendam & concinendam; cujus concinendæ
laudis, & ſervitii Divini causa ab Imperatoribus, Regibus,
Principibus, aliisque Magnatibus, magnis expenſis innume-

ra fundata Monaſteria, Collegia Religioſa & Eccleſiaſtica

(quæ inter etiam eſt noſtrum hujus loci in Herrieden, ubi Monaſteri-
S. Carolus Magnus S. Deocaro Eremitæ, in denſiſſimis ne- um deinde-
moribus hujus loci divinis cultibus ſtudiosè operam danti, Gollegium
quem aliquoties concionantem audierat, & diſcipulos col- Ganonied-
legiſſe ſciverat, erexit non habitationem tantuùm, ſed datis icden ad Al-

amplis facultatibus præclaram etiam ac amplam fecit Ab-monium à Ca-

batiam, primo Abbate S. Deocaro, cujus & hic ſacras Reli-rolo M. fun-
quias & tumulum veneramur, miraculis clari. Hæc Abbatia datum.
dein ab Arnulpho Imp. Faſces S. R. Imperii obtinente Anno

Chr. 888. & per mortem dimittente A. 399. in Canonicorum

ſecularium Collegium, ut ait Bruſchius in Monaſt. Germ. mihi
àf r . commutata eſt, usque hodie anmis octingentis & ultra
ſibi conſtans & perſeverans, ſitum ab Almonum, Altmuͤhl/
fluvium; quô in totâà Germaniâ nullus eſt piſculentior, ait
Lexicon novum Geograph. Philippi Ferrarii V. Almonſ. Idem Im-
perator Arnulphus etiam condidit templum majus in hono-
rem S. Viti M. Idem Bruſch. qui & in FEpit. de Epiſcopat. Germ.
Mecht!l de Jud. extr. MMm m Tom. 1.

ſed meliori omine Herrenried, à Dominis & Religioſis eum
locum tenentibus nominare ſolent. Iea Bruſeh. vid. P. Jacob.
Sretſerus S. J. In Epiſeop. Eyffett. in Erchambaldo, 8. Fpiſcopo,
mortuo A. 902. ubi fol. a1z. inſerit ex anonymo Haſenrietano

—

46 CoNcCIOXXIX. Judex extr. ſe veriſimè juſtitias judicans.
Tom. 1I. Epiſe. Eſtett. EIII. fol. 18S2. Erkenwaldus, inquit, ex po-

ſteris Caroli M. ſummo loco natus, eligitur in Præſulem

Aureatenſem A. D. 884. Præfuit 18. annis prudentiſſimè ac
utiliſſimè. Conſecutus eſt ab àrnulpho Imperat. Haſenrie-
tanum potentiſſimum Rhieſæ Cœnobium 8. Benedicéti, ex
quo fecit ſecularium Canonicorum Collegium, quod ho-
die, mutatâ veteri appellatione, non Haſenriedt à leporibus,

iſta: Inter innumera pietatis & virtutis opera Erchembal-

dus Patriam noſtram Haſerenſem Abbatiam, tunc Fuldenſi,
Elenwangenſi, & Derenſi Abbatiis jure & divitiis æqualem,

S. Wilibaldo acquiſivit ab Arnulpho Regali donatione &c.

Et obſervat. L. 2. Conc. S. à fol. 369. de . Deocharo, Germanis Gotklieb/
Supputatio Græci Theophilo, Abbate Hafenrietano ſen Herrnriedenſe. Compu-

.

temporumi
lorum.

l- tum temporum hoc eſſe poteſt. S. Carolus M. natus A. 742.

Rex Gall. coronatus à Stephano III. P. M. A. 75z. Imperator
Romæ coronatus Anno 800. à Leone III. ſancté mortuus
A. 814. S. Deocharus veroſimiliter deducitur natus circa

Ann. 730. Veniſſe in Fremum jam Sacerdotem A. 760. 82-

cellum Deiparæ à Carolo M. Eidem ædificatum Herriedæ

circ. An. 764. Monaſterium ab eodem Regali munificentid
fundatum circ. 770. S. Deocharum primum Abbatem pie

mortuum An. 800. Cujus Feſtum ſolenniſſime agimus

quotannis Fer. 6. ante Pentecoſt. Monaſterium in Collegia-

tam mutatum. A. 888. Legimus hanc habuiſſe olim z1. ordi-
natas Præbendas, ex quibus tres tribus conferri ſolebant
Prælatis, una & prima D. Præpoſito Herried. altera Præpo-

ſito aut Abbati alicui, uti & tertia. Inſuper ex Monnmentiés

Eccleſiæ Epfſtett. Cod. M. S§. S. Wilibaldus & Wunibaldus S. Ri-

chardi Regis Angliæ Filii in Germaniam venére Anno725.

Ille in primum Epiſcopum Eyſtett. conſecratus A. 745. &t. 41.

poſt

.

de

ülen

mrie.
ker

enn

N

loe,

letand
D.

Ugent

len⸗
Ne.

l

Qudm vereamur omnia opera noſtra, né malè ſiant. 4 57

poſt annos Epiſcopatus ſuii 36. ad coelos vocatus A. 781. 7. Jul.

S. Wunibaldus verò Haidenhemii A. 760. 18. Decemb. æta-

tis 60. Et S. Walburga, Soror utriusque ſanctiſſima, Abba-

iiſſa Haidenhemii A. D. 776. 25. Febr. Unde Herriedana Eccle-
ſiæ Eyſtettenſis prima filia, antiquitate huic penéè par eſt.
Orbs Herriéda, ſua debet incunabula S. Deocharo. Locus Urbs Her-

primum par ebat Abbati; potentior autem factus, excuſſit fieda.

jugum, & civitas Imperii Libera voluit audiri. Cum Fri-

dericus III. Auſtriacus & Ludovicus V. Bavarus pro Imperio

decertarent, Herrieda, tunc fortiſſima, & ampla, Friderico

adhærens contra Ludovicum, ab hoc quinta poſt obſidio-

nem ſeptimana, Bruſchius ait fol. 1z6. per quatuor menſes

A. 1316. obſidione cinécta, tandem vi expugnata Fer. 6. ante

Domin. Palm. miſerrime devaſtata excisaque eſt, omnibus
ſolo æquatis præter Eccleſiam ac habitationes Clericorum
cultui Divino neceſſarias. Orbis reliquiæ à Ludovico Im-
peratore donatæ Philippo, Epiſcopo Eyſtett. XXXIX. cum
omni Diſtrictu & Iurisdictione temporali Cæſari competen-
te. Ea iterum breviori ambitu, mœnibus cincta ab Henri-
co V. Ep. Eyſtett. XLIII. vitã funèto A. 1343. Paulò pôſt incen-
dio periit iterum 1 4 0. ac rurſfum poſtea A. 1490. uIna Ccum
Templo. Hæc Baſilica S. Viti, uti nunc proſtat, à DD. Ca- Balilica &.
nonicis reædificari coœpta A. 1502. intra 30 annos (tumultu- Viti in Her-
ante interim A. 1525. etiam hiſce terris, notiſſimo Bello Ru- rieden.

ſtico) magnis expenſis abſoluta fuit Anno 1533. tandem maxi-
8 533.1

mo cum ſubilo Herriedenſium, hujus anni 12. Maji conſecra-

ta in honorem Dei, Deiparæ & S. Viti M. Tantum & plura

utiliter potuére noſtri Anteceſſores! De clade Suecicâ, quæ
Anno 1633. 2. April. omnem fere civem abſumpfit: dictum
infyà Conc. 35. n. y. Excludit hæc collegiata illegitimè natos, Privilegium
ex Privilegio Pontificio conceſſo A. 147 3. impetratoque per Pontific.
Guilielmum à Reichenau, Epiſc. Eyſtett. Ll. laudatiſſimum.

Bruſehius de Eptſcop. Tom I.a f. I79. Carolus IV. Imperat. Dnſaam Gratiæ Cæ-

& Sacceſorum ſuorum Inperatorum & Kegum Roman. ac . K. Imperii ſareæ.
MW Mm m z defen-

M” UM

458 CoxcIO XXINX- Tudex extr. ſe verifſimè juſlitias judicans.

defenſionem & protectionem ſzecialem ex certâ ſcientiâ gratiosò rece. k.
pit D. Præpoſitum, Decanum & univerſum Herriedenſe Colleglum, ne i

non Eccleſtam ipſam, cum univerſishominibus, Bonis, rebus, villi, loos, I
prædii, poſſeſſtonibus, pentinentite, præſentibus & futurü, quæſitis &-
. in futurum juſtor titulo acquirendis &. &. Adctum Rotenburg. A. D.
. 137/5: Indiet. XI. HI.- Id., Auguſti. Idem fecit Rupertus Imperat. V
Donum ſa- Datis Haidelbergæ 1406. 10. Martii. Carolus IV. idem An- 6
crum Cæſar. no I358. Pragâ Eccleſiæ Herriedenſi dono miſit Reliquias San-
ctorum (& inter has particulam de S. Vito) quas ipſe litteris m
ſigillo ſuo munitis teſtatur ſe accepiſſe, à magnæ Authorita-

tis Viris loco Regalium Munerum, quasque in Majeſtatis
ſuæ conclavi maximâ cum reverentiâ cuſtodiſſet, in & cum II
