nes: Iafrà Conc. 33. n. 4. Ex Scripturis res clariſſima & certifſi-
ma, innuentibus damnatorum infauſtam, in malorum

omnium congeriem, ſeparationem ab Electis: Et quis hoc me-
ExMitth.13. lius atteſtari poterit, quàm futurus ipſe judex! Marth. 13 4g.

n parobo'a bo Præmiſſa Parabola de Piſcibus bonis & malis, ſ ſic erit, inquit,

mi ſemims & z, conſam matione SWwreuls; exibunt Angeli, & ſeparabunt mwalos de me-
Ziraniorum. dio Yuſtorum. id eſt à Juſtis. Conc. præced. n. 3. Eodem Cap. Matth. 13.

propoſita Pparabola de bono ſemine, & Zizania, eamipſam ipſe
hiſtns explicat à v. 37. qui ſeminat haonnzz ſemen, eſt filus homi-

per ſe ſuosque Apoſtolos & Miniſtros, Pfædicando Evan-
gelinnn & Verbum Dei. Ager autem eſt Munduas; Bonuns verò ſemen,
biſan! füi, Regn!, fideles, juſti, & in juſtitia perſeverantes, ideéô-
que à Deo electi, ut ſint heredes Regni Cœlorum, qui ele-

Sti vocantur ſemen ⸗ quia ſunt fructus ſeminis, quocd eſt Ver-

bum Dei. Luck g§. 12. Zizania attem, ſalii ſant nequam, id eſt, fili lii
illius mali, vel maligni, ſeilicet diaboli: I Briaca & Arabics

verſio. ideéôque & ipſi mali & nequam. Meſſir verò, conſumma-

tio Sweuli eſt; Miſſores autem Angeli ſunt. Mſr, ait Remigius .
eſt die Zudicii, in quò ſeparand: ſunt boni à malu, quod fiet mini-

Ex Matth. 2. ſterio Angelorum. Apua Cornel. in cit. Matth. 13. 39. Aarth 2 . 32. ſe-

de Paſtore ſe parabit eos ab invicem, ſicut Paſtor ſegr gat ,οο „α bds; & ſtatuet

gregante ab onνααρ quidem à dextrü ſaß, hwæaos autene à ſintſiru: Electos ovibus
comparat ob innocentiam, humilitatem, ſimplicitatem, mo⸗
deſtiam, obedientiam, patientiam; reprobos hoœdis, quia hoc ani-

hœ dis oves.

mal fœtet, & aſperum, immundum, laſcivum, per præcipitia in-
cedens, rixoſum. Cornel. tbidem Faber C. 6. &. Dom. 2. Paſche In-
daga ex his, & vide, an hircum oleas, an verò ovis naturam imi-
teris. Inſuper dextra eſt ymbolum felicitatis s, gloriæ, r egni, vi-
Roriæ Etriumplü; Siniſtra verò infelicitatis, opprobrii, ſervi-
Electi in are, tutis, calamitata & miſeria. Addit S. Thomas: A dextru, in-
tenrol⸗ ie . quit, id eſt, honoratiori & nobiliori loco, ſcilicet in aere con-
ſipts cone, 5. ſiſtent clecti inde mox in Cœlum cum Chriſto conſcenſuri,
.2. juxta lad; ramemar in nubibus obviam Chriſto⸗ in ab»ra I. Theſſ. a. 16.
Reprobi

–

— . bisce ſummè probroſa & infelix. 1905
nord. Reprobi verò erunt a ſinirs, id eſt humiliori ac viliori loco,
eni. in imo terræ, ut inde, hiante terrâ, abſorbeantur in tartara.
apud Cornel., cit. quæ ſanè apertè fatis, & expreſse infelicem re-
han. proborum ab Electis ſeparationem docent, ut ulteriore pro-
batione opus non ſit. Audiamus, quô ſtatu impiorum MU
imimn III. Omnes Eruditiſſimorum Codices, volumina, & libri Separatio hæc
u.. nungquam ſatis explicaverint hanc lamentabilem malorum à npiis quàm
Bonis ſeparationem, ait Archimede Chrifianns, lib. 2. C. y. H. 3. ira!
ſamin Ff. 273. poſt med. Hinc enim impiis ſtupor & admiratio (cuùm vi-
n. debunt v. g. Pablicanor e&à weretrices græcedere in Regnum Dei,
S. Marth. 21. 31. eôsque avelli à ſe ad gloriam, quos illi minimè
eH eæfſtimarunt contempſerant & damnarant,) inſania, amen-
tia, livoer, odium, pudor, confuſio, dolor, mœror, timor.
gicke. V. Matthi. Faber. Dom. 2. Adv. Conc. 2. n, 2. Hujus ſeparationis
o typus præceſſit in eàâ ſeparatione benedictionum in eos, qui
m ſervant legem, & maledictionum in eos, qui legem violant,
htin factà à Moyſe, Deuter. 2z. à v. II. Hic Iſraëlis olim Ductor,
ſa Moyſes, ſeparaturus Tribus à Tribubus; puta, Tribus ex Liâ Typus ſepa.
n, Rachele natas, ab aliis ex ancillis & libertinis (ubi obſerva, rationis ex
“ Rrlores nobiliores eſſe, poſteriores ignobiliores, & hiſce addi Deut. 27.
5 uben quia hic ſuo incoeſtu maculavit thorum patris. Geneſ.

4 ,. 22. Unde & ab eo ablatum Jus Primogenituræ, Sacerdo-
jb til, & Regni. Geneſ. 49. 3. Cornet., zbid. & Zabulon ,„ ultimum fi-

lium Liæ. Cornel. hoc loco, ex Rabano & Therdor. g. 34.) hac uſus

erat methodo: ſex Tribus Liæ & Rachaélis conſtituit in Ga-
. rizin, præalto monte, benedictioni accipiendæ; ſi tamen au-
. dierint vocem Domini Dei ſui, & in Mandatis ejus ambula-
ini Verint. Sex deinde alias poſuit & regione in Monte Hebal,
i maledicendos, ſi prævaricatores fuerint Divinæ Legis. Signi-
⸗ ficatur Inquit Kieper! 1s L. 2. C. F. ap. Cornel. hic fol. 1070. 2. B. hich H
1. Judicium Univerſale; ham hi duo colles contra invicem re-
ſ ſpicientes, puta Garizim & Hebal, ſignificant duos ordines,
&SE duas ſtationes udicanderum. Garizim enim, id eſt, di-
vilio, ſignificat oves ( quæ erunt ad dextram Chriſti, di-

3 vilæ

tionem con

5
4
S ss

106 CoxNcioO IX. Separatio Elektorum à reprobis;

viſæ ab hœdis) puta, electos. Hebal, id eſt, vorago vetus,

ſignificat hoedos, qui erunt ad ſiniſtram Chriſti, damnandos
ad gehennam, &c. ibid. Ita prorſus fiet in Judicio; ſeparabun.
tur mali d boni haæds zb ovibus omnes Iuſti & Sancti à Dextris

audient: Venite, beneditti, & c. Ad ſiniſtram omnes impii: di.

ſcedite à me maledetéti. O grande gravéque pondus malediétio-
nis hujus in Reprobos, veré ighobiles (gai contemnunt me,

erunt ignobils. I. Keg. 2. 30.) vere ultimos & infimos! qui pec-
cando graviter, Jus ad hæreditatem æternam, fuà ſponte,

perdiderunt, in voraginem & barathrum Inferorum præci-

pitandi Ob violatam legem Divinam. 1. Arclie pas dey 0Chriſtia.

nus cit. &ò probroſam muktum, duramque ſeparationem iſtamh!
Separatio im. IV. Fxpendanmms heæc pauliſper, argumentis ad homi-
Piis o orller⸗, nem, & ex humanis, quantus hinc dolor, moœror, ad ipſa
ex humanis,

deſperatio. Sentient enim Impii, quomodo diftocientur à
ſuis, quos in vivis habuére chariſſimos, propinquiflimos,

Patronos, beneficos, jam verò absque ullo Beatorum illorum
commiſerationis ſenſu. & Thom. in Suppl. g oc. ark. Z. Ei 3. UIas
aſſumttur, & anus relinquetar, Matth. 24. 40. In die udicii ſepa-

rabitur ſocius à ſocio; vicinus à vicino; frater à fratre; Pa-

ter vel Mater, à Hbris, ant viciſſim; Conjux à Conjuge, &.

aſſametur ad gloriam, qui piè juſtèque vixerit; qui impié, te-
linquetur in iuis ſceleribus ad poœenas æternas. Gi. Stengel. 40. 4.

c. 6. ubi hujus plura exempla, exſer. Separatio ſji vel dura ipſis Ani-

mantibus Brutis, ſi adeò dolorifera in morte naturali & tem-
porali ſolum; quid erit ſeparatio conjunctiſſimorum homi-
num: quid æterna: S. Baſilius olim in orbe, nunc in Cœlo

Magnus, refert, erat. de morte, qua habetur inter ohera S& Ephrem.

Bovis lacry- ſe vidiſie aliquando Bovem lacrymas copiosè fundentem ad
mæ ob ſepara-præſepe, ideo, quia bovem ſocium, jugalem uno ſub jugo
ju-multo tempore, viderat ſibi exeptum, ad macellum & mor-

tem ductum. Heu Chriſtiani f Bovis à bove ſeparatio lacrymas

potuit extrudere bruto; qui fletus, quæ lamenta, quanti plan-

ctus, ſuſpiria & gemitus, quot rugitus audientur ab impüs,

ita

hisct ſummè obroſa & infelix. 107
, ait miſere ſeparatis à conſortio ſuorum amiciſſimorum? Fab.
mIIH Dom. 2. Jd V. C. 3. n. 2. Archim, f. 274. Major ſenfus & vivacior eſt
homini: Turcæ, victo Michaélis Paleologi, Imper. exercitu,
DID prædam vivorum ac mulierum aliarumque rerum coëgerunt,
Ni atque inter ſe diviſerunt: inter cætera duæ adoleſcentulæ Duæ Sorores
. Sorores, cum divellendæ eſſent, quòd non eidem Domino ob ſepatatio-
mH, ſorte obtigifieht, altera alteram intuens, cum lacrymis & nem repente
ig eſjulatibus omnia impleviſſent, in mutuo denique amplexu mortu.
heon. expirarunt; quaſi natura corpora non prius, quàm animas
Necd ſeparari pateretur: Kefert Gregoras lib. 3. ap. P. Matth. Fah. Audcf.
Gfi them. 3. n. I. Dom. I. Adv. Eng grav. p. 2. Dom. in f. oczt. Nat. D. g§. 2.
lan mähi f. 35. Ipfi, quæſo, animi veſtri ſenſa exprimite, quantus
Aboni vobis luctus, quis fletus in funere & fepulturis dileéti filii,
Aii filiæ, Conjugis & quorumvis charorum; cùm tamen mors
enun iſta ad tempus tantum ſeparet, illa verò æternum. Statu-
Unncs endi ad ſiniſtram (quod avertat Deus) oculos attollite, ſpe-
nen ctate illos, in terris olim vobis notos, & conjunctos in aëre DWUD
N,. glorioſos, vobis miſeris in terrâ relictis, quomodo præ luctu S
4 in miſeriis veſtris ſubſiſtetis? ðèUm
meitr V. Rem tam ſeriam appræhendamus eò magis ex iis, quæ Ex Eccleſia-
in mundo aguntur, & paſſim maximè ſeria cenſentur, re-ſticis & Civi-
D“ ſpectu futurorum tamen nonniſi ſpeciem umbræ habent: ſunt libus.
„ autem hæc in Eccleſiaſticis Excommunicatio, Degradatio, c.
. in prophanis autem, politicis, & civilibus: Proſcriptio: In

er. die Acht Erklaͤrung/ Relegatio: Lands⸗Berweiſung / Capitis dimi-

nutio: Ehren⸗ und Ambts⸗Entſetzung: aliæ graves penæ de] ure

l Civili: in hisce decernunt leges, & inferunt quibusdam, ob
„ Ccerta crimina, Infamiam Juris & faéti; aliis aquâà & igni in-
enA terdicitur; in alios Bonorum confiſcatio, exilium, carcer per-
) petuus, vel capitale deniq; ſupplicium decernitur, & irroga-

tur. E. Matth. Kephani 7. C. in Carol: E. Conſtit. Niedic. Pibhl. Proëm.
An 2.. 3 Maximushinc, ut plurimum, luctus, pudor, dedecus:

1 gquæ omhnia multis eò graviora ſunt, cum inſuper, ut læœpé fit,
i, omnimoda ſuorum accedit ſeparatio: dulce in hiſce miſeriis
“ MWR econtra

Excommunmi- mum in Sacris & Eccleſiaſticis poena ac fulmen Excommuni-
catio Eccleſ. cationis, quæ porna omnium eſt maxima in Eccleſià: de qua
ejus gravitas.
Quid? & il. Dac P. Ludov. Engel. ibia. Eſt autem Excommumicatio Cenſura
Eccleſiaſtica, per quam homo Chriſtianus à Communione
Eccleſiæ ſeparatur. Ejus effectus primarius, quod privet

lius effectus.

.

ut amplexus vel ſalutationes; hoc verſiculo:

108 CoN&1I0 IX. Separatio Eleflorum A reprobis,

econtra levamen, cum ad Carceres v. g. marito conceditur

Uxor, bonus amicus, &c. Corpus iſta afficiunt, gravius ani-

paſſim Theologi De Cenſars, Canoniſtæ, in Lib. E. Decret. Tkt. 39. de

Communione Eccleſiæ & Fidelium, vi cujus prohibita eſt Ex-
communicato cum fidelibus, & hiſce cum illo, omnis humana,
politica, & civilis communio, vel Societas, quæ fit per verba, ſi-
gha, literas, commercia, cohabitationem, vel amicitiæ ſigna,
O., orare, vale, communio, menſa, negatur.
Os, id eſt, oſculum, vel collocutio. Orare. participatio in di-
vinis. Vale. ſalutatio, vel familiaritas quæcunque, juxta præ-
ceptum, S. Johannis ep. 2. v. 10. Nec æwve ei di'xeritu. &c. Com-
munio commercium, vel contractus cum Excommunicato.
Menſa: cohabitatio in eàdem camerà, & convictus: juxta id

1. Cor. j. II. cum ejus mod; nec cibum ſamere. Adeò, & præſertim,
ut excommunicatus privatus ſit uſu tam altrvo, quàm paſi-

o, id eſt, adminiſtratione & præceptione Sacramentorum,
Eccleſiæ ſuffragiis, quæ in Sacrificio & aliis publicis officiis
ad Deum pro universà Eccleſia fiunt, nec non ſatisfactioni-
bus Chriſti & Sanctorum, quæ ex communi Eccleſiæ The-

ſauro per Indulgentias Fidelibus applicantur. Imò cuùm Miſſæ

Sacrificium, allàque Divina officia in Eccleſiâ celebrantur,
ceſſerit, novã excommunicatione Papæ reſervatàâ afficitur in
Cement. grav“. cit. t. 39. poteſtque operà aliorum fidelium de
Eccleſià violenter expelli. arg. Cveniens. cit. t. Clerici ſcienter

recipientes excommunicatos ad Divina officia, majorem ex-

communicationem incurrunt: alii verò Laici ſimul in Eccle

excommunicatus intereſſe non debet; &, ſi monitus non de-

L „ „
hiscè ſummè probroſa &y infelix. 109
AH ſias exiſtentes, ſi excommunicatus exire nolit, vel expelli non
Ubg. poſſit, tenentur ab eo diſcedere, & Sacerdos, qui nec dum Cano-
uuom. nem Miſſæ incœpit, Divimum officium intermittere. Excom-
A municati, etiam non denuntiati indigni ſunt ſepulturã Eccleſia-
uyt ſticâ̊, ſi ante mortem ſaltem à ſimplici Sacerdote abſoluti non
n ſigna Pœnitentiæ dederint, poſt mortem adhuc ab Excommu-
mie nicatione abſolvendi. Hæc & plura Theologi & Canoniſtæ.
Phen Unde conſtat, graviſſimam eſſe Excommunicationis pœnam,
eſthi quâ excommunicati dicantur, ex 1. Cor. y. y. tradi Satanæ; dum
mun ejecti extra Societatem Chriſti & Eccleſiæ, ejusque bonis pri-
bol. vati, ſcilicet orationibus, ſuffragiis, Sacramentis, Dei prote-

n (ctione, cura paſtorali; tyrannidi & incurſibus diaboli, cujus
regnum eſt extra Eccleſiam, ita exponuntur, ut in eos magis,
quàm anteè graſſetur, & in omne malum impellat (ita & Am-

id broſ. 5 Anguſt. 5 zcyen. apud Cornel. in 1. Cor. 4. j. f. 229 „ dignio- Sepulturs
res ſepulturâ aſini, Jerem 22. 9. ac ſterquilinio, quàm ſepulturãa Eni
e. Eccleſiaſticâ: unde meritò poena hæc ab omni bono, ac pru—
denti Chriſtiano cavenda maximè, & omnia illa crimina, in
quæ ea fertur; uti percuſſio Clerici, violatio Immunitatis Ec- D.Theod
unl cleſ. & c. Scio Dynaſtam in Sueviâ, cùm illi paucos ante an- ſio m er Vig.
im te annos, ob violatam Immunitatem Eccleſiaſticam, Excom-EHartung. ide
. municationis ſententia inſinuata fuiſſet, ſæpiùs interatôque, Philipp. 53.
uum triſti ac perplexo animo dixiſſe: ergo ne ſimexcommunicatus?fol. 180.
NNS ac dein debitam præſtitiſſe ſatisfaétionem. Sententia notabi-
ond lis S. Auguſtini, qui tr. 27. in Yo. Nibhil, inquit, debet formidare
I⸗ Chriſtianus, quàm ſeparari à Corpore Chriſti; qui enim ſeparatur à
AE Corpore Chriſii, non eſt membrum ejus, non vegetatur ſpiritu éus:
nnu quu quis autem ſpiritum Chriſti non habet, non eſt ejus. Stengel de
Judic. Divin. c. 24. n. . Bern. de Buſti P. 2. Roſ. Ind. V. Excom.
Un V. Turlot. à f- 197. Daurolt. I. 6o. Infra C. 34. num. 6. & 7. Addo
* hisce ex Florimundo Rœmundo. Agens de Luthero, quo-
iel modo excommunicatus fuerit, & què deſperatio eum ade-
„ gerit, L. I. c. II. de orta & c. hareſ. num. 3. f. 72. ita ait: Vetus
e⸗ eſt Chriſtianæ Eccleſiæ conſuetudo, ut contra omnes hære-
.— P icOsS;

Mechtl de Jud. Extr.

3 . 7

IA CoNctIO IX. Separatio Eleciorum à reprobis
ticos, ichismaticos, & alios rebelles, formidabilis Excommu-

Excommuni Nicationis ſententia pronuntietur. Id quod ſingulis annis fe-
catio, quæ fit rid 4. S. Hebdomadeæ fleri ſolet, quà Pontifex, peracto Sacro

à Pontif. fer. Pontificali habitu indultus, comitante univerſo Clericorum

4. Maj. hebà. Ordine, in ſublimem quendam Fccleſiæ S. Petri locum aſcen-

Quanta peœ-

na & figura

cjus in cxtre-

mo Judicio.

dit; unde in ampliſſimam fubjectam aream, in quà innume-
rabilis tum hominum cujuscunque Nationis multitudo con-
venit, eſt proſpectus. Ibi duo, utrinq; ad Pontificis ſtantes la-

tera, Bullam, quæ in Cænaâ Domini appellatur, unus Latinâ, al-

ter Italicâ linguâ conceptam, prælegunt; cui inſerta ſunt no-

mina omnium heæreticorum, ſchismaticorum, & aliorum,

qui ab Eccleſià reciſi ſunt; quos certis verbis, & cæremoniis

de novo Papa excommunicat & anathematizat: Quòô facto
idem flammam ardentem projicit in ſignum maledictionis.
Anathema verdò, quò Eccleſia rebelles ab obedientibus ſeparat
(quæ eſt maxima omnium in Monarchia Eccleſiaſtica pœna,
& mors animæ, ut S. Auguſt. in Deuter. g9. vo. loquitur) figura

eſt ejus ſeparationis, quæ in extremo judicio futura eſt, quod

enim corpori vetus, item nova lex animæ ſtatuit fupplicium,

ut idem inquit. Tum etiam candelæ extinguntur; quô te-
nebræ damnetis præparatæ ſignifcantur: Igne enim, anima-
rum;, quæ in cœlis vivunt, ſignificatur immortalitas: quèòd
is naturaliter ſurſum ad cœlum, tanquam centrum ſuum,

feratur: & corporibus etiam abreptis, animæ nihilominus in
magno illo & æterno, omnis lucis inexhauſto fonte, felices
Ordo & for vivant. Hæœc cit. Eorin. Ordo & forma Anathematis, id eſt,

makxcommu ſolennis Excommunicationis, habetur in Pontificiali Rom.

nicationis ſo- parte 3. mihi à f. za0..- fitꝗue pro gravioribus culpis, à Pontifice,

lennis.

aſſiſtentibus ſibi duodecim Presbyteris, & tam ipſo, quàm

Presbyteris candelas ardentes in manibus tenentibus &c. &

pronuntiato ita ſolenniter Anathemate, tam Pontifex, quäàm

Jacerdote, debent projicere in terram candelas ardente, quas in ma-

nibus tenebant. Graviſſima autem funt verba Anathematis,

quæ inter alia ſic habent, &c. Ecirco eun, &c. pretioſi Corpo-
“MVMB ru

5
u

eft.

ler⸗
Pro

4

o

1
i

ſi⸗

bisce ſummè probroſa & infelix. n5

—
emn rs & Sanguini Domini perceptione, & à Societate omnium Chriſtia-
. norum ſeparamius, & à Liminibus ſanc« Matrüu Eccleſiæ in cælo & in
nin terrà excludimm, & excomminicatum & anathemativatum eſſe de-
E cernimu; & damnatum cum diabolo & angelo ejus, & omnibus re-
milen probu in ignem æternum judicamus; donec aà laquen diaboli reſipiſcat,
. & ad emendat ionem & pœnitentiam redeat, & Eccleſiæ Dei , quam
n laſit, ſatufaciat; tradenta eum Satancz in interitum carna, ut Piritus
ter ezjus ſalvus fiat in die judicii. Et omna reſzondente Fiat, Fiat, Fiat.
nn1 VI. Expendamus quæſo hæc verba ad impios in extremo
ng Judicio, à Socictate omnium Sanctorum excludendos, & ſe-
lonn, parandos: Eo tremendo loco & Judice, (qui non erit inter La-
enonis trones uti in monte Calvariæ fuerat) nullus erit reprobus in-
ön ter Electos, nullus Electus inter reprobos. Nullus erit Satan
n. inter filses Deie Zob I. 6. Nulli filii Dei, ſanéti, inter filias hominum,
ſpr & filios, impios: Geneſ.6. 2. Nullus Saul inter Prophetas, I. Reg. 19,
en, v. 72. Nullus agnum inter lupos, LBuc. 10. 3. Nulla ove in medio lu-
iar porum, Matth. Io 16. Nulla zizania in medio tritici, Matth. 13. 26.

M Nullus Judas inter Apoſtolos, &c. Diſcamus hinc (omnium Excommu-
applicatione facillima) ex utrique poœnis his, in Foro Soculari nicatio impio-

gr Civilibus vel politicis, & in Eccleſaſtico Sacris & Canonicis, rum graviſſe⸗
Nini quàm numeris omnibus gravior ſit futura, & miſerrima impiis ma.

8 ſeparatio à Juſtis: hæc omni proſcriptione, relegatione, excom-
nicatione, &c. longè duriſſima, diriſſima: quis capere poſſit, &

mun;
u penetrare? umbta in mundo omnia, & ferè jocus; etſi nec ſem-
Kle per jocus: OQmiſerrimi Impii! 6 me, 6 te miſerrimum „ſi ad
ſe⸗ hanc ſortem infœlicem devenerimus! nmulla hic amplius cum
Electis communio; nulla Societas; nullum ab his ſuffragium;
„ Enxclulſi eſtis & templo Gloriæ magni Dei, neque locus frutuo-
n ſæ Poœnitentiæ: Satanz jam traditi eſtis in omne malorum
t & tormentorum genus, indigni ſepulturà ipsâ aſini, in infer-
„ no cum Epulone, Lace I6. 22. ſepeliendi, quem infernum ger
. ſ⸗ ſepulturam ,aſini intelligit myſticè Hugo, apud Cornel. i quò-
„ Ve⸗ ceu in ſterquilinium, omnes mundi ſordes cum anrnat
projicientur: hæc pars & ſors erit reproborum ab Electis ſe-
paratorum: Iime Anima mea &c. .
P 2 VII. Due

I2 CoNCIG IX. Separatio Electorum à reprobis,

„

Chaos ma- VII. Duo ſñſunt inſuper, quæ miſeriam hujus ſeparationis,

gnum inter reſpectu malorum ‚validè aggravent: Primum eſt, quia inter

Beatos & re- utrosque „Bonos & malos „cha 9 magnum firmatum eſt, Luc. 16.26.
probos jam in quaſi ſpatium immenſum „ & homini imp ermeabile interjacet .
ieid er 1 & licet, in loco Judicii, reprobi Beatis vicini futuri ſint, ſupra
(uti chaos explicant myſticè S. Ambroſ. S. Chryſoſt. &c. apud
Cornel. in Luc. 16. 26. f. 192. 2. A.) & ſeparationis Beatorum à Da-

ſi, & in æternum à Deo, Cœlo, Angelis, Beatis, totôque mun-
do ſeparati, & excommunicati: quæ ingens eſt eorum pœna,
& extrema deſolatio, ac deſperatio. Cornel. cit. lec. Calzm. Sept.
Diſe. 32. n. 2. Idem ex eo intelligitur, quod Electi à dextra, Im-

pii à ſiniſtre, Matth. zr. 32. ſtatuendi ſint; quorum typus duo

latrones, unus à dextris, & unus à ſiniſtris, Matth. 2z. 25. Chri-
ſtus in medio latronum, quorum unus pœnitens ſalvatus,
alter damnatus, repræſentat formam Judicii, &c. ex S. Am-
broſ. & Auguſt. Cornel. hic f- y39. 1I. B. Inf?à C. I9. n. 9. Unde dex-
tram, ſortem Beatorum, & ſiniſtram, damnatorum notat im-
Ne unus qui- mutabilem utrâmque inter ſe. Alterum eſt prædictam ſepa-

dem bonorum rationem aggravans, quèd ne unus quidem Juſtorum cum

cum malis ma impiis remaneat; videri enim poſſet, in illorum, aut unius
nebit. etiam, gratiam, cum hisce mitiùs à Juſtitiâ Divinâ actum iri:
ita ſæpeé, propter immixtos bonos, etiam peſſimis pepercit
Deus. Matth. 12. 29. propter triticum non fuit permiſſum colli-
gere Zizania usque in tempus Meſſis, quæ ipſa Parabola Judi-
cium extremum tangit. Geneſ.15 32. ad preces Abrahami peper-

ciſſet Deus Sodomis; ſi denique in illis inventi fuiſſent ſalternn

decem. Jonæ a. II. eò magis pepercit Deus Ninive Civitati ma-
gux, in quà plusquam 120000. hominum, qui neſciunt, quid ſit inter
dextram & ſiniſtram ſuam, id eſt, inter bonum & malum, ſeu
qui non peccaverunt. V. F. Ang. Paciuchelli in Jonam: lelt. 73.
H.

ante n. 3. eà tamen ſunt firmitate ſuæ conditionis immutabili

mnatis ex Dei immobili decreto, ut etiam tum accedere, nihil-
que ab ullo conſolationis accipere queant, futuri dein in in-
ferno, quaſi in carcere ferreo & obſerato compacti, & conclu-

n
ſni
erut
ex
Wo

ine

.
1r

2

— w⏑ —
——
à

—
— = =
= =. S
— — ———

4
i
tal

bisce ſummè probroſa & infelix. 2

ong G. 4. àf. otit. Verùm ne unus quidem Beatorum cum improbis Malorum exi-
permanebit; unde hi quid metuant omnes & finguli „quid ex-tu & fine pes-
laiue ſpectent, niſ pleniſſimum furorem, iràmque judicis: uti jam ſimo.
i olim experti impii. Ingreſſo Noêë in arcam, relicti omnes aquis
n, ſuffocati ſunt. Gen. . Geneſ. I9. Ex Urbe educto Loth, Sodomi-
muh tæ, omnes cœleſti igne perierunt, & quidem æternuúm, ut
ANi cenſet. B. Jqoann Biſſel. & g. Kuin. Ill. Dec. I. f. -gy. Juſſu Dei, ſe-
nh parato, & recedente omni populo à tabernaculis impiorum
bin Core, Dathan, & Abiron, diruptâ terraà ſub pedibus eorum, de-
ninn. ſcenderunt vivi in infernum aperti humo &. Numer. 16. à v. 23.
Cn. Quid miſerrimi impii, in Judicio ab Electis ſegregati omni-
Euun. bus, expectetis aliud?! Faber. cit. C. 3. Dom. 2. Advent. C. 2. ante
en D. 3. En ex hâc ab Electis ſeparatione malorum omnium abys-
d ſus impios manet: Oquam triſtis ergo hisce erit ſeparatio,
ir. quam infeli?)
Gch VIII. En itaque, anima mea peccatrix, conſidera, quæ Doctrina mo-
te ſors maneat, quodnam latus, quam partem obtentura ſis: ralis ex iſtâ ſe-
lus jam nunc enim videndum: falleris, ſi putas, ſolatium eſſe Paratione Ele-
½ miſeris, ſocios habere poœnarum: plures equidem à ſiniſtra Gorum à ma-
kecr erunt; in negotio ſalutis cum paucis ſapere oportet. Cain & reprobis.
rir ex ſuo latere plures habebit homicidas & latrones, Lamech
aadulteros, Jezabal meretrices, Judas proditores, Herodes
uan principes injuſtos, Pilatus iniquos judices, Simon Magus Ma-
miug gos, &cC. cum nullius tamen commodo & ſolatio, ſed malis
ninn graviſſimis. Dein non aduleris tibi, te non fore ad ſiniſtram
elet eò enim devenére plurimi, qui ſibi nihil minùs imaginaban-
l tur, ut ad calcem hic fubjecta docebit hiſtoria; ſicut econtràâà
ü etiam nulli deſperandum eſt peccatori: Ne dicas: Religioſus
. ſum, Catholicus, &c. Pro utili & neceſſariâ praxi in ſalutem

n noſtram, inſpiciamus, quæſo, hancipſam, jamjam à juſtis ſe-
gregatam malorum turmam, an non in eàâ noſmetipſos à fa-

4 cie agnoſcamus, vel an non in illis caracterem aliquem, no-
le tam & ſignum deprehendamus, qualis & in nobis ſit: no-
„ tam, & calculum ac ſtigma damnatorum, eſſe pecca-
/ P 3 tum

118 Coxcie IX. Separatio Electorum aà reprobis, —
tum grave, & maculam ex eo contractam, quis dubitet? hic po'
caraster beſtiæ eſt & diaboli, qui & ipſe primus eodem deſcrii. nde
ptus, & notatus fuit. Vel: Crux eſt caracter ſanétorum & um
Electorum, voluptas verò eſt caracter impiorum & reprobo- venit
rum, ait Cornel. in Apoc. 13. I6. f. 222. I. B. de caractere Beſtiæ, ſcru- ſecut
temur conſcientiam noſtram: ſi in hàâc deprehendamus pec- gun
cata gravia, voluptatum illicitarum amorem: hæc certé de- (el
ponenda ſeriò, niſi in numero ad ſiniſiram notatus eſſe velis. cof
Infrà C. 13. n. 7. &J S. Ajunt paſſim, ſignum, nuntium, & pro. enu
dromum ſecuturæ mortis eſſe, ſi quis ſuummet ſimulacrum mr
apparere videat: ego verò ajo, ſignum vitæ eſſe, ſi teipſum ut
nunc vivens intuearis in eâ infelici malorum ſorte, ſimili ra er
tione, qua dixerat S. Bernardus, ſubjungens illi: H. ya. 16. de-
ſcendant in infernum viventer ne deſeendant moriente. Ut ſcilicet M
hac conſideratione fugiant peccata & vitia, utpote cauſas con:. M.
ditionis illius, à ſiniſtru, miſerrimæ, & ſubſequentium pœna- Le.
rum infernalium. Si in Societate Jeſii & Electorum ad dex- in
tram, & non diabotli ad ſiniſtram eſſe velis, oportet planè in e
vita te ſocium eſſe jeſu & bonorum, non malorum: neceſſe ,
eſt habere caracterem crucis, paſſionis, mortificationis. Altè N
in animum admitte, & ſæpè tecum cogita practicè hancce in w
finali judicio ſeparationem; hinc enim certoò alium hominem d
indues, niſi fatuus ſis, in tuummet exitium. Viuam veſtram u
Fratræ chariſſimi, ante menti oculos revocate, & altàâ conſideratio- n
ne pertimeſcite: verba ſunt S. Gregorii bom. 1g. in Evang. Iu— n
verè Chriſte jeſu Judex, Iater over lecum praſta, & ab bedüume „
ſequeſtra, ſtatuens in parte Dextrâ. Amen.
Appendix., IX. Timendum meritè, etiam bono, ne ad illam à ſiniſtri i⸗
damnatorum ſortem deveniat: uti docet ſequens hiſtoria, cu-
jus ſuprà mentio ingeſta eſt; unde intelligamus, quaàm mira-
Eremitas da Pili Judicio Dei, unus aſſumatur, alter relinquatur. Ere-
n⸗tus: Latromita quidem cùm infirmaretur ad mortem, quamprimùm

miſit ad Monaſterium propinquum, rogans Abbatem, ut ali-
quem de Fratribus cum Sacramento Altaris ad ſe deſtinaret
pro

hisce te ſamne probroſa & infelix. 1195

i pro Viatico ſuſcipiendo; quod & Abbas fecit. Cumque Fra-
dein ter Sacramentum deferens, per ſy lvam tranſiret, nolamque,
fannt ut moris eſt, pulſaret, Clericus, latro quidam ibi latitans ad-
Tir venit, ut videret, quid natmeffet! Cum vVere rem intellexiſſet,
n ſecutus eſt usque ad Cellam Eremitæ, mansitque foris, indi-
uß gnum ſe reputans, ſancti viri dommm ingredi. Cùm deni-
En que Eremita, Confeſſione prævia, devotè communicaſſet, la-
En tro ſtans prope januam, cum humilitate cordis in hæc verba
an erupit: o ſi eſſem talis, qualis es tu! audiens Eremita, mente
Man inflari cœpit, & dicere: tu verò hoc meritò optare deberes,
ein ut talis fores, qualis ego. Complecto miniſterio Monachus
nIi ille ad Monaſterium redit comitante Clerico, eumque ſecu-
it. tus eſt latro magnà cordis contritione, ut ei confiteretur in
n Monaſterio, ſed prævénit eum Deus, & in viâ mortuus eſt.
Vsan Moritur pariter & Eremita eâdem horà. Nodte porrè ſe-
eun quemi revelatum eſt dicto Fratri, Angelos animam latronis .

Alr in Cœlum deduxiſſe ob humilitatem, & propoſitum confi-
ri tendi, unà cum vehementi contritione de peccatis commiſ-
l ſis: Demones verò animam Eremitæ in infernum detuliſſe
propter fuperbiam & elationem mentis ſuæ. Ex Gulielmo Pe-
de raldo Epiſèopo lugdunenſi, Ord. Prfadicat. qui vixit Anno I276. Mar- ”M
Ilen chant. Horto Paftor. Tuba Sacerd. tr. I. lect. g§. fol. I165. P. Joann. Ja-
ſn hoda &. Y. (cx Diſcip. de kenmr. ) F. & Mathia fol. aa. P. Bernardinua
zrrr. Mercatsr Nucleo Catechet. Lebft. 9ga. fol. &II. P. Joann. Major. J. Y. in

I akn. Seculo Exemplorum tit. ſuperbia e*v. y. 1. 729. Alia Taciueh.
n in Jon. ledt. 61. H. g. 2. 21. Fii.
Videantur i in hanc materiam S. Thomas, Suppl. q. 94. art. I. 2. & 3. Authores in
Cornel. loca citt. Jacobus Marchant. Hoert. Paſtor. tr. 3. de Concionis 9.

zc⸗
fide Chriſt. lect. 31. P. Hilarius à S. Anaſtaſio Carmelita in materiam.

e Aychimede Chriſtiano“ Lib. 2. C. y. d f. 273. Matthi. Faber.
n Dom. 2. Adv. C. 3. n. 2. & Audt. Dom. 1I. Adv. them. 3. I. Georg.
Stengel. tom. qa. cap. 6. ubi multa exempla in id. Vnus aſſu-

. metur, & unia relinquetur . 6. Englgr.- Z r. 4 Gei,
Chri

n

116 CoNCIO X. Damnandorum ingens numerus,

en

Ebriſti g. 6. .6. & p. 2. Dom. in FE. Oct. Nat. Dom. g. 2. de Excom-

miunicat. & Degradat. Matth. Thanner, Carthuſ. in Valle

humilit. ex rigore Divini gudiciie cap. 10. /. 297. Excommuni-

catio eſſicax. V. Stengel tom. 4. C. 244. n. 7. Majolus tom. 1.

Coll. 2. f. 31. & Indice V. Excommunicat. infrà C. 3y. & 36. &n. ẽ6s.

Conc. 34. & ibi citat. & Conc. 33. n. 4. Ejus contemptus puri.
tus. Iympius Theatro hiſt. p. . f. &7. & 5s.

"eeeesesseeeSeete*: eteeeeeeGßeae

CoONCIO X.

Salvandorum paucitas, Damnandorum multudo,
etiam & Catholicis, horrorem extremi Judicii
demonſtrat, jubétque ſalubriter timere, ſi vel

unus tantùm foret damnandus.

D. 19. Pent. Multi ſunt vocati; pauci vero llecti. Matth.22. 14.
F. S. Nicol. Inutilem ſervum ejicite in tenebras exteriores, &c.
F. S. Cathar. Matth. 2 . 30. Clauſa eſt janua, ib. v. I.
Dom. . Reſpicite, & levate capita veſtra, duoniam aphro-
Adventüs. Pinguat redemptio veſtra: Lucæ 21.28.
I.

ſeparatione ab Electis, dum jam & dextram & ſiniſtram
Judicii extremi, omnésque in uträq; poſitos contem-

tis numerus major ſit. Jam olim Chriſtus ipſe, æterna veritas,

cui ſoli cognitus eſt numerus electorum in ſuperna felicitate locandus,
ut ait Eccleſia in orat. ſecretâa, ſatis huic quæſtioni reſpondit,

dondelol Matth. 22. I4. Milti ſunt vocatè, Pauci verò electi. O grande pon-
verba, Multi qus & ſummæ conſiderationis duorum horum verborum

& H4tci Multi & Pauci: prius ſpei plenum & ſolatii, dum hosce WVD
toßs

Onſideratà, præcedenti diſcurdu. infelici reproborurm

Z plamur, occurrit piè curioſa quæſtio, cujusnam par-

ſo in

oh
woCA
Alum
hose
ſfos
A

uß⸗

(n
n
Hhi
gin

ℳN

timere docet, ſi vel unus eétiam damnaretur. 121

. tos inter ac omnes, etiam me, imutile terræ pondus, ab æter-
no Rege ad cœleſtes hasce Filii ſui nuptias creatum, imòo &
vocatum, invitatumque eredo, nemine aliàs, etiam morta-
lium infimo & miſerrimo, excluſo vel præterito. At hem,
o Rosce inter multos vocatos pauci elefti: an & ego inter paucos
emn iſtos futurus ſum:? Spero equidem, ſed certus non ſum; an-
guſtiis plenus totus: Aulti enim illi, non electi, in Judicio ad
ſiniſtram ſtatuentur, Orco adjudicandi, & ejiciendi in tenebras
eyteriores, æternaâsque poœrnas, à facie Dei abjecti. Tremen-
dum eſt valde, ait S. Gregor. hemil. 35. in bæc verba, (P. Vitus Fa-
Seerim Dom. 10. f. y31.) Fratres chariſſimi, quod audivimu: quia vo-
inc), cati ſumus, novimus; ſiſimus electi, neſcimus. Flendum magis eſt,
el AIquàm profzrendam, plureæ dæmnari, quàm ſalvari, ait S. Ambro-
apud P. Jo. Capiſtr. Dom. 19. p. I. Ex millibus vix

I ſius, citatus à Rota
unus ſalvabitur, ait S. Jo. Chry ſoſt. bom. 3. in Acta Ap. ibidem. Et
ſ juſtus vix ſalvabitier, impius & peccator ubi parehunt? 1. Petri cg.
v. 15. Cujus hæc vel ſaxeum pectus, hominis fidelis non mo-

veant? Hæc meritò me, qui peccatorem me ſcio, meumque
9 animum concutiant. Hac de re ulteriuùs cum Dei gratiâ, &
veſtrà patientià agendum eſt, concione præſenti, itidem ſeris,

non ut in puſillanimitatem vitioſam & deſperationem induca-
. mur, ſed ut nobis ſingillatim ſalutaris timor, extremæ illius

numeroſiſſimæ Siniſtræ horror, & ex hinc ſedula animæ ſalu-
tis cura injiciatur. Keſpicite &c.

Honun II. Certum omninòo & indubitatum eſt, Deum, quantùm

n in ſe eſt, neminem perire velle, ex 2. Petri 3. 9. hinc in hominis
men redemptionem copioſsm, Eſalme 1zo. z. & ut ad cœlum pararet ac-
Nnr ceſſum cuilibet, tanta pati, mori denique non dubitavit; adeo
D quidem, ut quivis etiam Ethnicus, Turca, Jjudæus, &c. ſalu-
, tem reperire poſſet, ſi juxta leges, lumine naturæ notas, vive- H
mi. vere, & à Deo datà gratiâ uti vellet, Deum dein, ex Placito H ſt. Conc. 26.
o Theologorum, ulterius diſpoſiturum, proviſurumque, ne ta-a.7. infra.
un lis absque debitis ſalutis remediis moreretur: & omnibus gra-
tiam dari ſufficientem, neque ex parte Dei defectum, damna-
tionis- D

Mecht! de Jud. Extr.

* 2

Magnus Sal tionisque cauſam eſſe. Dein omninèò certum, maximam fo.
vandorum nu / „ i

merus, ex
Apoc. 7. 9.

reproborum?

redundat, ex utrorumq; benèe vel malè meritis. Cœlum non

ABem, ait S. Greg. Cornel, ante v. z. At per hunc unicum non

piorum: & ne unum quidem impium in die Judicii latere poſſe,

ipſe Sanguis filii Dei, in tot impiis perditum eant? Ita de Sa-

—

122 CoNcCIO X. Salvandorum paucitas,

re, & innumerabilem Salvandorum copiam, ex Apoc. 7. 9. ubi,
cum S. Joannes recenſuiſſet ex Populo Iſrael ſignatos ſervos Dei

noſtri Iag, millia, ſübdit: Paſt hæac vidi turbam magnam, quam di-

numerare nemo poterat ex omnibus gentibwu, & trilubm, & populu,
& lingun, ſtantes ante thronum, & in conſpedtu Agni, amicti ſtolit
albu, & palmaæ in manibus eerum. Et quantus nonnumerus 8.
Martyrum? qui tamen numero cæterorum ſanctorum minor
eſt: nam ſub uno Diocletiano, quôlibet menſe, cœſi ſunt 17000.

Martyrum, perſecutione durante per annos decem: per quos

annos, calculo & computo inito, ſub uno Imperatore erunt vi-

cies centum millia, ſive duo milliones Martyrum. Taceo alia.
. Nicolzus Turlot. Theſauro Doctr. Cbriſt. p. I. c. 12. lect. y. à f. 2 p2.
III. Quæſtio jam fieri poteſt, an electorum numerus.
An major ſit quàm reproborum, major ſit, aut ſaltem
numerus Ele- videri poſſet, omnes fere ſalvandos ho uid en
Qorum, quâmn tam amplum Coœli ædificium? (O Hrael, quàm magna eſt

æ&qualis? Rudi enim
mines: ut quid enin

Dei? Baruch3. 24.) Cur econtra tam anguſtum in Centro ter-·
ræ Inferorum ergaſtulum? At illud in ſummam regiamque
