tem: De quâ longiſſima, in &cula Saculorum diuturnaâ, bre-

viter dicentem cum Dei gratiâ, pro veſtrà ſalute, patienter

II. Veritas & fundamentum eſt in compendio: Æterni-
tatem attende, quomodo Sancti in cœlo, & reprobi in infer-
no optent, melius virtutem coluiſſe. Quam longa eſt, cu-

us annos neque arenæ neque guttæ maris adæquant! Vbi

ſemel ceciderit arbor, ſive ad Auſtrum, ſive ad Aquilonem,

ibi ſemper manebit. Neque erit ultra tempus, aut occaſio,

aut mors, niſi æterna. En ut vel unum peccatum homi-

nem inferno claudat:? quanti damnatus vel horulam eme-
ret,

Aa aa aa 2

Fundamen-

tum de æter-

„

nitate.

924 Conxcio LI. Aiſera Damnatorum æternitas.
ret, ſi pœrnitentiam agere poſſet: ſed fruſtra eſt: atque à do-

mone irridetur. Vide igitur, quid, & quâ in æternitate jſam

ſcribas: Semel enim cogitata, dicta, facta, æterna funt, & in-

fecta eſſe nequeunt: Vtinam, utinam ſaberes! Anton. Sacqueet
Via Vitæ aternæ L. 2. C. 42. 21. Hag. f. y92. V. Conc. 39. n. 6. Conc. 42.

Eſt granum u. 9. Conc. pz. n. 3. Singula jam nunc bene maſticata granum ſena-

ſinapis. pis ſunt, & eſſe poſſunt, quod excreſcat in arborem æternegz

& ſupremæ felicitatis Matth. 13. 31. ſeu quæ ſingula, bene con-
ſiderata, cauſa eſſe poſſint homini melioris vitæ, & per eam

obtinendæ æternitatis beatæ. At proh dolor! quàm à pau-
Noſtra So- ciſſimis vel unum horum expenditur, ne dicam omne. Ecce
cordia circa pide inſtructi, facile novimus, Deum, miſericordem equi-

& ialutemm. dem infinite & adeo, ut miſericordiam ejus ſuper omnia
opera ejus, multis, ſæpeé, & juſtiſſimè deprædicet, eam ipſe

expertus ſummo ſuo æternéque bono pœnitens David:
Illeque omnes ſincerè pœnitentes facilè in gratiam recipiat,

omnium à peccatore malèe actorum oblitus, ut ne recorde-

tur amplius: Ezech. 1Ig. 22. Attamen juxtà etiam juſtiſſimum,

creaturas eſſentialiter ſuas, à fupremis Angelis, ad hominem

usque, inſuper abs ſe immenſo ſui Sanguinis pretio redem-
ptum, damnare æternum, pœnaâ damni & ſensús, utràque

graviſſimà; quod quidem Deo neutiquam imputandum,
ſed propriæ ipſimet liberè peccantium culpæ. Expenda-
mus inſuper, peccatum non eſſe, niſi voluntarium, & adeo
homines liberrimè & voluntariè ſeſe ad Orcum, peccato gra-
vi juſtiſſimè & comminatum & debitum, detrudere, & velut
impetu cò proſilire, nec quidquam proficientibus bonis
omnibus monitis. Ant. Sucquet. Inag. I4. f. 296. Vià vitæ aternaæ.

Hoc Fide Divina credito, cùm ulteriùs ſciamus, id agere ma-
jorem hominum partem, & adeo perire; quis non videat, &

manu velut palpet, ab illis omnibus æternitatem negari ſal-
tem factis, non credi: aliàs in eam miſeram ipſi miſerrimi
ſeſe tam facilè præcipitaturi non eſſent: & quot horum!

Oraculo ipſius æternæ veritatis, Chriſti: Multi & omnes vo-.
cati

—
a cel
ie. AC⸗
lin hunt

emuni,
rbantes,

.ulshabu

Adum di
gio,at
6o, ubiti⸗
Uoinorin
Wagtor
eltij
Auuncik
(amnron
geeniaren,

M

oerbol:

Enign

Eillam

ſltmn
Mce
M cenli

tionende

lregt l.

dlk

. MMiin

Ger hujn
Kwors.
ematu
Ir.lz.4

ee

ing. cit

5 4 . .
o Er 2
M .

Ugoletn

moNe E

ticortent
6 fie

cicet, eun
enitens OH

atiamteci
uNen
un utinn
blis Alunit
Eg

8

I inann,

=

he e
un,
, elui⸗

e .

1

.

6

— =
See

—

6

Uethu

Rus

15

8net

4

iininn

dem ingens commodum, ſed & terror & damnum, adeò ut
vel ſcintillam metuamus, cauti & moniti illo: Sepe parva
ſcintilla magnum excitavit incendium. Multa circa elementum ipſi accendi-
ignis (quod equidem Deus in uſum hominis ſolius dederit, mus liberè

concrematur.

4

ò

Noſtram Salut i ſocordiam damnat. 925
cati ad coœlum; Pauci eleltti Matth. 22. I3. & c. 7. v. 73. ſpatioſa

eſt via. &c. Hiſtoriis aliàs inductis, ſaprà Conc. 10. n. 6. qua tota

plura in hanc rem ex multis millibus pauciſſimos ſalvatos fuis-

ſe. An hi, liberrimè ſeſe in æternas inferorum pœnas de-

turbantes, æternitatem cogitaverint! meditati ſint? præ

oculis habuerint: imò vivâà fide crediderint:? An non delibe-

92 ½

randum diu, quod ſtatuendum ſemel? ſic in ineundo Con-

jugio, Statu Sacerdotali & Religioſo, imò quovis graviſnego-
tio, ubi factâà electione retrogredi ampliùs non conceditur?

An minoris momenti negotium ſit illud, quòô de totà immu-

tabili agitur æternitate, in quà magnum chaos firmatum eſt,

Lucæ 16. 26, magnum barathrum, magnus hiatus interjacet,

& tanta diſtantia, cœlum inter & infernum, Beatos inter &

damnatos, ut non detur his ad illos tranſitus, idq; in omnem
æternitatem, quamdiu Deus erit Deus.

III. Diſcurramus ulterius practicè uno alteréve exem-
plo ac ſimili: primum de Igne, quod Elementum, orbis qui-

Timemus

ignem tem-
poralem, non
æternum,
quem nobis

ut veteres Philoſophi, hominem divinum aliquod eſſe ani-Peccando.

mal cenſuerint, quèd ei uni ignis uſum atque adminiſtra-
tionem Deus indulſiſſet. Labtant. de Orig. error. L. 2. c. Io. Amor

Increat. L. I. c. I. ſect. 6. f.pz.) in conſiderationem venire pos-

ſunt; ſed hic loci, quòd ignis hominis terror ſit, & tortor;

in què, vel in hoc, vel in altero mundo, conſtitutum eſt b-
pliciorum ultimum, nonniſi enormibus criminibus decretum

per hujus orbis Jura: uti Incendiarii (quibus pœna civilis

eſt mors. L. alt. in f. ff. de lncendio, ubi Gloſſa fin. addit : aut igne
Canones eſt Excommunicatio. Pirbing.

Juxta
L. yj. t. . à n. 47. f. 243. Conſtit. Carol. Artic. I2 7. & ibid. Matthi. Se-

pbani 7. C. à f. 1,3.) Monetæ Falſificatores. Ibid. & UMem art. III.
Pirhing. cit. L. g.e tit. 2o. J. §. Sodomitæ: Carolinæ art. II6. & te-

phans

dAa aa aa 2

926 CoNciοι LlI. Miſera Damnatorum aternitas

———

phani Ibid Pirhing. tit. 16. F.. ubi & de Beſtialitatem committen-
tibus: Hæ ignis Ponnæ civiles ſi ſint juſtæ (& quis juſtas ne-
get? quis Deum arguet injuſtitiæ, quèd injurias ſibi gravi-

ter illatas, per Pœnitentiam, quam expeéctat & acceptat, de-
2 2 * * .* * „ KN =
bite in vivis non retractatas, igne puniat, & quidem æterno:
Sedi: Ignis terror hominum: quis non excutit ſcintillam ve-

ſti ſuæ incidentem: quis non metuit, cùm non ipſe adhuc,

ſed jam proximus ardet calegon: Virgil? In Republicà bene or-
dinatàâ leges conſtitutæ ignis & incendii præcavendi, ſo-

Piendi, extinguendi: In hujus eventum futuræ neceſſitatis,

ad compeſcendum incendia, extinguendum flammam, quot
inſtrumenta, quantæ machinæ, & quâm artificioſæ multam
aquam continentes, quibus facili labore multæ aquarum
moles in altum excutiantur ignem? Animadverſo pericu'o
pulſantur campanæ vel concutiuntur, perſtrepunt tympa-

na: concurritur undique; Vulcanus evocat omnes, ut igni
reſiſtant: Malevolus ſit vicinus o portet, qui, cùm poſſit, et-
ilianm ſibi non metuens, non advolet malo publico vel vicino

opem laturus. In tali caſu neceſſitatis & incendii graſſantis
nihil non extremum tentatur: nêrunt experti. Omnia be-

ne, prudenter, & humano judicio ordinatè. Merito timen-

dum & cavendum ab igne noxio, à quo timet vel infans, mo-
dicè inde paſſus & uſtus ſemel.

ſocordem arguant, ut qui plùs timemus ignem hujus mun-

di elementarem, qui facilius evitari potefſt, quàm illum in-

ferni, in quò nulla eſt redemptio, æternum. Novimus ex S. Au-
guſt. & P. noſtratem ignem, etſi tam acutum, æterno com-
Paratum, pictum eſſe, fumum & umbram, imò refrigerium.
Dau poterit habitare de vobi cum gne devorante? quis habitabit 6ℳ
vobis cum ardoribus ſempiternü? ſars. 33. a. Sicut in publico Reo-
rum ſupplicio Concionator, qui reum ducit, populum Rei
ſupplicio hortatur, ut ſcelera caveat, ne in ſimilem pœnam
incidat: Ita ſanè, qui novimus, qui timemus hunc noſtrum
ignem

licè it Et quò hæc omnia dicta
tendunt:? eò ſanè, ut noſtram in ſalutis negotio ſtultitiam

Een deyv
. gul

ne: Cui
meris, l

Utis, ultra

mrarend
Nühebes,
nen
s: Waſn
huis kopo
nnni
Nonnn

Unnnlus

Nnn rle,l.
Wicn ar
Mun cono

= E

kolms,
(ſömdd,
neccatkh
nlb mnit
6 lonnn
Eecac
1. O
ebrer e

——

=—
—

—,—

—

=

AIIIns c

Umero, ſi

Mce, Vi

69 G

.

G

M Woſtram Salutis ſocordiam damnat. 927

enamim ignem devorantem; quantô magis timeamus ardores ſempi
Rgee, ternos, quibus ſemper in æternis gehennæ incendiis poſt
isi mortem cruciabuntur impii. Dicant damnati, qui experi-
N untur. Dic, 6 Cain invide fratricida; dic, & uda avare pro-
Ginm ditor; dic, Herodes inceſtuoſe; dic, Epulo quondam delica-
itſinl. tiſſime: quinam ardores ſoempitern- 5 0 æternitatem, nullis
mes, numeris, null arenâ minutifſima, nullis guttulis immenſi
Dbim maris, ultra omnes numeros multiplicandis, numerandam:
raei, Jemper ardendum; finis nunquam. Hæc cogita, cuùm te tentat
uers Lula, libido, avaritia, ambitio: dicito: non ſum tam ſtultus,

dummag nNon ita hebes, ut guttàâ, ut momento uno fœdæ voluptatis,
een emam =ternitatem dolorum, & ſeræ, heu! nimis Poœniten-
len tie: Non ſunt condignæ voluptates, deliciæ, & Veneres
werhohen⸗ hujus temporis ad futuram Pœnam, quæ revelabitur in
epuntn. damnatis: quod enim momentaneum eſt & leve voluptatis
Cnchut ebriorum, ſuperborum, libidinoſorum, æternum tormen-
nmd. dorum p ondus operatur in eis. Wes anti, perire, imò nun-
N quam perire, ſed ſemper ardere, emat? V. Ceruel. zn. Hai. 3 3.14. Hro- NN
ut ſtatio facto contraria; etenim adeò liberè mancipia carnis, oſti ſu⸗
ſenſuum, concupiſcentiarum mundi, dœæmonis, quibus fa- e.

cile cedimus, ipſi noſtrümmet incendiarii ſumus; pabulum
agjicimus, quoties peccamus, imò oleum & fomenta, cum
tin in peccatis hæremus, obſtinati: cùm in peccato vel uno le-
IE thali, uti libero, ita liberè morimur, æterni ignis inextingui-

Nn ui bilis lignum, conſumendum nunquam, ſumus: cujus cul-
* paä hæc accidunt: noſtrâ: Scintilla parva peccatum videri
unIE poſſit: Magnum Inferni incendium: quod ſine illo non fo-

emsede ret. O quam ſtultè nos in tantos ignes præcipitamus „ubi
tenebræ, fletus, fœtor, ſocietas de'monum, fames & ſitis,
eEG vermis conſcientiæ: omnia graviſſima, eàaque æterna, ſine
numero, ſine pondere, & menſura, juſtiſſimo Deo ſcelerum

1 pti vindice. Vid. Zebentner in f. citandus fol. 3586. Vid. ſeprà Conc. 3z.
Nr, ny. 1. &S S. & per tot. nec non Conc. 38. & Indice Kerum. E. eni! Ater-
N

Aaent multa ſi-

92238 Coxciοι LI. AMiſera Damnatorum æternitas:
VtVentri bre- IV. Alterum eſt, quòd Mortale s in gratiam ventris
viſſimè bene (quem tamen corrumpi neceſſe eſt: Eſca ventri, & venter eſei;

ſit, multi au- Deus autem & hunc A has deſtraet ,1. Co r. F. 13. )neſcio quid gra-
viſſimorum laborum curarumque agant, imò & ſcelera per-
petrent, nihil territi gravibus pœnis à Jure ſtatutis: in gra-⸗

ne formidine
& temp. E. — 2 e
tcrna tiam autem Animæ immortalis & æternæ deſides ſint pla-
Stolidiſſimè! né, & pigerrima animalia, neque poœnas, easque immensuùm
Pro Animà graviſſimas & æternas reformidando, & Deum fſub illis ju-

mmrottalt entem, ut eum amemus, revereamur, ejus mandatis obſe-
RiIhil-

quàm e Matth. 6. 2y. Ponam & ipſam mortem temporalem
à talibus minùs formidari, aliquatenus adhuc condeſcen-
dendum eſt. Sic vel pueri ſæpè audent aliquid, etſi ſciant,
virgas ſibi in ſuum tergus certò futuras: cur? quia hic do-
lor brevi abit. Sunt, qui malè agant, pauperes, carcerem
nil metuentes; divites mulctam pecuniariam: ſunt qui au-

deant committere furta, rapinas, latrocinia, & quæq; a.

via, minùsque (ut hoc hominum genus ſolet) metuant fu
cam, enſem, rotam, & c. hæc evaſuri facilè, ut credunt, vel

.

morituri, ut cùm alias moriendum ſit. Theodoro nil refert,
bumine an ſublime putreſcat: an Eccleſiaſticam, an infamem ſe-
pulturam, & aſini accipiat: etſi hoc hominis ingenui non

ſit. Audent hæc, inquam, utplurimùm in gratiam ventris,

cui in otio ſerviunt, & bene eſſe volunt; etſi cum periculo,

& jacturâ vitæ. Annon hinc convincimur, nos pejuùs agere,
& graviora audere? quid? contra Deum, ſcelerum vindi-
cem? pœnis æternis? ut carni, ventri, ejusque concupiſcen-
tiis fiat ſatis? ſine formidine: eheu probrum in homine
Chriſtiano! an non flammis æternis digniſſimum? Et cui
vera Fides, & omnia Dei dona ac beneficia in majorem
damnationem cedant:? Ita pro unâ die tota æternitas ven-
ditur beata, emitur miſera, & quidem inani ac turpiſſimo,
rectius, nullo lucro, ſed graviſſimo irreparabili damno.
i⸗

—

—

quamur, & ſic una ſalutem noſtram operemur annon omnia
æquiſſima & homini peroptabilia? Nonne anima enim plus eſ,

nli
IAcula ſun

cie gelnn
it, ⸗
M iuun
Cune lhin

E—

Hirgeuui,

ahv,. Cl.

bocatinsi
Wehetene

A

ſ nctune
le Mcbore
Eere Kcum
ing nnme
redn
enporice
Mision,
Unconeni
yingitzue
uinlretitte

G R
um ey/ , 1

l⸗ Nang

Lennvite g

iun fanlen

lehentne,
Peron. in
G onyin
I.Crel

in

2 . SS

uuu Woſtram dalutis ſocordiam damnat. 929
num A Simili. Ephemeri, ſeu Hemerobii, aut Monometi, ani- Simile: ab

¹.

malcula ſunt breviſſimæ vitæ: eodem, quô incipiunt vive- aviculà unius
Ig re, die deſinunt. De eo Ariſtot. Hiſtor. Anim. L. I. c. y. Animal, diei, Ephe-
leng inquit, quod à vitâ uno die deſeribendäà Rphemerum appellatum eſt, Mero.
ſatsin pedibus quatuor, penniqg, totidem movetur, quod non ſolum vitæ ſuæ

deies 4 ratione proprium nomen meritò habet, ſed etiam ilad eſt in ipſo majus Homo ani-
Snenm miraculum, ut, cum quadrupes ſit, Voluere quoq; ſit. Majol. Dier. Ca- mal: Ratio-
um niculato. . Colloq. 6. F. 75. e Ariſt. Plinio & Kliano, ibi citt. Adji- diet & anius
DSMANih cit Bocatius ibidem. Animal hoc Infans manè eſſe, juventu- ei⸗
ame tem tenere meridie, veſperè ſenio confici, & mori. Le Blanc in
niua Pſal. Sg. 4. é Plutarcho. Cornel. in 2. Petr. 3. S8. fol. 395. Plinius L. II.
tentnn hiſtor. natur. c. 36. refert, reperiri illud ad Flumen Ararim Gal-
. liæ Narbonenſis, cum aurora naſci, ad meridiem usque cre-
ices6 ſcere, & cum ſole occidere ac mori. Hoc tamen, inquit Pli-
mihe nius, maximè admirandum eſt, quòd ſolicitiſſimè cibos quæ-
eteet rat, prædas congreget, nidos conſtruat, & ſibi in plurima
mNi tempora de Annonâ provideat. Ap. Jo. Capiſtr. p. I. Dom. 1y. F. 373.
MKH Hujus Aviculæ aut beſtiolæ diariæ, ſeu unius diei, cùm ali-
ejne quando meminiſſet Romanus Orator Lib. 1. Taſeul. quæſt. Con-
,Ut en e. fer, inquit, noſtram longam ætatem cum æternitate, in esdem prope- .
elmh modum brevitate, quâ illæ beſtiolæ repeniemur. Miſſo hocce Ethni- Mille anni,
„mimm CcO: ad ſuos Neophitos S. Petrus, Apoſtolorum Princeps: “ nus dies.
nis ingenn Vnum verò, inquit, non lateat vos, chariſſimi, quia anus dies apud
atimde Dominum, ſicut mille anni, & mille anni, ſicut unus dier- 2. Petri 3. 5.
amgs Citat S. Petrus Pal. go. 2. ubi Pſaltes graphicè depingit bre-

goseſ⸗

vitatem vitæ noſtræa. Duid ſtrus, inquit Eugubinus Epiſco-
ARerug Pus in Pfal. Sg. quâ fretus ſpe vivis? quid ſimille annos plus, quam pri-
mus genitor, qui 93o annos trajecit, ipſe viveres?“ omni etas, quia mo-

luni⸗ riendum tandem eſt, erit tibi velut una dies heſterna elapſa: Ap. Pau-
N lum Zehentner a f. 275. Nempe Mortales unsus dieculk ſumus. Et
en. 8. Hieron. in Eſal. go. poſt plura; Poſſeſponer querimm; inquit,
ii⸗ S divitias apparamus; procreamus ſilios s laboramus; in regna ſucſtolli-
uuc⸗ mur; & omnia facimns; & non intelligimas, quia araneæ telam texè-

i mius. Cornel. in cit. 2. Petri 3. 8. ubi multa: ſicut & Le Blanc in Pſal.
. Mechtl de Jad,. extr. b bb bé ,, 4.

„30 CoNCIO LI. Atiſera Damnatorum æternita:—
29. 4. Hæ nugæ nugarum & vanitater vanitatum, uti vocat S. Au-

– .

guſt. L. 5§. Conf. c. II. Si 8S. PP. graviter perſtringunt eos, qui
terrenis iſtis, nugi nugarum, vanitatibus vanitatum, immergun-
tur, cùm ſint breviſſimæ vitæ, cui nimiùm adhærent, & ſeſe
ad æternitatem piè parare deberent; quantò majori iniqui-
tate & dementia illi agant, qui, ut ſuæ carni, propriæ volun-

tati & pravis concupiſcentiis obſequantur, ſe ultrò, ſine for-

4

quam mille
anni.

ubi eſſet, in carcere, antro illo alto fœdoque annis 19. deten-

murmure. JM
iInn Inferno V. Sicut autem mille anni hujus vitæ tanquam dies heſternz,
dies una tan- quæ præteriit“ ita econtrà damnatis una dies pro mille annis

midine peccando, æternis pœnis objiciunt, negleéto Deo
cum ſuis ſanctiſſimis legibus, oppreſſo propriæ conſcientiæz

erit. Non rarò perbrevis mora præ doloris vel tormenti
acerbitate Mortalibus in hac vità creditur excreſcere in im-
menſum, ita ut nec ſpes quidem certa, finiendi paulèò poſt
doloris, mitigare ſemper poſſit præſens incommodum.
Quam tempus longiſſimum viſum fuerit Pecchio, neſcienti,

to:: ſuprà Conc. 35. n. 6. unde tamen denique ereptus in lucem
ad ſuos prodiit. Quid erit apud damnatos æterno carceri
incluſos?! horulæ paucæ, pauculi dies his videbuntur anni
complures; credent tranſüſſe ſæcula, cùm quadrantes fluxe-

runt, veriſſimèque dici poteſt dies heſterna, hodierna: horula

una, minima quadrantis portio, minutiſſimum temporis
punctulum, ante oculos damnatorum, tanquam mile anni.

Purgatori Neque hæc vanè dici, confirmant apparitiones Animarum

kani⸗ viſa:

diuturnitas in & Purgatorio, in quò idem ignis, ſed cum certiſſimàâ ſpe ſalu-

tis & redemptionis, quæ in inferno nulla eſſe, per fidem di-
gnoſcitur. De Purgatorio, & multò magis de Inferno, ve-
rum eſt, quod Religioſiſſimus TIhomas Kempenſis ait: Gra-
vior ibi una hora in penu, quaàm hic centum anni in amariſſimà peni-
tentid. L. I. c. 2u. Et in hiſtoriis legimus, breviſſimum carce-
ris illius reformidandi tempus ob magnitudinem crucia-
tuum, ſoœculum fuiſſe viſum; uti vel unus dies in purga-
torio

—

io trans.

n ſer
itus fuu
nporis
ungitari;
n Cuhe
luumult C
ſerente,
ite h/
Wrotur,
cGiorum!
ſun ſurt
ſortiule eirt
cvetſellkite.
tutne ſn
nther ve
Mdernihun
(mn polur
Ebillnus
Ppenuitue⸗

Kdlentüin

hinenin
eſthuntzte

WNin

unmgnbi
KCeda
Mrd
torguent,
pentis au
Wi autni,

b ſii

Muvit iis

Uhonniten

na.
—

inrin

3

nbn d.

tm

1en

t, Negdnh

Nro mles

8 Vel em
Ncreſceren!

enciaule

corot

.1

Kcid teln
le iAtt

ereninlen

5 lll

OWern⸗

Irum tee

mun i
esKümn
Dwahr
S

Geltem

hen⸗ 1t,=0ℳ

niſn er

Odnen ni
Ges DNNOD

ram, quos inſuper vermis conſcientiæ, ſtridor dentium, ignis

WNWoſtram Salutis ſocordiam damnat. 93½
torio transactus vide batur alicui longorum annorum lon-

giſſima ſeries, & non unum tantum ſœculum, adeo, ut dein
paratus fuerit, etiam usque ad mundi excidium, graviſſimis
corporis doloribus, qui ante velut intolerabiles videbantur,

exagitari; de quò fusè Zehentner a fol. 30. ex Cantiprat. L. 6.

Kpum cap. yI. V. Yo. Major. SPec. exempl. E. Iafirmitas Ex. z. à f. 337.

Dauroult. Cap. S. tit. 20. Ex. I. ex &. Antonino. Et Doctore Angel. ExS. Thomàâ.
aſſerente, Minima Furgatorii pœna evcedit maximam pœnam biejus
vitæ. Supl. q. Too. a. 3. Et in vitâ 8. Magdalenæ de Pazziz c. 13. mMée-
moratur, Virginem illam, in extaſi raptam ad inſpicien-
das piorum Manium pœnas, dixiſſe: Omnis tormenta, qu« Major om-
paſſi ſunt ſantcti Martyrer, fuiſſe tanquam amanum hortum, in com- niumsS. Mar-
aratione eorum, quæ in flammanti illo clibano patiuntur captivi. Pe- tyrum Pœnis.
wenfeld. hiſt. Ia6. f. 692. Cùm itaque Purgatorii ponæ tam diu-
turnæ ſint, cùm tamen illæ plurimum imminui videri pos-

2
△

ſint per quædam, uti: Animas illas in Statu gratiæ Dei eſſe,

Cauſæ alle-

patientiſſimas, in Dei V luntatem, cui per omnia ſatisfa- viantes.

Rtum volunt ſuâ etiam paſſione, reſignatiſſimas. Pexenfeld.

Conc. hiſtor. 124. fol. 3rz. init. quas nullus Conſcientiæ vermis

acerbiſſimus rodit; nulla certa ſcientia de ſuorum dolorum
perpetuitate affligit, ceu ſuæ ſalutis ſecuriſſimas; Dei amo-
re ardentiſſimas. Quantò gravior erit, & diuturnior vide- Quantè gra-
bitur pœna in inferno damnatis, qui eam vivaciſſimè appre-vior damna-
hendunt æternam, ſciuntque ſine ullâ ſpe perpetuam futu- um. Cauſæ
. aggravantes.
inextinguibilis, locus & ſocietas execrabilis, deſperatio, er-
ga ſanctos & Deum livor odiumque, quos nollent efſe; ſum-
ma impatientia, & alia damnatis propria, mirum in modum
torquent, & ad inſaniam redigunt: quantum hinc illis tor-

mentis augmenti & intenſionis accedet! Nec oculus vidit, nec

auris audivit, nec in Cor hominis deſeendit, quæ Deus juſtiſſimè ho-
. . „ 121 * „ 5 * X .
ſtibus ſuis capitalibus, in infernum damnatis æternum, præ-
paravit, iis omnibus, qui peccato mortali admiſſo, in hoc, &

impoenitentes, ſuãâ voluntate, decedunt. Vns dies pro mille

annis

Bb bb bb z

CoxNxcio LI. Miſera Damnatorum æternitas:

932

aunis in inferno. Vide huc hiſtoriam accomodam ex Drexelio

Ignis alterius Tom. j. Damnat. Rogo c. 13. F. 2. mihi f. r56. de quopiam, qui de-
orbis crucia- functus tantos ignis cruciatus paſſus eſt, ut redivivus dice-
tus. ret: Si ex omnibus Orbis arboribus & lignis rogus ſtruere-
tur unicus, malle ſe in eo usque ad ſupremum udicii diem

ardere, quàm horàâ unica illis prioribus ignibus torqueri.

Er Ceſario Heiſterbac. L.. 2. mirac. 23. ubi & de mirâ ejusdem dein
pœnitentiã. Ci1 Qdi

Damnato- VI. .„
rum lamenta & himnmm, damnatorum Lamenta.

neglectaâ,
æternum ir-
recuperabili.

Deo ſervire potuiſſent, Admonitiones, bonorum exempla,
Verbum Dei, Sacramentorum percipiendorum commodi-

tatem, bonorum temporalium copiam vel inopiam, Bona

Naturæ & gratiæ, Dona naturalia & ſupernaturalia, quæ

omnia in ſalutem media à Deo conceſſa ſunt; ſi iis bene uti

velimus: bene agendi & merendi tempus, & eam, quæ fronte
capillata eſt, & poſt occaſio calva, pœnitendi, & vel in extremis

adhuc obtinendi veniam. Horum, inquam, & ſine numero

aliorum Dei donorum, gratiarum, ſubſidiorum, commodo-

rum, & quidquid ad ſalutem conſequendam, vel neceſſari-

um vel proficuum eſſe poterat, ſi meminerint damnati: ſeſe
vero omnia neglexiſſe, diſtuliſſe, malè adhibuiſſe, contem-

Pſiſſe ; terrena, divitias, carnis voluptates, honores, & mun-
dum cœlo præhabuiſſe: Si meminerint, ſeſe fuiſſe filium

prodigum, diſſipantem ſubſtantiam ſuam, & vivendo lIuxu-

riose, Luc. I,. neque in Patris gratiam reverti curâſſe, poeni-

tendo: Seſe fuiſſe Eillicaum iniquitati, cœlo mundéque infa-
mem, Domini ſui bonis abuſum. Lac. 16. 4 v. I. Fuiſſe ſervum

"equam, qui planè otioſus iniquèé, Mnam Domini ſui repoſi-
MM tam.

Moln.
ciolui

“

Conſequuntur hinc graviſſima pœnitentiæ, ſed ſe-
T himiu Quis explicet: cm
de gratiã Dei meminerint, Deum O. M. tam liberaliter eis conceſſiſſe tot
gratias, tot falutis media: uti veram fidem Catholicam, in
quà nati, educati, ad eam converſi (Fider eſt Donum Dei. ſine
qud inpoſſibile eſt, placere Deor Hebr. II. 6.) bonam educationem,
inter litterarum ſtudia, Status conditionem æquam, quà

4

4

bcnis on
Rar

mr

mhabuit

= =

heglerit
ſere, & ſi

iſe, ufu
Mn actamn
Id lamen,
Empu mon
hiCh:
mirsi
Eehndum i
Dibenve en

ialrn

nnhos e

uitlrlans

(ume ſd
Ien, tgn

nbſeth

Cnnde R
NN

Domini

omentan.

cumn

ſne⸗. j. he

unge, )

I
nltenea Ae.

enpalck

„

8 Conceftlen

Cathohcn
deductum viſendi & conſolandi gratiâ, Carolus adiiſſet, ro- di: Aulici al-
gãſsétque peramicè, numquid à ſe eâ horâ ſibi ſuisque præ-terius, à Ca-
ſtari cuperet? Vnam, inquit Aulicus, unam Te, Cæſar, pro rolo V. vitæ

Donunei

ecictin

egun,

No exe//
nard, AH w
inquit Aulicus, meis quidquam poſtulo; neque verò ipſi te

*

„Arm

m,ANn
H elMae

.
4

Aumnti't

, (NW

uans
* . Ae
e le

4

riiet⸗ un

=—

=

e; ie

tot annos illius obſequio perdiderim, qui unam alteramve

e,Ne.

vogeitr
iſſnn
, 4 9 0 D
iü
,

èèG

Woſtram Salutis ſocordiam damnat. 933

d tam habuit in ſudario, inſuper & in Dominum fuum contu-

melioſus. Luc. 19. 20. Pecuniam in ſadario ligare, eſt percepta dona
ſub otio lenti corpori abſcondere, ait Beda. Cornel. Cùm memine-

rint, ſeſe deſpexiſſe omne conſilium Dei, & ejus increpatio-

nes neglexiſſe; nunc verò illum iratum in interitu eorum
ridere, & ſubſannare. Proverb. I. 25. & 26. Seſe ſanbta Dei con-
culcaſſe, uſu ſacrilego, contemptu, ludibrio, neglectu ſacro-
rum Sacramentorum, Verbi Dei & Mandatorum ejus. E

verò lamentorum talium damnatorum prodromi non rarò Lamenta mo-

ſeſe apud moribundos ſiſtunt; uti diximus factum Humfre rientium de
do ſaprà Conc. 25. n. y. Ita Aulicus ille Carolo V. Imper. per- ita male, aut

E 7 . —— minus bene
familiaris ac intimus, ad quem cùm morbo ad extrema jam 1â Humtre-

omnibus obſequiis Cæſareæ Majeſtati tuæ à me in omni vi- unam vel al-
tà impensè præſtitis mihi à te præſtari poſtulem: Ecquam, teram horam
inquit Imperator, ediſſere: an eſt fortè muneris aut digni- oſcentis.
tatis quidpiam, quod liberis conferri cupias? Non liberis,

obſequiis obſtrinxerunt ſuis: unicam, inquit, mihi grati-
am, 6Cæſar, ut mihi vitam ad duas tresve horas proroges.
Cùmque ſubjeciſſet Imperator, ſuâ in poteſtate id non eſſe
ſitum; rogaret quidpiam, quod in manu eſſet; tunc plo-
rans atque ejulans Aulicus, vultu ab Imperatore ad parie-
tem obverſo, heu me miſerum! exclamat, heu inſanum, qui

4

vitæ meæ horam non poſſit adjicere; in illius autem magni
Domini obſequiis tam remiſſus fuerim, qui vitam hanc
momentaneam non pauculis horis, ſed æternitatis acceſſio-
ne ſe cumulaturum promiſit. Hæc ſerò lamentabatur. Engl-

grave p. I. Dom. 9. Pent. g. 2. fol. 222. ew libello de ſtultitis mund; per

Patrem Soc. Duaci impr. c. 6. in ſine. Pevenfeld. ad Hiſtor. I. à fol. 8. Ex-
pendamus hinc lamenta longè graviſſima damnatorum in
Bb bb bb 3 E*ter-

—

334 Coxcio LlI. Aiſera Damnatorum æternitas:

Lamenta
damnati de

pergdito tem-

Joci impii de VII. Hæc quidem lamenta damnatorum ſuper negle.

inferno, &

&ternitate.

æternitate jam, & in tormentis plenè conſiſtentium, ſeria
etſi, nimis ſera tamen. Nihil damnatos graviùs affligit, quàm
pauculos vitæ annos, breve merendi, & infernum evadendi

ſpatium, non bene inſumpſiſſe. Docet illud Humbertus è
ſacrâ D. Dominici familià vir undequaque magnus, IV à S.

Dominico Generalis Ord. Pædicat. Vir doctrinâ & pietate

inſignis, quique varia, quæ doctam ſpirant pietatem, poſte-
ritati reliquit: Elogia Script. f. 6v. ad ann. I24,: Homo quidam

Religioſus piis aliquando precibus occupatus, ſeriâ futuri

æ&vi conſideratione diſtinebatur: cùm ecce tibi, vocem lu-
gubrem, plenàmque mœſto ejulatu accepit. Ignarus, unde
adlaberetur, quæſüt, quid gemeret, quid ploraret? Ad quem

triſtis iterum ſonus: Sum unus ex conclamatâ apud infe-
ros turbàa. Quid verò, inquit ille, tam luctuosè ſuſpiras!

Noveris, ait damnatus, me cœterésque Averni incolas, nihil

acerbius lugere, quàm inter vanitates ſæculi, brevesque il-.
lecebras, dilapidati temporis jacturam. Poſt hæc ſtygis

umbra evanuit, ſuumque auditorem metu non uno perple-
xXum reliquit. Ex Humberto de z. Donn, Zehentner n. 12. Engler.
Cit. J. 2. Dom. 9., init. Suprà Conc. 40. n. y. & Conc. 72. n. 6. Yo. Major
Sec. Exempl. E. Tempuse Ex. I. & 2z. f. 732. V. Conc. py. n. 6.
ctis, ſibi à Deo conceſſis gratiis magnis & multis, tempore
pretioſo, & quidquid ad ſalutem obtinendam, & æternita-

tem pœnarum evitandam, efficaciter conducere poterat.

Eant, qui jocari audeant, ridere, imò contemptim dicere
(eâ falsâ præſumptione, inferni pœnas aut nullas eſſe, aut
. 27 X* . . „„ en
non tantas, aut non tam diuturnas, aut certè ſeſe ab iis im-

munes fore ſeſe infernum non reformidare, demonem
ſibi bene amicum eſſe, non fore tantum tortorem: in infer-

no fore multam charorum commilitonum, fratrum & ſo-

rorum ſocietatem: eſſe ſolamen miſeri, ſocios habere, & ſpetta-
re malorum ac pœnarum: Si alii poterunt infernum tolerare,
& ſe poſſę: Felix neceſſitas, quæ ad melioræ compellit, ait S. Au guſt
“ 2 Aſt

masrrr

(oontri
Yarums
Vndi carn

ſa illuden

ilumr. al
atheus,.
Us ellet mo
ucannos

n eſte, n

UMIumann
NN
ONNRiND

nbvetl,

nnnrc

net.

CNAib
Iduncel
ialcrnd
litnpenis
unt
uNNeN
ldndn
tmnhorg
nx Drin⸗

nnegeni

ſeni Fit
lis

ir N

4

eät, i

4 lend,

e ND

4 1

41
s, Kur

* 1
cetii, er
„
e
plorrek

coli, en

4

0 N nl
1 e
Pot n

en nonu
enimr11
nc. ,.
ruun e

Gucere /
N

—

m, d

eeede

lemn

,i

Z

Woſtram Salutis ſocordiam damnat.

uſu illudentes: Calum Cali Domino, terram autem dedit Filiis ho-

. 935½
Aſt contrà, 6 dura neceſſitas, quæ ad tam ardua tantarum
pœnarum æternarum compellit. Jocentur Cosmophili, &
mundi carnisque amatores, peſſimè ſacris ſcripturis ſuo ab-

minum. Pſal. 113. 16. Dicant, quod ſolebat Mercator Acathol.

an atheus? cujus nomen mihi notum: Si Deus ipſi conceſſu-

rus eſſet moderno ſuo felici ſtatu vivere, & frui per centum

adhuc annos tantum, facilè ſeſe cœlum Deo ſuum remiſſu-
rum eſſe. Conc. zà5. num. z. Dicant, quod dixit quispiam levis

mulierum amator: Delectaäſti me Domine in faöturs tud. Pfal. gI. y.
Vel, quod turpius, Lutherus in Aulà Ducis Saxoniæ men-
tum unius Domicellæ apprehendens, in præſentiâ Sereniſſi-
mæ Duciſſæ, per hoc meritèò offenſæ: Si talis ait, in inferno
futuri ſint demones, ſe eò non invitum perrecturum. Engl-
grave p. 1. Dom. y. poſt Epiph. J. I. f. 63. 2. Flor. RKemund. de ortu haæreſ.

7

L. 3. c. 6. n. 4. mihi f. 236. Verùm alia ſors eſt & erit damatorum,

uti diximus, eheu miſera, miſerior, miſerrima eorum æter-

nitas! dura, duriſſima! quæ omnes manet illos, qui à morte

in ſtatu gravis peccati abripiuntur, & vel uno peccato, infer-
no clauduntur, huicq; ceu validiſſimo clavo affiguntur; ſerâ

Lutheri tur-
pis jocus.

in omnem æternitatem pœnitentiaàa, lamentis & votis nihib

profuturis, utpote coœlo & Deo ad ea omnia ſurdis. Itaq; jam

in tempore gratiæ concludendum eſt: quàâ ratione? Antece-
dens & prima propoſitio eſt: Miſerrima damnatorum æternitas.

Conſequentia, illatio, & concluſio peſſima impiorum, (qui

tia, vitiis, & morte fœdus inierunt) ex eo, quòd ſentiant,
omnia cum morte finiri, inferentes, voluptati, dum vita
ſuppetit, indulgendum eſſe; quorum cœcitatem deſcribit
Sapiens, quòd ignorent, futura præmia juſtis, & ſupplicia

inſuſtis à Deo præparata. Iſti itaque ex eo: Non et refrigeri-
um ſin fine hominu, & aliis quæ antecedunt & ſequuntur .

Concluſio
ſapientiæ, virtutisque, & veræ vitæ expertes, cum inſipien- unpudene &
mala impio-

rum, & Athe-

orum.

pient. 2. àv. I. inferunt: Venite ergo, & fruamur boni, & . 4 v. 6.

Erroremque ſuum ſerò agnoſcunt, jam in inferno conſtitu-
. — ti,

ti, Penitentian agenter, & præ anguſtid ſpiritus gementer: MNos, ſen.

Jati, &c. Ergò erravima, &c. Sap. y. àv. 3. Ead,. Conc, anteced. n. g.
Et hæc quidem Athei, qui futuram poſt hanc vitam non cre-
dunt, aut credere nolunt. Sed quid multi ex impiis Chri-

ſtianis! Non eſt refrigerium in fine hominu: Exponunt S. Bona-

vent. Lyran. Hugo, & Dionyſ. ap. Cornel. q. d. Impii poſt hanc
vitam pergunt non ad refrigerium cœli, ſed ad ſupplicium

ehennæ. Ergo, inquit nonnemo deſperatus: de meâ ſa-
lute jam actum eſt, me infinities merito infernum: ſim ergo

damnatus; nihil aliud expeétem, quam poſt hanc vitam

damnatorum ſortem, quam credo, miſeram æternùm: ſal-
tem jam nunc, dum vixero, fruor præſentibus, & omnes

voluptati habenas permittam; ne & in ſœculo hoc ſim mi-
ſer, cuùm in altero miſer futurus ſim. V. Conc. 29. n. o. O ſtul-
tam conſequentiam, imò impudentem, dum æternuùm, tuo

judicio, futurus miſer tibi in hac vitâ peccandi licentiam

facis, & ſic magis damnationem tuam, tuà ſocordiâ circa
ſalutem, & malitiâ auges. Ita enim, & aliter concludit Deus:

derve nequam, de ore tuo te udicos Luc. 1g. 22. ſciebas, me juſtiſſi-
mum eſſe ſcelerum ultorem: pœnitentibus tamen nunquam

non tribuere veniam: Vixiſti ſceleratè: ergo in malam cru-
cem abeas æterru
Concluſio VIII. Aliter timoratæ Conſcientiæ, & quibus animæ ſa-
alia timoratæ ſus non in deſperationem abiit, ex miſera damnatorum æ-
confcientiæ. ternitate concludunt: quin potius ſuam circa ſalutem ſo-
cordiam & acediam damnent, errata pœnitendo corrigant,

ſibiquue tutiorem ad æternitatem viam parent. Id quod

ſſecquenti exemplo docebimur. Refert Benedictus Renatus
Exemplo do- Lib. g. Magni Ordini: Chriſtianor. hominem vanum & impium,
cetur unius
correcti per

æternitatis Uti jejuniis, ita vigiliis inaſſuetus, & ut in aliis, ſic & in ſom-

conſideratio- O, nihil ſibi deeſſie patiebatur. Vna tamen nox illum de-
em. prehendit, quâ, ut aliàs, in utramque aurem ſtertere non

poterat; vigilare illum cogebat inuſitata prorſus inſomnia,

& ad mundi leges ex amuſſi factum, cui Fulco nomen, qui

—

Utere in

UamvIs II

Otnine acnn

ICOgit
es l
Eebtis,ine
b, in vine
feconvinia
Wns on
MMnohn,

=

Gdrd⸗

een kdrm!
(orpus urre

niror

UItmronne⸗

1 1

(lroii
MWliteri
Wemabi
(onr
NINeN
dek d
Klenmy

Pöntr ſee
An m

Cntrton

Upell ur

1

Elhnlti
Derntsedl
rerwic

=S,o
Se

los dan

Memen.

ati

Mehel ⸗

.
—

e vie⸗
eMn We.

1 „ 1 D
NTN
dl

1.
. 1
6 4
vA dn

mtemn!
tibus, al

. , 8
4 29. H.0 “

n tene

WA CNE

S W

ennungn
Numa—.

altn
locoeng⸗

tas illum ſit inſectata. Voluit excutere moleſtos hos ani-
mi vermes; nec potuit: ludos, pocula, Sodales, ſympoſia
non intermiſit. Ita moroſas conſcientiæ querelas, cùm in-

„
, , .
Ni.

II .
T
1

.

Woſtram Salutis ſocordiam damnat. 937
latere in latus ſe vertit, nec tamen ſomnum conciliare po-
tuit; diem eſſe voluiſſet. Hic Spiritus Domini flare cœpit,

quamvis in ignotâ terrâ; nam cogitationes bonæ in iſthoc
homine admodum erant raræ; incipit ergo tædio vigilia-

₰ 5

rum cogitare varia. Occurrit hic animo: Ecquid præmii Inſpirationes
