dum ſit? tis noſtræ inſtrumentum fuit, & anchora eſſe debet. Ample-
ctamur modò verè pœnitentes, Crucem, ſubjiciamus nos inte-
gré & fideliter Chriſto pro nobis Craci affixo: deteſtemur ea,
quibus eidem tantorum in Cruce dolorum cauſa fuimus, & ad-

huc ſumus; quantum in nobis eſt; nos enim Chriſtum pec-

catis noſtris Cruci affiximus; Humilitate profundiſſimâ & cor-

de contrito per Craucem ſanctifſimam oremus Chriſtum Judi-

cCcem : Te ergo⸗ quæſumias ktueu Aamulis ſabweni dus in Crate pretio-

ſo ſanguine redemiſti. Derrens me ſed'ſti laſſes, redemiſti Crucem pas-

ſin, tantus labor non ſit caſſus. Reſpice quæſumus Domine ſaper hane
ſamiliam tuam, pro quaâ Dominus noſter Zeſeæ Chriſtus non dubitavit
manibis tradi nocentium, & Crucu ſubire tormentum &c. Cavea-
mus autem vel maximè, ne in vitâ amplius Chriſtum cruci-

Authores. Eideantur in hanc materiam (praæter ebs in Conc. ſparſim eitatos.)
=èMU S. Thom. cit. Cornel. citt. LL. Fr. de Mendoca, cit. H.
Marchant. hort. Paſt. f. 1og. & in KRation. Dom. ult. Pent. J
fol. 755 Englgrave „Cwæl. Emp. E. Aj. B. V. H. 2. Guilielmus
Stanihurſt. de z. Noviſſ. de Zud. Cap. 3. 4 f. os. Martinus Co-
((C(CLC(Lhbem,

i

b

4

s

edis ſolatium, reprobis tormentuum. 11
, chem, in append. Eitzæ Chr. de Jud. Cap. r. à fol. 25. Petrus Beſ-
iun ſfſeus de g. Noviſ-. de Jud. Conc. 4. d f. 304. Speranza SNript. Sel.
karns punkto 1327. mibi fol. 3. Pedag. Chriſt. p. 1. c. 5. J. F. f. 255.
an V. Apoc. z. à E. 3. de ſignata, ſiegno Tau, quod eſt Crucn. Cornel.
en id. à . 139. & in I.. S. . 112. V. meos ind. E. peccator, Paſſio Chr.

Nln Crux. Infraà C 9. n. g. Cornel Hazart. &. J. verſus in German. Bð
om deer Mathiam Sutermanſ.ejusdem Soc. Rirchen⸗Geſchicht Ladice H
, erum E. Creutz qui & parte 2. in Peru. p. 3. c. . fol. 305. & ſequ.
enn. fuſiu habet hiſtoriam ſaprd num. 13. relatam. Ludov. Granat.

Haom. 2. Adv. C. 2. J. 2 ſ. 23. & ſeqv. Archimed Chriſt. Hilarii à
8. 4Anaſt. Carmelit. L. 2. C. v. F. 4. f. 276. E. inſraà C. 22. n. 2. de
Sm . Crucifixi Imagine, ex Seranza. Mea Conc. 24. infrà Pexenf.

bc. ad biſtor. Ilo. item hiſt. 1oi. Calamat. in Sententin. Eerbos Crux.
ſl Prhil. Harthung. Conc. Tergem. Dom. I. Advent. Conc. 1. Henr.
le⸗ Jonghen, Vera Fratern. Part. 4. Exhort. 40.

14 C 0 N C I 0 X IV. .
N„Addventus Judicis extremi in Nube admirandâ; Ele-

S6Sttis lucidA, impiis tenebrosè, & horribili.
4 Junc videbunt Filium hominisz venientem in Naube, Dominical.
le cum poteſtate magna, 65 majeſtate. Lucx 21.

o vvi. 27.

⸗ Culismentis & velut in umbrꝗ prô more, ſpectavimus
Concione præced. Crucem in Cœlo ad Jjudicium extre-
mum apparituram, indeque eventurum impiis ge-
4) —Ilidum horrorem, confuſionem, exprobrationem tan-
. tæ ingratitudinis, ac condemnationem. Accedimus nunc Circumſtan-
ad quasdam valde conſiderabiles, circumſtantias ipfius adven-tiæ aliæ Ad-
mus tùs Extremi tremendique Judicis, ut in Nabe, in Majieſtate ma- Ventus Judicis
(o. gy & Poteſtate; in Tonitru ac Fulmine; in Vallem Joſa hat; onſiderabiles;

e

2 3 lem-

182 CoNciO XIV. Adventus Judicis exkremi in Wubez
Temporis item ejusdem Adventüs, &c. quæ circumſt

Ve gu umſtantiæ
Has inter, omninò dignæ ſunt magnà conſideratione. Præſenti Diſcurſu

4 lriſtus VCE- S. Luc adductum Thema: Tanc videbunt Filium homini vonien-

. ſtus Judex, velex hac ipſa Nabeetiam tremendus; quid, quæ-
ſo, terroris ex Nube plurimu m ſanè; ut audiemus; & hinc de
Cæteris facile judicium quoddam formabimus. Si ſola Nauber
tam horrifica, nonniſi Thronus & Sedes Judicis quæ erit, quan-

tùm non ipſe judex? adeo omnis totusque Judicii extremi ap-

Omnia armantur in altionem inimicorum Dei eo loco & tempore,

quèô, ut ait Hugo Card. apud Speranza in Indice ad Domin. I. Ad-

vent. vel Author Operis imperfecti, apad Cornel. in Matth. 24. 30.

fti16. col 1. med. Non recipit naturagallicii miſericardiam; ſicut nec
tempus milſericordiæ judicium. Ergo attente ſpectemus Na-
bem iſtam, eo fine, ut ſalutari timore reſipiſcere doceamur, &
ſeriò horrere peccatum, quod improbum facit, & denique
veproaboohhm. —
Judicem in II. Janc videhbunt Filium hominiz venientem in nuhe. Colum
Nube ventu
rum, docet
S. Scriptura.

ita Matth. 24. 30. Marci 13. 26. Videbunt Filium hominis venientem
in nubibir. Similia habet & Lucas 21. 27. Daniel c.7.v. 13. Apici.
ebam, inquit, in iſione nocts, & ecce cum nubibis Cæli quaſi filiss

bhbominu veniebat. Ubi per Tro quaſi, juxta Maldonatum, innuit

8. Propheta, Chriſtum, quem hoc loco ſignificat, fore plus
quàm hominem, ſcil. verum hominem & Deum; & loqui hic
Danielem de adventu ejus ad Judicium, aſt Cornelius, bidem.
S. Joannes Ap. loquens de Chriſto udice venturo, hancipſam
Nuabem exprimit: Et vidi ,inquit, & ecce Nabem candidam, &-
Iuper Nubem ſedentem ſimilem Filio Homina, ſcil. Chriſtum RSen

WN
Dre

tem in Nabe, &c. Inhac, ceuthrono, veniet ac reſidebit Chri-

de

paratus proceſſusꝗ; in reprobos nonniſi aſper & formidabilis:
quis calamo? quis lingua exprimet? quis mente concipiet?

ſæpè, & quæ ſupra nos, non attendimus, non ſpectemus. EO
ultimi Judicii die, & Tunc videbunt omnes. Ii Nabe venturum
Judicem, & ex hoc S. Evangelii textu apertum eſt, & ex aliis:

An

Eid
lie
d

/

Un
4
Don
N
S
A
e
I

Dei

KXp

le
ſis
ru

M

rekhis lucidd, impiis tenebroſdBd. 18 ½

Iie & juditem, qui ſedebit in Judicio in Nube candidâ, ut indicet
lau candorem ejus, atque in Judicio nullum fucis & prætextibus
mg fore locum, ſed omnia manifeſta & ſincera futura. Cornel. hic.
Eädem Apocalypſi 1. 7. Ecce venit cum Nubibus, & videbit eum
n omnis oculus, & qui eum pupugerunt. Nubibus ſymibolum eſſe glo-
rieæ Dei, docet Cornei. in Ezech. I. g. quem cit. locum Apoc. de
Judicio & Jjudice extremo adducit, ac intelligit S. TIhomas,
I , ſupplem: q. 5. a. y. F. a09. init. Idem ſentit, ſcilicet Chriſtum
C Judicem venturum, in Nabe lucidâ ſedentem, ceu curru tri-
ne umphali, S. Thomas de Villa novà, Conc. 2. Domin. I. Advent.
Gls: V. Alt. Apoſt. C. 1. v. 9. &ö II. S. M. Eccleſia canit: Ecce apparebit
en Dominus ſuper Nubem candidum', & cum eo ſandlorum millia & c.
e, Keonr. Dom : dehol7x
4 III. Deſcribitur hæc Nabe ulteriùus, & depingitur in S. Deſfcribitur
/ Scripturâ. Cornelius commentans in Ezech. c. 1. v. 4. ubi ab kæc Nubes.
Ne hoc videbatur Nabe magna, &j igns intolvent, Nubem ex Scho-
h. liaſte vocat quaſt vehiculum Dei, Currum quaſi regalem
m Daei. Wabe illa magna, ait idem f. gza. 2. D. quia tenebroſa,
en ac pluvia, grandine, & procellis gravida: hæc Nabe (pergit
ulterius) ſignificat Dei iram, jam tela omnia & dira in hoſtes
mun ſuos parantem: Nuhes enim copiam & innnadattonem haſtarum &-
b itelorum ſignifeat, ait Theodoretus: Lidem, & ient involvens
umun q. d. Mabey hæc erat ignita, & volumina flammarum ſeſe per
totam Naben inſinuabant, & involvebant: Lens ugurans ver
un tunt Septuagima;, iceſt, jaculans fulgetra. Et in Cap. o Eze-
chieli, v. 3. a. fol ioiz. quærens, cur Deus paſſim apparuerit in
UWEWmnͥ. Nube, reſpondet: quia Nabes eſt maximum Divinæ providen-
inc tiæ, gubernationis, & punitionis æ=que ac Præmiatiohlis in-
e N ſtrumentum: & Nabibus emittit Deus rorem, pluviam, mvem,
grandinem, lapides, tonitrua, & fuimina: in Nabibw etiam
„ apparet iris pulcherrima: Nabe ergo aliquando terrorem, ali-
ion quando hilaritatem afferunt. Dier Wubu, vocatur die, vindi-
„„ &ε, &c. Bene, ex hisce Scripturæ & Cornelii citatis verbis ap-
gen prehendo, & capio, qualis illa Nubes extremi Judicii finm⸗ ſit; ßJJUMUʒ
. e

I

extremi Judi

tenebroſa.

Tenebiæ E.- fadta ſunt tenehræ horribilæ in uni verid terrâ Rgybtis nemo vidit

cii eſt illa Nu-
bes, Exodi 14

184 CoNeio XIV. Adventus ſudicisewtre mi in Nubes

Thronus, ſedes, & Currus Regalis tremendi Judicis: ex hâc

WNube illius in Electos bona, beneficia, favores, gratiæ, cle-

mentiæ, ex illa in impios econtra Judicis furor, ira, ultiones,

malorum omnium imbres, tonitrua, fulmina, grandines „
ignes, & omne telorum genus; quis explicet ſatis Chriſti u⸗

dicis in reprobos furorem „ qui per hæc omnia denotatur

Fmura Nubi: IV. Hanc Judicii & Judicis Mubem adumbrare poſſumus per

illam Exodi Ia. 19. &j 20. Calumnam Nuhbu, vVeré admirandam, in-

caſtra Iſrasl: & erat Nubes tenebroſa, Sι MWaminan⸗ nocte. Quo-
modo tenebroſa, & ſimul ilaminans? Abulenſis ait, ibidem ex

ea parte, quæ Ægyptios reſpiciebat, tenebras terrorémq; at-
tuliſſe; ex eà verò, quæ filios Iſra&l reſpiciebat, hiſce hucem &

ſplendorem præbuiſſe. Unde & Chaldæus vertit: Erat Nu-

bes, & obſcuritas Ægyptiis, Iſraëli autem erat lux totâà nocte.

gypti: in ea-fratrem ſuusm nec movit ſe de loco, in qu“ erat; uabicung autem ha-

dem

8

domo
lIux, & £
ptiis tenebræ.

ptiis, non Hebræis. Ex quô ipſo magis intelligi poteſt Dei po-

bitabant ſilii Iſzazl, lux erat: in Hebræo eſt: in ſedibus ſus, non
tantum in vicis, plateis, vel domibus vicinis, ſed in eadem do-
mo Hebræi in ſuis cubiculis luce gaudebant, in quibus PTgyptii

tenebris involvebantur, Deo radios porrigente ad Hebræos,
non ad Ægyptios, & craſſiſſimam nebulam affundente .gy-

tentia circa Nabem pr æ& fatam ERwodi I4. de qua & Exodi 13. ſine,

quæ erat uambraculum Iraël, & terror e, ptiorum, & ex qua Deus

Præſtitit admiranda beneficia populo, tum lecto Iſraëẽl. Hæc
Wuabe dilucidè adumbrabat Nabem extremi Judicii Divini, quam
in præſenti contemplamur, non quod impii in Judicio tantis
tenebris involvendi ſint, ut videre non poſſint ſemetipſos, aut

Bea-

terpoſitam inter Hebræos, ex 5Ægypto à Moyſe eductos, & W-
Hebræis luci. 2B Ptios, qui illos exercitu numeroſiſſimo perſequebantur,
da, EÆgyptüs alde timentes v. 0. in qua Nabe deliteſcebat Angelus, qui eam
dirigebat. Setit, ait S. Scriptura, inter caſtra Kgyptiorum,

:

Ahe

.
tun,
ns,
iiſ.
ddnr

☛☚

—

mnur

in m.

muun,
niem

+

n
.

Enr

1N.
n
Gtit
nlr

d⸗
W

Sõõ

Eledis lucidd, impiis tenebroſd. 1985
Beatos, ac ipſummet Chriſtum Judicem (videbunt Filium hominu
venientem in Nube- Luc. 21.) ſed quòôd, ſicuti illa Nube Hebræis Nubes ] udi-
gratioſa, £Ægyptiis in interitum fuit, ita & Nabe extremi Ju-ciiextremi Bo-

5. r 2 e neir CGregnri „ p, „„„ is lucida, ma-
dicii erit, &c. Dewm, inquit S. Gregorius, bom. 2r. in Evang. lis proccllofa.

in Judicio veniens per lenitati manſuetudinem blandèò juſtos demel- lta & ipſe Chri-

cebit; peccateræ autem per juſtitiæ diſtrictionem terrebit. Mem in ſtas ludex erit.
illad — In columnd Nubi per diem- &c. Kedemptor generu huma-

ni, ait, in Ezech. hom. 7. cum udex apparuerit, & ſpecioſis juſtü, &

terribilu injuſtu erit. Conveniens certè huic loco figura & ad-

umbratio, dum Pharao cum Ægyptiis ſceleratis, damnatos

in Judicio, Iſraëlitarum Populus electus, Beatos repræſen-
tant. Beati in mundo multùm preſſi, famem, ſitim, inediam,
verbera, duriſſimos labores, martyriaque perpeſſi ab impiis,
qui, cum Pharaone, fruſtra benè moniti, omnia bona con-
temnunt, Moyſen, Aaronem, Sacerdotes, Confeſſarios, & c.
Neque calamitatibus emendati, in profundum inferni deni-
ꝗue demergendi; ut ne unus quidem ex eis ſuperfuturus ſit,
(Exod. Iq. 25.) ſpectantibus Beatis, & ex Nube Chriſto Judice.
Rupertus exiſtimat, Nabem hanc, ſeu Nubes, extremi Judi-
cii, fore procelloſas, ignem fulminaâque jaculantes: Non erunt,
ait, Nubes pluvit rorantes, terrämq refrigerantes, ſed Nuber

tempeſtuoſæ, ignem ſpirante, fulmina jacientes. Verior erit hæc
ſententia, ait Stanihurſtus, ſi dicamus, ex parte ſuperiori
fulgidas & placidas fore Nabes, ex inferiori verò procello-

ſas, ac turbulentas. Circuibunt ergo Dominum Nabes tem-
peſtate plenæ, fulminibus igneisꝗ; jaculis in impios Vibranti-
bus. V. Cornel. cit. Exod. Io. 22. & I2. 20. f. 44. Le Blanc in Fſ. 33 Is.
à f. 1563. Infra Conc. 23. num. g. Yoſ. ꝓperanza cript. Kl. P. 132. f. 260.
Stanihurſt. de Judicio f. 119. Franc. Zoſ. Capuc. in Adv. C. 2. f. 20. Hæ.

uumbra Nubi extremæ, quæ erit cum majeſtate thronus tremen-
di Judicis; ex antiquo Teſtamento. Conſideremus aliam ex

novo; unde miremur magis, Nabem terrificam fuiſſe non tan-
tuùm obſtinatiſſimo & ſceleratiſſimo Pharaoni, ſed ipſis etiam
Apoſtolis. ”ßM
A V. Reco-

Mechtl de Jud. Extr.

186 CoNcIO XIV. Adventus judicis extr. emi in Wube:

in monte Tha-

hor Mattb. 17. tremi fuiſſe, cenſe Pote a refertur Matth. Iz. à v. I. E visà

ita exultabat Petrus, ut in eâ hærere, & permanere, ac jugiter
ea frui volens, diceret, velut oblitus ſui & totius mundi: Do-
mine bonum eſt, nos hic eſſe, &c. Adoräântque cum Jeſin Moyſa &

Elias, cum eo loquentes de exceſſu, quem completuris erat in geruſa-

lem, Lucæ 9. ſeu paſſionis, & per eam redemptionis humanæ,
non damnationis & vindictæ; præſentibus felect ſſimis & cha-

riſſimis Chriſti Apoſtolis, Petro, Joanne, & Jjaeobo: quæ& o-

Ines circumſtantiæ notabiles ſunt. Et in hâc tam ſanctà ju-
cunditate, adbuc eo loquente, Petro, ecce Nubes lucida, non tene-

broſa, non horrida, non aſpera, quæ emitteret fulgura, ful-

mina;, grandines, lapides, ſagittas; (quales ex aêre cecidiſſe,
oculatus teſtis, S. Gregorius affirmat Dial. Lib. a. cap. 36. & in
ejus vitâ, Zoannes Diaconus, libro primo, cap. 17. apud Majelum dier.
Canic. coll. I. f. 12.) obumbravit, & circumdedit eor, non ut perde-
ret, ſed ut Chriſtus glorificatus gratiam eis præſtaret. Unde:
Et ecce vox de Nube dicenz: hic eſt filius meus dilectus, in quéò mihi
bene complacui; ipfum audite, cen doctorem veſtræ ſalutis: Qui
& conſolaretur eos, mediator Dei & hominum. V.. Moite ti-

. 5 „ „ . „, . . —
mere, & . Jam admiremini, quid ad gratioſam iſtam Nubem ac-
Apoſtolorum ciderit, & vocem? Et audientes Diſeipuli ceciderunt in fatiem

terror ex visàſuam, & timuerunt valdès. Cur, quæſo, adeo vehementer ti-
Nube lucile iment „ut in terram corruentes, niſi Chriſtus ſuccurriſſet, di-
bonziuaſ vide⸗ cendo: Susgite, & nolite timere, præ timore exſpiraſſent? an
rent jam illam fortaſſis viderunt ſpectrum inſolitum, aut mortem proximam,

Nubem Judicii aut infernum patentem? Unde ergo ad gaudia & gloriam ac-

extrem ceſffit pavor ac tremor, & quidem tantus? Inter alias cauſas

hujus transfigurationis Chriſti affertur iſta ex ſanctis Ephrem,
Cyrillo, & Damaſc. de Transfigur. S. Baſilio in Plal. a44. & aliis: ut
Chriſtus ſe hac forma Judicem, venturum cum poteſtate magna

& majeſtate, indicaret. S. Baſilius Sel. ſecutus D. Hieron. in

Cat. D. Thomæ , & in 3, Jent. q. . 4 2. IMeo timuerunt, ait, quia ap-
Faruit

Forma udicii V. Recolamus mente glorioſam illam Chriſti Domini
extremi Nubes Transfigurationem in monte Thabor, quæ forma Judicii ex-

—

n

Cn
M
vn
re
uie
it
1.M
hie⸗
lieie
21
Dir
dos
n.
tiſel
a

ð

t Electis lucid ,impiüis tenebroſd. 187

Doni paruit illa Nubes, de quâ locutus eſt ” Evang. Matthæim cit. c. Ecce
äen. Mubes lucida opumbravit eos. Et illam ipſam exiſtimabant appa-
ui rere, non ad alium finem, quàmut modò thronus fieret Chri-
din ſti, vivorum & mortuorum Judiciis; ut ipſemet in Evangelio te-
ſtatur: Videhunt Filium homini: venientem in Nube, &c. Luc. 21.
Et jam reddendam eſſe rationem de geſtis in vità; certò certiùs
. apprehendebant. Atque hinc tantus timor, ut propè mortui
m & exanimes in terram corruerint. Zadicem ſuturum Orbu ſe tunt
reypræſentabat, ſcribit S. Baſilius. Et S. Hieronymus: Dualu fu-
gvel turus eſt tempore Judicii, talis apparuit. V. §. Thom. 3. p. 4. a. Cor-
nel, in Matth. z. Auguſt. Paoletti Dem. 1. Adv. f. 3. & fer. 2. Dom. I.

cii
Ner DQuadrageſ. num. II. f. 69. Annon timeat peccator .
4 VI. Hinc intelligo, cur pingatur, & proponatur fidelibus, Explanatur
Chriſtus Judex ſupra Iridem, ſeu iridi inſidens, aut iride ami-idem per Iti-
emm.

4S Ktus; ſicut illum vidit 8 Joannes, Apoc. 2. 2. & Io. I. Iris, Dei ar-s arcus Dei,
α Ccus. (Eccl. 23. 12. &O 12. vide arc-vum, & benedic eum, qui fecit illum: Naturæ mira-
uet⸗ valde ſpecioſis eſt in ſplendore ſuos manus Excelſi, nulla humana vel culum quid ſit!
angelica, aperuerunt SWam, & extenderunt,) hocce ſpecioſum
ℳ & gratioſum Naturæ miraculum, paſſim à viris ſapientiſfimis
Cconcordi elogiorum celebratum calculo, nihil eſt aliud, quàm
Nube roſcida, rorida, rore gravida, opaca ſen umbroſa, in

E

quam radii ſolis reflectuntur, cum refractione, &c. contin-

Mt 10
α gere autem nonnunquam etiam ex lunæ radis & luce poteſt:

Daniel Sennertus Medicus, de Meteoru, L-'b.a. 6.9. & quandoque plu-

ꝛ6 res irides eſſe poſſunt, ſole præſertim in meridie poſito. An. I5S5I.
2. Martii tres ſoles, tres lunæ, & ſeptem irides in Cœlo ſu- .

ſpiciuntur Magdeburgi, ait P. Nicol. Cauſinus Ephemeride dilta

w diei ex Lycoſth. De eâ mirabilia plura refe rt Cornelius in cit. Eccl. Mirabilia lri-
as 22. 13. & illa inter, undecimum & maximum, quòd iris ſit ſignum dis 6.
ien Divinæ clementiæ, beneficentiæ, & pacti cum Noẽ & homini Exnum Ete
brus, quòèd deinceps nullum orbi induêturus ſit diluvium Gen. 9: antiæ Dei.
un v.I3. unde nuncupatur, à Chryſoſtomo: Dei hominibus reconcilia- A *
ti, chirographum, ab Hieron. ſupernæ clementiæ ſimulachrum, à Da-

on. 9 2 . 2 . 27 „ 2,422
„ maſc. Caleſtium induciarum pignus; ab Auguſt. Divinæ amicitiæ
ſin/ e .

As 2 eſera;

I188 CoNcCIO XIV. Al ventus Judicis ewiremi in Wube:

teſſera; à Bernardo: Sempiterni fæderi obſe; à Cypriano: Caleſtu
benignitati typus; à Nazianzeno: Bene volentiſſimi Numini Teſti-
monium; à Baſilio: Paca ſequeſtra; à Beda: Divina propitionu ſym-
bolum; ab Ambroſio: Iaviolabilu virtuti Dei „& multiformi gra-
tiæ ſpecimen: qui & L. 16. de Arcaâ & Noë c. 27. Ira, inquit, eſi cle-
mentia Dei, quæ quaſi arcus contentus, ſed carens ſagittâ, per
adverſa, quæ immittit, magis terrere nos vulkt, quàm ferire.

Nobis in vità, Quæ cur à me adducta ſint, patebit ſtatim; etenim Iris in hâc
&ο in Judicio vità erga omnes, & in alterà erga Beatos, Dei clementiam de-
Eleétis: imnpis ſignat, erga impios verò Juſtitiam. Heſiodi, antiqui ex Eth-

vV ndictæ ſym-

D. f. go. ſuprd C. a. n. 4.

nicis, ſequaces volunt, Iridem eſſe prognoſticon, mundum
néque aqua, néque igne unquam eſſe deſtruendum: falſum u-
trumque; prius enim factum. Gen. 2. alterum fiet in fine mundi.

Suprà Conc. 7. Hæc ergo Nuba, hæc Iris, ſupra mille alias con-

ſideratione digna, tremendi Judicis thronus & ſedes, juxta
Richardum Victorin. in Apoc. a ceu arcs ſpeciem habens, ita-
que belli ſignum oſtentans, ſignificat judicium univerſale, in

co indicans, bonos præmiandos, malos puniendos eſſe. Cor-

nel. in Apoc. 42. & in Gen. 9. 13. fF. 127. qui ait in Dan. a. 10. f. 1299.
Iris miſericordiæ & vindictæ ſymbolum. Eheu ergo miſeros
damnatos, quibus in Iride reſplendens Dei clementia in omnem

Juſtitiam & ſeveritatem vertitur, per ipſam acriter culpandis,

quòd Dei benignitate, patientia, longanimitate, & ampliſſi-

ma, arcs ad inſtar, vel brachiorum, extenta miſericordia;

quam tam facilè in vita aſſequi potuiſſent, tam malè abuſi

fuerint, damno ſuo æternuùm irreparabili, Sole Juſtitiæ, Deo
homine judice, jam radios, non amplius gratiæ, ſed furoris
ſui per Iridem in impios reverberante. Annon tanto impio-

rum, in Judicio, malo & damno, jam nunc maturè verè peœe-

nitentes, fſapiamus, ad ſalutem noſtram? De Iride V. Corn. citt.
. prcerinn in Eccl. 43. 12. & 13. à f. 89a. & in Gen. 9. 13. f. 137
Dier. Canic. cit. Colloq. I. f. Iy. Marius Bignoni, Capuc. F. Nat.

VII. Quæ-

4

.
ni pr
ta.
tͤ
nkern
sinh
time
erben
MMOne
ſoman⸗
sor
,i.
der
Nie
ien

=

fabricaſti: cùmque in d

Eledtis lucidd, impiis tenebrofd. 9
VII. Quæſtio hic inſtitui poteſt, unde Nabi & Iridi huic
(idem eſt de Cruce in Judicio apparitura; de Tuba, omnes ad
Judicium evocante; de Reſurrectione mortuorum, de loco
Jjudicii, & omnibus ad Judicium concurrentibus) unde, in-
quam tanta contra Impios efficacia, tantus terror: cùm hunc beccator ipſe
& electi non patiantur, & cauſa de ſe tribni non poſſit Deo cauſa eſt iræ
& Judici, qui ultrò ad miſericordiam pronus, peecatoribus Pei contra ſe.
nonniſi invitus iraſcitur, eésque punit; quin inſuper in in-
ferno damnatos infra condignum & demeritum; ut & ipſi
adeo aliquid clementiæ Divinæ ſentiant ex communi axioma-

te Theologorum, Deum punire infra condignum & præmiare ſie-

pra condignum. Ne miremur hocç: ipſi nos materiam furoris

ſubminiſtramus: Deo injuriam facimus, ſi huic culpam im-

putemus. Quærit Origenes? cur Sanétis non ſolum dicitur: Cur: Benedidi
Venite Benedicti, ſed additur: Patru mei? quibus autem dicitur: Patris mei:
Maledicti, non dicitur: Patru mei? & reſpondet: Quia bene-non item Ma-
dictionis adminiſtrator eſt ipſe Pater, maledictionis autem u- ledidi Patris
nusquisque ſibi eſt author, qui maledictione digna operatus t Crillus
eſt. Videbunt Filium hominis venientem in Nubibm, èà Nube tam it dictutus?
potenter impis iratum; quin & ipſæ Nabes iràâ gravidæ. Unde
hoc: Tradunt Philoſophi in Meteort, Nubes, fulgura „ toni- Wubes terræ
trua, &c. non ex aereâ aliquâà formari materiâ, ſed ex craſſis nocendi mate-

vaporibus atque exhalationibus, ab ipſa terra ſurſum aſcen-tiam accipiunt
dentibus, ex quibus generentur Nabes, inde fulgura, tonitrua, àb ipſa terra.

ignes, lapides, fagittæ, dejiciantur in terram cum miſerandàâ

illius ſtrage, ſed materia malorum ab ipſa terra ſubminiſtrata.
In illa die Nuba & Judicii apertum erit, omnia peccatorum
fupplicia ex propriis eorum fontibus ſcaturire, & ex eorum
flagitiis generata fuiſſe: unde ſi te hodie, & peccator, ſuppli-
cium invaſit famis, belli, contagionis, aut cujusvis alterius,
pœnas hujusmodi tu tini ipfi ex peccatorum tuorum materid
udicii te famma conſumet, ac ignis,
m flammasque ſuccendiſſe culpis pro-

.

noveris, hunc te igne

priis, &c. Lpſe ſibi ‚ait 3. Salvianus Maſſili: Epiſc. L. §. de Provi-

„N. ... ..

Aa 3 dent.

—

9 0 CoNcCIO XIV. Adventus udicis extremi in Nube:

dent. Divind, (verè aureo, multæ eloquentiæ, pietats & dolétrinæ, me-

ritò omnibus legendus. Elog. Seript.) alter ſui temporis ut vockt

Baronius A. C. go6.. Hieremias parat peccator quuque, quod pati-
tur; nos calamitatum noſtrarum authores ſumus; nos cæleſts ira ignem
accendimus. Englgr. p. 2. Dom. 21. Pent. & infrà C. 32. n. . I)rewel.
Rego Damnat. cap. I4. N. 3 Bonherba fer. 2. Dom. I. Quadrageſ. num. 31.
& 3r. Jo. Capiſtr. p. 2. Dom. §. Pent. C. I2. àf. 452.
VIII. Annon, AA. trepidamus etiam ad Nabem & Iridem,
impiis in judicio non tantùm tenebroſam ſed omni parte, &
omni telorum genere procelloſam: an non damnamus no-
ſtram ſocordiam, imò dementiam, qua, liberè peccando, Nabs
huic materiam affundimus, excoquendam ſuo tempore in
fulmina, &c. an non trepidamus, ſceleratorum numero ag-

Hebræi viſis gregari in judicio? Audite ſtupendum quid: Exodi Ig. c. He-
* monte Sina bræi ſpeciali Dei gratià & ſervitute Ægypti in libertatem edu-
terroribus, ta. ti, & adeo novo hoc titulo miraculisque ingentibus, Deo ad
men peccant, fideliter ſerviendum obligati, Menſe tertio egreſſtonu Iſrasël de terrà

Xgypti veniunt in Sina: eliguntur à Deo in peculium de cunita
populi, in partem & portionem electam & dilectam inſtar the-
ſauri, in regnum ar Glotale, in gentem ſanttam, &. Aſcendit Moy-
ſes in montem Sina: jubet Deus populum ſaRtificari, & præ-
parari ad legem Dei reverenter excipiendam: montem igne,
fumo, tonitruis, fulguribus, terræ motu, buccinæ clangore,
replet, & Nube denſiſimà, v. Ié6. operit, ut Hebræos metu & ſui
religione percellat: Et timuit populus ſpectans & audiens:
Exod. 19. 15. & 20. 15. quòlusque:? Moyſe diutiùs in monte cum
Deo commorante, Hebræi vitulum aureum conflant, in ido-
lolatriam & in graviſſima ſcelera incidunt: Exod. 32. Adeéône
poſſibile eſt, Gentem Sanctam, ſeparatam ab aliis Gentibus
profanis & idololatris, Deôque, ſuâà liberali vocatione & ele-
ctione, addictam, & quaſi conſecyatam, poſt tot tantàque

miraculoſa benefſicia, præſtito inſuper quaſi homagio, faciendi

cuncta, quæ locutus eſt Dominus; Exod. o9. §. (Quod aliàs omni Jure

Deo tenebantur) idololatrari, helluari, ſaltare, ludere, fornica-

ri, &c.

due

Per
lm
u,
I
rca
Car⸗
N
eſt.
yer
lam
Win

„*

Ele Ris lucxidd, impüs tenebrof. 101

ri, &c. in præſentiâ, ad radice montis, propè ſi pectans denſiſſi-

„.
de mam Nubem, micare fulgura, audiens tonitrua & clangorem
lr. buccinæ cæleſtis, totum montem terræ motu concuti, alia- L
tins gque ſigna terribilia! Corn. in E. 19. 15. f- 450. quibus oportebat V. infrà Cone.
HE Hebræos ſacro quodam horrore, timore, & reverentiâ tum 7. n. 3.
uung Numinis, tum Legis, quam accepturi erant, obſervandæ,
percelli: Vide hinc carnalium hominum cœcitatem, qui in pec- Idem agimus
fien⸗ catis ſuis ſecuri deliciantur, ludunt, & exultant, cum eis im- peccatores, ni-
1,5 minet vindicta Dei, rati, nullam ſuorum ſeelerum à Deo ra- hil vel parùm
S. tionem haberi, dicentes cum impiis: Yob. 21. 12. Nubea latibulum territi judicio.
ejus, nec noſtra conſiderat „ SS circa cardines ccli perambulat. Jam Exaggeratut.
nen examinemus nos: audimus iſta, videmus in ambra depiéta;
. an &, ut oportet, firmiter credimus: certè tripudiamus, ſal-
l. tamus, choræas, ducimus, helluamur, laſcivimus, peccamus;
el Neꝗque Naubem Judicii extremi, capiti noſtro imminentem (uti
Gnl Damoclinudum enſem) formidamus, quam tamen certò cer-
n tius aliquando ſpectabimus, utinam non cum horrore, & in
zuh ruinam æternam cum reprobis! excoecat alia Nube, auri, ar-
„ gentilucri injuſti, temporalium, carnis voluptatum, &c. con-
J— tra fidem, quam Deo debemus, & toties in ſacrà confeſſione,
per bonum, uti eſſe debet, emendationis propoſitum datam.
e Emendemus, quæſo, in melim, qiæ peccavimu. V. Conc. 2. n. 7. ſa- MM
ne⸗ dra, & infraà Conc. 23. N. 4. . r
Lli IX. Concluſio per hiſtoriam. Refert S. Auguſtinus, de Hiſtoria.
1 Excidio urbu c. 6. Baroniu⸗ 0. f. A. C. 396 FMarcell. & Proſp. in Chron. Byzantii terror
dun Arcadio, inquit S. Auguſtims, Imperatore, Deus fervo cui-& converſio,
dam ſuo fideli, viro militari „in revelatione aperuit, & dixit ex Nube igne4
civitatem Conſtantinopolitanam, venturo de Cœlo igne, per- ielerin mi.

co⸗ „ . . „ .* „. * l
ituram: Eumque admonuit, id ut Epiſcopo diceret: diétum
eſt. Non contempfſit Epiſcopus, & allocutus eſt populum. Con-

4 verſa eſt civitas in luctum po nitentiæ, quemadmodum quof-
dam antiqua Ninive. Venit ergo dies; quem Deus erat com-
ue minatus. Intentis omnibus & exitum cum timore magno
r exſpectantibus, noctis initio, tenebrante jam mundo, ect

192 CoNcCIO XIV. Ad ventus Judicis eztremi in Mube-
ignea Nabes ab Oriente, primò parva, deinde paulatim, ut

accedebat ſupra civitatem, ita creſcebat, donec toti urbi in-

gens terribiliterimmineret. Videbatur horrenda flamma pen-
lere, nec odor ſulphuris deerat. Omnes ad Eccleſiam con-
fugiebant; non capiebat multitudinem locus. Baptiſmum
extorquebat quisque, à quô poterat: non ſolùm in Eccleſià,

ſed etiam per domos, per vicos & plateas falus Sacramenti

exigebatur, ut fugeretur ira. Poſt magnam illam tribulatio-
nem, ubi exhibuit Deus fidem verbis ſuis, & revelationi ſer-
vi ſui, cœpit, ut creverat, minui Nubes, paulatimque con-
ſumpta eſt. Populus ſecurus paululum factus, iterum au-

divit omninò eſſe migrandum, quod civitas eſſet proximo Sab-
bato peritura. Migravit cum Imperatore tota civitas: nemo

in domo remanſit: nemo domum clauſit, longè recedens à
monibus; & dulcia tecta reſpiciens, cariſſimis ſedibus voce
miſerabili valefecit. Et aliquot millibus tanta multitudo pro-
greſſa, uno tamen loco, fundendis ad Deum orationibus con-
gregata, magnum fumum ſubitò vidit, & vocem magnam
emiſit ad Deum. Tandémque tranquillitate conſpectà, miſſis
qui renuntiarent, quòê res loco eſſent, renuntiatum eſt, quòd

ſalva univerſa conſiſterent: omnésque cum ingenti gratula-

tione redierunt. Ex Le Blanc, in Bſetz. g. n. 23.f. S86. Izdag. Chriſt.
t. 2. P. 2. C. I. &. 6. n. 7. fF. 44l. Engtgrave p. I. Dom. 2. poſt Paſeh. J. 2.
ad f. f. 26. & Ludov. Aurelio Peruſino, in Compend. Annalium Ba-
vonii ad A. C. 396. f. 31. Longè graviora ſunt ea de Nabe, in

Nubes judicii qua nos omnes videbimus PFrlinns homina venientem. quæ Na-
ad pœniten- bez ut & nobis ſit lucida & gratioſa, Deum inſtanter rogemus,
tiam nos meri cum vera pœnitentia, qua Nubi illi omnem terroris & iræ Di-

10 moveat.

Quæque locutus eſt Chriſtus, donec emnia fiant. Cælum &

vVinæ materiam ſubtrahamus: ſeriò, non joco, agentur omnia;
neque tunc in Jjudicio ampliùs locus erit precibus & pœniten-
tiæ, &c. Zota mum aut unus apex, nihil vel minimum, præteri.
bit (quod non ad punctum impleatur) à lge, quæ in ea de
Chriſto ejusque myſteriis & actibus ſcripta ſunt, Matth. 7.15.

ker«

m
Muu

ent

erpp

—— —— —

1
,U
n.
r.
ma.
nik
1e C

n A.

3
dd⸗

PlekRis lucidd, impiis tenebroſd. 3

terra tranſibunt, verba autem mea non præteribunt. Matth. 24. 27.
Lucæ 21. 33. Quadrat id Phutarchi: Fuge nigram iſtam & con-
denſantem ſe Nubem; ſenties tonare ac fulgurare, ſimul atque
eruperit, quod nunc latet. Paciuch. tom. 3. Lect. 1. n. 29.

Vid. Cornel. citatù in Concione locu. Joſeph. Speranza, &r. ſel. Authores in

Punczo'I37. Guiliel. Stanihurſt. cit. de Zudicio exætr. Franc. Hujus 4. Con-
Joſ. Capuc. in Adv. C. 2. Raph. Bonherbas, fer. 2. Dom. . imnm.
L Duadrageſ. Auguſt. Paoletti, Dom. 1. Advent. & fer. 2. Qua-
Fageſ. Dom. I. (Praæter alios citatos.) Englgr. Cæl. emp. part. I.
Indice Concept. ad Dom. I. Adv. ex F. JS. Letri & Pauli, F. 2.
Fabeér. Dom. I. Adv. C. Io. n.6. V. Pſal. 1z. 1I2. &ö 2. 37. & 55. 7.
Le Blanc, in Pal. 96. ſect. I. V. citandi ad finem Concionis ſeq.
& ipſam Conc. ſuprà Cg. n. 3 & C. 7. n. 2. Adn. z. Englgrave-

part. 2. Dom. 21. poſt Pent. Petr. D. Oultrem. Amor. Increa⸗

eus, L. I. C. I. Verbo Mundm, bect. 6. d f. 9,

B b CoON-
Mechtl de ſud. Eætr.

194 CONCIO XV. Ten, eſtas borribilis Judicii extremi,
& r ir ar ar :e ie At ie ie a te ie it ir at e ae r a t ae 3 t e N Xe S. at ar 4r N 2 f
CQoNCIO XV.
Conſideratur, & oculis mentis proponitur Judicii
extremi Tempeſtas, verè formidanda, quâ Chri-
ſtus Judex in nube, cum poteſtate magna, E5
majeſtate veniet: cujus terrore docemur emen-
dationem vitæ, morumque.

Domin. II. Tis es, qui venturus es „an alium exvpectamus

Advent Matthæi I1I. 3.
Terror Nubis Ræcedente diſcurſu contemplati fuimus illam extrema

Judicii Nubem, in quà videbunt filtium hbominu venlientem
M1, cum tem-
peſtate in no-
Re, & c.

Judicii extre- 2

deri poſſit ſatis, etſi parum, dictum fuiſſe: Hæc tamen,
de Nube iſta, circumſtantia vel maximè aggravatur, ſi conſide-
remus unà grandem horribilemque tempeſtatem, quals non
fuit ab initio mundi, usq; modò neq; fiet, Matth. 2. 2r. in, & cum
qua venturum Judicem, S. Scriptura teſtatur. Si inſuper con-

cipiamus, eam de nocte, & in tenebris, quibus involventur

impii, fore; ſcimus enim aëreas cum frequentibus, fulmine,
tonitru, fulgure, fragoribus, &c. tempeſtates longè majorem
incutere horrorem, ac de die ſolent. Fuere, qui auſu teme-
rario imitari voluére hæc portenta & miracula, quæ Deus
Naaturæ contulit, & ceu Naturæ Dominus (Natura Naturans)
Amuſus, ſibi reſervavit, ut omnipotentiam ſuam oſtenderet. De Amu-
Deus haberi lio é Tiberini Regis Albanorum, poſteris orto, ſcribit Majolus,
volens, imi- Dier. Can. coll. 1. in Meteoru, f. g. item coll. 23, in memorabilibus. f. 314.
tatus tonitrua, ab eo fulgura & tonitrua arte confecta initio conditæ. Rom. 17.
Pœnas da, ideo ſe pro Deo venditare auſus eſt „quòôd cum machini un⸗

cum poteſtate magnà &- majeſtate Lucæ 21. 27. Et verò vi-

Pos

ſol

Kn
cot
1
h⸗

vii

ele
Dom
ſ
ſei
lin
N.

Nel
I
ſat.
6
n
ent

W
ſer

ſe
hie
el

— cujus terrore docemur vilæ emendationem. 195
16 pusdam tonitrua tonitruis, fulgura fulguribus;, referret ac
fulmina jacularetur; ſed queniam Deus ſuperbis ſemper ob-
ſiſtit, inundatione paludis, ad quam inhabitabat, periit, und
Ule cum Regiàâ demerſus . E Yo. Zonara, Conſtantinop. Monacho, Ord.
r. §& Baſilii, Hiſtorico tom, 2. in princ. Et ſicut præſentiæ & adven-
6 cus Divini in montem Sina, Exod. Io= à v. 16. de qus Conc. præced.
4,0 n. §. eVidens ſignum erat, cùm ecce cæœperunt audiri tonitrua, a
eNean micare fulgura, & nahes denſiſſima operire montem, clangorq; buccinz

vehementins perſtrepehbat, & timuit populus, &. eè Judd deſeend ſet
Dominus ſuper eum, &c. ita adhuc magis toti mundo evidentig-
“ ſimus erit Chriſti Judicis extremi adventus in montem 9 1-
. veti, cum incipieht aldtiri tonitrua, mäcarét Fulgira . clangotq; zu-
cina veͥehementior, & Tubæ illius, de qua ſaprà C.6. videridue
Nuber denſiſima, de quâ C. I2. ubi fundamenta Orbis, omnesque

Angeli & homines contremiſcent, cùm ſurrexerit ad judican- l
ntum In fulmine eſt

“ dum Deus, Job 31. 14. Sicht. etiam in terris primum dver. Ditun doten-
A & præſentiam Chriſti Meſſiæ remonſtrabant miracula, in ho⸗ V na aas
d dierno Dome. 2z. Adventäàr Evangelio à Chriſto Toanni renuntiata. e co z. n 3.
n⸗ mera gratiæ ſigna; ita certè multò luculentius ſecundum 2
Chriſti judicis adventum in mundum palàm facient terribilia
gie illa ſigna, totúsque ejus apparatus, ita ut omnes, non inter-
in rogando ſubdubieè, ſed infallibiliter affirmando, verum dicturi
eck ſint: Tu &, qui venturus & „Jjudicare vi vos & mortuos, &c. Et
