vitâ actu ſub Carnifice poſità Martyr, domi ſuæ, quinque

poſt diebus Feſto Aſſumptæ Virginis Anno D. 1666, &tatis 75,
vel76. ad coronam cœleſtem evocatus. Mem Hazart parte 8.

& 9. c. 2. & in adjecta ejnsdem effgie. Defunctis Dominâ Matre

& Cœteris ejus filiis, hic filiolus Princeps ſuperſtes morbum
& ipſe lethalem incidit: nihil non mediorum, ad ſervandam

Jannes Pu- ejus vitam, cogitabatur: ſpondet P. Adamus vitam & ſanita-
erulus Sinen- tem, ſi ſuo is arbitrio permitteretur. Conſentiente Parente,
ſis Baptismo ſacro eum Baptismate tingit P. Adamus, indito nomine Jo-
ſanatur. annis, eo fructu, ut poſt horæ quadrantem ſeſe ſanum & in-
columem ſiſteret cum ſummo ſtupore omnium præſentium

Ethnicorum. Joannes itaque, ita, cum vitâ animæ, rece-
ptaà ſanitate, ad benefactorem ſuum properans, impensè o-

rat, ut, ſicut jam corpus ipſi ſervâſſet, ita & deinceps non

minus animæ ſuæ curam gererct. Monitus à Sacerdote,

neret; petitis optimis veſtibus ſuis, & appensâ ad collum
Corollaà precatoriâ cum prætaétis Reliquiis, Parenti ad pe-
des ſupplex orat, liceret ſibi, ita ſeſe coram magno Chriſtia-

norum Deo, in debitas accepti beneficii grates, ſiſtere; Pa-

rens valdè infenſus Chriſtianismo, minus gratam ratàmque

habens petitionem iſtam, nolebat equidem contriſtare filio-
lum, omnimodè negando, ſed bonam ei ſpem fecerat; inte-
Refugit Ido- rim verò aliud Sacrificium Idolo ſuo, à ſe votum ob acce-

lo paratum ptam ſanitatem iſtam, parabat; cujus ne innocens filiolus

ſacrificum. participem ſeſe faceret, triſtis à parente in proximam aulam

ſeceſſerat. Cùm ergo ſacrificium occiperetur, derepente
horribilis tumultus inſonuit, ac ſi multitudo hominum vi
Terretur ſpe: per feneſtras irrumperet, inſecuto terribili ſpectro . illius
Ekris. cum Idolo, cui parens ſacrificaverat, formæ, Sinis effigiari
conſuetæ, nempe giganteæ, ignitis oculis, vultu flammeo,

cum

4

Ppropinqu

t prilsl
loc 40

Adamo

P. AA

ſmuemim
em. ſoann
tione on

(ose en
cdkonmcor
lereiden

one;Dore!
ſinsſntintnn
ſiorumhiceic
Tdonininot

dte, Whellme
ſummo Deo pro tantà gratiâà gratias debitas agendas eſſe, &
ideo templum accederet, & unà Profeſſionem Fidei depo-

(Percidenn

1

N

dinn ai .
aligane
ſenooliri

N uulre
Aeſahegen
lOnNe
EVIb UNde

, nun )

4 hetſtition

ine geberen

hherantes

AUque me

gt,necg

lulet ⸗

4

—

3

Ma e Z
ee
èHH
1

„„

1
ſc

. 4

4

8
e te⸗

* 1 1 4
entlenter Nee⸗
Kmklltc

— 9 r
Mo o.

. 4
emn Dr
IIII

1
1Ltenreps

4
454
4 W“

„

EW.

e

2
. goſſ, 3
IAEN.

*
. 2
ones AHGHE.⸗
UEE 1
. 1.

=W

SEe imprudentes: quorum in vitâ innumeri. 993
cum aliis parvis nigerrimis idolis, unaque parvulo oanni

appropinquantes; hic verò aſpectu perterritus vociferari,

nec priùs placari potuit, quàm voti dicti compos, ex ſceleſto

hoc loco ad Patrum Societatis templum abduceretur, &

P. Adamo ad tempus conviva & inſtruendus crederetur.

Hic P. Adamus pro ſuo zelo brevi huic teneræ ceræ eam Miræ virtu-

—

virtutem impreſſerat, quam ſibi vel ſenes in exemplum po- tis exercitiain

ratione pronus ad Iconem Beatiſſimæ Virginis, cum ſui ſub

ejusdem præſidium commendatione; ad Altaria cum cultu

ſanctorum eorundem, ad diei ortum primus in Fccleſiaà, ve-

ſperl ex eädem ultimus; neque hæc infantili, ſed ſerià devo-

tione; ab ore Patris ſui Spiritualis & Concionatoris, ac hu-

jus ſacra inſtructione totus pendens, cum admirandâ Myſte-

riorum Fidei capacitate & pietatis ſenſu. In depictà Paſſio-

ne Domini notabat faciem JIudæ Proditoris denigratam, &

hujus cauſam edoctus, ſolebat deinceps judam in aſpectum

occurrentem obliquis & torvis oculis ſuæ impietatis acribus
verbis ferventiſſimè objurgare. En quædam ulteriora ſub-
limis virtutis ſpecimina. Zelus in Fide, odium Idololatriæ Zelus inFide,

& fuperſtitionum: Cùm Joanne periculosè decumbente, reſiciens

Medicina nil proficeret, in ſubſidium ab idolo exorandum, opem magi-
Medicus ante leétum ægri menſam, & in eo idolum cum in- cam pro mor-
cCenſo poſuit illi ſacrificaturus: at æger ita clamare cœpit & bo.

angi, quaſi præ dolore & anguſtiã animam mox acturus, &

fortè ſuperveniente P. Adamo, Medico autem mandante, ne

intromitteretur, dum ſacrificium finitum eſſet, non acqui-

evit, usque dum præſentem haberet P. Adamum, quem fo-

ris eſſe adverterat, & huic zelosè queſtus de periculo ſibi fa-
o, nunc Medicum impii attentati arguens, ſibi per fuam

fuperſtitionem dolores augentem, vitam eripientem, quam

dare deberet; & hi, inquit (notabat famulos & domeſticos)

cooperantes huic nefariæ incantationi, me deſerunt, aſſi⸗

ſtuntque meo hoſti. Arreptum dein idolum in fruſta con-

fregit, nec quievit, usque dum omnia ex ejus oculis abduce-

Mechtl de Jud. extr. Kk kKk kK ren-

nant. Joannes noſter parvulus afſliduus, & cum vene- hoc Parvulo.

994 CoxNcio LIV. In negotio ſalutis æternæ ne putri ſimus,
Reverentis & rentur. Reverentia ejus erga Sacerdotem & obedientia mi.

dobedtent. er- ra fuit, ſeſe quotidie poſt Sacra 4d dejus pedes proſternentis,

ga Sacerdo- hoc etiam contranitente; Bellaria- ipfi donata illi vel mitte-
em. bat, vel adventanti apponebat, nihil ſine ejus arbitrio & nu-

.—

tu deguſtans, & illius juſſu etiam amariſſimas medicinas

Liberalitas. tanquam ſuaviſſimas ſumens. Taceo ejusdem liberalita
tem, quâ ſe aliquando pretiosâ veſte ſuaâ talari exnebat, eam
dono daturus P. Adami famulo, illam ſibi placere inſfinuanti.

A domeſticis prohibitus, quòd tam pretioſa tunica famulo

non congrueret, cui eâ nec uti liceret, reponebat, famulum

dare poſſe conſanguineo, vel alteri per illam gratificari, Nec
ſic permiſſus, lachrymas in arma tam teneræ ætatis voca-
bat; & ut componeretur res, cùm interim nollet hac fuà veo.
ſte reindui, niſi videret famulum aliâ novàâà veſte decora-
tum, hàâc famulus, juſſu Domini Parentis donatus fuerat.
Mortifcatio. Taceo mortificationem ſenſuum per dexteram. Cibis guſtui

Datientia.

affecti animi notaretur, etiam cùm acri ferro apertura fieret.

Quuoties interrogatus, quomodo ſe haberet! valde bene, re-
ſpondebat, cum tamen quemvis ad compaſſionem moveret

Inlgnis tole-corpulculum ejus doloribus plenum. Vnus ⁸ famulis ad

rantia & be- inſerviendum ægro deputatis, huic ſœæpiùs, commodi loco,
Ft cùm quondam Imperatori comes ad ve-
nandum Dominus Parens eſſe deberet, huic ipſi famulo ſe-

nefcentia ln moleſtiæ fuit.
Tlervum mo-

leſtum. 2 . 5 7 . . 71r, 22 .
. qui demandabatur: hic quidem renuebat, quantum pote-

rat, ceu quod famulis, propter magna onera, grave admo-
dum accidit. Reſciens hoc æger Joannes ad ſuum D. Paren-

tem ablegat P. Adamum, cum precibus impenſis, ut huic ſuo
infirmario hac in parte parceretur, licerétque domi manere.

Admiratus P. Adamus, quærit, cur pro eo rogaret, à quo plus

moleſtiæ, quàm ſubſidii haberet? Pater Reverende, reponit

placitis abſtinebat. Corpuſculum dein repletum uleeroſis

Dmuninpe

unnts: N

eengeecetin
ce &aöceen
Ekekrtrarre

cret Non
uarne, u

ſprelg bel
et, ſkepiss
titAit,

(per,more
& putulentis tuberculis, ita ut nec incedere, nec rectus ſtare
polſlet, ejusdémque dolores mirà patientiaâ vincebat, ut ne
minima querimonia audiretur, nec in vultu ſignum malè

Er nundati

(ekeconiuer.

Ltücaunns,

winddert
tehndo gun
(alnſemen

lſlennt ſe,

umenten

(erc

ulth amdedre

(ekrat e

,

Acem “

ecto, l

1
.

Nerahe

—

1
RNAEA
Degtaneent
RAklkh,.
Regibare,
eofeng
T

.
1
AtAill velae
Ala UI ſel

Sah

ſP 1
e eeee

1†
1
den des
Locrik Ro

1
art eveee
all mhbe

oeores for
Plarolechhe
Dia lulhhealal
*
Anedoe
OlleDa Re.
er.

n gratſſe
un Raaihch,

0
488G
a † Pe
erck clA.

olletha

Ni Fette K.

Coputus Mi
pED
n. (bögi
. leat

14 4
“

1

pinceht.
ue quieti daturus, vocem ſibi notam, & Joanni, cujus memoria riofus P. Ada-
dapenun mox inciderat, in vivis ſolitam, audit: Pater, Pater: quærit ex no.
α defuncto, qui ſe haberet? Reponit hic, ſplendore cubiculum
Uene colluſtrante plenus, apertis verbis: Pater meus, & Mater mea
welm reliquerunt me, Dominus autem aſſumpſit me“ Pſalmo 26. 10. unde
umdt! clarum erat, ejusdem in alteraà vitæ ſtatum intelligere. o.
Poœnæ circa

4

4
5

.

11, T/.

S imprudenter, quorum in Vit innumeri. 99
puer, inſtruxiſtis me, bonum pro malo rependere: qui ergo

negligam occaſionem hanc oblatam, huic doctrinæ obſe-.

quendi: Poſt paucos dies importunus hic famulus iterum
deliquit in dominum ſuum, & P. Adamus ad Jjoannem: Do-
minus Parens tuus, inquit, nec dum disceſſit, ſi vis, curabo,
ut hunc impetuoſum famulum abs te, & ſecum accipiat; cui

HWoannes: Rogo, Pater reverende, ne nos pœniteat, quòèd ipſi

benefecerimus. Denique ingraveſcente corporis debilita-
te, & ad decumbendum cogente, mortéque pulſante, P. Ada-
mum à ſuo latere non dimittebat. Quæſitus, annon mori
timeret:? Non metuo (inquit voce debili) mortem; paratus
præfatas Reliquias jam pectori, jam ori, jam oculis, admo-
viſſet, ſæpiùs invocatis nominibus Jeſu & Mariæ, placidè
obiit & abiit, ipſo Feſto ſui Nominis S. Joannis Baptiſtæ.
Cadaver, more Tartarorum, igne in cineres abiit, quibus-

dam oſſibus illæſis à Patre ablatis, & in PP. Societatis Tem lo

terræ mandatis, eo loco, ubi vivens SS. Miſſæ ſacrificio in-

annis defuncti Nutrix, quæ incantatorem præfatum Medi-

ſenſerat Dei ultricem manum, & dolores tam graves, ut ani-
mam, ante illius adhuc obitum, ejicerent, & exturbarent ad
infelicem æternitatem. Non multèò melius eſt actum Aulæ

Præfecto, qui ſeverus variè joannem à pietate & Dei obſe-
„W quio abſtrahere ſtudebat. Is eodem die, & fere tempore
N. bitüs, in venatione caſu equi crus fregit, de
Cclaudicatione hinc continuã ſemper monitus,

doctus, & ſunâ
„qua pœna
mul-

cum adduxerat, & anſam dederat, illo cum morte luctante, in

migrare, quam primum Deo meo placuerit. Itaque cum Morspiacida.

tereſſe conſuérat. Paucos poſt dies P. Adamus de nodte ſe Apparet glo-

996 Coxcio LIV. In negotio ſalutis æternæ ne pueri ſimij

Plrimi in VII. Sed chen! innumeri creſcunt, ſæpiſſimè ab ipsa
malo creſcen- pueritiâ, ſed nonniſi in malo, confortantúrque, pleni nequi.
tia & peccatis. Nempe faciliuùs creſcunt lolium & herbæ in.
utiles ac nocivæ. Cauſam ſi indagemus, ea varia eſt: é ſte-

tes à pueritia.

Cauſæ.

mulctaretur Juventutem à veri Dei ſervitio abſterrens: He-.

zart cit. & cit. H/ſtorica Narratie; ubi plura jucundé. En e-

xemplo remonſtratam veritatem Sapientiæ a. v. 5. 9. 13. ſaprà n.1.
& r. En quô virtutis exercuerit hic parvulus in medio Gen-

tilitatis. Puer autem creſcebat. Praxes hic adjſicere tantarum

virtutum, opus non eſt: ecce enim Defunétus in cordibus

noſtris loquatur. Hebr. 1I. 4.

rilitate & malignitate ſæpeé, ſicut terræ matris, ita parentum:
ex inimico homine, ſuperſeminante zizania in medio tritici:

Matth.13. 2/. ZLizania pravi ſocii, mala exempla, mundi ille.
cebræ, & multa alia, quæ hominem à bono abſtrahunt, in

Figura ex malum trahunt, à quibus vel maximè cavendum. En figu-

Dan. I. 1 .

ra ex Danteli t. 1z. Daniel cum tribus ſociis. Abſtinentes à
cibo regio, & datis ſolis leguminibus ad veſcendum, & aquds (Mey ro

ite etern

ad bibendum, præ omnibus pueri, qui veſcebantur cibo regio, apparue-
runt corpulentiore. Sic in ſpiritu & bono proficiunt ii, qui ab-
. 8 3 * % „ „ . 8 .
ſtracti à mundo ejusque illecebris, in ſobrietate educantur,

qui ſeſe frequenter divinis Sacramentis, frugibus Euchariſti-
cis, lectionibus ſacris, piis colloquiis, globulis precatoriis dl

reficiunt, qui ſub bonâà inſtitutione parentum & præcepto-

rum vivunt, ſic verum erit: Puer autem creſcebat. Qui verò

(quos miramur multos noſtrâ ætate adoleſcentes in probi-

Exempla.

tate eſſe macilentos, & in divinis ſiccos, nullius frugi) com-

edunt cibhos Babylonios; qui tempeſtivè nimis pravâ in-

ſtitutione incipiunt mundana & carnalia ſapere, quæ ubi vel
ſemel deguſtarunt, ita ineſcantur, ut, certo licet viſo animæ

periculo, ab iis ſeſe deinceps abſtinere nequaquam poſſe, ja-
A

tent. Zahoda cit. in fine. Tales Pueri & puellæ, & à puero & primâ

ætate cum uſu rationis in malo creſcentes fuere, puella illa
ſexennis, de quàâ Conc. 2a8. num. 27. duo pueri illi: Peædag. Chriſt.

lom. I.

l ll.

Deusbone.

(una & in
umus, i
Im: er ,uen

ſ,r.
ſicit a dede

urbe nobs,

Poeletan

R upgle .
erat.

(ocfcienwiæ

Ulipotiorin

ng,anin,

(un cicu

Celtaun ccet

Cld rum

11

ooncllaneker
neke dand

Sthnn oon
Caklin, mi
tunlen,
Ubabie,
lrernt
encer

in WaNd

UR ſi⸗

. iniſtre .

Numn alio⸗
n hn
ſſelerho

Me

ahgee
3WIe
WR
1
enaee
NUIN Ne.
. 1
5 Jh I
7 N
1

7
ne in 1e)
ed 5
S III N

1
gene A ele,

Ane in .
meine in
s

„R M .
1Phiten N⸗

†
ia UIIm d

1NR[
e ſen te
1e, Pellce
. 4 .

1.
5 .

”M

S) imprudentes, quorum in vita innumeri. 997
tom. I. p. I. C. f. J. 2. hiſt. 3. utinam ſoli iſti, & non innumeri alii!
Deus bone, in quantam ſcelerum molem excreſcit ſæpè ma-

Eb ſana & improvida juventus, ad ipſum cum domone pa-

Qdum, & graviſſima illi commercio ſcelera adjuncta. Au-
diamus, in concluſionem, unicum, idque auditu horren Caſus triſtis,
dum: eN Zoanne Biſſeléo Klainar. Illuſtr. Decade 2. in ſine KRuinæ 20. de Juvenis in
Heli à f. 2 7. Vbi ſic ſcribit: Cujusmodi noſtra, (prô dolor) Kcelera & ma-
vidit ac deflevit ætas, inquit Ammirantius, Juvenis erat in Fiarh devo-
urbe nobis notiſſimâ celebrique, litterarum in ſtudia, ma- *-
gnopere tamen invitus, incumbens, ſed quid faceret! niſt

eapidt Fodere vellet, aut mendicare, veſpere ſuo quadraque viécturus

. , P e

4

.
„7*
1
eE
1

1.

ASR

S
„

(e ge /

S

non erat. Egeſtas illum ſua ſuorumque compellebat, ad
Conſcientiæ (quos vocant) Caſus perdiſcendos. Verùm
illi potior in curâ ventris & mulieribus, ac peſtiferis otii
nugis, animus, quàm in Conſcientiæ nodis aut libris erat. In-
fandum dictu! Petulantes inter quaſillarias, fœminarumq;
certarum cœtus, ſaltare, noctibus hybernis amabat. Eas
Choræas propter nuditatem Adamianaz appellabant: hære-
ſinque veterum Adamitarum ex inferis revocabant. Inde
(quid mirum:?) primus ad eum factus doemoni acceſſus eſt;
conciliante familiaritatem illius, tum ipſo ſaltationis illius
genere; tum ex mulierculis unâ, quam ipſe deperibat, ſagàâ.
Sathanas comptæ mulieris indutus ſpeciem aggreditur in-
cautum, miſcentur colloquia, Iluſus, noctes. Inde, quis es-
ſet, tandem palàm facto, poſcit juvenem diabolus in fœdus
irrevocabile, ſanguinis pignore firmandum: impetraàtque,
quod petierat. Ejuratur Deus ac Cœlum à fœderato. Fez-.“
deris exactor invicem fidem dat, in genus omne volupta- Volente do-
tum, maximéque muliebrium; eâ lege tamen, at ſacerdos, in- mone fit ſa-
quit, fiaz, & dacramenta meum ad arbitrium tracter, impertias, ad- cerdos; cur?
miniſtrer. Etiam hanc conditionem ſceleſtus acceptat, quan-
quam alioquin in rem ac vitam uxoriam jam olim propen-
ſior. Exaétis igitur ſtudiis, initiatur, & erat ei nomen Mel-
chhiſedecho: ſané quidem illuſtre ſtatuique conveniens, ſi ta-
Kxkfkk kk kk 3 men

– ?

998 CoNcio LIV. In negotio ſalutis æternæ ne pueri ſimug,
Deteſtanda men in hominem minùs impuratum incidiſſet. Nunc ve-
ejus in ſacer- tus ille Sacerdos Dei fuerat altiſſimi; novus autem hic dia.
dotio ſcelera. boli popa. Sacrificavit crebrèò, ſed ad omnem (ut facilis eſfft
conjectura) Sathanæ ſagarumq; libidinem, Chriſti Corpore
Sanguinéque traétatis, ſumptis, effuſis, aut illuſis. De cæ.
teris noſtræ Religionis Arcanis, quæcunque doœmon voluit,
ea doœmonis ſervus hic fecit, nominatimque, ſupra trecenta
parvulorum capita Baptimo tinxit, non, uti ritus eſt, in nomine
Trium Divinitatis Perſonarum, ſed, quod horreſcas, deaboli. Plu-
rima fecit alia, dixitque, ſacrilegè, ſceleratéque: feciſſetque
plura longam in ſenectam, niſi veneficiorum poſtulatus, ac

faſſus atrocia, pœnas in eâ dediſſet urbe, quam ego paulè

Juſtitiæ dat pòſt acceſſi, Philoſophos auditurus. Ibi Melchiſedechus hic,

Poenas.⸗

ſit, ipfa noverit Anima.

in Arcis atrio publicôque theatro ſacris exauctoratus, Eccle-
ſiaſtica talari ſpoliatus, gradibusque dejectus, & brachio pro-

fano traditus, coactus eſt, manum dexteram aſciæ, cervi-

cem gladio, corpus flammis ſubjicere. Quid animâ factum
Tales videlicet exitus ſortiuntur ii,

quibus tales in Sacerdotium Ingreſſus ſunt. Addit Biſſelius
à f. -al, quæ de Sacerdote Adamitâ narrat Ammirantius, ea,

ſciat Lector, accidiſſe circa Seculi noſtri (hujus Milleſimi
Sexcenteſimi) ſextum decimum annum; quibus tamen, ne
quis Sacerdotii cavillator improbus lætetur, legat, quæ D.

Ob ſacerdo- Chryſoſtomus Hom. a. in Iſai. c. 6. v. I. declamat, diſcâtque,

tes improbos diſtinguere ſacerdotium bonum à ſacerdotibus malis. Cam

non eſt cavil- videri, ait, ſacerdotem indignum, ne traducas ſacerdotium: non enim

landum Sa-

cerdotium.

oportet damnare rer“ ſed eum, qus re bond mals utitur. qquandoquidem

& gZudas proditor fuit: verum non ob id accuſatur Ordo Apoſtolicus,

ſed illins animus; nec crimen eſt sacerdotii, ſed malum animi. Et tu
igitur ne ſacerdotium vituperer, ſed ſacerdotem malè re bonà utentem.

Vd. Indexr Rerum, inf. V. Sacerdotium. Idem, cum propor tione,

de aliis honoratis Statibus, & ſceleratis in illis
VIII. Supereſſet adhuc, diducere, in negotio ſalutis eſſe

innumeros pueros & imprudentiſſimos, qui etiam ſunt ma-
” joris

is talls,
el niden pa

6ßpueri funt

lae

Mrtilluum elt

leeet: ln⸗

ſer ethict

Unitia. Vd

te Eeſipert
Earonch

.
Ren ſuam,4

Ebuce n⸗
poroends,in

A Kemin

. .—
srents
P

cühcbere
pmnntgucin⸗
Wienowin
Lntelie

1

Upnt,Oln, et

nrin i

tend No di
wocentanin

wenoripen

4

uiſem,di

en aeſet.
WNn

1 betun

611 .
one oſ,,

H
lin ;

H GSimprudenter, quorum in wita innumeri. 999
i h. joris ætatis, imo & Ccnii: ſed de his vel dictum ſatls à mwm. 2.
Vemreniz vel videri poteſt facilè zn Idice Ker. E. Sapiens Benex. Procla-

gen utd matiſſima eſt Sententia Sacri Eccleſiaſtis ap. I. V. 15. ubi, cum
ee dieeret: bervert Aifücilè corrigentur, addit: & ſtultorum, mora-
liter & ethice, infinitus eſt umerms innumeri in negotio ſalu-
—– tis pueri ſimt, £ imprudentiſſimi, plurimi etiam ex ſupin
We⸗ malitia. Vid. Conc. 64. n. 2 quoruen Rni interits, qui terrena ſapi-
en unt, & deſipere in negotio æternitatis volunt. Sanè vel mo-
Lieicè provido, & cupienti in rem ſuam, in ſalutem & neceſſi-
tatem ſuam, ſapere an non oculos aperiant, graviſſima pe-
lea ricula & mala, eâque æterna, peccatori & peccato, quæ un-
mnaink dequaque ſumma ſtultitia eſt, iram ſupremi judicis denique
nE provocans, impendentia? annon vel fatuo metum incuti-
int, & exhinc ſaniora ſanétaque conſilia dictent, cogantque.
e Nullius mentis & ſenſus ſit, qui non retrahat pedem, quem
SNeh ignis lambere & adurere incipit: annon contremiſcat, cui
e proximt gladius ultionis vertici imminet: Damocles aſſen- Damoeles

„
“
l9

1† . .. 4
tilucs

Wienc tator ille nominatiſſimus Dionyſii Regis ſeu Tyranni Sici- ſub enſe tre- G
ed liæ, hujus felicitatem admiratus ac deprædicans, quàm non mulo trepi-
. tremit, cum, etſi habitu regio indutus, & menſæ regiæ ap-“

Ammm poſitus in deliciis, ſed ſuper caput ſuum appenſum videt
(uie, tenui filo ſtrium nudumque gladium, necem in ſingula
gwidion, modmenta minitantem? Cornel. in Prov. 23. 2. f. 6 . Vid. Statum
urE“ peccatoris periculoſiſſimum Conc. 3I. àn. y. In proximo eſt qudew.
am Jam infernus dilatavit animam ſuam O Sulti aliquando ſapite! Puer
bus autem creſeebat. Vtinam cum Chriſto, in bono, pietate, vir-
αα tute, bonorum operum merito, apud Deum & homines,
E in beatam usque æternitatem creſcamus. S. Hieronymus
,G luprà cit. S. Paulinum juvenem adhuc, compellat: Nibel in te

mediocre eſſe, contentus ſum. totum ſummum, totum perfectum deſide-

eG“ to. Cum conatu ſaltem imitemur nos.

Vid. Thom. Kemp. de Imit. Chr. L. I. c. 22. 23. 24. & 25. de Conſid- Authores in

. bum. miſeriæ; de morte; de Jadicio & pæna peccat. infert feren- hanc mate-
otor een riam.

r

=“ä

1000 CoNcio LV. Ante Judicium &g mortem para juſtitiam.
tem emendationem totius vitæ. Cornel. à Lap. in Sap. 3 à v. §.
Iſai. 65. 20. lhilip. 3. 12. Engelgrave P. 1. Dom. inf. Odt. Nat. 0).
& Cælo Emp. Prima evorientis anni Feſta Luce- G. I. Jo. jahoda
S. J. ead. Dom. à f. 25. Alph. Roderic. Exercit. Perfect. P. . Tr. 1.
toto, de Profectu ſpirit. & Tr. 3. c. 10. à f. 16. & C. 7. in fin. Libri
de bonà intent. ad num. 3. ſine ſupra. Drexel. To. 1. æternit. Prodr.
c. I. J. 23. nec non de reéta intent. Mich. Pexenfeld. Concionat.
hiſtor. I29. & I3o. Petr. D'Oultreman. Amor Iucreat. LE. a. c. 2.
ſect. 4. à f. 2716. Casp. Knittel S. J. Conc. Academ. Dominic. Indi.

ce generali VVetulus. Phil. Harttung S. J. Conc. Tergem. Conc.l.

Dom. inf. Oct. Nat, D. Bellarmin. Oper. Tom, 6. Conc. 1y. Dom. I.

Epiph. Jo. Capiſtr. Brinzing. P. 1. Conc. y. Domin. Mat. Faber

Dom. I. Epiph. Conc. 4. & y. Vid. Conc. 13. n. 2. ubi: quis; co-
netur, in cœlo primus eſſe: item Conc. 2I., &i

4383. 3 353. 3 83 -c3 3. 63 3. 38. 13 83. 435¾. 43 63 -4358. 82.

CoxNcio LVyY.

Aute Mortem & ſadicium para juſtitiam. Eccli ö.

J9. Mortis, & Judicii inſequentis, patroni ac nun-

tii ubique & plurimi; ſed hos negligimus, con-

temnimus, ut plurimùm.

vent.
Rogredimur jam nunc

ſaria, & ut nobis bene ſit denique in Judicio particu-

* . . N . ⸗ e. 4
lari ac univerſali, explicanda, quò planè reſpiciendum

eſt ante mortem; poſt peractam enim vitæ ſcenam ultimam
ſerum nimis foret. Servator noſter miſericor diſſimus, &
humanæ, (quam quærebat tantis impenſis ſuorum laborum,

Dom. 1. Ad. His autem fieri incipientibus, reſpicite. Luca 2I.25.

Concionibus ſequentibus ad
alia quædam ſalutis media, vel opportuna vel neces-

—
UIN MON
hittorta t,
Unnniafun.
Iune lecen

5

aula tit ſo
grohibil,
o ut bocei⸗

ſcnintriſen

4

yllln at
A incernut

ſolline telen
ſtirum Dirine
lt eeell
ulanhatar

eitſteeeluria

nlbera
Mend ebotr
MWormldert

e ſe dedn
ſtbce hedoe⸗
unn ſkuiil
ſarognn;

cbere H
Endnd

Lelnl s

onum red
(umentin

Uum ſecune

—
= = ==ͥ —

füne dinn

Ulebel ge

nn⸗ AD Imnparati plurimi morte abripiuntur ad udicium. 1001

Pilz ſanguinis, denique & ipſius acerbiſſimæ mortis) ſalutis nun-
HEquam non appetentiſſimus, uti tota Sancti Evangelii ſeries
KE & hiſtoria remonſtrat, procurator, in hunc ipſum finem,
E omnia ſua poſt æterni Patris ſui gloriam, direxit; eâque hu-
Sαa manæ redemptionis ſalutisque requirendæ ac reparandæzæz), SZ
Rmkh cauſa fuit ſuæ Sanctiſſimæ, etiam Angelis naturaliter non Incarnationis
i cognoſcibili, & incomprehenſibili Myſterio, Incarnationis; 1 trin ſuh⸗
w adeo ut doceant Theologi plurimi, & communiuús, cum S. cellinas e.
An Dnui Thomaâ P. 3. q. I. a. 3. in Concluſtione, dicente: quanquam Deus, pec- neßieii ma-
Cs cato non exiſtente, potuerit incarnari, & homo fieri ,»convenientins gnitudo.
C temen dicitur, quòd ſi homo non pecctſſet, redimendus & ſalvandus,
Demi Deus incarnatus non fuiſſet, ſeu de facto & in præſenti rerum
ubHE. ordine, redemptionem hominis fuiſſe adæquatum Deo mo.
„ tivum Divinæ Incarnationis; quæ inſuper (etſi Deus non
fuerit neceſſitatus ad Incarnationem ponendam, ſeu aſſu-
mendam Naturam humanam, neque hæc ita ſimpliciter fu-
eęxerit neceſſaria ad peccatum hominis abolendum, ut non
diem per liberalem Dei condonationem ac remiſſionem tolli
M potuerit) abſolutè tamen neceſſaria fuerit ſuppoſito, noluis-
WM ſe Deum liberaâ remiſſione peccatum condonare) ut condeii
I gnè pro peccato ſatisfieret, cum & concors 88. Patrum, & Purus home
. ln nune Theologorum ſententia ſit, non poſſe hominem pu- tan enend
5 rum, ſeu qui ſimul Deus non eſſet, condignè ſatisfacere pro telt ſatls.
peccato gravi, ſeu proprio ſeu alieno, hominémq; ex ſe qui- krccrc.
, . dem habere potentiam, ut per proprias vires à fine ſuo ad
ultimo bono deficiat, quod fit graviter peccando, non au-
tem, ut ſuismet tantum viribus ad Deum ultimum finem &
4 puncn Bonum redire poſſit. Perditio tua lIſrael; tantummodò in me au-
mu rxilium tuum. COſeæ 13.9. Dein, etſi noſtra peccata nullum Deo Peccati gravi-
Wu nocumentum aut malum intrinſecum afferant, neque ma- tas ex infini-

—

„ο
101

0 2 71 „ „5d „L 2 „ „ 2 . △ . .
he litiæ ſint ſimpliciter infinitæ, habeant tamen malitiam infi- idigaitate
ue nitam ſecundum quid, ſeu ut 8. Thomas ait cet. 4. 7. a. 2. 2d, 2. Mtenl.
4 eccatum contra Deum commiſſum quandam infinitatem habeat ex in-

nnitate Divinæ Majeſtati; tantò enim oſfenſa eſt gravior, Tuantò mäa

vomn . 4 Mechtl de Jud. extr. ELEͤIl 1ä1 KG1 Jor

2

1002 CoNCi/Oι LV. Ante ſudicium &y mortem, para juſtitiam.

jor eſt ille, in quem delinquitur- & adeo rationem habeat gravis-

ſimi, & nullo bono creato, à puro homine, quantavis grati4

acétuali & habituali inſtructo, & ſancto, condignè compenſa-
bilis mali. Cognoſcamus hinc infinitam Dei excellentiam;
infirmitatem noſtram, quâ cadere, ſed noſtris viribus reſur-

Chriſti ſatis-gere non poſſumus, peccati primi parentis, & quorumvis
faclio copio- .
ſa pro mun- . —1 .
dis finitis in on potuimus, fecit Chriſtus, & per opera ſua æterno Patri
infinitum. 12 ⸗ 11 COPI0
fam, non uno tantum opere (cum unum etiam, & una ejus-
dem gutta ſanguinis ſuffeciſſet, ceu infinitæ, à Deo homine,

ſatisfactionis, infiniti pretii & meriti) ſed liberaliſſimâ chari-

tate, omnium operum, laborum, dolorum, &c. cumulo,
præſtitit pro omnibus peccatis, non hujus tantùm muncdi,
ſed omnibus poſſibilibus, finitis in infinitum. Quæ Chriſti
Pyjus appli- ſatisfactio applicatur fidelibus partim per Sacramenta, par-
*asdtio. tiwigm per eorundem, in Adultis, cooperationem; & vi illius

extinguitur tam debitum ponnæ æternæ, peccato gravi de-
bitæ, quàm culpæ, quâ homo odibilis fit Deo & graviter ex-

oſus: & præter hæc, debita etiam poœrnarum temporalium,

pro diverſitate applicationis. Et quia hæc ipſa Chriſti ope-

ra non tantùm habent rationem ſatisfactionis, ſed etiam Me-
riti, vi eorundem conſequimur omnes gratias ac dona ſuper-
„ naturalia, ad naturam lapfam, peccato vitiatam & corrup-
ttftftapm, reparandam, & Deo vel conciliandam, vel ultimdò uni-
endam, pertinentia. Adduxi hæc, ex P. Joanne Eangel. Than-

ner & Y. meo Profeſſoré, in M. & & impreſſis Theſibus de Incarnationi

Neæceſſitate & Motivo, ad æſtimandam magis I ncarnationis Di⸗
vinæ ſublimitatem, excellentiam, Beneficii magnitudi-

nem; quam proin S. M. Eccleſia, præſertim ſacro Adven-

tus tempore, profundiſſimâ humilitate, reverentia, grati-

tudine, devotiſſimè recolit. Et hæc Chriſtus (ut regre-
diar, unde digreſſus ſum) pro ſalute hominis. V. Conc. 57.

II. Quem

gravitatem, immenſam Dei miſericordiam, dum, quod nos

ſatisfactionem de ſe, & in actu primèò condignam, ac copio-

——
Il. Ce
aneils &
lnes a0 fus

yrrionep
umn cn

18
elt,utri
Mnals un

un neglyen
Etr monert
CVpmun ucie
ng. W
Dportounun
emoriam,9
uns ,ins

K, gooe

uunknattem

ſlente l,u
tereris
ſtlentian.
er
Unk eterr
e iſti

EZEE

“ Uin
ſnolb
ſAun itd

4 inſguan
irhert!
ie Ueſa.

Klodium

obſ⸗
Uuſmines

Kaumend
ſoc en

.

4.

5
4 .
ſS N Aeer

W. enm ane

4 n Pereſe⸗
d IU Callee⸗

Jionan

lgllal 4,
„

.
2 4 DAAS
*† “
Rara ſſteriede
IDeraltune

s anrun

1 C

Noent

Detigtin
mEII

is, ſeis⸗

.

tiuamd

l Nin

vebuung

6

cN*²
i
eſeci
i 4

4

4

—
Se

4/7 4
/Y?
.

=

=ea — —

1

e

—
==.
—

=☛Ee

1

=S

1

=

—,—
—

.
IA

„
cerig

bunalis & Judicii Divini ſeriò, ne quis Divinorum Judicio-
rum negligens, oblivioni potiùs quàm ſibi culpam impin-

Quia volebat Deus Lot citiſſimè fugere: inſtabat enim in-

ſa eſt in ſtatuam ſalis ihid. v. 26.

RN

iſta tamen omnia nihil ad Lotum ac familiam ſuam, qui ex

. V. N
S

Ihnparati plurimi morte rapiuntur ad ſudicium. 100 „
II. Quem finem ut amantiſſimus Redemptor noſter ef-
ficacius & abundantiùs conſequeretur, permoverétque ho-
mines ad ſuammet ſalutem, ſuâ, pro libertate arbitrii, co-

operatione procurandam obtinendâmque, ſuarum Concioo
num materiam, & pro medio, aſſumpſit judicium Extre- Chriſti de ju-

mum, cujus memoriam, diviniſſimo zelo, adeo frequenter dicio monita,

me —. — . . „. & per illud
ingeſſit, ut vix unquam ad populum verba faceret, quin Tri gravia & efſi-

cacia de ſe.

geret, moneret. Drexel. tom. 1. Tribun. Chr. L. 2. C. 2. init. Ne Di-
vinorum Judiciorum ſeu ignari, ſeu obliti, negligenter vive-
remus. Sciebat infinite ſapientiſſimus Servator noſter,
opportunum ac perefficax eſſe medium tremendi Judicii

memoriam, qué & boni, ſalubriter territi, ad iniquitatem

manus ſuas non extenderent, Pſal. 24a. 3. & mali reſipiſce-
rent, &, quod monet Eccleſiaſticus cap. 15. v. 19. ante Judi-
cium & mortem, juſtitiam parente hoc enim prudentis & pro-

videntis eſt, ut ſecurus coram Judice ſupremo compareat,
eò ſeſe præviè parare per bona opera, correctionem vitæ, &

pœnitentiam. Itaque Chriſtus hodierno Evangelio lucu-
lenter & apert locutus de Extremo Judicio, quam mors,
illius & æternitatis prodromus, antecedit, ait: Keſzicite, & Jubet Chri-

e levate capita veſtras Luc. 21. 25. Per Angelos dixerat olim Deus ſtus: Reſpici-

2 72 . . / „ter cùm olim
ad Lot: Salva aumam tuam noli reſpicere poſt tergum Geneſ. Ig. I7.
t a ani 1. ſ . £ N. 92.172 vetuerit Deus

Qla . . 50 1 rreſpicere fa-
cendium, ait Cornel. hic. Quin & reſpeciens uxor ejus poſt ſe, ver- neiliam Lot.
ſaprà Conc, Io. n. y. jam nunc ve- cur?
rò imperat Chriſtus: His fieri incipientibus, reſpicite, & levate

capita veſtra“ Keſpicite, idque in ſalutem: Salva animam tuam.
Præludium equidem quoddam & imago videri poteſt ulti-

mi, orbis ſcelerati, incendii, illud incendium Sodomorum,
in homines omnes, jumenta ac cœtera omnia adeò ſæviens:

hoc incendio cum ſuis jam liberatus erat; unde nec opus
11 1IA1 2 exatz

erat, reſpicere curiosè.

4004 CONCIO LV. Ante Judicium & mortem para juſtitiam.
At jubet Chriſtus: Keſpicite, nempe

ſigna ultimi judicii, & hoc ipſum nunquam non conſideran-

dum attentè, ceu in quo omnium noſtrûm ſalus & res agi-

tur & agetur, ut ad hoc nos omni curâ paremus prævièe vità
juſta & inculpataâ. Ante Judicium para juſtitiam. Mens juſtorum, .

ait S. Gregorius;, ſollicita ſemper venturo examini intendit-. Cmne

7

r

lco poen

ubiut ui

enim, quod agunt, metunnt, dum aut) conſiderant, ante quantum

Judicem ſtabunt. Kriptam eſt. Aſtra non ſunt munda in conſpe- 2
id in pen
mals,
IKinen

Au ejus: quia apud eum dſtrictè judicate, ipfi quoque macllas in-
quinationts habent, qui per munditiam ſanctitati lucent! Toamo 2.

A Simili: In Lib. g. c. 2. ap. Drewel. cet. L. 2. C. §. J. 2. Mihi fol. Ia2. A ſimili

gra vi pericu-

mihi loqui videtur Chriſtus: Si quis in grandi periculo ho-

lo conſtirutus ſtium, ignis, aquæ, ruinæ cujuscunque, poenæ mortis

omnem par-

tem reſpicit.

eſt: hic ita in periculo gravi conſtitutus, ut effugiat, ac
opem aſylumque ut inveniat, quoquò vertit oculos, &

gquamcunque opitulantem manum quam fortiter appre-

hendit, ut animam ſalvet. KReſpicite, peccatores; quis VO-

propinquat redemptio veſtra, ſalus & gloria. Ita à contrario

tudo eſſe debet peccatori, niſi perire velit, ut reſpiciat. At
qquo? òèòGG “
inn morte & III.
judicio pecca abund dictum ſupra Conc. 32. tota- unde quædam huc ſelige
tor quò refpi re, facile erit. In articulo Jjudicii Divini & mortis præviæ,

ciat, ut opem
recipiat 3

Non à toto & expectes:? non à toto mundo, & omnibus, quæ in mundo

m'ndo. ſunt, divitiis, voluptatibus, &c. hæc enim omnia & deſerun-

peccatoribus: Reſpicite, quia, vel ne appropinquet dam-
natio veſtra. Hoc opus, hic labor, hæc cura & ſolici-

In Judicio Extremo nullum fore aſylum peccatori,

.

(à cujus ſorte pendet ſors Judicii; ſi enim bona mors, bo.⸗
num erit judicium) quò reſpicias? à quòô auxilium ſperes

tur, & deſerunt. Ante Zudieium, ait Sapiens, para uſtitiam, non
divitias, ventris oblectamenta, non honores & terrena, quæ

paſſim ſectantur ſtudioſiſſimè mortales, mihil autem in Ju-

dicio

bis in graviori periculo perdendæ vitæ æternæ, ac incendii
nunquam non finiendi! Keſpicite (Juſtis dicitur) quoniam ap-

rhae kli⸗
ſi liten,

„

ir glns.
W.

— S=S
—,—

af

taDeum,

= =

(orem expe

oss in fe
te: ſine

achus

Hge un a,
ne1 ie
liſiram 8
yts ui
nn nonn,

B Wdant

Gdaee
ndec
Cnn olert

—,—

ſeard Euuns
1, ialten

m nonn
guol,

oNPencr⸗
Elte noe

690 iſcr⸗

Ctdendun

n. Mucg
uutorem experti ſunt Daniel in lacu leonum. Daniel. z. Ires

N

3

3
41
54
. 4
7
81

17
4

een
W:
.
31 fe
91 NrIn!

7

7
,86* N
alk H
.

It eſtot
etr ol
fmnien 4l

icinr n

1
1

utom.

Cun hu

morri

awNMMH,.

11, ℳ

Ae AN

Weque enim Fater judicat quenquam, ſed omne judicium dedit Filio.

Imparati tlurimi morte abripiuntur ad ſudicium. I100 /½

dicio proderunt. Zeniet dies illa, ait S. Bernardus, in quà pluas
valebunt pura corda, quam aſtata verba, conſcientia bona, quàm mar- H
ſupia plena“ Zudex ille non falletur, nec ſiectetir doni“ In Cantica. Po

ant. E. Jud. fin. Quò ergo reſpicias? an ad Deum bPatrem? cùm An ad Deum
extra Deum, & ſine Deo, auxilii ſolidi ſit nihil. Et Deum ad-ratum:

Heroës in fornace ignis ardentis. Danieln z. Jonas in ventre

Cete: gJonæ 2. Suſanna inter falſos duos judices. Daniel. 3. 24.
David in perſecutionibus à Saule, Abſalone, aliisque pluri-
mis malis: quæ & plura alia ac innumera exempla nos do-

cent & animant, in graviſſimis & quibuscunque noſtris ne-
