ſca, tote. Sequenti Concione veſtrum viciſſim, ceu Parochiano-
rum, Offcium declarabitur. Mihi & vobis mecum precemini
ro Spiritùs Sancti aſſiſtentiam per omnia neceſſariam, (ſine quâ
‚er· ſucienter non ſumus vel cogitare aliquid ad ſalutem proficuum,
ſie à nobi, quaſi ex nobis. 2. Cor. 3. 7.) ſuique amoris ignem; vobis
mi; Cor docile, ſuaviten ad Divina promptum: mihi zelum ſan-
. Rtum. Animarum ſalutis & Gloriæ ejusdem propagandæ;
v. utrisque den'que, ut ſalus æterna, ex hoc ſalutis inexhauſto
Hu. fonte, obveniat: Amen.
e Vid. Concilium Trident. Sſ. 6 tot. Decret. Ae Reformat. S. Franc. Authores in
n Saleſ. Regul. PF. I. c. 2. à f. o. Breviar. R. 29. Decemb. Lect. III. hanc mate-
oA. Wost. Franc. Mendoza S.J. in 1. Keg. 2. 36. Annot. 23. à f. p15. lam.
ge. Cornel. à Lapide, Loci ſuprà citt. Bellarminus, Operum To. 6.
ſne unnn Conc. Ldice, V. Concionator, varii locis & citatus inter AA.
tkun, Conci. ſequ. Alex. Calamat. in Glvaâ, Diſc. 6. V. Saperior. Jo-
ro ann. Oſorius S. J. Concionum Tomo a. à f. 390. Henr. Engel-
ben⸗ grave, Panth. Comman. Doctorum; & Parte 1. Domin. 15. ſine,
h⸗ de Origene & FPanth. F. &. Seph. J. I. Paulus Segneris. J. in
na Hom. Chriſtiano, in fine Operu. Alph. Roderic. Exerc. Perfoclt.
wi, P. 3.Tr.I. à Cap. 5. & ſéquib. Jacobus Marchantius, Horto taſt.
im, Mechtl Conc. Proæm. J. [d] 4 ſol.

me

De hujus gravi munere & obligatione. 25

Curato quo-
rum Cura ſit?
II ciorum, Sacramentorum, Euchariſteæ præſertim, Templorum, Sacro-
suipſius. zum, 2. Sit Cura Salutu propriæ: Quid prodeſt homini: &.

26 C 0N C10 I. PROOFM. Ingreſſus Concionat. & Paſtori Anim.
4à fol. 2r. de Oſſicio Paſtor. & Ind. Rer. V. Sacerdos. Angeſus Pa-

ciuchelli, in ſonam to. 2. Lect. 49. per 16. OG. Lect. a1. Lect. vo.

G& fI. item de Patient. Lib. I. cap. Iz. Franc. Labata S. J. The-
ſauro Morals, Tomo 1. V. Concionator. Hierem. Drexelius S. J.
Ope rlam o. 2. in Yoſeph, cap. 77. 6. 2. mihi fol. 39. Ant. Sucquet,

Via vitæ æternæ L. 2. C. 32. à f. a267.. Tobias Lohner S. J. In-

ſtrudt. Prabt. . à f. 207. p. 2. cap. 5. Caſpar Knittel, S. J. Con-

cione Præliminari 3. tota, & a. initio. Matthi. Faber, Trip. Do-

Chriſt. hinc inde. Petr. Pennequin, S. J. Hag. ad Amor. Div.

p. 3. C. 27. F. 279. Procopius Capuc. Delic. Eybern. Ducurſa I.
Georg. Piſtorius, Decan. Lauing. Conc. 4o. in Funere Parochi.
Carol. Muſart, S. J. Manuali Parochorum toto. Joannes Biſſe-
lius, S. J. in Exemplis Quadrageſ. Incolarum alterius Mundi, Ex-

emplo 4. Anton. Dauroult. S. J. Catechumo Hiſtor. Cap. 3. Tit.

7o. Leopold. Mancinus, de Paſ. D. Lib. 2. Dijſert. 6. Punbto 3.

2 f. 1so. ad 1,9. & Lib. 9. Diſſert. a. puncl. I. à f. 225. Thom. Le
Blanc, in Pfſalm. aS5. a & in Vſal. gg9. I6. art. I. à fol. Iogg. Matth.
Tympius Theatro Hiſtor. P. 2. 4 fol. 36. Præmia bonorum
Concionatorum. Mich. Pexenfelder S.J. Concionat. Hiſto-
rico, Hiſt. 61. & 122. ac a9. Philip. Harttung, S. J. it. Phi-
lippicarum, ad Lecdtorem benevolum. Anton. de Molina Car-

thuſ. Inſtrudt. Sacerdot. toto L'ibro. & Ind. Rer. E. Sacerdos. Pec-

catum. Zelus Judicium. Tr. I. C. 16. & Iz. & Tr. 2. Vid. Conc. 15.
M2. 3. hiſt. Terrib. Conc. 29. n. 5. Conc. 63. 64. n. y. & tota. C. 66.
og. & 72. ubi fine hiſtor. terrib. em ad Proæm. Monita Con-

cionat. Iem Ind Ker. V. Paroch. Concionat. Confeſſar. Doctor. Ver-

bum Dei Anima! LZelus. Sacerdos.
Addit. J
Emoriale perenne Curatis nobis ſit“ I. Cura Gloriæ Dei: Ho-
noru, amoris, ac cultür erga Deiparam Cura Divinorum Off-

Mat. 16.

3

a
. ert
on

—

lt.
cncr

Egr

m

lula
in

in
(4

̃

Ge

gii

lytn

—

Gin. De bujus gra vi munere & obligatione. 27
a. Mat. 16. 28. 3. Jer Cura Proximi; Salutis Animartm, pPraſertzem Proximi.
. concreditarum ex hi, Zaventuti; unde pendet tota deinceßs Vita:
ele. KTPgrorum ad mortem; unde pendet æternitas“ Hanubßernin, AWieoto-

d . rum: SGc. 4. Lt Cura &α ſtudium Temperantiæ, Caſtitatis cum ſe-
e, ula fuga Otii; ſine quibus totus languet Sacerdos. z5. t Cura &
k. ſtudium quotidianæ Weditationi, aut Kecollectionts, vel ſacræ Leclzonts,
inn ſuamet animæ profeltum & ſtimulum. Item LRedktionis aut Studiès
4 N. Caſiſtici, planè & utilis valde, & pro Curã neceſſarii. 6. Sit Cura
ed aimaram Purgantium, in harum ſubſidium; quod vel maximè Sdacer-
„Dn. dAoxs impendere poteſt. 7. Cura nulla Reſpect us Humani, ſed ſolius Dei,
Mh ac hujus Gloriæ, & Con gientiæ: Vivit ſecurè, cui non eſt Curia
lei curæ. 8. Nulla ſecularium negotiorum impertinentium. Kerum
de. Cyeatarum & Temporalium alia Cura non ſit, udm eä ratione, qud
56. Vocationi noſtræ deſerviunt. S. Ignat. Exercit. undam. Deſuper
Conſideratio, Reflexio, Studiam, & Praxis. Omnia in charitate hant, —
5, & cum diſeretione „de qud §J. Iſidorus infra C. 64. n. 7. f. 1214. Et
nlle quidem haæc mihi ſeribo & inculco. Deniq; ſi omnia fecero, quàm hu-
cß mijiliter de me, quàm nihil me eſſe, ſentiendum, Deo attribuendo omnia .
un cujus gratid fiunt, dicam verè- ſervus inutilis ſum: Lucæ 17. 10.
ͤ. En humilitatem S. Philippi Neriè, pro Deo & ſalute animarum laborio- Humilitas
Ml. ſiſſimi & Concionatoris & Confeſſarii munere perfunéti. Hic, cuùm S. Philippi
(k. jam extremum ſpiritum ageret rogatus, an cum D. WMartino diutius Nerii.
ler. vivere non optaret, qui ſuis & popielo neceſſarius? reſpondit Cavete;
„ non ſum ego S. Martinus; ſi talem præſumptionem habe-
66. rem, me hominibus neceſſarium eſſe, putarem de ſalute
(n. meé conclamatum: nunquam enim putavi, me ulli homini
. utilem eſſe. In vitâ Lancicius Opuſc. ſpirit. 8. C. 3. Engelgr.
“ Gl S. Franc. F. 2. m. f. 341. Vid. Brev. Rom. 26. Maji Leét 4.
ante un.

.
f.
jo⸗

„ Idl 2 Cox-

6.

238 Co N C10 II. PRO OEM. Oßfeiun Curæ ſpirituali comm ſorun.

—

AJ3563. 3 3. „8383 -K 3 8 F -K 383** 3 83- 6383. g38: „3 *²: §3832. 3 . 365*-
CoxNclo PROOE MIALIS II.

DO ii citate. rituali commitlorum; in ſuammet ſalutem.

Ferii 3-Pen- Qui intrat ber oſtium . paſtor ſt ovium. Et owes
tecoſt.

Joann. 10. à v. 2.

Servit partim C Oletue Prapoſitis veſtprir, ES ſuljacete eis; ipſi enim

proConcione
In Funcre ba- pervigilant, quaſi rattonem pro animabus veſtris
rochi. reddituri; ut cum gaudio hoc faciant, 6 non ge-

mentes: hoc enim non expedit vobis. Ad Hebræos

c. 13. V. 17.
I.

7Nund prægrande, Vel graviſſi mum Munus, & onus
eobrum, quibus Dominici Gregis Cara commiſſa. Sed
*non ſatis eſt, hæc néſſe, non ſufficit, docere, & doce-
ri; oportet & facere, ac utrinque omnem implere juſtitiam.

Non ſatis eſt, Sacerdotem (juxta ſerium mandatum S. Pauli,

2. ad Tem. g. à V. I. teſtificantis coram Deo, & Jeſu Chriſto, qui judica-

eſt, ex Græco: Obteſtanta &, ut Theophylactus, & Anſelmus

interpretantur: Adjiuranti coram Deo & per Deum, péerque

””M Jeſum Chriſtum, quaſi teſtes, & vindices hujus obteſtatio-
nis; unde terreantur Paſtores, qui non prædicant, inquit,
Theophylactus. Cornel. in cit. L.) predicare verbum, inſtare por-
tund, importund, arguere, olſecrare increpare, in omni patientid, &
Auditoribus doctrind: vigilare, in omnibus laborare, miniſterium ſuum implerer
& Parochia- niſi & illi, qui curæ ſpiritnali, in ſalutem propriam, commiſſi
= ſunt,

nis cognitum

vocem ejus audiunt. Et oves Sum ſequuntur.

Udiſtis, AA. lectiſi mi, præc. Cenc. ſubli lime, attamen

tiurus eſt vivos & mortuos, per adventum ipſius, & regnum ejus; id

(on
ſunt

ort

et
mnteret, Oflicium Auditorum, Parochianorum, & Curæ ſpi.

405

den
s

ecd

e-
.

.
.

us
ve

it,

CONCIO II. PROO EM. ORicium Curæ ſpirituali commiſſorum. 29

èG 4

„

——

ſunt, ſuis non deſint partibus. Quid enim bonus auriga eſſe debet
hortetur, impellatque equos, ſi hi contumaces, & obſequen etiam ſuum

tes non ſint:? Proin aptiſſimè, hac ſecundaâ exhortatione, AA. officium.

veſtri commonendi eſtis officii, ne labor, conatusque omnis

veſtri Paſtoris, Concionatoris, Confeſſarii, pro Deo & veſtr4
ſalute ſuſceptus, ac fuſcipiendus, minùs efficax ac inanis, aut
nullus ſit: cujus tractandæ in hanc diem materiæ apertum Er bodierne
eſt oſtium, quò agitur de Paſtore & ovibus, quæ vocem ejus au- FPerig 3. Pen-
diunt, & illum ſequuntir. Hic Paſtor, ſeu Paſtorum Princeps, Chri- , Mes Evan-
ſtus, 1. Petri y. 2. cujus vocem audiant oves, per quas nos o-*.

mnes ſignamur, ut vitam habeant, & abundantius habeant, vitam
animæ per gratiam in terris, per gloriam æternam in cœlis.
Hic Paſtor Divinus, ipſe Deus, ſuam olim emiſit vocem, lo-

quens Patribus in Propheti, noviſſimè diebus iſtis locutus nobis in filio 5

ut de Patre æterno loquitur Paulus ad Hebr. 1. 1. &z. & hic
Dei filius per ſemetipſum; ex tunc verò, & jam nunc loqui-

tur per ſui Vicarios. Grex, Populus; Paſtore, ſunt Sacerdotes, ait

8. Am broſ. L.. 2. in Cap. 2. Lucæ. Dei ergo voluntate Paſtor cùm
ſim, võsque oves ad audiendum congregatæ, patienter ac

benevolè audite, & intelligite, vobis, erga Paſtorem veſtrum

incumbens officium, ut inde, utrosque inter, fortiſſimus
fiat nexus charitati, quod eſt vinculum perfebtionn. Coloſſ. 3. 12. Pla-
nè neceſſarius ad promovendam Dei gloriam, & animarum
ſalutem, idque per Dei gratim.
II. Pro fundamento veritatis, de veſtro erga Paſtorem

officio, tractandæ, & divinis literis, in declarationem, nòôſſe
& obſervare oportet, illum eſſe curæ ſuæ ſpirituali commis-

ſis præpoſitum, Patrem, Parochiæ, ſibi ritè collatæ, Matri- Conr.7z. n. 4.

monio Spirituali ſponſum, & illius hanc eſſe ſponſam; illos
verò in Chriſto filios: adeo intima inter hosce conjunctio

amoris eſt, & eſſe debet. Expendamus ſingula. Animarum Animarum
Paſtor Præpoſitus eſt: Parochus enim, vel Paræcus, juxta Paſtor Præ-

nominis ætymon & originem, eſt viciniæ ſacræ, quæ Paro- Poitus eſt:

chia dicitur, ſeu hujus incolarum & habitatorum, in Spiri

ex Hebr. 13.17.
[d] 3 tuali-

tualibus Præpoſitus. Andreas Vallenſ. In Paratit Juris Canon. E. 3.

Obedientia tit. 2g. G. 1. n. 4. Efficaciſſimèe Paulus ad Hebr. 73. 17. Obedite præ-

debita Supe-
rrioribus Ec-
Aleſiaſticis.

poſiti veſtri, & ſubiacete eis Tpſi enim pervigslant, quaſi rationem pro
Amnmah, veſtris reddituri; ut cum gaudio hoc facsiant, & non gemen-
tes;s hoc enim non expedit vobi. Verbis iſtis cum verè magnum
prondus inſit, enucleatiùs ea conſideranda ſunt. Obedite Præ-
Qaualis? poſiti veſtris, & ſubjacete
pos, & Superiores Eccleſiaſticos, etiamſi LDyſeoli, difficiles,
moroſi ſint, & ſcelerati, inquit, Theophyl. obedientiam humi-

=S lem, ſubmiſſam, & ſupplicem (hanc enim ſignificat: ſubjacete)
exhiberi jubet, q. d. quidquid vobis Paſtores præcipiunt,

quod ſanétum & ſanum eſt, ubi nullum fuerit peccatum
(quod fundamentum in omnibus ſemper præſupponen-
dum, & ſpeétandum eſt) facite: Cornel. Alph. Rodrig. p. 3. tr. y.
c. Io0. n. I. Exerc. Perfect. quod, ut à Spiritu ſancto profectum,

perſuadeat Apoſtolus, eodem dictante, tres aſſignat ratioo

Onus & cura nes; quarum prima: lpſi enim pervigilant, quaſi rationem pro ani-
Paſtorum. z‚abhus veſtris reddituri“ pervigilant, id eſt, pervigilare debent,
q. d. quantumvis Honoris, Reverentiæ, & Obedientiæ defe-
ras Præpoſito, nunquam onus & periculum, quod ipſe pro
tttee ſuſcepit, adæquabis; ipſe enim onus & curam animæ tuæ,
omniumque, & ſingulorum ſubditorum ſuorum gerere de-
bet, pro eisque æternæ mortis periculo ſe exponit, ſingulo-
rum enim probitas, & ſalus ab eo exigetur in die Judicii.
Subditi ſuà Altera Ratio: Vt cum gaudio hoc faciant, & non gemente. Sicut
inobedientia obediens leve onus facit Præpoſito, ut ſc. gaudeat in ejus
Sent onus obedientiâ & profectu, inquit Theophil. ita inobediens onus

Era poſito Præpoſito aggravat, facitque, eum gemere, dum ſuos labo⸗
ð res irritos & fruſtraneos eſſe, videt; dum ſatagit, ſubditos

promovere in virtute & diſciplinâ, hi autem reluctantur;
dum ille rationes & modos omnes excogitat, ut hos ad ſa-

. C. 22. n. 4.

ſ. yog. & Cor fieri ſubditos, videt: quâ certè ratione gravem ſibi redden-
mel, in . Reg. dam imponunt rationem ſubditi, ſed & periculo æternæ
1,7. 4 ſ. 700.

30 CONCIOII. PROOEM. Ofi-ium Curæ ſpirituali commiſſorum.

ei- Præpoſitos vocat Paſtores, Epiſco-

nam mentem reducat, nihil verò, ſe proficere, imò duriores

dam-

———

n, CoNcIO II. PROOEM. Offeium Curæ ſpirituali commiſſorum. 31

—,— — —,

„damnationis ſeſe exponunt: unde ſequitur: Hoc enim non ex-
e. pedit vobi; quæ tertia Apoſtoli ratio eſt. M
en N III. Animarum Paſtor verèe ſuorum Pater eſt ſpiritualis; , Animarum
. ex qué ipſo evincitur & remonſtratur obligatio amoris, ho-! aner ne
num noris, reverentiæ, confidentiæ ſubditorum erga eundem, Meins ſilti
ehe. ceu filiorum ſpiritualium erga Patrem. Ita jam olim S. Eli ſpirirnales
m. ſeus, Diſcipulus & filius ſpiritualis Magiſtrum ſuum, curru ſunt.
ls, igneo in Cœlum raptum, S. Eliam, inclamabat : Pater mi, Pa-
bum. ter mi! z. Reg. 2.12. Ita Rex Ioas hunc ipſum Eliſæum venera-
ri non erubuit, cùm ad eum ægrotantem infirmitate, quâ &
iunt, mortuus eſt, deſcendit Zoas, Kex Iſzasl, & ſtebat coram eo, dicebätq;, Pa-
tum tker mi, Pater mi! 4. Keg. I3. I4. Tu, 6 Eliſæe, meus & Iſraëlis es
an. Pater. Ita Heli ſacerdos vocabat Samuelem, fidei ac curæ
„ ſuæ commiſſum: Samuel, ſili mi! I. Keg. 3. 16. Ergo, AA. filii
nn, eſtis ſpirituales illius, cujus fidei curæque ſpirituali commiſſi
ni. eſtis, quique vobis verè ſit in Patrem, vôsque ſitis illi in ſilioxs.
„„ , verbum, & nomen dulce Pater, Filin, omni pleniſſimum Dulce & eſſi⸗
det, affectu, quéò paterno Paſtor animarum proſequatur, ſine per- cax verbum:
e. ſonarum acceptione; etiam infimum quemque ſuorum; quòô Pater: Eilius.
N filiali erga ſuum Paſtorem ſincerè afficiatur quisque, cujus-
n, cunque dignitatis, ſtatus ac conditionis ſit. Hoc verbo:
e. Pater uſus eſt Dei filius ad reconciliandum peccatoribus ira-
Go. tum Patrem, Pater, dimitte ilius. Lucæ 23. 34. Eodem cor patris

1

M offenſi placavit filius prodigus; Pater, peccavi. Lucaæ 15. 21.
Feur ita ut non tantum in mercenarium, ſed & in filium reci-
S pi mereretur: magnique amoris indicium eſt FPatrem
nus cCompellare: uti à ſuis vocabatur famulis Naaman Syrus:
boꝛ 2. Reg. J. 13. Et verò abſolutiſſima Summa ſanctæ felici-

Litos tatis, Iloco & communitati alicui erit, ſi Parochus, vel Ani-

tun; marum Paſtor, verè ſeſe ſuæ Curæ commiſſorum Fatrem, hi

“ verò ſeſe filios ſpirituales remonſtrent: idque qua ratione,
nres audiamus. Prius tamen unum interſero, quod des. F ul-
ſer. Schtio, in ujus vitd per Ferrandum Diaconum ejusdem dis-
na cipulum ſeripta, Epiſcopo Feliciano, qui Fulgentio in Epiſco-

lam⸗

32 COoNCIO II. PROOEM. Oficium Curæ ſpirituali commiſſorum.
S. Fulgentius patu Ruspenſi ſucceſſit, dicatäa. Teſtatur Ferrandus, S. Ful-
habet pro Pa- gentium adhuc Monachum, cùm in Afric4 Catholicum No-

rentibus ſuos men dirè vexatum cerneret, id conſilii cœpiſſe, ut adiret E-
gypti ſolitarios, de quibus mira quædam audierat. Iter ha-
buit per Siciliam, & yracuſas appulit; quàâ in Vrbe Chriſtia

in ſalute in-
ſtructores.

nam Rem Eulalius Epiſcopus, Monaſticum Inſtitutum ad-

huc aliquo pacto retinens, adminiſtrabat. Ille Fulgentium

in Monaſterio, ſicut cœteros ſolebat advenas, hoſpitio exce-

pit. Vno & altero congreſſu raram hoſpitis ſui virtutem
facilè deprehendit, cauſas; ne celaret, propter quas dece-

deret ex Africâ, etiam atꝗ; etiam rogavit. Fulgentius, ut
ait Vitæ ejus ſcriptor, inanem gloriam veritus, ſi itineris fui
in £gyptum veram & germanam cauſam proderet, his ita
verbis reſpondit: Parenter meor requiro, quor illii in ori vivere
Veregrinos avudivi. Cuùm ſuboluiſſet Epiſcopo latere obſcuri

vox ambigua vellet, reſcivit ab altero Monacho, qui forent

illi, quos Fulgentius Parentes ſuos vocaret. Vnde cum ſe de-

prehenſum comperiſſet Fulgentius, fateri, quod res erat,

coactus eſt. At, inquit Hiſtoricus: Parentum nomine donare
„ 3 . A . .*
eο poterat, quorum veollet exempla Imetart. Verè Parentes illi,
& nobis ſint, ac ſunt, qui nobis vitam, & quidem animæ,

dant, dum ſacro Fonte tingunt, dum in Fide & ad ſalutem
pertinentibus imbuunt; iſsque curz nos ſervant in vitam
Eternam: Vnde . Chriſto Jeſer per Evangelium ego vos genui.
1. Cor. g. Ir. Pergamus jam.
Paſtori cu IV. Scimus quartum Decalogi præceptum: Honora pa-

Patri debetur trem tulam! Exwodi 20.12. Deut. j. 16. Ecclé 3. 9. Matth. Iy. 3. Circa
dmor, reve-

rentia, obe. quod certum eſt, Patri (de hoc nunc agimus, ad noſtrum pro

dientia. poſitum, ſine excluſione matris) vi hujus præcepti exhiberi

debere amorem, reverentiam, obedientiam, ſuſtentatio-

nem: nec mirum, cum, juxta Philoſophum, Magiſtris, Diis,
& Parentibus, non poſſit reddi æquivalens: lb. 9 Ethic. Dein
*ε que certum, hoc pracepto non ſolum intelligi Patrem cor-
pora-

aliquid in tali reſponſo, quin etiam perſentiſcens, quid ſibi

Um
d
ſe

Drn.

ul.
N

N.
lter.

Miiſtin.
mn ad.
entium

QNe.
IIte

§ bece.
Us, Ult
tis fini
bis n

V.

bſcuſi

iaſhi

ſoret
ſece.

ettt,
rare

S,

ime,
utem
itam
getui.

MN p.
Circa

npro.

Hibeni
mo⸗
Hiss,
hein
(ol-

Na-

4 ,e⁵⅜ 5

Sacramentalem. Ergo, AA. vi præcepti Divini, debetis Pa-

CoNcIO II. Pa oOEM. Ofſieium Curæ Spirituali commiſſorum. 33

poralem, ſed etiam ſpiritualem, & adeo comprehendi Paſto-
res, Sacerdotes, & Eccleſiaſticas perſonas, quin & quemvis

Magiſtratum, atque Superiorem. Itaque vi hujus præ-

cepti Paſtoribus Animarum, Magiſtris ſpiritualibus, & à qui-

bus habemus vitam & alimentum ſpirituale, omni corporali

preæſtantius, debetur obedientia, de quâ iatis dictum: debe-
tur honor, propter eum præſertim, cujus officium gerunt,

qui equidem ab his ambitiosè non appetatur, aut quæratur;
attamen cui honorem, honorem: ad Kom. 13. 7. Et I. Tzmoth. y. 17. Pehetur du-
Qui bene præſant Preibyteri (intelligit tam Parochos, quàm Epi- bues honor;
ſcopos, ait Cornel. ibid.) duplici honore, id eſt, multiplici, juxta V. de S. El-

Chryſoſt. Theophil. & Theodoretum, ſeu multo, liberali & zeario, bic in-

abundanti, digni habeantur, maximè qui laborant in verbo & do-frà fne Conc.
Srind. V. Cornel. in Matth. Ig. a. fF. 302. Honor tria continet. Debe-Debetur con-
tur amor, qui aliàs generatim totius conſortii humani fun- fidentia.

damentum eſt: & ex hoc amore ſingularis filialisque confi-

dentia, omnium maximè in negotio & rebus ſalutis ac con- .
ſcientiæ, in quibus verè unicè res agitur in bonum filii ſpi-
ritualis & Parochiani ipſiusmet: Sicut legimus, Hebræos

dicere ſolitos occurrente caſu difficili & implexo: Eamus ad

videntem: I. Reg. 9 9. eum ut conſulamus. Prophetam cert=
videntem vocant, quòd is Dei Voluntatem & videret, & intel-

ligeret, populéôque declaret, ait Rodriquez cit. lo. n. I. idque

vel maximè notandum & obſervandum circa Confeſſionem
Conc. 69.
tri veſtro Spirituali, Animarum veſtrarum Paſtori, Præpoſi-
to, pro vobis vigilanti, obedientiam, amorem, honorem,
reverentiam, denique & ſuſtentationem.

V. Circa quam à me adducenda non in eum finem erunt, Debetur ſu-

quòd quidquam petam aut cupiam præter, vel contra debi- ſtentatio ex
tum de jure aut conſuetudine, ſed ut ſaltem hæc ipſa veri-I
tas & æquitas, pro bono veſtræ conſcientiæ, nota perſpectaà-
ue ſit, non ex me, ſed ex ipſismet S. Scripturà & Doctoribus:
Omnis lex & ratio dictat, eſſe æquiſſimum, ut qui pro alio
Mechtl Conc. Proæm. II. „e] labo-

ſtitià.

—

=

34 CONCIO II. PROOEFM. Oficium Curæ ſpirituali commiſſorum.
laborat, & vel maximè in ſummam vel magnam illius utili-
uaaaatem, imò neceſſitatem; uti eſt cauſa ſalutis æternæ, ab eo
PEx n. Limoth. alatur. Et ita intelligitur locus S. Pauli cit. 1. Tim. v. 12. Du-

I. . . plici honore digni ſunt, Per duplicem honorem S. Ambroſius, &
Haymo Epiſc. Halberſtat. Sanctitate & eruditione inſignis, in-
telligunt reverentiam & alimoniam. Vult enim Apoſto-
Ius, ait Cornel. ibid. Prælatos, Doctores, & Prædicatores li-
beraliter haberi, bene & copiosè ali, & tractari; hi enim mul-
tuùm laborant; & ſi bene habeantur, magis ac meliuùs labo-

rare, plusque fructus facere poſſunt. Addit S. Paulus v. 75.

Diegnus eſt enim operarius mercede ſud „mercedis nomine, ſuſten-

tationem intelligendo, ex juſtitiã Sacerdoti propter opus
ſpirituale debitam: nam concionari, Sacramenta, aliaque
ſpiritualia adminiſtrare pro mercede, id eſt, pretio tempo-
rali, non licet; eſſet enim ſimonia, V. §. Tho. 2. 2. q. oo. art. 2.
Accipiant Paſtorer, ait S. Auguſt. Serm. de Paſtoribus c. 2. ſaſtentatio-

nem neceſſitati ſuæ a popilo, mercedem verd diſpenſations à Domino-

non enim eſt idoneus populls reddere mercedem illus, qui ſibi in chari-
tate Evangelii ſerviunt. Idem (quéô Spiritus Sanéctus Interpre-
Ex I. Cor. 9. te uſus eſt, & Gentium Doctore) latiſſimeèe, 1. aà Corinth. 9. pro-

.

n

tut, 4

im

et,

Uit in

inac
c. 14
un
1

iet

EFlte

Argumenta bat, qui hominibus ſpiritualiter paſcendis incumbunt, di-

„. Pauli. anos eſſe, qui ab hominibus corporaliter ſuſtententur: im-
primis à ſimilitudine, & conſuetudine rerum temporalium,
Ex Jure Gen-Mmilitum, paſtorum, agricolarum, & ſtatim hanc legem na-

1

tium. V. 7. turalem, quam dictat ratio, poſitivæ legis præſidio confir-

Ex Lege Mo-mat: An & lex hoc non dicit: Non alligabis os bovi trituranti? Con-
ſaicâ. V. 9. e gruentiam addit: Quoniam debet in ſpe, qui arat, arare, & qui tri-

Deut. 2 . 4. turat, in ſpe fruétus percipiendi. Scil. ſperantes mercedem, &

ſmilibus. quòd participes erunt meſſis & trituræ ſuæ. Subdit argu-
eſt, ſi nos carnalia veſtra metamus?“ q. d. minimè; nam qui im-
mmenſum fructum impertit, cur exiguum non reportet?
Ex Ordina-Provocat deinde ad Veteris legis exemplum: Neſetu, quo-
tione Divind, ziam qui in Sacrario, id eſt, in templo, operantur, ſacris fungun-
V. 13. e en tran err⸗ AE2 A u

„

mentum à majori. Si nos vobi ſpiritualia ſeminavimus, magnum

hi

erin
uet

19¹
C

ſyun.
ztili.
D 60
l. Du-

lins

nis, in.

Mlo.

l.

mml.
abo.

uſten.
opus
lae
enpo⸗

tatihe
NMino:
Nni.
Ipr.

..

fſal. 2. 19. Proverb. I7.

textu: vel quèd ſibi majores,

CoONCIO II. PROOFM. Offieium Curæ ſpirituali commiſſorum. 35
tur, aut ſubſerviunt, ut Sacerdotes & Levitæ, & de Sacrario

. — 2 , , 1 ſtam.
tari, de oblationibus altaris participant à% Ilta & Dominus ordina-

ſunt, id eſt, hoſtias aut templi Proventus, ſcil. Decimas &
Primitias, participant, & dant: & qui altari deſerviunt, cum al-

vit it, qui Evangelium annuntiant, de Evangelio vivere. In quæ
D J . . ℳ
ita commentatur S. Proſper Aquitanus, de Vita Contempl. B. 2.

₰

c. 14. Quideſt aliud de Eangelio vivere, niſt laborantem inde, ubi la-

H

borat, neceſſaria vitæ percipsre. Ita enim ſancit Chriſtus, Lucæ

Io. . Matth. o. Io. II. & 12. JNed cur Apoſtolus, ait Mendoza, tanta

ayoumentorum mole probavit rem, alioqui & creditu & probata non

Aiſzcilem!? Addo, inquit, oſtend iſſe Apoſtolam tantâ argumentorum

. „ . . 7 7. ,
vatietate, ſpirituales miniſtros corporaliter ſueſtentandos, ut, gquibus ea

plantant, qué paſcunt, qué tritarant, qui arant, què ſemènant (omnes

tribuenda eſſet ſuſtentatio, ſignificaret nempe ius, qui militant, què

. . . . . 1 3 60 .
enim has metaphoras conjunxit) ho eſt, qui, Evangelirandi causd, ſar-

dant & algent, & laborante non is, qui dormiant! Franc. Mendo-

Za, in I. Keg. 2. 36. Annot. 23. ſebt. 2. nlam. 5. & 9. f. y19. Cornel. in

1. Cor. g. 7. & in Numer. 15. 20. f. 8S44. & in Joſuæ 14. 3. Ias. 49. 23.

& Go. I6. D. Jo. Eerndle de qure Decimarum. german. f. II. & I7171

VI. Ex hisce, AA. Lectiſſimi, vobis abundè demonſtra-

4 - . „„
tas intelligitis, è Scripturâ, Patribus & Dodtoribus, Officii

veſtri partes erga ſuperiorem veſtrum ſpiritualem, quem

veſtrum præpoſitum & patrem, eumque Dei loco, habeatis,
qui vos ad beatam æternitatem filios paterné ducat; qui-
que illi gaudium & corona ſint, ſeu objectum gaudii & coronæ;

uti de ſuis Philippenſibus gloriatur S. Paulus c. 7. v. 1. 1. Ther-

oNαα Eccleſiæ Alumni, ait Author Catenæ Græc. V. huce loci

Cornelius. A contrario, obſervo breviter, quàm indignèé &

contra conſcientiam omnem, ii agant, qui (quocunque prœæ-

tiores, nobiliores, in officiis conſtituti, videantur, aut ima-
MW e] 2 — ginen-

doctiores, adultiores, pruden?

6. Corona ſenum filii eorum, id eſt, doctorum vi-
rorum corona & ornamentum ſunt Auditorer dicto obſequentes, ortho-

Violantes

hoc præce-

ptum.

–—

—

36 CoNCIO IIL. PROOEM. Offcium Curæ ſpirituali commiſſorum. (o
ginentur ſibi, indignum eſſe, cuipiam Epiritualiter ſub'ici: ii
Paſtori ſuo, ſibi præpoſito legitimè, negant obedientiam in woos
ſpiritualibus, amorem, reverentiam; & quæ alias de jure wo
vel conſuetudine debent; qui, oves, paſtoris ſui vocem, à vi- uid
tiis avocantem, ad virtutes hortantem, ex officio & gravi ne
obligatione, ægrè audiunt, quin imè illum negligunt, con. x

temnunt, convitiis & calumniis proſcindunt, injuriis affici- Odl
unt, inſuper habitã omni ratione & dignitate ſtatus, Gradůs, m
& immunitate Perſonæ, & huic appertinentium, Eccleſiaſti- n
c, qui, cum Magiſtrats officio fungantur, aſſiſtentiam Bra-
chii ſecularis negant in iis, quæ Dei & ſanctæ juſtitiæ ſunt,

ad injurias ejusdem impediendas vel tollendas, ut verè cum
dolore & gemitu queri poſſit ſuo modo, quod Deus quæri: m
tur Malach. I. 6. ſi pater ego ſum, ubi eſt honor meus? ubi amor? Sd
ubi confidentia? Certè noſſe oportet, & bene apprehendere u
verba Chriſti Luc. o. 16. qui vos audit, me audit; & qui vos ſpernit, uniiſn
me ſpernit! qui autem me ſpernit, ſpernit eum, gqui miſit me. Et u⸗
quod ad Samuelem ait Deus. 7. Neg. 5. 7. Non te abjecerunt, ſed Edd
me. Sacerdotibus honos tantus, ait S. Cyprian. Epiſt. 18. de Dei di-: dn
ggzitate conceditur, ut in ipſiz contemptu, Deus ipſe contemptus cenſea- wdr
Sacerdotum tir, Cornel. Et denique ut compendio dicam, multis caſibuus a
& Sacrorum & experientiâ compertum eſt, oſores, contemptores, & vio- irb
txontS" latores Sacerdotum, Sacrorûmque, in talionis pornam, illis üil
Ier⸗ lis de in extremis deſtitui, in æternæ ſalutis grave periculum vel lui
ituuntur in 1II ExcIe 440 .
extremis. Vid. diſpendium. V. Pexenfeld. Concion. Hiſtor. hiſt. 8o. Dauroult. C. 7. ſigj
in fine hic tit. 6. Lohner infrà cit. ““YVƷRK
Authores. VII. Pro Concluſione: Vultisne ſcire, AA. quales mihi e
O Conc. 4. optem eſſe Parochianos, Curæ ſpirituali ſubditos, filios in Kint
*n., . Chriſto, Auditores? tales nempe, qualem vos optatis vobis, uu.
(laudabiliter) Parochum, Concionatorem, Confeſſarium, ſ
bonum ſil. qui nulla in re, pro ſalute Animarum veſtrarum,
& verbo, & vitæ exemplo, ſuo deſit officio (quod ut à me ſa
adamuſſim, ſeu diligentiâ & curâ exquiſitiſſimâ, uti & ego
voveo, fiat, Heum ardenter precor) ita viciſſim meæ, tam

nun.
bici:
dan in
Eewe
à.

Agnn

5 ati

Grac

leſiat.
Anre.

eſnt,

ecum
atl⸗
amor!

lere

ſemnin,
lt
t, ſt
ih.
nct.
Wos
X rio⸗

1, ls
nvel de bonu prædeceſſoribus, ait D. Baſil. in Cat. aur. & deficere ab eorum Filii Dei.
virtutibus, & doëtrinã. Mendoza in I. Reg. §. 3. annot. 30. &. I. à g. §.
F. pal. Facilè hæc applicantur ad Parochum & ad Parochia-
nos: quos utrosque in ſuo genere decet eſſe bonos, ut debi-

n vel

8tii

lios in

vobi;
tium
,
e
*
tanm
.

de virtutibus Epiſcopi, à quo fuerat in Diaconum ordinatus,

mus Abraham Lucæ 3. 9. imò: Enum Patrem habemus Deum goann.

CoNCIO II. PROOE M. Oficium Curæ ſpirituali commiſſorum. 37

gravis obligationis, ſpirituali Curæ commiſſos opto eſſe; M
bonos nempe, benevolos Auditores Verbi Dei, & factores,
honoris Divini ſacrorumque mandatorum Dei, & propriæz

ſalutis Lelatores. Sunt quandoque Parochiani, ſunt Pœni-

tentes, ſunt filii, qui Parochum, Confeſſarium, Patrem vitu-
perent, non laudabiliter: ſunt, qui per omnia laudent: ſed
obſervent neceſſe eſt, & ſe bonos eſſe debere. D. Hierony- Vana Sabini-

mus Epiſt. 45. Vel mihi Lib. 2. Epiſt. 3. f. 113. acerrimè invehitur ani mali glo-
in Sabinianum, qui cùm viveret peſſimis moribus, tamen bo n le pro-
O lIuo PI=
ſtultè gloriabatur. Fortè, inquit, blandiri tibi, quòd à tali Epi- cop

ſcopo Diaconus ordinatus e Et Samuel habuit ſilios, qui receſſerunt V. C. 26. n. 4.
à timore Domini, & abierunt poſt avaritiam & iniquitatem. Et Helif. 39é6.
Sacerdos ſanbtus fuit, ſed habuit filios, qui fornicabantur cum mulieri-

bus in Tabernaculo Dei, & in ſimilitudinem tui impudenter ſibi Dei

miniſterlum vendicabant. Quantò mags Epiſcopus, qui te ordinavit,
Pprobus eſt, tantò ti amplius Aeteſtandus, qui talem hominem fefelliſti.

De Adamo ait Philo: Ili nemo parens, aubtorq; vitæ, niſi Veus fuit. Adami Elo-

Et Adam Deo inobediens. Judæi gloriabantur: Patrem habe- gium.
Judæi vanè

g. 41. Exod. 4. 22. Deuter. 32. 6. Omnium verius Chriſtiani fitii gloriantur de

ſunt Dei ex Joan. I. 12. Item 1I. Yoan. 3. 7, ſed quàm vanéè ac frivo- hamo & Deo.

le, niſi Dei legem & doctrinam impleamus. Vanum eſt extolli Chriſtiani

tè intentus finis, Gloriæ Dei & ſalutis animarum, obtinea-

tur. Adeo ſummi momenti eſt, magnique refert, qui & qua-

les ſint Parochus, & Parochiani. Exemplar & idæam exhi- Exemplar
beo in Sene Braſiliano. Anno 15S3. Magnus ille Braſiliæ (Par, boni Parochi-

ſt admodum ampla & fertilis Americæ Meridionali 4 Lüſitanis detecta ani in Sene

& occupata, etiamnum Portugalliæ Regem agnoſcens. Novum Lexicon Braſilo.

Geograph.) Apoſtolus & Thaumaturgus, P. Joſephus Anchie-

ſe ta: .

SS

38 CoNciO II. P ROOEM. Ofkcium Curæ ſpirituali commiſſorum. e

ta: S. J. obibat de more ſuo ſuam hanc Provinciam; cùm hs
à comitibus digreffus, ſolus in Sylvà, nullo certo conſilio, cvan
ſed quaſi alterius manu duceretur, penitùs digreſſus, in ſe- 8*
nem decrepitum, centenario majorem, ut apparebat, (qui ſe 1
profitebatur, vitæ trecentos annos numerare: Jo. Biſſel. Ruin. mumn
Decade I. de Diluvio f. 3o2.) humi abjeétum, atque arbori appli-
citum incidit: Quærit ex eo Pater, quisnam ſit? quàve ex ter- 07
rãâ vicove eò devenerit! Reſpondit Senex, Patriam ſuam Kigt
mari imminere, aliaque adjecit, ex quibus Anchieta fa- hene
cilè intellexit, illum non ex ullâ Braſiliæ orâ, ſed ex re e⸗
motioribus terris, vel miniſterio ſuprà quàm humano, eèdö t⸗
translatum, vel Divino aliquo monitore, duceque ſuis ſini
greſſibus veniſſe, atque adeo labore & ætate fractum ibi ih
quieviſſe. Pergit ex illo ſciſcitari, quid eò veniſſet? quid ſihii ſe⸗
vellet: reſpondit: ut rectam viam percipiam: quò loquendi
modo Divinam Legem & iter ad ſalutem Barbari intelligunt 60
. iſthic. En quæ prima ſummaque homini, præ toto mun- E
do, cura eſſe debeat, nempe ſalutis æternæ, ad quam à Sa-— Iun

cerdote viam hic edoceri cupit. Ad hæc, cùm totius vitez A

genus, per omnes ætatis partes, accuratè perſcrutatus, om -
nia illius facta & cogitata excuſſiſſet, cognovit, ipſum unam ſ
duntaxat conjugem habuiſſe; nunquam arma niſi in ſui de- mnu

fenſionem arripuiſſe; denique omnibus diligenter expenſis “
deprehendit, hominem nullâ unquam lethali culpa Naturæz end
legem violâſſe. (Et hoc quidem homo Gentilis; qui, eheu! Nühn

Chriſtianus à primâ pueritiâ tot tantàque numero peccata;,; uni
unde erubeſcam) Comperit præterea, ſuopte eum ingenio, UI
qué pollebat, honeſto, æqui & iniqui rationes discernere, Erer
atque non obſcuram Authoris Naturæ notitiam conſecu- ah

twum,; pleniorem verò ardentiſſimé ille ultrèò efflagitabat. Ae
Faelenti⸗ uare cum ſenſim viribus deficeret, præcipuis Fidei noſtræ e
One R, myſteriis ſatis imbutum, labore & ærumnis fractum, aque ens

Deus non de- 2 7.. II. = B
negat gra- ætate confectum (quoniam ſolutio inſtabat) aquâà pluviâ ex ſ

tiam. Axioma Carduo collectâ (nulla enim alia in arenis illis ſuppetebat)
Theolog.

bapti-

CoONCIO II. PROOF M. Ofücium Curæ ſpirituali commiſſorum. 39

un. .
Qm baptizavit & Adami illi nomen indidit. Qui tam di vino
dii, cumulatus beneficio, operante intùs virtute Sacramenti,
in. Divinæ in ſe ſentiens gratiæ charismata, oculis manibusque
e in Cœlum ſublatis, læto vultu Divinæ Bonitati primum,
W tum etiam Patri gratias agit, & quaſi expetiti voti compos,

. cum ſupereſſet nihil, quod in terris moraretur, animam ſa-
Dhe cro Fonte expiatam, in ipſo, primo ſuæ Regenerationis ve-

HDRũ ſtigio, Deo reddidit, corpusque exanime Joſephus ſabulo ſe-
en. Pelivit: quanto (cogitate AA.) ſolatio zeloſiſſimi Patris hu-
ere. jus ex hac ove repertâ, & ad Ovile Chriſti, ad cœlum deve-

oeN) ù & deductâ Henr. Engler. Puc. Evang. 2. Dom. 2. Duadrageſ.
(is AY. 7. mihi fol. I71. e Vita P. Anchieta L. 2. E. Pilip. Alegambe. Biblioth.
Rnn Script. & r. Cornel. Havart §&. J. Hiſtor. Eccleſ. p. 2. in Braſilia c. o. mihi
i i f. aor. ubi f. 4os. ejusdem beata mors A. 1597. &tat. 64. ante
ece poſt mortem miraculis multis clariſſimi. Leop. Mancin. de
benn Paſſ. D. L. 9. Diſſ. 3. f. zy†. Tales meæ ſpirituali Curz commiſſos
e eſſe cupio, & opto, nempe tractabiles, bonos, ac bonæ vo-
. Iuntatis, aut ſaltem corrigibiles, æqui bonique, ante omnia
. autem Honoris Dei, & propriæ ſalutis ſuæ amantes, qui ve-
ritatem & Dei Verbo libenter audiant, admittant, eique con-
n. formiter vitam morésque ſuos Chriſtiano ſtudio compo-
un nant. Ita fiet, ut ſi utrique, & ego indignus veſter Paſtor Ani-
le. marum, & vos, Grex Des, & Oves Chriſti, hujus pretioſo ſangui-
befſi ne redempti, nos noſtras partes & omnem juſtitiam imple-
