1An. deplumatus, denudatus, & ſamjam titio ignis infernalis, car-
hg. bone nigrior, monſtrum turpitudinis, omnis miſeriæ ſp₰ee.
% AGrum. Perſonam dum indago & nomen ex SS. literarum pctoris
. fonte; comperio, eſſe, & dici: Lzſepientem, ex Pſalmo 13.I. Dixit Nomen: In .
Gn k. inſipiens in corde ſuo: non eſt Deus quô nomine in Scripturâ ſæ: bient. Pf.- 12. ..
pius exprimitur: & eſt, verbo, peccator, qui in vitâ agit
libere; temerè, petulanter, impudenter, Dræümptuose,
&& obſtinatèe denique, quaſi non eſſet Deus, quem vel ver-
EH bo, aut mente, vel facto negat: eſtque idem ipſe, cujus
perſona, undequaque ſtatus miſerrimi, hac Concione in me-
QAQdium & ob oculos, ſaltem in ambra, producenda eſt, & pro-
en 1 dibit, excrucians ſeſe, & dolens, quòd vocem clamantis in de-
NX. ſerto hujus mundi, & vitæ, & vocantis ad pœnitentiam,
quâ peccator viam Domini, vel ſibi ad Dominum Judicem,
parare poteſt, & debet, neglexerit, damno, quia æterno,
irreparabili. Pſe eſt, ait S. oannes, qui poſt me venturus eſt,
&c. quem adhuc in terris vidit humilem, pauperem; ait ta-
men: udjus eg 9 non ſum di nus, dat Jolvam ejus corrigiam calceÄamen-
u te, ipſe tam ſanctus & ab infantiâ innocens, in utero Matris
ſanctificatus: ut timere videatur, quem nec dum vidit ju-
dicem: ad cujus diſtrilcte Judicis examen, ait S. Iſidorus, nec juſti-
tia juſti ſecura eſt. Quid tu Reus, peccator, non times:? fortè
intratr iduum, infelix, ad horribile illius tribunal citandus,
& ad inferos detrudendus, usque dum in publicum ultimi
Juaudicii ſtatuaris, in probrum, & ſibihum: Et tu jam rides,
N laſcivis, geſtis, in ipſo æternitatis limine jocaris; in ipſo pro- an
PE naufragio cantas, in ipſo, unde dejiciendus es, patibu- ſl
he lo, tripudias & neſcis, aut ſcire non vis, mordente tua
en onſcientiâ, te eſſe Reum, & peccatorem illum miſerri-
ger mum; cujus miſeriam profundé animo ſpectemus, ne & ipſi
eò unquam deveniamus, & ne ille ſimus, quem quærimus.
V. Conc. 36. n. Io. C. 4. n. 7. U
Mecht! de qud. extr. Qd II. Om-

uriſ⸗
1e

dens; quamobrem Judices moti in eum tulêre ſententiam,

Reus in II. Omnind fateri neceſſe eſt, quidquid dicamus, cogi-
extr. Judicio temus, ſcribamus, de horrore extremi Judicii, reipsâà in illo
eſt miſerri- gerendarum rerum vix ſomnium, etſi neutiquam vanum,

438 CoNCIO XXXI. In judicio extr. Perſona, Rei, Peccatoris.

mus ipſe pec- vix umbram eſſe, & fore millies milliesque terribiliora om-

Sator. „ . , Q; —
tot.. nia, quam quæ unquam totus ſpectavit Orbis: Sic tam mi-
ſler, tam mi ſerabilis, in mundo fuit nemo, eritque, ſi om-
niꝛa conſideremus undequaque, ac erit Perſona Ret, in extre-

mo Iudicio conſtituta, in fummà confuſione, terrore, nul-

lius refugii ſpe, & jam in ipſius damnationis æternæ Pœnis:
eſtque peccator, totusque impioruma Siniſtris cumulus, &
illorum, vel illarum quilibet & quælibet. Velim autem,

anima mea peccatrix, abs te audiri iſta, ſpectari oculo

mentis, & cogitari, non quaſi aliena, aut peregrina, te ni-

hil, aut nunquam pertinentia, velut cuùm de everſiene

Troiæ, de ruinâ Turris Babel &c. ſermo eſſet uti. jam ali-
quoties alibi, nec ſine causà, monui. Iterum ad pulpitum
memoriæ, attentionis, & profundæ ſeriæ conſiderationis,
Vocanda es, velut in re, uti eſt „graviſſimi & infiniti mo-
menti. Etenim tu tu tuismet oculis, in hac carne tua, in
hoc corpore tuo, immutato ad immortalitatem, eris præ-
ſens ſpectator, ſcenæ hujus ultimæ ge neralis, Perſona, Actor,
modè non &, cum ſanguineis lachrymis, Kete, idque co-

ram tremendo, omniſcio, infallibili, & inexorabili judice,

Chriſto, Deohomine. Aquòô nullus circa perſonam error,
vel ullus alius timendus; non enim Judicium Dei, ſicut ho-
minum, quorum plurimi errores, deceptiones, injuſtitiæ:
Supplicium Refert Simon Majolus Epiſc. ſupplicium erroneum, ob no-
erroneum ob minis ſimilitudinem. Sed &, ait Majolus, nominis quoq;
narminis ſn imilitudo adeo incautos Romæ reddidit Judices, ut inno-
n. i0 viro perniciem attulerit. FErant circiter Annum 1571.
duo iisdem carceribus ob diverſas cauſas incluſi, utrique

idem erat nomen: erat alter verè innocens, rerumque, quæ

illi objicerentur, culpâ vacuus; at alterius culpa jam evi-

ut

—

nns eoeyum in hdc vitd abſolvit vera Pœnitenti. 489

c. Iiit ſupplicium ſubiret. Lictores adeuntes carcerem, du-
nle Quti homimem ad ſupplicium evocant, egredique jubent.
munn, Conſcius ipſe jam extremum ſibi adveniſſe articulum vitæ,
nc lictoribus vocantibus, non eſt egreſſfus: alter, cui idem
nu. quoque nomen eſſet, nil ſibi metuens, egrediens, præſto
iin⸗ eſt: nam ſe vocatum putabat, ut judiei ſe fiſteret. Moxà li-
Dtnk- GRoribus collo funis illi imponitur, ducitúrque ad ſuppli-
e. cium. Nec apparuit error, donec, cùm de ſecundo judicio
khamd ageretur, alterius ſcilicet, qui ex Actis nondum dignus fſup-
lb plicio cenſebatur, quem ſubiiſſe per errorem ſupplicium
elh, ignorabant, detecta e carceribus hominum permutatio eſt.
NG Uec nobis Romæ degentibus accidiſſe meminimus, & u-
lylen trumque ſupplicio affectum accepimus. Ita Majol. tom. I.
Neüent colloq. 4. Contingentia f.6z. Qui ibidem alium eventum me-
zmi⸗ mmooratu dignum refert, qui, ut ait compertus nobis acci- —
m diſſe. Gregorio XIII. Pontifice erat inſtitutum judicium Mirabilis
ns, de rebus Fidei adverſiis Oannem Caſietum, Magiſtrum to-veneus Judt⸗
. — e. 73. —. 27 „ .: cii penitus di-
müm tius Rhodienſuimm Ordinis. Judices delegati, Actuariique en bti.
ut, ac teſtes jam acta peregerant in Melite infula. Erat accuſa-
e tionis Princeps Romagaſius Eques: evocati funt omnes ad
6 M Gregorium Romam Anno D. 1571. Nobis igitur ſpectan-
S tibus Romam venére Accuſator & Reus Novembri menſe.
de Mirum accidit. Decembris proximo obiit Romagaſius,
nel, Accuſatoris officium gerens; obiit propediem accuſatus,
Unte. Magiſter, eodéemque templo Trinitatis ſepulturæ uterque
ns traditus eſt. Dum & Melite delegati Judices Actuariique
,Don cum Actis ac teſtibus navigio veherentur eodem menſe, nau-
fragio omnes ii perierunt, atque ipſa quoque Acta: atque
in ita nulla tanti judicii inſtituti portio ſalva facta eſt. Adeo
S omnia perpetuæ oblivioni tradenda Deus conſtituerat, ut
Mi ejus judicii nullum unquam veſtigium appareret. Itraa?
e, Majolus, eodem fol. Hæc in humanis contingentibus: Divi- Alia ratio

meir norum Judiciorum alia ratio eſt, major, quàam cœli⸗ & ter- judiciorum
tium⸗ ræ diſpar. Eô plura reſervat Deus, denique omnia, eritꝗ; Divinorum
Qq ꝗq 2 Judi- in quibus

UI

N

DWQWO

490 CoNCIO XXXI. In ſudicio extr. Berſona Rei, Peccatoris.

nullus error, Judicium non de rebus hujus mundi
effugium nul-litigatur, ad ſanguinem usque, ſed de
lum, neque câà univerfali æquiſſimi Judicis ſententiaâ, vel inferno, vel
diremptio. Cœlo declarabuntur. Summa, & quâ major eſſe non poſſit,
miſeria, calamitas, luctus, extrema neceſſitas, ſed absque
remedio, KRei, peccatoris, de quò quædam addenda, & di-
cenda hic jam ſuprà deſcriptoJudice fer . Concione à Conc. 19. &
Accuſatore, &c. Con-. 26. & Fxamine, à Concione 22. noq;, Puc. &c.
Circumſlan- III. Ex humanis Judiciis, velut ex remotiſſimà ambr,
tiæ in huma- ſi meditandi materiam ſumere velimus, ceu nobis notiori-
nis Judiciis bus, depr ehendimus „ſemper eſſe miſeram ſuo modo ſor-
Rei miſeriam tem Rei, cùm de perſona nocentis, ejsque gravi crimine,
aggravantes & vindiétaà ex juſtitia, agitur, præſertim fado notorio, &
. Conctz. quod nulla ratione defendi, excuſari, aut negari poſlit,
*. . quédque pœnam, Jure decretam, ſanguinis, mortisque di-
rriſlimæ, ſine remiffione, ultrò inclamet, & expetat, uti
fuaanguis Abel. Gravius eſt, ſi perſona Re- ſit magnæ Eminen-
. Caroli 1. tiæ & dignitatis, uti Regiæ: Ita Ke’ perſonam ſubiit Rex An-
Reg. Angl. gliæ, & , ut ait Jo. de Buſſieres, Annus 1649. Parricidium
caces crude-Protulit, gentibus omnibus, omnibusque ſæculis execran-
lis à ſubditis. dum: horret calamus rem vel deſignare. Poſtquam Caro-
Ius Angliæ, Scotiæ, & Hyberniæ Rex, nullo in tot regnis

Tro quibus ita certatur,
e

ad perfugium loco, à Scotis, ad quos confugerat Anglis eſt

traditus, ab iisdem Anglis damnatus, exhorreſcente orbe
terrarum, Londini palam, ſubditorum ſententiâ truncatus
eſt capite. I Floſe. hiſtor. Adhuc gravius, ſi accedat genus mor-
tis diriſſimum, uti rotæ, vivæ concremationis lentæ (lns
ſuppliciorum ultimam) cruciatůs omnium membrorum: &c.
ſed quid ex umbra radium & lucem quærimus: Quid in mor-

xu Taviſnt-tuo cinere ignem:? talia ſunt omnia terrena, humana, mun da-

ma omnia Ma, comparata æternis. Quæ omnium penituͤs miſeria major
Reo peccato-Cogitari poſſit, quàm ejus, qui Reus erit in Judicio, uti initio
ri. um z. inſinuatum quòcunque & quæcunque ſpeétemus.
MMMiſeria hæc in his ipfis Concionibus ſparſim hinc iude de-
ððUMWẽ òVM cripta

e perſonis, quæ publi-

ſon

MI
ia
n

ſſ
M

u

lae
ut

Ve⸗

ini
nce

Miti
ue
ſi
Rti

un Reeum in hdo vitd abſolvit vera Pœnitenti. 491

tnnn ſcripta eſt ſententiis S. Scripturæ & 8S. Patrum; ex his S. An-
Mol. ſelmi, ſuprà Conc. Iz. n. S. Neque ex parte Judicis ullum
nO, N periculum eſt erroris circa perſonam Rei, eò quôd, ut ait S. In Judice

hhantt Joann. c. 2. v. 24. & ſeég. ipſé nöéſſet omner; & quia opus ei non erat, extt nn er⸗
e ut quis teſtimonium berhiberet de homine- ipſe enim ſciebat, gluid eſſet der one.
A inhomine. Nunquam ſimus, ait S. & V. Beda, de noſtra conſcientid ber
„AM ſecuri, ſed ſemper ſolicitè formidemus“ quod enim nos latet, æternum
uuh arbetrum latere non poteſt. Cornel. ibid. Novit Dominus, qui ſant ejus,
E, ait S. Hieron. Cornel. in Matth. 2. 12. Neque periculum, aut
i. ſpes eſt, Judicium illud extremum impediri, tolli, aut diri-
Ntoh. mi poſſe, abſoluto Dei Decreto jam determinatum: & ſicut
m, inhumano judicio mors ſuperveniens Reum ab illo liberat,
d ita ad Divinum judicium mors ipſa ingreſſus eſt & janua: Sa-
o tiutum eſt hominibus ſemel mori, poſt hoc autem judicium. Hebr. g9. 27.
ed Veniet, ait S. Bern. Ep. ad Robertum Monachum, qué mals judicata
tl, i judicabit , illicita jurata confutabit; qui facit judicium injurianm pa- Ex PP. de-

nier. tientibus. Idem S. Bern. ſaper Pſalmum Dui habitat“ Duazd ſcribitur mi-
erh tam cavendum, inquit, quid tam plenum anwietate, & vehementis- nanine D 2
edun ſimæ ſolècitudini excogitari poteſt, quàm jſudicandum adſtare illi, ter- mo ludicio.
ar rifico & Deifico tribunali, & incertam adbuc expeblare, ſub tam dii
I. ſricto Judice ſententiam? Meſfret. Dom. Iz. poſt Trin. ſerm. 3. 2mnit.
tegni Calamat. in dent. V. Judicium ſin. f. &p. ubi. Idem Lib. de luter. Domo-

sd è quàm ebili erit, inquit, tunc damnatorum conditio, tunc enim
te llbe non valebunt jus precés, non clamore, non gemitus „ Mon Parentes „ Non
ums amici, non deniq; quidquam aliude Aderit dies Domini, ubi valebunt
mdl. plas pura corda, quàm aſtuta verba; bplus conſcientia bona, quàm mar-
e6H ſapia plena; quoniam Judex ille non fleltetur donu, nec falletur verbis.
meN. Etibid. Ardtæ & ſtrictæ tunc erunt viæ omnium peccatorum, quando
nu nonpoterunt negare, non excuſare, non appellare, non fugere, non im-
H petrare veniam, non habere refugium. ItaS. P. ap. Calam. cit. vide
mn & eſus éNX eodem ſententiam Hagonis Card. ſupra Conc. 26. n. 2. ſimilem

ien illi S. Anſelmi hoc num. citatè, ex Cornelio, in Geneſ. . Eene. Hæc
emus miſera erit conditio Rei peccatoris ante extremum Judicem.
gede V. Conc. I. n. 3. & C.q3.

ti Q dz I. Onde

4

492 CoNCIO XXXI. In Iudicio extr. Perſona Kei, Peccatoric.
Præ angu. IV. Unde mirum non crit, Reum Peccatorem, in tantis
ſtiis opmute- Judicii extremi anguſtiis conſtitutum, penitus obmutefſce-
ſcent impii re: ſupra Conc. 23. n. 7. & er Matth. 22. obmuteſcent impii, &
in Judicio. ipſi quondam potentiſſimi Reges, qui longè alio ibi compa-

rebunt habitu, heu! quantum mutati ab illo, quòô in vitâ

fuêre, ut hinc noſci amplius non poſſint. Tune Alexander
magne, terror orbis & dominator:? Tune ille Pharao, quon-

dam ſceleſto & blasphemo ore dicere auſus & ſolitus, ſuper-

bam diaboli contumaciam exprimens: juxta Raban: Quus eſt
Dominus, ut audiam vocem ejus? neſcio Dominum: Exodi z. 2. Tu-
ne formoſitatis humanæ idolum, Abſalon, qui quondam
corpore pulcherrimus z. Keg. Ia. 27. aterrimus mente, jam
turpiſſimus utroque, adſtas? (Damnatorum corpora, eo-
rümque turpiſſimam formam depinximus ſuprà C. . n. 7.)

Tune ille dives Fpulo, qui induebari purpura & yſſs, & epula-

baru quotidie ſplendidè, micam Lazaro negans, & guttam aquæ
fruſtra expetens? Luc. Io. à v. y. Hæccine illa Jexabel, ſuperba,
impia, avara, quæ depinxit oculos ſuos ſtibio, præcipitata de-
orſum, equorum ungulis conculcata, à canibus devorata,
Jezabel im- . ad calvariam, & pedes, & ſummas manus. a4. Rég. 9. 4 v. 30. Hæc-
piorum in ju- e;zne ölla Zerabel? ex ſummo gloriæ in imum ignominiæ pro-
ditin dera. ſtrata? erat illa decor & pulchritudo orbis, jam putet, ut
EW ſordidum ſtercus: erat illa Regum uxor & mater, imò do-
mina & rectrix: en tibi à canibus laniata: erat illa terror
Eliæ & Prophetarum, imò totius Iſraëlis; ecce ungulis
equorum calcata. & c. Cornel. ibid. Hæc idea eſt omnium
damnatorum in Judicio, eorumque miſerrimæ ſortis, qua-
lescunque fuerint in mundo & vitâ; ut veriſſimè S. Iſaias -e.

15.. dicat de Chriſto glorioſo: Sper ipſam continebunt Keger os

ſuum; ut contraà ne hiſcere audeant. Immutata ergo, & lon-
alia erit facies, ſtatus, ſors, & conditio impiorum, quaàm
uerit in mundo. Quid ni fortiter deteſtemur, quidquid

ad tam ſervilem peccati, denique damnationis, miſeriam

deducit: omnem ſuperbiam, avaritiam, gulam, luxu-
Triam,

in tants
nuteſce.

,
n.

N1.. 24
10 U

lexattr

o,I
8, ſopc.

1 igr
2 Il.
Voncam

te, ſon

l.,1,

1

Wed,
ean.
0 1t .

1,. r.

ieo.
tet,
de⸗

dH riam, non ex humanis tantùm, ſuprà n. 2. &) 3. ſed propiùs in-

nenis

NCInn

3, C⸗
lſiss/
lge

igdt

lerian
lun⸗
1.

Ae

ſuper quampiam deſcriptionem, quam habet Joannes Ja-

Reum in hac vitd abſol vit vera Pœnitentia. 493

riam, iram, & vindictam &c. Efficacia ſunt verba, quæ

ſcribit S. Proſper, Aquitanus, Epiſc. Diſcipulus S. Auguſti- 8. Proſperi
ni: Age jam, cuùm ad illud ultimum Judicium venerimus, ab eo Jadice de hoc effi-

judicandi, qui nec falli occultatione criminum poteſt, nec ad impunita- Ak doctrina.
tem promerendam muneris alicujius oblatione corrumpis cum caperins

omnium ſcelera revelari, & non ſolam actus ac verba, ſed etiam ipſæ
cogitationes oſtendis quid faciemns ſazb tanti Judicis majeſtate? gudd
excuſationis obtendere poterimus? quà nos defenſionis arte purgabimus?!
quæ nobi ſubventura eſt pænitentia, quäm in häc carne contempfſimns?
quæ nos defenſura ſunt opera bona, quæ in häâc vitä non fecimus ad
quos Apoſtolos, aut ad quos alios ſanétos confagituri ſumus, quorun ex-
empla ſimul ac verba deſteximus? An fortè aliquos ibi fragilitas corporis
excuſabit? ſed excuſationi eorum reclamabunt omnia Sdanbtorum ex-
empla, què cum ſragilitate carni, in carne vincenter, quod fecerunt, L
utiq; fier: poſſe, docuerunt. Quid ergo reſzonſurs ſunt, ſi ei Dominus
dicat “ ſipotuiſtus, quare non reſtitiſti deſiderii peccatorum! ſi non po-
tuiſts, qtare meum contra peccata non quzſiviſtis alwslium!? nonne ad
haæc obmuteſcentibus, & quid excucſattonts referant, non habentibus,
dicet-“ ligate eos manibus & pedibus, & mittite in tenebras exteriorer.

Ita D. Proſper. L. 3. de vitàâ Contemplat. cap. 12. Herm. Hugo in Piu

Deſider. Lib. I. C. I4. mihi f. 129. Adeo SS. Patres conſpirant in
deſcribendo terrore Judicii Extremi, & in eo ſummæ miſe-
riæ impii, & Kez peccatoris, à ſummo ad immm.
V. Ut autem Rehujus, ſeu damnatorum in judicio miſe-

telligamus; expendamus ipſius peccatoris ſtatum & condi-
tionem hujus vitæ, in quo reverà, & dum in ſtatu peccati

mortalis eſt: quò quidem, etſi idem, & ejusdem peccato-

. „ 76 1 5 . „ „7 „ „
ris, longe tamen miſerabilior erit in judicio. Pereipite de-

Red f. Memoran 18 z.; ait . Rex fratrem
hoda S. J. Memorant, ait is, Regem vixiſſe, qui aut nun pulchrè edo-

quam, aut niſi rarò ſubriſit, quantumvis ei & Sol pulcher-e ſtatum in
rimè affulgeret, & æ quabilis fortuna conſtantiſſimè arride- hac virâ peri-
ret. Proceres, ut cauſam pertinacis triſtitiæ intelligerent, culoſum pec-
D fratrem catoris.

494 CoNCIO XXXI. In judicio extr. Perſona Rei, Peccatori.

fratrem Regis ſubornârunt; quam ipſe quoque ingeniosè

Vid. Conc.

doctus eſt. Continuò enim Rex imperavit foſſam fieri,
eam dein vivis carbonibus impleri. Mox ſupra fatalem il-
lam foveam ſedem, ipsâ vetuſtate ſuâ fragilem, collocari.
Superne pendebat gladius & filo, terror, exitiumque ſellam

26,: uu n. 2. X OCcupaturo. Quin etiam menſa ſtabat, referta quidem ex-

§. Bern.

juſſit, ex quatuor partibus, à quaternis armatis, quorum

Auilrillimis gulæ irritamentis, ſed viciniſſima foſſæ ſediq;
atali; in quam ut Rex fratrem ſuum poſuit, ſimul cingi

ſinguli ſtricto ferro impetebant convivam. Interim & tubæ,
perſtrepuerunt & tympana, Regiæ majeſtatis argumenta.

Exceperunt hos Martis clangores mollioris muſices deliciæ,

meum cerno Deum, & Vindicem ejus ſtrictum enſem. Cum
deſpicio; inferi ſe aperiunt, pœnasque æternandas minan-
tur lethiferis culpis. Cùm circumſpicio; & noxæ meæ ſe

jamque & voces, & fides, & (quod caput eſt.) Rex ipſe fra

trem ſuum invitare cœperunt ad dapſilis cœnæ pretioſa fer-
cula poculàque- Sed nempe omnem homini guſtum corru-

pit, omnem abſtulit orexin, candefacta prunis foſſa, ſella

ruinæ & caſui vicina; gladii denique cervici undique immi-
nentes. Rex ubi advertit, nihil magnopere de mensâ ſuâ
ſapere Fratri, manifeſtis periculis omni ex parte circumſe-

pto; hem! ait, deinceps mirari deſine, quando me aſpexeris

ſubtriſtiorem. Nempe cùm ſuſpicio ad Cœlum, judicem

ante oculos objiciunt, & conſcientia teſtis, & mors inſidia-
trix, & dœmones non ſolùm inhiantes, ſed etiam velut fer-

rum ſtringentes, facturi animæ meæ vulnus, nullo ævo ſa-

nabile, ſi contigerit, eis me in ſpolium venire. go. Jahoda Na-
Status ejus- tal. Pueri Jeſi. JG. 2. F. 2. Dom. Duinq. Poteſt inſuper proceſſus

dem peccato- Judicii per ſequentem Parabolam explicari: Die quodam fub

ris paradigma

ab exemplo
ficto vel pa-
rabolãa.

veſperum vir opulentus & magni nominis cum Familià ſe-
ceſſerat in villam omni ſupellectile & deliciis abundè inſtru-
am. Ubi tamen, dum hilari convivio ſe recreat, famulus
quidam perfidus tam ipſi, quàm conſervis, Fedruguin
miſcuit.

un Kexitm in hac vitd abſol vit wera Pœnitentia. 495

—

eng miſcuit. Dum autem ſic graviſſimo ſopori funt immerfſi,
nfei, laverniones & prœdones in domum immittit, qui eam to-
Emi. tam expoliantes, Dominum quoque ipſum, velut mor-
Nm tuum, exportant, & campo medio depoſitum deſtituunt.
eeln Interea cœlum fœdis tempeſtatibus miſceri, micare fulgu-
Enn. ra, mugire tonitrua, nimbi præcipitare; quibus excitatus
en Herus lethargicus, mirari incepit, ſe extra domum in nud

ulin humo, ſine famulis, ſine ope, inter turbines & procellas,
gorꝛm deſtitutum, miſeriämque fuam vehementer, ſed fruſtrà de-

Enbe, plorare, nam fulminis ictu interiit. Applicetur ſubinde Applicatio.
uem parabola Peccatori; nam veſper hanc vitam; villa locum,
tie, in quò otio & luxui vacat: ſervus corpus: lethargus ſocor-
ile. diam in ſalute procurandàâ: Prædones mortem & Diabo-
tok. lum: campus, vallem Joſaphat: tempeſtas judicium extre-
nom. mum: fulmen ultimam ſententiam: Diſcedite à me maledibti
in ignem æternum- denotat. Unde facilè apparet, quam mi-
einm. ſer ſit Peccatoris ſtatus. Drexel. Trib. L. n. c. 5. G. y. fF. 109. Tobias
An Lohner Bibli. Man. tom. 3. tit. 17. de udic. in f. J. 12. f. 6tl. S
uIu. VI. Isipſe miſerrimus & periculi æterni pleniſſimus ſta- Imago alia
es tus hominis, in peccato mortali conſtituti, religiosaâ expri- miſerrimi
den mitur Imagine, apud Antonium Sucquet & J. via vitæ æt. I2. Imag. S S
.n ad ſ. 296. nec non in Exercit. S lgnatii, ad 2. Exercit. mihi fol. S6. P uo inter.
Ne. . Nempe miſerrimus peccator, denudatus, ſeptem gladiis; nali inſiden-
ek quibus inſcr ipta ſeptem peccata mortalia (quibus vulnera-tis.
dr. tus eſt) cum ſuis ſymbolis, perfoſſus, ſedi fragili inſidens,
elnd . ſupra apertum profundiſſimum puteum, nonniſi telis ara-
nearum obduétum, cum inſeriptione: Puten, abyſſi Apoc. 9. I.
at N Ejusdem capiti Gladius divinæ ultionis recta impendens.
rett Subſcriptio: la punéto ad inferna deſcendunt- gob. 21. 13. Plura

Cunku addit cit. Inag. Sucquet: & quædam alia. Conſidera, in-

iſcu

s P quit, magnhum peccantium numerum, quos doœmon invi-
ir. tat, latitans ex inſidiis ſagittat vanitatum illecebris: mun-
ſn dus trahit, impellitque per fuas leges. Et ſunt, prô dolor,
meg dui ſpontè in infernum præcipites abeant, necquidquam
,5 H Mechtl de qud. extr. . Rrr—=˖ dehor-

496 CoNcI1OXXXI. In Iudicio extr. Perſona Rei, Peccatori.
dehortantibus Deo, Angelis, Concionatoribus. Unica pec-
catoris fiducia, eheu quam infida, tela ſcil. aranearum,

quâ inferni puteus prætexitur, Yob. §. 14. Ea vita fragilis

eſt noſtra, quæ momento abrumpitur. Jam certò crede,
ſi hoc momento, & ſubitèò (quod innumeris factum eſt.)
in ſtatu gravis peccati morereris ( avertat utrumque Deus,
ſcil. & te eſſe in tali ſtatu, & ita mori) in puncto, fractà hac vi-
tæ tuæ telâ, ad infernum deſcenderes. O quàm pauci ob-
puteus pro- ſervant, advertuntque hoc ſummum periculum Puteus pro-

fundus Infer- fundis peccatum eſt, ait S. Greg. 26. Mor. c. 24. Et S. Auguſft. in
ni peccatum: eadem verba l'ſalmi 6s. 16. alt: Metuenda iſta res eſt vehementer,
ratres, ſi videris hominem feciſſe iniquitatem, merſus eſt in puteum
quando autem illi dixeri iniquitatem ipfius, & dixit verèe Peccavic

fateor, non ſuper eum clauſit puteus os ſaum. Càùm autem videri, eum

dicere quid enim mali feci * factus eſt defenſor peccati ſai; clauſit ſiu-

Amiſsâ Con- per eum putens os ſaum; qud eruatur, non habet; amiſsâ confeſſtone,

keſſione non non erit locus miſericordiæ: Ita S. Auguſt. En itaque inferni pu-
eſtlocus mi- teum! en grande periculum damnationis ex ſtatu peccati
ericordiæ ex mortalis, qui prodromus eſt, & cauſa infeliciſſimi ejus ſta-
g. Auguſt. „qui prodromus eſt, & cauſa infelicifſimi ejus ſta-
„St. s & ſortis peccatorum in Judicio, niſi nempe quis pecca-
tor ex hoc puteo per pœnitentiam & confeſſionem, cum Dei
gratiâ, emerſerit. Et ex his inferre & colligere poſſumus
miſeriam Kes, in judicio peccatoris, quò ne deveniatur, pro-
videndum eſt de mediis, quæ & in hac vitâ é puteo peccati
eripiant. V. Cochem de inferno Cap. Io. à f. 156. Pec. Exemp. V. Ha-
bit. Monach. f. 377. . .
VVII. Quandoque ipſa periculi & præſentis Statũs gravis
acerbitas, ac metus malorum impendentium, ſana confi-
lia dictat; vel etiam in arena, ut ajunt, in ipſo conflictu, in
pſo graviarticulo, conſilium capere, cogit extrema neceſſitas.
Appellatio Et verò, dum agimus de Keo, huic jus commune in ſuis ter-
ier Reo minis remedium Appellationis, quæ eſt à minore ſeu infe-
ceditur. iore, ratione gravaminis illati vel inferendi, ad majorem
ſeu ſuperiorem, tanquam Judicem, facta provocatio. (De

Juo

tori.

—

a e.

Aun,
4
npili
lege,

nek.

N

41

ael
.

Derenet
gltt
emen,
1 duten
1
ri
Alſe.

n N.

furorem ſuum, omnem iram, in impios, velut torrentem,

. .
S R

Sõ

Reum in bde vitd abſol vit vera Pœnitentia. 497
quô Juriſtæ, & Canoniſtæ, de daudicis Tet. 25.) Jam verò ſa-

tis intelleximus, in extremo Judicio univerſali Ken impiis In Judicio

nullam penitus concedi, vel eſſe poſſe, ab omnium ſupre- Extr. nulla.
mo & juſtiſſimo Judice appellationem. Videndum itaque,
quid peccator in haâc vita, is ipſe Rens, ſi, ſapit, & intelligit,
sc noviſſima prævidet, ut optat Moy ſes ſanctus, Deuter. 22. 29.

poſſit, & in rem & ſalutem ſuam neceſſariò agere debeat, ut

ipſi in extremo judicio tali appellatione, infructuosàâ aliàs,
opus non ſit. Julius Cæſar (ut de eo refert Suetonius Tran-
quillus, Italus Scriptor, qui deſcripſit vitas primorum 12.
Cæſarum, usque ad mortem Domitiani & Anmum Chr. 98.
vixitque Anno 117.) aliquando ex ir4â præcipiti Militem ad
mortem condemnarat. Hic coram toto exercitu jamjam Condemna-
accepturus ſupplicium: Appello, ait clarâ voce, à Cæſare tus à Cæſare
irato ad Cæſarem placatum: quod ita Cæſari placuit, ut ei irato, appel-
vitam revocatâ ſententiã condonaverit. En Chriſtiane, lans ad Cæſar.
Sancta Fides & innumeri S. Scripturæ textus verè docent, placatum vi-
Deum peccatis, peccatoribus, impiis, ſceleratis, iraſci, & tam ſervat.
iratum eſſe vehementer; & illos ideo dici Filios iræ, filios vin- Appellan-
dictæ, ſilios pœænæ, filios gehennæ, Ut ait S. Aug. tr. a4. in Jo. Bre- dum à Deo

viar. fer. 4. Lect. 1. Dom. 2. Quadrag. Inſuper in Judicio omnem Iudice irato
ad eundem *
— : H „placatum, “
imò velut mare effuſurum eſſe, ſatis dictum ſapra de Judice. “ modo?
Quid ni ergo, quod oportet, jam nunc ad Chriſtum placa- 5

tum, miſericordémque infinitè, appelles ab eodem, in ex-

tremo Judicio ſummè irato? Ecce enim: Judex ſupremus ante

Judicium placari poteſt, in judicio non poteſt, ait S. Gregor. I2. Moral.

c. z0. Calam. Diſé. 32. fine O Bone geſu, ſi merus miſer peccator de verâ

tuà juſtitiäâ pænam æternam pro peccatis mei graviſſimis, adbuc appello

conſcſus de tuà juſtitiâ ad tuam miſericordiam ineſfabilem. In Orat.
§. Bernardini. Appellas, Chriſtiane, ab irato judice Deo, ad

miſericordem, ubi jam in vitâ tuâ peccata agnoſcis- ver&
pœnitens, ubi miſericordiam ejus apprehendis, & cibi ap-

plicas per ſalutis media, à Deo ordinata miſericordiſſimè;

RrrZ Ppræ⸗

498 CoNCIO XXXI. In udicio extr. Perſona Rei, Peccatori.

præſertim verò per Sacramenta, quæ inter Confeſſionis,
quâ te verè cum Publicano, humiliando cœlum & Deum ti-

bi inclinas, ac propitium, placatumque facis: Dein SS.
Communionis, per quam Dei miſericordiam cum Chriſto
tibi quaſi propriam facis: ſi tamen dignè acceſſeris. Et ex-

hinc deprehendere ex parte poteris, an Neus ſis modò, & in
Judicio extremo Res, impiis, annumerandus; ſuppoſitis
enim fidei principiis & fundamentis, de verâ reali præſentia
Chriſti Dei hominis in Euchariſtiã, &: Oui indigne (conſcius

ſibi peccati mortalis) manducat, judicium ſibi manducare, &

damnationem: 7. Cor. I. 29g. Conſcientiam tuam conveni,
an fidenter, ſine timore, ſcrupulo, animi anxietate, & per-
Coracottæ turbatione, ritè paratus accedas. Audax factum, ſed in ſa-
Latronis au-
dax factum:
eomiſ in millia Philippeorum ſpoponderat. Coracotta, extremæ au-
præmio, ſeip- daciæ homo, ſeipſum ſiſtens Cæſari: En, inquit, ego ipſe ca-

ſum Cæſari put meum huc defero, & ſpero præmium delaturo promis-
ſiſtit, & fert ſum. Miratus Cæſar, non ſolum vitæ gratiam illi fecit,
gratiam. ſed & pecuniæ. Drexwel. to. I. de Cælo. LB. I. C. . J. 2. f. 2/6. Englgra

NosRei reos ve Pant. F. &. Thomæ F. 2. fF. zo z3. En ſupremi Imperatoris im-
nos Deo irato
ſſtamus, ut HoιBs, peccator, toties, quot ſcelerum à te commiſſorum;
gratiam obti- . SSS 7 1 —— .
Scamus, omnibus & cuique ſua eſt coram toto cœlo infamia; In ca-
put & animam tuam ſententia decretoria mortis, & quidem

æternæ jam lata eſt, ſuo tempore executioni infallibiliter
danda. Anima, quæ peccaverit, pſa morietur, Ezeh. IS. 4. & 20.

Diſcedite malediett. & c. Et: Tbunt hi in ſupplicium æternum. U-

num unicum ſupereſt, quò conſequaris veniam ſcelerum,
Deus noſtris Vvitæ gratiam, æternæ beatitudinis præmium. Novit Deus

peccatis ira- mutare ſententiam ſuam, ſi tu noveri emendare vitam tuam. S.
tus: quomo- Ambroſ. ct. ſuprà Conc. II. n. 8. Certè peccati iratus Dominus
do⸗ eſt; neq; raſcitur quaſit mutabilis, ait S. Ambroſ. c. a. de Noe & Arca.
Sed ideo hæc (ſcil. pœnæ Divinæ, ut Diluvii, de quâ S. P. lo-

quitur,

lutem vitæ ſuæ, fuit id Coracottæ, Latronis per Hiſpaniam
famoſiſſimi. In hujus Caput Auguſtus Imperator decem

menſam clementiam, &, ſi experiri inſipiens velis, juſtitiaam.

i. Reeuminbdc wità abſol vit vera Ponitentia. 499
ſorn, quitur, aliæque, quarum ſummarium ſunt illæ in extre-
amt mo Judicio contra impios) leguntur, ut exprimatur peccatorum
Dein . noſtrorum acerbitas, quæ Divinam meruerit oſgenſam, tanquam e.
riko increverit culba, ut etiam Deus, qui naturaliter non movetur aut irà,
e. aut odio, aut paſſtone ulld, provocatus videatur ad iracundiam. Ita

Ih S. P. Breviar. Dom. Sxag. Lelét. a. Ergo iratus Deus? placan-
Qdus! opus eſt, ut Deo te ſiſtas, Reus Reum ſed malus ſum,
IInI inquis, puniendus ſum: Ubi te ſiſtas, bonus eris, vità &
In gratiâ donaberis, & à Reorum numero abſolvéêris. Quando-
G que humi dejicimur à noſtris ipſi cogitationibus, quæ no-
i, bis crebros pavores ingerunt: Supplicium tot noxis meis
u. ſum meritus; ad damnationem & inferos mea me facinora
Aé deducunt. Meliora ſpera; furem hactenus, homicidam,
iyin pPrædonem egeris, ſiſte te Deo, &, quem hic ſibi in hujus

lean vitæ ſacro Tribunali Clementiæ Vicarium conſtituit, Con- ℳ*
me feſſario Sacerdoti, eâ ratione, quam ſuggerit Eccleſia: Iige-
é miſeo tanquam reus, culpu rubet vultus meus ſupplicanti parce Deus.

ons. Sequ. Miſſæ Defuntt. Verbo: verè pœnitens eſto cum humili-
u, tate, ſubmiſſione, juxta conſilium S. Bonavent. Cardin. Zus
Hyrr de jure ſuo, inquit, diſfdit, ante diem ſententiæ periculoſæ coram Sda-
9

mn cerdote de compoſitione tractare, bonum conſilium eſt. Iz Diæt. tit. g9.
ſican. Fr. Yoſ. Capuc. in Advent. Conc. 2. fine f. z3o.
ououn VIII. Comprobanda ſunt dicta, ſcil quàm in hoc adhuc

mhe mundo & vitã ſit ſumm miſerabilis ſtatus hominis, KRes pecc--— .
enikn cCcati mortalis ( quantò magis tam in alterâ vitàâ & in Judicio) P Hiſtoria de
I &&& quomodo is ſe Deo ſiſtere debeat & Sacerdoti, ut Dei gra- e10 Ma⸗
„ tiam recipiat. Circa annum Salutis reparatæ 1220. Cum ortuna & de-
„LICelar auguſtæ apud Aragones D. Dominicus conciones ha- ſperata con.
cknue bere cœpiſſet, eàsque admodum frequentes & celebres, exci- ſcientii.
tatis omnium ſtudiis magnæ animorum mutationes & ad
meliora converſiones extiterunt. Inter quas etiam fuit Pe-

—

Nrmm tri cujusdam, principis viri, nobiliſſimâ proſapiâ oriundi, ad
meliorem vitam reductio. Illuſtre genus comitabatur fortu-
t. “ na; hanc copia divitiarum, & potentia, & utramque flagitia.

SD
5oo CoNcCIO XXXI. In udicio extr. Perſona Rei, Peceatoris.
Ad hunc fama de D. Dominici virtute ac dicendi poteſtate nn
ubi pervenit, non potuit non præclara ejus facinora, ex ore 41
narrantium accepta, admirari. Statuit igitur magis curio 10
ſitate, quaàm ſalutis ſtudio adduétus, audire dicentem. Pur. æ
puratum & torquatum magno cum famulorum clientumc;
comitatu in templum ſubeuntem attoniti ſuſpexêre omnes, mn
& venienti aſfurrexére. Aliis præditus oculis D. Domini- i
A S. Domi- cus, vidit loco famulitii, tot undique circa eum teterrimos
nico videtur deemones exultantes, catenatum raptantes & trahentes qud 1
horribili ſpe- volebant, quot ille genera flagitiorum commiſiſſet. Ar n
die. dentes igitur preces pro illo fundit ad cœlum, animàmque uute
conclamatam Deo conditori enixiſſimè commendat. Exin
conſcensâ cathedrâ ad populum, dicere exorſus, graphick inh
depingit animi malè conſcii carnificinam, & pœnas ſine fine l,
ſolvendas; ſed induratior vitiis erat Petrus, quàm ut ſacri
Oratoris eloquio rigari poſſet, multò minus lavari. Per. 4
ſeveravit in ſuâ obſtinaciâ homo ſceleratus, & in ſuo zelo a
Dominicus. Is cùm alio tempore inter concionandum de- in
nuo conſpiceret Petrum, conſuetã cum pompaâ pedem in I
ædem ſacram inferre, interrupto ſermonis filo, repentè al-
tà voce exclamavit: Chriſte prædulci & præpotenr, perfice, at au- 1
adeétores mei ejus, qui modo in ædem tuam pedem intulit, miſeram condi- te
tionem, anèmi ſtatum, periculumque pervideant. Nempe » quocd lan.
ipſe nuper viderat, cupiebat etiam à populo videri, ut, u- ie⸗
nius in ruborem dati exemplo, plures corrigerentur. Au. un
Pra erer S. diit Chriſtus orantem Dominicum, ac divina vi effecit, itt,. n
tur & ab aliis Jqui aderant concioni, itidem intuerentur horrida cacodæ- i
ſummo hor- Monum ſpedtra, Petri animam captivam, ferrôque devin- imn
rore per tres tam, quò impetus ferret, pertrahentia. Ibi, aliis rei no. iſ
horas Ildem vitatem admirantibus, aliis ſpectaculi inſolentiâ exterritis n!
Petrus. ingens repentè exortus eſt clamor, concitatusque tumultus (
fugientium, vociferantium, perſtrepentium, ut ab inviſo
immanique monſtro ſibi quisque caveret;, hortantium,
belluamque trucem averſantium: imminere omnibus tar- t

E

2

ni Reum in hàc vita abſolvit vera Pœnitentia. 50r
teſtate tarum, quem Petrus circumferret, inque fugâ ſalutem es-
EH ſe. Ad has vocum incredibiles contentiones terrorésque
Al. multorum, inſcius Petrus obſtupuit, & ex uno famulorum
nh. tremefacto, cur ipſe fugeret, quæſivit, curque alii balan-
eig tes & diſperſi recederent & paverent attoniti? Iſta, inquit fa-
o; mulus, me tua facies & figura conturbat, quæ non meum
Dm mihiherum & dominum, ſed Satanam repræſentat. Te E-
em rebus pro ſuo habet, vincit, rapit, & raptat manus infer-
Ntsgid na. Hinc fuga popularis, murmur, terror, & conſterna-
4. tio plurimorum. Trium horarum ſpatio inſolens illa for- bPetrus ſum

