dau. Lect. 50. à F. 2. ubi §. 10. Ad pæœnitentiam, non ad tiſame excitet
dus Concionator. =
i: X. Pro utili Curioſitate inſero Corollarium de Voce Concionantu, ex
„G F. Franc. Tertio de Lani: ”. J. Magiſter: Naturæ & Artis, T0. 2. Lib. . .
m. 10o. desono, ubi n. 64. c ait: Non mode periſtromata parieti- Vox ubi mi-
S bus appenſa vocem loquentis aut concionantis obtundunt, nus “ ma⸗
verum etiam ſi pavimentum paleis, feſtucis, lanâ, tapeti- vis lonora?
1 bus aliisq; ſimilibus ſternatur, vox longè minus ſonora reddi-
ν tur auribus. Hinc non ſemel obſervavimus, inquit Fabrus,
nec. Phyſicæ L. 2. Tr. 3. Propoſ. 161. nonnullos e medio fœnili vel
m. paleario maxime vociferantes, vix ad modicam diſtantiam
um auditos eſſe. Idem accidit iis, qui inter altas ſegetes ma-
A turasque herbas declamant, quorum vox valde remiſſa eſſe
lum, creditur: in ſylvis non ita accidit. Idem accidit, dum
ven. planum nive opertum eſt; ſecùs verò, cum glacie. Et
demn num. 5FF. fol. 429. In amplâ ac liberaâ planitie vox minùs ſo-
am nora eſt, quàm in templo vel aulâ. Num. 77. f. 430. Cubicu- 3
o. lum, Templum, vel Aula, cujus parietes recenter illitaà calce *
ſt, fuerint dealbati, vocem reſonantiorem reddunt, & ſoni har-
us monici gratiores auribus accidunt. Cit de Lanis. Sed qui cum Surdo qut
tnel. Jurdo, cum ſurdaſtro loquart? Si quis alteri obturatas habenti loquendum?
. aures, vel etiam omnino ſurdo, verba inſuſurret, ore ejus
ho. capiti applicito fupra ſinciput, vel ſupra cranii ſuturam,
wen fiet, ut ſurdus verba clarè percipiat, ac ſi auribus illaberen-
tur. EFxperimentum certum eſt, & à nobis centies compro-
u. batum. Idem citatus n. 44. fol. 428. Sui & num. 129. f. 436.
ς⅝ deſcribit Tubam locutoriam Sprach⸗Rohr/ qua vel ſurdis loqui poſſt-
alee mus, vel in diſſitum unius miliaru (credo I'alici) & amplius ope hujus
i. inſtrument: vox diſtinbta ſe extenderit- Ex Kirchero S. J. & P. Mil-
a6 liet. De eâdem re P. Caſp. Schottus & J. Mag. Vniverſ. Naturæ &
Artis P. 2. L. 3. Syntagm. 4. tot. à f. 162. Haæc nonniſi incidenter,

— .

c in uſum ſortè Confeſarii aut Catecheſtæ.

Concionatori ſacro Monita.

Auruthores de Munere & Modo
Concionandi. òM

. Franc. Saleſ. Ep iſc. cit. Reg P. 2. C 3. Regiulæ Concionatorum, mihi

àf. 20. Regulæ Soc. J. Concionatorum, mihi à fol. . Cor-
nel. à Lap. Prologom. in Thren. Jerem. fol. S27. & in Tomis Indi-

ce, V. Concio. & in Iſai. 6. 2. fF. 95. Hierem. Drexel. ſuprà addu-

Sdtus. Franc. Labata S. J. Theſ. Mor. To. I. V. Concionator. à fol.

6s. Joann. Bodler S. J. Angelo ſaluti, Verbi Dei Prædicatore,

iImpreſſ. Viennæ I67S. toto hoc Libro. Georg. Scherer S. J. Con-
cionum initio, per 13. Regulas. Theodor Dulmann S.J. Orator
CLCLhriſtianus, Colon. I65I. toto libello. Joann. Bapt. Saint-Jure,
S.J. de Cognit. Dei L. 3. P. I. C. 2. ſect. 30. 31. à fol. Ioz. Alphonſ.

Rogeric. Exercit. Perfect. P. I. Tr. 1. c. I5. à fol. 63. Tob. Loh-

ner S. J. Inſtruct. Practica z. totàâe ſingular. Parte I. Richard.
Archdekin, S. J. Apparatu Doctrinæ ſacræ Colon. 1686. Jacobus
Marchant. Horto PFaſt. Tuba Sacerd. cit. Tr. I. Ledt. 8. & Vir-

La Aaron. Tr. 4. C. a. f. 1093. Ludov. Abelli Doctor Sor-

bon. Sacerd. Chriſt. P. 2. Cap. I4. de Verbi Dei Prædicat. à f. 170.

Ahnrngel. Paciuchelli Ord. Præd. in Jonam Tom. 2. Ledkl. 24.

Lect. g,. à f. 719. Ledt. o. J. Jo. & citatus Conc. I. Proæm.
inter Ad. Carolus Muſart S. J. Man. Paroch. cap. I. & 2. 4
fol. 271. Franc. Buecher S. T. D. De Inſtruct. ſeu modo Con-
cion. toto Libello, imp
Froæm. item 63. 64. & .

reſſo Velakirch, I617. Vid. hoc Opere, Cone.

=

—
—

Nunn nit

67. (oöl.

milit.
Pa dAd.

Spiritus danctus ille vos docebit omnia. Joan. C. I4. F. Pentecoſt.

cate,,
Oyator
ure,

phonſ.

b,Loh.

odus
9r 0⸗

fenn

N. 4,
Pon..

Attende tibi, 6s doctrinæ tua; inſta in illis; hoc enim
faciens, && té ipſum ſalvum ſacies, & eos, qui te

(hatd.

nis, uti à Divino Principio

felicioris: hic nempe noſtrum Alpha, & Omega. In hoc Spiri:

MD E: (P): 13
Co.xclo PROOEMIALIs IJ. H
Ingreſſus Concionatoris, & Animarum Paſtoris: de V. C 63.6r.
hujus gravi munere & obligatione: Diſtrictiſſimæ“ O.
ad Supremum Judicem Rationis

⸗An. 1666. in
Ottenbeyren.

audiunt. I. Timoth. 4. 16.
4 ove Principium“ in ſui Phanomenistotius Spharæ caleſtüu,
orditur Aratus, Poëta celebri & eruditiſſimus, qui vixit
Ohmpiade I27. Anno à Komâ conditaâ ayz. citatus à & Paulo

Adl. Iz. 25. Cornel. ibid. F. 274. Idque omninò ſapienter;
ſi hic Ethnicus non fictum falſũmque Deum agnoviſſet, ſed

Verum, in 4uô vivimus, & movemur, & ſumus. Actor. L. cit. Re- A Deo omne
.„ X 2 * . . 4 ₰△ . . . .
Qctiius ergo, & magis chriſtianè, neutiquam vanâ falsâque ſpe, principium

cum profundiſſimâ genuſtexus adoratione, hodie à Deo ve-ſumendum.
ro, à Spiritu Sanéto, tertiâ SSS. Trinitatis Perſonâ, ejusdem

cum Patre & Filio omnipotentiæ, ſapientiæ, bonitatis, ad

totius Naturæ, in perfectionibus undequaque infinitæ, pro
felici primo Ingreſſu, ordior, mihique & vobis bene ac piè

ominor. Quod itaque felix fauſtumque ſit: A Deo, à Spi-

ritu S. principium omne, quin & finis; unde, & quò referam,
officium, ſtatum, curam, laborésque meos omnes, ad ejus-
dem laudem, honorem, & Sloriam cum ſpe & fiduciâ omi-
anétioris, ita in ſalutem noſtram

—

14 CoN cIO I. P ROOEM. Ingreſus Concionat. Paſtoris Anim.
tu S. qui Deus Paciu & dilebtioni 2. Cor. 13. II. nec. non in viſceribus

Cbriſti Jeſu, Phil. I. v. §. id eſt, intimo corde & amore Jeſu

Chriſti, cujus ſanguine omnes redempti ſumus, omnes fidei
meæ & Curæ ſpirituali commiſſos ſaluto, eumque Spiritum

8. ( wu Natura Bonitas, cujus voluntas Potentia, ujus 0 Ppus Meſeri-
cordia eſt, ut ait S. Leo Serm. 2. de Nativit. Dom.) propitium ac

clementem, Donum Dei altiſſmi, & mihi, & vobis apprecor,

Votis ardentiſſimis, ut nos doceat omnia, quæ ad ſuam glo⸗

riam, & noſtram ſalutem ſunt, quæque adeo & mei & veſtri

muneris. Solemniſſimo hoc principio breviter poſito, Au-

ditores optimi, non malâ curioſitate, ſpectatis, & exſpecta-

tis, quid ad ingreſſum vobis ſim propoſiturus. Ego verò

Concionator memor illius: Medice, cura te ipſam Lucæ a. 22. nec non, cum
ſibi ipſi prius terrore illius S. Pauli 7. Cor. 9. 27. ne fortè, cum alii prædicaverim,

loquatur.

iſs reprobus eßciar, à Deo rejiciar, cœléque excludar: mihi
V. Cornel. in 7 . 5 2 09

1J. Rég. 12. 4.

Concionato
ris munus
ſublime, &
grave.

primo hoc meo ſermone hujus loci, ſine palpo & adulatione,
ſum locuturus, mihimet apertè munus Concionatoris, Ani-

marum Paſtoris ex officio, Confeſſarii, demonſtraturus,

quantæ illud conſiderationis, quàm gravis obligationis: in
eum etiam finem, & ſcopum, ut omnes illud ponderosè
agnoſcant, tàmque graves ſui Paſtoris in Animarum curà la-
bores, ac diſtrictæ coram Divino Judice rationis officium, in
ſuam ſalutem obſervent; cooperenturque, ut utrisque, &
Paſtori ſcilicet, & ipſi creditis ovibus æterna ſalus obveniat.
Attende tibi, & doctrinæ tuæ, I. Tim. g. v. ult. Hæc duo munia ſunt

Epiſcopi, ait Cornel. tbid. imò cujusvis Paſtoris, Doctoris, &
Concionatoris; ut ſcilicet primùm ſe, deinde alios doceat:
vive tibi, attende tibi, ſi Vis aliis prodeſſe. O & Spiritus, Deucs

meus & omnia, tus amori ignem in nobi accende, ut cum fructu

loquar ego, meique audiant, benevolè & pPatienter, ad majo-

Tem tuam gloriam & noſtram ſalutem O
II. Non abs re equidem, & veriſſimum eſt, valde ſubli-
mis excellentiæ munus eſſe, Paſtoris Animarum attamen
unà etiam graviſſimi certe oneris, & diſtrictiſſimæ rationis,

7

*

Miin.
is
kitun.

m c

kcot,
1 3 10
ettri
Au.
ca⸗
Verd
Cue
trin,
mihi
ole,
Ani.
rus,
: in
t0e
ile.
h, in
3,A
niar.
ſunt
5,
eat:
ens
Ru
io⸗

Nl.
en
nis,
10

unius (quale expertus eſt, miraculis admirandus, P. oſephus

*
„

De hujus gra vi munere &G'obligatione. 1 5
imò & damnationis profundæ, ſi rite non obeatur, ſui alio- vig. infrd
rumque ruinâ. En breviter ſublimitatem. Dei ſamuns Ad⸗ Conc. 6g. n. 2.

jutoræ, ait Paulus, Gentium Doctor, 7. Cor. 3,.9. Ingens hæc,

Angelica, imò Divina eſt Dignitas, ait S. Dionyſius, Cæleſt.
Hier. c. 3. Cornel. cit. loco. Pro Chriſto legatione fungimur, tanquans
Deo exhortante per nos. 2. Cor. g. 20. non pro terreno aliquo Im-
peratore, aut Rege, ſed ipſo Deo, cujus perſona fungimur,
quique per nos loquitur. Nota Do&ètis ſententia, primum
cit. S. Dionyſii Areopag. inquientis cit. L. Omnium Divinorum
Diviniſimum eſt, Deo cooperari in reductione animarmm ad ipſam.
Vel, ut alii eundem allegant: Omnium Divinorum operum Divi-
niſſtmum eſt, cooperarz Deo in ſalutem Animarum Hucque referri Cum animi
poteſt, & in hac vitã ingens Animi gaudium & ſolatium, ſolatio in ter-
præ lucro totius mundi ſuavius, ex laboribus, in Curam & ris. Labata.

1. . V. Conciona-
ſalutem Animarum, bene impenſis, & ex converſione, vel or Pro, 2.

. 1 de 4 US Liſy. Conc. 7g.
Anchieta S. J. de qudsi Conc. ſequenti. num. g.) & in alteràâ ſpecia- uam. 7.

le præmium, quod Aureolam Doctorum vocant Theologi, Et magno in
ex illo Dan. 12. 3. Qui dobti fuerint, fulgebunt, quaſi ſplendor firma- cœlis merito.
menti, & qui ad Juſtitiam erudiunt multos, quaſi ſtellæ in perpetua; Lelus 5. Gre-
æternitate. Ita omninò, ſit tanta ſacri pro Deo Legati, Do- gorii Taumat.

„ 3 . „ . . . PBr ,„ .R .
cSRtoris, & Adjutoris in ſalutem Animarum, ſublimitas; uti , en, ac.
eſt, & multis aſtruere, mei jam propoſiti non eſt. Attamen
rebus bene perpenſis, non minùs certum verumque eſſe vi- onus gravis-

77. Nov. Lett. 4
At munus &

debitur, ſublime hoc munus onus eſſe graviſſimum, & di-ſimum.

ſtrictiſſimi Judicii ac Rationis: ut meritô dicat S. Paul. alleg.

locos Attende tibi, ſaluti, & Animæ tuæ (quid enim prodeſt homi-
ni, i mundum nniverſum lucretur, animæ verò ſuæ detrimentum pa-
tiatur? Matth. 16. V. 26.) & Doctrinæ tuæ, ut hæc ſit ſana, veræ fi-
dei conformis, cum reverentiâ Verbi Dei, labore ac ſtudio,

neque temerè propoſitã; neque enim Verbum Dei nugæ

ſunt & forenſia; & ut re comprobes, quod verbo loqueris;
ne facis inſtar ſis, quæ, dum aliis 1 cet, ſeipſam conſumit: V. C. 69.. n. 3,

Vel, ut loquitur S. Greg. ſaper Exzech. ſi negligis implere, 64.
ðð quod

16 CoNxc10 I. PAOσασ Ingreſus Concionat. & Paſtori Anim.
quod doces, aliis meſſem ſeminas, & ipſe à frumenti parti-
Alpatione jejunas.
Probatur ex III. Idem Gentium Doctor, in tertium cœlum raptus,
Munere bi. ibique de arcanis inſtructus. z. Cor. 12. ad eundem Timoth.
9 Ep. 7. c. 3. ubi munia Epiſcopi, & aliorum Eccleſiæ Miniſtro-
rum, ad vivum depingit; ſi qun, inquit, Epiſcopatum deſiderat,
boenum opus deſiderat. Opus hoc bonum explicat S. Hieron.
Epiſt. S3. ad Oceanum. Opus, non dignitatem; laborem, non delicias;
opus, per quod humilitate decreſcat, non intumeſcat faſtigio. Nomen
eſſe opvern, non honoris, docere vult Apoſt. ait S. Aug. L. 0. de
Civit. Dei c. 19. ut curam aliorum gerat, ſubeâtque onus &
laborem docendi & regendi populum. Addit Franc. Tur-
rianus S.]. ex Græco, a Apoſtolo vocari opus arduum & dif-
ficile. Imò Alvarus Pelagius, Hiſpanus, Ordinis S. Franciſc.
Epiſcopus Sylvenſis lib. de planctu Eccleſiæ art. 1S. ex & Hier. ſic
explicat: Bonum opus, ideſt, martyrium deſiderate illo, inquit, tem-
pore ab Apoſtolo dictum e ſi quis Epiſcopatum deſiderat, bonum opus Aeſi-
derat, quöô, quisquis plebibus praerat, primus ad Martyrii tormenta tra-
hebatur. Tanc ergò fuit laudabile, Epiſcopatum quærere, quando per
hoc non dubium erat ad ſupplicia graviora pervenire. Ita poœrnè in-
numeri recenſentur in Martyrologio Romano. FPlura Cornel.
auauaui cit. 1I. Tim. 2. I. d f. 775. & ad Philipp. 1I.I. à f- yga. qui & addit ex
V. C. 35.. n. 11. Chry ſoſt. & Theophyl. S. Paulum Parochos & Sacerdotes ſub
I-aö. de Papa Epiſcopis intelligere. Quòd ſi velis iſta munia non eſſe one-
„ris tantùm, ſed & magnæ præeminentiæ, eorundem magis
De Molina augetur gravitas, ex Divinis ſententiis: Sap. 6. 6. Zudicium du-
T. 1. 6.16,: F. 93. riſſimum his, què præſunt, fiet. Luc. Iz. 215. cus multum datum eſt
// 4 „
mwmilltum quæretur ab eo. M
probatur ex IV. Elucidantur hæc clariſſimè S. Scripturæ Doctrinâ,
ſimilià Vigi-ex Analogiâ, & ſimilitudine, ſub nomine Vigilis & Speculato-
le & Specula- . ——— Vigitis & Sr 1 is eft. i di ſi
torc. Execg. 57 Tis⸗ Paſtoris, &c. Vigilis & peculatoris eſt, incendium, ſi
V. Conc. 3y. quod oriatur, indicare, hoſtium inſidias, ac inſultus detegere,
num. 1. ad tempeſtates pulſare, horas de noctu proclamare: adeo
cura omnium uni eſt, & eſſe debet in Republicâà bene ordi-
natàâ.

Morumm
un i

4
tone

ln.
umae

—

uat. 1

is tant

hoft
ficulun
ſii;men
ſus hai

Deund

ngen

fin De
Mrun
rdel

Dboodit

C
el/
liunß.
Hetere

(Tcorbos
Ind
ei

— –

ihei,
iſi uns

4

=ꝛ

—

010

== — =—

at;

t
a ho

Corn
Abeln⸗

1.

Rerc

lE

lharti.

kah,
limot.
liniro.
ilent,
Tieron

liciu
ſomen
Llg.
mus ”&

Cur.
nKak.
anciſe.
lir ſic
t,tenr⸗

u tri.
d, jer
nd in.

4Crzel.

Cit ex

tes ſub
ſe one
Wag H

iun Au.
/

(Ulat.

iuon,

tegele,
ℳ+ ſ

. otcli
nati⸗

=
BWÄ?1

7

De bujus gra vi munere & obligatione. 17

natâ. Quantèò magis in ſpiritualibus, ſalutem non corpo-
ris tantum, ſed animæ, eamque æternam concernentibus?

ut hoſtes illi inſidiantes detegantur: ne æterni incendii pe-

A.

riculum fiat: ut omnes vitæ, quæ horologio ſimilis eſt, an- V. Index Rer.

ni, menſes, dies, horæ, & momenta, ritè obſerventur: & cu- V. Hora: Dies

jus hæc ſunt, ni vigilis, ſpeculatoris, Cuſtodisque ſacri & Annus.

Eccleſiaſtici! Iia Exech. 33. à v. 1. usq; ad 20. Et tiz fali bominn, ait
Deus ad Ezechielem, ſpecalatorem dedi te domus Iraäël, quæ, cum. Inſbieiacur W
aliquando & Breviario, fer. 2. infra Dom. 2. Novembrü, orarem, eei r. A
mirabar mecum initio, quem minæ, & imperia tam ſeria, fertigm: . Sen.

tangeérent, & quis ſpeculator hic 8 de cujus mant tanglinem e- gainem ejus

quirat Deus? Exhorrui verò, cùm me reflecterem, omnes Ani- de manu tud
marum Curatores, & me ipſum adeo, in ſorte hujus Specu-veqguiram.

latoris eſſe. Seculatorem dedi te. v. . g. Si hæ tantæque minæ, l.6. 5. Vid.
à Deo intentatæ, tam ſancto Sacerdoti, Prophetæ, & Docto- C. 24. & hac,

ri admirando, denique & Martyri, Martyrol. Rom. die Io. April. e J.

Cornel. in Proxmio; quid de me fiet miſero? Ita Speculator ſpi-
ritualis, ait Corn. in cit. c. 33. 3. F. I140. I. a. id eſt, Propheta, &
Prædicator, ſi minas Dei ac pœnas præſentes & futuras pec-
catoribus non denuntiet, ipſi peccatorum mors imputabi-
tur: ſin denuntiet, & quis non caveat ſibi, ſua mors & per- HZ
ditio eidem peccatori, imputabitur. Mote bon: ſeculatores

populi Dei, inquit S. Clemens lib. 2. Conſtit. Apoſt. c. 6. ait enam Do-

minus unicuiq; noſtrüm per Ezechieleme Fili bhominis Speculatorem de-

dite domui Iſraæl. Ita S. Clemens, ex Docdctrina S. Petri & Apo-

ſtolorum. Cornel. in v. z. Similia Exech. 3. 4 v. 17. & C. 34. totor

Item lIſa. 55. I. Clama, ne ceſſer, quaſi tuba, ealta vocem tuam, O anl

nuntia populo meo ſcelera eoram. Notent hæc Concionatores,
ſe non eſſe tibias, ad voluptatem & plauſum modulantes:

ait Cornel. 5b. f. 73. ſed tubas, ut claſſicum canant, ad arma,

à4 bellum, contra peccata & concupiſcentias jugiter ineun-

dum. OQaaſi tuba, ait S. Aug. Serm. 1oéb de Temp.exalta vocem tname V. C. 61. n. 5.
clamare ergo jubemur, & vehementer clamare; ne parcas, inquit „ ta.

eſt, peccatoris iniquitati, ne tacendo pereas. Quid gravius, quid
C

Mechtl Conc. PFroæm. I. dli-

„

diſtrictius, quàm à Deo ipſomet à me, mihi commiſſorum,
ſanguinem, vitam requiri, & Animam, & tot quidem, quot
nnegligam: Cauſam intelligite.
probatur ey— V. Idem ſub ſchemate, figurâ, & nomine notiſſimo Pa-
Ofᷣcio Paflo.- ſtoris exprimitur luculenter, Chriſtus Sacerdotum Princeps,
ris, & Ovium Deus Homo, de ſe Joan. o. 11. Eg ſam Paſtor hbonnus; bonis Paſtor
pretioſarum. nimam ſuam dat pro ovibus ſuuse quéô locô fugientem mercena-
rium à gradu ſorteque Paſtoris excludit, ac reprobat, ſcili-
cet, qui, ut ait S. Greg. Hom. 14. lucra Animarum non quærit, ter-
reni commodis inhiat, temporalibus lucri paſcitur. Cornel. f. 404. 1. C.
Jo. 21. 16. Chriſtus ait Petro: paſce over mear. 1. Petri j. 2. Paſcite,
quà in vobi eſt gregem Dei. Notate verba: Over meas, id eſt,
Chriſti; Gregem Dei- & quanti pretii? ſciente, quòd non corrupti-
bilibus auro vel argento redempti eſtu, ſed pretioſo ſanguine Chriſti.
Vid. Brev. I. Petri I. IS. Vnam ergo ovem negligentiaâ Paſtoris perire, e
feor. 6. poft grege Dei, e ovibus Chriſti, hujus pretioſo ſanguine redemptum, an

Aſcenl. D. non facilè intelligatur, graviſſimi momenti eſſe!? Paſcite gre-

Lect. 4. init. gem Dei- quâ ratione? Notat S. Bernard. ſerm. 2. de Keſurrect.
Oves Chriſti Chriſtis ter à Chriſto repeti, dicique S. Petro: Paſce over meas:
quomodo Zo. z21. ut ſignificet, eas paſcendas eſſe tripliciter: Paſce, inquit
paſcendæ? S. Doëtor, mente, paſce ore, paſce opere; paſce animi oratione, verbi

exhortatione, exempli exhibitzone. Cornel. 1I. Petri yg. 2. ubi ſimiliter
Munia boni multa, fol. 312. Itaque ut bonus Paſtor Animarum ſuarum, ſeu
Paſtoris Ani-Dei potius, & Chriſti, verè curam agat, munia ejus ſunt, non

marum. charitatis tantuùm, ſed & juſtitiæ, & vi officii, ut pro illis oret;
(2. Mach. Iy. 17.) quandéque ſacrificet; Verbum Dei exponat;
in fide, & quæ ſunt ſahutis, inſtruat; à vitiis ad virtutes hor-
tetur, ſacramenta adminiſtret, & præſertim in extremis ad
ktiam cum beatam mortem in viam æternitatis diſponat: & hocce eti-
periculo vitæ. am cum periculo vitæ ſuæ corporalis, quæ minor eſt, quàm
animæ, ſi neceſſitas exigat: ubi contingere poteſt tempore

Peſtis, aut contagioſæ luis (quòô etiam Parentibus à liberis,

& viciſſim, Conjugibus, amicis, & conſanguineis ab invicem

diffugientibus, animarum tamen Paſtor ſuis adeſſe debet,
quan-

1

H

18 CONCIO I. PROOFM. Ingreſſus Concionat. &; Paſtoris Anim.

Cunn

Alunm
. (r

AI, ſu
mnuun

umln

enit,
licucn

rin

ſedce

Iim
dann

oate⸗

Etten

Anin.

—

drum,

Tot

10 D.

meps,

lrſcnr

erce

ſſeite,

Welt,
.
(Miſi
ite, es
tum A
egr.

ed
gut
e,bi .

ſnilinj

pont;

teshot.
e etl⸗

. quam
po

ſietis,
icel

tebet,
guan⸗

Num. 1I. 11. Poſuiſti pondus uni verſi populi bujus ſuper me. Tanto-

soret;

tio reddenda Paſtori, qui & Judex Extremus, de qualibet
Animâ Curæ ſuæ commiſsâ, & negligenti, poœna imminens.

De bujus gravi munere Gobligatione. 19

quantum poteſt, ex officio; ne mercenarius reprobus ſit,
aut fiat, ut adeo animam ſeu vitam ſuam, Chriſti, Paſtorum

Principu, ut eum vocat & Fet. Kp. I. c. y. v. g. exemplo, pro ovi-

bus ſuis, earumque ſalute æternâ, exponere paratus ſit, & re

ipsâ ponat; ſi ita Deus velit. Cujus heroica glorioſa & no-

biliſſima ſunt exempla, etiam noſtrã ætate eorum, qui ita,
morbo à Parochianis, in Divino obſequio contracto, vitam
& animam poſuéêre, & expoſuére, non turpis lucri gratiaâ, ſed

Dei & proximi charitate. Illuſtriſſimum Exemplum S. Ca-

roli Borromæi. Breviar. a. Novemb. Lelt. .- V. Cornel. . Joann. 0.11.
Econtra de Paſtoribus ſeipſos paſcentibus, gregemque Dei

negligentibus, ſeveriſſimè Deus per Ezech. c. 32, à l.2. & per

totum. Ubi vide.
X — . „
VI. Vnde verè Animarum baſtor ſentiat cum Moyſe Paſtorale
T onus quan-

rum, ait S. Greg. in ob. 9. 13. pondera portat, Jguot ſunt homine, ga

bus dominatur. Calam. Glva Diſé. 6. n. 13. Ia. quorum curam in ſe

ſuſcepit, ut adeo Trid. Seſſ. ö. Decret. de Reform. cap. I. f. 61. Epi-
ſcopatum (ſub quò & alii Eccleſiæ miniſtri, ſuâ ratione, in-
telliguntur, uti dictum) vocet onus Angelici humern formidan-
dum. Cujus Symbolum Imago Chriſti Paſtoris, cum ovi-
culâ, ſuis humeris impoſità. Idem S. Xaverio denotabat

ſomnium, quòê aliquoties ipſi videbatur humeris ſuis impo-
ſitum Indiani & Æthiopis adeo grave onus, ut exinde evigi-
laverit, In vita. I. I. c. 8§. Kibad. de Eodem. f. 23. Denique (gravis- Paſtoribus
ſimi cum tanto pondere hujus muneris & Curæ Animarum, malis quàm

graves ratio-

auctarium quod eſt & complementum) reſtat graviſſima ra-
nes & pœnæ.

Tot damnatorum pœnas ſuſtinebit, quot Animas quu neglexerit lucra-

ri, pratextu quieti, dicebat S. Wilibaldo, primo Epiſcopo Ey- §. Wilibaldo
ſtettenſi, S. Greg. Tertius. In vitâ §& Eilibaldin z. Julii, quid ſi dictum à
non tantùm lucrari neglexerit, ſed inſuper ſuâ negligentia,

8. Greg. III.

doctrinaà malè ſanâ, aut penitùs omiſsâ, aut malo vitæ exem-

plo, ipſe perdiderit, & in orcum quaſi præcipitâret! V. Dre-
el. to. 2. in Yoſeph. c. I7. K. 3.
Heli neei. VII. Heli ab utrâque, & Pontificiâ, & Judiciariâ dignita-
gens ne qui-
dem Iudicis
nomine di- ⸗ In . .
gnus. fſed ctiam nomine indignus videatur. Quæſtionem pro-
poſuit Rupertus Abbas, lib. 4. de Victorid verbi c. Io. cur Heli,

qui quadraginta annis judicavit Iſraël, in Libro judicum non

nominetur: & ſolvit aptè ad rem præſentem: Quam ob cau-
fſam, inquit, de numero Yudicum tollitur Helis nimirum propter
contemptum Verbi Dei, quia in diebusz eius calce abjicere Ver-
bum Domini, nimia fere omnibus licentia fuit. Calamat. in ſylva
VLV. ſuperior ducurſ. 6. n. 1I5. Pergit Mendoza: neque non ſolùm
nominatur Judex, ſed & quodammodò negatur: Iz diebus
illis, ait S. Text. non erat Kex in Irazl, ſed unnsqumq, uod ſibi rebtum

veidebatur, hoc faciebat, Jud. 21. 24. atqui illi dies, interprete Ru-

perto, erant poſt mortem Samſonis, cui Heli immediatè ſuc-

ceſſit in Principatu. Cur ergo nullus dicitur eſſe princeps,

ſi Heli Principatum exercebat! Optimé Rupertus, quid, in-
quit, niſt vecordiam Sacerdotis accuſat & Judici ejasmodi, hoc dicen-
dos idem namq; eſt, ac ſi dicat“ qui in diebas illis judicabat Iſtaël, ſo-
tcundum Nomen Perſonamq; aliquis erat, ſecundum rem meritumq nullus
Vid. Ezech. erat. Mendoza inſuper hosce titulos ponit, & fusè proſe-
157. 9. Cor nel. quitur, Sect. I. Negligenter Animarum curatores de ſui honoribus de-
S . jiciuntur. & 2. Qui malè ſuis ovibus conſulunt, ſuis opibus ſpoliantur.
Z. 4 S§. 3. Mortem incurrunt corporalem, qui ſpirituali ſubditorum vitæ non
attendunt. &. 4. Aternis digni ſupplicits, qui ab' iis ſubditos non aver-
tunt. Hæc Audctor graviſſimus Mendoza. Taceo, Heli fuiſſe

damnatum, affirmare aliquos SS. Patres, è quibus D. Iſido-
Heli damna-Fus Hiſpalenſis EFpiſcopus, ex Ord. S. Bene dicti. lib. 3. de ſammo

tum affir- bono cap. 46. docet ſacerdotes de ſuorum ſubditorum ſalute

mant aliqui, negligentes damnari, & inter eos fuiſſe unum, ſacerdotem

alii probabi- Heli. Etſi probabilius ſit, eum pœnitentem, ſalvatum fuis-

inn ſalra- ſe. Me ndoza in I. Rég. 4. IS5. annot. 3. ſect. 3. à f. 241. Cornel. in I. Keg.
um. 4. II. f. 239. & plures alii.

VIII. Con-

20 CoNcCIO I. PROOEM. Ingreſſus Concionat. & Paſtoris Anim.

te, ait Fr. Mendoza in I. Kég. 2. 36. aunnot. 22. ſelkt. 1. fol. FIS. quam
negligenter obiit, dejectus, ut non ſolum Judicis munere,

—
U
c⸗
AUH
Cten
un
au e
ierlent
Vyer
d, ſun
Mik
1. Pyoe
ſoue
maxi
Cant

Cgtue,
4 ˙ 324
eteſi
. Glbre,
ivch
ulla

um

SZ

=

=

M

==

uin.

— 8
Die.

gni.

Jan

nere,

Hoi,

n non
te VHrr.
titer devolvitur totus mundus. Invitus quidem tibè dico, quod dico,
ſed altiſſimi juſſtone coactus. Reſpondit Clericus. mhi quidem, ſi hæc
varravero, non credent. Tunc Diabolus tangens maxillam éjus, ecce
ait, ſognum, nigredo inſolita faciei, hanc, antequam prædicas, non
contingas, quia fruſtràn poſt prædicationem verò aquu benedita dele-
bis. Proceſſit Clericus pradicaturus in Snodo, & admirantibus cunèti
in ſigno infolito faciei, lla, quæ ſibi juſta ſunt, recitavit, & ad hborro-

2

Geli
reltum
ehu.

eſuc.
ey

dicet.

iel, ſ.

uulnu

d.

unteun
er.

Ido.

mnn
ſaue
Neli
us⸗
N,

. .

ſoltmn

De bujus gravi munere Gobligatione. 21
VIII. Confirmanda ſunt dicta ab Exemplo, cujus verba Hiſtoria: Ne-
adduco ex Thomà Cantiprat. lib. 1. Apum c. 20. J. S. & 9. Sed & il-gligentiaâ Pa-
lud, inquit hic Suffraganeus Cameracenſis, ſolemne miraculum Itorum, hi
adterrorem omnium Prælatorum enarrabo. Clericus quidam in Gnodo cum ovibus
Epiſcoporum pradicare compulſus, angiuſtiabatur non modicum, quid.- ſnis dd fer-
nam dignò poſſet coram tot Prælatis Eccleſiæ prædicare: at ubi acceſturus, Junt. elce-
in oratione jaceret, venit ad eum Diabolus dixitq; eir quid angleſtia-
ru, iſtis Clerici prædicare? dicas ei ſtud, & non aliud- Principes in-
fernalium tenebrarum Principes E leſiarum ſalutant. Laætà omnesr nos
gratias referimus endem, quia, cum ipſis Prælatis, nobi eorum ſubditi
devolvuntur, vel offeruntur, & per eorum negligentiam ad nos ſere pa-

rem maximum cunttorum corda permovit. Hac eodem anno ab Incarn.
D. 12485. fuerunt Pariſiis coram omni populo & Clero ſolenniter yecitata.

IIta Cantiprat. Refert P. Joan. Major Magno speculo Exempl. E.

Prælatus, Ex. . f-6s. Georg. Stengel. de Judicis Divin. to. 3. cap. 28.
n. 4. f. 326. Mancinus de Paſſ. D. L. 2. Diſſ. y. fol. 12 7. fines & Diſſ. 6.
à f. I51. Paciuchelli in Zonam to. 2. Lect. z2. N. I 4. ſine fol. 213. Ubi
& fere ſimile refert ex Vincent. Belluac. Ep. quod &n cit. ſpe-
culo Exemplor. V. Infernur: Ex. ytor ſol. 427. Alia duo habet idem
Paciuchelli cit. L. 44. G. 12. u. 35. De Parocho defunéto, à Pa- „
rochianis defunctis lapidibus impetito: ex Cæſar. & de Deca-
no ſimiliter damnato. Verè S. Bernardus, Ep. 42. ad Epiſco- Vid. Lucæ 1.
pum Senonenſem: Non vor, inquit, ergo felicem, quia præeſtu, ſed, 72. & Cornel.
i non prodeſtis, infelicem putate, S. Matthiæ ſententia fuit, ple-Videm.

SHSõ — e. En ſ n . . . De Mone:
beorum peccata tribuenda eſſe Epiſcoporum incuriæ: Ex - 34. n. F§.

fol. 6&1.

—

22 CoNCIO I. PROOEM. Iugreſus Concionat 6s Paſtoris Anim.
Epilogus ad IX. En Concionator, en Paſtor animarum (meipſum al-
Paſtores Ani- Ioquor) hoc tuum officium; hæc tui ſtatus conditio, tam
marum. diſtrictæ rationis & periculi tanti eſt; hocce onus grave; eò
denique miſerabilius, ſi cœcum cœcus ducas „Cum cçaſu am-
borum in foveam Matth. ry. g. ruinæ ſpiritualis, & ipſius

Animarum damnationis æternæ. Non abs re Mumis Paſtorale Caratun
Cura, quid? dicitur; cum Animarum Curd, quæ Parocho in animam ſuam
ab Ordinario committitur. Cura, quaſi nil magis mereretur
nomen Curæ; quæ verè Curarum omnium eſſet graviſſima.
Cura Animarum, immortalium, & quarum unam ſolam tan-
tùm ſinguli habent; Vid. Index Ker. E. Aima. Animarum „Non

corporum, non externorum Bonorum, theſaurorum, divi.

tiarum, nec ipſius Mundi totius, ſed Auimarum, quarum ſin-
gulæ his omnibus pretioſiores ſunt: quàm ergo ſtrictiſſimæ
rationis, graviſſimique piaculi ſit, habere humeris ſuis im-
poſitam, in animam ſuam, iſtam Curam ſine Curd nihilꝗ; minàùs
Curare, quàm animas concreditas. Vide, quantum ſit onus
Paſtorum & Rectorum, ut non ſine causâ dixerit Chry ſoſt.
Hom. 14. in Hebr. /2. I7. Müiror, ſi poteſt aliquis Kettorum ſalvari. Cor-
nel. hic. Hæc vel maxime ſeria ſunt, neque ad plauſum dicta.
Perpendamus, quanti ſit animas Deo lucrari, vel orco per-
Quanti ſit, dere. Duod majus lucrum poteſt eſſe, aĩt S. Hieron. aut quid pretioſins,
unam ani- quàm ſihumanam animam quis lucretur. Ap. Engelgr. Cæl. F. N. Aaver.
mam ſalvare, g. 1. f. v6&r. abi plura. Obſervat Petrus Pennequin S. J. de Amore
vel perdere. Divino P. z. C. 27. f. 396. Item Engelgr. Pauth. F. S Sreph. J. . f. 214.
V. S. Enatins unam animam ſervaſſe, plus conferre ad Dei gloriam & lau-
dem, quàm hominum univerſitas, ab initio mundi ad ejus
usque occaſum, deferre poſſit: item plura peccata blasphe-
miasque prohiberi, quàm ab orbis incunabulis ad ejus usque
interitum à ſceleratis hominibus in Deum congeſta fuerint;
quia, quidquid inter mundi ortum & occaſum boni malive
geſtum eſt, certo numero comprehendi poteſt: quæ verò
ab animâ immortali vel in cœlo laudes, vel apud inferos
blasphemiæ, totâ æternitate coacervabantur nec ullis Ii m⸗
tiibus

Aoauu De bhujſus gravi munere & obligatione. 23
m tibus terminisque concludi, nec numerari poſſunt. Ergo
„n à contrario facilè inferemus, quàm impium, quam Deo in-
ſbie⸗ jurium, & adeo graviſſimæ Rationis reddendæ, ſit, vel unam
Dar animam in damnationem æternam perdere malitiâ, negli-
Plis gentia, pravâà doctrinâ, malo exemplo, vel quavis culpâ; un-
os dein omnem æternitatem infinitæ, ſeu finitæ in infinitum,
n Deo laudes decedant, & graves injuriæ flant, peccatâque
feur committantur; eſto ſine novo, extra ſtatum viæ; pœnæ me-
lim rito. Quid ergo erit perdere animas plures, innumeras?
ntan. Certeéè ſicut ſanctiſſimo zelo complures, ut vel unam vel plu-
non res animas Deo lucrarentur, ſic inflammati ſunt, ut animam
ii. ſuam, quàâ majorem charitatem nemo habet, pro ejus vel earum
ſn. ſalute ponere non dubitaârint: ita econtra plures territi, tan-
ſinæ to oneri, tali Caræ ſeſe ſubtraxerunt; cùm mallent ſibi ſecu-
sim. rius vivere, quàm aliis, cum ſuo periculo, in tam gravi pro-
nings priæ ſalutis æternæ negotio. Hiſtoriam habet Marchantius
onus Horto Paſtor. f. 27p. & à fol. o32. Virga Aar. tr. 3. L. 3. ex Thomâ
. Cantipratano L. Apum, in hanc rem, præclaram. Quidam Curatus de
(v. erat per multos annos malè regens ſibi ſubditos, nec reſpon- ſuâ negligen-
lii. dens vocationi ſuæ. Tandem morbo correptus decubuit, tia monitus,
dper. & apparuit ei D. Petrus, qui Paſtorum curam agit, Paſtorum Curæ valedi-
primus, cum gravi ægritudine conflictanti, ſevero & minaci“t⸗
r,. vultu, exhibens libellum, in quô cogebat eum legere. Scriptu-
e ra autem, quæ libro continebatur, hæc erat ex Ezech. 13. 19.
ſ.214. deprompta: Mortificas animas, quaæ non moriuntur, O- viviſicas,
u. quæ non vivunt. Hæret ipſe, & horret, contra ſe velut decre-
deis tam pronuntians; averſatur conſpeétum, ut ulteriùs non
Ne. legat: ſed urgetur, & cogitur ab Apoſtolo Gloſſam legere,
ge quæ in margine erat talis: Quando reduces animas de inferno,
ui quas tuo deſtitutas exemplo, æterno ſupplicio demerſiſte?“s Cùm verò
lire is præ horrore & confuſione reſpondere non poſſet, disparet
ed viſio: ad ſe rediens, anxium ſe, & ſudore perfuſum reperit.
Nec mora, conſilio cujusdam viri ſanéti, disrumpit omnes
mi. compedes, ſolvit omnia vincula, ſeculo valedicit, & Chrici
doos M H

24 CoNcOο L. PROOE M. Ingreſus Concionat. &'Paſtoris Anim.

ſe vovens ſervituti, in Monaſterio Camberonenſi, Ordinis
D. Bernardi, beatiſſimo fine quievit. Plura ibi Marchant.

Meritò hic anxius fuit, ac, ſingulari Dei beneficio, errorem

. Cone. g34, graviſſimum deprehendit, correxitꝗque pœnitens. At ſunt,

. 2. qui, manu nondum appoſità ad hoc aratrum ſacrum, ſibi
diffidentes (ne vel morbum corpori ab ægrorum Curà, vel
animæ periculum ob Curam animarum neglectam, ſibi ad-
ſciſcant) refugiunt penitùs: an ſemper bene, & quê ſpiritu,
viderint ipſi, ſi donis à Deo conceſſis non reſponderint, Ta-
lentumque conceſſum in terram foderint. Mat. sy. 26. quos

meminiſſe oportet, Deum ſuis operariis ſpeciali ſu4 „ qiI4

egent, gratiâ, nunquam deeſſe, ſi ſincerè Dei cauſa agatur:
8 I 8 .

(dui fideliter agunt, placent ein Proverb.12. 22.) majoribus labo.

ribus, gravioribüsque periculis ampliora tribuere ſubſidia,

eò usque, ut & , ſi mortiferum quid biberint, non ei nocebit- Marcei
156.158. quod de Confeffariis, ſimilibusque Aimarum Curam pro

Deo fideliter agentibus, comprobatur, veriſſimum eſſe, ex
Chriſti promiſſione. V. B:rev. Sabb. infr. Aſcenſ- D. Ledt. 3. Noct.
Mi Neo-Paroche, mortem timer! ergo depone offcium: Nolo, inquis;

ergo perge animosèr S vel ſic moribre, memineris, in Romano Martyro-

logio danbdtorum Martyrum numero accenſerè eor, qui pro jnvandis pe-

Naferiz Vitam ſuam expoſuerunt: ait P. Carolus Muſart S.J. in lau-

datiſſimo ſuo Manuali Parochorum, PE. 2. C. 3. n. 22. 2 F- 136, cum agit

V. Luce g. de Offcio Parochi, circa beſte aliove morbo contagioſè infeltos. lta
juſtè quidem verear, præ omni contagione morteque cor-
Porali, Judicium Dei decretum eſſe Paſtoribus negligenti-

Rer. V. Paro-
chus. Sacerdos.

5
4

Ovibus, e grege Dei, & Chriſti Sanguine redemptis: aderit-
V. C. 74. n. 3. que Deus facienti, quod in ſe eſte ex certo Theologorum axio-
mmDaeate: Et hoc mihi animos addere debet, ut zelosè agam &
Ad Audito- fortiter in curà animarum. Proinde, Auditores Optimi,

res brevis pro Dei gloria, in veſtram ſalutem, ad meum Ingreſſum,

7

bus: attamen ſanctà intentione amimose pergendum, ſine
graviſſimis cauſis non excutiendum Jugum tam ſanéctum,
etſi grave, in Anzmarum Curde non recuſandus labor ſacer pro

i.
liis me totum quantum, omnes potentias ac vires animæ &
nt. corporis, ipſum denique, ſi opus fuerit, ſanguinem, vitam,
en & animam offero. Veſter autem præſentis Concionis fru-
, Ktus hic erit, ut juſtè ponderetis tam grande graveꝗque Onus
„(bi Paſtoris Animarum veſtrarum, tantam de vobis Rationem
l Deo reddituri, in eum finem, ut & vos (Curæ ac laboribus
bif. ejusdem, ne ii inutiles infructuoſique ſint, impigre reſpon-
iii, deatis, zelosè cooperemini; ceu quos & anima veſtra, & hu-
t, I. jus ſalus quàm proximè tangit, univerſo mundo potior &
qu pretioſior; &, quod valde notandum, in eum recidit & cul-
au pa, & pœna, qui ſui ſuorumque negligens fuerit in iis omni-.
rr: bus, in quibus tam graviter obligatur Parochus. Ipſimet*
bo. itaque unà ſeriam ſinceramque animæ veſtræ curam habe-
