homo eruditionis famâ percelebris, ſed commutabilis fidei

4

ſx eere
I. de
, Mort⸗
etumn
(me aeln
eotern
Ib, i
(OA

4

(Etseluee
craolenn-
iggle. A
DUbumen
elali neeſi
Cven

Ermndunſ
Uate, a
Porr non
nenage
pald
Cuncel
Hulium pul
ſurnr,

2. .
3 el ta
Flts,

Kciuks
Munlbe

=

—

7

. 4 .1 11 1
Tin bie
5 ρα
protecnt
t aceled
. & Ut N
A, turpt

t e, MN

Ui r.
emeten

Enibn⸗
Us, Vn
haH

di Nullel
NrdisA

Nnre,

Congnwh H
4

vita, mors eſt ta. Nobilis ille Sabaudus qui omnem ſuum k
amorem mulieri cuidam impenderat, obiit dicendo, iteran-

Alala vita Divinum ſudicium exaſperat. 8869

aut cert nullius: ait Adolph. Brachel. ad ann. Iü2g. P. I.
Jol. 92.

IX. Denique præteritis aliis pluribus: Luxuriæ quali Lururiz

ho. -

déque millies: O voreulum menm! b animula mea! 6 deliciæ mex!

itane avellor à te? Barry & Engler. citt. Adeo mors eſt Echo vitæ.
Addo terribilem planè Caſum. Teſtis mihi eſt locuples, vir

gravis ait cit. Jacob. Biderm. L. 2. Acroam. a. num. 69. & 7. 4 Ffol.

263. qui annis abhinc paucis recenſuit; in urbe quadam li-= Hiſtoria ter-
teris æquè atque ingeniis florenti, rem unam in raris me-ribilis: &
morabilem veriſſimè, ſe propemodum inſpectante, ſic con- Porrendus
tigiſſe. Adoleſcens ibi cum aliis contubernalibus vitam Nitus aſſueti
aliquamdiu degebat, qui omnes ad ſtudia liberalia non illi

occultæ libi-
dini adole-

berali nec ſumptu nec Mœcenate utebantur. Is longâ con- ſcentis.

ſuetudine inde ab ultimà pueritia, ad flagitium, neſcio qua-
le, occultè conſciſcendum, aſſiduè trahebatur: & quamvis
per ſtatas Exomologeſes identidem luſtraretur, tamen ſui

oblitus continuò in morem naturâmque regrediebatur.

Sæpè data conſilia; ſæpè remedia tentata, additique terro-

res: minus minimo profecére. Noviſſimè gravi corporis

morbo conflictatus, & ope medicâ deſtitutus, ubi vitäà mi·

grandum ſibi ſenſit; cœpit ſerid omnem juventæ laſciviam
mutare, atque tum demum reètè velle vivere, cùm vivere

porrè non liceret. Vocatur Sacerdos, expiatur ægrotus,
mortémque ſui ſecurus opperitur. Appetit interea nox,

& paulè pòſt Adoleſcens decedit, ex morbo, ſpei plemis,

quam de ſalute æternitatéque conceperat. Maneè cum pri-

mum vulgata mors eſt, exequiale pro mortuo ſacrum ap-
paratur, quod facere Sacerdos commoduùm inceperat, cum

veſtis ei talaris ad infima pedum vellitur. Id ille fortuitd
fieri ratus, inſuper habet, inque re coœptâ pergere pergit.
Non diu factum, atque ad poplitem femurque idem moni-
tor obturbat. Mirari tum quidem Sacerdos, ſed quòd ne-
KRrrrr 3 J minem

—

870 CoxNcio XLVIII. Mors Echo vitæ: qualis vita, finis ita.
minem videret, negligendum & iſtud putat. Brevi dein

impatientior umbra circum latera inſtat, vellicatque. At
ille ne ſic quidem movetur, ut ſollicite requirat. Denique

ecce tibi ab Aræ angulo ſiniſtro deformem fumantemque

nebulam; atque & nebula vocem: ceſſaret facere, ceſſaret
operam impenſam perdere, nunquam litaturus. Hic per-
turbatior, nec injuriâ, Sacerdos, ecquid ergo id umbræ ſit,
percontatur. Audit eum adoleſcentem eſſe, qui pridie lu-
Jam hæc mali omi-

ſtratus piacularibus ſacris deceſſiſſet.
nis exordia non placebant. Inſtat tamen, & quid illo factum
fuerit, perquirit. Ille rauco murmure, ſuppliciis æternis
addictum ſeſe, & omni ſalute privatum fatetur. Meliora

Deus! inquit, an ego te rite non expiavi: Tu vero rectè, in-
quit, integreꝗque omnia: nec mihi tum aliquid rem'quum
culpæ; ſed inter Dei filios jamjam adoptatus, eheu! impro-
Conſuetudo visò exheredor: Subjecit, æquo Dei judicio factum, ut in-

peccati cauſa ter ipſum luctantis animæ egreſſum veteris conſuetudinis
& occaſio
damnationis
er relapſum. 1 PE SE ;
Per re lap um. more delectatum, ſimul è corpore exceſſiſſe, ſimul ad infer-
nos cruciatus irrevocabili Jjudicis ſententiâ condemnatum

Quanti inter- fuiſſe. In quo adoleſcente, Deum ego immortalem obte-

ſit, quibus à ſtor, precérque, ut ſerii nobiscum cogitetis, quanti referat,
puero afſues- bene aut malè à pueris conſuêſſe: quando, quidquid con-
c. ſuetudinis invaleſcit, id omne poſtremò non ſolùm ſomni-
annti, ſed etiam morienti, difficillimo tempore, ac ſæpeèe cum
EZR-eternitatis diſpendio, recurret. Dualts vita, tals mors. Hæc

cit. Biderm. & ex eo Englgr. cit. JG. 1. f. 19. (Paciuchelli Lect. 39.
GH. 12. n. 41I. à f. 466. vel hanc vel ſimilem habet) Veriſſimè Pro-
pheta: Oſſa ejus implebuntur vitiis adoleſcentiæ ejus, & cum eo in pul-

vere dormient. Zob. 20. 11. Sic profectò fit, ut peccata nunquam
illum deſerant; nam mortuum perinde ac viventem comi-
tantur, ait Pineda sbid. in Paraphr. f. oy. Similem hiſtoriam,

de uno, qui Comi in Italià meretrici conſueverat, refert Mar-

chant.

—

MI. bott
(humn. Cn,
.

L. Eid

Myune ſor
Siltr
Eſini
Wwol

Migen

.

peclutu n

enf lit
Eſe ter.

4

run Ctel

Aerlshr
E, Einuli
((eſtloa
ngenc.
num porrèò felix degeret. Jam, eheu! victum ſeſe, & ex

nponde
R
eEhronte

a one

WN

Zn eit Len
mes dte
malem
legotio
ekig

fellhris

erd kelke

1† * ſe
nid teiun

Heukimpr⸗
um, vt

Lrloetvcnn

Zimmart
Ee⸗ Kar
Ulatite.

dotleneht

gunuittt⸗

ictit

fN S

4

—
,

1

feilir⸗
Snd .

1 NA
Crenon
1 w

1
*

reter
ℳ

impunè jocatur, qui ſceleratè vivere vult, & piè mori. Den

mtennurmn

pergat? quanquam ſi acciderit, te malè hactenus vixiſſe, de-

Mala wita Divinum ſudicium exaſperat.

chant. hort. Paſt. Candel. Miſt. tr. . Lect. g. de Satüfact. Propoſet. 2.
f. Saz. Aliorum malè viventium malam mortem inducit.
Arrchim. Chriſt. L. 2. C. 9. J. 4. à f. 330. & c. 3. J. 6. f. 241. hiſt. terrib.
ſimild. ðð D
X. Ergô: qui in peccato morè non vult, inquit S. Auguſt. Concluſio:

in peccato non vivat“ mors enim peccatorum peſſima- Pſal. 33. 22. ap. Male vivere

Pexenf. ad hiſt. g. f. 61o. & dem f. 616. ex S. Fulgentio, dicente: & piè mori

uſtè deſeritur à Deo, qui Deum deſerit. Cum Deo impiè, ſed nec vVelle, eſt cum

non irridetur Galat. 6. z. Ridiculum imèò ſtolidum eſt, cum pe

Deo ſocari, &
gravis præ-
fumtio.

rito, luſu inito, ſemper omnia perdidiſſe imperitum, tan- A ſimili.
dem ultimo ſe victurum, & omnem pecuniam ſe recupera- Verè: Tria
turum, credere. Per omnem vitam cum dœmone ejusque mala: V. Conc.
aſſeclis ludere, omnem gratiam, omne meritum deperdidis- nam. S.
ſe, & in ultimo mortis ludo omnia recuperare, præœæſum-Wα.

ptuosè velle, an non ſtolidius? gravius:? Itaque ſecuris ad ra-
dicem ponenda eſt, ſedulò ac ſeriò examinanda eſt conſcien-
tia, cui vitio immoreris, cui aſſueveris, conatu opus, ut e-

mendes & penitùs devites, né tibi malæ mortis cauſa ſit.
Non tam facilè conſuetudo ponitur, & animus ab invetera-

tis abſolvitur. Non tam impii & deſperati erimus, qui coœ-
lum non cupiamus, quod peſſimo pejus foret: ſed en, quàm

itaque opus eſt, vitam obſervare, ut bona ſit, ut quæ mode-
retur mortem. Ob'jicis, bonum latronem malè vixiſſe, opti-

1

Argumen-

mam mortem conſecutum: ſed hoc ita rarum, ut dicat S. tum à bone

Bernardus .In toto Canone Soripturarum, non memini, me legiſſe als-
guem, præter unum latronem ſic ſalvatum. ap. cit. Labata. Paciuch.

Y. 10. Ct. Leét. 39. V. hic in ſine Sententiam S. Hieron. An tu præ-
ſumes alter eſſe! an inter innumeros, matè ſicut viventes,
ita malè mortuos, te numerandum, non times:? quid in tan-
to negotio æternitatis periculoſius, quid formidabilius?

cùm & is, qui bene vixit, meritèò tamen, ceu necdum ſecurus
ſuæ falutis, ſalubriter timeat, & in timore Dei bene vivere

ſpe-

latrone nul-

9

Sententia

8S. Auguſt.

in materiam
præceden-
tem.

Sententia . Vi ex centum millilbus hominum, quorum mala ) it Vila, in
8. Tieronymi morte indulgentiam obtinebit unus. Thomæ Crammeri Archi-
graviſſima.

ſperandum non ſit, juxta dicta ſapra Conc. II. n. §. & 9. 1tem
Conc. 22. n. 6. attamen ſeriò pœnitentiam ex nunc agamus;
ne ſubitò bpraocctpatet morte, ſpatznm Panitentia invenire nen poſſimus:
& ne malæ vitæ mala mors, eaque æterna, ſit concluſio, ſine
fine. Mori malè, timer, ait S. Auguſt. & ůmalè vivere non timer
Corrige malé vivere, & tunc non timebi, mals mori: ſed noli timere.

*

872 Coxcio XLVIII. Aors Echo Vitæ: qualis vita, finis ita. Sãr.

lr. S.
lunis 5.
Ehott 5,
MHuedl iten-

frilti

Non poteſt malò mori, gits hbene vixverik, & Vix bene moritur, qus male

viwerit. Lib. de dokr. chriſt. ap. Calamat. infra cit. Et: Vita tua, eſt

via tua; ſi bene vivi, bene ibiss magna nobi incumbit neceſſitas hene

agendi, qui cundta agimus in conſpeltu qudici omnia videnti. Idem

S. Auguſt.

P. 2. cap. 1I5. à f- 6-a. Angel. Paciuchelli, in Jonam Lect. 29. totà,

praſertim J. 2. 3. 4. 5. 9. 10. 1I. 12. & 13. & Indicibus, Vierbo Morr.

Wenceslaus Schwertfer Conſil. & Induſt. 12. Cap. 27. & 25.

Vitæ P. Mart. Stredonii d f. vaz. Henr. Englgrave Lux Evang.
p. 2. Domen. 3. Advent. Joann. Capiſtr. P rinzing. part. I. eÄadem 3
Dom. 3. Adv. Hilarius à S. Anaſtaſio, Archimede Chriſt. L. 2.
c. S. ſ. 2. 2. & 4. ₰ f. 329. & ů Indice V. Mors bona- mala. Procopius

Capuc. in Pxænitentiali Diſcurſ. 23. Mirabelli Polianth. E. More.
Alex Calamat. in Sentent. Verbo Mors Juſtorum & Peccatorum,
à4 f. 175. Euſtach. de Roſar. Ars bene moriendi: Exhort. à f. 13.

Georg. Piſtorius Conc, Funebri 3 y. ubi f. 213. f. Sententia hor-

renda, notabilis S. Hieronymi, relata ab Adriano Papâ:

ep. Cantuar. impia vita, mors ſimilis. Florimun. de orig. hæ-

reſ. I. 6. &. §. Z. 6⁶. & antè c. 2. n. 2. & c. 6. n. 3. Pexenfeld. Tiedn.
bbschor.

n
Vent
Authores Vid, Cornel. à Lap. in Numer. 23. 10. Franciſc. Labata Theſauro Wn
Mor. to. 2. V. Moræz Propoſit. 3 7. & 36. Jacobus Biderman. L. 2.
Acroamate zg. à n. 6. Bellarmin. Card. de Arte bene moriendi,
Lib. I. c. I. & ſéqq. à f. 200 7. Suppl. Tomi 7. Hierem. Dr exel. to. .
Prodromo æternit. cap. 3. G. 1 7. 15. Paulus Barry, Wlet. Hagioph.
Die g. Diſert. 2. à f. 212. & à f. 227. Pædagogus Chriſt. tom. 2.

e

n

icen
iino

Wic⸗
d
ſali
nece an

Mrcnit
We R

UuINre

1

lurtationi

6 ju9 te
Chii⸗
tone.

ns inds

Alultle

1 1
— .

111
1 R

CoNi

,
Meye nnn ti
. R.
. ſel lin

S; 3
Mele kle

viluti. l

ahat 1 4
ADatd e

¹

Derel.A,
i .

Wm. a .
Alls⸗

1 .

. . . 1 , 4 4
te Mr l

L2ͤ: eete ez
hiſtor. yg. & 91. De Echo habet multa Franc. Tertius de
Lanis S. J. Magiſterio Naturæ & Arti, Indice V. Echo. Caſp.
Schott S. J. Mag. Natur. P. 2. C. 2. Vid. Conc. 45. 46. & a7. an-
teced. item Conc. go. n. 9. ubi de Hæreſiarchis Apoſtatis.
SS322. 23 3 53. -3 3 53 3--353 2353.-2383--2323 —- 533 „53 8--61
CQoNCIO XLIX.
Moenſura Peccatorum impleta; Malitia conſumma-
ta; Pœnitentia dilata neglectàque, Mortem &
Judicium Dei maximè aggravant. Vel ab uno
gravi peccato timendum; ne per hoc menſuram
impleamus, pœnitentiam ampliùs nunquam actu-
xl, ſed peritariẽ. ” ”ÿMZMV
Anno quinto decimo Imperii Tiberii Cæſaris. &c. Domin. 4.
Lucæ 3. I. & 2. Adrvent.

gnt4 NVid ſibi, quæſo, vult tam ſtudioſa, tam operoſa, & Cur tam ſtu-
lulug tam enucleata deſignatio & enumeratio, à S. Lucaâ dioſus S. Lu-
Yhic facta, Principum tam ſecularium -quam Eccle cas in enume-
CE — ſiaſticorum, Tiberii Rom. Cæſaris &c. Pontificum randis Princi-
AA Annæ & Caiphæ:! facilè enim cogitari poteſt, id à Spiritu bibus or. 1
E Sancto non ſine gravium rationum momentis ſancto Evan- C2.
geliſtæ dictatum fuiſſe. Hiſtoriographorum & Propheta-
να rum more, ait Cornel. janſenius c. 13. Concord. Evang. propter
Grnih Narrationis veritatem confirmandam, diſtinctè deſcribit Lu-
in cas, quò tempore, & ſub quibus cœpta ſit Prædicatio oan-
α nis & Chriſti, & quidem non ſine Spiritùs Sancéti utili Diſpen-
mmilnn fſatione. Rationes congruas affert Cornelius à Lap. ſcil. ut
zlilr diſtinctè & ſolidè tempus & annum, quò prædicare cœpit Jo-
annes indéque Chriſtus, aſſignet. Deinde ut ſignificet, jam

Mecht! de Jud. extr. 888 88 defe-

874 CoxNcio XLIX. Menſura Peccatorum impleta. S
defeciſſe Sceptrum à Judâà per Herodem alienigenam, ejus. wouto
que filios Tetrarchas, ac Tiberium, & Romanos Jjudeæ impe- „ lid ſ
rantes, ac proinde jam veniſſe Meſſiam ſive Chriſtum, juxta undiſt
Oraculum Jacobi Geneſ. a49. 10o. Alia ratio: Quia Principes iſti winiun
in geſtis Ioannis & Chriſti, narratis à S. Lucâ, magnam habu- nuamte
Mundustem- ere partem: Alia: Vt innuat, Iſraëlem inter tot Principes mhobt
pPor ulti partim infideles, partim impios, utriusque Ordinis, difſe. (Peni
mnus, eguit tum, eguiſſe adventu Meſſiæ, Redemptoris, & Salvatoris. ettm
Meilie. Et hanc rationem ad ingreſſum hodiernæ meæ Concionis (Ecmun.
Aeęccommodo. Certè eâ ætate Mundi, hujus videtur fuiſſe Qumm,
ſtatus miſer, & miſerabilis, quia ſceleratiſſimus, ut vel ma- ltbs
xXiméè, in tempore opportuno, egeret auxilio, & Deum inter kwin
& homines Mediatore ac Redemptore Chriſto, ne interiret: (KCihhe
& tum mundum peccatorum ſuorum menſuram implevis: tolelr
ſe, malitimque ſuam conſummâſſe, maximè per ipſfum fuma
Chriſticidium, peccatorum omnium ſummum, à Fideli ju. ck foht
dæorum populo eò graviùs perpetratum; cujus tamen & ulmul,
totus mundus erat reus: quod infinitùm miſerentis Dei cle- Mn
mens Providentia in peccati remedium, & meritæ mortis
necem verterat. O mors, ero mors tua, Morſus tuus ero, luferne! el
Ter Mundus Antiph. ad Laud. Sabb. & Ter Mundus ſceleratiſſimus: Ante
Iceleratiſſi- qiluvium cùm multa malitia hominum eſſet in terrà, & cuntéta co. lidedh
enus . . HH . . . e
gitatio cordi intenta eſſet ad malum omni tempore. Geneſ.6. 5. Omnu (uli,a
quippe caro, omnis homo, corruperat viam ſuam & debitam vi- onq;
vendi rationem. v. 12. Ita ut commiſcerentur matribus, fi- uz
liabus, ſine reſpectu ſanguinis, naturæ, honeſtatis, mares ma- iuſ-
ribus, ſominæ fœminis: Solo Noë cum ſuis excepto: Et ſe- eni
cutum eſt diluvium. In fine Mundi, ubi tanta erit malitia, vis, n or
fraus, & c. ita ut in errorem inducantur, (ſi fieri poteſt) etiam Electi. unpore .
Matth. 24. 24. Et quoniam tum abundabit, multiplicabitur, ini-: Man. .
quitas, infidelitas, hæreſis, perſecutio, tyrannis, omnisque aum mi
impietas, reſrigeſcet charitas multorum, imò Fides quoque & Venit
Spes. v. 12. quod tempus flagitioſiſſimum excipiet generale Unns .
Mundi excidium per ignem, & extremum Judicium. De qumno
gquOö

— . =

— —

Mortem & Iudicium Dei aggravans maxime. 875
u6 quô utroque tempore ipſe Chriſtus apertiſſimè cit. Matth. 24.
Miein. vyz. Vid. ſuprà Conc. 2. num. 3. 4. 6. & per tot. Quis autem ſuerit
mimm Mundi ſtatus tempore Chriſti, ipſe loquitur Lacæ 1§. 5. Filius
Minsi bpominis veniens putas, inveniet fidem in terraâ? ſcil. charitate for-
mun, matam; nempe apud pauciſſimos: Et verèò ſi illius orbis & H
o temporis ſtatum conſideremus, totus Orbis erat infidelitatit

OA. (quæ vitiorum baſis eſt, ſicut fides virtutum) involutus,
„AD præter minimam ſui portionem, quæ erat judæa & Gens ju-
cemm dæorum: hæc autem quam ſceleribus implicata fuerit, te-
Viemm ſtantur S. Joannis & ipſius Chriſti Conciones ferventiſſimæ.
,UHHN Sanè Orbis & judeæ Capita, enumerata Luacæ 3.1I. & 2. qualis
Deom: vitæ fuerint, conſtat ex Evangelio, de Pilato, Herode, Annâ
Neimm & Caiphâ: & ex hiſtoriis: Qualts KRex, talts greæx. Ipſe Tibe-Tiberius Cæ-
Bamn inneen rius Cæſar verſipellis, callidusque ſimulator, crudelis, Impe- ſar, quis?
per rium ab Agrippæ, nepotis Auguſti ex Juliâ filiâ, cæde auſpi-
Ieh catus, voluptati & ebrietati inſanè deditus, hinc militari jo-
Sun Co Biberius Mero dictus: juliam Vxorem, Auguſti filiam, à ſe re-
unie puüdiatam, necans; ſicut & Germanicum, Druſi fratris fi-
enms lium, clarifſimum: veneno e vivis fſublatus ingenti cum
gaudio populi, ætatis 78. PFlura Yo. Conradus Dieterich. Breviar.
Su LInperat. à f. 159. Ex eo parum fortè laudabilis, quòd ſuadente
N&. Pilato, exhujus Actis audiens mira de ſanétitate & miraculis
GanlAtN Chriſti, voluerit eum inter Deos referre: obſiſtente Senatu
XEctiuom Rom. eò quòd ipſo inconſulto id tentaſſet. lbid. & Cornel. in
arth Lucx 3.2. quanquam altiori conſilio conveniens fuerit, Chri-
6,Inattu? ſtum, unum verum Deum, falſis non adnumerari Diis; uti
Kentn, Arcam poni juxta Dagon: 1. Regum j. ſed ſolum excluſis omni-
jtmnanee. bus adorari: Satis apertè Gentium Doctor Mundi ſtatum
&& tempore Chriſti exprimit, dum Kom. y. 20. ait: Loi abundavit
ines delibtum, ſuperabundavit gratia. Poſtquam mundus ad ſum-

„,enr, A
ici mum malorum & peccatorum venerat in ſtatu legis; tuunr
eh mox venit Chriſtus quaſi Medicus potentiſſimus & cſlemen-
5 d tiſſimus, qui abundantiam & efficaciam gratiæ ſuæ oſtendit
. in curando & abolendo peccato, regnôque peccati, ait Cor-

888838 2 nel.

— S

*

876 Coxcio XLIX. Menſura Peccatorum impleta:
nel. hic. Hic ſenſus eſt S. Gregorii Nyſſeni: Amor Iacr. L. 2. C. 3.
§ y. Jꝗ. 2. fine, f. “35. V. S. T omas 2.P. . I. art. p. & G. V'bi abundavit
delictum, ait S. Thomas, ſcilicet in humano genere, & ſpecia-
liter in judæis, ſaperabundavit & gratia, ſcil. Chriſti condonan-
tis peccata: Paciuchelli in Kom. y. 20. n. f. f. 324. Ergo Mundus,
tum impleverat menſuram peccatorum ſuorum malitiam-
que ſuam conſummaverat, cùm Chriſtus in remedium pec-
cati venerat, abundantiam ſuæ gratiæ & miſericordiæ re-
monſtrans, Mundo aliàs mille ruinis digniſſimo. Anſam

de Menſura peccatorum. Vt hinc docti, vel ab uno, & q
peccato, metu perquam falutari, caveamus, ne per hoc men-

furam peccati impleamus, malitiäamq; conſummemus juſto
Deijudicio, pœnitentiam amplius acturi nunquam, ſed æter-

nuùm noſtrà culpaâ perituri. Diximus præcedentibus qua-
tuor Concionibus, quàm juſtè ac meritò tremendum Dei
Judicium, cujus extremi vel maxima vis erit & energia, ti-

meat mala Conſcientia; Salutis incuria; amor terrenorum
inordinatus, Vita mala, & in peccatis transacta. Sed terri-
bilium omnium terribiliſſimum in hac vitâ eſt impleta pec.

cati menſtrurrr.
Menſura pec- II. Apud Theologas & ſacros DD. quæſtio eſt, an detur
cati quid ſit? Menſura peccatorum? Status & intellectus quæſtionis ex
a Fae ipsâ facilè patebit reſponſione „quam pono ex Joanne Bapt.
S. 7. quis hic Saint-Jure, (Viro inter ſummos Societatis viros meritò re-
vir? ponendo, quam ſanctitate ſuâ plurimum illuſtravit; Divinæ
Gloriæ zelo flagrabat; D. Jeſum ardentiſſimè amat; ſanctis-

ſimæ vitæ reſpondit ſimilis exitus Pariſiis in Domo Profeſs4â

die 30. April. 16 7. Biblioth. Scriptor. §. J. f. 315.) Hic ergo Vir
tantus & talis, Libello Medit. cui Tit. Lux Eeritatibus Fidei accenſa;
FViaæ Purgat. Medit. Ia. à f. 119. De numero peccatorum & Gratiarum:
Decrevit quemadmodum, inquit, Deus ab æterno adnumeravit, de-

Deus nanne⸗ crevitque annos, menſes, ſeptimanas, dies, horas & momen-
rum vi -

ſtiæ dierum: t4 Vitæ noſtræ, poſt quæ neceſſariò erit nobis moriendum

ovVis

—

ueternr
Ne vult
tuſurae
s ſalut

Ntali, ”

Noroget
rivatust

1 Pecin
hinc & occaſionem capio, agendi Concione utili, etſi difficili,

(um tane
erres

ſtM ban
((.2,. ihi

utioen.
aleninn

euun

Minaten
wmeum
gtl . 4

inun⸗

“ arturi

nugel

ſenceli

4 uty

Noie
uIumne

N

jdemn N
Ppeccan

lare,va

busd.
us ſolir
leo en
n, P

Mortem & Iudicium Dei aggra vans maximè.,. 827
lic; ita determinavit quoque numerum peccatorum, quæ tole- Iea & inno-
Rn rare vult in nobis; itaque certa cuique homini ſcelerum bis toleran-
ANg. menſura eſt; quam ſi impleat, irrevocabiliter actum eſt de dorum pecca-
Hemmm ejus ſalute: aut enim illicò Deus illum punit morte tem- torum.
MI porali, & conſequenter æternâ; aut ſi vitam illi ad tempuas
mn proroget, aufert ab eo lumina & gratias efficaces, quibus
miumn privatus ruit & tenebris in tenebras, è cœcitate in cœcita-
UEmee tem, ex præcipitio in præcipitium, & peccato in peccatum;
Im n donec in hoc miſerrimo ſtatu obduratus moriatur: nun- H
ieei quam tamen Deus illum ita deſerit, ut non conferat gratias
uA fufficientes, ſed cum iis ſalutem ſuam non operabitur. (In
epellan rem hanc immiſceo tremenda verba S. Auguſtini, Sliloqu.
nmenee c. 25. mihi n. 4. à f. 127. ubi expendens profundam Prædeſti-
uanen nationem & Præſcientiam Dei, de reprobatione & reprobis

denun ita loquitur ad Deum: Mors peccatorum peſſima, illorum, inquam, Reprfobatio-
enming quos antequam facere cælum & terram, ſecundum abyſſun multam ius hortor er
Kengei Jaudiciorum tuorum occultorum, ſemper autem Jjuſtorum, præſciviſti ad catorum pec-
rtenan mortem æternam, quorum dinumerat!o nominum & meritorum pravo.
1a Aen rum apud te eſt, qui numerum arenæ maris dinumeräſti, & dimenſus
kinae es profundum abyſſi: quos reliquiſti in immunditius ſuns, quibus omnia
cooperantur in malum, & ipſa etiam oratio vertitur in peccatum: ut, ſi
N,men etiam usg, ad cœlosz aſcenderint, & caput eorum nubes tetigerit »& inter Iſai. I3.à v.1.
getin ſydera cœli collocaverint Waun. quaſi ſterquilinium in fine per
pe! dentur. Patientiæ eJus & ſuſtentationis certa menſura eſt „ ait de .
Deo Origenes, ap. Cornel- in Rom. 2. 4a. fol. 24. Sicut juſtus ſecun- .
tin dum numerum juſtitiarum ſuarum augetur in gioria: ita
iͤ peccator ſecundum numerum peccatorum in poznâ, ait
lywol idem Origenes, ap. Cornel. in Matth. 23.175.) Porrè numerus il⸗
Hicen le peccatorum, quem ſtatuit Deus in quovis peccatore to-
α lerare, varius eſt, in nonnullis enim amplior, in aliis arctior.
8 6 Quibusdam, ut Angelis „& plurimis aliis, numerus fuit u-
.

* muus ſolius, a quò illorum prædeſtinatio & ſalus depende-

—

EDON b.at; eo enim perpetrato periere. Aliis duo . tria aliis, aliis
urente plura, prout Deo viſum eſt, permiſſa: quò modo accidit
en . 83838853 53 3 qui-

8e Concio XI.NX. AWenſura Peccatorum impleta .

eadque

quibusdam latronibus, qui à primo ſtatim latrocinio inci- aucbe exet
dunt in manus juſtitiæ, & ſuſpenduntur; alii in nemoribus Mercui
caneſcunt, neque apprehenduntur, neque pœnas dant, niſi webna
Quis hinc ſerò, & poſt plurima latrocinia. Hinc elicienda hæc veri- Ahbetli
tremor & tas, quæ debet æternùm animis noſtris inhærere, quèòd z.ift
horror cujus-cum quisquis ignoret numerum & menſuram delictorum, Müiiltele
vis peccati de- quæ Deus ab illo ſtatuit ſuſtinere, & fortaſſis primum mor- IIl. I
beat eſſe. tale, quod admittet, ſit futurum ultimum deſignati nume lers,
ri, & ſolum illud defuerit ad menſuræ impletionem, poſt. mieretn
quam de ſalute, de cœlo acquirendo deſperatum eſt. OOQnu- ri
merum! menſuram formidandam! qui fieri poteſt, ut non Crerti⸗
contremiſcamus ad ipſum peccati nomen: quomodo mi- ummnn
nima ejus admittendi tentatio nos non concutit horrore elezol
Eiame metuque, ne fortè illud ſit à quô noſtra pendet æternitas? ecenltlet
nuinerus gra⸗ Iefra n. 4. Pergit dein de numero Gratiarum: Etiam nume. nnin
tarumà Deorum gratiarum Deus definivit, quas conferre nobis vult ad (atin
decretus no- Cœli gloriæque acquiſitionem: adeò ut bonæ motiones, nhntrt
bis. monita interna externaque, inſpirationes & gratiæ actua- maice
les, ſic ad numerum diſtribuantur, ut, ſi huic modo mihi iunl
conceſſæ, ſeu ad peccati fugam, ſeu virtutis exercitium, unslte!
correſpondeam, cooperérque, aliam deinde accepturus Cenis
ſim, ad quam hæc me diſpoſuit: ſi verò hanc recuſem, forté Grnän
Deus in pœnam hujus repulſæ, nullas mihi amplius largie- iin en
tur, atque ita permittet, me miſerè in perniciem meam pro. zg, 1,
labi. Quotiescunque igitur Deus mihi inſpirat, ut boni ali- nNn
quid operer, cogitare debeo, ab hac inſpiratione & conſen- ſonel 1
ſu, quem ego ex parte meâ adjungam, dependere negoti- (srd
um meæ ſalutis; cùm Deus ſtatuerit, modèò huic aſſentiar, aorle
agâmque illud, ad quod me impellit, mihi impertiri alias, 1etke
quarum ope certiſſimè ſalvabor; aut easdem mihi ſubtra- D
here, ſi hanc non admittam, atque ita ruinæ exponere. Quod hyi⸗
Præcipuè intelligendum eſt, de ackualibus gratiis illuſtriori- neret.
bus, & proportione quâdam etiam de aliis; quibus proinde ſi
magnàâ curàâ attendendum eſt, ut illis aditum patefaciamus, tcen

AAlortem &) Tudicium Dei aggravans maximbd. 879
dt. eaque exequamur, quæ à nobis poſtulant. Ira cit. Saint-
nrx Jure: qui & hæc latius tractat & proſequitur de Cognit. & a
i more Servat. Zeſa Chriſti Liib. 3. p. 2. cap. 9. ſedt. 3. & 4. à f. oορ. Simi-—
ulhE. lia habet jacobi Maſenii Dux VBieæ ad VBitam, Die 3. Medit. 4a. pun- W r
e, An So 3. 4f. 155. Hæc pro fundamento, doctrinâ generali, & me-
uldn liri intellectu dicendorum. S .
Fnum. III. Plenius iſta diducenda ſunt, & declaranda ex SS. lit- Er e, implete
Hum teris, & quibus hanc in rem notabiliſſimæ ſunt ſententiæ, menſurais Ppe-
te omni exceptione majores, & graviſſimæ: inter quæ emi- trum veſtro-
umeh nentia ſunt ipſius Chriſti verba: Matth. 22. v. 32. ubi libere & um. Matth.
potehmn acriter caſtigans Scribas & Phariſæos die Martis poſt Domin. 2. 32.
luom Palmarum, eorum malitiæ parcere nolens nec debens, ut-
dutit hn pote Legislator &ᷓ morum Cenſor in mundum à Deo miſſus,
etatm recenſitis eorum ſceleribus à verſa 13. ſubjungit: Et vos im-
tummn plete menſuram PEatrum veſtrorum v. 32. Arabicus: Inpleti. Me
obSuII ſcilicet & Apoſtolos occidendo, ſicut Patres veſtri occide-
Ami runt Prophetas, ut menſuram ſcelerum & cædis Propheta-
iem rum ab iis cœptam, impleatis, & hac menſurâ impletâ, Deus
nchd omnia tam Patrum quàm veſtra ſcelera ſemel & ſimul caſti-
Sadtum gaturus ſit: Inplete menſuran quæ verba Chriſti non ſunt
geumu imperantis, ſed permittentis, & præœdicentis, ut obſervant
eclinſt Cornelii, JIanſenius & à Lapide: ſicut illa verba: quod facu, fac
nlusn citins. Josnn. 3.27. Vox hæc non eſt jubentis, ſed lnenti, ait 8. Leo,
nmeune ſerm. z. de Paſ-. Cum reverà illorum omnium maluiſſet ſalu-
u md tem, propter quam venerat. Ex hoc Verſu 32. & ex v. 37. & 36.
ed. ait Cornel. à Lap. fol. 229. Theologi docent, Deum Regnis,
ee Rebuspublicis, Civitatibus, & privatis hominibus certam
ue ſtatuiſſe & decreviſſe Peccatorum menſuram, antequam ea ple-
neéè & perfedcte puniat: ſed mox, ubi illa completa fuerit,

.
ii tunc omnia ſimul pleniſſime punire. Sic hic Chriſtus ex-
mer 1 pectavit cædem ſuam ſuorumque Apoſtolorum, antequam
zint everteret jeruſalem, quæ hic comminatus eſt Chriſtus, ac
4 Nne dein reipsà completa ſunt; iis ſimilia contigêre in veteri
i Z Teſtamento frequentiùs. Delibo quædam: Ceneſ. I5. Pro-
1. ðMUM miſe-

— . ,

8380 Coxcio XLIX. Aenſura Peccatorum impleta:
miſerat Deus Abrahamo Semen numeroſum inſtar ſtellarum
Cœli, & ſimul terram Chanaan, quæ eſt Terra ſancta: Abra-

hamum autem antè in pace & ſenectute bonâ, annorum Iyp,

iturum ad Patres ſuos: & Poſteros ejus in ſervitute afffi-

ttum iri 400 annis: quibus interim complendæ eſſent ini-

Amorthæo- quitates Amorrhæorum, qui erant Populi Palæſtinæ in Ju.
rum iniquita- dæ, ab Hemor Patre Sichem dicti, teſte Iſidoro. Generatione

tes complen- autem quartà, ait Deus Abrahamo, ſcil. poſt 400 annos, rever-
das expeçlat tentur tui huc; necdum enim completæ ſunt iniquitates Amorrhæorum

Deus. ug, in uzcn renbigt Gen G. 16. Sed poſt 400. annos com-
Cecncſ: 1j. 16. lebuntur, tuncque per

annos toleravit Deus Chananæorum peccata, donec ſcil. ab
eis impleretur menſura peccatorum, à Deo vindictæ & ex-

cidio eorum præſtituta, quâ impletâ, & Chananæis expulſis

& deletis, in eorum locum furrogavit Poſteros Abrahæ, ex

⁵Ægypti ſervitute evocatos. Omni, enim Gens, ait Auctor Im-
n punit eas Deus,

ſe d eveat, per multas Generationes, & modò mandat

interdum ex parte caſtigat, ut quantò diutins eos expecbtaverit , tantò
& Dei Judicium juſtius ſit, & Mlorum dignior pœna. Cornel. in Matth.
ALit. 23. 32. daint- Jurer cit. ſect. 3. Franciſc. Arias to. 3. tr. 9. c. 3. f. 263.
Peccata Sodo- Eidem ſanctiſſimo Patriarchæ denunciavit Deus excidium

morum vehe- Sodomorum: Clamor Sodomorum & Gomorrhæ multiplicatuseſt, &

mmenter com-

eccatum eorum aggravatum eſt nimis- Geneſ- 8. z2o. Tam enormia

de vita Chriſtiand cap. 3. Clamor Sodomorum & Gomorrhæorum com-

Ppletus eſt, & peccata eorum magna vehementer completa ſunt. Ejus-
dem S. Docëctoris verba ſole clariora ſunt, dum ait cap. 2. de
vitâ Chriſtian ſerm. 9ge Eſſe certum peccatorum modum atq, menſa-
ram, Dei ipſins teſtimonio comprobature & quia unusquusq, celerius
vel tardiut, prout peccatorum ſuorum modum expleverit, judicetur,
evidentiſſemè demonſtratur. In probationem adducit hocipſum

de Sodomis, concluditque: Qas exempls manifeſtiſſimè inſtrui-
“”M ” mir

oyſen & Joſue illos delebo, & in
eorum Regionem Hebræos introducam. Ft adeò per 400.

6, modo minatur,

erant peccata Sodomæ atque impudentia. Legit S. Auguſt.

ððẽ

urSAu

tſanmura

mmn n
ecit.

IV. Inn
potentilin
(ouc.2,1/.
focaretrin

Mlli ha
ſl⸗ Ane

Mune
„N
N

WötAn
Auntb

litie lie
Uedvtrice

Wleni⸗

Eien Re

Wneri
Aunbriso

itenglige
nis ugn
Sir
ſlere le
MWrotdben

lere nos

fiheno, D
Colliüman

llnuland

4.

—

relrum

nd D.g.

Aute jſt

Winn d.
Letſetii.
tizin
0 CAn

6 Aun

9. WNR.⸗

Eelebo/

Conec ſ

kisc

SWeahe,

luaat

n Miut
honnk,tumn
CNNule

Nens tif

egit

4

rkennæ?

.

mig ,

,,

i n

fi

ecton

num damnentur, idque ſæpè in flagranti ſcelere; uti contin-

MU

Mlortem & ſudicium Dei aggra vans maxim. 881

mur docemur, FPengulos ſecundam peccatorum ſaornne plenitudinem

conſummari, & tamdiu, üt convertantur, ſuſtinert, quamdin cumulum

ſuorum non habuerint deliétorum conſammatum. Arias, & Saint-

1

Jare citt. “́MRW
IV. In manifeſtum exemplum ſit Baltaſſar, Rex ille quàm Baltaſſar Rex

potentiſſimus, tam ſceleratus: Daniel. c. y. de quò & ſaprà implevit nu-

Conc. 2. n. 7. & a. n. 9. & 2. n. 2. Et utile erit in memoriam re-merum ſcele-
vocare tria illa notatu digniſſima verba, quæ vidit idem Rex, rum ſuorum,

non illi ſolàùm, verum omnibus hominibus ſcripta: Mane- ue imple-

Thecele Phare: v. 2y. quæ ſignificant: Numeratus; Appenſus; Di- to eur. Tbe.
viſus. Numeratus id eſt, numeravit Deus dies vitæ, quos 7 Pnrer
dare tibi conſtituit; numerum peccatorum, quæ à te ſuſti- Omnibus
nebit; & gratiarum numerum, quas ad operandum ſalutem ſcripta pecca-
tuam, tibi vult impertiri. Appenſis Appendit in ſtaterâ ju-roribus.
ſtitiæ ſuæ cogitationes tuas, verba, opera, etiam intentio-
nes, ut videat, an juſti ſint ponderis. Et quia reperit omnia,
æquo leviora, & te impleviſſe tuorum ſcelerum menſuram,
diviſit te à ſe in ſempiternùm. Hæc tria verba tanto horro-
re miſeri Regis animum concuſſerunt, ut deliciarum, in
quibus verſabatur, illicò obliviſceretur, inciperetꝗue adeo
membris omnibus contremiſcere, ut etiam genua ejus ad in-
vicem colliderentur, ſola conſcientiâ ſeelerum & contempti Nu-
minis arguente: Attamen impœnitens eadem nocte interfettus
eſt Baltaſſar Rex Chaldæus. v. 3o0. Quivis alius eadem meritò ti-

mere poteſt: imò hoc judicium ſubeundum eſt omnibus

peccatoribus aliquando. Sed quis ſcire poterit, quem Deus
numerum, vel in gratiis ſuis, vel in noſtris Peccatis ſtatu-
erit? cùm juſtiſſimè poſt primum peccatum gratid ſuâ deſti-
tuere nos poſſit; multiꝗq; propter unicum peccatum æter-

git pluribus, cujus horrendus Caſus eſt de illa Concionatore

Hiſpano, de quô infrà Conc. 7a. n. §. aut à Deo gratiam miſeri-
cordiàmque ſuam ſubtrahente, in ſuis ſordibus deſerantur,

cumulandoque peccata, horrendas in omnem æternitatem
Mecht! de qud. extr. Itttt poenas

(qd rſecundum &

2, 2=
2

882 CoxNci/O XLIX. MWenſura beccatorum impleta ⸗

poenas quoque accumulent; quâ nulla poteſt eſſe gravior
ug Men
. 4

Dei ab homine peccatore averſio. Cuùm igitur nemo homi-
num ſecurus eſſe poſſit, neglectà hac, quam Deus e. g. offert

eandem aut parem ſe deinde habiturum, ſi hanc modò ne-
glexerit: cùmque, illo ſcelere, e. g. luxuriæ patrato, neſciat,
annon ultimum hoc peccatum ſit, quô admiſſo, in gratiam

ampliùs recepturus non ſit, ſed juſto immutabilique decre-

Horror pec-t0 ſuo deſerturus ac damnaturus. Quis non horreat ad ſo-

cati hinc con- lius peccati memoriam, aut gratiæ divinæ negleétum! Sint.
ſequens, & Jure, & Maſen. citt. Memores eſtote Exoris ot- Euc. Iz. 32. quæ nes

neceſſarius. bhabuit ſpatium, reſpiciendi retrèò, addit Lyranus . ſupra Conc. 10. n. y.

Wid. n. 2. . Tremendum eſt, Angelis ipfis vel iſta cogitare, quibus ſemel
ti.antum peccaâſſe permiſſum fuerat. 2. Petr. 2. a. En peccator,
annon meritò ſaxum inter & lapidem hæreas, cùm vel uno
peccato irretitus es? ne plura audeas! & de hoc ipſo ſtatim
poœniteas! Vel ſi à peccato liber ſis, ne adjicias iterum peccare;
ſed & de priſtinis deprecare, ut tibi dimittantar. Eccli. 2I. I. Vel ſi

Primum pec-

.

catum valde nunquam adhuc ſpeciali Dei beneficio, graviter lapſius ſis,

fugiendum: ne primo peccato te inquines, omni curà & ſtudio adlabora;
cur? qui àpri- ne in ſecundum, tertium, & plura labaris. Nam bPeccatuim,
quod pænitentiâ non deletur, ipſo ſuo pondere mox ad aliud trahit e juſto

mo, & mini-

graviora non e S See ee . 1 . -1.
Eeniet. Mlor. c. 9. Et: Facilias inveni, ait Idem S. D. L. 2. de Lanit. c. 10.

gqzii innocentiam ſervaverit, in primum non lapſus peccatum,

Panit. Conc. 7a. n. 3. Sicut periculi eſt, ita & timoris plena res
eſſe debet, velle peccare, præſimendo de Dei miſericordia;
neſcimus enim, quòusque, & quoties, peccantes nos expe-
Get, aut toleret Deus. Inſipientiſſimè: Peccabo adbuc hac vi-
ce, totie, tamdin dein pænitentiam agam. Cuique peccatorum
ſuorum menſuram, numerum, tempus, definivit Deus.

—

