ges, ſine timore Dei, in eo ſceleratè vixiſtis, ſicut equus & mu-

in extremis, ipfiſſimis moribundorum Sacramentis, vel abutentes in

abutimini, vel ea negligitis, in veſtram pernitiem æternam. extremis.

En ſanguis &us exquiritur. Breviter accenſendi omnes illi, qui

* 4

in gravi peccato immoriuntur, præſertim, qui obſtinati &

utuntur Dei patientiâ, longanimitate, bo.
nitate; quibus in copioſam, ſi voluifſent, tedemptionein &
ſalutem largiter Chriſti Sanguis fluxerat. Quid ad iſta re-
ſpondebitis impii in Judicio, contra vos ipſos, contra ve-

ſtram ſocordiam malitiamq; laturi ſententiam, faſſuri Deum

& Chriſtum Judicem, qui juſte fuumm requirat Senggainenm, vo-
Haic . g. Ei ſangitis ejus exqgiriter. M

VII. Ne veroputemus, iſta dici tantum, imò ipfius Chri- Sanguis Chri-
ſti Sanguinem ſuum requiſituri verba fore tantum in auram ſti à judæzis
& aures præœtervolantia, audiamus triſtes & horrendas poe- quàm gravi-
nas, quibus à judæis, qui Rei erant ſui Sacratifſimi Sanguini ter requiſitus
& mortis, eorumque poſteris, in hanc usque partim diem, i hodier-
illum requiſierit, requirâtque: ut in nmbr ſaltem & à longe WV. Tympius
hujus ipſius in Die udicii gravitatem penſemus; quantum Theatro hiſt-

cum Cbriſtus inimichi ſais ſoen, demon- P. I. à f. 23 5.

traturm eſt vulnera, & Chriſti Sangut, pro illis ſine ſturte⸗ ex debænis per-
VySzS— Dorum lecutorum
*y 3 Chriſti-

W

Caini pœna
ob fratrici-

Judæi in

3566 CoNGCIO XXIV. Judew extr. Sanguinem ſuum requiret:
horum vitio, effuſus vindictam clamabit: cùm vox Sangui-
nis Abel tam efficax in Caini vindictam fuerit; unde huic in

omnem vitam mordens vermis Conſcientiæ, pavor & tre-

mor corporis, exilium & fuga, timor & conſternatio men-
tis; de quibus Cornel. in Geneſ. a. 17. F. oz. quæ imposniten-
tem feriebant, & deſperatum. Matth. 2z. refertur: Eden-
tem Pilatus, quia nihil profceret, ſed magis tumultus eret, accepta
aquàâ lavit manns coram populo, dicens: innocens ego ſum 4 dunguine
guſti hujus; vos videritis. Et reſpondens univerſas populus, dixit.
Senguis ejus ſuper nos, & ſaper ſilios noſtros: v. 24. O 27. Q Judei
ſceleratiſſimi, videbamini hactenus in alium crudeles fuis-
ſe; & fuiſtis in Chriſtum; ſed jam nunc longè erudeliores
eſtis in vosipſos, dum dicitis: Saneus ejms ſitper nov. &Xc. J. d. ait
Cornel. hic- Culpa æquè ac vindicta danguins jeſu, à te, 6 Pi-
late, effundendi, quam tu vereris, Deo vindice, à te transfe-
ratur in nor & filios noſtros. Ita illi cœci, & furentes non tan-
proinde ultra 1600. annos, usque in hodiernum diem, gra-

mundo ſervi, vem, atrocéêmq; ſentiunt, ut poſt excidium Gentis & Hiero-
exules miſeri, ſolymæ, ſine urbe, ſine templo, ne Sacyiſcto, ſine Pontifice,

Oſex 2. 4.

. 4

toto orbe vagentur, ſervi Principum ubique. Eos cum
Caino fratricidâ confert S. Cyrillus Alexandr. Vnde, ait: in
Gen. L. I. peccati, ut Cain, tremente, pœnas luunt, ubiq, hoſpite & ad-
venæ. Taceô Judæos, præter hoc, quòd ſint ubique exules,
veluti reis Majeſtatis, aquàâ & igni, & cœlo & terr; interdici-
tur; ubique ignobiles, inglorios, apud Romanos pecudum
olim & jumentorum loco habitps eos eſſe fœtidos, & odo-

ris deterrimi: de quibus plura Petrus D'Oultremann. Amor.

Judæi pati- gniſſimi. Hugo Card. ſcribens :n
untur fluxum Snimic “

Tecreat. L. 2. C 3. &. . à4 f. S3. MWancin. L. o. Diſ. 2. à f. Sof. ad 5nl. &
gye. Speciatim vero admiratione digna ſunt, quæ tradunt
l. 27. o¹ ad illa: Percnſſit

8

ſaos is peſteriora, otzrobtiume ſempiternum dedit illu; ex
Mo- a⸗ A .

ens au-

N quibusdam authoribus refert, hoc opprobrium usque ho- fſanguinis in
e die Jjudæos ſuſtinere, ut, in vindictam Dominicæ Paſſionis poœnam: item
in patiantur hæmorrhoides ſive fluxum ſanguinis, ideôd; ſint alia particu-
Gm pallidi. Addit S. Vincentius Ferrer. Srm. in die Paraſe. in ſignum laria
o genere aut ſtirpe ſic olim clamantium naſcuntur, habere
manum dezxteram plenam ſanguine, Capiti innixam. Manein. „
„ Qe Paſ- D. f. 26 3. Engler. citandus. F. I. ante f. Addunt alii, ſolere
K pati ipſo Die Paraſceves fluxum ſanguinis, totôque tunc
A⅝ palleſcere. Nonnulli : quèòd in omni plenilunio idem pa-
Ulahors ſi nt. Et quamvis Salme ron, qui d e his me minit à Corne-
ti lio dicatur, fectè admonere, non videri ſolidis firmata teſti-
d. eſſe falſum, quamvis viri authoritatis alicujus hoc aſſerant;
n. qui & aliam aſſignet cauſam, cur Hebræi ſint magis obnoxii

dn morbo ffuxus ſanguinis, ſcil. ex indigeſtione carnium inſul-

enge ſarum, & malè digeſtibilium, quibus illi præ cæteris veſcun-
Her. tur ſæpius, ut Romæ bubalorum; unde venæ repleantur“ Z
em Craſſo humore ſanguineo. Cornel.: in Matth. 2z.2-Attamen cer-
äü tiſſimum eſt, valde vindicâſſe Deum Sangkinem Filii ſiii. San-
„ uuts ejus ſaper nos & ſaper ſlios neſtrot. Sanguinemi ejus, alt angui ejus
, Cornel. Janſen. hoc eſt, ultionem Seunguini, ſibi ſiiisque im- uß Ands Re.
hH Precantur, non ſibi tantum malè precantes, ſed & poſteris cdar. 10
iaeh liis: unde & juſto Dei judicio, Judæorum imprecatione,
teld recidit ultio dunguinu Chriſti in populum judaicum: perſe-

verat enim usque in præſentem diem hæc imprecatio faper
Aꝑ Judæorum filios, & Sanguts Domini non aufertur ab eis. Coo. —
6 cora. Evang. Cap. Ia3,f. 1o2. col. 2. 8. Hieron. populum Judai-
ℳ½. Cum, cxtfeme bonis omnibus & temporalibus proſcriptum⸗,
7 alloquens, Cazè, inquit Epiſ ze: ad Vardenum, de iue, vot e
idola, not as alienos Deos⸗ 6 omodo ergoc lem ent Wimnr gar nd am
ſS Dem, dus nunquam tui oblitus eſt, nunc per tanta ſpatia temporum mis
ſerins tus non adducitur, ut ſolvat captivitatem &r, ut verins dicam,
4 c.

S

8

3 58 CoxcIO XXIV. Judex ewtr. Sanguinem ſuum requiret:
exwpeblatum'tibi mittat Autichriſtum! ob quod facinns, & tam execra-

bile ſcelus avertit d te oculos ſuos? lenoras? Memento vocis parentam
tuorum Sanguts ejus ſuper nos & ſuper filios noſtros. & c. Mendoza in

1. Reg. 2. 36. um. g. à f. yyl. V. Sengel. de qud. Divin. tom. 3. C. 3.

aubbi' de panà Talionis ZJudcorum ob Des Filium tam crudeliter tralta-
Particulares éam. Abraham d S. CHard in Jud, PBayt. n. à f. vo. ubi quædam par-
Pœnæ udæo-ticularia de ſimilibus Jjudæorum poenis: uti: Poſteris eo-

tium incelei rum, qui Chriſti faciem conſpuerunt, in hodiernum diem

fſum admi- Puta, quæ ejiciunt, in eorum faciem recidere. Poſteros

tres poœnas, ubivis terrarum ſint, pati, nempe: quidquid tan-

gant florens, tertio die marceſcere: quod ſerunt in terram,
non pullulare unquam: ubivis ſepeliantur, ibi nullum creſce-
re gramen. Poſteros eorum, qui Chriſtum flagellârunt,

quorum adhuc in Poloniâ & Moſcovià reperire ſit, annuà die

Paraſceves, in corpore accipere maculas ſanguineas 6666, fo-

taque die ſanguinem ſpuere; ſcriberéque Antonium Caraſſam,
ſe nôſſe Rabbinum nomine Eleazarum, vidiſſeꝗ; ipſum, quòd

Die Paraſceves tam copioſum ſanguinem exſpuerit, quò octo

ſtrophiolis eo uno die uſus fuerit. Ita etiam illos judæos,

quorum valde multi Conſtantinopoli, ex Tribu Aſer, in ho-

Qiernum diem naſci brachio dextero minore mediâ ſpitham,
Qquam ſit brachium ſiniſtrum, & cujusvis ex hc Tribu manum
derxtram ab utero matris curvam eſſe, in ponam & maledi-
ctionem Malchi, qui ex Tribu Aſer Chriſto alapam in domo

Annæ dederit: ex Moming. quar. Izy. Hæc P. Abraham à S. Cla-

Quid de u- rà cit. Taceo, quæ in Zeilero aliisque ſparguntur de Ahasve-
dæo ambu- ro, Cive Jeroſolymitano, Opificio Sutore, de quò Limnæus

nem mundi in Notitiâ Franciæ, ſanè, inquit, præter unicum Jjudæum, q

usque: Chriſto quietem ante fores domus ſuæ negaverat, non alium
legimus mandatum accepiſſe, quàm ut ambularet usq; ad finem
mundi: & hunc ejusmodi mandatum accepiſſe, fabulam po-
tiùs, quàm hiſtoriam olet: ita Lymnæus ap. Erasmunm Hranciſei
Part. 2. der luſtigen Schaubuͤhne 2 f. 401. per novem facier: ubi
Lur facti,

4

—

meren

izunrn
ung
n56,
e
ſten

S
oNten
un
Hdan
1ten—

mot⸗
mud
ℳ
ungt
vo 6
S
4,
ltn⸗
1DN
N
e⸗

= —

14
Oryen

t

na. Mendoza in ſine Conc. Bujus citt. Hæc cùm audimus, vide-
mur non iniquè iraſci perfidis Judæis, & mirari pœnas, qui-
bus ab iis ſanguinem ſuum juſtiſſimè requirat Deus in hodier-
num usque diem. Quidni adhuc rectiùs in meipfum de-
ſcendo, & cogitans gravia & innumera peccata mea, me-
ipſum Reum agnoſco fuſi hujus pro me Sanguini Sacratiſſi-· .
mi, & potiori jure, quàm olim piiſſimus Bernardus, corde
contrito fatear: Ego ſum cauſa tui vulneru, ego tui cauſa doloris.
Magis aggravant Chriſtum, ait idem S. Bernardus, Fer. 2. Paſchæ,

Chbriſtum vulnera peccati noſtri, quàm vilnera corpori ſui. Quid

WVWe nos Rei fmuu Sanguinie pro nobis effui. 339

facti, vel hiſtoriæ hujus, curioſæ potiùs, quàm veræ (quam
tamen aliqui pro veràâ referunt) ſeriem, & contingentia, &
ubi, quibus annis, veſtitu, formâ, moribus, viſus fuerit,
agdducit. Fides debet eſſe penes Authores. De Pœnis judæo- Iraſcimur
rum Chriſtum crucifigentium. Vid. etiam le Blanc. Carthage- udæis; quid-

a ni potiùs no-

is?

agis peccator! manus tuæ, quæ vindictam ſpirant, paupe-
rem opprimunt, adhuc plenæ ſunt ſanguine lingua, oculi,

membra omnia ſacro Chriſti cruore tincta video, quibus
nempe peccamus, & paſſionem Chriſti renovamus. Men-
ſæ, convivia, fercula, aliaq; omnia, quibus ad peccandum

Inſtrumentis utimur, hoc madent ſanguine. Et dum ita in
Chriſti Paſſionem & ſanguinem peccamus, an non hoc eſt di-

Cere; Sangun ejus ſuper no? Annon putamus: annon credi-
mus, Deum & omnium maximè in Judicio peccata noſtra
& in illis ſacratiſſimum ſuum Sanguinem, fruſtrà, vel ſine fru-

tu effufum, requiſiturum, ſententiäamque laturum contra
omnes impios, tanquam Majeſtatis ſuæ læſæ, & sanguins ſui
Reos! Horrendum huic breviter adjungo, quod de Ludo-

vico Goffredo, Sacerdote Maſſilienſi refertur. Hic adul- Goffredus
teriis, ſtupris, ſacrilegiis & omni genere ſceleratiſſimus, magus Chri-

omnium per Galliam, Hiſpaniam, Angliam, Germaniam, 8 Sangnine
Turciam, Magorum factus anteſignanus, in nocturnis dia- e gr nen⸗
bolicis conventibus hirco infernali ſæpiuùs litabat SS. Chriſti ke⸗ Sanguis
Servatoris noſtri Corpus, aut pedibus conculcabat, aut Ca- ejus ſuper
Mechtl de Jud. extr. 22 nibus nos.

==

7 —

360 CoNCIO XXIV. Jude ewtr. Sanguinem ſuum requiret:

ſtrigum turbæ clamanti: Sanguis ejus ſuper nos, & C. aſpergebat.
Qui tandem ab ipſomet dæmone, pactis ab hoc non ſervatis,

ex ore puellæ ab eo obſeſſæ, (quam Goffredus non plus de-.

cem annis natam incæſto amore conſtupraârat) loquente ac-
cuſatus captusque Aquis in Provinciâ, vivus in rogum inje-
QGus, obſtinato in malum animo, ex igne temporaneo in
æ̈ternum migravit. Pædag. Chriſt. tom. I. p. I. C. 7. J. 3. à f. 181. e
Franc. Koslet Hiſtor. Trag. noſtri temporis, Hiſtor. 3. Leiler. eadem hi-

mirandum quid aliud.

nibus edendum abjiciebat: Sanguinem verò malè ominatæ

Ntor. 2. à f. yg. Mercat. Nucl. Catech. I-. 41. à f. I79. Audiamus ad-

Chriftus ſan- VIII. Chriſtus Redemptor noſter in terris cùnm viveret,
Fuins ſuo de- Miſericordiâ ejus infinitâ ſceptrum tenente, ac denique in

ens chiro- 1ps4 Cruce ſuum Regale ſolium ponente in monte Calvariæ,;,
per ſanguinem ſuum delevit, quod adverſus nos erat chirographum

graphum
mortis. Co-
loſſ. 2. 14.

Juſtus per te, Chriſtus moriens in Cruce. Cornel, in Coloſſ. 2. 11. Ubi verò
Unguinem Juſtitia ſola, in throno- Nubis ſuper montem Oliveti reſi⸗

emn Jo dens, imperabit, ibi Chriſtus Sanguinem ſuum exactiſſimè

tentiam æ/

decreti (quod aliud non eſt, quàm obligatio, reatus, & de-
Miſericors. bitum poenæ æternæ, ita certum & liquidum, acſi chirogra⸗
V. Engelgr. Ppho & manu noſtrâà conſignatum, juxta decretum Dei &
Dom. 21. ſententiam damnationis in Adamum & poſteros ejus pec-
P⸗ I. S. I.. cantes latam) quod erat contrarium nobis, & contra nos z & pſam
tulit de medio, ac ſuſtulit, afigens illud Cruci, configendo,
crucifigendo, caſſando, & abolendo illud ſuâ Cruce ac mor-

requirens, per eundem ultimam ſuam ſententiam Damna.-

ternæ mor- tionis, in impios decretoriam, con ſignabit „Confirmabitque.

eis. IͥIn rem hanc. Exhorreſco, quoties reminiſcor reſolutionis
Pyrrhus Pa- illius à Theodoro Papàâ adverſus Pyrrhum Patriarcham Con-
uriarcha Con- ſtantinopolitanum conceptæ: Hic enim Monothelitarum

Kantinopo- (qui unam tantum in Chriſto voluntatem admittebant,

Iit. hæretico- S . riliIIicten
rum Anteſ. duas verò ſcil. Divinam & humanam, utrique huic Naturæ

znanus. ſüam, negabant) anteſignanus, & impius per univerſam

Africam, ubi exulabat, hæreſes ſeminabat, ac perceptaâ He-
=ð raclii

—

torr

Le

dos

4— WVWeeee nos Rei fimis danguinis pro nobis eſfuſi. 461
mm raclii morte Romam ſe conferens, ad pedes ſummi Pontifi-
n cis proſtratus, veniam popoſcit, (nontamen ex animo, ſed
f ficte, ut ait Platina) & impetrat, abjuratâ hæreſi, ſinceram
eA, tum quidem fidei doctrinam profeſſiis, ideque à Rom. Pon-
e tifice Catholicæ Commumioni reſtitutus. Pyrrhus verò ex-

nS torris (fubiit enim voluntarium exilium, ininitæ gravis cu-
n jusdam conſpirationis ſuſpicionem adduétus) Catholicaez
Eccleſiæ redditus ‚ab Olympio Exarcho Ravennam evoca-

tus, non Auguſti tantùm gratiæ, ſed amiſſæ quoque Eccle-
ſiæ recuperandæ ſpe factâ, eſcâ veluti porrectà, hamo in-
felix eſt captus, prout ad ſimiles transgreſſiones facilis erat,
e fidei iterum deſertor effectus, ad hæreſum ejuratarum vo-
mierh mitum rev erſus. Nec defuit ſceleri merces; quippe Byzan-
( tlium pr. ofectus, Sedem ipſe recipit, quam amiſerat. Quã Excom-
re cognità Theodorus Papa diro eum anathemate perculit. municatus à

t Etenim congregatis cunctis Prælatis Romæ præſentibus ad Theodoro
nme- ſepulchrum conceſſit SS. Apoſtolorum, & in poſtulatum FPapa, den⸗
11 atramentarium Calice vinum conſecratum, ſeu JEſu Chri- ſeripta Chri-
W ſti ſanguninem, infudit » & cum eodem damnationis ſuæ ſen ſti Sanguine.
ſe tentiam ſcripſit, declarando ipfum excommunicatum & cor- 52
en Tradit Theophanes, ait Ludovicus Aurelius Peruſinus in
Nn Compendio Baronii ad An. Ch. 6a5. anathematis illum ac depoſi-
aAa Kionis ſententiam vivifico Chriſti Sanguine in atramentum
infulſo, ad Apoſtolorum aram, novo exemplo ſubſcripfſiſſe.

Drne Porrò, ait Augullinus Pãaolett. nemo ſibi, ſimmum hunc
ut nimis rigidum, aut ejus ſententiam fulmi-

.“ Pontificem vel
o natam tanquam nimis ſeveram, ſaltem quoad modum, argue-

Ne re præſumat, quia pro homine adeo impio nullus modus
eg Lonverientior crat; neque enim ſimiles per manſuetudi-
nem reſipiſcere ſolent, ſed potiùs deteriores indies fieri; at-
que ideo Succeſſor Petri Excommunicationis gladium ar-
ripuit, eumque Sanguine Jeſu Chriſti, qui ſub ſpeciebus vini

n 501 . 1 2 * „ .
i conſervatur, condemnavit. Pyrrhus (ait idem Päolett. al-

. 22 2 legans

362 CoNCIO XXIV. Judex extr. Sanguinem ſuum requiret:
legans Baronium L. 5. Annal. An. Chr. 645. & ex hoc.) Cùm Ro-
ma discesſiſſet, & Ravennam perveniſſet, ut canis ad vomi-
tum ſuum reverſus eſt, quò⅛ Papa Theodorus comperto, pleni-
tudine convocatâà Eccleſiæ, ad ſepulchrum Apoſtolorum ac-

ceſſit, & divino calice expoſtulato, ex vivifico Sangauine in atra⸗-

mentum ſtillavit, & ita proprià manu depoſitionem Pyrrhi
conſcripſit. Iufrà Conc. 32. n. y.- Paciuchelli de Paſſ. D. L. 4. Diſe. 12.

Fvo2: Quare perſuadere nobis voluit, Ppergit Paolett. ſtultum
eſſe, ſi quis cum perverſis hominibus benignè procedere ve-

lit, ſed cum malis malè procedendum eſt, Paol. ſerm. 6. in fer. 3..
Dom. I. Quadtag. n. II. Pyrrhum vitâ functum A. C. &53. ſcribit
cit. Baronii Compendium; Platina, prius vitam amiſiſie, quàm
tanto ſcelere (iteratæ Apoſtaſiæ) quæſitam dignitatem potue-
rit obtinere, à Senatu, Populéque Conſtantinopolitano, co-
gnito ſcelere prætactæ Conſpirationis, de fugâ retractum,
fuiſſe interfectum,. b⸗ TheodoroPrimo, 732. Pontifice (quem Chri-
ſtoph. Ott. S. I. in Rom Gloriord fol. 227. ſcribit beatèò mortuum:
A. C. 649. 14. Maji): mihe fol- 93. ubi & hunc Pontificem laudat,
inquiens: His ita conſtanter & ſanctè peractis moritur Ponti-

Applicatio ficatus ſuĩ anno ſexto, Menſe 5. die 1I8. Jam ad judicium exx-

ad Chriſtum
Judicem im-
Piis iratum:

tremum applicemus. Malos mals perdet, jam ſuprà diximus,
& cum malis malé procedet. Item de Excommunicatione
impiorum in Judicio jam dictim ſapra Conc- 9. n. v. Quidni co-

giltare poſſimus, Chriſtum Judicem in Calicem furoris ſui,

vindictæ, & ſuppliciorum, quibus afficiet impios, in Calicem
iræ ſuæ Ha. p1. Iz. in Calicem vinirfurorn, Jerem. zr. I1. (Vid. Cor-
nel. hic.) qui mortem ſi gnificat; & quidem hoc loco æternam?

continens juſtam menſuram vindictæ & ſuppliciorum, ait Ii-

rinus, in cit. Zrem. 2r. Ir. in hunc, inquam, calicem iratus ju⸗-

Numerus, dex quaſi ſtillabit totum & omnem ſuum ſan guinem (cujus

utarum pro ingratiſſimo homine effuſi, cit. Abraham à S. Clarà nu-

Sanguinis .

Chriſti pro. Merat guttas 547500. ſeu quingenta quadraginta ſeptem mil-
nobis eftuſi: lia & quingenta guttarum, quarum quælibet & ſingulæ tam
cujusvis pre- Pretioſæ, & tanti pretii, ut nec Baa Virgo cum omnibus San-

e
ii

We nos Rei ſimus Sanguinis pro nobis eſfuſi. 365
Cn Gtis Angelis & hominibus, in cœlo & terràâ, in omnem æter-
In nitatem, exſolvere & æquare poſſit) dum ad ſiniſtram impiis
ingratiſſimis hunc ſuum ſanguinem im tantis Paſſionis dolori-
nH bus, tormentis, cruciatibus, anguſtiis, pro ipſis effuſum, ex-
. probrabit, illiusque pretium, pro ipſorum ſalute æterno Patri
m exhibitum, objiciet, non judæis tantum, quos ex parte ex-
cuſac S. Paulus Ack. 13. 27. & 1. Cor. 2. 5§. ſed & Chriſtianis & Ca-
mm tcholicis, qui non ignorantes, ſed ſcientes, ſeu verà fide doëti,
e ſuis peccatis Chriſtum iterum crucifigunt; idque liberè agunt,
propter quod paſſus eſt. Quid tempore Judicii falturi ſamns, ait
ln 8. Cæſarius, quando , contra Crueiſixi Domini levores, notæ pecca-
n. orum noſtrorum, & maculæ libidinum, proferentun? quös vultu re-
enn ſpzciet redemptio noſtra perditionem noſtram tantò graviora erunt
undt oſtra delidta, quantò majora ſe oſtenderint Divina beneficia “ ita
etriin S. Cæſar. Hom. 23. Faſti Mar. in Menſtruo §. Felicit. Io. NJulis, &
vemi Pevenfeld. citands. ð —r
Io m IX., Hiſtoria non minùs triſtis, & -horribilis, ſimilis illi,
mut quæ dicta eſt, ſaprà Conc. Ior n. 10. ſit concluſio, in confirmatio- 2r
nem & faciliorem dictorum memoriam. Refert, poſt pri- Chriſtus de.
mum allegatam num. Io. C.o. hiſtoriam, uti etiam ibidem no= ſperato pecca-

4
*

—

*

un, tatum eſt, P. Michael Pexenfeld. infrà cetandus & ex citandi. tor i in faciem
Neque ſemel (ait hic Concionator Hiſtoricus) cruentus hic im- br 63 leit ſn-
per e Vulneribus Redemptoris in pervicaces peccatores ſpar- Bturum ina
uI fſus eſt. Homo quidam flagitioſus, cuùm ab ægritudine in le- judicio te-
„SRumproſtratus, mentem ad prioris vitæ rationes revocàſſet, ten.
E immensâ criminum mole obrutus, de ſalute ſuã deſperare cœ
m. pit: Adſunt amici, magnitudinem mi ſericordiæ Divinæ tor-
n penti & dejecto ingerunt, ad ſpem excitare conantur. At ille

ana conſilia, malus augur de interitu ſuo, regerere diceréque:
is Quid ſibi cum poœnitentiâ eſſet, qui ſciret ſe titionem æterno-
rum ignium fore! in propatulo eſſe ſcelera ſua, & imminen-
Gl. tem ſceleribus ponam: ſpem omnem veniæ conſequendæ
præciſam. Ad voces tam deſperatas, magis inſtare illi preci-
ℳ bus, rogare lacrymis; ſed fruſtrà. CGùm ab ope humanâ ſam
M Z2 3 deſerto,

—

364 CoNGIO XXIV. Judex extr. Sanguinem ſuum requiret:
deſerto, Chriſtus ipſe (qus non vult mortem impii, ſed magis, ut n,
convertatur, & vivat Exech. 32. ) aſpeétabili ſe objicit formà „ intuit
utque animum ad fiduciam erigeret, clementiæ ſuæ ſinum Ajiet
offert, modo ſeriam pœnitudinem flagitiorum ſuorum conci-: oni
peret, eâque Sacerdoti, Miniſtro ſuo, patefaceret: adeſſe Re.
demptorem & Salvatorem ſe, ſecumque afferre omnes miſe ſinl
rationes ſuas, & diriſſimæ necis, pro ipſo exantlatæ, merita: Ue,
unam unicam Sanguini pretioſi guttulam mille mundis expi- i
andis ſuffecturam fuiſſe: quantò magis unius hominis noxis
abluendis. Quid ille! obſurduit, obduruit; jamque Redem.
ptorem ſuum nec agnoſeere, nec oblatam gratiam æſtimare Ren
ſuſtinuit. Perſtitit nihilò ſeciùs inſtare Servator benigniſſi-.
mus, & deduétà ad peëtus veſte, vulnus lateris, manuum 4
quoque ac pedum quatuor foramina oſtendere, conteſtari-·
que, ex his fontibus ſalutem poſſe ipſum ſuam haurire, ſi pro .
ſiphone, applicuerit confeſſionis ac pœnitentiæ dolorem. ,
Cumque neque hic acquieſceret ſaxeus, totéque corpore ab- ſt
nueret tam ſalubrem medicinam; exaſperavit nimiruùm con- ’”J”MUMU
tra ſe pietatem Chriſti Medici: nam ex lateris ſui vulnere, vi. u
ſus eſt manum implere multo ſanguine, eumque in obſtinati
faciem projicere, additàâ tremendà ſententiâ: Hæc, inquit, amo-
riü mei, contuimacizg A* obſtinationi tuæc nota, hoc ſignum ſanguine
meo piékuwn, olim contra te ad tribunal meum, ſupremi hominum &
Angelorum Judics, reum arguet, contemptæ abs te clementiæ meæ .
& meritæ condemnations tuæ. Ita miſer periit, quia perire vo-. y
luit, etiam provocatus divinis adhortationibus, & oblatis ſa- mii
lutis ſuæ remediis. Ex Gotſchalco Holen, Ord. Erem. S. Auguſt. mes⸗
Theologo, Serm. yg. Part. Hyem. refert Michael Pewenfeld. Conc. Hiſtor. a
ad Hiſtor. Ie. in doltrinds num. a. à f. 133. & citata ſuprà Conc. 1I9. i
ad ſin. òůÿ”M.
Pecnitentiæ X Hinc certè videmus neceſſitatem pœnitentiæ, ad quam n
neceſſitas. meritò nos permoveat exemplum S. Thomæ Apoſtoli, ad viſa,
S tadta vulnera Chriſti, verè posnitentis: Dominus men, & P
Deus meu. Ni velimus, ut cum Ruperto loquar, 1eereed-
Domini

l M =

4 WVWVWe nos Rei ſimus Sanguinus pro nobis eſfuſ. 356
l Domini Vulnera, æterna futura incendia. Moveamur quæſo vel
n, intuitu Chriſti Crucifixi, Vulnerati, Sanguine perfuſi, & in eo

Bin miſericordiam ſuam offerentis. Quem in finem legenti offe-
romirabile exemplum, quod ſcribit Religioſus Scriptor Abrah.
B20vius Anno Chr. 1221. n. o. ſaorum Annalium. Romæ puella Chriſtus

an fuit, Catharina nomine, à formæ venuſtate, pulchra cogno- apparens to-
mine, ſed famæ proſtitutæ, ad quam omnis Juventus con- ⸗ cruentus
e fluebat. Dum Veſpere quodam, ſpecioſum præ cæteris, ad ad poniten-

m fſe juvenem divertentem conſpexit: quem dum cœna (ut con- Eharinane

Nn ditio poſtulare videbatur) ſatis d bdil exciperet, mirum eece quandam
rn oſtentum, quodvis, ut menſæ inferebatur, ferculum ſangui- Romanam.
Nigſ ne largo aſperſum apparuit. Quô prodigio adeo illa non per-
mI culſa, ut menſis remotis, eum, in penitius cubile deduétum,
ne ag flagitium pellicere auſa fuerit: non invitus ſucceſſit; at iſtic
„,i loci derepentè ( inauditam metamorphoſim) ſpecioſus form
doan oræ ſilis hominum, toto corpore vulneribus ſaucium, & pla-
rt gis lividum, ſponſum Sunguini ſe exhibere, tétque ora, quot
Anomn vulnera, viſus pandere, quibus illam hujus tam diræ lanienæ
ee cauſam arguere; benigniſſimè tamen ad veniam invitare, non
din geſtitit: Erubuit ad hæc Catharina, & ſcelus exoſa, ſingula-
us rem poſt hæc vitæ ſanctitatem exorſa eſt. B. Alanus de Kupe Re-
SoSe divivus P. y. C. †9. à f. 7S2. Englgr. P. 2. Dom. po. G. 2. mihi f. 1I4. in
u folio. En ergo hisce, & exemplum, quod fortiter terreat, &
Qquod ſuaviter alliciat ad pœnitentiam. O Chriſte Eſu, ne per-
gie das cum impii Deus animam meam, & cum viri ſanguinum & ho-
üh micidis (Reis ſanguini ac mortis tuæ) vitam meam, id eſt, ne
N me condemnes, quemadmodum impios condemnare ſoles .
R orat Pſalmo 2,. 9. David ad Deum, quem initio hujus Pſalmi
Judicem ſuum invocat. Bellarm. ibid. Te ergo quæſumus tuts fa-
mulis ſabveni, quos pretisſo Sanguine redemiſti. & c. l

N . . . „ 2 . . . 2 2 ☛
ſ Vid. Concio 13. ſuprà de Cruce, & in ſme citt. Petri D Oultre- Authores J
,6 mann, Amor Increat. L.. 2. C. 3. J. 4. N. y. d f. rzr: Georg. Sten- eelkarir.
l HEHenricus Engligr, vo. part, 2, Kurſum eIS5
un gel. cit. tom. 3 C. 13. Henricus Englgr Doem Fo. Pars 2. a 1. Concionis:

366 CoxNciO XXV. Julex exlremus eaißimè numerans:

Crucißgi à peccatoribus C. briſtum. Pexenfeld. ad hiſtor. 1. in
Doctr. moral. Franc. Labata, tom. 1. E. Converſio. Propoſit. 11.

f. 7pz. Fr. Mendoza, in I. Keg. 2. 36., Annotat. 24. totd, à SFedt. 2.

de Bonis Naturæ, Fortunæ, ſuuhlatis à Judæise Bonis item hujus vi.
tæ ſpirit. & æternæ: De iisdem poœnis Judæorum Le Blanc,
in Pſal. 6S. à V. 22. à f. 33 7. ad 429. & DPſal. 20. 1I. ad num. 7. ſa-
Pra. Leop. Mancin. de Paſſton. D. L. 29. Diſſert. 9. Pundto 6. San-

Luss Chriſti Pat. pedibus conculcatus. à f. 376. Homicide proditd
DSangiine fluente è cadaveres Conc. Sa. n. 2z. Caſus Englgr. cit.

L. G. 2. Ad n. z. Paciuchelli de Paſj-. D. Lib. 3. Diſi, 1. 4 f. 347. &
LEihb. 4. D. 12. d f. VSS. V. Hebr. I2. 24. & 25â. & Cornel. id. ubin
Sanguis Abel clamat vindictam, Sanguis verò Ch iſti cla-

mat miſericordiam, gratiam, & remiſſionem peccatorum:

Ita Cyrill. Chryſoſt. &c. in hac vitA ſcil. ſaprà adl hißer. .g.

A Io. Ad n. g. E. Exech. g. 2. de atramentario » Cornel. ib. per
quem virum, habentem atramentarium ſcriptoris, Rupertus,

& alii, Chriſtum intelligunt. Citate ſaprà ad ſuor numeros.
Majol. Dier. Canic. Indic. V. qudæuz. Jo. de Carthag. de Arcan.

teom. 1. L. 6. hom. 21. de Juacorum panu. V. infrà Conc. go. in ſine,

hiſtoraia. M
3383. 83 3 532 . 3 3 -f3 22 .-3 3. à383.3323. S3 3. 23:. 8383. 42 8.

Judex Extremus, exactiſſimè numerans;

graviſſimè ponderans; & dividens, ſeu judicans

ſeveriſſimè: docet nos, in tempore Rationes no-
biscum inire per Ppœnitentiam, ſuper numero &

6

damnemur.

4

Coxcio XXyVyvy.

grayvitate peccatorum noſtrorum; ne in Judicio

ter⸗
W
Ee
e
Mi
.
N

im

o⸗
l,

UWI

toy

via viſimè ponderans: ſe veriſſimè judicans. 367

au e,, zeeehiz n Matchxi Deoumn. 21.
ſcſſen 44 legit 2 intel, gt. Matchæi 24. 16. Pent.

Videbunt Filium hominis venientem in nube ,cum Dominicà 1.
„poteſtate magnä, & majeſtate. &c. Reſpicite & Advent.

Ne⸗ .
v lewate capita veſtra. & c. Lucæ 21. 27. & 28.
*& .— . *
TJu'es, qui Venturus es?* &c. Matthæi 1I. 3. Dom. 2. Adv.
Cüujuß econon ſum dignus, ut ſolvam ejus corrigiam Domimici 3.
Catceamenti. Joann. 1. 27. Aldyent.
Piradicansbaptismum pœnitentia in remiſſionem pec- Dominicà 4.
ihie catorum. Luczx 3. 3. M Advent.
ir — Hriſtus Dominus (quem videbunt Filium hominis venten- Qui legit, in-
ner tem in nube,; cum poteſtate magnd, & majeſtate, Oomnes tan- telligat: T o⸗
um gquam ludicem Pxtremum, quique ad judicium cita- muta 1
oℳ4 bit omnes omninò homines; ſummos & infimos; Sa- l
M cerdotem & populum; Religioſos, Eccleſiaſticos & ſæcula- ze ſine mun-
iit res; Magiſtratus & ſubditos; Juvenes ac Senes; utriusque di & extremo
Sexus; & cui ipſi etiam Reges, & qué mollibus veſtiuntur in domi- Judicio.
3 . as Regum, digni non ſunt, ut ſolvant ejus corrigiam calceamenté.)
Hlic, inquam, Chriſtus Dominus noſter, cit. Matth. 2a. 16. le-

gendum aliquid proponit: Oui legit, intelligat. Mira ſit opor-
tet, ſeria, ponderoſa, & ſummi momenti Lectio, ad quam

e non obiter percurrendam, ſed intelligendam (qui enim le-
ben git & non intelligit, negligit) ruminandam, & altéè animo

imprimendam, ipſum Servatoris noſtri os Divinum horte-

/ tur. Duri legit, intelligat keſpicite, & levate capita veſtra. Le-
tionem autem hanc ipſemet promit, cit. Evangelio, Matth. 24.
MH & Lucæ z. ubi manifeſtè de fine mundi, & Extremo Judicio

agit. Digniſſima certè homini Chriſtiano, & ſalutis ſitæ
non negligenti, lectio, quâ is ad pænitentiam, in rem ſſtonem pec-
catorun, & horum agnitionem, ac iræ Divinæ, in Extremo
4 Mecht! de Jud. extr. Aa a fllii-

368 CoNcCIO XXV. Judex extremus exabliſimè numerans:
Judicio ſeſe in omnes impios, velut mare, effundentis, evi-

tationem, efficaciter permoveatur certò, modò legat, & in-
elligat, & modò ne in peccatis ſuis ſpiritualiter ſardw, caens,
Spiritualiter Taudus, imò mortum, ſit penitus, & ſaxo durior. Nempe caca
ſurdi, cœci, eſt, qui caduca & fluxa bona ſtabibilibus & æternis præponit;
claudi, lepro- qui nec cœleſtia præmia ſuſpicit, nec noviſſima conſiderat,
ſmortui,zun- nec miſerabilem animæ ſtatum agnoſcit: qui in tenebris
de V. We palpantes offendunt, impingunt, ruunt, & tandem in æter-
Schwertfet. num præcipitium corruunt: nonne hi cæci? quosdam qui-
Conſil. 3. à dem excœcat avara habendi cupiditas; aliorum oculis lu-
f. 80. ad o7. tum obducit hixuria; aliis invidia diem eripit, & omnem
V. Breviar. mentis lucem. Surdu eſt, qui inſpirationes divinas con-
Dom. 4. poſt temnit, ad ſalubria monita aures obdurat, Dei beneficia pa-
Pent. Lect. 2. riter ac minas infuper habet. Claudus eſt, qui ſolidum gres-

Nocturni. fum in viâ virtutis & mandatorum Dei non figit: qui alte-
& Dom. 4.

Aug. Lect. 2. U pedem videtur in recto tramite ponere & in Cœium;

alterum in viam vitiorum deflectit & in infernum; qui Deo
ſimul & diabolo, Chriſto & mundo ac carni ſervire ſe poſſe,
autumat; qualis eſt Pſeudopoliticus, Deo ſervient, ne oſfendat
AJiahbolum. Leproſus eſt, qui, cum ipſe peccati ſcabie ac fœtore
infectus eſt, contagioſo halitu alios quoque inficere, eisque
luem affricare ſtircſet, malo ſuo exemplo & c. Pexenfeld. hiſf. 14.

Nocturni.

in Doctr. n. 3. f. 135. ſuprà C. 22. n. I. & C. 22. .a. 1. Hi omnes pæœniten.

tid, in remiſſionem peccatorum, indigent, & ut legant, & intelligant
lectionem Chriſti de judicio ſuo Extremo, vel audiant. Hanc

ego Chriſti Lectionem pro munere meo explanare conabor

per illam Scripturam, itidem Divinam, in pariete quondam
efformatam ab apparentibus digitis, quaſt manus hominus ſeri-
bentu. Daniel. y. Et per hanc, & ex hâc docebimur intelligere,
hâc Scripturâ denotari Filium hominis, venturum Judicem.
Reſpicite, & levate capita veſtra; audite & intelligite, ſeria &
ponderoſa. cü
Baltaſſar Rex II. Hiſtoriam & factum tragicum refert S. Propheta Da-
temulentus niel. cit. cap. y. & ſcriptis illuſtrat Mich. Pexenfeld. Horo Bibli-

4

YraA RR ponderans: ſe Veriſſimk judicans. 369
nge co, Narrat. Iob. à f. 542. Drexel. in Daniele Cap. I. I. 16. I7. Englgr. m anum feri-
o Ppart. 2. Dom. 24. Ego equidem breviter boc numero refero, co- bentis in pa-
α. teris dein ad ipſam Scripturam, & intentam à me rei ipfſius liete cernit,

a fſubſtantiam, progreſſurus. Rei ſummarium hoc eſt: Bal- Danie
. . . nte-

taſſaro ſeu Evilmer odacho, Nabuchodonoſoris Magni filio F Supraà

.] . .
De & ſucceſſori, temulento, & ſacra templi vaſa profananti, ter- Con. 4. n. 5
ter rorem incutit manus ſcribens in pariete: Scripturam legit

un Daniel, docétque, per eam exitium Regi portendi. Eädem
ung nocte occiditur Baltaſſar; ſuccedit Darius: Tirin. Nempe Bal-
h taſſar Rex fecit grande Convivium, ut Cyro Perſæ ac Dario Me-
mnn do Regibus, Babylonem Chaldeæ urbem celeberrimam &
IW ex totius Aſiæ maximis, circa Conffuentiam Euphratis &
Eigridis Dict. Geogr. cum innumeris copiis jam pœnè biennio
ungs cingentibus, tam ſplendido epulo, in honorem Beli Babylo-

ih niorum Dei, cujus tum feſtus dies Babylone agebatur,
publicè celebrato, ægriùs faceret, & ſpem omnem urbis fa-
Ce me ad deditionem cogendæ præcideret. In hoc ergo Con-

vivio, dum impiè blasphemeque & ſacris vaſis bibitur vi-
num regium, & optimum, centum annorum; dum laudabant

ſe Deos ſuos aureos, & æreor, ferrebsg, lignebs”az, & lapideos- dum ita
b cantatur, perpotatur, & convivalis luxuria fervet maximè;
in eàdem boraâ apparuerunt digit quaſi manus hosniniu ſoribenti, con-
Cpin tra candelabrum in ſuperficie parietis aulæ regic. Daniel. f. y. Paucas
aA⸗ literas, & tria verba ſolummodòè; omnis lætitia in triſtitiam
abiit. Voluit Deus, ut impio Regi ſententia Judicis, non in
G ſomnis & voce, uti parenti ipſius, ſed quàm apertiſſimè pan-
on deretur; perinde ſi dixiſſet: En ego tibi literas fatales, & qui-
dem ſignatas, & m mu meâ conſcriptas, mitto, inſpice, & le-
e⸗ ge. Kex aſpiciebat articulos mann ſeribentis, omnésque convi-
cn væ, tot ſervi, famulæque, ſpectatores & teſtes, ſcripturam
in pariete maniſfeſtè ſpectabant. Breve prorsùs, ſed terri-
eub⸗ dam & exanguem; & cogitationes ejns conturbabant eum. inſidias
„N ſibi parari vidit, nec tamen auctorem nòſſe potuit. Compages
4 Aa a z renum

„

370 CoNCIO XXV. Judex extremus eNalctiſſimè numerans:

renum ejus ſolvebantur, ex graviſſimo timore naturæ præſa gien-
tis imminentem ſibi mortem. Quid hoc: unde illa tanta
tamque inopina trepidatio! unde illa potentiſſimi Regis o-
mniumque convivantium & pavor & pallor, & plurima mor-
tu mago?“ quid manum ſcribentis expaveſcunt:? ſi leonis un-
guyjues aut Draconis pedes aut urſi ungulas ad parietem ober-
rantes vidiſſent, triſte ac terribile omen cenſeri potuiſſet:

quid autem manus terret, & quidem ſcribentis? ſi nudo aci-

nace, aut triſulco fulmine armatam, ſi romphæam Cheru-

bim ignitam, in ſe unum vibrari conſpexiſſet, ne hæc quidem

terrori eſſet illi, qui ſupra centum millia armatorum ad ma-

num habebat. At verè, ſtimulante intus conſcientiâ ſcele-

rum, divinum hoc portentum ſe petere, facilè augurabatur.
S digitorum ſcribentium ſpecie, ait Theodor. ita berterruit eum, qui

maximiem admineſtrabat regnum, ut etiam articulorum compages præ

