
alaces

un cortis

Scontinuumn

—

lt Aiuett
Peſeun⸗ Pinu

olocnumnck

ſeiß ance,

la enucleavit propter impios & blasphemos hujus ſæculi ienc
hæreticos, quibus refellendis undecim Canones dehoc 88. inohil
Tridentini Sacramento ſtatuit. VItimo tandem elegantem valde pa- ills hlegt
adhortatio ad ræneſim & adhortationem, pro fide & amore hujus Augu- ,8Cepori

Fideles. ſtiſſimi Sacramenti adjungit: Demum verd, inquit, cit. S&ſ.13. (lchtocdi,

=
S=1

= — =

cap. S. paterno afßfectu admonet ſandta Gnodus, hortatur, vogat, & ob. Milbocle
ſecrat, per viſcera miſericordiæ Dei noſtri, ut omne & ſinguli, qui ſac 1.0
Chriſtiano nomine cenſentur, in hoc unitatis ſigno, in hoc “ Uitutam
ritatis, in hoc concordiæ ſymbolo, jam tandem aliquando conveniant, (intur Offe
& concordent, memorérque tantæ Majeſtati, & tam eximii amors llutporiti
Jeſu Chriſti Domini noſtri, qui dilebtam animam ſuam in noſtræ ſalu- iſll,
1i, pretium, & carnem ſuam nobis dedit ad manducandam, hæc ſäcra Ini Modal
myſteria Corpori & ſanguini, es fidei conſtantid & Fermitate, ed ani. Memnczigtcc
mi devotione, eà pietate & cultu credant & venerentur, ut panem (illielingn
llum ſuperſubſtantialem ſrequenter ſuſoipere poſſint, ut is verè eis ſit IUne nature
animæ vita, & berpetla ſanitas menti, cujus vigore confortati, ex heig
hujus miſeræ peregrinationis itinere, ut cæleſtem Patriam pervenire (nliit drl
Valeant, eundem Panem Angelorum, quem modo ſub ſacris velamini- ar Uene.
nibus edunt, absque ullo velamine manducaturi. Annon, Philothea,
ex hiſce Tridentini ſacri Concilii verbis, amplius roboreris aſn glng

=

SS=

==—
==

—
— =
= ==
—

-

=
E

—

in fide, inflammeris Zelo & charitate in eum, quem meri- na ,
tò diligit anima tua, ut ſoluùm intenta in cultum Dei, Sponſi uimas
tui, ne reſpicias, cum Davide Michol. ſuprà Conc. o. n. 2. Pſä. Ipugcgze
94. n. 6. &7. Habebis eam mercedem in terr is & ccœlo, de 4ud lal he
IX, Ita- Alli

2

. “
Win D Mos inſtruit, Verè 4e UVοα eſſe §. Euchariſtiæ. 11353
ain ſad IX. Itaque, Philothea, opto te eſſe ad Vener. Sacra- Lumen per-
infminn, . mentum Lumen, ut vocant, perpetuum; ſicut & aliàs ad petuum c9-.
illud faces & candelas accenſas geſtamus, quò teſtemur, in- ram V. Sa-
e, ternum cordis amorem, fervorem, Zelum; quem oportet tam.

.
”
;N
PNR
NK

. 9 . .

eſſe continuum, & adeo perpetuum. Jam olim Lex Dei

fuit. Levet. 6. 12. lenis in altari ſemper ardebit, quem nutriet ſa-

cerdos, ſubjiciens ligna manè per ſengielos dies“ & v. 13. ns eſt iſte

verpetuus, qui nunquam deficietin altari- idq; ut in eo cremaretur
nolocauſtum die ac noòte, ut hac ratione jugiter hiſce ſacri-

ficiis, tam die, quàm nocte totâ, coleretur ſumma Dei Ma-
jeſtas, à nobis ſemper adoranda, & honoranda perpetuis vi-
cGtimis. In Lege novaà Sabinianus in Papam Anno 605. ele- A Sabiniane
Gus, S. Gregorii M. ſucceſſor, laudabiliſſimè ſtatuit, ut, P. P. ordina-
m ülli d quod adhuc hodie moris eſt, Lumen perpetuum coram V. 8. tue n
w uUbi hoc in Eccleſüs aſſervaretur, arderet, continuò; con- Otas Gutin.
ſfſervaretur. P. Chriftoph. Ott. Româ Glor. in Sabin. f. 213. Cujus
hoc inſtitutum fuiſſe ferunt, ut & horæ in Eccleſiis diſtin-
guerentur Officii gratiâ, & accenſæ lampades continuò re-
tinerentur, potiſſimùm veròo in Eccleſia B. Petri, ait Platina,
In Eodem ſol. 9y. De Horis alias Canonicis: Propagandæ fidei
intenti Apoſtoli, precationes ſtatis horis non deſerebant;
unde mos in Eccleſiam invectus, ſacras ſeu Canonicas, ut vo-
camus, Horas concinendi aut recitandi, qui à Clericis etiam
nunc ſervatur ac Monachis. Compend. Baronii ad A. C. 34. fol. 9.
S. Pelagius I. R. P. deſt in humanis 4. Mart. 56s. Onaphr. qui

,

. 1
laniee⸗
TST ,
Alwle⸗ P
1 .

a
8 4 *
7 7 4
W*
& tun uk
n ſun
1 1
4AAcAER.
. ,G .
eur, N

„ ee

SEE conſtituit, ut Clerici ſeptem Horas quotidie obirent: Nicol.
n lmimt Cauſin. Ephemer. Sed & lumen ante sacramentum Corpori Chriſti,
R qui eſt LleX indeficiens „& candor lucis æternæ, nobtes atqe Aie ac-
Z cenſum volumus prælucere, ſtatuunt Decreta Synod. Dioceſ.
SI. Auguſtanæ, p. 2. o. F. J. 7. Er prob memini ex Receſſu Viſi-
neumn, , tationis peractæ, hocce aliquo loco decretum: Aut lumen
nculmmnh, erpetuum curetur, aut Venerabile tolletur. V. March. hort. Paſt. tr. 3 Alexii Ca-
r0 2. Candel. Mſt. c. y. num. a. . 3g“. Inter alias virtutes B. F. Ale- ue. cura circa

enst Xii à Viglebano Capucini r efert Zach. Boverius in eJus 4. Ord. Lumen per-
Mechtl de Jud. extr.

Gg gg gg g

Anna petuum.

4
*

115/4 CONCIO LXI. Philothea Euchariſt. Cbriſti amore ſaucia.

Annal. 1ysl. eum magnæ devotionis erga V. Sacramentum,
quòê & indies reficiebatur, fuiſſe, cum curàâ continuâ, ne Lam.
pas ad illud noëtu diuque extingueretur. Carol. Stengel. Abb.

Calend. Chr. g. Mart. J. z. Sic, mea Philothea, & tu continuò
ardeas flamma charitatis, zeli, fervoris, aliarumque virtu-
tum, quæ inde facilè enaſcuntur, uti orationis, humilita-
tis, fubjectionis, gratitudinis, erga Ven. Sacramentum. Per

Altare, ſit Cor Altare cit. Levit. 6. intelligit S. Gregor. M. Cor alicujus Chri.
Chriſtiani, ſtiani, & amorem per ignem. Altare Dei, ait S. D. L. 21. Mo-
ral. c. z. Cor noſtrum eſt, in quö jubetur ignis ſemper ardere, quia neceſſe

Ignis ſit
amor. Ligna, eſt zllo ad Dominum charitatis flammam indeſinenter aſcendere, cui
AuX per ſingulos dies ſacerdos ligna ſubjiciat, ne extinguatur. Calamat.
Glva Diſo. a. n. 3. quænam hæc ligna, quibus hic amoris ignis
erga V. S. conſervetur? De eo piæ exhortationes, officia Di-
Cor S. Tere- vina, bona exempla: &c.

lum perpe- S. Virginis Tereſiæ aſſeritur, illud perpetuum miraculum
uunm.
erga Sponſum Chriſtum adhuc exhalare, cujus officina ſem-
per fuit. Plura de hoc Engelgr. Cæl. Emp. p. 2. F. &. Tereſ. g. 2.· f. 356.
Alexandri M. Mirabile eſt, quod de Alexandro M. refert Valerius Maxim.

Cuſtus Sacri-de Cultu deorum, & à S. Ambroſ. L. 3. de Eirgin. hunc ephœboin-
ficii Deorum, ter ſacrificandum Jovi, favillam face deciduam excutere
miranelus in volenti, dixiſſe: ſiſte, immobilu ſemper, donec conſumptum fuerit
oitts ece⸗ facrificium dedecet enim ſacrificantes, ante deos quomodolibet, move-

in conſuſio ri- quòd ſi te comburi contingat, comburars; gaudeas, quoniam dupli-
catur vibtima ſacrificii. O reverentiam honsint idololatræ excla.
mat S. Ambroſ.! & hæc dæmonum ſacriſicia expoſcebant, quid iuft
nitæ Majeftati excellentia non exiget? Nec moveri volebat ephæbum
idololatra; Chriſtiani ad SS Jacrificia fabulari & cachinnari non
erubeſcunt. Micæ Fants Cæl. cit. c. 9. J. 2. à f. 22. Hic faciles Inve-
ctivæ contra irreverentias hujus V. S. Tu, 6⁶ Philothea, ita

ardeſcas, ut, quò te totis viribus adhortor, ubicunque ſe ob⸗

tulerit, occalo, omnes amores, affectus, & vires omnes im-

—

(crhhMocbent

Hoc amore & zelo tota ardeas o-
ſiæ miracu- portet, & indeſinenter cor tuum ferveat: Id quod de corde

eſſe, fervere perpetuo, atque ebullire, amorémque ſuum

=

pendas,

Mri⸗
—

8
ne lemnend
d,l.

4

eotere.
dodppen

—

1

Gterurad d. d⸗

uncuncvedin

n ganen, i
lenm er vens
lVen Acawen
iwnpale, en
annteltaligr

1
lele,tegium

ANmhumil
Wfupri qui

Im. Sapie

Umnpita.

hngr, he
(ſemegtit
tinn uer⸗
de Eiarekien
elier bign
N

keineligi
Ulosv. Unper
ibletberen
ſtettte i
Wiken .

HFe = E
—

(Ak ee,..
üräͤſtnit a

nin ier

.Nm.
W’
Ytrrzof
rbmuat
D

W.

.1 ſao

*”
HH
ee,

. 1,//
2 „0 Ee i,
,

—

. . e A

9
“

Inn

e
Gui i,
ſ,aNr.
enſſela U

eſt, Ven. Sacramento & à nobis

e.a vis atque dignitas eſt, tant

que ac poteſtati ejus Regium ſigillum, qu

rentiam V. Sacramenti

O”

H Wos inſtruit, Verè devotos eſſe 8§. Euchariſtie. 115
pendas, cum tui etiam abjectione, humiliatione & contem-
ptu, laudando, honorando, celebrando huic ſanctiſſimo, ſum-
mèque tremendo ac venerabili Sacramento. Quantum poter,
tantum aude, &ορ. Laudetur &S. Sacramentum. Idque, ut & ab aliis
Gat, adniterrrrrr.. =ðð
X. Pro Appendice: Addo exempla in utramque partem,
ut Philothea eò magis, vel hinc etiam confirmando dicta, ex- Hibeas V. 5
citetur ad V. Sacramenti cultum, deteſtetur verò maximè tramento. A.
quamcunque ejus inhonorationem, & irreverentiam, ne di- hoc minùs
cam gravem, in hunc ſuum Divinum Sponſum admiſſam. eſt.
Etenim ex veris & ſolidis Fidei Fundamentis certiſſimum
honorem condignum exhi-
beamus, illo minùs eſſe, &
Imperator, reſpectu illius

Honoris
ſuidquid ex-

beri non poſſe, ſeu quidquid exhi
quicunque ſit aliquis, etiam Rex,
nihil eſſe; regium verò eſſe vel maximè, tanto Domino pro-
fundiſſimâ humilitate ſervire, adeſſe. Quàm inſuper indi-
gnum, ſuprà quàm dici poſſit, in V. S. irreverentem eſſe &
injurium. Sapientiſſimè id agnoverunt in orbe eximii, imòo D
ſumma Capita. Thomas Morus, illuſtriſſimum Angliæ ſi- Thomas Mo-
dus, & Martyr, Regnique Cancellarius (cujus Magiſtrats us M. Ejus
umque ei Anglorum legibus Eloiam
horitas habeatur, cuſtodiæ- Sam.
6 Litteræ ac Tabu-
tradatur, ait Anton. Mar. Gratia-
ma Moro f. 212.) Vir doctrinã variâ excul-
tus, qui cùm Henrici Octavi Regis, ex impudenti repudio
Catharinæ legitimæ Conjugis, cujus, ex Sorore Nepos Ca-
rolus V. Imper. inauſpicatas nuptias affectantis, nefario vo-
to ſubſcribere recuſaret, & Decretum de abrogata S. Ponti-
ficis poteſtate improbaret, capite mu

lctatus eſt, quò⅛ facto,
Carolus idem quintus dixiſſe fertur: Rex Henricus toti Angliæ
caput amputaVit,

càm Morum ſaſtulit. Drexel. in Tobid, P. I. C. 2. J. 2.
Hic Vir tantus, etiam Regni cum eſſet Cancellarius, in reve-
quam devotus & humili

s? Is, quod ad
6g gg gg 8 2 Dei

tribuitur, ut Regi proxima aut

læ Publicæ obſignantur,
nus, Theat. hiſtor. in T homd

—

1II56 CoNcIO LXI. Philotbea Euchariſt. Chriſii amore ſaucig.

Religio & Dei cultum attinet, religioſam penè vitam ducens, ſingulis

humilitas er-diebus, ante negotia quæcunque (Studiis interdum valde
ga V. Sacr. matutinis exceptis) Sacrum audiebat: quod quidem quoti-

dianum penſum ita defixum habebat ſtrictèque obſervabat,

ut à Rege ipſo fortè accerſitus, quum ſacro audiendo inten-
deret, ad Regem iterum & tertiò vocatus, venire noluerit,
donec totum abſolutum eſſet, vocantibus & urgentibus
eum, ut relicto Sacro Regem accederet, reſpondens, ſe me-
liori ac majori Domino obſequium præſtare, & perficere
prius oportere. Idem in tantâ, ut dictum, Dignitate, non
detrectabat Miſſæ cantandæ inſtar inferioris Clerici cum ſu-

perpelliceo in Parochi aſſiſtere, & cum aliis in Choro can-
tare, imò & in Proceſſione quandoque Crucem, ut ſolent in- 4 Mrenpe
llt ,uf

UpnmidAN V

feriores Miniſtri, anteferre. Ac cùm quidam reprehende-
rent, tanquam nimis humile, reſpondebat ipſe, magno ſe

honori ducere, quèòd Supremo Regi obſequium hac in re
poſſet exhibere, magis quàm Regi terreno in officiis & mu.
Nempe ſuo hoc exemplo

neribus publicis ſe impendere.

condemnabat quorundam adhuc vigentem arrogantiam,

qui putant indecorum ſibi, aſſiſtere Pſallentium Choro, aut
etiam celebranti Sacerdoti miniſtrare, quò nihil honorabi-
lius; cùm id ſit, officium exercere Angelorum pſallentium

— Deo, & tam ſancto ac tremendo Sacrificio aſſiſtentium. Mar.

chant. horto Paſt. Cand. Myſt. tr. 4. cap. . f. 92. Dauroult. c. y. tit. 32.
Caroli V. fer- de Euch. ex. Io. Et quoniam laudatiſſimi Imperatoris Caroli V.

vor Religio- mentionem ingeſſimus; hujus illuſtre eſt exemplum Anno
nis F. Corp.
in Comitiis

Auguſtæ.

pore, quò diſſidium Religionis longè bernitioſſimum Gen⸗
viſſimè agitabatur, & Confeſſio Auguſtana, Cæſari ob 1
à Lutheranis 25. Junii, architecto ejus Philippo Melanthone,
præcipuo Lutheri Diſcipulo: Anteè verè Vrbem 15. Junii in
Profeſto Corp. Chriſti ingreſſus, ejusdem diei veſperâ & ma-

ns ſequenti multum egit per ſuos cum Saxone aliisque Lu.

theranis Principibus, ut intereſſent Proceſſioni publicæ cum

ata

V
—.
kichntti

A meniden

mauntelu

—

Nlidemen
cerertuit,
tol eleta
cardentenn
6Khrocerbr
Geticdiemtn

ichum cette

.

=

=

S

1Ce, cumn
Dun Catholcon

1141 0l4 ſ4

nni Auttria⸗
Ainmarimn
Ugve gen.
D nnn derllihe
Uunworirusde

diszinconmn

nuncect⸗

unhll hcn

Chr. 1520. 1530, in Comitiis Auguſtæ ab eodem celebratis, eo ipſo tem. 11

—
—
E = —
— —

in .
P „*
s U
d.

* ſ
4

faltne, Nn

„
8 N
Or “ ſe
S
01 5 eri Dl

14 1
tte ſen e

(menus

innne

1
T

. ſeee
tenon omddt

npe io a
enten anre
Veminc

ee
—

coAtenti

mrumil:

gerhiun

Nrtis ed ⸗

mincihimn

ann, Cain

iinpo ⸗
Oiben

Soe “

1.
1
ℳ

Ci 4

=

4

Wos inſtruit, verè devotos eſje §S. Euchariſtiæ. 1157

SS. Euchariſtiâ: ſed hoc ab eis impetrare non potuit, cùm fe-
re ad meridiem cum illis egiſſet. At verèò Cæſar religioſiſſi-

mus cum reliquis Principibus magno numero illi Proceſſioni

cum quâdam eximiàâ in Deum pietate & haud vulgari ſplen-

dore interfuit, qui poſt V. S. ſequebatur, nudo ſemper capite,
tametſi ſol eſſet ardentiſſimus, in manu ferens quadrifidam
facem ardentem; quod idem fieri voluit à cunctis Principi-
bus & Proceribus. Omnibus ritè peraétis, & horà primà

poſt meridiem finitis, Cæſar valde acerbè tulit Lutheranorum

Principum detrectationem, juſſitque, ut quamprimum alte-

râ die, cum publicàâ fide, Auguſtã excederent: ſed Princi-

pum Catholicorum precibus ab eâ ſe ſententiã deduci paſſus

eſt. Plura Stengel: Abbas Anhuſanus, Commentar. Rer. Auguſt.

Vindelic. p. 2. C. 6z. n. 24. Et ex antiq. Annal. M. S. cujusdam con-
temporanei ad Vdalr. ad A. Iy30. à n. 65. &- 2 fol. 2r. Pædag. rit.
to. 1. p. 2. C. Ia. J. a. fol. za15. Et hæc in V. S. Pietas Auguſtiſſimæ Pietas in V. S.
Domui Auſtriacæ tanquam hereditaria, à tot Majſoribus ac- hereditaria
cepta, in maximum ejusdem, ab origine, incrementum, in DomuiAuſtr.

hanc usque diem. Ejusdem Caroli V. Filius, Philippus Se-Philip. II. Ca-
cundus Rex Hiſpan. olim Cordubæ, in ſolenni Proceſſione, roli V. filius.

cùm monitus de tegendo capite, ne quid ex ardentiſſimis ſo-
lis radiis incommodi pateretur, reſponſum pium ſimul &
jucundum dedit: Sol hoc die non incommodat. De Ferdin. II.

V. Conc. Go.n. 2. & ibi cit. De Rudolpho I. Conc. ſequ. n. 3. De Fer- Ferdinan-

dinando III. Ioquitur Chriſtian. Adolphus Thuldenus, B. V. M. drl. ſin⸗
ad Gradus Colon. Canon. Continuator Adolphi Brachelii. c ch io,
. . „ H . . .Y olica &
ſud P. I. Lib. I. ad Ann. 16 72. f. 17. ubi adducit Cæſaris studium pro cultu Ven.
re Catholicèa. Catholicæ quæ erant Religionis, inquit, ut pro- Sacramenti.
moverentur, curæ cordique erat Ferdinando majorem in mo-
dum; nam antea inferiorem per Auſtriam ſeverè ſanxerat, ne
quis omnino ſacris Rom. Eccleſiæ ceremoniis oppederet, niſi

aut fortunis exui omnibus, aut capite plecti cuperet. San-

ctiſſimum Chriſti Corporis ſub figurâ Panis Sacramentum,
quoties aut ſupplicando producęretur in vias, aut morbo
6G s& gS & è3 labo.

IIS CoNcIO LXI. Pbilothea Eucharift. Ckriſti amore ſaucis.

laborantium per vicos plateâsque in domos importaretur,

publicâ ab omni ætate ſexque hominum, veneratione coli

voluit. Si quis tam profligatæ exiſteret pervivaciæ, ut dum

upumn at

vel eques, vel pedes, vel curru, præter hoſtiam veéëtus iret, fünm cuj
neque venerabundus aperiret caput, in genua procumbe- Weh cen
ret, aut alioqui offenſionem turbæ ſupplicantium moveret, Atonnban
is deditus noxæ, fortunis omnibus habentiâque exueretur. tnndon
Et quia non pauci erant Nobilium imprimis ac divitum, qui cbectn

ſacra colerent ab Eccleſiæ Catholicæ ritibus aliena, his quo-

Eeſin, muine

que mandatum, aut ſolum verterent, aut ſe rurſum ad Ca. len l
tholicos aggregarent. Hæc Thulden. Res adeo ſerio ageba. mMötmonm

tur à Cæſare, ut horum plures Auſtriâ exceſſerint ad ſuæ Re- Eni,nn, a
ligionis conformes: cæteri (& ruſticorum ſupra centum lneitnn
millia reperta à Fidei quæſitoribus, adacta) vel ſponte ſuaâ, eign Darii
dduod vocant, Evangelio nuntium remiſer. ungtus: Le
„Deteſtandz XI. Econtra quâàm deteſtandæ injuriæ quæcunque in Mibos ad

)
in V. Sacra- V. S.! In primum citatis antiquis Annalibus conſcriptis à Vi- uit Acerdo
mentum In- ro Religioſo, qui tum vixit, & præſens fuit, ſpectavitque aiutinim
Jutiæ. partim, de ortu & progreſſu hæreſum in Germ. præſertim verò Augu- fune Carho
Iſtæ Vindel. continentur graviſſima dedecora, blasphemiæ, Alt iſepen
turpitudines, ab illis hæreticis commiſſa contra ſacra & Di- nie denn
vina, ac Ven. S. nempe hi fructus ſunt abominandi & peſti- tmmdlchn

feri Matris tam atræ, quæ eſt hæreſis, ſponſa diaboli, ſed enlbekeume
quà Numinis vindiétäa? Adduco ex multis unicum exem.
plum ex Matthæo Tympio, Theat. hiſt. p. I. de Pcnas in Euch. ſecc. lenne
(ubi plura) àfezg. ubi ita: Sequentem hiſtoriam de ſubiti imn
morte cujusdam Lutherani ob SS. Euchariſtiam riſui habi- iu
tam, ex litteris R. P, jacobi Gretzeri ad R. P. Petrum Winæ- EConenctig
um datis, transmiſit mihi R. P. Joannes Haſius Sylvæducen- un vokrun
ſis, Anno 1609. 20. Decemb. ſcripſitque, eandem ante bidu- Vtirhovi
Lutheranus um ſe accepiſſe Coloniã. Ulmam venimus 4. Octobris, qus W

à ſe Euchari die humatum ajebant Civem quendam Ginsburgo addu- chan
ctum, qui eo loci extinctus ſubitò, dicebatur, ob conmtume- luanf
liam qua riſu, qua verbos. Euchariſtiæ illatam. Quam ta- inn

ſtiæ factam
injuriam,

sinee
092 4
apitag,

K a
rhaſe 4
IOltarm W.

in gon mes
n Hlce
1* 4

teanenme
.

8 een 2
Denneen .

1 1
1C e Ete
TIIS CN
ef eee
⸗* .
1 iſ
1 .
Poi

e leaa

44 17
ð .

,,eDeͤ
mtdNNNAe
* alATR
. MON

„ „* Nrig ee.
ee
ee

wules.

Whooos inſtruit, Verè devotes eſſe &§. Euchariſtios. 1159
men rem, quòd incettis rumoribus agitaretur, accuratiùs morte luit re-
inveſtigandam curavimus. Inde ergo poſtridie digreſſi, pentinà &
Ginsburgum attigimus ſub meridiem, divertimusque ad miſerà,
hoſpitium, cui Inſigne Crucu alblæs hoſpiti nomen Martino
Vinckler, quem ſuper prandio, dum variis de rebus fit ſer-

mo, percunctamur, verâne ſint, quæ de Cive Ulmenſi re-
pentè extinéto referrentur. Hæret is nonnihil, quædam

dicit, quædam ſubticet. Rogamus, edicat, ſi quid eâ ſuper

re ſciat, maximè de contumeliâ, nec diſſimulare opus eſſe,
ubi palàm de re conſtet: fatetur is mox, accidiſſe id in ſuis
Edibus, & rem omnenm, uti evenerat, recenſere exorſus: Di-
vertit, inquit, ab hinc biduo, ſecundo nimirum Octobris,

apud me quidam curru advectus cum uxore ac liberis, no-

men ei erat Danieli Ottoni. Civis erat Ulmenſis, officio

Oenographus; Lauingâ redierat, quò conceſſerat ſuperio.
ribus diebus, ad nuptias evocatus: inter prandendum fortè

præterit Sacerdos ad ægrotum SS. Euchariſtiam deferens.
Excimur tintinnabuli ſono; ego à mensaâ digreſſus, genua

flecto more Catholico, unà mecum filius, qui aderat, & alii

„Wdomeſtici: ipſe per feneſtram deſpicit, ſubridens, an irri-
dens: inde ad epulas & pocula.

Paulo poôſt redit Sacerdos
referens S. Fuchariſtiam; rurſus ſigno æris nosd preces, il-
le ad feneſtram evocamur. Proſpicit ille iterum, & deſpi-
cit cum irriſu. Mox converſus ad me, quid, inquit, opus

iſtis nugis & inaniis: Was ſoll das Narren⸗Werck: Quod

dictum impium ſervus ejus proprius menſæ adſtans repre-

hendit clare. Hic ego: Enimverò, inquam, nos Catholici

iſtis Ceremoniis, pro Religione avitâ & pietate, colimus
Deum noſtrum, quem præſentem in SS. Euchariſtià credi-

mus, quia novimus, etiam Sereniſſimos Archiduces Auſtriæ,

Dominos noſtros clementiſſimos, iſto in 88. Euchariſtiam
cultu ad Imperium evectos eſſe; ſimulque faéëtum nobile

Rudolphi I. Comitis Habsburgenſis recenſe. ITumille, in-
dignabundo ſimilis: quoties ad te, Domine, diverto, mnra
MM audio;

. —

nco Coxcio LXI. Philotbea Eucharift &örifti amore ſaucis G.

audio; & cum dicto cœpit ſtomachari, cum uxore verba

commutare „Pòſt etiam excandeſcere, & præ furore fere
ſpumare. Abit e mensâ, ocyus diſceſſurus; comitor de-

ſcendentem ad currum; ſequitur uxor ponè; nec dum cur-

rum bene conſcenderat, ecce ſubitò extinctus manus pedes-

ra currum, quæ ita extenſum videns, vivere adhuc eum

que rigidos extendit, omnibus ignaris, cùm antè nullius
morbi ſignum dediſſet. Accedit uxor etiam ipſa conſcenſu-

arbitrata: niſi te, inquit, aliter componas, haud tibi aſſide-
re poſſum. Inclamat nil ſe moventem & clementer impel-

lit. Miramur ſine motu eſſe, obdormiviſſe rati; ſed dum
propiùs aſpicimus, videmus abeſſe omnem halitum, infeli-

cem exhalaſſe animam. Oritur trepidatio & lamentatio.
Refertur ad ædes cadaver exanimum: ſubit omnium ani-

mos deriſus & procax in SS. Euchariſtiam dictum & dicteri-
um impium; quod tamen ut tacitum habeam, rogat me
ſervus properè Ulmam abiturus. Sequenti biduo cadaver

peritum emortui à Magiſtratu Ulmenſi eſt, & avectum, ter-

Chriſtus

sponſus Ani, B. MäM. Japonenſ. ante fin, J. a. mihi f. mo. Joan. de Carthage-

ræque eo ipſo die mandatum, quò nos Umæ fuimus. Ita
narrabat hoſpes atteſtante filio, qui & ipſe intererat, audi-

entibus cum multis aliis, tum maximè duobus nobilibus
Viris hiſtoriam ſanè luétuoſam, ſed quæ maximè ſit aſtruen-
dæ fidei Catholicæ. Ita cit. loco. Deus non irridetur. Gal. 6. 7.

roult. Cat. hiſt. Cap. y. de Euchar, tit. F. & 29. March. alii.

F. S§. Thereſiæ. Adultera; de hoc hiſtor, idem parte 1. E Triun

nã de B. E. Lib. Il. hom., 3. Triplicer Naptiæ Spirit. d f. a9 . lem
Conc. 6z. n. 2. & 5. V. Indic. Kerum. V. Euchariſtia. Communio.
Itenmi Conc. tres præced. & in iu citt. præſertim Conc. 6o.

ℳ 7

ebebos

Pleher n
Pirott in
Qerente
Huelun

ini e
ce
ori

Einn h
lungelioe
u Kaeo⸗
itinis el

(Umſoon, v
RRalan in

eltaellgf
.7. llmmg H,
i & Georg Seengel. Ous ah, Eull s c * 1u 246. Dau. Muſill
AMkRineon

Authores, Vid. Anima Fidelis Chriſti Sponſa. V. Henr. Rxgeler Cæl Eapr.

hulsz ianeſi⸗
tmn, binn
lue ingheln
Verum
APhein,
e in
e n
Aen

”l Le: (P): 5% Q VJUVMDſ 1161
ann 228 6 B E D D 5. R B Et S B E e E E R ES
n CoNCIO LXII. ”YJJMVMUW
Aens Philotheæ Euchariſticæ. Merces ampliſſima decer- Continuat.
e nitur: in terris multiplex; in Judicio Extremo Coie, eneoonc.

,‚dang „ „ à4 . 9. 60. &61.
md ALlementia; & denique in Cœlis Corona Gloriæ.

aluac.

,i Hinc ſtimulus, omni exceptione major, nobis ſit
+– ſolidiſſimæ & conſtantis, cum Fide & amore, De-
rite Vvotionis erga 88. Euchariſtiam, in finem vitæz

wemm uUsquee. HZ H
ſünti Eran 7 ſeß b; &Mar ia Mat 67 7 ſu. Lucæ 2. 3 3. Dom. poſft

1: Wronm Nuauaeat. Dom.

em,M ( Anctiſſima hæc Societas: Zeſa, Maria, Zoſéph, hodierno
ünnes Evangelio exprefſſa, benedicta à Sanctis Simeone & An-
Deen N „ nA, & adeo ab utròôq; ſexu. Et benedixit illi Simeon. v. 37.
Z imprimis Jjeſum puerum;, ceu Meſſiam, Salvatorem,
e & Deum ſuum, venerando, adorando, & reverendo: Ma-
rice autem Virgini & Joſepho, bene precando (Benedictio-
le ls Sacerdotalis forma præſcribitur Numer. 6. 24 Benedicat
ne tibi Dominus, & cuſtodiat te &c.) laudibus & præconiis extol-
74, 4 lendo (quis dubitet:?) ceu jeſu, quem Deum & Meſſiam cre-
, Adebant & Simeon & Anna, ſanguine proximos, ejusdéemque
e familiæ domeſticos, Matrem Chriſti (quam Virginem illi-
H batam, etiam poſt partum, probè noverant ex Propheta: W
Anm Ecce Virg concàpiet, & pariet filium, Iai. z. Ia.) & ejus Nutritium, .
g otel⸗ qui Chriſti Pater, & is filius goſephi putabatur Euc. 2. 23 Præ&ler- Simeon hic

.

Etim, ſi verum illud mirum, quod ſcribit Hegeſippus (qui Rabbinus: de
— floruit A. C. 177. tempore S. juſtini M.) Lib. de ſupplemento Ev- õ
“angel. Veritatu. penes quem fides ſit, juxta Cornel. in Iai. 2. I2. Atd circa id:

„„ ... . 880 . —S Ecce Virgo
ün. F. I15. 2. ſcil. Simeonem hunc fuiſſe eximium inter ſeculi ſui , cipie &

△

Rabbinos, qui cùm hoc Iſaiæ oraculum de Virgine parituràâ pariet. Ha. .
eoechtl de Jud. extr. Hh hh hh h in 14.

mmmm

1162 CoNCIO LXII. Philotheæ Euch. præmium in bac & alt. vitA.
in Scholis aliquando expoſuiſſet, putarétque impoſſibile
eſſe, Virginem parere, verbi illius, quod irginem fignifica-
bat, primorem litteram expunxiſſe, ut ſignificaret non Vergi.
nem, ſed quæ ante fuerit virgo- Sed cùm Scripturas denuo
relegeret, reperiſſe, ſicut antè ſeu initio erat: itàque ſecundèò
articulum dispunxiſſe, eumque iterum divinitus reſtitu-
tum reperifle, hécque etiam tertiò iteraâſſe: unde vim nomi.
nis agnoviſſe, & intellexiſſe, Virginem verè parituram eſſe,

ideéque Deum rogâſſe, ut tamdiu ſuperſtitem ſe conſerva-
ret, donec Emmanuelem ex eà natum videret, & adoraret,
ac reſponſam tum accepiſſe à Spiritu sanéto, non viſarum ſe mortem, do.
ot kmtent

nec videret Chriſtum Domini. Lucæ 2. 26. Idem mirandum refert
Carthag. tom. 2. Lib. §. hom. 13. mihi ſol. 3o01. fin. Abraham à 8. Clarâ
in quda Prodit. p. 2. F. 10a. ex Peträ ſanéctà Allocut. 1o. ad mira, di-
cens, Simeonem denique verba illa à ſe mutatà, ut prius, &
integra, eaque ſcripta aureis literis deprehendiſſe. Ecce Vir.
go concipiet & pariet filium. Quod ſi ita, inquam, eò major fu-
erit in hoc S. Simeone (nec minùs in S. Annâà Prophetiſs4)
æſtimatio Deiparæ, & magis adhuc filii ejus, quem credebat

Deum & Salvatorem Mundi, ideo eſum vocatum. Audito-

res Lectiſſimi: Eundem ipſum nos Catholici per fidem agno-
ſcimus, religiosè reveremur, & adoramus in 88. Euchariſtia,

qui ſeſe in ulnas Simeonis, in Amplexus Annæ, quaſi ex alte-
1o Choro & ſexu reſponſando, dicta Simeonis confirmantis,
demiſerat, idem ipſe totum ſeſe nobis tribuit, uti Eccleſis
Se naſcens Plmno F. Corp. Chr. ex S. Thomà canit: & naſcens dedit ſocium;
dedit ſocium/ conveſcens in edulium; ſe morient in pretium; ſe regnans dat inpræ-

mium. En ſocium delicioſiſſimum! en cibum omni ſuavitate
Spiritůs repletum! en pretium valoris immenſi & infiniti,

quòô nobis ritè applicato per dignam Communionem, redi-
mere poſſumus omnia debita, peccatis noſtris apud Deum
contrata! en denique præmium abundantiſſimum; de qu?
hæc Concione, in majorem ſtimulum & robur pietatis devotio-
nisque, ad quam præçedentibus Philotheam Euchariſticam

—

hor-

I Me,àa
Mnnktett en

eir geinſ

t füms

Ammlelol
(ecokve⸗
(ilterAfe,

ithrn
ſjineiturtin,

5perrLr

iduione,
lſreiie

filcum,l⸗l
Mn An Amn

Miſetugni

.

el beu

locedun

1 4 Puutzen
telrili, 4

timid rtii

—
=

IICriid,
king kechere
unhyl

n

ſtin
1, Dlun Nli

utenkenen
Acinti ⸗
uiſi:lari
uucin lali
“ EtidCon
n e

4

n n

Enlret.

e d

—
1

1
metat aol.

„7 „
ntenn,,

i

„ 0
ℳ

acn miettee
LiI! It 4 Mold⸗
NU mn

1ſn ,
1

emuer, et.

.

. MkiH

.

„ rdee
j ee ,
VoCANN .
1.le ger
hohake,
Annae

ttihni,,

CONNN 6
i votis

47
1

4
4

=

Se
=

=

Dal 1 ,I

3
1

9

.
9

n.
1 eee 14 èð
Negene
N
—

it fenn Gen
et mn .
21 1
fiate e
7 len Dllde,

ℳ h.,Me

2

7

IIIne ſimulus ſolidiſime devotioniés erga V. J.

D
*

— —

hortati fuimus, agendum venit, ut illa agnoſcat „& intelli-
gat manifeſtè, ſe amores ſuos, operam, labores, devotiones,

mh & quæcunque alia, Chriſto Euchariſtico, non temeréè, neque

„„
ehſ

inutiliter & gratis impendere (uti paſſim Mortales ejus ſunt
genii, ut, ſine mercede ejusque ſpe, parum vel nihil agant:
Vei invenietur taln, qu velit Des ſervire gratis ait Thomas Kemp.
ALelmit. Cr. L. 2. C. 11. n. 2.) ſed cum ſimmo foœnore & ætern,
u retributione, ut vere dicam: Gauaete & exaltate, quoniam mer-
ces veſtra copioſs eſt in cæœli, Matth. r. 12. ſed & in terris & in hac

vitâ etiam: Et: Gandete, quòd nomins veſtra ſeripta ſint in cæls.

fratres, & coheredes Chriſti.
ſoſt. Theophyl. Cornelius bi,
v. 3. Vt & vos ſocietatem habeati .
FPatre, & cum Filio eins Jeſa briſto dSocietas hæc, ad quam con-
ſtantem hortatur Apoſtolus, eſt communio, commercium,
participatio, & amor in eadem Fide & Religione, ac Fccle ſia
Chriſti; hæc eſt Communio Sdanétorum, de quâ in Symbolo: Cre-
do ſanözam Eccleſiam Catholicam,

eu,

Luc. Io. 20. Quorum nomina ſoeripta ſant in libro vitæ. Spoc. 21. 27.

Devotè & patienter audite, quò magis præmii, mercedis &
lucri, verè magni, & ſolidi, cupidi eſtis. .

„

II. Huc, & ad Fraternitatem Vener.

tangit; omnes enim vocati ſu-

rum Chriſti. q. d. ocat: eſti, ut ſitis filii Dei, ſoci?, membra,
ſta ex SS. Anſel. Ambroſ. Chry-
Sic & S. Joannes ait Epiſt. I. & .
nobiscum, & ſocietas noſtra ſit cum

Sanbklorum Communionem Ccujus

Seietati & Communionisfructus ſubdimus: Re miſſionem pecca-
torum, quæ fit per gratiam Chriſti, Carun reſarrellienem, & vi-
tam aæternam; in quâ ſancta hæc Soo‿εtas Yeſe erit perfectiſſima,
& undequaque beata ac felix.
Hh hh hh h2

Omnes ergo Fideles ſunt ſocii
rI-

Sacramenti, perac- Chriſtian
commoda eſt Sententia S. Pauli, 7. Corint. I. 9. Fidelß. verax & omnes ſunt
bonus eſt Deus, per quem vocati eſti in Societatem Filii ejus Jeſa
Chriſtis Hoc equidem omnes
mus ad Societatem geſa, quæ eſt Communio Fidei, Gratiæ, &
Gloriæ Chriſti, & communio theſaurorum omnium Eccle-
ſiæ ſuæ, ſive ipſe Chriſtianismus, in quò habemus ſocietatem
fliationis, hercditatis, Sacramentorum, & omnium bono-

in ſocietate

Jeſu, & ſint.

1164 CoNcio LXII. Philotheæ Euch. præmium in hac &att. ita.
Chriſti & Dei per fidem, ſpem, & charitatem. Vnde Chriſtus,

etſi & quà Deus, & qua homo, ſit noſter dominus, nos ſervi;

ſit noſter Pater, Rex, Magiſter, Paſtor, nos filii adoptivi, ſub-

diti, diſcipuli, oves, & adeò longiſſimè inferioris gradus;
dignatus eſt tamen nos Chriſtus vocare amicos ſuos, fratres,

ſorores, matres: & eundem Deum ſuum, & noſtrum Deum,

Patrem ſuum, & Patrem noſtrum. Audemus dicere e“ Pater noſter:
In Miſſa. Eſtu civer ſanétorum, & domeſtici Dei- ait S. Paulus
Epheſ. 2. 9. Et I. Jo. 2. I. Videte, qualem charitatem dedit nobu Pater,

delis: quan- illa honorem zelet, quærat, promoveat; cui viciſſim Chri-
1æ hoc digni- ſtus Bona ſua facit communia, Deſpondi enim vos uni viro, Chri-
atis?

V. Conc. 61. à n. 2. &v fine. quàm illuſtris hæc Deſponſatio Chri-

ſti cum Eccleſiâ, & animâ cujusque fidelis, quantæ conſola-

tionis, quantæ dignitatis hinc Sponſa hæc, quæ, licet ſerva,

Quomodo nel. hic. Jam verò, ut pergam de Societate Yeſa; Societas hæc
ſuum amo- cum Chriſto major fit, & arctior, quò magis in ejus fide, ſpe,

E Se && charitate anima proficit, magisque ejus vitam & mores
en imitatur, præſertim ejus fidem, gloriam, & honorem cele-

conteſtetur.

dentes; quæ cuivis animæ fideli norma quædam eſſe poteéſt,

pro cujusvis poſſe; ut libentiſſimè impendat Oomnia ſua, & poſt

omnia libentiſſimè ſuperimpendatur; & expendat, inſumatque

ſanguinem, ſpiritus omnes ac vitam uti dictum, in honorem
Dei Euchariſtici; quod ſe facturum pro Animabus, ſcribit
Paulus, 2. Corinth. Ia. Iy. Hæc omnia ſibi accomodent, qui in

Societatem Jeſu, quocunque titulo, ad Confraternitatem aliquam

ducti,

8

ſto, virginem caſtam, fidelem, ſanétam, exhibere Chriſto- 2. Cor. II.2.

vilis & pauper, Regina fit tamen, quia Sponſus Rex eſt: V. Crr.

brando, magis & magis propagando, uti fecerunt Apoſtoli,
qui proinde in hac &ocitate fuere primi & ſummi, amorem
ſuum innumeris laboribus, denique & morte erga Chriſtum
conteſtati, ſeſe totos ejus gloriæ & animarum ſaluti impen-

ejusdem vocati ſunt, eique ſuum nomen, devotione ſinceri

ervor.

leunt

Wicentione
ltoes on⸗

orie 1

Wiis honni

dCiD
uſei une

eninitmi6

mnotheum ke
Chriſti ſpon- ut ſilii Dei vominemur & ſimm. Imò Idem Gentium Doctor
ſa, Anima fi-vult, quamvis Animam fidelem ſponſam eſſe Chriſti, cujus

1li ,i Me
Ikogoübeie
CMiOcins &s
liscmmnne,vu
nechibiani
lenetga dar
ude dedaen
II. n. Hin.
ſhint er N

augt, e ,

Unäünnscnlin
Mnen, Venet
hen Temncon
(ncſeC,
I Ellire
eptinstn
itnis kiuſkt
Ulſimmg
Aternen

Dtligten
N nerre

. . A 5 p
zi dd
„ 3 1.
aten Es Wr

meftelet

omnes Chriſtiani colunt, ut eo excitentur ad majorem & ſin-
CNpoeead.
RNelE

unchefrtl

——
—

7

4
.

4

, 2

Urifrnt

nmre

toii

N
“

Ose
Knottrun

& alii Ordines & Sodalitates ſibi appropriant Nomen etiam

„ e genee
14 e
„

Hinc ſtimulus ſolidiſimæ devotionis erga V. ð. 116

ducti, dederunt. Et ut ea melius intelligamus & applicemus,

in conſiderationem ducamus Soοειιtatem geſu, eam notiſſimam,

—

Fundatore S. Ignatio de Loiolâ, ſicut promovendæ Majoris Societatis Je-

Dei gloriæ & ſalutis Animarum valde utilem, ita Orco & ſu finis.

heæreticis non minus inviſam, hoc ipſo tamen magis glorio-
ſam: de quàâ B. Pius V. in Bullà dociet. qui, inquit, ſicut Nomen So-

ciorum Jeſu aſumpſerunt à ita opere, dotrind, & exempli D. N. Zeſum
Chriſtum imitari, & ejus veſtigia ſequi nituntur. Et ſicut S. Paulus
Timotheum hortatur: Labora ſicut bonus miles Chriſti geſu.

2. Tzm. 2. 2. ita Societas ſu ſuo nomine monetur, & excitatur,

ut pro gloriâ Dei & ſalute animarum laboret, ac certet. Sic

aliis commune, uti 888. Trinitatis, Beatæ Virginis &c. quam

gularem erga Sanctiſſimam Trinitatem, Beatiſſimam Virgi-

nem, &c. pietatem, ad quam alios quoque excitent. Cornel. in
cit. I. Cor. I. 9. Hinc & tu, Philothea Euchariſtica, ex nomine

ejusdem ſcopum ac finem, de quo in præcedent. tuæque hujus
conditionis cauſam, ſingularem ſcil. cultum, hujusque pro-

motionem, Vener. Sacramenti, verè Venerabilis, qu⁶ extra
Deum, quem continet, venerabilius nihil eſt. E. Matth. Faber.
FE. Circumciſ. Conc. 7.
III. Sed ſcire voles, quænam huſjus pietatis, cultuùs, &
devotionis ſingularis, erga V. S. quænam hujus ſanétæ So-
cietatis Jeſu ſit merces, quid præmii? Ego verò aſſero eam
ampliſſimam, maximam, inæſtimabilem, denique immen-
ſam & æternam. Merces hæc ſunt in hac vitâ Dona, & be-
