cells. S inſurgant venti tentationum, ſi incurras ſcopulos tribula-
tionum, reſpice ſtellam, voca Mariam. In bericulu, ¹ in angiuſtiu, in re.

biss dabin, Mariam cogita, Mariam invoca. Non recedat ab ore, non
recedat à corde; & ut impetres ejus orationts ſir ſe, ragium, non deſeras

rium Koſarium. Joann. de Carthag.“ de Arcan. Deip. to. 2. L.- I4.
haom. 15. Et de Roſario eji. 4 Fraternit. Lihb. 16. per 10. homilias.
Henr. Engelgrave Cæl. Emp. p. 2. F. & Dominici. & , Ran
B. E. g. . Henr. Jonghen Ord. Min. Vera Fraternitas, P. 1.

24, de Koſar. Alex. alamat. HGlv. Diſeé. 44. & in Se⸗d.

Diſc. y. Sabbat. d f. y5p. & in Mariali Piſe. §. 4 f. 115. Jo. Andn.
Coppenſtein O. Præd. de Fratern. Koſar. per tot. Phil. D'Ou-
treman. Pædag. 0briſt. to. I. p. 2. C. 26. 4 f. 217. ubi à f. 7ag. Pra-
xes variæ Cultú⅛s Deiparæ. Georg. Piſtorius Decan -

ving. Libello germ. de Koſar. per tot. & cap. 6. à f. 172. Franc.

Poierus S.J. Tripl. Corona Deip. ex hum. divinisq; Sententiis con-

texta. tr. g. C. 9. J. v. & 6. de Roſar. Schaßkammer des H. Noſen⸗

kans,/edr. Conſtant. I661. Matth. Tympius Theatro hiſtor. p. 2.
4 f. 2éog. ad zyl. Alex. Sperelli Eusnde Srie

itatio onis

tess

B. B. Alanus de Rupe, „ 0. Prædic. divivus La. 1 . ote.

Curtli.

nn
Sa
Sucheli
un
fn dlu.

41ſass
(e. 0.

Alind

AINS:
errn
Clpnbe

n50

on H

le ſeen
Ponns
Aug
idt
hel

leil⸗

1

—
iemu

☛

üNä
0 Dininen⸗

Vorretic
Pünpin
arſinn

Gin ain

,ltdt
igiun,
.
ic

Ge, Nn

engr N

u Ne N

zia e
umnusl

6

r.d.
W

Commendatur S. Roſarium, &ouæ vis de votio erga Deiparam. 1059

gmantel/ladic. E. Maria & Roſar. Joann. Bodler 8S.J.

CKurſu Eeſtivo⸗Olympico, Conc. 37. & 36. à f. zol. Angel. Pa-
ciuchelli Ord. Præd. de B. E. Iud. Rer. E. Roſar. Laur. Chry-
ſogon. S. J. Mandi Mariani to. I. Indice Rer. V. Koſar. Mariæ no-
men: Salut. Angel. Jacob. Marchant. de Salut., Angel. Hort.
Paſt. Tr. a. à f. 351. Iob. Lohner S. J. Iſtruét. pract. Z. p. Z. C. 2.
YJ.i. 2. à f. 166. Vid. hoc meo Libro Conc. 31. n. §. Conc. 32. num. 9.

Conc. 7 S.. N. y. Conc. 72. R. ſ. Conc. 7322 2. 9*

2 68 8 6 *&S S E S E E E E G B

InESVS. MARIA. JOSEPH.

Sanctiſſima Creata Trinitas: Per hanc & per hos, fe-
lix mors; clemens Judicium; ſecura ſalus, ob-
ventura Ejusdem & Eorundem ſincerè devotis
Cultoribus. Pro Confraternitate ſab nomine

hbhaarum SSS. Perſonarum; & generatim in gra-

tiam Fidelium, quos univerſim, uti obligatos, ita

Er ant Yoſe WMerig, Mater Zeſa. Lucx 2. 3 3³. Domin. infea
Erant ſoſeph, & Maria, Mater ſeſ. Lucx 2. 33. Bermhinher

Enedicta ſit Sanéta Trinitas, nunc & ſemper, & per infinita ſæ- Vid. Conc. 62.
cala ſaculorum. Ita S. M. Eccleſia canit, & ita cum hac num. 1.
Doymnes ejusdem filii & verè Chriſtiani. Autiph. ad Beneld.
— E. &§. Trinit. Deum noſtrum, Vnum & Trinum, pro-
fundiſſimâ ad centrum terræ usque omni affeétu tenus, hu-
militate adoramus, reveremur, laudamus, & benedicimus⸗
Sanctus, Sanikus, Sanétus Dominus Deur. Hodie occurrit loquen-

888. Creata

dum de alia & alteràâ, ita loquendo, creataâ Trinitate ſanclii Trinitatis.

SS SSSS 2

aritatis

106ο Coxcio LVIII. §. Creata Trinitas: eſus, Maria,

ſimâ, quæ eſt: geſus: Maria Yoſeph- per unionem ch

indivisa: cui meritò, & quibus, vel conjunctim, vel diviſim,

nos Catholici devotiſſimi ſumus, & ſimus. Heæc poſt Trini-
tatem Increatam, & ipſa in cœlo ac in terrâ ſumma eſt, præ-
ſertim in quantum includit leſum, Dei Filium, Deum ve-
rum de Deo vero, alteram ſanétiſſimæ Trinitatis Increatæ
Perſonam, ejusdem penitus cum Patre & Spiritu Sancto, Es-
ſentiæ, Naturæ, & Perfectionis, quà nempe Deus eſt. Et ne
in limine Coneionis offendam, explicandum eſt breviter No-
men ſanctiſſimæ hujus Creatæ Trinitati; neque enim igno-
ro, hanc denominationem Trinitatis Creatæ à nonnemine heæ-
reticorum frivolè cum calumnià valde cavillatam fuiſſe;
iniquiſſimè certè (omnia uti alia Fidei noſtræ dogmata)
ſubſtantiâ hujus & ipsàâ re intellectà ſano & æquo ſenſu, qua-
lem requirit S. Scriptura: v. g. in nomine Adorationu, quæ
in rigore ſumpta, ut eſt Cultus Latriæ ac ſummi Dei, huic
ſoli debetur: quod ipſum Nomen etiam Creaturis, & rebus
inanimatis, pro cultu eisdem condignè proportionato, ſen-

ſu minus ſtricto, & minus propriè tribuitur. Sic Geneſ.-23.7.

de Abr ah amo: Adoravit populum terræ . ſic Jju dith zdor ait „,
fſcil. Holofernem. c. 1o. v. 2o. Et alibi pluribus locis, de qui-
Adoratio bus in Concordant. Bibl E. Asoro. In hanc rem Theologi optimè

quid ſit? Tri-diſtinguunt Aorationem (quæ ex S. Damaſceno Orat. 3. de Ina-

plex, & hæc gin. et animi cedentis, ſabmiſſ, atq; humili ſignificatio) in Latriam,
vel abſoluta Hyperduliam, & Duliam: Latria eſt animi cedentis, humilis
vel reſpecti- & ſubmiſſi ſignificatio, & cultus ſoli Deo debitus, ceu increa-
. to, immenſo, omnipotenti, ac ſupremo Domino, cujus nos
ſervi: Eſal. go. 3. cujus nominis meminit, illud explicans, S.
Auguſt. E. 10. de Civ. Dei c. . Hyperdulia debetur Beatiſſimæ
Virgini Deiparæ, ob excellentem ejus, præ omnibus Sanctis
collectivè ſumptis, excellentiam & ſanétitatem: eſtque ſub-
limis cultus, alta ſervitus. Dulia, debetur Sanctis. Inſuper
Aliam eſſe Adorationem & cultum abſolutum, quê aliquid
Qàaagoratur & colitur propter excellentiam, quam in ſe habet,

uti

4
ti Deus, 9
tr propt
(on,Lant

ie Imagi

onlie,
itadve
, Ianm
sillas,

nrd uss

WSKn

öluſttatt
Tüinttatsbert

eron
ila hen
flelinie n

Ne in ne e

Ptohlyino

Iunitas 4

Cetur,
In um A

Colds 1

huletna

DMoKſohin

lncks⸗ cen

e Dei Non h
Hhuiten

ung
0 D
ublin
Küiin
lnn i⸗

1

füſunee
fiiumk

Pirini

1

nege ent

„

Nmmeikbeett
inonnene
Carilaranflt
lre a

oſene
Amini,

4

wmiei,
Cenntiktin

—

roppentnſr
6V

I. N
ditan
ushei,

4
4
6

Dei, habent quandam dignitatem infinitam ex Bono infinito, 4 40

uti Deus, B. Virgo, Sancti: alium reſpeétivum, quòô aliquid

triæ. Imagines Bmæ Virginis, ejusque 88. Reliquiæ, cultu
hyperduliæ; Sancdtorum denique cultu, Duliæ, reſpectivo.
Jam itaque Catholicè & ſanè ac juſtè ſentiendum eſt de Yri-
nitate, quam Creatam modò dicimus, & intelligimus ſanétis-
ſimas illas, unius Familiæ & Sanguinis ac Domũs, tres Per-
ſonas, quas S. Lucas, adducto ſuprà themate memorat: Erant
Joſeph, & Maria, Mater Jeſus etſi inæ qualis inter ſeſe Dignita-
tis, ſanctitatis & perfectionis. Jeſus, omni ratione hujus
Trinitatis Perſona prima & primaria, quà Deus ipſiſſima eſt

Perſona 888. Trinitatis Increatæ ſecunda, ut dictum, juxta

id: Ego & Pater unum ſumus, Zoan. Io. 30. unitate non Perſonæ,

Ex his, dJewvotis éorundem Veneratoribus, ſalus. 1061

colitur propter excellentiam exiſtentem in alio; uti S. Crux,
Corona, Lancea Chriſti, ejusque imago, &c. idꝗque cultu La-

ſed eſſentiæ, naturæ, quoad id autem, ſecundum quod ait:

Pater major me eſt Joan. Ig. 25. ſell ſecundum Humanitatem,
Verbo Divino hypoſtaticè unitam, creatus eſt: Chriſti enim
Humanitas (Anima & Corpus ſibi invicem unita) creata eſt,
& Creatura, & ſic ad noſtram Trinitatem Creatam ſacroſan-
ctam (quam Altiſſimæ Increatæ ut ſic, æqualem non eſſe, a-

ggnoſcimus) pertinens; & quà Deus tamen, & quà homo

Cultu Latriæ adorandus. Maria Virgo, Priori equidem,
Deo & ſuo Filio, dignitate minor, major tamen omnibus aliis

ſanétis, ceu Dei Mater, de quâ S. Thomas D. Angel. ait, Ma-

tre Dei non poſſe à Deo fieri melius, dum F. 1. 4. 25. a. 6. ad 4.
Humanitas Chriſti, ex hoc, quòd eſt unita Deo, inquit, & Beatitudo

Deus tria

creata, ex hoc, quòd eſt fruitio Dei, & B. Virgo ex hoc, quòd eſt Mater non poteſt fa-

ſt cere meliora:

Deus: & ex hac parte non poteſt aliquid fieri melius eis " ſicut non poteſt ExD. Thomà.

aliquid melins eſſe Deo. Cornel. in Mat. I. 16. f. 49. Debetur proinde

S. Joſephus & ipſe ſingularem quandam præeminentiam ha-

bet ex ſpeciali privilegio, quòd fuerit Matris Dei Virginis
verus, isque & ipſe Virgineus Sponſus, ſicut doces ldem
“ . Tho-

SS SS 8S 3

huic ſublimior & altior cultus, quàm omnibus Sanéctis.

S. Thomas P. 3. . 29. art. 2. Inter Chriſt: Matrem, & Yoſeph fu.

8 4

1062 CoxciOO LVIII. §. Creat 4 Trinit ℳ eſus, ,

& legitimum Matrimonium. Et quòd Chriſti Dei hominis fue-
rit Nutritius, ejusque Pater dictus & habitus, cùm Dei filius
ex Virgine homo factus & natus, cœpiſſet eſſe in tempore
Anno mundi 3950. juxta computum Cornelii à Lapide. Vel

A053, juxta Drexel. to. 2. in David. cap. 1. g. 2. init. Vid. Baron.

Joann. Ger-

ſon, quis?
quantus?

Fatetur ſe
in impoten-

tem, explicare dqum loquitur: Cuperem mihi verba ſuppeterent, ad erplicandam

myſterium
Trinitatis
Creatæ.

Mart)rol. 2r. Decemb. quo anno mundi Chriſtus natus. Evin-

citur hinc apertè, omninò huic ſanctiſſimæ Trinitati Creatæ,

& ejus tribus Perſonis, ſummum deberi cultum, etſi nec his

ſingulis æqualem, uti inſinuatum. Et de hac modo diſſe-

rendi animus eſt, ſed quàm promptus, tam exilis, & ſibi dif-
fidens meritò: etſi nihil diffidens de veſtrâ in audiendo pa-

tientiãâ. V. Carthag. to. 2. L. 15. hom. 2.., & . ”
II. Etenim quid ego proferam: Libuit verè dicere joan-.

ni Gerſoni, ex Ord. Cœleſtin. qui doctiſſimus, Academiæ Pa-

riſ. Cancellarius, vir ingentis doctrinæ & pietatis, juxta An-
ton. Poſſevin: S. J. Dodtor Chriſtianiſſimu dictus, titulo Galliæ

Regibus uſitato: Caroli ſexti, Galliarum Regis ad Concilium

Conſtantienſe Legatus: ſanétimoniâ clarus, integerrimus:
Gerſonæ Campaniæ Vico, unde illi nomen, oriundus, natus

14. Decemb. 1362. ob. Lugduni 12. Julii 1429. Nic. Cauſin. Ephe-

mer. hiſt. ad z. Dech. Tirin. Ind. Ad. Bellarm. de Script. Eccleſ’-fol. aso.
ad A. I420. Elogia script. f. 45. V. Conc. 35. R. II. f. 6a“6. Hic, inquam

tantus Doctor, ſerm. de Nativit. Mariæ, Conſid. g. in hunc mo-

tam altum & abſeonditum d ſæculs miſterium tam admirandam ve-

nerandämq Trinitatem, Zeſu, Zoſephi, & ariæs velle mihi quidem
adiacet, ſed poſſe non invenio, ac in ipſo conatu deficios ap. Carthag. de

Axcan. B. E. to. 2. Lib. 1S. hom. & Q. alt. n. 2. mihi f. 363. Et quidem

S. Joſephi
ſublimis dig-
nitas ex eo,

2

nemo Chriſtianus negaverit ſummam Chriſti jeſu eminen-
eiusdem Deiparæ. Poſt hos verò ſublimis ſanctitatis & di-
gnitatis excellentia in Joſepho innoteſcit, ut dictum, ex eo,
quòd fuerit & Sponſus Deiparæ, & Chriſti D. Pater Legalis.

Moli

umnets
Wuila Nec
Inns, ſol

u'tnmr au
, Ehnud
in: itng

egtcnts

tlle

lun umt
,0 Mi
mG lln
olleniil⸗
uein ,n

Wlmeritt
GGuEcclt,

herre yen

“

tuenes n
E Tiniute
Ulmun ein
tinada:

Pelechter /
Aaakemel
eriun⸗
d
ersAoin
*
1 Otivon

—

—
=

==

—
—

—

7

Anmnmni

ðW

Arug

Prxrbio de votés eorundem veneratoibus, ſaluu. 1063

NWoli timere accipere Mariam Conjugem tuam 5 quod enim in es natum quòd ſit Con-
eſt , de SPiritu sanét éſte Pariet autem Filium, & vocabis nomen ejus junx Deipa-
Jeſum: ait Angelus oſepho, Matth. I- 20. & 21. Ende cum gratia, IX, & Chriſti
pergit citatus Gerſon, ſimiliter & glori . 21. Pater Legalis.
pergit citatus Ger on, ſimiliter & gloria, naturam non tollat, ſed

extollat & perhciat, recogitemus pis devotione, qadd ſi Vinculo quo-
dam naturali obligatio conſugir ſilii ad patrem, & matrm ad ſponſum
ſuum, & atrinsq;,, ſeilicet fälit, & matris, ad fadeliſſmum, Vigilantiſſi-
mum, & ſedulum cuſtodem, & Natritium Joſeph, qui fuit Capit Ma-
eertan Ain . Maun ſas medi de iüns iun Iiun sat⸗

turali maternitatise quantus aſtimandus eſt juſtus ipſe Yoſeph, nunc in

loriâ & in cæli, qui tali & tantus inventus eſt hic in miſeridâ & his
in terri? Profedtò ſi non mentiebatur Zeſiss, qui aite Vbi ego ſum, illic

r miniſter meus erit, ille proximior videtur, qui in miniſterio fuit

vicinior, obſequentior, atg, ſidelior poſt Mariam inventus in kerrtr.

Ita Gerſon . ap. Carthag. cit. JG. ult. ubi plura: ubi & cum gra- Joſeph cum
viſſimis Doctoribus: S. Joſephum inter eos fuiſſe, qui cum Chriſto re-
Chriſto D. reſurrexerunt, Mat. 27. vz. ad immortalem vitam. furgens.
Vt adeo ſanctiſſima hæc Trinitas Creata, ſicut in terris, ita &
in cœlis integrè & gloriosè ſibi conſtet: & jam in terris adhuc Jeſus, Ma-
in Chriſto, Mariâ & oſeph fuerit imago ipſius Increatæ TLri- ria, & oſeph.
nitatis, Joſepho Patrem æternum repræſentante; Mariâ imago 88.
Spiritum ſanctum, ex quéò conceperat, & ipſa ſanctiſſima; Trinitatis.
Chriſto ſeipfum, puta Filium Dei. Familia hæc una, perfe- Pamilia hæc

Gia ex tribus his perſonis, fuit quaſi Cœlum quoddam ter- Cælum fun
renum, trium non tam hominum, quàm corporeorum An- terrenum.
gelorum, imò quaſi trium Perſonarum Divinarum ſymboli- Vid. num. 6.

ce, neque dubium, illam plenam fuiſſe Angelis miniſtranti-

bus Virgini quaſi Reginæ Angelorum, & Chriſto quaſi Do-
mino & Deo ſuo, ac S. Joſepho iisdem proximè junéto: quæ

ſanctiſſima Familia, vita & converſatione, ſanctitate, caſtita-
te virgineàâ, charitate, concordiâ, mutuâ animorum volun-
tatumque unione, reverenti4, pietate, auxilio & obſequio
mutuo, absque omnis mali vel leviſſimà ſuſpicione: imita-

. —

1064 CoxNectO LVIII. ”. Creata Trinitas: Jeſus, Maria, joſeph.
tio quædam, imago, & ſimilitudo fuit ſanéctiſſimæ Trinita-
tis, ut de homine dicit Scriptura: Faciamm hominem ad imagi.
nem & ſimilitudinem noſtram Geneſ. I. 26. Vnde iterum Gerfon

tri, Filio, & Spiritui Sancto, domus illius Trinitas, Chriſtus,

lentius.

Invidebat terris tales habitatores coœlum, utique
Pater, Ma- Cœlo digniores, quàm terris. Cornel. in Mat. I. 18. f. 73. Imiten-

terris virtuoſum, & cœlo denique inferendum!
III. Sic ſtatutâ, & ſtabilitâ Trinitate Creatâ ſanctiſſimꝗ,
Jeſin Mariæ, & oſephi, in Coœlis gloriofiſſimè triumphante,
& primas tenente, poſt Increatam Trinitatem (intelligends

quia quà Deus eſt ipſiſſima Perſona altera Trinitatis In crea-
t&£ uti ſatis notatum) atque adeò potentiſſimâ; ſequitur,
uantum inde gratiarum, miſericordiæ, clementiæ, auxilii,

Patrocinii, aſſiſtentiæ, ſperemus, expectemus, ipſam denique

Hinc ſalus æternam ſalutem noſtram, ejusdem beneficio: & hæc, præ

noſtra, toto toto mundo, nohbis curæ eſſe dehet, ceu negotiorum omni- “
mundo, & fa um negotium maximum; uti facilè cogitabit, judicabit,

mã ac vitâ
corporis, po-⸗
tIOor.

ſciétque, cui vel modicum granum ſalis, parum cerebri, &
aliquid ſanæ ſanctæque fidei eſt: ex eo æternæ Veritatis,
quæ causâ ſalutis noſtræ de cœlo deſcendit, dicentis: Quid
Prodeſt homini, ſi mundam univerſum lucretur, aimæ ver ſuæ detrt-
mentum patiatur; aut quam dabit homo commutationem pro anim
ſad Matth. Io. 26. quam homini unicam tantùm eſſe, exag-
gerar 8. Chryſoſt, Et hoc, ſicut ſolidiſſimum, ita planè ef

e

„

tum, regula, lima, lapis lydius. Anima noſtra ejusque ſa-
lus omni noſtràâ potior eſt famâ, omni vitàâ; de quâ Omnia ſi
perdas, famam ſervare memento⸗ Et vitam redimas ferrum patieris
&Oι gne: quantèò magis Animam? In proprium illi æternum
exitium

cit. quaſi attonitus exclamat: O quàm dilecta Trinitati, Pa-

Maria, Joſeph! nil charius, nil melius, nil in terris erat excel-

ter, Liberi. tur Conjuges, F amiliæque, quæ & trinum aliquod conſti.
tuunt, numerando Patrem, Matrem, & liberos, utinam in

Chriſtum, quà hominem, ſeu ſecundum humanitatem;

ke

Atiun eg

(le bllotn
ek. Iadn
Itiritat

Frtoned,n
drs cedaoe
n, Rumin
untionem

cbockorbus

cbnkint
ſumin
(itinnin
flmekn
leneelci
Unenkenie
urdun

ebet noſtræ totius vitæ ac omnium actionum fundamen-

Amnſe D S 1 w hie, dec. 1 i eorund. em Ve ney Aktorihasf, ſalus 1065

Kü exitium agunt ſtolidiſſimè, quibus nulla aut exigua ſalutis
nE Ccura, nullum cœli deſiderium, nullus ejus obtinendi cona-
Eie tus eſt. Itaque videamus, quomodo nobis ſalus obveniat
ex 8S. Trinitate Creatâ, de quà agimus. Meas adumbro co-
IRE gitationes, quin potiùs cogitationum mearum, verè, tene-
nmne bras declaro ex Matth. Iz. ubi non unius Trini mentio fit tan-
tum. Ruminemus ex hoc loco glorioſam Chriſti D. trans- Declar D
u figurationem in monte Tabor; quam, SS. Patribus, & Eccle-eX Zellis in
d6 Doctoribus, indubitatum & certiſſimum eſt, fuiſſe ideam monte Labor-
Im ANN . .◻ 1 » 1t. 11 0— 1 2 CiIE ubi Idea ceœl.
lbem un dQquandam & imaginem noſtræ reſurrectionis, & cœleſtis glo- gloriæ.
unt riæ, ut non in diſcipulis tantum, ejusdem in Divinitatis
Gendk. Chriſti indicium, oculatis teſtibus, & cujus quandam quaſi
rmg ſtillam deguſtarant, ſed & in nobis omnibus accenderetur
NeE ardens cœli deſiderium, & animus, eò fortiter totis viribus,
Dumna contendendi per media copiosè à Dei Providentiâ ordinata,
firitadse e lam per ardua Cruces, & tribulationes (nam Regnum cœlo-
lnieu 1n vim patitur. Matth. II. 72.) neglectis contemptisque omni-
Nrrned bus mundanis, inde avocantibus. TYabor certavit cum coœ-
lo Empyreo, ait S. Damaſc. illius ſimulacrum, & quaſi gloriæe? .
en coleſtis theatrum. Sicut enim Beati vident in cœlo glllo
*K riam Dei, ſic Apoſtoli viderunt in Tabor gloriam Chriſti. Cor-
genn nel, in Matth. 1z. I. & S. Chry ſoſt. hom. p. in Matth. quantum cape-
nen e poterant, inquit, in hac præſenti vità, ills oſtendit. Brev. 6. Aug.
L.z. Imd ajo, Tabor tunc jure cœlum videri potuiſſe, eò glo-
nnk in rioſius, cùm verum cœlum Corpus glorioſum tum non ha-
buerit adhuc, ante Chriſti ad Coœlos Aſcenſionem. Et hoc
ipfſum, AA, omnino & veſtrum deſiderium, eò veniendi: &
ien gqu præceſſit gloria capitis, eb ſper vocatur & corpori;, ait S. Leo, S. 1.
tumn ee4 de Aſcenſ. D. quàm optime. Dum autem hæc penitiùs conſi- In Monte
dero, adverto hic varias Triades. Ecce enim S8. Trinitas, Tabor variæ

, ind dve ari ce
æquè ac in Baptismo Chriſti, hic ſymbolicè & figuratè ex- riades.

4
— . .
ond 88. Trinitas,

otn e, preſſa: Pater in voce: Hic eſt Filius meus diletctus. v. y. Filius in ſumma.
Divino ſplendore & gloriâ: Spiritus Sanctus per Nubem ad-
ν umbratus lucidam, ut qui hominem illuminat, tegit, ob-

4 Us Mechtl de Jud. extr. Tt tt tt um-

—.

=
S—

=

=
=

=
S=

W

in mundi luto hærentes: An dicamus: Cælum Cali Dominb.

W

1066 CoNcIOο LVIII. §. Creata Trinitas: Teſus, Maria, Joſeph.
umbrat „focundat ad omne o pus bonum. G ornel. ex h. Am.
broſ. Beddà, Thomd. Rurſum: Tres: Chriſtus, Moyſes, & Elias,

repræſentantes Fvangelium, Legem, & Prophetias, oſten-

dentes Chriſtum Meſſiam, in Lege & Prophetis promiſſum.
Tres ſelecti Apoſtoli, hujus ſolennitatis teſtes. 2. Petre I. 15.
Tria Tabernacula, Manſiones & habitaçula, quæ S. Petrus co-

gitabat. Hinc varii conceptus erui poſſent. Ego verdò re-

Vertor ad meam S. Triadem creatam, Jeſu, Mariæ, & Joſeph:
Quorum Familiam Cœlum diximus, in quò & ipfſa SS. Trini
tas: Hic veriſſimè tria Tabernacula, non ficta, aut ſomnio con.
cepta (Non enim ſciebat, quid diceret, ait de Petro S. Marcus c. 9.
v. y. & S. Lucas c. 9. v. 33.) ſed verè, ſicut ſanéctiſſima, ita cœ-
leſtia, quæ nos recipiant, ex hoc ipſo feliciſſimos: quæ & to-
to affectu ſuſpiciamus, veneremur, nobisque omni modo

conciliemus, accepturi ſalutem noſtram, & obtenturi per

Jeſum, Mariam, & Yoſeph. O AA: 6 Animæ devotæ, 6 Soda-

les, verè bonum eſt, nos hic eſſe, ſub horum umbra, protectione,

Patrocinio, clementiâ!

æ&ternæ. Hujus amor, deſiderium, & cura, coëgit, inſtituit-
que, Dei inſtinctu, varias Congregationes Religionum &
Ordinum, etiam rigidiſſimorum, in quibus cum Jobo c. 42.
v. 6. agunt pœnitentiam in favillà & cinere: Cum metu & tre-
more ſalutem ſuam operantur, conſilio Apoſtoli ad Phil. 2. 12.
qui in contemptu omnium terrenorum, in paupertate, c
ſtitate, obedientiâ, abſtinentiâ, mortificatione, futura in
quirunt, expectant, & hac ratione magis ſatagunt; ut pe
bona opera certam ſuam vocationem & electionem faciant:
2. Petri I. o. Hæc quidem Religioſi: Sed quid nos Sæculares

IIV. Hinc, inquam, certa ſpes ſalutis, & beatitudinis,

Pſal. 1I3. I6. An abjiciamus animum:? An terrenis ſolis con-
tenti, æterna in vanum ha pebimus: Deſperata hæc ſunt
conſilia. Nunquam ab'jicienda ratio & cura ſalutis: hanc ut
aſſequendi optima ſubſidia & adjumenta eſſent in Eccleſi
òèòMW DDei,

Dei hujvs i
Pobctinf .

ſos Firerene
inet oll
En teguin
usAltons
Cr Aitt
Mons&8.⸗
1chee, gi
D

luluce⸗
nzone

(liot cotnen

Er Ahntin
eneloann
e lles

Mein, ſaet
kunita,

Einer tan

ent. donn

Marie
1A ial

aut ſonnt
enos M
octiſimat
Imos: u
e Oli
„Kbten
lerotee
nbrs neftn

ketnd

N i

scnn,ne

gioſis vivere non poſſint) variæ, utriusque ſexus, Congre-

SõGõ

*

FEx his, de votis eorundem Veneratoribue, ſalis. 1067

Dei, hujus inſtinctu & providentia benigniſſimâ conſtitutæ

ſunt, etiam pro ſæcularibus (cuùm omnes in Ordinibus Reli-
Fraternita-
gationes, Sodalitates, Confraternitates „pia ſanctaꝗque Foœ- Dei llni⸗
dera (de quibus Conc. 6ou. à n. 2.) quorum equidem finis ſupre- Animarum
mus & ultimus, Major Gloria Dei, per plura & plura obſe-ſalus.
quia, actus virtutum, frequentiam Sacramentorum, Con.
feſſionis & S. Communionis, preces, & quæcunque alia bo-
na opera, quibus cultum Deo debitum, profitemur, pro

Ejusdem laude & glori, ad quam conditi ſumus.

Alter ta- Et hanc obti-

men proximè ſequens finis, eſt Salus Animarum, certior ac nendi, plura

ſecurior, commodiôrque, obtinenda per eadem bona opera, adjumenta,
per actus virtutum, per Sacramentorum, (mediorum ad ſa- u& Hia
lutem vel maximè efficacium) pium ac legitimum uſum, ad
uæ Sodales & Confratres excitantur trahuntürque per of-
icia Divina, ſacras exhortationes, bona Confratrum exem-
pla, & monita, accedentibus ſacris Indulgentiis plenariis,
aliisque per ſtatutorum bonorum operum impletionem ob-

tinendis, quels & à peccatis eorumque pœnis temporali-
⸗ e 1 * N % „₰ . .
bus & æternis faciliuùs, citius, & ſuaviuùs expediamur, imò ef-

ficaciùs, dum nobis per ea ſupremi in terris Chriſti Vicarii

Indulto & poteſtate Merita Chriſti, Beatiſſimæ Virginis, &
Sanctorum, ex Eccleſiæ theſauro applicantur; & ſic quaſi ex
alieno culpis noſtris debita reluimus, & ſatisfacimus: acce-

dente item mutuâ precum bonorumque operum commu-
nicatione, ad ſalutem proficuâ valde, juxta illud: Oratepro in-
icem, ut ſalvemini. Jacobi y. 16. Singulariter inſuper efficax eſt Patrocinium

Auxilium & Patrocinium Sanctorum, quos ſibi Fraternitates Sanctorum.

proponunt invocandos, colendos, demerendos, & per eos,

Deum ipſum, quem in Sancéctis primariò colimus. Quæ o-

mnia, & tanta obtinendæ ſalutis media, ſuavia & fortia eſſe

poſſunt motiva hominibus maximè ſecularibus, talibus

ſanctis Haternitatibus nomen dandi, unà & juxta earum Le-
ges vivendi, cum intentione & propoſito, Deo integrius ſer-
”ÿ”M5 Ir tt tt 2

vien-

10 Coxcio LVIII. & CGeata Trinitas: Jeſus,
viendi, & ſic ſalutem obtinendi.

Maria, Loſepbh.

Quanquam etia

tales Fraternitates (ſed cùm minoribus pietatis ſubſidiis & ad.

jumentis, quæ diximus) etiam Deo ſervire, Sanctos nobis
per eorum cultum devincire in Patronos poſſimus, & ſic hac
etiam ratione ſalutem noſtram operari: neque ſimiles Fra.
ternitate, earumque Statuta & Leges, de ſe ex peccato obli

gent. An nolimus, an non conemur, amore & deſiderio ſalu-

tis noſtræ æternæ, omne ad illam medium utile arripere, il-

loq; ritè uti: De ſuâ cuiusq; ſalute agitur, velut nullus alius

ſfupereſſet. Tantundem enim mihi erit & in meum bonum,

ſalvari, aut in damnum, damnari, ac ſi mihi totus mundus

damnaretur aut ſalvaretur: Sicut & dicimus: Mihi, me mo-
riente, totus mundus moritur, ceu qui mihi, & me mortuo,
Faternitas je- ampliuùs utilis non eſt. Talis eſt etiam Fraternitas SS. Tri⸗
ſu, Mariæ, & Creatæ devotiſſim

Joſeph petit tim ſubmittit Triſ
tres gratias .
un. ſunt:

brevi recipi. ternitatin ſcil. Ad imitationem vitæ à Yeſa, Marid, & oſepho, in
terris actæ, ſandtè vivere beatè mori: & ſalvari; ac poſt bre-

ve ſaltem Purgatorium, citiùs ſanctis in cœlo ſociari. Quàm

pia hæc tria deſideria! quid melius, utilius, magis necefſa-
rium? eâque obtinere per Jeſum, Mariam & oſeph, quid effica-

eius, conſultius? Conſiderandum utrumque hoc trinum: &

in eo ſingula.
per jeſum, Maria, Joſephe ejusque, & horum verus, ſincerus, humilis ac

Mariam, & debitus cultus, veneratio, obſequium, ſervitus, & ſuaviſſi-

mus velut mancipatus: ut obtineantur hæ tres ſublimes

Joſeph.

revi in Cœlo obtinendi ſalutem. Neque dubitet quisquam

de tam beatàâ ſorte obtinendâ verè fideliter & conſtanter de-

ℳ

votus

Upritnam
rſpeltenn

a, quæ ſeſe humillimis obſequiis ſpecia-
us: ſcil. Zeſa, Mariæ, & oſephe, ſub horum
titulo & nomine, & ab his, ſeu per hos poſtulat tria velut Ya-.
unct& vivere; bPernacula, (pretioſiora iis, quæ in Monte Tabor S. Petrus co-
beatè mori; gitabat, neſciens quid diceret) ſeu tres gratias, nulli non omni-
& in Cœlum bus votis expetendas; & continentur in Oratione hujus Fra-

Itaque Caput & ſcopus eſt SS. Creata Trinitas ,„Feſin,

gratiæ, piè ſanctéque vivendi: piè beatéque moriendi: &

—,—
otnshis tii

i hegue ſi

Zitt,Amnot

aßypre
cPfobren

melllis

cote tres

leſalutis

1

kteſcenin

Edcorn,
huinoctim
i 1is
al,iſet.
IuWwtunatn

letlma:

AaEcal

Auncope
howbss

nk goiten: S
Cleceſnine,
litoifn,
Eälmmnher

telena

Umnein

olimti

„ 1

erürite

ſeeangaw

nuieri

elutnudm
intheundrn

hitotusmun
8: Mhi; te

ht, ibkan

Unurelt
or ero
DMullincncn
Kionehns
kri1
i,

NgeN

u

1

ebrtin

Ex his, devoftis eorundem Veneratoribus, ſalus. 1069

votus his tribus ſanétiſſimis Perſonis, quibus neque poten-

tia, neque ſcientia, neque voluntas deeſt nobis opitulandi
in vitaâ, & morte, imò & poſt mortem (ſalvà finali Sententiâ

Judicis ſupremi de homine) ſeu: Ilas, & quamlibet illarum,
nobis ſubvenire & poſſe, & ſcire, & velle: ut adeo, ſi quis
unam ex illis ſibi faventem habeat, habiturus ſit omnes tres
(adeo hæ tres Perſonæ ſanctiſſimæ ſibi conjunctiſſimæ ſunt)
& ſuæ ſalutis ſpem certam. Et imprimis quidem, quod at-

Per Jeſum,

tinet primam Perſonam, Yeſam ſcil. ſi hujus Naturam Divi- nos ſalvos

nam ſpectemus, nulla opus eſt probatione, cùm ex Fide con-
ſtet ejusdem infinita Potentia, Sapientia, ſed & Bonitas ac
Miſericordia, quam potens, ſciens & volens ultrò homini,
maximo etiam peccatori, ex ſe efficaciter offert: Nolo mortem
impii- & c. Ejus ſunt verba: Ezech. 33. II. Nolens aliquos perire,
ſed omnes ad pœnitentiam revertis a. Petri z3ug. Si Chriſti Natu-
ram humanam, ſeu ut hominem ſpectemus; En verba ſola-
tio pleniſſima: Das propter nos homenes, & propter noſtram ſalutem

deſcendit de cælu, & c. Gmb. Nicæn. Et: Fideli ſermo- &c. 1I. Tim. I.

17. & 16. Data eſt mihi omni poteſtas in cælo & in terràn Mat. 25. 15.
Et en hujus poteſtatis ampliſſimæ uſum & fructum: ipſa ſa-
lus hominis copiosè à Chriſto redempti: Eunter ergo docete
omner gentes: & C. ibid v. 9. Idipfum indicat ſanctiſſimum No-

men eſus: id eſt, Dominus Salvator- de quo Abtor. z. 12. Meritò

S. Eccleſia inclamat: Zeſu Potentiſſeme Zeſu Sapientia æterna“ Jeſis
Bonitars infinita- Lytan. Denique de Chriſto, quà homine, uni-
cè ſalutem hominis volente, locus clariſſimus eſt. 1. Zoan. 2. 1.
&2. Item ad Hebr. y. z. ubi notat Cornelius à Lap. in illa ora-

& efficaci liberrimè pro nobis ſubeundam, acceptavit à Pa-
tre: Non mea, ſed tua voluntas fiats Lucæ 22. 42. Hiſtor. de S. Car-

volentem.

tione Chriſtum magis petiiſſe, nos à peccato & morte libe-
rari, quàm ſeipſum à morte, ceu quam voluntate abſolutâ

§. Carpus Ep.

po, indigne ferente, veniam factam graviſſimo peccatori,

quem in abyſſum Inferni detruſum vellet zZelo indiſcreto,
ſed à Chriſto correcto, ipſi dicente: ſe, ſi neceſſe foret, para-
Tct tt tt 3 tum

1070 CoxNciO LVIII. §. Creata Trinitas NVe eſus, Maria, ſeph.

tum eſſe, eadem & omnia pro quavis anim4 pati, quæ pro
toto mundo paſſus eſſet. Ex S§. Dionyſ. Marchant. Virg. Aaron.
11. g. -elt. 12. f. 111S. Faſti Mar. 26., Maji. Ergo primam hru jus
88. Triadis Perſonam ultrè clementiſſimè faventem

mus, huic aliaàs obligatiſſimi & ſubjectiſſimi infinitis titulis.

Salus per Ma- Altera: Deipara Virgo; de quâ quis bene Catholicus neſcit,

eam eſſe Matrem Gratiæ, Matrem Miſericordiæ, juſtis ſcil. & pec-
catoribus. Pleni ſunt omnes libri: D. Bernardus vocat Ma-

trem, & Reginam Miſericordiæ, quia Divinæ Bonitatis & Miſericordieæ
abpſſum, cui vult, & quantum vult, & quomodo vult, creditur aperire,
1l lets Veccator enormis non bereat, cui pſa patrocinii ſucffr 4 gia pre.

ſtat: ſuper Ssalve K egina. ap. Marchant. Hort. Paſt. tr. 4. de Ofc. Paſtor.

Lebt. 6. F. 40 5. qus loco multa. Cujus preces omnemque nutum
Dei Filius, cui omni poteſtas data eſt, ceu Matris, pro imperio

habet obediens. Et, quod magis in rem præſentem facit,

V. yI. Erat ſabditus illi,

admiranda ſunt ea verba S. Lucæ de Jeſa, Marid, & oſeph c. 2.
Chriſtus ſcil. Mariæ & Joſepho, ſubje-
ctus, obediens (quoad humanam Naturam, quam à Matre

hauſerat) ſponte ſuâ, & ultrà ſe ſubdendo Matri & Joſepho.
Erat ſubditus eis, exclamat S. Bern. ſer. I. ſaper Miſſus eſt quu? gui-

bus? Deus hominibus, nec tantum Mariæ, ſed & Yoſeph Cornel hoc
Loco. Et hæc ſubjedtio, ait Gerſon, ſicut inæſtimabilem notat humi-
litatem in Chriſto, ita dignitatem incomparabilem ſignat in Yoſeph &

Marid. ap. Cornel. in Mat. I. 16. F. a7. Multa petuntur à Deo, ait 8. An-

ſelm. de Excell. Virg. nec obtinentur: quæ petuntur d Marid, &. ob-
tinentur, non quia potentior ſit, ſed quia Deus eam decrevit c honora-
ren ut ſciant hominer, omnia per ipſam obtiners poſſe à Deo. Calamat.
Vlv. Diſc. aa. n. Iy. Vt adeo ipia SS. Trinitas Increata, Omni-

ℳ

potentia Patris, Sapientia infinita Filii, immenſa Boni

1tu
num ſalutem, quam innumeri per illam conſequuntur. Te-
ſtis Theophilus, ſuo ſanguine doæmoni conſignatus. Cenc. 77.
n. §. Maria Ægypt. cit. March. f. zos. Latro bonus in Cruce.
Calam, n. 1I9. Vid. Indice Ker. E. Mariss.
Sa K dcgee, vVr. Ter-

ℳ

habe-

tas
Spiritûs Sancti, eam, poſt Chriſtum deſtinaverit in homi-

—
I. Iert

Cgnite eg

6potthos

gentin pot
hit, Mniitn
Gnnineſos
Io aerch

criti, Nehe
lerefen

fſr ige
liiuct
Mneri
4 Nuatut
Mouln

rirhrat

iinſti

Nterlettis S

Uualberl.

Penmili.
Untrsfumn
mucChris
PnnChro

gnalbe

UIClus 40
Elle ſ⸗

Menat NW
ndid ſ
Uhunn Dar-
t boangn
RNNN
tione
7 it. 1
Vummni
4 ſhe l

(aholce

Alt, nuen

Niuii r

s, roi

Neleltent
oento, ſi
„C Mn
lunne

Nihrces,

1
/

tiln M

4 4 ſi 4

clurt ſeig
tayemen

=

Ex his, de votis eorundem veneratoribus, ſalus. 1071

VI. Lertia hujus Creatæ Triadis Perſona eſt & Joſephm,

dignitate equidem & ſanctitate inferior Zeſa homine, & Ma-

riâ; poſt hos tamen primus, cujus in cœlo ſumma præemi-
nentia & potéeſtas liquidiſſima eſt ex eâ, quam in terris ha-

buit, Maritus B. Virginis, cum omnibus in eam juribus &

omnia ejus Bona, ac conſequenter cum Jure veréque voca-
tus Pater Chriſti: Caput & ſuperior tam B. Virginis, quam
Chriſti, ut homo eſt: unde utriusque ſingularis fuit amor,

& reverentia erga Joſephum ut dicat cit. Gerſon: O miranda

prorſus, Yoſeph ſublimitas tua, 6 dignitas incomparabils ut Mater
Dei, Regina Cæli, Domina mundi, appellare te Dominum, non indig-
num putaverit. Pater tuns, & ego, dolenter quærebamus te Luc. 2.

45. Non attendit ſui Eteri dignitatem, ſed Ordinem Conjiugalem, ait

S. Auguſtin. ap. Calam. Diſc. al. n. 8. Nempe Chriſtus propriè

miliam goſephi, mariti ſui. Et hæc una in terris digniſſima,

imèò cœleſtis & divina erat familia (ut iterum de hac loquar)

in quâ Paterfamilias, ideôque præſes & rector erat Joſeph,

Materfamilias B. Virgo, filius verò Chriſtus: In hac igitur
erant tres ſummæ & excellentiſſimæ totius Orbis perionæ:

prima Chriſtus, utpote Deus & homo: ſecunda Virgo Dei-
para, Chriſto conjunctiſſima, quia mater naturalis; tertia Yo-

ſeph, quaſi Pater Chriſti Matrimonialis. Hac de cauſa debe-

tur Cultus Adorationis & Latriæ, Chriſto; B. Virgini, Hy-
perduliæ; Joſepho, ſummæ Duliæ: de quò num. I. ſaprà, quo-

circa errat Vulgus hominum, imè multi in ſæculo ſapien-
tes, qui S. Joſephum, ut fimplicem & abjectum fabrum lig-

narium, parvi æſtimant: neglectus quidem & incognitus

fuit hucusque in terrâ, ſed eò glorioſior in cœlo. Jam ta-
men viri docti ejus excellentiam oſtendentes, multos in ejus
admirationem & venerationem rapuere: Plura Cornelius

in cit. Matth. I. I6. àf. a7. quaàm juſtè S. Joſephus in totius S. R.I.
Patronum aſſumptus à Leopoldo I. Illius Natalis 19. Mart.
A. 1676. Cœptus eſt feſtivè agi, & 1671. ſub Duplici ccunge

Per S. Joſe-
tas ejus &
poteſtas in *△
vitã, & nune
in cœlo.

pertinebat ad familiam Matris ſuæ, & hæc cum Filio ad fa-

Claſſis ejus officium, jubente Clemente X Ana

. 7, 177 1 Ana. chin i

gramma: Has ope, ſcil. meâ ſubveniam. Pluris facio, proſe- fMaſße,
qui te reverentiâ, amore & oblatione mei ipſius, quàm Vni- Cnite,
6 Cobirte
Cetunm
fus run lete
Fidei defenſor contra Lutherum, hom 2. de &. Yoſeph. Viq; ades, NYhbellyi
inquit, matua illa goſephi cum Domino Jeſas &) Gᷓirgine Maridâ conver. h inleſul
ſatio immenſam ejur arguit ſanötimoniam & dienitatem. nde ſe. Whleltſen
rare liqueat, quòd, quidquid filäum ſuum Chriſtum rogaverit Yoſeph, Blttilms

verſo imperare, & omnibus omnium hominum d

4.

§S. Joſephi Pa- faëtd . Zoſepho. Hinc eximii ejus Patrocinii vis & efficacia in

rroeinium & terceſſionis mira, de quꝗâ oannes Eckius Doctor & acerrimu
nterceſſio

efficax.

luptatibusque affluere, ait Paulus Barry in Dedic. Slit. Hagioyh.

84
