tum ſcandalum ſuaderent, poſſet uſus freqventior (etiam
in Communitate) concedi, tantùm ut ille ſic vivat, quòèd o-
mnibus, quantum in ſe fuerit, virtute præluceat, & mani-
bus, id eſt, operibus ſanctis, majus ſibi datum fuiſſe ad ſan-
cte vivendum juvamen oſtendat. Arcendæ autem ſpecia-Præſertim in
liter à frequentià Perſonæ illæ fæmineæ, quæ ſive ſint in ahinis: &
cœlibe ſtatu, ſive non, omnem propè devotionem in prolix4 uibus
genuflexione ad aras, & in freqventi uſu Sacramentorum

Collocant, niſi alioquin nulla eximia virtus, & exigua cum

Deo per reliquum diem conjunctio appareat; ſed potius ſi-
gna pravorum habituum, libertas in vivendo & loquendo,
inhæſio terrenis rebus, graves, & nonnunqvam cum blas-
phemia, impatientiæ, capitoſus amor proprius, diſſenſio cum
proximo, qvam hoc Sacramentum unionis poſitive, ut ſic

loquar, horret ac deteſtatur. Cœterùm non tantum Non eonnlcan⸗
viaetur eſſe laudabile, quòd aliquis quotidie hoc dacramentem acc Piat, dum:

ut ait S. Thomas 2. p. 4. So. a. 10. C. (quia multotie in pluribus homi-
Z2 τι & 2 num

n00 Coxcio LIX. Frequens §. Communio digna, Pignus ſal. æternæ.

num multa impedimenta hujus devotionts occurrunt, propter corpori

indiſpoſitionem vel animæ) aut alternis fere diebus. Cui quo-

tidianæ Communioni & torrens Theologorum meritè obſi-
ſtit, nulléque pacto debere concedi (monet Confefſſarios
Manuel Rodrig. in dimma cap. 67.) exceptis Perſonis ſingula-
An eodem die ris virtutis, quæ comparenturS. Catharinæ. (Et adhucmi-
ſæpius: mnus permittitur, eodem die ſæpiùs communicare: obſtare
decretum Alexandri Papæ, ait joamnes Sanchez, ſub peccato
mortali irreligioſitatis. Excipi poteſt, niſi quis fortè eodem
die fortuitò graviter ægrotans, Viaticum ſumeret: de quòô
& pluribus aliis Theologi Morales Dianæ Compend. f. 256. . g2.
V. Euch. ſuſcept. Buſenb. de Euchar. C. 2. D. 2. a. 2. n. 7.) ſed neque in
laicis nimia frequentia probatur pro ratione perſonarum:

etſi commune omnium ſit conſilium & ſalubre monitum,

frequenter communicandum at, ut inſinuatum, Pœnitentes ju-

dicio Confeſſarii meritò acquieſcere & ſtare debere: & ut

nemo fidat ſuo judicio. S. Thom. cit. art. 1o. ad y. docet: In Pri.-
In Eccleſfis mitivà Eecleſid, quando magna vigebat devotzio Fides Cbriſtianæ, ſta-
quoties ſum- tutum ſait, ut quotidie Fideler communicarent. Poſtmodum verò dimi-
Pta vel ſu- nuto Fidei fervore, Fabianus Papa indulſit, (De Conſecr. diſt. 2. c. Etſi
menda Pu- „on frequentins) ut ſi non frequentins, ſaltem ter in anno omner com-

iſtia: ſa- . 1 . . . 4
char ſtia! ſa zipicnt Cilicet in Paſchä, Pentecoſte, & Natali Domini. Poſtmo-
Pra num. 6.

n. 46. 2 f. 307. de Eecleſ. Dogmatibns, c. y3. omnibus diebus Dominici eſſe communi-

candum. Hæc cit. S. Thomas. Suarius ſuadet NB. timoratæ Con-
2* — 4 . . . . . X .
ſcientiæ octavum quemque diem. Ergo aliis minus timo-

ratæꝶ Conſcientiæ, ſemel per Menſem (quod plurium loco-
rum perſonarmque, piâ conſuetudine obſervatur) aut Fe-
ſtis præcipuorum Sanctorum, Patronorum, ante omnes Bea-
tiſſimæ Virginis; plenariarum Indulgentiarum pro Vivis,
aut defunétis. Secularer, qui zn Natali Domini, Paſcha, Penteco-

Leo, non üονναàινæ-rent, ter in anno, Catholici non credantur, nec

inter

dum propter iniquitati abundantiam, refrigeſcente charitate multo-
F. Catech. rum, ſtatuit lnnocentins III. in Concil. Later. c. 2. at ſaltem ſemel in an-
Rom. P. 2. C. 4. no, ſcil, in Paſcha Fideles communicarent. Conſulitur tamen in Lib.

iuu
1
verCeehlen.

nirtt

er Atorib
nfllis
t. .
a Etebe⸗
lit 4
1. Mexite
led mags.
ione, ut/

Cunnvrionis

9

4

, oinren
etersin

tenmn toe rel⸗

uiren der

enn
UIN ſ eine⸗

lma ment
ſonn ſe

tmnie ol

i en

uſktttn
nlipgnd

H a!
eN. ee

„nm
„ 8

0n

. .
5Leklontee
IWUINRN

4 P
ͤ N/,
1
nnteate: 8
Uelwwalb:

.
n

Ejusdem neglectus &o malus uſus homini pernoxius. 1101

inter Catholicos habeantur, ait Concil. Agathenſe in cap. Secularer,

de Conſecr. diſt. 2. Ex his facile erit judicium, quæque ſalubri-
ter Auditoribus proponi poſſint, ideò hic à me allatis: de
quibus fuſius cit. S. Thom. Antonius Molina tract. 7. cap. y. En-

gelgr. Ett. F. 3. F. 2. Paſeh. Micæ Panis Cæl. cit. c. 12. F. 7. Bellar-

min. de Arte bene moriendi L. I. C. 12. F. 2047. Carol. Maſart, Manual.

Paroch. Cit. 3. ſect. 2. à f. 16 5.

₰

hn X. Breviter & utiliter: de Praxi & modo Communican- Praxis, mo-
inmme di, eò magis ſcitu & obſervatu dignum in frequenti Com- dus & actio-
nimmcéeo munione, ut hæc ſanctiùs fiat, & fructuoſius. Actiones nes onm⸗
Gς Communionis ſacræ has ponit pluribus Drexel. in cit. Roſiz αοs lack.
Are pe. 2. C. 7. Ene or r . z„ S ,, , Quomodo
N p. 2. C. 7. Ene. I. Bona & ſincera intentio: Iatimè conjungi Chriſto. communi⸗
nei Sunt, qui panem Angelorum crebrèò percipiant, nihilomi- candum.
Alubrem

„.
„, enter
te Ehere
y
144 CMcke!

9

eCAEAMN.

.

, ze
, 6
ℳ eneN 4

„ , 4 8

1
E
.
.

inics e
Wwo
Ais

eereuu,
h

„ N
mini,1/
n0

nus peccatis immerſi vivant, nec vitam impuram corrigere,

6 4
V

ſed eam hoc velamine tegere conentur. 2. Veræ in S. Com-
munionem devotionis eſt, decernere, octavo quoque die,
minimuùm ſemel ſingulis menſibus hanc menſam accumbe-
re. VlItra menſem differre, animi ſemet negligentis & frigi-

di ſignum eſt. 32. Sacerdotibus ea vitæ ratio inſtituenda eſt,

ut quotidie poſſint Rem Divinam peragere. Rariùs ſacris
operari, aut peioris vitæ, aut culpandæ negligentiæ, ple-
rumque indicium, rariſſimè ſanctitatis ſignum eſt. Patres-
familias, & quibus herilis poteſtas eſt, famulos ſuos & dome-
ſticos cum verbis, tum exemplo urgeant ad piam ſæpiùs
Communicandi conſuetudinem, ut ſaltem quot menſibus id

fiat. Poſſunt etiam in familiam eâ lege admittere, ut ſin-

gulis menſibus SS. Myſteria percipiant: & ſciendum Domi-
nis, tantò ſervos fideliores futuros ſibi, quantò fideliores fu-
erint Deo. 4. Veræ in Communionem ſacram devotionis

eſt, quotidiana Communio Spiritualis. De quà cit. Engelgrave.

„* Ad S. Communionem prævia præparatio: morum & vitæ
emendatio. 6. In acceſſu ad Aram optima compoſitio animi

& corporis, veſte ad honeſtatem, non quaſi ad choræas aut

profaniſſimum convivium; oculis modeſtè dejectis, mani-
M 22 22 22 3 bus

—.

bus devotè junctis; genibus reverenter ſubmiſſis, cogita-
1 8

diviniſſimum. 8. Humilitas & Charitas hic vel maximè ne-

non mox è templo abeundum: Colloquium cum Chriſto
de causâ animæ tuæ. 10. Cautela à noxis non tantum le-

thalibus, ſed & Venialibus, & quæ Deo diſplicent. En exem-

Ferdinan- plum Auguſtiſſimum in Ferdinando Secundo, de quòô &
Ianeun Conc. &. n. 0. & Conc. 6ο. n. 2. quàm frequens piiſſimus hic Im-
gevotus in Peérator fuerit in devotâ Sacramentorum Poœnitentiæ & Eu-
Communio- chariſtiæ ſumptione, vel maximè ſolennioribus Chriſti, Vir-

tronos elegerat, Feſtis diebus: tum ſanctioribus quibusdam
Anni temporibus, Quadrageſimæ ſcil. & Advents; quando
Dominicis ſingulis diebus, incidentibũsque Feſtis, & Poœni-
tentiâ animum ſanabat, & Euchariſtiâ reficiebat. Nec antè
ad Sacerdotis pedes accidit, quàm priùs ab Eleonorâ Auguſtà

tus, ſi quà illam re læſiſſet aut verbo. Veſperi, ante Synaxin
percipiendam, ſeveriore abſtinentiâ coœnulam accidit, niſi
abſolutum jejunium eo die religio imperavit. Ipſo Eucha-

tam, tot ſuſpiria, tot lacrymas præ ſe ferebat, ut incenſus

velle videretur. In more habuit ſanctioris hebdomadæ
Feriâ quintâ peccata confiteri, & Chriſti Corpus publicè par-
ticipare Guil. Lamormaini cap. z. Hac ratione, devota Anima,
& creſces & confortaberis ex Chriſto, ejusque ſacrã Communio-
ne; in vitam æternam; experierisque, ſic in hoc tanto divi-
ni amoris Sacramento toties & digne ſumptum, denique Ju-

dicem clementiſſimum.

Authores hu- Vid. Concil. Trident. Seſ. 13. & citat. ſaprà num. b. fine. Catechis-

jus Conc. mus Rom. ſeu Concilii Trid. P. 2. c. 2. de Enchar. Sacr. àf. 2607

8. Tho-

IIO2 CoNCIO LIX. Frequens §. Communio digna, Pignus ſal. æternæ.

tionibus ad pietatem collectis, linguà & ore quieto, corde
ſolo loquente. 27. Viva & vera Fides circa hoc Myſterium

ceſſaria. 9. Poſt S. Communionem adebita gratiarum actio:

ne. giOnis Matris, Apoſtolorum eorümque Cœlitum, quos in Pa-

Conſuge, ſi adeſſet, piorum ex more, veniam fuiſſet preca-

riſtiæ ſuſcipiendæ tempore tantum ardorem, pietatem tan-

Dei amore animus planè è corpore Servatori ſuo obvius ire

M

—

Ioma

4. .
A
e hr!
ſd,Cn
, itil
G/dh

ddlligl,
ahil
Mre

Gu n
n Mizu
r At.
Hicinus
u⸗ bro
Mon. Dan
n. Cmnn,
NN A le

N N

hagi

Aueei
lujhun

6 n

ifl lo ſe⸗

eDnut

R
Nrooy
E Eiofg e
Uld iaati

Is Notan.

. 13
Wðð 8Pye
Peœniterete

.
celieumn

Vrbs gnn
renrig,⸗

1 , .
.

W Anton. Dauroult. Catechiſ. Hiſtor. cap 7. de Euchar. tit. I. de
nien tyequ. Commun. & tit. 15. de Commun. ſpirit. Petr. D'Oultre-
wuen S man Amor Incrat. .. I. C. . ſect. 1I1. J. 3. f. 317. & ſequ. & §. 5. fol.
hen 292. & 293. Nicolaus ITurlot, Yheſ. Doctr. Chrzſt. P. a. Lect. 24.
ulmi & 2,7. à f. 6z“. Franc. Labata S. J. T heſauro Mor. to. I. E. Eucha-
WM. riſtiæ Sumptio Propoſit. . & g. ſéquentib. Jacob. Salianus S. J. de
teh,⸗ Amore Dei Lib. §.c. 32. à. 2. f.aoz. Henr. Jonghen, O. S. Franc.
chun Vera Fratern. p. 4. Exhort. I2. f. 373. Matth. Tympius, citatus
in fine Conc. ſequ. Carol. Muſart cit. Manual. PFaroch. p. 2. C. 4.
ns Pe à N fſol. 15o. Joann. Bapt. Saint-Jure: S. J. de Cognit. & Amore
ZZ Chriſti- p. I. lib. 3. cap. 10. 4 Jelt. 4. & à f. 753. Caſp. Knittel S. J.
e iln Dom. 2. poſt Pent. Conc. I. ubi à fol. ygs. ait: quosnam de his
idn, probabimus, inquit Chryſoſt. Orat. de Eccl. Dei, T. y. eos, quò
then ſemel accedunt ad hanc Menſam an qui crebrò? an qui fa-
Inunin, rriu? neq; qui ſémel, neq; qui crebrò, neq; qui rarò; ſed eos, qui um
6 pur conſcientid, cum puro corde, & cum irreprehenſibili vitd.
,zl, Hujusmodi, qui ſunt, ſemper accedant; qui minus, nec ſemel qui-

Ejusde m negledtus & malus uſus homini pernoxciuf. 1I103

S. Thomas Aquin. 3. P. q. So. art. Io. & II. S. Franc. Saleſ. Re-

gul. P. 3. C. 6. & . à f. 239. Thomas de Kemp. de Imit. Chr.
Lib. a. toto. & cap. 3. 4. f. Io. Hierem. Drexel. Tom. n. in o-

Aiac. Imb. Prædeſtinat. tertio & Koſis P. 2. cap. . Anton. de Mo-
linAâ, Carthuſ. Inſtruct. Sacerdotum ex &S. PP. kract. g. toto &

cap. y. ibidem. Cornel. à Lap. in goann. 6. à v. 27. In Proverb. g.
2. & 5. In Lachar. g9. Iz. In Exodi 16. 3. Henr. Engelgr. Cæl.
Emp. Feſto 2. Paſch. gH. 3. Et ibidem ac in Panth. Cctav. Corp. Chr.
& alibi de Communione & Euchar- Wencesl. Schwertfer S. J.

Micæ Pani Caleſt. cap. 12. toto & loci citt. Philipp. DP'Outre-

man Padag. Chriſt. to. I. p. 2. c. I16. à f. 299. Et to. 2. p. 2. C. I. ſect. 4.

*

& y. à f. 324. ac loci citt. Matthi. Faber. F. & Thomæ Apoſt. Conc.

1. &r in Auttar. Dom. a. Ouadrag. them. t. & 2. Theſaurus Pia-

rum Inſtitut. impreſſus Ingolſtadii Is85. à fol. 61. Paulus de

“ Barry: Solit. Hagioph. Decimo die, Diſſert. I. à f. y12. Sforza Pa-
lavicinus Cardin. é Soc. J. Arte Chriſt. Perfectionis Lib. 3. C. G6.
à f. 297. Procop. Capuc. in Euchariſt. Diſc. 16. & 27. à f. 399.

—

Coxcio LN. Philotbea Euchariſlica.

ſequentes Con-
ciones. Vid. &
praceden.

Domin. poſt Et hac

F. Nat. D.

Aem. Jjadicium enim ſibi ac damnationem aciâ+“unt, qui mandu-
cat indignè, 1. Cor. II. 29. reus erit Corpori & Sanguinis Domini,

hoc eſt, eanden pœnam dabit, qudm qui cruci CObriſtum afßxerunt.
Marchant. horto Paſt. Candel. Mſt. tr. 4. Lect. 5.4 f.z35. &QVirg.
Aar. Tr. 3. lect. Io. à f. 10 74. Anton. Sucquet S. J. Eid Eite at.
L. 3. c. 6. à fol. gop. ad g16. Paulus Segneri: Homo Chriſt. P. 3.
Diſc, 9. àf. 1I4. ad 130. Tob. Lohner. Bibl Man. to. 3. kit./3. H. F.
Florent. Schilling. Fer. y.. Cæn. D. à Ff. I37. Conc. 2. Cornel. Ha-
zart 8. J. Triumpho veræ Eccleſiæ P. 6. c. 3. JG. 2. d fol. yos. Flor.
Schilling. Cæna D. Conc. I. Vid. mea Conc. 67 & o. n. ũĩ7.

õäs

C 2 NeIO LX.

Coherent duæa Philothea Euchariſtica Supremum Judicem ſibi cle.

mentem parat, dum ejusdem ſub ſacris Speciebus

abſconditi honorem zelare & injurias eidem illa-

tas pro poſſe compenſare, amanter & reverenter

ſatagit. Cultus Euchariſticus. Archifraternitas

Corporis Chriſti; & Ejusdem perpetuæ Adora-
tionis: Hujus præeminentia, finis, Statuta, Præ-
mia. Fro ejus Inſtitutione vel dolennitate.

65 loquebatur de illo omnibus,
redemptionem Iſracl. Lucæ 2. 38.

primam Infantiam, præſertim àS. Lucà Evangelii ſui
4 capite 2. deſcriptam, occurit mihi, plura inter alia, &
illud ſingulariter admiratione digniſſimum, & opus

Pro-

—

identie:

ipsa hora ſuperveniens, confitebatur Domino,
qui expectabant

Um conſidero Redemptoris mundo nati & dati, vel

4

—

lnn, etli

Me uuperem

e, Lodunner

enptoren

(oAſterium

7

Dockor ,20˙

laii/,

Miientt
n niie ien

in Air
Moſken,

maſimn gnp

unetut aut

uiual.

1 Unemur:

UMulemdende
Enheneoe

Atcnrignr rn
boeu
oinlntantiic
nahne. d

=

e ttatonc

oaor
enygent
ale ⸗

ðð 6
EEEEE

Anima Fidelis &S. Euchariſtiæ Jevofa. 1105

is Providentiæ ac dispoſitionis Divinæ, Bbundem Redemptorem
noſtrum, etſi in formâ Servi apparentem, abſconditàâ ejus Chriſtum na-
„. Divinitate ſub Humanitate, ab ipſo propter nos homines, & pro- tu confite-
. ur omnis

1 bter noſtram ſalutem, miſericordiſſimè aſfumptaà, infantem ad- atus ætas
huc pauperem, debilem, ab omni tamen ſtatu, ſexu, & æta-ſexus, imô ge

te, laudum encomiis fuiſſe celebratum, ut Deum, ut Rc- bos ac aſinus.

Manze, demptorem & Salvatorem in lege promiſſum. Compen-
. dio Myſterium tangit, & eloquitur S. Ambroſius Eccleſiæ
„ Doctor L. a. Comment. in Luc. z. dum ait: Non ſolum ab Angelis
SS, Prepheti, & à Paſtoribus, ſed etiam à Senioribus & Yuſti, Genera-

SSi rumq, miracula filem aſtruunt“ Eirgo generat; ſterzls parit, mutus
loquiture Eliſabeth prophetat; Magus adorat; utero clauſus exultat;
Vidua confitetur; Juſtus expectat. Et: Praphetavit Simeon; prophe-
den taverat Virgo; prophetaverat copulata Conjugio; H debuit &
Vidua; ne qua aut profeſſio deeſſet, aut ſexus. Loquitur §. Pater,
honn de Annâ Viduâ Lucæ 2. 35. Eliſabeth Matre S. Joannis Bapt. &
unsen de hoc ejus filio. Luc. I. à v. zl. De S. Zacharia: ibid. v. 20. & 4
Aeee V. 6ℳ. De S8. Magis Chriſtum adorantibus Matth. 2. Et quod
magis miremur: Ex ore infantium & lactentium perfecit
Mumem Deus Laudem nato ſuo Filio Pſal. & . nempe per SS. Innocen-
e11 tes ab Herode occiſos; de quibus Oratio Eccleſiæ: Deus, a-
.o Ien præconium Innocente Martyres non loquendo ſed moriendo confeſſt
S,D ſunt. Et hoc quidem teſtimonium, hæc laus, & præœæconia,
ul Deo in Infantiâ abſcondito, ac primis ejus mortalis vitæ an-
uenee nis data ſunt. Eundem in præſepio adhuc jacentem agno-
a. Vre irrationabilia animalia, Bos & Aſinus, ex illo vaticinio
ſn Iaic 1. 3. & Habacuc 3.2. quæ S. Auguſt. S. Ambroſ. & alii adap-
. tant & intelligunt, ex Traditione & communi ſenſu Fide-
lium, de Chriſto D. in præſepi inter bovem & aſinum recli-
„ nato, & ab eis vel ordinariâ & naturali obedientia, vel forte
nui, etiam extraordinariâ & miraculosâ aliquâ, ut vult S. Bona-

tio Domini accepit teſtimonium Omnis ætas, & uterq SNeus, evento-

vent. reverentiâ agnito & adorato. Cornel. ibid. & in Luc. Z. 2.
f.go. Eundem denique & morientem in Cruce, cùm, tam di-
Mlechtl de Jud. extr. Aa aa aa a ra pa-

1106

—— —

CoxNcIO LX. Philothea EFuchariftica.
Chriſtum ra patienti, nihil Deitatis ſubeſſe videretur, ab ipſo

Deum a. elementa & creaturæ, ſol obſcuratus; terra mota; petræ
icunt creatu- . , er , . IIOE
ræ inanima- KCiſſæ; monumenta aperta. Matth. 22. ri. de quibus S. Gregor.

tæ. hom. 10. in Evang. in Breviar. Rom. F. Epiph. D. Lectl. §. & g. ubi &

Soli impii queritur judæorum corda duriora ſaxis, dum ex omnibus

ſignis, quæ vel naſcente Domino, vel moriente eo, monſtrata
ſunt, hunc non agnoverunt, & ſcindi ad pœnitentiam nolunt.
Nempe ſoli impii, ſoli hoſtes Dei & Chriſti, huic impiè negant
debitum Deo honorem, amorem, reverentiam, ſubjectio-
nem; at in ſuammet ipſorum damnationem. Auditores in
Chriſto Jeſu lectiſſimi; facilè advertitis, credo, quò mea col-
Eundem limet oratio. Omnibus vobis, quotquot eſtis, ſicut vera fſi-

non agno-
cunt.

Chriſtum des, ita ſincerus amor eſt Chriſti Jeſu, in Euchariſtiàâ latentis
agnoſcimus quidem, & à nobis oculis corporeis inviſibilis, tactu inſenſi

u hariſti⸗ bilis; veriſſimè tamen & realiter præſentis, illius ipſius, qui
eum. natus Infans, & in cruce mortuus eſt. Conc. vg. n. I. & 2. præ-
ſentis, inquam, extra & intra ſumptionem, cum Divinitate

& humanitate, cum Animàâ & corpore, carne & ſanguine:

Id teſtatum facitis veſtrâ in præſens devotione & ſubmiſſio-

ne, quâ cujuscunque ſtates, ſexus, conditionis, ætatis, vel

quaſi jurſtis, vel quaſi jurare parati eſtis, in Leges ſanctiſſi-
mæ Praternitatis hujus, quæ ad ultimum usque ſanguinem

& vitam ſalvum vult, & tueri, honorem Chriſti Euchariſtici,

hujus amore tota ardens, & adeo Philothea Euchariſtica, cui,
veſtra patientiâ, à me jam loquendum erit, ut in me, & vo-
bis, ac quolibet veſtrùm, pro meo poſſe, accendam amorem,
in eum, Deum noſtrum, cujus honor unicè agitur, ſed cum
noſtràâ etiam ſalute.. JMMD
§. Eccleſia, eſft II. Philothea Euchariſtica eſt Sancta Dei Eccleſia, fuit-
Philotheaku- que ſemper; eſt, & eſſe debet ejusdem quævis Anima Fidelis
chariftica. vere: ita ut omnia ejusdem membra & ordines, à capite &
Ejusdem Fra- ſiummo, à Pontifice & Imperatore, Rege &c. ad inſfimum us.
es. que, Status Ecclefiaſticus cum Religioſo, & Sæcularis, i

Deo ba.
morientem, tre ſuo derelicto. Pſalm. 21. 1. & Matth. 23. 46. Deum teſtata ſunt

Vreantur 0

4

.. —,—

5 4 7*
6

3à
le, public

4

erio Kfl
äitum Ve
a udenno
Pri flidl. 4
lunrnml
ia, Eprel
Murtnonnes
Celtten hlnn
OAE, Anüinm

menin, üpe
UInpnine,

r peci⸗
Unlur, ad
elnnes Chri

WA cultum

ork Kmi
n. hme⸗
lenninnes
eſgente
luncrtuti
konniat

Ginnoe

—

Aihiirete,

lter mand
Mano.Cathe
Alimm,
e eins
Rik ing

Cluchinn

nem negeedt.

ie
NeIII,. MlKl.

4 N 4

.e1 *
roe frie e

ellh IIl

3 e
n neheeſſeſt Ee
Ukochatd ..

antangin

inla
Orrinzucme.
Dtriti

i unt
Etentmnin

gteH

= —

4

4

—

=

evsd/
cire,N
e Mr

4

. Giu

S
= = —

S=
—

.

Anima Fidelis §S. Euchariſtieæ de Vota.

— — —

————— -—

— ——
&- ſœminæ, Senes, viri, & juvenes; divites & pauperes, no-

piles & non nobiles, omnes eò adnitantur, ut corde, ore, &
opere, publicè & privatim, in templo & extrà, omni modo
revereantur Chriſtum Deum hominem in tremendo hoc
Myſtecio, & ſub ſpeciebus Euchariſticis, velut ſub velo, ab-
fconditum: Verè Chriſtianus non eſt is, cui hic Deus noſter,

qui & judex, non ſit ſummo pretio, reverentiæ, amori, & ti-
mori filiali. Agit Eccleſia, quod Anna Prophetiſſa, quæ con-
fitebatur Domino, laudando eum, gratias agendo pro tanto be-
neficio, deprædicando jefum Redemptorem promiſſum,
hortando omnes, ut in eum, tanquam Deum ac Dominum

crederent. V. Conc,. 6 num. i. Id, inquam, agit S. Eccleſia,

quæ, potiſſimum ex Gentilitate collecta, quaſi épea hora ſu-
perveniens, inſuper à Chriſto in Sponſam, quam ſuo mun-
davit Sanguine, immaculatam aſſumpta, ſuo exemplo &

verbo ac prædicatione, confitetur, laudat, ſubmiſſiſſimè

veneratur, adorat in Euchariſtiã Chriſtum, nihil refugi-
ens omnes Chriſti inimicos: docet, inſtruit, & hortatur
omnes ad cultum ei debitum, ad fidem, ad amorem, ad

corporis & animi puritatem, ſine quâ non ſumendus Chri-

ſtus. Et hunc in finem inſtituit Feſtivitates Corporis Chri-
ſti, Solennitates, Fraternitates, Congregationes, Proceſſio-
nes (qualem recolit ex Lucæ z2. & exhibet Feſto Purificat. B. V.
illam quæ fuit in Templo Jeruſalem, Chriſto ibi præſentato)
ut omnis ætas, uterque ſexus; omnis ſtatus ſacer & ſæcula-

ris, à ſummo ad infimum usque, contempto omni reſpectu

humano, vivâ fide & voce conſiteatur Chriſtum jeſum in Fu-
chariſtiâ verè præſentem, hunc reverendo, adorando, cor-
dialiter amando. Et talis Philothea Euchariſtica ſicut eſt S.

Romano Catholica Eccleſia, ita eſſe oportet quamvis fide-

lem Animam, & præſertim Fraternitatem Corporis Chriſti,
perpetuæ ejusdem Adorationis, vel alio ſub titulo quovis,
ab Eccleſiâ inſtitutam, ordinatàmque, in eum finem, ut, hic
Cultus Divinus, per omnia decens & debitus, magis magis-
AauPaa aa aa a 2 que;

1107

1108 CoNCIO LX. Pbhilothea Euchariſtiag.
que, publicè & privatim, augeatur, promoveatur, aliôs-
que tam pio exemplo alliciat: quid enim æquius, quàm
Deum præſentem adorare, revereri, colere, laudare. En
Figura: Da- figuram; Vet. Teſtamenti, in Davide, Rege maximo & po-
vid' Rex, lu- tentiſſimo: 2. Reg. 6. ubi: David Arcam Fœderis religiosè ſo-
dens & ſal- lenni Pompâ ex domo Aminadab transfert in domum Obed-
tans ante Ar-edom (cui propterea benedixit Dominus, ſeu magnis opibus
cam. reruúmque copiâ ſubitò eum cumulavit) inde in Sion, ludens
& ſaltans coram eâ; irriſus ideo ab Vxore Michol, quam ar-

Arca quæ guendo compeſcit David: Arca hæc Fœderis continebat Le.

continuerit? gem & Tabulas Decalogi, Moſi à Deo datas Exod. 22. 25. & 29.
quam ſancta, 3. KNeg. 5. 9. Vrna verò cum Mannâ, & Virgâ Aaronis fronden-

qualis? te, vel in Arcâ, vel potiùs juxta eam. Exed. Io. 33. Num. Iz. 4.

Hebr. 9. 4. Cornel. ibid. Et hinc ſumma erat Religio ac venera-
tio Arcæ Fœderis vel Teſtamenti, ceu continentis Legem
Dei, quæ erat conditio fœderis inter Deum & Hebræos initi.
Fuitque Arca (repoſita in Sancta Sanctorum ſeu ſanctiſſima,

quæ erat interior & præcipua Pars Templi, ita Hebræis ſan-
cta & veneranda, ut nemo illam ingredi poſſet, niſi ſolus

ſummus Pontifex, idque nonniſi cum multis ceremoniis,
& ſemel tantùm in anno. Hebr. 9. 7.) Gloria Iſraël, ut vocatur,
1. Reg. 4. 27. & Gloria Domini, quia in eâ Deus Hebræis præſen-
tiam ſuam, opem, & triumphum glorioſum exhibebat, unde
in eam Hebræis ſumma erat fiducia, ut patet 1. Reg. 4. 3. V.
Cornel. in Exod. 2. 10. Et ſup. Conc. 13. n. 5. Et hanc Arcam (quæ
erat inſtar parvæ Ciſtæ quadratæ, vel potiùs quandrangulæ,

alta & lata cubitum cum dimidio, longa duos cubitos cum

dimidio, facta ex lignis ſetim auro obtectis) devotiſſimus
Rex David & omnis Iſraël ludebant coram Domino in omnibus ligns
"fabrefabti 2. Keg. 6. y. ac v. I4. Et David ſaltabat totis viribus ante
Irriſus à ſuà Dominum, tripudiabat ante arcam Domini. Irriſus verè à
vid. & ero humili in oculis meis. Vid. Rodericius Axercit. Perfelt. P.a.

Tr. I. c. Is. à num. g. f. pz. Arcam iſtam, in Scripturis laudatiſſi-

mMmam,

uotbivd
.

M

(econyenit
1Kper pla
A pommpe,e
gentlostot!
ekopun cne

Gend Ailen

ſiam aultns re

tilkeniinnd

Een Augulti
tobiit
0rittianon
lltt Cnanceg,

Ctonidosabtn

o
.

uchroni ben
0phamikunn

fikrehrchin
plortoniine

Ellimkol

1

lahireten

ngdei

Luntl auttes

fumceteren

bunci

ribos Den

— =-
Sãoe

in ſye
Kiüinb
6 Kinüm⸗

—
==
——

——

ſkn

im eguin

lannde ,
lere, klr

ege mann
ineindin

eMicheon

erIs Contah!
05 Ho, “

6*½
enee

AA ,
tNelgioren

Cootneni

1

=
S==

Piultnt

ik nin
blscdend
i,UN
8Hehres

—

,
EE

e

merhienn⸗
ut,,
HancAcH
scende

S. exeunti, aut redeunti in Aulam, occurrebat Sacerdos Eucha-

Cls) beno⸗
gim i mi
. int
ini miin
D pinſ,
Mdi

,

ijmni⸗ .

4

6
.D

—

.

—
—

=

—
— —
S

R

4

.

0

eſjusdem Auguſtiſſimi Confeſſarius, qui

lendæ ornandæque attribuit, munquam Ferdinandus à Sup-

3

—

Amhima Fidelis §S. Euchariſtiæ de vota. 1109
mam, Figuram tantùm, Iypum, & umbram fuiſſe 8S. Eu-
chariſtiæ, quâ ipſe Legislator ſummus, & Manna Divinum,
& Panis cœleſtis tegitur & continetur, nemo eſt Doctorum,
qui neſciat. Quid feeiſſet David, ſi veram Dei Arcam, 88S.

Euchariſtiam ipſumque in eâ Chriſtum conſpexiſſet:? Et quid

facere convenit Chriſtianos, cùm eandem in templis conſe-

crari, & per plateas ſolenniter circumferri videmus, ſi David

tantà pompꝗâ, concrepantibus tot Muſicis Inſtrumentis, con-

cinentibus tot Lœvitarum Choris, cum tot victimis, totius-
que Populi concurſu & plauſu circumtulit Arcam? Noſtris
Imperatoribus & Regibus hic zelus juſtiſſimus eſt, præſertim
verò Auguſtiſſimæ Domui Auſtriacæ ſolennis in Euchari-
ſtiam cultus & reverentia, qualis & eximia ac præ cæteris S
fuit in Ferdinando II. Imper. de quò in ejus vitaà & virtutibus Ferdinandi II.
cap. z. 4 f. 42. Guilielmus Lamormaini S. J. Provincial. Auſtr. præcellens in
Viennæ in Domo FEuchariſtiam
Profeſsâà obiit 22. Febr. 1648. Recurrente, inquit, tempore, cultus & re-

quò Chriſtianorum pietas octo integros dies Euchariſtiæ co- Hρναν.
V. Conc. 67.

. . . . 1 . . num. 10. &
plicationibus abfuit; pedes, nudo capite, ſolaà floreã redimi- Conc. 0. n. i0.

tus coronà, facem dextrã præferens, quotannis Deo ſuo tri- & C. 61. n. 10.
umphanti famulatus eſt. Accidit aliquando, ut diutiùs ge-Rne.
ſtatà face brachium manusque intumuerit. Subſecutâ die
ſupplicationi intereſſe alteri cùm vellet, malèque affeétum
brachium èê collo ſſpenſum haberet, è& Proceribus aliquis
Cæſari à face ferendàâ eâ die ceſſandum, aſſeruit: at ipſe: &-
pereſt, inquit, adbuc manus altera, quâ Deo ſerviam. Quando aut

riſtiam deferens, Rudolphi I. imitabatur exemplum. Ilicôò

venerabundus exiliebat curru, fixis etiam lutulentaâ in hu-

mo genibus Deum adorabat: Sacerdotem ſive ad ægrotum

ab Eccleſià, ſive ab illo ad hanc euntem, pedes proſequeba-

tur. Græcii in Euchariſtiam cùm incidiſſet, non modò Pres-
bytero ad infimæ ſortis hominem in ſuburbium properanti
Aa aa aa a. 3 præ-

CoNcIO LX. Philothea Euchariſtica.

1110

præſto fuit, ſed ægroti etiam paupertatem mirificꝗ libera-

Leopold. I. litate erexit. Avum imitatur Auguſtiſſimus noſter Leopol-
Qdus, quod ipſe in ſimili Proceſſione infra Oct. Corp. Chr. ne-
que ſiccis oculis aſpexi Anno 1I6sSsS. Viennæ. Adeo placuit pie-
tas. Annon ad tanta exempla erubeſeimus infimæ ſordis &
ſortis, cum nobis durum eſt, SS. Euchariſtiæ vel genu fiecte-

re:? Arguendæ meritò quæcunque irreverentiæ, improbi

Nlerees Da- uſus. Michol repræſentat Paganos Judæos, hæreticos, cœ-
vidis, & pœ-

terôsque impios, qui Eccleſiæ midem, ceremonias, piorum-
que hominum facta irrident, & calumniantur; Ita S. Eu-
cher. 8. Ambroſ. Cornel. in cit. 2. Keg. 6. Ubi . Ig. EX eodem
8. Eucherio, Davidem inſigni eà humilitate, ταquè ac devo-

na Michol.

tionis fervore, mox Promermiſſe promiſſionem Filié ew ſaus ſtirpe na-

ſcituri ſuſcipere; & Conjugem Michol, quæ eandem illius humilitatem

deſpexit, ejus ſomine faæcundari non meritam, perpetuaæ ſterilitati paænam

lüuiſſe.
Fratres ſunt re

quadruplices: g P p. „. 4. 2 §. ℳ. 2. agg n. „Ri ,tfo. 2. Ep//1. a*
Naturâ Cen. U Dod&tor p. 3. 4. 25. a. 3. ad yj. ex S. Hieron. to. 2. Epiſt. adverſus

te, Cognatio- Heluidium ſic ait: quatuor modis dicuntur in Scripturà fratrer.

ne, & Affectu. Natura *Cente . Cognatione „&. Aſſeltu. Singula breviter exem-
plis potiùs, quàam verbis definita illuſtrantur. Naturs fratres
dicuntur eodem paterno maternôque ſanguine procreati;
ſed quàm ſæpe ſibi comrarii inimici! Sic juſtus Abel, & livo-

re marceſcens Cain fratricida. Sic Zacob & Eſau, naturæ ge-

nio impares: Jacobi hujus filii duodecim, quorum deni ab

livore & ſcelere peſſimo, contra Joſephum innoxium, malè?
nominati. Fratres Gente vocantur, qui ſunt ejusdem Natio-
nis: ſic Tuiſcones in Teutoniàâ noſtrâ re ſumus & nomine
Germani fratres: ſic in Sueviâ Suevi, & omnes alii unius
Gentis: Sed & quàm frequenter invicem hoſtes! cujus Gen-
tilitiæ Fraternitatis complura teſtimonia adducit & Veteri
Teſtamento S. Hieron. cit. L. uti: Devter. 1I5. à . Iz. & Devter.

Ty. I. Ad KRom. g. 3. Fratres Cognatione vocantur, ait D. Hieron.

III. Sed: Pergendum ad alia. Pro dicendorum plenio-
captu, ſuppono, quid ſit Fraternitas generatim! Angeli-

Unebilter
enm cogten

Mgfhu,

4

2,0en79

e, amnes
Mnicue frune

1

iei ac ſon⸗

Prübngon,
4 l. 4. Bi

Pama Lacen
c ens a

(6g,,ſhlin
Ciet. Laema.
Welelgntinid
inelzumeota
in (nſ

Na uter me,⸗
ch nein, G

Ulaeinile
=

7

Ealrrum et⸗
ohmeonde

1(0 6Onre A ,

lt luſfrn

umnite,

uuitceni

7
nihici

ſien

—

1

Wi⸗

c n Aee! .
S lols
—

d.

remanigtin
4 1,. 465 4
.: 1e
A MMNNe
. , 4
icendcun Den
11
aent Ae
eeiun.

n Ki,n

ulabrird
tur e
ngvipegnne

, Mu
motumn er
otum

nornian

Anima Fidelis &S. Euchariſtiæ de vota. IIII

gqui ſunt de und familid- ut in Geneſ.13. 5. Geneſ.12. 13. & Geneſ. 20. 2.

& f. & 12. Gen. 29. à 10. Sic à ſimili cognati ſanguinis propinqui-
tate, Joannes & Jacobus Fratrer Domini ſubinde appellantur.

Denique Fratres affeltu ſemper aliquos omnis tulit ætas.

Sic

Davidi ac Jonathæ, eſſe fratre, dedit non ullà proximè co-

gnhati ſanguinis neceſſitudo, ſed animorum nexus, & amor.
2. Reg. I. 26. Hc altior & arctior conjunctio fecit Apoſtolos

Fratre.. Eadem Chriſti Fideles omnes, Fratrer effecit: quæ

enim mens alia Servatoris erat, ita percunéctantis Matth. 1e.
45. & 49 dui ſant fratres mei? Et extendens manum in Diſcipulos
ſuort, dixitt Ecce mater mea, & fratres mei. Ne verò ſoli Apoſtoli hac

Chriſtiani

voce deſignati videantur, S. Marcus etiam oculorum geſtum omnes ſunt

in Servatore notavit, quò omnes Fideles complexus eſt DO- fratres invi-

minus. Circumſpiciens, inquit, eos, qui in circuitu ejus ſedebant,
ait, Ecce mater mea, & fratres mei; qui enim fecerit voluntatem Dei

hic frater meus, & ſoror mea, & mater eſt. Marci 3. v. 34. & 3r. At

quæ illa Dei voluntas? qui verbim Des audiunt & faciunt, fratrer mes
hbi ſunt. Luc. S§. 21. quod quidem audire & facere Dei Verbum, non
Apoſtolorum eſſe duntaxat, voluit Divinus hic Legislator,
ſed quorumcunque etiam Chriſtianorum. Vnde ait Matth. 23.
5. &G 9. Omnes vos fratres eſtis, unus eſt enim Pater veſter, qui in cæls

eſt. Et: Magiſter veſter unus eſt Chriſtus. Cùm igitur Chriſtiani

omnes inter Chriſti diſcipulos auditorésque cenſeri & eſſe

debeant, eosdem quoque Fratres affectu Chriſtiano eſſe opor-
tere, neceſſe eſt. Hanc ex pio affectu Fraternitatemn idem S.

cem.

Fraternitas

Hieronymus dividit in ſpiritualem & communem: Et quidem alia Spirit.

per ſpiritualem, inquit, emnes Chriſtiani Fratre vocamur, ut ibi,
PEſal. 132. I. Ecce quàm bonum, & quam jucundum, habitare fratrer in

unum: & PEſal. 21. 231 Narrabo, inquit, nomen tuum fratribus mei.
Rurſus alibin Vade dic fratribus meise Zoann. 20. I7. Porrò communis
eſt Fraternitas, Juia omne⸗ homines ex uno Patre nati, pari inter nos
germanitate conjungimur. Dicite, ait lſai. 66.. his, qui oderunt vos!
fratres neſtri eſti- & Apoſtolus I. Cor. y. II. Si , qui frater nomina-
tur, eſt fornicator, aut avarus, aut idolis ſerviens, aut aledn sut
O1S⸗

la commu-

0

TITIrz CoNCIO LX. Philothea Euchariſtica.

ebrioſus, aut rapax , cum hujusmodi nec cibum ſumere. Hæc ſtri-

ctim S. Hieronymus. Utramque eam Fraternitatem clarè
diſtinguit Stanislaus Hoſius, Cardin. & Epiſcopus Warmiæ

in Boruſſiòâ, Tridentinæ Synodi Præſes, dum exS. Baſilio,

Fratres om- ?o. j. de Confeſſ. Fidei Cathol. c. 8. Omnes, inquit, invicem cognati ſa-
nes ſumus ſe- mus, Fratres omnes, e eodem Patre brognati omnes. S& ſpiritalem quæ-

cundum car- pis, Pater noſter ille eſt, quem uno ore invocanter dicimus: Pater noſter,

nem & ſpiri-

tum. Adam, mater noſtra terra eſt; ex eodem luto fabricati ſumus omner.

Itaq; naturâ ſratres ſumus; ſecundum carnem & ſecundum ſpirituin

Fatrer nati ſumus, vel potins regenerati. Eundem àprimo homine

Fraternitas ſanguinem ducimus; eandem à Chriſto gratiam accipimus. De Fra-

quid ſit? ternitate Afectu, eâque ſpirituali, hic ago, quæ recte & aptè
Qieicitur, eſſe inter duos aut plures, conſenſu mutuo, animorum atq; vo-

luntatum, in Charitate Dei, facta communicatio. (Sicut fraternitas

communis & conſanguinea, eſt cognatio, communicatioque

nativa ejusdem paterni macerniqie ſanguinis, vel alterutri-
us tantum.) Vel, quod idem, ut D. Thomæ placet 2. 2. 4. 23.

a.1. Eſt amor mutuæ benevolentiæ, fundatus ſuper aliqus communica-

Spiritualis tione; quam in ſpirituali Fraternitate, Divinam vocat joannes
ed. Andr. Coppenſtein Ord. Prædicat. de Fratern. SS. Roſarii B. E. d.
eſt fons: Cha- gqui totô Lihb. Per 12. Capitaæ agit de Fraternitate in genere) 4 F.

ritas Dei: fi. Vid. c./2. à f. 9o. Porrò Fraternitatis ſpiritualis fundamentum
nis, Deus.

& nexu ſuo, per Charitatem, quæ eſt vinculum perfeclioni Colaſ.
2. 14. fortiſſima, ut diligentes ſeſe, & dilecti, & ipſa dilectio,
ſint omnis ſeparationis expertes, ſuique ſimilem faciant, ac

indiſſolubilem, Fraternitatem ſpiritualem, cujus ſcopus & finis

„ .

Matth. I. Ig. f. g.
PFraternit. IV V.r⸗

tuplex.

ultimus eſt ipſe Deus. Rom. §. 3. & Roman. 9. 3. E. Cornel. in

ait:

qui es in cælu. Sin autem terrenam quæri originem, Pater noſter

& Fons eſt, ipſa ſancta & Dei Charitas. 1. Yean. 7. 12. 20. & 21. em
17. Yo. 3. 10. què Deum diligit, diligit & ãfratrem ſaum. Atque hinc
eſt, quòd Fraternitas ſpiritualt ſit & honeſtiſſima, ſanctàaque,

Idem cap. 12. cit. ex P. Michaele ab Inſulis SS. Theol.
Doct. Profeſſ. & hæreticæ Pravitatis Inquiſitore Coloniæ

ℳ

Hirtudlih,
amont
SChndvel

mliCMriſ
l bunfl

1

Magionuun ten
Nllt. 3. heii

te elilennes,
unfurte ii⸗
ECogreprtn

NonCpera ce

Mutomincorm

Sömiketelis i
ngiimutr
e.
ſee derlie

N.
pali melior

tltioneze
1

Eiccente,

te etäcne

glisde iſs

Daden to

Felerapeuncolan

