IV. Ceneſ. 3. Cùm deliquiſſent Adamus & Eva eſu pomi
vetiti, ati ibidem, incurrebant, alias inter pœnas, etiam poœ-

Triplex Vita nam mortis. Eſt autem mors triplex, ſicut & vita: Vita tem-

& mors. poralis, quam in corpore vivit anima; ſpiritualis Or grati-

am ſanctificantem, animam Dei ſponſam amicâmque facien-

tem, & hominem Deo gratum, Filium adoptivum; æterna,

per gloriam in Cœlis. Ita Mors temporalis eſt, cùm ani-
ma é corpore migrat & ejicitur. Mors ſpiritualis eſt ſtatus
gravis peccati, quò homo inimicus Dei, & reus pœnæ æter-
næ conſtituitur. Anima, quæ peccaverit, ipſa morietur. Bzech.15.

—,

20. Mors denique æterna in inferno damnatorum. Hoc lo.

co agimus de morte temporali, cujus (ſicut & vitæ corpo-
ralis) Deus in proprio ſenſu literali autor. Dominus mortif-
Deus cauſa at & vivificat: I. Reg. 2. 6. Mortis enim ſpiritualis Deus cauſa

non eſt mor- non eſt, quia neque peccati: etſi ſit propria vitæ ſpiritualis

tis ſpiritualis,
etſi ſit vitæ. . D . .
I. Reég. 2. 6. Eum. 13. f. 329. Itaque celebris eſt illa Dei ſententia
Pœnæ Adami in primum parentem: hy ſudore vultus tui veſceri pane tuo, donec
eoôusque: do- pevertari in terram, de quàâ ſumptus eſt“ Geneſ. 3. g. donec moria-
nec revertaris c. „ 2 terrem, de quc un pr w . lr.o rig orgg ,
in terram.

Sren. 3. 19. & in terram redibi. Vbi nullum certum tempus præſcribi-

tur, ut omnibus incognitum relinquatur. En Adam Para-
diſo pro merito ejiceris, in ſudore vultùs tui comedes pa-
nem tuum, vrumnis innumeris conficieris: & quòusque
tandem, & quamdiu: quære sis ex Deo, an forſan cùm per
200 aut 300 annos vixeris, cùm terram incultam ſubjugave-
ris, cum numeroſam prolem & poſteros, ipſe Pater, Avus,
. Proavus, Abavus, Iritavus, Nepotes, Pronepotes, Abnepo-
tees, Adnepotes, in multas generationes, videris? eòusque:

donec revertari in terram- Pœna hæc quàm nobis utilis ſit, do-

Re oſtendit Rupertus Lib. 3. in Geneſc. 22. & 25. Ubi inter cœte-
ra ait: Ne malam mortem animæ ſuæ homo neſciret, & ſecurus
ultimi

cauſa, quia verè ſanctificat & producit gratiam. Mendoza in cit.

g, ad

ris: quia pitl vis e, & in pulverem reverterts. Septuag. quia terra ee,

¹
—
ini ſuli

ui enel
oius d

ibomiſi

bire u/
Etr MA

m. Mue,

ictuem

4
1
atſlegn a
ADdonn
Venhen

,f

Mitone

Nun, 4oran
t Dnrn.

Innn-

ſſt

ngeg

Münmer
nN
4 Gc

II. Nec-

1 1 .
1 1
nun

3 1
lig .

.

.

SL

xit niq, ad tot unnos, Vel tot dies; quibus transabits revertert in ker.

Latet ultimns Dies, ut obſer ventur omnes dies. 911

ultimi Yudicii diluculum in ſuts Voluptatzshus dormiret, morte zillum

carnis percellit Deus, ut ſaltem ejus inſtantis metis ev—‿⁸slet. Hinc (&
propiùs ad noſtram intentionem) Morta, inquit, diem vel ho- Mortis in-
ram homini incognitam eſſe voluit, ut, Aune neſcitur, guando ſet, quæ, certitudo ho-
ſene dubio futera ſz, ſemper ſollicitum reddakt, ſemper’q ſaſpebtunz ſas minem ſolli-
perbire non finat dixit enin indeſinitò“ Donec revertariz & non di Citum reddat;
& utilis ho-
. . „ 1„, mini.
ram. Ita ergo vivere hominem volait, quaſi alterà die judicandum,

*

& rationem de proprin fabtis redäiturum. Ita Rupertus. Cornel, in

Geneſ. 3.19. f. gy. Franciſce. de Mendova To. 2. in l. Reg. s. 22. Cit. ſelt. 2.
n. 2. fol. 255. addens: quam mortis incertitudinem primè pa-

renti Dominus injecit, ne quis filiorum certum aliquod vi.
vendi ſpatium ſibi promittere auderet. Vixit autem Adam

Etef/ u annis nongentis triginta, quibus omnibus mortem certiſſi-
ureE. „mam, horam mortis incertiſſimam, & adeo ſuſpectam ha-
lebesd buit. Donec revertars &c. Addo, ex eodem Mendoza, ob-
Nelhiin ſervationem pulcherrimam, de certitudine mortis, ex S. Scri-
MGE pturâ. Myſterio plena eſt, inquit, illa ſcribendi methodus,
aeo quâ magnus ille Moyſes uſus eſt: Nam primorum Heroum,
PA«. qui ante diluvium floruerunt, vitas pariter ac mortes enar- S
H ori ravit. Er falctum ſt, inquit , omne tempus, quod Krn Adam, anns Ante Dilu-
s nongent triginta, & mortuus eſt. Gen. y. V. y. Et furſim: Et facti morte e
ds ſant omners die beth nongentorum duodecim annorum, & mortuus eſt. cha run at.
e Ibid. v. 5. Et ſtatim: Et facti ſunt omnes dier Enos nongenti dauinq, an- ratur: poſt
iumg ni, & mortuuns eſt. Vid. v. II. Et ſic de cæteris ferè omnibus, qui Diluvium ſo-
Une diluvium præceſſerunt. At verò eorum, qui poſt diluvium la vita.
inonm vixerunt, ſcripſit quidem vitas, mortes non memoravit: Li-
Pe⸗ wit, inquit, S&m, poſtquam genuit Arphaxad, quingentis anni. Gen. II.
n v. II. Nec tamen addit: Et mortuns eſt. Rurſum: Vixit, in-
Neln quit, Arphawad, Ppoſtquam genuit Sale trecenti tribis annis. Ibid. V. I 3.
s Nec de morte ejus quidquam additur. Tandem: Lixit, in-
giſeh quit, Sale, poſtquam genuit Heber, quadringenti tribus annisz. Ibid.
uuc⸗ t v. Iy. Et ne verbum quidem ullum fit de morte ejus. Et ſic
i, ge cæteris, qui poſt diluvium vixerunt. Quorſum tam di-
n , VM verſa

H

312 CoNcIO& L. Judiei &ſ AMortis dies certiſimus, incognitus:

ratur; poſt diluvium tacetur? An ex parentibus mortuis fi-
Summa mor- lIii naſcuntur immortales? Abſit. Sed ratio eſt, quam tan-
tis certitudo
poſt dilu-
Vnm. confirmatum; ut non poſſet de aliquo dubitari, an mortuus

fuerit: præſertim, quia de Enoch ſcriptum fuerat: Non appa-
ruit, quiz tulit eum Deus. Geneſ. y. V. 24. ſeu, ut eſt in Hebræor Quia

non mori fecit eum Deus. Vnde de ſingulis exprimere oporte-
bat, quòd mortui fuerint; ne adhuc ſuperſtites putarentur.
At verò poſt diluvium, inquit Beda, nemo erat naſcentium, de qu
dicà poſſet« Tulit eum Deus- ſeu: Non mor; fecit eum Deus. Omnes
palam in omnium oculis paſſim extinguebantur. Vnde o-

pus non erat, eorum mortes ſcriptis commendare. Satis
erat dicere, eos natos fuiſſe, ut ſtatim certiſſimum habere.

tur, eosdem & obiiſſe. Si igitur abhinc quatuor, aut quin-

que annorum millibus, tam certa erat moriendi experien-
tia, ut de nullius morte dubitaretur: nunc, cùm experimen-

ta in immenſum multiplicata accreverunt, quis de illius

certitudine dubitabit? Ita cit. Mendoza ſect, I. . 5. & 9. f. 2 2.

Et cum hac tamen infallibili mortis certitudine, ſtat ejus-
dem incertitudo. Nihil certius morte; nihil incertius horâ
mortis. Latet ultimus dies, ut obſerventur omnes diee. Quocung
S perrexeri, memento te deprehenſam.
Mortis lous V. Neque mortis tempus tantùm incertum, & incogni-

incertus, & 2 ircumſtantiæ ut Dluͤri⸗
modus len tum, ſed & locus, mortis genus, & circumſtantiæ, ut plu

enus mortis . „* * e 2 7„— ,
5 ut ex inſidiis, quibus minimè putatur, in plurimorum rui-

nam, & interitum animæ. Quis locus eſſe poteſt tam mu-

nitus, ac vitalis, quæ ætas tam firma & vegeta, quæ digni-
tas tam ſplendida & auguſta, quibus mors non timeatur.
Multùm facit quandoq; pro reconvaleſcentiâ mutatio ałéris,
ſalubritas regionis; ſed omnibus prædominatur mors.
Nullam orbis plagam Tiburtinâ Italiæ ſalubriorem Kteras
oma-

Mors omni
loco, ætati

it Lyran. & videtur ex V. Bedâà deſumpſiſſe. Nam ante di.
uvium non erat mortis imperium tam certâ experientia
y. 21.

omne

4

verſa ſcribendi ratio ſpectat? Cur ante diluvium mors nar- unl
UItür

Peetur: u

M

cam Mor
Ertllstel

Enduhtiſe
(edahpe
Ktent
giſeme
nemon

tuwninke
piinl kn

mùm: mors occupat incautos tempore, loco, & modo, vel-

Alpuriz

nti

uhnte
Kndtn
unns,ſei
Uum mon
ftenur en

n Latet ultimus Dies, ut obſer ventur omnes dies. 913
unme Romani credidére: ea tamen, cum mors ſævit, nihilè diſtin- & dignitati

4
ums guitur ab Inſulaà Sardinia, cujus Cœlum maximè lethale per-eſt importu-
hibetur: unde illud Martialis Lib. a. na: inter ſa-
Nno Wallo fata loco poſſum excluaere; cum mores Illubres plagas
enerit, in medio TDhure, Sardinia eſß. graſſatur.
tnin 3. Reg. 2. Rex Achab iniquiſſimo ducitur deſiderio erga Vi-
neam Naboth, quam & obtinet, Naboth vineam recuſante,
as, per falſos teſtes de blasphemiâ accuſato, & lapidato, operà
imm & induſtriâ jezabelis Reginæ & Conjugis impii Achab. Sed
tem ecce Deus, per S. Prophetam Eliam „Achabo & Jezabeli vin- Impia Jezabel
u dictam & exitium denuntiat, quòdque canes comedent Jexabel in agro periit,
e n agro Jerrahel. V.23. Dein z. Reg. 9. à V. 29. refertur Jezabelis à canibus de-
u K impiæ mors: V'enitq Yeha, Eliſæi juſſu ab uno de filiis Prophe- e n
ue tarum in Regem Iiraél unctus, & Rex factus, in jezrahel, eu- dKinns aerr.
Eum k ius juſſu Jezabel, quæ introitu ejus audito, depinxit oculos ſaes tus. Loco &
“ ſtibio, cum eſſet vetula „& ornavit caput ſuum, & reſpexit per ſe- modo, qu?
neſtram, præcipitata deorſum; equorum ungulis conculca- minimè puta-

4

.* ta; à canibus devorata, usque ad calvariam, & pedes & ſummas verat.
R manm. Quæſtionem movet doctiſſimus Toſtatus Abulens:
1 iicrl Epiſc. cur potius in illo agro, quaàm in alio quovis laceratur

aAà canibus, & devoratur? Et reſpondet: Quia illic erat hortus
amoniſſimus, quòô Regina Jezabel maximè delectabatur.
Vicges, ut genialis locus tandem feralis efficitur. Et ubi ani-
ma jucundiſſimè trahitur, ibi miſerrimè exhalatur. Et ubi
voluptatis aucupia captantur, ibi mortis jacula infiguntur.
2 n Ita planè, ita eſt: nullo mors a loco, nullo à veſtibulo arce.
tur. Mendoza cit. ſect.2. n. 9. f. 256. Neque Jezabel ſibi perſuaſe- Moriendum
fat animoſa, ſibi ſœminæ & reginæ violentas injectum iri cum minimè

manus, ſeꝗque eo loco, in horto & deliciis ad judicem ſupre-Putatur.
potkt „mum morte avocandam eſſe. Adeo ſæpè, cùm homo ſibi
nnſe . videtur eſſe loco tutiſſimo & jucundiſſimo, moriendum:
D uocunq; perrexeris, memento te deprehenſam. Cùm minimè pu-
tatur, creditur. Nullibi aditus præcludetur morti; rima-
nn tur ſecretiſſima, ſummis gaudiis finem imponit æternitatis,
imai, Mlecht! de Jud. extr. 2 22 22 ſæpé

914 CoNGO L. Judicii & AMortis dies certiſſimus, incognitus:
ſæpè & æternæ mortis, prodromus, ad Rectorem magnifi-
cum citat, ad Judicem Divinum vocat: parendum eſt, ce-
Mors irrum- dendum eſt, claudenda vitæ ſcena: Ipſis ſeſe conviviis im-
pit in convi- miſcet, inter quæ multi abripiuntur. Quis in convivio
via. mortem imaginetur ſibi? convivium enim dicitur à conſor-
tio vivendi, cum una & lautè vivitur; quaſi inde omne jus
In Convivium moriendi exterminetur. Et tamen Baltaſſarem ſplendidè

Palrailars epulantem tres digiti in pariete aulæ regiæ ſcribentes terru-
an. . 30.

niel. y. 30. Cujus mortis celeritatem contemplatus Iſaias,
Emarcuit, inquit, cor meum; tenebræ ſtupefecerunt me Balyle

lecta mea poſita eſt mihi in miraculum Iſazæ 21. 4. Vbi non imme-

ritò miratur Propheta, tantam tanti Imperii molem tam ci-

tò in cineres & favillas abiiſſe & corruiſſe: & ne cæteri Re-

ges ſe à ſimili infortunio liberos arbitrarentur, ſubdit, allo-
Etiam in quens Babylonem, & in eâ cæteros mundi principes: Pone

ee i3 een in menſam, contemplare in ſpecula comedenter & bibenter, ſurgite princi.
ſpecul, futu- „₰

T mofs pro-
1 ſpecula, in quibus veſtra, citius fortaſſe, quàm putatis affu-

tura, ſpectetis: etiam cùm menſæ acccumbitis, oportet eſſe
in ſpecula, ſeu more ſpeculatorum vigilare. Mendoza cit. An-
not. I1. Sebt. 3. n. 75. f. 262. Nempe: latet ultimus die, ut olferven-
tur omner dies. ð =

VI. Luétuoſum Caſum referunt SS. Paginæ. Epulaban-

tur jobi filii in domo fratris primogeniti, qui, ſicut potentiaâ
& magnificentiâà cœteris fratribus præſtabat, ita lautius &
lœtiùs convivium exhibebat, pro decentiâ Status ſui; erant
Convivium autem Principis, imò Regis, ſaprà Conc. 21. n. 5. Jobi, filii, opti-
D 1 309 mæ educationis, numero ſeptem, & tres filiæ, quæ & ipſæ à
Tepulchrum. fratribus per ordinem, vocatæ ad convivium aderant, ſanéto

peccaverint filii mei, & benedixerint Deo in cordibus ſui, ſeu male-

dixer int z Ne mali quiapiam cogitärint contra Deum, ut habent

Septuag.

erunt: Et eadem nocte interfebtus eſt Baltaſſar Kex Chaldæus. Da-

pes, arripite chypeum: Tbidem v. y. q. d. etiam cùm ad convivia ac-
ceditis, ſepulchrum recogitate; aliorum funera ſint vobis

parente diluculo oſferente holocauſta pro ſinguli, ne fortè, inquiebat,

—
eptvag.

caveta l

les involve

anelmn

feente he⸗

gul lunnn

Wospunti

UNrus
Amilra
Kotecommin

orue ln⸗
(urwiaſe

ctiambico
ſienn en
Etuncanon
(chentet
IUINils
oe Minun
leiterebe
Abcumg⸗
fendltnemno
Nonl

frmr l
tllA Ete
thore Unle
Ee W
Mrtni. N
onirigin

Denln
. g. 4
B ften Krun
Pünfennſft
Gkruniner

Manah, nor

tneonte

—

kendhn 4

Ecntiz

N
Min

.
1

Unceoon

4

lunn ſn

71

teſntt,

—

,

inetr.

4
4

tis, Ott

1

Memdus

4,M*

ie Nr.

ſanhor
4 huußs
el
erni

1

ni

1.
6

—

re

ettiam ibi cogita, & m
, ſbcit
rinipes⸗

nan

E
nsti

1
4 6

Septuag. Terinms ingob. I. y. Sed ecce inter gaudia convivarum,
cadavera mertuorum, ruente domo, & miſerabili ruinâ om-
nes involvente. Cum autem (ait S. Textus) quudam die ſilii & ſiliæ
ejus comeaerent & biberent vinum in domo fratris ſai primogenitiJobel.
13. repente ventus vehemens irruit à TS'ore deſerti, & concuſſit quatuor

TLatet ultimus Dies, ut obſer ventur omnes dies.

angulos domus, quæ corruen! oppreſſit li beros tuos, & mortui ſunt. ajebat
alius nuntius. Verſ. I9. Quaæ ipſis, inquit, D. Chryſoſt. anà eademq
bora, domus & ſepulæhrum, convivium & tumulus, ſeſtum & ſletus, ſalta
eſt. Homil. 1I. in Job. O quàm bene profuerit liberis Job eos in ti-

more domini piè à ſancto fuiſſe educatos parente, pro ſalute

filiorum ſuorum ſollicito, ne peccarent &c. En etiam inter
Convivia ſe ingerit intxuditq; mors, cùm minimè cogitatur:
lento te deprehenſum etiam ibi, & illum
diem, & Deum, ac conſcientiam tuam obſerva: etiam tumco.
itanda mors, quæ vocat ad Judicium & judicem ſupremum. Calvaria pri-

ziranda mors, dc e ddee e Reges, qui ferculo Mmum & po-
Id ſapienter innuiſſe videntur FEgyptii Reges, qui ferculo- Rremmnn ſer.

rum miſſus à calvariâ inchoabant, & calvariãâ abſolvebant culumkegum

hoc primum ferculum, hoc poſtremum quamdiu aliæ & Egypti.
aliæ inferebantur dapes & referebantur, hoc ſemper in men-

sà ferculum perſiſtebat, quod inter epulandi lætitiam, mo-

riendi memoriam conſervabat. Mendova cit. Sebt. 2. . 10. & 1I.
. 2 66. Nicolaus Chriſtoph. Radzivilius, Princeps Polonus, Ægyptü ſeſe
affirmat Epiſt. 2. de Itinere in Palæſt. in Eägypto eos, qui pruden- mortis com-
ti & ætate cæteris antiſtarent, oblonga mortuorum ofſa, modo? Me.
cbore aut ligno efſicta, aut etiam vera, hodiedue circumge- menture mori
ſtare, mutuòè ſibi monſtrare, & ad meditandum obitum co-
nortari. Menſis etiam memoriam mortis inferunt gyptii,
conviviaque claudunt triſti hoc acroamate: Mementote mori.

Drevel. to. I. æternit. prodr. cC. I. N. 26. . 3. mihi f. al. Latet ultimns Latet ultimus

Vye, &c. Ad hoc Conditor noſter, ait S. Gregor. latere nos voluit dies? cur? ex
finem noſtrum diémq; noſtræ mortis eſſe incognitam, ut dum ſemper
Zenoratur, proximus eſſe credatur; &tant? quisqnan, ſit Ferventlior in
operatione, quantò & ingert us eſt de vocatione At, dum incert? ſumlus,
guando moriamur, ſemper ad mortem perat debeamus venire: Lüäb. 12.

8. Greg. aliis.

ZZZ 2 Moral.

Hiſtoria.

cinantur 38.
5. Martyres
Ord. Min.

916 CoxciO L. Iudicii & Aortis diei certiſimus, inco S

Moral. Polyjant. E. Mors. Summa certeè neceſſitas, nos ad mor-
tem ſemper paratos eſſe. Etenim: Oualem, ait S. Cypria-

nus, te invenit Dominnm, cum vocat, talem pariter & judicabit. Tr. 4.
de mortalit. & habetur causa 32, de Prnitent. D. I. c. Nunquid 26. ex
ndet æternitas. Neſei, ait S. Auguſt. Jud horâ ve-

niat; ſemper ergo vigila; & quia neſeis, quando veniat, paratum te

inveniat, cum venerit; & adhuc quta neſci, quando veniat, ſemper

Paratus ſix. Ita S. Auguſt. òè
VII. Accedat de more Hiſtoria, demonſtrans, & mortem

homini certiſſimam, & tamen incognitam: certiſſimam, a-
deo, ut à nobis evitari nequeat hora, nobis à Deo præfixa,
Orachæ piis- Yob. 1a. . Vracca (vel Oracha) Regin
ſimæ Reginæ celebris, percupida quondam erat, ſcire quis prior moritu-
mortem vati- rus eſſet, an Rex ejus Conjux, an ipſa! Fortè i pſam conven e-
& deſtinati in
Africam, ad diſſeminandum Evangelium. Hi ſupplicabant
quam illa fru-Reginæ, ut gratiam faceret, quaâ ejus imperio per mare ve-

ortugalliæ, ſanctitate

rant quinque Religioſi, à Superioribus mi

Lenta t.

bens Regina, ſed unà ab ipſis, ſine excuſatione admiſè4 „pe.

tebat inſtanter, ſuis Deum precibus exorarent ‚ut hic ſigni-

ficare dignaretur, quis inter duos „»Regem &Reginam, prior
mortem obiturus eſſet. Rem illis difficilem petere Regina

videbatur meritò, ad hujus tamen tam pertinaces preces,

pulſant cœlum, & brevi Reginæ reſponſum referunt, per
Dei voluntatem illius vitam brevem fore „eàmque priorem

Rege morituram: haberétque hoc ſignum veri events.

Nor, inquiunt ſancti hi quinque Religioſi viri, per enſem Pro Fide

brevi occumbemus, noſtraq; corpora huc revehentur, qusbus obviam

proceſſuri ſint Rex & Regina cus horum dein primò in conſpeltum

ventura ſint illorum, Martyrum, corpora, i vel illa primò debitum

Natura ſolvet. Vaticinio pondus ipſiſſimus dedit rei ſecutus

eventus: Omnes quinque Martyrium conſecuti, revehun-

tur in Luſitaniam, honore debito excipiendi. Regina natu-

rali

—
hotror.

or, Rege
t, exotat

unt hec

Regins
gue rer
0ni mot⸗

mecepi

Drumtort
t, Mne
kati eian

iellecimne
nd genien
etun hei⸗a
Phsgumn

Uunelegen
anreum
nn

Mnenc

Cnfn
ſirſenn
Deiigun⸗

on
Nun nore

al

inn ii

Rrmorts,

Nun
ſer Gri
unun. C,

lunili4
it, s;
neiic n

.

ins, KNrn.
etiſi

Deonen
iri r
Ulia ſodtr

Priormmmn

anantene.

X AEidn

Cypicke
Mueſ
1auidn
eit,

N irid .

enn N
6

eterle⸗
nces

eferum

Gepe
in
aieflt

uhutn

R
zini

iedn
.

Ltet ultimus Dies, ut obſerventur omnes dier. 917
rali horrore mortis commota, vaticinii ſibi facti probè me-
mor, Regem, Sacris Corporibus excipiendis obviam præ-

iret, exorat, ſeſe ſubſecuturum, modòè nec dum ad iter pa-

ratam: hæc excuſatio erat, alia tamen intentio, ut ne citiùs

ſibi, Reginæ, Sacræ Reliquiæ in conſpectum venirent. Rex

itaque rerum inſcius præcedit, Reginâ adhuc per tres horas
domi moram trahente, neque dubitante, quin interim Rex
jam excepiſſet Sacra Corpora. Verùm in viaâ Rex, cum ſui
aprum fortè occurrentem inſequerentur, & ipſe ſeſe adjun-
git, hâcque ratione moram trahit tamdiu, donec Regina
rata, ſe jam ſat ſerò venire, Regem conjugem præveniret,
intelletà moræ causâ, & oculis in cœlum, cum profundis:
ſimo gemitu, elevatis, àQquàm, inquit, impoſſibile eſt, de-
cretum Dei effugere! refertque una vaticinium ſibi factum

ab his quinque S8. Martyribus in vitàâ, de ſuâ morte obeun-
dà ante Regem: quod & morbus & mors Reginæ, paulò poſt

ſecuta, verum oſtendit. Refert P. Procopius en onjug. part. I.

Diſe. 3. n. I3. & I4. Addit Pelbartus de Themeswar Ord. S.

Franc. Pomer: de &8 Serm. a46. poſito poſt F. & Benedidti. Beatam hu-
jus Reginæ Orachæ (quæ fuit Alfonſi ſecundi Regis Luſita-
niæ Conjux, his quinque SS. MM. valde dedita) mortem:

in fine ſermons. Petrus Ribaden. Flore . part. 2. ad Iy. Jan. 4 f. 4 g.

De his quinque SS. Martyribus, Ord. Minor. Martyrol. etiam
Rom. 16. Januar. Pasſi ſunt A. C. 1220. 16. Jan. ſexennio ante

beatam mortem S. Franciſci Seraph. Valentin. Leuchtins Eit. J.

16. Tan. 4f. 42. Fuit hæc Prophetia ex revelatione Divinâ, fa-

cta his SS. MM. ſine quâ revelatione Divinâ verum eſt: La-

tet altimus die &c. quanquam varia ſæpe, neque vana ſigna
ſint mortis, inter quæ morbi, de quibus S. Greg. hom. 13. in Ev-

ang PVenit Dominm, inquit, cuùm ad judicium broperat. pulſat veròô,

cùm per agritudini moleſtias eſſe mortem vicinam deſignat. Breviar.

Commun. Confeſſ. non PFontif. Lect. 9. Vide er go, ne te mors impa-

ratum inveniat. Sed:;:

222 22 3 VIII. O he-

91 S1½ CoxNcio L. Judicii & Mortis dies certiſſimus, incognitus: —
Invectiva in VIII. O hebetndo & duritia cordis humani, quòd ſolam præſentia lud

peccatores, meditazur, & futura non magis præ videt: ſic te in omni facto & cogi- heus,n
motrtem non debere kten ſz,,a,, eſ ,nr. r alinz E le uven⸗
tali deébere kteneré qulaſi Natim eſſes Morituorus alt Religioſiſſimus

eonſiceran⸗ Thomas de Kempis L..1. de Imit. Chr. C. 23. de medit. mortis. ubi er ſeccaro,
Panit entes. a. Damnanda merite à nobis noſtra ſocordia, dum credi. Getin
mus, & ſcimus certiſſimam nobis mortem, horam verò ejus nerbtti
incertiſſimam, inſuper puncto mortis & momento totam ernkla
pendere æternitatem, & hanc felicem nulli concedi, qui im rolne
paratus, & in peccato mortali decedat: nihil ampliùs tamen WnI
Quæ mortem curemus, quam quæ mortem difficilem reddant, & pericu-. Me
reddant diffi- Ioſam (ut ſunt incuria ſalutis; Sacramentorum neglectus; nenh
cile n S be- vita ſecundum ſpeciem externam ſolùm chriſtiana, & hypo- mih⸗
Eolam: criſis; vehemens amor & cura rerum fluxarum; carnis pe-. Minun
tulantia & luxuria; gula & ebrietas, facilis in peccatum gra. Hetin
ve lapſus, & relapſus, mala conſcientia, vita ſcelerata &c. lt,
Vid. Conciones yj. antecedente) nihil minùs curemus, quàm ali. imcem
quando beatè mori. Teſtis locuples, à Deo inſtruétus, 8. Hyli
David: Non eſt, inquit; reſpectus morti eorum. Pſal. I. V. g. q. d. mmiikte
non reſpicitur mors eorum; ſeu non reſpiciunt homines Münh

mortem venientem; ita clandeſtina obrepit. Seu, ut tranſtu- mnſttif
lit D. Hieron. ex hebræo: Non cogitant hominer mortem ſuam. lbin

Quare cùm ne in mentem quidem illis venit, ſubitò antè o um
Stultiſſimè: culos obverſatur perturbatque mentem. Mendova cit. ſelt. 2. ünern
Comedamus Qn. 2. fol. 2. Adeo mortis intempeſtivam celeritatem agno- uuſſta
bibamius; eras ſcunt peccatores, vitia tamen non corrigunt, ſed augent, & hiiun
ma, WMai 2⸗ aggravant extrema ſtultitià & inſaniâ: ita enim inquiunt: un
13. Comedamns & bibamus; cras enim moriemur: Iſai. 22. 13. Vbi vitam AKiR
non in longius tempus, quam in craſtinum prolongandam tenmane
exiſtimabant, tantam mortis celeritatem quotidianis docti Iul l
experimentis, prævidebant, de mortis vicinitate rectiſſim?è Eegeai
ſentientes, ſed de præparatione ad mortem ſtukiſſimè judi- (xi,
cabant, dicturi conſultiùs: Zejunemus, lachrymemur, paæniteamus . Pticblo⸗

cras enim moriemur- Sed: Comedamus & bibammcras enim morie: (i abe
mur Vere, ut notat Clemens Alexandr. L. 2. Pzdag. C. I. non mo (Kimt
S 663

u.

—

/. 4
ſl⸗ fi

Kigeten

1, ANI.

Otmelde⸗

1

1

An

Sõ

run gefs

Im m

Celeratat
1, in D

ſcitthkens
Gebnrut

i n n D

(Pbidui
ritaten,
Cpell
wrnaue⸗

Gzmin
er⸗ ,e
R, 1 ,llee.

Cletn

e

pe graviori piaculo, dum in Adamo morti certi
dicati, decreto Divino in pænam, omnes & ſinguli mortis

ünſe

OH

Latet ultimus dies, ut obſeræentur omnes dies. 919

A in craſtinum morituri, ſed jam hodiè mortui & ſopulti. Monet

Deus, mortis recordari in juventute: Memento Creatori tui in

die Zuventutis tud.: & c. Ecœcle. I2. I. eo fine, ut probè . & absque
„ *° % . . .
peccato, vitiôque vivatur, mandata Dei obſerventur, mor-
tis, etiam juventutem fallentis & abripientis, conſideratio-

ne: Et tamen peccatores agnoſcentes hanc mortis celerita-
tem & hocce periculum, inquiunt: Vtamur creaturd, tanquam

in juventute, celeriter Sap. 2. 6. J. d. utamur celer iter; ne præ-

occupemur morte, antequam creaturã voluptuosè uſi fue-
rimus, eaq; nobis præripiatur. Peſſima conſequentia : Cras Acceptâ mor-
moriemur- Ergo liberaliter peccemus. Etiam juvenes mors tis ſententia

rapit: Ergo in voluptatem noſtram, tanquam in juventute, uta- Adamus tra-
weiur creaturd. V. Mendoza ibid. n. 16. fol. 27. & Conc. ſequ. num. 7.

(tat de vitã.

Hereditaria ab Adamo hæc lues eſt: cogitare de vitâ, de
mundo, de temporalibus, de voluptatibus, cùm cogitan-

dum de morte eſt, & ad hanc ſeſe parandum. Ita legitur

Geneſ. 3. ubi minitatus Deus Adamo ob commiſſum pecca-
tum fuiſſet diverſas pœnas famem, ſitim, laborem, & ipſam
mortem: In ſudore vultüs tui veſceri pane, donec revertari in ter-
ram, de qu ſumptus er, quia pulvis es, & in pulverem reverterü. Verſ. g.

Illicò, fubdit S. Textus verſa zo. converſus Adam ad Vxorem

ſuam, appellavit illam Evam, quod nomen idem ſignificat,
ac mater viventium. Et vocavit nomen Vxoris ſuæ Eva, eò quòd
mater eſſet cunétorum viventium. Cùm potiùs eam vocare de-
buiſſet matrem morientium; nam per peccatum mors intravit
in mundum. Rom. g. 12. Magna ergo ſtupiditas & impruden-
tia fuit Protoparentis noſtri, jam peccato obligati, quòd con-
demnatus ad mortem, de vitâ cogitabat, & tractabat tempo-
rali. Idem nos, Adami infelices filii & heredes, agimus, ſæ- Ita nos tra-
fma adju- Qamus terre⸗
na, aut vivere
periculo & mille viis lethi, in dies, horas, & momenta ſub- lumus, cum

jecti, ab eâ nullibi & nunquam ſecuri, non tantùm hoc tan- moriendum

ti & tam ſerii momenti negotium omnium negotiorum non & de morte

. agi⸗ cogitandum.

5

agimus, mortis immemores aut penitus obliti, illam
ſequentis & extremi denique tremendi Judicii, ſed inſuper
illa ſtudiosè tractamus, quæ mortem judiciumque, noſtrâ

jacturà ſalutis æternæ potioris partis hominum. Ouid iſtuc,

1uaæſo, ait S. Eucherius Epiſc. Lugdun. in Epiſt. Pareneſe, quid
WMiuc eſt? Nihil ita quotidie homines, ut mortem vident, nihil ta obli-
viſcuntur, ut mortem. Calam. Glv. Diſe. a2z. de morte n. 2. & Auct, in
Sentent. Eol. IIé6. Et unde iſta tam noxia dementia? A ſerpente

infernali, qui eadem ratione primos Parentes noſtros dece-

pit, dum Evæ dixit: Nequaquam moriemini: Geneſ.3. 4. & Adam

Evæ, ſerpentis promiſſa referenti, fidem habuit; ejus Verbis
deceptus: juxta SS. Ignat. Iren. Hilar. aliôsque. Cornel Pid.

Aſtus demo-J.Sl. Ita etiamnum paſſim omnes decipimur per illud: N-.
nis: Nequa- quaquam moriemini; eſto palàm ſit, omnes omnino mori, de

uemn morie. quo primâ hominum mundique ætate, quàâ per aliquot cen-
H, tena ſecula vivebatur, faciliùs dubitari potuiſſet. Ita dœ-
mon perſuadet Jjuveni: robuſtus es, facilè vives ad-

huc annos o; non morieris in flore & vigore ætatis: Stu-

dioſis perſuadet: non moriers, antequam finias ſtudia;
aliis, antequam finias negotia, quæ habes præ mani-
bus, contra illud Zacobi 4. à v. rz. Denique nemo eſt tam
ſenex, qui non putet, ſe adhuc ſaltem ad annum victurum:

nemo tam æger, qui ſibi non polliceatur plus vitæ tempo-

ris: & decipimur vandâ ſpe longioris vitæ. Axioma veriſſi-
mum: Mors omnibus & ſingulis vicinior eſt, quàm omnes
& ſinguli putent, quia illo anno, quo ſinguli moriuntur, pu-
tant ſe non morituros. Cornel. cit. ED. ubi plura: Faber, Dom. 3.

iuntur in tempore non ſuor Eccle. z. §. Cornel. hic. Hinc denique
in morte gemitus, lamenta, deſperatio. Vid. Cone. a6.n. 6. biſt.
&a.. n. y. Conc. ſequ. num. 6. Conc. Fr. à n. f. Examinemus nos de-
ſuper practicè, mala corrigamus, bona conſilia colligamus,
eęãàaque implere, firmiter proponamus, ſtudeamusqus in ſa⸗
= uulululununntem

Adv. C. 2. n. I. En: etter, moriemini. Adeo plerique mo-

920 CoNcCO L. Judicii & Mortis dies certiſimus, incognituus:

voluntate, nobis difficillima faciunt u tplurimùm, quia cum

hr

“
ei

1

—

temn noſt

ler illos,
4 21.

. Thon.5

. 10
ſte, ſet

tt o
(. Ator
Per D

Knle

.

ſpiſtee

Munc

n
Lovrt

4
Eclenen
Nn gei

ue
Alia
l oon
Verſc⸗

4 Mi “ .

.

11 n

tAbe
Snoſtrae,
34 KlH
it ent
e. (d
r erlu
mnin i
e! A Kel⸗
et he⸗
El nire,

eeuntis:
e
e eAn
unficum.

s ſtete
um el
Guin 0NN

oinmI
L n,

Latet ultimus Dies, ut obſer ventur omne⸗ dies. 921

—6= = —

Iutem noſtram, ne incauti abripiamur, ſed ut ſecuri ſimus

inter illos, qui zune videbunt flium bomini, venientem in nnbe.

Lucæ 21. 27. Cnc. 16. 4 n. 6.
vis. Thom. Kemp. L. I. C. 2. 2 Imit. Chr. Cornel. zab. in uuih. Authores.

26. 13. & PL. citt. 4; Francik Mendoza in I. Keg. 22. Annot. I4.
totà, ſeu Sect. I. 2. & 3.4 f. 2 ft. Alex. Calamat. Glv. Diſc. 22. &
Audlar. de Morte. Drexel. de Kternit. Prodromo Tom. I. Oper.
Matthi. Faber, F. §. Cathar. Conc. 7. & Conc. Funebri 3z. Au-
gu ſt. Paolet. Srm. 26. in Eer. 5. Dom. 4 Duadrageſ. & Fer. 4.
Cin. Anton. Sucquet, Via Vitæ æternæ L. 2. C. 2. 4 f- 269. Po-

lyant. Domin. Nani Mirabelli E. Mors. Paciuchelli in Jon.

Lest. yS. H. 10. à f- 217. Pexenfelder Concion. hiſt. 91l. Thom.
Staplet. Dom. 1. Advent. Textu 2. & 3. Petr. Pennequin S. J.
Ves. ad Amor. Divin. Conſid S. à f. p26. Alphonſ. Anton. de
Saraſa. S. J. Ars ſemper Gaud. tom. 1. tr. I15. J. F. à f. 392. Vid. ſu-
Conc. Is. de empore Indici extr. & Indic. Ker. E. Mors.
dta.

Sir ettr iaer 4383 4383-s33.-53 3-6383-4383-f3 8. 3-2382 .

CoONGCIO LI.

Alius ſancti Timoris Stimulus: Milerrima damnato- za. can. 55.

rum æternitas, quæ noſtram ſalutis i incuriam &
ſocordiam confundit, damnat, & corrigit.

Zox clamantis. Parate viam Domini. Lucæ 3. 4. Donm. 4.Adv.

Beati, qui non viderunt G crediderunt, oann.20.2 9. F. S. Thomæ.

Arare viam Dominz. jubemur. Nempe Za alia Domini, Duplex Via:
alia deemonis. uſtorum alia & ad cœlum, alia im-Dei & dœ-
iorum & ad inferos. O quàm undequaque viæ di-monis.
verſæ! Infelix illa impiorum, duce in ſcelera & præ-
Mechtl de Jud. extt. Aa aa aa cen-

rteductus.

922 CoxNcio LI. Miſera Damnatorum æternitas:
centore diabolo, cum præcipitio in infernum: Beatus vir, qus
in viâ peccatorum non ſtetit. Pal- I. 1. Ambulavimus vVias diſiciler.
ep. y. . Econtra ſuaviſſima Via juſtorum. Beati immaculati in
ved, qus ambilant in lege Domini. Pſal. I185. 1I. Vid. Conc. 6y. n. I. &

Ind. Ker. V. Via. Via Domini eſt via innocentiæ in baptismo

acceptæ; & quia hæc à valde paucis tenetur, eſt alia poeni-

tentiæ, quàm ingreſſus eſt Filius prodigus: Surgam & ibo ad

g

patrem meum. Lucæ I,. 15. Hortatur Deus & clamat: Converta-
tur impius à vid ſuä, & vivat. Convertimini, convertimini à vit ve-
ſeris peſſimis. Ezech. 33. II. qui igitur in peccatis vitam agunt,

per vias revera abeunt peſſim as, errant, aberràntque, longè
à ſalute & Deo recedunt, & morti approximant, imdò deni-
que in punéto ad inferna deſcendunt. Job. 2. 13. Ideéque monet,

invitat, rogat, minatur Deus, per ſe & per ſuos ſacros prædi-

catores, ut reliétâà viâ pravâ, viâ peſſimâ, viâ æternùm ex-

itiali, per viam rectam & æqquam revertamur, ut vitam in-
S. Thomas in veniamus & ſalutem: Parate viam Domini. Exemplo ſit S. Tho-
viam reétam mas Apoſtolus, qui dum à cœteris Apoſtolis aberat, quando
venit Yeſus, aberraverat, viam infidelitatis, & quidem perti-
Miſericordiſſimè reduétus

naciter, ingreſſus: Non credam.
in viam fidei, veritatis, & gratiæ, oſtenſis etiam, & ad palpan-

dum exhibitis ſacratiſſimis Vulnerum Cicatricibus Lateris &

Manuum: & una audit: Beat- qui non viderunt & crediderunt.
A Chriſto ſuaviſſimè invitatus: Infer digitum tuum, viſu & ta-

Ru, (tetigit enim Vulnera Chriſti: Videbat, tangebatq homi-
nem; & confitebatur Deum, e non videbat- ait S. Aug. Tr. 121. in
dulitate, ad ſemitam fidei & pœni-

Joann.) à gravi ſuãâ incre
tentiæ rediit, eam verbis magnum amorem ſpirantibus:
Dominus meus & Deus meus. v. 25. teſtatus, & errorem compen-
ſans magnis laboribus, ut qui ſolus totum penè terrarum or-
bem evangelizaverit. Cornel. in v. 29. E. Engelgr. F. & Thomæ g. 1I.
& 2. Oiuia vidiſti me, Thoma, credidiſti. v. 29. Nos verò lumine
Fidei inſtructi de iis, quæ nec videmus nec tangimus, opor-
tet eſſe inter illos: Beati, qui non viderunt, & crediderunt. O uti-

nam

Nſimus

IVidem

ſte, cumt

ii: Mn
4 howin
Gert,orele

1

ta totins
Us nobis⸗

Mma

tiſe ac
Weet Ane

n, Rhi
Aunc lote
okrocpe

eliri Ka

Ultfarie
nnn, et

na nit
uroſto⸗
Loerteckarion

N
C n.
UAinete

len ecei

ier Ccente
UAite

1

. N
Iltematten
Woptent,
nnos
mnel cecic
lemper!

Nmor 8, 1
ſinlerno

mm.
—
Nlien,

4

6

ſ.
mg⸗ 9 ,
Ahieig

„ 1

41, 164
mnele M

8
. e e

4
11P iſ edee
1

A pN

0 4
„ſw er

rintn

Uunt, imdt

deogren
ſicos
jietetruan
k, ut vitan
mhon!
Dernt,

Giten
line AUt

nte
Tiialnt

10 N

, lN.
lli

Nug ſinn

„

Woſtram Salutis ſocordiam damnat.

nam ſimus! Infeliciſſimi alias futuri, fi nobis eorum, quæz
non videmus, nulla aut nonniſi mortua fides fuerit, tum

certè, cùm nobis ſalutis & æternorum nulla cura. Ita ajunt
impii: Non eſt, qui agnitas ſit re verſus ab inſeri'. Sap. 2. I. de quo-
rum hominum genere Chriſtus: Neque, ſi qui ew mortuts reſur-
rexerit, eredent. Luc. Ié. 31. E. Conç. 32. num li. Tam parum ſæpè
ipſa totius æternitatis moles, & alterius vitæ perennis ſta-
tus, nobis cordi & animo eſt: eò tamen omnes ſerius aut citius
mnetam properamus ad unam ætternitatis: ITbit homo in domum æterni-
tatis ſuæ. Eccle. 12. .. Et- eò quidem omnes tendimus, ſed diver-

„₰

ſimode: alia enim ſicut via eſt juſtis & impiis, ita alius termi-
nus, ſed hic idem in omnem æternitatem. O æternitas!

Hanc contemplati fuimus, ſuprà Conc. 258. aliquantisper pro

noſtro captu, & velut in umbrà, eandem reipsâ brevi in-

greſſuri: Reſumo cogitata de æternitate, ut vel hinc docea-

mur efficaciter, ed viam noſtram Domina, ad Jjudicem Divi-
numparare; etiam nunc toti mundo, & omnibus, quæ mun-

di ſunt, ad miſeram æternitatem viam parantibus, firmiſſi-
mo propoſito (Dixi, nunc cæpi. Pſal. zé. I.) ultimùm valedice-
re, execrari omne peccatum, ceu viam à cœlo ad orcum re-
giam; viam pœnitentiæ, etſi arctam, amplecti. Vid. ſapra
Conc. go. n. 3. Paremus, AA, & excitemus in nobis lumen fidei

ad vivaciter apprehendendam de Æternitate hanc verita-
