benvalert

Weiriius

ſunkaciiie
Ul in han

(utructu.

lräme
ibldert
ürus,

NNcN
ol inl d
geitante

Aliet Na

ſtum kera

zett ihon
lenco, fe

ligee diek

ndamin
.

fühunnr⸗

lnſiri⸗
Ns ro
alen 1

An Recollectio de munere Parochi 6o Parochianorum. 1435
ir he Ade! quàm miſerandum Vale! O infelicem obitum & abi-
erti ktum! quô zternùm clauduntur lumina nottem. Refero hunc
hujus miſerrimi Concionatoris Egreſum verè tragicum, qu?s
. Svitæ ſuæ, mundo, imò & cœlo valedixit (Avertat Deus ta-
Gν lem valedictionem!) in regionem umbræ morti æternæ ſecedens,

1:

S

—

=

Did e. imòè ejectus in barathrum: ut, cùm talium horrendorum ca-
e ſuum facilior ſit, & retineatur memoria, etiam unà cætero-
mie, kum, in hac valedictione à me dictorum, minuùs fiat oblivio,

e Cum fructu ſalutis æternæ. Incidenter de ſepulturd Aſini, cu-
kerißi jus ſuprà mentio facta. Fuit cujusdam D. Comitis Præfe-
e (tus ſenex (Vterque Acatholicus, mihique notus) qui dice-
s re ſolitus, pro ſuo in Catholicos ſenſu reprobo: Catholi- Catholicis
ſA Cum, cum moritur, ab jiciendum eſſe auf den Schindwaßen ſ. v. ſepulturam
Ni,i,,n quod ipſe Catholicis contemptim voluit, revera ipſimet aſini optans,
mm EevVenit ante paucos annos in juſtam talionis peenam: Quis an conſecu⸗
R dubitet? Nam, pro more, recreationis causâ cum ſclopeto in bie.
ſaltum ferarum egreſſus, repentinã morte extinctus, reper-

7

“ tus eſt ipſomet tali loco, idque capite, ſuper oſſe animalis ca-
unnthinte daverico , reclinato. Id mihi, ex teſte fide digniore, retu-
nninlt lit hisce diebus Auguſto An. 1700. aſſeveranter unus, qui
. quondam in ejusdem D. Comitis ſervitiis fuit, ipſe Catho-
hineſe Vid. Authores in hac, nec non in & poſt Concionem 1. & 2. Proxmia- Authores.
65 em, ſueprà initio hujus Mi folii, cCitati: C. 63.⁶4. & 69. Concio-
Mnd 4 nes pro Valediét. habet Procop. Capuc. fine Dominicalu
Aemun 1WMſtivaltz Diſc. Ioo. & Iol. Caſp. Knittel S. J. Concion. Dominical.
Kee Academ. tribus ultims Concionibus finalibus.
A rald .
Cnſren = L B
1 ſn⸗ H W
öovin.

1436 Coxcl LXXIV. ProEgreſu &al Pafioru Ainarun &.

Concluſio ad Judicem ſupremum “

C extremm.

7. grgo guaſornect, tuis ſamulu ſatveni⸗ ur retie .
1ſo Sdanguine redemiſti. ſ 1

Omine éſu, qui hori Diei Prima iao rA

E
1

„

tatus, Iudex Cæleſtis judici terreno, 6& reus fal-

ſorum criminum ab impiis Pontificibus factus fuiſti;

luccurre nobis miſeris teccatoribus in Judicio, ut
non aternis ſuppliciis cum impiis condemnemur, ſed
tuis Fidelibus mngi in Caltiades mereamur: gut.

vivis Sc.

D Omine cſ= Chriße e, Tili Dei vivi, pone : aſ .
nem, Crucem 65 Mortem tuam, inter JudicDium
tuum és animam meam, nunc & in hora mortie
meæ; 6é& mihi largiri digneris gratiam & miſericor-

diam,; vivis & defunctis requiem & veniam,; Eccleſiæ

tua pacem? & concordiam; é& nolis peccatoribug
vitam 2 G Floriam ſenpiternam: Anen.

INDlI-

hunn
I ſacto
Coxelc

akori
Ehiriton

rælati

(Coxc/0

Wnus,
(tn
. W
luale ſer
Uein, met

Acebeat.

ll. re.
PCna

664ð 2ðòð T,

.
7RZ R

En. De⸗ iis, wrumg, utili uſu dictum K in PFoœæmio
M Oeri num. 7.

l Cane ans wrnmarin.
u, Rocœmium Authoris, & Ratio Operis: . Item Concionato-
lco, ri ſacro Monita. Afol. 1.
enn Co NCIO I. Proæmiali: Ingrefſſus Concionatoris & Anima-
rum Paſtoris: De hujus gravi munere & obligatione. T. 13.
. 4 II. Pro. Officium Auditorum, Parochianorum, & Cu-
ræ Spirituali Commiſſorum. V. 25.
Præfatio in Conciones de Judicio Extremo: de quo f. 14.
mnluf CoNcCIO I. Judicii Extremi memoria & timor ſanétus,
un utilifſimus, ad Pœnitentiam vitamque verè Chriſtianam ex-
,D citans. D Lol. I.
NAHH VlItimus Mundi ſceleratus Status, ſine curâ ſalutis;

et. ale ſecuritatis, ad noſtra tempora expenditur, quanta
proin, metu Judicii imminentis, ſalutis cura meritd nobis

nbalſe
e eſſe debeat. 2.
ℳ III. Creaturæ omnes, ad finem mundi, contra peccato-
1 es, ceu hoſtes Dei, inſerrecturæ, evincunt, ne nos jam iis

abutamur, hoſtes, & in injuriam Dei. f. 25.
IV. Terror ex Signis Diem Extremum Judicii præceden-
tibus. Præmonemur, fugere à facie arcus Iræ Dei: & ne ſi-

mus futurorum malè incurii. F. 37.
V. Totius Mundi Cataſtrophe, & ultimum Or bis excidi-

um per ignem. Hinc totius Mundi Vanitas, contemptus;

Salutis ſtudium, Timor Dei docetur. r. yvo.
Dl. VI. Exuſto Mundo, ſequitur Tuba, ad Extremum ludi-
ND. It ttitt tt 3 cium

—

14;38 IMNDFE I. Generalis Concionum de Judicio extremo.

cium omnes mortuos evocans: exinde horror reprobis. No-
bis nunc Tuba Salutis ſit. DUVUWG RRmRmRRRe

l H. oo.
VII. Reſurrectio Mortuorum univerſalis, Electis glo-

rioſa: Reprobis perquam funeſta. PP75.
VIII. Mortuorum reſuſcitatorum ad Locum Judici Ex-
tremi deductio: Beatis felix & jucunda: Reprobis violen-
IX. Separatio Electorum à Reprobis, hisce ſummè pro-
proſa & infelix. ”c
X. Salvandorum Paucitas: Damnatorum Multitudo,
etiam & Catholicis, horrorem Judicii Extremi demonſtrat,

jubetque ſalubriter timere, ſi vel unus tantùm foret dam-
XI. Conſiderantur ſingulariùs particularia quædam cir-

nandus.

ca Reprobos à Siniſtris. Dei odium erga peccatum, & ejus-

dem ſuſti judicii ſeveritas, etiam contra Angelos Apoſtatas,
Antiquæ Legis Populum electum, & Novæ Chriſtianos, eo-

rümque Capita. e. e Damnatorum Notæ: ne &
in nobis reperiantur. Hi

XII. Conſiderantur ſimiliter quædam particularia cir-

ca Electos à Dextrâ in judicio: Eorum Notæ, Dotes, Laureo-
lIæ: in ſtimulum virtutis, vitæ Chriſtianè agendæ, pœniten-
tiæ, & evitandæ ſtationis à ſiniſtris. LVLVis

ctis in ſolatium, Reprobis in magnum horrorem. f.
XIV. Adventus Judicis Extremi in Nube admirane
Electis lucidâ, impiis tenebrosꝗãA.

XV. Conſideratur, & oculis mentis proponitur Judicii
Extremi Tempeſtas, verè formidanda, quàâ Chriſtus judex in

Nabe cum poteſtate magnd & majeſtate veniet: Cujus terrore do-

cemur emendationem vitæ morumque. f.- 194.

†

XVI. Tempus udicii Extremi expenditur, cum fuis cir-

FEE Ee WUss „ Rn 1 1 3†1 . 1 . .
cumſt autiis, meritò horror em incutientibus: uUt in tempore,

8 . ſine

lbriCont

f. 106.

inc Timor Dei, odium & fuga pec-
Cati, ponitentia ſeria docetur & inculcatur. fF. r34.

ſ
hrio
Mellet
WI. 1

lcume⸗

ſarodem

Iyll

fanune.
ſe.
udcokn
er lkc⸗
Onmnaſelt

KVR

I!

en hege

leyerean

UI (

AN

erend

W.

1.

endulter,
TortAn.
u L.lgn
DAir
likinncer
Mertet
AN.
cunmna.
CA
Phenidn
i

o,NM.

I
Tolemn
note N
y⸗
K.

tore,
ſe

5

NNDEX I. Ceneralis Concionum de udicio extremo. 1449
ſine dilatione, noſtram curemus ſalutem; quaſi ultimus dies
nobis eſſet hodie. M MD f. 205.

XvVII. Expenditur Circumſtantia Loci, Vallis Joſaphat,

Judicium extremum vehementer impiis aggravans; in con-
ſolationem verò Eleétorum. f. ert.
XVVIII. In judicio extremo aperientur & explicabuntur
Libri Conſcientiarum. Hinc impiis æternum dedecus. Nos

jam nunc in tempore mundemus Librum Conſcientiæ no-

XIX. Chriſtus jeſus, udex vivorum & mortuoruùm in

Judicio Extremo. Ponderatur majeſtas & ſeveritas ejusdem
ex quibusdam, quæ in vità & primo Gratiæ Adventu ſuo,
cum majeſtate & ſeveritate egit.

tate& & leve ..— F. 247.
XX. Conſiderantur Extremi Judicis Oculi Gratiæ ſuper Ju-

Ror, & Vultus iratus ſuper facientet mala & reprobos. f. 266.

XXI. Perſona Extremi Judicis: KRex Tremendæ Majeſtatis

quem Reges, ac ſummi & infimi, mortales omnes timeant
& revereantur. f. 281.

XXII. Chriſti Jjudicis Majeſtas & terror, ex quibusdam,

Vet. & Novi Teſtamenti, ſelectis Viſionibus & apparitioni-

bus expenditur & confirmatur. F. 302.

“W XXIII. Chriſti judicis Extremi Vax, Impiis terribilis, con-

atur. Vnde docemur, jam nunc in vità Vocem Gratiæ
udire obſequenter. F. 221.
V. Chriſtus Extremus Judex SS. Sanguinem fuum
apiis requiret. Ne nos jam in causà ſimus & rei, illius
ruſtra efff. je.
X

XV. Chriſtus, judex Extremus, exactiſſimè numerans,
,‚& ſeveriſſimè dividens ſeu judicans,
ttiones nobiscum inire per pœniten-
gravitate pececatorum noſtrorum;

6

docet nos in tempor
tiam, ſuper mimero

ne in judicio damnemur. LL. 554.
XXVI. Judicii extremi Actor, ſeu Accuſatores & Teſtes
irrefragabiles: inde reis & impiis graviſſimus horror. Ne
, com-

loo

1IAAO INDEX I. Generalis Concionum de Judicio extremo. 141
committamus, de quibus tunc. accuſari mereamur, vel. co m- uce
miſſa per pœnitentiam deleamus. fYJ. 355.
lL. LA

XXVII. In fine homini & mundi, in Judicio extremo, denu-—
datio Operum illius: Eccli. 1I. 29. quantus hinc Peccatori horror, Zeubilis⸗
confuſio, deſperatio! S Faor. lurkwet
XXVIII. In Judicio extremo apparebunt gravia peccata ‚ N
quæ hic in vitâ videbantur levia, quâm ſtudios curâà ab o- (aliil
mni peccato abſtinendum. FEFaez. 1
XXIX. Judex Extremus etiam bona opera & ipfas juſti- Unrniit
tias ac juſtos & ſanctos rigidiſſime examinabit, & judicabit, IIII.)
qum ergo vereamur omnia opera noſtra, ne aliqui ratione eernore
malè fiant, aut mala ſin. F. 123. MII.
XXX. Judicis Extreint Examen terrificum de reprobis, leckorn

eor umque peccatis. Docemur timere & cavere peccata, præ Mboniag
totius mundi malis. f. 40 . itigeend
XxXXI. Perſona Rei, miſerrimi peccatoris, ante udicem Uumbide
in extremo Judicio conſtituti, expenditur. . s6. UNV.

XXXII. In Judicio extremo, Reo peccatori! nullum pe. Müuche
nitus refugium, aſylum, & patrocinium. jJam nunc nobis müitol
conciliemus Sanctos ad Judicem Patronos. f.voz. Vid. Conc. ö. 4
XXXIII. Judicis Extremi Sententia Flectorum: his de- W. N
liciæ; impiis tormentum. Tr V22. MCdNR
. XXXIV. Judicis Extremi Sententia ultima, in impios - enr⸗
minatoria, terribilis, & efficax.
XXXV. Judicis Extremi Sententiæ i in impios du E
terribiles: Diſtedite, maled'äct, expenduntur. ümeke

XXXVI. Judicis Extremi Sententiâ, impiis. decre na orunſi
æterna Damii, omnium graviſſima. I. vSd.
XXXVII. Judicis Extremi Sententid, impiis decr eta Pœ- Un.
na Senss graviſſima. f.od. Mluit-

XXXVIII. Judicis Extremi Sententi- impiis decreta P* Im: Carn
narum Damni & Senſus æternitas, omnium afflictiſſima: UplI
quàm heæc à nobis impensè conſideranda! Inde fructus ma- i⸗

ximus & effectus ſalutis noſtræ. . Ger N Cre⸗ . ua

.

b han.

)

Nonnn,

npetet

omnce.
6
tita.
Kjudett
inntnin
Ge nel

Hecet e

Nteolen
innlne.
Tnr MNG
um:C .

pios

2*

INDEX I. Ceneralis Concionum de Judicio extremo. 1441
XXXIX.hÄIn JIudicio extremo impiorum extrema confu-

ſio & deſperatio. Easz.
XL. Extremi Judicii Sententiæ Executio: Impiorum

miſerabilis deſcenſus & raptus ad inferos. A tanti præcipi-

tii causãà metuendum & cavendum. f. 6&.
XLI. Beatorum glorioſus cum Chriſto Jjudice ad cœlos
aſcenſus, cum victoriã & triumpho, Ingreſſus Regni ſupre-
mi. Eò & nos deſideria noſtra, omnes conatus, & vitam

omnem dirigamus. F. 695.
XLII. Metu judicii extremi nemo deſperet, ſed magis
à peccato reſurgat, & in bono perſeveret. F.722.

XLIII. Metu judicii extremi, & pro obtinendàâ Senten-
tià Electorum, & devitandâ Sententia reproborum, nihil
non boni agendum: Adverſi patienter tolerandum: & pec-

cati fugiendum in hac vitãa. Vbi Corollarium: Ante omnia
Curam Fidei Orthodoxæ habendam. I. 7a6.
XLIV. Oblivio Dei, ubique præſentis, omnia videntis,
ſeverè judicantis: Nullus metus, nulla memoria Judicii ex-
tremi, vitiorum & Inferni janua: Signum Reprobationis

XLV. Iudicium extremum meritò timeant malè ſibi in
vitàà conſcii: dum jam nunc ſentiunt graviſſimum in ſe tor-
torem; quantò duriorem in Jjudicio extremo, & æternum!

If. soe.

timere debeant: Salutis incuria: Sacramentorum & me-

XLVI. Mortem & judicium Divinum, qui, & quæ meri-

diorum ſalutis neglectus, abuſus: Hypocriſis ſeu ſimulata
virtus. r

f. 820.
XLVII. Judicium Divinum meritò timendum & ie.
rum facit vehemens amor inordinatus & cura rerum fluxa-
rum: Carnis petulantia & libido: Gula & Ebrietas. P. &3z.
XLVIII. Mors, Echo vitæ præteritæ; Prodromus futu-
ri judicii & æternitatis. Qualis vita, finis ita. Vita mala
Divinum Judicium exaſperat. f. 51.

Mechtl de Jud. extr. Uu uu uu u u XLIX.

1442 IMDEX I. Ceneralis Coneionum Oe ſudicio etremo.
XLIX. Menſura peccatorum impleta; Malitia confum-

mata; Poœnitentia dilata neglectaque, mortem & judicium
Dei maximè aggravant. Vel ab uno gravi Peccato timen-

dum, ne per hoc menſuram impleamus, pœnitentiam am-

JF. 573.

plius nunquam adcuri, ſed perituri.
L. Stimulus ſancti timoris & exactæ ſalutis curæ: Sicut
Dies Judicii extremi certiſſimus eſt, at incognitus: ita & ul-
timus vitæ ac mortis noſtræ. Latet ultimus dies, ut obſer-
ventur omnes dies.
LI. Alius ſanéti timoris ſtimulus: Miſerrima damnato-

rum æternitas, quæ noſtram ſalutis i incuriam & ſocordiam

confundit, damnat, & corrigit. F. g2. Vid. Conc. 35.
LII. Signa in cœlo, alia gratiæ & clementiæ, alia iræ di-
vinæ; ubi * Stellà SSs. Trium Regum: de Cometis: quibus
ad ſeriam poœnitentiam monemur: ne ſigna Iræ Dei, & hanc
experiamur. VLV. 949.
LIII. Deus, cum magn4 certâque ſpe ſalutis, amandus,
quia bonus & miſericors eſt; timendus cum tremore, quia
juſtus judex. Ergo homo ita in Dei miſericordiam infini-
tam confidat, juſtitiæ ejusdem & Judicii tremendi ut ne ob-
liviſcatur.
LIV. In iis, quæ animam & falutem æternam tangunt,
ne fſimus imprudentes & pueri.
vVini. F. 979.
LV. Aue Mortem & Judieium para juſtitiame Eccli. 15. 19.
Mortis & Judicii infequentis, prodromi ac nuntii ubique &
Pplurimi: ſed hos negligimus , contemnimus ut plurimùm.

F. 1000.

LVI. Ad Mortem & Judicium Divinum Præparationes
in vitã, ſequentibus monſtrantur Concionibus, & media Sa-
lutis æternæ. Conciliandi Amici & Patroni, hujus vitæ
pauperes; & alterius: : Animæ Furgantes; in Cœlo Sancti,
dibus Deipara. . Loyz.
LVII. Dei.

fF. gog. Vid. Conc. 16.

f. 960.

Horum quamplurimi, qui
ſapere docentur, præſertim metu impendentis Judicis Di-

o

⸗ oten

nationi
ſe Weat
och derdon

ra vtil

entum

Glrkand
(sobv
Clordus.
il leire

tt veft 4

len mune

ors &

e & 4

fpuhluti

1 lt
4, G
gumac

I Ph

Wem Pal
Uotemm 19

lte, awann

Nchikrate

ſonte

e⸗ 1
.
ſ Chri
Nch
wrlden⸗

t.
—
Wncorn.

Aſobzin
Cetoi
lentima
r/Kant
Wike.
G Wr⸗
4. Mal
M damner
Klocortin
NiCn.,
,Aliaiten
etis: guln
Ma,
Ni, M
Nnnt, OM

hm ünn .

Nmüutec
nuntINN

Pumnm,
lcs
⅓
tinne
ine
Panniine
neli
ſet
, H
ſn

ue.

InDIEX I. Generalis Concionum de judicio extremo. 144
LVII. Deipara, Mater Gratiæ & Mater Miſericordiæ,
adeo potens, ut ſupremi Judicis, Filii ſui, iram & ipſam
damnationis ſententiam, peccatori juſtiſſimè debitam, aver-
tere valeat efficaciter. Hujus in præſenti teſſera, Maria-
num Sertum, ſeu S. Roſarium; cujus ſingularis & præcla-
riſſima utilitas ad ſalutem obtinendam proponitur, in inci-
tamentum ad devotum & quotidianum ejusdem uſum-.
M f. 1037.
LVIII. Jeſus: Maria: Joſeph: Sanctiſſima Creata Trini-

tas: Per hanc & per hos felix mors; clemens Judieium; ſecu-

ra Salus obventura Ejusdem & Eorundem ſincerèe devotis
Cultoribus. Pro Coufraternitate ſub Nomine harum Sd Perſona-

rum; & generatim in gratiam Fidelium, quos univerſim, uti obliga-
tos, ita verè devotos eſſé oportet huic ſanctiſſimæ Triadi. f. 1079.
LIX. Chriſtus in Jjudicio extremo tremendus Jjudex;

idem nunc in Euchariſtiâ abſconditus, totus gratioſus, mi-
ſericors, & placabilis: Animæ vita & robur. Suadetur ejus
devotæ & dignæ Communionis ſacræ frequens uſus ceu

pignus ſalutis æternæ, ac teſſera, ſignumque Prædeſtinatio-

nis: ſicut econtra indigna Communio Judicium Dei aggra-
vat, ejusque rarus uſus & neglectus noxius, malumque

ſignum ac omen eſt. f. 1079.

LX. Philothea Euchariſtica ſupremum IJudicem ſibi cle-

mentem parat, dum ejusdem ſub ſacris ſi peciebus abſconditi

honorem zelare, & injurias eidem illatas pro poſſe compen-
ſare, amanter & reverenter ſatagit. Cultus Euchariſticus.
Archifraternitas Corporis Chriſti, & Ejusdem Perpetuæ
Adorationis. Hujus Præeminentia, Finis, Statuta, Præmia.
Pro ejus Inſtitutione vel solennitate. Cobaærent duæ ſequentes Concio-

ner Vid. & præcedenzs. . 70.
LXI. Continuatio ejusdem Materiæ. Philothea Fucha-
riſtica, Chriſti amore, ad quem magis accenditur, ſaucia, nos
inſtruit, quàm humillimè devotos 88. Euchariſtiæ, cum a-
more liberali, nos eſſe oporteat, omni ſepoſità excuſatione;
?”J”ÿM Uu uu uu uuz quæ

1444 INDEX L. Generalis Concionum de udicio extremo.

quæ varia refellitur. Cobærent Pracedens & ſequens C. nncior Vid.

T. 1/30.

& Concio 7g. “
LxXII. Continuatio. Philotheæ Euchariſticæ Merces

ampliſſima decernitur: in terris multiplex: in Judicio extre-

mo Clementia: & denique in cœlis Corona Gloriæ. Hinc
ſtimulus, omni exceptione major, nobis ſit ſolidiſſimæ &

conſtantis, cum Fide & amore, devotionis erga ſanctiſſimam
Euchariſtiam, in finem vitæ usque. Cobhbærent duæ præcedentes
Concioness Vid & pg.
LXIII. Salutis medium, qué docearis, ſugere àventura irà,
eſt Verbum Dei, auditu neceſſarium. Huſjus ardor ad Cœ-
lum, negledtus ad infernum, via & occaſio. Illud Præde-

ſtinationis, hoc Reprobationis ſignum eſt, e oann. g. 27.

LXIV. Præcones Pœnitentiæ quàm mundo ſcelerato
neceſſarii; & quàm ſeriò illi Pœnitentiam inculcare debe-
ant, ac audiri obſequenter. V. Conc. 63. 69. f. 1201.

LXV. Poœnitentiam, quæ peccatori, ad Jjudicem ſupre-

mum deproperanti, unica eſt ſecura, & ſalutis via, primâ
fronte aſperam, Dei Filius, doctrina & exemplo ſuo, ſuavem
fecit, & facilem: ne terreamur. Deſiderio vitæ æternæ
eam fortiter ingrediamur: ne nobis terribile, cum morte,
Judicium obtingat. JYY. 1221.
LXVI. Fugere à venturd ir? Tremendi Judicis, & facere fru-
Dus dignos panitentiæ, docemur. Ne nugemur in tanti nego-
tii animæ neceſſitate, in noſtræ ſalutis dispendium quinam
frul us digni Paænitentiæ. Sè f. 1239.
LXVII. S. Confeſſionem, ejusꝗue frequentiam, propo-
nimus, ceu medium partim neceſſarium, partim ſaluberri-
mum & efficax, qué nobis ad mortem & ad ſupremum Judi-
cem viam paremus; dies vitæ noſtræ omnes obſervemus;
nos ab omni peccato & peccandi conſuetudine, atque adeò
à vinculis doemonis integrè expediamus. Eid. Canc. 4. r. 70.
1262.

LxXVIII. Pro-.

on
cbbern

Etenenn

Wwren ac

loenen
Aukrlkem
IIIN.
ykmunrr
heidantu
nos, vti d

rem
emum.

III A
tio proxi
entorumm

nainDeum

remis /,
IIII. I.
Uniacomnd
Mäſo N

Ueleyen hymnix
Walbomin

lIIII.

elini co⸗
leme
d: Neen
mloihe⸗
Kinme
Uln.
NCaN
ſula⸗
Wrem

=☛r☛P

— —

“

1

—
lutin
SNn

ae e.
Uicde.

oläne

ſuctinn

N

4 un,

dor ad (.

Uvoræc

unn. ,.

Ugl. NV.
10 Kelernr

Nlcare e.

,, e
ſcem ine
Pis, Mid
o, uapel
tenn?
Norte,
ſun,
nefſr.
nton
n,
llubenn
unful⸗
ervend
nen⸗
,6,
l

INe.

INDEX I. Generalis Concionum de udicio extremo. 1445
LXVIII. Proſequimur idem fere Argumentum, ſtatuen-
do ſaluberrimum medium, quò nos in tempore ad mortem
& tremendum Judicem magis & ſecurius paremus, per Con-

feſſionem accuratam, eâmque annuam generalem, cum
ſtudio emendandi errata, vitandi peccata & peccandi occa-
ſiones ſaltem proximas.
LXIX.ÄDe Confeſſione Sacramentali dicta, & dicenda,

f. 1256. Vid. Conc. 567. 69. 20. 23.

confirmantur magis, & pro rei connexione, neceſſitatéque,

dilucidantur in Confeſſario; cum quòô in noſtram ſalutem age-

re nos, uti conveniat, docemur: & alia circa Confeſſarium,
Patrem & Medicum Animæ noſtræ, ac Manuductorem ad
Supremum Judicem, obſervanda perutiliter. f. 1306.
Lid. Conc. 67. 69. 20. 7l. 73.
LXX. Ad Mortem, & judicium Dei tremendum, Præpa-
ratio proxima & ultima in extremo vitæ: Devota Sacra-
mentorum ſuſceptio: Terrenorum omnium abdicatio: Ple-
na in Deum Conſignatio: ubi de neglectu Sacramentorum in

extremis. f. 1322. E. Conc. 6.6S.69.7I.22. Ind. Ker. E. Pænit. Confeſſto.
LxXXI.ÄIturi hinc ad Supremum Judicem, oportet, ut
omnia, cum Corpore terræ relicto, relinquamus, etiam nos-
metipſos: & à nobis ipſis exe undum: imò Expoliantes ſimus nos

veterem hominem cum abtibus ſuis & induentes novum. Vbi de Spiri-

tuali hominis renovatione. f-3r3. Vid. Conciopræced. & ibi citatæ.

LXXII. Ad Judicium tremendum & æternitatem in-
greſſuri, docemur, ritè chriſtianèque conjugare, & combi-
nare Tempora: Præteritum, Præſens, & Futurum. Habenda Ra-
tio: Præteriti, de malè actis pœnitendo, defetus compen-
ſando: Præſentu, piè ac conſcientiosè vivendo: Fatari, æterni-
tati maturè providendo. F.I37a. Eid. Conc. pt.
LXXIII. Pœnitentia, & Confeſſio, præſertim Generalis,

eſt vera hominis Innovatio, & optima Anni ac totius vitz
clauſula: ſecura ad tremendum Judiçgem Supremum ſemita.

In extremis ſaltem, & ritè pornitendum eſt. f. 1394u. V. Conc. 71.
HDM IJYUD & ibi initio citatæ.

Uu uu uu uu 3 LXXIV. Va-

1446 INDEX II. F. Feripfuræ in Vet. Teſtam. —
LXXIV. Valedicit Concionator, Animarum Paſtor, ces- .
ſurus loco, munere denique è vitâ, ad Supremum Judicem, hea 4P
rationem redditurus de ſe, ſuæque Curæ commiſſis, acce- MNd 8
Pturus vel præmium vel poœnam. f. aIa. Vid. Conc. 1. & 2. Uk
“ 1I roam. Ren do- G et. ſ
8. Scripturæ Locorum, Textuum 59 & Sententiarum, ſn
1iin hoc Millefolio aliqvaà ratione elucidatorum ugente
M S& elucidantum. Ade
Ex TESTAMENTO VETERI. H
Geneſ. 1. 10. Oeugregationes aquarum aphellavit Maria. Conc. pz. n. 1. fol. 939 ika

C. I V. 14. & 1 6. . Piant luminaria. Conc. 12 . J. 42 S. à f. 940. & . F. C. 6ο. . Z. . ſieſin
Ff. 1120. OUM.

1. 31. Et erant valde bona. C. 3. n. 3. f. 25. C. 73. n. 6. f. T = .. Zungmn

„ ,
Gen. 2. 3. Benedixit Deus diei ſeptimo & ſanctificavit illum. Conz. 63. n. 6. f. n02. rend⸗
2. 4 10. Fluvius egrediebatr, qui inde divid. &c. C. r7. n. 1. f. 1039. 4 H
2. 15. Talit Dominus Dens hominem- Kc. C. y3. n. 7. f. 9g74. ſ
2.‧ 19. Addaxit es ad Adam- & C. Conc. 3. n. 4. f. 3. 2 in
Gen. 3. 4. Neqguaquam moriemini., Conc. yo. n. §. f. 920. --⸗OD en
3: 47. Et aperti ſunt oculi amboram. Conc. S. n. , f. 99. C. 22. n. 3. 4. . 307. is
3‧ 9. Adam abi es? Conc. 22. n. 2. f. 357. & ö Conc. 27. n. 4. f. Sog. t
3. 17. 18. Malediéta terra in opere tuo &c. C. 37. n. 5. f. 764. N nen
3. 19.20. Li ſudore vultüs tui &c. C. ſo. n. I. 4. 5. F. go0. nuci
3. 20.21 Eô quòd mater eſſet cunbtorum viventium. C. vo. n. S. f. gr. H ieen
Gen. 4. à 4. Reſpexit Dominus ad Abel &c. C. zg. n. 3. f. 347. C. 33. n. 3. f. 5=2Z 7. nele
4. 7. Conc. &ÿv. n. 2. f. 122 . S bene egers & c. . 4 Munn
4. 9. VEYbi eſt Abel frater tuus? & c. Conc. 27. n. I. f. 40 . ððòèM , 4
4·‧ II. Munc igitur maledibtus erss &c. Conc. 3r. n. 6. I. 1r1. ue
4. 12. Major eſt iniquitas, quàm ut veniam merear. C. 12. n. 4. f. 73z0. WA
4. 14. Ejici me à facie terræ &c. Conc. zʒy. n. 6. f. pyrñſ. . ner
Gen. 5. 5. Et mortuns eſt. Conc. yo. n. 4. f.gil. ng

—

MNos

IINDFEX II. §. Kcripture in Vet. Teſtam. 1447
W n, ſam ag esfto Nc. Co: aseie. en6. 9.
Corrupta eſt terra coraum Deo &c. Conc. 2. n. g. f. 6. H 6. 1I.
Omnis caro corruperat viam ſuam. Conc. g9. n. I. f. 57. 6. 12.
Portans ramum olivæ virentibus folii. Conc. 32. n. 9. f. 515. GBGePn. 8. II.
Maledictus Chanaan. Conc. 37. n. 5. f. g. H Gen. 9. 2 5.

Veynite, faciamus nobi civitatem & turrime Conc. pa. g. . Ff. 9 53. Gen. 11. 4. & 6.
LVixit, & genuit. Conc. 385. R. II. f. 645§. 2

Ego protector tuus ſam & merces &c. Conc. 6z. n. a. f. I17 06. Gen. 15. I.
Necdum completæ ſunt iniquitates & c. Conc. 49. n. 3. f. 550. 15. 16.
Apparuerunt ei tres viri &c. Conc. I7. n. y. f. 227. Gen. 18.2.
Sara riſit poſt oſtium tabernaculi. lbid. f. 229. ”MVM 18. 10.
Clamor sodomorum & Gomorrhæ: & c. Conc. go9. n. 3. f. 9590. 18.20.
Viſus eſt en, quaſi ludens loqui- Conc. 2. n. y. f. 17. CGen. 19. 14.
Noli reſpicere poſt tergum. Conc. yzj. n. 2. f. I00 3. O”UMVMUB 19. 17.
Daominus pluit ſuper Sodonam- & c. Conc. 3. n. 3. f. 29. 19.24.
Verſa eſt in ſtatuam ſalis. Conc. Io. n. y. f. 12ũ. 19. 26.
DQuocunq, perrereris“ &c. Conc. go. n. 2. f. 90. Gen. 20. à 1I.
Vende mihi primogenita tuu. Conc. 236. n. 9. f. 6oeÜu. GBBen. 2 . 31.
Parvipendens, qud primogenita vendidiſſet. Conc. 36.n. 9. & Io. f. 6o. 235. 33.
Conc. 72. n. 4. f. 138 1. ́MU O
Zuſtum eſt, ut provideam domui meck. Conc. yé6. n. 2. f. 109. Gen. 30. 30.
Vidi per ſomnium, quaſi ſolem & lunam & c. Canc. 6ο. n. . f. I120. Gen. 37. 9.
JTulit annulum de manu ſuâ & c. Conc. gl. n. 4. & j. à f. oß. Gen. 41.42.
Meritò hæc patimur. Conc. ar. n. j. f. 8g10. Gen. 42. 21.
En ſangui ejus exquiritur. Conc. 24u. num. g. f. 34ö8. 222. 22
Dier peregrinationis meæ &c. Conc. g. n. I. f. Ial4. Gen. 47. 8. & 9.
Non auferetur ſceptrum de Juda. Conc. 49. n. I. f. 8S74. Gen. 49. 10.
Factæ ſunt tenebra horribiles & c. Conc. Ig.n. 4. f. I84. Exod. 10. 22.
Primogenitum aſini mutavi ove. Conc. zo. n. 2. f. 1334 Exod. 13. r13.

Tollent ſe Angeluæ, & cum eo pariter columna nubi: Conc. Iz. R. 4. Exod. 14. 19.

7 Ff. 154.

Ecce reſpiciens Dominus ſuper caſtra? &c. Conc. 52. n. 7. F. 93 4144. 24
Deſcenderunt in profundum quaſi lapi. Conc. a40. n. 9. f. 6go. Exod. 15. F.
Doeminus regnabit in æternum & ultrat Conc. 35. R. I. f. 6a. 15. 18.

—

1448 INDEX II. §. Scripturæ in Vet. Teſtam.
Ex. 15219 Ingreſſus & eques Pharao & c. Conc. 3. n. 3. f. 2s90909.
Ex. 16. 19, 20., Nullus relinquat ex eo in mane &c. Conc. a7. n, 3. f. 8ooo.
Ex. 16. 21. Cumq; incaluiſſet ſol, liquefiebat Manna. Conc. 6ο. n. z. f. 1121.
Ex. 19. 16. Ecce cæperunt audiri tonitrua- & c.
Ex., 20, 12. Honora patrem tuum. Conc. 2. Proæm. n. a.

20. 19. Won loquatur nobi Dominus, ne fortè moriamur. Conc. 23,n. g. f. 327.
Ex. 2 5. 11. Facieq; ſuprà Coronam auream: Conc. 62. n. 6. f. 1172.

Ex. 32, à I. dollite inaurer aureas- &c. Conc. 61. n. 6. f. 1146.
32, 1II. Conſecrſti manus veſtras hodie Domino. Conc. 32. n. 2. f. y1 7.
Levit.6. 12. 1 3. Ignis in altari ſemper ardebit: &c. C. &. n., 9. f. 1153.
Levit. 11,.19. TDpupam quoq; &c. Conc. 45. n. 7. f. 865.
Levit. 23. Feſta Judæorum. Conc. 63. n. y. f. 1100.
Numer. 11.11. Poſuiſti pondus univerſi populi hujus ſuper me. Conc. 1. Proæm. n. 6.

Num. 13.& 14. Thi Timor panicus Hebræorum de exploratâ terraà Promiſſtontz. Conc.ö.

Numer. 14.22. O mner G ⸗ qui viderunt majeſtatem meam & ſigna, non videbunt
=èMGMDU terram. Conc. Io. n. 2. f. 124.
14. 22.,& 23. Tentaverunt me jam per decem vicer. C. 29. n. 6. f. 850.
Nuaam. 16. 31. Terra dirupta eſt ſub pedibus Core. Conc. 3. n. 3. f. 30. & C. 40. n. 4. f.68.

2 L — —
Num. 20. à 10. Hæc ſt aqua contradictionis. Conc. 2I. n. . f. 301.

Num. 21.6. Miſit Dominus in populum ignitos ſerpenter. Conc. ay. n. 3. Ff. So7ũ.

Num. 23. 10. Moriatur anima mea morte juſtorum. C. a5. n. 3. f. S.
Num. 24. 17. Orietur Stella ex Jacob. Conc. 52. n. 3. f. gag.—
Num. 26. 10. Factum eſt grande miraculum, ut Core pereunte, ülii ejus non perérent.
Conc. ao. n. a. f. 69 95‧5.—

Deuter. 5. 14. Septimus dies ſabbati eſte requier Domini Dei tui. Conc. 63. n. 6. f. !92.

Deuter. 7. 6. Je elegit Dominus, ut ſir ei populus: & C. C. 64. n. 3. f. 1207. S
Deuter. 24. 6. Non. accipes loco pignori inferiorem &. ſuperiorem molam. Conc. 33.

Deuter. 27. 12. Hi ſtabant ad benedicendum populo: & c. Conc. 9. n. 3 fF. 109.
Deuter. 31. 17. Abſcondam faciem meam ab eo? &c. Conc. 36. n. 6. F. 39
Deuter. 32. 10. Cuſtodlivit quaſi pupillam oculi us, Conc. II. n. 3. f. 137.
32. 20. Abſcondam faciem meam ab eij. Conc. 36. n. 6. F. 39 . ,ê⸗
32.22. ſenis ſuccenſis eſt in furore meo- & c. C. 37. n. I. 8. F. 6og. &SlI.

DDtinam

1

Conc. 1/. n. I. f. voz. =

.
Muun glunf
Re

unſcheren
ſaunein un.
PmiraxNn⸗
iuluifeen
AMhvnnum:
eſc
neljtil
utſcurh.
PCahuilin

Mming mnijt

—

t⸗ een⸗

lveytſoſin

luutiug an,

ani, guiß

. 1242,
lucmi, t,
hin ſnura

1

a.

fiuneeſt
uguil duu
erite mih;
nuucg ſi⸗
nil ſalahe
n ir.
ſi fuum
nlhie
inueni
Nun fe⸗

le itert

. 14
e D

Men 44

=

1 NDFX II. § Seriyture; in Vet. Teſt.
Viinam ſaj ſat perent: ac noviſſima providerent. C. 43. n. 5 7 61. Deuter. 32. 29
Aſcende in montem iſtum kranſi, itunm & morere. C. Zo. n. 3. i; 1336. 32. 4⁸.
Dominus de Sinai veniet & c. Conc. 55â. n. §. f. 1235. Deuter. 33. 2.
Funiculus iſte coccineus & c. Conc. pz. n. 6. f. 10 50. Joſue 2. 1 .

Ad rhamnum: veni & impera ſuper nos. Conc. 13. n. 12. I. n5. & in Jud. 9. 14.

Praæfat. de Extr. Zud. n. Z.

Deos meos uliſtu, & dicitus quid tibi ſi. C. 36. n. y. f. y9 2. Judic. 18.24.

Percuſſerunt Lais in ore gladii & c. Conc. 6Go. n. g. f. 111 . 18.27. & 28.
lIludiebus illis non erat rex in Iſrazl. Conc. I. Proæm. n. 2. Judic. 2 1. 24.
Dominus morti cat & Yvivificat. Conc. yo. n. . F-910. I. Reg. 2. 6.
DQuicunq; glorificaverit me, glorificabo eum. Conc. 62. n. 2. f. I166. 1. Reg. 2.30.
Non te abjecerunt, ſéd me. Conc. 2. Proam. n. 6. & C. a. n. j. f. I224. 1. Reg. 8. 7:
Ecce præſto ſume & quempiam calumniatus“ & C. Conc. z. n. 7. f. 1737. I. Reg. 12. A 2.
Filius unius anni erat saul- &c. Conc. 35. n. I. f. 6a6. 1. Reg. 13. I.

Leccavi, qui prævaricatus ſan ſermonem Domini: &c. Cone. 66,. n. 2. 1 1. Reg. 15. 24.
fJ. 1242. 8

Peccavi, ſed nunc honora me coram ſe ioribias populi mei. Cane. 29. I. Keg. 15. 30.

n. 2. f. 29 †. & äConc. 39. . 2. f. 661.
Siccine ſe ſe parat amara mors? Conc. 27. n. 7. J. 52“. & Cnr. 45. n. 2. 1. 1. Reg. 15. 32.
f. Sid6.

Pacificusne eſt ingreſſus tuns? Cenc. 36,. n. I. F. SSt. I. Reg. 16. 4.
Nunquid saul inter Prophetas? Conc. 6o. n. a.r f. 11I5. 1. Reg. 19. 2
Auaærite mihi mulierem habentem Pythonem. Conc. 22. n. 6. f. 313. 1. Reg. 28. „.
Cras tu & ſtlii tui mecum erunt. C. v. n. y. f. 1009. 1. Reg. 28 à 19.

David ſaltabat toti viribus ante Giminan. Tedem . viligr ſiam. 2., Reg. 6. à 5.
Conc. 6o. n. 2. f. 105.

Tulit Hanon ſervos David, raſitq;: &c. 0 27. n. 6. .f. 41. 2. Reg. 10.4.
David lapſus & ad panit. redubtus. C. 30. n. 4. f. 27 5. 2. Reg. II. n2.
Obſecro, ut videam faciem regs & c. Conc. 36. n. 3. f. 155. 2. Reg. 14. 32.
Vadam, & reddam vota men. Conc. 29. n. 3. f. 425. 2. Reg. 15. 7.

Tulit tres lanceas; & infexit eas, in corde Abſalom. Conc. 3. n. 3 F.s 573 2. Res. 18. 14.
Pete mater mea, neg, enim fas ſt. &c. Conc. y6. n. 2. f. I029. 3. Reg. 2. 20.
demes iterato delinquens, punitus. Conc 2g⸗ n. f. 556. Lem Conc:. 4. . Keg. 9. à 36.
n. I. f. 1417.

Mckeldejad-e etr. N NX X

Dier,

„

140 INPDEX II. §. Seriture in vet. Teem.

3. Reg g. II. 42. Dec, ros regnavit Salomon, 46 anns ſant. Conc. 35. . 1F-ö267.
3. Reg. 12. 28. 8. Feratcon Fecit duos vitulos aureov. C. 25. n. 2. f. g2.
3. Reg. 19. à 7. Surge, comede, grandis tibi reſtat via. C. o. n. y. f. 19 4P. eſtif
3. Ké g. à II. Sibilus auræ tenuts. Conc. 23. n. I. f. 322. & n. II. f. 34 0. D SðJͦJMB ſiuu innn
3. Reg. 2 I. 2 3. Canes comedent exabel¹ in agro. Conc. yo. n. r. f. o7.. ſe⸗ Nl
3. Re eg. 22. 18. Odi eum, Tia non Propbetes ik bonum, ſea malum. Conc. . nz. 5. gsſe
”MDU! fF. IIag —“VYMVM Han
4. Reg. 2. II. Ecce currus ignens & equi gnei. &c. Cme. 5. n. 4 .f. s. uerleibu
4. Reg. 2. 12. Eliſæus videbat-& clamabate Pater mi. C. §. n. 6. F-og. tilet⸗
4. Reg. 2. 2 P- Vrſi laceraverunt 92 pueros. Conc. 74. n. 6. f. 1427. S mnerſorunm
4. Reg. 5. 14. Keſtituta eſt caro ejus, ſieut caro Puers. C. ZIen. 2.f. 13 f GdGd. lubme
4. Reg 9. Iaeteritus impiæ Reginæ Jexahel. Conc. yo. n. . F. 91. Bißfuti
4. Reg. 9. 37. Haæccine illa Yexabel!? *Conc. 3t. n. 4. f. 492. ü
4. Reg. 1 3. I4. Pater mi! Currus Iſraël & auriga ejus! C. 2. Prowm. n. . nilen
4. Reg. 19. 3 5. Angelus D. bercnſſi it Mſriorum 1570οο. C. 3. n. 3. f. 2e9. unil ie
I. Paral. 29. 14. Quæ de manu tus accepimm, dedimustibi. Conc. 61. n. 6. f. IoD— o ũ a
2. Paral. 21. I2. Allatæ ſunt ei litteræ ab Elide Conc. 25. n. . f. 3982. uure
. 2. Fdr 8.9. Flebat atem omni, populus, cium , auderet verba Tege. me 32 zn. . limmn
F. IIolI. Den,
Tobiæ . 4 5. Cum irent omnes 4 aa, virnglarta aureos, , hie ſo blus. &c. C. 60. n. „». .f. 1126. zitoht

Tob. 4. à 7. Woli avertere faciem tuam ab ullo paupere. Conc. y6. n. 4. f. 1023. ireſh

Ffther 3. 10. Yulit annulum, qus ; utebatur, & dedit eum Aman. Conec. al. n. 4 f. 707. Nugf
Eſther 6. à I. Jaſ It ſibi aſferri hiſtorias & Annalee. C. 73. n. F. f. 14065. lreb tin,
Eſther 7. 7. Aman ſurrexit, ut rogaret ſther. Conc. 32. n. 5. 1 Pn. “
i C
Eſther 15. à 9. Erat terribili aſpebtus &c. Conc. 20. n. 4. f. 273.
Ulenentz.
Job. I. à ÿ. COppreſſo & mors ſiliorum jJob⸗ Conc. po. n.6.f. 9 12. Aenun
Job.7. 8. Cculi tui in me, & non ſubſeſtam. Conc. e. 7. f. 973. l
Job. 9. 12. u vrepente interroget, qui reſpondebit ei? C. 47. n. 5. f. 8r. Nar
Job. 9. 28. VLerebar omnia opera mea, ſciens &C. Conc. 29.:n. 11. f. 40n. Aanin
Job. 9. 30. N fulſe rönt velut mundiſſimæ manus meæ, tamen irdibus intinge me. en
M cit. Conc. 29. u. 4. f. ar0. lug,
Job. 13. 27. olſ roädſt omnes ſemitas meas &c. Cunc. 2 7. n. 4. f 3,3. laen
Job. 14. 5§. Nuamer menſtum ejus apud te t. Conc. 2ſo N. g. f. 3,34 *WR/

bid. 0 vonſtetuiſti terminos Im: . Cone⸗ 10. n. z. f. 946.

”

INDEFX II. §. Seripturæ in Vet. Tefaam. 14 1

. Vt in inferno protegas me- &C. Conc. 21. . J. f. 200. DUW! Job. 14. 13⸗

Job. 14. 16.
fob. 14. 77.
Job. 15. 21I. S 5 D

Tu gaidem greſſus meos conſiderdſti. Conc. 2. n. 4. F. 373
vigmnſti quaſi in ſacomdo delitta mea. C. 2r. n. 6. f. 37575.
Wuitus terrori ſemper in avuribus ejus. C. 456.n. 2. f. 80 4.
Oſſa ejus implebuntur vitiis adoleſcentiæ ejis. C. 45. n. 9. f. S7ßo. Job. 20. 11.
, t pluat ſaper UWum bellum ſuum. Conc. 3. n. 3. à f. 30. Job. 20. 2 3⸗
lIei puntto ad inferna deſcendunt. Conc. g0. n. 3. f. 6 5g. & n. 9. f. 6gé. Job. 2 1. 13.

