Cornel. & alii paſſim.

VIII. Ergo, à primo ad ultimum. Repeto: Memorare No-

viſima tua & c. Memoriæ & Animo efficaciſſimè imprimen-
dus eſt Deus Iudex, ubique præſens, omnia cernens, ſeve-
riſſimè cum juſtitiâ judicans, etſi infra condignum puniens,
ſicut fupra condignum præmians. Vel Ethnicis tantum

communis Patrum & Eccleſiæ traditio: Ingens ergo tunc vertendi.

ſapientiæ naturalis lumen fuit. Sc fac omnia, tanquam ſpebtet Non peccan-
aliquis, ait Seneca Ep. 24. Sceleratiſſimorum ea vox fuit: Ne- dum in præeae-
mo vos videt. Daniel. 13. 20. Cham impiiſſimus illuſor parentis, ſentia cujus-
à quo ſe non videri ſciebat dormiente. Geneſ. 9. 22. Servus ne- :

quam à conſpectu Domini egreſſua, in conſervum crudelis.

Matth. IS. 25. Nobilis Ezlius, cognomento Prodigus, peregrè pro-

fetkus in regsonem longinquam paternis oculis, quo ſcelerum

& miſeriarum breviſſimè devolutus! vivendo Wuxuriosè, co‿et

egere? Lucæ I1. à v. II. Pleni de talibus ſunt ſcripturarum li-
bri. Adeo ſcelerati tenebras quærunt, videri refugiunt:

cum

80o CoNcIO XLIV. Judici ewtr. Oblivio & nullus metus

—— —— — —

cùm econtra innocentia, rectè factorum conſcia, nullum

Druſus o-excludat teſtem. Ingens Livii Druſi, Romani elogium cen-
mnes fuas ſeri poſſit, dum omnibus patere voluit, qui cùm ædificaret

aAioner vi- domum, promitterétque ei Architectus, ita ſe eam ædifica-
eri vult. turum, ut liberâ à conſpectu, immunis ab omnibus homi-

nibus eſſet, neque quisquam in eam conſpicere poſſet: Tu

verò, inquit, ſi quid in te artis eſt, ita compone domum

meam, ut quidquid agam, ab omnibus conſpici poſſit. Re-
fert Vellejus Paterculus Italus, nobilis hiſtoricus, vivens
A. C. 28. Hiſt. Rom. LB. alt. Et hoc quidem Ethnicus: quid tu
§. Bernardus Chriſtiane?! Audi S. Bernardum . Magi 2 inquit, Medit. c. 12.
timet pecca- ſ. 329: timeo malum, quod facio in abſcondito, quam quod in aperto-
ton in occul- jialum namq;, quod nemo videt, nullus reprehendit; 4.
ocommis- /, toy Iir pverhbekratu,
fum. tur reprehenſor, & ſecurius accedit tentator, & facilins perpetratur
ſolum etiam, meritò revereri debeat, aſſidentémq; ſibi con-
Non pecces ſcientiam, actionibusque argutè intendentem. Nemo, ait
rainet. & 4 S. Ambroſ. vel ſolus, vel cum altero, quidbpiam turpe faciat; E& ſe ſo.
Toln „on * lus eſt, ſeipſam præ cæteri erubeſcat-“ Lib. . Epiſt. 3a. Et S. Baſili-
— . .* „ „ . . . . 2
ſcio. us, Virginem, quò pudicè vivat, inſtituens: Eiſt enim adſit ne-
enim, quæ reveretur cæteros, ſeipſam reverentiæg indignam judicabit .

L. de Virg. Denique cit. S. Ambroſ. Locupler teſti Conſcientia:

nam etſi lauſis parietibus quis ſit coopertus tenebri, ſine teſte, Vine

conſcio; habet tamen fabti arbitrum, quem nihil fallit, ad quem falta
omnia clamant. Quid deinde! quod peſſimum eſt, ſeipſum u-

nusquisq, & animzm ſuum, ſeverum adicem, ſui ultorem ſe lert, σ

vindicem erimints habet. Tta S. Ambroſ. Vt adeò propriæ ſoli
Conſcientiæ, nunquam non præſentis, ſpectantis, dijudi-

cantisque, deferenda ſit reverentia præ omnium hominum
collectorum oculis. Vid. Alph. Anton. de Saraſa §. J. Arte ſemper
Quantò mi- gaud. To. 2. Tr. 20. G. 3. 4 f. 633. Si tanta reverentia ſit habenda
nus in con- in actionibus noſtris oculo humano, ſibiipſi & omnium ma-

ſpeétu Dei

Jadicis. Ximè ſuæmet Confcientiæ, quantò magis horum omnium

lit o⸗

—

ubi non time-

iniquitas; quanquam quisque ſibi & teſtis ſit, & judex, ſeſe

mo, inquit, ipſa tamen ſibi virgo adeſt, debetq; ſeipſam revereri; neq;

e

Ultori

=

—,—

—

tevit
drelea
tottamn
lta mante
dHieron
luta i,
Piyes

ltte
lded

==
—

,

M

4 i
lfm

lebi⸗

a66

n den.
1 Ne

condi-

Ponm
(l
(m.

Li0

V
(en!

bo⸗

Plici
uant

lurht

ſetin
Wum

Nuncen.

leldexet
melkee.
dosh.

⸗

1
/ i e:
1 .,
p ytßt

„

t,t/
E

rhkr E

nſür⸗

NMem, .

p
Wa

SNe

Ainuß .

teſeri k

nK

N

Viitiorum & Inferni[anua; ſignum Reprobationis. 301

Con ditori Deo? Dein altäionum Dominus. Pſal. 9 7. Et dixerunt . non

videbit Dominas Tutelligite inſepienter, & ſtulti aliquando ſapiié. Dus
lantavit aurem, non audiet? Qus finxit ooulum, non conſiderat! Et

verè vel omnium argutiſſime, acutiſſimè. Deus totus oculus Deus totus

eſt, totus manus eſt, totus pes eſt. Totus oculus eſt, quia omnia videte oculus.
totus manus eſt, quia omnia operatar; totns per eſt, quia ubique eſt.
S. Hieron. in Comment. Georg. Heſèrus §. 7. ibid. Deum time, & man-
data ejus obſerva; hoc eſt enim omniz homo. Eccle. 12. 13. Fac hoc, &

vVives.

Vid. Authores citati ſaprà fine Cone. 1. & Alii per hujus Concio-
nis decurſum citt. uti Cornelius, &t. Con. 44. ma-

Le

op. Mancin. de Paſ-. D. L. 9. Diſert. 2. Punct. I. Mor. Docëtr. 2.

4 f. 5„⁰â. Ludov. Granat. Dom. 2. Advent. Conc. 1I. & alide cita-

iImnms. Jacob. Marchant. Kation. Dom. I. Adv. Lect. I. P. 3. Jo-
ſeph. Speranza Sscript. Seleltt. de Orat. Puncto 136. Drexelius de
luferno. Cap. 16. ubi: Humanæ Gentis cœcitas incredibi-

lis: & in Niceta L. 2. C. 1o. Matthi. Faber Dom. Quinquag.
Conc. 3. & in Aublar. Dom. 21. poſt Pentec. Them. 3. Item in Tri-

part. Dom. in Alb. Conc. 6. Pexenfeld. hiſtor. a6. & in Doitri-

W nd. Alex. Calamat. Auclar. Dom. 3. Advent. àf. pl. Henr. En-
gelgrave Cælo Empyr. Feſto & Thomæ Apoſt. Georg. Stengel.

de Judic. Divin. Tom. I. C. . Franc. Coſterus Dom. 2.

ſt Pent.

Conc. 21. Procop. Capuc. in Zadiclali. Deſe. Ia. n. S. II. &&ρ. Hi-
lar. à S. Anaſt. Carmel. Archimede Chriſt. §. de Arte bene mor.
Likh. I. C. z. à f. i3r. Noviſſimorum parca recordatio. An-
gel. Paciuchelli in gonam. Lect. y. J. 12. & 13. Alph. Rodri-

Mechil de qud exrr. I

quez. Exercit. Perfedt. P. I. Tr. y. C. S. à n. 4. à fol. 212. Vid. hoc

lUlibro, Conc. 16. n. 1. Conc. 43. n. y. & 9. quæ miſeriæ & ſup-

plicia ex non præcogitatis iisdem patrata crimina ſe-
quantur. Conc. 5. HW

A &
e
O
be

Authores in

teriam.

—

802 CoNciO XILV. Conſrientia mala ſemper & ubigue timida,

CoxNxclo XLVYv.

JIudicium Extremum meritò timeant malè ſibi in vi.

t4 conſcii: dum jam nunc ſentiunt graviſſimum
in ſe tortorem; quantè duriorem in Judicio ex-
tremo & æternum!
vye. Lucx 2 1I. 20.

Confſcientiæz 2
malæ gravi- / Mann. Culpa virum etiam fortem & cordatum
tas, metum Venervat, imò enecat. Conſcientia ſtrangulat reum,
incatientis.

vultus mens.
V. ſuprà Conc.
ram extremo Judice ac toto mundo, ſentientque impii, ve-
rum omnind eſſe illud Chriſti: Areſcentibus hominibus, malè
ſibi conſciis, præ timore & expectatione. Etſi cauſam radicémque
hujus timoris tanti, ut ex eo areſeant homines, indagemus, ea
hæc eſt ipfa prava conſcientia, ſcelerum vindictam & pœna-
rum, quas expectet reus, minas intentans. A ſimili facun-

A ſimili de dè exprimit os aureum: Siécut qui in carcere ſunt, ait S. Chryſoſt.
ſemper in anxietate verſantur, ſed maximè es die, qué educende ſunt.

malefico in-

carcerato, ſibi, cc.c 2 7,„ . 4 1 2
rimente. Unc enim meti ſuſſocantur, & nihilò meliori ſpiritu ſunt, quàm mor-

multò magir, quando hine avulſa, ad rationer illie reddendas, & ad ter-

ribile judieium illud adduci debet. Propterea ſæpè refugit, & intrò re-

cedit, metuit, & horreſcit, cum è& carcere evolatura eſte“ tunc enim ſi
rapuit, ſi injuſtè quuquam inimicus fuit, ſive quid aliad improbum fe-

cit,

A

Eriſſimè, ſüo adagio, Germani: Die Schuld toͤdtet den

Reis⸗ *ſftiringit, obſtrictaà gula coërcet; obtorto collo velut
culpà rube ſa dieir moir n iſſ
in vincula ducit, angit, præfocat, tortor ſæviſſimus, crude-
lior omni carnifice. Neque hoc tantùm in præſenti vità,
175. n.s. ſ.242. ſed & in alterâà, maximè verò in fine mundi, & denique co-

Mmnnn

tui. Sic anima in ipſè quidem peccati tempore maximè anxiatur 35 ſed

6 miuerͤ
ſentisR
Labe
Eol. V.
ne

iarn vo⸗

n ſennen
(s inter
Dom. I. Adv. Areſoentibus hominibus pra timore, & expectatio-

Npis, nun

untusnon
u in,
Gms,
conlieni⸗
ſierns⸗

mügan

.

lhdten

ulmn

lhon
eene

lne le

ereeen

Koncde
iiglech

Auguc
bermn.

rotit
(Aurur,
Pſendb

il . ma/ANimè autem ad ſudicium Divinum. 803
s cit, aniverſa peccata renovantur, & oculz ſeſé offert & ſtat acerbus
Conſcientia accuſator- Ita S. Chryſoſt. Orat., de animd, Tom. y. apud
hanc. Labata, Theſäaur. Mor. Tom. I. E. Zudicium kinale propoſ. 8.
lIe. F. 1259.7. V. Englgr. p. 2. Dom. 2s. Ene. Adeo Reus in carcere ti-
met, pavet, angitur, tremit ad ſingulos paſſus transeuntium,
llnnn jamjam vocandum ſe trahendumque ad Judicem, ad fera-
ne lem ſententiam, ſubeundam duram & diram mortem, gra-
ves inter cruciatus, cum infamiâ graviſſimâ: Hæc nonniſi
eex humanis umbra eſt tantùm, verè & ſeriò res agetur cum
eti⸗ impiis, malè ſibi conſciis, ad Jjudicium vocandis. Eheu!
quantus non in his pavor erit, timor, & tremor, cum vide-
bunt ſigna, audient ſonitum ac vocem tubæ, ad Judicium
evocantis, tinniente intus, & graviter pulſante remorſu
ub conſcientiæ: Et quid de me jam nunc fiet? occlamantis:? Ut
& / -hæc magis apprehendamus, ſcrutemur & inſpiciamus ho-
gulum minis gravi peccato ſauciam & irritatam conſcientiam, in
colon hac etiamnum vitâ graviſſimam, quantò graviorem in al-
musem terà? ut, in tempore, malo, ſi quod in nobis tale eſt, mederi
ein poſſimus.
eieen II. Eſto mortalium inſipientium, ut plurimùm, mos ſit, Conſcientis
eimt quô peccata, & ſcelera etiam gravia, abs ſe perpetrata paruim mals, tor-
ASNH ſæpe, vel nihil faciant, idque authore ipſomet ad illa inſti- mentum ma-
üed gatore dœmone, ita levia eadem depingente, ut & reperire lus non eſt.
gend it, qui de peccatis gloriari & lætari . cum malè fecerint, au-
dOen deant: certum tamen eſt, conſcientiam ejusque remorſum
mien vel ab ipſo peccato perpetrato, & in hoc, nunquam non pec-
„Crh catum comitari & ſequi, ceu ambram corpus, neque hunc in-
um“ trinſecûs metum vanum eſſe ,„& tam grande tormentum, ut
„G. D. Auguſtinus in alm. as. dicat, non eſſe excogitabile majus.
ui“ Et S. Bern. & g. de Aſumpt. cum tormentis inferni æquet, dum GeſaberGen-
ait: Infernus quidam rea conſcientia. Gentiles, quibus veri Nu-tilium enſus.

SSum. minis notitia tanta non fuit, & quòd peccato tam graviter

map Offendatur, qui gehennam non timebant, nec gloriam cœle-
mef⸗ ſtem ſperabant, ſuam tamen deſuper ſententiam ferunt, ex-
4 Sð Ilii ii 2 perti

Q

804 CoNciO XLV. Conſcientia mala ſemper & ubique timida,
perti haud dubiè cuùm ut plurimùm fuerint ſcelerati, ipfſi

etiam Philoſophi & ſapientum principes. Pythagoras in-

ter ſapientes celebris ajebat, uti refert Stobæus: Neminem
tam audacem eſſe, quem mala conſcientia timidiſſimum non
eficiat: non enim quieſcit animus malè conſcius, ſed ab o-
Morbi animi mni etiam vento pavet. Ita Pythagoras; qui addebat: Vir
graviores iniquus, afflictus conſcientiâ, plus mali patitur, quàm qui
morbis cor- corpore caſtigatur, & cæditur: nam multèò graviores ſunt
poris. animi, quàm corporis morbi, nimirum quantùm animus

S Conc. 22. corpore præſtat. Nullus, ait Galenus, eſt corporis affeétus
t.antus, qui vehementior animi affectionibus eſſe poſſit.

Cornel. in Jerem. 1o. 2. Unde Eliphaz, amicus Job, Sonitw, inquit,

terroris ſemper in auribus impi?, & cum pax ſit, ille inſidia ſuſpicatur.
Job' 1y. 27. Ita eſt: quia interior timor, qui naturaliter à mala

conſcientiâ emanat, facit illum timere, ubi non eſt timor:

folium arboris à vento motum, inimicum adverſus ſe irru-

Malæ Con-entem, vel etiam vindictam divinam arbitratur. Fagit im-

fcientiæ cru- pius nemine perſequente. Proverb. 25. 1. quomodo perſequente ait
ciatus, x S. Chryſoſt. nemine ſugit? intus habet agentem conſcientiæ accuſa-
8. Chryl. zorem, & hunc ubique circumfert: & ſicut ſeipſum non poteſt fugere,
o nec intrinſecus pſam agitantem, ſea quocinq; abeat »Klagellatur, E

vulnus habet immedicabile. Et antè: Talts res peccatum eſt s nullo

prodit arguente, nullo condemnat accuſante, pavidum fucit & timidum

ſcientiæ improbeæ cruciatus, quibus jugiter homo poſt com-
miſſum ſcelus cruciatur. Etenim (ait ab exemplo) qui com-
mättit adualterium, etiamſi millies fuerit dives, etiamſi nullum ha-
beat accuſatorem, non deſinit tamen ſeipſum intus accuſare. Et vo-

luptas quidem temporaria eſt, dolor verò perpetuns, timor undique,

a tremor, ſiſpicio & anxietas 5 angulos metuit, umbras ipſas for-

midat, ſaos ipfius famulos, conſcios & inſcior, illam ipfſam, quam
corrupit, & virum, quem aſfecit contumelid: Nec vel ad breve tem-
pus poſſit reſpirare; nam & in letto, & in mensd, & in foro, &

ð

uutni

en in,

—— —

mer
Mierice

vnd ie
Aben

ekunt,
ca 400

stine
aorkeht
emm

tunale
li ie

Nte

ohen

Celt ,

ill aer
II. Dx

umecie

unmc

guente iikug
peccatorem. Hom. 5§. ad Pap. Qui dein eleganter exprimit con-

ehot to

scant
nunſuie

Cnam

ſnkc

lent

os ⸗

unh,
ſdl

ü

U

ite nnaaximè autem ad udicium Di vinum. 806

n Smiguirati ſimnlachra videt, IPphürque Cein vitam vivit, ge-
ordin. mens ac tremens ſuper terram; eum nemo ſéiat, intus tamen habet
Rtitn ivnem implicitum. Ita S. Chryſ. ap. Labata tom. I. E. Conſcientia .
Immoim prepoſit. a. in Addit. f. Zos. eX varii homilits . Chryſ. in LBucam ubi
Ee e bplara ex eodem, & ali. Gravis in hanc rem eſt ſententrſia
h Sapientiæ c. I7. 10. Càm ſit timida nequitia, dat teſteimonium condem- Sapr 17 70.
Nni nationt: id eſt, prava ſceleratàque conſcientia timida pavi.
ose daque timet ultionem pœnasque ſcelerum, etiam ubi nul-
inam læ ſunt, eò quod ipſa agnoſcat, ſibique teſtificetur, ſe eſſe
eafn ream ac obnoxiam condemnationi, ideéque mereri pœnas,
dedi quas timet „& expaveſcit. Ipſa ergo nequam Conſcientia,
eId Lvelut teſtis & Judex, hominem condemnat, & tacitâ confes-
liuſifttt ſione mutàâque voce clamat, ac reo acclamat: Tu talia &

Aitetim tanta ſcelera perpetraſti; ergo mereris tanta & talia ſuppli- 4
tin cia, quæ ſine dubio Deus tibt irrogabit, & fortè in hisce te-
isem nebris & terroribus irrogare deſtinavit. Pergit Spiritus S.
ͤt. loco Sapient. I17r Semper enim praſumit ſæva, gravia, moleſta,
ſim 4 difficilia, aſpera, acer ba, dura & dira;, perturbata conſcientia.
lass Corneß duc, abi er. =
,ee III. Exemplis & caſibus innumeris res eſt demonſtratis Vermis Con-
elun’ ſima, ne dicam quotidianâa experientiâ: de quibus antequam Kienti,

pergam, obſervo, paſſim exprimi dicique Vermem conſcien-
tiæ, in quâ is generetur infelici partu, ſuamque matrem
velut, rodat, mordeat remorſu continuo (unde & remor-

un ul
b fnun

N
c ſfus conſcientiæ dicitur. Vermu, ait S. Thomas, eſt onſcientiæ
le remorſin . ui dicitur vermi, in quantum oritur ex putredine Veccati, M
u E E& errde aNlgit in a. D. j. J. II. ap. Mancin. f. a75.) cruciet, l
i. H conficiat, idque denique in æternum, ubi radix vermis hu.
wrlO jus, (peccatum intelligo) per pœnitentiam non tollatur in
e häc vitâ. Exodi 16. mirabile quid refertur de Manna, quo Manna con-
,S Deus Iſraélitas alebat per 40. annos. Præceptum erat: tra præcc.
e , Nullus relinquat ex eo in manè Exod. 16.! 9. & 20 qui non audierunt Dei in
. e H m, ſed dimiſer unt quidam ex eis usqg, manè, & ſcatere capit venym- nun⸗
. 4 bm. Singulis diebus manè colligendum erat Manna, Dei thtum ſcate.
ii Iii ii 3 Prü&- bat vermibus.

Sos CoNcio XLV. Conſcientia mala ſemper & ubique timida,

præcepto, ad incredulorum avaritiam cohibendam, qui
contra Dei voluntatem & juſſum de craſtino ſibi provide-

re volebant: ſed puniti ſunt: Cœpit enim Manna ſervatum
in ſequentem diem ſcatere vermibus, idque miraculo; neq;

enim hanc fuiſſe naturam Manna, ut poſtridie putreſceret,

atet ex eo, quod in die ſextâ in duplo colligeretur, ut ſab-

bato in cibum etiam efſet, pro reverentiâ Sabbati, quò Deus

colligi Manna nolebat: t non computruit, neq; vermi inventus
nnto, tue

eſt in eo, verſu za. Ergo Manna cœlo depluens collectum, &

juxta Dei voluntatem die ſabbati ſervatum, non corrumpe-
Racut, ſervatum verò in aliam diem contra Dei præceptum
in vermes convertebatur. Manna illi, ait S. Ambroſ. ſer. 3.
contra Divinum præceptum tractantibus vermes eſecti ſunt, id eſt,
tceoontumaciæ judices & ultores. Labata cit. f. zog. Capio hinc, quis
Vermem con- & unde ſit Vermi conſcienti?. Omnes Dei creaturæ de ſe bo-
ſcientiæ ge- næ: Geneſ. I. 3t. ubi illis homo juxta Dei voluntatem utitur,

nerant à no- proſunt & proficiunt ad vi tam & ſalutem. Vbi verò contra

bis acta con- ; g e
SS ei præceptum acunque utimur, ea vermem gigntit, qut
tra Dei præ- Dei p P Qu 9 7* gignit, 9

ceptum.
noſtram, quæ illud nobis inſinuat, actum eſt. Ita tu ipſe,
dum graviter peccas, hujus vermis tui cauſa & authores.

Ita quidem eſt, ait Labata, & nune pecunia malè parta, vel
honor ambitiosè comparatus; Euchariſtia indebitè ſumpta,
in vermem vertitur conſcientiæ, mordentem animam pec-
Hlic omni ſer-Catoris. cit. Propoſit. z. fine. Vermis hic Conſcientiæ, ipſum cor

pPente crude- rodens, & medullas animæ dilanians laceransque morſibus
lior. Serpens continuis, crudelior eſt omni ſerpente & aſpide venenatiſſi-

z0: cubit. mo. Adducit P. Paulus Zehentner, Verm. Conſe. init. Dedicat.

30. cubitis, graviſſima damna inferentem, captum denique,
Ptolomæo regi oblatum, cicuratum, & manſuefactum, ad
ſtuporem & recreationem Regis aliorumque. De ſerpen⸗
. tibus

. tus, h

cor noſtrum, animum & animam totus occupat & excrtu- nmms

ciat: Eccur? quia contra Dei præceptum & conſcientiam

ex Diodoro Seculo, de Antiquorum Geſtis Lib. 3. Caſp. Schottus Mirab.
Naturæ Append C. 6. fol. io. ſæviſſimum ſerpentem, longum

mamenr-

ſiggit

, mauſe
Nno)

—

corla ſuo
i videre
roni,ing

Winrt,,
Me igin
n rr
Gacn

mnuprre

tengri
ſin in
umne
6lgln⸗

.

=

üunir

—

iin. lir

HNdane
te t,

Ne yor

no, oc
enoſch
ſitono
(Con
inz in;
Fihn 6

lone,

init,

—

n, dn

nproi.
ulaumn
l
utiat;

tur, Ih.
Ri ee

erni zmert

CleTun.
ncuNe.

iwehnn
imbrd.)

iſr,
hine, UH

.

ræ deſ
tem utin

Verd
ngigl
l kan.
coMitn

P
KAe

Reutn 8

Pite

tinmt
Püm

otid

6

Venent
pr

hiens
en,M
mn Caidi⸗

tatund

mus, hoc Conſcientiæ macellum

. — . .

niaimè autem ad Iudicium Di vinum. 907

tibus ignitis refert S. Textus: Duamobrem miſit Dominus in po- Serpentes

pulum, murmurantem, locutumque contra Deum & Moy-. igniti Nm.

ſen, nauſeantémque improbè ſaper cibo iſto (Manna pretio- 27. 6.

ſiſſimo) leviſſimo, uti vocabant, Kou E Pente Numer. 21. 6.
lonitos, non quòd naturæ eſſent igneæ, ſe uèch
morſu ſuo tantum calorem inducerent, ut morſi ab eis ſibi

ab effectu, quèd

uri viderentur, & inde plagæ mortésque plurimorum.

Omni, inquam, ſerpente, omni Dracone ignivomo & vene-

nato, truculentior & crudelior, malæ Conſcientiæ vermis,

qui urit, premit, mordet, remordet, angit, & gravior eſt

morte ipsà multis, qui, cùm ferre illam non poſſent, mor-

tem ſibi violenter aſcivere: quod fecit Nero, nefarias ſibi

Nero ſce.

manus inferens, cùm eſſet ſceleratiſſimus, Lurco, ſcortator, lellſmu⸗ ſui
maſtuprator, incœſtator, ſacrilegus, raptor; qui poſt Ma-interfector.

trem Agrippinam, Fratremꝗque Britannicum, Vxorem Octa-

viam, Amitam Domitiam, & Affines interfectos, educato-
rem Præceptoremque Senecam ad necem compulit, parri-
cida, Romanæ Vrbis incendiarius & lætus ſpectator, in Chri-
ſtianos novis & inuſitatis ſuppliciis ſæviens, SS. Petri & Pau-
li interfector, tyrannus, quê nullus toto pejor in orbe fuit.
Breviar. Inperat. Yo. Cunr. Dieterich. 166. Et let, dum vivi

Vermis con-

uas habeat ferias, ſubinde ſcientiæ, tor-

hos oblatrantis Conſeientiæ morſus nonnihil declinemus, tor oneinu⸗
aut arte fallaci eludamus, aut deliniamus, nunc legendo, s⸗. nilt. pæ-

ſando, modòè huc illucque commigrando, & ſaltem dormi

hic tortor redit, mordetꝗue inter ipſa gaudia, labores, à

. 52 57 1) C11148 nitentiãâ ſuf-
nunc laborando, nunc colloquendo, modò hilarius comes- focetur poſß
. . . 1-mortem æ-
endo, hos angores & cruciatus fallamus, identidem tamen ternus.

ſomno & ipſe mox vigil: denique in hac vitâ, ver4 pœniten-

tiâ & Confeſſione non ſublatus, à morte etiam vivit cum

animâ in inferno, uabi vermis eorum non moritur, repetit ter

Chriſtus Concione unic, imè unicæ Concionis epilogo,
Marc. 9. V. 24. 46. ab. ubi impiis exprobrabit amiſſionem æter-

næ gloriæ, Virtutis negleétum, noxarum cumulum, gravi-

=WS

Pri

enecatus à
vermé nato

in cor

mirè crucia-

tus.

A

facilis.

Animæ nul IV
la major tri- .
bulatio, con-

ſcient

808 CoNciO XLV. Conſcientia mala ſemper & ubique timida,.

tatem, aſpernationem divinæ gratiæ. O tormentum om-

nibus gravior Conſcientia, exclamat Rhetor Quintillianus

decl. 12. J. 35. Drexelius To. I. in Damnat. rogo. C. . à f. 16 5. Paciuch.
de Patient. Lib. 2. C. II. mihi à f. 26. ubi &: Germaniæ Princeps

non infimus, cujus meminit Theatrum Vitæ hum. Zol. 2.
Lib. a. Vermem in corde nutriebat: hic illum ipſum, quem
dixi, Principem ſine ullaà interpolatione miſerè torquebat,
& ſæviſſimè commordebat. Medicorum peritiſſimi ut ma-

nceps

de, &

conatu. Studioſorum nonnemo cùm ſe legiſſe dixiſſet,
vermes in corde genitos nonniſi allio enecari poſſe, non au-
ditus ad Scholas cum Pharmaco juſſus eſt abire. Interim
poſt inexplicabiles labores, indicibilia perpeſſa tormenta

fugacem animam abſolvit Princeps. Inhumatum cadaver

dum Medici explorant, vermiculum album, cornibus & ro-
ſtro acutiſſimo obarmatum, in cordis medio inveniunt.

Allium aſportari mandatur; hujus ſucco circulum in mensâ
efformant, ac vermem in ejus medio collocant: inſeptum

lo Principem eximerent, totis viribus laborârunt, ſed caſſo

— ,

his allii parietibus animalculum fugæ locum circumſpicere
incepit, cùm verò omnia defieri ipſamque ſalutem illud de-

ſertum ire, & nihil vitæ ſuperare animadverteret, allii tan-

dem graveolentiâ occubuit. Fera torquens ſe, ne cireulum tan-
plicatio gat, allii vi & nidore victa, tandem concidit. Aptiſſimus hic ty-
pus eſt remordentis vermis Conſcientiæ, qui nonniſi amaris

niſi, in vivis dum homo eſt, enecetur. Vere & eleganter Se-
neca Epiſt. 9S. Nullum ſcelus, inquit, impunitum, ſceleris in ſcelere eſt

Juppliciume Mala ſacinora conſcientiäà ZagellantuuuWPrär·
Inter omnes tribulationer, ait S. Auguſtinus, humanæ ani-

ià deli-

Gtorum: cui tamen acerbiora, quantò interiora: Et in promptu ratio eſt:

cùm

—

veræ Poœnitentiæ lacrymis enecatur. Hic vermis tortor eſt
ille cordium, qui ad deſperationem adegit Cainum: Gen. 4.
Judam, Matth. z2z. ipſam animæ mortem inferens æternam,

mæ, nulla eſt major tribulatio, quäàm conſcientia delictorum in
Pſalm. 1y. quot hominis vitia, tot animæ tormenta, tantò

M W

7

Aint,ett

inata, 1
eeſolatii

oluges

—

Exrel: A

unt cruc

ugbimgn
ſenritn.
eheenel
ernh
M
ſi un

oncan

cnen

Cinppun
eumemun
uikougt
mirn
Mende.

huntun

Cnlei
1otelis

1
7

Aun hen

latricicho

erram

Dtur. go.
Uulutrae
Nopins
leſele⸗
le

finili,

—
Matom om.
Vnllimrg
ſisteuindl
ehun M
Uin gren
temr
Gtlhmnn.
Vn, kich⸗
giſe cunt,
ofe, n
re. ntel
ſa torwe
tumn cace
mbusckt
hitwenuvnt.
Zõ

Et: enun

ctcunfiee

—
—
———
=

istanr4

:G7“

degnnA
Pinſn

mn 1
önm: n.

Uen U

Gluie⸗
n

1ice.

mawximè autem ad Di vinum Iudicium. 809

cùm undique omnia ſunt adverſa, cùm cœlum & terra in-nullum ſola-
feſtant, etiamnum ſupereſt ſuffugium ad Deum; etſi nemo tium: aut re-
ſoletur, ſatis ſolatiorum eſt Deus. Sed ſi conſcientia ſit in- fugium.
Welien

quinata, nihil uspiam nec in rebus conditis, nec in Condi-
tore ſolatii eſt reperire, omnia acerba, fellea omnia. Et quò
profugias? ad Deum!? Hoſtis eſt: Ad Conſcientiam? Carni-
fex eſt: Ad Divos Cœlites?! Offenſi ſunt. Ad ſocios? Auge-
bunt cruciatus. Ad delicias & voluptates: Conſcientiam
magis inquinabunt. Verè non eſt pœna gravior, pravaà Con-
ſcientiâ. cit. Drexel. S. Scriptura quamplurimis horum exem-

plis plena eſt. Primus homo aurem hic mihi ante alios vel- Adamum

licat: erat ille, dum manebat innocens, pulcherrimus, glo- Confcientia

rioſiſſimus, ditiſſimus, feliciſſimus; at quamprimùm, in inquinata
ratiam uxoris, peccavit, continuò, cognovit, ſe eſſe nu- duatn cXag-
. . „ . . taveftt.
um, & conſcientiaà mordente, ſeipſum erubeſcens, latebras
quæſivit, & quibus à Deo ita revocatur: Adam ubi e? Gen. 3. 9.

cur fugis cur erubeſcis? cur lates? cur paves? num aſtat, qui

te accuſetinum premunt teſtes? unde tanta formido ubi ſunt
jam illa magnifica ſerpentis promiſſa? ubi eſt prima illa tuæz
mentis tranquillitas? ubi ſecuritas animi? ubi pax & fiducia

conſcientiæ Què te deduxerunt peccata tua, aitS. Ambroſ. ut fugias
Deum tuum, quem antè quærebas? Adam, ubi e? Lib. de Parad. c. Ia. En

quò miſeriarum deduxerit Adamum conſcientia ſaucia, accu-
ſator, teſtis, carnifex, tortor, in fugam pellens! Cornel. hic. Jo. Ja-

boda Dom. I2. poſt Pentec. à f-3581. L-abata fol.? o- ſine. V. infrà Indic. Rer-
V. Adam. Infernus quidam reaConſcientia- ait S. Bern. S. 4. de Aumpt.

uid enim: an non infernum habuit Cain, dum, à commiſſo Caino infer-
ratricidio, toto corpore tremens ac profugus huc illuc ober- nue fuit con-
rabat, & ad Plagam Orientalem Eden, interpretes. Hieronymo, Sen d
ad terram inſtabilem & fluctuantem recedebat? Rabbini opi- um.

nantur, quàcunq; ibat, grandem ei moloſſum adhæſiſſe, qui

eum latratu ſuo continuè infeſtaret, ac infandum ſcelus pro-

deret. Sit hæc fabula, ut innuit Cornelius; in Cereſ. g. 11.

Procopius verôò docet hoc loco- ſi terram aſbicerct, ſeipented
Kkk k

Mecht de Jad. extr. leo-

4

Joſephi fra-

tres ronltien peccantes, & maximè eum, qui ſceleratam fabulam agebat,
tià malaà lan-

cinati.

9106 CoNCIO XLV. Conſcientia mala ſemper Eyubiqus timida,

leones, urſos, tauros, & id genus animalia, in ſe dentibus,
cornibus, ungulis, armata exiſtimaſſe; ſi in cœlum oculos

attolleret, ibi fulgura & fulmina ſibi parata, ibi Angelos flam-

meum in ſe gladium vibrantes conſpexiſſe. Zaboda f. 352. Cor-
nel. Cit. Pexenf. hiſt. Io. à f. 55. Sint & iſta: facilè tamen æſtima-

ri poteſt, interius Caini Conſcientiam hæc omnia illi effor-
maàſſe, & velut ob oculos poſuiſſe. semnper præſumit ſava, per-
turhata Conſcientia. Sap. I2.10. l
V. Nec minùs Conſcientiam Fratres Joſephi, in hunc

mordentem & torquentem pulcherriméè deſcribit S. Chry-

ſoſt. Epiſt. 7. Etenim ille Jacobi filias, inquiens, qus Yoſephum à pe-
ferd beſtia devoratuns patri confirmaverat (Ceneſ. 37. 4 . 31.) G
ſceleratanm fabulam agebat, atq; larvà fraternæ cedi crimen olvelare
conatus fuerat, Patri tunc quidem fucum fecerat, conſcientiam autem
ſuam minimé fefellit, nec ab eâ, ut conquieſceret, potuit impetrarej ve-
rum ea conſtanter adverſus eum inſurgebat, & perpetuis clameribus
eum inſectabatur, neq; unquam poterat compeſci. Siquidem cum diu-

turnum jam temporis ſpatium interceſſeſſet, i quà admiſſum ſcelus patri

fuerat inficiatus, neq; pProdiderant alis, nemine accuſante, nemine con-
vincente, nemine aſtante, ac fabulam illam in memoriam redigente, cum

de libertate, & de vitâ ipsd periclitaretur, conſcientidâ accuſatore, in

tam longo tempore non compreſſum, nec defoſſim eſſe oſtendit, dicens:
Geneſ. 42. 21. Meritò hæc patimur, quia peccavimus in fratrem ko-
ſtrum, vidente anguſtiam animæ illius, dum deprecaretur nos, & non

audivimus idcircò venit ſuper nos iſta tribulatio, atq aliud erat cri-

men, quod ab ei exigebatur; nam furti inſimulabantur, &, ut aureum
poculum ſuſzurati, in judicium trahebantur. Sed quia nullius eiusmodi
criminis ſibi conſcius erat, minimè hoc nomine Aucruciabatur, neq; ſe
propter hæc perpeti dicebat, ſed ob ea, quæ nemo ei objiciebat, & de qui-

bus ab eo nemo pœnas expetebat, nec eum in judicium trahebat. conſci.

Judas non fe- entia enim eum perſtringebat. Ad eum modum Judas conſcientiam co-

rens conſci- argiuentem minimé ſuſſerens, ad laqueum ſe convertit, eoq; ſibi ademit
vitam. Et quidem cum impudens illud pactum inire non dubitaret,

entiæ dolo-
rem, ſe ſu-

ſpendit.

dicens.

r

—

(Wieban

uyumali
tur; ſ⸗

ſetcbat.
iti⸗ he

pente, ne
ſeren ln

chefat,

rudhncſi,

Neſſettimin

onr,tune

lſtnn

ohertn
ue hud
ſſn.

yſme

Ma ler

uhecnn
cobunt
(eicar

ehhet

mneine:
Lelltitchn

in unnun
unnet
entenn cor

Vl. 5
Uea, 40

l.

ini maxwimè autem ad udicium Di vinin. 8rI
ttenihs AJLicens- Quid vultis mihi dare, & ego'eum vobis tradam!? non eos, lei
n Nls gaudiebant, verebatur (nempe, qusddt diſzipulus in Mag ſerum ejusmodi
mgofun ſcelera moliretur) nec per eos die, gqei interea flaxerunt, allo dolore pen-
h. ebatur; ſed lucrè voluptate temulentus, conſcientiæ accuſationem non
Metkm. ſenticbat. At accepta pecinid, lucri volauptate finitä, crimini ac-
müllefe. cuſatio urgere incepit, & tung nemine exterius auciſante, nemine vim

afferente, nemine cohortante, ſponte ſud abiens, pecuntam hi, à quibus

acceperat, projecit, & ſcelus ſuum paläm confeſſus eſt, dicens: Peccavi

. 2 . — . .
nin tryaden. ſanga'inem ſuſtum. Neq enim conſcientiam, quæ ipſam coar-
an E guebat, potuit ferre. Ea enim peccati natura eſt, ut, priusquam omni-

„
7

77.60

——ℳ0—11
rieR N.

ietian

1 ) 5 ſie
metalt

eius (loncl,
Glns h Jahoda cit. De Fratribuas Zoſephi E. Cornel. in Geneſ. a2. 21. FfF. 292. UDi:
o Nota hic cum S. Chryſoſtomo, quanta ſit vis Conſcientiæ, Vis Conſci-
mr E cujus obtutibus peccata omnia illicò ſe ſiſtunt & conffuunt, Entiæ.

yſtbet,c
6 ſate 13

ſ

enct, m

„ n

nè perpetratum ſit, hominem aſnciat temulentid, ſed poſt ipſum exple-

tum, tunc voluptas ſeſe proripiat, & extinguatur, & ſolus deinceps ſtet
accuſator, conſcientia carnifici locum tenente, O peccatorem lancinan-
te, & extremas pœnas ab eo exigente, ac plumbo quovi gravius incum-
bente. Ita S. Chryſoſtomus, ap. Labata cit. E. Conſcientia. Pro-
poſit. 4. f. zoz. De udã idem D. Chryſoſt. cùum non poſſet, inquit
in Pſal. z. ferre Conſcientiæ dolorem, adaptato ſibi laqueo vetam ſinivit.

cùm Dei manum vindicem videmus & ſentimus: nulla enim
Joſeph hic facta eſt mentio, & tamen ejus memoria, & inju-
ria ei ante 23. annos facta, ſtatim omnium fratrum mentibus

nt ſe ſiſtit, cuùm ob eam caſtigari ſe augurantur. Scut ebrims, in- . Simnile
6 5 .- 27 4 . . .. ⸗ 2 7 8 10 2 6 X
6 quit S. Chryſoſt. quando multum vini ingurgitat, nullum ſentit à §. Cbryſz.

Mo oe vino damnum; poſtea autem ſentit, quantum ſit damnum ſic pecca-
sunm tum, donec conſummetur, obtenebrat mentem, & quaſi denſa nuber, ita
us mentem cotrrumpit“ deinde Conſcientia inſurgit, & quovis accuſatore
u,S mentem gravius arrodit, monſtrans abſarditatem facti.
SeK VI. Sufficiant ex innumeris Scripturæ exemplis hæc
N.h pauca, ad demonſtrandum æternæ Veritatis teſtimonio,
mi quàm Conſcientia, peccati comes & pediſſequa, ſit ſemper
Nimu timida; quanti Syntereſis & remordentis conſcientiæ ſint
AH ſtimuli. Venit mihi idonea huic loco in mentem hiſtoria ex

KXkkke 2 durio

gtz CoxcIO XLV. Conſcientia mala ſemper Subigue timida

Serio tom. 3. I. Maji.- & Petr. Ribadeneira in Flore Santtorum, Parte 2.
eadem die in vità N. V alburga mihi à fol. I66. e&v his Pexenfeld. ad Hi-

& Wyalbure Kor. o. f. 94. Fuit hæc Virgo, S. Walburga, Britanna, Soror
V. oleum mi-D. Wilibaldi Epiſcopi Eychſtettenſis, & D. Wunibaldi, Patre

raculoſum. S. Richardo Rege Angliæ quondam. Hujus Virginis ſepul-
chrum viſitur Eyſtadii, hodie quoque manans oleo, variis
morbis & malis depellendis prodigioſo (quod indignus ipſe
vidi ter.) Vnde magna huc ſupplicatum euntium religio.
Fortê mendiculi duo crumenulæ ſuæ ſtipem collecturi, pe-

regrè ad Divæ conditorium tendebant, quibus ſe tertius ad-
junxit, ejusdem viæ ac pietatis ſocius. Hujus illi penu,

quem in vidulo gerebat, utcunque refecti, cùm paullulùm
acquieſcerent, factum eſt, ut in profundiorem ſomnum de-
laberetur tertius. Hic illi prædam odorati, ut vel argen-

tum, vel commeatum comparent, ſopitum crudeliter occi-

Homicidæ dunt. Anxii deinde, quid de cadavere facerent, dum hæ-
adhæret ca- rent, tandem alter id in humeros ſuos ſuſtulit, ad avia ſoli-
Qdaver à ſe tudinis abjecturus. Ecce autem, dum conatur onus excu-
docciſi. tere, tam illud tenaciter adhæſit, tàmque arctè infelicem ge⸗
ſtatorem ſtrinxit, ut nullâ vi ab ejus amplexu expediri vale-
ret. Hæſit homicida quoque attonitus, quèd à mortuo

vim ſibi fieri ſentiret, cui violentas prior ipſe manus attu-

liſſet. Fit obvius ei familiarium quispiam, percontatur,
quid hoc ſibi oneris velit, reſpondet, id quod erat, cædem à
ſe factam: hærere cæſum, tanquam in tergo vindictam: o-
rat rebus in arétis auxilium. Nec cunctatus alter, diſtrin-
it enſem, amputat brachia cadaveris, hominem comple-
Sed & alteri; tentia. Novum hic miraculum; vix enim attigerat cada-
E alteri; 7 . S .
ui, voto fa- Ver, cùm ipſe quoque adhæret funereæ ſarcinæ indiſſolubi-

Gto ad S. Wal- lis appendix. Mox ſubiit pœnitentia temerarii facti, agno-

burgam, li- vit culpam, lacrimansque divæ Walburgæ vota fecit, triſti
beratur. nexu enodari rogavit. Auditæ ſunt preces; exolutus eſt.

Jamque liber, miſerabilem bajulum ad usque Rheni littora

comitari inſtitit. Quò cùm ventum eſſet, alter neque ca-
S= dave-

wr

ſeris, ne

itz que

ltus re
Valbun
ratüsu
ſalbburg.
ſod pate⸗
let, fi

tix. Her

emn lanm,
Cnatuate

ſientinſa

fireſt ſ,
Uld ai⸗
Animnai

Mire
Nniſina

M,. .

K. R
bonrisn
ſientin 4
orun
nexem
Krum

ltinitu
nin lyfe,
tunn or
n rwis
nünne
m
Cleckng.
letenint.
Uen,

mponltln.

ſommumd
Ut lanen

lcelteroor.

1

davia
1dere⸗

rieitene

eyvliſt

Vaiwo

