numeris, iisque graviſſimis animæ, in æternam ruinam, pe-

riculis ac malis expoſitus, peccatis quotidianis obnoxius, in
hac vitâ exul, peregrinus & errabundus, ab hoſtibus viſi
Dilibus & inviſibilibus intus & foris, ab omni parte, impe-

titus, nunquam & nullibi ſecurus, dum vivit, juſtè & ſe-

AYXAteriæ ſatls, & occaſionem præbet adduéëtum the- .
ma, pergendi, & amplius indagandi, penetrandi,

=
=

Mlden

ln l
(AAro
Turnti
e
(Ceri,

e/,.

Mls⸗ D

tnin,
uth
Mord,
Wrebln
le niun
Cum

—

SS
E, —

66 CLCLofeſſio accurata Generalis annug. 1287

curéè in viam æternitatis, ad quam janua & ingreſſus mors,
cum incertitudine certiſſima, eſt, ad Deum Judicem ſu-
premum dirigeretur, jam nunc adhuc placabilem, & pla-
candum à peccatore vel maximè per pœnitentiam, de quâ
old. nunc ulteriùs pergimus, monendo, ut homo non tantuùm Monita vitæ
dnotr. ſtudeat, deliberatè & malitiosè graviter non peccare; ſeſe melioris.
ſorig nulli vitio permittere, quod ceu viſcus, hominem retineat
(ut ſunt vitia carnis; odia inveterata; Bonorum alienorum
ae detentio, V. Conc. a3. n. 3.) à peccato ſtatim aut brevi pœnite-
unde. re, confiteri, nullam, in omnem vitam, Confeſſionem ſacri-
Onesd. legam facere: & ſi quæ ſunt alia, memoriæ facilè obvia;
ſed etiam ut ſtudeat accuratæ, ſedulæ, ac frequenti Confes-
ſioni, Conc. 6. quâ præterita plangat, plangenda committere
D. amplius nolit: ſed etiam, ubi prudentis Confeſſarii judicio
viſum conſultumque fuerit, faciat Confeſſionem annuam
generalem, quàâ per annum peccata, ceu debita, expungat,
in abyſſum Divinæ miſericordiæ ſepeliat, & velut novam
ordiatur vitam, reſumpto ſpiritu & fervore: ſicque ſeſe re-

Qn ne. fervore
enetkn,. colligat, & ex ſe quærat: Tu qui er“ qui fuiſti hactenis? non
6imeen qui ſint alii: De te tibi cura ſit: de te enim tibi in Judicio re-

iaee ſpondendum erit: Conſcientia tua, ſine palpo abs te interro- S
rogata, veritatem non teget, non negabit, apertè tibi in fa-

Fen ciem tuam confitebitur ſicut confeſſus ſt „CO non negavit S.
“ Joannes de ſe: Hic ipſe, Præco pœnitentiæ, eſt illa Lox cla-
glam. Wanlss in deſer 4o hujus mundi, etiamnum ex Evangelio clarè
in per ſonans: Dirigite viam Domini Pa nitentiam agite“ appropin-
be. avit enim regnum cælorum, Matth. 3. 2. En Chriſtus judex ven-
Rſ turus eſt, & jam præ foribus, ac tam propè, ac cuique eſt

R ſuua mors, & poſt hanc judicium. Parate viam Domini, ver- Parate viam
tunt Vatablus & Forerius, uterque Franciſcus prænomine: DPemii, Pœ-
ie. Repurgate viam Domini Inpedimenta, ſordes vitiorum & nitendo, con-

uI peccatorum amonenda, quæ eum offendunt (E. Cornel. Sa fitendo.

deſ Iſai. go. 3. F. 327.) idque per pœnitentiam & confeſſionem Sa-

ar cramentalem, illam in re, hanc in voto ſaltem, cùm aliter
= =
rk

fieri

8

12 88 CoNciO LXVIII. A Mortem z judicium Præparatio

fieri nequit, peccatori neceſſariam. Et hic fructus erat Con- Pile
cionum S. Joannis, cdlamanti: parate, dirigite viam Dominie dih
quem notant S. Matthæus c. 3. v. 6. & Marc. I. y. Eerediebatur mmn
ad eum omnis Judeæ regio, & Jeroſol'mitæ univerſi, confienter pecca- Aln
Confeſſio Ju-ta ſaa quæ quidem confeſſio judæorum erat tantùm index WGoin
dæorum Jua-poœnitentiæ & compunctionis, ſive contritionis internæ, urmmn
rieeet quæ ſi erat perfecta, peccata abolebat, & juſtificabat: ſin mcumm
(norum: imperfecta, & attritio tantum, manans ex timore pœnarum, ing
gratiam juſtificantem non conferebat, diſponens tamen ad in
contritionem & excitans: neque erat Sacramentum, nec pec-

„ — 11SA . Ueiliat
cata condonabat, uti fit in noſtrà Confeſſione, cùm confiten. witfu

tes peccata à Sacerdote poteſtate Clavium abſolvimur. Cornel. emni ur
cit. Matth. 3. 6. f. Sa. V. Conc. 69˙n. I. Et hoc medium eſt, quò pa- aus
remus nobis ſecuriorem viam ad Mortem & Judicem, de aminten
dquô hodie, dum ſum ego Vox clamanti: parate vian Domini, (lkme
vos in obſequium Dei & ſalutis veſtræ benevolas parate au- agllantel
res, & cor obſequens. 1̊?ò?
Confeſſio II. Confeſſio ſacra & Sacramentalis quadrupliciter con- llav
qua, duplici- ſiderari poteſt; primò ſecundum ſe, & partes ſuas ſubſtan- giim .
ter conſidera- tiales, & integrales, per ſe notas: Secundo prout eſt Con- ote
ans⸗ . i. ſecun: feſſio frequens, ſæpiùs iterata, non repetendo eadem ſem- 4 ihel

2. Prout or- Per- peccata, ſed quæ ab ultim4 Confeſſione, ab octonis
dinari? & V. g. diebus commiſſa ſunt; de quâ actum Conc. 6&2 & circa

==
S=

=
=— £

lie
frequenter quam addo, & adduco ſolum, quæ valde bene obſervat 7

fit. Paulus Barry, vir admodum pius, quondam Provincie

Lugdunenſi in Gallia S. J. præpoſitus, & defunctus Avenio-. Wn

E=£

ec I 661. 28. Julii, dolit. Hagioph. tertio die Dicſert. I. à f. I31I. ubi ſmnh
Cur ex hacita ait: Abripior Nuapore, quotig mecum reputo, tot perſonas, qux 1
tam parum g, n,

emendeinar⸗ ive in Keligione Rve in Neculo, virtuti & aevotionu Pudinm Proft. a
Ex Barry. tentar, ocuùum progred: maximè deberent, turpiſſimè retro Ferri, & vi⸗-
tam in Dei ſervitio ducere penitus tepidam, Jegnem & ignavam, ita e 8
at pluribus annis hog paléto decurſir ſint imperſebtioresr, minns deditæ nin con
Pietati exercitis, quäm ipſo Converſtonis ewordio; quin & vititz ſca- tem
teant crebrioribus, & gravioribus, ma Suiu& periculoſiv. eps cagan, ſenl

I Confeſio accurata Generalis annua. 1289
eat on. bujus indagavi curioſius, & poſtquam verſavi animo plurima, non vveor: “
Uni, derio aliam, quantum ege quidem judico, ſolidiorem, quaàm à frequenti Ex defectu

dalce, uſu Sacramentorum ſine debità animi diſzoſitione. Itur ad Confeſſio-
nem, ad Communionem, ex more quodam, eX conſuetudine, & defun-

ſten el.
mier
e,
abe. n
penatun.
tamen4
vnecpet.
maonßter.
Wr. Corte
A and
, ⸗
dicen, N
m Dmnin,
mra Al.

Citer e .
fubtoan.
et Cr.
Arnnſen.
olton s
adad
Obſetat
CVince⸗

mn, i
celelt

SS

re
contrario, ſi accederemus, atè par eſt, eas recèiperemus gratias, quæ bonæ
. dupoſitioni admenſurantur, & ſingulari fortitudine roboraremur ad-
verſus vitia & peccata, quorum ſeriam Deo generoſamq; promiſeramus

generalis, in quantum fit de peccatis ab ultima Confeſſione
generali, aut per annum v. g. aut certum tempus commiſſis, S
de quâ jam nunc hoc loco ſermo inſtituitur. Quartè deni- Quartò Ge-
que prout eſt generalis de totâà vitàâ, ante mortem aut alias,

*rum

tendum conſilium Confeſſarii pii & prudentis, huicque ac-

debitæ diſpo-
ſitionis.
Rmi anime mun maparats, ſne irvore, & us ſerio, uad amen re⸗
quireretur, emendationis propeſito unde accidit, ut sacramenta, quæc
Hun meraniur, niß juxta dipoßtionem ſaſeipientu, earean: ehelta ae,
hominemq; relinquant iisdem vitiis obnoxium & immerſum eadem
ſemper in Confeſſtone profer unkler, & in pejora prolabimur, eodem frigo-

& ariditate communicamus, & & malo ruimus in Aeterins: ubi è&

. . ₰

fructu & emendatione, bene viſum eſt. Tertiò conſiderari Tertiò Con-

poteſt Confeſſio, ut extraordinaria, anmuã, & aliquâ ratione feſſio unus
generalis.

emendationem. Hæc Allegarus Barry, quæ huc annotaſſe, pro

neralis, de vi-
—— 2D3B ,— . e rota.
de qua infyà Cono.73. Itaque de Confeſſione, tertio præſertim

modo conſideratàâ, ſuppoſitis iis, quæ Catechiſtæ vel tenere?

quiſitis, dolore, propofito, integritate, tradunt, quæ & vi-
um à puero in omnem vitam nòôſſe, & practicare oportet,

ue errare, ceu in gravi re, animæ ſalutem, quæ graviter
lapſo nonniſi per remiſſionem peccati obtingit, tangente. *
III. Obſervant ſacri Aſcetæ, & animi cultores, imprimis Confeſſio Ge-
Confeſſionem generalem, etiam annuam, non omnibus con -neral. annua

ſultam eſſe, & ſemper utilem, & hac in re ſequendum & pe- duibu zdam.
d . »Mhon O-

mnibus. Se-

quieſcendum. Quemadmodum apud ſapientes indubita quendum
tum eſt, à muſtis ſæpe magno animorum fructu inſtitui, aut conſiliuam
de totâà vitâ, aut de aliquot retrò annis Confeſſionem (gene- Confeſſarii
Mechtl de Jud. extr. Aa aa aa aa ralem pii, prudentis.

1290 Coxci0 LXVIII. Ad Mortem E&Tudicium præparatio:

ralem vocant) eamque deinde quot annis, facto ab ultimà
initio, à quibusdam pari ſemper frustu repeti. Ita etiam
certum eſt, ab aliquibus, niſi cum ſingulari conſcientiarum
incommodo, inſtitui non poſſe. Proinde hac in re omninò
ſequendum eſſe prudentis Confeſſarii judicium, cujus du-
Rum in omnibus actibus, tam parvis, quàm magnis, totaliter
ſequatur. S. Vincent. Ferrer. traét. de vitaâ Spirit. C. z. Pædag. Chriſt.
to. I. p. 2. C. I. JG. 6. de Confeſſ. Gener. f. a59. Mancinus, de eàãdem
cùm agit, & ipſe monet Confeſſtonum Generalium uſum nonnullis
eſſe perquàm neceſſarium, multi etiam perutilem 5 etſi non omnibus pro-
miſcud, qui ad conficiendas illas vel deſiderium, vel propoſitum habent.

Duo Monita: Ego ſummatim (pergit Mancinus) hac in re duo breviter dicendaha-
Confeſſio beo⸗ Vnum eſt, falli eos, nec rebtè de Confeſſionum Generalium ſu ſen-

Gener. non zzye aui iſi mli , 9 s .
S.. tire, què nonniſi ultimæ atque effatæ ætati convenire eas, putant, quk
ſoli ultimæ 59 7 S. 24 4

tati conve- plurimorum annorum rationes mire habeat neceſſe, ac perſeratar’, quid
niens, ſed & duibus per omnem vitam geſtis negotit, obiti ubiq; officin, 4 ſe perpe-
juventuti. ram ſit abtum, aut non ſine noxà prætermiſſum: qua cum in hominibus
Curt jJam grandi natu, ſopè & magna & multa ſint, huic demum ætats ultimæ
uni ac ſoli, non item minus adultæ, convenire Confeſſtoner Generaler.
Fallunt & falluntur, qui ſic ſentiunt, etenim nihil frequentins, quàm
fſcelerum quorundam verecunda in Confeſſtone ſuppreſſio eſt“ at verò uſu
gompertum, nullos ex omni ætate hominum crebrius cum hac verecun-
dis conflctari, quäm juvener, utpote in quorum ore ac genis verecundus
adhuc pudor reſidet; unde proniſſimum huic atat? eſt, ad patrati ſcelern
Ne ſine con- confeſſtonem pertinaciſſimè olmuteſcere. Alterum de Confeſſtonum Ge-
Alio fiat: cur?: neralium uſu admoneo, ne inſtituantur illæ à quoquam prinus, quäàm is
Confeſſarii vel viri ſacrarum rerum periti ſententiam requiſierit, cum

inter pios Dostores penè problema (res in utramque partem diſpu-

tabilis) ſit, ſoleàntne Confeſſtones iſtiusmodi prodeſſe, an obeſſe magis!?
Vſu compertum utrumq eſt, ut dubitantibus, quidnam ſibi hic expediat,
nil magnopere ſuperſit, præter viri pii ac prudentis conſilium, quo con-
tra Conſcientiæ ſcrupuloſas formidiner niti tutò poſſint. Mancin. Ae Paſſ.
Dom. EB. S. Diſſert. 2. puncto 4. Mor. doctr. I. f. 6og. 2. Addo tertium
(ut in ore duoram vel trium teſtium ſtet omne verbum. Matth. 15. 16.)
præ-

Taetatu
Ni N

enerdl ſe

rihn

rtrunli

4

Altine, ii
Ondigel
lelnmra
iunut⸗
alimti

ole Gn

lunpmimn

hunſku
riſecgta

sneuiu

ſue
Nmnm
,
Ain
lnioſen
Aotii .

Pat⸗

bulim

a etian

Ntiun
Irind
Gi. .
Gtotelier

eln
ln
,deenden

4
n zuule

uihu n
n hulert

licerdulu.

lun 6 .

MMals,

w il

S.

j omriribcg

tiukine
Gumcril,.

e,n
tautn

deſecur.
ereukee

iſal

utn'r.

MNrO
thbin

mcih.

eglit

tertiwen

,.1.ͤ
I..

ne mentens quidem amplins advertas, neq; implices cor temporis abli re.

Man. Paroch. p. 2. C. 3. F. 1I. n. II. à fol. 103.

SSG

Confeſio accurata Ceneralis annun. 129r
præcitatum Paulum Barry, qui Hagiophilam, & animam Confeſſio Ge-
Dei ac ſuæ ſalutis amantem inſtruens, quid de Confeſſione neralis, rite
Generali ſentiat, ejus verba declarant: Suppono, ait, à fol. 83. lemel ſacha
pridem à te Generalem factam Confeſſzonem, imò ejus opinionis ſam, ut ſt ſine gravi
e H . . & juſtâà causà:
cordatione, niſi urgens adſit neceſſitas; quali ſoret, ſi dedità operà pec- Barry.
catum aliquod in C onfeſſtonibus particularibus conticuiſſer, ac deinde in

Generali non declarâſſes numerum, neq; ſpecies diſferentes peccatorum

lethalium, aut debitum & ſuſſciens Conſcientiæ eéamen non præmiſiſſes.
Absq; his rationibus ne cogita quidem de tali Confeſſtone iteranda. &.
Et pòſt: Sunt nonnullæ animæ ſic conſtitutæ, quæ quotannis, ſi earum
arbetrio rer permitteretur, duodecim Confeſſioner Generales peragerent,
ſingulis menſibus unam, aut quotiecunq; novos C onfeſſarios nanciſceren-

tur; ſive ex tacitâ quadam, & occultâ complacentidâ vitæ prateritæ, Scrupuloſis

ſeve ex ſerupuli Conſcientiæ ſemper anxiæ, & ne poſt centum quidem Confeſſio Ge-
Confeſſtones ejusmodi pacandæ, cum Kidem habere nolint ius, qui Pruden-Neér. non uti-
tiſſimè monent, ne prateritorum recordentur. Cave, ſis ex earum ni- lis.

mero, & acquieſce illi gratiæ, quam tibi Deus præſtitit, ut anam ſeriam

faceree. Qudd ſi ſingulari affeltu capereris, aut ad animi ſolatium,

aut ad majorem confuſionem & contritionem eliciendam, aut ad alia,

quæ Deus tibi ſuggereret, per me licet, itera“ temporis tamen habe ra- Pro Confefſ-

tionem, ut ervpeltes aut ſingulare aliquod Jubilæum, aut morbum fata-Gen. haben-
lem, quando pluribus id eſt in uſu, & quidem eo palto, ut ſolum ea repe- da temporis
tas, quæ graviora ſunt, & momenti majoru, neq, venias ad iſta minuta, Ratio.
HW & agritudini incommodum adferrent, & impedirent devotionem.
Tæc Barry 2. Die Diſert. I. optimè monens. V. Carol. Maſart

IV. Hic ſenſus eſt gravium Authorum, qui & me, & te,
& Confeſſarium, & pœnitentem, hac in re bene inſtruunt,
circa Confeſſionem quarto modo conſideratam Genera-

lem: quæ tamen & lucem addunt circa eandem tertio mo-

do hic tractandam: in quàâ ipsâ prudentiaâ etiam eſt opus,
& modo, eam ritè inſtituendi. Illud adhuc obſervandum
eſt, præterquam quòd ſcrupuloſis Confeſſio Generalis non
WH Aa aa aa aa 2 tan-

feſſio Gene-

—

1292 CoONCIO LXVIII. Ad Mortem &s Judicium præparatio:

tantùm non medeatur, ſed ſæœpè gravius malum, dum an-
xietates non tolluntur, faciat; Confeſſionem Generalem
etiam, ex aliâ causã multis inconſultam eſſe & noxiam, id-
Recordatio que in materiâ venereâa. Etenim, etſi utilis peccatorum
peccatorum recordatio & eorum agnitio multùm proſit, ad eliciendum
utilis, ſed in in nobis noſtri contemptum, confuſionem, contritionem,
turpibus pe- ex illo: Quoniam iniquitatem meam ego cognoſeo. Pſalm. yo. y. Ve-
riculoſa, unde rum tamen eſt, quod monet Pinufius apud Caſſzan. Collat. 20.

talibus minùs 7„2 “ Adat. 20.
conſulta Con- ¹9- Mmodum in memoriâà peccatorum tenendum effe, ne vel

delectatio ſubrepat, vel antiquæ putredinis ſola cogitatio
ralis, extra vVirtutis odorem extinguat, reſiliendum animo ab iſtis re-
neceſſitatem. cordationibus, quod obſervatum quoque legitur ab Autho-
re Libri de Contrit. cordi apud D. Auguſt. to. 9.tr. de Contrit. cord. c. 4.

multos in recordationibus malorum ſuorum, dum plorant,

in ipſas eorum delectationes inſipienter incidere Manc. f. 6o5.
Qui amat pe-cit. L. Me Puero, Patri Spirituali propoſita fuerat quæſtio,
riculum, in il-an quis non bene faceret, ſeſe reflectendo in turpes cogita-
o peribit. tiones, & iis occupando, ut materiam pugnæ & victoriæ ha-
beret, in majus meritum: ſed breviter & ſolidè reſponſum
eſt: Qui amat periculum, in ille peribit. Eccli. 3. 22. Sanè quacun-
que etiam pœnitentiâ caro cum ſuis concupiſcentiis ita non
enervatur, ita non moritur, ejusque infirmitas & paſſiones
ita non tolluntur; neque animus per quascunque peccati
deteſtationes, & non peccandi propoſita ita ſolidatur, ut, ſi
ſibi ferreus videretur, etiam verè pœnitentem hæ oppu-
gnent miſeriæ, ad ſui delectationem, nolentem, malè blan-
dæ utut venenatæ ac mortiferæ, alliciant, ſæpe vincant.

V. Iud. Rer. Wolummw, inquit S. Auguſt. ſerm. q3. de E. erb. D. ut nullæ ſint conca-

V. Concnpiſc. piſcentiæ, ſed non poſſumus; velimus, nolimus, habemus illas, kitillant,
blandiuntur, ſtimulant, ſurgere volunt, premunt. Id ipſe ſatis exper-
tus, ingenuè fatetur Lib. .. Conf. Gz. quod quando divina in-
ſpiratio animam ejus pulſabat, ut Chriſtianæ militiæ nomen
ſuum daret, nihil magis converſionem ejus retardabat,
quàm quòd caſtè vivere deberet. Id confiteri volentibus
S 8ðJM ffuc

e n
inorenm
nb ſiin

—

==

anflu,
Rouvitaa
Prcehon
Nisleide

gn

—,

lthinge

1

—
=
—.

Ls.
sſtimmn

Ell

. Cn,

id. CLonfeſſio accurata Generalis annnua. 1293
nmm ſuæ carnis peccata, ut emendent, contingit, dum ab iis, in
erlen ſui amorem ſaltem & delectationem, alliciuntur: Dimittine
m d os! &c. L. 5. Confeſſ. C. II. m. f. 304. D. Hieronymus, Ep. 9. ad Ma-
unm trem & Filiam: Lib. 2. m. f- 11. ait: Etiam ferreas mentes libido do-
cenldn. mat. Et eod. D. 2. Epiſt. 14. f. 152. ad Nepotian. Nec in præterita caſti-
ntinen, ate confidas, vel adultâ. I Epiſt. ad Amandum, de quæſt. Novi Teſt.
NN. obſervavit acutè, faciliùs conteri peccatorem de aliis pecca-
eCe tis, ut de homicidio, perjurio & ſimilibus, quàm de libidine;
,neſd Ccujus reddens rationem, inquit: Sola verò voluptasz ac libido eti-
Cgitti am in ipſo tempore pænitendi præteritos ſtimulos patitur, & per hæc,
biſtis t. quæx cupimus cogitantes, rurſus fit materia delinquendi; Sæpe enim
Dlm. Ccontingit, ut dum venerea crimina in confeſſione aperire
ml, Parati, memoriâ evolvimus, Veneris laqueis iterum irretia-
un, mur. Hic ipſe S. Hieron. Lib. Epißz, hanc difficultatem præ-
fA. ſentiens, ab omni humano conſortio ſequeſtratus, & velut
ei, alter Paulus, corpus caſtigans & in ſervitutem redigens, tot
Slter. carnis ſtimulis agitabatur, ut diceret: Putabam, me Komanorum

tieh. ntereſſe deliciz, & ſiccä jam carne præmortudâ, ſola incendia carnu bul-
ehonium liebant. Ap. Carthagen. o. 2. de Arcan. B. E. Eib. 3. Hom. 6. m. f. 116.
ctan. Vid. Engeler. Cæl. Emp. h. S. Jo. Evang. J. 2. ubi de periculo Ca-
ttanon ſtitatis in religioſis etiam & ſanctis. Vnde ſobriaâ ſanétaque
lins cautelãà o pus. In hoc ergo peccatorum genere eò magis ſuf-
eeetti ficere poterit, ea ſemel rit confeſſum eſſe; ne ſeſe fragilem,
nur M & experientia doctum & cautum, talia cogitando . delecta-
. Llonis moroſæ & voluntariæ periculo exponat, in materiâ
RNaor. tam lubricàa. Cujus in conſenſum periculi cautela etiam ab Cautela vin-
em iis adhibenda eſt, qui in iram, odium, & vindictam funt in- dicativis uti⸗
SH„ clinatiſſimi, ex ſola etiam recordatione acceptæ injuriæ, & ¹.
n, aſpectu inimici: quâ in re horrendum caſum refert Pexen-

eget. feld. hiſtor. 62. V. Hiſtoria terrib. de in extremis ſietè ignoſeente: Ped.
ſinir Chriſt. to. I. p. 2. c. I. ſ. 2. Bhiſt. I. 4 f. 25. Pexenfeld. hiſt. Ia25. à fol.
292ogo. Japritius, Sacerdes non igneſcens, Martyrii gloriâ & fide Chriſti

ðð
n . PP Tttartte g 8.J. 1 lippica 29. J. 6. f. 1552 ſea cuju

Aa aa aa aa 3 com-

1294 CoNcIO LXVIII. Ad Mortem & Iudicium præparatio: —
Caſus hor-compendium hoc eſt: Vir nobilis & militaris concepto gra- iint
rendus de Re- vi odio adverſus alterum, ſed per hujus abſentiam utcunque nirn
uigioſo Sacer-ſopito, factus dein Religioſus & Sacerdos, cum Pariſiis in N Ast
is templo, quod ad plateam regiam eſt, ad Aram faceret, oculis ndtt“

occidente, cx Minus cuſtoditis adſtantem ad Aram illum ſimim inimicam htin

hujus viſu re-Viderat; quò aſpectu velut transfixus, reaccenſo vali diſſimo lReyh
accenſo odio Odiorum igne, cùm primuùm ab Altari abſceſſit, reſciens, ubi Qapuunu

ad Aram ſa- Boſtis ageret, conquiſitis clam armis, abjectaà veſte religiosa, hlum

ctam. profanam indutus, perque poſticum cœnobii egreſſus, ho- ini i⸗
ſtem convenit, duellum indixit, ſtupenti, quòd paulò antè Krcho

—
S=

vVidiſſet ſacrificantem, & pacem omnibus precatum, & in o lehun⸗
admiſſo duello hic ipſe ſæcularis provocatus, & militaris, à Wiutel
Sacerdote Religioſo confoditur, perditâ vitâ corporis pari- kpm.
terque animæ in mortali ſcelere. Adeo vidiſſe inimicum, minu
occidiſſe eſt. Adeo talibus injuriarum recordatio, de novo Mumiis,
S bilem movet, cor accendit, & in peccatum trahit. & c. V. Cone. 1 Wu
72. n. 2. & ”67. R. F. eele
“ V. Ex his ergo ſatis apparet, Confeſſionem Generalem untin
non omnibus æquè utilem eſſe, & hos inter præſertim ſcru- uſ
puloſis; in libidinis & vindictæ conſenſum proclivibus, qui- aend
bus ſatis ſit, ſemel ritè ſua confeſſos fuiſſe peccata, ſicut ad ldæ
amplius nemo tenetur. Cæteroquin verò Confeſſionis a.
Generalis quandoque neceſſitas eſt, ut inſĩnuatum, annuæz hta

Confeſſionis & extraordinariæ magna utilitas: IIlius necefſitas univer. lsz

=

— =

Geeneralis ne- ſim quando in præcedentibus Confeſſionibus, aut aliqu? inri
elnts⸗ * earum, aliquid defuit, propter quod putari poſſit, illas Con. aiia
nullitate

Contfellio- feſſiones fuiſſe nullas, & nullius effectus: quod ex duplici ſrdd
num præce- Contingere poteſt capite, ſcil. & Sacerdotis & pœnitentis. wmi
dentium, & Confeſſio invalida eſt & nulla ex parte Sacerdotis, cum hic wmmdi
unde? abſolvere à peccatis nequit defectu Jurisdictionis, &c. qui SW
quidem Caſus rariores ſunt; frequentiores verò ex Pœniten. mun

tis culpâ, quâà Confeſſio & nulla fit, & unaà ſacrilegè, ut ſi nul ein
la, aut exiguâ ſui discuſſione, nullo dolore, nullo propoſito,., an
& voluntate vitæ emendandæ, occaſionis ad peccatum pro- e Ve
XI& B

ato⸗

—

etge. .

WeENQ

Nariüsi
ehoenli⸗
nimicun
liciſlo
iens d

Rd .

teſius,o.
oldt
n, Kno
ilitarb
Otispal
nimicun,
Ce Noro
.C.

neten

Trn n.

,lantad

,AMdu?
Uniyer.
tNidn
Co.
eiens

enite.

Utn ww.
10oN

tun t.
NN

leons

2

———

CLonfeſſto aceurata Ceneralis annua. 1295
zimæ vitandæ, injuſtè ablata vel detenta reſtituendi, aut
cum ſpontaneâ alicujus gravis peccati reticentiâ: aut injun-
gendæ Satisfactionis recuſatione. Iafyà Conc. 73. n. y. Peældag.
Mancin. cit. fF. 6og. Extra hos caſus Confeſſionis Generalis an- Confeſſionis
nuæ, ab ultimâ Generali, magnam utilitatem multa aſtru-annuæ utili-

unt, & evincunt. A Similitudinibus, & rudibus exemplis, tas: A Simi-

pro captu rudium meliori: Hoc per Confeſſionem Genera-litudinibus.
lem annuam fit in rebus animæ, quod fere quotannis exte-

rius fieri videmus in aliquâ familiàâ, in quâ etſi quotidie ea

ſupellex & loca, quæ in quotidiano uſu ſunt, extergantur,
laventur, purgentur, in anno tamen etiam ſemel univerſa
ſimul, circa feſtos dies ſolenniores expurgantur. Pedagog. E.

Conc. 67. num. y. e* J. Vincent. Ferrer. Id vel ex naturalibus &

naturæ duétu oſtenditur. Sic ſerpens ſingulis annis veteres Serpens annis
ponit exuvias, ſenecétam exuit, & novam ſib reconcinnat pel- ſingulis pel-
lem. Non rarò peſſimum callum obducimus, ut leviter ac 'em ponit.
temerè delinquamus, & damna delicti, & hujus gravitatem
minus ſentiamus, expendamus: ſingulis ergo annis quis in

ſeipſum ſeriò defcendat: excutienda cutis eſt craſiiſſima

hbæc, exuenda, etiam vi aliquâ deſtringenda. Eid. Conc. 21.

n. 2. Nam & accipiter ejus rei monſtrat imaginem. Nunquid Accipiter

ait Yob. 39. 26. Deus, per ſapientiam tuam blumeſcit accipiter, expan- Plumas.
dens alas ſuas ad auſtrum? Hæc illi ſapientia conceſſa eſt à Deo,
quà ſingulis annis veteres plumas excutit, ut induat novas.
Quid eſt, inquit, & exponit inſigniter S. Gregor. L. 31. Moral. Quid hoc ſit
. 75. medio, accipitrem in Auſtro plumeſcere, niſi quòd unusquisq; ta- moraliter?
Sus flatu & Spiritür concaleſcit, & ueſum vetuſtæ converſationis abji-
ciens, novi hominis formam ſumit! Exſpoliantes vor veterem bomi-
nem cum altibus ſuis, & induentes novum. Coloſſ. 3. V. 9. & Io. Eetuſtam
pennam projicere, eſt inveterata ſtudia doloſæ actioni amittere; & no-
vam pennam ſumere, eſt mitem ac ſimplicem bene vivendo ſenſum te-
nere. Alas autem ad Auſtrum expandere, eſt per adventum S. Spiritüs
noſtras confitendo cogitationer aperire. Drexel. to. I. Trib. Chr. L. 2. c. 6.
N. 3. F. 136. Verbo, ad noſtrum propoſitum, eſt conſcientiam
TrIma-

Aliud Simile
à Ratiociniis illuſtris, legem condidit, ut quisque ſuorum ſubditorum

annuis.

Amaſis.

)

129⁶ CoNcIO LXVI II. Ad Aortem & Tudicium præparatio:

rimari, ex ed omnia mala vetuſta per Confeſſionem ejicere,

deponere, illam mundare. Vid. Conc. 73.
VI. Amaſis Rex £Ægypti annis 43, ex obfcuris Natalibus

quotannis rationem redderet de vitâ, opificio, arte, domo,

apud præſidem, demonſtrarétque unde viveret, aut quo

quæſtu ſuſtentaretur; qui ſi lautius, quaàm ferret cenſus,

vixiſſet, velut fur puniretur, & morte afficeretur. Drexel. cit.

Carol. Seph. Dictionar. hiſt. V. Amaſi. Noverunt DD. Officiales,
boni Oeconomi, quibus grandium pecuniæ ſummarum
reddendæ rationes incumbunt, ut non tantùm fideliter a-
gant, notentque accepta & expenſa, ſed &, quanti bono ſuo,

ſuorúmque ac ſuæ familiæ interſit, ut ſingulis annis Ratio-

nes juſtæ fiant, audiantur ab iis, quorum intereſt, juſtificen-
tur: ne Rationes tales, in multos annos, vel poſt mortem
(ex hac ipsà causaâ difficilior, quæ accidere poteſt) dilatæ,

tum demum disquiſitæ, heredibus incommoda & damna

generent gravia, defunéto quandam infamiam, vel hono-
ris ſui diminutionem. Notiſſimus in hoc genere eſt Caſus
de Villico iniquitatis Lacæ 16. Kedde rationem. & c. Novi Offi-
cialem, qui Officium quæſtoris graviſſimarum Rationum
acceptare noluit, niſi quolibet ſemeſtri ſuæ ſuper acceptis
& expenſis Rationes acceptarentur, & audirentur. Dolen-
dum eſt, filios ſeculi in temporalibus & terrenis pruaentiores eſſe
ſlin luci in ſpiritualibus & æternæ ſalutis negotio. Ita
Mercatores ſeduli annuatim ſuos Rationum libros excuti-
unt, ut ſciant, an & quid lucri percipiant, aut damni, quod

emengdent aliis induſtriis, patiantur. Ita vel modicè bonus
Oeconomus & rerum ſuarum curator, ac amans juſtitiæ,

quæ cuique ſuum tribuit, debita contrahere odit, eâque ut
expungat, ceu Domũs familias æruginem, erucam roden-

tem, & probrum, ſtatis ſaltem temporibus, vel annuatim

denique, rationes init, & creditoribus ſatisfacit, ne in odio-
ſam molem graviorem debita excreſcant. Annon in nego-
tio

—

—

Menios

elien

.
6 cont
Ulbere
iheccat
Kintege
esineunn
u pecca.
aontet
temin⸗
Trkeite
Enerenep
Elnlagr⸗

1

nhned n
gom En

Elide

=—

Mconcie

lentia co⸗

Bleneral

Miacepti

4

AP
6. t
zülnini g
4 Aun
l nieri
guiti ein
iſlinix
R
hii
uln
und
ingn
l leſul

Ndꝭ. CLonfeſſio accurata Generalis annunn. 1297
—.— M „ S ‚ 8. ð . .„₰.*
neicee tio animæ perquam prudentis & utilis conſilii ſit (etſi extra Peccata pro

neceſſitatem, cùm quis omnia ſua peccata gravia, vel quæ gravibus nhas
bita, materia

Confeſſ. ne-
ceſſaria.

Ndbus pro gravibus habuit; quæ ipſa, etiam de ſe aut nulla, aut le-
ünin via, ex conſcientia ertoneâ tamen gravia judicata, & contra
dm, illam libere commiſſa, materia Confeſſionis neceſſaria & ſub
h gravi peccato ſunt; ſemel ritè cum debito dolore, propoſi-
meteng, to, & integré confeſſus eſt) quandoque ſecum generales ra.
ea, tiones ineundi, librum Conſcientiæ excutiendi, debita apud Vtilitas Con-
ORims Deum peccando contracta inquirendi, & exſolvendi humili feſſionis Ge-
mmamo & ſacrâ Confeſſione Generali annuâ ‚idque in majorem con- ncr.cXo. Ignat.
deliter? ſcientiæ, animæ & ſalutis ſecuritatem, tranquillitatem, vi-
tæ præteritæ emendationem, peccatorumque deteſtatio-

dono ſuo⸗
nshi. nem ex concepto de peccatis, iteratoꝗque ſæpiùs ac ſerio do-

lifter. lore, auxilia gratiæ actualia, & ſanctificantis augmentum ob-
tinenda, nec non ad digniorem Euchariſtiæ ſumptionem, in

otteean
Bme, magnum denique ſolatium in horà mortis cùm præteritæ
umm vitæ delicta ſtimulabunt, imò non ita ampliùs ſtimulare po-
el or. terunt conſcientiam? V. S& lgnat. in Exercit. Spirit. de Confeſſ. Ge-

NC ner. mähe f. 7o. Jacobus Maſenius in Duce Viæ, de eàdem. fol. 22. Certè

ori0. . experientia comprobat „quantæ utilitates ſint talis Confes-
Dſionis Generalis factæ conſilio prudentis ac pii Confeſſarii.

an 110
g Omni exceptione major, ö. Fanciſcus Saleſius, hujus Seculi Exs Frane.
Mr. Epiſcopus & Princeps Genuenſis, ſapientiſſimus ac piiſſimus Saleſio.
im 1. p. Metrod. c. 6. tradit Confeſſionis Generalis utilitatem: o
i. 1 primò homini, qui ſit, oſtendit. 2. Salutarem allæ vitæ pudorem inge-
erut. erat. 3. Admirandam Dei, tam nos longanimiter ad pænitentiam ex-
i cod bectantu, miſericordiam ob oculos Ponit. 4. Mentem ſerenat. 5. Ani-
edons mos quiet: readit. 6. Nova meliori vitæ conſilia ſaſeitat. 7. Sacerdo-
Pſoliie 15 Conſcie ntiarlem arbitri certior ad regendos aptè animos ſabſidia
teiget miniſtrat 8. Eiduciam aſfert, major libertate conſcientiam aperiendi.
Pedagog. Chriſt. cit. g. 6. fF. zgo. Incredibile quoddam ſolatium,

Euncfbi. r er- Barry f. 8r. & ſequ. à Confeſſione generali ritè factâ, col- Ex Paule
NN. . igitur, quando omnia diéta ſunt, ſingula perſpicue explica-Batry.
H et. ta, & totus animæ noſtræ Status Perſonæ idoneæ, ſpirituali,
S Mechtt de Jud. ertr. Bb bb bb bb &

1298 CoNCIO LXVIII. Ad Mortem STudiciiem Præparatlo

—

Ex Confeſl. & induſtriæ commiſſus eſt. Nequit explicari lingua, neque eals
voluptas & calamo deſcribi ea tranquillitas animi, illa interna voluptas, wWüoit
ſolatium ab quâ fruitur is, qui moleſtum conſcientiæ onus depoſuit. Qndosh⸗
exemplo. Novi præcipuæ dignitatis virum, qui poſteaquam ſimilem ole non
de totàâ vità, non optimè traduétà, confeſſionem inſtituiſſet, Ncskeh
ad quam ſe magno ſtudio diligentiaque (uti rei momentum Eind,0
exigit) præparaverat, dicere erat ſolitus, montem videri ſibi lerunn
ab humeris ſemotum, neque quinquaginta annorum ſpatio. Ming
quos in omni deliciarum genere transegerat, ſe tantâ vo- nicon
luptate atque animi lætitiã fuiſſe perfuſum »quantam illi mudrt

iſta ſuorum peccatorum exoneratio attulſſet. ſelnebr⸗
VII. Ita omnind eſt, & magnus fructus Confeſſionis Ge. cfälemt
neralis annuæ, de quâ primum cit. Barry f. g&. ubi ait, ſimila hnin
ratione annuam & extraordinariam Confeſſionem commen- errete
dans: Quta frultus maximus, & ineſfabilis animi lætitia colligitur, ſi 5

fat ab anno vel ultimà generali, uti oportet. Simul enim atq; peraska Pr C
eſt, tantæ mentem invadunt Voluptater, tam ſeriæ emendationis & novæ Gebra m.
vitæ dAeſideria occupant, ut nihil magis luberet, quàm od diebus in eo lheetab

Natu peracti ſcil. in Sacris Exercitationibus, ſtatim emori, ne con
fſuetâ levitate in antiquum torporem perfidiämq, eujus adhbuc recens eſt
dolor, relabamur. Atq hoc adeo verum eſt, ut pro uſee, quem earum re-

rum habeo, teſtari poſſim, me reperiſſe animas, poſt Confeſſtonem annuam
ive extraordinariam, ita contentas, & in talshus meliors veita decre- Iunt.
ti, ut elicerent mihi lacrymas, ſolatit teſter, & and tacitos ſenſus inge- *Dl
erent: fore me ſeliciſſimum, ſi vel ſemel talem Con feſſtionem tali frubta Muihun
milibusq, aſebtibus poſſem peragere. Ita Barry, & ex eo P. Tob.

Qui & unde Lohner Inſtit. Pract. §. fF. zo. qui addit: Rationem hujus ſolatii Ne
del cnn an. Directorium Exercit. hanc aſli gnat, quòd experiamur, homi- Amgi
bus particu- Nes plerumque aut ſine ſufficienti examine, aut ſine debito kumit
laribus: dolore, nullo vel infirmo valde propoſito, ad Confeſſionem Al

ordinariam accedere, atque adeo ad pacem conſcientiæ con- Aenn
ſequendam, ſcrupulésque tollendos, qui, ſi non antè, in horâ R hn⸗
mortis certè excruciare, & in pericilum lalutis æternæ ad- hhlm

ducere ſolent, plurimum proiit, exactam aliquando de omni- l

.

Artb⸗

Uiznece

Nlptes
depoltt

nien

tinikr
Nomerdun
1Witeriſ
tunhro⸗
etantl.

antam Al

Conis6..
biiitini
CONMNer.

Ilgung
g feich⸗

eA t

Alc ire

ri,e.
neen

1 e-

erernin

ie duft.

31. .

s ti
neckhio

Anenn
NtiecNe

ehote

telne .
oCeo.
GE

Lonfeſio accurata Generalis annuna. 1299
bus peccatis rationem reddere. Nempe Confeſſio talis ſæ- Examen &

penumero ſupplet defectus quosdam, qui accidiſſe in Con- Confeſſio ge-
tfeſſionibus particularibus potuere, & peccatorum errato- ner. priores
rmque monſtra in exactius examen & cenſuram adduséta
magis ſeſe produnt & patent, ut ea homo ſancto dolore magis torum pan-
deteſtetur, Confeſſionis accuratæ & integræ telo jugulet, & dit. Pan-

defe ctus, &

monſtra pec-

impoſterùm penitùs cavere firmiùs, quàm antè, proponat.
Monſtra inquam tale examen, talis Confeſſio detegit, in ipsâ
hominis conſcientiâ, uti vermis in pomo, latentia. Quam in Calumnia de
rem quadrat illud, quod exHiſtor Societ. p. I. D.5. Henricuskngl-SS. Exercitiis
grave Cælo Empyr. Oétav. & Ignatii H. 2. (ubi de Sacris S. Ignatii Ex- (parſa & elu-
ercitiis ſermonem ingerit, mihi fol. 8S. & 5S9) refert: Sparſum, idesperis

inquit, Conimbricæ in vulgus, iis, qui ſe apud Patres Socie- Eercitits

tatis exercerent in loco deſerto ab arbitris remoto, ſpeéctra S. Ignatii.

neſcio quæ, & horrenda viſa objici. Calumniæ fidem ad-

ſtruebat, quam detrahere debuerat, ut repentina, ita ingens
& crebra morum vitæque mutatio. Denique adeo inva-
luit hæc fabula, ut Cardinalis Henricus, Fidei quæſitor, de
totâ re cognoſcendum ſtatuerit. Hoc dum ejus imperio
diſſimulanter facit jacobus de Murciã, Academiæ Rector,
Fratréêsque noſtros de objeéctis viſis legitimè interrogat, u-
nus apertè fatetur, ſe viſa vidiſſe, & quidem feralia, atque
horrenda. Et quænam illa, inquit Rector, ſimulque Scri-
bam admonet, ut quæ narrarentur, exciperet. Ille verd,
memetipſum, inquit, vidi, quem nunquam antea ſatis per:
ſpexeram, monſtrum ſanè tetrum, quòô turpius, mihique Monſtrum

magis timendum, nunquam vidi. Hoc reſponſum, ab ipsâ peccator, &

veritate petitum, calumniam potentiùs discuſſit, quàm for- Peccatum.
taſſe potuiſſet ſtudioſa & animoſa defenſio. Ita ille. Et ſic

quidem annuus receſſus, hæc ſacra Exercitia in illo, lauda-

