Efau pro neſ.25. Hic Eſau, filius S. Patriarchæ Iſaaci, cum fratre Ja-

pulmento cobo uno partu editus, ipſe tamen primogenitus, fratri Jja-

vendens Pri- cobo ob pulmentum Primogenituram vendit. Res ita ac-
mogenita. cidit: Coxit ZJacob pulmentum & lentu edulium, ſapidum & ſua-
. ve. Supervenit Eſau deagro laſſus, & excitatâ orexi & come-
laſſus ſum- v. 30. Cui dixit Jacobe Vende mihi Primogenita tua, id
eſt, Jjus Primogenituræ tuæ: Eſau reſpondit En morior: Ne-
ceſſitatem prætexit ſuæ aviditatis & gulæ; hâc enim & con-
temptu Primogenituræ, eum peccaſſe, patet ex v. 34. Non
enim dubium eſt, in tam divite Iſaaci domo, filium Eſau pa-

nem, carnes, aliôsque cibos, quibus veſceretur, habere po-

tuiſſe. Fragrantia ergo, color, & cupiditas lentis, à Jacobo
cod&tæ, tanta fuit in Eſau, ut moriturum ſe diceret, niſi pro-
tinus illa daretur. Cornel. ex Cajetano & Pererio. Cui ait Yacob.
Jura ergo mihi, quòd mihi cedas Jus Primogenituræ, eôque
paci.

—

nefe

dendi appetentiâ, ait: Da mibhi de coctione hàc rufà, quia oppidd,

Gein
he
Aum

WAit

Punee

hüne
otn

fultts
D

ſod
elſic
Prin
ürus
r
noe
4
Ser
lelie
Alin
Deun
Abit

krime
ier

famn
Eltt

ſauz

epre
er

le⸗
ne
In

i Preaona Damni omnium gra viſima. 603

—

luntgn Pacificèe me frui permittes. Juravit ei Eſau, & vendidit Primo-
iadl genita. Et ſic, accepto pane & lentis edulio, comedit, & bibit, & abitt 5
en parvipendens , quòd primogenita vendidiſſet. Geneſ. 25. v. 33. En
luon Eſau nullâà adactus neceſſitate, ſolâ ſtimulante gulàâ, fratri
amn Vvendit Primogenita. Sed quid ſunt Primogenita? ſeu quid Jus Jus Primo-
Ium Primogenituræ & Primogeniti in lege Naturæ: Per illud genituræz
I Primogenitus, quaſi per Majoratum, erat Princeps fratrum, Jduid?
H eorümque quaſi pater & Dominus; adeo ut coram eo ſe
isc⸗ fratres inclinarent, ut patet Geneſ. 27. 29. & c. 32. & 33. Succe-
uun debat enim Primogenitus in patriam dignitatem: & hoc eſt,
mai quod ait S. Iſidorus Peluſiota, in Catena, primogenitos ſuc-
Ceſſiſſe in regnum, & in Patriarchalem dignitatem. Per Jus
d Primogenituræ, in diviſione hereditatis paternæ, Primoge-
ium nitus duplices partes accipiebat, ſinguli verò fratres ſingu-
chm las partes. Deuter. 2I. 12. Ita Theodor. Dein poſt diluvium Pri-
mogenitus erat Sacerdos Familiæ, & Parenti in Pontificatu
ddm ſuccedebat. Num. zo. 25. Ita S. Hieron. Rupert. Toſtat. & Fu-
e cher. Denique Pater moriens peculiariter Primogenito be-
m negdicebat; ut patet Geneſ. 27. 4. quæ benedictio magni tum
iH Eſtimabatur, magnique erat ſæpè valoris & efficaciæ apud
A½ Daeum. Cornel. quæ à me adducta ſunt, ut intelligamus juſtè
nakr arbitri, quam commutationem fecerit Eſau, vendens Jus
K Primogenituræ pro pulmento & lentis edulio (inſipientis-
ſimè utique) parvi pendenz. Jam ad nos comparationem fa- Improbi
ciamus, & vel maximè ad impios & improbos, quos repræ- ſimiles Eſau,

ſentat Eſau, ob 12. analogias & ſimilitudines. Cornel. in Geneſ. ndlangenn-
nton 2. 26. f. 212. (quanquam de cætero idem Cornel. cenſeat, E- 1 .
ſau à benedictione paternâ quidem, ſed à ſalute æternâ non
„ reprobatum fuiſſe: in Epiſt. ad Hebr. 12. 12. f- géo. & veriſimili-
Oery⸗ ter ſalvatum cum nonnullis poſteris, & quibus S. Job fuit.
eon HMem ad om. 9. 13. F. 129.) uarum ſeptima & octava, huc perti-
„ nentes, ſunt: quòd Eſau vili lenticulâ vendiderit Primoge-
nituram: ita impii jus adoptionis filiorum Dei & ſpem vitæ
o Eterne commutent cum viliſſimis bonis. Quòd Eſau hoc

604 CoNCIOXXXVI. Judicis Extremi Sententie in inpios

————

damnum ſuum parvipendens fuerit: ſic reprobi amiſſionem

gratiæ divinæ & gloriæ cœleſtis pro nihilo ducant. Magis
profani & viles, quam Eſau, ſunt peccatores, qui pro vili

eſcâ aut honoris vanitatisque illecebraâ Deum offendunt,

itàque diabolo non tantum animam, ſed & Dei gratiam,

Jusque ad hereditatem cœleſtem, divendunt: hoc enim eſt

Jus Primogenituræ C(hriſti & (hriſtianorum, quod Chriſtus
unigenitus eis ſuã morte & ſanguine comparavit, atque in
Baptismo renaſcentibus, ſibi eos inſerendo, conſignavit, ait
Cornel. in v. 34. Hæc, inquit S. Jo. Chryſoſt. Hom. po. audientes

diſcamus, nunquam negligere dona à Deo nobis data, neq; perdere magna
propter parva & Vilia. Quare enim, dic mihi, propoſito regno cæxlo-

rum, bonisq; illis ineſfabilibus, ita in divitiarum cupiditatem inſani.-

mus, & momentanea, & quæ ſapè non nsq, ad veſperam permanent,

perpetut ſempérq; daraturi præferimus? Et quid hüc dementid dete-
rius eſſe poſſeit? quando & zlls privamur ob nimium in iſta amorem,
. nunquam his purè frui poſſamus. Ita 8. D. ap. Cornel. in cit. Gen.
2. 34.* V. ide && in cit. l. ad He*Mbö².

Eſau abitt X. Necdum à conſideratione hujus deſiſtere poſſum,

Hartipen- cùm planè hinc remonſtrentur ad oculum mores impiorum.

Coœlum & Pæzna Damni omnium graviſſima; graviſſimum omnium,
Deus vendi- Deum perdere, ab eo rejici, cœlo excludi, in disgratiis male-

tur, & parvi dictum vivere æternùm. Et parvi penditur, jocatur, ride-
tur! Quilætantur, cùm malefecerint, & exultant in rebus peſſimu:

pengditur; ri-

detur, & ſic 5. . 2, SE6 OA Dee.
cum ritn “ Proverb. 2. I4. de ſui perditione lætantur, ait huſebius Fmiſſenus,

ritur. Hom. de & Epiphoro & Alexand. ſimiles illis, qui fortè ſumentes exitia-
. ler herbarum ſuccos cum riſaus perire dicuntur. Cornel. hic. Extremæ
inſipientiæ, imò dementiæ, genus eſt, ad tantum damnum,
ad jacturam tantorum bonorum, denique à morte irrepara-
bilem, velle ridere, jocari, tripudiari, ſaltare, exultare.
Juvenis Re-Damnanda à nobis eſt hæc ſecuritas & incuria ſalutis, dœ-
ligioſus ri- moni ſoli ridicula. Pelagius „ Græcus interpres „narrat

dens, a Senio- Lisbell. 3. n. 23., à Religioſo Sene viſum aliquem paullo liberius
riden-

re corripitur.

ek,

Eſau abiit parvipendent, quòd primogenita venaid’ſet. Cen. 2. 34.

Iune

—
ente
(cpl

o, 1

D

m. 1

Nur
ni
itd ſ.

firea
os

N

ur

M

n,
er

VN

Hloe
Dere!
ln

n

.
lun⸗
ann

ltadi⸗
wer
Mapu

mneji

ſe hi
men

⸗
N

ir
Gonen

io
faut,
Frun,
tnincl

8Crts

ninute
wni
entit.

1An,

(I.

n

Mmonun
uN
onn,
Lu,
DR

tse

nen

epn:

ipſius, damnum & jacturam, quam ſibi, graviter peccando,

Parna damni omnium gra viſſima. 605

ridentem. Hunc Senex vultu ſevero & voce grandi, velut

in piaculo deprehenſum, corripiens: Coram cali & terræ Do-

mino, inquit, rationem totins Vita noſtræ reddituri ſumus; & tu ri-

der? Drewel. to. I. Tribun. Chr. L. 2. c. I0. JG. 7. fine. Calamat. Diſc. 31.
Num. Ig. De 8. Bernardo ſupra diximus, Conc. 3z. n. 7. Mi-

ratur devotiſſimus Thomas Kemp.hominem in hâ⁴c vità læ- Hominemin

tari poſſe & ridere. Et: Sepè vanè ridemm, inquit, quando me- Peccato ride-
ritò flere deberemus de Init. Chr. L. I. C. 21. n. 1. & 2. Majus mirum e, Iniratur
eſt, hominem credere Judicii extremi ſeveritatem, & tamen Ihoma;
ridere poſſe, ac tam vili pendere tantorum bonorum, Dei enb, ,
facit facilè, & quia vult. S. Thomæ Aquinati mirum videba- Miratus &
tur, poſſe hominem alicujus lethalis culpæ conſcium eo da- S homas de
mnationis æternæ periculo ridere unquam & lætari. Pæd. Tain.
Chriſt. oit. to. I. C. 2. J. I. V. Ribaden. in Vità g. Mart. f. Quotquot Reſuſcitati.
ex mortuis alterius vitæ rationes inſpexerunt, & redivivi e ram non
ad nos redierunt, non facilè riſiſſe, viſi ſunt. Id ſingulariter ent.
in illo Chriſti amico è& Bethaniâ Lazaro eſt obſervatum, ait

Drexel. de ætern. C. 9. 4. Concluſ. Cornel. in Yo. II. 44. f. 324. éX Vita

S& Lazari. Dixerat Philippus III. Hiſp. Rex, mirari ſe, quo- Philipp. III.
modo peccati mortalis reus dormire aliquando poſſet. Pæd. Rex Hiſp.
ibid. Sed ſicut ſunt, qui ſine curã grandia debitaà contra- moah quo-
hunt, ita ſunt, qui bonorum maximorum, & ipſius cœli & Dei Deccar, m
damnum nihili faciunt, & parvipendunt, uti Eſau primogenita 1 i8 dotmire
Tu verò, Anima fidelis, ne ſemitam hanc, quæ à cœlo abdu- poſſit.
tit ad infernum, ingrediaris: Arguet te malitia tua, ait Deus,
& averſio tua à Deo increpabit te? Scito, & vide, quia malum &-

amarum eſt, reliquiſſe te Dominum Deum tuum, & non eſſe timorem
mei apud te. Zerem. 2. 19. Cum metu & tremore tuam ſalutem apera-
re. Philip. 2. 12. Bene; modè velis & ſeriò, ſcito enim pro fſun.
damento univerſali, verum eſſe dogma Eccleſiaſticum Con- Deus nemi-

cilii Trident. Sſ6.c13. & c. 1I. S. Auguſtini tr. 2. in Joan. & S. nem deſerit,
Proſperi Reſp. . ad objelctiones Vincentianas“ Neminem à Deo dAeſerz, lengtu D de-
niſi ipſe prius deſerat Deum. Bellerm, in Pſalm. 0. 12., F. 371: Conc. 39.

606 CoNcIO XXXVII. julicie Exkremi Sententie in impios

n. 9. & Conc. 42. n. 3. fine. Ergo nullus damnum & jacturam astu⸗
Dei facit niſi volens, & qui quaſi Deum à ſe rejiciat, & pec-
cando diſcedere jubeat. Oremus ſemper inſtanter & perſe-
veranter: Neprojicias me à facie tud Pſäal. yo. 12. quàam devoté o- 00
ret Sacerdos Orat. 2. Poſt Agnus Dei in issi: Et er nangen xC.
ſeparari Permittas.

Miſusanue⸗ Vid. Cornel. à Lapide, & quidamn alii /ſ r prà citati. Alex. Cala-

tix. mmat. in Glva, Diſe. 32. & 26. n. 2. & in Qusdrageſ. Diſc. 14.
. 221. Drexel. to. I. in Rogo Damnat. cap. 2. à f. 153. in fol. vel in
at. à f. 221. Petrus Beſſeus de luferno, Conc. y. à fol. 0. Joſeph
Speranza puncto 135. ript. ſel. de Izferno. à fol. 260. Georg.
Scherer Dom. zo. Pent. Conc. 2. PFæna 1o. Pædag. Chriſt. to. I. Citt.
ElI-. item c. S§. J. 9. de Inferno. f. 27/. Vitus Faberius part. i. Nhon
Dom. 3. Advent. & in die Animar. G. 2. à f. z25. ex Auguſtino fGn
Paolet. ſerm. y. in fer. 2. poſt Dom. I. Quadrag. Fr. Labata v. ün
Judic DRine propoſit. II. f. I295. & V. Infernus Propos. 1. Mat. Fa- h
ber, Dom. 9. Advent. Conc. 3. Henr. Englgr. Cæl. emp. Cbtav.
Corp. Chr. g. 6. à f. p39. Nec permittas me ſe parari à te. Et partet.
Dom. I. poſt Epiph. Martin. Cochem Capuc. De Inſerno cap. 11. ce
4f. 192. bwerffer. Ieduſtriæ Pirit. à f. 127. F. 13. Phil. Hart- Gunn
tung S. J. Dom. 1I. Epiph. Abſentia Jeſu, pæœna in inferno maxinag. il
Paul. Segneri S. J. Homo Chriſt. p. 2. J. 2. Diſc. 15. V. ſuprd Conc.3. 1
n. g. Peccatum averſio à Deo ad creaturam: hinc HMys (Aucn
Damni & Sdenſwſu. eleh,

2381. 433. 6383. 823.c383.J6383. 2383. es. tae taet. t3er enr. Widt

CoNCIO XXXVII. ſae

Iudiis extremi Sententiâ i impii⸗ decreta Pœna Sen⸗ ung,

1
i

sus graviſſima. ᷓ?
Dom. I. Adv, Videbunt Filium bominis venientem in r nuo cum „ pe. i
teſtate: magnä, G& majeſtate. Luc. 2I.2 7.

Beaa

ninr
uran
Aer.
Kerte
lemeeo.
Eun

(
1ie
a.
Ain m
ſenngl
Pir.
6tite.
tCe,

4

H

pPpPpaona Sensis graviſſma, ignis: &c. 607 D
Beatu, qui non fuerit ſcandalizatus in me. Matth. Dom. 2. Adv.

Lox Clamantis- Dirigite viam Domini Jo r 23. Dom. 3. Adv.
Vox Clamantu: Parate viam Domini. Lucæ 2. Z. Dom-4. Adv.

Lurimum refert, bona monita, & ſana conſilia, vel
yadmittere, vel reſicere: hinc enim ſæpè ſalus & vita,
vel contrà mors & interitus. Ita recens dictum Conc. 37.
n. o. Neria in craſtenum differentis, & bono monito non ob-

ſecuti, eâ nocte exitium. Ita Ninivitæ credentes prædicati-

oni Jonæ, excidium evaſerunt: Cap. z3. At ſæœpè difficile eſt,
officio Monitoris, Conſiliarii, fungi, præſertim ad majores
& in arduis, triſtibus; ſed & veritae odium parit. Fuit, dum Amici mo-
in Hollandiâ quidam commilitones ad ignem ſedentes læti e- nita reſpuens

pulabantur, ſcintilla ignis in veſtem alicujus, hoc inadver- damnum in
tente, exſiliens, & graflari incipiens; Alius advertens, huic

veſte ex igne

inquiebat: Mi ſodes, niſi ægrè ferre velis, habeo, quod tibi αα

dicam, neceſſarium. Edicas citò, reponit alter, ſi boni

quid & jucundi ſit: ſin malum & triſte quid, tace. Ita ta—
cuit, bene monere volens. Dein, at ſerius reſcire volens,
quidnam illud ſibi tam neceſſariò dicendum: audire & vide-
re debuit veſtem ſibi aduſtam, & cum ira impatienter ferens,
quòèd citiùs monitus non eſſet, reſponſum tulit: tuã culpa
accidit: monere volebam & tu vetabas. Ne & mihi ſimile

quid contingat: Conſtitui hodie & præſenti Concione dice-
re de ne, à quòô peccator, ſicut à morte ano tantum, at ita di-
cam, gradu dividitur & diſtat. 1. Reg. zo. 3. ſibi jam parato, eum —

graviſſimo periculo, ne non tantuùm veſtis, ſed ipſe totus ar-
deat: Et quis hic gnis:! Ille ipſe, quem Extremus ludex ulti-

mãà ſuâ impiis terribili ſententiâ apertiſſimis verbis expreſfu-
rus eſt: Deſcedite, maledibéti, in ignem æternum, quiparatus eſt dia-
bolo & angelts ejuse Matth. 25. al. nis ſæviſſimè urens, non com-

Mechti de Jad. exir. HBh hh burens,

=

6oS CoNGIO XXNXVII. Judicis Ewtremi Sententiæ in inpios

burens, Ileni devorans, non conſumens; Et ecce: jam dilatavit

infernus animam ſuam, & ſinum, & aperuit os ſaum abiq; ullo termino,

ut innumeros abſorbeat, ait S. Propheta Iſaias, ad illos, qui-

bus intentat & ait: væ, qui conſurgitis manò ad ebrietatem ſettan-
dam, & potandum usq; ad veſperam, ut vino æſtuet’. Cithara, & h-
ra, & ympanum, & tibia, & vinum in convivii veſtris“ & opus Do-

mini (per quod Franc. Forerius Ord: Prædicat. & Sanchez,
vindictam Dei eis imminentem intelligunt) non reſpicitu Ias t.
V. II. I2. I2. Et Deut. 32. 22. Venis ( intelligit S. Gregor. L. 19. Mo-

ral. c. 12. lnem inferni & damnatorum) ſuccenſus eſt in furore

meo, ſeu cum firmâ voluntate (ſine paſſione) & propoſito,

puniendi impios modo horribili & inaudito, & ardebit usq ad

inferni noviſſma. Cornel. Et tamen mundani & peccatores tri-

pudiant, exultant, lætantur in ſuis voluptatibus, cùm
Ignis hic illos quaſi lambere jam incipiat, &, ut ajunt, illi pe-

Conciona- dem in inferno jam habeant, huic proximi. Mei Juris &

ori eſt, mo- muneris eſt, utut ægrè peccator tam triſtia audiat, ad inſtar
nere de peri- vigilis, cuùm periculum ex gne eſt. Conc. ar. n. 4. opportunè, &

culo, & evi- . — — ₰ . . n ,.
tatione æter- ortunè, 2. Tim. g. 2. argue, obſécra, inerepa“ &c. Erit enim tem-

ni ignis.

Ne nos ex horum numero ſimus, & ſtatione à ſeniſtris. Quis

magis mortuus eſt, quàm qui portat ignem in ſinu, peccatum in conſci-
entid, & nec ſentit, nec excutit, nec expaveſcit, ait S. Bern. de Re-

ſaurrebt. ſerm. 2. ap. Pedag. Chr. to. I. p. 2. C. I7. H. 5. f. 250. in margine.
Proinde hodie juxta ordinem, poſt conſideratam PFænam Dam-
ni, omnium graviſſimam, ex ſententiâ Extremi Judicis, ex
hãicipſa contemplemur Pænam ſenzus & ſenſibilem; quæ qui-
dem varia & multiplex eſt, præcipua verò lns pœna, per

quam omnes reliquæ intelliguntur: idque eo fine, ne vel il-

lius ſcintilla, omnibus totius mundi ignibus gravior, nos un-
quam corripiat: eôque tendunt bona monita & conſilia, mi-
næ & terrores, ex Evangeliis Adventus in themata propoſi-
ta ſupra: Parate viam Domini. Nc. “
MMD ò II. Ex

pus, addit Apoſtolus v.3. & 4. cùm ſanam doctrinam non ſuſtinebunt
homines voluptuarii & liberrimi, ad fabulas avutem convertentur

oc

—
.

Gilatni
Uernint

nt i

.

ſe. E
NeE A.

L.,
Drs,

eſortl
mut
Mn
rrnr.
S
nit

n

m,

veE

1

ohn

2

Eena,
eſe⸗

4

14

%

Poœna Sensüs graviſima, ignis: &c. 609
II. Ex SS. DD. & Theologorum doctrinâ novimus, varias

—

eſſe peccatorum variorum poœnas: Aliæ ſunt hujus, aliæ Originis pec-
futuræ vitæ. In hâc Peccatum Originale, à primis paren- cati pœna

tibus contractum, punitur Pænd Damni æternâ, in iis, qui Damni æter-

cum ſolo originali decedunt, non autem pænà sensus, eò quòod na. V. Conc.
hæc pœna ſecundum Communem reſpondeat peccato per-
ſonali, quòê homo, liberè eligendo contra Divinam volun-

f. n. 2. 6. C.
53. R., 4.

tatem, ejus amicitiæ id refert, quod eligit &̃ amat, & ita pec-
cando percipit aliquam delectationem, adeoque meretur
etiam, ut in punitione ſentiat dolorem: unde & Apocal. 19. 12.
dicitur, quantum glorificavit ſe, & in deliciis fuit, tantum
date ille tormentum & luctum. Peccatum hoc itaque per- Pœna pecca-
ſonale, mortale quodvis (quod in hâc vitâ punitur privati- Derionzl,
one gratiæ Sanctificantis, & omnium donorum ſupernatu- a nn.
fuerit peccatum Infidelitatis vel deſperationis; ut patet ex

Triden. & 6.c&. Iy. & Can. 27. & ſæpè etiam punitur aliis pœnis
temporalibus, peſte, fame, bello, &c. uti paſſim Scriptura

docet) inducere reatum pœnæ æternæ, & Damni, & Sentüs,
eaque poſt mortem puniri, eſt de Fide, ut patet ex Symbolo
S. Athanaſii, Concilio Lateran. Iridentino /G. 6. C. Iz. ac cx
multis S. Scripturæ locis, & ex communi 88. Patrum &

Eccleſiæ conſenſu: ex eo, quòd peccatum mortale ſit gra-

vis offenſa contra Deum, qui eſt infinitæ dignitatis, ut adeo Ratio exof-

videatur quæcunque poena temporalis eſſe inferior eâ pœna, fensâ Dei in-
quam meretur peccatum mortale. Accedit, quèd, ut ait finitæ digni-

Suarez, ratio ſufficientiſſima juſtitiæ talis pœnæ ſit Divina tatis.

lex & ſeveritas, quæ peccatum mortale ita prohibuit: uti

etiam Juſtis promiſit æternum præmium pro temporali me-
rito: & ſi, poſità etiam hac pænæ æternæ comminatione,

tot non abſterrentur à peccando mortaliter, quid fieret, ſi
peccatum mortale puniretur tantùm poœna temporali? Ete- Arthei di-

nim fuerunt, & videntur etiamnum plures Athei dicendi, cendi illi ſunt

ut ait Beſſeus fol. aSo. qui poœnas infernales negant, qui er Jui poœrnas
Hh h h 2 rorée Infernales &

fabula eſſe

610 CoNCTO XNXVII. Judicis Extremi Sententiæ in impios

æternas ne- rore, ſtupido quidem, Pſeudo-Politicos afficiente, in re-

gant. probum ſenſum dati, omnem juſtitiam & mundo eliminan-

tes, perſuadere conati ſunt, nulla poſt hanc vitam tormen
ta ſupereſſe, aut ea nonniſi ludicra aut imaginaria. Annon j
ille Atheus, impius, & omnis Religionis expers dicendus eſt,.
qui hæc credere, aſſerere, defendere, audeat! Ut enim Fi-
de tenemus, animas in coœleſti regione æternâ beatitudine
perfrui, ita eadem fide credendum, improborum animas

1

apud Inferos igne & acerbiſſimis pœnis ac cruciatibus tor-
na mala, quæ
non poſſunt.

eſſe mala, tantos tàmque graves labores, ærumnas, ſudo-

1

res ſubiiſſe, ac declinanda Inferorum tormenta, ſi hæc non.
niſi umbratica vel ludicra eſſent? quid? an prudenti veri-
ſimile videri poſſit, Martyres ſanctos conſtantiſſimè tot

tormenta, rotas, cruces, aculeos, ignem, perpeſſos; ad

tormenta evitanda, quæ nonniſi fabula & jocus ſint? an

“ non niſi inania quædam terriculamenta ſint, ad aves, non
Joci non ſunt verò homines percellendos, quæ Doctores, Prophetæ, Apo-

aut fabulæ, ſtoli, & ipſe Chriſtus depinxêre impiorum ſupplicia, & ante
oculos ipſi habuere? an jocus illud fulmen Chriſti: Diſceedi-

quæ Chriſtus,
Apoſtoli &c.

docent de

hiſce pœnis, quaſi apologos, fabulas aut figmenta narran-
tes, ut ſomnia hæc omnia reputantur. Audiuntur homi-

nes in duello occiſi, in hæreſi, in flagitio, in obſtinatione
mortui, ridetur, quaſi infortunii nil accidiſſet, quaſi nullæ

S. Hieron. eos pœnæ acres excepiſſent. An putamus Fratres, ait S. Hieron.
in Ep. ad Pammachium S. Paulæ Generum, qui mortuàâ conjuge

ſæcu-

Sanécti gra- queri, & eſſe Sanötorum animas in cœlo ſacri Eloquii ſatisfabtione cre-
via paſſi ad e-didiſti (Argumentatur S. Gregor. M.) oportet, ut per omnia etiam
vitanda æter- cpe das, & improborum animas in infernor nam ſicut Electos beatitudo

R

0 Oy, Wi
te, malediétè, in ignem aternum? Matth. 2zr. zl. Ex quô à nemine
pœnis æter- fideli vel etiam mente non capto negari poteſt ſuſtum & æ-
nis. gquum impiis ſupplicium? Audiuntur Concionatores de

WU

ulo
zuh

ons
wnnnl
(git⸗
ititita,
M
ydi
lætificat, ita credi neceſſe eſt, quòd in die exitus ſui igni improbos exu.
rate Ita S. D. Ap. Beſſe. L.. cit. Annon ille demens & rationis ex-
pers videatur, qui ſanctos credat, tot in mundo perpeſſos

ſer

era

lec
Cdnl
egen
Eini

ll⸗

n

WW
cg
e
ni,
bece
ll.

ti
uit

e
N

H Paona Senstls gra Viſima, Ignis: &c. Eer
enD ſæculo valedicens, Monaſticam vitam profeſſus erat: qudd
CInr jocando Prophetæ prædicent, ridendo loquantur Apoſtoli, Chr⸗ſtus infan-

Enmer aliter comminetur? joci non ſunt, ubt ſupplicia öntercedunt ſi jogcau.—
Won o paſſi ſant, oredantur & jocando locuti. Addo iterum §. Grego- S. Gregor.
ent rium, qui, cùm inaudiſſet, eſſe quosdam, qui exiſtimarent,

e poenas, quas Deus poſt hanc vitam comminatus eft,
hn nonniſi ad percellendos homines, & à vitiis avocandos, ex- WH
ni Ccogitatas eſſe, reſpondit: & falſum eſt, inquit, quod minatus eſt,
n. ut ab injuſtitid corrigeret, etiam falſa eſt Ppollicitus, ut ad juſtitiam
rn provocaret? ſed quis hoc dicere vel inſanus præſumeret? Ita S. Greg.
mͤ L. 3. Aial. C. 42. Beſſ. àcit. f. 290. Englgr. Domin. p. Epiph. part. I. J. 2.
HI f.o“. Chriſtiana ergo & ſanéta Politia ſecundum regulam
e rectæ rationis errorem hunc ſummè noxium, & ſcelerum ac
da inferni januam execretur, neceſſe eſt, & quisquis ſuam ſalu-
tem amat; quæ certè in ludicris non conſiſtit, nec agitur.
ns Conſideremus nos, qui credimus verbis Chriſti: Quz bona
been egerunt, ibunt in vitam æternam, gus verò mala, in ienem æternum«
Enin & : Diſcedite, male dicti, in ignem æternum. Mat. 25. Conſideremus,
me inquam, penitius hanc alteram improborum pœnam ſentus
Ws Crigni. Vide ſupra Conc. 29. n. 0. ä MBdN
u III. Pæna ſensü vocatur, quèd per illam & homines & Poeni æter-
Sm ſpiritus damnati, ſeu demones, ſenſibiliter, & cum graviſſi- näsensûs pu-
ÿ mo dolore crucientur, & omnes ſenſus hominis. Sunt, nrfarur in-
quos juſtè S. Chryſoſt. inſipientes vocat, qui ſibi ſufficere ennd da
„ arbitrantur, ſi à ſenſibilibus inferni ſuppliciis eruantur.
en Englgr. p. I. Dom. I. Epiph. ante fin. Cœterum Deo Coœlum fuum
unu libenter permiſſuri, nihil, aut minus, æſtimantes pænam dam-
i, quam graviſſimam, Concione præced. diximus. At non ita.
m Peccator non Coœlo tantùm ultimâ Judicis extremi ſenten-
hH tia: Diſcedite: &c. excluditur, ſed & exquiſitiſſimis poenis ad-
onm: dicitur: in ignem duternum: quas ut veréè ſentiat, & ut non ani-
ma tantum, ſed & corpus terribilem hanc ſententiam præ-
o ſens excipiat, illa huic reunienda eſt in communi corporum

4

1 . MM Hh hh 3 tores

.

WW L

612 CoNcCIO XXXVII. Judicis Extremi Sententie in impios –D
tores criminum fuere: ſint & individui in pœnis ſocii æz-⸗ mm
ternum. En mei oculi, meæ aures, manus, & reliqui ſen. Wyhn
ſus mei ac membra, ſi ita vobis libuit & lubet tam facilz, munn
graviter in Deum peccare, parati eſtote ad pœnas, vobis ju- dQuam
ſtè decretas, excipiendas, & probate jam nunc, utrum illis eo
pares futuri ſitis. At eheu! qui habitabit ex vobis cum ardori. Ad
bus ſempiternu? Iſai. 33. I4. Pæna Damni animum afficit, eumq; ſl
inexplicabili triſtitiä, moœrore & deſperatione de ſummo ſun
amiſſo bono affligit. Pezna ſensus corpus animatum vel umd
animam cum corpore; cùm de homine loquimur. Ita eſt; (erl
etiam huic & ſingulis ejus ſenſibus ſuæ evenient ponz ne
(quia: per quæ peccat quis, per hæc & torquetur- Sap. II. 12.) omnes. ülnh

Poœnæ ſen-iInexplicabiles. Anima in omnibus ſuis facultatibus dolo. lu.
ſuum. res ſentiet; & quia aliàs dictum eſt, affectus animi graviores oy
eſſe, quàm corporis, oportet ſanè animæ cruciatus eſſe gra- dia
viſſimos, quæ & in ſe, ſuo intellectu, voluntate, memoriãâ, mn
& in ſuo corpore patitur. In hoc itaque corpore, en, anima (nt
mea, conſidera ſenſus tuos: oculos, quibus in vitâà illicita m⸗

Oculorum illicitè ſpectàſti, concupiſti, Concapiſceentid oculorum 1. Joann. 2.

per tenebras, 16. illi q, in æaternum non videbunt lumen * Pſal. 5§4a. 20. niſi ab il⸗ nhe
ſpectra, fle- I0 igne, qui, ut ait S. Gregorius, ta in obſcuritate craciat, at et. nd

tum. lam laumen ad tormentum ſervet. L 9. Moral. C. zy. Crudele & in. i

fauſtum lumen! quod mileris illis in doloris ac confuſionis mii
augmentum potiuùs, quam levamen ſubſerviet; quando in V.
illo nonniſi horrida viſu incendia, tormenta innumera, ter: aj
rifica damnatorum monſtra, & horrentia deemonum ſpe- e
tra ſeſe videnda offerent: hinc fletus, lachrymæ, quarum C
ſi vel una in hac vitâà fluxiſſet cum dolore de admiſſo pecca- von
to, ab omni hoc Purgare, & Eternâ illa Pna liberare Ppo- lit:
tuiſſet, quod dein torrentes ignitarum lachrymarum nun- ffno

Odoratus: quam poterunt. En nares quæ balſama & pretioſa odori: ii
Quantus in fera, etiam ad luxum & libidinem, amÜú:ſtis, ſœtor continuus (i
orco fœtor. & ſtupendus excruciabit, ex ſordium omnium totius mun. ive
di colluvie, poſt extremum Judicii diem cum impiis in ſen- e

tinam

1
1eRI
Md

NiE

Eleki.

Mehk
Nuunt
MA

ec

trante ad usque medullas igne, doloris ſenſu torquebitur

ait: Non eſt Deus tuus cælum & terras &c. lenem à Judice ex- ſe

— Peæna Sensls gra vViſima, loeni: &c. 613
tinam illam inferorum deffuentium, juxta S. Baſilium. Ex

Sulphure. Apoc. 21. 8. Ex fœtore deòmonum; ſed & corporum
damnatorum: de quéô S. Bonav. auſus eſt dicere: ſi vel uni-

us damnati cadaver in orbe hoc noſtro eſſet, orbem totum
ab eo inficiendum. Drexel. Kog. damnat. C. f. quantus fœtor

cadaveris Lutheri, de quo Florimund. de ortu hæreſ. L. 3. C. 1I1.

. 2. fol. 267. Thyrſ. Gonzalez Verit. Kelig. Cathol. C. 9. H. 2. Z. 2 2. .
f. 265. De auditu, guſtu, tactu, quid dicam? quando incondi- Aliorum
tâà miſerabili voce ac triſti ululatu, amaris ſingultibus & Senſuum.
querelis, horrendisque maledictis, æternum aures pulſabun- .—
tur! quando os, lingua, palatum, fauces & ſtomachus, non Cibus & po-
alio cibo, non potu alio, quàm felle draconum, veneno aſpidum US-

Deuter. 31. 33. récreabuntur?! lnis & ſulphur, & ſpiritus procella-

rum pars calici eorum. Pſalmo Io. Z. Et bibent de vino iræ Deir Apo-
cal. Ia. o. Inter hæc nihilominus fame ſitique cruciabuntur Fames, Sitis.
amariſſimâ. Famem patientur ut cane. Pſal. 55. 7. quando tan- Ignis ſuppli-
dem tota illa corporis delicatè nimis habiti mollities, pene- SS ulti-

acerbiſſimo. Beſſ. Pædag. Chriſt. Drewel. in ſine citandi. Hic verèò
jam lni magis cogitandus, declarandus, deſcribendus eſt:
ſed quò calamo? quâà voce? quibus verbis? quo intellectu:
quæ damnatos punit, eſt infinita Dei potentia, quod facit
meiri, ſed veri modis, ait §. Auguſt. infra n. y. ſin. F ilie .:
IV. De Deo ſentiunt Theologi ad quæſtionem: Oaid ſit cere D

Deus? faciliùs cognoſci Deum, quid non ſit, quàm quid ſit. non ſit Deus,
Eſtque juxta S. Dionyſ. duplex modus indagandi: affirman- quàm quid
do, quid ſit? ut juſtus, bonus, unus, & c. & negando, ſeu quid fit.

dus cogno-
7 D e . —° ſcendi, per
tremo in impios fulminandum iis verbis: Diſcedite, maledicti, firmal: &
in ignem aternum.! & quòô damnati torquentur, quâ ratione negationem.
deſcribam!? lenu illius potentiam, nulla vox eévponere, niellus poterit Ignis inferni

ſermo explicare, ait idem S. Auguſt. ſerm. 151. de Temp. Per nega- potentia de-

tionem, & quid non ſit, explicat hic ipſe S. D. in Pſal. zo. Non ſeribi nequit.
erit, V. Conc. 35,.

2

614 CoNCIOXXXVII. Judicis Extremi Sententie in impios,

ſperatione

erit, inquit, iſte igni, ſicut focus tuus, quò tamen ſi manum tuam (ati
miittere cogaru, facies, quidqiid Voluerit, giti hoc minatur. ſi tibi di uor
.Y A has αα ſéribe contra caput patri tui; ſeribe contra capita fälorum tu. My
WFunia ei rum: nam ſi non feceris, manum tuam mittam in focum tuum; facier, FCi
mus: ad æter- Aé ardeat manns tua? Ex quò ſic tandem concludit: Minatur ernr Mid
ni, nihil. Curè go inimicus tam leve malum, & faci malum; minatur heus eternum eterit
quia non cre- malum, & non facis bonume unde piget, niſi quia non credis? ſed ſi no2n meo
dimus. credi, jam judicats es, & experieris miſer, quod non credu; primal e- aw
Eſt ritas te arſurum igne æterno pronuntiat I ta §. Auguſt. Conc. ſequ. ę inpi⸗
ignis. gorum Sententia, Ignem infernalem eſſe verum ſubſtantia. (Ns⸗
lem corporeum ignem, quòô non corpora tantùm, ſed & dec- hn
mones crucientur, ejusdéemque ſpeciei cum noſtro elemen. s
tari eſſe. Baslæus in fine citand. n. z. Attamen quantæ virtutis? (
(CLüum ignem auats, ait S. Chry ſoſt. ad Theodor. lapſam, ne arbitreri E
Noſter ignis eſſe ſimilem huic igni. Imò omnes noſtri ignes, quamvis lucu. m⸗
pictus reſpe- ſenti, picti ſunt, ſi cum igne Infernali comparentur. Jvar. vg
tu æterni. zaye igni; ardor, inquit S. Anſe elmus, ſic iſtum materialem vincit, ge⸗
ut iſte piätum ignem; de quo tamen Komanus ocriptor Curtius IL. LG. win
c. 12. aſſeverat: Ignis ſuppliciorum ultimum eſt. Atrocius hôc in- in
genioſa tyrannorum crudelitas invenire non potuit. Et ta- f
men reſpeéctu illius, hic ignis pictus eſt. Ii ano igne omnig ammmn
ſupplicia ſentiunt in inferno peccatorer, ait S. Hieron. ad Pammach. mn
Horreſcit animus fluvios metalli liquati, dum campanæ aut mum
machinæ bellicæ funduntur: ignis pictus eſt. Quidquid
per candentes craticulas, laminas, ignitas forcipes, ſartagi- le:
nes, liquata metalla, aliaque tormentorum genera, vel ſcoe- V.
lerati, vel Sanéti, ab orbe condito, pœnarum fubierunt, ab dißs
igne, reſpectu illius avernalis picto actum eſt: & in uno In- ;
Poena Ignis, fernali omnia ſupplicia. Vnde Chriſtus Matth.2y. 4. Diſee- v
inferni præ- dite, maleditte, in ignem æternum: quod ponderans doctiſſimus er
cipua eſt; un- Toſtatus Abul. Ep. Væna ienu eſt præcipua pana; iaeo ſolnm illam ,
de ſolaa ominavit Chr'ſtns, inquit, quæſt 23. ex S. Aug. ſer. 151. de Temp.
Chriſto no-. c e, Duadrageſim. D. Ia. f. 217. Hi rabie, furore, & de- n
minata. am. Quadrag ſim. 14. J. 217. inc Præ rabie, furore, & de-

wi,

An tu
1 ſthi
lnin tu,

l

A

771

—
=

A NH„*
.
ls
.
;

ll

— —

4

—*

=

nII

.

mnöe
SGtinli

1

Uit be⸗

Wuk cius, à ſuo exemplo & damno, furdis nôbis loquantur: Sunt-
que illorum innumeri. Inter hos aliquot enumerat Er.
Coſterus, S.]. in compendio. Vt mirum non ſit, ait Domin. 2. In igne &
Quadrag. Conc. 2. f. Iio., damnatorum animas nonnunquam Saenabpba-
prorſus ignitas hominibus conſpici. Rufus, nepos yrilli-

N,

ſperatione illi clamores in mediis flammis conſtituti divitis
un ſe,

ℳ

„

Calcis, vitriarlam accenſam? Meminiſtis fornacis illius Ba-
bpylonicæ, ſuccenſæ nimis Daniel. 2. 225 Adeo damnati corpus

lcr.

igen L
Ihdd non poſſumns, quid de illo dicemus? præſertim cum hic uno temporis

—

Pena Sensus gra viſſima, Ignis: & c. eIz

lum vocat, Crucior in bäc flamma Lucæ. Ié. 2g. Et quid terribi- Damnatus
lius dici aut cogitar i p oſſit Ponesr eor, ut clibanum dent, ait ardens, ut cli-

David Pſalmo . 0. ut bſtendat alt §. Greg. M. reprobos interius banus ignit.
exterinsq, ardere L. Ir. Mor. C. Iz. Et quando hoc? cur! Ii tem- Pſal. 20. 70.
pore vultüs tui s cit. v. lo. tempore iræ tuæ, nam ira maximè;
in vultu apparet. Frit autem ira Dei judicis maxima in

Vt ferrum
igne candens.

impios: & devorabit eos igns. Deus bone! impii æterno igne
ardentes ſimiles Fornaci ex toto igneæ? Vidiſtis fornacem

ardens erit, ut ferrum igne candens; ignis in venis, in in-
teſtinis, in offibus, in medullis oſſium: Deſuper 88. Patrum

teſtimonium, ſicut unanime, ita graviſſimum eſt. Loqua-

71

tur adhuc unuss. Chryſoſtomus Homil. ia. In ignis fuvium Infernus ma-

p e ee „, er ey,ge i, ,Eh, „ w v„„. re igneum.
stq, pelagus, quit, ntrudenktuar; pe lagus impertranſibile, atq; mangn- 8

tiudine acerbiſſzmum, in gus“ ignet fubtun inſtar montiunm erégentarz
iignes dico, non hiejus ignis, ſéd ignis certè maltò, quam hic, horribelioris,

cujus flamma maximum conficit abyſſum, ita at undiq, ignirimmani-

ſimæ ſimili feræ, transcurrere videatur. Et paulò poſt: Nam ſi

acerrimos, quos iſte ignis & hæc flamma dolores infert, atione aſſequs

momento in ignem poſitus homo expiret, zbè autem crematur & dolel,
ſed nequaquam, quod crematur, conſumitur Ita S. Chryſ. Cornel. in

„ 8 1 .

V. Veritas ab experimentis amplius commonſtranda eſt,
ab iis ſcil. qui in igne apparuerunt, ut hi teſtentur, & effica-

rent damnati.

. iL. . Recenientur .
Hlieroſolymorum Patriarchæ, viſendum ſe Avunculo præ aliqui.
Mechtl de jud. ecotr. 1Iiii Dduiit“

2

ſeu ab Honsden, Eliſabethæ Angliæ Reginæ à conſiliis, qui

in agone conſtitutus, vidit ad ſe alios quinque Collegas de-

functos venire, igneo micantes globo, ſeu qui omnes terri-

fico igne arſiſſent. (Pæd. Chr. citand. f. 297.) Auguſtæ Ireviro-
rum in ſagarum congregatione duo defunéti apparuére ma-

gi, mihi probè cogniti, intrinſecus ignei adeo, ut per os,

nares, oculos, aurésque igneæ prodirent ſcintillæ, quorum
terribili aſpectu Doctor Vlaet, qui congregationi tunc in-

tererat ad meliorem cœperit redire mentem, adeo, ut an-
tequam igne pœnas lueret, de veneficiis ſuis reſipuerit. An-
no inſuper 159o. in Peru Inſula filia quædam erat, Catharina

nomine, quæ Sacramentalem inſtituens Confeſſionem, vo-

lens ſciensque, nonnulla ſubticebat: unde poſt obitum
igneo relucens candore, circumquaque ſeſe exerente, plu-
rimis apparuit. Ita Coſterus cit. L. ubi in marg. alios citat
Auctores. V. Mart. Delrio Diſqu. Mag. L. r. N. 4. ube f. 720. de pri-
mum dicto D. Vlaet Elect. Trevir. Conſiliario, qui captus,
crimen tandem fraudemque confeſſus, ut & Edelinus Do-
Ror Sorbon. flammis feralibus conſumptus fuit. Item Diſquiſ.
Mag. L. 2. dg. 26. ſect. I. àf. 252. Talium ſunt exempla quàmplu-

rima; imè certè neque omnia ſpectra, quæ ſæpè videntur,
habenda ſunt pro ignibus fatuis aut ſomniis. Jam vero
ignis hujus, vel unius guttæ aut ſcintillæ potentiam, vim

Horribilis & efficaciam, ac exinde tormentum conſideremus. Circa

