erga Deiparam pietas Ferdinandi II. Imperat.? De hoc: Poſt Pietas Ferdi-

Deum, Virgini imprimis terræ cœlique Reginæ, addictus nandiII.

fuit. Illi præcipuum non modòè cultum, ſed amorem eti-

amabat matrem. Quotidianum ei certum precum pen-
ſum perſolvit, dum vixit. Nulla eſt in utrâque Auſtriaâ, nul-

am impendit. Vt Patronam Cliens reverebatur; ut filius

la in Vngariæ Bohemiæque Regnis, nulla in Styri4, Carin-

thiâ, Carniolâ, Beatifſ. Virginis pia Sodalitas, in cujus Abum
Nomen ſuum non retulerit; imò in cujus Album, ejus ex-
emplo Auguſta Conjunx, Rex, Regina, ac Liberi cœteri ſua

quoque nomina non inſcripſerint. Petiere hoc ipſum in

remotiſſimis Provinciis poſita Sodalitia, & inter cœtera In-
fulen-

ſulenſe apud Flandros, & impetravére facillimè: nihil enim

ſervos nominaretur. Gail. Lamormaini & J. in Eirtut. Ferd. II. Cz.

Ferdinandi à fol. 7y. ubi plura. Paternæ pietatis hæres Ferdinandus III:
Tertii. Cujus extat adhuc Lo vanii augu ſtiſſim4 manu exaratus cha-
raéter, qué tot amoris in Virginem flammæ accenduntur,

quot apices conſpiciuntur. Ulim, inquit, Catus, ſab invoca-
tione tud congregatè, Auguſtiſſima Maria me libens & meritò unum
profiteor. Tzbi RNomanum Imperium, cui me Dens Ppræfecit, Tazbi Regna

à Wajoribus accepta, tibi tutelæq, tuæ populum & exercitus meos tibi
tus. ilio militantes committo. Tu me in tuum admitte, quẽ filio tuo,
gui tibi, qui utrimzq honori vivo, pugno, regno. Tuuns igitur ego ero,

Maria, tui erunt, quicunq; mei; tuæ erunt ditiones, & regna mea & In-.

perium, tui popul? & exercitus. Tu eos protege, tu eis vince, tu in is
"egna & inpera. Iias voveo Pietate & Juſtitia tans Ferdinandu, an.
no I6.ο.. Imago V, Sdec. L. 3. c. z. Maximilianus Bavariæ Dux an-

Maximiliani

D. Bavariæ, te obitum annis aliquot clàm ſubjecit Oetinganæ Virginis

Statuæ chirographum ſuo ſanguine his verbis: In manci-

8. E . Chorypheus. Wm Mariæ Cliens 67960 malè perire, aut cælo eCi-
O ZeafII. dere non poſſum. ajebatS. Elzearius. Keritus 27. Jept.

2*

VIII. Adjicio unum alterumque exemplum, ut magis

comprobatum ſit, quam utile, feciſſe ſibi amicos & patronos

in vitã Sanctos Cœlites, & præ omnibus pro dignitate, ex-

cellentiâ, potentiâque, Beatiſſimam Virginem, ad mortem
& Judicium ſubeundum: imò quam neceſſum. Id exper-

Henricus ab tus, ſit primus Henricus ab Haiden „Canonicus Trevirenſis,
Haiden, Can. 3bH

Trevir. in

morte & ad tremâ pueritiâ 7 annos, in collegio Germanico egiſſet, in-
Judicem ex- ſtanter requiſitus à ſuis, reditum parabat in patriam, ſed ve-
pertus auxi- ram illi patriam Deo deſtinante, incidit in febrim, quæ octa.
lium B. V. & vo die attulit mortem. Monitus à ſacerdote de neceſſitate
Sanctorum. ultimâ (jam ante ſe generali Confeſſione præmunierat ad
. Apo

1032 CoNcio LVI. Ad ſudicium Præparatio: Eaciendi Amici:

pari morum elegantia, & nobilitate adoleſcens, cùm ab ex-

l 1

un

Aool i

magis optabat Cæſar piiſſimus, quàm ut ubique inter Mariæ copiregho!
.Fe „ tionem o

emm ponenta

tortb itma
Vrgrs ncu
Ms,eutn!

ulevigln
, ue, A

4

etee Mlt, K
oricet e

Sldectin

lluneſri 4

hen glun,

auni,/

cchunſett

i ne⸗
rniſem,
Pium tuum me tibi dedico conſecrôque Virgo Maria, hoc te-
ſte cruore atque chirographo: Maximilianus, peccatorum

uliſun,⸗
RrEekeet

1

nltenebeg⸗

NMt
(uninten,
ſauee ſnſde
inin ſnnir,
lif Gti,
M, en
!.'Dten

—,
—

e AAn

—
—

“ e,. la⸗

1

—
-
—

lncero⸗

1

N
I rr
Aitg,
imein

— —
——

Paupeye,; Animæ Purgantes; Sandti; Deipara. 1033

Nlm i Ahoſtoli Andreæ corpus, quod Malphi (Amalphi, Vrbe Archi-
dtigne ep. in Regno Neapolitano) colitur, pro valetudine peregri-
aE nationem vovet, certam dein pecuniam, ad crucem argen-
S team ponendam in æde ſanécti Apollinaris (is eſt collegii pa-
Unmm tronus) itémque ad pallium, quô altare operiretur Deiparæ
mmem. Virginis, in cujus erat ſodalitio, reliquit. His rebus ita dis⸗:
ν poſitis, eum ſomnus, multis præſentibus, oppreſſit. Poſt
SSE. paulè evigilans accerſito ſacerdoti, qui erat ei à confeſſioni-
NeS bus, 6 ater, Pater, inquit, quæ ego vidi? Quæ, interrogat ille;
, quæ nec oculi, nec auribhus, ſed nec ullo ſenſu percipi poſſent. ITum,
cùm moviſſet expectationem, & jungerentur omnium pre-
ces, ſubjecit, inter attonitum, lætumque, ſed leto propior;
Salus mea fuit in anguſto; at benignitas B. Mariæ Virgini, ſanétorumq
Andreæ, Apollinart, & Martyrum noſtrorum tutelarium in tempore mi-
un bi ſaccarrit; 4 dæmone um duökus ad fudicem; magͦna vis, cuùm ſolus
lmne eſſem, direumſtetit accſatorum, varia crimina objectantinm Jaämg, eX.
Oeimk aötor ſupplicié me pertrahebat ad gebhennam; cum abeſſet propè nibil,
. rett quin eſſem miſerrimus, aſtitit Miſerzcordiæ FParens, E& ad illos conver-
yrro ſa; quò vos iſtum, aut quid vobis cum illo, qui tot annos mihi in med
o congregatione ſervivit? Conſecutus deinde Andreas, idem indignans,
linds,, titnlum obtendebat mei patrocinii, quam voveram ad eius tumulum pe-
e „ regrinationem: Sandtus poſtremò Apollinaris cum cateri Martyribus,
„ o qjuorum ſacroſantæ KReliquiæ ſant in æde noſtra, vim inhibuit aa verſa-
cremem, riorum, memoraus crucem, quam proximè mandavi faciendam. Ita,
bimint quæ Dei eſt gratia, periculo ſimul ſomnéq; ſolutus ſum. Hæc cùm
Ginchin dixiſſet, exultans, quartà ferè pòſt horâ animam reddidit.
en, n P. Phil. D'Outreman Pedag. Chrift. to. I. Cit. L.. fol. 364. ex Annui . “
ehun. ciet. ad Ann. TySs. Et Drewel. in Trumeg. L.. 2. de Cultu Cäalitum. c. 6.
Wias g. 3. f. 417.. Ita nemo gratis colit Cœlites, quisquis eos animo

n ANitt A
1.

Andreæ Ro-

t colit ſincero. Alterum eſto: Fuit Romæ vir primarius, de reæ R
emmin, liciarum & auri dives, minus virtutum. Nomen ei Andreas. mæ Nir bri⸗
1 , Vitam hic egit ſolutiorem . animam on eri, corpus voluptati ion. 1ed vl-
neng,, habuit, nec intutum cenſuit, ſpatioſam & amœnam ad æter-
lhrelek nitatem viam infiſtere. Ita parum in eo religionis, vanita-

Mechtl de Jud. extr. Pp p Pp PP tis

1034 CoNeio LVI. Ad udicium Præparatio: Faciendi Amici:
tis plurimaùm fuit. Nec tamen coœlum aut cœlites odiſſe
Cſario M. vVoluit. Hllud in eo ſingulare: Beato Martyri Cæſario devo-
devotifſimi. tiſſimus extitit, cujus & templum acceſſu crebro ac donis fre-
quentavit.
maortem, quam horrebat, & fugiebat, delitiis, ut fit, atque
Mors & ad voluptatibus advocabat. Moritur; nec tamen ſine omni
vitam redi: pœnitentis animi ſigno. Cadaver flentium & plangentium
tus. amicorum triſti obſequio ambiebatur, patriôque more ve-
dicio, ſtiebatur ad tumulum. Dum igitur funus in feretro exſpe-

Is in Ju
Patrono S.
Cæſario, ſer- adultà capulus moveri, mortuus caput ſandapilaà extolle-
vatur, ne per-re, in omnem partem circumſpicere, & redditam ſibi vitam
cat. oſtendere; quotquot aderant terreri, plerique fugere, pru-
dentiores propiùs accedere, cadaveroſum hominem diligen-

ter inſpicere, alloqui demum, & ſciſcitari cæperunt, veréne
viveret? num à mortuis rediret! an verò (quod magis fu-

ſfpicabantur) ob produéctius animi deliquium pro mortuo
habitus, intuentium oculos fefelliſſet, & latentem vitam re-
tinuiſſet! At ille ab imo ſuſpirans: Verè, inquit, àvivi exceſſi:
jàmq; inter ſupplicia æſtaarem, niſi Judici inſignior amicus mihi ſingu-
laris patronus exſtitiſſet, martyr (æſarins. Hic certatim omnes

avidiſſimè quærere inſtituerunt: Vbi fuiſſet, quid vidiſſet,

quid inter mortuos audiiſſet, quomodo ad vivos rediiſſet!
Acervatis ille quæſtionibus ita reſpondit: Hjectus à corpore ad
terribile ac nimis pavendum Chriſti Tribunal, rapiebar. Hunc Judi-

Anguftiæ cem multa Angelorum millia ſtipabant. Ego conſcientiæ vulneribus
Andreæ co- deformu, reus, & ſupplex, nec liberiorem quidem oculam audebam tol-

ram Judice. lLere, ſapremam udici ſententiam auditurus, inevplicabili pavore qua-

tiebar. Adſtabant judici miniſtri dæmones, prædæ inhianter, ad omnem

nutum attentiſſimi. Mihi credite, non dici, non ſeribi, ſed nec ſatis

cogitari poteſt, öllius horulæ pavor, calamitas, horror, angor, & diſeru-
cians trepidatio, non centum linguis divini Tribunalu quitatem ex-
Patrociniuni acttſſimam deſeripſero. Dum igitur paveo, & decretum ultimum ex-
§. Cæſatii. ſpecto, Cæſarins martyr, Matre Judics, & =Apoſtolorum collegio fſavente,

Amicum ſibi vel ignarus conciliavit. Interea

Gtat, dum ſolitis excubiis circa ipſum vigilatur, nocte jam

u

—
e Chyiſtun.
un ANnni
hore tu M
Pmecnzunt
iſoſent an
iſehatruin
Dei, Aten
ribitn n

eKosunm

ſt⸗ Gen

MDel ſli

itellenlue
ettoſecone

Li ſt⸗

Wun n /hi

I Lrhisk
Knlnobis,

(heiſeſerne

nohsſn

Gikhne in,

bun nodisan
lacfurori
Nümyor
Nii iſi
1, ei in
Seuke, le

inkerenen
latur ale⸗

ncdeni a
1* 1
Cltam bnch
.

0 ſe

4

NO mottm

nan itumt-

wia .

ettrin
,uit i
o eciml

1

m.
lertie

,

1

lun

. 4.
SGeR.

7
4

Pauperes; Anime Purgantes; Sankti; Deipara. 1035

—— —

ante Chriſtam Domindsm procumbens, ſaorumg vulnerum IMluaſtria ſtig-
mata commonſtrans“ Zudex clementiſſime, ajebat, hæc ego vulnera pro

honore tui nomini ercepi, hos oculos égo, has manus, hoc pectus, Hoc
omne corpus pro te impendi, tormentis pliera objebturus membra, ſi plura

W, mihi fuiſſent corpora. Nunc vensam precor huic reo & Japplici, qus
meis ſe patrociniis totum commiſit. DQuod Cæſarius martyr, hoc & ma-

ter Dei, cæteriq, elite rogärunt. Annuit benignus Judex depreca-
toribus tam copioſis, & ſententia in aliud tempus dilata, me veniæ ac

vitæ ſecurum, ad corpus redire juſſit En adſam veſtro bono, ut certiore
jam fide, & ardentioribus ſtudiis divino vos tribunali prapareti. Eidete,

ut cum Deo ſolliciti ambuleti Proximè januam exrſpeltat uder, Clti

ratio reddenda eſt de omnibus, etiam cogitationibus. Dixit & in fe-

retro ſe componens vitâ denuo disceſſit. Drexel. cit. Tribun.
L. 2. c. Io. J. 3. F. I25. ex Vitâ & Amonis Archiep. Colon. LB. I. C. 3. Aap.
Surium tom. 6. Die g. Decembrs.
IX. Ex his ſatis declarâſſe, mihi videor, quàm, & quinam Concluſio.
faciendi nobis, & à nobis, dum vivimus, Amici, quibus no-
bis ſecurum iter à morte, ad Jjudicem, paratumq; habeamus.
Hi amici in terrâ pauperes eleemoſynis deliniendi, & in iis

ipſe Chriſtus judex, ſicut & Animæ in altero Orbe purgan-

tes ſuffragiis: in Cœlo Sancti, & ante omnes ſpecialiſſimè
Deipara, precibus, votis, ſuſpiriis, obſequiis devotis, idque
toto animo, ac omni ſtudio in ſalutis curam incumbendo,
ac perſeverante ſtudio. In proximo ſtat Judex; jamjam ad-
erit: paremus nos, & in excubiis ſtemus: hodie vel craſtinâa

à nobis poſcetur ratio; Vbi ergo tum Patroni noſtri? Vnum

adhuc addo, rem graviſſimi momenti, quòô planè monea-
mur, nobis amicos facere: En, etſi videamur nobis eſſe, cum
Dei adjutorio, in ſtatu gratiæ illius, certi tamen non ſumus,
nos in finem perſeveraturos eſſe: Etenim Theologorum
omnium vox eſt cum S. Thomâ, cujus hæc ſunt verba: Homo Perſeveran-
in gratid conſtitutus, ad hoc, ut usq; ad finem vitæ ſac in bono perſeve- I Er lal
ret, ſpeciali divino auxilio, contra tentationum impulsuis illum prote- tunn o jis
gente, indiget multis enim datur gratia, quibus non datur, perſe verare promereri

Pp Pb Pb 2 in poſſumus.

V. Conc. 46.
nitm. I.

1036 CoNcIO LVI. AdIudicium Præparatio: Faciendi Amieci:
5n gratid. 1. 2. 4. 09. art. 10. in Concluſ. mihi fol. 247. Atqui hanc
ſingularem perſeverandi gratiam nullis virtutum actioni-

bus emereri poſſumus: ſcilicet de condigno, ut loquuntur
Scholæ, ſed tantùm de congruo; hoc eſt: Deus poteſt hand

gratiam poſt omnia noſtra promerita juſtè negare, & dicere:
Nihil vobisz debeog: Donum eſt, non debitum, & planè gratui-
tum donum, quod aſſiduis precibus à Deo flagitandum.
A Simili. Explico: Princeps viro nobili Caſtrum donat, eâ tamen lege,
ſi ſidum obſequium perſeveret. At ille gravius in Princi-

pem delinquens, non tantùm Caſtri, ſed & Capitis amitten-

di periculum adit. Eadem ratio eſt omnium, qui graviùs
delinquunt in Deum: in gratiàâ erant, promiſſione cœlum
tenebant; ſed quia Promiſſorem offenderunt, jam & gra-

tiam, & cœlum perdiderunt; quod ſi Princeps ille viro nobi.

li eam faceret gratiam, quâ non poſſet unquam exrigere gra⸗
tiâ, hæc certe gratiarum omnium ſumma & excellentiſſima
foret, vix uni e multis millibus concedenda. Ita Deus vix

pauciſſimis hanc ſummam perſeverandi gratiam transſcri-

Pro Perſeve-pſit: alios omnes vult inter ſpem & metum ad ſuum pro-
tantiæ dono gredi tribunal; quando igitur Deus ſupremam illam perſe-
dquam ſuppli-verandi gratiam nemini promittit, neque nos eam ullis vir-

3 3 11 D O * % . . 9 X „ „%
& b attonis tutum officiis, etſi maximis, etſi creberrimè repetitis, pro-

in obſecrationis ſocietatem vocemus: ſic armatæ preces
non erunt irritæ. Drexel. cit. Tribun. L. 2. c. 6. G. y. fol. 135. En
quam miſeri ſimus: quàm ex nobis puréè nihil; qui ſoli & ex
nobis ſubſiſtere non poſſumus, ſicut hedera, quæ arbori ad-
hærens dicere poteſt: Te ſtante virebo. Adeo egemus Patro-

Oratio quo- nis. O Sanbtiſſimi Fatroni mei, guos invoco & veneror, ſalut 9 os in

S ad. charitate Jeſu Chriſti, & age gratias ipſe Domino Deo noſtro, qui vos
. atronos. Sſegit. Per illum vos rogare præſumo, ut pro me miſerrimo & maxi-
mo peccatore ipfe Deo ſupplicare dignemini, ut de faucibus diaboli ac

mereri poſſumus, digniſſimum, planè eſt, ut eandem hanc
gratiam horis omnibus, infimis precibus flagitemus, & in
eam rem cœlum & terram conteſtemur, omnesque cœlites

u,

—
t Me
libs ui
Eſet inhttu
Olun rſe
i tot
lendiſt

e5ales

y Her
14 6ℳ,6
609, ,0
Orſe
ſle
tra,
lennen
l. 18.
Aluſtacl
Geris/
Ee
aſt
benl lul
ſuhelug

ak gg.

lem
Potens
Cummn
duun⸗ .
kenr

iun
1
Vhnun

7,
/
1

NW

2=S
=

N
Neal hes
„ N
leda e
D WI
„
21 .
WebalkelA
1 . 1

ððð ,
vVV N3.M

1 6

4 1
n N
AW.

H—*
4Rtet fte
Cai

4 4 3
enhn
7 9*
itet
ercellenite
1 labeos

e CN
Daklain Alol

9 165
lee

4

ne fepeni

1,
Ut ea;NHNM..
. de⸗ 1.,

Kegteml
Mes l
AN ue

☛

DWDW Pauperes; Animæ Purgantes „ Sankti „ͤ Deipara. 1037

morte perpetud liberer, & à Deo meo ne ſeparer. Adiu vaté me quæſo
hodie & quotidie veſtri meriti & precibus; adeſte mihi in hord mor-
tis meæ, impetrate mihi veram pænitentiam, gratiam ſanlificantem,
& donum perſeverantiæe. Orate pro omnibus amici & beneſactoribus
mei, ac pro totaà Eccleſid Dei⸗ Amen.
piè colendi ſtudium ex nunc conſtanter. V. S. Auguſt. Medit.
cap. 27. MM JMMdU
Vid. S. Sales. Regal. P. 3. Cp. y. à f.-156. Th. Kemp. L. 3. c. “g. de Imit. Authores in
Chbe. Hierem. Drexcl. tom. I. in Trüumegiſto, de Caltu Cælitum, hanc mate-

Propone novum Sanctos
.
L. 2. C. g. & toto hoc libro. Et in Tribun. ILib. z. Cap. 6. JG. 4. & y. riam.

& Cap. 3. & a. item ſaprà citt. ElLP. Philip. D'Outreman. Padag.
Cbriſt. de Invoc. &ö. to. I. p. 2. C. 13. J. 2. 4 f. 396. & to. 2. bp. 2. cap. I.

fol. os. Morborum Patroni. De cultu B. V. Ilem tom. I. p. 2. C. 26.

à f. 212. ad 3zo. & Cap. 75. a f. 537. Diſpoſitio 5. ad bene mor. Pe-

trus Pennequin. S.J. Iag. ad Amorem Div. part. 3. Cap. 20. & 21.

Hilar. à S. Anaſtaſ. de arte bene mor. cap. & Amdjumento 12. à fol-
yé6o. Euſtach. de Roſar. Arsbene mor. exhort. 25. & 29. Paul.

Segneri S.J. Homo Chriſtian. P. 3. Diſc. ult. de praæparat. ad mor-

tem neceſſ. & Diſé. 34. ac 35. de Cultu B. V. & &8 Ge. Stengel.

de Judic. Divin. Tomo 3. C. 27. d n. II. & à fol. 315. Ang. Paciu-

chelli in gon. Lect. 61. F. y. à f. 259. Anton,. Dauroult. Flor.
Exwempl. Indice, V. Sanéti. Vid. Conc. 32. ſuprà, & Indice, V. Ma-
ria V. Sdanbtus " Fatronus, & alii citt. in decurſu Concioni.

43 er- 53 3-3263 -c32-k332- 43 3 --53 83--143 2--6326r f383--533⸗

CoNcIo LVII.

Deipara, Mater Gratiæ & Mater Miſericordiæ, adeo

potens, ut ſupremi Judicis, Filii ſui, iram & ipſam
damnationis ſententiam, peccatori juſtiſſimè de-

Ditam, avertere valeat efficaciter. Hujus in præ-

ſenti teſſera, Marianum Sertum ſeu S. Koſarium,

Pp pp pPH; cujus

1038 CoNcio LVII. Per Mariam, ejusq, §. Roſarium, Salus.

cujus ſingularis & præclariſſima utilitas ad ſalu.

tem obtinendam proponitur, in incitamentum
Qàad devotum & quotidianum ejusdem uſum.
lDDomin Vocatum eſt Nomen Ejus jeſns. Lucx 2.21.
1. Januar. ⸗ M S=ð 4

UUnveniunt rebus Nomina ſape ſauis: Mann und Nam ſtimmet

Jefus, Salva- — offt zuſam. Id vel maximè & principaliſſimè verum
ter. Eusdem ☚☚t eſt de hoc ſanctiſſimo Nomine geſa, quô Chriſti Divi-
meatnationis nitas, Incarnationis ejus Finis, & is Salvator Mundi,

exprimitur. Etenim cùm ex Communi Theologorum, ho-
mo purus, ſeu qui non ſimul & Deus eſſet, Numini irato

condignè pro peccato gravi nullatenus ſatisfacere poſſet, ſeu
proprio ſeu alieno, neceſſiim abſolutè erat (ſiquidem homi-

nem penitus perditum, clementer nollet Deus; quem &
omnino gratis, ſine aliquâ ſatisfactione condi gnâ, & præcisè

(quod poterat) condonando injuriam ſibi ab homine in-
ſigniter illatam remittere non conveniebat) Deum aſſume-

re Naturam humanam, in quâ, per dignitatem Divinitatis
unitæ ipſi, mirùm elevatâ, tam gravi culpæ ſatisfactionem

præſtaret, & adeo Deus homo. Mortem enim nec ſolus Deus ſen-

zire, nec ſolus homo ſuperare potuiſſet, per hanc condi gne ut ſatis-⸗
fieret, ait S. Auguſt. ſerm. 6. de Temp. Breviar. Rom. Oct. Aſcenſ.

Lelt. 6. S. Ambroſ. in Ep. ad Hebr. 9. Tantum inquit, fuit pecca-
tum noſtrum, ut ſalvari non poſſemus aliquando, niſi anigenitus Filius
Dei moreretur pro nobis. Et S. Leo Ep. Sl. quæ reconciliatio eſſe pote-
rat, qud humano Generi PEropitiaretur Deus, niſi omnium cauſam Me-
diator Des hominumq ſuſciperet? Clariſſimè poſt alios Richardus
à S. Victore S. Bernardo amiciſſimus. L. de lIucarn. c §. ſic ha-

bet: Ad plenitudinem Satufabtioni, oportuit, tanta ut eſſet humiliatio

in e xpiatione, quanta fuerat præſumptio in prævaricatione *Kationalis
autem ſusbſtantiæ Deus tenet ſaummum hbonum, homo imum; quando er-

Aeo bomo præſumpfſit contra Deum, facta eſt elatio de imo ad ſummum.

opor-

(etrecanntn
itenzenen
ſom ock ae

mnnlte⸗
—
pyur / ,

lni 4 ſie

l.ff. in

Avaaenel
(Abſun iN

onlelen
Aleſtno⸗
klungt

eN prec

ocvunrur.
Unmntiae

Pusnrleos
hemat

Pinl

1

HMu

Eenin
ennn

nund aſe

ipalnen

41
guoi

eologend

Kretepckl

Atiten
Das, en

i D.

1)Domen

e

ONd
r,. Mur
imun, u
migenin

/

Naiehe, .

utin
4

7

4

1

=

6.

0A1A NN

Seegtene
Wchunen

euncliut

M.

Commendatur S Roſarium, &uz vis de votio erga Deiparam. 1039
oportuit, Gορ bumiliatio ſteret de ſazmmo ad imim dll expiationn ye-
medium; ſed hoc non potuit, niſi aliqua in Trinitate Perſonarum. E.
Conc. yj. num. I. Hæc adduxi ideo, ut oſtenderem, jeſum verè

cauſam, eàmque unicam, ſcil. primam, principalem, fubſtan-

tialem, & eſſentialem, ſine qua nulla homini ſalus obtingat:

éſtque eſas nomen proprium Verbi Incarnati, ac idem eſt, Chriſtus ſa-
quod dalvator“ lpſé enim ſalviem faciet popielum ſuum à peccati eo- lutis noſtræz
rum- ut prædixit S. Gabriel, Matth. I. 2t. & per quem ſuam cauſa unica

etiam primi in cœlo Sancti, ipſi Apoſtoli, & ipſa Virgo De
Mater: etiam tunc, cum ſalutem & coœlum obtinemus, ſæ-

piùs interveniente aliquaâà causâ ſecundariâ, ut per Patroci-

nium Sancti alicujus, & comprimlis Deiparæ; habet enim
Deus multos & varios modos, nos ſalvandi: neque hinc
quidquam aut virtutis aut honoris decedit Chriſto, prima-
rio omnis gratiæ & ſalutis Fonti & omnium: ſicut nec im-
menſo mari, quod non ex ſe ſolùm, ſed per flumina, & fon-
tes ſubterraneos, juxta id Eccle. 1. 7. ceu canales, aquas toti
orbi communicat conſtanter & liberaliſſimè, nihil decreſeit,
& ipſi velut fonti & aquarum abyſſo quaſi debetur totum;
Sicut & Fluvio illi egredienti de loco voluptatis ad irrigandam Pa-
rad'iſum, qui inde dividitur in guatuor capita, ſeu flumina, orbem

irrigantia. Geneſ. 2. à v. 1o. Ergo Chriſtus Deus homo immen-

conſequuntur ſalutem, quotquot ſalvantur omnino om nes, br neipalis, &
72 „ Medlator

1 ſummus.

Simile ab

Oceano.

Deipara ma-

ſum illud, inexhauſtum, & infinitum eſt omnium perfectio re gratiarum,

num & gratiarum pelagus: ſed hinc aliud mare minus,

Kat minus

tine ejus Nomen Maria à Mar,i derivetur: quia ſicut Deus præ-men: Maria,

cepit, ut aquæ congregarentur in unum locum, & Congrega-
tiones aquars um appellavit Aaria, Geneſ. I. Io. ita etiam voluit, ut
omnes gratiæ in Virgine congregarentur „& gratiarum om-

nium congregationes Maria dicerentur: ſic obſervat S. Chry-
ſologus ſerm. Iz6. B. Albertus M. ſup. Mi'ſm. de quòô mox plu-

ra. Interim verò dicendi materia erxit, quâ ratione, quibus

unde?

mediis

1040 CoNcio LVII. Per Mariam, ejusg. §. Roſarium, Salus “

mediis ex hoc Mariano Mari gratiæ in alios deriventur, &

B. V. Gratid
plena. Expli-

catur Plenitu-

do gratiæ: in

Chriſto.

communicentur, ut & nos inde hauriamus in ſalutem, quam
meritò ſitimus Mßÿ
II. S. Gabriel Archangelus à SSS. Trinitate ad Virginem
Legatus, hanc ſalutat: Ave Gratid plena LucæI. 25. Explican-

dum eſt, quomodo Virgo Beatiſſima ſit Gratis plena, ne huic

aut nimium tribuamus, aut minus; in quò utroque erratum
eſſet. Plenitudo Gratiæ diverſimode diverſis tribui ſolet in 8S.
Litteris. Primdò illa eaque perfectiſſima ſecundum omnem

modum & menſuram, ſecundum quam Sapientia Divina, in-

finite potens & bona, eam alicui Creaturæ decrevit dare,

tribuitur & competit Chriſto: de quò Coloſſ. 1. 19. Complacuit

æterno Patri, in ipſo, Chriſto Filio ſuo, omnem plenitudinem in-
habitare, omnem perfectionem, tum ſapientiæ, tum gratiæ

& poteſtatis, tum denique ipſius Divinitatis: unde v. præced

1t Nt in omnibus ipſe brimatum tenens. Item goannu . 16. De pleni-
tudine AIus 20s omnne accepimus, quem voluit Deus & conſtituit
tanquam univerſale Principium, & fontem communem gra-

. 2=ðJ * AA-⸗ . .
tiæ, ex quòô in Genus humanum, in Fideles, omne genus gra-

tise deflueret, & derivari debebat; ut Chriſto debeamus o.
mnem gratiam & ſalutem acceptam ferre. Et ſic FPlenitudo

ciatie Chriſto ſoli competit, qui ſolus eſt Caput, Fons, Prin-

In Sanéctis.

priatur, quia i

cipium univerſale gratiæ: Sicut Soli plenitudo Lucis appro-

ipſe eſt fons quidam luminis, à quòô cæteris,

Lunæ, Stellis, & Orbi lux communicatur. Secundè Pleni-
tudo Gratie aliquando aliis ſanctis tribuitur; quia abundan.

tem gratiam communicavit illis Deus, ſtatui, miniſterio &
officio ſuo congruam, ut perfecte illo fungi poſſint; ſicut

CcCleſtis.

Ioannes, Stephanus, Apoſtoli, dicuntur repleti fuiſſe Spititu
Sancto, unusquisque juxta miniſterium, ad quod electus

erat. Item & hoc ſenſu dicuntur aliqui pleni gratis, qu ia gra-
tiam habent abundantem ad vitam æternam conſequendam:
eſt gratia, cujus conſummatio eſt gloria

hujus enim ſemen

Hoc modo precari ſe dicit Apoſtolus pro Epñcſi. .

ehecka in

4

Metentthr

—

—
Ninghumini

Cale he

ſan potel
Celt in
um khher onn
ocorAog⸗

/Cr

nirltielit
hn Ho
Civcrici
Tüngentn
Ginigemdr.
un,lſſſen
unliglin
un uiheu

4

atrii A

Uuk benete
Arſtione,

4

Ublcleii,

. .

hnningti

(kores n ennt

1

ncnoln,

1

Nctione
Mrl, Men

orie l

1

EE

—

4

—
e

frihefhe
lt, rchilet hn

S=

=

utite ſ

—

—
—

4

uinn,
iuu,
uiih⸗

ht GNd

S=8

=

= =
= —

⸗
ltroen

3) leenee
0 mroden

Stridul Nen .

ecuncdunor
iehtiabnne

7 6,
1 .

tie,

DensAH
CNNNeN
onnegenn /
to ebenm
RleNe

V impleamini in omnem plenitudinem Det. Epheſ. 2. Ig. Tertiò Pleni-
tudo gratiæ ſpecialiter poſt Chriſtum tribuitur Deiparæ; & In Deiparäã.

Commendatur §. Roſarium, & guæ vie de votio erga Deiparam. 0441

vocari poteſt Plenitudo ſpecialis Prærogativæ, à Deo eidem

conceſſæ, quia habuit ampliſſimam gratiam & excellentiſſi-

mam ſuper omnes Sanétos & Angelos. Majorem B. E. Maria,

ait Doctor Angelicus 3. P. q. 27. art. . C- gratiæ præ cateris plenitu-

dinem à Chriſto obtinere debuit, qua Mater illius eſſe merust, qui eſt o-
mnis gratiæ origo ac principium. Et: Vnicuiq, à Deo datur gratia ſe-

tunndum hoc, ad quod eligitur. Prædeſtinatus Filius Dei, &
omnium ſanctificator, habuit plenitudinem gratiæ ſibi pro-
1c Cecleſt

priam, quæ redundaret in omnes; ſed B. V. Maria tantam gratiæ
obtinuit plenitudinem, ut eſſet propinquiſſima gratéæ Anktori, ita quòl
eum, qui eſt plenus omni gratid, in ſe reciperet, & eum pariendo, quo-

dammodo gratiam ad amnes derivaret. Cit. S. D. ad I. Ritè ergo Dei- Ea Mater &
param, Gratiàâ plenam, Mare quoddam gratiarum eſſe diximus, Mare gratiæ,
cum reſpectu illius, cæteri Sancti, pleni gratiâ, ſint tantùm ac miſericor-

ſtagna, fluvii, & fontes, & ipſi redundantes: ut ab his gratias dic. .
divinas & beneficia accipiamus à certis certas; ab illaà verèò
ſine reſtrictione, omnes, omni loco, omni tempore: unde

ſicut ab Eccleſià vocatur Mater gratiæ, Mater miſericordiæ: ita
bene: Mare gratiæ, Mare miſericordiæ, quam Juſti gratiam, & pec-

catores miſericordiam participent: O Mare, quàm magnum,
quàm copioſum, quam liberaliſſimè ſeſe effundens! Teſtis

omni exceptione major S. Bernardus, ſap. Salve Regina, inqui-

ens, vocar i Matrem & Reginam Miſericordiæ, quia Divinæ Bonitatis
& miſericordiæ abyſſum, cus vult, & quantum vult, & quomodo vult,

creditur aperire; at quis peccator enormis non pereat, cus ipſa patrociénia

fſuſfragii præſtat. Et ſerm. ſup. Magnif. Nec, ad Mariam accedere, in-
quit, trepidet humaha fragilitas; nihil auſterum in eà, nihil terribi-
le, & Cc. omnibus miſericordiæ ſinum aperit, ut de plenitudine ejus acci-

Piant univerſi. Et : Dut meſericordiæ tuæ, bbeneditta, longitudinem

Ev'latitudinem, ſublimitatem E& rofundum, queat inveſtigare? Nam
longitudo ejus s n diem noviſſimum invocantibus eam ſubvenit nni-
verſis. Latitudo ejus replet orbem terrarum, ut tud quoq; miſericor diä

Beneficentia anreg 6 B11 .
Deiparæ in rium, de quòô dicendi eſt intentio, Iubet primùm qdicta ſtabi-

mulla redem-
ptio, Lege
Dei ordina-

1042 CoxciO LVII. Per Aariam, ejus4, §. Roſariumm, Salas.

— ——

plena ſit omnis terrd. Sablimitas ejus Civitati ſupernæ attingit re-

Zaurationem: Profundum ejus ſedentibus in tenebri & umbra morti

ohbtinuit redemptionem. Per te enim cælum repletum »infernus eva-
cuatus eſt; inſtauratæ ruinæ cæleſti Yeruſalem, expebtantibus miſeris
vita perdita data. Ita S. Bernardus. V. March. tr. 4. de Cſic. Paſtor.

TLkelt. z. f. 39 4. & Lect. 6. d f. zoz. Conc., ſequ. n. ſ.
III. Antequam vero accedam ad S. Virginis hujus Roſa-

lire adhuc paucis; quanta ſit ejus non Dignitas tantùm, ceu
Matris Dei, ſed & hinc Poteſtas ampliſſima regratiandi ac

miſerendi, à Chriſto ipſi fata, ut hic planè videatur Matri
liberaliſſimè conceſſiſſe dimidium regnum ac imperium

ſuum, ſibi reſervando Judicium & Juſtitiam, huic verè gra-

tiam ac miſericordiam. Hoc ſatis probavero, cum demon.
ſtravero, Clementiſſimæ hujus Virginis poteſtatem & im.
perium in ipſum infernum, & eo dignos, quos inde ſuâ mi-
ſfericordiâ ſervat, imò & extrahit & liberat: de quö ſaprà

Conc. a2. n. 9. tactum aliquid, hic autem magis declarandum.
Graviſſimus Theologus [oannes de CarthagenA⁴, de Arcan.B. V.
I.-ib. Ig. homil. 1S. docet: Beneficentiam Beatæ Virginis adeo

in omnes ſe diffundere, ut illius participes ſint cœleſtes In-

colæ; Viatores omnes, tam fideles, quàm infideles; Animæ

ergaſtulo Purgatorii detentæ, immo & nonnulli, qui pœnas

Inferni ſuſtinentes, Virginis tamen interceſſione ad vitam

In Inferno revocati, factâ pœnitentiâ in cœlum evolârunt. Etſi enim
de fide ſit, Sententiam ſupremi Jjudicis Lege ordinariâ irre-

vocabilem eſſe, & ignem damnatorum æternum. Licet in-

N

dit. q. 1. art. . & q. 7a. art. 2. adeo damnatorum ab inferno li-

ſuper veriſſimâ S. Thomæ Sententia F. 5. q. 52. art. 6. C. & in Ad-

berationem, vel eorum mitigationem pœnarum exhorre-

ſcentis, ut nec per Chriſti Paſſionem infiniti meriti & pretii,
nec per ejus deſcenſum ad Inferos, ereptionem à reatu pœ-
næ infernalis, vel conſolationem ullam in eo degentes, con-

ſecutos fuiſſe, affirmet. Et cit. a. 6. ad . Quod Chriſto deſcendente

a

X

K1, in

ꝗ“

wuklin

ſiſeng omig,

nsi linb.
cvmen l

—

run. V it.

n,, cettiflm

D

ſenitun.
IuAKCNI
asonnuf

Eerirgkknpns
in Aiote
n ſer neci
incg Virgi
Wer urti
in de
Stonswlo
sNnend

=

E

4

Se
Se

=

SS

=

—

“r

—
=—

=

ulllmnt, N nn

igtend anel

mlifn ans,
nicit annn,

Nrind

acdd inferor, omner, qui erant in quacçunq parte infernt, ſunt aliqualiter

6 enr.. 1.
1EieE.

3„7

ane oc, Hidl Ofe Defengs

G., lege diſpenſatum:

1 11†

. 1

1
. 4 6 %
, Me en

eo,cun
Vtelaten dl

cs e t

sGln

ſorcxlelss

9

,9 e

Commendatur §. Roſarium, &ouæ Tis de70

väſitatt. ſed quidam al ſuam conſolationen⸗

modè, Aaves morti & inferni,
2 linin

tiſſima Virgo, omnis
Ditè apoplexid, paroxismo, peſte, ph

honoris obſequium perſolverit; impoſſib'le eſt, ut pereat.
dax, ſed verax dictum, ſi

tio erga Deiparam. 1043

—,—

—

E& liberationem, ut eos
omnes in Limbo Patrum conſtitutos,

1 quidam autem ad ſuam
confutationem & confaſionem; ſecut damnati. Vnde D. Auguſt. L.2.

de (ivit. Des c. 24. Nimis præſumptuoſam eſt dicere, uiquam eorum

ſupplicium kternum non Ffuturem, quos Deus ituros in ſupplicium Aixit

ternum. Vid. ſup. Conc. y. n. 2. & ihi loci in marg. citt. Licet, in-
quam, certiſſimum ſit hoc: Iy Inferno nulla eſt redemptio KRe-
Non tamen de fide eſt, nunquam in eNâ

uti
Originali concipi; non tamen de fide, has

peccare, ac cum

Leges omnia privilegia & diſpenſationes exchudere. V. cit.
licet interim in inferno

fuerint ad tempus puniti ſecundum præſentem eorum in-

Conc. 42. n. 9. Etenim tales homines,

de fide, lege ordinariã omnes mori, &

juſtitiam, abſolutè tamen prædeſtinati fuerant ad æternam

ſalutem, per medium illud prodigioſum ex immensàâ Dei be-
nignitate & Virginis interceſſione, qui habent, licet diverſi-
ut docent S. Thom. Carthag. cit.
homil. 15. f. 113 addens, quare nec ratio Prædeſtinationis vel

Reprobationis ullo prorſus modo variatur, ſed firma, immu-

tabilis & perpetud ſtabilis perſeverat. Te Dem, 6irgo, Deus

c exaltavit, ut omnia tibi ſecum poſſibilia eſſe donärit! alloquitur

Virginems. Anſelmus de Laud. Eirg. c. 12. Et : Sicut enim, hea-
àte averſus & deſpebtus, neceſſe eſt, ut intereat;
impoſſibile eſt, ut pereat.

ita omnis ad te converſus „& à te reſpebtus
perſurus, ſit blasphemus; émpoſſibile eſt, ut pereat.: Si quis ſui-

reneſi correptus, men-
te, Confeſſario, & omni humano auxilio deſtitutus, imè in-

expiatus ſine Sacramentis exceſſerit & vivis, Mariam verò

Deipara ma-

lãa morte de-

unctos ab

Sit potator, ſit ſcortator; impoſpile eſt, ut pertat: ſit adulter, ſit at. libe-

amaverit, coluerit, aliquod ei indies pietatis penſum aut

Ptor.

ſfides ſit Richardo de S. Laurentio,

Canon. & Archidiac. Eccleſ. Rothomag. afimir. Cudin. de erd-

1044 CoNcIO LVII. Per Mariam, ejusg &. Roſarium, Salus.
ptor. Eccleſ.f. sog. Ploruit circa 1230, ſcripfit libris 12. omnimo-
das B. V. Matris Dei Mariæ Laudes. Qui ait L. . de Laud.
Virg. Qud juſtitid, Vel qué jure ipſa ſalvet dammabiler, &
tid defuandtos, quis Juſſiciat enarrare?“ Conſtat autem, guod ita facit.
exorando nempe Judicem, ne extremam in eos damnationis
ſententiam fulminet, ſed in priorem vitæ ſtatum, in qué
agant poœnitentiam, interceſſione ſuâ reducat. Conſtat au-

Pem, quod tta facit: referentibus magnis & gravibus Auctori-

bus, & ex iis ego; non ad præfidentiam ab eo ſumendam, ſed
fiduciam in Matrem Virginem habendam. V. AEngeler. Cæl.
Emip. PF. S&. Dominici JH. a. f. I 70. & Aſſumpt. B. V. F. I. f
plis remonſtratur. ””
Brobatur e-
emplis. Virginis: ait cit. Carthag. Omiſſis variis exemplis, de qui-
bus libro ultimo agam, inquit, ſolum illud referam, quod
Joan. Major. E. Confeſſtor Exemplo r. & Ex Diſt. 3. Pec. Eempl. Exem-

plo 46. Rutilius Benzonius Epiſc. Lauretanus, in Epoſit. Pſalmi
S6. c. 32. Commemorat: Item Engelgr. citand. e Eodem, & Vin.
cent. DBi. . C. IIZ. & Winello, de B. E. c. 36. Matrona quædam reli-
gioſæ valde converſationis, licet maritali vinculo teneretur,

Matrona in
peccato mort.
mortua, ab 5. —— S e. . 111 ett
inferno ſer- Jeluniis tamen, orationibus, eleemoſynis, cæterisque pieta-

wata per Dei-tis excrcitiis inſiſtens, vitam regularem in habitu ſeculari

param. quodammodo ducere videbatur. At crimen aliquod oc-

& ſine bpaniten-

IV. Id ita de facto contigiſſe per interceſſionem B. M.

Conekkicocernt

* 5

4

cultum in adoleſcentiâ commiſſum, præ nimio pudore, mu-

lierculis nimis familiari, nemini confiteri auſa, ita ſpecioſo
titulo Confeſſionem claudere ſoleb
æ modö protuli, & quæ non protuli, culpabilem me fateor coram Deo
& vobu quæ verba cùm in ſingulis Confeſſionibus iteraret,
ſuſpiria, ac tota in lachrymas

trahebat ex imo cordis longa
ſolvebatur; quod cùm per annos plures continudNſſet, acci-

dit, ut in ſacerdotem, tractandarum animarum peritum in-

cideret; qui aliquid maligni in corde latere ſuſpicatus, mul-

tis argumentis & motivis id ab eàâ elicere conatus eſt, ſed
fruſtra. Non multè pèſt lethali morbo correpta, & minimè
con-

at: De omnibus peccati meüu,

mekter
celi ine

Elermemngn

Crcin,adnidti
ſbim, eiseve

Metmeviri
Einhos rapt

ltl

eſſonenl.
emplis, Ee
Ifefermn
e. rem e

biſt.
1 Meli

Nculotenee .
tetole et
habiumnkalt
n Aiſvot
vopctbon .
ſ iu hedd
uetti

1

ſtenn n⸗
Hoaibss
Ouinken
Nnindh
=
i
e

=—

=

3
1
1

=
——

,K
t⸗ 6

==

