FPerte I. Dom. 3. Advent. g. 3. F. 23. In idem recidit illud, quod de
1 reprobis intelligit S. Gregor. M. Hom. 5. in Evang. Pfalmo 6S. 29.
Deleantur de libro viventium, & cum juſti non ſeribantur. Vie 16
E Blanc

.

maledicet. peti, & affici: annon ſatis amaritudinis ſuppliciique ipſa

564 CoNcIO XXXV. judici⸗ Ewtremi Sententiæ in impios H

Blanc tbil & Cornel. in Luc. 1o. 20. Et Apoc. 20. 1 v.S. Tho m. I. P.

q. 24. a f.6t. Fr. Mendoza in 1. Reg. I. I. fF. g9. Raph. Bonherba E 2.
Dom. I. Ouadr. n. 33. f. 9g. Procop. Prædeſtin. Diſé. z. & 5. à f. 2.

Maledidti V. Altera Vox terribilis eſt: Maled'ittis Diſcedite, Maledicdti.

Chriſtus Ju- Conc. præced. n. 4. Maledibti- quis audivit unquam maleficum
dex impios ad mortem damnatum maledictis, convitiis, & injuriis im-
mortis ſententia! Misto namque non eſt altra addenda aftdtio,
ut leges humanæ præſcribunt. Tu verèò, Judex integer-
rime, pœnam jungis pœnæ, & ſupplicium ſupplicio ſuperad-

dis, convitia & maled'kta. At non ſine myſterio. Hic namq;

videmus Noëmum illum, qui amore noſtri, longanimitate-
que maximâ inebriatus, cùm tanto tempore miſericordiæ
ſomno oppreſſus ſiluerit, expergiſcentem ad Jjudicium, & in

hoc impios Chamos, qui nuditatem, paupertatem, humili-

tatem, crucem & paſſionem illius toties irriſerunt, acerbis-
ſimà maledictione ferientem. Ex Geneſ. 9g, Verè: Malediltt, qui
Maledictio declinant à mandatis tuis. Fſalmo IIS. 21. mon in hoc ſolum mun-
divina gravis do, ſed maximè in altero, cum dicet: Deſcedite, maledidti. Bes-
& ehear. us Archim. Malediction: Divinæ maxima vis ineſt, & efficacia.

ſerpens om- s . 2 1 15 Ha U
giih primus. Geneſ. 3. 17. Aät Dominis Deus ad ſerpentem: quia ſeciſti hoc, male-
Geneſ:. ri. diltin es inter omnia animantiae. Minus miror, Deum maledi-

li auéctorem. Alter vice in Scripturâ vox hæc reperitur

Geneſ. eodem cap. 3. v. Iz. cùm homini non maledixiſſet Deus,

NAaledieta Maledlta, inquit, terra n oepetetao. Quis cffectus? Pinas & tri-
., . n. J hulos germinabit tibi: v. 15. hinc omnes mundi ac terræ innu-
7. merabiles labores, ſudores, moleſtiæ, ærummæ, dolores,

ipſa denique mors acerba, incerta, & dubia & graviora, quæ

ſequuntur, mala.,. Ilta in judicio malorum omnium ſentina
in reprobos effundetur, cùm ab ipſo Chriſto judice audient:

Maledit. Quidquid calamnitoflm cxcogitare potes, hc
voce comprehenditur, & congeritur in damnatos. Qian-

quam

Verbum: Maledictus- omnium primd in Ss. literis habetur,

xiſſe ſerpentem, & in eo de'monem, ceu primum omnis ma-

E

mm quàm id non Deo, ſed ſibi aſcribere debent. A peccatis e-
dan nim originem trahit Maledistio, omnèmque vim & efficaciam
fſuam, non à Deo, ſicut Benedidtios unde præcisè vocantur Ex maledi-
llelgi, Male diczs, & non Maleditti Patrie Supra Conc. Ia. n. . Ex häc er- tione Dei
im g0o Divini Judicis Maleazttione ſpinæ & tribuli; quidquid dam- iſtà impio-
in nati in omnem æternitatem patientur. Hæc Malediétio ille oα e.
aa 2 ⸗ 4 orum po-
de tcheſaurus eſt, de quô ad Rom. 2. y. Secundum auritiam tnam & im- „.
panitens cor theſaurivas tibi iram in die iræ & revelationi juſti Judicis
rg. Dei, qui reddet unicuiq; ſecaundum opera ejus. &e. non is autem qui ſunt
I e contentione, & qus acquieſcunt veritati, credunt autem iniquitati,
CiN ira & indignatèo!: . 6. 5. Hæc Maledittio damnatorum ſons eſt
ue omnium cruciatuum & tormentorum in inferno ſtatim im-
pios inſequentium & comitantium. Hinc tartareæ tene-
unein bræ ‚fletus & lacrymæ ſeræ ponitentiæ & dolores: Hinc
h eterna fames & ſitis, fœtor, ſenſuumque omnium crucia-
cc tus immenſi: Hinc tormentum ignis, quod eſt ſupplicio-
ℳ rum ultimum, & graviſſimum ſensus: Hinc perpetuus ver-
ui. mis conſcientiæ, miſerabilis locus & ſocietas, deſperatio,
GN &c. quæ Drexel. exponit in Inſerno & KRogodamnatorum. Quis
F non graviter ſentiat, audiens etiam tanta ſuppliciorum ca-
, pita ex hâc Maledictione? quantèò gravius, illa & hanc experi-
rl. ri? Audiet autem non tantum, ſed & reipsâ experietur
el. omnis graviter peccans, neque pœnitens. O Chariſſimi,
m fugiamus peccatum, & de admiſſis verè pœniteamus! ne
eyenl hæc & tanta Maledibtio ſuper nos veniat, & à nobis omnis be-
G nedictio elongetur Pſal.os. 15. ”YMUV ðDðWJM
ℳℳ H . VI. Maledittorum Anteſignanus omnium & hominum Cain primus
primus, Malediètus, Cain fratricida: Geneſ. g. I1. Nanc getur hominum
U, malediltus eri ſuper terram „&XCc. Hebræa habent, Maled'bns malxdichuè:
al tu de terrd. q. d. polluiſti terram ſanguine fratris tui, id- ite tinane
em 0& per terram ſterilitate punieris: ſed & tu infauſtus, in- & ypis re-
lGen felix vags O Pprofugas eris ſaper terram, ex malàâ conſcientia proborum o-
. , N pavidus, &, ut Septuag. vertunt: gemens tremens, ſcil. tum mnium.
Animo, tum corpore, huc illuc vagus. Et ita factum eſt:

Mechti de Jud. etr. Dddd kz- D

„

5„6 Coxc10 XXXV. Judicis Ewtremi Sententie in impios

Egreſſusqur Cain dà facie D omini, habitavit profugus in terràe v. 16.

ceu in exilio, & fugâ, cum tremore corporis, vultus men-
tisque conſternatione: quin imèò ipſe Cain ad Deum: Major
eſt, inquit, iniquitas mea, quam ieet veniam merear. Ecce eici me

bodie à facie terræ, & à facie tud abſcondar, & ero vagus & profugus

in terràn omnis igitur, qui invenerit me, occidet me v. Izy. Q. d.

facis me exulem & profugum, & odium omnium ho-

minum, nec evadere potero, quin ab aliquo occidar. En

omen, & pavor malæ conſcientiæ; en Maledicétioni Notam:

Timet Cain impœnitens mortem corporis, non animæ, jux.

„*

ta S. Ambroſ. Hic typus reproborum in judicio, qui magis

timebunt cruciatus, quibus torquentur, quàm quòd Deum

offenderint: qui gement, trement, corpore & animo, de-

CcC.zain deſpe-ſperabunt; quâ quidem deſperatione Cain mag's peccavit,

Tans.

quaàm Fratricidio, ut ponderat Toſtatus Abulenſis: ſicut &
Judas magis eädem Deum offendit, quàm ipsâ Salvatoris

proditione, juxta S. Hieron. & Auguſt. Calamat. Diſc. z6. de mi-

ſerlcordid Dei n. IS. & 19: f- 363. Infra Conc. 4e. n. 4. Cûm potiùs ad
maledibtionem & comminationem malorum, ipſi à Deo fa-
Qam, humiliare ſe, & reſipiſcere debuiſſet, ut per pœniten-
tiam ſeſe ab iis malis, Dei Clementiâ, exemiſſet. At exhinc
deterior & obſtinatior factus eſt: Ita enim protervè & deſpe-

Impudens ratè Deo reſpondet, ad ea verba: Maled'stns eris ſaper terram.

Cain erga Ejicis me à facie terræ, & à facie tud abſcondar. Q. d. Scias Do-
mine, cùm tu te talem mihi exhibeas, & me ejicias à facie
terræ & tu4â, me hiſce declaro tibi apertum hoſtem, neque

De um.

Mortem

optat ſibi.

te amplius, ut Deum agnoſcam ac reverebor, & à conſpectu

tuo in ſy lvis me abſcondam, & ita à facie tuâ ejectus, mor-

ſta diſcerpar. Omns, qui invenerit me, occidet me, legit Cajeta-
nus: occidat me- Cain, ait Abulenſis n e. 4. Geneſ- petit ſibi mor-
tem venire, quia videns ſe à Deo derelictum, & in magnàâ
miſeriaâ conſtitutum, ut diuturnas anguſtias brevi temporis
morâ conſumeret. Annon hæc zpfitſimma imago impiorum

Nedtt

tem mihi opto, vitam nihil reputans, ut à feris in mille fru-

yb

Wnmng
ſrad
ſner
itare
Aun
aea
ert

1Gun

1

ng

Mnu
ne
ſenn
jit
giͤr⸗

9

(Cin

ic

leli⸗

ium
Espe

I

densr⸗
n
der,
Ga
leb

nn
—
4
14. U.l
men.
1 ½2
eiii
. (6
R A.e 4

mo, e

alGu

Mtisu

ie

1
Manm
eAc
, M

s 1

647

— ſc
lase

,M.
,N
niyin
Ci
Cing.
1g
opo

Mhone

omnémque confeſtim vigorem virorémque amiſit, non ali-

Duæ Voces terribilis Diſcedite, Malediki. yy

in udicio, qui & ipſi optabunt mortem: quæ facili cogita- Imago im-

tu magis expendi poterunt. Illud adhuc, cum obſervatio-piorum de-
ne, addendum occurrit, ex gravitate pœnarum colligi gra peraatium

vitatem & pondus inflictæ maledictions, & ex hâc ipſius gra- & mortem
S optantium.

vitatem peccati: hinc S. Chryſoſt. cenſet, gravius fuiſſe Pec- Gravitas

catum Caini, quàm Adami: hic enim ſolum à Deo audiit: peccati ex
Maledicta terra in epere tuo Geneſ. 3. 17. at Cain, ſuper ſe & ſuiam gravitate ma-

perſonam, audit maledictionem fulminatam: Maleditëus eris ſia- ledictionis &

perterram: Eiaes maledittionis diverſitatem, verba ſunt S. Docto- Ponæ colli-
ris hom. I9. 1n c. 4 Geneſ. dilecte? Rs egitur inconſideranter hinc tranſ- girur unde
eas, ſed ex maledibts magnitudine, flagitii immanitatem expende. g awinsCaint
gam quantò majus peccatum hoc prævaricatione Protoplaſßti, ex maledi- quàm A Janent
Rtioni varietate, ſoire volenti licet. UWlicenim inquit Maledictaterra Ex S. Chryſ-
in operibus tus; & interram eſſuſa eſt malediltio, oſtensa ſas in Lomse

nem ourd. Hic verò, quia res pernitioſa, facinus eniquum O. inerr

piabile flagitium ipſe pænam luit, &, nung maledibtus, Snqait, tu de

terrd. ta S. D. Calamat. Glv. E. Homcidium. Diſe. 24. n. s. O quàͤ Qum gra-
igitur extremæ malediétionn, à Chriſto judice, non in terram, ls ergoim-
ſed in ipfos impios juſtiſſimè interminandæ, pondus erit obunbpoe⸗
graviſſimum! quanta peccatorum gravitas, quibus tanta fann dlna man
maledictio incutitur, cum tantis poœnis! Diſcedite, maledicts in jediélio à Ju-
ignem aternum ut adeo omnis vitæ hujus malediétio, tempora- dice!

les ponas inferens, nihil ſit reſpectu illius extremæ.

VII. Maledidti. Si ficulnea illa Evangelica, nullo ſenſu Vis Maledi-

prædita, judicio & ratione carens, ſolumque animam ha- étionis Chri-

bens vegetativam Divinà malediétione quamprimum exaruit, ſti in ficul-
ter, quam ſi trifuleo Jovis telo & fulmine fuiſſet impetita:
De quo ſuprà Conc. 23. n. 5. toto. Quid, obſecro, facient infeli-
ces damnati, horrendum illud Maledictions fulmen expertu-
ri! annon præ metu extabeſcent? annon præ formidine exa-
nimabuntur! Prævidit ingentem hanc & metuendam male-
Aictionem Tobias ſenior, cum diceret: Maledibtt erunt, qui te
ontempſerint. & gondemnats erunt omner, gqls blasphemaverint te.

D dd d 2 Joh. 73.

78 CoNciO XXXV. Judicis Extremi Sententiæ in impios .

Tob. 13. 16. Item David: Dilevit maleditétionem, & venier

ei: & noluit benedilttionem; & elongabitur ab eo Pſalm. jos. 15.
Quod de ſingulis, ex modo loquendi Hebræis uſita-

to, intelligendum eſt. Beſſeu. Sanè omnis graviter pec-
cans hocipſo à ſe Divinam rejicit, cum gratiâ, bene-
dictionem, ſibique imponit onus graviſſimum maledi-

Efaumon kionz, in omnes impios decretæ. Si Eſau horrendùm infre-

malediétus, muit & rugiit, cùm à jacobo fratre ſibi eſſet erepta paterna
ſed ſolum ab- enediétio? Auditis Eſau ſermonibus Patris, irrugiit clamore magno, &

latam bene- onſternatus ait- benedic etiam mihè, pater mi. Gen. 27. 34. Quan-

dictionem um rugitum per totum aêërem emittent reprobi, cuùm vi-

temporalem LEl! Itten
qan luget. debunt, ſe non tantùm privari Patris ſui benedictione, ſed ab

Gen. 27. 32. e aze rec
pro momento voluptatis, pro puncto honoris, pro aurà va-

nitatis, pro exiguo lucello, pro ſiliquis porcorum; ſuo vi-

tio, dum illi ea præ Deo, contra hujus expreſſas leges &

præcepta cognita, non ignorantes poœnas ab eodem juſtè
prævaricatoribus decretas, elegerunt, ſibi in mortem & ma-

ledictionem æternam, quâ & cœleſtis gloriæ benedictione priva-
buntur, & ignibus inferni ſine fine addicentur, ſerò damna-
Proverb.25. j. turi ſuam inſipientiam, de quâ Salomon, in Proverb. c. 25. V. .

Viri mali non cogitant judicium, & in hoc Dei maledidtionem, vin-
dictam, & ſupplicium, tum temporale, quod irrogat im-

piis in hac vitã, tum æternum & gehennale, quod irroga-

bit eis in die Judici: q. d. impii non cogitant terribilia Dei
judicia & fupplicia, quæ improbis ſolet infligere, & maximè,
quæ infliget in extremo judicio: quocirca licenter impunè
Bi 5. ſuas cupiditates ſequuntur, juxta illud S. Brunonis Funda-
runonis in toris Carthuſianorum ““
vitioſam vitæ ‚——ã 2“
licentiam. Sic vivunt homine, tanquam mors nulla ſequatur.
G Et velut infernus fabula vana foret.
At verò, qui timent Deum, ejusque voluntatem & legem
inquirunt; hi omnia Dei judicia, ac præſertim æterna bo-
norum præmia, & impiorum tormenta, aſſiduè conſiderant

& for-

eodem æternùm maledici, idque pro tam abjectis reculis,

—

eyet

ulte.

d W

2

m

NO

Duæ Voces terribiles: Diſcedite, Maledidti. 579
& formidant: atque hâc conſideratione ad peccatorum fu-
am & ad virtutis ſtudium, velut acri ſtimulo, jugiter ſeſe

excitant. Sanè hâc conſideratione Judiciorum Dei & æterni- Judiciorum

*

tatis beatiſſimæ & miſerrimæ, nulla alia efficacior dari poteſt. Divin. conſi-
Audivi, ait Cornel. zn cit. Pro verb. 25. . f. 79 . Senem quen- derati —
dam valde religioſum & timoratum dicentem. Ego quoti- un iima.
die manè aſcendo ad cœlum, ut conſiderem Beatorum gau- lus, & à pec-
dia; ac deſcendo in infernum, ut ſpectem damnatorum ſup. cato abſter-
plicia; idque ex matutinâ hâc conſideratione toro die me ſen- rens. Exzm-
tio perurgeri ad omne bonum licet arduum & difficile. Fac p'um Zenis
& tu ſimiliter, præſertim ut à peccato caveas, & deſuper Religiott.
poœnitaeas. ÿMDU
VIII. Addi adhuc poſſet Maledidio à Noëmo, (cujus ſuprà Maledidus
meminimus hac Conc. n. y.) à filio Cham graviter dehonora-Chanaan:
to: Geneſ. 9. 2 . Maledictus Chanaan. facta. Hic Chanaan filius Gen. 9, 25.
erat Patris Ccham, qui in parentem Noë peccavit: Maledictus
Chanaan filius. Si tamen hic innocens, ut quid in eum ma-
ledictio fulminatur?: Pace tuãâ, mi Noëme: injuſtitia illa
evidens eſt, & nimis enormis. An ergo ignoras diétum in
lege: Delictum patris filio nocere non debet: L. Adopt. in fin. ſy. de ü-
nius voe. Filius non portabit iniquitatem patri: Ezxech. IS5. 19. Scio,
inquit Noë; at volo, ut patris iniquitas in filio puniatur.
Admonet locus iſte (indicat Hieronymus ab Oleaſtro, Luſit. Parentes ne

Ord. Præd. in c. 9. Geneſ.) quantà diligentiã parentes à pec- peccent; ne

catis cavere debeant, ne in eorum filiis aut poſteris peccata 'n liheris pu-
ſua puniantur. Expréſſius Vincentius Lerinenſis, Presby- mantur.
ter, dotrinâ & ſanétitate conſpicuus, ut ait Martyrol. Rom.
24. Maji, Commoniterio 1. c. II. in Biblioth. Eet. PF. p. 2. C. 2. Tan-
tam, inquit, Iæſæ pietatis meruit offenſam, ut etiam poſteri ipſius, pec-
cati ſui malcaicta obligarentur. Maledicitur Chanaan, ut per
hoc, ait Lyranus en c. 9. Geneſ. oſtendatur, quèòd ipſe Cham
non ſolùm eſſet maledictus in perſonâ propriâ, ſed quòd éti-
am iſta maledittio ad ſuos poſteros derivaretur. Et mirabile
eſt, Ethiopes omnes facie tam nigrâ oriundos eſſe ex ſtir pe

5SS0 CoNcIO XXXV. Judicie Ewtremi Sententiæ in impios,

4.

Ethiopurn Cham, nigredine illa & turpedine impreſsâ manente in poe- tin
nigredo ex nam peccati Cham, unde 5gthiopes (Cham enim Fgyptum
Valeictione 40 reliquam Africam; Sem Syrtiam reliquâmque Aſam . Ja-
ham à quo

oriundi. Phet autem Europam, in disperſione Nationum occupavit. un
riund. Adrichom. in Noëde Anno mundi zg. A Delunso anno 131.) Gene- WUd

brardus Theol. Pariſ. hic atteſtatur: Certiſſimum eſt, origi- ſo⸗
nem nigredinis (id eſt Ethiopum) non à regione propriꝗ, uid

ut hactenus exiſtimatum eſt, ob ſolis ardores, ſed à ſtirpe & (e
ſanguine Cham provenire, Paolet. Dom. a. poſt Rpiph. p. 1I. à f. I. tel
ubi ad hæc citat. in marg. Oleaſtrum in cap. Io. Geneſ. E. Majolus flt

Cham filium o. v. Deer, Can. Coll. 4. à f. g5o. Tradunt autem Hebræi & Theo- K.
peccantem doretus, quèd Chanaan puer, doli tamen capax fortè enim

non tantùm 10. cir

non corri-

tum, eumque irriferit, ac mox illud ipſum Patri Cham re-

Be or 1ee llo nuntiarit, qui pueri petulanriam non repreſſit, ſed probavit, (
PeJor patet. patrémque fratribus fuis ridendum propoſuit. Cornel. en Gen. l
9. 22. Equidem velipſius Chami grande hoc ſcelus fuit, dum ii
Patrem denudatum irriſit illius virilia comprehendens, car. aæ
mineque magico ſterilia efficiens, inquit Beroſus Chaldæus (

Aſtrologus & Hiſtoricus anno ab orbe condito 3400. circiter. I
Täirinus. apud cit. Adri chomium f. 20z0. ſi verum iſtud) in idem al

fratres inducere volens uti videtur; illis hoc nuntians. Er- ”
20: Maledictus (hanaan, impii patris filius impiiſſimus, qui & de
talis in omni ſuâ Chananæorum (qui fuerunt poſteri cha- kEig

naan, & æquè, ut ipie, impiiſſimi, legunturque exciſi à po. lhn
ſteris Sem, à Jud æis ſcil. vel eis ſerviiſie; uti Gabaonitæ, qui ee

inter Chananæos dolo vitam ab Hebræis obtinuerunt, eâ Ao
lege, Joſuæ 9, ut eis ſervirent quaſi viliſſima mancipia; hoc eg

enim ſignificat n Servus ſervorun, ait Rupertus) poſteritate aun
evaſit. Cornel. in Geneſ. 22. 39a. fol. 224. Super quéô breviter hoc nt⸗
cogito, ſi Hominis, aſti (uti fuit Noë, Geneſ.6. 9,.) & perfelti, ’”
juſtè indignati maleditio in Chanaan in hâc vitâ tam efficax

. n
fuit, qualis erit in ludicio Chriſti Dei hominis, udicis æquis-
ſimi in impios maledictio, perdurans non tantùm in genera.
“YYJZVB tiones

7 5

Duæ Voces terribiler: Diſcedite, Malediäi. er

N tiones & generationes, ſeu in multas ætates, & ſæcula, ſed
Nun æterhum: OððUð H
4, . IX. In exemplum adducamus quempiam, qui has ipſas
H rerribiles voces: Diſcedite, maled'tte & c. in extremo Jjudicio
auditurus eſt. E D. Dominici familiâ Theologus & Proëpi-
. fſcopus, Thomas Cantipr. L.7. c. 3. n. . &vi ſui fidelis ſcriptor Epiſcopus
Ment hiſtoriarum, rem miram narrat, in hunc modum: Præſul in ad Judicium
II Germaniqà fuit, Princeps ſanguine, moribus vitaque dege- Dei raptus,
α ner. Hic primèò quidem verecundiùs inhiare auro, libidini condemnatus,
furtivè indulgere; ita ſenſim progredi, nec mores emenda- degradatus.
EI re, effuſis demum habenis in vetitum ruere; rapinis & lu-

Nn Xuriæ liberè vacare. Variâ in illum Deus animadverſione
nImI uſus eſt; modò morbis, modè milſeriis aliis invitans ad me-
n liora. Sed fruſtra. Tandem, prout vitam egit inquinatam,
HH ſic mortem obiit non piam. E4 ipsâ horâ Conradus Hildes-

Aihn heimenſis Epiſcopus ad preces matutinas ſurrexerat. His
n finitis ad ſuos ſeſe libros contulit, in diem ſequentem ad di-
ae cendum ſe paraturus. Hic ille à ſenſibus aliquantiſper ab-
ductus, videre ſibi viſus eſt Præſulem tiarâ inſignem, ſed ve-
dn lat facie, ad tribunal judicis rapi. Mox aderant, qui ac-

ien cuſarent, rapinis potiſſimùm & libidinibus infamem „reum.
S Hic Judex conſeſſoribus: Examinate, inquit, cauſam, & di-
git cite ſententiam. Pxaminärunt, dixerunt. Nec mora: fatel
ei. lites adſunt, & judicum ſententiis damnatum, mitrâ, annu-

in lo, veſte ſacrifica, cæterisque ornamentis exuunt, eâque ad
e„ς Pedes ſupremi judicis abjiciunt. Aſſeſſores loco conſur-
mD gunt, & illud unum, dum abeunt, in judicii clauſulam, pro
N te quisque dicunt: Ergo dum tempus hahemus, Tereer- bonaum Ergo ditm

eun aæd omner: Gal cap 6. v. o. Hæc Hildesheimenſi piſcopo ſpe lon , oler
Tee tata; qui ubi ad ſe rediit; ſecum ipſe inquirere cœpit, Han, Galee,
quis Præſul ille miſerabilis eo tempore obiiſſe credi poſſit. 5. ,.

NAn Dum hœæc animo verſat, en ad portam adeſt, qui flens nun-
H Liat, priori veſpere ſuum Dominum (nominavit) in proxi-
nn mam villam veniſſe, jam morte fubita extinéctum. Cona⸗
dus

582 CoNcloXXXV. judicis Extremi Sententie in impios, 8

dus ad fatum tam lacrymabile altùm ingemiſcens, non ſine

lacrymis illud ſecum repetebat, noctes & dies, toto animo

cogitandum: Dum tempis habemu,, operemur bonum ad omner.

Conſcientia impura, jam malè quieta, æternis furiis agita-

bitur. Drexel. to. I. Damnat. Kogo, 7. G. 6. fF. 170. Paciuch. in Yon.
Lect. 39. J. 13. n. 45. fF. 472. tomo z. Hæc in judicio extremo ma-
ledicendorum ſors eſt: quam ut certò effugiamus. “

PDum tempus NX. Pro amuleto contra maledictionem iſtam, & infamem

babemus ope- abjectionem, quam patientur reprobi, uti audivimus: Diſce-

remur honum.
Galat. 6. 10.

& pœniten- cRticè ruminando, cum metu judicii hujus, hæc ipſa verba:

riam. Dum tempus habemus, operemur bonum. Dum tempus habemu, poë-
nitentiam agamus, ne imparatos mors rapiat: emendatio-

nem ne differamus; nam eam procraſtinare, eſt, velle Divi-
nam miſericordiam amittere, & æternum damnari. laciuch.
cit. l. ſfine. S. Auguſtinus: Emenda igitur, Frater, inquit, vitam

tuam, dum tempus datur, implora nunc auxilium divinum, eum locus
datur; fleto nunc, dum lachrymis non intercluditur via, noli pæniten-

tiam diſferre, dum hoc in tempore vivis, in quöô tantuùm ejus frubtus eſt

utilis. Ita S. P. Calam. Diſc. 61. n. S. fine. Erit tempus, ait idem
S. Auguſtinus, qus peccator velit pænitere, & ůnon poterit quia

quando potuit, noluit; & propter malum velle, perdidit bonum poſſe
Nil minus ſerm. ys. de temp. Ildem n. io. Sed, noſtro magno damno quod

agimus, quàm fit; dolendum eſt, nulli rei minùs nos tempus impendere,

quæ ad ſalu-
tem noſtram
nos oportet “ 8 oines e!
agere tendere, magna vitæ pars elabitur, malè agendo, maxima nihil agenti-

Quid homo bus tota aliud agentihus: Ep. I. ad Lucil. Corn. in cit. Gal. 6.10. Ludi-

quàm cui impendi oporteret. Turpiſſima, ait Ethnicus Se-

in vità agat cra in præſens tempus agimus, ſi non & impia, criminoſa, &

Rorimden peccaminoſa, quibus Dei malediétionem meremur; Seria, & ne-
male: Sent., gotii æterni ac ſalutis quæ ſunt, identidem differimus. An
Senecz. 1 . . . „ r —2 .
nobis ipſis, & à nobis convinci volumus:? Hæremus in pec-
cato gravi, pœnitentiam necefſariam differimus de die ad

diem, de Feſto ad Feſtum, vanâ ſæpè, & irritàâ ſpe eòusque
ð longio-

dite, malediéte, ſtudioſiſſimè nunquam non obſervemus, pra-

neca, tempori jabtura eſt, quæ per negligentiam fit; & ſi volueri at-

g. Ducæ voces terribiles: Diſctedite „Malediltli. 583
nmn longioris vitæ: interim ſolicit & cum curâ tractamus
anin temporalia, quorum à morte relinquenda omnia, & nihil
intn nobis in alterâ vità proderit. Ex præcepto hoc die feſtivo
nüt. audiendum ſacrum: at aliud negotium, etiam minus neces-
AHe, larium, & facile differendum, prævalet. V. Conc. 55. n. 6. Pro
n inducétione plura facile occurrent exempla. Verbo: Seria
in craſtinum rejicimus, ſed in noſtrum exitium, malediétionem,
IIm damnationem. En: Refert Plutarch. in Apopht quòd una „
vice quidam conjuraverant in vitam Archiæ Thebarum Ty- Beria 1 -
en. ranni: unus e fidelioribus amicis ejus, cui res innotuerat, ei Archi.
pt ſcripſit ei epiſtolam, in quâ totam aperuerat conjurationis Thebarum
ſeeriem, præcepitque nuncio, ut oblata Archiæ epiſtola ab Tyrannus,
ef eocdem ſine mora perlegeretur, ſiquidem ſeria continet. eaâdem antè
ſcl Archias recepit SPiſtolam; & quia jucundæ amicorum quo- nocte perit.
i es rundam, & fortaſſis etiam mulierum, hilariter epulantium
Uir intererat converſationi, noluit eandem aperire & legere,
enn ne fortè exinde ob quædam triſtia nova affligeretur: quare
Wν ſerium amici ſpernit monitum. Auguſtiſſime Rex, ſubſun-
jfil xit nuncius, perlege epiſtolam, quia ſeria continet. Quid
opinamini, reſpondiſſe Regem hunc improvidum & im-

prudentem! Seria in craſtinum. Aſt quid contigit? Eadem
illa nocdte hic Rex ab iis, qui in ejusdem conſpiraverant mor-
tem, trucidatus fuit, & Civitas Thebana ab illius tyrannico
liberata eſt dominio. Cualawat. cit. L. n. 1I. Quid hoc terribili

4
exemplo ſignificare intendo, quàm quod dixi: ludicra agi-
olnt mus, ſeria differimus. En peccator, credis & nôſti, qua ra- lra Enas ſe⸗
. tionc diabolus in tuam, juratus hoſtis, conſpiraverit ani- ri ein eraltt.
W mam, téque nocte diéque invadere, tentare, & aſſilire non mun,i 3 ⸗
rver deſiſtat, ut, cùm te in peccato mortali conſtitutum repere- itio & da-
rit, ad infernum rapiat. An non ſeria, quæ de tremendo mno.
d⸗ 1 Judicio hactenus dicta, quæ identidem inculcant emenda-.
* tionem vitæ, peccatorum deteſtationem, pœnitentiam, vi.
ien gilantiam? At ſeria in craſtinum jam agenda ſunt alia: quæ
& plura latè deduci poſſent: ſed in ultimo Concionis limi-

Mechtl de Jud. extr. Eec e ne

sS84 CoNCIO XXXVI. ſudicis Ewtremi dententiæ in impios

ne ſto, & Deum ardenter oro, ut, ne ibi nos maledicat, hic be-

nedicere dignetur miſericorditer.

Authores Vid. citati Conc. præced. & ſequentibus Cornel. citt. LL. Beſſeus
in materiam gJe qudicio Conc. Z. à fol. 392. Stanihurft. Cap. 5§. & 9. eitt. Cala-

hujus Con- mat. Glua Diſe. 32. n. f. & aliis citt. LL. Faber Conc. 3. Dom. 2.
S10na⸗ Adv. Vitus Faberius O. & Fr. de Paulâ p. I. Dom. 3. Adv. Archi-
maed. Chriſt. L. 2. C. . J. 6. Felicis Reineccii O. S§. Franc. Biblia

Pauperum E. MWaledittio, quâ Dens maledicit. Englgr. part. 2.

Dom. inf. Oct. Nat. D. F. 2. & part. I. Dom. 1. Epiph. F. 3. Drexel.

Wrihun. Chr. Li. 2. 6. 9. & C. Io. G. 6. & . Mart. Cochem Capuc.

de Judic. Cap. II. (ubi f. zy. meira hiſt. ex vitaä . Vincentii Ferr.
Iafra Conc. 5z. n. .) & 12. M

288 8 8 6 E EEE E e EEG G SE .
CoxNco XXXNVIII.

Judicis extremi Sententia, impiis decreta Pœna xter-

na Damni, omnium graviſſima.

Dom. r. Adv. Videbunt Filium hominis wvenientem. & c. Luc. 2I. 2y.

Dom. 2. Adv. Ta es, qui venturus es? &c. Matth. II. 2.

Dom. 3. Adv. ſpſe eſt, qui poſt me venturus eſt. Joan. I. 27.

Dom.4,Adv. Pidelut omnis Caro dalutare Dei. Luc. 2. 6.

dum adventu gratioſo, quæſivit: Tu e, qui venturus es:

Adventus Vbi incidit inſuper illud: Pacificursne eſt ingreſſus tuns! I. Reg.

Chriſti adju- 16. z. quærunt Seniorer in Bethlehem ex S. Prophetà Samuele,

dicium qua- admirati & perterriti de hujus inſolito & inopinato, nullo
lisè bonus bo-

nis, malis ma-

„

Ro exordio Concionis præſentis, materiæ iterumn gra-
viſlimæ, utor verbis 8. Joannis Baptiſtæ, quibus hic

præmonito, adventu, timentes, ne triſte aliquid prænun-
DM tiaret.

re=
4

i

un
ſen
leb

Wvet
iumn

Er
Do
W
4

,

l

um Peona Damni omnium graviſima. 597
ih tiaret. Et ait: Paciſicus. v. y. Cornel. Cuùm recogito ſecun- Ius, ab his me-
dum Chriſti in orbem adventum, qui erit ad judicium ex-ritèò timen-
n tremum, liceat, Chriſte jefu, cum profundiſſimâ demiſſio- dus.
nee, breviter te alloqui: Credo omnino firmiſſimè: Tu e, qus
,l venturus ere Matth. II. 3. Conſtitutus à Deo Judex vivorum & mor-
orum, uti docet S. Petrus Apoſtolorum Princeps: Actor. 10.
e N. 4a2. Sed ecce ad Adventum tuum, cum poteſtate magnd & maje-
e Zate Lucæ 2I. 27. tremit totus orbis: Pacificirne eſt ingreſſiss
eld tuan,! An mihi metuendum? an cum quodam ſolatio gau-
Nne dendum! Narrant ex Laërtio L. 6. c.9. Alexandrum Magnum,
uis Diogeni Cynico adſtantem, quæſiviſſe ab eo: Dic ſodes, Phi-
“ loſophe, num me times? Cui Diogenes: Esne bonus, inquit,
an malus: Bonus reſpondit: Quis igitur, inquit Philoſo-
phus, timet bonum? Hic iterum reſponderi potuiſſet Phi-
loſopho: Malus homo bonum regem timere poteſt, & de-
bet. V. Beſſeus de Inferno, Conc. 7. 4 f. 406. Amor & metus, præminm
ue & pæna. Id & ſacris voluminibus Chriſtiani nêrunt. Paulus
Rom. 13. 3. & 4. Ez, inquit, non timere poteſtatem? Bonunz fac! E&
habebis laudem ex ills, & præmium: Dei enim miniſter eſt tibi in
aDH bonum. Se⸗ autem malum feceri, time; non enim ſine causd gladium
dortat: Dei enim miniſter eſt, vindex in iram, ad ſapplicium ei, quds
malum agit? Drexel. Trib. L. 2. C. 9. H. 3. Et hæc quidem poteſtas
7 à Deo eſt ordinata, uti S. Paulus docet, ibid. v. I. collata ho-

minibus, ceu ſuis miniſtris. At, càm venerit ipſe ad jadican-
AQum Deus, non per alium quemcunque exercebit hanc ſibi
principaliter & eſſentialiter propriam poteſtatem judiciari-
ÿ am, ejusque Iagreſſus ac adventus erit paciftcns bonis, terribi-
„ lis verò impiis; ut proin hi meritò timeant, illi verò læœten-
tur: quod manifeſtum ex omnibus hactenus dictis, vel ma-

6 . — .—— . . 5 „ *
. xime veròô ex Sententia Extremi udicis, Bonis ſiaviſſima.
4 „ Chriſtus Jju-

1 Seprà Conc. 33. Malis verò terribili: Conc. 34. 35. & ſequentib.
* * * * ſi bſe .* dex Senten-
quam Judex hic noſter Divinus non ſcribet, ei non fubicfl.iam damna-
AMbet (ut ſolebant, & ſolent Reges, ſæpe & plerumque, haud cionis ipſe

10, 112 2 . * 7 .
e dubiè, non ſine omni commileratione. Ita fuit Imperator, voce ſenſibili
3 2ð Ee ee 2 Aquliproferet.

586 CoNCIO NXXXVI. Judicis Exwtremi 5 ententiæ in impios

qui quoties ſubſcribere debebat ſententiæ ſanguinis vel ca-

pitis, non tantùm magnàâ commiſeratione ductus, ſed &

cum magnà animi commotione & manùús tremore, id fecis-

ſe fertur, inquiens; b ſi nunquam didiciſſem leteras) ſed ſenſibili
voce proferet ſententiam ſalutis vel damnationis; Corvel. 2n
Matth.p g f. a6a. 2. A. V. onc. præced. n. g. Ex hac autem dam-
nationis ſententiâ hodie iterum attenti conſideremus poe-
nam unam, in eâ contentam, quæ eſt Damni graviſſimi
graviſſima, quæ meritèò peccatorem à malo revocet & ab-

ſterreat quemvis: Alieno damno ſapere diſcamus, ne nimis

ſerò, noſtro. “
Sententis II. Diſcedite à me, maleditti in ignem æternume Mat. zy. a1I.
damnatorum Hiſce verbis reales damnatorum pœnæ exprimuntur. Vox:

continentur Diſcedite, ſignificat pœnam damni, quæ eſt privatio gloriæ
& exprimun- cœleſtis. Vox verò: in ignem, ſignificat pœnam ſensus, ſcil.

tur horum concremationem, quâ ignis gehennæ non tantùm corpora,

P. ſed & animas impiorum, & ipſos deœmones, jugiter urit,
nunquam comburit: de qué Conc. ſequ. 37. Additur æternum,
utriusque pœnæ nunquam ceſfaturæ durationem ſignifi-
cans: de quò Conc. 38. Adeo: Maledidti, quibus ponis Deus quaſi
hoſtibus ſuis maledicet, id eſt, malefaciet, ut omnia ſupplicio-
rum & malorum genera in eos detorqueat, eâque æterna;
Poœha Da quod gravius eſt omnibus graviſſimis. Cornel. in Mat. 2t. ai.
mrigravior F-assz. Ponam Damni, quæ ſimmi Boni jactura eſt, Ani-
Gehenniè, ex Ma, Ccorpore ſoluta quovis fupplicio, ipsà etiam gehennâ,
S. Chryſoſt. acerbiorem in ſe experitur, adeo ut S. Chryſoſt. Paræneſi. ad

Tbeodorum lapſum, cenſeat, privationem Viſionis Dei magis
torquere damnatos, quàm ignem gehennæ, licet alii aliter
ſentiant. Graviſſimum ſanè erit damnatis, ita ablegari à

Deo, à Chriſto, cœlo, ſanétis, omnique bono, idque ſine

omni ſpe veniæ, & ita rejici: Diſcedite à me- (Exaggerat S.
Hipp oly tus Mart. tr. de conſummat. Seculi) operarii iniquetats, non

zenoſco vos; alterius Domini operarii faéti eſtis, hoc eſ, ,„diaboli. Cor-

nel. cit. L. ubi pluras. Primum nominatus S. Chryſoſtomus,
VDVBD ora-

in

.R Au
,

Mal
Nl

i
ſen

Ve

e
80

S
ltal
li
oni

ſu

la⸗

ſens
unf
M
ens .
4
n

a

et
N
Nuun
trun
erc
ooo

X

PonRa Damni omnium gra viſſkimm. 87

.
le oraculum illud Græcorum, multa & multis de hâc damni
etl ppoendꝗ diſſerit: Hom. 22. in Mat. ubi comparationem inter duas
IEÿH inferni pœnas, ſensûs & damni, facit, aæ pænæ ſant, inquit,
I ani, gehennæ, & caſis gloriæ; novimus autem, quia multi ſolam ge-
ni nn Sn abhorrent; ego autem caſum illius gloriæ multum amariorem
enn. eſſe decoe Et deinde concludit: Iolerabilens eſt, gehenna & ille ignis;
uſe ſed ſi mille gehennas ponas, niheltale eſt, quale ab lla beatàâ vita exca
Euin dere. Calam. Quadrag. Diſc. 12. f. 221. Hæc pæna major eſt, ait idem

eH S. D. cit. L. quàm cruciatus ille fiammarum Ep ſt. a. ad Theod. lapſum,
I igdem inquit: Atanti excidiſſe bonis, habet tantum dolorem, tantam
afistionem, tantam anguſtiam, quàm ullum eſſé poteſt aliud fiagellum.

4. 1 Et ad Popul. Antioch. Intolerabili gehenna, confiteor, & multum into-
H lerabilis, tamen intolerabilior regni amiſſio. Iterum Chryſ. in ſer-
iogn⸗ monib. Excludi àboni aterni, & alienum eſſici ab hi, quæ præparata
l ſunt ſandtin, tantum generat cruciatum, tantum dolorem, ut, etſi nul-

coin la extrinſecàs pœna torqueret, hæc ſola ſaſficeret. Addo unicum Ex §. Angu⸗=
Auguſtinum, ſanctum & magnum Eccleſiæ Doctorem, qui ino

, de triplici habitaculo cap. 2. Mic pzna horrori, inquit, pæna fatori, —R
GE ßpana timori, pana tenebrarum, ſeveritas tortorus, præſentia dæmo-
i num, ferocitas beſtiarum, crudelitas miniſtrantium, dilaceratio immorta-
Mlin lium vermium, dolor ſine remedio, vincula ſine ſolutione, mors æterna,

im pana ſine ſine, abſentia Chriſti quoad viſionem ejus, quæ ſöla omnia ſu-
Pra dilta ſuperat, & omnibus Pænis ſt intolerabilion. Ita S. Auguſt.
½ An quid amplius & apertius deſideratis? an non terribile eſt,
tanta tormentorum multitudinem & quidem uno tempore
* experiri? quorum autem omnium graviſſim um ſit, à Deo,
H à coœlo, à ſorte beatorum excludi, & rejici? nempe quò bo-
s num hoc majus eſt, eò gravior jactura illius, quorum neu-
a trum ab homine comprehen di Posſit „»cum & il lud, quod
lven⸗ perditur, incomprehenſibile ſit. Eòô gravior hinc afflictio;
AI gquod clariſſimè agnoſcent impii, liberà ſuâ vo untate, vo-
Iluntario peccato, tam vilis voluptatis & lucelli, tantum
bonum iviſſe ſe eſe perditum. Ponam damni omni aliâ ,„ut
nH dictum, graviorem cur minus, alligati humanis iſtis exter-
ln MU Eee e z nis

588 CoNCIO XXXVI. Judick Extremi Sententiæ in impios
nis & ſenſibus, æſtimemus, rationem aſlignat idem 8. Chry-

Car mn oſtomus Hom., az. ad lop. Antzoch. quta non novimn, inquiens,
magnitndeinem oaleſtis boni, non poſſamiuas intelligere, quantum malum
pœnam da- O dc leſt non peſſ. e e, 4 m malum

mni quùm t lo pri vari., Beſſens, LCalamat. Vædag. Chriſt. Ge. Sherer. in ſene git.

ſensus. III. Doceamur ergo ab humanis, ut vel humano ſenſu
Durum eſt magis ad æterna moveamur. Verum eſt; parum moveri,
excludi à Pa- parum dolere peregrinum, excludi ab aliquâ urbe & domo,

tre à patrii in quibus ipſi nihil negotii, nihil Ilucri: at excludi ipſum,

