neli profecerat, demandatàâ ipſi curà parvi ovicularum gregis,
H ſed juſſus ante omnia ſuam curare ſalutem, & in viciniâ ha-
irii. bitantis Eremicolæ Sacerdotis Sacris & Divinis nunquam

nin⸗ non adeſſe. Omnia adamuſſim explevit Pelagius, hinc in
Hÿ vicinid omni notior, & omnes inter paſtores, imago virtu- —
GW tum Chriſtianarum, & pro ſancto habitus, idque annis ali-
Anlu. quot. Parentibus interim mortuis, paternis, domo, agris &
nn opibus divenditis, ut ſoli Deo ſerviret, & ipſe eremiticam
orſus eſt vitam, exſtructàâ ſibi ſacrâ cum altari ædiculaâ, pro
poſſe exornatâ. Sic eremita vixit, virtutis ſanctitatisque
unluini ejus famàâ diffusà in totà regione. Stygius hoſtis tantæ vir-
rdn tuti in Juvene etiamnum, & paucorum annorum, invidens,
hunc oppugnare & tentare aggreditur, immiſſis ejus Phan-
/H taſiæ fœdis voluptatibus, & cCommotis concupiſcentiis car-
A. nis, at iterum, iterumque ac ſæpius, invocatâ & præſente
ncles Dei ope, repulſus. Redit impurus & impudens tentator,
rin. Pelagiümque, paulatim hujus continuæ pugnæ pertœſum, Etiam cogita-
eeu dqenique victum, ſeméelq; in corde ſuo fœddæ ſuggeſtioni con-tione graviter
öli, ſentientem, nactus. Exhinc oborta gravis conſtansque ani-PKan Po-
mi triſtitia, mentis fluctus, inquies, remorſus conſcientiæ: H
Neni DQuid feciſti, tam brevi ſeductus? Confeſſione & pænitentia ſuſtä opus
NNNH ſed ubi tum bonum nomen? hoc jacturam patietur. His velut feri
Ganα maris procellis jactatus, eremitorio egreſſus, videt trans-
uH euntem, habitu peregrinum, qui: Pelagi, inquit, quæ tibè tam
us e triſti frons?“ cur mærore tam profundo inſumi, te pateri ?“ non de- Talia interna
e ech cet, ita triſtitid dejici eum, qui tam benigno Deo ſervit. Deumt rihd ſet
noke⸗ ofendiſti; pænitentiam age; tibi ignoſcet Deus. Reponit Pelagi-ens tian
e;O us: Amice, unde tibi ego notus? Probè te novi, inquit alter, Pela- mordente &
Nn. gzius er, qus totä regione et danlét us pradicaris? ſi ab Rto mærore libe monente con-
, rium te cupis, ritè confitere, redibitq tibi pax & ſerenitas mentii. Pe-ſcientia.
ℳο lagius adhuc magis miratus hoc ſui alloquium, heæc dicta,
dum hinc & hinc oculos vertit, neminem videt amplius, e-
er vanuit peregrinus. Is verò agnoſcens coœleſte monitum,
o ſtatuit rigidam agere pœnitentiam & frudtus dignos pænitentiæ,
„. “ Uu uu uuu?z ad

„

1260 CoNciO LXVI. Pœnitentia, edg, digni frudtus docentur.
ad placandum Numen. Itaque pergit ad non procul diſtans
Cœnobium, in quo religioſa obſervantia, vitæque auſteri-
tas florebat: pulſat, inſtanter ſupplicat in Religioſum reci-

pi; votique compos fit ab Abbate & ſuis, gaudentibus, Pe-

lagium in viciniâ tota ut ſanctum habitum, ſuo huic gre-
mio accedere velle.
munia quàm optimè agit; in Choro primus, amans obedi-
entiæ, humilitatis, & abjectiffimorum laborum cum omni
promptitudine; frequentius flagris ,Ciliciis, jejuniis, cor-
pus caſtigans, omnia religioſiſſimè: Et quis hæc omnia non

reputet fructus dignos pœnitentiæ“ Poſt tempus in gravem mor-

bum incidit Pelagius, præſentisque in membris fuis, vitæ
ſuæ dies impletos, mortem obverſari oculis, conſcientiam

verèò, intus Deo clementer per inſpirationes movente, con-

tinuò graviter furentem oggerere peccatum ſuæ reticen-
tiæ, quod humili corde confiteri, ſanctè urgebatur. Extre-
mum confeſſus eſt omnia alia ſua peccata, apparenter valde

poenitens, ſacro Viatico refetus: attamen peccatum illud,
de quô diximus, etiam tunc, vaniſſimo timore & erube-

ſcentiaâ victus, ſacrilegè ſecum retinuit ad Judicem tremen-
dum. lta vixit, cum magnâ ſanétitatis opinione & famâ,
ut putarent optimi Religioſi, gratulando ſibi, in corpore Pe-
lagii ſanctum pignus obveniſie, ſplendido funere apparato,
maximo populi undequaque concurſu. Sed quàm alia Dei
fupremi Inſpeétoris & Jjudicis Cenſura! Nocte inſequente
Cuſtos, cui muneris erat ad Matutinum pulſare, per tem-
plum tranſiens, videt fortè, cadaver extra tumulum jacere,

& ratus, non ritè humo contectum fuiſſe, id de novo ſepelit

ſilenter. Altera nocte denuo videt & tumulo ejectum cor-
pus, aperitque cum ſtupore Abbati, quod utraque nocte
contigerat. Abbas, convocatis Fratribus ad corpus denuo

ſepeliendum, Deumque rogandum, quid ſibi vellet, an fors

Corpus Pelagii loco honoratiore ponendum eſſet; & per-
actà humiliter unanimi prece, ad corpus converſus, hoc
Sè clar

Et verò Pelagius omnia Religionis

9

1

—

i ſoce
uii ti
luntea,
ſo iti

eer Mui
nutunt,

,
pr ilhte.
nle. C.
Urg: Mae
id hoki
gun ceie
un mliern
ltmninn,

fienln lta

Wlenn

t O

item kad
oye oun

ocve /
luntenpe

NdC
t. II.
lhon
u4
inenl
Cdan
Put,
Li,
(Ae,
der 8
l⸗

i J

.

litne
e Wlten .

ſum teet.
tbn, öf.
huie⸗ gt.
elpions S
Rr.

unO

Unnis, t.

nIa Nn
vem W..

ibi S. Hoſtiam antè ægro in viaticum datam, eximit inte-

ſis, ie

Nſciertan
jente, (n.
e ſetice.
Ur. Eune.
entet n e
gtumind,
elnde.
n tener
potel?
pparato
alia De
guentt

er ten.

dee,
Kpent
Gundor
ſocke
enin

et; EN
tlis, M
cdE-

ℳ

Ne in tanto ſalutise negotio nugemur: ne dormiamus. 1261
clarâ voce alloquitur: Zelage, cudm in vivis ſemper obediens fueri,
præcipio tebe ſab obedientia, ut indiees Dei voluntatem, quæ tua ſit pe-
titios an te amplins hovorari, velit DOeu? Ad quod mortuus pro- Perditio mma
fundo triſti gemitu, cum terrore, ab me miſerrimum, inquit, Mrazl. Oſe.
ropter anicem, quod in Confeſſtonibus reticui peccatum, me æternum I3. 9. Amiſſa
damnatum, paſſurum, quamdile Deu Dem erit! accede propius, meumg Confeſſione
corpus inſpice; Accedit Abbas, vidétque cadaver ignito ferro ite nocus
ſimile. Cumque hic vix parum retrocederet, pergit mor. ertordiz,

SS J: S. — 5 1 ait S. Auguſt.
tuus: Neabeas, ſed prius ex ore meo obi poſitim accipias. Vidétque ſupra ,E. 37.

n. 6. f. 496.

gram, deinceps loco peculiari ſacro aſſervatam in memoriam
tam miſerandi casis. Denique defunétus inquit: Deus non
vult permittere, üut meum corpus loco ſacro maneat, ſed in ſterquilinio ſe-
peliendum. ita juſſu Abbatis abſtruſo deſertôque loco huma-
tum, indignum loco ſacro, animâ in inferis juſto Dei Judicio
ſepulta. O ter & æternuùm miſerandam ſortem hominis,
qui tam facilè, & adeo à Deo clementer commonitus, con-
feſſione cum integritate humili, dignor pænitentiæ fructus face-
re, Deoque ſatisfacere potuiſſet, cœloꝗque frui. Aut pæniten-
dum in tempore, all ardendum in æternitate. . Elige.

Vid. S. Concil. Trident. &ſſ. 6⁶. de Zuſtificat. & Seſſ. Ia. de Pænit. Authores in
cit. LL. Catechism. Roman. p. 2. cap. yj. de Pænit. à fol. 321. hanc mate-
S. Thomas Aquinas cit. LL. 3. P. Supplem. d q. I. de PIknit. & riam.
41. 12. de Satüfact. item q. y. Cornel. Janſenius, Ep. Gan-
dauenſ. Concord. Evangel. cap./3. Cornel. à Lapide citt. ſupra
boci & in EKecli. . y. f. 1a6. Hierem. Drexel. citt. LL. Alexand.
Calamat. Aubtuar. in Sentent. Verbo: Pænitentia. d fol. 139. &
Slva: V. eodem- Diſe. 6r. Petr. D'Oultreman. Aor Iacreat.
Lib. g. cap. 3. ſebt. 9. & Io. à f. S&71. Jacob. March. KRation. Dom.
2. Advent. Ledtion. ult. à fol. 100. & Horto Paſt. Candel. Mſt. tr. 5.
de Pen. & paſſim Authores de Pænitent & satifattione. Tobias
Lohner S. J. Bibl. Man. to. I. tit. 26. V. Pœnit. F. 2441. E& to. 3. E.
Confeſſior tit. 6. à f. 21. Franc. Labata Theſauro Mor. to. 2. E. Fa-
Du uun uu u 3 nit.

1262 Coxcio LXVII. Confeſſio Sacramentalis edg frequens:

nit. Propoſit. 15. & alit. Spec. exempl. JO. Major. V. otum: Ex.
7. noxa dilatio Pænitentiæ & ſatifactiont. Item V. Penitentia.

Satüſabt. Eit Let. 6g. de valore effeltibus Peænit. Henr. E nglgra-
Ve Fanth. F. &. Thomæ g. I. & 2. (qui p. 1. Dom. y. Epiph. J. I. e
Beda refert miram converſionem & Pœnitentiam Drit-
helmi. Jo Maior pec. Exempl. V. Infernus, Exw. 4. f. 125.) & p. 1.
Domin. 3. poſt Pentec. & Cæl. F. Cathedr. S. Petri g. y. Bona Ope-
ra, Claves Cali. Franc. Mendoza, in 1I. Reg.. 6. Annot. 22. F. 157.
Anton. de Molina, Carthuſ. Iaſtruét. Sacerd. tratt. y. toto hine
rinde &c. 1I. Jo. Bapt. Saint-Jure, de Cognit. Dei: L. 3. p. I. c. 12.
ſeét. 3o & 31. à f. IIoz. Anton. Dauroult. Catech. hiſtor. cap. y.
tit. 37. 40. 41. Procop. Capuc. Pænitent. Diſe. Ig. 1y. 17. Bellar-
min. Dom. a. Advent. Conc. S. & Conc. 9. Alph. Ant. de Seraſa
S. J. Ars ſemp. gaudendi To. z. Tr. 16. toto“ pro pænp peccato debi-
Is ſatisfaceren à fol. poo. ad -35. Paul. Segneri S. J. Homo Chri-
Nian. p. 3. Diſc. Io. Vid. mea Conc. 4a. a6. yI. yv. dhi n. 6. de Cri-
Vorio Conc. 6. o. & 72. n. 3. Et Ind. Ker. E. Confeſſtios Pæniten-
tia: Kiſucs.

CoxNclo LXVII.

T Cone.é. S. Confeſſionem, ejusque frequentiam, proponimus,
9. 70. 73. 1 -.

rimum & efficax, quò nobis ad mortem & ad ſu-
premum Judicem viam paremus; dies vitæ no-
ſtræ omnes obſervemus; nos ab omni peccato
S peccandi conſuetudine, atque adeo à vinculis

doœmonis integrè expediamus.

Dom. 4. Adx. Earate viam Domini, rectas facite ſemitas ejus.

Lucx 3.4. Zoan-

Paciuchelli in Jonam tom. 3. Lelt. 63. de Jualitate & neteſſitate

IAanci il

àA i

ð

ceu medium partim neceſſarium, partim ſaluber-

4

—

Mthe

oerin.

tnio,
lln ele

Content

ger homo

—

Eeitvnan

4

AUm/
eitbeeu

4
1

=

nmnue
nhman
un lhahen

wene

Worsn

Uhkricen
.
ing bei⸗
iin inlt.

i nera
inlch⸗
Mamar

UclCc

igt,an

—

Lcicho⸗

lnos
Eett
ado
i

nm .

Ehr
ſen
u Di

.tir

C.

e derll

ato Ali.
,Cri.

5. le Ci.

„Peritet·

lober.
ACl.

ſte o⸗

uno

dum ait: Omnis anima aut Dei sSponſa eſt, aut diaboli adultera. Nem-

le

èè Judicem ſupremum via &; reda ſemita. 1363
Joannes ciem audiſſet in vinculis Opera Chriſti. Domin. 2.
Matthæi 11. 2. HM Advent.
I. .

Oannes in vinculs proponitur. Hinc ea mihi occurrit co-
gitatio, in alio equidem ſenſu: omnem animam en vin-
culs eſſe, aut Dei, aut Dœmonis: magnâ enim velut
contentione animas hominum quærit & Deus, pro-
pterea homo factus, & deemon; adeo ut poſtquam quisque
cœperit unam, (ut ita dicam) eam mox vinculi conſtringat,
etſi modo & fine diverſiſſimo. Eò alludit S. Auguſtinus,

7„„ .OK6 O. Omnis anima
pe alterutri illigata eſt, & in vinculu. Sed doemon alienam et in vincu-

aufert, inique poſſidet, & detinet, it mactet & perdat. Joann. o. Io. lis aut Dei,

Deus, dum animam à ſe creatam, & redemptam, ſuam tenet, aut diaboli,

ut vitam habeat & abundantins habeat r cit. Roann. 1o. Et quænam ſed quàm di-
Dei, quænam diaboli vincula? Dei Creatoris, Chriſti Re- Verſo modo

demptoris noſtri, Vincula ejms, alligatura ſalutariz. Eccli. 6 31. Ein. & ſtatu?
cula & Compedes ſalutis ſunt, utut quædam ardua & difficilia 1

r Dn

Dei vincula
lutis & gra⸗

ſubinde videantur. Catenæ, quâ nos ipſor Uigemus, pro ferro, ſit tiæ, quæ;

nobis timor Dei, ait S. Chry ſoſt. hom. S. in Epheſ. 3. 1. Englgr. Part. 2.
Dom. 2. Adv. ad f. Ven. Beda explanans V. 16. Proverb. Iz. Nomine
funium, inquit, aliquando ſolent Divina præcepta Rgarari, quæ nos
4 vitis coërcendo religant. Oſee II. 4. ait Deus: I- funicults Adam,
in vinculi charitati traham eos ad me- hi Adami funiculi, vin- Tribulatio-
cula Dei amantis, ſunt caſtigationes, flagella, adverſitates, nes.
morbi. Calamat. Glv. Diſe. zo. n. y. Ruffinus De- beneficentiam in- Beneficentia.
telligit, quà Deus Adamum poſt peccatum proſecutus eſt,
dans ei cibos illaboratos & ſponte naſcentes: cujusmodi fu-
niculis & nos ſibi devinxit Chriſtus, cuùm pro nobis factus eſt
Adam, id eſt, caro & frater noſter, ut nos docendo, ducendo,
redimendo, ad regnum ſuum pertraheret. Faber Dom. 2. Alv.
Cone. y. n. 2. init. Dœmon viciſſim, non Deus, ſed Dei ſervus, Dœmoniz
mancipium, & captivus, damnatus, Princeps tamen tenebra-vincula, quæ?
P lan,

1264 CoNciO LXVII. Confeſio Sacramentalis edq frequens .

—.—

4

—

rum, & hujus mundi, uti eam vocat Chriſtus. Joann. 12. 31. & c. Ia. d, N

30. & 6. I6. 11. Tyrannus, & ſua habet vincula, quibus hominem
miſerè illaqueet, conſtringat, denique, ſicut Chriſtus & Deus
ſuos ſuis ad Cœlum, ita deæmon ſuos ſuis ad infernum pertra-

hat, in vivis autem in ſuâ poteſtate fortis armatus detineat, ne ad

pœnitentiam feſtinent, ſeséque hisce ſuis expediant vinculi.

Sunt hæc vincula deemonis: Incredulitas, quâ perſuadet

mundanis, inanes minas & promiſſa eſſe, quæ de inferno, de
cœlo dicuntur: Spes longioris vitæ, ob quam pœnitentia
differtur à multis: Deſperatio vel etiam diffidentia de Dei
miſericordid, & vitæ emendatione: Pœnitentiæ horror:

Exemplum malorum: Reſpectus humanus, faber hac Domin.
Conc. 6. Vana & falſa ſalutis ſecuritas & præſumptio: Carnis

& mundi voluptates: Prava Societas: denique ipſummet
Catena dia- peccatum, & adhærens illi voluntas: Quoties peccas, toties te
boli, pecca- velut catenaà revintklum nequ'iſſemo & ſpurciſſimo Domino pro mancipio
mum & vo- gradu, ait S. Auguſt. L. 2. de Civit. Dei c. 3. qui & ipſe expertus,
tans. Pee multo gemitu Saſperabam ligatus, ait, Lib. F. Confeſſ. c. y. n. 1. mihi
fol. 253. non ferro alieno, ſéd med ferreâ voluntate“ Velle meum tene-
baat inimicus, & inde mihi catenam fecerat, & conſtrinxerat me. In
quem locum obſervat Henricus Wagnereck, S. J. in Noti
& Vſu, fol. 256. hujus Catenæ quatuor anſulas ſeu nexus,
1. perverſæ voluntatis, 2. libidinis, 3. inde natæ conſuetu-
dinis, 4. denique neceſſitatis, ſive tantæ conſuetudinis vio-
lentiam, ut inducat reſiſtendi deſperationem, quæ multos re-
tinet in gravibus peccatis, luxuriæ, ebrietatis, acediæ: Et

hoc illu profundum eſt, in quod cùm devenerit peccator, contemnit

Deum & homines: Proverb. I5. 3. aut ſaltem fruſtra meliora
probat, cùm deteriora obſtinatè ſequatur. Ita cit. Wagner-

eck. Apertiſſimè Sapiens Proverb. c. y. v. 22. Iniquitates ſutæ
capiunt impium, & funibus peccatorum ſuorum conſtringitur. Vnus-
gquiqg,, ait S. Hieron. peccans ſecum portat funes, vincula, tormenta,
unde ſuſtinet mala“ citatus ab Hug. Card. in Pſal. 9. 17. Calamat.Qua-
drag. Diſc. 2. f. 22. & 23. Verùm hoc per Concionem Procequi
. mul-

6

4

Molecena

,nstenen

pinnllet

ibrs

4

Rſ
AN
n mime,
Elr iu ,
e unn
Gliini
ilbltran

liini
ſin i

ule⸗

= = — -

t:

—

Owigehm
npetr.

eed
trincut.
tune
fernode

Enitenta

, ge Dei
horror:
c Domir.
0: Carni
pfumnet
, Min
nuunn/
eyenm,
,f,ni
A .

m,

z,MS⅓
nexus,

ſuetu.
dis I.

Nroste.
We: K
R W.⅓⁸
NNe.
t
entch
legun

Ad Iudicem ſupremum via & relfta ſemit. 1265
multis, nunc propoſiti mei non eſt; ſufficiat pro
néſſe, Peccata eſſe vincala, quibus homo diriſſimé à demone
ligatus teneatur; Hiſtoria ſaprà Conc. 21. n. S§. duriora vinculs
§. Joannis, a quibus Chriſtus liberationem nec obtulit, nec

ille petiit. Sicut autem homo gratioſa Dei vincala, Jerem. 2.
2o. peecando liberrimè rumpit; ita etiam nemo invitus, ſed

ſuâ voluntate, ſeſe vinculi dœæmonis inneètit. Ita conſtricti

agnoſcimus quandoque miſeriam noſtram, à quâ liberari

cupientes, & ab his vinculi diaboli, à peccatis noſtris, mitti-
mus cum Joanne ad Chriſtum diſcipulos noſtros, ſeu noſtra
ſuſpiria, deſideria minùs efficacia & imperfecta, velleitates,
quibus minus ſerie cupimus à jugo deemonis & peccati li-

berari. Oportet, nos ipſos accedere ad Chriſtum, ejusque

Vicarium Sacerdotem, qui ſolvendi poteſtatem habet per ea
verba: Te ab ſolvo. Quod ipſum & neceſſarium & efficax me-Abſens abſol-
dium eſt, ſeſe expediendi ab infeliciſſimis his doemonis & vi nemo po-

peccati vinculis, maximè ſi ſeria, & frequens ſit Confeſſio; teſt ſacra-

De quéô: mentaliter.

II. Multi adeo horrent Confeſſionem ſacram, ut non Conkeſſionis

tantùm non frequenter confiteantur, ſed etiam grave admo-korror, unde?

dùm illis ſit, vel ſemel tantùm in anno confiteri; quæ ipſa
difficultas ex ipsâ Confeſſionis infrequentiâ & uſu rariſſimo

partim naſcitur. Laqueus hic, aſtus, & vinculum domonis

eſt, qui & quòô, dum ita facit Confeſſionem odioſam, jam an-

tehac & etiamnum captivat hæreticos, ſed & multos Catho-

licos. Ex ſuâ harã Calvinus de Confeſſione docet, &: Hc Calvini blas⸗
carnifiein, inquit, L. 3. Iaſtit. c. 2. plusquàm crudeliter divexata, ſant Dhemia. de
eorum animæ, qui aliquo Dei ſenſis afficiuntur. Dicam in ſumma, ontelnone.
qualis lex illa fuerite primùm ſimpliciter eſt impoſſibilise itaq; non niſi
erdere, damnare, confundere, in ruinam & deſperationem agere eſt.
Hos Calvini blasphemos in Sacram Confeſſionem & impu-
dentes latratus retundat Concilium Trident. Seſ. 29. cap. y. Contra Trid.
ubi ſic definit: Impium eſt, Confeſſionem impoſſibilem dicere, aut car- HW
nificinam lam Conſcientiarum appellare. Englgrave Cæl. Emp. F. S.
Mechtl de qud. extr. XX X X XX X Andr.

—

12« Coxtio LXVII. Confeſſio Sacramentalis edq, frequens:

*

Andr.
ſionem ſacram Matrona Francica, Princeps Femina (Nomini
parcitur, ne cuipiam ejus Familiæ, etiamnum ſuperſtiti, no-
Eemina Prin-ta inuratur.) Hæc ubi complures annos, non tam malitia,
ceps Conver- quàm ignorantiâ utcunque craſsâ, in tenebris hereſeos cæ-
ſioni proxima cutiiſſet, Deo ſic diſponente, hanc aptiſſimam opportuni-

Confeſſione tatem nacta eſt, ut in conſuetudinem viri perquam eruditi

territa, ma- qe Societate noſtràâ inciderit; qui (ut loquela hominem ma-

luit tacens ad feſtum facit) facilè cognovit illam in rebus fidei caligare,

inferos abire, II. 14IA . .
quam confi- & longè ab orthodoxâ aberrare: quare omnem induſtriam
advocat, quò eam in viam reducat, tum ab errore revocet;

terie . „ „ % % * . „ D[ „., .
quod tam felicibus auſpiciis inſtitutum, ut illam in omni-
prvus docibilem, ac ductilem habuerit, ſeꝗque non ſecùs, quàm

ſi Angelum cœlo delapſum, oracula fundentem, audiret.
Opiniones ergò ſuas execrari, rationes Patris, ut primæ ve-

ritatis, avidè complecti: nihil adeò queri, quàm tantùm tem-

poris diligendo vanitatem, & quærendo mendacium, in
Quid multis? -

ſpiſſis ignorantiæ tenebris verſatam fuiſſe.
comparata eſt publicum ſacramentum dicere, & in album
Eccleſiæ conſcribi. Hactenus ex animi ſententiaâ; at ubi pro-
ximè diſponenda ad Sacramentum pœnitentiæ, propediem

ſuſcipiendum, & arcanum illud myſterium auricularis con-
feſſionis illius auribus inſonaret, quidquid unquam ſceleris
vel ſolo cogitatu per omnem retrò vitam admiſſum, uni ali-
cui manifeſtandum eſſe; ad hæc, quaſi fulmine icta, vox fau-

cibus hæret, obſtructum eſt os: impalleſcere, frontem ruga-
re, tremere, totis oſſibus commoveri, hoc tandem profata:
Si æternos cruciatus aliâ ratione, quàm omnes actiones, ac
intimos animi ſenſus, mihi ac ſoli Deo perſpectos, homini
aperiendo, effugere non detur, tacens illuc deſcendam, &
hoc dicto, Euro ocyus ſe ê conſpectu Patris proripuit, nec
ultrà comparuit. Englgrave Parte I. Dom. 3. Quadrag. ante F. I.
mihi f. o5. Ex hoc terrore, à demone uggeſlo, faciliùs hæro-
ticis fuit, Confeſſionem ſacram auricu hrit
= In1ti-

F. 2. ante ſin. E. Cone. 7. n. g. & 66. n.. Ita horruit Confes-

arem, contra Chriſti

ens:

Conkes.

Noriin
WüNr..

nmilti

erod⸗

tinemm
calignte
duſtriam

teyocet;
n ⸗
s,guin
Aitet

prineſt.

ltünten.

cium, a.
muId
in abun
ubi oro.
pe emn
1is (Ol.
ſceleris
VNi AA
VOH.

elutbor
prol
koneyt.
umun
ln, 5
t, nec

ſte F. H
8et⸗.
CiH.
ſH

gare: quanquam certè abrogatæ Confeſſionis damnum,

1267

——————

inſtitutum, & Eccleſiæ Doctrinam fidei, infringere & abro-

Al Judicem ſupremum via &reca ſenita.

Damnum ab-

Lutheranos quandoque vidifle, teſtis eſt Dominicus Sotus, ogatæ Con-

Caroli V. à ſacris Confeſſionibus, lib. a. ſent. diſt. 15. q. I. art. I. feſſionis. No-
ee. ubi ait: Verecundia, inquit, confitendi vehementiſſimè ho-

Mrrdtt .

rinbergenſi-
„ . * . im L. 10
mines à perverſis moribus arcet, id quod me teſte Germani deſupei mis-

ipſi, dum publicè inter eos agebam, fatebantur. Quâ de reſa ad Caro-

ex inclytâ Norimbergãâ civitate miſſa eſt ad Cæſarem legatio, lum V.

per quam cives id petebant, ut Cæſar Imperatorio Jure con-

feſſionem auricularem induceret. Ajebant enim ſenſu &

more intellexiſſe, Rempublicam ſuam poſtquam confeſſio
ceſſaverat, vitiis contra juſtitiam, & alias virtutes ſcaturire,

quæ illis antea fuerant incognita. Riſum autem ea legatio

movit. Nam cùm fateri omninè renuerent per Abſolutio-

nem Sacerdotis culpas remitti, & divino juſſu teneri homi-

nes ad Confeſſionem, quomodo plebs induci poſſet Cæſa-
reâ lege, occulta ſua ſcelera ſecretò confiteri: Hæc ille: apad
Marchant. Horto Pzſt. Candel. Miſt. tr. . Lect. 6. de Confeſſ. PFropoſit. 2.
Ff. 823. fine. Granatenſ. Dom. z. Pent. Conc. I. N. I. kine. Ita paſſim ſci-

mus, ab Acatholicis in ſervitiis ſuis haberi gratiores noſtros
Catholicos, quàm ſuosmet; eò quèd credant illos ſibi fide-

liores, ut qui confiteri integrè, teneantur, & vel talia com-

mittere, magis formident, vel de commiſſis ita poenitere de-
beant, ut de ĩnjuſtè ablatis reſtitutionem pro poſſe præſtare
obligentur, vel etiam jubeantur.

II. Mihi cum Catholicis ſermo eſt, iisque bonis, aut Confiteri ra-

ròô, prudentis

qui boni eſſe velint. Etſi negari non poſſit, multis etiam zeſt, quia
Catholicis peccatorum ſuorum Confeſſionem difficilem, Confeſſio

exoſam, & ideo rariorem eſſe, ut ſæpè nonniſi ſemel in an-onus leve ex
no, Paſchali tempore, quòô⅛ Lex S. M. Eccleſiæ expreſsè ob hujus magnis
ligat, confiteantur, & tum gravatè, perfunctoriè. At multisque
mentis & conſilii ſani non eſt iſtud: etenim ſicut tota Lex r

Chriſti, ita & hæc ſacræ Confeſſionis, onus leve & jagum ſuave eam facilior

eſt: Matth. 1I. 30. eſto, Chriſto, ſummo totius orbis & Hcki ſir alus.

XX XX XX X 2

☛

1268 CoNcio LXVII. Confeſſio Sacramentali eag ſrequens:

. Conc.73. Capiti, & Pontifici, cui data eſt omnis poteſtas in Cælo & in terrà,

n. y. & ſequib. placuerit pro Jure ſuo tam grave, ut videtur, onus impone-
Conc. é. n.6. re hominibus in lege ſummæ libertatis & gratiæ, tum ad

frangendam ſuperblam humanæ elationis, ſeque ipfum co-

gnoſcendum, quò plurimum conducit Confeſſio: tum ad
peccati ſatisfactionem & cavenda futura, quò pudor ille ſu-
perandus in Confeſſione plurimuùm valet apud Deum, &
apud homines: tum ad peccata deteſtanda, & ad certiorem
doctrinam circa mores à Sacerdote accipiendam; & ad au-

ferendam noxiam ſecuritatem, & deſperationem, & ad con-
ſequendam non minimam conſolationem ex auditâ Sacra-

mentali Abſolutione à peccatis omnibus. Mercator Nucleo Ca-

Ad Confes-fechet. Lect. z9. à f. 380. Onus hoc ſuave leveque fit ex multâ

ſonem ſuffi- utilitate in Fideles & Eccleſiam à Confeſſione redundante:

cit Attritio, ceu per quam redditur facilior peccatorum remiſſio, quàm

quæ facilior antiquitus ante Legem Gratiæ: quia olim neceſſaria erat

eſt Contritio-Contritio, quæ difſcilior, & quam homo ſibi non ita facilè

ia er. poteſt promittere, ceu quæ eſt perfectus actus & dolor ob

cili. it. . 6. . . . ä .
C s. ſuper omnia, qui ex toto corde procedat; ad quem non ita

ſtatim facilè pertingit poſt primævum grave vulnus pecca-
ti Originalis animus infirmus, in terrãâ repens, tepensque.
Jam verò poſt, & ad Sacramentum Pœnitentiæ, Confeſſio-
nis, & Abſolutionis à Chriſto inſtitutum, etſi omnino opti-
ma ſit Contritio, cui pro viribus asſueſcere, conſultum eſt
Pœnitenti; ſufficit tamen Attritio, quæ eſt dolor imperfe-
QGRus, ex quolibet motivo ſupernaturali, uti Beatitudinis,

cujus jacturam facit peccans, & Poœnarum Inferni æterna-
rum, quas meretur, Peccati turpitudinis & Legi Divinæ ad-
verſæ, procedens, cum voluntate & firmo propoſito, de cœ-
Virtute Sacra-tero non peccandi; Contritionem perfectam ſupplente Vir-
cramenti fit tute Sacramenti ex Meritis Chriſti, qui dolor imperfectus,
Peccator ex ſeu ex motivo minùs perfecto, & non propter ipſum Deum

6drele
4
Meſetctt
Eeo⸗

Bonitatem Dei offenſam, includens perfectum Dei amorem

S

erti:
W illo

funtllus
Etnottri
ultasn
rumn, 4

ſvelee

igr

vinCeh

Uiniz tant
uinhen
ſteſocie

Nancne

Nv
GCache

à

j

—

ulitt, .

—

en

Aunlen

Aneſtere

nt
Ale

Wn am

nte
an5

Plin

ns.

—

in ted ·.
Dpone.
tumn add
Nn (o.

W
Nrlek.

um,
icen
ad N.

Cad con.

acre.
lucleo(g.
X NII
buncante:
Rign
arin ete
niutee

Coord

j Woten
nON fdH
secc.

ensge⸗
hnleſo⸗

ſtum4
et
twcini,
.

N Ad.

gece

te N.

S
nDeoum
ninie.

—

dAA Judicem ſipremum via Soyresdta ſemita. 1269

ram Fidem habenti de æternis bonorum præmiis, & malo-

rum ſuppliciis; ita ut ex attrito fiat contritus, ſeu effectum
Sacramenti, & remiſſionem peccatorum ſuorum conſequa-
tur, ac ſi contritus eſſet: idque, ut dictum, vi & virtute Sa-

cramenti: & adeo per S. Confeſſionem etſi ex parte diffici-
lem, facilior tamen obtentu eſt peccatori remiſſio peccato-

rum & ſalus æterna, quam omnino gratis, & ſine omni, ex

eam Jus ad æternam beatitudinem; Commutatio pœnæ æ-

ternæ peccato gravi decretæ, & infallibiliter aliàs obventu-

ræ, in temporalem, & quandoque totius remiſſionem. Cui,

æternis, tanta acquirat bona! Taceo ingentes fructus redun-

dantes in Rempublicam Chriſtianam ex Confeſſione, huma-
næ vitæ ſocietatem, publicamque honeſtatem conſervante:

ut dicat Catechismus Rom. ex Decreto S. Concilii Tridenti-

ni, & B. Pii V. Pont. Max. juſſu editus, & adeo meritò apud
omnes Catholicos ſummæ authoritatis: Ouidquidhoc tempo-
re ſanctitatis »pietatis, & Keligioni in Eccleſid, ſummo Dei beneficio,
conſervatum eſt, id magnd ex parte Confeſſtoni tribuendum eſſe; ut
nvulli mirandum ſit, humani generi hoſtem, cum fidem Catholicam fun-
ditus evertere cogitat, per miniſtros impietatis ſuæ & ſatellites, hanc,

veluti Chriſtianæ virtuti arcem, toti viribus oppugnare Larte 2.

parte noſtraã, difficultate nobis obtingere non convenit: qua
difficultas nulla aut levis cenſeri debet, reſpetu tantorum
Bonorum, quæ per eam, cum Dei gratiâ, quæ neceſſaria &
nulli deeſt, ſuperatam obtinemus, & ſunt Remiſſio peccati;
Reconciliatio cum Deo; Recuperata hujus gratia, & per

quæſo, grave ſit tale medium, quê quis ſeſe ex Inferno extra-
hat, in Cœlum elevet, & & tantis eripiat malis, & periculis

Ex S. Confes.
ſione quæ bo-
na: qui effe⸗

Kus?

cap. r. de Peænit. n. 32. fol. 347. Quis non videat, niſi cœcus & cœ-

citatem amans, copioſos fructus in Rempubl. Chriſtianam

ma mala, & multiplicia? Per eam reſtituuntur injuſta, de-

per Confeſſionem exoriri; & econtra ejus defectu graviſſi-

ponuntur odia, conciliantur animi, impediuntur cædes,

propulſantur rebelliones, dirimuntur proditiones; obedi-

XXXXXXX 3 entia

—

1270 Coxcio LXVII. Confeſſio Sacramentalis eég frequens:

entia Regibus redditur, & Magiſtratibus, tam Eccleſiaſticis,

quam Politicis, eliminatâ & cordibus contumaciâ; Pacta
diabolica & maleficia diſſolvuntur; adulteria & ſacrilegia

profligantur; denique nulla non ſcelera & flagitia, quantum-
libet abdita, hoc Tribunal Sacramentale ſuffocare conatur,

& nihil non boni inducere per optima conſilia, præclara mo-

nita, efficacia contra peccatum remedia: Annon ad judicem

Mala ex reje- ſummum hinc via ſecurior: Econtra veròô, ſpiritu vertigi-

à Confes- nis à Novatoribus repudiatâ S. Confeſſione, quid niſi perni-

ſione. tioſiſſima & profligatiſſima peccandi libertas, libidines, in-
ceſtus, ſodomiæ, ſacrilegia, adulteria, rebelliones, & quid-

quid ſcelerum. V. March. cit. Propoſit. 2. & f. 922. ac ſeéqu. Et hæc
quidem Bona, præſertim ex frequentatà ritè S. Confeſſione:

Mala verdò ex illa penitùs eliminataâ, negleéta.

IIIV. Verum eſt equidem, Eccleſiæ Præcepto ſatisfieri
Confeſſio Per unam, eämque annuam Confeſſionem, de ſe, & ſecluſis

ſine peccato Caſibus quibusdam, in quibus Confeſſionis præceptum ob-
omitti, quan- ligat, ita ut de novo peccet illam omittens, uti primò in pe-
do non poſſit? riculo probabili mortis, v. g. dum timetur naufraugium ex-
In mortis ortà tempeſtate, vel inſtat prælium periculoſum. Sic cùm
probabili pe-
riculo. eſt, tenetur confiteri. Qui præſcit, ſe in tali articulo neces-

ſitatis non habiturum copiam Confeſſarii, tenetur præveni-

re, quia exponit ſe alioqui periculo moriendi ſine confeſſio-

Ante ſuſce- ne. Secundè, quando ſuſcipiendum eſt Sacramentum Eu-

ptionem aut chariſtiæ, ut patet ex Trident. S&ſ. 13. de Euchar. Cap. 7. à f- I2z7.

adminiſtra- Sem Can. II. f. 137. Item ſi Sacramentum aliud ſuſcipiendum

tionem Sa-

Camenti eſt, aut conficiendum, præmittenda eſt Confeſſio aut ſaltem

peccator, niſi per Confeſſionem aut Contritionem. De qus
Marchant. cit. Ledt. 6. propoſit. 3. f. S2½. P. Fr. Kechlinger de Tænitent.
Theſi Theolog. 32. f. 33. Etſi, inquam, ſub præceptum non ca-

dat frequens, de quâ ſermo amplior erit, Confeſſio, adhor-

tatur

12

PF femina, quæ difficiles partus habere ſolet, partui proxima

Contritio; Sacramenta enim ſuſcipienda vel adminiſtranda,
ſeu conficienda ſunt in ſtatu gratiæ, in quem non reſtituitur

Ersnoſk

lelnealion

ticle
At nime

Ge uxi

Iumm,
Unends.

eaf
—
latics 4

Pada

crilegan

AntIm.

Wtt ,
AndN.

hudcrn
eng .
niſe.
Gines, fſ.
N.t .

. Ethee

diervwinæ auxiliis, obtinendis præſertim per devotam Sacra-

mBentorum, quæ ſunt gratiarum fontes, ſuſceptionem; quis
ſanæ mentis, probèꝗque Catholicus, non videt, ſummè uti- Confeſſionis
lem, ſæpèque neceſſariam eſſe frequentem cum devotione frequentan-
Confeſſionem:? Convincendi ſumus ſeu rudes, ſeu politio- dæ rationes
res & docti, argumentis ſimplicibus & popularibus, qualia populares.

ſatisfe
Xſecluui
Nb.
in pe.
RoCDOD
Dtfimn
lo nece⸗
ræVell-

feſto.

Eu-

SDD,
Odn

ſtern.

Rrunda, L
Kircicoar
%

et

e.

adho .

tatut

Ad ſudicem ſupremum via & recta ſemita. 1271
tatur tamen continuò S. M. Eccleſia filios ſuos ad illam fre-
quentandam, ob fructus ex illa, & ob pericula, quæ ex illius
neglectu poteſt homo incurrere: adeo ut, ſicut Contritio
frequentius, & ſtatim à peccato elicienda eſt conſultò, Mar-
chant. ibid. Lect. y. à f. St5. ita ſimiliter Confeſſio non differen-

da; ſed & frequentanda. Etſi inſuper verum ſit, etiam quâ-

vis Confeſſione legitimàa & Abſolutione Sacramentali nos à
peccatis noſtris integrè abſolvi, cum unum peccatum mor-
tale ſine alio vel aliis non remittatur; quia tamen ſæpè lapſus
relapsusque frequentior eſt, etiam contra bona firmâque in
Conteſſione propoſita, maximè hàâc diutiùs dilat4, pluraque
ſunt pericula peccandi, ad quæ evitanda & vincenda, ac ne,
aut ut minus ſuccumbamus, indigemus majoribus gratia

ut plurimum ipſe Chriſtus Dominus ad evincendas altiſſi-
mas ſuæ Divinæ doctrinæ veritates adhibuit, uti obvium

eſt ex S. Evangelio. Mẽ
V. A fſimili: quod crebrè ſordeſcit, ſæpè mundandum, Quod crebro

ſæpè purgandum eſt. Vſus eſt hac ſimilitudine in rem præ- ſordeſcit, ſæ-
ſentem ipſe S. Vincentius Ferrerius, à Deo electus Concio- Pè purgan-

nator, ſupra Conc. I. n. y. & Conc. g. n. I. qui Serm. I. ad Dom. 2l.
Trinit. n. 3. & habeti, inquit, Cameram plenam ſtercore, non ſuſficeret

ſtercora, &α— conſcopare, ſed projicere extrà per Confeſſtonem. Et ha-
bent Familiæ pleræque conſuetum, ſordes domuum ſuarum
& rejectanea univerſa, in angulum ſubmota congerere, quæ

Qeinde vel hebdomadis, vel menſibus ſingulis, unà evehant;
ne, ſi diutius domi lateant, fœtore offendant, & morborum

exin-

videre, nec congregare ad angulum, niſi projiciatur extrd. Ita de Con- „ . B D
ſeientiâ, quæ éſt Camera Dei, non ſuſzcit in häc vità videre tantum Rom.

1272 CoNcio LXVII. Confeſſio Sacramentalis edqg frequens:
exinde initia exiſtant. Eandem Conſcientiæ haberi curam
vult S. Vincentius, emundandam illam iteratis examinibus

eſſe, eatenus ſaltem, ut congeſtæ inibi quotidianæ ac hebdo-

madariæ ſordes, vel octiduis, vel menſibus ſingulis ſalutari
Confeſſione efferantur; absque hoc non poſſe non oriri
morbos ex morbis, peccata ex peccatis. Mancin. de Paſſ. D. L. §.

Deſſert. 2. Puntto a. Mor. Aodtr. 1. f. 6ov. Ea hujus mundi, ac vitæ,

ExS. Leone. actionumque noſtrarum ratio eſt, ut dicat S. Leo Papa Serm..
de quadrag. Neceſſe eſt, de mundano pulvere etiam religioſa corda ſor-

ALeſeéere. Breviar. R. Lect. y. Domin. I. Quadrag. Si hæc de religio.
ſis, quid de mundanis? quotidie ſordium aliquid contrahi-

mus, ait Religioſiſſimus Drexelius to. 7. Nicetæ L. 2. C. 6. g. 1.
f. 360. quotidie inquinamur, (ea hujus vitæ ratio eſt) & niſi
contractas ſordes eluamus creberrimè, nimiùm quantùm
augent, & penè in immenſum excreſcunt: fit è granis non

Expertus multis arena maris. Regum optimus fuerat (pergit idem)

David. & ſanètiſſimus David; quia tamen pœnitentiam diſtulerat,
feeipſo teſte, ab innumeris malis deprehenſus eſt. Cercumde-
derunt me mala, inquit Pſal. 39. 13. quorum non eſt numerus; compre-

henderunt me iniquitates meæ, & non potui, ut viderem- multiplicatæ

ſunt Ter capillos capiti meti. Ejus generis ſunt ſordes animi,
ut, niſi quamprimùm expurgentur pœnitentiâ, mox aliæ at-
que aliæ ipſis accreſcant: inde fit, ut, qui in ſordibus eſt, ſordeſcat

Ex S. Gregor. allbuc. Apoc. 22. II. Et D. Gregorius Papa, Peccatum, inquit ,quod

panitentid non deletur, ipſo ſuo pondere ad aliud trahit, L. 21r. Mor. c. 12.
En ex ſpecie facti quantæ peccatorum ſcelerumque ſordes.
Peſfimus Sta- Hic mihi in mentem venit, ait, cit. Drexelius J. 2. f. 361. nec ſine ge-
renen. mitu recordor, quis Lutheri ævorerum ſtatus fuerit. O ſeculum pland
1 drnicl Con-Pon aureum! dicile tunc erat ab hæretici Catholicos dignoſcere. Sa-
feſſionis. Tamentorum uſus vix ullus“ Confeſſio quotannis erat una, euq frigiau-
V. Conc. 6ôr. Ama, aut Confeſſionis mera pura ceremonia. Hæc enim talia plerumq;
