ropxda ram, Saxoniâ totâ actutum proſcriberent, & ejicerent, ſi he-
inne recditatem adire paternam vellent, quèd & ſanctè ii vivo
e adhuc patri promisére. Poſt hæc Infirmorum Oleo inungi
mele. Catholicorum more ad ultimam luctam, & 88. Euchariſtià
lN Ceu Viatico ad iter æternitatis, jam expiatus inſtrui voluit,
Jamm? univerſis autem, quos ſubjectos habebat, Populis denun-
ai tiari ac prœcipi, ut ad Eccleſiæ cum ſcelere reliétæ Gremium
ſe referrent. His in hunc modum rectiſſimè conſtitutis,
SNMN lætus ac bona ſpe plenus, Poœnitentium morte feliciter ex-
ummd Pirayvit. Veriſſima & comprobata hæc ſunt ex ipſismet Ori-
ginalibus Litteris Filii ejusdem & in Electoratu Succeſſoris
Joannis Friderici, expreſlis in Auguſtanâ & Anti-Auguſtanâ

Joannes
ect. Sax.

iNA

14 Gunns

peife⸗ Confeſſione editâ Viennæ A. 1681. juſſſin Eminentiſſimi nunc
e S. R. E. Cardinalis Leopoldi S. R. I. Comitis de Kollonitſch,
tunc Epiſcopi Neoſtad. & c. a fol. 129. P. Chriſtoph. Ott. Lih. 4.
à4 f. 324. Vid. de Henrico VIII. Angliæ R. mortuo An. 1547.
Eee eeęe 2 ſimile

Mino M⸗

. nd 1
Dell

Frider. Au

Duces Saxo- Duces Saxo-Lauenburgici Fratres tres: Julius Henr

Lauenburg. cum filio Franciſco Erdmanno, Franciſcus Carolus & Rudol-

ali.

Haſſiæ Prin- E Sereniſſimâ

77 2 CoxNeio XL.III. Ad obtinendum Cœlum, evitandum Iufernuumn:

ſimile quid: Meâ Conc. ton. num. 2. ex Florem. Ræmundo .
Ortu & progreſſu ac ruini bæreſium AlLI. Seculi Lib. 6. Cap. y. Re-
Aug. centius eſt de Friderico Auguſto, nato 1670. 22. M. aji: Electo-
El. R. Polon. re Saxoniæ poſt defunctum 1694. 17. Maji Fratrem J

Ae

Oaninem

Georgium IV. Anno 1697. 17. junii electo & 15. Sept. in Re-

gem Poloniæ coronato: Relat. Smeſtr. Francof. Vernal. A. 169 5.

Jol. 22. & 707. in locum Joannis III. defuncécti 17. Junii 1696.

Wid. fol. 6. Jam antè verèò Catholicæ Religioni ultrè manus

dante. Ead. Relat. Autumn. Iogz. à fol. 7g.

icus

Pphus Maximilianus, filii Sereniſſimi Franciſci II. Ii, Hoſf. L. 4.
c. Io. àn. g9. Chriſtianus Auguſtus Nepos Georgii I. Elect. Sax.

tam intra morbi diem. Hic ex Conjuge Benedicta, filiâ ſu-
pra memorati Eduardi Comitis Palatini Rheni Converſi in

Gallia, Parens eſt Wilhelminæ Amaliæ natæ 26. April. 1673;
& 1699. initio Joſepho I. Auguſto Roman. & Ungariæ Regi,;“
ſanéto Conjugii fœdere junétæ. En meritum fanctæ Fidei

acceptatæ, uti & in Sereniſfſimo Wolfgango Wilhelmo Neo.

burg. aliisque.

cus Darmſtad. Cardinal. Epiſcopus Uratislau. &c.
Annum 1634. fatus Catholicus, defunctus 1682. Cujus

Fratre Georgio II. Neptis ſuprà dicta Eliſabetha Amelia Mag-

Domo Landgraviorum Haſſiæ: Frideri-

ex

dalena Neob. PF. Chr. Ott. f. 322. Ii Hoff. L. a. Cz. Patruum hunc
magnum annis hiſce ultimis ſecuti duo vel tres Principes

Darmſtadienſes, ut conſtans eſt afſertio: Georgius, Philip-

pus &c. Erneſtus Landgravius Haſſiæ in Rheinfeld, natus
1623. Anno 162. cum Sereniſſima Conjuge Mariaâ Eleonor4

Solmenſi, F. SS. Trium Regum Catholicam Fidem publ

icè

eſt

Pkenr
Rtinnuu
Goron
5 4
(Do⸗
eder H
vobosk

Klenanea

Unckvs
lie

ſoch.D
och
natus 9. Octob. 1666. nunc Epiſcopus Jaurinenſis Rab. Unga- (ughimn
Hanover. riœæ. Joannes Fridericus, Dux Brunſwicenſis & Luneb. Ha.
noveranus Anno Salutis 1651. Aſſiſi inltalia Catholicis adſcri-
ptus: Auguſtæ Vindel. 1679. Decembri exanimatus quin-

Er⸗

chelkx

1mſenue
—

MEN,

6 .. Re.

liiededo.

n ſonmen

lil A
ſuuc.

lud mnog

juskenng
us Khe
.lhufl.
il ea de
Ug

Tlune H.
ORCSNi.

1

nats un
Heih
Cometlii
Vrl c,;
nik hed⸗

drdde.

HermoNe

/ ieri

Ndorild

TLides Catholica tenenda, acceptanlda.

773

eſt profeſſus Coloniæ, in manibus, ut loquimur, Maximi-

liani Henrici Archiep. & Elect. primam fuam Deo litantis

Hüoſtiam: ibidem 1693. 12. Maij vita excedens. Georgius

Chriſtianus Landgr. Haſſo-Homburg. non ſine cœleſti pro-
digio Bruxellis in Belgio converſus, Francofurti obiit 1677.
Datholicus. Cit. E Sereniſſima Domo Ducum Holſatiæ Ale-

xander Henricus Sonderburgicus An. 1649. converſus cum

duobus Filiis Ferd. Leopoldo Decano Uratislau. Cathedralis,
& Alexandro Rudolpho Canon. Uratisl. & Olomuc. Vita de-
ſunctus 1667. Dorothea Eliſabetha, nupta Iluſtriſſimo Co-
miti Ge. Ludovico à Sinzendorff, Viennæ 1665. Catholicis ad-

juncta. Doroth. Hedwigis A. D. 1678. Bambergæ in Templo
S. J. Catholicè profeſſa, ante in Lutheranismo Abbatiſſa Gan-

dersheimenſis. E. Ott. fol. 329. In Hoſ cit. L. 2. c. 9. n. 36. 41. 43.
F Sereniſſim Domo Naſſovica Joannes, Junior dictus,
converſus 1613. & vivis exemptus 1638. Ii Hoſf L. y. c. 6. n. 35.
& a2. Joannes Ludovicus Hadamar: Fidem Cathol. profes-
ſus Viennæ 1629. 8. Septemb. Fundator Collegii S.J. in Ha-

damar: mortuus 1659. 10. Maji. P. Ott. f. 330. ubi & tertium ex

Naſſovienſibus Principibus refert, qui in prælio contra Tur-
cas ad S. Gottardum gloriosè occubuit 1664. Flandrina Wil-
helmi Princ. Arauſion. filia Pontificiam Religionem ample-
xa, Abbatiæ S. Crucis Pictavii præfuit. Ln Hoff. cit. L. n. 3i.
Chriſtianus Dux Mecklenb. Suerin. 1663. Pariſüs Catho-
licam, coram Antonio Barbarino, Cardin. 29. Oct. Religio-
nem ſolenni ritu profeſfus, poſtridiéque Sacramento Con-

firmationis initiatus Ludovici nomen priori junxit. L Hoff.
L. 4g. C. y. n. g. Ex Sereniſſimà Domo Marchionum & Princi-
pum Badenſium, Guſtavus Adolphus, dein Religionem S.

Benedicti profeſſus, Bernardus Guſtavus, Durlacenſis, inſti-
tutus rebus optimis, literisque probè excultus, A. 1663.

Pontificiam Religionem, cui jam dum A. 1660. die 24. Aug.

in Cœnobio Hermoltheim prope Molzhemium in Alſatia ſeſe

addixerat, publicè profeſſus eſt: Sacris initiatus 1668. deni-

Eee ec 3 que

Naſſau.

Mecklenb.

Bagden.

—— —

„

que Abbas & Princeps Fuldenſ. & Campodunenſis po

mô à Clemente X. A. 1672. in Cardinalium Collegium as-

774 CoNciO XLIII. Ad obtinendum Cælum, ewitandum Infernum: D

(WINA

——,— —

ſtre-

ſumptus: A. 1677. 26. Decemb. Sacramentis rite munitus

admodum pie obiit. P. Ott. fol. 331. In Hoffᷓ Lib. z. C. §. n. 33. ubi &
de Carolo Friderico n. 3e. in Peregrinatione Italicâ A. 1671. ad
Romana Sacra transeunte, Equite Melitenſi, piiſſimè mor-

Didum Ber- tuO A. 1676. Idem Cardinalis auditus eſt dicere, ſeſe qui-
quòèd & id face-

nardi Guſt. dem mutaſſe religionem, gaudere tamen ſe,

Card.

rent plures alii Principes: cùm econtra Catholicorum Prin-
cipum nullus ad Acatholicam ampliuùs tranſiret. Id plan?

verifſimum & notiſſimum. E plebe rudes, ſimplices, in-

doctos, quibus æqquè anima eſt Chriſti redempta ſanguine,
ſeduci pervertique eſcà temporalium, officii, prædii, con-

nubii, mirum non eſt, cùm ſimplices ſint.

lus deficit, niſi malo ſpiritu ſuperbiæ, tædio Religioſæ au-
ſteritatis ac obedientiæ, deſperationis, maximè verè libidi-
nis (apud quos nempe Deus cum Fide generis fſœminini eſt.
Pexwenfſeld. Hiſtor. 93. fol. 977. Khola Curioſit. Lit. M. f. 175.) du-

Doctorum nul-

ctus; nullus certe ſincero ſalutis ſuæ & Divini obſequii de-

ſiderio. Res paſſim ab exemplis eſt remonſtratiſſima, fa-
tentibus ipſismet Acatholicis. Novi tales Catholicos im-

probos, dein pejores apoſtatas: quem ex arbore putridâ vel

ſuccisâ fructum ſperes meliorem? qui quandoque cupidi-

tatibus utcunque expletis, pertæſi, maximè verdò ſtimulis

conſcientiæ nunquam dormientibus agitati, revertuntur

in ſalutem; ſi quidem ſapere & noviſſima providere in tempore

velint: quòô ipſo verè pœnitentes conteſtantur, ſeſe gravis-

ſimè erraviſſe; uti errãrunt. Cùm econtra Religionem Ca-
tholicam caro & ſanguts nulli revelare poſſit. En hinc ite-
rum Notam veræ Religionis & Eccleſiæ Dei, quæ una tan-
tùm eſt: Enus Dominus, una ſides, unum Baptüma! Epheſ. z. y. Ceu
in quàâ nunquam non fuéêère & Principibus & Magnatibus,
quandoque Regii etiam & Imperatorii Sanguinis, quibus
ſacer Status Religioſus atque hic rigidus ſæpe, & Eccleſi

6

aſti⸗
cus

ne mo

Palth
lenæ

—

Aua

oes ede
erinte
laMelie

—

Cetatiſei

enSX

oli

ſtectord
WN nn
el.

CrsAuin

whnnn

Ci
llen, ſe
8 I,

hdo 4
tcicant

0

3 0

Heean TFTige, Catholica tenenda, acceptanda. 777

— ———

Snolte. cus in amore & veneratione fuit eòè usque, ut cum S. Paulo
gumn s. Rom. I. I6. non erubeſcentes EFvangelium tales ſacratos Sta-
nins tus ſine numero quamplurimi amplexi ſint & amplectantur.
ymiA Talis Balthaſar Loyola de Mendez, à Baptismo ſic dictus, Re- S
Ad gis Fezzæ & Marocco Mahometani filius natu maximus & R. Marocco.
mm heres regnorum, conjugatus jam, & duobus filiis, quorum S. I.
EI. alter in ſpreto à Patre regno ſucceſſit, ornatus, ſponte in In-
Ce ſula Melitenſi Catholicam Fidem amplexus, dein 1661. S0.
unki cietati Jeſu adſcriptus, ſacerdotio initiatus totus in conver-
umèe tendis ad fidem noſtram Mahometanis olim ſuis, quorum
ln Neapoli quinquaginta ſupra centenos convertit, majora
e meditatus: Madriti in Collegio S. J. piiſſimè obiit 1667. 1I5.
ali cn Sept. Cornel. Haxart S. J. Hiſtor. Eccleſ. noſtri T. emp. P. 2. à f. 227.
Gonumu P. Chr. Ott cit. L. à f. 3z3g. Talis Ottomannus Turcici Impera- Ottomannus
ign. toris Ibraimi filius, denique volens baptizatus & S. Dominici Turc. Domi-
gerd.. Inſtitutum amplexus, Dominicus à S. ThomAâ, aliis Domi- nicanus.
minid. nicus Ottomannus appellatus: in ſalutem ſuam captus duo-
„1). dennis 1644. 28. Sept. Melitæ piè obiit 1676. primâ die Nov.
Negie F. Cet. ol. 335. Talis D. Schyzius Suecicus Legatus in Luſita-
m4 nHiam, poſt converſionem ſuam ſacræ PP. Franciſcanorum
sien Familiæ aſcriptus. P. Ott. fol. 3za. Numerent vel unum Aca-
tilld tholici noſtris, qui arctioris & auſterioris (Anguſta porta, &
NeCid . arbta Via eſt, quæ ducit ad vitam; & pauci ſunt, qui inveniunt eam.
ns Lata Porta & Epatioſa via eſt, quaæ ducit ad Pperditionem & mults
enmmn ſuunt, gui inttaut ber eam: Matth. 7. 13. & 7.) Vitæœ deſiderio &
nene. unic. ſalutis ſuæ voto à nobis deſciſcat; quin inſuper Aca-
„ tholicorum nemo paſſim ipſismet adverſariis querentibus,

. 7 9. Conr. Feuerlein Noviſſim. brimo Conc. 2 7. à f. y3. & Sener. apud
ien euanaem. ſeu nobilis ſeu inferioris inter divites ſortis, ne di-
umim Cam Principes, unico excepto Georgio Anhaltino, Im Hoff

L. a. C. II. n. Se f. 274. eum, à quo uno, Beza ait, ſubditos in hoc

ſei mundo gubernatos, & ex eo in cœlum conductos, nempe
N te Prædicantis vili officio aſſumpto, inquit Florem. de ortu hæa
ahn. eſ. . 3. C. II. n. 2. ſol. 264. ſubmittunt ſeſe ſtatui, quem ipſi ſa-

776 CoNcio XLIII. Ad obtinendum Cœlum, évitandum Infernum
crum habent, nos autem theologicè & catholicè à laico „de-
fectu Ordinis, poteſtatis & vocationis, nihil diſtinguimus &
adeò ipſi ſuum erubeſcunt Evangelium. Conjugatos legi-
timè credimus, ſi voluntatis ſuæ poteſtatem habuerint, 2. CGr.
2. 32. neque apoſtatæ fuerint & ſacro ordine, quibus notiſſi.
mum eſt, ordinem ſacrum, liberè ſuſceptum, eſſe impe-
dimentum perpetuum, dirimens Matrimonii Lege Eccleſia-
ſticà. In illis nullam Clavium, & in Corpus ac Sanguinem

Chriſti poteſtatem agnoſcimus, in Apoſtatis autem ligatam.

Chriſtina
R. Ssueciæ.
V. Brachel.
P. 2. ad ſinem
Libri aà ſ. 79.

Et verò vilipendii hujus eorundem ſtatüs inter alias cauſa
eſſe poteſt eò, quèòd illi matrimonium jungant, qu eidem

maculam inurunt, dum carnis concupiſcentiæ ſic conſul-

tum volunt. Meritèò S. Epiphanius heæreſ.zog. dixit, propter
honorem Sacerdotii, neceſſariam eſſe Continentiam. Vid.

Bellarm. To. 2. Controv. L. I. à C. 19. mihi d f. 1434. de Cælib. Sacerdot.
Item infrà Conc. 975. n. 2. & ſuprà Conc. I5. n. z. Sed ad Scopum.
Memoratu digniſſima eſt Chriſtina Alexandra R. Sueciæ,

quæ A. 1654. Regno ſe abdicat. Mirum & inauditum po-

pulis facinus, ultrò mulierem ſceptro ceſſiſſe! Virgo ætate

florens, proſperrimâ re, ſuorum amor, Coronam deponit,
votmque omnium à ſe ablegat. An ea Guſtavi Adolphi

Fatris victorias ſuperavit hoc facto? ſane pluris eſt ſpernere

regnum, quàm parare. Qué pretio abdicaverit regnum,
tandem liquet, nimirum ut veram Religionem, quæ Ro-

mana eſt, amplecteretur & profiteretur, verè digna cœleſti
regno, quod ſuo & paterno redimeret. In Carolum Guſta-

vum Palatinum, Affinem tranſtulit ſceptrum, & vivens vi-
densque tantam hereditatem adiri voluit, ait Joannes de

Buſſieres S. I. Eloſe. hiſtor. f. zgo. Anno 165. Catholicam Fidem

Oeniponti publicè profeſſa Romam peregrinatur. Bucelin.

Nacl. hiſtor. anierſ. p. I. Nata 8. Dec. 1626: Regina 1644: obiit

Romæ 18. April. 7689. In ejus pietatis & apud poſteros com-
mendationem, eam voluit Innocentius XI. in D. Petri Vati-

cani longè Auguſtiſſima Baſilicâ ſepiliri, in quâ, præter kan⸗
“M tifices

es, nblln
ſlegio,
lil, 1e⸗
uwit. 4
N.92. n.

=

E -

N.Teh

G kiden
RerCorona

ocnt pun

hutfun
efrcungf

Noloen

e ni.

1

Mugh
Pocllade

Aanunt

n .
1sCah
Ronen,
ſc- Doat
. 4,
6tollit
Aſe
lImo c
luite

Heoan Eies Catholica tenenda, acceptanda. 777

i d. tifices, nullus tumulatur, ſolis duabus Virginibus conceſſo
umnSN privilegio, quarum una, Baronit Compend. Le. Aur. Peruſ. fol. 75.
rosEe Mathilds, regnum, Chriſtina hæc altera Reginam Eccleſiæ
mdeHe donavit. Ad Annaler Mandi Philippi Brietii &. J. An. 16S. Vid.
bumfl. Conc. 92. num. 4. Denique Jacobus, Caroli II. Angliæ R. (qui R Hcobn
Le ng 122

de. ipſe traditur & creditur vel in extremis Catholicus obiiſſe
egelelh. 1685. 18. Febr.) Frater & in regno heres ſucceſſor, circa An.
Sangin 1675. Fidem Romano-Catholicam amplexus, hanc A. 1685.
enron Rex Coronatus ſuâ ad Sacrificium Miſſæ, una cum Conjuge
is Reginâ, publicè teſtatam fecit præſentiãâ, gravibus inde in
dbein Caput ſuum conciliatis odiis & conjurationibus: Relat. Se-
Kccom meſtr. Francof. Autumn. IeëS,;. fol. zog. jam nunc adhuc è& regno ex-
it.. ul, illud occupante genero ſuo Wilhelmo Henrico cum Con- .
in HH juge Mariaâ Stuardâà (mortuâ 1695. 7. Jan.) 1689. 21. Apr. co-
ct ronato: In Hoßf. L. g. c. 6. n. 33. 34. in Religione Cathol. con-
n ſtans, quam pluris regno videatur meritò facere. Adducit Alii.
Ae, cit. P. Ott inſuper alios plures Eccleſiæ Catholicæ concilia-
Wdung tos: Georgium Chriſtiani V. R. Dan. Fratrem, natum 1653.
den anno 1683;. maritum Annæ Filiæ Jacobi R. Angl. Principem
med Franciſcum Ragotzium cum D. Matre Brandenburgicàâ f. 337.
A Item Chriſtianum Wilhelmum Viennæ 1632. 31. Maji, præ-
ee Claro ſuper hac ſuâ Converſione libro edito, Specalo Brandenb.
itey Ob. 1665. li Hoſf. D.a. c. 3.n.7. Principem Razivilium Polonum.
eh FGallia Ducem Bullionium, Urbis Trajecti ad Moſam qui Gu-
urlti. bernator fuit. Hector Touraine poſt Regem Galliæ Gene-
UGN. raliſſimus, Hugonotharum in Galliis Papa & unicus adver-
SNe ſus Catholicos protector „mutat ſuam cum Pontificiâ reli-
umt gionem A. 16ρ+,. cujus exemplum ſequitur poſt annum Syl-
anktn ve Duænſis Gubernator, Princeps TLarante. Henr. Brewer

§.7. L. Haſt. Brachelio-T, Pulden. P. 7. c. 11. f. 333. à fine. Turainius
ichi 1675. tollirur medio tormenti glande prope Sasbachium in
oGäQ n. Alſatia: de Buſſter. f. 474 H . .
rch,;. Ad fidem Catholicam inſiper hoc ſeculo Gratiæ decimo Alii Illuſtris-

zahr ſeptimo converſi Comites & Barones &c. Ordine Alphabet: ſimi &c.
6G Mechtl de Jud. extr. Fff fſſ Ab

778 CoxNcio XLIII. Adobtinendum Cœlum, e vitandum Infernum: —
Ab Altheim. Avancurt. Auerſperg. Bentheim. Boineberg. Ebertoi
Budiani. Caziani. Colonna à Creüz è& Saxon. Nobilitate. Du- nülgon
ras. Egg. Eſterhaſi. Fünffkirchen. Fürſtenberg. Geras. Gleiſt. ſo.ef.
Herberſtein. Herberſtorff. Hohenlohe duo Fratres Chriſtia- ben
nus def. 1675. & Ludovicus Guſtavus def. 24. Febr. 1697. aut Hen
Hoffkirchen. Jerger. Iſenberg. Kolonitz. Kolowrat. Rhuen. k. Mart
Khueffitein. Lamberg. Laimingen. Leſsle. Mansfeldii tres, mhld Een
Bruno, Philippus, & Wolfgangus. Nadaſti. Neuhaus. No-. (Mends
Puechaim. Ranzau ex Comit. Daniæ. Salmis. Saraw. Schaf:. Wikan

ots. Schaffenberg. Schlick. Sinzendorff. Schwarzenberg. ſonsekn
Fannhaufen. Tattenbach. Teuffel. Trautmansdorff. Turriani. Re
Weiſſenwolf. Wertheim. Windiſchgraz. Zinzendorff. Præax- Wüiiß
ter plures alias Illuſtres Familias. llNC

Generales. Perſonæ à fortitudine bellicâ vel Legationibus Regiis üChm
inſignes, Generales vel Generalifſimi. De Souches vel Zu. Whal,
fa, nat. Gallus. Uladislaus Sparr, Berolinenſis. Götzius Co- Wluns,
mes. Wittenberg. Gener. Suec. Comes à Dünewald def. 1691. An t
Comesschulzius. Andr. Kolbius Gen. Bavar. Eobaldus à Gleiſt. ſhjämn
Baro, nunc Conſilii Aul. Præſes Monachii. L. B. Degenfeld. (HMnN
Gen. Bavar. & Venetus Ob. 1691. AAAÄAÄAuioin
A Scientiis Perſonæ à Scientiis clariſſimæ. Petrus Suffrag. Mogunt. uim
clarifmfſimi. & Adrianus de Wallenburg, Fratres, genere & libris editis Wle
clariſſimi. Henric. Spondanus Epiſc. Gall. Hiſtor. Eccl. ex-. (HME
imius Scriptor. odocus Coccius Bileveldianus, Scriprtor wl
Polem. præclariſſ. 1599. Lucas Holſteinius Bibliothec. Pon- (ülbts
tif. Joannes Hoffer. D. & Profeſſor olim Theol. Lipſ. oann. MM
. Fromm. olim Elect. Brandenb. Conſil. Præpoſit. Cöllnenſis. biis edlis
Juſtus Calvinus, celebris Scriptor Polem. Juſtus Lypſius in- ü
ter Philologos facilè princeps à Mart. Delrios. J. ad partes no. ine l
ftras, id eſt, Eccleſiæ & Dei defendendas adduéctus. Bibl. Kr. Wn6
§. y. Ob. piiſſimè 1606. 23. Mart. Joannes Barclaius, & Philo- Lajn
Iog. & Polem. ſeu Controverſ. Scriptor notiſſimus, Erba. 1 gali

ni VIII. Culicularius Cardinal⸗ut F. I. f. 1r6. Vitus Erber- Utee
man.

thinmn:
Ninheg man. Germanus, Theologiæ Profeſſor annis 16, omni litera-
Bite. turâ inſigniter excultus & hæreticorum malleus, Soc. Jeſi
GenGkit A. 1620. def. Moguntiæ 8. Apr. 1675. ætat. 78. Biblioth. Script. & Y7.
ditu. fal. 754. Petrus Jarricus S. J. Gallus hiſtoricus præſignis.
H A. 1614. Henricus Keddius S.J. Scriptor Controverf. notiſſi-
ehmn mus. Martinus Sibenius S. J. cum binis fratribus ſuo e-
iing xemplo permotis. Mulmanni duo filii Superintendentis
emsh Lipſienſes: quorum Hieronymus, dum fratrem ſuum Colo-
mdein niæ Catholicis aggregatum ad ſuam ſectam reducere niti-
tur, ipſe captus vi argumentorum, Catholicam Fidem am-
wa plexus eſt, natus 1600. Societatem ingreſſuus A. 1627. Scriptis
III. clarus: piè obiit in Miſſione Hafnienſi 22. O&t. 1666. Cit. Bi-
dorf. he blioth. ript. & J. f. 34. Ernfridus à Creuz, Perilluſtris Saxo.
Iſaac Volmarius S. Cæſ. M. ad Dietam Ratisbon. multis an-
us es nis Concommiſſarius. Joann. Georg. Oexel ad eandem Ele-
besreldu (toris Bav. Legatus, Cancellarius Aulicus. Helfricus Ulri-
üiset Ccus Hunnius, Profeſſor Jur. Commentationibus uridicis
Ar. Clariſſimus, filius Wittenbergici illius quaſi Papæ Luthera-
viNet ni .gidii Hunii, contra quem multa Jacobus Gretſerus S.].
rn Chriſtoph. Beſoldus Profeſſor Tubingæ, dein Ingolſtadii Ju-
rriis Primarius, multitudine & pretio librorum ſuorum cele-
g Mer. berrimus. Ejusdem Beſoldi tres Diſcipuli „Georg. Ludovi-
QCcus Lindenſpirius Imper. Conſ. olim Aſſeſſor: Ochſenba-
la chius: & Joan. Jac. Speidelius Epiſcopi Auguſſt. meo ſtud. tew-
,Miore pore, Cancellarius, & ad Dietam Ratisb. Legatus, ubi & obiit,
te N. editis libris & L. Baronatu condecoratus. Arnoldus Corvi-
Aehm mnus, Batavus, cum filio; celebres Juris Doctores, etiam li-
(ilnens bris editis clari. Theodorus Sprenger D. Jur. Francofurd.
litut dein Salisburgi Profefſſor juris Publ. ibidem mortuus, edi-
linonn ditque plures libros de Jure Publ. Stanislaus Oricovius.
A Adolph. Godefridus Voluſius, Th. D. denique Suffrag. Mo-
Ne gunt. cujus eſt Cathechismus Biblicus. Bertholdus Nihu-
ℳW ſius. Addit P. Ott, præter iſtos nominatiſſimos alios cen-
lie⸗ tum & ſedecim reperiri in libello, cui titulus eſt Evangelico-

Fides Catholica tenenda, acceptanda. Rr „79

PFff I. 2 CLCLatho-

remora.

780 CoNcio XLIII. Adobtinendum cœlum, evitandum Infernum:
Catholica Confeſſio, Principibus Franco fordiæ A. I6 5. ad Elebt. Leopol-
dinam congregatis oblata; ubi præter ſuprà notatas, 66. Illuſtres

rFamiliæ: Qui omnes erroribus avitis hoc ſeculo nuntium
remiſerunt, poſtquam fraudes innumeras, pſeudologias &
abſurditates infinitas in verbis & ſcriptis ſuorum olim Do.
GStorum pſeudo-paſtorum deprehenderunt, quæ præcipua

iis plerisque omnibus cauſa impellens, ac divinitus compel-
lens fuit, uti liberè ipſi fatentur, deſerendi ac deteſtandi im-

bibitos cum lacte errores ſuos & per mille non rarèò obſta-

cula ad Eccleſiæ Catholicæ Petram convolandi. Ita P. Ott
fol. 3 7. Acceſſêre interim Catholicis plurimi alii. Auſim ve-
rè dicere innumeros alios fore facilè convertendos, niſi à

Paſtoribus ſuis velut in vinculis tenerentur, illis falſa ob-

trudere, & veritatem Fidei, quam vel agnoſcunt, vel agno-

ſcere poſſent ipfi, reticere pergentibus. Becani Man. Controv.

2. Prælid. 7J. Cauſa. f. 1 2555. Vt quid diligiti vanitatem, O quæritis
mendaciums? Pſal. g. 3. Et cur! de pane lucrando, de ſuſtenta-

tione Paſtorum, eorumque Uxorum liberorûmque agitur,

vel actum eſſet; unde & ipſi in erroribus hærent, aliôsque

ſuos plenis buccis in iis conſervant, utrorumque multorum

interitu, cujus à ſimili exemplum cape ex P. Ott Annal. IöôzZ. nen

tden

F-I2a. de excidio Magdeburgi, promoto per ſtolida promiſſa
Verbi Miniſtrorum & pulpitis ſuis jactata, cives in ſuum
exitium dementantium: Neceſſum planè eſt in Ovile Ec-

cleſiæ Dei eâà januâ regredi, quâ quondam exitum fuit,
Converſionis nempe ſeſe ſubmittendo Catholicæ Eccleſi?. Optandum

eſſet, Principes ſuis Præconibus cum appendicibus, pol-
liceri, præſtaréque in dies vitæ ſuſtentationem, ſi ad Sa-
„ X *
cra Romana converti vellent, cum illi uxorati, neque ad of-

ficia quævis apti, non ita facilè apud nos Catholicos accom

modari poſſint. Hanc ego, meo tenui judicio, cenſeo iis
multis potiſſimam eſſe remoram. Jam olim audivi, præcit.
R. P. Chriſtophorum Ott, Auguſtæ cùm eſſet à Concionibus

Cathedralis Eccleſiæ, conveniſſe octo Præcones, ſpondentes
1 Con.

rr.
metfione

untatio.
15 .4

enitus

fora, is

lblramx

Hunn ixcerte

linunr
ebit tenn
itkegeli

Mip,

Eumortta,
Pmneget

chrnnc,ſen
ſin ünin
, unt

ſeachtenn
üein
eüc

et
Mum gl

n

7 C i

Eellg:

llund

lifenne
—

. Lemn.

Elliulreg

Hommtiun

N
uNdiRD.

imscnnge

1

aein
.

etekndd.
n nudN .

I lndor
. Audore
endos, ni
Ulis taa

int
Mu. C S⅓⅞

H
, G n

ge fuſtem

gue gin
Nt, Aiool
e Mötonn
Dtk,
upnn

esn Dn
in0ſe

MeuI
Oytuuhn
l 15

egele

a.

ellois

iet
Oncoophn

Honins

.

Fides Catholica tenenda, acceptanda.

Converſionem, modè illis cum ſuis in dies vitæ præberetur
ſuſtentatio. Vid. Flor. Ræmund. e Calviniſtaà Catholicus de Ortu hæ-

nis penitus poſtponenda; ſunt tamen cœleſtibus & æternis

fortiora, iis præſertim, qui carnem ſapiunt, & mundi ſapi⸗
entibus, qui corpori potius hic, quam animæ æternùm,
conſultum volunt, & adeò Deo diffidunt: quibus: Omne fu.
turum incertum eſt, ſuadéntq; magis præſentia frultum Charius eſt

modicum præſens quäàm mille futura At præteribit mundus, ma-

nebit æternum, ubi tum ſerò ſapiunt Phryges, & ubi non

erit regreſſus ab inferis, quamquam verè putem etiam,

multos ignorare viam veritatis & fidei Catholicæ, natos &

innutritos, atque adeo totos ſuis erroribus præoccupatos,

putaréque ſe non errare, de ſe boni animi & voluntatis, ac-

ceptandi veram fidem, ſi hanc agnoſcerent. Nimis craſſum
enim, ſupinum & malitioſum, verèque hæreticum eſſet,
ſcire, unam tantùm eſſe fidem veram, quæ ſalvifica ſit,

eàmque repudiare, & in erroneâ hærere, cum certo damna-

tionis periculo & eventu. Illis adeo condolendum eſt, ha-
bentque ii cauſam ſupplicandi conſtanter & ſincerè Bonitati

Divinæ, pro lumine & dono Fidei: neque Deus deerit ora-

tioni ſeſe humiliantis verè. Eccli. 3y. 21. Vid. Martinus Becanus
§. J. cit. L. Prælud. I. ubi de z. generibus hæreticorum : ſunt ſcil. perti-
naces (& hi propriiſſimè hæretici) Zeloſt, Frigidi, Dubii. Se quis

Tuaærat Denm, ait S. Dorotheus Doctr. 4. Deiq; voluntatem ſimplici-

ter, dabit illi Deus etiam puerum, qui eum doceat, ſi Doctor deſit, ne
ille labatur ſin ſimulatè quis quærat Deum, Deus viciſſim dabit illi ſi-

mulatum Doctorem, qui eum in errorem & laqueum inducat. V. infrà
Conc. 9y. n. . Conc. o1. à n. 3. Cæterùm addo adhuc ad Fidem

Cathol. converſos, præter jam dictos ex Mahometismo: Tu-
netani Regis filius primogenitus & hœres regni Don Ama-

thai ætat. 18. ann. Fidei Catholicæ deſiderio è& regno ſuo

profugus, hanc in Sicilid amplexus, Romam ad Innocen-

781

tium X. venit 1646: dein inſidiis matris é Siciliaà domum Mahomet
ððð Fff ff 3

Vio- mo alii.

–

782 CoNciO XLIII. Ad obtinendum Cœlum, e vitandum Infernum:

violenter retractus, Tunis modò Rex: ſed an perſtet Chri-

ſtianus, neſcitur. Cornel. Hazart, & J. Hiſt. Eccl. noſtri Temp. Parte 2.
à fol. 224. Chriſt. Ott. f. 336. & ſequ. Monomopotæ Rex ſeu Im-

perator, Mahometanus, 1652. 4. Aug. à P. Alexio de Roſar.

O. S. Dom. baptizatus Dominicu, cum Conjuge Ladovica &
duobus filiolis totâque brevi auläa. Primogenitus, Michazl

ſpreto regno S. Dominici Inſtitutum amplexus, & ſtudiis

cum laude abſolutis, Magiſter ſeu Doctor Theologiæ crea-

tus, in Cafrorum ſuorum converſione totus fuit. cit. Cornel.

Ex Chinà.

Hazart P. I. d fol. 206. Chriſt. Ott. à f. 335. Euſt. Euſenhuet O. Præd.

Monitor. à f. 167. Ex Paganismo Regni Chinarum: Conſtanti-
nus filius unlie Principis, Jure Imperatoris, conſentiente
Patre, à P. Andreâ Xaverio Khoffler S. J. Viennenſi Auſtr.

baptizatus 1647: Eodem anno Helena Imperatrix, Conſtan.
tini mater, quæ literas fervore ac demiſſione pleniſſimas ad

Alex. VII. dedit 4. Novemb. 165ο: Item Anna Avia Conſtan-
tini: & Maria Regina, legitima tamen Vxor Imp. junlie, qui

Ex Americà.

in Ethnicismo mortuus à Tartaris interfedtus. Pamachil-

leus Princeps, Aulæ hujus Imper. ſupremus Præfectus, Vi-
ce-Rex, & Archithalaſſus ſeu Admiralis Regius, eorundem
Converſionis auctor, ipſe antiquus Chriſti Cultor, & literas
dedit 1. Nov. 16 50. ad Alex. VII. Ex America: VItimus Pe-
ruani Regni Monarcha à Luſitanis devictus, à P. Alphonſo

Barcenas S. J. Hiſpano circa 1590. baptizatus Carolus: cui &

aſtitit ſanctè morienti. Tres Reges Braſilos, mole corpo-
ris gignantes à P. Rulando S. J. non ita pridem fuiſſe Chriſto

Hæreſin fa-
cilè propaga-
ri, mitaculum
non eſt.

adjunétos, litteris e Braſilia miſſis intelleximus. En quanti
& quot pro æternàâ ſalute ſuâ ingreſſi ſunt, ingrediunturq;

Fidei Catholicæ viam Spiritûs arctam, rejectà carnis ſpacio-

Ssãâ latâque, carnem crucifigenter cum vitiis & concupiſcentii Galat.
v. 24. nitentes contra torrentem & naturam. Naturam ab
adoleſcentiâ in malum & vitia proniſſimam, Gen. S§. 21. facili
lapſu in pejus ruere, ſeducique, miraculi loco haberi ne-
quit, ut habent Acçatholici de ſuis ſectis tam facileè propaga-

6 Mon

Awiacar

cit brin

kre
E., hecca

eipiite

l HB

——

62. Nep⸗
Ti memon

n

tis

2

cror,
o bhn
ak
E.tnan

e

nhhfeenn.

—
derltet Chr.

ilem Döte
Ne GuIn.
oce Noee.

geUunind
Nun NAlted

.——

Pides Catholica tenenda, acceptanda.
tis. Mahometes impuriſſimam ſuam ſectam mendaciis, &
unà vi ac armis latiſſimè propagavit. Lutherus hami loco
objecit Principibus Bona Eccleſ. Eccleſiaſticis & Monachis

muptias, rectiuùs: Venerem; Plebi, & univerſim, libertatem
41 . . . X . =
vitæ, peccandi, & ſic pereundi æternùm: quod ex ipſorum

principiis remonſtratur: Öid. Cornel. à Lap. in 2. Tem. 2. 16. & 12.

, Als fol. y82. Hæc via lata: E. S§. Hieron. L. 2. Epiſt. 22. ad Cælant. à fol.
en 2562. Sic placuit, hoc loco pia curioſitate excurrere. De fu-
Uit n prà memoratis ad Fidem Cathol. converſis vid. partim & à
Muh potiori, P. Chriſtoph. Ott, S. J. Hiſt. noſtri Seculi 17. L-ib. 4. Cap. 4.
: Coln. àf. 320. Et Româ Glor. Edit. 2. in at. Dilingæ 1656. ad Calcem. Jacob.
Confenit Wilhelm. Im Hoff Norimberg. ſparſim Notit. Procerum S. K. 1.
nnend Egdit. nova 1657. in st. & Edit. 3.1693. fol. .
ee Bech Ge Sed S Ro S B G B S Bſ.⸗
leniſima 5 S ”M
Hia Coln C ONCIO XLIV.
unlie, „ — . . . . . V
Oblivio Dei ubique præſentis, omnia videntis, ſeverè
nLH judicantis: Nullus metus, nulla memoria Judicii
* extremi, Vitiorum & Inferni Janua: ſignum Re-
ſint probationis eſt. s
ai Rehßicite & levate capita veſtra. Luc. 21. 28. Dom. 1. Adv.
t Vox clamantis in deſerto: parate viam Domini. Dom.4. Adv.
Sn Lbc . „
m Neiſi videro: &c. non credam. Joann. 20. 25. F. 8. Thomæ.
„ , ſch . „5 5
i E Sixto quinto refert Antonius Cicarella, continuator
“ Platinæ & Onuphrii in Vitas Pontificum, mihi ſol. I6.
ne, Adum ante Pontificatum munere Concionatoris fun-
ohle V geretur, adhuc in Ordine S. Franciſci, à fuis Frater
Engg Felix

S
8

784 CoNC1O XLIV. udicii extr. Obli vio & nullus metus

Felix dictus, aliàas Montaltus à Patriâ Caſtri Montis alti in

Marchionatu Anconitano, idque tum Romæ in Eccleſia 8S.

Apoſtolorum, ubi maximo cum populi applauſu auditus
Caſus inſo- eſt. Dum hic concionaretur, ait Author, incidit Caſus val-
e o, autp
erl, on cre
(nl ,,
UIUAmeme.
Er Leus,
ſenkot

lens: Scele- de inſolens, nec minus mirandus. Cùm enim quôdam die
Fatus audita ante meridiem doctè atque Catholicè de materiaâ ſanctæ
ORcT P5ꝙ'E Prædeſtinationis ſermonem inſtituiſſet, adfuit homo qui-

ſerihi, u⸗ dam ſceleratus, qui ſingula capita ſeu argumenta, à Fratre

tiris: Contigit Felice propoſita atque diligenter diſcuſſa, ex ore illius cala-

Sixto V. ante mo excerpfit, atque ad finem cujuscunque adjecit: Mentira.

Pontificatum. Obſignatum deinde ſcriptum hoc idem homo impudentis-

ſimus ſub ipsâà nocte cuidam ex familiâ Montalti tradidit;

Cum autem ad manus illius perveniſſet, ſtatim legit, le-.

Sumque obſtupefaétus, absque ullaà moraà Priori transmiſit,
ille deinde Cardinali exhibuit Carpenſi, eo tempore totius

rius, poſtea Pius V. fungebatur, miſit, ut Montaltum hac

de re conveniret, & cum eo colloqueretur: quò in collo-

quio ita ſeſe geſſit, ut Commiſſario per omnia ſatisfecerit,
& ab eo tempore multùm ab illo & diligeretur, & colere-
tur: quæ benevolentia adeo crevit paulatim, ut, cùm idem
Ghiſilerius poſtea factus eſſet Pontifex, Montaltum Cardi-
Id contingit nalem creaverit. Hæœc Cicarella cit. L. A A. Prædcatoribus

Concionato- Iſaias dicit, ait S. Gregor. Hom. Iz. in Evang. Parate viam Domini,
ribus pluri- pectas facite ſemitas Dei noſtri. Breviar. F. & Marci Lebt. g. Vocem

extremi, Inferni: Inculcant mandata Dei, idque fundamen-
tis irrefragabilibus S. Scripturæ, Fidei veræ, Eccleſiæ, 88.
V. Conc. 5l. Patrum. Jubemur reſpicere, levare capita, audire Prædicato-
n. 2. res Dei & Verbi Dei, ac Chriſtum ipfum, qui vos audit, me au-
dit. Lucæ Io. I6. Ne inter Catholicos etiam ſint quamplurimi,

ſuam attollunt & exaltant, quaſi Tuba, ut jubentur Iai pS. 7.
annuntiando populo ſcelera eorum, ut pœniteant; clamant,
hortantur, terrent minis juſtorum judiciorum Dei, Judicii i

Noru
ſoren⸗

myurhn
Eeÿip inett
Ordinis Franciſcani Protectori, qui extemplo iſtud ad Com- un E
miſſarium Sacri Officii, quò munere tunc Michael Ghiſile-“

Puäntis
Hot
hunn

ut eeen
H”
RNN
M d

W ancits

Risl. lerum vindictæ, animæ immortalitatis, æterni præmii in!

tmde

en ſche

thomdi.
ta, A:e.
teilis

Ai trade
mlegtt,
ritranant,

Vitiorum & Inferni Janua ſignum Reprobationis. 785

— — —

qui reipsâ tacitè ſecum dicant: Mentiru? C ertè Politicorum A boliticis,

Principia vana & falſiſlima modernorum, & inter Chriſtia- Atheis, &
nos Athei, omnia Verbi Dei ſublimia myſteria, Divinæ ſce- walis Chri-

dentibus Ver-

cœlo, aut pœnæ in inferno, Severitatis udicii extremi, alia- bum Dei aut

que ipſo facto eludunt, ſomnia habent & figmenta. Niſi vi- fado aut

dero, non credam. ſaup. Conc. 32. n. I. &ο Conc. ys. num. 2. Concg. g0. n. I. verbo.

Conc. 3z. num. t. & 2. Ita denique vivitur cum oblivione, ſine

ullà memoriâ, ſine metu & reverentiâ Numinis, quaſi non

elſſet Deus, & Judex: Sic Infernus dilatat animam ſuam;
impulen

patent Portæ Inferi; quas, ſicut claudit memoria Noviſſi-
morum, dum peccatum eliminat; ita aperit eorundem ob-
livio, neglectus, contemptus; quò & ſtrenuè adlaborat doe-
mon, ut hoc medio nos ad vitia inducat, in his irretitos te-

mwemi neat, in æternam denique ſecum damnationem & reproba-
tionem. Hic ergo deæmon, hæc oblivio Noviſſimorum &

Judicii ex his extremi, impugnandus in præſens eſt, ne una,

u A & ſalutis noſtræ obliti damnemur.
Ainoglo⸗ II. La omnibus operibus tuts memorare noviſſima tua, & in æter- Oblivio

hrsteei
t,cinen
lum
Pediatn

num non peccabis. Eccl. 3. verſ. ult. Hoc pertractatum eſt ſuprà Novidimo-
Concione 1I. de Judicio Extr. Hujus oppoſitum, hic venit peruti- rum fons
liter conſiderandum. Ab oppoſito itaque verè (quod re- Pcccatorum.
ipsâ fit) bene videor arguere: Non memorare Noviſſima tua, &-
in æternum peccabi id eſt, ſi tibi nulla memoria, nullus re-
ſpectus, nullus metus ſit judicii extremi, & Noviſſimorum,

ſed oblivio, neglectus, contemptus, peccabis in æternum,

Iü in præſenti vitâ incides in gravia peccata, damnaberis in al- Peccant
dm ter, in quà æternum peccabis: peccant enimverò damnati damnati, etſi
De, wi H ſuis maledictis, blasphemiis. Etſi ſint extra ſtatum viæ & ſine novo de-
merito.

mtul.
elt⸗

meriti, ut per illa peccata novam & aliam pœnam amplius
non mereantur ex indulto Numinis. Aperta ſunt verba,

