Revelabo pudenda tua, OCcultas tuas ſpurcitias, vitia, & fœdi-

tates: Oſtendam Gentibus nuditatem tuam, & Regnis dgnominiam
zuame & projiciam ſuper te abomenatione omnia tua abominan-
da ſcelera propalando: & contumeliis te afficiam, afficientque
omnes: & ponam te in exemplem & ſpectaculum ac execran-

dam: Cornel. Tale eſt peccatum, & peccatrix anima: itaque

huic eveniet in judicio, in quo denudabitur, denudabuntur om-
niea ejus ſcelera, toti mundo, Gentibu, & Regnu. Quænam
funt illa Regna:? ait Beſſeus Conc. 6. f- zzr. Regnum nimirum
coeli, mundi, & inferorum: in primo regnant Angeli, in ſe-

cundo dominantur homines; tertium tyrannicè tenent dia-

boli: Atque omnes hi ſpectatores erunt ignominiæ: 6 pu-

D
Nilinnt
inn.
e
Neca
ſe
.

bus; nullo ſuorum conſilio, à tam infami morte revocari pos-

—

mnmMinc peccatori horror, confuſio, deſperatio. 415
dor, infamia, 6 confuſio! f. 372. legit Chaldæus: Pate-
faciam confuſionem ſceleris tut un vultum tuum, té, reddam execran-
dam, & ponam te fadiſſimanr oculis omnium videntium. Septua-
ginta tradunt: Ducooperian poſteriora kua ſuper faciem tuam.
Peccata tua, quæ flocci feciſti, nihil æſtimaãſti, & poſt ter-
gum poſuiſti, præſente toto mundo palam fient. Et, qao-
modo immunda es, ic immunda judicers; explanat S. Hierony-
mus in l. citat. Nahum. Calamat. Glva Diſc. 31. n. 7. . 294. KRevelabo.

hoc eſt, ait Marchant: omne velum auferam, omne palli-

um, omnes prætextus, quibus celas deformitatem, omnia

perizomata & folia hereditaria Adam, hoc eſt, omnes excu-

lationes, & ibi confundam te coram omnibus habitatoribus

Cœli, inferni, mundi. Hort. Paſtor. de Jud. Lect. 32. f. 190. Ut pro- Damnati in

Jud. plùs tor-

inde rectè dicat S. Baſilius Orat. de Jqudicio, & in Pſalm. 33. Plus Jdemur pu
torquentur iniqui peccatorum Ppudore in etremo Judicio, cum illi an- Jore ſcele-

te calos fuerint Propoſitæ beccatorum maculoſa ſordes, quàm cum fu- rum, quaàm
erint igni aterno traditi. cit. Calunmnmn. inferni igne.
VI. Et verò, ſi in humanis, & in vitâ, tam ſervile, turpe, In humanis

tam ignominioſum eſt, denudari, etiam coram paucis, quid quàm igno-

ni erit ignominioſius peccatori coram toto mundo?: David miniatunn
enudari: ex

graviſſimo bello ultus eſt illam injuriam, qua Hanon Rex 2: Reg. 10
Ammon, à ſe optimâà intentione miſſos ad eundem Legatos Keg. 180.

turpiter veſtibus & barbâ mutilabat. 2. Reg. Io. & I. Paralip. 19.

4. Plutarchus refert, Meſſenias mulieres, neſcio quâ phre- Meſſeniæ
neſi & mentis amentiâ inducéctas, ſibi ipſis vitam promiſcue mulieres à ſui

eripere ſolitas, adeo ut nullis parentum vel amicorum preci- de abſter-
sznul ritæ Lege,

ſent: donec tandem edicto publico cautum eſt, ut quæcunq; erum. t
primè violentas ſibi manus intuliſſet, nudato corpore, vitâà li- mortem nu-

cet privata, per vicos & plateas magnâà cum infamiaâ, rape da corpora
X * .„ „ „W
retur: & ſanè tantum apud ſanguinarias illas ſui interem- palam pro-

ptrices edictum hoc valuit, ut nulla impoſterum auſa fue lici.
rit, manus ſibi injicere, verita, ne nuda per urbem traheretuar,
omnium ſannis expoſita, pudorem ſcilicet mortui corporis
Mechtl! de Jud. extr. Gg g mot-

.

416 CoNCIOXXVII. In fine hominis denudatio operum illius.

mortis timori anteponens, quomodo ergo apprehendere
oportebit denudationem coram univerſis mundi incolis, & in

loco maximé celebri & publico? Beſſ. cit. C. 6. f. 372. ex Plutareh.

Verecundæ Lib. de inſignibus mulier. Hoc apud Ethnicos. Magis Chriſtia-

Eleonoræ,

Soſæ Conju-

ni, plurisque verecundiam & honeſtatem habent in pretio.
Eleonora illuſtriſſima Foœmina, Emmanuelis Soſæ Luſitani

gi, denudatio Principis conjux, quæ cum marito & ſexcentis comitibus

morte gra-
vior accidit.

naufragium paſſa, poſt arma & opes à barbaris direptas,

jamque pedes iter faciens in armatos Zthiopes incidit. Hi
Soſam ipſum, & cœteros utriusque ſexus nullo diſcrimine,

veſtibus nadare funt aggreſſi. Adedò ablatis armis animi o-

mnium ceciderant, ut, jam prædonibus his etiam obnoxii,
contrà nec hiſcere quidem auderent. Eleonora tantum,
generis memor, ac pudoris retinens; obniti acriter, quin et-

iam pugnis colaphisque barbaros ultrè ad necem irritare:
quoad mariti denique hortatu, & deficientibus jam planè

viribus abſtitit. Nec mora: detractæ direptæque veſtes

naufragis, metu ac pudore confuſis, atque à tantâ rerum

indignitate oculos avertentibus. Tum verò caſtæ matro-.

næ triſtior omni morte lux viſa, cumque aliud non ſuppe-
teret, & veſtigio ſeſe arenis deſodit; quidquid corporis ex-

tabat, ſoluto raptim fuſoque crine obtexit. Mox ad comi-

tes voce ſupremaâ: Vos quidem, inquit, Duci veſtro fidem
egregiam præſtitiſtis, optimi viri, nil ultrà opus eſt. Ite,
vobisque ipſi confulite. Hic altus omnium mœror ac do-
lor vocem incluſerat. Eleonora verò in hoc ipſo tumulo,
quem ipſa ſibi fecerat, ſeque ipſam velut exanimem in eo
collocarat, fletu & jejunio longo exhauſta, jamque prius ſe-
pulta, quàm mortua, diem ſuum obiit. O magnam heroi-

dem, quæ potiùs vitam, quàm verecundiam exuere ſuſti-

nuit! Drexel. tom. I. zn Koſis p. 2. C. 12. J. 4. mzhi f. 920. Kengel. de
Jud. Divin. tom. 2. C. 10. n. 2. Ex Petro Maſſeig, Libh. 16. hiſtoriæ Indi-
p. a52. Sed obſtupeſcendum illud fœminæ factum, omne

fidei ac verecundiæ exemplum longiſſime ſuperat. Ab
MUMG omni

R

ol

i

6.

—

ndere
,Kin
Mun
ikin.
to.
MWi
ehnn,
it. N
imine
imio.
Dnori,
mnun,
uner
Intue
niut
ſekes
Nttun
ma.
i⸗
iel.
co.
Uden
ke,
e
lo,
n
ible
ni
l⸗

“

ai.
e

0MNN

primus, Imperator Romanorum electus, inter refractario

Hinc peccatori horror, confuſio, deſperatio. 417
omni ævo vix ſimile quidquam poſteris memoria tradidit.

Anno Chriſtiano milleſimo trecenteſimo ſexageſimo ſepti- Verecunda

mo, Petrus Caſtellæ Rex poſt primum cum Henrico fratre Ancilla, ut
congreſſum, victor Hiſpalim rediit. Inter complures, quos, Dominæ nu-

triumpho inſolentior, juſſit perimi, nobiliſſima matrona Ur- in erer.

raca Gusmania, Joannis Alfonſi Gusmani mater fuerat. inſiliens S
Hanc in celeberrimâ urbis plateâ flammis exuri vivam vo- ipſa conſum-

luit, crudelis Princeps. Ad Gusmaniæ rogum adſtitit fa- tur.
mula Iſabella Ubedia, virgo honeſtiſſima: cùmque domina
in igne ob acerbiſſimos dolores impatientiùs ſeſe jactarert
ita ut veſtis incompoſita & pes nudus cerneretur, famula,

animi plena, in ipfſos ignes inſiliit, disjectam veſtem com.
poſuit, eamque tamdiu manu tenuit, dum & ipſa (quod poe- Verecundiæ

nè fidem ſuperat) cum domina conflagraret. FPactum non prodigium.
laudo, ſed ancillæ fidem, ſed verecundiæ predigium obſtu-
peſco. Mori maluit hæc virgo, quaàam dominam minus ve-
recundè morientem cernere. Drexel. cit. l. g. . E graviſſimis
tormentis ipſimet Chriſto ſua in flagellatione & crucifixio- Chriſto pa-
ne denudatio, & exinde confuſio & improperium, ex Pſalmo ent genu⸗

6§. §. & 20. Neſcio an tormentum ullum aliud Domino gra
L Ientum Sta-

vius acciderit, ait Leop. Mancinus, de Paſſ. Dom. l. 4. Diſſert. 5. viſimum-

punéto y. fol. 369. col. 2. med. quöë punéto g. plura. Speranza de laſſ. D.

Punct. 27z. & Indice V. Nuditas. In fine bominis denudatio operame il-
lius, eò gravior, & ignominioſior, quèò peccator nocentior.
At denique audiamus, quâ impiorum acerbitate, dolore,

impatientiâ, deſperatione, quantis blasphemiis! “M
VII. Metiri poſſumus ex itidem humano caſu de Otho- Othocarus
caro, Bohemiæ Rege prænomine Primislao. Rudolphus Rex Bohem.
i1 8 Rudolpho I.

principio Regiminis habuit Othocarum Regem Bohemiæ, us coram bi-
qui renuit Rudolpho fubeſſe ‚inque ejus verba jurare, quem 1% ercitu:
paulèò antè in ſuo ſervitio ac aulâ palatimum habuerat; Tes quàm exacer-

Pprælio dirimenda erat, jamque in campo utrinque acies dis batus.

Ppoſitæ, cùm formidanti Othocaro injecta melior mens, pe-

N

418 CoNCIO XXVII. In fine homini⸗ denudatio operum illius.

tiit per legatos ab Imperatore, hoc ſibi dari, ut ſub tentorio,

quaſi poſt cortinas, coram principibus clam juramentum

præſtaret, quod in utriusque exercitùs conſpectu pudor ve-
tabat. Acceptat Imperator, ſtatimque tentorium excitari

jubet, ingenioſæ fraudi opportunum: nam cùm ante Ru-
dolphum, Auguſtali ſubnixum ſolio, Othocarus genu po-
ſito fidem præſtaret, adducto artificiosè funiculo, quatuor

tentorii latera ita extemplò conciderunt, ut exercitus uter-
que ingeniculantem Imperatori Regem cerneret, accla-

mantibus Germanis, frendentibus & dolum tacitè execran-
tibus Bohemis; præſertim verò is pudor animum uſſit illuſi
turpiter Othocari, ut bello ſtatuerit ignominiam vindicare;
ſed conſilio infelici, tum à ſuis, tum à fortuna deſertus, in
conflictu cecidit. Engler. Part. I. Dom. I. Advent. ante J. 2. f. 13. Oe⸗
ſterreich. Ehrenſpiegl. Eib. I. c. II. f. 95. & ſequ. Faber At. Dom. I.
Aadv. Them. 2. JG. 2. E- elleri teutſcher Kayſer Adler in Rud. 1. fol. 365.
3727. Bohm. Chronickh in Primnlao Ottogar. ad Annum 1275. Paulus
Zehentner Verm. conſé. L. a. c. 3. fol. pz . In qué quidem nec ulla
umbra eſt extremæ illius confuſionis. Habent hic, quod
Applicatio metuant, qui virtutem erubeſcunt; qui in ſcelere lucem
ad impios. oderunt, quotquot nunc in latibulis fornicantur, & flagitia
committunt, quæ cœlum & ſidera benigno oculo non pos-
ſunt aſpicere: detegentur hæc eorum probra, cùm ſublato
ſipario nos Deus, in ampliflimo mundi theatro, in conſpe-

Gtu utriusque exercitůs, Beatorum ac damnatorum, in val-

le Joſaphat, olim ſtatuet omnes conſpicuos, & omnia nu-

da & aperta erunt: Et eheu! quantorum Serata pudicitia in die

Judicii dehoneſtabitur, ait S. Hieronymus ad Fabiolam de veſtitu
Sacerdotum. Graviſſima accidit confuſio hæc Regi Othocaro,
cum ſuis frendenti, bellum moventi, ſed in ſuum exitium,
Hinc male- ut dictum. Frendent omninè impii tam turpiter denudati,
dicta & blas-& confuſi, frement, ſtridebunt dentibus ſuis, contra Judi-
phemiæ dam- cem bellum moturi, ſi poſſent, deſperatione penitus acti in

Judicio extr furias. Pluribus pro more piè & eloquenter deſcribit Lu-
dov.

u. Hiinc peccatori horror, confuſio, deſperatio. 419
tor⸗ dov. Granat. in Duce Peccat. E. 1. p. 1. kit. & C5. fol. 712. & ſequ.
ntumn In hoc deſperationis loco miſeri illi damnati, rabie quâdam D
rye. crudeli furentes, iram ſuam in Deum convertent, & in ſeipſos
dtni ſævient, comedentes proprias carnes ſuas, dilaniantes vi-
hu. fſcera ſua, furibundis cum gemitibus lacerantes invicem
un ceoarnes unguibus ſuis, & blaſphemantes indeſinenter Judi-
ar cem, Qui eos ad has pœnas condemnavit. lbi quilibet eo-
8ue. rum maledicet ſorti ſiæ infortunatæ & infelici nativitati,
Nelr rêpetens ſine intermiſſione luctuoſum illum planétum, &
WR, deſolatas illas obi nænias: Pereat dier, in quà natus ſum & c. Yob. 3.
im 2v. 3. Hæc & plura cit. Ludov. Granat. Adeo tremenda in fine
fin bomint & mundi, in extremo Judicio, ac luctuoſa peccatori
M denudatio Operum illins! ut ſanè ne à longè convenienter aſſe-
% qui noſtrâ cogitatione poſſimus. Metuendum certé Judi-
Ccinum etiam cx hoc capite, in illo omnia noſtra peccata, ĩt
A dictum, ucda, cum ignominiâ & confuſione inexplicabiil.
denudandz »„& aperta fore. Annon igitur, inſenſate atqdue—
u impudens peccator, infamem hanc ſcelerum tuorum ma-
nifeſtationem ac denudationem perhorreſcis vel ubi in te nul-
en lus pudor peccandi, quæ tibi ſpes ſalutis eſſe poterit? quid?
n Perhorrefcis, delicta uni homini in Confeſſionis ſacræ ſecree
. to detegere; quid igitur feres, ea omnium oculis manife
do ſtarit Er infi Couc- so- Rnen. . &α . s. oee.
hc. VlIII. Hic tangitur aliquid in remedium & ſolatium, Sglurie re⸗
in quo 4 pro concluſione prætereundum non eſt. En Deus in- De m en
en. finitè clemens, ad omnem illam in Judicio extremo ſub- nicum
cundam confuſionem, peccatis per pœnitentiam in vita peccatori: ue
ℳ non geletis juſtiſſimè decretam, penitùs evitandam, illud Conſcienti-
rn ſingularis gratiæ nobis conceſſit ex ſuaâ Sacramenti Poœni- am ritè in S.
tentiæ Inſtitutione, quâ poſſimus, & teneamur, ſolùm nos Confeſſione
H ipſi accuſatores & teſtes noſtri, in ſecretiſſimo confeſſiona- ſennder ne
. lis judicio, quod totum clementiæ eſt, peccata noſtra omnia & .

8, 42 Seete e2 1; ternà igno-
n gravia, quoad ſpeciem & numerum, cum humili ſum miniàa in extr.

L⸗ mèque meritoria accuſatione & confuſione Chriſti vicario ſudicio pa-
dk EEgg 3 ape- teat.

420 CONCIO XXVII. In fine hominie denudatio Operum illius.
aperire, non damnationis, ſed integræ abiolutionis ſenten-
tiam; in hoc & altero mundo; in terris & in coælis efficacem,

,. accepturi, adeo ut talum peccatorum, in ordine ad con-
fuſionem & pœnam ratio in Judicio ampliuùs futura non ſit,

nard. ani homini & peccators pebcatlim taum aperire, quiad fabturus
e in die Judicit, ube omnihbus eapoſete kun conſoientia patobit? Et
Z. Auguſt. Melims eſt, ait, corkm Ainb aliquidrubori tolerafe, Juam
in die dudicii coranz tot millibus hominum gravè yepulsa denotatum ta-

eſcere. Calamat. lv. E. Confeſſzo Diſe. Io. n. 16. knne. Quòd ſi recu-
ſes hoc unicum gratiæ medium & ſecundam poſt nalfragium ta-
Aut poœni-bulam; ſcito illud inevitabile: Aut panitendum, alit ardendum;

tendum aut quod ſequens docebit tragica hiſtoria, ex aliis innumeris „
urdendum: quæ docet, peccata, quæ voluntariè in Confeſſione celan-
ait S. Thom.
e villa norà. fert Joannes Junior, ſeu Joannes .gidius, Ord. Prædicat.
Confeſſio- in ſuo libro, qui dicitur Scala cæli- Duo Prædicatores ibant per

nem imper- viam, quorum unus erat Poœnitentiarius D. Papæ, & ſan-

fectam ſcien- cus homo, & alter multùm innocens & pius: cùm ergo ad
ter faciens
Domina fju- 1 — ereit, 111 Cc& Ei E CGI, Qu
hitò moritur terium commiſerat cum quodam de parentelaâ ſuâ, & pro-
& draconem Pter enormitatem peccati, & erubeſcentiam humanam un-

inequitans decim annis absque confeſſione tenuerat; illa dum vidiſſet
apparet hor- iſtos Fratres extraneos in Eccleſiâ celebrantes, dixit intra ſe:

ribili ſpecie. iſti non cognoſcent te, nec unquam redibunt ad partes iſtas,

XXicdeo iſtis dices peccatum. Celebrat Miſsaâ, ad Pœniten-
tiarium acceſſit, & ſtante ſocio ex oppoſito, cum peccata

ſfſluua confiteretur, ad quamlibet expreſſionem unius peccati
unus bufo exibat de ore ejus, & faltando exibat Eceleſiam.
Tandem confeſſis omnibus peccatis, cùm veniſſet ad illud,
præ verecundiâ noluit confiteri, & dum abſolveretur à Pœ-
nitentiario, & ipſa vellet recedere, ſocius Pœnitentiarii vi-
Qit, quòd omnes illi bufones cum uno alio majori & enor-

mioris ſormæ turmatim ingreſſi ſunt os mulieris, & ven-

trem.

tur, tandem aliquando ſummàâ confuſione manifeſtari. Re-

quoddam caſtrum veniſſent, in quò erat mulier, quæ adul-

4 HMHinc peccatori horror, confuſio, deſperatio. 4ar

ntn. trem. Receſſit mulier non confeſſo peccato; recedunt &
en, Fratres. Et cum per unam leucam iviſſent, ſocius Pœni-
n tentiarii ei revelavit viſionem, quam viderat de muliere
uſt, confitente. Qui territus & triſtis dixit: Celavit aliquid inm“
N. Cconfeſlione! Et cùm rediiſſent, ut eam converterent, eam MV
W fuffocatam & mortuam invenerunt. Qui contriſtati mo-
i do mirabili, cum jejunio & orationibus ceeperunt implo-
rrare divinam clementiam, ut dignaretur oſtendere, quid
u fignificaretur per viſionem oſtenſam. Tertià die apparuit
u. eis mulier, equitans ſuper Draconem, & duo ſerpentes cru-
nt. deles accingentes collum ejus, ſugentes ejus ubera; duo
in bufones terribiles erant ſuper oculos ejus; ac de ore ejus
e, ignis ſulphureus expirabat; duo canes devorabant crudeli-
dr- ter manus ejus: & duæ ſagittæ ignitæ immittebantur per
N. aures ejus; in capite ejus lacertæ ſtabant. Quam cum vi.
der. diſſent Fratres, territi corruerunt. Tunc illa: Nolite ti-
1er mere amici Dei; nam ego ſum illa malediéta, quæ fui vobis
a alia die confeſſa. Et quia celavi in Confeſſione tale pecca-
ou tum, ſum adjudicata perpetuò huic pœnæ. Tunc Pœni-
l. tentiarius: Adjuro te per Deum vivum & verum, Chriſtum, Pœnarum
n. ut inſo rmes me de duobus dubiis. Primum eſt, quid ſigni diverſitas.
uor ficat hæc diverſitas ponarum: Tunc illa: Lacertæ capitis
e ſunt in punitionem ornamentorum capitis: bufones ocu- 1
“ lorum in punitionem corruptorum aſpectuum: ſagittæ
iggnitæ in punitionem diffamationum, cantatiommm, &
Nn. immundorum verborum: ſerpentes ſugentes ubera in pu-
aoon nitionem, quia ſuſtinui immundos tactus; ſed crudelitas ca-
lni num in punitionem actuum immundorum, & quia bona de-
iau. di, de quibus ſuſtentari pauperes poterant Chriſti, meis
l amatoribus: equito ſuper draconem, qui inexpreſſibili do-
N. lore me cruciat, & comburit omnes tibias, & omnia viſcera
iti mea, in punitionem immundarum operationum. Tunc
d. Poœnitentiarius: Rogo, ut ſolvas ſecundum dubium meum,
en ſcilicet, quæ ſunt peccata, ex quibus gentes hodie damnan-
L tur.

OH H

422 CoNGIOXXVII. In fine hominis denudatio operum illius &c.

R

Propter pec- tur. Tunc mulier: Hodie per viam peccati ad infernum

cata quatuor deſcendunt mulieres per quatuor genera peccatorum; per
mulieres ma-peccatum luxuriæ, per peccatum vani ornatus & pictionis;

vimè dam- per peccatum ſortilegii, & per erubeſcentiam Confeſſionis.

Nantur.

Cùm ergo interrogaretur, an poſſit juvari, draco cum mi-

rabili cruciatu ſubitò elevans eam, ad infernum portavit.

Anton. Dauroult. § . Cap. y. tit. 35. Exemplo . Yoan. Major. &. g. in Ma-

e Specul. Exempl. V. Confeſſio Ex. 22. f. I7I. qui addit: Accidit

hoc in quodam caſtro Geldriæ, ut retulit R. P. Franciſcus
Coſterus S.J. qui id accepiſſe ſe, ſæpiùs affirmavit, à quo-
dam Nobili viro Colonienſi, qui locum probe noverat. Ha-

bemus hic paradigma, ſpecimen, & exemplum aliquod tri-

ſtis denudationis operum illius in fine homini, qualia multa millena
millia videre erit in extremo Judicio: quàm bene feciſſet no-

bilis hæc mulier, ſi ſuperâſſet pudorem hunc noxium, ſe-

séque integrè in confeſſione aperuiſſet ritè ſemel ſecretiſſi
mâ. Hinc & hoc exemplo ultrò monemur (ut pluribus
verbis opus non ſit) quid agendum nobis, ut tragicam illam,

& ipſo inferno diriorem operum noſtrorum denudationem evi-

temus, ſcil. vel non peccare, vel admiſſa peccata ritè expia-

re; ne non confeſſi damnemur.

Authores in V. Cornel. citt. LL. & alii citati. Petrus Beſſeus D. Regis Chri-

hanc mate-

riam.

ſtianiſſ. Orator. de qudicio Conc. y. & 6. Matthi. Faber. Dom. 3.
Adv. C. 3. init. & G. I. Calamat. in Glva Diſe. 30. & 31. de Zud.

extr. & in Quadrag. Diſce. quinto. Drexel. tom. I. in Koſies

pvart. 2. C. 12. de Verecund. Englgr. P. I. Dom. I. Adv. Ad n. 2. La-
b.at. prop. S. de Judicio. Speranza de Judicio. Infra Conc. 39. Phil.
Hartung. Conc. Tergem. Dom. 3. Adv. Conc. I. Vid. Conc. 15. n. 3.
de S. Gertrude: & per tote Et num. 6. ibidem de Hiſpani ho-
micidæ pectore denudato.

Tnun E e P ee 1 :B Gt e e O: ae S6 , 63. 0 e :8 35 35 68 e Be Oe B 8⸗
CoNcIo XXVIII.
ns. In Judicio extremo apparebunt gravia peccata, quæ

Uc in vitâ videbantur levia. Quàm ſtudiosâ cu-
H rd ab omni peccato abſtinendum.
iens Yu quis? Joan. 1. L9. Dominicâ 32.
iccx. M T. Advent.
A nunc temporum ætate vivimus, quâ videntur om-
lt nia ad ſummum perveniſſe, ut vulgèò dicimus, ſeu
nün „ſummum perſectionis apicem aſſecuta fuiſſe; ex his
En. — ſcientias, artes, raras inventiones, ſtratagemata &c.
. Preæclariſſimas artes veteribus ignotas D. Joannes Zahn, Ord.
ul Præmonſtr. init. & in præfat. egregséi libri ſuè, Teleſcopii, nume-
ii rat tres, nunc maximè florentes, in humanos ufſus utiles, Artes tres
iln Pyrothechnicam, in igne & pulvere nitrato ſeu pyrio; qui clariſſimæ,
. vel momento temporis ingentes aggeres, valla, muros, ar- Pyrotechnica
. ces, caſtella, oppida, montesque ipſos & radicibus evellit, in igne & pul-
inaltum ejicit, & diffringit, in mille partes disjicit, ingen- erc.
tes hominum copias, haud aliter, ac fulmen afflans, ene-

cat: ut ita non malè pulvis iſte à quibusdam terræ Fulmen nun-
cupatus ſit. Alteram Typographicam, quæ Parvo impen- Txbogra-
6 dio, ſed peregregio, quodvis nunc artis & doctrinæ genus, Phca-
ac quantumcunque operoſum opus ingenii per quasvis

mundi plagas divulgat, eloquitur; omnium etiam linguis
gentium loqui docet, & loquitur; intimos animi conce-
prtus plurimis ſimul locis revelat; ut ita nulla temporis inju-
H rià quidvis magnificum ampliùs intercidere, & Ex homi-

num memoriâ elabi poſſit. Ambæ veroò artes hæ TI cutoni- Jerma⸗
cæ Nationi in origine ſuâ debentur, in Germaniâ primumn:g zambæ in-
inventæ, illa Sciopetorum, & eorum uss, inventore Ber- ventæ, & qu?
0 Mechtl de Jud. extr. HHHlhh

thol- anno:

424 CoNCIOXXVIII. In ſudicio extr. ga via, quæ hic levia.
tholdo Nigro A. 1380. hæc Typographica vel Argentorati An
A. 1440. Vel Moguntia A. 1450. P. Sephan. Centifani & J. Ephem. (tl
. Tertia Te- A. 165.: Ultimis hisce ſeneſcentis mundi temporibus, aban- m
leſcopica in no 1560. Vel 1609. acceſſit haud minor propè dignitate ars ℳ
vitris admi- Teledioptrica, ſeu Teleſcopica, ingenuæ voluptatis & uti-:·
randa. litatis, quæ coœleſtia corpora contemplatur, ea quaſi præ- „0
ſentia ſtatuit, figuras inſpicit, magnitudines commenfurat; mes
quæ ſeſe penè cœlo infert, ut liberiuùs, accuratiùsque ſpe- Nr
Gatiſſima illa lumina non tantùm oculis clariſſimè intueri
poſſimus, ſed ipſis propemodum manibus palpanda offert: iu
quæ ars in terris etiam remotiſſima ad oculos ponit, clare
ſpectanda præbet, idque per tubos opticos; ingens item in k
ſuis perſpicillis ſubſidium & utilis neceſſitas pro quovis ho.
minum ſtatu, pro continuo literarum ſtudio occupatis, n
pro artificibus, per acutiſſimos labores ad minima opera in- D
tentis: pro pictoribus & ſculptoribus, ad acuendam oculo-
rum aciem, pro Anatomicis ad minimas venulas in deſeétis 1
corporibus perquirendas: pro Phyſicis, curioſis Naturæz al
ſcrutatoribus, per microſcopia ſanguinem, lac, acetum, ali-
sque humores vermiculis ſcatentes, inſpectantibus; dum e
minima decuplùm, imè centuplum majora quam in ſe funt, ſe
oculis clarè ſpectanda repræſentantur, ut ea etiam, quæ
alias omnem oculum fugiunt, clarè videri poſſint, & ma- tie
gna: quorum experimenta ſo. refert idem bene memoratus 1
D. Joannes Zahn. czt. libri Fandamento tertio, Cap. 3. 4à f. 1oo. Amor.
increat. L.I. C. I. F. y. fol. 47. quæ multis ut proſequar, non eſt, np
cùm mihi non de ſolum curioſis, ſed de gravibus & ſeriis di-·
cendi materia ſit. Sed hæcipſa non fruſtrà adduxi. Sit ſua ni
laus, ſium pretium hiſce artibus, earumq; Inventoribus, ii
& per illas bonis ac ſolidis experimentis, utilitatibus, &... ,
ante omnia autem per illa ſummo Artifici Deo honor & glo-
Magis ad-ria. Reſpectu hujus, omnia illa ludicra ſunt, nihil, imo ni
miranda & hilominus. Admiranda Opera Dei, inter quæ eminet om-
2raviora in nium operum fmis, Judicium Extremum: hie erit viſu e⸗ 4

.

—

torat

lem.

1

te 5
Kit.
in
eſe
D
loten
tyce
itenn
VsN

Dar.

..

7

Ner.

elh⸗
cs
ane,

mento, & diſſipabit: Scpra Conc. y. cùm dein: Ante ipſum ig.
præcedet Pſal. 96. 3. & plura, cit. C. gz. n. 2. Artifex in libris, quos

Deoecemur, quum ab omni peccato abſtinendum ſit. 425
&u ſatis. JTudex Extremus, Artifex in igne, quòô totum ar-Judicio ext.

dentem mundum exhibebit, eôque omnia diffolvet mo- applicando
„tres has artes.

totus mundus leget: ſaprà Conc. 1S5. Admirandus Scriptor; ſa-
prà Conc. 25. qui legit, intelligat. Denique (quod hic hujus
meæ conſiderationis eſt) admirandus in repræſentatione
per ſpeculum: quod quidem in haâc vità, omnia Dei cre-
denda, etſi obſcurè, cum ſummã tamen & infallibili certi-

tudine, quæ omni humanâ evidentiãâ major eſt, Conc. I. n. 2.

ſapra. proponens, & repræſentans, eſt Fides divina, virtus
theologica: Videmus nunc per ſpeculum in ænigmate, tunc autem

à facie ad faciem; 1. Cor. 13. 12. In altera verò vitâ, & denique Judicii extr.

in fine mundi, eſt ipfum Dei judicium, quòê à mundi prin- ſrenum ex-
cipio, tempore, & loco remotiſſima, occultiſſima, mini- Actunune oin-
nia repræſen-

ma, ſumma & infima, in cœlo, terràâ, & inferno geſta, et- as peccato-
iam ipſius cordis penetralia, clariſſimè, & evidentiſſimè re- ri formidabi-

præſentabit, & ita, uti S. Gregorius Nyſſ. Orat. r. de, Beatit. Ie.

Duemadmodum, inquit, vera certäg, ſpecnla tales vultuum olten-
dunt eſfgies, qualescunq; àpſi vultus ſunt ita jaeſt am NZudicium noſtris

affebtionibus aſſimilatur, qualiacunq, à nobis commiſſa faerint. Faber

Dom. 3. Adv. CG 3. G. 2. Homo, ait S. Thomas in Iai. 22. in ſpeculo men-
ti quinq, debet contemplari peccata, qlæ commiſit, ut doleat; ſuppli-
cia, merlit, Ak töämeal; beneſicia, get Deus contulit, ut Sratias
agat; mandata quæ præcepit, ut impleat; præmia, Aua promiſit, At
comprehbendat. Ap. Petr. D'Oultreman Amor. Increat. Lib. 4. C. 32.
Sbt. 1o. ſol. g8o. Hoc ſpeculum ſine fuco, ſine palpo, & umbra
cuique dicet: Tu qui er- non qualis fueris, ſed quàm bene
vixeris. Spectavimus Concione præced. In ſine hominis denudatio-

nem operum illius e Eccl. I1. 29. Factã ergo hâàc operum omnium

in judicio Extremo denudatione ſen manifeſtatione, valde
obſervandum occurrit, fore, quin primâ fronte, Primo
aſpectu, occurrat, quàm nos in hâc vitâ valde decipiamus, .
ſine numero, ſæpiſſimè, dum videbimus ex illo Judicii ac-
H h h 2 cura-

S
—

Peſſimum &£ II. Morbus animi & vitium grave eſt hominum, quò fa-

conmune di- cilè & frequenter nos in facta proximi intrudimus, ea te-
tium, quôd L

alios & non
nos judice-
Mmus.

426 CoNCIO XXVIII. In ſudicio extr. gravia, quæ ic le via.

—— —

curatiſſimo ſpeculo (quod nec fallere poteſt , nec falli)
gravia, & graviſſima apparere, quæ hic nulla aut minima
videbantur; occultiſſima, fieri palam: in oculis noſtris ju-

ſta, bona, & ſancta, tunc reprobari ac rejici: quid de pec-

catis notoriè gravibus fiet? Docemur certè, ab omni pecca-
to, præſertim de gravitate, quapiam ratione, ſuſpecto,
ad periculum ſapienter evitandum, cavere omni ſtudio &
curâ; cum etiam de minimis ſit danda ratio,. Habebimus
iterum ſatis, quod audiamus, inſpiciamus; modè patien-

ter & in noſtram ſalutem utiliter, & cogitemus.

meréè disquirendo, judicando; & quidem, gravi errore, nec
ſine peccato, minima in aliis vitia pro gravibus habemus,

virtutes pro nullis, aut pro vitiis etiam: contraà vitia noſtra
inter virtutes numeramus, aut inter levia, etiam ubi gra-

via ſunt; ita circa aliorum defectus vitris convexis, aucto-
. „ e * „ * *
riis & microſcopiis, illos iniquè augentibus, circa eorum

bene adcta, & noſtros defectus concavis & minuentibus uti-

mur. Fallunt ut plurimum noſtra judicia, & de aliis mala,
& de nobis bona: Sola udicia Domini vera, jaſtificata in ſemet-
ipſar Pſal. S. lo. Id boni principii olim diſcipulus accepi à ve-

rè ſpirituali, R. P. Joanne Evangel. Thanner S.]. meo in Theo-

logiâ per triennium Profeſſore, dein & Præpoſito Provinciæ
Supcr. Germ. Confeſſario Auguſtiſſimæ piè mortuus Pragæ
An. 1679. cujus memoria in benediétione: certèò crederem,
quæ de me ſentirem ego, alios de me contrarium ſentire:

Ita eſt. Rectiùs: Vitam tuam, homo, animadverte (vocifera-

tur S. Chryſoſt.) in tuam pſius conſcientiam deſcende. Drewel.

tom. I. de redtà Intent. Lihb. 2. C. Z. y. Conſecut. Qiucbi multa.) H. z. mihi

f. oë. Thom. Kemp. L. I. c. Iz. de Imit. Chr. Quid vider feſtucam in

oculo fratris tuè, trabem autem, quæ zin oculo tuo eſt, non conſideras?

Luc. 6. 4I. Matth. . 3. Sed quisquis ita es, vade mecum ad ter-

ſſſimum Judicii Divini ſpeculum: hic (de alienis nihil ſoli-

citus)

aliqua contra ſe rebellio fuſcitaretur, & regno privaretur,

õ

Docemur: quàm ab ommi peccato abſtinendum ſit. 427

citus) tua conſideres; & deprehendes é feſtucis tuis trabes,

& trabibus validas arbores naſci: ſeu, tua gravia eſſe, quæ
tibi hic videntur levia. Veritatem docent, pro more à me

adducti, Scriptura & Patres. Jerobeam, ut habetur 3. Reg. 12.
Hoſtis Salomonis, poſtquam poſſeſſionem regni, quod de
jure debebatur Roboam filio Salomonis, occupaſſet, timens,

ne occaſione, quâ quolibet anno populus Dei, adorationis
& viſitationis templi causâ, Hieroſolymam pergere ſolebat,

ut omnem ſiniſtrum eventum, qui ſibi contingere poſſet,
effugeret, illam occaſionem tollere, & annuam illam profe-

Rionem impedire decrevit. Et ut meliùs ſuo potiretur in-

tento, duos vitulos aureos fabricare reſolvit; uti & fecit,
unbmque in Bethel, & alterum in Dan adorandum, populo
Hebræo expoſuit. Et quâdam die in conſpectum populi
prodiens, hiſce eum allocutus eſt: Mi popule, video, quod

Figura Ido-
la Jeroboam
in oculis ho-
minum vituli
in Dei oculis
vaccæ. EX 7.
Reg. 12. 0-

ſeæ 10.

.

quolibet anno, cum tanto incommodo & labore ex his par-

tibus Jeroſolymam proficiſcaris, ut tuum Deum adores,

idedò multèò eſſe melius judicavi, ut ſine tanto tuo incommo-

do devotionem tuam in Bethel & Dan peragas, & in hunc
finem fabricavi duos vitulos aureos, &, pro tuâ commodi-

tate, unum in Bethel, & alterum in Dan collocavi; ut in illis
locis tuum Deum adorare poſſis; nam reipsâà hi ſunt Dii

tui, qui te à duro jugo Pharaonis liberärunt: Fecit duos vi-
tulos aureos, & dixit eis: Nolite altrà aſcendere in Jeruſalem. Ecce
Dii tui Iſraël, qui te eduxerunt de terrd Kgypti. 3. Keg. Cap. 12. Et
tam efficaciter dixit, ut populum ad idololatriam induceret.

Verùm Propheta Oſeas de hoc peccato idololatriæ, à populo

Hebræo patrato, loquens, dicit: Idola illa non fuiſſe duos

vitulos aureos, ſed duas vaccas valdè grandes: Vaccas Be-

thaven coluerunt habitatore Samariæ. Oſé. 10. f. Quomodo, ama-

bo, Oſeas dicit, illa idola fuiſſe duas vaccas, ſi jeroboam, qui

illa fabricavit, aſſeruerit, quòd fuerint duo vituli? Fecit duos
vitulos aureoz. Maxima eſt differentia inter hæc duo anima-

Hhh 3 lia,

2

428 CoNCIO XXVIII. In judicio extr. gravia, quæ ble levia.
lia; primò differunt in ſexu, quia vacca eſt fœmina, vitu-

lus mas; ſecundè vitulus eſt parvus, vacca grandis: Adde,
vitulum eſſe adhuc intœcundum, vaccam verò jam partu-

riviſſe; ſi ergo tantæ ſint differentiæ inter hæc duo anima-

lia, unde venit, quèòd jeroboam, imè Spiritus Sanctus in li-

bris Regum dicat, fuiſſe duos vitulos aureos, & idem Spiritus

Sanctus apud Oſeam aſſerat, quòd fuerint duæ vaccæ? Vel

quomodo denique tàm citò vituli iſti in vaccas grandes mu-

tati ſunt: de illis enim uno eodemque tempore dicit Sacer
Textus, fuiſſe vitulot: 3. Reg. 12. 27. & fuiſſe vaccas, cit. Cſeæ 1o. 7.

Bos gran-Scio, & vidi ſœæpiùs bovem grandem, qui nunquam fuit vi-

dis, qui nun- rulus: is eſt Norinbergæ ad Urbis Macellum, ſupra introi-
tum vel portam, bos ex lapide grandis, cui aureis literis

uam vitulus
t. ſubſcripti hi duo verſus: Omnia habent ortur, ſuaq; incerementa,
ſJed eccel! quem cernu, nunquam bor fuit hic vitulis. Abrah. Saurii

Peccata quæ Staͤttbuch in Nuͤrnberg Fol. 67. Quidam graviſſimus Auctor

in oculis ho-
minum vituli,
aernlis hei tuitus eſt Deus, & judicavit; aliter homo peccator (qui,
Adum carni, abdomini, ventri, & veneri indulget, colit vira-
lor & vaccas Bethaven; quod idem eſt, ac domus iniquitatu
& iädoli; cùm locus hic prius diceretur Bethel, quod eſt: do-
mus Dei, ſic dicta, ob viſum eo loco à jacobo Deum ſcalæ

innixum. Gen. 25. 11.) Gens Hebræa, quæ cum jeroboam

Rege ſuo Iſraël peccatum hoc idololatriæ commiſerat, cre-
debat illud fuiſſe peccatum leve & exiguum, parvique cu-
randum, peccatum ſterile & inſfoœcundum , vitulum aureum,
ſed in oculis Dei erat vacca, crimen grave, graviſſimum &
peccatum valde ſœcundum, innumera ſecum trahens ma-
la: inter quæ: Et propter hanc calsſam Domus Jeroboam everſa ſt
Hoe in Ju- & deleta de ſuperficie terræn 3. Keg. 13. 34. & 3. Keg. Ia. o. Intelli-

dicii extr. . . “c inns gravia &
Xxtr. gamus hinc, quèd ſemper peecata noſtra minus gravia
ſpeculo vide- 8⁸ Perp- 8
bimus deno

Judex,

.

valde bene reſpondet: qui idololatris, inquit, videbantur
vituli, ante oculos Dei vaccæ magnæ erant. Aliter illa in-

numeroſa, quam in ſe ſint, æſtimemus: Sed in die dierum,
Auando ad Judicium finale veniet Sol in libra, ſeu Chriſtus

=

u. Docemur, quum ab omni peccato abſtinendum ſit. 429
VNu. Judex, exactiſſimè numerans, graviſſimè ponderans, ac ſe- bisipſis & n-
Nd, veriſlimè, juſtiſſimè tamen judicans pPeccata, uti in ſe ſunt, ſtris peccatis
ham. Conc. 2. ſupra. tunc nobis, in illo judicii ſui ſpeculo æquiſſi- & aliorum.
nin. mo oſtendet, qualiter nosipſos deceperimus; & nobis ob

al. oculos ponet omnia noſtra peccata in eâdem gravitate &
in numero, prout à nobis commiſſa fuêre. Ecce, ait Peraidus
tel (Guil. Epiſc. Lugdun. Ord. Præd.) idolzelatris videhantur vituli,
sm. ante oculos Dei vaccæ magnæ erant. In illa die horribilia & ma-
oa LZna apparebunt, quæ nunc minima, & parvi momenti no-
ο bis videntur. Annon jam metuimus nobis, & peccatis no-
te. ſKtris, vel modicè illis conſideratis? Delicta noſtra quamvis
unct. fint ſæpe gravia, magna, horrenda, execranda, & innumera,
liters nihilominus nobisipſis celamus eorum gravitatem ex ſu-
renett, perbiaâ: Saperbui, ait S. Bernardus tr. de grad. humil. culpam ſuam
6 und non agnoſcit. Verùm in Judicio videbimus omnes noſtras
Alcker culpas cum omnibus circumſtantiis, & conditionibus, an-
