ur verimus, cum apparuerit Princeps Paj orum, Chriſtus, percipiamus
eheu! immarceſſibilem gloriæ coronam. I. Petri z. 4. Amen.
cH VIII. Addit: ad fin. num. y. ſupràa. Confirmanda hæc ſoli- W
en, de veniunt ex eo, quaàm ipſe Deus curam liberaliter geſſerit Deus cura
tnete erga Miniſtros ſuæ Eccleſiæ, jam olim Veteris Teſtamenti, gerit ſuorum
oſeec qui erant Levitæ, & ipſa Tribus Levi. Terram Chanaan, Miniſrorum
ihn quæ eſt Promiſſionis, & Terra ſancta, aſſignavit diviſitque rcleſig lue⸗
Deus duodecim Tribubus Iſfraël: Zoſze à Cap. 13. conſtituente
e duas TIribus Joſepho per duos filios ſuos Manaſſen & Pphra-
a im,; & adeo hac ratione Tribus Levi tertia decima eſt, quam

*

liſſima.

A40 CoNcCIOII. PROOEM. Oficium Curæ ſpirituali commiſſorum.

= Deus in ſuum ſpirituale Miniſterium & ſacrum Sacerdoti-
Tribus Levi um aſſumpſit. Huic vero Tribui Levi in dictaà diviſione Ter-

ſacrata, à Deo ræ ſanétæ Deus nullam hujus partem vel Regionem affigna-

quid in ſu- ri voluit. Ita enim Joſue 13. 4. & 33. Tribui autem I'evi non de-
cberer dit Poſſeſſionem. Item Joſ. I2. 3. Ae DLeviti, qui nihil terræ acceperunt
bedts Tnter ſuos Fratrer. An ergo videri poterat Deus, inclementius
agere cum hac ſuâ & ſui Populi Tribu Levi?! Vbi enim his
habitatio? De hac agitur Naxmer.;y. Vbi ſuſtentatio neceſſa-
ria? ubi Proventus annui? En Deum in Levitas, Sacerdot es,
præ aliis, longè liberaliſſimum! Etenim: Dixit Dominus ad
Aaron Sacerdotem & ſummum totius Populi Pontificem, ſa-
crúmque Caput Tribs Levi, à Deo conſtitutum, à quò &
Levitæ conſecrabantur, Nam. g. 1I. & 21. In terrâ eorum nihil

DeusPars eo- Ppoſſidebitu, nec habebitis partem inter eos“ Ego pars & hereditas tuag

rum libera: zy medio ſiliorum Irazl Filin autem Levi dedi omner decimas Iſraöuli

in poſſeſſionem pro miniſterio, qué ſerviunt mihi in Tabernaculo Fr-
derue Numer. 15. à v. 19. Dat hic Deus Levitis decimas; dans
hucusque Sacerdotibus, pro eorum miniſterio victimas,
primitias, aliasque oblationes votivas & ſpontaneas. Cornel.
in Numer. §. 21. Nempe Tribui Levi, quam pro ſacro Mini-
ſterio ac ſpeciali ſervitio ſuo elegit Deus, de reditibus pro-
ſpexit, & 48. Civitates cum ſuburbiis eidem aſſignavit. Nu-
mer. 3y. à V. 2. Levitis Sacerdotibus & Pontifici Decimas fru-
ctuum, pecorum & jumentorum conceſſit: Numer. 19. 21. &
31. Sacerdotibus & Pontifici Primitias & Primigenia aſſigna-
vVit. Levit. 23. IO. Numer. 1S. 13. Deut. 18. 4. & f. Quin etiam ob-
lata Deo, ſive ex voto, ſive ex liberâ devotione, in Sacerdo-
tum uſum cedebant. Levit. 22.19. Deut. 1t. 20. Vnde colligitur,
Tribum Levi præ aliis fuiſſe opulentiſſimam, & præſêrtim
Pontificem ditiſſimum, cui vix comparari poſſit Pontifex &
Sacerdotes Novi Teſtamenti. Ex Laurent. Beyerl. E’erndle infrd
citandus“ in Addit. fol. yI. Magna hæc ſunt Favoris Divini er-
ga Sacerdotes & Levitas. Ego Pars tua, 6 Aaron, Pontifex,
Sacerdos. Ego Deus vobis, 6 Sacerdotes, ero arva, vi-

Coxe

P
(hciam

heta;
Yatro
elda
fucu⸗
ho V0
letto:
ſote:

slib
Unb
tigr
o

us

wof
dene
hol
ee

Ai,

Ninite
Wier

rekch
micl

ſeette
tibus
bfri

Autem

o.
woe

Unnti

tert
ecier
zma
e⸗

.

ccntea

le

ſorun.

droti.
Meler.
adr.
vimek.
Nehutt

wentis
nimn
necelle.

etdotes
mipi d

cen, 4.
1gd
n nihi
litatu
Dait
ulo Eo-
dans

inas,

(u.
Wa.
pro.

. M.

fu.

11.0

Nnr.

mob.

Cetdo.

gitun
ertimn
fferd
ißs
ijel
iler,
„N.
leta,

CoNcCIO II. PROOEM. Oficium Curæ ſpirituali commiſſorum. 41
neta, oliveta, ſegetes ,U væ, Olivæ: ego absque vomere &
aratro, absque labore & curàâ ullà veſtra, vobis proferam ac
reddam, quæ pinguiſſima gleba ulla, vitis fertiliſſima, olea

fructuoſiſſima, ingenti labore & culturâ reddere poſſit.

Ego vobis ero ager ſimul & fructus. Ego vobis ſemper &

certò abunde procurabo ac largiar neceſſaria omnia: bono

eſtote animo: vobis ne quidquam deſit, cura erit mea: imò

efficiam, ut multèò plus vobis, quàm Fratribus veſtris, cæte-

ris Tribubus, quæ terram divident, ſuperſit ac redundet.

Haæc Deus liberaliſſimèe & promiſit & præſtitit ſuis in Lege

antiquaâ Miniſtris; quibus in Lege Gratiæ longè majori ti-
tulo potiores, ſucceſſores ſunt Sacerdotes, quo majus ac po-
mo præ picto. Et pro hisce etiam curam agit Deus, eamque Clericus vo-
benedictionem largitur Statui ſacro Eccleſiæ Romano-Ca-catur quia
tholicæ, ad multorum invidiam. Sed hæc Dei cura eſt, & meiior 4 .
benedictio. Cur autem Levitis Deus partem terræ non de- ne
derit, tres erant cauſæ: Prima, ut ſoli Deo, ejusque ſacris /. 173.
miniſteriis vacarent, ac ſe totos impenderent, liberi à cul- Tres cauſæ,
turãâ agrorum & vinearum. Secundò, ut magnà Veneratio- cur Deus Le-
ne & charitate cæteræ Tribus proſequerentur Sacerdotes; vitis partem
& viciſſim hi in illorum ſalutem acriùs incumberent: hincferræ C-hana-
effecit, ut in ſpiritualibus & ſacris omnes penderent à Sacer- cα n de⸗
dotibus; hi verò in corporalibus vitæ ſubſidiis penderent ab

aliis Tribubus: & iſtæ accipientes ſpiritualia longè majora in
ſalutem animæ, illis liberaliter tribuerent carnalia, ſeu ſu-

* 2 . . „ 4₰ *
ſtentationem corporis: Dignus eſt enim operarius cibo ſuo. Matth.
1o. 1o. Ex quâ ipsâ utrinque indigentiâ voluit Deus inter

utrosque firmum eſſe majorémque Charitatis nexum. Cau-V. Anton. de

ſa tertia fuit, quòd Deus vellet ſuos Miniſtros populo dare Molina Iaſtr.

ſpeciem vitæ cœleſtis, ut non nimis terræ terrenisque

bo- Sacerd. Ir. 2.

e 1 VrO 1.., , P C. 73. 2₰ f. 172.
nis more ſuo inhiaret populus, ſed ea tantùm haberet ubi de Pan-

uſu, cœleſtia verò in voto & deſiderio ac proſecutione. &— dertate
tranzeamus per bona temporalia, ut non amittamus æterna. Orat. Eccl. Evang. Sa-
Mechtl Conc. PFrocæm. IIIlI. [f] Dom. cerd. multa.

X

. 1

42 CoNCIO II. PROOEM. OQfieium Curæ ſpirituali comm ſ-

—.— 3

Dom. 3. p. Fent. Cornel. in cit. Numeror.15. 20. f. Sag. Multa hinc ſo-

lidæ ædificationis materia intelligi poterit ab utroque, ſcil.

& Parocho & Parochiano, in dictorum Confirmationem:

S. Elzearii Hic Divus Elzearius, Comes Ariani, commemorandus: IIIi
amor & re- Mmulta reverentia erga Prælatos, ſive Præfectos, & S. Eccle-
verentia erga ſiæ Sacerdotes; quò d per illos via ſalutis ad alios derivetur.
Sacerdotes: Homines ſpirituales, religioſos, & pios amabat, & cum illis
cur? ſanctæ charitatis potum hauriebat. Ii Keineccii Bibl. Paup. Ver-
5 bo. Fides. ſol. 2 . 2 S

Authores in Vid. Authores per hanc & præcedentem Cenciones citatz. Georg.

hanc mate- Piſtorius, Concç. Funebri 4. Tobias Lohner 5 Inſtr act. Pract. 7.
tam. 44 6ol. zZia. Sacerdotum, ſacrorumque contemptus: 1. Pa

ral. 17. 22. Pſal. Iog. Iy. Lé Blanc. ibid.fol. 723. n. F6. 3. Kég. 13. 4.

In Prophetas injurii, puniti Saul, 1. Reg. 13. 9. & g. Achab.

Jezabel. 9. Keg. 9. aliique. Bellarmin. Card. Suppl. To. 7. De
Ohc. Princip. Chriſt. erga & Pont. Epiſé. propr. Confeſſarium. L. I.
C. 2. v. & 6. à fol 1753. & To. 2. de Clericiy L. I. c. 2r. à f. 1476.

Cornel. in Numer. 23. 10. f. &o. In Lucæ 1o. 7. Matth. 1o.à 10.

Pexenfeld. Concionat. hiſtor. So. & 146. Caſp. Knittel, S. J.
Dom. Sexag. Conc-2. à f. 2 r. Auditores Concionum, boni
& mali. Dauroult. Catech. hiſtor. C. 5. tit. 6o. & 611. Leopold.

Man cin. de Paſſ. D. L. 2. Diſſert. 6. Dodtr. Mor. I. f- 1y2. Tym-

pius, Theat. Hiſtor. P. I. à f. 242. & d fol. 305. Majolus, Dier.
Canicul. To. 4. Coll. I. à f. 736, Franc. Joſ. Capuc. Op. a. Planct.

Eccl. Diſc. 26. à f. 203. ubi: Ex malâ Paſtorum vitâ, non eſt
rejicienda bona eorum doctrina. Joann. Werndle, Doct.

Tract. de Jure Decim. Edit. German. Ie. 2. C. . 6. 7. F. 123. & Ad-

dAditionibus ibidem. Vid. hoc Millefolio Conc. 63. 64. 69. & 7. 3 n. 4.
Vigd. Jo. Lymnæus ur. Publ. To. 3. L. g. c. 2. à n. 33. de Salar.

Camer. Quid olim? &c.

6

MIILE-

Uneſo.
ſe‚ſell. 2
Ioem.
1: I

Eccle.

MNIhꝛhiIWI
VDICII

Geog SEV

WVVDICIVM VNIVERSALE
. N EXTREMVM

„ Adumbratum Discurſibus Moralibus & ſa-
e Cris Concionibus formatis: Ex S. Scripturâ, SS. PP.
i & Doctoribus, aliisque Authoribus probatis, nec non
5 è Hiſtoricis fide dignis. MMVMZM
boi Pro conciliando ſalutari timore Dei, & ſeriâ, in tempore,
Ndd. Cur ſalutis: ad Obſervantiam Legis Divinæ: in omnis pec-

4

BXK 4
EXTREMI.

Iyn. cati & offenſæ Dei odium & fugam: in viam ſalutis æternæ.
„Di, In omnibus Operibus tuis memorare Noviſima tua, & in æternum non
Huud. „ peccabis. Eccli. 7. 40. MW
A : Deum time, é? mandata ejus obſer va: boc eſt enim omnis homo.
,Dolt FPt cunda, quæ fiunt, adducet Deus in ſudicium pro omni errato,
64 ſiſive bonum, ſi ve malum illud ſit. Eccle. 12. V. 13. & 14.
1 Cum te appetitus invaſerit peccandi, velim cogites horribile
jllud & intolerabile Chriſti Tribunal. S. Baſil. M. in Pſal. 33.

Ad evitandas diabolicæ pugnæ moleſtias valenter affurgimus,
ſi neceſſitatis ultimæ periculum providè pertraétemus:
nam ſi repentinus ille atque terribilis Adventus (hriſti
P⸗ perpenditur, quid erit in mundo, ubi mens humana de-
. lectetur:! S. Petr. Dam. L. I. Ep. I9.

—

I.⸗

Titul: Vmbre .

VMBRAM IVDICII ENXTREMI

publico exhibitam-

RAN= Operi præmitto Finem hominis & totius Mundi, ac

y Judicium Extremum „ q;, in Vm brà, 6* tenebris

. 4 „ „ 9* * 5 7
ingenii mei, per Conciones multas moraler, in lucem

ARAKA confidenter prodaco. Verè, neq; abs re Vmbræ

6

Judicii extr. WE onomen tribuo, non und tantum ratione. Etenim
Ejus cauſæ. per Vmbram, per ſimilitudinem umbroſam, ut ait Cornel. 4 Lap. vide-

V. Conc. I. n.

f. 9.

2

7. mus nunc per ſpeculum & in ænigmate: I. Corinth. r13. 12.

quidquid per Fidem ſanam ſandtdimqg cum & in Eccleſid Komano-Catho-

licaâ credimus; viſuri tunc à facie ad faciem. Vmbra eſt, quid-

gqguid de Judicii extremi, tam tremend; » immensa mole, Fiqei noſtræ

Myſterio graviſſimo, in hac vità dicitur, ſeribitur, auditur, legitur,

cogitatur. Judiciiè extremi, utut ſerièi & momenti ſumm, Aöktus,

Vmbra eſt oculs mundanorum inſipientium, per terrena præſentia ex-
cœcati planè. At ſapientis eſt, ſalubriter & in vitam æternam , me-
aere etéam d tali Vmbrâ, quæ cujusq animam & corpus certò ſequitur.
Deum time: &. Eccle. 12. cit. Initium ſapientiæ, timor Do-

mini: Pfal. II0. 10. ran E ſeil. ſapere & timere, docet qudi-
5r

cium extremum, etiam in umbrà ſolum ritè ogitatum. Philoſophu,

ex nomine ſapientiam amantibus, Fini eſt primus in intentione, & ul-
timus in executione. Sc Chriſtiano, quem oportet eſſè verè ſapientem,
TLebet eſſe, & eſto Judicium ſinale, Primum in intentione, perenni me-
morid, cogitatu, meditatione, ,at ilud in executione ultimum, minus

W r. —-— „ . 2
Fine & ab Extremi ordior, dum huic tenui meg

„

4 fe/

I

—

in

eent
Fub

hi/
lio

l

leſon

–

7

i veg
Nuli,e

lys
Men
nbre⸗
ein
ide.
, 11.
ulo⸗
it
ir,
us,
gex⸗
Me-
tcf.
ho.
udi

Pbilippe, haudquaquam illam fabétam majorem reperier, quàm erat an-

Præfatio in Conciones de Judicio exexr. 45
ſit terribile, & nocen.. Memorare Noviſſima tua: Tua, inquit,
quia te tangunt, quaſi nullum alium tangerent; ita tibi curæ eſſe de-

bent Et in æternum non peccabis, non perib;. Eccli. 7. 40.

Vmbra horas ſolares ſignat. Hora noviſſima eſt 1r. Joan. 2. 18: 3
ubi Apoſtolus omnes hominum ætates hortatur, ad amandum Deum, & Vmbra hora-
odio habendum mundum vanum, fallacem & tranteuntem, & ea, quæ um index.

in mundo ſunt. Cuiq hora noviſſima eſt vita ſua, Juam ut he-

ne vivat, proderit, eam identidem ſignarà Vmbraâ Zudicit ultimi, &

à nobi nunquam non attendi, eò, omnes vitæ noſtræ abtiones, verba
& cogitata ſedulò de,d Alicubi boras ſolares notärunt transparen
tiâ radii ſoli, loco umbræ styli. St nobi hic radius ipfa ſanéta Fides,
uæ Ailucidè credendum proponit Zudicium extremum, nobis denotans
& indicans illam horam, de quâ Rom. I13. II. Hora eſt, jam nos
de ſomno ſurgere, de ſomno peccatorum, negligentiæ, tepori, ace-
diæ: ni cœci ſimus. Umbra Judicii extremi luculenter totius munls 4.
vanitatem, éusq;, honorum, voluptatum, divitiarumq, quibus adeo Monſtrat to-
deleétantur vanò mortaler, uti olim Jonas hederâ ſuâ Jonæ 4. 6. mon- tius mundi
ſtrat. Ideo altero ſtatim manè deſtruxit Deus Jonæ delici- anitatem, cu-
õü i ealle Qett CiX jus figura eſt
as, ait & Iſidorus Peluſiota in Jon. ne ibi figeret cor, ſed magis hedera Jonæ
addiſceret, omnia mundi delectamenta diurna tantùm eſſe,

imò momentanea. Vid. Cornel. in v. 6. ibid. & Proverb. I8. 12.

f. 459. 2. A. De minis, conſiliis & poteſtatibus fideles inſe-
ctantium, ait §. D. Hilarius in Mat. quia Dies judicii nulla hæc
fuiſſe atque inania, revelabit. Eadem ex hac ipſa Embra eſt
Cenſura de omnibus mundi vanitatibus. Philippus Macedo Rex part 5».
apud Chaæroneam viétoriâ, Archidano, Regis Ageſilai ſilio epiſtolam Philippus R.
minis plenam ſcripſerat. Reſpondit hice= & metiers umbram tuam, asunbt u

te viétoriam quöb fabtum, ut Philippus deincepi fortund ſad non ita melcere

Wumidus inſoleſceret, ſéd ſibi ſinguls diebus per unum Epheborum dici
juberet man?: Homo es, o Philippe. Vmbram tuam, non cor-
poru, ſed quæ à morte ſequetur Judicii, metire, & nöſſe poteru te- 5
pſum aſtimare, & totum Nihil. Aaurifera fuit illa Vmbra, de Ppe

ſaurus

dNud me legere memini. Fuerat alicubi in horto Principe tbeſaurus ber umbramn
L2 recon- ſignatus.

46 Præfatio in Conciones de Judicio extr. M

veconditme, Ab hoc non ta procul, aß d ſtantid, cum artißeio ereéta
Iſtatua in non minns occultam Stgnum & Notam, cum inſcriptione- lb.
Kalendis Maji exoriente ſole Caput mihi aureum eſt: Lapſa naen⸗
tempori hortns hic pretioſus ad alterius devolatus eſt dominium ne- buln
mine conſciéo ſeu theſauri, ſeu ſensis verborum ad ſtatuam hune “ ,
ernere, cum illins nulla eſſet ſaſpicio, hic labor, hoc opus. Fuit ta- hann
men deniq,, in quem Numen liberale, qui verba ſecum diu multumg nrn
Ponderans, eb demum dubitabat, quin ibi lateret theſaurnr, quò Ka- lron
lendi Maje ſol exoriens projiceret umbram capitis ſtatuæ hujus. Ia Un
Z it; eo loco & tempore fodet 2 theſaurum reperit. Hoc korkenæz vel Eut
Dei fortunanti donum fuit. Iz noſtri animi horto & culturd, ſit no. iile
bis Satua ipſe Dei Filin, conſtitutus à Deo judex vivorum ¹1
& mortuorum: Act. 10. 42. juſtorum & iniquorum. Sit nobis I
præ omni aliâ luce vel umbraã, Fider Divina, obſéura quidem, cer- nn
tiſſima tamen & infallibilis, quä docemur Eeritatem qudicii extremt- mile
UMU— hac rebtò attentè & conſtanter conſideratd, demonſtrabitur, oblue. lwen
nittq; nobis theſaurus, 6 quantus! znaeficiens, quem Chriſtus monſtrat nn ſ
2 ipſe ſapins, ti Marci 10. 21. Lucæ 18. 22. n calo nempe, & ternagzz A
ſalutis noſtræe. Adeo ingens eſt pretium Lucis & Vmbræ: Fidei vi- Wum
77. væ de Zudicio extremo. Vmbræ ex eo etiam magnum accedit Pre- in

Vmbra æeſtum tium, quòd radios & äaſtus ſolis inhibheat. Nota Aſint umbra, de quaâ 7 Gn
ſolis inhibet. Demoſthener- Conc. 63. n. 9. f. I198. Vmbra Judicii extr. nos de- r
niq, ab dſtu ſolis Ziſtitiæ ardentiſſimo, ac verè tremend; Judici furore, iiſeni
ta ſervabit, ut bene nobis ſit in die judicii. Sc Rhamnus erit ju- wu,
Qidc. 9. 1I5. aſper quidem, ſed ſub cujus umbrâ dulcis & ſecura requiee. Iute
2. Vmbram bomins ſecut & cuivi corpori, ad præſentiam Euci velut ſenn
congenitam voluit Denis, juxta Eerſus «anigmaticos Nunc Matrem un
præcedo meam, veſtigia matris nunc ſequor, & lateri nunc un
hæreo; nempe parenti: Prout mea ſe obvertit genitrix hac wi.
parte vel illa, vel pater intuitus genitricem hac parte vel
illä. Corpuz lucidam, ut ſol, Pater eſt Mater opacum corpus, ut ho- ui,
minis“ ſilia ſemper adhærens, Vmbra. Joh. Pincier M. D. Enigm. e
L. I. nigm. 6. & 26. En Caleſti Soli radium Memorare no- im
viſſima: e Vmbram, eorundem memoriam, nobs Dei hor- aj
tatl

⁶*
—
=S=
—
——.
—
—

Præfatio in Conciones de Judicio extr. 47

d, tatk ſemper adberentem. Sed de Vmbraä aliud adbuc eſt æanigma 9
w. Lib. 3. Enigm. 4. apud eund. Magna mihi moles naſcenti,

k:lud magna cadenti: In medio curss eſſe ſolet minima. Vm-

ning . bra bpominis, oriente ſole & occidente, maxima-“ in meridie minima?

n. kur ita ut, ſi Plinio credimus L. 2. Natur. Hiſt. C. 73. Macrob. L. 2. in
u ſomn. Scipion. C. 7. Lucano L. 2. in Gene oppido Ægypti ſupe-
nlin rioris ab Alexandriâ in merid. 4 mill. paſſ. ſub ipſo Cancri
hul⸗ Tropico, ad Nilum, olim Archiep. & Rom. Imperii, nunc
„ „ urcici, Phil. Ferrarii Lex. Geogr. V. Syene: ſit nulla, ſolſtitis
red die medio, cajus experimenti gratiâ factum puteum, totum illamina-
em. ri. Majol. Dier. Canicul. plura Indice V. Vmbra & To. I.
Dcum (Loll. I. f. 22. ex S. Baſil. aliis: & Colloq. 17. f. 229. Pexenf.
E Appar. Erudit. C. 64. à f. 458. Certè multi in hoc mundo nulla eſt
iu, Vmbra, de quâ agimus, Judicii extremiè, maximè dum vivitur in
mem. Wmeridie volaptatum mundanarum. Haæc de nomine Vmbræ Judicii
. le. Extremi 4 me poſito. Cæterùum per varios pluresa, intermixtim aun- 1607
nos ſucceſſivè, ſacrz Adventuüs tempore potiſſimum, quandoq; etiam alii
eme ber annum diebus feriata, & Cathedrâ egi & dixi de ſecundo Chriſte,

2? mi ſaupremiq; Judicu, poſt finem mundi in terras adventu, mate-
riam nunquam non Auditoribus gratam acceptämg, quia piè curioſam,

led & atilem » me experto- quorum meorum laborum labiorumq; hæc
md. Vmbr 4 eſt, in dutu Aiſpoſui digeſſiq; Concioner ſecundum ord'nem mate-
ſm riæ, ſeriéme, Actu Comico-Tragici, rerumq); in eo Sgerendarum ſerò ac
ntk. Korore, addens, dem Judicium aggravantia, mitigantia, in bonæ u-
ſegt. ν Veta mott va, & modum. Et Ver quid ne éa Praguſtemuns, præ- V. C. 64. init.
A t Mſtremm ac Præmeditemur ſalubriter, Tna ſuo tempore verè ocule non
igen tantàum Pectaturi ſumus, ſod & Pſimet, in hac ani verſali ſcena mandi,
“ Perſonam abturi veram, non ſiétam, 2 , n epilogum kternæ Vitæ aut
* waortis. An non ſoria? WMad aahuc bene videor obſer vare- Cam ipſa Ir.
“ Judicié extremi ſubftantia de Fide ſit, non ſint autem de Fide omner om-

nino Circumſtantiæ Judicium aggravantes, aut nobis cognitæ, multä,
Sen piæ Meditationi ſubjici poſſint; nemò tamen, ſicut univerſim, ita in dis
1 etiam, quæ de Fide explicita & apertaä non ſunt, mindss erraverit, quàm
i.
ſytt

6

, cui juſtè in pretio ſuerit authoritas, ſenſas, & conſenſus Sdacræ com-
primis

48 Præſfatio in Conciones de Jjudicio extr.
Primis ripturæ, Re Me, S§J. Patrum, Doltorum, & Fidelium, quibus
annon apientiſſimè libeat potius inhærere, quàm proprio aut cujus vis
alterius privato, malb Vvago, ſpiritui? En nobile exemplim de &§. Baſi-
lio M. & Gregorio, cognomento Theologo, Epiſcopis, de quibus Brevia-
rium Kom. nono Maji Ledct. 4. Athenis in omni diſciplinarum
genere unà cum S. Baſilio eruditus, ad ſtudia SS. litterarum
ſe convertit, in quibus ſe in cœnobio per aliquot annos exer-
cuerunt, illarum ſententiam non ex proprio ingenio, ſed

ex Majorum ratione & auétoritate interpretantes. Hine mez
garæ & propoſiti, cui ſeémper inſiſtere conatus fueram, eſt, eritq; huic

ipſi viæ ac modo inſiſtendi, dicendaq; à meaut ſcribenda, graviori, gra-
viſſimàà, & irrefragabili hac authoritate & Scripturæ, Eccleſiæ, FPatrum
& Dosktorzm muniendi, atq; adeo implendi fidem meam, fapius juratam
biusce verbi- Sacram Scripturam juxta eum ſenſum, quem te-
& interpretatione Sacrarum Scripturarum, admitto, nec
eam unquam, niſi juxta unanimem conſenſum Patrum ac-

cipiam & interpretabor. Profeſſ. Fidei Cathol. & Trident.
Concil. Seſſ. 4. Vid. in Operis Prooœm. n. 3. 4. Soccut & omnia &

ſingula mea mecum cum omni, qud par eſt, demiſſione ſubjicio
Matri Eccleſiæ, Cujus filius vivam
V moriar,

E —

7

“
5 “

gui
R.
Brenu.
Ammrun
terarm
105 ek.
io, ec

Ren C. ONGIO JI.
,hi odei Extremi memoria &— timor ſanctus utilis.

r; No.

IIkrnkkertrerrrker

AsAaeeeeseeesadaasae

N fſimus, ad pœnitentiam , vitamque verèé Chri- ”M
rdm ſtanam excitanKns.
Hemte.

oEnii Tanr videbunt PEilium homini, venientem, in nube, Dominici I.
Ierchate magna & icate. Luc. 21. 2 7. Advcat.
ia. D
nnniſt Br E Rdiori in umd,4, non ſanè unmhram, ceu quam
ĩ „efugabit veritas; incipiéque materiam, cogi-
tatu, dictu, lectu, ſcriptuve, lugubrem, tri-
E ſtemque, omnibus peccatoribus, eheu! re-
S probis, fatalem: ipfis Electis, etſi innoxiam,
formidabilem tamen, ſuo modo & ſano ſen-
ſe: nobi vero, adhuc in vità degentibus, vel maximè utilem,
mihi certe, ad meam ipfius vitam, morésque in melius emen-
dandum, & aliis quibusvis. Terreatur quisquis eſt, cui ante
oculos mentis nulla verſatur Judicii hujus, tam ſerii, quàm
tremmemudi, umbra, cui nulla illius memoria, cogitatio nulla:
lufra Cone. 42. Concuſſit illa Cedros Libani, ſeu ſanctiſſimos:
eyx illo l. Petri IV, 189. & jaſtus vix ſalvabitur, impins, & peceator
parebunt? Hicce meus primus animi motus. Cæterum ut
mihi aliisque perſvadeam; ſub umbrꝗ hujus materiæ tria bo-
na; quæ vel maximè voluntatem: moveant, proponuntur ac
* A conti-
Aecbtl de Jud. extr. Pans PRIOR,

. 2ꝛ CoOGKCc10 I. Judicü ewtremi memoria utiliſima,

Memoria continentur, ſcil. honeſtum, utile, & jucundum; quæ bona po-
mi continet laudatur, tria hæés bona ſortitur, quid amplius exſpeétes: ait
tria Bona, Po- P. Joanner Lusdovicis de la Lerda, S& Y. in Curiâ Rege Hi'ſp. primerius

neſtum, utile, Eloquentiæ Frofeſſor, in Proxmio Virgiliano. am verè memoria

echue indui extremi Judicii (utut hoc pro tempore, dum in umbrâ vivi-

res laudantur.

& per ſimilitudinem umbroſam, ait Cornel. ineffabile, inſcruta-
bile, & arduum ſit id, quod de eo cogitatur aut dicitur; veris-

Memoria ſimum tamen, quia de fide Veritatis æternæ.) Bonum eſt,

Judicii hone- Honeſtum, Ultile, & Delectabile: boneſtum, imò ſanctum, quèd
ſta, imò ſan- ad omnem vitæ, morumque fanctam honeſtatem excitet, ac
Qda, & utilis. virtutem (honeſtum enim idem eſt, quod honore dignum,

quod virtus, & ſpirituale decorum, ex & Thom 2s. 2. q Iar.

art. 1I. & 2.) Componat, inducat, imò, quadam neceſſitate, ſe-
riò cogitatum, impellat, cujus denique finis vita æterna, ad
gquam nonniſi ſanctè honeſtum admittitur; ex quò ipsò ejusdem
ſfumma utilitas, ceu medii ad finem ultimum, demonſtrata eſt.
Jucunda Sed quà ratione jucundum, & deledabile? abundantiflime, ex

qu ratione? eo, quèòd & maximè tragica, Vid. Conc. S&z. n. . etiam in umbrd
exhibita, cum noſtrum ipſummet caput non tangunt, viſu,

audituve jucunda ſint, utut diverſos affectus cauſent. Sanè
expertus ſum, has ipſas, de Extremo Judicio, Conciones, ut-
ut terrificas, ac horrorem incutientes, avidè auditas fuiſſe:
Sancta, ſalubris, utilis, honeſta, & jucunda Extremi Judiciis
continua, aut frequens memoria, cum peccato, omnem malè

dolendi materiam aufert, & ſummam veri gaudii copiam in-

gerit, cum pœnitentia, quam cauſat: unde optaverit devotis-
ſima illa Anima, ſentire compunctionem: Thom. de Kemp. lib. I.
c. 1. de Imit. Chriſtis & S. Aug. de ſuis pœnitentiæ lacrymis, Car-
rebant inquit, lacryma, & bene mihi erat cum en. lib. 9. Confeſſ. &.
Eie En ſanctam animi voluptatem, totius mundi ſpinoſis vo-
luptatibus dulciorem, quam mille etiam, & amplius ſcelerum

reus

xlS5C0

mus; dum videmus nunc Divina, & fide credenda omnia, per
culum, & in ænigmate: I. Cor. AIII, Iz. per medium obſcurum,

um ,
Win

—

arar

ſoren
enlsba

ller i
ſentien⸗

heu⸗
ter wcd

hengne
cil

ſot
b

Fie
Eur
W
d
un,

ſusa,

i n
wi.
ſmnore
ft,

1

ic
it i⸗
Gepe
ct

4

——

ir

.R zedel

u

— 4 ſanltum timorem S& pœnit. excitans. 3

o. reus conſequi poſſit ex Judicii extremi memoriaâ; quæ quidem

e timorem ingerit, & triſtitiam, ſed talem, de quà gaviſus Tar-
H ſenſis Paulus, dum II. Cer. VII. 9. Gaudeo, inquit, non quia contri-

unt Rati In ſed, quia contriſtati ſen, 4 pænitentiam. Vid. Conc. S. n.z.
. Hæc ipſa utilita anti timoris & pœnitentiæ in ſalutem, pro-
. veniens ex memorià udicii extremi hodiernæ Concionis meæ
ee cthema erit, & materia, qua demonſtrata præviè (vobis patien-

cuun ter audientibus, aut legentibus) ſpero fore, quin & ſequentia
e. benignè & ſalubriter excipiatis. W
vn II. Propoſitam Veritatem, de ſumma utilitate Memoriæ Expendi
nm ek, udicii Tremendi, evincit ipſa irrefragabilis S. Scripturæ au- .ult. Eccl. 7.
1 g thoritas, in qua Spiritus Sanctus ita loquitur per Eccleſiaſti-
et, a cum, c. 7. v. ult. In omnibus operibus tute memorare Noviſſima taa,
Sun, csgj in aternùm non peccabu. Monitum hoc Lyranus vocat dire- Quantum ſit
Sivum totius vitæ humanæ. Regula ea eſt, eſſe poteſt, & hoc monitum.
k. meritò debet, omnium noſtrarum actionum: in omnibus eperiu
,d ba &c. Efficaciter pro more ſuo loquitur S. Bernardus &. 2. F. Ex S. Berr.

ben S. Perri & Pauli, Fili, ait Sapiens, inquit, memorare noviſſima tua,
. ey non peccabau s nimirum quòa hæc cogitatio maximè faciat timora-
e, d une, timor expellat peccatum, negligentianz non adlmittat. Novis-
ntni DSma autem ſunt Mors, qudicium, Gehenndâ quid horribilius morte?
in, quid Zudicio terribilius? nam gehenna nihil poteſt intolerabilim cogi-
Ane zari quid metuet, ſi quu ad iſta non trepidat, non expa veſcit, non
S„N tmore concutitur? In omnibus operibus tus memorare noviſſima tua,
ule “ “ mort is horrorkem „Nadicii tremendum dicrimen, ardents gehennæ er
i⸗ tum, ab oculi cordu tui elongari nullatenm patiars. Tzme 6 bomo, &.
nmie quod in terribili judicio ei praſentandus , in ujus manus horrendum

AnI. eſt incidere & eo examinante, quem nihil latet ſi quidem inventa
eyot⸗ fuerit in te iniquitas, alienandus ab univerſitate quiets & gloriæ, &

ſegregandus à numero BeÄatorum. Time, quòd in gebennæ cruciati
5,Ae ius aterns & immenſis exponendus es, in ſorte diaboli & angelorum
jus in igne aterno, qui præparatis eſt es: LDier noviſſim us quàm ſat
6. exſpestatione terribilu, fili, memorare noviſima tna. Ita S. Bernar-
uuuun qus: an non eloquenter: ſed facundia amarà, dulci. la omni-
leus W 2 bus

=

4 CoNCIO I. Iudicii extremi memoria utiliſima;,

*

Job. cap. 9. v. 25. eccur? Niens, quòd non parceres delinquenti. O
Nallam vel Anima mea peccatrix, ex his verè & evidenter convinceris,
exiguam eſſe aut nullam penitus, aut perexiguam, tibi ſeriam eſſe memo-
memotnm rijam Judicii, cum tam facile etiam in graviora laberis, non
l Rct. humana tantum fragilitate, ſed etiam prona libertate: non
tur ex facili & dicam jam de Divinorum Mandatorum Dei, & ſalutis pro-

frequenti la priæ neglectu, contemptu, peccandi temeritate, audacia;, in-

pſuin peccata. Verecundia: cum nullus tibi pœnitendi animus, nullus de

peccatis dolor, propoſitum pœnè nullum, néque vera Con-
ſcientiæ diſcuſſio, etiam cùm accedis ad Sacramentum Pœni-

tentiæ, qua Judex iratus placandus unicè. S mente cernerent
homines peccatores alt S. Ambroſius ad Lirginem lapſam c. S. quale

te ſaculari; ſi non infidelitate gravaretur. Cornel. in cit. Rccl. . 4o.

ubi plura. Signum ergo Infidelitatis cujusdam eſt in peccato-
re, cum hic tam liberé & graviter peccat: quod, proh dolor,

frequentiſſimum.

Memoria III. Huic ergo peccandi licentiæ frænum eſto, ſeria ven-

Iudicii fræ- turi Judicii tremendi apprehenſio, fides, memoria. Sic enim

nu m peccandi ait S. Baſilius in Pſ. 3r. d qus moda te ſenſeru ad aliquoa provocari
peccatum, ad mentem revoca formidabile illud, nec ulli mortaltum to-
lerabile, Cbriſti Jadicium, & boc. quaſi frano animam cohibe.
Quod ut nervoſiùs & efficacius poſſis, non formandæ tantùm

ex S. Baſil.

cogitationes in concavum Iunæ, in ſpatium imaginarium aut

de poſſibili, non contingente, futuro nunquam vel quaſi de
fiéta fabula, te nihil tacturâ: ſed reverà (uti æterna veritate

certiſſimum eſt) te ipſummet eſſe Reum illum, tremendo Ju-

Peccator peris æternum, annon tibi omnia pereunt? In humanis & cri-

quivis Reus minalibus Judiciis, quibus de ſangvine & vita agitur, quis am-
pliuùs tremat? quis formidet, niſi Reus ipſe: cui inſtat ſupre-
mus, inevitabilis, cum morte, vitæ terminus: fuéêre, qui ſolo
talis violentæ mortis horrore una nocte in Juventa incanuére:

tmeat: à Si-
mili de Reo
Ctiminale

bius operibus tüus. VEerebar omnia opera mea; ait innocentifſtimus

Juudicium imminet mundo, ſenſus bumanius non diſpergeretur vanita-

dici ſiſtendum, déque tua agi anima, quaſi ſolã: tu enim cum

—
1 e

O

R

ugs

ecen

le,
Eton
N
ltit

i

yn

ren
Eig
en

W

iir
de
re
R

—
Umns
0
wes⸗
wemo.
8 ton
erdn
RR
i, i.
llus e
Co.
Mn.
lerent
e
Ualitt⸗
74

NJ.

nCoon,

Mtl-⸗

4

ritate
lofo.

ncn

K

ſo
4 06*
elk⸗

ANr
cetin

Dtin
.
ul

N agdventum, qui pacis gratiæ, & m

c.

44d anctum timorem & poœnit. excitans. „

uti Didacus Oroſius in Aula Ferdinandi Regis Hiſp. hujus jus- M

ſu Hiſpali in carcerem conjectus. Drexel. Kog. Damn. c. 2. quanto
magis timendum ſanctè, piè, & ſalubriter, cum deteſtatione
peccatorum, ſeriaque vitæ, ad omnes Dei leges, emendatio-
ne, eò quèòd non tam de temporali morte corporis, quàm æ-⸗
ternâ immortaiis animæ agatur, juxta illud Chriſti Matth. L 25.
Nolite timere eor, qui oceiaunt corpus, animam autem non poſſunt
occidere: ſed potius timete eum qui poteſt animam & corpi perdere
in gebennam. Aderam A. 1688. Reo ad gladium damnato, ego Reus crimi-
Parochus, cum aliis PP. Franciſcanis, ad mortem lisque veré . 1 s tim n
idlicium UI⸗=

poenitenti: hic ultima vitæ ſinæ die ferali quam optimè diſpo- Judici
VIum.

ſitus, ſibique præſentiſſimus, cum diceret nobis, quàm ſibi⸗, ſo. Maj
cor doleret, metu quis dubitet) inſtantis mortis; addidit, bis „e. cremg.
terve, cum gemitu & timore ,quantus ipſi pavor ſit judicii Di- pœnitent.

vini, adhuc ſfibi poſt humanum ſubeundi; eſto carceris ſui x. ſ. f. 660.
tempore ſeptimanis triginta quinquie, multum ſpontanee, pro
ſalute fua, diebus fere ſexaginta, quot propoſuerat, jejuna-
verit, preces innumeras, Roſariaque dixerit, inſuper genera-
liter & integre confeſſus, ita ut ne cogitatio quidem Clavibus

ſubjicienda amplius occurreret: &, quàm metuo tamen, in-
quiebat, Judicium Dei, quomodo ante illud ſtaturus ſim. Ju-

ſtiſſimus hic timor eſt, qui non peccatores tantum, ſed & ſan-

ctos concutiat: uti pluribus, in ſequentibus, ſæpè ingeretur
mentio. B. inſra Cone 31 n. 2. & C. 43 & C.6. n. Ss...
IIV. Ft hæc ipſa Chriſto ipſimet intentio fuit, éſtque ſan-Vult Chriſtus
QRxæ ejus Eccleſiæ, ut homo ſalubriter, non in deſperationem, & 3. M. Ec-
ſed in ſalutem, verè terréatur, quò vel ad iniquitatem manus

cleſia, timent
ſuas non extendat juſtus, velà peccato gradum pœnitens revo- ſugirtlim ex-
cet peccator. Etenim: Mirum videatur, S. M. Eccleſiam ho- .

„△

ſericordiarum eſt, propo-

nere DoGctrinam plenam timoris & horroris, de illo die, quô
tota rerum perturbabitur univerſitas, creaturæ omnes prodi-
bunt armatæ, pugnabuntque contra miſeros peccatoreés, ceu

£ ι⅔ CoNCIO I. Judicii extremi memoria utiliſima,

tur, homines areſcent præ timore, & expectatione malorum,
quæ ſuper venient uni verſo orbi: quòd, inquam, proponat tam
trriſtia, tam funeſta, & fatalia, futura in Cœlo & terra. (Erunt
ſigna in ſole, & lund, E&s ſtellis) & in terris, toto orbe, preſſura

po /

libus ſuis miſceri vult primi gaudio ſpirituali, ſimilem ſanctum

timorem ſecundi Adventûùs Chriſti Judicis, ut juſtus nullam

malè vivendi licentiam ſibi aſſumat, & admittat, ex tam ſalu-
tari metu; peccator verò ad Redemptoris gratiam pœnitendo
confugiat, ne Judicis graviorem iram in ſe ipſum temerè, &
malè ſanus, detorqueat. Chriſtus Dominus Redemptor no-

tam vivè proponi, ut oſtenderet ingens & ardens ſuum deſi-

derium, quòô deſiderat, nos pro illo judicio paratos inveniri,

ne inveniat ullum, quem cogatur condemnare. V. P. go. I
S. Adventús tom. 3. de Charit. lib. 3. c. 2. à f. 93. Viden, anima mea, magnam e-
tempore cau- quidem materiam, & cauſ- am gaudii, ac ſolatii eſſe, de tantis
ſa gaudi, ſed ſalutis tuæ mediis ex Chriſto Redemptore, Deo homine; néque
& umoris. minorem tamen, ſed majorem potius, timoris, imò horroris,

qui odit pollutionem, & immunditiam peccati, qui ſanctus
eſt) & terribilem, qui punit pollutos & immundos: & c. Horren-
dJuum eſt inciaere in manu Dei viventi Hebr. B, z1. propterea:

piunt ſapere, qui timent Dominum, & ex timore illo cavent à
pPeccatis, obſervant legem, operantur bona, &c. Bellarm. in g. l.
Hoc ſi feceris, anima mea, ſolatium tibi eſto, & animi gau-

hoſtes Dei, Cœlum & terra, & omnia, quæ in ea ſunt, exuren-

gentium omnium, & c. uti in hodierno Evangelio, hoc tempore,
quod pacis & fœderis eſt, Deum inter & hominem, & Adven-
tus illius, de quòô Angelus ad Paſtores: Molite timere, inquie-
bat, Erce enim evangelivo vobi gaudium magnum, quod erit omni
9, &c. Luc. Ih, Io. Adeo pia ſanctäque Mater Eccleſia à fide- (Eun
cun

ſter, ait S. Greg. hom. 1. in Evang. voluit horribilem illum Judi-
cii extremi diem tam exaétè per ſuos Evangeliſtas deſcribi, &

„ ab terroris, ex eodem Chriſto judice; de quê Pſaltes Regius:
Sanctum, & terribile nomen ejus: Pfal. CA, 9. Sandtum vocat (ut

Liitium ſapientiæ timor Domini, Pſal. C X. 10. id eſt, illi vereè inci-

(lum-
“ dpord

Gele

eEue
tel

Fn

oren

re

V.

ce
N

1
ten⸗

llben

ſin
e(hen

M
Eern
mer

Vn
ſn,

. lrit

Uitii⸗

ad ſandtum timorem & pœnit. eweitans. 7
Uren. dium; at nunquam tamen ſine ſalutari timore, quem eſſe
un, oportet totius vitæ humanæ, aétionumq; omnium comitem
tun fidelem, ac condimentum, planè neceſſarium, ut ſal eſt cibis.
