wahente:

ſaiheedens
entim Ki⸗

3

Uici oacun

ſfenn em .

Honm popolton

ere nato
fni. Ann.
nmohte
Mwrenne
fit, on
1e do⸗

==
=S,

.
Hie

=

Eptrikertin

E

nd morten!
fetcam, ut

eaedenn.

nr

ſe chn
uasleſeint

4 ceytt⸗
obſeen
lkn 5
liede
lute ten

=
S

=
—=

P

—
S
E

=
=

—=

=⸗ “

4

He s An
öe

enn de

1
Nemn 1
8 1

ceeeeneeee
Oroſtenet
Relſeſ, -
UIHAS

/ l9
7 . , ℳ

Ar .

ufuen

gueitH

. 1
antetp' NIN
Ulgene

2 “

—
/ R
NE, α
7 1 4

ten, 9
Lem H

Nentenn,

pus, Doctor eruditiſſimus, Eccleſiæ Columna) huic, inquam
filia fuit, thoro, ut dictum, legitimo ante Epiſcopatum na-g%“nſo, mox

S

Hr Hinc Kümulus ſoliliſimæ devotionis erga V. F. 179

ceu quia Deus tuus eſt, reſpectu cujus terra, & einu, & nihil
es. CGratitudins, gratiarum actionis, pro tam immenſo be-
neficio per hoc Myſterium homini præſtito, à Deo, ſeſe eti- Gratiar.
am ad hasce, & ſub hasce Species Sacramentales ſubmitten- actionis. &c.
te, & manente wa. ad conſummationem ſæculi, ſolo tui amorez

cùm ipſe Deus tui non egeat. Juxta & Confaſionis tui, ob ne-
gligentiam & ingratitudinem; bumilitati, ob indignitatem.

Adus Deſiderii & Intentionis promovendæ gloriæ Dei Eu-

chariſtici quacunque ratione, at in omnibus & ab omnibus bo-
norificetur Deus per Jeſum Chriſtum“ I. Petri z. II. Renovatio bo-
norum propoſitorum & votorum. Reſignatio & oblatio tui
in omnem Dei voluntatem: Domine, quid me vis facere? Ad. 9. 6.

M Et hi ſimilésque Actus non ſolùm ſpeculativi ſint, ſed & pra- HD
QRici, ac de ſe efficaces, quique opere remonſtrentur, cùm oc-

caſio fert. Verbo denique: volo Philotheam Euchariſticam,

& me cum ipſa, immori in amore & obſequio Vener. Sacra-
mus menti. Tebe Jeſu vivam, tibi moriar. S. Hilario in Aquitaniâ no-

bili genere nato (qui primùm in Matrimonio quaſi Monachi vitam S. Hilarius
egit; Breviar. Rom. 13. Januarij, Lect. g. ſanctam fſcil. & inculpa- filiam ſuam

tam: deitr 01 s virtutes Pictavorum iſco- mirabiliter
m; dein propter ſingulares virtutes Pictavorum Epiſc deſponſatku-

chariſtico

ta. Huic, ne fortè jacturam Angelicæ Caſtitatis, quam ille ad cœlum
ſemper à Baptismo mirè ſuſpexerat, filia faceret, precocem evocatam &
omnino mortem ſuis à Deo precibus impetravit, vitàmque mortuam in-

ſempiternam, ut ait Petrus Ribaden. 13. Jan, in f. Res autem ter Angeli-

ita acta fuerat. Religioſiſſimus Pater promiſerat filiæ Spon-um Cantum.
ſum ſole clariorem, Chriſtum ſcil. ad cuſus immaculatas

nuptias ſeſe interim optimè pararet, abjeétis mundi vani-
tatibus, & evitando, quidquid caſtam Virginem dedeceret.
Eilia Patri obſecuta, ita indfammabatur amore erga promiſ-
ſum cœleſtem Sponſum, ut moræ vix patiens, identidem =
interpellaret Patrem, quandonam optata adforet hora. Ubi
S. Pontifici tempus adeſſe videbatur, horam filiæ denomi-
Kk kKkK kK Kk 2

nat,

.

1180 Coxcio LXII. Philotheæ Euch. præmium in hae Galt. vitä.
nat, ad quam parata eſſet. Pontificalibus itaque indutus,

Sacrificium Miſſæ peragit, evocatque ad Altare filiam, cui
porrigit S. Hoſtiam ſumendam, cum bonâ & brevi adhorta-
tione: En filia mea, Sponſum Animæ tuæ, & tui amantem,

quem & tu amas ac concupiſcis: Accipe eum ergo, & ego
vos, conjungo ita, ut in æternum inter vos divortium non

fiat. Sicque Virgo, amore Dei tota accenſa, Chriſtum Spon-

ſum ſuum in V. S. è& manibus Epiſcopalibus ſui parentis, ac-

cipit, audito interim Concentu Angelico ſuaviſſimè modu-
lantium: Gloria in excelſis Deo- & paulèò pòſt: Veni Sonſa Chriſti,

. accipe coronam, quam tihe Dominns præparavit in æternum. BDum
interea feliciſſima hæc Sponſa, in præſentià omnium ſummeé

admirantium, vitam & animam benedictam, in manus fſui .
eneclam
(lerbom
V, C.
e.
Ulonn

Sponſi conſignaret, ad cœlum evolans, ſponſoque ſuo æter-

nùm fruitura. Procop. Capuc. Ruchar. Diſé. 1I6. fine. Votis ſaltem,

& piis deſideriis tu, Philothea, hanc Chriſti Sponſam proſe-
quere: interim verò & ipſam ferventi zelo imitare, intenſis
amoribus Chriſti Euchariſtici, in finem usque: Quantum poter,
tantum aude; quia major omni laude; nec laudare ſußßets. ”. Thom.
S. Franciſco Saleſio, hujus Seculi expirantis ſanctiſſimo Epi-
ſcopo Genevenſi, ſolenne fuit: Vivat ſeſus. De ejus amore
erga Deum, in tàâ cap. 27. mihi à f. z6. Sit ſolenne tibi, Philo-

thea, in omnem vitam, cogitatione, verbo & opere: Lauäeturn

fſantiſſimum Sacramentum Jeſus Dei & Mariæ filius, pro me in

Cruce mortuus: futurus noſtrum præmium: Amen: Addo

huc perconvenientem S. Franciſci X averii Deum amantis af-
fectum: O Deus, ego amo ter nec amo te, at ſal ver me. aut quia non
amantes te æterno puni iene. Tu, tu, mi Yeſu totum me amplexus e in
Cruce. Tuliſti Clavor, Lanceam, multàmque ignominiam: Iname-
ros dolore, ſudores & angore, ac mortem: Et hac propter, ac pro me
peccatore. Cur igitur non amem te, O Jeſu amantiſſime 5 Non at in
cæœlo ſalver me, aut ne æternum damnes me- nec præmii ullius ſye. Sed
lſicut tu amäſti me, ſic amo, & amahbo ter Solum quia Kex meus es,
flum quia Dens æa. O Philothea, & Anima mea, his & iui⸗

gacoee fe⸗

ere; le
rhores in

4

I eblane
(nm Wene

atkors

fLuroolt
lunf lilen

ir.I Aen

N

4 Clen

mn lun

onnnen

ln ſun

Concio

cemun
Ummbi

Ueritade⸗

SZZ
—

bus ex Xcorde affectibus Ribus & Chriſti amoribus asſueſce, indormi,
immorere; & ſecura expectabis extremum Judicem.

W!1 in
3 l 1
Aà m

ilktmi.

de Nanmen
W orn

5 4 14 .
on üſck
MUWÿ⁵c„i

ii

diint

. E
een ee
CKlalyllhll

Salutis medium, quô docearis, fugere a ventura iIra, n,

ſt 4 4 y
it r⸗
elo dimiu⸗

unn⸗

uns ,

1 . .

küf

o hhaͤ 6 vete
f iet s .

Der,

1,

“

i
nan

ðZ Vid. Authores in tribus præviis Concionibus citati. Tho-

tiſſimd omnibus, etiam ſublimioribus & Regi Herodi,

Hin (iönulus ſe lilif . mæ Le Lotioni⸗ erga V. §. 1181

Author es.

mas Le Blanc, in Pſal. 20. 2. art. 3. 4à f. 30u. Chriſti & Chriſtus

Corona. Wencesl. Schwertter. S. J. Micæ Pan. Cæl. Cap. y. &

LL. citt. Flor. Schilling. Fer. V. Cæn. D. Conc. 2. à f. 137. Ant.
D'Auroult. Catechiſ. Hiſtor. C. y. de Euch. Tit. 9. & Io. item de
Sacrif. Miſſe Tit. 25. &G26. Caſp. Knittel S. J. Conc. Acad. Do-
min. III. Advent. à fol. z. Intereſſe in rebus Spirit.

eak un an ar arr us uu urr am aer aun

CoxNclo LXIII.
id. etiam
eſt Verbum Dei, auditu neceſſlarium. Hujus Ar- tio 6Ga.
H dor, ad Cœlum; neglectus, ad infernum via &
HW occaſio. IIIud Prædsſtinationis: Hoc Reproba-
tionis ſignum eſt, ex ſoann. g. 17. Qui éx Deo Domin. Peſt.
eſt, verba Dei audit Fropterea vos non suditis,

guia ex Deo non eſtis.

Vox Clamantis in deſerto-
mini. Joann. 1.23.

Dirteu⸗ viam De. Dom. 2. Ad-

ventus.

Joannem Baptiſtam & Eremicolam „ Præconem & §S. joannes
Concionatorem fuiſſe, & quidem ſolenniſſimum, ver. Bapt. Præco
bo & effectu efficaciſſimum, extraordinarium, ad hoc- emin entiſfi⸗
ce munus altum à Deo ſingulariter electum, Forc mus.
0-
cutum veritatem, pro quà & vitam denique poſuit Marci 6.

apertiſſima ſunt teſtimonia SS. Evangeliſtarum. Vox Cla-
Kk kk Kk K 3 man-

tate & mundi contemptu, ſed & in Zelo, libertate, & ar-
dore prædicandi, quéô uterque multos Iſraëlitas ad pœni-

S

1I82 CoNcio LXIII. Verbi Dei audiendi ardor; ad Cœlum:
mantis in deſerto: ex vaticinio S. Iſaiæ de eodem, Cap. 40. Uln, Mun
v. 3. Et quid hæc Vox clamat: quid eloquitur! quid tam Nnn Ainl
ferventer & continuè concionatur! Dirigite viam Domini ut n n,
ſeſe omnes ad venturum Chriſtum parent. Venturam am SUaura
Judicis extremi, quam multis hoc libro deſcripſimus, de- Aurui,
nuntiat, quam fugere docet, hortatur, jubet, pornitentiam, Cunaf
& quidem fructus dignos pœnitentiæ agere, vehementer . ne
inculcat, acriterque monet omnis generis, conditionis, ſta. tuml ⸗
—imilis tůúsque homines; idque in ſpiritu & virtute Eliæ, huic ſimilis imumen
5. EliZz. non tantùm in Vitæ auſteritate, actâ in Eremo, in pauper- mMum ihe

Uhhennch l
(ypen 1uone

tentiam & Deum, Chriſtmque convertit. De S. Elid Eccl. ygicle dek
75. I. Serrexit Elias quaſi ignns, & verbum ipfiuns quaſi facula arde. lilbaliendi
bat, & urebat Vid. Cernel. hic. de S. Ioanne Chriſtus: UMeeratlu. Morlum
cerna ardens & lucens, Joann. y. 327. ſCil. eximia & ſingularis, quæ tſerlieusn
lumine à Chriſto accepto, in ſe Dei cognitione & amore ar- MHrnum dl-
debat, aliis verè exemplo ſanctitatis & fervore prædicatio- N titn
nis lucebat. Joannem enim miſit Deus poſt longum, per Ulen nti
plura ſæcula, Prophetarum ſilentium, quaſi cœleſtem Pro- Haknaol
phetam, qui tenebras ignorantiæ judæorum, velut lucerna Wenteeleti
illuminaret, eisque veram lucem, erat lux vera &. Noann.I. 9. 1 Mettluin
Chriſtum Dominum oſtenderet. Cornel. hic.) In ſpiritu & virtu- Cn Kilul
te Eliæ, ait S. Ambroſ. güia ſcil. Eliæs & virtutem magnam habuit, ten li
& gratiam, ut ad fidem animoy populorum à perfadia retorqueret. Hic iitzne De
Spiritus, hæc virtus S. Joanni fuit. Erat Joannes in deſerto pre. Ooll tnne
dicans Baptiſmum banitentiæ, id eſt excitando homines ad pc- Enidd Nen
nitentiam. Egrediebatur ag eum omnis Nudeæ regio, E& Teroſohmi. NN
c en: Verſi, Marc. I. V. 4. & z. En quantus huic Concionatori Uliten is
hominum accurſus fuit! Frequens Concio, boni Oratorisindicium kprinbrn
V. Drexef. Zo- V juxta S. Chryſoſt. quæ Sanctiſſimi hujus Oratoris dicen. Nte gi
V. Drexel. Zo- di materia fuerit, exprimit & Matth 3v. v. Et licet mamz,
diac. Signo6. D Primtt . Matthens c. 3. à v. . Wenita,

S. 2. Manein. Tam potenter, efficacitérque vitia taxaret, libenter tamen lur de
znender fol. audiehatur, quod dei pſo Herode teſtatur S. Marcus c. 6. v. 20. , nüi
MMeoro⸗

„„ l 4
A.
. el ,er!
PE
4
Inn btern. No
1 lrend 3
Gen
1. .
e. 7
Lel M
05 WaALAN D
0 .
are —
vel. 1.
. E
13n
E I
9 i⸗
a

„

4 v!

“

rius neglehus ad infernum via & occaſio.

1183
Hroder, inquiens, metuebat Joannem, (imbellem, & verbo po-
tentem: Non licet tibi habere uxorem fratri tus v. 15.) ſeiens eum
viram juſtum & ſanötum, cuſtodiebat eum, & audito eo multa ſacie-

bat, & libenter eum audiebat. Et S. Beda Venerab. Tzmebat enim
Herodias, ait, ne Herodez ad increpationem Zoannis aliquando reſipiſ-

ceret, & nuaptias ſol veret, & Herodiadem Fratri Philippo oblatam re-

Ritueret. En præœædicatorem quantum, magnanimum, imper-
territum! Vox clamanti & præcdicantis in deſerto. En fervo-

rem innumerorum hominum, ad eum in deſertum conflu-
entium; idque ut ſuæ, eum audiendo, ejusque monitis ob-
temperando, ſaluti confulerent, iram vindictàmque Dei ef-
fugerent! Ergone tanta & tanti momenti res eſt Verbum
Dei, ejusque debita auditio? lta omninè vel maxime, adeo
ut ejus audiendi Zelus, fervor, ardor & ſtudium quamplu-

rimis ad cœlum via ſit, & occaſio; ſignum Prædeſtinationu; &

vice verſà ejus neglectus, contemptus, vilipenſio, tædium,

ad infernum ducat, ſigmim Reprobationi. Quod hodie, aſſi-

ſtente Spiritu ſancto, & veſtrâ patientiâ, oſtendendum, in

eum finem, ut in nobis accendamus Zelum audiendi Verbi
Dei, adeo ad noſtram ſalutem æternam utilis & proficui,

imò perneceſſarii. l VMUU:
II. Inter alia innumera Prædicationis & Verbi Divini En- Verbum Dei,
commia, & illud eſt in rem præſentem, quòèd dicatur, & ve- Verbum ſa-
1??Su ſit Verbum Saluti. Ita Paulus prædicans Astor. 13. 26. aite qui lutis: ad vi-
in vobi timent Deum, vobis verbum ſaluti hujus miſſum eſt. Nem- n S e X
agie pe, Deum timentibus, vel timere & ſuam ſalutem ſincerè dand. redu
nis Volentibus »Verbum Dei debitè, reverenter, & obſequenter
GE, auditum, ad hanc via eſt, & efficax medium: Verbum Salutis,
e non item iis, qui illud negligunt, repellunt, contemnunt.
knele Ita primum citato Adtor. 13. apertè notatur & probatur de ju-
NNHWα deæis, de quibus verſ. 44. & duob. ſequ. SRegquenti Sabbato penè
uivenn univerſa civitas Antiochia biſidiæ „ convenit audire verbum Des
. 4 Paulo Barnabâ: Videntes autem turbas NJudaks, repleti ſant
Lelo, invidiâ, & indignatione, & contradicebant hu, quæ Rue.
H 9 di-

„oE!
ruei

Punmg

f. 0
tet, M.

4

5 L èMMl

nS4 CoxciO LXIII. Verbi Dei audiendi ardor; ad Cæœlum:

lo dicelantær, blasphemantee. Tunc conſtanter Paulus & Barnabas JG.
werant: Vobi oportebat primàm loquè verbum Dei; ſed quoniam re.
ellitis illud, & indignos vos judieati, & judicando facitis, «terne
vitæ; ecce convertimur ad gentes: En vitâà indignum æter-

nâ, & cœlô, qui repellit verbum Dei: cùm illud ritè a

ſum, ſit verbum ſaluti & vitæy ſeu ad ſalutem & vitam
ducens. Vnde S. Thomas, cit. 4 &. Thomd de Villä novdi,
min. SNexag. aſſerit Innumeras utilitates facit Verbum Dei in
nam frænat eam à peccatis, vivificat, illuminat, ſanat, fœcundat, emo
lit, & totius boni capacem facit. Fcontra: Nullum adeo certum per-

ditionis ſig numut non libenter audire verbum Dei, ai tS. Gre g. be „. 21. a en

in Eang. Calamat. in Sent. En tonitru! en diſpendium falutis
& quidem æternæ! En Verbum Dei verbum ſalutis, ve
LVita »animam vivificans Exech. 37. Viſio admiranda ret
cum S. Propheta vidit oſſa aridz & ſiecca vehementer nimis,
dio campi, reviviſcentia: Ingreſſus eſt in ea oſſa Siritus, & .
rantt ſteteruntque ſuper pedes ſuos Exercitus grandis nimis valde.
ibid. v. 1o. De quo cit. c. 32. & ſuprà Conc. z. n. y. Ergorevixérehæc

Figura &£ 1y-
pus Olla ari-
da reviviſcen-
tia. Ezech. 37.

oſſa arida & ſicca? Exercitus grandir nimis valds?? & unde!: qua

.

AI mort.
“
Aul ere
jj ditu int!

Peleccatln,
nes Ketibit

CNNN

—

en El
and Lio

Wnölonteni⸗

„ WMinn in

Ierlenottuos

1

Unind, in r

1

Aationen &
lpeccatore

entis ann

virtute? cujus tam admirandàâ vi? Verbo Dei, Ita S. Textus: ubilnmii,

Oſſa arida, audite Eerbum Domini. Et ad illud faötus eſt ſonitnz,
ecce commotio, & c. Adeo Verbum Domin: efficax oſſa hæc arida

penetravit intimè, eisque ſpiritum & vitam indidit. Figu-
Peccatum eſt ra hæc eſt. Nemo parum expertus in SS. Scripturis eſt, qui
mors animæ. neſciat, hominem peccato mori; peccatum mortem eſſe ani-
mæ: clariſſimi Scripturæ Textus; unde peccatum mortale,

mortiferúmque dicitur. Sic Exech. 15. v. 4. & 20. Anima que
Peccaverit, ipſa morietur“ ſicut enim anima eſt vita corporis, ita
amittens anima, rectè mori dicitur. Anima, id eſt, homo,
qui peccaverit, ipſe morietur, morte tum temporali, tum ſpiri.
tali, & æternâ. Quid eſt er go peccatum!? Eſt mors animæ

immortalis: eſt ergo mors viva, mors æterna, quia eſt mors

animæ ſemper viventis & æternæ; ejus ergo mors immor-

talis R luleſ,

. anonien

Dünhernkn
Uedimn kefniit

—,
=
=
—
=6☛
S=
=
—

—

OWDUGèGU

ulnit Pijiu negledus ad infernum via G'occaſio. « 1185
znka talis eſt peccatum. 2 dulti, ait S. Auguſt. tr. 3. in poc. tosn. 9. in
m Ds, corporibis vivi animas mortuas portare naoſeuntur. Cornel. hic. Sich
Gdience S. Joanhes ſcribit Epiſcopo Sardenſi: &io opera tua; quia nomen
nnin baber, quod vivas, & mortuunz &. Apocal. 3. I. Fuit ergo hic in ſtatu
omhs peccati mort. coram Deo mortuus: La Alcavar. Nam;, ut ait Vita anime
ment,. S. Auguſt. & ex eo S. Iſidorus, L. I. de dummo Bono: Eita corpori Deus.
eI azima; vita animæ Dens“ & ſicut corpus mortaum eſt ſine anima, ita
anima mortua eſt ſine Deo. Cornel. hoc L. & in 1. ad Timoth. s. 6. ubi de
iut aee Viduä: Quac in delicins eſt vivens licet corpor e, ſpiritu tamen
lus, mortua eſt. Ergo, cum in gravis peccati ſtatu conſiſtis, mor-
sDeiY tuus es quoad animam: Apprehende ingemiſce. Ergo non
R exercitus tantum, ſed ſæpè tota Provincia, totum regnum,
i elm if conſtitutum in infidelitate, in hæreli, in gravibus peccatis,
inter ſic mortuos ſunt: in peccatis inveterati oſſa arida &
ſicca nimis, in quibus omnis Spiritus Dei exaruit, omnis
e nt gatia, omnis cura ſalutis, omnis conatus ad melioris vitæ
zi emendationem & fugam peccatorum: Putasne, vivent oſſa iſta?“ pPeccato mor-
hi tanti peccatores recipient vitam gratiæ Certè nullà hu-tui, Verbo
mand potentia aut virtute naturali, Divinã tamen (Peccatores Dei redeunt
ni a olſtinati & indurati in peccati quaſi miraculo ſalvantur, ait S. Tho. ad vitam gra-
erd⸗ Nib de Villà novâ, Serm. in fer. 6. Dom. Septuag. Saprà C. 42. n. 3. habet i n .
GINE. Deus in ſuæ infinitæ miſericordiæ theſauris inter alia efficax 8 . , S
Wefn medium, reſuſcitandi hosce mortuos; nempe Verbum ſu- . N.
rum“ um, Verbum Deie Oſſa arida (Peccatores) audite verbum Bomini.

* 111
nio dN1

3 2

n Per oſſa hæc arida, ait Cornel. in cit. Ezech. 32. 2. intelligit pec-
uummos Catores, qui per peccatum perdiderunt animam & vitam, id
eamm eſt, gratiam Dei; hi per præœdicationem Verbi Dei conver-
ueEu tuntur, & à peccato reſurgunt: hinc in peccatoris corde fit
mdii commotio & ſtrepitus affectuum inter ſe colluctantium,

e dum convertitur: hinc in peccatores intromittitur ſpiritus
uliI gratiæ, ut reſipiſcant, juſtificentur, & Deo vivant. Econtra
nenen, nihil mirum, in umbrâ & pulvere mortis permanere pecca-
nm i torem, ſi verbum Dei non audiat.
dre; Mechtl de Jud. extr. L. 1 11 11 1 III. In-

verſus.

II86 CoxNcio LXIII. Verbi Dei audiendi ardor; ad Cœlum:
III. Ingens vis hic fuerit Verbi Domini, ad quod ita re.

vixerunt ofſa hæc arida, quæ illud adeo intimè penetrave-
rit, intromiſſo in eos ſpiritu & vitäů. Hæc figura, hic typus
eſt peccatorum, qui Verbi Dei efficaciâ in hoc mundo ad vi-

tam gratiæ, in alterâ ad vitam gloriæ, mortui antè in pecca-
tis, revocantur & reducuntur, hoc Dei Verbo inolina ipfius

animæ penetrante: ut de eodem intelligi poſſit, quod 8. Pau-
lus de Verbo Dei incarnato, & Filio Dei, ut paſſim Patres ex-

ponunt, prædicat ad Hebr. z. I2. Vivus eſt ſermo Dei & effcax, G&
penetrabilior ommni gladio ancipiti & acuto, profundiſſimè „& 0-

mnia penetrans, cor etiam duriſſimum & ſaxeum, & pertin-

gens nsq, ad diviſtonem animæ ac ſpiritüs, compagum Jucq;, ac medulla-
rum. Adeo Verbum Dei ſæœpè compungit, & penetrat to-
tum hominem, ac peccatorem obduratum, vi reluctantem,
ut ſæpè convertatur, cùm minimè putat, & quaſi inſenſibili.

ter, uti gladius primitùs penetrans, & cuùm non cogitat, aut

non vult converti, idque quandoque unico verbo prædica.
tionis, Sententiæ S. Scripturæ: ut quamplurima exempla

Babylas mi- teſtantur. Hæc inter ſit illud, quod ex S. Sophronio, Prate
mus & ma-
Lus ad Ver-
dum Dei:
Pænitenktiam
ggite: cum
duabus con-

Jas quidam, Tharſi Ciliciæ, mimus profeſſione, & magus, vir

cum aliis nefariè transige bat.

cubinis con- ſiam, auditoque Evangelio, quod ad pœnitentiam hortatur:
Pænitentiam agite; appropinquavit enim regnum Cæloram ( ſunt

ipfiſſima verba noſtri eminentiſſimi Prædicatoris 8. oannis

Boaptiſtæ initio laudati, Mazth. 3. 2.) ita compunétus eſt, ut re-

dierit domum, & ſuis Concubinis, Cometæ & Nicoſæ: quò,

inquit, amore, quàm æquabili utramque complexus ſim,
ſat ſuperꝗque animadvertiſtis. Jam mitatus, aliud de rebus

meis cogor ſtatuere: quæcunque labore conſecutus ſum,
per me licet (jam Monachus fio) accipite. Illæ oratione hu-
jus permotæ, reſponderunt cum lacrymis: Et nos in ſagitii

Spirit. c. 22. refert Dauroultius Cat. hiſtor. c. 3. tit. 7.n. 6. Baby-

flagitioſifſimus duas concubinas tenebat. Multa pro doe-
monis arbitrio, quéô utebatur familiariter, ſive cum eo, ſive
Ingreſſus quodam die Ecele-

lt
uheleh eio⸗
CDut, Hune
Slititus i⸗
um, Ecle
ſſgllmtefi
n,Ugte rünn
Dodorroon e
eln gilnim.

Plch nn

miltabſsl

n lnuſtlut r

yhlme fn lt
i,mn vite.
Vurores Vite
eenigr. 7.
Auguſtin
lonan /7ze
ultuinguti
Ani biine
chedem ſet
Deoſdlimmedin

1
AA

.

loniere

Untegeſitun
iel,

Punnn 4

eſe rche d

Bniäthian

=S=

ic, ſeninnto,

glenlze ,
en ninut,

At vin
Vihhen N

P

☚

„7

—

PEjus negleRtus ad infernum via Goccaſio. 1197
tibi ſociæ fuimus, erimus & pœnitentiæ. Omnibus ergo
in pauperes erogatis, incorruptè deinceps, caſtè, ſanctèque
vixerunt. Hunc Babylam antiquus Auctor Joannes Mo-
ſchus Eviratus (vixit anno 630.) dicit, ſe vidiſſe, venerabilem

moI— modeſtum, & clementiſſimum virum. Hæc mutatio dexteræ Verbum Dei

iVerboro
Pinidace m⸗

c, a

„*

7 .
rornenne
N ſarane .⸗
E Mlchy
areos V Deſs
wWN HD Pa 4
Pdehe len
11 t. n

.1 1
mne

2

4
4NE UIWr N
õõ
e . NNe
6
en
e ⸗ Hiren
ee

7 ,11 3
4
714 N.
ND. N
,
„F.,, KWE
eeEE
0 H

kof
rOol õ

.

„or Eete
“
H
Re An
eſus ⸗

1 ,
„ „ 6
6

1, eftN
Peenieni

71 1
neeen ,
r u
orlſfli
ſSERN

.
7 e
7

qucæ ſunte Roman. g4. 12. qui verbo potens eſt, de lapidibus iſtis ſuſci-

Ercelſt, quaâ meretrice: & latrones multos præcedent in regno cæ- eſt Verbum
herum, idque virtute Verbi Divini; quod veriſſimè Gentium tα² ſæpè
Docor vocat Verbum Vitæ, ad Philip. z2. 16. Sic Joann. 6. 69. Cornel. hlcum.
hoc loco quòd vitam æternam conciliet, ait Theo doretus: & Theo-
philactus: Sdermonem autem Vitæ babente, hoc eſt, vitæ ſemen adepti
jam eſtu. Et ad ſuos D. Anſelmus: Qui contineti in cordibus veſtru
verbum Evangelicæ prædicationu, quöé vivit anima veſtra. Englgr. p. I.
Dom. somæ ante fin. Ita Babylæ pauca verbi Divini fuere verbum
ſalutir, verbum vitæ. Ita fuit aliis plurimis ad pœnitentiam,
ſanctos mores, vitæ emendationem, converſionem: uti S. An- H
tonio: Breviar.12. Jan. Lect. . S. Franciſco Seraph. Brev. g. Oöstob. 2424
Lect. . S. Auguſtino, Divinæ vocis monitu incidenti in illucd
Pauli Roman. 13. 13. & I2z. Non in comeſſatiohibus, & ebrietatibus, non
in cubilibus & impudicitii, & c. Lib. S. Confeſſ. cap. I2. Faber Conc. 6.
3. Dom. 6. poſt Epiph. Obſervandum autem hic eſt, hanc vim
& efficaciam Verbi Dei (quod eſt, uti hic accipitur, ſermo

ADeo vel immediatè, vel mediat prolatus: Lobuer) non eſſe Verbum Dei,
erx homine vel loquente, vel ſcribente, ſed altioris, & Divinæ quid ſit? Illi

a à Deo vis &
virtus, non ab

potentiæ ac virtutis, ejus ſcil. qui: Dexit, & faéta ſunt, Creat
omnia: Pſal. =8. . Qui verbo vocat ea, quæ non ſunt, tanquam ea,
are filior Abrahæ, ut ait S. JoOannes: Matih. 3. 9. Ita S. Auguſti-
nus nihil ſibi attribuit, dum ait hom. z6. e 5o. Ego quid ſum, niſi
cophinus ſeminatori? Ille in me ponere dignatus eſt, quaæ vobis ſpargor
nolite attendere ad vilitatem cophini, ad claritatem ſeminis, & po-
teſtatem Seminatori: P. Knittel, Dom. Sewag. Conc. faecund, in fme.
Hanc nempe vim Seminator Deus indidit ſuo ſemini: Semen
ſt verlum Dei. Agnoſcamus, veneremur utrumque etiam
111 11 11 1 2 in

„

1I88 Coxci/O uLXIII. Verbi Dei audiendi ardor; ad Cælum:

in minimo Concionatore, & ſummo pretio æſtimemus, ceau

nobis ad Cœlum viam & medium efficax.

IV. Id ſemper agnoſcunt Conſcientiæ bonæ ac timora.
tæ, quibus ſalutis cura, & regnum cœlorum in deſiderio eſt,
ut hocce eò certiùs & ſecurius aſſequantur, quod fit audi.
tione verbi Dei attentà, ſincerâ, ſtudiosâ, frequenti, & cum
animo ac propoſito eidem, & in illo intellectæ Voluntati

Verbum Dei Divinæ, obſequendi. Obſervat S. Hieronymus, Comment.

eſt Regnum in Matth. 13. 37. & ait: Regnum cælorum prædicatio Evangelit eſt, &

*

—* „,„, „ „ „ . . . 6 8
cclorum, duo zoeitie Wripturarum, güa Aucit ad vitam, homin em inſtruendo,

Ilud ducit.

Mairk. 17. 71. illuminando, excitando, accendendo, & de quâ dicitur ad Ju-

Aco Auferetur à vobi Re gnum Dei, & dabitur Genti facienti frudtus
eusr Mattt.. 2I. 43. quò etiam modo accepit Regnum Dei Apo-

ſtolus, ad Coloſſ. a. II. Hi ſoli ſunt adjutores mei in Regno Dei- id eſt,
in prædicatione Byangelii, duod eſt via ad Regnum Dei cœ.
icat Evangelium, prædicat Regnum

leſte, qui enim præ
cœleſte, & viam ad hoc Regnum. Cornel. hu locu. Faber Dom. 6.

Præceptum poſt Epiph. C. 6. mit. Tales ergo bonæ animæ, quæ viam inda-
vel onſlien gant ad Regnum cœlorum (extra quam, poſt hanc vitam,
audiendi Ver- mulla ſalus, ſicut in hac vitâ nulla extra Eccleſiam & fidem

bum Dei. veram) intelligunt Verbi Dei, quod vel audiant, vel legant

Præſertim, quæ ſub gravi obligatione ſcire tenentur, te-

nentur lege charitatis quâ quisque obligatur, animæ ſux M
conſulere; (ſi aliàs ea commodè addiſcere non poſſint) ſub i
Concioni, vel potiùs Catecheſi, intereſſe. i
Addit Mart. Bonacina, Op. zo. 2. Diſz. g. in 3. Fræcept. Dee- 9. au.
Vnet. 2. n. 25. f. 260. fieri poſſe aliquando, ut auditioni Miſæ

peccato gravi,

jure merito præferenda ſit Concio; ut ſi urgeat neceſſitas,
addiſcendi neceſſaria Fidei, quæ commodè nequeant aliaàs

addiſei. Vid. iid. & Herm. Buſenbanm, L 3. Med. Theol. Mar.! S

vii,M
Nt Ale aul
Aensnocd
Ce oi e
E Pnitinn
Et Gi

Udrat inoll

ieAlu

ter Lue
Alfeſt len).

pbot luim⸗
iis Mng.
t Enlladar

yun nrvi,

n, 0 ſele,

12

EKtegue kaei
Ulbiaurhori,
füpolbus ſup
Nun mirar
1 n Yernterent
ſaltem, etſi accedens viva vox longè efficacior ſit neceſſita:.
tem & utilitatem: neceſſitatem ex præcepto, & ſub morta-
li, ſub quò quisque tenetur ſcire neceſſaria ad ſalutem: un-
de rudiores homines ignorantes præcipua myſteria Fidei, es

ſckntebC

—

. —
=W
„

1
*

1

NANeie “
DANi64
AIIR 1 NW
A

e⸗ . 3*
67 ffognon

1 .
ſnee adn!
0 Unechl

eroorumnne e.
D 0 WCa
. 7

AACAILNN6
,
* ℳ.DLAELN,

8
Wün
2

Peſr e
„ A MANENIEY.,
7 — 7

eGE ,
7 SED
õ

R
älõ
4 V

. tet

) P

mn, Mke Te puſilium, & ſedens docebat de naviculd turbas- Ibid. v. 2. & 3. Cum

poſlet æqué facile pedibus ſuper aquas ſtare, & hoc mira-

. ee,
A rt4 14 dre..
7 ſe 14
(ei AIIA “

et
VPe *
. Ge

sA
4 3 elhh⸗
% * ſte MA.
el 5

1* 4
H

4

litcete n,

1,1 e
CNecNH

„uz

,
5 .
Nt 1

UtNen
mo ie⸗ .

l Nn

941
eler
.
ohRl
e

ret, & nihi

bum ſaluti & vitæ æternæ ac vi

.
9

R

jus neglelſtfus ad infernum, via Goccaſio. 1189
d. 3. mihi f. 162. Trident. & 2a: de Reform. c. g4. à f. aoz. Intelli-

gunt & piæ animæ hac in re confilium, (Excepto caſu ne-
ceſſitatis modò dictæ) audiendi Verbum Dei, ex ſumma ejus-

dem, de quâ agimus, utilitate, dum viam ad cœlum regi-
am & planiſſimam, quæ in obſervantiãâ Mandatorum Dei

conſiſtit; & vis ad vitam ingredi, ſèrva mandata Mat. Ig. Iz. de-

monſtrat, inculcat; Et verò hic fervor, hæc pietas & devo-

tio, hic Zelus & ardor ſummopere, acceptus eſt Deo, ut pa-
tet ex c. . I. Fabtum ſt autem, cum turbaæ irruerent in Zeſam, l Chriſtus plùs
audirent Verbum Dei- ubi Chriſtus nihil offenſus, excuſatum facit auditio-
habuit hunc impetum, quamvis irreverentem erga Per- em Ver
ſonam ejus: propter ardentiſſimum deſiderium audiendi verbum Dei, St duam

inquit S. Bonav. in c. 9. Eucæ. Et, ut in hoc fervore retine-

lab attenta auditione Verbi Dei diſtraheret, aſeen-
dens in unam navim, quzdk érat Szmonis, rogavit eum à terràâ reduce-

culo ſibi authoritatem in prædicando augere? ne fſcilicet, ſi
ſiccis pedibus ſuper aquas ſtaret, & prædicaret, Auditores

miraculum mirarentur, & non attenderent Verbo Dei: au-
„ditum averterent, & fixis oculis hoc miraculum ſolùm aſpi-

cerent. P. Caſp. Knittel &. J. Dom. Sevag. C. 2. f. 235. Tanti refert

Veerbum Dei præ miraculo, & audire illud attente, devotè;

quam cum admiratione ſpeétare miraculum! Sedab oppo-
ſiti demonſtratione, magis patebit, Verbum Dei, eſſe ver-
n ad coœlum; cum videbimus,
quod res eſt, ejus abuſum, neglectum, contemptum, eſſe

viam & occaſionem ad infernum, ut, quò magis ab hoc ju-
ſtiſſimè horremus, eò magis Verbum Dei nobis amori &
curæ ſit. W

V. Sicut Chriſtus ratam, gratâmque habuit devotionem
turbarum in ſe irruentium, ut audirent verbum Dei- ita econ-
tra reprobat, illud malè haberi quacũnque ratione. Inter
alia lamentatur S. Jeremias Propheta Thren. I. 4. Viæ Sion lur
H gent,

LI IIl III13

ſpectare.

R 6

1190 CoNcio LXIII. Verbi Dei audiendi ardor ad Cœlum: i⸗

— ——

Vie Sion Iu-gent, eò quòd non ſint, qui venient ad ſolennitatem : Vie Sin, Meuin Gil
gent: cur, id eſt, vie ad Templum, quod eſt in monte Sion jux. Mipopvlonot

duomodo' ta Orig. Hug. Lyran. & Dionyſ. Vel melius: Viæ Son: id eſt, Myil etd
negler⸗ viæ Jeruſalem, cujus potior pars erat arx & mons Sion: juxta lemunhu
& Verbum 8-. Thom. Bonavent. Hæ viæ lugent, id eſt: deſertæ ſunt, & . M/
Dei. deſolatæ: ſicut prata rident, cùm florent: Cives enim Ci. me Alnm
Judæorum vitatis & turbæ viarum ſunt quaſi anima & vita; unde iis dlhiule⸗
Solennitates, ſübmotis videntur lugere & emori. Item Viæ Gon lugent, (füückllte
Paichæ, Pen- quia luctum excitant conſiderantibus tum veterem fre- antihue, i
beeolkes⸗ Ta- quentiam & concurſum ad ſolennitates (quas primarias ha- ſlingtten
Sabbati: Cau. PePant Judæi ſc. Paæſehæ; in memoriam ſummi beneficii Divi- EMecvel
ſæ earum. Ii, qué Hebræi liberati fuere è ſervitute, durante annis 90. wdltnhote
Item num. 5, Plus minus, ſecundùm Cornel. in Exod. 1. 1o. quibus graviſſi- Mlefelone
. mè in Æiypto preſſi fuerant, Pentecoſter; in memoriam Le- rhegatu
gis à Deo illis datæ, hoc 50. à Paſchate die. Dedicatio Legs eſt itn ſave
PVentecoſte, ait S. Hieron. ad Fabiolam de a2. manſionib. in 12. Eràt q; lenſidini
Lex à Deo data ingens beneficium. Duoſunt, quibus regimur, lnlnhenm
Natura & Lex, ait S. Nazianz. ap. Cornel. in Levit. 23. 17. Taberna- ulni

—

oremtunn

culorum, in memoriam Protectionis Divinæ, quæ Hebræos inneheiſeln

in deſerto ita protexit, ut ſine domibus in Tabernaculs per wIlidli⸗
40. annos hyeme & æſtate vixerint: quibus Feſtis omnes n, Eon

=2

Judæi non tantuùm ex Judæâ, ſed ex toto orbe confluebant. hllt inid
Hieroſolymam) tum præſentem, eversâ urbe & Templo, Gullaurini
ſolitudinem: quam hoc loco luget S. Propheta. Cornel. in cit. intimm,
Thren. 1. 2. Omnium autem Feſtorum apud judæos primum (um
erat Sabbatum, Dier ſeptimus, Weltus, Divino cultui dicatus, (WS
Esdras quis. Sabhatum Domini: de quibus Feſtis, quæ Deus Hebræis præ-
“H n⸗ ſcripſit, agitur Levitici 23, Hiſce autem Feſtis inter ſolenni- in Gedre
poſita erat tates alias proponebatur Lex Dei. Sic habetur Eſaræ 2.6. .
Lex Dei. Übi refertur, quòd Esdras Sacerdos, Propheta, & Legis Do- R sper Cn
ctor, totisque Scripturæ ſacræ vel deperditæ, in vaſtitate Amgns
Babylonicâ, ex memoriâ potiùs Divinâ, quàm humanâ, re. ig, ſn
ſtaurator, ut multi ſentiunt, vel, ut verius alii, corrector, & ulſchee
elegantiori charactere, quò nunc utimur, deſcriptor. Ceruc. Win Donn

M

„*
14
eunte em .

* .

1.
Es: Lalee

1. 1„
4
ſ. .
lten /el,

DNe9E . 4

& Templi Divini Zelotes & æmulator, accedente inſuper e⸗-

7 4
12. n brn N

7 .
Da nt, n

1. 1 2* „(
õü
. 7

00⁰
ihne e

atECN
OU KlN
V 0 U

r!
2158 U N

ophen

vno coku
Dens Rebl-

ſchbenn
Por. an
gheii
,,

etius 6

4

=

,“

impellat, ipſe à Deo datus & conſtitutus in civitatem munitam,

N.

nos, qui eo non à ſervitute Pharaonis, ſed ipſius diaboli &

Ejus negledtus ad infernum wia & occaſio. 1191
za Proxmio, & in Prologo. Hic, inquam, Esdras, convocato o-
mni populo, ut eum in captivitate Legis oblitum, legem do-
ceret, illi Verba Legis Divinæ prælegit, explicavitque. Et:
Flebat omnis populus, alt Sacer Textus, Ibid. v. 9. cùm audiret verba

Legu. Sic: Atsor. 13.27. ait Paulus: VZocer rophetarum, quæ per

omne Ssabbatum leguntur. Et verò ſicut cognitio, ita traditio
& doctrina Legis Divinæ, quæ per Dei verbum proponitur,

Oſfficii & cultùs Divini primaria pars eſt, præ Sacrificiis Le-

gis antiquæ, in hac magis neceſſaria. Obſervo autem, ſi

zeloſiſſimus Propheta, S. Jeremias adeo luxit deſolationem

Templi, Reique Divinæ: eò quòd non ſint, qui veniant ad ſolenni-
tatem, eo tempore, quòê id fieri non poterat, utpote Vrbis &

Templi everſione & excidio, facto à Chaldæis & Nabuchodo-

eE
1a nNege⸗
.

noſore Rege, atque ab iis Rege Sedeciâ & toto populo in ca-
ptivitatem abducto; cujus mentis fuerit ſacer hic honoris
jusdem contemptu, neglectu, in injuriam Dei, & animarum
perditionem tum, cùm Templum Dei, &ꝰ in eo Divina, Ver-
buúmque Dei vel maximè florerent! de quô aliquid infra ex
Jerem. §. 9. qui aliàäs pro more ſuo hortatur, minatur, orat,
execratur, ut populum ad pœnitentiam & meliorem vitam

& in columnam ferream, & in murum æreum, c. I. 18. Contra vitia, Chriſtiano⸗

ipſorum etiam regum & principum. rum Feſta ce-

VI. Quæ modèò de antiquâ Lege, ejusque Feſtis, Tem- lebriora

e- Juam Judæo-
rum, cur? In
ſpecie: Paſch.
Pent. Sabbati.

pla, &c. dicta; umbræ ſunt tantùm, & figuræ reſpectu .
gis gratiæ & novæ. Ecce enim vel ex uno & altero: Paſchæ
Feſtum celebre fuit apud judæos, celebrius apud Chriſtia-

mortis per Chriſtum Reſurgentem liberati ſunt; hinc Deus
illud magnis illuſtravit miraculis, quæ refert Cornel. in cit.
Levit. 23. r. f.37. Sic apud nos multò celebrius eſt Feſtum
Pentecoſtes, ceu quêô deſcendit Spiritus Sanctus, ſummum
omnium Domum (non item in Pentecoſte Judæorum & .
Lex

ðèð

2

1192 CoxNciOι LXIII. Verbi Dei audiendi ardor; ad Cæœlum:

Lex nova Gratiæ promulgata eſt in Sion, Actor. 2. ſicut Lex
vVetus ſervitutis & perdifficilis, etſi non impoſſibilis. Aℳ.z./g.

10. Olim in Sina promulgata fuit, ut dictum. Sabbati ſum-

ma reverentia, & præ cœteris Feſtis omnibus ſolennitas fuit,

ut (quæ prima origo & cauſa inſtituendi Sabbati fuit) ho-

mines Sabbato opus Creationis & beneficium inſtitutæ à
Deo Naturæ, conditique Vniverſi expenderent: Geneſ. 2. 3.

Deuter, f. a. Cornel. hic in v. I2. Nos verò Dominicâ, quæ Sab-

bato ſucceſſit, recolimus mundum à Chriſto reſurgente re-

creatum; nam quid naſci, quid creari profuit, niſi redimi, niſi

recreari, profeiſet? quantò ergo diebus talibus memorandis

majora à Deo collata ſunt beneficia, tantò devotiùs, tantò

In Feſtis va-.

candum Dei
Verbo.

rum ſit (ſicut proh dolor ſæpè, & apud multos veriſſimum

Etiam apnd
Chriſtianos:
Liæ Ston lu-
gent- ex ne-

