oper emuntur. Sed quid ad hoc conſilium Evangelicum (non ſutis amans.
praceptum) cum tanto promiſſo, hic Princeps Adoleſcens

IIO dives: cunctari, animo & ſalutis ſuæ tam ſincero deſiderio

permanentia retributiont: o- tus à² Chriſto

„ait S. Chry ſoſt. copia & e- kord Celit
Et S. Hilarius: Jacturd ſabſtantiæ terrenæ, ait, cælsrum aunt ſuæ ſa-⸗

& propoſito cedere, imò abire: Cam audiſſet autem Adoleſcens

abiit triſtu. Matth. 1g. 22. & cur: non ob horrorem cœlibatus &

continentiæ, quam, ſeu cujus conſilium proponit Chriſtus
cit. c. v. II. aut obedientiæ: Sequere me: ſed: Erat enim multas

pohſeſſiones habens: ut ait Matth. & Marcus: vel ut Lucas v. 23.

EHis ille auditi contriſtatus eſt, quia dives erat valde. En hicce utut

ſalutis ſuæ ſincerè amans, & præœcepta Dei à juventute obſer-

vans, amore tamen terrenorum quam fuerit abſterritus, &
abſtractus à ſanctiſſimo vitæ inſtituto, ab immenſæ retribu-

tionis bono. Quid viri divitiarum Pſal.7s. 6. ſeu quarum illi

mancipia ſunt, inſuper nullo ſalutis ſuæ deſiderio moti, nul-

longiſſimi, vitiis verò toti immerſi, in voluptatibus? quis ho-
rum finis erit? quæ mors? quodnam Judicium: ſe ententia fi-
nalis quænam: non alia quàm omnia graviſſima & duriſſi-
ma. Difficilis cœli ingreſſus, ab eodem excluſio certa: ergo
& mors peſſima, qualis eſt peccatorum Pſal. 33. 22. Etenim Jeſus vi- Cur Dives
dens ilum triſtem factum, Luc. 15. 24. hinc occaſione acceptà, diwit difficilè in-

Aiſcipulu ſuis Amen dico vobise quia dives dAifhcilè intrabit in regnum ti abit in re-
,, facit gnum Ccoeli?
Divitiæ occa-
„ . 8 9 . 4 1CR ſio pPeccati.
iis alligat, ut nequeat cogitare de cœlo: tum quia divitiz 1

ſunt materia & ſtimulus ad ſuperbiam, gulam, luxuriam,
omniaque ſcelera, juxta illud: Eodiuntur oper,
1boerum. Vid. S. Bern. Medit. cap. te. Pergit Chriſtus, agg' avan
magls, quam difficile ſit,
ſertim verò illum, uti accipit
Mechtl de qud. ertr.

irryritamenta ma-
8 Divitem ſal-
vari impoſſi-
bile eſt: quo-

divitem omnem, neque tantùm, præ-
Remigius (Antiſiodore d modo:

OOO OO

—

E

842 CoxNcio XLVII. Mortem & judicium ſibi exaſperant 2
Monachus, Rhemis Profeſſor publicus, ſuâ ætate doctiſſi. ſcmn.
mus: Terin.) confidentem in divitiis, ſalvari. Et iterum dico Ham,
vobirs facilids eſt Camelum (animal gibboſum & altum, juxta (ie,n
Orig. S8. Hilar. Hieron. Chryſoſt. & alios paſſim) per foramen (e.
zcu tranſire, qudm divitem intrare in regnum cælorum. Impoſſi. ausel
bile dicitur id, quod valde difficile eſt, & rarum, ut ait S. Hie. ſlebit.
ronymus: Non impoſſibilitas prætenditur, ſed raritas demonſtratur. Wyil l
Vel impoſſibile ſecundum, & apudhominer; apud Deum autem emnia utasoe
poſſebilia ſunt; ut ait Chriſtus v. z26. cit. Matth. 9. Ergo excluſus ſcat: li
& excludendus Cœlo, mortem habebit aſperam, Judicium Uuce/,
duriſſimum, idque ſuâ culpaà & voluntate, quà in peccatis Mmmn at
permanens, ſalvari non vult, & ſibi (in ſenſu compoſito) im· r:
poſſibile facit, id quod Deo & apud Deum poſſibile, cum & ulnnd
Deo impoſſibile ſit, ſtante ſuo decreto, Exzech. 5. 3. & 2o. &— ma- ohenm,
litiã hominis, hunc in cœlum recipere. V. Cornel. in cit. Mattchh. (bberi
I. 4 V. 16946. .ʒ. ““́RMN W W
Luc. 12, a. IV. Audiamus propius, quænam diviti impio mors ſit: mmumn
expenditur repentina, terribilis, inevitabilis, & conſequenter neque mi- es
nbinigeutr tius judicium, quod utrumque jam nunc meritèò & ſalu- lulen
cura. hriter perhorreſcat. Rem ab exemplo Chriſtus ad oculum mmtalt
depingit Lucæ12. 4 . 16. Hominis uznsdam divitis uberes frudtus mte. 4
ager attulit, ſeu ejus regio, agrorumque multitudo. Et co- ftaſere
gitabat intra ſé dicens: quid faciam, quia zon habeo, quò congregem l *
rudtus meos“ En divitis curas, en paupertatem: eget loco, qui ung 4
abundat opibus & loculis. Eleganter S. Baſilius homil, in hec- lnma
verba Chriſti Quts, inquit, non miſereatur hominu tantopere obſeſt, n in
implicatiq, & 1paâ agri felicitate infelicis, præſentibus bonis miſeri, ſonan
faturis miſeriors? quid?“ Terra illi ſegeter germinat? non, ſed gemi- lu i
tus: nam curas, dolorer miſeras anguſtias coacervat. Non aliter, *U i
quàm egens ſolent » lamentatur. Annon hanc vocem emittit, qui pale- ſlenn
pertate premitur? quid fſaciam? unde vibbum, unde veſtitum conqui. 4
ram * Et dixit- hoc ſaciam. deſtruam horrea mea, & majora faciam,; ei
— SVer illec congregabo omnia, quæ nata ſunt mihi hoc anno, & bona mea. jui
Fjus vitia . Ig. Et dicams animæ meæe Anima haber multa bona poſita in annos ump
satenata: M OWUYUVM

ſent

—
Ane l.

Demn din

min
In enn

nnpornn

ble n

. /
4

Aud* &

bonnn.

4
d

Weid
Umgan

mNNENE

4
1

Nii n

4

eyetede
,N

“
14
14

agerlg
õ
uugn A,

.

hi ne

4 N/

iti

4 .

ulinpii di vites, libidinoſi, guloſi, ebrioſi, Gr. 84 z3
plurimos *Requieſce, comede, bibe, epulare. v. 19. Conſideremus Otium, gula,

fultitiam, & ſcelera catenata cum divitiis gulæ, luxuriæ, libido, &c.
acediæ, nullius in pauperes, quorum nihil cogitat, miſeri- Vana ſpes vi-

cordiæ. Annos plurimos ſibi pollicetur, qui nec de craſtino t* longioris.
ſecurus eſt, imò qui, hac nocte moriturus, craſtinum non
videbit. Qui ſibi longa tempora promittebat, ait S. Gregor. L. 22.

Moral. c. 6. diem ſequentem non vidit. O ſtultas hominum ſpes!

brutàsque intentiones: Dives hic ſe otio, gulæ & luxurigz
dicat: Kequieſce, comede, bibe, epulare, magno ſcil. apparatu, Cam peſte
gaude: poſt mortem nulla voluptas: Vox certé Epicureorum, & evaritie jun-

tamen, ait Janſenius, quam pleraque Chriſtianorum pars Sten, Pehis
approbat: quid enim aliud fere quærunt homines, quàm 2 Alt

ut à laboribus, ad quos ſic ſunt nati homines, ſicut avis adOa⸗

volatum, Job. y. z. hic poſſint quieſcere, ut lautè comedere
& bibere illis contingat. & porecinam habuiſſes animam, ait S. Vox & vita

Baſil. quid aliud ipſi enuntiare potuiſſes? Itane pecuinus es, ita bono- Epicureo-

rum animæ ignarus, eam ut exceptes carnalibus epuls, & quacunq; rum, de grege

4

alvi ſeceſſis recipit, animæ deſtines? Jam quando terrena ſapi, & borti.
Deum habes ventrem, totus quoq; caro eſfebtus, vitioſis affettibus ob-
ſequeris; audi te dignam appellationem- Sulte, hac nocte animam abs

te repetent. Ita Baſilius. Hæc Divini Judicii ſevera, cum ju- Sententia &

ſtitia, ſententia eſt, de divite, voluptatibus, libidini, otio, gu- vindicta Dei.

læ, dedito. Dixit autem illi Deus, pergit S. Textus v. 20. Stulte, Hac nolte ani-
bhac nocte animam tuam repetunt à ter quæ autem pardſti, cijus erunt? atn abi te
Stultum eum pronuntiat Divinum Jjudicium, quem huma-.Xνι

num circumſpectum diceret, & prudentem, ut qui ſibi in
futurum proſpiceret: ſed ipſe ſeſe ſtultum fuiſſe, vidit.
Hac noltte In nolcte ablata eſt anima, quæ lucem conſiderationis habere
noluit, ait S. Gregor. L. 17. Moral. quæque tendebat ad tenebras

gehennæ, ut idem notat L. 2. Mor. c. 2. Repetunt, ſcil. Deus ejus-
que Angeli, exactores Dei: Miniſtri Divinæ juſtitiæ, non ca-
ſu, ſed ſuſto Dei judicio, ſcelerum vindice. Repetunt ab invito:
quod impiis convenit, ut hoc loco annotavit Theophyla-
Gus, à quibus invitis, & propter vitæ præſentis immodi-
JY KW Ooo 0O0 2 cum

„ . „ . . 5„
844 CoxciO XLVII. Mortem S. . udicium ſibi eoſperant —
cum amorem reluctantibus, anima eorum & vita exigitur, hendam

eripitur, animam à te, ut (ſecundum Toletum ) omnium fru ils det
gum opumq;, quas tibi Deus dedit, omniumq; rerum ratio. mem!
nem ei reddas. Repetunt animam, à morte corporis ſuperſti-. Aum in
tem, & immortalem; à te; quia anima tua non eſt tua, ſed utis m
Dei, qui tibi illam inſpiravit, illàmque tibi ut depoſitum m 1⁵
credidit, & jure per inſtantem mortem repetit. Et quæ parſti, Maluci
cujus erunt? nullum hinc ampliùs ſubſidium, ſolatium, nul-. uis em
lus à morte uſus, niſi ab iis, quos ignorant ita defuncti. Vid. (enaupen
Cornel. Janſen. Concord. Evang. cap. S6. à fol. 632. ( ornel à Lap. in cemini
boc caput Ruc. Iz. à v. I6. En quaàm timenda mors, timendum ſitzzett
Dei udicium, homini immerſo amoribus & curis rerum (haiſi,
fluxarum, voluptatibus, divitiis, & quàm hic nullam falutis QKmnii
ſuæ curam habeat, neque cogitet. O quàâm præſtat eſſe (alom
pauperem, carere mediis & occaſionibus ad voluptates, li. eitzli
bidinem, gulam, ebrietatem. Divitum ſomnia. E. Pineda in lllint
Job. zo. v. F. u. „. hrh
V. Cuſjus non minus expreſſa imago eſt in Divite Epulo. mmt
ne, idque efficaciter, cum antitheſi, & ex oppoſitione cum ſixlme
Lazaro: hoc, ex Divino Judicio, à morte, Snas Abraheæ, ſeun Pa- (cdin
radiſi, mercedem recipiente; illo ſepulto in inferno (damnato. muim
rum, ex v. 23. & 26.) Luc. 16. à v. 9. Vnde facilè colliges, qugez (al
illi fuerit mors, quale judicium: vel maximè afperum: Kbon
De Epulone hàncque non parabolam tantuùm ſed veram hiſtoriam eſſe, imm
& Lazaro ve- volunt S. Ambroſ. Chryſoſt. & ex traditione udæorum Cy- mmnni
ra hitor. rillus in Catena & Thomæ. Et Euthymius teſtatur, quosdam miſn

Dives Epulo.

ex traditionibus Hebræorum aſſeruiſſe, quòd circa ea tem umminln
pora Dives iſte, de quò eſt exempfum, fuerit Nenenſis appel. wen ſel

latus, & quæ inter ipſum & Lazarum, notum illis tempo-

orarit
ribus mendicum, hic dicuntur contigiſſe in hac vitâ, verè

WDer

ſic accidiſſe, ac poſt mortem utriusque, alterius ſupplicia, tſiri
alterius præmium, Dominum ad utilitatem Auditorum et
commemoraâſſe. Terribile ſanè exemplum, quéô & oſtendit Nunri
Chriſtus, in divitiis & proſperitatibus hujus vitæ non con Uunno
ſtituen-

—
—

in igion
Wimkr.
lermnto⸗

61

nektim e1
A tendn

S

7

ſlanmeer

m1l,

llamurt

1

Preta

otates.

ſ. Dyett

wielu
olticnea
riel
, Anmn
Colxs⸗
ne Ae
oriunth

zoNN
Co

eA

— — – 7

ſtituendam felicitatem, ut fere homines faciunt, ſed has

eſſe pauperes, abjectos & afflictos, quam divites apud Deum.

Vige mihi iſtum Divitem, ait Guil. Stanihurſt. Hic, ſi opes

.

8,theddran

.

m

S

X
H

AImpii di vites, libidinoſi, guloſi, ebr io/ rr. 84 G½

potiùs deteſtandas, veluti pernitioſas hominibus: ob pau-
pertatem verò, aliaque hujus mundi mala neminem ſudi-
candum infelicem, ſed ea potiùs habenda veluti futuræ fe-

licitatis materiam, ait Cornel. Janſen. Epiſc. Gandau. Concord.

Evang. Cap. 97. f.6oca. Simul in majorem confirmationem ob
ſervatu dignum eſt, à Chriſto nomen Lazari, non item Epu- Chriſtus no-
lonis exprimi, ut intelligamus, potiori loco, & conditione mhinat Laza-
rum, non Epu-
lonem: cur?
Ula
ſpectes, erat omnium, qui in illa ditione degebant, longè Reum is
opulentiſſimus, ut per excellentiam vocaretur Diver Epulo. valent paupe-

Si convivia illius conſideres, erant & numero plurima, & res, quàm di-

quæſtu maxima: hinc dicitur; tpulabatur quotidie ſplendide. Si vites.

Veſtes adſpicias, illæ erant ſelectu exquiſitiſſimæ, materiâ

molliſſimæ: nam induebatur purpurd & lyſſo. Quis non judi-
caret hunc hominem, & ſplendore veſtium, & pompâà con-
viviorum, & copiâ divitiarum, fore per totum orbem nomi-

nis ac famæ celebritate clariſſimum?: tamen non tantùm

Poſteritati non eſt clarus, ſed nec notus. Hinc D. Lucas:

Hlomo quidam erat dives quis ille? quod ei nomen? neſcitur.

Quæ illi Patria! ignoratu. Quos habuit filios ignotum eſt.
Ecce hominem, qui cùm viveret, volitabat per omnium ora:

jam & nomen & genus & patria, & progenies, & familia non

tantùm ſunt obſ ura, ſed ignota. Le Cbriſto Fatiente. ap. 2. J. 2.
mihi à fol. 3os. Ex induſtriã Dominus mendicum nominavit, Potior eft

nomine Lazarus, ait præcit. ſanſen. cuùm diviti non apponat no. Deo pauper,

men, ſed tantùm dicat: homo quidam, ut quemadmodum an- quàm dives;:

notavit Divus Gregorius, indicaret, contrarium evenire ſecus apud
apud Deum & apud homines. Nam apud homines pluùs ſo-
lent ſciri nomina divitum, quàm pauperum, & cum de divi.
tibus eſt ſermo, ſolent eorum nomina cùm honorificentiâ
nominari. Cùm verè de pauperibus, quia aut neſ iuntur
eorum nomina, aut ſi ſciantur, indigna judicantur appella-
JJVD OCOoooo z tione,

homines.

846 CoxcIO XLVII. Mortem udicium ſibi exaſperant

tione, dici ſolet: homo quidam, aut pauper quidam. At

mine novit & approbat; ſuperbos vero & honoratos igno-

contrà Deus humiles, abjectos & incognitos mundo, e

rat & deſpicit. Ex Pſal. 15. a. Ita cit. Janſen. Ed., etiam Catena
S§. Thomæ in Euc. Ié6. ubi S. Chryſoſt. Portabatur, inquit ab An.
gelis Lazar us: non ſuſzecerat ad portandum Pauperem unius Scl,.
ſed propterea plures veniunt, aut Chorum læiitic faciant & õ

beæ paradiſis eſt. Concludit denique S. Gregor. in (at. cit. Qui.
cunq, ergo in hoc ſoculo bene habetu, cum vos bona egiſſe recolati,

wvalde de ipſir pertimeſcite, ne conceſſa vobi proſperitas eorundem remu-

Votum Ori⸗ neratio ſit lonorum. Vnde Origenes: Ego opto, inquit in Exod.

genis. , dam in hoc ſaculo ſum, viſitet Dominns peccata mea, ne in altero
audire merear- Filét, recordare qiia recepiſtè bona in vita Iua. A .

Calamat. Glv. Diſe. zo. num. I2. En finem voluptatum &c. Vid.

Cœna Tra- VI. Immiſceamus aliquid, quò Divitum voluptuoſo-

gica Dioclet, rum vitam, mores, ſtatum, ia, & ſimillimam mortis
Imperat. vel imaginem 2d imb 5 2 gaudia, & ſimillimam mortis
. Imaginem adumbremus parumper per tragicum Convivi-

Domitiani. „ν —,⁄na Qz,a; . SIen
2 um & Cœnam Diocletiani Imperat. de quꝗ Joannes Xiphi-
linus Patriarcha Conſtantinopol. in Domitiano, apud Pexenfeld.

Cncionat, Hſtor. ad hiſtor. a2. num. 2. f- 19. Pacinch. in Jon. LB. yr.
. f. n. 29. f. lop. Hic Imperator dicam, an tyrannus, primori-
bus Senatorum & Equeſtris Ordinis, convivium in hunc

modum fecit. Apparavit ædes ex omni parte nigerrimas:
erant enim atra laquearia & tabulata, parietes ac pavimen-
tum, in eoque ſedes eo modo collocçatæ: quibus paratis re-

bus, eos de nocte introduci jubet absque comitibus, ac pri-

mum omnium juxta unumquemque columnam collocat,
factam inſtar ſepulchri, in quâ nomen ejus ſcriptum erat,
pendebatque de eâ lychnuchus parvus, ut aſſolet in monu-
mentis. Tum nudi pueri, atramentéque obliti, tanquem
ſpectra quædam ingrediuntur, eôsque horribili ſaltatione

circumeunt, eôque facto, ante eorum pedes conſiſtunt: ad

extremum omnia, quæ in exequiis mortuorum adhiberi

—
(lent, In
rim pert⸗
e exan
e ad n
ente. H
(dit: Jalr
Ponitiar
(iderin
ortuis t
Ut, inii
comi
(Rder
teni
es, ne
uNpn
eriid
eeman
iit
n
oper 1
Uljen
oon Kin
Kot
Mö

. ð 6⁶ a 5 . 2 . * „ * “ S
iIiImpii di Vites, libidinoſi, guloſi, ebrioſi, Gc. 847
n e. ſolent, in vaſis eodem modo appoſita fuerunt. Coœna in-
e terim peragebatur magno omnium ſilentio, ut qui timore ⸗

Nn. pené exanimati eſſent, Domitiano inſuper ſermonem de iis,
dee quæ ad mortes & funera pertinerent, ſuper menſam inge-
. ᷣ rente. Hoc factum recenſens Cauſinus in Gmbolis Li. 3. n. 31.
AAH addit: Salutare ſibi & Senatoribus documentum paraverat
e Domitianus, niſi riſum potiùs, quâm ſapientiam captaſſet.
Quid enim poſtea? ubi Convivæ ſatis ſudore perffuxêre, &
mortuis ſimiliores, quam vivis, & funebri triclinio exceſſe-
m. runt, in riſum abiit feralis exhibitio, & metus omnis ſalia-
ribus domi epulis abſterſus. Ex hac umbraâ delineemus, Anguſtiæ
, SS& conſideremus impii divitis, voluptatibus, libidini, gulæ, morientis di-
S terrenis hisce dediti, ſtudia, & hæc inter conſcientiæ ter-vitis impii,
undeh rores, metus inſecuturæ & vel maximè præſentis mortis, ſerie & ter⸗
cuů᷑m anguſtiæ ipſi erunt indicibiles, gelidus ſudor, mœro-¹¹ iles.
.. res ex iis, quibus cedere cogitur, & quæ eum à morte juſtis-

=

umm ſimæ manent, ponæ æternæ, cùm virum injuſtum mala capient
aunonii in interitu ſuos äſal. 139. I2. quando in extremis conſtituto te-
nsI nebreſcet ſol, & lanen, & lena, & ſtellæ. Eccle. 1a. 2. quando fort?
uhil inſuper apparebunt ſpectra deemonum, jamjam miſerum

„ abripientium. Sed quæ omnia denique non in riſum, jo-
m cum, & fabulam deſinunt, in mortem pſiſſimam terribilem,
inmm 8 poſt hanc Judicium graviſſimum, quéô fertur æternæ
rnienin mortis atque damnationis ſententia; ubi infœlix æternitas,
“ ubi mors ſine morte; ubi ſepulchrum, infernus, cui non nu-
unet. dum inſcribitur nomen, ſed ipte anima æternis conſtringi-
, kur vinculis: ubi ignis ferali fimus ſine luce, aut non majo-
re, quàm ad quam ſpectentur omnia triſtia, horrenda. Hic
ultimus divitiarum cum impietate, voluptatum, libidi-
„ num, ebrietatum, finis, & unde non licebit ampliùs reverti
um in domum propriam hujus vitæ. Ne quæſo ita ſimus præ-
i un ſentium amatores, futurorum incurii & improvidi: ne ea,
Adquæ de morte in aliis ab experientiaâ diſcimus, etiam nobis
„ evwentura, quæ fide de alterius vitæ ſtatu, de Judicio Divins,
de

3848 CoNc10 NXLVII. AMortem &, udicium ſibi eaſperant

de malorum pœnis æternis novimus, in riſum, & jocum ver-
tamus: ne ita nugas peccatorum, libidinumque, uti nagas
nugarum vocat S. Auguſt. L. S§. Confeſſ. C.II. n. 2. tractemus, ci-

tandi brevi in mortem & ad judicium trahendi.
Pfſalmus 49. VII. Mors ſanè diviti ſcelerato terribilis, & adhuc gra-

quid tractet? vius ſubſequens Judicium. In hanc rem inſignis locus eſt

Pſalmi as. In hoc, ait S. Athanaſ. quæ ad divinum judicium

in æternis inferorum flammis cruciandi. Le Elanc Tit. & ar-

Divitis im-glum. hujus Fſalmi f. 966. Quis ergo divitis impii, voluptuoſi
pii morientis ſtatus miſerabilis in morte & Judicio? Hic in lecto decum.
muſerabilis bens, digito in theſauros ſuos, amicôsque intento, cum

ſans : Ex triſtiti memor præteritarum voluptatum, & deliciarum,
lalmo 48. carnis, gulæ, &c. tremulàâ voce ingeminat: Cur timebo in die
Dies mala mala? Eſal. 45. v. 6. Dies mala eſt dies ZJudicii extremi, juxta S.
eſt dies mor.- Chry ſoſt. qui eam vocat terribilem & intolerabilem. & Dionyſ.
iis & Judici. Carthuſ. qui appellat horrendam, & horribiliſſimam. Dier mala
impio, eſt dies mortis: de quâ Eccli. 41. I. O mors, qum amara

Aquid eſſet mors! Mors, reſpondit, & ait inter alia, eſt Devitum
Mors, divi- pavor. Epicurus voluptatum auceps, mortem vocat: om-
duplex. nium maximè horrendum. Ita ſanè eſt diviti & cuivis im-
nis divits & fartunati, duplex eſt. Primèò enim anima ejus a-
vellitur à corpore, ſecundò avellitur à divitiis (& earum

comitibus gulaâ, libidine, voluptatibus) quibus ſæpè magis

unitur, quàm corpori, Agag Kex Amalec pinguiſimus & Præ

pin-

pio. Morr, inquit S. Chry ſoſt. ap. Antonium in Meliſſam, homi-

—
ngnecin

eti, ſe
ur eſt
Minens
(eliciis

beg.lr

is iunut
pertinent, omnibus hominibus prœdicantur. Bellarminus
ait, eſſe adhortationem utiliſſimam. Explicatiùs dixeris,
eſſe exhortationem vehementem ad cavendum nimium di-
vitiarum, bonorum, ac rerum terrenarum ſtudium, cum
impii, licet potentes, in die Jjudicii ſint condemnandi, atque

nala. Con.
U el/
Wsliu
erwun
(ka⸗
ſenene
eerin.
lehenttn
(relt
unlenn
in ie,
nbudr
leiken
ſsc.

eſt memoria tua quid erit ipſa præſentia mortis? homini pacem ſun
habenti, pacificè viventi in ſubftantiis ſui, & divitiis, cum vo-
lIuptate, gaudio, deliciis, & omnis generis luxu ac libidine.
secundus Philoſophus ab Adriano Imper. interrogatus, (A

Mierp
eonin,
kimno
dies in
Miernd
yueſande
omm’bus
ſckig dee
erca
(,
II
MerlelD

7 849
AuNNer. pinguedine tremens in fruſta concidendus à S. Samuele Pro-
i pheta, ſiccine, ait ſeparal amara mors *I. Reg. I. Ze. q. d. & quàm
d. amara eſt mihi delicato, & in deliciis enutrito, iſta mors

dun nmnyii li ites, litidinoſi, guloſi ebrioſi Eor.

—

4 0 * 2 * „
iiimminens, & quàm ſtatu meo regali, opibus, honoribus,
aeo & deliciis abundanti, indigna! Ita Abulenſ. apud Cornel. cit.

umt „. Reg. 1r. 32. Ita omninòè impio, in cupiditatibus & peccatis
uIHIn ſuis iunutrito, acerba & amara ſunt Mors & Judicium. Tria RũUd
Nmg mala. C(onc. ys. num. S. Indagemus adhuc parumper cauſam:
tihg quæ eſt: Miquitas calcanei mei circumdabit mer cit. Pſalm. a5. 6.
n eini Omiſſis aliis expoſitionibus, quid vel quæ ſit lniquitas calca- Iniquitas Cal-
tudund nei; per hanc intelligit luxuriam Hugo. Calcanens, inquiens, canei quæ in
mund eſt infima pars hominis, & ideo poteſt notare lapſum prove- divite impio?
& nientem ex inferiori parte rationis, id eſt, ex ſenſualitate, finalis impœ-
le ſive ex inferiori parte hominis, id eſt, ex carne. Calcanens, hitentia, &
hdun ait Remigius, dicitur pars illa corporis, quæ terræ ſemper "Hlri..
tend,‚an adhæret; ubi meritò ambitio & cœteræ carnales iniquita

RWdren

.
nichi

eni d
heni

—

7
*

8 eni
ti, CNN

Nenogtac⸗
Dnc,

nN:H

, n

tes intelliguntur, quia ſemper circa terrena verſantur. Lai-
mitas alcanei eſt finalis impœnitentia, juxta S. Auguſt. Be-
dam, Hug. Brun. Hugo. Haimo. Remig. alios. Calcanens enim

pedis eſt extremitas, ſicut finalis impoenitentia vitæ extre-

mitas eſt. Hæc verò impœnitentia finalis involvit divitem
impium, de quô hoc Pſalmo as. agitur, quem, in fine vitæ,
omni ex parte furiæ infernales circumſiſtunt, ac memoriæ
recurſant; hinc Vidua bonis ſpoliata, inde Orphani exhauſti,
inde innoxii in fraudem inducti: hinc opes inſumptæ in li-

bidines, intemperantias, impudicitias, commeſſationes, e-

brietates, quibus eæ ſervire debuerant contra Deum, ejus-
que ſantas Leges, contra juſtitiam, conſcientiam: ex quibus
omnibus in extremis impius patitur anguſtias, terrores, ef-

n NM fectus peccati, eum ut ſpectra circumdantes. Vndes. Chry-

ſoſt. Peccatum, inquit, ſolum eſt terribile. Le Blanc in cit. Hal. 25. 6.

eeckog VYVIIf. TFic Status miſerabilis eſt in morte & Judicio pPec-
tl catoris, cui utrumque meritò timendum, aſperum & keri⸗ H
. IIe

r. Mechtl de Jud. extr.

PpPPPP

Hiſtoria.
Fœneratoris
divitis mors
terribilis.

Pr

So CoxNcio XLVII. Mortem & ſudicium ſibi exaſperant

bile facit vehemens amor & cura rerum fluxarum: ut hinc
illis æternorum & ſalutis cura excidat, & quid ni denique

ſui in morte obliviſcantur, Dei in vitâ obliti, ac deſperent?
Hujus terribile exemplum refert Cameracenſis Suffraganeus
Thomas Cantiprat. L. 2. Miracul, ſué æàι cap. 22. in ſine. de Fœne-

cuniæ ac fenerationi deditiſſimum, vidi, quem ſæpius allo-
cutus, ſtrenuè objurgavi, & unà monui amicè, nimium auri

amorem excuteret, & tandem aliquando funebre illud ma-

lum deſineret, cogitarétque ſeriò, quaàm brevi ſit rationem

redditurus Chriſto Judici. Tribunal illud pecuniis non
poſſe corrumpi. Surdo fabulam. Nihil profeci; nec enim

ulla morum emendatio ſecuta. Videbatur quidem vir ille
velle non inter peſſimos numerari: nam homines Religio.

ſos, cùm eis occurreret, humaniter alloqui & rogare, imòô

verò etiam cum lacrymis obteſtari ſolebat, ſui memores es-
ſent, & Deum pro ſe deprecari, non omitterent. Nimirum
vult & non vult piger. Proverb. I3. Non oderat cœlum vir iſte,
ſed quia nimiùm præ cœlo amaverat aurum, ſe cœlo indi-
gnum fecerat. Quando igitur crebrioribus monitis nihil
profectum eſt, voluit Deus, tam infoœcundam arborem ſuc-
cidi. Ita morbo ſubitò correptus, nec dum imminens udi-

cium præparatione debita prævenit. Cumque mors ſpi-
eulum in eum jam vibraſſe videretur, en nigri duo moloſſi
ad lectulum adſunt (terribile viſu) animam utique oppe-

rientes, ad Tribunal eam comitaturi. At verò moribundus
exſertâ linguâ, ad longitudinem propè pedis (ſic Scriptor lo-

quitur) dehiſcens, horribiliter exſpiravit. Drexel. to. 1. Tribun.

Chr. L. I. c. 9. J. z.. à f. II. Miſerum hunc ita excœcavit amor,

cura, & cupiditas auri, alios innumeros non minus excoe-

cant divitiarum pediſſequæ, amor carnis per voluptates car-
Ebrieras vi- nis & libidinem turpiſſimam: amor & cura ventris per gu-

tium omni- lam & ebrietatem, quam vitiorum omnium periculoſiſſi-

um pericu!
£D

fiſſimum.

* mum vitium vocat primum citatus Drexel. g.7. init. f. 113.

(

eton
apg

—

A ebr
Hurun
d uci⸗
(cheneris
(cvid e⸗
um CI
M ece
ſendum

kV⸗

run un

((de
Unsſore
Gio,

ſolnra

(untac

Cehute

luntimnt ne

ed nen

. t
Kohnſde
(. l

Ne

eriteck
4 khäm

kimh

Koccz
tate,
tinpie
e m
en

krent

— .

W. N
I

cehern
Afnamun
nmnn

led .

mumuungl

Dreillu.
ecunis

eciznetn,
item Il
ines Nag

Ige,

genotes .
Murwn

DumyIE
S
Tmoii

nmieik

e NN

chommt
Nie
Nothuncht
Kin

11rH

Nsen⸗
rneseh

ne

= —=
=
—

,. zi

etN .

gunt, non pauperes, ac inferioris ſortis homines, quibus di- un divites

vitiæ non ſunt, & adeo ex iis neque media ac fomenta luxu- antàùm, ſed
riæ, gulæ, ebrietaris, Verum, proh dolor! etiam in his re- omnes tangit.

perire eſt ſæpè vitium ebrietatis, cui & tenuis fortuna im-

S= E

Impii q; vites, libidinoß,, guloßi, ebrioſi, . 351

nam ſi ebrius ſubitò incurſetur à morte, & ad Judicium ab-

ripiatur, heu in recenti re, in ipſiſſimo ſcelere deprehenſus,
quid judici reſpondebit, æternæ mortis reus! V. Lucæ 2I. 32.

Sic Veneris mancipium, &repentè interroget judex Divinus, qui
& quid reſpondebit ei? Job. g. I2. cui cura nulla, cogitatio nulla,

quàm carnis, quæ & totum ſibi animum abripit, & manci-

pat: de quâ cit. Drexelius g. . Vitium Luxuriæ, inquit, hor- Luxuria ma-
. X 2 * 4 . .
rendum prorſus ac penè inſanabile malum eſt. Non enim lum inſanabi-

(quod Oſeas affirmat c. r. v. 2.) dabunt cogitationes ſuas, üut rever- Ie. Illi terribi-

tantur ad Deum ſuum quia ſpiritus fornicationum in medio eorum, &

Dominum non cognoverunt. Et: De aliis conſtat, qui libidinis

vitium ſæpiùs quidem, ſed nunquam ſeriò ejurarunt, in pri-
ſtinas ſordes identidem relapſi, demum morte ſubitâ extin-
cti, ad judicium, heu! penitùs imparati, tot cooperti flagi-
tiis, ſunt abrepti. lidem. Vid. Daniel. 13. 9. Proverb. y. 4. S. Sa-

doth, S. Simeonis Epiſcopi & Mart. apud Perſas Succeſſor,

Clerum ſuum ad martyrium hortatus, inter alia: Carnali

(ait de morte) eſt terribilis & formidandus ejus adventus- Piritua-

lu non timet mortem, ut qui vitam poſſideat Z nlen. Carnalu verò

caligat & tremit, at qui carnalem vitam habeat, Georg. Stengel. de Jud.
Div. to. 3. c. 9. n. 7. F. II4. e Surio a2o. Febr. Hoc veriſſimum de

iis omnibus, quibus cura eſt auri, carnis, ventris.
IX. Ergo ad Concluſionem. Hec, inquis, divites tan-

lis eſt mors &
Judicium.

Concluſio.
ncio hæc

penditur ac ſervit, etiam in domeſticæ neceſſitatis damnum.

Etiam his imperat plurimis luxuria, cujus alimenta, fomen-
ta & occaſiones ſecum habent, etiam ſine divitiis, & in pau-

pertate, quam voluptatibus carnis ſolantur & compenſant,

at impiè. Etiam in paupere erga modica fua terrena quan-

doque major amor & cura eſt, quàm ipfis divitibus in gran-

des divitias. Sicut illi Fremitæ, magnæ alias virtutis, ſua
Ppp pp 2 Cata,

g /2 CoxNcio XLVII. Mortem & judicium ſibi exaſperant

tiones, lites, jurgia; hinc invidiæ, odia, inimicitiæ, graſſan-
tes quandoque inter conſanguineos, vicinos: unde iſta?! ex
nimio temporalium amore, parvi lucri curà nimiâ, unde &

Cata, ſeu felis, pretioſior & charior fuit, quàm S. Gregorio M.

omnis divitiarum ſuarum opulentia: e Zoan. Diacono L. Io.
c. 40. de §. Gregorio Papàâe Mercator- Nuclen Catechet. D. 109. f. 556.

Avaritia, ait S. Auguſt. non in ſolo argento, ſed in omnibus rebi, quæ
immoderatè capiuntur, intelligenda eſt. De Lib. arbitr. L. 3. Cit. in Po-

hyanth. V. Avarus. Et ecce non tantuùm Principum divitumque

pro temporalibus grandia bella, ſed & in infim æ ſortis ac for-
tunæ hominibus de infimis & exiguis, quotidianæ conten-

fraudes, furta: quibus ipſius ſalutis cura ſopitur, extingui-

tur: ut adeo etiam quosvis hæc tangat Concio, ut amorem
curamque temporalium, corporis & carnis, ac ventris elimi-

nent, ne gravis mors & durius Judicium timeri debeat, &
reipſa eveniat denique: à cujus venturâ irâ verbo & exemplo

ſuo fugere demonſtravit & docuit S. Joannes, Poenitentiæ exem-
plar, totius mundi contemptor, caſtus, ſobrius, ſuæ alio-

rũúmque ſalutis ſtudioſiſſimus. Finem imponat ſolida ſen-

tentia ſuprà init. num. 2. citati religioſiſſimi Thomæ de Kempis

L. I. C. 23. n. 4. Qudm felix & prudens, inquit, qui talu nunc nititur

eſſe in vita, quali optat inveniri in morte & in judicio. Dabit nam
dguue magnam fiduciam feliciter moriendi perfedtus contemptus mundi,

lervens deſiderium in virtutibus proficiendi, amor diſc „, S, eloste

ntentiz. Fac hoc, & viver.

Authores hu- Vid. §. Bern. Medit. cap. 12. & Idiota, Contemplat. 33. Hierem.

jus materi?.

Drexeliusto. 1. Tribun. Chr. L. I. c. 9. 4 F. 4. & I- c. Tho-
mas Le Blanc, in Palm. 45. 6. à ſol. 95 3. & f. 966. Paulus Ze-

hentner Verm. Conſcient. Lib. g. cap. I. & 2. Georg. Stengel. de

Calamat. Auctar. in dentent. E. Divitiæ (ubi f. 43. Divitiæ hu-
Jus ſæculi in vitàâ cruciant, in morte deſerunt, & pro divino Tri-
bunali divites ipſos accuſant, verba ſunt S. Chryſoſt. hom.
. AlMatth.

li/
irtt.
ttl
DeX.
eh
4
iv
loc
ern
U
i
cnit
EKri
el
me
uul
(cle
NN
dane

ese

UMnde
Uuln
14 e

on Iinpii di vites, libidinoſi, guloſi, ebrioſi, .. 8 3
Gnn Matth.) & in lvd Däſé. 1z. E. Divitiæ. Thom. de Kemp. &FmÜR
„ Aalii ſapra citati. Wencesl. Schwertfer S. J. Conſil. & Iuduſtr.
Sirit. 3. Frutu belli 10. . I. f- o. Paul. Segneri S.J. Homo Chriſt.
ue p. 7. dAiſc. diſc. 23. 24. de Luxurid. Joann. Capiſtr. parte I. Dom.
LEE 1242. poſt Pent. Conc. ao. Divitum grandis interitus. Idem Dom.
iim Serag. Conc. 13. Divitiarum grande periculum. Jacob. Mar-
lne. chant. Tubà Sacerd. tr. 2. toto, de Avarit. à fol. I12Z. & IISöa. Ne-
es. glectus Divinorum ob avaritiam. Athan. Kircher. deſcri-
l ens horrendos terræ motus 10638. in Calabria in Præſatio-
ncem ne Mand Dabterranei expertus ipſe in extremo vitæ peri-
nn (culo conſtitutus, Animam, inquit, Deo inceſſanter, de-
nen ſperatâ jam vitâ, commendabam. O quaàm in hoc an-
ton guſtiæ puncto omnia mundi gaudia deſipiebant! quàm
entneen uno ictu oculi omnis honor, dignitas, imperium, ſapi-
ed entia, nil aliud, niſi fumus, bella, ſtipula à vento rapta
Kank elſle videbantur, dum in portâ æternitatis ſtans, animam
corporeis ſolutis vinculis ad incorruptibilis vitæ uſu-
ißh ram capeſſendam transmittere pararem &c. Addit: Nil
ur r aliud ad ducenta millia paſſuum, niſi cadavera urbium,
ekden caſtellor umque ſtrages horrendas reperimus, homini-
brus per apertos campos pallentibus & præ timore veluti
erareſcentibus.

Gnireikl

lmrii

e 2 * GE Ge KoE E E E E G S E &
C&oNCIO XLVIII..
4 r 1 1 „ . . . YN .*ℳ
N Mors Echo vitæ præteritæ: Prodromus futuri Iudicii
&e Pternitatis. Qualis Vita: Finis ita. Vita
4 mmmBarla Divinum udicium exaſperat.
4 Lox Clamantis in deſerto. Joann. I. 23. Dom. 3.Adv.

.

PppPpp L Ir

Vox Claman-

tis in deſerto

ð

854 CoNcio XLVIII. Mors Echo witæ: qualis vita, ſini⸗ ita.

mundus: in eo Clamans eſt Dei filius, vocans ad pœni-

5

mmmini, vocabat fortiter, Vox Clamantu,
rantis: Divini Zerbi Lox eſt oannes: uti vocat Clemen 5Ale.

xandrinus, Exhort. ad Gent. Vox Domini eſt goannes, ait S. Baſilius
Magnus homil. 2. in Pſalm. 25. Vox hæc Dei Verbum, Dei man.
data, Dei leges in deſerto reſonabat, in ſalutem & converſio.
prædicans Verbum, quod ab eo accepit, Voce ſuâ mundo

S. Joannes reddit: Vox Clamantis in deſerto. Vt aptè S. oannes nuncupe-

Echo: cur?

Echo quid ſiè mirificè aut naturâ aut artificio excitata. Eſt autem Echo
ſoni aut vocis, verbique repercuſſio ac reſonantia, Echo di-

tur Echo ut non vulgaris nuper, plaudente populo, Eccle-
ſiaſtes obſervavit, ait Henr. Englgrave Dom.;. AMalw. part. 2. init
Certè in ſui admirationem omnes traxit, quod Echo ſolet,

Xà . 2— . . J .*
cta à Græcis, ab eo miraculo, ſeu mirando, quò in Cyzico
urbe juxta portam, quæ Thracia vocatur, ad ſtultam volu-

ptatem turres ſeptem ita exædificatæ ſunt, ut voces accepto
numeroſiore repercuſſu multiplicentur. Ex Plinio Läl! z5.

Echo Romæ cap. /y. Majolus to. 1. colloq. 23. f- 300. Romæ Viâ Appi ( ab Appio

Viâ Appii, & Claudio ſtratâ, Brundiſium, Salentinorum Vrbem Archi-

uædam aliæ. pſ ar Inart, arcI.
2 epiſcopalem usque perducente) proſpectatur in colle turris

rotunda, ex parco marmore, eo artificio exædificata, ut ſi

quis integrum hunc Verſum: Semper honos, nomenq tuum, lau-
deiqg manebunt“ pronuntiarit, Echo admiranda eundem red-

dat integrum & articulatim, octies ut minimuùm. Toties
alium Verſum Virgilii: Arma virumq cano, Troiæ quié primus ab

ori, repetiiſſe Echonem ad Sepulchrum Metelli, referunt
alii. Plura Erasmus Franciſci parten. der luſtigen Schau⸗Buͤhne
von Curioſitàten à fol. -ov. Nusquam gentium ejusmodi Fcho
auditur, quæ eo fine tanto artificio excitata dicitur, ut in
funere Cœciliæ Metellæ plorantium ejulatus, clamorer, &-

Ox Clmantu in deſerto: Jo. 1. 23. Deſertum, hiccc totus

tentiam: ad quam ipſam S. Joannes, præcurſor Do.
Amantis & miſe.

—,.— —

—===

—

=
=

flol

cllre, II I
Kxrumus,

Tundi pa
ſoment!:

allius,
s ,e a

.

1, ux /.

— ½
—,
—,t-

VLer At

glis ll

MWꝛadt

=

Mae

. Lohn
(tdo
ſelliens,
zulni
(ohens n
Anu, 4
imh nicl
enn
Ainuk

Knds

(decene,
nd ons

ico
Uuit
Arid

enm (e

s, ulti

once

unpe ill
i rac

=

1 Diſdd

Amd
Nsnmon
opolo k
11. ! 4,

knit,

AUteI

rin, Schi
9in

lum H materia, ut ſtudeamus vitæ bonæ, honeſtæ, piæ, cui reſpon-

deat ſimilis mors: Caveamus unicè à malâ & ſceleratà vi-

Nes

„„
PiraA

eene
In .

,
ui

æmore; in immenſum multiplicarentur. Hæc ſiad mores re-

Mlala vita Divinum Iudicium evaſperat. 855

492 * Echo moerali-
feramus, Echo alia longe gravior & argutior in deſerto hujus ter.
