urbe &domo. penituùs exulem, à domo patriâ & urbe, à ſuis, totum dereli-

ctum, gravioris doloris eſt; excludi à patre filium, ſervum
multis annis in familiâ bene habitum à Domino optimo,

ſed jam irato, ſubditum à primâ ætate in ſenium, à ſuo Prin-

cipe clementiſſimo. Ergo occluſæ mihi paternæ ædes?

æternum!? faciem amantiſſimi patris nunquam amplius vi-

Abſalon præ- debo! ſors hæc mihi durior morte. Sic Abſalon extremo

optat mori, cor ſuum transfigi ſentiebat dolore, dum conſiderabat, ſe
quam à facie
paternâ ex-

memor eſt iniquitatis meæ, interficiat me? 2. Reg. 14. 32. quod ſi er-

go Abſalon tantam ſibi judicabat eſſe poꝛ'nam, quòd brevi
tantum temporis ſpatio non poterat videre faciem patris

Præoptant 6; 14 * Takr NIdere in
damnati om.- ſui, hominis mortalis; qualem cenſebimus eſſe dolorem

nia tormenta, animæ damnatæ, per publicam, infamem, & terribilem ſen-

quàm à Deo tentiam, à viſione Dei reſici in æternum. Ita inducit dam-
ecxcludi. natos querentes S. Bruno, ſerm. de qudicio & dicentes: Ad-

dantur tormenta tormenti, & panz parnts; ſæviant ſaæ Viles ſæviſſemi
meniſtri; creſcant crudeliſſima flagellorum genera, & Deo non prive-
mur. Ita S. Bruno. Calam. Diſc. z6. n. 2. Hæ querelæ, hæc vo-

ta, hHæc ſiſſpiria, etſi inania damnatorum: ut hinc ſtime-

mus gravitatem Sententiæ extremæ contra impios, cum
multiplici fulmine; quæ inter graviſſimum eſt, impios to-
taliter à facie & viſione Dei propulſari: LDiſeedite Vide etiam

de Ahſalom, Conc. præced. n. 4. & n. 2. dé Manlio Torquato item n. 3.
osem. Wss ſortem illam dammnatorum non defleat, ait S. Ephrem,
guanr-

wnh

Privatum viſione faciei paternæ, maluitque vitam cum
cluſum eſſe. Morte commutare: obſecro, ait, at videam faciem Regi: quòdd *

un
N
ns

Uiunn aigs

1Mr
klon

IWlyllhe

1 b
en ſaee
Wekc.

erabt!

Aula: ubi Deus cum ſula gratiâ & gloria, ibi corlum ubi

ghi, ve

jam verò ita cum turpiſſimaà in perpetuum infamia, ſterco-

FPaona damni omnium graiſima. 989
quando à fagie Creatoru perpetud exeliefe, ab ipſo, & Angelu, & Elelte,
emnibus ſeparabuntur. Englgr. infra citandus, J. 3. Vbi Rex, ibi

Ubi Deus,
Deus non eſt, ibi infernus eſt: quàm miſerrimum ergo, à ini ealum. Et
Deo, cum tantis ingratiis & tantâ ira projectum eſſe. O 2e weus non

E . 1 . . . — elſt, ibi infer-
quàm ſupplicat cum lachrymis David Ponitens: Ne proji- nus,

crias me d ſacie tuàâ; Pſal. yo. 12. Dicitur in Scripturâ, profici àfa- Ne projiciat

cie Dei, ait Bellarm. hic, qui dimittitur ac deſeritur, non am- me dfacie tus.
pliùs recipiendus in gratiam. Sic 1. Keg. 16. I. 2. Keg. Z. Iy. & Pſ. 70. 12.

4. Reg. 24. 20. ſi David adeo timuit in hâc vit projici 4 facie Do-

mini, ubi judicia Dei in filentio, &, ut ita dicam, ſine ſtrepi-
tu, & cum ejus magnâ patientia & miſericordiâ aguntur,

quid dicturus eſt, de ultimâà illaà impiorum publicàâ abjectio-

ne? Vt verò apprehendamus magis juſtas damnatorum que-
relas, primùm ex S. Brunone allatas, applicemus notiſſi-
mum illum verſum, paſſim in eruendâ veritate ejusq; cir-
cumſtantiis multum utilem & facilem:
Dus, quid, ubi, quibus auxilis, cur, quomodo, quando?

In præſentiãâ expendo ſolùm, quinam ſint illi miſerrimi, au-

dituri calamitoſum illud: Diſcedite, & à Deo abjiciendi æter-
ſum cum tanto furore? Inſinuatum hâc de re aliquid, ſa-

prà Conc. 1II. n. 2. ſcilicet opera manuum Dei eſſe, à Deo crea-

tos, ad imaginem & ſimilitudinem ſuam: Geneſ.1. 26. Magno pre- Filii regni
tio Sanguiks Filii Dei emptos, & redemptos; eſſe Filios re- elicientur.
fuiſſe, qui ejicientur, Matth. §.12. fuiſſe deſignatos,
& reales eſſe potuiſſe, hereder Dei, cobheredes autem Chriſtis Kom. 5.
Iz. Verbo: fuiſſe filios Dei, & æternuùm eſſe potuiſſe, juxta
id: I. Yo. 3. 1. Videte, qualem charitatem dedit nobi, Later, indignis,

inimicis, & peccatoribus; fecitque, at Filii Dei nominemur,
per adoptionem, ſicut Chriſtus eſt Filius Dei per generatio-
nem & nativitatem naturalem; & ſimus; modò eſſe velimus.

Hinc eò gravior erit calamitas impiorum in extremo judi-
cio, cùm videbunt, quid amiſerint, & quid eſſe potuiſſent;

ris

590o CoNcIOXXXVI. Iudicis Ewtremi Sententiæ in impios

—— —

ris inſtar, projecti: qui eſt cruciatu, ut ait D. Bernardus,

5

omn um graviſſemus.

IV. Immiſceamus gratioſum quid, ut inde intelliga-

mus, quantà Eleétis gloria & lætitia in Judicio ſit futura,

cum, qui in vitâ in oculis ſuis fuére humiles & viles, 4
mundo contempti, & abjecti, ſe jam videbunt in filios Dei

æternùm, cum tantàâ ſolennitate, declarari & præmiari,
nunquam amplius à facie Dei projiciendos; quantus econ-

JoannesAu- trà moeror impiis ex hâc poenà damni. Carolus V. ut re-
ſtriacus Na- fert Famianus Strada, de Bello Belgico I.1o. A. 1575. morti vici-
tales ſuos nus, accito ad ſe Philippo II. Hiſpaniæ Rege, detegit Joan-
ilione, Ir. nem Auſtriacum filium ſuum, quem ſortis & origin's ſuæ
TIIIppOII. jgnarum, clam etiam Philippo fr li juſſerat
Rege Hilp. ignarum, clam etia Ppo fratre, ali juſſerat, declarat,

Fratre exalta eundem Joanni ac Philippo patrem eſſe; advocaret proinde
„
tur, gratioſo ad ſe puerum, haberetque non minus curâ & charitate fi-

publico ſpe- lium, quàm ſanguine germanum fratrem. Sed Philippus
ctaculo. En. Rex duos adhuc annos à Cæœſaris obitu exſpectavit; qué in-
gelgrave P. 1. terim Carolus filius, Hiſpaniæ Princeps adoleſceret. ITIum
Deom.t. Epikyh. fratrem agniturus, Valliſoleto ad ſpinæ cœnobium venan-
§. . di gratiã, magno nobilium comitatu, proficiſcitur: ad eum
locum jubet é Villagarſia occurrere cum venatorum grege
Aloyſium Quiſciadam, qui joannem educarat, ſecumque
Joannem trahere. Aloyſius inſtruétà venatione, equum
ſuperbè phaleratum inſcendit ipſe, Joannem, vulgari
jumento inſidentem, poſt ſe ducit, venatorum globo

immiſtum. Cùmque ad Toroſium montem accefſisſet

(quem circa locum venari proſpectabat regium comita-

tum, ex equo repentè deſilit, idémque ut faciat, Joanni
Hic joannes ſignificat. Paret ille: ſimul Aloyſius ante eum provolutus
Auir⸗carol in genua, Porrigat, inquit, oſculandam mihi manum Celſitudo tua.
Natus Ka-

tisbon. 1547

contra Turcas Puer, ſubità novitate attonitus; tradidit tamen manum, at-
àad Naupa- que equum ſcandit; ſuſpenſis admiratione, qui aderant, &
Kum 1571. tan-

Nevi quid habeat venerat?o hæc mea, mox à Kege, qus té accerſit intel-
glorioſus liger nunc eqieum inſtratum tibi hoc ornatu ſcande. Reſtitit ad ea

7

S

xH ””MW Pœna Damni omnium gra viſſima. 591
miin tanquam in ſcend, quem exitum ea cataſtrophe habitura obiit r7728.
eſſet, intentis. Cum ecce in conſpectum venit Philippus t. Ocl. in Na-
In Rex cum venatorum equitatu: illicò oannes ad pedes, præ-mur.
, eunte Aloyſio, ſe demittit, Regemque, in id officii decorè
G compoſfitus, de genu veneratur. Ium Rex manu puerum

nih attollens, num fſatis teneat quòô patre ſit genitus, blandè in-
ri terrogat; cumque reſponſi dubius hæreret, quèd illum,
quem patris habuerat loco, amiſiſſe, ſe jam videret (nempe
L Aloyſium) Rex equo depoſitus, Macte, inquit, animo puer, præ-
mii nobils virz filius es tu, Carolus E. Imperator „gui cælo degit, utriusq;
Ie noſtrum pater eſt. In quæ verba puerum fraternè complexus,
a in equum repoſuit, juſſitque illi famulos accedere; utque
he ſanguinis Auſtriaci, ac Cæſaris prolem addecet, ſervire; fe-
rni ſto interim venatorum clamore perſonantibus latè campis, 1
„asc læto imprimis procerum plaufu, diem illum fauſtum
Phip Regi, fauſtum novo Regis fratri, certatim effusèque gratu-
1. lantium. Rexque ipſèe ſolitus eſt dicere, nunquam ſe ju-

u cundiorem venando prædam, quâm eo die, retuliſſe do-
me mum: ac agnitus Joannes Auſtriacus, educari cœptus eſt
inaulà cum Carolo Hiſpaniæ Principe. Hæc hiſtoriæ & rei Applicatio
ſeries: Annon hæc imago adumbrans Electos in Jjudicio ad re- ad extremi
as gnum invitatos à Chriſto, dicente: Venite, benedicte Patri mei 2 baicii Fle-
n Ego ſum frater veſter? IIli, dum in hoc orbe expoſiti, peregri- drolos ſed
Wnantur à Domino, hereditatem, ad quam adoptati, qua ſint diverſimodè.

origine nati, Chriſtum Fratrem quaſi ignorant: quid mirum,
c ſi mihil magni & excelſi cogitent, ac in humilitate vivant?
NA 1. Joannis 3. 2. Chariſſimi, nunc filii ſumus, & nondum apparu!t, gleid

erimus: nos Filii Excelſi omnes, heredes regni, cohæredes
Chriſti regno nati, & quidem cœleſti; ſed ab infantià expo-
ſiti, longè à Patriâ, longe à cœleſti aulâ; nondum apparuit, quid
erimus. At ubi rapiemur obviam Chriſto in aéra 2. Theſſal. 4. 16.

Nrae ubi à Chriſto ad regiam cœli hereditatem vocati fuerimus,
un,1 ibi demum beati agnoſcemus dignitatem „quam Deo ejus-
Nent que debemus gratiæ. Et hæc quidem cum gaudio, & in
PFPf ff glo-

Mechtl de Jud. extr.

7

592 CoNCIO KXXVI. udikis Ewtremi Sententiæ in impios
De impiis. gloriâ beati; utinam & nos inter illos! Sed econtraà quid im-

Exl -eſſio, à ſi-pii? Si aliquis jam à Rege adoptatus, ait Leſſius de Perfelt.
mili. Divinis L.. I3. C. z. in ipſio puncto, quô aditurus eſt r eghi pos-

ſeſſionem, ob aliquam culpam ejiceretur in exilium, donec

eam culpam eluiſſet, quantum inde conciperet doloris?
quantum ingemiſceret, ſe culpam illam admiſiſſe; maximè

ſi cognoſceret, culpam illam ſe null ratione eluere pofſe:
& propterea à Regis aſpectu ſe arceri, & in exilium abripi:
quid ſi inſuper, ad tormenta graviſſima munquam finienda?
Et hic ipſiſſimus eſt ſtatus impiorum, & ſors (quantus ho-
rum luétus! Et ſanguineæ lachrymæ!) ipſorum, quâ ſe ar-
ceri agnoſcent, ſuâ culpâ & noxâ graviore, ſæpè vel unica:

Englgr. PE. I. Dom. I. Epiph. J. 2. Filii regni ejicientur in tenebras ℳ=

teriorer. Matth. S. 12.

Pona Dam. V. Vel ipfis Gentilibus coœcis tantus fuit falſorum Nu-

ni explicatur minum ſuorum amor, æſtimatio, reverentia, & fiducia, ut

ab exemplo illis carere, pro maximo omnium malo & damno reputa-

Gen ium rent. Refert Livius rebellionem & ſeditionem Civium Ro-
Prum Deo- manorum, qui occupato Capitolio contumaces ſeſe Senatui
rum magni- oppoſuéêre: quâ inter Romanos gravi inteſtina diſſenſione,

facientium. Volſci finitimi, ut in rem ſuam uterentur, Romanis bellum

Iraæ Romani, indixére: unde Senatui laborandum erat, quocunque me-
hujus metuin dio tumultuantem plebem ad pacem & quietem reducere.

ordinem fe- Quem in finem delegabant Publium Valerium, virum elo-

i quentem & authoritatis, cum plenâ poteſtate, cum Popu-

lo tractandi pacem, per faciles huic conditiones & pacta.
Legatus hic Publius Valerius, cùm, communem neceſſita-

tem contra hoſtem pugnandi proponens, hortaretur rebel-

les ad æquam pacem, arma ponerent, & hæc contra Reipubl.
hoſtem verterent, nihil effecit. Offert dein, ut ſua grava-
mina ſcripto exponeret populus, ſeſe, vi plenipotentiæ, iis
ſubſcripturum, &, ad quævis ſatisfacturum, pollicitus. Sed

&, ſic oleum & operam perdidit. Vnde Publius, ſic com

temptis & rejectis mitibus pacis conditionibus, coactus du-
O2 eora

M ðð Paena Damni omnium gra viſima. 9793
ed riora loqui, minatur in rebellione contra ſuum Magiſtra-
ine tum perſiſtentibus, bonorum confiſcationem, domorum
ene excidium filiorum necem. Sed omnia, & mitiora & du-
tiora, cum tantis minis, obturatas populi aures reperéêre.
u DUenique cum legato ſpei, componendæ & in ordinem re-
dgilgendæ plebis, nihil ſupereſſet; cum videam, inquit, vos
e adeo pertinaces, moveri nec communi bono publico, nec
mNn. jacturà & damno bonorum, & filiorum veſtrorum morte, &
tam honeſtas, vobis utiles, omnes pacis conditiones rejice-
re, ſciatis oportet, vos non tantùm bonorum, filiorum, ſed
d⸗ & deorum veſtrorum jacturam paſſuros eſſe: hos enim ve-
ros deos ab hoſte rejectum, & alienos intruſum iri. Quòô
HE audito, ſeſe Diis ſuis patriis ſpoliatum iri, hoſce ut ſerva-
rent, ultrò Senatui manum dedere, parati pro Diis patriis
vitam & ſanguinem, contra hoſtem, ponere. Paolet. n. 7. Fabe-

di in, Dom 3. Acent. parte I. N. 7. 4 F.2r. Quin & ipſa Scriptura Michas ſib:
E fſacra refert de Micha Idololatrà, Zudicum g. Cum nonnulli ablatos Deos
int milites de ſtirpe Dan, ingresſi domum ejus, vi abſtuliſient quim dolnit.
nn deos ejus aureos, ita concitatus fuit, ut e veſtigio eos inſe- Iudir. 75. 2 7.
Eun queretur, plorans ac vociferans: illi vero, cum Michamma
gnis clamoribus inſequi viderent, dixerunt ad eum: Quid
e ehi vis? cur clamas qui reſpondit- Beos meos, quos mihi feci, ul- ,
alle S ſacerdotem »& omnia, quæ habeo, & diciti! gqieid tibé eſt? Nihil
unD ex omni ſupelleétili attigerant, non pecunias, non alias di-
nh. vitias, quibus affluebat; & clamat: Deoe meos tul⸗ſtis, Gomnia,
Sin ac haheo, v. 23. & 2g. quia omnia pro nihilo ducebat, ubi de-
unculos ſuos amiſerat; quibus deperditis, ſe omnia perdi-
A diſſe, ſe omnium mortalium infortunatiffimum chicebat.
e Paolet. n. . Engler. P. I. Dom. I. Epiph. init. Confundimur certe Verum De-
in N Chriſtiani „ quod illi Ethnici Deos ſuos 5 opera manetem homi- um nos mi-
eitk? num, & c. uti deſeribit Wavid fuo Plalmo 13. A v. a. tanti fece- uus Aim-
rint, nos verèò Deum verum, tam nobis beneficum, noſtrum tere. einns
Creatorem, Redemptorem, & omnia, ejusque gratiam, tam Sarv.
Vili faciamus, ut etiam facilè eam offendamus, eique vilis.
Ff fI 2 ſima,

.

594 CoxNc1O XXXVI. Judicis Extremi Sententiæ in impios

ſima, circa quæ graviter peccamus, turpiter præferamus,
liberè, voluntarié, ſcientes, credentes, neque ignorantes,
uti Ethnici: cùm tamen Deus & ſit, & eſſe debeat, nobis o-
mnia, qui ſolus ſufficit, & ſine quò omnia nihil ſunt. Rectè
Auguſtinus, dicens: Qui te, Domine, habet, beatus eſt, licet reliqua
non habeat; & ſi reliqua omnia habeat, & te non habet, beatus non eſt.
Experientur hoc, quod in vitâ credidere, Electi bono ſuo,
impii verò damno ſuo irreparabili: etſi ponamus etiam,
cœteras inferni poœnas ſenſuum non eſſe: Jactura ſummi

boni, pœna damni, jactura eſt & poena, quâ nulla major

cogitari poteſt. Etenim:

Graviſſima

pœna damni

ex co Maith. ad nuptas cœleſtis Paradiſi: per fatuas verò damnatorum,

25. 70. 72.
Clauſa eſt ja-
nua. Neſoio
P0JY.

ExLudovi-

VI. Redemptor noſter in Parabolâ de decem Virginibus,
quibus Regnum Cælorum ſimile ait, locutus in ordine ad extre-
mum diem Judicii, inducit virgines fatuas ſerò venientes,
dicente, Domine, Domine, aperi nobié. Mat. 2r. II. Sed reſponſum
accipiunt: Neſcio vose clauſa eſt janua. Omnibus certum eſt,
per duas ſortes harum virginum intelligi à Chriſto duas ſor-
tes judicandorum in Judicio finali; per prudentes intelligi
ſortem Electorum, qui parati cum ſponſo Chriſto intrabunt

quibus cœli clauſa eſt janna. Parabolam pluribus non expo-
no: illud autem, noſtro inſtituto conveniens, occurrit ob-
ſervandum. Virginibus fatuis hoc Chriſtum loco non com-
minari infernum, non ignem & pœnas graviſſimè ſenſibiles
inferni: ſed tantùm: Neſcio vose clauſa eſt ſanua. quaſi hæc ex-
cluſio à cœlo tormentum tormentorum maximum eſſet,
& ad quam cæteræ omnes inferni, conſecutivæ ſolum, &
velut ſecundariæ eſſent. Religioſiſſimus Ludovicus Granat.

960 Granaten-(cujus laus eſt per omnes Eccleſias, ait Gretſer: Elogia Kri-
dptorum) inducit inferni pœnas: Atras illas tenebras, inquit,
& propemodum noctem, cui nulla ſuccedit aurora; horren-
das de»'monum larvas edacem conſcientiæ vermem; ſcorpi-
ones atque ſerpentes, de quibus Eccleſiaſticus meminit; &
argden tes flammarum globos, inter quos velut piſces inmai
infe-

e

jyfel
us
en.
)
lacn
hen⸗
Ner

tr

Mn

hen

le

Chin

la
tr:

tan
nti
n⸗
Alen

Unen

lnye
i en
Din⸗
lesmn
ras

:

Ro

l

fai

Deoy

i

1

uuu
tr m
dorol

et

Tidtt
eAden

Tetene,

ihgin

Ttnd

tusst
Si,
intan

meu,

eN.

nt
P

malorum primum Iſraëlitis comminatus, dicat: Abſcondam

FPeona Damni omnium gra viſima. 595

infelices animæ volutantur; quodmala omnia ſuperat, ſa-
lutis deſperationem, æternâmque divinæ pulchritudinis vi-
dendæ privationem (quæ à Theologis Damni pæna nuncupa-
tur) quam adeo atrocem eſſe, ſancti Patres definiunt, ut
damnatorum animæ, ſi illis optio daretur, quævis alia ge-
hennæ tormenta, quam hujus privationis cruciatum, per-
peti mallent: quamvis enim ad pœnam ſensüs illa referun-
tur, quæ Propheta dicit: ni, ſulphur, & ſpiritus procellarum,
parz calici eorum“ Pſalmo Io. z. Hæœc tamen poſterior pœna om-
nibus alis multò eſt acerbior. Ita Granat. in Feſt. alicujus s Zir-
ginu.: Conc. 2. J. 2. mihi f. 1334. Adeo verba momenti gravis-

ſimi: clauſa eſt janua! Faol. n. y. Nec minus nota nobis eſt Ex Luc. I4.

Chriſti Parabola, de Cænà Magna, ad quam vocavit multos: Lu- 24. Memo ve-
rorum illorum

cœ Ig. 16. Per quam iterum indubiè cœleſtis gloria intelligi- „Hatin ta-
tur: ut probatione, eique inhærere, opus non ſit. Clau- nam meam.
dit autem etiam hanc parabolam formidabili quâdam ſen- Utroq; loco
tentiâ Dominus: Dico, inquit, vobi, quia nemo virorum illorum, nulla mentio

qui vocati ſunt, guſtabit cœnam meam: V. 24. Lucæ I4. Ubi iterum Pœnæ ſensus.

nulla mentio fit poenarum ſensús inferni. Nullum majus
fulmen, ait Granat. à Divinâ cenſuraâ jactari potuit: hoc e-
nim verbo ſupplicium illud deſignatur, quod Theologi Da-
mni peænam nuncupant, quæ eſt ſempiternæ felicitatis, atque
Divinæ viſionis & gloriæ abdicatio, quæ damnatos homi-
nes magis, quam flagrantiſſimus ille ignis, qui eorum cor-
pora & animas depaſcitur, cruciare dicitur. Dom. 2. poſt Pent.
Conc. 2. ante tractat. them. f. 727. Granat. Eò tendit, quòd Deus
pœnam damni olim, velut ſummum malum, & omnium

Ex Deuter.
722. 20. & 37.
17.
faciem meam ab eie Deuter. 32. 20. Et multò adhuc horribilius
Deuter. 31. Iz. Et iraſcetur furor mens contra eum in die illo, & derelin-

quam eum, & abſcondam faciem meam ab eo. En Pæznam Damn qua-
ſi primariam, quam ſequuntur aliæ, ſcilicet: Et erit in devora-
tionem; invenient eum mala omnia & afflitione: ta ut dicat in illo

die Verè, quia non eſt Deus mecum, invenerunt me hac mala. Qruiæ

Ffff 3 qui-

6 CoxNc1O XXXVI. Judicis Ewtkremi Sententiæ in impios
quidem ad literam tangunt Hebræos ad cultum idolorum

converſos; plana tamen etiam ſunt, & intelligenda de dam-
natis, qui Propter innumera, quæ commiſerunt, mala & pec-
cata, graviſſima mala invenient, quorum primum: bſcondam

Jaciem mean ab et. Beſſem. Iisdem Ifraëlitis per Oſeam minita-

tur Deus filiorum necem, denique omnimodam deſolatio.
Ex Oſeæz g. 12. Hem, per ea verba: Væen, cam receſſero ab en. Cſeæ 9. 12. Itaque
quæſo, ex his apprehendamus ænam iſtam ITiammni, quâ impiis

Deus ipſe, ſummum & omne bonum aufertur; quâ à Cæna
magna excluduntur; cœli janua clauſa eſt, quâà Deus ab illis

Ex All. 20.27. ſiam in æternum abſcondet faciem. Vide Akt. 20.2 y. ubi,

cum valediceret Paulus, dicerétque inter alia: Nunc ecce ego
oio gquia amplins non videbitts faciem meam vos omnes &c. omnes
fevére, & viri in lachrymas ubertim prorupére: Quid cau-
ſæ: Dolentei mawemè in verbo, guod Aixerat“ quoniam amplidr fa-
ciem ejus non eſſent viſuri. Si ita dolent, ayc auli
hominis bicubitalis, quid erit avelli à facie ipſius Dei! En-
Sgelgr. cit. L. J. 2. Calamat. Diſc. 32. n.9.

VII. Rei alicujus expertis facilior haberi poteſt, & ſolet fi

des: & illi vel optimè & melius æſtimare nôrunt pretium &
præſtantiam reĩi: ſic dicimus, neminem pluris facere donum
ſanitatis, quàm ægrum, hac deſtitutus dum eſt. Ita pauper

divitias deperditas ſecum dolenter exaggerat, Depoſitus ab

officio, priſtinos honores: ita nunquam dulcior pax eſt,
quam cùm bellum premit. Jacturam cœli nemo magis *ſti-
mare poteſt, quam ille, qui in eo fuit, & illo excidit. Et hic

eſt deæmon, cum ſuis apoſtatis Angelis, inde ejectus in tarta-

Deœmones rum, & æternis ignibus traditus: IIle ſcit, quid amiſerit, ex-
In cαιο crea-plorato ſplendore cœleſtis Jeruſalem, in colo empyreo cre-

ti, & adeo
hoc experti,
agnoſcunt

atus; Cornel. in Geneſin I. f. 36. Etſi beatus nunquam fuerit &
præditus Viſione beatâ, cum qu Peccatum ſtare, & in quam

graviratem ſemel admiſſus, ampliùs ejici non poteſt; ſicut &: In inferno
Ponæ Dam- aela eſz, redemptio, ut canit Eecleſia en off. Def. Hi hi dœæmones
“ loco Creationis ſuæ, brevi etſi oculo, luſtrarunt palatium
illud

i

a
Ws.
ici
/,40

leat
ge
atn
(N

or⸗

n
titc
1s,
Den
er⸗
leun
thant
ler⸗
Tn
E
An

62

ben

Cte

Kna
(ci⸗
ilam

um

npn

1
lecan.

nm

n ha

/
eſ

ni zrej
h

9

dNl

. er e
Del *

et

verò legimus in vitis PP. cuidam Monacho obviam factum

Pvona Damni, omnium gra viſſima. 5/Z
illud ampliſſimum Beatis deſtinatum „u0 d deſcr ibit 8. Jo-
annes Apoc. 21. 15. Et erat ſtruétuara muri ejus ex lapide Jaſpide " àpfa
verò ocι vitas a-urum mundum, ſimile Vitro mundo & fundamenta
muri Cöivitatis omni lapide pretioſo ornata & c. O qaam ſordet mihi S. Ignatii

terra, cùm cælum aſzicio frequens S. Ignatio ſuſpirium fuit. de Cœlo

4

i ipſa Beatis prœparata habitatio in Cœlo tanta eſt, quid ſuſpirium.

erit ipſius Dei Viſio, quæ beatificat? de quâ 8. Auguſt. L. 2.
de arbitrio c. ult. docet, tantam amœnitatem eſſe lucis æter- Quanta a-
næ & Viſionis beatæ, ut ſi cui unico tantùm die eâ frui con- moœnitas Lu-
cederetur, is omninò, & meritò omnes mundi voluptates cis æternæ
& divitias, vitâ etiam in longum ævum protractà, contem- 5 Vilionis
pturus eſſet. &herer. Dom. 20. f. 661. Conc. 2. Imò ſola Damni Pæ- §. au Ex
na, imò non pœna, ſed ſola, ſine doloris ſenſu, Viſionis bea- .
tificæ privatio tanta eſt, ut affirmet idem S. Auguſt. damna- Damnati
tos, ſi eis daretur optio, malle in flammis tartareis videre & dœmones

Deum; quàm illa Viſione ſimul & cruciatibus carere. Et pro colo
quid eſſent

30S X .7 . 2 —Parati pati?
eſſe cacodæmonem, ex quòô ille quæſierit, quò tandem pre- Hiſtoria r.

tio aut labore, ſi modè à Ppœnis liber eſſet, Viſionem Dei 68

vellet redimere; tum domon, ſihabilis, inquit, eſſem ad bo-

num; ſimul carne ac ofſibus præditus, millies quotidie ad
diem usque Judicii vellem artuatim & fruſtatim diſcerpi,
atque in pulverem redigi. Petr. D'Oultreman. Amor Increat. I. A4.
c. 2. G. 2. F. Soy. Alius doemon in Eccleſiâ B. Petri in Coloniàâ, Alia de

in perſonàâ energumenà & obſeſsàâ, interrogatus: Si eſſet, in- demone. 2.

quit, columna ferrea & ignita, raſoriis & calamis acutiſſimis

armata, à terrâ usque ad cœlum erecta, usque ad diem Ju-

dicii, etiam ſi carnem haberem, in quâ pati poſſem, me per

illam trahere vellem, nunc aſcendendo, nunc deſcendendo,

dummodo redire poſſem ad gloriam, in quaà fui. Ex. Cæſario
TLeih. y. c. Io. Sec. exempl. . Gloria Cæl. Ex. 2. 4à f. 364. Simile quid
idem Peculum Exempl. habet, & Drewel. to. 1. de Clo Le I. C. 10. M. .
mihi à ſ: f. 227. Jordanus & D. Dominici Familià vir magnus, Alia. 3.

&Ordinis Generalis, interrogavit hominem à Cacodezmone

inlſes-

598 CoNCIOXXXVI. Judicis Extremi Sententie in impios,
inſeſſum, quid perpeti non recuſaret, ut Deum intueri pos-

Intuitus ſet? Ad quæ inviſus hoſpes reſpondens: ſi ego ſolus, inquit,

Dei quanti omnium ſociorum meorum pœnis ac ſuppliciis par eſſem,
æltimatus non eas detractarem usque ad ſupremi Judicii diem perfer-
à demone. re modèò demum liceret intueri Deum. Expavit vehemen-
tiſſimè ad has voces jordanus; & iterum: Dic, ait, pulchri-

tudinem Conditoris noſtri, cujus rei pulchritudini compa-
randam cenſes:? Cui malus genius: ſtultè, inquit, quæſiviſti.
Sed quia id ſcire aves, compendio dicam: Si pulchritudo
omnium florum, metallorum, gemmarum, ſiderum, anima-

lium, hominum, in unam conveniat elegantiam, quis ho-

minum eam ſatis æſtimaverit? Atqui certèò ſcias hanc unam
omnium creaturarum velut colliquatam venuſtatem cum
divina pulchritudine minùs conferri poſſe, quàm denſiſfſi-

Ve illis, mas tenebras cum claro meridie. Tanti æſtimat demon

qui ſuà ne- intuitum Dei. Væ illis igitur, qui eò conditi ſunt, ut infi-

duiti per- nitaà illâ pulchritudine fruantur, ſuâ tamen nequitia per-
Alis hiſlo. dunt tam immenſum bonum. In hanc ipſam rem narrat

ria de demo- Thomas Cantiprat. quod ipſe vidit & audiit, teſtis oculatus.
ne. Ex Can- In Brabantiã, inquit, honeſtam & opulentam foœminam ma-

tiprat. Teſte lus genius inſedit. Fuerunt qui rogârunt me, ut ad eam
oculato. 4. reviſerem. Ceſſi precibus, & mulierem inveni quietam, ac
pro ſanà loquentem. Hic ego, veritati occultiùs exploran-
dæ; quod à religioſiſſimo viro didiceram, uſurpavi, & clàm,
nemine advertente, illud & Moſis carmine ter pronuntiavi:
Efficax con- Deum, qui te genuit, dereliquiſti, & oblitus e Domini Creatoris tui.
tra demo- Continuò expalleſcere miſera, colli venæ pollicis inſtar tur-

nem verbum . . 7 . f .
ex Dev. 32. Zére, latitans hoſtis apert& ſe prodere coœpit. Hic ego di-

„S§ÿ. Verſa percuncétari, reſpondere genius, & more ſuo mentiri.
Pulchritu- Tandem ego: Dic, inquam, cœleſtis patria num perinde a-
do cœleſtis deo amœna & pulchra eſt, prout dicitur? Confeſtim do-
Patriæ. mon: Infinitè pulchrior & amœnior eſt. Veterius ſciſci-
tandi cauſam dedit hæc reſponſio, ad quam ego iterum:
Cuperesne illuc, ſi poſſes, redire? Vellem, inquit, utpoſem,
tametſi

atnn

Met
ini
ac
lutis
uor
ihi

W.

Portl
le

on

Abh

“
ine
cel
i
bi
nn
We

4K Peona Damni omnium gra viſimng. 999
e 10 tametſi ad ultimum Orbis diem omnia, quæ quidem exco-
H Lgitari poſſunt, ſupplicia mihi eſſent perleremda. Hic ego
Nn audacter: Spondeo, inquam, & promitto, idque cum meæ Dœmon ſid
nuh ſalutis periculo, ſi mentiar: redibis illuc, tu modò hæc petbus Deo
elrwe paucula verba pronunties : Domine Deus meus, peccavi, ignoſce veniam roga-
pudu nmihi. Eia dic, præibo vocem. At ille, obtorto fœminæ re & ſe hu-
H collo, horrendùm exclamat: Domine, Domine. Hoc ſæpius miliare ne-
H horrificis clamoribus ingeminans, omiſit cœtera. Sciebam duit.
Wm miſerum ob inexpugnabilem ſuperbiam fateri non poſſe,
mam Deum eſſe ſuum Dominum. Poſt multa tandem hæc pau-
Cula ſubjunxit: Domine Deus Margaritæ Hoc nomen fœmi-
Meng næ fuit. Tunc ego deprehensà hoſtis nequitiâ: O omnium
enuan infeliciſſime, inquam, ſuperbia te cœlo præcipitavit, in
ne ecclum redire non ſinit ſuperbia. Ad quas voces Orcinia-
tem nus divertitor conticuit, atque poſt aliquot dies hoſpitium
IS vi occupatum deſeruit. Adeo per omne Inferorum regnum
u nihil eſt, nec eſſe poteſt horribilius, quàm quòd damnato-
E rum nullus in omnem æternitatem dicere poſſit: Miſerere
oluma met Deu; hoc omnium Avernalium ſuppliciorum extremis-
ung ſimum; hoc damnatæ plebis voraginoſum præcipitium;
Mln hoc æternæ deſperationis barathrum eſt. Drexel. de Cælo Lib. 2.

A C. 15. F. 2. F. 265. En quaàm pretioſum habeat dœmon Cœlum,
on quod, præſens in eo, ſpectavit, ejusque gloriam; quid ſi in-
tn ſuper Viſione beatificà ipſum Deum, vel ictu oculi, vidiſſet:
teit Dubitandum non eſt, quin gloria & excellentia Luciferi, in
gquàâ creatus fuerat, maxima fuerit, propter eam etiam in

e ſuperbiam, & unà in barathrum, delapſi, quam ſolam; eti-
1

egn am naturalem, in cœlo ſi obtinere poſſet demon, haud du-
Nni⸗ biè maxima pateretur & ageret: ſed clauſa eſt janua. Sanéè
ier Penz Dammni tanta eſt, ut nec damnati cum Deo pœnas infer-
nir ni refugerent, nec Beati ſine Deo Cœlum ipſum ullatenus
n Efſtimarent. Adeo, & tantùm intereſt, cum Deo, vel ſine
le non frui, & ab eo excluſum & abjectum eſfſfſte —
Mechtldeud. ertr. CGgg g VIII. Ex

600 CoNCIOXXXVI. udici Exwtremi Sententiæ in impioos
Vidit de VIII. Ex hoc ipſo, ad mores noſtros, vitàmque corrigen-
mon Cœli dum, aliquam veritatem aliam eruo. En: dœmon, ut di-
amcœnitatem, ximus, fuit in Cœlo, quod Sedes Beatorum eſt, ejusque Ma-
&& dum vidit, jeſtatem & gloriam perſpectam habuit abundè, ceu cœli ci-
in cod foit, vis & incola, habuit inſuper ipſius Dei, non naturalem tan-
e. da⸗ tum ſed & infuſam cognitionem perfectiſſimam ; ſeclusà
“”DWU viſione beatâ. Novit Dei mandatum, cui ſi obſequeretur,
æternum præmium pro meritis conſecuturus eſſet: ſin mi-
nus, puniendus. Et peccavit tamen; Cœlum, & tam no-
bilem ſui ſtatûs conditionem, & majora, quæ mereri pote-
rat, perdidit, peceato ex malitiâ perpetrato. En: & nos Fi-
de Divinâ credimus, diligentibus Deum in Cœlo præmia
Peccamus parata eſſe, quæ oculus non vidit, nec auris audi vit, nec in cor ho-
&α nos, qui minis aſcendit: 1. Cor. 2. 9. Credimus Deum ſummum bonum,
credimus. quod ſolùm hominem ſatiare poſſit: Pſalmo Is. Iy. Extra
quem nulla felicitas; ſine quò⁶, omnis miſeriarum pelagus
imò abyſſus: Credimus, à Deo & ejus gratiâ ab hoc ſummo
bono excidi per quodvis peccatum grave, neque aliter da-
mnum hoc ſummum reparari poſſe, niſi in hac vitâ, & per
veram pœnitentiam: Credimus, quôvis gravi peccato cœ-
lum perdere nos, infernum mereri. Drexel. Rog. Damnat. C. 2.
g. 3. Et tamen quam facilè peccatum grave admittimus;
Deum, gratiam, cœlum perdimus? 6 quanta jactura, quan-
tum damnum, quod nec reputamus! an non deſuper flea-
mus magis, quàm Michas pro Diis immanibus ipſi ablatis?
O miſeriam ſupra miſeriam, dum crepundia, & viliſſima
magni, tanta verò parvi adeò facimus, eorumque jacturam
facilem! Ignoſcendum adhuc eſt Lyſimacho Thraciæ Regi,
Lyſimachus de quo Plhutarchus in Apophtegm. Regum, quòd cùm hoſtili
R. fitiens cingeretur exercitu, tandem ſe dederit in poteſtatem hoſtis
vendit Reg- fui, ob maximam, quam patiebatur, ſitim; & dum ei in vaſe
num propo- iquo limpidiffima exhiberetur aqua, quâ epotâ exclama-
de.. verit: Deos immortaler, quam ob brevem voluptatem regnum amiſi,
'ex rege me ſervum effeci! quæ mea hæc infelicitæs! qui me vendid,

==
uil
44. .

iiſe

en
4

cact
iter
Qducn
Eten
c
lbe⸗

W
Wo⸗
lebi
⸗
Cun
gre
l
ſ
unte
Nenn

Wi

Ciun
temo
Po
Wem

Mdan

N
conn

a
Derve
ol

l

pin FPona Damni omnium gra viſimna. 601

Cigen totumq, regnum melum, tantillo corporis obleétamento! Calamat. Diſc. 32.
N, d. n. 5. dag. Chr. p. I. C. 2. J. I. de Peccato Mort. n. I. à f. 27. Conſo-
el, lari ſe adhuc poterat hic Rex, quòd coactus fecerit, niſi, non
anie. explendo ſitim, voluiſſet perdere vitam, quæ regno major
aem. eſt. At tu, Chriſtiane, quid agis:? liberèe, voluntarie, nullã Nos cœle-
cCcoactione aut neceſſitate? Ex Principiis Fidei primùm bre- ſte Regnum,
viter adductis, vendis & perdis regnum, non terrenum, ca- uno Deum

Weren, 1 E . „S. 5„„ 1 vendimus
Riron ducum, tranſitorium, mille CurIs implicitum; ſed coleſte, pro rebus vi-

me Sternum: perdis omni regiâ majorem dignitatem, quæ eſt, licſimis.
ckir. eſſe Filium Dei, beredem, coheredem Chriſti: imò perdis & ven-
dirs Deum ipſum, ſummum bonum: pro quò⁶:! & quâ com-
mutatione: eheu peccator! pro re viliffſimâà, pro minimãà &

le moinentaneâ voluptate unius turpis cogitationis; unius
mbumm verbi aut operis; lucelli injuſti; pro fruſto carnis vetito die
ucomeſtæ; pro hauſtu, qué per ebrietatem peccas: & quod-
cunque, & quantumcunque ſit peccatum grave, ejus vahna,
Eſin brevis, momentanea eſt voluptas inde quæſita & hauſta;
U iPIO Deo cum ſuis mandatis æquiſſimis „promiſſis liberalis-
ittr ſimis æternæ retributionis, minis ſeveriſſimis æternæ da-
maN Inationis, rejecto, Calum Cal:i Domino Pſal. 113. 16. ais: Terram
gutli autem dedit filin hominum: Ita Coœlum vendis Ppro terrâ, cujus
inime- tibi denique vix unus & alter palmus à morte ægré conce-
R ditur. Intellige, quantum Regni cœleſtis, & in eo loci, æ- .
eue terno damno, perdas, cùm econtra, ejus loco anguſtiſſimum Anguſtiæ „
60 Pro meritis peccati tui, ſortiaris in flaammeo Inferni carcere, n rn quo-
gn duem dicunt, ſufficere pro tot etiam mille millionibus da- ad locum.
mnandorum, ſi ſecundum omnem, altitudinis latitudinis,
a longitudinis dimenſionem, unum milliare germanicum
i complectatur: In hoc grex damnatorum, canes illi, ac por-
86 ci, in arcto habitabunt, eruntque ‚ſicut ſalſiæ haleces in or-
enm CaA, aut ſicut lateres in fornace calcariâ, aut ligna in rogo.
3 Immenſitas

tün Drexel. Nogo Damnat. (. §. F. 1. S omni II
Drex. g0 .(. §. H. 1. F. 121. De Cœlo vero omnium & amplitudo

echune 4 1. . . 1: J P
e Aſtrologorum voxeſt, amplitudinem ejus incredibilem eſſe Cœli Empy-

prorſus, quam nec ſenſus nec intellectus ſatis comprehen tei: Ex Ba-
ul G 9 g2 2 dant; cdν. v. 24.

Mꝛ%ς

6oa Coxc 10 XXXVI. Judicis Extremi Sententiæ in impioo

dant; quam Theologi immenſam conſtituunt, maluntque
admirari, quàm metiri. Hinc Baruch 3. 22. & 27. Irasël!
quàm magna eſt domus Dei, & ingens locus poſſeſſtonis ejus! Magnus

eſt, & non habet finem, excelſus & immenſisv. Quèd ſi cœlum

Deus inter Cœlites partiretur, quamvis cuilibet Beatorum
grandius terrarum orbe ſpatium aſſignaret, nihilominus
ſupereſſet, quod in plurimos eãdem proportione dividi
poſſet. Joannes Gailer, al. Kaiſerſperg. Theologus in ſa-

Peregrino, f. 223. dicit: ſi Deus & ſingulis arenæ granulis, quæ

littus marinum ſtipant, ſingulos crearet orbes terrarum,
innumeri certé atque infiniti eſſe dicerentur, ii tamen im-
Cœli ja tu- Mmenſa Cœli ſpatia non implerent. Drexel. de Cælo L. 2. C. S.(ubi

ra damnum plura) J. 2. Beſſeus de Glor. Cæl. Conc. 2. à f. ygt. Et tu Cœli da-

maximum, mnum parvum reputes? annon pudor, illud gravi peccato
graviſſimum. prodigi tam facilè; pro pugillo terræ litigari? hoc in tanto
haberi pretio & Cælum nullo! Infra Conc. 45. n. 2ꝝ2.

IX. Addamus adhuc unam inſipientiæ Imaginem & ve-

rum typum impiorum: & is eſt Eſau, faétumque ejus, Ge-
