vis unius gut- Annum Dom. 1090. Defunctus quidam Sodali ſuo apparens

t* igne& in- retulit ad inferni ſe pœnas damnatum, quèd de animæ im-

fernalis, uni .. 1 1 duod . i
us animæ im- Mor talitate nihil credens, licentius ſe in omne gemus vitio

mortalitatem T um effudiſſet: Vt autem ſuppliciorum, quæ tolerabat, a-
non credentis cerbitatem illi explicaret, manu frontis ſudorem abſterſit, &
damnati. guttam unicam in alterius carnem immiſit, quæ ipſo tem-
Poris inſtanti tantâ vi illam penetravit, ut ingenti cum cru-
ciatu foramen nucis avellanæ recondendæ capax fecerit:
hæc illi porro addens: Sit hoc vivum tibi & perenne infelicitati
= . mwmeds

616 CoNcIO NXXXVII. Iudicis Fwtremi Sententie in impios
buit prorſus igneum. Anno D. 1596. obiit Baro Hœsdenius

woxe
(po

lnron
/

ooan

Eentie
lg.0
heo

¹

,

utu

doe

fii

ni
li li

Mtorn

hni Pnza Damni graviſima, Ignis: &c. 617
ctenin mneaæ monumentum & ad meliorem frugem ſtimulus. Et ſi tibi conſu-
,u , ad ſanétum Keligioſæ Vitæ aſylam à S. Melanio meloten accepturus;

s c. confugier. His dictis videri deſiit, ad ſuum infeliciſſimum
I. illud Mundi relapſus centrum, iſtic in omnem Æternitatem
ehm conflagraturus. Alter, ne in idem malum incideret, à li-
en centiori vitâ ad arcta Monachorum clauſtra convolavit. Pæ-
edd dag. Chriſt. infrà cit. de Inferno à f. 256. Quæri. hic pofſſet cum Spiritus Da-
An Theologis, quomodo ille Ignis materialis in Spiritus do- mnatorum
ms mones, & animas à corpore ſeparatas, agat? quomode ipſe ond veriz &
o corporeus cum ſit, ſpiritus urere poſſit, & adeo torquere? Siris modis:
h Beſf. à f. 299˙. Mihi hic & nunc ſatisfacit S. Auguſt. dum dicit Exs. Auguſt.
U S& docet, eos ab igne infinitâ Dei potentià puniri & torqueri mnm
onene ris, ſed vers modu, L. I2. de Cwit. g. Io. etſi nobis ignotis: non
tcdom naturaliter tantum, ſed & ſupernaturaliter, vim illam &
e potentiam Igne à Deo accipiente, tanquam inſtrumento ju-
Aios ei ſtitiæ Divinæ 6 Lohner, to. 3. tit. 16. de Inferno, J. 3. f. 173. O im-
„Ef menſum Ignis ſuppliciumn! M
l VI. Ex horum miſerabili numero ne nos in futurum ſi-
h mus, ſatiùs eſt, nos jam munc in conſideratione peccatorum
N noſtrorum & tartarum pœnarum ignis, reos ut cognoſca-
W mus in humilitate & pœnitentiâ; ſicut ignes æternos Reli-
u gaioliſſimi quique viri aſſiduâ cogitatione velut contrecta-
un Sant. Narrat è Græco Paſchaſius Diaconus, ap. Kosw. c nn. n. 12.
Anachoretas duodecim velut in ſenatum ventitaſſe, & pro ſe S. Abbatis

ri 1 „ 1 ⁸ „ „ *ι ₰ „ 8 * a! 1 .
A gquemq; dixiſſe, quid ſibi videretur ad id temporis profeciſſe, cujus exX
U A 3 i P 1 meditatione

H & quid potiſſimùm contemplatione expendiſſet. Vbi ſuam lgnis æterni

int ſinguli ſententiam dixiſſent, duodecimus & in dicendo ulti kumilitas,
eti mus, quid animi ſui eſſet expoſuit. Verba illius integrè ac bo merus, la-

IA nâ fide admetiar, ut ſuus religioſæ ſimplicitati ſtet color. Ita chrymæ.
A dinxit: Vos quidem Patres, cœleſtem habentes converſatio

l nem, cœ leſtem & ſapientiam poſſidetis. Nihil mirum. Ego ve-
1 „ r me his indignum judicans, video quòd peccata mea, ubi-
e cunq: iero præcedunt me ſemper ad dextram & ad ſiniſtram:
1 e in infernum verò adjudicavi meipſum, dicens: Eſto cum his,

. . . . 7 . 5

Srg CoNCIO XXXVII. Judicis ExtremiSententiæ in impios

—

quibus dignus es; iſtis poſt modicum annumeraberis. Vvi- ,
deo igitur ibi pares gemitus & inceſſabiles lacrymas, quæ à Wi
nullo referri queunt. Aſpicio quosdam ſtridentes dentibus, /4
& ſalientes toto corpore, & trementes à capite usque ad pe- nm
des. Et jactans me ſuper terram, & amplectens cinerem, me
deprecor Deum, nunquam caſuum me iliorum experimen: m,-6
ta accipere. Video & mare ignis bullientis immenſibile, & peie
circumfluentes & mugientes, ut putent aliqui, usque ad mhu
cœlos attingere fluctus ignis, & in tremendo illo mari innun- 80
merabiles homines dejeëtos, & uné voce omnes clamantes ℳ
& ululantes ſimul, quales nemo fuper terram ululatus & wmnd
voces unquam audierat, & ſicut arentia omnis virgulti cre- mi
mare: miſericordiãâ autem Dei avertente ſe ab illis propter xik
juſtitiam. Et tunc lamento genus hominum, quod audeet l
loqui, vel cuilibet attendere, tantis inmundo repoſitis ma- uaum
lis. Et in his teneo mentem meam, luctum meditans, w
quod ait Dominus, indignum me cœlo & terrâ judicans, re. a
puitaàansque, quod ſcriptum eſt: Faëtæ ſant wmiihi lacrymaæ mex pau- uli
ver die acnocter Pf. al. v. . Drexel. in Kogo Damnat. C. 6. J. 4. F. 16b7. 6,
Idem de hoc ſancto Abbate ex Viti PP. L. . c. 34. refert Cornel. l
in Deuter. 32. 22. fol. 1027. & in Iſai. 33. 14. f. 259. ubi plura. Idem,
ſi bene ſapis, imiteris, & cogites tecum: igneas has penas un
jam pridem meritus ſum, neque id ſemel duntaxat: an ve- me
r0 Deus meam omnem culpam aboleverit, chirographo te- aun
ſtari non poſſum: abolitam ſpero, aut certè abolendam: & e.
rectè: ſed vide, cautus eſto, & ſollicitus ambula cum Deo tuer Uige
hoc enim Dominus requirit dte AMichæ 6. . OW te.
VII. Jam ad nos, vitam morésque noſtros corrigendos, d
& Chriſtianè inſtituendos. Duo hic conſidero cum dolore A
Argd mores: animi: primò, nosipſos hunc Ignem accendere, eique pa- an,
Peccator bulum & fomentum, plùs quam nimium, ſuppeditare. E .
huunc ſibi fe- quis tam inſipiens?! Ego peccator: Iu peccator: Nos, nos pec- 1
Tpienetenadir. catis noſtris divinæ vindictæ ignem accendimus, & indies

Pabulum ſuppeditamus. S. Salvianus Masſil. in Galliâ Epi-

ſcopus,

5

, gue
tentbus,

„

„

Nen

4

(Ment

neciten

n,1

NN ſet⸗

ln,
mIN

k.
n ohe

4
4

—

tCNe

Emor⸗
.

eH

e. E
N—

Kihl

Mikhe
v

S. Cyprianus Carthagin. Antiſtes: Ia proprio adipe, inqui
rcæ lIibidiner biellient, & inter ſartagines flammeas miſerabelia corpora
cremabuntur. Serm. de Aſcenſ. Nota: In proprio adiper quod ip-
ſum in omni peccatorum genere accidere, ſapiens ille Ma- Thom.

accenaat, cijus ignis materia atq; eſcas, noſtra ſunt peccata, quæ al

gula; cujus flamma,;

tum: Sepè parva ſointilla magnum excitavit incendium. Peccato

☚

1

Paona Jensüs gra Viſima, Ignis Kcc. 6 9

ſcopus 9 S. Eucherio Lugdun Ep. *ε qualis, quem Gennadius Z
Masſilienſis Presbyter Magiſtrum Epiſcoporum vocat; (de S. Salvianus

quò ſupra Conc. I6. n. . Pine, in ſimili) Lib. g. de Provid. Div. Nos ad- E p. ex t.

verſum nos, inquit, omnia facimus: nihil eſt in nobis crudelius, nobis: yo. II.
nvos nos etiam Deo nolente eruciamus“ nos cleſtis iræ ignem accendi-
mus, & excitamus incendia, quibus ardeamus; ut ad nos dici illud pro-
pheticum poſſit: Ecce vos omnes accendiſtis ignem, accinéti flammis,
ambhulate in lumine ignis veſtri, in flammis, quas ſuccendiſtis. Ijai. yo. II.

*$ ſ☛

t, fri- S. Cyprianus.

gni Auguſtini Diſcipulus, teſtatur, dicens: Ouidaliud ille igna Kemp.

devorabit, niſi peccata tua?“ quantò amplius tibi ipſi nunc parcis, G

carnem ſequeris, tantò durins poſtea lue & majorem materiam combu-
rendi reſervas“ In quibus homo peccavit, in ills gravius punietur: Ibs

acedioſi ardentibus ſtimulis pungentur, & guloſi ingenti fame ac ſità

eruciabunture ibi luxurioſt & voluptatum amatores ardenti pice &

Ffatido ſulphure perfundentur- &c. De Iit. Chr. L. I. t. 24. num. 3. L

— .
„

Idem olim ſtabilivit Origenes dicens: Iuvenimus in Eſaid Pro-Origenes.
Pphetà deſignari uniuscujusq;, proprium eſſe ignem, quöô puniture Ambu
late in lumine ignis veſtri, & fſiamma, quam accendiſti; per quos ſer-

mones hoc videtur indicari, peccator ut flammam ſibi ipſi proprii ignis

Apoſt. Paulo t. Cor. 3. 12. ligna, & fanum, & ſtipula nominantur. Ita
Origenes. L. 2. Periarch. c. II. Engler. p. 2. Dom. 21. in f. f. 36 2. ubi
multa. Drexel. in Kogo Damnat. C. z. Addo brevem ſententiam Ss. Hieron.
S. Hieronymi: Quaas, inquit, infernali luxuria, cujus materia, Luxuriæ ig-

erbia 3 cijus ſcintillæ, prava colloquia; cujus nis inferna-
is.

ſumme, infamia; cujus cinis, immunditia. Ap. Cornel. in . vo. II. f. 214.
.

ſequ. ubi plura. Quis miretur itaque, Iuxuriam validè in in-

feris arſuram? O quaàm verum tritum illud, vel pueris no-

quid vilius? quid minùs in ſe? quid majus:? quid gravius? S

62 e CoxNcrO XXXVII. udici⸗ Evtremi Sententie in impiox

quid terribilius Igne Inferni æterno! Diſcedite in ignem æter-

num in quem ſeſe ſtolidi mortales liberè præcipitant. OQuasm-

vls, alt S. Chrylſoſt. ignis ille exzſtuet, nos tamen ridemus, & delicias

amplectimur, & licentiosè peccamus. Hom. yf. ad FPap. Calam. Quadrag.

Diſc. Ia. à f. 224. Et 8. Auguſt. Pœnæ nos terreant, ſi Ppræmia non in.-
vitant, ut reſipiſcamurs à peccats. In hujus aliquam adhuc de-

clarationem; quod alterum eſt:

VIII. Occurrit illud ex Libro, cui titulus: Hiſtorica Rela-
tio de ortu & Progreſſu hæreſum in German. bræſertim verò Augetſtæ
Vindel. ex antiqni Annalibus MSs. cujusdam Contemporanei fideliter
geſcripta, & nunc publici Juris facta A. 6ρα. Ingolſtadite Scriptor

hic Monaſterii SS. Vdalr. & Afræ Auguſtæ Religioſus inter
memorabilia plura in his ſuis Annalibus ſeu quaſi diario,

IFoaeribit ſol. 76. & ſequ. g. §2. in hæc verba: Anno Chriſti i5 e
A Carolo V. in Vigilia Joannis Baptiſtæ, juſſit Carolus V. Imp. tum in Co-.

Ausuſt ere-mitiis Auguſtæ præiſens, ante Curiam ſuam in foro Fronhoff/
& accenfa fieri maximam ſtruem lignorum in modum pyræ, & aſſeri-

Pyra ligno- e.
rum, & cujus bus circumdari, in altitudine quaſi domunculam. In me-

ſummitate dio autem Pyr RW½ lignorum ſtatua er ecta fuit, quæ ultra
auferendum ſtruem lignorum eminebat, ſupra quam ſertum & corona

ſertum, & in- ex floribus locata erat, eâ de causâ, ut pyrà exinde ſuccensà,
de præmium. quisquis hominum in igne aſcenderet, & de columnaâ erectâ

ſertum & coronam inde tolleret, ob inſigne facinus ab Im-
peratore honoraretur. Convocavit autem Imperator ad
ignem gaudii, vulgè Freuden⸗Feur/ Fratrem ſuum Ferdi-
nandum Regem & certos Principes. Tempore autem Com.
pletorii eodem ſerò cum ſonitu tubarum & tympanorum,
cœnaculo, ignis
hi in ſtruem arden-

ſtante Imperatore unà cum principibus
Duo Hiſpa- ſuccenſus eſt. Quòô ardente duo Hiſi

nisPyra de- tem aſcenderunt, & cum in aſcenſu vix unius palmi à Serto
dQiiſtarent, & manus ad ſertum & coronam extenderent, ne-
ſcio, an timore flammarum ignis, vel recalcitrantibus pedi-
bus, incertos greſſus fixerunt, ambo vacui in terram cecide-
runt, & inde magnum riſim omnibus concitavére. Ex

lapſi.

nil.
kata

Un
AMAheon
Muant

erx

Aaut
uho

me

lange
jerun

ſi con
Eelkr,
ſcernn
W
YD lot.
Eel⸗

Mnan
Ib.

nnſuu

eitig
un
WN.
Rrddn
Pert
nigin

ANime

1

e

lar

4

win

en ce.

an,
1 Aune,
NrA.

Acce

4 .
rN.

1vE
0

.
ANelſH
7 4

ſoſſe ſ
ToN

0R

☛

ftonne

cllo, d.

emal

eent⸗
tbusl⸗
1

*

=SS=–
—

te 1 ⸗

gam 4

intrantem habitu venatorio, & cum eo duos parvos cocos.
Vnus eorum lecto extradtus, veru infigitur, & luculento

Pœna Sensũs graviſſima, Ignis: &c. 621 M
ſu autem illo nihil mali eis in corpore evenit. Videns au- Palmam tu-
tem hoc unus Suevus, ſervus unius Calceatoris, confeſtim lit Suevus.
per mediam ignis ſtruem lignorum aſcendit, & usque ad

ſertum & coronam pervenit, & manu ſuâ apprehendit, &

cum illis illæſus per ignem deſcendit. Miniſtri autem Im.
peratoris antecedentibus tubis & tympanis cum magno

clangore Calceatorem illum ad præſentiam Cæſaris dedu-
xerunt: quem Imperator ſalutans, novem coronas aureas
ei donavit, eique ultrà promiſit, ſi ſtipendiis S. M. militare
vellet, velit illi omnibus diebus vitæ ſuæ ſtipendia dare.
Fuerunt cum illo igne, in foro Fronhoff / juxta communem

æſtimationem ultra 12000. hominum. Ita ſincerus Annota-
tor. Anſa & occaſio hinc ſumi pòteſt varia in rem noſtram

. . . . alt Applieatio
de Igne infernali ſeriè cogitandi. En Hi, at corruptibilem coro-

ad Ignem æ-

nam accipiant. I. Cor. 9. 2. tantum audent, cum tanto periculo ternum.
vitæ; ut iis facilè, ex igne gaudii, ignis doloris fieri potuis-

ſet. En: lenis ſaccenſus eſt in furore meo, & ardebit sq; ad Inferni
noviſſima Deut. 32. 22. Supra n. I. Credimus iſta ; & tamen, qua- Peccator
ſi tanti periculi ſecuri, tam atrocis Ignis incurii, audemus hunc ſibipa-
non audenda, in hunc ipſum Ignem nos præcipitamus: & rat ignem, il-

cur? pro quâre: leviſſima ſaneè, illa voluptate & delectatio- licità mo-
ne, quam peccato percipimus, levi, momentanea, turpi,
aſperâ ſæpè, & magis cruciante. An non dicamus: Tanti
Perire non emo? quod momentaneum, & leve deleltationis noſtræ, æter- enter: V.
num igni, ac tormentorum pondus operatur in nobi, ait S. Chryſoſt. Conc. 73. n. 3.
de Reparat. Lapſi. Englgr. Dom. y. Epiph. p. I. f. 63. fine. Spectacu- Sceleratus,

mentaneàâ de-
lectatione,
quàm inſipi-

lum ejusmodi vidit & ingemuit Flandria, cum tres impuri tribus, vi-

ganeones, cum ſcortis ſuis altum ſtertentes, ſub noctem ef- vus à deœæmo-

ne exuſtus
veru ad i-
gnem.

fractis portis, viderunt cacodoemonem, trucis viri ſpecie,

igne extructo, ſpectantibus ſociis, probè aſſatur: & ne vi-
ſum inane putes, manè Collegam ſuum reperére omninòè
aſſatum: Scio locum & ordinem, ſed utrumque flentio in-
S volvo,

—

622 Co NC 10 X XXVII. Judicis Eotremi Sententiæ in impios

volvo, ait Delrio Diſjniſ. Mag. Ie. 2. p. 1. 4. 7. F 2. f. 31. Englgr.
cir. Pexwenfeld. ad hiſtor. 135. f. sa5. Fuit ignis hic prodromus

æterni, quem comminatur Chriſtus judex, in extremi judi-

cii die dicturus: Daſcedite maledibti, in ignem aternum. 1 nunc,

ſtatue; & ignis æternus non nocebit tibi.

ſi jubet uti Venere, cum tanto ignis fœnore: Sed meliora

IX. RBuc notata ſapra Conc. 1a. n. g. altera pars hiſtoriæ de

Pœnis ſenss & gnis.

4.

damnato Vdone, exhibens Viſionem de graviſſimis ejusdem

Epilogus. X. Denique pro Concluſione, hanc de Pœnâ Sensus
doctrinam certiſſimam, vel maximè nobis in praxi ſpiritua.]†

—

we

Ignis infern. li utilem reddere poſſumus, & ex igne hujus Mundi & vit,

acerbitatem ubivis nobis obvio & cognito, aliisque doloribus & crucia-

intelligamus tibus vel proprio ſenfu experti, vel viſis in aliis, meditari

ex igne no.

O ſalubriter pœnas illas damnatorum acerbiſſimas; ubi cc-
ſtro. Quàm

horribil tera nobis de extremo judicio & alterius vitæ ſtatu abſtru.
hujus vis? Hiora & impenetrabilia videbuntur, aut valde longinqua ſeu

loco ſeu tempore. Experiamur, ait udov. Granat. aliquan-
tiſper obſecro pœnam hanc, quæ nobis, ſi impie agamus,

pPropoſita eſt: ſi enim vel extremo tantùm digito ignem
contingere, intolerabile videtur, quale, quæſo, erit toto
corpore & animâ in illarum flammarum pelago cum æter-

nis ignibus colluétari: quis, hæc conſiderans, non expave-

In Cauterio eam evadat: Dom. 7. peſt Pentec. Conc.?. H. 3 f. 7250. Ex quô Gra-

expertus ſan- nat. refert Stanihurſtus cit. Virum quendam ſanctitate claa-
rum illi dixiſſe, ſibi cauterium in aure inuſtum, ut à morbo
illo tempore tan-
tum fuiſſe, ut, ſi Deus optionem illi dediſſet, alterutrum eli-
endi: aut ſecundum cauterium perferre, aut Ordinem

Etitate clarus,
quanto ſenſu quodam curaretur; dolorem verèo breviil

aliquem Religioſum, quantumvis aſperum & rigidum, in-

gredi, ſe maluiſſe, hunc ingredi, quàm novi cauterii crucia-—

ſcat? quis non dies noctésque hanc pœnam reformidet, ut

tum ſuſtinere. VEide infraà Conc. 13. Si tantus eſt dolor, brevis

ſimds temporis morà pati in aure cauterium & ferrum igni-

tum,

—

dios
romus
mi udi.
Luuno,
Mir

illa in ſtagno illo ardente, igne replebuntur? Simile innuit

Pœna Sensis gra viſſima, Igni: &c. 623
tum, quid erit, toto corpore per omnem æternitatem ſuſti- Quantè gra-

nere voracifſimum incendium, ubi ſingula corporis mem- vior ignis in-
bra, quin & venæ & arteriæ, inteſtina & viſcera, oſſa & car- ferni totum

hominem oc-
cupans, ut a-
quà ſpongi-

nes, non ſecùs, quàm ſpongia, in medio Oceano aquâ, ſic

aliud D. Gregor. L. 4. Dial. C. 29. Anima ſicut corpore tota contine- äam. Simile a-

ſtorekck
eſoen
Sens
Hig.
Cr.
VeCitai
bi c
Acun
Gind
nenn
it colo
R⸗
get,
996tr-
gle l.
O
Cle lll⸗
tunt.
Oien
l, .
icre
r elli⸗
Nr in.
tum,

H Mechtl de qud. extr. KkK kk rumque

tur, ſic in luferno ine. Sicut totum corpus anima occupat; liud exS.
ſic ille ignis corpus & animam. Neque tamen ex uno hoc Greg.
igne impiis omnibus idem erit ſenfus & dolor, ſed juxta di- Diverſus ex

Verſitatem & multitudinem peccatorum, ex contracto Rea- igne crucia-
L tus æterno:

tupoœnæ, ſingulos ille ignis diſſimiliter exuret, uret tamen α de
acerbifſlimè. A Simili ex eodem D. Gregor. Sicut in hoc sole.

mundo multi ſub uno Sole conſiſtunt, nec tamen ejusdem

Solis ardorem æqualiter ſentiunt, quia alius plùs æſtuat,

alius minus: &c. Idem eſt de aliis aliunde corporis dolori-

bus, uti Podagræ, Calculi, dentium, oculorum, aurium,

acutiſſimis, & omnibus hujus vitæ calamitatibus; quæ tan-
tuùm umbra & ros ſunt reſpectu poœnarum æternarum: Si hœæc

ferre non poſſumus (ut patienter deberemus, in expiatio-
nem peccatorum noſtrorum, unicè orando Deum cums.
Auguſtino (& S. Bernardo. Granat. Dom. 2. Adv. C. 2. J. 3. . 20.) Hic ure, hic
Hic ure, ic ſeca, mod' in æternum parcas- quomodo poterimus ſeca.
babitare cum ardoribus ſempiternis Iſas 33. 14. Quos ex hujus mun-

di ignibus ſedulò meditemur, ut evitemus: cum Religioſo Religioſi

oci piæ la-

illo Coco, quem S. Climacus Gradu. Eidi, inquit, in Mona- 4 la
. 4 . —„„ O e. chrymæ ex
Verio quodam, qui, quamdiun circum ignem verſabatur, flendi igne.
ninem nullum fecite cijus cauſam rogatus, hanc dixit, qubd, quoties

3

iſtam Sgnem intueretur, kotie ſubiret cæternt lenis atg eornm, qui in eo

cruciantur, memoria, quorum tam miſerandam ſortem non poſſet non

deſtere, ſeſè omni indignum quiete judicans. Englgr. Pædag. Seranza.

citt. Ergo: Si vos non religio (verba ſunt Granatenſis, cit. Ex Granat.

Dom. 7. C. 2. in ſine) non timor Domini, non Chriſti Crux, non Concluſio.
clavi, non alapæ, non flagella, cæterâque ejus tormenta &
beneficia tangunt, tangat ſaltem vel amor veſtri, malo-

624 CoNCIOXXXVII. Judicis Exfremi Sententiæ in impios,
rumque vobis impendentium metus; ne hanc temporis op-
portunitatem, quæ vobis divino beneficio contingit, vacuam
abire ſinatis, ſed eam in pietatis & juſtitiæ operibus expen-
dentes, divinisq; legibus & præceptis obtem perantes, & ab
his cruciatibus liberari, & ad cœleſtem gloriam, ipfo donante,
pervenire valeatis: & c. Peccavimus! Tanitendum eſt aut arden-
dum: quantò melins modicum paitere, quàm perpetud ardere, ait S.
Thom. de Villã nova. r. I. Dom.MWDd. è

B Authores in V. S. Thomas, D. Ang. 1. P. 4. 64. g. 4. & in Lappl. quæſt. 9 z. Cor-

hanc materi-

nel. citt. LL. Ludov. Granat. Dom. 2. poſt oct. Kpiphan. Conc. 2.
Y. 2. f. Ia49. & Dom. poſt Pent. C. 2. JG. 3. 4 f. 3zy. & Indice E. To nas
inferni. Bellarm. L. 2. de Purgat. cap. I2. Henr. Englgr. p. 1.
Dom. y. Epiph. totd. & p. 2. Dom. 21. G. 2. & Panth. F. &. 'aur. g. 3.

& cœlo Empy. eodem Feſto, F. 3. n. 3. F. 169. &. ſequ. Drexelius “

in KRogo damnat. per totum. De lene c. 6. 713. (ubi notab. hiſtor.

H. 2. Infrà Conc. 733. n. y.) & 14. Petr. Beſſeus de Inferno, Conc. z.

f. 179. Joſ. Speranza Script. Sel. de Iuferno, Punéto z3e. à f- 262.

Poœd. Chriſt. 1o. I. p. 1. c. 5. G. 9: de Iaf- à ſ. 274. Guil. Stani-

hurſt. in a. Noviſſ. de Inf. à f. 21 . de lene. Auguſt. Paolet. J. y.
in fer. 2. Dom. 1. Quadrag. arte 2. 4 f. 73. Georg. Scherer, ” 7.
Dom. 20. Pent. Conc. 2. Mathi: Faber, Dom. a. Adv. C. 3. F. 3. . 3.
C. F. F. J. Cathar. C. 6. & 7. Dom. 3. Epiph. C. 2. & 3. D. 19. C. 2.
Dom. 20. & C. 7. Dom. 2. Aléex. Calamat. Glvâ Deyſc. 26. de lufer.
& Quadrageſ. Diſe. Ia. Simon Majolus Epiſcop. Dier. Canic.
70. 1I. Colloq. 22. f. 256. & duob. ſequ. Euſtach. de Roſ. Arte bene
mor. Exhort. gI. d f. 2y9. CThom. Kemp. de Imit. Chriſt. Ly r.
c. 2 4. n. 3. Tob. Lohner, Bebl. Man. to. 3. tit. I6. à f. Ial. Dio
nyſ. Carthuſ. in 4. Noviſ. p. 3. de lnferno. Mart. Cochem Cap.
cit. Conc., præc. Jo. Bapt. Manni, Cerculo æternit. Inferni, mihi à
JB.6. Marchant. Horto Paſt. tr. 2. de Fid. Chr. IYebt. 32. à f- Io04.
Labata . Infernns, propoſ. Z. 3. 7. & S5. Spec. Exempl. V. In-
Iernus Ex. F. de damnato E- lhelmo Comite uliac. & Ex. 3. ibid.
Nicol. Cauſinus, Aula &. p. 3. c. 5. Wenc. Swertfer. Iuduſtr.

CBeirit.

ior, M Pœna Sensũs graviſima, lgnis: &cc. 62,

—

tis o.

S Birit. af. 10. F. 3. ubhs multa de banis ſenſeznm in znſerno Eligius
Ncuam Basſæus Cap. Flor. Theol. PFract. to. 2. V. Infernus mihi à f. 53.
elpben. Paul. Segneri S. J. Homo Cbriſt. P. 2. Diſe. 7 S. H. I. oto Vid. Conc.
8 Rb . hajus Operi, & Conc. ſequ. & Conc. 73. n. 3. Midice item E. Enur
Fe sSEEeESEO&EtHkhhz*H̊sNSe e ten
CoxcIlo XNXVIII.
„Ct Judicis Extremi Sententiâ impiis decreta Kternitas vide i 5:
α.. Peonarum Damni & Sensús, omnium afflictiſſi- Conc. 53.
rr ma: quàm hæc à nobis impensè conſideranda!
Ti Inge fructus maximus & effectus Salutis noſtræ.
Annoquintodecimo Inperii TiberiCaſaris. Luc. 2. I. Dom. 4. Adx-.
at⸗ Nno quinto decimo Imperii Tiberii Cæſaris. Clau- Aanus Tibe-
ſi. MQilſs Tiberius hic, ſub quò Chriſtus (natus ſub Au- Imp. ſub
. 5, „ euſto Anno hujus 42. Martyr. Koman. 2y. Dec. Cornel.: in quò Chriſtus
16, Buc 2. 1. F. 2g. Imperavitque Auguſtus annis 57) an- paſſus.
3t no decimo quinto baptizatus, & decimo octavo ignominio
ſam mortem Crucis pro ſalute noſtrâ paſſus eſt; Tiberius DWä

l,.601
. hic;, ex benigno primùm & moderato crudelis & ferox, eſt,
. qui ex Actis Pilati audiens mira de ſanctitate, & miraculis
N Chriſti, voluit eum inter Deos referre, niſi obſtitiſſet ei Se-
Lr natus Romanus, eò quèd ipſo inconſulto id tentſſet. Corn.
„Do in I'nc ... Numerabantur adeo Anni Regiminis Imperato- Numerantur
IH rum ſtudiose, uti etiammm numeramus & modo Annum AnniRegimi.
H Au gu ſtiſſimi noſtri LEOPOLDI primié& Magni 42. hoc anno nis Regum,

4 Jubilæo yoo. Cui Deus totidem clementiſſime ſuperaddat

JN. pro majori Gloriæ ſuæ & Eccleſiæ incremento. Sed & ipſe Sed aliter à
7 Deusrationem habet annorum Regiminis MO narcharum & Deoaliter ab
Aͤ. Regum; at modo, cum admiratione, juſtifflimo. Ita com-

homine & ſe-

626 CoNCIOXXXVIII. Judicis Extr. Sententid impiis decreta
PExemplum putum fecit Annorum Regiminis Regum Saul & Salomonis:
Saul & Salo-Aliter Deus, aliter homo numerat & computat. Saul duobus

uis regnâſſe perhibeatur ab Apoſtolo Paulo, Act 13 2I. Simi-
liter: Dier, quos (ab anno ætatis 19. Drexel. in Salom. c. 17. GF. 1.)
regnavit balomon zn Jeruſalem ſitper omnem Iſraöël, quadraginta auni
fſüunt 3. Reg. II. 32. Et tamen Joſephus, L. S§. Antiqu. c. 3. Salo-

4 annis 80. Conciliat utrumque Theodoretus g. 7. in 3. Reg. Exi-

ſtimo, inquiens, hunc quidem (Joſephum!) ſenul numerſſe omnes
annors illum autem (Authorem Hiſtoriæ Regum) eos ſolos, quos

milis ſuiſſe perhibetur. De quô & dicitur cit. L. Filius unius anni erat
Saul(non ætate, ſed probitate) cùm regnare cæpiſſet, deſt:innocens,
evy bonm, ſicut puer anius anni, ait Abulenſis hic: Et eſt expoſitio
88. Hieron. Auguſt. Gregorii. Franciſé. Mendora in LL. KReg. Pro-

temporum & annorum, aliud ratiocinium ſecundum

Nos nume-

* . ⸗ 2 772α 2 „ 7 . . 2 AR
ramus à Chri- qui eſt KReX KRegum & Domenuz Dominanteium. Apoc. Ig. 16. à quòô,

& nunc præſentem 17ooο numeramus, hoc ipſo vere conte-
ſtantes, Chriſtum Regem ſummum eſſe. Hujus numeri

proſecutio facilis erit Chriſtianis usque ad finem mundi.
Regnumo-

mnium Re-

tatum eſt Pulorum regnis ita confert & præfert. Salomon, inquit, re-
quoad locum, gnavit, ſéd in ſinibus Zudæ tantùm à Dan ns ad Berſabee Babylonits
tempus: &c. & Parthis regnavit Darius, non ultrdà Koyptiis Pharao, ſed illi tan-
tum ⸗ MNabuchodonoſor ab Indid nsq; ad Kithiopiam habuit regni ſui
erminnm., Alexander Macedo nunquam Aſiam univerſam & cæteras

—

—

mon. anni regnavit ſuper Iſraël-e I. Keg. I3. I. cum tamen dquadraginta an-

mon, inquit, jam admodum ſenex moritur, exactis regni

trantegit in pietate ac verâ religione. Sic & : licet multü annis regna ve.
rit Saul, ait S. Greg. Uim, ſols regnſſe dicitur, in quibus innocêns ac bhu-

Enn. Annot. 3. J. 6. . 6. F. 73. & ſequ. E. Conc. §6. n. 2. Englgr. Cæl. emp.
T. 27. & 22. Primd exor. Anni Feſta luce. Alia eſt computatio

Deum, aliud ſecundum hominem. Elevemus hinc mentis
noſtræ cogitatus ad altius, idque ſupremum Regimen illius,

ſto Nato. ſecundum carnem nato, nos Chriſtiani annos computamus,

Sed quid, & quomodo deinceps: Tertullianus, L. contra Ju-
gum limita- Tos Pulchré & aptè Chriſti regnum, omnium regum & po-

kegi-

eta

—

Ne.

.
Iduhn
Aj.
N
1 1
legl

Aer

, (

el

AeH

tnietk

reke

poltio

1
m

Utat.
nduen

Nent65
1

W,
olte⸗

Vten.

nnti
nſt

orin

Ao⸗

Mternitas Pœnarum Damni &y Seneis affligliſſcima. 6ag

Regioner, poſtquam devicerat, tenuit. S Germani, Britanni, Maurt,

Romani, imperzi ſui habent terminor“ Chriſti autenz nomen & regnum Regnum

ubiq; porrigitut, uabiq;, creditur, ab omnibus gentibus colitur, aebidz, regnat, Chriſti on-
ubiq; adoratur, omnibus qgualisz, omnibus Kex, omnihbus Judex, omnähms

nium Regum
& Populo-

Deus & (Dominus eſt. Ita Tertull. Cornel. in 1. Cor. I. 23. f. 203. Sduapra rum regna ſu-

Conc. at. n. 2. Hic ergo Rex ſummus & Monarcha unicus, cùm perat.

omnibus Judex poſt finem mundi advenerit, quale tunc
tempus erit? qualis Calculus & numerus annorum Regni
ejus? EÆternitati calculus non eſt, neque numerus. Reg- Regnuum
num Chriſti æternum erit. Ita enim 8. Gabriel Archange- Chrifti æter-
lus ad Beatiſſimam Virginem „ Lucæ I. V. 37. 32. 33. Parie ſilium, num ex Luc.1.
& vocabis nomen ejus Jeſum hic erit magnus, tum quà Deus, tum 3271.

qua homo, & Filius Altiſſimi vocabitur; & dabit illi Dominus Deus
ſedem David Patris ejus, & regnabit in domo Jacob in eternum, &.
regni efus non erit fini. V. Cornel. in Matth. 2. II. de regno Chriſti.

Exwod. 15. 15. Canit Moyſes: Dominus regnabit in æternum & ultrà. Exod.! J. 1.

Vertit Chaldæus: in ſæcula ſeculorum, id eſt, in omnem æterni-

tatem. Cornel. V. Daniel. 2. 44. & Bellarm. de æternd Felicit. L. I.
c.6. F. 44;. Quamdiu ergo regnabit Chriſtus judex, tamdiu

Electi erunt beati, tamdiu damnati in gehennâ cruciabun-
tur. In æternum. O aternum! grande pondus æternitati!
omni pœnà damni & ſensüus gravius, & graviſſimum! quis ver-

bo, quis linguaà, quis calamo metiatur & deſcribat æternum?
in omnem æternitatem? perpetuas aternitate? Daniel. 12. 3.5“ Præ-

4*

ſenti dictione rudi & momentaneâ æternitatem, per ſenten-

tiam Judicis Extremi decernendam, & quidem in impios,

conſiderat meditemur. De aternitate Beatorum amplius

quid dicetur zefra Conc. a1. n. .
II.. Veriſſimè Drexelius de æternit. conſid. 9. concluſ. y. fol. 26.

Cum de «ternitate ſermo eſt, inquit, nemo nimiùm dicere.
aut rem nimium augere poteſt; quidquid dicatur, nulla eſt

hic exaggeratio: ſemper minus dicitur, quod de infinito &
æterno dicitur. Fuêre olim aliqui à veritate & univerſali o-
mnium Chriſtianorum fide, nimiùm quantùm recedentes,
Kk kk zZ3 qui

628 CoNCIO XXXVIII. Judicis Extr. Sententid impiis decreta
qui crediderunt ac docuerunt, pœnas inferni non futuras
æternas, ſed eas tandem aliquando, quæ Dei miſericordia
ſit, in tempore finiendas, damnatosque demum ſuppliciis
eripiendos. Hunc in Origine, inter alios, errorem culbat
genis & alio- S. Auguſtinus, L. II. de Cöivet. c. 23. credebat enim ille, deemo-

rum de Sal- nes aliquando à pœrnis inferni liberatum iri, eorum fuppli-

vandis dam- cia finem habitura, Deumque poſt longa annorum curricula

natis. iis reconciliandum. Vid. S. Aung. in Breviar. R. Fer. a2. Domin. .
Duadr. LB. 2. Per Hiſpaniam Aniti hæretici errorem hunc dis-

ſeminarunt diverſis interpretationibus, alii damnatos om-
nes, ſolos alii Chriſtianos; iſti Catholicos tantùm, illi olos

eos, qui largiores fuifſent in dandis eleemoſynis, ex orco li-

Eternitas eſt
articulus Fi-

dei. Credo v .. . . . „
ccj. Cre um ε Fidei noſtræ capitibus, ipſa Kternita, Symbolo Apo-
am terua, Dlu & Fidei noſtræ capitibus, ipſa Kternitas, Symbolo Apo-

& beatam, & ſtolorum inſerta. Credo vitam æternam; quod cum dicis

miſeftam. peccator, tantundem dicis, ac ſi apertè profitereris:
Agquemadmodum firmiter teneo, in altero mundo æter-
nam bonis vitam eſſe paratam, quæ omni eos voluptate &
gaudio perfundet; ita quoque credo, aliam impiis & pecca-
toribus deſtinatam, quæ omnibus eos doloribus, calamita-
tibus, milſeriisque inyolvet. Hinc toties Divinæ Litteræ

horrorem perpetuum, vermem mori neſcium, ignem inex.

tinguibilem, ſupplicium ſine fine permanſurum, nobis innu-

unt. Kternum! Beſſelti, Conc. 6. de Izferno. Hæc ipſiſſima veritas

Ab ipſo Chriſto apertiſſimis verbis exprefſla ſæpius fuit: quid
clarius: Diſcedite, male dictt, in ignem æeternam Mat. 2y. 11? Ob-
Chriſtus uno ſervandus eſt Chriſti modus loquendi, quô idem uno loco
loco ter in- ter dixit: Marcé 9. à v. 23. Bonum eſt tibi, ajebat: debilem introi-
cullcat E*terni- pe in vitam, quàm duas manut habentem ire in gehennam, in ignem
ee nertingn bilen. Bonum eſt tili, repetit Chriſtus v. zr. caudem
45 . 2nl vosre in Vitam a**nανα. Jz˖ö ð peder habenten mitti n Sehen-
anm Gei, nextingiibelis: bt vermis eorum non moritur, & ignis non
eXxletn-

berandos putabant. Corn, Janſen. Conc. Ev. C Inn. fol. Szo. Drexel. n
Conſid. g. Ade atern. Cornel, in Matth. ar. gl. Paolet. citandu. Sed er

ror hic ab Eccleſia condemnatus, & Articulus Fidei eſt, & u

.

Gizu
Atet
one
ter

len
live

(oten

Kig

Ema

lrtta

—

futurs

lcordi.

Mhlicis
nollhat
dlend⸗
hnl,
Mmid
Domng

hunctk

1080n
liſol

orc.
, Ded

er.

0 MN

atel⸗
nned
⸗

Aunir.

littet
irr.

rerits
te
p.
44. .
ohe

ee

ℳ

. .
GNN

.

nis, terrenis, &

V

—— —

Mernitas Pœnarum Damni & Sensis afficifina. 62)

extingaitur. In eàdem omninè conciene dictum hoc inter-

calare tertium ingeminans, Bonum eſz tibi, ait, luſenm introiye
in, regnum Hets, quam duos oculos habentem, mätte in gehennam Ugniz,
vbi vermis eorum non moritur, & ignis non ertingiitir. V. 16. 22.
quem non terreat Oris Divini tam tremenda comminatio:

Vbi vermir eorum non moriter, & ignis non extingletur Tertidè

fententiam hanc Chriſtus repetit, ut terribiles hoſce vermes
& ignes cum Kternitate nobis inculcet „ ur eorum horror e
Kandalum omne & peccatum fugiamus, ait Cornel. ic.

Sufficiant hæc ipſius Chriſti clarifſima teſtimonia Chriſtia:—
no. Veruùm pars magna Chriſtianorum, etiam Catholico- OChriſtiane-
rum, gehennæ & cœli æternitatem eſſe, non credit; certè um magns
aliter viverent, ſi id verè crederent. Sunt, qui videri ve- ”s

lint, id credere: verbis ajunt, factis negant. Alernitatem xtefnitatem-

aut nunquam aut rariſſimè cogitant; & cogitant tantum,

non perpendunt, non inhærent, non examinant, inte llectum

& voluntatem non concitant, imaginationi nil imprimunt:

vix incipiunt, & mox aliò evagantur; & ſi quid forſan ſcin-
tillæ bonæ ex hâc cogitatione natum eſt, id omne proti nus
curis, negotiis, voluptatibus, velut aqua, fuffocant. Ita
plurimi clauſis oculis, & obturatis auribus viam ineunt e-

ternitati ad mortem: quod SS. Patres in Evangelico EPpulo D vesEpulo

ne obſervant, eum tunc primùm levaſſe oculos, cuùm eſſet zn S primum
tormenti EBucæ 1I6., 23., totãâ vitâ oculos habuit clauſos Mmaximè os , S“SDl

pauperibus, ſed & omni pietati, intentus unicè pretioſis ve- „vvvvH,,.

in tormentis.

ſtibus, epulis, luxui; apud inferos primùm aperuit, ſed ni- Lacaæ i6.27.

— ”“ä * 2 = * 8
mis ſerd. Nec eſt, quod miremur, aut nullam homini eſſe
de Xternitate cogitationem, aut raram, & hanc facilè exter-

X

ſenſfualibus opprimi, multosque in cœcos

manibus & pedibus properare in domum ægtern: luctus: via

admodum ampla eſt, amoena, lata, plana, in quà nemo ad in.
teritum errat; ſed in fine viæ & in termino cùm fueris, cum

poſt mortem oculos aperis, regreſſus non datur; uti & Epu-

oni non dabatur. Qu deſcenderit ad inſeroz, non aſcendet, nec
réver-

„

R “ ⸗

S „Rd 630 CoNCIO XXXVIII. Judici Exfr. Sententid impiis decreta

.- mrnr
revertetur altrò in domum ſuam, neq; cognoſeet eum amplides locus ejus. enrin
J Job. g. 9. Drexel. de ætern. Conſid. g9. Concluſ. 3. F. 26. & in Rogo Uam- aipi
nat. C. 6. H. I. F. 16 . Englgr. Cæl. F. &. Thomæ Ap. & F. 2. bidd. ulin
Miernitas III. Et quid Kternitas? quæſtio difficilis. Illam potids lod

quid eſt? experiemur, quàm ritè definiamus nunc. Cam homo de æter- zani
nitate diſſerit, &œn‿ν Ae luce loquitur, ait S. Gregor. L. 27. Mor. c. d. lagsl.
Poreſt,ied Rohner. Id quod ſaprd Conc. 32. ,.9. de leve inferni inſinuatum ert
mrlins dici, eſt, id longe magts de IPSaà aternttate, quaâm minus capimus Uin. N
quid non ſit⸗ aut apprehendimus, quàm ignem nobis ex humanis notio. Pi
uti & de Deo. Tem, intelligi poteſt. Nemo æ&grè ferat, ſi dicamus, ſciri adhue
non poſſe, quid ſit æternitas & quèò plus indagetur, plus in- (n
Qdagandum relinqui: Et quomodo definiri poſſit, quod fi. w.
nem non habet: quid ſit Deus, ait Plato in Ljmæo, non novi; quicd in
non ſit novi E. Conc. zz. m. 4. Ita S. Auguſt. ſerm. 6n. de Verbs D.
veram illam apud Superos beatitudinem depingit, omnem
cujusque mali cogitationem ab eâ removendo; facilinus, in- ͤ
quit, invenimns, quid ibi non ſit, qudm quid ſit- ita de æternita»es

Definiri non

