ma perdita. occludunt, ni Deus miſericordiæ ſuæ oculis me reſpiciat:
ſpero tamen, quòd Virgo Beatiſſima, in cujus honorem
ſubinde roſarium in digitis recitavi, in agone ultimo mo-
dum Confeſſionis ſacræ faciendæ impetrabit. Poſt hæc

Apoſtata rogo te, Juvenis dilecte, in ſanctaà illa Catholicà Fide, in
hortatus ju- quâ Deo ſervis, ad extremum usque ſpiritum perſevera,

tanlla d ſine quâ non eſt ſalus æterna; frequens ſis in Sacramento-
inrige Ca. Tum Confeſſionis & Euchariſtiæ ſumptione; ama B. V. Ma-
thol. . . . .⸗ , L
quia deſerui mediatricem ad Deum, filiumque ſuum, 6for-

taſſis Paſſionis Chriſti & vitæ æternæ nunquam particeps
efficiar! His & ſimilibus dictis, ubi dimiſit juvenem, cœpit

morbus collo vitæque ipſius minari: quare cùm in lecto,

Duo Spe- facie ad parietem versâ, inſtar Ezechiæ, Iai. 25. 2. fleret ſua

Ara appa- peccata, non propheta, ſed duo ſpectra (Deus tamen me
rent. lius novit) in habitu nigro telam albam habentia ad colla-

ria veſtium inopinatè ex cella quàdam, quæ nullam aliam

por-

riam Matrem Dei, ſub cujus patrociniis ego miſer vixi; ſed

ditis

te, gvo
Uatern
ini
DuN.
leaen

eti

W
Wr
MMlo

Clln
Unem
Ann
ler

Unrd.

thon

te on

d
Unett
LEn.]
(Eibr⸗
Unerb⸗

Corle d

—

kerlitan.

& r.

Is verba
85 denho.
lani,
lgeeſ
Ede

Veneer.

Epitetin
fatumd
te, &n

Chort.
en Wni
8 Geſen
tenl 4

Proten
8S Wi
Teſir⸗

l

e, d
etNe

umen.
n. .

n, 91

D .
in ſecto ,

ſeet ⸗
nen.
Adole
— umn
o.

orNA
.

uiſc

„ 1

7

Impiorum extrema Confuſio & Deſperatio. 673
portam habebat, niſi è cubiculo, in quò jacebat Apoſtata,

exeunt: ab his inſperatis hoſpitibus terretur Juvenis famu-
lus, fugit ad ægri DD. Cognatos, qui in Curiali domo, tri-

ſtes ob futuram brevi mortem Cognati ſui, morabantur.
5 ₰ .„ 0 ⁶ „ S *
Auditis illi famuli verbis feſtinè currunt ad Cellam Apoſta-
tæ, quos infirmus rogat per amorem Dei, charitatem Dei &

fraternam, ut Patrem advocent loco, quem dixerat & no-
minrat: Promittunt Domini; adeunt Vxorem, rem expo-

nunt. At illa in furiam acta: non veniat, inquit, diabolus
ille ad meum maritum, quia manibus meis ipſum mactabo.
Reverſi ergo Cognati ad infirmum exponunt animum foœ-

minæ contrarium, & minas furibundas; rem non eſſe pos-

ſibilem, afſerunt. Hic lamentari cœpit Apoſtata, & poſt
multos gemitus rogat Cognatos, ut curent ſe vehi ad Ar-

culam, quam itidem nominabat, ſuæ familiæ. Ad urbem

intermediam cum ægro cùm perveniſſent, Pater Religioſus
ad portam Civitatis obviat, quem quia allocutus Cognatus
Apoſtatæ ex primo carpento fuerat, Pater exequo deſcendit,
ſalutat DOominum, bona precatur omnia feliciſſima, vale-

dicit Domino & diſcedit. In curru ſecundo ducebatur Apo-

ſtata infirmus; & quia tectus erat etiam ad caput, Pater

eum allocutus non eſt; non enim ſciebat, quis in illo curru
duceretur, nec DD. Cognati ullam fecerunt ipſius mentio-
nem. Vbi vero æger ſentit, ſe in ſuburbio duci juxta præ-
dicti Patris domum, excuſſo tegumento cœpit altà voce cla-

mare: Pater abſolve me, abſolve à peccatis, doleo enim ex
corde de omnibus peccatis meis. Mirabantur factum ægri
Cognati, & vicina familia; ſed quia Pater domi non fuerat
ſuæ, & Vxor texit in irmum abſolutionis cum magno deſi-

derio petitæ non eſt factus particeps. Vix ad Arculam, me-

tam ſcil deſtinatam, venerunt Cognati cum ægro, cœpit
ejulare infirmus, & horrenda deſperationis verba effutire,

Morientis

convocatis tamen priùs Coganatis, in hunc modum: Male- blasphemiæ
dictus ſit Deus ille falſus, Pates æternus, qui ab æterno me & maledicta

àad horrenda.

674 CoNCIOXXXIX. In Iudicio finali tremendo

ticipem me ſuæ Paſſionis non fecit, & ſuis meritis privavit
animam meam. Maledictus Spiritus ſanétus, qui mihi do-
num perſeverantiæ in Religione verâ non infudit. Maria
maledicta ſit, quæ ſe mihi patronam mediatricem non præ-

ſtitit. Angeli ſancti, ſanétique omnes maledicti, qui mihi,

Confeſſionem faciendi, tempus non impetrârunt. Maledi-
cta Vxor, quæ Patrem Confeſſarium non permiſit. Male-

clamare: Rapite me diaboli, accurrite feſtini, rapite. Et
animam tradidit diabolis, quibus deſertâ Religione ſervivit.
Exc metss Mo. Concion. fol. I277. & ſegaj. Annon tragicum hoc,

conditionem impiorum in extremo Judicio & æternùm de-
Angelorum & Sanctorum Cœtus, à tam miſerabili ſorte, cu-
jus in morte prodromus, & exordium, tam funeſtus, neque

finem habebit.

jusque pro libitu plura & varia ſervire ac venire poſſunt.
Vt: quantus conſcientiæ remorſus ſit peccatoribus, præ-

non poteſt. Inpii quaſi mare ſervens, quod quieſcere non poteſt.

Iſai. "z. 20. quantæ inſipientiæ ſit, æterna propter temporalia

perditum ire, quàm omnis periculi pleniſſima res, conver-

ſionem & pœnitentiam rejicere in finem vitæ & ultimum

articulum mortis. Pænitentia ſera aut nulla, aut rarò vera Ex
8. Autgieſt. Engigr. P. 2. Dom. 1I. Paſch. J. 2. Et infrd. Conc. 6S. num. 2.
Non deſpe- Etſi, ut dicit S. Iſidorus de Summo Bono L. 2. c. I4. Mullus debet
tandum eti- deſperare veniam, etiamſi circa hinem vitæ ſuæ convertatur ad paniten-
n nmorte. Sgn unumqguemq, enim Dominus de ſuo ſine, non de vitàä judicat. Et:
Perpetrare ſagitium azliquod, mors eſt animæ; ſed deſperare, éſt in in-
Jernum deſcendere. Ibidem. Polyanth. Contritionem huic ægro
L Veram

ad inferni abyſſum creavit. Maledictus Chriſtus, qui par-

dicti, qui ſaluti meæ non adlaboraverunt. His dictis cœpit

horrendum:? En, impii & deſperati hujus adhuc vitæ exem-
plum, unde aliquâ ratione nobis imaginemur miſerrimam

ſperatorum. Servet nos Deus, Beatiſſima Virgo, omnisq;

IX. Hinc in ſeriam maturamque conſiderationem cu-

ſertim Apoſtatis, qui, niſi per pœnitentiam, ſupprimi & tolli

erre

fenm no
ſen ern

ione⸗
(or

ſen t
Den

tten
Necdhat
(tkena

1

irtn

Ptn
eun

fd

iler

— Impiorum extrema Confuſio & Deſperatio. 675
düpet. veram non fuiſſe, ſatis clarum eſt, ſed ſium de peccatis do-
SN lorem expreſſiſſe metum mortis & damnationis, extra Ab-
nnid. ſolutionem Sacramentalem per ſe infufficientem, cùm per-
Mu fecta Contritio in neceſſitate & defectu Confeſſionis, per ſe
. itidem ſufficiat; quàm verè Chriſtus: Non omnis qui mihi di-
Uiumn, cit: Domine, Domine, intrabit in regnum cwlorum; ſeéd qui facit vo-
k luntatem Patris mei: & c. Matth. . 27. Quàâm meritè ſibi verè
1. M. metuat peccator, præſertim cum pœnitere non vult, aut ad
see extrema differat, ubi infirmi pœnitentia infirma eſt: quis
wie h miretur, Deum juſtiſſimè permittere, tales denique in de-
eeni ſperationem incidere, & perire? quid mirum à Deo deſeri Neglecta
umm eum, à quòô tam perfidè Deus deſertus fuerit. Conc. 36. n. Io. koeitonttn⸗
en Eine. & C. 2. n. j. Inſcribe cordis tui intimo ſcrinio, ac ſemper Pberabl-
erin illius memor eſto, quod S. Auguſtinus loquitur: dum ait: 0ſt fihctus
mun. Erit tempus, qus peccator volet pænitere, & non Poterit à quia impoœniten-
clndg quando potuit, noluit, & propter malum velle, Perdidit bonum tiæ.
ſrte lx poſſe derm. y5. de Temp. Et Serm. 3. de Iunoc. Venient dier, inquit,
Ne uando eis nec pœnitentiam licebit agere, nec bonis operibus ſe ab æter-
na morte poterunt redimerer quia percutitur etiam hac animadverſione
gema bpeccator, ut moriens obliviſcatur ſui, qui, dum viveret, oblitus eſt Dei.
plun Ap. Calamat. Glv. Diſc. 61. n. 1o. 12. & toto. & in Sentent. V. Pteniten-
N. tia. Archimed. Chriſt. L. 2. C. 3. à f. 236. Sera, nec vera Plznitentia.
iNdd Thom. de Kemp. de Init. Chr. L. 3. C 72.

un⸗ vVig. præter citt. alios quosdam, S. Thom. & infra Cornel. Alex. Authores.
MMd. Calamat. Slva Diſc. Io. & 31. & 61. & in Sent. E. Pænit. Joſ.
Cſ⸗ Speranza, de qudicio Pundto3r. Polyant. V. Deſzeratio, Nudi-
Ürpwn cium & Infernus. Ludov. Granat. Dux Peccat. E.. 1. P. I. Tit. §.
nth . & Dom. z. Advent. Conc. I. ante G. 3. mihi fol. 20. Martin. Co-
ℳα Cchem de Judicio Cap. 11. à f.73. & citati ſapra n. y. de Deſperat.
lrh Guil. Stanihurſt. de Inferno à f.- 21o. Deſperatio principali-
ter cauſatur ex acedia & negligentiâ, ſecundèò ex luxuriâ,
in 6 S. Thom. 2. 2. 4. 153. 4. ad 3. & Ind. 3. Rer. V. Deſperatio. Drexel.
. . o. 1. Tribun. Chr. L. I. C. 9. J. 2. & Rogo Damnat. Cap. 9. & Iz.
nie, QOm 3 Henr.

feraun

676 Cox CIO XL. In Judicio ewtr. Sententiæ Executio.

Aunulo æternit. & ſitpra num. 9. cit. Archim. Chriſt. cit. ſazpra

larm. Card. Yo. 7. Sapplem. Ars bene mor. Lib. 2. cap. 1o. à f. 2091.
ubi: In extremis deſperantium Exempla horrenda. Vid.
hoc opere, 12. Conc. n. y. Conc. I5. & 27. n. y. & §. Hiſtor. De-
ſperantis. Conc. 227. n. 7. & per tot. Conc. 29. & 34. n. 4. Conc. 42.
O4 6⁵. n. 2. Item Indice Rer. V. Deſperatio, Pænitentaa.

CoNco MX.

Extremi Judicii Sententiæ Executio: Impiorum mi-

ſerabilis deſcenſus & raptus ad inferos. A tanti

præcipitii causà metuendum & cavendum.

Dom2. Adv. Beatus, qui non fuerit ſcandaliz atus in me Matth.
rI. Gd

Luck z. Nr. S
Eidem. Videbit omnis caro dalutare Dei. Luca 3. 6
F.. Thomæ. Noli eſſe incredulus, ſedſidelis. ſ-oann. 20. 27.

I.

Matth. n. 6. atm, qui non fuerit ſcandalizatus in me- Mat. II. 6. Ad-
Quid ſit ſeaan- miranda videantur hæc verba ipſius Chriſti: ſcil. in
Rlirari in dhriſto, hujus ſanctifſimâ vitq́, & doctrina coœleſti ac
divinâ quempiam ſcandalizari, aut ſcandalum ſume-
re; imò & beatum dici: qui non fuerit ſcandalivatus in me. Sed faci-

lis eſt hujus intellectus, ſi obſervemus, quid ſit ſcandalum,
& quæ

Henr. Engelgr. Lnx Hang. P. 1. Dom. I. Advent. & Emblem. r.

ſine Conc. Le Blanc. in Pſal. I. 6. art. 3. à fol. 13 7. Alph. Anton. de
Saraſa S.]. Ars ſemper gaudendi, To. 2. Tr. Iy. G. 7. f. a97. Bel-

cve e
.

prie,

—

wuin

dari

AlAinoc

Vipecte

Dom. 3. Adv. Wedius veſtrüm ſtetit, quem vos neſcitis. Zoa. r. 20.
Dom. 4. Adx. Lox Clamantis in deſerto- parate viam Domini.

ſoli

erat,
WWuigen
(Km
(Counn

neten

—
ylben,

on ce
n ſal
d. Id
Aldr.N.

44,0,

6666

run n.

Atuntl

,Met.

1

Doint.

vel mala, vel ſpeciem mali habens, prebens proximo occaſio- quid?
nem ruinæ ſpiritualis quæ in peccato conſiſtit. Et hoc à Chri-
ſto dari non potuiſſe, probè Chriſtiano evidens eſt, qui de
Chriſto credit illud: Vndequaque omnia bene fecite Marci . 37.

ſto & Moy ſe dicta fuerint, impia & impiè dicta ſunt. Scan- 6

& quæ ejus diviſio ac diſtinctio. Scandalum aliud eſt, & Scandalum
propriè, ſcandalum activum: Et eſt abtiιo minns retta, id eſt, aliud activluum

hnpiorum ad Inferos deſcenſus & raptu. 677

DQui peccatum non fecit: & . I. Fetri 2. 22. quanquam ſcribatur à

Juſto Lipſio Mon. & Exempl. Polit. L. I. c. a. de Friderico II. Im- Friderici II.

perat. ei ſœæpè fuiſſe in ore: Tres fuiſſe inſignes Impoſtores, Dictum im-

qui genus humanum ſeduxerint, Moyſen, Chriſtum, Ma- bium. V.

humetem. Tob. E eller. in Frider. II. f. 3Z3. Sed ubi hæc de Chri- .. Sοα. n. 7.

candalum

dalum aliud paſſivum, idque duplex: aliud Puſillorum; paſſivum, Pu-

quando proximus ex opere alterius ſumit occaſionem rui- fillorum; &
næ, quia fragilis eſt. Aliud Phariſaicum, quando proxi- Phariſaicum:

mus nullo dato ſcandalo activo, ex propriaâ malitiâ & per- quid?
versâ voluntate ruit; ut Phariſæi condemnando Chri-
ſtum, quòd manducaret cum peccatoribus; quòd non ſer-

varet Sabbatum, cùm aliis benefaceret: & c. Chriſtoph. Hau-

nold. §& Y. Inſtit. Theol. L. 2. tit. I. c. II. J. f. n. 16 3. f. 323. Beatus, quis .
non fuerit ſcandalizatus in me. In Chriſto quamplurimi ſunt ſcan-
dalizati, & Infideles, & judæi, & hodie adhuc multi Chri-
ſtiani. Myſterium explicandum & declarandum eſt ex eo,
quòd Chriſtus fuerit Deus homo, & Homo Deus. Vnum Chriſtus
horum aut Deum non eſſe, aut hominem non eſſe, æqualis Deus homo.

periculi eſt, ſi non credas, juxta S. Leonem: Hom. de Transfi- Sere lolan-
gur. D. Brev. Rom. Sabb. Dom. 1I. DOuadrag. Leck. I. & F. Circumciſ.“ ani unc?

D. Lect. 4. Omnino: Chriſtus eſt Salvator „& ut ait S. Joan- Salvator,

14. 4
i
Netia
n
un,
Agve

=6☛

—

———

nes B. Salutare Dei Lucæ3. 6. Et tamen S. Simeon dixit: Ecce in ruinam &
poſitus eſt hic in ruinam, indirectè, & in exitium rebellium, "elurrectio-
corruentium à fide in perfidiam, ab obedientià in rebellio- en multo.
nem, à cognitione Dei in cœcitatem & obdurationem, à ſpe inr PoPtde. .

ſalutis in deſperationem & damnationem, à cœlo in gehen- icfrs Cont.

nam; idque ſuæ malitiæ libertate, non Dei voluntate: Et in yy. n. 1.2.

„

reſur-

gz8 Coxc10 XL. In Iudicio extr. Sententiæ Executio.

reſurrelttionem multorum, credentium in Chriſtum, à peccatis
adgratiam, novam virtutis vitam, in ſalutem, in giloriam;

idque directè, & ex intentione Dei: Luc. 2. 32. Cornel. ibid. ube
Chriſtus plura, f. 63. & ibi citt. locu. Ita: Beatus, qui non fuerit ſcandaliza-
probavit ſe tusin me: Qui de Divinitatis meæ potentiâ (exponit Gloſſa)

Deum & ho- non dubitaverit; uti dubitavit, Thomas à poſt. Vel qui meâ
minem eſſe.

indigna & mortem infamem paſſus: ita ſe verum probabat
Scandalizati hominem, Deum verd per tot tantaâque ſigna, Joanni re-
en Chiile⸗ nuntiata; denique per ſuammet refurrectionem. Sed: ſtul-
fes, S& Ju Ii. Pm hominibus viſum, ut pro hominibus aublor vitæ moreretur, ait S.
7. Cor. J. 27. L
alt, Infideles ſcandalizatos ſuiſſe, cum poſt tot meracula in cruce
morientem viderunt. Sic & S. Hilarius quia, inquit, futura erat Crux
plurimi ſcandalum, beatos eos profeſſus eſt Chriſtus, quorum ſidei ni-
bil tentamenti deferret Crux, Mors, & ſépieltura. Cornel. in Mat. II.6.
Ita aperté Gentium Doctor: Nos prædicamus Chriſtum crucifi-
am, Zudæs quidem ſcandalum, Gentibus auutem ſtultitiam I. Cor. I. 23.

Nihil hu- V.ſuprà Conc. 13. n. . Similiter S. Chryſoſt. de Chriſto inducit:

mile de Chri- Auditu quidem mirabile Ae⸗ quòd ineſffabils LDeus per Eirgini ad nos
ſto ſuſpice- venit uterum, & c. & habere Progenitorer David & Abraham, &c. et-

ris. dam illas, quod magis ſtupendum eſt, fœminas. (ſcil. Rahab Chana-

næam & Meretricem: Mat. I. y. Hebr. II. 31. Joſue 2. Thamar. Mat.
7. 3. Gen. 38. Ruth Moabitidem (quæ & Gentilis, uti & Rahab,

ambæ tamen fideles factæ ſunt & Proſelytæ) Mat. 1. y. Berſa-

bee, quæ fuit Eriæ. Mat. I. 6. 2. KReg. I2. Hæc audiens, mente conſurge,
nihilque humile ſaſpiceris; Ita S. Chry ſoſt. in Mat. Hom. 2. Breviar.

KR. 12. Decemb. Lebt. . Denique S. Hieron. L. 24. Comment. in Mat.

Chriſto Tunc manifeſtius, inquit, oſtenditur Thomæ & latus lanceâ vulnera-
cruciſixo da- En-⸗ & manus fixas demonſtrat clavi: Accedens Neſus locutus eſt en
ta omnis po- dicent: Data eſt mihi omnu oteſtas in cælo & in terràn Matth. 28. 15.

teſtas: &c. IMWipoteſtas data eſt, qui paullò antè crucifixus, quiſepultus in tumulo,
Mjatth. 256.1S. us mortuus jacuerat, qus poſtea reſurrexite Ita S. D. Brev. Ffer. 6. infrà

humili converiatione abjectionéque non fuerit offenſus.
Ex undâ parte videbatur Chriſtus humilis, pauper, abjectus,

Gregor. Hom. 6. in Evang. Breviar. KR. Dom. 2. Aau. Lelt. 6. & . ubi

—

ſcandalur

(Cidkis
(uinar

Coe.
nut ſe
ne Der

Mitate

Prorit

mutt
atisn

Wukl

(her

loſh
Onit
lnl.
My
Wfo

wer
tmche

Crmun,

eutinr,
W

beden
borror

.

heccati
Noriam;
Sndlu.
r
Ckeons

hadſegn

1probebi
ſnnite⸗

r u
75
A6LN.
in ſei .

1 7

,CeH
incc

niA

CNN.
uan. M

ENh

,
renſee
1, Meuk.

nirMOO

4 Mt.
t 4 4
iu
ſlife

Glii⸗

Inpiorum ad Inferos deſcenſus & raptus. 679

Oct. Paſeh. Lect. I. Malè ergo & Judæi & Gentiles in Chriſto
ſcandalum ſumsére. Superſunt fuprà allegati Chriſtiani.
Quid hi de Chriſto Judice ſentiunt: Inſinuatum Conc. 3z. n. 2. Chriſtiani,

Qninam Athei? quinam increduli? Conc. 32. n. I. Conc. 28. n. 2. qui Athei,

O Conc. a. n. I. Beatis, giti non fuerit Tcandalixatus in me. Mira- qui incredu-

mur ſæpè multa imprudenter de incomprehenſibili Regimi- li, qui ſcan-
dalizentur in

ne Dei, de impiorum in mundo felicitate, juſtorum cala- Fudice Chxi-

mitate, incuriis: Zerem. 12. . quaſi non eſſet Deus, non eſſet ſto.

providentia Numinis; non eſſet judex & Juſtitia. Mira-
mur, majorem hominum partem damnari, æternas pro pec-
catis pœnas infligi: Miramur multa alia: & verò mirari
cum reverentiâ & ſubmiſſione, piaculo caret. At ne ſcan-
dalizemur, ne præcipitemur: nil humile, iniquum nihil de
Deo ſuſpicemur. Subjiciamus nos Divinis inſcrutabilibus
Judiciis cum timore, & noſtrüům cautela. Erit dies, quo
Chriſtus, omnibus judex, omnibus Deus & Dominus, ut

Tertull. ait ſapra Conc. 35. n. I. citatus, datam ſibi omnem poteſtatem

z cælo & œin terr, exercebit, & omnes illi, qui in ipſo ſcanda-
lum pati voluêre, & interitum ſentient, impii ſcil. in extre-
mo judicio excepturi ejusdem Judicis ſententiam: lie, male-
dibti; &. adeo efficacem, & ſuper omnes Reges poteſtatis
tantæ, ut impios non tantùm jubeat d'ſcedere maledibtos, non
tantùm Cœlo, & à ſe excluſos, ſed & abjiciat in ienem, eheu!
æternum, quòô deſcendent, ibunt, labentur præcipites, rapi-
entur impii. Hic deſcenſus, hic lapſus, hic raptus ad Infe-
ros usque, miſerrimus, nobis jam piè curioſo & acuto oculo
ſpectandus, ut à tanto præcipitio, ejusque causâ maximum
horrorem concipiamus. l
II. Judicii extremi ulteriorem proceſſum, latæque à

Chriſto Judice ſupremo Sententiæ tam Beatorum, quàm
reproborum executionem, finem denique, ipſe Chriſtus do-

cet paucis, ſed efficacibus & nervoſiſſimis verbis: Matth. zr.
sé. Et ibunt hi, à ſiniſtris qui erunt, in ſupplicium æternum; Juſti
autem, à dextris, in vitam æternam. Ucrormque ſententiam
Mecht! de Jud. exktr. Rrr r fuprà

6go CoNcIo XI. In i. udicio extry. Sententiæ Executio

ſupra explicatam intelleximus, Electorum, Concione 33. Re-
proborum C. 34. & ſequentibus., lIbunt hi in ſupplicium æternum.
De quibus verbis ſupra Conc. zo. n. 6. Cur Electi ſuam priùs

accipiant ſententiam, quam reprobi, ſuprà Conc. 33. num. 2. in
Damnati fine, & num. 3. dictum fuit. Hoc loco jam graviſſimâ conſi-

priuùs ad In- deratione dignum eſt, damnatos priùs ad Inferos eſſe detru-

fernum de⸗ dendos, quàm Chriſtus cum Beatis in Cœlos aſcenſurus ſit,

dentur, quam ſpectaturis antè ruinam & prolapſum graviſſimum illorum
Beati ad Cœ-Omnium: LEætabitur juſtas, cüum viderit vindiétam; de quo Cone.
los aſcen- 32. n. 3. & Conc. 33. n. 3. pluribus itidem dictum eſt. Vid. & Con-
dent. cione ſequentè. Martinus Cochem Capucinus de Judic. C. 13. & Ia. Et

ita habet ad literam S. Textus: Wunt hè in ſupplicium æternum;

Juſti autem in vitam æternam. Matth. 26. v. 4’6. Prius dicit, ait
Cornel. Janſenius Ep. Gandau. in Concord. Evang. Cap. 127. f. 8zo.

in illa verba eos, qui à ſiniſtris erunt, ituros in ſupplicium æter-
num, quàm juſtos in vitam, quia narrationis ordo ſic require-

bat, eò quòd proximè præceſſerit de condemnatione impio-
rum. Vel etiam ad ſignificandum, impios in conſpectu ju-

ſtorum mox abituros in ſupplicium, quod ad augmentum

felicitatis & gaudii ipſorum faciet, cùm ex comparatione
ſuæ felicitatis cum aliorum comparatione, magis Dei in ſe
gratiam agnoſcent, & prædicabunt. Ita cit. janſenius. Ita
econtraà ſimul graviſſimum impiis tormentum erit. Quan-
quam Stanihurſtus de dqudic. cap. 9. f. 6z. Sententia executioni

mandabitur, inquit, eo modo atque ordine, quòê fuerit pro-

nuntiata, id eſt, ſicut prius Chriſtus dicet ad Electos: Venite,
quàm ad reprobos: Diſcedite. Ita priùs Electi admittentur
in gaudium Domini, quam reprobi rapiantur ad poœenas tar-
tari. Ut impleatur illud Pſalmi 1III. Io. Peccator videbit, & iraſce-
tur, dentibus ſuns fremet & tabeſcet; deſiderium peccatorum peribit.
Et Dionyſ. Carthuſ. de qudicio art. 15. mihi fol. 133. de Judice ait:
qui cùm protulerit ſententiam, primè pro Electis, dicendo:
Venite Benedicti Patri mei; deinde contra injuſtos dicendo: le
maleaicti in ignem eternum, ſtatim ipſe Jjudex cum univerſis
Ele-

n
eret
rid
K t,

—
Wis a

icip

Etin
i to
odoru

etn in
ſchrenan

Gcllin

iaben,G½

ne 4

(Paite

Wi

en

kte!

((vos
g,
l

11 4*
en

(W
ellen

II

ſii de

um!

,
E6
s

D Impiorum ad Inferos deſcenſus & raptus. 661

e; RN. Plectis aſcendet (videntibus reprobis) in regnum cœlorum.
de Sed hic ipſe addit, melius dicendum videri, quòd diabolinon
n rapient impios homines ſecum ad inferos, ſed quòd Angeli Angelida-
Sancti totam illam maledictam Societatem hominum re- mnnatos præ-
meni. proborum ac demonum impellent ac præcipitabunt in car- giirabunt ad
CEiamn cerem infernalem, quia apud Matthæum c. I3. 41. Chriſtus ternm
enumh affirmat: In conſummatione ſæculi miittet Filius hominis Angelos ſuot,
millnn & colligent de regno ejus omnia ſcandala, & eos, qui operantur iniqui-
eſve⸗ tatem, & mittent eos in caminum igni Et rurſus ait: In conſum-
watione ſæculi exibunt Angeli, & ſeparabunt malos de medio juſtorum,
6 & mittent eos in caminum ignis? Ibid. v. g9. Ita Carthuſ. cit. loc.
Quidquid verd ſit de hoc, an ante vel poſt Aſcenſum ad coœ-
dct, Tos Beatorum, damnati ſint in infernum projiciendi; abſo-
Aν lIutæ & æternæ veritatis eſt: Ibunt hi in ſupplicium æternum
H (quod hoc loco pertractandum & contemplandum ſuſcepi-
en. mus) idque ſine omni commiſeratione Electorum, jaxxta
Kirm cta Conc. 32. n. 3. & 95. Imdò, ut ait S. T homas: Càm damnati non
Heci⸗ poſſint à ſud miſerid trancferri, non poſſunt Beati ſecundum rebbam ele-

nemm conem miſerits eorum compati, ac proinde nec unquam compatientur:
n Suppl. q. 9a. a. 2. in C. quin & Sanbti gaudebunt de pænis damnato-
Mii rum per accidenr, contemplando in ei Divinam juſtitiam, & ſuam ab
N. pD eis liberationem. & Thom. cit. q. a. 3. in C.
„Wα III. Lbunt hi in ſupplicium aternum. Hinc dies noctésque Via impio-

utn plurima conſiderari poſſunt. O miſerrimi, quænam, cuùm rum, in virà
ir. viveretis, via veſtra! Qiam peccatorum vocat David Pfalmo I. . e ar un
:in A Chriſto dicitur: Satioſa via, quæ ducit ad perditionem; & mul- 20 in ernum.
inun t3 ſant, qui intrant per eum Matth. z. 13. Et hanc viam pedes ve-
eu ſtri decurrebant, neglecta viaâ ſalutis & ſuavium mandato-
Si rum Dei; cùm jam fateamini KRei- Ergo erravimmmn 4 viä veri-
,rii tatiz: laſſati ſumus in via iniquitatis r. perditionits, & ambulavimus
oin vias Asfnciler Sap. v. 6. & z. Jam in uſtimo viæ veſtræ termino
lemm eſtis, & miſerabili. Jam ad puteum inferni & ad os lacũs
coeh ignei ſtatis; eò vos ſemitæ veſtræ ad malum deduxerunt:
ires unicus adhuc ſaltus ſupereſt: & ultimò de vobis actum erit.
E Rrr r 2 No-

682 COoNCIO XL. In Judicio extr. Sententiæ Eecutio —

Notum eſt de Marco Curtio Adoleſcente Romano nobili, uüuli
qui ſeſe pro ſalute Patriæ Diis Manibus devovit. De quo feie
Livius Dec. I. L. z. Nam cùm terra in medio fori in immen- und
Curtius Ro- ſam altitudinem deſediſſet, eamque voraginem, reſpondis- Adie
manus in hi- ſent Vates, tunc expleri poſſe, cuùm res optima in eam inji. Eeſe
atum præ- ceretur, vel ſi quisquam ex primæ ſpei adoleſcentibus ſeſe xän
ceps. in hiatum dejeciſſet; M. Curtius phalerato equo inſidens, dhin
&S& ipſe ornatiſſimus, ſeſe in eam præcipitavit, Patriæ ſahutis wiiqui
ſtudio motus, ut habet Livius. De quo & Valer. Oroſius: cum
S. Auguſt. Zonaras, citati à Majolo Tom. 1. Colloq. 15. ſ. 209. qui ell
addit: Vnde non fabuloſum, ſed ſuperſtitioſum potius pu. ttud
tandum eſt. Verè ſuperſtitio & fraus domonis illuſit Ado- (ud
leſcenti ſic miſerè pereunti, utut coram mundo videatur ags-⸗ luf
ſecutus nomen immortale. En reprobi, ad quem hiatum uiinm
terræ immenſum ſtetis, mox, veſtro equidem ſcelere præae-
viio, jam nunc verò juſtè latà judicis ſupremi Sententiâ, de- Mn
Hiatus In- rurbandi. En Iefernus dilatavit animam ſuam, & ſinum in im- Exl

ferni. menſum, & aperuit os ſaum absq ullo termino, ut omnes abſor- Ulis
beat, avidiſſimèque devoret: Et deſcendent fortes ejus, & popu- n
Ins & ſablimer, glorioſiq; ejus ad eum, Ias. y. Iar Omnes ſine diſcri- geuin
mine deſcendent in infernum: ſicque Deus juſtus vindexab (kAre
omnibus Beatis laudabitur, & exaltabitur in hoc ſuo jadicio M
juſtâàque vindictàâ, & ſanctificabitur in jaſtitiä, ſanétusque de- cpokn
Llarabitur ac celebrabitur. a. z. I6. Eo præceps ruit miſer- uie
rimus peccator, neque aliã famæ perpetuitate, quàm: Se ſanl
Inſipiens ſuomet periit æternàùm pracipitis ſebimet. Vid. Anton. Suc- ſaf⸗
quet, Via Vitæ æt. Iz. Inag. ſol. 296. Talis fuit, de quòô horren-
duum eſt, quod refert Eneas Sylvius (dein Pius II. P. M.) P
Impietas Europ. cap. 2. Fridericus Comes Ciliæ in Styriâ, in libidinem oni
Friderieci propenſiſſimus, occisâ propria manu uxore, cum greges Ven
Com. Ciliæ. puellarum raperet, uxores paſſim maritis auferret, Eccleſia- Wi
rum bona diriperet, perditiſſimos quosque ad ſe conſciſce- n
ret, Romam Indulgentiarum causâ in Jjubilæo anni 15 50. jam d
nonagenarius petiit: ſed adeò nihil profecit, ut cùm rever- (

ſiis

oncbili, ſus nihil melior appareret, interrogatus, quid ſibi Roma
Nqo profuiſſet, in priſtinos mores relapſo, ait: Et calceator meus
nimmn ad conſuendas ocreas poſt Romam viſam rediit, Quem
uimd. cum aliquis ex amiciſſimis monuiſſet, ſciret ſe moriturum, M
denijz ac de ſepulchro cogitaret: Iſtud, inquit, ago; nam ſepul-
sA chrali marmori hoc Epigramma inſculpendum ſtatui. Hec Porta ad in-
des mihi porta eſt ad inferos: quid illic reperiam, neſcio; ſcio, quæ t0&.
amn reliqui, abundavi bonis omnibus, ex quibus nihil fero me-
Om cum, nec quod bibi atque edi, quédque inexhauſta volu-
i ptas exhauſit. T hom. le Blanc. & J. in Pſal. I. 2. f. 131. EOò præceps

9

tiisn it ruitque volens, lubens, peccator inſipiens. Præteritis Eques lepo-

1

nitd. (tradit oculatus Scriptor, P. Paulus Zehentner, Promontorio rem inſecu-

lermö L. I. J. 9.) annis, cum Exercitus noſter per inferiorem Saxo- tus mergitur
B & perit ſym-

60 HZ Inmpiorum ad Inferos deſcenſus Sraptus. W 683 “

niuo niam iter faceret, adverſus Regem Danum conflicturus, poben ren-
e contigit, ut Eques Polonus comitem ſibi canem haberet. oris Pecca-

ie. Hic ut & fruteto conſurgentem vidit lepuſculum, ſpe præ-
mni. dæ pellectus, inſequi cœpit; ſed & herus: ſpectabant interim
r. milites cum riſu ternarium in perniciſſimo curſu, leporem,
canem, equitem. Sed neq; diu ſpectaàrunt, riſusq; omnis in
edau gemitum condolentiæ migravit: nam ecce tibi, non lepus,
lerh ſed venator captus fuit; ſeu potius in medio campo, eôque
u paludoſo, evanuit, dum in foveam molli ceſpite tectam ita
eH profundè extemplo ſubſidit, ut nihil amplius de equo,
me nihil de viro compareret præter pileum, ipſo lapſu e capite
RL excuſſum. Jahoda in Natalit. P. Jeſu Fer. 2. poſt Dom. ulnquageſ.
nͤ AY. 2. f. 274. Sic hic loci ante annos paucos in monte profun-
Yhone dus puteus repurgatus eſt à ſordibus: Extraéti, inter alia,
, 30. tormentarii majores globi; ſed & oſſa cadaveris equi, &
hominis; gladius, ſclopi manuales longi; Eò inſequentem Equescum

—

idtea a ne
1n hoſtem fugiens, tempore belli Suecici Senum adhuc me- eohen
. 4 14 . 7. * „ X- pu-
e. morid4, præceps delapſus eſt Eques miles, & in eo puteo utchn, dbe.

ta Cœmeterium proximè ſito, ſepulchrum ſibi reperit. Q
miſerrimi damnati ad longè alium puteum & foveam delati
eſtis, in eo æternùm corpore & anim4 ſepeliendi, inſecuti
Rrrr3 iign

—

lſc.
nee.
18

—

65 4 CoNcIO XL. In ſudicio extr. Sententiæ Executio
in vivis, quid? leviſſimum leporem illicitæ voluptatis, gu-

læ, vanitatis, honoris, boni & lucri injuſti temporalis, &

Vobis riſus & jocus fuit, qui nunc vobis in luctum abiit, ne-

mine bonorum condolente. Ilta in rem hanc cit. Stanihur-

Terræ hia- ſtus fol. zz. Tunc repentè, inquit, terra latiſſimo hiatu ad

rinue damna- inferos usque ſub pedibus eorum ſeſe aperiet & diſſiliet, ſta-
abſorbehun. timque infelix hæc turba, flammis deemonibusque circum-

tur, miſerri- fuſa inſultantibus, præcipiti ruina devolvetur in tartarum,

mè. cum iis ſordibus, quæ ex mundi deflagratione reliquæ e-

runt. Qui tum excitabuntur fragores: quam inſani tumul-

tus: quàm horrendi clamores ex crepitantibus flammis, un-

dique à disruptàâà multis in locis tellure, maximéque à confu-

sa multitudine pereuntium, qui, cum dœmonibus confu-

ſi, clamores edent, atque ululatus, quibus, tanquam ab
... ingenti tonitru, cœlum ipfum telluúsque circumſonabunt.
Divinâ vir- Porrò Divinaâ virtute fiet, ut brevi tempore ad terminum

tute. perveniant: alioquin facilè quatuor aut quinque horis opus

eſſet, ut naturali pondere tantum ſpatium abſolverent,
I, pundo & quod putatur eſſe minimè mille leucarum. la pundto adinferna
momento. deſcendunt; ait S. Job, c. 21. 13. in momento, legunt nonnulli alii,

ait Pineda hic. Conſideranda profunditas & altitudo Casus

hujus miſerabilis. Doœmon é cœlo lapſus omnem viam e-
menſus eſt momento ad Tartarum usque, quod in medio vel

4

centro terræ eſt. Paolet. ſer. II. Quadrag. n. y. (Auis deſcribat

cœli ſummi altitudinem, & à terrà diſtantiam? Ratio dedu-

Altitudo

,„ O OGcto millibus annorum ad cœlum empyreum perveni-
ocli à terra.

ret, etſi quotidie octingenta milliaria conficeret in hoc ad
cœlum itinere. Et: quèd ſi molare ſaxum ab oéëtavà ſide-
rum ſphærâ dejiceretur, ante nonageſimum ſecundum an-
num non attingeret terram, etſi ſingulis horis ducenta milli-
aria (nec enim plura poſſet) cadendo pervolaret. Ita Drewel.
Cornel. in Geneſ.I. 16. Et hunc è& cœlo caſum fecit Lucifer cum

ſuis Iai a. 12. infra n. g. & Conc. 41. n. I. momento, & in puncto. Sed

cit iſta, ait Drexel. Yo. I. de calo L. 2. C. §. J. 2. mihi f. 247. Ne-

—

inſupe

Uipun

ticos

hora⸗
Uigun

(itin
Mliar
Poerme
Aiariun
necis

N,

GNR
Porn

Mler

”

rinziorum ad Inferos deſcenſus &raptus. 685

,d. & inſuper in infernum usque. Terra, quæ comparatione Terræ ma-
GsA ccli pundtum æſtimatur, continet in ſe ſecundum Mathe- gnitudo, pro-
ekN. maticos milliaria germanica, quorum quodlibet duas requi- funditas ad
Audm. rit horas, 5400. ſeu quinquies mille, quadringenta: quod infernumus-
ng colligunt Cosmographi, ex eo, quia Gradus unus cœleſtis ucegr ennea⸗
Iek facit in terrâ Milliaria Germ. 5. Ergo 360. Gradus conſtituunt rum H 0.
tümm. Milliaria 5400. Diameter ſeu linea ab unâ terræ ſuperficie extr. Judicii.
umm, per medium & centrum ad alteram ſuperficiem terræ eſt mil-
iee liarium 1718. ſeu mille ſeptingentorum octodecim: Ergo
niumm medius & ſemidiameter à ſuperficie terræ usque ad Gen-
nisu trum, ubi infernus eſſe creditur, habet milliaria Germ.
dmn 859. Vel 860. circiter, omnium Aſtronomorum & Geogra-
N phorum conſenſu. Cornel. in Baruch. 3. Ig. & Geneſ. I. 16. Jo. Ad.
nund Veberus Diſc. Cur. 3. c.II. fol. IIo. & Diſé. I. f. 6. Pewenfeld. Appar. E-
tug. rudit. C. 66. F. ag6. Drex. cit. &. ſuprà Conc. 35. n. y. ac infrà Conc. zàs5.
mn n. 2. Hic & tantus eſt Caſus lapſus & deſcenſus damnato-
hn Ium ad inferos à loco Judicii & ex valle Joſaphat, ad latam à
leug Chriſto extremam ſententiam: Diſcedite, maledibéte, &c. bunt
Aaini hi in ſupplicium aternum. Vbi damnati ad Infernum pervene-
; rint, terra firmiſſimè ſe claudet, & in omnem æternitatem
(dss Clauſa manebit, ita ut nullus damnatorum poſſit unquam
exire vel ad ſupera emergere. Itaque terra, omnium repro-

.

nin borum colluvione devoratâ, totôque illo incendio, quod Damnatin ab
Eic ſola terrarum vaſtaverat, unam in faciem coibit, qualem interno cr⸗
a. ante iſtam diſceſſionem oſtentabat, & undique portas æter- Ryglus car-
,1. ni illius carceris obſerabit ſeris, vectibusque adamantinis, cer æternum
ne quandoilli cœlum ejusque lumen videre poſſint aut por- clauſus ma-
tam aliquam patentem, indeque ſpem aliquam concipere li- nebit.
DcH bertatis aut miſericordiæ, ſi fortè horrendi eorum clamores ! .Gen. 6.is.
he 4 ad beatorum usque aures pertingere poſſe putarentur. Et
4 hoc eſt, ire, præcipitari, & devolvi hiante terrâ in infer-
n num, & in hoc æternùm includi carcere diriſſimo. Non abs Infernus
le re hic apertiùs quæres, & ſcire voles, ubi & quê loco ſit la. quò loco.

1 1806 . . 1 .
1fernu! Jam inſinuatum eſt, eſſe in medio vel in Centro ter-
ræ
K

Inſfernus a-

1

686 Co NCIO XL. In Iudicio extr. Sententiæ Executio

ræ (nempe ex nomine: Iaſra nos) vel circa ejus medium ſeu

centrum, ut habent communior ſententia Docdtorum, pri-

ſcique Patres & Theologi, ibique incarcerati erunt æternum
damnati omnes & Angeli & homines, à Die Judicii extremi:
& hic Iufernus eſt infimus, cui proximus eſt locus Purgatorii,
lius ttiplex. ubi Animæ fidelium usque ad expiationem cruciantur eo-

demigne, quòô damnati. Eodem igne purgatier Electus, & crema-

tur damnatus. Tertius dehinc locus eſt absque Baptiſmo pu-

erorum mortuorum,

ſed in ſupremâ parte,

ſolam Pœnam Damni, neque ita gra-

vem, quia ſine proprio peccato actuali mortali ſubeuntium.
Quartus locus fuit, in quo Sancti Veteres mortui ante Paſſi-
onem Domini detinebantur, Cœlo nempe propter Origina-
le occluſo eòusque: & hic Limbus Patrum infernus quidem,
ad quam nullus Inferni cruciatus po-

terat pervenire. De hoc Geneſ.37. 3r. Zob. Iz. 13. S. Thom. Suppl.

9. 69. Baſſ. n. I. Drexel. de Damn. Kogo C. 5. J. I. fF. 171. Ath. Kircher.
70. n. 4. fol. =ro. De Inferno infimo &
damnatorum nobis ſermo eſt, ita firmiſſimè à Die judicii oc-
cluſo, ut ad eum ne radius lucis pertingat, neque ex eo vel
rimula ad cœlum aſpiciendum unquam: quò damnatis vel

Itin. Exſtat. I. Dial 2. C.

minimum ſolatii ſit. O miſeros! cœli lucisque aſpe ctus ut

