S. erat villa Gethſemani, & hortus, in quô Chriſtus orans ſu-
E dansque ſanguinem, proditus à Juda, captus eſt à judæis,
na & in eàâdem ſepulta eſt B. Virgo Maria, ut notat Adrichom.
% Porrö Valls hæc nomen accepit à Joſaphat rege, quòd eam
α ipſe inſigni titulo & fabricâ, v. gr. arcu triumphali, poſt vi-
4 Qoriam. de Ammonitis & Idumæis, ornavit: Vel qvèd in
nm ed Mauſoleum illi erectum ſit, pulchra pyramide inſigni-
elin tum, ut tradit Beda: licèt enim goſaphat ſepultus ſit in Sion,
inah⸗ uti dicitur 2. Paral. zli. I. tamen Mauſoleum illi erigi potuit
ρ in häac Valle, in quod forte ejus oſſa translata ſunt. Cornel. in
cn Yoel. 3. 2. à f. 239. & in Mat. 21. I. f. 39 . Le Blanc. in Pf. z9. 3. f. Io I.

im IV. Rationes & congruentiæ, cur in valle Joſaphat inſti- Vallis ſoſa-
ü tuendum ſit judicium, à Doctoribus afferuntur variæ. Phat Judicii

um E quibus ſingulariter adduco in rem præſentem: quia Chr c inan

en ſtus Hieroſolymis vixit, docuit, miracula fecit, judicatus OpusRedem-
A. occiſus eſt; ac in monte Oliveti, qui huic Vall: imminet, Pionis ha.
rn gloriam & majeſtatem ſuam, aſcendens in Cœlum, oſtendit: manæ per-
Iin Act. 1. II. Ergo decet, & convenit, ut in eãdem judicet incre-actum fuit.
mOH dulos, & inobedientes ſibi, qui tantæ ejus charitati, redem-
prtioni, doctrinæ & miraculis, quibus, doctrinam ſuam coœ-

–

ν leſtem eſſe, ſeque à Deo miſſum Meſſiam & Salvatorem pro-
PDavit, credere & obedire noluerunt. Juſtum enim eſt, ut
.ibi Chriſtus ſuæ gloriæ majeſtatem oſtendat, ubi ſummam
W ignominiam fuſtinuit; utque ibi judicet, ubi judicatus eſt,
vindictam fumat de fuis perſecutoribus, aliisque omni-

bus, qui ſuo ſanguine uti noluerunt. Cornel. ibidem ex Pl. &
e DD. Hac in Valle ergo, ſeu in aére huic Valli & monti Olive-
Gu ti vicino, Chriſtus, à tot hominum millionibus judicandis
vigendus (videbunt Filium homini venientem &c. Luc. 21. 227.)
Ff2 ſede-

226 CoNcIO XVII. Vallie ſoſanphat udicü ewtremi locus,

ſedebit in Nuhe lucidâ & gloriosâ. Asſidebit ei Virgo Mater,
quæ in hàc lalle ſepulta eſt, & reſurrexit: item Apoſtoli, &
viri Apoſtolici. In Valle verò, locisque ei vicinis, conſiſtent

homines judicandi, circumſtantibus Angelis: ſed Electi &

Beati rapientun in nubibus olviam Chriſto in abre, 2. Theſſ. a. 16.

1bhidem. Quomodo autem locus hic tot milliones hominum
capere poterit, inſinuatum ſupraà, C. §. n. 3. de qus &. Tho. q. 5S.
4. 4. ad l. March. f. 1S50. Beſſé C. . de Nud. f. 3358. Le Blanc. &c. Ex

Vallie oſa hac ipsâ ratione, propter quam Judicio finali Chriſtus aſſi-

Phat cat gao- gnavit vallm Jeſiphet, intelligitur, quam hic locus cefſurus
bu ene e⸗ ſit impiis in torturam, ignominiam, & confuſionem; ſicut
commoda. f. V. 1. ed in d Iha
tiſimus. to, accommodum erit & opportuniſſimum, peccatores à u-

dice redargui, caſtigari, confundi. Diſceptabo oum ens ibi.

Chriſti ex Yoel. 3. 2. Ch. riſtus ergo ſupra vallem Yoſaphat „ in throno judi-
probratio ad ciario conſidens, diſceptabit cum impiis in Vale conſiſtenti-

impios. bus, & per omnia pavidis: Ecce ego in hoc ipſo loco pro
vobis atrocia paſſus ſum: ecce hic in horto pro vobis ſu-

davi ſanguinem; proditus & captus; ligatus quaſi latro, tra-

QGusque per torrentem Cedron in urbem: ecce juxta hanc

vallem in domo Caiphæ, ac mox in domo Pilati, pro vobis

judicatus, damnatus ad mortem, flagellatus, ſpinis corona-

tus, colaphis cæſus, irriſus & conſputus ſum: ecce hic to-

tam urbem circumductus, crucem bajulans, tandem in Cal-
variæ monte pro vobis crucifixus ſum: ecce hic nudus inter
eolum & terram ſuſpenſus diſtenſis manibus, pedibus, to-

tôque corpore memetipſiim pro vobis in victimam Deo TPa-

tri obtuli. Teſtes eſtis, Pilate, Anna, Caipha, Juda proditor;
Teſtes Pontifices & judæi, qui hoc ipſo loco contra me cla.
maſtis: Reus eſt mortis; erucingatur, erucifigatur. Meminiſti

Pilate, quòd quaſi reus hic ſteterim coram tuo tribunali, &
* * . .
ſententiam mortis à te acceperim; cum tamen tu innocen-

tem me diceres: Ianocens ego ſum à ſanguine Naſti hüjus. Me-
miniſtis, Caipha, & Pontifices, quòd in Concilio à vobis ad-

jura-

*ſaprà didtum C. 1. n. y. & ſeqq. ceu in quô, cœlitus huc deſtina-

Biki gatioſes, npis Auriſiu 2

juratus: Dic nohis, ſi tu es Chriſtus, Eilins Dei vivi reſponde-
rim: Dico vobis „à Modo videbitis PFilinsm Homeinis ſedentem à dextris
Virtutis Dei, & vententem in nubihbus Cakrli. Mihltnon credidiſtis

imò ſubſannâſtis, & quaſi blasphemum me condemndÜéſtis;

& crucifixiſtis, &c. &c. Similem exprobrationem Chriſti u-

dicis ad impios habet S. Aug. J. 6z. de Temp. quz eſt de die ZRadicis.
Cornel. cit. in Yoel. 2. 2. dà f. 240. Beſſ. de Jud. C. y. à f- 336. Marchant.
Campus ampliſſimus cogitandi, meditandi, dicendiqve.
Econtrà ex hoc judicii, & vicinis locis, in quibus Dei Filius Solatium

ſalutem noſtram operari dignatus eſt, Electi ſummo perfun- Eledorum ex

dentur gaudio, & affetuofiſſimo ſenſa. Fuére quam plu- Valle oſaphat
rimi, qui in vitâ per terras & mare, in Terram Sanétam, ma- & vicimis lo-
gno & difficili labore abeuntes cum ſummo devotionis ſen- *
ſu hæc veſtigiis & geſtis Chriſti conſecrata loca viſitàrunt;
uti S. Guilielmus, D. Aquit. S. Conradus Ep. Conſtant. S. Igna-
tius de Loiola &c. Et quis noſtrum probè Chriſtianus non
optaret mille votis, præſens venerari hæc ipſa 88. 1oca! Uti⸗-
nam tunc in Judicio, cum Beatis, hisce votis noſtris ſatis-:

fiat!

V. Ut autem à me cogitata meliùs proferam, adduco in

quandam, à longè, rudem delineationem agendorum in Vzlis Mam-
Valle oſaphat, & pro quâdam Judicii formâ ibidem ea, quæ bre Gen. 15.

ipsâ in Lalle quädam acta refert Geneſis re 1s. ex quò ſeligo Juædam for-
C

pauca, mihi accommoda: Apparuit Abrahamo Dominns zu ma NWallis
Convalle Mambre (eſt Valls Palæſtinæ, quæ & Terebinthi, teſte ſaphat.
Joſepho, à Bethleem fere 15 mill. paſſ. non longè ab Hebron,
Davidis per ſeptem annos quondam regiàâ urbe, Hieroſoly-
mis diſtante 20. mill. paſſ. ſeu 4. milliaf. German. Lexic. Gea- D
graph. novum Adrichom. in Jud. n. 153. fol. 5&l.) & ecce, apparuerunt

ei trer Eiri, ſtantes prope enn &. Nominantur tres Viri, ſeu

Angeli, & unus inducitur locatus. Abraham trer vidit, &
unum adoravit“ Canit Eccleſia Reſponſ. y. Dom. ZQuinq. Cceu re-
præſentantes Deum, & SS. Trinitatem, ut docet 9. Auguſt.

In tribus Viri, ait 8. Eucherius Ep. Lugd. qui venerunt ad ibra-

4

22 2 CoxctoO XVII. Ballis oſaphat Tudieii extremi locus,
ham, Domins Chriſti prænuntiabatuer ad ventus, uam guö duo Angeli ur
comitabantur, quos pleriq, Moyſen & liam accipiunte unum priſeæ

Legis latorem, qui per eandem legem Adventum Dom'ini indicavit let
alium, qui in ſine mundi venturus eſt, denuntiaturus ſecundam Ad. leut
ventum Chriſti, atq; ejus Evangeliuv pradicaturm. Ita S. Euch. le⸗

D. 2. in Geneſ. c. 27. Corn. in Gen. 15. 2. f. 17. Eidit diem Cbriſti, &
Iætatus eſt, ait de Abrahamo S. Hieron. ap. cet. Adrichom. abi vile. 4
Eodem capite commendatur laudaturque Abrahami hoſpi-
talitas, quam & remuneratur Deus, ſeu Angelus Deum re-

præſentans, ut dictum, promittens in ſenio Abrahamo & 1
Saræ Filium. Ad quæ Sara ridet, negatque, non rata, ſe vi- i
ſam eſſe ridere, & à Domino reprehenditur, timore perter-
rita, v. 13. & 14. Weranza punbt.132. f. 2506. Rurſum & denique
eſt actum de everſione & interitu Sodomorum; quæ eſt fii-
gura interitùs reproborum & paucitatis ſalvandorum. eprà 4
In Vane ſo= C. /o. n. . Regredior hinc ad V'allem Joſaphat, in quâ longè gra-
btiſen i viùs agentur omnia, imèò graviſſime. Ad Judicium aderit

tota SS. Trinitas, ut Jjudicium peragat, judicetque mundum

qua Deus & (ut ait Cornel. in Apoc. 1. 4. ea verba: Qus venturus eſt. Idq;

Wa homo. propriè competere Filio, hic enim propriè venturus eſt, &
judicaturus orbem) non per ſe, ſed per hominem Chriſtum, N
etiam à reprobis viſibilem in judicio, ſcil. quà hominem.
Rebtè & congruò Chriſtus ſecundum humanam naturam etiam eſt ii⸗
mundam jndicaturus e eſt concluſio S. Thomæ Suppl. q. 90. a. I. &
Farte 3. 4. 9. art. 4. Coneluf. allegatque id Joann. y.. 22. Fater omne
Iudicinum dedit filio ſiio, uni ſecum, ſed per Incarnationem ho-
mini facto: ℳ ſi diceretar, ait S. Mug. E. 1. de Trinit. c. 13. Patrem
nemo videbit in udicio vivorum & mortuorum, ſed omnes Filium, y,
Zut⸗ Filius hominis eſt, ut poſſit & ab impiis videriè; cum & illi vide- Ke
Ant, in quem pupugerunt. ap. Corn. ibid. qui conſtitutus eſt à Deo Ju-

In Valle Jo- dex vivorum & mortuorum Adtor. Io. z2. In hâc Valle Joſaphat RkR
Gphat pro- Opera miſericordiæ & hoſpitalitatis laudabit Judex, & præ-

1 wa pec. Miabitur. Matth. 2 6. 3. Eſurivi enim, &c. In häc valle Kiſis (cum
cata & jadi- Eccle. 2. 2.) reputabitur pro errore, & multos perterrefaciet; 4

caäbulntur.

ſicut

Eleli gratioſus, impiis durißimus. 229
ficut & alia plura, quæ leviſſima putamus, & occultiſſima,
N i . . E 4 . ”MMä . „ —„ „
ilus vani, vVaniloquia, verba otioſa; de quibus Chriſtus
Y . Matth. I2. 36. Dico autem vobu, quoniam omne verbum otioſum, quod
4 locutè fuerint hominer, reddent rationem de eo in die qudicii. Quid

de gravioribus? Si Sara, à modeſtiã commendata, ut ait Lyr.
quia Angeli de ſuſcipiendo filio ſunt locuti, hoc audito, poſt

Y

aoaſtium, in domo propria, quin imò intra ſe, ut habet Hebr. &
Chald. paululùm fübriſit occaltè, nec non in ipſorum Ange-
Kole lorum, in humanâ formâ, & à ſe non cognitorum, ex ſent.
M!

& Adaguſt. miniſterio occupata (Ecce in tabernaculo eſt“ v. 9.)
acriori tamen vultu à Domino taxata: quare riſit Sara? . 13.
X Cornel. & Seranza punbl. 15. à f. 39. quid quæſo in Judicio fiet?
In hac Valle goſaphat non Sodomæorum tantùm, ſed univer-
ah hſoꝛh‚um impiorum à judice decernetur, & executioni deman-
1 dabitur interitus, animæ & corporis, isque æternus. O æ&- vallis Jo-
eEÿ ternum! 6 duriſſima, & perquam horribilis illa E'allu Yoſa- ſaphiat impiis
mit phat, non iis tantùm, qui ſuprà memorati, de Dei-ſeu Chri- horribilis fu-
mmn ſticidio convincentur ex loco, ſed omnibus adhuc peccato- tura.
ribus, reis ſanguinis & mortis Chriſti (ſapra dorſum meum fabri-
6 O caverunt peccatores & c. Pſal. Izs. 3.) Ne innocentes habeamus
u nos, quorum peccata Chriſto in agoniâ ſanguinem expres-
m ſerunt in horto; ſuppeditaârunt flagellis aculeos, Coronæ
tin ſpinas, ad Crucem malleos & clavos; quin ipſam Crucem,
ℳ quibus ad mortem usque torquebatur Chriſtus innocentis-
u ſimus. Metue ſis ergo hanc Vallem Joſaphat, Judicii, contra
nt te, locum. H
lem VI. Ut autem hujus circumſtantiæ Loci extremi Judicii, Citatio in
1 Vallis Joſaphat gravitatem magis apprehendamus (ſicut eſt, Vallem Joſa-
s & eſſe debet altæ conſiderationis) cogitate, AA. quàm ſæ- phat & pro-
1 pè audiſtis, citationem in Vallem Joſaphat, ut vocant, & pro- vocatio ad Ju-

vocationem ad Judicem Judiciumque fupremum; quæ mum pre
e⸗ certè res momenti graviſſimi, fuitque ſœæpè ſtupendorum

effectuum. Tractant de illaà Georg. Stengel. de Zadic. Divin.
ciacn to. I. c. 37. Drexelius to. 1. Tribun. Chriſti L. 2. c. 3. Mart. Delrius
Duguiſ. .

2 30 CoxNcio XVII. Vallis Toſaphat Iudicü extremi locus,

Diqniſ, Mag. L.2. c. 2. 1.2. ſelt.t. f. 6os. & ſeg. Engl
F. &8”. Innoc. G. I. & 2 ex quibus ad noſtram intentionem pauca.

Deum Jadi-

Ccem liceat? 14 — 1 P * ł
α reat, ne infamiâ gravetur familia, aut ut liberetur mun-

dqus tali ann aut ut reſipiſcat, & terrore perculſus, pœ-
niteat, deſinatque ab oppreſſione & concuſſione miſero-
rum) licita eſt talis citatio. (2) Periculoſum eſt homi-

nibus, non cçompertæ ſanctitatis, has citationes imitari.

(3) Lethaliter peccant, qui ſcienter, injuſtè alies citant.

Quid eita Quoad eos verò, qui citantur: 1I. Si conſtet, eos juſtè judi-

tus judex fa- caſſe, nec ullum eſſe dubium de ſententiæ aut facti, pro-

cit? prter quod citantur, æquitate; tunc poſſe hujusmodi cita-
tionem ab illo contemni. 2. Quando Judex aliquam ani-

mi perturbationem ſenſit: quæ ad damnandum, vel movit

omninèò, vel ad citius damnandum movit: vel etiam non

usque adeo certa eſt ſententiæ juſtitia, ut non ſuperſit pro-

babilis contrarii metus: tunc mal faeit idex, ſi contemnat
hujusmodi citationem: rectè facit, ſi diligenunsitetum 0-
mnia momenta, & quæcunque ad veri indagationem perti-
nent, examinet ac perpendat, & reum interim in cuſtodiã
ſervet, ut vel retractetur prior ſententia, vel maturiore
conſilio confirmetur. Ia PBelrio. Comprobemus unico fa-
cSto, quam formidanda, & non contemnenda ſit omnis cita-
Rudolphu tio ad Vallem Joſaphat. Rudolphus Auſtriæ Princeps in Fqui-
Auſtriæ Prin tem Auratum fatales inſidias molitus eſt. Eum deniq; com-

Geps ad ſapre-prehenſum, tortum, ad extremum ſacco incluſum, in pro-

eiet d,don uentem juſſit abjici. Eques jam in culeum conjectus, an-

parere cagi. cdtiam clauderetur, ſpectantem & feneſtrà Ducem conſpi-

tur. Catus, altà voce proclamavit: Dux Rudolphe, ad tremen
dum

Præmitto ſolùm, qvantâ cautela, hac in re graviſſimi mo-
menti, opus ſit, ex ſequenti doctrinà citati Delrii: in Concla-
Quaado ſis ac in compendio (1) ai citra odium, aut vindictæ cupidi-
citare ſeu pro- tatem, vel impatientiam, iram, deſperationem, vanitatem,
vocare ad aut aliam vitioſam affectionem, per injuſtitiam oppreſſus
quis, hoc faciat bono fine (puta, ut innocentia ejus appa-

4 FElleRis gratioſus, impiis duriſimuss. 231

SE dum Chriſti Tribunal te voco, ut rationem reddas, cur im-
im merentem me morte tam indignâà perimas. Dixit, & caput
nin culeo abdidit, ſpargendus in flimen. Dux provocationem
lt⸗ iſtam cachinno excipiens: Bene eſt, inquit, à præ, ſequar. Ita
periculi omnis ſecurus, innocentis necem oblivione hilari
im fſepeliit. Sed antequaàm rediret annus, febriculà Princeps
h tentari cœpit. Hic memoria triſtior auditæ appellationis

1 ſubiit, & vadatum ſe agnoſcens: Amici, ait, mors inſtat“ vocor⸗
nec tergiverſari licet; in ſus eundam eſt. Quod dixit, evenit. .
A. Etenim paulèò pôſt e vivis ſublatus eſt. Hæc cit. Drewel. G. 3.

n. F.,es. Citati plura. TLanta vis ineſt humanæ ad Divinum
o Tribunal citationi, quam ſæpè cœlum ratam habet: neqve
nin ridendum, vel jocandum; quod multi faciunt, dum pu-
i rant, & dicunt, adhuc longè abeſſe extremum diem: aderit
ED tamen, quô fuper injuriis, etiam infimo illatis, reſpondere
ir cogetur ſummus; homo peccator, Judici Deo homini: nos
Cic⸗ verò omnes altiori voce, & Tuba Angelorum, ſupremoque

u imperio, citabimur in Vallem Yoſaphat; ſed quòô animi robore HW
Huomf ibi conſtituri ? “ M MVDB
iun VII. Memorabile, & admirandum eſt, quod refert Ro- Hiſtoria.

re bertus Holkoth (Anglus, Ord. S. Dom. qui floruit circa A. C. Terror Pere-
tem 1349. Bellarm.) in Eib. Sap. Milites duo Hieroſolymam fſunt Frnsilanh .
o peregrinati; venerant in Vallem à oſaphato Rege nominatam: laf “ .
hic loc: alter lapidem tollens, an irriſoriè, an animi gratia: gtavis in om-
Audi tu Comes (ait ad ſocium) quando hic futurum ſcimus Zidicium nem viiam
H finale, & omne genus hominum hic compariturum; gσ hic mihi locuni durans.
oÿ fſeligam, hunc ipſum lapidem, judicandas; (& hoc dicto ſedit ſupraà)
jam nunc, ait, poſſeſſtonem accipio, ſic ſöſſurus ante Tribunal alti-
er mum, & jſudicandus. Dixerat iſta ridens; at vide, quam in re
tam ſeriaâ non jocandum. Elevaverat tunc in Cœlum ocu-

.* ſupra quem ſedebat, timens as tremens ſubitò ſemimortuus
humi affligeretur: ægré tandem ad ſe reverſus abiit in viam

BIechtl de Zud. extr. Gg fuam;

2;32 CoxNcO XVII. Vallis ſoſaphat ſudicüi extremi locus,

ſuam; poſtea tamen omnibus aſſerebat, ab eo tempore nun-
quam ſibi diem judicii & judicis in mentem veniſſe ſine ma-

ximo horrore & terrore. Marchaut. cit. f. gt. Labata tom. de Jqud.

ſin. prop. 6. f. 1196. Archim. Chr. l. 2. C. y. J. 4. f. 275. Procop. Capuc.
Jud. D. 9. n. 13. O utinam ſimilem lapidem & nos inveniremus,

in quò terrorem judicii noſceremus, ut ſemper timentes &

midabilem Vallem Yoſaphat. 14
Circumſtan- VIII. Expendamus adhuc breviter, quæ in humanis lo-

tiæ lcum Ju- cum Judicii Reo faciant, vel facere poſſint, triſtem horribi-

dicii humam jemque circumſtantiæ. Locus ipſe feralis, theatrum atrum,
SS one Multitudo hominum concurrentium ad ſpectaculum, nec
31. .,3. habentium ullam commiſerationem; ubi ampliùs nec è cœ-
vincentes; apparitores & carnifices, humanum ſanguinem
ſitientes; publicæ criminum pPatratorum proclamationes,

audiente Reo; facinus apertum; ante oculos locus, genusq;

inſfamis ſupplicii: intus conſcientia rea; & denique Aſſeſſo-

Applicatio rum nobilitas, & ipſe vultus irati judicis inexorabilis. Plu-

cguiq; faciis. ra cogitate; quæ tamen omnia, reſpectu ultimi Judicii, um-

bra ſunt, neque aliud, quàm pictus reſpectu veri ignis, quod

S.Auguſt⸗ dicit de noſtro & infernali igne. Valli Joſaphat a-
pertiſlimum illud generalis judicii theatrum: quis illi co-

lor?: triſtis, ater, cinereus, ex toto, quem diximus, combuſto

mundo; & : Sol obſcurabitur, & luna non dabit lumen ſaume

Matth. 2z. 29. Vel: Sol convertetur in tenebras, & luna in ſangui-

nem. Adk. a. 20. ut verbo dicam, ex S. Anſelmo: O anguſtie! cla-
mat, hine erunt accuſantia peccata, inde terrens juſtitis, ſubtus pa-

tens horridum chaos inferns, deſuper ratus quder, intus urens con-
ſotentia; foriz ardens mundus, Et FP jieſtus vir ſalvabitur, peccator
Bic, depreſſu,, in quam partem ſe premet conſtrictus à ubi latebo? ubi
etparebo? latere erit inpoſſibele, appharere intolerabile. Duid dormi-
tas anima tepida, & digna evome! Dui non erpergéſeitur, què non

fremit ad tantkene tonitruum, gon naormits; ſed mertnus eſt. Ita

§. An-

Io, nec é terra, fübſidium exſpeétet Reus; accuſatores con-

1

en Pedis gratioſus, impiis duriſimus. 2333
Nenen S. Anſelmus in medit. Refert S. Bonav. in pharet. I. 3. c. 49. ap.
nIn Pæaagog. Chr. de Zudicii mem. p. I. C. S. F. 5. F. 271. Hæc & alia par-
AE tim dicta, partim dicenda, quæ tamen ne cogitari ſufficien-
ter poſſunt, facient Vallem Joſaphat, locum Judicii, reis pecca-
toribus quàm maximeè horribilem, ut mallent à terra abſor-
beri. Iefraà G& 2s. n. 6, Quid ſi jam in illaà alle tu ille reus: JTz
I e e vir: 2. Reg. 12.7. tu illa fœmina; tu ille ſenex; tu ille Ju-
venis c— “”ÿƷôèƷMU .
me IX. Nunc ad concluſionem. Quid erge agendum: ſe- Explhica-
mm qͤui oportet conſilium pr æconis ponitentiæ, S. Joannis, tur: Omnis
m verbis initio in thema adductis: Omnt als implebitur Luc. vallis humi-
neg 2. 7. Cujus ſenſus hic eſt: Omna Valli impleatur, omni mons liabitur &c.
Nerece & coli humilietur: Et erunt, id eſt, fiant, vel ſint prava, vicæe
or obliquæ & anfractuoſæ, in directa, G aſpera in vias planas, hoc
eirn eſt, cComplanate vias omnes Chriſto regi ve nturo, q. d. tol⸗
lite & mentibus veſtris, omne, quod pravum, diſtortum, in-
E quale, altum nimis vel depre ſſum eſt, v. g. ſfuperbiæ mon-
Ltem „vallem pufillanimitatis & acediæ, eam implendo, æ-
K quando per fiduciam in Deum: qui aſperis eſt moribus, ad
fuavitatem &tmodeſtiam ſe componat; &c. Cornel. b. & in
, ce Verbo: efficaciter à ſmili S. eanncs hortatlir ad

.

nia deponenda in conſcientia, in cogitationibus, verbis, ope-
ribus, in ſeipſo, in ſuâ domo, in filiis, domeſticis, ſiibditis &öôdW.
„ quidquid vitioſum eſt, quod offendere poſſit venturum Re-
ge‚m, & Judicem. Hoc agamus, & erit nobis locus ad judici-

A nem1 Ealle Yoſaphat bonus; exemplo S. Pelagiæ pœnitentis, S. Pelagia

us
ℳ
n

5 6

quæ à vanitate mundi per B. Nonnum Epifſc. Heliopol. con poœnitens in
verſa, perpetuæ pœnitentiæ ſe addixit hoc loco; nam in mon- monte Oli-
te Oliveti tugurium erexit, ex quòê in Vallem Yoſaphat deſpe- Veii.

Qus eſt, ut jugem Chriſti patientis, æquè ac judicis ventu-

aH ri imaginem ſi iob oculos poneret: ex vit §. Oätobr. dii-

in chom. Cornel. in' cit. Zoël. 3. 2. f. 2441. Le Blanc. cit. Engigt. P. I. D. 24.

4 . Gg 2 Ved.

—

234 CoNcIO XVIII. Libri Conſcient. aperiendi zn Judicio

Authores Eid. 8. Thomias Sappl, . 5Sg. art, a. à ſol. zos. Cornel. za Joeli . 2.
in hujus 17.. e citt. LL. Le Blanc in Lſ. ag. f. 10pl. Drexel. tom. I. Tribun.

Cencionis Chr. L. I. c. 6. & L. 2. . 3. & . Marchant. Hort. Paſt. tr. 3. de

materiam Feide Chr. Ledt. 25. Propoſ. 2. F. 1S0. & . Petrus Beſſeus C. y. de
Ddicio d F. z34. Martinus Cochem Capuc. Groß Leben
Chhriſti mp. 203. F- vrzg. & de Judicio cap. 3. & a. 4 fol. 19. Ved.
flupis, nes C. S. n. 2. & 3. & C. 13. de Cruce n. g. &ſeg. item infrd
de Chriſto Sanguinem ſuum reuusrente ab impiis Con-. 24. Vitus

Faberius Ord. S. Franc. de Paul bP. I. Dom. 2. Adv. JG. 6. & 7.

Joſ. Speranza puncto I32. Mar. Bignon. Capuc. Die launc

Dom.I. Ouad,ageſ. n. 1.16. &-. Chriſtian. Adrichomius Thesz.
7ÿoZerræ &. Vallis oſaphat, ſeu Conciſionis foliza. nm j. 20 4.
Vallis Mambre in NJuda zlem. 753. Tol. J 7. Mons Oliveti idem

Jol. Tzo. num. I192.

2 2 P P E A, 0 8 2 8 8:, 8 N S E E E NS e ree

CoONCIO XVIII.

6

5

In Judicio extremo aperientur, & explicabuntur Libri
QConſcientiarum: hinc impiis æternum dedecus.

Nos jam nunc in tempore munden

CGonſcientiæ noſtræ. &&ιe..

em. 4 Qut legit, intelligat. Matth. 24. 15.
Dom. 2. Adv. Ti es gut Venturns es * Matth. II. z.

Dom. 3. 4dr. Tis qutz es Er oonfeſu, eſt, & non negavit:
ann. I. 1k99.

Ræcedente Concione loe .
gecretum, vallem Joſaphet, luſtravimtuis, horribilem
Jud Rex . pPp lane malis „Etſi bonis gr atioſam & omni plenam ſo-
udex Rex . pehbz Pon, Fbe

7

ocum extremo Judicio à DEO

Regum latio. Ad hanc vellem, Ecce apparebit Dominus ſuper nabem
5 .

S“”ͦ”ð

in æternum dedecus impiorum, G.. 235–½
Fe candidam, & cint eo Sanblorum mällia, & habhelit in veſtimente & en
g. femore ſuo ſcriptem. Rex regam, & Dominas domnantium; Canlit
36 FEccleſia in Keſponſorio I. Dom. 3. Adu. & Apoc. 1g. 16. ubi Corne-
4 lius, cx S. Greg. veſtimentum & femur, ſymbolicè ſignifi-
dog care, ait, Incarnationem & humanitatem, qu4 velut tecéta
fuit Divinitas, nec non Paſſionem Chriſti, qui etiam quà ho-
I mo, merito paſſionis & ſanguinis, quòô femur, ſeu veſtis
Un ejus aſperſa, eſt Rex tegum & Dominni doménantinm; Qualis &
6, ad Jjudicium venturus eſt: TZu e, qui venturus &, quié legit, intel-
ligat- legent autem omnes, & intelligent; Illum hunc eſſe
er Regem regum, & Judicem. In hac Vale erit ille Conventus
v univerſalis, de quéô, ſuprà C. 1o. n. 2. ubi & exponetur publi-
im cè admirandum Bibliopolium, anobis hodiè perluſtrandum

cCccacutéè inſpiciendum: Quia & res nos tangit, nempe: Liber
; . ſeriptusproferetur, in qus“ totum continetur, ende mandus judicetur ait
Eccleſia, in ſeq. Miſſæ Deſuntt. Ex hoc libro patebit palam toti
mundo, ſine interrogatione: Tz quis «? Quis, & quantes

4 quisque ſit: an bonus vel malus? an cœlo, vel inferno di-
dI gnus' ex illo manifeſta erunt occulta & abſcondita, cordis
l. noſtri, & quæ quisque bene vel malè fecit: &c. hinc autem

mm nova judicio extremo graviſſima circumſtantia, imè & ſub-
ſfſtantiale quid accedit, impiis in ſummam torturam, & æter-
num dedecus. En aperiuntur libri, inſpiciamus (quisque
enim noſtrúm partem, vel totum, pro ſiiã perſonâ, ſecum
habet) legamus, intelligamus; Otinam ſaperent, ac noviſſima
providerent! Deut. 32. 29. Legite, & intelligitc, &c, f
II. Liber ſeriptus proſereturs &c. Vel: Et libri aberti ſant, Libri in Ju-
& alius liber apertus eſt, qui eſt vita: & judicati ſunt mortué ex his, dicio profe-
quæ ſoripta erant in libris, ſecundum opera ipſörum. Apoc.20. I2. Dueia, rendi.
per hos libros intelligimus, niſi Conſcientias ſingulorum! ait Richard.

1 Vict. Non rudi ſenſu putandum eſt, proferendum ibi volu-
1 men aliquod grande, in quò omnia omnium & ſingulorum
acta ab omnibus legantur. Loquitur equidem etiam litera
e muta; &: litera ſcripta manet: quod mirabatur quondam,
r. Gg 3 (ut

W

236 CoxNcIO XVIII. Libri Conſcient. aperiendi in ſudicia

(ut ſcribit ex Ludovico Richeomo S. J. Gallo „& Gallicano, H

Cicerone, oannes Adamus Weberus, Præœpoſitus, Can. Reg.
e an. 4⸗ Annulo Memori«k“ Memoriali zy. n. 16. à fol. 195.) Europæi cujus-
comedens . WT1,,—
mmatur ſe à Pendi facultas nondum comperta erat) ab hero ad alium
charta prodi. Nobilem cum ſportulà ficuum miſſus, inſcripto literis nu-
mero, è quibus ille clam devoraverat, epiſtolaâ proditus;
cui cuùm ſenſum ineſſe, fortè ſuſpicaretur, chartam ſubtuůs

inventam, ne ab hac iterum proderetur, lapidi ſuppoſuit,
iterum o&tiduo pèſt cum certo ficuum numero, ipfſi inſi-

dens, animosé epulatus: ſed iterum epiſtolà proditus, & ca-

ſtigatus, clamitabat, chartam mutam eſſe, eâmque lapidi
ſuppoſitam, latuiſſe, quid ipſe egerit: & c. Ita agunt pluri-
mi, quibus, ut omnem malitiam expleant, ſatis eſt illud:
Nemo nos videt Daniel. 13. 20. Verum ſicut Dei oculum latere

nil poteſt, ita & modum habet ac media, quibus omnia eti-
Libti Cen- am occultiſſima, ſole clariùs, palam faciat toti mundo. Ita-

feientiarum que in extremo judicio Liber ſeriptus proferetur- Et libri ape-

mnnia alam ss„rs=aν &c. ex quibus totus mundus leget omnium cogita-
exhibebunt, d.
per omnipo-

Tria ſibi re- cantur. Tria ſibi ipſi Deus reſervavit, ajebat Stephanus Ba-

ſervavit Deus. thor. R. Polon. orcare aliquid ex nihzlos néſſe futura; & dominars

conſcientin. Hoc Dei Dominium in conſcientias maximè pa-

Dodrirass. tebir in udicio. Res & Docrina hæc ex SS. PP. clariſſima,

.* Ambro. & certiſſima. S. Ambroſ- in PPer. Pænit. qus libri aperti ſant, in-
u. quit, niſi Cc onſe Zent Sc, velut lebri Pec catorum noſtrorum ſeriem co z-
tinenter? libri non utiq; atramento ſeripti, ſed veſtigits delictorum &

ſtagitiorum inquinamentor aperietur liber conſcientiæ taæ, liber cor-

dis tus; culpa tua recitabitur. ap. Calam. in Sent. Pennequin Conſid. 9.
S. Baſihii. z„. . F. y31. S. Baſilius L. de verd Lirgin. quæ prins torpone, Ait,
quaſi veſte, contebta minimè habere putabamur ed mutatd, ſe omni-

um oculi ingerent, nullusq; jam vel negations, vel defenſioni erit lo-
α,, quando ipſa cernentur opera, in ſuo authore conſpicus, non enim

con-

dam Nobilis, famulus Peruvianus in Braſiliâ (cui genti ſcri-

— —
—

SS —= —

tentiam Dei. t per Des Fwezer ujnsq, opera, mirà celeritate, à quolebet conſpi-

S== —— — — —

= —
=—

—

—

— —, —,. 2

—–
=S= —

=çS =

lll
6
N:

ci

I

.
3.
6,6

Nℳ.

tas imagines peccatorum. Cornel. ibid. qui id magis explicat, dum

in gternum dedecus impiorum, c. 237

sonfusè, ſed ſingula per parte, el ſeſé habent, velut in Ppibtur . noſcen-
tur. Et S. Ephrem. L.. de verà Pænit. c. z. Vnusquisqg,, dit, cernet S. Ephrem.

aÿnte faciem läam expoſita opera ſuan, ſive bona ölla, ſive mala præmiſit:

ormidabiles libri aperientur, in quibus ſoripta ſunt opera noſtra, &
abkus, & verba, & quæcung, egimus in haäc vitä; necç ſolum ablus, ſed
& cogitationes, & intentioner cordu. S. Chry ſoſt. hom. . in p. ad S. Chryſo-
Rom. Quid, inquit, zunc nobis miſern ſiet, Cum omnia Orbi uni verſo ſtomi.
palam Jacta, in tam aperto, tamq;, illusſtri theatro denudata, hominum,
artim nobis cognitorum, partim incognitorum ocllis ſubjicientur.
Inſcripta in peltore meo gero meorum indicia peccatorum. S. Ambr.
in Apolog. David. & . Cornel. in Dan. . Io. à f. 1329. Calamat. Hlv.
è.M
III. De mirabili Scripturâ refert 3. Jerem. 17. 1. dum ait: lerem. 17.

— . 4 . 2
Peccatum Juda ſeriptum eſt ſtylo ſerreo, in ungue adamantino, exara- eceatam Ju-
tum ſuper latitudinem cordi eorum. Et quidem peccatum illud, es debeum
—eſt ſty o fer-

ſcelus fuit perfidiæ atque idololatriæ, quod ita fortiter in-

N

Oie . tit reo & c. v. I.
ſculptum eſſe dicitur pectoribus reorum, ut nullaà lituraâ

obduci, nullà vi eradi poſſit. Sic planè res ſe habet cum Ita ſcripta
damnatis; in libro conſcientiæ ſuæ non atramento circumfe-

erunt omnia

runt ſcriptas non eluendas lacrymis, fontanàâ, nitro, aut b igeg.
quâvis alià tincturà; ſtylo adamantino inciſas habent, & toti aatt conſci⸗
mundo, ac æternitati depictas. Quiò referri poteſt illud entis.
Originis, bom. 12. Nudabitur, inquit, pectoris mei conſcientéa, &
aperto corde videbuntur, quæ ſiylo ferreo, in ungue adamantino, ſcripta
ſunt; atq; univerſa ſzectantium multitudo leget in pectore meo ſigna-

ait: Peccatum obſtinatorum, à Deo projectorum, & damna-

torum, ſcriptum eſt indelebiliter in mente Dei, in æternâ

Dei reprobatione; ſcriptum eſt in libro mortis, in libro Lu-
ciferi, in inferno, &c. ſcriptum eſt in jugi memoria & con-

ſcientis Damnatorum, quæ inſtar vermis eos rodit, & pun-
git, dicens: cur hoc peccatum damnabile feciſti? cur ob

momentum urpi⸗ voluptatis has tibi poenas æternas accer-
ſiviſti, &c. Sanè Veneres omnes, omnis gula, vis omnis,
4 & fraus,

2 238 CoxNcio XVIII. Libri Conſcient. aperien li in Tudicio

— —

& fraus, cum injuria innocentium facta, præterea in gra-
tiam amici violatæ leges, juſtitia, veritas, denique Sacra-
mentum fidei, & jusjurandum Dæmoni factum, pro impe-

trandis breviſſimis vitæ gaudiis, voluptatibus; præſtigiis,

& admirandis, non imitandis, artibus. Hæc aliaque hujus

generis facinora erunt peccata illa ſcripta ſtiylo ſerreo &c. poſt-
quam Chriſtus judex ante Tribunal ſuum larvam improbis
getraxerit, librosq, conſcientiarun omnium aperuerit, ac pe-
dtus cujusque denudaverit, adeò perfectè, ut nulla vel Ap-

pellis manus, vel æmulus Protogenis, penicillus, verius
poterit Mortalium fingula deliéta oculis ſpectantium om-
nium hominum objicere, atque ipſa reorum ad Tribunal
Dei ſtantium propria conſcientia: Aderit dies illa, ait S. Hieron.
2W pibka demonſtrabunter. MVM
IlIyV. Et, quod mireris de te ipſo, tu ille ſcriptor es, tu pi-
Nos ipſi hi Ror iſte, in tuummet dedecus, ſæpè æternum. Nos ipſi fu-

ſcriptoes n mus authores, qui in noſtræ conſcientiæ librum ſcribimus op-
ES COnira

n05.

Cain: hoc & hoc die & loco, occidi fratrem meum: legit
& totus mundus. Quid vos Senes, inveterati dierum malo-
rum? Dan.3. Quid tu, Juda proditor:? &c. Et ſic induétione
plurium aliorum. O infelix peccator: quomodo tu legis
. moddò in tuaâ conſcientid?“ Illud illud eſt tuum, adverſum te,
vvyrographum mortis, quod ipſe in judicio extremo palàm ex-
Majolus to- hibebis, aperto pectore ad cor usque. Itaque, quod opta-
1 . cOlna Pat Momus, feneſtratum cor quisque ad Deum Judicem
23. 1. im. feret, in qué deprehendi poſſit, cernique ab aliis, quidquid
omni vitâ, boni ac mali actum, peccatumque fuerit. Ea

Protocollo-publicarum in officiis & Forenſibus Scripturarum (Protocol-

rum ratio, vis,
ACc Contei
entiæ appli-

la, Commentationes, &c.) vocant, in quibus Scripture codici-

Cata. exſcribenda, perſcribenda, & in Acta referenda; habeturque
plena

Ep. ad Ocean. in qià omnia facta hominum, gquaſi in quädam tabella,

probria noſtra, dum quidquid mali agimus, loquimur, vel
cogitamus: Perluſtra hunc librum, gquomodo legs? legit

bus breviter annotatur acts geſti fubſtantia, diligenter dein

arer

Pere

Hhus.
A,

it

ſenp
N
U
ſ

1
I

in eternlim dedecias impiorum, Gr. 239

plena fides, vel de jure, vel de conſuetudine, &c. Pexenf. App.

Erud. c. 77. à f. 6S1.) inter alias, ratio eſt, ut revocent pridem
acta, vel bona vel mala, in memoriam, (uti talium memi-
nit Liber Eſther c. z. v. aAt. & c. 6. v. I. annalium, diario-

rum, &c.) mala præſertim, quorum facilior eſt, etſi non
ſemper æquior, memoria, & loquantur, faciantque homi-
nem reum furti, homicidii, adulterii, magiæ, aliorumque

crimimim, poſt 20, 40, 60 annos, poſt tempus etiam longis-
ſimum, &- immemoriale: poſt centum, & plures annos re-

peritur in iis: hic N. N. hoc loco & tempore admisſi crimi-
nis hujus reus, cum hoc N. complice &c. Augetur infa-

mia, cùm quis ſuãmet propriã manu ſubſcribere, ſubſigna-
re, & adeò teſtis, omni exceptione major, contra ſeipſum

eſſe cogitur juſtẽ. Humana hæc ſunt, & hujus vitæ, quæ
comparatione alterius, & Judicii extremi, velut nugæ ſunt;

aptè tamen monſtrant noſtra deliria; quæ ſunt, dum nos-

ipſi manu noſtrâà in caput & æternum dedecus noſtrum,

noſtrüummet Amanuenſes, Actuarii, Notarii, Tabelliones,

ſumus, & in libro conſcientiæ noſtræ, id, quod, & dum male

agimus, ſcribimus in futuram & æternam memoriam, idq;

literis, poſt hanc vitam indelebilibus, notis nigris, turpibus,
quæ ſunt æternuùm manentes maculæ peccatorum; de qui-

bus ſaupraà, Conc. 12. n. . Conſcientiâ (quæ mille teſtes; ſed &

mille tortores) nos redarguente & convincente. Hicergo
Liber ſeriptus proferetur, qui palàm in Judicio extremo prodet

acta ſex millium annorum, non confusèò, ſed ſingula, per partess

ut ait Baſilius cit. &. legique ab omnibus poterit: &, ne

lumen deſit lectori, aderit ipſe Sol Juſtitiæ, Chriſtus Denu-

noſter, ignis conſumens" Hebr. I2. 23. Mat. Bignoni f. 2. Dom. I. Qua-

Adrageſ. n. 16. f. za7. Apta ſimilitudo S. Thomæ à Villa novâ, C. 1.

Simile:

in Nat. B. E. ſtent in papyro ſoriptà quibusdam ſnccu malorum medi- Literæ ad
corum, non apparent characierer literarum; ſed ad ignem poſita, tota
apparet criptura, ſic in illo igne omnia monſtrabuntur abſcondita te-
nebrarum, & manifeſtabuntur conſilia cordium, quæ modo obliterata.

Mechti de Jud. extr.

Hh Hoc

ganem legi-

V —

Sententiæ

24 CoNcIO XVIII. Libri Conſecient. aperiendi in Judicio

Hoc veritus S. Auguſtinus ita de ſe loquitur, in Medit. c. 39.

