quamdiu inter mortales egit, cogitatio Viro Dei ulla füb-
repſit, quæ conſtantiam in ſuſceptæ vitæ ratione tentaret.
Jahoda Dom. 4. Adv. J. 3. à f. 330. 6 Heſtor. Soc. L. I. p. I. n. 21. Ad nos
ſi reſpiciamus, non dicam jam de terriculamentis, quæ doœ-

mon ingerit illis, qui, Dei Vocatione ad Religionem aſpirant,

S& ſæpè deterreri ſe patiuntur malè; ſed univerſim de iis,
quibus dœmon molitur abſterrere à vitæ morumdq; emen-
datione, per integram S. Confeſſionem. Vide meam Conc. 6.

n. 2. mediâque alia veræ Converſioni aut neceſſaria aut valde
Mräislen

proficua. Hic dœmon gigas eſt, qui timidos facilè impetit,
incautos aggreditur; ſed ſalutis ſuæ ſinceram curam agen-
tes fruſtra tentat, ipſe imbellis, & quaſi mortuus: Vide, quid
pro tuã ſalute & æternitate agas.
VI.

Simile ab Eminentiſſ. Cardin. Sforza

ſanitate de-
ſperat ex me-

tu difficulta-

morborum concurſum, intolerabili & continua ſiti torque-
tur. Accedit Medicus, ſpondet, interpoſitàâ fide ſuâ redin.
tegrare ſanitatem Infirmo, ſub hac conditione, ut vel nihil
omninè, vel perperam bibat. Æ ger agnoſcit, remedium

ſibi convenientiſſimum præſcribi, nec errare Medicun.

4

Scigrene
edelper
Tofnula
factiscorp⸗
Kadmos
Oöümamcont
lgventan
ümiter M

hegann el/
ig,ce ine

es, bpes,

Hlucer, ut a
lir bris de

1
M ce ſal

Un Mecicus

Mendenci

4
4

=; —

0nancitede
Ceenco lre
Nerumenta

—

pumndlien

Infuſiſtle
nee
. Palavicinus è S.]. Simile 8
ægro, qui de in ægroto adducit. Quis neget, ægrum ſuæ ſanitatis cupi-
dum eſſe, ſed quia eam obtinendi media & conſilia ſibi dura
& ardua nimis credit, à ſpe & ſalute ſuâ excidit, moritur. w
tis in ſumen- Hic ægrotus ob humorum noxiorum abundantiam, ait Pa- t
dà medicinà. lavicin. Arte Chriſt. Perſect. Lih. 2. C. I. f. 150. & ſequi. & plurium m

SSõ

M “ —
fasca per dodtrinam & ewemplum Chriſti.

— —— . — — — „ * . —2 —
S Sed quia remedium iſtud apprehendit quaſi nimis arduum,
thes idcircò deſperat de obtinendàâ ſanitate. At verò ſi Medicus

NI NIEN

Egro ſimul adpromittat medicatam potionem, quã fiat, ut,
extractis corpore vitioſis humoribus, parvo potu contentus

r
Vofelͤ

optimam concipit recuperandæ ſalutis, atque ad illam con-

ſequendam quamprimum adhibet media neceſſaria. Non
abſimiliter, Homo ſe gubernans juxta Principia ſœculi hu-

HYũZ
4 ek
ni mwed!
i
Ahumlbe

ſit, nec admodum ſiti vexetur; tum enimverò Ægrotus ſpem

us nequam, eſt plenus falſis imaginibus, affectibus, opinio-.

nibus; quæ inceſſanter illum exſtimulant ad honores, vo-
luptates, opes, quorum incredibili ſiti cruciatur. Si quis

1.
AEI ee
ey dlololieed
„ 1
Vba,
„ 1 .
62*² 6*
1p
1 0 4LWIIN W.

tiantùm labris deguſtet, ſi velit eſſe ſalvus; terrebitur pri-
mò, mox de ſalute deſperabit. Sin autem diſcretus Ani-

L
„
P „
AWees
Wlaend
eean e
a f Inenti
„J

cilem eradicandi paulatim malos habitus; ſeminandi virt

illi ſuadeat, ut ab hisce penitùs abſtineat, aut illa primis

Modus &

marum Medicus ſuaviter huic homini inſinuet modum fa- media virtu-
u tis & melio-
ris vitæ capes-

tes; domandi rebelles animi motus; fugiendo prava conſor-ndæ

7

tiea; legendo libros pios; auſcultando ferventes Conciona-
tores; Sacramenta frequentiùs uſurpando; reſiſtendo con-
luetis vitiis ſaltem ſemel aut iterum; examinando ſub ve-

1
N

SmGl

S

1 n conjunctim, vel diviſim præſtando; tunc derepentè in Homi-
ne, qui paulèò antè deſperaverat, lux oritur & magnanimi-
ttas, quà poſſit etiam, ut loquar cum Scripturà, ferreos mu-
Cnsde ros perrumpere. Quod equidem in S. Auguſtino verum
en eſſe apparet, qui ante converſionem ſuam non capiebat,

ccnni quomodo poſſet S. Ambroſius ætatem ducere absque uxo-

=

ac re: poſtquam autem advertit, apud Catholicos non ſolùm S. Auguſtini
Ddi Ambroſium, ſed innumeros quoque alios utriusque ſexus horror Con-

Wν idem ſectari vitæ genus, erupit in has celebratas voces: quàα verſionis ex
. metu difficul-

tatis in eãâ,
correctus.

4 ſi &. iſtæ poſſunt, & potuerunt, tu non poteri? Et ſic animatus à
Ni ſemetipſo, & inſtructus à S. Ambrofſio, eam cœpit tenere ra-
G tionem vitæ, ut deinde non carnem & ſanguinem, ſed ſolum
H Deum & cœlum ſaperet. De ſeipſo S. Auguſtinus L. 8. Con-

e S Mechtl de Jud. etr. KXKryyrryyy

Nl.

TRII „ . 3 1
ſperam Conſcientiæ ſuæ latebras: hæc, inquam, omnia, vel

*

èU

1234 CoNciO LXV. Virtutis & Pœnitentiæ wia facilis 6o plana
feſſ. c. ti. nam. I. fatetur: Pzelnum tempori, quo aliud futuruz eram,
qlanto ropins admovebatur, tantô ampliorem incutiebat horrorem Re-
tinebant me nugæ nugarum, & C. ibid. n. 2. & toto hoc cap. Sed quàm
vanus hic timor fuerit, ex eo collige, quod expertus dicat:
quàm ſuave mihi ſubitò falttum eſt, à ſnavitatzhius nigarum abſti, re,
& qlas amittere metus fiterat, jam dimittere gaudium erat. Verès
Hdem nobis Chriſtianè Seneca: Non quia difkcilia ſunt, non audemus, ſer
contingit, & quia non audemus, dißcilia ſunt. Bellarm. in Pſalm. 90. ex 4 FE
eremur nens illud Davidis: Non timebi à timore nobturno ſic ait: II.
acilé.

los initio Converſionis ut plurimuùm occupat timor noctur.
nus, hoc eſt, metus quidam atque horror laborum, difficul.
tatum, anguſtiarum, quas in viã Domini eſſe, ſibi perſuaſe-
tutis ſalutare non ignorent, abhorrent tamen, quèd ama
rius illis videatur. De quibusbene Salomon Proverb. 15. 19. Iter pi-
grorum, quaſi ſeper ſpinarlns; nam oum viam Dei appetunt, eos veluti

runt: & quanquam, ægrorum more, medicamentum vir-

SEVpinæ obſtantium ſepiunt »ſic formidinum ſuarum oppoſitæ ſaßßicione

pungunt verba ſunt S. Gregorii L. 20. Mor. c. 12. Englgr. p. I.
Dom. 4. poſt Epiph. G. 3, Heu quam facilè à viâ virtutis & pœni-
tentiæ deterremur, ut in peccatis noſtris perſiſtamus, & de
nique pereamus; quô ſanè grandem noſtram pigritiam pa
làm facimus. Figura hujus. Iimentes Hebræi auditamre-
latione Exploratorum Terteæ Chanaan, dein ſanctæ: Nemer.

13. & I4. Cornel. ibid. Ita eſt: Dicit Piger: Leo eſt in vid. Pr o.2 4.6.

& PEroverb. 22. 13. Dicit piger: Eeo eſt foris ſcil. in vid pænitentiæ,

ait Hugo Cardin. eſt nimia auſteritas In medio platearum occiden-

dus ſum. q. d. Morerer fame & frigore, & hujusmodi, ſi facerem i.

tentiam. Vid. Cornel. hoc L. à Kodt E. S. Jacobi num. y. Vide Conc.
Hæretici curzum. z. de Confeſſ. Cur hodie hæretici in ſuis perfiſtant ſect
non conver- Horror jejunii, Confeſſionis, obedientiæ Romano Pontifici
rantur? in rebus fidei & Eccleſiæ debitæ, reſtitutionis bonorum Ec-
Cleſ. à Kodt. n. 6. Becanus Man. Contr. Preludio 2.

Excufatione: VII. Verùm, inquis; neque Chriſtus ſum, neque San-
converti non korum unus, qui viam virtutis arduam calcârunt, mihi

equidem in exemplum; ſed quod imitari, mea non patiatut

⁹

infir-

*

s, maxnil

Cle velk. On
Lendoſel an
: Ud l

-
rits, Nan
ietl ſum
6Eunmts,

S

4

2 Ginmaett

a Vileome
Mitinur in

us, (el

6

=ee=

Oproborumng
jelintaino

hlusinellet

nel gnobare

Inkclt, etſi

Dotuum non
tner iepoter
et: Maleen

Melarius Par.

ulne Kllte

Umreno planio
ireſcereit
Panbsvirbe
ledlniig grn
Wtnillirone

omnem mt
eler ar,
elto. intr
Nkeorunge
ind rte

1
Ntaf aen, I
N
,„
rien ke
.
Gen,

Nc v

n ,.
tann

. I
DALNN

er e 1 R
MM. ,
7 „ 7 e
1 ſEE t
1
. 5
EeN

rm rls
oſru
Ua

4
9 4
I

D,

Ivinæ auxiliis gratiæ, quæ (ſcias velim) tibi minimè deeſt,
modèò tu illi non deſis, ſed illà uti, & efficacem ex tua parte
facere velis. Omnia poſſum in eo, qui me confortat: Philip. g. I3. Omnia poreſt
„ qui me intus corroborat, validum ac robuſtum facit, ſug-Gratia Dei,
gerendo fſcil. animæ, menti, voluntati, vires gratiæ ſiæ. Za-
boda cit. Cornel. quæ gratia Dei in homine infirmo, quàm fu-
pra omnem naturam & naturæ vires, potens ſit, intelliga-
mus vel ex parvulis, horumque voce & exemplo, cum ru-
bore noſtro, inſtruamur. Admiranda parvuloruùm exempla

& bene: ſic poteris
Inſuper: Mala eſt v mial
Cancellarius Pariſ. Doctor Chriſtianiſſimus, 3. p. tr. de myſt. Nolo merita
praét. induſtr. 4. Suſſficit mihe vita comm uni nolo merita Apoſtolorum,

⸗—W 4

MD fada per doſtrinam & evemplusm Chriſii.

infirmiras, natura vitiis affiieta, conditio ſtatus &ũ functio poſſimus: re-
mum, (etli ſciam, in quibuscunque hominum ſtatibus, ſum- ciùs: noli-
mis & infimis, effulſiſſe ſanctos) terrenorum negotiorum mus ſtolide.
moles, &c. Vide ſaprà Conc. 42. n. 6. &;C. 12. n. . de Yoſeph. Et hæc!: Cont. 58.
quidem tua eſt excuſatio; ſed apertiùs te convenio: rectius
diceres: Video meliora, probo: deteriora ſequor; ſit pro ratione vo-
Iimtas, Nitimur in vetitum ſémber, cabimus, negata. Eccur? quia ita
volumus. Ceſſet voluntas propria: & c. Conc. z0o. n. §. Annon
laudas, magniꝗue facis tam præclara acta & virtutes ſancto-
rum proborumq; hominum! Nullus certè tam ſceleratus eſt,

n. 9. C.6.n .

qui etſi imitari nolit, non probet tamen virtutes in aliis viſas;
hæc ipſius intellectus & conſcientiæ cenſura eſt. Sed ſtolidum
Manè, ea probare, æſtimare in aliis, quæ ipſe imitari nolis,
cùm facilè, etſi non ex te ſolo, ſed cum Dei gratiâ, poſſis.
Adeo tuum non poſſe, tuum nolle eſt. Fac veln, efficaciter
eò te perſuadeat ſalutis tuæ neceſſitas.

a vox multerum, ait doctiffſimus Gerſon, Mala vox:
Sanctorum.

nolo volare, & ſaltare per ſumma; incedere per planiora contentus ſum. Cour. 3. .2.

Cùm nemo planiore incedat viã, quàm qui poſt Chriſtum
ahit, ejusque veſtigia premit, exemplum ſequitur. Sed qui-

bus & cujus viribus? non utique tuis, non humanis, ſed Di-

& nos cum il-
la, Reſolutio
fortis.

Parvuli for-
tes & ſantti

ſunt de eorundem in virtute & fide conſtantiaà, ab anno eti-
16 EOIL. 1 — — Martyres.

H A1I CtI 11 „TLGI 1 08 IE
am quinto &tatis, & deinceps; referunturque inter ali in g Conc. ar.

AIirrrrrr 2 num. 10.

4 — —

1236 Coxcio LXV. Virtutis & Pœnitentiæ Via facili. &plana

Pædag. Chriſt. zo. I. p. 2. c. 2:. G. j. de Fide, iſt. 4. & y. . 6o. Plu-
ra à P. Pexenfeld. Conc. hiſt. to. I. hiſt. 76. à f. 37s. ad 753. Englgr.

Crxl. Emp. Communi &. Mart. G. I. f. 702. & parte I. ibid. f. Febr. F.
Trium Mart. Japon. JG. 2. f. 10. Cornel. Hazart S. J. Hiſt. Eccl. par.

Puer quinque te I. Indice. V. Marter. Alii. Recentioribus talibus exemplis

annorum.

conſpexiſſet, acceſſit, balbutienteque linguâ pro matre ſup-
plicavit. Rex autem (thiopibus imperabat) eo accepto,
genibusque impoſito (erat enim ſcitus admodum & ele-

antiquius eſt id, ſed non minùs admirabile de quinquenni
puerulo, de quo Simeon Metaphraſtes, Surius, & Martyrol.
Rom. ad 24. Oäct. Baron. ad ann. yp22. Procopius: Hunc cùm ma-
ter, pietatis ergo, cruore B. Aretæ Martyris, qui in oculis
ipſorum, 95 annorum ſenex, canos Martyrii ſanguine orna-
bat, perunxiſſet, atque adeo ad rogum concremanda à carni-
ficibus abduceretur, puer illicò ſecutus, parentem magno
ejulatu inclamabat. Et cùm reflexis in omnem partem ocu-
lis, Dunaan, judæum Tyrannum, in alto ſolio reſidentem

gans) rogat, quem magis diligeret. Ille autem ingemina-
tis vicibus matrem inclamabat: Nam propter eam, inquit, adte
venie ſolvatur; ſin minds, me ſimul Martyrii ſocium habeat, ad quod

illa me toties hortabatur. Puerum intuitus Rex, quid ve-
r eſt hoc, inquit, quod dicis, Martyrium: Reſpondit Puer:
Pro Chriſto moré, & rurſus vivere. Et Rex: Quisnam eſt hic

Chriſtus Puer: Veni huc, inquit, ad Eccleſiam, & illum tibi oſten-
dam. Inter hæc visâ matre, inſolabili fletu ac ejulatu ad

eam deduci poſtulat. Rex autem crepundiis & fructibus,
viſu guſtuque ſuaviſſimis, pueri deſiderium fruſtra extin-

guere nitebatur; defixis enim in matrem obtutibus, nihil
niſi matrem ingeminabat. Cum denique cerneret, eam in
flammas injici, totis viſceribus inflammatus, acri dente fe-

mur TIyranni momordit: quapropter à Rege cum indigna-

tione abjeétus, curſu ad matrem contendit, & in medium

rogum inſiliens, cam aréte eſt complexus, ſicque in ipſo de-
mum complexu matris expirans, docuit, fortitudinem non

1corpore⸗
riuh
p/
CG

VIs, gul

iſ dei
perökii
Uuram ſupr
Ge tant0,
Ccetetut.
Munenme
letkeno ner

m. e)prot
nlolre il
Atun poten

pbendere no
uimusauni
Eepoſlemus:
nerodeſcimn

iſstcunibn
derenca

Mine inere
1 lur zitietu
é werban

Uis tentntio

hhuniſen
Uül Oter I
es, ſitot⸗
o guo
Peipolun
Knlliin
ihies
Nprie
Ginren

d

tel nl,e!
Nh
;
„
NrP,

8li

leen.

1„*
921

“““”

præcepta Dei ſi non impoſſibilia ſervatu, uti hæreticis, cer-

tot inter exceptis: de quibus fusè Florimund. Ræmund.

—

— 1237
in corpore aut annis, ſed in animo locaâſſe ſedem. Factum
hoc apud Honeritas in Vrbe Nagranâ. Pexenfeld. cit. hiſt. zé. fol.
753. & ſequ. à Rodt. Paciuch. LEeclt. zz. J. 9. n. 37.
VIII. Quid ad hæc Cosmophili, carnis veſtræ nimiùm Invectiva in
amantes, quibus omnis virtus dura eſt & aſpera; quibus noſtrum tor-

fakha per doätrinam Sexemplum Chriſti.

porem, quoôd
—Gratiæ Dei

tè perdifficilia videntur? En, an in parvulo hoc non mireris cooperari no-

naturam ſupra naturam? ſed hoc donum eſt gratiæ Divinæ, limus.

quæ tanta operatur in homine ex ſe invalido, ſi hic eidem

cooperetur. Vid. Thom. Kemp. de lImit. Chr. L. 3. c. y3. 74. yr.
Manum clementer nobis infirmis porrigit ultrò Deus (uti

fecit Petro mergenti: Matth. Ia. 31. Continud eſus extendens ma-
num. &c.) probè gnarus, nos nihil poſſe ſine gratiâ ſuãâ, mer-

gendos ſine illa, quos tamen perire nolit. Sed quid nos?

Fpi tam potentem, tam liberalem optimi Dei manum ap-
prehendere nolumus, jam ruinæ proximi voluntariæ: re-
ſpuimus auxilia Dei, quibus ad quidvis fortes & potentes
eſſe poſſemus: imèò vel levia nobis gravia facimus.
E non erubeſcimus, cùm nobis grave eſt diebus ab Eccleſià in-
dictis à carnibus abſtinere, cùm fames non urget, facilè li-
citis explenda cibis? tempore parum frigido Sacro & Rei
Divinæ intereſſe die præcepto? Afflictiones immiſſas à Deo

An-

(qui non patietur nos tentari ſapra id, quod poſſumus I. Cor. Io. 13.)

imà & verba modicè injurioſa patienter ferre? dum facilè

cuivis tentationi ſuccumbimus? quid facturi eſſemus, ſi S.
Stephani Jeſum ſpectantis, excipiendi lapides, S. Bartholo-
mæi culter totum, corpus excorians, S. Andreæ Crux? ſi
ignes, ſi rotæ, idque pro Deo, quem frigidè amamus; pro
cœlo, quod vix appetimus; & tamen boni Chriſtiani eſſe, &

videri volumus? ut videamur facturi idem, quod factum Hinc denique

eſt in ultimâ Apoſtaſiãâ Anglicanâ, ubi ad minas & terrores Apoſtaſia;

impii Regis Henrici octavi evacuata Monaſteria, & potiſſima uti in Anglia.

pars, ac fere omnis, mandato ſceleſtiſſimo obſecuta, paucis

Kr rr rrr3 de

Z R

OOSͦůñ

12238 Coxcio LXV. Eirtuti & Pœnitentie via facilu Gplana

2 f. 1oe. Verum quid Deo, extremo & ſummo reſpondebimus

Judici?! Hic in confuſionem exprobrabit nobis timiditatem,

ꝗquaã nos paſſi ſumus abſterreri à planâ virtutis & pœnitentiæ

ſemitd. Dominus de Snas veniet cum millibus Sanctis, cme
eo danétorum miltia- Deuter. 33. 2. judicaturus utique impios æ&
Sancti in ju- damnaturus. Ouid eſt quæſo Domine, quærit doctiſſimus Hie-

dicio præſen- ron. ab Oleaſtro O. Præd. in bunc L. guòd ad Judicium & ad pro-
tes, ut no- mulgandas Leger tuas Sanbtos taos tecum aſfers 5 Et reſpond et: H⸗
ſtram . eo ent tranigreſſores Legi Divinæ excuſationes ad Yudicium aßferre;
itone dam⸗ alins, cui ſejanium præceptam eſt, & non jejunavit, cauſatur imbecilli-
nent. alem carnis ſuæ; alius, quem ad veniam fratri dandam inclinare Vi
Lot&, dicit ſé hominem, non Chriſtum, &c. & enim te non poſſe jejuna-

e cauſeriu ob carnis imbecillitatem, objedtabit tibi Joznnem Baptiſtam,

non angelum quidem, ſèd hominem. Se deliéta te condonare non poſſe,

EeXHνμſes, gloniam magnns e, Stephanum ad manum habebit, qui non

Rolum inimici pepercit, ſed genibus Provolutus Dominum pro ei roga-
vit. Audi Auguſtinum Tot Zudicibus inopas adſtabo, quot me præ-
teſſerunt in opere bono. Ii tot pueri & puelle, ait S. Auguſt. cit.
D. 5. Confeſſ. C. 1II. n. 3. ibi Juventus multa & omnis ætas, & graves Vi-

duæ, & Dirgines anus; & in omnibus ipſa continentia &. Tu non po-

teri, quod iſti & iſtæ? An verò iſti & iſtæ in ſometipſit poſſunt, ac non

in Domino Deo ſuo? Ergo non ita terreamur, non ita formi-
demus, ut aſperam, virtutem, pœnitentiam, vitæ emenda-
tionem, obſervationem mandatorum Dei, fugam peccati
ejusque occaſionum expediamus nos imprimis fortiter à

Peccatis noſtris per media à Deo ordinata pœnitentiæ: ita

74 * * .*
conemur viam mandatorum Dei alacriter incedere, veré
.* C .„ „ . .
magis facilem, quàm ſit via vitiorum: Aderit bene volenti
Deus ſud4 gratiꝗa. YTantum proficie, quantunms tibi ipſi vim intuleri

Qai emet Thom. Kemp. L. I Ae Init. Chr. . ali:hne. & I-2. e 12. Derm mal-

Pruinam, ir- tis videtur hic ſermo- Abnega temetipſum, tolle crucem tuam & ſeque-
ruet ſuper eos

””M Jeſume Matth. zo.2g. Sed multò durzus erit, audire ilud extremum
ZX . * .„7 . . .„ 3 . 3
nere Job G. 16. merbum: Diſcedite à me malediéti in ignem aternam Matth. 2. al.
Qui fugiunt W 4 „ , er/,é quod

W

leviora, inci-

2 „ 4
. * 4 2èòM . õ ”M”M
.
4*

0 10
nen.
d Negn.
6 nu,
bentr C
,. 1
Min bee
IG.4,d.2,
114ſtf
C
Ul. 1,9.
grre
Mhlude
1 uhng.
6, 7 72)
ul, ſon
ll Dniz,
ihoct
let. Demii
Imn le
l Ludo⸗
tun gemp
A Gr;

ggeset

Wi

–

.

fasda per dodrinam & zaemplum Chriſti. 1239

.
Nneee
HR
B
1C Detr: ſe ſ, .
4 “
4
F Neee
M

„ , 4 HZ
M
Dimaasnſ
14 i, S
, SS
11
igenue v,
„
“ S
kAllue. . .
. ed
am, ANN
Dei 1E!
5.
NN
S

er irtt

E.
i,1IN
M ,,11

N

RKZ Vid. Re gul. 8. Sale ſii Ep. p. y. c. 9. mihi à f. 326. edit. Diling. 1669.
à P. Jacobo Michaël 5§. J. Celſiſimi Confeſſario. Thom. de Kem p.
de lmit. Chr. L. I. c. I1. 2. & LL-. ſuprà citt. Cornel. à Lap. in

Lia Illlumin. à

Amre Chriſti. Franc. Labata Theſ. Mor. tom. 2. E. Virim, Pro-

Matth. . 13. Iz Eccli. 21. II. Ii Proverb. rz. 12. In. Jap. y. à V. 6.

Item in Eccli. 6. 29. & ib. 23. 35. Thom. Le Blanc. in Pſalmum
16. 4. art. Z. à f. 23. Et in Pſal. 17. V. 33. art. 2. à F. 162. Et in Pſal. 30.

26. n. pg. f. 197. em alli Indicib. E. Via, EEirtus., Card. Palavi-
cin. Ars Chriſt. Perfelct. L. 2. C. I. 2. & 3. àf. Iazg. Confeſſ. S. Au-
guſt. L. S. c. II. cum Not. P. Henr. V. agnereck. à f. 303. Henr.

Englgrave Cal. Emp. F. Epiph. gH. 3. & Lux Eang. p. 1. Dom. g.
Epiph. Ludov. Granat. Prologo in Duce FPeccatorum. & Domin.
2. Quadrag. Conc. 3. à f. 272. Joſeph. Manſi Verbo- Exemplaume
Diſec. 6. à f. 344. Alphonſ. Rodericius Exercit. PFerfect. E. 1. tr. 2.

c. 2. f. 72. Mich. Pexenfeld. Gmbolo Ethico vo. à f- 27. & ſiu-

PPra cit. Joann. jahoda Domin. a. Advent. à fol. 227. Caſp. Knit-
tel. Domin. 2. poſt Paſch. à f. ago. & Domin. 3. poſt Pazſch. Franc.
Joſ. à Rodt, Capuc. F. & Jacobi Mai: Conc. 2. à f. 369. Tho. Sta-
plet. Domin. a. Adv. J. a. Y. & Z: à f. 9,.. Franc Coſterus edd.
Daomi. n. I2. & ſequib. Hieron. Platus de Bono Status Rel. L. 3.
c. 16. Ludov. Abelly, Sacerd. Chriſt. part. y. à f. 231. r S
AUit. quibus inducit Chriſtum perfectiſſimum Sa rn
tum exemplar. Simil. Joann. Bapt. Santiure, de Eerit. Eidei,

o-

f. 127. per Medit. S. & loci ibi citt. de C. ognit. &

poſit. 21. ad 25. incluſj. Faber, Auctar. Dom. s§. Pent. them. g.

frucdtus dignos penitentiæ, docemur. Ne nu-
gemur

quod à nobis avertat Dei Filius propitius & clemens: dunt in gra-
N Amen. SðM ð viora ſæpe
mala.

Aucétores.

eseeeEeSSE SSEE SSE SSSE E dr
Cokselo LXVI.

Fugere à wentura irà Tremendi Judicis, & facere

1240 CoxNciOο LXVI. Poœnitentia, edq Aigni Fructus docentur. —,
gemur in tanti negotii animæ neceſſitate, in no. Panet
ſtræ ſalutis diſpendium: quinam fructus digni ahhiie
pœnitentiaæ? l

Een

Domin. 4. Vox Clamantis in deſerto- Parate viam Domini; re- nu
Adyven.. cas facite ſemitas ejus. Lucxæ 3. . uſl
VY Erba hæc ſunt, ex Vaticinio S. Iſaiæ, Prophetæ Regii ininge
ſeu Regiæ ſtirpis, & Evangelici (ut qui de Chriſto & min giit,
Chriſtianis ita prophetet, ut non videatur de futu- tecanprt
ris vaticinari, ſed de præteritis hiſtoriam texere, ait Cgannce
S. Hieron. ut qui Iſaiam legerit, verſari ſe putet in Evange- mpluelt,
lio. Cornel. in Iſai. Argum. f. 23.) cap. g0. v. 3. de S. Joanne Bapt. i fule,
qui & ea de ſeipſo profert goan. I. 23. ex humilitate, quaſi ſo- Knigne
lIum vox clamanti, & præter vocem nihil eſſet, ipſe tantus & ta-. gtenti
lis. Hunc alias diximus fuiſſe eximium Præconem Pœni- ente.
tentiæ: Conc. 29. n. I. & C. 64. n. I. ubi: Parate viam Domini, idem nten Et
eſſe, quod: Prnitentiam agite. De hac autem & hujus prædi-. mgernzß
catione mundo ſcelerato perquàm neceſſarià, proinde à ſa- W
cris Concionatoribus graviter inculcandàâ, eàaque non repel nlurmn d⸗
lend, ſed ceu grande Dei beneficium gratanter acceptandà, muſrn
& valde benignis auribus audiendâ præ omnibus jucundis gniben
& dulcibus, actum eſt cit. Conc. 6a. & Conc. 67. Nobis eſſe debe- ris)br H
re amore ſalutis facilem Pœnitentiam. Jam nunc docendi ,l
ſumus, Pœnitentiam, ejusque dignos fructus facere; quod luud
negotium ſanè non eſt nugarum & ſomniorum, ſed maximè li lz
ſerium, unde pendet peccatoris vel præmium, vel diſpen- 4
dium ſalutis æternæ: unde juſtè dicat noſter ſanctiſſimus
S. Joannes B. Præœco Eremiticus, monens fugere à venturd ira, non tam ex-
Præco Iræ Deicidii judeæ per Titum, quàm jJudicis Chriſti „quam oſtendet en
gehennæ impiis reprobandis in die extremi Judicii, ac ultionis & ſen-

. 1 „* . . . . „ Um
bbe, tentiæ damnationis, uti exponit Chriſtus Matth. 23. 33. nnl i

4

nDe

H

imne

—
AE

& ſalutis Abrahæ & ſemini ejus facto, obligaretur, etiam li-

*

WVe in tanto ſalutis negotio nugemur: ne dormiamus. 1241

Præco, uti regni cœlorum, illud pœnitentibus promittens; Pœnitentibus
ſic & Dei iræ & gehennæ, illam impœnitentibus, quales e- veniæ, gra-

rant Phariſæi & Sadducæi, intentans. Facite ergo, inquit, fra- tiæ, & regni

bus dignos pænitentiæ. Zam enim ſecuri ad radicem arborum poſita H Eiar⸗
aehomi s non f- innos poiten dein argu-
ſt, ut homines, quaſi arbores non ferentes dignos pœniten- menta & ſli.

tiæ fructus, ſuccidat, & in ignem mittat. Cmni ergo arbor, muli ad mo-

quæ non facit frultum bonum, excidetur, & in ignem mittetur vendum.

Matth. 3. à v. . Adeo forti ſtimulo urget agendum pœniten-

tiam, idque citò, ob inſtans periculum ſucciſionis & com-
buſtionis in gehennâ, (Eccli. 5.s.) juxta S. Chryſoſt. Euthy-
mium qui ait, morti ſecurim, arborem homini, radicem securis ad ra-
vitæ comparari. Itaque ſecuris, id eſt, Dei judicium & vin-dicem arbo-
dicta, ad radices arborum, id eſt, ad vitam ſingulorum homi-rum polita.
num poſita eſt, ut, ſi ſint infrugiferi, nec proferant dignos pæ-
nitentiæ fruétus, eos propediem per mortem è& vitâà hac ſucci-
dat, & in ignem æternum mittat; ſi verò ſint frugiferi, ac
pœnitentiæ & bonorum operum feraces, uti ſunt juſti &

ponitentes; eos brevi per mortem non tam ſuccidat, quàm
i transferat, & transplantet in cœleſtem Paradiſum, ad per-

ennes æternæ felicitatis & gloriæ laudisque divinæ fructus

producendos. Cornel. Addo breviter adhuc unum fortem
ſtimulum ad pœnitendum, quô uſus eſt S. Ioannes Matth. 3.9.

contra judæos, qui, ſuperbiꝗ verè inani, ſeſe Filios eſſe Abra- Deus nullius
hæ, gloriabantur, velut iis Deus, ex promiſſo benedictionis gens; ſuſci-
tare potens
berè viventes, nec pornitentiam condignam agentes, ſalvare. Rs lapidihn
Dico vobi, quoniam potens eſt Deus, de lapidibus iſti ſuſeitare filios hæ.
Abrahæ. V. Janſen. Concord. Evang. C. 12. f. 0S8. Adeo nullius eget

Deus, ut, absque ullo ſui damno abjicere poſſit peccantes, &

pœnitere nolentes. En Chriſtiane, noli gloriari, noli falsâ
ſpe te ſeducere, te Deo creatum eſſe, Sanguine Filii Dei re-

demptum, verâ fide & grandibus ejus privilegiis inſtru-

Qum; flium te eſſe S. Matris Eccleſiæ, quam ſibi ſao ſanguine

Chriſtus ſponſam acquiſivit; Alterum c. 20. V. 25. & adeo tibi

Mechtl de Jud. extr. 88 SsS SSs 8S etiam

1242 CoNcio LXVI. Pœnitentia, eAc digni frudus docentur.

etiam peccatori ſalutem certam eſſe, ac velut deberi. Tui opus

Poœnitentia

non habet Deus, & cùm peccatum cujuscunq; extremè ode-
rit, propter quod etiam ſibi quondam chariſſimos æternuùm
projiciat. Conc. II. n. 2. & ſeqq;. ́ quàm humili, ſincerâ, & con-
ſtanti pœnitentiâ, quà in Dei gratiam recipiare, opus eſt! Itaq;
II. Vox Clamantie Parate viam Domini. Pœnitentiam agi-

non qualis- te: non qualemcunque. Non, ut judas, qui pænitentid dustms,

cunque agen-

da eſt, ſed
vera.

retulit triginta argenteos, dicens: peccavi, tradens ſanguinem juſtum:

& abiens laqueo ſe ſuſpendit Matth. 2g. à v. 3. indignus veniâ, quia

deſperans. Non ut Saul Rex, equidem dicens: Peccavi, quia

prævaricatis ſaum ſermonem Domini. I. Keg.! . 24. lugens potiùs

honoris amiſſionem, quàâm de offensâ Dei. Conc. zo. num. 2.

Non ut Antiochus Rex, 2. Mach. 9. 13. Orabat hic ſeeleſtus Domi.
num, d quo non eſſet miſericordiam conſecuturus. Quia hæc ejus

pœnitentia fuit tormentis coacta & extorta, optantis ab his

liberari, non autem eo fine, ut vitam mutaret, Deoque verè

& ſincerè ſerviret. V. Cornel. in 2. Mach. 9. 13. f. 290. Oportet eſſe
Pœnitentiam ſinceram, humilem, ſeriam, de corde contrito

procedentem. Antiquiſſimus P. Origenes explicans hoc

ipſum: Parate viam Domini- Ia corde noſtro, inquit, via Domt.
no praparanda eſte at quomodo? per pænitentiam & bonam conſci-
entiam, innuit“ præpara ergo, inquit, in corde tuo viam Domi-
no per Converſationem bonam. Catena ”& Tho. f. 179. Lænitentiem
agite : appropinquavit enim regnum cæœlorum. Breviſſima ver-
ba, ait Cornel. Janſenius, ſed quæ ſummam fere totius
Evangelicæ Prædicationis complectuntur; unde hisce eis-

dem verbis & Chriſtus & Apoſtoli ejus Evangelium fuum

Poœnitentia
quid ſit hic?

auſpicati ſunt; ut patet Matth. g. & o. Et: Hic annotandum,
Evangelicam Prædicationem exordium ſumpfſiſſe à prædica-
tione Pœnitentiæ, quæ ab omnibus indiſcriminatim exige-
batur; quò oſtenſum eſt, omnes eguiſſe pœnitentiæ reme-
dio, & proinde etiam gratiâ Dei. Concord. Evang. cap. 13. f. 100.
& ſeq. Sumi autem Pœnitentiam, quæ à nobis exigitur, pro
displieentis & dolore ob peccatum aliquod contra Deum

Mſetit
f

Mi

—

Omnillumn

Utbeiof
lenceps
0reg an.

6 epeta/⸗

Andean v0

tem Man u
tave eſhing
Cibsvirend

Uli s

eitione femzov⸗
zne Hrencit
enunguam
d necell
tentinalleri
mentom,

in neceſſar⸗

lrits i

Mom meciu
n ede
Wnitent
Concontriton
Camentum
et 1.

tlecrae
fuicen

niltag 6

Min 64 ir

„. 3 üð “
— .
4 7

Waein tanto ſalutis negotio nugemur: ne dormiamus. 1243
m commiſſum, docet Idem. Hac virtute peccata noſtra, ut
ſm ſunt Dei offenſa, deteſtamur, & eadem efficaciter expiare &
“ deinceps cavere ſtatuimus. Nam panitentiam agere, teſte
8. Greg. hom. 34. in Evang. eſt perpetrata mala plangere, & plangenda

e non perpetrare. Græci, ut vult Lactant. L. 6. Izſtit. c. 24. retè& Me-
Ie tanceam vocant, ſeu Reſipiſcentiam: reſipiſcit enim, ac men-
tem ſuam quaſi ab inſaniãâ recipit, quem errati piget, caſti-
gatque ſeipſum dementiæ, & confirmat animum ſuum ad
r rectiùs vivendum. Lohner Tit. 26. f. 341. Dolor em,, ait 8S. Thomas
M e p. 3.4. 51. a. 1. ad 3. ſt Aiſplicentia, ſen eprobatio fati Præteriti, cum
mrentione removendi ſequelam ipſins, ſeilicet oſfenſam Dei, & reatum
s“ pænæ. Intendit ergo placatum habere Deum, & ſublatam eſſe Pœnitentiæ
α poœnam, quam peccato commiſſo meritus eſt: & quid ni æquis-neceſſitas,
Ch fimè ac neceſſarièò: Certiſſima & communis Theologorum quaà Virtutis.
umit ſententia aſſerit, Pœnitentiam, etiam ut virtus eſt & extra Sa- Conc. 79·. u. 5.
uE cramentum, neceſſariam eſſe, neceſſitate medii, ſeu ut me-
um dium neceſſarium, ſaltem ſub disjunétione; cum in caſu
emm, neceſſitatis, ubi nulla Sacramenti ſuſcipiendi copia datur,
eEa unicum medium ſit ad ſalutem ſimpliciter neceſſarium, ſi
quis mort. peccatum commiſerit, quod deletum non ſit per-
Se fectâà pœnitentiaâ, ſcil. in Sacramento Pœnitentiæ, ſaltem
ams cum contritione imperfectaà, ſeu attritione, (quam extra Sa-
uu cramentum ſufficientem non eſſe ad Juſtificationem pecca-
edn toris, docet Trident.) vel extra Sacramentum cum Contri-
m tione perfectàâ includente votum Sacramenti, quam dicit
extra Sacramentum hominem Deo reconciliare. Vid. Trident.
lyes Sſſ. 14. cap. 4. Yo. Bapt. W'eiſſ. M. S. de Pæœnit. Diſput. 3. n. 42. & Diſp. 4.
H n. 1. Aut pænitendum, aut ardendum- nota eſt ſententia S. Thomæ

—

“ de Villa Novà. Vid. S. Scr. Textus LEucæ 13. 3. Sor. 2. y. Kom. 2.r.
rs Proverb. 1. 24. Eecli- 2. 22. Bonum oſt pænitere, an non guia evolvöos
Ei Deus præcipit, ait Tertull. L. de Pœn. Motiva Pœnitendi gravis. Ponitendi
a ſima funt, quæ neceſſitatem confirmant. Primum communß Morivd kor-
lseh fragilitati & humane naturæ imbecillitati, dac neizen nota . n we
lc, camg in ſeipſo quisque facilè experitur, memoreromn ſtudio optare de- Itas.

JJ „ SJ 2 ent,

1244 CoNCIO LXVI. Pœnitentia, edg, digni fruſtus docentur.
bent, ut Divind ope adjut, ſine caſu aut prolapſione aliquà, in vi⸗ Do-

mini progredi poſſinn. Quòd ſi nonnunquam oſfenderint, tum verè

ſummam Dei benignitatem intuente, qui tanquam bonus Paſtor Ovium

ſuarlm vulnera allgare, eisq mederi ſolet, hoc ſaluberrimum panitentie

medivamentum nunquam in aliud tempus diſferendum eſſe; Cogitabunt.
verba ſunt ſuaviſſima Catechismi Rom. P. 2. c. 5. F. 1. fF21. & ſeg.
III. Efficaciſſimèe SS. PP. Audiamus unum ulterius al-
S. Pacianus terumve. D. Pacianus, Barcelone Epiſcopus (tam vità
quis?
fligatis, immortalem gloriam Fccleſiæ Barcinonenſi compa-

ravit. Martyrol. K. 9. Mart. Elog. dcript. f-zz.) Mementote, ait, quis
Metus ætern. apud inferos Exomologeſis non eſt, nec pœnitentia tunc tribui poterit,
conſumpto tempore pœnitendie feſtinate, dum in via eſtu. Seculare

ſupplicio-
rum. Spes ece igner timemus, & carnificum ungulas expaveſcimus. Comparate

5

Præm m his æternas torquentium manus, apicesq; flammarum nulla atate

cœleſt.

morientium. Et S. Ambroſ. c. S. ad Eirg. lapſam. Penitentia, in-

quit pulchrè, non verbi agenda eſt, ſedactus hæc autem ſic agitur-

dic tibi ante oculos ponas, de quanta gloriâ rueri, & de quo libro vitæ
nomen tuum deletum ſit; & ſi te jam credas Pprope ipſas poſitum tenebra

exteriores; ubi erit fietur oculorum, & ſtridor dentium ſine ſine Cum

hæc certà fide, ſicut eſt, animo conceperi quia neceſſe eſt, prævaricatri-
cem animam tartareis pœnis & gehennæ ignibus tradi, nec aliud reme-

dium conſtitutum eſt poſt Baptiſmum, quàm Panitentiæ ſolatium; quan-
tumvi laborem, quantam vis afflitionem ſubire eſto contenta, dummo-
do æternalibus peënü liberers. Ergent agrum morbi corpori ad cor-

poris piergationem; urgeant etiam nos morbi ad animi purgationem,
rgEca* ſalut „ aviditas, aupgeat lernæ mortis æterniq; cruciatus horror,

urgeat aternæ vitæ, æternæq; gloriæ conſequendæ ſpet. Quidquid ani-
mum purgat, id amplectamur; quidquid inquinat, fugiamus inquinat

zutem imprimis luteum corpus. Fideliſſima prorſus hæc D. Am-

broſii admonitio eſt. Drexel. to. I. de Eternit. Conſiderat. 3. ad ſin.

f. o. En luculentiſſimè Prædicationem S. Joannis B. ad po-

nitentiam fortiſſimè incitantis æternorum ſuppliciorum
metu intentato, & præmiorum ſpe roboratâ, quæ quidem

per-

quâm ſermone clarus, qui, impiis Novatianis acerrimè pro-

l
ettecte c

lam tanel
. ueken
2 ktelt
G, Kitat
enſrtblle,
Custetreni
Pad tegnn
6.Mot. 7,
e uditer
ſe gübeuen

(big honete

celaniell,
un, malor
e cocentiun

aut non

e perliaſ

(ve inopita

Cimtios,
Cuborune
immiſenn
Getlin poe
Imconftente
fumnenthr
i ſbi
Eenconn. 0
Amcfſt

—,

nichm h

ugnaminn
niſione
K

ncale WVe in tanto ſalutis negotio nugemur: ne dormiamus. 124 4
Ie perfectæ contritionis motivum non ſunt, ſed attritionis; ad

HE illam tamen efficaciter diſponunt: cit. Trid. Seſſ. I3. C. 4. de Pæ-
und nit. En: Pænitentiam agite; appropinquavit enim regnum cælorum.
mm HMat. 3. 2. Et eſt ſenſus; ait Cornel. Janſen. cit. Iam in proximo
eſt, & inſtat regnum cœleſte, feliciſſimum quidem illud &
exoptabile, ſed in quod non patet introitus, niſi puris à ſor-
ums dibus terrenis; quare ponitentiâ vitæ prioris præparate vos,
iconr quòè ad regnum illud admitti poſſitis. En: Fugere 4 venturd ”
imI irdr Matth. z. z. hoc permovit peccatores graviſſimos, acce- Sadducxi &
ha dere audireque S. Joannem, illique erant Sadducæi & Phari- Phariſæi,
eE ſæi, qui neutri timebant pœnas alterius vitæ: illi quidem, quales? Cone.
E. quia non credebant, hi verò, quia juſtos ſe credebant. Pro-. n. 1.
Iinge ſenſus eſt, ait idem Janſenius, cùm ſitis progenies vipe
rarum, malorúmque parentum peſſimi filii, juſtorum rectà-
um que docentium perſecutores & interfectores, venturam
iram aut non credentes, aut non metuentes ob falſam ju-
ſtitiæ perſuaſionem, quid vobis accidit novi, ut credentes
* inſtare inevitabile peccatoribus ſupplicium eique & vos
,3isdos eſſe obnoxios, putaretis, etiam vobis cum reliquis peccato-
1 ribus laborandum ut venturam iram effugiatis, ideôque
1 vos immiſcueritis gregi pœnitentium, qui imminentis iræ
metu, in pœnitentiæ ſignum accurrunt ad baptismum me-
* um, confitentes peccata ſua! mirum ſanè eſt, potuiſſe quen-
quam mentibus veſtris, & in malitià tam inveteratis, & de
"juſtitiâ ſibi placentibus, id inſinuare & perſuadere, eſſe fa-
ciendum. Obſervat inſuper idem Janſenius, Joannem pri-
