fotenen
(ckantur

Fincican
umhercel

nr (hi

inert
eeetnen ſie⸗/

. Er it doc D
e

Paas esen
ENEedee e
Reoch Wlr

1ſ
cOhtendeta 5
WuCRXE Y

S

*
4 4
õ

1 X
„ AA
R Oece
2 11

W W

„
140 geehe
t0 Ue

mn & en

lutNv
.

7
2

,i AN
. 4 .
As 1e,

Murit

lationem, quaſi Deus tot hominum ne
digniſſimè laceſſitus, iraſci neſciat: cui cùm ſit altiſſima & *

2=

veccatum ſuper beccatum: lidem.

Ergo cum ſpe amandus; cum timore metuendus. 965

guſt.) ut in quodeunq; grave peccatum aliqus cadat, ſic de miſerzcor-
Aid confidat, ut tamen ſaſtitiam contremiſcate ſerm. I. de Panit. ap. Ca-
lam. Diſc. a6. n. ar. Sunt ſanè, proh dolor, qui Dei miſericor-
diam ſibi fingant nimium magnam, & ſemper ad obſequia
præſentem & paratam, ita ut juſtitia longiſſimè abſit, velut
hæc non in hoc, ſed in altero tantum mundo, idque in Infer-
no occuparetur: neque jam in præſenti hujus viæ ac vitæ

tempore, ſed in futuro primuùm, & denique in finali judicio.

Ita peccant, peccare pergunt, pœnitere negligunt, emendari
contemnunt, quam improvidè, quam inſipienter! innu-

meri.

III. Errorem hunc graviſſimè arguit Divinus Eccleſiaſti-

cCus cap. y. à v. g4. ubi tractat de Converſione ad pœnitentiam,
probè gnarus, innumeros eſſe, qui ſeſe ſolà, & ſæpiſſimè va-
nà ſpe Divinæ miſericordiæ lactent, omnémque timorem
eſusdem juſtitiæ excludant, ſibi ſecuriſſimi, & in peccatis, in
utramque aurem, quod ajunt, dormitantes. Sed gravis ſo-

nus, quòô excitentur, eſt verborum Kccli. y. à v. a. cit. Ne dixe-
ran Peccavi. & quid mihi accidit triſte, grave, moleſtum, acer-

bum! Altiſſmus enim eſt patiens redditor. Circa hoc hiſtoria: ””ÿMU
Majol. To. 4. Colloq. I. fol. 7337. Perjurii pœna. Adeo non peccan- Peccare ex
dum eſt ex præſumptione impunitatis, propter vindictæ di impunitatis
im injuriis & ſceleribus in- præſumptio-

ſumma juſtitia, nihil etiim minimum impunitum ſinens,
meritò revereantur Mortales etiam potentiſſimi potentio-

₰

res Dei manus, & vultum omnia cernentem; exhorreſcant

i Potentiam, metuant Dei Providentiam; ament & am-
ectantur Dei patientiam; declinent & fugiant Dei juſtitiam

& vindictam: profundè ſe humilient coram Deo, ejusq; ſacro
metu percellantur, ac cum timore ac tremore ſuam ſalutem ope-
rentur, (Phil, 2. .) cogitantes, quòd certi ſint, ſeſe Deum offen-
diſſe, incerti verò de culpâ condonatâà & remiſsâ. Neg adficias
Eſt hæc altera præſumptionis
Ff ff ff 3

22 66 CoxNcCIO LIII. Deus miſericors eſt; ſed & juſtut
Præſumptio ſpecies, quâ quis præſumens de Dei miſericordiâ, peccata

–—

Deus uſtus eſt, deſperare, nec quia miſericors eſt, debet nimia ſecuritate
èèẽ . con-

Aun poſt

ex Miſericor- peccatis accumulat: unde eam explicans ſubdit: Et ne dieass e unlitut
dia Dei pec- Miſeratio Domini magna eſt; multitudini peccatorum meorum miſere in, Decge,
a condo- piture Verſus. ut ea mihi, cum pœnituero, ejúsque miſericor- Wuntwü
na. diam imploravero, illicò condonet. V. Daurolt. cap. 6. tit. 238. Mſenunte
Exemplo I. Et hoc eſt omnem metum juſtitiæ & Iræ Dei ab- bm -
jicere, éſtque præſumptio hæc peccatum in Spiritum San (iſm.
ctum, quia miſericordiâ & bonitate ejus abutitur ad mali- IIV Hocy
tiam, eâmque torquet ad iterandum peccata. Miſericordia Iluni
Domini, ait Paulus à Palatio, inſignis Theologus Hiſpanus, mublii⸗
magna eſt, non ut adjicias peccata; ſed ut remittenda credas, cumbeb
ſi ampliùs eanon committere decernas. Immane flagitium haupe
eſt, miſericordiam Dei lenam facere diaboli: & quòd per M aumge
miſericordiam, per quam Deo conjungi debueras, diabelo muuiſe
conjungare. Cornel. hoc L. Advertat itaque peccator, an & licſt
quam longè à juſtitiâ ſit Dei miſericordia: nempe conjuncta leſihemn
„ eſt, & proxima. Miſericordia enim & ra ab illo citò proximant, & llk berii
di cor- citò veniunt & in peccatores reſpicit ira illins. cit. Eccli. . z. q. d. ulinebi
Dro iee in Deo Sicut Dei miſericordia citò adeſt, & ſubvenit verè pœniten. uhibont
1 nana. tibus, uti Magdalenæ, Latroni in Cruce, Saulo, &c. ita & ira Piti dei⸗
Dei citò ingruet peccatoribus impoœnitentibus, eôsque ſu- Msenlen
bitò & improviso, nil tale expectantes, occupabit, uti præoc. NMrNndde
cupavit Luciferum, Sodomitas in conflagratione Pentapolis, IlEr Ing-
Peccator eſt, gc omnes in diluvio homines. Peccatores vocat eos, qui habi- W ctinen
gu haber ha⸗ tum habent peccandi, in eòque ſe obfirmant & obdurant: ad ancute
candi. P E hos enim pertinet, non miſericordia, ſed ira &vindictabei; Aßnlclan
imò ſuper eos requieſcet jugiter & in æ&ternum, nimirum in Uuiaiſ
æternis gehennæ tormentis. Vnde Syrus vertit: QuiamiRin Wlacnd
cordia & ra cum eo ſunt, & ſuper impios morabitur furor ejus. An non mdlete
hinc, à Siracide probè inſtructi, intelligamus, ex miſericordiã qubug
Dei ritè in ſolatium noſtrum concipi ſpem veniæ maximam, ij: *
ſed quæ planè juncta ſit timori ex ejusdem Dei, & in eodem Asne
Deo Juſtitiã. Nec debet aliqui, ait S. Cæſarius Ep. Arelat. quia nin aſt

—=
—

,B

15

ReNlen.
1 .

eilet.

12
eee e.
Wod
„

Hn get Tarſenſis Gentium Doctor, ad Kom. 2. 3. & yj. Vbi de Deo v.⸗g. & j. In-

4

eyxvuberans Dei benignitas meritò tibi ſpem ſummam conci- metum ſem-

ta
11

. „ P

buenis,tl
eccator, 4
mhecolſli

p.
r 7
nLE

itin
lo, kukt

bit,in
9

=

—
—

1

1 1,
1

—,—

4

=
=

=

—
See

jonelen

.
.

E

=,
—

xeosle
X oboun
Pnün,
atit e
. 1

=S Z
—

=

=—

=—

2 .,41
WNRN.

=
=

vanit
ene 1

= —

leen

1/

SS
—☛

uini

—

verſione tardius cogitemus. In Bibl. EV. P. Zo. 7. ap. Calam. zin Sentent.

1
S

R

litftene

*

Ergo cum ſpe amandus, cum timore metuendus. 967

—,—

confidere; ſed ſic timeat juſtetiam, il acrat miſericordiam ſic de mi-

ſericordia confidat, ut tamen Zuſtitiam contremiſcat“ quia quantò nos
diutius Deus expebtat, ut corrigamur, tantò gravius vindicat, . de con-

V. Miſericordisz Dei. BEid. Conc. a6. n. g. ſine. & Conc. 7a. n. 3. Et Indice

Rerum E. Præſamptio. Breviar. Dom. 1o. poſt Pentec. Lect. y. & 6. en

d 21 ⸗
Nr e.

KF. Chryſoſtomo. H
IV. Hocipſum argumentum validiſſimè proponit & ur- Ex Rom. 2,

ingerens Divitias bonitati ejns E& Vatientic, & longanimitati, quæ ter ſpem &

liet, ac ad pœnitentiam adducat; unà non præterit iram Har Viven-
Dei, quam peccator contemptu bonitati ejus & patientiæ,
longanimitati ſecundum duritiam tuam & impanitent cor theſauri-
as tibie (Eä. ſup. Conc. y. n. 4.) En quàm Dei bonitas & miſeri-
cordia ſibi ſpem noſtram, Ira verò ejus metum noſtrum
vendicet! Periiſti peccator, ſi vel ſpe cadas, vel metum tam
neceſſarium abjicias: ſalvus verò es, ſi & ſpem & metum, il-
lam de Dei bonitate te ad ponnitentiam vocante, hunc de e-
jus juſtitià, ne in barathrum vitiorum te præcipites, in te
jJungas, conſerves, verbo: ſpem inter & metum, ſalutarem
utrumque, nunquam non vivas: Spes te erigit, ut à peccato
ſurgas; Timor te ſuſtentat, ne graviùs ruas: nec taliter ſpe-
rare, nec timere, eſt omnem ſalutis anchoram abjicere; eſt
ccœlum claudere ſibi, & infernum latè aperire. Hujus é Scri-
pturâ ſymbolum, figura, & nota. Lex de Pignore eſt Deut. Figura &
224. 6. Non accipies loco pignors inferiorem & ſuperiorem molam, id Symbolum
eſt, molarem lapidem, vel utrumque vel alterutrum, quòè Pevter. 24. 6.
fit, ut molere non poſſit: q. d. dum molares in pignus acci- De Molari-

pis, quibus eſca ſit omni animæ, vitam molitoris & aliorum bus in pignus

2 1 een .. . non accipien-
accipis: quia molâ hac molitor vivit, & victum ſibi parat, dis, cur⸗ ten

multisque aliis alimoniam ſuppeditat. Atque ita anima,
ſeu vita poſita eſt in lapide molari, ſine quòô pauperculi mo-

lere non poſſunt, & alimoniam accipere. V. Cornel. & erd H

968 Coxcio LIII. Dens miſericors eſt; ſed & juſtus:
sbid. Senſu Morali S. Gregor. L. 33. Moral. c. 16. & ex eo Ruper-

*

Denotantur tus & Rabanus Archiep. Moguntin. intelligunt per duos mo-

ſpes & me-
tus, quibus
conſervanda
vita animæ.

lares hos lapides, ſpem & metum, docétque Rabanus, quem-
libet juſtum ſemper ſibi ob oculos ponere debere tam juſti.

tiam & iram, quam miſericordiam Dei, ut ex illaà timorem,

ex hac ſpem concipiat, & alat. Beneplacitum eſt enim Domino ulmj
ntumin

ſuper timente eum, & in en, qui ſperant in miſericordidâ ejus. Pfal- aé6. II.

Scriptura uti- V. Scripturæ ſacræ paſſim captui noſtro naturali & hu-
mano difficilia, emque transcendentia, per ſimilitudines

tur ſimilitu-

dinibus ad

Hine in Lege præceptum eſt Deuter. 24. 6. Ne auferas loco pignoris in-

feriorem & ſuperiorem molam. Superior enim mola eſt ſpes inferior

eſt timor! ſpes enim ad alta ſubvehit, timor autem cor inſerids pr.
Hæ ergo duæ molæ, id eſt, lapides molares, jungi d

VIuna ſine alterâ inutzliter non habeatur. In Peccatori enim peltore

inceſſanter debet ſpes & formido conjungi! quia incaſſam miſericor.
diam ſperat, ſe non etiam juſtitiam timeat! incaſſum juſtitiam metuit,
ſinon etiam de miſericordia confidat. Hec Rabanus: ap. Cornel. in
CLit. Eccli. f. Z. f. I147. (ubi in verſus præced & ſequentes plura in hanc lkkſethit
rem) Euſtach, de Roſar. Ante hene mor. Exhort. S§. init. Itaque cum
doœmon hominem edò adigit, ut hunc & timorem & ſpem ab.
ljiciat vel ponat, vel utrüumque, vel unum eorum, (ceu lapi-
dem molarem) vita animæ & ipſa anima graviſſimis pericu-
lis & ſalutis diſpendio expoſita eſt, ni reſipiſcat. Vnde addi-

tur cit. Eccli. y. §. & 9. Non tardes converti ad Dominum, & ne diſfe-

Vitam in meliùs commutabo. Rationem ſubdit: Sabitò enim
eniet ira illius, & in tempore vindiétæ, & cum vindictà, Aiſzerdet
te, & auferet; uti multis contingit, quibus nullus Divinez

Juſtitiæ metus & cura eſt. Ah Domine, quis te tam infinitè
miſericordem ac proniſſimum ad miſerendum non amet

cum validà ſpe & fiduciã? quis te tam juſtum, & peccato tam il
iratum, non metuat, totoꝗque corpore & animo contremi- ê=
ſcat? O quam meritèò exclamare poſſumus cum Jeremia

c. 10. Z. quats non timebit te, 6 K ew Gentium?

.
i ünpt

—

ttributa,

hoc loqn
t. Wohl

Mimis

ll inbun

fobsti

eptenti
Aenmkonil

uunc /un ſn
lunru.

.
Mönnture

m, Nre.

nalguif nſa .

Uünhlacim

MKeked

1rE
AE 1 A N:

Crinſnn

S lerum: omiſſis aliis, conſideremus, Deum nunc bominem,
nnunc feram vocari, aut rectius aſſimilari huic. Ita bomo ap-

K

,

1

e

nisenn

7 5 e,
A e n.
1.4 e “

1

dus, Vrſa, raptis catulis. Et ego ero en quaſi Leæna, quæ ſævior
eſt leone, præſertim dum catulos nutrit, ſicut Pardus- occur-
ram eis quaſi urſa rapti catulis. V. . & (y. En idem Deus, in ſe unus cordem &

Mechtl de Jud. extr.

SSõůõ

Ergo cum ſpe amandus, cum timore metuendus. 969

proponunt, uti ipſum Deum, ejusque Naturam, Eſſentiam, declaranda
Attributa, Proprietates, aliaque ſupernaturalia ac cœleſtia. ſublimia, no-
Et hoc loquendi modo vel maximè uſus eſt ipſe Salvator no- bis incognita.
ſter. Id obſervant SS. Patres & ſacri Interpretes. Et ex hü,
—„ animus novit, ſagee ad ineognita, quæ non novit, ait S. Greg.

hom. II. in Evang. Et S. Auguſt. tr. Io. in goann. de Chriſto: Quem-

admodum, inquit, dicitur ovi, agnus, Leo. & c. Breviar. Comm. Mart.
J. Paſch. Let. 5. Nempe ut aliquaâ ſaltem ratione, Divina hæc

& nobis ſublimia apprehenderemus per figuras, ſimilitudi-
nes, ſymbola & imagines. Sic in præſenti loquendo de Dei,
& Chriſti, Redemptoris ac Judicis, ex unâ parte, longanimi-

tate, patientiâ, miſericordiâ: ex alterâ, juſtitiã & vindictâ ſce-

pellatur Lucæ Ia. 16. Homo quidam fecit Cænam magnam. Fre-
quenter verò in Prophetis dicitur Leo. Oſeæ 13. Iraeli iratus Sic Deum
Deus minatur excidium, invaſurus eum, quaſi Leæna, Par- nunc homi-
nem nunc ſe-
ram vocat,

ceu miſeri-

& ſimpliciſſimus, in ſe immutabilis, pro diverſitate operatio-juſtum.
num & effectuum diverſa ſortitur nomina, vel diverſis re-
⸗ . ⸗ Q „ ⸗ *.
bus, nobis notis, comparatur: Leoni, cum in rebelles & in-

gratos ſe vindicem, acrem & terribilem oſtendit; Vrſæ, cu- Vrſæ amor

jus mira eſt ſæœævitia, raptis catulis, quia mirus in illos amor. erga catulos,
Vrſa enim catulos informes gignit, eòôsque deinceps lamben- feroci er⸗
do ſenſim format, & perficit, quod non faciunt alia animalia. &à aptores.
VndeS. Iſidorus Peluſiota, diſcipulus S. Chryſoſtomi, Lib. 3.
Ep. 267. legit: occurram en, ut urſa anxia, aitque, hoc ſimili figni-
ficari vim Dei ultricem. Cornel. hoc L. Cùm verò Deus huma-
nè, quod ſolet, ſuaviter, manſuetè, gratiosè, agit, bomo dicitur:
Duando vindicativam Dei virtutem, ait Theophilactus, ſanctimo-
niàâ inſignis, Græcus, BulgariæArchiepiſcopus, in cit. e. a. Lacæ.
criptura ſignificat, pantheram, urſum, & Pardum Deum appellate
Eg g& && Wan.

=

970 Coxcio LIII. Deus miſericors eſt; ſed & juſtus
“ quandy auktem miſericordiam Vult inſennare, hominem inqucit. ( uin

& Fgyptii Sacerdotes Sphyngem, Dei hieroglyphicum ha-

bebant, eam talis figuræ, qu& & hominem & feram participet
Sphinx Po-(Sphinzx Monſtrum apud Thebas, cujus caput & manus puel.
læ, corpus canis, alæ avis, vox hominis, ungues Leonis, cau-

monſtrum! da Draconis ſimilitudinem referebant. Calepin. Pexenfeld.
MWaphicum.
Hlic aman- . . —. .
dus & timen-Pomo, benignus, pius, miſericors, ita, ſicut fera truculenta,
91
dus, ceu bo- 1rac 2Oe , e e Ee
nus & juſtus. Perducens ad cœlum, econtra caſtigans ſcelera, & ſceleratos

ad infèros detrahens. Keyptii, ait Clemens Alexandrinus

Presbyter, Magiſter Origenis, Sromat. LE. j. in ſacri ponunt
Sphinges, fortè autem, quòd Deum oportet amare & timere; amare gui-

dem, ut ſantis benignum & propitium“ timere autem, ut qus ſit impiis

juſtus & inevorabilis“ feræ enim ſeimul &- hominis zmaginen ſphinx ſt-
Yimniſicat. ap. Fzdelenz hac Bomin. ſerm. I. n. 2. Nobis Chriſtianis ve-

ritas hæc indubitata eſt, Deum eſſe & miſericordem, & ju-
ſtum, ſed longè magis ad miſerendum pronum, & ad ulci-
ſcendum nonniſi deliétis noſtris, & invitum cogi. V. Sopra
Conc. 33. n. I. 2. 2. Vnde Euthymius, in ea verba Plalmi IIa. y. Mi-
ſericors Dominis E& juſtus, & Deus noſter miſeretur „ait: Miſericors,
inquit Propheta, eſt Dominus: ſi peccàſti, non idcirco deſperer: veràm
quia etiam juſtus eſt, cave, ne ſumma llius frætus miſericordia, iterum
cadas: oſtendens tamen, ad miſericordiam illum ſemper magis inclina-
re, qudm ad juſtitiam, addidit“ Et Deus noſter miſeretur. Ap. Calamat.
cit. in Jenteenn.—
VI. Verùm, pro animi guſtu & ſenſu, magis adhuc ex-
pendamus utramque, & Juſtitiam & Miſericordiam Dei, ut
in nobis & illius timor, & hujus amor ac ſpes ſuccreſcat, ra-
dicésque agat, ad ſalutem noſtram & hujus incrementum

apprimè utilis, imò & neceſſarius: ut planè verum peccati

horrorem, metu Judicii divini; & contraà ex ſpe certà veniæ
liberaliſſimæ poœnitentiæ virtutisque ſtudium non negli-

Smb. Eth. 3.) innuere volentes per hoc, Deum non ſolum
amandum eſſe, ſed etiam timendum, utpote qui, ſicut eſt

iracundus & vindicativus: opera bona præmians, & ſantos uüen,

H

2
Eencum,
ornind, Mi
ſetöſel pn
Es poroca
frment 0
Nun Din
cpumCEl
Eliercye
ochriei

tminne 1
k, Klinr
lobet ten../

10

lure l

tri⸗

eginian⸗

nile me

mscntis

heis imat

Unbencrad
Irerin en
Nhonbltr
iliigkenn
UN, Keorum
farimn 1
utores,

ſu⸗ G

Mnred
, ns,
Edturas int

etfümmmng
bNature,

—=

1

— ge

= r—

rati,

—

a Min

4

1 mg
6

„

,4 .3
e ,G,R
! 63
. 17

/1
6
WDR EE ER
e . 4 7

„ 1 ,7 .

AA.
u, E

—
—

⸗

7 2 l
7

U: ℳ

Nugtie

esboelh,

ſ. 2 . . .— „ .
eroAn Aconſtitutione mundi, ait, quo bliciter a
ſeruit; ſed: quod paratam eſt diabolo & angelis ejus. Wid. verſ. al.
Lahat. tom. I. V. Dei Miſericordia; Propoſ. 6. fine. V. Conc. 33. n. I.

Ergo cum ſpe amandur, cum timore metuendus. 971
gendum, concipiamus, conſtantérque ſervemus, certiſſimi

omninèò, Miſericordiam Dei à Deo ortum habere, juſtitiam
vero ſeu punitionem & vindictam à nobis, eam peccatis no-
ſtris provocantibus: cujus liquidum argumentum eſt, quòd
affirment Orig. S. Chryſoſt. Theophylact. & Euthymius,
Deum ab initio Creationis mundi paraſſe quidem juſtis re-
gnum Coœlorum, non item gehennamlnferni; quòusqueAn-
geli peccaverunt, tund gehennam conſtituit illis; quod ex
Hllo Chriſti Domini probant Matth. 2y. 32. V'enite Benediéte Patri

mei; poſſdete regnum, quod volt erere ſt à conſtitatione mundi.
non de inferno ſimpliciter as-

Infernus
quando crea-
tus?

Itaque Miſericordia in Deo, conjunéta ejusdem patientiæ, Miſericordia

longanimitati & clementiæ, ea tantaque in peccatores, in- Dei quæ, &

fernos mille meritos, omni gratiâ indignos, elucet in tole-
. „ . ₰ „½ „ *
randis peccatis & offenſionibus hominum, cum ipſe ſit Ma-

quanta?

jeſtas infinita, homines verò terræ vermiculi, & modicum

pulveris animati, & tot præterea tantisque beneficiis, ad

illum honorandum, amandum, eique ſerviendum obſtricti:
elucet in fufferendis innumeris contumeliis & injuriis, iis-
que horribilibus, quas diebus ſingulis hoſtes ipſius peccato-
res illi inferunt: & quotidianis etiam vitiis ſuorum amico-

rum, & eorum, quibus gratiæ plurimùm contulit. En Dei

patientiam! Longanimitas patet in eo, quèd non inſurgat

in peccatores, ſimul atque deliquerunt; quòd non ſtatim

vindicet, eôsque illicò, uti mererentur, non deturbet in in-

fernum præcipites, ſed patienter totis ſeptimanis, menſi-

bus, annis, expectet ad poznitentiam, & illos exterius per

creaturas, interiuùs per fuas inſpirationes, revocet ad ſe. Ap-

paret ſumma Dei liberalitas cum manſuetudine, tum in Bo-
nis Naturæ, in aſtris, elementis, alimento, veſtitu, habita-

tione, divitiis, voluptatibus, honoribus. Matth. s. 4. tum in
donis Gratiæ, in rectis cogitationibus, affectibus piis, Sacra-
men-

Gg gg g& 2²

mentis, & mediis omnibus ad ſalutem, quæ largiſſimè etiam
in graviſſimos ſuos hoſtes profundit ſummdà miſericordia
Deus. Hujus benignitas explicat ſe in excipiendis peccato-
ribus, dum ad illum revertuntur, admittendo illos benevo.
le & amanter, ſine vexatione, increpatione, exprobratione,
omnia illis bona reſtituendo, quibus eos meritèò peccatum
ſpoliaverat, quin & alia etiam adjiciendo. Filii prodigi pa-
rabola Lac. 1Iy. clariſſimè hanc veritatem demonſtrat. De-
nique Clementia cognoſcitur in punitionibus, quibus pec-
catores caſtigat, dum aliquid ſemper de rigore juſtitiæ ſuæ

remittit, minusque poœnæ exigit, quàm mereantur. Præ-
terquam quòd in hac vitâà has poœnas eò intendat Deus, ut

peccatorem ad pœnitentiam, & per eam ad gratiam addu-

cat. En Divitias bonitati ejus & patientiæ & longanimitatis neu-
tiquam contemnendas KRom. 2z. 4. omni admiratione, æſtima-

tione, laude, benedictione & amore erga eundem Deum ob

has perfectiones, homini adeo gratioſas, tam excellentes,

quæ illum infinitè perfectum amabilémque reddunt. Hinc
confundamur & verè doleamus, quèd hactenus non plus
æſtimaverimus tantam Dei bonitatem & miſericordiam, ei-
que, noſtra peccata debitè agnoſcendo, reſponderimus. Eid.

Joan. Bapt. Saint-Jure, de Verit. Fidei, in Moniti ad Vitam unit. Me-

Jufſtitia in dit. II. à fol. 25r. Expendamus nunc ſimiliter Juſtitiam Dei.
Deo quæ, & Hæc ſeſe vindicat, de omnibus ſceleribus commiſſis pœnas

quanta?

ſumens: uti enim Deus, utpotè infinitè ſanctus, peccatum

nullum pati poteſt, ſed ſummè abominatur, veluti læſionem

ſuam; ita ſimul ac admiſſum eſt, illud improbat, damnat,
punit, ipsaque punitione reparat injuriam gloriæ ſuæ illa-

tam; atque iſtud divinæ juſtitiæ officium eſt, quò tam ex-

acte fungitur, ut nullum ſit peccatum, aut grave aut leve,
ſive in reprobis, ſive in juſtis, etiam intimis amicis ſuis, ne

verbum quidem otioſum, aut cogitatio inutilis, de quibus

rationem non exigat, & non caſtiget, ſive in hoc ſive altero

ſæculo. Vnde David loquens de Moyſe, Aarone, & Samue-

ntemyri ne
Ae oens,

—

i, dirigeit

b, ait:
iſßeent 1
uu 01

rumnſine P

Rnon hine
tit tanti,
itine
Mne ci
Gtun Finm
Dei in inm.
ſig erboeknd
ſlems am

.
G c.

=

un ditia
ulhne, ne⸗

unnoreitl
Unbdviet
Nrntendr

oce ojed

e/l eun

.(Euenien

funmnnh
MnW

Geimaconhi
brnoce

iſu.

mten

SEe

. z14 —

1

8
umli

4
NA De

N

02

grerind
Lanitin

WeNeler

eledenn 1

Etmumnli
CNeninu’
Aumtut
in 0

Onmisen

(tsn

“Wõ

4
S

—25
õ

Ergo cum ſpe amandurs, cum timore metuendus. 973

9
— FpZãgg 9 9 — ———

le, viris eximia præditis virtute, de fideliſſimis Dei mini-

ſtris, ait: Tu exaudiebas eos Deus, tu propitius fuiſti en⸗ Verum:
Et ulciſcens in omne adinventioner eorum. Pſal. g95. §. Et profectò

æquum non eſt, ut tanta Majeſtas impunè offendatur, &

contempta non accipiat ſui reparationem honoris. Quid
jam de pœnis, iisque æternis poſtremùm, graviorum pecca-
torum ſine pœnitentiâ decedentium, penitùs inevitabilibus?
An non hinc ſicut ex miſericordiã ſpes & animus, ita ex Ju-
ſtitiâ tantà, cum ſummà hujus admiratione & reverentiaâ,

ingens timor Divinæ Majeſtatis immenſæ in nobis, tot tan-

torumque criminum reis & conſciis, oriatur, ne, ſecundum
daritiam & impæœnitens cor, theſaurizemus nobis iram ejusdem
Dei, in ruinam nobis æternùm fataliſſimam: & ut eum no.
bis, ex hoc ſanéto metu, juſtâ Poenitentiâ in tempore recon-

ciliemus, cum ſpe, miſericordem? V. cit. Siint-Zure Medit. I1.

à fol. 26 5§.
NWi. Sic conſideratâ Dei Miſericordiâ in ſpem nos eri- Vt ſpem inter
gente, & Juſtitiã ſalutarem nobis metum meritò extorquen- & metum vi-
te, ſi ſapere, neque perire velimus: expendamus jam nunc, t homo.
quam nos velit Deus pro ſalute noſtrâà ſpem inter & metum eq inkerrg.
continuò vivere illam è cœlo accedendam ac hunc ex infer- medius inter
no incutiendum. Neque vana, neque inutilis eſt obſerva- cœlum & in-
tio de eo, quòô loco creatus ſit homo & poſitus, & quãâ ratio- fernum &

ne: ſcil. eum in terrâ, medium inter cœlum & infernum, huic vicinior:

. „ „ „ ° „ P 1
ſed huic viciniorem, eſſe creatum, & conſtitutum eumque eo: nr ectus
rectum, non humi depreſſum & gradientem, uti cœtera ani-Pore.

malia: ut facili oculo & colum & terram, & ſuperna & in-

ferna conſpicere poſſit, de ſe neque de cœlo ſecurus, neque

de inferno certus. Singulari Numinis ſupremi conſilio hæc

geſta ſunt, & aguntur. Hic os homini ſublimè dedit, eælumq
tueri, juſſit, & erectos ad ſidera tollere vultus ut in ſpem erigere-
tur. Hoc inveni, ait S. Eccleſiaſtes c. . 3o. (Hebraicè: Tantam
vidge; quæ vox attentionem Lectoris excitat) quhd fecerit
Deus hominem reltum. Conſtat homo corpore & animâ: hæc
Gg gg g8 3 in

. SW

—

in altum molitur ad finem ſuum, qui Deus eſt: Fec’ſti no-

——

ad te, & inqutetiem eſt cor noſtrum, AJonec reauieſèat in ten ait 8. Au-
guſt. L. I. Conſeſſ. o.I. n. I. Illud, ſeu corpus &- caro cum ſuis
concupiſcentiis, non ſenſu tantùm reali, ſed & morali vel in
genere moris, ad ima, ad inferna ſuo pondere tendit, ac de-
primitur: hinc illa lucta carnem inter & ſpiritum, animam
inter & corpus, membra inter & mentem, quorum utrique

ſua lex eſt, juxta S. Paulum ſub mole carnis ſuæ gementem:

*

Rom. z. 23. & ad Galat. y. Iz. Erigendus ergo erat homo, ſicut
per naturam, ita multò magis per gratiam & auxilia Gratiæ
à Deo miſerente, ut onere peccati ad inferos inclinatus &

depreſſiis, & cœlo in ſpem erectus & rectus animaretur: ſed
quem & Infernus terreret, illiq; metum incuteret. Cœlum
homini Dei bonitatem & miſericordiam teſtatam & manife
Homo è terrâ ſtam facit, Infernus juſtitiam. Itaque Deus hominem for-
maverat non in cœlo, (imò nec in Paradiſo, in quem, alibi in

& in terra

tormamns: & Hebron multi eum creatum putant, & terræ limo formatus,
Ubi noh In

a in cœlo ſed colonum eſſe, gratuitò à Deo conſtitutum, utque Para-

diſi locum non naturæ ſuæ, quaſi ſibi debitum, ſed gratiæ

aut inferno. Qili locum ui bitum, fed grat
Dei tribueret: unde & ob peccatum ab eo expulſus eſt. Cor.

nel. in Geneſ. z. 2. & Iy.) ne nimium ſperaret, præſumerétque,
omnis metũs expers; neque in inferno creavit, ne ex loci

horrore deſperaret: ſed poſuit Deus hominem ſuper faciem
terræ, cujus incolam eſſe voluit, medium cœlum inter &

Homo in ter-terram, & quidem inferno propiorem. Dici equidem po-

rä conſtitutus teſt, ait Fidelis czt. ſerm. n.6. id factum eſſe ad hoc, ut homo,
inter colum
& infernum,

de utroque „Leid er- umi ct dine & qualit dar
Darticipat. ticiparet. Cùm enim Deus felicitatem in cœlo, in inferno

autem miſeriam collocaverit, terræ autem ſuperficies in
medio inter cœlum & infernum ſit conſtituta, participat de
felicitate unius, & de alterius infelicitate, guie medium de
extremis æ qqualiter participat: atque ideo omines, quam-

ð

iu heinter

fuerat translatus Geneſ.a.2. ut ſciret, Paradiſi ſe non filium,

potiùs tam de miſeriâ, quàm de beatitudine æqualiter par-

diu

enporeſun
opottpt

Uipauld

pavobisho
eininkerno
unchonor⸗
dCirvn

lecyulpur)
i linin

Wlcokoocavi
Cn
Nar el karin

UI A

obes Nie

lng t
CCounohroren

lmntn fin
inmmn et

n, Mher

btektinue
unnint
I, Dopngu,
Wnn eee

tonis eri

coohkrun.

ltinen:

1

l Dodor

len nißt

n ſun tine
4 Piniciez,

. kilee
, S ie

D Ergo cum ſpe amandus, cum timort metuendus. 975
SE diu hic in terra degunt, nunc ſunt afflicti, mox conſolati; uno

tempore ſunt felices, alio infelices; nunc cum Angelis rident,
paulo poſt plorant cum damnatis; jam in cœlo eſſe videntur,
roie qui paulò pòſt in inferno ſe conſtitutos eſſe credent. An-
nd non vobis homo ille, viciſſitudine aliquâ, nunc in coœlo, poſt-
um ea in inferno eſſe videtur, qui hoc tempore dives, alio pauper?
aie hunc honoratus, dein contemptus? nunc integerrimè ſatura-
rmmm tus, deinceps verò præ fame mori cogitur? quia enim Deus
u nec vult, ut homo ſin perbiâ extollatur, nec ut deprimatur ni-
& mida puſillanimitare, ideo eundem nec in cœlum nec in infer-
foside hnum coliocavit, ſed in medio potiuùs, & tali loco, ubi proſpe-
mimen Titates continuò ſuccederent miſeriis, & viciſſim. Optima
teret ( hæc eſt ratio. Veruntamen ad noſtrum propoſitum.
unI. VIII. Aliam, ſupraà jam inſinuatam, rationem affert Hu- In medio con-
8Homirnt Ee de 6 Victore (Saxo, Ord. Canon. Reg. S. Auguſt. vir uti ſtituti ſpere-
—*R land dmus „ita eruditiſſimus. Tirin.) propoſito noſtro ac- en
moiem 5 magisque congruam, ſcil. Deum collocâs- um, timea-
mHE Ceret, hoc ſperaret, ill timieratn 1 quain cœlum alpi giamus infer-
⅞ e. Pe illum timeret: ſperaret, & induſtriè num.

14*

eanit, Kt

1

ret damnationem inferni. Et quia facies terræ, & in eâ ho-

quæreret ſalutem in cœlo obtinendam; timeret, & refuge-

mo, propinquior eſt inferno, quàm cœlo, plus damnari ti-
meret, quam ſperaret ſalvari, maximè cum majus quoque

enſte (in pœnam peccati primorum Parentum, aliorumque) da-
e nel mnationis periculum, quàm ſit pro ſperandâ ſalute meri-
i cn tum noſtrum. Facilis deſcenſus Averni: patioſa Via eſt, uc ducit
oe, H ad peraditionem: Matth. z. 13. Summus omnium locus (vorba ſunt

Nen denne

citati Doctoris L. 2. de Animd c. 31. ) plenam habet lætatiam, inſi-

e li Mius oölam triſtitiam: in medio ſanè ſumma ſperanda, ſednshilominns
inſima ſuent tämenda; & ideo nobis jam eò ampliern timori; cauſa, quàm D
7. ymm, e , quò Viciniore iudeme infimis, in eprd dejebti degimus umbhrd mor
S ti: Cit. Fideln. Heu quàm brevis eſt noſtra deproperans vi-
umi ta, quam miſera, quam perigçuloſa, nobis colum inter & in-
vmimnß MM fernum

te, cujus miſericordià non ſumus conſumpti, vult nos om-

—
(o ticne, u
ll lute mn
nes ſalvos fieri, vel per vitæ innocentiam (quæ pauciſſimo. diwi En
rum eſt) vel per pœnitentiam. Sin verèò graviter pecce- Glrit h
mus, & pertinaciter in peccato perſeveremus, neque dignos me, Lue!
pœnitentiæ fruétus faciamus, jam æternæ mortis decretum ligvi gvon
contra nos formatum eſt. Ante nos & oculos noſtros, vita tamdhei,

976 CoxciO LIII. Deus miſericors eſt; ſed & juſtus:

fernum conſtitutis! Deus equidem pro infinitâ ſuâ bonita-

„

4

& mors, cœlum & infernus, beatitudo & damnatio: hære- Mmmedi

mus velut in medio: ergo an cum præſumptione cœlum nidenn

ſperemus, non pro anſeribus, ut ajunt, (ſed æqquè non pro Wüsorin

peccatoribus) ædificatum, maximè confiſi (temerè ne ni. ufiheten
mis) Chriſti Paſſioni & ſatisfactioni, infiniti pretii? An de. hs aten

Damnati ut ſperemus, velut jam in infernum præcipites: Ita ait Religio. ſnn,I

plurimum in ſiſſimus Drexelius de Damnat. liche c. 9. J. 2. Nec illud minus teminiintn

vivis deſper- credibile, inter illos deſperatiſſimos captivos vix ullum es. (etalhin

rfunt.

ſe, qui dum ſupereſſet, non ſæpiùs occultè deſperarit hoc iuirm re
modo: En actum ago; nunquam alios mores induam; as- Ltenan i
ſueta relinquere nimis durum eſt; nihil proficiunt conatus (nkimns

meit,; fruſtra ſum; ſanctior non ero, niſi ad Calendas Græ- (ilig uiil

cas: ſic igitur pergamus, & fruamur bonts, quæ ſunt. Sap 2.6. Non crinnkon
ita; ſed bene ſperare nos jubet ad coœlum vocans Dei miſeri- Him Wn
cordia: timere, Inferno nos terrens, & damnationem minitans Mnkſis

JIuſtitia: Conc. 33. n. I. Annon horres iſta? & quis ſanæ mentis & Erint e

fidei non horreat?! Annon deſideras æternam beatitatem! & milnm

quis fidelis non ſperet! Ergo in tanto æternitatis negotio ( yg

age, quod agis; ne te nimia anxietas ex Dei juſtitiâ, & diff den- eiin
tia in deſperationem adducat, ſed timor hic ſalutaris ſana e deten
Pœnitentiæ & vitæ emendationis conſilia ſuggerat: ne te Wimm
nimia cœli ſpes & fiducia ſecurum malè faciat, & ne ſpes, mett olu
quæ alit, fallat; neque enim vera ſalutis ſecuritas poſita eſt iſliluer
in externâ tantum ſpecie & apparentiaâ vitæ Chriſtianæ; ne- Mrarat)t

que ſatis eſt orare, Divina accedere, ab homine non taxari; ipgelen

ſed neceſſe eſt inſuper, ut neque cor tuum te reprehendat, iind
& ante omnes ipſe ſcrutator cordium. Conc. 27. n. 3. & 29. n. 2. Wenhorn

lur Ee

e. W S Ergo cum ſpe amandus, cum timore metuendus. 977
fg. Ssic time, ut ſemper ſperes: ſic ſpera, ut ſemper timeas, tibi

4
.

Amg de ſalute nunquam certus & ſecurus. Déeco autem vobi ami-

Nenmdn cais meis En ipſi amici compellantur! Timete eum, qui, poſtquam
I occiderit, habet poteſtatem, mittere in gehennam: ita dico vobu, hunc

. . =èð . „
eNn timete. Luc. I2. 4. & j. Matth. Io. 26. Eminentiſſimi Cardinales Qui non ti-

mäm illi, qui quondam B. gidium 8. Franciſci Seraphici Sodalem met, non vi-

mhmi viſitando, ejusdem ſe orationibus recommendabant, in hac detur eſſeme-
dmmmk, terr4, medii inter cœlum & infernum, minimè commorati ins W ſer.
Inpim füuiſſe videntur; ſiquidem à B. «Ægidio iisdem reſponſum fuit, num. er⸗
een eos fuis orationibus minimè indigere, utpote, qui licet in Ita Cardi-
(emetn tantâ viverent divitiarum abundantiâ, in tot deliciis & ho- nales ſeſe
upei noribus, adeo tamen de ſuâ ſe putabant æternâ beatitudine S. Ægidio

Sluah ſecuros, ut infernum minimè timerent. Quisquis hic in ommendan-

Necim terris vivit, & medius inter cœlum & infernum, non ſolùm tes.
GSn debet ex Divinæ Miſericordiæ motivo æternam ſperare bea-

1

IPem titudinem; verùm etiam ex ejusdem juſtitiæ conſideratio-
eHue ne æternam timere damnationem. 5 del. it. n. 6. Deus qui-
imu dem benignus & miſericors eſt, uti quotidie experimur; ſed
AN juſtus, uti ſuo tempore cum æternum irreparabili damno

— —

14C,N experietur omnis ille, qui nunc vel ſine ſpe ſolùm metuit ju-
— ſtitiam, vel ſine timore ſperat miſericordiam temere & in
— peccatis ſuis. Deus enim ſicut juſtos exaltat, & erigit, ſic
eten deprimit peccatores. Poſitus eſt in ruinam, & in reſurreltionem
“ IIX. Pro Appendice ſit Hiſtoria, Juſtitiæ ſimul & Miſeri Paitie ſimul
. cordiæ Divinæ, admiranda, ex Cornelio Hazart 8. J. Hſtor. . ercor.
i 4 Ubi narratio fit, inter plura, de horribilibus Cœli ſignis, Co unk⸗ .
e met, Columni igneà fubſequente, quæ tam inunani frago-var. in utrod
, i re diſſiluerat (poſtquam aliquamdiu Provinciæ minas in- Latrone.
nne „tentäarat) tantäâque vi, ut Petrus Flores J. C. & Joannes Pon-
lng Ccius de Leon Epiſcopi Loci Secretarius, præ timore &angu-
r ſtiis, primò loquelam, dein vitam amiſerint. Sed & Terræ
tt motus horrificus in Vrbe eadem Truxillo (vel Trughillo, aut
73* echtl deJud, errr. Hhahh hh Turri

2773 Comwcio LlIl. Deus miſericors eſt; ſed & juſtus

—

— ,—

Iurri Jjuliâ, Americæ Merid. in parte Boreali Peruviæ, 80.
leucis à Limàâ, Civitate Regum: Lexic. Geogr. Ferrarii) ejus-

dem anni 1618. 14. Fe br. manè ortus, unius quadrantis horæ
ſpatio, Regionem illam ad 56.. milliaria, quibusdam locis ter
quaterve illa die, horrendùm concuſſerat. Hoc in terræ

mmotu ſapientiſſimus Deus & Juſtitiam & Miſericordiam
erræ motu ſuam orbi unà demonſtratam fecerat. Illam expertus fu-

impii oppres- erat Notarius, eo ipſo tempore occupatus iniquã quadam
ſ. Notarius Scripturâ, in damnum & oppreſſionem cujusdam viri pau-
cum falſis te- peris, eandem actu & mox cum falſis teſtibus complicibus
Aibus. fubfcripturus. Altero terræ motu quaſſationéque minitan-
te ruinam, Domeſticorum unus, nihil hac in parte reus, au-
fugiens hortatur Notarium, illicò ſe inſequeretur, ni perire

vellet; ſed juſto Dei judicio, cum falſis teſtibus in loco &
malo perſever ans, cadente ſuper eum domo periit, ita mu-
tilatus, ut caput & manus ejus, hujus iniquæ Scripturæ & de
us .1. Unt col
lun. d.

iyaul.

falſitatis inſtrumenta, quibus nempe hæc concepta & ſcri.

pta fuerat, quaſi novaculà à reliquo corpore ſeparata, dein
reperta fuerint. Idem exitium expertus fuerat unus èé fa-
