oan. 6. 6 ac ſub ſpeciebus Pani & Vini, declarat cit. Cate-

hæc vita contèinetur, ut Eideles facilè poſſint intelligere, pretioſi Corpo-
ris & danguini Chriſti communione mentem animumq ſaturari. Non-

nihil etiam haæc ipſa elementa ad id valent, ut eam cognitionem acci-
biant hominer, eſſe in Sacramento Corporis & Sanguinu Domini veri-
taltem- nam cum panem & vinum in humanam carnem & ſanguinem

quotidie vi naturæ immutari animad vertamus, facilins adäduci boſſn-

mus hàc ſimälitudine, ut credamus, panis & Vini ſubſtantiam in veram

Chriſti Carnem, Verumq ejus danginem cwleſti benedictione converti.
Whert etiam aliquid adjumenti hæc admirabili elementorum mutatio

Panis & vini mutatio apparel, tamen eorum ſubſt antia in Carnem &

Panis Eucha-

riſt. vires dat

Ald virtutem.

Sanguinem Chriſti veré tranſite“ ita etiam, tametſi in nobis nihil im-

mutatum videtur, interius tamen ad vitam renovamur dum veram
vitam Euchariſtiæ Sacramento accipimus. Hæc cit. Catechismus

Roman. U
IV. Itaque Chriſtus, Deus Homo, verè & realiter, ut di-

Rum, eſt in Euchariſtiâ, extra ſumptionem, & in ſumptione:

exhauſtus omnium gratiarum, ſeſeipſum nobis in eibum &
potum corporis & animæ præbet, per eam nos confortat;

vitam Gratiæ confert, fovet; & denique Gloriæ. Dauemad-
modum corpora noſtra, ait S. Baſilius, convaleſcunt, ac firmantur ſub
alterna ſamptione congruentium alimentorum; ita qquiddam ſ., uod
conſentaneò paſcit animam, eiq,; ſuggerit vegetas vires ad bonitatem,

virtutem & perfectionem conſectandam. Duid illud tandem eſt!

imirum quod dicit Dominus: Caro mea verè eſt cibus. Duibus auten

0ε

—

1086 CoNCIO LIX. Frequens §. Communio digna, Pignus ſal. æternæe. e
Aorathie

præbeat, Jus ejats Sacramentum pu-

EVt
Wn

5

3 Umguann,

INkinean
aeile, in

eupid ila,

eleſtbbos

itales vire⸗

md in dliin
utribturc

Fumbnen,

urMoerni
umetenn:

Eoſarneti
Iuunn, non
.

n d etia

4

4

ad adumbrandum, quoct ſit in animan ut enim, etſi nulla extrinſecus end
Ahecve iſ

Aetnale

ncladgetin

Chnncen

ömmm n

Uuere ie

idque ex ineffabili amore erga nos indignos & miſerrimos: Alnrhon

. . 5 282 7 . L ! cd gr⸗
per Eam, à nobis ſumptam digne, ipſe Fons & theſaurus in- nm
arirme

Utlas, An

nienti

. ,
eſcklize⸗
drlonn
lnike

=ðð,
.

us hNe⸗

rmNNit

e „*
1 Re

*1

,0
Cecker

P .
ſ1 ;
Auheſtes ee

. „ 4 93 16
7 / 4
ere, einr:

ung ,N

A CeNA
„

S
E 1.
NNSMN
„

,
erWY, AAA1,.
Nodn. ℳRKI/

Waatiun inl

Ainr Sς⅓
Awentrvi /M

4 zgr .

HE
N, ℳ N

=

ſeeae ..
Eeltn

==

Kiim
VEMe

0

„„ .

Etelnme

—

Eiusdem negleifus 6omalus uſus homini pernoxius. 10987

non ſehpetient hæc, is uticg, deſicit robur pant;, & robur aqukg. Dein

confortat hic panis, ne defluamus ad ſiliquas porcorum, ad

res, inquam, mundi, res terrenas & ſordidas, ne guſtu ha-

rum diſtineamur & ſubvertamur. S. Cyrillus, L.ib. de ſzyiri- Ad cavendum
I. Facilè, inquit, hominis natura ad quævis abſurda defer- à vitiis.

retur, niſi illam Salvatoris gratia in virtute ſuſtineat, ac bo-
nis cœleſtibus, quorum eſt ipſa fons, augeat. Alit enim ad

ſpiritales vires accipiendas Panis ille vivus. Quèd ergo

homo in abſurda quædam vitia non devolvatur, Pani Divi-

no attribuat, & cum gratia recolat hoc ipſum, ſæpiùsꝗue ro-

get hunc Panem, ut defluere ad illicita non permittat. Con-

fortat inſuper vires animæ, per modum cibi nutrientis in

randum, ſed etiam ad manducandum & bibendum Chriſtus
hominibus, ut ſicut absque carnali cibo & potu, nullum mor-
talium mortalem & miſeram vitam poſſe transigere, cerni-

tur, ſic absque iſta ſpirituali eſcâ & potu, neminem immorta-

lem & beatam aſſequi poſſe credatur: quomodo enim melius,
quomodo apertiùs commendare potuit mundo, ſe eſſe vitam,
hominum, quàm exem plo illarum rerum, in quibus eſt vita

hominum: in cibo enim & potu vita eſt omnium homi-
num, atque inter multiformes eſcas & pocula, quibus vita
fuſtentatur hominum, principalem locum obtinet panis &

vinum, quibus ſalubrius & ſolemniùs vita quotidie recrea-
tur & reformatur hominum. Vnde has ſolennes, & ad vi-
tam temporalem hominum conſervandam principales ſub-

ſtantias, ad vitam ſempiternam hominibus reſtaurandam,

Dei Sapientia, fortiter ſuavitérque diſponens omnia, aſſu-

mere voluit, eâque de causàâ in illarum ſpecie, Carnem ſuam

ad manducandum, Sanguinem ſuum ad bibendum, homi-
nibus dare decrevit. Oſtendit in iſtis, & longè clarius hoc
Sacramento, quaàm verbis edocuit, non eſſe aliam vitam
“ Eeter⸗

Nutrit in vi=
vitam æternam: de quô S. Petrus Abbas Cluniac. contra Pe- tam æternam.
tro-Bruſtanos hereticos“ Dat planè Carnem ſuam, dat Sangui-
nem ſuum, non ſolum ad honorandum, non ſolum ad ado-

Corpore & Sanguine, ſub Speciebus Panis & Vini, homniti
M vel

108 CoxciO LIX. Frequens Communio digna, Pignus ſal. æternæe.

æternam hominum, niſi ſeipſum, dum ſimilitudine eorum WM
eſcæ carnalis, ad eſcam eorum & potum ſpiritualem nihil em imd
Euchariſtia aliud dare voluit, quàm ſeipſum. Tanta inſuper efficacia xninkkmi
etiam corpus eſt confortantis Panis Divini, ut loco cibi materialis ſupple- (iun n
nutrit & ve- at vires corporales. Vnde multi ſolo hoc Pane Euchariſti-: Wlkn
Hetat. co notabili tempore victitrunt. S. Joannes Abbas Anacho. Woliateo
rita toto triennio vixit ſolà perceptà Die Dominico Eucha- mſuctam
riſtiâ, ut Palladius Comment. ad Lauſum Præſfebtum, vulgò Hiſtorid 1 Ttifcii
Lauſiacaâ, refert cap. 61. S. Sabas toto Jejuniorum Vernorum oss longe
tempore nihil attigit, ſumptis ſolùm, Sabbatinis Dominicis ailiak
que diebus, ſacris Myſteriis. Sic de aliis Sanctis narratur Menmun
apud Surium. Quin & Ludovicus Pius Imperator: de qu?s iCrthuhn
ſuprà Conc. 9. n. 10. in ſupremo morbo totos 40 dies jejunus umin
transegit, Euchariſtiam ſolam quotidie ſumens, uti refert ukwenc
Thomas Bozius, Presb. Congreg. Orat. Romæ: de Egnu Ec. llgls h
cleſiæ to. 2. L. Iy. c. 2. Cornel. in oan. 6.3y. Cit. Micæ Panis Coc-- miztten
leſt. c. 12. J. I. Dauroult. Cat. hiſt. C. y. de Euchar. Tit. Io. toto. Hinc Hünhitam
ſatis intelligitur miranda præcellentia, utilitas, & neceſſitas umuitgue
hujus Diviniſſimi cibi, in us Dem infe ſamitar. Hinc quæ. sein
ſtio, an frequentior an rarior uſus illius ſit laudabilio: (tinigit
Euchariſtiæ V. Verùm ex paucis modò dictis non difficilis eſt Reſolu- iNptnn
virtus ſum- tio quæſtionis & Reſponſio: Si enim in Euchariſtiâ conti- mnns
mne 7tm neatur ipſe Chriſtus, Deus Homo, fons liberaliſſimus om. impol
eve nium gratiarum; ſi ex hoc hauriatur & accipiatur ipſa vita yrkpiin
animæ in hoc mundo, quandõque & corporis, æterna deni- i in Nenn
que; in cujus pignus ſeſe ipſum dat Chriſtus: ſi exinde ho. Mringhen
mo roboretur ad virtutem, præſervetur à vitiis damnatio: andhdanr
nem æternam inducentibus, ſi vel ſic tremendum judicem, Grnρα
charitate & humilitate in hoc Sacramento neceſſariaâ, ſibi de- vin,
vinciat: ſi, verbo, in hoc ſacratiſſimo Epulo Chriſtus totus, Unilie,
amore ardeat erga hominem, utut de ſe indignum, eique ad Mnlen
conferenda dona ſua, quis refugiat tantum Deum unà & a⸗- uhnſun⸗
mantiſſimum Patrem, quosvis admittentem in filios, & ſuo Etaſ

l

.

ifi
wens, it
Mcelmi

flits,AN
ntm. Mu
laudab
luchrfie

Pberiiſimi

unrit
“D

: l ein⸗

endun

rhn,
Ie
noln

7

4

M.

d

4

PVjusdem neglecfus & malus uſus homini pernoxius. 1089

vel maximè congruentibus paſcentem, eò vocantem, invi-
tantem? imò & minitantem, niſi accedamus? Gratioſum,

Jud. Divin. tom. I. Cap. gl. n. I.
Neapoli An. 1640 (an. 1641.) accidiſſe. bi Iurca mancipium
curioſitate populi allectus, cum reliquâ turbâ quandam do-
mum ſacram, in quâ, Natalibus Chriſti Domini Feſtis, raris-

nec minùs mirabile eſt illud, quod refert Georg. Stengel. de
KRomdâ Dilingam perſcriptum,

Admiranda

Purcæ ad no-
ſtram Fidem
vocatio, facta
à Chriſto &

ſimi artificii elegantiæque, Præſepe viſebatur, ingreſſus Præſepio.

oculos à longè ſtans, ignotâ pietate implevit. Nulli unquam-

ſua corioſitas felicior fuit. Nam ecce procùl conſiſtentem

Turcam, atque nihil minùs cogitantem, fabrefactus & mate-

riâ Chriſtus Infans, & præſepio reſpicere, tum etiam proten-
sâ manu & indice digito annuere, atque ad ſe vocare cœpit,
quin & vocem claram addidit, cunctis, qui aderant, in ſtu-
porem raptis. Neque verdò annuere ceſſavit antè, quàm ille
attonitus ac tremens accederet. Vbi acceſſit, egit Chriſtus
ipſe Catechiſtam, hominem Turcam res Fidei neceſſarias do-
cuit, monuitque, ut Baptismo ſe quamprimum tingi cura-
ret, fore enim, ut intra breve tempus ſecum in Cœlo eſſet.
Profecit inſigniter ſub tali Magiſtro Turca, rem diſerte nar-
ravit, Baptismum petiit, obtinuit, & paucos poſt dies gravi-
ter ægrotans, jämque ipſi morti vicinus, palam profeſſus eſt,
mori ſe non poſſe priùs, quàm ſacrum Viaticum accepiſſet.

Accepit, & ſpiritum coœlo reddidit. Admiranda planè Chri-

Omnes à

ſti bonitas: Neque minor eſt in hodiernum usque diem, imò Chriſto vo-
major, frequentior, ſed & quotidiana ejusdem, non jam ex camur ad Eu-

ſui artefactà Imagine, ſed Speciebus Euchariſticis; de quéô
Cantic. 2. 9. En ipſe ſtat poſt parietem noſtrum, reſpiciens per feneſtras,
Reeen⸗ per cancellos. Quæ verba adaptat Cornelius Sbidem
Euchariſtiæ, à Fidelibus maxime poſt Adventum Spirits
ſanti frequentari cœptæ. In hac enim Chriſtus non ſolum

Deitatem ſuam, ſed & Humanitatem, per Species Sacramen-
tales Panis & Vini, quaſi per parietem intermedium, abſcon-
dit. Hinc & per has Chriſtus non unum tantùm, ſed nos
Mechtl de Jud, extr.

omnes-⸗

YVy yy yVy

AChariſtiam.

1090 CoN0Ci0 LIX. FrequensS. Communio digna, Pignus ſal. ætern. Zuh
omnes, & Eccleſiaſticos & Sæculares vocat amantiflime ſua- Mude
viſſimis verbis, non ad videndum ſolùm per fidem, ſed & Prenückn
reipsà guſtandum & comedendum: Gaſtate & videte, quoniam ecril
ſua vis eſt Dominus. Pſalmo;3. 9. Venite, comedite panem, & bibite vi- mllt;
num, quod miſeui vobi. PFroverb. g. y. Sub quô Eccleſia intelligit iucue
Epulum Euchariſticum, iisque verbis/Chriſti nomine invi- iühlrg,)

tat ad illud F. Vener. Sacramenti: Cornel. multa hic in Proverb. 9. 1 Ces

2. & y. Omner ſitientes venite. Iſasé. yy. I. Eenite ad me omnes, qui la- ;n
boratis. & C. Matth. 1II. 25. Laboramus autem omnes, & onerati Wrluge
ſumus, eheu quàm graviter, quam varie! ſuntque labor & iurgole,
AQ olor, omnes miſeriæ noſtræ & corporis, & præſertim ani- Walnitfi
Idque variis mæ. Vocamur autem à Deo ad hoc Epulum coœleſte variis IWhmendt
modis. modis plusquàm digito manus corporalis. Vocamur Ora- oumnin 4
culis Divinis S. Scripturæ, ejusque doctrinæ, voluminibus Um ande
ſacris, libellis piis, exhortationibus ſpiritum excitantibus, unnmet
quibus etiam timidi & nobis diffidentes animamur. Voca- üetldin
mur ſanctioribus aliorum exemplis, hoc Myſterium devote imne:
frequentantium: Vocat Deus occaſione commodà, quam Mlelur
ſubminiſtrat; quæ nec deeſt. 5Ærumnis ſubinde & calami- Wms:
tatibus huc impellit, ut optimo loco Medicum & Adjuto. umen m

rem Conſolatorémque requiramus: uti & nonnunquam pe- Iiis Wet

riculoſis morbis compellit intrare. Nonnullos trahit immi- E lndornn
nentis diſtricti judicii & æternitatis formido; Inſtinctus coec. M m
leeſtis; Deſiderium Deo placendi, & huic ſeſe intimiùs con- Mnſlis
jungendi: Vocant Euchariſtiæ admirandi effectus & Mira. Mudlne
cula paſſim Eccleſiæ & Fidelibus demonſtrata & indubitata, Wmnid
ac exinde affectus pii enati, Drexel. tom. I. in Koſis p. 2. c. 7. N. 3. W iiin
Vocat denique certa promiſſio, & ſpes Vitæ æternæ, hujüs. M
que merces. “ l!e
Ssimile ab au- VI. Jam verd ſi, quoties quis Euchariſtiam ſumit, toties ſenkien
ro cupide vo. mille aurei adjicerentur, nihil opus foret, multis nos vocari iMllin
lito à nobis. & invitari: nemo non accederet; arcenda eſſet multitudo, u; uin
non accerſenda. Beu humanam cœcitatem exclamat Reli. 1
gioſiſſimus Drexel. tom. 1. Zodiac. Simbolo 3. J. 2. f- 279. Aurum nheſi

2 1

— —

“ . . 1
! 6 M
AE
WNRE
4 1

te a me re;

tinm enie

Mteriume
coomoCi,

ſriteua⸗
Eäomn N
KNonmm/

ullos
do;Htnhme

4

ſele irm

atechs

Ciukinn

ſuem

non conſideramus, ſpernimus. Arenularum pauxillum eſt
1. ſi huic gemmæ conferatur; pretium illius a 0
omne aurum, ſi huic gemmæ cO aferatur; pretium . ſtix effectus

frequentis dignæ Communionis. Vid. Trident. Sſſ. 13. C. 2. ubi

Eiusdem neglectus &malus uſus homini pernoxius. 1091
cernimus & capimur; latentes Euchariſtiæ theſauros, quia
In compen.
i9: Euchari-

nemo ſatis æſtimaverit. Euchariſtia peccata leviora delet; iri. ſtem

graviora cavet; impetus animi vitioſos enervat; intelligen- „„m. .

tiam illuſtrat; voluntatem incitat; conſcientiam exhilarat;

contra cacodæmonem armat; in adverſis, ne deficiamus

roborat; in proſperis ne cadamus, adjuvat; in meliore

tramite ut progrediamur, confirmat: Euchariſtia dat pignus

futuræ gloriæ, & cum eo ſimul mortis contemptum, cœli

geſiderium, affectuum moderationem, vitiorum horrorem,

virtutum amorem, fui ipſius victoriam, in reétèe cœptis per-
ſeverantiam. An non hæc omnia ad æternam felicitatem Cur non ita
proximè conducentia, majora ſint omni auro, etiam toto appetamus
mundo ponderoſiore: Sed vel fides deficit, vel hæc à terre Kucharf.
nis & deſuetudine tanti Myſterii, aut non uſu, tam nebula ſtiam.
eſt, ut non ex æquo apprehendamus aut cordi habeamus
tantum theſaurum; vel denique carnales nonniſi ſenſiti-
va quærimus: ut quidquid libri clament vel Cathedræ,
pars tamen magna Chriſtianorum tam gravi malæ con-

ſuetudinis veterno prematur, ut nullis piorum exemplis,

nullis ſantorum monitis excitari queat, & ad frequen-
tiorem Sacramentorum uſum promoveri. Vin adhuc pa-
rum expreſſiùs ſenſum S. M. Eccleſiæ, SS. PP. & Doctorum
de præcellente efficaciâ SS. Euchariſtiæ & ejus eò magis,
Frequenter
vocat antidotum, qus liberemur à culpis quotidianis, & à peccati dignè com-
mortalibus praſervemur. Concilium Nicænum I. vocat viati- munican-
cum noſtræ peregrinationis, per hujus vitæ deſertum ad un.
cœleſtem Hieruſalem contendentibus. S. Ignatius M. Ep. I2.

ad Epheſ. Feſtinate, inquit, frequenter accedere ad Euchariſtiam &

gloriam Dei, guando enim aſſeduè hocipſam agitur, expelluntlr poteſta-
ter Sathang. S. Juſtinus M. Apol. ad Antonin. Pium Imper. laudat Eccleſiæ olim

veteres Chriſtianos, non ſolùm cives, ſed etiam Opifices & uſus. inf. n. 9.

VYVy yy yy 2

agri:

„ N m

1092 CoNciOι LIX. Frequens 8 Commmio digna, Pignur ſal terneJ.

agricolas, qui octavo quoque die ad recipiendam Euchari-
Vires admar- ſtiam concurrebant. Teſte S. Cypriano L. . Ep. z. dantur
eytium & pa-vires ad ipſum etiam Martyrium ſubeundum: Ita & ad fe-
Nentam. rendas alias vitæ miſerias. Sic frequenti Communione
mulier vires accepit ad patienter tolerandum maritum cru-
delem. Stengel. to. 2. G. 3r. n. 3. Taceo innumera ap. infra citandos:
Omnia &briſtus eſt nobi ait de Eàdem Ambroſ. de Virginib. L. 3.

Damnum ex ad Marcellinam Sor. to. 4. Pædag. Chr. Vnde dicat S. Leo P P. Ep. 50.
A gratiâ Communioni excluäar, eſt animam, pro quà Chriſti dangui ef-

neglectâ
Communio-
ne S.

fuſus eſt, irrogatione tam ſævi ſupplicii ſanuciari, & inermem quodam.
modo, exutämq omni munimine, diabolieis incurſibus, ut facilè capia-
tur, objicès ap. Abellt f. 1,y2. V. Drexel. Smb. cit. 2. JF. 1. qui inter

Frequens di-Prædeſtinationis ſigna, & Notas ac indicia æternæ beatitatis
Zna Commu- obtinendæ „ Meritòô nhumerat, PFrequentem Sacramentorum, Con-

nio, ſignum Feſſtonts & Communioni uſam, & Præ eſtinatos velut germanos

rædeſtinat. Beji filios hoc pane cœleſti diu carere, graviſſimam Patris
Proverb. 2. 1.

Conc. 62. n. 4.

piè impudentes filios, quam male verecundos hoſtes. Pro-

ba ſis nunc ex te, an Filius Dei fis. Quid majus dici poſſit,

quid magis accendere & animare ad frequentem ſacram &
dignam Communionem, quàm hanc ſignum eſſe tuæ ad vi-

tam æternam Electionis, unde nihil in judicio tremendo

metuas? Et hoc ipſius Chriſti verba Joann. 6. àv. gs. evincunt.
Vnde & ſalutis noſtræ invidentiſſimus oſor eam quàm maxi-
méè averſatus, omni modo impedire conatur. Et illud ita
quidem, ut, teſte Jo. Lorino in Act. 2. 42. non deſint, qui affir-
ment, glorificata corpora eorum, à quibus in vitâ mortali
Chriſtus ſub ſpeciebus Euchariſticis frequenter & ferventer
ſumptus ſit, habitura peculiarem quaſi ornatum & ſplendo-
rem in ſimilitudinem Aureolæ. Micæ Pani: c. I2. J. . Engeler.
ECcl Feſto 2. Paſeh. G. 3. fine. Addit obſervatu dignum Drexelius,
in Koſir p. 2. &. . in fine J. z. ex Eccleſiaſte longè religioſiſſimo
Sid. orr. 62. Toanne Laulero, Ord. Prædicat. in & Iuſtit. o. 38. Si duo du
. F. Aics ſen. per-

iram interpretari, ſed cum magno deſiderio, ſubmiſsàâ reve-
renti4, ardente affectu ſumere creberrimè, malléque videri

NcentolI
urk mohd
Ileram
Ermmut,
pund otal

ecſinebl

ſcloſeennit

Nyioyulab
mone 1
rumn Ang

damn, icn

—

.
4

t: un.

ſlltitt

heretur.
E
.

1

(Menerter!

.

Themlnotüm

sebs gin

ighlris cun

lecveni

We NComn

4

oe lonn
n inremn
lmmudm
ſailgn

muilkache

en i,

ſeife,) ont
ſtueeſchn

nnn
luſſirg.
ace
i t
hlan

—
E

—

— —

iendnle. perfecti, æquæ ſanéti in omni vità ſint, quorum tamen alter
Lihud frequentiùs altero Sacramentum Dominici Corporis di gneè
Amh percipiat, ob hoc ipſum velut fulgentiſſimus Sol præ illo al-
nim tero perenniter fulgebit, ſingularique & admirabili unione
lmmm Deo copulabitur: Et: Imò poſſet hic, ait, tantâ ſemel cum
an iht devotione ac deſiderio talique intentione accedere, ut ſi ad
Ae. infmum Angelorum Ordinem prædeſtinatus foret, ad ſe-
SIA cundum, imè etiam ad octavum vel nonum chorum pro-
CEe. veheretur. Sane ipſum S. Concilium Trident. cit. Seſſ.13. C. 2.
guanss aſſerit: Pignnm za eſſe voluit Salvator noſter futuræ noſtræ gloriæ & .—
es verpetuæ ſelicitatis. Vid. & cap. 5. item Seſ. 22. c. . Sed hoc loco Fre opoſitio-
GAE Cconvenienter meminiſſe oportet, inter Propoſitiones, ab In- ae annar
Kerne teu Mocentio XI. ſanctiſſimæ mem. Decreto 2. Martii 1679, dam- tio XI.
mes natas & prohibitas, e ſexaginta quinque, eſſe quinquageſi
rrene mam ſextam: Frequen. Confeſto & Communio, etiam in Pi, guigen-
arlinme tiliter vivunt, eſt Nota PUrædeſtinationt. Et hoc meritò: cùm Si-
Dniidiee ghu &α Nota Prædeſtin. eſſe non poſſit, quod ſceleratum &
. Nlaril peccaminoſum eſt, & ſacrilegum, qualis eſt Communio fre-
s h quens ejus, qui gentiliter & ſceleratè vivit, ac adeo non ritè
m R dispoſitus, dum peccata non deponit, emendàtque, accedit,
i qu frequentius, eò ſceleratius, ſcil. novum ſemper Confes-
han i ſione & Communione Sacrilegâ committendo peccatum.
ne Nos de digna Communione frequente loquimur, non ſacri-
u⸗ leg4, ſupremum Judicem exacerbante. Sicut & Idem San-
agrr Gtiſſimus damnat Propoſit. 5y. Præcepto Communiont annuæ ſati-
nſel fit per ſacrilegam Domini manducationem. (Suſcipiens ré verenter ad
b minus in Paſecha Euchariſtiæ Sacramentum, ait Eccleſia, per Inno-
mnl, cCent. III. cit. in Lib. y. Decret. Tit. 35. cap. I2. in Concil. gen. NB. re-
vn verenter) conformiter Decreto Alexandri VII. edito 1665, 24. Alex. VII.
nnd/, Sept. damnante ac prohibente iſtam Propoſitionem: Qui fſa-
— Gi Confeſſtonem voluntariè nullam, ſatifacit Præcepto Eccleſiæ. Vid.
3 e P. Franc. Caccia O. S. Franc. In lanocentis Apoſtolica (Vitaâ) Ino-
ull⸗, centii Al. edit. 1697. fol. 93. & 122. Adde Concilii Trident. &.ſ. 13.
R W Cap. 7. & Canon. iI. .
,S VVy yy VV 3 VII. Sed

Ejusdem negledus Eymalus uſus homini pernoxius. 1 093

1094 CoNciOιο LIX. Frequens §. Communio digna, Pignus ſal. æternæ.
Raationes
contra fre- rationes in contrarium, ſeu contra frequentem Communionem;
quentem Paſſim autem, & generatim tanti Myſterii objiciunt ſubli-

Communio- rastaen e as Anmgeln , pe. .
nemrefellun- tatem, cut nec Angelica puritas par ſit; & econtra in ſe

tuf. . „ „ . „ . . .
non ſum dignus, Matth. S. S§. & C. animi ariditatem, indiſpoſitio-

nem: quid ni & ſuammet ſupinam ſæpè negligentiam, quà
nolunt tantillum temporis ſubtrahere aliis negotiis, vel ipfi.
met otio, & huic negotio ſanctiſſimo impendere. Supina
hæc negligentia excuſationem non admittit: etſi ſub mortali
cepti eſt. Aridus es, vanus, frigidus, immundus: Et hæc ex-
cuſatio vel nulla eſt, vel mala, ut propterea rarò admodum
vel ſemel tantùm quotannis, juxta Eccleſiæ præceptum, acce-

das: cum ſicut indignè ſumere, ſummum nefas, ita utiliſſi-
mum, dignè frequentérque accipere; quèòd & frigidos incen-

dat, & à vanitate ac vitiis deterreat. San Sacerdoti indies ut
plurimum celebranti, hujus reverentia Sacramenti metum
⸗ . . . . .* „„„ „
horrorémque peccandi, & ritè pœnitendi ſtimulum injicit.

S. Ignatius Sic & S. P. Ignatius Orbi Chriſtiano tepeſcenti, & per Lu-

frequentem theri ac Calvini vires & virus labefactato, Dei inſtinctu, ſta-
Communio- tuit, novo ſubſidio ſuccurrere, & militantem Eccleſiam ro-
iien borare; advertit racum valde Sacramentorum uſum, Eu-
movet. Pt* Chariſtiæ præſertim: ergo frequentiam S. Confeſſionis &

laudem Eccleſia, in oficio Eccleſ. 31. qulii Ledt. 6. attribuit) quò

revireſcere cœpit in membris ſuis Eccleſia, novo pabulo ſæ-

piuùs recreata, induéto fervore, excuſſo torpore; uti lucu-
lenter teſtantur multa, multa millia Pœnitentium in Tem-
plis Societ: Jeſu, per annum: illectis hoc exemplo ſancto Fi-
delibus etiam alibi multis locis. At: indigniſſimus ſum,

inquis, hoc pane Angelorum. Et quando tandem ſic dignus

D z. 6. r. it, Dei Clementia te dignatur, te dignum facit;

VII. Sed audiendæ etiam (in confirmationem dictorum)

ſummam indignitatem, cum Centurione dicente: Domine,

ligetur ultra id, quod circa S. Communionem præ-

el

Communionis ubivis locorum inducit ut potuit (quam ei

ℳ
tuku)
slaulenus.
, il ſin

on , en

de uint eri
limni Gemms

ſent in

im, in
ſmnnr n

dbntae,
Friwu
(un A hore

SSeratsh
c, i
ſaecer
fllingi⸗
bi cent
aluntalea

.
1
4
4

- —

1

—

=

1

,
llrenin

ilnnrlirinn⸗

alnl ſhn
Dirini dene

llſlk: ui tit,

n ulin 1

, illuti
lilen ſie,
liſltti, Ken
3 Gtliim
cunntg,
yſeien
muin t
r.

Cniemnt

Wortie 8

—

S “ „ „
kuule iuslem negledtus & malus uſus homini pernoxiusa. 1095
1 “ „ „ — W
Neni neq; tua ſeu Naturæ Conditio, ſeu Status. Bene memora-

tus Iaulerus: qunqut, ait, ſecurè accedere cupit, non multum cu-
ret, quid ſentiat, ſod quid velit, & intendat. Ahetam & volunta-
tem ſuam ad Deum ex toto corde convertat, omnibus illi, qug Deo
diſplicent, cum humili voluntatis ſauæ in Dei voluntatem reſignatione,
vale faciat eX ipſo fandor Sand qui ejusmod: eſt, nunquam Dominici
Corpora Sacramentum accipit, quin ſingularem & magnam reportet
gratiam, & qu ſæpins accedit, es plus inde gratiæ adipiſcitur- Cæte-

hendet i ra ut ſupra num. præced. fine. Tantum facis, quantum intendts, bo-
l Ns △ V △ „ „ A
teiimmn na voluntate, pro Deo, pro ſalute tuâ. Unum te ſeriò mo- .Y

nmIIDD neo, ut immunis à gravi labe accedas emundat prius judi-
sehn cium & mortem pro vitæ fructu manduces. Nallus Judas
tarddm aſſzeſtat, ait S. Chryſoſt. hom. 6o. ad Pop. Ut autem vel rudis in-Indignè Com-
race telligas, quinam hoc Epulo Divino indignus verè ſit, & municantes,
etiu qui talis accedere ne præſumat, notentur verba Illuſtriſſimi qui? Indu-

Liigiiosn Odcavii Frangipani Epiſcopi Tricarienſis, in Derector. tit. de & clione.
iidad Euchar. ubi cenſentur indigni eſſe, Iuduäctione, illi: qui peccatum

Z

aliquod mortale culpabiliter In Confeſſtone retinuerint“ qui injuſtè ac-
guiſita neglewerint reſtituere qui Znimicis ex animo reconciliari, aut

iis reconciliationis ſigna oſtendere noluerint“ qviab occaſionibus proxi-
mis peccandi ſeparari reciſaverint“ gui Gimboli Apoſtolici, Decalogi,

tenuin⸗ Orationis Dominicæ ignorantid laborantes, ediſcere illa, non cura-
umind Lerint: qui toto anno vulgaribus quidem, ſed gravibus peccati, ex

5CR 1

pravà quadam habitudine adhbæſerint. ut putas blasphemii, Ebrieta-

ni iu tibus, impudicitii . &α circa aſcha tempius conſuetudine Juadam, &
Oatmine e videri Poſſint, non Cbriſtiani eſſe Potins, qaäm Des amore, & odio
o iniquitatss, ac Vitæ meliori deſiderio, confiteri ac communicare cupi-
are: Wh nt & nihilominus in eodem luto hærere per omnem ætatem tacite vel-
ſpore, „le, praſumuntur, nulla vitæ emendatione unquam ſecutä, nec ullo co-
nn natu proficiendi adhibito. Hæc ſiquidem E& alia ſimilia, quæ non tam
non, peccata, quàm peccatorum ſtatus dici debent, omnino (ommunione in-
inn dignos redidunt: ap. Ahelli loc. cit. Hinc cape exemplar indignè
iſn communicantium; ne & tu horum & talium unus ſis. cave
2 per omnia. Si verò Conſcientia à te disquiſita & emundata,

nihil

1096 CoNCIO LIX. Frequens ” Communio digna, Pignus ſal. æterne. —
Uhl, akontto

nihil horum & ſimilium te accuſet, ne ſis illos inter, de qui.-
bus Chriſtus Lacæ Ia. 1g. Et cæperunt ſimul omnes excufare: ſed la-
ta ſententia: Déco autem vobi, Judd nemo virorum illorum, qui Vo-
cati ſunt, guſtabit cænam meam. v. 24. V. Conc. 6l. num. 7. Timenqum
Damnum ℳ, ait D. Hilarius, ne diu abſtradtus à Chriſti corpore, alienus rema-

neglectæ neat à ſalute. qué peccare quieverit, communicare non Aeſinat. ap. Dre-
§. Commu- el. cit. Gmb. 3. S. Petro Cœleſtino, tanti Myſterii indignum
Rioniid. etr: ſe judicanti, mirabiliter ademptus ſcrupulus, & uſurpare
ER. juſſus cum timore & reverentiaâà. Pædag. Chriſt. p. 2. tom. 1. C. 16.
J. 1. Pif. 6. E rr.
Nobilis Sa- VIII. Hiſtoriâ demonſtremus, timores, anxietates, ſcru-

eramentorum pulos tales eorum, quibus rea non eſt Conſcientia, incen-
rduentlam tore dæmone fieri, & in malum hominis, uti inſinuatum.
müttit. Vir quidam nobilis, cui Sucher nomen, in Germaniaà, gra-
ves cum Hallenſibus gerebat ſimultates, ũtque contra in-
feſtam illorum manum in caſtro ſuo, quod vicinum inco-
lebat, tutus eſſet, collegerat audaciſſimorum ac manu prom-
ptiſſimorum, neſcio quam colluviem: Ex quorum conſor-

tio cùm fieret ipſe in dies audacior, & in Sacramentorum,

quibus diu pius aſſueverat, frequentatione remiſſior, obtu-
lit ſe illi, militari te tus veſte, daemon gratis famulaturus.
Dœmonem Non repudiavit gratuitum ſervitium avarus, admiſſumque
in famulum in familiam, poſtquam ſe aliquamdiu gravum probaãſſet,
aecipu. ſtabulo præfecit. Dæmon igitur probis ſervitiis & Oofficiis,

primùm Nobili in oculis deinde etiam in pretio & deliciis

eſſe, uno tantuùm ſuſpicionem facere, quòd rebus ſacris, qui⸗
bus herus nonnunquam intererat, ille ſemper abeſſe adver-

teretur: nam, etſi Dominum usque ad ſacræ ædis fores co-

mitaretur, inde tamen ſemper, aliquid domi accuraturus,
Pedem referebat, ingrediebatur nunquam. Hæc cùm diu
ObObhlſervaſſet Nobilis, tandem rogat: Ecquisnam, & undeeſ-
Asnoſcit, ſet, & cur templum nunquam fubiret? Ad quem dæmon,
ſervat tamen, liberè, quis eſſet, aperiens: Nihil metue, inquit, mi here,
ſi hactenus fidum me tibi famulum expertus es, habebis 4
P ein.

. /
i

(ino, & nen
febells eal-

Gotteti

Rocwöhmgerare
VANd here
e Norate
ũtuo lbenre
ANRonn negt

(, cn

.

icnendngel

4go ka rivtu

ientbos,
Anum mun

(ſrtettt ine
heniibitö

7

El oris tar

—

ilosien deinceps fidum & navum longe maximè.

nnrlfu
Dls,klnn

5, memd in

„ * „ 4
Coalcirtu,ar

8, Vti nmm.

Cetu
mbe cn
NA cNuN
Gminunud

NN
Sanmen

ge tenin
ati Cwn
R
Yumnſi

=

Pinm dem negledus & malus uſus homini pernoxius. 1097

— — — — —

Hæſit hic non-
nihil, attonito ſimilis Sucherus, confirmato tamen, brevi,

animo, & memoriaâ rei domeſticæ ab illo utiliter geſtæ, &

ſpe utilius eam gerendæ, cenſuit, famulum illum ſuæ do-

mi diutiùs retinendum eſſe. Pergebat ergo egregius ille

famulus navare egregiam utilémque operam hero, inſigni-
ter avaro, perque omnia impio, niſi tenaciter antiquum, ſi-
bique ſalutarem ſervaret morem: etenim & ſacro Miſſæ Sa- Piæ hujus
crificio libenter ſubinde ac piè aſſiſtebat, & neque veſperi Nob. devo-
ad lectum, neque manè ex lecto ad negotia ſe unquam con- dong; Cn⸗
ferebat, quin crucis ſigno ſe muniret, Angelicamque Salu- u⸗

tationem Angelorum Reginæ venerabundus recitaret. Dum IIſuſio facta

ergo ita vivitur, nocte quadam concubiâ, omnibus altum à demone

dormientibus, unus ſemper vigilans deemon, turbas ciet, famulo.
ad herum ſimulatàâ ſolicitudine accurrit, clamat, Hallenſes
Cives infeſtaà inſtare ad Caſtri portas manu, actum eſie de ſa-
lute, niſi ſubitò ſibi conſulat. Igitur herus ex lecto ſe dicto
citius, moris tamen ſui minimè oblitus, expreſſo in fronte
crucis ſigno, ſalutatàque Dei Matre Virgine, præcipitat, &
ſumptis armis ad feneſtras provolat: ubi cùm nullà ex parte

quidquam audit, vidétque, ad egregium ſuum famulum il-

lum indignabundus convertitur, &: O malorum mille arti-
fexl exclamans ait, itane jam tandem veteratorias tuas artes
prodere incipis ſcelerate, ut me totàmque domum ita tur-

bares ſine causâ?! Imò, inquit diabolus, cauſa mihi magna
eſt, nam te ego quærebam futurum in meè poteſtate, ſi cru-
cis ſigno ac ſolitis tuis precibus non armatus, illo ſubito ter-

rore, & cubili prodiiſſes. Dœmonis hac admonitione etſi Liberatur
factus ſit adhuc longè cautior Dominus, non tamen antè tam à dœmone

infido & periculoſo famulatu potuit liberari, quàm ſacroſan-Pet frequen-

tiam Sacra-

Ga Fidei Chriſtianæ Myſteria, jam pridem intermiſſa, inſti- ient 1cas-

tuit frequentare. Mox ergo, ut ea frequentavit, evanuit ſumptam.
Cacodoœmon, nec unquam deinceps comparuit. Ecce quàm
non pigeat animarum noſtrarum hoſtem etiam diutifſimè
Mechtl de qud. extr.

22 22 22 actio-

neicarii C. 2.

1098 CoNcCIO LIX. Frequens §. Communio digna, Pignus ſal. cternæ.

gno, Angelicaque ad Deiparam ſalutatione, & continuato
Sacramentorum uſu, cujus dœæmon totus oſor eſt, novitque
eo infringi omnes ſuas artes, fraudes, conatus! quam fre-
quens Communio neglecta periculo fuerit huic Domino,

ut fere in ungues dœmonis incidiſſet, hoc tamen medio &

periculo exemptus, & ſalutem animæ conſecutus. Yo. Major.
Sec. Exempl. V. Salut. Ang. Ex. V. f. 3oz. Pædagog. Chriſt. tom. I..2.
C. g. à f. 32 5. e Joanne Nider Ord. Prædic. §. Theol. Doctore L. 3. For-

Quoties com- IX. Supereſt, ad finem, utiliter edoceri praxin, quoties,
munican- & quomodo ſacra Communio peragenda? Adid: quoties Sa-

Adum?

cerdotes hic non tango, quos indies celebrare debere, elegan-
ti & potenti paræneſi pertractat Joan. Euſeb. Nierembergius
(laudatus Conc. 73. n. 9.) in Dodtr. Aſcet. L. 2. dobtr. 4. cap 22. 23.24.
ut ait Engelgr. in f. cit. G. 3. F. z. Paſch. quàm maximè nove-
rit Sacerdos graviſſimam ſuam circa Vener. Sacramentum
obligationem, & puritatem requiſitam, ne graviſſimè bis
peccet, illud & conficiendo, & ſumendo. Vid. Thom. Remp.
de Imit. Chr. Lib. g. c. “. Carol. Muſart - J. Man. Paroch. p. 2. c. 4. f. 10.
March. A f. opg. Ad laicos & ſæculares mihi ſermo eſt. Com-
mendatà hiſce frequentiâ S. Communionis, quoties iſti, utri-

△●

acdtionibus noſtris invigilare, ſi quæ illi modò in noſtram per
nitiem ſpes oſtentetur! ſed & quanta vis inſit in S. Crucis ſi-

.

usque ſexus, communicent! Cenſeo Regulam univerſalem

verbis brevibus pro ſingulis dari non poſſe, ſed ut plurimuùm

Nequirendus poenitentem bene ſeſe conformare conſilio & judicio Con-

Contfeilarius. feſfarii pii, docti, diſcreti prudentisque ac ſtabilis, qui no-

ſcit Pœnitentis ſtatum, conditionem, Conſcientiam, diſpo-
ſitionem animi & corporis, aliasque circumſtantias, quibus
ſingulis & omnibus una lex vel regula dari nequit: Sicut
in Confeſſionis Sacramento, Pœnitens ſine Abſolutione di-

mittendus non eſt facile (Probe ſcio Caſum Pœnitentis Per-

ſonæ in peccato conſtituto, quæ & Confeſſario doctiſſimo
& Religioſiſſimo cum grandi Zelo, dilatâ conſulto, deh⸗ r.
7 .² l eba⸗

t
40

areclein
schus,

utn tamen-
ſiotaiur⸗
Au id
leron deber
Copnoncxero

fenlun
Urihegentie
elteſun ine
Elkenine ad
Aemh iin 6
1 er tlin
ahrgonn
eſoterten
hinpri
Wgram

inß 3 S .
Un! W
Dne, Aln

* .

. m. —
1Onat g

erit hric)

loc dachenn

1 4 4
Segrn
4 l, Cke

wecebele

5Merenb

4

u. 10

R
,e Chlin⸗

ſ,

hikmtl

1N.
S

Ilan lt

7

CP

4
6

=

— =

=.

4
ſot. 0

AS

—
—
—
S
+—
—
—
=
—

—
—
=
—
—
S=—

☛
—
S=Sãs—-
=
=—
=

-
=— — E

—

venio (aiunt cit. Mice Pan. Cal f. 1rv. vel inter Opera Authoris f.
ese.) apud piiſſimum & doctiſſimum Aſcetam, Jacobum
Alvarum de Paz S. J. to. 2. L. 3. p. y. &. 3. c. 2. qui frequenter

Ejusdem neglettus & malus uſus homini pernoxius. 1099

debatur, Abſolutione ad majorem contritionem diſponen-

da redire juſſa, redire non poterat ob rem domeſticam, lon-
giùs diſtans, gravem morbum incidens, perire potuiſſet fa-
cilè, ſi à morte, ſicut morbo fuiſſet præventa) niſi in eſſen-
tialibus deficiat; ita & Confeſſarius in Communione per-
mittendâà minus ſe difficilem præbere poterit. Nulla tamen
Regula ſine exceptione, & noverit Confeſſarius ſuâ uti pru-
dentiâ, ne ſanctum detur canibus, contra id Chriſti. Mat. 7.6.

Unum tamen ſalubre documentum & præmonitionem in- Cautelæ cir-

ca Commun.
frequentem.

communicare volentibus hac cautelâ præludit: Ad frequen-
tiam, ait, non eundum, quia alii &c. non quia dulcedo &c.
neque deſiderio, ſeu amori impatienti credendum: ſed ſi
vitæ puritas, ſi orationis donum, ſi apertus ex Communi-
one profectus, ſi fratrum ædificatio, & nullum ingenera-
