poſcis, & ſic decumbis biennio aut triennio continuo, in te- bonæ impio

nebris, ſine amicis, in leni morbo, ſine ludo & comeſſationi- actæ.

„

pus, in vinculis iſtis, ſed tamen plumeis, ſed tamen etiam

ſine conviviali & theatrali hilaritate. Et certé ſolus ego, & V. aliudone.
eximius non abibo, ac immunis: in morbo cubare debebo; 35. n. 10.
velim nolim, niſi morte repentina & ſubitãâ obeam; quod

Deus nolit (bonus hic ventus, bonæ cogitationes) quem au-

tem lectum habiturus ſum, cùm ex iſto me mors dejiciet?

Corpus putreſcet ſub terrâ; ita alios, ita omnes video tra-

ctari poſt mortem. Quid autem fiet animâ in altero mun-
do? non omnes, credo, mortales uno loco convéniunt: ubi
ergo illi, ubi iſti? annon præter cœlum flammæ piaculares,
annon & inferi ſunt: Ah! qualis ibi lectus erit damnatorum!
quot annis ibi jacebunt? quò, poſt initium, flammæ illæ

ceſſabunt: Chriſtus certè in ignem æternum non ſolùm mi- Chriſti minæ.
natur mittendos impios, ſed mittit: res nimis clara, nimis

certa eſt. Ergò æternùm in flammis ardebunt? ergo mille
& iterum, & iterum mille anni non ſufficient ad eluenda bre-

vis vitæ peccata? æternuùm ergo non videbunt ſolem, non
coœlum, non Deum, æternùm miſerrimi? Ah! Ah! His tali-

bus cogitationibus adeo inſomnis eſt factus & vigil, eòque
progreſſus, ut nodtes diésque ceteros hæc cogitata æterni-

ter alios fuit, minùs audiit; cùm ſolus ad ſe rediit, non effu-

git. Inhærebat animo æternitas, & urgebat. Tandem ſta-

tuit emendare vitam, & melioribus ſe ſtudiis dare. Et quid
ego, ait ipſe ſecum, miſer hic ago? fruor mundo, & non
Mechtl de Jud. extt. Cc cc CcC fruor .

9383 CokxNclo LI. Aiſera Damnatorum æternitas:
fruor. Multa patior, quæ nollem; multis careo, quæ ha-
hbere vellem. Servio; ſed quis mihi mercedem:! facilè vidi
hactenus, quæ ſint mundi præmia, cùm diu ſervieris: & fac
me frui deliciis, quascunque optare poſſem. Et quamdiu
hoc durabit:! nec in craſtinum quidem certus ſum vitæ: Sa-
ItIIs id probant quotidiana funera. O aternita, ſi tu non eſſes;
8 aternita, ſi extra cœlum ſis, vel in molliſſimo lecto, inju-

cunda eris & acerba! £Ægrè quidem abſtrahimur ab iis, qui-
bus inſuevimus; durum eſt à lautioribus epulis, largiori-
bus poculis, carioribus ſodalibus, ſic avelli: at ſi cuntemur,

mors prævenit, & rapit hæc omnia. Quid ergo differs
quin honeſtam tibi neceſſitatem indicis? Age, alius ero, aut

nullus: Vita hæc nimis brevis eſt: nimis longa eſt æternita:
Aliò nunc eundum eſt. Non muto: ita pergo. Salve nunc
mihi 6 diva Perennitas. Fecit, quod dixit, & ſacræ Ciſter-
cienſium Familiæ ſe addicens, probè vixit, pie mortuus eſt.

Sola æterni- Drexel. tom. I. f. 14. Conſider. f. de Aternit. init. qui addit: eter-
tas non cogi-nitas quàm pauci ſunt, qui ſic ſeriò de te cogitent; quàm
tatur, cum multò pauciores, qui perpendant, & inhæreant! Omnia alia

womnia alia quæruntur; ſola vilis eſt æternitas. Divitiæ cogitantur, ſed
fluxæ & relinquendæ: honores ambiuntur, ſed brevi adi-

quæruntur.

mendi: voluptates amantur; ſed quæ malum & acerbum
habent finem: quies deſideratur, ſed quæ diuturna non eſt:
amicitia expetitur; ſed quam mors dirimit: converfatio
paſſim in voto eſt; ſed non ea, quæ in cœlo: abundantia
quæritur; ſed eo loco, ubi defectura eſt. Si æternitaten co-
gitaremus ſæpiùs certè in res tam brevis ævi noſtra minùs

calerent deſideria. Eternis inhianti, faſtidio ſunt tranſitoria, ait
S. Bernardus Epiſt. 3. Tu, mea Anima, ut ſocordiam ſalutis

tuæ, & ſomnum peccati ut plenè excutias, pluribus tibi lo-

quere, quæ non vides, credis tamen, ut viam Domini, & tibi

ad beatam æternitatem pares.

Vviq.

Ihom
Fn.lo
r atema
Cteruet.
Lace oe
gellius
cjones
yqer H.
lbe⸗ Ack

eeeee

mire
kna
Miuhe
eint

4

Polr
Lefu.
s
(fnnsin
. Kellis
Uiintere

1 1

XKcte

1a T
Ne ortn
11 4
ſe

ten

.
6

utin
Hnbus tin
Demini,

”ƷME

Woſtram Salutis ſocordiam damnat. 939

Vidgd. Thom. Kemp. L. 1. C.24. de Init. Chr. Paulus ZehentnerS.. Authores in

Verm. Conſcient. L. 4. C. I. J ?. 4. Anton. Sucquet S. J. Via Ei- hanc mate-

ie ægternæ. Lib. z. cap. 42. IWmag. 2l. fol. soz. Hierem. Drexel. Ade tiam.

æternit. & Inferno. &. locits ſapra citt. Henricus Engelgrave
Luce Eang. Emhlem. I. &α barte I- Domin. 9. poſt Pentecoſt. Cor-
nelius à Lap. loci ſuprà citt. & in Deuter. 22. 22. Vid. Con-

cCiones ſupra 37. & 35. & Authores ad illas citati: nec non

Index Rerum, V. lni r Kternitas: Saluse Anima Immorta-
lu Acedia.

SeSAEEGGEEEEEi E E E E SE E S e

C&oOο NGIO LII
Signa in Cœlo, alia gratiæ & clementiæ; Alia Iræ Di-, V. Conc.4.
vinæ: Vbi de Stellà SS. Trium Regum: De Co- G.

mDetis; quibus ad ſeriam pœnitentiam monemur:

ne ſigna Iræ Dei, & hanc experiamur.

Prunt sgna in dle, 6 Luna, & dtellis: Lucæ 2 I. 25. Dom. I. Ad.

Vidimus ötellam ejus in Oriente, & venimus adora- F. Epiph-
Runt Siena, in Sells Admirandus Deus in creaturis ſuis:
ſingillatim in toto mundo conſpicuis ole, & land, z60nl30
fltCiellts. Stellæ, earumque varietas, numerus innume De Stellis va-
—– rabilis, Curſus, concentus & concordia, magnitudo, iæ Veterum

influxus in ſublunaria, &c. admiratione digniſſima omnia. Piniones.
De Stellis variæ veterum opiniones: Stellas vocabat Empe-
docles Agrigentinus Siculus, Pythagoræ diſcipulus: Ener cæ-
beſter. Xenophanes Aſiaticus: Nubes ignita. Diogenes: Man-
Ai Siraceale. Metrodorus Græcus, Præceptor Hippocratis:
Emicantes ex oculis fulgetras. Ariſtoteles, Stagirita, Græcus,
Cc cc cc z

Ale-

7

9740 CoxNcio LII. Signa in Cœlo Divinæ gratiæ, alia Ir:
Alexandri M. præceptor, Philoſophorum omnium ætatum Mind
facilè princeps, putavit eſſe Animatas: Cicero Italus, eſſe ra. Epxentiæ,
tionales, imò Deos; ſic enim L. 1de Nat. Deorum, dicit, non in. erum
doctè ſolùm, verùm etiam impiè facere, qui Deos eſſe, ne. b5ad Pl
get. Vnde & eas adorabant Gentes, ob earum lucem & mGec
pulchritudinem, ob influxum in hæc inferiora, quæ ſidera im? ſer
vivificent & vegetent, & quòd animata putarent. Cornel. i, In eſfcae
Deut. Iz. 3. f. 972z. Trismegiſtus ſtellas appellat Ocalos Deorum, ullgbe en
quibus humana ſpectent Dii, terrædue abblandiantur, at- itntiæ ten
dque amicabiles radios, indices benevolentiæ, emittant. Le Wmimm
Blanc. in Pſal.S. I. à f. 94. Ad rem præſentem aptiùs Piſidas umcone
in Hexaëm. Stellas vocat literas cæleſte, quibus Dei eſſentiam KAaucke
atque majeſtatem perſpicimus: de quòô infra num. g. Le Blance (Wunte
Aſtra à Deo "n Pſal 15. I. Cit. &) ꝭxodem Indice Kerum. E. Sellæ. Vera Fides credit, md 4
creata, non & docet, Aſtra & Sidera, Stellasque cum Sole & Lunâ creatas Mmanlke
ſunt animata. eſſe. Geneſ. I. I4. & 16. à Deo, idque verbo: Fiant, & fabtum eſt II Kelen
ita. Et licet Plato aſſerat, & S. Auguſtinus Enchirid. c. y“S. du. kmmrci
bitet, an ſol, luna, & aſtra ſint animata, utanturque ratione, oNn &
& conſequenter, an aliquando beanda ſint, cum hominibus (mm t
&S&& angelis, tamen certum eſt jam, nec cœlos eſſe rationales, tiänil
nerc aſtra, eorumque naturam, quæ principium eſt motus er N
eeorum circularis, perpetui, & naturalis, non eſſe liberam, M en
nec rationalem, ſed inanimatam, & planè determinatam: mnlii
Ita S. Hieron. in Iſai. ar. & paſſim Patres & Philoſophi. Errat Qurlen,
ergo Philo, Hiſpalenſis Hiſpanus Anno Chr. 40. Jjudæorum, Mihzie ,
ut de eo S. Hieronymus ſcribit in Catal. &ript. in Philone, diſſer- W gun
tiſſimus, more ſuo Platonizans, Lib. de Opif- 6. dierum, docens N
Stellas eſſe animalia intelligentia. Cornel- in Geneſ. I. I3. & 16. 0 teltel
f. as. ubi varia de Aſtrüs, velocitate Cursüus & motus & c. Et in his totum
W Aſtris, Erunt ſigna, in Sle, & Luna, & rtelln, excidii illius ultimi imntes:
orbis: de quibus modò agere non intendo: (etſi eò etiam s g⸗
nos merito reflectere poſſimus, & debeamus, ac ex dicendis Mer⸗
cogitare, quanto terribiliora & malorum majorum omino- mteee
ſiora futura ſint illa ultima ſigna mundi interituri) Sed i uurl
=ͦͦòUͦG “ coelo

dohe

1

1
A
MU.
4

1
M

Mn ,. 1l
eta icesen

chintu

Nonctian.

1

Letennne

—
uneuan
nlnckr
☚
Uure
iæ, ein

—

lilnn (

lenm 0

liora cum Deo ſtatuamus.

.

tellæx E&Cometæ ſigna malorum quid nos doceant? 941

— =

cœlo & in Stellis exhibere Deum quandoque ſigna gratiæ &

clementiæ, potiſſimùm verò, & frequenter ſigna iræ ſuæ, &

ſcelerum vindiétæ, quæ cùm apertè nos dehortentur à vi-
tiis, ad placandum Numen Divinum, peccatis noſtris ira-
tum, de quò Pſal. 9. 4. Dediſti metuentibins te ſegnificationem, ut ſr
giant à facie Arcuâr. Vid. ſuprà Conc. g. n. a. Mirum planéè eſt, nos
cum efficaciâ, & pro Dei intentione, tam parum moveri,

malléque excipere Iram Vindicis Dei, quam per opera pœ-
nitentiæ veræ Deum placare. Frit, cum Dei gratiâ, Concio

ſeria, utinam pro ſalute Animæ noſtræ multùm utilis: idque
ratione Cometæ, quem nuné cum juſto horrore ſpectamus
telæ ad inſtar in cœlo extenſum, malorum imminentium
Orbi manifeſtum Indicem, (Dixi hanc Concionem mutati mu-

tandis A. 1651. E Epiph.) Levate capita, ſpectate, audite: & me-

II. Stellarum duo ſunt genera.

Aliæ ſunt ordinariæ,
aliæ extraordinariæ. De illis: Fecitq, Deus duo luminaria ma-

Stellæ aliæ
ordinariæ.

gna, Solem & Lunam (quæ licet omnibus Aſtris, excepto

Mercurio, ſit minor, tamen quia nobis citima eſt ſeu proxi-

ma, & viciniſſima terræ, hinc videtur, omnibus aliis eſſe

major, æquè ac Sol.) Et Stellas; ut ſcil. unà cum Lunâ nocti

præſint, eamque illuminent. Pſal. 137. 7. Et poſuit eas in firma-
mento Cæœli, ut lucerent ſuper terram, & praeſſent diei ac nocti, & divi-

derent lucem ac tenebras: Geneſ. I. à v. 16. Cornel. ibid. Hæ Stellæ Planetæ, ſeu
Stellæ erran-

ordinariæ, ſunt aliæ Erraticæ ſeu errantes, præter duo lumi-
naria magna, quinque, vocanturque Planetæ, ab errando,
non quèd vago incertô⁴que motu, oberrent, qui etiam Tul-
lio teſte, L. 1. de Divin. certo lapſu ſpatiéque feruntur; ſed à

lans; Mercurius multum radians; Venus venuſta, quæ So-

Cc ccC CC 3 ðð &

tes, cur ſic di-
ctæ? & quæ-

vario tum inter ſe, tum inter Fixas congreſſu, digreſſuque,
variantes motum & diſtantiam tàm à ſe invicem, quàâm à
nobis. Saturnus pallidus; Jupiter ſplendidus; Mars ruti-

lem antecedens & manè coruſcans menſibus novem, cogno-
minatur Lucifer ſeu Phosphorus; Solem autem inſequens

942 CoNcIOοι LII. Signa in Cœlo Divinæ gratiæ, alia Iræ:

Stellæ Fixæ. rus. Dein Stellas fixas, hoc eſt, immotas diſtantiis inter ſe,
ſparſas per totam ætheream ſphæram, internoſces à Plane-
tis ſcintillatione; illæ namque ſcintillant, iſti non item: præ-
terquam quòd etiam à Venere & Mercurio tremulum jubar
Via Lactea.
ſpicuæ, quæ circa ſe ſpargunt ſplendorem duntaxat: ut vi-

medium Stellati Cœli, quem vocant iam Lacteam: Amor In-
creat. L. I. C. I. §. . f. 47. & ſeq. Athuanaſ. Kircher. Iter Exſtatic. Iudic.

VE. ella. Rudibus incredibilia videntur; & doctis, quæ de
Stellis tradunt Aſtronomi, quibus peritis, ceu cuique in ſuâ
arte, credendum eſt, admiranda ſunt: breviter: Miram eſſe
altitudinem ac conſequenter magnitudinem orbium coœle-
ſtium, & ſtellarum, ita ut terra, quæ Centrum mundi ſeu
nia reſpectu Vniverſi, eorum reſpectu ſit inſtar punéti: perinde ut om -
Cœleſtium. hes opes, bona & gaudia terrena, ſunt quaſi punctum, reſpe.
ctu cœleſtium; ſeque habent, uti gutta ad totum mare.
Solis & Stel-Sol totâà terræ mole major centies & ſexageſies. Nulla Stella
latum magni- in Firmamento, quæ non decies octies major ſit toto globo

Sicut terra re-
ſpectu coœli
punétum: ita
terrena om-

tudo. ex
Ptolom.
P. Chriſt.

terræ, & hæ ſunt ſextæ & infimæ magnitudinis numero

quarum gulibet terrâ major quinquagies quater: tertiæ
magnitudinis 208, quarum quælibet terrâ major ſeptuagies
& bis: ſecundæ magnitudinis 45, quælibet terra major no-

nagies: primæ & ſummæ magnitudinis funt numero 17,
guarum quælibet totaâ terrâà major eſt centies & ſepties.

Deus bone! quantæ rerum creatarum moles: Terræ magni-
Quantus er tudinem jam ſupraà poſinimus G. onc. go. n. 3. & C. 35. n. 7. Con-
g80 Creator' jice ex his, quantus ſit Deus Creator, immenſus. Nam Sol

ſun npy. & Luna, collati ad Creatorem, culicis & formicæ rationem

teum: obtinent, ait S. Baſil. hom. &. Hevam. Et quod docent Aſtrono-

& veſperi collucens totidem menſes, Veſperugo vel Heſpe-

Vn N
ſwrran
Kmrtenyen
lunel 4
gnalimosti
ſnn irr⸗

249: quintæ magnitudinis ſunt 217, quarum quælibet ma-
Clavio S. J. J01 eſt terràâ trigeſies quinquies: quartæ magnitudinis 264, mnsiinn
Wolkini

—

mi, multèò minor eſt proportio totius mundi intra conca-

Ne⸗

—

fukirme
Iun Vall
m Firn
on l 5
yreo e.
emicat. Sunt & exiles ſtellulæ, ſine conſpicillis haud con- Petisi,
dere eſt in albido illo Circo, (ſeu congerie) porrecto per “
bti ſe

4

nie tar

=
— =
— =
R&
=
—

ilracrg

dud

Nelfum

Pllehe

töjeatte

Uie r
sEi

Lloco int
AI

üh Etllæ & Cometæ ſigna malorum quidnos doceant? 943
. vum Firmamenti contenti, ſeu cum hoc etiam, ad comple-
xum & vaſtitatem Cœli Empyrei, quam ſit globi terræ ad

R—KHK ipſfum Firmamentum. Hæc & plura docet P. Clavius en
1IW de l⸗ „ H „ „ . „ 8 „ 4 „ 5 4
iming Bbara c. I. di ergo in ſtella aliquâ, & multèò magis ſi in Cœlo
m Empyreo conſiſteremus & conſpiceremus hunc terræ glo- QOuantum

bulum, annon exclamaremus: Hoc eſt punctum, (ſic vocat ero minimo
Bosëtius Conſol. L. 2. f. z2.) cui ſtulté & vanè inhiant filii Adæ: terræ puncto
„qauod inter mortales & ferro & igni dividitur: quod pun-Rudium præ
N Qum terræ præfertur cœlorum immenſitati: ſic particu- Cœlo!
al rubra vel alba terræ (nec enim aliud eſt aurum & ar-
gentum) pluris habetur, vaſtiſſimis Coœli palatiis, quæ cui-
iiis in terra infima obvenire poſſunt, modò contemptu mun-
en nr⸗ di mereri velit. Vid. Cornel. in cit. Geneſ. I. I4. & 76. ubi multa O
ten hn Pewenfeld. Appar. Erudit. C. 66. à f. 350. Ss. sο. Et hæc incidenter:
ns agnoſcamus hinc Dei Omnipotentiam, Sapientiam, & Boni-
uummumd tatem, in gratiam hominis effuſam. Stellæ aliæ ſunt extra-
ee ordinariæ, rariſſimè apparentes; quarum per aliquas Deus
ubone Sanétorum ſuorum merita demonſtrat; qualia refert Ma- Stellæ mira-
1 cn M jolus to. I. Dier. Canicul. Coll. I. in Meteor. fol. y. ine. é &. Sophronio, culoſæ, ſan-
eWIE ge ſtellà lucidiſſima visa ſuper caput S. Nonni Abbatis; & citatis quo-
orHEalterius Fratris defuncti in Xenodochio Hiericuntino; cujus rundam Si-
tudeh corpus dum Fratres ferrent ad monaſterium, ut ſepelirent, Sna.
Xh. Stella fupra defuncti caput apparere non deſtitit, quaſi co-
nindint mes itineris, donec ipſum ſepulturæ traderent: Sed hæc
ue magno Dei miraculo fiunt, nihil naturâ cooperante, ait Ma-
or jolus fol. 6. Ita S. Petri Coœleſtini pretioſam mortem Crux præful-
I gens in a»re ante cubiculi oſtium reddidit amplius glorioſam, alt Bre-
WLNINHE. Vviar. R. 19. Maji Lect. a. E. Cornel. in Num. 24. I. f. 579. Extraor-
GtSN dinariæ aliæ etiam rariſſimè, præ hisce tamen penitùs mira-

——
—
S
1

IG culoſis, ſæœæpiuùs apparentes, ſunt Cometæ; de quibus pro meàâ
nel hoc loco intentione plura, ubi priùs de ſummè admiranda
Stell 58. Trium Magorum, ſeu rectius ipfius Chriſti Nati,
Gaand dixerimus; unde Epiphania, ſeu Apparitio Domini dicitur, eò

quôd

quèòàd illo die, Sideris hujus ortu, Chriſtus Magis eſt mani-

Stellæ cum
Chriſto ori-
turæ Vatici-
nium Balaam.
Num. 24. 17.

ð

944 Coxcio LII. Signa in Cœlo Divine gratiæ, alia Iræ:

*

feſtatus. Itaque:

III. Vidimus stellam ejus in oriente, & venimus adorare eum?
inquiunt Hieroſolymis Sancti tres Magi: Mat. 2. 2. Stella hæc

verè admiranda, gratioſa, prodigiosè viæ Comes Magorum
ab Oriente in Bethlehem, wd, dum veniens ſtaret ſuprd, uhi erat
puer. Ferſ. 9. Communis eſt Baſilii, Hieron. aliorumque SS.
PP. ſententia, Chriſtum Stellæ novæ indicio à Magis cogni-
tum; quia, ſic ometæ mortes Regum, mutationesque

regnorum portenaunt, ita Balaam vaticinatus erat, cum

Chriſto ſtellam orituram: Orietur ſtella e Jacob⸗ Num. 24.17.
de Domo jacob, unde natus eſt Chriſtus, de quô hujus vati-

cinii præcipuus ſenſus ad literam eſt. Cornel. hic f. Szg. Magi

ergo vel poſteri, vel ſucceſſores hujus Prophetæ Balaam, ex
hujus vaticinio, ex prædicatione Sibyllæ, denique inſtinctu

& revelatione Divinâ, Stellæ indicio deſignatum nêrunt,

quem quærebant: Ebi eſt, qui natum eſt Rex Judeorum? Tradunt
Cicero L. a. de Divinit. & Suetonius in Veſpaſtano, & Paulhus

Oroſius, glorioſis Eccleſiæ Doctoribus Hieronymo & Augu-

ſtino familiariter notus, L. 6. c. 6 communem tum famam

Teſtimonium Chriſto ex Virgine naſcituro. Sibyllæ Oraculum tale extat,

Et Chaleidii Chalcidius autem in Timeum Platon

Gentilis.

fuiſſe ex judæâ proditurum Regem, qui omnibus dominare-

tur, quod Gentiles Veſpaſiano ſuo falsò tribuerunt. Sibylla

Divinamq;, Magi ellam coluere recentem .
Monſtratusq; Dei præcepta ſequentibus Iufans

Eſt in Præſepi.

ſum Dei venerabilis, ad humanæ converſionis rerumq; mor-
talium gratiam: quam Stellam cùm nocdcurno itinere ſuſpe-
xiſſent Chaldæorum profectò Sapientes viri, & conſideratio-

autem & Chalcidius, Gentilis ac Platonicus Philoſophus,

ceo, guocl

Eerum e
enntemn Dei
ieſle, à
(orili.

Hün Chrid
prletti) en

Pe Sel

riMo u⸗

Wortumin

1

uun
(ddüenie

ſet 6 n⸗
en ſima

dn Ae

Illn, ut

l
ſr ⸗
ſn

UumWre
Slch,l

Gilrca

“

m in Timæn, 5 ita ſcribit: Eſt alia ſan.
tior & venerabilior hiſtoria, quæ perhibet de ortu ſtellæz

cujusdam, non morbos mortésque denuntiantis, ſed deſcen-

uundl

le Mhg⸗

Fini eam

os dun

—

lulle

he.
—

Stellæ E&Comet⸗ ſigna malorum quid nos doceant? D 945

ne rerum geſtarum ſatis exercitati „ quæsiſſe dicuntur re-

centem Dei ortum, repertàâque illa majeſtate puerili vene-

udmG rati eſſe, & vota, Deo tanto convenientia, nuncupaâſſe. Iia

in din n
e Chalcidius. Hanc Stellam miris laudibus & encomiis, ac per
GnHem ipfſam Chriſtum, extollunt S. Auguſt. S. Leo. & alii. Præ-
α tereo, quod S. Chryſoſt. (vel quisquis eſt Author Operis Im-
Mdum perfecti) bom. . refert, Succeſſores Balaam, poſt oraculum Excellenti⸗
o, ejus de Stellâ ex Jacob oritura, per ſingulas ætates aliquos xceilentix

Mdannrde
natusa,
PN:h,
.

N

hetzelung

ninne iſtin
GrroNNOru
n
r

Aunfun

deputaâſſe, qui identidem colum contemplarentur, ut Stellæ
hujus ortum in monte, qui Eictoriali dicebatur, obſervarent,
tandémque, cùm hi ipfi Magi ejus ortum præſtolarentur,
Apparuit es, inquit, deſcendens ſuper Montem illum Eiètorialem, ha-
bens in ſé formam quaſi pueri parvuli, & ſuper ſé ſimilitudinem Cruciu,
& locuta eſt es, & docuit eos, & præcebit ei, ut proficiſcerentur in
Judæam. Hæc incertæ fidei eſſe, cenſet Cornelius, en C. 2.
§. Matth. 2. 2. à f. 6a. & ex Apocryphis Sethianorum Hæretico-

rum libris, ut Auctor fatetur, accepta. Refert & Stengel.

4Puin cA,e

ronkl.

mmenminn
nibsti.
Uennt. W
1s Dilnat
lum tt

9
un

to. I. de Jqudic. Div. c. 27. n. Io. II. à f. 265. Joan. de Carthag. in Ar-

ujus Stellæ.

canis Chriſti to. 1. L. 6. Ae Epiph. D. hom. 1. mihi fol. 1I2/. 2. init. Majol.

cit. L. & f. .. 2. Longè veriſimilius eſt, Magos visâ Stellàâ, ſe-
cretiori Numinis afflatu monitos, illam tanquam linguam cæ-

lorum, uti vocat S. Auguſt. &. 2. de Epiph. Breviar. R. 2. die inf. Oö.

Ep. Lebt. a. loquentem audiviſſe, eaàmque radios ſuos longio-

res, inſtar Cometæ, verſus judæam clariùs extendentem,

usque ad Cunas Chriſti proſecutos eſſe. Dedit aſpicientibus in-
telletum, qui præſtitit ſignum, ait S. Leêo & g. de Epiph. Breviar. cit.
Oc. Die atà Lect. 6. ubi vide ulterius. Scilicet tam formoſa cla-
ritas, tmque extraordinaria fuit majeſtas Stellæ hujus, ut

kacile Magi, jam antè de eàâ Balaami vaticinio moniti, aliquid

Superabat
omnia cætera
Aſtra.

Divini eam portendere arbitrarentur. Certè in eà Angelus

Magos duxit, ſicut olim in columnâ ignis Iſraëlitas: Nova

fuit, neque antè nec poſtea viſa, non ut cæteræ ſtellæ, quar-

Sd to mundi die, ſed ipsâ nocte Nativitatis Chriſti, vel creata,

vel producta, ex aere condenſato efformata, loco, motu,
Mechtl de Jud. extr. Dd dd dd

tem-—

946 CoxNciO& LII. Sgna in Cœlo Di vinæ gratiæ, alia lræ:

— —

tempore (nam & interdiu lucebat) duratione (duravit enim
tantuùm per r3. dies) magnitudine, ſubductione ſui, & oſten-
ſione repetitaâ, nec non & ſtatione ſupra domum: abi erat Puer,

ac ſplendoris excellentiâ à cæteris Aſtris discriminata. Stel-

Ia, inquit S. Ignatius M. (Joanni Evang. familiaris, S. Petri
Apoſt. in Epiſcopatu Antiocheno Succeſſor:) fulſit, exuperanr
omnes, quotquot antè fuerant“ lux enim illius erat inenarrabilis, & ſtu-

porem incueſſet omnibus aſzicientibus eam rei novitas. V. cit. Cornel. in

Matth. 2.2. f. 63. Stengel. cit. S. Leo cit. Lect. 2. Noct. in Breviar.
Breviter: hinc & nobis ſolatium, qui nati ſumus ex Genti-
bus ad veram Fidem, Dei agnitionem, & vitam æternam vo-
catis, quarum primitiæ ſunt tres 88. Magi & Reges, qui agno-
verunt, hoc ſignum Magni Bese eſſe, &, ut ait S. Leo, non eſſe
otioſun, quod tam inſolitum videbatur. Sed ab hâc, & Stellis gra.

Dei prænuntiæ, & teſtes.

Cometæ quid IV. Steilas extraordinarias, rariſſimè apparentes, crini-
tas . aut bar batas, vel caudatas, nuncupamus Cometas, qui
num recenter creentur, aut ê materia educantur, ut lo-
quuntur Philoſophi, an è fumoſis & ſiccis exhalationibus, an

fint? Signa
malorum.

plurium Stellarum concurſu efficiantur; an in aeèreâ, aut

potius cœleſti regione; motuque proprio, an alieno cir-

cumferantur, id quidem incertum eſt: Satis hoc certum,
ſemper aliquid luculentum per illos ſignificari, ſive tanquam

per ſigna naturalia, ſive ex inſtitutione Divinàâ. Pexenfeld. A-

par. Erudit. C. 3. f. 10. & II. Majolus Dier. Canicul. cit. Colloq. I. f. a.

Crinitæ, Cau- ubi & ait: Omnium impreſſionum ignitarum admirabilior

datx, & Bar- eſt Cometæ: &: qui ſi mediis interioribusque partibus ſit cras-
batæ, quando
dicuntur? SeeE e . C ariOt,
ta Sella fit & nuncupatur: ſi partes ejus longiùs protendan-

tur, dicitur Caudata Si autem ſubtiliores aut tenuiores par-
tes deorſum profluant, dici conſuevit Barbata. Mirum il-

lud: eam nonniſi autumno gigni: verſari autem moverique

per modum continentis aêris circumeundo terram per diem

natu.

8 * .
7 3 Z . g.

ſior, at in circularibus exterioribus partibus ſit rarior, Cini-

Uetortlem.

ntexhale
tgue elate⸗

isformnas

„655

mn iplin
fritum ad

ecto, a
U jeyiſ

Ainre
iſeal,4
igits
enneen

Einkene
. e e . „* gra- (onfitinn
tiæ clementiæque Divinæ, tranſimus ad eas, quæ ſunt Iræaæ ammhe
encos

rlabet
irlete
1

Uploee

1

Innimde
NNen N
lebile Che

Ue ſien zn

lldlu
c haltmi,

Chetcn
lbtdenc
26 e,

tomin

=Sð

telle &; Cometæ ſigna malorum quid nos doceant? 947
naturalem, quod nulli alii impreſſionum ignitarum (quæ Impreſſio
ſunt exhalationes, admirationem moventes, & terrâ traét, ignea quid ſit
atque elatæ, Solis, reliquormque Aſtrorum virtute in va-
rias formas efformatæ) iolet accidere; quamobrem tum ter-·
ram ipſam frugésque omnes inficit, quin & Animantium
ſpiritum adeo debilitat, ut etiam quandoque extinguat are
infecto, ac ſubterraneos ſpiritus commoveat. Plinio vide-
TAHG. tur, breviſſimum ejus curſum ſeptem dierum, longiſſimum

WA ctoginta eſſe, lib. 2. c. zy. Ita Majol. cit. f. 4. Qui ibidem fol. y.
umgdd in fine col. I. Apertiſſimè, inquit, conſtat apud omnes, hujus-Cometæ mæa-
manm modi ignitas impreſſiones curſum aliquem orbicularem la porten-
Begesen habentes, quäâcunque eæ formà ſint, Cometarum nomine cen- unt.
tels ſeri: indeque ſemper mala portendi, præſfertim ſi diutius

conſpiciantur, & magno ſint orbe. De his Petrus D'Oul-
treman: In aêre, inquit, prodigia & portenta producit Deus,
agd terrendos movendésque homines; quorum quædam
phyſicas habent cauſas, quædam non habent. Primi gene-
ris ſunt Cometæ (quos Veteres Philoſophi in aêre fere ſtatu-

,O Il

Nrenth

charnh

erunt; hodie ſupra lunam paſſim collocantur) quibus ta-
men utitur Deus perſæpè ad Calamitates, aut Principum

nE mortem, pronuntiandum. Exiſtunt (inquit S. Damaſc. L. 2.
9, 4 NNN de Fide Orth. c. 7.) plerumq; Comela ſummorum Principum extremum
s Roe mh. Vita diem portendenter, 27 Dei imperio certis temporibus conflantur,
,edn DEY TAT, dilabuntur- Ita S. Damaſc. Aſſerit Poëta: Nullus Cometes

4

ſulbadt
idn

W

—

R

= —
—

extat haud malum ferens. & Claudianus: Et nunquam viſum terrus
impunè Cometam. Amor Increat. L.. I. c. I. V. Mundus Selt. 6. H. g.

GIAI V. yS. De Cometi futuras clades portendentibus proprium
tibost volumen conſcribi poſſet, ait Georg. Stengel. de Judic. Div.
ſtumg“ 10.2. Cra. n s. quod quidem quamplurimorum Cometarum in-
s Nontt ductio ne remonſtrari poſſet: & adducit Cornelins in Exech. 21.9.
edeH fioyz. Joann. Adamus Weberus, Præpoſitus, Dücarſu Curio-
Ge . G a. à f. II. Joannes Colerus, Oeconom. Rur. & domeſt. à F.-i22.
. wi⸗ Et alii plures paſſim leguntur. Nos tres potiores à noſtrâ,
nn ℳ vel hominum memoria, viſos tangamus.
c Dd dd dd 2 V. De

D

”ů”ů

Cometa Anni V. De Comet? Anni 1018. non repeto hic, quæ ſapra Conc. 13.

1618.

Cometa

Cometa
A. 1680, &
1681.

n. 10. adduxi, ex Joanne de Biuſſieres in Floſe. hiſzor. ad ann. I615. &
715. 4ℳ 4 fol. 23z0.
Infuper de hoc Cometâ vid. Yo. Adam. E-eberus Diſe. Cur. 4. fol. 122.
Englgrav. citandus in fine. Stengel. de Judic. Divin. to. 2. C. 7. n. 2.
à fol. 6. ubi: Minas duntaxat cum vellet nobis ſignificare,

Jo. Biſſel. Septennio 31 ad Ann. Io61g. 4 F. 62. & ann. I619.

Cometam quantum A. 1618. Deus cœlo inſcripfſit? neque enim

aliud illud ignitum, & tandem ab Oriente in Occidentem

extenſum, ſignum fuit, quàm funeſtus belli nuntius & cha-

racter, aut virga cœleſtis: V. n. 9. Nuper A. 1664. exeunte &
ineunte 1665, ſpectavimus alium Cometem pallidum, de quôò
& ſuprà cit. Conc. 13. n. 10. Denique Comete ad finem A. 1680. à

nobis cum horrore ſpectatus: ſaprà eit. Conc. 13. n. 1o. cum lon-

giſſimâꝗ, magnà, pallidaque ſuâ tela quaſi (caudam dixerim)
cujus ſpeciem refereb 1

que, præſertim Verò ultimis fere hisce annis, rerum, bello-
rum, mutationumque etiam Regnorum, molem, devaſta-
tiones Provinciarum ferro & igne, ruinas & cineres quaàm-

plurimarum Vrbium, antiquiſſimarum, Imperialium, atque
aliarum, ſupervivimus! Miſerrime devaſtati Archiepiſcopa-

tus, Epiſcopatus cum Eccleſüs Cathedralibu s, Collegiis, Mo-

naſteriis, Sacrisque: Electoratũs, Principatus, Ducatus:
Violata ipſa Imperatorum, Rudolphi I. aliorumque ſepul-
chra Spiræ. VItima Haidelberga anno 1603. Majo proditorie
à Gallo capta & exciſa penitus; ut videamur certè vixiſſe
ætatem ferream, igneam, cineream, qualis vix à pluribus ſe-
culis fuerit: De miſeriis hisce plenæ Relationes, integri li-
bri, quotidianæ Novellæ, continui rumores, timor & tre-

mor præ expeltatione ſaat erorum. Et, quod animæ fideli ac de-

votæ duriſſimum accidit, eſt, quòd graviſſimè unà offenda-
tur Deus, per atrociſſimas injuſtitias, Sacrorum peſſundatio-
nes, pauperum oppreſſiones, turpiſſimas Patriæ proditio-
”ßl OðͦUMW S nes;,

eferebat; ah quantorum non malorum præ-
ſagium! Ea nobis modè viventibus notiora ſunt, quàm ut
à me adduci deſcribique poſſint, quantam non jam hucus-

II

el

mrrner -.

t, manite
s geccate
Iem probe
e kataliss

netar hic u

Dus annise

VI. Adu

ere dil
um ſutt
Plkoyprun
(m k

66. Monn

eſaiheun

prſrintze

uun Llli
llelcke

mi
u⸗ Ca
I X

l

☛rnr —

unde.

rumlen

kutti
N n

aucot
ifend

(Cchlo lbe

——

Ldee ellæ & Cometæ ſiegna malorum quid nos doceÄant? 949
e ͤ nes, manifeſtiſſimas iniquitates, cum ſexcentis aliis maxi-

i mis peccatorum generibus: quæ vel cogitare horreſcat
H mens probéè Chriſtiana. Adeo, ut præſertim Germaniæ no.-
AKH ſtræ fatalis & durus nuntius, ac præſagus, haud dubiè fuerit
Cometes hic ultimus anni 1680, & inſequentis, uti ſubſequen-
hin tibus annis experti fuimus.
e VI. Adumbranda, declaranda hæc, & expendenda uno
nᷣ/ alterôve diſcurſu. Supraà initio Concions audivimus, Trisme-
immmA giſtum, ſeu ter maximum Philoſophum, Sacerdotem, & Re-
ℳα gem „gyptium, at Gentilem, Stellas Deorum oculos appellaſſe.
Uidun Sit (ſano, & Fidei Catholicæ conformi ſenſu) Dei oculus Co
nent wetes, At duplex eſt Dei oculus, à S. Davide Plalmo 33. 16. & 12.
enE deſcriptus: Ecce oculi Domini ſuper Zuſtose Vultus avutem Domini
audandui ſagper facientes mala- de quòô fusè ſuprà Conc. 20. n. 2. & y. ubi vi-
Umunn deatur. Eſt Dei oculus gratiæ & clementiæ: Eſt & Dei Vultus Oculus Divi-
n gin ireæ, juſtæ ſcelerum vindictæ, ſuper peccatores, illos præſer- næ clemen-
uNmhuu tim, qui, dum in vitiis pergunt, & à ſcelere gradum revoca- 1*.
Su re nolunt, quaſi rident Deum, qui non irridetur, Gal. 6. 7. im-
MAKE pune. Eſt, & fuit oculus & aſpectus Dei gratiæ ſingularis-
Kcsen ſimæ in Stellà, quâ tam ſuaviter fortitérque vocavit tres
erialin Oe Msgos⸗ Reſpexit Deus ſingularis clementiæ oculo Augu- V Reſpiciens
Nrcheptme. ſti⸗ imum Imperatorem noſtrum Leopoldum I. cum ſuà Vien- Daaum
Cers) nd & Auſtrià, nec non totam Chriſtianitatem, dum Vienna Auſtr. Vien-
, jam antèé Anno 1529. à Solymanno Turcarum Imperatore nam.
onm“ Ccum 300000 fruſtra tentata, & illo inde pulſo, iterum Anno

Mimmi 1683. 12. Septembris, à Turcicâ menſium duorum & dimidii
mur ni obſidione graviſſim, pace perfidè fractâ, ſoluta, & qu aſi mi-
. is Z raculo liberata fuerat: V. Breviar. Dom. infra COlt. Nat. B. V.
ſen ing Lelt. 6. Oculus gratiæ Divinæ fuit, dum decrementum,
in en quod Auguſtiſſima Domus Auſtriaca ſub Ferdinando I. Ma-
ximiliano II. Rudolpho II. Imperatoribus, à Turcis paſſa fu- Victoriæ de
eii % erat, reſtituit Deus, auxitque multis & magnis, ex deinceps, Turcis, & re-
n, Acceſſionibus Regno Vngariæ, Comitatuum, Vrbium, & in- cuperatæ Vr.
Innelotn DW 8 Qal æ, Comita es cum Re-

gno Vngariæ

„clytis Victoriis, in præiens usque tempus, queis exturba-
dd dd z“ tus fere toto.

rꝰ

956 CoxNcio LII. Signa in Cœlo Di vinæ gratiæ, alia lre ⸗
tus Mahometismus, introductus Veri Numinis Cultus.

8

Conc. a3. fme. Vel meminiſſe jucundum eſt Cæſari, ceu Regi

& Regno Hungariæ Catholico pulſis Turcis acceſſiſſe, gra-

tioſiſſimo Dei, Cœlique oculo: Anno 16S 2. Præcipuarum Vr-

bium: Archiep. Serigonium (Gran) à Turcis prius expugna-
tum 1605: præter alias. Anno IoSa. Turcis eripiuntur Eice-

grad: al. Plindenburg. Vacia Epiſcop. (ää-‿aizen) &c. Anno IoSp.

(præter plurimas alias, ſicut & annis ſequentibus) Eiwarium

MNeuhauſel) ab anno 156 3. Turcicum: Zolnochium ad T ibiscum,

Iurcicum à 152. Hatiwan à 1604. Anno oSs. Chonad- ſeu Ge-
nadium, Epiſcop. ſubjectum Turcis ab A. 1598. Colloza ſive ad
Statuas Colloſſas Archiep. Buda (Ofen) Vngariæ Sedes Regia, &

Caput, aſtu à Turcis rapta A. 1541. ſed memorabili à ſeculis
victoriâ tandem à Cæſare expugnata. V. Breviar. K. E. S. ateph.
Dainq; Hecleſiæ (Eünfkirchen) Epiſcop.
Turcis cedens A. 1543. dSegedinum ad Tibiſcum, Turcicum ab
An. 1552. Anno éS. poſt inſignem victoriam, & quòô anno,

K. 2. Jept. Lectione 6. ſene.

Menſe Decembri, Joſephus I. Auguſtiſſimi Leopoldi F. in Re-
gem Hungariæ Poſonii coronatus eſt, ad VngariæRegem re-

⁶

iere Eſſeckum, Agria, al. Erla, Epiſcopalis, à TurcisA. 156. occu⸗
Pata. . 65sS. Poſt Monkatz Arcem munitiſſimam Cæſari tandem

deditam, recepta eſt Alla Regalis Stulweiſſenburg) olim Regum

Coronatione & ſepulturà clara, Turcis parens ab Anno 1543,

cùm Anno 1601. non uno anno integro in Chriſtianorum ma-
1688. Anno à noſtris vi expugnata

nibus fuiſſet. Eodem 1 ex
Alba Græca al. Belgradum, ſub dominio Turcarum ab Anno 1521.
gquæ iterum, duobus annis poſt, mirabili & miſerabili caſu

eventuque, occulto Dei judicio, in manus Turcæ devenit.

Anno 6S9. Sigethum, ſub jugo Turcico ab Anno 17566, Cæſari
deditum.

gum Turcicum excuſſit. Anno Iool. Auguſto magna contra

Turcas victoria Deus noſtros beavit ſupra Bellgradum. Auno
1692. W4 aradinum Vrbs Epiſcopalis, ſub dominio Turcarum ab
anno 1660%, Cæſari redditur. Anno 1695. alia, al. Giuls aut

Hywer, ut
11 Fpt. ge⸗
eckanted
(sVictorian
td, Annon
mtio ſolephn
ecituriun

llſenn

(CNae Prb
Manum co
ii hocedei

Anno Iéoo. Caniſcha ſeu Caniſia, annos poſt 90 ju-

Ge

ntio Aug
ir. 0
AAN,
Dersdacs,⸗

teo.Otonn

Kenens:

Nnnrir &

MAn mu

delaei

Ponnnb an
eebnlue

li SPert

Uherone

arin

Unbrunx

iun ſo l
n ene,
AEun er⸗

ſnefl, iin,

Ser

Ehelcum,

—
= —

n

iith

1 1
. Cln
l,A
4. „ Py .
P Ka

r

1

g. Colm
X decezl

We Vear, kl.

4
1R
1

1rcisAIG

nCZRAE

uitimmt

Nuina

sM
Nib

nr 6 .

—L
, .

,

*

*

-

asmdunt
A
Lecähl

Nld

6 meann/ “

Stellæ & Cometæ ſigna malorum quid nos doceant? 9 571

Farwar, ſub Turcis ab An. 1566. Cæſari dedita. An. 1697.

II. Sept. dedit Deus Auguſtifſimo noſtro præſignem illam,

aſpectante & fremente ipſo ITurcarum Imperatore, de Tur-
cis victoriam juxta Zentam ad Tibiscum. Interim verè, &
ante, Anno 1690. ſanuario Auguſtæ Vindel. Plectio & oro-

natio Joſephi ſ. jam prius A. 1687. 9. Dec. in Vngariæ Regem
hereditarium coronati, in Auguſtum Regem Romanorum;

nec non prævie eodem A. 1690. eodem Januario ibidem Co-
ronatio Auguſtiſſimæ Imperatricis Eleonoræ Magdalenæ
Tereſiæ. Omnia hæc auſpicatiſſima. Denique, Pace Cæ-
ſarem, Hiſpanum, Anglum & Hollandos inter, & Gallum ex

alteraà parte, Autumno Anni 1697. inità (quam conſervet
Deus Pacis; etſi veſtigia terreant) fubſecuta etiam Pax Cæ-

