homini in adverſis eſſet levamini „ oy homiène ſublime dedit, ca-

lümque tueri, juſſit & eredkor ad ſeaera tollene vultus. Adamo in
hocce exilium é Paradiſo juſtè ejecto, eò revertendi ſpes af-

fulgebat, cùm ex adverſo ſuum figens domicilium, ſæpius
eò amaris reſpectaret oculis: ſupra Conc. 22. . 4. & inde ſaltem

Nosë Fene- amaro-dulce ſolatium capere videbatur. Noëmo in Orbis
diluvio fluctuanti, tot ærumnis & angoribus expoſito, le-
vamen dedit feneſtra: Feneſtram in arcà facier- Geneſ. 6. 16. Hanc
credit Oleaſter in ſummitate arcæ locatam cœlum verſus,
quod per eam potuerit ſpectari. Drexel. Tom. 2. in Nozëmo C. 9.

ſtra.

J. 1. f. 372. V. Idem de Chriſto KReſurg. fine & f. arz. Inferis

nulla ad cœlum fen
Ianna. 12

eſtra, janua, aut rimula. Cagſa eſt

I. Hunc

—

I. H

ui, d
os a t

ad hoa

pher

ſi., dey⸗
Piadi
iſerti
o,
ing
ont

hn,

Oon

ti⸗

—

edion ſen

Num, Pri

ttetnnim

fememi:
Pununri,

Kland.

PNen

1 lapſo, dictum eſt ſupra Conc. 19. n. 9. Numer. Ié. talis vindictæ dictâà. Latre

Divinæ grande exemplum monſtratum eſt, & viva imago,

er ii

.

1
1r.
.
0

(N

ereo N

usld

elrs

Impiorum ad Inferos Deſcenſus & Raptiuas. 63 73
IV. Hunc damnatorum ad Inferos, miſerandum ter la- A terràâ ab-

pſum & raptum ut poſſimus aliquàâ ratione nobis plus ima- ſorpti multi.

ginari, Scripturæ ſacræ & Eccleſiaſticæ nos docent, plures Aliqui caſu,

vivos à terrâ abſorptos eſſe, neque tantum caſu fortuito uti & in Sici
quoad hominem (Deo enim fortuitum nihil eſt) uti anno
163. per miſerandos terræ motus, nono & undecimo janua- „„.
rii, Regno Siciliæ devaſtato, accidit: ſed ex manifeſtâ Dei

lià 1693-
V. Conc. 4.

.

vindictà. De latrone in monte Calvariæ ad Siniſtram Chri- Alii mani-
ſti per hiatum & foramen terræ admirandum in infernum feſtà Dei vin-

amnatus in

. D 22 OQruce.
cum cæterorum terrore, terræ hiatu abſorptis Core, Da- me, „.

than, & Abiron, ſeditioſis contra Moyſen, & gravis rebelli Core, Da-
onis Ducibus, cum ſuis magno numero, ita ut cenſeat Joan- than & Abi-

nes Biſſelius in hàc conjuratione Core interfecta periiſſe ad ron.

millia vigintinovem, è& quibus uno flammarum curſu ſunt

abſum pti quatuordecim millia & ſeptingenti, Numer. 16. 49. & pri-
dianâ clade perierunt igne dacenti & quinquaginta viri. V. 35.

Cœteri ergo omnes à terrâ vivi abſorpti: Fueruntque nu-

mero non pauci, ait Maiolus; quanquam mumerus iſtorum,

qui abſorpti ſunt, percipi à Scripturâ non potuit; at fuiſſe
perplures, veriſimile eſt: qui enim adeo pauci potuiſſent ſe
opponere tanto Duci Moyſi! Dier. Canic. tom. 1. Coll. 17. f. 209.

Sacer Iextus ſic habet: v. 32. & 33. Confeſtim igitur, ut ceſſavit
loqui (Moyſes rebellibus intentans minas & vindictam Dei)

dirupta eſt terra ſuh pedibus eorum, & aperiens 0s ſuum devoravit

illos cum tabernaculis ſun, & universa ſubſtantia eoraum, cum ten-

toriis, totâque familiâ, uxoribus, liberis, pecoribus, ſuppel-

lectili: Deſcenderuntq; vivi in infernum opertt humo, & perieraunt
de medio multitudini, in flagranti delicto à furore Dei fubitè

abſorpti, & adeò damnati. Cornel. ibidem f. 836. Paolet. ſer. 1I.

QDuadrag. n. Ié. F. 165. Terribiles autem in illo ſoli diſſilientis

hiatu, ait Biſſel. ſpectrorum, cacodoemonumque viſas fuiſſe

formas: quin & ignis Inferni voraces emicuiſſe ſimul flam-
Mechtl de Jud. extr. 583 8 mas;

es88 CoON CIO XL. In udicio extr. Sententiæ Executio. —
mas; fuêre, qui proderent (apud Cornel. in Eccl. ar. 24. Paulss IIillil
Palacius) quod nos nec affirmamus, nec refellimus. Biſel. (uin.
Ruin. Iluſtr. Decade I. Ruind Io. Coritarum f. o3. At verò omnis Irabl, elt?
qui ſtabat per rum, fugit ad clamorem pereuntium: Num. 16. cit. Mell
v. 24. & Numer. 26. 4 . 9. ubi: Et fabtum eſt grande miraculum, ut, V.
Miraculo Core pereunte, ſilti ejus non perirent. Coræ tantummodo Flii u, 1
Eilii Coræz tres patris rebellioni non conſenſere; unde per miraculum wer
ſeret D Deus effecit, ut Core (qui fuit conſobrinus Moyſis: Cornel. amnnd
D PcT* i, Nam. 16. I. F. S32.) cum tabernaculo ſuo, in quò cum patre mei
, & illi fuêre filii, abſorpto, hi non abſorberentur, ſed penduli Ma
in aere hærerent, quoad terra abſorbens tabernaculum Co. pet

/

re ſub pedibus eorum rurſum ſe conjungeret, & hiatum ann
concluderet: unde Num. z26. yS. Familia Core, quaſi ſuper- un

ſtes, inter Levitas numeratur: atque hi Filii Core poſtea ddhi
ſancti habiti ſunt inter Levitas cit. Cornel. in Num. 16. 31. G (te

Viva ima- Num. 26. Annon iſta viva imago in extremo Judicio pereun- Color
go hæc, in tium, qui vivi abſorbentur à terrâ, & in infernum deſcen- Mn
Judicio à ter- dunt; mox ut Chriſtus judex ſuper eos ſententiam tulerit, mn
rà abſorben- TWyunt hi in ſupplicium æternum. Sanécti verô in aêre gloriosè (mg
dorum. mox etiam coœlos adituri funt, qui actibus & operibus im-. iIl
pieorum non conſenséère! Meditemur hic fragores terræ, Mn

ſeſe ad inferos usque altum & latùm aperientis, fammas de-. ult
terrimas fumosque evomentis, ad inſtar ſæviffimi draco. i
nis, os ſuum dilatantis, & ſimul ac ſemel tot milliones dam-
natorum devorantis: contemplemur ex alto in impios de- Kie
cuſſa fulmina, tonitrua, fulgura, lapides, & omne telorum an
Valediétio irarumque genus: horum ululatus, clamores, maledicta, nle
ad inferos plasphemias, lachrymas ſanguineas: quæ omnia valedictio- ſut⸗
deſcenden- nis ultimæ loco erunt, à Deo, à Chriſto, ab omnibus Sanctis;
à quondam charis, conſanguineis, amicis, fratribus, parenti- ys
bus, filiiss. Meditemur quàm acerbum, mœſtum, & fune- en

ſtum ſit futurum æternum hoc damnatorum ab Electis di. I
vortium, quéô hi in cœlum ad perennem felicitatem aſcen- A
—AJent, üli in gehennam ad perenne incendium deſcendent,

1

nun-

ôẽ ͤ

e ilInpiorum 4d Inferos deſcenſus ẽzraptu. 689
4H nuinquam amplius ſanctos, licet amicos, fratres, parentes,
m Nd vituri in æternum: Chaos enim magnam ſirmatum eſt inter utros-

mil, que, ut aje bat Abraham ad divitem Epulonem in inferno ar-

.
Mun li ei dentem: Lac. 16. 26.
4

iA V. Ab Antonio Cicarella in Vitâ Sixti V. Pontificis, refer- Miſerabi-
mld tur, mihi, ad Bapt. FPlatinam de Eit. Pont. fol. -22. miſerabile le ſuppliceum

*

nun Juvenis cujusdam ſupplicium, & hujus primo Pontificatus Juvenis cu-
sn anno incidens caſus infrequens & miſerabilis admodum. jusdam ſan-
aunm Juvenis cnim Florentinus ſuſpendio damnatus eſt. Hic Sarvms r .
em Adoleſcentis infelix Caſus omnes ad maximam permovit damic.
lund ſympathiam & commiſerationem. Sed & Adoleſcens ipſe,
e cum ad mortem educeretur, inter lachrymandum viſus eſt
e ſanguinis guttas profundere, quamvis meo quidem judi-
ee Ccio, ait Author, ſanguis non fuerit, ſed lachrymæ ſanguineo
. 116 colore tinctæ; quod tunc fieri ſolet, quando vehementia
opemn doloris & diuturnus planctus oculos impensèe accendit, &
nlein inflammavit, ita ut lachrymæ per vias illas accenſas trans-
mili, euntes rubedinem quandam contrahant, nec jam lachrymæ,
. Nis⸗ ſed ſanguis eſſe conſpicientibus videantur. Etſi nemo du-
us. bitet! Deum miraculoſo quodam modo & ſupernaturali
ten, poſſe in homine operari, ut lacrymans verum ſanguinem

IE fundat. En damnatorum lachrymæ annon ſint aut videantur Lachrymas
iee ſanguineæ! certæ oculi igne infernali accenſi jam ardent, damnatorum
en per quos illæ emittuntur: ſi non ſanguineæ , annon adumbrat.
ipſæ rubentes igne:? Et quis miretur in tanto luctu, nun.
ebun quam finiendo, & meritò graviſſimè deplorando! Flent
Jeimn miſeri foli, nemo compatitur: ut dictum alias. Ullic ingemi-
A ſeunt aſſeduè nec ullus miſeretur, ait S. Cyrillus; clamant de bprofan-
z ass, &. nemo fleltitur, lamentantir, E& nullus eripit. Drexel. Damnat.
Merr Kogo C. 3. J. 7. fine. Vbi & g. I. f. Iy7. Damnati licet acerbiſſimè äl
fw . plorent ac ejulent, nullas tamen lacrymas ſundunt: &c. MẽBW
ges Horrendum quidem vociferantur, exululant, fremunt, rI-
en Adr. gunt ad furunt, &c. Vid. & Barſaus E. Iafernns n. 6. li erit fle-
ſoon, JM & ſtridor dentium, ait Chriſtus Matth. S. 12. & Cap. 13. V. 42. σ1ů.
eH F51 52 g. 22.

6/o6 CoxNcC10 XL. In judicio extr. Sententiæ Executio.
A& c. 22. V. 3. & C. 24. V. yI. & c. 27. 30. Vr adeo ea Chriſtus apud §.

Mat. ſexies edicat, & quidem de æternâ damnatione & dam-
natis, quorum lachrymas in Diviniſſimis ſuis Concionibus
ſæpius ingeſſit. Planè ſletus ex dolore, ait S. Bern. &. §. en Pſal.

qui habitat“ ſtridor dentium ex furore Fletum namq; tormentorum
immanitas, ſtridorem dentium vehementia ipſa tabeſcentis invidiæ,

& obſtinata malignitas extorquebit. Et idemS. Bern. Out, inquit,

dabit capitèi meo aquam & oculi meis fontem lachrymarum, ut præve-
niam fletihus fletum, & ſtridorem dentium, & manuum pedumq; durs
vincula, & pondus catenarum prementium, ſtringentium, arentium,

nec conſamentium. Serm. 16. in Cant. Lrexel. cit, cap. Miſeri ex in-

vidiâ, aſpectu beatorum, ſtrident, deflent ſuam miſeriam, &

Damnati tempus à ſe malè deperditum. Ita narrat Petrus Reginai-

deflent in vi- dus, Homini religioſiſſimo, dum preces funderet, allapſam
tiis perditum ad aures vocem lugubrem: quæſüt ille, quis eſſet, quid plo-
tempus. Hiſt. raret, quid peteret? Ad quem vox iterum: Vnus è damna-
tis ſum: quid lugubre ploras? ajebat alter: Cui denuo vox
illa: Ego damnatique cœteri nil adeo deploramus acerbè,

quàm vitæ tempus inter flagitia perditum. Drexel. cit. C. 3.

H. 2. f. I7z. Et hæc quidem damnatorum ad inferos deſcen-
dentium valedictio erit: hi gemitus, geſtus, lamenta, eju-
latus, clamores. Sed revertamur ad deſcenſum damnato-

rum in inferiora terræ Pſalmo 6a. o. V. Conc. g3. num. 6. infra &

Conc. gS. n 6. .

Molitor ex VI. Gravis irati Numinis vindicta fuit illa, quæ accidit

invidid in (facto memoriàâ digniſſimo) alicui Molitori in SS. Euchari-
proximum . W
ſieni Eu. rius, auf dem Riedt / j—uxta Pagum Beningen, Territorii Liberi
Hhariſtiam Imperialis Monaſterii Ottenburani (ade qusò multa D. Franciſeus
cum ſuis ter- Petrus, Canon. Reg. - ettenhaſ. in Sue Viâ Eccleſ. edita A. öog. àf.5s25.)

rà abforbe- uno abhinc milliario, & dimidiæ duntaxat horæ intervallo
tur A. 1216. à Memmingen Imperiali Civitate diſſitum, in die Cœnæ Do-

mini ſacram de more cœnam ſumpturus, ad Beningenſem
88. Petri & Pauli Eccleſiam acceſſit. Parochus ſacram ho-

ſtiam

ſtiam, contra proximum, impio, A. 1216. quidam Molendina-

nidi
Eetn
r

MItu
nc⸗
(bror’

ien

.

—

4d
neKdam.

Mionibn
nerthrun

Dui ing

zedin, 1 1
9 Aulli, n
1, en
llert ex!

iſeriam

t, Nn
, ic.

6edanne
enwo.
1s Aede

Ade )
seler
td, edelc.
NNnne

itt
Huckad
Nendg

.

eni
e
ngene
nde.
an

Nilbe.

H Iinmpiorum ad Inferos deſcenſus &raptus. 691
ſtiam porrexit, quam ille ſacrilego de ore clàm retrahens,
linteo involutam, domum abſtulit ſecum: Cœnam deinde

ſub veſperum domeſticam cum uxore triſtis adiit, ſcelus

animo volvens, & poſt cœnam in campum ſeſe eduxit, qua-

ſi ſub aperto cœlo vigilias acturus, eâ ipsaà videlicet nocte,

quam Chriſtus inſomnem quondam egit in horto captus, lu-
dibria, vincula, verbera, omniâque indigna à udæis paſſus.
Hanc uxori cauſam, ædibus excedens, ſceleſtus Nebuio fin-
xit, vicino molitori ob fortunam magis propitiam diuturnàâ
invidiâ infenſiſſimus, quem hoc denique conſilio perditum
ire ſtatuit. Sacram Hoſtiam linteo evolutam, verfatili in
ipſo vicini Molendino rotæ ſubjecit, ratus ab hoc facto divi-

nitus mox adfuturam iram & ædibus extremum malum.

Exinde anno pene integro, ad feſtum usque Georgii, ſacrum,

ſfub rotâ ſic pignus delituit, fruſtra interitum expeétante ſa-
crilegii auctore; qui moræ denique impatiens, & irrequie-
to invidiæ ſtimulo agitatus, concubiâ nocte iteratè in vicini
æeęes irrepit, & ſublatam de priori loco Hoſtiam ſub molarem
ipſum lapidem transtulit. Hic verò ſuppoſitus lapidi Chriſtus,

molitor, domus incola, & vocem ſecutus unà cum familia, ad
molarem lapidem fertur; Movet lapidem, & ſacram Hoſtiam

attonitis oculis ſuppoſitam videt, ſcyphum inſuper, non pro-
cùl diſtantem ab Hoſtiä. Exhorreſcit, pavidusque Præto-

rem Pagi evocat. Hic excurrit, inſpicit, ad Parochum re-

currit; qui mox indutus veſtem ſacram ad Molendinum con-
tendit. Eunti, in mediâ via, Scyphum & Hoſtiam ſcypho in-
ditam manu ferens, Molitor occurit, à quosacerdos ſcyphum
excipiens, dum eximere Hoſtiam & ſacratæ Pallæ tentat im-
ponere, en ſanguis ex Hoſtiã dimanans dextram inundat, & Sanguinem

Miracula

cum jamſjam in ſpeciebus ſacris comminuendus eſſet, vocem Euchariſtica.
altè totlit. Et: Hic ego molior ſummum Bonum, inclamavit. Audit

S. Hoſtia

undique totam cruentat, Myſtam horrore implet, ille verò fundit.

Veſtigia retrèò relegens in Eccleſiam deportavit, piéque ve-

neratus, Auguſtiffimum in ſacrario Sacramentum re poſuit.

585858 8s 3 = Peyona

——

67 2 CoNCIO XL. In udicio extr. Sententiæ Executio
Molitorem Pœna horribilis molitorem ſecuta, qui ad invidiam chari- barel
fſacrilegum tatis pignore abufus eſt. Nimirum terra adhifcens abſor- Mæ,N0
dihus & a buit- immanis ſacrilegii reum, cum familia & domo, inq; *M
milidabior- Profundiſſimam voraginem, ex hominum oculis, cum to- ccl
bet. tius viciniæ ſtupore ſubduxit. Juxta locum ſacellum extru- terum
ctum & venerabile Euchariſtiæ dicatum, etiamnum hodie Hagni
viſitur, & in illo depicta Facti hiſtoria. Sacello nomen indi- eunis
Sacellum: tum: Zu dem heiligen Guet / ab illis vocibus, quas à ſummo Bo- venen⸗
Zu dem hei⸗ no molaris ſaxi moles expreſſit. EPago in Memmingenſem n⸗
ligen GHuet. Vrbem, cum conſenſu Ottenburani Abbatis, toto Clero ünt
comitante, poſtea translatum eſt hoc Euchariſtiæ miracu- (n
lum, &, ut celebrior cultus eſſet, in primario Vrbis S. Mar- tge

—

tini templo locatum, publicæque Venerationi expoſitum. uud
Miraculorum, quæ crebra ibi flebant, famâ excitus Frideri- eno
, QCcwus Auguſtanorum Epiſcopus, ſacrum Chriſti Corpus in ön
Capſam ſeu Monſtrantiam argenteam attollere decrevit, & UI
fecit venerabundus; at non absque novo miraculo; nam oni
ut primuùm admovit ſacro pignori dexteram, denuo Sanguis Ve
emanavit, & Friderici quidem digitos cruore, ipſum verd Uns
horrore totum perfudit. Sacroſanctæ iſtius Hoſtiæ conta- cit
ctus non ægris tantùm quàmplurimis in Memmingenſium n
Vrbe ſanitatem, verùm & vitâ functis vitam reſtituit. Mor- M
bi naturæ ope incurabiles apud Cœleſtem hunc Medicum, un
ſub Panis formâ reconditum medicinam inveniebant. Quin (I
etiam Scypho, in quem ſacrilegus Molitor ſacratas ſpecies nol

abjecerat, ſalutaris hauſtus fuit laborantibus. Facta ſunt lunmn
hæc ſub Conrado Monaſterii Abbate vigeſimo, ſanctitatis fa- ln
mam vitæ integritate adepto: cujus A. 1229. VII. Cal. Ang. erles
poſt ʒy. annorum Præſulatum, defuncti ſepulchro Crucifixi (tola
Imago faciem advertit. Hæc ex M. & Chron. de Abbatibus Otten. uiran
burani: in Conrado X. quem & Bruſchius valdè laudat, L. de (ia
Monaſt. Germ. fol. 636. Sacellum prædictum zu dem heiligen Guet/ Ec

ante aliquos annos laudabiliter auétâ devotione, ex integro Uen⸗
Tenovavit, & velut novum fecit, pulchréque exornavit KR. a

☛

ſti⸗

5 aum t.
lomenn.
nomendd.

mingenkrn.

to
ukitn

(omoll
1

ecteA

culozu

Pfun ſen⸗
iæ C:

Venlmn

t. Mor.
KNN,
. OH
Noſfens
tOC.
CNr
li
ed
uni

e.

denique (quod hujus eſt intentionis) Dei gravem at juſtam

Drahomira, multo crudeliter ſanguine Chriſtianorum fuso,

ærre campano dabatur, ad Chriſtum in elevatione S8. Hoſtiæ

Impiorum ad Inferos deſcenſus & raptus. 693
D. Benedictus, quinquageſimus Electus 1672. Abbas Otten-
buræ, hoc in oppido me tum in curaâ conſtituto. Perillu-
ſtre hoc Liberum Imperiale Monaſterium Ottenburanum,
Dioœceſ. Auguſt. meritò vocat Bruſchius præpotens ac pul-

cherrimum, I2 Monaſt. V. Vtenburga l. Ottenbura fol. 628. Et

Magnificentiſſimum : De Epiſé. Germ. in & Neodagario Ep. Abba-

te tertio. f. 133. Sit memoria in benedictione. Varia hic cum

veneratione mirari & conſiderare poſſumus: invidiæ mali-

tiam „quæ tam grande ſacrilegii ſcelus dictavit: Veram Chri-

ipræſentiam in Euchariſtiâ, miraculo remonſtratam: Chri.
ſti bonitatem, ex malo bona elicientis & beneficia magna,

vindictam, quâ ſceleratus cum ſuis terræ hiatu periit: Quod
graviore ratione omnibus Dei hoſtibus peccatoribus, & im-
piis in extremo judicio futurum eſt.

VII. Horribilis & ſtupenda fuit Dei Vindicta, quàâ & Dra-

homira Wratislai Ducis Bohemiæ Conjunx, ſed ipſa Genti-

lis altera jezabel, Mater S. Wenceslai Ducis Bohemiæ &
Martyris, ab Aviâ ſanctè educati nec non Boleslai impiiſſimi

Fratricidæ; Nurus S. Ludmillæ, quam illa crudeliter necari

fecit; terrã raptâ ad Inferos abiit. Res ita accidit Anno 924.
Drahomira

matura vindictæ Divinæ, multis agitata furiis, ut omnes Dueis Fa
Chriſtianos è medio tolleret, Pragâ diſcedens Drugoslai Fra- Hem M. Ma.
tris ſedem, Lutitzium, iter intendit, Diis ſuiis ſacrificia in- ter, à terra
ſtitutura illic ſuper Patris tumulum. In viâ pervenerat eòô abſorpta.
loci, ubi jacebant inſepulta oſſa Sacerdotum à Megær in-
terfectorum; nec procul aberat templum S. Matthæi Apo-
ſtoli memoriæ ſacrum, in quò antehac D. Ludmillæ Corpus

miranda patrabat. In eo tunc templo, ſub eum ipſum tem- Dum inte-

poris articulum, fortè Sacrificium peragebatur, & ſignum fium devotas
auriga ejus,
. 4 2 Chriftum in
adorandum. Admonitus eo ſigno auriga, qui Drahomiram Miſſa eleva-
vehebat, velocitatis artisque gratia mulieri dilectus S tum adorat.

694 CoNCIO XL. In Judicio evtr. Sententiæ Ewecutio

probatus, veruntamen Chriſti cultor eximius conſiderans è
„ ⸗ „ò „ „– ,.„ „ . .
tantâ viciniâ breviſfſimum fore transcurſum in locum ſa-

—

crum, adorandi Chriſti causa, reliétis omnibus, jumento
rop
orispe

—

deſilit, ſcuticam juxta equos in terram ad latus abjicit, cur-

rit, intrat ædem, in genua illic ſe deſicit, cum reliquaâ po-
puli præſentis multitudine, adorat Deum in 88. Euchariſti4
præſentem. Moras illic exiguas trahenti, indignari furia,

& quadrigarium omnibus diris devovere, templàque & ſa-
cra deteſtari Chriſtianorum, furore & clamore adeo veſano
& ſonoro, ut iis viciniam omnem & templum quoque reple-
ret. Medias inter execrationes diſcedit in partes quaquàa

verſum hians terra, punctôque temporis & mulierem, & e-
quos & quadrigam, & eos, qui ſimul vehebantur (quod

Dubravius meminit) devorat. Sic Bohemica Jezabel cur-

ru ad inferos eſt vecta, ne tardiùs eò perveniret. Scutica

ſola, excuſſa in viæ latus, relicta eſt, memoria illic Acheron-

tici deſcensus. Audiri mox cœptæ voces horrendæ, tellu-
ris e voragine malè coalitâ vociferantium, ejulantiumque;

miſto quoque ſeu fremitu, ſeu luctantium ſecum ipſis equo-

rum furore. Duravit autem hæc belluarum humanaque
miſta cacuschonia & vitiata vox, clamor & efulatus, tunc
quoque, cum finito Sacrificio, ſupervenientes Sacerdos po-
pulusque, & aurigam, poſt Elevationem regreſſum, ſed

præter ſcuticam nihil ampliùs reperientem, in genua pro-

lapſum, ut ſuo ſervatori gratias ageret, invenirent, & eju-
latus adhuc reliquias haurirent, & foſſa illa exeunte fumo,
igne, & fœtore intolerabili. Terror geſtæ rei multos de

Idolorum cultoribus ad nomen Chriſto dandum permovit:
In quibus fuit Drugoslaus, ex animo facétus & conſtanter

eſſe perſeverans Chriſti cultor Orthodoxus; Pewenfeld. Hiſtor.
Concion. Hiſt. II2. d f. 163. ex Joanne Dubravio Ep. Clomuc. L. z. & j.

Hiſt. Bohemicæ. Apud Surium. Majolus Dier. Canicul. to. I. colloq. 4.

F. 63. Ribaden., Flos &§”& p. 2. 25. Septemb. Joann. Biſſel. in Leone Galeato

ad A. I620. àpag. 450. E, encesl. Hagec. ejus Chron. Bohbem. mihi iir⸗

—
Kili
del Ne
ll, dei

(Hixu

mbun

odo
eropore
.Wenea
tanl,
Ledorde
Endnr
tumſand

1

mitn

Wr

inns

End
ic
ke⸗

oren
usne⸗

Cln

uIN

ren⸗

l.
IA
Lohe

ti

—
hltenns
ocumſ.
ento

Nit.

ee

i
Lücheritd
4

,
zane be

Nhee
es uge
dien, Kt.
Tur (gn
eubela.
t. Nn

. S

1

1

umnace
ls, tl

ls 0.

1

Ntenmn
ulxN

paratam foſſam cum curru & equis projectam ſepeliiſſe: un-
de Boleslaus, dictis his fidem adhibens, vindictam & cœ-

„

M

Impiorum ad Inferos deſcenſus & raptug. 695

Hic, & illius ex Bohemicâ in Germanicam Interpres [annes
Sandel Notarius, addunt, locum illum, ubi periit Draho-
mira, dein longo tempore ſepe circumdatum fuiſſe, & qui

ex propoſito illum calcâſſet, illum eo die ſignum maledi-

Rionis paſſum, vel, ut alii volunt, dedecus aliquod. Lo-
cum hunc usque nunc in Ratſchino ſuprà Pragam videri, ro-

tundo muro, in memoriam circumdatum: ait Sandel: Eo

tempore ad Boleslaum Ducem falſus Rumor deferebatur, Falſus ru-
S. Wenceslaum Pragæ Matrem clàm necaâſſe, eàůmque in eo mor, cui malè?

credit Boles-

dem fratri juratè minitatus fuerit. Videm. Secuta mors Fratrem
tam ſanécti Ducis, & quidem ab ipſo Boleslao impio fratre 8. Wences-
(qui variis, & animi & corporis ægritudinibus jactatus, in- ſaum rener⸗
certum, quòô fine vitam clauſerit, reliquit, cit. Sandel. fol. 1ol.1 um aa .
adann. 9séz. malè mortuus,) inflicta, adjutoribus duobus fa- mulo ctiam
mulis, quorum alter & ipſe cum equo, cane & accipitre, in- terrâ hauſto.
ter blasphemias, à terrâ abſorptus periit, ut præter relictam

foſſam veſtigii nihil remanſerit: Sadl ,. 92. En iterum vi-

vam imaginem raptüs miſerrimi ad Inferos, ex quo caſu
particulari meditemur ultimum illud præcipitium damna-
torum in Extremo Judicio. Alia exempla de abſorptis à ter- Hiatus ter-
ræ hiatibus, qui ſunt & fuere ſcelerum vindices, refert ræ ſcelerum
idem Reverendiſſimus Simon Majolus cit. tomo I. Dierum Ca- vindices.
nicular. Colloquio 1,. de Antris & hiatibus, mihi à fol. zog. Vtinam H
hinc & ex hiſce bene conſideratis, concipiamus verum hor-

rorem hujus tam alti ſeu profundi ac terribilis ad inferos
usdque caſus, raptus, & præcipitii, in momento, &, quod unum

& ſolùm eò impellit ſuo pondere malitiæ quaſi infinitæ pec-
cati mortalis, quod tantoperè odit Deus; quod præcipitium

horrendum manet certèò omnes peccato mortali immori-
entes. Et de hoc pro concluſione & doctrina morall.
IX. Vers cit. R. Majolus Epiſc. Peccatum quid aliad eſt, in- Peccatum
quit f. 209. quàm animarum biatus? Grande pondus peccatum Matus ant-
Mechtl de Jud. excttr. Tttt

ſt. mar um.

feros depri-

696 CoNcIO XL. In Judicio ewtr. Fontentie Ewecutio

eſt, gravius ipsâ mole terræ, quæ illi cedit, ſeſe aperiendo,

ſicut ponderoſo lapidi aqua ſeſe dividens. Ita gemit David

. 8 „ .
Decene pan- Pſalmo 3. y. Iniquitates meæ ſupergreſſe ſunt caput meum, &. ſecut
us graviſii- n or ws, o E int plutnbj. .
grate pn, grave gravatæ ſunt ſacper me; & inſtar plumbi. Deponente

mum, ad inn- .
oni det pondus, & gircumſtans nos Ppevcatum. Hebr. I2. I. Peccatum me-

2 „ . * „ 2 2* ð
mens in pun- itò appellatur om e Z ondus (inquit Angelicus D.) quaſi nullum

Zo Job. 21. 17. aliud pondus ponders nomine dignum ſit. Paolet. berm. II. fer. 2. Dom. 2.

Muadrag. n. Ir. Ex Luabat. V. Peccatum Prapoſet. 2. Adeo peccata,
quæ mergunt homines in interitum I. Tim. 6. 9. & perditionem, de-

mergunt in profundum & damnationem, in imum & cen-
trum terræ, in infernum deprimunt: Ita Core cum ſuis ſe-

dQdSitio & rebellio; ita Drahomiram infidelitas (in quâ manſit

contra fidem datam Wratislao deſponſata, quòd vellet bapti-
zari, & fidem Catholicam ampleéti) crudelitas in Chriſtia-

nos, Sacerdotes, aliosque, ipfumque ſuum Filium S. Wen-

ceslaum, quem necatum impiè volebat: blasphemiæ in

Deeum & Sacra, aliàque ſcelera: Ita ſceleſtum Molitorem
ſuprà n. 6. invidia & grande ſacrilegium in 88. Euchariſtiam;

Caſus Luri- In pundto ad inferna deſcendunt Job. 21. 13. ſcilicet impii, propter

feri Luc. io. graviſſimum peccati pondus: quanta velocitas deſcenſus:

45. quanta peccati gravitas! Ii puncto, ac momento, ex ſupremo

Deſcenſuss,„ . .
colo ad inferna deſcendunt, quod nonniſi ex infinitâ quâdam

iInkinita quaſi Er avitate fieri poteſt: nam ex Philoſophiæ regula, quò ma-

gravitate & 01 eſt Sravltas⸗ eò velocior deſcenſus: ergo ubi infinita gra.
malitia pec- VItas, d . 14
sati. IcpTngde igitur in pundto & in inſtantiè ad inferna deſcendunt. Ita illi

eſcenſus in inſtanti, ait Pineda in cit. gob. num. 6. à f. 11.

ipſi Angelici Spiritus, in ſupremo cœlo creati, ubi ſe peccati
ponderi graviſſimo alligarunt, lapſi præcipites in pundto ad
inferna deſcenderunt, Conc. ſeéqu. num. I. in momento, in inſtanti
1iinſfinita quaſi milliaria emenſi caſu ſuo, ut dicimus num. 3.
Deſcensûs Multùm, ſed parum fuit, Ægyptios deſcendiſſe in profundum

& ponderis maris, qaſi lapis: Eas „
peccati ſimi- 4 3 ar, . Evogl. 75. . Multum »Parum tamen, 8. Jere-
litudines H a!; . .
Projeciſſe illum in medium Euphratem, dicendo: ſic ſabmer-
Fetus

miam ad librum ſuum ligâſſe lapidem (ita à Deo juſſum) &

—
.

14
,,4 1

4

7

ccao
firti in

Gunn

cdini
Kosooon
wN

i
—
Rerinco,
,6ſut
Dpnente
Natm ze.
Plin
Atinep,;G
num Ar
elletban
in Criti
heniz ii
Miten
iin.
Celenis
Kprem
idn.
Ade
hingae
fl
lil

EN
i. i H
ier,
SMN/,
le⸗
AKn
Mnn

inſerna deſcenaere. O lapſum gravem, 6 peccati gravitatem!
„ . ₰ „
Sed iniquis: tam ſceleratus, & tot tantorumque criminum

Impiorum ad Inferos deſrenſur Sraptus. 697

getar Babylon, & non conſurget à ſacie affibsttonis, quam Domintls ad-

Aucet ſaper eam. Zerem. yI.63. Multum, parum tamen eſt, Ange-
lum ſortem, à S. Joanne viſum, lapidem quaſi molarem magnitm mi-

SWe in mare, dicenteme Hoc impetu mittetur Babylon civitas illa ma-

gna, & ultrà non invenietur. Apoc. 15. 21. Parum inquam eſt, Omnibus

peccatorem velut lapidem, aut lapidi molari alligatum, gravior de-

mitti in profundum fluvii aut maris: Sed illud denique gra- ſcenſus ad in.

Jfernum, &

viſſimum, impios omnes in Judicii Extremi fine in, puncto ad clocior

reus non ſum: Vtinam nullius eſſemus; fufficit enim unum

unicum peccatum mortale, quod unum tanti eſt ponderis,

ut nos in pundto ad inferna depreſſurum eſſet; & dum interim
non deſcendimus, ſuſtentat nos Dei infinita miſericordia:
Miſericordia Domini, quia non ſumus conſumptin Thren. 3. 22. Ut nos
ad ponitentiam adducat; quod meritò miremur, & gratiam
amplexemur, ne impœnitentes nos noſtro peccatorum, aut

peccati (quod etiam Lucifero in Cœlo unum tantùm fuit) Deponen.
ponderi & gravitati dimittat, ſuo tempore in punbto ad Inferna

dum ergo o-

de ſcenfuros indubiè D niſi omne bescati pondus deponamis. Pineda ne Peccett
. gravis, etiam.

cit. Vertigine qui laborant, & quibus inde periculum eſt, anius, pon-
loca alta,; unde cadant, meritèò devitant. Quodnam dus.

majus præcipitium eſſe poteſt, & profundiùs, quam in

punbto ad inferna? Hoc ergo præcipitium ſihorremus (ut Pla-
nè neceſſe eſt) etiam peccatum omnis mali cauſam horrea-
mus, devitemus, & fugiamus: At præcipites ex alto ſeſe

89

daturi oculos claudunt: ita & peccator mentis oculos: De-

ſcendant in infernum viventer Pſal. ya. I6. Ne deſcendant moriente,

ſubjungit S. Bern. Hoc pondere peccati ſi liberi & expediti

fuerimus, certò & nos ad cœlos evolabimus, mole corporis

a morte terræ relicto: quod nobis omnibus indulgeat Deus:
Cuihonor: c. =è
LVid. S. Thomas Sduppl. io. 94. Stanihurſtus in 4. Noviſſ. de Jqu- Authores

ionyſ. Carthuſ. de qudic, art. 15. 4 f. 136. hujus Mate-

8 dic. C. g9. à f. I66. D.

6938 CoNGCIO XLI. In Iudicio extr. Sententiæ Executio ßßÿUD
Jo. Pineda in Yob. 21. 13. Calamat. Slvas Diſc. yg. De Peccati Duün
culpd à n.g. & à f. a460. Paolet. Qaadrageſ.-ſerm. II. in fer. 2. Do. Mn—
min. 2. part. 2. àf. 167. Mart. Cochem Capuc. de Judic. cap. 13. Mugh
àf. Sz. Elig. Baſſeus Capuc. Hlor. Theol. Pract. To. 2. V. Ifer. Nobi
nus à fol. 8I. & paſſim alii de Iuferno. “”J”JJMUD ſfſtoo

32. 3=8. 4323. 2388. 638 3. 4383. 2383.238 3. 2888. 23: :328.-f3 o
CQLookxNclo XLr. E
Beatorum Glorioſus cum Chriſto Judice ad cœlos as- l
cenſus, cum victorià & triumpho; Ingreſſus Re. (g

4

gni ſupremi: Eòô & nos deſideria noſtra, omnes co. mgt

1.à— Rahar
natus, & vitam omnem dirigamus. ied

Dom. I. Adv. Reſzicite & levate capita veſtra, quoniam appro. Edn
pinquat redemptioveſtra- Luca 21. 25. V. C. n.
Dom.2. Adv. Mortus reſurgunt. Mat. II. y. Conc. . n. 2. & C. I2. nl

.
Dom. 3. Adv. Medius Teſt rum ſtet tt. . 9. I. 20.

Cnd
Dom.4. Adv. Pidebit omnis caro dalutare Dei. Lucæ 3. *
F. S. Cathar. Intraverunt cum eo ad nuptias. Mat. 2 y. 0. iri
F. S. Nicolai. Intra in gaudium Domini tui Matth. 2 y. 2nu. 8
Bunt hi, (Reprobi) in ſupplicium, Juſti autem in vitam æternam (mi
Mat. 2 . 46. Conſideratàâ hactenus annon cum vero animi hien
horrore? multis, reverà parum tamen dictis, impiorum ter Pt
æternûm miſerabili & miſerrimâ in judicio Extremo ſor- lin!
te, ſpectato deniq; eorundem in puncéto a deſcenſu & ra. umi
ptu, & ſicmundo ab illis &; omnibus ſordibus per ignem re- ſerh

purgato idq;, ut alieno (ne id nobis proprium fiat) damno & leye
malo docti, tantas & æternas haſce miſerias, in tempore ſalu- i
tis evitemus: reſtat gratiosè & jucundoidei oculo ſpectandus g

ſti⸗

—

.De leree

inſer

GENAE

poſito quaſi & à contrario adduco Aſcenſus in cœlum malè

Elecorum glorioſus ad cœlos Aſtenſu. 699

in ultimâ mundi totius Actus ſcenâ triumphalisEleétorum o-
mnium cum capite-Chriſto, finito judicio, Aſcenſus ad cœlos,

Beator um æternam ſedem, quò & nos vocamur. Vt autem
hic nobis glorioſior appareat, pro exordio, ab antitheſi & op-
Lucifer in

tentatos, quorum finis ruina ad Inferos usque. Is primus eſt lum con-

in Scripturâ nominatiſſimus, Luciferi: de quò Iai. I1.à v. 12. ſcenſurus, à

Duomodo cecidiſtide cælo Lucifer? &. qui dicebas in corde tuor Ii cæ- S. Michaéle

lum conſcendamſaper Aſtra Dei exaltabo ſolium meum " Aſcendam ſuper dejeétus.

altitudinem nubium ſimilis ero Altiſſimo. De quô Chriſtus Luc.o. 15.

(Conec. præc. n. 9.3.) Eidebam Satanam tanquàm fulgur de cælo cadentem:

magnãà vi ſubitò & inexpectatò (neque enim doemones expe-

dtabant hunc lapſum)celerrimè, quaſi in momento & manife-

ſtè ſpectantibus omnibus Angelis per S. Michaelem ejùsque

.

, Aα²
e
pinmnde
ttuntt

MAN 1

ro
Not .

Einu

& habitus, hoſce ſuis magicis ſpectris ita dementans, ut Ro-

præſentis proſtratus, fraétà coxendice & cruribus, paulèò

Aſſeclas, cœlo ejectum & deturbatum: Apoc. 12. I. de gloriã

ſuã & honore, quem creatus habebat & quem ſuo merito
conſequi potuiſſet, cum Viſione Dei fupernaturalem. Si-

mon Magus, de quò Aftor. 5. o. alter quaſi Lucifer, ut vocat Simon Ma-

Cornel. in Mat. 22. 5. primus hæreſiarcha, à ſe, & à Nerone ac gus in cœ-

Ium aſcenſu-
rus, aut vola-
mæ inter duos pontes ei poſita fuerit ſtatua, hoc titulo: &- bun Petti
moni Deo magno. Hic Anno Chriſti 68. Petri Romæ Pontificat ůs ex alto pro-
24. & S. Pauli à Converſione 33. arte magicâ volaturus ad co- ſtratus, inte-
lum lauro coronatus, jamque à domonibus in aëra raptus, riit.

& Capitolio, coram Nerone, precibus S. Petri cum S. Paulo ne. Conc. 47.

Romanis propter admirandas ſuas præſtigias pro Deo elatus

dal ex dolore infelicem animam exhalavit. De qué Arno-
bius Afer (quem Lipſius Epiſt. Czntur. 1I. Ep. z2. poſt Tertullia-
num inter SS. Scriptores doctiſſimum vocat: Lactantii Ma-
giſter Fidem amplexus eo tempore, quô vel maximéè Eccle-
ſia devexabatur) Libro 2. contra Gente, viderant, inquit, Ro-
mani curſum Simonis Magi & qu adrigas igneas, Petri ore
difflatas, & nominato Chriſto evanuiſſe; viderant, inquit,
ðWðð Itr t 3 fiden-

700 CoN c10 XLI. In Iudicio extr. Fententiæ Executio

— — =—

fidentem diis falſis & ab iisdem metuentibus proditum, pon-
dere præcipitatum ſuo, & cervicibus jacuiſſe præfractis; poſt onl, in
mte. N
uernonis

relſcet.

deinde Perlatum Brundam, cruciatibus & pudore defeſfum,
& altiſſimi culminis ſe rurſum præcipitàſſe faſtigio Carthagena
de Aſcenſ. D. lib. Iy. Hom. 6. poſt init. Cornel. in Apoc. 19. 21. & in 2. Pe-
t 2. I. & in Abl. f. z. Jacobus de Vorag. Apchiep. Genuens. Ord. Præd.5
Antichriſtus N.. 6 1
vmnonte Cin⸗ bet, ſe eſſe Chriſtum, quaſi Simia Chriſti, finget ſe mori &
aſcenſurus, in Poſt mortem ad vitam reſurgere; ut patet Apoc. 23. 12. Dein
tartara præ- Coram toto populo aſcendet in montem Oliveti, uti ſignifi-
cipitandus. cCat Daniel c. 11. v. pa. volétque inſtar Chriſti in cœlum afſcen-
AA „. 2
dere, ex quô ſe primitus deſcendiſſe mentietur: attollent

ctis admirantibus & divinitati ejus acclamantibus, inquit Pe-
rerius. Sed mox à Chriſto per Michaelem ful gure, ut vide-
tur, deturbabitur, eumque mox terra dehiſcet, vivumque
rapient doemones in tartara. Occidetur autem Antichriſtus,
lſicut Doctorer tradunt, in monte Oliveti, in papilione ac ſolio ſuo, illo in
loco, contra quem cwlos Dominus aſcendit, ait Haymo Ep. Halber-

ſtad. Cornel. in cit. Apoc. 19. 20. f. 259. Fictus hic ad cœlos ten-

tatusque aſcenſus & delapiſus docet, hoſce peccatipondere
Pergravatos, Conc. præced. n. g. Corruiſſe in infernum. Noſter

Vero ſanctus Beatorum omnium cœtus ab omni peccato im·

e

munis & purgatus, liberè cum Chriſto cœlos aſcendet cum
ſummä triumphi gloriâ. Keſpicite & levate capita veſtra, ut in-
e accendantur deſideria cœleſtia, quò toti feramur, & jam
nunc nobis totus nauſeet mundus cum omni peccato.
II. lLbunt juſti in vitam æternam. O felix fauſtumque Iter!
6 beatus comitatus! qualis erit illa pompa, quod ſpectacu-
lum, quando tot cœli principes, tot filii Dei cum Rege ſuo
Beatorum
gloria ad cœe-
