; mat. Domin. I. Advent. & Diſe. as. n. 12, Dionyſ. Carthuſ.
len ge IV. Noviſſ. art. 12. 4 f. II6. Ludovicus Granat. Dom. I.
iten Advent. Conc. I. J. I. Faber. Dom. I. Adv. Conc. Io. n. I. C. 3. ibid.
. G O C. 4.

Mechbil de ſud. Extr.

zso CoxNcto v. Errirermun orbis cee Aunn der ignem.

= C.4. Hilar. à S. Anaſtaſ. in Archimede Chraſz. de arte bene

mor. lib. 2. cap. y. G. 3. 4 F. art. Pædag. Chriſt. F. I. c. 5

Lor. 60.

2:at Ar ar 1r 2e r er ar ir 1r e arit TrSArNt

CoNGIO V.

Totius Mundi Cataſtrophe, & ultimum Orbi e
cidium per ignem: hinc totius mundi vanitas,
contemptus; ſalutis ſtudium, timor Dei, . &c.

docetur.

Omma mor- . Erifſim & ſapiehter Seneca; Omnium zyt aliuem opera,
talitati & cor- inquit epiſt. 91. mortalitate danmnata ſunt "inter peritare vi-

ruptioni ſub- vimus, ut quiduid longa ſeriæ, multi laboribus, multa

jecta. Vid. 8. Deum indasentis , ſtruxit ,„id unus die ſpargat & diſſipet.
Aug. Confeſ. Divinè Eccleſiaſtes cap. I. 1. ait: Omnia tempus habent, & ſut ſpa-
Lib. 5. 6. 40. tiu tranfeunt aniverſa ſiab Cælo- oſtendes hinc rerum omnium va-
nitatem: Ita interiére opera manuum hominum, quæ æter-

num duratura videbantur, quorum ruinæ uno die ſæpé, ,& ve-

lut momento factæ, hujus rei veritatem ad oculum aſtruunt.
Plura exempla recenſentur à P. Jacobo Balde S. J. (quem ipſi

Acatholici publico typo Horatium Germanum nominare, non

dubitârunt. Biblioth. Seriptorum §&. Y.) de Vanitate Mandi, quam

demonſtrat per excidium exuſtæ Trojæ, totiusque regni; Tem-

pli Dianæ Epheſi, quatuor Monarchiarum mundi; Romanaz

denique 2 Kc. Haæc ſententia munde data 2 ait 8. Gyprianus

ret.

ot. .

Cornel. in Apoc. 6. 4 v. 12, 4 f. 130. in ſextum ſigillam Se. „½

locu ſuprà citati. Procop. Capuc. in Zadicial. Diſe. Z Angel.
Paciuchelli, in Zonam. Lecdt. a5. J. 6. B. Alanus de Rupe
redivsvin „Farte 4. cah⸗ 2 f. f.8 349. Pexenfeld. Cincion. hi.

ueils

lege

an
cauvnpr
uvo
Peinp
S

Mei
d

Hezt

Dom 24,. Cælum &α terra tranß bunt. Maitth. 24. 3 . Lac 21.

ſugen
Mr.,
Aln
Nel

(Cnen

2— ==—
= ☛
—
—
=

—
koie

H

land h
7 ANI

Rle hgh

Crinn i
Dbs e.
☚

N,;NA

MnN

rùm quotquot hactenus ſpectavit mundus, ſpectatque cum do-

Hinc mundi contemptus, Dei timor, cura ſalutis. Sr.

Orat. de immort. (ay. COranat. Conc. ſunebr. g. 4. mihi f. 1177. La-
ciuch. in Jon L. 1. J. 5. n. 10. f. 209.) f. Hæc Dei lex eſt, ut omnia orta

occidant, & aubéta ſeneſcant, ut infirmentur fortia, &] magna minuan-
tur: ut cùm fuerint infirmata & imminuta, finiantaur. Hanc Dei
Legem exprimit Paulus, ad Kom. Elllao. dum ait: Vanitati creatu- Dei lege &
ra ſubjiecta eſt, defectui mutabilitatis, corruptionis, &c. non vo- ordinatione.

lens, id eſt: non ſpontè, ſed propter eum (Deum Deique ordina-

tionem) qui ſuljecit eam. Cornel ibid. Turlot. p. I. L. o. fol. 173. Adeò Totus deni-

omnia quæcunque creata, Dei voluntate, lege & ordinatione, due tranſibit

corruptioni & excidio ſubſunt, totus denique mundus. Ve- mundus: cu-
us excidium
lore in pr. „Rir in-eaen, Iin awzarfz 1 „per ignem o-
lore in præſens, & ſpectabit incendia, everſiones, devaſtatio- mnium alio-

nes, ruinas, & excidia, Gentium, populorum, familiarum, rum graviſſi⸗
Imperiorum, regnorum, provinciarum, Urbium, & c. Iitia mum eſt.
ſunt ſolum dolorum, præludia, ac umbræ eorum, quæ ſaperve-

nient ſimul & ſemel aniverſo orbi, areſéentibus hominibus, cum
plagent omnes tribus terra, cum demum cælum & terra trans-
ibunt, id eſt, peribunt ſecundum præſentem conditionem

&& ſtatum, totúsque exuretur mundus. Evangelicus Pro-

lun
Eed n
u une
,

kH

iornre
DeE
A..

SeAH

hæc paſſurum totum orbem, quæ illa paſſa ſunt, quarum ex-

pheta Iſaias per undecim capita, ſcil. ₰ cap. 13. as q, 24. indu-
cit onera & excidia variarum Gentium & urbium, Tyri, quæ
erat quaſi Microcoſmus, Babilonis, Jeruſalem, aliorumque
regnorum, & hinc tranſit, de more ad onus totius mundi

ac diem judii, ut ſciamus, per exempla variarum Gentium,

cidium & conflagratio fuit typus & umbra tantùm conflagra-
tionis mundi, & ignis æterni: ſicut & Chriſtus ab excidio ur-

pis Jeruſalem tranſit ad excidium orbis Matth. XAIV. 29. Cornel. in

Iſai. c. 22 Gnopſi. Præſenti ergèò Concione dicendum erit, de ulti-

mätotius mundi, ante judicium, conflagratione, cum homini-

bus adhuc victuris tum; ut hinc mundi, adeò cum omnibus

fuis deliciis, opibus, honoribusq; perituri, nauſeam, negle-
Gum, contemptum, ſalutis cœleſtiumq; deſiderium ac curam,

nec non Dei tam potentis, qui verbo & creare & deſtruere vo⸗

4 —

2 CoONCIO V. Extremum orbis ewcidium per ignem.

te ſt, timorem C0 ncipiamus, ex animis noſtris nunquam tollen- “”“D
dum. Etut res tam ſeria & gravis animum noſtrum magis pe
netret, vivaciter apprehendamus, ſi quando vidimus magmim

incendium, aut aliud grave malum. Patienter audite, ſpectate: wi 1

Tegite, intell gite, & colligite ſparſas doctrinæ moralis ſeintillas.

Orbis exci- II. Poſt ſigna, JIudicium extremum anteceſſura, (dequibus

dium & de- pro tantâ tantæ materiæ dicendi copia, breviter actum Concio-
vaſtatio per ne ſextâ præcedente.) Ignis totum orbem devorans, hujus
ignem aſtrui- S Hujus

tur teſtimo“ 4 1
niis Vet, Teſt rum, ab hoc ad æternum ignem tranſiturorum; ut adeò quaſi

infernum præguſtent. De hoc igne, ante judicium totum oc-
cupaturo mundum, aperta ſunt S. Scripturæ, SS. Patrum &ß
D. teſtimonia. Qui, & ipſe Divini furoris inſtrtumentum, èGè
qquatuor præcipuis orbis partibus egreſſurus, devorabit omnia,
„ We
we⸗

idq; ante judicium: tametſi quoq; poſt reſurrectionem, in ipſo

univerſali Judicio, ignis ille erit ad terrorem & raptum damnan-

dorum, S&. Thom. in ſu . 4. 74. a. J. Ex Pſalmo 4g9. Cornel. in I. Co-

KkEx Pſal. 49. rinth. III. 13. f. 212. 2. D. Pſaltes Regius ſuo Pfalmo zao. Majeſtatem

& terrorem extremi Judicii delineans Dem, inquit verſa 3. mani-

fIeſiè veniet, tubis horribile clangentibus, totéôque ſe effunden-
ir o
etat

te coœlo, glorioſus ac ſpectabilis; non ſiebit, voce terrificâ impios

peerncellet, eisque ſcelera ſua obtrudet: lnsz in conſpeltu eua
exwwardeſceet, S in circuitu ejus tempeſtas valida fluvius flam
meus, exponit Le Blanc, venientem ipſum præcedet, qui
uUurbes, pagos;, villas, ſylvas, montesq;, homines & animalia,
in cinerem ac favillas redigat, univerſusq; orbis concuſſus in

fremet, ac, veluti ſedibus ſuis emotus, reboabit, ventis, ful-

mine, tonitru permiſcebuntur omnia. De Adventu Zadica in
nube &- tempeſtate infrà Conc. Ig. & 1y. Idem Pſalmy ǵ. deſcribens
Chriſtum, Regem totius orbis, in nube ad judicium venien-
tem, terribilem ſceleratis, juſtis amabilem v. 3, ait: un ante

ipſum pracedet, & inflammahbit in circuitu inimtcos ejus, pavitantes

impios undequaàque circumcingens & torquens. Ab hoc igne
Monter ſicut cerafiuxerunt à facie Domint- dà facie Domini omnu terra.

Mon-

ò

Kr
t,
vanitati vitæque humanæ finem imponet, in ſupplicium impio-

14

emooz
Aeli
Dhhrt

e E
ſii,
ngch⸗

öfu

(Ceycie
(Eeorur

len

uſſS

SSN
,
gui
S,
ge
enn

24 ie mundi contemptus, Dei timor, cura ſalutii. 5S3
nlen Montes partim ignibus ex illa nube deciduis, partim in imo vi-
e. ſcerum terræ inflammatis, atque per diverſos crateres erum-
Emn pentibus, inſtar Ceræ diffluent, orbis Domino apparente, flu-
t ene. viiq; illi ignei univerſam terram momento pererrabunt. Le

Psne. Blanc. ibid. S. Propheta joël horrorem Diei excidii Jeruſalem Exoel II. D.
(Ae per Chaldæos, & ſub ejus typo allegoricè, horrorem diei ſu
nIL dicii cum comminatione deſcribens, cap. 2. v. 3. Ante faciem ejums,
g, n inquit, enn vorans, & poſt eum exurens ſlamma inde hortatur
umim omnes ad poœnitentiam & planétum, ut Deum ſibi reconcecc:
en lient, itâque has ejus minas evadant. Cornel. ibid. S. Malachias Ex Malach.
mumg Propheta, ſimiliter ſpiritu prophetico agens de Chriſto Ju- II. & .
uumd dice, & die Judiciicap. III pergit dein cap. V. deſcribere diem Ju-
NnNIN dicii „ quam diem Domini magnuam & borribilem vocat, verſu ſ.
Rromm in quô deſinet impiorum fælicitas, & incipiet eorum in-
frælicitas, atque ex adverſo deſinet piorum infælicitas, &
unmg incipiet eorum fælicitas, nunquam finienda &c. Cornel. ibid.
AuI in Hnopſi. Ecce enim, ait verſu I. cit. cap. 2. dier veniet ſuccenſa
tn aaſßt Caminm, &j erunt o9nmer ſuperbi & omnes faciente impieta-
τ tem ſtipula, & inftammabit eos die venieng. Qui impios crema,-
fien. bit;, ſicut ignis ſtipulam. Sphon. L. 18. in igne zeli ejus devora- Px Sophon. I.
timi bitur omni terra. Ubi & Diei extremi horror vatiis aliis ex. 15.
S, aggerationibus exprimitur. Denique S. Iſaias Propheta, de .—
tn, quô ſuprà, ſascap. AXAIV. abexcidio Idumeæ, eeu typo, tranſit Ex Naiæ
e, N ad excidium orbis; tunc enim ſimili, imò majori ſupplicio ple-XXXI.9.
ning Centur omnes reprobi, quéô olim Idumæi, ſcil. igne, pice &
, fſulphure, & deſolatione perpetuâ. Dies altions Domini, ait
e verſa 8. & verſu ſeq. & convertentur torrentes ejus in picem, & ha- H
o mus ejtss in ſaul, bur, & erit terra jias in picem ardentem, inſtar pi- V. Conc. 72.
Cctbe cis arſura, & vaſtanda. Symbolicè, ait Cornel. ibid. ſignifica-n./. Ezech.
tur, impium mundum comburendum igne conflagrationis, “. XL. toto.
qui tantus erit, ut videantur ubique eſſe torrentes ignis, pi-
cis, & ſulphuris, quique omnia implebit, & damnatos ſecum
in gehennæ incendium convolvet, ubi non extinguetur in æae-
ternum in deſolationem, & c. Vide etiam Iaiæ 6 15. onmal ig⸗
M G 3 L.

hſeier
oN
Utens
eig⸗
8

1

64 CoNcIO V. Extremum orbis ewcidium per ignem.

ſimis involvamur, ſine fine, malis.

Teſtamento.
2. Petr. MI.

Snoſtici, qui:

ceps, Gentium Doétor, aliique. Celebris eſt locus S. Petri
ſe Gnoſticos, id eſt, ſcientes & doctos appellantes, illuſorésq;

te uhi eſt promiſſto aut adventus ejus? 2. Petri Ill. a ut homines,

fideles, ut fidem illibatam conſervent, eâq; dignam vitam agant

diem Jadicii & perditionn impiorum hominum v. . in quö cæli ma-

no impetu tranſtent, (exlum & terra tranſibunt Matth. X1II. 3. Lu.
cæ AXI. 33.) diſſolventur, immutabuntur; elementa verò calore
ſolventur, præ æſtu & ardore v. 1o. (vel, ut ait v. 1I. Cæli arden-

tes ſolventur, & elementa ignu ardare tabeſcent.) terra autem, & quæ
in ipsa ſunt opera, tum à naturàâ, tum arte ab hominibus faétâ, exu-

rentur cit. v. o. Itaꝗ; exuretur, inquit Leſſius, terra profundiſſimè,

& omnia opera, quæ in eàâ ſunt: exurentur montes montinm
ve Er Bi-

Le Blanc, in Pſal. 49. 3. f. Io5. En ut Sancti Prophetæ Veter.
Teſtam. inſtinctu Divino futurorum præſcii, orbis interitum
per ignem luculenter deſcribant, cladémque impiorum, ut ed
efficaciùs ad poœnitentiam hortentur, ne & nos eisdem gravis-

Ex Novo III. Pariratione in Novo Teſtamento. Apoſtolorum Prin-

Ep z. C. 3. & ſiper häc re Doctrina, quâ errorem eorum, qui

ridebant, & negabant Dei Providentiam & Judicium, dicen-

ſine metu Judicis & vindicis Chriſti, liberè ſuis concupiſcen-
tiis, libidinibus, & hæreſibus indulgerent &c: Horum, inquum,
errorem refellit S. Petrus, cit. cap. 3. inculcans & depingens fi-
nem mundi, diéemque Judicii, neutiquam fabuloſum, aut nun-
quam futurum, ejusq; certitudine, vicinitate, & terrore incitans i..
S= in omni ſanctitate; ubi & horrorem Judicii improviſi, & ignis P
hhhaorrendi, qué conflagrabit mundus, graphicè depingit. Corne
Locus S. Apoſtoli digniſſimus, qui penitius conſideretur. Docet
itaque Princeps Apoſtolorum, quòd mundu, qui antè aquâ in-
undatis periit. v. 6. (Deo impiorum vindice, cùm omnes aquis
diluvii me ſit & perdidit.) Vid. ſuprà C. 2. n. z. in fine. quòdque
cli & terra eodem Dei verbe, imperio ac juſſu, quòô olim aquis
diluvii obruti ſunt, repoſiti, id eſt, quaſi in theſaurum Divinæ
Providentiæ, Juſtitiæ, & Vindicdtæ reconditi, igni reſervati in

ſndan
iar cer
(cicin
(idin
itedi
(rrenn
uümce
(Aopenn,
c ſet
nel
its
ülhen

ic

Coh
e/
ie
Cudi⸗

bunt

lo er

Pen

enn

krcbi
Wg: .

ßan

““ n

tn.

umdir.
5 Di
tum, i
luſoretg
, Ae.H
Mrin.

cupiter.
nguan,

PAut. .

eicitus

NSn

A

tC

loroe

miin .
rsS
cdcee.

in Nos
nDivne

ſenuji

Dclin’

erd Nt
i r M

, 4 4 1

ee

ne⸗

WNnd

Peec.
itinm
ngrent.

ingen.

—

Hinc mundi contemptus, Dei timor, cura ſalutis. pFy
fundamenta: diſſolventur omnia ſaxa & metalla, & rupes in-

ſtar ceræ liqueſcent: exuretur mare, ita ut conſumatur, quid-

quid in eo terrenum vel concretum: denique exuretur, quid-
quid in are eſt materiæ inflammabilis, &c. &: Fient heæc omnia
incredibili fragore & ſtrepitu, ſaxis ignitis & cinere in aẽrem al-
tiſſimè ejectis, flammâ, fimo permixtà, in corlum exeunte,

torrentibus ſulphuris, & liquatorum vi ardoris ſaxorum pas-
ſim decurrentibus: ſi enim hæc omnia interdum in uno mon-

te ardente fiunt (ut ifraà num. 6 audiemus) idque cum tantâ
elementorum perturbatione, ut mundus periturus videatur,
quid fiet, cùm tot montes & tota terra ab imo ardebit? Leſſ. Diſce gra-
ap. Cornel. 2. Petri 3. Io. à f. go. ubi plura. Diſce hinc, quanta ſit vitatem pec-

gravitas ſcelerum, quantàâque eorum erit pœrna & vindicta; cati & con-
ob illa enim totus hic mundus conflagrabit; ſicut olim ob ea- temptum ter-

renorucn, quæ

dem conflagravit Sodoma totaque Pentapolis. Corn. ibid. f. 39.
. Sra 7 tabols Ef. 3 ſ. peribunt igne.

I. B. & 4à f. 404. 1. D. Diſce, nulli terrenæ creaturæ cor tuum

affigere; quia omnis illa exurenda eſt in die judicii; igne enim

conflagrationis exurentur omnes flores, omnes gemmæ, o-
mne aurum, omnia metalla, omnes equi, omnia jumenta,
omnia animalia, omnes plantæ, omnes arbores, omnes horti,
omnia palatia, omnes picturæ, omnes libri, & c. Etſi ita arde-
bunt res inanimæ & inſenſibiles, quæ culpa carent, quomo-
do ardebit cupiditas & voluntas hominis, tot culpis inquina-

ta & ſcatens? ite nunc mortales, ædificate Palatia, hortos ad-

ornate, aurum ſine fine congerite, deliciis affluite: hæc Omnia
vobiscum brevi exuret ignis ille Divinus: Omna conſummations
vide, ſinem & c. Cornel. cit. Et tamen cœcas mortalium men-

tes, Mundum fugient em ſequimur, labenti inhæremur, ut ait S. Greg. Quàm ti⸗
hom. 25. per ignem denique horrendum adeò perituro. Ap- moratè vi-
phicemus ulteriùs intellectum noſtrum, quid hinc ex tam m

i-Vendum.

ſerabili totius orbis per ignem excidio inferat zeloſiſſimè S. Pe-
trus: certè neutiquam illud, quod Impii Sap. I. 6. Venite ergo,
fruamur bons, &c. Sed longè alia: Cam igitur, ait 8. Petrus,
bac omnia diſſolvenda ſint, quales oportet vos eſſe in ſanctis converſa-
SDͤ ß”MMUD täioni

566 CoONCIO V. Exwtremum orbis ewcidium per ignem.

nam vitam ac pietatem omnémq; virtutem, ac ſtudium bono-

moram ejus fore brevem, quia unus dies apud Dominum, ſieut mille
annè, & milte anni, ſicut dies unus, V. §. eàmq; à Deo hominibus con-

ter agit propter vos, nolens aliquos perire, ſed omnes adpæœnitentiam re-

3.

dum, & ruminandum, modè benè, ſeriò, & conſtanter.

EPS. Paulo, IV. Nec minus efficaciter & ponderosè Tarſenſis Paulus,

ficaciter.

nimitate, contra voluntariè peccantes, ſeu Apoſtatas, impœ-
AAd Rom. II.
4 v. 1 4.:

. intentat: An,
Lonc. öz. n

inquit, divitias bonitatis ejms, & patientiæ, &; lon-

tiam te adducit, & impellit! ſocundam autem duritiam tuam &

pænitens cor theſaurizas tibi iram (Theſauru iræ, ait S. Bern. de

triplici miſericord. pro prorogatis theſaurus miſericordiæ „gquos conte-

mnt,, &c.) in die iræ & revelationu jaſti Judicis Dei, hoc eſt, in die
Judicii; quæ dicitur, dies iræ; quia tunc Deus omnem ſuam

7

iram, & juſtam vindictam in impios effundet, ut videatur ira
Dei ſua omnia tela, fulmina, tonitrua, & tormenta in eos de-

pluere, & detonare. Cornel, ibid. Quodipſum revelabit, remon.

ſtrabitque ultimus orbis excidui ignis, qui reprobos morte pu-
niet, convolvet, & rapiet in gehennam, & ignem æternum.

Quid ad iſta peccator: In ſlamma ieni, inquit S. Paulus 2. Theſt

2. 1Y1e ſal. I. ſat. I. . Dants vindidtam in, qui non noverunt Deum, & qui non

itionibu, & pietatibws, expectante, & properantes in adventum dies o-
zmini, & C. v. II. & v. 14. Batagite immaculati & inviolati ei inveniri, & c.
Quà concluſione acrem adhibet fidelibus ſtimulum ad chriſtia-

cedi ad hoc, ut pœniteant, & ſuæ ſaluti conſulant. Dominm patien.

–

non minus eſ-Gentium Doctor, ſecundum datam ſibi ſapientiam, uti illum alle-
gat S. Petrus cit. ep. 2. c. 3. v. Iy. fülmine ignis extremi, & con
flagrationis mundi, & denique inferorum æterni, detonat
contra improbos, abutentes Dei bonitate, patientia, longa-

nitentes, & obſtinatos, illos hortans ad poœnitentiam, fidem,
vitam puram & ſanétam. Ita ad KRom. II. 2 v. 4. Judicium Dei

* ganimitati contemnti *tenorans, quoniam benignitas Dei ad paniten.

AValiunt
endio
rum operum. Monet deniq,, ne mirentur, judicium differri,

Pinth 7

di ſen

En,
iet

Verti! v. 9. & v. Iy. Dominè noſtri longanimitatem, alutem arbitre-
HBeæc ex 2. Petri III. Materiæ ſatis ad dicendum, cogitan-

mlle

Ni
cigei
(In

Ceen
Wie,

Mmun
wer
llafunt

.

tmnliil.
minnik
Wchtu.
un bon.
dfkern,
n Puni
nieS .
nen
tentiaH H
ten erbit .
vNtn.
ltet,
al,
um da.
, Ce.
Red e
ieanr
1, Men
ciun
34,DNM
ul,
tun 5
Nn 4
ant.
Aufiun
ettur i.
AeosN

bfend. embiulIn IIi. 152 D. . .
Trium Puerorum, Daniel. III Fornacis enim ampliſſimus ignis Pucrorum.

H
teteum
f

obediunt Evangelio Domini noſiri Zeſa &c. id eſt: in igne, ſivein-
cendio flammæ, per quam Dominus Jeſus dabit vindictam im-

Viter affliget: Eos verò, qui in ſtatu quidem gratiæ ſunt, ali-

cujusque merito, ut docet D. Thomas in g. D. 17. Le Blanc in

Hinc mundi contemptus, Dei timor, ſalutis cura. „

piis. Idem Hebr. L. valdè ſeriò hortatur ad fidem, charitatem, Hebr. X.

ac bona opera, ſtimulo Judicii Divini : Tantò magu, ait v. 26.

quantò videriti appropixquantem diem; illum diem Judicii & exx

cidii ſeu orbis, ſeu Urbis jeruſalem, &c. Terribilo autem (per-

git v. 27.) quædam expectatio judicii voluntarié peccantibin: ex ver.
praced. & igni awulatio, quæ conſumptura eſt adverſarios. En
ignis Zelum & æmulationem: quaſi enim ignis tam conflagra-

tionis mundi, quàm inferni, eſſet animatus, & quaſi belluĩiaa,—
puta leæna quædam, irritata & exacerbata, furénsque ad ſui Sðèðð
vindictam, ita tribuit illi Paulus ſenſum & zelum vindicandi

peccata, in communem Deum admiſſa: Zelum ergèò ignis, vo-

cat ignis vehementiam & impetum ulciſcendi, quò ignis hic,

quaſi naturali quodam Zelo gloriæ Dei accenſus, ulciſcetur &

puniet acerrimè peccata, & injurias in Deum Dominum, &
Creatorem ſuum admiſſas. Cornel. ex Chryſoſt. & Theophyl. ibid.

Vide etiam 1. Cor. 3 13. S& Cornel. ibidem.

V. Circa hunc ignem, mortales omnes devorantem, ac

jipſa mundi viſcera exurentem, obſervo præterea quædam no-

tatu digna, præter ea, quæ jam ſupra Conc. 2. n. ad finem in-

ſerta ſunt, uti: Ignem hunc fore quaſi ratione præditum, quia Ignis extre-
aget, ut inſtrumentum Dei, & velut liétor ex decreto Judicis mi operatio
P = — 4 „ X . 4 . 4 .
puniet ſingulos plus vel minus pro culpæ & reatüs quantita- diveiſa circa

juſtos & re-

te; bonos quidem perimet, ſed non cruciabit, reprobos gra- bos

2

tamen purgandum habent, cruciabit plus vel minus, pro

Pſg9s. 3. u. I/. à f. 206. Faber Dom. I. Advent. Conc. 3. n. 2. J. 2. Cujus Erempio
vulgatifſimum exemplum habemus, prodromum in illo igne ignis tnrum

erumpens combuſſit Chaldæos extra fornacem, at intra for- Damiel. II.

nacem à Pueris abſtinuit, ut ne capillus capitis eorum adure-
retur, quin ne ignis odor agnoſceretur; admirante S. Ioanne
H CQ,(¶ &hry-

Mechil de Jud. Extr.

4

33 CoONCIO V. Eæremum orbis ewcidium per ignen.
Chryſoſt. hom. 2. ſuper Geneſ. dum ait: Er ne quts putaret, viſebi- epin
lem Wum ignem operatione carere, ideirco miſericorr Deus illius eſfea (La0
ciam & operattonem non im edi vit, ſed Vim illam urendi illæaſam ſerva- ſal
Vit, & ſervos (ſanéctos tres pueros) Mo ſuperiores fecit: at in illoo, ns
qui forn erant, enus Iuam operationems ewercuit; nam ewcuſſt & abſam Ue d
Pfitt quando enim Dominu, vult, elementa omnia in contrariam mu. eelg
tat operationem“ & in Pfal. 9g6. Edax igni, inquit, in tribus puers
ſanctum & divinum ternarium reverebatur, & tremebat; ſaæ enim nillsy
DUW naturæ oblitus tam nihil nocuit, ut etiam capillum, laſioni valdè obtf7I mnlulu
vvorum, non offenderit. Hæc & Chryſoſt. Miratur eadem S. Greg. Wl,
Pial. I. z. c. 15. quòd uno eodémque tempore eadem flamma in vs
Oobſequio juſtorum fuerit ad ſolatium, dum eorum vincula (kAdue
Aurendo diſſolverit, & ſimul urendi cùm non habuerit, ne fo. yuinm-
ret illis in tormentum (Majolus Dier. Canic. tom. I. Collaq. 22. de iumkt
Iane mihi f. 253. init.) ſicut fuit in tormentum & necem Chal- eikn
dæis, &c. En Dei potentiam, quam miremur, ſuſpiciamus: y
Amorem favoréêmque in juſtos, quem nobis conciliemus; fu. A
rorem & acerbitatem in impios, cum quibus timeamus, modo ln
Aadhuc ſalubriter, peccata fugiendo, pœnitendo, bene agen: W //4
do, &c. Timeamus, ait S. Aug. in Pfal. go. mutemur, & non time: uns
imm, Lenem paloa timet, auro quid facit ? Eſt autem nunc in pote (nl
SJè Nate, quid facias, ne illud, quod & te nolente venturum eſt, non conr. (nla;
resdktu, erperiaris, &c. Le Blanc in Eſal. 29. 3. n. 33. ₰ f. Ioot. ubi lxpol
Vl. Ajunt equidem, plus periculi ineſſe aquis exundanti: ommn
dDdus, quàm ex igne, huicq; faclius, præ illis, reſiſti poſſe, ef-. ae
EEyI igne & fugiq; periculum. Veruùm credo, plus formidinis, horroris, wt.
incendis ter-terrorisq; eſſe flammis & ignibus, præſertim inopinatò, ac dd efun
10r. tenebris noéturnis fortuitò erumpentibus. Certè Incendio ſden
uno vel pluribus probe exercitos (expertus ſum in me, & aliiss) (cut
tremore concutit, terrétque vel ſola recordatio ignis, ita ut une
ubiq; ſibi videantur ignem ſpirare, eius audire ſtrepitum, eæxx fum,
ſcintillà & fumo magnum incendium metuere; ignem etiam ei
in ſomnis & ſomniis horrere, fugere; ex hominum concurſu, e
ß́ñGG ð OWMUN fre-

D 7
☚ Hiinc mundi contemptus, Dei timor, ſalutis cura. S

. ſtrepitu, clamore, campanæ auditu, vel aliis etiam loco tuto
ee. S& abs periculo, incendium ſuſpicari, quaſi jam ipſi ardeant,
Mnu aut jam: Proximus ardet Ucalagon &c. Virgil. Nempe etiam in-
is fans uſtus, ignem timet: Mandw, qui aqus inundatus periit,
den igne deniq; peribit „excidetur, exuretur. Magna tempore
nino m. emergentis Diluvii hominum calamitas fuerit (Biſſel. Ruin. I.
heo luſt. Dec. I. à fol. 120.) major tamen erit, cùm totus orbis, ho-
A. minésq;, tunc viventes adhuc, ignibus obruentur: Erit tune
ds ribulatio magna, quali non fuit ab initio, ipſius Chriſti effato:
64 Matth. 1AIl. al. Depopulatus eſt, quandéq; ignis totas urbes,
mmen fylvas, quin & Provincias ſed nonniſi ſcintillæ hæc ſunt re-
rmn ſpectu extremi ignis, quéô fundamenta montium comburet
eb. Dominus. Admiranda ſunt, quæ de ignibus &incendiis Mon-
MnE tium Fthnæ & Veſuvii ſcribuntur; ex quorum uno poſterio-
e re ideam ac ſpeciem ultimæ Conflagrationis mundi ſumamus
licet, vel à longe. Veſuvius (inferni imago, uti vocat ten- Veſuvii in
&M, à cendium, idea

—

en gelius de Jud Diviniſ, to. 2.) mons celeberrimus Campani

Sd Neapoli 8. mill. paſſuumm (quæ faciunt duo milliaria Germa- incendii ulti-
e nica) diſtans, alias vitibus magnà ex parte conſitus, & pera- u & inferni.
o. monus, nunc omm ex parte incultus (ut ego vidi, ait Mi- M

AeM chael Anton. Baudrand. novo Lexic. Geogr.) propter crebra in-
e cendia; anfio enim I632. ſic æſtuavit, ut calamitatem ultimam
M Neapolis expectaret &c. Mons torridus inteſtinis igribus æ-
ſtuans, exuſta vomit viſcera, nocturnisque in die tenebris
i. omnem Europæ faciem minuto pulvere contexit. Aud Peer.
,4 Ks ad. de & Januario 19. Zbra, ſeribit Marcellinus Come ſtiniani
ners Lnperat. Cancellarius, antiquus Chronegraphus Majolu cit. Dier. Ca-⸗

Urt nie. . 215. In quòô etiam monte Plinius ſecundus, ſenior, ftumo
temhn ſuffocatus periit, cum hoc Naturæ miraculum propius intueri
h & ſcrutari vellet. ib. De hoc Monte Veſuvio, quod in remno.
I Ktram eſt, ſeribit ulius Cæſar Recupitus, S.J. ejusdem incen-
Ro,er: dium, quod accidit anno 1631. his verbis: Ecce tibi ſubitè, ſub
nn meridiem, inter fumeos turbines cæca nox, quai recedente So-
nx. le, ne mundi oculus aſpicere cogeretur tot funera. Mox lu-

6ο Cokcio V. Extremum orbis excidium per ignem.

cinere illitus, per clivum ſe ſummo impetu, parique frago-

re dejiciens, in planitiem cepit excurrere. Cum largiſſimz
ighis deflueret, atq; horrendo ſibilo, quam meditabatur, per-
niciem, minitaretur: oppidani undiq; flammis obſepti, quzezz
loca peterent, quæ vitarent incerti, hærere, trepidare, omnia
luctu & clamore miſcere. Exaudiebatur ejulatus mulierum,
fletus infantium, vociferationes virorum, & cundta ſono in-
gondito ac lamentabili perſonabant: qualis eſſe ſolet in urbe

captâ, dum hoſtis ferro flammaâꝗue graſſatur. Multis timor
conſilium, ac vires excuſſerat, animis pechibusque labantibus,

inhibente metu fugam, quam ſolet imperare. Jam pallor ori
ſuffuſus mortem perverterat. Nec defuére fortaſſe, quibus,
obrigeſcente ſanguine, metus ipſe ſpiritum hauſit, quem moꝛ
ſamma poſcebat. Multi tamen collegèêre ſeſe ad fugam. Secd
profectò parvàâ ſæpè morâ, magna rerum momenta interci-

dunt. Nam dum pars carioribus mercibus, pars conjugibus
ac liberis proſpicit, pars operitur invalidos, pars contendit
evadere, pars cunéctatur, pars feſtinat: in mutuam perniciem
implicati, alii vix adornataâ fugà, alii tentatâ, inter fugiendum

oppreſſi. Anteitum remediis pernicitate mali. Quippe tor

rens igneus, antequam è monte devolveretur ad campos, in
plures veluti rivos ac ramos, quàâdam fluminis ſimilitudine,
derivatus, ſeptem, ut ferunt, aliò atque alièò flammarum fecit

Qdivortia: ut ſcilicet undequàque ſimul plures opprimeret, né-
Qdue ullus fugæ locus daretur. Unus ignei fluvii rivus in p⸗e-
gum effuſus, qui tergo montis impoſitus à S. Georgio nomen
accepit: Pagum paganos, pecora, tuguria, tecta, contigna-

tiones, ſuppelleétilem, uno verbo, omnia exhauſit. Alter
ignei fluvii rivus Herculanum, ad radices Veſuvii colloca-

tum, majori clade defluxit. Erat hoc oppidum ob cœlitem—

periem, antiquiſſimis qué⁶que medicis exploratiſſimam, adeod

celebre, ut in eo ad decem millia capitum recenſerentur.

cem ferens, quæ tenebras horrore vicit (incredibile dictu)
torrens tenen & vertice monta eriliit, qui bitumine, ſulphure,

—

a Hlinc mundi contemptus, Dei timor, ſalutis cura. 69
cn Aumplæ domus, turrita eulmina, auguſta templa, uno propè
Ile, temporis momento, partim flammis abſumpta, partim cine-
e. ribus conſepulta. Jacent nunc omnia, ne ſervato quidem
nn veſtigio prioris fortunæ: ſoléque cinereo æquabiliter ſuper-
e. fuſo, vix à gnaris locum digito commonſtrantibus dici po-
ſinm teſt: Hic Herculanum fuit. Opprefli multi oppidanorum
re,em und cum domiciliis in ſepulchra converſis, &c. Le Blanc in
enn Pf. o6. 3. fol. 206., qui addit: Hæc Recupitus, quæ horrenda
Mh quidem ſunt, ſed ſi conferantur cum igne totum orbem ſuc-
kinug cendente, & Chriſtum Judicem præcedente, ludus ſunt in-
UEstim fantium. V. Majolus cit. tom. primo, Colloq. 16. de Montibus, mihi à
redas, f. 214. De flavin ignen ex DKinà fluentibus. Le Blanc. in Halm. 49.
ni n. 32. 4 f. Iorg. qui ait ante n. 33. fol. oë. quæ non piguit cum
SH labore exſcribere, quod & in illis appareat Vindicis Dei po-
enum teſtas, & imago quædam ignis illius Judicii & Inferorum.
g. M% Baltf. Coraerii J. Y. in Job. 14.73. ððMUdG .
mrm. VII. Ergo Mundus improbus ſæviente adeò peribitigne?
miu excidetur? æternæ Sapientiæ ſententia lata eſt: Omna arbor,
Nect giæ non facit frubtum bonum excidetir e in ignem mittetur.
emin HMatth. Ell. mo. Intelleximus jam ſuprà Conc. 2. totâ, homines ad
geun finem muncdi, etiam poſt Antichriſtum, ac viſis tot ſignis ter-
em rificis, 2.7. ibidem,fore ſceleratiſſimos, & obſtinatiflimos;
h quid ergo expectent aliud, quaminteritum, & quidem repen-
Indr, tinum, qui erit per ignem? ut aded ignis improborum, & in
In kon hc vit4 & in alterâ, ſuppliciorum ultimum ſit futurum. Et Sceleratæ foœ-
A½ Ccum videntur improbi ad ſummum malitiæ perveniſſe gra- lena Rrenen.
e Lradum, in omni ſecuritate, voluptatumq; jucunditate, re. t e nnplis .
tone pentinus ſupervenit Interitus. Durunt in bonu dies nor, ES in &G Scrip turz—.
Nge. Ppun ad inferna deſeendunt. Job. AJ 1 14. ta jam actum poſt
e mundi originem: Gen⸗ſ. EI. s. & 7. Cam multa matst'a hom' num 2
ulen eſſet in terrâ &c. delebe ait Deus iratus, bominem. & c. Et de
Elerr-
,ete
gentu
e⸗

Sodomis Gen. XV III zo. peccatum eorum aggravatum eſt nimn,
leitur Dominus piuit ſuper Sopdomam & Gomorrham ſalphur & ignem.
Gen. IIX. 2g. Item Dan. E. inf, à Conz. 2y. n. 2. Ne tibi blandiare,
MM H 3 Pecca-

LExpenditur
cEecx ſerem. 45.
Date fiorenm
Moab.

rali ad æternum momento transferentur, non ampliùs habi-

peccator, cum liberali genio in peccatis hæres: Sabits enim ve-

YSlIà Diſc sg. VB. Mandas. n. I2, Solebant idem Moabitæ Maleficos

mahl) ad amœnum hortum deducere, odorisque & pulcher-

5
)

62 CoNCIO V. Exkremum orbis excidium per ignem.

niet ira ilias, &, in empore vindittæ diſperdet te, & auferet Eccl.
Z.9. Ita ultimo mundi tempore improbis continget. Deus
Moabitis, per opulentiam ad vitia ſuperbiæ, Gulæ, ac libi-
dinis digreſſis, cladem & excidium per jeremiam capite E. III.

comminatus, mirabili utitur phraſi & modo loquendi: Date,
inquit, florem Moab. v. 9. & ſubdit. v. 16. bPropè eſt interitus Moab,
&C. && malum ejus velociter accurret nimn. Cur: Date Korem
Moab? q. d. floreant Moabitæ (à Moab, filio Lot, deſcenden-

R

deſolandi, ferro, igne, cœde, devaſtandi, in captivitatem, & ad
nihilum redigendi, tam brevi, quàm flos marceſcat, adeò Moab

in deliciis, voluptatibus, & vanitatibus, floribus ſe & roſis coro-

nans vieiniflima erat excidio; ſicut urbes tunc maximè vicinæ

ſunt cladi, & homines tribulationi, cüm maximè gloria, opi- “

bus, & deliciis florent. Cornel in gerem. 45. 9. fel. 792. Calamat.
ſuos, morte puniendos, poſt lautas ultimas epulas (Hencker⸗

rimis floribus recreare; cùm ecce ſubitò nil cogitantem inter

interibit, impiis inſuper mox in inferni ignes detrudendis.

rum ſine numero millia millium, quæ ab igne hoc temꝑo-

turæ pœnitendi ſpatium (uti ad ingruens diluvium haberi
poterat ſicut olim Pentapolitæ univerſi! quarum animarum,
pPræſertim æternus interitus, Chriſto lacrymas copioſas expreſ-

lerat, cùm videns ci vitatem, Revit ſuper eam. Luc. AIX. quàm juſtt

ciimi
Elint

ðõ

ruunde
! C

uſo
dus
s, wol
tes Gen. WIA. 37.) genio & ventri indulgeant, coronent ſe ro. tun
ſis; ſed propè eſt interitus eorum, interibunt, cum flore ſuo

cAbon

¹
.

Aun

flores Carnificis gladius petit, ferit, interimit. Zo. Capiſtr. P. . i

Dom. W. Adv. à f. 3. Ita mundus ultimus, ſeſe im floribus vo- “
3 „ „ 1.⸗ „ Y e N“
luptatum, deliciarum, ac libidinum ſecurè volutans, roe.
pentino, ut dictum, interitu, igne corripietur, totúsque

*

ſtorue
ices

boöri⸗

Wnec)

Hicce turpiſſimarum voluptatum mundi, eſusque amatorum N

finz eſt, interitus. ad Philhp. III. 9.’ Et heu! quod tum anima-

n.

—

Aklad bee

get Der
Hi I
wenci:u
it
Dan ſm
Ceſcencen
Mentkenn

n e i
en &

Adebor

Ktolst

ie ni
Nri,o⸗

Mien
XMur.

Aenmm

Prbbue

Hinc mundi contemptus, Dei timor, cura ſalutis. 63
ergò, quàm neceſſario: ANolite dilegere mundam, neq; ea, qux in Mandi con-

mundum occupant, intelliguntur. O quàm bene: Timete eun,
Jui poteſt & animam &j corpus perdere in gehennam: Matth. N. 298.
Wauid prodeſt homini, ſi mundanm univerſum, cum omnibus divi-
tiis, voluptatibus, & honoribus, lucretur, poſſiderétq; etiam
annis mille, & amplius, animæ verò ſaæ detrimentum, æ&ernum,
dpatiatur. Matth. A I. 26. Nolim egoſflorem Moab, & tc. Hæc te- ”ðM

quibus voluptates carnis, divitiarum, honorumque, quæ lutis.

cum, anima mea, aſſiduè cogita, &c. S
VIII. Concluſio in rem, de igne, præſentem. In Germa- Hiſtoria.
niæ urbe quâdam vir ſanctæ optimæꝗ; famæ morabatur: hic Contemptæ
per revelationem didicerat, niſi ſeriam ſuorum delictorum Lo- minæ ignis,
ci incolæ agerent pœnitentiam, urbem totam intra triginta Deo vindice,
dies fore per ignem cœlitus immiſſum in cineres deponendam, uhmilli Da.
ac funditus exicindendam. Nec illud Antiſtiti tantum, ſed toti. e10 a⸗
etiam intimavit populo. Peroranti ſic non crediderunt, ſed
delirare, & anniles fabulas recenſere, rati. (Vide Gen. AII. I4.)
annuntiatas pœnas irriſui habentes, obdurati in malo, emen-
dationis vitæ non inierunt conſilia, ac contumaces in priorum
vitiorum turpitudine hæſerunt. Transaétis triginta diebus
vindices flammæ, ſeptem urbis partes adortæ, paulatim ad ipſa

Urvbis viſcera irrepſerunt, obvia quævis depopulatæ fuerunt,
imò nec Monaſterio pepercerunt, rabiémque ſuam in cellam,

&& ipſum Monachum, qui imminere tam atrox prædixerat fla-
gellum, evomueruint. Apud Paciuchelli, tom. 3. in Yon. Lect. 6pv.
H. 7. n. 39! fo! 66Z, S. Petrus Damiani Cardin. in medium pro-

fert tam funeſtos & tragicos Caſus, Ve, inquit, corda noſtra gra- Dei timor.

vior formido concutiat, atq, ad metuendam ſuper nos Divina Zadicia,
der vigil nos ſolicitude compellat elib. I. epiſt. o. Aex IIl Timeat juſtus,
