ut dictum; an pigebit vel unam ſanctè, & tam ſanéto fine

ac intentione, Chriſto in precibus donare, præmiſsà aut ac-
CCCLCCCCCC CZ3 ceden-

– .
T1I6 CoNCIO LX. Philothea Euchariſticc.
Danielis ex- cedente ſacrâ Confeſſione & Communione? Daniel in capti: — —
emplum. vitate Babylon: conſtitutus, cùnm ſanctum Templum in je- un 8
ruſalem viſitare & accedere non poſſet, Feneſtri aperti in C-- Mlulngge
naculo ſuo contra Jeruſalem tribus temporibus in die fteltebat genua

=2π

ſetiet
Ezechiæ R. ſua, & adorabat confitebaturq; coram Deo ſuo- Dani. 6.o. Sic Eze. h070
Davidis. chias lIſai. 35. 2. Convertit fſaciem ſuam ad parietem, qui erat ver-
ſus Templum, & oravit ad Dominum. Sic David Plalmo 9z. 3. ,taltmn uul
In terrà deſertd, ait, invid, & inaquoid, ſic in ſancto, ſicut in San- 4 Aherel
Suario & templo apparui tibi q. d. in deſerto profugus, ex Iie l
eo te, Domine, in templo habitantem contemplor, & ad tem- mng aunili
plum converfus te in eo prælentem ac præſidem adoro; Uneegen,
1

—

quantòô magis convenit hoc Chriſtianorum templis, in qui- Eekrint n
bus ipſe Deus in Vener. Sacramento reſidet, præſidétque, Ksternins i
quaſi in nebulà, & ſub velo ſanctarum Specierum, quò etiam umngh0c0

ab ægris, aut aliàs impeditis, è domo ſuâ, ab itinerantibus iUuejetter

”

in via, animus devotè converti poteſt. Nobile eſt exem- mttmeri

——

Tobixæ Se-plum S. Tobiæ ſenioris, de quéô, nec dum in Conjugio conſti- mernentn
nioris. tuto, inter virtutes alias illuſtres laudat Scriptura. Cim ANar
irent omnes ad vitulos aurebes, quoy Zeroboam fecerat primus Rex Wullteram
HMracl, & ut Deos adorandos propoſuerat, hic ſolus fugiebat con- I WAdnetan
fſort ia omnium, ſed pergebat in Jeruſalem ad templam Domini, & ibi 5 Gmnnk
adorabat Dominum Deum. Tob. 1. y. &6. quid feciſſent iſti, ſi in- Kineindüte

ſuper ipſe Deus præſens fuiſſet, uti in noſtris Templis! En okcmkt
Philothea, nobile boni exempli ſpecimen, quod imiteris; Zenſolbkl
neque cures, quid alii ſentiant, faciant, obloquantur, ſi & itplntsidi
ipſe dæmon, quod ſolet, deſuper frendeat; hic enim abhoc ii ült
ſacratiſſimi Sacramenti hujus cultu, ad Venerem, ad Bac. aktitd in
chum, ad otia & mundum, abſtrahere conatur; ſicut olim Mnniriin
Ethnici Veneri ſtatuam in Loco Cruci collocârunt adtollendam Cbri- Duntein cont

= =

Vi Domini Paſſtoni memoriame Breviar. K. 3. Maji l ebt. 4. S. Naria r
Vilͤtatio Ven. Magd. de Pazzis trigeſies ter intra diem & noctem, non im- unpken,
à S. Magdal pedita, viſitabat Ven. Sacramentum, dœmone indigniflimé gir R

de baz. ferente, uti capitales illius inimicitiæ frequentésque caſti- tiniſztorn
gationes oſtendunt, quibus hæc Sancta in itinerc ad viſi- Deinid br

.

tandum at)

is

Peyat * Gief
tenee

P. an NI.

4
rot,n den,
6 ey, G⸗
1

die Daridn
4 APIAN.
ie Durdda

„ 5
N 1 ſeee
1 0. . e
„

.
. W * .
Renbe
eſekto Droroe
Veletio aran
4 10 „

.“ Fger en e,
3 1 4
”””M
Ww terhs en

raſt loe AWe
onme

II
obile ettel

. 4
5
. .„ 1
eiceſ 4 4
Ca. Whaln
1 ant il

2„ 1 H 4
l M 9
7

2 1. W/v

toef
1ecm

n verſus, duris ictibus & ſæœæpè etiam vulneribus in uxorem ſæeae-

1
4 H4
DSLõ
. 0 .

e Mall, n

†
E /
N 19 . .

„
N

.

—

=

lemmte, ecce Friſo totus ebrius ingens vitrum cereviſiâ plenum ap-
ſeglii prehendit, obviam Sacerdoti proceſſit, & ad hauſtum invi-
nin tavit. Reſpuit Sacerdos, dixitque, Dominicum ſe Corpus ge-
—R —ðð ſtare,

Hn le

Nrn . „ . — „„ H
E ciarum agros occupavit, ita quidem, ut ædificia proſtrave-
rit, villas everterit, pagos deſtruxerit, ac tantam hominum
copiam extinxerit, ut ſubmerſorum plùs quam centum mil. millia homi-

1

—

Anima Fidelis &S. Euchariſtiæ dewota. 1127

tandum V. Sacramentum plerumque moleſtabatur, per vi-

ginti quinque gradus lapideos iteratò dejecta. Micæ Pani Cal.
c. 3. G. 4. ubi de frequenti Viſitat. Ven. Sacram. plura. Engelgr.

Cal. Emp. Oct. Corp. Chr. J. 2. ante f. à f. yI9. Saint-Jure I-. 3. p. I. c. I0.
ſelk. 18. & à f. Séo. Infrà Conc. 62. n. z. Ergo Philothea; qantam
H Potes, tantum aude; & Cc.

1

X. Supereſt addendum Exemplum , pro dictorum con-

firmatione, quam oporteat nos eſſe devotos Vener. Sacra-
mento, cuùm illi, à contrario, qui in illud injurii ſunt, & gra-
viſſimè peccent, & ſeſe ac alios graviſſimarum ponarum
reos faciant. Anno D. 1218. in Friſiæ partibus Oceanus ef-

fractis terminis ſummo impetu furens, multarum Provin-

Injurius in

Vener. Saqacc.
cauſa fuit in-
undationis,
quã centum

lia numerarentur. Tumeſcebat mare tam elatis ffuctibus, num perieére.

ut altiſſimarum turrium culmina vix non attingeret, & una

procella alteram trudens, univerſale diluvium comminaba-
tur. Sed quæ tantæ inundationis cauſa? Irreverentia erga

ſanctiſſimum & auguſtiſſimum Euchariſtiæ Sacramenrum.
Friſo enim quidam, ejusdem Provinciæ incola, potui fuper- Deteſtatio

S
1 ſe e
Iof RIe
ſenn 4

ffuo & crapulæ ita deditus erat, ut hoſpitium nunquam, niſi ule⸗ & in
bene potus & ebrius egreſſus fuerit, totiésque domum re- audactk.

vierit. Accidit fortè, ut helluo iſte, ſolito more, potu egre-
giè perfuſus, domum rediret; miſera ſœmina, quæ ſæpius
immanis viri truculentiam experta, per plateas hinc inde ti-

tubantem conſpexerat, in lectulum ſe conjicit verberum
metu, &, ut furias ebrii eludat, morbum fingit, ac, ne ſimu-
latio notetur, petit SS. Corpus Chriſti D. ſibi exhiberi. Ad-

fuit ſtatim Sacerdos; cùmque pedem cubiculo ingereret,

Pœnitentia fici ſe ſiſtere coactus eſt. Injunxit ei Chriſti Vicarius, ut in d, bane
UIa, V

ſtare, & pro nunc ſatisfacere non poſſe. Iratus helluo, vi.
tro Pixidem percufſit tam inſolente ictu, ut omnes ſacræ
Particulæ in terram fuerint dilapſæ. Matronæ verè, inquit
Cæſarius, quæ conſolationis gratid convenerant, ſuper ſingulas hoſtias

—

coxner 9 LX. P bilothea EucharjiſticWc.

tanquam ſtellas radiante viderunt. Sacerdos totus dolore con-
fectus Hoſtias gemens collegit, Pixidi impoſuit, & receſſit.
Impius autem Friſo Excommunicationis fulmine à Provin-
ciæ Decano percuſſus, Romam proficiſeci, & ſummo Ponti-

*

injuncta ab Terram Sanctam ſe conferret, ibique pro recuperando Do-

militaret.

minitabatur. Populus verdò tanti flagelli cauſam indagare,

etſi conatus fuerit, penetrare tamen haud potuit. Quid ac-

cidit? Venerabilis quædam Matrona, Matertera Winiboldi

Abbatis ſancti Bernardi, ſummè religioſa, jejuniis, orationi-
bus, vigiliis & eleemoſynis ſummopere dedita, cum proli.

M. Virginis xjus aliquando orâſſet, vidit Beatiſſimam Virginem & Dei

apparitio.

Matrem cubiculum ingredi; quæ lachrymis illſus Matronæz

permota, & populi commiſeratione duéta, ei apparere, &
hæc ei dicere voluit: Propter injuriam Filid mei, in Sacramentum
Corporu ejus factam, ſubmerſa eſt Friſia, & adhbuc amplias eg ,
Econdigna pœnitentia non fuerit ſabſecuta. Subjunxit deinde Mi-
ſericordiæ Mater: flecte oculos ad mare. Aſpexit Matrona,
& contemplata eſt Pixidem, à Pugile percuſſam, in ſublimitate fludtuum
natantem, veluti exercitus ducem, qui viam pandit, ad damna
hoſtibus inferenda. Tunc ſnelilima Virgo eam ſic eſt al-
locuta: Ecce Corpus Filii mei hoc mare conturbat, & injurias

ſibi illatas ulciſcitur. Cùm hæc populo fuiſſent indicata,
ſtatim in eodem loco, ubi ſacratæ Hoſtiæ ceciderant, ad pla-
candum irati Numinis furorem, magnificum templum ex-
tructum eſt. Extant usque hodie turres Oppidorum æ&

Fago-

ec

chreno in te
Ccommenem.

Waddonare

e W =

—

gorum Eepr

Ginaultione
M Nole.

ſſene lib,

AId Deumu

lueſen,.
Cuinr

Honorio. P. minico Sepulchro per triennium ſub Chriſtianorum vexillis nginen

Paruit ille, ibique ante Damiatam occiſus eſt.
Interim tamen iratos fluétus mare non reprimebat, ſed gra-
vius ſemper imminebat Provinciæ, & totalem ei interitum

Hirls, e ret

—

ſ

—

—,

nuunhabe
mlehech

hineſose

☛
= =

1

= ==
ES

e
S== =
—

(icogvere

itdagere,
Aguodinam

S=— ==

=—=
--

nchortn i

.
0

Plenle ſ-

(honnn in er,

Deb mpliss
Mwüsonti

—=

Mrehun
n Nng
Duronlt
uAlNunmn
iſn
Mitg

R
ſu.
e

MMNRN 4

1

11V0. R
†

o tegrat)

erimebe

hridiMns.

ANwwöt 0
tenmn in

. e
e Cetinch

4

7
1.

ſectert

9

.

1,e
URa, E

4
4
K

55* 7

=—ʃ

0ℳ0 D 6

1

S—

—
— .

18

,lintt

ſutden,

7

, iiſn,
2 celt

aun

4

67—

4
nnpin

ne , Mlechtl de Jud. extr.

Anima Fidelis 5S. Euchariſtiæ devota. 1129

Pagorum depreſſorum, è mari prominentes, in monumen-

tum & ultionem tam diri ſceleris. Ang. Pacinchelli in gon. tom. I.
22. H. 12. ad f f.652. éX Cæſario, ſiädeliſſimo mirorum eventuum

ſeriptore Lib. . Dial. c. 3. &0 Thomà Maluenda Ord. Prædicat. in hu-

jus Annal. Dauroutt. Catech. biſt. cap. y. tit. 5. de Euchar. ex g. Matthi.
Taber Dom. s. poſt Epiph. them. 2. num. 3. ex Joanne Nauclero Tubing.
Eocleſ. Præpoſ. & Academiæ primo Kedtlore ö olum. 2. gener. z4. AMnno I220.
se- Dier. Can. to. I. Coll. I0. f. I79.

I. Quinam tibi hinc animi motus, 6 Philothea Eucha-

vel exiguam habere reverentiam Deo in Euchariſtiaà præſen-

ti, nullum reſpectum, exiguam & languidam fidem: quantò

graviùs, in ejusdem conſpectu agitare veneres per impia de-

abi; IUlius honorem promovere, injurias amovere, ſatage:

ſic, ut Sponſa, illius zelabis honorem; quod audierat à Chri-

ſto S. Tereſia V. Breviar. 17. Oöbtob. Lect. y. denique mercedem

& coronam in cœlis acceptura, de qua Conc. 6. cuùm jam non

fub velo ampliùs latentem, ſed facie ad faciem viſura es:
quod nobis omnibus obtingat!

N

Concluſio.

riſtica, in tam dirum ſcelus contra eum, quem amas: At
cum gemitu profundo non minus recolis plures graviſſimas
inſjurias, quæ verbo & facto blasphemè inferuntur Vener.
Sacramento, in templo & extra: per indignam & ſacrilegam
Communionem. Vel grave cenſeri poteſt & debet, nullam

ſideria, coquere odia gravia, impudentiuùs in Eccleſiâ, quàm
in foro agere. Tu econtra anima fidelis averſare talia, &
tota quanta in amores dilectiſſimi tui Jeſu, firmiſſima fide

Vid. Cornel. à Lap. aliiq; cite. Locù. Wencesl. Schwertfer S.J. Authores in
Micæ Panis Cæl. citt. LEL. & binc inde. Henr. Jonghen. Ord. Materiam
Min. Vera Fraternitas parte 4.: Exwhort. 12. & 13. à ſ. 372. Anton. hujus Con-

Dauroult. Catechimo beſtor. cit. C. y. à tit. 2. & tit. 29. tit. s. de
Pæenis Contemptorum Euchar'ſtiæ. Matth. Tympius Theatro hi-
or. p. I. à f. 29, & à fol. 2l. de Pænis irriſorum Euchar. & in eam
eccantium. Et p. 2. F. 7y. Præmia venerantium Euchar. Henr.

cionis 60.

Dd ddddd En-

monis ad

S. Hoſtiam.

1130 C oNCIO LXI. Philothea Euchariß⸗ Chr iamde ſaucia.

borto Paſt.
Tobias Lohner Biblioth. Man. tom. 3. tit. 13. per tot. & F. 13. Au.
thorer. Petr. Pennequin. S. J.
cap. I3. à f. 315. Et paſſim AA de §S. Euchar. Georg. Scherer ].
Domin. Trinit. Conc. 3. De Feſti Corp. Obriſti ſolennitate.

2st& t3t8. 3 : s388. 23 3. 438. -338%--4323- õ S3 r 13e8.

Engelgrave cit. in ſine Conc. yg9. Floremund. Ræmund. Re-
gis Gall. Conſiliar. De ortu & progreſſu ac ruinis hæreſi um Sc.-

Cculi iö. Lib. 2. cap. 12. De Miraculis aliquot per Euchariſtiæ
Sacramentum Deo factis eodem tempore, quò à Sacra-
mBDaentariis maximè impugnabatur: ubi num. 3. f 159. Ma-
Horror doe-
ni Anno 1566. contigit;
Author) & cujus beneficio à profundo hæreſeos (Calvi-
nianæ) luto i extraétus.

num & celeberrimum miraculum refert, quo Lauda-
quod meis ipſe oculis vidi (ait

De doœmone in perſonà? à ſe
obſeſsâ, per S. Hoſtiam mirè torto & ejecto: cum quære-

retur, cur adS. Hoſtiæ conſpectum tanto horrore corri

peretur, reſpondit: ob illud: Hoc E Hoc eſte vim Sacra-

mentalium Verborum: Hec eſt Corpus meum, eo innuens.

T'mpins cit. p. 2. F. so. Georg. Stengel. S.]J. Ova Paſe chal. Em-

blem. a6. à f. 261. Vid. ibid. & duob. Emblem. ſequi. Cornel. Ha-

zart Triumpho Eeræ Eeccleſiæ fol. y1I. P. 6. 6. 3. J. 2. Jac. March.
Candel. Myſt. tr. 4. Lect. 6. de Adorat. Euchar. à f⸗ 726.

Iſagoge ad Amorem Divin. P. 3.

CoNcIo LXI.

Continuætu Philothea Euchariſtica, Chriſti amore, ada quem: ma-

cadem mate-

ria. Coharet
Concio 6ο. &ι

4z. Vid. &
Concio 9.

Domi in. in f. Et

◻ Oet. Natri⸗

gis accenditur, ſaucia, nos inſtruit, quàm humil-
limè devotos SS. Euchariſtiæ, cum amore libe-
rali, nos eſſe oporteat, omni lepoſiti excuſatione;
quæ varia refellitur.

haæc ipsa hord ſuperveniens onftelater Dem.
no &c. Lucæ 2, 3, 8.

4
lon
Pexceſto, inen
Een

õ S
Ee = =

/,
—

.
†
R

e arft

uuds §
inctus
aceDn
li
SrDenimn
4 ſam, Arn

lun riet,
crirſni.
Gmnt ifmmn
110

ſ lii⸗

Een nchec
unsniere n
Aiotes Ca
Glkimus,
Uon pidem
(Winnortalem
Vomminne

—

“ TLanln

uſer therſee
Umenthentin
* lheri d
eebith conke
N onsn

em Aunt tih⸗

r,inuit)
ilunan

—

— =
=

ncen

cunnin
le
1,

e8

—

n

ah Uet

Nünnd

Woren
Ennel
. 4

4
1
4
4

keit al
lenhi

tantohonmn

unn, eOH

I1.
4 7 6. 8
Csi

lin ini

—è

dele N

Wi e.e

4, 4

XI

mote 4

Crun,
e;c

el iH

Waoeos inſtruit, verè devotos eſſe &S. Euchariſtie. 1122
1 l
IT hæc confitebatur Domino. Mira magnàâque fuerit Fides Anna Pro-
hujus S. Annæ Viduæ, ſicut & Sancti Simeonis Senis, phet. Chri-
inſtinctu Spirits Sancti confitentium, ſeu adorantium: ſtum Deum

. 2 4 .⸗ 4 . l. G
ita de Daniele dicitur: Adorabat, confitebaturq; coram Do- confeſla &
adorans.

mino. Dan. 6. 10. Fide ergo illuminata S8. Anna Prophetiſſa con- Conc, 60

fitebatur Domino, agnoſcendo hunc Infantulum, Deum eſſe & . . &2.

Meſſiam, Salvatorémque mundi tamdiu expectatum. In-
fantulum vidit, & hominem, de quô S. Paulus ad Philip. 2. 6.

Qui, cum in formà Dei eJasdem Naturæ, & Deus eſſet, ſemetipſum ex-
inanivit, formam ſervi accipiens, in ſimilitudinem hominum fablus, &
homo verus, & babitn, ſtatu, naturâ, conditione, ſolo pecca-
to excepto, inventus ut homo, plorans, paſſibilis, mortalis.
Talem vidit hæc Prophetiſſa, ſed unà Deum, quem oculis

corporis videre non potuit, confitebatur. V. Zoan. 20. 25. & 29.

En Auditores Catholici, annon hinc firmetur Fides noſtra,
quâ credimus, & quidem indubitanter & ſine hæſitatione,
quod non videmus, ſcil. Eundem olim Infantulum, nunc Eundem con-
verò immortalem & impaſſibilem, qui ſedet à dextri Dei, Marc. fitemur ado-
6. 19. cum ſummo principatu, poteſtate, virtute, domina- fantes in.8.
tione, excellentia honoris, gratiæ & gloriæ, non tantùm qua us duem
Deus, ut per ſe conſtat, ſed & qua homo, proximam po non videmus
Deum eminentiam adeptus: hunc, inquam, Deum & Homi: oculis.
nem, contineri, & eſſe verè, in ſacrâ Hoſtiâ, à legitimo Sacer-

dote debitè conſecratâ, ac jam tum, & quamprimum Verba
gſte
Wl

Conſecrationis prolata ſunt, etiam ante & extra ſumptio-

nem! Manet teéta veritas & Carni & ſanguini honeſt pani & vini Chriſtus in
Hecie, inquit S. Petrus Cluniacenſis contra Petrobruſianos hær

gt. . V. 8. abſcon-

& ut uſui humano condeſcendatur, & fides exerceatur, & meritum au- ditus.

geatur. Vnde monet Guarricus Abbas, Serm. 6. de Nat. D. ne

nos hæc involucra Specierum, non ſine Myſterio Gata, per-
turbent. Fratrer, ait, & vos invenietis hodie Infanten, Pant,s in-
volutum, & poſitum in Præſepio Altaru; videte, ne v'litas tegãminis of-

fendat aut perturbet obtutum lidei veſtræ, veritaten reverendi Coryo't

DA da Ad 4 2 ſas

.

1132 Coxcio LXI. Philothea Eucharift. Chriſti amore ſaucia.

ſub alits rerum formts intuenti. Sout enim Water Maria gaibusdam

*

rii ſpeciebus rerum ejusdem ſacri Lorpori nobis obtegit veritaiem. Sie

ettiam Mater Ssapientia anigmatibus & ſigaris arcanam Divini Eer bi

cCcontegit Majeſtatem, quatenus & ibi ſemiplicitas Fidet, & Lic exerci.
Credenda et- téium ſtudit, meritum ſibi cumulet ad ſalutem. Magnarum hic vigor
iam, quæ non eſt mentium, alt S. Leo Serm. 2. de Aſcenſ. . & Talde fedelium lumen
videmus.

C' ibi figere deſiderium qud nequeas inferre conſpetktum. Hæc autem

pietas unde in noſtris cordibus naſceretur, aut quomodo quiquam juſti.

ſficaretur per ſidem, ſi in iis tantùum ſalus noſtra conſiſteret, quæ obtutibus

ſubjacerent * (Brev. fer. 6. poſt Aſcenſ. Eect. 6.) E. Conc. 32. n. I. & 59.

n. 1. Voluit autem Deus eſſe perfectiſſimam fidem, ſine ſcru-
tinio & diſcurſu, ut merita noſtra magis augerentur. Credere

Jubemur, dicutere prohibemur, ait Innocent. L. 2. de hoc Mſter. c. 9.
Fidei internæ Micæ Pan. Cæl. c. 9. G. I. & J. 2. Itaque confiteamur & credamus

debet eſſe Chriſtum in Euchariſtiâ præſentem; hujus autem internæ
exercitium Fidei & Confeſſionis oportet eſſe conteſtationem & exerci-
externum.
cchariſtià abſcondito, reverentiam & cultum Latriæ, qui à no-
bis exigitur, exhibeamus cum omni ſubmiſſione & humili-

tate; id quod facit Philothea Euchariſtica, ſeu Chriſti in BEu-

chariſtiã verè amans, ejusdem Sponſa, S. Mater Eccleſia, &
quævis bona, ſapiens & fidelis Anima: à quâ proinde inſtru-
GStionem patienter acceptemaas.
Nuptiæ ſpi- II. Sponſam ajo Euchariſticam: ergo & de Nuptiis ſer-
rituales, de- mo eſt: & hæ in hac æde ſacrâ hodie celebrandæ ſunt & in-
ſcribuntur. ſtituendæ, vel jam inſtitutæ, recolendæ. Nuptiæ hæ ſan-
RBæ& & ſpirituales, eæ ipſæ, de quibus loquitur ipſe Chriſtus
Ex Matth.22. Matth. 2z. dv. Z. Simile faltum eſt Regnum Cælorum homini Regi, qui

fecit Nuptias filio ſwuu. Per Regnum cœlorum, in qué hæ Nu-
ptiæ, intellige Eccleſiam militantem in terris, tendentem in
cœlum, in quò hæ Nuptiæ, in vitâ, deſponſatione per gra-
æter-
nita-

tiam myſticè factà, inchoatæ, per gloriam in omnem

aſſamentis pannorum involvit Infantem; Sec Mater Gratiu diſpen, ſato-

eſt animarum, incunttanter credere, qua corporeo non videntur intuitu,

tium externum, quòô eidem Chriſto, Deo Homini in SS. Eu-

ten conin
Nepis ö
6NuptiasAe
notreke

aoapt Ar

ſumnulli: ſunr
AKVncolon

clic Yori

7 —

(ſonek ſeli
Regens Kioe
celiconmmm

Catdislni

Dtitdchnent
relet conftr
Uniimnſill ir
uinl tot dr
ſaerots con

n Myptial

Ullun!

mnßen

Pelltin

etizn
mnle

Ael

Aneel

uit

fien

„—
èêê
Uef e
4

ye 2 n .

Guus i⸗
* h

4 e ehe

r 34 , 8

4
4 eE e

11“

DNtdNn

Mren

En Kan

1
.

Us I

ſetinenceld

5

4 1 9 4
wnLang,

nilietA

1

1

unin⸗

7
( P
64 k
NAi

nC

1.
Muprtee.

lato huic Sponſo jungitur ſponſa. Sun
ſeri poteſt vel ipſe Summus Pontifex (Innocentius XI tum

S

VWos inſtruit de votos ſe SS. Euchariftie. II33

nitatem conſummabuntur. Homo Rex, eſt Deus Pater.
Filius Regis Sponſus, eſt Filius Dei Incarnatus, Chriſtus]e-
ſus. Nuptias Agni vocat S. Joannes Apoc. 19. . & 9. Ille Agnus,
quem noſtræ Eccleſiæ Magnus & Principalis Patronus, S. Jo-
annes Bapt. digito monſtrat: Ecce Agnus Dei, ecce qui tollit pec-

. 6⁶ %

12

catum mundie Yoan. I. 29. & 36. Sancti hujus Connubii nexus Applicantur

ſacer & vinculum, eſt ipſa Confraternitas, quâ amore Immacu Loco & tem-

Regens, & à qué Fraternitas Perpetuæ Adorationis V. S. con-
ceſſa & confirmata) vel Celſiſſimus noſter Rmus D. D. Mar-
quardus II. Epiſcopus Eyſtett. (de quö ſuprà fol. 455.) ſpeciali
gratiã & clementia hanc Archifraternitatem V. S. huic Eccleſiæ

concedens, confirmans. Neq; hæ Nuptiæ clandeſtinæ ſunt,
dum fiunt ſcil. in Facie Eccleſiæ, eà, quâ poteſt ſolennitate, in

comitatu tot Proceſſionum è vicinis Locis, ſolennitatem
iſtam devotè condecorantium, & adeo gratulantium. Con-

vivium Nuptiale, quam magnificum, cœleſte, & angeli-
cum Epulum! Ipſe Divinus hic Sponſus, ſe naſcens dedit ſo-

cium; conveſcens in edulium, ſe moriens in pretium, ſe regnans dat in

præmium Hymn. Eccl. E. Corp. Chr. Epulum hoc, ſanétiſſima eſt
Euchariſtia, omne delettamentum in ſe habens. nnes
quotquot adſunt: Paranymphi, ipſi Cœlites & Angeli, qui

Teſtes, omnes,

huic Sponſo Euchariſtico in obſequiis ſunt; de quibus opti-
méè dicitur illud Petri Cellenſis Abbatis, L. de Panibus c. 6. KeX

Summus Sacerdos cen- pori.

zpſe virtutum omnium gratiarum convocavit Curiam, agesere Vbi Deus, ib
à ſinguli, & communiter ab omnibus honoretur. Et S. Chryſoſt. colum3 151
hom. zé. in I. ad Corinth. ait: Elbi eſt Chriſtus, ibi etiam non deeſt An- VnPRceX ibi
gelorum frequentia“ ubi autem eſt talis Kex & taln Princep, ibi eſt zulag.

ruct , P
MWote,

un N⸗ caleſte Palatium. Thom. Kemp. L. 3. c. 59. n. I. vbi Deus, ibi cælum. aul.
han n Antiqua etiam fuit Traditio apud Hebræos doctiores, ex re-
n, iln Velatione S. Heliæ, ut refert Petrus Galatinus Ord. Min. (qui
nih Arcana Catholicæ veritatis ex Hebraicis libris eruit, ipſe
HWα linguæ hujus ſcientiâ clarus, Anno 151;.) adſtare cum con-

Dd dd dd d z centu

7

7

*

uIr34 CoNcCIO LXI. Pbilothea Euchariſt Ohriſti amore ſaucia.

centu Angelos ad Sacrificium Miſſæ. Iib 1o. c. alt. Rabbi Ne-

hemias multis ante adventum Chriſti annis ſcripſit, Sacrifi-
cium Regis Meſſiæ futurum ex pane converſo in carnem,
& ex vino in ſanguinem ipſius, Angelésque ad prædicdtum
Sacrificium Miſſæ debere aſſiſtere, laudes ipſius admirabili

Cur Angelus

prunam for quodam concentu percelebrantes. Cum quantaâ autem re-

tipe ſumpfe- verentia aſſiſtant Angeli, colligimus ex typo, apud Futhy.
mium in illud Iſai. 6. 6. Et volavit ad me unus &c. quando Dei juſſu,

rit: Hai. 6. II. 78
ob Sacrificii ait Euthym. Seraphim prunam accenſam ab Altari ſumſit, non manu,
reveientiam. ſed forcipe ab illo ſumptam fuiſſe, narrat scriptura. Duid! ſortaſſe,

ne manum combureret? Siritum Angelicum, ut beatum, gnus non læ-
dit. Ergo propter Altari Sacrificii reverentiam id fadtum eſſe, putan-

dum eſt; erat enim illiud Altare Sacrificii. Idem affirmat S. Baſi-
lius, in Iaiam. Ignitus ille Calculus ſymbolum eſt Euchar.
March. Virgaà Aaron.tr. 3. L. Io. f. o v6, de & Carolo B. Addo ex S. Au-

guſt. ſerm. 7S. de Temp. Angelicàâ reverentid opus, cum ad Altare acce-
di; Chriſtus enim immolatur & ſumitur. Notet hoc Philothea

Q&& Sponſa Euchariſtica, & ſimul obſervet, quanta huic ſolen-
nitati, hisce Nuptiis prædictis ſit magnificentia, quàm li-
beraliſſimus amor, & præcellentia Sponſi hujus Divini, quem

meritò omnes ambiant immenſis deſideriis, præſertim cum
extra illum nulla ulli ſalus obtingat, & quam nulla omnino

prætendenda excuſatio, quod fecerunt ſtolidiſſimi ilii, pro-
pterea à Regia Nuptiali Cœnãâ juſtè excluſi: cit. Matth 22. 5. &

Pauc. I4. 24, V. Micæ Pan. Cæl cit. c. 9. J. 3. f. 221. & ſeq. Vid. Conc. 62.
n. 2. &äe 2. Cor. II. 2. Cornel. ibid. Carth. f. cit. l

Sponſa Eu- III. Vnum ſupereſt, quænam ergo Sponſa? Hæc, eſt Ec-
char. eſt Ani-

char. elt Ani- cleſia, & in eà quævis Anima fidelis, quam ſibi Chriſtus my-
ma fidelis.
fſaüaprà num. 2. inſinuatum. Naptias, ait Origenes, intellige con-
Junktionem Chriſti cum animd; partum verò & proles, bona opera.
Item ex eodem Orig. FEuthymio: Deus Pater Chriſto fecit
Nuptias, id eſt, nuptiale Convivium, cùm in judæ4 totôque
mundo per Chriſtum propoſuit Menſam Evangelicæ doetei

Muz&

ſticè deſpondet hic per gratiam, in coœlo per gloriam, uti

eKaerawen
unur, Ind

ütgittti

Er venpe.

Preleatemn

d)on byrt:n

. il in M

lu Ayll,
fwirhnſen,

imotoamr
Oeru irina
iltlalt'ern
Ipegnohnie

iret,copul
kiifuper, u
ao, fam

Iagrin
ienure hif
Dunmn mors
Euni niir
ſeeln
N
inn ierte

Me⸗ 4 nin

(ue
nnü

ſfara

.
?”ä

.
.
Hifmee

— 4

Cmrerd
Get
Geziin

l 1 .
u A nan
24 2
Am ar,

Wos inſiruit de votos eſſe SS. Euchariſii.

mei cogitata & ſenſa declaro. Intelleximus, ſponſus hic
quis ſit, nempe Dei filius in Euchariſtiã; cui Sponſam eſſe cu-
pio prœæſentem Bccleſiam Parochialem, olim Collegiacam

S. joan. Bapt. in Hilpoltſtein. (Lyquaâ Anno I63. in Oct. Dedic. Ec-

ubebndi

5 4 4
ℳ, 6 ℳ

et, CN

* 4 1 .

gens⸗
Xgun ne

e tO Whe
tHONNN

R
2, N:

1

N
4
ℳNR

oNli'He
n ſichin
oergo

9

cleſ. incid. in Dom. 20. poſt Pent. me rbis hujus in annum ot a vum in-
digno Farocho, ſolenniter inſtituta fuerat Fraternitas Corp. Chr. unita

Primariæ Hychſtettenſi,) totam Parochiam & Civicam & Rura-

lem, imò totam viciniam, (cùm alias in toto hoc novo, uti
vocatur, Palatinatu Neoburgico iſta Confraternitas nullibi

inſtituta ſit) & ex illis omnem animam devotam. Omnes

nempe opto huic Sponſo Cœleſti Euchariſtico, qui & Deus
noſter eſt, copulari vinculo fancti amoris arctifſimo. Jam

verò inſuper, ut partes Præſidis & Animarum Curatoris

implendo, flammas amoris addam, & incitamenta, unicè

voveo, ut nova hæc Sonſa tota in hunc Sonſum ſuum ex-

ardeſcat. Sic ergo felix & fauſtum, atque perenne hoc

Connubium Amoris Fuchariſtici inter Chriſtum, de quô ni-

næ & Sacramentorum, præſertim Euchariſtiæ: Invitamur,
vocamur, imò jubemur omnes accedere. V. Cornel. in cit.
Matth. 22. 7. & in goann. 2. 3. f. zyy. Ex hisce jam apertè animi

hil dubites, & te, & Anima fidelis, ut quod Dems, ejusque cle-

mentia & gratia conjunxit, homo non ſeparet“ Qui nos ſeparabit

4 charitate Cbriſti fFribulatio. &c. Kom. y. 5. Hæc perfecti in

Deum amoris idéa eſt, quam imitemur. Itaque Hodie
lfJalus domui huic facta eſt. Lucæ 19: 9. Vnde: Erultate Deo⸗ &C.

Pſal. go. V. e. 3. & 4. Item Pſal. 1yo. à v. 3. Vult autem Sponſus hic

amabiliſſimus, Secioſin Formd præ filiis hominum Ffal. ag. 3. Nu-
Pptias ſpiritualis Amoris cum Animaâ fideli, eſſe perpetuas, nec

ullo repudio aut divortio divellendas. Sonſabo, inquit, te
mihi in miſericordia & miſerationibus, in ſaae. Uſe. 2. 79. & 260.
Agnoſce, Anima, ſummæ miſerationis miſericordiam maxi-
mam eſſe, quòd ipſe Deus te tanto dignetur honore planè
immeritam, & per peccata indignam, ex eo ad Tatum 3. v. Et
ſicut de fide & fidelitate Sponſi certiſſima es, ita & viciſſim

Sponſus
quàm amabi-
lis, miſeri-
cors!

hic

n;6 CoNCIO LXI. Philothea Eucharif,. Chrifti anore ſauci.

hic tuam requirit, quâà fortiter, temerè, ardenter, conſtan-
térque eum ames, & nihil præter, vel contra illum; cave, ne

quid terrenum, caducum, turpe, tuo planè indignum amo-
re, quò ſolus Deus dignus eſt. Exigit Deus timeri, at Domi-
nus; honorari ut pater; ut ſponſis, amarò: ait S. Bern. ſer. 5;. ap.

Cornel. in Cant. 3. 4. fol, 135. Verbo, Chriſto, conſtanter inhæreat, ait

Idem. En hic Sponſus tuus, amandus ex toto corde tuo, & er

totâ animà tuä, & ex omnihus viribus tuis, & ex omni mente tud Lu-
1. *τ2.F Candiaus & rubicundus (ſuprà Conc. 21. n. f.) quàâà Deus,
& quà homo: vel ob puritatem innocentiæ & ſplendorem
ſanctitatis, ac propter Paſſionem, quâ Sanguine ſuo fuit pur-

H puratus, juxta Iſaz. 63. 1. &ö2. Electus ex millibus: Cant. I. Io.
Abſcondi- En ipſe, ipſiſſimus, ſtat poſt parietem noſtrum, Cant. 2r g. nempe
tus; unde fide abſconditus in Euchariſtiâ, in quâ non ſolùm Deitatem ſuam,

opus eſt. ſed & Humanitatem, per Species Sacramentales Panis & Vi-

ni, quaſi per parietem intermedium, abſcondit. Fide er-

go, & actu Fidei vivæ opus eſt. Quid hæres, Anima, in amo-

— res & amplexus hujus tui Sponſi tota cum humilitate confi
Anima quàm denter rue? At adverto, te, naturæ corruptæ gravatam one-
facilè, &Aà . deo ſenſbilibus allie . aliè vo.
uibus ab. IE- ſenſibus corporeis & adeo ſenſibi ibus alligatam, aliò vo-
ftrahatur cari, invitari, rapi, ſcil. à mundo, carne, idque chorago dœ-

malè.

Abdiæ v. Ir. Sap. yr 7. Non ſic Anima mea miſerabilis; ſed per
veram pœnitentiam convertere ad Dominum Deum tuum. is ve-
ra Philothea, & Dei tui in huchariſtiã amans. Et ver d, vide-
tur aures adhibere. Conſideremus ergo eam ulterius, quo-
modo à Chriſto adamorem excitetur. DJM
Chriſtus J
Sponſus quo- .
modo

IV. En diletus mens, inquit, loquitur mihie ſurge, propera amica
ga, columba mea, ſormoſa men, & veni. Cant. 2. 10. En ut fateatur,

mone: hi abblandiuntur tibi: Proverb. 7. v. 1. 16. 17. Sap. 2. V. 60,.
7. 5. 9. & hoc ſæpè eo affectu, ut anima à Deo abſtrahi ſeſe pa-
tieatur: Eccle. 2. 1. & cap. f. 7. peccatis intricetur „ & tantùm
non pereat, revocata miſericorditer à Deo, per Conſcientiæ
ſcelera exprobrantis ſtimulos, per monita & inſtinctus inter-
nos, per flagella tribulationum, & ipſorummet peccatorum.

—

ſpiratio

lelectls,
n, ſui⸗
cblad pecca
enet enn

ſecnusnods

rcdennim

er ad huce

ing iMve
Ci
nE mrintnit

eum ie,
Eükel,inve
chnaum pe
un grolt,

Ulwantur

anm
ſute, & am.

pnaim

4

Enſgah
kefketo
emierſii

Mhlisecczti

. nfuiconn

ſonſti
Uicommnode
Um, Pedem

—
=☛ .

Worehi

el⸗ N

eN X, ⸗
n.

Ten n
1. 1: n.
e

R õ .
Den mn h

5
1

„0 6 S.
e. 1 19,

(entie khem

1 1 4

A... 8 en
dr Mblr,

Cbn ren

entkiuil

bares NNHe.

3
4

N
4

salren

idgne chuß

Deoadtrni

W

=

DeoeA

4
N

S

“
4
*
4
4

un DA M
li

ii.

3
6,

6,lh

4
1 4
3

rit Deum, id eſt, ſummum ſuum bonum, & felicitatem in le-

.

ea DO

—

Waos inſtruit, verè de votos eſſe .. Euchariſtic. 1137
ſuaviſſimè ſe invitari! Et hæc Dilelzti mei Vox, Cant. 2. g. häc animam ad
er inſpirationes internas & impulſus animi, illuſtrationes amorem ſui

intellectûs, & pias voluntatis motiones, Deus animam no-excitet.
ſtram, ad ſui amorem, reverentiam, timorem, fiduciam, & V. Eugçelgie-
ſimul ad peccati horrorem, trahit: ut planè quisque in ſe

vé6 CUel. F. J.

P1 Aα 42 Z6 / . .2. 7. „
frequenter experitur; modò & obſequeremur, vel audire eſ. .2

vellemus nobis ad Cor loquentem Deum; ſicut facilè aures
præbemus invitanti mundo, carni, & ipfi deemoni. Philo- Anima quæ-
thea ad hasce voces non ſurda, & jam amoris ſcintillas ſen-rit ſponſum

tiens, illoque ſaucia: Sergam, ait, quæram, quem diligit anima in lelctulo ſub.

mea. Cant. 3. 2. quæritque primum in lebtkulo ſuor at: quæſivit il- Jomodo!
lum, & non invenit. ib. v. v. Sic imprimis Anima peccatrix qu sc invenit.,
„S * iX An Chriſtus ubi?
dtualo, id eſt, in voluptatibus carnis, per noctes ignorantiæ &
tenebrarum peccati. Ledtulus avari, eſt aurum; ſuperbi,

honor; guloſi, deliciæ; acedi, ignavia; juxta illud Proverb.

26. 14. Taxantur illi, qui cùm in peccatis vivant, & in terre-
narum cupiditatum, quas ſectantur, tenebris, Deum tamen
quærere, & amare ſibi videntur, nomine Chriſtiani ſolo.
Oportet animam peccatricem, ſed pornitentem, cum S. Mag-
dalena (quæ hic ad vivum depingitur, quod & loco Epiſto-
læ ejus Feſto legitur) ex hoc Leto voluptatis & concupi-
ſcentiæ ac pigritiæ ſurgere. Quin & Anima ſancta, ſeu non
ampliùs peccatis immerſa, cùm quærit Chriſtum in lectalo ſuo,
ſeu in ſuâ commoditate, ibi eum non invenit. Taxantur ii,

qui, cùm ſibi pii ac bonæ conſcientiæ videntur, domi ſuæ,
ſibi commod? deſident, à domo ad templum, in eo ad Chri-

ſtum, pedem efferre, difficile habent. Surgendum eſt, pro
honore Chriſti. V. Cornel in Cant. 3. t., Hermannus Hugo in Piis De-

ſider. L. 2. J. 27. Surgam, & cirecuibo civitatem, per vicos & plateas. Per vicos &

Cant. 2. 2. Ouxram, quem diligit anima mea: quæſivi illum, & non plat i * quo-
inveni. Legit S. Ambroſ. In foro, ubi venalia, ubi conventus oσα
hominum; ſed non Chriſtus. Non in foro, ait S. D. Lib. 3. de .

Virginib. non in plateis reperiturs non eſt Cbriſtus circumforanens.

Mechil ae ſud. extr. Ee ee ce E 86

1138 C oN 0 LXI. Philoth ea Euchariſt. Chriſti amore ſaucia.

Sed quomodo, & cur Chriſtus enim pax eſt, in foro litere Chriſtus Z
Juſtitia eſt, in foro iniquitas. Ebriſtus fiaes éſt, in foro fraus, atq; per.
Eel Hland

fidia: Chriſtuas operator eſt, in foro inane otium (quid ſtatis hic tota die
otioſt? Matth. ao. 6.) Cbriſtus charitas eſt, in foro obtrectatior deniq, fo-

rium ſubinde eſt furum Chriſtas in Eccleſid eſt, in foro idola. Fugiamun

ergo forum, fugiamus plateas. Corn. ih. Et cit. Hago, ſ. 26. e &. Ph. En

Anima, quàm Chriſtus in loco & conventu iniquitatis non in.

veniatur, ubi abeſt; ſed in Eccleſia, & in Euchariſtiaâ, ubi præ-
ſens eſt verè, etſi abſconditus; ibi facilè à te inveniendus: ſi

verâ fide quæras. Crede, & inveniſti; nam credere inveniſſe ſt, ait

Sponſa inci-S. Bern. Serm. ź. in Cant. P ergit Sponſa, quid ulteriùs ſibi acci
dens in vigi- derit: Invenerunt me vigiler, qui cuſtodiunt ciι vtatem, quos inter-

Jes. Hi qui- rogavi: Num, quem deligit anima mea, videſtis? Cant. 2. 3. Vel, ut

nam? . “ 0 Vel; ut

tem; percuſſerunt me, & vulneraverunt me- tulerunt ,
mihs cuſtodes murorum. Per hos poſteriores intelligunt Theo-

doretus, Epiſc. Angelomus, O. S. Bened. & alii; reges & ty-
rannos hæreticos, vel perverſos ac pravos Eccleſiæ Præla-

3. tos: hi enim Eccleſiæ & Reipublicæ ſunt cuſtodes, ſed, ſuâ

nequitia, ejusdem ſunt proditores: jique qui pallium Ec-
cleſiæ per ſchisma & hæreſin diſciderunt, & abſtulerunt, ut

Arius. Breviar. R. 26. Novemb. Eect. Juſtus, Orgelitanus Epiſc.

(trium Epiſcoporum jJuſtiniani, Hebridii & Elpidii frater, in
Scripturis ſacris exercitatus & doctus, Anno 540. Cornel in

runt. Plura Cornel. in cit. Cant. y. g. à f. 2a. qui de Chriſto &
Animâ ſanctâ addit: Animæ virtutis & perfectionis avidæ
incidunt ſubinde in fictos pravésque doctores, conſultores,
confeſſarios, ſocios; qui eas pernitioſis dogmatibus, conſi.

liis, ſiggeſtionibus vulnerant, ut puritatis & innocentiæ

fuæ damnum, vix pallio, inſtar Joſeph, relicto, effugiant : hi

à piâ anim ſolerter diſcernendi, & ut peſtes fugiendi, non

paſtores fidi, ſed Lenones perfidi ſunt, qui animas innocen-
. tt?t?eeees,

pla, quæ demoliti ſunt, & S. Scripturam, quam combuſſe-

y

un nele⸗
EiCne.
ndse

Ckoni

ſnon h

vr uin .
Chrekomn nin.
letr

Ephriytchri
Wne kens
(bNkir te ar

winpencat

Wer mm.
i tennn ke
alii mr
Ein, u, ⸗

Aut, /
tn Unne on n

8

hritemen =Z —= 52 ß „ 2
inmg vyvyos inſtruit, verè devotos eſſe §S. Euchariſtie. 1139

EEss, puras, Deo devotas, Veneri & domoni ſtuprandas, ber

