in M mum cœpiſſe prædicare regnum cœlorum, & iram, hoc eſt,
Uand, vindictam hanc Dei apertè primuùm annuntiare, eâmque
. tanquam jamjam venturam. Antè enim temporales erant &
Wpromiſſiones & minæ; à oanne autem cœperunt manife-
4
„mum adventum nihil expeétamus. Hinc ergo maximum

5* „ 8 2 „
ſtari bona & mala æterna, idque tanquam jam ventura; qua
ν ab eo coœpit noviſſima hora, in quâà præter Chriſti poſtre-
„S. Joannis verbis pondus infuit, accedente mirâà Dei miſeri-
SS SS SSS 3 cor-

. 5 /1
. RN
4

1246 CoNcIO LXVI. Pœnmitentia, edq, digni fruRus docentur.

ℳ „.

cordid, quà obſtinatè ſemper reſiſtentibus ſuggeſſit fugien-
dum imminens periculum. Quid ni & nos Chriſtiani æquè,
& magis moveamur ad poœrnitentiam iisdem graviſſimis ra-
tionum momentis, æternorum promiſſis & minis

Peernitentis IV. At S. Joannes non tantùm inculcat, exigitque Pœ.
fruétus digni nitentiam agi, ſed & fructus dignos pœnitentiæ. Facite ergo

agendi ſunt:

hi quinam?

fruötus dignos pœnitentiæ. Lucæ 3. 5. Mat. 3. §. quod penitius exa-
minandum, ponderandumque eſt. Jubemur facere fructus

D e pænitentia, qui hanc, veram, non ſimulatam, fictam, ſte-

ilem, deceant, & declarent, nos verè reſipiſcere, & ex ani-
mo deteſtari vitam malè anteactam, corrigendo depravatos

mores, commiſſa deplangendo, & in nobis ipſis voluntariâ

caſtigatione etiam puniendo; ne Deus, impiis iratus, deni-

que æternuùm puniat: Docet enim S. Baptiſta modum & me-

dium evadendi futuram iram, eſſe præſentem poœnitentiam
veram & ſeriam. Hos autem frutctus ſimpliciter Theophila-

Stus intelligit, Opera virtutum. VEider, inquit, quod dicat. quo-

niam non oportet ſolum ſugere malitiam, ſed etiam facere fructum vir-

tuts. Declina enim, inquit Sriptura, à malo, & fac bonum. Pſal. 36.

27. D. Gregorius, ampliùs quid per dignos pœnitentiæ fru-
us exigi, intelligit. Notandum, inquit, hom. zo. in Evang. qud
amicis Sponſt, S.) oannes, non ſolum
fructus penitentiæ faciendos admonet. Aliud namq; eſt, frubtum face-

re, aliud, dignum pœnitentiæ fruttum facere. Vtenim de pænitentie

dignis fruétibus loquamur, ſeiendum eſt, quòd quisquis illicita non com-
miſit, huic jure conceditur, ut liciti utatur, ſicq; pietatu opera faciat,
ut tamen, ſi noluerit, ea, quæ ſunt mundi, non relinquat. At ſi quu in
fornicationis culpam, vel fortaſſis in adulterium, quod gravius eſt, la-
Pſus eſt, tantò à ſe licita debet abſeindere, quantò ſe meminit, & Wici-
ta perpetrâſſe. Neg enim par frultus boni operi eſſe debet eus, qui
minus, & ejus, qui amplins deliquit, aut ejus, qui nullas, & ejus, qui in
quibusdam facinoribus cecidit, & ejus, qui in multi eſt lapſus. Per
hoc ergo quod dicitur: Facite dignos fruötus Pænitentiæ, uniuscujucg
conſcientia convenitur, ut tantò majora acquirat bonorum operum

lucra

fruöbtus pœnitentig, ſed dignos

JM 8

igren)
hociicct,
Uelinls
ubose
npeenten
lheres,
Wetthlerch
a ſ

==—

—

7
ui gunte
Cinilalere
norescon

=

Momm, gel,

le han⸗

nnenno

IInegiſene

unumnsi
Unlian,er
Eennifui

WI n ver

Creinon
Ithoesr
Ir hacttl.
eni
poce
igen
Mpienicd
nſen

Ulinünn

6*

Uulen Vee in tanto ſalutis negotio nugemur: ne dormiamus. 1247
ud acra per pænitentiam, quantò graviora ſibi intulit damna per culpam.

SCE Ita S. P. Breviar. K. Dom. g. Ad. Lebt. 5. &- 9. Cornel. Janſen. Concord.
enmd Evang. cit. cap. 13. f. 1oSs. Adeo pœnitentia delicto commenſu-
am randa eſt, ut creſcente culpàâ, creſcat & pœna: longè enim
graviorem pœnitentiam agere debet adulter, quàm fur,
en, & homicida, quam adulter, & parricida, quàm homicida:
Itfi unde ſingulis peccatis pœnæ decretæ & admenſæ, ſunt in
Canonibus Pœnitentialibus. Cornel. à Lap. in Matth. z. 8. Atque Olim graves
olim pœnitentiam ſeveram agebant, non ſoluùm plebei, ſed poœnitentiæx
eihien & Reges, ſed & Epiſcopi, quorum plures caſus & exempla impoſitæ.
tems adducit Marchant. Hort. Paſt. Candel. WMſt. tr. y. lect. 9. propefit. 22.
„ f. 541. & ſeq. Petr. D'Oultremann. Amor. Increat. Lib. 4. c. 3.
ſlect. 9. J. 4. à f. 5v†. qui fol. g7. verè: Vides, Chriſtiane Lector,
inquit, quantus rigor tunc temporis vigeret in Eccleſiã, &
quàm illa ſeverè, propè dicam (ſi ad ingenium hujus ævi Quàm longè
eos mores componas) crudeliter in hominum, etiam pœni- allud nunc,
tentium, delicta ſœæviret; quam viciſſim patienter humili- ſeculum.
teérque Magnates ipſi ea ſubirent ſupplicia, quæ plebs hodie
ſibi irrogari non ſuſtineret. Et tamen exiſtimabant illi, ſe-
cum agi clementer, ſi per ejusmodi corparis afflictationes,
quantumvis diuturnas & acerbas, cum Deo & Eccleſiâ re-

ai conciliati, pœnas alterius vitæ effugere mererentur. Nec
e alienum à ſuâ lenitate Eccleſia ejusmodi rigorem arbitraba-
G tur. Jam verèò ſic & Chriſtianorum mentibus Divini judicii

a atque æternorum ſuppliciorum metus abſceſſit, ut vel an-

G“ tiqui rigoris umbra delicatulis hominibus gravis eſſe videa-

Tneent

1

7
5 ℳ
—R——ã—
inn efin

1 1
,Gn

6

“ tur. Ita cit. L. Adeo nemo credit, aut apprehendit æterno-
, rum præmia vel ſupplicia, gravitatem peccati, futuram
„Wα iram expoſcentis, quæ meritò pœnitentiam, & dignos e
W Cfructus extorquere à nobis deberent, quibus imminentem
ſuper impios iram effugere poſſemus cum Achab: 2. Reg. 2l.
RS z. Cum Manaſſe: 2. Paral. 33. à v. 12. ne ſeroò ſapiamus, & ne
ℳα velimus pœnitentiam agere, cùm ampliùs non poterimus
m gum ſalutis noſtræ diſpendio. Sec;: —
l H V. Fa-

r248 CoNci LXVI. Pœnitentia, edg, digni fruilus dotentur.

Sicut ſervi· V. Facite frubtus dignos pænitentiæ. Mat. 3. §. Percongruus in

tum eſt ini-
quitati; ita
ſerviendum

eſt Juſtitiæ.

hanc rem eſt locus S. Pauli Kom. 6.g. Scut exhibusſti membrage

veſtra ſervire immunditiæ & iniqzitaté ad iniquitatem, ita nunc ex-
lene menitza eſie ſeruc,e Iliie ie anitſcatien. Quid
ſuavius? quid minus poſſumus, aut debemus? & tamen
multi, ut luxuriæ, lucris, crapulæ ſerviant, ad omnia pa-
tienda fortes ſunt: poſt converſionem ad virtutem vires ſi-
bi deeſſe, cauſantur. Pudorem, inquit Origenes, buce verbi

Auditoribus incutit Apoſtolus, ut hoc ſaltem obſequiz impendant juſtitiæ,

Exempla

ſanctorum.

§. Petri.

8. Pauli.

Cbriſti repetat & perſonet, & Nomen eſu in parvis & paucis

quod priùs impenderunt iniquitati; q. d. currebant prius pedes veſtri
ad eſundendum, nunc autem ad liberandum ſanguinem currant. Pro-
tendebantur manus prius, ut aliena diriperent; nunc protendantur, ut
propria largiantur. Circumſpiciebant prius oculi alienam ad coneu-

piſcendum; nunc circumſpiciant paupere ad miſerendum, & unius-

cujusq; membri miniſterium, quod exhibuit vitiis, aptet virtutibu, &

abtum, quem exhibuit immunditiæ, ad caſtitatem nunc ſanätitatemg,

convertat. Cornel. hoc L. Pacinchelli in Epiſt. ad Rom. hoc loco àf. 370.
ubi multa ex PP. Englgrave p. I. Dom. 3. poſt Pent. J. 2. f. 152. V. ” Gre-

Itaque dignos peœnitentiæ fructus facit, qui converſus tan-
to ſtudio, & conatu ſervit veritati, virtuti, & Chriſtianæ vi-

r »Quanto antca ſervivit vanitati 2 peccato 9 carni „ diabolo,

ac tam ferventer amat Deum, quàm antea amavit carnem
& mundum. Sic faciunt verè pœnitentes. Sic fecit S. Mag-
dalena, S. Petrus, erinæ negationi, à Chriſto prædiétæ, Mat. 26.

324. & 4 v. 69. trinam redaens confeſſtonem, & amorem: Joan. 21. 1.

ne minus amori lingua ſerviret, quaàm timori, ait S. Auguſt. tr. 23.
in Yo. Sic S. Paulus, priarblasphemus & perſecutor & contumelioſus,
ut fatetur 7. Timot. ti. 13. Zelo legis Moſaicæ, in Chriſtum &
ſuos. Sed miſericordiam Dei conſecutus, & converſus, continus
in Gnagogi prædicabat Jeſum, quoniam hic eſt Filius Dei- Adtor. 9. 20.
quod ſanctiſſimum Nomen ita S. Paulo à ſuâ Converſione
frequens fuit, ut ſingulis ſæpè periodis Nomen eſs vel

ſuis

=
=

Min
—

3
.

hatrin
Mrerunt

E M

inoca
nimime

AAIIIN

Unidos, ſen

üetaavan

min Deie
1t Kes le

leco keel

t etrin,
Aſlimnn

7

uun Netic
Cherttatid

sobe, bi
§. Gre- Mlie con
gor. in Breviar. Kom. Comm. un. Mart. ſuper Evang. Sü quis vult. lelt. .

1

hle,aſe

licg keſcin

iiter
Etecaſale
ileritat

—

e, gue
Enuündu
Cdücde
Mhcehti,
lnßn

=

—

8
1

=èl

—

en Wee in tanto ſalutis negotio nugemur: ne dormiamus. 1249
keng ſuis 14. Epiſtolis repetat ducenties decies novies, Cbriſt: No-
e, men quadringenties & ſemel Cenc. zs.n. 6. Sic mulier Japoni- Mulier Japo-
ma caad veram fidem converſa ſub annum 1621. quotidie nomi-nica.
m na Jeſu & Mariæ toties, quoties antè nomenidoli ſui, ſcil. ad
Dem 14000, invocare conſuérat, ad hoc bene manè ab Angelo Tu-
ds telari, uti antè à malo deemone, excitata. Literæ Annuæ öoc. ad
AWm A. 1621. En linguam ſervientem iniquitati, dein juſtitiæ. En
ss asſietam vanis otioſis fabulis, mendaciis, perjuriis, impreca-
tionibus, ſcurrilitatibus, detractionibus, calumniis, laxan-
r ni, dam in Dei laudes, orationem, laudem proximi. Et ſic de
wa aliis. Sic S. Pelagia Antiochena, Pœnitens, quæ à S. Nonno, §. pel agiaPoœ-
Epiſcopo Edeſſeno, per Concionem (cujus argumentum nitens.
erat: Decretorium Dei Tribunal, & hinc perennes Iaferorum panæe;
iemnn, n inde ſem iterna piorum Ppræmia) converſa, quidquid argenti, gem-
marum, pretioſæ veſtis, mundi muliebris, turpi quæſtu

comparaârat, id omne largiſſimà manu in egenos eſffudit; fa-

RM mulisque, libidinum ſuarum adminiſtris, manu miſſis, ſalu-
tisque ſuæ commonitis, octavâ à ſuſcepto Baptismo die, mu-
tatâ veſte, aſpero ſe cilicio circumdat: capillos, amantium
dAqAlaqueos, reſcindit, feminam cum veſte exuit, Pelagium ſe
dicit, & vitæ reliquum Jeroſolymis in Monte Oliveti, angu-
ſtæ ſeſe caſulæ includens, virilique latens habitu, inter ſum-
mas auſteritates egit. Pexenſeld. Concion. hiſtor. y. Idem ibidem in

— =ẽ
SE
SS
5

£

W
— —
— —
S
— =

E=
—=

te A fne. n.. F. 42. & hiſt. sa. adducit Thaidem Alexandrinam, ſimi- Thais Ale-
* Ilis vitæ, quæ à S. Paphnutio Judicia Dei timere docëta, O-Xandrina.

g mnem mundum muliebrem, libidinis ſuæ inſtrumentum,
en foro publico combuſſit. Ita fiet illud S. Gregorii dicentis: Peœnitentia
M Plerumq; eſt gratier Deo fervens poſt culpam vita, quàm ſecuritate tor- Deo gratior

αvens innocentia. Cornel. in cit. Matth.. S. F.s. Englgr. Pant. F. S. Thom. innocenti,

N g. 2. En fructus dignospænitentiæ, idque ex motivo & metu ven-duando?
r turæ Ie.
6 VI. Inter Frultus dignos pænitentiæ, vel maximè numeran- D
dilil da eſt ipſa Sacramentalis Pœnitentia, cum tribus ſuis parti- Penitentia
W bus, Dolore, Confeſſione, & Satisfactione, vim ſuam, tol. Sacrament.
6DGN Mechtl de Jud. exlr. Tt txt ttt lendi .

*

125 CoNcio LXVI. Pœnitentia, edch dioni frudtus docentur.
compendium lendi culpam, & offenſam D ei, ac Peenam D non tam ex opere
pœnitendi. operantis rite dispoſiti, quàm ex opere operato, & virtute

V. Conc. 6z. ipſius Sacramenti, ex meritis Sanguinis & Paſſionis Chriſti

. 6. Ene, & infiniti pretii, habentibus, & habens, eſtque velut via com-
73. R. 4. Pendiofſa, facilis;, & efficax ad Deum placandum, recuperan-
dam ejus gratiam, tollendumque reatum pœnæ, quæ æter-

na commutatur ſaltem in temporalem, & hæc vel tota et-

iam vel ex parte tollitur, minuiturque, accedentibus præ-
ſertim Indulgentiis plenariis. Vt proinde homini Chriſtia-

no, de ſuâ ſalute vel parum ſolicito, maximè cordi & curæz
eſſe debeat, ut & bene circa hoc Sacramentum inſtructus ſit
(GHcut & accuratius de pœnitentiâ docendum eſt, quàm de
Baptismo) & ut illud, omnésque ejus partes rite obeat, o-
mnisque defectus & obex valori Sacramenti officiens præ-
ſertim per ſacrilegium, evitetur: cùm Pœnitentiæ non ſe-
mel tantùm, uti Baptismo, locus detur, fed ejus repetendeæ

toties neceſſitas impoſita ſit, quoties poſt Baptismum pec-

Poœnitentia, care continget: ita enim à Iridentina Synodo dictum eſt,

fecunda poſt Sacramentum Poœnitentiæ non ſecus lapfis poſt Baptis-
nauftagium mum, ac Baptismum nondum regeneratis, ad ſalutem ne-
ceſſarium eſſe; vulgatâque illa 8. Hieronymi Sententiâ, in
Iſaie e. 3, eſſe ſecundam poſt naufraginum tabilam. Ut enim con-
fractâ navi, unum vitæ ſervandæ perfugium reliquum eſt
ſi fortè tabulam aliquam de naufragio liceat arripere : ita,
poſt amiſſam Baptismi innocentiam, niſi quis ad Pœniten-
tiæ tabulam confugiat, ſine dubio de ejus ſalute deſperan-
dum eſt. Catech. Kom. cit. p. 2. C. . uum. I. de PFænit. f. 321. Trident.
ſeff. Iz. de Pznit. cap. 2. & deſſ. b. de Juftif. c. 1I37. & can. 29. & 30. &
Pnitentia jam cit. Seſſ. 1a. cap. 3. 4. y. & 5. Docendum eſt, ait Trident. Cbritia

tabula.

Chriſtiani i hominis pœnitentiam continere non modo ceſſationem à peccatts
quid requi-
rat! ex Tri-
dent.

8

verum etzam eorundem Sacramentalem Confeſſtonem ſaltem in voto

factionem per jejunia, eleemoſznas, orationes, & alia pia ſpirituali vi-

1c

IImnnomanni
tuchhrinde
nnlertvohr
Uni Don
Illens,X⸗

eorum deteſtationem, aut cor contritum & humiliatum (Pſal. vo. 19. N.

ſuo tempore faciendam, & ſacerdotalem Abſolutionem , itemq ſatu-

—
evenritit,

Wl
Clelk,

. ¹
i Di
(tiſtrut,

irportio

n erube

Kbllten G

—

acitt
ehln
Unl detked

In Uepiann
finsle
odinem:
uln ſt,
Uüheed

4 A/, yn
ulise

— 7

„
. ehene
AIRI

g. ..
K Wnn

1

Aren ee.
n teen

Uwul3hk WVS
—RoNDS—
R
4 AIAA

4 1
6. 1 1.
X ee
4
drveWnnl.
4

e

0 7

ℳ S

WVe in tanto ſalutis negotio nugemur: ue dormiamus. 12 1

. . . ℳ₰ ₰ D
A exéreoiten, öon guidem Pr0 Pa M. XIeindA, Ol vel dacramento, vel

Sacramenti voto remittitur; ſed pro pæœnà, temporali, guc, et ſacræ it-

teræ docent, non tota ſemper, ut in Baptiümo ſit, remittitur llis, Oas

gratiæ Dei, quäàm acceperunt Epheſ. 4. 30. Sngrati, Siritum sanetem

contriſtaverunt, & I. Cor. 2. 16. 7. templum Dei violare non ſunt veriti.

cit. Eſs. c. I4. Et quidem Contritio quò perfectior eſt, eò Contritionis

major portio pœnæ condonatur, & per conſequens fieri po-vis & virtus

teſt, & verò ſatis frequenter fit, ut Contritio tam perfecta ſit, & Confeſſio-
ut tota pœna per eam deleatur, ait cit. P g7. Petr. D'Oul- nis.
trem. cujus varia exempla ap. Pzdag. Chriſt. to. I. p. 2. 6. 13. H. L.ab

hiſt. 2. & 4 f. 797 Et . 1V. J. 1. Viſt. 2. & ſelzt. 4 f. Ast g. Yo. Major. Specç.
Ewempl. V. Pænit. Ei., 6. Eizgelgrave Cæl. Rinbyr. E. J. Andr. H. 3e dà ſol.
547. & ibi citt. Dauroult. c. . Tit. 32. Catechiſmo hiſtor. In Confes-

im ſione verò Sacramentali (quæ eſt ſecreta & humilis ſui ac-
cuſatio coram Sacerdote, de omnibus peccatis, quorum

quis poſt diligens evamen memoriam habet) eâ arcanâ qui-
dem, & ſub rigidiſſimo ſigillo, multis tamen arduâ, ipſa ſui

victoria erubeſcentiæ, timoris & c. pars bona ſatisfactionis
eſt: &. Thom. suppl. q. 0. a. 2. Paciuch. Lect. 62. H. Z. . 32. Et, quod Cenc. 67. n. .

omnino magni ſolatii eſt, ſufficit ad Confeſſionem Attritio, &4.

ſeu dolor imperfectus ex quocunque motivo ſupernaturali,

cum ſeriâ voluntate, de coœtero non peccandi; in quo Cle-

mentia Domini apparet, faciliori ratione hominum ſaluti
conſulens, & admirabili conſilio, dum Poteſtate Clavium Ec-
cleſiæ tradit4, vi hujus Sacramenti & Abſolutionis Sacerdo-
talis, applicantis nobis merita Chriſti, & ſupplentis dolorem

minùs perfecdtum, homo fit de attrito contritus, peccato-

rum veniam accipit, eique cœli reſerantur: cum alias Con-
tritionis dolor perfectus, ejusque acerbitas, ſcelerum ma-
gnitudinem adæquans, & ſic peccata delens, difficilis ad-

modum ſit, ut etiam à pauciſſimis hac vià peccatorum ve-

nia ſperanda eſſet. Catech. Kom. cit. cap. . n. 22. MaroH. cit. tr. .
Ledt. 6. Prop. 2. f. §22. Conc. 6z. n. 2. Denique Satisfacétio Sacra- Vis Satisfa-
mentalis & canonica, ſeu Poœnitentiæ à Confeſſario impoſi- ctionis Sa-

2 TItL tt tt t 2 tæè?&ς Sam.

12 a Coxwcio LXVI. Pœnitentia, en digni Pruſtus docentur.

tæ & impletæ, virtute hujus Sacramenti, ſingularem vim

habent ad remiſſionem pœnæ adhuc debitæ peccatis com.

miſſis, ut eas frudtus dignos pænitentiæ vocet Tridentinum cst.
S. 14. Cap. 5. ante fin. qui vim habent ex Chriſto, in qué ſatifaci.

Quid: Paſio mus? Vid. ibidem & Cat. Rom. d n. y2. 4 f. 367. Notetur hic illud,

D. N.. C. &c. quod Abſolutioni Sacerdos addit: Paſſo Domin: noſiri Zeſu C.
poſt Abſolut? & c. & quidquid boni fecers- &c. quæ verba, etſi ſecundum o-

mnes non ſint neceſſaria de præcepto, & omitti poſſint ex
qualibet causaà rationabili, laudabiliter tamen adduntur.

Elig. Baſſai Capuc. Flores Tot. Theol. Pract. to. I. V. Abſolutio n. 1I. f. 32.
Credo ego, & utiliter addi, nec ſine fructu Pœnitentium,
imdò à piis expeti ſcio. Aliqui Theologi putant, hanc clau-
ſulam elevari virtute Clavium, ut ex opere operato remit-

tuant partem poœnæ, quod ſi verum eſt, neque id erit facix

omittendum, & facilius excuſantur, qui minores pœnniten-
tias injungunt. Et: Paſſio Deminie &c. vim magnam habet,
etſi ex cauſa etiam omitti poſſit. Verba ſunt F. Caroli Mu-

Convenit, ut ſart S. J. Man. Paroch. F. 2. c. 3. n. S. fol. I21. & ſequenti. Addo bre-

Prnitens ſibi viſſimê id conſilii, conveniens eſſe, ut pœnitens, ne arbitre-

ipſi quasdam tur, per leves pœnitentias ſibi à Sacerdote impoſitas pro
pœnitentias

mungat. Iatisfacere, ſed ut ſibi ſatisfactiones aliquas imponat, ſtatui
wWüiuo congruas; ut quòd Sacerdos non facilè audeat præcipe-
re gravia, quia timet fragilitati pœnitentis laqueum injice-
re; optet interim, illum conſiderare, exiguum eſſe, quod
præcepit, ut promptà voluntate ſuppleat, & vindicet ſe de
ſe poenali ſatisfactione: Marchant. cit. tr. 5. L. elt. II. f. gro. Audio,
Bellarmini dicere ſolitum Bellarminum ſapientiſſimum, malle ſe paniten-
ad infernum. Sed & illud notandum, quoscunque rigores
ſuſceptos & auſteritates bonaque opera, dignos fraltus pani-
Fiſra ". To. tentiæ neutiquam eſſe, niſi priùs peccatum mortale commis.-
Ror ſbines hi⸗ ſum, per contritionem vel confeſſionem tollatur, ſicut, niſi
lagio. venenum mortiferum in viſceribus graſſans ejiciatur, ornne

oanorvo.
E leri

gravibus & enormibus delictis Divinæ Juſtitiæ ita facilè

4

tem cum parvà panitentiâ ad purgatorium mittere, qudm cummagna

1

ſei

d teme
le futta.

4 llent
Gmhor
elek enten

Miracli u,

Miiani
ſyr teye
les l den

Mlluie,

cine in4
Münrgotio
UApurimi
Oosmnge⸗
60rrotibn

Kr PP.

Culcke guul

Eefacſcoru
Mnr
Honpochnr
Eeheenteti,

Unenfilu
Inekde
Worumte

ranten
Mn er

uhmes
e le

14 Uldfre

4

2 4
2 4 6*

uen D We in tanto ſalutis negotio nugemur: ne dormiamus. 12 3
*M aliud remedium fruſtraneum eſt; eſto bona opera, à pecca-
AN

tore facta, Deo in tantum de ſe non ſint ingrata, ut ea etiaim
dqe congruo meritoria, uti loquuntur Theologi, præamie;;:,

itdin⸗ non quaſi ex juſtitiä, ſed ex purà miſericordid, ut ait S. Thomas
on 2. 2. 4. 75. 2. 2. 44 I. & q. 53. a. 6. in C. Vnde peccator nunquam
A eſſet implorare Dei infinitam miſericordiam. Solennis huc
,EIH ea eſt Sententia S. Pauli 7. Cor. 13. à v. I. ad g4. mwq. & c. Si diſtribu-
Kona exo in cibos pauperum omnes facultater meas. & C. charitatem autem, quæ
1 tmm nos Dei amicos facit, non habuero, nihil mihi prodeſt. V. Cornel. ibid.
f. zo3. Eheu quâàm faciles ſumus ad peccandum! quàm dif-
udhin ficiles ad poœnitendum, etiam cùm graviſſimè peccaveri-
iu mus! Facite fructus dignos pœnitentic. Matth. 3. 5. V. Conc. 65. March. ððð
enedn Ration. Dom. a. Adv. Lect. ult. à f. 100. ”Ml

k VII. Ergo, per Dei immortalis amorem! ne in tanto ſa-In tanto ſalu-
Dinmmen lutis negotio nugemur, ne dormiamus; ne ſurdi ſimus, tis negotio
umn quod plurimi faciunt. Enimverò nugantur, dormiunt, &c. un, ygen⸗
uie quibus mugæ, ſomnia & figmenta videntur, quæcunque à ſa⸗ tz, , ⸗ .
k eris Oratoribus dicuntur ex fundamentis S. Scripturæ, Ec-„ „ ,
laroru undur exr! 1. e; EC- „. „y. F. 2. Et
es Cleſiæ, 88. PP. & DD. Fidei item Orthodoxæ, de gravitate iuf. Iid. Rer.
r & malitiaâ quaſi infinitã peccati & offenſæ Divinæ; de ſeveri-v. Riſus.

e“ tate Judiciorum Dei præſertim Extremi; de poœnis æternis:
Nugantur, qui in eo peccati ſtatu vivunt, in quòê mori, velle

Ueung non poſſunt: Nugantur, qui, cùm liberrimè peccent, nihil
r de pœnitentiâ cogitare velint, quaſi ſua non referret. Nu-
mi Latur, qui in peccato perſiſtere, latam viam incedere vult,
& tamen falutem ſperare, & ſibi polliceri audet. Miran-
Inut dum eſt, quomodo peccator nugari & ridere auſit. ſupra Conc.

256. n. o. Nugari cenſendi ſunt, qui, cùm graviſſimorum de-
bitorum rei, Deéque obligati ſint, juſtiſſimo ad ultimum
u“ quadrantem exaétori: Matth. v. z6. accumulent potiùs debi-
ta, quàm expungere ſtudeant per condignam pœnitentiam

4 g & opera ſatisfactoria: quin imò qui & vocantem: Redde, quod
nn debes, Matth. 15. à v. 23. ad pœnitentiam & fructus dignos paniten-
nne tieæ, audire nolunt de die in diem, in ſenium, in ultimum
N..⅓

ITt tt tt t ʒ mor-

ſertim carnis (Nagas nugarnm VoCat 8. Auguſt. L. §. Confeſ. c. .)

uunmn ed
III. Anti

1254 Coxcto LXVI. Pœnitentia, edé, digni frudtus docentur.
morbum male ſanè eam differentes, qui ſibi craſtinum pol-
liceri nequeunt: qui in apertiffimo graviſſimi peccati, præ-

Vel alterius tenacius implicantis ſtatu, & ideo æternæ dam-
nationis periculo, cum conſtanter vivant, ducant tamen in bo-

unis dies Cos. Yoh. 21. 13. & lætantur, cum malb ſecerint. Prov. 2. 1c. de

æternis nihil ſoliciti; O perverſorum hominum ſtuhkiſſimæ

ignaviæ inſaniam! nugari, cunctari, in tam gravis animæ &

ſalutis diſpendii periculum! quam omnes damnati ſerò de-

Lamenta ſera plorant nimium! O quàm acturi pœnitentiam, & AZignos fru

non actæ pœ- &ns pænitentiæ! Agere volunt, qui ampliùs non poſſunt: age-
nitentiæ, & re nolunt, qui poſſunt; in quorum interitu ridebit Deus:

poœna.

Proverb. I. 26. Veniet dier, quando eis nec pœnitentians licebit agere,

nec bonis operibus (fruétibus pœnitentiæ) ſe ab æternâ morte poterunt
redimere; quig percutitur etiam hac animadverſione peccator, at mo-
riens obliviſcatur ſui, qus, dum viveret, oblitus eſt De⸗ „verba ſunt
B8. Auguſtini, Serm. 2. de Innocent. apud Calamat. Stvd, Diſe. 6I. de
Fanit. num. I2. & Auctar. in Sentent. E. Pnit. (ubi plura utroque
lIoco) f. 142. Nolite errare Deus non irridetur. Galat. 6.7. Ergo ne- QH
que irritetur, id quod faciunt, qui in tam ſerio ſalutis & æter-

nitatis negotio jocantur, nugantur, ſceleratè, athei potius,

quam Chriſtiani.
Nauta poſt triduanam extaſin Anno Chriſti 1559. uti relatum

Confeſſionale accedunt, non ut ſe de peccatis humiliter ac-
cuſent, ſed hiſtorias texant, ſeſe laudent, excuſent, defen-

dant:? quanquam opus non ſit, neque conveniat, ut porni-
tens, dum confitetur, rhetorem agat, & crimina ſua exagge-

ret: quibus, cum jocus ſit Confeſlio, nulla eſt humilis com-

poſitio ſeu corporis ſeu animi, contra exemplum publicani
Euc. 15. Blasphemè jocantur & impiè, qui loquuntur & ſen-

tiunt contra Trident. & 12a. C. .. dicens: Inpium eſt, Confeſſtonem,

—☚

— =

Non eſt tempus nugandi; ajebat Arnoldus

lLA

ßſ⸗ fia f
Mlalorisn

Etatione t

lont: ſ⸗

ECkii
60. Obern

le ulis mole

(lm ile

Cos elet mul⸗⸗

he etii,

=-=
n-
=☛
—

e= -
= = -
= £
— —
— —
=8 —A
+ —☚
. — ę

S
=2 2
— S
£ £
—
=—

—
= —
——
=
„
=
—

N
Uigelete.
Aenon
Uundo ig
hg. Are

—

Kimenten

Aumoheij

gucæ haäc ratione ſieri pracâpitun, impoſſibilem dicere, aut carnificinam eislun
ilam conſcientiarum appellare. E. Conc. &. num. 2. Verbo: nugart iu
cenſeri poſſunt, qui tam ſanctum tàmque peccatori neceſſa: W I

n Wee in ftanto ſalutis negotio nugemur: ne dormiamus. 1255

ND rium falutis medium irreverenter habent, ſacrilegée quacun-
5 4 . 2 . 8⁸ 2 — 2 „ 32 1
ie. que fatione tractant & agunt: Hi certe frastns digne pænitentic
s non ſunt: ſic ad judicem tremendum debita graviſſima non

na elumuntur, ſed graviùs augentur: Aliter fecit
VIII. Antiochus, de quéò Drexel. cit. L. c. 9. J. 2. fol. 144. FAmtiochus
Climaco, Gradi z. de Obed. In quodam Aſiæ Coœnobio diſcipu-Kelig. quanto
lum commiſſum viro Religioſo, homini miti prorſus ac pla-ſtudio pro
cido. Obſervavit diſcipulus, ſe à Sene nonnihil honorari, uis ad Deum
nerc ullis moleſtis laboribus exerceri; quod aliquibus periiris ſatis⸗
culoſum fuiſſe, non neſciit: cumque etiam ſuâ ſponte avi. .
„dus eſſet multa patiendi, hoc prudenter excogitavit; veni-
anm à ſene petiit, alio migrandi. Non negata eſt. Commen-
Aagatitiis à Magiſtro litteris acceptis, in quoddam Ponti Coe-
nvnobium profectus eſt. Primâ nocte, quam illic egit, ſom-
nium ei tale oblatum: Erant, qui ab ipſo rationes exige-
rent, & quibus demum intellexit, ſe centum auri libras de-
bere. Experrectus, & quid ſecundum quietem vidiflet,
apud animum ſuum revolvens: Antioche (ajebat ipſe ſibi)
E grandi ære alieno ſumus oppreſti; multa nomina reſtant
G&*αexpungenda. Ita triennium in eo Coœnobio permanſit, of-
er, ficii ſui ſedulus, omnibus obtemperans, modeſtiæ ac ſub-
en miflionis cultor eximius; & quamvis à plerisque omnibus,
E ut homo ignotus ac peregrinus, contemneretur, injuriis
mm etiam afficeretur, hæc tamen ille omnia conſtanti patientiâà
ican! concoxit. Exacto triennio denuèò per quietem vidit homi-
unm, nem, qui rationum tabulas monſtravit, & in iis decem libras
min 4 auri deletas. Expergefactus ſecum ipſe dixit: Non totum
I zæs alienum, ſed decem tantummodè libras diſſiolviſti; æ&
u quando reliquum tolles: Antioche majori labore & conatu
eſt opus. Ardentius eſt agendum & patiendum. Abeo tem-
vG, pore amentem & fatuum ſe ſimulare cœpit, nec tamen quid-
quam officii ſui omiſit. Hinc factum, ut quidquid moleſti
E S inſulſi laboris eſſet toto Cœnobio, in unum Antiochum
devolveretur: omnium ſenſus erat, hæc homine bardo non
e indigna. Sed nihil nimis difficile Antiocho viſum eft. 3
n. re-

tredecim annos induſtriâ incredibili exegit. Rurſus autem

S

—

1256 Coxcio LXVI. Pœnitentia, elg digni fructus docentur.

in ſomnis exactores illos vidit, qui omnia nomina centum
librarum expunẽéta oſtende runt: quod ille in ſuum uſum ſic
traxit, ut quotiescunque graviori labore aut novis injuriis

exagitaretur, ipſe ſibi diceret: Memento debiti, Antioche.

Jo. Major. Sec. Exempl. E. Rationem reddere. f. 6So. E. Conc. 2. n. .

Satisfalio
multiplex.

externas ſpontè à te ſuſceptas: per opera etiam aliunde no-

En Anima peccatrix, quàm hic Religioſus, ſalutis ſuæ amans,

ſomnia ſua non in nugas, ſed in rem animæ ſuæ traxerit; ut

per bona opera, per officii ſtatůsque ſui munia, per labo-
rum, injuriarümque, ac malorum tolerantiam Deo ſatisfa-
ceret, & fruétus dignos panitentiær quantum & tu deber Domino?“
reperies, dictante tuãâ conſcientiã, & docente ipsâ ſanctaà fi-

de, quæ ſomnium non eſt, grandem cumulum; quot pecca-

ta, tot debita, pro quibus pæœnitendum, ſatisfaciendum; aut r.
dendum- & tu nolis penitus pœnitere! nolis confiteri! nolis
fructus dignos pœnitentiæ facere?! nolis (quod Theologi variis

modis certè nos poſſe aſſerunt) pro peccatis tuis ſatisfacere,
per actus internos Contritionis, charitatis: per afflictiones

bis impoſita ex præcepto: per eleemoſynas, quibus peccata

redimi „ 10 V imus ex Daniel. c. 4. V. 24. Tobiæ t. IT. Ecckle. 2. 332. pPer

temporalia flagella, à Deo nobis extraordinariè inflicta, ut
Tridentinum docet cit. Seſj. 14. de Pænit. c. g. vel quascunque
poœnas, nobis etiam naturaliter obvenientes; ſi eas patien-

ter toleramus, & ſic, quantum in nobis eſt, illas ad conditio-

nem ſpontaneæ afflictationis quodammodo reducimus, ex
neceſſitate, quod ajunt, virtutem faciendo; atque adeo
quaſi ultrò à nobis ſuſceptas Deo offerimus:? an nolis deni-
que per pium frequentémque uſum Sacramentorum Pœ-

nitentiæ & Euchariſtiæ, per quæ, ceu fontes, gratiæ & miſe-
rationes Dei, peccatorum remiſſio, nobis, ex ipſis Chriſti

Paſſionis & Sanguinis meritis, copioſiùs affluunt! Etſi qui-
dem hæc à te præſtita, factaque putes, an in hisce bonis, piis
& ſacris exercitationibus in finem usque perſeverare nolis!

cum,

eD

0

Keinh

84

Mr!

ii,

rya

tr,

—

SAuten
Centum

NNNANKN

1

inprin
Arioche
4/
AI,

teitN

perlbo.
1 3
eo ſatist.
alandte.

NVer!, MoE

11

lirans
icioe
Aliuncen.
dseen
,GK
fich,.
CNNAe
6tier
ti
s;
e leo
se .
wun.
KNiſe
6 Ci

Weſin tanto ſalutis negotio nugemur: ne dormiamus. 1257

cum, etſi bene ſperare de te poſſis, te in gratià Dei, & Deo
gratum eſſe; id tamen neſcias: Eccle. 9 t. & adhuc minus, te
pro omni pœna temporali (etiam poſt peccata per pœniten-
tiam, quoad reatum culpæ & pœnæ æternæ, remiſſæ) pec-
catis tuis debita, integrè ſatisfeciſſe?! Et ſi hoc etiam obti-

mnnueris; an nolis per talia opera ſatisfactionis & dignos pani-

tentie fruétus, majora immortalis gloriæ præœæmia mereri?! Tri-
dent. &. I4. de Plenit. c. S. & can. 13. I2g. J. 6. de Yuſtif. c. 16. Catech, Kom.
cit. 9. y. àn. y6. S. Thomas 3. p. Suppl. q. IJ. 4. I. & 2. Amor Increat. cit.
ſett. 10. à fal. Sz. Repeto ex S. Thomà Villanovano, ſerm. in
Dom. I. Advent. Felix pœnitentia, quæ liberat à Gehennd. Peccavi-
mus, fratrer; pœnitendum eſt, aut ardendum- quantò melius modicum
pænitere, quàm perpetuò ardere? Calam. in Sentent. V. Pæœnit. fol. Ia.

Oratio Eccleſ. fer. 6. poſt Dom. Paſſ. ad Horas. Cordibus noſtrü, quæ-

ſumus Domine, gratiam taam benignus infundæ, ut peccata noſtra ca-
ſtigatione voluntaria cohibenter, temporaliter potéas maceremur, quàm
ſuppliciis deputemur æternise per Dominum &e. H
IX. Additio. Fructus Pœnitentiæ an à ſolà animâ agen-
di per internos actus doloris, deteſtationis &c. an etiam à
corpore! Infirmitas hujus in excuſationem prætenditur

Conc. &†.†n.. Vid. Conc. .n. 3. 4. Reſponſio facilis eſt ex dictis, Corpus Pœ-

& ex num. y. Nempe corpus & carnem ſcelerum complicem nitentiaâ caſti-
& participem, pœnitentiæ etiam in Satisfactione, quæ tertia gandum, ceu
pars eſt Sacramenti Poœnitentiæ, debere eſſe participem. complex pec-
bPulchre à ſimili exprimit Alphonſ. Anton. de Saraſa, 8S. J. caer
Tom. 2. tr. 16. JG. 7. à n. 31. fol. 7“23. de Conſcient. etiam Corpus ſub- hero &le⸗ &.
ire debere pœnitentiam: Duo in idem facinus Latrocinii conſpii-
rant, herus & ſervus, id;, ſimul peragunt. A Prætore comprehenſi, ad
ſupplicium à Regio Actore poſtulantur. An juſtum, herum meritas

luere pæna, ſervum abſolvi? quid ſi bona pars prædæ ſervo obtigerit,
vel longè maxima portio, & hero nonniſi reliquiæ 5 Tuid ſi herus ad fa-
cinus induttus tantum importunis ſervi precibus, imò & poſtualatio-
nibus, nim- conquerenti, nil ſibi dari pro obſequins impenſis Ntipendit,
atq; adeo poſtulantis, ut ſuâ gratiä latrocinits tantiſper operam det,
Mechtl de qud. extr. lu uu un e cujus

1258 CoNcio LXVI. Pœnitentia, edq, digni fruſtus docentur.
Vid. Canc. zi. ajus frultus ſibi totus cederet? An taq; juſtum, hero in furcam abto, ſi
n. 3. fne, ex ſervus interim malorum omnium origo & complex, & prædarum o-
S. Bernardo. mnium ſurarius, non tantum nil luat, ſed & vivat opiparè, bonis incu-
bans mald parti? Res ipſiſſima eſt in animaà & corpore, ceu domine &
ſervos cùm peccamus, corporis adjiumento id agimus, carnem habemus
criminum complicem, neq, exigua huic de ſcelere lucra cedunt. Cur
ergo non æquè caro luat?“ an quia nobili & praſtanti aliquid condonan-
dum!? quaſi verò neſcias, ex qud fece, ex quibus ſordibus ſtirpem tra-

hat? terræ maſſa nobiliſſimæ cæleſtiq; animæ præferenda non eſt. Dein

carnis causs peccatum commiſſum eſt. Sand ut curet carnu cuticulam,
faucibusq; & abdomini ſit non malè, abdomini indulget potator, libidini

laſcivus-“ corpori alendo & ornando per ſummam injuſtitiam proceditur,

perjurii & rapinis datur opera, utile pro honeſto habeture corpus ani-
mam ad peccatum inſtigat. Jac. 4. I. Vnde bella & c. Rom. z. à v. 23.
Condelector. & c. Malè prætenditur carnis imbecillitas, quæ ad peccan-
dum ſati eſt robuſta. Hæc & plura cit. Saraſa, concludens:
Complicem ſceleri ſatisfaltioni nullo modo debere eximi, quin imò adi-
endum, vile mancipium, at pœënas det ſatufaétonitq, & pœnitentiæ
S. Afra. t conſors caro. Caſtigo corpus meum. I. Cor. 9. 26. Sic S. Afra,
Martyr Auguſtana, Cajo judici reſpondet intrepideè, ſe para-
tam omni tormentorum atrocitaté corpus, quö diu ad Omnipotenti Dei
injiuriam abuſa fuiſſet, ſubdere. Propr. Auguſt. z. Aug. Lect. 6. V. E. Hi.-
lar. à S. Anaſt. Archimede Chriſt. L. I. C. a. à f. S6. Cura Cutic. & carnu.
X. Horrendum eſt, quod ex Annuis Benedictinorum re-
fert P. Chriſtophorus de Vega S. J. Hiſpanus, vitâà functus Va-
Pelagiusopti-lentiæ 1672. I8. Junii, ætatis 79. Vir orationi impensè dedi.
mæ alias vitæ tus; peſte graſſante in Vrbe Valentina ſe in victimam offe-
£ auſlerc, rens & exponens infectorum Confeſſionibus audiendis: erga
Pentechone Deiparam ardentiſſimi pietatis ſensûs; erga Animas purgan-
celatum vo- tes admodum pius. Biblioth. Sript. & J. edita Romæ 1677. fiIas.
luntariè, dam-Hic, inquam refert in ſuus Exemplis Tragici de Confeſſtone P. I. C. 13.
natus. Hifto- à f. 6g. fuiſſe honeſtos piosque parentes & plebe ruſticâ, qui-
ria valde tra-bus filius, nomine Pelagius, de quò tragœdia. Hic à paren-

gica. tibus in Dei timore educatus, virtute non minus ac ætate

pro-

itmtci

lE

erertt,
btel

Ale

Conni
Coccütjan
date

os ire

— = =

(as et i

taorna
Ginuen
Urchuen
aitsr
rkerum
er-
glonen
lre nic
men,n
itt,t

1

7
.
7

E

4

4
4

E

,
eaht
es
m⸗
Uti

= emñnm

.

ʒð

oan WVein tanto ſalutis negotio nugemur: ne dormiamus. 1259
