tuiſſet: invenit tandem è quadam religiosâ Familiâ unum
aliquem, qui alios nimiæ religionis incuſans, quoties ille
Vellet, toties confitenti aures daret, & abſolveret. Fuit hic
impio fœneratori conſcientiæ acceptus arbiter, quem, ut eò
etiam habeat benigniorem, ſæpe ad familiarem menſam in-
vitat, & habet liberaliter. Dum ergo ita vivitur, nocte dua
am

urNode
mminkn⸗
leret,abeit
Nttemi l
ar,

werdos

M
— —— „ 2 S 2 D
Honen dam Nobilis ille, cùm paulò antè cum egregio ſuo Confes-

.

CLum Confeſſario quomodo agendum? Ejus eleftio. 1327

am i.. ſario cœnaſiet, ſubitò extinguitur. Sub idem autem tem-
iedk. pus domones duo famulorum habitu Monaſterio adſunt,
Nm. N. pulſatisque foribus Religioſum evocant, aſtiturum agenti,
bI ut ajebant, animam. Non eſt ille tergiverſatus, ſequitur
nenmie cum ſocio non ſegniter. Ventum erat ad forum; & ecce
hieo Ccernitur Nobilis in herili togâ obambulare, cumque Religio-
erkenſe ſus jam in famulos, quòd ab iis deluſum ſe crederet, bilem
uniin acueret, adeſt triſtis umbra, aitque inter mortuos ſe eſſe, &
unn jam æternis uri inferorum ignibus, quod tam turpi in vità
womeg deditus lucro, ſacra toties profanare auſus eſſet: Et te qui-
Leten d. dem, Sacerdos perditiſſime, à quo ex officio corripiendus
nGdeer eſſem, connivente: quapropter eris mihi merito tuo pœnæ

2
em uA. n

ſocius, qui ſceleris fuiſti approbator. Hoc dicto duo illi,
ficto habitu famuli, ſinguli ſingulos, Nobilem ac Sacerdo-
tem, ſecum ad inferos abripiunt, Sacerdotis ſocio præ ti-

néù more penè exanimato; qui deinde revocato animo ſolus ad

ſnima den
Garene

ſeſino.
1NL...
icbit
ven ſe
i, Eh.

l Nete

teate o.
krtc
enlamin

noltect⸗
n

Aonaſterium rediit, & rem totam, ut geſta erat, enarravit.
Pædag. Chr. to. 1. p. 2. C. I5. J. 2. F. 475. Mich. Pexenfeld. Concion. ad
hiſt. 2r. (quâ à fol. aas. de diabolo, in habitu viri Religioſi,
Confeſſarium mentito: item ſimile ibid. à fF. 2v56.) Dobtr. g4. à fol.
217. Idem vel planè ſimile refert Chriſtoph. de Vega S. J. Alii, puniti,
Exempl. Irag. de Confeſſ. p. 2. C. I2. f. 1,9. in veritatis teſtem ad- vel damnati.
ducto M. Joanne Avilâ, & ex P. Ignatio Blanc: Videm c ra. à
F. I6s. horrendæ vindictæ Dei de Confeſſariis ſimiliter officio
ſuo male functis: De aliis duobus propterea damnatis e
Chronic. Fl. Min. p. 2. L. . c. 35. Franciſc. Joſeph. ex Busmansh.
Feſtiv. de E'irgin. Conc 2. n. g. f. 1025. Tap. n. 3. V. Conc. zo. ante n. 3.
Econtra quanti interſit à bono Conkellario bene dirigi, & ab Confeſſarius
eodem Pœnitentem ſervari poſſe, exemplo docet idem de bonus ſuum
Vega C. 13. à f. 161. 6 Chron. Fͦä. Win. Fuéêre in Gallia, cujus- Poœnitentem
dam Cathedralis Eccleſiæ, divites duo, Abbas unus, ut vo- ab interitu
cant, Archidiaconus alter, amicitiâ uti conjuncétiſſimi, ita & ſervat.
malæ vitæ licentiâ, quàâ Proventus Eccleſiæ amplifſimos in
volu-

1328 CoNCIO LXIX. Confeſ. Dei Vicarius: adſudicem ManuduRor.
voluptates & vanitates mundi, cum injuriâ Eccleſiæ, & pau-
perum, in corporis laſciviam, & animæ damna, malè inſum-
pſerant. Contigit, hoc par nobile fratrum æſtivo tempore
viridi aliquèò pronciſci, ſed eos nocte præoccupatos, cùm
iter proſequi non poſſent, in vicino aperti campi tem plo ſo-
litario pernoctare. Archidiaconus licet malæ vitæ, & cu-
piens latâ viã mundi gaudiis perfrui, & tamen neque cœlo

excludi, ſæpius confitebatur ſuo, ex ordine Minorum, Con-
feſſario, viro religioſo, docto, miti, exemplari, multumque
ſolicito de ſalute ſui hujus pœnitentis, quem ſedulò ex off-

cio ſincerè ad ſaniora, & à vità malè liberà & voluptuosâ, à
periculis animæ, dehortans, aſſiduè Deo commendabat.
Hic ergo in dicto ſacello bonæ quieti de nocte & ſomno va-
cans, eo ipſo tempore, quô ejus Confeſſarius vigil ad Deum
pro eodem preces fundebat, videt in ſomnio Chriſtum ad
Judicium venire cum majeſtate, Cœlitibus comitantibus,
judicandis aliis ad dextram partim, partim ad ſiniſtram ſta-
tutis. Hic videbat, Abbatem cum ſuis omnibus præſenti-
bus famulis, coram judice Divino à dæmonibus acriter ac-
cuſari de eorum, iis ſuprà memoratis, aliisque omnibus pec-

catis. Ad quæ Judex ſuper eos omnes juſtam damnationis

ſententiam tulit, à demonibus actutum executioni datam,
illis in barathrum præcipitatis. Clarè vidit, audivitque

hæc omnia Archidiaconus magno terrore, ſed longè gravis.
ſimo, cuùm inſuper dæmones ab executione peraéëtàâ redu-

ces, vidit ſenſitque ſibi & ſuis ungues imprimere, apprehen-

dere, raptare; unaque videbatur ipſius Confeſſarius, quem

diximus, ex alterâ parte obniti, reſiſtere, cum domonibus
luctari, certare, hic pro ſalute ſui Pœnitentis, illi in ruinam
ad inferos tracturi, utrinque fortiter, lamentabili ſpectacu-
lo. Inter hæc evigilat miſerandus, ſteteruntque comæ, ſu-
dor gelidus per omnes artus, cor ex imo concuſſum pa pi-
tans, tremunt omnia horrêntque membra, linquunt vires,
mens æſtuat: an ſomnium:? quid conſilii: Hæc dum rumi-
L nat,

.
onelaſiu
4noſegi
cve accel
uſit 4
leKenceen
ölmun;

7

Wordeao

ſn

yriacn

An e

urbemt
Mumn eos
u, exolu

Ulrancik

lallobe

l icio

4
—

le au.

Nrete.

aJen
1uitun
echn
Cne,n
Punyift
nrNd
NumN

t,

Mendid

num.—
nodn
rtos, n
lienH
Ie, K.
Iee
nn C.
MIIe
Guleen
lupenol
menchht
ſomnon.
ad Deun
hriſtum d
Wiranribus,
ikan e
BPetn .
BiN..
nbsſet.
ummtenme
Piu ſtris in judicio viderat, quorum & duo è& ſuismet famulis
gnis S fuere: at hi neglectis hisce monitis, in malæ vitæ licenti 4 per-
redr. durarunt, etiam malo vitæ ſuæ exitu. En ut profuerit bo-
mnus Confeſſarius. Ab hoc certè pendet ſalus plurimorum,
modò & bene monenti obſequi velint. ”M

èðð
ZðZG 6

–—

— cCum Confeſſario quomodo agendum? Ejus eledio. 1329
nat, pro ſomnio tamen tantùm habet, anxietatem, etſi tan-
tam, corporis laſſitudini aſcribit, ex animo, ut valet, ejicit,
& nemine ſuorum excitato, Deo ſe commendat, quietique

reddit. Vix ſomnus, redit & prior tremendi Judicii appa-
ratus, vidétque ſui Collegæ, Abbatis ejusque famulorum
damnationem. Maximis proin terroribus denuo excitus,

totusque laſſus & pavidus altum vociferatur, famulos incla-

mat, proſequi iter jubet. Hi dum ad excitandum Abbatem

ſuésque accedunt, reperiunt hos omnes demortuos: hinc-
que agnoſcit Archidiaconus, vana non fuiſſe ſomnia; vera
viſa, ſeſeꝗue cum ſuis, prece & auxilio ſui Confeſſarii, ab in-

feris ſervatum; in terram proruit, Deo gratias refert, cujus
miſericordia non fuiſſet conſumptus, conceſſo vitæ & poe--
—— . „ N 6 . .
nitendi ſpatio; deteſtatus malè actam vitam, firmiter à mo-

mento ſeriam emendationem ſtatuit, Deo ſupplex, quam
à ſe ingredi Religionem, vellet. Et defunctis terræ manda-
tis, in urbem regreſſus, narrat ſuis, quæ verè vidiſſet, ad pœ-

nitentiam eos ſêriò hortatus: Mercede famuilis, &, quæ aliaàs

debuit, exſolutis, reliquis in pauperes erogatis, ipſe Ordi-
nem S. Franciſci ingreſſus, in auſteritate vitæ conſtans, deni-
que plenus meritis, beatà pœnitentium morte defunctus.

Multos ſaluberrime hortabatur, eos præſertim, quos à ſini-

C

Vid. S. Concil. Trid. S&. 12. C. . & Can. S§. Catechismus Rom. ex

decreto Concilii Trid. & B. Pii V. P. M. juſſu editus: P. 2.
LelPwanit. C. y. citt. numeris & quæſt. & q. fI. S. Thomas citt. El-.

8. PFranc. Saleſius Regul. P. I. C. y. à f. 39. Cornel. Janſenius
Ep. Gandav. Concord. Evang. C. 13. it. Cornel. à Lap. citt. LNLe.
Bellarm. Card. Suppl. Tome 7. C'. de Ofcio Principi Chriſt. er-
Mechtl de Jud. extr. Ff F f f. ga

Authores de
onfeſſario.

1330 Coxco LXI x. Confeſ. Dei Wiene: 14 udicem Aamuluflor.

Authores de Vid. S. Thom. Aqu. Suppl. 4. II. totàr & 2. 2. 4.
Sigillo Con-

feſlionis: ed

ga ſanm Lonfeſſat. uem d k. 17 5g. omin. 4. Advent. Conc. §.

Alph. Anton. de arala 3. I. r. ſenmher gandendi. 70. 2. Zr. I. 1.
1I6. à f. 366. L,C0p. Mancin- 8 J. de Paſſ. ). I.. §. Diſert. 1.
Punét. 2. Dobt. mor. 2. 2 f. y 39. & Dſſ. 3. P. 2. Doct. mor. 2.

P. I. F. Cath. J. Vetri g. . 2. & 3. det'oteſt. Cluvzum. & FE. S. Anadr.
per tot. & Panth. F. Epiph. D. G. 2. à f. 16. & P. 2. Domin. Paſſ. Eeri-
tas dicendaaC bafeerio. & c. Jacob. Marchant. Horto Paſt. Can-
del. Wſt. tr. c. LB. 9. & Ind. V. Confeſſtor fäanitentia. Franc. La-
HData 8. f. Theſauxro Mor. to. 1. V. Confeſſarius “ Trop. I. & 2. &
V. Confeſſto. Fropoſ. 15. Alph. Rodericius Exercit. Perſeät. P. 3.

tr. z. de ſincerà & pland ſui manifeſtatione faciends. Wperiofi.
, 1

Alex. Calamat. Glo⸗ Diſc. 1o. n. 3. 4. Franc. Mendoza S. J. in
I. Reg. . 6. 4 f. 472. & eodem Tomo2. Indice E. Confeſſar. Ang. Pa-

ciuchelli O. Præd. in gon. Lect 62. J. 10. de qualitatibus Con-
fleſſarii. Anton. de Molina, Carthuſ. Inſtrulct. Sacerdotum tr. .

c. 3. G. 3. & kr. . C. .: F. I. & 2. Tobias Lohner S. J. Bibl. Man.

Jo. 3. Tit. Confeſſto avVdita g. y. n. 24. & G. 6. Et Inſtrucét. pract. .

Phil. DOutrem. S. J. Pædag. Cbriſt. to. I. p. 2. C. I. F. in hiſt.
4à f. 4S. Mich. Pexenfelder S. J. Concionat. hiſtor. 2f. cum

Voaky. & idce, E. Confeſſarii Of Ciam. Jo. Jahoda S.]. Dom. 13.

poſt Pent. à f. 3989. & Dom. 24. à f. z66. Jo. Bapt. Saint-Jure,
8. J. de Cognit. Dei L. 3. p. 1. c. 12. 4 Sect. 32. & 4
Dauroult. S. J. Catech. hiſtor. C. v. tit. z3z. Ge. Scherer S. J.

Dom. I. poſt Paſch. à f. 3 o. Procop. Capuc. Pænitent. Diſe.15.

de Poteſtate Clavium. & Diſe. 9. Elett. Confeſſarii. Carol. Mu-
ſart S. J. Man. Paroch. p. 2. C. 3. . I. 4 f. 5Sz. Chriſtoph. de Vega,

de quo Conc. 66. n. o. Exempla Tragica de Conſeſſ. P. 2. C. 12. σ%¾

I. àf. 153. Vid. meæ Conc. I. & 2. Proæm. item Conc. 31. 4
7. a. I. ad 2. Henr.
Engelagr. P. I. Dom. 3. Guadrag. J. . U bi multa. Georg. Sche-
rer ſuprà eit. L. ubi ab exemplis de Prædicantibus reve-
lantibus audita in Confeſſione cum pœnitentium dam-
no vitæ & bonorum; z unde iis nihil fidendum. . Alph.
Ant.

Iend. Rer. & IRor. V. Confeſſar. Henr. Engelgrave Cal mn.

42 12,1.24. .
E, .l
ſediolan.
ltr nn,
Pirmt,
, 4 A4

=

—

zieſcht

Kenm

Mrne
Gopmvn

f. 1125. Anton.

une

oſacri
dun

Aumlgr. — CLuM Confeſſario quomodo agendum? Ejus eleio. 1331
ten, Ant. de Saraſa, cit. tr. 17. G. 7. f. a204: Muſart cit. Dy n. 20. à f.
ð 127. Nicol. Turlot, S. T. L. Cathedr. Namur. Præpoſ. & Vi-
Die car. Gener. Theſa. Loctr. Chriſt. P. 4. Letl. g9. à f. 6g9 33. Paciuch.

maileh, ct. Lebt. 62. H. o. n. 415. 49. F. 22. Paul. Layman. S. J. Theol.
Sellg Mor. L. y. tr. 6. C. Ig. Mart. Becanus S. J. Manuali Controv. Fra-
nierW lud. 2. n. 24. & in Theolog. de Sacr. Cab. 39. f. z81. Mart. Bona-
MIA cinæz, 8SS. Th. & jJ. V. D. Comitis Palat. & Equitis Aurati,
rnieIn. Megiolan. de Sacram. Pzænitent. Diſp. f.- 4. 6. ſebl. . totä d f. 169.

eHu. ubi, Sgellum, inquit, dicitur, quia ſicut ea, qua in litteri igilio Confeſſionis
,v myinitis continentur, non poſſunt legs, aliig, manifeſtarie ita neq Sigillum un-

7 Myfc, poſſunt verbis, aut ſignis, aut fabtts, direlts vel indireltè, manife-de dicatur?
Mé Deein Nari ea, qukx audita ſunt in Contfeſſtone, vel aliquo modo pertinent
dondſit ed ipſum, quatenns eſt Confeſo. Georg. Biegeiſen S. J. Mons
r Nee Mrrba, ſ'de Confeſſione p. 5. C. I. 4f- 1és. Amphitheatr. Tragic.
litrti Oü k Actionum, hiſt. . d f. 24. & hiſt. yg. O”YUM
gnit⸗ 2882 Sſ S G E g B, 6 60G 1 E 6. B , G B G d Ee Nie

Ad Mortem, & Judicium Dei tremendum, Præpara- ., con. g.

Hs tio proxima & ultima in extremo vitæ: Devota ad. Rer. .
i Saoacramentorum ſuſceptio: Terrenorum omni- .. ronſef.
ee um abdicatio: Plena in Deum Conſignatio: ubi
Mir Qe neglectu Sacramentorum in extremis.
le egy Vox Clamant 4 Sn deſert o Farate viam Domini Domin. 4.
kn cn4 Laczx 3. 4. H Adent.
Ceon Ar N M. Eccleſia, ut ſicut ſeſe ad proximum Servatoris in

iuserrr carne Adventum primum, recolendum pie parat to-
umdn. NY t1ü0 ſacri Adventús temporis decurſu; ita ejusdem ſe-
In. Nh cundum Adventum ad finale judicium, itidem in
Ff ff ff ff 2 Car-

Judicia homi

1332 CoNcIo LXX. Ad Mortem o udicium Præparatio:

Carne, ſeu Dei Hominis, ſedulò in mentem revocat, cùm
ejus toties, imòô in ſingulos Adventuús dies cum reverenti ti-

more meminit. Legit Domin. g. Epiſtolam ex 1. Cor. 4. à v. I.

quâ apertiſſimè agitur de Judicio, oſtenditque S. Paulus, ſe
non curare, nec curanda eſſe hominum judicia, ſed ſolius
-Dei. Mihi autem, inquit, pro minimo eſt, ut à vobis judicer, aut ab

num non cu- humano die, id eſt, ab humano judicio, ſicut Dier Domivi voca-
randa: neque tur, & eſt judicium Domini, ſic Reis dicitur die, cùm citan-
notro S tur, ut ſe ſiſtant judicio. Sea neq, meipſum judico v. 3. Nihil mihi
cio præfiden- S; ſo, ſe ,, Lon ie icdd —„2 ,, 1,;
HH ſed ſo- conſcins ſum 5 ſed non in hoc jasſt:ficat us am Hlut alten judicat nüié,

lius Dei judi- Pöminkes eſt VE. g. En Deum Judicem, ſupremum, omniſci-

9

cium penſan- um. Vnde addit Lag nolite ante temßias judicare quoadusc, Vé-

dum.

niat Dominus, qui & illuminabit abſcondita tenebrarum, tenebro-
ſas, obſcuras & occultas hominum cogitationes & actiones,

& manifeſtabit conſilia cordium V. y. Juſti, ait S. Anſelmus hic,

non humana judicia, ſed aterni Judici examen aſpiciunt. Cornel. hoc I-.

Dein ſibi, ſuo judicio, imò & conſcientiæ ſuæ profitendum

non eſſe; etſi quis nil ſibi conſcius ſit; putamus enim ſæpè,

nos bene agere, cùm malè agimus; nos ex gratiâ & amore
Dei agere, quod amore noſtræ gloriæ vel cupfditatis faci-

mus. Ita S. Chryſoſt. Ambroſ. & Hieron. Càm multis in rebus

oſpendamus Deum, ait S. Baſil. Conſtit. Monaſt. c. 2. mæjiorem tamen of-
fenſarum partem ne intelligimus quidem “ zacircò Apoſtolus dicebat-
Wihil mihi conſcius ſaum: &c. quodidem eſt, ac ſe diceret “ Malta deli.-

Aa committo, quæ committere me, non intelligo Ppropter hanc cauſam

Propheta ait: Delicta quis intelligit? Pſal. 15. 13. quare nihil mentitus
ſir, ſi te peccatorem appellaveris. ap. cit. Cornel. Itaque non homi-
num, non noſtrùm, ſed Dei eſt judicare, qui & manifeſtabit

abſcondita in tenebris, & intimi confilia cordis, ut nihil la-

teat, quæ egimus, omnia rigidiſſimum Dei judicium nobis-
cum ſubitura. Vnde planéè vel unicè opus eſt, ut hortatu

§. Joannis LParate viam Dominzt nos paremus ad Deum, ad

Judicem: & ne ſimus in hoc S. Thomæ ſimiles: Niſ: videro, non
credam. Yoan. 20. 25. Et hoc, proh dolor, ſumus ut plurimum,

–—

cum

ruefen

4

/ACie

ſ

Pre nal

Eurti, ae

amsin
I mfan

ocate ice
mnes mor

ite ſatr

og

utur x.
inn
uche

£

t.nd. Säacramentorum ſuſceptio; terrenorum abdicatio. 1333
et, dn cum fani ſumus, cùm re ipsa mortem & judicium non ſenti-

Getenii. mus, neque credimus, credituri, ubi pœnitentiæ locus non
ng41. erit ampliu s; at ſerò. Daæmone credant, & contremiſcunt Jac. 2. 19.
Olunh N quia vindicem Dei manum fortem fortiter ſeu graviter ſen-

,Eeilie tiunt. V. Conc. 32. n. f. Ne ergo & nos ſerò cum Phrygibus (qui Serè ſapiunt
Irwα barbari & ſervili ingenio, ſolis verberibus emendantur, & Phryges: quid
D. ſic poſt verbera, & adeo ſerò ſapiunt, ex Adagio, teſte Suida: innuat?
CNr Pbryv verberatus melior: &: Seré ſapiunt Phryges, quod ab Andro-
MIm nico, & Cicerone in Epiſt. famil.-uſurpatur in eos, quos ſerò
ue poenitet male vel ſtulte factorum. Lexicon Geogr. Phil. Ferrarii!
momnidi. Z. Phrygia; fol. 6a.) ſapiamus, docti hactenus ſumus modum
uule. &. media, queis nos ad mortem & Judicium bene paremus.
tenebtt. Videamus in præſenti, quid agendum, cùm Judicialem fe-
Kactione, rulam jamjam monſtrat vitæ mortisque Dominus, Deus,
lmushu cum ad mortem & judicium vocat; ſeu quid ultimo maxi-
Catebl. mè morbo, & periodo vit extremâ agendum ſit bene, & in
Mofemn ſalutem noſtram, tum, cùm nec ſtatione cedere, nec gradum
anine, revocare licebit, nec à morte Dei ſententiam immutare.
moce Vt magis moveamur, cogitemus, nos actu eſſe in extremo
ieustc., hoc vitæ ſtatu. Patienter auditte:
mlindua II. Si vel unquam verum eſt Adagium illud: Eini coro- Finis coronat
entmtte nat opus. le Fine ne corrambas. 81 Finis bonus, omnia bona: opus. Finis
eAddt Vel maxime verum eſt de fine hominis in vitãâ, hinc enim vitæ, quanti
Med; pendet tota moles, tota abyſſus, omne momentum, totum momenti Ex-
pondus æternitatis. Finem hunc hominis obſervat Deus mis ghera at.
uwsiς obſervat Angelus cuſtos, obſervat deæmon, quid ni vel ma-ten dit Deus,
ntom. ximè curæ habeat ipſe homo, de cujus corio, imò de cujus judex.

lelbirtt anim & ſalute agitur. In hanc rem memorabilia ſunt ver-
RtA. ba S. Annæ, Matris Samuelis Prophetæ, in Cant:co, 1. Reg. 2. 10. V. Conc. 75.
unmr Dominus jndicabit fines terræ, ſeu extrema terræ per quæ intel-?n. I.
NtMMAbn ligit S. Auguſt. extrema hominis opera: Melins, inqniens, in
eun, eelliguntur extrema terræ, extrema bomints gquonians non adicabun-
W tur, quæ in melius, vel in deterius medio tempore commutantur d1
inem, in quibus extremi inventus fuerit, gqui judicabitur. FEodem modo

unun Ff f'ſ ff,ff 3 D. Gre-

1334 CoxciO LXX. Ad Mortem & Tudicium Præparatio:

D. Gregor. D. Iſidorus, Rupertus, Gloſſa, aliique exponunt:

quæ expoſitio duplici jobi loco poteſt confirmari & illuſtrari.

Job' c. 32. v. 3. ait Eliu, perſtans in enarrandis mirabilibus na-

turæ effectis, ad Dei japientiæ, potentiæ, juſtitiæ confirma-
tionem, & ad humanæ audaciæ temeritatem reprimendam
(Pineda, Arg. cap. f. y22. Corderius §. J. zbid. F. 6a.ν.) Lumen llius ſu-
per terminos terræ, ubi D. Gregor. D. 27. Mor. C. II. per terminos

terræ intelligit extremas peccatori altioner, do cétque, eas, ſi bo-
næ fuerint, quamvis priora opera mala præceſſerint, cœle-
ſtis gratiæ lumine colluſtrandas: Cuùm Deus hoc loco dica-
tur non tam prima, quâàm extrema terræ, hoc eſt, non tam

blaaut
kelttemum
aneo weli.

.

6unerue i
heg nti
kieutend
nlies

☛

S

8

—

Mum Den

priores, quam poſteriores hominis actiones judicaturus: mien:
Vnde ſtatim monet ex illo loco Exod. 13. 13. Frimogenitum aſins (Inzz
mautabi ove ut aſininam ſtoliditatem & immunditiam cum ted:
ovinaã ſimplicitate & innocentiâ cCcommutemus; hoc eſt, ut Unn,
priores actus malos & ſtultos, utpote primogenitos, quibus Meum
aghata dicitur ſtultitia, in poſteriores bonos & juſtos, de ni zn
quibus judicemur, convertamus. Deinde ſic exponitur & mi, amn
illud Dei ad ob. Nunquid tenuiſti concutient extrema terræ? Yob. rncn, .
3⁵. 12. ubi idem D. Gregor. 29. Moral. c.6. per extrema terræ in- unmocll
terpretatur extrema opera peccatoris, qui ex terrenis deſide- irteyek
riis, quibus immergitur, terra efficitur; docétque, DOeum, Aiin.
qui judicat ſine terræ, ultimis Prædeſtinatorum actionibus t
impenſius invigilare, ut corrigat ſolicitius concutere extre- unkczh
ma terræ, ut emendet; efficacius terrere duras atque inſenſi. iark
biles mentes; Ei quæ, inquit, peſſima ſecuritate duruerant, ſalubri lrr
timore molleſcant quatenus vel ſerò redeant, & hoc ièpſum ſaltem, quod
diu expedtati ſunt, erubeſcant. Neceſſe enim eſt, ut præſentem Mi
vitam bonis actionibus claudant, qui apti ad æternam au- lüimt
Vt magis de ſpicandam judicabuntur. Et licet non ſolas extremas actioo In
ett ιο vitæ nes judicaturus ſit Deus, ſed omnino omnes; ſolæ tamen il. M
fine ſoliciii e, ,, 1; .„ z„ ,„ Ney „ ie mais eſiſi
vivamus, ſeu læ à Deo judicandæ exprimuntur oet. I. Reg. 2. 10. Ut magis de iie
boni, ſeu Extremo vitæ fine ſoliciti vivamus. Credo, ait Mendoza, R
mali. has ſolas expreſſit Anna, ne aut Juſtus de prioribus bonis 6aen
9 con. neſe

Gtſ⸗ 0° . 40 ½ „ 7 „ *
oxramentorum ſuſceptio; tervenorum abdicatio. 1335
Nch: confidat, aut injuſtus propter priora mala deſperet, ſed uter-
AUlli que extremum vitæ finem ſolicitus attendat, malus quidem

I ONNIN..

Eninenmn 58. Greg. con verſus peccator priora ſive media non expaveſcat, juſtus in-
mln choatà uſtitid non præſamat. Et cit. D. Iſidor. L. 2. de Cpc. Eccleſ.
Perkn . 16. de Pænitentibus ait: S quis circa finem ſaum per pœnitentiam de- Nec in extre-
e, ei . ſinat eſſe malus; non ideo debet deſperare, quòd in termino eſt altimæ nis deſperan-
Eiint, Ai vitk. gquoniam Deus non reſpicit, quales antè fuimus, ſed quales circa dum eſt.
looa finem vitæ exiſtimis ew ſine enim ſuo unumquem; alt juſteficat, aut
t, nontin condemnat; ſicut ſeriptum A. Ipſe judicat extrema terræ & alibie
Dicitunns: univerſorum finem épſe conſiderat. Job. 25 3. Fr. Mendova in I. Reg. 2. 0.

ſperando meliora, bonus autem pejora formidando, de qui-
bus uterque judicetur.

Duia ſines terræ judicat Dominus, ait

entm S Expoſit. Lit. n. 33. & 33. f. 39. Conc. 39. num. 9. Inſuper licet Mors
itumdan ſit Echo vitæ: &: quali vita, finis ita, ſeu: ſicut vivimus, ita
locelu morimur, ſcil. plerumque & communiter; de quô Conc. 45.
nics ibus tota, Neque tamen in extremis, etiam maximo peccatori, ab-
lo,e breviata & parvula faéta eſt manus, potentia, ſapientia, & boni-
enmuIe tas Domini, at non poſſit relimere. Iſai. o. 2. Et ſalvare nequeat ; ne-
mIA que aggravata eſt auris ejus, üt non exazdiatn Idem c. 7“g. v. I. Neque

rutI etiamnum occluſum eſt cœlum peccatori, dum vixerit, mo- Licet Peœnit.
ensdebke. do poœnitere velit. Dum ſpirat, ſperare poteſt & debet Dei ſera, rarèò ſit
Cve Denn, miſericordiam; deſperare nunquam. Licet pænitentia ſera Vera.

AMionidiS?

e Amr.

le inlenli.

m tul Archimedes Chriſt. L. 2. C. 3. & alii paſſim de ejusdem Procraſtinatione.
raketen Vnde optimè ii agant, qui per omnem vitam ad mortem &
gmg. judicium ſeſe vigilanter & rité parant; ut bene doceat, K
mdn optime præmoncat cit. S. Iſidorus: Non dubitamus, inquiens, Et ideo ma-
me Haeircafinem juſtificari hominem perpœnitentiæ compuné!ionem ſed quiia ten S
mgsde rard 2d ſieri ſolet, metuendum eſt, ne dum ad Rinem diſpertur converſio,
ſencor uicerta ocoαupet mors, brinusquam veniat bPanitentia Pro Qua It etſi bo⸗
;bols a eſt converſio ad extremum, tamen multò melior ſt, quæ longé ante.

lt illi 4

rarò vera ſit. Pœnitentia & morum emendatio in ſenium di-

lata, cana & calva ut plurimuùm; Pœnitentia Infirmi, infirma

ſæpè, & quæ d moribundo petitur, vereor, ne mortua ſit, ait S. Aͤuguſt.

der. yy. De Temp. V. Calam. Glva Diſe. 1. & aut. in Sentent. V. Prnit.

ſinem

1336 CoNciO LXX. Ad Mortem &y Judicium Præparatio:

—

Tamen & Se- fenem agitur, ut ab hac vitâ ſecurins transeatur. Ap. cit. Mendox. Hæc,
ra pœnitentia inquam, licet ita ſe habeant: attamen ubi priùs vel negli-

IIraëli

vera, mode genter, vel malitiosè etiam, perperam in negotio ſalutis huztfi
ena, & ene atum fuerit, vel in extremis ſaltem, cum jam ſecuris ad ra- unc 44
ont, Pah. dicem eſt poſita, ad excipiendum mortem & ſudicem, diſpo- nin d
ſ. Foy. nendus animus, error corrigendus: cum & tum adhuc per. (e Nlu
. ſonet ox clamanti in deſerto (ubi totus mundus & deſerit, & MWiluhe
deſeritur) Parate viam Domini. Cum Paterfamilias etiam ul- ſethommi
timaâ vitæ horà ad vineam, & ad cœleſtem denarium vocet: Wöreyeti
Matth. 20. V. Eccli. Iz. 26. Cornel. ibid. Ergo Fini coronet opus. lI, Mohn
Aune ne corrumpas. lico.
Saltem in fine III. Proinde cùm finienda eſt vita, cùm ex hoc abeun. uh,
n eſt * dum eſt mundo, & longiſſimo, imò breviſſimo itinere ad al- alo
ed. rerum transeundum, in domum æternitati Eccle. I2. . neque Pnnc
inde huc concedatur ampliùs regreſſus malè decedentibus: Mdenst
Annon omni curàâ & ſtudio eò paranda erit via, quæ ad vi- sGenn
tam ducat, non ad mortem; ad cœlum, non ad orcum; ad Myyume
Superos, non ad Inferos? Hic vel maximè à vitiis ad virtu- mname
tem & pœnitentiam, ad omnimodam vitæ, quantum fieri WIun,
poteſt, & ſaltem ſerio affectu & propoſito, emendationem, unem
à terrenis ad cœleſtia abſtrahendus & erigendus eſt animus, ireii
ubybi etiam corpus languet, jacet, ad mortem ac funus trahi- (odiet
Figura ex tur. Videamus hujus quoddam ſpecimen & figuram. Deute- lhad .
Mayl. . Deo on. 32. Moyſes jamjam, & eodem die moriturus, Canticum e.
mori juſſus illud ſuum adornat, & eloquitur, audiente miverſo cætu Iſral, Wn er
in monte puta à tribus hominum millionibus, iisque ſingulis, voce Uelen
Tranſituum. Moyſis jam 120 annorum ſenis, per miraculum ita confor-. iig
tatã, & adauctâ, uti videtur ( Cornel. in Deut. 31. 30.) auditus. *“
Poſt hæc locutns eſt Dominus ad Moyſen in esdem die, dicens: aſcen- naden
Ae in montem iſtum Abarim, id eſt, Tranſituum, in montem Nebo (Ju- *
gum vel cacumen montis Abarim) qus eſ in terrd Moab, contraz a,
Jericho, & vide terram Chanaan, quam ego tradam ſilis Iſraöl obti- i 4
nendam, & morere in monte: Deuter. 32. V. 45. & ſequ. Itaque Mey-
ſer, Homo Dei, amicus, Propheta, Legislator & Princeps, datà .

Nnegi.

Wi is

Konrsadg.
NNN..
AeE
4s eiimd.
rium TCett
Duerhu. h

oc ceun⸗
12 /0 ee
ecentit .
NDE .

G,

ititn.
ADtun det
Ndlationeny

aninus,

Nus trahi:.

W. Det .
Canticun
atuſfil,
lis, vocte
1 Oel.
) AOCie .
cen⸗re
ARr
MANH

ſel r

eys, u
Lvl

—.— =
SS

kinere 1m0

na.

Sacràmentorum ſuſceptio; ferrenorum abdicatio. 1337
Ifraëli & ſingulis Tribubus benediétione, cav. 23. Aſcendit per

montem Nobe, oſtenalitq; es Dominns omnem lerram-. Deuter. 3as. I.

Mortunsg eſt ibi Moyſer ſervus Domini, in terrdâ Moab, jubente Domi-

no, (Deuter. 32. 49.) & ſepelivit eum Deus miniſterio Angelorum,

loco incognito. Et non cognovit homo ſepulchrum ejuse Deuter. 24.
s. &ũ 6. Multa hic piâ curioſitate adduci dicique poſſent, e
Cernelio his loci. Sed propoſiti eſt, docere, bene mori, cùm
juſſerit Dominus, qui ſicut animam dat, ita eandem Jure ſuo

à nobis repetit, & ſeparat à corpore, ut meritò obſequamur
cum Moyſe, mortuo jubente Domino, cum eſſet per omnia ſa-
mis & validus: Tid. v. z. Moyſes centum & viginti annorum erat, Moyſis Epi-
gquando mortuus eſt“ non caligavit oculus ejus, nec dentes iällius moti

taphium &
nt, & en Moyſes, ſervus Domini (quantum elogium, 4ſ elogium: Ser-
ſunt, & ſes, ſe (quantum elogium, & quaſi a Dowini.

titulus ſepulchralis Moyſis, & epitaphium, reliquos omnes

complectens titulos) en aſcendere jubetur in montem Tranſi-

tuum, ex eôque ſpeculari terram promiſſam, terram ſanctam,
Coœli typum & umbram, & ſic mori, tranſiréque per hunc

montem & mortem non in Chanaan, ſed ex hac vità in lim-

bum Patrum, inde in Cœlum. O felix mors, & tranſitus, Mundus to-

in cœlum & mundo, qui totus eſt & dici poteſt Mons Tranſi-tus eſt mons
tuum; hinc enim nobis abeundum eſt, & tranſeundum: uti anſituum,
de Chriſto dicitur: &ten= Zeſuus ia venit hora ejus, ut t 1 e unde nobis
H Niis, el! Wa fen eX abeundum ad

hoc mundo ad Patrem- Zoan. 13. I. Per crucem & mortem. Con- grernitatem.

ſcendamus & nos, ait Cornel. in Deut.;2. 29. cum Moyſe ſæœpè V. Conc. 45.

montem Abarim, & tranſitum noſtrum ex hac vitaà in alte-num. 2. ex
ram ſpeculemur, quæ ibi nos domus expectet, quis locus, P. Contzen.
qui cives, quod ſeculum, quæ æternitas, diſcamusque mori
& tranſire, imò properare ad cœlum, contempto mundo:
ſicut S. Epiphanius ex Vrbe Conſtantinopolit. ab Epiſcopis Exemplum
ad navim deductus, iis dicebat: Vrbem hanc & Aulam Imperat. §S. Epiphanii.
vitæqg, hujus altionem & fabulam vobis relinquo; ego verò abeo in ci-
vitatem aliam tranſire properans, uti refert Nicephorus L. 13. 6. 13.
Ceornel. in Deut. 31. y. F. o35. qui & nervosè ulteriùs loquitur
in fine in Pentateuch. f. Iosa. hunc tranſitum noſtrum eſſe ad
echel de Jud. extr. CGg gg gg gg *ter-

1338 CoNcio LXX. Ad Mortem &y udicium Præparatio:
æternitatem, de quãâ: Anima noſtra, inquit, æterna eſt, in
æternum vivet, vel beatè, vel miſerè: Jacis hic aleam, aleam
irrevocabilem de æternitate: Audite Chriſtiani, audite Pa-
gani, audiat Orbis: Nulla ſatis magna ſecuritas, ubi pericli-
tatur æternitas: E. ibid. Idque vel maximé in extremis.
Obſerva: ſi Dispoſitio circa temporalia laudabilis eſt, utilis,
ſæpè & neceſſaria; quantò magis de æternis, de Animâ in

æternitatem diſponendum erit. Impium, horrendum, Ani-

mam ſuam æternam orco velle legare (id quod fecit Fœ-

nerator, qui ante mortem, vocatis Notario & teſtibus, con-

Fœnerator, ceptis verbis ſcribi juſſit, borreſeo referens hac formâ: Corpus
ſuam ſuo- mieum terræ dari mando; animam meam dzæzmonibus aſſgno; animas

rumqué am SLvo„Üh„SH, filiorum, Confeſſarii mei, eizdem lego dæmonibus abripiendas:
mas orco con- .

ſignans Te-
ſtamento. . 1 44 KWA .
. Conc. 6g. Notario.) Id ſanè omnes tacitè ſaltem faciunt, quibus nul-
n. 10. la ſalutis cura eſt, conſcientia peccatis ſaucia, quibus lubet
³¹i1immwmori peccato gravi. Itaque propiuùs: Parate viam Domi-
ni in fine vitæ: quâ ratione! S
Ad æternita- IV. Ad extremum æternitatis iter, & ex hoc mundo tran-
tis iter remo- ſitum, removenda funt obſtacula & impedimenta: Illa ſunt
venda impe- Culpæ lethalis noxæ, quæ tolluntur per pœnitentiam, &
dimenra, ſcil. humilem ac integram Confeſſionem Sacramentalem, quæ
Peccata, pber acra Confeſſio ſi vel ſemel in vitâ exacta fuit, in extremis ſit

„Confefſio- —. 4 11 PA Ae r, 111 SANe
.g. gue exactiſſima: excutiendus hic omnis timor, pudor, reſpectus

omnia aufert: humanus, diffidentia de Dei miſericordia, deſperatio ex

& ſine quâ ne peccatorum gravitate & numero; & quidquid odioſam in-
moriare. gratàâmque aut difficilem facere poteſt Confefſionem: ſcias
enimverò; quascunque rationes ritè in vivis Deo poſuiſti,
eas in alterâ vitâ non eſſe reaſſumendas, aut improbandas:
Daicquid enim ſolutum eſt in terri poteſtate Clavium Sacerdo-
talium, ſolutum eſt in cælis Matth. 16. 19. Et: Libertas humani
arbitrii & Divinæ gratiæ eßcacitas oſtendunt, nullum eſſe peccatum
in hac vità, quod per veram pænitentiam deleri non poſſit, ait S. ho.

ite reli

nempe quorum causâ, & conniventiâ peccârat. Archim.
Chriſt. L. 3. c. 13. F. I. f. y7I. V. Pexenfeld. ad bhiſt. 24. f. 240. de

,Kel

igtconfe
Nuliu
is nigi

Conkeſto,

ißs ſllten

eraprio

(hee 1.2

Kren
fmumtkh

nlll,vi

Elonoplon
lel nudi
ia edech
slenſis,
melam 4.

aluo ero

ins

—

Wikicl.

n ewen.

leek m G

GeMind

endxm N .
od fectke
Vihus, n.

Imi: C*²

Nuu, aif

ripiendt

It. rcijn

5 240,
Gobs
bug tt

iun hni⸗

ncoten .

gtian, 4
n,

treknsſt

ehyelu⸗
eratio

lan n.

0 Puki
u N
6 ll
islto
3

eimn etin
and lean

P. 3.4. 56. a. J. V. Conc. 69. - s. & Cag. n.. Cave ſis, ne, quantum

in te eſt, vel inconfeſſus, & omnium maximè, ne malè vel ſa-

crilegè confeſſus moriare. S. Auguſtinus ſolebat dicere, nemi-

nem, etſi nullius ſceleri ſebi conſeim eſſet, committere debere, ut ſine pz-

nitentéd migraret à vitâ. Breviar. F. Ejusdem 25. Auguſti Lect. 6. Sa-
cra Confeſſio, ſi fieri poſſit, omnis antè actæ vitæ noxas ex-
piet, iis ſaltem, quæ conſcientiam magis mordent, detectis,

aut certè à priori ultimaâ inſtitu atur, ait Religioſiſſimus Drexel-

to. I. Tribun. L. 2. C. 7. J. 2. mihi f. 139. Vid. NB. Ex Conc. 6. ante n. .

de Neæceſtate Confeſſtoni. Sit ægro, & aliis circa ægrum, prima

cura Sacramentorum, ab illo percipiendorum, quæ inter
primum eſt Pœnitentiæ & Confeſſionis, ſecundæ poſt naufra-

gium tabulæ, quâ, ut in certum animæ naufragium, deſtitua- Dœmon

Eu

tur homo, plurimùm adlaborat doemon, babens iram magnam, at, ut ſine

ſciens,

ficacia remedia eò usque differantur, dum hæreat lingua & h

omnis ſenſus, ac ratio: uti ſæpè fit, in interitum morientis. Ur.

quòd modicum tem ms habet“ Apocal. 1I2. 12. ut hæc ſalutis ef-Confeſſione
omo moria-

In cautelam ſit Caſus & eventus, quem Guil. Pepinus, Eccle- Probatur hi-

ſiaſtes ſuo ævo celebris, ſimplici ſtylo ita percenſet, Tr. I. in ſtoriâ.
Confiteor, e. 11. Quidam frequenter cogitaverat bene & perfe-
tε confiteri; ſed quoties veniebat ante Confeſſorem, non
audebat aperire Os. Cùm ergo ſemel ægrotaret ad mor-
tem, miſit pro Sacerdote: cuùmque illi confiteretur, & venis-

ſet ad nominandum quoddam ſcelus, quod valde abhorre-

bat, non fuit auſus ipſum confiteri; & ſic rediit Confeſſor.

Quo abeunte, mox venerunt ad eum quatuor teterrimi doœ-

mones, inter ſe contendentes, quis ipſorum eum præſenta-

ret, tanquam ſuum lucrum & præœdam, ante Principem eo-
rum & Magiſtrum Sathan, quolibet afferente rationes pro
ſe. Primus ergo eorum dixit: ego habeo melius jus, eò
quòd feci eum primò peccare. Secundus verèò dixit: non
tu, ſed ego melius jus habeo in eo, eò⅛ quod ipfum in peccato

perſeverare feci. Tertius autem & contrario dicebat, ſe ha-
bere melius jus, quia eum pluries ad S. Communionemac-

— Sscg gg8 gg g8 ² cedere

1340 CoNcio LXN. Ad Mortem & Iudicium Præparatio:

Dœmon dæ-Cedere cum peccato procuraverat. Quartus verò hæc au-
moni invi- diens, atque illis invidens, eò quòd nullum jus in eo habe-
dens, in ſalu-ret, dixit clarâ & intelligibili voce: Vos eſtis valde fatui ad-

tem nlicujus huc enim vivit, & adhuc pœnitere poteſt, & confiteri; quod
animæ. erim. .

bum ægrotus audiens, valde confortatus eſt, & conſolatus
de tantã Dei miſericordiâ & Confeſſionis efficaciâ: propter
quod ſtatim miſit iterum pro Sacerdote; quòê adventato illi
cum dolore & erubeſcentiaâ mirabili confeſſus eſt, & ſic dœ-
monum poteſtatem evaſit: tandéemque ſpiritum Domino
reddidit. Hæc ille, ævi ſui ſtylum ſecutus. Mancin. de Paſj. D.

L. 2. Diſſert. . Mor. dobtr. I. f. 123. V. Biblia Paup. V. Pænitent. à

fol. I12. Ergo vel in extremis ſaltem ritè confiteare; aliàs non
. 5 „„ M *△ ⁶ P $△ „
confeſſus damnaberis. Stultè nimiùm ſalus vel in ipſis ex-

tremis negligitur, neglectu confeſſionis, de quâ agimus: Sa-

pienterque cautela omnis, & cura agitur, ut ea ritè maturè-
