riuntur, ſai. 67. 2o. imò unius diei aut horæ infantes, qui poſt lacturamne.
exactos centum vitæ annos non unam ſolidam horam vel ileue reſar-

diem tenuerunt: & ſteterunt totâ die otioſt- Matth. 20. 3. morta- cimus.
les unius dieculæ, qualis eſt tota vita hominis, totãâ vita otioſi⸗
cùm vel in enio, vel ultimâ, & undecimaâ hora, ultimo tem-

pore vitæ, poſſent aut potuiſſent, tempus non impenſum
Deo, redimere, damnaque animæ reſarcire: neque tamen
faciunt, imò perdidiſſe, parvipendunt, ſicut Eſau, parvipendeni,
dd Primogenita, ſeu Jus Primogenituræ, nobile & ſublime,

vendidiſſet. Gen. 25. 24. Hortatur Apoſtolus: Videte fratre, quo-

modo cautè, accuratè, circumſpecte, ambuletis, non quaſi inſipien- H
ter- uti ſunt, qui tempus hoc breve ad beatam æternitatem

nobis comparandam conceſſum prodigunt, imo eo abutur. õ
tur, in æternam ſuam miſeriam: Sed ut ſapiente, redimentes tem-

pus, ant actæ vitæ peccata flendo & pœnitendo, ut explicat
§. Anſelmus: & præſentis vitæ opportunum ad bene agen- Kternitas
negotium.
erum ad martyrium animatura: Horæ unius negotium eſt aterni- V.n. .
tas, aje bat. Harttung. citd. Redimente tempus. An redimi, aut
revocari tempus elapſum, arbitremur? Hoc fieri ita nequit:
Volat irrevocabile tempus. Ergo imprimis voto ſaltem tempus Voto ſalten
malè præteritum revocemus: Opta, quantùm in te eſt, effi- revocandum
caciter, ſeu voluntate de ſe ſincerè efficaci, ut omne tempus eſt tempus
præteritum in amore & obſequio Dei exegeris: id verò ſoli-b Rernum,

de comprobabis, ubi jam nunc tibi ſeriò pœnitenti & ani- dimendum

mus & re ipſa fuerit, implendi omni conatu ea, quæ ex fide,
Dei voluntatis præcipientis eſſe, noveris: cum id, quod fa-
Qum, infectum fieri, ampliùs non poſſit: poteſt tamen Deo
illata injuria, & per peccatum ablatus honor, reverentia,
Mm mm mm mm 3 obe-

1382 CoNciO LNXII. Docetur Chriſtiand ſapiens Combinatio

Tempus re-obedientia, utcunque & aliquatemis compenſari. Tempus
dimendum, redimimns, quando anteabtam vitam, quam laſciviendo Pperdidimus,

quomodo? Hiendo reparamus, ait S. Gregorius L. y. Moral. c. 25. Et prænomi-
natus S. Anſelmus n Epiſt. ad Epheſ. cit. Tempus redltimeimias, in-
quit, quando anteactam vitam, quam laſeiviendo perdidimns, flendo
reparamus“ dum enim malb agimus, tempius, in quö́ bene operari debe-
mus, amittimus; ſed damnum temporu redimimus, ſi ita vitam com-
mendamus, ut ea bona, quæ olim facere negleximus, & ea, quaæ nunc fa-
cere debemus, faciamnrs. Addo S. Thomam Doct. Angel. qui
Paulum meruit habere magiſtrum: Sic lum locum Epheſ-ex-
ponens: Contingit quandoq, inquit, udo“ aliquis per longum tem-
Pus vitæ vivit in peccato, & hoc eſt tempus perditum. ded quomodo re-
dimet, cum homo non ſußficiat ad debita perſolvenda? Reſzondeo: di-

cendam eſt, quòd tantò magis debet vacare operibus bonis, quantò priks
Ab exemplis. znſtitit malu. Fiet hoc, ab exemplis: Si quoties ſacrum præ-

ceptis diebus audire, aut jejunium aliaque pietatis opera
præcepta ſervare neglexeris, toties nunc conduplicato jeju-
nio, (etſi ad hoc ſub gravi peccato non obligeris ſpecialiter)
ſacro aliisque ſanctis occupationibus jacturam illam com-
penſare coneris: ſi divitias, quas pauperi denegaâſti, & in
uſus profanos ſceleratéôsque perdidiſti, nunc duplicato
nummo ſubtracto tuis deliciis, neceſſitate pauperum eroga-
re contendis: quéôtque horas ſcortando, potando &c. per-

didiſti, duplo plures poenitendo, operibus bonis, (præſertim

charitatis, quæ operit multitudinem peccatorum. I. Petré a. S.) ma-
ximé in ſtatu gratiæ Dei factis, redimere fatagas. Et hoc
ipſum eſt, declinare à malo, & facere bonum. Exuere veterem bo-
minem cum ablibus ſuus, & induere novum, qui ſecundum Deum crea-
tus eſt- Vid. Cornel. in cit. Epheſ. y. I6. Amor Increat. D. g. c. 2. C. 4.
HG. 2. f. 97. Engelgr. Cæl. Emp. Prim. Exor. Anni F. Luce J. 2. Capiſtran.
p. I. Conc. y. Dom. poſt Nativit. D.

Sancécti redi- V. Kedimentes tempus, & præteritum & præſens: de utroq;
mentes tem-

pus. bi à Deo clementer conceſſum bene agis. Id quod fecere

ULrsn

enim intelligitur S. Paulus. Illud compenſas, dum hoc ti-

1
Plüner

zlenntun

drarsann
lone Uhf.
fetlumbe
higlaboren
Cottins;
gel etiam
cd beclenn

run hode

clanter
Uiy rin

„7
1

l

MoN Merr

MUNno

i neruer
NIN

lahalu)
1CNis

Aedn
hcenplo

ſhiatu.
uinen

Utinter.

ichin

en pre
I hor
en⸗
erherf

til
i. ſenn multi, inter quos & ſublimiter Sanéti numerantur, qui, dum
, transactis minus bene præteritis vitæ annis, ſeriùs ad vineam
trm. Dei, etiam horàâ denique undecimâ vocati, ſtrenuè labora
runt, denarium vitæ æternæ & ipſi conſecuti. Sic Saulus S. Paulus.
m6 ad ætatis annum trigeſimum quartum usque, juxta Cornel.
rmih. Proæm. in Epiſt. & Pauli c. 6. & dein Paulus, ad Vineam, quam
ume perditum ibat, vocatus, de ſe audet dicere: Abundantius illts
un omnihus laboravi, ſcil. qui ante me venerunt 7. Cor. 17. 10. Sic S. S. Auguſt.
Andd Auguſtinus 33 annos egerat, cùm poſt vitam in libidine ☛
5HHüf heæreſi etiam traduétam converſus per S. Ambroſium, bapti-·
en zatus, Eccleſiæ Dei accederet: & ecce Princeps Eccleſiæ Do-
unc. Gorum hodie audit. Auguſtino in multis ſimilis Ignatius S. Ignatius.
nA. Loiola pari ferme ætate Deo operari cœpit; & quos ad majo- HW
umin vem ejus gloriam non exhauſit labores! & quantus ſanctus! H
cumm. Tanti Patris non degener filius, Franciſcus Borgia, poſt diu- S. Borgia.
isgen turnum Matrimonium, à S. P. Ignatio Societati adjunctus,
a;i. quantum non egit, ut etiam idcirco omnibus præfici Gene-
ilte) ralis, & poſt mortem Titulo Beat- (longe illuſtriore, ac fuerit
um comn. Ducs) meruerit illuſtrari, à Clemente X. inter Sanctos relaz—
en tus 1671. 12. April. Dom. 2. poſt Paſcha. Sic ignoti nominis Præpoſitus
Amina Præpoſitus Magdeburgenſis, de quô Cantiprat. L. z. pum ultimo vitzæ
ne c. y7. Cüm alias licentioſius vixiſſet, tandem ætate utcunque ve ins r 1
oN. jam provectus, cum graviſſim febri inſperatò corripere- t. denat “l
rätin tur, extemplo Priorem FF. Prædicatorum accerſit, ab eôque meretar.
on multis lachrymis & precibus exorat, ut in Ordinem ſacrum
e recipiatur. Defertur in Cœnobium, recepcus Religioſo
em. amiétu induitur, Sacramentis rit munitur, & ante lucem
we luci eripitur. Mox ab ejus obitu una aliqua Sanéctimonia-
lis vidit in ſomnis quendam Patremfamilias in loco edito

n Teoemporu Præteriti, Præſentis, &, uturi. 1383

5 60.

pe. reſidere; ad quem cum multi Fratres dicti Ordinis quaſi poſt
laborem pro denario diurno accedere viderentur, extremò
eudh ignotus homo (erat hic ipſe Præpoſitus) manum proten-

3 ett
Alecere

Tul

dit, ut denarium tanquam Fratercum reliquis accipiat,
quem Paterfamilias diligenter intuitus: denarium, inquit,
”OYYƷZMẽ acci-

. —– . .
H 3 5 . .

1384 CoNCIO LXXII. Docetur Chriſtian? ſapiens Combhinatio

accipies; ſed non modo; multis priùs remediis expurgandus.

Jahoda Domin. Septuag. ad finem, à f-. Sz. Adeo hic Præpoſitus ul-
timis velut momentis omnem ſuam priorem vitam rede-
merat. Vid. aliud de Lutheranæ factionis Miniſtro infrà Conc.
732. in AA. Ouid eſt tempus redimere: ait S. Auguſt. hom. I. e vo. niſi

cùm opus eſt, etiam detrimento corporalinm commodorum, ad ætern
Ag9guarenda & capeſſenda, ſpatia tempori comparare? Id fecit hic Præ-
Roſariis in- poſitus: Alius, homo militaris, qui Antverpiæ in Noſoco-
firmus miles mio lecto affixus, cùm ſenſim contabeſceret, ſalubriter à P.

tot annos Hermanno Spruyr, viro Societatis J. Apoſtolico, commoni-

nnale brteri⸗ tus, ut indies corollam Marianam perſolveret; ſe nunquam
ſat, quot vi. per omnem vitam illum penſum perſolviſſe, nec modum,
xerat. duéô recitandum, ſe ſcire, ingenuè faſſus eſt; pluribus tan-
dem ad cultum Deiparæ inflammatus, ſciſcitatus eſt, ſi per
biennium lentàâ illà tabe decumberet, quot indies Roſaria

eſſent ſibi perſolvenda, quæ numero æquarent omnes vitæ

dies, quibus illo pio exercitio neglecto vixerat. Reſpondit
ille, cum jam ſexagenarius eſſet, & annus 365 dies, ſexaginta
verò anni 21900 compleòëterentur, 30 Roſaria in ſingulos dies
biennio toto recitanda, cùm numerus 30 Roſariorum indies
per biennium adæquet præcisè numerum omnium dierum

6o annorum, quibus vixerat, id eſt 21900: quéô expleto bien-

nio & vivis exceſſit, & tot Roſaria perſolvit, atque ſi per om-

nem vitam indies penſum Marianum perſolviſſet, ſicque dies

malos & inertiâ exactos in bonos ſanctôsque convertit, tem-
pusque perditum pio foœnore redemit. Engelgr. Cæl. Empyr. cit.
J. 2. f. 25. V. de Cunone ex Drexwel. in ſine citt.

VI. Hoc itaque eſt, tempus præteritum malè conſum-
ptum reparare, & cum præſenti bonæ ac melioris vitæ ve-
lut combinare, nectere, unire, imò cum futuro. Quando

tempus in bono conſumimus, ait, & explicat Apoſtoli locums.

Hieronymus in Epiſt. ad Epheſ. emimus illud & proprium facimus,

quod malitidâ hominum venditum fuerat; ſicq, dies malos in bonos ver-
timus, & facimus illos non præſenti ſaculi, ſed futuri. Ibidem ex Cornel.

D

t. (urd nin

crOetaren

wes ommn

tgerum

nhintn
DH
Dölgentis,
dholins.
VNNRRR.
ho iC

1

I A I

acten

TJeoenmyporis Præteriti, Præſentis, & Futuri.
i bpheſ. . 16. 4 f. v25. Eſt autem Tempuns præſens, quod in noſtrâ

*

2

T emporis

poteſtate eſt, verè in ſummo pretio habendum, ceu quô pre- præſentis

tioſius ſub cœlo in hac vitâ poſt Deum nihil eſt: hoc enim &
cœlum mercari poſſumus, & ab orco nos expedire; hoc ſi

ſemper conforme fuerit Legi Divinæ, & conſequenter etiam

ummum
pretium: ne
nobis otiose
efflluat: non

Eccleſiæ, Fidei, Conſcientiæ, neque de præterito erit me-refluit.

tuendum, neque de futuro. Sed eheu! quis iſta recogitat

enk. corde! Vel ex nunc, in præſenti, ſeriò incipiendum eſt, à
him malo deſiſtere, & pene facere: & hoc eſt, tempore bene uti:
o,nnm. abuti v erd, quod inquiunt impii bapient. 2. 2. Non prætereat nos
ſemmuin Ros temport, & in hoc omnium voluptatum vanitas, ad quam
eemi, ſeſe impii hortantur. Tempus Ppræſens FPluvius eſt, cujus Simile.
irbasn. Luttæ ſingulæ (momenta ſingula) tors Regum theſauris
Bel, in. præſtant, quia iis cœlum, beatitatem, ipſum Deum merca-
Res Nn Mmur. Carò mihi valent Rilla temporum, ait §. Aug. D. 1. Confeſſ. e:21.
umeſt. Veruntamen guttæ fluvii ſunt: effluunt, non reffuunt:
imt Omnes omnino mortales ad illum aſſident, ut de eo hau-
lenn riant; verum vaſe vario & multiplici : alii cribro (cribro aquam
„ es haurire, eſt tempus & operam perdere) inutiliter: & hoe ut pluri- Cerr
n 5 mùm ab omnibus fere hominibus. Vid. Conc. 3y. num. 1I0. eα e- Cur re
H necâ. Nullum tempore melius donum. At guttæ ſunt. TO- ber Patkes de-
nten tum ſimul non datur, ſed per partes, quia res pretioſa eſt. ur⸗
odenr Parens ſapiens filio non totam ſimul dat ſubſtantiam, ne,
ein quod filius ille junior Evangelicus fecit, totam prodigat, &
nen diſſipet, ſed particulatim ei confert: tum quia ejus particu-
n⸗ te leæ tanti pretii ſunt, ut vel ſingulis illarum æternitatem bea-
hn tam ac ſupremam felicitatem mercari poſſimus; quæ ta-
„ mmen eſt tota ſimul, & perfecta ſummi Boni poſſeſſio : tum
Kaon n ne totam irreparabiliter perdat. De tempore loquitur Eccle-
6⁵ en ſiaſticus cap./4. v. I4. Non defrauderis à die bono; & particula boni dond
I g (legunt aliqui: Boni diei] non te pratereat: quæ utique non eſt
Alia, quàm bene agendi occaſio, & virtutis, quæ nulla, &
eſae nunquam omittenda. Vnde monemur: Cantè ambuletiu: Re--
MitN dimen gαt empus: it. Epheſ. y. 1r. & 16. Sed quia Tempus eſt, quia Præſentis
NerN Nnnnnnnn guttæ Temporis

Mechtl de Jud. extr.

— 2*
1386 CoNcio LXXII. Docetur Cbriſtianè ſapiens Combinatio
jactura faci- guttæ & momenta videntur, quia pretium vel ignoratur, vel
lis: cur? non expenditur, facilè guttæ hæ inutiliter fluere, momenta
factura auri Iabi permittuntur, & tempus perditur, ſummà in omnem æ-
facilis.

gnum Americæ, & Regio aurifera, ubi inventa, & ab Hiſpanis
devicta eſt, milites omnes viétores ita ditati ſunt, ut, quod de

tempore Salomonis ait Scriptura 2. Paral. 9. 27. tanta eſſet auri

atq; argenti vilitas, quanta lapidum. Statuasolis humanæ ma-
gnitudinis, tota ex auro ſolido, ceſſit in prædam gregario mi-
liti, qui eam unaã nocte, non totaâ, aleis luſitando amiſit; deditq;
Solem ludere. ocum proverbio, in prodigos jaétari ſolito: Hec ſolem ludit, &
amittit, antequam oriatur: Particula boni doni, à Deo clementer &

liberaliter in tuam ſalutem dati, non te prætereat. Eccli. I2. I4.

Amor Increat. F. § 17. 9519. Et tempus non erit ampliis. Apocal. I0.7. Sa-

Lamenta nius hac in parte & æquiſſimum eſt judicium, ſed cum gravis-
ſimis lamentis, damnatorum de pretio temporis. O ſi quis

damnatorum
de tempore

amiſſo: quid Inſtitor, vendendi temporis poteſtate à Deo acceptàâ, ad por-

pro momen- tas Inferorum conſiſtens, omnibus damnatis copiam face-
1o daturi es- ret emendi aut redimendi temporis, quàm card, putatis, re-

ſent! dimerent velhorulam, vel guttam, vel particulam, vel mo-
mBentum ad ſalutem fructuoſum.
igneâ tuâ purpura, quid daturus eſſes: Darem, inquit, mille
millium aureorum facultates, darem mundum univerfum,
imò mille mundos, ſi haberem. Sic tu, 6 peccator, nunc

cogita de tempore, quod perdu, quòd illi, qui in inferno ſunt, darent to-
Zæ vitæ. Quid
m, delicias o-

tum mundum, ſi haberent, ait S. Bern. de forma hone
tu Herodes ſanguiſuga?: Darem regnum meu
mnes, & poſitâ purpuraà libens in ſacco & cinere, in clauſtri
angulo, in vigiliis & jejuniis, vitam omnem ad extremum
Judicii diem traducerem. Quid tu, Juda Proditor? O ſi da-
retur vel momentum reſipiſcendi, pœnitendi, venia eme-

rendi, illud emerem omnibus laboribus, doloribus, afflictio-

nibus, quas unquam homines toleêrârunt, aut etiam tole-
rant in Purgatorio vel in Inferno, etſi illa etiam centummil-

ternitatem jaéturâ, & ſupra totum mundum. Peruvia, Re-

Mngeum

milnguit⸗
Manuimd ere

Ediffere dives Epulo in

7

———
hnnilenn

7

elolucis

— =

enmmt

1

en Sutm
luins ſet
Etuntoon
Go.0

uus unti.

iieſte,

on a

uniit
N en

fennenee

bpblie
ſtihun

* H

NYNYJeoemporis Præteriti, Præſentis, & Futuri.

ntn 1397
WuI lia, imò mille milliones annorum durarent. Quid tuLuciter,
Iemnen ex angelo lucis in demonem & principem tenebrarum tuo
uneng fſcelere transformate, cum tuis:? Conc. 36. n. . Hæ voces, hæc
ie. ſuſpiria ſunt damnatorum omnium: ſed aquam in cribro
Ss hauriunt. V. Conc. 40. n. ſ. f. & Conc. yI. n. 6. Quid ad hæc ava-
ud ri, libidinoſi, molles, ebrioſi, pauperum & Viduarum op-
machn preſſores, & quivis peccatores, quibus ſententia Paulina jam
Shbmmmen. pridem cœlum occluſit 71. Cor. 6. 7o“ O ſi vel momentum da-
genmn retur, quéô iterum per ſincerum Contritionis actum cum
miieͤ Deo in gratiam redire, orcum cœlo commutare, liceret! Oat
ſienhn ee nte aſſequatur, ait app oſité S. Laurentius uſtinianus (Sanctis Juſtinianus
clememt adſcriptus ſolenniſſimée cum Joanne Capiſtrano, Joanne à us.
ale S.Facundo, Joanne Dei, & Paſchali Baylon, ab Alexandro Octa-
al ς Vo, 1690. 16. Octob.) de Vita olitar. c.· j0. t Pretioſum ſt tempus?
hangne W aut quss lingud caritatem ejus explicet? nörunt, qui amiſerunt: hi enim
8 OIi grato animo erogarent oper, bono rer, delicias, ac gaidquia ſt volaptatts
enie . bro und horula nam exiguo iGo tempore Poſſent ram ac Furorem Divi-
gint . næ Juaſtitiæ ſedare, Angelos exhilarare, flammis æternis ſe eripere, & œle-
eie. ſRe Regnum adipiſei. Annon tu, peccator, in tempore ſapis? in
e Præſenti reſipiſcis V. Engelgr.cit. G.2 Drexel. Damnat. Rogo, C. 3.G. ũ2.
lnon VII. Sed en, Peccator, adhuc magis & pretium tempo- Mslmile, de
e ris præſentis, vel unius momenti, & tuam deſuper demen- Merterore
ece tiam, & miſerum peccati ſtatum, in quò verſaris, agnoſce, fallente: no
m & intellige à ſimili. Audite novum quid anno veteri. Eſt tram oſten-
er4 Mercator fortunis ſuis magnis everſus vel infortunio . vel dit fatuita-
(D ſuâ negligentiãâ, decoctor, & qui fidem Creditoribus fefellit. tem in per-
iee . Hic cum læſis graviter, ſatisfacere non poſſit, nec habeat in dendo tem-
eiaert ære, luiturus proin in corpore, carceri addicitur eàâ ſenten-pore.
ni tiaà, ut, niſi intra annum & diem Creditoribus aliquatenus
enae ſatisfacturus eſſet, elapſo hoc termino poœnam ſuſpendii in-
ni famis publicè ſubiret. Sed ecce! Rex quidam potentiſſimus,
noti ſibi hujus Mercatoris clementiſſime miſertus, eidem
f “ confert Ioparchiam aliquam, aut Ditionem tantorum fru-
ne Gduum & proventuum, qui ſingulis 24 horis vel dicbus
Nn nn nn nn 2 1440

Applicati

1 3988 CoNCIO LXXII. Docetur Chriſtian? ſapiens Combinatio
1440 florenos (ſi quidem ipſe in illis colligendis induſtria

ſuâ, quà facile poterat, cooperari voluiſſet) idque merâ &

liberaliſſimâ gratiã hujus Principis, ac ſine ullius in vicem
△ 4 * * f * 2— S= 4 D
penſionis aut censús exactione, omni utili penitus cedente

Mercatori. Quanta hinc unius anni ſpatio huic acceſſerit pe-

cuniarum Summa! Ne miremini: ingens ea eſt, & tanta, ut

non tantùm per eam omnia ſua debita expungere potuiſſet,

libertatem ſuam redimere, ſed ſic inſuper diteſcere, in om-
nem vitam abundans feliciſſimũsque ut fuiſſet: unius enim

anni ſpatio in Reditus accepiſſet florenos 52 6ο, ſeu quin-
genties mille, vicies quinquies mille, nongenta, ſexaginta.
Sed quid ad oblatam tantam gratiam egit hic Mercator hoc

miſero ſtatu ſuo & manifeſto periculo infamis ſupplicii æ&
mortis, ac neceſſitate extremâ, dictaturâ haud dubiè ſaniora
conſilia? Sed horum nihil admittit ſtolidiſſimus Mortalium,

omnem gratiam reſpuit impudenter & temere, auſus inſu-

per helluari, pergræcari, ludere, otiari, dormire, nihil an-

xius ac ſolicitus, idque ad ultimum præfixi morti ſuæ ter-
mini momentum. Annon hic omnium veſtro juſto judicio
ſui ipſius carnifex, furcam, gladium, rotam, & ignem meri-

o, tus? Sed: Mutato nomine, de te fabula narrature Horat. Tu er ille

ad peccato- vir, peccator: De ore tuo te judico, ſerve nequam Lucæ 19. 22. Tu
rem. V. Conc. es mercator ille in Deum, Proximum ac teipſum injurius &

quantus?

4 W infidelis; Tu, ut S. Bonavent. Cardin. in Dieta ſaluti loqui-
catot debitor eiir. Magnus debitor e&, peccator! Deo debes rationem; tibi debes

perditionem; inferno debes corpus & animam. En de te jam con-

clamatum eſt, mortis Sententia lata, & Veteris & Novæ Le-

gis tabulis Divinis! Anima, quæ peccaverit, ipſa morietur. Exech.

15. 4. Et : Nipendium peccati mors eſt. Rom. 6. 23. Locus Arreſti,

& carcer tuus, eſt corpus tuum, uti vocat idem S. Paulus

Rom. 7. 24. quis me liberabit de corpore morti hujus? Deus, Deo-
rum Dominus & Rex Regum, cujus bonitati non eſt numerus, & ſa-
pientiæ infinitus eſt theſaurus, hic, hic tui miſeretur, miſeratio-

nibus verè magnis, de quibus Thren. 3. 22. Miſericordiæ Domini,

uis

(ebewern

e

ℳintl

6

Geſt, guen

liſoooenn

in: heeen
MNN
nnt h
les te⸗

ktian,

Imleni
.
nln mit

imtu

ſohitnn .

Ehlobur

tinuei,
hure
Ughlinn
yn

4N

Vbtha
etitd

ete .

Cere,n.

: uninn
o, kuli.
õ
ercate
ſupplicie
bie ſinn
Mortallin

, Wi⸗

lete⸗

inticdn
trernn
v. NH
ℳ H

=

nininibt

sen
mN. .
ſorele-
lkü.

Mel.

1CM

r
NE

mus eſt, quem tibi concedit; & in hoc ac hujus quatuor
partes ſeu tempora; Menſes duodecim, dies (Anni commu-

applices, & tu quoque cum Deo manum admoveas. Et

Teoenmporis Preæteriti, Præſentis, & Futuri. 1389

quia non ſamus conſumpti. Ex iis, tibi offert & concedit theſau-

rum verè magnum, opes ingentes, quibus & grandia tua de-
bita reluas, & mirè diteſcas, modò in rem & ſalutem tum
1 A Deo con-
uid illud tam divinæ liberalitatis Doni: Gratia Dei eſt, au- ceſſi temporis

xilia ſunt Gratiæ Divinæ; Tempus eſt, & hoc præſens: An- partitio mi-
nutior.

nis) 365. cum ſex fere horis: Horas anni 8766; Diei 24: Sin-
gualrum horarum Minuta 6ο; quæ unius anni faciunt ſum-
mam, ſuprà notatam, 525960, ſeu Minutas quingenties mil-
le, vicies quinquies mille, nongenta, ſexaginta. Et quot in-

ſuper in his momenta, quod eſt punctum temporis, quale in

breviſſimo oculi ſeſe claudentis vel aperientis motu & ictu
cernitur! Pexenfeld. Appar. Erudit. cap. 3. fol. 9. Singula/hæc mo- Vitam no-
menta & Minuta ſunt illæ ſingulæ pretioſiſſimæ guttæ ſaprà kram quaſi
num. 6. ſunt Particulæ boni doni à Deo: quæ ſingula ſufficerent, wereatum
ſi velles, ad redimenda tua omnia peccata, ad impetrandum Mo⅞uee dies
Dei gratiam, beatitudinem ipsümque Deum, qui non valr eàn alientt,
mortem peccatori; Exechiel. 15. 21. & 23. & ſequi. Item c. 33. à V. II. cri . S
ubi v. 12. Inpietas impii non nocebit ei, in quacunq die converſus fu- qux volus, ait
erit ab impietate ſud. Sed quid agis, peccator: Vivis, quaſi non S. Greg. Naz.

eſſet Deus, cœlum, infernus; velut æternùm victurus, dis-i2 Sentent.
ſipas Dei tam pretioſa talenta, malè impendis annum & diem, V. Conc. 35.

n. 9. de I homa

menſes & hebdomades, horas, minuta, & momenta ſingula, ,

vivendo luxuriosè, otiosè, ebriosè: quô denique fine?! Re-
pentinus ei, ſuperveniet interitus, & eum ſanitas non ſeéquetur. Pro-
verb. 29. 1. neque ſalus. Item Eccli. .5. ſimilia, allegatque D.

Auguſtinus tr.33. in Joan. & addit: quando veniat ultimus dier, ne-

ſeu Iugratus e&, ſi eum expebkass quia hodiernum haber, in qus corri-

R garis. Ap. Cornel. in Exech. 33. 12. Cit. Ergo Epheſ. y. I5. Kedimentes
tempus: Et hæc de tempore Præſenti, in futurum: dequo:

VIII. Hoc Tempore præſenti rit compoſito ac impen- Futuri tem.

ſo, præteritõôque per pœnitentiam emendato ac redempto, Poris Ratio

Nninnnnnn 3 etiam

— “”YU “
1390 CoNciO LXXII. Docetur Chriſtiand ſapiens Combinatio

& cura ha- etiam fautari Tempori cura erit facilè, & eſſe debet. Sæpiùs
benda. Cele- cum reverentiâ prælibatus Orbis & Gentium Doctor, in o-

bris locus ad mni palæſtrâ ſpirituali exercitatiſſimus, iterum & in hoc nos

z &, 3 7 inſtruit ſuo exemplo: Ad Philip. 2. 72. Fratres, inquit, go me non

26. d. arbitror comprehendiſſe. Enum autem, quax quidem retrò ſunt, obli-

§. Paulus ob- VP'ſcens, ad ea verò, quæ ſunt priora extendens meipſum, ad deſtinatum

litus præteri-Perſequor, ad bravium ſupernæ vocationi Dei in Chriſto Jeſm. Ce-
torum: quo- lebris eſt hæc Sententia & doctrina S. Pauli, quâ docemur
rum, & quo- ſemper ad perfectionem, & in virtute progredi, & ita in fu-
modo? turum cautum, ſedulum, induſtrium ac providum eſſe, &
hoc eſt, optimè ordiri annum novum, eumque decurrere.
Itaque Apoſtolus, Ego, inquit, nondum me ad perfectionem
perveniſſe mihi perſuadeo, ſed omni contentione ad eandem
pertingere allaboro. Quid verò eam aſſecuturus ages: Sci-

re vis Anteactorum obliviſcor, & ea, quæ mihi adhuc de-
ſunt, ob oculos pono: ad hæc me animo; hæc aſſequi, toto
animi ſtudio connitor. Præclarè S. Bernardus Epiſt. 2r3. ad

Abbat. Guarin. Nunquam jieſtus arbitratur, inquit, ſe comprehendiſſe;
nunquam dicete Satis eſts ſed ſemper eſurit, ſititq; juſtitiam, ita ut,
ſemper viveret, ſemper, quantum in ſè eſt, juſtior eſſe contenderet: nam

ſemper de bono in melius proficere, totis viribus conatur. Unum au-

tem ſupple: eſt neceffarium, inquit S. Anſelmus: vel juxta
S. Chry ſoſt: Vnum hoc ſtudeo & ago: quid illud! quæ quidem
retrò ſunt, obliviſcenz. Juxta D. Thomam , quæ retrò ſant, tempo-
ralia bona & lucra, eorum obliviſci ſe ait: erat enim dives &

nobilis. Juxta S. Auguſt. in Pfal. gg9. quæ retrèò ſunt, id eſt, præ-
terita peccata, aut, ut Vatablus, udaismum aut vitam in eo

actam. Ita eſt, cùm de peccatis noſtris per juſtam Confes-

ponere poſſiimus, commendando & committendo nos Mi-
ſericordiæ Dei infinitæ; etſi de iis dolere, ceu de Dei offenſis,
nunquam non bonum ſit, & meritorium, Deéque placens.
Oblitus ſuo-Sed vel maximè intelligit S. Paulus ea, quæ retrò ſunt, præte-
rum bono- rita ſua bona opera, labores, paſſiones pro Chriſto, duori
èð . Oobli⸗-

4
lrleo:

ſionem ſacram ritè pœnituimus, eorum obliviſci, eâque ſe-

.

e

lllem

biplicl.
Arc sgen
Puent 4

Mbma nur
N Oe
ekec

Pöblancin
Uliosopere
(enteſcun
lhne Meb

on vo
Mclinit

,gul
fimm d:

Wmung

Einu hnn
nui ninl

hennſi

n hnfiere
neamnn

Aunen
un,

Unhnttg
——

t Geni

cum ele
Cecufrelt
tkeckionen
1d eanden

agesl i
iachuc

egdi,in
sag
umli

n, i,

cabrt,un

, Vun d.

G. ſelpon

,lenno⸗

5aς
n ee
Corte:

eihel⸗
Mor.
ofeols⸗
Dens

/. l.

oronn

r n..
AtheNme
Uen
nniſat cl.
,ullti
Gi E
‚Kitnh

.

TJemporis Præteriti, Præſentis, & Futuri. 13091
obliviſei ſe ait. Oportet planè non reſpicere, quæ bona & rum operum
bene hactenus egimus (quia horum memoria & pigros & præterito-
ſuperbos facit: ita SS. Chryſoſt. Ambroſ.) fed ad ea, quæ no-rſum.
bis adhuc agenda ſuperſunt, nam qui perſeveraverit in finem, ecsneio ex
hbie ſalvus erit. Matth. Io. 22. & 24. 13. quanquam inſitum nobis norum pra.
omnibus à naturaâ ſit, & velut ingenitum, ut facilè & ſtatim teritorum
animos ac oculos reflectamus ad id, quod magis delectat operum. V. de

(uti delectat id, quod nobis videmur bene feciſſe, in quò Simeone Styli-

nobis blandimur, & velut quieſcimus, etiam cum ſæpè in ſetaâ à dæmone

nullius operæ pretium fuerit, oculo amoris proprii nos de- deceptoe Faſti

cipiente) quàm quod nobis triſtitiam affert, & cujus magis?“n-. J. Jan.
pudere nos deberet, uti ſunt paupertas noſtra ſpiritualis, &
multum, quod nobis deeſt. Sicut, inquit S. Gregorius, L. 22.
Moral. c. 6. in id lecti latus maximé ſe æger vertit, quod mollius ac plu-
moſius, quodq; ad ſusè refocillationem & quietem commodius ac magis

Simile.

proprium eſt: ſic (quæ hominis infirmitas, imbecillitas, & imperfectio

eſt) libentins & majori cum voluptate recolimus, & voluimus id, quod
antèò egimus bonum, quàm quod nondum habemus. Sed in hoc vado
multa eſſe pericula, prœæmonets. Bern. Serm. de altitud. & baſſic. cor-
di ſi enim reſpicis ad ea, quæ habes, ele varis in Dnerigen dum te aliis

praponu; proficere negligi, quia magnum te habere arbitraru, & tepi-

dius incipis deficere, & remiſſius agere. Exemplum manifeſtum

in Phariſæo: Lucæ1s5. v. II. &I2. Ergo, quaſi incipientes pri- J
muũm, agamur. Ad ea e⸗ ſunt priora, ante me, ſeu à fronte, Ad agenda
& adhuc agenda, extendens meipſaum, extremo niſu & conatu, adhuc ſe ex.
d d⸗Rin SSõ e‚ f. Abraviu, Voca- tenditPaulus:
ad deſtinatum lerſequor, totusque feror, ad bravium ſupernæ Eoca Ita & nozim
tioni, ut præmium, certantibus & vincentibus à Deo p 10PÜνσmur. HM
ſitum, aſſequar: Ia Chriſto Jeſu, per Chriſti merita, ejusdém-

que gratiæ viribus. V. multis Alphonſ. Roderic. Exercit. Perfect.

F. I.tr. 1. c. 7. Cornel. in Philip. 3.13. Tirin. ibid. En Chriſtiane, quò,
ritè ad Deum & ſecundum Conſcientiam compoſitis præteri-
tis, reſpicias in præſenti, ut proximè futuri & fecuturi cu-
juscunque temporis, anni, menſis, diei, horæ, minuti, imo
momenti, curam geras, ut in ſalutis tuæ profectum, denique

„

☚

7392 CoNcio LXXII. Docetur Chriſtianè ſapiens Combinatio

præteritis nil anxiis, præſentia negligentibus, futurorum &
æternorum incuriis, repentinus veniat interitus. Proverb. 29. 1. Id.
quod contigit cuidam Militi, de quô Iacobus Marcnnt
—Sð Horto

1

—
mercedem in cœlis, bene impendas: hoc jam nunc firmiſſi. Nn⸗
méè ſtatue: quravi & ſtatui. Pſ. 115. Iobo, ac propone, & nunquaem 1 Abſcin
non exequere. col
IX. Ergo ſi ſapis, dic animo & facto, quod S. David cogi- Mi Nih⸗
tans dies antiquos & annos æternos, præteritum & futu- ude del
rum, in mente habens, dixit & fecit: Dixi- nunc cæpi- hæc onotennd
mjutatio dexteræ Excelſi. Pfal. z6. II. Firmiter propone, fortiter . hiel
age; & certus eſto, Deum non defuturum ſuâ gratiâ. Paſſim nufgin
experientiâ conſtat, & Senibus, etſi hic & nunc oblivioſis, & ( Miſ
moribundis præteritorum memoriam frequentem eſſe: ſed mnin .
aliter piis, aliter impiis. Juſtus Rex Ezechias moribundus: Mneev
Ri nrætcri- Recogitabo tibi, inquit, omnes annos meos in amaritudine animæ mekc. tedu
g pecca⸗ Iaiæ 35. 1. id eſt, omnia peccatamea, quæ ſingulis annis feci, Mnverd
torum memi- in memoriam revocabo, de iis dolebo, veniamque gemens Hhm 4
nerunt pœni-precabor. S. Bern. Nrm. de Virginib. urget verbum: Kecogita- cinii
tendo, utEze-bo- id eſt, eterum cogitabo, inquit, ne aliquid fortè oblitus ſim; negg (mwendi
chias: Impii aliquid invindicatum & indiſcuſſaum remaneat. Id meritò deni- , biper
impœniten- que & in extremis faciunt ſalutis ſuæ amantes pœnitendo. Wig rie
doeh An- Aliter impii: Hos inter, Rex Antiochus, cognomento, Illu. anlrirg
ſtris: rectius Infamis, moriturus: Nunc verò reminiſcor malo- hopohm
rum, quæ feci. & c. I. Machab. 6.12. & 2. Mach. g. 13. miſericordiam non Dralce
conſecutus, quia ſimulatè, non ſeriò pœnitens: Nempe: Vie (E e
impiorum tenebroſæ; neſcéiunt, ubi corruant. Proverb. g. 9. Impii ä Mil
neque pœnitentes præterita recolunt, præſentia negligunt, benmte 1
futura ſuo damno æterno experiuntur: dum hic eò cœcita- nleſoln
tis perveniunt, ut non videant, aut videre nolint quò impin- lien
gant, & ſua, quæ committunt, errata non advertant, imò his S
etiam commiſſis, nec proprià ipſos lancinante Conſcientiâ; nri 6
imò interdum ita obcœcentur, ut, quod peccatum eſt, ipſis et
non eſſe peccatum, & quod mortale, graviſſimumque for- ir ſeh
taſſis eſt, nonniſi veniale eſſe videatur: usque dum ipfſis, de niſen

aller,,,
Cnini

nt Jeoenmporis Præteriti, Præſentis, & uturi. 1393
rim. Horto Paſt. tr. a2. de Fide Chriſt. Lect. 11. Propoſ. 2. f. 234. ad Annum
Nmun 1621. Subjiciam, inquit, hic funeſtum exemplum, quod ocu- Sic miles im-.
ii’s noſtris conſpicere potuimus. Juvenis quidam Oppidi Pius miſerè
Sg noſtri in Hiſpanias profectus, ibi uxorem duxit. Aliquot colluſore
imtin poſt annos, neſcio quam ob cauſam, Matrimonii ſui pertæ-onfoditur
ee ſus, uxorem deſerit. Redit in Patriam; ibi carnis vitiis ſe
Gem addicit. Puellas plures, quæ honeſtæ habebantur, ad caſti-
in tatis naufragium pertrahit, & in peccati occaſiones præcipi-
e tat. Multis jam annis una, quam deflorärat, utebatur ut
tendeh concubinâ. Volebam ego tanquam Paſtor ejus cupiditati
norbuum obſiſtere, nec valebam; quia & militiæ & malitiæ ſeſe aſcri-
euns pferat. Frequentiſſimè interim ad ſuam redibat pellicem.
Sanmsh Dolebam verò utriusque animæ perditionem publicúmque
gegen ſcandalum. Acceſſi ejus Capitaneum D. Inigo de Brizuela;
mN“ rogavi, ut huic ſcandalo provideret: quod ſtatim promiſit.
Nroo Nam vocato illo, qui ſuas vices gerebat in Vrbe Philippoli-
ein. tans, (ubi partim, partim Mariæ-burgi præſidiarii erant mi-
mienn lites ejus) vices gerenti huic præcipit, ut militem hunc re-
emI. vocet Mariæ-burgo (loco nimis vicino ſuæ Concubinæ)
I Philippopolim, & advigilet, ne excurrat quoquam ſine ſpe-
fimunn cialiſſimà licentiâ, interdicatque ei ingreſſum Vrbis Convi-
Nene“ nienſis. Revocatur igitur, & præſcinduntur ei occaſiones
„M peccati. Nihilominus aliquoties adhuc ſubreptivè noctur-
l no tempore ad ſuam accedit. Verùm non multæ hebdo-
E madæ poſtea excurrerunt, dum chartarum luſui vacans,
ine cum Hiſpano quodam obortà contentione pugione confo-
nt,imeh ditur; & ita ſubitò ei vita eripitur, ut nullius auxilio juvari
CNα potuerit, nec Sacramenti alicujus ſubſidio. In quâ verè
und fuerit dispoſitione tunc, novit Deus. Ego non potui aliud
ed cogitare, quàm Menſurâ jam impletâ, Deum finem ejus pecca-
in i tis voluiſſe imponere acerbo hoc caſu. Iutelligite ergo hæc, qui
numnnd obliviſcimini Deum ne quando rapiat, & non ſit, qui eripiat. Hæc
,1I Marchant. Finio verbis S. Thomæ à Villa Novà, ſeriè ad
Mch. Poenitentiam metu Divini Judicii hortantis: Veniet ecce tem-
O Mechtl de Jud. extr. Oο σοNvvn 0°σ° Pus,

1394 CONCIO LXXIII. Homini Iuno Vatio; Anni &VieClauſul.

Vid. hiſtoriæ puas, inquit, quando raſ Entis horæ recordabimur, ejalalimim, &. S ſeli.
aliæ Conc. 20. mus; Fruſtra clamabimus, contra nos dicentes: heu! guia; nolui: ben
n. 9. & Coné. zeihi, Juia kantam miſeriam evitare non curavi, cum in mann med

71. n. g9. Ind.
Rer. E. Olfti-
at.

& tam facils fuerite & c. Ap. Car. Vanhorn Conc. o. Dom. 2. ea-
drag. fine. Itaque in ptæ ſens, futurum;& ipfam æternitatem
ageé, & Vive.

Authores in Vid. Cornel. à Lap. zmyehtr. 17. & 16. &t. citt. Henr. Enhgel.

Materiam
hujus Con-
cionis 72⸗

grave, Cæl. Emp. Prima Anni Ewop. Feſtaà Luce, H. 2. Joann. Ca.

piſtr. Brinzing Parte 1. Dom. poſt Nativit. Dom. Conc. j. Petr.

D'Oultremann, Amor Increat. l ib. a. cap. 2. ſebt. a. à f. g16.

Tob. Lohner Beyl. Man. tom. a. V. Tempus à f. 32. Philipp.
Harttung S. J. Conc. Tergem. Conc. I. Domin. poſt Nativet. D.
Alph. Rodericius, Exwercit. Perfect. Parte I. tr. 1. c. 7. Joann.

Major, Sec. Magno Exwempl. Indice E. Tempus. Caſp. Knittel,
PDaomin. g. poſt Pentecoſt. Conc. 2. à f. 659. Tempus elax rerum; ne
ah eo devoremur. Marchant. in Art. 10. Vmb. Apoſt. de Remiſ.
Peccat. De Fide Chr. tr. 3. Ledt. 1I1. 4 3f. 232. Drexel. tom. I. ætern.
“ prodr. c. 3. JG. 36. de Cunone 40. annis male, triennio bene

vivente, erepto doemonibus querentibus. Item Ind. Ker.
V. Tempus; Annus; Vita humana“ Gratia abtuali. Mich. Pe-
xenfeld. Gmbolo 92. à f. yo1. Paul. Barry, lit. 1. M. 2. e D. Du-

ſert.2. 4 f.: 217. Vid. Conc. 73. 12.71.73
Z18. 1388. 8368. 23t 385. 38 . 6383. 138 3. „3 88. ees entr itt.

CONCIO LXXIII.

id. Cone. „: Poœnitentia, & Gontesſio, Piatertin Genctals, eK

& ibi imitio
