futurum: nugando perdere Divinam miſericordiam (Paciuchelli in von. Mim en
Leät. z9. hbei!

tun Aden

nCelnte
a Wdn
mincmm
num,T

4

merA
MINN

Ddin

en u

luenk

Ponnge

, enn

er.

Sacramentorum & mediorum ſalutis neglectus, abuſus Gr.

—

—— -=

Lelt. 39. J. 2.) qui ſpondent ſibi emendationem in futurum: Reſiſiam:

ex dolo & artificio diaboli in perniciem decipientis. Ibia. G. 3. Ex dolo dia-
Ad te convincendum, ſatis erit, ſi probavero, ſalutis tuæ te boli.

æquam curam non agere; te tuumnet ſalutis & æternitatis

tuæ negotium, quod eſt negotiorum omnium maximum, &

maxims ſerium, ritè non gerere: an erravero, ſi te, teipſo fa-
tente, deprehendero, Sacramentorum, maximorum ſalutis
mediorum, negligentem eſſe, & hisce uti, aut raròô, aut oſci-
tanter, (quod utrumque vitioſum eſt) aut abuti; quod per-

quam ſceleratum. Applica jam tuum intellectum, Fidem,

conſcientiam, quam jactas: An non docent, diétàntque pec-

cati gravitatem, pœnas illi juſt à Deo decretas æternas,
grande damnationis periculum ob incertitudinem mortis,

Noſti, poſt peccatum
grave admiſſum, pœnitendi abſolutam neceſſitatem: Aut
znitendum, aut ardendum, inclamat S. Thomas de Villã novâ
Archiep. & tamen aut rariſſimè, aut oſcitanter ſi Sacramen-
tum pœnitentiæ adis, aut ſacrilegè, credes, te debitam ſalu-

tis curam habere, cùm te è tanto periculo damnationis, tam

ſalutari uſu Sacramentorum & mediorum ſalutis à Deo or-
dinatorum, non eripias: non ſerves? quòd ſi Conſcientia

jam convictus es, nullam vel modicam ſalutis curam tibi
eſſe: qui enim ſanitatem cupis, dum ultrò & liberéè tibi
morbum adſciſcis? qui vitam; cùm mortem tibi infers:? id

verdò agis, dum graviter peccas; dum in ſtatu peccati per-

ſeveras: dum ſalutis media negligis, differs. Vbi tua emen-

dationis, vitandi peccati, occaſiones evitandi, propoſita in
Confeſſione facta, dum identidem relaberis graviter, tam
facilè, tam brevi? quia Deum nimis benignum tibi facis &
fingis, teque ſemper, pro tuo ſolùm lubitu, ad veniam &
gratiam expectaturum! Immane flagitium eſt, Miſericor-
diam Dei facere lenam diaboli, eaque ad peccandum abuti.
MMmmmm 2

Deus

& quòd ſæpe juſto Dei judicio, qui ut S. Baſilius loquitur, non
vult, cùm poteſt; non poterit, cum volet.

Convincitur

tua te vel unius peccati mortalis, in quò hæreas, reum agit, vel unt pec-
cato gravi in-

hærens.

HWK

g923 CONCIO XLVI. Judicium Dei timeat Salutis incuria,

Deus ad pectoris noſtri januam ſæpiſſimè pulſat, & ingres-
ſum rogat; ſed crebrò aliud reſponſum non impetrat, quàm
Peccatotis dormire cordis dominum, aut domi non eſſe. Sed erit tem-

incuritangu- pus, cum & nos clamabimus atque pulſabimus; at reſpon-

Riæ in morte,
& periculum.

Incvuria falu-
tis hypocrifis
& hujus gra-

W itas.

ſum aliud, quàm noſtrum, haud impetrabimus: Neſcio vor.
Mifericordia ampliùs non domi: hinc anguſtiæ peccatoris
graviſſimæ, in morte, in Jjudicio, in omnem æternitatem.
Expende talis peccatoris, ita de ſua ſalute incurii, grande
periculum, ex dictis ſupra Concione 31. num. f. & 6. à f. 393. Sira-
cides fideliter ac tempori monens: Ne dica, inquit, Miſeratie
Domini magna eſt Multitudinis peccatorum meorum miſerebitur.
Miſericordia enim & ira ab illo citò proximant, &α in peccatorer reſti-
cit ira illins. MNon tarder converti ad Dominum; & ne diſferas de die
in diem: ſubito enim veniet ira illius, & in tempore vindictæ Aiſper det

2

te. Ecclt. . à . 6. Conc. † 2. . 2. Quanta ver borum pondera 1—

quanta oculis fulgura! quanta auribus tonitrua! qua

W .

gliæ, de qud alibi, & öPad Chr. to. I. p. 2. C. 17. . y. f. 451.

guanta
fulmina! Ergo tuæ animæ miſerens curam habe; mediis ſa-
lutis utere, ne abutere &c. Drexel. cit. C. 9. J. 2. ubi hiſtoria
horribiliter tragica ex Bedâ, de Aulico Cœnredi Regis An-

eſſe: quod planè non infrequens eſt, cùm putatur ſufficere,

externé Chriſtianum vivere, & ſic videri velle; nobis n

criminis objici poſſe: nos in oculis omnium hominum ju-

nos arguente conſcientiâ. Vivimus non improbè ſecund
externam ſpeciem, Divina accedimus, in publico oramus,

Sed quid hæc externa tantùm apparentia, ſecundum quam
non judicat Deus? In Jjudicio humano proceditur ſecun-

ſtos eſſe, & haberi: cùm interim ſumus peccatores, noſtrâ

V. Hactenus dicta miſeriam peccatoris eò magis aggra.
vant, eique judicium Divinum in morte & poôſt exaſperant,
ubi & ſuæ ſalutis incurius eſt, ſalutisque media negligit,
differt, aſpernatur, contemnit; & accedat inſuper ſimula-
tio & hypocriſis, quæ formoſa nequitia eſt, ſed Deo nimium
exolſa, ait cit. Drexel. g. 2. fol. ir. velle probum videri & non

onn
(aleg⸗

anit

ſeo, 4

iudicir

um vie
eaſun⸗

((auteth

adit in un

Wl. o. k

ypon

.

NSD

Uinen
oI. . 4

n Kuen

9
Weſti,

Mle

ükaen

Etumh
Wrd

uInmn

tImele
CaWiun

um & mediorum ſalutis negle ur, abuſits E&ok. 929

Sacramentor

ties qum allegata & probata; quin Judici as non eſt, quærere
Euduin ex Reo, de quopiam crimine, cujus nullam probationem,
Nn. nec indicium habet. At aliud eſt judicium Dei, qui non
Sern. tantum videt & judicat, quæ parent, ſed & intuetur cor.
ee Quid ſi undequaque bonus & probus habearis, ime & ſis, in
emm uno autem ſolum graviter deficias, reus es, Periiſti, gas ock
fendit in uno, faétus eſt omnium reus " Jacobi 2. c. V. Io. de quò ſaprd
ni on Conc. 10. n. . f. 125. & Conc. II. n. y. fol. Ia2. Hanc ſimulationem
GGE. &. hypocriſin, quæ hominem fallit, non Deum Judicem,
eu graviſlimè ſæpiuùs inſectatus eſt Chriſtus in Scribis & Phari-
aſtn ſæis. E. ſapra (onc. 22. n. 3. f. 410. Sed larvam mors detrahit, &

E graves Divini Judicii metus, terrores injicit, & vindictam,

IuE ludque, ut dictum, graviſſimè exaſperat. Narrat S. Gre- Miſera mors
A gor. Leb. g. Dialog. C. 35. in Cœnobio, cui nomen Thongola Monachi, ab-
AEE. ton, fuiſſe hominem religioſum vere cundis moribus, in ſigni ſtinentem ſe
ulm mogeſtia, ſedata indole, verbo, in omnibus compoſitum. ſimulantis &
mIs Sed longe alius fuit, quaàm efſſe apparuit, quod finis prodi- hypocritæ.
iim didit. Nam cùm aliis palam jejunium ſervare credebatur.
IN= Cclàm & occultè vorare conſueverat. Multo tempore clan-
4 deſtinam hanc gulam aluit nemine ejus rei conſcio; ſic ab
Ne omnibus multæ abſtinentiæ cenſebatur. Hoc ſanctimoniæ
Kenhn furtum morbus aperuit. Nam ubi fictus hic jejunator ul-
dan timeæ lineæ admotus eſt, omnes coœnobitas acciri voluit.
in Gaudium illis ſpes vana injecit: Nemo fuit, qui non crede-
konmin ret dignum aliquid à viro tam ſancto moriente audiendum.
Geicdam O boni! cygnum ſperatis in funere cantaturum; corvum
N audietis. Nam moribundus angoribus affluens, & toto
beld Ccorpore contremiſcens, quod diu texerat, tandem fateri
Ninnt compulſus: Cum unà vobiscum Z inquiebat, jejunare me
, ent crederetis, ego furtivè comedebam. Pudicos mores oculis

AN veſtris vendidi, alius animo fui. Nunc ecce morior, ante-
eh quam moriar: Nam ab igneo dracone glutiendus ſum, qui
m ſquameo fyrmate, & ingentibus ſpiris, genua pedésque
* meos circumligavit, ſuis verò faucibus ſpiritum meum e-⸗
ŕVd:?e Mmmmm 3 „ Dibit. .

*
N

330 CoNciO XLVI. Judicium Dei timeat Salutis incuria,

bibit. Dixit, & agere animam cœpit. Vtcunque conſtare
poteſt; quæ à Judice in hunc hominem ſententia ſit dicta.

Rationes irritas & damnatas conficit hypocriſis. Dla verèò

talia bono audientium moribundi oculis ſunt objecta. Et

de ſimilibus dici poterit, arcanum ſingulare Judicium ante
mortem cœpiſſe, non tamen ante illam finitum fuiſſe. Dre-

wvoel. cit. C. 9. G. 3. f. 111. Yo. Major Magno exemplorum Speculo. E. Ab.
ſtinentia. Exemplo 2. V. Engelgr. p. 2. Dom. r. Pent. Infrà Conc, 1oo.

n. 5. Le Blanc in Eſal, 237. 37. a. 4. d f. 95. Rederd. P. 2. Tr. 3. c. I9.
n. 4. à fol. 174. Pænæ hypocritarum Tympius Theat. hiſt. p. I. à f. 27.

VlI. Annon hæc ſufficere nobis poſſint, ad incutiendum

ſalutarem timorem, ne nobis ipſis judicium Dei, contra nos,

provocemus, irritemus, aggravemus, exaſperemus, dum in

noſtræmet ſalutis negotio adeò negligentes ſumus & incu-
In rem præ-rii, gratiis Divinis, Sacramentis, aliisque, bonis exemplis,

ſentem ex. Verbo Dei, adhortationibus, & tam copioſis mediis Divinæ
penditur Pro- Vej

Verb. I. 1 . 24.
Vocavi, & re-
nniſtis.

impoœnitentes, qui in ſuâ inſipientiâ, pravis concupiſcentiis
& peccatis, perſiſtere volunt, ſuamque adeò ſalutem, quam
unicè intendit, vult & amat Deus benigniſſimus, & ad eam
liberaliter media dat & largitur, imò ipie manum porrigit,
negligunt, parvipendunt. His adeo indignatur Deus, quòd
ſuam vocationem, opem, & conſilium deſpiciant, ideoque
Vocat Deus eis minatur miſerias, & vitæ præſentis & æternæ, Vocat
valte. Deus tum externè per verba S. Scripturæ, per Doctores &
Prædicatores, per præceptores, & viros pios, tum interius,

& præcipuè per gratiam excitantem, obſiciendo intellectui

ſtatum periculoſum, in quò peccator verſatur, damna pec-
cati, gehennæ tormenta impiis parata, ac gaudia Cœli Piis
decreta; idque ut reſipiſcant & convertantur, ſalutémque
ſuam, ad quam à Deo creati ſunt, ne perdant temcrd & 1.
H E Ee ere;

kelurge

liberalitatis, vel non utimur, vel abutimur. Ecce iram Dei
meritò hinc intentatam: Vocavi, & renuiſtu extendi manum
meam, & non fuit, qui aſpiceret? deſpexiſtis omne conſilium meum, .½
increpationer meas neglexiſtu. Proverb. I. V. 24. & 25. Alloquitur

ſccun
tz etenn
font g
LDivin

barathto;
trahit,
uuiinton
Criltenr
out
eNRAN
wenlere
t, din
löonl
lei co⸗
tüönt⸗
Nl Nec
Pennn
nltmum

Aben.

ANEn
Tbuinamn:
min
um el
kabern
betnir
ente

enit
—
os corare
li kee
Eero

SS

Ncicſnge
m oik h.

erte Nk.

Id

37

1

UmsKin.
hniernl.
eäeDen.

aeinud
nl
ium meun
Mun

niten
wen
nEi

un

en

Wt,

Sacramentorum & mediorum ſalutis neglebtus, abuſ- 2 Ge. 831

berè; etenim in peccatorum libero arbitrio ſitum eſt, Vo-
cationi & gratiæ Dei conſentire, vel diſſentire pro libito, uti

ex S. Auguſt. docet Concilium Trid. &cſ-. 6. quia vocavi, & re-

nuiſtu. Extendi manum meam. Magnitudo Bonitatis & gra- Extendit ma-
tiæ Divinæ exprimitur, cùm peccator ſuis viribus à pecca-num, quâ ra-

qui in ſoveam profundam lapſus eſt, manus porrigitur, ut
ex illã extrahatur. Manum extendit Deus juxta janſenium, ut

(quod facit) indicet viam ſalutis, quæ eſt lex Dei, ſic enim
extentà manu & digito viatori ignaro viam demonſtramus.
Eyrxtendere manum, ait Beda, eſt beneficia offerre & confer-
re, imò incogitanti ea ingerere & obtrudere. Denique, a-

liis omiſſis, extenſio manus ſignum eſt ſummi amoris & de-

ſiderii, quòô Deus homines omnes expanſis charitatis bra-
chiis complecti, ſtringere, ſibique agglutinare, & ſic ſalvare

vult. Hac de causâ in Cruce Chriſtus brachia extendit, ut
iis totum mundum amantiſſimè complecteretur; imò ex-
tendit manus quaſi rogans & obſecrans. Adeo ſalvos nos

vult Deus : ſed juſt queritur: Expendi manus meas totâ die ad
Populum incredulum, qui graditur in viâ non bonâ poſt cogitationes

uas Iai! 6s.. 2. &d Rom. 1o. 21. Deum ſpernimus, cùm contra
Dei præceptum, conſilium mundi, & carnis ſequimur;

cum bonis gratiæ & gloriæ promiſſis, caduca ſoculi & car-

nis voluptates anteferimus: de quò Conc. 27. cit. Deſzexiſti

to reſurgere non poſſit. Juxta Lyranum: ut peccatorem, in tione?
barathro peccatorum demerſum & ſepultum, potenter ex-
trahat, & ad lucem gratiæ ac juſtitiæ educat: ſic enim ei,

Deßerxriſtis?

omne conſilium meum: v. 2y. quod vobis in veſtrum bonum & duid ſit:

ſalutem ſuggeſſi, & pro eo amplexi eſtis noxia in veſtram

ruinam: Deſpexiſtu. Gravis hæc eſt Dei querela; Deſpicere

enim plus eſt, quàm ſpernere, vel contemnere: deſpicere

enim eſt, quaſi infra ſe & ad pedes ſuos projectum aſpicere,

& aſpernari: ex adverſo, ſuſpicere eſt ſurſum aſpicere & ve-

nerari, quaſi ſupra nos aſpiciamus aliquem eſſe collocatum,

quem revereamur. Tangunt iſta omnia ſalutis ſuæ incu-

832 CoxNciO XLVI. Judicium Dei tineat Saluti incuri,

.— . —

rios, negligentes, contemptores. Audivimus Dei ad ſalu-

tem vocantis gratiam & benignitatem; peccatoris pertina-

ciam, Dei deſúper querelas: Sed audiamus, quid addatur?

Ridet Deus go qnoqque in interiti veſtro reaebo, & ſabſannabo, oum vobiz id, qubd

&α ſubſannat
ſui contem-

Ptrorcs, & ſa-=

zimebati, ad venerit. v. 26. Ridet Deus, & ſubſannat ſceleratos
ſui & ſuæ ad ſalutem vocationis contemptores, jocis riſibus.
lutis incurios. Jue, in rebus præſertim fidei, vacantes, dum eos hoſtiliter,
ſed juſtè pro meritis acriter punit, omnibusque irridendos
& ſubſannandos objicit; dum eis ſua ſcelera exprobrat; uti

immiſericordiam exprobrabit impiis à ſe in Judicii die

Terribilis
exitus ſalutis
ſuæ incurii.

damnandis: dum de eorum juſtâ pornaâ gaudet, facitque ut

omnes Angeli & Sanécti gaudeant. Apoc. 1§. 2o. dumm eos ho-

ſtibus, præſertim dæmonibus tradit, qui eos cruciando ri

deant & ſubſannent, uti factum Vdoni (Scpra Cone 3a. n. 9.)
Cornel. in cit. Proverb. I. v. 24. 2. 26. à f. 39. Aptiſſimèe in rem
præſentem P. Georgius Reeb S. J. zn Regut. Prudent. cap. II.

Y. 3. Miſerrimus eſt ille ægroti ſtatus, quando Medicus

omhnia illius arbitrio permittit; tunc enim verè de ſalu-
te illius conclamatum eſt: Actum eſt de diſcipulo, ſi Magi-
ſter ferulam ſubtrahat penitus, omnemque ejus curam po-
nat: captus lumine à periculoſo caſu magnâque pernicie
Proximus abeſt, ubi à ductore deſeritur. O homo, nos o-

mnes in manu Dei ſumus: ſi ille ſe Medicum noſtrum, &

Magiſtrum ac ductorem præſtare omittat, tunc verè miſeri

ſumus; tunc enim verò mala inæſtimabilia talem compre-
hendunt & circumvolvunt. Cœcitas illa, & animo innata,
Perque patrata ſcelera radicata mentis pertinacia ac duri-

ties, innumerabilia ſecum mala cumulatim, ac damna irre-

Parabilia inferre certè certiùs ſolet. Plena eſt hujusmodi

exemplorum & ſacra & profana hiſtoria: ad rem unum dun-

taxat referam exemplum. Inter obſtinatorum exempla re-
cenſeri meruit nobilis ille, qui non ante multos annos (uti

ex fide digna relatione accipimus) ignobilem ſanè, & ſan-
guineis deplorandam lachrymis, vitæ clauſulam impoſuit.

Man-

—

ns, ec.

to Relis
m ſele ⸗
id ferm
liora ſobi
nente con
aumlliam,

oost pern

Cbuste
reroteni
umde
Wens
un eno

(colvn

nurosra

M

elonnne
altſiln

10, Mnd

Eu, füber
ſet eket,
Nlrgans
wobtel
len c
nomi
Uures
Lelr,

RREE
O”
ℳ dg
, 1,
ckrle.
„
„ N
Pprobrnn
. ucti 1
*

ne in n
0 Mdias
E de iln
o, NA.
Füe .
r einde
d W
lnnN
e ſeteu
emme
imn
MH n.
enhat
nS
..

.

=
S=

Sacramentorum &y mediorum ſalutis neglelctus, abuſus &Nr. 933

— —

Manſuetioribus litteris, virtutibusque chriſtiano homine
dignis, excoli aliquamdiu viſus erat, eo etiam conſilio, ut
certo Religioſorum hominum Inſtituto hac ratione ido-
neum ſeſe & utilem efficeret. Steterat ea animo ſententia
per id ferme tempus, quod humanioribus dederat ſtudiis:
altiora ſubinde aggreſſus, majora quoque (uti ipſe rebatur)
mente concepit, exiſtimans, abjectum nimis eſſe, prœæclaram

familiam, quam hactenus per ætatem nondum nòôòſſet, re-

ligiosâ paupertate occultari: Sat multos cum egeſtate lucta-
ri, quibus per fortunam conceſſum non ſit, divitiis affluere.

Et verò ne pietatem ſimul integrè deſerere videretur, Cano-
nicum induere decrevit, qui juxta vitæ hujus commoda, eti-
am alterius beatitate potiri aliquando poſſet: in Canonico-
rum ergo cenſum adſcriptus, non illaudabili induſtriâ offi-
cio ſuo fungi, frequens in templo adeſſe, reliquis moribus
hominem frugi præſeferre; inde verèò frequentiorum com-

precationum faſtidio ſenſim captus, ſociorum inſuper co-

hortationibus accedentibus, identidem occinentium, animo
liberaliùs indulgendum eſſe, laxandas aliquantisper habe-
nas, moderata durare: quin & corpori refocillando amicis

compotationibus, luſibus & choræis interdum indulgen-
dum; ſic enim paſſim factitare alios. Audit hæc conſilia

improvidus juvenis, admittit ductores, ſequitur, ita tamen,
ut non multòè pòſt etiam ad non mediocria ſcelera ipſe an-

teſignanus fieret, téôtque vitiis prioris vitæ famam ſepeli-
ret, ut paſſim malè ob hoc audiret; unde etiam, ex famuli-

tio, honoris & ſalutis ſuæ ſtudioſiorem non neminem na-
ctus, ſubmiſsè ab hoc admonetur, famæ ſaltem familiæque

parceret, nec tam fœdam illi notam inureret: quem tamen

objurgans herus faceſſere juſſit, imperare ſuum eſſe, ipſius
verò obtemperare, dictitans. Dum hæc ita fiunt, febris ho-

minem corripit, ſternitque. Mox rumor urbe volat, pes-
ſimi nominis illum Canonicum morbo detineri. Hoc ubi

ad aures Toletani Eccleſiaſtis (ibi enim res agebatur) accidit,
Altechtl de Jud. erctr. Ipnn nhün nonh

934 CoxNcio XLVI. Judicium Dei timeat Salutis incuri»u,
non negligendam ipſe hanc occaſionem cogitans, ægrum in-

Viſit, ſermoneque familiari aliquamdiu habito, tandem ed

dilabitur, propter quod vel maximè venerat, conſcientiam
nimirum ut excutiat, erratorumque graviſſimo onere ſeſe

levet, amicè admonet: ad quæ æger: memorem moneri;
jam verèò periculum nondum eſſe tantum, quod ad hæc

agenda impellere poſſet: ſi verò majus futurum ſit, officio
ſe intra proximum triduum non defuturum. Acquieſcen-

te hoc reſponſo Eccleſiaſte, Medicus ponè adſtans, neſcio
quas in vultu infirmi notas deprehendit, ex quarum indicio,
ne per tres quidem horas ægrotum ſuperſtitem fore, affir-

mat. Quare conſternatus Eccleſiaſtes magis inſtare, Divini
etiam Judicii ſeveritatem interponere cœpit. Vbi verè

adtum ſe agere intelligit, cubili egreſſus, nobiles aliquot, de-

cumbentem inviſuros, offendit, quos vehementer rogat, ut

hunc familiarem ſuum, periculoſiſſimè laborantem, chri-

tur, obteſtantur; ſed effectu penitus nullo: accurrit ſub hoc
iterum Medicus, iterum certas magisque fatales prioribus
notas acceſſiſſe, conſpicit, vi quarum ita præcipitare illum

ad terminum exclamat, ut ab hoc ultra horulæ ſpatium ab-

eſſe non poſſit. Hic Eccleſiaſtes, coeterique lecto circum-

fuſi, maximâ, quâ poſſunt, verborum vehementiâ conten-
dunt, ut ſalutarem ægroto dolorem, ſcelerumque ex Legis
Divinæ præſcripto faciendam Confeſſionem perſuadeant;

ſed & nunc quidem proficiunt. Quid vultis, inquit æger,
vires meas ego novi, periculum remotius eſt, quam ut inju-
cundâ Confeſſione turbari me ſinam. Hæc dixit; & ecce lin-
gua obmuteſcit, hebetantur oculi, ratio turbatur, nec quid-
quam pro ſano amplius ab illo agitur. Deſperatis rebus à
Numine opem implorandam FEccleſiaſtes cenſet, ſimulque

Chriſti à Cruce pendentis efftgiem manu prehendens, S. Pfſal. en
hhklll,

mum de Profundis orditur: dum verè ad ſecundum Pſalmi
verſum perventum eſſet, hæcꝗue verba inſonarent Pſal Rao.

—

Fiant

UItn

=
=

1
1

e

cn

—

ur auref

tott in
Ayit,

ſem hane
ſiſteritu t
muinenn

wein tu
ſbiporn

VI.!

ſele Ghr

Dhottran

(KrsK
NWlort

MIr Ne

un meel
ſtiani officii commonefaciant. Ingrediuntur hi, hortan inrn
ſrite

Gſinen

t.

enari.

Ntuiisa

ls lect
les Ut

Sacramentorum & mediorum ſalutis negledtus, abuſus c. 8335

eun Friant aures tux intendentes in vocem deprecationi meæ, lignea Ima-
nin go, tot4 inſpectante corona, clavis affixa ad Crucem brachia
ine H reſolvit, & utraque manu aures obſtipat ſimũlque formida-
1 ede pilem hanc vocem mittit: Oauia vocavi te, & renuiſti- ego quoq
me i interitu tuo ridebo. Fulmen hoc erat, quod ſimul ab hac
ii Imagine miſſum eſt, induratam in ſceleribus animam ex cor-
unhn pore in tartarum deturbavit. Refert idem P. Reeb cit. l. J. 4.
mdn ubi phrra.
Alrs len VII. Ergo ne renuamus tam ſancta, tam nobis æternùm Concluſio:
umhe utilia Salutis noſtræ conſilia; ne deſpiciamus Deum, & ſalu- Cura Salutis
nin f tem noſtram, quæ æternæ vite eſt, de Negligentiis hactenus habendla.
en noſtris & peccatis doleamus, pœniteamus; formemus no-
i va melioris vitæ propoſita, ſed efficacia & conſtantia; Vta-
Sdindt mur Sacramentis, mediis noſtræ ſalutis tam efficacibus,

quam neceſſariis, Pœnitentiæ, quâà noxas damnationis de-

„

Alel, ponimus, Deo reconciliamur: Euchariſtiæ, quâ roboramur,
Hibeu novisque auxiliis gratiæ dotamur. Caveamus horum præ-
INEſertim ſacrilegum uſum, neque neglectum tantùm: ne de-
SN nique in extremis, in morte, in Judicio, graviſſimè nobis ſit
eiieh timendum, at ſine fructu, ſine ſpe veniæ. Concludo exem-
nt plo, quod oſtendit, quid pluribus cogitari velim, & imitari.

imm Anno Chr. 15⁄50, populabatur Peſtis Geldriam. Eo tempore Docet verbo
hI Arnoldus Hubertus, nauta, ſed, contra quàm ſolet hoc ho- & xemplo
gral minum genus, optimæ vitæ, nocte quâdam moneri divini- Nubertus
peime tus ſibi videbatur, uxorem ergo excitans: Surge, inquit, ego
n vocor. Mox ante lucem ad templum unà properant, &
um? dum fores reſerantur, inter preces exſpectant. Admiſſi tem-
& plo, in preces ruunt. Sacramentis animum Arnoldus ex-
piat. Vbi domum rediit, animo linqui cœpit, & à ſenſibus
A“ alienari. Triduum ita jacuit, ut dubium fuerit, vivis an

,D mortuis annumerandus eſſet. Demum ad ſe rediens;: Vbi,
DDd. ajebat, fui, quæ, & qualia vidi? Ab hoc tempore detinebatur
Nun no affxus lecto, ſemeſtri ſpatio æger. Homines opulentos ac
leric nobiles, ut ad ſe reviſerent, Vix admittebat; ridentes, aut
Nnnnn 2 Inania

8

836 CoNCIO XLVI. Jud. Dei timeat Salut. incur. Sacram. E& med So.

Nanc tem-inania loquentes, circa lectum non ferebat. IIlud identi-

pus nugandi dem uſürpans: Nunc tempus nugandi non eſt. Ab hominibus
non eſt, nem-plebeis & ſimplicibus adiri ſe non vetabat, quò eos facilius

pe in negotio Dei timore imbueret. Nam & iſtud ſæpins ingeminebat:

ſalutis.

Vbiè fui, quc & qualia cognovi? Nunc revera non eſt nugandi tempum.

Minutum illud eſt, ſed mirum, toto, quòê decubuit ſemeſtri,
ungues ægroti non ſuccreviſſe. Exaétis ſex menſibus mor-

te placidiſſimâ, velut obdormiens, defunctus eſt. Hæc mi-

hi, ait ſcriptor, Jurisconſultus, vir doctiſſimus ac integerri-

egx. 4. f. z36. Oraculum credamus monitum

mus Arnoldi cognatus, optimâ fide retulit, quæ ipſe ſpecta-
vit & audiit. Drexel in cit. Tribunali Chr. L. 2. C. Io. F. 1. f. 1a2. ek

Tilemanno Bredenbachio Theologo (qui obiit A. 1791. Tirinus) Lib. 8.
Collat. Sacr. Cap. 14. &v Alt. Jo. Major Sec. Exempl. V. Viſiones defunék.
illud ſaluberri-

mum: Nunc tempus nugandi non eſt. Ita nec tempus peccandi,

unquam eſt, & eſſe debet: Sed ut, Dum tempus habemus, opere-

mar bonum: Galat. 6. o. & cum metu & tremore, juſti judicii Dei,
ſalutem noſtram. Philip. 2. 12. Fiat, cum Dei gratiâ, Amen.

Authores in Vid. Cornel. à Lapide in Proverb. I. d v. 24.d Ffol. 35. & in Proverb.

ilir⸗

tem,
ALNI
(.
(o

Wnga

—,=
= E
— S
=

llte pogel
hanc mate- 14. 32. f. 34. & ſéqu. Hierem. Drexelius, Tribun. Chr. L. I. c. 9.
riam. & cit. EL. Matthi. Faber Dom. 9 poſt Pent. Conc. I. Franc. oſ. oſen
Capuc. ead. Domin. Angel. Paciuchelli in gRonam Lecdk. 39. nkkr
F. S§. ad ſin. Lect. usque. JO. Bapt. Saint-Jure de Cognit. Dei L. i. Ctinisn
c.1. à fol. J. Wencesl. Schwertfer, Iiduſtr. & Conſcl. Pirit. onmne 3
f. II2. Bened. Fidelis Quadrag. Serm. . Conſid. 2. à f. oS5. in “
FPer. 3. Domin. I. Duadr. Item Serm. 29. Conſid. I. Alphonſ. Ro. nhad⸗
deric. Exerc. Perfedt. Tract. j. Vitus Faberius Parte 1. Domin. buͤcle
Septuag. Franc. übelacker Theſaur. Iræ ac Miſeric. Dei, hine Künn
inde. Mich. Pexenfeld. Concionat. Hiſtor. p9. & in Dodtrin.3. .
1bid. d fol. 61z. Vid. infra Con. zo. & I. & 71. à num. p. Item de
Conc. 66. fine, & 2. Proæm. num. G. ſine. Item Indice Ker. V. Sacra- 1
menta: Salus“ Acedia“ Obſtinatios Oblivio. ðð i

—.—

liniu Ii

77:/60 S
e
i ſovareelin

4
I

Uc anbert

—

Uetenni,

Gena, het.

le

Md.

m.Cli

Suumnlit

„0. 4 *

7 2

ut ihu
i

er- N

0

Interrogabant eum: Tu quis es? Joan. I. 19.

& mel ſlveſtre, agreſtium apum, quod amari & ingrati ſaporis

5„

—

CoNCIo XLVII.

Mortem, & Judicium Divinum meritò timendum,

&S& aſperum facit: vehemens amor inordinatus, &
Ccura rerum fluxarum: Carnis petulantia & Libi-
do: Gula & Ebrietas.

I

ſaliſſima, vel maximè in Divino Judicio, proponitur,
ventilatur, eique ſine fuco, ſine jactantia reſponden-
dum, vel potiuùs ex ipſis omnium actis, & Conſcien-

”MW! 87
(4323- S363 S3 3. S322-4353. 363. 536.--r23 62. 3 ⁄. 43:. 232. -J833-

quu e? Quæſtio hæc de quovis homine, & univer-

Dom. Adv.

tiarum libris, reſponſio manifeſtiſſima erit. Ad hanc quæ- S. Joannes &

ſtionem S. Joannes ſinceriſſimâ humilitate, confeſſus eſt, & non verbo & ex-

rat Chriſtus, quis tamen eſſet, & quantus ſanctus, demon-
ſtravit & verbo & exemplo: verbo ſuæ ſanctiſſimæ prædi-

cationis: Vox Clamanti in deſerto, quaâ Dei nomine & juſſu,

omnes ad pœnitentiam & melioris vitæ inſtitutum, effica-

citer cohortabatur, omnis generis Status & Ordines: Ex-

emplo & auſteritate vitæ, quà contemnens, & velut pedi-
bus calcans omnes res fluxas totumque mundum, in eremo

& ſummdâ paupertate rerum omnium vixit: quâ, puritate

Angelus, ſacros artus ſuos & carnen duris Camelorum pi-
lis veſtiit, ſeu cilicio aſpero, cibo potque uſus, vix huma-
no, inſipido, quem in deſerto reperire erat, Locaſtas (qui ci-
bus vilis, temperantiæ, paupertatis, & pœnitentiæ index)

Nnn nn 3 eſſe,

negavit: & confeſſus eſt, quia non ſum ego Chriſtus. JQoann. I. 20. Exi- emplo de-
Itimante populo, & cogitantibus omnibus in cordibus ſui de goanne, monſtravit,
ne fortè ipſe eſſet Chriſtus. Lucæ 3.1v. Et quanquam ipſe non e- dis eſſer.

838 CoxNcio XLVII. Mortem & ſudicium ſibi exaſperant
eſſe, docent S. Iſidorus Peluſiota, Euthymius; quâ vitæ ra-
tione, ipſe Dei beneficio ſanus & vegetus ex cibo hoc alias
noxié, & contra naturæ palatum, validus Dei Præco, acer
gulæ, luxuriæ, omniumque ſcelerum caſtigator, & cœleſtis
regni prædicator, exemplo magis, quaàm verbo, demonſtravit
NJugere à venturd ira Judicis Divini & æternâ damnatione. Cor.
nel. in Matth. z. Vid. Bellarm. To. 2. Lib. a. de Monachis c. 39. à f. 1673.
Peccator quis ubi impiè hæretici de & goanne B. quid ad hæc vos mundi ,ter-

ſit, dqdum ver- renorum, carnis, libidinis, gulæ, ebrietatis & iniquitatis,

po negat, de-
monſtrat vi-
tæ ſuæ actis,

quam velut aquam bibitis, Job. 1y. 16. ſectatores? quâ ratio-

morte & ju- Aliud veſtra verba, aliud exempla & vitia loquuntur. Tu
dicio maxi- quis er“ cum faſtu & ſupercilio reſpondes? Quid ad te * ſim
me. qui ſim, aut velim: melior te, cujus non es dignus corrigiam
fſolvere calceamenti. Tantus ſum, & talis: diver ſum, & nullius
cegeo! Apoc. 3. 17. (Adeo ſuperbæ jaétantiæ nullus finis) & ne-
ſeu, aut neſcire vis, quia tu e miſer, & miſerabili, qui tibimet

mortem, certiſſimam, aſperam facis, & Judicium durum,
duriſſimum, tuâ, vivendi malè, ratione. Vniverſim verd
ſolemus tegere, excuſare, negare, minimè confiteri, noſtros
defectus & errores, palliare vitia: magis ſtudiosè, quàm o-

lim Rachel patris idola, à ſe ablata, occultabat: Geneſ3r. 34.
V. C. 27. n. I. à fol. zog, Verum aliter nobis vel ipſa vita noſtra,

malè & in turpitudinibus acta, loquetur in morte & judicio,

dum utrumque nobis intolerabile, & ſummè aſperum ex-

abſconditum peccatun, revelabunt dolores mortis & Judicii,

per illud exaſperatorum: ubi nullus erit negationi, excu-

ſationi, ſupercilio, inſultationi, & jactantiæ locus, quod
quidem jam nunc perparùm cogitamus, perpendimus. Zi
guis e “ M SS

II. Ve.

ne demonſtratis, vos nolle fugere à venturàâ irà, & quinam
experturus in ſitis, nempe ſalutis veſtræ incurii, imè ſceleratè prodigi.

periemur (avertat Deus) Dolorer parturienti loquuntur vere-
cunde vel malitiose abſconditum uterum: Oſeæ 13. 13. Sic

cvdh il
Plmalit
ſln
Cne

Gr.L.r
ed ntope

eus! Hi
nn re e
WGarus

el

KoNdr

Ae
Rè,Min

UnbDinn
Wunerron

ſedn
IIDard

ſock

1no ſemn

iee,

,K⸗ 8

Ennee

V

natore .

— „S
ſtae
Linigunt

AAr
Snunin
fn Ir
uitbim

WN Corun
venme

Ken tatns
K,Wand

Cen

ſnium

„

te Aiii,
Aſpere4

buntu,
a,
6 1l

Con l.

0,

bo: Aaritia. quam ergo m

Impii di vites, libidinoſi, guloſi ebrioſi, Gr. 839
II. Veriſſimum religioſiſſimus Thomas de Kempis: Homini in
AQuando illa extrema, inquit, hora (mortis & Judicii: Satutum eſt morte alius
hominibus ſomel morè, poſt hoc autem gqudlicium. Hebr. g. 27.) venerit, de vitàâ ſuãâ
multum aliter ſentire incipie de totâ vita tud præteritäs & valde dolebi, ſenſus erit.

qui tam negligens & remiſſus fuiſti. In. I. de Imit. Chr. c. 23. n. 3. E. ſa-

prà Conc. 46. n. I. VE. infrà inter Ad. e Kirchero. Et Drexel. To.I. Tribun.

Chr. L. I. C. I. F. I. & 2. Quid ſi non tantùm negligens, remiſſus:
ſed inſuper totus tuæ ſalutis incurius, contemptor, prodi-
gus? Hi ſane ſunt, qui mortis & judicii immemores, terre-

na præ cœleſtibus, tranſitoria præ æternis eligunt, volupta-

tes carnis præ cœlo, corpus & ventrem pro Deo habent, il-
lumque ſaginant, ſæpè deſtruunt: animam perdunt. Sce-

lerum omnium (niſi per pœnitentiam corrigantur) Noviſſt.

ma amara quaſi abſynthium, & acuta quaſi gladius biceps: Proverb.
y. 2. Diximus ſaprà Conc. as. huic cobærente, Mortem & Jjudici- Mors & Jju-
um Divinum meritò timere debere ſuæ ſalutis incurios, dicium aſpe-
Sacramentorum & mediorum ſalutis negligentes. Pergi- Tum quibus?

mus nunc, deſcribere ſuæ ſalutis negligentes ſupinè, plane:

& hos inter, qui mortem & judicium, judicemque Deum
ſibi aſperum & terribilem faciunt, malumque finem, & da-
mnationem ſortiuntur, quibus avaris aurum, argentum, Avaris, qui-
bonum temporale, coœlum & Deus eſt: Avari Dem, nummus hus nummus

AR, ait S. Anſelm. ſap. Epiſtol. ad Epheſ. Calamat. in Sent. f. 1z. Ver. Deus eit.

ercedem ab hoc Deo ſuo, cujus
pedes lutei ſunt, quem finem hi expectent, niſi peſſimum in
morte & Jjudicio! ſed & vitam miſerrimam. Percelebris
& inſignis, myſteriisque plena eſt illa Chriſti Concio, & in
illà Parabola de Semine & Seminante. Lacæ S§. à v. . Vbi

(quod huc mei eſt propoſiti ) inter alia, de cœleſti hoc ac di-

vino ſemine, Et aliud, inquit, cecidit inter ſpinas, & ſimul exortæ

ſpinæ ſuſfocaverunt illud. v. 7. Explicat ipſe Chriſtus v. 1a. quod Diviriæ ſpi⸗

autem in ſpinas cecidit: hi ſunt, qui audierunt (Verbum Dei: . U& lunt, quam

mnen eſt Verbum Dei v. II.) & à ſolicitudinibus & divitii & volupta EeI dei⸗

. bum Dei ſluf-
tibus vitæ eunter ſuſocantur & non referunt frubtam. En acerbam 40

cantes.
VItam

2

340 Coxcto XLVII. Mortem & udicium ſibi exaſperant
vitam & mortem malè divitum, apud quos nullus frudtus mwterte
Verbi Dei, etiam de graviſſimis Fidei articulis, de cœlo, ju- enm M.
dicio, inferno, pœnis avarorum: &c. ſed vice versâ „Dei him,
nulla religio, ejus mandatorum nullus reſpectus, æterno- Mt lt
rum mera oblivio, ſalutis nulla cura; cuùm tamen hoc ſemen vamumw.
Divinum de ſe ſit efficaciſſimum, & ſructum det aliud centeſe. ccehtuln
In morte acu- mum, aliud ſexageſimum, aliud ktrigeſimum- Matth. 1I3. §. Divitiæ es) cun
tiſſimè ſau- aptè comparantur ſpinis, qui inſtar Spinarum mentem diſtra- (propoſio
ciantes. hunt, pungunt, cruciant, ut de rebus divinis diviti ſæpè co- imſi
gitare non libeat, idque etiam in ipſo graviſſimo mortis ar- mmeme,
ticulo, quô pendet æternitas. O quam acres & fatales ſpi. aunan
næ, divitiæ, curæ, ſolicitudines ſæculi, voluptates, ex divi- nalar
tiis quæſitæ, velortæ: quod ipſius mortis periodus vel ma. üultn
ximè monſtrat. Quanti ibi & quàm multiplices aculei cor (Mrl

& animam penetrantes, dum ægréè dimittitur, quod cum

=—

gamr
amore retinetur: & cum amore tenaciſſimè tenetur, quocd wiln
ægrè, dimittendum eſt tamen, velis nolis. Sed ubrinterim mhn 0
anima tua? ubi æterna ſalus, toto mundo, ſi integer aurum uzunt,
eſſet, pretioſior? hujus diviti impio & voluptuoſo per gulam iizeen
& libidinem (uti vitia catenata ſunt & magna divitiis & vitiis (ti
inter ſe cognatio: Sengel. to. 3. c. .) nulla cura, & cùm omnia Miiseitn
cætera cogitet, hanc negligit, ejus oblitus totus, idque de- Aadmm
nique, juſto Dei judicio impoœnitens. V. Faber Dom. Sexag. M Dſd
Conc. 2. Nengel. de Jud. to. 3. C. 77. l ELmn eſe
III. Lc. 18. v. 18. & ſequ. Interrogavit Chriſtum quidam prin. bullant
ceps, Adoleſcens, dives, ut innuitur de eodem Matsbh. 19.4 v. I6. GHliſi
dicens“ Magiſter hone, quid facient, vitam æternam poſſidebo? idque iMn.
ſincere ſalutis ſuæ animo & ſtudio ex Chriſto poſtulaſſe, Ponneen
(genu ſlexo. Marci o. Iz.) patet ex ſequentibus. Reſponſum kllgat,
accepit: S& vis ad vitam ingredi ſerva mandata: Non homicidium Ut maten
Lucæ 1ö. A IS. facies &c. ut ibidem Matth. 19. à v. z. Omnia hac, inquit Prin- iquer
Dives ſuas ceps, cuſtodivi à juventute meâ, quid adhuc mihi deeſt? Ait illi Re- amn ſid.
'habet, & Ms Si vis perfeltus eſſe, vade, vende, quæ haber, & da pawperibm, & „blli
habebis theſaurum in cælo, & veni ſequere me. En quantum pro m ſere
bonis lnele

ber

1. 8

s Dre

4 1 . ,

in zero.
henha nen

ker „. . 1
Aa vrin,
. ℳ MM/

*

OMN.
„„,W

1
Nates, VAG—

1. 4
(es ul

,CNn.

nenut, Ad.

Ardocrern

egeraumm
n lo vitæ æternæ ſtimulo, ab obſervatione Mandatorum Dei

tus tet

er DNNH
.

mpulnn

GehlpA

,

cælorum. Tum quia cupido, amor, & cura divitiarum
eas coacervari per fas & nefas: tum quia ita mentem omnem

õõ

lmpii di vites bidinoſt, guloſe eb ioſt, Or. si S

bonis terrenis theſaurum in Cælo offert Chriſtus amantiſſimłè: ad perfectio-
ita enim Marcus cit. c. 10. v. 21. Jeſus antem intuitus dilexit enm. nem in inn
lu theſauro
enditur. . *
