biliſſimè fiunt, & utiliſſimè, ubi aliud non agitur, quàm ne-
gotium animæ, per accuratiorem discuſſionem Conſcien-
tiæ, peccatorum deteſtationem, Confeſſionem, (quam ſua⸗
det D. Ignatius Generalem [vel de totà vitâ, ubi opus, etſi
Bb bb bb bbz nulla

1300 Coxcio LXVIII. Ad Mortem &y Judicium præparatio:
nulla adhuc facta fuiſſet antecedenter, vel ab hac ultima

primis Exercitationis diebus inſtitui) Meditationes de Mor-
te, udicio, Inferno, gravitate peccatorum: &c. hic univer-

ſim de præteritis malé actis, de commiſſis peccatis, quæ ani-
mæ monſtra ſunt, vel eam, coram Deo & Angelis, monſtro-
ſam & horrendam faciunt, piè, debite & ampliùs doletur;
Annua con-de in futurum cavendis, & eòó mediis firmiter ſtatuitur. Et

ſcientiæ re- quid ni ex tali peccatorum agnitione ac ſeriâ deteſtatione,

collectio pos-humilique Confeſſione, ſequatur ingens fructus animæ ſa-
ſibilis etiam jutis. Nos licet Religioſi non ſimus, nec eſſe poſſimus, ne-
Seculari. que ſacro huic annuo vacare receſfui, quid impediat tamen
etiam ſecularem, ex ipsâ plebe, quandoque, & per annum

ſemel, in ſeipfum deſcendere, conſcientiam ſuam, & in eâ

peccatorum monſtra (de quibus aptiſſima figura, imò viva

imago eſt propoſita Ezechieli g. cap. ubi S. Propheta juſſus fo-

dere parietem, vidit horrenda monſtra & abominationes.

V. Conc. 18. n. y. & ibi citt. Eoci.) excutere, aſpicere, agnoſcere,

abominari, per Confeſſionem ejicere & eliminari, præterita
malè abta plangere, plangenda amplins non committere, & ſic ejectis

his animæ monſtris peſtiferis, delectari in Domino: Pſal. 36. 4.

David eam viamque mandatorum Dei novo animi gaudio & zelo de-
fecit inter cu- currere: quod fecit David inter ipſas quotidianas & gravis-
ras Regni.
antiquos: & c. Dixi nunc cæpi. & C. Conc. 22. n. 2. f.
„Hiſtoria. dicta confirmentur. Refert citat. Mancinus f. ο. er Bollando
B largare de in vità & Margaritæ de Cortonaà Pænitenta (quæ frequentibus à
Chriſto pau-Chriſto ipſomet alloquiis eſt honorata & recreata) 2e. Feby.

percula, eòus-2. 22. hanc, primis Converſionis vitæ ſuæ annis, ab eodem

que, dum con-Chriſto ſemper & in omni alloquio appellatam eſſe Pauper-

fitetur gene- cqulam. Fortè ferventiſſimè orans petierat, pro ſuo in eum

ralitet, Hinc familiari affectu, ecquando tandem eam eſſet appellaturus
Cone Ge- Filiam, relictà voce Paupercualæ? Cui Dominus: non adhuc
tas. vocaberis Filia, quia filia peccati es: cùm autem à vitiis in-
ð tegra-

ſimas regni ſui curas ita exercitatus: Pſalmo 76. Cogitavi dier

Addenda pro more in Concluſionem hiſtoria, qu4

—
falltere

lgraltet
Eigte tet
Uureluay

(Cone con

Necnio x.
Milrdi⸗
Ges don
Pbenlien
gnamoe
eſit, ſ.
lotuana

liam ünen

Nlr Nlbrt.

D golece
kebuick

nddsNe
inns haud

(omino

lo ontel

Unnitm

Ckeſdonis

Lhümtunn
Ilcolen

atr oz

1

WrNhan

uüllri
lcfeni
neech
nincate
Uncdo B
it a
ſünti
tktsn

4 Wor

.

e Confeſſio accurata Generalis annua. 130 †
m tegraliter per Confeſſionem Generalem iterum purgata fu-
eNe. ertfs, te inter Erlias numerabo. Exinde mox omnia peccata
mde. ſua reliqua velut in ſpeculo recognovit, & octo dierum Con-
urm. feſſione conſcientiam expiavit: Converſionis autem ejus Converſio
nul. occaſio hæc fuit: Cùm nobili viro, imò Veneri ſerviret, S. Margaritæ
Een, nobilis aliquando domo abiit cane ſuo comite. Hic canis de Cortonã.
in k poſt dies non multos lacinià prehenſam Margaritam, ad U
Mim, ſtruem lignorum deduxit, oculis latratuque rogare viſus, ut
Smme ligna amoveret. Amovet, Dominum nobilem reperit,
ms agnoſcit, ſed jam mortis larvam. Exhorruit, & in alieno
liattun Vvultu ſuam contemplata formam, mundum & ante omnia
eramm vitam priorem damnavit: Faſti Mariani, & Nadaſi, Anno Cæl.
1, Kine 22. Febr. Valent. Leucht. Vita S&§. fol. gg9g9. De eâdem Conc. 93. n. 4.
imd in Hic ego Lectorem meminiſſe velim, Pœnitentem hanc jam
ſuſuse tunc habuiſſe animum à gravioribus noxis repurgatum;
Wutons nam absque hoc tot eam ſuaviſſimis alloquiis dignatus Do-
Prolee minus haud fuiſſet: nec ipſa quoque niſura, nomen Eliæ ſi.
„raren bi à Domino poſtulare. Vnde liquidum fit, eo ſolùm con-
ſccſele ſilio, Confeſſionis Generalis inſtituendæ, à Domino fuiſſe
Nt4 admonitam; quò etiamnum Doctores pii non pauci, idem
rlode Confeſſionis genus ſuadere nonnullis, in more non habent,
AS ut nimirum exinde vehementius & perfectius de peccatisad-
Nermili miſſis doleant; eſſe enim argumenta dolendi deteſtandique
E peccata ſua in Confeſſione generali ob peccatorum multi-
Nü,AM⅓ tudinem haud paulèò vehementiora, quàm in Confeſſione
llaℳ particulari. Verum magis ſeria animam peccatis implica-
tui tam efficaciùs movent: utque videamus Confeſſionis gene-
ut ralis neceſſitatem in caſibus num. j. allegatis, & hoc ipio eti-
Peoin am in cœteris utilitatem, & ex eâ animi voluptatemà Spirr“
* tu Sancto provenientem. Adjiciam, quod paucos ante an- Alia hiſkor.
eun nos, ait Pædag. Chriſtian. ex Vrbe Cuzco Peruanæ Provin- e elicais
uns Ccicæ in Indiâ Occidentali, à P. Martino Deſchamps, Inſulenſi, neralis ne-
ardge Societatis noſtræ Sacerdote, accepimus. Scribit is, veniſſe ſtatem ad-
i k ad ſe majoris Jejunii diebus Anno 1610. hominem toto tre- ſtruit.
Bb bb bb bbz3 men-

ratum divini

—

1302 CoNcio LXVIII. Ad Mortem &s udicium præparatio-
Triginta an-mentem corpore, quem blandè acceptum, & multis cum la-

nis noncon- crymis in amplexu hærentem, eò deduxerit, ubi ſine arbi-

feſſus & ſce-

lerat tris audire eum poſſet. Hic tum bonus ille vir apertè fate-
eratus.

ri, jam totos ſe triginta annos Spiritui S. intus ad Confeſſio-
nem impellenti reſtitiſſe: bis terve, cùm eam ſine notâ ac
haominum offenſione ſubterfugere non poſſet, ſacrilego au-
ſu paucula tantùm, ne quid de peccandi licentià demeretur,
faſſum eſſe. Toto illo tempore vix Miſſæ Sacrificio aut
Concioni interfuiſſe, hominum Religioſorum, & imprimis

Somnium mi- Patrum Societatis declinãſſe conſuetudinem. Cùm ergo ita
'viveret, atque Anno 1618. eos etiam, qui in Chriſti Patientis

rabile habet

nec Vanum. memoriæ ſacris Feſtis piâ in ſeipſos flagellatione ſævierant,

irriſiſſet, ſibi nocte inſecutâ viſum eſſe, audire ſe ingentem
ante fores commeantium hominum turbam, à quibus ſciſci-
tatus: ecquonam properarent? hoc reſponſi tuliſſet: Tane

ergo ſolus in hac urbe ita hoſpes e, ut neſcias, omnes ad Societati Yeſu

Colle giun evocatos, & pronunciandam ibidem in aliquos gravem ſon.

tentiam? Tute ſocium nobis adjunge, ne Ffortèò e tus abſentid tota Vrbe
Vigdet appa- ae

Judiců. animum ſtimulis, ſtitifſe ante Collegium. Ibi juxta S. Edem
longo ordine, ut in judiciis ſolet, dispoſita fuiſſe ſubſellia,
quorum medium ſubiret Chriſtus, & Matre ad dexteram
collocatàâ, juberet Societatis Patres, tanquam aſſeſſores, re-
Et demonem liquas ſedes conſcendere. Deinde cùm jam homines, undi-
neenſantem que confluxiſſent, prodiiſſe Cacodomonem, civésque acer-
hujus ſkmm imè accuſare inſtituiſſe, quòd obſtinatis obfirmatisque ani-
terrore.

X

ita primum quidem peccata generatim perſtrinxiſſe: dein
verò etiam ſpeciatim ſingula mea, inquiebat, ita depinxit,
itaque in ea invexit, ut de me jam actum crederem miſer,
Aà 2Z „ — 2 .* .„
Eoôque magis, quòd jaétis paulò pôſt à Chriſto judice gravi-
bus minarum fulminibus, & doemone propius ad abripien-
dum accurrente, quò me verterem, non haberem, niſi dud

detrimentum patiatur. Igitur hac induétum comminatione,
unhumh

ſe domo ejeciſſe, & pungentibus acriùs, quàm aliàs unquam,

mis tot Patrum labores fructu ſuo caſſos redderent: atque

—

1

eberstuni
Hünncun

Gtiobtuar
hagmete

ſente Ar⸗
(mefeciin
letariut
nerania

Pmrwel

Venecom
Mntlettiz

ehrtuna.

Avain
otaill
Illege⸗
tinrun

ie. Confeſſio accurata Generalie annua. 1303
cunk. reflexis tantisper ad omnium peccatorum unicum ac tutiſii.
iem. mum aſylum, Mariam oculis obſervarem, jucundiſſimam Aſylum re-
Men mihi ab ſuaviſſimo ejus obtutu benignitatis lucem affulgere. B apud 8
CNH. Eo ergo me totum vertere, & curriculo ad ejus pedes provo- jubetur con.
emie lare, opem poſcere: illa ſuſcipere trepidantem humaniſſi- gteri. .
eee. me, nusquam ſe mihi defaturam, ſpondere; irem modoqo,
mmn & Patri uni é Societate Filii ſui (te deſignabat) peccata poœ-
Aineem Rnitentiæ Sacramento emaculanda aperirem. Sub hæc, cuùm
Kimm ad me rediiſſem, timore & horrore plenus, e lecto famulos
Unee excitavi, ut à me, dum illuceſceret dies, pedem ne efferrent,
ibtenn imperavi, arbitratus, à demonibus infeſta eſſe omnia, qui-
Eeneru, bus mox præda futurus eſſem. Orto itaque ſole, & lecto
inpenten me atque domo proripui, Collegium ſolicitus petii, ani-
busteſcdt. mum moleſtiàâ liberaturus, niſi ab uno Sodalium, in quem Confeſſurus,

let: o fortè fortuna incideram, & cui rem totam aperueram, om- dehortante

vi6 nia ad vana inſomnia, & puerorum terriculamenta referren-malo Sodale,
net tur, & tota illa pietatis ſtudia, quæ tam ſcrupulosâ & opero- nahueper ſes-
e. S, ut ille ajebat, religione commendarent Jeſuitæ, tanquam hoen es
mimine, Conſcientiarum carnificinæ exploderentur. Hic tanquam ferc contra
Snev , ad ſcopulum hæſit mihi toto uno anno bonorum conſilio- inſtinctus,
mAen rum curſus: tanti eſt in perditorum hominum conſuetudi-
Geibeli, nem venire. Et incuſaret licet mille agitata ſtimulis con-
cenemm ſcientia, & Deus in momenta ſingula inferorum cruciatus

Mores k.

malè ſanæ menti minaciter objectaret, ad peccatorum ta-

les nl . men confeſſionem ante hoc tempus adduci non potui, quam Confeſſus de-
neaer. nunc tibi, mi Pater, quem mihi pridem Mater Dei deſigna-nique integr?
eni vit, inſtituere volentem, quæſo, accipere ne graveris. Eam lacle, ſuo
ee ergo accepit volens Pater, tanto hominis dolore „& ſenſu,“ atlo.
e:n ſed & tanto omnium rerum ordine & explicatione, ut dubi-
1Ceinb taret Pater Martinus, imperaretne illi aliam pro peccatis
naeh ſatisfactionem, ac certò ſibi perſnaderet, totum illud . quod
legen. circa hominem in ſomno geſtum eilet, haud Paulò plus, .
eger. Juàm ſomnum fuiſſe. Pedag. Cbriſt. to. I. p. 2. C. 17. J. 17. hiſtor. .
niſti. ⁶f. 37I. ex liter. P. Martini Deſehamps ex Feruant z. Martit 1620.

ele.

VYValde

1304 CoNciO LXVIII. Ad Mortem & Iudicium præparatio:

— —— —

Valde multa hinc conſiderari ſeriò poſſunt, quæ cuique re-

linquo. En formam Divini Judicii, inevitabilis, & gravis-

ſimi à morte in peccato mortali obtâ. En evadendi me-

dium, neceſſarium, utiliſſimum, ſacram Confeſſionem. En

Confeſſio-
nem annuam
melius faci-
endam.

doœmonis conatum, quòô impedire ab hac quærit: Mancin.

cit. fol. 65. init. & fol. 6og. init. Cave, ne cedas malè ſuadenti

Monita ad

certè in damnum tuum, & damnationem. V. Conc. v9. num. 5.

aliàs confeſſorum, ſuaviter inſinuant ea, quæ paucis antè
diebus patravêre: quò modo Confeſſariis occaſionem præ-

ſcindunt, numerum & ſpeciem indagandi; quod tamen for-

ſitan res exigeret.

2. Dic deinde ea, quæ potiſſimum con-

ſcientiam tuam cruciant, & quæ opinione tuâ eſt vitiorum

tuorum origo. 3. Si aliquid occurrit, quod nunquam es
confeſſus, id ipſum Confeſſario ſignifica; ut te circa id inter-
roget, ubi opus. 4. Multò magis maturè declarandum eſt,
ſi fortè in Confeſſione particulari peccatum aliquod ſilentio

preſſiſſes, ſive ex verecundia, ſive aliâ ratione: ſic Confeſſa-
rius attentior erit ad ſingula, ut te juvet, & ſatisfiat Confes-

ſionibus, quæ potuerunt eſſe vitioſæ & inutiles. 5. Confes
ſario ſi ignotus es, conditio & ſtatus vitæ tuæ aperiendus
eſt: an ſis ſecularis, ſolutus, an in Matrimonio, an Religioſus
Profeſſus. 6. Explica te in omni materiâ verbis decentibus
honeſtisque, talibus tamen, ut te perfectè intelligat Con-
feſſarius. Denique Perfico tanti animi tui ſatisfactione
hanc Confeſſionem, ut poſt Abſolutionem paratiſſimus es-
ſes, mortem obire, Deus ita ſtatueret, & quaſi poſtremum

in vitàâ tuâ confitereris. Barry cit. L. à f.s. Lohner. cit. H 30.
ta-

ar
mue eti
(onmmunto

IX. Illud, pro praxis notitiâ, breviter ad'iciendum vi-
detur, quid attendendum, ut Confeſſio generalis annua be-
ne inſtituatur? idque ſuppoſitis illis, quæ ad ſubſtantiam
juſtæ ſacræque Confeſſionis pertinent. 1. Initio Confes-
ſionis accuſa te de iis, quæ ab ultima particulari commiſiſti,
tum ad confuſionem peculiarem, tum ad evitandam aliquo-
rum aſtutiam, qui ſub terminis generalibus peccatorum

Deigrri
gones ſce
ſeyecllan
Irimnst
Slnd core
vite (4
mabulin

tednenen
Uehegri

enrencart

ote tonhe
EiCorteſtt
felyerade

Uncumwde
ncuritat

inſnſun
, ,

liniene⸗

hold. Ma⸗
Diken. if.
Ca⸗.
uchrr
u lob.
t n.6.
in nagien
vaf y,
leh,
.

M
Ut A

ile

arttp:

Cnictet .

gari.
Onemn. dn

leſucent

ſgenln,.
Gendumd

Sannm.
fübtamn
io Conls
commi
An diu
eccatotun

uncisen

onemn A.

lunenti.
unn con⸗
hitiotuum
nog 63

cridintet⸗
Eundumek,
Vodl lene
,Conle-

Conkes.

Coufes. Z

Niends
Wieſs
Necendss

Alig.

ötackion
Kimuse
olreni

,,S

.
–—

Confeſio accurata Ceneralis annuu.
frequens uſus Sacramentorum Confeſſionis &

Itaque etſi fr
Communionis,
in Dei gratiaâ retinendos, ſive ad ſuperandas quotidianas te

tationes, ſive etiam ad promerendum robur & auxilium gra-
tiæ peculiare, quo nobis in extremo vitæ conflictu eſt opus.
Imprimis tamen velim omnibus, cujuscunque illi conditio-

Adhortatie

dici non poſſit, quantum proſit, ſive ad nos ad faciendam
n-Confeſſio-

nem annuam.

nis ſint, cordi eſſe, ut poſtquam ſemel ſincerâ integraque to-

tius viteæ Confeſſione ſe expiârint, deinceps ſingulis annis

eam ab ultimâ reſumant. Hunc morem hodie tenent mul-

tæ bonæ mentes non ſine maximâ fruge ac lucro. Illud cer-
tum eſt, plurimùm eam conducere ad ſervandam animi li-

bertatem, cavendàmque neceſſitatem, tot anxiis inquiſitio-

Leopold. Mancin. S. J. de Paſſ. D. L. 5. Diſert.
Dockr. 1. à f. 6os. Phil. DOtreman. Pedag. Chriſt. to. I. p. 2. 0. I7.
g. 6. à f. 355. & to. 2. p. 2. C. 15. Dupoſit. 9. ad bene mor. à f. 635.
Paul. Barry S. J. Hagiophilæ Die z. Diſſert. 1. & 2. à f. 5l. & à
fF. oo. Tob. Lohner S. J. Iaſtrultt. Pract. §. dà Ff.

nibus ſe conficiendi, cùm mors imminet. Sunt enim ejus-
modi Confeſſiones veluti Rationes, quæ Rationi ultimò red-
ditæ ſuperadduntur; quibus ſatis erit, id adjungere, quod in
eum cumulum inſuper acceſſit, ut ita poſſis tibi aliquam ſal-
tem ſecuritatem polliceri (non excluſo ſancto timore. Semper
enim ſandtorum ſecuritasplena timori Dei extitit, ait, Thom. de Kemp.
L. 1. de Imit. Chr. C. 20.n. 3.) Cùm ſiſtendus eris à morte Deo Ju-
dici, qui miſereatur noſtri. Pæd. Chr. to. 2. d f. 635.
2. puncéto 4. Mor. Authores de
hac materiâ.

29. & Bibl. Man.

to. 3. Tit. 6. de Confeſſ. J. 10. n. 4. f. 49. Chriſtoph. de Vega S.].

in Tragicis de Confeſſ. german. edit. Monach. I653. p. 2. C. IZ. 15. 19.

2o. à f. Iy j. usq;, 229. fin. ubi de Adelhaide à f. 213. Biſſel. Digit.
Dei ex. 4. à f. 156. idem. Anton. Dauroult. Catechimo Hiſtor.
C. 1. tit. 3y. Drexel. tom. I. Tribun. L. 2. C. 6. J. 3. F. 136. Jac.
March. Hort. Paſt. Candel. Myſt. tr.
Exærcir. Annuis eorum encomio Hilar anaſ. Car
Archimede Chriſt. L. 3. c. Iy. f. 612. usqg, ſin. libri. Engigr. Cal.
Mechtl de Jud. nin. egf 26 8s

v.. lelt. 6. fine. f. Sar. De 88.
à S. Anaſt. Carmel.

Cc CC cC ce r.

1306 CoNCIO LXIX. Confeſ. Deil. icarius: adſ. udicem Manududor.
Pyr. Oct. §. lenatii g. 3. f. 5S. & 59. Et paſſim alii ſacri Aſcetæ. De
Confeſſ. Generali Nicol. Turlot. Theſj. Doctr. Chriſt. p. 4.
Eect. §. F. 69o. & ſequi. Alph. Roderic. Exercit. Perfect. p. 3. tr. 2.
c. 5. 4à 2.- 10:à f- oé. Vbi & de Renovat. Votorum S. J. V. hoe

Millefol. Conc. 6. 69. 3o. 33. “
63 . 43 6 6r 43 3r 53 . 832. 638 r 232. 32 8. 8383-63 83.82 8¾

CokcCcro LXIX.

Cene.éy. ét. De Confeſſione Sacramentali dicta & dicenda, con-
firmantur magis, & pro rei connexione neceſſi-

70. 71. 73.

tateque, dilucidantur in Confeſario: cum quòô
utt in noſtram ſalutem agere nos, conveniat, do-

cemur; & alia circa Confeſſarium, Patrem, &

Medicum Animæ noſtræ, ac Manuductorem ad
fupremum udicem, obſervanda perutiliter.
Evangel. ,

Domm. 4 Ad“. actum eſt Verbum Domini ſuper ſoannem, Zacha-

—

ria filium, in deſerto, & venit in omnem regio-
nem Jordanis pradicans baptismum œnitentia
in remisſionem peccatorum. Lucæ 3. 2. & 3.
S. Joannes 9 Ropoſui S. Joannem Baptiſtam, Zachariæ ſancti Sacer-
Bapt. Confes- dotis AA. Legis filium, tanquam Præconem, idꝗ; Pœ-
Krin⸗ iten. unitentiæ, ſerium, zeloſum, indefeſſum, à Deo miſſum,

ree Falétum eſt Verbum Domini- &c. Conc. 6a. n. I. Nunc eun-
tium innume- S-— „* „„7 — . .
rorum: hos dem, eodem encomio, ex merito, ſiſto Confeſſarium: Sic e-
inter Saddu- Dim Sacer Textus loquitur: Tunc exibat ad eum Hieroſohma, &
cæi & Phari- omnis Zudäaa, & omnis regio circa Jordanem, & baptizabantur ab'eo in
ſæi: hi qui- Zordane, onRtentes peccata ſaa Matth. 3. y. & 6. Marci I. 4. & y. En:
nam:? Confitentes peccata ſua“ eräântque hos inter malti Phariſæi, falſæ

uiſf

n.
Prerend
wer, f
1
n felle

4

Poanun

onendume
Pumsa
Aagne
Crnturegn
Ealaceret⸗
Merce cc
rpuc ſu.
nenih
uſachuci
em.Cn

id ute

uſi il/

ſtererini
oſtentunr

in nnſ.
,latſu

4 1
Ui ſeut
n, ntt
e id a⸗

6
37

ſiue mer
immmt
mrten
inn,
e ei
non
Wcelebe

Ahil
Co

Une 19
N

P

Endr on,
le necel.
cumn qud
eniat, do⸗
Wemm,
Goren d
Utet

, LANM

uni.
tH,O
3

cer .
eOn ,.
NYA
fun Ke
ſhut
ir dd

. E
ſii, NH

emäc.

—

ſine

iſit idem, agnoſcere ſè peccatorem, & conſiterè peccata ſua, rectè intel-

S Cum Conftſſario quomodo agendum? Ejus elelio. 1307

— —

ſuæ externæ juſtitiæ inaniter confidentes, & Sadducæi, negan- Conc. 66. n. 3.

tes Numen, ſive Providentiam, reſurrectionem, & anima- & Indice 4.
nortem præmia & ſupplicia: Mat, 2.7. Cornel. E& Pu- Dom. 3. Qua-

tenter peccata ſua etiam multi, magni, & qui publici ac infames
habebantur peccatores, erantque paſſim. De hac Confes-
ſione actum eſt aliquid ſapra Conc. 6S. n. I. Excitabat itaque S.

rum pocn
plicani⸗ Lucæ 3e I2. Erant adeo hos inter pœnitentes, & Cnf- Mag. en e Z.

Joannes ad pœnitentiam, ad deteſtationem peccatorum, &

ad ea agnoſcenda, tanquam offenſiva Dei, & excludentia ab

tur peccata ſua; En alteram partem, ſeu Confeſſtonem. Mone-

bantur, ut nihil non facerent, quò ſibi Deum reconciliarent.
Facite frubtus dignos Pænitentiæ! Lucæ 3. 5. En ſatisfaltionis tertiam

partem: Confeſſionem iſtam expendens Cornelius Janſeni-

introitu regni cœleſtis, & promerentia futuram iram, ut ea
ut talia deteſtarentur, & de eisdem ex animo dolerent. En
dolorem de peccatis, brinn Pœnitentiæ partem. Confiteban-
t

us: Quòd autem, inquit, dicuntur hi, qui baptizabantur, confeſſ Confeſſi di-
yeccata ſua, pleriq; non ſie putant accipiendaum, quaſi explicaverint & ſtinctè pecca-

ea confiterentur, agnoſcentes ſoil. ſe eſſe peccatores. Verum cam non

ligimus, eos ſua peccata ſaltem majora indicäſſe, & confeſſos eſſe apertè

Joanni ſicut & Adtor. I9. I5. Milti credentium dicuntur veniſſe ad
Paulum, confitente & annuntianter allus ſuos.
debet, quòd confeſſtonem fecerint peccatorum ſuorum, cum ea tamen

Neq; mirum viders

à oanne non exigeretur quem enim verè pœnitet ſuorum peccatorum,
quiq; tenetur deſiderio remiſſtonis eorundem, nihil cundtatur, nihel ve-

retur, ea exponere ei, per quem ſperat, ſe optatan⸗ conſequi poſſe vel

conſolationem vel remiſſtonem; non minus quam agrotls morbum ſuum

detegere ei, à quo ſe ſperat obtinere poſſe deſideratam ſalutem. Hæcan-

ſen. Concord Evang. cap. 13. f. 105. ube plura. Ergos. oannes Confes-

ſarius celeberrimus, tot tantorumq;; cui hi, tam confidenter,

perts Jeteverin ra S . »f in e. ta ſua, neque
apertè detexerint Joanni peccata ſua, quæ Ffeciſſent; ſed qudd in genere 1n genere rlne.

tùm: cur?

quàm humiliter peccata ſua aperiebant, ceu venturà irà fu-

gientes: Confeſſio ſignum eſt, & affectus poœnitentiæ ſeu do-
H Cc cc cc cc 2 loris

JðJJ

1308 CoNeio LXIX. Confeſ:. Deiicarius: adſ. udicem Manuduktor.

loris de peccatis, quibus remedium & veniam quærit:
gquanquam hæc confeſſio vera & vocalis, ut teſtantur SS. Ba-

fil. Cyrill. Hieroſol. Auct. Op. Imperf. S. Thomas, S. oanni
facta, & ab eo excepta, non fuerit Sacramentum, heq; con-

donans peccata, vel remiſſionem peccatorum ſoli Chriſto
reſervatam conferens, quod fit in Confeſſione à Chriſto in-
ſtitutà, in quâ Sacerdos, poteſtate ſibi à Chriſto in Ordina-
ypus noſtræ tione collatàâ, abſolvit confitentem à peccatis. Quædam, ait
Confeſſionis
Sacrament.
illa Confeſſio:
hujus utili-
tas.

S. Tho. in Wappl. q.6. a. 6. ad 2. prafigauratio Confeſſtonn invenitur in
hoc, quòd Yoanni confitebantur peccata ſua, qui baptümo ipſius ad gra-
tiam Chriſti præaparabantur. Et: Accipiendo illum Baptumum, ait

dem S. D. Lect. 4. in c. I1. ad Rom. qus erat pænitentiæ, conveniens

erat, ut confiterentur s ut ſecundum modum peccati eis panitentia ſta-
tueretur. Tertullianus ait, conſuéſſe illos, priusquàm talem

aggrederentur confeſſionem, ad illam ſe disponere, Oratio-
nibus, crebrüs jejuniis, geniculationibus & pervigiliu: Lib. de Bapt.
cap. 7o. Expetebant inſuper Confeſſionem ob plurimas, quas

confert, utilitates, ait S. Anaſtaſ. Sinaita, qu. 6ö. Ac imprimis
propterea, quia peccatorum confeſſio dispoſitio eſt ad illa

ampliùs non committenda. Serviebat inſuper ad culpa-

rYum aliquam ſatisfactionem: unde Paſchaſius: Non erubeſcat
quis conſiteri Medico jam pro omnibus immolato, quod iſti dudum non
erubeſcebant publicare Joanni nondum ſalutis antidoto eudem quantu-
lum propalato. Cornel. à Eap. Tirin. in Matth. 3. z. Paciuch. in JYon.

Ledk. 62. H. 3. . 9. J. 514. & e4. Ex his, de Confeffione S. Joanni
e di

factâ pleniùs non abs re dictis, quis non videt, quantò ma-

glis ex reverentiaâ Sacramenti, ad cujus gradum & dignita-

tem evecta eſt à Chriſto noſtræ legis Confeſſio, hæc peragi
debeat cum debitâ præparatione, humilitate, vero de pec-
catis dolore, emendationis & ſatisfactionis propoſito, ver-
bo: juxta notam Chriſti inſtitutionem, Eccleſiæ doctrinã &
uſu declaratam: ſingulariter autem, quod jam nunc propo-
ſiti eſt, quò loco Pœnitens habere debeat Confeſſarium, quò
erga eum amore, quâ obſervantiâ, quâà confidentiâà a in

ikniss

(
—
Punmwetan

alere ſop

lleratio

nihe hece
(uupote

. 1

unektt¹

iun ſel

=

=

e

lai⸗

Cemps
fonrenkpi
Khene⸗
cittter
CultenA
Unein ſern
iie
Onom,
Aeibie⸗
Gobden
Unrce
e Aer
in ten

4

1Monar.
1 peft
8ſeb
Alieret⸗
lre.

= =

—,

1

ly he

rhicdb.
heden
elen,

—

tunlh.

Wr e.

CIiin.
in.
Qln i

oanni
e

CiCie

izvenin, 4

MrAl N

imm, dit

chvenitn
itentig r
vintuen
te, Ci.
l
inig ußs
inmim
al
cuher

Rg

un

an.

n n

one

1e.

en
eNe

, el

„4

Hrind

L

wri,1

ſuum.

len. .

—

D

men ipſe peccata dimittere, nec ſuo, nec Dei nomine, à quò
ipſi tanta poteſtas facta non fuerat, potuit, tantus pœniten-
tium fuerit accurſus, confidentia, ſubmiſſio, obedientia:
confitentium peccataæ ſua. Materiam hanc utilem patienter au-

dite. M
II. Equidem, ſicut Concionatoris, Proæm. Conc. I. n. 2. ita Confeſſarii
adhuc magis Confeſſarii perquàm ſublime eſt munus, ut qui munus fubli-
Dei & vices agit, & Divinâ poteſtate, à Chriſto ipſo, per Or- me, ex Pote-

dinantem Epiſcopum, acceptâà pollet, & fungitur, in ligan-

munem fecit, facitque illis in Ordinatione verbis: Quo

remiſeriti peccata. & . Yo. 20. 23. Cuinam Angelsrum dixit Deus- Tib
dabo Claver regni cælorum! Matth. 16. 19. ait S. Ambroſ. ap. Cala-

mat. Glvd Diſc. 61. n. I6. Et Illuſtriffimus cum ſanétitate Epi-

ſcopus Gebennenſ. S. Fr. Saleſius, in Epiſt. Paſtorali, ad Cle-
rum ſuæ Dicœceſis: Sacerdotes, inquit, Confeſſionibus audiendis de-

putati, Judices Dei ipſius nomine conſtituuntur; ide, tantâä authorita-

te, at quæ in terris rectè decreverint, & ſanwerint, in ecæœli rata & fir-

ma habeantur: proinde ora ipſorum ſunt quædam velutà ſacraſtillici-

dis, per quæ pax è cœli in homines bonæ voluntati effaat, vocésq, eo-

rundem ſe habeant inſtar tubarum magni Jeſu, quæ illius virtute my-

ſticæ Hierichunti Saſee 6. 20.) id eſt, iniquitati muros ſubruant.
Lib. . Epiſt. o. ap. Abely Sacerd. Chriſt. p. 2. c. II. f. 153. Ex quo bre-

viter facilè intelligitur, quis honos, quæ reverentia ac ſub-
miſſio debeatur Confeſſario, ceu Dei & Chriſti, cui illa fiunt,
Vicario. Sit, inquam, ſumma in terris Authoritas & pote-
ſtas Sacerdotis; ſit munus perquaàm ſublime: Sit inſuper gra-
tia ſpecialis eſſe Confeſſarium, & quidem bonum; uti agno-
ſcit Eccleſia in S. Philippo Nerio: Brev. K. 26. May: in S. Ray-
CGC CcC CC Cc z mun-

X

Cum Confeſſario quomodo agendum? Ejus electio. 1309
ſuammet animæ ſalutem; ne unquam ( quod docere & per-
ſuadere, ſeopi mei eſt) tanto ſalutis remedio abutatur, qua-
cunque ratione nil abſterritus; cùm ad S. Joannem, qui ta-

do & ſolvendo à peccatis, vi Clavium. Solius Dei eſt, pec- Au'n. V E,-

cata dimittere. Lucæ j. 21. Marci 2. 7. Matth. 9. 2. Cornel. hic. Hanc ,een, ca E
poteſtatem Apoſtolis, & cuivis Sacerdoti vero, ſecum com- Anudr. §. 1.
rum f. p7g9. init.

1z10 CoNciOο LXIX. Confeſ. Dei Vicarius: adjudicem Manududor.
mundo Pennefort: quem Peznitentiæ Sacrament: inſionem Mini.

Rtrum elegit Deus. Idem in Orat. 23 Nanxarii aliisque ſanctis Sa-

Peccata di cerdotibus. Sit, ut inſinuatum „Divinæ poteſtatis: lͦ erum

mittere, Dei

eſt, & pluùs,
quàm mor-
tuum ſuſci-
tare.

.

dimittere, niſt Deus, poteſt, & qlibius dimettendi tribuit poteſtatem .
Subjungit: Sortiti ſumus & noz, Sacerdotes, tam mirabilem gra-
tiam ab eo adeo mirabilem, ut longè excellentior ſit Abſolutio
criminum, quam gratia ſanitatum: longé altioris virtutis,
ſcelerum, quàm morborum euratio; ſublimioris denique

poteſtatis, animarum, quaàm corporum à morte reſuſcita-

tio, quia præſtantius eſt, animæ mederi peccatis mortuæ, quàm iterum

revocare ad vitam mortua corpora (ait S. Chryſoſt. in c. 12. Joann.)

iterum moritura. Nihil propè tantam in admirationem
mortales rapit, quam mortuorum reſuſcitatio, illudque ſu-
pra omnem captum humanum, Fidei lumine duntaxat ſpe-
culandum proponitur, non unum alterumve vitâ functum,

dicunt, ait S. Thom 38 de Phariſæis in c. v. Lucz, dutta nemo peccata

—

ſed univerſum Genus humanum in cineres redactum „aut

quovis genere abſumptum, in ictu oculi, ubi noviſſima tuba in-
ſonuerit, & pulvere reſurrecturos, in virum perfebtum. Epheſ.a.

13. Wup. Conc. z. Illo tamen Fidei articulo aliquid longè mira-

bilius obſervat Euſebius Gallicanus: Videamus, inquit, Serm. 2.
in Epiph. quantò plus eſt, quod præſtat gratia; ecce vera miracula, ecce
Prædicanda miracula, ſtupendas immutationer, quas quotidie in nobis
operatur Kedemptor noſter, quando de beſſimis bonos facit, caſtos de lu-
uerioſis bumilers de ſuperbis . de ſebtatoribus ſoculi, amicos Dei. At-

que ut veram reſurrectionem quaſiè cinere oſtendat, excla-

mat: Qucæ poteſt majora exercere miracula, quàm quando hominem
de ſubſtantia pulveru, in Angeli ſtatum provehit? Hæc eximia Dex-
teræ Excelſi facinora; peccator, qui profundo ſcelerum lu-

to immerſus, qui in pulverem mortis quodammodè reda-

ctus, & jam plus quàm quatriduanus, imòè plùs quaàm qua-
driennis, fœtet mortuus, per gratiam, in ſacrâ Exomologeſi
acceptam, illicò reviviſcit, & in ſtatum Angelorum provehitur.
Englgr. Panth.. p. 1I. f. 20o. E. Converſ. S. Pauli, .I. & Cæl. Emp. E. Ca-

theäræ

“

—
AdES

Shortu,

ürium

klii,
bele, vi

emapor

Munalicio

ugnin
Pienn. N

Hunnſer

Pumenais ar

lekrud

e, KVe

4
.

tonis eſte

tCri⸗

nt man:

Etimm in
Aſemae
uIm,
lieblare
ltlinee
Mul ar
Etnuie
Une ſzin
ehiun,
i
Aon
finnig
o Mer
finbus

undANr. Lum Confeſſario quomodo agendum? Ejus eledtio. I1311
gen ic. thedræ S Petri, J. 1. & 2. V. ſaprd, Conc. a2. n. 3. En, Anima pecca-
ndeg. tis mortua, quantum tibi ex Poteſtate Clavium & Confeſſa-
eo rii ſolatium, gaudium eſſe poſſit, & ſpes certa ipſius vitæ
s Eternæ! Ergo reſume animos;, & diſce modum, quò erga
e tuum Animæ tuæ Medicum utaris. Infrà à n. g. Interim:
dina III. Re tamen bene expensâ deprehenditur, Officium Confeſſarii
tAie. Confeſſarii, non voluptatis, ſed maximéè difficultatis ingen-AMeuds diff--
Sim, tis eſſe, uti fatentur plurimi, & experiuntur fere omnes,
Cenint ſaltem à potiori: ut proinde Confeſſario non opus tantùm
telüſetꝛt. ſit Jur isdictione, Approbatione, ſed & requiſità planè doctri-
item nà, magn prudentia, circumſpectione, cautelaque, ſed &
uſe Patientia. Ne, ſi debità ſcientia non inſtructus, ſi cæcus cæco
Uraicenn ucatum praſtet, ambo in foveam cadant: Matth. 1Iy. 12. Vel ne, ipſe

icnen lumen aliis ardens & lucens . conſumatur. Videri poſſit
Gtwatt. ſimplici & rudi, facile eſſe & jucundum, Confeſſiones exci-
fuchn Pete; & velut Nova audire: neque rem magnæ diſtrictægqgue
Rationis eſſe: Falleris. Facile videbatur Pilato judici, ſeſe Pilatus no-

An,At 2ð 70= ⸗ . .
Pini à causà Chriſti „ad judicium ſtantis, expedire; dum acceριραπ* dum ſibi
inlſa 444 lavit manaus ſuas coram bopulo dicens: Lenocens go ſum à ſan- Ulnocens.
e mir LLuine Jauſti buju . Matth. 27. a2. Veruùm quid . IIlene reapſe in-
ilin nocentiam in hoc Judicio ſervavit? Nequaquam; quin imdè
nulneele taliter ſe maculavit, ut Oommnis nec fontium nec lacuum, nec
lein nli fluminum, nec Oceani in unum collęcta aqua, eum potue
utk it emaculare. Hugo Cardin. ad mores & rem præſentem Ne ita Con-
i 4. eruditiſſime explicat. KRectè etiam in hoc facto, inquit, Confeſſo- feſſarius.
echr 7S& Met eres ſuas Iavar e docentur, quia oſſicinum vix ſine alzqudà pollutione
ſerkee Peragitur; vix enim mundis manibus attreétantur immundetiæ; Vix
me⸗r. more Janioſi & vulnera ſk'eol v premuntur abeq; pollutione
Num ener en. Sed propter boc onus Medicus non dimittit oſfcium.
ec. E eam Sacerdoter ui mundabant, eoipſo immundi fiebant.
. Seatis dictum à tanto Doctore. Officium Confeſſarii eſt of- Leſrà n. 10.

nl ficium quidem neceſſarium, arduum tamen & periculoſum,
quod non eſt juvenibus, ignorantibus, imprudentibus, im-

giu 1 rFiR 4 2 2*
. lh. patientibus, nes 6e1S, qui mortificatas non habent paſſiones,
ſete4

com-

1312 CoNcO LXIX. Confeſ. DeiVicarius: adudicem Manududor.
committendum: ad illud, ut par eſt, bene exercendum, vitæ

„

requiritur bonitas, ſcientia, charitas, prudentia, diſcretio,
z elus & magna cautela. Pacinch. in Yon. Lect. 6a. g. Io. n. 42. tom. 3. U5

Confeſſarius f. 739. Scio Caſum verè tragicum, mihi fide digniſſimâ rela-

O

curioſus ma- tum, qui ab hominum aut ialtem Majorum noſtrorum me-
gus factus. moriaâ in Tyroli contigit, quò Capellanus juvenis Magi
cujusdam Confeſſionem excipiens curioſo deſiderio viden-

di demonis, eò devenerit, ut, ruſtico hoc initio equidem
dehortante, dein, ad inſtantiam, Confeſſario opem ferente,

& ſuo loco viderit d'“monem, ab hoc ita territus & inſtiga-

tus, ut & manus dederit, factus ſceleratiſſimus & ipſe Ma-
Conkeſſario gus, demum degradatus, exuſtus. Hic effectus, hæc mer-

eſt opus cau-

ela. . 2 * „. . 2 * *
. eſt: Serpente tollent“ & ſi mortiferum aliquid biberint; non es noce-

bit. Marei I6. 15. At ita conſulendum eſt neceſſitati Pœniten-
tium, ut & te periculo non exponas: Qus amat periculum, in
o peribit Eccli. 2. 27. Salvàâ autem ſuâ propriâ ſalute & con-
fſcientiâ, Confeſſario incumbit cura erga Pœnitentem, cujus
ſalutem quærere debet, quòd ſi aliquid pœnitenti conſu-
luerit illicitum, pœnitens quidem apud quem ſapiens ille

imile. reputatur, innocens remanebit; Confeſſarius verò pœnas
imile.

C f ſſ. . Hdabit. Contin it ergo illi, quod aquz& mundæ, quâ ollas,
in bonum Catinos immundos lavamus: catini quidem remanent mun-

Poœnit. eſt à di, aqua verò immunda, & in cloâcam projicitur. Sic Con-
Deo deſtina- feſſario eveniet negligenti: ipſe enim immunditias poni-

tus. tentis pro negligentiæ qualitate contrahens projicietur;
Poœnitens verò conſilio ejus quamvis illicita ſequens, mun-

dus remanebit. Labata: V. Confeſſarius Propoſit. I. & 2. ubi plura.

Paciuch. cit. G. 19. Vnde ſatis dignoſcitur, quàm difficile mu-
nus incumbat Confeſſario, & quàm huic curæ & fervori eſſe
debeat, ut illud ritè obeat in pœnitentis & ſuam ſalutem.
Confirmant autem hoc ipſum ea, quæ mox dicentur, ſcil.
Confeſſarii munus à Deo deſtinatum eſſe, & inſtitutum in
ipſius pœnitentis bonum, non pernitiem, ut habeat 3 gus
apſus

N

ces fuit temeritati curioſe. Equidem promiſſum Chriſti

In.

humini

inpei

rdaleto
OAUivas,
DNun kar
Unt Meſaur

Uyenrur auni

Mteniore⸗
Mkiſan
oncenek

ten bet

Ke

eKtem
UInne 4

nmmen

li

Ciniſ

litelinn

in e
ufiſoef

☚
cun ſte
irei ,
16A,

GnHcln.
tonio de Molinàâ, Carthuſ. Patres Confeſſarii, ait, memores-

Cfunme.
irider. .
Dein
nkhene,
Kiſſe N.
hecer.
um Cr
pnei KA .
Peniten
ienlu, A
Utec .
en ouſs
ti it⸗
Wiens e
nd Muns
aS
Hentmm -
icetur;
NN..
Eckar.
Aee.
uti .
t,ꝛ G
nS

Sð

deſidem deprehenderit! Meritò dicet: Sangninem ejns de mann

nem criminum datur corona- ait S. Chry ſoſt. hom. 2. de Verbi Iair
Quis Fidelium neget Deum, & Chriſtum, Dei Filium, veré Shriſtus

lio vitam cupit Pater, non mortem. Quid clariùs de Chriſto:

Mechtl de Jud. extr. DA dd dd ad

Aunm Confeſſario quomo do agendum? Ejus eleflio. I313

lapſus erigatur, à quò æger curetur, à quò vitam animæ per

ratiam Sacramenti recipiat; idꝗque magnà atque ſingulari
ipſius Dei miſerentis clementiàa. Etenim:

