loqui poſſumus; quidquid enim in hac vitâ videmus, & per u
eęeenxteriores ſenſus percipimus, æzternum non eſt: quæ enim vi- in
5 Quid:? ex dentur, ait D. Paulus 2. Cor. 4. 1§. temporalia ſant 5 quax aukem non

Boetio, & S. Videntur, æterna ſunt. Quid eſt Kternitas? S. M. Severinus Boé- ae
Thomâ, tius Conſularis Romæ Dignitatis (de quò Faſti Mar. 23. Ctob.) mn
librorum, quos Senex in exilio compoſuit, quinto, de onſolat. H
Prosa z. mihi f. 137. ait: Eſt interminabilis vitæ tota ſimul & perfelts (vo-
poſſeſſto, Drexel de æternit. Conſid. I. Ita & S. Thomas 1 p. . To art, . ſamt
Simpliciſſimè & ruditer: Eternitas Dei eſt ſuummet eſſe, ſi- am
ne initio & fine. Noſtra æternitas, æterna Beatorum felicitas, Mg
& damnatorum miſeria, finem non habebunt unquam. 19
ITbunt hi in ſupplicium æternum; Nuſte autem in vitam ætername in
Matth. 2y. g66. Dicuntur hæc facilè, ſed minus, aut à multis

minimè capiuntur aut ritè apprehenduntur. Planiſſimè 8.
Eternitati Auguſt. quæſt. ſuper Geneſ. L. I. ternum, inquit, ccſus W non „
dA. . . . T* . .„CD(27. .„foltl. 6 .
Symbola. conſtituitur. WTEternitas eſt Cornelio, in Levit. 2Zy. 34 fe 763 3

GBirculus. Circulus in ſe recurrens;, cujus Centrum, Rmper, circum. “
Cirer 1 . eren-

e AöXIternitas Pœnarum Damni &, Sen us afhitiſdinma. 63z 4
eu ferentia, nurquam eſt. Orbis undique rotundus, in quòô nec Orbis. Rota.

e principium nec finis eſt. Rota, quæ ſemper volvitur & vol-
vvetur in omne volubilis ævum. Drexel. cit. Conſider. I. de æter-
potig nit. Lohner citandus- G. I. ubi plura. Quid eſt æternitas? quis ſa-
eö tis capiat? quis explicet, quæ & quanta ſit æternitas? Doctori
nha, R Angel. cit. l. a. I. C. in fine. Eſt duratio immutabilis & indeficiens,
nuin caxrens ſucceſſtone, tota ſimul exiſtens: & c. S. Dionyſ. Areop. de Di-
chpims bin. Nomin. C. 10. vocat immutabilitatem, immortalitatem, incorru-
6 NnOti. ptibilitatem rei totius ſimul exiſtentis ævum, quod non interit, ſed
,ſii eodem modo ſe ſemper habet. Et quid tandem gternitas? Cujus Quamdiu
Wp⸗ duratio Semper, & finis Nunquam. Quamdiu Cœlum erit Cœ- Deus, tamdiu
odt lum, quamdiu Deus erit, aut eſt Deus, tamdiu durabit æter- æternitas.
id nitas tamdiu Cœlum beabit Sanétos; tamdiu improbos tor- D
. q!uebunt Inferi. Qunsquis ad lnferni mala deſcendit, ait S. Greg.
Omen L. 9. Moral. nequaquam ulterius aa lucem redibit, quia nequaquam ul-
tra miſericordia parentis liberat, quos ſemel in locis pœnalibus Juſtitia
um Judicanti damnat. Quamdiu hoc erit, æternum erit. Ita eſt:
Ne Pro turpi unius momenti voluptate impii cruciabuntur,
iI quibus modico labore ter beata illa patebat æternitas O do-
s lor! 6 infœlices damnati! Pedag. Chriſtian. Audiamus, in hu-

.

ue jus Fidei veritatis contemplationem & impreſſionem, ad-

9061 miranda, quid ſit æternitas.
ℳ. IV. Ad aternitatem, vel in umbrd obſervandam, notemus Calculus
n dquosdam calculos. Hic tu animo concipe pulicem, formi- æternitatis,
.. cam, muſcam, imperium à Deo accipere, ut Orbis univerſi muſe⸗ ebi-
ℳ4 oymnes fontes ebibat; tum rivos, dein fluvios, Danubium, bortas Vnin.
6e Rhenumque Germaniæ, Padum Italiæ, Rhodanum Galliæ, erſi aquas.
on FF†gypti Nilum, Indiarum Gangem, Perſiæ Fuphratem & Ti.
tee grim Americæ Argenteum Fluvium (Kio de la Plota) latum ad o. mil-

NMs liaria F. Ant. Sepp J. Lit. f. 123. Lexic. Geogr. P. Argentens in
ud. mare Braſilicum ſe exonerans per oſtium ao Lencarum latum, ex ma-

um rximis totius Orbis; alios alibi: denique Maria omnia, Mediter-
raneum, Balthicum, Caſpicum, Rubrum, Pontum kuxi-
cm num, ipſum denique Oceanum. iInſuper hanc univerſam
Nr Mechtl de Jud. ertr. LII I omni-

„

632 CoNCIO XXNXXVIII. Judicis Extr. Sententia impiis decreta“«a
owmnium fontium, ffuminum, mariumque molem aqueam eumn
ed lege, ab earum und tantum exhauriendam eſſe, ut poſt ber
annos centum aut mille, ſemel duntaxat, neque ultra uni- ou
us horæ ſpatium bibat. Et quantum arbitraris, tenuiſſimo eß
ſiphunculo tractura eſt muſca in ſingulas vices: quando ve- un!
rò exhauſturus eſt pulex aut formica illam omnem vim o
aquarum: Sanè tandem evacuabit puteos, alveos, fluvios, mN

mDaria, quia finitis clauduntur terminis omnia: interea la- tare
bentur complures annorum milliones, poſt quos tamen ne- (cuin

mo verè dixverit, æternitati aliquid deceſſiſſe. Paul. Zehentner in ln
ſine citandi. à fol. 358. Englgr. Luc. Evang. Emblem. I. J. I. f. 3. Ad- [un
ExS. Bonav. damus nunc aliud & D. Bonavent. Cardin. de Iuferno cap. 9. No
de mari imͤ- Si Damnatorum quispiam ita ploraret, ut ſingulis centenis l

plendo per annis nonniſi unam lachrymulam funderet: hæ autem i
Eehee guttulæ tot annorum centuriis aſſervarentur, ut demm k
tenis annis Mare aliquod æquarent; eheu quot annorum milliones e-
faundendam. Funt revolvendi, dum vel rivulus, ne dicam, Oceanus fiat. .
Et tamen tunc verè dici poterit: Kternita primum incipit: kI
ſed fiat hoc iterum, & alius ſeu fluvius ſen mare ex his tam
raris guttulis colligatur, iterum toto illo exacto tempore di: (
cendum erit: Nunc incipit Fternitas; & ſic deinceps in inft en
nitum. Drexel. de Kiternit. Conſid. 9. concluſ. . f. 26. Si Deus do. il
ret (verba funt Cornelii) dicerétque judæ & cuilibet dam- u

nato: ſingulis millenis annis pro tuis peccatis emittes unam cu
duntaxat lacrymam; & quando hoc modo, per tanta anno. ton
rum intervalla, tot lachrymas emiſeris, ut iis totam mundi ixß
capacitatem impleas, miſerebor tui, téque ex inferni igni: on
bus, peœnisque eripiam, gauderet ſanè judas gaudio ingenti
& ineffabili, eò quòd aliquam haberet ſalutis ſpem. Secd ((e
quàm longa hæc ſpes, quàm vaſta annorum ei in pœnis eme- (n
tienda eſſent ſpatia? quot millena annorum millia ei expe- oe⸗
Gtanda, antequam lachrymis ſuis vel ſcyphum impleret è4
quot milliones annorum, ut poculum? quot cubi anno-.
rum, ut dolium unum: quando ergo cubiculum, quando 4
domum,

eta

neam

no
core.
IVin
WN
Aek.

Denlet.

mnin

entenns

Aen
eu
Nest .

hat

Sn.
Sdmk

e ll.

ik.
I8
t ⸗
0..

nnd⸗

4

1
el
e⸗
⸗
leſet!

InO ⸗.

ndo

tpolt
Auni.

(4954

Nucdd

N .
4

4

*

Mternitas Pœnarum Damni & Sensüs gra viſima. 633
domum, quando urbem, quando unam Provinciam, quan-
do terram, quando aẽrem, quando cœlum lachrymis ſuis

compleret? At jam infelix Judas ne quidem hanc ſpem ha-

bet, ſed etiamſi per hæc annorum interſtitia totum mun-

dum lachrymis impléſſet, nec dum finis, nec dum medium,
imdèò necdum principium eſſet ejus miſeræ Kternitatir quia

novus ei mundus, priori ſimilis, lachrymis implendus pa-

raretur à Deo, & eo impleto tertius, & poſt eum quartus,

quintus, ſextus, & ita deinceps ſine numero, & termino.

Idem eſt ex adverſo de gloriâ S. Pauli, & cujusvis Beati. Ita
Cornel. in Malach. a. 6. f. 547. Ex Guil. Peraldo Epiſc. Lugdun.
fere ſimilia Drexel. Zo. 1. de æternit. Conſ. 4. J. 2. f. 12. Obſervo
hic inſuper graviſſimam damnatorum miſeriam ex eo, quòd

illis cruciatuum ſuorum ſingula momenta, horæ; ſingulæ
horæ, mille anni & amplius videantur, neque ſuos cogita-

tus à tantâ pœnarum acerbitate & intenſione aliò deffetere

poſſint. Sicut econtra Beatis mille anni in cœlo vix hora
aut momentum videbuntur. Adeo: Ardebunt miſeri in igne
gterno in aternum, ait S. Bernard. L. Medit. C. a. Et D. Diony ſ.

E Dionyſ.

Carthuſ. Elapſis, ait, decem millibus annorum adjicientur Carthuſ.

centum millia: poſt hæc centum millia, tot jungentur, my-

riades & milliones, quot in Firmamento ſunt ſtellæ, & in lit-

tore maris arenæ: poſt quæ longiſſima annorum ſpatia,
quaſi nihil de pœnis noſtris acciſum eſſet, ſic iterum ab ini-
tio pati tormenta incipiemus, atque ita ſine interruptione,

ſine fine, ſine modo, volvetur aſſiduè noſtrorum tormento-
rum rota. Ita Carthuſ. in Seculo Amatorum mundi. Lohner.

V. In idem recidit, quo æternitatem metiamur, aut me-
ditemur potiùs, & concipiamus ex cit. Dionyſ. Carth. Finge

Alia com-

etiam, ſi vis, arenoſum montem ab Oriente in Occidentem paratio de
protenſum, & inde à terrâ ad empyreum cœlum cacumine maximo

aſſurgentem: Divinâ autem voluntate paſſerem unum ſin- monte are-

noſo: Ex

gulis annorum centenis millibus myriadum granulum u- Dionyl.
num roſtro exportare; donec ſolus, ad ultimam arenam,

Cat th.

6;4 CoNcIO NXXXNXVIII. udicie Extr. Sententid impiis decreta

montem aliò transportârit: quæſo te, quando tandem id

futurum eſſet? Certè eſſet tamen aliquando; nihil enim in

tanto cumulo infinitum eſt. Adeoque ſi vel poſt longiſſima

illa tempora damnatis in Inferno ſpes eſſet, ſupplicia eva-
dendi, quanta illis hæc conſolatio, quantum gaudium fo-
ret?! Verum enim verèò poſt totam illam tanti temporis va-
ſtam longævitatem nihil eſt, quod ſperent miſeri; nihil illis
de fuppliciis imminutum; totum ſupereſt, quod primo mo-

mento, quô ad Inferos detruſi ſunt. Paædag. Chriſt. Mercator.

citandi Englgrav. cit. ubi & cum Pœdag. & Drexel. Conſider. 4.
Y.ß 2. de ingenti calculo numerorum Arithmeticorum. Vnum
Aliud ſimile adhuc addo in idem. Terræ animantium una eſt, quam Pi-
Amotu Ani- gritiam vocant, à motu pigerrimo. De hac Petrus Maffeius

malis Pigri-
tiæ.

eorum cacuminibus degit plerumque, quarum in aſcenſu
biduum circiter, tantum in deſcenſu ponit, neque verò ad-

haortationibus aut minis, ſed ne plagis quidem fuſtibusq; be-

ſtiam vel tantillum de inſitâ ignaviâ de tarditate dimoveas.
Ponamus ergo, Deum damnatis ita dicere: liberabimini,

miſeri, cum hæc beſtia percurrerit omne illud, quidquid in

aaltum erigitur, arborum, montium, ædificiorum ac totius
Mundi ma- orbis, qui in circumferentiaâ dicitur habere 5400 milliaria
enitudo: Al. germanica, ipſius denique Firmamenti (cujus à terrâ tanta

titudo à terraâ KRane; HH .
ad Firma- eſt diſtantia ſecundum Aſtrologos, ut lapis molaris, conca-

mentum. VOFirmamenti demiſſus, vix nonaginta annorum ſpatio ad

nos decideret, unde terræ globus reſpectu Firmamenti pun-
ctum eſt. Omnem terræ ambitum ad cæli ſpatium pundti conſtat ob-

tinere rationem; id eſt, ut ſi ad cæleſtis globi magnitudinem conferatur,
nihil ſpatii prorſus habere judiceture ait S. M. Boëtius Lib. 2. Con-

Pol. f. 32. Franciſci Maurolici Itali judicio cœli quantitas con-
tinet milliaria Germanica vicies quinquagies quater mille-

iſt. Indicæ L. 2. in deſeript. Braſil. Lento ipſa ventris adipe ver-
tit humum, neque unquam in pedes aſſurgit: denique tam
tardè movetur, ut quindecim ipfſis diebus aut lapidis jactum
continuo tractu vix prodeat: victitat arborum foliis, & in

Pworun

1

ſuoc

(i

EKc
ſ

coo.

Vt
”

ie

(Ee

Aſuk
ii,
009

i
6

du Mternitas Pœnarum Damni & Sensüs afflic'ſima. 6 355
ndem ii na, novies mille, centum & ſexaginta. V. Drexel. to. 1. de Cæl⸗
n L. 2. C. §. Item hic Conc. 40. n. 3. & 36. n. §. Zo. Adam Il;eberus Diſcur-
npirn ſaa Curioſo 1. S. 2. a. I. fF. 65. Eã inſuper lege, ut nonniſi ſingulis
lchern 10000. annis uno quadrante rependi copiam habeat. An
iunſ. denique finis æternitati ſperari poſſet: O Deum immorta- DWWẽ
NSe lem! ſpes ſanéè foret certiſſima, etſi poſt innumerabilem
nihilils millionum annorum numerum & myriadum, Mhrias eſt nu-
inom merus decem milliun qué quis non crederet ipſammet ex-
o hauriri zternitatem! quæ quidem ſemper in principiis Eternarum
,, manet; horret vel cogitare mens. Huic immenſo jam pœnarum
Vum annorum numero & ægternitati junge amiſſum bonum in- moles, quan-
gumt finitum per pœnam damni; junge cruciatus acerrimos ta?
Mu continuos ſine interruptione vel remiſſione ignis aliôsque,
Geſ de quibus duabus Conc. præced, quorum utrorumque nunquam
un non eſt ſenſus & animi & corporis acutiſſimus & inevitabilis
ituan ac dolor, cur gleſperarione: miſeriarum abyſſum! junge
dn remorſum coenſcientiæ & cognitionem, hæc mala omnia
tem cum gratiâ Dei, nulli negata, facilè evitari potuiſſe, & obti-
dd neri Bona infinita, momento temporis, etiam ultimo adhuc
G. vitæ tractu: quis hæc omnia cogitata penetret? quis:? quo-
Oſess modo improbis monſtrosàâ multiplicatione accreſcet in tor-
innn, mentis ſuis æternitas? Diſcedite in ignem æternum, quò non ignis
niin tantùm, ſed & pœnarum in gekienn æternitas ſignificatur,
juxta Bedam, Theophylactum & alios paſſim: Ingens pœna,
iuu quæ damnatos adiget ad deſperationem, furorem, rabiem,
na ad blasphemandum Deum, parentes, ſocios & omnes crea-
N turas: quia quamdiu erit Deus, reprobi ardebunt in gehen-
fon na, & cruciabuntur die ac nozte in ſacula ſaculorume Apoc. 20. Io. Hæc

e cogita. Cornel. ”M . HßMB .R
VI. Hec frequenter & aſſiduè cogitandi neceſſitas eſt, & Kternitas
, utilitas ſumma, ne eò miſeriarum æternarum devolvamur. oo r
CH. Nhil eſtæqgud atile, ac de gehennd diſſerere, ait S. Chryſoſt. Hom. 2. in ſerio “
o. in Ep. 2. ad Theſſalonic. quidni & cogitare? Fieri enim non poteſt, ut perar.

le. anima de gehennaâ ſolicita, citò peccet: Nullus ex in, quigehennamha-

I-.11l3 bet

enter tribula-

— —— —

636 CoNCIO XXXVIII. Judicis Extr. Sententia impiis decreta

bet ante oculos, incidet in gehennam : Nullas ex dsz, qui gehennam de-

Lpiciunt, effugiet gehennam. Ita S. D. Lohner cit. to. 2. tit. 16. H. 9.
Multi, qui æternitatem pœnarum præ oculis habuere, ad fru-
gem meliorem converſi ſunt. Beſſ. C. 6. f. y32. imò omnes juxta

S. Chryſoſt. hic primùm allegatum. O Kternum cogitatum,
quod tibi cœlum & ſuum in cœlo gradum debent? O Kterni-
tas, ſic abſynthium es in ſalutem, quòê quævis hujus vitæ no-

xia dulcedo & voluptas amareſcit! O Kternitas, quæ omnes

hujus mundi divitias & honores contemnere doces, à pec-

catis ad pœnitentiam, ad Religioſa clauſtra, ad jejunia, ad
lachrymas, & provocas, & comes es ad mortem usque, etſi

Peœnarum
Mternitas 88.
&] Martyres 1 V 1715 2111E111,
aninrartt: ſed las fſlammas, quas æternas fore, per fidem didicerant, ex-

triſtis! de quà S. Cyprianus M. de Unit. Eccleſ. dicit, ſanctos

& alios ad tinguere poſſent: Tot magnates & proceres mundi depoſu- Iu
NWe.
in

contemptum erunt purpuram, &ũ carnem ſuam duro & rigido ſacco cilicio-

mundi, tole- que cooperuerunt: Imperatores ac Reges oſitis ſceptris,

randas pati- in ſe ad ſanguinem usque flagellis ſævierunt. O Kternum,
tiones.

lenæ palatium imò cœlum: nudam & duram humum S. Ca-

rolo Borromæo mollem: O Titernum! te continuò cogitans

8. Hieronymus petrâ percuſſit pectus ſuum: O Kternum!

Carolus V. gemmeâ denudaſti coronâ Caput Auguſtiſſimum Caroli V.

Imperium ab-illius Imperatoris, qui tot Regna & Provincias ſuo imperio
dicat, auctore ſiibjugaverat, & ſubjectas habebat, eumque in anguſtam &
8. Franciſco pauperem Cellam ad vitam ſolitariam relegſti, ad ſe paran-

Borgia. dum beatâ morte. Calam. Glv. D. 32. n. 7. & Daadrageſ. D. 14.

fF. 223. V. Paciuchelli in Jon. D. yI. n. 19. Cornel. in Numer. 23. 10. F. 977.
Ejus Exequiæ ante obitum piâque mors, ætat. 58. biennio
poſt abdicatum Imperium A. 1558. nocte ante F. S. Matthæi.

Fam. Strada & 7. de Bello Belg. L. I. f. 9. & o. O Kternum! te qui

cogitant, ſibi faciles & dulces faciunt omnes hujus vitæ &
mundi tribulationes, amaritudines, calamitates, quibus

Martyres certâſſe, totum ſuum effundere ſanguinem, ut il-

lapides S. Stephano feciſti dulces; Craticulam S. Laurentio
ſuavem, Rotas S. Catharinæ leves; & Specu feciſti S. Magda-

.

lente
cjv⸗
L.lta
m, i

gnan

a.
n
(yb

Wre

ni

la
liu
lur⸗

cko
n

eexe

R

An

☛

—— —

— —

— =

—

unu Alternitas Pœnarum Damni & densus afflidiſima, 63 „
md. patienter & pro Deo toleratis peccata ſua expient; ceu reſpe. M
6 KRu cujus omnis res, quæ finem habet, brevis eſt, ait S. Au- Pecchii car-
n. guſt. Ita brevis cenſeri poſſit carcer, altum fœdumque an- cer annis 19.
Sm trum, in quod ab Inimico Nobili Pecchius Ciſalpinus, vir
Nun , magnanimus, dejectus, in dies fruſti lo panis & pauxillo aquæ
. annis 19. longâ captivus nocte, tantùm non totus compu-
ten truit, de quò Majolus to. 1., Colloq. z. f. Drex. Gymnas. Pat, p. 2. c. 2.
n Y. 3. Englgr. cit. Ly f. z. Pexenfeld. hiſt. Iaé. WRternum dicimus, quod

A. immemorialis, longiſſimi, diuturni temporis: at brevis heac ⸗r
edd MWternitas, qualis videatur morbus illius, ſanati à Chriſto Morborum

,dd Joann.s. triginta & octo annos habentis infirmitate ſad . y. Morbus diuturnitas e
h S,Lydwinæ V. ægritudinis aſſiduæ & multiplicis in annum ini
l. 38. Faſti Mar. 1I4. Apr. infraà n. 10. Morbus, genere virtute & ſan- ubar tolc.
,4* KGitate illuſtris Dominæ Marinæ de Eſcobar quò ipſa domici-rata.
l. lium omnium morborum viſa annis 30. afflicta extremeè, ſan-
liw Ete obiit ætat. 79. anno 1633. Vdalr. Mayr & 7. in Vità c. 13. 29. Et
, innumera alia, que æzternitz fitè ferre docet ad effugienda
um inferorum mala. Et quid tu mea peccatrix anima, an lubet
ea inhanc aternitats tam miſeræ domum æterni ignis ire: ubi
kglr chaos magnum firmatum eſt- Lucæ I6. 26. Cœlo inter & orcum,
WWaο beatos & damnatos; cujus inferni claves ſibi ſoli reſervavit
mn Deus: Apoc. I. 15: O avertat Deus, inquis, infinit miſeri-
G Cors. Hoc ut fiat, in veràâ peenitentia imitare ſedulèò ea, quæ Intellectus
H mox dicturus ſum. Vnum priùs adhuc edoceare, intelle-noſter ad co-
e Cctus noſter cur ad cogitandam æternitatem, adeo Fide certam, gitandam æ-
n4 impiis adeo terribilem, difficulter adducatur: nempe ima ternitatem W
un. ginatio noſtra non capit, neque aſſequitur tam remota, ne- n campel-
dque penetrat: infinitum eſt, impenetrabile eſt. Erubeſcitus⸗
SH%⅓⅝ quodammodo intellectus noſter, aut indignatur, in eo ſe
mio fatigari, quod penetrare non poſſit: ſed huic malæ vere-
e. cundiæ cedendum non eſt; impellendus & cogendus eſt in-
i tellectus, ut ſaluberrimam hanc cogitationem quotidie as
e frequenter & ſaltem in his talibus fimilitudinibus perpen-
bus dendis ſeſe exerceat: nunquam errabit, nunquam nimis
RH ððUMUD multos,

=

s8 CoNcrO NXXNXXVIII udici: Exir. Sententis inpin decreta

multos, nunquam tot annorum milliones cogitabit, quin
ſint plures atque plures in infinitum: unde S. Danielc. 12. v. 3.
vocat perpetuaæs æternitates. Drewel. cit. Conf. 9. de ætern. concl. p. f. 2z.

& Conſid. 4. J. 3.

Corvus di: ſèe PoLs; . 6Tr pan, “
cit: ogitevi olim habuiſſe, domi ſuæ cicurem incolam: advertit ali-

dies antiquos, quando herus, quèd avis triſtior ſederet, & ſuis ſe plumis

nos in mente quid mente coqueret, aut quæ ſeverior cogitatio animum
babui. Pfſalm, exederet. Tum Corvus, quâà voce potuit, Cogitavi, inquit,

nult. mul ex oculis Patrisfamilias abiit; ut credibile ſit, ſub Corvi

ſchemate ſpiritum aliquem latuiſſe, quem æternitata memo-
ria exercuerat. Zeh. f. aoz. Sit, ut ſit, nos monemur certè,

Corvus ſym- eternitatem in ſalutem noſtram ſeriò cogitare: ne corvi ſimus
bolum im- eâ ratione & eò ſenſu, quòô S. Auguſtinus: pſarer eſt, inquit,
Pnitentis. ſ. 76. de Vöerb. Dom. quæ multos occidit ; dum dicunte cras, cras, & ſu-
etoſtium clauditure remanſit foris cum voce Corvind, qui non habuit
gemitum columbinum: Cras, cras, corvi vox eſt. Ita S. Aug. allu-

dens ad Corvum in Arcam ad Noe non reverſum: Geneſ. S. 7.

Nempe pœnitendum eſt ex graviſſimâ ratione & conſidera-
tione tremendæ Kternitatu, quam ſedulò meditatus eſt S. Da-

David cordi vid Rex Pſal. cit. 76. 6. Cogitavi die antiquos, & annos æternos in men-

habuit duo tehabui. Duo maximè tempora cordi habuit, nec tam præ-
z6.6 ora. M. teritum, quàm futurum obſervans. Anticipaverunt, ait, vigi-
79 ° lias oculi mei, turbatus ſum, & nonſum locutus. Quid tibi ſomnum
abrupit ſanctiſſime Propheta? quæ hæc antelucana negotia?
unde hoc ſilentium & animi perturbatio? Cauſam audite:

Cogitavi dies antiquos, & annus zaternos in mente habui. En hoc

eſt, quod illi ſomnum rupit; præteritos cum futuris æter-
nisque annis contulit: neque hoc ſolum interdiu. Et medi-
tatus ſum nobte cum corde meo, & exercitabar, & ſcopebam ſpiritum

menm. Et quod hujus nocturni exercitii eſt incitamentum?:
Nanquid

VII. Refert Paulus Zehentner citandus i,hee, ex Srozio
Gigagna L.. 3. Mag. c. 6. de SPirit. aëres, Civem Erfordii Corvum

76. 6. Et eva- Jier antiquos & annos æternos in mente habui. Hæc ubi dixit, ſi-

e

,

.

nguit
ds!
cia be

iguist

iv.

Kalit

tionn
ſohe
& annos ater- involveret, meditabundæ ſimilis; ergo hortatur, fateretur,

Elernin⸗
Mih

Wor

M

oogi
Un

“

un

Clor
ltern

NWN
imne
in,
eumen
di

cume
bent,
ſh
ir/
Tl

l

tetn

—

t, gin

Mn

oryu

Att d.
eun.
teret
AMirn

imgit,

o,Ad.
ibon

wen⸗
Ur ean,
i

inut,

tkatndrt

Onlier

ekS.
e.

OnNAN
gein
e:
ubo
diel
ſimm
ſgel

1

AAlternitas Pœnarum Damni & Sensũs affitiſfima. 639
N⸗aunquid in zternum projiciet Deus, aut non apponet, ut complacitior
iitadhuc? En ut formidet & horreat æternitatem, ut Divina ju-

dicia pertimeſcat, ne perpetuis in ſe pœnis animadvertat.

Et quis meditationis iſtius eſt finis aut effectus: Ez dixi nunc
capi v. II. Ita momento pænè, ſeipſo factus eſt melior; non eſfectus?
diſtulit, non procraſtinavit, non in deteriores annos emen- Pixie nunc
dationem conjecit. Nune cæpi, nunc ſanctiùs vivam, non ANP’.

poſt horam, aut diem. Si ita poſſem, dicat quis, meditari

Auam nulla

aternitaten, ut eam meditatus eſt David ſanctus, forſan eti- pænè in mun-
am illud: Nanc cæpi, promptus & hilaris pronuntiarem: At do aternitati

ciis diſtractus in mille partes, inter homines ago, multum

mali video audioque; ita vix locus eſt apud mè tam ſalubri
cogitationi de æternitate in circulis, in conventibus, in
ſympoſiis ejus generis colloquia non ſunt noſtra, ut vaga-

bundam per multa mentem ad æternitati conſiderationem af-

figamus. In conviviis nugisque res agitur, ſeria hinc exu-
lant. Nova ex Italia, Galliaâ, Hiſpaniâ petuntur: nimis ve-
tera ſunt, & ſæpiùs decantata, quæ è cœlo, ex inferis, ferun-

tur nova; hæc jam ſcimus: quid opus talia ad faſtidium to-

ties repetere? ſic æternitats cogitandæ vix aptus uspiam locus,
vix commodum unquam tempus reperitur. Ita, mi Chri-
ſtiane, quàm verè hæc dixiſtil utinam culpam, quam agno-
ſcis, etiam emendes. Nimis hoc clarum eſt, & oculis cre-

ditur, nullam pænè in mundo æternitati curam eſſe, cùm

tamen non defſinit, quæ partim illius nos ſæpiuùs, partim

quotidie „moneant. Annos azæternos in mente habe; præſertim
cum eſt peccandi occaſio, cùm doœmonis ſuggeſtiones ur-
gent, cum lædendæ conſcientiæ inſtat periculum. O tunc
annos æternos in mente habe. Ita fere Drexel. de æternit. Conſid. z.
init. P. II. & per totam. Infrà Conc. 5g. n. 2. H
VIII. O utinam ab infantiâ nobiſcum nutriretur hec

tam longæ in infinitum æternitati ſancta & neceſſaria conſide-
ratio, quàm boni eſſemus inomnem vitam, quàm à peccato

Mechtl de Jua. extr. Mmmm immu-

ego curis quotidianis involutus, laboribus impeditus, offi-cura!

ſeptennis

640 CON CI0 XXXVIII. Judicis Extr. Sententiꝗ impiis decreta

immunes, quàm ad pœnitentiam, & in adver ſis patientiam

omnem, faciles; quàm acceſſus per mortem ad Judicium
S§. Tereſia ſecurigr! O aternitas Oignem aternum! S. Tereſia, fœcunda
Religioſæ & ſanctifſimæ Sobolis, Ordinis Carmelitarum,
ab Eternita- Mater, puellaris adhuc ætatis virguncula, à Patre Alfonſo

tis conſidera- de Cepeda, paris cum Conjuge, Beatrice de Ahumada, ſed

tione ſancti-

tatem orſa

1

anno ætatis 30. mortuâ, laude, piorum librorum lectioni

deditiſſimo, cum aliis liberis ſimili ſtudio addicta, hunc in

timore piæque educationis fructum fecit, primordia futu-
ræ ſanéctitatis ab æternitate feliciter orſa. Septimum annum

agentis, ſacris libris impenſiùs vacantis pectus Deus coleſti

lumine perfudit, cujus ope caducæ vitæ brevitatem & in-

conſtantiam, velut ex altâ ſpecula, proſpiciens ex jam inde

decrevit, quò & quà properaret. Ingens enim, & ſeipsâ
major, propoſitis hinc humanæ vitæ ludibriis, bonorum

ejus levitate & inſtabilitate, hinc æternitati interminandeæ

,„ . . „ 1 .
gaudiis & tormentis, ſæpius admirans hæc verba, ſecum &
cum Roderico Fratre ſuo, repetebat: I æternum, in aternum,

inæternum cruciari; in aternum latari . ſene fine Aolere, perpetuò gau-
dere. Colloquebantur hi duo inter ſe identidem fuper ma-

gnitudine hujus argumenti, repetentes intimi animi ſenſu
verbumillud: Aternum. Qué Dei ſenſu invaleſcente, non
fſolùm orationi & ſolitudini intenta, ſed cùm hiſtorias Mar-
tyrum unà cum prædicto fratre Germano, natu propemo-

dum par, legeret, martyrii deſiderio incenſa, ex paéëto
cum hoc fratre ſuo à paternis ædibus, & de civitate egreſſa;

Africam petiit, ut à Saracenis pro Chriſto jugularetur. Sed

à Patruo revocata, eum dein ſanctitatis gradum adepta eſt,
quem magnàâ veneratione cum Hiſpaniâ totus Orbis Catho-
licus miratur. En ex Zternitati ſcintillaà magnum ſanctitatis

ignem in tenellâ adhuc Virgine accenſum: Nos verò miſeri

inter errores vitam conterimus, & partim tunc demum vi-

vere incipimus, cùm deſinendum eſt, partim deſinimus, an-
tequam incœperimus, partim etiam aternitatem veram pro-

poni-

(N
N

Ctern

tn
AInm

len⸗

umn

Eioln
Ali

c

Por.

les
l

lopy

Un

r 5 . 5 2

teti AVVlternitas Pœnarum Damni z Sensus afflidiſima. 641
Niam ponimus, certe negligimus, parùum curamus, quæ nobis
G tam facilè, cogitata, orcum claudere & æternum ignem ex-

Clnda tinguere poſſet. Ad Fetri Räibadineira J. Floren. Sanöbtorum Ap-

umn, penazce de &. E. Tereſià fol. 3 . Paul Eebentner a f. z96. ex Franc. Kiberd

inod & . invita B. M. Tereſ. L. I. c. X2.
SA IX. Ingemiſcendum hoc loco eſt, nobis hujus miſerri- Temporalia
Gmn mæ vitæ, tam brevis, curam omnem, ac ſi æternùm hic ſolicitè agi-
un vivendum eſſet, modicam aut nullam ægternæ eſſe, cùm ta- mus, ternn
fun men potius pro aternâ laborandum omni modo, uti dicebat negligimus:
unmn Zeuzxes, ſe pingere eternitati. Ergone adeo, etiam cum of- mn noſtrum
elel fensâ Dei, contra monentem bene conſcientiam, contra no- tum.
na teas nobis Dei & Eccleſiæ leges, denique cum noſtræ ſalutis
nicde gternæ diſpendio, & tantum pondus apud nos habent præ
ſeentia viſibilia, caduca, tranſitoria, incerta, affligentia pauaca
cun & modica, præ mille futuris certiſſimò, inviſibilibus equi-
Gode dem modòè corporis oculo, fide tamen creditis, perennibus? HM
un4 Non formidamus coœci mortales, breve tempus vitæ noſtræ
brerevibus monentis ad mortem properantis, peſſundare, &
r. vaniſſimis paucularum horarum voluptatibus rem omnem
en perdere, miſerumq; inferorum ævum, nunquam non dura- Momenta-
tun turum, & æternitatem ſtultiſſimã nundinatione mercari. Mo- neum quod
em mentaneum, quod delectat; zternum quod ecruciat, notiſſima eſt delectat: æ-
N. ZSententia S. Gregorii. Et Chriſtus ipſe, Matth. I6. 26. Quid e- ternunty quod
He- zim prodeſt homini, ſi mundum univerſam lucretur, animæ Verò ſuæ de- Huciat.
dt trimentumpatiatur, damno, uti eſt, æterno.- Duid nobi profuit
ls fſaperbia“ ajunt damnati, Sap. . 8. Quid profuit Jjudæ, ac-
de cepiſſe 30. argenteos: Quid diviti Epuloni, indutum fuiſſe —
, purpura & byſſo, & epulatum quotidie ſplendidè? quid vo-.
. luptas profuit Zambri & Cozbi, in ipſo ſcelere à zeloſo Phi-
cs nees pugione confoſſis Namer. 2.7, ad tartara ipſo momento
n delapſis: quid tibi totus mundus, omnes opes: cum bPerditus
n. in æternum eri? Jerem. yI. 26. Damnatorum lamenta ſeria e-
3,1 runt, cum illis tota incumbet cternitati moles, at ſera. Vel Inſipientia
in humanis videtur, & eſt magnæ inſipientiæ, velle facilè eſt, vitam ex-
Mi⸗ Mm mm 2 Proſti- poncre brorte

642 CONCIOXXXVIII. Judicis Extr. Sententid impüs decreta
levi: quantè proſtituere & periculo vitam corporis, pro lucroaliquo quo-
magis anil- cunque temporali, juxta illud: Ommnia ſi perdas, animam, vitam,
mam æt t- famam, fiem, ſervare memento. Fuit me ſciente, qui in lacu

temporelz. Piſcino periclitanti cani ſuo opem ferre volens, ipſe aquis

temporali. „ . . .
hauſtus periit. Et, dum hæc ſcribo, moneor ex Anniverſari4

recurrente die Caſus perquam luctuoſi, quò A. 1633. 2. April.

pPræſente Bernardo Duce Vinarienſi irritato, Vrbe hâc Her-

riedenſi, tormentis muro admotis, facilè in poteſtatem acce-

pt4, in Arce, ad quam Cives cæterique confugerant, om.
nes vix uno alteròve in latebris ſalvato, à Suecis miſere pro-

.₰ . — * ., . .„„
miſcuè per triduum cum tribus Canonicis, & exteris duo-
bus Parochis, in unico Arcis hypocauſto, ultra 60. & uni-

verſim circiter trecenti, vel plures, Abr. Saur. Stattbuch V.

Herrieden trucidati ſunt. Tanto malo januam aperuit, &
ooccaſionem fecit pecus Officialis loci, quod ut in arcem in tu-

.

tum reciperetur, portà arcis apertâ, und hoſtis tumultua-

rie Vi irruperat, punctim, cæſim, ac quâcunque ratione,

ſine diſcrimine mactans obvios, cùm aliàs, Portâ bene clau-
3834, Iin Arce Cives, facili ſpe bonarum deditionis conditio-

muim, ſeſe tueri potuiſſent aliquantiſper. Itaque ſalus pau.

corum pecorum ſtetit cædibus aliquot centum hominum,
cujus occaſione hæc inſero. Ita ſæpiſſimè in gratiam corpo-

ris perditur anima, pro terreno æternum, pro mundo Deus,
qui ſæpè, ſuperſtitionibus & mediis illicitis, ut ſervetur

bos, aſinus, equus, graviſſimè offenditur. Vid. Conc. gl. n. 29.

Thomas Mo-17 Kternorum mercator alius fuit fortiſſimus ille Athleta,
rus pro ter- Angliæ Cancellaf 1105 . Thomas Moru 8, de quò Nicolaus San-
me Mechn. derus Catholicus Doctor in Academiâ Oxonienſi, Lib. 1. de
temnit hono- hiſm. Anglic. memor iæ prodidit, hunc virum egregium,
res, opes, vi- Cum à Rege Henrico Octavo vinculis detineretur, multis ab

tam, Martyr. Aloyſià Vxore ſollicitatum fuiſſe, ut ſui ac ſuorum miſertus,
tempori ſerviret, & aliquid regiæ voluntati tribueret, nec

„

qnlatos honotes opésque, propoſiti ſui nimis tenax, repu-
laret; ita verò Morum reſpondiſſe: Dic amabo te, mea A-

loyſia,

arr

il.
hine

Atan
lele,

Mir
R itete

m

n
WV

cdt

e
luin

Ri

.

Nu AMternitas Pœnarum Damni & Sensus afflictiſima. 643
. loyſia, bonis iſtis, quæ commemoras, quamdiu fruemur?
en Cum illa viginti annos dixiſſet, ſiquidem Deo ita videretur,
len abi, inquit Eccleſiaſticæ libertatis aſſertor fortiſſimus, abi,
Hs ſtulta mercatrix: tune me caducis viginti annorum bonis æ«-
ri ezerna commutare ſuadebis? nam ſi annorum viginti millia di-
„NA. ceres, aliquid diceres; ſed tamen ad æternitatem quid eſſent?
chi. Abſit ergo, ut tale quid unquam eveniat: quin me carcer
ni iſte tota vitâ & bona fiſcus habeat; adde quascunque calum-
n,on nias, & mortem ipſam potiùs, quàm æternam felicitatem
e tanto periculo exponam aliquando. Dixit, perſtitit, Ca-
sad. pütque pro Eccleſiæ Sanctæ defenſione generoſus ac glorio-
Kun fus Martyr dedit. Sander. Cornel. in 2. Petr. 3. 5. fol. z95. Mercat.
beh. NWal. Catechet. in fine fol. 6oz. ædagog. Chriſt. to. 2. p. 2. C. 4. f. 318.
eni,4 Drexel. Cymnas. Patient. p. 3. c. 6. J. 7. Pexenfeld. fjurtè Hiſtor. 1I2. Ant.
ui. Maria CGratianus Theatrohiſt. f. 211. Englgrav. Emblem. I. J. 3. Ita pro
n egternitate ſentiendum & agendum eſt. “””Z
oan, X. Concludo aptiſſima in rem præſentem Hiſtoriâ ali4, S. Lydwina:
e quæ vel ex molli lecto docebit æternitatem pœnarum, ſen- 38. annis
tentia Chriſti judicis decretam impiis, afflictiſſimam. Lyd- morbos per-
u Wwina Schiedamenſis virgo religioſiſſima, patientiæ omnisq; tulit ſæviſſi-
un, ſanctimoniæ ſpeculum, triginta & octo annis morbos per- 0s.
ed. tulit ſæviſſimos, non minor tamen patientia illius fuit
D, quam dolor. Ad hanc ut reviſeret, ægrè perſuaderi ſe pas- Ej vir ſi⸗ 4.
em ſus eſt homo flagitioſus, quem nemo unquam eò potuit per- tioſus pecca-
„ trahére, ut apud ſacerdotem crimina ſua accuſaret. Hoc ta percenſet.
tlen demum ab eo quamvis ægerrimè impetratum, ut apud Lyd-
öWinam, tumbæ proximam, conſcientiæ ſuæ vulnera non- HßMUU
mhilaperiret, & iis medelam peteret. Ile, quod ejuscemo.q
g di pecora ſolent, id jlocum interpretatus, ad ægrotam virgi-
h nem viſit, atque ut promiſſis ſtaret, ſcelerum ſuùorum ingen.·
e, tem catalogum ridendo percenſere orſus eſt. Illa per om.
, nhnes coœlites rogare hominem ſibi ea narrare omitteret, has
l tales conſcientiæ labes ſacerdoti aperiendas, ab aliis ea au-
gen A- diri nefas eſſe. At ille, prout cœpit, narrationem pPertexuit,
lyiin H Mm mm 3 & lon-

644 CoNcIO XXNVIII. udicie Ewtr. Sententid impiie deereta

SEr longam flagitiorum ſeriem explicavit; cùm etiam inter

ſodales de his gloriari non ei fuerit inſuetum. Lydwina
cuùm negare aures non poſſet hiſtoriæ tot ſceleribus contex-
tæ, demum quæſiit, an cum ejus veniâ hæc ſacerdoti, vel-
ut interpres, aperire poſſit? Cui ille ſubridens: Veniam do,

inquit, modò ego ipſe harum virtutum mearum non cogar

eſſe præco. Lydwina homini juvando prudenter hoc exe-
Sacerdotique cuta, narratas ſibi noxas non aliter, quàm ſuas, ingenti do-
ca, ut ſua ape- jore animi expiavit. Hle ad ægram reviſens: Puto te, in-
rit, & pœni- quit, mea pro me ſcelera ſacerdoti expoſuiſſe, quid jam poœ-

ponit, m⸗ narum injungis? Hoc unum, ait illa, ut nocte unKâ, ſed totã,
in tuo lectulo cubes ſupinus, nec in ullum te latus moveas.
Fachoc, & mihi committe cætera. At ille lætum cachin-
nans: Nil amplius, ait, imperas: hoc tota moles meæ pœni-
tentiæ!: Aures tuas laudo, tam clementes mihi judices. i
J:I; tam facile eſt, vitæ maculas eluere, faciam quod jubes. Sed
c ar bilis veſperi vix in lecto ſe collocavit, cùm neſcio quid moleſtiæ

peccatoris, entire, grave erat, in neutrum ſe latus vertere, itàque pu-

