Commendatur S. Roſarium, & quæ is de votio erga Deiparam. 1045
cCconfeſſa, infelicem animam exhalavit: corpus verò inhuma-
Itum jacuit, donec filia e remoto vico ad exequias evocata

adeſſet, quæ cum feſtina accurriſſet, & ad conſpectum ca-
daveris, domum lamentis & ejulatibus compleret; ecce ti-
bi mortua revixit, & filiæ ploranti dixit: Noli timere filia, quo-

niam miſericordia Domini, qiuòd non ſum conſumpka- ac mox Sacer-

dote accito, turbâ domeſticorum tumultuante emiſs4, oe-
cultum virus per Confeſſionem evomuit. Tum famâ tanti

prodigii in vulgus ſparsâ, confluentibus undique ad redu-

cem ex altero orbe populis, totam rei ſeriem expoſuit: Ego,
inquit, miſera peccatrix, ne ſpeciem ſanctitatis, quâ apud ho-
mines valebam, amitterem, fœdum ſcelus, quod clàm ad-

miſeram, nunquam aperire ulli mortalium auſa fui, ſed hoc

domeſtico carnifice agitata, indies ante Aram Matris Miſeri-

cordiæ, admiſſum ſcelus lachrymis & gemitibus acerbè plo-
rabam, ejusque gratiam implorabam. Poſtquam autem in
. .
aad inferos raptabant & ſui prædam jactabant. Has inter ex-
tremas deſperationis anguſtias ſubiit, quam toties profuſis

hoc ſtatu è& vivis exceſſi, tartarei Spiritus infelicem animam

lachrymis rogâram, Virginis Matris opem implorare. Nec

morqa, in regione umbræ mortis Signum magnum, Mulier

„

amicta Sole, apparuit, ad cujus conſpectum deemonum tur-
ba conterrita aufugit, præœædäâmque ex unguibus dimiſit;
ſicque luci reſtituta, tempus pœnitentiæ, & animum ex-
piandi, per te, 6 Maria, cui nihil impoſſibile, mihi conces-

ſum eſt. Enixe exoravit Dei Mater jeſum Filium, ut ab e-

jusmodi æternis pœnis eam liberam eſſe vellet, eò quèd,
,„1 4 2 12 7 * „ 2 * 2
cum viveret, quotidiè coram ejus imagine illam piè exoràs-

ſet, ne ob tale peccatum damnationi addiceretur æternæ:

Annuit Filius: Atque iis enarratis, rurſus moriens, ex fauci-

bus Orci erepta, ſalutem æternam conſecuta eſt: Hinc ar-

gumentum facilè formari poteſt de aliis, adhuc in ſtatu viæ,
& hujus vitæ exiſtentibus, quàm his ſubveniendi, facultas
ſit, & poteſtas Virgini Deiparæ, quæ jam in alterum orbem
́”U trans-

Q(I qq qq 3

S

2

1046 CoNcio LVII. Per Mariam, ejusg §. Roſarium, dalus.
transgreſſos, in peccato gravi emortuos, & quibus de ſe fu-
Pererat ſola damnatio, ad vitam, ad gratiam, ad cœlum re-
Sanéti ad vi- vocaverit ſuâ interceſſione.

Denique, cum aliorum San-

tam revocà- cGtorum precibus, ita annuente ſuis Amicis & Servis fideli-

runt in pecca-

bus Deo, quamplurimi non ſolùm Fidelium, ſed etiam In-

mMorfuos, fidelium, & non baptizatorum, in vitam revocati ſint, quo-

rum omnes in gratiâ obiiſſe, nemo dicat; ſed quosdam ad

inferos deſcendiſſe, eorundem pœnis reos, qui ad vitam ſic

revocati, per Baptismum & pœnitentiam, alter4 morte de-
funcéti, ſalvati fuerint: cur Matri Dei negandum erit, po.
tuiſſe, ex ſummo Filii Privilegio, portas Iinferi infringere, &
quos voluiſſet, ad vitam mortalem iterum revocare: ut

peractâà debitãâ ponitentiâ, tandem ſalvi fierent: Ilud autem

§. Agnes.

5. Cath. Sen.

S. Severus.

S. Xaverius.

Sanétorum Patrocinio effectum fuiſſe, remonſtrant facta,
plus quàm digniſſima omni fide. Sic S. Ambroſ. ſerm. go. &
D. Maximus, ſerm. 2. narrant, S. Agnetem excitaſſe à mortuis
Juvenem Idololatram, filium Præfecti, à demone occiſum
ob ſtuprum in Virginem tentatum, & adeo, cum actuali pec-
candi deſiderio æſtuaret. Sic in vitâ S. Catharinæ Senenſis
legimus L. 2. c. o. ejus precibus animam matris ejus in pec-
cato mortali mortuam, fuiſſe revocatam ad vitam, & ab in-
ferno liberatam. D. Gregor. L. n. Dial. c. 12. ſcribit à S. Severo
excitatum virum peſſimum, qui à deæmonibus ad inferrnum
deducebatur. am, tius eſt ranciſco
Xaverio Indiarum Apoſtolo (de quò fidus hiſtoricus, P.oan-
nes Nadaſi Anno Dierum Illuſtr. 2. Decemb. Eiginti quinq; mortuos
ad vitam ab eo revocatos, ajunt jurati teſter. Etiam Zainquaginta
univerſim à mortuis reſurrexiſſe, Deo per Maverium eos ad vitam re-
vocante, aſzrmant L'itteræ antiquæ & novæ. Ap. Engelgr. Cal. EPmp.
F. §. Maver. G. 3. fol. p6z.) eum A. 1550. primo miraculo reſuſci-
tàſſe filiam Ethnicam, parenti, dein hoc miraculo cum ſuis

Vt alia taceam, recentius eſt de S. Franciſco

converſo, faſſam ſe à morte quamprimum à tetris ſpiriti-
bus raptam, in terribilem ignem ab iis deturbandam, Cornel.
Hapart J. Hiſtor. Eccl. p. I. in Japon. p. 2. C. 4. fol. 2y. Applicemus

nunc,

Albr min
illunts

EEminkccl

(ppeitn/
MINC,MOR

, portkltra
ſiſengum
ſnt i
N. bns
o igins
kone ,lute
encumart
emonmobu
Hani⸗

murocusel

(Aieſatii,⸗

ohrmce

kgrögge

/

uUIn, gue!

—

maun copi
ſrones,
Htats Non
mm. Hos
tiittesn

1

—

=

—
—=à

—,
=.
Se.

===

— —.—
= —
—=

UalRnbli
In Klilnee
iikolls he
4 Eehtkine,

Mm .

—
—

. oneskcte
Mnneg,

munde Commendatur §. Roſarium, & quæ vis de Votio erga Deiparam. 1047
Nibut nunc, pro Regul4, effatum 8. Bernardi Epiſt. 1za. quod vel pau- Quid ni lon-
i mortalzam co, 456 ſ 1. Ge collatum, 270 ſt fas ſulpicari, tantæ E. Irgini ge magis Dei=

14
III, AC

* fuiſſe negatum. V.
d Laumpt. 6 . adf. Cel. Einp p. 2. F. 1,5,. & ſegguWuW.
V. Ezx his facilior erit probatio, & remonſtratio de S. Ro-

1
4
eaet ſne⸗
VocaL I.

4
Wigce
lec (Wo

1.
4feof ſpeffa t
Altetathone!
1
„ 1 Arſt
5 „ 5 51
rort fnrſnoofe
Avrt IIIhE

W ktar afaI

inti gug

tium l
&
. ſI
IAC/O,

cue,

M,

Ntelnt,

ancaNO

ℳ%

ſario Virginis (de quò jam nunc) ex ejus devoto uſu & pre-

catione ſalutem nobis obvenire, & certò obtineri poſſe.
Sciendum autem prius, quid ſit Roſarium: Etſi paſſim de eo-
dem omnibus conſtet, & notius ſit, quam ut multis dici
opus. Admirandus ſummæ Clementiæ & Providentiæ Di-
vinæ modus eſt, dum nos homines miſeros pro noſtràâ con- variè nos ad
ditione variaâ, ad ſui amorem, honorem, obſequium, deniq;

$ 8

ſaaviter & fortiter pertrahit, ac deducit:

ad noſtram ſalutem,

Ita funt varii hominum Status ex ſe boni, neque ſcelerati,
aut implicantes ad peccatum: ſummi, medii, & infimi, in
quibus quisque ſalvatur, ſi conformiter Legi Divinæ vivat.

Sic ſunt in Eccleſiã eàdem Dei variæ ſacrorum Ordinum Re-

V. cit. Carthag. L. Ia. hom. 15. ad f. Engelgr. cit. F. As- Para H

Deus multi-

ſe, & ſalutem
noſtram per-

duc

1t.

ligiones, quæ Deo arctius in amorem & obſequium obſtrin-

gunt, cum copioſiore in cœlis mercede. Sic ſunt variæ Con-
gregationes, Fraternitates, Sodalitates, ipſius Dei (uti 88.
Irinitatis, Nominis Jjeſu, V: Vulnerum Chriſti: & c.) & San-

Gorum. Hos omnes præeminet Deipara: cujus ſunt variæ

Fraternitates, uti S. Roſarii, S. Scapularis Carmelitarum, al-
terius Scapularis Matris Doloroſæ Servitarum, (de quâ Flo-
n rent. Schilling Terra Vwent. 4 f. 176. Dom. Faſſ.) aliæque ſub va-

riis Titulis: Annuntiatæ, Immaculatæ Conceptionis & c. De

Fraternit. Conc. 6o. à n. 3. & Conc. yS5. Imòô & extra has ſacras Re-
ligiones & Fraternitates (in quibus equidem magna ſunt ſa-

lutis adjumenta) ſunt & alii multi funiculi univerſales &
communes, vincula charitatis, quibus & à Deo trahimur,

& Deum ad nos trahimus, ſalutémque facimus certam; uti

Charitas „ quæ operit miult tudinem peccatorum 7J. Petri a. 5. . Stu-
dium Eleemoſynæ quæ ab omni peccato liberat Tob. a. II. Mor-
te, Tob. 12, 9. & ibidem: à morte ſcil. æternâ, & ſæpè

etiam

S
”RMc

1048 CoNcio LVII. Per Mariam, eisg §. Koſarium, Salis.
præſente. Vid. Cornel, ibid. Et alia Opera illa, ex quibus co-
Agpnoſcitur Prædeſtinationis ſignum: quæ inter, eſt & Oratio
Roſarium „qu W bumiliantt ſe nubes penetrabit Eccli. 3y. 2l. Et hujus Oratio-
quid ſit? nis Pars quædam ſingularis eſt recitatio ſacratiſſimi Roſarii
Deo & Deiparæ vel maximè grata acceptâque, concinnati

& Salutatione Angelicâ, à Spiritu Sancto dictata; quà utrâque
Oratione nulla melior, nuſla pretioſior. Roſarium dicitur:
un ale. letationer enim ſtæ, ait B. Alanus de Rupe, ap. 1. Apolog. num. 2.
uß: Uanus, ſent velu Juædem Roſe Augeliæ, (Eſt autem hic B. Alanus, cujus

Concionibus habendis ad populum ferventiſſimus, vitæ ſan-

tibus, ſibi deſponſavit annulo Virginitatis ſuæ, de Crinibus
ipſiusmet Mariæ concinnè facto: B. Alan. Rediv. p. 2. 6. a4. . 123.)

Corona vocatur, quæ totidem granis conſtat, quot fuerunt
habet Roſarium, vel ſeptuaginta duo: Alii ſacram quinqua-
genam illud appellant, cum Alexandro PP. in Bullas Et ſi glo-
rioſos. Quia quinquaginta Sautationibus Angelicis conſtat.

Pf eeri 4, B. Alanus p 1.c. . Indubitanter arbieror, zit Carchag. cit. ho
alterii Au- L.16. mihi fol. 239. Formulam hanc Roſarii certo ac ſi

elor S. Domi- mero, quò Oratio Dominica quindecies, & Salutatio Angeli-

in tres Salutationum Angelicarum quinquagenas, quibus
quindecim Chriſti ac ejus Genitricis Myſteria meditanda
”MUDW M PpPpro⸗

Pundänss
ex Oratione Dominic, quam ipſe Chriſtus docuit Matth. 6. 9.

in hoc genere ſæpiùs mentio ingeritur, Natione Theutoni-
Eus, Ord. Prædicat. In Divinis Scripturis Vir verſatiſſimus, in

DZð

ctitate integerrimus, B. V. Mariæ amator ardentiſſimus
(quem ea, Chriſto præſente, multisque Sanctis circumſiſten-

ac Roſarii diligentiſſimus evulgator. Carthag. Lib. 16. hom I..)

unn heis

Eſalterium, continens Salutationes Angelicas 150, e diätum d ii
HMalterio Davidico, quodq fgera fuit Angelicæ Salatattonts; Cantice
erim et. Legi, ſigera Nove faerunt, ſecandum S. Ambrof. ait idem

ca, inſtar Davidici Pſalterii centies & quinquagies repetitur,
ortum & primordium habuiſſe à Sanctiſſimo Dominico, in-
clyto Ordinis Prædicatorum Patriarchâ, qui illud diſtribuit

cunuiil

—

Dei macn

PDonicicumn

irdtnionen
unkkkert
bmerſi
ntenſ
Gmrenerati
(bmpleyst
Glscui
(ernüert

—

Pitkſelh
KtntCnnen
Uunhnn,
Immndeihe
v

—
=
=

Ciuii

1

Punnbſoon
Arcunene
AWunNe
Munn
erni Nen

terna. bt

— =

Altinttio

umm ine
Kaeme

=

—

fanihe

S= —
=

–

=ð

Krind Commendatur ” Roſarium, & quæ Vis de Votio erga Deiparam. 1049

propoſuit, à B. Virgine monitus & c doctus, accedente ingen-
ds ti Dei miraculo, inſuper ipio Chriſto Domino monente
hhII B. Dominicum, eique præcipiente, prædicare Populo Roſa-
nin rii recitationem: de quibus enucleatè cit. Carthag. quin &
e alium Ordinis Minorum Tyronem Beatiſſima Virgo edocuit
d coronam & ſertum ipſi gratiſſimum & huic meritorium, te-
anin e. xere, non ex ſioribus, qui citô marceſount, nege ſemper haberi poſſunt,
Nn (cum antea ſoleret peculiari ſtudio & cultu Virginem Ma- Deipara do-
trem venerari, lectiſſimas Roſas ex horto decerptas, & in co- cet Myſteria
rollam plexas ſacræ ejus ſtatuæ vertici imponendo, jam ve-in Rofario
rò triſtis, cum id ampliùs in Tirocinio imp editus non poſſet) uminanda.

4
4

“

I

nicl Angs

Ur udentme

dscrum

e, EC

Domin. j. a. f- 1134 O ſegi.

1
19

—

HM
õäõü

rorfrmm

VI. Sed, uti memini

ciam in quibusvis Animi & corporis neceſſitatibus, publicis
“ & privatis, quorumvis hominum: & quod omnium caput, &
velut compendium eſt, ipſam homini

.

ſed ex piis precibus, quas ipſe poſſet, & Angelus docuiſſet

recitare, ſexies, proferendo Salutationem Angelicam decies,
& ſemel Orationem Dominicam, in memoriam Myſterio-

rum ſuorum, quæ exprimit ex Lucâ Waldingo, Annalium

Minorum Scriptore præclaro, ad Ann. 7422. n. 6. Engelgr. F. J.

ini, paſſim etiam rudibus hujus ſacri
exercitii uſus & devotionis modus notus eſt: florente præ-
ſertim in locis quamplurimis Archifraternitate S8. Roſarii.
In cujus commendationem & fructum animarum, juverit &
nêſſe, & expendere ſummam ejusdem utilitatem & effica-
n in ceſſitatibus, publicis

ſalutem obtinendo,

etiam cùm in peccatis inveteratus, in graviſſimo fuerit con-

H ſtitutu s damnationis periculo, & jamſam in faucibus diaboli
& inferni. Nempe per Mariam ejusq; S. Ro ſarium Salus & vi-
ſus eſt, Signum Devotio Ro-

ta æterna. Etenim ſacrorum Aſcetarum Sen nu
„Pradeſtinationis manifeſtum eſſe, neminem, qui Corollam farii ſigum
Marianam indies Virgini Matri perſolvit, damnandum: & elt Præ deſti-
hanc æternæ Prædeſtinationis teſſeram potiſſimùm Roſa- anoms.

rii cultoribus propriam eſſe; uti ipſa Dei Mater aliquando A Deipari
B. fAlano, Sponſo ſuo revelavit: Verba Virginis ſunt: Dulcis facta revela-

47 HM Mechtl de Jud. extr. Rr rr rr Spon- tio B. Alano.

1000 CoNcio LVII. Per Mariam, ejusg, §. Roſarium, Salis. Gmuln

Sponſe, Secretum jam tibi pandams Divinz Providentiæ- ſcias, & ſecurè Peigheg
intelligas, quod & ſine morà aliis patefacias, quòd ſignum probabile & VamCocent
propinquum ſit æternæ damnationts, horrere & negligere Salutationem (ſelcllotl
Angeléicam, totius mundi reparat? vam. habentibus verò devotionem ad NtKalil
hanc, ſignum eſſe ordinationts & prædeſtinationi permagnum ad gla. MMiifl u
Confeſſio riam. Hac in re etiam inimici noſtri ſunt teſtes: nam ſub menteolſfu
doœmonis ex S8. Dominico domon Per 08 energumeni juſſu Virginis ibi erſen i,
energumeno. apparentis, coactus eſt hanc veritatem palàm edicere: Nemo, ülmti
nemo, eJulans clamabat, qui in Roſarii cultu perſeveravit, æterni adiu. randb, 0
dicatus eſt ſupplici. Tpſa Eirgo beatiſſima ſummis etiam peccatoribu Vktſhle
in extremi miſeris miſericordiam impetrat & pœnitentiam. Engeleũr. Michih
cit. Comprobemus hæc uno alterôve discurſu, unde nobis (Wobcdkhn
conſtet, & unde expendamus, Roſarium Beatæ Virgini ſa: mhummn
crum eſſe illum funiculum, quò eadem peccatores maximos (thocn
fortiter attineat, ne vel in profundum inferni delabantur, (cencezot
vel ut inde, jam mortui, extrahantur, uti ſupra locuti fui- miliinee
Miſericordia: mus: En magnæ hujus Matris miſericordiam quaſi Miſeri uunmiſſio
Miſeri chor- chordam, ut aliqui Miſericordiam explicant, & cœlo proten- macin,
n. ra: F ſam: cujus manifeſta figura eſt ex Joſue 2. v. 17.15. &0 al- Funicu- iſſt uht
nigalu 4 Cor Ius Coccineus, cCujus indicio & viſi u ſervaretu r Rahab, cum patre yluiolucr
eineus Rahab: & Matre, fratribus, & ſororibus ſuis, &c. quem Funiculum iut luh
Joſ. 2. &. Coccineum in ſignum determinatum & præſtitutum appendit in onkn
feneſtra, Rahab cum ſuis, hac ratione, ſervatã Zoſue 6. 42. & Qn Elni
quidem ſolã, interfectis omnibus aliis, à viro nsqg, ad mulierexn, ilelelan

ab infante usq; ad ſenem; in ore gladii. Adeo hic Funiculus Coc-

cineus ſignum libertatis & ſecuritatis fuit Rahab meretrici,

Hebræis, domum Rahab eſſe) niſi appenſus fuiſſet, & hæc
ſine dubio cum omnibus ſuis periiſſet, Jeric

urbe cum ſuis domibus, quibus hic Faniculus Coccineus appen-

ſus non fuerat, Dei inſtinctu, exuſtâ & penitùs excisà cum⸗

tantæꝗque felicitatis omen, ut dein nupta Salmon, Principi
Tribús Juda, effecta ſit mater Davidis, Salomonis, Regum
omnium ex iis natorum, & ipſius Chriſti: qui Funiculus
Coccineus, (ſignum, quòô dignoſcendum erat à Victoribus

Mincn, ſien

4

lſzſdenn
frq
niiiſ,
Minut, Nin
ünen
uugrite
4 im
ihen le

gra e

4,
ey,, .
lelue

4 1

0

mecicat

tit, A .
tum ummn

itentius iil

Nae in
oresnuBd
migeltum

n lcvrif
„ i Me
tennhon

hhahmmun
Utumn en
Mul

ANAmn⅓
mnan
ebagenme
Mon,NH

ipſo ejus Rege, & omnibus incolis.
manuducente S. Theodoreto.
eſt peccatorum.

Commendatur S. Roſariunm, & quæ vu de votio erga Deiparam. ꝛ0 1

—
7 .

.

cut & alii Chananæi, quos omnes in ore gladii interfici, & nul-

lam omnino viverée permitti ‚juſſerat Deus Deuter. 20. 16. ne Ffortè
docerent eos facere cunitas abominationes, quas ipſi operati ſunt diis ſuis,
peccarent in Dominum Deum) & ipſi peccatores, Idololatræ
juſtiſſimè à Deo exciſi: ſola tamen, cum totâ familià ſuâ ſalva-

Jam ad applicationem, Applicatio ad
Rahab Meretrix exemplum B. V. & ejus

Fuerunt equidem cæteri Jerichuntini, (ſi- S. Roſarium.

tur Rahab. O felicem Funiculum Coccineum quis iſte:? cujus fi-

gura & typus eſt? Paſſionis & Sanguinis Chriſti, cujus fide &
meritis Rahab liberabatur à morte animæ & corporis, juxta
S. Ambroſ. Auguſt. Hieron. Origenem, ap. Cornel. hoc oco. Ad

noſtrum propoſitum S. Theodoretus vult ſignari Labia, pre-

ces, & Patrocinium Deiparæ, ceu ſignum ſecuritatis cunètis

* Stignum hoc,
ait, Honſus in ore sponſæ, tanquam in feneſtrà collocatum intuetur, α

ſicut Funiculus Coccineus, inquit, labia tua, & eloquium tuum decorum.

Calamat. Glva Diſe. 44. n. 9. Sicut vitta coccinea. Legunt Septua-

ginta: Scut Funiculus Coccineus. Et Rupertus Abbas hunc lo-
cum, & Funiculum Rahab myſticè explicans & B. Virgini
adaptans: Ecce Rahahb meretrix, inquit, duleis eloquii tui vittam

coccineam, ſive Funiculum Coccineum, in feneſtra ſad ligavit, ſignum

ſuæ fidei, quòd nuntios Joſue Nve geſu, ſaſceperit, atq; ſalvaverit; dum

ejusdem devotis famulis & clientibus, ad placandum Nu-
men juſtiſſimè contra nos iratum, & ad conſecutionem ve-
niæ ac remiſſionis peccatorum. Alludit adillud Cant. 2. 3. Si-
cut vitta coccinea labia tuas & eloquiunm tuum dulce.

Eccleſiâ (Gentium, quam Rahab repræſentat. V. Cornel. in Joſue 2.

249. fine cap. & in Cant. g. 3. f. 177.) quondam peccatrix, & idololatriæ

meretricio ſordida, Aulce eloquium tuum, qus magnificavit anima tua
Dominum, pignus ſuæ ſolutis jugiter perſonat.

eloquium, interceſſio, patrocinium, Funiculus Coccineus,
ſignum gratiæ, miſericordiæ & veniæ, pignus ſalutis; cui-
Vis animæ peccatrici, periclitanti, miſeræ chorda! An non
hinc verè dixero, & comparavero domui Rahab & famile,
eI-

Rrrr rr 2

En Deiparæ Labia,

10 2 Coxcio LVII. Per Aariam, ejlis4, §. Roſarium, Salus.

Deiparæ familiam & fraternitatem, in quàâ Funiculus Cocci-

neus ſit ſacratiſſimum Virginis Roſarium, & erga eandem

vera devotio, ſignum Prædeſtinationis? in quâ illius omnes
veri cultores ſalventur; ab eâ excluſi, averſi, & contempto-
res pereant? ſicut extra domum Rahab omnes occiſi: O ſi-
mus ergo pleniſſimo corde, zelo, & fervore, amoréque, in

familiâ & in fraternitate Deiparæ: utamur devotè hoc buni-
culo S. Roſarii, ut & ejus efficaci ſuffragio, interceſſione,

præſidio, fruamur.

VII. Dulcis hæc in ſolatium veritas pia exemplis confir-

manda eſt, nempe Deiparam Virginem ſibi verâ ſolidâque
veneratione devotos, S. Roſarii uſu, à furore ſupremi Judi-

cis, juſté peccatori irati, tueri, gratiam reconciliare, à do-

mone & inferno ſervare, imò etiam in peccatis mortuos, &
in æternum damnandos, ad vitam revocare, ad poœsnitenti-

am, gratiam, & ſalutem. Sumamus experimentum ab avi-

culà, de quâ Engelgr. E. & Dom. cit. J. a. f.1r0. ex Chrift. Eega 5.

“ & hic ex Bernardino de Biſta Ord. Min. Amoenum & myſterio
Avicula ſalu- plenum eſt. Puella B. Mariæ addictiſſima Aviculam multos
dies edocuit, pronuntiare Ave Maria. Eam ſatis edocta avi-

tando Ma-

riam accipitri . B 7. Pail latis edoctd avi
cripitur PE* cula frequenter prædicta verba proferebat, non ſine audien-

tium admiratione & plauſu. Accidit autem quadam die, ut
fortè caveãâ egreſſam prætervolans accipiter arripuerit, & in

altum unguibus ſfuſtulerit, mox devorandam: at miſera
avicula, præacutos ſentiens ungues, notas ſibi voces inge-
minabat: Ave Maria. Mirum diétu! accipiter his verbis, ve-

lut jaculis confixus, mortuus corruit in terram; Avicula

autem libertati reſtituta, læta ac cantans Ave Maria, ad ſiuum
S. Melito Ep. uvenculæ revolavit. Refert & Alex. Calamat. cit. Diſe.aa.
Sardenſis, M. num. zo. aitque, Caſum hunc non minùs devotum, quim
commiſerabilem, à S. Militone relatum cùm legeret, à la-

A. C. 10.
ez. Scs, Chrymis ſe minimè temperare potuiſſe. Si avicula rationis,

& immortalis animæ Chriſti ſanguine redemptæ, expers, ad

hæc pauca verba: Ave Maria, ex unguibus accipitris libera

& ſal-

SeheiNhen
iioninie

Een

oreuntn
—

Eheene

Eræſcdio)
lehomine,e⸗

Fhn el

goellone

da elus.

DoCeni

Cbrsetbe
WN
Tumsninnts

i,epnemm

1

—

mnitelich

—,—

Ansholas

lis, in

le nin⸗

(Expelinnclar

In e

Conher es

lefetur, mon

usterti

100 7tion

Kuiläen

—

1 leen. 1.

N ornaa

„

eroehn
0, ead

nerenhüt

veri eier

„

Commendatur §. Roſarium, & quæ Vis dewotio erga Deiparam. 1053

& ſalva evaſerit, quid cogitemus de homine Virgini Matri

ſincerè & reverenter devoto, ab infernali accipitre quis du-
bitare poſſit?) liberando & eximendo? Huc verè illud qua-
drat dictum Chriſti Mat. 1o.:1. Nolite timere; multis paſſeribus me-

liorer eſts vozr. Si Deus paſſerum curam habeat, ita ut unnmsex
UIlus non ſit in oblivione coram Deo; Lucæ 12: 6. &. quantò minus
diffidat homo de Dei Providentiâ (V. Breviar. 26. Zun. Lebt. g.)
de Præſidio Matris ejusdem, gratiæ & miſericordiæ!: Et ut

de homine, déque effieaciâà SS. Roarii loquamur, nec minùs

gratioſum eſt & mirabile, quod cit. Engelgr. f. as. refert, &

ego ex illo, in eum finem, quàm à Parentibus à teneris inſtil-

teſin landa ſit ſuis ſolida devotio erga ſanctiſſimam Deiparentem. H

Dnclue Duo Conjuges Comitum titulo, ſed pietate magis, illuſtres Parentes Illu-
sm ac opibus affluentes, in Hiſpaniâ, unicam, quæ eis erat, filio- ſtres à teneris
Ae lam, quam & unicè in deliciis habebant, in timore Domini, ialamde⸗ .
memmk omnis virtutis & devotionis exercitiis, ac potiſſimùm tene vi uobunnt,
141

A e
alef

ro in Deiparam affectu, imbuebant, eumque ex Roſarii reci-

tatione imbibendum, identidem inculcabant; eam certum,

Niemuume ut à 8. Dominico edocti fuerant, eſſe fœcunditatis conjuga-
sSA;/KEς lis „omnis felicitatis humanæ ac divinæ, præſidium. Filio-
e“ la ad has Roſas indies Mariæ offerendas, blanditiis, bellariis,
ngpatt crepundiis, ſuaviter inducebatur: quòd ſi officio pietatis
ratifenke defuiffet, minis & flagris, flexo poplite & junctis manibus
an: ad penſum Marianum perſolvendum urgebatur. Hæc ſe-
Pioee6 mina jacta, eas radices in teneræ puellæ animo egerunt, ut

TkiseidS

eMriud⸗

Nuwit. i,

geroeun, “

Corollam Marianam ter de die; priusquàm jentaculo refi- Quanto in-
ceretur, mox à prandio, ac tandem ante cubitum piiſſimè cremento!
perſolveret, eo in Virginem affectus incremento, ut & quot uo fructu?
diebus tertiò in ſe flagellis acerrimè ſæviret, flagris pro nu-

mero Orationum Dominicarum & Salutationum Angelica-
rum Rolſarii repetitis: quò autem fruétu, ex hoc colligere
eſt; quòd jam viro nobili nuptui tradita nil de conſuetis

n pietatis Exercitiis remittens, jam decem fœcunda prolibus,
e, iisdem filialem, in Virginem Matrem & Marianam Corolam, Pie-
n Ar rr rr 3 tatem

10 4 CoNcio LVII. Per Mariam, ejüsq, §. Roſarium, Salo.
tatem cum lacte inſtillarit, quò factum, ut plena dierum,
& bonorum operum meritis cumulata, amabili Dei Matris
præſentiâ recreata, de horâ exitůs admonita, adſtante Virgi-
ne, mirãâ luce coruſcantem animam in cœlos emiſerit. Hoc

incidenter inſertum. Sed notemus rem multis auditu no-

puella mira-Vam & eventu incognitam. Anna Almaida, graviſſima po-

piliter à Leo-
ne ſervata
virtute Roſa-

rii & B. V.

ſtea Virgo & Sanétimonialis, Infans adhuc dilapſis aliò, quæ

puellam in feneſtrà ludentem curabant, ancillis, in ſubje-
ctam caveam, in quâ miræ magnitudinis Leo aſſervabatur,

magno decidit infortunio: nam & caſus ipſe puellam affli-

gere debuit, parumque Leonis intererat, vivamne, an mor-

tuam voraret: ſed Magnæ Dei Matri devotam, ſibi non ſine
mir aculo ſervavit infantulam: nam undique occurrentes

domeſtici, ac feræ magiſter caveam ingreſſus, injecto à puel-

lâ in Leonis collum Roſario piaculari, blandè illam mulcen-
diunt: Leo, ne me comede, quæ olim in Caſtellà monialis futura ſum.
colligata, magnum Virginis imperium in clientulâ venera-

batur. Ex P. Joanne Kho &. J. var. virt. hiſt. L. 2. C. 3. J. ö6. En pa- *
rentes, quis neſcit, diabolum circuire, tanquam Leonem ru-

tem Leonis jubas, vident, eâque verba ingeminantem au-

Hærebat immanis bellua, & hoc ſanéto Roſarii vinculo quaſi

gientem, quærentem, quem devoret? 1. Petr. y. 5§. Et verò a-
lias audivimus, devorâſſe parvulos malitioſos utriusque ſe-

xs, in infernum raptos: Conc, zo. n. 4. & ibi citt. quam ſandtè,
quàm utiliter veſtros à teneris armabitis Roſario, ejusque

devotione eisdem inſtillatà?! Sed addendum de adultis, qui
jam velut in faucibus hujus infernalis Leonis hærebant, uti

Jonas in ventre Ceti.

VIII. Verè B. Petrus Damiani, Cardin. Virginem allo-

quens, Data eſt tibi, inquit ſerm. 1. de Nat. B. E. omnis poteſtas in

cælo & in terrd, & nihil tibi impoſſibile eſt, cui poſſibile eſt deſperatos in
Theophilus ſpem ſaluti revocare. Quid tibi negabitur, Maria, cui negatum non
& demonis eſt, Theophilum de ipſis perditionn faucibius revocare? Hic, ut brevi-

mancipatu
liberatus.

ter dicam, ſuo honoris gradu per æmulos dejectus, ad ma-
gum,

—
— —

.

Aconre

Celu
cu, mkho

beitve Matre

gunsihnh⸗

Ge Nrglus,
ehti ogren

Ur gu defd

tonse⸗
ükarn de⸗

II. Ledan
igva pren

erlan-
AACNen
r deive
CEommnino
lerint ,t
Canmett iluc

W, llig 1

ſocd!

(aeiaulet

S

convenient

1

Unetito,inn
Eegwi

turt iu
Uinelener

Eerhrun;
guier

En

chun
ninliren

ee

4 grantln.

Mcilis ii

eo Wente

ſe elndt.

ſpamnen
em ſ 1
e OccClle⸗

injeckot⸗

e ilamm
Eminanten
Enili nmt

iirnono
Qemmin

1t5 r
aAnut

c⸗8. ln

os

9

1

le Alidg

Matrem ſuam voluit honorare: Voluiſſe autem Deum ita,

veræ fideque dignæ hiſtoriæ oſtendunt, faétaque reipsa;
quæ omnino remonſtrant, quid voluerit velitque Deus pro
liberrimâ ſuâ irrefragabili voluntate, de quò longè magis

A

Commendatur S§. Roſarium, & quæ vis de votio erga Deiparam. 1055

gum, cùm hoc ad demonem pro ope recurrit, ejurato Deo Engeleer.

Beique Matre, firmatôque cum dœmone pacto per mni ſan- Panth. F. Pur-
guinis ſyngrapham, doemonis mancipium; ſed liberatus f.S.3. Hane.

* Ope Virginis, ad quam conſcientiâ flagellante refugerat, re- Polerus Tripl.

Cor. B. V. Ir. 2.

ceptâ ſyngraphà, pœnitens, nunc inter Sanéctos. Faſt, Mar. 4.„ 9. S. 5. Aex

Pebr. quis devotus Virgini, deſperet?! Sed in graviori dam- Sporelji Epiſꝛ.
nationis & deſperationis periculo, imò & nexu verſantur ii, dJe B. V. Hiſto-

qui in ſtatu peccati gravis mortui, extra ſtatum meriti & viæ ria 6.

ſunt. Sed & his Dei Mater ſubvenit, virtute & medio S. Ro-. Alii in ſtatu

ſarii, quà potentiâ & poteſtate, privilegioque ſingulari, Deus peccati mort.
& damnatio-
nis mortui,

Senſus Eccleſiæ, SS. Patrum, & DD. denique quamplurimæ alvati.

verum eſt illud, quod ſacer Textus eloquitur: Sic honorabi- Quæ liber?

tur, quemcunq; voluerit Kex honorare. Eſther. 6.9. Sic fundamen- Dei volunta-

tum eſt hoc S. Thomæ, qui de Incarnatione Verbi ait: Ea, quæ te fiunt, ea
25. . noſcimus ex
ex ſolâ Dei voluntate proveniunt ſupra omne debitum creaturæ, nobis factis ejus.
innoteſcere non poſſunt, niſi quatenus in &. Nripturâ traduntur, per
quam Divina V'oluntas nobis innoteſoit. 3. P. q. I. art. 3. C. quæ itaque
facti ſunt, facta docent: quò quidem privilegio, de quò lo-
quimur, Deus Beatiſſimæ Virgini ſummum defert honorem,
& convenientiſſimè, tanquam Matri ſuæ; peccatori verò

immerito, immenſam miſericordiam ex unâ unicâ volunta-

te gratuitâ, & contra id, quòd ipſummet hominis peccatum
naturâ ſuâ miſericordiam Dei excludat, & juſtitiam vindi-
cem inclamet; uti de peccatis in cœlum clamantibus loqui-
tur Scriptura: Petrus Caniſ. Samm. Doctr. Chriſt. de isdem peccautuat
af. 221. En ex plurimis factum unum, id quod in præſens Ro- Virtute Ko-
ſarium tangit. Juvencula in partibus Bohemiæ corrupta, ſarü ab infer-

ire dr .² 1A1 R eſan;; er; ej& I e „l no ad pœni-
& imprægnata, audiit Roſarii meritis quosdam aliquando ab iam re-

infamià reſervatos. Credidit, Nomen dedit, oravit. Quid ſervata pec-
deinde; Prolem enixa ſuffocavit, tumulavit: nec ſine dicta catrix.

2

056 CoNcio LVIL. Per Mariam, ejlis, §. Roſarium, Salus. J”ZM Onurl

1

dictâ fuit tantæ crudelitatis facinus: proditur, capitur, WI int,
convincitur, viva tumulatur. Poſt multas horas de terra Muntut
voces gemitusq; exaudiri: vulgus attonitum concurre, ſtu- geguuman
diis contrariis diſſentire, accito Sacerdote maleficam effodee- ninsdei
re: illa viva & incolumis egredi, Deum laudare, Mariaam (Müünminn

WVirginem extollere, quæ jamjam condemnandam, per In. geckten i
ferni pœnas duxerat, & reduxerat, ſed Roſario addictam, Pnlms
condignæ pœnitentiæ reſervârat: Pervixit in patrio ſolo, Il. brgo

Alexandræ Engelgr. cit. gG. 4. E. &. Domin. f- isyl. Mitto, quòd omnem prope Wli al
oecciſæ Caput fidem exſuperat, ſtupendum, quod de quâdam Alexandräd Allttet
Doninide narratur miraculum: cujus abſciſſum caput, cùm in pu- is s
ter confes- teum dejectum, illic per 15% dies delituiſſet, ad S. Domini- hden gun
ſum. cum divino monitu eò properantem, Angelicis manibus ad mhste
os putei planè recens elatum, jamque Confeſſione peracta, Ignraen
QQctis viro ſancto gratiis, multisque per biduum, magno po. MAn Al
puli ad tam mirandum ſpectaculum concurſu, de Koſaris I Gime
præſtantia diſſeruit; quæ inter, hæc retulit, indubiè ſe fuiſſe ufmeh,
æternis ignibus damnandam, niſi hujus meritis & virtute utnil,
ſervata fuiſſet: cùm enim, inquiens, innumeri Cacodoemo- nimene
nes irruerent, benigna Dei Mater ſemper aſſiſtens, ſuo me Mhiun
præſidio defendit & ſervavit. Ibidem, & Paul, Segneri, homo Chr. Mlklimdben
p. 3. d. 27. n. 12. & fuſiùs SchatzKammer deß Y.. Roſenkrantz Parte 2. Ultienn
Cap. 3. (ubi multa exempla, uti & cap. 9.) Exemplo 26. Jacobus ecan
Biderman, L'ib. 3. Acroam. a. de Latrone, in honorem Virginis bntone

jejunante diebus ſabbatinis, & de Milite devoto B. Virgini Me

multo pòſt tempore, vivum & illuſtre Koſarii teſtimonium. mnteet

—

poſt mortem, in vitàâ, ut ita dicam, ſervatis à damnatione, Qieh)
AQonec confeſſi abſolverentur ſacramentaliter: ubi fol. 390. lrr eu,
Concluſio/ ita concludit de utroque: Hem! æque miles hic nuper, ac unßeget

S=S

Latro jam olim (uterque improbi) parvo obſequio, tantum igrente
adverſus mortem, ſtygemque in hac Virgine præſidium in- Merile

venerunt. Quid ſi puri integrique totis illam ſtudiis coluis: uſnun
ſent, quiderant ab eâ non impetraturi? aut quæ tam opima muhqe

11

E

præmia non poterant expectare:? Nune illud interim conſe. ing

Gn A

—

iwut,

UWal , Ml),

anden

manſhg 4
„ 1 2

„ fg e
Ratte en e

.

1
crii leltuon
6
ödommn
Vadanm Krn

ae 4 6.

eicsnandl

leſſnepelt
wun migno

onn, M

len g,

Commendatur S. Roſarium, & quæ Vis devotio erga Deiparam. 1057

——,.t p———.—

cuti ſunt, quod ſummum in votis mortalibus habetur:

Bonam mortem. Oliberalem Virginem! ê beneficam Matrem!
6 dignam, cui demerendæ nos, quotquot ſumus, omnes non

unius diei operam, non breve obſequium, ut multi; nec

aliud minutum quid per intervalla, ut plerique, ſed omnem
de cætero vitam, vires, ſtudium, ingenium, continenter im-
pendamus.
IX. Ergo coneludamus, imitando hanc ipſam dotrinam

primum recitatam. Et quid facilius, quid melius, quid ju-

cundius, quid frequentius ſit & eſſe poſſit ſimplicibus, ru-
dibus, illiteratis, laicis; quin & ipſis Eccleſiaſticis, Religioſis,
doctis, hoc SS. Roſario?! Populares nihil aliud orationum
habent, quàm Roſarium, duo ſcil. Oracula Evangelica: Pa-
ter noſter, & Ave Maria quæ ſi bonAâ, ſimplici & piâ intentione
diligenter orent, certèò credant, eſſe, & fore Deo & Deiparæ
gratiſſima, & ſibi hinc fontem ſalutis, quam ita orando hau-
riunt: Qus me invenerit, inveniet vitam, & hauriet ſalutem à Do-
mino- Proverb. §. 37. hauriet gratiam à Domino. Ibid. 12. 2. hauriet
jucunditatem à Domino. Idem 75. 22. & ſingulare animi ſolarium
in vità & morte. Quòd ſi fuerint docti, Roſario immifeere
myſteria, eò magis evitabunt diſtractiones, habebuntque
materiam bonarum cogitationum. Doctis autem eadem

myſteria erunt apta quædam meditandi materia. Hinc ve-Vitanda præ-
rò fiduciam & ſpem ſalutis certam aſtruimus; ſed ſcopulus ſumptio va-

præſumptionis evitandus eſt, ne temere in miſericordiam na.
Dei ejusque ſanctiſſimæ Matris peccetur. V. Conc. 12. num. ..
Denique in Nenium vobis offero hanc certiſſimam Salutis
veſtræ (quid vobis gratius? quid majus?) teſſeram, & ſi-
gnum Prædeſtinationis, S. Roſarium, & univerſim veram er-
ga Deiparentem devotionem & pietatem, quâ & ipſum
Deum per illam honoramus: optoꝗque, ut unum ſaltem in-

dies roſarium aut unam coronam,, ſi fieri poſſit, oretis; ſal-

tem nulla dies prætereat, quò nihil piiobſequii huic Poten-

tifſimæ Virgini pro modulo veſtro præſtetis. (Interſeri hic

Mechtl de Jud. extr. Ss ss ss poſſunt,

Adhortatio
S. Bernardi, ad

invocandam
Deiparam.

converſationi exemplum. Lpſam ſe „., non devias; ipſam rogani,
non deſperas; ipſam cogitans, non erras; ipsaä tenente, non corrui; iposs 4
protegente, non metiui; ipſa duce, non fatigari; ipiäâ propitid, perve-
nu. Sl Chr.s to. I. he 2. C. 26. 4.2 4. 4 —e y. 745. . Nempe per Mariam
Authores in Vi „
materiam dd

Roſario &

hujus Con-

cionis.

O

1058 CoxNciO LVII. Per Mariam, ejusq, §. Roſariuj n, Salus.
poſſunt, & commendari, devotiones ad pulſum 82

Angelicæ, horologii horarii, &c. quæ aſſuetæ in ipſis vitæ
extremis proderunt: & quæ minora ſi negligantur, quomo-
do majora obſervabuntur:? Et hoc à vobis ſi rudi hac meâ

Concione obtinuero, hoc ipſum pro Xenio mihi in acceptis

feram acceptiſſimo. Itaq; in finem te all loquor verbis S. Bern-
ardi, homil. 3. ſup. Miſſuse O quusquis te intelligis in bucjus ſaculi proflu-
vio magis inter procellas & tempeſtaler Mubtuare, qudm per terram in.
cedere, noli avertere oculos d fulgore hujus . Wern, ſi non vi obrui pro-

