enie TehovVatur, & juvenili innocentiæ reſtituitur: de quòs. Gre-
ebeti L gor. ſerm. 5a. Homo, inquit . in Eehiore a en Per jasſtitiam refor-
. r. matur, ita ut inter veniente WMſterio eX vetuli iterum videamus inſa 2.
bs e.. Notate bene: Interveniente Miſterio, hoc eſt Sacramento,
me ſeil. ſcræ Confeſſionis & ſacræ Communionis, ait cit- F.
NI Knittel. Vt adeò, quod nec Natura nec Ars poteſt, nempe
perfecte hominem reſtituere Jjuventæ, novumque facere
gti hominem, id operetur Gratia & efficacia Sacramenti ex ope-
/ 1 re operato ſeu ſuâ virtute cx meritis Paſſionis & Sanguinis
“ Chriſti, cujus Vicarius eſt Sacerdos Confeſſarius. Per hoc fo- Pœnitendo
n„amen, ait S. Auguſt. ad FE- in Eremo. Diver ile Lacchænm intravit, Pacchæns
u quando omnia bona ſua pauperibus erogavit. ln. hoc foramine illa Ma- Mig 4 . R
ln ria meretrix in domo Simonis habitum meretricis depoſuit, & plorans ein „. vese
kin ad veſtigia Salvatoris veſtem ſibi innovavit. Ap. Meſret. Dom. 6. poſt ien, ominem
n ,zit, En ut non difficile tibi eſſe debeat, amore ſalutis tuæ exuit.
Nodd & Cœli, quod vim patitur, vim tibi inferre, & ſecurem ad ralei
ne Me cem ponere, ut veterém hominem funditus eruas I En: Potuerund H
ii⸗ iſti & iſtæ, & tu non poteris, cum Dei gratia? Augieſt. Lib. S. Con-

k S.

zinlu
kzinu
enck ſen
Pefek,;
Mouſtm
miren.
enNN.

iſtru.

1.

vVenis Reus in

vehementia.

O .

4

1368 CoxNciO LXXI. FSpiritualis Reno vatio hominis.

Suavitas Con- Feſſ. e. II. n. 3. Imò apprehende, quàm ſuave ſit, hic & ſic vete-
verſionis & rem poſuiſſe hominem, etſi cum dolore; experto crede S. Au-
Peœnitentiæ. guſtino, quaàm fuavis ſit Converſio & Pœnitentia. Lib. 9. Con-
V. Conc. 1. n.1. feſſ. c. I. n. 2. quàm ſuave, inquit, mihi ſubitò fabtum eſt, carere ſuavè-
tkatibus nugarum; quas amittere metus fuerat (adeò amatur vetus
bomo, ſibimetipſi gravis) jam dimittere gaudium erat! ejiciebas

enim eas d me, & intrabas pro eis omni voluptate dulcionr. Credant

S. Auguſtino jam converſo, ait Henr. Wagnereck, S. J. ibid.

Vſu 2. magnam eſſe fuavitatem Pœnitentiæ & Converſionis,
qui putant, morte amariorem eſſe vitam ſine illicitis cupi-
ditatibus: en ſuave factum eſt S. Dodctori, carere illo luto,

veteri homini, in quòô tam altè hærebat! V. Trident. Seſſ. 14. C. F.

de Conf. à med. Inauditum & ſummàâ dignum admiratione eſt,
quod ex Vitaà & Vincentii Ferrerii refert Martinus Cochem Ca-

puc. Vit. Chri. Append. de Extr. Jud. cap. II. f. zy. de juvene quo-

dam propter commiſſa crimina ignis ponnæ adiudicato. Ro-
gaverat Judicem S. Vincentius, liceret ſibi, huic Reo ante
mBaortem ipſi ſubeundam in loco ſupplicii quadam exhorta-

tione loqui. Ne verò hunc nimiùm puderet, curabat illum

S. Pater totum obtegi quodam magno linteo, ac penes ſe

Caſus ſtu-concionantem ſtatui. Hic S. Pater de horribili gravitate
pendus. Ju- peccatorum tam efficaciter detonabat, ut omnes Auditores
animitus commoti terrerentur. Finitâ Concione cum Car-

Ge aeit nifex linteum amoveret, Reum igni traditurus, ecce reperit,
§. Vincentio um totum contabuiſſe, imò in favillam abiiſſe, ita ut, cum
de foditate eum populo monſtraturus, contingeret, cineres concide-
peccati. rent nullo hominis ſimulacro relicto: adeo juvenem hunc
penetràârat hæc ſancti viri fervens Concio. Hoc ſand eſt
exuere veterem hominem, qui ſæpiſſimè, toties quoties de pec-
catis ritè compungitur pœnitens, totus abſumitur (onàι.

bus ſui & peccatis, quæ Pœnitentia aufert) & enecatur ſenſu
Mortuus præ morali ſeu ſpirituali. Et verò fuit quispiam, cui pœniten-
ti, tanta fuerat Contritio, ut & vitam cum bomine poſuerit

Contritionis

vetere & novum induerit, ut qui ſcil. etiam ſine Purgatorio ſal-
vai/atus

S luerit.
5N lu
Zerkbora,

, mie .

Snemenatl
A

n leſti

luetnie⸗

AMbeteren A

ſutlne
l tmnli g

9

iureſu

Kconer
aword nu

nalgunh,

6 ri i

Mn inlin
“ Auilten

ii gui le
n veten
Mbetudin
Anl y
nnlin.

Ubplibe

A Woe
G

ilhitrayis

.

WM OUDMUW

PFPpuendus Wetus homo; induendus novutt. 1369

Klem vatus fuerit. March. horto Paſt. Candel. Myſtici tr. f. Lecdt. g. pro-
ete AA. poſ. 3. f. 544. Tu ſaltem exue peccatorem, &ũ peccatum: & vi-
. riliter labora, ne in te redeat hic vetus bomo, & fiant noviſſima
anmn . pejora prioribus Euca 1II. 26. Projicite à vobi omnes iniquitater Ve-
mn ras, in quibus prævaricati eſti, & facite vobs cor novum, & ſpiri-
ii tum novum, ait Trident. Seſſ. 14. de Pænit. c. 4. 6X Ezech. I§. 31.
Nn VIII. Itaque cum vera etiam pœnitentia & contritio,
u non ſolum ceſſationem à peccato & vitæ novæ propoſetum & inchoatio-
nting nem, ſed veteris etiam odium continens, ut ait Trident. ibid. & per
lictsa eam veterem hominem exuentes, &ä novum, qui ſecundam Deum crea-
ilo li tuas e, , induenter, innocentes, immaculati, puri, innoxii ac Deo dAilebtses
AMud eſfecti, heredes quidem Lei, coheredes autem Chriſti, ita ut nihil pror-
ttioneel Jis eos ab ingreſſu cæli remoretur, ut iterum loquitur Trident.
Nhemd. Seſ. y. Decr. de Peccato Crig. de Renatis per Baptismi gratiam,
geteu Qualis & confertur per Pœnitentiam, ſi perfectiſſima ſit, ut Pœnitens re-
c“ inſinuatum num. praced. non exuant tamen Concupiſcentiam, manentes in
o guam aliquando S ,„Rom. 6. 7. & 5. peccatum appellat, non quòd ſe Concupi-
elot- veré & propriè in KRenati peccatum ſit, ſed quia ex peccato eſt, & ad malos habi-
Drium Leccatum inclinat, & quæ ad agonem reliöéta nocere non conſentienti- tusoppugnet,
A bus, ſed viriliter per Jeſa Chriſti gratiam repugnantibus non valet; & vincat per

putme
6Aucts

pell,
ut, .

NcMe.

nun.

P

4 1
eNNN

aKe

unhi
e.
N
t 4
ll⸗

guin imò, què legitimè certaverit, coronabitur. Trident. cit. Inſuper Actus virtu-

cùm cum vetere homine non exuantur ſtatim habitus vitioſi, tis contrarios.
& conſuetudines malæ non tollantur, liquidò conſtat, quàm

novus homo & verè pœnitens ſincerè conari debeat, hos vitio-⸗
rum habitus & conſuetudines deponere, ex æquo aliàs ſeſe
in ſacro Tribunali accuſaturus, ſi, & quòd nullam diligen-
tiam adhibuerit à malo deſueſcendi. Confortare patiendo na-
turæ contraria“ Oportet te novum induere hominem. Tho. Kemp. L. 3.
cap. 19. n. 4. Philoſophis axioma eſt, Habitus per frequenta-
tos actus generari, & per oppoſitos & contrarios corrumpi.

V. Rodriq- P. 2. Tr. 7. C 2. n. 6. fol. 13. & Tr. 5.C.7, n. 2. ſol. 0. Et

P. 1I. Tr. 2. Cap. z. Ita ab exemplo: Eſt Juvenis Germanus, qui Simile.

in Italiâ, Galliꝗ &c. linguas didicerit exteras hasce tam per-

fectè, ut natus Italus, Gallus &c. videri poſſit. Redit in pa-

Mechtl de Jud. extt. Ll 11 11 1I1 triam,

☛

1370 CoxNcio LXXI. Hyiritualis Reno vatio hominis.

triam, ubi nullum linguæ uſum habet amplius: ejus deni-
gque obliviſcetur. Ita mi Chriſtiane, cùm quoties peccas, à

Deo cum filio prodigo recedis, aliena à Deo diſcis, loqueris,
agis, cogitas, ad habitum & conſuetudinem usque: Rever-
teris per pœnitentiam, quâ contractas Peccati maculas per
Sacerdotis Abſolutionem deponis: Reſtat tamen ſæpeè vitio-

ſus habitus, malè inveterata Conſuetudo; hæc, uti fit, ſen-
ſim & ſuaviter eradicanda eſt per actus virtutum contrarios,

per omiſſionem talium peccatorum uno, altero, tertio die,

Id docuit & ſic deinceps. Sic Chriſtus Eitæ noſtræ veteri in Vitis enutritæ

Chriſtus. contrarietatem oppoſuit Novitatis ſuk. Duid enim vetus, quid carna-

lis homo noverat, niſi ſua retinere, aliena rapere- Eerba ſant §. Gregoriè

hbom. 32. Evang. Breviar. Commun. 2. un. Mart. Ledl. Noct. 3. Gra-

Aſſuetus ma-tioſum eſt illud, quò⅛ Monaſterii Abbas uſus eſt. Fuit ho-
jori vini por- mo ſæcularis & militaris, quem ad Statum Religiofum vo-
caverat Deus: quò tamen parum animi habebat ex vano ti-
viter corre- More, ſibi, velut ampliori potui aſſueto, non ſuffecturam

tioni, aſtu Su-
perioris, ſua-

Qus. portionem Monachis in communi aſſignatam: unde & nul-

lum aliam, præter hanc, excuſationem obtendere poterat.
Prudens Superior, ut hominem Deo lucraretur, ſpondet illi

majorem & eam potús portionem, quantam ipſe ſibi fuffe-
QRuram dixerat. Aſtu ſancto utitur Superior, & hujus novi
ſui Religioſi cantharo in ſingulos dies aliquot fluidæ ceræ
guttas immittit, donec tandem vinum ad portionem aliis
æqualem imminueretur, idque novo Religioſo penitus in-
advertente. Et eâ portione, indies parumper decreſcente,

facilè contentus, gaudebat inſuper, cùm ei, quod faétum

erat, denique ſignificaretur. Applicatio facilis ad quosvis

pravos habitus, ut deſueſcas. Ita fiet denique, ut quascun-
que tentationes tibi hactenus graves, & tui victores, vix de-
nique mufſſitantes, & à longè audias, uti iterum expertus

8. Auguſtinus ſuomet teſtimonio Lit. §. Confeſſ. &it. cap. 1I. &
quotidie verè pœnitentes experiuntur. Vid. hiſtoriam de
S8. Bernardo, dante cum intento fructu conſilium cnidem
2O NuDobili

2

W 8
“

4

.
4

1

( urer
Un tribn

monem 4
elligen
pufr ind,
ſe ene,dt
e'ufäi

73

1

1
00

1

Ueornsbus⸗

leaven

Rinoh

, P
M. Hic

M) Nulfn

.

4

Ale

3
3

Ull

1
4

Inde
m dockun
(Wnui fe h
elbri
tahndsm
i

et,

Hem anin
ſle viri

lierat

PPpuendurs vetus howo; induendus novuts. 13871
en. Nobili juveni, carnis vitiis mirdledito, ut jam tribus, jam

SsSD iterum tribus diebus abſtineret à lapfu. Marchant. cit. Ir. .
Gbgtt Lcsd. g. n- Wre. f. 9s G9.

ro Coronide, utile erit adhuc unum addere, in con-
nalsee firmationem dictorum, à contrario: nempe ſi nomerimus
n nos expoléare veterem hominem cum altibus ſat, vitiis & peccatis,
h &r novusm induere, per juſtam poœnitentiam, ac vitæ morum-
uttis
iIE nique juſtichmo judicio Dei, æternùm damnabimur, quod
im fir omnibus impœnitentibus, & Cafus reperire eſt in Autho-
lt ribus frequentiſſimè. Ex his unum tragicum recens ex
e laudatifſimo Romano Oratore jano Nicio Erythræo ſat ævi

gue emendationem: in celeribus noſtris perſeverantes, de-

, In exempla Virt & 1útiorum, quibus docet id. Declina à malo, & ſac

futka bonum. Hic emplo y3. mihi à fol. Sa. & ex eo Engelgrave p. 2.
me Dom. 3. Gaadrag. J. 2. Audivi ipſemet, inquit, etiam tum juve-
a nis, in æde D. Auguſtini Concionatorem, ex eadem Familiâ
fin virum doctum & pium qui de loco ſuperiore (Ix Exemplo verdè

Concubina-

„4½ rius, in extre-
mis nolens
jicere con-

Gddm preæcedenti †2. Romam nominabat) narrabat, ſe paucis diebus cubinam, mi-

eet.

antè, celebri quadam Vrbis viã euntem, de feneſtrâ cujus- ſerè obiit.

ferti. dam domüs magnopere fuiſſe evocatum, rogatumque, ut Similis per-

ift, aſfcenderet, quèò morienti cuidam extremo illo tempore adᷣ
ieN ſalutem, animæ opem afferret: accurriſſe eum ſubito, inve-
e niſſeque virum in lecto cubantem; cui graviter ægrotanti,

insif operam navabat. Nec mora, eus Confeſſionem excepiſſe;
eete, & cum comperiſſet, quid ea ad illum mulier attineret, ad-
Biin monuiſſe eum graviter, atque etiam, pro poteſtate, quam

—

n gereret, Præcepiſſe eidem, ut ſi Deo ſalvus eſſe vellet, illam
oa ſtatim mulierem domo ej'iceret: ſed reſpondiſſe eum, aje-
u 1 bat, ſe nunquam commiſſurum, ut mulieri, optimè de ſe

AE erxpectantem, foras ejiceret, præſertim, ut cùm maximęée ejus

Pamtee oper à indigeret: etenim habere ſe neminem, neque cogna-
aidn tum neque amicum, cui ſuam ſalutem ac vitam tutèò poſſet
1.1 II 11 11 2 com-

N

es meritæ, ecam gratiam referret, ut ex improviſo, nihil mimus

orrenda ex WZä
Chriſt. de Ve-
ga: deconfeſſ.
genns mulier aderat concubina, & egregiam omnibus in rebus'

ſol. 157.

1372 Coxcio LXXI. Spiritualis Renovatio hominis.

committere, præter eamg cujus operam utilem atque fide-

lem multis in rebus eſſet expertus. Quòô audito, petiiſſe
ajebat, ut ſaltem conceptis verbis juraret, ſimul ac conva-
Iuiſſet, ſe nuntium remiſſurum mulieri, nec quidquam ſibi
ampliùs rei cum illà futurum. Ad hæc reſpondiſſe illum, ſe
nihil poſſe in præſentià promittere; verùm ubi amiſſam va-
letudinem recuperãaſſet, de eâ re ſeriò deliberaturum, illud-
que conſilium ſibi capturum, quod magis in rem ſuam eſſe
videretur. Tum verò ipſum, deſperatâ hominis ſalute, tri-
ſtem abiiſſe, ſed ſtatim revocatum, hilarem rediiſſe, ſummâ
ſpe præœditum, quòd Deus meliorem homini mentem, inje-
ciſſet; ſed fruſtra: nam ſine mente ac ſine ſenſu exhalantem

eum animam offendiſſe. Cui mulier illa Cereum lucebat,

fortaſſe ut properanti ad inferos atque ad æterna ſupplicia
in tenebricoſo illo itinere lumen non deeſſet. Hæc Ery-
thræus. En quo abierit hic cum vetere ſuo homine, & adlibus
zu. Sequi an lubet? minimé. V. Conc. 7o. n. 9. & Conc. a. n. 9.

Concluſio. Ergo Expolianter voz veterem hominem, & induenter novum. Et
hunc novum hominem vobis, & cuilibet veſtrüm, in xenium

offero: donum quàm pretioſum, & gratiſſimum, ſi pro ma-
rito ebrioſo, iracundo, prodigo, domum remitterem uxori,
patientem virum, ſobrium, manſuetum: ſi pro uxore con-
tentiosaâ, ſuperbâ, impudicà, viro patientem, ſubditam, pa-
cificam, caſtam: ſi parentibus probos liberos; his bonos pa-
rentes, ſi ſervis bonos Dominos, his bonos famulos, de quo-
rum officiis agitur cit. ad Coloſ. 3. Faxit Deus ſuâ gratiaâ, ut in
nobis fiat, ad quod hortatus ſum: ut abnegantes impietatem &

ſæcularia deſideria ſobriè & juſtòà & piè vivamm. & c. Tit. 2. 12. & ut

verè dicere poſſimus: Vivo, jam non ego, peccato & veteri vitæ
mortuus; vivit verò in me Chriſtus. Galat. 2. 20. ejusque ſanéta

Lex & voluntas, ad quæ vivus & paratus ſum. Nobis ita-

que mortui, vivamus Chriſto æternùm.

ihlen

DbDro

1

foumihn

Feekir
cohani

Wnuode

(Knn,nori

ecurun
lWale

iter,cdi
Ddlxuri

ic nent,
iom At
Wingoine

(KDNNNS
ii in cu

eerur,
iſ g 10

1
lhy. ye⸗
1

=

4
1

3

nri ,ni

UleCun⸗

Riema

iuſe
r
Hafnt
rec, Ci
llnt.
leric. 5
rtion⸗
Wiri⸗

Exuendus vetus bomo; induendus no vus. 1373
ucten Prtro Feſto Circumciſionis Domini HWH
lrtni ðð Exordium aliud pro Concione 87.

Elme Häc Feſtiviſſimâ Anni exordientis luce omnibus meæ Votum pro
nI Curæ commiſſis, nec non auditoribus, animitus exopto fau-Renio.
Dun. ſtiſſimi undequaque in Animam & corpus & utriusque ſa-
nms lutem, novi anni auſpicium; quod votum ut efficacius ſit,
en apprecor unà duos gratiarum cœleſtium fontes uberrimos,
leum notatos allegatis verbis, SS. Nominis Zeſa, quod Salvatorem
ten, if ſignificat, quid ſuavius? dein Sanguinis ſacratiſſimi, e Chri-

mdaten ſto circumciſo, cujus una Sanguinis gutta, ceu infiniti pre-

undi Vt circumcideretur Puer, vocatum eſt nomen ejus eſus. Luc. 2. 21.

mIe, tii & meriti, ſufficeret pro redimendis mungdis finitis in in-
minla finitum. Sit ergo nobis Zeſas Salvator per ſanétiſſimum ſu-
Bay um Sanguinem. Verum non votum tantùm, ſed & Xeni-
ℳℳℳ um & novus annus à me exigitur. At hunc dare, ſolius eſt
Dei, in cujus nutu ratio omnis temporum. Ad impoſſibile ne
wn kh mo tenetur. In Xenium verò offero novum hominem- ſupra in Circumciſio

nmin fie num. 9. idque occaſione ac nomine Circumciſions, quæ Fur- hominis in-
In Lationem ſignificat deliétorum ex S. Ambroſ. in Breviar. K. hdc die S onem
geruuoug Lect.. Noſtræ in ſe naturæ vetuſtatem docuit, innovandam, ait Beda enorät.
nctn. de Chriſto Cir umciſo. Mancin. boc F. Indice Them. ualt. quid enim eſt
limk Ciroumciſio, niſi carnu expoliatio? ait §. Aug. tr. 30. in Yoann. E. Fa-
ns n ber hboc F. Conc. 3.

ee. Vid. S. Bernar. Meditat. Cap. Ir. Quid vetus homo? Cornel. à Authores in

un Lap. in gerem. I3. 23. In Epiſt. ad Kom. 12. 2. Ad Epheſ. 4. 23. Ad Co-materiam
eri ihbhoh. :. 9. & Io. ubi varia & multa. Henr. Engelgr. Panth. E. 5. Conc. 87.
un 4 D SGlveſtri, & & Barthol. item P. 2. D. 3. quadrag. & Domin. Reſur-
Welm ect. Guil. Stanihurſt. de V. Noviſ-. ad Lectorem, & cap. I. ac 2.

uel 4 AYe Morte. Matthi. Faber F. Clrcumciſ. D. Conc. 3. Alphonſ. Ro-
HM geric. Exercit. Perfect. P. 2. Tr. 1I.6. 2. & ſequentibm, de Morti- Fomes pec-
füfiatione Paſſionum Inferioris hominis ſeu Appetitüs cati.
ſenſitivi, cujus contra Rationem Deumque repugnantia

1374 Coxci LXXII. Pocetur Chrifiani ſablens Conbinatio

ac rebellio à SS. PP. ac Theologis Peccati Fomer vocatur:
S& P. 3. Tr. 2. C. J. Renovatio hom.
Hagioph. Die f. & 3. Diſſert. 1. & 2. Joann. Jahoda, Die 3. infra
Oot. Nat. D. à f. 25. Calp. Knittel, idem S. J. Dom. /73. poſt Pen.
txvee. Conc. un. 4 ſol. 724. Meffret Dom. 6. poſt Trin. Conc. I. ,. Mart.
Daealrio De guiſ. Mag. D. 2. J. *3. 4 f. 04 2
mon leni juventam reddere:
dus L. L.. v. c. I. Franc. Labata
cop. Capuc.

David. Diſc. ey. 9f. 159. Alii in Conc. citt. Caſp.
Schott.

Merabilia Naturæ, L. 3. C. 16. 2 f. 215. & I. I. C. 29. 2 ſol.

ILor. & P. 4. Mag. VEnive rſ.. F. àf. z95. Vid. mea Conc. ya. 22. 73.

eeeeeesesseseetses,seaetessesese

C&LoxNCIo LXXII.

Ad Judicium tremendum & æternitatem ingreſſuri,
docemur, ritè Chriſtianèque conju gare & combi-

Vid. Conr. 51.

nare Tempora, Prateritum, Praſens, & Futu-
rum Habenda Katio: Rrateriti, de malè a Ctis

“ pœnitendo, defectus compenſando: Praſentis,

Pis ac conſcientiosè vivendo: TFuluri, æternitati

maturè providendo. Fol.

o. poſl Puer autem creſcebat. Lucæ2. 40.

. Circum- Eſtuam onmmaki ſunt dies octo. Lucæ 2.21.

S. Lucas ſpe. Bſervo de excellentiſſi mo Medico, pictore, &Scti-

cistim anno-
tavit ætatem,
tempus, &
annos Chriſti.

Hadnotâſſe Servat oris noſtri &tatem, dies, & annos
præ aliis Evangeliſtis. Sic c. 2. v. 21.

mati ſant dies cko, id eſt, cùm adveniſſet dies octavus à Nativi-

tate

ſpirit. Paul. Barry Trid. ⸗

ubi: An poſſit de-
Caſp. Schott mox citan-
Theſ. Mor. E. Conſuetudo. Pro-

ptore Canonico, S. Lucaâ, eum ſpeciatim aliquoties

Paßtzuem conſam.

EeCritl,

.

mmillit,
elobrite
Ate, Cun
main
fonpeccar
11 Dein
Cietnte
tret a 1 ſe
en ohele
ſi, Mice, 1)

(iunn

(EAlinde ac

ieCepit

I1. Not &
S e N ert,i
1 ß n,
emngue⸗
ſiit
ehuſs

Vemokem
Rher Lxe

1 line we⸗
Ins n
nt an
un

Nnllis in

Vnn Kem

Spient ter
le⸗ Amuz
Gaitii et⸗
nn n Anetſ P

6 ſin

Meg

.

tit h
l. ,1

“S
. —
–
DM

=

———

YYJemporis Præteriti, Praſentis, & Futuri.

autem obedientiæ ſuæ ſpecimen dedit. Eterat ſubditus illa
v. VI. ubi & v. y2. Et Jeſis proſiciebat ſapientia & ætate de qué

Conc. pa. n. 4. Sic cap. 3. 4 v. 1, accurate deſcripſit annos & tem-

pus Principum tam ſæcularium, quam Eccleſiaſticorum, in-

de diſtinctè ac ſolidè indicans tempus & annum, quòô præ-

dicare cœpit S. Joannes Bapt. indéque Chriſtus: de quò Conc.
ogteln

Eon.

dine animæ meæ: Iſai. 38.- 1. de quöô infrà num. 9. Verè cum gemitu,

e N.

1 Dceg
AN
GrAWN.
tatt

Dõ

*

rememorem annos vitæ meæ, dies, ætatem: & ut diceba

pius Rex Ezechias: Recogitabo tibè omnes annos meos in amaritu- .
præſentis &

35. n. 1. ſicut & cap. 3. v. 2z3. annos & ætatem Chriſti allegat: Et
ipſe Jeſus erat, ineipien; Prædicare Legem Evangelicam, & do-
Cere, quaſi annorum triginta.
nis, omnique ætate, admiranda erant in Chriſto omnia, vir-
tus, ſapientia, gratia, apud Deum & apud hominer. Suboritur oc- Memores
caſione hujus, & hine mihi cogitatio, ut ego miſellus etiam ſimus dierum

In his & omnibus vitæ ſuæ an-

5

lachrymis, amaritudine animæ, ac ſincerâ pœnitentiâ meritòè

recolat homo dies vitæ ſuæ priſtinoer, malè & in peccatis
actos, ut veniam precetur & obtineat; eo etiam inde fruétu,

ut melius inpræſenti vitam inſtituat, de futuro & præſertim in

æternitatem ad tremendum Judicem Judiciumque maturè
& ſapienter providus. Ita enim quisque ſibi dictum credat:
Dupone domui tuæ, quia morieri tu, & non Viver. Ibidem v. I. Serins

aut citids metam properamus ad unam. Sic ſané ſapientiſſimi Quid in fis

tate Chriſti, quò ipſe juxta Legem circumcidendus erat: at
circumcideretur Paer- inhuens, eum libere, non ex obligatione,
huic doloriferæ ſeſe ſubmiſiſſe Legi diei octavæ, ſummâ hu-
militate, dum ipſe Sanctus Sanctorum, ficut in Nativitate
formam hominis, ita inſuper in Circumciſione, quæ reme-
dium peccati originalis erat, formam peccatoris aſſumpſe-
rat. Dein eod. cap. v. 42. Et cùm factus eſſet annorum duodecim
quâ ætate cœleſtis ſuæ doëtrinæ, ſtapentibus omnibus, qui euns
audierant, ſieper prudentiâ & reſponſis ejus. v. a7. adhuc ſublimius

t vitæ noſtræ, ”
Ppræteritæ,

Conſilii eſt, ut monet Religioſiſſimus Drexel. zo. I. L. 2. Trebun. vel initio anni
„ S.n dere. Evol an- agendum?
c. 6. J. 3. fingulis annis in ſeipſum deſcendere. Evoluto an- im⸗:
M 20

*

1376 CoxNcio LXXII. Docetur Chriſtianè ſapiens Combinatio
Hierunt.
mare, ck⸗

no quivis ſic cogitet: Totus annus meus eſt, meoque bono

mihi conceditur. Heu quantum vel uno anno negligitur;
quantum aut malè omittitur, aut pejus committitur; quan-

tum peccatur: quot per annum beneficia à Deoaccipimus;

quot delicta reddimus? Ego igitur nunc ad calculos ſedebo,

dum licet, & rationes familiares componam, Conſcientiæ
tabulas inſpiciam, cum Deo Creditore meo calculum po-
nam: hæc quovis anno ſemel facere, rationi prorſus con-
ſentaneum. Auro omni pretioſiora ſunt verba illa, quæ
D. Chryſoſtomus, Orat. habitâ in Kalend. conſignavit tom. y. &

fructum, inquit, percipere à novo Anno vi, hoc facitos ubi annum ex-

Dletum videri, gratias age Domino, qui te ad hanc annorum cirquitio-

nem perduxit: vitæ tuæ tempus tecum reputa; tecum ad hunc modum
Vverba facito: Die prætereunt, anni finiuntur, magnam vitæ noſtra
Partem confecimus; quid boni à nobis fabtum eſt? Judicium Dei præ fo-

ribm eſt, & reliquum vitæ tempus ad ſenetétutem vergit. Annum

cogitemus ita de præterito tempore, ſed & de futuro: ut ex
his de præſenti bene ſtatuamus, piè, conſcientiosè & ad le-
ges Chriſtianas ex amuſſim eam componendo: ſic & præte-

rita cum poœnitentià emendabimus, de futuris cavebimus,

& hàc ratione omne tempus ritè pro ſalute noſtrà combina-

mus: quod ex hac Concione didiciſſe, fructus erit maximée
pretioſus, quem cum patientiaâ & percipite, & vobis in ſalu-

tem quam ſtudioſiſſimè impendite.
Tempus tri- II.

Hen Eretio pimus, triplicem eſſe temporis differentiam: Præteriti, Præ-
quàm obſer- ſentis, & Futuri. Omnium magna habenda eſt ratio. Præ-
vandum. teritum equidem viximus; abiit: Futurum hujus vitæ in-
certum eſt, alterius inevitabile: Præſens, quod vivimus,
momentum eſt, & punétum, quod ſpecie quadam longioris
dividimus, & Pueritiam, Adoleſcentiam, juventutem, Se-

Pid. Conc. 35.
n. 10. &71.
num. 3.

4

tunc denique computamus, & damnum querimur, cuùm

Facilè novimus, ſed parum in ſalutem noſtram ca-

nectutem facimus. Ah ubi ſunt iſta? Abierunt prima; &

Hius brev

.
ſmniDrexelit

8 gaere-
Ltelnum,
mnprelens
reteritorun
Inonpreri⸗

teligemus mn

Cupatostuiſſe
ficenmusfut

Uneterndus

veterem expleturi propediem & novum incepturi, quæſo Mudentig

ANUumn ele,

Neenimnd⸗

Meküruras
eront. ſan
Mnüutafu

krita ſcient
ile fngitn
Numd om
ötnevam
Wihennidi
W buelir

lagorts,
. Duorun
le in oe

. er⸗ ⸗

ugol.

enis eſſ,

laltlief

br e
Mittm/,A
Wiapune.
Mr t.
Mur nnion
vDMeigeſ
. AMunn
Wi, e

tt: Ute

ii⸗ D

Nram c.

io. Me
ſten

nen N

tim t
ur, I

Mechtl de Jud. extr.

cupatos fuiſſe.
videamus futura, & nobis in præſenti provideamus: Sic o-

—

1377

Temporis Præteriti, P ræſentie, & Futuri.

„

namus hoc, quidquid datur; neque tunc primum vivere in-

cipiamus, cùm deſinendum eſt: Hæc ſuſpiria ſunt devotis-

abierunt. Vtinam vel tardeè, non enim ſerò; incipiamus, &
apmare, & æſtimare tempus, cujus unius honeſta eſt avaritia:
Illius brevitas & noſtra nobis fragilitas occurrat: bene po-

ſimi Drexelii, Aurifod. p. 3. c. 13. V. E. Knittel Ffol. 693. eα* Bloſio, ſo-

lidè, pulchrè. Boëtius Conſolat. Lib. y. f. 137. quid ſit tempus, qui

æternum? Et: Abiit præteritum, futurum necdum eſt: ſo-

lùm præſens tempus in noſtrà eſt poteſtate: nec hoc ſemper.
Præteritorum obliviſcimur; Præſentia negligimus; Futu-
ra non prævidemus.
telligemus miſeri, tamdiu nos, dum nihil agimus, malè oc-

Cùm ad extrema venerimus, ſerò in-
Ergo jam nunc emendemus præterita, præ-

mne tempus à nobis ritè obſervatum erit. Itaque magnæ
prudentiæ eſt, in præſenti tempore ita ſibi præſentem &

æquum eſſe, ut unà diſponamus de præteritis & futuris:
Kae neque enim omnis cura præteritorum abjicienda eſt, neque
K Prere
Carebinng,
gicorbin.
rir naid

planè futura & præſentia negligenda. Id vel Ethnici agno-
verunt. Janum, antiquiſſimum Italiæ Regem, & Regum
omnium ſuæ ætatis prudentiſſimum fuiſſe, volunt, & pr
terita ſcientem, & futura prævidentem; unde & bifrons
fuiſſe fingitur. Car. Steph. Dietion. hiſt. E Janns. Huic Jamiarius

à Numàâ Pompilio, ſecundo Roman. Rege a Romulo, inſtitu-
tus tanquam bicipiti Deo ſacer, transacti anni finem, & fu-
turi principia reſpiciens, proſpiciénsque, à Jano cognomi-

natus. Bucelin. p. I. Nuclei hiſt. univerſ. init. Calend. hiſtor. Pexenfeld.

Hthic. Smb. o9. n.6. Car. Sengel. ante Cal. Yan. Eadem ratione Py-

thagoras, & ipſe Ethnicus, pro ſuo ſenſu ſapiens, L. 3. de Ira
.36. Duorum temporum, inquit, eſt tibi habenda ratio, manè & ve-
ſperè in altero agenda proſpice; in altero reſpice, quod geſſiſti. Mane

C Veſpere poſita ſunt, pro eo, ac 3 diceretur prius & poſtea. explicat

§. Auguſt. & 14. de Santtu. En Chriſtiane, an non cognoſcis, ſa-

ientis eſſe, in præſenti reſpicere præterita, ut errata corri-
Mmmmmm mm gas;

Janus Rex,

X-Ethnicis bi-
frons; cur?

Chriſtianus

ſit bifrons, in

1.

7

R 7
ℳ

1378 CoxNcio LXXII. Docetur Cbriſtianè ſapiens Combinatio
præſenti duo gas; proſpicere & providere de futuris, quæ in æternitatem
tempora re- deſinunt: Negligere verè iſta imprudentiæ & dementiæ
ſpiciens. eſſe? Miſſis figmentis Ethnicorum, quibus tamen ipſam quan-
dam veritatem ſolidam ſæœpè, ceu ſub cortice nucleum, re-
condunt, vel aperiunt, docentque: oportet te, Chriſtiano &
veræ Fidei accomodo ſenſu, Janum eſſe, ſeu bifrontem, duâs-
que habere facies, triſtem unam, dolentem, cum gemitu ſu-
ſpirantem, quâ cum dolore, & ſincera pœnitentia, melioris-
que ad Dei & Eccleſiæ ſanctas Leges vitæ propoſito, præte-
rita diei, anni, temporumque malè acta reſpicias, & ſic retrèò
ac ſeponas, aboleas, retractes, vindices in præſenti: Ilætam
alteram, hilarem frontem, quâ deinceps prompte, alacriter,
placidà, ſerenâ mente, virtutis ſemitam in præſens & futu-
rum amplectaris, de virtute in virtutem eas, difficultates oc-

currentes non horreas, manum ad aratrum & jugum Chriſti
per pœnitentiam applicatam non dimittas, vel ſubtrahas.

Annon hujus ſtimulus ſit graviſſimus tremendum impen-
dens udicium:? Ita prudentiſſimè, & omni jJano felicius, in

præſenti annum reſpicies præteritum & futurum. Peæni-

tentia eſt præterita mala plangere, & plangenda iterum non committe-
re, nota eſt Sententia S. Gregorii Magni. homil. 34. in Evang.
Sic David plurimùm triſtis & ſe affligens de peccatis præte-

ritis, uti obvium eſt ex ejus Pfalmis Pœnitentialibus. Sic

de præſenti & in futurum totus expeditus & alacer ad obſer-
vandam Dei legem, Pſalmo 115. Idem quomodo duo tempora
cordi habuerit, diétum Conc. 35. n. 2. e Pſalmo 76. 6.
Præteriti RKa- III. Ne verèò vanâ falsâque præſumptione te graviter
tio. De propi decipias, quaſi Deus præteritorum nullas rationes ducat,
H curâmque gerat, probè noſſe & trutinare debes ſalubre il-
Conc. 53. n. 3. De propitiato peccato noli eſſe ſine metu, intelligendo
etiam de propitiatione & condonatione peccati præteritâ,
Penitenti (non quod Deus peccatum propitiatum revocet, iterumque
bona opera imputet illi, qui id commiſit; ſicut homines ſubinde debita

& .

lud Eccleſiaſtici Monitum cap. j. v. . de quò Conc. 49. n. 6. &

em con
Ke metu,
veeccn
MomeA0
Galuſtr

ülencavel

o (i
ok Uen

lun po

ntertis an
olnſioon⸗
tutede

7

1Cnnc
Petcarut

erit, 8

SS

Upmabern

N

R

0,tett

= —

Huf TJeoemyporis Præleriti, Præſentis OFuturi. 1379
dentuoin & offenſas remiſſas revocant, & puniunt: nam quod Deus reviviſcunt;
mmg ſemel condonavit, ſemper & in æternum condonavit: Sne non item ma-
DüoIgon. panstentis enim ſunt dona & Locatio Dei: Kom. II. 29. Vnde pec- la peccanti.
lemt. cata & pœna illis debita, per pœnitentiam expiata & remiſſa,
Hnm reviviſcunt nunquam: ſicut ex Dei bonitate reviviſcunt
tenas opera bona eorumque merita, in ſtatu gratiæ antè facta, per
genm. poeenitentiam) ſed quèd, eſto confidas per pœnitentiam &
id Sacramenta, legis Gratiæ & novæ, tibi peccatum eſſe probi-
e tiatum & condonatum, de eo tamen ſecurus eſſe non poſſis,
SAlemd & ſine metu; ne fortè pœnitentia & dispoſitio tua ſit falſa V
eniln ideéôque peccatum tibi non condonatum, quia neſéit homo, Neſcit homo,
te Aleie, utrum amore an odio dignns Fat, Eccle. 9. I. Conc. 46. num. I. Et: quia, an amore, an
SA eſto culpa ſit remiſſa, ut plurimùm tamen remanet pœna dio dignus.
ultee tibi luenda vel hic in Purgatorio, & neſcis, an pro hac pœnâ
umchim ex æquo ſatisfeceris. Imô quòèd ſi etiam ſcires, omnia tibi
hm in hanc diem commiſſa peccata eſſe penitus remiſſa, quoad De remiſſo
mie culpam & poœnam, Deum tamen ſincerè amantis & verè peccato pœ-
Nisn poenitentis animi eſt, offenſarum Dei, cum ſui humiliatio- itentes.
m. A ne, confuſione & pœnitudine, utili recordatione (cœteris
tmmk. paribus, ſine periculo novi in peccatum conſensũs & lapsus:
ubig (de qu Conc. 6S. n. 4. item Conc. 6Z. n. 5.) meminiſſe. Ita S. Pe- S. petrus.
trus peccatum negationis Chriſti, licet ſibi remiſſum, totäa
s & vita flevit, & quotidie ad gallicinium ejus memor ubertim
rr lachrymabatur, adeo, ut ex aſſiduo fletu oculos haberet ru-
emn bicundos, teſte Nicephoro & Baron. Ita S8. Magdalena, licet S. Magdal. ð
audiiſſet : Remittuntur tibi peccata Lucä Z. 4s. amen usque ad
iee mortem ca deflevit, ac ab omni omnium hominum conver-
St, ſatione ſecedens, ibique pœnitens, omnibus ſæculis vivum
Ahel. ponitentiæ exemplum ſe ipſum conſtituit. Si hæc tanti

ſancti, quomodo nos de propitiato peccato non metuamus,
idinem habea-

onſtituta ſit,
deberet, & poſſet: adeo parum
dam S. Ambroſii ſenten-
tiam,

4

MB cùm & hujus nullam revelationem & certiti
Nereit⸗ mus; & ut plurimùm pœnitentia noſtra ita c
ne quà melior à nobis præſtari
lduun congruè pœnitemus, juxta tremen
Mmmm mm mm 2

W””

138 0 CoNCIO LXXII. Docetur Chriſtian? ſapiens Combinatio

—

Facilius, non tiam, L. 2. de PFJrnit. c. Io. dicentis: Facilins inveni, qui innocentiam

peccare, quàm ſervaverint, quàm qui congruè egerint pœnitentiam. Conc. 49. n. 4.
congruèe pœ- Et de præteritis etiam graviſſimis peccatis noſtris convin-
nitere. cente nos & reclamante Conſcientiâ noſtrâ, tam ſecuri ſi-
S. Gregorius mus? Aliud reſcripſit S. Gregorius Lib. 6. Epiſt. 2az. Gregoriæ,
hortatur Gre- quæ Imperatrici erat à cubiculis, flagitanti, ut remniftonis
goriam, fem-peccatorum revelationem & certitudinem acciperet. Rem,

. 5

per timere. inquit, effcilen & inutilem poſtuläſta; A'ſſicilem quidem, quia ego

indignus ſum, cui revelatio ſieri debeat; inutilem ver, guia ſecura de
peccatis tuis ſieri non deber, niſi cum jam in die vitæ tuæ ultzmo plange-
re eadem peccata minimè valebise quæ dies quòmsq, veniat, ſomper ſu-

fſfſpecta, ſemper trepida metuere culpas deber, atq; eas quotidianis fletibus
lavare. Certè Paulus Apoſtolur jam ad tertium calum aſcenderat, in
Faradiſum quoq; deduttus fuerat, arcana verba audierat, quæ loqui
homini non liceret“ & tamen adhuc trepidans dicebat Caſtigo corpus
meum, & ſervituti ſubjicio, ne fortè alii prædicans ipſe reprobus ef-
ficiar. Adhuc timet, qui jam ad cæœlum ducitur; & jam timere non

vüult, qui adhuc in terrâ converſatur. Cornel. in cit. Eccli. j. . En

quid à te, Chriſtiane, præteritorum memoria in præſenti de-
beat fieri! Vid. Conc. 12. n. . March. in art. 10. Symb. Apoſt.
De peccatis IV. Dein bene expendendum eſt, quænam præteritorum
commiſſis à nobis malè actorum ratio ſit & conditio.
non nilcuran- mus „tempus omne perdi, quod obſequio Dei non impen-
dum. ditur: Conc. ga. n. 3. & ibi citt. Neque perditur tantùm tem-

pus, ſed inde magnum nobis ad Deum debitorum imponi-

tur onus (ni factum ſit) adhuc, & in præſenti deponendum,
ut adeò de præteritis malè actis non nihil curemus, neque
tam parum ſoliciti & anxii ſimus. Et verò poſſumus, cum
Dei gratiaâ, ac debemus præterito hucusque contracta tem-
pore redimere. A plerisque autem hoc negligi, contemni,

1TerUaIII quo-

modo annum

eſt. Dividebant Peruani annos in 18 menſfes, hos in 20 dies,
ſique numerum dierum 360 conficiebant: qui verò ſupe-

A:r.1. .
divicrint, re-

ſiduos dies Tabant, (quinque enim ſuperſunt) illos vocabant dies nihi-
malè terendo. .

li,

Jam alias dixi-

Mreter

ſiio in æternum damno, ſuprà quàm amariſſimè dolendum

Ne iitt,

Khien

chntinon
lingeri.

= =ͤͦEeäœ
=

ehuute, W

liſe ber

(Won

besconpe

Milatern,

ade
oldone:
MAlucr⸗
Uendende
Umadma
gear/
uitemn
Irvoc

dlgfan
ükitn
Wonprob
Altig
olun
dele

„
Crr

—

—

Nii
Ppend i.
iln n 4
ir ſind
Aimni

ii in

Cuderc,4
t, t N

Pigncun
ſeyhus
ſk ,l
/ 6
AEnice.

1
P.

rwwun
Assn
ninpe
mnten-

quod nihil eſt, conterunt, Pueri centum annorum, quales & mo-

dum, ad Iucra cœleſtia comparanda, pro Deo & ſalute bene unius horæ
impendendo. Ad Epheſ.5. 1I. 6. Ita Mater S. Symphoriani pu-

Teoemporie Præteriti, Præſentis, & Futur. 1381
li, eôsque otio & fabulatione conterebant. Quàm multi
Barbaris illis ſtolidiores, non quinque duntaxat dies, ſed an-
nos, ſed ætatem totam inotio, &, quod pejus eſt, in peccato,

Nos pejùs
agimus: &
