odit & execratur peccatum, liberà voluntate, contra ſanctiſſi- nmeunn ner⸗

amiciſſimos, ſanguine junctos, & ſuis abs ſe beneficiis cumu-

deni-

latiſſimos, penitus abjiciat, gravéque de iis ſupplicium ſumat,

Mechtl de Iud. Extr.

138 CoNCIO KI. Particularia circa reprobos à ſiniſtris,

denique in conſpeéëtu totius Orbis, omniumque hominum &
Angelorum, ac æternum: quæ doctrina, de immenſo Dei er-
ga peccatum odio, vera eſt adeo, ut in deteſtationem peccati
SiB. ma V. pec-lethalis pronumtiet Devotiſſimus Ludovicus Bloſius, Moniii
caet mort ſi Gyirit. cap. I. ad finem (quod quidem horrendum eſt, vel cogitoa-⸗
ne conttitione re) ſi Mater Domini, inquiens, Virgo beatiſſima, peccaſſet
mortaliter, ac ſine contritione mortua eſſet, cœlum nunquam
btinuiſſet, ſed cum doemonibus in inferno cruciaretur: tam
exacta eſt Dei juſtitia. Apud Drexel, tom. I. in Damnat. rogo, cap. I4.
Ram affert. Sint hæc in figuram, & pro principio, mox parti-

mortiens dam-
nata fuiſſet.

cularius dicendorum.

IV. Luſtremus jam, millies & æternuùm miſerabilem, Re-
proborum à ſiniſtris in Extremo Judicio ſtationem; inſpiciamus
probè, quinam illi; ex facie enim & nomine, & unus alterum
tunc quam optimè noſcemus; Divinæ etenim omnipotentiæ

totus ille Judicii extremi Actus & Scena opus eſt. Deprehen-
demus in illà ſorte, etiam multos tales, qui ſibi vel aliis vide-
A ſiniſtris bantur, ſanctiſſimè vixiſſe, Deo futurt proximi. Minus mi-
in Judicio qu
nam!? J

nehbras exteriore gehennæ: Cornel. Et Matth. 21. 31. Publicani &
meretricæ præcedent vos in regnum Dei, vià virtutis, pœnitentiæ,

numero, omnis peccati incentores, Rei omnes, & reprobi, à

ſiniſtris

rum videri poſſet, à ſiniſtris ſtatui incultas Gentes Ethnicorum,
Turcarum, ac ſimilium; quibus nulla ſalus, ſicut nec baptiſma
& vera fides (qui, etſi ultrò agnoſcent, juſtiſſimè ſeſe damna-
tos, miſerandis tamen vocibus ejulabunt: Ergo erravimus à vid
veritati & juſtitiæ lumen non luxit nobu! & c. Mp. y. 4 v. 7.) ſed
mundo palàm fiet, & opere complebitur veritas ſententiæ
Chriſti, ad Judæos dictæ, Matth.5.I. Dico vobis, quòd multi ab
Oriente & Occidente, ab extremis Gentium Regionibus, veni-
ent & recumbent, in Cœleſti Convivio, eum Abraham, & Haac,
& acob: Filii autem regni, ad regnum deſtinati, gicientur in te-

Angeli Apo- & mutationis vitæ. Particularius: ordiamur ab Apoſtatis
= Angelis, quorum omnium Caput Lucifer; hi innumerabili

e
ſ

(teatt

Verin
IDr

ſats
i

ub

cun

hunm

Nol
M
e⸗
In
Cue⸗
Me

617

hos

i.

ec

—

4 iuce ſudicium ewtrémum door vantigd. 132 D

und ſiniſtris ſunt, flii regni quondam, in ipsàâ Regia Coœli Empyrei
U. creati; unde noverunt ſaſtem, quò loco exciderint, imò ejecti
NINen fuerint. AQuomoao cecidiſti de Cælo Lucifer 2* Hai. 12. 12. Lucifer,
ait Drexel. cit. CI2. J.1. mihi ſol. 145. omnis elegantiæ ac venu-
Iu ſtatis miraculum multò quàm nobiliſſimum, cum tot centenis
. millibus, rectius dixerim, cum tot millionibus Angelormum,.“
umm ſubito in flammeas voragines præcipitatus eſt; & quod ab eis
uen eſt facinus deſignatum: unica ſuperba cogitatio: Ah, Deus,
Ah tantus numerus tantorum regum (ad quorum, vel uni-
cum, vel mille reges collati, exigtulæ ſint potentiæ) in æter-
num damnatus ſit? nec ulla poœnitentiæ aut miſericordiæ,
mullarecuperandæ gratiæ facta ſit mentio? Jure Deus Angelo
Apoſtatæ, Cœterisque ejus aſſeclis dixerit, &c. Eritis Majeſtati
meæ, beatis Angelis omnibus, hominibus univerſis, prodi-
gium, portentum, nequitiæ ſpectaculum, juſtitiæ teſtimoni-
um, æternum mei in vos turoris barathrum. Drexel hoc evicit
cum ſummãà ingratitudine peccatum. Vid. Englgr. Cæl. Emp. E. J.
Nicol. J. 3 ex & Tho. mihe f. yS6. 2. Cur Angeli gratia non fakta, & . H
Cie & Oe. n. 3. ſuprd. Pacingh, in Jon. Leit. 21. l. 7: àf. 75 35.
V. Ceæteri, à Siniſtris, infœlicis ſortis erunt damnati homi- Inter tepro.

nes, cujusvis gentis, generis, ſtatis, ſexus, &c. ſpectamus ,bos à ſiniſtris
obo-Cain primus

en,Ne⸗
ſcmn
Aenda
Nrnie
Nee
e
„ nhos inter, ab origine mundi primam parentibus charam ſ
au lem, propter ſcelera Deo inviſum Caimmm. Poſſedi hominem damnatus.
A ke Deum, ajebat Eva Geneſ. a. I. ſed hic mundiheres, parentum
gaudium, reprobatus, cum ſud ſtirpe funditus per Diluw ium
it/ ctoa E Veteri ſantà lege, & populo „quem diximus, ele- E Veteri ſan-
(Lr0 à Deo, & tam amato (cum tremore ſtupenda!) etſi S. Ioan- dà Lege &
,= nes verè ſcribat, ſeſe audiviſſe Namerum ſignat oftum (Electo- gente judæo-
rum) centum quadraginta quatuor millis ſegnatè, ex omni FTrihu Fi- fum innumeri.“

8 1 /. um Iſ⸗ aël »& ex ſingulis tribubus duodecim millia ſignati, Aoc. Z.
Gie, 3 v. 4. umerum definitum pro indefinito ponendo; adeoqur-
H fine mundi, quò hæc P rophetia ſpectat, ex Judæis ſalvan-
dorum maximam fore multitudinem. Cornel. ibidem fol. 142. GC

ſſcg. Qus dubitare tamen poſſit, ex hoc olim tam electo populo

S 2 Dei,

=

140 CoNcCIO XI Particularia circa 4 reprobos 4 6 zuiſt,i,

Dei, univerſim loquendo, innumeros in Judicio ad d ſiniſram

Etiam Ponti- ſtaturos eſſe, ex his ſummos Pontifices, Sacerdotes, eritas,
iccs, Sacer-cum Annà & Cayph, quin & Reges; an ex ipſis Chriſti p

dotes, &c.
Reges, cx.
Chriſti Pro-

nitoribus! Certè, ut de Salomone, cujus ſalus mulrie dubia
eſt, taceam, ab hoc ordine, deſcendentes Reges, etſi ſubinde
genitoribus aliquante tempore à pietate laudentur aliqui, malè tamen fi-

qunimpu? nüfſſe deprehenduntur, paucis exceptis, juxta ſequentem de-

ſignationem; circa quam intelligendam notandum, in Cata-

logo hoc Regum quantitatem Characterum deſign are qualita-

literam Snitial. =ð
Regnavitat annis 40.2 Reg. y. .

DAR 3 “

H Rokoam

Abias - 2-

AsSa - .
IOSaPHAT
Joram -⸗ -

2

Ochozias —

AMASias —

regn. ann. v.
regn. ann. 3.

regn. ann. 41.

Tegn. anno 1.

regn. ann. 25.
regn. annis 8.

regn. annis 40.

regtl. -⸗ 29.

AZARlIas, diéctus Ozias. - 72

OATHaAAM
Achaz -
EZECHIaS
ManaſsES

Amon = .

JOSIAS -
Joachez -

Quatuor Eliakim qui & Joakim annis 11.

Fratres. Joachin
tSedecias —

regn. ann. n. 6.
regn. 16.
regn. annis 29.
regn. annis 55.
Tegn. annis 2.
regn. ann. 31.
regn. 3. menſibus.

3. menſibus.
regn annis. II.

2. Keg. II. 22.
3. Keg. 12. 2. Par. rz.

3. 18 . 2. Par. 13.

2. Reg. 22. 2. .Paraſjy. 14.
. Reg. S. 2 Par. 21.
. Keg. 9. 2. Par. 22.

4. Keg. II. 2. Paral. 23. 9
2. Reg. I1. 2. Paral. 2z.
4 Keg. Iy. 2. Paral. 26.
2. Reg. Iy. 2. Par. 27.

4. Keg. 16. 2. Par. 29.

4. Keég. IS. 2. Par. 29.

4. Keg. 21. 2. Par. 31.
4. Reg. 21. 2. Psr. 33
4. Reg. 22. 2. Par. 34.

2. .Kæ. 2. 2. Par. 36.

4. 4. Kcg. 2a. 2. Par. 3.
4. Keg. 27. 2. Par. 36.

quò in Babylonem translato extinétum eſt Regnum juda:

(
tem ipſorum Regum, ita ut ille, qui in principio, medio, vel ſ
fine, charaétere minori notatus eſt, in principio, medio, vel fine

vVitæ ſuæ reprchenſbilis fuiſſe⸗ , intcligatur, eaceptam tamen

ð”?””M

v tu
boatn

Mlico,
tibu
ge N
,

.
Dnez
bus
ſa⸗

Na

. ece Judicium extremum aggra vantia. I41
ifen Ex quibus omnibus Regibus Juda plerique dignoſcuntur in fi-

H boam usque Oſeæ ultimum, ſcelerati fuêre. Ex Cmmpendio Bi-
blico, impræſſo TVyrnaviæ Veyn Academ Anno 1687. fol. 133. & ſe quen-
te tihium. Adduco inſuper omni exceptione majorem Franciſcum

u de Mendoza Soc. J. in Lihbros Regum, é Cujus Tomo I. Indice re-
n ,m, verbo- KRex, hæc Summaria, & in Compendio:
inlu Nm. 35. Pleriq; Hebræorum Reges impii. Annot. 3. Progxm.
gvii ſec z. n.2 &. Nam. 39. Præter David, Ezechiam & Joſiam o-

Nco mnes Juda Reges peccaverunt: ibid. n. II. Num. 40. Ex Regi-
PMel brus jJuda tres alii Joſaphat, Joatham, & Manaſſes, æternam
nn ſalutem unt adepti: sbid. n. 12. f. 35 & . Tres alii Salomon, Aſa,
& Ozias incertum vitæ exitum ſortiti: ibid'm n. 16. 17. & ſeéqu.
Nam. 11. Cœteri Reges Juda improbi: ibidem num. 29. fol. slI.
Num. 42. Omnes Iſrael, ſive Samariæ Reges, impii. ibed. n. 2.

4 YTR.;z. Ita Mendo. t ſe.
„ 8. Prophetæ Job exaggerans Divinæ ultionis in peccata ſe- Juſtitia Dei
veritatem, ita ait: Baleblum Regam diſſolvit, & præcinxit fune contra Reges,

„rener eorum ac ſubjungit: Dacit Sacerdote inglorios, & optima-& Sacerdotes:
42 ter ſupplantat: cap. 12. V. 15. & /9. q. d. tantus eſt Divinæ vindi-

—QRtæ rigor, ut non ſoluùm Regia majeſtate non fletatur, qud
„ minus militare cingulum eis detrahat, regiis armis exuat, & in
49 horum loco, fune vinciat; verum etiam ſuãâ privet glorià &
4 authoritate, turpiſſimâsque illis ignominiæ notas inurat. An-
„ton. de Molina Carthuſ. Inſtrult. Seceraotum tr. 1. c. 2. J. 2. f. I5. quod
nmnmnn Iudicio extremo vel maximè fiet. Taceo antiquæ legis plu-
ra alia: Annon verè: Filii regni ejicientur? cit. Matth. S. & c.
. Adeo uon eſt perſonarum acceptor Deus, Acl. Io. 34. Neque reſpicit
perſonam hominum. Matth. 22. 16. Vide 7. Reg. 2. 30. Quieung, glori-
icaverit me, glorificabo eum: qui autem contemnunt me, erunt igno-
bila. Item 3. Keg. 9. maα ada V. 10. Infrà C. 21. n. 3. f- ð
EI novâà verò Lege Gratiæ (in quàâequidem facilior & ab-Ex novà Gra-
ungqdantior eſt ſalus) videre erit non minus magnam Judicio-tiæ Lege qui
et-feprobi, ad

rum Divinorum abyſſum. Stabunt Peagen Orriſtianis et⸗ ſtisdoten:.

—

iam Catholicis, qui olim in Dignitatum culminibus conſtitu-
ti, Imperiis, Regnis, Provinciis, juſſa dabant, nunc inferio-

res omni mendicabulo: Erunt, qui in vità ſuâà ſemel tantum
aut rarò graviter peccàrunt, vel cogitatione, vel propter uni-
cum ſoluùm grave peccatum damnati, juxta illud: quicunq; to-
tam legem ſervaverit, offendat autem in uno, fadtus eſt omnium reus.
æ&nam ſubiturus æternam, Vid Cornel. Erunt,

Jac. 2. 0. gehennæ pen
qui muſtis annis, quandoque in ſenium, continenter, ſobriè,

auſteré, egerint vitam, à perſeverantiâ excidentes: Matth. o.22.
ui perſeveraverit uqg, in ſinem, hic ſalvus erit! Ari pro fide verà

etiam certamina cruciatusque Martyrii perpeſſi, vicini palmæ,

defecerunt: qui multos pro Eccleſià Dei labores ſubeuntes, alis

viam ſalutis monſtrantes, aberrârunt ipſi. Ezech 15. 22. Omne ju-

ſtitic ejus non recordabantur Erunt, circa quos in vitâ miraculapa-
trata, vel ipſi patrârunt, pro ſanctis habiti, ifraà Cal. ex Matth.z.22.

n.6. qualis udas proditor. Petr. D. Oultremann, Amor increat. L. 2.

Cr. ſis. Af-6ze Enelgr. Bantt. Ei 8. Matthie, g. 2.f, as. & h. 1I. Dem. 13.
HY. 1. f. 243. Paciuch. lect,:6v. N.. & de Patient. Li. I. CII. dfgs. Matth..
23. Lucæ lo. 1. 1. Cor. 13. 4 EI. &. Tho, inſuppl. 4. 99. & art.g. & p. dbit.

6

qui poſt confeſſtonum vicétoriarumq calcata certamina, poſt magnalia

& ſiens mirabilia, noſcuntur naufragdſe, ait S. Cypr. de ing. Cleri.
Erunt à ſiniſra, qui ſacratioris Ordinis & ſtatus, à Fide, à Sa-
cerdotio, à profeſsâà Religione, contra vota, fidem Deo liber.
rimé datam, conſcientiam, turpes apoſtatæ. Vt pauca deli-
bemus: Erunt ſummis ſacratisq; Verticibus Chriſtianis, inter
Reges & Cæſares, Julianus Apoſtata, cum multis; inter Pa-
triarchas Neſtorius, Conſtantinopolitanus, hæreticus linguãâ
prius, dein toto corpore vermibus ſcatente, computreſcens.

Baron. Anno C. 436. Inter Eccleſiæ Patres & Doëtores, quanta
lumina: ne Tertullianus, Presbyter? admirandum illud, ob

variam doctrinam Africæ lumen? qui antè magno pietatis
Zelo Catholicæ Religionis propugnator, ingraveſcente jam
tate à regiâ via deflectens damnatæ ſectæ ſeſe adjunxit, & c.
Baron. A. C. 216. Jahoda Dom. g. Ep. à f. 6o. Elog. Script. à f. 6655.
“” Ne

142 CoNCIO XI. Particularia circa eprobos ad ſiniſtri;
vonſtitu⸗

—
Ne
tatus.

Lipt
eſa

Aud
ter⸗

wi⸗
lieo
we
Nu

4.

1,60
1
——

Ulin.

Wo.

Unn
Deern⸗

une
l

e ren
Are

As

Clnr.
ru
2535
us
C
1
Ne.
D
Hine

Bisce Judicium evtremum aggra vantia. 2”àͦJ-ND
Ne & Origenes: S. Martyris filius, P atrem ad Martyrium hor-

tatus, ipſe Martyrii cupidus: Baron. an A. C. 20 4. 206. &c. qui

& ipſe in varios errores, ab Eccleſia reprobatos, incidit, ut

de ſalute ejus paſſim dubitetur: citt. Damnatus memoratur

apud Delr. Dyq. Mag. I-.. 2. C. 26. J. F. F. 2 2. eX &. Wpyhronio. Ejus la-
pſus. Paciuch. Lect. 21. n. 19. Saint. Zure & alii citati Cene. a, in-
ter AA Inter Epiſcopos, nominatifſimus Vdo Magdeburg. &c.
E ſummis Pontificibus, Benedictus nonus ‚Teſte S. Petro Da-
miani, &c. ne & alii quidam? Ex ipſo Chriſti Collegio Apoſto-
lico, Judas Proditor. Verbo denique, à Siniſtris erunt innu-
meri Catholici, quorum quò longe majores ſunt gratiæ, quàm
fuerint judæorum olim, ſic peccata graviora ſunt, & pona

ac confuſio major. Filii regni ejicientur: &c. Vide S. Aug. Soli-

loq. cap. 29. & Conc. 10. præced. n. S. &9. plure Catholicos demnari.

Quis non timeat inter ipſa beneficia Dei, ne à Jeſu deſeratur,

ait Nicolaus Avancinus, Eita Chr. Sabb. ante 1. Dom. Quadrageſ n.I-

ajo ego, ne à Chriſto Judice graviùs puniatur, & damnetur.

IJuſtus e Domine, & rectum Judicium tuum. Pſal. I15. 137.

VI. Accedamus propiùs (neque ſine gravi cauſsàâ, ut brevi Notæ & Si⸗=
audiemus) ſcrutemur ſtudioſius , & inveſtigemus damnatis gna Damna-
proprias Notas, certa ſigna, & ſtigmata, quibus illi afficiantur, torum.
& deturpentur. Imprimis autem Chriſtianos quod attinet,
obſervo in his ſignum aliquod, quò ab omnibus penitus, non
Chriſtianis, dilucidè dignoſcuntur, & Eledti, & Damnati, etſi
ſigno hocce in utrisque Valde alio & aliâ ratione. Charaéter Character

eſt is Sacramentalis, ſeu Sacramenti effectus: qui, ut definit Ractarnedralis
IldelebiIIis -»

„*

de Sacramenti in genere, Canone nono: & Seſſ. 23. Cap. 4. & Can. qa.

Catechiſmus Komanis, ex Decreto Concilii Trid. & Pii E. P. M. Inſſe

edita part. 2. Cap. I. n. 19. mihi d f. 192. J. Thomas 3. p. quaſt. 63. tota

f.i. 1, 1. & ſeq. & cum eo Theologi paſſim omnet, Sgc. Et hoc Chara-
QReris ſigno ſpirituali, in omnem æternitatem indelebili, diſtin-

S. Concilium Tridentinum, eſt /gnum quoddam ſpirituale, & in- lccis ad al H
delebile, imprimiturque in Animàâ in tribus Sacrament , Baptiſmo tinan als
ſoilicet, Confirmatione, & Ordine; unde ea iterari non poſſunt. Seſſ. 2. ignominiam.

—

dinati, à non Baptizatis, Confirmatis, & Ordinatis, cognoſcen-

hane vitam, ait cit. S. Thomas art. y. ad 3. remanet Character & in
boni ad eorum gloriam, & in mali ad eorum ignominiam ſicut et-
& in hů, qui vicerunt, ad gloriam, & in hu, qui ſunt victi, ad pæ-

quàm glorioſum Beatis, Damnatis ſummæ ignominiæ, nota-
ri, & videri cum tali ſigno: Quod non maléè videor exprimere

A ſimili de à ſimili de Sole & Luna, cùm vel hi planetæ ſunt lucidiſſimi &
lund plenâ ſe-clariſſimi, vel cum eclipſin patiuntur, ſeu, ut loquitur Chri-
renà, vel ecli- ſtaus Matth. 22. 29. ſot obſeurabitur, & luna non dabit lumen ſuum.

Pſata. Seiu, ut S. Petrus Acl. 2. 20. Sol convertetur in tenebras, & luna in

ſanguinem: Quàm ſereno Cœlo, Luna plenæ in diebiu ſuu. Eccl.
go. 6. amoena, jucundaàq; facies: quàm econtrà, cuùm tota ecli-

plin ſubit, ſubnigra, ſanguinea, triſtis, aſpectu horribilis : Ita
Character in impiis erit triſtis, ater, dedecoroſus calculus, qui

ipſe contra Chriſtianos ingratos, & Sacramentis hisce quon-

dam ſuſceptis, ceu canes ſancto indignos, ſententiam feret.
Damnatorum VII. Aliæ adhuc ſunt Damnatorum ferales, nigræ, tur-
Notæ, & Sti-pes, fœtidæꝗ; Wotæ, ac ſigna: Stigmata delidtorum, vocat Ter-

gmata, ſunt tullianus, L. 2. in Marc. Denigrata ſuper carbone facies eorum

Peccata & ma- pen. 11..S. Jam olim S. Paulus (ſimplex dictus à candore ani-

culæ corum- r.5 2„ — Wene
Eile pter excellentem ſantimoniam ſapientiſſimus
Peccatores co. Mi: aliàs propter exc tem ap 11

gnovit S. Pau- Cujus feſtum in Martyrol. Rom. die 7. Martii) à Deo gratiam

lus Simpl. acceperat, ut cujusvis obvii Cor & Conſcientiam, æque ac

vultum, dignoſceret: ex Vita P. Lexenfeld. ad biſt. 22. f. 210. In-
S. Philippus /yà Conc. 31. n. §. ſine. Mercator Nucl. Cath. à fol. 207. Sicut & S. Phi-
Nerius impu lippus Nerius eos, qui puritatem colerent, ex odore, qui verè
g. ſecus, ex fœtore dignoſcebant. Breviar. 26. Majit leét. 6. Et hi
hec in vivis. Reproborum Motæ & ſtigmata fœtida, ceu hoœ-

dorum,

144 CoNeIO XI. Particularia circa reprobos ſiniſtris,
guuntur omnes Sacramentaliter Baptizati, Confirmati, & Or-

turque ab omnibus, etiam in Conventu illo Extremi ] udicii;

ſed, ut dixi, longè diversâ, in Electis à Reprobis, ratione. PD6ς an

iam militaru character remanet in militibw poſt adeptam viöbtoriam,

nam, ita &. Thomas. (Milites olim ſignabantur ſtigmate in manu
Cornel. in Apoc. 13. 16. e Aug. Chryſ. Gregorio, & .) Erit ergo per-

5
i

be
ve

*

—
A

dcun

Pecc⸗

Kuu

zun

ð?

lor.
N

“

z1

l

(uit

lnan
keſa

u

Chr

run
de
At

Li⸗

MM
—.—

Wler.
e
ir /,
e
inis
1, A.

4

inwan

oN.
2, tr
Ntiner
Ui
Uun

r
n

to

dliel
Uibd
ln.
.

.

Xtle.

, AOEN:
ole

Sus,
im
e

SM.
ietd
Rti
e..

otun⸗

dorum, uti Chriſtus ipſe vocat, in Judicio extremo nulli non

ihtici B

num inhærens, & indelebile. Homine conſcelerati, ait S. Baſi-

deleverint, ſerent in corpore turpitudinem, & formas eorum, qua ner

Damnatorum Notæ Sſigna in Iudicio. 14

Habituale Pec-

erunt apertiſſima. Theologi, ad I. zc. D. 7/ bomæ, quærunt de
inſe- Catum, quid?

Peccato habituali, & docent eſſe maculam quandam intrinſe-

cam animæ, quæ, transacto actu peccaminoſo, ſeu peccato
auali, hoc etiam non ampliùs re exiſtente, hominem reddit
maculatum, ſordidum, iniquum, inquinatum (pluribus Scri-
pturæ locis) dignum odio Dei, ſi ſit grave, & poena, quæ in al-

tera vita, actuali peccato gravi debita, eſt æterna, damni &

ſenſus, ſi illud in hac vita per veram pœnitentiam non delea-

tur. Chriſtoph. Haunold Inſtit. Theol. LB. 2. tit. 2. . I. J. 2. àf. 182. Franc.
Rechlinger M. S. de Vit. & Pecc. D. 2. 4. 2. n. 56. &y. Quid angelum Peccatum ma-

ſpecioſiſſimum deturpavit adeo, V. C s. num. ,. & in ſordidiſſi- ter diaboli.
mum transformavit deemonem, quàm peccatum, ejusque

macula? illud hujus Monſtri mater eſt, Peccata animam detur-

pant, & maculant, atq; diabolo ſimilem faciunt, ait Dionyſ. Cart.

in Pfal go. Peccatum ergo grave & inde macula, Nota eſt, ſi-Quot peccata,

ghumque illud infame, horrendum, immane damnatis æter-tot macule.
quæ & à qui-

bus omnes di-

lius Magnus, qui maleficia ſua nec di vina Sacr 5, nec dolore
ghus;, 4 leficia ſua ne divins dscraments, nec ao- gnoſcuntur.

quiter operati ſunt, impreſſas, in Pſal. 7. ap. Yo. Jahoda Dom. 24. in ſin.
n. 3. f. 267. &c. & S. Laur. Juſtin. Quid enim ſic fædat mentem, in-
quit, Deiq, deformat imaginem, quemadmodum ſcéelera; quot delidta,;
tot macula, &x. de caſto Connub. c. 21. Vid. S. Thomas I. 2. gquaſt. 86.
In ampliſſimo ergo mundi univerſi theatro, facilè erit diſcerne-

re ſuperbum, invidum, avarum, libidinoſum „furem, adulte-
rum, ſiquidem unumquemq; ſua

ſignabunt Opera. De Anti- Character An-

ℳ.

chriſto S. Joannes in ſuâ Apocal. c. 13.16. Quòd: Faciet omne, &c. tichriſti: Nego

*

babere charscterem in dexterâ manu ſud, aut in frontibis ſus. Quæ- Jeſum.

runt deſuper ſacri DD. quisnam & qualis futurus ſit character

ab Antichriſto aſſeclis ſuis imprimendus: an ipſius nomen,
aut nominis ejus numerus, qui erit 666. an imago ejus ad vi-
vum expreſſa! Quod huc intendo: Cenſent S. Hipolytus,

Lib. de Conſummat. ſeculi, Pererius, & multi alii, fore hoc: se
T ru-

Mechtl de jud. Eætr.

7

..

1446 CoNcIO XI. Particularia circa reprobos à ſiniſtris
Crucem, nego Baptiſinum, nego Jeum: hæc enim erit Apo-

L. 3. c. II. f. 5SZ. & ſeq. Cornel in Apoc. 13. 16. f. 220. &Nſeq. in 2. Theſ-

innatorum af cum actuali affectu ad peccatum habituati & obſtinati, ut,
fectus actualis I»

peccandi ma-

ſcelerum vindicem, hunc blaſphement: qui eharacter eſt ſi-
gnum & Mota Antichriſti, impiorum, & Damnatorum omni-
um. V. P. Fr. Kechlinger M. &. de Ang. IA. 2. 4. 2 ſupra C. 9. n. X.
Scrutemur VIII. Deprehenſis ergo Wotis propriis Impiorum prædi-

2
4 .

& quæ in no- quàm ſpeculativè tantùm, & curiosè, Si
bis notæz &

gana ſint: ſpectaverimus luſtrando, examen nobiscum exactius inea-

quantuùm in ſe eſt, doleant quidem de poœnis æternis, quas
nens. patiuntur, velint tamen peccare, & ipſo facto ex odio in Deum

ſtaſiæ & Apoſtatarum omnium profeſſio. Belarmin. de Rom. Pynt.

Signum Da- ſal. 2. f. 6z. Damnati, Apoſtatæ à Deo omnes, ita unt in malo

jam & nos, an ſtis; ut non minus practicè, & in ſalutem noſtram utiliter,
niſtram Judicii extremi

mus, quâ, quæſo, nos ſtatione deprehenderimus, an etiamin
eà infelici multitudine Damnatorum, vivâ⅛ certi, uti ſumus,

fide, etiam nos, me, & te, ſtaturos ad judicium ultimum tre-

mendum? Fodiamus parietem, Ezxech. g. §. conſcientiæ no-

ſtræ, quæ nos non fallet; ſcrutemur, an non in eâ ſint abo-

minanda ea ſigna reproborum, peccata, quot & quænam illa?
turpes eorum maculæ, adctualis ad peccatum affectus, & vo-
luntas, Character Antichriſti, quâ facto ſaltem & vita ſcelera-

14, Deum negemus, Yit. I. 16. & blaſphememus. Deſéendamm
* 4 .⸗NR 3 . . „ N S -⸗ „
,Signa Repro- viventer, ne moriente. Scrutemur attentiùs „neque nobis, mi-

bationis, jam tes nimium judices, adulemur, an non reipsà in nobis ſint ſi-·
in nobis gna reprobationis, quæ à DD. & ſacris Aſcetis eſſe judicantur;
ut ſunt: affectus ſeu voluntas peccandi actualis & continua,

& permanentia in peccato, Conſcientiâ ſecurè peccatis indor-
miente: facilitas peccandi mortaliter ſine doloris ſenſu: (uti
agnoſcit Granatenſis illuminatiſſimus. Faber. Dom. Paſe. C. .n.E.)

continua dilatio pœnitentiæ, per quam ſolum peccatum tok-

litur: faſticium & neglectus Verbi Dei: Tœdium oratio-
nis, peccatori ad reſurgendum necefſariæ ; terrenarum re-

rum appetitus & ſtudium: nimium nimia mundi proſperi-

i,,

torn

S
Dier

4

n

le)
lie
Cauc
e)
d

DZ

W
N
gu
ee
Fe
TUNHN
Weri
⸗
lt
0ir

War

el.
Ulner,

enteni

Bir.

1 1

ctam
ns,
We⸗

o⸗
Meb⸗

Damnatorum Notæ & ſiona in Judicio. 147

tas, & in eâ voluptas: odia & inimicitiæ tenaces. Sacramen-
torum, ad ſalutem tam utilium, quàm neceſſariorum, cultus
Bmæ. Virginis, neglectus: nulla fuga occaſionum peccandi: &

alia, de quibus ſapra Conc. Io. n. . & infrà Ind. KRer. E. Reprobatie.

Drewel. in Zod Coronide. Faber Domin. 2. poſt Paſcha Conc. 7. Eheu, Peccator ne
inquis, de me actum eſt, ex ſignis enumeratis, quorum notas deſperet.
in me adverto: in me projecta, ad quidvis audendum, levitas; “Hl
poſtrema ſalutis meæ cura, negleéta Conſcientia, frequenta-

tæ Veneres, blaſphemiæ, crapulæ, injuſtitiæ, & ſexcenta ta-

lia per vitam patrata flagitia, & c. Juſtiſſima equidem timendi
cauſa: ſed ne ſic deſperandum; modò, (quod in tuà poteſtate
eſt) ſeriò poenitere velis: Deus præſens & præſto eſt ſuàâ gra-

tià, dum vixeris: quam non denegat facienti, quod in ſe eſt, jux-

ta axioma Theologorum. Neovit Deus mutare ſententiam, ſi tu

noveres emendare de'ictum, ait S. Ambroſ. L. 2. in Luc. C. I. in fine-

Neminem Deus damnat, niſi volentem, quia liberè peccan- Deus nemi-
tem, nec de peccato pœnitentem. Neque ſuam impius quis- nem, niſi vo=

que reprobationem Deo imputare poteſt, & adſcribere, ſicut lentem, dam-

Electi ſuam prædeſtinationem; quæ eſt, Electio Sanctorum jeſtina-

gratuita, etſi gloria detur propter merita: adeéque Sancto-„ quid? Dee
rum gloriam poſitive vult Deus, & ſibi complacet in eorum, (cribenda, non
meritis, ſuâ gratià Divinâ factis, quæ per gloriam coronat. item reproba-

Circa reprobationem & damnationem longè aliter res ſe habet tio.

hàc in parte; hæc enim neceſſariò præſupponit peccatum, vel

originale in parvulis, ad pornam damni ſolum, vel actuale et-

W

jam mortale in adultis, ante mortem non remiſſum, quod ho-
mo liberè committit, Deo non volente; etſi juſtè, maliti æ
huic in quibusdam non finiendæ, quam Deus præſcit, po-
nam etiam irroget non terminandam, æternam ſcil. Perditio
tua Iaet,, Oſeæ 13 9. V. & Thomas in I. F. . 23 ota. & art. 3. ad 2.
quà de re plura (heologi. Attamen ſecuris ſeriæ ac veræ pos-

nitentiæ, ad radicem peccati, & inveteratæ conſuetudinis, po-

nenda eſt. Quèd ſi has damnatorum MNotas, & Reprobatio-
nis ſigna in te non reperias, habe, cum humilitate, gratias Deo
T 2 H (gra-

N

pereunti.

Hlifſtoria.
De Nobili Hi extraho unum in exemplum, quod mirabile, & tragicum, d
ſpano, cui pe“ Nobili Hiſpano Equite ſcelerato (qui vidit ſibi ipſi à Spectris fu-

Gra funcbria

egerunt vivenq HrLebar - ase TI; 112 —
., & miſere ttum ſic habet. Eques Hiſpanus, præcdlives, nobilis, ac præ-

cipu dignitate conipicuus, nomine Didacus de Vellades, æta-
te florens, incontinentes oculos conjecerat in Virginem Deo

148 CoNc10 XI. Particularia circa reprobos ad ſiniſtris,

—

(grati Dei ſum id, quod ſum, ait S. Paulus 7. Cor. 17. 10.) ſemper
tamen cum ſancto timore Dei & odio peccati, in finem vitæ
usque. Sup. C. I. & C. o. n. 11. 12. &. Ita Sancti timent, ne repro-
bentur. Ita idem S. Paulus 1. Cor. 9. 27. V. Paciuch. in JQonam

Hect. 21. N. Iz. àf. 6oν. E. Conc. 74. n. 7.

IX. Ex Damnatorum ſorte, in Judicio ad Siniſtram ſtaturâ,

nebria fieri) neque tamen pœnitente, miſerè pereunte. Fa-

conſecratam, eôque jam pellexerat, ut nocturnum tempus, &

fugæ & libidini implendæ, decerneret, habitatione non Pro-

cul remotus. Ad horam condictam nocturnus hic Veneris

miles ad Monaſterium pergit; & ecce templum apertum re-
perit: ingreditur, omnia lugubri cantu reſonare, in ipſo tem-

pli umbilico funus conſiſtere, circumlucentibus funalibus,
advertit. Hinc illinc protenſis ſuper faciem cucullis conſede-

rant Monachi, officium Defunctorum terrifico vocis ſono
perſolventes. Anxius & conſternatus hic ſpectator, tamen

verſus templi chorum Progreditur „ propinquiori contem-
platurus accuratiuùs, ecquid iſta vellent: & unum aliquem de
is ignotis Religioſis trahit, & cujus hæ tam intempeſtivæ exe-

quiæ ſint, percontatur. Talis Domini reſpondit alter ipſum
ſuo nomine compellando. Attonitus alterum vellicat, qui

idem reſpondit. Hic ad nomen ſuum, & feralem pompam to-

tus tremore perculſus, magnà feſtinatione è templo excedit,

& ad ſuum, quem deligârat, equum evertitur in arcem ſuam
recurſurus. Properè abeuntem Canes duo Moloſſi vagran-
4 . * .* „* . SU * „₰ . D *
tes, carbonéque nigriores ſequi miſerum incipiunt, utrinque

ad latera ſtrictim comitati: hos ille clamoribus, equeſtrique
inſultu abigere nequidquam conatur; incaſſum minæ, verbe-
ra, diræ omnes & imprecationes. Delatus ad arc is ſuæ inte-
tiorem

oren
Ficen
Mlei

ek
I
ten

i

“
La
00

nA

fue
N

ſet/⸗

”

Damndtorum Notæ & ſigna in Judicio. 149
n riorem portam, intromittitur; accurſant cum facibus famuli:
ſe vigent ac ſtupent herum pavitantem, ſudore fluidum, cera
uD pallidiorem, & inter manus rapiunt in thalamum. Quid ac-
o cidiſſet? rogant; & impetrant, ut exponat univerſam rei ge-
ſte ſeriem. Absceſſum jam parantibus famulis, ad quietis
Im ſpatium Domino concedendum; duo, quos paullò antè comi-
une tes habuerat, & tunc penitus evamuiſſe, ſibi perſuaſerat, canes
din retri, robuſtique cubiculum irrumpunt Equitis, & in lectum
Iipſius inſultu capto, tartareâ rabie miſerum impœnitentém;
½ opprimunt, oppreſſum, & fruſtra famulares ſuppetias incla-
sa mantem concerpunt & dilaniant: de ſerius nullo contra tarta-
e reas vires prævalente. Eng gr. P. I. Dom. I. J. 2. f. 26. & Cæl. Em-
d yr. Comm. Virg. I. Refert fuiè Jo. Biſſel. de Peſtiferu Peccat. Mort.
n Ffruskibis exempio Tragico z. in Suthand homicidâ, àn. 9. f- 107. Mich.
Pewenfelder hiſtorid a2. Anton. Balingen in triumpho Caſtitata, &c.

un- Sunt equidem perrari tales notorii eventus, quos Deus in ter-
den rorem & correctionem aliorum permittit; quàmplurimi ta-
lhi, men eorum, quiin ſtatu peccati mortalis vivunt, moriuntur,
k. & adeo æternùm damnantur: Qualu vita finn ita. Infrà Conc.62.
5bo Concludo verbo: ſpectavimus & nos viventes miſeram Dam-
adn natorum ſortem à ſiniſtris in Judicio; ne hinc redeamus ſine
en. fructu ſalutis animæ noſtræ, in graviorem damnationem: ſic-
ente ut Nobilis iſte, viſis ipſi parentantibus ſpectris; unde meritd .—
zer⸗ ad Cor redire debuiſſet, & de admiſſis pœnitere: At: Reprobe-
ſinn rum eſt proprium, ſemper prava agere, & nunquam, quaæ egerint,
„ retraczare, ait S. Greg. in c. y. Job. Faber cit. in f. n. 2.
i LVideri poſſunt, ſuprà citati, & citatu loci, item citati duabus Conc. Authores in

H præced S. Thom. ſappl. q. 90. f. 235. & ſequ. & 3. P. q. 63. Ca- hujus Il. Con-
techiſ. Rom. &c. Cornel. citt. loca. Ludov. Granat. Conc. 7. cioms mate-
Se . 2. Domin. 24. Drexel. in Kogo Damnat. cap. I4. & Ind. T/ bem. lam:
. Dom. 4. Paſcha Them. uit. & Zodiac. in Corenide. Englgra.sf„b“

l Cæl. Emp F. & Nicolai ſ. 32. Jo. Jahoda, Dom 24. loco cit. & c.
e Beſſeus, de IV. Noviſim. Conc. 5. Pœdag. Chriſt. p. I.c. 2. K .
“ = 1 E C. F. HS

&S&& malis ſup-

C oNc1O XII. Particularia circa Hedhos i in uA.

Paſoh. C. . Compendium Bibl. Tyrnau. &c. Paciuchelli,

in Jon. Lect. 21. J. Iy. Janeti tement, ne reprohentur. Deſze-
randum nulli Peccatori, Stengel. de Jud. Divin. tom. I. Cap. 31.

42. 43. & ton Ay. Cap. 55. 50 & infr⸗ Conc. a42. per totum.

seseeeeesseseseseeereeesessseeeesses

CoNCIO XII.

Coheæret an. Conſiderantur ſimiliter quædam particularia circa

teced. Con-

a li. Electos, a dextr, in Judieio; eorum Notæ,

Dotes, Laureolæ, &c. in ſtimulum Virtutis, vi-
tæ Chriſtianè agendæ, Pnitentiæ, & cvitandæ H

ſtationis 4 ſiniſtris.

pinquat redemptio veſtra Lucæ 21.28.

Dom. 2. Adv. Moriut reſurgunt. Matth. 11. 5. Vid. Cone. . n. 2*

PF. S. Cathar.

Intraverunt cum eo. o adt Naptic. Matth. ae 10.

igneum fulmen, & flammas æternas intentat, bonis verò præ-
In Judicio mia æterna, imè utrisque utraque, at & Yuſti non extendant ad
extremo de- iniquitatem manus ſuas, Pſal. I2. ac in bono per ſeverent; pecca-
cernetur bo- tores Verò à viis ſuis heſſimis ad meliora convertantur: Da-
nis præmium, cuntmer
Iale e Divino Conſilio fortiſſimum incitamentum, eſt Judi-

licium.
r cium extremum, qu & Juſtis Præmium, & impiis porna

FXter-⸗

AVhllu

een,
Lebe
unde

— C F. F. g9. de Ie= ferno TLra V. Peccats. Faber Dom.2 2.

D I. .
.“ Adveut. D Reßziei it 6„ & levate capita weßra; uenian Ahre.

alii virtuts amore, Vel ſpe præmii, alzi formidine pænz.

—

Pchrie
in vIr

iniſtr

cum.
eritin

tholel
14?

dog
Mar

. On

coltk
od

/

r,t

eſta
Pyrat
vinx

Nùͤm evit atroxi in aẽre tempeltas, 4 & tulmina jaciuntur,

exoptatum eſt fulmen igneum excipi ab aquee, ut vo-
cant, meteoro, quod illius extinguat ienes. Utréque
utitur Deus erga homines, dum malis ponas, ceu

1 vvobis in ſtimu um wirtutis &s pœnitentie. Fr
thi terthüm decernetur. O verè ommi fulminc igneo feralor .

.
Gu tuümque de ſorte reproborum à ſiniſtris; ubi erunt non tantum
* Ethnici, Lurcæ, Infideles, Barbari, ſed ii etiam, & tales, qui
in vivis boni videbantur, Coœlo adjudicandi: erunt, eheu! à
ſiniſtris cum Principe Lucifero nobiliſſimi naturà Angeli; erit
cum Impiis anteſignanus, ſpes primorum Parentum, Cain;
ee Erit in Apoſtolum electus judas: erunt plurimi Chriſtiani, Ca-
cholici, ex his etiam profeſſi quondam ſtatus religioſos, ſan-
Mr, ctos, & ſublimes, &c. erunt hi omnes à ſiniſtris notati, nigro
calculo & charactere, æternum infami. Quis non timeat ful-
men hoc horrendum:? In ſolatium, nec minus tamen fortem
nu omnibus bonis, ingenuis, ac ſuæ ſalutis cupidis, ſtimulum, à
contrario, eâdem fere, quâ priorem formavi diſcurſum, me-
thodo, conſideremus Stationem ſortémque Beatorum à dex-
ne tris, ut ne pigeat omni conatu adlaborare, tum horrore pœnæ,
tum ſpe præmi, ne in hoc ſelectifſimo numero non reperia-
mur, tum, quando videbunt fülium hominis venientem in nube cum
doteſtate magnà & majeſtate, Lucæ 21. 27. quando & implebitur
„ Parabolâ de decem Virginibus, &c. Matth. 2y. Vel quando Do-
minis ſervorum veniet poſit urus rationem cum en. ibidem: pro E &
Cath. vel & Micolai. Patienter audite, ſpectate fulmen, aqueum;
imm ſed nec ſine terrore. ð
IS II. Suppoſitis ijis, quæ ſupra C.9. de ſeparatione Electorum
n à Reprobis, num. 2. ex Matth. zry. 32. conſequenter diximus (at
A ibiaem) ſpectemus jam beatiſſimum latus dextram Electorum, In dexterà
H oculis mentis, lumine fidei illuſtratis. Verè electi omnes, Ju-Beatorum nul.
ℳ ſti & Sancti; ſignati omnes ſigno admirabili, amici: ſtolu albis: &. li actuales pec-

rL O * . catores, & c.
r pvalma in manibus eorum, Apoc. z. 9. Obſervemus attentè, qui⸗ant hæteti-

—

ucl Sententia in reprobos à Siniſtris ultima! Fulmen videri poteſt,
& debet horrendum id, quod priori diſcurſu diétum, audi-

Ne nam hi, vel ſaltem aliqui inter illos. Nulli, inter eos, bomici- ci, Kc.
ς. Ade, aduiteri, furer, fornicarii, mollæ, maſceulorum concubitore, 4 Va-
ud vi, ebrieſt, maledici, rapacer, iniqui nulli, qui regnum Dei non poſſi-
han debunt, orbi acclamante Paulo 1I. Cor. 6.à v. 9. ergo neque in mu-
ßUMU mero

=

152 CoN c10 XII. Particularia circa Electos in ſuil.

Vixerint illi, vel iſti malé: ex Exechieli Cap. 33. à num. 12. & C. 1.

ſuis ſitt ticorum Mota eſt) veritati
V. Nic. Turlot.

L. 2. f. 176. dare, & meliùs ſentire, &c. Non anum atq idem eſt, ait S. Aug.

de util. cred. init. item ep. 62. hæreticus, & credens homo haæreticv.
Via. Conc. 23. n. 9. Schiſmatici, & mali Chriſtiani: quam in rem
valde notabiles ſunt tres ſententiæ S. Fulgentii Epiſcopi, ſum-
