23. & Lucæ II. 3y. Paſſim lamenta & querelæ ſunt Sacræ Scri- Scelera mun-

pturæ contra vitia, mundum diluvii inſtar inundantia. dum inun-

Oſeæ a. à v. I. loquitur Deus ad Populum ſibi, & à ſe eletum: dantia, uti di-
Audite Verbum Domini Filii Izazl. Non eſt veritas, fidelitas, ſive luvium.
fides promiſſorum; & non eſt miſericordia, & qui miſereatur,
& miſerendo fubveniat egenti & afflicto, & non eſt ſcientia Dei
in terrà, conjuncta ſcil. cum ejusdem timore, amore, cultu,

obſervatione præceptorum, obedientiâ; Et quid hinc! Ma-

lediétum, & mendacium, & homicidium, & ſurtum, & adulterium in-

undaverunt, inſtar diluvii & ſanguts ſanguinem tetigit, per in-

ceſtus, cœdes cœdibus, peccata peccatis addendo, ſcelera ſce-
leribus accumulando. Tanta eſt perverſitas generi humani, ut

aliquando metuendum ſit, ne caſtus erubeſcat inter impudicos, ait S.

Auguſt. L. 1. de io Chord. c. 9. Hinc D. oannes populo, multis

& magnis flagitiis onerato, poœsnitentiam, & nil quàm poœni-

tentiam, prædicabat, ait TIhomas Stapletonus, Doctor &
Profeſſor Louanienſis, qui vixit A. 1577, alias Anglus Dom. 4.
D Nu nn nn n 3 Ad-

.

1206 CoNcio LXIV. Pœnitentie Prædicatio mundo receſſaria:

Advent. J. I. f. 9ri. Idem planè hodieque neceſſarium eſt. Ne
Chriſtiani miremur, ne cogitemus, hoc Catholicos non tangere,

non minus qui tam vitioſi & ſcelerati non ſint, ſed Jjudæos, Ethnmicos,
Eclerati, ac Turcas, hæreticos vitiis immerſiſſimos, hiſce proin opus
nos indigemus Catholici, ceu inter quos ipſos cujusvis Sta-
tus, ætatis, & conditionis vigent planéè vitia graviſſima,

ſcelera patrantur enormia, qualia ſæpe nec inter gentes I. Cor.

fj. I. eô graviora, quò majores à Deo gratias accipimus præ
aliis nos Catholici. Agnoſcamus id in figurà velu:
Figura à ju- III. Noſtis, Genus olim Electum Deo, & à Deo, fuiſſe Ju-
dæis, populo dæos, hiſce ſpeciales gratias collatas; quas compendio ad-

Dei eleélo, & qducit Gentium Doctor Kom. 32. 2. glia credita ſunt illis Eloquia
Optimè S. Ambroſ. Primum, uti ait S. Paulus cit. L. 1.
id eſt, præcipuum, primarium, & unum éprimis eſt, quòd
collatæ ju- Deus illis tanquam Populo, præ aliis ſelecto, & circumci-

₰

quàm ſcele-
Tato.
Gratiæ à Deo

Des.

dæis. ſione diſtinéto, quaſi depoſitariis & cuſtodibus, credidit, ve-

lut Depoſitum, Eloquia ſua, id eſt, ut S. Chryſoſt. & Theo-

doret. Legem ſuam, & ut alii, &ripturas ſacræs, in iisque pro-
miſſiones & pacta Divina, futurorumque Myſteriorum præ-
dictiones. In hiſce Dei Eloquiis, eorumque ſpeciali gratia
Judæis à Deo factâ præ gentibus, vel explicitè vel impli-

citè continentur cœteræ plures, ut: Divina erga Jjudæos be-

nevolentia, protectio & beneficentia, vera Fides & Religio,

miracula, Sacramenta, Sacrificia, Sancti Prophetæ dati, ju-

dices, Reges, ipſe Meſſias eis promiſſus, & ex eis natus: Cor-
nel. hoc loco. ITdem commendat Pſaltes Regius Pſalmo I7. I9.
& 20. Non fecit Deus taliter, tam gratiosè & pie, emn: nationi &
ccoteris gentibus; & Zudicia ſua, veteris Legis præcepta, zon

manifeſtavit es, ſicut Populo judæorum: quoniam enim
Deus (pergit D. Dionyſ. Carthuſ. in hunc locum) incarnari e-
legit ex Semine Jacob, idcircò tam ipſi, quàm filiis ejus, &

maximè Tribui juda, ſpecialem gratiam præſtitit, conver-
tendo eos ad unius veri Dei cultum, & Chriſti expectatio-

eſſe prædicatoribus Pœnitentiez.. O nimiuùm quantùm &

—
1. Decult

4

At (Mius

1

ropte

1
N
iplu elu
Aid a.
ſintu hn
DeiNiigio
ds! guisce

Il Nid /
fſocgorun,
at
nite

Vefunurn
tunttrann

Winprtcla

enitntam,
winer ſer
tores or
tigite,

9

Prn) eaſ⸗
oni kortis

.

Minher ar

kintſeſebn

—

AIINAN

„„
1 „1 1

; .

⸗“ pſus judæorum graviſſimus: Vnde iis convertendis ſum-rii, & dati
o tlrtt mè opus erat Prædicatoribus, quos & clementia Dei ſub Pœnitentiæ

„

oneieye

me Neren
„
13 AW.

1
„Ae

4 —
4

*3 Gſee
, NA

S

IUIIV.

e Mjter,
ungehe⸗
S
eta kiol-
ropr
Ker ei⸗
Regi,

—

4
44½
†

— –—

Parnitentia inculcanda, G'agenda. 2207

nem. Decuit namque populum illum, de quéô naſciturus
fuerat Chriſtus, ab aliis populis dividi, & ſingulari‚ ſanctitate
ornari. Propter quod Moſes: ZTe, inquit, elegit Dominus, ut

lſlſ ei populus peculiaru de cunét populi, ſunt ſuper terram“ Deut.
2

7. 6. & bid. c. Iz. 2. Omnia gloriosè, & bene: Attamen hic judæorum

populus ſanctus Domino Deo, ſeparatus ab aliis gentibus, veri- ſcelera.

que Dei Religioni addictus, quantis non ſeſe inquinavit ſce-

leribus!: quis credat, niſi Sacer Textus luculentiſſimè expri-

meret! Vid. ſupra Conc. 1II. . 3. & Conc. Ia. n. 5§. ubi Caſus & la- IIlis neceſſa-

mittere nunquam deſtitit, qui-& juſſu Dei, eidem ſua ſcele- ædicatores.
ra fortiter exproprabant, ut ad pœnitentiam excitarent id
quod in particulari Nathan Davidi fecit, non tam facilè aliàs
ad pœnitentiam, & ad Dei gratiam per eam redituro: 2. REeg.
12. Hos inter ſerios zeloſé²sque ſcelerum populi Iſraëlitici Talis Iſaias.

correctores Prophetas, fuit Hſaias, cui Deus: Iſas. "g.1. Clama
(in fortitudine; ne parcas gutturi & voci tuæ ut exponunt Sep-
tuaginta) ne ceſſe; quaſt tuba exalta vocem tuame Clama conten-
tda, ſonoràâ, forti & quaſi tubali voce: vel, ut Sanchez: Cane

tubâ inſtar præconis, ut populum convoces: deinde voce
ſonorâ hæc mea edicta eis propone (Ita enim facit præco
Principis.) clama quid quæſo?! cur? Sunt, quæ nuntientur
mandato Summi Principis, ipſius Dei: & annuntia an læta
Vel triſtia! an bona vel mala?! & quibus? omnia notatu digna:-
Annuntia Populo meo, non alieno, non infideli, ſcelera eorum, &
Domui Jacob peccata eorrum, Dei iram, minas, peœnas. En: Po-
balo meo: Domui Jacob; ſcelera & peccata eorum, ad quæ annun-
tianda opus eſt clamore valido, ceu tubâ. Ergène Popaulo
Dei, Domui Jacob Deo dilectæ, ſint tanta ſcelera? ergène his-
ce is adeò indormit, tantô clamore excitandus, Deo aliàs ob-

ſequens? Vid. etiam Ezech. g. à v. 6. & deſuper indicem Ser Zpt.

Prodromus hic fuit Chriſtianorum, qui ſucceſsére judæis Judæi in

—

„teprobatis (quia ipſi Chriſtum Meſſiam reprobârunt) cum hoe Chriſtia-

1208 CoxNcio LXIV. Poœnitentiæ Prædicatio mundo neceſſaria:

prodromi; ſu4ò Synagogâ, cui ſucceſſit Eccleſia Dei à Chriſto fundata.

quibus & ma-Sed an non de his idem lamentari poſſit ſacer Eccleſiaſtes,
iores Dei grfa- quod de illis olim Deus Jerem. /1. 17. quid eſt, qud duleltus meus,
tiæ; & gra- Pi
Viora ſcelera. Ethnicis, Saracenis, Turcis, udæis: in domo meâ, in Eccleſia,

in templo, in ſacrati Statùs Religione; fecit ſeelera multa, abo-

minanda. Sanè gratiæ, à Deo Chriſtianis fuis collatæ, lon-
giſſimè excedunt omnes illas Veteris Legis, quæ umbra tan-
tùm, tunc futurorum, nunc præſentium, in lege gratiæ,
Vnde egent fuit. Et tamen adeo peccent graviſſimè Chriſtiani? quid ni
Prædicatori- & conſequens eſt, hosce verè indigere ſeriis Pœnitentiæ
bu: l'ænit. & Prædicatoribus, qui contraj vitia detonent, meritèò audien.
PWA. Qdi, in frugem & converſionem: neutiquam rejiciendi à pec-
catoribus, perituris alias: ſicut olim jam tunc certèò periis-
ſent Ninivitæ, niſi prædicationem Jonæ admiſiſſent. Zonæ 3.
ſicut periit Mundus, contempto Noëmo (3Zaſtitiæ Præcone 2. Pe-

trè 2. y.) totus: Englgrave p. 2. Dom. 1. Adu. g. 2. Drexel. to. 2, in

MNoé, c, 3. &ĩ6. V. Indew Rer. E. &. Vincentius. & Franc.
Mundus per IV. Quin & ipſe iterum mundus interiiſſet
Pœnit. Prædi- & ſerios Pœnitentiæ prædicatores nactus fuiſſet. Id caſus
catot†ααd— et* * docet, & exemplum de SS. Dominico & Franciſco. Notum
Dominicum eſt, ait Marchant. Hort, Paſt. tr. s. de Salut. Angel Lein. 1. epgeß.
& Fra nciſcum. F 357 Quiomodo B. Dominico, quodam die Contemplatio-

ope B. V. M. Hi intento, apparuerit Chriſtus, ſolio conſidens regali,

manu tres lanceas vibrans, quibus orbem perdere para-

bat. Cùm autem nemo reperiretur, qui ſe juſto ejus

furori opponeret, Virgo Mater genibus advoluta, & Filium

complexa, rogat, hominum miſeretur, quos Sanguinis ſui
pretio emerat, duésque ſervos ſuos, Dominicum & Fran-
ciſcum obtulit, quorum laboribus flagitioſi ad pœnitentiam
reducerentur. Atque ita Chriſtus, immanibus mundi ſce-
leribus irritatus, ad Sanctiſſimæ Matris preces Orbi, jam-
jam ruituro, & generi humano in æternùm perituro, ita
placatus fuerat, ut eidem per hasce Eccleſiæ Columpaz

cui tantum amorem impendi, tantas gratias præſtiti præ

U

4

. ſin

Aerores

eleo
SAt,
get Orat
Nln
1.Crol.
a fui
Monmren
iu izt

Eoun urnt

in, inn
unfunenn
li gueg.
Pnin
1Eeonr
Arunmpets
Ulinotheo
Niſun

Sez

riig chen
. .
Eenileconee

1A 1.

ſioniücn
ndenon

nürmt,0
M ait

ſſebh

ul; innner
alkontamne.

OVidus

dbtennno
mmomen
liutg
R uch,

Föhenmn

ultiz

1nn Mel ee

„„
“

4 D
01

„91¹ 4* 4
,—„ 4
ſe —
te ſenis er
1

1

An tuxcamt
X 2CiiRe.

(ſogiukn
(Maahn

„ 1et
. 2 ℳ

S

4
.
a .

dusban
R

14 1.

4
.

—

=

9
1 1 4
,,, /ÿ
. A .
16 %½

=
S—
e-

—

= =

Pœnitenta inculcanda, & agenda. 1209

2

Prædicatores ſanctos, quales verè fuêre hi duo Sancti, eo-
rumque Verbo & exemplo ſubveniretur: uti reipſa factum

eſt. Ex & Antonino P. 3. Chron. tit. 23. c. 3. Thom. Bozio, Præsbyt.
Congreg. Oratorii, de Sins Eiccleſiæ Dei. L. 9. to. 3. c. 10. Englgr.
Cel. Emp. F. §. Dominici J. I. mihi fol. 125. Vid. Idem F. &. Franc. G. 3.

Laluir. Chryſol. S. J. Mando Mar. Diſc. II. num. Ia3. Vi de haud dis-

ſimilia ap. Paciuchelli in ſonam, tom. 2. Lectl. 43. H. Z. n. 27. 4 f. 662.

Adeo infinitæ mi ericodiæ Dei eſt, non jam in iràâ ſauäà miſericor- Infinitæ mi-

dias ſaaz, Pfal. 76. Io, ſed in miſericordiis ſuis iram ſuam conti- ſericordiæ
nere, dum, utut ſcelerato orbi, mille ruinas & ultimum ex- eſt, Mundo

„5 . erir, mzſer 4 . ſcelerato dari
itium, ipſum æternum, merito, miſeretur tamen, iram Pcenitentix

ſuam, furorem que juſtiſſimum velut cohibens (juxta illud præqicatotes.

Virgilii: Quos ego: ſed motos præſtat componere flactus) &ũ ne per- ſra n. 5.
eat, illi paternè tribuens ſanctos monitores, qui ad poniten-

tiam, & piacandum Numen, hortentur & exequantur Dei

mandatum, per S. Paulum valdè ſeriò præcipientis cum em-
phaſi Timotheo & cuivis fideli Verbi Dei Miniſtro: Prædica
verbum; inſta opportunè, importund, argue, obſecra, increpa in omns
patientid & doctrinaâ: 2. Timoth. a. à V. 1. (V. ſaprà Conc. 37. num. 1.)

Sanè mille Concionatores habemus, & Doctores, quos Deus

miſericordiâ conſtanti & indefeſsâà ſubminiſtrat, qui frequen-
tiſſimis exhortationibus nos à malo abſtrahant, & ad bonum
inducant, ab Orco ad cœlum revocent. Non æana‿dh n car
fratres tuos, ait S. Chryſoſt. Conc. a. de Lazxaro, (in ea verba: Ha-
bent Moyſen & Prophetas: audiant illos. Lut. 16. 29.) ac Den, qui illos
condidit; innumeros illi adhibuit magiſtros, admonitorer, conſultato-
rer, adhortatorer. Adeo nimis bonus, nimis ſollicitus, nimis
providus & miſericors eſt Deus, & nunquam negligit, quod

Va 7 . * . 212* 2 4 1 2
aa ſalutem noſtram ſpectat, ipſe ille Paterfamilias, qui ſtatim Coœleſti Pa
à fſummo manè, exiit, primo manò conducere operarios in vinea

„z trifamilias
G . „ Cura quanta
ſuam⸗ Matth. 20. ₰ v. 1. E. ſſis ci ram tertiame 5;-
ſuam: Matth. 20. V. I. Et egreſſus circa horam tertiame circa ſé ſuæ Vineæ

tam, & nonam. cinca undecimam O Sanèetæ Eccleſiæ Dei felicis- per opera-
ſimam vineam, cui tanta cura & vigilantia impenditur! Cui rios.
per Divinæ Providentiæ miſericordiam nunquam deſunt

Mecht! de Jud. extr. OOOO OO O aut

Prædieator-
Pœnitentiæ

ſit ferreus.

1210 CoNcio LXIV. Poœnitentiæ Prædicatio mundo neceſſaria:

*

aut deerunt Operarii: quinam hi! Quia à mundi hujus initio

usq, ad finem, ad erudiendam plebem fidelium, Prædicatores congregaere
non deſtitit- ait S. Greg. hom. 29. in Evang. Paciuch. in Yon. Lelt. 4z.
(Wamncu

J. 7. n. 24. f. 662. Quôdque magis ſtupendum eſt, hunc cœle-
ſtem Patremfamilias in vineam ſuam tam copioſos omni
tempore mittere Operarios, qui non tantùm excolant vites
bonas, frugiferas, utiles, ſed & planè ſteriles, noxias, nulli
uſui, quàm ad comburendum, utiles, emortuas, ut revivi-
ſcant, fructum afferant: Volo dicere, Deum O. M. clemen-
tiſſimum per ſuos Prædicatores non tantùm fovere bonos &
juſtos, ſed & graviſſimos peccatores, qui à fuà ſalute longis-

ſimè abſunt, imèò ſæpè hanc pertinaciſſimè averſantur, ad vi-

tam gratiæ reducere. Sed & tum Deum improbo orbi vel
maximè iratum eſſe, cum illi hosce ſuos Prædicatores dare
negat: quibus carere, miſerrimum eſt & patens ad inferos
oſtium per ſcelera. V. Amos S. V. II. 12. 13. & Cornel. ibidem. Iefrd

num. §. Thren. 2. I4. ubi S. Propheta lugens Hieroſolymæ ever-

ſionem, & mala graviſſima, juſte queritur: Prophetæ tui vide.
runt ſeu prophetarunt tibi vana & ſtulta, nec aperiebant iniquita-

tem tuam, excuſabant, tibi blandiendo & tuis vitiis; at te adpani.

tentiam provocarent, quâ te corrigeres, & iram Dei effugeres.
V. Cornel. hic Tirin. Conc. 69. n.g. ſine. Pexenfeld. ad hiſt. II.n. f. F. 219.
V. Itaque mundo ſcelerato uti neceſſaria eſt Pœnitentia,
ita hæc illi à Prædicatoribus, pro ſuo horum officio ſub gra-
vis reddendæ rationis onere, prædicanda, & omnibus viri.
bus inculcanda. Hic ferreus & Adamantinus ſit S. Eccle-

ſiaſtes (qualis olim S. Propheta Ezechiel c. 3. 5. & o.) non mol-

lis, non timidus, non blandiens, ſed audax, fortis, conſtans,
liber, qui nec pudore vincatur, nec metu taceat, aut palle-
ſcat; &, ut Tertullianus ait, honeſta inverecundid veritatem an-

nuntiet, nullius faciem reveritus: Intellige, cum prudente judi-

cio, diſcretione, modeſtiâ, manſuetudine, vero alienæ ſalu-
tis zelo „& charitate. Vid. Cornel. in hunc locum Exech. Vtque
hoc eò efficacius poſlit Concionator, curet ut, quod verbis

dicit

„

N

nleonis:
kiatese

NNNC

nata un,

Cuſniter
Hecrcend.

Nire⸗
Meyme x

kbenrurocd

—

olalo

nhtliſli,
mucentuhen

gun ,
lnuliterrit
tn rtien
mutupn
leunkeſs
lmentnn

and ot

Mlm Cen⸗

Mntiäne

VH ſeſene

nll
glin⸗
Il. ariu⸗

tunten

IIR

Mron

Ctimiie

„
.

☚n,

4

4 4 .

1 .
8 nhe

11

ee
Crd u
4
„ eeAP.
SWherovzem
eun: un

isvitisrte
itamNNG

7 1

wumohi

. NN
Atnbs. .
.
. . 6

õ

ten,

ulii
unmimn
eio die⸗
n u
n

4

—

A, er d.
4 ld “
. 1

ſaltem clamoribus terreant ac refrænent.

SS

Prfenitentia inculcanda, & agenla. 1211

dicit & docet, moribus non contradicat, ipſe vitæ inculpatæ.-
Ahoc. Io. vidit S. Joannes Angelum ſortem. Et habebat in manu ſud Vt Leo rugi-
libellum apertum. Et clamavit voce magnâ, quemadmodum cum leo ells, & toni-

r M .
umek

rugit. Et cùm clamaſſet, locuta ſunt ſeptem tonitrua voces ſuas- V. 2. tru⸗

&σ 3. Vbi obſerva modum loquendi, vocem Angeli fuiſſe, ut
rugitum Leonis: &: locuta tonitrua. Talis ſit, & taliter agat
S. Pccleſiaſtes, Leonis ad inſtar. Vzenim Leoner, ait S. Ambroſ.

L. 6. Hexwam. C. 3. quas bellaas curſu conſequs nequennt, rugitu treme-
faciunt ac ſiſtunt; ita Prædieatore, quos nequeunt ſapplicins coërcere,
. Tonitrua loquantur.
Duia (ait idem S. D.) non debent auribus ſuaviter blandiri, ſed terri-
biliter tonare. V. Paciuch. Lect. zo. G. 9. n. 35. f. 102 5. Sic loquitur
de Gentium Doctore S. Hieronymus, in Apolog. ad Pammach.
Ep. vo. Paulum Apoſtolum, inquiens, quotiecunqg, lego, videor mihi,
non audire verba, ſed tonitrua. Videntur quidem verba ſimplicia, &
quaſi innocenti hominis, ac ruſticani“ & qui nec facere, nec declinare
noverit inſidias“ ſed quocunq; reſpexeris, fulmina ſunt. Vid. ſuprà
Conc. 23. num. 3. & n. Io. ibidem de Guilielmo Duce Aquit. voce

S. Bernardi territo, ceu per tonitru. Vox Clamanti Prædican Vox Claman-
Baptumum Panitentiq. Quaſi tuba exalta vocem tuam. Iai. pg. I. tis ſit Tuba.

Annuntia populo meo ſcelera eorum. Per Tubam intelligitur Præ-
dicator & ejus Prædicatio, quando per ipſos populi ad bo-
num excitantur, ait Becherius ap. Fr. Settelin hic p. 32. init. Au-
diatur S. Auguſt. Ser, io6. de Temp: Quaſi tuba, inquit, exalta vo-
cem tuam. Clamare ergo jubemur, & vehementer clamare. Ne par-

cas, Tet. ideſt, peccatori iniquitati, ne tacendo pereas, O& dum ve-

recundiæ ejus conſuls, non conſulas ſanitati; ne vulnera illius, quec cla-
mando reſecare poteras, reticendo in pejus enutrias. Satts, quia tuba
non tam obleétationis eſſe ſoleat, quàm terroris ; non tam deleòtationem
praferre, quàm inferre formidinem. Ita S. Auguſt. ap. Cornel. in cit.

ai. l. 1I. Paciuch. in Jon. Lect. 4. G. 12. n. 4.- f. 26 . Duaſt tuba ex-
alta vocem tuam- hoc enim mundi ſalus exigit. In Prato Spi- Contta dœ-
Abbas Marcellus Scitiota, quaſi hocmonem, qui

rit. S. Sophronii c. 172.

factum alii contigiſſet, refert tecto nomine, Monachum noin noſtram
Oo OOOo O 2

cte

H

1212 CoNcio LXIV. Pœnitentie Prædicatio mundo neceſaria:
perniciem cte quadam ad Pſalmos recitandos ſurrexiſſe pro more, &
buccinam in- cùm jam divinas laudes celebrare incepiſſet, percepiſſe tu-
flat. beæ clangorem, quaſi bellicum canentis. Turbatus eſt ſe-
nex, dicebatque: Vnde in hoc loco vox buccinæ perſtrepit? militer
bic non ſunt, ellum hinc abeſt. Dum hæc proferebat, ecce hor-
rendus & terribilis deemon apparuit, reſponditque: utig bel-
lum eſt. Ego turmas meas convoco, bellicum cano, & con-
tra vos ad cruentum prælium invito. Nonne audis, quo-
modo doœmon tubicinem agat? quomodo totas vires ſuas
ad animarum pernitiem colligat? nonne cernis, quèd fodus
percuſſerint mundus, caro, & deæmon, & junctis viribus du-
rum nobis bellum inferant: bellum cruentum, terribile &
mortale, in quo quàm plurimi peccando concidunt victi?
bellum, in quo nonniſi rarò victoriam reportamus! bellum,
in quo pro ſummaâ rerum pugnatur, pro æternitate nimi-
rum vel gloriæ vel ponæ? Compareant ergo Prædicatores,
& ipſi quaſi tuba exaltent vocem ſuam, vocem pœnitentiæ &
ſalutis; pugnent pro Animabus Chriſti ſanguine redemptis:
bellum inferant peccato, mundo, carni, inferno, totique doæ-
monum potentiæ. Id agunt, dum, ubi, quando, & quomo-
do neceſſitas ac perſonarum conditio requirit, contra pecca-
ta detonant, ad eorundem deteſtationem & pœnitentiam
incitant, idque voce ceu tubæ, forti & planè liberrimâ. Vin
huſus rei exempla? V. P. Bodler Conc. 6.
Libertas P'æꝶ. VI. Quanta ſanctorum Prædicatorum contra vitia, & ad
Pregicel pœnitentiam eliciendam, in dicendo libertas! Taceo anti-
gquæ Legis Prophetas, quorum magnam & publicè & priva-

2

tium: Antiq. 1* 5 *—
Legis. * tim loquendi libertatem dum SS. Patres conſiderant, obſtu-

peſcunt, & quaſi in extaſin rapiuntur. Magnus & antiquus
Pater, Origenes, bom. 6. in c. I6. Exzech. Conſideranti mihi, inquit,
conſtantiam Erophetarum, miraculum ſubit, quomodo, verè creaentes
Deo magi, quäànm hominibus, contempſerint mortem, pericula, contume-
lias Admirabar Eſaiam & obſtupeſeebame Et S. Hieron. ſup. idem
6. 16. Ezech. Magnæ fidei, ait, & grandis audacia Prophetarum. ee
MVMU 2 is

—
eorum

dliumn hi

t peccat⸗
4
Lent d
mumn
utbe Nierd

Lvech. 6,¹

Uenimn
slbeniee

Ieckteris

nne ſannri
uhiple⸗ R.
1 17 5

Uuleosen
nokerodi⸗
Ma

Nen 1.

n Frni

fiianocenrice
rehebe

nisoſcen

Uinelee

hnerhtd
eituc Kcn
luut nnne
doblere

iſoiim

r.

1

Unmene iee

l

=☛

o=—=

m

crchm

.
NII

4

= =

4
”M
NR

dice

=

8
Zree
ulg

5*r1
. ter e,.

1.
done
Dpe
N

U e M

*1
00 (OCA.

Darmint
ehredte

1

enpenmmm 4
aſ 8
nguineſt

1

terno, unt

. 4

w
1

1
, ae
5

jcontri,

ms! I
lic⸗

Viterun

-

Pernitentia inculcanda, & agenda. 1212
bilis Daniel- &c. Magnus & Eſatas, &C. ſed non minor Ezxechiel- & C.
Res ex eorum ſcriptis in S. Scripturâ luculentiſſima eſt: idq;
non in alium finem, quam ut ad pœnitentiam, quam prædi-
cabant, peccatores, & Reges & Magiſtratus & populum ad-
ducerent, quô & fine Deus clemens & miſericors eos conſti-
tuit, ut minus perirent iidem errantes. V. Iai. I. 10. ubi in
ipsâ urbe Hieruſalem ad Principes & populum, ſuos loqui-
tur. Exech. 16. 4 v. 3. ſimiliter. Vid. Paciuch. in Jon. Lect. o. J. Z.
Taceo, inquam, Vet. Legis ſanctos Prophetas & Prædicato-
res, liberrimè contra vitia detonantes divino zelo. Omni-

um loco ſit mihi meus, hodierno Evangelio memoratus, S.

Joannes, prædicans pænitentiam, ad quam ut induceret, liber-
rimè invectus eſt in vitia & ſcelera cujusvis ſtatůs & condi-
tionis hominum, uti refertur Matth. 3. Marci I. Lucæ 3. IIIud au-

tem præ cæœteris efficax & notabile, quòd Divini honoris &

humanæ ſalutis zelo ardens, cum aliis Prophetis, ipſe plas

quam Propheta, non ſolùm liberè veritatem dixerit, ac turbas
& Phariſæos ſeverè reprehenderit, ſed etiam ipſum Regem“
dicendo Herodi: Non licet tibi habere uxorem Fratru tui Malth.z. S. Joannis B.
Marci 6. Iz. qui ſalutem eorum quærebat, quos ſic monebat, ait S. be.
4. Marci 6.17. qui ſa 4 Juos ſic . bertan lan⸗

ſti innocentiſſime, Vitæ periculum ſubis. Vitæ:? inquit illey ſcelera.

Malè me habet, unam tantummodo me habere; quèd ſiin-
finitas poſſiderem, omnes bono animo exponerem pro Do-

mini mei Lege; & ſi innumerabiles mortes pati deberem,.
ſemper in tali caſu dicerem: Non licet: Non licet“ Ergo proldeo decolla-
veritate & caſtitate victima cadit ſanctus Propheta. Kex de-tus: cur in

collavit goannem in carcere: Mat. I2a. Io. Hic Circumſtantiæ quæ Greere . non
III 10 c0 on⸗

dam obſervatu digniſſimæ. Cur in carcere? cur non in ipſo
Convivii loco, ubi & Crudelitas dominabatur, & Herodias

feleris ſui improbatoris, & veritatis præconis æſtu ac furo-

re muliebri: Non eſt ira, ſuper iram mulieri: Eoccli. 25. 22. ſan-
guinem ac necem ſitiebat: Teſte Senecaâ L. 5. de Conſol. Livio,

Lib. z39. & S. Hieronymo. Flaminius Proconſul cùm Placen-

. OoOOOO0 O 3 tiæ

.

Libertas ſan-

Auguſt. ſer. ſo. in novis ſermon. Sed adverte ſis, Præcurſor Chri- hendendo

* WOQO . =
1214 CoNcio LXIV. Pœnitentiæ Prædicatio mundo neceſſaria:
Vti factum tiæ in mensà eſſet, & fœmina quædam mundo dedita, ipfi as-
alicui ad mor- ſidens, quam ardenter adamabat, deſiderium, mortem alicu-
tem damnato. jus videndi, oſtenderet, aliquem ad mortem condemnatum
adduci juſſit, & ibi ante menſam capite plecti. Cur Hero-
dias & ejus filia non idipſum petunt? Nempe perterritæ e-
rant, quòd bene nòôſſent intrepidam & infuperabilem s. Jo.
annis libertatem, quà, ſi fuiſſet præſens ad necem licet, &
collum ſub enſe tenens etiam, altâ voce vociferaturus fuis-
hnia timeba- ſet: Nomlicet: Non licet: &c. Ita judicavit S. Chryſoſt. hom. 49.

tur ejus liber- 2n Matth. ubi ait: Nec poſtulat, ut coràm Pprodacatur, atq; interficia-
tas dicendi. -p.

jlam emortuo in diſco allato pronuntiat S Ambroſius: O au-
reum illud exangue, cujus ſententiam ferre non Poteras, conticeſcit, &
adhictimeture Eib. 3. Breviar. zo. Aug. Lect. 6. Sed & S. Hieron.
in Apolog. contra Ruſff. & Baronius A. Chr.33. Cornel. in Marci 6. 25.

referunt, quòd Herodias capiti illi ſacro variè illuſerit, & 15

S§. Lingua acu ſanétiſſimam linguam acu perforaverit: Caput verò non
perforata. permiſit ſimul cum corpore, quod Diſcipuli 8.oannis ſepe-

lierunt in Sebaſte Samariæ, ſepeliri; quia timebat, ne eidem
Caput cum uniretur, & de novo inciperet reprehendere & exclamare:
corpore non MNon licet“ Non licet; quapropter illud in ſecreto loco ſui Palatii

ſepultum; ſepeliri curavit, ut ſcribit Nicephorus L. . c. 9. inquiens: ℳ
ecukt? ,

ipſa Noannis reprehenſionem verita . conjungere id rurſms eliquo corpo-
rè timens, apud ſe, remotis arbitri in abſtruſiore Kegiæ loco ſepeliendum
duxit. Paciuch. cit. Lect. go. à G. 8. ubi multa. MB
VII. Omiſſis hanc in rem pluribus aliis è Scripturà ſactà,

Hiſtoriâ Eccleſ. &c. Duo hic ſeſe documenta apertè inge

runt: imprimis quâà libertate (cum grano ſalis, & cum
diſcretione; Paciuchel. Ledt. vo. J. 5. de qua S. ſidorus ait: Quid-

Libertas Con sſer=, vitium eſt⸗ virtus enim indiſereta Ppro vitio reputatur. Et
cionatoris S. Bern. ſap. Cant. Tolle hane, & vitium virtus erit.) Sacer Eccle-
non ægrefe- ſiaſtes contra vitia, pœnitentiam prædicare debeat: Dein
randa: cur? .

Neq, enim etiam ad mortem euntis libertatem Ferre potuiſſet, ſed
ewhorruiſſet, etiam dum necaretur, vocem illins. Certè de capite

quàm

—
ni
KCpartea
ne tenen
anina

Pnumn peun

oaltonemt
Deiſodteo
Eytndinhs
ns, mlere
Uhebet.one

octhiz ⸗
Wn lren

Ctegnek⸗

s onbs

Usinunt

14

lendl, ii

lenteg

„
c S ed. Mſilt
gist lones cuem ddſeretione feceri, virtns eſt; quidquid ſine diſeretione h

i- .

4
acuran
7
eel ginen
0 ale ll
,f 1
,
nceretan⸗
N
ſen⸗
7 1
N 5
C.,. ſae .
iseKt
6.
penti
Po Aig
16ee
Mauu
. 9 N
/N
Ne N

Penitentia inculcanda, & agenda. 1215

quam id in illo à nemine penitus ægreferendum ſit, cum

Dei juſſa & partes fidelis Miniſtri Verbi Dei impleat, ad quod

graviſſimè tenetur, & unicus ſcopus ſit & eſſe deèbeat Dei
honor & animarum ſalus. Certè (ut & illud adhuc addam
dictis nam. præced.) miſerrimè, qui tam ſalutarem S. Joannis

admonitionem rejecerunt, periere; Herodes hic Antipas,

VItio Dei in

juſto Dei judicio, Dignitate Tetrarchicâ Regiâque exutus, Paptiſticidas.

relegatus in Hispaniam, nocte dieque conſcientiæ flagris ve-
xatus, miſerè obiit. o. Canr. Dieteric. Breviar. hiſtor. f. 68. Vel,

ut habet Cornel. in Marci 6 25. f. ygr. ex Joſepho L. 15. & Lucio
Dextro in Chron. ad A. C. 34. Herodes victus ab Aretaâ, Rege A-

rabum, ſocero ſuo, deinde cum Herodiade Pellice inceſtâ,
idque agente & accuſante eum Agrippaâ fratre Herodiadis,

bonis omnibus ſpoliatus à Cajo Calig. Imper. totâ Judæ4

pulſus, primùm Lugdunum ad Gallias, deinde Herdæ in Hi-
ſpanià exul, ibi infeliciter moritur: Herodias verèò ſaltans
ſuper Sicorim flumen Herdæ concretum, ſubmerſa miſera-
biliter periit. Porrè Filiæ Saltatrici caput per glaciem am-

putatum, in ipsâ glacie ſaltitavit: ut refert Nicephorus L. 1.

. 20. Hanc poenam ſapiens rerum æſtimator, non tam ſimul-
tati cum Agrippã, & quaſi proditioni, ſed iniquæ in Joan-

nem ſententiæ, ac contemptui Chriſti Servatoris tribuat,

ait Ludov. Aurel. Peruſinus in Compendio Baronii A. C. 40. O

quäm rectiùs benignaâ aure in ſuam ſalutem, & cum pœni-
tentiâ, admiſiſſet ea verba: Non licet tibi- & c. Adeo pericu- Peœnæ fepel⸗
loſiſſimum eſt rejicere præcones veræ Fidei, virtutis & poœ-lentium Præ-
nitentiæ! Clariſſimi textus Scripturæ. Matth. 21. 43. UMleo dicodicationem:
vobis, quia auferetur à vobi, Chriſtum ejusque doctrinam re-Judæorum.

pellentibus, regnum Dei, & dabitur Genti facienti fruöétus ejus;

dignos ſcil. regno Dei. Sic de Jeruſalem excisà ait S. Hilarius

Ep. in Mat. Cap. 27. Haxc lapidati, fugatis, peremptis Apoſtolu, fame,
bello, captivitate conſumpta eſt: ac tum fuit digna non eſſé, cum ejeltis
Prædicatoribus Chriſti, indignam Dei predicatione ſe præbuit. Breviar.

9. Jept. Lect, 9. Sit Actor. 13. 4 Judæis conſtanter Paulus & er⸗
́MU nabas

1216 CoNcio LXIV. Pœnitentiæ Prædicatio mundo receſaria:
nabas dixerunt Eobi oportebat primum loqui Eerbum Dei; ſed quo-
niam repelliti illud, & indignor vos judicats, & facitis ſpernen-
do & blasphemando Chriſti fidem, vitæ æternæ, ecce converti-

Chriſtiano- mar ad Gentas Idem apud Catholicos verum fuiſſe, demon- il-
rum Sœculo ſtravit præteritum Sœcuhum, qué veræ Fidei Prædicatio,

Priori. cuùm à Catholicis in fide languidis, in vitiis ſtertentibus, ni-

hil de pornitentia & placando Numine (in quo pars magna

Fidei noſtræ conſiſtit) anxiis, non reciperetur, ad Gentes al-
terius Orbis migravit, in pœnam hinc ablata, ut plurimis
etiamnum locis in hisce partibus ea exulet. Vide hujus exem-
pPlar in judæis indurantibus cervicem ſnuam, & nolentibus
audire Deum per Prophetas centem: Kevertimini à viis ve-
ſeris W *& exinde in graviſſima ſcelera prolapſis, à Deo
juſtiſſimè projectis, & punitis: 4. Reg.Iz. àv. 13. Idem in ge-

nere & in particulari fit planè iis, qui egentes pœnitentiâ,

hanc ejusque prædicationem rejiciunt, fugiunt, contem-
nunt. V. Horin. Rom. de Hæreſ. Li. I. C. y. n. I. f. 20. Conc. 6: num. f.
& Conc. 6.
Ergo mundo VIII. Ergo: Mundus ſceleratus eſt: ergo, ne pereat,
ſcelerato præ- eget poni tentiaâ, quæ unicum peccatori ſalutis remedium eſt
dicanda ſeriò
Pnitentia, &
per minas.

45. F. 12. G cato gravi decretas, jacturam omnium Coœli bonorum, al
L. So. §. 9. exemplis eorum, quos peccantes ſeveriſſime, juxtà & juſtis:
G&10. ſimè punivit Deus, quorum plurima & graviſſima in facris

Mundus ter — „ —V ,,
nS aginis conti r: Ergo Ponitentia prædicanda, 1
ſceleratiſſi- P28 cinentu 80 rentia Pracicandäd: ſ

mus: Conc. 4 9.

nes pœnit. nitentes: Et vel pæœna terreat, quorpræmia non invitant, ait S. Greg.
Conc. 2. n. 4. Hom. II. in Evang

Conc. 4
amott

. 4

Ubrohher⸗
, exahern
Ilin tili⸗

Uullieriſen

ergo poenitentiam ut agat, commonendus eſt edocendus,
Paciuch. Leci. Vitatem, fœditatem, effectus, iram Dei, poenas ternas pec-

verbis gravibus, ponderoſis, ſeriis, terrentibus, comminan-
„. 7. habuit à tibus, ut jcſti non extendant ad iniquitatem manus ſuas“ Pſal.- 124., Ut
Deo præco- impii, ſeveritate judiciorum ac Iræ Dei territi, ſapiant po.
N

. jPrædicator vehementer debet animam excitare, alt
de Nos Elià S. Thomas, terrendo per comminationem, quia non pauci ſant, qui plas 2
F. e· /. inducuntur ad bonum timore pænæ, quam Prædicatore minantur, quamn

—
NelMe 49
eni Clerte
Ubesblnds

zitungenei

(obnkei
ſYfee Mernd

betomsC
Poally ponun
Niernyepen
ercresto pe

Untenreoke

4
1Cnhnngont
Mlris inch
1hndo)ita

1

hmn begn

un PPPeonifenkia inculcanda, & agenlla.. 1217
nal amore gloriæ. Ap. Paciuch. L. yo. F. 9. n. 28. f. oz6. Ergo Prædicato-
thi res ſerii & terrentes non fugiendi; libenter audiendi, præ
omnibus blandis, adulantibus, per lepores & nugas, cum innn-
HE juriaâ Verbi Dei, ad riſum moventibus: ulcus peccatorum Dei gratia,
Huh non ritè tangentibus, ne doleat, aut offendatur, animo æger: habere Con-
Im de quo plura Paciuch. cit. Lect. vo. F. 9. & Io. Staplet. hac Domin. leveros p .
E g. 3. a f.9l. Meritò pro magno Dei beneficio habendum eſt, ſi na, carere il-
mE habeamus Concionatores, qui errores noſtros ſincerè nobis lis. Sup. n. 4.
m ob oculos ponunt, & liberè, imò neceſſitate id exigente, V. n. 4. fine.
mascriter nos reprehendunt: econtra magna pœna Dei, ſi Con-
unMESE cionatores nos peccantes non corrigant, ſed palpent, lau-
us dent, résque proferant, quæ delectant, canes muti & C. Iſai. 56.70.
umes non compungunt: Sanè parum prodeſt, plùs nocet, ſicut
Confeſſarius indulgens & lenis (de quô hiſtor. terrib. infra
nki Conc. 69. n. 10.) ita & Concionator. Eru mutus, ait Deus ad Eze-
uuns chielem Prophetam, nec quaſi vir objurgans, quia domus peccatis
fuis me, exaſzerans eſt. c. 3. V. 26. J. d. ait S. Gregor. hom. I7. in
Ervang. Idcirco tibi Præadicationi ſermo tollitur, quia, dum me in ſuis
m eM ackibus plebs exaſperat, non eſt digna, cui exhortatio veritatis fiat. Et
8. Hieron. Ex quo, ait, perſpicuum eſt, ubi multitudo fuerit peccato-
rum, indignos eſſe peccanter, qui à Domino corrigantur. Prophetarum
Alentium, ſignum eſt iræ Dei, docet S. Chryſoſt. hom. g. in Iai. 6.
Econtra ex cit. verbi Exech. 3. 26. infert S. Gregor. hom. 12. in
Erech. Magna omnipotenti Dei eſt gratia, quum iniquè agentibus, du-
irt rus 4 Doctoribus ſermo increpationi profertur. Cornel. in cit. L. Exech.
Paciuch. cit. L. zo. J. Io. init. Vid. Eccle. 3. 1I1. Agnoſce ergo gra-
tiam Dei, cùm per ejus Prædicatores corriperis: eâ utere in
tuam emendationem & ſalutem: tibi dicta „crede, te tange-
re, & non alios, ut ſolet eſſe erroneum planè & noxium ju-
dicium, qué credimus & dicimus, hos & illos Concione tan:.
gi, cùm nos maximè hac cdrrectione ſanéctà egemus. Sed Frivolæ excu-
G zis: Neque Concionator meus innocentiaâ & auſteritate vi-ſationes.
n teæ, neq; zelo ac fervore S. Joannes eſt, aut Propheta. Sed ne- V. Couc. ſj.
. , que ego tantus peccator, aut ipſa Communitas, locus, civi- . 7 bovr. 6.
N.. Mecht! de Jud. extr. Pp pp pp P tas,

N . B

1218 CoNcio LXIV. Poœnitentie Prædicatio mundo neceſſaria:
tas, cui ita rigidè pornitentia inculcanda ſit, cum hæc virtus

ex ſuppoſitione, ſi peccatum eſt ſcilicet, ſit, & agi debeat.
Haæc & plura talia paſſim objiciuntur. (Vid. ſupra C. 6z. n. 5.)

Ad quæ facilis eſt reſponſio; in Concionatore denique non
perſonam, ſed munus attendendum eſſe: Matth. 23. 2. Luc

to. 16. Tu verò vel es peccator! & correctionem patienter,

imdò lubenter admitte, in tuam ſalutem: vel non es tantus

peccator! ergo ut & ne fias talis. Sacer Eccleſiaſtes nemi-

neunm temerè judicat, generatim loquitur, inque peccata de.
tonat, vel in medicinam, vel in præſervationem. Quis ab.

neget, (etſi & Catholici uno loco virtuoſiores, alio ſcelera.

V. Cone. 6. tiores ſint; uti & uno plures ſalventur, alio plures damnen-
mnum. B6. tur) ubique tamen, & plures eſſe, qui vel peccaàrunt, vel in
peccato ſunt; omnes, qui peccare poſſint? Omnes certè ſeſe

pro peccatoribus maximis habere poſſunt: & meritèò ha- Etumblrurn

bent; id quod fecit S. Franciſcus Seraphicus. Zacob. March.
Hort. Faſt. f. Iz. Zoann. Bodler S§. J. Conc. 98. Ergo Prædicationem
Ponitentiæ mundo ſcelerato, tibi, & cuivis tam neceſſa-.

riam, utilémque, utut ſæpè terrentem & gravem, ne re-

Sed ad Concluſionem, Cihdure, Dec

Eigutet, K

ſpuas, ſi te & ſalutem tuam ames.
quæ ſit Hiſtoria.

Prophetiæ dono, ingentibusq; ſigni & prodigiu à Deo exornatus, ades
uAt longè⅜ latöa, celebrior ejus ſe fama diſfuderit. Brev. K. 1z. Mart. Lelt,2.
