ad pœnitendum, aut cum ſingulari virtute agendum, gratiâ,

enlmn
I

UUliunbis

peccati merito, etianz in alii cadat: verba ſunt S. Gregorii L. 2r.

Cave, 3

Ge, ne titt

(C Mari

e von

Eadaron,
jemun: M.

dinfve
turun⸗

u k0 i
Ubenet

1

ſechewen

—

(M here
tubuit

(cias
Cterchnin

lennihe

gutn
1Cane

—

s Lu
quàm qui lapſus congrnuam pænitentiam egerit. Quod vel maxi-
mè in peccato carnis verum eſt. Calamat. in dentent. E. Peccatum-

ſapnnse
urde

Aluolos

lilt ir
rem!

lltetn

bu i

Mortem && udicium Dei aggravans maximè. 88 3

(æ, ne 4itubes, mandataäaz, frangas: Juin potins Deo Egratias reſer, tibi
haeug ibereiſe erree

V. A Simili: S. Iſaias peccatores tempeſtuoſo atque tur. Simile à Maa

tunNun. bato Mari comparat. Inpii autem quaſi mare fervens; qlòd qui. ri: cujus

MN

⸗
„

1

guiblont
Enpecon.
cem reln
cilokan
tenm
Z
ter Loisſ,
oulbe
Muhmu,
Auqh
At gnn
Gregai.
u d
luu,
Chrent B
Ve8ÜNR
NöNeng
NieiH
es nH
AH

—

deeue 8

iin Da.

9,

1 1,
hotrene

cſcere non poteſt Iäa. 5z. 20, ſCilicet ventis & fluctibus agitatum æſtus, motus,
& jactatum. Vnde Vatablus vertit: Inpie autem inſtar Eurip

Huxus, reflu-
fremunt- Mare enim, cùm in arcto ſtringitur, uti fit in Euri- us mitabiles

Aα à 11014 iz Sie 1 1f. cU af — .
po, in fuctus intumeſcit. Sic impii, cum perpetuo æſtu CU-Euripus quis?
piditatum & afflatu deemonum agirentur⸗ quieſcere neque-—

unt, ſed inſtar Euripi & Maris fluctuantis perpetuò, jactan-

tur. Cornel. Euripus ſepties per diem fluit & refuit, ideoque
in perpetuâ eſt agitatione & motu, magno Naturæ ſecreto,

quod penetrare nequivit Ariſtoteles, de quòô dicitur: BEuri-

pus habet Ariſtotelem, non Ariſtoteles Euripum. Euripus hic Chal-
cidicus & Euboicus, Sretto di Negroponte, anguſtia maris eſt
inter Achaiam & Eubæam tanta, ut illa huic ad Chalcidem
urbem Negropont ponte jungatur: éſtque hic fluxus refluxus-
que maris per diem & noétem ſeptenus, tanti impetus, ut
navigia repugnantibus etiam ventis ſecum rapiat. Vid. Le-

xicon. Geograph. & Diélionar. Geogr. V. Euripus. Sic impii ſuis cu-

piditatibus ſibi & ſecum rapiunt mundana omnia: Sapient.2.

4 v. 6. Inpii quaſi mare fervens, aut æſtuans. Eſtus dicitur mo- Æ.ſtus maris,

tus maris, quò exundans fluit, & exactà periodo reffuit, ha- quid ſit? &

. 5* .

5 . .1* . ⸗ „ * J
bétque magnam admirabilitatem, ut Ciceroni Res divina vi- dl:⸗

ſa ſit, L. 3ʒ. de Nat. Varii autem ſunt æſtus ſeu reciprocationes

maris. Euripus ut dictum, ſeptenos quotidie æſtus patitur.

Oceanus duodenis horis recedit, totidem deinceps accedit.

Plura de his mirabilia Amor Increatus L. I. c. I. Sect. 9. JF. 3. F. 82.

Majolus to. I. Colloq. Io. F. 1,5. Verè&: Mirabile elatione maris mi- Ex mari ter-

rabilis in altis dominus Pſalmo 92. V. Pſal. Iob. 23. Hæc quidem adror.

timorem ſui hominibus incutiendum operatur Deus. Vnde

Job. 31. 23. quaſi tumentes ſuper me flalétus tinni, Verum hanc in-
entem aquarum molem, ſicut cætera omnia ſuis Naturæ
inis à ſimmo omnium opifice,
Ixrtt tt 2 non

legibus, ita ſuis includi term

Mari termi-non minùs admirandum Dei opus eſt, quod hic loci præſer-

nos poſuit

884 Coxcio XLIX. Aenſura Peccatorum impleta:

tim in conſiderationem venit, quéôdque obſervo. Intume-

Deus, ubi ſcit mare, æſtuat, fremit, fervet, ſepties, ſexies, ſemel de die,

confringat

rumentes flu-

Aus ſuos.

Termini ma-ſapientiſſimi ac præpotentis Conditoris: ait Pineda. Ter-

minum ſuum, & legem ponebat aquis, ne tranirent fines ſuos. Proverb. g.

29. Majol. f. 1y9. Vbi extraordinariæ maris exundationes à
Deo immiſſæ in vindictam ſcelerum. Et Deus ipſe ad jo-

bum: Quis concluſit oſtiis mare? Circumdedi illad terminn mei, &
poſui velctem & oſtias & Aixio usq, huc venies; & non procedes am.

plius; & hic confringer tumentes fiattus tuos. Yob. 35. 5. Io. & II. Hæc

ſæpiuùs, aut non ita ſœæpè. Nihil ſine Deo, eôque continente
terminis ſuis mare, quos egredi nequit. Zerminum poſaiſti,
gquem non transgredientir. Pſal. Io3. 9. Duando circumdabat mari ter.

—
ltes,

non ſunt Maris Naturæ fortuitæ & vagantis ſine conſilio, ſed

ris, qui? mini maris ſunt montes altiſſimi, firmiſſimi, ſed &, (quæ no-

Etiam Arena. rabilia ſunt) ipſæ arenæ maris; quibus obſectis ſuperbiam
maris confringit Deus, ejusque impetus, efficiens, ut conci-
tatiſſimi flutus in ſeipſis debilitentur & frangantur; & quam-

Applicatio ad VI. Lupii quaſi velervez ai. pz. 20. quod Nuieſcore non ho⸗
. ,

vis in ipſo littore incredibiliter efferantur, ſuperbiant, intu-
meſcant: at præceptum ſemel conſtitutum non violent, nec

ultra præſcriptos limites procedant. Per S. Jeremiam Deus

c. y. V. 27. & 22. Audi popule ſtulte. Me non zimebitu, & à facie med
non dolebita? non pœnitebitis? Oui poſus arenam terminum mari,
tam validus, ut arenâ, re exiguàâ & infirm, quaſi muro, to-

tum mare, omnésque ejus fluctus coërceam. Et commove-
buntur, & non poterunt prævalere termino & littori ſuo, & in-
tumeſcent fiadtus ejur, & non transibunt illad. Cornel-hic. Vig huc ve-

nier, hic confringes tumentes flubtus tuos. Job. 25. 11.

teſt. S. Hieron. expen ns impiorum ſtatum „dum in uis

iniquitatibus viventes, ſuis ſervientes concupiſcentiis, ſua
erxplentes deſideria, felices ſe putant, & vitam agere tran-
quillam: Tranquillitas iſta tempeſtas eſt, inquit, in cit. Iſai. pz. Ca-
lamat. Quaadrag. Diſc. 2. f. 25. Fluctus feri maris commoti vehe-

tes,

untcu ſi
(ced dslbi

PCoNen
Nek he.
GiDens
ſenti ſvos

(Aor, innn
Kumwem
emmri. Cen

ler kuit,

can ſin
uncktene

Nore
Hotezint

ſmitiſn
inais
IUmn e
ulet fudi
(hdhll

4 Nrei

—

eitecten
Wut/t

Whitions

fumK

bi,gun

Uet nobi
Gama
ven
N lon
(ies

Er
—
hanretet.

1

N ENrr.

e Nre.

tundtins
USie
mus mi

Fteeli

1.II. E

Eecondlet.
Pineca

cNe.
öyeim

Ens,mN

DE
pektunin.

DDRenete
telinin
Gi

ing

mo
NRn
i ſuo,*

iſinn
Cuntt

iſeni,

et

— =
— S= =

1i

mmmint

=

Sn

ſcenti, ſuos conſtituit numeros, & terminos.

met nobis conſtat eôque perfrequenti, exilem nonnullis,

Mortem & Tudicium Dei aggravans maximbd. 885

mentes, vocat S. Judas Epiſt. ſuæ v. 13. deſpumanter ſuas . n, Fußi-
nes, ebullientes, ejicientésque delictorum fuorum ſordes,

fœces, & dedecora: Intellige: Verba pudenda, blasphema,

hæretica, ſuperba, contumelioſa: pudenda opera, ſacrilegia,

crapulas, libidines. V. Cornel. hic. Hic ſtatus impiorum, & ma-
læ Conſcientiæ eſt: hi fluctus, ceu feri Maris. Sed quod

meæ hic potiſſimum intentionis eſt: hapii quafi mare fervens,

cui Deus variè variis locis æſtuanti, tumultuanti, intume-
Superbit pec-

.

Deus tumi-

cator, intumeſcit ſæpè in cœlum usque, audax, & minax dum peccato-

verteru. Geneſ. 3. 19. Terra & Cinu.

cata ſua, impietatém & libidinem ſuam longè latèque, in lo-

(cùm memor originis & finis ſui: Palvu æ, & in pulverem re-rem coërcet,
Eccli. to. 9. Cauſam non habe-ceu mare,

ret: Fluit, reffuitque, æſtuat, iterando, accumulando pec lis, conſlitu.

tis illi termi-

cum & tempus, multos ſibi & Kolupearibus ſuis promittens nis vitæ &

annos, protendere tentans, ſicut

lurxuria noſtra, inquiunt a. 2. àv. g. Sed en peccator! quèusq;
iſta? quoties? & quamdiu? Præfixit Deus ſceleribus tuis ter-
minum: Veqg buc venie, & non procedes amplius; & hic confringes
tumentes flultus tuos & quidem in arenâ & pulvere: dum ſta-

tuto tibi loco, & temporis momento moriendum eſt, juxta
Dei decretum: forſan hodie: Sulte, hac nocte animam tuam re-
petunt à te: Lucæ 12. 20. Hic voluptatum tuarum, libidinis,
ambitionis honorum, avaritiæ divitiarum terminus & finis

eſt. Præfixit Deus peccatis tuis certam menſuram, nume-
rum: & quem illum? hoc enimverò ignoramus, quæ, qui-
bus, quàm ampla ſit à Deo conſtituta; nec niſi eventu ipſo-

ſuos terris intentans. Nullum pratum ſit, quod non pertranſeÄat

Ignoramus,

quanta à Deo
conſtituta ſit
menſura pec-

arctam & brevem definiri, aliis econtrà peramplam; dum & atο cui.
delinquentium numero quosdam videmus repentina, alios
verò nonniſi diu dilatâ, ac ſerà morte, occupari: interim
Deum longanimem eſſe, diuque expectare ad pœnitentiam.
Quoties peccabo, inquis, ut pœnitere adhuc poſſim? e

Tt⸗ tt 3

libet: varia.

884% Coxcio XLIX. Aenſura Peccatorum impleta:
eonſaliarius ejms Ffuöt Dei Conſiliorum Æ Judiciorum gnarus?
Ab exemplis Ha. go. 13. Ante Diluvium impiis indulſit Deus ſingulariter
Diluvii.
Sodomorum. Præçonem illis dedit. ſapra Conc. 2. n. 2. Pro Sodomis orantem
Pharaonis. Abrahamum audiit Deus ſexies. Geneſ.15. à v. 23. Pharaoni &

FTPgypto quatuordecim Monitores miſit, per totidem pla-
gas, quibus induratus ſceleſtiſſimè animus: Neſcio Dominum

Ewod. p. 2. omnem ſuperbiæ tumorem in Mari Rubro cum
Ifraélis.

gentibus novies pepercit Deus: ſed dein: 7. entaverunt me jam
Per decem vices, nec obedierunt vocè meæ, non videbunt terram, pro

gud juravi Patribus eorum; nec quuquam ex illa, qui detraxit mihi,
Angelorum ztuebitur eam. Numer. 1I4. 22. & 2. V. Cornel. h. l. Quis lapſum
& primorum unicum Angelorum, & quidem cogitationis, ac repentè con.
Parentum. ſecutam eorum ruinam, ignorat? Quis primorum Paren-

tum, & unicum rurſus, & breviſſimum ſcelus neſcit, è ve-
ſtigio prolixiſſimà in poſteros ponâ mulctatum? Judicia Dei

occulta & tremenda, quæ noli judicare, ſi non vis errare, ut in
g. Tr. 26. zn JQoan. Quin & denique non tantum
imoratè vi-neq, adjicias peccatum ſaper peccatum, &. depropitiato peccato noli eſſe
Iline metur Eccli. y. y.. ſed ubi lapſus es, ponitentiam age, & in
hac perſevera; ne iram Dei & vindictam in te concites &
menſuram peccatorum tuorum impleas, etiam minuùs graviter,
Semei ob no- quàm antè, relapſus ſemel adhuc :cujus manifeſtus typus
vum minus eſt Semei, Davidi maledicens: 2. Keg. I6. à v. y. obtentã etiaim

ſimili ait S. Aug

vendum.

delictum pu-

nitti venià z. Reg. 19. ob novum, priori levius, delictum, capite

luens. 3. Keg. 2, 9. & à v. 36. Vid. Saint Jure cit. ſebt. 3. f. 705. Dre-
wel. tom. 2. in Davide cap, 2z. & in salomene cap. 9. J. I. Paciuch.
Lest. 2J. ”MM = = =ðèYDBWUN

VII. Vt verò hæcce, de peccatorum menſura , & malitiö

conſummatà, hactenus dicta, non in deſtrultionem accipi pos.
ſint, ſed in ædificationem ſint, ea ſano & bono ſenſu intelligi

debent:

adhuc centum annos, quibus Noëmum, d ſtitiæ & Pænitenti-
em mniſin-
eccatO
küulbht
mngere d

vitâà poſuit, ad inferos demerſus: Exodi . nsq, ad c. 1I4. Iſraëli-
tis, ex Egypti ſervitute clementiſſimè liberatis, in deſerto
ad Terram Promiſſam, quæ Typus erat Regni cœlorum, per-

7

Alemper
ſate (O

(Pbhent:

. hanc
Pronet
11 A
Doxget
ErN
cünmcun

fellibus,

wo, &
laKe.
reli
ſgwet
nleadc
emnn.
nnesnon

N

Mehdent

Ron 4
iconeeg,.
ſim ch
(Aan
PNS.

tſcei

hlei
ns Per
lä tan
enconle

=☛,

— =

. Urom!

4 Alortem &s ſudicium Dei aAggra vans maximbd. 887
mug debent: & obſervanda quædam: Nemini deſperandum eſt, Nemini de-
g ſed ſemper optimè confidendum de infinitâ planè, Dei Bo- ſperandam.
Snsi, nitate (quæ non vult mortem peccatoris, Ezech. 33. II. & Rationes, &
Wu nonniſi invita, volentem, quia liberè graviter peccantem, & Media.
Hhit in peccato finaliter perſeverantem, damnat; etſi in hane
En præſumptuosè peccari non debeat) utut videatur ſibi at-
, tingere & numero & magnitudine peccatorumn ſuorum menſa-
ihimn ram. hanc autem attigiſſe, nemo ſcire poteſt. Cùm infſu-
nk per non detur peccatum de facto irremiſſibile: ſapra Conc. 69.
t, dem n. S. Sed & nulli hominum Viatori, dum vivit & ſpirat,
el Deus neget ad ſalutem ſuam auxilium ſufficiens, cui ſi co- Auxilium
nemig oper ari velit . ſalutem ſuam operari poſſit, &— conſequi : eO ſu ſn ci ens
e etiam caſu, qué peccatori, ex peſſimis & ſummè pravis af- quivis habet.
d fectibus, moraliter impoſſibile ſit, retractare efficaciter ſuo
Cslyin modo, & deteſtari peccatum ( quòè ſenſu intelligendi Scri-
Cpemdn ptura, & PP. dum aſſerunt, homines peccarores deſpici, de-
munba ſtitui, derelinqui, obdurari) ſaltem vires illi dentur ad aliud
ier v. g. Præœceptum implendum, vel orandum; unde movea-
Ubdulmi tur Deus ad danda dein auxilia majora, & ad immediatè poœe-
GmeIh nitendum. Sane Scriptura, Concilia & PP. univerſaliter
enduun Omnes homines ad pœnitentiam dum excitant, dum aſſe-
runt, univerſaliter omnes invitari à Chriſto, aut dum com-

maui mendant univerſalem erga omnes Dei curam & ſolicitudi-
is nem, ad ſalutem quantùm attinet, hoc ipſo aſtruunt, homi-
nnmeg, ni concedi à Deo auxilia ſufficientia ad ſalutem ad pœni-
u tentiam; côm ſine his & illa fruſtranea eſſent, nec homo
etien quidquam poſſet. Idque negare, ſi non erroneum eſt, ut
n Vvult Z. Thomas Parte 3.4. 56. a. J. ſaltem minuùs conſentaneum
1,tAN eſt fidei, pietati & ſuaviſſimæ Dei Providentiæ, ut ait Suar.
Vngde & ipſe Antichriſtus certiſſimò, at ſuâ libertate, futurus Ftiam ipfe
fllius perditionis, & omnium hominum fſceleratiſſimus, Antichriſtus.
Z gratià tamen non deſtituetur ſufficiente, quà, ſi vellet, ſalu-
e tem conſequi poſſet „ & ab inferno immunis eſſe: etſi hoc
futurum non ſit, quia non volet Antichriſtus. Quòd ſi Scri-
Ptura

883 CoxNciO XLIX. Aenſura Peccatorum impleta:
. prtura dicat, aliqua peccata eſſe ad mortem, pro quibus horta-
Reſpondetur tur S. Joannes, uat non roget quis. I. Jo. y. 16. de quò multa Cor-

Scripturæ, di- nel. hoc L. vel impoſſibile eſſe, ut quis pœnitere poſſit, ut ait
Apoſtolus Hebr. 6. 4. Impoſſibile eſſe, ut lapſi poſt Baptismum

centi, eſſe

peccata ad AnrE ariraent; — u
mortem: non Teparentur ad pœnitentiam. Vel eſſe peccata, quæ nec in
yemittenda: hoc, nec in futuro ſæculo remittantur: ut Blasphemia in

V. Conc. 7vo. Spiritum Sanétum: Matth. 12. 31. 32. intelligendum eſt, non

u. g. C.6g. n. 5. de impotenti, ſed ingenti difficultate pœnitendi, quam
de Peccato ir-non tantuùm communis modus loquendi, d uſitata etiam

remiſſibili. S. Scripturæ phraſis impoſſibilitatis nomine explicat: ſic
. Sapient. 1I2. 1o. & 20. ubi de Chananæorum malitiâ dicitur, tan.
ti.ruam eam fuiſſe , ut non potuerit mutari cogitatio eorum in cternum .
& tamen ibidem dicitur etiam, Deum dediſſe eis locum &

Vulnera ad tempus, per quæ poſſent mutari à malitiâ ſua. Sic ea vul-

mortem, quæ nera dicuntur ad mortem, quibus nulla ſpes ſanitatis ſuper-

eſt: etſi ea de ſe curari poſſent. De quibus plura Theologi,

Scripturiſtæ, & Controverſiſtæ. S. Thomas p. 3. q. g6. art. I. M. .

P. Jo. B. V eiſs de Pœnit. Diſ. 3. S. 1. Sabſ. I. totâä. Bellarmin. To. 4. Con-

trov. L. 2. 4 Cap. I. & à f. 17. Becanuse Operum to. 2. ſeu Opuſcul. to. ..
ie. 9. cap. 4. d f. g70. de Gratia ſuſfic. ubi & Concl. I. 2. & 3. Deum
dare gratiam ſufficientem etiam reprobis; etiam induratis
& excoœcatis: etiam Gentilibus, qui nihil unquam de Chriſto

audierunt; quà ſalvari poſſent, ſi vellent.

NX

Adhortat: dine & numero peccatorum rea, deſpera nunquam; cum &
non detur peccatum, quod per pœnitentiam deleri non pos-
utatur medus ſit, & quod non deſit auxilium & gratia ſufficiens: ergo per

ad Peccato-
rem, ut ſeriò

ad ſalutem te, & in tui libertate arbitrii ſtat, num ſalvari velis, Vel
utilibus: qui- damnari: utique prius voles? Sed ſeriò expende, quantùm
bus?
non ita temerè, quia liberè, rejiciendæ; tuo enim ſolius
damno res agitur: quantùm debeas media illa, quibus ad

miſericordiam inflectas Deum, non ita negligere. Securis ad

radicem ponenaa, non joco, ſed ſerid agendum eſt. Quantùm,
HZ te

te, peccatis implicatam, oporteat memorem eſſe ſalutis tuæ,

——
—

Ehumili

Eenendl,

ete udit

is, terri⸗

Kinobti
elantes,

unt bi⸗
Utio; por
Emorten,

em reloo

nder gt⸗
meKi

Mrtere,t
Rudl Hn

ee mtorg

lenco
tenibi⸗
Deii ltre

aoen

frun er
krris t⸗

hompe⸗

(etoth,
lerine 2
ſug ſirt
indrce

lee hhe

r, fal⸗ Ller
Ulde util
Uatlas De

le, uh/

Uhor

us ſen

ccc4 Aortem Gudicium Dei aggra vans mawime. 989
b, te humiliari, ad centrum terræ usque, ſub potenti manu Dei

H tremenda, conſtanti prece exorare ejus miſericordiam; me-
tuere Judicia ejus, qui in conſilis ſuis, juſti ſſimis & profundis-
Min ſimis, terribilis eſt ſuper filios hominum, Pſal. 65. y. Omnium maxi- Peccata ad
mé in obſtinaté & impudenter peccantes, in peccato perſe- mortem, quæ:
N verantes, & committentes talia peccata, quæ præcit. I. Yo. y. 76. Vid. Conc. 67.
undn ſunt & dicuntur ad mortem, uti ſunt: impœnitentia; obſti⸗ n. :.
ti u natio; propoſitum perſeverandi in peccato quolibet usque
m ad mortem, & quodvis graviſſimum, quod ob ſui enormi-
enlu tatem vel conſi uetudinem, &ũ malitiam, ſuxta legem commu-
dcimn nem, per gratiam, quam Deus ordinariè dare ſolet, eſt quaſi
ed immedicabile, incorrigibile & inſanabile. Cernel- ibidem. Eum
esen metuere, qui poteſt & animam & corpus perdere ingehennam. Matth.
en Lo. 25. En media, quibus utaris, ut Deum propitium, ab eo- Cultus SS. &
miie. due majores, reſurgendi & pœnitendi, gratias accipias: uti Bmæ V. ſalu-

ralei eſt Cultus conſtans & ſincera devotio ad Sanctos Patronos, tis Ghrinendæ
G de quibus ſapraà Conc. yé. anteque omnes ad tremendi Judicis Alum.

Divini Matrem Virginem, Cujus tanta in Eccleſià Dei noſci-
d tur eſſe potentia, à Filio liberaliſſimè & copioſiſſimè conces-
ſa, ut & peccatores deſperatiſſimi, jamjam, de ſe, impletâ
emütei ſuorum peccatorum menſurdà, & conſummata malitia, non in

h extremis tantùm, ſed & poſt mortem, & ab ipſis Inferis, jam
horum poœnas paſſi, ſuſpensâà ultimâ judicis Sententiã de-
etn cretoriâ, ad vitam revocati, pœnitendo ſalutem conſecuti
uni1 fuerint. V. Conc. z2. 2. 6. . Conc. 22. u. 9. Conc. 77. ni m. .âu7r.
img Aliud falutis & pœnitentiæ obtinendæ medium: Operum Opera miſe⸗
E Ah miſericordiæ exercitatio in hac vit4 in futura enim, Nec Fi- xicordiæ.
ie R der, cα oe miſericordiæ eripient à pœëna æterna eos, qui cum peccato
n 0, tali deceſſerint. Concluſio eſt S. Thomæ, Sauppl. 4. 99. a. .)
dtin valde utilis ad iram Dei leniendam, & ab hoc provocandas
Neind gratias Dei efficaces ad ſalutem, ex eo Matth. y. 7. Beati miſeri-
64 corder, quoniam ipſi miſericordiam conſequentur. Sic Nabucho-
donoſor Magnus, ſuprà memorati u. 4. Baltaſſaris Regis ſeu

„ Auyus, ſeu Pater, (qui & ipſe ſummitatem ſcelerum fuorum
Mechtl de Jud. extr. DTDuuu uun atti-

–—

R

890 CoxNcCciO XLINX. Aenſura Peccatorum impleta

——

attigerat, menſuràmque impleverat, propterea Deo vindice olcm,
in hoc mundo inter feras ejectus) jubetur peccata ſua ele- ſomo
emoſynis redimere: Dan. a. 24. Eleemoſyna ab omni peccato, & d Marcel

=

morte, &ternâ, & ſæpè à præſenti liberat, diſponens ad impe- . Hee
trandam majorem gratiam. Tobiæ 4. 1II. Cornel. dbid. Hiſtoriis ſir Caril

plurimis compertum eſt paſſim, miſertum Deum peccato. mplilin
ribus graviſſimis, hôsque ad pœnitentiam deduxiſſe, qui s pracl
Obpera miſeèricordiæ exercuêre. Non nemini, ait S. Hieron. whrſin
me legiſſe, malâ morte mortuum, qui libenter Opera Charitati exercuit elet,34
habet enim multos interceſſores; & impoſſtbile eſt, mualtorum prece non nlimnle⸗
ewalkiri. Epiſt. ad Nepottianum. Imè 8. Auguſt. L.. gl. de Cöivit. ſe neutn

cap. 2z. ait, quosdam ſine eleemoſynà non poſſe ſalvari. Quæ anbe
item opera charitatis, Animabus Purgantibus præſtita, be ſun pre

ne intelliguntur. Ergo, Anima mea, Age, quod agi, & agen- yigonen

dum eſt; ne à ſalute excidas. V. Conc. 23. Stat revocare gradum, reifn
luperäsg, evadere ad atras. Virgil. Aſt hoc opus, hic labor eſt, planek i Mrir
Pœnitentia. Heceſflarius. Præfertim autem ad Tabulam Pœnitentia Aunhtn
confugiendum eſt. Sine quâ nullum abtuale peccatum poteſt re. ( 10
mitti in hac vitâ; ut verba ſunt S. Thomæ cst. p. 3. . 56. a. 2. No. (ltleg
vit Deus mutare ſententiam, ſi tu noveri emendare deliétum, ait S. Aun- unim
bbPbProl. L.. 2. in Lucam. V. Cone. II. num. S. & Conc. 66.n. 5. & . 2. &G& a H
(Coy o. . h . r . ndn
IX. Pro Concluſione adduco hiſtoriam, qu4 confirmem Nlleti
dicta in utramque partem. Ea eſt de graviſſimo peccatore, „
Apoſtaſiæ Apoſtatãâ à Fide & Religione ſacratiſſimâ; ut videri poſſit, “
grande ſce- impleviſſe menſuram peccatorum ſuorum & numerum: (eò e- Kr
Hus. ninm reſpicit S. Joannes præcit. per peccatum ad mortem propriè hinn
1 itelligens Apoſtaſiam, quàâ quis fidelis à Chriſti Fide & Eccleſii rotdn
disceſſit, illamque malitiosè impugnat, aliéôsque ab illâ ad Mexit
ſuum errorem traducere, & pervertere ſatagit: de quò & ed⸗
ad Hibr. 6. 4. & so. v. 24. Id quod fecit, de quò nobis ſermo e- *
rit) ultimùm tamen in fine vitæ, ſpeciali Dei gratiâ, forſan , R
poſtremàâ, neque aliâ concedenda, ſi eam rejeciſſet, uſus, re- lirtt,

=2

ſipuit, ita ut ſuam pœnitentiam, & regreſſum ad Fidem Ca. Chri
. tttftthbholi. dà

—

Alortem & judicium ODei aggrawans maAXimé. 991
Derinlc tholicam, ſeriò & forti animo, uti planè opus erat, ſangune

ndk. ſuo & morte conſignaverit, ſuo modo imitatus exemplum

11 goeem

8S. Marcellini Papæ, de quô Breviar. Rom. z6. April. Lecl. y.
e Sο . Hic eſt Bernardinus Cechinn. Floremundus Remundus
Vir clariſſimus, olim Magni Galliarum Regis Conſiliarius
nom ampliſſimus, Præſes Burdegalenſis ex Calviniano Catholi-

eEE Ccus, præclarâ ſuâ Hiſtoriãà Memorabili de ortu, progreſſu, ac rui-
n nis hæreſam XVI. seculi, Liäb. I. cap. . n. g. f. 32. juſté querlitur, a
m refert, ε Monachorum clauſtris, & jam olim, & noſtro etiam tempore Apoſtatæ ſce-
non complurer hæreticos prodiiſſe (quod quidem horum extremæ ma- ſetat & infe-
Cu hitiæ, neutiquam Religionum Sanctitati imputandum eſt.) *.
ie Nanquam hoſtis ille, diabolus, inquit, Eccleſiam acrins aut periculoſitar,
etun qudm per ejusmod,; Apoſtatas oppugnavit. Nulla domus aut familia eſt
Religioſorum, qaæ impias ejus manus & rapinam evaſerit. Enume-
α rat dein quædam, quibus aliqua addo. Augaſtinianis ille ab-
rSn ſtulit, Martinum Lutherum. Germaniæ & ſibi infeliciter, Matth. Lutherus.
Reitm 26. 24. Natum Eislebii Saxoniæ An. 1483. 10. Novemb. vel ut
nunzi, alii, 22. Octob. FHorem. cit. L. 1. cap. y. n. I. f. 19. Cœnobium Er-
fordenſe ingreſſum A. 1504. Tid. n. .. f. 23. Sacerdotio initia-
en tum 1507: à Caroloſtadio Theol. Doctorem creatum 1512.
α 178. Octob. An. 1 517. Romanam Eccleſiam oppugnare cœpit,
dein & Religionis Votorumque deſertor poſt annos 14. Mo-
M. naſterii, ad rebellandum ſemper pronus, inconſtans: cit. cap.7.
von . 7. f. 26. quintum Evangeliſtam ſe nominat, Tom. a. Jen. f. 1.
Gnon Caroli V. Edicto Wormatiæ proſcriptus 8. Maji 1ar. quà die
un⸗( natus Petrus Caniſius S. J. Noviomagenſis, toto orbe celebris.
n Hor. L.I. c. 7a. à f.6z. Odio in Papam immortuus, & quidem
ette morte repentinâ, cùm genialiter pro more cœnaſſet, apo-
e plexia, ut putatur, extinétus anno ætatis 63. climacterico,
18. Febr. 1546. Eislebii, ubi natus. Plura de ejus infelici morte
e . lor. im. Leib. 3. c. II. d f. 26 4. Cornel. in Apoc. 79. 21. F. 2⁵5⁵. ſene. Wα in 2.
in u Petr. 2.12.f. 375. 2. B. Ex eodem S. Auguſtini Ordine Philippum DMZ
ſe ibt Melanthonem, 16. Febr. 1497. natum Brettæ in Palatinatu Melanthon.
Electorali Haidberg. Lutheri diſcipulus, Lutheranæ Sectæ
”UVUA; DdDwDuuuu2 AÄAnte-

r
”“

822 Coxcio XLIX. MWenſura Peccatorum impleta:
Anteſignanus. Paul. Laymann. §. 7- Compoſit. Pzcis f- I. C. 1. n. 3. Con-
feſſionis Auguſtanæ auctor: mortuus repentè 19. April. 1560.

tat. 63. Vid. Florem. L. Z. C. 9. & L. 6G. G. I0. n. 4. f. II. Weprà Conc. 45.
Bucerus. n. 3. E Dominicani Martinum Baceram, natum Argentorati (al.
Seleſtadii) Patre judæo, qui & Virginem Deo dicatam, & Mo-

naſterio prof ugam, ſibi conjunxit, & Lutherum æmulatus,
inceſtu Apoſtaſiam cumulavit: primùm ſub Lutheri ſignis
militans, non longè poſt cum Muſculo ad Sacramentario-
rum caſtra profugit. Denique relictis Argentorato, ubi
Pſeudo-Paſtor, & Germania, in Angliam ablit, metu etiam,
ne à Carolo V. Imperat. devicétis Proteſtantibus Victorioſo,
manus ſibimet injicerentur: ibi exacto triennio, Cantabrigæ
docens Calviniana dogmata, mortuus A. 1I551. ætat. 6t. In ex-

tremo conſtitutus agone acerrimos conſcientiæ morſus ſen-
ſit, nec minus, ut in totãâ vitâ, uti & Melanthon, dubitare vi-
ſus de iis, in quibus cardo ſalutis noſtræ vertitur, imò & de
adventu Chriſti. Florem. LB. 2. C. I2. n. I. & 6. à f. 1rI. Iyz. Magnifi-
ccè ſepultus, ſed cadaver ejus, una cum Pauli Fagii ſocii fui,
effoſſum & exuſtum 21. Febr. 1557. Ex Sur. Nicol. Cauſin. §. J.

Conr. Pelli- Ephem. Hiſtor. Franciſcani abſtulit Conradum Pellicanum Rubea-
can. Münſte- cenſem, Theologum Tigurinum: & Sebaſtianum Münſte-

litio profeſſus, abjecto cucullo Proteſtantium doctrinam
amplexus, Baſileæ peſte obiit A. 1556. Lexic. Geogr. Phil. Ferrarii,
To. 2. f. 256. Franciſcanus etiam fuit Julius Cæſar Burdon
Scaliger. (vulgèò Scaliger: de quéô nomine Jo. Biſſelius S. J. Medull. hi-

ſto, Aginnenſi Gallo, ſi venditante, neminem ſibi quidquam ob-

jicere poſſe prater virtutem, quam objector non habeat, nulliurq; ſibi
conſèumeſſe, cujiss apud hominer pudere debeat“ ſcribit tamen, quon-
dam fuiſſe Franciſcanum, ziq, Sootiſticam hau ſiſſe diſeiplinam id eſt,
poſt Tirocinium) inde verò propter ineffabile quiddam, nemini de-
toetum abiiſſe, poſt relistam deniq; cucullum ad ſaculum rediiſſe, uxi⸗-
ea,, puta, jam ætate gravem, ut Abraham Sauræus lgla,
S Aen

„

ſtor. Septenn. 2. ad Ann. Iö6og. dà f. 52.) teſte ſuomet filio oſepho ju-

errr.

Mr ni
bilem /
en ſuan,

ne tan

lrie na

Aiticdemm
ſce pariter

oribus in
ulae⸗ le

ſecum inte

EEtat

Eörde
Rwn

yenr le,.

Culnmut
tiounn
n delr.

eibnon
üplirn

Wlhen

Hnm.
rus. rum Ingelheimenſem. Tubingæ in Franciſcanorum Soda-

Iimnglli
ſecudh
lmme

an
bDd

fſeiqve

wtatum
knigue

ba.
Wa

Gunr
At iden⸗

n W Morkem Iudicium Dei aggra vans maximb. 2393
,nò E. Agen mihi à f. 9. prodit, & quidem Virginem Aginenſem
e nobilem tredecennem, cùm ipſe pene ſilicernium jam eſſet, ma-
1e trem ſuam, & qua liberos complures ſuſtulerit“ quæ, ait Biſſel. f. 53.
enmid nonne notam generi, nonne ruborem ingerunt? & tamen prædicantur,
Unn at glorieæ materiee. De hoc verò filio Joſepha, qui patre peior,
unain addit idem fol. Sa. Joſephum ipſum, à Patre Catholico, catho-
Im liceè pariter educatum, ferebant; Clerici quoque coron tene-
Nmmh rioribus in annis inſignitum; à pravæ, poſthæc, opinionis
enmmd vedagogo depravatum, ad Calvini ſectam transfugiſſe. Aquâ
nnkh demum intercute difffuens Lugduni Batavorum periit 1 6 ,ösqw ndti
DNH. 271J. Jan. &tat. 69. E Carmelitu, Petrum l etum, Bernenſis Ditio- Viretus,
nis, qui una cum Calvino & Farello Calvinismum in Sabac“
zdh dia & vicinis Regionibus diſſeminavit: & Petrum Richerium. Richeriuns.
enide Florem. L. . C. 15. n. 2. f. 277. Ex S. Brigittæ ordine abduxit Joannem Z
n,niarn⸗ Oecolampadium, Winsbergenſem Francon. Ducem Sacramen- checolampa-
tuie tariorum, qui deſertaâ Keligione ad Elivvinglium tranſiit, &, ut ille Ti- ius:
„Mi guri, ita hic Baſileæ , velut Taln SDeden Rbi conſtituit. De
güh ejus morte infelici, obitaà Baſi eæ unicõ tantum menſe poſt
DZwinglium, variè ſcribitur: certè deſperata, mala, & peſſima
uNH fuerit. Florem. L. 2. C. 8. num. 9. & 10. à f. 133. ubi variæ ſententiæ Hl
Uun Mint referuntur. E D. Bernardi Ordine, Thomam de Thielt. E Capuci- Thom. de
e norum Cehult, deteſzabilem illam hominem Bernardinum Occhinum, Lhielt.
metan de quòô hic potiſſimùm ſermo. Ex Carthuſianorum ſolitudine,
„ESιμ Perrum Vermilium, Florentinum, ſeſe arroganter vocantem Petrus Mar-
uI Martyrem, protraxit, ex Italid cum Occhino transfugam in Hel- tyr.
vetiam: qui & ipſe nullas magis ardens puellas, quàm inchu-
ſas, Deo ſacratas Virgines, ex his primam ſibi uxorem duxit,
iakn, eâque defunctà alteram. Tigurinorum pertæſus, Argen-

.

4
4

toratum, & hinc in Angliam cum Bucero & Occhino abiit,
4 N9 denique Iiguri, amoribus laſcivis ſuæ immortuus, obiit
mn AQ. 1562. Florem. L. 3. C. y. n. 2. 7. & 6. Item L. 6. C. 6. n. 4. à f. 120. Vt
Ten multos alios ejusdem notæ taceam, ait Florem. quorum ali- R

il Nn quos refert L. I. c. 7. f. 32. & L. 2. c. 2. . 6. f. 16 4. Sed & Bernæ,
„ ait idem L. y. c. o. num. 3. f. 29 apud Helvetios eo tempore
UCunun z (A. 1536.)

394 Coxcio XLIX. Menſura Peccatorum impletaa:
([(A. 15 36.) Synodus celebrata narratur, in quâ Trecenti ferme aaanen
excucullati Monachi, mare S8. Pp. in Nicæno Concilio con- ihony M.
ſediſſe dicuntur: credo maglis, ut fœminam quisque unam apwuit
ſibi conquireret, quàm veritatem. Adeo doemon Ppræcipué

en, Gal⸗
Religioſis inſidiatur, ut Eccleſiam Dei vexet: quod usque in (665. ſoanni
noſtra tempora facit. Vid. Bellarm. To. z. Præfat. f. 1495. & 10. 7. Kgrn
Chronol. ſol. 234. Sed neque Sacerdotio ſæcularium parcit: migve, 49
Zwinglius. Hinc abſtraxit Vdalricum Zwinglium, Helvetum, Canoni- lniue itd
cum Conſtant. Tigurinorum ſeductorem, Calvinianorum Ctenii
Patriarcham & Anteſignanum: Anno 1531. in bello, Catholi- t

cis Victoribus, cœſum ac crematum: hominem, tum vehe. (Etunſ
mentis & fervidi animi, tum indomitæ libidinis, ut qui, ob min
pruritum carnis, cælibatum, ut ipſe fatetur, nullo modo eheebbli
ferre poſſet. Hlorem. L. 3. c. 3. & c. . Cornel. in 2. Petr. 2. 14. f. 351. (ebig benn
Calvinus. . D. Talis Joannes Calvinus Gallus Noviodanenſis, natus (hkanani
10. Julii A. 1509, Patris diligentiâ antea Sacellanus Eccleſiæz bene
Cathedr. ibidem factus (non Canonicus) etiam curam paſto- leim
ralem in proximo pago adeptus: anno circit. ætat. 22. de So. (mammn
domia infamis, de quéô conſtat ex Actis judicialibus, Novio- uung
duni convictus, & per ſententiam damnatus, & publicè ex- ünI
urendus, niſi ad preces Epiſcopi, pœna ignis fuiſſet commu. Wne
tata in ſupplicium Virgarum, & ferri candentis in tergore Wintih
uſtulationem. Wapr. Conc. 27. n. 2.cit. Gonzalez. eX ibi citt. Hlorem. omdute
L. Z. c. 8. & 9,: & ſéqq. Zwinglii Diſcipulus initio: denique mor- cſt N
tuus morbo pediculari 27. Maji 1564A. blasphemias inter &

Ierer c ren

,Caroloſta: Micol, (außa. Talis Andreas Bodenſ?cin, à Patria Caroloſta-

at, Wee.
irus. dius Th. D. Archi-Diaconus Wittenb. qui & primus & Luthe- ninn
”MM ri diſcipulis & ante Lutherum, uxorem publicè duxit, quin Cncionnn
& Wittenbergenſes ſingulari, ſacrilegas has nuptias, & ad eunchn
eas accomodatàâ Miſsâà celebrârunt. Adeo novi iſti Luciani 1to
impuri Deum, ſacra, & homines ludibrio habent. Florem. iinictir
L. 2. C. 2. uhi num. 6. f. az. Epitomen ponit Miſſæ hujus Nupt. olin
Caroloſtadii. Denique Lutheri acerrimus inimicus Primus Dl

Sacra-

ello, Catet

tun.

isi

Do, 6 —

Menis,d
nseltet
atannl.

1.. l, s
As Me

e⸗
Uide

iian

“”

Mortem & Iudicium Dei aggravans mawimd. 895
Sacramentariorum ejus temporis, Zwinglii ſocius. lMem L. I.

C. I0. n. 3. Mors Cornel. in 2. Petr. 2. I. F. 266. à damone abreptus non

comparuit. Talis denique, omiſſis omnibus aliis, Theodorus

ee Beza, Gallus alter Calvinus, & hujus ſucceſſor, natus 1519. Beza.

F. S. Joannis. Ejus vitam, mores improbos jam à juventu-

AIH te, & grandia ſcelera, adulteria, furta etiam ſacrilega gravis-

ſimàque, Apoſtaſiam, alienæ Vxoris abduétionem, mortem
denique vitæ ſimilem, obitam 3. Octob. 1605. deſcribunt
Florem. Lib. 5§.C. z. Jo. Biſſel. S.]. Septennio, I. à f. 322. En hæ-
reſis; Iti ſant Patrei tu; ut nimium quantùm mirum ſit, tan-
tos & tam ſceleratos Impoſtores & Deformatores admiſſos
fuiſſe, auditôsque, in tanto vitæ æternæ negotio ſummo, ir-
reparabili. E. Cornel. in Ep Canon. Iind. E. Heæreſis. Sed adoOcchinuum
deniq;. Bernardini Occhini, ait aciuch. Caſus profectò dignus Bernardinus
eſt, ut amariſſimis deploretur lachrymis. Is transgreſſus eſt Occhinus ce-
à PP. Obſervantium Religione ad Pp. Capucinos, qui vitæ dehertifnus in
auſteritate, continuàâ pœnitentiâ, modeſtiâ, rigore, habitu, iolo. eir⸗
Conventuum qualitate, & ſanctitate morum, Seraphicum?““
Patrem S. Franciſcum ad vivum exprimunt. Ille, homo e-
rat ſummæ prudentiæ & ſagacitatis, conſpicuis ornatus mo-
ribus, in negotiis pertratandis exercitatus, & in exteriori-
bus tantàâ honeſtate compoſitus, ut fanctitatis famam ab
omnibus fere meruerit. Concionatorum ſui temporis nulli

Eengen ceſſit. Majores Baſilicæ, quæ in totâ Italia celebres erant,
msim perſonarum numerum capere haud poterant, quæ ad æmu-
6Elnd lationem excepturæ Concionis confluebant, ſed neceſſe e-
de rat, tabulata erigere; nec facilè exprimere licet, quantum
mstlun fructum collegerit, & quot peccatores etiam maximos,
dui concionum fuarum efficacia, ad meliorem vitæ rationem
i,HGd ineundam perduxerit. Peruſii cum E Suggeſtu diceret Anr-
Elnn n0 1540, tantùm effecit, ut omnia extinguerentur odia, &
inimicitiæ alongiſſimo tempore inveteratæ. Neapoli pium
rſene quoddam opus cùm commendaret, ſtatim quinque millia
NaskaqI Scutatorum aureorum collecta ſunt. Sæœpius accidebat,

cum

.

396 CoNcIO XLIX. Aenſura Peccatorum impleta:

cum Eccleſiæ & tabulata in ipſis pro Auditoribus erecta, ho-

mines capere non poſſent, utplurimi Eccleſiæ tectum con-

ſcenderent, & effractis tegulis perorantem exciperent.

Omnes Principes, omnes Respublicæ, Vrbes omnes ipſum

pro Concionibus expoſcebant, & ſæpè, ut obtinerent, ad
Pontificem recurrere debebant. Non una, ſed & alterâ vice

ad Generalatum Patrum Capucinorum eſt evectus; & pri-

mà quidem vice Ordinem tanto zelo vexit, & tantâ pruden.
tiâ, ut per totam Chriſtianitatem nemo ipſi par eſſe in gu-
