gleélu & con- — Pon 1 „ ——
lemptu Vorbi præſenti tempore, quòd non JVent, gqiui veniant ad ſolennitatem, tum

Dei.

leſiâ ſine devotione eſt, quaſi ibi non eſt; & ſi quis ſine atten-

ut Fideles tam ab otio, quaàm ab opere ſervili abſtinere de-
beant; ut docet S. Thomas opuſculo . ſed pertractent negoti-

um ſanctiſſimum cultûs Divini, & ſalutis animarum ſua-
rum, cujus obtinendæ, ſingulare medium eſt Verbi Dei au.

ditio devota, ardens, attenta. Jam itaque ne apud nos ve-

domo exules eſſe, non cogimur. Putat Didacus Stella, Ord.

Min. hæc eadem verba dici poſſe de noſtris Eccleſüs, etiam

etiam, cùm à copioſo populo Templa frequentantur. Po-

beta lamentabatur, inquit, ob defectum gentü; ſed g o lamentar! T-
beo ob defectum devotionis, & attentionis. Si quis enim in E-

tione cordiali Verbum Dei audit, quaſi non audit. Ita ille,

in c. 6. Lucæ ap. P. Knittel cit. fol. 237. quid ſi inſuper accedant

Verbi Dei formalis contemptus, irreverentia, joci non chri-

ſtiani, irriſiones, cavillationes, ſannæ, dicteria, ſcommata,
neglectus ſupinus, abuſus, in pravum detorſiones e hed

m
—
to ſelere,
Aluni. n
i vl mi
Ii ißn
n dei unl⸗
futl lu
Dnaliii terit
6 Deßgilltki
Hanle nnſni per

delol, Auu
unt unil il

1

Wßii Abetu
ſanctiùs illi peragendi ſunt in gratam eorundem memoriam,

lgteeneceſhtt

lutem necell
Mineglgen

U ugerr.
eimh. Lidh,
li ut. ſ4

1 lUmkint
eſt, etſi ſuo cujusque damno, ſicut liberàâ voluntate.) LZie
Sion lugent, eb qudd non ſint, què veniant ad ſolennitatem, & Divina
in iis conſueta, idque etiam quieto & pacis tempore, quò

I Aiien
dotneker

inern r dane
nefonen,

N Neis ih
ndectvale

llnline

=—

alendur

aen
halt 0toßs:

4

d⸗

N Verbum Dei, qudm Corpus Cbriſti. Et iaeo, quantà ſolicitudine obſer- G

Nanderante
. Udelele

Domincl,

leig 400

5 *
₰ℳ * —E

thre men
“ IRNNENKSR
lwosme

.AN
öotlis
Mnntun

ewetrait

6, „ ,
. ,4
dt

ſtriè manibiss in terram cadat, tant ſolicitudine obſervemus, ne Ver-

quô malo fine & exitu, interitque Verbum Dei negligatur,
contemnatur: Sanè ominis & nominis eſt peſſimi, hominem
nauſeare, horrere, averſari, negligere, contemnere Verbum

2–

FTFijur neglettis, ad infernum via & occaſio.

1193
quuanto ſcelere, quanto peccato! Heoc exprimit S. Auguſt. Nic quantum
L. yo. homil. 26. dum ait: Interrogo vos Fratre' vel orores, dicite peccatum.
mnmihi, quid vobis plus eſſe videtur, Verbun Dei, an Corpus Chriſti? ſi Verbum Dei
en verum vultis reſpondere, hoc utig, dicere debetis, quòd non ſit minis omnparatur

orpori
ðs 2 . .—. 1. . . hriſtt
vamus, quando nobis Corpus Chriſte miniſtratur, ut ihel eα ipſo de no-S Aug.
bum Dei, quod nobis erogatur, dum aliud aut cogitamus, aut loquimur,
de corde noſtro pereat. Audite jam ulteriùs verba S. Doctoris
ponderoſa: Quia non minus reus erit, qui Verbum Dei negligenter
audierit, quäm ile, qui Corpus Chriſti in terram cadere, negligenta ſud

thnst permiſerit. Habetur Decreti 2. p. I. 4. I. c. 9 4. f. 339. Bonac. cit. in .
u telligit de neceſſitate Verbi Divini, ut homo intelligat, quæ
ia ad ſalutem neceſſaria ſunt, & ſic graviter peccet, qui Ver-
n bum Dei negligenter audit, ſicut qui indignè tractat Corpus
Chriſti. Englgr. p. I. Dom. Sexag. F. I. Calamat. Sentent. VE. Verbum
Der. Paciuch. Leck. I. n. 25. f. 2 . P. Knittel. cit. ad ſ. Conc. Drexwel. o. I.
In Zodiaci ſigno b6. J. 2. Adeo ſolennis eſt Authoribus hæc ſenten-
tia S. Auguſtini. .

Neglectus
Verbi Dei,
animi mali &
pereuntis eſt
ſignum.

VII. Sed videamus nunc, quéò fructu, imòè quò damno,

Dei. Et quis, ait Religioſiſſimus Drexelius primùm citatus
g. . eum credat valere animo, qui averſas à veritate aures, ad
fabulas laxiſſimè ſinit excurrere, & dum in templis vitia ver-
bis caſtigantur, ille factis domi exercet, & in piæ exhorta-

tionis vicem, vel calicem trahit, vel fritillum & teſſeras mo-

vet ‚aut otioſis ambulatiunculis diem imminuit aut cum
canibus agros & ſilvas pererrat: aut dum Concionator in

1 Suggeſtu ſudat, ipſe languidiſſimus dormitator, adhuc dum
inter plumas volutatur, nec erubeſcit ſomniculoſus glis à
ſole ſam penè meridiano, in plumeo ſepulchro deprehendi.

Mechtl de Jud. extr. Tur-

1194 Coxcio LXIII. Verbi Dei audiendi ardor; ad Cœlum.
Turpe eſt, de Chriſtianis hoc ſcribere, ſed longeè turpius,
Chriſtianos hoc facere: hæc ſigna non ſunt, niſi pereuntium:
longè aliis noſcuntur prædeſtinati. Initium recedendi à

Deo, eſt faſtidium audiendi Divina: nec Deum diligit, qui

pia monita non eſurit, ait Idem nervosè, in ſine cit cap. Et to. 2.
Ae MWoöëmo c. 6. ad fin. mihi fol. agé6. vel 673. E Chriſtianis homo ſa-
Tres viri, qni pPpiens: Ego, ajebat, toto orbe tres viros quæro, quos nus-
4 8

in toto orbe quam reperio. Primus, qui verè ſolers, induſtfius & dili.

non inveni- gens ſit, victu tamen necefſario careat. Multos reperias,

untur: ex la- ſuâ culpã egentes & miſeros, quos ad mendicitatem detru-
dit ſocordia. Alter, qui abſtinentiaâ, moderatis jejuniis, in-

bore pauper
ex temperan-

tii infirmus: edid valetudini obfuerit. Eorum, qui valetudinem, infſu-

cum neglectu per & vitam, vorando aut potando perdiderint, innumeros

Verbi Dei eſt invenire. Sed nec tertium, inquiebat, uſpiam locorum
probus. indagare licet, qui Conciones, cùm eas audire poſſit, negli-

gere ſoleat, homo tamen frugi ſit, & moribus integris: ma-
ximus illorum numerus eſt, qui Conciones audiendas ſub-

terfugiant, ſed intus & in cute nequam fint. Ita loco cit. Et

Judas Verbi talis, in exemplum, certè fuit judas Proditor, qui neglectu
Divini negle-Concionis audiendæ periit, ſalvandus alias, & corrigendus,
chu periit. ſi eam audiiſſet: etenim Cardin. Baronius ad Annum Chr. 3a.
n. 63. ex D. Luca ſtudiosé de eodem obſervat, judam cum
cæteris Apoſtolis permanſiſſe usque ad finem Communica-
tionis Euchariſtiæ: cùmque nihil porrò jam eſſet in mensàâ
reliquum, velut furore percitum non expeòtaſſe prolixam
illam ac mirificam Domini Concionem habitam ad præſen-
tes Apoſtolos: quaſi hac obſervatione innuere Cardin. Ba-

ronius velit, fuiſſe eam Concionem ejusmodi, quam ſi judas

audire non neglexiſſet, meliora eum fortaſſis conſilia fuiſſe
initurum, ut, ejecto ex corde Satanâà progredi porro vellet ad
ſaniora. Mancin. fol. 228. Cum ergo Judas sccepiſſet luccellam, ex-

zwvit continuò, ait S. Joann. c. 13. v. 30o. actui huic præſens, non

expettato Chriſti ſermone, eo utique emolliendus, & à tan-

to ſcelere, ſuique perditione æternâ abſtrahendus.- jue⸗
O “ dem

D

Ulr, monitn
lun, ſlls gert

u

glemsel

endnn
Po loc fußp

4
D

Ps, ln

ſ6 enr ilvmine

1

r. de.
hn vrcionnn.
honbeiwei

ſbibhocinmn

Cine iublenm
Tlatfuttent

lGaenit ſ.
n licvot!
ſeleta

HModieon

K noniti,a

Hn wd non
Hie,eenor

1

6

S—

W ienn

—

uinieß gun⸗
nlinrlgin

lalhehſi

pd un. 1.
UIII.
ſoeor lim,
In Ilurn
Eoncion⸗
M 1
ute er

ſag ae

4
Ced

1 1 zlk
1, MNTEE

4
eene
5
pNHE
Sen e
Vencnac
. 1
9 era
1 dlballe
1.1, N.
ttor, W
clah. ün

in talia ſcelera labantur, ut ipſi mirentur? Vnde!? Si eo, vel

Hõ die Dominico Concioni interfuiſſent, docti haud du-Ex Verbo Dei

ers e

,
Me

2
e det⸗
5 ee
NN.
2

1I. , EE
1 s. A *
AIK

te, talia auſi non eſſent. Hinc ergo peccatum, peccati re-

—

Ejus negleſtus ad infernum via & occaſio. 1195

dem ſensus eſt S. Cyrillus, Lib. og. c. 9. doeemonem, qui intro-
wit in eum, v. 27. feſtinanter impuliſſe judam ad exeundum,
& exequendum facinus, ne, ſi is Concioni Chriſti mox fu-
turæ, quod ſuſpicari facilè poterat domon, interſoret, eâ il-
luminatus, compunétus & converſus ad cor rediret: Hac de

re feſtinat, & èmpellit, timens, ne ſeintilta in ejus animum aſcenderet.

& qudam illuminaret. Abr. à S. Clard de Judä, p. 3. f.I. & 2. VE. exempl.6.

FJo. Major. Sec. Exemp. V. Verbunz Dei. f. 7r3. quedn, inimicus ſit dy-

mon Concionum. Ergo Judas à ſalute excidit, periit, quia Ver-
bum Dei audire neglexit, contempſit. Sint, qui putent, &
ſibi blandiantur, quàm bene agant, ſi quotidie Miſſam au-
diant, ſingulis menſibus confeſſi, communicent: laudabili-

ter hæc fiunt; non improbo. At & Dei Verbo opus eſt. Et

Iudas accepit Carnem & ſanguinem Chriſti, indignus qui-

dem. Et quot ſunt, qui quandoque diebus feſtivis aut aliis

iè & moniti, confortatique Dei verbo, memoriâ refrican- bona: ſignum
Prædeftinat.
lapſus, peccatorum multitudo, in peccatis perſeverantia,
denique interitus. Econtra & Verbo Dei peccati agnitio,

“ horror, monita ſalutis; incitamenta, & manuduétio ad bo-
Atra num, ſalus denique. Secut nulum majus ſignum æternæ Prædeſti- Econtra ma-
¹ nationis eſt, quàm audire libenter Eierbum Dei- ſic nullum majus ſignum R- lisnum
10 aæternæ reprobationis, quàm nolle audire Verbum Dei- S. Auguſtin. eprobaf. N
L. 2, de Prædeſtin. ſanöt. c. 27. ap. Calamat,. in Sentent. E. Prædeſtinati 4AAug.
r L. 2. de Prædeſtin. ſanct. c. 2. ap. Calamat, in dentent. V. Erc. ſtinatio.
iene VIII. Indagemus utiliter radices, cauſas, & excuſatio- Excuſationes
“ nes eorum, qui nolunt audire Verbum Dei, ut ulcus tanga- andi ender⸗
nlie mus. IIlarum variæ & plurimæ ſunt. Sunt, qui dicant, Dei, V. “
S à ſe Concionatorem non audiri, non intelligi; nempe quia/½¼ n. y.
nolunt; ut audientes non intelligant Lucæ §. 1Io0. vel penitùs non Attentio.
ituige, audiant, abſentes vel animo, vel inſuper & corpore. Inten-
wNGν tos & attentos nos eſſe oportet in tam gravi & ſerio ſalutis
n M Mm mm mm m 2 no-

1196 CoxNciO LXIII. Verbi Dei audiendi ardor; ad Cælum. MN
noſtræ negotio: Iutentos vosr volo, ait S. Auguſt. tr. 17. in o.
CBreviar. fer. 6. 4. Temp. Duadrag.) LBect. I. & tr. 22. in Jo. Secretum 1I
Dei intentos debet facere (Brevi. fer. 6. inf. Odt. Corp. Chr. Lect. 9.)
Id eſt Verbum Dei. Vid. Zadicum 3. 19. & 20. V. Cornel. ligem,
Adeo Verbo Dei, ut fructificet, neceſſaria, cum fervore ac e ee i

—

zZelo honoris Divini, ac propriæ ſalutis deſiderio, attentio, Wn kihut,
ſine quàâ fruſtra, & inefficaciter loquetur Neque intelligetur M, adblteti
ſacer Orator, cui ſæpè imponitur & imputatur, eloquenti Eun atente

etiam, & articulatè, altè, clarè, diſtinct pronuntianti: ſed hbettoni
Quii non at- à quibus? Non aberro: qui in audiendo Dei Verbo aut nun. upbulii,
zendant. guam, aut rariſſimi. Omnu qui ex Deo eſt, verba Dei audit- pro. Maſtlh
Pterea vos non auditis, quia ex Deo non eſtu Yoan. g. 47. Verba Chri. Ueemonendet
ſti graviſſima. Ita credo facilè, Concionatorem non intel. UuniilKè
ligi ab iis, qui minùs accedunt ſobrii; qui dormiunt, haben. Ekine b
di meritò pro abſentibus, qui ſicut Virgines fatuæ dormien. nn teced
tes Sponſum, Matth. ay. à y. ita hi ſuam negligunt ſalutem, uin biyg-

=—

D
4

quæ ſæpé poſita eſſe poteſt in unà Concione. MWon dormien. I loet
tibus Divina beneficia, ſed obſervantibus deſeruntur, ait S. Ambroſ. pu hl

—

L. 4. in o. 4. Luc. Brevi. fer. 2. Domen. 3. Duadr. Ledt. 3. qui extrava- Mülchab;
gantes, curis ſæcularibus, ceu ſpinis Lac. §.14. intricati & ſuf- Ailine n
focati, non magis in templo ſunt, ac ſedilia: qui confabulan. nntialia
do & ipſi non attendunt, & aliis moleſti, invitôsque impe- (ichentt
diunt: contra quos olim queſtus S. Auguſſt. hom. 26. w. vo. Vbi ſihand dele

Verbum Dei, inquit, ρ.r.it recitari, quaſt in leltulu ſuus ita jacere Enuet wae⸗
volunt: atq; utinam vel jacerent tantummodo, & tacentes Verbum Dei (linbus ad
itiente corde ſaſciperent, non etiam ſe ita otioſis ſabulu occuparent, Einm gud
ut, quod prædicatur, nec ipſi audiant, nec alios audire permittant. Dluione

Qui ſe ſcire Enelgr. p. I. Dom. Sexag. J.1. F. 5i3. Alii inter doctos ſeſe cenſent, inenoen
dicit ea, quæx & ipſo Concionatore doctiores; jam nôrunt omnia, quæ di. Mlubet ien

Eccleſfiaſtes, . 187 V a
Welhene

maam ſuper- er uditam ſuperbiam de quibus gerem. 5. 9. Confuſi ſant ſapi-
piam & ſtul- Mles, Verbum enim Domini projecerunt ( Septuag. Verbum ir er
titiam oſten- Zim Domini reprobaverunte Chaldæus: Verbum Domini deteſtati nann
Lit. unt. Oer, de Paſ-. D. Punbto Iz. f. 364.) & ſapientia nulla eſt in 2 4
F . . H . Et

l e negledtus ad infernum, Via & occaſio. 1197
At Et quis eò pervenit ætatis & doctrinæ, ut non plura neſci-
vBnn at, quàm ſciat! E. Thom. RKemp. de Imit. Chr. L. I. c. 2. Plurima
, ſcimus, neque facimus, voluntas & memoria excitanda:
ea 'a monendi ſumus, V. Conc. zr. n. 9. f. 356. Et certe ſapientes
ri den doctique ſæpè in graviſſimis vitiis hærent. Hos inter Daz=ꝛa —
i vid non reſipuit, niſi rigideè monitus. 2z. Keg. I2. qui probè Etiam Concio

mHE ſciebat, adulteria & homicidia eſſe vetita: quique & Pro- fmpler mo⸗
imume phetam patienter audiit, cùm ipſe in plurimis præcepto- docctt.
Wdem rem haberet Spiritum ſanctum. V. Drewel. Signo 6. Prædeſtin. V
dobelen. Y. 2. 3. & in Koſis p. I. 6. y. (abi multa) g. 2. V. Bellarm. in Pſal. po.
AEmI Argiem. f. 365. C. Ita doécti ſapientésque etiam à Simpliciſſimo
K bene moneri & erudiri poſſint. Sic P. jacobus Lagnez S. J.
u Generalis II, & primis decem, dicere ſolebat, ſe nullâ rati-
. One perſonæ habitâ ex cujusvis fraterculi concione ſemper
doctiorem recedere. Ex Julio Nigronio, in Reg. 2. Comm. & 7. P.
rimd Knittel cit. Engler. cit. ante F. 2. Alii, cum ſibi ita ſapiant ipſi,
or nolunt moneri; ſicut æger vulnus tangi, refugit. Ego odi Ex Concioni-

n mli eum, quia non prophetat mihe bonum, ſed malum ajebat de Michæ4 bus quàm ex-
li lie impius Achab 3. Reg. 22. 5. Prætereo alia, de quibus cit. Drexel. us fu⸗
Sed quid hinc, niſi quod fatendum ſit, etſi multi ſint, qui ctus: unde:
Conciones audiant, paucos eſſe, qui animo deſiderent à

Concione audità redire emendatiores, ait cit. Drexel. ſigno &.
F. 1. Et Card. Bellarm. Oper. to. 6. Conc. 22. Dom.I. Duadrag. ſol. 237. f.
. Magnus eſt hodie, ait, abuſus hominum Chriſtianorum in
Concionibus audiendis. Ita enim plerique ad Concionem
in veniunt, quaſi ad Comodiam aliquam venirent: &: Si in
egreſſu à Concione ſtaret in portâ templi aliquis, qui ſingu-
los interrogaret: quid tu ex Concione refers? unus diceret:
h. non habet Verba Tulliana: alter diceret: non habet bonam

1 * Se

me vocem: tertius diceret: eſt nimis prolixus. IIla referre ſci-
. t unt; de emendatione autem morum: ſecut erat in principio.
„P. Rnittel cit. ex Bellarm. An hinc via & occaſio ad cœlum,
.Eα an ad infernum: V. Faber. Dom. II. Pent. C. 4. & Auct. Ibid.

uin 15. 2.

1.

Mm mm mm m 3 IX. Con-

. õ

1198 CoNcio LXIII. Verhi Dei audiendi ardor; ad Cælum:

IX. Concludamus, & dicda comprobemus (ne vana vi-
deantur) exemplis, metuaàntque exinde illi, quibus Verbi
Dei & Concionum nulla reverentia eſt, nulla cura, nullus

Arfinus De- amor: quibus jucundius eſt, audire, cum Athenienſibus à

moſthenis. Demoſthene de aſino ejusque umbràâ (Padag. Chriſt. to. n. p. 2.
c. 22. H. 3. Hiſt. I. F. -7l. e Plutarcho. Lexic. Geograph. Eerbo Delphi

à ſ. 243.) ludicra, quàm ſeriaâ de ſalute patriæ, imdò de ſalute
animæ & æternâ. Tempore S. Laurentii juſtiniani Patriar-
chæ Veneti, Deus Venetorum Vrbi ob gravia ſcelera, quæ in

eâ perpetrabantur, graviter ſuccenſuit. Precabatur pro eâ

8S. Laurentius inibi degens. Bellum exarſit inter Venetos
Ira Dei in Ve-& Mediolanenſes. Incolebat id temporis locum deſertum
netos Verbi

ſacri con. vaticinandi ſpiritu præditus. Hunc Venetus quidam, vir
remptores, primarius, agens in Corcyra, adiit, & percunéctatus eſt, num
8. Lhurentii bellum illud feliciter ceſſurum eſſet Venetis:? Cui reſpondit:
Juſtin. Deum vehementer iratum eſſe Venetis, quòd ex Verbi Di-

vini prædicatione nullum fruéctum colligerent, eôsque jam

pridem, inſtar Sodomæ, perituros fuiſſe, niſi precibus fſui
ſancti Patriarchæ furor Divinus averſus eſſet. Dauroultius Cut.
Hiſt. C. 3. tit. 2y. n. 2. Ex Bernardo uſtiniano in vita §. Laur. Schſtin.
En ob neglectum contemptumque Verbum Dei, toti Vrbi

& Populo iratum Deum! Audiamus aliud in particulari.

Perverſo Dei Narrat Jacobus à Vitriaco, Cardinalis & Tuſculanus Epiſco-
verbum in pus (qui obiit A. 1240. poſt multos labores in Oriente & Oc-

vità audire cidente pro Ecclefia toleratos) ſerm. 190. & ex eo Joannes Rau-
nolenti, Chri-

ſtus in cruce . . inaeirer vjeb-⸗ ortem fugere
. T 716Dat. oOrtem fugere
aures occlu. Sentiâ, Conciones pertinaciter fugiebat. Mor 8

dit ad preces Potuit, ſed non effugere. Er- ti & ritu Cat
pro dctuncto. lico ad templum delatus. Cùmque hic Sacerdotes juſta fu-
neri perſolvere, & exequias ordirentur, prodigium ingens
in ſigno pendentis in Cruce Jeſu viſum eſt; nam Imago Cru-

Cifixi, inſtar hominis vivi, ſe movere, brachia & cruce ſolve-

re, manus auribus admovere, digitis aurem utramqué oh-

& horridum, Inſulæ Corcyræ finitimum, Eremita ſanctus,

1-linus, fuiſſe virum, qui vel nauſeâ Divini Verbi, vel negli-

Ergo mortuus eſt, & ritu Catho-

—

Ige, jetinck

—
—

dl Hoc
hectirun
. eerde
ltet vos,
olel, ec

E=

(eCODn0

Pnrintiguei⸗
lsolras ⸗

Eninam de

Ubas o
Edkbitlinci
Denn Neclat
Declllr p.
ni
(. R.. fine.

4
4

1tellayit

=

Unpru, att
Uaed ucnn
len, Kten
Ahehr de
en gili⸗
00. 60
inöharzen

ſ

—

—

ir lti a,

=—

une N⸗
bug enr
ſauc
ils erit
Uumſiupin
wonenti⸗
boebi
. 1 t
ine

—

RN

„ „
t1
Q MN,
K ,
Aerte mde.
Ut, M.
1† 4A1 * ſe
e ſngenn
51
EWere

1
Prrr
NAEE
1

H
XarIE Ruſe-
e daln . GAe .

„ 1
UIHN MolUGR
1
eamnte
ſ

.

TC5MIALNRE

. od

4
ſhG

4

4.
.f

. “
2/
1 V
4 † 1
1 ℳ

3 6
„ f.

esin

Venetns cclca
NIIE Slc
1

ſtrâ quacunque culpa, ſuſtinere denique Judicis extremi Vo-

S-

PBijus neglelctus ad infernum via &occaſio. 1199

. — ——

more Conciones frequentaret. En ſignum luculentum Di-
vinæ indignationis! Aures ſuas obturat Deus, ne audiet pre-

ces noſtras, quas pro eo fundimus. Hinc liquet, miſeri il-
lius animam diabolo & inferno adjudicatam eſſe; adeéôque

à precibus pro illo fundendis deſiſtamus & cadaver ejus,
Eccleſiaſticà indignum ſepultura, loco, quéô dignum eſt, hu-
metur. Sic elatum & templo, humo profanã defoſſum eſt.

Drexel. in Roſis p. I. C. . J. y. f. Soz. Jo. Major. Spec. Exempl. V. Ver-

bum Dei Exw. S. à f. 773. Paciuchelli in Ponam L-ebt. yI. in fine àf. ya. V.
Conc. 46. n. 6. fine. Plurimos, ait cit. Drexelius, non levi ma-
nu flagellavit Deus, qui Conciones, Deique Verbum aut
contemptu, aut certè neglectu non audierunt. Hos tales
Deus adeo luculentis affecit pœnis, ut & ipſi punitos ſe ſen-

tirent, & alii cernerent. Vid. ibidem Askiones ſedulitati in audi-

endo Verbo Dei. Haæc ipfa Sacra Eloquia ad zternam damnatéonem
ſant eis, qui illa vel ſcire nolunt, vel certè ſeiendo contemnunt ait Li.
F. Mor. c. 5§. S. Gregor. ap. Paciuchell. in Jon. Lect. 1. n. 27. f. 24. II-
ſignis hæc Sententia, pro more, S. Gregorii, de qué Baro-

turare, perinde ſi voce clariſſimâ illud diceret: Non auditus,
non audio. Hoc quidem eſt nutu ac manibus loqui. Atque
ſſtud ſpectàrunt, quotquot aderant, & attoniti obſtupue-
InNHE runt. Sacerdos, Inferiarum præſes, ad populum verſus:
Non latet vos, inquit, hunc virum Divini Verbi fuiſſe con-
temptorem, nec unquam perſuaderi potuiſſe, ut Chriſtiano

Encomium

nius in Noti ad Martyr. Rom. 12. Martii ait: Conſtat teſtimonio ö- §. Grego-
node Toletanæ oltavæ, e. 2. eum in Ethicis aſſertionibus cuncétis Eccleſiæ rii M.
Doctoribus eſſe preferendum. Eſt autem Ethica, Philoſophia Mo. Ethica, quid?

ralis, ſeu dotrina bene agendi, ac beatè vivendi. Jam itaque

facilis erit concluſio ſalutem vel parum cogitanti ſuam,
quàm ſuavius ſit, Concionatoris, loco & Verbum Dei nobis
proponentis, vocem audire, etiam cùm dura & minas Dei
nobis loquitur, opportunè & importune, arguendo &c.
2. Tim. g. 2. ut ne reprobemur, quàm neglecto Dei Verbo no-

cem

1200 CoxNcio LXIII. Verbi Dei audiendi ardor; ad Cœælum.
cem non jam minitantem amplius, ſed cum inflicto æternæ
damnationis ſententiæ fulmine tonantem: quod avertat

Deus. Vid. Conc. 23.

Authores in Vid. Cornel. à Lap. citt. LL. & in Amos 9.4 . §. in Oſeæ 2. 12. Hie-

hanc præced.
materiam.

rem. Drexel. Zodiaco- Signo VI. Pradeſtin. mihi à f. 253,. ko. I. Et

li
beni ſ
e A

in Koſis part. I. Cap. . à f. Soo. item tomo 2. de Noémo Cap. 6. d. f. 36..

Nec non Indic. Themat. Domin. a., Pentec., them. I. & 2. & F. Con-

verſ. & Pauli them. z. Indice Rerum V. Concio & Verbum Dei.

tdl Vhe

Mafus N

tae Menee
Nnnn Mon

G iin a1

ul, l,

Angel. Paciuchelli in Jonam to. I. Leck. I. De & Er. & Aſcet.
Librorum neceſſitate & utilit. Et tomo 3. Ledtl. yI. totâ. Henr.

Englgrave parte . Dom. Sewageſ. Alex. Calamato, Aultar. in

ſert. 3, punbto , fF. 22 5., & ſéq. Mat. Faber Tripart. Domin. 6. poſt

Epiph. Conc. 6. & Dom. Seag. Conc. I. y. 6. & . Ibid. Indice Ma-
ter V. Verbum Dei. Dom. 3. Pent. Conc. z. Fer. 3. Pent. C. 2. ſ. J.

Dom. a. Pent. C. z. Domin. II. Pent. Conc. a. Et in Aultar. ſeu Hl.
VA, Dom. 6. Epiph. them.I. Item Dom.a. Pent. them.I. & Dom.6. Pent.

th. a. Tobias Lohner. Biblioth. Man. to. 4. Tit. 36. à f-go. V. Ver.-

hnum Dei. Felix Reinecc. O. Min. Bibl. Paup. parte 1I. V. de aud.

Verbum Deis à f. og. Pœdag. Chriſt. to. I. p. 2. c. 22. 4 Ffol. 62.

Jacob. March. Ration. Dom. Vaſſ. Lelk. I4. f. 350. Ludov. Gra-

Sentent. V. Verbum Dei. Leopold. Mancin. de Paſſ. D. L. y. Di-

.

Doitinhinen

nat. V. Indice Rerum. E. Verbum Dei- Sriptura ö. Prædicator-

& Anditor Verbi Dei. Caſp. Knittel S. J. Dom. Sexag. Conc. 2.

JF. 265. Bened. Fidelis à S. Phil. O. S. Franc. Dom. S&=vag. ſerm.
2. à fol. 44. Franc. Labata Theſ. Mor. to. 2. V. Verbum Dei per

Propoſit. 46. à f. IIg92. Joſeph. Speranza SKript. Selebt. in Præaſat.

Abraham à S. Clarâ. Judas Ertz⸗Schelm: part. 3. à fol.I. An-

ton. Dauroult. Catech. Hiſtor. cap. 3. Tit. 7a. Z. & 76. Joann.
Major. Sec. Exempl. ILidice, V. Verbum Dei. Thom. Staplet⸗
Dom. FPaſſ. in ea verba: quà ex Deo eſte G. 2. à fol. -35. Et in Dom.

dexag. à f. 333. d texti I. Et Dom. 3. quadrag. textu Z. F.-a96. Dom.d. (

poſt Pent. textu I. à fol. 9z. Item Domin. II. textu 2. à fol. 261. Ge-

deon Forſter de neceſit. Catecheſ. à fol. z. & . 3. 4 fol. 34 Pi 4

Iwocentii.
nlhnlliit
He il mal
mid, 2.

ſieeese

wwnesee
li Cau

kedzen

—

.

N⸗

Nnl
(ſeran

X

4
4
11,WMNI
rDl
T 1,
. 1 7
2 ee
ℳꝑRIN

1, dri:
. 4 ½
1. I. Dln,

ð

.
AA “
I. (an ANNN.

g 1N N
õõ
7„

9 ame
1

2688 E E E ee Go E E Ee E Ee G 2

17,
/7
. * MN
„
2. 9 40

„
..
4 2W5D

Præcones Pœnitentiæ quàm mundo ſcelerato neces- Vid. Conc.63.

,4. 1% 66
1

2„ 4 9
i “
. A,.NE
7 1. D

4 1†
41
,A.!
„
. .
11. .,
1

1/4 36
AEEH
„ SS
N*
9 „ 7
A
D W
P 1I eTN „

Venit in omnem regionem ſordanis pradicans Baptis. omin. 4.

4 5 . „ 1
,. e
., E. R
. MA. . ucæ B
6 * 9⁹
. — 4
88 7

*1

Ehjus negleflus ad infernum wia & occaſio. 1201

Faberii Hiſtorien⸗Dredigen parte z. Diſc. 30. E. Verbum
Dom. d f. 419. Bellarm. Operumz to. 6. Conc. 22. Dom. I. Qua-
Tvhrg. ſ. 2 3. & ſequ. & ibidem Indice, V. Concio, & Verbum Der.
C..arol. Vanhorn O. Eremit. S. Auguſt. Conc. zo. Fer. 2. Dom.
Paſſ. à f. 296. Raph. Bonherba Fer.3. Domin. 4. Quadrag. à f. a336.
Pranc. Mendoza in Lib. Kegum tom. 2. Indice E. Verba Dei &
Sermo. Auguſtin. Paöletti Dom. Serageſ. à f. 236. Le Blanc.
Ayn Pſalm. 45.I. . un. art. I. & . à f. 967. Florent. Schilling Do-
min. Sewag. Paulus Segneri S. J. Concionator & Theologus
Innocentii XII. Pontificis, qui piè obiit 1694. 9. Decemb.
in Hom. Chriſt. p. I. Diſce. I. & 2. Et paſſim Authores, de Verbo
Dei. Vid. mea Conc. ſequ. 6a. & 73. dum. a. Item ga. nec non Pro-
vmialis I. & 2. & infra Indice 4. Domin. Sexag.

CoNCIO LXIV.

anteced.

ſarii; & quàm ſeriò illi Pœnitentiam inculcare de-
beant; ac audiri obſequenter! Ne terreamur.

ä . vent.
mum TPænitentiæ in remisſionem peccatorum.

Vm Mundus totus in maligno poſitus, r. Yo y. 19. perquàm
ſceleratus, & peccator, nimiùm ſibi malè ſecurus, ni-
hil habeat, quod certiùs expectet, aliud, quàm juſtis-
ſimam ſeveritatem furorémque Iudicis ſupremi & Ju-
dicii extremi; jam nunc verò in vitâ ſalus ejus neutiquam
deſperata, aliud tamen remedium non ſuperſit, quàm Poe-—
nitentia, quâ ſolã qudex ſupremus ante Judicium placari poteſt, in Series Con-

udicio non poteſt, ait S. Gregor. 1a. Moral. zo. hinc ſanè Congruè cionum ſe-

Mlecht! de qud. extt. Nnnnnnn præ- quentium.

1202 CoNciO LXIV. Pœnitentiæ Prædicatio mundo neceſſaria:

S
——

præmiſsà neceſſitate audiendi Verbi Dei Conc. 63. ſubdimus
hac Concione materiam pertractandam in Titulo Ppropoſitam;

S. Joannes

dein ſequentibus demonſtraturi: Pænitentiam planam & facilem.

PFrudtus dignos Pzynit. Vtilitatem Confeſſionis frequenti; annua gene-

ralis; modum agendi cum Confeſſario; ultimam in extremi diſpoſitio-
nem per panitentiam“ yenovationem animæ ſeu homini piritualem.

combinationem tempori * denique felicem vitæ clau nlam, per eÄandem:
Quò Vlale dicam: Docebimur ſic, fruétuosè pœnitere, & fu-

gere à venturà lrâ. Jam itaque adduétum Thema deS. Joan-

ox Clamantis ne: Venit in omnem regionem &c. (Vid. Conc. 30. n. .) Dei juſſu,

prædicans
poenitentiam

fortiter & ef-

Kcaciter.

& Dei legatus, is, quo non ſurrexit major inter natos mulierum,
baptismum/pœnitentiam
nus ſit oportet, ponitentiam prædicare. Hic S. JoannisBaptis-
mus, longè alius à Baptismo Chriſti & hujus novæ Legis,
peccata non remittens, ſed profeſſio erat, & quædam dispo-
ſitio ad pœnitentiam, quâ, ſi vera ſit, peccata remittuntur,
ad eâmque efficaciter movebantur zeloſiſſimis Concionibus

S. Joannis, qui Vox fuerat Dei, fortis & efficax: Clamanti: per

quod fortitudo Preædicationis indicatur, ait Rabanus Archipræſul

um, ait Cornel. Janſen. Concord. Evang. C. 13. f. 104. znit. Cornel.
Lap. in Matth. g. 3. q. d. Agite Judæi, òQ mundi incolæ, quot-
quot eſtis, Chriſto jamjam venturo, & quaſi Meſſiæ Regive-

Moguntinus quintus à S. Bonifacio. Clamatur enim lon-
gè poſitis & ſurdis, idque cum vehementiâ & indignatione.
Conc. 66. n. I. March. Ration. hac Domin. 'ect. 2. à f. 96. Aptè Beda:

Clamawvit quidem per alios Deus; ſed & iſte ſolus Vox, quia Verbum
præſens oſtendit. Parate ergo viam Domini idem eſt, quod pæ-
nitentiam agite quédque dicitur in Iſaiâ: Videbit omni caro ſa-
lutare Dei noſtri, idem eſt cum eo: Appropinquavit regnum calo-

ſtro inaugurando, vias, uti regibus ſolet, complanate, hoc

eſt, omnia amovete, quæ eum offendere vel dedecere pos

ſent: ſcil. errores & peccata tollite per poœenitentiam, atque

efficite, ut Chriſtus ab omnibus & angulis expeditè & cupi.
dè recipiatur; ut ſcilicet ſinguli core entésque fuas ad-
Chriſti fidem & gratiam, omnémq; ſanctimoniam, ad inun

CMwinm Nndho
Nccerpe
Usſperdia

prædicat: quam ergo ſublime mu-

—

a mentésque ſuas ad

.
—
4

Snetegeut

1 leod

,Camans

eoibus/
Pylngent

Defrinure

Pel Arec

Ierhent

4

uůantur ,.
hetdirel

ferßh,

UMirclcx. l
uhubeto ſtt

1

Wvurußt: ſ .
in eti, l

ituekuterr u
cem ine

is NMero
Unles ſed
kiieni⸗ Me

nmntife

—

4
rdi
le, i K

7
Fc. 1
ee P
S

gent, uet
—

. 0e
. g.A

3
P A e E e

vutreerit

fenDe
1

abamhc

Claman

4
4

lic, &, quod experientia docet, inſtar Sodomæ, plenus cu-

ntii ain⸗

4
4

—

Peaevnitentia inculcanda, &v agenda. 1203

E=

denidque regnum cœlorum, pœnitendo ſtudiosè ſe præpa-
9 8

rent. Adeo S. Joannes prædicavit inculcavitque Pœniten-
tiam, clamans ſurdis ſpiritualiter: Iaiæ 42. g. In peccato

Deo elongant, & pereunt: Jerem. 1I2. 13. Pſal. 22. 22. Et à quibus
longè eſt Dominus ab impits? Proverb. Iy. 29. Vnde clamore valido
opus eſt, & prædicatione ſeriâ, ut ad Deum, ad ſalutem ſuam,

idque per pœnitentiam, unicum peccatori ſalutis medium,
treducantur. Hubert. Lomeſſen Dom. za. Adv. Conc. 2. à f. 6g. Et hinc
ſatis apertè intelligo, quàm mundo (qui totus in waligno Poſat is
eſt: I. Joann. y. Io, ſub miſerâ & tyrannicâ diaboli poteſtate a

dominatu, & in hoc vitâ impârâ, ſceleratà, tartareâ, & diabo-

piditate, ſuperbiãa, fraude, luxuri4, gula, avaritiaâ, omnique
malo, ut dicat S. Proſper adobject. Vincent. in 6. Totus quidem mun-
dus in maligno poſitu⸗ eſt, &, multorum hominum talis eſt malitia, qualts

eſt dæxmonum. ſed hoc inter malos homines diſtat & ů damoner, qudd ho-
minibus etiam valde malis ſupereſt, ſi Deus miſereatur, reconciliatio-

Aæmonibus autem nulla eſt in æternum ſervata roeree. Cornel. in hunc
Locum) quàm, inquam, adeo ſcelerato mundo, & ad portas

dormientibus. Epheſ. z. Iz. Impiis & peccatoribus, qui ſe à

Mundo in

c maligno po-
ſito & ſcele-
rato.

Pœnitentia,

mortis & inferorum conſtituto, & in eo peccatoribus, non & hujus præ-
anct dicatio ſum-

tam utiles, ſed & planè ſummè neceſſarii ſint veræ & ſan

ſoondere ut ait S. Auguſt. L. 1I. de Viſit. Infirm. ap. Calamat. Blvd
Diſe. a6. m./5. ſicdue verſari in manifeſto damnationis æternæ

periculo: ita nil magis neceſſarium (niſi homo æternùm pe-
rire, ſtultè velit) ac Pœnitentia; quam non aget, niſi de eâ

inſtruétus, & excitatus ad illam opportun?d & importuné &.
2. Tim. 9. 2. quod fit maximè per ſacras, ferventes, ſerias Con-

ciones, quibus neceſſarium eſt inculcari Pznitentiam in vemia-
Voonem peccatorum. DQuomodo credent ei, dem non audierunt?“ quo-
modo autem audient ſine prædicante? Rom. 10. I .

Nn nn an nz⸗ II. Do.

Pœnitentiæ Præcones:? Sicut enim in mundo, vel hinc mi- ne neceſſaria.

Wſerrimo, nihil frequentius, quàm peccare graviter, inhærere per-
7 tinaciter peccato, gandere de peccato, G br edicare beccatun on ab-

2ð

1204 CoNcIO LXIV. Pœnitentiæ Prædicatio mundo neceſſaria:
Homo tantis II. Dolendum ſanè eſt ſummopere & unicè, hominem
donis à Deo à Deo, ad ſuam imaginem, & ad nobiliſſimum finem, qui eſt
exornatus, ipſius Dei fruitio, conditum, lumine intellects & ſæpè ve-

tam ſcelera- ræ fidei, & libertate voluntatis, inſtructum, erecto creatum

ras tamen fa⸗ corpore, ut cœlum ſuſpiceret, & terram contemneret (o⸗

tè, contra lu-“ e . „re
men Rationis agnoſcere, quàm ſuammet felicitatem, & Deum in ſe libe-
& Fidem & raliſſimum; hunc turpiſſimè & iniquiſſimè offendere, æter-
gratias illu- na negligere, terrena ſectari, ſeſeque peccatis, in ſuummet
ſtrantes. rret
revereri juſtiſſimum Judicem ſupremum omniſcium, om
nipotentem; non horrere Inferni pœnas, idque ab adoleſcen-

tidâ ſud in malum pronum. Geneſ. §. 21. Neque unum tantùm ho.
minem vel paucos, ſed, in hoc genere, ſtultorum inſinitus eſt
numerus. Eccle. I. Iy. puta impiorum, ſuis cupiditatibus man.

cipatorum, vanis ſtultisque mundi illecebris incumbenti.
um, iisque ſe inebriantium, & dementantium; qui pravè de
rebus agendis æſtimant, dum vana bona veris, brevia æter-
nis, terrena cœleſtibus anteponunt: quæ ingens eſt ſtulti-
tia: quique perverſt Aiſicilb corriguntur: cit. verſu 17. Conc. pa.
n. §. Conc. a. n. r. Mundus totus in maligno poſitus eſt ut dictum.
Adeo dum ſapere volumus, valde deſipimus. Ajebat Sene-
ca: NWallum magnum ingenium ſine mixturd dementiæ. Es bleitt
doch bey dem alten Reim: Bey Weißheit muß ein T horheit ſeyn.
Quisque ſuum gremio ſtultum gerit, optimus ille eſt, qui,

ne promineat, diſſimulare poteſt. Prodimus, dum pecca-

Peccatum mus. Adeo ut exiguus ſit ſapientum, id eſt, proborum &
ſumma ſtul-
titia eſt. eſt, impiorum & reproborum, ex illo Matth. 2o. 16. Verè pec-
catum ſumma eſt ſtultitia, dum ſenſus Rationi, cupiditas
Virtuti, creatura Creatori, id eſt, obulus millioni, granum
ſegeti, gutta mari, terræ globulus toti Cœlo præponitur.

Quid ſtultius? dum & peccata iterando, eorum habitus, ac

quaſi neceſſitas inducitur? dum in iis obſtinatè perſevera-

mles ſpetn
( ceo lun

homini ſublime dedit, cælumq tueri- &c.) nihil minùs tamen

grande & æternæ mortis exitium, liberriméè irretire, nihil

ſalvandorum numerus, quàm magnus verèò ſtultorum id

eugle ſenti
Cr? dunn

ſeligent

ao Gedinate
en utd

CnoDei, Uut
uuorerepite

Mlgencame

ums,bonen
i, od in
MS Mternos

ut)lex ho
biin tenel
encetl. Neben
Uhitum. 1
Eben,/!

—

Coltti vi,

KiuIl loui

Uehebem Don

spronitlorun

1

Enhencob⸗

nolonfunck

ſentäne e

Ann Lna
Mintfml il

elngeis

—
—

ant, Mnetu

=

4

—

gtam, Ptæa

— —

—

. Stnee

z† ¹* . 1
III

2
N aman e
212 .

4
a ee⸗
1CCA DNe

7 Anlhh

4) KERAOAKN

M rne
,Ar.
77 3
. 4
,1 69
seſc e
4 i! ncg

n, u⸗

vers Neſet.

4 T 1) V

NN

9. 10. it 4

ationi,/
(en
rve N,

btnne

17

monentes Vbi 13 Pr.
Fides? Adeo lumen rationis (cujus liberali Dei dono & du-minis lumen:

à malo declinare, ſicque habent normam ac regulam un
verſalem ad ſalutis viam) adeò lumen Fidei (quo ſingular
dono Dei, illuſtratus homo, credit, agnoſcitque ea, quæ

. 1
mmhe Alee

8
U

7

Pernitentia inculeanda, & agennna. 120 5

tur, eaque ſenſim laudantur, nec peccata, ſed virtutes æſti-

mantur? dum correctio non admittitur; reéta docentes &
ernuntur: ridentur? Vbi Mens? ubi Ratio:? ubi Triplex ho-

11: r Barbari r 1 Intellectůús,
Gu, vel ipſi Gentiles & Barbari docentur, operari bonum, & e & gea-

tiæ illuſtran-
1tis.

Deus præcepit credenda, vel propoſuit ad æternam ſalutem

conſequendam opportuna) adeò lumen gratiæ, hominem
illuſtrantis, bonum inſpirantis, à malo ad bonum commo-

nentis, quod in ſe etiam peccator frequenter experitur pef
motus internos à Spiritu ſanéto provenientes: adeò, in-
quam triplex hoc lumen peccator ſtultus, ſtolidus, ſtupi-

dus, ſibi in tenebras peſſimè vertit, idque liberè peccando
(V. Vencel, Schwertfer, Conſil. & Imuduſtrid 3. à f. Sg.) Contra Chri-

ſti monitum: Vide ne lamen, quod in te eſt, tenebræ ſint“ Matth. 6&.
