quêô partim & ſuccinctiùus. In prædiéti laudatiſſimi Cæſa-

ris Caput coronatum comminabatur: Conjurationis caput
auctôrque erat johannes, ætatis annorum 19. Cæſaris ex

CcCcCCC 3

„

Albertus I.

parricidio

impio neca-
tus.

Fratre, Rudolpho Duce Sueviæ defuncto nepos, quem ſe-
ð cum

758 CoNcio XLIII. Ad obt nendum Cœlum, e Vitandum Infernum

—.—.—

cum in aulaà habebat, ipſe Tutor: In fœdi facinoris ſocieta-
tem funeſta Procerum confilia pertraxerant Gualterum de

Eſchenbach, virum illuſtrem, & inter Germaniæ dynaſtas

genere opibusque clarum, de qué potiſſimus hic erit ſer-

mo. Ergo, loco opportuno non procul ab Arce Habſpurgenſi
aggreſſi Cæſarem, minimè cogitantem: primus joannes
Dux Alberti Tutoris ſui jugulum ſtricto mucrone petit; ali

ad hoc omnes, velut accepto ſigno, hi latus haurire, hi pe-
ctus fodere, hi, quàâ parte quisque potuit, feriunt: dum de-
nique equo lapſum obtruncant, fœdéque laceratum & ſan-

erat, ſe ſubducunt, inſpectante tragœædiam Leopoldo Alberti
Cæſaris filio cum cœteris Aulicis, nec dum transvectis, ex
Ceſaricidæ alterâ fluvii ripâ expectantibus: Dies atro calculo digna,

ad pœnas va- erat prima Maji anni 1308, quâ nonaginta annis ante natus
riè tracti ad
mille, omnes
fere nobiles.

ſylvarum, é terrarum cavernis, domormque angulis Si-
carii, pars capite truncati; pars eliſis cruribus in rotas im-

plexi; pars quadrigis diſtracti pars facibus uſtulati, miſe-
rum in modum carpuntur, lacerantur, torquentur. Et ſic

hujus parricidii conſciorum aut participum omnes, quo-

e p,;; arcibus fuére, morte mulctati, aut in exilium e patriâ ejecti.
lbſe Larrici. oannes „ cui hiſtoriæ Parricidæ nomen ex demerito ſuo
ficem effu- ndelis tacit rt
giat, exul, ficem poſſet, ex amplàâ Provinciâ, quam ſolus omnem qditio-
mox Cœno- Né tenuerat, profugus in totâ Germaniâ exi ium in ſylvis
bita. quærit, mutat hoſpitia, abjicit veſtes & perſonam, fame
preſſus, nunc mendici, nune peregrini, paſtoris, ſervi ruſtici,
mentitus, donec furtim in Italiam pervenit, ubi ejurato
Principe, inter S. Auguſtini religioſiſſimos clientes alleétus,
cùm Religionem verbis ſolennibus juraſſet, vel latuit perſe-

quen-

guine ſuo innatantem, relinquunt, fugâque, quod facile

erat Rudolphus I, Alberti parens. Inſecutus non tantum
conſcientiæ malæ carnifex Cæſaricidas, fed ii etiam autho-
ritate poteſtatis vindicis quæſiti, inventi, extracti è latebris

rum in mille, Nobiles fere omnes, & ſolo &M quatis decem

tribuunt, & hujus crudelis facinoris caput, ut fallere carni-

ls ren

mist

es omn

4

inor, ton

ngs

DNerawe⸗

(usan

tumn, blin

amnunet

ru

enen

Poigpoti

Mlir
Aeur l

tgunege
H
Upeſhe,

ertumlal

Uimk tr
unkatn
ſ lun

8 ttigin

õ

r

Tortiter Bene age: Suſi ine, & Abſtine. 759

bcm quentium oculos, vel, quod (cribunt alii, à Pontifice abſo-
leumg. lutus à peccato, de cœtero ad Imperatorem Henricum VII.
S tum Piſis in Italià morantem remiſſus, ab hoc (cœteris equi-
alk dem omnibus ad mortem damnatis complicibus) facti pœ-
Kare nitens vitæ gratiam accepit, ſed in Monaiſterium . Auguiſti⸗
NI niPiſis relegatus, ibique mortuus A. 1313. 13. Decembr. & ſe-
nsage pultus. E adigit metus & expectatio tormentorum & in-
ſenI famis ſupplicii. Sed quid Gualterus noſter! Ealther? hujus
eeh uarces omnes deſtructæ & raſæ. Quæritur & ipſe ad non
kichu minora tormenta & mortem, neque ignarus accuratiſſimè;
uunclh miſer, vagus, profugus, timens ac tremens, dies noctésque
vol fiie in omni umbraâ carnifices illi occurſabant. Audiit ſocios
o de ſceleris alium in crucem iiſſe, alium ab equi caudâ rapta-
DNec, turm „ultima omnia perpeſſum, inter exquiſitos cruciatus

lc, animam efflaſſe; alium in ſtipite arſiſſe; mullis ante ſe neque Gualterus
eIS fuge conſilia, neque antra & latebras, nec amicorum auxi- metu infamis

m tee . . ⸗ &α; iupplicii
Aum lia profuiſſe. Ergo denique metu malorum, cùm nullibi in ur
man ſibi ſecurus & conſtans videretur, & diu conquiſitus, nec exul,incogni-
ieluehni inventus, ex certis indiciis putaretur, ſibi mortem volun- tus, ſuhulcum

F tariam conciviſſe, ne in poteſtatem vivus veniret, obſoletâ agit annis 3 5.
n. jam veſte indutus pro pretioſis, barbâque, & fame inſuper,
iett. curaque deformis, ita incognitus quam occultiſſimè in
. NNe Wirtembergiam defertur, & diu meditatus, tandem in pa-
;GE go ignobili paſtorem ſuilli pecoris exorat, ut in Partem
nsen cuſtodiæ admiſſus, ſubulcum agere paullula mercede per-
icet mittatur, levia hæc ratus, metu, quod ingruebat, periculi:
dhh Et quòusque ita Subulcus ſerviit? (audite rurſum, & ob-
eE ſtupeſcite) ipſos quinque & triginta annos continuos, in-
nenh certum laborioſius, an patientius. Poſt hos miſerè & ſorte In extremis
nis infim transaétos, cùm animam agere ſe ſentiret, perſonam nomen per-
,m ſuam ſtatumque priſtinum aperuit Sacerdoti, ſe eſſe dyna- naneſar
Girutid ſtam illum Gualterum de Eſchenbach, quem interempti Perlt.
iemm Ceæſaris reum, cunctæ proſcriptionum tabulæ, annis am.
NNe, plius triginta requiſitum ultimis cruciatibus devoverint,
iithere⸗ quo-
el.

nomen, aut palatium, aut opes, non conjugem nec li-
beros, tanti habuiſſe, quin eorum ſuaviſſimæ conſuetudini

760 CoxciO XLIII. Adobtinendum Cœlum, évitandum Infernum
quorum cruciatuum timore perculſum, quidquid in vitã

Pretioſiim habuerit, reliquiſſe, & non genus ſibi ſuum, aut

omnes exilii ærumnas (dum Judicem effugeret) putarit

Præferendas: Jam in extremis poſſe ſe quidem mortalium
minas, quas tot annis expaverit, impunè contemnere: co-
terùm eo diſcrimine defunctum, majoris ſupplicii metu

Mors Chriſti

graviſſimum
parrici dii ſce-
lus, à pecca-
tore commis-

perturbari, quod irrogare ſceleri cœleſtis Judex ſoleat, ad
cujus formidabile tribunal jam nunc evocetur. Hæc poſt-
quam prolocutus eſt æger, collachrymante adſtantium tur-

ba, reique novitatem admirante, naturæ conceſſit, ab Vdal-

rico Comite Wirtembergiæ, re intellectaà, honeſtè tumula-
tus. Tantum effecit in hoc Domino Gualtero metus mor-
tis infamiæ, tormentorum, hujus mundi maloru
VI. Facilè denuo apparet, quò verbis meis collimem:
Amemus vitam zlternam, alt S. Auguſtin. & de Eerb. D. & eX eo
noverimus, quantum pro lid laborare debeamus, càm videmus homi-

nes amatores præſentis vitæ ſic pro illà laborare, ut, cum venerit metus
mortu, quidquid poſſunt, faciant, non ut auferant, ſed ut diſerant mor-

tem. Conſideremus breviter hic, adhuc & longè gravius

Parricidium fuiſſe peſſime perpetratum indigne & liberè à

pluribus, qui omnes latere non poſſint, certèò certius ad

ſupplicia multò acerbiora, cum extremâ infami, confuſio-
ne & dolore trahendi. Annon iraſcimur ſupra memoratis

Cæſaricidis? annon pœnas, utut graves, tanto ſcelere di-

gnas decernimus: annon credimus, Gualterum providè &

ſapienter, dimiſſis opibus & voluptatibus, etſi tam arduo
conſilio & medio, vitæ ſuæ, ne in torturas incideret, conſu-
luiſſe, quidni & animæ ſuæ expiatæ: Sed quis? quid? ubi?

&c. quis parricida? Ruminemus facta & dicta ſup. Conc. 24.

n. 3. & c. Nosipſi parricidæ imò deicidæ fumus, Chriſticideæe,
Englgrav. p. 2. Dom. Qvinquag. qui peccatis noſtris tam diræ
mortis à Chriſto exantlatæ cauſa ſumus: an ergo effugie-

mus,

1s, ini

metun

(ution
ſeemit

olccius,

ortoren
erlisn,

.
gem mor.

Mitw

ſcum)
ris w
Won

auan

licin

n ernn

—

Ifum w.

=

gemn nec .
D 2 .„. ₰ „△ . 8 ☛
extremi: Imaginemur nobis ita loqui Gualterum efficaci-
ter: Ego ſceleris unius, quod in hominem ſemel admiſeram,

Oolnencin:
et) Mti
Wortäumn
Meter e⸗
Dhrämn
1 Cen

Hxc.

WN
r, A.

veſtetundh

metoon
rum
8collinr.
6. G

VlePW

,
u M,

. 4 5
Ne gan

O E L

( 7
10 Elich

i, C .

leked.

Mumm
lon, l

, CN. ,H

plicium) apparabat. Vobis iſte rogos ſempiternos & pe-

animam pauper egensque exhalàrim? Vos interim rei gra-

Mechtl de Jud. extr.

ò

mus, Judicium Dei? an hoc, & pœnas in eo decernendas,

non metuimus: æternas! Ignis aliorumque ſuppliciorum?

Confuſionis & infamiæ coram toto mundo in die Jjudicii
Gualteri ad
nos oratio:
. 1 . . . Seſe adeo ti-
conſcius, dum vivere poſtea licuit, impendentis ſupplicii muide ſup-

horrorem circumtuli: Vos Deum cùm ſexcentis injuriis læ-plicium & Ju-

ſeritis, novis eundem laceſſere, ſecurè pergitis? Et me, qui-dicem tem-
dem mortalis udex, vos Immortalis rapi trahique jubet. poralem: no-

Mihi ſecurim ille & rotam (grave quis neget:? ſed breve ſup- Pis Judice
eo intenta-

r e.. ri æternas
rennis incendii cruciatus comminatur. Comparate nunc n 5
A4S

meum veſtrumque crimen; conferte partium Judices; ſup-
plicia cum ſuppliciis componite; dicetis ipſi continuò: ni-
hil neque in judice meo fugiendum, neque in ſupplicio ti-

mendum mihi fuiſſe, præquam in veſtro inſit formidan-
ddum. Quæ igitur dementia eſt, ut rectè me feciſſe judice- Exprobratio
tis, qui brevium dolorum metu, tot annos, à thalamo & noſtræ de-

Conjuge lubens abeſſem; qui nuntium, liberis amicisque mentiæ.
idcirco remiſerim; qui lares beatos & amœnas arces, qui
hortorum delicias, qui menſæ cupedias, qui rerum omnium
illecebras, vagus extorrisꝗque abdicaârim; qui in exilio ob-
ſcurus & ignobilis ſenuerim; ac poſtremò inter ſubulcos
Nos nolle
viſſimæ periculo, quò animarum interitus metuendus eſt, æterna ſup-
adduci pertinaciter recuſetis, non eò quidem, ut ad meum plicia metue-
exemplum dimiſſis opibus nudi profugiatis, ſed ne tan- dam⸗
quam gryphes auro avarè ſordidéque incubetis! Nec ut Vo- da tugete.
Iuptates, etiam honeſtas, faceſſere, ſed ne fœdas fœtidàâsque
arceſſere perſeveretis! Yac. Bidermann. cit. Nempe, quod mei
hoc loco intenti eſt, verè peccatores cum horrore metua-
mus Judicem Extremum & certiſſimum ſcelerum vindi-
cem; hujus ſeveritatem ut evitemus, ſit nobis propoſitum
firmiſſimum: vitam in meliùs mutare, errata agnoſcere &
Dd ddd cor-

inſuper actione ſincerâ, ſi quas nobis immittat a
quéis patienter toleratis æternas illas antevertamus pœ-
nas, metu quarum meritèòè bene agendum,, patienter ſuſti-
nendum, & vitii quidquid fugiendum. M
Exemplum VII. Adduco aliud adhuc fortius argumentum de ipſo
Chriſti ti- Chriſto Salvatore noſtro. En & hic mortem timet, pecca-
mentis mor- ti noſtri in ſe clementiſſimè ſuſceptam pœnam. Ita enim
tem natuta- S. Matthæus 26. 37. & 35. Cæpit contriſtari & maſtus eſſe. Tunc
lem in horto ait ills Triſti eſt anima mea usq; ad mortem. Et v. 39. Procidit in fa-
Propbter Pece ſuam grans & dicens: Pater m- ſi poſſtbile eſt, transeat à me ca-
cata noſtra, ,“ , . D Mein e Lodee J, Ian. 6 ca
ipfſi aliena, lix ſte. Ita & ſé cundò erte oravit. Ibidem; Liceat ex te,
fubeundam. Amantiſſime Jeſu, Fili Dei „ cauſam quærere: Cur times

adeo? cur paves! cur triſtis eſt anima tua asq; ad mortem; à cu-

jus facie tremit terra, contremiſcunt columnæ coœli, mo⸗
ventur cardines; qui tribus digitis aphendi molem terræ, cujus

verbo facta ſunt omnia? Paves, & contriſtaris in tantum, ut
& ſicut gattæ ſanguini decurrentis in terram, fuerit ſudor tuus!

Chriſti triſti- Liac. 22. a4. Triſtis eſt anima mea usq; ad mortem. Talem habuit
tia quanta. Chriſtus triſtitiam humanam ac naturalem, quam in ſe vo-
luntariè permiſit, qualem nullus hominum habuit, nec ha-
bebit, juxta Suarez. Et juxta S. Auguſt. Tanta eſt triſtitia animæ

meæ, ut parim abſim à morte. Alii: Quæ poſſet mortem affer-

re, niſi ego meâ virtute illam impedirem. Leop. Mancin. de
Cauſæ hujus Paſſ. D. L. 2. Diſſ. 1I. f. 6I. Cauſas hujus Triſtitiæ veræ in Chri-
Triſtiti?. ſto, & infirmitatis Naturæ humanæ, Variæ à 88. Expoſitori-
Diſcipulo-bus & PP. afferuntur. Uti: præviſam Diſcipulorum fugam,
um fuge & & ſcandalum: ut volunt S. Hieron. & S. Hilar. Peccata o-
Ka alun. mnia & ſingula omnium & ſingulorum hominum, quæ o-
mnium ho- Mnia in ſe, quaſi Propria, luenda & expianda ſuſcepit, ut pro
minum pec- iis injuriæ & offenſæ 115 Deum Patrem ſatisfaceret: Anima
cata, quæ in enim Chriſti à primo Conceptionis inſtanti in Deo videbat
ſe expianda omnia ſacrilegia, homicidia, adulteria, libidines, furta, ca-
ſuſcepit. umnias, blasphemias, aliaque horrenda & immania ſcelera,

X

762 CoNciO XLIII. Adobtinendum Cœlum, e vitandum Infernum
corrigere, pœnitere, à peccatis abſtinere, cum Krariarum
ictiones;

hocte

W(W

r Is
ellet
in eo in
titudo

arimnos

ſtudinen⸗

tunenprt
Vmnmen
1t Kwi
Rd,

wicen
elgo

(llen,4
onnn

I
bhhrn

e

— -

8

=,,

ind

4

3

—

.

= =—

(hnnin

Mci,
Gnni

Muorneri

Norts
t ac tan
onn paye
4 gebi
ers/ E.

num
fisbr
is 8

r ienn
—

Ugratiarun

4 ſiones
awns N.

tenter ſcti.

eat 9t

Ke en
Curtfin

vorten, ul.

E (Eli,

j1 tent i

nNe

mint e
Uinbeehe

ſritmni

7

Gunmſ.

ziC

Eyoſtor

Ucnfagen

Necce
, ℳ
et: ANn
eo Nidnhr

kutn 6

rum elſlet gravitas, quanta Dei offenſi majeſtas. Poſait Domi-

gratitudo hominum, præſertim quod prævideret, tam pau-

per omnia innocens, alienis, & noſtris oneratus peccatis,

Fortiter Bene age: Suſtine, & Abſtine. M 763

ac pro illis compunctionem & dolorem ſuum elicuit, ac KS

illa commiſiſſet; videbat enim, quanta ſcelerum ſingulo-

Ingratitado
hominum &
exiguus ſuæ

nus in eo iniquitatem omnium noſtrum. Iſai. †3. 6. Alia cauſa: In-

cis hoſce ſuos dolores profuturos: paucos enim ſalvandos;
* paſfionis fru-

plurimos verò damnandos, ob ſuam negligentiam & ingra- qus

titudinem. Taceo cauſas alias hujus triſtitiæ; Omnium Cauſa prima-

tamen prima & principalis erat mors imminens, quam ipſe ria ipſa mors
humanæ naturæ, ſibi liberè relictæ, infirmitate abhorru- & tanta tor-
erit, & viva apprehenſio inſtantis Paſſionis & mortis, ut pa- menta infa-
tet ex eo, quèòd Chriſtus orans ait: Transeat à me calix iſte. mmiq-
Prævidebat enim Chriſtus omnia & ſingula tormenta, fla-
gella, opprobria, alapas, irriſiones, blasphemias, mortem &

crucem, ſibi à judæis infligenda, ac vivaciter dolorum ſin-

gulorum magnitudinem & acerbitatem penetrabat & pon-
derabat, ut ſibi jam illa pati videretur; quæ apprehenſio
tantam ei triſtitiam & angorem intulit, ut gemeret, treme-
ret, langueret, palleſceret, viribus deficeret, & penè conci-
deret, imò ut ſudaret ſanguinem; nimirum voluit Chriſtus
hac triſtitiâ expiare lætitiam & delectationem, quam habuit
Adam in eſu pomi vetiti, & quam habent ſinguli, dum pec-
cant, in ſuis deliciis, opibus, honoribus. Cornel. in Matth. 26.

37. Mancin. cit. Audin, anima mea peccatrix, quàm Chriſtus Et nos pec-
catis noſtris
exhorruerit mortem corporalem! Et tu audiens ententiam icte een

mortis æternæ, à Chriſto judice pronuntiandam, tuismet on time-
tot ac tantis onerata peccatis, lapide durior, non metuas? mus:? evitare,
non paveas: Conſidera ſingulis tuis peccatis tormenta ſin- non cura-
gula debita, ſingulis ſenſibus; atrociſſima, æterna. Et quidmus?

infers? Ergo hanc damnatorum ſubibo ſententiam? ibo ad
infernum æternùm patiar: Stolidiſſimè: Quin ſolidius &

rectius: Ergo, metu tantorum malorum & pœnarum, damni
& ſenfus, corporis & animæ, æternarum (Expende ſingula
Ddddd z. &

764 CoNCIO XLIII. Ad obtinendum Cœlum, ewitandum Infernum
& apprehende vel unum faltem ritè) cum Dei gratiaâ, ſata-

gam pro humano poſſe omnem implere juſtitiam, cavere
ab omni peccato, & ferre æquo animo omnia mala hujus

mundi & c. Fac hoc & vives. Ut cruciatus æ&ternos evadas, e-

xemplo Olimpii, Abbatis, de quô Drexel. Zo. 7. Rogo damnat.
C. 1z. Epil. f. 202. col. 2. med. Hæc de Sententiâ malorum. Simi-

Hebr. 12. 2. liter de Sententià Jjuſtorum: De Chriſto D. S. Lucas c. 22.
Chriſtus pro- v. 243. Apparuit autem ills Angelus de cælo, confortans eum: & ani-
poſito ſibii mans ad ſuſtinendam crucem & paſſionem, propoſito gau-
gaudio ſaſti⸗ qio & glorĩi4â.
nuir S Hebr. 12. 2. Aſpicienter in auctorem Fidei, & conſammatorem Yeſum,
ſita Cœli glo- 427 propoſito ſibi gaudio, ſaſtinuit crucem, confuſione contemptaä. id eſt,
riâ ſußtine pPropter gaudium ſibi propoſitum ſuſtinuit crucem, ut mere-
crucem. retur & aſſequeretur gaudium, quod Pater ipſi propoſuit,

tum per ſe, tum per Angelum cit. Luc. 22. 43. ex Cruce ſecutu-

rum, uti Reſurrectionem, gloriam corporis, exaltationem
88. Nominis ſui, ſalutem hominum &cc. Cornel. in cit. Hebr. I2. 2.
Et tu, mi Chriſtiane, exemplum Capitis noſtri imitare, pro-

poſitis tibi gloria & gaudio, bonisque omnibus, ex Chriſti

Sententiâ omnibus Electis obventuris, æternis, & in infini-
tum, ſuſtine crucem. Vid. Conc. 36. n. 7. Lect. 2. Noct. 6. Novemb.
ERecl. 2. 14.
& 70. 2. Ubi
dcul £ & les videntur duæ illæ Eccleſiaſtis Sententiæ, Cap. 2. v. I2. Sa-
ilulti, udi Pientis oculi in capite ejus Sultus in tenebri ambulat. Et: Cor Sa-
pienti in dexterâ ejus- & cor ſtultorum in ſiniſtra illins. Eccl. 10. 2.
An ſtultorum oculi in pedibus, quia in tenebru? & quomo-

do: cor ſapientis in dexterâ ejus? Docebo breviter artem, uti

habeas cor & oculos, cognoſcendi: verbo, an ſapiens ſis.
Cor omnibus hominibus, & ſapientibus & ſtultis, eſt in me-
dio pectoris, ad levam tamen vergens, ut docent Hippocr.
Galen. Ariſt. cœterique Phyſici & Medici. Per Cor non cor
corporis, ſed mentem, puta, rationem, voluntatem, affe-
ctum, ejusque ope rationes accipe; quod enim cor eſt in
cor-

Me, h.

Et huc alludit Paulus Tarſenſis, dum ait

VIII. Itaque ſapere oportet: Vtinam ſaperent, & intellige-
rent, ac Noviſſima providerent, ait Moſes Deuter. 32. 29. Mirabi-
4 ulads,
Lipof

in lex
kulr.
iens 1
lo ette
ſerkece;
ſet. Ja

(oltans

crnisil
ikrun,
Wibonv

con
Meligt

rnt,

nn/
(nc

uun
ſpesa

Ein
ſent .
enpli
crnne,,
mce
i, es
neſ
ui Pee
t. ſ

nhkfnnn
—

Ium, CaVere

uhtwin
eſaltge⸗

Un. An.

uesea

eun: Kl

Opoſtoe.
D
§, dund
amren ,H

1†

14. 1
enpt:Ie

enn, vtine
podt

Tceſecxtu

Yalutinen
/ Mhnn!
Nitaten
,AU
irin
Aumt
Gireliee

. N

u,
Et: C
. Bacln.
gvon⸗
alten,
ſpenſ⸗
ekinme.
niſhoc⸗
(NONNO
Atenn, .

Iretn
co.

ſpiens eſt, de præſentè, quod poſitum eſt in ſiniſtrà. Ita S. D. Cornel.

Portiter Bene age: Suſiine, & Abſline. 265

corpore, hoc mens eſt in Animâ. Senſus igitur eſt: Cor ſa-
pientis in dexteràejus, dum omnia facit cum ratione & judi-

cio; ſtultus ſine ratione & judicio, ex ſtultâ concupiſcentia.
Sapiens circumſpectè, ordinaté & perfectè ſua facit, ut in
nmullo erret: ſtultus improvide, languidè, præpoſterè, im-
perfectè; hinc ſemper defectum aliquem operi ſuo admi-
ſcet. Sapiens cor habet dexterum, validum, robuſtum, &
conſtans in bono, ut in eo contra omnes Satanæ, mundi, &
carnis inſultus immotus perſiſtat. Stultus verò cor habet
ſiniſtrum, id eſt, invalidum, infirmum, inconſtans, quia,
ubi bonum facere cœpit, mox levi tentatione pulſatus, ab
eo deficit & reſilit. S. Hieronymus ad extremum judicium Sapiens Judi-
intelligit: Cam ad judicandum, ait, Salvator venerit, agni ſtabunt cium & futu-
à dextru, hadi verò aà ſiniſtris erunt, Matth, 2. 33. qui ergo ſapiens eſt, um ſæculum

ſemper de futuro ſæculo cogitat, quod ducit aa dexteram: qui verò in- cogitat: Stul-
rEſe tus præſen-

in locum iſtum VEtinam ſaperent ac noviſſima providerent: Ergo aum 8e mun.
ſapiens cor ſuum, actiones, cogitationésque omnes ad glo- uterque cor
riam, quæ per dexteram ſignificatur, dirigit & intendit: Stul- dirigit &
tus verò & impius omnia ſua ad damnationem, quæ per mentem: Sed
niſtram ſignatur, in peccata ſemper, ac nulla non occaſione ille ſapienter,
datâ, incidendo, nunquam horrendam illam ſententiam ob hic ſtulte.
oculos ponendo. Beſ. de Iuferno Conc. . fF-zoz. ubi & : Proverb. 6.6.
Vade ad formicam piger, & inſipiens, quæ in æſtate pro hyeme
ſibi proſpicit indefeſsà induſtriâa, ne famem patiatur: Et nos

de futuris iisque æternis non providemus. Vtinam ſape-

rent & c. Ita &: Sapienti oculi in capite ejus. Chald. Sapiens con-
templatur in principio, quod futurum eſt in fine; quidquid agi, pru-
denter agas & reſpice finem. Sapiens oculos in capite habet,
dum de excelſis, cœleſtibus, divinis & æternis contempla-
tur, eôque omnem mentis ſuæ cogitationem, actionem,

omne ſtudium dirigit. Stultus verò oculos videtur habe-
re in pedibus, quia nonniſi terrena, vilia cogitat, amat, ſecta-

tur. Sapere eſt, Noviſſima providere.

Dd ddd 3 IX. Sit

766 CoxNxcio XLIII. Adobtinendum cœlum, evitandum Infernim
In Com IX. Sit ergo concluſio. Damnationis ſeptentia quo. lmsk
pendio: quo⸗ modo fugienda & ventura ira? quomodo obtinenda ſenten- hlun
d e⸗ a tia ſalutis æterna? Reſpondeo breviter: Declinz à malo & fac üind
D imnpio- ¹ honunm Serva mandata. Cave à peccato, quod adeo odit & Tinen
rum, obti. Prohibet Deus: exemplo illius militis e2. KReg. /g. 12. verèe ſa- winun
nenda Ele- Pientis, cum dœmon, caro, mundus, pravi ſocii, contra le- Eode
ARorum. gem Dei jubent aliquid. Dein à peccato ponitendum eſt. (üjn
Peonitentia autem non differenda. Vſus devotus Saca. osdvedn
mentorum, efficaciſſimum remedium: eorundem verò ne- tconnn
lectu, formidoloſum reddi udicium, monet Drexel. tom r. ider
TIrib. L. I.c. g. Perſeverandum in bhono, & pro dono perſeve. den4
rantiæ inſtanter invocandus Deus. E Granat. Dom 2. Aädv. ont. i. orts
in ſine. Jo. Mat. SPeculo Ekempl. E. Cæleſt. Glorid Ex. Ir. à f. 13. de Masl⸗
Novitio in Ordine perſeverante, roborato cœleſtis glori)z, yoin
us

SSInferni pœnarum intuitu. Age, Saſtine, Alſtig.—
Anuthores Vi. Thom. Kemp. I. 3. (

“

: & m,. de lnit. Cr , Cornel. LI.

de hac mate- cill. Engelgrav. Lud EVang. Part. I. Embl. 1. JO1. Speranza de
ria. , , t ijrl
ii7. OCrat. Paneto Ias. Drexel. zo. I. de æaternit. Conſid. g. Conclaſ. . n. I. hii
& 2. æternæ morti ſupplicium, æterna vitæ præmium. Et hinc llai

inde de Cælo; de Inferno. Paul. Segneri S. J. P. 2. Diſc. I9. in ir
Homine Chriſtiano. E. ſuprà de Joſepho Conc. 39. n. 3. 4. & 5. Aliiq; .
per decutſum Concionis citatt. V. infra Conc. 6o. & Conc. 2I. n. 3.
Ante omnia Corollarium ſit hoc loco de Fide & Religione orthodo. utii

Fice aa XA de quaâ ſupra nileng. 3. ingeſta mentio „ ea cum ſit baſis & iner
abenda.

R

fundamentum omnis ſalutis, ejusque æternæ, omnibus woced
viribus & contra omnes difficultates à mundo, carne & doee- in kan
mone potenter motas conſervanda, acceptanda, & denique mmia
tumulo inferenda eſt, adeo ut pro illà quidvis bene agen:. min
dum, mali fugiendum & fortiter ſit ferendum, cum ſan- ſilube
guinis etiam, ſi opus eſt, effuſione & vitæ, inter tormenta prann
ſæviſſima. Eligendum potius, Deo dileéto emori, quiim in &
offenſo vivere, ut ait S. Aug. Breviar. 1I. Aug. Lect. Z. Id qued kxjcj
fecerunt, faciuntque SS. Martyres. Fidei & Catholicæ Re-
ligionis

—–—
7

toam AIler Cethol. tenenda, acceptanda.

nn. ligionis zelo verè flagrantiffimus Ferdinandus II. Imper. de Ferdin. II.
Aenteen. qu plura Guil. Lamormaini S. J. in Ejus Eirtut. Cap. I. ubi Zelus Fidei
e fol.6. inquit: Vt nonnulli absq; temeritate ſe affirmare poſſe Cath.
o exiſtiment, Ferdinandi zelo ac operâ centies centena millia
el, hominum ad Eccleſiæ Catholicæ Gremium eſſe revocata;
cðH., acdeoque omni jure poſſe ac debere harum Provinciarum,
endunt fcil. Styriæ, Carinthiæ, Carniolæ, Bohemiæ, Moraviæ, utri-
Gnsden usque Auſtriæ & c. Apoſtolum dici aut Apoſtolici Imperato-
enſee ris cognomento decorari. Plura ibidem leétu gratioſa & mi-
eno ra de zelo Ejusdem. Epitaphium vid. en R. Oit. infrà citand. r
Neteſt. ad calcem Annalium. Cujus & Filius Ferdinandus III. paternæ PFerd. III.
E pietatis heres & æmulus ſtrenuè fuit; ſicut & Nepos Leo- Leopold. I.
E poldus I. qui & paucos inter annos integras urbes, regiones
Asgoei; & provincias ab erroribus retraxit. Sed quænam hæc ve- Fides & Ec-
ra Fides? quæ orthodoxa: quæ vera Dei Eccleſia, extra quam cleſia vera
—1nuulla ſalus! Vera Fides in veraà Dei Eccleſiâ ejusque Doctori- Juæ:?
Gnnkl. bus quærenda. Caniſius de Præc. Eccl. J. II. Wangelio non crede-
Peun nom, niſe me Eecleſiæ commoveret aubtoritas, ait S. Auguſt. L. con-
elß, ra Ep. Manich. c. g. ap. Cornel. in Matth. Argum. fol. 4go. Nos Catho-
1 5 4 tholici sanétam Catholicam & Apoſtolicam KRomanam Eccleſiam, o-
Beo zienium Hocleſtarum matrem & magiſtram, ut Trident. vocat, agno-
46b h ſoimus, ejusq, veram Catholicam Fidem, extra quam nemo ſalvus eſſe
N.„ν vorteſt. Cui ſoli competunt, præ omnibus aliis Sectis, Moti-
ri Credibilitatis neceſſaria & ſufficientia, ſeu quæ illam fa-

lekeb ciant Præ omnibus aliis evidenter credibilem, ſitque obli-
meN⸗ Vita & omne charum poſthaberi debeat. Simulq, contraria
Rieig orͤnis atq; hæreſes quascunq; ab Eccleſiä damnatas, & rejectas, & ana-

themalizatas, Pariter damnamus „ rejicimus, & anathemazimamus
bene 9 . h. De F . 64—W ſi .₰ 1 0 1
. Vti habet Forma Profeſſionis Fidei Cathol. Signatè: Hereſes

eu⸗⸗ damnamus & erfores contra Catholicam Fidem, eôsque ad
n ſuum & mendaciorum omnium patrem in orcum juſtis-
n ſimè rejicimus: beareſe, inquam , & falſa dogmata damna-
e mus, non perſonas, non homines; quos equidem veros hæ-

réls,,

hins

768 CoNcio XLIII. Aldobtinendum Cælum, e vitandum Infernum

reticos, Formale non materiale tantùm, uti loquuntur Theolo-

gi, & in heæreſ mortuos, omnes damnat juſtitia Divina. Sapra
Conc. 1I2. n. 2. Cùm enim Fides interna ſit, Actus intellectùs &
voluntatis, quæ intellectui imperat aſſenſum Fidei, & in

captivitatem redigit omnem intellettum in obſequium Chriſtie 2. Cor.

o. . Sic & hæreſis ſit intellectus error circa & contra Fidei
articulum unum vel plures, & adeo contra ipſam Fidem, &

quidem cum voluntatis, imperantis intellectui aſſenſum
talem erroneum, contumaciâ, quæ verum & formalem hæ-

reticum format: Non enim, ut quisq; primum in ſide peccàrit, hære-

ticus dicendus eſt, ſed gui Eoccleſiæ auctoritate neglettä impias opinio-
nes pertinaci animo tuetur- ait Catechism. Rom. P. 1. C. o. num. I.
J. 111. V. Cauſa 24. q. 3. 4 C. 26. Inſuper nemo ſcrutari poſſit in-

terna cordis, mortalibus non cognita; quomodo quis alium

tanquam hæreticum in individuâ perſonàâ, non manifeſtum,

Rejicitur non convictum, judicare poſſit, ne dicam, damnare? Proin-

Calumnia in de falsò (in quem finem hæc inſerta ſunt à me) & cum in-

Catholicos
jacta.

Eccleſia
Dei, quæ?

juriãà palmari, arguuntur Catholici, quòd à Profitentibus
Fidem Catholicam exigant, ut ſuos Parentes cum ſuis, ei-
dem, vel ſimili ſectæ falſæ immortuos, damnent, damnatés-
que credant & dicant, quod altioris eſt judicii, eique relin-

quendum: in cujus ſupremum Jus quis prudens falcem

mittat? Eo magis, quòd vero abſimile non ſit, etiam & do-
ctis & humanè ſapientibus, & plebe verò ut plurimùm ple-

rosque & potiores eſſe materiale tantum, & non formales

contumacesque hereticos- Et quis non execretur hæreticum
formalem, ſeu qui voluntariè & contumaciter Veritati Di-
vinæ & Fidei reſiſtit! Vid, infrà Concio 9y. num. z. item Conc. 1or.

& Index Ker. VE. Hæreſis? Apoſtaſia: Fider. Cornel. Hazart. & J. Trium-

pho veræ Eccleſiæ. Germ. edit. Colon. Iögz. in Dedicat. & Præfat. Eſt
autem generatim Eccleſia Dei, omnium Chriſti Fidem atque

doctrinam profitentium univerſitas, quam Princeps Paſto-

rum Chriſtus tum Petro Apoſtolo, tum huſjus ſucceſſori-

bus paſcendam tradidit, atque gubernandam, ait Petrus ⸗
niſius

ſcham

—

es ir

vonnal
lie N

ioular
cdeli

Celum,
caro
ſockeli

Pepha

unmren
tbſece
h.
odelen
Aümti
ikamn
lbiiie

= S=

nhen
litin

bi

1

=

S=

—

1

Uet in
4,0 n
ahohn
elicei⸗

Sr=

IUnſon

Enihmmxd

li D.

4

publics
lans,
eqvam

ihett

nlnenun

Grlhec.

in. e
Klleckisk
aid

nEEt
malenr.

Eetirit in.
npin Hin
4 10. Rln!
uipollti
gbisalun
Unitäkn,
re/ bunn
& Cu 1
voßteni

lunnat5

elutdin.

Geneen
etimttr

I. r in 4
fmis
rretkcun

einen

enCnN

t 1

genn ce L

l e
ſcceN.
ſocet 4
bemm

uus

Fides Catholica tenenda, acceptanda.

niſius in Samma Dockr. Chriſz. de Præcept. Eccl. g. 9. Vel ut Thyr-
ſfus Gonzalez.S.]J. Gener. ÿerit. Relig. Cathol. &.I. F.g. ait: Nomine

Eccleſiæ Romanæ non hic duntaxat intelligimus Eccleſiam
particularem, quæ Romæ exiſtit, quatenus diſtinguitur ab a-
liis Eccleſiis particularibus, ſed intelligimus Cœtum omnium

Fidelium, qui obediunt RomanoPontifici, ut legitimo Chriſti

Vicario & Petri Succeſſori, & Capiti viſibili totius militantis

Eccleſiæ, quæ appellatur Romana à præcipuâ ſui parte, nem-
pe ab Eccleſiâ Romæ exiſtente, quæ eſt reliquarum Eccleſia-

rum mater, quæ etiam dicitur FPontificia, quiasummo Pontifici

eſt ſubjecta: & Catholica ſeu univerſalis, quia per totum orbem
eſt diffuſa. Obſervat autem uterq;, & Caniſius & Gonzalez,
Eccleſiæ nomen non mereri quasvis alias hæreticorum &

Schismaticorum, etſi fidem ac Doctrinam Chriſti profiteri

videantur, quia ſummi Paſtoris atque Pontificis, quem Chri-

ſtus Ovili Eccleſiæ ſuo loco præfecit, & perpetuâ ſucceſſio-

ne in Romanâ Eccleſiã conſervavit, oves eſſe detrectant.

Vid. Catechum. Rom. P. j. C. Io. n LL. Articul. Gmb. num. 2. & 3.

à f. 11y. Et idem Caniſius gJ. 10. & 16. Eccleſiæ Authoritas. Et ita
eſt, triumphat veritas, triumphat Fides Romano-Catholica,
floret, florebitque: cujus amore, ex deſiderio ſalutis æter-
&, O quantum rationi momentum & pondus! contempto-omni
reſpectu & commodo terreno, Reges & Principes, Magna-
tésque ſubmiſerunt ſe, ſubmittuntque S. R. Eccleſiæ, ejus-
que Fidei Orthodoxæ, abjuratis erroribus, uti quondam eo-
rum Majores Gentilismo, verâà ſanctâque ſapientia. E
Palatinorum: Wolfgangus Wilhelmus Neoburg. Cliv. &
Juliac. Dux, Auguſtiſſimæ Avus: natus 1578. Orthodoxum

ſe publicè Anno 1614. profeſſus, etiam in Ditiones ſubjectas
Cathol. Religionem introduxit, Infra Cone. 92. n. y. in hac ita

conſtans, ut verbo & ſcripto teſtaretur, malle ſe vitam po-

Principes Sæ-
culo XVII.

Ex Se- ad Fidem
reniſſimà Domo Electorali, olim & Imperatoriâ Comitum Rom.Cathol.

converſi.
Wolfgang.
Wilh. Neob.

tia haberet, quàm eſſe ſe natum Principem, Ducatuumque

Mechtl de Jud. extr. Eeeee here-

770 CoxNciO XLIII. Ad obtinendum Cœlum, evitandum Infernumn-
heredem, etſi ideo multas contradictiones & offenfas paſſus: W in
Faſſus, ſe ex lectione Summæ Doctrinæ Chriſtianeæ P. Petri Acck
Caniſii: Qui obiit Friburgi Helvet. Ioz. 21. Decemb. indudtum
ad Orthod. fidem amplectendam: Biblioth. Soript. §. F. edita berta
Komæ 1676. fol. 662. Joann. Biſſel. Sept. 2. ad Ann. 1612. Cbriſt. Ott. laſt
Hift. Seculi ALII. f. 322. Ge. F'iſtor. Decan. Lauing. Conc. Panebri g. Bellltt
Ejusdem Sereniſſimi pie defundti 163. Zac. E, ähelm. In Hoff. Notit. G ein
Frocer. & K. J. L. 4. C. I. n. 1I2. à fol. I22. in fol. Et comprimis Ipſius- (onmitsh
met hujus Sereniſſimi Muri (zvit. & Fundamenta 12. Fund. z. à WGelyr
f. . & dà f. 2rpy. Ubi de Petri Caniſii Summâ prætactâ. Wolfgan. (crn
Philippbi gi Wilhelmi hujus Sereniſſimus Filius Philippus Wilhel- K, an
Wilhel. mus, natus 1615. 24. Novemb. S. R. J. demum 1685. Ele- ſthinn
cGtor Palatinus, Princeps magno & excelſo animo, inter ngn
prudentiffimos Principes ævi ſui numerandus, magnum euphnin
Religionis ſuæ Catholicæ ac tranquillitatis publicæ ſtudium (Anen
præléferens: LIn Hoſy cit. Ipſe ad Superos Viennæ evocatus unne
Conjunx ſe- 2. Sept. 16 /0. Conjugem habuit ſecundam Sereniſſimam Eli- vlu
cunda. ſabethamAmeliam Magdalenam Landgraviam Haſſiæ Darm- txhant
ſtad. natam A. 1635. ſuperſtitem adhuc, quæ primo Nuptia. aint
rum Anno 1653. Diſſeldorpii Kal. Novemb. Religionem Ca- aena
thol. publicèe in Templo, Electore Colon. Sacra faciente, rhe
profeſſa. Hi Parentes ſunt Auguſtiſſimæ Eleonoræ Mag- (ion
dalenæ Thereſiæ, natæ 6. Jan. 1I655. ob eximias dotes Leopol- (nfiin
di Auguſtiſſimi Nuptias promeritæ, Ejusque thalamum in- mieth
greſſæ Paſſavii 1z. Decemb. 1676. Joſephum I. feliciter enixæ inxn
26. Julii 1678. P. Zoann. Bodler fol. a. in ZPità Seren. Philippi E, lbhel an
mi. In Hoſf. L.- I. C. 2. & Ii. 4. C. I. num. g. Chriſtianus Auguſtus, Mrk
Woltgangi Wilhelmi Neoburg. ſuprà altum memorati, è Iannt
Chrifſtian. Fratre Auguſto Solisbacenſi, Nepos, natus 1622. 26. Julii

Aug. Sulzæb. S. N. Princeps tot tantarümque virtutum, quot & quantas mnsh
natura mortalium recipit, vel induſtria percipit. In Hofy cit. leſtior
C.I. n. II. Anno 1655. 30. Decemb. coram Eminentiſſimo Mo- . a
guntinenſium Archipræſule Fidem Orthodoxam profeſſus: tie
Cujus exemplum ſecuta Sereniſſima Conjunx Amalia B. ei
= =D mem.

tle rides Catholica tenenda, acceptanna. 771

.
—

sih mem. Inſuper ex eadem Sereni fſimâ Domo Palatina Gremio
neèeun S. R. Eccleſiæ acceſſerunt, Friderico V. Septemviro, Exregi
ichmn Bohemiæ, nati: Rupertus Viennæ ſub annum hujus Seculi
IIA 29. libertatem filiorum Dei aſſecutus: Eduardus in Gallia:
IEH Aloyſia ſeu Ludovica, à loco Natali Hollandina dicta, frater-
ie nis excitata exemplis, itidem in Galliâ 16 9. ibidem Abba-
MK. tiſſa defuncta 1684. Et omnium recentiſſimè Chriſtiani II.
Ninim Comitis Palat. Birkenfeld. Füius, Princeps Chriſtianus nat.
AIE 1674. Regi Gall. Generalés. Kelat. Francof. patlem. 1699. F. 94.
Pleen Cætcrum & Sereniſſimâ Domo Saxonicâ Joannes Elector,
r. is ipſe, qui Confeſſionem Auguſtanam, Lutheranæ Sectæ
immn propagavit, biennio pòſt lethali morbo correptus, miſeran-
un te Numine, ſe Deumque & antiquam, unicè veram, quam
dn deſeruerat, Catholicam Fidem reſpicere cœpit, deteſtatus Ej
G Lutherum, à quo turpiſſimè deceptum ſe lamentabatur, &
Gmmd Sereniſſimis Filiis ad lectum mortualem accerſitis, ſeveriſſi-
Nrde méè præcepit, ut infelicem hunc errorum magiſtrum, Luthe-
