agnoſcunt, ſe nas Chriſto debere, cum 24. Senioribus: Apoc. 4. v. 4 & 10. ubi:

ſuas debere
coronas Chri-
ſo⸗ 24. Se-Ber. thronos 24. denibrer ſedenter „Y. 4. & F. 10. Procidebant 24. Se-
niores Apo- niorer ante ſedentem in throno, & adorabant, viventem in ſæcula ſo-
cal. 4. culorum, & mittebant coronas ſuas ante Thronum &c. tanquam
regnum ſuum, victorias, triumphos, & coronas ſuas Deo ac-

Et in circnitn Sedu, cui inſidebat Chriſtus, Rex Regum, Sedilia,

— 8. Canutus ceptas ferentes. Cornel. S. Canutus M. Danorum Rex, victoriis

plurimis Sõ & divitiis auctus, regale diadema ad Chri-
xi pedes abjecit, ſe & regnum illi ſubjiciens, qui Reæx
SO regum

ſti Cruci

ſtum, & Regem eſſe, & Tremende Majeſtati,; præſertim in finali
Judicio, de quò agit wentia Miſſæ Defundt. Ita eſt: Regem Meſ-

ſuper falſos tantùm Deos, & dæmonia, ſed etiam ſuper omnes
V. Cartagena Reges & judices terræ, qui etiam Dii dici ſolent. Wa e KeH
tom. l. Li.6. Regwz & Dominus dominantium. poc. I9. 16. ſaprà Conc. 1;. n. I. Pen
hom. I. à fol. quem reges regnant. Proverb. S. Ly. Competitq; hæc Regia Digni-

ſeu Throni Auguſti, quales ſunt regum, vigintiguatuor: & ſu-

Ind

D
M

Cine
R
lly
nta

DNd
ate,

W
4.44
hirn
Nen
en
ſehe⸗

en.

li⸗
deo
10
lli
,

4.
6
Uan
9.
gis
i⸗
Re

ℳ

vegum eſt, & Dominles dom'nantium. Brev. Rom. 19. Jan. Vid. ex-

ſericordiæ ſit, illum nos creare voluiſſe (præſertim, quos præ-
viderat, tantâ gratia, in ſui offenſam per omnia indigniſſi-
mam, abuſuros) eo fine nobis utiliſſimo & nobiliſſimo, quem

ipfum) Regem vocat Chriſtus: Matth. 2y. 32. & 40. &c. Exer-
cebitque is tum verè Regiam & judiciariam poteſtatem cn
Majeſtate magnd. & C. Eddem 8. M. Eccleſia (cùm in hymno
SS. Ambroſii & Auguſtini, Te Deum laudamus, Canit: Tu Kex Glo-
rie Chriſte. &. Tu ad dextram Dei ſedes in Glorid Patri, cum æ& qua-
li majeſtate, Divinà ſcil. juxta S. Athanaſium, & qui præes
omnibus, quaſi ſummus Rex, ac Judex, tantâà dignitate præ-
cellens, in eodem cum Deo ſolio, & édem adoratione &c.
Cornel. in Coloſ-. 3.1.) in genua procumbit, quaſi tremens, &
verè fupplex: Judex crederi eſſé venturiz! Te ergo quæſumus, tuis
famulis ſabveni, quos pretioſo ſanguine redemiſti. Et coram hoc

Quem Reges, ac ſummi & inſimi timeant. 285

emplum Philippi III. Hiſp. R. Pædeg tom. 2. p. I. c. 5. Ffol. 321. Id Tanti Regis
hoc loco nobiscum profundè meditemur, & expendamus: nos ſervos eſ-
cùm Chriſtus Dominus noſter tantus ſit Rex, infinitè potens, ſe, quanta
bonus, & miſericors Deus; quàm immenſæ clementiæ, & mi-

gratia & di-

principium ſeu fundamentum ponit S. P. Ignatius, Fund. S. J.

dum ſcribit : Creatus eſt homo ad hunc ſinem, ut Dominum Deum Finis creati

ſzum laudet, ac revereatur, eiq; ſerviens ,tandem ſalvus fiat. Exer-hominis 3 cx

cit Pirit. Agnoſce & expende gratiam tantam; at examina te, §. Ignat.
an & quomodo obſerves, vel deinceps obſervare velis? Ma-
gnum mihi & mirandum apparet, quòd tam pauperem & indignum

digneri in ſervum recipere &c. ait Thomas Kemp. de Imit. Chr.

Lib. 3. c. 10. Vide totum : Et Franc. Zoſ. Capuc. F. . Geroldi, Duci

Sawon. Eremitæ f. 225. & ſeqq. Iafraà Conc. 35. R.- I. Verè: Servire

Deo, regnare eſt „CO regilum. Sed n0s ad Regem Judicem tre.
mendum.

III. Rex Tremende Majeſtati. Extremum Judicem (ſe- Chriſtus ju-
Szc. EFxer- dex Rex Tre-
mendæ Maje-
ſtatis

E

Rege Tremende Majeſtats, ad ejusꝗque examen & Judicium, ſta-
bit miſer homuncio, quem omnis Judicii hujus & examinis

forma, apparatus, ac majeſtas terrebit: quomodo Intelli-

gamus

R

286 CoxNc1O XXI. Perſona udicis: Rex frem. Majeſtatis:
§. Franciſcus gamus in umbraâ ex humanis. 8. Franciſcus Saleſius denun-
Ssaleſius, do- tiatus Coadjutor Epiſcopi Genevenſis, ab hoc Romam dire-
Qdifſimus, hu. ctus, diſceſſit, ut Sedi Apoſtolicæ de ſtatu illius Epiſcopatũs

quam Chriſti Vicarius liquidiſſimam animi voluptatem,
—— NQquam ex ejus in Coadjutorem denominatione hauſerat, de-
1 clarâſſet, ei inſuper ſignificavit, quòd ipſemet ejusdem do-
QRGRtrinam in examine eſſet exploraturus. Die itaque Exami-
Majeſtas e-Archiepiſcopi, partim Epiſcopi, & complures ſacrarum Fa-

an uis: exa- miliarum Generales, ſummum Pontificem ad locum pro ex-
Præſulem ex. AMnine conſtitutum ſequebantur. Cujus Conventus ſplen-
animat. dida Majeſtas ac Pompa tantum terrorem Præſuli Hiſpano,
3 quem primo loco Examen ſubire oportebat, incuſſit, ut ubi-
lem turbabat Franciſcum, quàmvis non aliâ ratione ad id ex-
S. Franc. Sa amen paratus acceſſiſſet, quàm quèd à Divinà Majeſtate fer-
leſii laus x venti prece rogaverit, ut ſe coram ſuo Vicario confundi

dem repentè funus conciderit. Nihil interim hæc res humi-

doctis in Ex- pateretur, niſi ad majorem ipſius cederet gloriam, ut Epi-

amine re-

ſponlſis. ſcopus foret. Verùm enim verò tam doctè atque animo

tam præſenti atque collecto, ad triginta quinque ſibi propo-
ſitas quæſtiones reſpondit, ut omnes ipſius Examinatores
totidem evaſerint & Electionis approbatores, & dodëtrinæ
Encomiaſtæ. Quin & ipſemet ſupremus Chriſti in terris Vi-
carius & ſacrâ deſcendens ſede, totus in admirationem ob
doctiſſimas reſponſiones abreptus; in ejus amplexum cum
Salomonis dicto involat: Bibe aquam de oiſternätuà, & fluent

putei tui deriventur fontes tui foræs, & in plateis aquas tuas divide-

Applicatio. Proverb. y. Iy. Vita & Saleſii Cap. o. mihi à fol. 34. Applicatio fa-
cilis, & diſſerendi materia: Majeſtas judicis extremi, totiusq;

Judicii apparatus: Examen, vel nomine, metuendum ni-

mis: hinc Electis confidentia equidem, honor, laus, glorid,
præmium: reprobis autem terror exanimans. &c. Tres au-

milis, &c. rationem redderet, ubi tam benignâ exceptione fuit admis-
fus, quam ipſius de Eccleſiã merita exigebant. Quippe poſt-

to, Octoni ex Patribus Purpuratis, viginti partim

H

tem

eng
inc
tent

ſec⸗

Poten

(ur

ſnn
Ne
ſn
4

6
N

M

men minus bor Pien
Soepientis Regnum acquiri poteſt, & gubernatun; unde olim SS ju⸗

ipfe

4*
*
.

Quem Reget, ac ſummi & infmmi timeant. — 28; *
tem pr æcipuè fumt Regiæ dotes, aut qualitates; Regenti aut Tria in Rege
Principi perneéeſſariæ; quæ ſi deſint, vel una earum, regi- neceſſaria, da-

onum erit. Süuntque Sapientia, Potentia, Zuſtitia. Pientia, Po-

electi è Sapientibus Reges; quales & tres ſancti Magi fuêre. ſti ia⸗
Potentiâ conſervatur, & augetur; Zaſtitis denique ſtabilitur;
dum bene meritos prœæmiat, & delinquentes punit. aſtitacids
Ffirmatur olaum regale: Proverb. I6. 12. A Sapientiä præ cunctis Salomon ſa⸗

Regibus laudatur Salomon, quam Divinam, ſeu à Deo infu- Piens.

ſam, accepit: Dedi tib;, ait Deus Salomoni, cor ſapiens & intelli-

gent, in tantum, ut nullus ante te ſimilis tus fuerit, nec poſt te ſurrectu-

rus ſit: 3. Keg. 3.10. 2. Paral. I. II. Drexel. Tom. 2. in Salom. C. I5. Et
Chriſtus: Regina Auſtri venit à finibus terræ, audire ſapientiam
Salomonis: Matth. 13. 412. Lucæ II. 31. Potentiâ, quis Alexandro M. .
major: Is ab anno ætatis 20, ad 33, quò mortumseſt, ſubegit a8* dtedli⸗
totam Aſiam, 5:gyptum, Syriam, Indiam, & bonam Europæ Ma ni artn
partem. Cornel. in Dan. 2.39. D e qué S. Textus: Iuterfecit, in quit, 8 . Ax
Reges terræ, & pertranſiit mqp;ad ſiner terræ; & accepit ſpolia multitu “

dinis: Gentium, & ſiluit terrà à conſpedtu eéjus: Machab. I. 2. & 3. Po-

tentiſimus Regum habetur Rex Sinarum, imperans ſeptua- Regis Sina-
ginta Regulis, Regali diademate coronatis. Rex Hiſpania- W. Hilp.
rum unam manum in Oriente, alteram in Occidente habere egis Hup.
dicitur. Jo. Adam. E- eberus Memor'iali yo- f. 267. Potentiâ Tamerla-

nes, vel Tamburlanus, Scytharum, ſeu Tartarorum magnus Tamerlanis

Cham, ſeu ſupremus Imperator, potentiſſimus primum Bu- qui vicit Ba-

bulcus, qui ſeſe lam Dei appellabat (ſicut Attila ſe Metum or hazethem.
bi, Deig, flagellum) Bajazethem Turcarum Dominum Anunno
C. 1398. Vincit, & barbarâ feritate catenis aureis vinécto, &
caveæ incluſo, equum aſcendens ſcabelli loco utebatur: qui
Bajazethes, antea ſuperbiâ turgens, ſubter menſam, cùm
ederet Tamerlanes inſtar canis ad ejus pedes ſolas de reli-
quiis cadentes colligebat micas, quibus tenuiſſimè & tur-
piſſimè victitans, obiit miſen 1404. G. Bucelin. Jo. de Buſſteres. Car.
Seph. Didtion. Hiſtor. Potentis Sapores Perſarum Rex, notifſi- Saporis dui
Mechtl de Jud. extr. Oo mus Aurelianum.

SS Coxcio XXI. PBerſona Iudicis: Rex krem. mMajeſatis:

mus cladibus ab Imperatoribus Romanis acceptis & illatis,
Valerianum Imperatorem vicit, cœpitque, eò ſimiliter uſus
pro ſcabello, excoriato denique vivo, & ſale conſperſo: Gal-
lieno filio, in Imperio Rom. fucceſſore, injuriam non vindi-
cante, egue prius Patris memore, quàm mortuum audiis-

ſet, tum demum inter Deos referens, quem infra homines
Juſtus Salo- eſſe ſuſtinuerat. Baron. Anno C. 26 ůr. A ecſtitid Idem præfatus

mon. Salomon deprædicatur; de qu 2. Reg. z. in fine Andivit itag

omnis Irazël qudicium, quòd judicàßet rebtà; & timuerunt Regem, vi-
denter, ſapientiam Dei eſſe in eo ad faciendum udicinm. Drexel. prd

cit. in Salomon. c. 12. 13. Nimius ſim, ſi plura referam exempla
Sapientiæ, Potentiæ ac fortitudinis, & quſtetic. Humana omnia,

utut vera & ſeria, partim ridicula, puerilia, & leviſſima; ſi
Deo, à qué illi granum tantum accepére Spientiæ, Poten-

teæ, G&. comparentur. Haque

Chriſtus ju- IV. Judex Extremus, Chriſtus Deus homo, Rex Regum,
dex Rex Sa- Domina Daminantium Rex Tremendæ Majeſtatur Curjus da-
Piens, Potens, „zentia, Potentia, & uſtitia, omni creatâ infinitè major eſt: qui-
aſlus in- us tribus extremum Ju dicium ſapienter Potenter, & 22 per-
aite e⸗ aget;3 ſi cut modò Orbem gubernat Sapientid, bonitate (cui in

extremo Judicio ſuccedet aſtitiz ex parte) & Potentis, & ideo

wuwuppendere tribur digiti molem terræ, dicitur: Haiæ ze.12. eum gu-
bernans hiſce fuis tribus attributis. Cornel, ibid. De quéô vati-
Ex ſerem. 23. Cinium S. Jeremiæ Prophetæ, cap. 22. v. y. & 6. ex ore Dei: Ec-
7 &ς 6. ce dier veniunt, dicit Dominu, & ſaſeitabo David, ſeu Davidi, Ger-
vnen, Meſſiam, id eſt, Chriſtum, juxta S. Hieron. Theodore-
tum, Raban & omnes Hebræos, ut ait Vatablus, Zaſtam, ju-

ſtum judicium exercentem in bonos & malos: & regnabit Rex,

& ſapiens erit, & fuciet udicinm & juſtitian, in terrd. Et hoc eſt aumen,

quod vocabunt eum, Dominns Zeeſtus noſten. Cornel. Sb. quod etiam, &
veb maximè, intelligi poteſt de ultimo univerſali Iudicio in
uüne mundi, & in ' alle Zoſaphat; poſt quod nullum ampliùs erit
Judicium, niſi executionis, quâ præmiabuntur æternûùm Ju-

. AAi; & impii damnabuntur. En ſapientiam Judicis, omniſciam

ſanè,

—

Asan
ſoe⸗

Na

AAQQuuem Repet, al ſummi & infmi timtat. 229

In ſne, quæ nec fallere poteſt, nec falli: Cui omnia nuda & aper- Sapientia Iu-=
tii ta- Hebr. a. 13. etiam intima cordis noſtri, & cogitationum „dicis Chriſti.
l Plas quàm Salomon hics Mat. I2. 72. En Potentiam ejus, qus poteſt, Potentia Ju-
int. animam & corpus perdere in gehennam. Mat. Io. 25. (quod omni- dicis Chriſti.
. bus impiis generatim fiet in fine ukimi Judicii, ſpectantibus o-
mm muibus Beatis, ſine commiſeratione) cùm alias hominum nul-
„ lus, Regum etiam potentiſſimus, jus in animam habeat. kn “
Ptentiam, & S. Scripturà remonſtratam: Qui percuſſit reger ma- Oeccidit Re-
gnos, & occidit reges fotter- Pſal. 13. V. 17. & 15. e Num. 21. V. 244. 8 5 fortes.
ſ & 33. Deut. 2. v. 24. idꝗue in manu potenti & brachio excelſos v. I12.
mu Ett excuſſit Pharaonem, & virtutem eju: (exercitum ejus: §&. Hie-
mt, ron. Joſephus ſcribit, clade hac univerſim periiſſe in mari Ru-
nOH bro Ægyptiorum Scutatorum peditum ducenta millia, & e-
ſſen quitum quinquaginta millia: periit & ipſe Pharao, ſed ultimus
juxta Hebræos, & Abulenſem, ut nimirùm prius omnium ̃̊
„ ſuorum ſpectaret cladem; itâque longius & gravius cruciare-.
s⸗ tur. Cornel, in Exod. 24. 2 4. F. 32S.) n mari rubros verſu 12. Pfal. 13 .
4 sr. Qui per Angelum unâ nocte percuſſit in caſtris Sennache-
„ rib Regis Aſſyriorum blaſphemi, centum octoginta „quinque
An millia: &c. 4. KReg. 9. 35. Cujus potentia Regem potentiſſimum
Nabuchodonoſor, cum oblivione & contemptu Dei ſuper-
u bum, ab hominibus ejecit, ita ut cum beſtis & feri eſſet habi-
⸗ tatio eus &c. Dan. 4. à v. 2y. Balſaſarem, ſeu Baltaſſarem ejus,
„ flium (Cornel. in Dan. y. .) temulentum, digita quaſß mants ho-
6 minis ſcribentis contra candelabrum in ſuperficie parietis aulæ regiæ in
r convivio terruit, & facier Regi commutata eſt“ &c. ibid. V. .
V6. V. Conc. 24. Taceo alios Reges potentiſſimos, qui in ma-

nu Dei, ſicut ſtipula ſunt, vento rapta- Iai. 41. 2. Coram quòê Coram quo
ecce genter quaſi ſtilla ſitulæ, & gutula (& ſitulã decidua & negle-otus mun
cta) & quaſi momentum ſtateræ, & minimum quid, & quaſi Ppul-Qus nihil eſt.
ecn vu exiguus, O& Juaſi nihilum, Ha. 40. V. I7. & ſeq. Cornel. ibid. ſic
i coram Deo eſt totus mundus, cum omni potentiâ Regum,
Gentium multitudine, & ferociàꝗ, qui deniq; KRex regum omnes

hoſtes ſuos pro ſcabello pedum habet. Eiſolm. Iog: 2 En tertidè

11⸗

290 CoNCLO XXI. Penſona Judicis: Reg lrem. majeſlatu: .—

guſtitia Judi= Chriſtum Judic em (cui Pilio omne judicium dedit Pa ter⸗ o. F. 22.)
cis Chriſti. cuùm Sapientid, & Potentid Zu Zuam; ut id omnis lingua ipſorum

etiam in judicio impiorum palàm faſſura ſit: agnoſcêntque o-

mnes/, juſtè ſeſe eſſe damnatos, eſto cæteroquin in omnem

æternitatem Deum dirè blaſph ematuri ſint, ceu ſcelerit 0-
rum æternis maximisq; pornis vindicem ſentientes, i in furias
Perdinandi Il. acti acerbitate earum. Hic loci unicu
Imper. ſaus nando II. Imper. Glorioſ. & beatæ memoriæ nato Græcii 1578.
Juſtitid. defuncto Viennæ anno 1637. eximium Juſtitie exemplum. Ra-

ckeripurgi facto tumultu y. Febr. 1608, occiſus eſt Georgius

Bamffius, Baro Ungarus. Bamffi mortem è& Gente Ungarâ
aliqui imputârunt præſidiarii militis. Præfecto. Poſt dies non
multos horribili incendio tota penè Civitas conflagravit; & ſi
famæ fides habenda eſt, non abſimilis clades magnæ parti Sty-
riæ imminere Videri poterat, niſi Ferdinandus in a Præfedum
gravius animadverteret. Fuêre ex (
rent Principi, capite mulctandum Præfectum, ut parti felſe
fieret ſatis, malumq; arcereti
Provinciæ imminebat: Reſpondit is: Ego verò non patiar

necem Præfecto inferri, ſi meritus non eſt: ad in jjuſtitiam me

minæ aut pericula non adigent; non, ſlrovincia, tota ſit exu⸗

e 4E

renda; non, ſi cum uxore ac liberis ad mendicitatem ſi mredi-

gendus. Guil Lamormaini S. F7. , vitu, &. Lintut. Ferdin. IIl. c. 2 23. 4

Chriſti judi- . 216. Chriſtus Judex, inquam, nemini faciet ĩ injuriam, etiam
cis juſtitia ne. Reis S&c damnandis faſſuris: circa quos tamen verum erit id:
mini mjur is. Fiat Taſtitia, pereat mundum. Peteantomnes impü, utut ho-
mines, à Deo creati, ſanguine Filii Dei redempti: &c. Na. a.
. 4. & ſeq. ait Deus: Mihbi curvabitur omne genu, & jurabit omnu
iem, celebrabit, & confitebitur dicetq,, qudd mex ſint jisſtitic,

Dmyerinme Potentiam tuam & juſtitiam tuam Deus. Efſ.o. V. I9.

& Pſal,. 7.72. Deus jadexr juſtus, fontis. V. Dion. Carthuſ de extr. Zud.
Noſtra gra= Art y. r. 6. & 71 IIk ud hoc locoſi ingulariter conſideremus, me-

vis inſipien- ditemur, & ſeriò deteſtemur 8 grandem inſip jentiam noſiram, „.

tialum ſacile diod tam Kacile peccato offendamus illum, iquem ver ſde
cxre⸗

dum immiſceo de Ferdi-

„quod graviſſimum ab illis toti

MW = .

L AQuem Regen de ſmmi & infmi timeant. — 291

credimus, & apprehendamus oportet, eſſe immensé ſapientetz, offendimus
uun quem latere poſſit nihil; quem fallere aut effugere non poſſi- Deum infinit?
r mus: omnipotentem, qui, ſicut verbo creavit totum mundum, ſapientem,
dun ia annihilare poſſit: & in cujus manus horrendum eſt incidere: Potentem, &
Im Hebr. 1o. 31. eſſe jsſtum, adeo ut & : Juſtitias judicabit s PEſal. . 3. juſtum.

n S& nihil impunitum relinquet in tremendo illo Iudicio: credi-.
oNM mus iſta, & tamen peccare audemus contra illum, & ſanctiſſi·
fin mas leges, promiſſa, & minas illius, reſpectu cujus totus mun-
n H dus & omnes homines ſunt ſtipula⸗ arundo', gittula, momentum,
i palvis exiguns, denique nihil. Cogita, ait S. Chryſoſt. quanta hu-
Ini jus ſtille vel guttulæ pars tu ſis, & quantus s reſperttee Dei- in cap. I.
don ad Epheſ. der m. 3. & hom. 2. de incomprehenſibili Dei Naturà: ap. Cor-
vel. in Iai. go. 1y. ſi rit expendimus, ſine horrore animi non fiet.
nis⸗ Procop. Capuc, de Jud. D. g. n. Z.

om V. Kex Tremendæ Majeſtatis e Sdapiens, Potens & duſtu, im- extr emo
G. mensè, ut dictum. Sed nunquid & bonus, benignus, cle- ud icionul-
e mens, & miſericors! Miſerationes ejus ſaper o'mnia opera ejus, Mi- erit ilri.
Hm redeprædicantur, Pfal. az. 9. & multis locis: KRoboratun Clemen- cordiæ locus,
u td thronus ejus, ſcil. Regis. Proverb. 20. v. 25. Nihil aliud tam peca-
e liare Inperiali Majeſtati eſt, quam Qementia & bumanitas, ait præ-
e Qlaré Juſtinianus Imp. . alt. Cod. de donat. inter vir. & u-c. Cornel.
leli⸗ z lIſa. 42. 2 f. 350. ahi plura. Certe hoc ipſo, quòd tam liberè &
„ protervè peccemus, imaginamur nobis, & fingimus udicem
imn Deum nimis clementem: cùm tamen in ipſo finali judicio im-
eANH piis nulla erit miſericordia, ſicut & in inferno nulla redemptio. In-
U. frà C. 32. n. 9. Præmemoratu sTamerlanes (uti refert Franc. La- Tamerlanes
44 bata tom. I. Theſ. mor. E. Converſio, Tropoſ. 1o. fezyf. Ex Petro Cri- dem opſt
gru nito Italo, L. I. de honeſta diſcipl.) cùm civitatem aliquam obſi celorem Mlet⸗
„ (eret, tentorium ſuum albo colore indui mandabat, ſignifi- pum rubrum.
l cans & promittens clementiam, ſi civitas ſe illi tradere vellet: ertio die ni-
4 albedo enim ſuavitatis & clementiæ eſt ſymbolum. Quòd ſi geum. .
. renuerent, ſecundo die tentorium rubeo colore indui manda-
n, bat, ſanguineo illo colore effuſionem ſanguinis minitans, niſi

N ſe illi illicò darent. Quòd ſi adhuc rebelles eſſent, tertio die

O. 3 nigro

7

292 CoNcIO XXI. Perjona udicit: Rex irem. majeſlatie:

nigro colore indutum oſtendebat tabernaculum; tetro illo co. e
lore jamjam mortem præ foribus eſſe demonſtrans: & hoc n
ultimo termino transacto Civitatem penitus diripiebat. Pro- ſi
cp. Capuc Judic. D. Io. n. 4. Occaſio hinc ſumi poteſt declarand?
Chriſtus ean- noſtrum Kegem tremendæ Majeſtatu, non tyrannum, ſed æquis- ee
Qdiddus, & ru: ſimum per omnia Jjudicem; qui nihil omiſit eorum, quò ho- dor
bicuncue, minem, ab ſe creatum & redemptum, ad ſalutem perduce- in
omodo: ret: Expendamus in eo tres prædictos colores. Ipſe Candidus k⸗,
& Kubicundus uti eum cœleſtiis Sponſa deſcribit: Dilectus meus t
Candidus & Rubicundus- Cant. yj. 1o. Candidus in gratioſiſſimà Na⸗· ſ
tivitate, Rubicundus in Paſſione, quam utramque pro nobis &
in noſtram ſalutem, ipſe ſubiit miſericordiſſimè, perditi ho- N
minis miſertus. Candidus ob puriſſimam & ſplendidiſſimm il
Deitatem, quam ab æterno habuit. KRubicundus propter hu- G
manitatem cum ſanguine rubro, quam in tempore aſſumpſit,
ut perutramque Naturam, ſcil. & Deus, & homo (en quid fe- „
ceit:?) ſalutem hominis, quantum in ſe eſt, operaretur. Rubi-
cundus in Paſſione, ait D. Hieron. in c. 6z. Iſai. Candidus in reſar. (
rectione“ quäâ ipsd reſurrexit, Propter juſtificationem noſtram, re-
demptionem & ſalutem. Rom. 4. 27. Candidus per clementiam, .
quà nos, mitiori & ſuaviori modo, per internas inſpirationes,
monita Confeſſariorum, & Concionatorum, per promiſſa ae-⸗
ternæ beatitudinis, ad virtuoſam vitam „ ad pœnitentiam, 6
Vvocat, non volens, mortem impii, ſed ut convertatur, & vivat.
Erzech. 33. v. II. Rubicundus, dum, hisce mediis ſuavioribus nil 0
Proſicientibus, ſeveriora adhibet, & velut ſangvinea, per tri- i
“ bulationes, paupertatem, infirmitatem, bellum „famem, &c.
ut reſipiſcamus; idꝗue toto, quò vivimus, tempore, quecd
eſt gratiæ, clementiæ, & miſericordiæ. Rubicundus, dum &
minas & terrores diſtricti ſui judicii, & inferni denique inten. 1
tat; dum triſtitia in cœlo aſtra, ſignâque depingit: &c. ut vel
ſic à facie arcus iræ ejus fugiamus. Candidus; dum clemens,
gratioſus Electis in judicio, Rubicundur; dum juſtus, & terri-

bilis impiis: ſangvineus enim in facie color ſæpè iræ furoris “
3 index S

index eſt. Et quandonam aut quomodo Chriſtus nigrum co Chriſtus

lorem induet? nempe cùm, elapſo tempore miſericordiæ & denique niger
gratiæ, contra peccatores in judicio extremo guſtitiam induet. quomodo
Aiexandrum Magnum, ajunt, fuiſſe candidum, qui color in duando?
pectore & facie potiſſimùm purpuraſcebat: Apelles verò Pi- Alexander

Ror eximius, à quô ſolo Alexander depingi voluit, eum ide- Magnus un-

pingens, fulmen tenentem, magis fuſcum reddidit. Hlutarchus de fuſcus?
de Alexand, ap. Cornel. in Cant. r. Io. f. 24. IIlud illud Fulmen vul-.

tus irati extremi Judicis, fulmen illud ultimæ contra impios

ſententiæ, triſtem, atrum, nigrumque colorem faciet, mon-
ſtrabitque, cum nempe impiis nullum ampliùs miſericordiæ
Divinæ momentum, & hinc nonniſi pallor ater, luctus, & ſi-
millima æternæ morti imago erit, in tenebras exteriore gehennæ
(quæ extra cœlum eſt, in centro terræ, à ſuperficie terræ di-

ſante tribus millibus milliariorum, & amplius. Cornel. in Mat. 5.

v. 12.) mox ejiciendis, & deturbandis, cum prius eſſent, ac eſſe
poſſent, & deberent filii regn: cœleſtis, & heredes, eò creati;
in eum finem, tanto pretio ſangvinis Filii Dei necquidquam
redempti. Huc applicari poteſt id, quod Anachoreta quidam Anachore-
interrogatus, cujus libri lectione potiſſimùm teneretur? nul- tæ Liber tri-
lius reſpondit, niſi trifoliaris, cujus folio nigro moneretur foliaris.
mortis, candido beatitudinis, rubro Judicii. Beſſeus C. I. de Jud.
4à f. 207. Tob. Lohner. Bibl. man. tom. 3. tit. Iz. f. 162. col 241.

VI. Rex Tremendeæ Majeſtati. An ergo tunc nulla amplius

Clementia:? miſericordia nulla? apud illum, ua bonitats, &
miſericordiæ infinitus eſt theſaurns, uti agnoſcit Eccleſia? Num in In Judicio
aæternum projiciet Deus? Pſal. z6. 5. Tempus non erit miſerendi, & mi- extremo non

ſericordiam impetrandi ait S. Auguſt. Serm. 6. ad Fratres in Eremo. erit amplius
tempus miſe-

Anno 1671. ſententiam Capitis, orbi notam, in Auſtriâ ſubiére jcordi
2 „ „ „ . 12.
quatuor Proceres, Rei Criminis læſæ 8. Maj. Cæſareæ, quo-.
rum Caſus tragicos refert Eraſmus Francifci part. 3. des hohen

Trauer⸗Saals àf22. Horum unus (Franciſcus Chriſtophorus, Declaratur
Marchio Frangipanes) interrogàâſſe fertur, intimatàâ ipſi Sen facto 1671.0

hæc

tentia: an nulla amplius Clementia Domui Auſtriacæ!? (A quuusð

6

29 4 CoNcto XXI. Perſona Tudicis: Rex trem. majeſtatis:.
hæc Auguſtiſſima & Sereniſſima Domus nunquam non lau-

dem tulit, & palmam) pro reſponſo autem accepiſſe: Memi-
niſſet, etiam unum & Domo Auſtriac4 ante annos 400. per

coccaſionem & cauſam unius ſuæ ejusdem Familiæ gladio oc-
Contadinus cubuiſſe. Cum nempe Anno 1269. 26. Octob. Con radinmuis
Sueviæ, & Conradi IV. Imperat. Ducis Sueviæ filius, Friderici II. Ne-
Fridericus pos, Avitum Regnum utriusque Siciliæ, Neapolis & Jeru-
Auſttiæ, Du- ſalem repetiturus, ſed ex Victore victus novâ calamitate

Ces decollati .—6. 2 122 2 . H 2* H
Neapoli An- X fugiente captivus Aſturæ Italiæ, Loci hujus ſeu Do-

no 12,69.

fratre, & turri vicina publicè aſpectante, & oculos ſuos cru
deli tragesdia paſcente. Fuitque Jus ſum

ma injuria (ex communi Jurisperitorum ſenſu) ſumma ta-
men invidia; creditumque, regna tanti non eſſe, ut ãais nati
ee.aauapropter perirent principes, ait joannes deBuſſieres S. J. Gal-
“ lus. Floſe. hiſtor. ſ. 3 1. E& ſeqia. ad A. 126§. Refert fuſiùs O. Tobias
Weller; Teutſcher Adler n Conr. 1o. Snper, f. 3ar. & ſequ. Pexen-
feld. Concion. Hiſt. hiſt. 113. Platina in Clem. IV. Carnifici per
alium, ab ipſomet Carolo ad id conſtitutum, etiam caput ſta-
tim amputatum; ne gloriari poſſet, manu ſuâ tantos princi-

pes truncatos fuiſſe. Secutæ dein variæ calamitates, quas

Veſperæ Si-inter, poſt 14 annos in hiſtoriis notiſſimæ Veſperæ Siculæ,

culæ. Inftà ſic dictæ: dum, ad condictum Veſperarum ſolenne ſignum,
C. 30. n. 6. Coeſis in univers Siciliâ Gallis (octo millibus) omnibus an-

nit:. noO 1281I. fer. 3. Paſchæ. Carolus Caroli hujus filius ab Hiſpa-

Conſtantiæ nis captus: ſed à Conſtantia Reginâ Siciliæ, Petri Regis Con-

Reginæ pia juge, Conradini Aviâ (morte illi die Veneris jam inſinuatâ, &

magnanimi-
tas hoſti par-
centis amore

patienter ad hanc paratus ſubeundam, ut ajebat, eâà die, quaà

Chriſti paſſi. elusdem Chriſti patientis honorem liber dimiſſus; tanto

mini, ſeu Præfecti opera, cum Friderico Cognato, & ipſo
ultimo Duce Auſtriæ, ſicut ille Sueviæ, Iuctuoſiſſimo ſpe-
taculo in urbe Regiaâ Neapoli, fero & theatro publico, ca-
pite eoronando, anno ſiiæ ætatis XIX, minatus fuerat à Vi-
ctore Rege Carolo Andegavenſi, S. Ludovici Regis Galliæ

Chriſtus pro nobis mortem ſubiiſſet) pia magnanimitate in

i Quem Reges, ac ſummi & inſimi timeant. 295

n u majori laude hujus fœminæ, quantò majori dedecore & ma-
M num, uti dictum, condemnantis: qui & ipſe biennio pòſt, ſeu
e anno 1285. morore conſumptus eſt. 'eller cit. I. & in Rudol-
ho I. 4 f. 279. Ehrenſpiegel des Ertzhauſes Oeſterreich L. 2. C. 4.
l. o2. & L. I. Cep. 13. à f. öé. Majolus Dier. Canic. tom. 4. Coll-1.
a f. 746. I. Caliſin. Aula p. 3. D. 2. C. 5. Cæſar Noſtradamus hiſtor. Pro-
I inc. A. 1253. Hæc compendioſa ſeries tragicorum; quorum
h mundus theatrum eſt. Sed theatrum illud Valli Joſaphat ex-
& tremi Judicii infinitè quaſi luctuoſius, in quò ſummiplecten-
nhe tur & imi, nullus tamen non nocens, absque ſpe ullius mi-
h ſericordiæ à Rege Tremendeæ Majeſtats obtinendæ: occaſione
i cCujus incidenter hæc à me interjecta ſunt, ut & luctum ad-
AE gant ſupremæ illi trageædiæ, quæ Veſperæ erunt totius or-
ien Dis, impiis acerbiſlimgg. torns or
on . Ergone (ingeminant impii) nulla miſericordia, à Creato- Chriſtus ju-
u re, ſuis creaturis? à Redemptore, tanto ſuimet ſanguinis p re- dex ampliùs
l tio redemptis à Patre filiis quondam adoptatis, Ut eſſent on clemen;,
Ger beredes regni cœleſtis, coheredes autem Chriſti. KRom. g. 12. in hunc S den.
U finem etiam creatis, redemptis: nulla clementia à Rege, à optis &c.
len Domino infinite bono, ſuis naturà ſubditis & ſervis! Ego ſer
i vustuns, & filius ancillæ tuæ. Pfal. II5.16. Tuus ſum ego, ſalvum me ſac.
A Pſal. 115. 92. Spes nulla penitus, idque in omnem æternita-
. rem: Rebelles omnes impii in ] udicio extremo palàm judi-
Gα cabuntur, & rei læſæ Divinæ Majeſtatis, in malo ita indurati
IH & impoœnitentes, ita, ut ſi poſſent, Deum cœlo exturbarent
n & iterum occiſerent. Sapra C. II. adfin. n. g. Et reſi pondebit ipſe
ben Judex: Meminiſſent impii, ſeſe peccatis ſuis verè cauſam
fuiſſe ſuæ coram toto mundo in Urbe Regiaâ Jeruſalem in-
C iuſtiſſimæ ac infamis mortis ante bis mille annos circiter
(Waprà Conc. 16. num. 3.) & ſanguinis pro ipſis in redemptionem
I effuſi, quem eo abuſi quaſi pedibus conculcaâſſent, Deicidæ
ten ſceleratiſſimi, & ingratiſſimi, nulla veniâ & miſericordiã,
im quam tam facilè conſequi potuiſſent, ſi voluiſſent, digni.
viſn Mechtl! de Jud. extr. PpPpPpPrr 2

Pp 8edz

296 CoxNci0 XXI. Perſona Iudicis: Rex trem. majeſtatis:

Sed: Multi dicent mihi in illa Die, ultimâ decretoriâjudicii, (uan-

Etiam illis o,Ut ait S. Chryſoſt. ſingulorum opera loquentur, & ora tacebunt, noe

qui in vita alter pro altero interveniet) Domine, Domine, nonne in nomine uo pro-
miracula fe- phetavimm, tuâ gratiâ, futura prædiximus, veram fidem do-
cerunt: &c. cuimus & prædicavimus (juxta janſenium) & n nomine tuo dæ-
monia ejecimus, & in nomine tuo vertuter multas fecimi, & Mmiracula!
Matth..22. ſapra Conc. II. n. y. Ergone miſericordiam non ſpere-
mus! ſed Chriſtus reſpondet ibid. v. 23. Et tunc confitebor, & pa-
lam aſſeverabo llis quia nunqtam novi VO. diſc edite 4 me ommner, qui
eperamini iniquitatem. Quaſi dicat: novi quidem vos, ut meos
prophe tas, doctores „ & mIra culorum P atratores at non
novi vos, ut meos amicos & filios; quia voluntatem & legem
Patris cœleſtis opere non impfeviſtis. ge ib. verſu 21.

Matth. 2y. à v. II. de Virginibus fatuis. Lacæ 16. à v. 24. de Epu-
lone divite. Ita impii in Judicio, lii & ſervi nequam, non po-
Pakis Dei, Rebelles ſubditi, quos malos mals perdet. Matth. 21. 4l.
Verbo: Nulla miſericordia, ita ut, ficut iſta in hâc vitâ præ-
dominabatur, omnibus nunquam non inclinata; in judi-
cio ſola quſtitia Ceptrum & imperium teneat, reddens unicuiq-

Juxta opera ſua, & ſecundum hæc ſententiam, jam antè in ju-

Miſericor
diam & Juei tempore, ne tunc inveniat Judex, quod damnet. Miſericor-

R e . diam & Judicium cantabo tihi Domine, Pſalmo'loo. I. In quem lo-
k. 100. . 8,

Ve Ie

Glv. Diſe. a6. V. Miſericordia Dei. num. 21. Iifrà Conc. 5y. Z. 2.

VII. Rex Tremende Majeſzats. Præcedente Concione, num.g.
induximus Regem quàm clementiſſimum in filiam ſceleratis-

ſimam: Ettalis eſt Deus in hac vit. Nunc adducamus alium
Principem, ſanctèe juſtiſſimum in filium, exemplo non minus
ſtupendo. Et talis erit in Judicio Rex Tremende Majeſtati in
omnes iceleratos, Præſertim qui in hac vitaimpunè abierunt:
”MU ii.

3 & Cornel.
eb. plura. Lucæ 13. à v. 2y. Plura talia paſſim in Scripturâ: uti

dicio particulari juſtè latam, publicatura. Ergo fac velis in

cum S. Hieroymnis: Audiant, inquit, canticum miſericordiæ pec-
catorer, qut de ſua ſalute deſperant:“ audiant canticum Judicis con-
temptorer, qui dicunt“ miſericors eſt Dominus, indulgebit nobi. Calam.

Auem Reges, ac ſummi & infimi timeant. 2097
ir Eritque hæc hiſtoria paradigma, exemplar, & umbra gZuſtitiæ „ Iiſtotia.
H gqu extremus judex ſeverè vindicabit, neque parcet à ſe crea-
e Lis, redemptis, & quos filiorum loco habuit, Pater in vitâ a-
b. mantiſſimus. Fadctum ſcribitur à graviſſimis Authoribus in- Erkenbal-
tul. frà cirandis. Erkenbaldus ſeu Herkinbaldus, de Borban aut dus Burbo-

nnan Burban, vir nobilitate, divitiis, potentiãâ clarus (Cantiprata-nius Princeps
nhe nus Comitem, Fulgoſus Brabantiæ Ducem, appellat) Zaſtitie Propfus ma-

nibus punit
filium delin-
quentem.

, verò tenaciſſimus, quam nullo diſcrimine exercebat in o-
Innes, cùm gravi valetudine teneretur, audiit vocem puellæ
men tanquam vim patientis in conclavi, quod erat proximum cu-
m biculo, in quo decumbebat. Qui, ut erat ſcelerum acerri-
Ion Mus ultor ac vindex, illicò famulos accerſit, quid clamoris in
vicino ſit exortum, percontatur. Diſſimulare rem famuli,
Mn negaréque, quidquam à ſe auditum clamoris; at ille perſtare
lelni interrogando, atque etiam uni ex ephebis oculorum effoſſio-
nem comminando, ni, quod factum eſſet, proderet. Terri-

I pos tuus, quemtu imprimis amas, & nos ſecunduùm te præci-
u. puo honore colimus, vim pudori adferebat puellæ, quam
paullò antè clamantem audiſti. Quid ageret hic dominus?

tn
. Ne certabant in eo paternus animus erga unicum heredem: ex al-
ſelo teràâ parte Juſtitia vindictam urgebat. Vicit mitiorem affectum
o ſeverior: inquirit in factum accuratiùs, & cognitô, ita ſeſe
n rem habere, nepotem morte damnat, aulæque Præfecto im-
„ perat, ut juvenem absque moràâ neci dare curet. Præfectus
. prudenti ſimulatione promptum ſe ad Domini imperium
Odſtentat, & tanquam juſſa ocyus facturus, & conſpectu ſe pro-
ripit: nepoti conceptam in eum patrui iram denunciat, ſva-
„ det, publico aliquamdiu abſtineat, tempusque mitigandæ ſen-
6. tentiæ concedat. Jam creditus erat ab Erkenbaldo, ferro ſub⸗
in latus adoleſcens, cùm poſt elapſum diem quintum, quando
an arn nihil iræ ſupereſſe viſum, accedit Patruum, pro more ſa-
“ lutaturus, & in morbo ſolatium allaturus. Nonnihil cun-

“ Ktantem invitat blandeè ægrotus, jubétque propiùs adſiſtere,
Pp 32 tan-

293 CoNCIO XXI. Perjſona Iu licis: Rex trem. majeſtatis: .

tanquam ultima monita, & mandata daturus. Dum nepos le-
niter caput in leétum inclinat, æger alterà manu capillitium
ejus arripit, alterà pugionem, quem ſub pulvino abdiderat,
ſtringit, & per collum adigit
vibtimam Zuſtitiæ, Deus, tibi immolatam. Nu, quæ in animo, &
iſceribus meis dolori magnitudo lancinet paternum amorem ſed vi-
cit amor tni. Exinde vocato Epiſcopo, apud quem peccata ex-
piet; cùm in enarratione delictorum nullam faceret mentio-
nem cædis, negavit Præſul, aut veniam ſe erratorum, aut
Chriſti corpus ipſi impertiturum, niſi cum pœnitentis animi
dolore fateretur cædem commiſſam. Reſpondente ægroto,
ſe extra criminis conſcientiam eſſe; diſcedit Epiſcopus cum
Et Deus ſtu ferculo Euchariſtico. Paullèò pòſt revocatur à decumbente,

approbat. pro morituri viatico unica erat incluſa pyxidi. Tum ægro-
tus, ore modicè diduéto, En, ait, quem mihi negaàſti Chriſtum,
inſidet in linguâ häc, à cœlite miniſtro, Angelo, mihi porre-
Gtus. Antiſtes eo miraculo attonitus, rem prodigioſam laté

tiæ, tam crimine cædis, quàm hominum ſiniſtro judicio in 0-
ro cœli abſolutus. Ex Cæſario Heiſterbachenſi, L. g. Dialog. C. 35.
Thoma Cantiprat. (quà juvenem hunc hujus Principis filium vocat, Cæ-

—

Vriptores conciliarz poſſent:; vel niſi dicatur, quòd ſimile, ſi non idem,

narret Cantiprat.) L. 2. apud C. 37. Baptiſtà Fulgoſo Gennenſi, (qui ſud

