inge ma formidolosaque facies templum omne turbaverat, cùm agnoſcit mi-
In Petrus jam ſui compos & ſimilis, ita fari cœpit: In extremam ſériam.
Dc mihi videor redactus miſeriam, quem plebs cuncta, famu-
ſnete li, amicique defugiunt: &, quod eſt admirabilius, conjux
utei ipfa perhorreſcit, ſuique mariti cane pejùs & angue vitat
keil. aſpectum. O me perditum ac planè deſperatum, cui uni
oh poſt hominum memoriam accidit, ut notos, ignotos, pro-
unc. pinquos, alienos, domeſticos, externos, ſuo aſpedètu, tan-
Len quam cerberus alter, vertat in fugam! Nondum bPetrus me-
d-. dicinam quæſiverat, incipiebat tamen morbum ſentire
ℳNℳ. ſuum. Uſus eſt occaſione Dominicus. Nam, poſtquam
anci. tempeſtivâ oratione paventem populum, & crucis ſigna ite-

rantem, anhelitumque trahentem, à timore recreavit, co-
DH mitem ſuum F. Bernardum ad Petrum plangentem, cum
ℳ½ mandato corollaàque precatoriâ, miſit, ſcelera deteſtari, &
„I, häc precandi formulaâ Virginis ſibi patrocinium Deique mi-
ſericordiam conciliare juſſit. Is Roſario (uti vocamus)
e. ſummd cum reverentiâ in manus accepto, gratias egit de- crho, medio
ir. miſse pro munere, & orci amuleto, ſimulque ante imagi- ſarii.
i, nem Deiparæ procumbens, dum preces imperatas attentè
es recitat, repentè in lacrymas ſolvitur, maximéôque vitæ an-
teactæ dolore correptus, ſeſe ad pedes D. Dominici proſter-

Ejusdem ad-
miranda con-

un, nit, quidquid malè egerat, multis cum ſuſpiriis exponit. .
Sat. Reconciliatus Deo per confeſſionem, perque offenliones

tiorum adhibetur, ut nulla non die, reliquo vitæ decurſai,

5o2 CoNCIO XXXI. In ſudicio extr. Perſona Rei, Peccatoris.

publicè deteſtatas, ea demum pœnaremediumque tot flagi⸗

Virgini Matri ſupplicando, ſertum texeret. Inde in tabulas

Mariani ſodalitii relatus, eos in pietate progréſſus fecit, ut
& mortis horam, Dei Matre monente, diſceret, & in extre-
mo vitæ articulo eandem ejusque Filium ſpectabilem prote-

gentémque haberet. Abrah. Bzovius in hiſt. Eccleſ. A. Chriſti Izzo.

Exemplorum, Iræ divineæ cap. y. f. 6o. & ſequ. & tom. 2. de Judic. Divin.
cap. 32, ſimile de S. Paulo ſimplice: ſapra Conc. tr. n. 7. Magnum
ſecul. Exempl. V. Angelus. exemplo . à fol. 32. Pexenfeld. hiſt. 22. f. 20 .
Concluſio:
Adhortatio peccatoris: Apprehende, exhorreſce; ita ut in te ne uni-
ad Pœniten- cum peccatum mortale patiaris. Hic ſtatus peccatoris in

tiam.

de Kempis.

Et Annales P. Dominicanorum p. I. c. 43. Georg. Stengelius. Lib. 3.

IX. Heæc forma, hic habitus & apparatus eſt miſerrimi

häc etiamnum vitâ coram Deo & Angelis; qualis & quàm

miſerior erit jam damnati, & denique coram toto mundo in

Ex Thomàâ Judicio Kei. Quid dicam reus, & omni confuſione plenus? ait Tho-

mas Kemp. L. 3. 6. -2. non habeo os Lloquende, niſi hoc tantum- Peccavi,

Domine, peccavi; miſerere mei, ignoſce mihi & c. Et. Luid tàm

maximè à reo & miſero peccatore requiris, niſi ut conteratur, & humi-
liet ſe pro deliétis ſuis. In verà contritione & cordi humiliatione na-

ſitur ſpes veniæ; reconciliatur perturbata conſcientias; reparatur gratia
Verdita, tuetur homod futurdà ird, & occurrunt ſibi mutuò in oſceulo ſan-
&to Dens & pœnitens animae Humilu peccatorum confeſſio acceptabile

Authores

materiæ hu-

jus.

eſt tibè, Domine, ſacrificium. &c. Ibi eſt locus refugii d facie iræ ini-
micie ibi emendatur & abluitur, quidquid aliunde contraétum eſt, &'-
inquinatum. Ita Thom. Kemp. Ha, quæ Keus in carcere, ut

liberetur, propoſita habet melioris vitæ & emendationis, ea
tu nunc cogita, exequere: Dixi nunc, copi. PHfalmo 6. II. & ut

fiat, ſuam Deus largiri dignetur gratiam, ne Rer ſimus in hoc
& futuro ſæculo ac extremo Judicio.

dicio.

Fid. Citati ad Concioni bujas numeros. Calamat. in ſententin. V. Ju-
dicium ſinale. Tobias Lohner, Bebl. Man. tom. 3. tit. 1. de Ju-
ZU

ini. Reum in hde vità abſol vit vera Poœnitentia. 503
otg HS dicio. Mich. Pexenfelder, hiſtoria z2. & ad eandem Doctrin.
„ Concionat. hiſtor. Georg. Stengel. Leb. 3. Exempl. cap. 7. &
Wul tom. 3. de Judic. Div. C. 32. Hermanni Hugonis, Pia Deſideria.
un Lih. 1. Cap. Is. Procop. Capuc. in Judiciali Diſé. Iz. Item
nenr⸗ citati Concionibus antecedentibns. Drexel. L. 2. Tribun. Chri.
ne. cap. 9. Specul. Exempl. V. lifernui Exenaplo5S. ubi de Puteo
li Inferni: ſupra ad num. 6. l
R.L

Ie ee Ee E EeeSeSS B Er

CcoxNCIoOo XXXII.

91 † ⸗
2 r.

iem In Judicio extremo, Reo peccatori nullum penitus
refugium, aſylum, & patrocinium. Jam nunc
nobis concilicmus ſanctos ad Judicem Patronos.

i Erunt ſina in ſole, & luna & ſtellis. Luc. 21. 2 /. Dom. I. Adv.
un Tuaes, qui venturus es? Matth. II. 3. Dom. 2. Adv.
“WM Cpit ſeſus dicere ad turbas de Ioanne. Matth. II. 7. Eidem.
e Miſerunt judzæi ab Hieroſolynis Sacerdotes & Le- Dom.3. Adv.
1guti⸗ uwvwvwvxit A ad joannem. Joan. 1. 19. GS 20.
. Beati, qui non viderunt, & crediderunt. Jo. 2o. 29. F. S. Thomæ.

,· G Thomæ Apoſtoli (qualis fuit ante adventum S. Spi- Multi ſen-
nl Q rits, & converſionem ſuam) vivum exemplar Evan- tiunt: Niſ vi-
ck 2 o gelio ejusdem Feſti exprimitur, & proponitur innu- dero non cre-
kIa merorum mortalium, quibus ipſis commune & ſo- dum.

uim lenne eſt: Niſi videro, non credam, in iis etiam, quæ graviſſimi &—
æterni ſunt momenti, &, quæ Fides, omni oculo Lynceo, qui
7 vel parietem pPenetret, (ſicut oculis corporis §. Anſelmus
„e5 vidit ea, quæ poſt murum gerebantur, ut habet ejus vita.
ℳMι Cornel. Matth. g. 5§. & Luc. S§.76. VE. Englgr. p. I. Dom. I. Aav. J. 1. ſen.)
Mecht! de Jud. extr. 8 § S certior

054 CoNcIO XXXII. Inudicio extremo, Reo Peccatori

certior & ſecurior, docet. Niſi videro ,non credam, ait Atheus
Deum negans, cœlum, inferos. Et non eſt, qui agnitus ſit re.

verſus ab inferun. Sap. 2. I. docens, aliam ſupereſſe vitam, & quæ

in eà agantur. Miſ videro, non creldam, ait Calvinus & Luthe-

rus, cum ſuis, illi abſolutè negantes realem veramque Chri-

ſti in Euchariſtia præſentiam, hi verèò extra ſumptionem:

negantes Purgatorium, quod non viderunt; & dum tam
facilem ad cœlum viam faciunt: Niſ videro, non credam,
ajunt innumeri Catholici malæ in peccatis vitæ, non ita ſe
habere, quæ ſacræ myſtæ de Dei ſeveraà Juſtitiâ, de gravita-
te peccati, de Judicii divini rigore, de pœnnis inferni dicunt,

& ita exaggerant, qui deemonem nigriorem fingant, quàm ſit.

Idq; eã & tantà pertinaciâ, ut ſubinde aut ſæpè verum fit illud,
Duc. 16. 37. Neq ſiquis ex mortuis reſurrexerit, credent- Eam ob cau-
ſam Chryſoſtomus dixit: Gehenna non videtur incredulu; creden-
tibus eſt perſpicua. Orat. g. de Lazaro. Drexel.tom. I. Rogo Damn. c.II.

g. 4. Hic eſt ſenſus reprolus, Rom. j. 25. Obſtinatorum, ut videnta
Cancella- non videant, & audientes non intelligant. Lucæ f. Io. Et ita incre-

nius Pariſ. er- duli immoriuntur ſuis peccatis multi. Ita ille Philippus,

roneæ ſuæ Cancellarius Pariſ. circa annum 1238. pertinaciter inhærens

ſententiæ ju-
ſtitiam in al-
rerâ vità ex-

ſuæ ſententiæ: non illicitam eſſe pluralitatem Beneficiorum
Eccleſ. agonizans monitus à Guilielmo Pariſienſi Epiſcopo,

periri volens, & gatus, ut ſingulari opinioni cederet de pluralitate Bene-

damnatus. mciorum, & omnia Beneficia ſua, excepto uno, in manus

Eccleſiæ reſignaret, cum promiſſo & conditione, ut, ſi con-
valeſceret, ei ſupplere vellet de ſuo proprio, quod dimiſit;

rennuit ille, experiri ſe velle, dicens, utrum eſſet damnabi-
le, Beneficia plura tenere. Ita mortuus eſt, & damnatus,
apparens prædiéto Epiſcopo poſt paucos dies. Daurolt. EHlor.
Exempl. cap. 3. Tit. 110. Ex. 2. e Thoma Cantiprat. Suſfraganeo. Et
hic Cancellarius, verè inſipiens, incertam dubiamq; aleam
alterius vitæ ita experiri volens, rectius tutiorem ſenten-
tiam præelegiſſet. Niß videro, non credam. Vel in Naturalibus
innumera creduntur, quæ non videntur, imè à plurimis

neque

RM lus
i

ne
tl

ullum penituerefuginm, aſylum, patrocinium. 50 5
then neque capiuntur; Quam multa ignoramus, de rebus crea Malta cre-
tis non ſolùm ſpiritualibus, ſed etiam corporalibus! Magna duntur, &
pars hominum non facile credere poteſt, ſtellas firmamenti non videntur.
. fingulas majores eſſe toto orbe terrarum; & tamen hocipſum edue capi-
eli Mathematici facile demonſtrant, eſſe veriſſimum. Credi- htur-.
inmn mus res innumerabiles Deum feciſſe, quarum millam ra-
mn tionem reddere poſſumus. Quis capiat, mundum univer-
Uinn ſum iolo Dei nutu & verbo ex nihilo fieri potuiſſe? Dixit, G
niut Facla ſunt. ſal. 125. y. Quis capiat, corpora omnium defun-
. ctorum, redaéta in cineres &c. juſſu Domini in momento re-
fan, ſurrectura: Credimus omnes Catholici cum Joboc. 19. 4 v. 2y.
nm. Multa ſunt, ait Seneca Natur. 41. 77. c. 24. quæ eſſe conce-
tln dimus, quæ qualia fſunt, ignoramus. Et S. Auguſt. Nun-
dbun qiuid ideo negandum eſt, quod apertum eſt, quia comprehends non po-
o teſt, quod occultum eſt? Niſi videro- & . Credamus ergo, quæ Deus
ul ipſe per Apoſtolos & Prophetas revelavit, ſignis ac miraculis
4 prlurimis maximisque confirmavit, quæ Eccleſia Catholica,
nee Columna & firmamentum veritatis: I. ad Tim. 3.1r. credenda propo-
ine nit V. Bellarm. Arte bene mor. L. 2. C. 12. à f- 2o96. Gravis hic in
m vita Chriſtianâ & negotio ſalutis error, meritèò corrigendus,
Mun exemplo S. Thomæ: Dominus meus, & Deus meus! Beati, qui non
r, viderunt, & crediderunt. Yo. zo. 29. Serum nimis erit, tum vel-
N. Ie credere, ubi jam irrevocabilis Sententiæ Divinæ vindicta
um ſentietur. Vige, ait S. Bernardus, quia non ſolo viſu rerum præ-
ſentis tomprobatur. in Pfal. Duri habitat. Brevi. F. & Ang. Cuſt lect. y.
it⸗ V. infrà C(onc. 35. n. 2. &- (onc. 44. n. 1. & Conc. 47. n. 9. Conc. 92. n. I.
Jam ergò credamus, quam non videmus, certò autem viſu-
, ri ſumus (cùm: videbit omnis caro Salutare Dei, & Salvatorem
Electis, vindicem reprobis: I ucæ 3.5.) Judicii extremi ſeve-
HE ritatem tantam, ut impiis, Reo peccatori in ſummo rerum
leumn illarum diſcrimine futurum ſit nullum penitus ſolatium,
ten⸗ refugium, aſylum, & patrocinium. Et hæc modè præſens
Ubvs audiendi, legendi, & piè cogitandi materia utilis erit, ut,
timi cuùm adeo cauiæ noſtræ diffidimus, nobis ad judicem 88. Pa-

çe tronos conciliemus. 855 2 II. S. M.

506 CONCIO XXXII. In Judicio extremo, Reo Peccatori
Golatia in II. S. M. Eccleſia de ſalutari horrore udicii peccatorem

vitæ hujus inſtruens, hujus nomine ait: OQuid ſum miſer tunc dicturns, quem

miſerüs, Reis Patronum rogaturus? & c. Sequent. Miſſæ Defundt. Plura ſolatia de-

criminum et- qit mortalibus Deus has inter miſeræ vitæ hujus anguſtias,
neque facile omnem penitus refugii locum denegat. Vel

iam, & refu-

14. „ * . – . . „ * * „*% * 2 2*
2 ipfis Res mortem meritis civitates refugii olim conſtituit.

Num. 37.. 9. Noëmo cum ſuis arcam: Geneſ. 6. Eccl. 42. 17. Hebr.

In diluvio 11.7. Ubi: Fide Noë, reſponſo accepto de is, quæ adhuc non videban-
Arca Noëmo ey, de futuro Orbis diluvio, Dei oraculo edoctus, & ad-

Arcam, fabricavitque per centum annos, omnibus irriden-

tibus, in ſalutem domus Se e⸗ quam (Arcam) damnavit mundum,
& homines ſui ævi, ipſo

Geneſ. 19.17. I monte ſal vum te fac „ ne & ti ſimul pereas CGeneſ. I9. 17. In Te-
Reis Tem-fugium Kes fuit Templam ,quod eſt Jeroſolymis: I. Machab. Io. 43.
Pum eroſo- Neque ipſis, ad mortis poenam deſtinatis omne abeſt ſolati-
VmIann. um; ſunt, qui conſolentur; qui condoleant ſaltem ex bonis,
1. Mach. 10. 25 . r . . 3s
& ex ipſis Miniſtris Juſtitiæ: ſunt, qui pro illis intercedant,

non ſine ſpe vitæ ſervandæ: Conceditur Appellatio Conc. 31.

n. . conſtituitur Advocatus & Patronus, qui pro iis loqua-

tur. Conſtit. Car. V. qud. Publ. Art. 85. S9. 9o. Matthi. eph.J. C. bi-

. . Joannes dem. Multi alii favent Rei ex conſanguineis, amicis. doannes
vigeuli⸗ in vinculi Chriſtum encomiaſten habuit Matth. In.z. ad quem
Chriſtum ha-antea judæi, ex invidiâ Jeſu, titulum Meſſiæ transferre co-

kuin ſui lade nati ſunt, juxta S. Chryſoſt. Joan. 1. 19. Cornel. ibid. At verò in

faventes ju- Judicio extremo, in diluvio aquarum multarum. Pſalm. 31. 6. hoc
dæos. eſt, in die qudicii, ut exponit S. Hieron. (tunc enim, velut
In Judicio diluvium quoddam tribulationum & ſuppliciorum, irruet
Reo nullum ſuper malos Labat. Propoſit. 30. f. 1514.) Mullius penitus com-
refugium. miſeratio erit, mullus intercedet: nullum refugium erit-
Memini non ſine commiſeratione, me puerum videre mi-

—

facto & rerum eventu, increduli
tatis, qui nolebant credere futurum Diluvium, & agere poe-
nitentiam. Quod ipfum optimè arguit incredulos futuri
Loto mons Judicii ejusq; inexplicabilis ſeveritatis. Loto dicunt Angeli:

— —

. —,,;, –

—,.

— C—

—
——

—

toten
1 eßß

la de.

liss,
Vel

.

iWen
A.

Ptani

ilen.

nulun,
ecbli.
keee

utn
nel!

NN.
14

oltr
vond
un,

III. De Adoleſcente quodam ſtudioſo elegi
Hermannus Hugo S. J. in Piis Deſideriis L. I. c. 12. & prosâà Pau-

mnullum penitus refugium, aſylum, patrocinium. 507

litem, ob furta Ambergæ circa annum 1648. ad ſuſpendium

damnatum, quod & in foro publico ibidem ſubiit: Huic ſal-

tem condoluit Juſtitiæ & ſententiæ executor, monens aſtan-
tes, tempus eſſe, ſi quis pro damnato intercedere vellet.
At nemo fuit ſic miſertus Res, miſerabiliter circumſpicientis:

denique ſaltem, & meliùs, in Eſu & Maria, quæ Sacra No-
mina jam pendens ter clarà voce inclamabat, haud dubiè ſo-

latium reperit. In Judicii die nullum, ubi etiam impii om-
nes fores cœli, Magnæ domus Dei, uti vocat Baruch. 3. 22. & in
qu Manſionermultæ ſunt Joan. 19. 2. terræ & inferorum pulſatu-
ri eſſent: nullus ibi auditus, nulla gratia, clementia nulla,

nemo domi, qui audiat, qui aperiat, & adjuvet.

iacis verſibus
lus Zehentner, Promontorio male ſzei, referunt in hunc mo-
dum. Moribus hic vanus, & mundi carnisque legibus vi-
vens, ad perditionem ſui properabat. Objecta illi fuit, Nx-

biila, lurida, ſqualida, tetrica, terribilu nox; ſecum vehens ingen-
tem, inter fulgura & tonitruorum boatus, tempeſtatem.

Juvenis ergo, medio in campo deprehenſus ab irato cœlo,

ut duram minantium ſupernè fulminum evaderet necefſi-

tatem, viſus eſt prox-imam domum petere curſu accelerato.
Sed hoſpita, adoleſcenti obvia; Ego, inquit, Zcſtitia hic ha-

bito; nullis fores meæ patent, niſi juſtis: equorum nume-
ro quia non es, faceſſere te hinc, jubeo, & aliam quercum
excutere. Abit ergo excluſiſſimus juvenis; & quoniam ha-
bitationem aliam conſpexit in viciniâ, eò ſe feſtinus contu-
lit, vi tempeſtatis urgente & metu lapſuri fulminis. Sed

neque iſtarum ædium domina recepit hoſpitem, cauſata,
ſe Veritatem eſſe, cui minimè conveniret cum amatore falla-

cis atque evanidæ voluptatis. Jam igitur iterum properat
ad domicilium tertium, exiturus furias inter ſe pugnanti-

um nubium flammâsque exſpuentium, ſigna conceptæ in-
dignationis; inde progreſſa in occurſum Matrona, ſereni-

Juvenis va-
nus inter
tempeſtates
excluſus fo-
ribus à ſe
pulſatis.

Veritat.

7

5o8 CoNCIO XXXII. In Judicio extremo, Reo Peccatori
tate vultùs ſui, eam ſe eſſe oſtendit, quàm verbis profeſſa
Pacis. eſt, Pacem quamquam etiam ipfſa occluſit januam fugitivo

adoleſcenti; quod diceret, admitti non poſſe in domum
ſuam impios, quibus, teſte Spiritu Sancto, Lax non eſſet. Ta-
men ne undique excluſum conſilio deſtitueret, ſuaſit, ut ad

proximum ſororis ſuæ palatium ſeſe conferret, ſemper pa-

A Miſeri atæ miſeris ſuccurrere. Quod ubi ille fecit, ſubminiſtran-
1

ordiâ tan- té timore alas pedibus: hem tibi! WMiſericordis excipit anhe

dem receptus lum: atque, ut verè declinare valeat irati olim Dei tempe-

& ad S. Do- ſtatem, caſurumque in ſceleſtos homines æternæ damnatio-
minici Reli- nis fulmen, tutum monſtrat refugium, ſancti Dominici Fa-

gionem di- miliam. (uſus albo eò libentius nomen ſuum poſtea ju-

reclus. venis dedit, quòd ſperaret ſic certius, nigrum ſe judicis the-

ta evaſurum. Jo. Jahoda in Natalit. Pueri Jeſu fer. 3. paſt Dom.

Wuainquageſ. H. 2. f. 25. & ſequ. Et hæc quidem in hâc vitàâ va-
nus &⁊ mundanus Adoleſcens; in alterà alias fi uſtrà pulſa-
turus fuiſſet fores & palatium Miſer cordie. In humanis ju-
Liiciis habent Conſtitutiones Carolinæ Criminales, citato Ar.
Ans KeoDe- teslo ge 2s ueſ onem: Daid Kemn Tetere & 4ere r Luinm difenfe-
fenior; & hic?m poſſit? quando lam maleficium Retts libere & conſtanter
convwictus ad Confeſfus, aut vivis probationibus convictus erit, & nihil
miiericor- aliud ſibi ſupereſſe videbit, quàm ut ad extremam recur-
diam Judicis rens anchoram, imploret clementiam & miſericord'am ſudi-

S cis, ad quam ut confugiat, atque animum Judicis ad eam,
potett. 28 AEAiI

Mathi. Sephani cit. art. 90. 4₰ f. 7113. In Extremo die Judicii em
peccçator undequaque convictus, ut negare, nec excuſare
poſſit, defenſorem &⁊ Patronum habebit nullum. Kelen-
S S deſtituti ſe veniæ, nallum önvenienter auvilium miſericor-

diæ, ait undequaque vir doctiſſimus (ut vocat Sixtus Senen-

pulſantur ſis) Joannes Driedo, Profeſſor ouan. de Reg. & dogm. S. ript.

fores danclo- 1=. 2. Paolet. Dom. 1I. Ad. .f. 9. Sed tentare licet, & pulſare fe ores

rum. Pro damnatis, vel horum nomine; ad noſtram inſtruétio-
nem. Miſſis inferis, damnatis, & dœmonibus, à quibus
non ſolum refugium nullum, nulla conſolatio (quæ quan-

doque

quàâ poteſt ratione, permoveat, petet petique curabit: &c.

N
fnn.
i
mö

. 8

ſechl⸗
gem
A

are
on
ſens
Ntr
3
Nctio⸗
ibus

goar⸗
lone

invocandos eſſe, negant. Nos Catholici verò cum commu-s
ni conſenſu totius Cathol.

don
tmO

nullum penitus refugium, aſylum, patroecinium. 509
doque à concaptivis, in eädem miſeriâ verſantibus, ſibi in-
vicem præſtatur) peccatoribus in Judicio erit, ſed ſeſe mu-
tuò maledictis acerrimis corrodent. Lalat. propoſ. 30. cit. f. rr1t
Doœmonum crudelitas tacta eſt jam ſaprà Conc. s. à num. 5. &
Conc. 26. n. y. V H ẽ
IV. Pulſemus fores Cœlitum & Beatorum, quos noſtris mi- Sandorum

ſeriis compati, miſereri, & noſtros interceſſores & adjutores, Patrocinium
Verâ Fide credimus. Equidem inter alias controverſias, qui- in hac vitq ef-
busAcatholici nobiscum contendunt, etiam ea eſt de Invoca- ficax & ma-
tione Sanctorum, dum illi blasphemè (ſcil. cum injurià Dei Snum.

. d. . Controver-
& Sanctorum) Beatiſſimam Virginem cæterosque Sanctos ſia delnvocat.

an torum.
18 Eccleſiæ, conſtanter tenemus, & V. Steng. de
profitemur: Smiliter & Sanbtos una cum Chriſto regnanter vene- Jud. Divin.
randos, atq; invocandos eſſe, eoso orationer Deo pro nobi oferre- & C. om. 3. 6. 27.

Profeſſtonu Fidei Cathol. formd. Concil. Trident. Seſſ. 2. mihi à fol..11. 12.

Soz. Catechism. Rom. P. 3. C. 2. de I. Præcepto Decalogi à fol. 357.

Adduco unicum antiquiſſimum Origenem, qui hom 3. in Cun-
tica, Omnes Sanéti, inquit, qui de hàc vitaà deceſſerunt, habentes ad-
buc charitatem erga eos, qui in hoc mundo ſunt, ſi dicantur, curam

gerere ſaluti eorum, & juvare eos precibus ſuss, atq; interventu ſuo

apud Deum, non erit inconveniens; ſeriptum eſt enim in Machabæo-

rum libri ita. Hic eſt geremias Propheta Dei, qui ſemper orat pro
populo 2. Mach. Ig.. I4. & 1I5. Mart. Becanus, tom. y. opuſculorum

Cpuſc. I. 4. 4. & . 4à fol. 122 7. vel F. 159. 98. Verùm cùm finitum In Judicio
tuertt tompus omne & omnis miſericordiæ, & in Judicio fi- finali nullum
nali nulla Sanctorum invocatio proderit, nullum eorum ullius Sancti

patrocinium erit. Non audient, non exaudient, Angeli, batrocinium.
Apoſtoli, Sanctique omnes, nec ipſa Mater Dei & Miſericor-

diæ, denique nec ipſe Chriſtus jefus: quò referri poteſt il- Exponitur:

lud allegatum: Erunt ſigna in ſole, & lund, & ſtelli⸗ Tuck 21. 2r. PILunt ſigna
Vel illud Joëlis 3. I7. Sol & luna obtenebrati ſunte in die Judicii ſe SFc⸗
tam calamitoſo & horribili, de quòô agit S. Propheta, cùm ad 772 .

illud omnes cogentur in vallem Joſaphet. Mos loquendi fre- JToel. 3. 15.

quens

Denotat af- quens apud Prophetas, dum dicunt, Solem, Lunam, & ſtel-
las obſcurandas eſſe, ſignificare volunt magnitudinem &
impiorum in atrocitatem afflictionis, timoris, & horroris. q. d. Dies ille
Judicii tantæ calamitatis erit, ut hominibus ex illà attoni-
tis & conſternatis, ac ad vultum irati Judicis expaveſcenti-
bus, ſol, luna, & ſtellæ deficere ac obſcurari videantur:
moœſtis enim & pavidis omnia videntur triſtia, & atra. Cor-
nel. in Yoel. 3. I,. e S. Hieron. l (ait Haymo Epiſc. Halberſtad.
ſenſu Alleg. & ůmiſtico) eſt Cbriſtus, Luna B. irgo, Stellæ oanétt, quis

flictionem

Judicio.

ſtum, B. V.

& Sancos

fore contra

cosdem.

ℳℳ

—

0 CoxNcIO XXXII. In Iudicio extremo, Reo Peccatori

lucem, id eſt, ſerenitatem & favorem vultüs ſus retrabunt à reprobu
Cornel. ibid. f. 2 47. Beſſ. C. 2. de udicio à f. zzz. Ergone nullum
Reo peccatori in die judicii refugium ad SS. Angelos? qui-

bus àa Deo cura noſtri demandata eſt Cuſtodibus, per omnem

vitam?! Pſal. g9o. II. Daniel. 1o. 13. 21. Geneſ. 32. 29. & 4sS. 2. Ergone
nullum Patrocinium à SS. Cœlitibus, Apoſtolis, Martyribus,
Confeſſoribus, Virginibus? &c. Ergone nullum aſy lum ab
ipsâ Matre Miſericordiæ, cujus Clementia toti Catholico

orbi nota eſt; quæ ſæpiùs iratum placavit judicem, & in
dguâ omnem ſalutis ſpem, poſt Sanctiſſimæ Paſſionis ſuez
meritum, peccatori poſitam voluit Deus? Ergone denique
edemptore:
Cui proprium eſt ſemper miſerert, & parcere? qui de ſinu Patris

ſpei & refugii nihil ab ipſo Chriſto Creatore,

ad terram deſcendit, peccatores querere, & ſalvum ſacere,

quod perierat Lucæ Io. 10? O tremendum Judicium, quòô, ritẽ?
cogitato etiam, hæret lingua, labitur animus, tremunt
omnia membra! Angelos noſtros Cuſtodes fore etiam in Ju-
dicio noſtros contra nos teſtes & accuſatores. Meſſe, ait
Chriſtus in Parabolâ de Zizaniis, conſummatio ſæculi eſt Meſſo-
res autem Angeli ſunt- Matth.13. 39. Meſſu, ait Remigius, t dr
Judicii, in qué ſeparandi ſunt boni à malis, quod fiet meniſterio Ange-
lorum Cornel. ib. qui zizania colligent ad comburendum.

Calam. Diſc. 22. ante n. . fol. 22. Drexel. L. I. c. §. G. 3. in Tribunali.

V. Aad quos Apoſtolos, aut ad quos alios Sanctos confagituri ſamus
ait, & quærit S. Proſper allegatus ſupra Conc. 31. n. 4. gquorum ex-

empls

ſ.

en è

e ile
toni⸗

APe

a
detktt
i
UNEN
.
Onben
Enor

II.
wome

K

he

Eni
Nort
Aem
ſoen
ecun
ni⸗
,

cur

⸗
Udomm
ulß
35.
//.

& offenſis contra Deum, quem intimè Sancti amant, com-
miſſis, exacerbati & offenſi graviſſimè ſentiunt injurias, qui-

nullum penitus refugium, aſylum, patrocinium. FII

empla ſimul & verba deſperimus? Mſopus Fabellarum, quas ſepi Cor-
ipfe, ſervus Aanthi, charus Lydiæ Regi Cræſo, in hujus gra-vus ægrotans
tiam compoſuit, mirificus artifex, Corvum juniorem ægro-à nullo Dee-
tantem inducit, qui metuens cuticulæ & vitæ ſuæ, cuùm vi- fum auxi-

diſſet, ſui causâ valde triſtari matrem ſuam, & ipſe hujus iun derer⸗
miſertus petiit, ut pro ſalute ſuà Deos ſupplicatum accede- evaris omni-

ret. At illa, quem tibi Deorum, inquit, fore propitium pitas, cum um furatus.

nullus ſit, ex cujus aris ſacra non rapuers? Procop. Capuc. orat. Diſc. 16.

H. 3. n. 12. f. 739. Vere dixit. At verius; pro damnatis oratu- Talis ſors in

rum eſſe nullum Sanctorum, ceu qui ſceleratâ illorum vitâ Judicio malo-

—

bus illi Deo debitum honorem, reverentiam, ſubmiſſionem,
obedientiam, velut ſuffurati, ſubtraxerunt. Imò neque
Juſti pro impiis orare poterunt. Adduco verba primùm ci-
tati Religioſiſſimi & piè facundi Drexelii, quæ vel maximè

verificabuntur in die univerſalis judicii, neque in particula-

ri tantum. Jam fruſtra, inquit, eſt excuſare, flere, roga- Exempla S.

re, promittere, provocare, patronos implorare, fruſtra Scripturæ.

heæcomnia. Conviva ille, non decorè veſtitus, & nuptiali
domo ejicitur; & neminem habet patronum. Talentum
ſervo deſidi adimitur: & nemo pro illo ſupplicat. Fatuæz

Virgines ſponſi ædibus excluduntur; & ſociæ pro eis non de-

precantur. Oves ad dextram, ad ſiniſtram hædi ſtatuun-

tur; & nullus eſt, qui hædis faveat. Dives Epulo in flam-
mas mittitur; & nec Lazarus, nec Abrahamus, veniam reo

depoſcunt. Non ſi Noëmus, aut Daniel, aut lobus vene-
rint, hunc judicem exoraverint. Jam actum eſt. Ft licet
Mater Dei, licet omnes Angeli, licet omnes omninò cæli-
tes ad Judicis pedes ſternantur, & pro animâ deprecentur
unica, nihil impetrabunt. Oecretum eſt; ſententia dicta
eſt; ſpei nihil eſt; ſpes omnis penitus abſciſſa eſt. Cxlum &Gιæ

terra tranſibunt, verba autem huſus Judicis non præteribunt, in

omnem æternitatem irrevocabilia. Iutelaris Angelus offi-

Alechil de Jud. ectr. t t cio

. 512 CoNCIONXXXII. In udicio extremo Reo, Peccatoor
Ahb Angelo c10 ſuo jam ritè perfunctus, illud uſurpare poterit: lanocens gn
cuſtode auxi- gρ ſau a ſangiutine ujtts. Eum ego millies iterumque millies E,
lium nullum. monebam; cave fuge „omitte hæc: millies, iterumque ðJ
millies hortabar; huc oculos, huc aures, huc verte ani-
mum; hoc age, hoc conare, hoc labora, Fac hboc, & vive., t
Noluit vivere, perire voluit. Ergo pereat æternùm, ſum-
, mA Dei ufitia damnatus, mortis æternæ resz. Hæc DBre. .
Lel. cir. Tunc Angels aderunt cum ömperio teſtificanter, quantum ipſt
. miniſtraverunt, à Deo m'ſſt, ait S3. Chryſoſt. Hom. Io. in MWatth. .
M riisqais,, Aitgelorum in Judicio aderit, ait Origenes, prodacens t.
”M los, qusbus prefuit, quiteſtimonusmn perhibebit, quot annis circa elem ti
= laboraverit, ad benunz inſtigando, ſed zlle monita Erevit. Calamat. Ci. ſ
treat. Beſſens Conc. 6. de Jud f. 353. Labak. Probpoſ. 32.
””ÿM VI. Facilè & cum reverentiâ credo verbis S. Jo. Chryſo.
” ſtomi, dum Hom. . in 1. ad Cor. DQuls te in judicio defendet, in.
quit, quando videris, opiſicem pauperem & qui rectèt vixit, omnem “
lorzam aſſe qult emn à te autem, qui nunc E, indut us ſericis veſtibus &α Ui
Impiis à to- ole & ſpiras unguenta, graviſſima patz, quidtibi tunc proderunt dvi-. (n
to mundo au- tie & rerum omnium copia?“ qui, inquit, te ibi defendet, num ge- in
xilium nul- „eris ſzplendor aut Principatis gloria?“ num amicorum potentia, aut fa-
lum. mulorum caterva? num verborum facundia, aut opum & divitiarum lor
copis? Facilè, inquam, aſſentior hiſce dictis S. Chryſoſtomi, ,
& impio in die malo Iudicii totum mundum cum omnibus ſ
ſuis voluptatibus, divitiis, honoribus, pompaâ, gloriâ, po. A
tentiâ, in ſolatium, ſubſidium & refugium eſſe non poſſe,
ut quæ omnia tranſierunt. At illud afflietæ & deſolatæ auri ly,
durius videtur audire, etiam à cœlo & ſuperis nullum fore
Sanctorum in tantâ necefſitate extremapatronum. Ita eſt plané: Quia: g
mulla commi- Eyit tunc, alt S. Bern. non miſericordiætempus, ſed Juſtitiæ, nec eltaæ— nn
leratio „omnino credenda eſt erga impios futura miſeratio, ubi nulla ſperazda
e alet ſt correétio“ Ita S. Bern. Labat. Propoſit. 5. ehee. Plaltes Re-
12..46. gius agens de remiſſione peccatorum, Pro 9dc orabit ad te, ait
AAAAAd Deum, omns ſane us in tempore opportuno veruntamen in Ailu- 1
vio aquarum multarntn, ad eum non abproximabunt, Eſalmo 31. 6. E-
S 4 ponunt
M

„— nullasm penitas vefuginm, afßplum, patrocinium. 513

hun Dohunht DbD. ktenius Obhöor, s, sz,n hic vVocarl tempus hoc
Ulhe 4 . 1. . 10 1 1 . „ * 2 ä . 7
vite præſentis: in Hebræo habetur: l tempore inmvemiekzat.
UINIIe — SS ,.„— . 02. s
nn Tempus inveniendi Deum & gratiam ejus, non eſt tempus

Rir futurum poſt hanc vitam; tunc enim eſt tempus judicii;
tempus recipiendi vel præmium pro meritis, vel ſupplicium

ei pro demeritis. Ecce nunc tempiss acceptabils, ecce nune ater ſalutzs. Sanétorum
pe . = ». . . „ . . . M . . * 2* „ .
ck 2.(or. 6. 2. & recipiendi gratiam ac remiſſionem peccatorum, in viiaà Patro-

utia ad quam plurimum utilis eſt oratio Sanctorum. Oravit cinium.

Mopyltes pro remiſſione pœnæ peccati idololatriæ populi Moylis Ero-
Irael in deferto, & obtinuit: Exod, 32. Amicus obi falsò . 3
ud exiſtimans, illum pœnas pati pro peccatis fuis, illi hoc conni.
lii dedit: Ad aliquem Sanétorum convertere c. .. v. I. imò Deus ipfe Jobi c.72. 5.

videns, ipſos amicos job peccâſſe, monuit eos, ut jobum
aairent, & rogarent, ut oraret pro ipſis. ob, inquit, ſer. -“ W
u,I vum, mens orabitpro vobi; faciem eius ſuſcipiam, ut non vobis impute-
d rnr ſtultitia Job. 42. F. Sic 1. Keg. 12. Ig. & 23. de Samnele. Ita Samuelis *
orant quidem Sancti in cœlo & Angeli pro peccatoribus, ?.: Reg. 12. ð
dum hic degunt. Verantamen in Liluvio illo ſuppliciorum. ded nullum
„ fuper impios, ut exponit S. Hieron. finito tempore omnis in Jucicie SX
Ae. miſericordiæ, ad eum non approximabunt, ut orent pro pecca- .
toribus Sancti. Labat. Fropoſ. f. f. 1282. & Prop. 30. F. rI6. March.
t =HMort. Faſt. tr. 3. lect. 21. Propoſit. 2. adl ſinem f. 159ρ–. Beſſ. C. 7.f. 267. Er 30
NNnn Ser impiorum peribit. Proverb. o. 25. Adeo ut miſerrimus pec-
NH cator, KReunm, non tantum à Sanétis interceſſionem nullam

eH, ſperare poſſit, ſed nec commiſeratione illum dignabuntur
ItZ hi. E. Conc. 6g. n. §. ex eltt. 33. 2. ð

NDAH YII. In humanis videtur equidem commiſeratio & com: Commiſe-
Er paſſio in afflictione lenimenti aliquid adferfe ab amicis, con- ratio homini
ſanguineis, parentibus, filiis, quibus illa de jure ſanguinis rarurelis
N“. && à natur4 videtur eſſe ingenita; ſicut ait ob: binfentis med! 6. 31. d.
sN. crevet mecum miſerateo & de utero matrü mex egreſſa eſt mecum:
,n FJob. 531.g. Bonorum virorum animæ, ait S8. Chryſoſt. nagnam com-
in i⸗ Laſonem bhabere ſolent, ſi quando vident puaniri homine ⸗ etiamſt maä-
„r i ſant, jui pereunt. Hom. 27. in Geneſ. Cujus evidens cxrem.
voo YD 1 O2 pluum

14 CoxNc1O XXXII. In Judicio extremo, Reo Peccatori

—

plum eſt in Abrahamo, pro Sodomis ad Deum inſtanter ſup-

Mater filii plice. Geneſ. 15. Narrat Ludovicus Granat: in Portugallia ju-
perempti ſpe- venem, per mortis ſententiam morti adjudicatum, capite
Raculo, mor-minutum, illudque à cervicibus revulſum palo affxum,

dae fck rom. omnium fuiſſe conipectui expoſitum. Mater perempti A-
Pe. dqoleſcentis, ſpectaculum hoc viſum abiens, ad ejus obtu-
tum abundantiffimam lachrymarum copiam fundendo, ta-

lia protulit, ad quæ commoveri ſaxa potuiſſent: deinde do-
mum reveniens, eodem die præ doloris acerbitate etiam
ipſa fatis ceſſit. Paciuch. de B. BE. in sve Mar. Excit. II. n. 1I. f. r.
& de Paſſ. Dom. L. a. Diſc. z. f. y21. applicans Bmr Eirgini compaſſtoni

In Judicio in morte Filié ſui. Videtur in die judicii omne Ius ſanguinis

miſeratio ſublatum eſſe; adeò etiam commiſeratio nulla Beatorum

null. de impiis. Cleon, vir in rebus gerendis induſtrius, cùm

MAciſtatum ad Reipublicæ gubernacula ſuſcipienda evocatus eſſet, om-
vVocatus om- 5 n 2211 1I11 5 ale;
nem affectum mnem ſeſe nunc amicitiæ, familiaritatis ac Sanguinis me-

ſanguinis de moriam juraque deponere, ne fortaſſe, cœco quodam erga

ponit. eos affetu abduéctus, à juſtitiæ tramite & æquo dijudican-

do deflecteret. Beſſeus Conc. 3. f. 267. e Plutarcho in tr. de in, qui
Remp. gerant. ta Beatis, Sanctis, Apoſtolis à Chriſto in judices

aſſumptis Matth g9. 25. erga eos, quibus in vitaà fuêre propin-

quiſſimi, à ſiniſtris ſtaturos, omnis amor, omnis affectus, qu
uni Deo adhærent, omnibus Dei hoſtibus & ipſi cum DPOeo
Beati gau- hoſtes, expiravit. Et, quod adhuc magis rem aggravat,
damnatorumque miſeriam; ipſimet Beati non tantum ſen-

debunt de
vindicta ma-
lorum, & in
hos inſurgent

tentiam Judicis contra damnatos ratam habebunt, & de ho-
rum vindiétâ gaudebunt, ſed ipſi etiam contra impios in-

ex Pſ 149. F. ſurgent, juxta Pſ./go. 5. Exultabunt Sancte in gloris &c. Etgla-
V. ſo Majior. dii ancipiter in manibus esrum Per gladios intelligimus ait
Spec. Exempl. Bellarm. ic poteſtatem judiciariam, quaâ ſanéti omnes in
V. Religio Ex. die noviſſimo ferient perſecutores ſuos: &: ut in die Judi-
cii vindictam fumant de hoſtibus ſuis, & eos increpent, at-
que eis exprobrent iniquitates ſuas; juxta id Sap. j. 1. Sin⸗

4. de S. Fran-

ciſeo.

nibus notis & conſanguineis unum in locum vocatis ait, o-

diäctam juſtam in nationibus & c. ut videre nobis liceat, quàm

—

mnullum penitus refu gium, aſylum, patrocinium. A5
dii iſti, ait Labata, ſignificant approbationes ſanctorum, qui-
bus ſententiam judicis Divini approbabunt, veluti gladiis
transfigent corda reproborum, ad faciendam hoc modo ven-

verum ſit, non fore tunc, qui eriptat, ne, qui ſalvum faciat, ne-

que qui erga reos illos ſignum compaſſionis oſtendat: quod
quidem ve ementiſſimi doloris cordis cauſa illis erit, & poæ-

nam damnatorum augebit; cùm ſcilicet, videntes ſe ita mi-
ſerè damnatos, nullam apud tam miſericordes ſanctos mi-

ſerationem animadvertent. Labat. Propoſ cit. 30. f. 1515. Bellarm.

cit. Et Plalmo y. to. Lætabitur juſtus, cum viderit vindibtam, amo-

re juſtitiæ; & quia ſe, Dei gratiâ cuſtoditum non eſſe lap-
ſum in ea peccata, unde tam ſeverè puniri mereretur, agno-
ſcet. Bellarm. Manus ſuas lavabit in ſanguine peccators. March. Kat.

Dom. ult. Pent. Lelz. 37. fol. z89. Exemplum hujus Moyſes, vir
m'tiſſimus ſuper omnes homines Num. 12. 3. pro peccante po-

Puls inſtantiſſimè Deum orans 6odi 22. 4 v. 1I. & tamen, ze- Exemplum

o pro gloriaà Dei, occidit cum Filiis Levi idololatras: Ceci- Moyſis. Exo-

