bernandi induſtriâ, doctrina, Concionibus, & vitæ ſanctita-
Superbià te, crederetur. Hucusque omnia bene. Vbi ſecund vice

hæreticus fa-Generalatus adminiſtrationem obtinuit, longè aliter ſe ges-

ctus Eccli. 10. ſit; in hæreſin enim lapſus eſt, hæreſin docuit, hæreſin con-

wa Catholicis afflictio, & eò major apud heæreticos lætitia.
Viri tanti tam grandem lapſum ſuperbia evicit. Wperbia

communis omnium hæreticorum mater, ut dicit S. Auguſt. L. de
Ofh. Paſt. cap. S. à vera fide exortem præſtitit, ait citandus Bove-

rius Anno IpaI. n. 19. Eàâ inter obſervantes adhuc degens, jam

Generalatús Provinciam ambiebat, quam à Pontifice extor-
quere conatus, ſed repulſam paſſus eſt. Sed & ipſi familia-
Commer- re commercium fuit cum Hispano quodam jurisperito,
cium cum Joanne Valdeſio, hæreſi contaminato; præterea peſtiferos
Lutheri & Calvini libros percurrit, & ex illis venenum hau-

hæretico.

4

rrrr

Coremnhat
ine lat
poſtatt
ubuit, ad
(duinusthe

s penin
lgiosi, u

Militzr vet

(tan,

Mo, en
an
woCe

columd
cionatus eſt, & denique dimiſſo ſacroſanctæ Religionis habi-
tu, multis jam annis Monachus, Gebennam conceſſit turpi-
ter. Caſus ex quò graviſſimum ſcandalum ortum eſt, ſum-

Purmympn
wai0.

fonitone

hnr

e Nues
I N
Non
II lungnh

dinnnch

echio ibro- ſit. Paciuch. Taceo plura, quæ referunt citandi; ne hic loci MAl
corum. longior ſim. Et hæc quidem Apoſtaſia; quâ non ſolâ, ſed umd dn
inſuper grandium dein ſcelerum magno numero peccati ſ,ſel ti
menſuram implevit: de his, ut inde in fine eluceat infinita linig,
Dei bonitas, tantum peccatorem à pœnitentiâ non rejeciſſe. - “
Genevam X. Gebenna, ſeu Geneva Allobrogum Metropolis ad Dc
fugit. Rhodanum & lacum Lemanum, Vrbs aliàs clariſſima, ſed Nitch,
proſtitutæ famæ ex eo, quèòd impiiſſimi Calvini, quem Pa- , ln
ſtorem litle⸗

.

etea
hinc latè cum omnium piorum gemitu, diſſeminati, nutrix
& Apoſtatarum aſylum Occhinum admiſit, & aliquamdiu
habuit, ad æmulationem etiam Bezæ. Quis jam nunc Oc-

elgiondn.

Oncelltt
twmechi
Nens Ai
Sm!,

4

„eG Pore⸗
A.

Mliortem & udicium Dei aggra vans maximè. 897
ſtorem habuit, eum ſequente Theodoro Bezàâ, & Calvinismi,

chinus: heu probrum hominis Chriſtiani, irreligioſi! Vitia Occhini
I ejus plenius enarrat Florim. Remundus: Poſitâà ſuâà veſte Re- ſcelera enu-
ligios?, quæ eum hactenus honoratum fecerat, & aſſumpto merantur.
militari veſtitu, puellam juvenculam, ſpe Matrimonii in-
eſcatam, ſecum abduxerat, Matrimonio dein contracto, ut
hoc nodo, cum hæreſi & perditione, Gordio, ſincerum ſe

Apoſtatam probaret, more ſui ſimilium, quanto ſacrilegio,
nérunt Catholici. Illam miſeram horribili Dei judicio, ca-

ſu collum ſibi fregiſſe, ſcribit idem, hujusmodi Apoſtatarum

Paranymphus, Beza; ſuſpicantur tamen non pauci, exitium
hoc ab ipſo Occhino uxori fuiſſe ſtructum, ſed ab accuratio-

ri inquiſitione ceſſatum, quòd ille nondum Arianum ſe pro-

feſſus, bonum in Chriſto fratrem ſe adhuc ſimularet. Et-
enim per Germaniam in Poloniam abiens, ex Calviniſtà pau-
lò pèſt Arianus factus, Poligamiam Chriſtianis licitam, &

licere plures habere uxores, docuit, & Scripto, Sigismun-

do II. Poloniæ Regi dedicato, & Cracoviæ pro Concione
publicè jactato dogmate. Vrbe non multò pòſt cedere, &
in Tranſylvaniam auffugere coactus, ibi diabolicus hic Apo-
ſtata Dialogos aà ſe ſcriptos edidit; auſus dicere: Nallibi ſe re-
perire, vel Spiritum ſanttum, vel ervatorum noſtrum, Deum appellari,

leq, ad Monaſterium redire, quàm iſtorum ſententiam comprobare,

malle, & Dialogo a. Philofſophum introducit, contra Spiri-

tums.S. diſputantem, ubi inter alia dicit: Chriſtum, Deum non

1 . 2 22 3
eſſe, ſed tantàùm Fzlium Dei: quia verò idem ſupra cateros homines à

Deo amatus & honor atus ſit, humand quà dam adulatione & Monacho-

rum inventione Deum appellatum. Et enim Maria ab eidem Cælo-
rum Regina, Maris Rtella, Angelorum Domina, per adulationem voce-

tur, ita Chriſtum ab illi Patri coæternum, nalem, conſubſtantia-

lem. En ex his pennis Orcinum Corvum! Talibus infinitis

XXXXX Atheis-

Mecht! de Jud. extr.

E

398 CoxNcio XLIX. MWenſura Peccatorum impleta:

Atheismis infamis ipſius Catechismus, anno 1550. recuſus,

ſcatet. Hæc doctrina Occhini, & vita. Calvinus ipfe, qui
eum initio Genevæ unicè amabat, & magnifaciebat, in Præf.

de Perfidis Gentili (Valentini, ob hæreſin ab ipſis hæreticis
Bernæ capite plexi. Bellarm. Chronolog. circa annum 1192.) Oc-
chinum apertè dicit Arianum, & Anti-Trinitarium, qui tan-

dem peſſimus Iypocrita fuit deprehenſus. Beza verò vocat ſcelera-
tum ſcortatorem, fautorem Arianorum, Jeſu Chriſti & Ec-

cleſiæ irriſorem: ſic ulciſci ſe volens de Occhino. Hæc &

plura Florim. cit. L. 2. cap. . à f. 2227. & Liüb. a. C. §. n. 2. & 3. ubi:
Arianismum profeſſi: & præ cœteris miſerabilis ille Bern-
ardinus Occhinus, qui ad eas (Poloniæ & c.) Regiones pro-
fectus, quaſi nulla hactenus veræ Religionis fuiſſet notitia,

novos Canones Eccleſiæ Chriſtianæ (quorum exemplum
Francofurti Anno 1552. impreſſum vidi) promulgavit. Elorim.
F. 37z. En, Deus bone! in quantam hæreſum ſcelerumque
Voraginem abierit Occhinus, Deum deſerens, ſibi reliétus,

à Deo derelictus. Quis non putet, eum numerum & menſu-

ram peccatorun ſuorum impleviſſe, malitiam conſummâſſe,

ſibique vel maximè mortem & Judicium Dei aggravaſſe? de
quô addo e eodem Florimundo cit. L. 3. C. y. n. g. & id notabile:
yViſio mirab. Non multèò pòſt Bernardini apoſtaſiam, ſanéto cuidam homi-
de Occhino, ni, Patri Joanni, Hiſpano natione, Conventũus in Calabrià Re-

facta. Joanni ligioſo, Deum in ſylvà Bellimontenſi deprecanti, atque in-
Capuc. dein- ter alia Occhini peccatum & apoſtaſiam deploranti, fervore
orationis extra ſe rapto, Jeſum Chriſtum apparuiſſe, ſic di-
centem: Dic Generali tuo, & bono ſit animo; neq enim unquam me

de Mar-
tyri.

Congregationem hanc deſerturum, quantüper illa ſe intra regulas ad
ſervitium meum ordinatas continebite Caſum verb Senenſir illius ideo
2 me permiſſum, ne reliquum gregem inficeret. Eadem Viſio eidem
in Sylvâ ad Foſſam Sempronii ſeſe obtulit: poſtquam in-
credibili Domini & Magiſtri ſui ipſum inviſere dignati in-
cenſus amore, ex Generalis ſui conſenſu, in Indiam navi-
gavit, ubi prædicans Jeſu Chriſti Evangelium, ad ipſius
“ Eaget 10 2 e.

gemmplum
nann ade

II. Via

Nechini as

s hine!

betit. Bor
ſcimm,
henn eſus

(enn ſ,

rr.
Puna

(öravor

wumed
Mniercont
nin uiry
ururu

(Smie

ns Octin
leianten
REEN
Doriorun!
lenborer

UnIn ei
rervtn

20iiun
meſd
KARNN
Poreüns
Nremike
enm mort
Were int
hturpem
Er mnor

r

n Mortem éo ſudicium Dei aggavans maximd. 899
h exemplum, una cum ſocio cruci fiit affixus, Martyrii co.
nfegl ronam adeptus. ”l
XI. Videamus jam nunc, poſt menſuram peccatorum

Hl

Occhini confertam, & coagstatam, & IJupereffluentem. Luc. 6. 35.
um ſl (quis hinc finem bonum ominetur?) quàâà morte defunctus
un fuerit. Bonâ: ad ſtuporem: (ut com betur altera pars,
e, qicta num. . & 5.) idque Dei miſericordiaâ, quæ ſuper omnia
fuCtRE opera ejus. Eam adnotat Paciuchelli in gonam to. I. Lelt. 27Z. “
chnno EV. „. n. 29. f. 525. e cit. Boverio Martin. Cochem, Capuc. Cen-
Tii turid 1. Hiſter. De eo ſcribit March. Hort. Paſt. tr. I. Lect. . prop. 3.
iislek f. 1z. eum ad Calvinianam Religionem fugiſſe, indignatum,
Regom ſe fruſtratum Epiſcopatu Florentino & Cardinalatu. Mo-

lemn nitum ab aliquibus Catholicis, ſuper perditione animæ ejus
m em miſericordiâ motis, reſpondiſſe: Quid me vultis facere? habeo

Upenit“ uxorem nunc & liberos; non poſſum eos abjicere:? hi cauſa erunt meæ

Kelerum Aamnationi. Franc. Coſterus S J. P. 2. Domin. Sexag. Conc. 13. J. I 7. R. I.
tn FfF. yS“. Simile ſapra Conc. 42. n. 3. Beatior tamen mors, etſi vio- Oechinus in
muIS lenta, Occhino, ſuummet contra judicium obtigit. O Deum norris arti-
mum, miſericordem! Compendio notat cit. Paciuch. Nolo tamen, culo rolipi-
iagt inquit, id filentio præterire, quod cum ſolido plurium teſti- Pulis ſuis, us.-
ündh moniorum fundamento ac probationibus irrefragabilibus Ma gilla⸗
adn idem Boverius aſſerit; nempe Occhinum in extremis conſti-ts, pugioni-
vCAI tutum reſipuiſſe, peccata Sacerdoti Catholico ſacramenta- bus confos-
i,uu liter expoſuiſſe, ejurâſſe hæreſin: Primatum Eccleſiæ Roma- ſus.
ni,en næ Diſcipulis ſuis demonſtraſſe, & ſolam Fidem Catholicam
il, veram eſſe, dixiſſe; ac tandem pugionibus interfectum, pro
u“ fide occubuiſſe. Rem verè ita geſtam narrant, alt Zachar.
Boverius tom. 1I. Annalium Capucin. Dum Occhinus Genevæ in
eGKW extrem fere ſeneétute vitam duceret, in Fraviflimmun tan-
dem morbum incidit, ex quo cùm vitæ ſibi periculum im-
minere intelligeret, gravi Conſcientiæ ſtimulo agitari ⸗
ge pit, turpémque à fide apoſtaſiam atque hæreſeg ber c
/ Öi citer annorum ſpatia verbo ac ſcripto ab eo paſſim ilsmi⸗
,A“ natas, quarum jam pridem, Deo intus arguente ac illtuuni-

=2

—

900 CoöONcCIO XLIX. MWenſura Peccatorum impleta:

nante, illum pœnituerat, animo revolvens, præteritum ſce-

lus graviter deplorabat, atque animo integréè deteſtabatur.

Deus autem, qui dives eſt in miſericordiãâ, tam ubere ac co-
pioſo gratiæ ſuæ dono illius mentem pervaſit, ut accerſito
per familiarem quendam ſacerdote, qui non longè ab eâ ur-

be apud Catholicesgnimarum curam gerebat, eidem plenè
ſcelera ſuâ confeſſus fuerit, & ad Eccleſiæ Catholicæ gre-

mium ab eo recipi poſtulaverit. Sacerdos verèò, cui Occhi-

nus haud ignotus erat, quanquam ille Pœnitentiæ Sacra-
mentum non negaret, hæreſes tamen, quibus fidem Catho-
licam publicè impugnaverat, publicè quoque ab eo revo-
candas eſſe, monet: id Occhinus oppidè pollicetur, ſi è mor-

bo convaleſcat; ſin minus, id ægrum apud diſcipulos ac cœ.

teros, qui ad illum, viſitationis caus4â, confluerent, præſta-

cepto, atque ad Eccleſiæ Cathol. gremium revocatus, cùm
ſacro quoque Euchariſtiæ Pane refici poſtularet, Sacerdos
lummum tum vitæ, tum Sacramenti, periculum metuens,

illud quidem adminiſtrare recuſat; veruntamen ægrum il-
lis Auguſtini verbis conſolatur: Créde, & manduciſti. Hoc
modo Occhinus Deo atque Fccleſiæ redditus, cùm hæreſes,

quas ſecretò apud Sacerdotem abjuraverat, atque animo in-

tegrè deteſtatus fuerat, palam quoque apud alios damnare

vellet, adventantes ad eum diſcipulos, ut illi viſitationem
impenderent, his primo quoque tempore verbis affatur:

Ego quidem, amici, poſt meum in hanc urbem adventum,
multa publicè docui, multa in ſuggeſtu prædicando pro-
poſui, multa privatis ſermonibus monui, quæ modè ani.
mum acrioribus ſtimulis pungunt, & conſcientiam exulce-

rant: hactenus luſimus, ſeu potiùs deluſimus; dum vege-

tior ætas, odium, ſimultas, ira, furor, inſanâque cupiditas,

quæ mentem occupaverant, regnum in animo obtinerent:
at jam ſatis profetò, ac nimium luſum ac deluſum eſt; ſeriò
mihi agendum vobiscum, quùm provecta ætas, ac jam ſenio
con-

—

—
Gnkeltag
Wrbus in⸗
tonemm
det, uder

Umorigin
Ottaleta!

n ce
Leclelian,
honlicl,
en elni

grlsfi

(e NDns
Oencver

imearre
turum. Abſolutionis itaque beneficio hac conditione ac-

ſeralrtiten,

ncueconn

Umlanlar

annentn⸗
atpceloſe

Gaende

AMhenenr
uandm
(gnen,ol

(untcen
“ ettenem,
(erneder
W mod

Eenſhlodn

Mitatem

ibug he

linng er
ns cu

nnik

er kl

Et.
nndenen

, e

lanada
nberin

(cholan

3

etcie
l
I

1

.

1
4

8 5)

I
(eran atwo⸗

ſahnnen
weremne

ret, Att
om mers
Umenem

1 4 73

.
6

AWen

ad

Hiikrnud
etbis 1

n 00*

kalel
S5S
3

atque illius ponnitentiam ago in cinere & favilla. Q
obrem quæcunque adverſus Catholicæ Eccleſiæ doctrinam,

hæreſum retractationem,

Mortem & ſudicium Dei aggravans maximb. 90
confecta, quùm vitalis hujusce lucis umbra declinans, quùm
morbus ingraveſcens, ac propinquam mihi corporis diſſo-
lutionem minitans, quùm mors denique, quæ haud procul
abeſt, ludere ac mentiri vetat, animumque ad veritatem, ac
ſuam originem revocat. Fateor, charifſimi, Deumque im-
mortalem ſceleris mei teſtem appello, diabolicâ me tune

fraude circumventum fuiſſe, cùm Catholicam ac Romanam
Eccleſiam, quæ ſola vera Dei Eccleſia, & incorrupta Dei
ſponſa eſt, deſerui, atque utinam, quæ mihi nunc veritas

elucet, eluxiſſet, ne tam impiæ defectionis facimuis unquam
aggreſſus fuiſſem. Scelus tamen vel ſerò tandem agnoſco,

à me aut verbo prædicata, aut ſcripto prodita fuere, haud

vereor fateri, falſa omnia atque hæretica fuiſſe: ac præſer-

tim, quæ contra Divinarum Perſonarum Trinitatem, & uxo-
rum ſingularitatem, veſano ſpiritu ductus, conſcripſi: his

cuùm ego fucatis mendaciis ac commentis vos hactenus in-

cautos deluſerim, jam ſupplex à vobis veniam poſco, erro-
res ac mendacia retracto, vôsque etiam atque etiam rogo,

ut quem errorum doctorem hactenus habuiſtis, minc ve-

ritatis magiſtrum ſuſcipiatis, & qui errantem, ac falſa do-
centem, olim ſecuti eſtis, modò vera loquentem, & ad anti-
quam fidem & Eccleſiæ Catholicæ, velut matris ſinum, re-
vertentem, ſequamini. Obſtupuere diſcipuli, novum hunc
& inexpectatum Magiſtri ſermonem audientes, cùmque eum
ob morbi potiùs malignitatem delirare, quàm ex proprio

ſenſu loqui, arbitrarentur, meliorem illi ſalutem ac incolu-
mitatem ominantes, diſcedunt. Eadem prorſus & cœteris,

quibus hæreticam doctrinam publicis ſermonibus propina-

verat vehementiùs perſuadere conabatur. Hoc pacto Oe-
chinus cùm indies magis animo confirmaretur, cùm pri-

mum priſtinam valetudinem recepiſſet, ach publicam ſeſe
atque errorum Palinodiam ac
XXX XX 3

Quam-

damna-

R

R 1

902 CoxNcio XLIXY. Menſura Peccatorum impleta:
damnationem parabat. Interea diſcipuli frequentiùs ad
illum redeuntes, cùm ſerio loquentem, eadémque illis ex-

hortationis verba ſæpius refricantem audirent, rem ad Vr.

bis magiſtratum deferunt, Occhinumque violatæ fidei cri-

minis accuſant. Nova res Vrbis rectoribus viſa eſt, graviꝗ;
animadverſione digna. Quamobrem inito conſilio, lisdem
diſcipulis mandant, ut Occhinum iterum in lecto conveni-

entes, ab eo diligentius intelligant, num, quæ ſæpius de fal-
834 illorum doctrinà, & Romanæ Eccleſiæ veritate dixerat,
ex animo confirmare vellet: tum ſi propoſita confirmaret,
ſtatim interficerent. Pergunt diſcipuli Magiſtratui ob-
temperantes, Occhinumque ægrotantem convenientes,

ipſius animum de propoſitis rebus accuratiſſimè explorant.

At his Occhinus, uberiori jam è& cœlo virtute ductus, ea
dem, quâà ſæpiùs, conſtantiâ, ante dicta aſſeverat: quare illi
mox arreptis pugionibus, quos occultos geſtabant, in lecto
jacentem, & manus ad cœlos tendentem, confodiunt: Alii

vVerò eum Magiſtratús edicto, extra urbem raptatum, lapi-
dibusque obrutum fuiſſe tradunt: Hæc de Martyrio & Con-
Verſione Occhini viſum eſt excerpere ex Boverio, fideli,

Annalium Capucinorum, ſui Ordinis ſcriptore, qui dein ibi-

dem, addit teſtimonia irrefragabilia. Et hæc quidem tan-

ta talisque converſio Occhini, certè lachrymis & orationi-

Concluſio bus à PP. Capucinis, pro ipſius ſalute fuſis, adſcribenda eſt,

Concionis: & præſertim illis, quas ſanctus & religioſus Frater Bernardi-

Ciäm metu & nus de Aſti tam copiosè ſparſit. Hinc an miremur potiùs
tremore ve- .

hominis malitiam, gravémque, in profundum, lapfum, ac
operamini. AA miſeriam animæ, an Dei Miſericordiam, quã tales Caſus in

Pbilip, 2. 12. Cautelam aliorum, ſuo inſcrutabili judicio, permittit, ne

pPeccatis peccata accumulemus, ad plenam usque menſu-

ram: Cum tam enormi ſcandalo lapſorum, rara eſt conver-

ſio, vel hanc occultam ſæpe Deus vult, & hominibus in-
cognitam, uti Salomonis, de quo Cornel. in Eccli. za. 22. f. 97.
B. Mechtildem ſub ann. Dom. 1300. habuiſſe hanc revelatio-

“

—
hetn: Ng
Cu Domini
Pultum, 4
Vit nnien.
ſtere, cs
Auit n
ſonlin,4
Uen Keurmni
tnuſ
leti

d
M:
llm,
Mrl.
Epoil
(0I.
(lui
(li
lechd
Dich,
gh4
Herun⸗
lutup
Mebe
ſln
ſennns
%ρ
n l.
ſit

nem:

ternle.
1
I.

. ⸗
elhene
E R e
1

3 N
foc e
ine; ſac.

e

3

4

G

e Cdis,
1r:, ate

bant, inkel

*
odiunt: 4
tunn 1

hunfton.

Neri, Al,/

Cicind.

henm
nerbel

4

permnthi⸗

, N

eglen
N

1
;

e S 5

Nl
1LN
Cinde?

?àͦ́́ðVͤ

Mlortem & 'Tudicium Dei aggravans maimbd. 9003
nem: Rogata, inquit, à quodam Fratre, Dominum in oratione re- Quid de ſa-
quiſi vi, ubinam eſſent animæ, Samſonis, Salomoni, Origenn, & Trajani? lute Samſo.
Cut Dominus quid pietas mea cum anima Samſonis egerit, volo eſſe nis, Salomo-

ignotum, ut homines ſe de inimici ſuis ulciſci, amplius pertimeſcant. nis, Origenis,

. 5. 5 . . . 5 T . a! . 3
Duid miſericordia mea cum animä Salomoni fecerit, volo hominer rajani? De
SSamſone

latere, quatenus carnalia peccata ab hominibus magis devitentur. rehy ,, 32
Duid verò benignitas mea cum anind COrigenis eſfecefit, volo eſſe ab- Cornel. ibid.

ſconditum , ut nullus in ſcientid ſua confidens audeat elevars. Dus
verò de animâ Trajani liberalitas mea juſſerit, volo homines ignorare,
quatenus fides Catholica in hoc magis extollatur; quia hic licet omni-
bus polleret virtutibus, Chriſtianaâ tamen Fide ac Baptimo caruit.

Vid. S. Thomas FP. 3. 4. 5S6. & Suppl. q. 99. art. . Cornel. à Lap. in Authores in
Matth. 23. 32. In Proverb. §. 29. Ceneſ. 17. 16. Ie I. Theſſal. 2. 16. Materiam
le Deuvter. y. 9. f. 943. Jo. Bapt. Saint-Jure S. J. De Cognit. & iſtam.
Amore Servatori Jeſu Chriſti Lib. 3. p. 2. C. 9. ſect. 3. 4. & y. (ubi
de graviſſimo lapſu clariſſimorum Virorum. Jabodz Dom.
42. Epiph. d fol. 6o. Paciuchelli de Patient. LD. y. C. 4. f. 7o 3. ſaprà
Conc. II. n. y.) à fol. aov. Et in Medit. de præcip. & graviſſ. Veri-
tatibus Fidei, BEiäà Purgat. Medit. Ia. à fol. 119. Georg. Stengel.
de Judic. Divin. to. 4. Cap. 5p. & Lib. 3. Exempl. cap. 2. n. Io. & 11.
Leeopold. Mancin. de Paſſ. D. Lib. 9. Diſſert. 3. Puncto I. Mor.
Doctr. p. f. z67. & ſequ. Bellarm. Card. to. g. Controverſ. Lib. 2.
à cap. g. à fol. 22. Matchi. Faber Domin. 22. Conc. 2. Joſeph.
Speranza, de Orat. Pundto 2z. De in, què Dei Miſericordia abu-
tunture à f. z2. Wencesl. Schwertfer. Conſilio & Iuduſtri? z3.
Frultu belli contra Deum ſuſcepti 3. G. 9. fol. o4. Franc. Arias,
Theſauro ine xhauſto, to. 3. tr. 9. cap. 39. toto, à f. 262. Jaco b. Ma-
ſenius S.] Duce Viæ, ſeu Eercit. Sirit. Diei 3. Medit. z. Punét. 3.
²⁹ f. 158. Procopius Capucin. Prædeſtinat. Diſc. 9. 12.13. I2. I.
& 16. Calamat. Audtar. in Sentent. E. Peccatum Pænitentia
Prædeſtinatios Ejiusdem alii Indicer iid. erbiu. Paciuchelli in
Jonam L. 45. J. Io. & Lect. 39. Paulus Zehentner. Verm. Con-
ſcient. I. 2. 25. f. Sg. Lapſus clariſſimorum virorum Orige-
.V ntitis &0.

2=ðJZVM

nis &c. Paciuchelli in 6it. Jon. Lect. 21. F. 9. Saint-Jure cer. ſar

Pprà. Engelgrav. F. S§. Matthiæ: F. 2. Panth. Marchant. (ex qus
bhuc ſerviens hiſtoria, inſrà Conc. SS. n. 9) Tract. a. de Fide Chriſt.

Leét. I. in Art. o. Gimb. Apoſt. Franc. übelacker. Theſaur. Ine

& Miſericordiæ Dei Katione 5. à fol. II3. Vid. hoc meo Libro

Conc. Io. à n. 9. Conc. 42 43 41: 46: 45 &⁰ 4.

eeeeseseseeeesseeesee:eessSSESSee

Stimulus ſancti Timoris, & exactæ Salutis Curæ:
Sicut Dies Judicii Extremi certiſſimus eſt, at in-
cognitus: ita & ultimus vitæ, & mortis noſtræ.

Latet ultimus dies, ut obſerventur omnes dies.

Dom. 1:ad*. Tunc videbunt Filium hominis venientem Luc2r27.

Judicii & † Vne videbunt: &c. idque certiſſimò, infallibiliter, in-
mortis dies
certiſſima, ſed

incognita.

cepto. Statnit diem, in quo judicaturus eſt orbem in æqui-
tate in Eiro, in quo ſtatuit. Alt. Iz. z7. Athenis prædicat

Paulus, ex arâ ibidem erectâ Enoto Deo, demonſtrans Chri-
ſtum hunc eſſe Deum, qui & judex ſupremus à Deo conſti-
tutus. Judicii ergo diem certum, determinatum ſtatuit,

decrevitque abſolutè Deus. Waprà Conc, I6. à n. 2. Nec minus
ſtatuit Deus cuique certum diem, imò & horam, ac momen-
tum mortis. Statatam eſt hominibus ſemel mors, poſt hoc autem

& judieium. Hebr. o9. 27. Sed quando hæc! Hoc enim verò Deus
planè latere, & incognitum eſſe voluit: neque à quopiam
ſciri poteſt ſine ſpeciali ejus revelatione. Mirabilem Serva-
tor noſter parabolam proponit Matth. 27.. de Virginibus cle⸗

Barab. de 10.
Virginibus,
exponitur.

904 CONci/‚ rL. Judicii & AMortis dies certiſimus, incognitus:

1

.
, an,
enti ratio

Etempus

fſonuptins
mutn foret

nedium no
ils tam ee

Mtifcumne

eDinn ue

MErs

“

(uuinend
Ingelinnle

GWernhond

Kertoc
(edando
H“ E. Cün 1

1 . —,III. ecdans
evitabiliter, & quidem omnes omnino, nemine ex-

Msküde
Pelg caN
ike eb

niin one

T

Mudr
tidions
Eiliet ente
gub hence⸗

ulratiͦ gi,

n EtS (

Mninb
umn D

Mebet E.

Latet ultimus Dies, ut obſerwentur omnes di'es. 905

cem, quibus Regnum Coœlorum aſſimilat: & quibus Virgines

cn fatuæ, an videantur cœlo & nuptiis excluſæ ex juſtâ & ſuffi-
cienti ratione? & an non ſint excuſabiles? Imprimis enim il-
Ho« lis tempus & ſpatium concedendum erat, ſeie ad tam feſti-

vas nuptias condignè præparandi & adornandi; indecorum
enim foret, regiis nuptiis luridam & Iuridè adeſſe. Dein
medium noctis tempus nuptiarum, & ſolennis introduétio-
nis ſponſæ, conſuetum non eſt: unde culpa in ſponſum po-
tius tam ſerò, & mediâ noëte venientem, referenda: neque
honorificum eſt Virgines de noète in plateis vagari, cùm &
die Dina, Jacobi Patriarchæ filia, curiosè egreſſa, annorum
tum ætatis circiter quindecim, rapta turpiter fuerit: Geneſ.
34. 4 v. I. Ita, prô dolor, quotidiè videmus, virgines, quæ
cum juvenibus ambulatum egrediuntur, egredi virgines,
regredi mulieres, imò meretrices, ait Cornel. hic. Infuper de
adventu ſponſi ſeſe non fuiſſe præmonitas, allegare potuis-
ſent, & ex hoc excuſari: lenoti enim, ſicut nulla cupido, ita nec
obligatio eſt. Verùm alia, & profundæ cœleſtis doctrinæ
eſt hæc parabola, in quâà Sponſus eſt Chriſtus, Sponſa & Ec-Sponſus Chri-
cleſia, cujus in hac vitâ aguntur ſponſalia, ſed in futuræ Re-ſtus; Sponſa
ſurrectionis glorià erunt æternæ nuptiæ. Virgines ſunt O- Eccleſia: Vir-
mnes Fideles ſive Chriſtiani, qui omnes ad has cœleſtes nu-gines ſunt o-
ptias vocantur. Parabolæ verò, & Chriſti ſcopus, finis, & mnes fideles.

heni u fructus eſt, ut Fideles omnes ſtimulentur ad vigilantiam &
ſtudium bonorum operum, quibus ſe comparent ad diem

mortis & judicii, utpote inſtantem, ſed incertum. Vnde
concludit: Vigilate itaq;, quia neſcitis diem, neq; horam- Ibid. V. 13. Vigilandum,
Arabicus & Syrus: Luia non ſcitis illum diem, neq illam horam, quia neſci-

ſciliet extremam illam vitæ & judicii, & altimum momentum, mus horam
ex quo pendet æternitas veſtra vel beatiſſima, vel miſerrima. Buia mortis nobit
ignoratis diem Judicii, lumen honorum operum præparate, ait §. Hie- 8 *
ron. Et S. Gregor. Nam qui pæœnitenti veniam ſpopondit, inquit
hom. 12. in Evang. peccanti diem craſtinum non promiſit. Neſciti diem,
nneq horam, ait S. Auguſt. non modèò ultimi illius temports, qus ventu-

Alecht! de Jud. exer. Yyyyy rus

906 CoNciO L. Judicii && Mortis dies certiſinus, incognitus:

F NAs eſt ſponſus; ſ 4 & ſuk guis, dor mit zonis Afem & horam neſcit „.
Daals. i alten Paratus eſi S* ad ſomnium, id eſt, s ad mortem, quæ
omnibus debetur, paratus invenietur etiam, cum illa vox medid nobte

ſönnerit, qud omnes evigilaturi ſaumus. Serm. 22. de Ferbi Domini.

Adeo ſicut Jjudicii & mortis dies certiſſimus, ita nobis inco-

gnita ſunt & occulta mortis tempus, hora, ſed & genus mor.

tis, locus. Eccur! Deus, ait iterum S. Auguſtinus, diem mor-
tis incertum ſalubriter conſtituit; ut diem ultimum ſuum quisq; ſalu-
Ex gratiàâ briter cogitet: Miſericordia Des eſt, quia neſcit homo, quando moria-

„ ÜU. 7 2
Dei, latet ul- zZur: Latet ultimus dies, ut obſerventur omnes dAier“ ſerò parantur re-
timus dies, ut zzedia, um mortis imminet periculum. Homil. 13, quæ eſt inter so. Be-

NRLE

obſerventur ne notanda praèticè eſt hæc ſententia. Cornel, in Matth. 2. 13. G

Omnes dics. Matth d. 42. Polyanth. E. Mors. Fahber F. S§. Cathar. Conc. . intt.

Simile: Pa- II. Eſt parens, boni rectique amans, cui unicus eſt filius,

migraturo
bona dat mo-

Mita. tate corrigunt, ut ſuo tempore ſibi, parentibus, Familiæ,

honori, non dedecori ſit. Cùm adoleverit, ad literarium ge-
nus, aut opificium, pro ſtatůs conditione, applicant, in quo
cùm anni debiti, & cum frudétu, inſumpti fuerint, cogitant
à domo ad exteros illum mittere, ut eò perfectiùs in virum
evadat, ſibi, aliis, & bono publico utilior. Antequam verèò

parentes hunc ſuum dimittant filium, præter viaticum &

neceſſaria, monita dant ſalutis (hoc enim bonorum probo-
rumque parentum eſt, exemplo Tobiæ ſenioris, Tob. 2. 4v.2.
&r David 3. Reg. 2.) ac virtutis, privatim ad ſe vocant, Pili, ait

Parens, cùm in exteras terras veneris, etiam tum extra ocu-

“ los parentum poſitus, nunquam non Deum præ oculis ha-
be, obſerva mandata ejus, ſingulariter caveto à malis ſociis,
qui vel ſanctos corrumpunt: Caum perverſo pervertert. Pſal.Iz.27.
Veritatis amans & verax eſto; probrum enim homini eſt,
eſſe mendacem: ſuperis & omnibus bonis accepta veritas,
utut mundo exoſa, & apud malos odium pariat. fideli
OIJMU eſto,

“
oKolte

pra Viti⸗
quæ lün

ec inter:

ſez curesp

ſentiam m.
Ntus. Ita

cen ili An⸗
Wec tance
Wpateumm

rtezid
e feüde
Mteltesnne

sKcntis
rens filio in de cujus bonâ educatione & ſalute plurimum, uti oportet,
exteras terras cum ſuâ Conjuge, ſolicitus eſt. Filiolo, cum malè fecerit,
non connivent, non blandiuntur, virgâ & cum debitàâ leni-

Ennerihe⸗

i eciper

emercor

fdueinin
uunornca

iikitshore
MMhnNüun

e⸗ ℳ ln
PUarnutci

(ide des

Ktertios n

4 Gul hort

d ſaene

i 69, C.
ur uom
ſen ſue,
Nlu, 5, . 1.

. .
massge.
)rdaeg,

. —

2
5 in, 6* .
0 NIAN W

11 vne

4 V
nſ
ℳ Mrlſe

. 4
.„ à
ee
4

5

e
11 nebeee
Ka IW
Darpps,

7 1 1

as
2*

/

17 18 1
”
MII

(ncim

mcus eſt l

nm tet

„ A1
W Aun
.

S=

17

— =ͤꝛa,

4

S

Anteu

ter vidwe

vorum,

8, ſil

Nocd

tumn e

1ple

ſemper ſuſpecta eſſe debeat, cujus plures moriuntur, præ ſe

1
, N.
1
1

ier, ut obſerventur omnes dier. Super quô notabilis Sententia
8. Bernardi Abbatis; Quid in rebus humantz, inquit, certins mor- tentia. S. Bern.

Latet uitimus Dier, ut obſer ventur omnes dies. 907

— — —
— — — .

eſto, & juſtè age, nihil furando, clependo: mentiri & furari

agnata vitia: écontra Ein gerecht Hand kommt durchs gantz Land.
Et quæ ſunt alia bona monita, quibus filium inſtruunt, &

Monitum de

hæc inter: Memento, te, utut juvenem, mortalem tamen morte.

ſcientiam mundam ſerves, ad moriendum nunquam impa-
ratus. Ita ſalutaribus monitis inſtructum dimittunt, pa-

cem illi, Angelum Dei comitem, ac bona omnia precantur;
doctrinâ bene imbu-

donec tandem moribus, ſcientia, arte,
tus, parentum honos ac ſenectutis baculus, redeat. Notate
parentes, quid veſtri officii ſit, aut quid à nobis in tali caſin
bene fieri poſſit, aut debeat. Obſervo ego, quàm optimè

parentes monere filium de morte, cujus intuitu eò virtuo-

X „ .

ſiùs & cautius vivat: & quid ni merito cum & juventuti mofs

nio, me experto, qui uno loco annis ſeptendecim (quibu

eſſe; cures proin eò magis, ut à peccato omni alienus, & con-

Plures mori-

untur juvenes
6 Juam ſenes,
experientia.

Curæ meæ commiſſorum ibidem baptizati fuere 1528.) Paro- Authoris.

chus ſepelivi mille & duodecim, & quibus, necdum ad S. Com-
munionem capaces, erant 61o, reliquis verò inſuper pluri-
mi ætatis uvenilis adhuc; minor pars & ſenibus; quorum,
uno anni quadrante An. 1679. in Ottenbeyren, defunctorum,

extitere tres ætatis annorum 315. ſinguli duorum, centum,
& tertius mendicus extraneus 11s. annorum, uti aſſerebant.

Ergo non ſenes tantuùm, ſed & maximè juvenes latet altimus

Deſuper ſen⸗

te? quid horà morti incertins invenitur! Senibus quidem in janut,

adoleſoentibus in inſidii eſt ergo ne glorieri in craſtinum, ignorans,

quid ſaperventura pariat die: De Converſ. ad Cleric. c. I2. Et in Me-

ditat. c. 3. Certum eſt, inquit S. P. quia morieris; ſed incertam, quan-

do, aut quomodo, vel uhi. Quoniam mors abiq, te epabιat, tu quoq,
ſi ſapiens ſueris, ahbiq; eam expebtabis. Ap. Calamat. Auälar. in J ſentent.
V. Mors, f. 11z. ubi fol. I6, & hæc poſterior ſententia aſcribi-

tur Hugoni de S. Vict. L. I. de anim. c. 3. Nos Verò omnes, daum
”YVMU 77 ſumus

903 Coxcio L. Judii & Mortis dies certiſimus, incognitu:

Peregrini ſu-ſamus in cerpore hoc, peregrinamur, quaſi in terrâ alien4, 24 Do-

mus: unde
inſtruimur à

Chriſto.

Monitum da-

tum Saræ:
quocung, per-
rexeris, Me-
mento te de-

prebenſam.

mino, à Dei Patris noſtri conſpectu, & hereditate elongati.
2. Cor. j. 6. Peregrini ſumus, & omnis vita noſtra peregrina-
io eſt, ut de ſe aſebat Jacob Geneſ. a2. 9. Ad hanc peregrinatio-

nem nobis Chriſtus, ceu Pater, ſaluberrima ſ- anctaque dedit
monita quamplurima, in S. Evangelio expreſſa, quæ inter &
illud non poſtremum de morte, ad quam ſemper parati ſi.
mus quacunque horà, quocunque loco. Vieilate, quia neſeitis
diem, neque horam. Matth. 2. 13. Vigilate, quia neſcitis, qud horâ Do-
minus veſter venturus ſit. Matth. 24. 42. V. Marci I3. 3r. Lucæ 12. 40.
Puacæ 21. 2ũ — OG
III. Mirabile factum Divinæ providentiæ narratur Ge-
neſ. 20. à v. J. Ex quéô legi vel recitari poteſt. Summarium

hoc eſt: Abrahamo in Geraris peregrinanti Sara Vxor à Re-
ge Abimelech, viro bono, in ſimplicitate, recto & ſincero ani.
mo tollitur, ut in Conjugem eam duceret „ignorans, quèd
Abrahæ uxor eſſet, & ratus, utriusque teſtimonio, ſororem
Cen. 20. 16. ejus eſſe. Deſuper à Deo v. 3. increpatur & punitur Rex,
qui cum Abraham expoſtulat, v.9. quòd eam ſororem vo-

cdrit, redditque intactam. v. 14. Saræ autem dixit: Ecce mille ay-
genteos E. mille florenos Brabanticos, juxta Cornel. dedi Hratri
tuo, uti vocabas, cum ſit maritus tuus: hoc erit tibi in velamen

oculorum, & defenſionem honoris tui, quèd miſerim, tollere

te mihi in ſponſam, quédque honeſtè te habuerim, & inta.
ctam, & caſtè à me habitam, tam ſolenniter & honorificè vi-

ro reddiderim. Et (quod hujus meæ intentionis eſt) ad
dit: qocunq Perrexerm, memento te deprehenſam. verſi 16. Per hoc

juſſa deinceps, verbo cautiuùs loqui, neque uti diſſimulatio-

ne, ut maritum vocet fratrem ſuum, ne ſe probri, alios pec-

cati periculo exponat. Cornel. hic: quocunq perrexeri, memento
te deprehenſam aureum ſapientis Regis monitum, aureis di-
gnum literis, quod quivis Chriſtianus, ſalutis ſuæ ſincerè
cupidus, altiuùs cordi imprimat: Quocung, perrexeri, memento
e deprehenſum, nullo loco ſecurum à morte eſſe, ut ſephet
“ ſolli-

rdia Dei
le⸗ li

en, dlt

Mgniten,
ſunun

1 voc e

d mortis
ſult m,

nir goftti
Nehoncet

imhoruürn

Nns,gvun

in kenrti
lltiziani,
oferlae
nmc alte
(adyuin
runc

le dors

WINiN

Nde

nk dutio

a, N
(rren
(eomule

nſen i

6 tuæ,
um eſt
cwota
dii
alrele

Wnd. Latet ultimus Dies, ut obſerventur omnes die6. 909
ilid ſollicitus ſis. Providentia, &, ut ait ſapra S. Auguſt. miſer:
tmingt cordia Dei eſt, neſcire nos diem & horam mortis noſtræ:

RW Latereq; ultimum diem, ut à nobis obſerventur omnes dier. Horam Mors fine in.

een altimam, ait D. Gregorius „Dominus noſter idcireò voluit nobis eſſe termiſſione
Z incognitam, ut ſemper poſſit eſſe ſaſpebta“ ut dum illam prævidere non timenda.
e voſſamus illam ſine intermiſſtone praparemure hom. 3. in Evang.

E Et quod de tempore mortis, idem eſt de loco: Mirum eſt il-
lur nitt lud mortis artificium, ſeu ſtratagema, de quò Jerem. 9. 21.
i Aſcendit mor- ler feneſtras ingreſſa eſt domos noſtras, diséherdere par- A morte ne
Di vulos de foris, ju venes de plates., Curr per ſeneſtras, non per januas? domi nec fo-
Reſpondet Mendoza: ut opprimat magis incautos: cùm eris ſecuritas,
emms nim homines magis ſibi timeant ab ingreſſu hoſtium per ja-juvenique ſe-
umm nuas, quàm ab involatu per feneſtras, magis in januis, quàm nique. Ex Je-
mEHE in feneſtris obſerandis occupantur. Quid ergo mors: re-M. 9. 21.
Kinent lictis januis, quas ſcit diligenter obſeratas, enititur ad fene-
II ſtras, negligentiuùs cuſtoditas. Cur autem ingreſſa domos,
Nio, um in eos, qui foris & in plateis verſantur, ſua tela jaculetur?
mm Credo, ut in magis ſecuros irruat, & minùs cautos adoria-
mnſ tur: nam qui vident mortem intrò in alienam domum pe-
a neträſſe, foris de ſuâ ſibi ſecuritate blandiuntur. Cur dica-
mel tur non in viros ac ſenes, ſed in parvulos ac javene ſua jacula
tin intorquere Non dubito, quia hi ſibi videntur à mortis ja-
Gerin 4 culis tutiores. Mendoza, in I. Reg. 4. 22. Annot. 14. ſect. 2. n. . & 6.
erin, 0 4f. 211. Nempe mors aggreditur 4 facie Senes ( hi enim me- .
ritô prævideant, ſeſe morti proximos eſſe) à tergo juvenes.

ineh Adeo nulla à morte ſecuritas & domi, & foris, juvenique,
lekenk ſenique. ocung, perrexeris, memento te deprehenſum, & pre-
4 n benſam . idque Dei decreto & voluntate, ut neſcias diem mor-
tIs tuæ, horam & momentum, ſcias verdò, te certiſſimò obi-

G turum eſſe mortem, quâ & pendeat, uno puncto & momen-
=dD to, tota &ternitas, vel beata, vel infelix. Obſerva: ſed cur

—KZH ita! Yadicia Dei abyſſas multa: Pſal. 35. 7. Satis ſit, nobis fide
i NM.⁸ conſtare Dei voluntatem, juſtumque, in ponam peccati, de-
Hoc49 Yyy yy 3 cre.

7

910 CoNcio L. Iudicii & Mortis dies certiſimus, incognitus:

—
—

cretum mortis, quæ ſit certiſſima de ſe, incertiſſima de tem- .

pore, & hord. Hancin rem:
