mi illius, ac penè ultimi Affricanæ Eccleſiæ decoris, qui libro de

Eiae ad Fetrum Diaconum (Terinus Ind. A 4.) Cap. 37. 35. 39. ſie ſeribit.

Tres notabi. (1.) Firmiſſimè tene, & nullatenm dub
les Sententiæ ſe

tee, quemlibet Hæreticum ſive ſehiſmaticum, in nomine Patru & Fi-
Quinam coœlo lii & Siritus JSandti baptizatum, ſi Eccleſiæ Catholicæ non fuerit ag-

excludantur. gregatus, quantascunq; eleemoſinas fecerit, ut ſi pro Chriſti nomine &

ſanguinem fuderit, nullatenus ſe ſalvari; omni enim homini, qui
Eccleſiæ Catholicæ non tenet unitatem, neq; baptiſinm, neq; Eleemoft-
"a, quamibet copiceſa, neq; mors pro nomine Chriſti ſuſcepta, profce-

re poteſt ad ſalutem, quamdiu in eo heretica vel ſehiſmatiea pravitas

perſeverat, quæ ducit ad mortem. V. Conc. 9,.. n. z. f. (3.) Frmä-
Iimè tene, & nullatenus dubite, non omnes, qui intra Eccleſiam Ca-

thoöolicam baptizantur, accepturos eſſe vitam æternam; ſed eos, qui,

percepto baptiſmate, rectè vivunt, Id eſt, qui abſtinuerunt ſe à vitin,

& concupiſcentin carnun; regnum enim cælorum, ſicut infideles, hare-

tici, atq; ſehiſmatici, non habebunt, ſie Catholici ceriminoſi poſſidere

non poterunt. Ita d. Fu gentins cit. S. Thomas verèò, Cbriſtiani ſoli,

inquit, qui in ſide Catholica ſinaliter perſe verabunt „ & ab aliu cri-

minibus reperientur finaliter abſoluti, à pœna aternâ erunt immuner.

Suppl. 4 9o. art. 4. Conc. III. Mis-

maero ac ſorte Eleſtorum i dextris erunt. Sicut econtti à ſm.
ſtris nulli boni, juſti & ſancti, utut aliquamdiu in terris bene

ibid. à v. ao. ubi vide. Nulli in hac ſanta Electorum ſorte hære-
Hæreticus tici. Eſt autem hæreticus, qui cum contumacià (quæ hære-
fidei agnitæ, vel quam agnoſcere
Theſ. Doctr. Doſſet, neque vult, reſiſtit: Errans verò ſoluùm eſt, & ſedu.
Chr. P. 1. c. 10. tus, qui cum contumacia errorem non tuetur, paratus emen-

ite, non ſolum omner paganos, ”
ſea & Judægs, Hæreticos, Schiſmaticos qui extra Eccleſiam Catholi-
S. Fulgent. Ep: can præſentem ſiniunt vitam, in iegnem æternum ituros, qui paratus

eſt Diabolo &. angels ejus, ( 2.) Firmiſſimèò tene, & nullatenus dubi-

uu Nl
Ns

ii⸗

lom⸗

lncrl

Inuck

Dyua

r

uone

il

it

lui
e
on./

tkexin

ur:
Utent
Flium

S
Php
te, ad
lcit
ſ
nui
fer
Wvca,
u
ica
te

ente

m

ſene

.

Aeleen
n
,‚An
tus e ⸗

Hen
mintean

Wlene
ſit

6 ,

1Cbe
Nun
AN

ſ

ſet
mnirh
piri ,
e
yin
ni
ſinl/
nii

r. D

u ⅓

munt

M

oculs attollere, & à longè ſaltem contueri hanc lectiſſimam
Judicii extremi dexteram, quò & me, 6 Deus, aſpirare jubes.

peccantibus non pepercit, 2. Petri 2. g. fol. 362. uti: quòèd in Adamo
hujus poſteri non peccàrunt propriãâ voluntate & electione, ſee
ſui capitis, Adami, tantum: quòd homo peccaverit ex fragi-
litate; Angelus ex malitiaâ: ille, alio (ſerpente, demone) ſua-

va obis in ſtimulum virtutis & pœnitentie. y3
TIII. Miſſis hisce, incidenter memoratis, dexterâà Eleéto

rum planè indignis, liceat mihi vermiculo in terrà reptanti,

Ad Dexte-
In hac, quaſi innumerabilium, ut docet S. Dionyſ. lib. de cæœleſti ſam in judicio,

hierarch. SS. Angelorum multitudo, longè major omnium cum Augeli ſancti-

Lucifero apoſtatarum, juxta illud, poc. 12. 4. ubi dicitur, quòd

Draco, id eſt, Lucifer, rebellans Deo, caudâ ſuà, malo exem.
plo, ſuadendo & ſollicitando, poſt ſe traxerit tertiam id eſt,
magnam partem ſtellarum cœli, id eſt, Angelorum. Vid. Cornel.
ibid. fot. 2057. Obſervo autem (quod planè dignum, & operæ

pretium eſt) circa hos ſanctiſſimos Angelos, nullum, in totà

quantà multitudine, eſſe penitùs, qui a prima gratia excide- Deus lapſi

rit, lapſus in peccatum, ac iterum per pœnitentiam priſtino hominis, non
Angeli, miſer-

ordini reſtitutus; ſicut & ex lapſis nullus pœnituit, vel ad ſa- tus ex ſlumms
lutiferam pœnitentiam à Deo admiſſus fuit: in quò ſanéè mi-in pominem

rè commendatur immenſa Dei charitas & clementia, dum lapſi micericordiâ.
hominis, non Angeli miſertus fuit; unde nos miſelli peccato-

res in magnam veniæ, & miſericordiæ Dei, tantæ ſpem eriga-

mur: Quæ quidem Dei miſeratio, hominem lapſum ad p-

nitentiam admittentis, & vocantis ultrò, quin inſuper ſibi per

Filium ſuum unigenitum, admirandâ & omnibus naturaliter
incognitâ ratione Divinæ Incarnationis, reconciliantis, Ange-

lis lapſis ab omni gratiâ excluſis, unicè cum ſummãhumilita-
te, admiratione, & gratiarum actione, infinitæ ejus, ex bene-

placito, liberalitati tribuenda eſt (ſicut & ipſa P rædeſtinatio,
ſeu electio ad gloriam æternam) vereè: Miſericordiæ Dominn,
quia non ſumus conſumpti:. Thren. 3 22. Quanquam hujus à DD. Congruentiæ

afferantur congruentiæ, quas affert Cornel. in id. Dems Angelt. Aarcaun
atribus &&

d Pocdtonbus.

dente, & per mendacium decipiente, hic ſuà ſponte, & uni-
U verſim

Aechtl de Iud. Extr.

22 . 2
3 2

—.,

verſim nullo decipiente: quòd uno primo homine peccante,
peritura fuiſſet tota humana Natura, non autem perierit tota

Natura, Angelica, uno peccante Angelo. P. Rechlinger M. & de

quantas coram toto mundo, in judicio, omnes Angeli Beati

—

grates referent pro ſua creatione & electione ad gloriam, et-

lam Deo homini Chriſto judici, quem, factâà ſibi revelatione,
& accepto mandato, infantem adoravêre, ex eo Hebr. 1. 6. quod

ſuperbus. Lucifer cum ſuis noluit: jam verò Chriſtum Judi. 1

cem cum tremore adorare cogetur, cogitemus.

Eledtorum IV. Necminus dulce eſt contemplari alteram, præter An
Dextra, in Ju. gelos, Beatorum ſortem, hominum, qui, quantum ad hoc, equi-
dicio, homi dem non naturà, gratiâ tamen & beatitudine quoad ſubſtantiam.
num. pares erunt, ſicut damnati, & homines & Angeli, in damnatione:
ſcil. Utriq; illi beati, utriq; hi damnati, æternum: O æternum!

(C(ÖLhhhoros, eminert Sanctiſſima Virgo Dei Parens, Maria, gratia

plena, &c. Dein Sanctiſſimi Patriarchæ, Prophetæ, Apoſtoli,

Martyres: Confeſſores, Virgines, Viduæ, Sancti, Sanctæꝗque

omnes, pro ſuo cujusque merito. De his S. Joannes Apoſto-

lus, Apocal. . 9. Vidi turbam magnam, quam dinumerare nemo po-

terat, ex omnibus Gentibus & 75 ribubus, & Populi & Lingus, qui-
bus ſalus fadcta eſt „ amicti ſi olss albu, vVeſte immortalitatis „ &£
6 =W Blorie, & palmæ magnificæ in manibus eorum, in ſignum nobi-

victoriæ & triumphi de carne, mundo, & dæmone. E. Cr.
Electi, fuere nel. ibid. Circa hosce Beatos obſervo imprimis, etiam illos fu-

quondam ho-iſſe homines, cujus naturæ & nos ſumus; & adeo, ſi velimus
mines, ſicut Dei gratià, quæ nulli deeſt, uti, poterimus & nos numerari

nos, & partim inter hosce Beatos. Deinde in hac Beatorum hominum ſorte

Peccatorε*⁹ fore non tantùm, B. mam Virginem, ab omni penitus peccato

originali præſervatam, & ackuali immunem ; vel ſanctificatos
in Mtero, uti S. Joannem Baptiſtam, &c. vel qui primam Ba-
ptiſmi innocentiam nullo gravi peccato macularunt; ſed fore
etiam quâm plurimos, qui in vivis magnis ſeſe ſceleribus in-

iiſc

quina-

S

goin

Pino
erd
Mutl
or

heſea
Ma
muth.

in

Weanm
sr
cos
1
Da
no⸗
M
ul

un

lo

4 vobis in ſtimulum Turtutis & pœnitentiz.

m quinavére, at dein ſuper iis rité poœnitentes: Apoſtolorum Poœnitentes
ind quinam, in-

n Princeps, Petrus, Vas eleéctionis, Gentium Doëtor „Pau us, dumumn,
IHE uterque Judicii hujus extremi cum cœteris Apoſtolis Aſſeſſor, 1ons:
. ( Matth. 179. 25. IIIe Chriſtum negaverat perfidè contrà fidem

INH glorianter datam, Eucæ 22. hic, uti ipſe dolens fatetur 7. Cer. 7. 9.
Nn perſecutus Eccleſiam Dei imò Zeſam ipſum. Act. g. 4. E& v. Act. 22. 7. 5.
eam Actor. 26. Iy. Blaſphemum, Peccatorum primum ſeſe vocat I. Ti-
mnmot h. I. Iy. Miſericordiam conſecutus à Domino I. Cor. 2. 27. Erunt
unde in hac beata dextrâ omnis generis quondam in vita peccan-
dium, innumeri; inter iniquos, raptores, defraudatores, ?u-
rA. blicanos, cum illo Evangelico, Lacæ 75. S. Matthæus Apoſto.
wegdi. lus: Trsn c. 9. S. Zachæus Hucæk 19. Inter quondam hære-
RW ticos Manichæos S. Auguſtinus, magnum Eccleſiæ Lumen.
Ex illis, qui Deorum ſimulacris thus adhibuere, S. Marcellimus

mniore Or
S Papa. Bre iar. Kom. 26. apr. Videre erit inter quondam tyran-
om nos, ſpirantem minarum & cædis uti loquitur Baronius, in

ck Notu Martyrolegii, ad lo. Febr. tanquam alterum Saulum in Diſci-
tt pulos Domini, & ſævO ſchiſmate perturbantem Eccleſiam »
RH 8. Guilielmum, Aquitaniæ Ducem, dein Eremitam, mor-
N . tuum A. II56. infrà Conc. 23. n. I0. Inter Adulteros & homicidas,
„ 58. David Regem, 2. Reg. 1I. Inter quondam fornicarios, §. Bo-
6. nifacium Martyrem, cum Aglaide, Breviar. 14. Maji. Inter olim
8, Latrones Sanctum Latronem (quem plerique Dimam vel Dis-
. mam appellant) qui in Cruce Chriſtum confeſſus, ab eo me-
ruit audire: Hodie mecum ern in paradiſo, PBuck 23. 43. Cornel. ib.

M Martyrol. 2 7. Martii. §. Moyſen æthiopem, qJui ex inſigni latrone,
Anns inſignu Anachoreta, ͤultos latrone convertit, & ſecum duxit ad Mo- OJ
n aherinm. UMem 25. Auguſti. Inter dæmonis quondam, ſuo ſan-
guine ſcripta mancipia, S. Theophilum, qui, ut ſolent Magi
e ſagæꝗque, non erubuerat, Deo Deique Matre, linguâà impu-
n dente, ejuratis, Dosmoni ſeſe ſuo chirographo mancipare:
e fIaſti Mariani z. Febr. Erit à numero Magorum quondam, 8. Cy-
. prianus Antiochenus, Martyr: Martyrol & Breviar. 26. Septemb.
⸗ Publicani & meretrices pracedent vos in regnum Dei, alt Chr. iſtus
ein 2 Matth. 21.

—

156 Coxclo XII. Particularia circa Eledtos in Jud. .

ptione dignin, quòd Chriſtus Zeſus venit in hunc mundum, peccatores

conſecutus miſericordiam, vel ut pro eo tempore veniam pec-

os SS. Prophetarum pœnitentibus veniam promiſiſti, & vincas

ac ſuperes, cum judicari, erga peccatores ponitentes auſterus

eſſe, & inclemens, qui mihi tanto peccatori tam propitius fui-

fol. ob. init.

ſti, ita expoſitores quidam, apuad D. Dionzſ. Carthuſj. ibidem wibi

V. Quæ ſtio hic interſeri poteſt: cùm etiam omnia Beato-
rum peccata, in vivis quondam perpetrata, in Judicio palam
omnibus ſint futura, an inde Beatis futurum fit aliquod de-
4 decus, aliqua infamia, confuſio; qui adeo coram Confeſſario
nos confundi formidamus: an etiam peccata pœnitentium P⸗4e-
tri, Magdalenæ, Auguſtini, aliorumq; omnium, ſint futura

eccataſemelinfamia: Et imprimis quidem Theologis certum eſt, peccata
IImnita

redeunt.

7

Matth. 21. 34. Has inter S. Maria Magdalena. S. Theodora Ae-
xandrina, Martyrol. rI. Jept. S. Pelagia 5. OAob. Maria Tgy-
ptiaca: ibid. z. April. Thais Alexandrina, cui ſedem paratam in
cclis, auro & gemmis coruſcantem, vidit S. Paulus, Magni
, Antonii Diſcipulus : & Antoninus p. 2. Biſt. tit. Iy. c. I. F. 3. ap. Pe-
rwenfeld hiſt. y. ſufficiat, ex innumeris planè, paucos nominaſſe,
qui in terris, dum viverent, fuéêre homines, fragiles, pecca-
tores: & haæc quidem, uti S. Paulus ad ſuos Corinthios oqui-
tur epy. I. c. 6. v. II. fuerunt, ſed abluti, ſed ſanctificati, ſed juſtifcati
Deptædica Per baptiſmum & pœnitentiam. Hi omnes & ſi nguli in judi-
bunt Dei miſe-cio toti mundo mirè deprædicabunt infinitam Dei miſericor-
diam, cui in acceptis referent, & adſcribent meritò omnem,
ſuam ſalutem. Fidelu ſermo, inclamabit Paulus, e& omni acce-

ſalvoi facere, quorum ego primus ſe⸗ I. Tim. I. Iy. David, & ipſ/ſe

Ccatorum conſequeretur &c. Vt jaſtifcers, (orat ad Deum,
H. vo. ⁶) juſtus ac verax inveniaris in ſermonibus eun, quibus per

——

nonſemel à Deo dimiſſa non redire (formaliter, abſolutè, & ſiun-
.d. Conc . Pliciter) ſeu quoad culpam, ſeu quoad pœnam, etiam alis gra-
num. 8. vVi peccato ſubſequente, perpetrato de novo „allt reviviſceére,
“ uti Merita & Bona opera mortificata, per poœnitentiam H

”V D

rrrn

ſcunt

Vita

t

turs

eittt

fit

ole

tir

fen

ſ

gui

uir

Lob

goer
Pecc⸗
imne
N

1

.

*

4 vobis in ſtimulum Wirtutis & pœnitentie. 5„y
Uer ſcunt. Conc. N. n. 7. infrd. Divina Clement! ia ait Gelaſius Pr. di-
miſſa peccata in ultionem redire non patitur. Et S. Proſper, ap. 5. 71 bo⸗
B mam: OQui recedit à Chriſto, inquit, & slienm à gratiä ſinit hanc
tl vitam, quid niſi in perditionem vadit? ſed non in id, quod remiſſum
S Eſ, recidit, &c. Vid. S. Thomas in Sammaä, F. 3. 4. S§S. art. I.
nü ſegg. Dein: Reſpondet Leſſius L. 13. de Perfedct. Div. C. 22. omni- Peccata Ele-
„=m no etiam pœnitentium peccata futura aperta; hoc enim Scri- Rorum in ju-
n pturæ conformius. Matth.o. 26. Mehil eſt opertum, quod non re- dicio manife.
SS. velabitur; & occultum, quod non ſcietur. Eccl. I2. Ia. Cunclta, quc anda erunt.
inſt unt, adducet Deus in Judicium, pro omni errato, ſive bonum, ſive
Eenn malum illud ſit. Prima Cor. a. . Dominus illuminabit abſcondita te- r
onnen nebrarum, & manifeſtabit conſalia cordium. Tum ſubdit: Neque Non pudori,
i. hinc aliquo pudore ſancti afficientur (quia hunc excludit Bea-ſed honori ſan-
mu titudinis ſtatus) ſed magis ſe ipſos humiliabunt, & omnia ſua cis erunt, &
& bona Dei miſericordiæ adſcribentes, immortales eidem gratias 5 ſor um ae
n. agent. Apoc. sa. o. Aſimili probat S. Anſelmus, ſerm. de Beat. & Lib. cedeat.
nn ſimil. c. 6o. Non enim, inquit, tunc pro peccats tus te mejor angu⸗-

uoo·n ſtia premet, ſcelerumq; tuorum magi pudebit, quàm aliquem olins ma-
ugnu vulneribus ſaucistum, jamq, ex omni parte ſanatum, aboliti ſan-

“ guins moleſtia premit, &c. Englgr. Cæl. Emp. F. &. Auguſt. JG. 2. mihi
iinſi fol. 237. ubi plura. Beſſens de Jud. C. 6. à f. 373. Vide infr Conc. 15.
rni n. . & 9. Ergo, inquis, cùm etiam Peccatores quicunque, ex
haac vitâ cum verà pœnitentiâà decedentes, ſortem habituri ſint,
&& locum ad dextram Judicii, cum & eorum pœnitentia illis in

un gloriam & honorem cefſura ſit: quid ni audendum aliquid Neque tamen
peccati, & iterum pœnitendum?: Verùm priora miniméè dicta ideo peccan-
m intelligas in præſumptionem, licentiam, & libertatem peccan- dum ſed poœni-
nkh di, ſeu ut inde, de bonitate & miſericordià Dei præſumens, tendum ma-
Hn liberè pecces (quòd eſt peccatum in ſpiritum ſanétum) ut de-8s eſt.
en nuo pœniteas, & ſiniſtram Judicii damnatorum evites: quin
a. potius, ne pecces (quis enim letaliter ſeſe vulneret, cum vi-
r det, alios à talibus vulneribus fuiſſe integrè curaros?) ſed ubi
ſete, humanà fr agilitate, aut quacunq; ratione peccaſti, ut quanto-
evivi cyus pœnitentiam (quæ virtus eſt ex ſuppoſitione, ſi peccaſti)

ſcunt

N

8. CoON) XII. Particulatis citca Elfoß in ul.

,;,22

ſecundam, poſt naufragium, Tabulam, fortiter „ firmiter, conſtan.
terque apprehendas, de propitiato etiam peccato metuens, ut

monet Eccleſiaſticus c. .. y. Sanè in antiqua lege miſericordiſſi-

mus Deus pœnitentiam, eamque Chriſtus in novâ, Sacramen-

ta inter, conſtituit, non ut preces, ſed ſi peccaſti, ne de tua

7

bu, at non pecceta en! ſed & ſi uas“ peccaverit, ad vocatum habe-

mus apud Fatrem Zeſum Chriſtam juſtum » & Spſe eſt propitiatio pre

Homines ſu peccati noſtra, &c. Neque hic in frivolam excuſationem alle ines,

actum eſſet ſalute. Sic oannis ep. I. c. 2. Filioli mei, hæc ſeribo vo-

2

mus fragiles; gato, quòèd homo ſis fragilis, in peccatis conceptus, natus, &c.

ſed ut vſtia e Euere, uti dictum, etiam Beati, homines, ſicut nos: Naſcamms,
mendemus, * .

cum ſanctis, ait S. Ambroſ. c. 1. de &. Joſeph, a. Legs Patriarch, illos (ſanctos)

temur. ſed emendaſſe“ Breviar. Dom. 3. Duadrageſ. lelt. 6 Imitemur eo-

rum fortitudinem, reſiſtendo tentationibus, pravis concupi-
ſcentiis, &c. Contemptum mundanorum omnium; peccata

& peccatorum occaſiones devitandi ſtudium; pœnitentiam
veram, quà ſolà, ex præſenti Dei lege, & ordinatione, pecca-
tor priſtinæ gratiæ reſtitui poteſt, &c. Unum adhuc in ſola-

tium puſillorum addo, & obſervo; etſi Deu 4à gloria ſad nullam

Multi Sanct condibstionem exeludat, Orat. Eccl. de & Cunig. 3. Martit & fore adeo

ex ſtatibus ſub ad Jexteram Beatorum etiam ex Statibus ſublimibus innume-

limibus. ros, ⁶ Statu Eccleſiaſtico & Sœculari, utriusque ſexus. Ita

è& ſummis Pontificibus quorum 3 S. Petro ad modernum In-

phoocentium XII. usque fuere 246. Bacelin. Nacl. biſt. univerſ.)
=èð P. Chriſtophorus Ott. S. J. Romà G'or. f. 19. ſimmatim numerat
“ Sanctos 77. ex his Martyres 34. & c. præter alios quampluri-

mos & plerosque vitæ laudatiſſimæ. Epiſcoporum, aliorum-

que in ſublimi Dignitate ſacratâ conſtitutorum, magnum nu-
merum habet Martyrologium Romanorum. Inter Impera-
tores & Imperatrices Conſtantinum cum Helena Matre: Me-
nelog. Oyæcor. 21. Mag. Bucelin. p. I. E. C. g9. m. 3. S. Carolum M.
BS. Henricum cum ſua Auguſta, Virgine Chunegunde, Palati-
na; Adelhaidem, Pulcheriam itidem Virginemin Conjugixc.

X

lter .

Vence
Pleo
ſiboson
Neldsd
Heeci
Es,

Chri

Hi
&&c. quos imi- Ton naturæ praſtantiorn fuiſſe, ſed obſervantiors, neq; vitia neſciſſe,

toat

umdI

Uunſe

uman

Ullter

Camg

Wo
kfens

Gua i
ſem!
karin
Huitas

tnat⸗

2 nobis in ſtimulum virtutis & pœnitentie. 9

D ”Inter Reges, S. Stephanum Ungariæ, cum filio S. Emerico,
tini Wenceslaum Bohemiæ, Ludovicum Galliæ, Richardum »Lu-
e. Tium, pluresque Angliæ: Eliſabetham Portugalliæ, & Duci-
bus Leopoldum , Eliſabetham Thuringiæ. Plures ex inferio⸗
ę ribus omninò tamen videri „ad dexteram in Judicio fore innu-
n meros & majorem partem corum, quu in mundo erant viles,
tin . abjecti, deſpecti, pauperes, miſeri, afflicti, derelicti, preſſi, ru-
es, ſimplices & infimi, cujuscunque conditionis ac Stats,
end Cives, Opifices, Operarii, Ruſtici, Mendici, &c. juxta illud
ntgd Chriſti : Erunt noviſſimi primi, & primi noviſſimi. Matth. 20. 16.
ſſenn Hli ſunt, quos habuimus aliquando in deriſum, & . ajunt impii Sap. .
ſuſ ubi vide. Surgunt indocti, & cœlum rapiunt, &c. ait S. Auguſt.
e L. §. Conf. c. S. peſt init. & Thom. Kemp. ae Imit. Chr. L. I. C. 2. Me-
In ior eſt profeltò humila ruſticus, qui Deo ſervit, quàm ſuperbus Phi-
e oſophu, gui ſé neglecto, curſum cœli conſiderat, & . V. meos Indicæ.
NI V. Opifieium, Status, pauper & . & Conc. g.
iin VI. Scrutemur jam nunc etiam Beatorum à dextrâ Judicii Beatorum
eII Wotas & ſigna, quibus omnes facilè à reprobis dignoſcentur. Nota, Gratia
AE Ea imprimis, ſicut in damnatis eſt peccatum habituale, ſeu pec-Sanctificans.
Aα Ccati macula turpiſſima, Conc. II. n. 7. ita in Sanctis eſt gratia ha- Hæc quàâm
id bitualis, ut vocant Theologi cum S. Thomdâ in I. z. à g. IIo. pulchram &
m Eam Thomas de Kemp. L. 3. c. 7a n. Iz. vocat: propriè Electo-pret'oſam fa-
Rh rum ſignaculum; eſtque ſpirituale & ſupernaturale ornamen-ciat animam.
unh tum animæ divinitus infuſum, intrinſecum & permanens, for-
maliter ſanctificans, quæ hominem in inſtanti temporis, ſeu
uumn quamprimum conſtituit, efficitque juſtum, amicum & filium
H acdoptivum Dei, heredem cœli & coheredem Chriſti, confe-
luin rrens veram vitam ſpiritualem, tantàmque pulchritudinem,
unn qua inter cæteras res creatas major eſſe non poſſit: quæ qui-·
rr dem hic latius multisque deducere, propoſiti non eſt. 8. Ca- Teſtimonio
N. tharina Senenfis cœlitus edocta, quanta eſſet animarum di-S. Cath. Sen.
nM. gnitas, quantum pretium, ajebat, tantam pulchritudinem &

e, & gratià divinâ ex-
ſime
pro

Mi dignitatem ineſſe animæ à peccatis puræ divir
N ornatæ, ut nullus, qui eam modò videret, non libenti
e vodè vide

160 COoNCIO XII. Particularia circa Eledtos in Iud. —
pro ea, in tali ſtatu conſervandâ, vitam daret. Pædag. Chrift. grnde
tom. I. p. 2. J. 2. de gratid fol. 309. n. 6 ex Surio in vitâ. Hujus gra- WuN
tiæ Divinæ pulchritudine & ſplendore ſignati Electi in judicio, Mc
& per ecam gZuſtè futgebunt, ſiecut ſol, ait Chriſtus Marth. 13. 33. ſule⸗
Electorum animæ, ut aſſerit S. Greg. lib. 3y. Mor. c. 23. omne hu. wonn

manum genus, quod in terrà ſecundum hominem converſa. Euln
Dotes 4. tur:, ſuæ pulchritudinis decore tranſcendunt. Accedent Cor- i
Corporis glo. Poris glorioſi Dotes, quæ Corpora ſingulorum Beatorum
rioſfi. plus quâm omnes veſtes Regiæ, omni auro pretioſisꝗ; gem. Ml
mis, ſplendidius condecorabunt: De hbuce dotibus corporn glorioli nul,
ſuprâ C9. n. 6. &. Thom. in Sappl. à quaſt. yg Erunt & quorundam ente
Sanctorum Aureolæ, ſeu Laureolæ, ſpeciale quoddam præa- Wt
mium, à Deo illis datum, & gaudium, in mercedem operum dish
perfectionis, ab illis Beatis factorum, qvibus maxime confor- W
Laureolæ tres. Mantur Chriſto ſecundum perfectam victoriam; & communi. Wi
ter, cum Doctore Angelico =n ſupp! q. 9s ſtatuuntur tres, prima
1.) Virginum. Virginum (utriusq; ſexus) dum triumphant de carnecnginita. Aen
11 virtus non modò in carnis integritate, ſed magis in perpetuopropoſtto,
abſtinendi ſe à quacunq; venereorum deleétatione, conſiſtit ait S. Iho. Cnt
2.) Doctorum. mas 26: ze. q.y2 a I. C) de quibus Apoc. Ià 4 Altera Doctorum, qui nmſ
triumphant de deemone; qvi per doctrinam, & Sacramento.
rum adminiſtrationem, populum ab cjus tyrannide liberant: d
ex eo Danielis/2. 3 Ours dobt! faerint, fulgebunt quaſi ſplendor Firma. Uſra
menti, & qui ad juſtitiam erudiunt multos, quaſi Sltelle in perpetaugs— ho
aternitat. Quii ſua doctrina, exhortatione, æquè ac exem- s
Plo peccatores convertunt, eôsque faciunt juſtos, vel juſtioo ſcdi
res, &c. Cornel, ibid. f. 1391. ante ſin. quod quidem non Doctores ed
tantuùm in templo, Concionatores, Catechiſtæ, Confeſſari, W
ſed, ſuo modo, poſſunt etiam ſeculares; ut Magiſtratus, Pa- u
tresfamilias, parentes &c. qvin & fœminæ, domeſticos, libe- ,
ros, concives, ſodales, ſubditos, &c. verbo, & exemplo, hn.
docendo viam juſtitiæ, Chriſtianæ, & virtutis, ab erroribus, l,
Vitiis & animæ interitu avocando, &c. Eng gr. E §&. eph. F. .
Fanth. fol. 273. f. Et Cæl. Empyr. F. Nat. B. V. G. 3. à f-22. Et certẽ? lib
grande

—„

1

—

„

4 ob in Kimulum wirluti & pcœnitentie. 161
o grande quid eſt, vel unum grave in pediiſſe peccatum, qu6
. fummus Deus offenditur, & c. Conc. 5a. num. 2. Tertia Aureola 3.) Laureole
Martyrum, de mundo, cjusq; tyrannis, fidem, & quæ illius Manyvrum.
, * ſunt, imnpugnantibus . triumphantium 2 qui Pro Chriſto vo⸗-⸗ V. 6 Thomas —R
luntarh, riteqve diſpoſiti, aut vitam actu laudabiliter profu-2. 26. 4. 12 4.
e Aerunt, aut certè vulnus, ſeu tormentum ex ſe mortiferum & Suppl. 4,96.
fſuſtinuerunt: Illos, qui peſte laborantibus ſerviunt, & eadem 3*8
Neng contagione moriuntur, antiquitas jam olim Martyribus ſup- 9
Pares fecit, ut patet ex Martyrol. Romi. 25. FJeby., Hæ quidem Au-
reolæ, notæque certæ certorum Sanctorum, quibus in Judi-

O.ON
ns cio fiorebunt, ſplendebuntq; Virgines, Do&tores, Martyres:
ng à me tamen in exemplum adductæ ſunt, ut pro noſtris viri-
nen bus hosce Sanctos Sanctäàsque congmur imitari, ſortem inter
ipſos & partem habitari. Et: annon geſtit animus, optamus- Sð

nmmn Jue in eorum eſſe numero? O Utinam: utinam, millies
in VII. Jam itaque iſtis conſideratis de ſorte, notis, ſignis, &
ſatu Beatorum, à Dewterd Judici, denuò, ut nuper fecimus,

Canc. praced, u. 5. ſincerè ſcrutemur omnem noſtram à fundo Quæ in no bis

DSnnſtientiam; an & quæ in nobis notæ, & ſigna boni ominis, tis te
Pug nos fore in Dexterâ Judicii Proborum:? an in nobis, pro cu.
ent jusque ſtatu „Caſtitatis amor & ſtudium quis Zelus, promo-
vendi honorem Dei, & ſalutem animarum, præſertim, quæ
hn, noſtræ curæ commiſſæ funt? quis in nobis animus patiendi
0 Deo & Fide, vel ſaltem juxta voluntatem Dei, quas hic

en nobis adverſitates immittit: Omnium verò maximè, an in ́YYUMUD
nobis ſit ſignum illud, ſigillum & ſignaculum Electorum Gra- „,„d
. tiæ Sanctifcantis, quæ eadem eſt viæ & patriæ, ſeu juſtorum
le⸗ hujus & alterius vitæ „Angelorum & hominum, eſtque prima
EE radix & pignus ſalutis æternæ, ad quam jus tribuit; & in hac

2 vita per quodvis peccatum mortale amittitur. Quèd ſi in te
“ deprehendas vel unum peccatum mortale, vel affectum ad il-
he ud, vel nullum te adhibuiſſe medium ad delenda peccata
ü gravia, ſcienter à te commiſſa, facilè ſcire potes, te hac Gra-
tiæ Divinæ gemmaâ pretiosâ carere „& adeo te in præſenti tali
Eccx X ſſſteatu

nn Mecht! de Jud. Extr.

ð

162 CoNcIO XII. Particularia circa Pledos in Jud.

ſtatu in dexterd Electorum non fore, niſ pœnitentiam agas.

„S

inhabitantis, ſigna & conje

6 tiæ. mortalu, percipit, ſe delectari in Deo, & contemnere res mundanas, ait

ſentimus perſeverantem, verumq; de peccatis dolorem, dis-
plicentiam, deteſtationem, horrorem, præſertim ex amore

vel timore Dei, fugam illecebrarum ſeculi; promptam alacri
tatem ad obediendum Mandatis Dei & Eccleſiæ: deſiderium
majoris profects in viâ virtutis, &c. E. Drexel. Ind Them. Dom.
Signa Præde Pent. Faber ibid. Conc. 4. Sunt & ſigna Prædeſtinationis, ſeu ho-
ſtinationis ex minem ſalvum fore: Illorum duodecim collegit Religioſiſſi-
Zodiaco Chriſt. tom. 1. alii plura, P. aco-.

SS. Afcetis

bus Maſenius, triginta tria. Hæc inter: Frequens Sacramen-

tio continua vel multa, cum patientia. Ardor audiendi Verbi
Dei. Eleemoſyna & liberalitas in pauperes cum benigno af-
fectu. Sui contemptus & vilis æſtimatio. Dilectio inimico-

rum: Voluntatis in bonum propenſio. Cultus & amor con-

ſtans Bmæ. Virginis: Beneficentia in animas purgantes: Ora-
tio cum humilitate conſtans, pro ſalute & dono perſeve ran-

tiæ, & c. E. Faber. C 6. Dom. 2. Paſch. & à contrario, Conc. 1I. n. 5.

ſapra. Deſuper jam tecum examen inito: errata corrige (ſecu-

3ias e errantem, ſequere pœnitentem, ajebat S. Ambr. Theodoſio
Imper. dicenti: David quoq, regem homicidam & - adulterum fuiſſe.

Breviar. Z. Decemb. leét. 6.) peccatum fuge, & gratiam Dei, ut
in ea ſis, vel ut lapſus eam quamprimum recuperes, in ſummo
pretio, & curam habe ſalutis continuam: (Magn ſatagite, ut

per bona opera certam vocationem veſtram & electionem faciati; bee

enim facientæ, non peccabiti sliquando z. Petri I. 1o.) nunquam

non

Conc. præc. n. 5. Licet verò in hac vita, ſine ſpeciali Dei revela.
teone, certò & infallibiliter ſcire nemo poſſit, ſe eſſe in gratia:
gratiæ e Trid. &. 6. calee⸗ in ſine & cap. 3. Sunt tamen etiam quædam
tan uræ, per quæ quis probabiliter ſcire poſſit, ſe
ſeu ſtatus gra- eſſe in gratiã (in quantum ſeilicet homo, nullius ſibs conſein peccatè

8§. Thomas I. 27. 4. IIZ. a. . ( F. 2 53.) & adeo ſe ſperare poſſe
Beatorum ſortem. Talia ſigna gratiæ in nobis ſunt: ut cum

torum Confeſſionis & Communionis debitus uſus: Tribula-

i
u

nobis in ſtimulum virtutis &pœnitentie. 163
A non in ſalutari timere & tremore. Phil. 2. 12. Ita in Jjudicio ſecurus
N. Dexteram, non metues. In vita autem jam nunc, cum fidu-
cia & ſpe ſancta, fortiter apprehende Tria M. M. M. Miſericor-
in diam Dei infinitam; Merita Chriſti, infiniti valoris & pretii;
III JMariam Matrem Gratiæ & Miſericordiæ, qua juſtus ſerveris,
. vel peccator reſurgas, ſpe tua non fruſtrandus, modò ne præ-
E ſumptuosè peccare pergas, & peccata peccatis accumules. In
en medio, ſpem inter & metum, ſtandum eſt ſemper: nec deſpe-

2

tun randum, nec temerè præſumendum.

. . 2

en’d VIII. Refert Ludovicus Bloſius in appendice de quatuor ſan-
am Stu fæminz, Sanétam Virginem Mechtildem, Filiam Comitis S. Mechtildi
nN cuſjusdam Germaniæ, ab ineunte ætate Sponſam Chriſti, cum revelatur à
tin feria quartâ poſt diem paſchæ inchoaretur Miſſæ introitus: hriſto ſus
ul Venite, benedicti patri mei, ingenti & inuſitatã lætitià repletam, Alus. =
Kohr dixiſſe ad Dominum: Oſi una ſſem eax iln benediczn „ qui bang ä
igil. Adutlciſſimam vocem tuam audituri ſunt! Cui Dominus: certò ſcias,

d⸗ te unam ex ills eſſes & ut nihil dubite, ecce ego do tibi cor meum in
ctmn pignus amorn. A quo tempore cœpit mira lætitia, & devotione
IE eerga cor Chriſti affici: quæ etiam inſtante morte ſua audivit
sE ea Chriſti verba: Veni benedicta Patris, poſſide paratum tibi re-
nimt gnum à conſtitutione mundi. Faber Dom 2. Paſch. Conc. 6. initio. Mar- ð—ðU
Tire chant. hort. Paſt. f. 193. 2. Hæc magnæ Sanctæ ſpecialis gratia fa-
m (ta eſt, quam nos miſeri affe tare non poſſumus, nec debemus,
ℳö gquin potius imitemur Doctrinam & exemplum Devotiſſimi .
getur Thomæ à Kempis, qui (de ſeipſo ſcripſiſſe creditur) Lib. . de

hmnit Chr. cap. 25. num. 2. Cum quidam anxius, inter metum & De ſu4 ſalute

ſpem frequenter fluctuaret „& quadam vice mœrore confe-axio quic re-
6 QKus, in Eccleſiã ante quoddam altare ſe in oratione proſtra- Pone d
4 viſſet, hæc intra ſe revolvit, dicens: 9 ſ ſeir m, qus 1 2dbue per 1 R 7 ..
a ſeveraturus Aem! ſtatimq; audivit divinum intus reſponſum;:
ſunn Qudad ſi hoc ſcire, quid facere veller ² Fac nunc, quod tanc facere
/, vellæ, & bene ſécurm ern. Moxq; conſolatus, & confortatus,
lu divinæ ſe commiſit voluntati „»& ceſſavit anxia fluctuatio. No-
vue luitque amplius curiosè inveſtigare, ut ſciret, quæ& ſibi eſſent
X 2 futura:

S

164 CoNcIO X II. Particularia c circa : Eleifos, in Tud 1 nobis Gr.

futura: ſed magis ſtuduit inquirere „quæ eſſet voluntas DOei &
beneplacens & perfecta, ad omne opus bonum inchoandum DYRU
& perficiendum. Si non e prædeſtinatus, fac ut pradeſtinern, in
Reſponſum quit S. Auguſt. S. Thomas Aquinas aliquando ab anxià Sorore Cro⸗

à S. Thomâ ſuà interrogatus, quò modo ſalvari poſſet: reſpondit: volendo.
Sorori datum Hiſtor. Pradicat. P. 1. l. 3. g. 37. Vid. de regorts Conc. gS. num. 3 f.
quò modo Ergo: Fac velu. Trident cit. & 6. c. 9. in fine. Sicat nemo pimu, 4
ſalvari poſſit. de Ch
inquit, de Dei miſericordid, de Chriſti merito, deq; Sacramentsrum
virtute & efßfcacid aubitare debet (en ſpem noſtram: ſed & me- Tune
tum ſalutarem) ſie quilibet, pergit Tridentinum, dum ſ’ aw, ððð
ſuamez, propriam infirmitatem & indiſpoßitionem reſzicit, de ſuä gra,
“
tid formidare & timere poteſt; cuùm nullus ſcire valeat certitudine H

dei, cui non poteſt ſubeſſe falſum, ſe gratiam Dei eſſe eſecutum. I i
Trid. later Oves locum praæſta, & ab baas me ſe agere, Eturns in 1 JMUp
Parie dexter Pie 7 Domine, &c.

Authores in V. 24. wer Iedice V. Prcdeſtinatio; ⸗ Keprobati; Sulu; Gratia pe.

hujus 12. Con- Timor. Beatitudo, Sankti. V. De Gratid S. Thomas I. 22.
cionis mate- 19, . 0. Pœdagogus Chriſt. tom. I. p. 2. J. 2. Cornel. Dre-
giam. xelius, Beſſeus, Faber, aliiqg, locas ſuprà citatis in decurſu .
Concionis; item citati in Concione præcedente. Paulus Zehent
ner, Verm. Conſcientiæ, lib. 2. c. 2. Dauroult. Catech. biſtor. u0
Coap. 2. Tit. 2. 3. & 4. Jacobi Bidermanni, Deliciæ ſacræ Lib. 3. mni
eæemplo I. z. 3. 4. J. & 5. ad Srtem Bearorum & de elec»cione 1
ad gloriam ee en biſtoris huc aptiegitr. Ma ( Conc. 33 i
&rr. ”M Fer
2?
“ è
D 118182ðM
Ein
lir

e.
.

MoN
ſini i
nfr,
R
dan
1ſ

ſi

un. 1
u

tul⸗
al?

10N

CoONCIO XIII.

ne! qualn non fult, quæ non unam tantum tanget Provinciam,

Hiteram partim loquitur Chriſtus.
quævis alia, nulla ſunt & exigua, in comparatione illius ulti-
mæ tribulationi magna, ad finem & poſt finem mundi, quid-

SE Airir keit A N ie ie ke i 8 e ie ir N Ar N A X N N ir N N N N

Cruxin cœlo conſpicua in Judicio extremo: Eßle.

AOSis in ſolatium; reprobis in magnum horro-

rem, & c.

h. Domin. ult.

Tunc Par’ bit ſig Vusie Lulii hominis en. Elo. Matt *Pentecoſtes.

24. 30

Reſicite, & levate capita veſtra. Luc. 21. 28. Dom. I. Ady.
Beatus eſt, qui non ſuerit ſcandaliatus in Mic. Domin., Z. S
Matth. I1. 6. Exord. infra Conc. z2. n. I.

Aldv—entus.

Enigniſſimus Servator noſter, & Matth. 24. & Luck 21.
quàm luculenter ipſe prædicit, deſcribitq; ultimorum UIltima tri-
temporum luctum, & ipſius Judicii horrorem : Erit, bulatio omm.
inquit, Matth. 22. 21. tunc tribulatio magna. Ah Deus bo- m iIhaxlmn
quæ deſcribi
nequit.

aut Orbis partem, ſed omnes, ſeu totum mundum, vel omnes
homines. Meminerint Senes, & expendant, quas olim ſum-
mas miſerias bellorum, famis, peſtis, exiliique experti ſunt:
graviora fuere illa in excidio jeroſolymorum, de quibus ad
Verùm & iſta, & omnia

quid vel ſemel doloris, anguſtiæ, calamitatis ac preſſuræ in
mundo fuit. In hac deſcribenda dum hæreo, occurrit mihi
illud gozla 1. cap. v. 15. S. Propheta Sacer dotes & omnem popu- Pernitentis
lum ad poœnitentiam, & placandum Numen hortaturus, granh- ſtimulus.
dem Gentis ſuæ per Chaldæos devaſtationem vaticinatur.
Expergimini, inquit, v. j. ebrii &. & v. I5. a aa diei, quia G
AX 3 22

=
2=

B

–

eſt diæ Domini, & quaſi vaſtitas à potente veniet. a a a
ſermo videtur, hærere lingua Prophetæ, aliàs neutiquam elin-
gui, uti S. Jeremiæ c. 1. v. 6. a a a. Domine Deus ecce neſcio loqai.

Dolentis illa vox fuit & ſumme afflicti. Judicio extremo hunc

„

—

ad pœnitendum, & emolliendum etiam cor ſaxeum, quùm
metum diſtricti Jjudicii Divini? Sat multa hactenus jam dixi de

locum adoptat S. Hieronymus. Et qué graviori ſtimulo utar

ficere, &

tione, & illorum innumerabili numero conſiderato, utroru

.

mundanis exiguæ conſiderationis & timoris videantur, ſpe-
ciale tamen, magnumq; horroris pondus, & in ſe habent, &

ipſimet Judicio extremo addunt; nil enim erit ibi amplius iium-

ce Piis in ſolatium, omnia in timorem, confuſionem, & præſen-
u iinie, tis æternæ mortis vivam imaginem. Hæc inter (quod obſtu.
peſcam meritè) eſt ipſa S. Crux in Cœlo vel aëre apparitura,
ex ipſius Chriſti Vaticinio: tunc parebit ſignum ſilii homins mi-

ra res, illa humanæ Salutis trophæum, humanæ gentis ſola- H

tium, imè & ipfa ſalus, quam per illam à Chriſto reparatam,
omnes conſequi potuiſſent; & tamen illa ipſa ingens horroris
