ſareo-Ottomanica, ſubſcripta Anno 1699. 26. Januarii &c.

Modò acceſſiſſet & Temeswaria jam abAnno 1522. Turcico ſub
jugo gemens: cum Belgrado! Taceo alias Cæſaris Regis
Hungariæ, & Chriſtianorum Victorias, & expugnatas re-

ceptasque Vrbes, Vngariæ, Croatiæ, Sclavoniæ, nec non
Venetorum contra Turcas: Annon videri poſſit, & ritè judi-

cari, hicce Dei oculus, Comete, Turcis duriſſimus tantarum
cladium, multipliciumq; damnorum, prænuntius, & in-
dex: Cæſari verò & Hungariæ Regno Catholico (hoc enim
nomen ab antiquo, & à tempore S. Stephani Regis, habet,
mereturque) clemens, favênsque fuiſſe: Etſi hoc non ſine
multis aſperitatibus intermixtis: nihil enim in hoc mundo
vitâ, ex omni parte beatum. Vt adeo veriſſimum P. Martini P. Stredonit
Stredonii S. J. quondam Provincialis & Magiſtri Novitio- Vaticinium.
rum Prunee A. 1647, ab omnibus pro ſanéto habiti, vatici-

nium ſit, pluries aſſeveratum: Futuram adhuc glorioſam Serenu-

ſimam Domum Auſtriacam, & domituram ſeliciter hoſte omner, atque

in eam cadere conſolationem S. Scripturæ: Cam te conſampiam
Eutaveri, orieri ut Lucifer- què reſpexerit ad Auguſtiſfſimum
Leopoldum encel. Schwertfer Conſil I2. .itæ P. dvedoni: C.2 ,.f.-e2.
ubi plura. Sed & non prætereunda feliciſſima recordato

r.

952 Coxcio LII. Signa in Cœlo Divinæ gratiæ, alia lræ:

Innocentii XI Innocentii XI. B. mem. qui ad hoc ſacrum contra Turcas bel.

Liberalitas. lum ultra quinque Milliones contribuiſſe dicitur: Ad ex-
pugnandam Budam 150000. florenos, init. Jan. 16086. Via lano-
centii Al. à P. Franc. Caccia edita I69. C. 2. f. 23r. V. fF-. 2Gd.
Dei Vultus VII. Sed & jam conſideremus ampliùs Vultum Dei ira-
iratus pecca- tum peccatis & ſceleribus, horumque vindicem, per gravis-
toribus. ſimas calamitates, quarum prodromum ſignumque fuiſſe
Cometam anni 1680. quis, ab eventu jam, aut neget, aut du-

bitet! Valtus autem Domini ſuper facienter mala cit. Pfal. 33. 17.

Quam gravis Væ illi, in quem Deus oculum vultumque iratum ſuum de-
ex Eal. o.lo. torquet. O quàm orat David: Averte faciem tuam à peccati
mmeis Pſal. vo. o. Adeò metuit David, poſtquam ſe gravibus
peccatis pœnæ Divinæ obnoxium fecerat, oculos Dei ira-

tos, quos ſciebat teſtes & ſpectatores ſuorum peccatorum.
Sed quid ita rogas bone David, qui ſæpiùs alioquin roga-

bas: Ne avertas faciem tuam d me Ne decliner in irâ d ſervo tuo.
bPſalm. 26. 9. Quare faciem tiam avertis? Pſal. 43. 24. Aſpice in me-
Duplex Dei Pſal. 118. 32. Rectè hic obſervat Hugo Cardin. duplicem eſſe

oculus: Juſti-Deo faciem, duplicem vultum; allum Zaſtitie, alium Miſeri.

tiæ & miſeri- oordiæ: illum à ſe & à peccatis ſuis averti poſtulat Propheta:
cordie. Vid. quia Vultus Domini ſuper facientes mala quô fine! quò effectu?
Sg,. 20. . 2, t perdate perdat de terrà & penitus aboleat memoriam eorum: cit.

Pſal. 33. Hunc, Vultum Miſericordiæ ad ſe converti petit: quia

Oculi Domini ſuper juſtos & pœnitentes, & aure ejus in preces eo-
rum, ut exaudiat & miſereatur. Vnde: Aſpice in me, & miſere-
re mei- q. d. Non aſpice me vultu & oculo Jquſtitiæ tuæ; nonat-
tende peccata mea, quibus iram merui: ſed aſpice me Eultu
Miſericordiæ tuæ, ſecundum quod ais: Nolo mortem peccatori,
ſed ut convertatur, & vivat: Exech. 33. II. Valtum hunc tuum &
faciem miſericordiæ tuæ avertiſti à me, dum peccavi & malum
coram te feci, Pſal. 5o. 6. Jo. Jahoda, Natalit. Pueri Jeſae poſt Domin.
(Luinquag. in Precibus 40 horarum Ff. 262. Ergo oculos Dei iratos
Divini oculi perditio comitatur, interitus ſequitur. Oculi tui in me, &
ad pœnam & non ſulſiſtam, ait ad Deum S. Job. c. 7,5. Torvum aliquid & in-
exitium. AKALingnans

tes, C irac
ꝗ acribus,
. ayet

rOret bi

Conole

e

—

Conens in

(onione⸗

irſußhfam

lophetahl.
Wciolei
NN)&
G, wagn
icamtin
er ulale

le
oaftch,
n
UuUIlicivi
mengan

=S=—

ſmnuten
in eonen
Len

— =— —,— =

Prmns

Imha

(Cmndd 5

it. xn
Uſeryitun
ſeo eis

lipfum
. lnt, cum
Mimum

nin /

lerlel ’

ð Stelle GS Comelæ ſigna malorum quid; n05 doceant? 25 3
lki dignans in Dei oculis intelligitur: q. d. Tuos oculos arden-
* tes, & iracundiâ plenos ſuſtinere non poſſum: tuis me ocu-
lis acribus, torvis, minacibus, penitùs configis, vitamq; eri-
Nin pis. Favet quoque S. Gregor. certè Oculi Dei non rarò in-
Nünk qi gnationem aſſerunt. Joann. Pineda in cit. Zob. f. 205. B. Corderius

.
* 6e
W ſen N
. 4 „
8 , .
ACAZAEHANAI

a el

1
* gen
, 0cUSA

— — .

ibed. f- zz. Si oculos iræ & indignationis tuæ in me defigis,

Propheta Habacuc, c. 3. v. 6. de Deo: Apexit; & diſſolvit Gente, tes & Reges:

non ſubſoſtam, interibo. Vin ſpecimen hujus? Id exhibet 8S. Perdunt Gen-

& contriti ſant monteœ ſæculis ſolo quaſi aſpectu & minaci vultu Habac. 7.6.

Deus diſſolvit, & perdit Gentes Chananæorum (de quibus
loquitur) eorumque Reges & Principes, qui giganteo ro-
bore, magnitudine & multitudine militum, quaſi montes
quidam firmi, æterni, ac inexpugnabiles eſſe videbantur, ac

umkun per multa ſecula regiones illas invicti poſſederant: & ecce
Sal ſolo aſpectu potentis Numinis, pulveris ad inſtar, contriti =ððèB
eE. funt. Cornel. hic fol. yyI. Jahoda cit. Geneſ. II. . dificabant Caini Geneſ. 1I. 4 g.

mali Filii civitatem & turrim Babel, tantaque erat ædifican-confundunt

en e , dicerent ad invicem: Venite, & faciamus linguas.

uum nobis civitatem & turrim, cujus culmen pertingat ad calum, & cele-
, . . *
olarkun bremus nomen noſtrum. v. g. Sed quid Deus ad labores hos im-
neem probos, & ambitioſam cupidinem nominis æternandi?: De

r; Corlo proſpexit, at videret civitatem & turrim, quam zd'ficabant

Uerid Rilie Adlam, & dixit ad Angelos miniſtros ſuos: Lenite deſcenda-
Gd mus, & confundamus ibi linguam eorum, ut non audiat anusqudse
m vocem proximi ſuir v. . Deſcendit (non locum mutando; eſt
en enim ubique, ſed cominus inſpiciendo, impediendo, & vin-

faniuen dicando, ait Cajetanus) vidit, & confudit. Cornel. hoc L. Ja-
JIE

Pmunn bod cit. Exod Ia. Inſequeb antur Pgyptii Filios Iſraël, ut eos Exod.rz. 424.
“H in ſervitutem priſtina duriorem & fugâ retraherent, jàmque luterſiciunt
nmeneH adeo eis propinquabant, ut modico intervallo diſtarent, gyptios.
N auſi ipſum profu ndum diviſi maris, per quod Rarlite trans
Clre⸗ ibant, cum curribus & equis ingredi. Cum vociferante a

„proximum imminens periculum Dei populo: Ecce reſpiciens
Dominus ſupra caſtra Ayptiorum per columnam onts: (quid agit
Ee ee ece

.„
um Mechtl de Jud. ectr. 1A

954 Coxcio LII. Signa in Cœlo Divine gratiæ, alia Iræ

ita reſpiciens?) interfecit exercitum eorum, & ſubvertit rotas cur.
ruum. Reverſäuqg ſunt aqux, & operuerunt curras & equites cundti

exeroitus Pharaonts, qui ſequenter ingreſſt fuerant mare nec unus qui.-

dem ſuperfait ecx eis: oit. Exod. Iz. à 27. Zahoda cit. E- ſuprà Conc. 3.
n. 3. En iratum & vindicando efficacem, ſeu efficaciter vin-
dicantem 1ultum Domini ſuper faciente mala, at perdat! Bial. 33.17.
Cometa ocu- Si ergo Comete ſit quaſi oculus Dei irati, peccatores exactè,
lus irati Dei. ſeriò, lente, & maturè inſpicientis, quid ex Comete ejusque

prælſagiis, pœnas peccatis noſtris millies & amplius meriti,
ominemur, expectemus! ſed de hoc clariùs aam. ſegi.

Stellæ, literæ VIII. Adhuc magis rem exprimit, quèd Stellæ dicantur

Aunt Dei, fu- & ſint quaſi literæ Dei & charaéteres atque grammata, qui-
ſKtura præfi- — I

Lenc. 23. UM.r

brum univerfalem“ De Mirabil. Damaſcenus, de Fide orth. L. 3. c. I.

Cclum in Clara ſpecuala. Quapropter in noviſſimis mundi diebus, Tabe-
ab ſcet omnis militia cælorum, & complicabuntur, ſicut liber, cæli, ait
tomplicabi- S. Iſaias c. 34. v. g. quia videl. ſtellis, vel in fumos dilapſis, vel

Une mundi

ur ſicut Li- „ . 2 ., „ . „ ð
kur ſent Li caligine obſcuratis, nihil deinceps magis indicabunt, quùm

ver. IH. 34. 4

Qum iri putat, quia aſtra, quæ ſignificationes continent hu-
manarum rerum, tunc fignificare deſinent. S. Hieron. eo-

dem ſenſu, ſicut in libro complicato, inquit, non legitur; ita Aſtro-
log & augieres non poterunt prævidere calamitate ſaperventuras Ju-

bus ſæpè Deus longè antè, quam eveniant futuros rerum
gnantés. Vid. cceſſus præſignet. Et ubi legimus luminaria in Firma-
mento poſita, at ſint in ſigna Geneſ. I. Ia. legunt alii: at ſent in li-
rrreras Vnde ab antiquis Rabbinorum dicta ſunt Aſtra, &riptu-
Cerlum liber a Angelorumn. Nec abludit D. Auguſtinus L. 2. cont. Manich.
mniverialis. c. 27. aſſerens, Ilbi multa ſeripta eſſe. Ambroſius cœlos vocat P⸗-
ginas, inſtructionésg, mirabile. Epiſt. g. ad Demet. Albertus M. l-

1
W
Mlnitpon

liber myſteriis alioqui refertiſſimus, ſed jam complicatus.
V. Cornel. hoc loco. Idem S. Joannes ait: Receſſit cælum, ſicut liber
involutus. Apoc. 6. z. Libri enim apud Judæos in voluminis
modum circa cylindrum (quo modo & cœli axem & binos
utrinque polos habent) convolvebantur, ac modò explica-
pbantur, modòè complicabantur. Origenes in Geneſ. ideò fa-

N.
———
i. C
Aln. Pſain

tes ceetule
Aaculum,
us, Deucn

entbbhpil

ed vod⸗

lecum ele

Q(bebmin

4

Vnaaus
eſin Legn

talt e, M

(Wrin
in Meuit
(ckeumnat 4

6

ii, no

—

1 4

(mninmin
4

1

Winmn

almmaehe

onont

lafke. O

ad Cin
i⸗

2
1
U”SD

AUIs
Ueler
ittet

P. 1
lis he
—

,
A
drej! “
Rb c
%.

1P
narlantn

RRN

4

4

di Ciche⸗

os n

Ccdune

Yunylenn

6

7

arntii
Lnoche

lan

=

3
4

S
—
=—

1

S=s —

6,

gine,
gitur .
Genm

H
.

4

6

Coecum eſſe neceſſe eſt, qui ſtellas errantes & fixas contu-

6 5,
5 Se E, Ir-
4 II.: NMAI

exprimant quandoque! Certé Joannes Zonaras Conſtanti-
nopolitanus memorat, Virum primarium Antiochiæ pridie gejleis literis
Juliani Apoſtatæ occiſi vigilaſſe noctu, oculis ad apertum

H

conirtt

=
=
=

D
.

Stellæ & Cometæ ſina malorum quid nos doceant? y

dLen. Quæ optimè quadrant cum illo: Extendens cælum, ſicut

ellem. Pſalmo Ioz. 3. Seu pergamenum pumice expolitum au-

reis cœruleisque literis, non ad jucunditatem magis & ſpe-

Raculum, quam ad ſcientiam & utilitatem. Cit. Amor Increat.

„ 4
7
⸗*
V. (
1V. . N
1

FNH

1*

F. 7. F. 25. Ergo ſi cœlum, liber; ſtellæ, literæ; ex quibus legi- Cœli & Stel-

mus, Deum eſſe; non quèd in coœlis ſcriptum ſit radiis ful-læ de Deo
gentibus illud priſcum: Jehbova, Ut quidam Rabbini nugantur; enarrant:

eum eſſe,
bonum, po-
„4 r . . — . .. tentem, ſapi-
ens, Deum in iis latentem, ejusque bonitatem, ſapientiam & entem.
potentiam non videt. Zaleucus Locrenſium Legislator ½ Agnovit Za-
proæmio Legum ſuarum, Omner, ait, qui urbem ac regionem inhabi- leucus Gent.

ſed quòd Dei virtus ac potentia ſapientiaq; in eis eluceſcat:

tant, perſuaſos eſſe oportet, & exiſtimare, Deos ſſe; quod manifeſtum

ſt ex cæli & totius mundi inſpettione, rerume in ipſis Aiſpoſitiene pul-
cherrimd & ordine; haud enim fortuita aut humana ejusmod! opera

putare convenit. Quod hifſce verbis Zaleucus Gentilis de

, t Aum falſis diis, nos veréè de Vero Deo, Vno & Trino ſentimus:
(. No

Cali enarrant gloriam Dei. Pſalm. 1S. I. LEe Blanc in hunc Pfalm. 18. I.

f.os. n. 9. & g. to. 2. Eædem ſtellæ, præſertim Cometæ, quid ni Juſtum & ſce-

etiam iram, indignationem & juſtitiam, hujuùsque vindictam lerum vindi-
mant a ein.

Juliani mors

. I18 dd dPOLCiItcxpreſſa.
cœlum crebrius elatis, ita ei objectam & ſtellis literarum in-

ſtar compoſitis ſcripturam hoc ſenſu: Hodie Julianus occiditar
in Perſide. Occiſus eſt, prout prædixit Coœlum. Cornel. in Dan. 5.

26. f. 1312. Drewel. to. 2. in Daniele. c. 12. J. I. mihi f. o. Ee Blanc, in

Pfſal. Is9.9. h. al. ko. 6. f. 65r. Vid. item Conc. cit. 13. ſuprà n. 10. & II.
lam ad Cometem. de quo:

IX. Videamus modè, quid in co legere poſſimus, aut
debeamus. O fatalem, longam, pallidam, literam iræ Dei, Cceometes eſt
irati ſcelerato mundo, quem & juſtiſſimis poœnis caſtigabit, He⸗ , porten

& atteret peccatores obſtinatos, vitiis immerſos, mundo en graves

at1S:

carnique deditos, ut ne de peœenitentia cogitent: quid calamitates.

Ee ee ee 2

956 CoxNci/‚O LII. Signa in Cœlo Divinæ gratiæ, alia Iræ

ctatis? Juxta Scriptores, etiam ſacros, Cometæ portendere di.
cuntur graves calamitates varii generis; mortem magno-

rum Principum, & Regum, mutationem, everſionem Regno-

rum; Rebellionem populi (uti contigit in illo celebri, qui
Cometes apparuit Anno D. 1618. ac præſagus fuit rebellionum & bel-
1618. V. n. .- lorum, quæ hæretici in Germaniaâ contra Imperatorem &
Catholicos geſſerunt: ait Cornel. in Matth. 2. 2. f. 62.) Devaſta-

Coymetes tiones Provinciarum peſte, fame, bello, ferro, igne. Sic

A. 444. Præ-Anno Chriſti 444, qui fuit S. Leonis I. Pontificis quintus,

notans miſe- Theodoſii junioris Imperat. 37: Cometer majori anni parte ar-
rins ſub At- dere viſus, minitans, & portendens Hunnorum ſub Attilâ
A. irruptiones in Romanum Imperium, quas hoc anno facere

Cometæ duono Chr. 709. apparuerunt Cometæ duo circa Solem, multum
Anno 709. .

quaſi Orienti ſimul, & Occidenti diræ cladis præſagi. Por-
tabant autem faciem ignis contra Aquilonem, quaſi ad ac-
cendendum acclivem: quô tempore graviſſima Saraceno-
rum lues Gallias miſerâ cœde vaſtavit, inquit Beda, L. y. hiſt.

22. Fuerunt ergo hæ quaſi duæ linguæ igneæ, quæ ſtrages
in miſeros Chriſtianos, in ſacra templa direptiones, incen-
dia, & ſacrilegia, in ſacerdotes cædes, in ſacratas Deo Virgi-
nes ſtupra, prænuntiaârunt, inquit Baron. Cornel. in Ezech. 2.
11.. fol. ozz. Satis ſit de hisce antecedentibus dixiſſe: veſtigia
Cometes an-terrent: ut adeo jam tum Anno 1680. & ſequenti ex illo Co.

ni 1680. metaâ nobis mitiora ominari non potuiſſemus: & jam minc

modò eventus & conſecutio rerum graviora docet, & res
ipſa loquitur ſupra n. . Cauſas tantorum malorum ſi indage-
mus; funt utique ambitio, perfidia, odium, avaritia, cru-
delitas; quibus omnibus & ſua ſuo tempore juſta merces
Minis & pœ it, Pœna talionis. Quantùm verd eſt ex parte Dei, hic ju-
einis & hor. ſtiſſime nobiscum agit, peccatis noſtris i ratus; à quibus nec-
damur. dum emendamur: cujus tamen fortiſſimum nobis ei⸗ der
4 uiſſet

7 7

intuentibus terrorem incutientes. Vnus quippe ſolem præ-
cedebat orientem, alter veſperè ſequebatur occidentem,

VWwin

mliehel,
(MNNonlti

Uyelknimn
Fri vodid

idis eften
cœperunt in Hyricum, ait Marcellinus, in Chronico. Sic an-

lelici: &

Honentem

kemur, &

(erim
iovowun
eciesive
I, Kocn
Mllrscve

Nolldi

cg. denge.

1. He⸗

iſen be

Aurimünn
(WMan
Wamed

, Eitus eV

igest
covit.
(ca
Muben
Eeum

J
4
4

.

9
lle⸗
—

tau

—

SS= = ==

1
fioren

4 8)
e 8

Te ets
incöcüm
1*

tumfbint

CAN
Nuin. Nn

len, mn

—

Neſlenn

Oceigentet
relg .

4

, didt

S

1

ints N. .
oeoy

utl

tierilo

AN..

oeet
mlid⸗
min ℳ.
roeltes

ku
böchie

—☚

—
—

.

Sõ

Sye Ne E Cometx ſiana malorum quid nos doceant? 957

buiſſet incitamentum Comete idem ipſe, tantorum malorum

prodromus, & præſagus. Sed veriſſimum ait oannes de

Buſſieres ad annum allegatum 1615. fol. z216. Deo ſæpe verbera
præſignante in aêre, ut reſipiſcant mortales: ſed & ſurdis
fruſtra occinitur, & cœcis pingitur, Et Georg. Stengel. de HZ
Nad., Divin. to. 2. C. yz. . 4. à f. 723. Viſus à nobis Cometa Anno Ita ad Co-

1618, inquit; nonne ſatis multas, magnas & diuturnas Ger⸗ metam anni
maniæ bellicas calamitates portendit? ſed quàm pauci ejus 1618.
commonitione territi, à vitæ ſuæ improbitate reſilierunt?

Expectavimus ultronei cladem; cujus nunc à Deo finem

fieri quotidie optamus; nec tamen ipſi finem facimus Nu-
minis offendendi. Pœnæ terminum volumus poni, non

delictis: & clementem cupimus eſſe illum, quem videmus

monentem. Vno verbo: plecti nolumus, dum plecti me-
remur, & hoſtem cupimus à nobis averruncari, dum nos
ipſi pergimus eſſe hoſtes Dei. At quam bonus eſt Deus!
Alii, quorum vox eſt: Dolus an virtus, quis in hoſte requirat? no-
es diesꝗque cogitant, quâ fraude hoſtes ſuos circumveni-
ant, & occupent imparatos: Deus, quos vult ferire, ſignis
monſtrisque monet, ut ictum declinent. An non igitur ſuã-
met culpà pereunt, qui moniti non faugiunt à facie arcus! lIa

cit. SLengel.

X. Heæc ipſa invectiva, & gravior debetur præſenti tem- Idem & nos
pori ſeu belli ſeu pacis. Et verò experientiâ compertum, facimus, ex
plurimùm quidem atteri bello homines, præſertim, dum bello pejores.

(quod hoſtis paſſim egit, neque à ſeculo & ultraà ita audi-

tum eſt) ferro agit, & igne, quòô urbes, oppida & domos fun-

ditus evertit, quin & loco abigit, in exilium incolas pellit,

fruges, necdum maturas, omnes demetit, ut alimoniam, &
adeo vitam auferat fame diriſſimâ, quam lues inſequatur &
pallida mors: attamen & compertum eſt, tempore belli ho-
mines non meliores, ſed pejores paſſim fieri, & ſicut in cala-
mitatibus, ita & in ſceleribus indurari: ut proin mirum non
ſit, Deum percutientem velut miſericordiæ obliviſci, neque
Ee ee ee 3 ma

„ —

——

4

2958 Coxcio LII. Signa in Cœlo Diwinæ gratiæ, alia Iræ:
manum retrahere: quodipſfum perſeverantium in homine (wenn iatt

ſcelerum argumentum eſt: cum alias pœnitenti parcit Deus, mumtit frm

Malis non ut Davidi: zZ. Keg. 24. Hic mundanorum ſtylus cursusque eſt, (Cemuimm.
emendati, ſed non moveri etiam ad pœnitentiam apertis manifeſtisque (oceAVian

beiore effe- Dei minis ac intentatis cladibus & ipsâ morte. Id, quod fe- o, concol

gquod & fiet in fine mundi: Cit. Conc. 2. n. . Id quod fecit Pha- (cho lie
rao cum fſuis, etſi graviſſimis attritus plagis, uti refert Leber
A.
r Noni
AENNRe

Ewod’, à Capite z. Sed hâc ratione patientia Dei læſa, fit furor,

juxta id Rom. 2. 4. & y. Quiærit S. Gregorius, hom. 1Io. in Evangel.
quidnam ſit, quod Redemptore nato Paſtoribus in judæaà An-
gelus apparuit, atque, ad adorandum hunc, ab Oriente Ma-

gos, nonAngelus, ſed Stella perduxit: Vide Brevrar. K. F. Epiph. D.

Pectione tertii Nocturni. Angelorum vicem hactenus ſibierunt,
nfubeuntq;, quos Angelorum loco nos bene monentes dedit
Deus, Concionatores, Confeſſarii & c. Ratione uti ac duci nos
oportebat, obſequendo eorum leriis monitis, quibus ad ces.
ſandum à peccato, ad placandum iratum Numen per veram
penitentiam, hortabantur: Exiguus hinc fructus: auditi funt

& audiuntur illi (ſi tamen audiuntur) ut olim Noèë & Lot,
quorum uterque videbatur, quaſi ludens, loqut. Suprà Conc. 2.

n. 4. & pS. Pecudum more dum vivunt mundani & ſcelerati,
committentes ſæpè talia peccata, quæ nec inter Gentes!
Stellam inſolitam, Cometam horridum, mittit Deus, quem
illi reſpiciant, non negligendum, quod tanto nuntiatur indicio.

„

ejusque planè ad pœnitentiam duéctum ſequantur tandem:

denique, pœnitentiaâ & emendatione non ſecutaâ, ſequuntur

eæ miſeriæ, quarum Comete ſignum fuit. Væ autem, cum

in adverſis non tantùm non emendamur, ſed & pejores eva-
dimus. Ne ſerò cum Phrygibus ſapiamus, imitemur exem-

plum Ludovici I. verè Pii Imperatoris: de qué ſaprà Conc. 4.
n. 10. Tu ſaltem ubi pius non es, eſto verè pœnitens: & Cor
contritum & humiliatum Deus non deſpiciet. Sed inquis:

Come-

Ctl. cit Baltaſſar Rex, Danielis g. Suprâ Conc. 2. n. . Id quod fecere ſattoli
filiæ Lot. tbidem. Hebræi. Conc. Ig. num. S§. & ihi citt. Loct. Id m Cerm-

temin.

PTTonun
uneſumni

i lfen-

kreten

GNNN

Aaſe⸗

Donltenthr
irpnken

nlſh

⸗ Phen
r lah
4 Cone
br,
N
it

Stellæ & Cometæ ſigna malorum quid nos docean? 9 ⁵9

In Cymeter, iratus Dei oculus, fatalis litera, & lingua Dei, de-

Cad muntiat firmum Dei decretum, orbem plectendi, & in eo
Germaniam. Ita enim videtur ominatus devotus R. P. Mar- Poœnitentia
E ie cus de Aviano, ſæpius Auguſtæ, ubi fuit 17. & 18. Novembr. in tentas Co-
l 1680, condolenter ingeminare auditus: O Germania! O Germa- Metam poœnas

ish etiam Germaniam fſuis peccatis concitâſſe in ſe iram Dei,
e Oculo & literâ Comete expreſſam, & minitantem: Sed hæc
Sue majorem vim non habent, quàm illa ipſius Dei verba per o
Nuti nam: Aahuc go dies, & Ninive ſab vertetur- cap. 3. V. 4. Et tamen,
EE Deo per pœnitentiam placato, docemur, ſi Germania & ipſa
burfäl pœniteret verè, Deum ſententiam ſuam retractaturum eſſe,
Hjuxta notum illud S. Ambroſii L. 2. in Luc. c. I. f. Novit Dominus Sententiam

P
rann

Wees⸗

4 ſ
⸗ 4 e⸗

„ℳ

.1 1
enuslen. .

nia! ſicut olim Chriſtus: & cognoviſſei & ta?“ Lucæ 19. 42. Sit

avertere bpo⸗
teſt
.

mutare ſententiam, ſi tu noveris emendare delictum. Breviar. 27. Zunié quando mu-
lect. z. Et verò adhuc vivit Deus, qui ad imperium & preces tet Deus?

Joſue, ſtare fecit ſolem, ne occumberet, ſpatio unius diei.
Yoſ. Io. à v. Iz. qui & ad preces Ezechiæ pro ſalute orantis, ad

vitam ejus adjecit 15. annos, addito ſigno umbræ & ſolis re-

verſi & retroacti decem lineis Iai. 28. à v. y. Portentum hoc

udu etiam obſervantibus Babyloniis. z. Reg. 322. 31. Cornel. ibidem.
ole Adeo aſtra aſtrorum Dominum non neceſſitant, quin etiam,
per illa à ſe orbi gravia denuntiata revocare poſſit, parcendo
« poœnitentibus. Quòd ſi denique, plerisque in ſuis peccatis
A impcoenitentibus, Deus juſtè intentas pœnas retractaturus
A non ſit, tu ſaltem ritè de Deo ſentias, ſincerè poœnitens eſto,
WTM·I tibique placato Numen, &, cum neceſſum fuerit etiam ju-
tuvN ſtos cum reis plecti faciet etiam cum tentatione proventum:
anie 1. Cor. 10. 13. dabitque vires ad ſuſtinendum, victoriam Wι
ſeniu gloriam. JUVMͤ
e, Vid. Cornel. à Lap. in Jerem. 10. 2. f. 630. in Ezxech. 21. 9. f. I077. in Authores.
inten. Matth. z. 2. fol. 62. in Geneſ. I. Ia. & 16. & citt. l. Thomas Le
6 % Blanc in Pial. 18. I. to. 2. 4 fol. 194. & ct. A. Simon Maiolus
Eninn Epiſc. Dier. Canicul. tem. I. colloqu. I. de Meteora à f. g. Henr.

960% Coxcio LIII. Deus miſericors eſt; ſed G. juſtus: —

Englgr. p. 2. Dom. 1. Advent. J. 1. Petr. D'Oultremann Amnor
Increat. Ie. I. C. I. Verbo Mandus Sebstl. y. à f. 45. & Selt. 6. JF. 4.

J1s. Mich. Pexenfeld. Apparat. Erudit. Cap. 66. à f. g50. usc,

oo. Jo. Adam. Weberus Præpoſit. Diſcurſu Curioſo a. àf- it.

TJoann. de Buſſieres: Joannes Biſſelius M. c&tt. Georg.
Stengel. to. 1I. de qudic. Divin. C. 22. n. 10. II. 4 f. 26 . & t0. 2. C. 72.
n. 4. & t0. 3. C. yy. n. 2. à f- 6z. Joann. de Carthag. de Arcan. Chr.
t0. I. L. 6. de Epiph. hom. I. mihi f- Tay. Joann. Jahoda & . Nata-
iit. Pueri Jeſur poſt Dom. Wuinquag. in Precib. go. horarum g. I.

àf. 2,5. Alii in Concione citati. Joann. Colerus in Oeconom.

rur. & domeſt. à f. 122. de Cometu. Joannes Zahn: Mandi Mira-
bili Tomo I. =OèB =ð

388. 6386. 632 8. 383. 43 3. 383. S3 3. 63 3. 2383. 43:8. -83-638 .8¾

“ CoxNco LII˖ꝝ̃ I.
Deus cum magnà certâque ſpe ſalutis amandus, quia
beonus & miſericors eſt: Iimendus cum tremore,
quia Juſtus Judex. Ergo homo ita in Dei Miſe-

ricordiam infinitam confidat, Juſtitiæ ejusdem

& Judicii tremendi ut ne obliviſcatur. “
DDomin. poſt Ecce poſitus eſt hic in ruinana & in reſurrectionem
at. Lom. multorum in Iſrael. Lucæx 2. 34. D H

Explicatur: Cce poſitus eſt hic in ruinam & c. Verba admirandi, gravis-
Ecce poſitus eſt ſimi, nec unius tantum ponderis & momenti. Ecce-

quod verbum in 88. Scripturis ſignificat ſemper rem
novam, admirandam, inauditam, (uti Matth. 26. 47.
Lucæ h as.) quæ adverti, probèque notari debeat. Poſitus eſt
hic in ruinam & in reſarrectionem & C. Intelligitur hic reſurre-
ιο ſpiritualis, à peccatis ſcil. in ſalutem animæ. Ita ruina

& e l,

u & dan
Ententlæ en

chormbilee

mn. hortbbili

un iod o
oncicduri

a
isinc

Kei e9
Mlinte e
un ero ſol

nr innumen

uine Ceblin,

MUUrerCri

WDeum &
iidarrnol
Myn gui
oEkcrum
(tüundirr

.H ,nin,
Mteck nie

1 Cic N
W NrR

Ltecueniin
EL Usqeßfn
limque r
bonita

uie Ut
lim perd

dii

“ä
renun

1

. 5
8 „

*R 3 ,

i

„ſin de,
Wſ.E Me,

e,

“
„ 4

— =

. E

Colenumd

ꝰ

N

4

inten

8

N rim, electorum & reproborum. Act. o. 22. Credimus ergo
nNNN.

cvio, quia ut plurimùm, tàm protervè
nitate Dei, en ruinam incidunt æternam:

Exgo cum ſpe amandus, cum timore metuendus.

tum & damnationem æternam: augétque miruùm hujus

9 061
& lapſus in graviora peccata, coœcitatem mentis, & interi-

17

ſententiæ energiam, emphaſin & efficaciam, aggravâtque,

ac horribile eſt, quòd ipſum Chriſtum dicat poſitum in rui-

terum, imò potiorum: Conc. Io. & longè horribilius, quòd hoc
non dicatur ſimpliciter de malis, aut gentilibus, ſed de & in I-

rasl, de Piranribus Jeruſalem, ſanctam civitatem, id eſt, de
iis, in qu
deri poſſit. la reſurrettionem & ſalutem quidem, ex ipsàâ Dei
voluntate, quâ vult, omnes ſalvos fieri, neminem perire; i2n

s nullam talis ruinæ ſuſpicionem cadere poſſe, vi-

ruinam verò, voluntate ipſius hominis. Sichodie etiamnum

munt ex Chriſto Salvatore, quem Fide Divinâ credimus &

verum Deum & verum hominem, cuique, etiam quà homi-
EuI

ni, ab æterno Patre collata ſit omnis poteſtas in cælo & in terra.

nam- horribiliſſimum, quèòd non unius vel alterius, ſed mal-

ſunt innumeri, qui propriâ voluntate & malitia liberrima,
rjliinæ cauſam, ruinamque ipſam, & hanc æternam, ſibi ſir-

Chriſtus in

Matth. 25. 15. quique conſtitutus eſt à Deo Judex vivorum & mortuo- uinam illis,

Chriſtum Salvatorem & Jjudicem, bonum ac miſericordem,

pientiãà & potentiã. Jam itaque duo occurrunt, de quibus

loquendum, hominum genera præcipuè, quibus Chriſtus
eſt in ruinam; aliis, qui, &ẽ dum, per exceſſum, nimium de
bonitate & miſericordiâ Dei, de verè copiosâ ſuperabundanti-

que Chriſti Redemptione & ſatisf actione, confidunt temerè,
cum præſumptione, indéque liberius & liberaliùs, graviùs
2ð frequentiùs, audent peccare, in peccatis perſiſtere, ad vi-
tæ usque finem, in quo ipſo peccatis ſuis facilem, iberalem,

certâmque veniam, in reſurrectionem beatam, ex Chriſti meri-
tis & bonitate ſpondent, errore deteſtabili & æternum no-
præſumptuoſi de bo-

& dum, per defectum, cum deſperatiſſimo in ſuis ſceleribus
Mecht!l de Jud. extr. Ff ff ff

Caino,

ſicut & alii illi, qui,

qui vel miſe-
ricordem vel
L„ . O jaſtum non
ſed & juſtum, & quidem utrumque infinitè, cum infinitâ ſa- kredunt-

962 Coxcio LIII. Deus miſericors eſ; ſed & juſtua: —
Caino, nullam in Dei miſericordiam ſpem habent & fidu. ilnlicmj
ciam, & hinc peſſimè peccatis peccata accumulando, ſe to. Megh
tos Kkuinæ, orco, & dœmoni, cujus jam mancipia ſunt, con- mn unml/
ſignant. Et hæc duo media ſunt, hi aſtus deemonis, quibus wiiſuli
ſanè quamplurimos ſibi & vitiis devotos, in his conſervat, & niml.
denique æternuùm perdit, ut his Chriſtus ſit in rumam, futu- Wo nt
rus alias in reſurredtionem. Saniora hic, & cum fundamento elnpror

Credendus veræ fidei, docendi ſumus. Ita Deus juſtus eſt, ut ſit & mi- itihut

Deus, & mi- ſericors; & ita miſericors, ut & juſtus ſit, & crelli debeat. lelliner
ſericors, & Deciperis, & decipis teipſum, ſi Juſtitiæ Divinæ oblitus, in I S
juſtus. Dei miſericordiam ſolum confidas peccator, vel ſi Miſericor itdin
diæ illius oblitus, ejus Juſtitiæ ſeveritatem „quaſi implaca- momdon
bilem penitùs, nimis reformides, utrumque tuam ruinam Iilllölit
in reſurrebttonem veròô, ubi (cùm virtus in medio ſit, & in medio tu- DWMD Danil,2e
tiſimus ibu,) Juſtitiam Dei reverenter formidans, ejus miſe: (auf or

ricordiam infinitam totus amplexeris; utrumque alias ex-

cato deſiſtendum, & verè pœnitendum eſſe; ne Dei miſeri-·
cordia abutamur, eâmque negligamus: & ne juſtiſſimam
ejus, Judicis & vindicis, iram in nos provocemus. Efficaci-

iIi dig

Sicut Chri-tremum æqualis erit periculi: Sicut & Chriſtum vel ſolum üle p
ſtus, & Deus hominem, vel ſolum Deum velle confiteri, e & Leone. Brev. (AWlnmto 30
& homo cre K. Nabh. Dom. 1. Duadr. lect. I. Conc. p. n. I. infrd. Ecce & bmeon N
aendus. Prophetat, ait S. Ambrof. E. 2. i1, C. 2. Lcæ. in ruinam & reſarre. ſnnbi
diionem plurimorum veniſſe Dominum Jeſum Chriſtum, ut juſt orum Imnl, e
NDei Juſtitia iniquorumq merita diſcernat; & pro noſtrorum qualitate factorum, Cn Ngs
R Miiericor-Judex verus & juſtus, aut ſupplicia decernat, aut præmia. Brev. Domin. Hyyelin
din vo ad Iuf. Octav. Nat. D. Lect. Quantèò rectiùs ergo, ex eo, quòd Chri- Er epnt
Retitd ducat. ſtus ſit miſericors & juſtus, practicè ita concludimus, à pec- Msluntdeg

funmt

Nn N
(elurrechin

ter in hanc rem loquitur S. Gregorius M. bomil. 29. in Evang. Uunfelten
V nde, fratrer chariſſimi, inquiens, deſideria terrena fugiamus “ nihil lile vigen
nox jam delettet in inſemis, glus Fatrem, Verè pium, verè bonum &. Uhortitin
miſericordem, habemus in cæli. Et hoc nobi eſt magnopere per. Ij, tert.
Pendendume Duia i, qui placidus & miſericors ac facilè per pee- chleckienn

nitentiam placabilis, coœlos aſcendit, terribila redilbit.

rijiid

=

meta⸗

Ergo cum ſpe amandus, cum timore metuendus.

nemo curam ſui, dum valet, agere negligat quia Redemptor noſter tantò

emh tunc inudicium diſtrictior veniet, quantò nobis ante Zudicium magnam

l. .

. . D
½

“

ech ut

patientiam prærogavit. Brev. cit. Octavaä Aſcenſ. Lect. 9. Conſideremus

ergo, & intimè perpendamus conjunctam hanc in Chriſto
Redemptore miſericordiam, cum ejusdem tremendi judicis
Juſtitiâ, ut ſatkutarem ſpem inter & metum, ſalutem noſtram

inceſſanter operemur, in Keſarrettionem, non in Kuinam.

re II. 8S. Paginæ non uno tantum loco conjungunt Dei Encomium
N miſericordiam & juſtitiam. Ita expreſſiſſimè in Libro Pfal-Pfalterii Da-
„gum morum, quorum omnium Auctor primarius eſt ipſe Spiritus- idici, ex Bel-
itnn Sanctus, Teſte Apoſtolo Petro Actor. I. 16. & Paulo ad Hebr. 3.. aAtmund.
ltA Davide, 2. Reg. 23. 2. & in Hal. 4. 2. quique Liber Pſalmorum
nemn eſt quaſi Compendium & Summa totius Veteris Teſta-
ed menti: quidquid enim Moyſes vel in hiſtoriaâ tradidit,
umdess vel in Lege præcepit, & quidquid Prophetæ cæteri, vel
alel exhortando ad virtutes, vel prædicendo futura, ſcripſe-
rSAu“ runt, id totum in Pſalmis David breviſſime comprehen-
un dit. Nam in Pſalm. 8. 77. 103. 104. 134. & aliis Creationem
ſn iſn Mundi, Res geſtas Patriarcharum, Captivitatem Ægyptia-
te Cam, Plagas †gypti, Peregrinationem Populi in deſerto,
e Ingrefſum in Terram Promiſſionis, & alia id genus luculen-
„ ter exponit. In Pſalmo IIS. Legem divinitus traditam
aie miris laudibus effert, atque ad eam cuſtodiendam omnes
cMit inflammat. In Pſalm. 2. 15. 21. 44. 68. 71. & aliis, Chriſti
V Regnum, Ortum, Prædicationem, Miracula, Paſſionem,
n Refurrectionem, Aſcenſionem, Eccleſiæ propagationem, ita
manifeſtᷣ Prædicit, ut Evangeliſta potiùs, quàm Propheta
elg fuiſſe videatur. Denique in Pfalmo 1. & ſeqꝗq. fere omni-
Aα bus hortatur ad virtutes, retrahit à vitiis, invitat, allicit, mi-
nſeni natur, terret: atque hæc omnia non ſimplici narratione
9 *“ complectitur, ſed vario Carminum genere, phraſibus Poëti-
ckel „cis, & metaphoris plurimis & mirabilibus; denique novo
nti —= quo-

Ff ff ff 2

gqiuid nobicum manſuetudine Pracepit, hoc à nobis cum diſtrictione exiget.
Nemo ergo, pergit S. Pater, indalta panitentiæ tempora parvipendat,

964 CoNciO& LIII. Deus miſericors eſt; ſed &y juſta:

quodam genere dicendi ita rapit animos in amorem & lau
. anfleh

dem Dei, ut nihil dulcius, nihil ſalutarius cani audirive pos-

ſit. Itàque certè S. Baſilius ſcribit in Explicat. I. Pſalmi Davi-
dis Pſalmos etiam ex corde lapideo lacrymas elicere. Recte
etiam S. Joannes Chryſoſt. in Explicat. Pſalmi 137. affirmat, eos,
qui Pſalmos ritè canunt, cum Angelis choreas ducere, &

quaſi cum eis de Dei laudibus & amore contendere. be
Cuantu in Choro. Vid. Engelgrave Cæl. Emp. F. . Cæcil. H. 4. toto, mihi

à F. t. id. meo Indice Rerum. E. Horæ Canon. Et hocce Elogium
Libri Pſalmorum, quorum identidem allegatio occurrit, ali-
quo loco inſeruifſſe, viſum eſt ex Bellarmino Cardin. Tomo .
Dei miſeri- Præſat. in Pſalmos, ubi plura. Itaque ad rem: PEſalmo 32. y. Da-

cordiæ con- vid omnes equidem in ſpem Miſericordiæ Dei erigit, ſed &
juncta Juſti- ad timorem incitat, conjungens Miſericordiam & juſtitiam.
tia, docet nos
& ſperare &
timere.

conjungitque metum & ſpem: Dei tam potentis, diligentis-
que miſericordiam & juſtitiame v. 15. Ecce oculi Domini ſuper me-
Spes & timor tuenter eum, & in ei, qui ſperant ſaper miſericordia ejns. Per ti-
conjungi de- mentes & ſperantes, ait Bellarm. in hunc loc. pulchrè deſcri-

bent. buntur ii, qui vere ſunt juſti & amici Dei: nam timor ſine

ſpe, timor ſervilis eſt; ſpes ſine timore, præſumptio eſt.
Similia habet idem Pſaltes Regius: Miſericordiam & Yudiciun

cantabo tibi Domine: Pſal. 1oo. I. (V. ſupraà Conc. 21. n. 6. ſine.) ut

omnes homines ſperent de miſericordià Dei, & timeant ju-

dicium Dei; non ita ſperent, ut præſumant; non ita time-

ant, ut deſperent. Poſuit autem David primo loco Mſerr
cordiam, deinde qudicium, quia hoc præſens tempus miſericor-

diæ eſt, futurum erit Judicii, ut obſervat S. Auguſt. in Pſalm.

Ioo. Ex S. Paulo Kom. 2. F. quotiercunq evenerit (verba ſunt S. Au-

„

guſt.)

lentem
Rcnonlunn
OCopate
Empore, ſe⸗
lapeccant
(Oykeonuu,
Vli

Däligit miſericordiam & udicium Meſericordiä Doemini plena eſt
terrs. Inde à v.6. ingerit potentiam Dei, cujus verbo Cæli fir.
mnmati ſunt: Congregans ſicut in utre aquas mari, in locum unum
immenſam aquarum molem: hinc hortatur ad timorem
Dei, & ut mandata ejus prævaricari, formident omnes ho-
mines. Temeat Dominum omnis terra. v. y. Denique requirit

humnn
Um ſulit

7
7
X

.

lam ſbif

IIl Duon

Ret ſel/

.

obe ung
ſe ine
en ſttei
MIIraure
Uercite
D

.
UN Aeiſin
. 5„

Ulmch an

idteree
1Dümn

