neficia, ac gratiæ Dei, in Corpus & animam, ſpiritualia ac

corporalia & temporalia; de quibus multa exempla habet

Dauroult. Catech. Hiſtor. cap. y. de Euchar. tit. 9. & 10. Item de Sa-
crificii Miſſæ beneficiis & effectibus, ibid. tit. 25. & 26. & öhinc

inde variè. Merces hæc eſt, & præmium: Salus tuæ Animæ
WüHRhhhhhhh3 ((duid

tuo, ſicut & ex Nomine Archifraternitati Corporu Chriſti;: Vener.
dSacramenti; ejus Perpella Adorationi, facilè inferes & intelliges,

Merces Phi⸗-

lotheæ Eu-
char. in hae
Vita.

266 Coxcio LXII. Philothee Euch. præmium in hac & alt. vit.

(quid amplius velis?!) & ipſe Deus. O.

Ad illam vocari poſſunt
majora & efficaciora ſubſidia & ad

jumenta illa ſalutis, quæ

in Sodalitiis, fraternitatibus, & Congregationibus haben-
tur, uti: mutua participatio bonorum operum, Indulgen-
tiæ à Pontificibus conceſſæ; aliorum devotorum exempla
bona, & hinc ad virtutem ſtimuli; ſuffragia poſt mortem:
quæ & plura alia ſunt grandia ſalutis æternæ adjumenta. Ft
verò, Philothea, te cupere mercedem operis tui, præmi-
um, & femunerationem, in te eſt ægre ferendum minim?è;
quia humanum, neque vitioſum; cùm & David, Dei tam

“H

N

ß

Hreligere en
e benehicl
etilimnus,

lun, ſel 0

1
4
ei
7

— = = —

liecultn,4

PNariprores,
r:hebetint
S An

4

4

nnorum npen

amantiſſimus, dicat Pſalmo Ig. 1I2. Inclinavi cor meum ad facien- Mingenicend
das eeſtiſicatones tuas, & & quiſſimam Legem tuam, in æternum, eriiihani
Aklginscans
vationis eſt vita ſempiterna. Quanquam vota & deſideria iiitorpr
omnis tui amoris, affeétusque ferri potiuùs debeant & colli- ikuiterin
mare in eum, qui tui amantiſſimus, & ipſe ex ſe infinitè ama. tinnie deſten
bilis eſt, & omni amore digniſſimus: abſtrahendo etiam N, Retd
ab omnis mercedis ſpe, quæ tamen amoris, obſequii inde. Wnns Conin
feſli, & ad quoscunque labores vivum eſſe, experienti no. Kegrum
Merces datur ſcitur, incitamentum. Sed breviter hoc obſerves, &, ut ait a Nuloteme
siolis. Cornelius Janſen. Concord. Evang. cap. Iof. de Vinea parabolâ, fol. Mlt, WMiadhn
ol. „22. 1. notandum, quèd nullis merces datur, niſi qui operarii ahnemg
ſunt; nec quisquam operarius ſu4 caret mercede: hinc non MI
debere nos otioſos eſſe in vineâ Domini, ſi velimus benigni- Whunie Ne
tatem illius experiri in nos, ſed ſtrenuè operibus bonis va-. Waluhen
co.andum; nec tamen de his ita confidere, ut non magis gratiæ

Dei confidamus: quam hoc loco Vineam intelligam, ex- imſſin
Preſſi ſapra Conc. 6o.n.S§. Et quidem hæc merces, ſunt ſpeciales "pallliun
favores & gratiæ, quæ à Deo conferuntur iis, qui verè huic
NYVen. Sacramento (de quô S. Chryſoſt. hom. 24. in 1. Cor. 0. Di.
Eucharf. om- cendo Euchar:ſtiam, inquit, omnem benignitatis Dei theſaurum ape. IIn lnperate
mis bemem „io ap. Yo. Jahodz Natal. PE. Jeſu, ad Dom. Huinquag. in Precib. go.
matis ithe-hor. g. 2. f' aga.) devoti fuerint: ex quò audias ipfummet dr heng
aurus. 1 J. H 4 R . “H
Chriſtum dicentem: Quicung glorificaverit me, Elniftase eum.

Propter retributionem Stipendium enim Legis, ejusque obſer- tel

4

*

DHMHEinc ſlimulus ſolidiſimæ devotionis erga V. I. 1167
1. Reg. 2. 3o. Vin hujus evidentiſſimum exemplum? ex qus
unà intelligere erit, quàm in illos liberalis Deus, etiam ſuis

Mm donis ac beneficiis in hac vitä, & temporalibus. Teſtis

nE, locupletiſſimus, & expertus eſt Rudolphus I. cui non vi- Rudolphi I.

*
orn 4
8 ore
8 1

ke letehcutdk

.e

1 Ae

ef T
en. alhen
N 1

1
1 Lee

in wd

95 W dlled 9

1

„ ( 8
e. ſen
—
arhefteſe

„

CaD

7

4

1.1 keinvsh
4

eeii⸗

31 1/ 0

4 C&, 5„ . . 5 . . 7 2
induci à me ſuſpiceri, novenarium temhori numerum, quś tibi Hieſias

uniq, diem acquiſito, ut recte Spondanus. Vt videatur hinc Di-
ů vina

Dtam ſolum, ſed omnem etiam majeſtatem ſuam ex SS. Eu. inſignis cum

chariſtiæ Cultu, debet Auguſtiſſima Domus Auſtriaca. Res humilitate

apud Scriptores, & ex iis pervulgata eſt, & luce meridian bierar in V. §.
clarior: habet autem ſic: Cùm Rudolphus Comes Habsbur- indge Præ-

gicus Anno 1264. (poſtmodum primus Auſtriacæ Domũs ni
Romanorum Imperator A. 1273. deſignatus) unà cum Regu- ampliſſi-

lo kyburgenſi Conſanguineo ſuo, ad ſanctam quandam Mu- mum.

lierem fatidicam, in ſacra Helvetiæ ſolitudinis Cellà abdi-
tam, religionis causâ proficiſceretur; occurrit Sacerdoti ſa-

crum Chriſti Corpus ad ægrum deferenti. Cumque Sacer-
dos pedibus iter ingrederetur, ædituo cereum & campanrauu-
lam ferente, deſcendit de equo, die pluviã, & viâ profunde
lutosa, & Sacerdotem urget conſcendere. Ejus pietate

commotus Conſanguineus ſuum & ipſe ædituo exhibet e-

quum. Ad ægrum ergo, tanquam à pedibus frænisque mi-
niſter, Sacerdotem deduxit, & ad propriam Eccleſiam poſtea

reduxit; ubi adorato Deo, multa fauſta ei, ejusque poſteri-
tati apprecatus eſt Sacerdos. Deinde ad mulierem illam

ſanctitate celebrem contendit. Hanc ubi ſalutarunt, ipſa
velut Numine plena, ad Rudolphum converſa, ſic ait: Pro Jubetur ob-
offcio & cultu Deo, eusq; Sacerdoti, abs te nuper tributo, gratiam tibi ſervare no-
oſtersq, tuts, cumlalatiſſimè referet omnipotens Deis; & ne te vand ſye Vennarium
Pl, eg, G k. 4 75 6 temporis nu-

meæ prædiétionis eſſicax ſignum oſtendetur, diligenter obſerva. Ru- Pfenrico
dolphus igitur novenis diebus & menſibus elapſis, ſpe ſuâ pe ſer. ſup.

videbatur excidere, donec poſt nonum inde annum Roma- Conc. 1I6. .7.

teuil norum Imperator declaratus fauit; & Imperialis Dignitas
cili,

in Auſtriacam Domum profecta, exinde certis pieratis ratio-
nibus hactenus conſervata, toto Imperio ſibe poſteriqg, ad hunc

—

.

118 Comcto LxlI. Philitbee BEuch. emium in acgalt aild.

vina benignitas in Domum Auſtriacam ſuorum beneficio-

rum liberalitate, & inde Domus Auſtr. hereditariâ ſnâ in V.

2

S. conſtanti pietate, decertare. V. ſupra Conc. &r. n., Io0. f. Mar-
chant. Hort. Paſt. Candel. Myſt. tr. 4. Lect, 6. Propoſ. I. f. 727. ex Chroni-
co dueviæ, multi Hiſtoricè. Dauroult. Catech. cit. C. f. t. 4. Ex. 1. En-
gelgr. p. I. Domin. Septuag. H. 2. o. Major. Spec. Exempl. E. Euchar.
Ex. 24,. Ge, Scherer, Dom. Trinit, Cong. 3, cauſa g. Tob. E'eller. in Ru-
dol. I. G. 12. f. 371: e Eipfio. Imitare & tu, quisquis es eti-
am infimus, quâ potes, devotione; certus, nunquam com-

miſſurum Deum, ſe àâ te vinci, & eum nec infimum obſe-

quium ipſi præſtitum relinquere ſine liberali remuneratio-

ne; hoc enim eſt tanti Domini, qui, ex axiomate Theolo-

gorum, ponit infra condignum, & præmiat ſupra condignum etioem

B. Thereſiæ
de la Cerda
Corporalia
mundiſſimèe

lotheæ? Leve obſequium videri poſſit, lavare Corporalia,
quibus imponitur in Miſſæ Sacriffcio Ven. Sacramentum;
id quod fecit ſingulari diligentiâ B. Thereſia de la Cerda, ita,

lavans, mere- ut etiam, cùm illa exſiccanda ſoli aut aliàs exponeret, præ- 4
ſens caveret exactiſſimè, ne vel muſcà macularentur. No- u

tur videre
Chriſtum, tetur Mundities Vtenſilium Eccleſiæ, præſertim pertinen-
tium ad Ven. Sacramentum. Placuit autemita hæc diligen-
tia Chriſto, ut in formâ pueruli amabiliſſimi ei apparens,
Corporali inſederit, imò denique ſeſe totum illi implicuerit.

P. Joan. Mar. in hiſt. ad &. Domini . ap. P Abrah. 4 §. Clarà,
Prodit. p. 4. f. Ia2. ubi ante & poſt multas Deo nihil gratu fieri.
Philotheæz IV. Sed majora audiamus, quodnam præmium, quæ
Euchar, mer- corona Philotheam maneat; & hæc unà magis ad obſequia
es ipſe Deus. Euchariſtiæ accenditur. In præmium, mercedem & coro-
nam ipſe Deus ſeſe offert V. Sacramento verè, fideliter, &
conſtanter devotis. Quid majus cogitari poſſit: imò ab in-

tellectu creato comprehendi non poteſt. Et nimium avarus

eſt, cui Deus non ſuffeit: de quòô genuinè intelligimus illud,
quod Salomon aſſerit de Sapientiâ, cujus originem oſtendit
eſſe Deum: Venerunt mihi omnian bona pariter ceem iMe⸗ M. II.
1 s Porite, cnm ade: As

M

ir/
—,—
lenrellline
Con i, Mi
lant gue hel
etenm, in

nrils ine h

Zelum, fruiti,
Mtatemn & amo
Detomnnin u
1rAn 41,5
inn ncjtni
ihte n, Tm
ulinci iß te

, Krauenbene ſer
peccatorum & reproborum opera; quid ni magis ſuæ Phi-

Eir imnim,Ilh
ern e

up nite Ex ſun
4 D lcee ie

ſ ippreleterin

“

e

4

Cue d en
accirhr⸗

Mator vit

e=

4

4

S=,= =

erlgitur.

2

licnr lion
nde .
C
nrae da,

ü c ſlimulus ſolidiſime devotionis erga V. S. n69
uHE expreſſiſſimè de Chriſto Gentium Doctor, guomodo non eti
ni m cam ilo omnia nobi donavit? KRom. S. 32. ſcil. ærernus Pater:
Omnia, quæ ſpectant ſautem noſtram. An ſalus noſtra, eaâ-
que æterna, inæſtimabilis, parva res ſit? Beatitudo noſtra
drH eſſentialis ipſe Deus eſt, cujus viſione & cognitione per in-
hmtellectum, fruitione & poſteſſione ceu infiniti Boni per vo-
AG U“ lIuntatem & amorem in cœlo beati funt Sancti: qui Deum
n, habet, omnia habet. Rectè S. Thomas: Dens mens, & Dominuns
nunmg meus Yoh. zo. 25. S. Thomas Doctor Angelicus Neapoli chm ad S. Thomas
ee imm Imaginem Crucifixi vehementins oraret, hanc vocem audivit Bene ſibi merce-
beliem ſeripfiſti de me, Thoma, quam ergo mercedem accipies? Cui illes Non heiſtun .
aaimxi aliam Domine, niß teitſi m. Breviar. 7. Mart. Leiz. y. Singulari:. u

14 Mt ae

MWkhk

. e e
eEYS .
U ANH RDZ

„* getrene
6 f ole ⸗
(4 .

W

””ß”ü

11

totd,
4

rdhe?

ſiert
4

Conc. 6. n. 5. cum Crucifixo toto amplexu inhærens, gemi-
tibus multa rogaret, ab eo rogata: quid vi, miſera? reſpondit:

num. Et de eo iterum aptiſſims intelligitur id, quod præ-

atus Salomon de Sapientia ait: Proverb. 3:15. Iignum vitæ eſt Lignum vitæ:
hn, qui apprehenderint eam, per fidem, ſpem, charitatem, cul-beatus, qui

usque ad finem vitæ, beatus. S. Hieron. in Iſad. 65. Per lgnum
vitæ accipit Chriſtum, qui in medio Paradiſi, id eſt, Eccleſiæ,

ter autem bene ſcripſit S. Thomas de Ven. Sacramento, ut

patet ex obvio Officio Eccleſiæ pro Feſto Corp. Chr. S. Margarita Et S. Marga-

Pœnitens de Cortonâ, ſic dicta à loco mortis ſuæ, de qui rita de Cor-
tona.

Nel altud, præter te Domine. Nadaſt Anno Cæl. & Faſti Mari. 22. Fe-
bruar. Poterasne, 6 Margarita, amplius exigere! ſed hoc non

, ian minus pie, quàm ſapienter & verè. Adeo Chriſtus ſeregnans
i .

dat in premium; quô⅛ nullum majus eſſe poteſt, & ex quòô vita
nobis æterna provenit. Vnde S. Irenæo, Euchariſtia eſt li-
gnum vitær Ex Yoann. 6. y9. dui mavducat hunc panem, vivet in öter
Euchariſtia,

tum Religionis, & qus tenuerit eam, firmiter perſeverando ſic, rode y. ..
1 . 7V. 3. .

quaſi arbor vitalis, vitam omnibus in ſe credentibus lar-
giens, erigitur. Sic S. Gregor. S. Auguft. & S. Beda, quem
audi: Sicut lignum vitæ viviſicabat Adamum; iα per bapien-
taam Dei, id eſt Chriſtum, inquit, viviſicatur Eccleſia, cujus & niunc
Sacramenti ac- Sangline Litæ bignles accipit, & in futuro praſents
Mechtl de Jud. extr. Ii ii ii 2 beati-

R

1170 CoxNciO LXII. Philotheæ Euch. præmium in hac Galt. vit.

beati:ficatur aſpeltu. Lignum vite ergo inter alia repræſentabat
Euchariſtiam, quæ vitam gratiæ conſervat, & cujus vi reſur-
gemus ad vitam immortalem. Sic & S. Dionyſ. Cbriſtus, in.
quit, vocatur lignum vitæ, quia multiplicè alimoniaà reficit ac ſuſſtentat
ſideler, quns, de vitaà gratiæ, ad vitam gloriæ eleventur- videl. pane
lacrymarum, vigore operationum bonarum, donis gratiæ, vVirtutum con-
ſolatione, & ſye futurorum, imô ſeipſo, ſuiq, Corporis ac Sanguinis dacra-.

ments. Cornel. in Proverb. 3. 18. cit. ubi plura & in Geneſ.2. 9. Vid. &

ſuprà Conc. yg. n. 6. En Philothea, annon hoc Lignum lVite tibi

ſingulariter cernis erectum, expoſitum, in ſpem futurorum,

gquæ oculus non vidit?! I. Cor. 2. 9“ ſed: Dus tenuerit eam, beatus.

qui dignè coluerit. Hoc Lignum vitæ apprehendis, quoties

in ejus gratiam pium aliquod opus ſincerâ ac debitã devo.
tione, agis: Ex hoc Ligno vitæ, & in eo pendet, éſtque Coro-
na, de quâ mox num. ſequ. Interim unum adhuc adduco, in
majorem hujus æſtimationem, ex Geneſ. 15. 7. ubi Deus ad
Ahbrahamum: Noli timere, inquit, Abram; ego protector tuuns ſum,

& mercer tua magna nimir, temporalis, ac ſpiritualis, æternâ-
que: ut proin mentiantur impii, qui dicunt Malach. 3. Ia. Va-

Rriſti libe nus eſt, qui ſervit Deo. Idem Philothea, tibi dici à Chriſto in
ralis benefi- Puchariſtià, crede: Ego merces tua magna nimit. Loquuntur

centia in ter-

Iis.

U

dando: Idemmet Deus hic in Euchariſti, qui ſi tam liberalis
fuit mortalis etiammnum & deſpectus: Quid ni jam glorio-

ſus, & regnans! Se regnans dat in premium. Verè: Yeſa Corons

Sanbdtorum omnium: Eyt. de Nom. Yeſu. Et hic tuus Jeſus, 6 Philo-

thea, ſors beatitudinis tuæ, pignus ſalutis tuæ, ſit tibi in hac

vità Corona, qui in alterà erit ipſa beatitudo tua, te æter-
. . . „. 1 .* . .⸗ àA 2
num beatam faciens, ſcil. & cauſaliter, & objectivè, per Vi-

ſionem ſui beatificam, quâ melius nihil homini.

Euchariſtia V. Inter alia, de 8S. Euchariſtid obſervatu dignum eſt

fub ſigura, in rem præſentem; in eâ & ſub ejus Speciebus, Dominum

ſacri Evangeliorum Libri perabundanter ingentem Chriſti,
dum in terris viveret, in omnes beneficentiam; ſanando, vi-
— L . . . . o.
vificando, peccata remittendo, Paradiſum promittendo &

te ſi

ſi 1

Eir⸗
——
n opoktu

Wpian .
lum ele i
Akkenue/
zitute tan.
e otenttl
Cuikialocin
1 Luchmitim
CMrirms ,
Onessottiafe

eſotmnes lin
nmumentere
ſim Mnlr.
ISinCoroneæ
acencum labe
(orie prodol
Elhro prem
lemns thelan

nial.5 Lal
NOnativelim

==

Alderdeun

ooknentCoren
lienencam ⸗
Aee e Na

glllie eſtit
Intiinnin
Ellsperſgege⸗

Wkongtiden
M elo & 6
Abirend

Gtntirs 0rr
Khri

Mitzti

*
“
.Plionrk en

„35„ . .
Mriset

2„ Netpren,
deienee

. 8
„
„ 6, .
1. 1
5 4, 4
V
ee
P

,—
=

. 1

P
Z

. ſaſeſe
de Wullh
8 4
c H A/

—

*

S

4 D

ritò Euchariſtiam Armamentarium, & quidem ccleſiæ, vocat
§. Cyprianus Ep. ya. ad Cornel. Item ad inſtar Centri, in quod

HFiac ſtimulus ſolidiſimæ de votionis erga V. J. 1171

Icium propoſitum eile ſub figurâ & formâ Corong. Qualia

& alia in piam conſiderationem venire poſſunt: uti: 88. Eu-
chariſtiam eſſe in formà Denariès Matth. zo. 9. pro quô acqui-
rendo ſtrenuè laboremus: ſub ſimilitudine Sutt, quòô uta-
mur virtute tam forti ac multiplici: quaſi mille chpei: Qui
clypeus potentiſſimus, omner retundit ſagittas Sethanæ; uti de
Fuchariſtiâ loquitur S. Ignatius M. Epiſt. ad Epheſ. Vel ut me-

Denarii.
Scuti.

Centri.
omnesmoſtri affectus, amores, deſideria, conatus, labores,
devotiones colliment: Deus enim noſter es, qui ſolus cor
humanum explere & ſatiare poteſt, hic per gratiam, ibi per
gloriam. Pſal. I6.175. Sic Chriſtus eſſe voluit, ſeſeque proponit Corone: pro

in V. S. in Coronæ ſpecie, ut ab illo gloriosè coronemur. Nul- quà ſtrenuè

li parcendum labori, quando præmium glorioſum, & Coro- certandum,

na Gloriæ propoſita eſt.
bus, ſi pro præmio exponeretur Deus, Bonorum omnium ar

laborandum:

Quis labori parceret ex homini-
ut corone-

ceanus & theſaurus inexhauſtus? Et certe proponitur, &
quidem in V. S. Laborandum autem eſt virtutibus, ſi à Chri-

ſto coronari velimus. Dei Mater apud S Brigittam Revel. . 3.

e. 4. ſimilem Deum dicit illi, qui venalem ante domum ſuam Deus Corona,

ter ig, propoſuerit Coronam auream, ſed virtutibus & bonis n eri- virtutibus
km“ tis emendam: Sic Illa loquitur: Deus ſimilis eſt illi, qui ſweſpen- obtinetur.
ſum dens auream coronam ante fores domus uæ clamat transeuntibus: H
,guiim⸗ Omni, cujuscung, Rtatus ſuerit, promereri boteſt coronam Rtam; & qui-
dvi is ng, nobilins veſtitus fuerit virtutibus, obtinebit Wlam. En, Dei
erei⸗ Bonitas infinita ſeſe in ſpeciem Coronæ poſuit, ut tantò effi⸗
unſe Cacius perſuadeat negotiatoribus terrenis, eéosque ad ſe alli-
Ciat, non quidem coronam auream, ſed auro meliorem, ſub
“ panis velo & ſpecie latentem: quæ eſt ipſe Deus, hoc uni-
, cum requirens ad ſuii conſecutionem, ut à peccatis mundati,
ten &D F‚irtutibus ornati, accedamus. Ego ſam coronatus Rex in Deè Chriſtus Co-
nn g tate meà, ait Chriſtus Lib. . Revel.c. a. interrog. 9. i’ principio, & 1 caa Chrt
en fine ſine; nec initium habet corona, nec finem, ſignificans poteſtatem tat decteta.
. Ji àà à&ε à* 2 meam,

D

1172 CoNciOO LXII. Philotheæ Euch. præmium

meam, quæ non habuit principium, nec habebit ſinem. Veriun ego

aliam coronam habui cuaſtoditam in me, quæ quidem corona ſum ego, ipſe

Deuse Hæc autem corona bpraparata fuit ei, qui maximam charitatem
hbaberet ad me; & hanc coronam, dulciſſima Mater mea, viciſti & tra-

viſté ad te cum juſtitiâ & charitate. Ita eſt; primæ debentur

Deiparæ, quæ & undequaque poſt Deum, puritate, imma-
culatâ, ſanctitate vitæ, & quovis alio elogii genere prima
fuit. Attamen Corona hæc Divina tam copioſa eſt, & Dei

tam liberalis & clementis, ut omnibus obvenire poſſit. Tu

Philothea eò te para, dum fideliter, devoteè, purâ conſcien-
tiâ, & perſeveranter in hujus Coronæ, V. Sacramenti, amo-
re, obſequio, cultu, dignâ ſumptione, laudum preconio,
adoratione, tui humiliatione, vivà fide, fiduciâ, rerum terre-
narum contemptu, vitæ tuæ ſtadium decurres, certabis, la-

in hac Salt vitl.

yAN, An
.

lr.

. 4

VCciIun,
ganprionem

Punficist,
Er moſenpe
emnarls
ohhen cuen
Chaiſtcum n⸗

Wrö, mMotvon,
te, Kommb
Uonor, llw u
”
Unts e, gui
Centnakettu

.

SMwnbus

borabis, conſecutura, in metàâ alterius vitæ, hanc æternæ euta tenen
beatitudinis Coronam, quæ Deus eſt, non jam ampliùs ſub horaxoc⸗
velo ſub ſpeciebus, ſed facie ad faciem videndus, amandus „ mm hand,
poſſidendus. Hinc ſtimulus maximus tibi ſit, te totam unbher,
mancipandi obſequio & amori hujus ſanctiſſimi Divinique iun Kert
Myſterii, pro humano poſſe: poteris autem, ſi velis: neque Kiilulcer
Deus ſinceræ voluntati deerit. ””M Minkel
Figura ex Ex- VI. In Vet. Teſtamento Deus ſuper Arcam, quæ typus lenmneönor
odi 2 .II. Co- g, figura erat SS. Euchariſtiæ, poni voluit Coronam auream: uln en
ſanta Ar ean. Et deaurabis eam auro mund:ſſimo intus & fori, facierq; ſuprà coronam iili ſe
P icheg20+ꝛm per cireuitum. Exod, 21. 1. Annon bene videri poſſit, melech
hanc coronam velut ſymbolum eſſe à Deo, vel in Deo pro- Eenhl Gn
Poſiti præmii, ad quod omnibus ſit reſpiciendum, fideliter inni,
certandum, perſeveranter pro illo currendum, ſtrenuè ac mon D
indefeſsè laborandum. Ad quod S. Petrus Cellenſis (Abbas üunel
Montomerii: Tirin.) ſuper Arcam coronam auream facimus Pik oleri
pPer circuitum, cùm propoſitâ mercede cœleſti „extra hanc W ,d

muhi qirærimus, nusquam evagamur ab eâ, nunquam men. q&

te excidimus : ſemper coronam auream ſuper caput geſta- iaiuh
mus, cum finem & Intentionem omnium noſtrorum, tam iunun

ope-

*

8

. „
96 Rep. ,D

H

4 *
iring ,
„ ie
aſti y .
n
leme

1
ee.

m.
mn

ElOen! oener
iU 1 D .

O0
“
renien.
DDeakente
00 enlkn .
1

ml ,
—
„ * 16
MBU
Nee,
”ñü

1
n N

* 1
ane a
lchee Al,

1
rten A .
Z, MNKR.

.N S
dedene. 4
CNNWE

. a * wed

„

. , 8
er , El

uitru

bene ſtat
Norſelin
iciendun
Tendun,*
msCel,
r mmend
cklel/
ne

ul

S==
=

Se
—

— =

1

=
=

H

Hlinc ſtimulus ſolidiſimæ dewotionis erga V. §. 1173

operum, quàm deſideriorum, Deum proponimus: & hoc

per circuitum, ut nulla pars animæ ſtudiorum bonorum

interruptionem admittat, nulla vitæ pars excurſum extra
Deum faciat. Per circuitum eſt corona aurea, cùm in con-
ſpectu tuo ſemper proponitur vita æterna, & omnes anfra-

Gus temporalis vitæ cogit intra metas æternæ vitæ. En

Philothea, quàm facil omnia hæc conferens in Deum Eu-

chariſticum, quem finem omnium tuorum, & animi & cor-

poris, motuum, operumque, proponas, & nullà non parte

vitæ, & omnibus tuis ſtudiis eò incumbas, ut ejus amor,
honor, cultus, uſus, & à te obſervetur ad amuſſim, & apud

alios pro viribus promoveatur: hoc enim verè & ſanctèe a-

mantis eſt, qui Deum omnibus vult eſſe communem.
O quanto affectu & ſtudio corona hæc à nobis ambienda,

quærenda, tenenda nec dimittenda eſt, diu noctuque, cùm
ſors & hora vocat. Sic currite, ut comprehendati I. Corint. g. 24.

Coronam hanc, & per illam gloriæ cœleſtis. Sc, ait S. Pau-

lus, notans per hanc vocem, rectitudinem, diligentiam, ce-

leritatem & perſeverantiam, in tam boni ſanctique operis
curſu & ſtudio, ac pro Coronâ non corruptibili, ſed incor-

ruptaâ, ſicut & Jeſus manet in æternum. Hebr. . 2za. Verum
6 tempora, 6 mores hominum corruptos, & à vivâ fide, ut e gul⸗ P
ita dicam, velut exules! O quaàm multi, ò quàm plures ſunt riſtiæ quàm
exiguus! &
*rerum terre-

1 22 .„’ Sl . „*
filiis Adæ, quibus ſertum mundi magis, quàm Corona Jeſi
arridet! volo dicere in præſenti; à quibus Chriſtus in V. S

Mundanis

in templo relinquitur, negligitur à defluentibus ad alia narum in-
mundi negotia, nugas, curas, tripudia, Iuſus, certamina, pro gens.

coronâ corruptibili, imò ſæœpè igneâ inferorum, peccatis,

hoc mundi amore & ſtudio commiſſis, debitâ & acquiſitàâ,

idque ut plurimùm multas inter & graves difficultates, re-

morſus, & torturas conſcientiæ, pericula vitæ, corporis &

animæ. Chriſtus proponit incorruptam coronam ſeipfum,

vitam offert, ſpondet: quô ſtudiô captatur? Pudet dicere.
Invitat amanter: Venite ml me omner: Matth. II. 25,. imô & mi-
H Ii ii ii i 3

natur,

1174 CoNcIO LXII. Philotheæ Euch. præmium in hac & alt. vitd. E
Irreverentiæ hatur, terret: Vocavi, & renuiſtis: Proverb. I. 22. Nihil impetrat: R
in V. S. ſtamus otio lubentiùs, quàm vel Sacro ſolùm præcepto in- e⸗ ſe
„- tereſſe, velimus; ad Euchariſtiam SS. aut nullo, aut vix uno ſe
genu flectitur: Communio Paſchalis ægrè, & cum toœdio tileg
peragitur; in extremis, dum & ſub præcepto Divinoobli- a
gat, Viaticum, neceſſarium ad iter æternitatis, quandoque mn huic
incuriè omittitur obiter & metu mortis ſumitur: quid de Audgttelte
tali Chriſtiano cogites?! tam negligenti in præceptis: in ne- rne
cCefſſariis! in ſaluti ſuæ tam profuturis? Ne dicam de curſu uliennii
temerario & nefando ſacrilegæ Communionis indignæ, ſæ- n lelent

pe frequentis; ſi non in ipſo articulo mortis. Nihil movemur

celmum. bece

/11

bonis aliorum exemplis, quæ & ſæpè ridentur. Vel ſi bo. Wi⸗

tur de curâ & ſtudiis ſæculi & mundanorum, de neglectu

quam & mereri dignum & conveniens ſtudio & exercitio

na etiam deſideria piâque propoſita in nobis naſcantur, ea mmilmate
ſupprimimus. Detinent nos clamores mundi, reſpectůs hu- unnignen
mani, fallunt poma aurea velut Atalantam, de quâ Conc. 43. n.2. liſefi
nugæ mundanarum illecebrarum diſtrahunt. Hæcmundi Mumrobſe
ſtudia tam ferventia, uti dolet S. Hieron. Ep. 1I. ad Demetriadem ibis, nn

=
E

obliyiſee

Virg. ut in iis omnibus non ſatientur homines, cùm econtra
in virtute tantùm cœpifſe, ſufficiat. Conſiderare pudet, innmmores
quantus ſit fervor in ſæculo, quanta cura: divitiarum amor ein kii
inſatiabilis eſt: expleri neſcit cupido honorum: celerem ha- aillern
bituræ finem res ſine fine quæruntur. Nos divinam Sapi- eelikiüns
entiam, cœleſtes divitias, immortales honores, pigrâqua. unhngedn
dam diſſimulatione negligimus; adeo torpens, deſes, ſegnis, lefanei it
& velut emortuus eſt nobis animus, languens ad ſacra, ad IIlnmnd el
Spiritualia, ad ipſum Deum: cùm tamen in his verſetur ani- Alteinih
mæ noſtræ ſalus. Quæ quidem dicta univerſaliter intelligun- unmhachetde

ho
4 Orern N

virtutis, & ſalutis: hæc tamen Philothea, cum tœdio & nau- liſſrrln
ſeã temporalium, & turpium terrenorum, facilè ſibi appli- unguen
cabit, & inde ſcintillas excutiet, quibus excitetur magis ad cngre
amandum ad honorandum Deum ſuum Euchariſticum, à Eunldn
quòô coronam certè ſibi expectet incorruptam, æternam, Mmnn ke,

2 mm ü

Külree Flinc ſtimulus ſolidiſſimæ de votionis erga V. ð. rII75
1. W⸗ piarum actionum, bonorêmque operum circa V. Sacramen-
Dnm tum eſt. Vid. Mecæ Pani w cap. y. 4 fol. 9z. vel inter opera, d f. 404.
nhe. & alibi. Hinc verô, 6 Philothea, facilè intelliges & inferes Philotheæ
Ent, Kon expendesque, grave, durum S ſine miſericordiã fore Judi- Euchar. judex
no cium iis, qui cum Chriſto ſupremo extreméque Judice, extremus cle-
i. nunc in Euchariſtiâ equidem abſcondito, & per cancellos, mene ſ Kre.
Bhmg ſeu digitos, ut ajunt, patienter proſpiciente, tam irreveren“
ter & impiè agunt, neque juſtè pœnitent; tibi verò econtra

6 111
in Nernet
Uh ie WAN
een

Mim amabilem, mitiſſimum, & clementiſſimum, imò & am pliſſi-
e mum, inſpectante toto Orbe, remuneratorem fore Judicem
n extremum. Ecce enim »ruminemus parum, quæ ſapra Conc.
33. n. f. & 6. à f. 730. diximus de Sententiâ Electorum, horum-
que ampliſſima remuneratione propter opera miſericordiæ.
W Notemus, ſignemus verba: Hoſper eram nudus- in carcere &c.
,N Et: Mhi ſeciſta: Si Chriſtus adeo rata gratâque habet, ac re-
eE& muneratur obſequia & beneficia, imò & bonam voluntatem
nt. ie pauperibus, tanquam ſibimet collata, an juſtus judex & mi-
WEE. ſericors obliviſcetur ſuæ in Euchariſtiâ Perſonæ exhibitos
EUNEſinceros amores, reverentias, obſequia, devotiones cum hu-
G. militate, & quidquid Deo à nobis fieri poteſt, & debet! Mehè
miſen Feciſtise Poſſidete reenum, &c. Videri poſſit quandoque Chri-
wuIHHſtus Euchariſticus eſſe pauper, nudus, peregrinus, in templo
deſertus, neglectus, contemptus: Viſitäſtn me, cooperuzſtis me,
oN neque vos mei, ita abſconditi, puduit, tæduit: Laudo coram

.
00

S toto mundo, veſtrum amorem honoris mei zelum. Plura
wens“ meditemini vobiscum de Chriſto liberaliſſimo, poſſuntque
S 6

Wons, etiam pauperibus benefacta per bonam intentionem, offerri
in honorem Euchariſtiæ, in tanti Beneficii gratitudinem.
wruct e, Vid. inſuper Conc. 9. n. 6. ex Lorino & 7. aulero. Adde ſingularem
umm, gratiam, quam meretur Philothea Euchar. eſſe, cum S. Viati-
n i, cO. e vita migrare: ſicut econtra eo privari, in poœnam eſſe
ad Ccontemptui Sacramentorum. Vid. Index Ker. V. Viaticum
Sacramenta!: Sacerdot. ßMUVD

W
êͦãðRG
⸗

.
4 ð *
iimn

—.,..—
—..—

Exempla qux VII. Philotheam, & Animam SS. Euchariſtiæ vel devo-
imitemur. tam, vel devovendam & deſponſandam, meritèò excitent &

confirment ſancta & ſanctorum exempla, quæ imitemur: &
hoc eò faciliũùs & ſuaviòs, ſi veram fidem circa hoc SS. My-
ſterium, & in hoc præſentem Deum noſtrum, Redempto.
rem, Creatorem, Judicem ſupremum, omniſcium, glorifi-

catorem, in nobis ceu lampadem alamus: hæc enim identi-
dem fovenda eſt. Admirandus in hoc genere eſt S. Fran-
§. Borgias ciſcus Borgias e Duce Gandiæ, Societatis jeſu, & tertius hu-

V. Sacramen- jus Generalis, verè à Deo doctus, quasvis res & Divinas &
mundanas, ſuo, quò merentur, æſtimare & habere pretio,

ti admiran-

dus cultor. contemptis omnibus ex *½quo mundanis, quantum illi pre-

tium fuit Vener. Sacramenti! De eo Breviarium Rom. Jo.

COétob. Lect, 6. Nunquam à Sacrificando abſtinuit e, Di.

Vinmw, qué æſtuabat, ardor ejus vultu & Hoſtiam offerentu, aut concio-
nanti, interdum radiante, Sanbtiſſimum Chriſti Corpus in Euchariſtid
latens, ubi aſſer varetur, inſtindtu cœleſti ſentiebat. Plura in eodem
Sancto viro, circa SS. Euchariſtiam, admiranda, vid. en eus
ità ex Italico editâ german. 1671. Conſtantiæ, cap. 2z. ubi &:
Eum in ſæculo adhue ſolitum fuiſſe, pietate avità Majorum
ſuorum, per plateas comitari devotè V. Sacramentum, quo-

ties ad ægros deferebatur: & cùm ad hoc ſolitum campan?

daretur ſignum, eum perſœpè, in venatione, etiam tribus
horis Gandia abſentem, ſignum illud campanæ audiviſſe;

nemine ſuorum, à ſe propterea monitorum, audiente. Idem

Sanctus Borgias, quoties à negotiis ſe publicis eripere, par-

témque demere poſſet, Romæ & ceteris in CG ollegiis Societa-

tis imminentem Aræ Gellulam, aliamve ſedem vicinam fre-
quenter adibat, & ubi non extabat, extrui curabat. Plura
in hoc aliorum Sanctorum exempla adducit Jo. Bapt. Saint.
Jure de Cognit. & Amore Chriſti I. 3. p. 1. c.10. ſecét. 20. 4 f. S4: Uti
de S. Xaverio, S. Mathilde Regin,
Matre: & aliis perſonis devotis, quorum omnium is ſenſus

eſt, & ſemper fuit: quantum potes, lantum aude- &c. Laudabile

nzé Cowcio LXII. Philotheæ Euch. præmium in hac Syalt. vita.
nmo oni

ahn

Ottonis M. Imperat.
tini8

nrimisCelck
oliie

= S
—,—

mie cs

—
= ☚n

Stoph te,

— —
=

1

n lhee
onteeh,

—

Aa Ee

Uinnn

nC.

Nennsbelarm
.

Gnkhred

ößlencicamn
Ultkettam:

Demn (oavemn

Kilbecei⸗

Merarer im

Iawbceremn;
ncdeee:;

1

Iäügnmncke,
ſeranm, ſe
ſelitzagd⸗

o ſncorun

un, Cvod e

g. ken
tidte
im, huunn
1 incn

er

Corein

Aluti
den
tſien⸗

1

ba
— 3

cherigtn
Wariiten
U

„ *
maorteg as
WEU

1

Wouhlch Dä
NeK

1
Neeſſenp,, .
IIR
vellge

e3
e gepero ReNe
Rl Kee ll
„

cris operarer, inveni omnia contraria, id eſt, vilia, & ſordida,

ut vix auderem in tali loco & cum tali apparatu divina my-
ſteria celebrare: aſſeritque Bellarminus, id lacrymis uberri-

1
ee

6

Ae .*

1,, 0,
arcrſon,
ſ. ,

ns

=ä

4
D

— —

1
.
V.
1
15

—

„.1
1 ,1
Oto N

,,K⸗

ℳ

.
7

S=

4

S=

3

4
4
4

num Dominantium illic degentem, deſertum videret: Prin-
u cipum domos & atria aulicis magnatum umbris referta eſſe.
E-zrxpertus Bellarminus Cardin. Ego, inquit, de Gemitu Columbæ Gemitus de-

.

D E

HMinc ſlimulus ſolidiſſimæ devotionis erga V. ꝓXS. 1177

imprimis deſiderium illud Magiſtri ac Doctoris oannis Avi- Votum Joan-
læ, zeloſiſſimi & Apoſtolici Concionatoris in Andaluſia Hi- nis Avil)z-
ſpaniæ (cujus diſcipulus P. Joannes Ramirez Soc. J. de quô Feneſtræ ad
Chriſtoph. de Vegâ, ejusd. Soc. de Confeſſ. p. 1. c. 6.) talem V. S.

ſitum ſui domicilũ optantis, ut per feneſtram V. Sacramen-

tum conſpicere liceret. Econtra deteſtandum & execran-Summè inde-
dum ducebat, vitæ ſanctimoniâ celebris P. jacobus Aluarez cens, Templa

TI & n & Pomi. & Euchari-
de Paz (de quò ſuprà Conc. po. n. 9.) dum ſacras ædes & Domi Kiam aclerta

L. 2. c. . adf. f. 604. cum aliquando ex itinere apud Epiſcopum ſuper Bellar-

nobilem & prædivitem hoſpitarer, vidi aulam vaſis argen- mini Card.

teis ſplendidam, & menſam omni genere præſtantium cibo
rum refertam: mappas quoque & reliqua omnia nitida &

odorem ſuavem ſpirantia. Sed cùm die ſequente ſummo

manè ad Eccleſiam, Palatio contiguam, deſcendiſſem, ut ſa-

mis dignum eſſe, ut tales videantur, non credere, Majeſta-
tem Domini eſſe præſentem. Plura zbidem: Vid. Conc. 6o. num. g.
Rectiùs ergo, 6 anima verè Catholica, imitaris exempla me-

llora ſanctorum proborumque, in ampliſſimum præmium
tuum, quod ſpondet æterna Sapientia iis verbis: Proverb. S.
234. 3. & 36. Beatus homo, qui audit me, E& qui vigilat ad fores meas
quotidie, & obſervat ad poſter oſtii meis Lui me invenerit, inveniet
vitam, & hauriet ſalutenz à Domino.

DQui autem in me peccaverit,

ledet animam ſuam. Omnes, qui me oderunt, diligant mortem. Per
Fore Cornelius Jjanſenius Ep. Gandenſis, nobilis Interpres, &
alii, Oſtia Eccleſiæ & Portas Templi intelligunt, in quòôV er-
bum Patris & Sapientia æterna corporaliter requieſcit: &
favet huic Sententiæ, quod proximè conſequitur: Sapientia
adificavit Eibi domum, miſcuit vinum, ρ poſitit menſam; Proverb. 9. 3

Kk kk kK k

Eu-

R

lechtl de Jud. eætr.

1178 CoNcio LXII. Philotheæ Euch. præmium in hac Galt. vit/
Euchariſticam ſcilicet. V. Engelgr. Cæl. Emp. Odt. Corp. Chr. F. 2. AII

Zacharias
Cerdo, de no-
Ete viſitans
Templum &

9 △

dere, valvis ipſis ſpontè ſe aperientibus ingredienti, clauden-

ante fin. Et hoc egit Zacharias Conſtantinopolitanus cerdo,
qui, ut Raderus in Virid. S. refert, ſingulis noctibus SS. Eu-

chariſtiam veneraturus, S. Sophiæ ædem cùm adiret, viſus
eſt ab alio etiam Viro pio, Joanne, (cujus utriusque memo-
riam Græci recolunt die 17. Novembr.) qui tum ad ædis val.

vas pervigil, & ipſe orabat, magnâ circumfuſus luce acce-

tibusque, egreſſo, poſt factam, ad principem Aram, oratio-
nem. Joannes Nadaſi & Z. Anno Joannis Iz. Nov. f. 2g5. Ge. Sengel.

Ova Paſch. Emblem. ab.n um. 2. Barry, Solit. Hagioph. die j. Diſſ. 2. f. 257.

VIII. Supereſſet, docere praxin, modum, actiones, &
opera, quibus deſerviendum Deo Euchariſtico: Docebit
hujus ipſius fides firma, & amor ſincerus, qui ingenioſus & -

liberalis eſt; ſi verè inibi latere, & eſſe credis, uti reveraà eſt,
eumque præſentem Deum & hominem revereris & amas.
Praxis inſinuata quædam circa S. Communionem ſap. Cone.

9. n. Io. Erit & praxis bona, exercitatio eorum, quæ præſcri-

bunt (etſi ſub nullo peccato) leges Confraternitatum VYener. sa-

cramenti, & Ejus Aorationis perpetuæ, quæ ut ſtudioſius fiant,

Adtus virtu-

adjectæ funt quædam gratiæ & Indulgentiæ: Et in talibus
exercitiis frequens erit occaſio piorum affeétuum & actu⸗

tum circaV. S. um variæ virtutis, ut: fidei firmiſſimæ, captivando omnem in-

Fidei, Spei.

telleétum in ejus obſequium ita ut etiam mortem oppetas, ſi o-
pus, pro hac veritate tanti hujus Myſterii. Sei: cum in
V. Sacramento habeas ipſam Dei bonitatem & miſericordiam
infinitam, eàmque tibi paratam, & potentem, ac ſcientem

opitulari: habes Sanguinem pro te effuſum & merita Chri-

Charitatis:
Contritionis.

Keligionis.

ſti, quæ infiniti preti, pro te apud æternum Patrem pero-

rent efficaciter. Actus Charitati Dei tui, infinito amore di-
ni, quem amorem & conteſteris firmiſſimo propoſito, ob-
ſervandi omnia ejus præcepta, nullam deliberatè admitten-
di offenſam; mori potius millies, ut velis. Actus Keligiond:
cultús latriæ, adorationis, & humiliationis profundiſſimæ:

ceu

us Moitnis

==
Se

4
——

—-
=

I

K

—

Dens t
CMhulni,

cpnſer hoc)

hudce, &

