V. 15. Conc. v6. 6S. 3. 3. KReſedit, qui erat mortuns. Mortuorum Reſur- rlisſ
rectio & Reſuſcitatio: Conc. 2. V. Reſurrectio. 4. ERcce Defunltuss kiu
Et: 12bi di Mors ſi 1 enberant
t: Tibi dico- ſurge:, Mors ſpiritua is & animæ, peccatum. Conc. 63.

n. 2. Conc. 69. n. 2. Conc. 67. n. z. Peccata dimittere eſt plus, quùm ui ung
mortuum ſuſcitare. Conc. S. n. 2. de Poteſtate Clavium. §. Ecce inmerin
defunctus Mortem difficilem quæ faciant? Conc. 46. &‚ 47. & 70. liwel
n. , 6. Ecce defuncta. Mortis certiſſimæ incertitudo. Moriuntur ungrer
plures Juvenes, quàm ſenes. Conc. yo. n. 2. & totd. 7. Ecce defundtm. wie
Vv. 14. Memoria mortis & judicii: Conc. 1. Oblivio. Conc. a. 8. Tibi di- tn:lr5
co. ſurge. Vox hæc erit Tubæ illius noviffimæ, omnes ad Judicium ,und
extremum evocantis. Conc. 6. n. v. &ι tota: Jahoda hac Domin. 1b lben
= Serviunt facilè plures Conciones & Materiæ, notatæ. V. Mors.
V. 13. Visa. Juventus. 10. Nol,; flere. Non temporalium, ſed æternorum
jactura deflenda. V. Fternitas. Temporalia. Riſus. Tachrym. n he⸗
II. Vid. Domin. 20. &ñ ibi n. 6. cirait. Kä
Lr =“M delal
ucx, 14. . Dominic4 XVI. poſt Pentecoſten. cn
V. §. 1. Cim veſtrum aſenus alet &c. Aſinus ne ſit potior, quàm Anmien
filius: quàm Anima. Queritur S. Bern. Equus ægrotat, & quæri- n hroo
tur remedium; periclitatur ſabditus⸗ „& diffimulatut: cadit aſinus; ne, liͤ

& Reni

- — In Dorminiras por Aunuin. 1᷑18̃12811“JM,

ell, qui fublevet: perit anima, & non eſt, „duirecogiter. Pexen-
feld. hiſt. 149. f. 730. V. Aſinus. Anima. & Conc. 25. n. g. 2. Thema
idem. Peccator miſerrimus ſuper Inferni puteum: Conc. 31. n. 6. &
tota. V. Maria. 3. Et ipfi obſervabant eum Judicia hominum er- v. 1I.
ronea. V. Judicium humanum. Solius Dei æquiſſimum. V. Judex

)mr,
a Divinus, qui omnia noſtra, & extrema obſervat. Conc. zo. n. 2. V. O-
ld pera: Obſervant Pharifæi minuta: gravia negligunt. 4. Sabbato v. 1. & 3.
—⸗ meianducare panem. Slicet Sabbato curare?“ Sabbato ligno colligens
lapidatus: Conc. 25%. n. g. & tota. Quàm diſtrictè etiam levia Deus
kunin dijudicet. 5. Qus ſe humiliat, exaltabitur- Chriſtus in cruce hu- v. 11.
Clen miliatus & Traltatus: Conc. 13. Circa Feſt. Exalt. S. Crucis. 6. ?E v. 2.
:u ece o hydropicus erat ante Mum. Verè hydropicus cenfendus eſt,
ſan qui mundana & tranſitoria ſectatur. V. Mundus. Voluptas. Divitiæ.
ke Temporalia. 7. Thema idem. Quantò hydropicus plus bibit, tan-
Otun Ni

t plus ſitit: cui meritò comparatur, quem carnalium voluptatum
exuberantia gravat; ut propterea bene dicatur æmulus ignis æterni,
e qui nunquam dicit: ſufficit. Hydropicus difficile curatur: ſic huic

„ G 51
ADefne.

isa immerſus vitio. V. Luxuria. Apoſtaſia. 8. Dus ſe exaltat, humili- V. 11.
n i abitur V. Superbia. Eremita. Lucifer. 9. Er ecce homo aropicm. V. 2.
Gt⸗ Hydropicum rectè comparamus diviti avaro, ait S. Auguſtin. ſicuarx
M enim ille, quantè mapis abundat humore inordinato, tantèò amplius
ilin ſitit: ſic & iſte, quantò eſt copioſior divitiis, quibus non bene uti-
E tur, tantèò ardentiùs talia concupiſcit. V. Dives. Avarus. &α ſupra
ſi n.ß6. Faberius & Capiſtran. hic p. r1.
t Dua Matth. 22.
.Noe. Dominic4 XVII. poſt Pentecoſten- Av. eaelſn
gernn . 4 6W

1. Et nemo poterat ei reſpondere verbum. Confuſio impiorum in v. 46.
Un Judicio extr. Conc. ʒ9. V. Confuſio. 2. Delige Dominum Deumtuum. v. 37.
Mandata Dei ſervatu impoſſibilia non ſunt: Conc. &. A nobis du-
tem non obſervari, inde eſt, quòd exiguus in nobis fit Dei amor:
Amanti enim nihil difſficile, nedum impoſſibile. Vid. Acedia: quam

n corrigat cogitata damnatorum æternitas: Conc. 51. & 39. 3. Ilem
Aeoe Thema. Liberaliter & ingenuè amandus Deus, ex toto corde; non
S ſpe Præmii; aut timore pœnæ: id quod fecit Religioſus: Cons. 0.

. M. 11o

1584 INDEX IV. Concionum & AMateriarum: —
n. II. quanquam & amandus, & timendus Deus: Conc. y3. V. Amor. unlan
L v. 38. Timor. Spes. Deo ſervire. 4. Hoc eſt maximum & primum man- 171
2 datum. Amoris Dei primum & maximum mandatum. quàm id ul- alli enne
timo ſæpe loco, imò nullo habeamus, creaturarum amorem præpo- tihin
neundo: Peccatum enim eſt averſio à Deo; Converſio ad Creaturam. Mcde
Hinc merces à Creaturis: Conc.3. V. Creatura: & Pœna æterna. 1
v. 42. §. Quid vobi videtur de Chriſto? V. Chriſtus. 6. Vid. Domin. 12. 6 ue
„Matth. 2 Dominicâ XVIII. poſt Pentecoſten. én
v. 2. 8. 1. Remittuntur tibi peccatatua- V. Abſolutio. Confeſſio. & Con- blohii
v. 4. feſſarius. 2. Vt quid cogitatis mala in cordibus veſtri? Divino Ju- Vüenrh
dici etiam ſecretiſſimæ cogitationes ſunt apertiſſimæ, eâsque nu- Prelumpt

v. 2. merabit, ponderabit: Conc. 25. àh. a. & tota. V. Cogitatio. 3. Ecce Memoru
oſfferebant ei paralyticum Paralyſis morbus graviſſimus. Animi (uc. g.
paralyſin S. Joannes Climacus vocat inſenſibilitatem animi, quzæz fumalik
deſperationis janua eſt, & timorem Dei excludit. Cor durum, it. lidt
vocat S. Bernardus. Granat. hic Conc. 2. V. Obſtinati. Deſperatio. eril
Surdus. 4. Ildem Thema. In morbis animæ deſperatiſſimis, ſalus 65 Sue
ex Roſario Beatiſſimæ Virginis. Conc. z. V. Maria V. Roſarium. mensRex.
V. 2. 5§. Paralyticum, jacentem in lecto. Miſeria ſumma luxurioſi. V. Lu-. i auli,
v. 8. Xuria: Peccator: & Cornel. in Mat. 9. 8. f. 207. 6. Videntes autem V.Coror
turbæ, timuerunt, & glorificaverunt Deum Ex operibus Dei admi- . Hon
randis, naſcitur ejusdem amor, quia tam benefici; & reverentia ac (Cbiy⸗
timor, quia tam potentis. Amandus & timendus Deus. Conc. -63. elthi⸗

& V. Amor. ITimor. 7. V. Domin. 3. Epiohh. tt .
Math. 22. à VyI D. Aerent
V. 1. ad i. Daoaoyminicàâ XIX. poſt Pentecoſten. tln
V. 14. 1. Multi ſant vocatè, pauci verè electi: Conc. Io. Salvandorum Deubbit
v. 12. paucitas. 2. Non habens veſtem nuptialem- quàm levis videatur Droponn
hæc res: & tamen: Ligati manibus & pedibus ejus, mittite eum in te- tim buch
nehbras exteriores. V. 73. In Judicio extremo gravia, quæ hic levia: (
. v. 12. Conc. 25. 3. At ille obmutuit. Miſeria peccatoris, Rei, ante extre- nabitahe
mum Judicem conſtituti. Conc. 37. Ejusdem confuſio & deſperatio. 17. Cu⸗

v. 12. Conc. 3z9. 4. Amice, quomodo huc inträſti? At ille obmutuit ad n e
tam lohtl

—

.
Uüm.
enre
Cenunn
n n

=ðDWẽð
N
Drio.
eihgeer.
i be⸗
18. Aini

nimi, A ⅞

r mmn,
n
tiamd
uticd A
Dii.

zefgennln
l C

6
endn
niun

eulk

zne.

e NH

.
: A

V. Communio indigna. Euchar. Confeſſio.

In Dominicas per Annum.

tam ſuavem Regis vocem: quæ erit illa vox extremi Judicis? Conc. 23.

n. 7. & totà. §S. Vt videret diucumbenter. & vidit ibi hominem: O-
culi extremi Judicis: Conc. 20. Ejusdem Majeſtas. Conc. I9. 6. Vi-
dit ibi hominem non veſtitum veſte nuptiali. Notæ Reproborum in
Judicio extr. Conc.I. Notæ Electorum: Conc. 12. 7. Ligatis ma-
nibus & pedibus: &c. Sententia Judicis extremi. Conc. 34. & 3.
8. Mettite eum in tenebras exteriore, æternæ damnationis noctem,
ait S. Gregor. Pœnæ damnatorum: Conc. 36. 37. 35. Executio. Conc. 4.

—

& C vI. 9. lIbi erit fletus: &c. Damnatorum lamenta: Vid Damna-
ti. Impii. Infernus. Lachrymæ.

10. Mittite eum in tenebras exter.
Videtur hic miſer peccàſſe in Regis clementiam. Vid. Miſericordia.
Præſumptio. Nec ejus Juſtitiam conſiderâſſe. Conc. aa. item Conc. 1.
Memoria & oblivio Judicii extremi. Deus amandus & timendus:
Conc. 53.
tiam aliàs haud dubiè recepturus: V. Confefſio.
tuit. ſibi meritèò timens, quia malè conſcius: Conc. a5. Item, qui
meritò Divinum Judicium timere debeant: Conc. 46. &äibi citt.
13. Intravit autem Rex- & vidit ibi hominem: Miſero huic tam cle-

mens Rex ejúùsque Convivium in ſalutem eſſe debuiſſet; fuit autem,
Id multis circa Chriſtum, accidit.

ſuà culpà, in perditionem.
14. Fecit nuptias ſilio
ſuo. Sponſus Chriſtus in Euchariſtia: V. Sponſus. Euchariſtia. Idem
& Cibus à Conc. 'g. Frivolæ excuſationes. Conc. 61. n. J. 15. Mit-

tite eum in tenebras exteriore. Peccatum mort. cur æternúm punia-

tur? V. EFternitas. Peccatum. Odium peccati. 16. Illi autem ne-
glexerunt: Neglectus Verbi Dei: Conc. 63. Sacrorum & Sacramen-
torum ac mediorum ſalutis. V. Sacramenta. Salus. Obſtinati. &c.
Deus Pater Chriſto nuptias fecit, cum in toto mundo per Chriſtum
propoſuit Menſam Evangelicæ doctrinæ & Sacramentorum, præſer-
tim Euchariſtiæ: Cornel. ex Orig. Euthymio. 17. At ille obmutuit.
Quia ibi locus negandi non eſt, ait S. Hieron. Nam ibi Deus illami-
nabit abſcondita tenebrarum & manifeſtabit conſilia cordium Conc. 23.
n. 7. Conc. 22. item Conc. 26. 18. Mittite eum. n tenebras exteriorer.
Quàm peſſimè ii agunt, qui peccata repetunt, accumulant, pec-

Mecht! de Jud. extr. Ppp ppp bppb cati

11. At ille olmutuit- Culpam ſuam non confeſſus, gra-
12. At ille obinu-

V. 1 I „
V. 11.

V. 13‧
V. 13.

V. 13.

V. 12.

V. I I.

v. 12.

V. 13.

1586 INDEX IV. Concionum & Materiarum:
V. 6. & 7. cati menſuram implent! Conc. 29. 19. Keliqui verò tenuerunt ſer-
vos ejuse Rex autem iratus &c. Sanguinem ſuum requiret Deus:
v. I1. Conc. 24. Rex tremendæ Majeſtatis: Conc. 21. 20. Non veſtitum
veſte nuptiali. Veſtis, non nuptialis, ſed ſordida, animæ tenaciter
& turpiter adhærens, ſunt habitus vitioſi: Vid. Vitium. Habitus.

v. 14. Conſuetudo. 21. Multi vocati, pauci electie Juſtus vix ſalvabitur:

Quàm ſtrictè& juſtitias judicabit Deus! Conc. 29. Capiſtran. hic p. 1.
v. 3. & 4. 22. Miſit ſervos ſuosz e Iterum miſit alios ſervos“ Hi olim Prophetæ,
QAdein Apoſtoli: In huncusque diem Concionatores, pœnitentiam
prædicantes: Conc. 6., V. Concionator. Verbum Dei. Confeſſar.
23. Non habens veſtem nuptialem. Exuentes veterem hominem &
induentes novum. Conc. 71. 24. Vid. Dom. 2. & 21. poſt Pentec.

Joannis 4. Dominicâ XX. poſt Pentecoſten.
v. 46. ad ſ46. . . „
1. Iucipiebat enim moré. Serviunt Conciones & Materiæ, de
v. 48. Morte. 2. Niſi ſigna & prodigia videriti, non crediti. Veritas
Paooenarum æternarum à Chriſto & ſanctis aſſerta: Conc. 37. n. 2. A
damnatis in igne apparentibus: Conc. 37. A dœmonibus, cœxli ja-
Gturam dolentibus. Conc. 36. n. 7. V. Riſus. Æternitas. Surdus. A-

theus. Cœcus. Spectrum. Anima. 3. Thema idem. Signa Judicium an-

v. 47. tecedentia. Conc. 74. 4. Incipiebat enim mori. Præparatio proxi-
ma ad mortem (Conc. zo. & ibi citatæ. Item de Teſtamentis ibid. in
fine. §. V. Domin. 3. poſt Epiph. Dom. 15. & 23. poſt Pentec.

“ Dominicâ XXI. poſt Pentecoſten.
V. 23. 1. Simile eſt regnum cælorum homini regi, qui voluit rationem po-

nere cum ſervi ſus. Hic Rex ſupremus, Deus Homo, Judex vi-
vorum & mortuorum, de quê à Conc. 9. V. Chriſtus. Judex. 2. The-
ma idem Examen Judicii extremi. Conc. 15. 27. 27. 25. 29. 30. V. Exa-
v. 24. men. 3. Oblatus eſt ei unn. Hic Reus eſt peccator. Conc. 72. n. 7.
quantus debitor! quàm miſer! Conc. 31. Cui nullum aſylum! Conc. 32.
v. 26. Deſperatio: Conc. 39. 4. Patientiam habe in me, & omnia redaam
v. 24. tibi. Per pœnitentiam, per fructus dignos pœnit. Conc. 6. 5. Dus
debebat ei decem millia talenta. Levia hujus vitæ delicta, quàm gra-

—
uin ſucl
yruver
at.
etremi
Kurnen
1Ordkhc
uenſen
Regislui
ell. Cus,
lo. foca
erſus neg
Lorum: G.
GAbitun.
Ratiohabe
1171
Dominut
cioextr.
lia 15.
onfectt .
Chritinns
c;
kium. Vi
bilenon e
clurticel
corl: Cne
ſunnhen
tunz dena
terrx/ (
imein
rali Me
124 I.

rnmn
etrie.

.

4
te
urn HB

n

—
Idden.

NCEnIddn

ommnen

eu.

luterie, e

nibos, t

nmn 1

venti Oil
NALe.

In Dominicas per Annum.
via in Judicio: Conc. 25. & Conc. 29. n. I. V. Moyſes. 6. Venerunt &
narraverunt Domino ſuo“ Accuſatores in Judicio extr. Conc. 26.
7. Iratus Dominus ejus, tradidit eum tortoribus. Sententia Judicis
extremi, & ejus executio: Conc. 324. 3. 36. 37. 40. 8. Luoadusq; redde-
ret univerſum debitum: Conc. 35. & ”I. de æternitate: quia in Infer-
no nulla eſt redemptio, nec debiti exſolutio: C. ʒy. n. ö6. 9. Egreſſus
autem ſervus ille, invenit anum de conſervis ſuis- nihil memor Juſtitiæ
Regis ſui: cujus oblivio, & nullus metus, ſcelerum audacium fons
eſt. Conc. 44. I. & 2. Item: Deus amandus & timendus: Conc. y73.
10. Suffocavit eum. Per tantum immiſericordiæ ſcelus attigerit hic
ſervus nequam ſummam, & compleverit menſuram peccatorum
ſuorum: Conc. 219. 11. Miſertus Dominus ſervi illius, dimiſit eum,
& debitum dimiſit ei. De propitiato peccato noli eſſe ſine metu: Eccli. 5.5:
Ratio habenda præteritorum, præſentium, & futurorum. Conc. 72.
n. 3.7. & tota. Debitum contractum ex perdito tempore. 12. Irattr
Dominus tradidit eum tortoribus. Patientia Dei læſa, furor: In Judi-
cio extr. nulla amplius clementia. Conc. 27. V. Clementia Miſericor-
dia. 13. Serve nequam. Qui cognovit voluntatem Domini ſui, &
nonfecit, vapulabit multu. Lucæ 12. 47. V. Scire. Doct. Catholicus.
Chriſtianus. 14. Omne debitum dimiſit ei. Id agit Deus Poteſtate
Clavium, Sacerdoti concredità, in Confeſſione, & per Confeſſa-
rium. Vid. Abſolutio. Confeſſarius. Confeſſio. Peccatum irremiſſi-
bile non datur. Conc. o. n. 4. Conc. 69. n. §. Conc. 29. n. 7. Peccata in

charta deleta. C. 15. n. 9. Remiſſa in Judicio extr. non erunt dede-
cori: Conc. 12. n. ſ.

15. Nonne oportuit, & te miſererè conſervi tus,
ſicut & ego tui miſertus ſum? V. Inimicus. 16. Qus debebat ei cen-
zum denarios, & tenens ſußfocavit eum. Quantum ſtudium pro puncto
terræ! Conc. 72. n. 2. pro divitiis, & temporalibus, præ æternis: in
animæ interitum, uti contigit ſervo nequam. V. Dives: Lempo-
ralia. Mundus. Engelgr. Dom. 22. p. 1. Advocatus Venetus. Conc. 24.
n. 4. 17. Vid. Dom. 2. & 19. poſt Pent.

Ppp ppp PPP2

Do-

v. 34.
v. 34.

v. 34

V. 32.

V. 27.

V. 33.
V. 28.

1588

õ

INDEX IV. Concionum & Materiarum:

2.... Donminic XXII. poſt Pentecoſten.
V. 16. 1. Magiſter ſcimus, quia verax e & non eſt tibi cura de aliquo.
Chriſti Judicis extremi Juſtitia abſolutiſſima, ſine reſpectu perſonæ.
v. 18. V. Juſtitia Dei: Judicium Dei. 2. Quid me tentati hypocritæ? Li-
bertas ſacri Eccleſiaſtes: Conc. 64. n. 6. 7. & tota. V. Concionator.
v. 15. Confeſſarius. 3. Phariſas conſilium inierunt, ut caperent geſum in
V. 20. ſermone. Phariſæi, qui? Mirè confuſi à Chriſto. V. Phariſæi. 4. Cu-
jus eſt hac imago? Quæſtio univerſalis: Inſpicitur imago peccatoris
miſerrimi, monſtroſa: V. Peccator. Anima. Spectrum. §. Thema
idem. Notæ Electorum: Conc. 12. Notæ Reproborum: Conc. II.
v. 19. 6. Obtulerunt ei denarium. Studium pecuniæ & temporalium. Vid.
v. 18. Domin. præced. n. 16. 7. Cognita Jeſus nequitid eorum. Vid. Do-
V. 20. min. 18. num. 2. 8. Cajms eſt hæc imago? Imago & memoria Ju-
dicii. Conc. I. n. 6. 7. & totd. Oblivio. C. 44. =
AIarth:. Dominicâ XXIII. poſt Pentecoſten.
Av. 18. ad 27.
V. 18. 1. Filia mea modo defundka eſt. In extremis ſaltem pœnitendum:
item diſpoſitiones ad mortem: Conc. &. & àbi cit. V. Pœnit. Con-
v. 25. feſſio. Mors. Infirmus. 2. Luella ſurge: & ſurrexit puella. Tuba ad
Reſurrectionem evocans: Conc. 6. Reſurrectio univerſalis: Conc. 7.
v. 24. & g, 3. Recedite. Diſcedite maledicti. Conc. 3r. 4. Et vidiſſet ki-
V. 24. bicines & turbam tumultuantem, dicebat: recedite. Occaſione hujus
erxpenduntur quædam à Chriſto, cum majeſtate & ſeveritate acta:
v. 24. Conc. g. F. Et deridebant eum: Id peſſimè agimus in ſeriis, æter-
V. 18. na tangentibus: Vid. V. Riſus. Salus. Seria. 6. Filia mea modò de-
Jundta eſt: Filiæ loco, eâque potior, ſit tibi anima tua unica. Ani-
mam unam dedit nobis Deus; ſi hanc perdiderimus, quânam vive-
mus? ait S. Chryſoſt. Hom. 22. (V. Aſinus.) Hæc peccato moritur.
Dom. I5. n. 7. Quæ quantocyus reſuſcitanda per pœnitentiam.
Puella enim hæc, juxta S. Auguſtinum, deſignat recens lapſum. Ca-
lamat. Agef. Diſc. 27. Sed à multis ridetur, in peccato pergitur, ad
completam usque menſuram: Conc. go. V. Anima. Riſus. ternit.
V. 198 7. Ecce Princeps unus acceſſit, & adoravit eum Idem Chriſtus in

88. Eu-

ig

Vihaleig

—
GSLch
ella vxe
lius. VI
ſeime ne

uͦ L.Don

inteli

lin G te,
Gun. 5
Catn extt
Tnorurm
Numini
8 Gal
etk. (Mme.
ye, l
Nbſeurabt
leyiti
V. Pectt

Dehoe,

belt ſud
WD

1in
lefſon

e 4
A li

ed

NR W 4 .

R
n
4 4

enri N.

n
Menitan:

ela. Nd

fſilis:
lune uo
gite adt
ris, Aet
HZ .
ni 7 N.
n WM⸗
orim
4.
ntw⸗

itettun

. „ D

In Dominicas per Annum. 1189

SS. Euchariſtia: V. Euchariſtia. 8. Non eſt mortuz puella, ſed dor-
mit- Vivit poſt funera Virtus, & maximéè Virginitas & Caſtitas. Pu-

ella hæc & virgo annorum fere 12. Lucæ 8. 42. V. Caſtitas. Immorta-

litas. Virtus. 9. Filia mea modo defuncta eſt: Ut bene moriaris
ſemel, morere ſemper. Auguſt. Mors, vitæ Echo. Conc. 45. V. Mors.

10. V. Domin. 20. n. §F.

Doyminicâ XXIV. poſt Pentecoſten.

intellig; & Conc.z. Ultimus mundi ſtatus ſceleratus. 3. Erit tunc
tribulateo magna. Conc. 3. Creaturæ omnes contra impios. 4. Cæ-
lum & terra tranſibunt. Conc. y. Totius, & ultimum Mundi exci-

dium. 5§. Et mittet Angelos ſuos cum tubd. Conc. 6. Tuba ad Judi-

cium extr. evocans. 6. Et tunc plangent omnes Tribus terræ. Mor-
tuorum ad Jjudicium deductio. Conc. S. 27. Tunc parebit sgnum Filie

bominis in Cælo. De S. Cruce in Judicio extr. conſpicuàâ. Conc. 13.

8. Dus legit, intelligat. Libri Conſcientiarum explicati in Judicio
extr. Conc. I5. 9. Qui legit, intelligat, Scripturam: Mane, Thecel,

Phare, ſupremo Judici adaptatam. Conc. 27. V. Scriptura. 10. Sol

obſcurabitur- Signa Judicium præcedentia. Conc. 2. 11. Càùm vi-

deritis abominationem deſolations: Odium Dei in peccatum: Conc. II.

V. Peccatum, & odium peccati. 12. Et congregabunt Electos efus.
De hoc, & de his, Vid. Conc. S§. 9. & I2. Item V. Beati. 13. NWur-
gent Pſeudochriſti- &c. De Antichriſto. V. Antichriſtus. Prophe-
tæ. Simon. Magus. Magia.

Ppp ppp ppp 3 IN

Matth. 24.

„ „ .. à V. 15. ad 25.
àlegit, intelligat. Conſideret, memoretur, Judicii extre-
ionem: ejus ne obliviſcatur. Conc. I. &q a. 2. Lüuilegit,

V. I 5.

V. 2 1.
V. 3 §.

V. 31.
V. 30.
V. 3 0.

V. 29.
V. 31.

☛

1790 INDEX IV. Concionum & Materiarum:

Matth. 4 à

V48. adtag. Feſto S. Andreæ Apoſtoli. 2o. Novemb.
v. 19. 1. Venite poſt mes Ad Judicium finale Chriſtus omnes vocabit
v. 18. per tubam. Conc. 6. 2. Ambulans Yeſus juxta mare Galilææ, vidit
v. 19. duos fratres. Chriſti Oculi. Conc. 2z0. 3. Faciam vos ſieri piſcatores
v. 19. bominum. Vid. Dom. 4. poſt Pentec. n. 2. 4. Venite poſt mer S. Pe-
trus & Andreas fratres in Crucem usque ſecuti Chriſtum. Des.
v. 18. Cruce: Conc. 13. §. Keficientes retia ſua. Conſcientiam Reti com-
parat Faber, hic Conc. I. IIla niſi integra ſit, aut per pœnitentiam
V 20. reparetur, quàm moleſta! Conc. a. 6. At illi continud relidtis re-
tibus, ſecuti ſunt eum. Retia ſunt Divitiæ, voluptates, temporalia:
quæ relinquenda, maximè à moribundo, ad Judicem vocato. C. zo.
V. Dives. Voluptas. Temporalia. Mors. 7. Thema idem. In nego-
tio ſalutis nihil differendum. Vid. Salus: Pœnitentia: Acedia: Se-
v. 19. ria. 8. Venite poſt me. Dœmon, Simia Dei, quomodo, in interi-
tum, irretiet hominem. V. Doemon. Mundus. Luxuria. Conſuetu-
do. Vincula. Peccatum.
“ F.8S. Nicolai Ep. &. Deemtr.
v. 30. 1. utilem ſervum ejicite in tenebræ exteriore, Multitudo ta-
v. 19. lium ſervorum inutilium & damnatorum. Conc. Io. 2. Poſt mul-
tum verò tempori venit Dominu: &c. Tempus Adventus Judicis
Extr. Conc. 16. 3. Thema idem: Chriſtus Judex ſua requirens ta-
v. 30. lenta & Sanguinem. Conc. 24. 4. Inutilem ſervum ejicite in tene-
v. 21. bras exteriores. Vid. Domin. 19 & Dom. 21. 5. Iatra in gaudium
Domini tui. Sententia Electorum: Conc. 33. Conc. 45. n. 6. Beato-
rum in Cœlum ingreſſus. Conc. a4. Pro hoc laborandum. Conc. 43.
v. 19. 6 Poſuit rationem cum et. Examen diſtrictiſſimum Divini Judicis.
v. 26. Vid. Domin. 21. 7. Serve male & piger. Vid. Acedia: Pigritia: Ex-
v. 21. cuſatio. 8. Intra in gaudium Domini tui, per beatam mortem, quæ
ſimilem vitam conſequitur. Conc. 25. 9. Vocavit ſervos ſuos, & tra-
v. I4. dAidit illis bona ſua. Dei Dona, Creatio, Redemptio: C. 24. n. 1. Exa-

IN FESTA.

men deſuper. V. Examen. F. Con-

Pre

Peccumi

Pid.
minica?
Inn. 20,7

I1. Nr

lblime)

Uenietts

t: Con

Anoda
ſakupe,
C1 N. E

1 dee

ſris ge

Ptug. V.

nt ſin

ut ſib
Aduumn

Aci
atrum B
ſ. Mi
DWilr
nnimieis
ſia i⸗
ul lopri
W. 7.
)p

nſoe

lun N
n Mor.

ienn.

niihin
temporli

Ocl. 0..

en Unege

Mela x

nen⸗ 4

In Feſta per Annum. y

F. Concept. Bmæ V. .-. Decemb. Matthe. .
Pro Feſtis Deiparæ, V. Maria V. Item pro hod. Feſto: V. Orig.
Peccatum. De Regibus Hebræorum: Conc. II. n. j.
F. S. Thomæ Apoſt. 2. Decemb. Joann. 20.

“ . à V. 24. a d3 0.
Vid. Conciones & Materiæ ſuper hoc Evangelio notatæ, Do-

minicà 2. poſt Paſcha: V. S. Thomas Apoſt. & Ind. S. Script. in Jo-

X
ann. 20. à v. 24. ad 20.
V. 24 3 Lucæ 2.

F. Nativitatis Domini. 2 y. Decemb. & ad v. zi.

1. Verbum Caro factum eſt“ Joann. I. a. Incarnationis Divinæ Joan. I. à v. .

ſublime Myſterium. Conc. 73. n. I. Vid. Incarnatio Verbi. 2. Iuve- ad 15.
venieti infantem & c. Chriſtus Infans Turcam mirè è Præſepi vo- V. 12.
cat: Conc. 79. n. y. V. C. 6. n. 3. de B. Tereſ. de la Cerda. Vocamur
& nos ad SS. Communionem: de quà Conc. vo. cit. 3. Verbum Caro

factum eſt“ Zoann. I. I4. Idemmet Deus homo in SS. Euchariſtia, de

quà V. Euchariſtia: & à C. v9.

F.S. Stephani. es Decemb. Aalacdn.
1. Ecce ego mitto ad Prophetas: & e illis occidetie Dei Miniſtris v. 34.
ſacris debitus honor, & amor Sacerdotum, Sacrorumque contem
ptus. V. Sacerdos: Parochus: Concionator. 2. Vt veniat ſuper vos V. 3 5.
omnis ſanguts jieſtus“ Conc. 24. 3. Quoties volui congregare filios v. 37.

tuos ſub alas, & noluiſti? Quàm incurii ſalutis, vocanti Deo non ob-

ſequamur! Conc. a46. n. 6. & totâ. V. Vocatio. Obſtinati. Salus. 4. Ex v. 34.
ilus occidetis Præmittit V. 32. Chriſtus: Et vos implete menſuram
patrum veſtrorum. Menſura peccatorum. Conc. 49. n. 3. & tota.
5§. Poſiti genibus clamavit voce magnaâ dicense Domine, ne ſtatuas

illa hoc peccatum. Ahtor. . yg. Illuſtriſſimum hoc exemplum docet,

inimicis ignoſcere. V. Inimicus. 6. Ecce relinquetur vobi domus V. 38.
veſtra deſerta. Graviſſimæ hæ Chriſti minæ, ſeriæ, & juſtiſſimæ: C. 24.
uti ſuprà n. 2. Neque tamen deſperandum: Conc. 22. & V. Deſpera-
tio. 7. Thema idem. Excidium totius mundi. Conc. y. 8. Vid. Do-
min. 9. poſt Pentec. T. S. jo-

4 .

1592 INDEX IV. Concionum & Materiarum:
Joann. 21. Aannis Anpsſff „„
y ada. F. S. Joannis Apoſt. zz. Decemb. li

V. 20. 1. Mllum diſcipulum, quem diligebat Jeſus. Hujus dilectionis cau- ger. ra
ſam aſſignant paſſim SS. PP. quia S. Joannes Virgo fuit. Caſtitatis o Mi.
pretium: V. Caſtitas. Virgo. Verecundia. 2. V. S. Joann. Apoſt. Oorichin

H DW F. SS. Innocentium. z. Decemb. mumd
V. 16. 1. V. Ind. Rerum. V. Innocens. Vita. 2. Heroder occidit omnkdes WhEet

pueros: &c. V. Herodes. Innocentes occiſi: ne nos nocentes immu- Cc Hpipk
nes ſimus. Agamus fructus dignos Pœnit. C. 6. Patiamur quid. ſeingtie
vis: C. 43. 3. Nemo veſtrüm patiatur, ut homicida &c. 1. Petr. 4. emcb,

15. V. Reus. Peccator. Sz autem ut Chriſtianus & innocens, non eru- llhnte:

hbeſcat. v. 16. V. Chriſtianus. Tribulatio. lae
Lucæ ꝛ2. — „— . k—... . . (mohl
Vetii z. Feſto Circumciſionis Domini. . januar. mwhag
v. 21. 1. Wt circumcideretur Puer, vocatum eſt nomen ejus Jeſus: Cir. Mi
cumciſio, hominis innovationem deſignat: Conc. 71. in f. & totia. (llliper
v. 21. 2. Poſtquam conſummati ſant die octo. uomodo combinandum kenperg

Tempus, Præteritum, Præſens, & Futurum? C. z. 3. Hominis les bugl⸗
innovatio, & anni clauſula optima, Pœnitentia, & Confeſſio, pra- ethde
v. 21. ſertim generalis. Conc. 73. 4. Vocatum eſt Nomen ejus Jeſis: Jeſus ugt
Salvator: Conc. yS. n. y. & totâ. qua agitur de SS. Trinitate Creatà: hujunmn
v. 21. Item Conc. vz. n.I. §. Vocatum eſt Nomen ejus Zeſise In XNenium amiln
offertur S. Roſarium. Conc. 7. 6. Vocatum eſt Nomen ejusz Jeſus: (ilnga
Turpe eſt, dici & non eſſe Chriſtianum. V. Chriſtianus. Catholicus. Eendon
v. 21. Bened. Fidelis ſerm. 2. hic. 7. UVt circumcideretur Puer. Mittitur Vir-

ginis Filius, Filius Dei Altiffimi, & jubetur occidi, ut vulner ibus 10
meis pretioſoSanguinis ſui balſamo medeatur: Agnoſce homo, quim iah
gravia ſint vulnera, pro quibus neceſſe eſt Dominum Chriſtum vul- kuml⸗
nerari: Verba ſunt S8. Bernardi S. 3. de Nat. Et tamen abutimur adeo ge
pretioſo Sanguine (hac die primum effuſo.) Filii Dei, quàm graviter rinnd
hinc puniendi. Conc. 2u. V. Sanguis Hiſt. congrua. C. 2ov. n. 5. 4 f. 275.

e per Aumum. 103
. 1. Procidenter dre, eum. 0 51. . .. k. x Triden. de 88. Ve- v. 1 a
ner. Sacram. de qu Conciones 4 4 Conc. zg. V. Euchariſtia. Comma- ðòð
nio. Philothea. 2. Et apertis theſauris ſun obtulerunt ei munera- v. II.
n N Sordida in Divinis avaritia. Conc. 61. n. 6̊.7. 5. ubi frivolæ excuſatio-
nes. 3. Per aliam viam reverſi ſant in regionem ſuam. Poœnitens in vV. 12.
N. gratiam Dei receptus, ne revertatur ad priſtinos ſuos vitioſos habi-
Nm tus, & veterem hominem: Conc. 7l. 72. 73. V. Breviar. 4tà Die infra

enem. Oct. Epiph. Lect. 7. fine. V. Confeſſio. Pœnit. 4. Vidimus ſtellam V. 2.
tuml ejus in oréente. Conc. ya. n. 3. & tota. V. Turca. s. Heroder Kex tur- vV. 3.
erM batus eſßz, & vmni geroſolyma cum ilos Terror ex Chriſto Salvatore
. Infante: Quantus ex eodem udice? Conc. 19. n. 3. & tota. Item C. 21.
6. Ecce Magi- Putant aliqui, hos SS. tres Reges verè fuiſſe magos,
. doœmoni addictos: Magiæ deteſtatio: V. Magia. 7. Heroder Kex
iiid/ turbatus e.. ſibi malè conſcius: Conc. à7. Faber Conc. 7. 8. Ecce
Piu⸗t Magi 4 uos Chriſtus ad ſe attraxit, intus per gratias llaſtr antes,
eenxtrà per ſtellam. Ad ſe Chriſtus trahit ſignis, verbo & exemplo,
uu item per gratias actuales: Conc. 6†. V. Miracula. Oculi. Gratiæ actu-
* Ales. Engler. Cœl. Emp. S. 3. 9. Ecce Magi ab Oriente venerunt: V. I.
uik TIIes tantùm ex tot millibus. C. 10. Salvand rum numerus. 10. Ec-
ce Magi- Reges, vel Reguli. Conſiderari poteſt Regnorum qualitas:
, gri hujus mundi, & cœli: V. Regnum. I11I. Vt & ego veniens, adorem v. S.
* eum. Conc. 29. n. 3. & totân: ubi: Juſtitias dijudicabit Deus. 12. Pro-. V. I1I.
1 tan cidentes adoraverunt eum. Credunt Deum, adorant, quem non vi-
Gie dent Donumfi idei. V. Fides. Atheus. Chriſtianus. increquli. Apoſtatæ.

umf. F. S. Sebaſtiani M. zo. januarii.

MI

nlen 1. Gaudero in die, & ewultate; ecce enim merces veſtra multa Lucæ 6. à
ciun eſt in cæalo. Conc. 33. Conc. ql. Conc. 23. De cœlo, Beatitudine. S. Seba-v. 17. ad 23.
n ſtianus Laureolà Virginum, Doctorum, & Martyrum condecoratus: v. 23
rn ex vita: ejus Caſtitas, Doctrina & Martyrium. V. Taurcolx. 2. Ma-
nuer ximus & iraculoſus Patronus. V. PatrociniumSS. v. 18. & 19.
r F. Purificat. Bmæ. V. 2. Pebr. Wee “
1. Niſi prius videret Chriſtum Domini. Eundem nos Catholici v. 26.

e echil de fud. extr. Qq per

594 INDEXIV. Canciomum &. Materiarum:

per F idem in Euchariſtiâ agnoſcimus, adoramus, ſumimus: 4 4 Conc.
v. 29. F9. n. 1. V. Euchar. 2. Nunc dimittü ſervum tuum Domine- Beata
vita, & mors eorum, qui ſibi devinciunt jeſum, Mariam, & Jo-

v. 26. ſeph: Conc. y5. n. §. & totâ. 3. Non viſurum ſe mortem, niſi prins vi-

Qeret Chriſtum Dominie Diſpoſitiones ad mortem, prælſertim per
v. 2 5⁵. Sacramenta. Conc. 6. 6S. & 7o. V. Mors. 4. Et ecce homo quidam

29. exrat in Jeruſalem, cui nomen Smeon. V. Simeon. Senex. S. Nunc

AJaimittis: &c. Piorum in morte lætitia & ſolatia: Oac⸗ 45. n. 6. & to-
234. Et contrario.
Matth. 1 1. = ⸗
Aav,aadin. F. S. Matthiæ Apoſtoli. 24. Felr.

v. 28. k. Venite ad me omnes, quilaboratis &. onerati eſtis Conc. yvg. n. .

&tota, de SS. Communione: Item quàm ampla ex SS. Euchariſti4
29. . & 30. merces: Conce. 62. 2. Tollite jugum meum ſuper vos. gum enim
meum ſuave eſt, & onus meum leve. Conc. 67.. n. 4. & totaä. Virtus &
v. 29. Pœnit. facilis, ſuavis. Inf. n. 6. 3. Et invenietis requiem animabus
veſtri. Extra Legem Dei, & impiis nulla requies. Conc. 4,. de con-
ſcientia malà. 4. De. qusprævaricatuszeſt Judlas &c. & cecidit ſo rsſu.-
per Matthiam. Actor. I. 25. & 26. Electio S. Matthiæ: & Reprobatio
Judæ, docet, equidem non eſſe deſperandum: Conc. 42. V. Deſpera-
tio. Judas. Timoratè tamen vivendum. Conc. 10. n. II. V. Timor.
§. Thema idem. V. Apoſtata. item Conc. g9. ubi n. 9. turpis lapſus

Occhini, quò peccatorum Apoſtatæ deveniant in damnationem. Ut

nos (ſicut S. Matthias ex caſu Anteceſſoris ſui) nobis metuamus, in
29. & 30. Fide & bono fortiores ſimus, talium exemplis territi. 6. Zaugam
ecenim menm ſuave eſt- Suavitas Poœnitentiæ & S. Confeſſionis. Coose.
n. I. Conc. 71. n. . Confeſſionis abrogatæ, vel non factæ damna. Con-
feſſio. Pœnitentia. ſup. n. 2. 7. Thema idem. A contrario jugum

doœmonis & peccati duriſſimum. V. Doemon. Magia. Periculum. Pec-

v. 29. catum. Luxuria. Conſcientia mala. Apoſtata. 8. Tollite jugum meum
ſuper vor. Et invenieti requiem animabus veſtru. Pro coelo nihil
non laboris & oneris ſubeundum. Conc. 43.
Matth. I. à

v. 18. ad 22 F.mS. Joſephi Nutritii Chriſti. 1o. Mart.
V. 18. r. Cumn TWer de Paftsleng, K cende phe S. JLoſepi digni⸗

—
latelc/

r:

1. 4
1ni
Gemn Mar
gelcha

lcrnat

1.
firitulen

1 e⸗

una torn
Indi. F.

ticos, M.

Vid mes

1Gs.

Eerhita
UIndtl M

gira

KLeienltig:

Mu ſan

„6Pt. Here

h!
lun

mhllde

Manhon
urhett,

ine

ie n
, l.

rrr Brrerer

GinO

AtANe

14,H

u ,t,
Luchniti
eneri

Trns &

Kinchiu
4. Eec
milt4
KNenun
Mr
. Ll
Müͤh
forem. 0
tuam, 1
n
Cnh,
Gmmd.
10 n
Gun ⸗
en
⸗

ſeſh⸗

— In Feſtu ptr Annum m. —–
tas ex eo, quòd ſit Pater Legalis, & Nutritius Chriſti, ac Sponſus Dei-

F.Annunt. Bmæ V. 25. Mart.
1. Ave, gratia plena: Conc. yz. n. I. & 2. ac tota de S. Roſario.
2. Regni ejus non erit fins. V. Regnum Chriſti. Quanta hinc ejus-
dem Mater? V. Chriſtus. 3. Ave gratia plena. De Salutatione An-
gelicâ, & per eam, ac per Deiparam, gratiis, V. Maria V. ubi & alia:
Incarnatio.

ſima tormenta, Martyr. Palmites Chriſti, omnes Beati, cœlo infe-

rendi. Faber Conc. 6. Martyres diaboli adducit: Infideles, Hære-

ticos, Magos, Hypocritas, Mundanos, Conſcios malè, Homicidas.
Vid. meo KRer. Iudice, hiſce verbie Th. Sine me nibhil poteſti facere.
3. Js quis in me non manſerit, mittetur foras“ Poena Damni: Conc. 34.

35. 36. & in ignem mittent- Pœna Sensũs: Conc. 37. & ardet“ Eter-
ternitas, ſemper præſens: Conc. 38. & k /I. Vana non ſunt, quæ paſſi

8

Lucæ I. A
v. 26. ad 39.
Vv. 28.
V. 28.

Joann. 1

F. S. Georgii M. 2 4. April. à 1. ad 12.
1. Ego ſum vitis vera. S. Georgius, ex nomine, Agricola, docet
ſpiritualem Vineæ Culturam. Ex Vitâ. Item de Vineàâ, Conc. 60. n. 5.
2. Ego ſum vitis, vos palmites. S. Georgius nobiliſſimus, per atrocis-

V. I.

V. 5F.

ſancti Martyres: Conc. 32. . 2. V. Martyr: Ignis: Riſus. 4. 8. Geor-

gius Draconis victor, docet Vermem Conſcientiæ vincere. V. Con-

ſcientia: Vermis: Serpens. Vita S. Georgii M. §5. Sine me nihil po-
teſti facere. V. Gratia. Tales omnes operarii iniquitatis: V. Pecca-

tor. Hæret. Apoſtata. Magus. Atheus. Mundanus. &c.

88. Philippi & Jacobi. r. Maji.

1. ILi Domo Patris mei manſiones multæ ſunt. Sententia Electo-

Joann. 14. à
V. I. ad 15.
V. 2.

rum: Conc. 33. Beatorum in Cœlum ingreſſus: Conc. z1. Pro colo,

nihil non agendum. Conc. 43. V. Beatitudo: Cœlum. C. 73. n. 6. Tres

Manſiones. 2. Propter opera ipſa credite. V. Chriſti miracula. 3. Non
turhetur cor veſtrum. Quis timor bonus, utilis, ſanctus: quis malus?

V. Timor.

v. 12.
V. I.

Qaq qqq de⸗ F.s Jo-

M
1596 INDEX IV. Concionum & Materiarum:
x. S. F. S. Joannis Baptiſtz. 24. Junit.
v. 63. 1. Noannes eſt Nomen ejus. V. S. Joannes Bapt. 2. S. Joannes, ejren
v. 66. ſicut ſanctiſſimæ vitæ, ita & mortis. Conc. 45. V. Vita: Mors. 3. Qun nlo
Putas, Puer iſte erit? Bonum eſt viro, cum portaverit jugum ab adoleſcen. (CMul
tid ſud. Thren. 3. 27. Sic plana & facilis erit in virtute ad cœlum
via. Conc. 6;5. V. Virtus. 4. In negotio ſalutis ne pueri ſimus. C. 74.
Matth. 16 V. Puer. Senex. Sapiens. S. Joannes in utero materno jam maturus. „

Av. 13. adꝛso. F. SS. Petri & Pauli. 29. Junii. mu l.
v. 19. 1. Tebi dabo Claver Regni cælorum. De Poteſtate Clavium: Conc. nini,
V. 16. 6.. 2,.6. & totd. 2. Ta er Chriſtus, Filius Dei vivi. Hoc verè Ca- nulh
tholicus credit & aſſerit de SS. Euchariſtiâ: de qua Conc. 9. & tri. esde
bus ſequ. ac V. Euchar. 3. Tu er Chriſtus: De Fide: Et ne ſimus Mdken
Athei, Increduli. V. Fides. Eccleſia. Atheus. Increduli. Chriſtianus. nmnſet
v. 13. Martyr. Apoſtata. Magus. 4. OQuem dicunt hominer eſſe ſilium ho- übte
vini,! Conſcientia ſua, cuique Petrus eſt, & mille teſtes. Conc. 27. Aunkie
v. 18. & V. Conſcientia. §5. Saper hanc Petram adificabo Eccleſiam meam- Aa gie
V. Eccleſia Dei. Fides. 6. Vid. Ind. Rer. V. S. Petrus Apoſtolus. Mli d
7. De S. Paulo Apoſt. Idem, V. S. Paulus. M ann
v. 9, ad 18.. F. Viſitationis Bmæ. VYD. Zalti. inni
„ 39. 1 Cuamfeſtinatione: Docemur Curam ſilutis noſ,ræ ftudioseé-hl. dſan
v. 41. 42. bere: contra in eâà deſidiam. Vid. Salus. Acedia. Pigritia. 2. Bene- Pnnl

dicta tu inter mulierer- De Salurat. Angel. V. Maria V. H 1 9,
Ad ad F. 8. Vdalrici Epiſcopi. . Julti. nn
v. 21. I. Euge ſerve bone & fidelts, intra in gaudium Domini tui. Pre- nlhrk
dtioſa Mors Sanctorum. Conc. 75. n.6. & totâ. Adde congrua ex Vitãà. Ale
v. 19. 2. Foſuit rationem cum eis: S. Vdalricus Purgatorio adjudicatus, ſuo Clir⸗
