milià Epiſcopi, quem, cum cuidam Indianæ famulæ multo

tempore turpiter conviveret, & à ſcelere neque ſalutaribus
monitis neque minis abſterreri poſſet, vindictâà Dei, in ffa-
granti & ipſo actu ſcelerato, cùm omnes cæteri domeſtici fu-

gâ ſibi conſulentes evaſiſſent, ruina domus oppreſſerat &
Alius Dei-ſuffocärat. Miſericordiam verò Dei eo ipſo tempore
paræ opem expertus fuerat Pictor Leonardus Xamarilius, tum arti

nclamin⸗, ſuæ vacans, cùm terræ motu domus concuſſa concideret,
mirabilite

ſervatus.
precésque exaudiiſſe: etenim rudera, lapides, trabesque ca-
dentes, ſic ordine circa ipſum ſeſe compoſuére, ut potius in

munimen defenſionémque illi eſſent, quàm in læſionem ac

oppreſſionem, dum, integrum diem ita conſiſtens, à præter-

eunte populo clamores & lamenta obrutorum audiente,
S= falvus

altà voce inclamans: Maria Regina Angelorum adeſto mihi.
Credibile omnino eſt, Matrem Gratiæ hanc vocem audiiſſe,

Unbin

—,

g igle

atus, U
. Negint⸗

Uetat, en
dicanh
i. Qun⸗

getatine N
ci. Nin

Adrnll

Mgt.

(. Mctint

Mer Cde

te Men
n he

lcke, A

mmdhyin
Plend.
cgEn
ſun e

y muie

MG

seeer

liere

Uibeme
knn e

RRZ

NNaNlie

Horien

Mimn.
ANme

. e ”M
IsCaNe
* AA

npaten
eletunli

bus nh

peit inn

eKriptu.
eudt
eknue

4

M Ergo cum ſpe amandus; eum timore metuendus. 97v
ſalvus ipſe & illæſus erutus eſſet, qui ſoſpitatrici ſuæ nom
ingratus, illicò properabat ad ejusdem ſacram ædem ſub ti-
tulo Reginæ Angelorum, Patrum Ordinis S. Auguſtini, eâ, quâ
poterat, devotione agendo grates debitas, & palam eam de-
prædicando de gratiãâ tanto miraculo ipſi per eandem præ-
ſtitäũ. Quanti motus animi, ſpei, metũs, in Davide ex con- Notab. locus
ſideratione Divinæ Juſtitiæ & Miſericordiæ! Fruétus: Dixi, HWalmi z6.
nunc cæpi. Pſalmo 6. à . 4. ad I2. Dð

Vid. Cornel. à Lap. in Eccli. f. à v. 4. As ; 9. & ad Rom. 2. V. y. & iν Authores in
Erech. 33.12. aliug ſaprà citt. LL. Bened. Fidelis Domin. I. infya Materiam
Oær. Nativit. D. ſerm. 1I. ubi plures alii in hanc materiam ducurſiu. ſtam.
Arlex. Calamat. Glv. Diſe. 4a6. de Miſericordiäâ Des-⸗ & in den-
tent. Verbo eod. Euſtach. à Roſar. Arte bene mor. Exhort. S. & 9.
Joſeph. Speranza Congreg. Orat. Fanenſis. &criptur. ſelelt.
Punbt, 25. 26. & 27. iihi à fol. 6. De Lamerlane, obſeſſis tri·
duo tres colores exhibente, Vid. ſaprà Conc. 21. n. v. Leop.
Mancin. de Paſj. D. Lib. g. Diſſert. 3. Puntto z. Mor. Doctr. I.
fF. zzs. Paul. Segneri S. J. Homo Chriſt. P. I. Diſe. a. Pers Zuſto-
rum & Impiorum & Farte 2. Diſé. 7. Ludov. Granat. Dom. 6.

gun voſt Pent. Conc. 2. Joann. Weyer. S. J. in Filio Dei adapt. tom. 2.
Nlri cap. 9. & Io. à f. 27. Franc. Vbelacker, Parochus. Opaſc. T/ e-
tl Nauro Ixræ & miſeric. Dei. Guil. Stanihurſt. de Chr. Pat. C. 4.
– JYJ. . mihi à f.- 179. De Dei Miſeric. in Petrum; uſtitià in
ei Judam. Alph. Roderic. Exercit. Perfelt. P. 2. Tr. 3. C. 5§. à f. 141.
o on liem Cap. 9. & Io. ibid. Vid. ſup. Conc. 42. & g. item Indic. Ker.

CNH

V. Spes. Timor- Præſumptior Deſperatio.

22 8 E Ge E B S0 E E E E E S

ugt In is, quæ animam & ſalutem æternam tangunt, ne
ua ſimus imprudentes & pueri: Horum quampluri-

=
=

9
,

Hh hh hh z mi,

280 Concio LIV. In negotio alutis eterne ne pueri ſnut,

pendentis Judicis Divini.
Domin. poſt Pier autem creſcebat

pientia; & Cratia Dei erat in illo. Luc. 2. 40.

2

Ver autem creſcelbat: de cujus explanatione, infrà num. 7.
cemur planè, & nobis creſcendum eſſe, non realiter

Jam verèo, cum: Omnis Chriſti altio noſtra eſt inſtitutio, do-

ſeu materialiter, & quoad corpus, ejusque membra
& an

nos ætatis, ſed in genere moris, ſeu ſenſu morali & ſpi-
Deus nec rituali, in bono, virtute ac pietate morum: etenim Deus

„

elui⸗ ⸗ .
Gpegetm,
euindiutn
i i, viumn
Wonnutttin

iibreritem

5 7

s Elcopu.
Udtol /m,

molem cor- nullam rationem habet, ac conſiderationem molis corpo. znn6

poris, nec ſe- reæ, etiam giganteæ (quin potius Gigantum, quos libido

rinti *t is peperit, prælertim peccati
eipc. Diluvium orbi immiſit: Geneſs.à v. a.) Plerumque ubi plus
eſt corporis, ibi minus eſt mentis. Pexenfeld. Ethico mub. g. n. 4.
Quæ vera ſe-f. 42. neque ætatis magnæ cujuscunque; cùm Divinus Sapi-
nectus ens dicat: Senettus venerabili, pretioſa, digna, honorata, reve-
renda eſt, non diuturna longæva, & multi temporis, neq; anno-
rum numero computata“ cani autem ſunt ſenſus hominis. q. 1. Cani
capilli, & canities hominis æſtimatur & cenſetur eſſe non
coma cana, ſed ipſe ſenſus & vera prudentia; ſeu ſenſata
mens, ut alii legunt, hominibus eſt canities, eôsq; facit ve-

Kraritlinn exacerbatus Deus,

olamn coOe⸗
s, Mi cen

We. N

sS 4t,
AMis Muoo ten

d olzaluzi
Aecn.l.:
inmt piens
Elrmm, vir

(eanas enim
UINSRt. Ml

N

nerabiles: Et atas ſenebtuti vita immaculata. Sap. g. S§. & 9g. Ne-

que enim, ait Franc. Vatablus Profeſſor Regius Pariſ. hono-
rifica ſenectus eſt ea, quæ longo tempore conſtat, aut quam
annorum numero metiaris; ſed canos hominibus ſapientia
conciliat, & ætas ſenectutis ſine labe vita eſt. Et S. Ambroſ-
Lib. 3. Epiſt. 21. ad Anpfium. Verè, ait, ſenebtus iſta venerabili, quaæ
non cann, ſed meritis albeſcite ea enim eſt reverenda canitie animaæ, in
dans cogitationibus & operationibus ejulgens: quæ eſt enim vera vita

ſene-

4

X*

ebckl Ne
(iummin
Eitrann
EnNaNd.
An

autek

rui tereen
ogi
Mrtet ſem
Uften. ſa⸗
checi⸗ non
11 l. .

tione, mn

eſſe, M

*

n morat
mi etenin!
emn Mols

celdemode

honec,
pols,
enſetn e
tia; ſn⸗

virtutem:“ Pſalmo S3. §. In via enim virtutis non progredi, eſt

SSz imprudenter, quorum in Vitd innumeri. 981
ſenettuti, niſi vita immacizlata, quæ non diebus aut menlebiny, ſed ſaca-
lis propagatur; cujus ſine ſine eſt diuturnitas, ſine debilitate longæ vVitas?

quò enim diuturnior, eò fortior: & qud Aiutins eam vitam vixerit, eò

Portins in virum perfectam creſcit. Unde de Juſto pergit Sapiens:

Conſammatus in brevi, eple Vit tempora mialta. V. I 3. ICil. Ju ſtus,

qui brevi tempore per gratiam Dei, ſuamque cum illa ſtu-

dioſam cooperationem, evaſit in prudentiâ & virtute perfe-

Qus, hic cenſendus eſt diu & per multa ac longa tempora

vixiſſe. Nam quæ alii per multos annos egiſſent, hic pau-
cis abſolvit, eämque ſanctitatem brevi adeptus eſt, quam

alius longo tempore ſibi non comparaſſet, ait Iſidorus Cla-
rius Epiſcopus Fulginas. tates quædam meritorum ſunt, ait S.
Ambroſ. ſerm. y. in Dom. Keſurrect. nam & ſenectus morum inveni-
tur in puers, & innocentia infantium reperitur in ſenibus. Plura

imè multa alia in hanc rem ex PP. Cornel. in cit. Sap. a. g. & ſeqgg.

V. S. Hieron. .. 2. Ep'ſt. 16. ad Paulin, mihi à f. 2o6. Ita eſt: Deus

infinitè ſapiens nec reſpicit, in quam quis corporis molem

& ſtaturam, virésque excreſcat, & quos ætatis annos attin-

gat, omnis enim ætas matura cœlo eſt, modò à pecaato im-

munis ſit: Nulla Dei regno infirma ætas; nec fider gravatur annn,

ait S. Ambr. L. 1. in c. 11. Luc. quanti Sancti S. Franciſcus Ser.
Eæetat. 4. S. Antonius Patav. æt. 37. S. Catharina Sen. æt. 33.

defuncti! Neque, juſto ſenſu Thomæ de Kempis, numeran-
di ſunt anni Profeſſionis, ſed Converſionis, non anni vitæ,

ſed vitæ cum probitate morum. Vuſt tamen Deus, nos e-
xemplo ſuo: Puer autem creſcebat, &c. creſcere identidem in

virtute, ad maturitatem majorem ac majorem vitæ imma-

culatæ pertingere: eo ſenſu, quô S. Paulus vult, Expoliar? &

exui veterem hominem cum abtibus ſuis, & indui novum, ad Co-

loſſ. 3. 9. de quô tota Concio z1. jam ergo novum hunc hominem

oportet ſemper creſcere, progredi, proficere, de virtute in

regredi; non pr oficere, eſt deficere. Kodrig. Exercit. Verf. P. 1.

Jjy. 1. C. 6. à f. 20,. In negotio ſalutis nemo ſit puer imprudens,

Hh hh hh 3 &

In negotio

ſalutis neg o
puer ſit, &
mprudens,

—

982 CoxNcio LIV. In negotio ſalutis æternæ ne pueri ſimus, s,
& qui parvus ſemper maneat: Deponenda omnis talis pue-

ritia imprudens: imòô & in vitã animæ ſpirituali neque ad.
mittit Deus ullos Conſiſtentiæ annos, uti habet vita Corpo-

ris, ſeu ipſum corpus, quod nonniſi ad 24. ætatis annum, vel
non ita multò amplius, in altitudinem excreſcit: Animam

gat, futura alias æviternùm miſerrima, ſeu dum vivit, æ-

ternùm ſcilicet. Et verò ſunt, qui ita creſcant, etſi rari, in
bono, virtute, probitate, ad ipſam usque ſanétitatem, cœlo
maturam & dignam. Innumeri verèò, qui nonniſi in malo,

vitiisque creſcant, ad inferos deprimendi, ii ſanè præſertim,
quibus nulla tremendi Judicii Divini æternorumque cura

eſt: Conc. æa. I. De utili hac, ad mores & vitam, Chriſtiano
homine, à puero, dignam, dum pluribus diſſero, utinam &
ſuccreſcat in me dicendi, in vobisaudiendi ardor, favente
Spiritu ſandooo. S

II. In parvulis equidem minus, & nihil ægre ferendum,
& facilè condonandum, eos pro ſuâ ætate nihil agere, ut
plurimùm, ſerii & utilis negotii, futurorum, imò & præſen-
tium velut inſcii. Sant puerie pueri puerilia trabkant, &, ut Ho-
Deus & ne- ratius ait: Ludere par impar, equitare in arundine long˖. At in

gotium falu- maturiore ætate, in ipſo denique ſenio, judice ſupremo jam
tis pueriles ad fores ſtante, puerum agere, jocari, nugari, idque in Li-

non admittit, vinis, in graviſſimo animæ & ſalutis æternæ negotio, & in-
& malevolos.

id. Cone. 6a. ſipientifſimè; hoc graviori cenſurâ dignum eſt, caſtigaturd;
num. 2. quis Apud inferos virgâ ferreâ, imò igneâ. In mundo autem ta-
ſapiens ſit? lis, vel ſenex etiam, Epitaphio alio dignus non eſt, quam iIl o
eey Martiale: Hoc jacet in tumvlo raptus puerilibus annn. Puer im-

prudentiſſimè vixit: talis obiit, miſer. Facilè frequentérq;
Parentes ſuorum minus bene facta excuſant per infantiam
minorémque ætatem, in quâ ignoranter errent: etſi & in hoc
Parentes, ſiæpè nimium lenes, meritò culpandi veniant. In
donsno Dei nulla per talem pueritiam malevolam, craſſam
ighorantiam, & inſcitiam excuſatio in adultis admittitur .

Utlanthet
(nehb its

ſenin ſunit

ſeobligan

fum, ho
Fationen
(h ſunt:
mncionibu
lit aliis

tpeent, en

Ujus inpri,
Ums, .
yi,itin
CSi hiN

Küle ünlz⸗

ypett kten
enan

1

. 1

W
Hionirei
Pr. Narde
ANed

Henlm gedi

ſhundene
(Inie

enlleta,

Pt,

in totum

küiſet

ſin fui⸗
ink ie⸗

—

Wötan

iudl S
Wen.
marhngen

dingt

* „ 1, d

nckitrer e

10

iſmeſettn

ero, Ain
ArCor,

3

1

imde:

=

1 5
raduhl.

)

=
=

SS

„7

Ti idgee⸗

7

e Nl get

GSyimprudenter, quorum in vita innumeri. 983

hi enim ſani maturique intellects, ſub gravi etiam peccato,

ſcire obligantur, addiſcere, & reipsâà perficere, quæ ad Dei
cultum, honorem, amorem, ſervitium, Mandatorum ob-

ſervationem, & ſalutem obtinendam ſcitu, factque neces-

ſaria ſunt: quæ quidem ut plurimum rudes docentur in
Concionibus, & à pueritiâ in ſacrã Catecheſeos doctrind.

Erit aliàs, & audiet coram Deo, in ſenio etiam, cum probro
& pœna, Jenex puer, improbus. Ita dicimus, cùm faéëti ali-

cujus imprudentiam & ignaviam, etiam à ſene admiſſam,
taxamus, quaſi illo indignam. Quid ni hæc omnia magis
8 . „ . 1 S
longè in ſpiritualibus, quàm in temporahbus ſolum, & in

caducis? jam olim publico Epitaphio ſeſe ſeptennem faſſus
eſt ille Similis, aut Similius nomine, qui floruit ſub Adriano Similius ſe-

Imperat. cœteros hujus Præfectos ætate, & honore antece- nex, ſeptem
dens, qui, cùm obtentâ facultate, Præfecturam, quam aliàs as ſolum
invitus acceperat, poſuiſſet, & ruri ſeptem annis, quod reli- Epitaphim,
quum ejus vitæ fuit, in otio & quiete exegiſſet, ſepulchro che. /. „. 2.
ſuo hæc moriens inſcribi juſſit: &milis hic jacet; cujus ætas gui- Ind. Rer. V.
dem muitorum annorum fuit, ſeptem tamen duntaxat annis vixit. Sapiens. Se-

Hæc Dion. in vita Adriani Cæſaru, Jahoda hac Dom. Car. eph. Diék. 1.x.

biſtor. Hæc Gentilis, uti crédere fas eſt: qui vitam Cæſari lo- Tales Simili
catam perditam, ſibi & ſuæ quieti datam, ſuam & bene im- plurimi.

penſam credidit: quid Chriſtianus dicat de ſuâ vitâ, ſæpe in enrien III
ſenium usque totâ impensà mundo, temporalibus, divitiis, „unS n
ſed & carni & voluptatibus, imèò ſæpè ipſimet demoni pa

*extremis di
8 „ „₰ „ ⸗ . HS — cens . COcnid
cto explicito, ſanguine firmato: cum Deo parum aut nihil gerzigimat,
tribueretur. O quot, ſi omnia ſcripta forent, talia videre amici. Riori.-

legere eſſet Epitaphia: Hic jacet MN. N.-. vix unius anni: Per mund. LE. 6.
pende, quodnam tale tuum tibi eſſe in præſens Epitaphium . J. toto, &

poſſit. Quidquid enim vitæ, & temporis Deo datum non“ 3.

fuit, totum periit, & millum fuit, imò nullo pejus, cum me-

lius fuiſſet, eo tempore non vixiſſe taliter, aut ne natum
quidem fuiſſe, quod Chriſtus de Judâ aſſeveranter teſtatus

fuerat: Matth. z6. 24. Conc. 12. u. v. Sed res tam ſeria gravisque

mo-

annorum mo-

984 Coxcic . LIV. In negotio ſaluti eterne ne pueri ſimus,

momenti melius e fonte S. Scripturæ haurienda & expen- (ccimn tatu

denda eſt: ſicut & illud écontra, ex aureâ Dive Scholaſticæ

Sententiâ, omnium Scholaſticorum calculo comprobata:
Dies unus Die unus bene mpenſus obſequio Des pläas Valet ann
melior mille pum ad obtinendum uni verſim mundum. Engelgr. Cæl. 1. Nan. H. I.
annis. Mſal. F. 24. 1. lne. O miſeram hominis talis vit am, tri ſte ſenium,
=ð bis fatalem mortem, dum inter eum, qui decem vixit annos, &
eum, qui milie, poſtquam idem vitæ finir advenerit, trusaltum eſt tan-

guam milliones anno-

tundem, niſt qubd ſenex magis onuſtus peccatorum faſce proficiſcitur r—

ex ſententiâS. Hierony mi, Epiſt. 3. ad Heliodorum, de Epitaph. Ne-
botiani. Quid ni ergo omnibus pueris imprudentiores ſint,
qui ita quisquilias, vitra, teſtulas terrenorum ament & tra-
ctent, æterna negligant, contemnant, & quidem
III. Peregrinus nonnemini videatur ille S. Scripturæ

Puer centum &.. z2z0. Puer centum annorum morietur, ſocius domonum & dam-
o natorum; Et peccator centum annorum maleaslus erit. Qu
. atanr. expli- do puer, ſi centum annorum: Pueritiam Jus Civile ad an-
Pueti in Jure, 108 tantùm quatuordecim extendit: nam Lib. 1. Iuſtit. ait Im-
qui? perator: Pubertatem in maſeuli poſt decimum quartnm annum com-
“ letum ilicò initium accipere ſanbtà conſtitutione Azſpoſaimus. Et Au-
jus Gellius, ætate Adriani Imperat. eruditiflimus Scriptor.
L. 1o. Noct. Atticar. c. 28. ſcribit, Servium Tullium Regem Ro-
man. pueros exiſtimâſſe, qui minores eſſent annis 7, atque
inde milites ſcripſiſſe, eôsque ad annum 46. juniores; ſupra
illum verò ſeniores appellàſſe. Quomodo ergo ſenex cen-

tenarius puer eſt? Omitto hoc loco ſimilem Phraſin in Bel-

gio, de quâà Cornel. (Idem fit in Styria) ubi vocantur Pueri,
vViri proceri & grandævi, etiam ſo. & longè plurium anno-
rum,, ſi nec dum fuerint uxorati. Aliud Dei ejusque Regni
eſt Forum, in quo ii ſunt pueri, ſi fuerint etiam centum an-
norum, ſi peccatores, ſic dicti, ob amores & mores pueriles,
ſie & peccator centum annorume: Sic ex adverſo Juſtu icet aſn

ob iriles:
ILih2 .
Hi ixerin
glue ſecet.

od vivere!

ſenus, ait n

A M

mime, ſcu
llr niitan
Parmtti
uglſen
iii, minin

loquendi modus, quò puerum centum annorum dixit: Iai.

Atin hen,

aumns
iIln, G.

eneeip an,
lun gſere
Cnhurdt
fogemen
Menezete
penih n
an, ha
ofin3
Kuntüme⸗
Guos in

„

Uduorun

=,S

3 0c juc

en, illuch

l, ood

4

*
Ius pe

lbelel ,⸗

eNe

Wconrnn

—

3

C(e.
le

D

,Murn ei

9 P,
—771

ℳ, Eliin

denti

Cicennt

e
ib. Md

Gurten“

ons e

mis
1

2“R=

ci ob viriles mores & facta.
Pinmlan

W

GGSimprudentes: quorum in wita innumeri.

appellare lictt. Aliud quippe eſt vivere corpori & mundo,

aliud vivere Deo: hoc ſolùm computatur; illud negligitur.
Slemus, ait Euſebius Emiſſenus (vel potiùs S. Eucherius) Ho-

— l
decim tantùm annorum ſit aut pauciorum, vir meretur di-
6 Sic Philo judæorum diſertifſi-
mus Lib. 2. Meliſſæ c. 15. qui multum tempori, inquit, in vitâ cor-
poris vixerint ſine ulläà virtate ac probitate, eos longi tempori pueros

mil. 9. ad Monachos! annos noſtros & temporum ſpatia, quibus nunc Perit tempus
vivimus, ſaupputare: non te fallat, quicunq; ille ezg, numerus dierum, omne, quod
quos hic relicto corporaliter ſaculo conſumpſeſti illum tantum diem vi- in Dei obſe-

xiſſe te, cmputa, in qus malis deſiderits reſtitiſti, quem ſine ulla regulæ

quio non im-
penditur: ex

trantgreſſione duxiſti. HMlum diem vixiſſe te, computa, quem non ma- S Eucherio.

litia, non invidia, non ſuperbia commaculavit; qui peccato non ces-

Et; qui diabolo repugnavit. Illum diem viwiſſe te computa, qui pieta-
Ule n
vorumint
ent. (e.
usCiktn

1 & ſandblz meditationis hbabet lucem. Ilum, inquam, diem applica

ad vitam tuam, cujus aſus pervenit ad animam tuam. Ab exem-
plis confirmat S. Baſilius. Nihil, inquiens, intereſt inter æta-

tem puerilem, & mentem pueros imitantem: novi quosdam, qui càùm
in jſuventute in carni vitia prolapſi eſſent, in eis propter conſuetudinem

ad canos usq; perſèverdrunt. Hinc S. Barlaam ſenex annos ſuos

§S. Barlaam

computabat, dum rogatus à Joſaphato, Abenner Regis Ind. ſenex compu-

filio, quot annorum eſſet? reſpondit: quadraginta quinque. ta

t annos ſuæ

Mirante ac reponente illo: atqui facies tua, & rugæ te ſep-t& cantrum

. . 1 . 11 45⸗ quomo⸗-
nke tuagenario majorem indicant. Ita eſt, & major ſum, ait 4den
Barlaam, ſi computem annos vitæ, quibus cum muſcis M

mundo vixi: At ſi computem annos, quibus Deo vixi, ii

ſunt tantùm q5: & hos tantuùm annos vitæ computo; cœte-

ros, quos in vanitate transegi, mortis. Et hic ſanctorum,

imò quorumcunque juſtè ſentientium de vitàâà noſtra ſenſus

eſt, hoc judicium veriſſimum, non numerandum illum
diem, illud tempus, quod malè agitur, quod peccato per-
ditur, quod Deo & ſaluti non impenditur, quod ſi dies in
quô quis peccat, deleri debet de numero dierum, ſi tempus,
quéô in ſtatu gravis peccati vivitur;

9o % „ &%

Mechtl. de Jud. extr. Ii ii i1

quotnam multorum
dies

986 CoxNcio LIV. In nepotio ſalutis æternæ ne pueri ſimius,

dies vitæ erunt, ubi nulli aut pauci ſine ſcelere traduéti:
ubi à primo Rationis humanæ ortu & libertatis uſi peccari
ceœptum, & ſic perrectum; ubi vel ſemel & ſemper gravi
peccato in Confeſſione ſacrilegè præterito vita acta?; quèd
ſi adeo dies vitæ noſtræ, parvi & verè mali, ſeu peccato ma-
culati fuerint, annon infantes, ſed mali, neque innocentes,

pPuer unde annon pueri improbi & imprudentiſſimi erimus? Puer e-

dicatur?

nim à parvâà ætate dicitur, & à puerilibus moribus; quæſo

jjam, rememoremus, quicunque ſumus, dies priſtinos, ſi in

his vitam à nobis luridè, negligenter, & vel ſic etiam perdi-
tam, quia non adhonorem Dei impenſam, ne dicam ſcelera-
tèe actam, computemus, 6 quot pueri erunt vix unius anni,
unius menſis: unius ſpithamæ! annon ingemiſcimus de
tanti temporis jactura? vere impii bap. r. 9. Tranſierunt omnia
illa, omnes illi dies, tanquam umbra; ſed atro poſt ſe relido
calculo. Et quæ ut plurimum eſt vita hominis?! & attendas
ztatsz oceupatione, ait P. Mich. Pexenfelder. Appar. Erudig. c. 20.

Occupatio- f. 99. Infantia ſeipſam ignorat; Pueritia ludicris traniigitur; Adole-

tium Deo conſecret, efficient illæ ſemihoræ non amplius.

„—

9

Unterat an
In eſe cen.
e Aunistan.
Dewetl i
lercr. annil
. 46,
nir lt/
Donit N.

obbaurele

NMe NONX
Uonchiecn
Crhuͤre ete

Camns Ne pe

I. uue
(er, u

Erncmnornun

nes ſingula- ſceentia curioſis aſſcitur; Zuventis vanis delebtatur; VEirilis dAas labo. e
rum tatun. vihus fatigatur, quam frequenter inutilibus, malis vitioſis? Elſnimn,
Senecbtus relabitur ad puerilem infirmitatem, repueraſcit, ſitg bis puer innhete
donec ſénili marcor conſumat & conſummet vitam, nimis quàm fuga- les
*cem. E. Cone. 3 . n. 10. P. 752. e* Senecâ. En quantilla vita noſtra anal
ſeu in naturalibus, ſeu in ethicis & moralibus? & verè homo nentiete
Horarum va- neſciat, ætatis cujus aut quantæ ſit. Non ineptè Comicus (uen
rietas, quam quidam horas in theatrum induxit habitu puellarum ſtatu. x
bene vel male rà inæqualium. Omnium longiſſima eminebat hora ſomni mluin
danturn (Nebil tempori tam perit de vità noſtra, quàm quod ſomno deputatun, ler u
ait S. Bernard. ad Fratres de monte) huic proxima ſtabat ali. eo
quantò minor, hora luss, pone illam hora refectionis; niſt
penulſtimo loco hora ſtudiorum, omnium verò noviſſima yj er
ac minima hora precum. Jam ergo demus, aliquem cen- Eigeet
tum annis ita vivere, ut quotidiè non ultra ſemihoræ ſpaoa- 8 M

ͦ n

— .

ſeg⸗ A crst

*
fa nſtite
Rarleiie,
dld UUVX 6
4
1

a „
via
Smnnoe e
NI
4. 0 4 d
0 VN ee
„ 1
. Ku. WN

Nen a rgece
O”””

.
— noe/ e
Eu, N.
IIIIVV, II
. Aeibren enen
I
14 IWNK.
n
0
les
„

n atued.
otluch.

SS=
ne temne
NE diendh

.
Aeſſee te
EEE
3
4

„ „
mnoomtem
gecuucta.
. G
9 R/ f
ot

4
„ 5
nis, i Ss

8 e
e SAR ,
1Nder. Erdd,,

,Ainifiſ
ilunn

—

ellarum?
hor,

ces, malitiam ignorantes:

tum & malum neſcire, aut ſalt

.

OBOB imprudentes: auorum in vita innumeri. 987
quàm dies ſeptingentos ſexaginta cum dimidio, ſive duos
duntaxat annos, dies 30. & horas 10. Nonne hoc eſt pue-
rum eſſe centum annorum: quid ſi ponamus hominem vi-
vere annis tantùm 30? quid ſi nec ſemihorâ quotidie bene
impensâ:? Vid. CLornel. In Iſat. 66. 20. F. 735. Engelgr. Cæl. Emp. pri-
mi exwor. anni Feſtàä luce, F. I. à f. 27. Jahoda Dom. infr. Olt. Nativit.
Dom. 4à ſ. 29. Ubi fol. zo. de Saul e S. Gregor. Harttung Conc. I. hac
Domin. Conc. a. n. 2. & 4. & (onc. 35. n. I. Capiſtran. p. I. Conc. 7.

Domin. poſt Nat. D. à f. 41. Hic breviter advertendum, quanta

nobis curæ eſſe debeat, conari, ut ſimus in ſtatu gratiæ Dei,
vel huic mox per Contritionem vel ſacram Confeſſionem
reconciliemur, & ut noſtra etiam indifferentia opera, uti
dormire, edere, &c. ad Dei honorem bondâ intentione diri-
gamus, ne perditum eant, & opera ſint mortua.
IV. Itaque ne ſimus taliter, ut dictum, in genere moris, Ne ſimus pu-
& circa ea, quæ ſpiritum, animam, ejusque vitam & ſalu- eri, & invete-
tem concernunt, pueri imprudentes, futurorum improvi- 1 del gierum.
di, improbi, & centum annorum, vel inveterati dierum malo- ill V. Cone
fum. Daniel. 13.5a. pleni dierum malorum, ſeu à pueritiâ us- „„ „um. 3y7.
que ad ſenium, in luxuriâ ac ſceleribus transaétorum: ita Conc. 1o. n. 1.
enim reperire eſt ſenes, ſicut inveteratæ ætatis, ita & mali- Conc. 43. n. .
tiæ, quales illi duo Daniel cit. ſatiùs eſſet, nobis ſenibus
aciem oculorum hebeſcere, quàm quèd liberè acies ſanæ
mentis deficiat, dum nec agi nec ſciri vult, quod oportet ad
ſalutem, præſertim in ſenio, quò jam ad januam æternitatis
apertè pulſatur. Senex fatuus & inſenſatus“ Eccli. 2. 4. Novæ
Legis Eccleſiaſtes, & Orbis Doctor, S. Paulus 1. Cor. 14. 20. effi-
caciter loquitur: Fratres Nolite pueri eſpci ſenſibu, ſeu mente,
judicio, & ratione, ſed malitiâ parvuli eſtote, in malitià ſimpli-
Magdalenâà dePaz-S. Magdal. de

—

ſicut de S. Mariâ

⁶ *

enlia

ꝛis Virgine dicit Breviarium 27. Maje Lect. 4. Adeo caſta Fuit ut Paz. caſtitas.
quidquid puritatem lædere poteſt, penitus ignoraverit. Et hocipſum
in bono, in virtute, quod oportet, creſcere eſt, nempe pecca-
em non agere, & operari bo-
num:

Ii ii ii 2

988 CoNcIOο LIV. In negotio ſalutis æternæ ne pueri ſimnua,
num: Declina à malo, . fac bonum Pſalm. 36. 27. quod omnis Vir-
Chriſtus in tutis compendium eſt. De ipſo Salvatore noſtro admiran-
utero ecre-

randa. Ord. Præd. teſtatur, omnes Theologorum Scholæ ſingulari

da, in ea verba præcit: Thematis: Puer autem creſcebat. Petrus
ſcens. Admi-Lombardus Pariſiorum Epiſcopus (quem, ut Sixtus Senenſis

quadam venerationis excellentià Magiſtrum Sententiarum, & SS8.

Patribus & Theologis collectarum,

appellant, & in quo uni-
co omnium Docdtorum in

genia deſudârunt) docet, primo

inſtanti, quò in Vtero Virginis Verbum caro faltum eſt, eas cor-

poris humani anguſtias ſubiiſſe, ut non modo apiculæ exi.
guitatem, quod de humano fœtu Macrobius, aut etiam for-

micæ, ut Ariſtot. de Auima c. 9. tradit, ſuperârit, ſed eò ſe ex

inaniviſſe, ut aciem propè humanam effugeret, dicens L. 3.
dliſt. 3. Membrorum illins Dominici Corporu diſtinétio, in ipſo momen-

o Conceptionis & unionis Dei & hominis, adeo tenuis
hamano Viſué vix poſſet ſubjici. B
lionem eodem momento membris omnibus ad unguem ex-
pPolitum, animam ad or
entiâ, quâ præcelluit v
tam extitiſſe, aſſeveravit:
Max, inquit, ut Verbum ve.

it in Eterum, ſervataâ veritate propria

HNaturæ, fabzum eſt Caro eer ee, on. Sic & S. Joannes eum

plenum gratiæ & veritati fuiſſe aſſerit goann. I. 3. Ex quibus ſic
concludit S. Thomas p. 3. . 2. a. 12. Nihil poteſt &e aut intelligi
majſus, quàm quòd aliquis ſit unigenitus à Patre 5 ergo etiam non po-
ſſe vel intelligs major gratia, quàm illa, quà Chriſtus fuit plenus:
idque jam primo Conceptionis inſtanti. Quomodo ergo
Triplex ſapi- ait Idem S. Lucas c. 2. v. 72.
entia in Puero
Jeſu: Divi-
na, Infuſa, &
Experimen-
talis. Hac cre-

tia dixerat) proficiebat ſapientiäâ, & ætate ac ſtaturâ, & gratid,
abud Deum & homine!? Reſpondetur huic quæſtioni, juxta
Theologos, triplicem in Puero Jeſu diſtingui ſapientiam;

vit Jeſus, & teram Iuſuſam ac ingenitam ſam inde à primo Conceptionis
debitam propter Vnionem hypoſta-
ticam:

quomodo: momento, humanitati

Et Jeſus (quem v. go. Plenum ſapien-

unam Divinam, cui nihil accedere, aut decedere poteſt, al- lanattn

a⸗ erat & parva, ut
Divinum tamen illum pumi-

mmnes operationes eâà ſapientiàâ ac ſci-
triginta trium annorum, prædi-

„

ss

icam,& hl
leloonulla

WIN e

undve ⸗
yletudaert
Loxes aut
ſon illicd!
uceret

Nlpet licen

Phentiu ul

Mscit.At.

ſunlun nn
nintmgt
AUmizc. d
uin
culkrden
Cnsrobi⸗
elu, Enn
Cnn. I.

mn tlte C
iloer (
ei
uentunm
vſtbie⸗
unus eſſe
fumin

W S imprudentes: quorum in wita innumeri. 99899
ticam: & huic quoque, ab æterno Patre determinatæ, ac-
haimnt ceſſio nulla facta eſt. Tertia eſt Experimentali 2 actualis &—
aſank practica, & hæc lapſu temporis aucta. Puer enim major in
, annos, in menſes, in dies, latentis ſapientiæ dabat argumen-
ta, eàmque demonſtrabat, non aſſument ſapientsam, ſed paulatim
Nnn llam denudans, inquit Theophyl. eum propè in morem, quò Simile.
Zeuzxes aut Apelles aliquis tabulam à ſe affabrè elaboratam
iE non illicò nudaret univerſam, ſed ſenſim per partes oculo
objiceret. Sic loquitur S. Gregor. Naz. Orat. in Baſil. Servator

1
noea⸗

Wügo naoſter proficiebat, quemadmodum æztate, ſic etiam ſapientid & gratid;

,id non quòd incrementum aliquod ſuſciperet, ſed quia hæc, nempe ſapientia
be && gratia, paulatim hominibus detegebatur. Sc proficiebat, ait S. Tho-
eet, d mas cit. art. 12. ad 3* Chriſtus ſapientiäâ & gratia, ſicut & ætate; quia
n, nn ſecundum proceſſum ætatis perfeltiora opera faciebat, ut ſe verum bo.
so minem demonſtraret, & in bis, quæ ſant ad Deum, & in hüi, quæ ſunt
niluim ad hominer. Eminent. Cardin. Bellarminus à ſimili declarat,
e à Sole, qui in ortu ſplendidus atque ardens, ſenſim ſplendi-
Aient dior & ardentior, in meridie ſplendic iſſimus atque arden-
mm tiſſimus nobis eſſe videtur, Cd le ſit idem ſol in ortu,
Ln proceſſu, & meridie, citra lu aut caloris incremen-
G tum. Conc. 1r. Domin. I. poſt Epiph. ad ſin. Vid. idem Bellarm. cit. WM
. &. Conc. tota. Cornel. in Liuc. 2. 2. Engelgr. part. I. Dom. inf. Oct. Nativ.
Abe DP. ni G e. b e.
lcr V. Hæc apertius de Chriſto pro explanatione Verborum e⸗ ne i e
arn S. Lucæ. Conemur & nos, uti oportet, pro noſtris viribus Vittute, nei-

6 Lreſcere invirtute & grati, in his progredi, confortari, & tiduam im-
hnnhr quidem à pueritiâ, quod ut fiat, eò magis incumbit curæ poſſibili.
Parentum, aliorümque. Et ne fingamus, nobis hoc minus

“ poſſibile eſſe; utque cognoſcamus, hominem non potentem
minus eſſe ad virtutem, adjumento gratiæ Divinæ, & ad pro.
fectum in virtute & gratiaâ; Roderic. p.I. r.. C. 6. R. 3. fF.-21. quâm
ſit ex naturàâ per peccatum corruptâ ad vitium, dum ſenſi
& cogitatio humani cordis in malam prona ſunt ab adoleſcent?d ſätdà r
Geneſ. S. 2. Infra Conc. 67. n. 2. Admiremur non tantum virtu-

Ii ii ii 3 H tem

990 CoxNcio LIV. In negotio ſalutis eternæ ne pueri ſimus,

Parvulorum tem querundam puerorum, eorumque virtutis ſtudiam &

profectum, quò ſibi gratiam apud Deum & homines, ma-

rus,; imitanda. gnumque in cœlis Ppræmium conciliarunt, illoruümque e-
emplum conemur; neque pudeat, imitari, imò una erube.
ſcamus de noſtro tepore, ſocordia, quâ pro cœlo ne pedem
levare volumus. Erubeſcat ſeneltus, ait S. Ambroſ. Epiſt 1a. ad

Valentin. Imperat. quæ emendare ſe non bpoteſt, imoè non vult: non
annorum canitier laudanda eſt, ſel morum. ap. Cornel. in cit. Sap. 4. 9.

qui f. 9o. (poſt plures ſententias PP. Latinorum & Græco.

rum, ac Philoſophorum) exempla tum & Vet. Lege, tum no-

VA, magnæ virtutis, utriusque ſexus, in confirmationem il.
lius Sap. 4. v. 5. & 9. citt. ut de Samuele, eremiq, Daniele, qui
pueri prophetaârunt, & ſenes iniquos condemnarunt, addu-
cit: De his S. Bernard. Epiſt. 22. Meliore, inquit, bonæ indoli: ad

leſcentes inveteratis dierum malorum Fuer centum annorlism maledi-
Sas eſtn & eſt & regione ſenettus venerabilis non diuturna, neq; nume-
ro annorum compittanda. Bonus Puer Sdamuel, qus loquenti Deo promptus
aderat auditor, dicens: Loc
dicerete paratus ſum, & ne
Bonus & Jeremias, qui anl?
de pueritid, nihilominus Conſt.

rbatums, ut cuſtodtam mandata tua.

inm, cui nomen Daniel. Dan. 13. 4,. ubi f- Iaog. dicit, S. Ignatium M.

Epiſt, ad Magneſ. & ex eo Theodor. in c. 1. Ezech. ac Auguſti-
num Torniellum, (

re, Danielem hoc tempore ſuiſſe duodenner

Cornelius ſentiat, fuiſſe annorum 25. Ne

poteſtate hominis non eſt: ſunt 8 exem libus ætas
Inor, cum Dei gratià ad ſa tis culmen excrevit. Vti
Tobias Tob. I, 4. de quò S. Ambroſ. L. 3. Ep. 21. Tobias albeſcebat,

von

6

omeneé, quia audit ſervus tuus: ac ſi

atus, qledm natus, um ſe excuſartet
Watutns eſt ſuper Gente & Regna. Bonus
gsο° ebDaniel, cujus ſpiritum ſuſcitavit Deus, ut convinceret impios Ju-
dice, & ſanguinem innoxium liberaret. Deniq; can- ſant ſenſus ho.
minis, & ætas ſenebtutis vita immaculata. De Daniele vid. & Cor-
nel. in ea verba: Saſcitavit Dominus Siritum Santtam pueri junio. 6

Clericum Regul. Congreg. S. Pauli, dice-
ro hæc, uti eſt

Donum Prophetiæ, ſolùm Miraculo tribuamus, quod in
& alia exempla, quibus ætas

imn uliſet

inieri

nbrofie
Ophiez/
todenniz,
le, 4 cit.

felen2.

uun etim
EKe: vanmn
Lunadrer
, Dwcnmi

1

(szaudaket

Eummintn
rggttepvt

Y. n. 1.

beldine
dKünfi
le

iih onn

t, lelii
eri
hidoln
⸗ gr
NS
Hanni
in bee
Ummaxim

AImi

—

g. e
achine
„ olnine
uhe
1 . „

1 . en
Neh
1

4

*
mO od
Wꝑeiwiß

n

— 4

N . )
8 4

non cantis, ſed meritit.
pientiæ, virtutis, & fortitudinis Virgo, & Martyr, de quàâ ex res,
8. Ambroſio Officium Eccleſ. 21. Januar. L'ect. 2. Noct. Tres Filiæ

& impruauentes, guorum in Vitd innumeri.

S. Sophiæ, omnes glorioſæ Virgines & Martyres, ſcil. S. Fides

991

S. Agnes, anno ætatis I3 incredibilis ſa-Pueri Marty-
&‚ Puellæ.

duodennis, S. Spes decennis, 8. Charitas novennis. Alii &

aliæ, ap. cit. Cornel. in Sap. a. 9. & 13. Pewenfeld. hiſt. 129. de puero
Yuſto. & hiſtor. I30, de S. Celſo. & hiſt. 6. cum LDobtr. Pædag. Chriſt.
to. I. p. 2. C. 2. J. 4. ubi Fueri Martyrer. V. ſupra Conc. al. num. 1o. En

Pueritia pri-
ma à Deo ex-
citatur ad bo-
num.

quàm etiam pueri & puelleæ Deum amare poſſint, & perfe-
Rtε; quantùm quidem in hac vitâ & à talibus amari poteſt.
Et animadvertunt 88. Patres, ut ait Amor Increat. L. g. C. 2. J. 4.
F. 5ß79. Divini Amoris magnitudinem in hominibus excitan-
dis; quòd ſtatim, ut elucet Rationis vis pueris, donum quod-
dam mirandum impertit, quéê icta mens & voluntas, ut a
magnete potentiſſimo, in bonum rapiatur. Plura ibidem. Vid.
Conc. 37. num. 3. Ene. ”
VI. Satis recens & admifandæ virtutis variæ inſigne
ſpecimen eſt in eo Parvulo, de quêô Hiſtorica Narrat. de Mis-
ſione 85.). apud Chinenſ. ex litt. P. Yo. la, : Schal, Cap. 19. à f. 15 . cipis Parvuli
Cornelius Hazart Heſtor. Eccl. parte I. in dind parte 7. Cap. 10. d fol. Sinenſis vir-
923. Is eſt Sinenſis, Parente Principe, Regi ſanguine propin-tus admiran-

1 eqmn „ e
1
2 Lece
et. KR
„ „ D . .
Aerwmegnmn,
.
„
ebfara
NATEIID.
AHG
t, ont l
.
NTAEE

Joannis, Prin-

h e dir

7. ,
AA AAN
„ , e
N,Oe/RN

ues AUo, ſed infidele natus, Dominâ Matre, poſt partûs dolores da.
„W Aquinque dierum, ab evidenti vitæ periculo, Reliquiis S. ixna- H
e klI, à P.] oanne Adamo Schall Soc. J. exhibitis, miraculosn M

ſervatâ, feliciter enixâ hunc filiolum; qui deinceps huic ſuo
tuün benefactori nihil non grati animi & obſequii exhibuerat,
a quidquid poſtmodum tenellà hac tate poterat, inquiens,
nolle ſe ingratum illi vivere, ſine quo vitam hanc ſervaturus

e

non fuiſſet. Hic ille eſt R. P. Joannes Adamus Schall Soc. P. J. Adami

Jeſi annis 59, Germanus, Præſes Aſtrologici ſupremi Conſilii Schall enco-
Regii in Pechino ſeu Pequino (Vrbe Ampliſſimi Regni Sina- mium.
rum maxima, Sede Imperatoris Sinarum Tartarici, & ex Ppræ-
i⸗ cipuis Orbis) ibidem Religionis Catholicæ ſumma doctrinæ
S& zeli animarum laude annis quinquaginta & ultrà promo-

992 CoNcio LIV. In negotio ſalutis eternæ ne pueri ſinus,
tor eximius, pro Fide multis laboribus, denique & carcere

confectus, ac inſons pronuntiatus, dimiſsusque, tantùm non

