vel etiam Conjugem dilectiſſemam Mariam , ejus rei repulſam paſſurus rEu Olen
Jit nunquam,., Vos itag, chariſſimi, nolite tam ſanbti Viri obliviſci; den bemn
quin elum ſodulò invocate pio afectu, neq; ille in neceſſitate voy deſeret.
Plura Joann. de Carthag. 70. 2. L. 15. hom. Ia1. n. 3, qui ex doctiſſ.
Archiep. Chryſoſtomo à Capite Fontio, L'ib. de Perpet. Virginit. j
Mariæ & Joſeph, inquit: Non credo, Chriſtum unquam obli- ünateri⸗
vioni daturum, quantum Joſephus pro eo laboris ſuſtinue- jachi
rit, quantum illi debeat: atque ideo multa pro eo & fecit

4

aeageknnt

ſemper olim, & in illius gratiam devotis eju s facere paratu
erit. Et: O beatum virum hun, cui contigit talu Filii eſſe nutriti-
um, FPatrem dici! O beatos eos, quor iſte dilexerit, quos ſub ſud ſuſce-

perit Sanbtus iſte Proteétione! In unum dein colligit efficaciam
omnium trium, gZeſu, Mariæ & Yoſeph- Nihil arbitror potentius
ad divina charismata impetranda, quàm ſcalam hanc aſcen-

ad Patrem: Chriſtus oſtendit Patri plagas & vulnera; Mater e
Filio pectus & ubera, Joſeph utriꝗue callos & dura, quæ pro Chcc
eorum ſubveniendis neceſſitatibus fabrili arte laborando
pertulerat. Cit. Certhag. Accedit, quèòd aliis ſancétis precandi
data eſt facultas: Autoritas autem impetrandi Joſeph, tan-
quam Patri uberiùs collata. Denique D. Thomas 4. Diſt. 4. . imedae
a. 2. ad z. ait: quibusdam ſantta datum eſt in aliquibus ſpecialibus tinase⸗
fauſis præcipudò patrocinari, ſicut & Antonio ad ignem at ſancliſimno Gn
Jaſeph e n

octor Eare
1t
Hyin Mi

niaen.

gmngiS
ſrdi icH.
/7
ruſtren

Eummundi
eolasin
blumatt;

sutt

Gili,g

lint GHE
Pil ntun „

—
Chritun

4

lus triplex dißficilè rumpitur- Eccle. a. 12. Funiculus triplex

Ey hie, Jevofis eorundem Veneratoribus, ſalus. 1073

Foſeph in omn neceſſttaté & negotio conceſſum eſt opitulari, & omnes

ad ſe pié confagientes defenderé, fovere, & paterno affebtu proſequs. ap.

i, cit. Carthag. à f. 3a7. Sufficiant iſta ex immenſo de 88. hac Tria-

de diſſerendi campo: & cognitâ Ejusdem dignitate, eminen-
tiâ, ſanctitate, & in ſalutem noſtram opitulandi tum pote-
ſtate, tum miſericordi promptitudine, etiam erga indignis-
ſimum de ſe peccatorem, quam cuùum ſingulæ hæ tres Perſo-

næ habeant, infinitam eſis, in ſummo verò gradu, Maria &

goſeph, indeꝗue nobis maxima ſpes, fidueia, ſed & amor eſſe

poſſit ac debeat, quantò magls, cùm nobis omnes ſimul tres
has ſanctiſſimas Perſonas devinxerimus, noſtris ſinceris de-

votisque obſequiis, etſi imparibus tantæ Dignitati; pro eo-
rundem benignitate tamen non ingratis, & quæ, ſicut ac-
cepta ferunt, ita ſine remuneratione non relinquunt. FPanicu-

Funiculus

eſt S. Tri- triplex eſt

nitas, ait S. Paulinus Ep. 2. ad & verum. Eandem accipit S. Hie-S. Trinitas.

ron. (in materiam præſentem) quatenus nos munit & robo-
rat, item Chriſtum, cujus ſodalitas nos omnibus hoſtibus
ſuperiores facit. Melias eſt, inquit,
ſocium) quàm ſolum patere diabolo; quòd ſi & PFater, & PFilius, & Spi-
ritus Sanbtus advenerint, non citò rumpetur iſta ſodalitas. S. Bona-

in ſe habere Chriſtum (ceu

ventura ait r Triplex reſpicere & notare triplex emolumen-
tum ſocietatis. Vid. Cornel. hoc loco. En quàm appoſite hæc
applicari poſſint etiam noſtræ S. Trinitati: ex quà tres gra-
tiæ; de quibus mox.
VII. En itaque Tria Tabernacula,

quæ vel quorum unum ſi quis obtineat, non metuat opor-

tet illud Pſalmi 36. 8. Nunquid in aternum projiciet Deus? Vel:
Clauſa eſt janua. Matth. 25.10. An ergo non libeat ultrò,

pleniſſi-
mo animo, imò ſalutis noſtræ neceſſitate in tantis ejus peri-
culis, compellente, confugere ad hunc triplicem gratiæ
thronum; ad tantum täâmque liberale aſylum; ad fontem
tam copioſum, unde tres gratias, tria emolumenta, æter-
nùm nobis profutura hauriamus. Et hæ ſunt: banete vive-
Mecht! de Jud. ertr. Uu uu uu res;

—

tres civitates refugii,

1074 Coxci LVIII. §. Creata Trinitas: Jeſus, Maria, joſeph.

re; beatò mori; & citò vel brevi ſanbti annumerari quæ tria ne

obtineamus, fremit orcus, adlaborat deæmon, obſiſtit mun-

lit. Quanta hinc pericula in perditionem! Remonſtro ex
fadto quodam huc percongruo, & velut ex quadam ſimili

Jefus 2 Maria,

Joſeph, Reli-

dus, imò ipſa noſtra caro rebellis ex naturaâ corruptâ impel-

imagine, in mirabili exemplo, quod refert Magiſter Gratia-

nus Carmelit. Lib. y. de & Yoſeph. cap. a. ap. Carthag. cit. Lib. 15.
hom. I4. n. 6. Engelgr. F. S. Yoſeph. in ſine Cælo Empyr. Erat, inquit

ille, quidam graviſſimus Pater, Ord. S. Bened. habitantium

gioſum in vii in Conventu B. Virg. Montis ferrati, devotiſſimus S. Joſeph:

aberrantem,

ducunt.

rediret, obſcura nox illum oppreſſiſſet in quodam deſerto

monte truculentis feris, & graſſatoribus hominibus pleno,
rectà illinc itineris amiſsâà via; huic ſic deſolato occurrit qui-
dam homo jumentum agitans, cui pulcherrima mulier, par-

Religioſus ille rectam itineris viam edoceri poſtulavit; cui

vulum infantem geſtans in brachiis ſuis, inſidebat; à quòô

erienlia e qui meditabatur frequenter myſterium illud, & labores,
PeE* os cum Chriſto Domino & Deipara fugiens in Æggyptum

pertulit. Huic contigit, quèd, cuùm ſuum ad Conventum

homo ille reſpondit, ut ambo ſimul pergerent, ipſe enim

probè iter illud noverat: cùmque de rebus divinis collo-

quium miſcuiſſent, Monachus cor ſuum præ nimià dulcedi-

ne, devotione, ſuavitate, intus ardere ſenſit, veluti diſcipuli

illi, qui cum Chriſto D. Emaus verſus euntes confabulaban-
tur: cùmque prope Oppidum, quò Religioſus ille tendebat,

perveniſſent, continuò homo ille, pulcherrima mulier, &
ſpecioſus præ filiis hominum Puer, diſparuerunt, & devo-
tus ille Religioſus, quaſi à ſomno excitatus, & ad ſe rever-
ſus, dixit: Nunc ſcio verè, illos ſanctiſſimum Joſephum,
B. Virginem Sponſam ſuam, & Puerum Jeſum, qui eſt via,
veritas & vita, fuiſſe mihi ſocios, conſolatores & duétores
extitiſſe; & per reliquum vitæ tempus usque ad mortem, in
conſpectu Domini pretioſam, eorum, quæ à Virgine & Jo-
ſepho in viâ audierat, dulcis memoria & meditatio

immo-

Cornn e

let
—
ter pereer
notte:
lemkurriam,
es:pot
unn ſci
wucs wuon⸗
oc,Rerelun
ſennligmnun
79 Ildin
rcentun:

Maeit inn

Ln. Cn

uſn um

Ir W, he A
entuninentet

Coltintmn

egadcerne

ucen ine
(Cleliriben

Iilminmunliu
tNe A
ioinnit
ten gnob

Wiur,

WRwpinnn
Cnnmndus de
fimenns.

(UIII. N

Megunnntn

Mceitn

t, ut
tlek,
thalen

No EEy hie, de otis eorundem veneratoribus, ſalus. 107 5

—
e biliter perſeverärunt. Capiamus hinc quandam ideam vi-
in tæ noſtræ: En: in itinere, eoque ad æternitatem & cœle- Applicatur
knmim ſtem Patriam, verſamur: eò totius vitæ noſtræ curſus diri-vitæ noſtræ.
NNn gendus: porta verò, aut janua, ſeu ingreſſus eſt mors, quam

E ſequitur Judicium. Annon aberramus quandoque à recto
Mn virtutis tramite!? verſamur in gravibus periculis peccato-

gh rum, verè latronum animæ noſtræ: Prædo & graſſator in- Dœmon præ-
IE fernalis tanquam Leo rugiens circuit quærens, quem devoret. 1. Pe- do & hoftis
Rr ri y. 5. Inſidiatur calcaneo noſtro ad ultimum usque gres- noſter acerti-
mH ſum & exitum noſtrum, ad mortem, vel tum nos devoratu- Uus⸗

lus rus, babens iram magnam, ſcien., qudd modicum tempus habet. Apoc.
wüln 172. 12. Quin & poſt mortem ſatagit nos in prædam rapere,
nulks Accuſator fratrum noſtrorum, ante conſpeétum Dei noſtri. ibid. v. 10.
odn ut adeo hic Adverſarius noſter nunquam non nobis in-
inde ſaad teritum intentet, minetur, & ſi poſſit, reipsâ inferat: inſidie-
Cocdltd tur in vita, in morte, & poſt vitam. O tremor! timor lubi-

—

Mumiet que retia doemonis, ubique pericula! ſuſpiramus, nobis dif-
idimus ceu inermibus, ceu debilibus, incautis, ad malum

iun facilè declivibus. Quis effugiet? En AA. optimi, in ſola-

eren ean tium, in auxilium ſeſe offerunt, in ſolitudine miſerabilis vi-
ae t noſtræ, & hujus mundi, in tenebris mentis noſtræ & pec-

znn Catorum; ſeſe offerunt ope indigentibus, opem devoto ob- M
eHEE ſequio, in vitàâ, in morte, implorantibus; ſeſe offerunt vultu ”VMUM

zoinet Me
ſereno, gratioſo; manu ad ſuccurrendum porrectâ, imò hor-
Gelleneit tando, animando, invitando; ſeſe offerunt, quos fide credi-
en s & novimus, Yeſaz, Maria, Joſeph: à quibus obtineamus
memoratas tres gratias: haſce expendamus breviter, ut
nn æ&ſtimemas. r
6o V'III. Prima eſt: Santtè vivere hing pendet ipſa, & quæ Sanctè vive-

unſt, conſequuntur, Mors, quæ eſt echo vita. Conc. 45. Et ſanè homo re, quid ſit?

ini à Deo creatus non eſt, ut Epicuream & beſtialem vitam agat:
unde non vivit, ut comedat, bibat, ludat. Magna conſideratio
S habenda eſt, quam quis vitæ rationem ducat: ea enim via
i n eſt, ad æternitatem quæ ducit, & comitatur, ad beatam, ſi
ehcxcx beate
ln Uu uu uunz. eata

Actus ſerius, mori.
arduus: mori.

da.

Brevi cœlo lix beatæ æternitatis. Sed rarò datur, etiam à peccato gra-

recipi.

1076 Coxcio LVIII. §. Creata Trinitas: Jeſus, Maria, joſeph.

beata fuerit. Vivere autem beatè & ſanctè, non eit, miracu-
la patrare, ut rudes putant: cum ſanétus Joannes Bapt. fu-

erit & ſanctiſſimus, & vitam ſanctiſſimè duxerit, quem in vi-
tàâà miraculum patrâſſe, non conſtet: fuerit ipſe potius to-
tum miraculum. Nec eſt nudè, auſteritatem corporis ſe-
QGari extrinſecam: quod reprobat Chriſtus in hypocritis
Matth. 6. 6. Vera vitæ ſanctitas, bonitas, & perfectio conſiſtit
in perfectà unione cum Deo, conformatione voluntatis ſuæ
cum Divina ad amuſſim: quæ ipſa eſt Imitatio vitæ Jeſa, Ma-
riæ & oſephi, voluntatem Patris æterni perfect implentium.
Vitæ probitas, quæ & ſanctitas, eſt in obſervatione Manda-

torum Dei, ne offendat in uno, Jacobt 2. 10. Hoc fac, & viver-

LPacæ lo. 25. nempe Deum diligendo ex toto corde, & proxi-

nitatis moles. Facile dicitur cum Baalam: Numer. 23. o. Mo-

riatar Aima mea morte juſtorum at res ipſa actus ſerius eſt, cui
nudis verbis aut jocando non ſatisfit. Non omni, qui dicit mi-
hie Domine Domine, intrabit in regnum cælorum. Matth. z. 2l. De

volente vivere cum Calviniſtis, mori cum Catholicis. ſap.

Ttia timen-Conc. 45. n. 3. Tria timenda ſapienti Chriſtiano : Mala vita- quæ

in gravi peceato: Mala mors, quam peccatum comitatur:
Damnatio æterna quæ peccatum ſequitur. Tria horribilia:

Mors Judicium Infernus. Tria ſunt, ajebat ſæpè S. Elias Ab-

bas, quæ horrorem faciunt cogitanti: Egreſſio animæ ex hoc
corporet Evocatio ad Tribunal Dei- Et proferenda in me à Judice Des
ſententia. Pædag. Chriſt. to. I. p. 2. C. 23. J. 2. hiſt. 4. f. 626. Denique

beatè mori, eſt, mori ſaltem in gratiâ Dei, neque in ſtatu pec.
cati mortalis: quod finale Donum perſeverantiæ, ſicut ul-

tima hujus vitæ, ita in morte ſumma eſt gratia, & initium fe-

vi liberis, à morte immediatus ad cœlum ingrefſus: Ppaucis.
ſimi rectà ad ſuperos evolant: potiſſima pars, & peccato gravi
im-

Allll
D chus gre
ued
(rnlenon
inpole cri
mum ſicut ſeipſum. Tota vitæ humanæ perfectio in tri. (Warti
Beatè mori. bujs: Suſtine, Abſtiner Age. Conc. 22. n. 2. Altera gratia eſt: be‚at?
VItimo vitæ puncto & momento pendet totius æter-

“

nortus, 6
Apuci
Alul
EEimunenn
n Arime

tantumn e

=

Utüsexclun

=

ſalnead morte
“

,( öee
uunen V
lsDoritn
lmwitere
Unin hra⸗
ia. imz⸗

un Wtun

Cn ⸗

Annſ Prx his, dewvotis eorundem Veneratoribus, ſalis. 1077
cte immortuus, de ordinariâ Dei Lege ad inferos abit: cæteri,
ne & ipſi pauci ad purgatorium ejusque poœnas graviſſimas ab-
I legantur: e quibus citèò & proximè liberari, vel ab iis peni-
Ner tus immunem eſſe, ingens Dei eſt gratia. Grave tormen-
dene tum Animæ Deum amantis, & viciſſim à Deo dilectæ, eſt,
Shhyy non tantùm excruciari ſenſibiliter; ſed inſfuper tamdiu, &
NA. diutius excluſam eſſe à facie amantiſſimi Dei. Talis hiſt. al-
enIIIIH legata Conc. 7a. n. Z. ſines ex Amico Fideli. 4f. 7. Pro hisce er-
ne go tribus gratiis ſpecialibus merito intenſiſſimè ſupplicat
eckmnin Anima, Jeſa, Mariæ, & Yoſepho devota: idque confidenter in
runl tam potens, uti dictum, patrocinium, aſſiſtentiam, imò po-
Mrnn, teſtatem Tantorum. Sanè certiſſimum eſt, malà morte mo-
ri non poſſe, quibus in extremis adeſt Jeſus, Maria, & oſephe
pettecn Advocabis autem ad te, ſolidà, conſtanti, & verâ erga eos-
Netin etn dem devotione, prece quotidianâ, &, qui Cultus Divorum
awing e & Divis gratifſimus eſt, eorum vitam imitari ſtudendo. Ecce
NHAKh. Simeonem Senem tzimoratum, ſeu religioſum, timentem ac
Edn revefentem Deum, ne eum offendat, ſtudiosè caventem:
maln denique ad mortem imperterritum, imèò optantem mori in H
M Pace, id eſt, in gratià & amicitia cum Deo, in quâ juſtus mo-
1 (tö rItur: jugta Origenem. Nunc dimitti ſorvum tunm. uca 2. 29.
MWAaG Animum, Hiduciam, ac ſpem ipſi addidére præſentia Jeſu, Ma-
mmun rvicæ, & oſephi. Idem & tu tibi, ego mihi, quisque ſibi, prece-
hm mur. Denique vide & agnoſce, quanti interſit ad felicem
il ac beatam vitam mortémque, hanc Sanétiſſimam Trinitatem
u Piis ſibi obſequiis devotè demereri.
9 8 IIX. 8. Vincentius ſerm. de Nat. D. refert, pium quendam Mercator je-
7 * Mercatorem Valentiæ ſolitum fuiſſe ſingulis annis in die ſu. Alariz &
e qium invitare pauperculam aliquam fœminam, infantem ceg
, filium in brachiis portantem, nec non etiam pauperem ſe- tur & lufcipi.
un nem, qui matrem & filium comitaretur. Hoc ſanè obſe-tur.
Arnld quium gratum fuit Deo, ut ipſi jam moribundo Chriſtus

Dominus, Maria, & Joſeph, ſe palam facerent, dicentes:
Uu uu uu 3 Ciens

108 CoNcio LVIII. §. Creata Trinitas: Jeſus, Maria, joſeph.
Cum hbucusq; nos gratanter hoſpitio domi tuæ ſingulis annis ſuſceperi,
nos in æterna tabernacula cum ingenti jubilo perpetud regnaturum te

ſuſoipimus. Noan. de Carthag. cit. o. 2. Lib. g. hom. 3. mihi F. 127. vel

Edit. Colon. in at. A. I62.. f. 22 /. n. 15. Sit hoc in ſtimulum omni-
bus, præſertim Sodalibus Fraternitati Jeſu, Mariæ & Yoſephi,
concepta ſuæ pietatis propoſita renovare, reſtabilire, & in
conſtantem praxin ac uſum devotè deducere; ut gratiam,
qua verè indigemus, vitæ, ſine gravis peccati noxâ agendæ,
beatam in Dei gratià mortem appetendi, & ad cœlum ad-

Simile: He- miſſionis, obtineamus. Similes ſumus hederæ Jonæ cap. 4.

Qdera ut vire- quæ eſt ſymbolum vanitatis mundi, omnisque rei & ſpei

ſtar ſels alte- mundanæ; vitæque noſtræ, quæ facilè læditur, à verme
imphlicat. mortis roditur, areſcit. Sed & in hoc ſimiles ſimus hederæ

propriè dictæ, quæ, ſe ſolà impotens cum ſit, ſeſe in altum

erigere, ſeſe arctiſſimo complexu arbori implicat, ut vire-
ſcat. Sic ſcribitur, ab quoppiam magno ſuo Mecœnati Co-

lumnam honoris fuiſſe erectam, virente hederâ circumda-
tam, cum hac epigraphe: Te ſtante virebo quô in ſuum bene-

factorem omnem ſuam felicitatem in acceptis referebat.
Applicatio & Heu quam miſelli ſumus! quam noſtris viribus impoten-
Concluſio. tes! quàm ex nobismetipſis nonniſi humi repimus & in ter-

renis! 2. Cor. z. 5. Non quòd ſuſſcienter ſimus cogitare aliquid boni nnln

ad fidem, gratiam, meritum, & ſalutem æternam conducens
& utile, à nobim, quaſi ex nobis, ſed ſiſfcientia noſtra ex Deo eſt, quàm,
nobis relicti & præfidentes, facilè concidimus, conculcamur,
tot inter animæ noſtræ hoſtes, perimus! Et cur non, noſtræ
infirmitatis & miſeriæ ac mille periculorum partim, ni cœ-

cutiamus, admodum conſcii, & illis expoſiti, imò circum-

dati, nos arctiſſimo amoris, humilitatis, ſubmiſſionis, re-
ſignationis & devotionis complexu illigamus & cohæremus
Columnæ cœleſti, Arbori vitæ, & iis, quos nobis Divinæ
benignitatis providentia in ſuſtentaculum, in ſolatium &

Obem conſtituit! En Zeſam, Mariam, Joſephum- en ſanctiſſimam

Creatam Triadem, quæ ſtat ſtabitque glorioſiſſima æternuùm:

—
luneti,
lotkigol

Conel¹
Eugena

n l. .

Flor. Shi
chant ie

,r
6

fiirn

mnn

Uors
Gketore
nrgen
blruſg

71

Ycverar

nt klen

rAn

& Je ſtante virebo, hic & in æternum. Nos cum Prole piâ be-

l. , .

. n⸗ ,4

niSn

4

1. * es,
TlltI, NN

ſit, en
nplict, 1
Mee

1

G.
(S

—

Gcnnl

ontnn
1 prn/

. . 4
3 N
ſbn

nedicat Virgo Maria & ſanctus Joſephus. Amen.
vVigq. Cornel. à Lap. in Matth. I. 6. & in c. 2. v. 15. JOann. de Car-

6
4

A commiſeratione, & affectu animi, ſpectavimus Par-

rLEy hit, Jewotis eorundem Veneratoribus, ſalut. 1079

thagena de Arcan. B. E. & S. oſephi tom. 2. L. I8 hom. ult. J. 6. & 5.
iten L. a. hom. 3. Iidem & alii in decurſu hicjus Concioni citt.
Flor. Schilling. Terræ VEivent. F. & Joſephi àa f. gz. Jac. Mar-
chant. Virga Aaron. tr. 3. Lect. I. &v 2. à f. 1021. Benignus Kib-

H ler S. J. Eluacenſis: Palma Joſephind, init. & cap. I. 2. & y. ubi

à fol. ,a. H. 3. S. Joſeph omnium Patronus.

43 . S383. 5383. 23 8. 363. 3 83. 33: . 338. 838. L38 . 34% 238

CoNcIO LIX.

Chriſtus in judicio Extremo tremendus Jjudex; Idem

nunc in Euchariſtiâ abſconditus, totus gratioſus,
milericors & placabilis: Animæ vita & robur.
Suadetur ejus devotæ & dignæ Communionis
teſſera, ſignumque Prædeſtinationis: ſicut econ-
tra indigna Communio Judicium Dei aggravat;

ſignum ac omen eſt.

ſa-
cræ frequens uſus, ceu Pignus ſalutis æternæ, ac S.

ejusque rarus uſus & neglectus noxius, maluùmque

Authores.

Vid. tres ſe.-

Leperit Filium ſuum primogenitum &c. Lucæ 2. 7. F. Nativit. D.

FPuer autem creſcelat & confortabatur: Lucæ 2. 40. Domin. inf.

Ecens nuper Feſto Nativit. Dom. ad Lumen Fidei, oculo
mentis & intelletús noſtri, neque ſine admiratione,

*vulum, qus natus et nobs in Redemptionem, pannu in-

voli-⸗

Oct.

E

1680

CoNcIO LIX. Frequens s. Communio Sona, Pignus ſal. etern.

volutum, & reclinatum in præſepio.

——

—

Hic Puer, hic Deus eſt. Miene

Felicitas Sed videris, mea Anima, feliciſſimos credere Paſtores & Ma- Qals Homo,
Chriſtiani, gos, qui ipſi oculis præſentes luſtrârunt, ibi, quò per Ange- 1solcept
Chriſtum vi- Ios & Stellà duce direéti ſunt: feliciſſimos Annam Viduam, (opcult,in
dendi, ſed & & Simeonem, qui paulè pòſt Chriſto oblato à Mari4 & Joſe- üelnt ten
ſumendi. pho in templo, ipſa horâ ſupervenientes à Deo digni habiti Emihſeſd
ſunt, qui præſentem cernerent, in ulnas acciperet Simeon, ieoobnn
Anna Meſſiam deprædicaret; idque ductore & indice ipſo lenetooh
Spiritu Sanécto. O mihi videre liceret Præſepe, in quo Dominus iruto
Jacuit! ais cum 8. Chryſoſt. hom. de Nat. D. in c. 2. Lucæ ap. Engel. Wti 60
. ra. F. Nat. D. J. I. Cæl. Emp. V. Breviar. Dom. inf. COdt. Corp. Chr. lumieml
Ledt. z. O quot modò dicunt, ait idem S. P. hom. g. in Matth. vellem Hilki gun
Jormam & ſpeciem eus, Chriſti, vellem veſtimenta & calceamenta vi- (lshli
dere! Sed lis temporibus natus es, Chriſtiane, què tibi plures enhipng
gratiæ conceſſæ ſunt, non videre ſolum, tangere Chriſtum; unntihn
ſed & intra te ſumere; per eum, & vità illius vivere, imò & Ulniencore
in eum converti. lſam igitur vider; reponit S. Chryſoſt. i Hche
ipſum tangis; ipſum comedu. Veſtimenta ejus Videre deſideras? ipſe Mluln g
vverbd ſeipſum tradidit tibi, non ut videas ſolum, veràm etiam ut tan- ilevtce
S. Ludovi- gas, & in te habeas. Cit. Cælo Emp. F. & Thomæ Ap. g. I. Sic verè ſen- NN
cus R. noluit ſit ſanctiſſimus Galliarum Rex, Ludovicus Nonus, cùm An- (tbe r
in uchar. *no Salutis 1258. faciente ad Aram Sacelli Regii Sacerdote, ddenüm
um videre, — „ —+— „„ „ OSE. ln
niſi per Fi- Divina Euchariſtia venuſtiſſimi Puelli formam induiſſet, MImun
dem. ibpſe Rex ad ſpectandum accerſitus, negavit ſe iturum, & viſu- ſonnkane
rum, quòd certiùs Deum illic præſentem oculis Fidei, quùm lhns
corporis perſuaſum haberet. Ita eſt: Non minor nobis Ca- uikatnte
tholicis gratia à Deo fit, qui non tantùm ad ejus contactum, Miagkini
imè & eſum uſumque clementiſſimè admittimur, miſerri- YEIN
rimi homunciones, quod nec Angelis datum eſt. Non falli- pbofe
mur, non decipimur, qued non capi, quod non vider; animoſa fir. (Aomfule
mat Fides; Præter rerum ordinem. Sequ. WMiſſa F. C. C. e §. 7/ homd. H ppol
2. Cor. 10. . Intellectus in obſequium fidei cogendus eſt: ſicut enne
intellectus eſt, corrigere ſenſum, qui judicat, ſolem non eſſe mnmlat

4 11
† fao X nN „
Core A

& cujusvis hominis, Chriſtum in Euchariſtiâ dignè ſumen-

9.
93% 1½ ee aigs
1 1

WerC
Prirere,d

ANtN
Aeoscd,
. k

7
ℳ

4

L D
1 9 E N6
y. 19 AR
AN.

11
“
4

rrjusdem negledus &;malus uſus homini pernoxius. 1091
partim extra aquam poſitum. V. Conc. 32. n. I. Conc. 61. n. I. ITdem

Deus Homo, qui obumbrante Spiritu Sancto in YVtero Virgi-

nis conceptus, novem menſibus concluſus, natus in Præſe-

pio jacuit, in manibus Sacerdotis toties, quoties conſecran-
tis velut renaſeitur, ſed non ampliùs paſſibilis & mortalis:
H Idem ipſe ſub ſacro Specierum (non ſubſtantiæ) Panis & Vi-
ni velo abſconditus Deus noſter. Præſepe autem, illo Beth-

lehemetico longè felicius, quia vivum, eſt Cor Sacerdotis

tis. Sint in obſequium Bos & Aſinus, omnes ſenſus, vires,
& potentiæ noſtræ, corporis & animæ: Daantum boter, tan-
tum aude; quia major omni Laude; nec laudare ſuſpci. Cum ipſe
Chriſtus Euchariſticus ſeſe totum quantum, Deum & homi-

nem, longè magis & mirabiliùs, nihil ſibi reſervans, in ob-

ſequium & ſalutem, propter quam homo falctus eſt, liberaliſſi-

mè & miſericordiſſimè impendat, & ſuperimpendat, & in-
vitet. Hinc homini Chriſtiano digne accedenti, omne in-
crementum gratiæ & ſalutis, cujus 88. Euchariſtia fons eſt
& pignus: ut de tali Chriſtiano, ſuo modo & ſenſu, verè dici

“ poſſit, quod in Themate de Chriſto adduétum: Puer autem

14 creſcebat, & confortabatur.
ſpecialem ſummamque gratiam nobis fecit Chriſtus, non

Quodque ut copioſiùs fieret, eam
ſemel tantùm in vitâ, vel etiam intra annum ſumendi 88.
Corpus & Sanguinem ſuum, ſed etiam frequenter, quod
à Sacerdotibus in ſingulos dies fit. De hoc itaque 88. Eu-

chariſtiæ uſu frequentiore, devoto tamen, humili, & cum

purâ conſcientiâ, patienter audiamus vel legamus;, ac deſui-

„

per ſtatuamus, hoc remedio Divino, nunquam non, magis
& magls creſcere, & confortari, in finem vitæ usque, & vel ſic
Chriſtum Judicem placatum habere. . ð
II. Suppoſito illo, Sanctæ Fidei Romano-Catholicæ, Chriſti Dei
(quæ æternæ Veritatis Magiſtra & fidelis Interpres eſt, & ex- Hominis ve-
tra quam nulla ſalus) Principio, expreſſo in Formâ Profeſſio- ſentiazi
nis Fidei Catholicæ, hisce verbis: Proſiteor, in Sanctiſſimo Eucha-P& Entia in

Mechtl de Jud. extr., AN X X XX riſtie

ra, & realis

AUnum falſum

1092 CoNCIO LIX. Frequens §. Communio digna, Pignus ſal. æternæ.

SS. Euchari- riſtéæ Sacramento eſſe verè, realiter & ſubſtantialiter Corpis & Sangui-
ſtia ex Verbis nem, und cunz Anim, & LDivinitate Domini noſtri Yeſi Chriſti, feriq,
Chriſti. Irid. Converſionem totius ſubſtantig Pani; in C orpus, & totius ſubſtantie Vini
5§. 3 J 7

Verbis Chriſti clariſſimis: Hoc eſt Corpus menum: Hic eſt dungat
men,, quibus omnimodam & planam veritatem abnegare,

& à fol. 2980. Micæ Pani Cæl. cap. 9. J. 2. V. Conc. 60. ſine. Cornel. in
1. Cor. II. 24. f 257†. Hanc autem (quacunque ratione & verba

& ſenſum Verborum horum facratiſſimorum torqueant &

exponant tum Lutherani tum Calviniſtæ) Chriſto, æternæ
Veritati, planè auferunt ita, ut nullâ ratione in ſuâ ſedà eo-

rundem veritatem Verborum defendere poſſint, adeo ut vel

hoc unicum (tacendo innumera alia, in quibus ipſis etiam,
non de Nomine tantùm, ſed de re & ſubſtantiâ graviſſimi
momenti, ceu in Articulis Fidei toti mundo prævalentis

Keligio eſſe agitur) Religionem illorum non ſuſi pectam tantùm, ſed om-

falſa conrin⸗ nino erroneam demonſtret: etenim, cùm Veritas, præſer-
Citur, if vel 4

dogma alit,

V. Luce n. falſum dogma quæcunque Religio teneat, & pertinaciter de-
. 317. 37. 36. fendat, hoc ipſo illa convicta eſt, non eſſe Dei Eccleſiam ac
Religionem; conſequenter per illam, & in illà, nullam ſalu-
tem æternam; quæ vitæ Chriſtianæ unicus nervus & ſco-
prus ultimus eſt, & eſſe debet, ſperandam & obtinendam.
Obiter hic adverto: Hoc eſt Corpus n

pturâ contineri, quam utrique tamen credunt: ergo cre-
dunt aliquid, contra ſuum dogma, quod in Scriptura clarè
non exprimitur: Sicut & credunt Scripturam ſuam, utut
falſifſicatam, eſſe verum Dei Verbum; quod itidem Scriptura

non

–

3 Nade. 2. in drngainem. &c. quod quidem aperté convincitur ex ipſius

Chriſtianum non eſt: Vid. Catechism. Rom. P. 2. c. . 4 quaæſt.22,.

4

tim ipſius Dei inmutabilis, quæ nec fallere poteſt nec falli,
& veræ Dei Eccleſiæ ad cœlum ducentis, ſit indiviſibilis, neq;
& habet: Patlatur, commiſceri ſe vel uni falſo dogmati; ſi vel unum

Pus meum. aliter intelligi à Ca.
tholicis; aliter à Lutheranis; aliter à Calviniſtis. Ergo evi-
dens eſt, Scripturæ ſenſum non eſſe clariſſimum de ſe, neqdue
hanc Lutheranorum & Calviniſtarum expoſitionem in Scri.

—
n ocet.

iermnoe

Aaiſtentiä

n gelie,
i Lud kicei
8
ikman

(lilzmirtl

Linheb,

r Amnahtidn
lhngun

Ke,
Innci nont
Linmenen

Penig .5
e Der
umncatur
Mcat:.
ſeeeitiu 4
in ‚nnene⸗
td Dien
FinrColoni
bliſienei
oröngti

inicitttn

—

sehneet

Sfon

eu

leyt Sretne ie.
„ WAO.

1 1

“

at e ertn
1gtree reitee 8
. 7 7
DwVmn
en Rie s =

12¹
afomn dNe
eIdaen de

1
Ctin Ne
E ullIIIge ale.
„„ A
Tae n maadet
WOI IKaI
S

4
4
4

ſiae
naftinf een
õ

EIN e
3

4

non docet. Jam nunc, uti hactenus, ad probe Catholicos

mihi ſermo eſt. Itaque fundamento hoc ſuppoſito, de Re-

ali exiſtentiâ Chriſti in Euchariſtia, ſicut &: Etiam ſub alterd

tantùm Specie, totum atque integrum Cbhriſtum, verumq Sacramentum
ſumi. Ead. Fidei Cathol. Profeſſ. Et hac Divinâ Veritate, (cum ſin-
cerâ, humilique ſubjectione, i captivitatem redigendo omnem in-

telleltam in obſequium Chriſti. 2. Cor. lo. y.) Vivaciter apprehensâ

PEjusdem negleſdus & malus uſus homini pernoius. 108;3z

& impreſsâ, dignoſcamus etiam pro fundamento cauſam, Euchariſtis

Panis & Vini, nec non paulò ante Redemptionem Generis
humani morte ſuâ completam, inſtituere dignatus fuerit:

Ea nempe eſt exceſſus Divini Amoris ejus in hominem, pla-

4
==
Ote

cur amantiſſimus Servator noſter hoc ſanctiſſimum Corpo- Sacramen-
ris & Sanguinis ſui Sacramentum, & quidem ſub Speciebustum Amoris

DIvVIht eiie,

nè immerentem & indignum: de qué S. Thomas D. Angel. 8

in Breviar. Rom. F. Corp. Chr. Lect. 2. Nockurni uti ibi facilè videre
eſt. Nempe Deus ipſe & Sacramentum hoc Euchariſticum
meritò dicatur eſſe merum Amorem. S. Chryſoſt. hom. 26. in

ee atth. vocat: Caput Divinæ erga nos Charitati. Trident. Seſſ. 13.

Keltmtn

ilsnla.
,Nerns
1 Cen

ZV

1

—
= = —

Poltnel

in in

gecunt 3

cap. 2. Divitias Amori velut effuſas. S. Maria Magdal. de Pazzis:

Merum Amorem: & ipſam Feriam quintam, quâ recolitur In-

ſtitutio, Diem Amoris appellabat. Rupertus (Abbas Tuitien-

ſis juxta Coloniam, ope B. Virginis acceptâ cœlitus incom- Inſtituta ini-
parabili ſcientidâ. Teirin.) novam circumſtantiam in hujus tio Paſſio-
Amoris magnitudine obſervat, dum charitatem illam mani- nis D. cur?

feſtavit Chriſtus, quandoTerribilia, (ut materiam Fortitudinis

vocat Ariſtoteles) imminebant, ut inde magnitudo charitatis
magis eluceſcat, non impediente mœrore ac triſtitia immi-
nentis Paſſionis, imò ipſo initio Paſſionis. Non ante Paſſionem
ſuam, ait Rupertus L. 3. in Exod. c.z. Dominus noſter, ſed in ipſo Paſſtonis

articulo hoc fecit; jam enim venditus erat, jam tradebatur, jam emptls
erat. Neque hoc ſolùm fecit propter memoriam ſuæ mor-
tis, quæ noſtra eſt ſalus; ſed etiam hoc fecit ad hoc, ut rema-
neret totus nobis & ſemper. O Amor inextinguibilis, ar-

dentiſſimus! quantumcunque præſentia mortis eſſet ſibi

præſens, præſentiens ſtatim dolores horribiles affuturos,
XX XxX XX 2 eis-

D

1084 CoNcIO LIX. Frequens §. Communio diona, Pignus ſal. æternæ.

eisdem peccatoribus ſe perſequentibus, ſe dare voluit. Vi.
debat ſibi præſentes, omnes aufugituros: videbat ſuum Pro.

ditorem, & alium negatorem; omnibus Corpus ſuum & ſe-
itioni

In fnem di- ĩpſum tradebat: Ecce mi homo, quomodo mg infinem à Do-
lexit eos: ex- Mino ſis dilectus ab æterno, ſpecialiter autem in hoc Sacra-
ponitur. mento amabili. In hinem .* explicant S. Chry ſoſt. & Theophil.
extremo, ſummo, perfectiſſimo amore. In finem- niq; ad mor-
tem, ait S. Auguſt. ita ut dilectio illa perduxerit Deum usque
ad mortem. Imdò in ſinem, velut in ſcopum intentionis, quaſi
Deus ſibi pro fine & ſcopo hominem diligendum, præfixiſſet,
gquem ſuo Corpore & ſanguine paſceret. Vid. Schwertfer Micæ
anis Cæl. cap. I. J. 3. & cit. in fine n. y. Cone. 6o. SðMUẽ
III. JYoan. 13. 1. In finem dilexit nos Chriſtus
viniſſimum hoc ſui Corporu & Sunguini Sacramentum; idque
non tantùm in Gloriam Divinæ ſuæ Majeſtatis, qui ſupre-
mus finis omnium Chriſti Actionum eſt: Proverb. Io. 4e Eni.

Euchariſtia V**Ta propter ſémetipſam operatus eſt Dominus- & noſter eſſe debet.

æ

Inſtituta eſt Sed & in ſummam æternaâmque noſtram utilitatem, ut vi-
in noſtram tam, robur, vires ſupernaturales, & omne bonum per illud

ſalutem. acciperemus, & abundantiùs, ac abundantiſſimè habere-
7. Sacramen- mus. En ipſam, ex SS. Euchariſtiâ, in pignus amoris ſui
torum vittus admirabile, inexplicabili conſilio, quod omnem naturæ or-
& operatio qinem & conditionem ſuperat, nobis datâ, Catechum. Rom.
iem it. c. 2. n. 2. Vitam Animæ & ſpiritualem, quæ omni corpo-

Baptismo . „72 . * alem corp
naſcimur: rIis vitâ potior eſt; quanquam ex eâ etiam plures ſalutem

Confirmatio- Corporis accipiant: Servator noſter goannis 6. à v. 27. diſputat

ne robora- de Cibo animæ ſpirituali: dein aà verſa e. agit apertè de Pa-
mur: Eucha- ne Euchariſtiæ, ſeu ſub ſpeciebus Pana dein ab eodem inſtitutæ,
riii er. & non ſub pane, cum pane, in pane, ut loquuntur noſtri Adver-
timms: oni- ſarii. Ego ſam Panis vitæ, . 45: quod ibidem ſæpéè repetit &
tentià ſana- Confirmat, & ne temerè dixiſſe videatur, quia judæis vide-
mur: Extr. batur res hæc paradoxa & impoſſibilis comminatur item
Vnct. muni- v. 5a. Amen, Amen dico vobi: niſi manducaveritis Carnem ſilii homi-
mur: Ordine ni, & biberitü ejus ſanguinem, non habebiti vitam in voli: quibus
2 . Ver-

Hi
Sritit a

—

mancC.

Aprep

eri mor
aſbiſte
culto, .a
(ommun
Neet une:
ohwc
vmn Citim

WlM,
(lne K
lergd

unConnn
Unonem

(Leis hun

Iuughumno

—,—

Kenionna
R 4 winde

Dlechtton

Uintobie

Wtlisnn⸗
nuntem an

nnleen

ukrrtionde

tinpolibe

nohe
l

GiEr

libei

—
Cn iu;

e

te
R

„

Ejusdem neglectus Srmalus uſus bomini pernoxius. 10893

verbis Chriſtus etiam inſinuat præceptum de ſumendâ Eu-gubernamur:

7

chariſtià ab omnibus ratione utentibus. Et v. gr. qui man- Matrimonio

ducat meam Carnem- &c. (intellige, dignè, ait Rupertus, cum Propagamur.

, T 1
ſoit e
4 kl

1

Wetitbam

ehree 6
ll. AKumu

4 „41 . 4 .
us, inml.

14

rumerumt
elatis 9ll

lynend K4,
Lnnlaeleck

. e!
AWIHHANII.

nebonmI

Cantiümk

71
11

pignuid

—
=

n. 4
Al

=

debitàâ præparatione & purificatione, præmittendo actum

Contritionis & Confeſſionis Sacramentalis, ſi quis alicujus
peccati mortalis ſibi ſit conſcius: ſi enim poſt examen nul-

lius ſibi ſit conſcius, & tamen reveraà ſit in peccato mort. ſibi
occulto, Communio Euchariſtiæ illud peccatum abolebit,

& Communicantem Dei gratiæ & Charitati reſtituet, uti
docet Suarez & paſſim Theologi, ait Cornelius hic. De quô
Theologi, cùm quærunt: An Euchariſtia per accidens cauſet pri- An Euchari-
mam Gratiam? P. Jo. Evang. Thanner M. S§. q. 6. a. 3. G. I.) Habet vi- ſtia primam
tam aternam quia per Euchariſtiam recipit gratiam, quæ eum gratiam per

X

conſervet & ducat ad vitam æternam. Plura cit. Zoan. 6. & accidens con-

Cornel. ex quò addo pro majori intelligentiã, Ordinem re- ferat
rum in Communione Euchariſtiæ: Primò per Euchariſtiæ in Commn.
ſumptionem Chriſti Caro & Sanguis totúsque Chriſtus, id

. „O 19 eE Id nione Eucha-
eſt, ejus humanitas & Divinitas, quaſi cibus ingreditur in riſtiæ. Ordo

ſtomachum noſtrum, in eôque manet. 2. Speciebus Eucha- converſionis,

riſtiæ vi ſtomachi digeſtis, & in carnem noſtram converſis Conc. 73. n. 4.

Cecit enim per Dei virtutem materia panis & vini, quæ in

Conſecratione fuerat annihilata) Chriſti Caro & Humani-
tas in nobis eſſe deſinit, ſed Deitas Chriſti, quaſi cibus im-

mortalis, manet in nobis; quæ exinde: Tertiò- vitam ſuper-

naturalem animæ communicat, fovet & auget, cibando il-
lam, & paſcendo influxu Gratiæ habitualis, ac per ſtata tem-

Chriſti Deitatem,

pora infuſione novæ Gratiæ actualis, puta, novis ſanctis il- Gratiæ aéu-—

luſtrationibus, novis inſpirationibus, novis piis affectibus ales.
& impulſibus in animam immiſſis, ut fiamus idem, quod
ipſe eſt, ait S. Gregor. Niſſenus, id eſt, ut fiamus ſpirituales,
ſancti & divini, idque in dies magls & magis atque ipſam
quaſi lignum Vitæ, ſemper habeamus in

nobis, ut ipſa ſuo tempore in die Jjudicii & communi Reſur-
rectione, nobis communicet ſuam vitam immortalem &
bea-

XX XX XX 3

*

–

Euchariſtia beatam. Plura cit. Cornel. Cur autem Chri ſtus hoc Auguſtis

cur per mo-
dum cibi &

otus, & liih pots: (Curo mea verè eſz cibus, & Sanguis mels verè eſt potus cit.
potůús, & ſub
Ipeciebus Pa-

nis & Vini.

ſimum Sacramentum inſtituere voluerit pPer modum cibi &

chiſimus Rom. quæſt. Iz. ubi : Cam igitur, inquit, Corpus Chriſti

Domini vitæ æternæ alimentum ii;

rè & ſanttè ſuſcipiunte rectè 31 potiſſimum rebis conficitur, quibis

