ideéque ad reſiſtendum impotentes ſecum trahit ac perdit.

Denique intentaturum ait, hoſtibus ſuis horribile brachi-

um ad inferendam plagam, quam jam pridem fuerat com-
minatus, & flammam devorantem, quam ore geſtare vide-

batur, quæ turbinis inſtar, aut lapidoſæ grandinis, inimicos

ſuos humi allidet, atque proſternet. (Stanihurſt. in fine cit.)
Itaque ſeverâ oratione primè illorum ſcelera & ingratitu-
dinem exprobrabit; de quéô dictum ſapra C. 13. n. II. & C. 24.
n. y. Tunc detonabit in illos terribilia illa verba, Ercchur⸗ 1.
WN(aunc

9

— in impios fulminatoria, terribilie, eſi ax. 4 5
ibin, Nunc ergo finis ſiper te, & immittam furorem meiuin in te, & judicabo Furer Judi-
te juxta vias tas, & ponam contra te omnes abominationer lieas. cis extremi
laturi ſenten-
tiam.

——
—
=
S=
X

Nunc de propinqo eſzundam iram meam ſaper te, & complebo furo-
mo. yem meum in tes & c. Et ſcieti, gktia ég“ Dominus percutzens. Et ne
l. quid deſit illis ponitentiæ, doloris, indignationis, deſpera-
tionis, extollet feliciſſimam, quâ ipſi exciderunt, juſtorum

ſortem, & miſerrimam, quam ipſi mox ſubibunt conditio-
hide. nem, Verbis illis Iaiæ 67. 13. Ecce ſervè mei comedent, & vos eſu-
oh rieti n ecce ſervi mei bibent, & vos ſitietié- ecce ſervi mei lætabun-
bu tur, & vos confundemini: ecce ſervi mei laudabunt præ exultatione
deſen cordi, & vos clamabitis præ dolore cordu, & præ contritione ſpiritüs
lehk ululabitis. Vide Conc. præced. n. 3. Ecce verba Judicis ſupremi
ebl fulminantis in impios; eece clamantem voce, quam ipie I[ob
u. qui licet adverſus omnia adverſa eſſet rupes, horrebat, di-
miH cens: Soper hoc expavit cor meum, & emotum eſt de loco ſuo, audiet
enunn auditionem in terrore voci, & ſonum de ore ejus procedentem; poſt eum
su rugiet ſonitus, tonabit voce magnitudinis ſuc 5 tonabit Deus in voce
uon ſas mirabiliter. Yob. 32. à v. I. De hac voce loquitur David Pial- —
Sir. moys. y. Vox tonitrui in rota. Hæc vox inſtar rotæ volvet HMhal. 76. 19.
e reprobos de pœnis in pœnas, inſtar rotæ ſemper à furente * vonierui
let vento agitatæ, & hoc in ſæcula ſæculorum. Erit vox uki- ge 1oa, eſt
enuuk ma Chriſti; ſed erit vox omni turbine violentior, omni tubâ Cannatlonis
lun Cclarior, omni elegiâ triſtior, omni rotâ concitatior, omni ð
Nen ulmine terribilior, omni tonitru formidabilior: Audite, Vox qum
ut, & horrete. Sed quomodo poterit illa ſententia ab homine terribilis.
NE. mortali enuntiari, ſi ad ſolam ejus memoriam ſanguis con-
e geletur, & membra obrigeſcant? O Ccœli, ſubſiſtite! terra,

n concutere! mare, expaveſce! hic detonet aer; hic ſtellæ
te. de colo cadant; hic rupes, petræ, laxa diffringantur; hic
is herbæ, plantæ, arbores, exareſcant; hic ululent animalia;
ℳ hic rugiant leones; omnes creaturæ triſtem ac lugubrem

in. ſonum edant, ac miſerorum ſorti, ah nimis deplorandæ,
Ccompatiantur! O vox mea tremula ingredere, & reſona per
aulas Regum, per palatia Cæſarum, per conſiſtoria Cardina-
22 2= 2 lium,

7

546 CoxNGIO XXXIV. Judicis Supremi ultima Sententie

— — —

lium, per Curias Senatorum, per Academias Doctorum, per

delubra Sacerdotum, & muſæa Advocatorum, per tribuna-

lia judicum, per domos Mercatorum, per cubilia Conjuga-
torum, per officinas opificum, ut ad ſonitum hujus voci,

ipſis præ timore capilli erigantur, membra contremiſcant,
expalleſcant ora, exhorreſcant animi. Sed ecce glomerat

metuendos greſſus per flammeas nubes Dominus exercituum-
Leo rugit, quis non expaveſcet:? aperit os ſuum, ut tonet,

Imperat.
Gnei Piſonis
crudelis in
mi ites tres
innocentes
ſententia mi-

zabilis.

Juſtitia fu-
premi udicis
abſo utiſſi-

M.

ut detonet ſententiam ſuper impios, de quibus actum eſt,

conclamatum, deſperatum; quia ſententia eſt immutabilis,
decretum irrevocabile. Sed illa quænam: Juſtiſſima un-

dequaque, uti omnes agnoſcent.

IIII. De Gneo Piſone refert Seneca: Is facultatem dede-

rat duobus militibus, caſtris egredi: uno autem reverſo ſi-
ne altero ſuſpicio Cæſari mota eſt, occiſum eſſe non regres-
ſum à ſuo commilitone: unde ſententiam mortis in eum
tulit, quamprimùm executioni dandam. Morti adjudica-

to, jamjam collum ſecuri præbente advenit & alter; quòô

viſo, Centurio is, cui executionis vices demandatæ erant,

quòd ſic inſons plecteretur, mandat carnifici, ab ictu deſi-

ſteret, inſontémque ſiſtit Imperatori, qui irâ excandeſcens,
regio throno inſidens, jubet carnifici, omnes tres gladio fe-
rire: Te, inquit, duci jubeo, quia damnatus es; te, quia cau-
ſa damnationis Commilitioni fuiſti; te, quia juſſus occide-

re, Imperatori non paruiſti. Jac. E- eichman, Koͤnigspuͤhl ſol. 79.
Hlor. chälling., Dom. zo. Pent. f. z99. Hominis hæc crudelis &

injuſta ſententia. Aliud ſupremi Judicis judicium eſt, de

cujus æquitate, infinitâque Juſtitiâ dubitari à nobis, blas-

phemum foret; ſicut econtrà de ejus miſericordiâ, benigni-

tate, clementiâ, & paternà providentiâ, dum vivimus, ne

diffidat peccator ſummus etiam. Chriſtus cenſor, arbiter,
& Jjudex per omnia æ quiſſimus eſt, ut dicat David: Lætentur

& ewultent Gente; quonianm judicas populos in aqnitate. Pſalmo 6b6. y.

quod cuivis ingenuo ſolatio eſſe poteſt, Deum juſtum eſſe,

cum

7

daun4

—

E.
ſeen
in

(odl
a

gel

Auu.

M

in impios fulminatoria, terribilis, effica. 547

a cum etiam hominum ſententiæ & Judicia iniquiſſima fu-
dbuum erint. Juſtus es Domine, & rectum judicium tuum. Pſalmo IIS. 137.

nvgr. ajebat Mauritius Imperator, forti ac pio vitæ exitu memo- Mauritius
randus, cùm Phocas Tyrannus, militum ſublatus clypeis, Imper. agno-

4

lan, Auguſtus appellatus, Byzantium ſtatim delatus', eundem ſcit Deum ju-

et cum conjuge & filiis tum quatuor trucidaret, illéque ſuorum ſtum, dum
u in carnificinàâ, quam inſpexit, ipſe ultimus, identidem in-Qob avariti-
m geminaret: Zaſtus e Domine &c. Non alius ſanè Auguſtus, n kaghis .
undh aut majorem cladem, aut fortius tulit: Ferunt, nutricem ſed fortiili. .
tiiz filium natu minimum fſubtraxiſſe, préque eo ſuum Ty- mè.
um. ranno obtuliſſe; at Mauritium, re cognità ſuum protuliſſe;
quòèd minimè æquum eſſe, duceret, ut in alium, cum ab
nee ipſo Deus poœnas exigeret, animadvertatur: atque eo infan-
ebt te jugulato, cædes ejusmodi pro ſanguine lacteum liquo-
rem profudit. Mauritius, cùm ſecundum quietem antè ſi-
nen bi videretur ad Judicem raptari, & ab eo interrogari: Vb⸗
vci. vis, te puniam? hic, an in ſuturo ſæculo? Mox ille ſupplex: O ama-
Mtor hominum, exclamat, hic potius, hic puniar, quàm in futuro ſæculo.
, Prolatum continuò decretum. Drexel. Tribun. Chr. L. z. C. Io.
I. Y. y. f. 149. Agnovit Mauritius Dei vindicantis juſtitiam,
„% quòd ipſe ob avaritiam duodecim millia Chriſtianorum ca-
A. prtivorum, unico per ſingula capita numulo, redimere per
n ſummam impietatem ac dedecus recusâſſet; Barbaro dein
hoſte, furore percito, omnes perimente. Kmus Alex. Serelli de
B. V. hiſt. §. à fol. 112. Sengel de Jud. Div. tom. a. cap. 50. à fol. 546. Pe-
S renfela. Hiſtor. os. Paciuch. de Patient. L. 2. C. . f. 239. Daurolt. Cap. 3.
tit. II4. Ex. 3. Ludov. Aurel. Peruſ. compendio Annalium Baronii ad
SNH 4A. C. 600. & 602. Breviar. Inper. Dieterich. f. 2,7. Juſtitiam Dei
i commendat Sapiens dum C. 12. v. 1r. ad Deum loquitur: Cum Juſtitia Dei
8 etgoſßs jeeſtus, juſtès omnia diſpont, regis, moderaris, gubernas: ex Sep. 12.
. e Pſam —1 ρ gu non debet puniri, condemnare, exterum zſtimas à tuad V. IJ.
ur virtute. In quæ verba, Cornel. longè durius, inquit, imò
4 planè barbarum & tyrannicum eſt, quod ex hoc loco proba-
l re contendit Calvinus, L. 3. Inſtr. c. 21. & ſequ. ſcil. Deum ante

548 CoNcI1O XXXIV. Judicis Supremi ultima Sententia

omnem peccatorum præviſionem, eos, qui damnandi ſunt,
poſitivè deſtinaſſe ad pœnas gehennæ æternas: hoc enimnon
Dei foret opus, ſed diaboli: longè ſecius, Deique immens?
bonitate digniùs, S. Paulus 1. Tzm. 2. . Deus omnes homines vult

Jalvos ſieri, & ad agnitionem veritatis venire: & C. f. 23;6. Innocen-

tem Deus damnare nequit. Pergit Sapiens v. 16. Virtus enim

tua (potentia) jnſtitiæ initium eſt. Q. d. ait Tirinus, in homi-
nibus potentia eſt initium & cauſa tyrannidis; in te verdò eſt

caulſa & initium juſtitiæ: Verbo: Jaſtu- Dominnr, & Nuſtitiasdi-
lewit Pſ. 10. S. pſe ergo judex Extremus vel maximè ſervat

modum & formam ſupremi juris, ſummæ juſtitiæ, & æqui-

tatis. Sed nos ad Sententiam, quæ moras neque trahet, ne-

que patietur. Dion Carthuſ. de qud. art. z.

lpſa Sen- IV. Ea hæc eſt: Tanc dicet & hüu, qui à ſiniſtru erunt: Diſce-
dite à me, malediéti, in ignem æternum, qui paratus eſt diabolo & an-
Penditur. gelss ejus &c. Matth. zy. ar. Eheu! quot verba, tot tonitrua;

tentia damna-
tionis: ea ex-

quot ſyllabæ, tot fulgura; quot literæ & apices, tot fulmi-
na. Diſcedite, 6 verbum amarum! à me, 6 calamitas! Male-
dicti, infelicitas! in ignem, poena! æternam, 6 duratio! qus

paratus eſt diabolo & angelis ejus; ò Societas, & horror, dolor,

pudor! 6 Sententia, cui ſimilis nulla unquam à quoquam
4 * 8 * „* On sꝰ
pronuntiata leguur! decretum horrendum, terribile! ò
ſententia lugubris, deploranda, atque malorum iliadem

ſecum trahens! Pròô, infelices, ac miſeros peccatores, quos

ignitum illud ſententiæ, telum, imò fulmen feriet! Diſee-

aetes & infelix abjectio! maleditte- dira reprobatio, 6 quan-
tum probrum! inignem, dolorem! æternum, ò ſæva punitio!
qui paratus eſt; ôingratum! diabolo; à monſtrum! & angelin ejud

Peœnæ in hac Q incomparabilis afflictio! Singula verba ſententiæ hujus, ſi
ſententis ritè apprehendamus, immenii cujusdam doloris ac pœnæ
Hnehte⸗ . augmentum continent. Nos modè, dum licet, ſingula ex-
miæ: Senius Pendamus, ne illa aliquando inviti audiamus. LDiſcedite:
zterniratis, Lœna damni. Malediéte Pœna injuriarum. In ignem: Pœna
deſperatio- ſensus: æternum, Poena deſperationis. Qur paratns Eue-
nis. 4 olo.

——

=E
—

U

habuimus, ſanguis omnis in alium viſcerum locum reffuit. um⸗
Deus immortalis! ſi ſanguis & venis in viſcera illi refluxerit efe!

nullum penitus amicorum haberes, inter meros hoſtes: Ah

in impios fulminatoria, terribilis, efficaxk. 549
bolo- Pœna aſpeétús doeemonum. Et angelte ejns Poœna peſſi-

mæ Societatis. Singula parum fuſius: Deſcedite à me, qui

Deus veſter ſum, primum principium, & finis veſter ulti-

mus. Diſcedite ab amicitiã meâ, protectione, regno, cœlo, Diſcedite.
eſſentiæ meæ viſione, & à perenni æternarum deliciarum
fonte. Déſcedite à ſuaviſſimo ſanctiſſimæ Matris meæ con-

tubernio, ab omnibus Electis, ab Angelis, Apoſtolis, Mar-

tyribus, Confeſſoribus. Prô, quantus eſt homini opulen-
to dolor, qui plurimorum flforet amicitia, ſi à patriæ con-
ſpectu, à parentum complexu, ab amicorum conſortio & fa-

miliarium ſegregari, & patriam ſedem cum exilio commu-
tare cogatur: De exilio ſcribit Æſchines, prudentiffimus Oo-
ratorum, Epiſt. . Cum in mentem, inquit, venit non tan- Px rſcbi.
tùm amicorum, quos iſthic habeo, ſed & cognatorum, & ne: cxilii
concionis, & colloquiorum, quæ ibi tecum, & cum Philino grande ma-

17
18

7 7
L18

e1

1
1111414

1
ob exilium, à patria, ſegregationem ab amicis: quis dolor um.
erit impiis, à Patriâ cœleſti, ad quam jus habebant ratione
Baptiſmatis, idque non ad breve tempus, ſed in æternum
proſcribi? quanta non afflictio ſæpè, ab uno charo, per mor-
tem ſublato, avelli, ita ut exilii ſpecies habeatur: Quid ſi

quam multi ex iis àſiniſtri videbunt parentes, amicos, fra-
tres, ſorores, & ſibi olim familiares à dextra Judicis ſtare:
ſeque ab iis in omnem æternitatem avelli! Separari ergo à

conſpectu Dei, eſt planè, quæ timeri poſſunt, terribillum

omnium terribiliſſimum. Maledicti, ex illo momento tota Maledidi.
&ternitate, Oomni ex parte. Maledieti in animâ, corpore; in

memoria, intellectu, voluntate; in oculis, auribus, pedibus,

manibus, odoratu, guſtu, & tactu. Malediét: ſuper terram,
ſub terrâ, in tempore, æternitate &c. Sequitur: li ignem Izignem
æternum. In hoc, pœna ſenſus conſiſtit. V. Breviar. ſer. 2. Dom. 1. aternum.
Wadr. lelt. 3. Itaque ablegabit illos vivos in ignem, non ad

Fo CoxNcIo XXXIV. Judicis Fupremi ultima Sententia

momentaneam exuſtionem, ſed ad perpetuum cruciatum.
Ignis enim ille ardebit, ſed non confumet; inflammabit, ſed

non in cinerem convertet; cruciabit, ſed non occidet; im-

menſum dolorem adferet, ſed vitam non auferet; non e-

mittet ſplendorem, ſed immittet horrorem; non effundet
lucem, ſed caliginem; non lucidam flammam, ſad piceum

fumum. Sed in immenſum auget pœnam ignis, unica illa,

Eiernum. quæ ſequitur vocula, æternum. Hoc verbum erit verè ful-
men, quod attonabit aures, perſtringet mentes, tremefa-
ciet corpus, totumque hominem inexplicabili dolore pertur-
Duo afflati babit. Refert Benevenius, Medicus Florentinus quidam,

fulmine quòd ipſe ſuiſinet hauſit oculis. cap. 13. de abdern. Vidi, ait,

ſuden ſtupidi duos homines, Patrem & filium, qui cùm ſubitèò fulmine è
kacti. nubibus lapſo, afflati fuiſſent, eorum corpora reddita ſunt

adeò attonita & ſtupida, ut ſeptem diebus non potuerint

Applicatur. comedere, bibere, nec ſe movere. Quòd ſi illos ita atto-
muit commune fulmen, quod non poterat, niſi corpus læde-
re vel occidere; quid erit perſtringi illo judicis fulmine,

quod & corpus, & animam mittet in gehennam ignis? Tan-

dem colophon omnium pœnarum &ꝰ ultimum erit, infauſta,

Qui paratus triſtis, horrida ſocietas deemonum. Dus paratus eſt disbolo,

diabolo. &r angeli ejus. Deus bone! quis horror, quis terror, quis
&c. Societas. metus erit, perpetuò degere ac conver ſari inter tam terribi-
les ſpirituum larvas; aſpicere tam horrenda monſtra, ante
oculos ſemper obverſantia? Si magmum nobis terrorem in-

Simile: hor- cutit umbra defuncti alicujus apparens, ideéque formida-

ror ex mor- mus nocturno illo in tenebrarum horrore ſepulchra & cœ-
tuis, etiam

cadaveribus.

meteria pertranſire aut cubiculum, in quò defuncti alicujus

cadaver jacet, ſine lumine ingredi, ne forſan à ſpiritu ejus

terreamur; ſi verò contingat, cadaver vel minimum ſe mo.

vere, congeletur præ metu ſanguis, vox faucibus hæreat,
pPili in vertice arrigantur præ trepidatione; quis terror, quis

tremor ille erit damnatis, cùm undique in illâ ſpiſsâ horri-

bilium tenebrarum caligine, quâ involvuntur, innumerà

/

ull
fuma
Wer

£

MM in“ impios fulminatoria, terribilis, éfſica . Fr
un multitudine malignorum ſpirituum, larvarum turpiſſima-
t,ed rum atque horribilium de»monum, affumptis vel ex aere,
in. vel ex illâ orci caligine, vel aliunde corporibus, varias formas
unt. induentium ac ſuaà monſtroôſitate terrentium, circumdatos
e ſe eſſe conſpexerint! Pronunciatâ hac infauſtiſſimâà ſententiäs, Damnato-
m ut videbunt miſeri ſpem omnem ſibi ereptam ullius vel mi- rum deſpera-
I nimi ſolatii, æternumque de ſuâ ſalute deſperatum; tunc tio, blasphe-
e ipſi horrendis ululatibus ac boatu terribili cœlum terrâmq; dicta; male.
replebunt. Tunc ponent in cæœlum os ſuum, & immanes blas-

renetr
pem phemias in Deum evoment. Tunc maledicent diei & horæ,
in quânati ſunt; parentibus, qui eos genuerunt; uberibus quæ
u eos lactaverunt; aêéri, quem ſpirârunt; terræ, quàm calcâ-
Ume runt; & videntes ſe totâ æternitate fore miſeros, omni jam
in ſpe deſtituti, tanquam furentes leones, irrugient horren-

deii dum; ut rabidi canes, ululabunt; ut deſperati, totos ſe de
um dent lachrymis & lamentis, atque oculis in cœlum, ter.
. rämque, & omnes mundi partes circumjectis, exclama-
umk bunt: O cœli nobiſcum plorate, & ſempiternos gemitus no-
SH ſtros ſociate! elementa! noſtrarum miſeriarum commi-
ſeratione tangimini! ignis combure! 6 aqua fubmerge!
ℳ Sterra abſorbe nos, ita ut prorſus enecemur, conteramur,

„Iis actque in nihilum redigamur !b monter & cobes cadite ſuper nos,
Weß necem nobis inferte, atque ſub veſtris ruinis æternùm ſepe-
eE lite. Hæc omnia & his graviora venient ſuper vos, niſi pæ-
teni nitentiam egeritu. Ethæc quidem ſententia à judice Divino
O Ccontra illos, quos creavit, redemit, multis beneficiis affecit,
A. ipſe Pater, Dominus &c. hic & ad hos, qui fuerint à ſiniſtra,
6H dicet, Diſcedite ah dum cogito, exalbeſco; à me, palleſco; Ma-
s ledilti, horrent comæ; in ignem æternum, voce deſtituor; qui
em paratus eſt, contremiſco; iabolo, palpitat cor meum; & an-
el. gels ejus, præ metu ac formidine emorior: Verè: Horrendum
Gcs eſt incidere in manus Dei viventis. Hebr. Io. 3. adeo juſte feveri
Ppropter unicum grave peccatum, in quò⅛ mors hominem ra-
une puerit. Beſſens cit. Conc. 7. F. 392. & ſequ. Sanihurſt. citandus in fine.
Dult Mechtl de qud. extr. Aaa a V. Huc

gGententia V. Huc pertinet, quod ſupraà ingeſſimus Conc. 24. n. g.

contra Pyr- de Pyrrho, P
thum.

Ius.

Excommu-
nicantur im-

.

1

62

„

CoNCIO XXXIV. Judicis Supremi ultima Sententia.

1

atriarcha Conſtantinopolitano Monotheli-
tarum hæreticorum anteſignano, & impio, poſt recon-

ciliationem etiam cum FEccleſiâ Catholica ad vomitum
reverſo; contra qnem Theodorus Roman. Pontifex Ex-
communicationis & condemnationis ſententiam ſcripfit,
uine, in atramentum infuſo:
et hic & hac de re adhuc appo-
nere ex Joanne Bona Cardin. Rerum Liturg. Lr. 2. C. 15. Ene, 4

& quidem jJeſu Chriſti Sang
miſerè dein pereuntem: Lu

F. gv†. ubi hujus Sententiæ dictu horrendæ, contra Pyrrhum

meminit, & ex Græcorum Annalibus narrat Baronius Anno
648. Cum perditifſimus Pyrrhus Monothelita poſt recan-

tatam palinodiam in priſtinum errorem lapſus eſſet, T heodo-

rus Papa plenitudine convocata Eecleſiæ ad Sepulchrum vertici Apoſto-
lorum acceſſit, & Divino Calice expoſtulato, ex vivifico Sanguine in
atramentum ſtillavit, & ita propriz manu depoſitionem Pirrhi excom-
imilis Ca-municati fecit. Addit idem Bona: Simili modo ſcribit Nice-
tas in vitâ S. Ignatii Conſtantinopolitani, ſubſcripſiſſe Epi-
ſcopos damnationi Photii Pſeudo-Patriarchæ, calamo in-
tincto in Sanguine Domini, vice atramenti; quod ſanè hor-
rendum eſt: ſed illi peculiares Concilii ſui rationes habue-

runt. Ita Cardin. Bona ct. L. Ex quò argumentum ſumere
poſfumus, Chriſtum Jeſum, Extremum Judicem, fuam

contra impios ſententiam velut conſignaturum eſſe ſangui-
ne ſuo, & confirmaturum. Vti citata Conc. 22. n. §. ſapra.

VI. Fecimus etiam fuprà mentionem poœnarum Eccle-
ſiaſticarum Excommunicationis, & perpetuæ maledictionn, Uuti
Tridentinum ait, Sſ. 2z. C. 9. & Degradationis; quæ quàm
graviſſimæ accident impiis per ultimam Chriſti judicis ſen-

tentiam, quâ omnes impii verè, & æternùm excommun--
cati, & degradati erunt. Præter dicta, ſuprà Conc. 9. à n. .
Addo: quantæ ſententia Excommunicationis efficaciæ, vel
in inanimata & irrationalia, à quibus homines doceantur,

illam pertimeſcere ,Rſit, vel ab homine lata, ex ſeque

X

ntibus
intel-

n
un

—

4nh
Dhel.
cotr
Vun
al.

I

a
ch
aN
NN.
l

4

in impios fulminatoria, terribilis, éicax. 5K3
intelligi ſatis poteſt. Fuit Comes quidam in Tolosâ (ait

„

Joann. Major) fautor & receptor hæreticorum: & omnis ta⸗-⸗
lis ipio facto eſt excommunicatus una cum hæreticis. Et Vis Excom-
quidam S. Abbas fuit ad eundem comitem miſſus ad com- munirattonis
monendum eum. Qui dum viro ſancto noluit acquieſcere, panes

. 2 . . . denigrato de-
ne excommunicationem timeret: ſciens vir ſanétus, quia cor monttrata,

perverſum verbis non compungitur, dixit Comiti: Ut tu & g&.

5

tui videant factis, quia infecta ſit anima, quæ vinculo ex-
communicationis eſt innodata, volo, mihi apportari album
panem, quò allato dixit: ò panis, licet tu non merearis poœ-
nam excommunicationis; tamen ut in te oſtendatur fidei
veritas, excommunico te. Quòô dicto, panis inter manus
ejus albus, mox niger factus eſt: quem in duas partes divi-
ſit, & interius ſimiliter apparuit niger & muſcidus atque cor-
ruptus. TIunc ſubjunxit, ut ſciatis virtutem abſolutionis,
accepto pane, abſolvit eum, qui in priorem ſpeciem & can-
dorem eſt reverfſus. Secul. Exempl. V. Prælatus Ex. IZ. fol. 65z. e
Gotſchalco Holen. Ord. Erem. D. Auglſt. V. Philipp. Harttung. . Phi-
lippicaâ 33. tota. In contemptores Anathematum Eccleſ. Non
communicandum cum illis Exemplum S. Martini Epiſc. 4,.
Marchant. Virgâ Aaron. Tr. 3. Lect. 9. f. 10 72. Iem Pecul. Exempl V.
Excommunicat. habet de Corvo per Excommunicationem pro Corvus per

P

—,

furto miſerâ infirmitate tabeſcente. Ex. 4. f. 326. Item de Ecommuni-
muſcis à S. Bernardo excommunicatis, repentinâ morte de- elcens in
cidentibus ibid. Ex. j. Ficuilnea Sapra Conc. 23. n. . Inſuper Ju- αnrtuæ.
ra & Canones varias variis ſceleribus & criminoſis ſtatuunt J
pœnas Lib. y. Decret. Tit. 37. ut Carceris etiam perpetut, cxi- Degradati-
lii, depoſitionis, denique degradationis, quâ privatur Cle- onis pœna

„ —; . . i⸗ icatu graviſſima
ricus non tantùm executione ordinum, ſed etiam Clericat quid ſit? quo-

& omnibus privilegiis Clericalibus, ut inſtar Laici habeatur, o inf ga⸗
manente tamen S8. Ordinum Charactere, qui animæ Imtur, Ex ponti.
preſſus, indelebilis eſt. Fit autem Degradatio cum certàt. Romano.
ſolennitate, præſcripta in c. 2. de pæœnis in 6. 7 rident. Seſſ. 123. de Ke-
form. c. a. ut nimirum Sententia degradationis feratur coram
J ”MMM Aa a a 2 certo

F4 CoxNcIO XXXIV. Judici Supremi ultima Sententia
certo Epiſcoporum, vel, in horum defectu, Abbatum, vel,

in iſtorum etiam defectu, aliorum Clericorum in dignitate

conſtitutorum, mimero ‚ſcilicet in degradatione Presby-
teri coram ſex, Diaconi vel Subdiaconi coram tribus: & c.
Poſt ſententiam latam degradandus ſacris veſtitus veſtibus,
manibus habens librum, vas, vel aliud inſtrumentum, ſeu
ornamentum ad Ordinem ſuum ſpectans, ac ſi deberet in
officio publicè celebrare, ad Epiſcopum adducendus eſt,
cui Epiſcopus ſingula ornamenta & veſtimenta ſingulariter
aufert, incipiendo ab illo ornamento, quod in ultimâ ordi-
natione traditum fuit, & deſcendendo gradatim usque ad

primam veſtem, quæ datur in collatione Tonfuræ Clerica-

lis. Tunc raditur caput illius, ne Clericatùs veſtigium ap-

pareat: addendo quoque in detractione Inſignium Clerica-

lium certa verba, ablationem Clericatus ſignificantia, quæ
habentur in Pontificali Romano, mihi àf. 229. Et ultimò ſeu
circa finem dicit Epiſcopus: Authoritate Dei omnipotenti, Patru,
& Filii, & Siritüs Ssantti, ac noſtrà, tibi auferimus habitum Cleri-
calem, & nudamus te Keligionn ornatu, ac deponimus, degradamus,
oliamus, & exuimuste omni Ordine, Beneficio, & Privilegio Cleri-
cali; & velut Clericali Profeſſtonis indignum, redigimus te in ſervitu-
tem & ignominiam habitus ſæcularis ac ſtatus. Tevelut ingratum fi-

lium à Sorte Domini, ad quam vocatus fueras, abjicimm. Annon

horrenda iſta ſententia? ad quam infligendam Rei crimina
commiſſa cogunt Eccleſiam, quam tam mirificè ornat

eique proprius eſt Siritus Lenitati, donum Spiritüs San-
* △A X . . .* .
ti, ex quéô, cùm taliter degradatum contingat tradi

Curiæ ſœculari pro enormitate criminis-, Pontifer degra-

dator eſſicaciter, & ex corde, omni inſtantid pro miſerrimo -
lo dereliéto intercedit apud Judicem Swræcularem, ut citra mortis peri-

ulum vel mutilationis, contra degradatum ſententiam moderetur; uti
habet cit. Pontifxcale Rom. in ſfine degradat. De quâà materia Engl-
grav. Panth. F. Dedic. g. 3. & paſſim. Canoniſtæ in Lib. y. Cit. Decret.

cit. 32. LBudov. Engel. Ernricus Pirhing, Proſper Fagnanus Alii. Mi-

t

Ne
(h.
c
R
(H
um
i

N
fe

I

—,— —

WW
in impios fulminatoria, terribilis, efica. Fz
W hi quondam laudatiſſimus Parochus & Decanus Ruralis, Degradatio
Niun Jubilæus denique, ( adm. R. D. Ludov. Oſtertag, piè defun- viſu horren-
e. tus 1687. 24. April. quò adhuc concionatus) retulit, teſta-à:
Ad, tus, ſe interfuiſſe publico Actui Degradationis, ex crimine
, Magiæ, factæ Eluaci in areâ ante Collegiatam Principalem

N Eccleſiam, & ſeſe deſuper adeo horrorem concepiſſe, ut
etett nunquam amplius talem actum ſpectaturus eſſet. Hinc, Sententia
tuseh cum facili applicatione, multa anſa & occaſio eſſe poteſt, Degradatio-
n varia piè cogitandi de ultimâ illà ſupremi Judicis in impios nis inpiorum
nac ſententiã, verè Excommunicationis & Degradationis eo- Judicio ex-
ul rundem, longè graviore, quò graviora ſunt Divina huma-emd.
ur nis, quò major Deus homine, anima corpore. Tunc nem-
mep pe omnem lenitati ſpiritum exuet Chriſtus: Tunc criminoſos
u. && impios à Sorte Bonorum abjiciet; privabit omnibus Bo-
Ne nis, donis, privilegiis, auferétque omnem ornatum illis, &
nd⸗ tradet eos tortoribus in perpetuum carcerem, cujus ſpeci-

ln men datur illà ipſius Chriſti parabolâ de viro nobili (qui eſt Parabola
ℳ Chriſtus) qui ſuas mnas ſervis ſui diſtribuit. Lucæ Io9. à v. 12. Au- Chriſti Luc.

Anl, ferte ab illo mnam - v. 24. Vel, ut eſt Matth. 27. Tollite ab eo talen- 19. 12.
50 tum: v. 25. Dona à Deo data quævis; Dona gratiæ gratum
„ Deo facientis, poſtquam dona Gratiæ peccator temerè per-
t. didit: Dona & Gratias gratis datas; uti ſunt Poteſtas facien-
u Qdij miracula, Apoſtolatus, Epiſcopatus (uti de Judaã: Epiſeo-
ci patum ejus accipiat alter“ PEſalmo 105. §. Aökor. I. 20. ) Sacerdoti-
„ um: &c. Dona Naturæ; ut ſunt fubtile ingenium, acre
. judicium, firma ſanitas, robur, prudentia, induſtria, ſcientia,

4i eloquentia. Dona & bona externa; uti ſunt opes, hono-
B res, Status, V. g. magiſtratus, principatus, regnum. Cornel. e5
Chryſoſt. In die Judicii reverà Deus tollet gratias ſuas à re-
SNe probis, qui ipſis vel non uſi, vel ad malum abuſi ſunt, ait
idem Cornel. in Matth. 25. 25. F. 467. Neque hoc ſatis: ſed in-
ſuper: Iutilem ſervum ejicite in tenebras exteriores! gehennæ &
æternæ caliginis, uti diximus Conc. 1o. n. 3. Conc. 1II. n. a. An non
N hæc ipſa Sententia extremi Judicii in impios! annon Sen-
MM AdAdaa a 3 tentias

*

556 CoNCIO XXXIV. Judicis Supremi ultima Sententia
tentia Excommunicationis, Depoſitionis, Degradationis, &

ſic damnationis æternæ! Deſcedite, maleditté, in ignem æternum.

V. hiſtoriam Conc. ſequ. n. g.

Stupendum VII. Cui hæc ſeria non ſunt, & cujus animum non mo-

& dolendum, vent, neſcio, quid movere poſſit, præſertim ſi, ut debet, co-
Chriſtianos gitet, ſeſe huic Sententiæ Damnationis, reprobationis, de-

tam ſeriis, & gradationisque æternæ ſubjectum iri, pro fuis malè meri-
bonis & ma-

Dl Egravi. ſanè ſummoperè & dolendum, dari etiam inter Catholicos,
ter facile pec- qui gravia crimina, horum bene conſcii pœnæ, non com-
care. mittant tantùm ex humanàâ fragilitate, ſed & accumulent,
denique in iis hæreant, de remedio pœnitentiæ, unicè ne-

ceſſario, nihil cogitantes, niſi fortè pro & in extremis, ubi

ſæpè reperiunt clauſam januam, & cùm poœnitere volent, am-
pliùs non poterunt. Si præſentem & antecedentem con-

cionem, nec non ſententiam juſtorum & impiorum confe-
ram; & ſi hæc verba cordibus noſtris impreſſa non hæreant,
ExS. Baſilio. nec moveant: utor verbis B. Baſilii: quibus verbu te curabo,
inquit, quomodo loquar?“ regnum Dei non curas, gehennam non ti-
mere quam animæ tuæ melicinam idoneam inveniam? ſi enim horri-

bilia non metui, clara inſuper, & pulchra deſpici, diſputamus cum

corde lapideo. Ita D. Baſil. hom. . in diſcen. Eſtne poſſibile, 6

Chriſtiane, quòd cor tuum non emolliant prædulcia illa
verba Chriſti Salvatoris & Judicis æterni, diéturi ſanctis &
juſtis: Venite, benediti- &c. & hæc alia, quæ dicet reprobis,
non te deterreant: Diſceedite à me „maledicéti, in ignem æternum?
Ex S. Am-Hanc cordis humani duritiem ſummoperè demiratus S. Am-
broſio. proſ. ſerm. So. Annuntiamus vobis, inquit, regnè cœleſti Zandia, &
minimè corda veſtra motu quodam alacritatis ewultant“ prædicamus
triſte judicium; & ſenſus veſtri ad pœnitentiam in lacrymas non pro-

rumpunt“ infidelitata genus eſt, in divinis rebus, nec gaudere pro-
Ex S. Chryſ. ſperi, nec flere contrarin. Hinc S. Joann. Chryſoſt. Hom. I5. in

Chritinni Mar. refert de Gentilibus, illos ſolitos eſſe dicere: Chriſtia-
V nos vel eſſe mendaces, vel omnino fatuos & ſtultos: nam
velſtulti. Vid. 52 Aekere .

Vel

tis, quæ ipſa loquitur mala eorum conſcientia. Stupendum

in impios fulminatoria, terribilis, effcax. F7
vel credunt hoc, quod dicunt; vel non credunt: ſi id non kogriquez.
credunt, ſunt mendaces, quia proteſtantur, ſe id credere. L. 1. tr.. C..

ernunn

Si verò id verè credunt, ſtulti ſunt; ſiquidem adeò diſſolutè n.. ſimile.
m. & impiè vivunt, more brutorum ratione carentium, ac ſi
. nunquam rationem reddituri eſſent de vitâ præteritâ. Con-
i cludit deinde ſanctus ille Doctor non eſſe mirum, quòèd
m. Gentiles non moveantur, audientes horrorem Extremi Ju-
in dicii: ſed mirum eſſe, & ſummoperè ſtupendum, nos
m Chriſtianos, qui firmiter credimus, venturum eſſe Judicem
n. Chriſtum Dominum, totum dijudicaturum orbem; nihilo-
Un, minus ita libere & ſine curâ ac timore Dei vivere. Lecreda-
an los, alt S. Pater, in non commover?s, non miror; ed nos, qui credi-
dD wmäus, maxims obſtupeſcendam eſt, ut ita vivamus. Calamat. Glv.
. Diſc. 32 n. 10. f. 274. R. P. Franciſcus Coſterus 8.]. Mechlinien-
n ſis, qui obiit Bruxellæ 6. Decemb. A. 1619. ætat. 88. Societ. 67.
de cujus ſanétimoniâ mox omnium ingentes fuêre ſermo-
nes: Beblioth. &ript. & J. edita Komz 1676. f. 221. ubhi multis ſumma
eus lau’. Hic, inquam, efficaciter in rem hanc, Dom. 2. poſt
i Tevr. Conc. g. n. I. in f. f. Iog9“ ait: Admiratione dignum eſt,
quomodo reperiantur Catholici, qui certâ fide exactum ac
“ rigidum Dei Jjudicium, in quo etiam verba otioſa non erunt
impunita, ac cœleſtem gloriam juſtis paratam, & ineffabi-
les ac æternos inferni cruciatus, quos peccato quolibet mor-
in tali demeremur, credunt; ita tamen ad omnem malitiam
it prorecti vivunt, quaſi non eſſet Deus; ita ſecuri ac ſine me-
tu, quaſi de æternâ gloriaâ eſſent certi; talis ſi es, admirare
teipſum, & periculum, in quo agis, fuge. Ita Coſterus cit. Et
8 tamen: NB: Cogita bene, ait S.]oann. Chryſ. hom. 22. in I. Coron.
19 mor. quòd, quotie peccäſti, totie condemnaſts teipfum; peccatum enim
ℳ

i ſè habet, ut mox, atq; patratum ſuit, ſententiam ferat Juder. Ap.
. Rmum Alex. erelli hiſt. g. de B. V. n. 19. f. 723. Quære ſis ex te,
Chriſtiane, an ſis mendax, vel ſtultus? certè haberi non vis.
Ergo nec eſſe velis, in tuam damnationis ſententiam, cujus,
ihe pro concluſione, in umbrâ & tenebris, in quibus res el l
Eoe Se i,

558 CoNcIO XXXIV. Judici⸗ Supremi ultima Jententia S

cta, valde tragicum & horribile exemplum videamus in V-
done Archiepiſcopo Magdeburgenſi, cujus hiſtoriam inter

multos referunt: Pedagog. Cbriſt. tom. 7. LP. 2. c. Ty. D. 2. F. 457. in
marg. Ant. Dauroult. Catech. hiſtor. C. 2. tit. 40. Ex. g. & C. 5. t. I1.

Ew. y. Marchant. hort. Paſt. tr. à de Fide Chriſt. in art. a. Gmb. Apoſt.

lect. 25. Propoſit. I. f. 178. Cornel. in Levit. 22. 3. f. 32a. Delrio Duquiſ.
Mag. Lib. 2. 4. 26. f. 256. fine & f. 260. Pexenfeld. ad hiſtor 125. f. 703.
ubi plurer Ad. citat. Archimed. hbriſt. L. I. c. 4. gH. 5§. à fol. 100. & Aliè

ab hü, & in meins libris citati. Franc. Coſterus §. J. Conc. Iz. Dom. 17.

Pent. n. I7. f. yI6.
Vdonis 7. . e

Madeb Ep: „ VIII. Anno D. Nongenteſimo quinto, ait oannes Major,
RASded. bp! Secul. Exemp. V. Judiciam Dei, Exemplo 9. à f. ayg. Ottone ter-

horrendum . ve - 7 . —
Judicium, ge- tio imperante, apud Partenopolim, ſeu Magdeburgum in

nus mortis & Saxoniâ, contigit prodigium terribile nimis, & à ſæculis in-

terrifica da- auditum, quod, quemadmodum factum ſit, ſtilo veraci re-
mnatio. feram, ut omnibus innoteſcat, quàm malum, & quàm dam-

nabile ſit in ſtatu Prælationis vivere turpiter, & patrimoni-
um Chriſti (res videlicet Eccleſiæ) injuſtè diſtrahere, &

ſcandalorum fœtoribus ſubditos corrumpere, & Moniales

Deo dicatas, auſu temerario, violare. In prædictà igitur
Vdo ingenii urbe ſcholaris quidam, nomine do, liberalibus litteris in-

Ruri per V. ſudabat. Qui, cùm eſſet inertis ingenii, nihil omnino pro-

M * 6. 5 .
Nineticien. ficere poterat, quantumcunque à magiſtris verberibus tor-
tiam. queretur: quâdam autem vice, poſt enormes plagas, de

ſcholis exiens, Eccleſiam maorem, in honorem ſanéti Mau-
„ „ „ . . „* NR . . „ . NA . .
ritii ſociorumque ejus magnificè fabricatam, intravit, ibi

cum ingenti devotione ſe proſternens, Reginæ cœli clemen-
tiam, & Sancti Mauritii patrocinium, pro illuminatione ſui
ingenii, imploravit. At ipſe, in prece poſitus, aliquantu-

lùm obdormivit, cui protinus Mater miſericordiæ appa-

rens, dixit: Audivi orationem tuam, & vidi afflictionem

tuam; & ecce non ſolùm ſcientiæ munus tribuo, imò eti-
am poſt mortem Epiſcopi, qui nunc præeſt, Fccleſiam prin-
cipis mei Mauritii tuæ fidelitati commendo, quam ſi bene

rexeris

We⸗

1

M

in impios, fulminatoria, terribilis, eficax. 55
rexeris, præmium grande conſequéris; ſi autem malè, in
animâ & corpore morieris. Et his dictis beata Virgo Maria
diſparuit, & juvenis evigilans ſcholas more ſolito repetivit.

Cumque ad loquendum aperuiſſet os, cœpit omnes difſpu-

tando concludere, & in omni ſcientiâ peritiſſimus apparere.

Stupebant autem omnes, qui eum audiebant, dicentes:

unde huic tanta & tam inſperata ſcientia: Nonne eſt iſte Vao,
qui heri mactabatur, ut pecus; & ecce hodie probatur eſfſe
