Kaque oculi Domini, Extremi Judicis, ſaper juſtos. cit. Fſal. 33.16.
Honorius JJ. P. P., Chriſti in terris Vicarius, hoc ſibi in Sym-

bolum aſſumpſit, uti refert Petrus Ciaconius Hiſpanus Pres-

byter. Le Blanc, in Pſ. 23. n. 103. Ipſius Chriſti Judicis Oculi Gra- Jobi ſolatium
tiæ pleniſſimæ ſaper Jaſtos; ut hinc ſfummum in graviſſimis ex ſpe viden-
fuis ærumnis ſolatium hauſerit S. Job, c. 19. v. 25. In quiens mn ſuchcio
Sio, Tudd Redemptor meus vivit, & in noviſſimo die de tertä ſarre-c 1o, 2 .
Surns “* ¹9. 25.

„△

270 CONGIO XX. Judici extremi Oculi gratiæ in Eledos:

——————

Duarus ſum, & in carne mea videbo Deum Salvatorem meum &c.

quod ſolatium cuivis homini juſto, ac verè pœnitenti, eſſe
Reſpicere poteſt, modòè in bono in finem perſeveret. Hi illi Oculi,
Dei, eſt mi- qui, quos amanter reſpiciunt, felices ac beatos faciunt: Ke-
ſereri. ſpicere Dei, eſt miſereri, ait S. Beda in c. 26. Mat. Calam. D. 4.
11. oonulus Dei, n. s. qui cùm reſpicerent Petrum, ex hâc Petrâ
lacrymas in ſalutem elicuéêre: Converſus Dominns reſpexit Pe-
ryum, & egreſſus forà Fevit amarè. Luc. 22. 6I. Calam. 16. n. . qui-
bus cùm Chriſtus reſpexerit Electos in Judicio, torrente vo-
luptati ſuæ gaudiorumque potabit eose Pſalmo 3r. 9. Hæc illa
Chriſti (quem S. Bern. §. 1. & a. de OO. & delicias Angelorum

vocat) Electis amabilis facies, èin quam deſiderant Angeli proſpi-

Facies Chri- cere I. Petri I. 12. Cornel. ibid. Quæ jeſu, viventis adhuc, facies
ſti in vii tam amabilis erat, ut dicat S. Hieron. Tan gratioſa & benigna
quam ama- facies Domini erat, ut hoſtes, quamvis orudeles eſſent, & eum ollio pro-
küiss. ſequerentur, non poſſent in eam cernentes, in eum ſæ vire, ſed emollits
Ccommiſerabantur; ideo conſilium eorum fuit, faciem eus velarer
Marci Ig. 67. quò atrocins eum oæderent- ita D. Hieron. in Mat. 26.
ap. Calamat. cit. D. a. n. 1o. Si Chriſti facies viventis in terris
tam gratioſa fuit hoſtibus, quàm non erit glorioſi amicis &
Electis? quis dubitet! V. infra de sentent. Elelt. Conc. 33. & Con-
ciio as5. n, 6.T..
In judicio III. Dum autem cum Beatis & ipſe delector gratiosâ

gelice heett amænitate oculorum & faciei Chriſti, à nobis ex toto corde, &

quomodo?: Currit, & incidit aliquid ſummi momenti, & ponderoſæ,

graviſſimæque conſiderationis; nempe Chriſtum Judicem
dicii illius apparatu, adeo fore terribilem, ut & Beati, ne-
que tantùm damnati, timeant. Facilè capio, nos miſeros
mortales, peccatores fragiles, peccatis inquinatos, timere
debere: Capio item, timere etiam, & timuiſſe hujus vitæ,
Vel in hâc vitâ, maximos Sanétos, uti S. Paulum 1. Cor. 9. 22.
Job, Hieronymum, & innumeros, de quibus paſſim in de
curſu

5 .

ex totâ anima & ex omnibus viribus diligendi, Lucæ 1o. 27. OC-

5

iy,

te

PE1 Vultus iratus ſuper eprobos: eligam. 271
. curſu hujus Eiubre ertremi Judicti; cuùm nemo in hac vitâ,
d quantumcunque etiam ſanétus, certus fit, ſine ſpeciali reve-
Oe, latione Divinaâ, de finali perſeverantiâ, & fine, qui coronat
ℳ opus, bono: & quia: Neſéit homo, atrum amore, an odio dignus
, it ſed omnia in futurum ſervantur incerta, &c. Eccleſ. 9. I. & 2. Pa-
i ciuch. in Yon. lect. 21. J. I. ſecdl & apprehendo ex parte, fore,
. quin meritèò in Judicio extremo graviſſimè timeant & der-
mones & homines damnati, ceu Rei, & fulminandi ſenten-
eE tid Damnationis æternæ. Dæmoner credant, & contremiſcunt,
u ait S. jacobus c. 2. v. 9. & exhorreſcunt; quia videlicet tan-
bun tam Dei Judicis & vindicis majeſtatem, potentiam, ſeverita-
“ tem non tantùm credunt, ſed & reipsà experiuntur, ac ſen-
tiunt (Ouprà num. 1. hac Conc.) At mirabilius eſt, quomodo in
Judicio extremo timere poſſint Beati, Angeli, & homines, ut
„ qui jam e medio Malorum ſeparati, veſte gloriosà immorta-
W Uitatis donati, cum Chriſto in aêra rapti, reprobis in terrâ
„ Cconſiſtentibus, verbo: de ſua æterna ſalute & gloriâ peni-
tus ſecuri, metuant tamen, juxta illud: Tàmete Vominum omnes

i ſansöti ejus" cit. Pſ. 33.70. quod magis conſiderandum eſt; hinc Timent in

Sι enim maximéè aggravabuntur ea, quæ hac ipsà Concione de ldicio .
( reprobis dicturi ſumus ulterius. Ergo in Judicio extremo hofniues ber
timebunt Sancti: Audiamus cum reverentiâ SS. Patres, à ai.
Spiritu S. illuminatiſſimos: S. Auguſt. ponderans illa verba: Ex S. Auguſt.
Vierinte, Cælorum commovebuntur, Luc. 2I. 26. quænam hæ virtu
*tes ſint: quænam illa commotio? Serm. in Fer. 6. Paraſc. De An-
4“ gels (inquit) hoc icit: tremor enim illos apprehendet, & magnim ki-
n meor. Cujus igitur rei causd, dic mihi! quia tunc tam terr bile erit
0 Judicium illud, ut etiam ab Angeli timeatur: omnis enim generi hu- 7.
86 manò natura incipiet judicari, & terribili Jqudici aſtare: Quare gi- A ſimili.
66 t‚aur tunc Angeli contremiſcent? & unde tremor apprehendet eos? non
ee enim ilii habent jundicari; ſed, ſicut principe judicante non ſolàùm rei,
ſed etlam miniſtri ehui, qui nihil ſibi conſoit ſunt, timore, & terrore per-
ealſ, pavent Pyopter Judicis terrorem, ita etiam tune gentes humaz
nd6 adicabitur, & tamen cæleſtes miniſiri pavebunt, & de terribili alta-
dn Mechtl de Jud. ektr. Mn atc

272 COoNCIO XX. Iudicis extremi Oculi gratie in Eleflos:

ratu, & de Judice intuente, horrendâ ſormidine contrem- Gent. Ita

8.D. Labata E. Judic. Finale, Propoſ. 6. f. 1485. Calam. D. 1. Aäv.
Ex S. Hie- fF. 1I. Ccitans JS. Aug. Serm. 130. de Te. emp. Ne Sanbti quidem, ait S. Hie-

ronymo. ron. abique formidine (qJqguamvis non pœnali) præſentiam Dei vide-

Gloſſa Ord. bunt. Granatenſ. Dow. 2. Adv. C.I. J. 1. f. 15. Gloſſa Ord. ia ci.
Luc, 21. 26. Virtuter Cælorum movebuntur, explanat: Aeagelica 14
e eſtater emwent adventum Jedicis Calam. D. 3o. m. 5. Et explanans
Gloſſa In- illa verba: Magnus enim die: Domini vindicte. ofl. 2. Gloſſa In-
erlincami, terlin. ecx 88. P. hauſta. T2,in, ita legit: Ei teryibila valde eriam
bont. Quibus yerbis fat Clarè indicare voluit, hunc diem et-

2nI Ofc. Idem Calam. Qua-

peccârunt, formidabilem, & terribilem
Sagatnm Vib, nf z. Qui,
zunc animo ſtabit, inquit S. Et

iſebius Emiſſenus Serm. de Nud. de-

fſericordiam petet, primiim de miſericordiz To rr iedcanades? c.
Calam. cit, f. za. Videamus ergo, quò ſtatu futuri ſint Impii ex

VPrmidabilioy (impiis) erit, ait Rupertus Abb. Calam. Dom. I. Adw.
TV. S. Cochem Capuc. de Nudic. c. .

IV. Vultas autem Domins ſuper facientes: malz- & C. ci. Pſal.23.rz.

Fuére homines ex vultu & oculis miræ majeſtatis, & ſecuti

Perat. oculi Cus, in vitis Cæſarum, quòd Cæſar Auguſtus oculis, ceu ful-

²½ tuentibus gure, terreret intuentes. Unde quidam alloquens, ac toto
tcrribiles. Cor pore tremens, oculos in terram demiſit, & Imperatori
miranti, ac rationem quærenti, reſpondit: Gaie fulmen ocu
lorum tuorum forre non poſſam. Ejus dem aſpectu mi les, Publius,

ſic panico, malà urgente Conſcientia, correptus eſt timore,
ut pronus cadens in terram expiraverit quantocyùs. Macro-
bins L. 2. C: 4. ap. Jo. Capiſtr. D. r. Adv. Part. I. init. di terret ita vi-
ſus hominis clementis; quid faciet vultus Dei iraſcentis

Coe, en, eaß, Mamme ei. Soc., 1o- 12.) & judicis non miſe-
rentis ? IHaoletz. D. I. AMW. P. I. F. I. Peranzxa pnnct. 138. f. 249. ſe.

De

æſo, erit tunc ipſis impiis? as

Ertor ante Jndicem ſanum, perditus ante Prétium ſaum! quâ fronte mäi

aſpect Judicis eremendæz majeſtatis, qili qaò ſuaVior (Electis) e5

.
E.
i

yn.
ſoni
or.

WI

D .

;

Hunc die quodam viſitatum iverat Regina Eſther Conjux,

—

PiTultus zatus ſuper keprobos: elgankt. 2,3

De Nerxe, famoſiſſimo Rege Perſarum, legitur in Theatro Kerxis Re-
vitæ humanæ, tom. I. l. 6. quòd innumerabili militum exer- gis aſpectu

citu obviam iturus hoſtibus ſuiis, regalibus indutus veſti. Pallent ejus

mentis, ac tanto majeſtatis ornatus ſplendore, in medium mMilites,
prodierit, ut omnium, quotquot illum aſpexerant, vultus

in pallorem commutati fuerint: inſoliti hujus palloris cau-

ſam curiofus Xerxes cognoſcere deſiderans, dixit militibus
fuis: ut quid palleſcitis commilitones mei? Cui reſpongce
runt illi: inſolita quædam Imperatoris majeſtas eſt in cau-
sa: inſolita illa veſtimentorum forma, iratusque aſpectus
le, quem tua majeſtas præſefert, id cauſavit. Non aliter
continget in extremo Judicii die; cùm enim Angelicæ Hie-
rarchiæ videbunt Chriſtum Jjudicem venientem cum poteſtate
magnad, & majeſtate ſeveram peccatorum faéturum ſtragem,
timebunt, & trepidabunt illi; & quid erit de impiis? Calam. ⸗
D. z50. n. 7. & Dom. I. Adv. n. 13. Finxit Seneca Tragicus, Senecæ Hercules fin-
Philoſophi, ſeu frater, ſeu (ut fere omnes ſentiunt) filius, in gitur aſbedu
quâdam Trageediâ de Hercule, quòd, dum eſſet iratus & fu- ”
ribundus, ad ipſum conductus erie filius ejus, quem aded
terribili & horrifico ille aſpexit vultu, ut miſer infans præ
improviſo timore extemplè expiraverit. Periit tremefaltus in-
fans aſpeltu Patrii. Fabula hæc eſt, AA. & figmentum poëti-
cum; aſt veritas Catholica eſt, quòd facies Chriſti ſeveri Ju-
dicis peccatorum oculis apparebit adeèò terribilis & horren-
da, ut, ad ſolum illius aſpectum, hi animi paſſuri ſint deli-
quium, ob nimium timorem. Jamdudum conceptum hunc
innuit Habacuc. 3. 6. Apexit, & diſſolvit Genter. Calam. cit. D. 30.
num. 2. Verius eſt, & indubitatum, quod S. Scriptura refert,
Eſther c. Is=. de Asſuero, quem Cornelius in Argum. ſol. 132. ait, Asſueri Re-
eſſe Darium Hyſtaſpin, Regem Perſarum & Medorum. 3 alaeAus
erribilis,
ipſi Conjugi

cùmque ipfum in regio ac ſplendido throno ſedentem cer. Eaher. c. 1 .

neret, tanto cor Reginæ perculſum fuit pavore, ut quaſi
mortua proruerit in terram. Ita legitur in Libr. Eſther, cap. 15.
M Mm2 ((quò

274 CoNcCIO XX. Judicis extremi Oculi gratiæ in Ele
(quò fuſiùs recenſentur, quæ capite y. brevius) verſ. 9. & 10.
Iugreſſa igitur cundta per ordinem oſtia ſtetit contra Regem, ubi ille
reſidebat ſaper ſolium regni ſui, indutus veſtih r reg ii, duroq; fale ni,
& pretioſis lapidibus; eratq;terribilis aſpeétau., Cumq; eleväſſet faciem,
& ardentibus oculis furorem pectoris indicaſſet, Kegina; verum paſſa
deliquium, ornel. bid, corruit, & in pallorem colore mutato, laſſum
ſuper ancillalam reclinavit cavut. Reſumptis deinde viribus &
ſpiri tu, re ddeênsque ſui terroris rationem „ dixit Regi: Vidi
te, Domine, quaſi Angelum, & conturbatum eſt cor meum præ timore
gloriæ tuæ. verſ., 16. Calam. n. 8. WPeranza cit. p. 132, init. Procop. Capuc.
Judiciali. Diſd. g. n. Io. G. 3. Hoc Reginæ contigit; conſorti tho-
ri dilectiſſimæ, & innocenti ac ſanctæ; idque ab æqueè

Philippi II Principibus libere & familiariter agere, cuùm ad Philip-

Regis Hiſp.
majeſtas cx

pum II. Hiſpan. Regem aliquid petituri accederent, ac Rex in

eos oculos fuos cum regiâ gravitate defigeret, conſternatos
obmutuiſſe; ac licet Rex comiter eos invitaret, ut ſua pro-
ponerent; tamen ne verbum quidem effari potuiſſe. E. infra
Conc. 3s. num. 3. Neque hoc, ſeu Naturæ, ſeu Gratiæ donum,

conceſſum eſt ſolùm regiæ Majeſtati; ſed & inferioribus.

88. Equitis Ita S. Gregorius L. 1. Dial. c. a. refert de S. Equitio, quòd hic
&S& Romualdi S. Abbas ſolo aſpectu ſuperbos contremiſcere fecerit. Rei-

Abbatum
aſpectus ter-
rens-.

errime peccator, 6

nerius Marchio, Vir omni laſciviâ ſordidus, & omni crude-

litate infamis, & indomitus (teſte Sario in vitäs. Komualdi) di⸗
cere ſolebat: Non Imperator, non aliquis mortalium, tan-

tum mihi metum valet incutere, quantum me Romualdi

terret aſpectus. Ante ejus quippe vultum, neque, quid di-
cam, ſcio, neque, quibus me defendere valeam, invenio. Pæ-

nſipient, quid reſpondebu Deo, omnia zmala tks,

lFVienti, qi uer dam ſoypmnides vultnm homini ereri sait Thom.

4

tali homine, Rege. Narrârunt viri graves, ait Cornel. in cit.
p . 2 „ H rrr
Eſth. 1r. 1o. qui alias neminem metuebant, ſolebaântque cum

Gn

biil⸗

en

N

1, i

1 .
iwu

Ce

titke
r.
ind
1e
Lin
lerit
nu
r
ſifß
M
N
le

t
N

ſpectu Divinorum & Proceſsũs illius ultimi in Jjudicio con-
tra impios, nihil ſunt. Dei Filius, KRex vegam & Dominuz do-

le.

3

V. Et hæc pro quaàdam elucidatione & faciliori captu,
ex humanis, & in hac vitaâ contingentibus; quæ quidem re
Chriſtus Jus

dex in vit4â

TLI Vultus ratus ſuper reprobos: eligamus. 27 5

minantium Apok. g9. 16. habebatur in terris ignobilis 3 pleb eius vVilis habi-
pauperis Joſeph Filius, denique, inſuper habitis, neglectis, as &c.

& contemptis tot miraculis, quæ Deum teſtari poterant (&

opera non feciſſem n en, quc nemo alius fecit, peccatum non haberent.

o. 15. 24.) bum mniquis deputatus Euc. 22. 37. &c. à Juliano Apo-
ſtatà per contemptum vocatus Galilens, & Nazxarenus, tafl-
quam de viliſſimis locis oriundhus: Corn in Warth. 2. 23. F. 57
quem Photinus docebat eſſe merum hominem, Arius, mi-
norem Patre, Manichæus;, habere carnem non veram, ſed
Phantaſticam: Uem, in Matth. g. 3. hic ipſe, inquam, Chriſtus,
verus Deus, & verus Homo, in judicio, de quòô: Zultus autem Vultus Dò-
Domin: irà & furore plenus ac terribilis, ſuper facienter mala. Minn; Judicis
Pfesi. 17. ſuper illos, qui à finiſtris erunt; ſuper illos, qui in lrriſi luner
peccato mortali deceſſerunt, ſine verâ pœnitentia, &c. (6; expendi-

„

zeala, duortim etiam occultiſſimorum & cordis, ſpectator 48, num. 7.
fuit, teſtis, & jam tunc Jjudex, & ultor juſtiſſimus; uti fra-
tricidii Caini n agro: Gen. z. Memine præſente: Impudico-

rum ſenum, oſtis pomarii clauſis, & nemine vidente. Dan. 13. 20.
omniumque aliorum peccatorum. Valtus Domini ſuper fa-

cientes mala, & quàm terribilis! Vidimus ſpecimen quoddam
ex iis, quæ Chriſtus in vitaâ geſſit: Conc. Prcced. præſertim n. 8.
gudeis etrorſim abeuntibis, quibus tamen faciem Judicantis
nondum oſtenderat. Plura latent; quæ partim exprimunt Sententiæ

g Seripturæ no=⸗

Prophetæ, de furore Dei Judicis, contra impios, ex quibus pijes de

pauca: Contremuit terra à facie eus, & Orba, & omners habitattés ultu irati

e eo. Ante faciem indignationis ejns quis ſtabit? &c. Nahum 1. f. judicis.

&. Montes, ſecut cera, fiuverent a facie Domini; 4à facie Domini Ju-

dicantis omnis terra, Pſ. 9é. y. Intelligit Petrus Beſſeus per

montes illos liquidos, Angelos, aut etiam homines, Vita-
ä ”MVMD? M m 3 ſan-

v* .

276 CoNcIO XX. Judicis ewtremi Oculi gratiæ in Eledos:

trepidabunt; C. 3. de gud. f. 259. A facie jus cruciahuntur populi,
ait S. Joéël c. 2. v. 6, de horrore diei Judicii, ſub typo excidqii Ie-
rulſalem. Zudicabo te juxta vias Iäas & ponam contra te omnes

abominatione, tuas! & non payget ocitius meus, nec miſerebor & ſöoie.
Pi Huia Ego Dominles Percatienr. Kreche z. à V. 3. Beſſens C. a. f. 2oz.
En yultum irati udicis, ejusque omnipotentiaam.

Hinc terror VI. Ex his jam conſideremus miſe eram impiorum ſor-
impiorum, ut tem, & conditionem, ex Vultu judicis, illis tam irati: quid
mallent eſſe incipient? fugient credo, ſi poterunt; Attamen: Quo bo 4
in inferno: Epivetee tuo, & quò à ſacie tuä fugiame! Hfalmo' 35. g. Ratere erit im-
L E Weböle, abparere intolerabile, ait S. Anſelmus ſapra C. 1z. num. 8.
& DD. explicabili conſternatione impiorum injudicio tradunt. S. Jo-
Ex Apocal. annes, agens de judicio Extremo, Apoc: 6. 1r. ait: Reger kerræ &
6. I. Vid. Principer, & tribuni, & diviter, & neg, Giwegte, Ant s, A er, dh.

. 3. Iri .Cadit. Ü ſaper nos, & abſcondite nos 4 Ffac e ſe den i; ſe, per . bronum,

A(Eare! Hoc dicent tunc; ſed inexorabiles erunt montes, nec ul.
lum illis refugium prorfſus erit. Quin inſuper ipſelnferni lo-
H §. Augu. cus ipfis dulcior foret, & optabilior. S. Auguſt. exponens illa
tormentum fore, iratum Judicis vultum ſuſtinere, quàm
Ex S. Hie- Pollas & cruciatus infernales perpeti. Dam⸗ ertz, ait S. Hie-
ronymo. 1oh. in Matth, melins eſſet, ſieſtenene inferni te, , ae n ee.

5. Vincent. ſéaliam Judicantis. S. VWincentius Ferrer. & 1. 22, Dom. Adv. Tunoe
Ferrer. eligerent peeocatoren, Inquit, potins ad infemnm duci, a cn ,

S. Paulin. videye, Calaz. D. z0. k. z. Beſſen, C. i. . 296. S. Palllinus Ep. g. Fra-

r: Sever, n, Bibl. ' et. F. Tom. v. p. I. ap. Paol. D. I: Adn f. , oquens

de Pe Ccatori bus, ait: Luoram d, Stig 7 cc zram, itin 2 , 3

Peu meritms, glo,ase Iefe,va, Sed quomodoi Damnati habe-
bunt gloriam in Inſerno“ An non iſte eſt atroci fimortun tor-⸗

mentorum locus? Ceilabit ergo tortura Dœmomum, Aut

ſanctitate conſpicuos, qui omnes præ metu ac formidine

Conc. 32 ſeondernnt ſé in ſpeluncis, & in petris montium, & dicqunt montibins, S pe.

E& ab irà agni, quontam venit Aer ma gnus eræ 5 75 rum; & gus goteri

werba: oc. e. 2. Y'enit die, maene ine ejetz, ocet, ajus impiis

— —

ne

I.

plus intolerabilem, quàm Infernum ipſum. S. item Vi

MUMU Et Vultus iratus ſuper reprobos: eligamus. 277

ignis in æternum non ardebit? Ambigere hic eſt nefas; quia
in damnatorum abyſſo æterna confuſio; æterna tormenta;
Eæterni ardores: procul inde omnis gloria; procùl omne ſo-
latium. Quomodo ergo dictum: Quorum gloria in liferno?
Intelligendum hoc eſt comparativè, non abſolute. Voluit er-
go dicere Sanctus Paulinus, quòd Inferni pœnæ, tametſi ſe-
cundùm ſe ſint acerbiſſimæ; comparativè tamen, & reſpectu
horroris, & confuſionis ante Dei Tribunal, ceu flores erunt,

voluptas, & glorig. Et Celada, Reprobi, ait, tanta ſaſzundentun

denominid in Judicii loco, tam acerbi tormentis à Zudicis Vultu, at
Spſi alerò eant ad Inferni ſapplicium æternum, ipfum Infernum quaſs
gloriam reputanten ut acerbitatem Divini altus declinent. Ita Ce-
lIada in Judith. 16. G. 19. V. infrà C. 21. n. §. Conc. 23.n. 3. Obſervatu

Ex Celada.

Expendun-

digniſſima ſunt verba de Impiis, Matth. 27. aë. Et ibunt hi in tur verba
ſupplicium aternum. bunt: ſpontè igitur ibunt? Credideram ego, Matth. 25.

3

illos in Infernum à Deo cogendos, à Doemonibus pellendos 46, Ibunt hi

ad æterna ſupplicia. Quis mortis ſententiã damnatus, ul- PPucium

1 æternum.

trèò & lubens eat ad locum ſupplicii? Ad conſolationem
ſpontè currimus; ad vincula, ad poœznas trahendi. Quo-
modo ergo dicitur, quòd: Tunt in ſupplicium æternum? Mirum
ſanè non eſt; quia tantus erit pavor, & terror à Facie Divini
Judicis, ut minus exiſtiment tormentum, & eligant potiùs,
ſpontè ire in Infernum, quàm irati Judicis diutius ſuſtinere
Præſentiam. Lunt (proſequitur idem Celada, loco citats ſa-
Praà) non rapientur, non vi trabentar; ſed quaſi ſpontèò ibunt pedibis
lTWus. Luts reus ultrò it ad ſupplicium, & non violenter raptatur?! Vo-
luntas trahit ad delicias; ömis ſpontè ad conſolatione Suppligia homi-

nes abigunt, & terrent, & ad fugam compellunt. Et reſpondet:

FPauto, minacem, Judicis Eultum, minitantem iras, fulgurantem igner,
Ifulminantem incendia, ipſis feralibis flammisz acriora. Paolet. id. Ie
Chron. P. Dominicanor. p. y. c. . De quopiam in peccatis pro-

Hiſtoriolæ

funduùm hærente legitur, quòd faſſus fuerit de Chriſto, aſpectus ju-
ipſi apparente, faciem ejus, inquiebat, vidi terribilem, & dicis intole-
cen- ferno.

„

7³. CoxctoXX Iudhcs exirem Oculi gralie in Eleſos::

4

Alius ex eo. centius, Concion. in Sexageſ. refert, Juvenem quempiam vit

dem ſubit ſibi per ſomnium ad tribunal deferri, & à Chriſto de actibus

incanuit. ſuis judicialiter interrogari, itaque interrogatione illa ex-

ſternatum, ut ſubitò incanuerit, talisque manè conſurgens

apparuerit. gQahoda Dom. I. Adv. J. I. fine. E. ſaprà C. 6. n. 6. & enfrdà

de Job. C. ſeq. n. §. En quàm luculenter S. Scriptura, PP. & DD.
Vultum Chriſti Judicis expreſſerint, peccatoribus iratum.
Vultus autem Domini ſuper faciente malz, Pſ. 33. Iz. E. infrà Conc. 39.

VII. Hinc jam mihi peccatori in tempore neceſſariò co-
gitandum eſt de maturo conſilio; ne his involvar in Judicio
malis. In noſtrâ jam nunc, dum vitam & ſpiritum trahi-

mus, poteſtate eſt, & libertate, cui Dei Sratſe muinquam de-

»
—

eſt, quam nobis Chriſti Iudicis Faciem fore velimus, an ocu-
los gratiæ“ an vultum iræ & furoris, qui ſolus peccatores & im-
pPcnitentes reſpiciet, & torquebit, ſuprà infernum, in Judi-
cCceio, noh juſtos, & pœnitentes, ac humiles cum Publicano,
Chriſtus in qui Nolebat ne oculos ad C—œlunz levare? IL.-ac. 15.13. Ver fide cre-

hac vit vere dimus, Deum in hâc vitâà verè Patrem eſſe, qui lubens, gau-

Pater erga densque in gratiam recipiat poœnitentem, Filium Prodigum

Pπιnt, ziſericordid motus, Lucæ 1I5. 20. Filias perditas; qualis Magda.
lena Luce z. Mulier Samaritana, Zoann. g. ſic & quemvis

Alium, etiam maximum peccatorem cujusyis ſtatus & ſexus.
Audiamus, Hiſtoriæ loco, hujus præclariſſimum paradigma
& exemplum, quod dum audimus, notemus noſtra deſfuper

cogitata, & Judicia, ut ea nobis ipſis applicemus in bonmum

noſtrum, doceamurque ad poœnitentiam confugere, & ad
Deum infinite miſericoreeemmm.e

VIII. Hiſtoria non illa quidem recens, ait Petrus Doul-

trremannus, S.], ſed ab Auctore Neoterico deſcripta, argu-
Hiſtoria mi- mento nova, & propemodum incredibilis. Aſiæ Rex Ele-
iabiliscx Hi- hanan, vir mitiſſimus, & ad miſericordiam totus à natur4
Kuoris Onen- factus inter venandum fortè reperit infantulam, nuper à

alio⸗

matre inclementer projectam, nudam omninò, formoſm

oc
ſcere
aet
Ur
ek

e
li,
Ven

i

69

—

in alioquin: niſi 4 Capite ad calcem horribili, & putente leprâ Regis im-
tegeretur. Ad cujus aſpeétum aulici quidem exhorruére; menſa cle-
II. aVerſo vultu proripere ſe inde, parabant; niſi Rex, illis mentia ergs

gn fruſtrà diſſuadentibus, puellulam humo fſuis ipſe manibus bPauperem
W ſuſtuliſſet. Eam deinde in regiam deferri juſlam, & regi& Puellam pro-
M educari, medicorum curæ, atque induſtriæ commiſit. At keam à me⸗
illi, niſi infantis alterius ſanguine fanari à leprâ poſſe, nega- tre &c, t
„„ verunt. Quod cuùm cæteri omnes, quaſi crudele medica-

. „

nis ſic prodigè cruorem promi juſſit, ut infans regius pau-
Rex puellam adamare; ſed filii ſanguine emundatam in fi-
16 liam adoptavit, heredem regni ſui ſcripſit ex aſſe: eamque
g conſanguineo ſuo, aulicorum Principi, deſpondit. Illa ve- Ingratitudo
ℳ pudore calcato, maxime autem Regis, & patris ſuii honorem, læ hujus.
Cnn amicitiämque contemnens, ſubulco, bubulco, & id genus
en. viliſſimis Regis mancipiis ſeſe proſtituit. Subinde Regis
l iram veritas ad vicinum Principem, juratum patris ſui ho-
4 uncredibile eſt, quantum Regis rebus attulit detrimenti. Ve-
ruùm intercepta aliquando à Regiis miniſtris, catenis vincta,
„ ccptum. Et quidem ream illam eſſe mortis, Judices omnes
plectenda eſſet, variè diſceptatum; illis patibulo propter la-
% trecinia: his rotæ ob cœdes: nonnullis incendio ob adul-
teria, quibusdam equis diſcerpendam ob majeſtatis, & per-
„ Qduellionis crimen opinantibus. Alii alia, uti flagitia per-
hengebant, ita & ſupplicia decernebant. Unus tamen ne-
„(ſio, qui ex illis, ætate juxtà, & rerum experientia venera-

2* *

,e bilis, ſententiam in eam tulit prorſus inexpectatam adeoꝗ;
rei myſterium minime penetrantibus etiam ridiculam; ut Judicium in-
ſcilicet Regi ſiſteretur, ejusque vultum fixis aliquamdiu ſolens, ut Res
Nn

Ocu-

—

280 CoNcIO XX. Tudicis extremi Oculi gratiæ in Eledos:
Regsm a. Oculis inructi fuberetur. Arque ill aſſenſus et Rex, Ipfm
trem aſpice- ergo coràm adſtantem increpare inſtituit; ejus flagitia, de-
ret. decora, ingratitudinémque, quæ tot acceptis à ſe beneficiis
(S& ea ſigillatim ipſe enuntiabat) repoſuerat: gravibus ver-
Vnde in la- Dis coërcere. Cerneres, infelicem puellam pudore, & pe--
chrymas & nitudine interim ſuffundi, lacrymari, crebroque ac ægro
confuſionem anhelitu longa trahere fuſpiria; tum juſſa vultum tollere,
ſoluta pœni- & judicem, patrémque ſium intueri, vix oculos ejus placidé
tens fadta. fulgurant es conſpexit: ut ejus cor dolore, & horrore findi,
mum ipſa defici viſa eſt. Quid porrò, Chriſtiane Lector, ani-
mo tuo, hæc legenti ſuccurrit! Quid in hac hiſtoriaâ potiſſi-
mum admiratione dignum cenſes:? Ingratitudinemne ejus
feminæ, & projectam audaciam? an potiùs Regis benignita-
tem, & patientiam inauditam: Num fortè judicii ejus iſtius
novitatem, aut certè pœnitentiæ vim:! Singula, arbitror, ne-
mo non mirabitur, qu' attentè perpenderit. Totius hujus
.Z hiſtoriæ ſeriem cum peccatoris ſtatu, & converſione cuivis
pronum eſt conferre. Ad Judicii tamen ejusmodi inſolen-
òôòMUv tiam plerique hærebunt taciti. Hæc allegatus Petrus
D'Oultrem: Amore Iuereato. Eib. z. Cap. 3. ubin Den amat hoſter
ſuos. Sect. 0. f- &. & ſéqu. Mancin. L.10. Diſſ. 2. F. 82 3. Ex his fa-
cile eſt, plura cogitare, quàm ut à me in præſens ulteriùs
Concluſio: dici aut poſſit, aut debeat. Concludo breviter ſolidà Do-
Præoccupem ctrinaâ. Zudex ſupremus, ait S. Gregyia. Monal. zv- ante Zadicium pla-

Faciem judi-. aα poteſt; in Judicio non poteſt. Calam. D. 32. fin. Ergò: Præoccupe-

cis in Confes. ,, ſaciens ejus, jam nunc in vitâ meræ gratiæ; clementiæ, &

roris, in confeſſtone: EPſal. 94. 2. Voenturus eſt, ait 8. Auguſt. ibid.
præveniamus factem ejus in confeſſtone, antequam veniat nar confi-
tendo damnemus, quod fecimus; at ille, quod coronet, non quod damnet,
inveniat, alam. quadrageſim. D. f. f & y. Similia loquitur S. Tho.
Vid. Conc. de Villà novâà Conc. 1. Præoccupemus, Fratter, tantum Zundicem, &
2. n. 3. praæoccvpeimus ſaciem ejus in deliétorum noſtrorum confeſſtone: præoc-

7

miſericordiæ; in Judieio verò erga reprobos pleniſſimi fu-

EPxsz/ vialtus irats uper reprobot: engamm. 281

In eupemus manus ejus condigna banitentid, Jejunin, &. fiagelli »& ſeèn-
i. tentiam ejus, fletibis leniamns. Ploremus coram Domino, gas fecit
e nos, ne perdat nos, ordiq, noſtri maculas diluamus; Dgemamus pro de-
jer listis aſiduès gemamus modicam; ne ſemper gemamus ploremus mo-
. dicum; ne in æterntem ploremus; non parcamus nobis, ut Parcat V.
vx nohbia, Haolet. in ARne Conc. DBom. I. Adv. ewcit. S. Thomdꝗ.
vil. s§. Thomas, xordli itatns. Cornel. A Lap. itt. ſupra hinc zade Authores ins

locu. Alexand. Calamat. Slv. Diſe. 30. E. Judic. Extr. & Diſe. hujus 20.

va. V. Oculus Dei- & in quadrageſ. Diſc. y. & Dom. I. Adv. Au- Concionis
* .* guſt. Paölett. Dom. 1. Dr. 1 fer. 3. Dom. I. quadra 4g. atetäatt “D
n f. 77. n. F. 9. Angelus Paciuchelli, in Jon. Lect. 7. JF. §. &
l Let. 21. H. I5. & . Fr. Labata. VE. udicium ſin. Propoſ. 6. & . Lu-
enl doyv. Granat. Dom. 2. Adv. C. I. Joſ. Speranza, Puntto 132. & .
Lee Blanc. in Pſ. 32. &) 33. ac citt. LL. item Iudice Rerum. E. ocu-
An Im. Petrus Beſſeus, de Jud. C. 4. & ü. Procop. Capuc. Judicia-
Nne le, Diſe. 9. Fr. Joſeph. Capuc. öin Adv. C. 2. Aliiè citati & citatis
un locis. V. infra meas Conc. 34. & ſé Te. Jle. de dententid gudicis. O præ-
46 ced. Conc. Item Conc. a8. num. z. Jo. Pineda, in Job. z. 9. Jo.
d Coapiſtr. Brinzing. p. I. Dom. 1. Adv. Henr. Englgrav. part. 1.
en Dom. 1I. Adv. J. 7. Cochem, de qud. extr. C. 6. Wencesl.
H M Schwertfer Conſtl. & Induſtr. Siru. 3. 4 f. 114. J. I.

ir 2t- 3 . 38 r 83 8. 43 32. .s363. *382- a88 2883. 3 .. 38. t3*

4 Perſona Extremi Tudicis: : Rex I. Zemenge le Majßa
iii,; quem Reges, ac ſummi & infimi mortales,
4 üimeant, & revereantnurr. S
Quid exiſtin: in deſertum videre? wundinen: Tento z. arme
. Aitatam: 6 Match. 11.7.
,

WOW

282 CoONCIO XXI. Perſona udicis: Rex trem. majeſlatis:
òèGä I. = ò

—Viidexiſtis in deſertum videre? arundinem vento agitatam?

. N
—“ “=SYUVMG

Arundini
comparatur
homo fragilis ½ „ quéô eum non vocat arundinem, quæ inconſtantiæ
cnrnalie mut. ſymbolum eſt, hominisque levis, veritate & virtute
cator. P**ρ vacui, & boni operis fructu, ipſa levis, vacua, infrugifera, &

V. Pexenfeld inconſtans, & talem notat, qui fluxn mundi, & fluxis eſus
Indice Con- vVoluptatibus deletatur, & paſcitur, ſicut arundo, qu& ſicca,
cio. to. I. juxta aquas creſcit, & paſcitur: Omni homo, ait Auétor lInper-
hae Dom. vecti Op. carnalis, vacuus in fide, levis in ſenſa, molli in paſſionibus,

arundo eſt. Quid per arundinem, niſi carnalis animns deſtgnatur?
ait S. Greg. hom. 6. in Ebang. S. Ambroſ. LE. v. in c. 7. Lucæ II. 24.

per Deſertum, mundum intelligit, eôsque jure arundini com-

parandos, in quibus ſolidæ juſtitiæ nullus eſt fructus: &c. &:
Arundines fluvios amant, ait idem S. D. & nos labentia mundi cadu-
càg, delelttant: &c. Cornel. in Mat. II. z. Ex his ergo SS. Patrum
dictis, intelligo facilè, per arnedinem denotari hominem, na-
turàâ fragilem, imbecillem, inconſtantem, vel maximè verò,
carnalem, mundanum, &, verbo, peccatorem. Et cuihic me-
lius comparetur, quàm arundini in deſerto hujus mundi, ſuis-

met ſceleribus, & pravis concupiſcentiis, in omnem partem
agitatus: & verò quamdiu in mundo vivit, ita agit, velut ef-

fugere vellet, aut poſſet Judicem, ſicut arundo vento agitata

fugit, aut fugere videtur: at: Quò ibo d ſpiritu tuo, & quò d fa-.

Quàm meri- cie tud ſugiam? Pſal. 135. 7. O arundinem infirmam, miſeram!
1 edicm quomodo ſtabit in conſpectu ſupremi Judicis, cm à quateer
,cum & veniz omne gemus humanum per. Ageelot ſaos tem lals & voce
fortia tre. Vagna Congregabit! Matt. 2a. 37. Cum virtutes oæœlorum commove-
mant. buntur. ib. v. 29. Poli & cardines, qui ſunt quaſi robora, forti-

L. Script. tudines, & firmamenta cœlorum, cœliq; omnes in fine mun-

di concutientur? cùm: quaſi paventia nutabunt ac trement ele-
menta? ait S. Beda in Lac. al. zy. Columne cæli contremiſcant, &
pavent ad nutum ejus: Job. 26. 11. Cornel. in cit. Mat. Terra (immo-
bilis aliàs) eremuit, & quievit, præ timore ſilens, cam exurge-
ret

*

Magnum ipſius Chriſti de S. Joanne teſtimonium,

bkre

—„
ſti,
not
Deu.
nnt

r
chs

ton

if

t1i

4

6

S

S

Qauem Reges: dac ſunttni & infmi timeant. — 1. 283

ut optimè vertit S. Hieron. contremſeet, cum exurget in gadicium
Denz. Bellarm. hic: Afaeie Domini mota eſt terra“ Pſal. 713.2. Ecce
terræ motus falzus eßt magnits, cùm Angelas Domini deſcendit de cæ-
to Mat. 25. 2. Chriſto Reſurgente; quid fiet Judicante? A ca-

8S. Toannes pez 20. 11. Tremunt Dei verbum implentes, impec-
cabiles, & inſenſibiles creaturæ, quaſi propriarum naturarum
rationem reddituræ, ait Speranza, Pancto 132: f. 25l. d iniquita-

te olfrvaveri, Uemine, Domine get, ſaſſtmebit Pſal. 120, 3. 8. Gre⸗
gor. in Hom. quid factet virgula deſertt, inquit, cam concutietur
Eedrus Paradiſt? ſe j ſtus viNX ſalvabitur . injuſtus abi apparebit
Meſfret Dom. 2. Paſeh. ſerm. Io. M. f. 8t. Vel: ſi juſtns Vizx. Räaii
tur, impins & peccator ubi parebunt? I. Tetr: a. 15. Conhde, anutn,,
aitidem S. Gregor. qusd viam vite Præſentus nequaquam ſin Olela;
Nra nfire , otuimus“s quia nec hoc qusdem ſine aliaquo réati noſt 70 ſt,

quod laudabzliter vivimus ,„ſi remotà pietate judicetur. quid ergo fa-

ent tabulæ . ſi tremunt olumna *aut quomodo virgulta immobilia
ſtabunt, ſi hujus bavoris turbine etiam Cedri quatiuntur!? ſolutioni

ergo carnis appropinquans, nonnunquam terrore vindiöotæ etian jcſti

anima turbatur“ Ita S. D. V. C. ornel. in 1. Petrà a. 18. fol. 305. Med.

col. I. Marchant. Ration. Dom. 1. Adv. Leedk. I. p. 2. f. 57. V. Iſais. 2. 12.

& 13. Denique: Contra folium, quod vento 'apiler, oſtendis poten-

tiam tuam: Job. 13. 25. Beſſ. Conc. . à f. 3z03. Quid autem reſpectu

zet ön Judieium Deus. Pſal. 3f. v. 9: & 106. ſeu: Terra timen: tacebit.

“ jus vonßpedtn Zugit Terra & Cz2lum, & locus non eſt inventus eis, ait

ExS. Gre-

gorio.

Dei ſunt etiam Potentiſi imi Monarchæ, Imperatores, Reges,

Principes, (qualis & Job fuit ſui ævi) totàâque hominum maſſa,
& creaturarum, niſi Folium, & minus. V. Tho. Remp. de Init: Chr.

Lib. 3. c. 12. n. 3. Iufrà Conc. 29. n. 1. Arundo ego, Folium, & nihll,;
contemplabor hodie meum Judicem, Regem Tremendæ Majeſta.
ti, cujus Clementiæ innitar totus, humilis & poenitens, ne

inteream: & hoc docebimur hodie, ſcil. revereri, & timere

II. Rex Tremende Majeſtati. Duo hic, cum profundiſſim
humilitate, & reverentià, credit S. Mater Eccleſia, ſcil. Chri-
Nn 3 ſfſfſtum,

Judex extre-
mus: Rex tre-
mendæ Maje-=
ſtatis.

24 CoNCGIO XXI. Perſona udicie: Rextrem. majeſlatit:

Ohriſtus Rex ſiam Chriſtum, & Judicem omnis ſcriptura loquitur. Dei

ſummus Po. magnus Dominus, & KRex magnus ſuper omnes Deos.: Pſal. 9a. 3. non
minus abſo- 1.7. 3

lutiſſimus:

124 tas & Poteſtas ac Dominium, abſolutum & directum, non tan-
ffüm Spirituale, ſed & temporale, ſuper omnia regna mundi,

Chriſto Domino, non ſolùm ut Deo, ac Sapientiæ Increatæ,
ſed etiam ut homini, ut poſſit illa moderari Tregere, & muta-

re pro arbitrio, ut docet D. Thomas L. I. de Regin. Princ. c. 22.
aliique. Cornel in cit. Proverb. g. Unde Apoc. I. . Vocatur Princeps

Regum terr?. Qui poterat Auguſtum Cæſarem, Herodem,

cæteréôsq; reges, de ſuis thronis, ut ſummus eorum Princeps,
. deponere, aliôsq; eis ſubrogare: Cuicung, volueret, dabit illude
Noluit ta. Daniel. 4. Ia. ſed noluit in hàc vità hoc ſuo uti jure; quia vene-

. .4 “ . . 1e
men n ai rat daturus exemplum humilitatis, paupertatis, & contem-

ſtate; cur: Ptus mundi, ac ſuâ paſſione redempturus Orbem; meritus,
ut in nomine Jeſar omne geni ſtebtatler, cæleſtium, terreſtrium, & in.
Jernorume Philip. 2. Io. quod præſertim fiet in Extremo Judicio

ab omnibus præſentibus. Data eſt mihi omnis poteſtas in Cælo, &
88. Reges zen terrd. Mat. ult. Unde Sanéti Reges agnovére, ſeſe ſuas Coro-

