ſtolidiſſimæ ſceleratiſſimæq; mentis foret, & reprobationis

Nota ac ſignum; ſcil. poſitivè & ſimpliciter nolle pœnitere;
quod eſt, nolle, aut ne conari quidem eluctari è mortis ba-

rathro & profundo tenebrarum ad lucem & vitam. Qui

vel perparum ſuam ſalutem, cum metu æternarum pœna-
rum, cogitant & amant, alia ſaniora agunt conſilia, eâque

fſfſferia, prout animus amôrque eſt ſerius ſalutis æternæ. En,
uti jam alias ſat ſœæpe hinc inde inſinuatum, nobis iter hinc,
ex hac vità, è mortali corpore noſtro redituro in pulverem,
eſt ad æternitatem, & primitùs a morte ad ſupremum Judi-
cem, qui & erit extremus, coram quô ut appareat anima,
corpus deponendum eſt, ſed & in vivis adhuc vetus homo:

hic tu ipſe exuendus es à teipſo, induendus novus, ceu veſtis

nuptialis, ſine quãà ad cœleſte convivium, utut vocatus, non
admitteris, ejicieris in tenebras exteriorer. Matth. 2zz. Apertiùs
dico: Animus tibi eſt & amor ſalutis tuæ: ergo ubi forſan
te reperias in ſtatu vitiorum pravorumque habituum &
conſuetudinum, & per hoc verè, uti ſunt, in periculo perdi-
Talia Pa-tionis, audiant & admittant conſilium & remedium faluta-
radoxa: re, etſi primâ fronte viſum fuerit paradoxum, inſolitum,

Merih. 0, o vel arduum. Salutem amanti verè, nihil difficilè ad illam

Joan. 12. 24. Pf. oficuum imò & neceſſarium: ſicut ſanitatem corporis ſin-
Matth. y. 3o. Cere deſideranti, mortémque refugienti, nihil grave. Vt vi-
Matth. IsS. &. tam redimas, ferrum patieri & ignee.. Annon Anima plus eſt? Id
G& 9. Confſilium & remedium ſuggerit præſcribitque, ut plane
neces-

1

—

ecelutium

lerh,lun
then lunc
Ueroncion
tkcemm
maggack
Aelocudus
in Mäm
beiner
i. Deho⸗
ninkälu
ptiente
Il. Ni

Gamec inpr

mobisnot

itendra
Mnt, no

nikurd,

(uten eg

i .

ſit ehi
Kinrerour

pont: N

4 Ewuendus Vetus homo: mduendus novut. 155
nd neceſſarium „ Orbis & Gentium Docétor „ ſalutis omnium
““ præco, aulus Tarſenſis, qui in eum finem humanæ ſalutis,
n e per hanc Gloriæ Divinæ promovendæ, innumeras ha-
Duit Conciones, ſcripſitque plures Epiſtolas, quibus ſolidis-
Wen en ſime Fidem noſtram, in quâ unica ſalus ſperanda eſt, comple-
men, . xus, magnam hominum partem convertit. Inter alia & il-
Un Iud elocutus eſt, & ſcripſit, ſuæ ad Coloſſenſer, Phrygiæ majo-
ethnn, ris in Aſià minori, Epiſtolz capite tertio, verſu g. & 10. ubi ait:
ol wmi Excpolianter vos veterem hominem oum abtibus ſuts, & induentes no-
obadi um. De hoc itaque ritè intelligendo, & ut hoc remedio ſa-
ente lIutari in ſalutem noſtram utamur, probè notentur ſequen-
N tia, patienter audienda. Vid. Conc. 73. n. 1.
en. II. Vt dicendorum & explicandorum præguſtr
un eon dam ac impreſſionem habeamus, ordiamur à Naturalibus, Animalium.
eie ceu nobis notioribus. Plura ſunt Animantia, quæ quadam
e. In ſui renovatione gaudent, & veteres ſeu pelles, ſeu pennas
ierhi ponunt, novàsque reſumunt, ut Aquila, de quaâ PEſal. 102. 7. Aquilæ.
eken. Renovabitur ut Aquzlæ Zuventustua, V. Faber F. Circumciſ. Conc. 3.
umui⸗ Accipiter, de quò ex LBebro Job. 39. 26. Nunquid p
AuIn plumeſoit accipiter, expandens alas ſuas ad auſtrum? Quod Deus
G. ipſe inter mirabilia Naturæ Opera, plura eodem capite recen-
Eufels ſita, ponit: Accipitrem noſſe tempus plumeſcendi, idque per
S. ſingulos annos, ut ait Gloſſa ibidem, & S. Gregor. pennam ve-
enis terem, novaà naſcente, projiciendo. Pineda in Job. 39. 2. 6. Sic
Iidn Cervus in Vere rejuveneſcit, ponitque ramos ſeu cornua Cervi.
ung ſua, eoque tempore in latebras ſeſe ſubducit, usque dum
Mo etd⸗ novis, ceu armis, inſtruatur go. Colerus L. I4. 6. 36. f. “SS. Majolus
mE to. 17. colloq. . f. 176. Taceo de his, & plura alia ex citati legen-
uon da. lllud tamen ſingulare eſt in rem præſentem, de Serpen- Serpentis.
Anm te, cujus naturam nos imitari, ipfe Chriſtus jubet: Matth. o.
Ntella 16. Eſtote ergo ceae ſicut ſerpentes. Serpentis prudentiam ſeu
u aſtutiam paſſim allegant SS. PP. ut S. Joannes Chryſ. tom. 2.

.,ũ

Nes

um quen- Renovatio

er ſapientiam tuam Accipitris.

hom. ya. in Matth. S. Auguſt. Serm. a. ad Fr. in Eremo. ap. cit. Maæjol.
zmal. c. 12. ſcribit, exuere ſerpen-

Ii ii ii ii 2

—

1356 Conxci LXXI. Spiritualis Reno Vatio hominis.

tem ſenectutem tum vere, tum autumno, ut cute alterâ in-
tus ſubnaſcente, & vetere detraétâ, ipſe renovetur: id verò

fieri præcedente jejunio 40. dierum, quéê laxetur pellis, ut

ſcribit S. Hieron. Epiſt. ad Præſidium. Denique ingrefſi in an-

guſtum foramen, quod quærit, per quod vi & conatu, licet

cum dolore, perrepit, & ſic abſtractà pelle veteri, novâà pul-

chriore ſuccreſcente induitur. Serpens, ait S. Iſidorus Pelu-
ſiota Lib. I. Epiſt. 26., arte ac verſutid vetuſtatem exiit, in arétà quü-

dam & anguſta rima ſeſe comprimens, ac ſenium deponens. Et ad

hanc ſerpentis prudentiam imitandam remiſit nos Chriſtus

quadam elucidatione obſervo, Aquilam ſeneſcentem ro-

Eyzxuendus
totus homo
velus.

juxta SS. PP. Vult igitur (pergit S. Iſid. cit. ap. Cornel.) nos quoque,

per ardtam viam & afftictionem, veterem hominem exuere, ac pro eono-
vum induere, qui ad ejus imaginem renovatur. Exemplo noſtro, ait
S. Auguſt. primàm citat. ut vitiorum pellem deponamus. Et S. Am-
broſ. in Pſal. 37. Dui exteriorem ſaum exuit, ut renovetur interior.
ap. cit. Fabrum n. 2. De qué iterum num. 6. Conc. 6s. num. y. Pro

ſtrum ponere & plumas, Accipitrem & alias aves pennas;
Cervum cornua; ſerpentes pellem: plus requirit Gentium

Dostor ab inveterato homine, ut non tantùm exuvias &

ipſam deponat pellem, ſed inſuper totum veterem hominem,

non extimum ſolùm, ſed & intimum. Expoliantes vos veterem

hominem, neque ſola pellis homo dici poteſt, & induentes novum.
Qus autem ratione, quãâ arte, quâ prudentiaâ poni poterit ve-

tus homo, inveteratus, induratus! Qui ſenex repueraſcere,

vetula rejuveneſcere? Toto orbe deſideratiſſimus, pretio-

Naam Syrus
figura Re-
novationis

Chriſtianæ.

ſiſſimus, & auro condecorandus veniret, qui ſenibus & ve-
tulis juventam reſtituere poſſet. At poſſibile hoc non eſt,
nec ullo auditum ſeculo. Ait equidem ſacer Textus de
Naaman Syro, 4. Reg. j. 14. Lavit in ordane ſeptien, juxta ſermonem

virs Dei, & reſtituta eſt caro eiu, ſicut caro pueri parvuli, & munda-
tus eſt. Quæ quidem ipſa figura eſt pro hodiernã Concione;

ſeptena enim lotio ſeptem Eccleſiæ Chriſti Sacramenta ad-

umbrat, quibus omnis peccati lepra abſtergitur; hæc chim
üüümt

= =

—
iUt liſe

lituta.

luu 40ce⸗

Nuicanbr

D leyt. ſ⸗
1

(chle,
ſtante I
Molendi

11

Unſhtbnit

roco er

iteren le

—

. lr

II L

eanui

.
Is Or

1

4

n char

ig⸗
Celen, N.
nit h
Wi ,

Arancik

1
8

.

1

=

4
4

I ſuf

i.
2
Aer.
wut:ided
els⸗
grelninan.
Cntn lltrr
ieml.
cormde

Mal

—
*

ete oH

05CRIIn
Murgunt
e grnenll.
ſrt ait
Ets.Am-
ur intet
Uan. ,. n

Lentem 0.

Es enus
Centiumh
eoriss

Plrniteen . CI! 1 ai
eſt, eò disgratiæ adduétus, in profundiſſimam turrim &

0llteen
ter M
orerit A.
aRcete,
Preti.
KNe .
W
lendos
ne
gmud
Meim
nd
etenn.
ſunt

Exuendus vetus homo; induendus novus. 13 5S7b:
ſunt quaſi ſeptem baptismata & ablutiones animæ: & ex his

præſertim Pœnitentia, in remedium Renovationis ſpiritua-

lis inſtituta. Attamen non totus bomo vetu abiit, neque to-

tus novus acceſſit, phyſicöè. Quæſtionem propoſuit aliquan-
do quidam Prædicator in ſacro Ambone, ait P. Knittel Dom./3.

poſt Pent. f. 724. An ſub ſole ſit ſaltem aliquod artificium exco-

gitabile, quò poſſint Vetulæ rurſus fieri juvenculæ. Pro-
diit ante aliquot annos imago inciſa cupro, quâ proponeba-
tur molendinum, quê Zea ſeu Spelta deglubitur & delibra-
tur (Gerbmuͤhl) & juxtà vetula rugoſa, quam adſtans molitor,
quoties ſupernè molendino immiſerat, pellem ei rugoſam,
velut frumento paleam, decuſſurus, toties per molendinum
delapſam, reperit, ut antè, vetulam. Quòô innuere hic arti-

fex voluit, vetulam aut ſenem Juventæ reſtitui non poſſe.

Quomodo ergo tam ſeriò hortatur S. Paulus: Expoliantes
vos veterem hominem, & induentes novum? V. Engelgr. p. 2. J. I.
Dom. Keſur. ew Mendoxa. MDDWUWc
III. Illud equidem non ſemel tantùum evenit, etiam unâ
Didacus Oroſius, nobilis Aulicus, annis 20 vix major, Regi
Hiſpan. chariſſimus, per invidiam Aulicorum, ut frequens

carcerem, Rege imperante, conjectus; à mœrore unâ nocte
incanuit. Drexel. to. I. Damnat. Rogo c. 2. init. Englgr. Fanth. F. As-
ſumptæ Virg. J. g. f. 6. ubi &: Conſimilis terror Affinem quen-

dam Franciſco Gonzagæ Principi Mantuano invaſit; quem
cùm ex ſuſpicione Conjurationis in turrim concluſiſſet,
jamque ad exprimendam veritatem, & complices detegen-

dos torturæ ſubjicere, ac deinde morti adjudicare decrevis-
ſet, captivus hoc nuntio audito, unâ totus incanuit note;
quod ut Princeps manè advertit, hominem liberum dimiſitͤ“

utpote qui ipſius mortis amaritudinem adeo vivaciter de-
guſtârat. Ita Brunnerus Annal. Boic. Lib. Ia. de Ludovico Ba-

variæ Duce refert, cum, ſolàâ ſuſpicione Adulterii, Anno Seern
li ii ii ii 3 1256.

Vnãâ nodte

nocte incanuiſſe juvenes: Vid. Index Rerum Verbos Canus. Sic cani.

Ludovicus
everus Dox

—

135’8 CoNcio LXXI. Spiritualis Renovatio homini.

narios;

1

—
1256. I8. anuarii, innocentem Conjugem ſuam Mariam Hen- (W el
rici 4 I. Brabantiæ Ducis filiam, & Philippi Imperat. ex Mari4 n dus
Filiâ neptem, irâ præcipiti DOonawerdæ decollari uſſiſſet, 1 lor
præter aliorum 4. Innocentium cædes, cùm eſſet 27. tantm ei
annorum, nodte inſequenti adeo à Conſcientiæ remorſu & ni .
manibus peremptorum exagitatum fuiſſe, ut totus canus Nd A
ſeptuagenario ſimilis altero manè viſus ſit. Paul. Zehentne- üſſnum
V. erm. Conſc. L. I. C. I. G. 2. m. I. Sup. Conc. zt.n. . At ſenium juve- lank.
nili vigore permutatum, ſi non inauditum, certè rariſſi- Kleck
. * mum, & innaturale eſt. Et tamen: Expolianter vos veterem ho- e 14
minem cum abtibus ſuis, & induente novum; quâ vi naturæ), M k⸗
Admiranda quô artis medio & invento? Admiratione digniſſima addu- nndeul
neunenc⸗ co. Refert Mart. Delrio Duquiſ. Mag. L. 2. 1. 23. 4 f. 204. & ex tſaud
Senc T. α Engelgr. p. 2. Dom. Keſurr. J. I. F. 1 y5. Caſp. Knittel cit. Tarenti nenh
renti. fuiſſe centenarium ſenem capularem, qui pilis, cute, ungui- nin
bus, ſitu ac ſqualore ætatis decidentibus, & in meliorem æ- önund
tatem omnibus commutatis de ſene juvenis prodierit, & Mahh
5o poſt annis ſupervixerit. Nec minùs mirum, apud eosdem lyn el
egeze V'aleſco Tarentaſio, ſe vivo, Monuedri, Regni Valentini op- lbet,
Abbatiſſa. pido (olim Saguntus) fuiſſe Monialium Abbatiſſam vetu- intol
lam, cui ſubitò dentes renati, comæ denigratæ, rugæ ſub 1
latæ, & ex toto ita refloruit, quaſi virgo eſſet 20 annorum, Mim
ita ut puduerit eam, rei novitate percuſſam, & ſe cuncto Manm
rum oculis fubtrahere niteretur. Magis ſtupenda, quibus trdine
tamen nemo prudens fidem derogabit, Melchior Fonſeca, Mlimg
Joannes Petrus Maffeius S. J. Hiſt. Indicæ L. XI. & alii Scriptores Ue nddr
Figei probatiſſimæ, memorant: Et: Rem dicam, ait Maffe- wirhi
jus, quæ omnium hominum opinionem excedat, tot tamen Eungn
teſtibus, omni exceptione majoribus, probatam, ut non ad. ſipn hie
hibere fidem, turpius ſit, quàm decipi. Vir eſt Cradezani UAl
Nobilis In- (nobilis Indus) qui quartam nunc hominum vivit ætatem uceſn
in optimâ valetudine: Trecentos & quadraginta annos vixit; Mn
ter ſenuit, tertiòque rediit ad florentem ætatem, tres uxo- ni nn
res ſenio confectas ſepelivit; filiam, nepotes habet nonag- N.

—

trumn den.
RAN

Rie
lentmmn
EetneA
Eeme
Eeimmint.
Cend..

al lve

10, Unt
vi mnn,

niſſimaak.

f.. 9
7

6 aet

te, ungui

Nelotem.
vcent, K

eellentn

derinied.
Nilamrer.
9 40MOtNe

ſe unto.

, Oidns
oclct,
itotes
NNtke.
Witmet
Nn.
Cdtuedtn
renen

rixt⸗

. gesdho.

ettng.
alos;

. 8 4 „
.
.

Epuendus Wetus homo; induendus novuts. 1359

X

homo litterarum ignarus, dicere non potuiſſet: & quidem,

inquit Mendoza Z'irid. L. a. Probl. z. Juventæ florem ter exa-

ruiſſe, & refloruiſſe, vera eſt fides; enimverò illum agnove-
runt & allocuti ſunt noſtræ Societatis Patres, ut à juratiſſi-

mis ipſorum literis accepimus. k. citatos, & Caſp. Schott:

Mag. Natur. P. g. l.. I. C. I. à fol. 295. Sed hæc rariſſima ſunt:
Aliud loquitur, & paſſim ab omnibus exigit S. Paulus iis

narios; ejus Regni octodecim Reges ſibi ſuccedentes vidit,
aliaque ejusmodi narrat, quæ niſi vidiſſet, & interfuiſſet,

verbis: Expolianter vos veterem bominem. Secundum D. Tho- Vetus home
mam in Epiſt. ad Kom. 6. Per veterem hominem intelligi poteſt quis? Vid.
primò Reatus ſeu macula ex actuali Peccato in homine re- Conc. J. E: 2.

licta, ſecundò Conſuetudo peccandi, quæ quandam neces-

ſitatem ingerit ad peccandum: unde ait S. Paulus: Exuentes
vos veterem hominem cum abtibus ſui per actus autem genera-

tur habitus & conſuetudo. Tertiò Concupiſcentia, ſeu fo-

mes peccati, proveniens ex peccato primi Parentis. Verbo:

Vetus homo eſt homo vitiatus maculâ peccati, concupiſcentia

conſuetudine peccandi. Omnia hæc exuenda ſunt, ju-
bente Apoſtolo, qui ſimili ratione loquitur ad Kom. I2. 2. ad
Epheſ. a. 23. V. Cornel. Rom. 6. 6. F. S6. Faber cit. initio C. 3. Peccata,

inquam, impietas, ſecularia deſideria abneganda Tet. 2. 12.

Exuenda cum vetere homine vitia, pravi habitus, malæ

conſuetudines. Ipſum enim exuere hominem, pellem no-

ſtram, vitamque, nec poſſumus, nec licet, qui vitæ membro-

rümque noſtrorum domini non ſumus. A corpore fugere non
poſſum, e , me fugare. Circumferre illud neceſſe eſt, quoniam
alligatum eſt mihi; perimere non licet, ſaſtentare cogor; & cum illud
impinguo, hoſtem meum adverſum me nutrio! Verba ſunt S. Ber-
nardi Meditat. C. 12. qui ipſe eodem libello cap. Ij. pereloquenter
veterem deſcribit homineme Scio quendam, inquit, qui per annos
plurimos tecum familiariter vixit, ad menſam tuam ſedit; cibum de
manu tud ſumpſit, in ſinu tuo dormivit; cum voluit, tecum colloqui-
um habuit. Hic jure hereditati ſervus tuns eſt. Sed quia ab in-
elenle

ExsS. Bern.

Vetus homo

familiaris

tibi.

Improbus.

in re.

1360 Coxcio LXXI. Siritualie Renovatio hominis.

eunte atate delicatèò nutriviſti eum, & Virgæ peperciſtè, contumax f-

Fectus eſt. Levavit calcaneum tuum ſuper caput tuum, & te in ſer-
vitatem redegit, & tui &n deliter dominatur. Sed fortaſſe dicer- quis

eſt hic? Vetus homo tun, qui conculcat ſpiritaum tuum qui pro nihilo

bhabet terram deſiderabilem . qus ſola, quæ carnis ſunt, ſapit. Homo

iſte à nativitaté cæcus eſt, & ſurdus & mutus; inveteratus dierum ma-

lorum. rebelli virtuti & veritati, inimicus Cruch Cbriſti. Dicit in
inſipientid ſudn Non eſt Deur. Tabeſcit honi, & malis paſeitur alie-
nist immundu cogitationibus baſeitur- C. apit & rapit aliena ſieut ava-

rius Provocat iram Dei. Homo Iſte totus in peccatis natus eſt, E& ſic

Crudelis

nutritus, amicus iniquitati, Rilius morti, vas iræ in contumeliam,
aptus ad interitun. Vult à te hereditatem tuam tollere, & deſuper
terram auferre; & tu tantam injuriam non vindicas, ſed diſſimulas

— . . . 7⸗ .
nec ei verbum durum loqueris, nec vultum iratum oſtendiu, ſed blandi-

enti tibi arrides. Budis cum iluſores⸗ Neſcis, quia Iſmaël eſt, qui

zecam ludit. Ludus iſte non eſt pueritiæ, nec ſimplicitati, vel in.

nocentiæ, ſed illuſio eſt animæ, ſed perſecutio, ſed mors. Jam te
in foveam 2 lcan Ffecit, pracipitavit; jam eſaminatus e,, jam jlutg

miſerrimæ ſervituti preſſus ſab pedibus ejus miſerè & viliter concul-

carn. O miſer, miſerabilis homo! quis te liberabit de vinculo impro-

perii hujus? Exurgat Deus, & cadat armatus iſter cadat & contera-
tur inimicus homo, contemptor Dei, culkor ſui, amator mundi, ſervus

Reus mortis: diaboli. Quidtibi videtur? ſirebto ſentis, mecum dices: Reus eſt mor-

Crucifigatur. 1 crucißigatur. Noli ergo diſſimulare, nols difgerre, noli parcere, ſed
fFeſtinanter, audabter, inſtanter crucifige hominem iſtam, ſed Cruce

Conſuetudo

Chriſti, in qua eſt ſalus & vita. Hæc & plura S. Doctor Melli-
fluus cit. Cap. 1y. an non eloquenter:? Ergo in Veterem hominem
lata ſententia: executioni danda: Vid. Conc. 66. n. g9. .
IV. Verum reſtat difficultas, quâ ratione deponi poſſint
inveteratæ, inolitæ, à pueritiaà ſæœæpè contractæ, per plurimos
annos calli ad inſtar induratæ, pravæ ac vitioſæ conſuetudi-

prava quam nes, cum velut tam impoſſibile videatur, has relinquere,
difficulter de- quàm bominem ipſum veterem exuere. Et tamen vult Apo-
ſtolus, ut quilibet Chriſtianus indies magis & magis veicies
malas

ponatur?

l Cnde

Nole inſ
iltes anin

inhrofcie
nlun in

X

cölNon

Coninetuco
ino Eng⸗

(unſiin

Lhti

aſe

4

1

Nmolts

Prirbit
ulaem:

ſelan

icut

.2

ahnn
NN

Ulſenbin

Unns er
ln, cvo⸗
n, ur
RNellcn

rr

1

.

unmmmr eſ.
,On /.
pihnnih

EKenmd.
NAr Nrrn a
Nitieetir

u f,04
Aontunultin,
e,in
ſesiud
nilc,
ti, 1
Munt

,in n
eruckt
elnine.
cnte-

4

lut, 4

Neeſoe:.
mn,

tlili

or Mel

FPpuendus vetus homo; induendus noVitk. 1361
malas conſuetudines, vitia & propenſiones ad malum, quas
quisque in ſe ſentit, mortificet, extirpet, ac contrarias illis
virtutes animæ ſuæ inſerat, adaugeat per fervorem & ſtu-

dium proficiendi in bono: ſicque novum induat hominem, qui
ſed

WD Deum creatus eſt in gratiâ, innocentia, juſtitiâ:

hoc quàm homini carnali, mortificationis & virtutis inaſſue-

õ

Un
phöns
lietuc.

ſocvete,

r ,N
greres

rum: lbi jacebat maſſa ſplendida ſupra ſolem lucida

to difficile, ſeipſum ita exuere? an & impoſſibile? In Jure
Conſuetudo vim legis habet: C Conſuetudo, diſt. 1. quæ & Juri Quàm vio-
ſcripto derogare pollit: ſi tamen rationabilis ſit, non con- lenta ſit?
traria juri Divino, bonis moribus, &c. Henr. Canifius Summa Ju- Altera natu-
ri Canon. L. I. tit. 3 f. 16. Sed conſuetudo, de quâ nos hic agi-2 eſt.
mus, ipſa violenter, etiam contra Jus Divinum, contra bo-
nos mores, & omnem juſtitiam, homini illi, cui imperat, le-
ges præſcribit, ut gemit Paulus Kom. 7. 23. quin & quandam
neceſſitatem imponit, ex illo: Conſuetudo altera Natura. Con-
ſuetudo quædam neceſſttas eſt, ait S. Auguſt. L. s. Conf. c. . Et: Lex
peccati eßt violentia conſaetudinin Tid. & 8. Chryſ. in 2. Cor. z. Ma-
gna, inquit, eſt Conſaetudini, tyrannis, adeo, magna, at perinde cogat,
ge natura, Naturam exvpellas furcä, tamen usqg, reclrrit, canit Hora-
tius. En Naruræ (quam imitatur mala Conſuetudo) impe- Naturæ cof
tum, vim & motum etiam ad nunquam à ſe viſa! S. Joannes ruptæ quanta
Damaſcenus in Vita &§. Barlaam & oſaphat ap. Caſp. Knittel, Dom. 3. vis: ab ex-
poſt Pent. Conc. I. 4 ſ.612. narrat miram hiſtoriam. Erat Rex, emplis.
cui natus erat primogenitus. Convocantut Medici, con- Regis filius
fultatur, quomodo conſervandus ſit Infans Regius. Con- Concupiſcens
cluditur, ut diebus & noctibus incluſus relinquatur cui⸗ fem nainul⸗
dam ſecretiſſino Conclavi; in quò & ſuit toto decennio. Aeie ants
Poſt educitur uvenis Regius ad ampliſſimum atrium, in
quò quaſi quoddam erat rerum emporium. Omnium re-
rum nomina edicere debebat Juveni Regio quidam uhce⸗
ſtupuit

quid hoc? dixit Aulicus: eit au-

Juvenis Rex; interrogavit:

rum. lbi jacebant pallæ & pallia, cyclades & paludamenta:
quid hoc: dixit Aulicus: ſunt veſtes. l bi hinniebant, ibi

Kk kKk Kk kk mu-

tatem reſi-

1362 CoNCIO LXXI. Spiritualis Reno vatio hominis.
mugiebant, ibi rudebant, ibi rugiebant animalia. Stupuit
Juvenis Rex; interrogavit: quid hoc: dixit Aulicus: ſunt
equi, boves, aſini, leones. Ibi ſtabant in coronam conferti

homines. Quid hoc? dixit Aulicus: ſunt Viri. Tandem
devenitur ad mulieres: Stupet mirè Princeps Regius, & ait:

O! quid hoc? Reſpondet Sagax Aulicus: Sunt dæmones, animas

bhominum decipienter. Hoc dicto, juvenis Rex abducitur ex
atrio in aulam, ad Regem: Convivium inſtruitur: ſub hoc

Regius Filius à Patre interrogatus, quidnam maximè ex o-
mnibus rebus hodie in atrio placuiſſet? Reſpondit Juvenis:
Ah, mi pater Regie! Dœmones, dœmones, à quibus me to-

tum ſentio ignitum. Simile quidrefert Idem P. Knittel Do-

Juvenis Eri- min. 17. poſt Pent. Conc. un. d f. zz6. de Juvene Eremicola, cum
micola Anſe- fominam nunquam vidiſſet, & ad eas primum viſas quære-

rem volens. ret, quales eſſent hæ res? & audiret, Anſeres eſſe: nihil non

auuliud petiit, quàm Anſerem. En naturæ corruptæ, Legi pec-
cati ſubjectæ, primos motus & inclinationes, neque in lici-
ta tantùm, ſed & in obviè illicita, niſi ſanctioris doctrinæ &
vitæ legibus, ſtimulis, exemplis, coërceantur, & quidem vi

quâdam: Vnde metiamur Conſuetudinis, quæ altera Natura

eſt, ejusque vitiatæ, neceſſitateen. QCuam;
. * * „ 5 6
Conſuetuldo V. S. Scriptura dilucide proponit, & in eâ moralem quaſi

peccandi in- Iabendi & peccandi neceſſitatem. & muatare poteſt Athiops pel-
ducit difffcul- ,2 , . neceliitatel atare poteſt Kithiops pel-

ſtendi, non
impoſſibili- * a,
tatem. magnam tamen difficultatem. V. Cornel. ib. multi. Englgr. p. 2.
Conſuetudo Dom. 3. Quadrag. F. 2. Fer Nigredinem pellis intelligitur conſaetudo
altera natura. yeccandi, quæ vix vel omnino tolli neqnit, ait Hugo Card. in cit. L.

Fruſtra æthi-Vnde Adagium: Fruſtiz DEthiopem lava:. Quod vel Ethnicus

op citra lucem Fidei vidit. Diogenes is Cynicus, qui impro-

bum inveteratæ confuetudinis hominem admonens, roga-
tus, quid ageret! Ethiopem, inquit, lavo- addiditque, Senem
sdmonere, & mot! uo mederi, idem eſz.

——

tal ute,
1

m ſuam, aut Pardus varietates ſuas; & vos poteriti benefacere, cùm
didicerita malum. Zerem. 12. 23. En ipſe Deus Naturæ comparat
male affueta, & his quidem reſiſtendi non impoſſibilitatem,

. Hoverb. 22. 4. Fuimus & nos
aliquan-

—

utetimth
Auute

mtatt

1
7

c1 Onnitt

ſitutinn
Mntunteb
Cbentine

—

eerceinn

Ehctan
Ateninenin

i lilter

eel Tus

C. 4u

(Cemen
TIelunmiin
Ettes ant
Uinlollt,

Illsiſtſe
r oens
Pettt utan

h ehcere

lu us
Munte

i
N

ii.
R

iſs ger⸗
nihilon

Alr ili

rine &

gicnn,

Pere Ne

Nengai
tipeNH
e, h
Oloherct
Diraremn

gig
4.

Dorichn

iine

l,.
e, N.

r

2 Ktit
Mi fnne
nCNNn
i Ien
Gi .
ült igg
Ditne
ur: übe.
anind .
it ſorenis
bis ne tN.
Mudbe.
icch, cun

duos, tres annos, eò denique veniet, ut ſine juramento lo-
qui nil poſſit, in omnem vitam, inſuper perjurus facilè: &

M

Exuendus vetus homo; in duendus nous. 1363

aliquando naturd Filii iræ, ſcut & cateri DQuomodo naturd, niſi Jula

peccante primo bhomine vitinm pro natura inolevite aitS. Auguſtin.

—

tr. 12. in Joan Breviar. Kom. fer. 4. Dom. g. Quadrag. Lelt. 1I. l erns pro-
fecto ſermo, ait S. Theodoret. in cit. gQerem. 12. Conſuetudo eſt altera
natura. Omnia enim, quæ longâ conſuetudine animus comparavit, paria
cenſentur cum naturalibus. Ap. Labata to.1. V. C. onſuetudo, Propoſ.-a F-z2 .
ubi antè & poſt plura. Id adeo verum eſt, ut quandoque faciliùs Animalia as-

à fuâ naturâ abduci poſſint Animalia, quam homo à ſuâ malâ luefacta con-
conſuetudine inveteratâà. Sic Avis, Mus, Felis & Canis, om- trà naturam.

nes adverſæ invicem Naturæ, in Helvetiis, oco Lucerna 4 mil-
liaribus diſtante, à Parocho docti, & convocati ſigno dato,

pultem in patinam transfuſam, amiciſſimè inter ſe, & nul-

lo ex iis inter ſe læſo, comedere ſolebant; uti refert Georg.

Stengel. de Zud. Divin. to. 2. c. 1a. n. 12. in fine f.- 153. qus capite pla
vra. V Conc. z42. n. 3. Res ab inductione & exemplis certiſſima Conſuetudi-

eſt, & ab experientia, optima rerum magiſtrâ. Eſt, qui juve- nis vis quante

nis vel uni juramento vel pluribus aſſueſcat, pergatque per & altera nat.

b exemplis.

faciliùs ei ſit jurare, quàm orare. Eſt qui frequentiùs men-
tiatur juvenis, præſertim non correctus à parentibus, ita

aſſuefiet, ut ad unum in terram ictum oculi ad mendacium

expeditus ſit, & adeo ſpeciosè, ut Evangelia crederes: hic &

vir & ſenex mentietur, ut de eo dicas, ipfim, quem ſpirat,

aërem mendacem eſſe: Duidquid conabar dicere, verſus erat.

huic: fucus erit & mendacium. Eſt, cui digiti longiores fiant, Confuetude
furtis aſſueti; præſertim à puero, conniventibus parenti- Jurandiz Men
bus, eò deveniet, ut ſi quopiam loco nil clependum repe: tlendi; Po.
5 7

rerit, natura vim pati videatur. Sic Drexelius refert de fu- andi „Luxu-

re vix egreſſo e Confeſſionali, in quod ipfi ſucceſſerat nun- randi.

tius, hujus haſtulam pone poſitam ſurripiente. Eſt qui a
juventute hoſpitiis, gulæ, & cbrietati aſſueſcat (notent ha.
rentes, qui ſuos filios aut nepotes ſecum ad hoſpitia dedu
cunt, & potitare docent) nec vir deſiſtet; injuriam entri
Kk kk kK kk 2 factu-

1364 Coxcto LXXI. Spiritualis Renovatio hominis.
facturum ſe credet; ſi calicem ori admotum non habeat,
nec venter plenus ſit: vel miraculi loco habendum, ſi dies
labatur, quéò ebrius non ſit. Quomodo S. Monica vinolen-
tiam didicerit, primoribus labris ſorbendo exiguum, quomodo &

dedocta fuerit, refert Auguſi. L. 9. Conf. c. S§. à n. 3. Eſt puel-

la, quæ amare, procari, perire addiſcat, ita ſucceſſivè habi-
tum induet, quem nec in matrimonio conſtituta deponet.
Ex aſſuetà lu-Et ſingulariter in hoc vitio notandum: quòd & ſummè te-
xuriâ ſalutis naciter adhæreat, & quò occultius, eò periculoſfius ſit, ho-
grande peri- ſtis domeſticus & blandus, ſed maximus, ut dicat S. Remi-
culum. gius Præſul Rhemenſis: Dempti parvuli pauci, pauci ſalvantur
e adultis propter carni vitium. Et Drexelius Nicetæ L. I. c. II.
Memini ego, & horreo, inquit, quoties id memini, à Præ-

ceptore meo me audire; ſi centeni juvenes Inferorum flam-

mi,s addicantur, centenis iſtis nonaginta novem ob viti-
um carnis damnari, centeſimum demum ob aliam aliquam
graviorem noxam. Clemens Alexandr. L. I. Pedag. vocat mor-

bum immedicabilem. Vide Conc. 6. n. 9. Et ſic de aliis vitiis in
conſuetudinem & habitum deduétis, quæ corrigere velle, eſt

. athiopem lavare, ac inveteratam exuere pellem. as ſemel eſt
Conſuetudi- àmbuta recens, ſervabit odorem teſta diu. Hinc inveterati pec-
narii conver- catoris converſio tam difficilis: Conc. 42. n. 3. Carnem & men-
ſio difficilis. e, fermento peccatorum, & amurcà vitiorum infettam „J07n priſti-
S= nam reſtitui munditiam, ſolius Dei opus eſt, ait S. Thom. de Villàâ
novà Fer. 6. Dom. 4. Ouadrag. Adducens cit. Yerem. 13. 23. Pecca-
tor, inquit, anius diei aut duorum dierum perfacild curatur, quia non
ita omnino peccato infebtus eſte“ ſed quatriduanus vix unquam à pecca-
to reſurgit. Conſuetudo altera natura. V. Tbom. Kemp. L. 3. C. 57. de
Imit. Chr. S
Vt exuatur VI. Nihilominus ſapientiſſimè S. Paulus, é cœlo inſtru-
vetus homo, Stus, ait: Expoliantes nos veterem hominem- Impoſſibile nil hoc

obus eſt vi, & loco imperat, etſi difficile, imò & facile, modò ſeriò velis, &
fac velu, neque tantùm per nudam velleitatem inefficacem,
quam habent omnes illi, qui quidem ſalutem ſuam deſide-

ſeriãa volun-
tate.

nei

6mlnul h

Wer he
Pevenn

Ntot, ul

(unram ni

(iwoddus:
umnimmin
ſaul,
egllignnn
Mecen,

nl, Gr
EncbKnict
lit

. Rt Mut
ur ig che

Mietacir,

ontine

ftmnsC
Mevis
örprn

Mno de

iin ng,
lcracha
lino Ee⸗
4 en.

N

ſte

——

——

i.

—

habe,

n lies

1

i ſihung
tL. Lo.
ini Abre.

Orumnkan.

em ob it⸗

amn dicdan

PCA M.
i fitis n

e ele,e

teratie.

. Mel⸗
, iſ

Ge NNMAH
8, Mue
i

Gife⸗
. zehe

gink-

il hoe
s
Ghoacen

fNt,

a Vndler.
oot
1E e.
Wia .
ndeee .
Eünmee
ſust, .
1t 5 Ren.

Exruendus vetus homo; induendus no vuus. 136 5

rant, ſed media ad eam neceſſaria non adhibent. Adeo valt
non vult piger: Proverb. 13. 7. Signanter dicit Apoſtolus: Ex-

olianter vos veterem hominem. Vt innuat, hominem à ſemet-
ipſo emendari & corrigi debere: Dein vi opus eſſe, quàâ u-

tuntur, qui alios veſtibus ſuis ſpoliare aggrediuntur. Ita

juramentis, mendaciis, furtis, injuſtitiæ, gulæ & ebrietati

aſſuetus, libidini implicatus, vim ſibi faciat, neceſſe eſt, ut

veterem hominem, & vitioſam deponat conſuetudinem. Sic

loquitur ad Galat. y. 29. qui autem Chriſti ſunt, & Chriſti ſpiritu
aguntur (uti omnes cœlo aſcribendos, & ad inferos non de-

trudendos eſſe oportet) carnem ſuam, id eſt, concupiſcentiam

& naturam vitiatam, cum ſuis habitualibus vitis, & cum

ſuis motibus actualibus, ſcilicet concupiſcentiu crucifixerunt, &

compreſſerunt, inquit S. Auguſt. timore iMlocaſto, qui permanet in ſa-
culum ſæculi, quò cavemus oſfendere illum, quem toto corde, animd,

mente, diligimus. Cornel. ibid. Ita & Chriſtus jubet abſcindere ma-
num, pedem, abjicere, & eruere oculum. Mattih. 18. 9. & 9. &

c. y. v. 29. & 30. E. Cornel. hic. quæ ſine magnâ difficultate, pa-

tientiã, & victoriâ ſui fieri non poſſunt, eo etiam ſenſu, quò
intelligit Chriſtus: & S. Hieron. accipit affectus & vitia ani-
mæ. Et Matth. I1. 12. Regnum calorum vim patitur, &G violenti ra-

piunt illud, cùm terreni homines ſibi, ſuis vitiis inveteratis &

conſuetudinibus vim inferunt per pœnitentiam, pauperta-
tem, continentiam, mortificationem aliõsque actus illis ad-
verſantes & quibus tolluntur.

& tuis vitiis inferas, ut cœlum ſperes & accipias. Et ut do-

Ergo vim & violentiam tibi

Imitemur

ceamur prudentiam ſerpentis, de quò num. a. Practicè imitari, Serpentem,

exuendo pellem & veterem hominem, adhibendum jejunium

Jejunio:
uodnam

eſt, & illud ſingulariter, de quò S. Auguſt. in Joann. inquiens: optimum?

Jejunium magnum & generale eſt, alſtinere ab iniquitatibus & illici-

tu voluptatibus ſæculi, quod eſt perfectum jejunium. Pro quo jeju-

nii dono Eccleſfia frequentiſſimè Deum orat, Oſpcio Divino per
Muadrageſimam.

Dein, ut S. Auguſtinus L. 8. de Civit. c. Iz. do-

cet: Eſtote prudente, ſicut ſerpentes, ut qui depoſitä tunic ſenectutem

d epo-

née Coxcio LXXI. Sirtuali, Renovatio bomini-

ehonere, atq; in Javentutem redire perhibentur. Et: g

—

cla via & por-ſzum. Et ubi, inquis, invenio hoc foramen anguſtum? Andi: Arcza &
a coli. angnſta eſt via, quæ ducit ad vitam, & pauci ſumnt, qui ingrediuntur
eam: Matth.z.13. & Ie. ibi ponenda eſt vetus tunica. Ibi, & hujus
conſideratione, nec non ex anguſtiis & timore tremendi ju-

dicii Divini Conc- 12. ponenda eſt vetus & anteacta injuſtitia

ab avaro: ab ebrioſo vetus ebrietas: ibi deponenda vetus
ſuperbia, inimicitia, conſuetudo potandi, jurandi, pejerandi,

& quidquid eſt vitiorum & peccatorum, ſi per anguſtam
Homo vere, portam intrare velimus. Expolianter vos veterem bominem: Eſt
. Bernazd, utem triplex vetuſtas (pulchrè deſcribit veterem hominem S. Bern.

Serm. 30. inter parvos) & & contrario triplex novitas; eſt enim vetu-

Nas in corde, in ore, in corpore: in quil 2M, 4
tatione, locutione, & operee in corde ſunt carnalia deſideria, & ſæcula-
ria, id eſt, amor carni & amor ſaculi. Semiliter in ore eſt gemina ve-
tuſtas, arrogantia & derogatio; item gemina in corpore, flagitia &
facinora. Hæc omnia Junt imago veteri homeni; & hæc omnia re-
novanda ſunt in nobis. Renovetur ergo cor à carnalibus deſideriis &-
ſæcularibus, ut excluſis illis introducatler amor Dei & amor Patriæ cæ-
leſtis. Recedant ab ore arrogantia & derogatio; & ſuccedant pro iis
vera peccatorum Con feſſto & bona de Prowimis aſtimatto pro lagitiits
E facinoribus, quæa vetuſtas eſt corpori, aſſumatur contenentia & in-
nocentia, ut ſelicet contraris virtutibus contraria vitia Aepellantur.
D. Cornel. n cit. Coloſſ. 3.g. & Io. f. 6z6. V. Koderic. P. I. tr. I. .6. n. 3.
Lerus homo VI Ceæterum per foramen, per quod exuendus vetus
Gonhii erte komo,à ſmilitudine lerpentis, bene etiam & ſpeciatim intel.
endus: & per ligitur ſacrum Confeſſionale; quod multis ſatis anguſtum
Sacramenta. Eſt, & in quô verè vetus homo cum abltibus ſai, Vitiis, peccatis
cogitationis, oris & operis, deponitur ita, ut planè novus
bomo egrediatur (ſi ritè ſacram Confeſſionem peregerit)
Gratiæ Divinæ reſtitutus integrè, & novis contraà relanſins
H Initru-

Et: Quomodo exuog,
Anguſtum inquts, veterem hominem! imitare aſtutiam ſerpentis quidenim facit
foramen; ar- ſerpens , ut extuat ſé veterem tunicam!? coarbtat ſe Per Joramen angu-

quibus tribus modi Peccamus, cogi- .

—
ſuctosaun
Miti, in
lis gatic

Ulehoralc
Ebyerngti

ienaus,

e aGorum
ecetero ton
ſne: en

lheganen

AMdern
Eercatis e

uil ignen

Nit ſeccuta
„M
Wlarti j
r. ,. H
pitt ut im,.
Nme ben
aneton

—

—

Uittl Fra

hie hocn
inemn, i
cerato, ſe
Ui onfe
ndit .4
unlimns

Wuziri

Hir
o
in ut

ſſ

Ewuendus vetus homo induendus novus. 1367
—

unihtan. inſtructus auxiliis, ne tam facilè in veterem bominem reincidat .:
e ſicut & alia Sacramenta digne accepta, & ante omnia 88. Eu-.
nnrig,. chariſtiâ, in quô ipſe præſens eſt Chriſtus fons gratiarum,
eH auzxiliis gratiæ hominem præœæmuniunt. Hic, hic, in ſacro

Confeſſionali cum vero animi dolore deponenda peccata,
hic ſuperanda vana erubeſcentia cum metu Confuſionis:
concipiendus verus horror veteru homini & omnium eiusdem
malè actorum cum ſincera pœnitudine & firmo propoſito
de cætero non peccandi, ut malis mortem ſubire, quàm
peccare: hic acceptanda humiliter poœnitentia in quandam,
pro peccatis ex virtute Sacramenti ſatisfactionem: hic nihil
difficile videri debet, ut à veteri homine exuaris, & ab omni-
bus peccatis expediaris, ut animam ſerves & ſalves . & ne
Sennuu vetus in ignem Æιternum Proſiciaris bomo; ibi enim igni le
aumt QLevor abit peccata ua, ut ait Th om. Kem P- 2. 1. c. 24. n. 2. de Imin
a (Lr. Hic loci per vim & efficaciam Sacramenti Poœnitentiæ
