verbo & e- O Virtute Eliæ, LBuck . Iz. ſed & ipſa habitus ſeu veſtits, vi-
xemplo, & Rts, vitæ, auſteritas, & omnis vera, non ficta aut ſimulata,
ery circum- cCum ſummâ humilitate, Sanctitas, quæ conjunèta audito-
ſtantiis. res fortius movet. Ejus veſtimentum de Pili camelorum. Mat. 3.
Lid. &Conc. g. Veſtis vilis, aſpera, hirſuta, horrida, Eremitica, verbo:
7. n. 1. Cilicium è pili Camelorum- Luc. I. Iz. ut habitu ipſo præferret
& concionaretur humilitatem, mundi contemptum, ac
Pœnitentiam. De virtute animæ habitus corporis loquebatur, ait
S8. Chry ſoſt. Cibus locuſtarum vilis, temperantiæ, pauperta-
tis & pœnitentiæ index; nec non mellis ſylveſtris, ab agreſti-
bus apibus, amari & ingrati ſaporis, juxta S. Couthym. & S. I
ſidorum Peluſiot. Potus quis, niſi aquæ? Einum & ſiceram non
S=ð bebet

XRavis, ſerius, zeloſus, & efficax Verbi Dei & veraz imi
pPpœoœnitentiæ Præco & Concionator fuerit S. oannes

—

re

.

An

ARN.

Adcant

ANe

Joannes
1 ereo

K

to
M;
ſetdo:

Eeran

tumn,4
,
Ael 1.
gell⸗
K.l.
N.

rum omnium ſilentium, quaſi cœleſtis Propheta, qui tene-
bpras ignorantiæ Judæorum, velut lucerna ardenz & lucens
Yoan. y. 3y. Chriſti teſtimonio, illuminaret, eisque veram lu-

i Pirtu
Urns, N.
Sonvled k

“

Impiorum exctrema Confuſßio & Deſperatio. 65

bibet Luc. J. I . LOCUS: Predicans in Reſerto Zadek Mat. 3. I. Bimu-

lus ſeu agens annum ætatis ſecundum, obHerodem Infantes
perſequentem in deſertum fugiens juxta Niceph. L. 1I. c. a. &
Cedrenum, manſit ibi ad annum usq; z0. ab hominum inqui-

namentis remotus, cum Deo & Angelis converſatus. Ad Ad munus
munus prædicandi, acceptaà cœlitus ſcientiãâ, à Deo electus, Prædicandi

Lucæ 3. 2. & miſſis poſt longum per plura ſœcula Propheta- H
. eo.

cem, Chriſtum D. oſtenderet digito; unde & Propheta, &
plus quàm Propheta, qui Chriſtum & venturum prædixit, &
adeſſe monſtravit. Confluxus & concurſus ad eum maxi- Concarfſus
mus. Frequens Concio boni Oratoris indicium eſt. Tunc exibat ad ad illum.
eum Hieroſolima, & omni Judæa, & omnis regio circa Jordanem
Matth. 3. . Marci I. 4. &Sy. Et egrediebatur ad eum omnu Judeæ Re-

gio & Yeroſolymitæ univerſis ejus famâ vitæ Fremiticæ, auſte-
ræ & ſanctæ, æquè ac prædicationis ejus tam ſeriæ & arden-

tis exciti, & ſpiritu Dei impulſi, ut hominem novum, quaſi
cœlô lapſum, audirent & viderent. Hos inter multi

Phariſæi & Saducæi: Matth. 3. . quos acriter increpabat; ſed
Jurbæ, Pablicani, Milite Lucæ 3. à v. lo. quorum ſingulis
hominum ſtatibus commoda dabat præcepta & ſalutis mo-

nita. Sed quis harum prædicationum fruétus? Confitentes Frudus

peccata ſua, ait S. Matth. 3. 6. cum pœnitentiã, quàm prædi- hujus Prædi-

cabat S. Joannes. In rem noſtram: S. Joannis munus fuit cationis, po-
hortari efficaciſſimè ad pœnitentiam, & ad dignos fructus pe- Ditentia.
nitentiæ ad hanc ut efficaciſſimè permoveret (ſicut & alii

paſſim Sancti Prophetæ) uſus eſt ſtimulo Judicii futuri &
extremi. Hinc illa verba S. Ioannis Matth. 3.7. ad Phariſæœos
& Saducæos: Progenies VBiperarum, qui demonſtravit vobi, fugere
a venturà iraâ judicis, quam oſtendet impiis reprobandis in die
Judicii, quæ erit ultio & ſententia damnationis, quam in
eos proferet, ipſaque æterna damnatio & gehenna, uti ex-

660 CoNCIO XXXIX. In Judicio ſinali tremendo.

Materia & Ponit Chriſtus Mat. 23. 33. Unde verè timendum Dei Judici-
ſtimulus, Ju- um & libenter audiendi de eo Prædicatores, imitantes S. Jo-

dicium Dei, annem, qui, uti præco fuit regni cœlorum, illud poœznitenti-
& ventura bus promittens; ſic & præco fuit Dei iræ & gehennæ, il-

"α Judicis. jam impoenitentibus intentans. Sic & fecit S. Iſaias 2. 19.

Oſeas 10. 8. Chriſtus Lucæ 23. 30. Cornel. in Matth. 3. Ventura ira

eſt, ait S. Greg. Hom. 20. in Evang. animadverſio ultionis extremæ,

cem arborum poſita eſt (ut homines, quaſi arbores, non feren-
tes fruätus dignos pæœnitentiæ, ſuccidat, & in ignem mittat)
omnis ergo arbor, quæ non facit frultum honum excidetur, & in ignem
mittetur- Matth. 3z. o. Securis eſt Chriſti Regis & Judicis udi-

cium & vindicta, ait Cornel. ibid. Et ſanè opus habet mun-

dus ſeriis & ferventibus Concionatoribus, in pſis ſceleribus
ſibi nil vel parum metuens. De hac venturd iraà, de hoc Chri-
ſti Regis & Judicis udicio Extremo egimus hactenus, uti-
nam cum aliquo fructu animarum, qui etiam quamtum-

cunque minimus, modè bonus & aliquis laboris magnum
præmium eſt impenſi. Impiis in finali judicio accuſatis,

damnatis æternuùm, quanta non erit confuſio & deſperatio
extrema? Hanc nunc conſideremus, ut per pœnitentiam ſa-
lubriter confundamur; ne deſperemus in Extremo Judicio
cum impiis, areſcentibus multò magis quàm homines in fine
mundi, ſeu paventibus in medullas usque & corporis &
animæ, præ timore & expecdtatione futurorum; de quibus Con-
crione ſequ. 40. l
Confuſio II. Inprimis itaque Impiorum in Judicio confuſionis

horminis, uaà pœna maxima. Optimè S. Thomas de Villà Novâ Conc. 1.
ominis:

& pœna gra- Pdmn. Advent. obſervat, Confuſionem & verecundiam pro-
vis eſt. 8. priam hominis eſſe, quà hominis: nam jumenta percuti,

occidi, cremari poſſunt, non verecundari; què fit, ut inge-
mus quisque malit aliquando ſecrete torqueri, quàm pu-
blice confundi, & libenter quamlibet pœnam ſecretèò por-

tare,

quam tunc fugere peccator non valet, qui nunc ad lamenta pænitentie
non recurrit. Brev. K. Dom. 4. Adv. lelc.. Jam enim ſecuris ad radi-

Eet, ut

0WManx!
blice
aver
ſan, et
mnevit
um cel⸗
R Vri

ftent,

Plin,

tben⸗

Ecein
Wwten
G1.

isok

Co
D
Ctt
Vlte

(cc
Emn

Wn

Aun

trtun
lone

uiun
“ lun

tero
ür

—

eiſucici.

nezd. ſo.
ninnti.
enm,l.
in,
eltua ie
gahent,
nnteni

GiA.

nonteten
n in

Giien

4
1

Gicis dd.

bet o⸗
Celeth
hoc.

nS, n
MAchtu .

Nagnun
Culati;
Hentri⸗
Wan 1.
odſeo
e

s d

1501.

oNcnhs

nN.
en n
Ut⸗

—

Impiorum extrema Confuſio & Deſperatio. 661

tare, ut publici pudoris confuſionem evitet: tunc enim ho-

mo maximè, ut homo, punitur, quando pro delictis ſuis
publicè confunditur. Res apertiſſima eſt, quàm ſingulari-

ter averſetur homo ſui deſpectum, confuſionem, ignomi-

niam, etiam eandem malè meritus, & quid non tentet ad il-
lam evitandam, avertendamque. Rex David, ut adulteri-
um celaret, ipſe nulli ſubditus, quibus non artibus uſus eſt,

ut Vriam domum remitteret. Et cùm eæx non procede-

Erubuit

rent, ſuperaddidit homicidium, & ipſum aliis prætextibus confundi de

palliatum. Erubuit confundi de crimine, quod ideo vo-crimine Da-

luit Deus ſoli innoteſcere: 2. Regum 1I. & 12. Suprà Conc. 30. n. 3.
&W 5. quid Joſephi caſtiſſimi pallium à ſollicitatrice in mani-
bus detentum, quaàm ignominiæ notam voluiſſe contegere? Vxor.

Gen. 39. 12. Seranza punbl. 13r. f. 2r6. Sunt, qui in puncto hono-
ris offenſi, graviſſimè ſentiant, ut propterea, in vindictam,
omne malum meditentur, & à debitâ fidelitate deſciſcant.
Achitophel videns, rejecto conſilio à ſe Abſalomo dato, ſe
confuſum, & timens, ne à Davide caperetur, & quaſi prodi-
tor ſuſpendio majorem ignominiam pateretur, infamem

hanc voluntario ſui ſuſpendio redemit. 2. Reg. Iz. à v. 23. Saul

Rex magis timens Populi contemptum, & ab eo ſe ſperni,
quàm ipſam Dei offenſam admiſſam, ait Samueli: Peccavi-

ſed nunc honora me quaſi regem coram ſenioribus Populi mei, & co-

ram Iſyaél. 1I. KReg. Ij. 30. Ottocarus Rex Bohemiæ quàm gravi-

△

Putipharis

Achitophel.

Saul.

ter tulerit à Rudolpho I: ſui coram duobus Exercitibus con-

fuſionem, dictum eſt ſuprà Conc. 27. n. . qud Concione hanc in rem

Plara pro libitu huc aſſumenda, & alibi ſparſim in hüu Concionibus.

Tam gravis eſt ingenuo homini in hâc vitâ coram uno & al-

tero etiam, quid dicam, publicè confundi, ut multis mors
ipſa videretur tolerabilior. Talis ac tanta eſt hæc in homi-

ne paſſio pudoris, ut hâc plerique & pleræque devicti, ſacri-

legé uni Sacerdoti in ſummo ſecreto ex Dei & Sacramenti
inſtituto aperienda propria peccata ſilentio involvant, heu!

heu! coram toto mundo & æternam ſubituri confuſionem
& infamiam!

III. Ex

—

662 Coxc1O XXXIX. In Judicio inali tremendo

In Jjudieio III. Ex hiſce iterum humanis conſideremus nunc, quàm
exti. impio- gravis futura ſit illa impiorum in extremo Judicio confuſio
rum gravis- coram Deo, SS. Angelis & Beatis omnibus, quin & inter ſeſe

ſima confu-

ſio.

ipſos; cùm ad confuſionem malorum Deus Judex manife-
ſtabit abſéondita tenehrarum & revelabit conſilia cordium. I. Cor.
4. y. adeo ut dicturi ſint montibus: Cadite ſuper nos; & colli-
bus operite nos. Luc. 23. 30. ut tantum evadamus pudorem.

gravi multéôque Senatu in tantâ deformitate nudatis crimi-

nibus, apparere. O confuſionem! Latere erit impoſſibile, &

Porer⸗ intolerabile, ut ait S. Anſelmus in Meditat. Scio, gravis-
imum eſſe Rei ad mortem damnatis, cùm ſua publicè pro-

clamari crimina audiunt, ut propterea officii ſit aſtantis Pa-

tris ſpiritualis & Confeſſarii, illos aliò diſtrahere, ut minùs
turbentur, & humana patiantur ex illa confuſione. Priorem
& potiorem eſſe pudoru, quàm corpori plagam, ait Tertull. in daur.

piaco. ITormentum hoc Baſilius Magnus commemorat;
Supplicium, inquiens, omnium graviſſimum eſt, opprobrium illud, &

confuſio ſempiterna: in Pſal. 30. Et Orat. 23. de qudic. Gravior, in-
quit hic S. P. quàm tenebræ, quàm ignis aternus, erit ille pudor. Englgr.
p. 1. Dom. I. Adv. J. I. Quis exprimat ruborem vultus ejus, qui
ſibi conſcius eſt, quæ in vità perpetraverit! Erubeſcant impii,

& deducantur in infernum, ait S. David: Pſal. zo. 19. Bene poſt

peccatorum ruborem, inferni meminit, quia ruboris pena

talis ac tanta erit, ut poſt eam nonniſi inferni pœna ſuperſit,

inquit Speranza cit. L. S. Propheta Iſaias ſub typo excidii Ba-

prplonis diem judicii exprimens cap. 13. v. 9. Ecce, inquit, dies

Domini veniet, crudelis & indignationis plenus, & iræ furorisg, Et

viſitabo ſuper orbis mala, & contra impios iniquitatem eorum v. II.
Hisce præmittit v. 8. Facie combuſtæ vultus eorum. q. d. ſicut

Facies combuſtæ- ſcil. aridæ, luridæ, nigræ, tetræ, exangues, ex

Pavore, mœrore & anxietate. Hebr. eſt Facier flzmmarum, quod

Vatablus & Sanchez explicant, q. d. Rubore quaſi flammeo

=S

(Cort
Iolerabiliores enim viderentur illis omnes cruciatus, &
quælibet amara mors, quàm coram Deo & Ange lis & tam

entang

*
W/
Phat

Aar)

nm
ko

D

—

euäm

nfuſio
nter ſeſe

Imanfe.
un 1. Cor.

Dutokn.

Niatns
eis Kn
tis ctin
ſctie,è

io, granb

lceee.
liber- omnis homo, cujuscunque conditionis, impius ſcili-

ltanesX.

U s
e. inen

em.

ur, r.

.

Nne
16 Peen
ſerlt.
cdiir.
4

1

ig⸗ .

S S

tl

4te

tdel
Go

Hummeo
6

—

HA.
ait Cornel. & ecce terre motus magnus faltus eſte ool faltus eſt ni- du

24. 29.) & luna tota facta eſt ſicut ſanguts (luna non dabit lumen ſuum.
ibid.) & ſtellæ de cœlo ceciderunt ſaper terram (& ſtellæ cadent de cæ-

vebuntur) & omni mons & inſe,

perterrebit conſcientiam ipſorum, ut optent obrui tegique
montibus, imò eſſe in inferno, quàm in valle Joſaphat co-

”Z

Inrmpiorum extrema Confuſio S& Deſperatio. c43

ex pudore ſuffundentur; uti contingit iis, qui in ſcelere G
re pudendaà ex inopinato deprehenduntur. Cornel. hic. Per. cit.

Vel ut Eccleſia: Culpa rubet vultis meus. V. Conc. 29. hine hiſtor. Impiorum

Quin verè dicam, majorem fore pœnam ruboris, quam in- in judicio pu-

ferni. Apocal. 6.à v. 12. Kt vide, ait S. Joannes, càm aperuiſſet ſex- dor, poœna
tum ſigillum, quò deſcribit ultimam Dei vindictam in impios, major zir⸗
ne] am infer-
,. , Se Piienee —— PL „„ nus. Apoc. 6.
ger, tanquam Jaccus Cilicinus (Sl obſeurabitur, ait Chriſtus Matth. 4 v. 12.

10) & calum receſſit Necut liber involutus (Eirtutes eæclorum commo-
læ de loci ſuis motæ ſunt O& Reges

terræ, & Principer, & Tribuni, & divite, & fartes, & omnis ſervus &

cet, ait Cornel. abſeonderunt ſe in ſpelunci & in petri montiun &
dicunt montibus & petrise cadite ſuper nos & abſcondite nos aà facie
ſodentu ſuper thronum, & ab irà Agni, & qlis poterit ſtare? Ita S. Jo-
ann. usque adv. 17z. Siſtite nunc, ait Speranza: Hi Principes
terræ tunc unde venient? ab inferno, ubi nunc ſunt. EE *
quò fugere, ubi ſe abſcondere volent? mediis montibus ir-

ruentibus in infernum. Et quis poterit ſtare cum tam in-

tolerabili confuſione? Et dicent montibus: cadite ſuper nos, & ad
regendam noſtram confuſionem cooperite nor. Hic primus
infernus peccatoris, quò ipſe ſecundus ad tempus mitior
eſt. VEid. Conc. 20. ſuprà num. 6. Sic S. Petrus Chryſol. ad illud:
Mendicare erubeſcor Luc. 16. 3. Confuſionem, inquit, ſerm. 12. futu-
ri ſæculi pertimeſcit, ubi reus plis de conſcientiä, quàm de gehennæ

erubeſcit incendio. Tantus adeo erit pavor, tantusque pudor

damnandorum coram Chriſto Judice, qui ita percellet, &

ram Chriſto irato. S. Baſilius meritò exiſtimat, acerbiſſi-

mum cruciatum ultricibus inferorum flammis inuſtum

damnatis pudore iſto & confuſione longè leviorem & tole-
Mechtl de Jud. extr. PppPp rabilio-

* 2
*

664 CoNcIOXNXXXIX. In udicio finali tremendo

—

rabiliorem eſſe. Ponderans enim acerrimam illam incre-
pationem Luc. 12. 20. Stulte, häâc notte anzmam tuam repetunt àte;
qua autem parſti, 6ajus erunt? Sic ait Hom. contra Divite avaros
Japerat aternam panam irriſto iſta ſtultitiæ. Cornel. in cit. Apoc. 6. 12.
IHlud hic obſervandum etiam, eandem impiis fore in judi-
cio conditionem, ſive fuerint in mundo Reges, Principes,

Religioſus, IV. Ad hoc meliùs cabienchum magisque apprehenden-

Filius à matre dum: Audiamus efficaciſſimam hiſtoriam & Luu PP. p. 2. C. 203.
Proppi sc- Adoleſcens quidam Religionem ingredi, enixè dum cupit,
ram Divino mater eum multis allatis rationibus impedire, ſanctaque

Judice conruuntt — .
ue in om- elus deſideria intervertere, omni modo ſatagebat: ille mo-

nem vitam

pavet Judi- illud identidem ad ſui defenſionem ingeminans: Salvare vo-
cium. lo animam meam, ſalutem meam in tuto collocare: nam mea
plurimuùm illius intereſt. Quò uno ille reſponſo importu-
niores matris preces facilè elidebat. Tandem cum fſuis ſe
7 fruſtrà rationibus eſſe parens cerneret, precésque omnes in-
caſſum cadere; aſſenſum dedit, flliumque, quod conceperat,

exequi permiſit. le voti compos, Religioni nomen dedir.
Verùm cùm non multò pòſt intepuiſſet, & negligenter ſatis

ſegnitérque in eâ viveret, contigit matrem aliquot poſt die-

bus ex hac vitâ decedere, ipfum quoque in gravem ac peri-
culoſam ægritudinem incidere: quâ durante, cùm defectis

& gravi ſymptomate ſenſibus, in ſpiritu extra ſe raperetur,
ach Judicis Dei tribunal ſiſtitur: ubi & matrem reperit, &
alios plurimos circumſtantes, & decretoriam condemnatio-

nis ſententiam exſpectantes. bi tunc mater oculos cir-
cumferens, vidensque filium in damnandorum turbâ con-

ſiſtere, admirabunda petit: Quid hoc eſt, Fili mi? quomodo hue
malorum redadtus es? ubinam ſunt jam præclara & ſpecioſa illa verba.

Salvare vilo animam meam, quæ mihi olim oggerebas? ideone
Religionem iniiſti? Ad quam ille exprobrationem ita confu-

ſus eſt & erubuit, ut, quid ad hæc diceret, penitus non ha-
ee „ beret.

rem matri gerere nolebat, aut à propoſito ſuo deſciſcere,

uldi,
ſemürten
wentur
oratt
fſernem
Agelri

e

—

mincre.

etunt ae ;
ite airt.

lein ud.
kmege,

tehended

dh
ce
oGce.

1

le mo⸗

ie,

te,
imn.
niis,
ehelt,

nelt
tet ſats

nel.

letl?

Aend
MMl
0r.

Di

1ℳ ℳ
n
N
col
Noohr.
gaet

ret ac ſtudeat, laboret ac ſudet quilibet, quomodo in ho

confuſionem. Sed quàâ ratione?

Impiorum extrema Confuſio éz Deſperatio. 766

beret. Ad ſe igitur reverſus, Deo dante, emorbo conva-

luit: cogitans porrè divinam quandam id commonſtionem
fuiſſe, ira ſuperiorem vitam correxit, ut commiſſa præterita

aſſiduis lacrymis expiaret, tam in ſe ſeverus & auſterus, ut

em ut moderaretur, & de auſteritate nonnihil

multi, rigor der rita
remitteret, auctores ei eſſent, ne quod ſanitati ſuæ detri-

mentum adferret. At ille blandiora hæc conſilia parum

moratus, reſpondit: & matrem improperantem exprobrantémg

erre non potui, quomodo ipſammet Judicem Chriſtum & ſanctos ejus
Angelos in ſupremo die judicii ſuſtinebo! Alph. Kodrig. Exercit. Per-
felt. L. I. zr. I. C. I5. n. S. à f. 56. eX Dionyſ. Carthuſ. de g. Noviſſ. de Judic.
art. 30. f. Speculum Exempl. V. Judic. Ex. 3. f- a2. Jacob. Biderman.
S§ . Delic. ſacræ Lib. 3. Ex. 9. 4 f. 29 9. Nicol. Turlot. Theſ. doétr. Chr.
.1. C. 2. I. 4,: à f. f. 122. Bernardini Mercat. Nacl. Catech. Lect. Ia. f. pd.
JZoſeph. Seranza citandus f. 256. Si fœminæ matri ejusque paucis
verbis tanta ineſt authoritas, quanta inerit Chriſto Judici?
De quò quæ ſanct docemur, quæſo ne ſit nobis ſomnus
tantum & ſomnium. Omnes, cujuscunque ſtats & con- Salvet unus-

ditionis, hoc tangit, quod dixit S. Hieremias & 1. v. 6. Salvet quisque ani-
Cu- mam ſuam

c Terem. FI1. 6.
mundo, ubi tot ſunt laquei perditionis, tot damnationis pe- damus gra.
ricula, piè & ſanctè vivere, ac adeo animam ſuam ſalvare viim no⸗

unusquixq, animam ſuam quæ cuique unica eſt tantum.

4

poſſit, quod nobis eſſe debet negotium omnium negotio confuſio ma-

rum; uti planè eſt. Salvabo znimam meam: hoc propoſitum, net in Iudi-
hoc promiſſum facis, mi Chriſtiane, in Baptismo, Confirma- co.

tione, Pœnitentiâ; ſed quàm malè infringis illud, quoties

graviter peccas! quàm male objurgandus, ex tot mediis

neglectis ſalutis tuæ! Ergo firmiter ſac velis, ut ſalves ani-
mam tuam, ut ſupremam illam, inferno graviorem, evites
V. Conſilium ſuggerit S. Aug. loſe tibi indicito peccandi pu- zaudere nos
dorem; ſerm. II2. de Temp. Id piè & ene facis, cùm ante pecca- eden vel 8
tum, & ne pecces, erubeſcis, & erubeſcenda non committis. beccaſſe- N
Ml PpPpPZ Dedit verecundias

6, CoxNcIO XXXIX. In Iudicio finali remendo
à Deo datà: Dedit Deus verecundiam homini, ut à peccato abſterreret;

quam ante eam aufert diabolus, cùm ad peccatum tentat, & inducere
peccatum au- vult, ne peccare erubeſcat homo; commiſſo peccato reſti.

tert deemon; r e. . . .
. . . TP . 1 . . 1U
Poit retlituic tuit ve ecundiam, ſeu eò conatur implicare hominem, ut

Peccatum & Lanitentia . FPiducia S. verecundia, ſod Sathanas invertit
ordinem, deditq; verecundiam pænitentiæzfauciam verò peccato. Hom. 3.
de pœnit. ap. Calam. Ylv. Diſc. o. E. Confeſſzo n. I6. Englgr. p. 1.D. 3.

Verecundia, Qaadrageſ. J. I. Peccatum ſi commiſiſti grave, quodcunque

rne me⸗ & quantumcunque illud ſit, ſi evitare voles horrendam illam
n F. Conſez- n extremo Judicio ignominiam & confuſionem, non con-
fiunc vinei undaris confiteri peccata tua: Verecundia definitur Infamict
debet, ne in met us aidam, Juxta Ariſtot. L. 2. Ethic. C.9. Corn. in Eccl. 4. 24. & 2 ..
Judicio con- abi multa. Si ergo verè metuis ſummam, quàâ major non
fundamur. erit, infamiam, parvam illam in ſecretiſſimæ Confeſſionis
DSDaacrfamento, quaâ magna illa extremi Judicii plenè tollitur,
Si gravis eſt metuere non debes. Quèd ſi forte budor eſt tibi, ait S. Bern.
toram Con. ,,,isn Teckatgnendn derne, ais tunwes n
feſſario, “ S 7cct*, * oin 245 oſita 3a onſcientia Patebit. Ie ſent. Et S.
gravior illa Aug. Re nteler- 1 -k. Melia Je, inquit, cor am uno aliqnant elam ru-
Judicii coram borist er are, quäàm in die Zudicit coram tot mällibus hominum gravi
iot millibus? Tepulsd denot al tabeſcere. Calam. cit. n. I6. Vt autem aliquate-
nus capere poſſis, quanta ſit futura impiis illa extrema con-

fuſio, vel hanc ipſam Confeſſionis verecundiam, pudorem,
timorem ac confuſionem conſidera, quàm hæc tibi gravis
accidat: quam in rem religioſifſimus Ludovicus Granat. ita
Ioquitur de Jjudicio extremo: quantus erit ille pudor, quò
miſeri peccatores illic ſuffundentur: cùm univerſæ iniqui-
tates eorum, quas tectis & parietibus ædium ſuarum
occultabant, cum viverent; quidquid etiam inhone-
ſtum, quidquid turpe à teneris unguibus ad terminum
usque vitæ commiſerunt, omnes anguli cordis & ſe-
cretiflima quæque in aulâ hac coram oculis totius mundi
detegentur? quis erit ille, qui habeat conſcientiam tam

peccatum ſuum confiteri erubeſcat. Duo ſamt, ait S. Chryſoſt.

I

Miarn
ceobel

ſſecret
Nt, & p

ſentur

—

Wlorum

eid Ue
nntikun

nat. 0ſ*

Ei

Ciee.

Pochar,
ſide⸗
Wod

Cone

n
C

4 Inmpiorum extrema Confußo & Deſperatio. 6⁰

Memtett, mundam, ut non confeſtim & colorem mutare, & hanc ve- .

Kiniere recundiam timere & horrere incipiat: Etenim ſi homo a-
oZe deo erubeſcit, cum revelat ſuos defectus Confeſſario in foro
ener tam ſecreto, ut quidam etiam in ipsâ Confeſſione obmute-
C ſcant, & peccata ſubticeant; quantus erit ille pudor, quò alt-
un ficientur peccatores in conſpectu Dei, atque omnium ſæ- S
uH culorum præteritorum, præſentium & futurorum: tantus
H erit ille pudor, quòd mali Prophetâ teſte clamabunt, dicente
nolam montibusz operite nos, & collibus- cadite ſuper nos: Oſeæ Io. 5. Ita Gra-
Wdnin nat. in Duce peccat. L.. I. p. I. 5. tit. f. 110. V. Calam. Cit. Diſc. Io. de Con-
non cn feſſ. Englgr. p. I. Dom. 3. Duadrag. ſupraà C. I2. n. . & Conc. 27. & 29.
ut h O&Conc. 15. n. 6. &19. n. 6. Saraſa to. 2. tr. Iy. JH. 7. f. aog. Cave er-
, go omni modo, ne unquam vincaris ſcelerato pudore, quG
nirum ſacrilegam confeſſionem admittas. Et, quod bene obſer—
eim vandum eſt, quo ſœæpiùs grave quoddam peccatum in ſacr,j;!–«
Vlin. Confeſſione ſacrilegè retices, ſicut per hoc graviùs accu-

s hh mulas peccata tua, ita magis augebitur, graviorque erit tua
i Confuſio quam ita fugis nunc, in tremendo die Judicii.
„6 VI. Confuſionem comitatur Deſperatio, & ipſa extrema Deſperatio

Nn ac poœena graviſſima impiorum, eſtque parrdamnations ièpſorum, pœna impio-
⅓ Ut ai t 8. Thomas z. 2. quæſt. 20. art. I. ad 3. u bi &: quod damnati non fum graviſſi-
c. ſunt in ſtatn Perandi à Propter impoſſibilitatem reditüs ad beatitudinem. Hla & pars
ACne Reòëte Priſci ł Eltima omnium maloram dira deſperatio eſt. Sicut damnationis.
doeen ſpes omnium in hoc orbe moleſtiarum, laborum, miſeria-
igenS rumque admirabile lenimentum eſt: ita Deſperatio repro-
t borum furioſa, deſperatio deſperatiſſima, damnationis au-
1,OO gmentum eſt: eſtque continua illorum deſperatio velut fe-
. Oris continua: quidquid damnati cogitant, rabida deſpera-
umm tio eſt: ſeipſos modo poſſent, ſuismet dentibus diſcerperent,
ber omnia membra cultros immergerent, mortem patulis

oe. ber
Dn ad ſe traherent: ſed quæzrent mortem & non invenient eam, & de-
t. Riderabunt mori, & mors fugiet ab ei- Apoc. 9. 6. Cauſa deſpera-
nund tionis erit ex ipſa Extremi Judicis tremendâ ſententiâ: Diſte-

m aAite, maledicti, inignem aternum, ceu quâ æternùm excluſi cœ-
uĩmn . Pp pPP 3 1o,

–w

668 CoNCIO XXXIX. In Iudicio finali tremendo.
In Inferno lo, & ad inferni clauſtra & pœnas damnati erunt. I inferne

dempeio.vi. 1i illic damnatus & demerſiss fuerit, ulterins non exibit. Et: In In-
Gius aurg. fernonulia eſt redemptio, quoniam ibi gemitus ſunt & ſaſpiria, & non eſt,
diat. Ita S. Auguſtinus. lolzanth. Juſſerat Julius Secundus P.

M. Michaelem Angelum, celeberrimum Vrbis & Orbis pi-
Gctorem, pingere pro Vaticano tabulam Extremi Judicii.
Quidam Cardinalis curioſior ſæœæpius ad hoc rarum & præcla-
rum opus excurrit: cumque, re infectâ, varios ſpectatores
&& cenſores adduceret, pictor indignabundus illum in Infer-
no inter damnatos ad vivum depinxit. Vbi tabula expoſita,
Cardinalis Cardinalis de injuriâ apud Pontificem conqueſtus, hoc re-
in inferno pi- ſponſi accepit: Si in Purgatorio pinxiſſet, inde te liberare
üus. poſſem, ſed in luferno nulla eſt redemptio. Engelgr. Cæl. Emp. F. Au-

ſumpt. B. E. g. 1. ad fin. Ex Mendoſa . irid. L. 2. Probl. y. & Drexel. to. I.

F.rzt. Facilè hic jocus, & in inferno fuiſſe ſolùm piétum,
patienter ferri poterat, & minùs horrendum: at in Inferno
concludi, hic queſtus, hic gemitus, deſperatio, cùm eo lo-
co nullus finis, nulla redemptio. Ergo deſperatiſſimi deſpe-

raant, quia malorum nullus finis, finis ſpes nulla. Variæ &
Mala hujus innumeræ ſunt orbis hujus clades, miſeriæ, calamitates,

rcrfna ſed demum omnes ſuum ſortiuntur finem. Sunt paupertas,
Damnato-
rum iuppli-

quomodocunque in mundo difficiles & graves eorum paſſio-
nes. At Chriſti judicis Sententia in impios fulminis inſtar
detorta vim ſuam habet, nervum & efficaciam malediäctioni &

ignis æterni. Atque hinc deſperatio multò quam acerbis-

ſima, quæ tam intelleétum & voluntatem, quàm memo-
riam diriſſimè torquebit & excruciabit. Quidquid memo-

ria ſecum revolverit, affliget; Quidquid cogitaverit intel-
è lectus

què miſereatur ibi eſt dolor & planétus, & clamor, & non eſt, qui au-

Mue

calumniæ, graviſſimi morbi, ſunt bella, fames, hoſtes cru-
enti, cives ſuperbi, Domini avari: ſunt cruciatus & tor-
cianullum. menta immania, ſed in hac vitaâ omnia morte finem accipi-
unt: & hinc afflicto ſolatium eſt, quòd denique finiantur,

(abolnta
nulla eſt re- nulla eſt redemiptio, ait S. Aug. ſerm. ad Fratres in Eremo, quonianz, dnen
un ſid
sſemn
mH
nc bla
birine

urümna

erimlet

Nionipin
eroden

Wn

khim
d

mpiorum ertvennd Confuſio & Oeſperatio. 669
bits jecfus in tormentum cogitantis erit: Voluntas ipſamet obſti-
gni, nationem ſuam ſtupebit. Et quam horrendum eſt, ſcire,

rhkh. Deum ſibi æternùm fore inimicum, ſeveriffimas ejus ma-
nus ſe nunquam evaſurum, ſub ejus pedibus ſemper calcan- II
e e en . — à„ HHorrendum
mwa dum, Hinc deſperatiſſima Rabies; hinc ſummum Dei odium; cire, Deum
mdsbh hinc blasphemiæ. Hanc ſceleratorum deſperationem au- Gbi æternum
Onef. gebit incredibiliter, certô ſcire, tot ac tantis ſuppliciis nec fore inimi-
mi dd minimam quidem labeculam & culpam expiari poſſe, tam cum.
nd, enim lethalis noxæ vis eſt venenata, ut etiam minora ac le- Deſperatio-
em viora piacula, capitali tamen crimini conjuncta, puniantur nem augebit,
nüfir. æternum: Ex. gr. ſunt quotidianæ ſordes, otioſa dicta, ſu- an eul.
pervacuus riſus, copioſior cibus, incautior oculus, remisſior am espiari
M inprecando animus. Hæc talia, dum vivimus, non difficulter poſſe ſcire.
elen expiamus. Si verô mortiferum facinus noxæ minimæ in
m Orco junctum ſit, utrumque vindicabitur æternitate to-

eu ta: Atque hoc deſperationis grande incrementum eſt ait
i, Drexelius in Damnat. Rogo C.9. J. 3. cum graviſſimis aliis Do-
idan Ctoribus. Etſi ego, ita doctus à R. P. Franciſco Rechlingeg..
Imnde S. J. Doctore Theologo, in Rectoratu Oeniponti pie defun-
ig cto 8. Decemb. 1670. aliter ſentiam, ſcilicet pœnam peccato

Hucke Veniali (idem eſt de mortali in hac vitâ, quoad culpam re-
irtcg miſſo, remanente adhuc aliquo poœrnnæ temporalis debito)
debitam temporalem, in damnato, ob peccatum mortale

n conjunctum, neque indirectè & per accidens fore æternam:
SrI. edò quòd & Deuspuniat infra cendignum, & loco pœnæ tempo-
nacr ralis æterna infligi non poſſe, videatur ab infinità bonitate.
runn De quòô Theologi. V. M. & de Peccati D. 3. 4. 3.à m. 12. In ſco-
pum verò noſtrum, & rem ſatis eſt, Damnatis pœnam eſſe
A Eeternam, & hinc acerbiſſimam deſperationem.
un VlII. Hanc ut parum delineemus, occurrit, quàm gra-
⸗ vis acciderit vel tentatio tantum deſperationis à doemone
ni „. Piis ſanctisque Viris in articulo mortis immiffa. DesS. Phi-
ce lippo Benitio dictum ſapra Conc. 26. n. 6ö. Joannes Taulerus joannes Tau-
d ſanctæ memoriæ Ord. Prœdicat. Germanus, qui vixit Anno lerus Ord.
eiiimh 1356. Præd, quis?

—

670 Coxe 10 XXXIX. In Judicio finali tremendo. W
1356. antè & pòſt. Tempore Clementis VI. Innocentii VI.

Pontificum, Caroli lV. Imperat. & ſecutorum, obiüt ſepul-
tus Argentorati in Monaſterio PP. Dominicanorum Anno
1379. 15. Julii, Ex Epitaph. ejusdem Bellarm. de Sriptor. Eccl. f. Izg.
A. Izro. Hic vir laborioſæ virtutis, Theologus & Eccleſiaſtes

Coloniæ & alibi uti celebris, ita Religioſiſſimus, qui tam in-

ſignes in ſubmiſſione animi progreſſus fecit, ut nihil, nec
poſt ſuum quidem obitum, ſuo nomine in lucem dari volu.
rit: ſi tamen aliis videretur utilius aliquid ad formandos
mores, à ſe dictum ſcriptmve, id ſolius Magiſtri nomine

edi, permiſerit: Ab Acatholicis ejusdem Conciones Germa-

nicè editæ ſunt Francofurti ad Mænum A. 16 81. Tanti ab

his illæ habentur: Quàm Catholicè autem & vixerit & mor-

Morte ter- tuus fuerit, ſtatim intelli gemus. Hic ipſe inquam, gravi ac

ribili defun-

ſibi vi- diuturnâ invaletudine multisque doloribus exhauſtus, jam
(us, ſibi vi-

ſus deſpera- pProximus ibat Divino Tribunali. Cùm ecce moribundus

tioni proxi- ſubitò geſtus horribiles ac pavendos edere, impatienter lu-
mus; beati- Gari, fremere, velle fugere nec poſſe, huc illuc manus ja-
tudinem
conſecutus. Hæc res univerſos, quotquot aderant, non parum ſolici-
teos habuit. Nec ad ſe rediit, dum vitam clauderet. Adfuit
inter cæteros ad hoc ſpectaculi, Taulero familiarior quis-
Piam, Magiſter ejus ſcilicet, qui amici morte tam horribili
territus, alio migrare inſtituit. Tertio itineris die poſt coe-
nam ſumptam nocte mediâ evigilans vocem exilem audiit,

ſed neminem vidit; ita terrore mutus jacuit, ſed attentiſſi-
mè vigilavit. Cui vox: ne metue; ego ſum amicus tuus

ante triduum mortuus. Alter terroris plenus, hoc unum
tamen interrogare auſus: quo nunc loco eſſet, morte tam
terribili defunctus: Huic vox iterum: Ita judex in me clemen-

tiſſimus fieri decrevit, ut ad beatitudinem tantèò expeditins
tranſirem, quantò in morte difficiliùs pugnarem. Et reveràin

eas me anguſtias cacodomones adduxerunt, tam ſubtilibus
ac prævalidis fallaciis me impugnârunt, ut mihi Vidle de-
ſperati-

ctare, oculos foedum intorquere, aſpectu eſſe formidabili.
r

—

etnton

etvoce

clletetk

ugha

uI

Agueer⸗
Duiit.
ibl Me
alyun
Ernirum
engirm

Terc

ecdcs

UII
(dn
kcenen
n

U

Wno
kekenit
Wolte
leno/

di,

ſuncin
Kiamn
hny

ilent
telecd

Eerie

lehe

4

—

entüi l.

inkenl.
un An.e
al 9 y,
ckelalte⸗
Uumin.
W,der
Ftaiw

rneg

ti nonne

s Gen

l1. Tanti!
rt.
,Arnir

, iauu.

dondo⸗
entr)
manfr
micel.
n .
Actuit
s.
hottH.
aſte
n d n
tenl
ni

Ne M

ote t
Cenen.
evelan
ere le⸗
Hearr.

Impiorum extrema Confuſio & Deſperatio. cSyr
ſperationi eſſe proximus. Et niſi mors imminens interclu-

ſiſſet vocem, eos edidiſſem clamores, qui ſummos angores
facilè teſtari potuiſſent: Et loco purgatorii iſtos terrores &
impugnationes dœæmonum habuiſſe ſe, ajebat, nec vità fun-
GQum ullum ampliùs vidiſſe. Tu, inquit vox, noli jam plu-

ra quærere: nec plura mihi fas eſt dicere. His dictis in auras

abiit. Drewxwel. to. I. Tribunal. (Pr. L. 2. C. y. H. 3. Ex hoc⸗ Lohner
Bibl. Man. to. 3. de Judicio. J. 5. n. 13. f. Iy. Matthi. Thanner Carthuſ.

Valle humilit. Cap. Io. Exemplo 2. f. 3006. ex Vitä. Tirinus Indice Auth.
Si virum tam Religioſum deſperationis tentatio ſolùm, adeo
exagitavit, quanta rabie damnati in judicio, & in omnem

æternitatem furent, frement, ex deſperatione; quantis ma-

ledictis & blasphemiis in Deum & omnes ſanctos: de qui-
bus dictum aliquid ſaprà Conc. 27. n. Z72.
VIII. Perhorrendum mihi viſum eſt, dum legi & lego

Caſum miſerabilem unius Apoſtatæ, cum horrendis blas-

Hiſtoria.
Apoſtatæ

phemiis & deſperatione mortui Anno 1656. ut adeo in mor- mors deſpe-
te cœperit cantilenam, in omnem æternitatem duraturam. rata. Anno

Ex MS. mihi conceſſo notavi fideliter: ſed taceo conſultò 1656.

Nomen, Familiam, Religionem, Regnum, Provinciam, Lo-

cum: Mihi & Caſus eſt certus, ex atteſtatis, & ſuis, ac ſuis
locis notorius: unde tectis ſaltem nominibus huc aptè re-
ferendus, ut ex hominis morientis actuali deſperatione ali-

qualiter cognoſcamus deſperationem damnatorum in ex-

tremo judicio, & deinceps, in æternum, & ut alieno malo
dofti, vitam noſtram ita Chriſtianè componamus, ne in

tam miſerum deſperationis ſtatum in hac & alteraâ vitâ ve-
niamus. Is, de quò loquor, Anno 1656. ad initium Junii

Phthyſi eſt correptus, a quâ cum interiora illius depaſta
fuiſſent, Pater Religioſus quiſpiam locum habitationis ipſius

intellecto morbo adivit occaſione ægrum adeundi captatâ.

Poſt longa colloquia quærit Pater ex ægro, num adhuc

S. Religionis, fideique deſertæ ignis aliquis ſub luto Apoſta-
ſiæ perſeveret, inſtar ignis ſacri judæorum, quem captivi
Mecht! de Jqud. extr. Qq 4 à Baby-

672 CoNcIO XXXIX. In Iudicio finali tremendo

à Babyloniis Ifraëlitæ in puteo luto texerant, reverſi tan-
dem poſt centum annos ex captivitate vivere adhuc & ar-

dere deprehenderunt: 2. Machab. I. Audivit Patris verba
modeſtè æger, & repoſuit in hæc verba: Alterius tempo-

ris ſunt iſta, Pater. Hic mutavit materiam colloquii, &

brevi tempore finivit, ac veniâ diſcedendi acceptaà disceſſit.

Eundem ægrum cùm Juvenis quidam Catholicus, Dapifer

Principis, viſitandi gratiâ accesſiſſet ipſum, hic vehemen-

ter conſcientiæ ignem propriâ linguâ patefecit: cœpit enim
cum gemitu & lachrymis tam ſuum ſtatum deſperatum de-

flere, quàm Juvenem in fide Catholicâ confirmare, & in

hunc modum, ut usque ad mortem perſeveret, adhortari:
Mi dilecte Jjuvenis, inquit, ſcis & vides miſerabilem animæ

meæ ſtatum, quê miſer ego ſacerdos Religioſus deveni:
Pro tempo- deſerui Religionem, in quâ Caſtitatem, paupertatem, &

ralibus fides perpetuam voveram obedientiam; abnegavi fidem pro tem-
negata, ani- poralibus bonis, quæ mihi æternæ beatitudinis aditum

