. „ quèò rarius, Hoc pejus facimus NB. Ita tunc omnis invaſerat languor, ut
ſapins, quim ſemel anno toto, Divinum Epulum accumbere, ad inſtar

Ppiaculi haberetur. In arcto & velut in extrema tegulà ſtabat tunc tem-

Voris

.
Nilu

ce iu

niltre,

gittihc,
hymti

S. W.
Uinhoc
uann,

6

üne
Mrtnti,
nlmnlin
mancdn
Kiamg
Alcer
Elntaltr

Whrenn

=—

e
=6Ro6ͤ
=S=—

1

S

Ad Iudicem ſupremum via & reda ſemita. 1273
poru Keligio & Pietas, & Pudort erat, nolle ſapere cum inſanti. Hæc
planiſſema via erat ad graſſantem jam haæreſin. OQuid facilius pluri-
mus, quam nunquam amplites de noxis conſiteri, qus antea ſemel tantum
in anno id facere conſaéſſent? quod rariſſimè ſit, non diſſcielter penitus
omittitur, llud præſertém, quod plus tormenti habet, quàm oblelttamen-
ti. Sed propitio Deo, ita jam mutärunt tempora, at aßſirmare audeam,
misguts noſtro hoc æo annuam duntaxat Confeſſionem inſtitnit, hoc
omnibus de ſeipſo ſnadet, ne ſe alium eſſe credant, quàm frigidiſſimum
Chriſtianum, qui, niſi lex urgeret, nec ſemel quidem per annum Conſci-
entiam expiaret, ſaus ſordibus contentui. Fugiamus, ſugiamus letha-
otlttahi. lem bunc veternum. ſæpiè peccamns,; ſæpè etianz peccdſſe doleamms. Hæc
C.. ſ . piè, verè, & nervosèe Drexelius. . RM
Eʒm „ YVI. Argumentum palmare mihi eſt frequentandæs. Con- Omnes pec-
Avumin feſſionis, quòd nos fateri, & agnoſcere debeamus, eſſe pecca-catores fu-
nnin tores; hoc nonniſi impudenter & mendaciter quis negatu- mus Erdo
ggtien rus eſſet. Hujus evidens eſt teſtimonium S. Joannis Apo- SSaonis ic.
euen, ſtoli in hoc ipſum argumentum, dum ait: S dixerimus, quo- edio. Ex

fictn
minibrs
hehco.
Alarti
NNd
n
Pa rng .
teligio.

gunt, niam peccatum non habemus, ipſi nos ſeducimus, & veritas in nobis non 1. Jo. I. 5. & 9.
uny. eſt. 1. Yoan. I. S§. non intelligendo tantùm peccatum Originale,
lihlicea dquod omnes ex Adamo contrahimus, exceptà Beatiſſimaà Vir-

Wii ,

, mlit .

li

ſordes

gine, ut habet pius Fidelium ſenſus; ſed & actuale mortale

(uti accipit Lyranus; licet enim juſti eo careant, tamen quia

nemo ſcit certò, ſe eſſe in gratia Dei, eſſeque juſtum, hinc pa-
riter nemo præſumere debet, certòque afſeverare, ſe immu-
eimn à peccato mortali) præcipué Veniale; in hoc enim
crebrò incidimus, ita ut dicat definiarque S. Concilium Tri-

dent. S quis hominem, ſemel juſtificatum, dixerit, poſſe in totäà vita

peccata omnia, etiam venialia vitare, niſi ex ſpeciali Dei privilegio,
quemadmodum de B. V. tenet Eccleſia, anathema ſit. eſſ. 6. Can. 23. Et
obſervandum eſt, S. oannem dicere: Habemus, in primâ per-
ſonâ, etiam ſe intelligendo, & Ccæteros Apoſtolos habere pec-
catum: licet enim confirmati eſſent in gratiã, ut non pecca-
rent morftaliter, poterant tamen peccare; &— peccabant ali-
quando venialiter; quantò magis nos nati & enutriti in pec-
Mechtl de Jqud. evtr. Xy yy YyV Vy catis,

Confeſſionis contra id, quod primùm dictum eſt: Neſèit homo, atru
neceſſitas in an odio dignus ſit. Eccle. 9. 1I. Et fieri poteſt, præſertim rarius con-
oblito pecca- feſſo, & parum de Confeſſione cogitanti, perpetratum ali-
ti etiam &q at-
trito cantùm,
& ſecuritas.

—

1274 CoNciO LXVII. Confeſſio Sacramentalis edg, frequens:

catis, peccata multa & gravia committimus!? unde jugiter
nos humiliare, eaque plangere debemus. V. Belarm de gemitu
Columba, ſub nit. E. 2. 6. 1. Non eſe peccatum, quod fecit homo, quod

non poſſit facere alter homo, ſi deſeratur 2 Deo, per quem fatus eſt homo.

S. Auguſt. Lib. vo. hom. 23. Conc. 69. . 6. Ne conſiteamur peccata no-
ſtra: fidelss eſt & juſtus, ut remittat nobis peccata noſtra. Cit. - Yoann. I.9.

Suggerit hic S. Joannes peccati, cujus omnes rei ſumus, re-

medium, ſcil. veram ejus agnitionem & humilem Confeſſio-
nem ac Pœnitentiam, per hanc enim nobis applicatur San-
guis Chriſti, qui nos ab eo emundat, uti dixit v.z. Confeſſio-
nem, inquam, non tantùm generalem, quæ fit Deo, ſed &
ſpecialem, quæ fit Sacerdoti in Sacramento Penitentiæ: il-
lam ſolam admittunt hæretici, hanc Catholici requirimus
pro peccatis gravibus; hæc enim non ſufficit confiteri Deo,
ſed eadem Sacerdoti, cui Poteſtas abſolvendi data eſt, Joan. 20.
23. Confiteri oportet juxta Chriſti Inſtitutionem. Porro do-
cet S. Joannes, nos crebrò debere confiteri, eò quòèd crebrè

Ex Rem. 3. 23. peccemus: Cornel. in hunc locum dà f. a37. Cmnes peccaverunt; &

egent glorià Dei, ad Kom. 3. 23. gratiâ Dei præveniente, & præpa-
rante ad juſtificationem, & ipsâ gratiâ juſtificante, quam
pœnitentes per S. Confeſſionem accipimus V. Cornel. hie f. r.
Sunt, qui equidem fateantur ſe in peccatis conceptos, natos,

& peccatores eſſe, non videant tamen ſecum, quid adeo pec-

cent, & cur S. Confeſſionem ſæpiùs repetant: hi ſibi in fiiis
oculis videntur magis juſti bonique, quàm reverà ſe int,
morée,

quod grave peccatum excidiſſe 8 memoriaâ: quid hoc caſu
agat peccator:? etſi confiteri id non poſſit, & adeo non te-
neatur, cujus non meminit ullâ ratione, præſertim inculpa-
biliter, cùm tamen eo peccato, ſibi occulto, ligatus ſit, ut &
illo ſeſe expediat, quantum eſt in ſe, oportet & conſultum
eſt, generatim dolere de ſuis peccatis omnibus, & ſub gene:
rali

2
—
ſeationet
(itns 10
Unmelite
rs 4bt⸗
Camnanct
3Oolwsek
de Kaurte
Genuumͤhe
rcehits he

Sa

=Se

IIl Me⸗

Wusfegn
Petenntin

1

llg ftee
Unklrai
ACthe

utdem, 5

l un ſ
Cnttlonen

.
Alnin
igntn 6
n ſiig D

ſir

Wenn Mor.
chun be
lglirel,

ene.
egter
14 Gei
nhd
uten.
JuNn.

R

UINIS,e.
Contedo.
(atur N.
Conkeflt.
0, ſelk
entie:l.
ebitinns
Fter.
Ru
kotro 0.
Nenbrd
nennt;
APrüre
Te, An
M
eo et .
in ſnis
yore,
tisce
Nund

ai

M te·
Ilpa .
N AE
ren

bgele

Ad Judicem ſupremum via & redha ſemita. 1275

rali ratione formali, uti Offenſæ Divinæ, &c. quòd ſi autem
contritus non ſit, ſed attritus tantùm, accedente Confeſlio-
ne, formaliter ſaltem, licet non materialiter integrãâ, & Sa-
cerdotis Abſolutione, etiam ab eo indirectè peccator liber

fit; damnandus alias, ſi non confeſſus cum ſuo peccato, cu-

jus oblitus eſt, moriatur: unde apparet, quanta ex Confes-
ſione ſecuritas ſit, ubi etiam tibi nullius gravis peccati con-
ſcientiam habeas; idque eò magis, cùm Confeſſio frequen-
tior debitè peragitur. Englgr. Pant. F. & Magdal. J. 3. H
VII. Videamus adhuc quosdam fructus & effectus Con-

feſſionis frequentatæ, præter illas magnas Animæ utilitates frequenter
quas generatim ſecum fert Confeſſio Sacramentalis, ſed eò uſurpanda.

uberius, ſi frequentior: ut: Cœlum homini, peccato occlu-
ſum, reſerari Confeſſione, ceu Clavibus (Engler. Cal. Emp.
Parte I. F. Cathed. &. Petri g. 3. à f. 132.) quas proinde Cœli Claves
ad manum, & uſui eſſe, oporteat, ne, ubi eis tam rarò uti-

mur, earum uſum ignoremus in eo articulo, cùm vel maxi-
me neceſſariæ ſunt pro reſerando Cœlo: in quo genere tra- Nobilis male

gicum refert Caſum ipſe expertus Eminentiſſimus, doctri- mortuus,
ignorans,
. .M — i . .. o „, quid eſſet
0. . 2 . Oe O. * — „ „
mnor fol. 2051 2. c. 6 ubi ait Teſts egopoſſam, eſſe hijus Aiſſiculta Contritio.
tis, quam ægroti ut plurimum patiuntur (ſcil. circa contritionem

næ & ſanctimoniæ famaâ Cardinalis Bellarminus, de arte beue

& Confeſſionem) nam cùm aliquando inviſerem amicum, virum

divitem & nobilem, qui ex peccato quodam gravi perpetrato in mor-

bum lethalem inciderat, atque ei dicerem, nihil ei ſalutarius in eo tem-
poris articulo eſſe poſſe, quàm veram peccatorum pœnitentiam, & contri-
tionem; quia Deus Cor contritum & humiliatum nunquam deſpicit.
Reſpondit ille: Et quid eſt contritio? Subjeci ego: hoc requiro, ut ex
vero corde diſpliceat tibi, quòd in Deum peccaveri, & omnino ſtatuas;
ſi diutins vixeris, nunquam amplius Deum offendere, dg, totam proce-
dat ex vero amore Dei, qui tibi innumera beneficia praſtitit, cui tu in-
gratiſſimus pro beneſiciis injurias reddidiſti. Reſtondit ille Non intel-
ligoi non ſum capax rerum iſtarum. Ita obiet, ſigna damnationt ſaxæ
aperta nobi relinquens. Vid. ulterins Conc. zo. num. g9. En quàm no-

Yy yy yVy Vy 2 ceat,

1276 CoNcio LXVII. Confeſſio Sacramentalis eàg frequens:

ceat, notitiam & uſum non habere Clavis ad Cœlum tam ne-

ceſſariæ. Præterea quòèd peccator onus malæ Conſcientiæ

graviſſimum patiatur, quod tollit S. Confeſſio reddens Con-
ſcientiam bonam, quam minus habent, qui rarò confitentur.
Peccator Item Peccator ſpiritualiter verè mortuus eſt, carens vitâ,
mortuus, & quæ in gratidâ ſanctificante conſiſtit, omniaꝗue ejus o pera vel
mortifera,
vel mortua,
us „ahb homine in ſtatu gratiæ conſtituto; vel ſunt mortificata,
V. Conc. 49. quæ bona & ſupernaturalia, antè& in ſtatu gratiæ facta, & adeo

ſunt ipſa peccata mortalia; vel mortua, ut quia, etſi de ſe bona

n.. &S. & de ſe meritoria vitæ æternæ, hic & nunc tamen hunc ſuum

Per S. Con- talis, cùm in hujus ſtatu eſt peccator. Jam verò per veram
feſſionem re-
viviſcit anima
cum fuis me-
ritis,

tiæ reſtituitur, & opera mortificata iterum reviviſcunt, ſeu

tam 8S. Confeſſio frequens ſtabilit, fovet, conſervat, robo-
rat, & auget per gratiæ ſanctificantis augmentum, & majo-
ra gratiæ actualis auxilia, quæ confert, virtute Sacramenti,
ex Meritis Chriſti. Englgr. Panth. F & Thomæ F. 2. F. 203. Inſuper
Peccator in periculo damnationis ſummo hæret, & ab In-
ferno diſtat puncto tantüùm, & momento. Suprà Conc. 31. 4
n. . Neque infrequens eſt repentinæ mortis caſus & pericu-
lIum eo ipſo loci ac temporis, quò minimè veremur. Latet
altimus die ut obſerventur omnes dier. ſup. Conc. po. quod vel

maximè facimus per uſum & frequentiam S. Confeſſionis,

Sacerdos die- Per quam nobis omnia tuta ſunt. Produnt hiſtoriæ, Sacer-

bus ſingulis, dotem quendam, virum admodum religioſum, quotidiè

annis 30, con-confiteri ſolitum, antequam Sacris operaretur: hic ad extre-
feſſus, quaſi ma deductus „ monetur, ut ad Exomologeſin ſe paret vitæ
mtimum. ſuæ ultimam. IIle accepto hoc nuntio, fublatis in Cœlum
oculis ac manibus: Erso, inquit, benedidtus ſit VDominus meus

Feſus;

ejus opera vel ſunt, & dicuntur mortifera, quæ mortem animæ afferunt, &

& ſupernaturalia, non fiunt tamen à vivente ſpiritualiter, ſeu

Poœnitentiam & Confeſſionem & animæ vita ſpiritualis gra-

valorem ſuum & meritum vitæ æternæ integrè ſeu in actu
ſecundo, ut loquuntur Iheolocrecipiunt. Hanc unà vi-

lneſh
ſaend

4

hecenron
hvee

.
7

un ſnel.

ens.

tan.
entin
Ce.
HEINI.
r ,.
etſH.
KomK
ideſeen
litetſl
ttificd .
, Ke
buncfnun
Cati n.
Herfean
hulog.
Cunt, ſen
enin n
e uni
tt, toho⸗
N 0.
AMmentij,

Inſner

K abr.
nc. 41.4
Tpetien.
WI. t
oosſe

eRini ,;

onit

extt .
et ve
(clunm
i Mu

etiam per pœnitentiam ſemper integrè tolli, ſed ut pluri

Ad ſudicem ſupremum via & recta ſemita. 1277

Jeſas; triginta janz anni ſant & plurer, ex quo quotidis aliter confeſſzis
non ſam, quàm ſe confeſſto alia non eſſet ſubſecutura; ac proinde ſatis
mihi erit moaò confiteri, tanquam mox à Confeſſtone Sacrum fabturo.
Aphonſ. Rodrig. de Ferfect. p. I. tr. 2. C. . n. 2. f. 79. Drexel. cit. Nicetæ

L. 2. C. 6. . 4. 4 f. 3267. V. Conc. Zo. n. 9. fine.

VIII. Addo breviter duos adhuc frequentis Confeſſio-
nis inſignes effectus & fructus. Primus eſt: per eam nos
poœnas, peccatis noſtris debitas, facili medio omnes exſol-

vere poſſe. Certum eſt, & fatendum, vel generatim paucos bPer Confes-

eſſe, qui nunquam per omnem vitam peccaverint graviter: ſtonem re⸗
Scimus autem quovis peccato etiam veniali incurri reatum am latista-

debitum alicuius. rtali verò æterne iſta cimus pœnis,
ac debitum alicujus, mortali vero æ&ternæ Pœnzæ, nec iſtam quæ debentur

II 1- peccatis no-
muùúm æternam in temporalem mutari. Vnde perutilis eſt ſtris.
ſacra Confeſſio frequens, aut novorum mortalium, per ſe
ex præœæcepto Divino neceſſaria, aut iterata eorundem gravi-
um peccatorum; quæ quidem omnibus conſulta non eſt,
quandoque etiam mortaliter peccaminoſa, tum ſcil. cum pec- Confeſſio
catorum ſemel bene falta Confeſſzo iteratur ſecundò, tertid, & ſaæpiles, iterata quan-

propter ſerupulos, cum periculo Aecipiendi, aut cum notabili ſcandalo 0 ſit illicita.

Confeſſarii, aut notabili infamid tertii, de quò Navarrus graviſſi-

& in rem præſentem docet: Quamvi nemo ad Confeſſtonem pec-
catorum ſemel bene factam iterandam teneatur, ſantétum tamen eſt, ite-

rum ea confiteri, ſi devotioni causd, cum quieta conſcientid, & ſine
tæadio Confeſſariorum, & aliorum bonorum operum impedimento ſiat.
quia quamvis per primam con feſſtonem remiſſa fuerit eorum culpa »fre-
quenter tamen non zemittitur tota pœna temporali, hic, vel in Purga-

torio (quid ni quandoque, uti hiſtoriæ docent, ad finem

mundi, juſtâ Divini Judicis ſententiaâ, niſi Fidelium ſuffra-

gilis talis adjuvetur) ſubeunda, in quam aterna mutatà fuit, quæ

Per ſecundam, tertiam, & quartam Confeſſtonem tollitur, aut diminui-

tur, tam ratione verecundiæ, quà Pzniten in Confeſſione aſſicitur, quàm

virtutis Sacramentalis Abſolutionts, quæ non ſolum largitur, aut auget
„v132 Sra-

nyg CoNcio LXVII. Confeſſto Sacramentalis eig frequens:

Eratiam, ſed etiam diminnit „aut tollit Pp&am ſuprà diltam, juxta

ilud d. Aug. in c. quem pœnitet, de Fznit: Aiſt.1. quantò pluribus, con-
Etetur in ſpe veniæ turpitudinem criminis, tantò facilius conſequitur
gratiam remiſſtonit quem ita ibi intelligimus, & ſic intelligendus eſt
Juxta Panormit. Ita Mart. Navarrus. Ego judicio prudentis

Confeſſarii relinquo hanc iteratam eorundem peccatorum

gravium, præſertim in certis materiis, Confeſſionem & re-
Cordationem. V. Conc. 65. n. 4. & 2. n. 2. Illud tamen evincitur
unà, etiam per frequentem Confeſſionem Venialium, aut
gorundem aut novorum, pro poœnis ſatisfieri poſſe, cum ut-
plurimùm intervweniat difficultas cum virtute ſuperanda.
Confeſſio Vt retè Ambroſius dicat: Confeſſio pœnarum compendium eſt,
Poœnarum E. 2. de Abel & YCain. c. 9. Nempe velut compendio per Sacra-
compendium. mentum Confeſſionis ſatisfieri pœnis æternis & temporali-
bus poteſt. Englgrave Panth. F. &. Thomæ G. 2. f. 202. & E&. Magd.
Y. 3. f. Iy. Conc. 66. . 6. M
Crebra Con- IX. Alterum eſt, & ſpecialiter obſervandum, ſacram
feſſio præſer-Confeſſionem crebram optimum medium eſſe & efficax,
vat à lapſu:
Conſuetudi. ne, quantumvis radicata, ut alterâ natur4, & à relapſu præ-

nes tollir, ſervetur faciliùs, ex gratiãâ ejsque auxiliis per Sacramen-
præſertim in tum collatis. Sant quotidiana delinquendi pericula, gquibus expoſi-
vitio Carnis. tà vivimus (Verba ſunt zelo & charitate plena religioſiſſimi

Drexelii to. I. Niceta L. 2. . 6.) Diabolus, Caro, Mundas, noti hoſter,

tentant, vellunt, rogant, alliciunt, renitenter urgent, trahunt, tantàm
non cogunt; & hoc unum agunt, ne hboni ſimus, nec Conſcientiæ macu-
Ias tam ſtudiosè obſervemus, easq nonniſi tardè & ſegniter (Confes-
ſione) eluamm, ſuadentꝗue hoc in ruinam animæ noſtræ.
Aliter SS. Patres, & S. M. Eccleſia, ex fundamento Fidei.
Omnium loco audiamus S. Concilium Tridentinum, quod
affirmat, eos, qui hoc Sacramentum debitâ præparatione
obeunt, cuſtodiri, ne ſtatim ſuccumbant tentationibus, &
multò faciliùs in viâ virtutis, cautiores ſam & vigi lantiores,
Progrediantur. Leſs verè (ſunt verba Concilii) Scſ. 1a. c. 7.

& 5.)

fſi in Mln
v Gnnſ

quòô peccator citiùs expediatur à pravâ peccandi conſuetudi-

4
—
3 iun

7

eumetm
1aleirne

4 r

E

6ſeninnn
Mi. Car
unhen
ach
altenel

(lod beſol
m Cnnt

4

S

—

=

W

unmnin
lecetien
A
Coren
urtu
imn n
ls
ded .

—

—
=

☛

S

8
4
4

—

DM 2 5 ð R,

t. Ad Judicem ſupremum Tia S&o veda ſemita. 1279

—

,ſun && 5.) huimmodt Confeſſtonis dißfcultas, ac peccata detegendi verecun-
M,C,. dia, gravi quidem videri poſſet, niſi tot tantiq;, commodi & conſolatio-

he nihus levaretur, quæ omnibus dignè ad hoc Sacramentum accedentibus
ug per Abſolutionem certiſſimè conferuntar. Eocupler teſtis experientia
dens eſt is in urbibus, ubi crebriori Confeſſtonn ueſin, multos per omnem vi-

uin tam ſine gravioribus peccati agere ait Drexel. cit. c. 6. Quid te-
nenke nacius, quid viſcoſius, quid turpius, & adeo quid occultius
eriim vitio Carnis! quæ gravior conſuetudo, durior, imò mollior,
ium, ſed dirior & adnata? Et tamen contra hanc, & hocce vitium
dmm- ejusque relapſum, eſt remedium Confeſſio frequens, maxi-
hernda méè quæ fit ſtabili Confefſario. Penſentur iſta ex illo vitio
un e, Carnis, quod præ cæteris infame, & nimis (proh dolor)
gerdcen. inter homines vulgare, ac laté patens, dignum ferro &
erporm igne malum. IIlud eſt Pollutio voluntaria (fuimet fo. Mollities
A da maculatio) de quâ Apoſtolus ait 7. Cor. 6. 10. Molle (ſic peccatum
enim huic turpiſſimo vitio addictos vocat, ſeu nupti ii emendatu
„o ſint, ſeu innupti; ſeu mares ſeu fœminæ) regnum Dei non pos- cenimun
efam debunt. Gravis eſt de hoc peccato Doctorum Cenſura & Tcius ra⸗
ſeud. ſententia. Cardin. Toletus L. v. inſtruct. Sacerd. c. 13. ait, eſſe o- virane. gra-
u. mnium peccatorum emendatu difficillimum, quia coràm V. CGencin.
mer. ſemper eſt, & in promptu peccati ejus materia & occaſio:
α tam autem eſſe univerſale, ut mulla alià ex causa plures ad
gollni. Inferos devolvi, arbitretur. Ejusdem ſententiæ olim fuit
mi Thomas Cantiprat. L. 2. Apum c. z0. J- 11. qui g. . vitium hoc
,An fæcem omnium peccatorum appellat: additque Joannes Be-
w,ͤ,. nediéti, in 6. Decalogi Pracept. poſt eundem Cantiprat. (Incer-
ls. tum, experientiâne, an revelatione cognitum) nullum, qui
gre. 33. annos in execrandi illius vitii habitu, & quàdam velut
olee. poſſeſſione vixerit (ni mira, rara, & extraordinaria Dei gratia

,told ei ſuccurrat) ad frugem redire poſſe. Hæc illi. V. Cornel. in Frequenti
nne Gen. 35.7. f. 27y. Verùm nullum eſt vitii genus, cui Miſericor- Confeſſione

br, dia Dei non ſuggerat remedia, quibus à tantis etiam doeemo-mendatur.

nis vinculis & hujus Mollitiei duriſſimis expediri poſſit pec-
cator, modò velit. Funiculun triplex Aifficilè rumpitur. Kter 4.:12.
umpi

ntiore⸗
1 54. 5
69

) vy = —

1280 CoNciι LXVII. Confeſſio Sacramentalis edq frequens:
Rumpi tamen poſſunt fortiori Dei manu & beneficio etiam
fortiſſima vincula doeemonis, carnis, mundi, & omnis pec-
Nodus Gor-Cati, cujus vel quorum nodus Gordim (ſic dictus à Gordio, qui

dius, unde? ruſticus alioquin & ignobilis, Rex Phrygiæ deſignatus, &
conſalutatus ab omnibus, quèd ex oraculo Apollinis pri-

mus templum ingreſſus fuiſſet, in cujus rei memoriam lora
in templo ſuſpendit, in quibus nodus viſebatur propemo-
dum indiſſolubilis; unde natum proverbium: Nodus Gordius:
Car. ephani Diction. hiſtor. E. Gordius) nullus, inquam, nodus
tam durus, tam fortis, tam implexus, qui ſolvi non poſſit

Poteſtate Clavium & Sacramenti Confeſſionis, juxta illud:

DQuodcunq; ſolveris ſuper terram, erit ſolutum & in cæli : Matth. I6. 29.
Remedium Vnde crebra Confeſſio ſicut Caſtitatem ſervat: Drexel. cit. c. 6.
efficaciſſi- Jg. 2. ita ne invaleſcat tam pernitioſa conſuetudo, nullum

mum crebra præſentius efficaciusque remedium cenſet Toletus Cardin.

Confeſſio. quàm frequentem Sacramenti Pœnitentiæ uſum, v. g. ſi quis
biraite,s, terve, in hebdomade eidem Sacerdoti Conſcientiam ape-

riat expurgandam. Pæaag. Chriſt. tom. I. p. I. C. . de luxurid g. 4.

f. 1S52. Denique ut & ſic hoc remedio conſuetudo talis paula-
tim eradicetur: quod quidem minus difficile, utut arduum,
eſſe debet, pro æquo ſuam amanti ſalutem, & damnationem

æternam execranti. Idem eſt de cœteris vitiis, ut plurimum

Vnde hæc ef- minùs tenaciter & pertinaciter homini inhærentibus. Et
ficacia? verò quidni magnam vim habeat ſerium ſalutis deſiderium,
verus de peccato animi dolor, firmum emendationis propo-
ſitum, ſuimet in Confeſſione humilis accuſatio, confuſio ſa-

lutaris, & victoria, maximè ex opere operato, ſeu accedente

ipſius Sacramenti virtute;
Cautela: X. Ex his itaque pro rei neceſſitate & utilitate fuſius ad-
Confeſſio duétis, patet, & rectè concluditur, Confeſſionem Sacramen-
freduens ut talem, eamque crebram, ſalutis medium eſſe efficaciſſimum,
n en d6 & ego, & tu, & ille, & quivis utamur. Sermo autem
ine., eſt non de eaâ, quæ fit fictè, malè, ſed verè, ritè, bene. Scio
conſuctudine. clt Moli de Ea, S21¹ NEC
equidem, ait Mancinus cit. Lib. 5. Diſſert. I. Puncto 2. Mor. dobtr. 2.

I. 129.

—

Iabs
Clin non

1

ſb, in

e Agd ſudicem ſupremum ia & redla ſemita. 128 1

Gdmn t. „z9. ſalubre multis remedium viſum, frequentiam Sacra-
nsSN. mentorum, præſertim Pœnitentiæ, ut optimè præcipit Gui-
o,I liel. Pariſ. Epiſc. de Pænit. cap. z. Robertus de Sorbona (S. Lu-
, dovici Regis Gall. Poœnitentiarum Oeconomus, ut loquitur
i. Anton. Poſſevinus & 7. in Appar. ſacros vir multæ doctrinæ &
unn virtutis, juxta Bellarm. de &ript. quique Collegium Sorbonæ
g toto orbe celeberrimum inſtituiſſe dicitur. Elog. S&ript. f. 248.)
AGi. (Tr. de Confeſſ. Joann. Gerſon Cancell. Pariſ. 2. P. tr. de puers trah.
, MN ad Chr. Sed alid ex parte ob familiarem uſum, & imparatam
onpolm uſurpationem, tenuis colligitur fructus, & crebrè talis irre-
Iailu. verentia provocat iram Dei, ut relapſum, & majorem quo-
que lapſum permittat. Et, ut bene in præſenti materia no-
tavit Laymann, L. y. tr. 6. c. 4. n. I0. f. 329. conſiderandum eſt, Obſervan-
,umin qué præcipuè motivo Pœnitentes ad frequentes Confeſſio- dum moti-
C. nes accedant, an quia à Domino, Præfecto, Pædagogo adi- vum frequen-
s guntur, aliaàs non acceſſuri: in tali homine, ait ille, magnum tis Confeſſio-
nte. periculum eſt, ne malè dispoſitus ſit. An ſolum, quia con- uis-
1 ſuetudinem habet, octavo quoque die confitendi? in tali eti-
lsa. am magnum periculum eſt, ſi eandem mortalis peccati ſpe-
tuun, ciem ſine emendatione ſæœæpiùs afferat: an denique, quia do-
iden lore & indignatione propter relapſus ſuos conceptâ, iterum
utimin poœnitentiæ ac confuſionis ſuæ remedium quærit? & talis
us. H cenſeri debet, bene dispoſitus eſſe. Et talis Confeſſio ſi ri-
ſdeun tè, & cum debità dispoſitione, ac bono fine fiat, ſanèe ſum-
is prone mè & ütilis & laudanda eſt, ut minus bene ſentiant Senes,
Nt. qui à juventute, pro ſuâ ætate, ita asſueti, in anno ſemel
Neleare aut vix bis confitentur, & modò inquiunt: Olim non erat
tte- olim non tam frequentes fiebant Confeſſiones: at què
effectu, jam ſuprà vidimus num. 2. & f. Et quid ni vel ma-
Guner. xime ſenex ad januam æternitatis, quæ mors eſt, ſtans, &
Dmun pulſans, identidem ſuas colligat reculas, leſe ad abitum &
AWten obitum paret frequentiori Confeſſione? ſed & ſuvenis, nec

ge. J ipſe à morte unquam & uspiam ſecurus. Refert Blaſius .
A Abbas Religioſiſſimus n Monil! Pirit. c. s. Chriſtum a diente H H
Mecbtl de Jud. extr. ZZ YZZ 22 Z 8. Bri.

—

1282 CoNCIO LXVII. Confeſſio Sacramentalis edq; frequens:

——

Ex ofe Chri-S. Brigittâ (quæ & Birgitta) dixiſſe: Ei, qui ſpiritum & gra-

ſti, frucus tiam meam adipiſci & retinere voluerit, utile eſt, crebrè

Confeſſionis peccata & negligentias coram Sacerdote confiteri, ut expur-

tr duentis. getur: Et cùm ipſa videret animam mariti ſui VIfonis, Neri-
ciæ Principis, in Purgatorio, dixit: O felix anima, quid tibi præ-
cipuèò profuit ad ſalutem?“ Ille reſpondit: Confeſſto mea, quam ſextis
feriis facere ſolitus ſam, cum firmo emendationis propoſito. Marchant.

Pietati addi-cit. propoſ. 3. à f. S2g. ubi addit: qui pietati addicti ſunt, ſingu-

Qi frequenter lis ſaltem Menſibus confitentur; ſciunt enim homini inna-
confitentur. tam infirmitatem & mutabilitatem, & quòd facilè, inſtar lu-
næ, deficiat de die in diem à priori lumine & fervore, ita, ut
§. Birgitta lucem gratiæ ex toto poſſit perdere. Birgerus ejusdem

cum totâ fa- S. Birgittæ parens, nobilis & potens, ſingulis diebus Veneris

miliꝗ. ad Sacerdotis pedes ſe abjecit, Confeſſioni faciendæ: eaâm-
que facti rationem aſſignans: Ita, inquiebat, mea hodie cum
bono Deo componam, & tranſigam, ut, quidquid moleſtia-
rum cæteris diebus in me ille immiſerit, æquo ego id animo
perferam. Idem fecit & Birgitta filia à teneris ſæpiùs apud
Sacerdotem Religioſum, doëtum, prudentémque de pecca-
tis confeſſa, accuratèque ejus juſſibus obſecuta, & in rebus
ad Conſcientiam pertinentibus reverita, dumque confitere-
tur, propter levia etiam peccata magis, quàm quivis alius
ob gravia, lachrymabatur. KRibaden. Flos N8. P. 2. 23. Tul. f. 241.
Idem alii religioſiſſimæ hujus familiæ præſtiterunt. Drexel.
Ferdin. H. cit. L. 2. Nicetæ C. 6. J. 2. Addo Imperatorem glorioſiſſimæ me-
mooriæ, Ferdinandum ſecundum, qui, Sacramenta uberri-

mos eſſe fontes, è quibus bona Cœleſtia in mortales proffu-
unt, ſemper exiſtimavit: ut Divinæ gratiæ cupidiſſimus fuit,

ita planè frequens hos fontes adiit. Quinquageſies mini-
mum annis ſingulis & Exomologeſin (Confeſſionem) facere,
& Synaxin ſumere cùm fuerit ſolitus, id verò uſurpabat vel

rum, eorumque Cœlitum, quos in Patronos elegerat, Feſtis

diebus; tum ſanctioribus quibusdam anni temporibus,
Qua-

CNNo

miene r

ekivnd

Mdsin

Wlkuena

e Ad Iudicem ſupremum via & refa ſemitta 1283
nee Quadrageſimæ ſcil. & Adventûs. Serio ac diligenter, non
Din tiamen anxiè, utrique Sacramento parabat ſeſe: Ante Con-
en. feſſionem in amaritudine culpas recolebat: V. Conc. yg9. n. o.
is ln⸗ fine, & Conc. 6o. n. 2. Hæc de Ferdinando Il, & plura refert Guil.
ſiiſe Lamormaini S. J. in einsdem virtutibus Cap. z. à f. 3z. & quidem
co obſervata & præſtita, in tantâ Regnorum turbatione,
Mie bellisque difficilibus, Imperii, Regnorum, & multarum Pro-
r vinciarum gravibus negotiis diſtentus, curis implicatus, al-
umm ter David, in oratione, pœnitentiâ adeo frequens & devo-
irh tus: Cüm nos infimæ ſortis facilè levi de causâ tam ſaluta-
u ria animæ negotia omittimus, negligimus. Sed quinam hi Qui rare
den potiſlimum: IIli, ait primum allegatus Drexel. quibus vo- cenzücan⸗
eenen⸗ lupe & jucundum eſt, ſordibus mergi, qui liberrimè pec- UI
e cant: quibus in vili frons eſt & pudor: at verò, cùm de pec-
den catis inſtituenda eſt Confeſſio, hic illi frontem induunt ahe-
Hnogir neam, illi hoc Verecundiam vocant: nimirum flagitiosè eru-
Dlnmm beſcunt fateri, quod patrare minimè verebantur, ad flagitia
git effrontes, ad noxium ſilentium peſſimè verecundi. Ne ſi-
eee mus inter hos. DWMM
Pünckn XI. Ergo, ut concludam, & ad thema & exordium regre-
ufee qiar, conſtat ex dictis ſumma frequentis Confeſſionis utili-
is tas, & fructus, ſæpè neceſſitas ad deponenda peccatorum
onera pravasque inveteratas conſuetudines; & ſi in bono
„Ge animæ & ſalutis ſtatu retineri velimus, ad tremendum ſu.
mem dicem habere ſecurum acceſſum, à damnatione minus ti-
zubert. mere, & penitus expediti eſſe ac liberi à vinculi dœmonis,
SNcun hoc ipſo hujus veritatis teſte, & fatente, Confeſſione vires
mnfi, fuas ſuper omnia enervari, referente Cæſario lib. II. c. 35. ap.
e o. Major. in ſzeculo Exempl. V. Confeſſto, Ex. I5. f- 13. Magiſter Domon ipſe
e Thomas Theologus, cùm in præſenti expeditione in caſtro faſſus, Con-

Wear feſſione fre-
. 2 △ 5 5
rd peregrinorum in Camerâ quadam lecto decumbens eſſet uenie vites

Potd⸗ moriturus, vidit diabolum in angulo ſtantem: quem cum, ſuper o-
nehma cognoviſſet, voce S. Martini allocutus eſt eum, dicens: mnia ener-
ponb AQuid adſtas hic cruenta beſtia? Dic mihi quid eſt, quod maximè vari.

W

ZzZ 22 22 2 2 vobis

123 4 Concio LXVII. Confeſio Sacramentalis edg, frequens:

Vobis noceat: Cumque ille nihil reſponderet, ſubjunxit:
v. conc. 14. Acdluro te per Deum, qur jndicaturns eſt mortuos & vivos & ſeculum
n. y. per ignem- Ad quod dœmon reſpondit: Nihil eſt in Eccleſià,

quod tantum nobis noceat, quod ſic virtutes noſtras ener-

vet, quam frequens Confeſſio: quando enim homo in pec-

catis eſt, peccatis dico mortalibus, omnia ejus membra liga-
ta ſunt, neque tunc poteſt ſe movere. Cùm verèò peccata
eadem confitetur, ſtatim liber eſt, & mobilis ad omne bo-
num: quo audito Doctor ille bonus, & Crucis Chriſti fide-

lis prædicator, ætus expiravit. Ex Cæſario E. II. C. 35. Hoc

Magi & Sagæ adeo verum eſt, ut & illi, qui arctiſſimis vinculis, ac ſuo ſan-
etiam Con- guine dœmoni ſe obligârunt, efficaciſſimo hoc remedio S.

feſſione ſacrà Confeſſionis Sacramentalis, & præſertim frequentatæ, ſeſe

liberari pos-

ſunt pleniſſimeè ab illo & illis liberare & expedire poſſint infalli-

Conc. 6o9.n. ⁸. biliter; & ſunt Magi, Sagæ, & id m alitioſiſſimum genus ho-
Conc. 26. n. 5. minum; quos verò ut ſibi irretitos ſecurè ſervet deemon,
iis S. Confeſſionem probroſam odiosâmque facit, diſſuadet “W
Ct,/.

per omnia, & prohibet: unde obſervat Mercator Nacleo Cate-
chet. Lelt. 42. f. I86. & Lect. al. f. 71S2. difficile converti; quia
promittunt dœæmoni, ſeu nunquam Confeſſionem integram
facturas. Certè rariſſima eſt talis Confeſſio, niſi in poteſta-
item Magiſtratûs veniant, & tum etiam non omnium eſt juſta
Confeſſio & converſio vera. Mihi retulit amiciſſimus qui-
dam P. Religioſiſſimus Monaſterü, à multitudine Peregri-
nantium eò, & aliaàs celeberrrimi, ſibi unam confeſſam, ſa-
gam ſe eſſe, quam omnino ſperet, integrè converſam fuiſſe,

„ & ab hoc dœmonis jugo liberatam. De Oſcio Confeſſarii cum

ſfſagi, E. Mart. Delrio Duquiſ. Mag. Indice. E. Confeſſarius, & Lib. 6.
4 f. 9og. 9g171. Cautio Criminalu (quæ putatur eſſe alicujus à Soc. 7.) re-
impreſſa Solubacè A. Iöëoy. Dub. 30. à f. 192. Laym. Ind. E. Venefic.
Itaque quàm amamus, à tam duris peccati & dœmonis vin-
cals, laqueis, funibus, catenis, liberi, quaàm cupimus, æter-
nùm ſalvi eſſe; quàm horremus, damnari; tam cordi nobis

habeamus, ſacram Confeſſionem ritè peragere, frequenta-

re;

)

Vobern
Whuunn .

Cnegunen

Ceec

lil 54,
MMeel.

MAn

lgr
litth

Ne ſ.d
1ſcle

r l.x,.

N6G.

ſenel.
t n
lupe B
y
en
hnn
18..
5
Erme)
fai
14 4,
Ho
D lone
abe
.

leng.
Dnit⸗

becki

ſrpener.

Net.
Wnig

RNn

kommd.
Chrickid.
. zv. HAE

ſio ſar.

4

emmedio 9

tatæ,

int inklli
gehng lo.
et Cenon
t, illnde
MachuCt.
vetti,
integan

jinpcetr.

metticte

Cinnsai.

eNni
,
üicen

Ad Iudicem ſupremum via &relta ſenita. 1295

re; præſertim ubi nos Conſcientia de gravi aut multiplici

peccato, Venialibus etiam, ad mortalia negligentem, dispo-

nentibus & inducentibus (eſto hæc non ſint materia Con-

feſſionis neceſſaria) accuſat: ut in veram libertatem filio-
rum Dei vindicati, ſupremi Judicis Sententiâ Electorum,
gloriam in cœlis omnibus pœnitentibus verè, promiſſam
conſequamur. ðð

Vid. Catechism. Rom. P. 2. C. g.n. 32. à f. 347. S. Franc. Saleſ. Re- Authores in
, gul. P. g. C. .- etiam à f. 232. Jac. Marchantius Horto Paſt. Can- hanc mate-
dLel. Myſt. Tr. j. Lect. 6. Propeſ. 2. & 3. à fol. 522. Drexel. tom. I. lam.
Nicetæ L. 2. C. 6. à f. 360. al. y23. & Ind. Catechet. E. Confeſſio.
Alph. Ant. de Saraſa S. J. Ars ſemp. gaud. tom. 2. tr. y. Henr.
Englgr. Cæl. Emp. P. I. F. Cathed. S§. Petri. G. 2. & 3. à f. 126. & F. 2.
F. & Matthæi. JG. 3. f. 29 7. Eem Panth. F. &. Magdal. J. 3. F. &. Tho-
mnia. G. 2. Pædag. Chriſt. to. I. p. I. c. . d f. 157. & p. 2. C. I. H. 5.
2 f. 17S. ad a5g. & to. 2. p. 2. C. I. ſéét. 3. à f. a13. Mancin. de Paſſ.
D. 6itt. n. g. & Io. locu, & Indice, V. Confeſſto. Laym. to. 2. Theol.
MIor. L. y. tr. 6. C. 4. n. 10. f. 279. Matthias Faber Dom. 2. Adv.
Conc. y. & Dom. a. Quadrag. Conc. a. Et in Auct. Dom. 3. Quadr.
them. I. Alex. Calamat. Glvaâ LDiſe. 1o. V. Confeſſto. Franc. La-
bata, to. I. V. Confeſſto, à fol. 682. o. Frider. Karg, Pacifica
Occupat. Medit. Io. à fol. 72. Vbi fol. z6. ex S. Auguſtino in
Pſal. 99. ſalutare conſilium: Semper confitere, inquit, quiga
ſemmper habes, quod conſizeari diſſicile enim eſt in hac vitäâ, ut
iic homo mundetur, ut nihil inveniatur in es, quodreprehendature
lia §. D. Procop. Capuc. Pznitent. Diſce. 1I3. à fol. 613. Paul.
Barry S. J. Slit. Hagioph. tertio Die, Diſertat. Matut. à f. 131.
Franc. Mendoza S. J. in I. Reg. z. 6. Selt. 1. & 2. Confeſſ. atilit.
facilitas“ To. 2. à f. a2. Mich. Pexenfeld. Concionat“ Hiſtor.
22. 24. 9. 96. ad num. I. ſuprà Eincula peccat. Paulus Segneri
8. J. Homo Chriſtian. p. 2. Aiſc. 11. J. Confeſſtonu beneficinm. Vid.
bic Conc. 65. 69. & 72. Ind. Rer. E. Confeſſios Confeſſarius. Cur
ex frequenti confeſſione tam parum emendemur, infrà
Conc. ſequ. n. 2. Z2z 22 22 z 3 CoN-

Vid. Cant. 67.

v. 70. .

Domin.

Advent.

1286 CoNcCIO LXVIII. Ad Mortem & udicium præparatio:
õ
Cokxkdio LXVIII.
Proſequimur idem fere argumentum, ſtatuendo ſalu-
berrimum medium, quò nos in tempore ad mor-

tem & Tremendum Judicem magis & ſecurias
paremus, per Confeſſionem accuratam, eâmque
annuam generalem, cum ſtudio emendandi er-

rata, vitandi peccata, & peccandi occaſiones ſal-
tem proximas.

3. Ego vox clamantis in deſerto: Dirigite viam Do-

maini. Joann. 1. 23z. W

V1 ſtatuendique media, quibus nos ſecurè ad mortem
& in ſequens Jjudicium Dei tremendum, finale de-

nique, utrumque inevitabile & ſerium, paremus nos omni
curà & ſtudio; cuùm in hoc negotio animæ & ſalutis æter-
næ, negotiorum omnium maximo, quævis negligentia poß·
ſit eſſe noxia, & hic vel maxime verum ſit, obſervandum-

que Juriſtarum axioma: Superabundans cautio non nocet- quin

& neceſſaria eſt. Statuebamus hactenus quædam ſaluber-

rima à Concione præſertim pi- imò per omnem hucusque ſeri-
em dictorum, conſilia ac media, queis homo miſerrimus, in-
