ne peccet; timeat peccator, ut tandem reſipiſcat; obſtinatus, ne

qui ſine verecundiâ, qui malitiosè, qui præſumptuosè in Dei

miundo ſunt. I. Jo. Il. 17. & 16. Cornel. in Ap. 20. y. f. 300. col. I. Mo- temptus, Dei
ral. Concupiſceentia carnn, concupiſcentia oculorum, & ſuperbia vitz. timor, cura ſa-

65 CoxNc1O V. Ewtremum orbis ewcidium per ignem.

bus ſit Deus Judeæ propitius & clemens: Amen.

—

D. Joannes Zahn, Ord. Præmonſtrat. Præpofitus, Cellæ

devaſtatio

dind, ferto & incendüs omnium circumqudg locorum dewaſta-

Anno labente 1689. ad Rhenum ab iisdem Callie non tantum

ſunt, ſed idem fatum nobiliſimæ &́ antiquiſſimæ Germaniæ IIr-

bezs, Velut Manhemium, Oppenhemium, W'ormatia, Spira, &or.
ſubire coadtæ ſunt. Quis referat omnia? neg mitius altum in
agro Trevirenſi, & alibi. Cogitemus ex bis, quæ ſpedta vit
CGermania, malis, quanti lubius, lamenta, quantæ miſeriz, de
AJfuuibis paſſim Libri. Qui & de Haidelbergd Anno 1693. exuſtd
Incendium penitus, E't. His annedere lubet lugubre &; haſtenus pené in-

Domis Co- guditum, Anno 16 8 9. die 19. April Hafniæ in Danid mirabili-
mico⸗ Tragi- ter in ludierd enatum incendiuim; quod nempe inopinatò ædem
cum Hatnix. Comœdiæ, per Calliæ Comœdos adæ, ing Regis fa vorem habi-

.

prope arcem Amalienhurgum extrudtam, fortuito Lampadis ca-

lu' corripuit, ubi frutices &; arbuſculas juniperinas, Studio ante
“ &ρ pro ſcend vel cwornandä, vel ad ipſam accommodas Keſn

.

miſericordiam, qui perſeveranter peccant, &c. Nobis omni- ]

Incendis & infraà Hyerhipolim, in ſud Mundi Mirabilis Oeconomiâ, TIo-
devatato⸗ mO 2. à fol. 102. inſerit Chronicon Incendiorum memorabilium
Sermaniæ no- in diverſis ſeæculis &; locis Ceocoſmi à Chriſio Nato, ubi no Vi-
ſimis noſtris temporibus, ut alia omittam, per Turcas Hunga-
—R— riam &y Auſtriam Anno 1683. ingentibus copiis in vadenter, ra-

tionem, hominumg, ruinam, 6oc. Dein: Anno 1688. Galli ru-
pto fœdere, ingenti perfidid Komanum Imperium in vaſerunt,
indignis deinde modis, immanitérg, nobiliſſimas Germanæ Pro-
Vincias Palatinatum univerſum, partémg magnam Sal vie
Ducatus Wirtenbergici, Badenſis Marchionatis, ut & Fran-
coniæ, incendüs, rapinis, imperatisg immenſis tributis & colla-
tionibus contra datam ſæpè ſidem exhauſerunt &; devaſtärunt.

blures Pagi, Villæ & minora Oppidd combuſta paſſim deſtrudlag,.

bitæ; ideò etiam, ſingulari placito s ſumptu Regis, e Aſſeribus
E

Ma

ne

ſer n
(orm
aci

lt

l.;

47

,

Wi
ſcere
Edib

mne
ges

Meche

nemnchin
nu HM:

nleneg4

N. Gan

innlgu,

nneit
uun Mi
Löer
uublir

won

—

nmmnul.
i Hni
eßthon.

,,
lhent
Nn .

Giii

Se
S=

Pnun ℳ

=ͤz=

1
4

= —

nlln
Ne

lsheſn

,

A

—–

Hinc mundi contemptus, Dei timor, ſalutis curd. 6 5

if A

hrne. Procop. Capuc. de vid. Diſc. 4. O”
P ædag. Chriſt. tom. I. ₰ fol. 266. P aciuchelli, aliie citat. Me- Præſentis in-

Mechtl de ſud. Extr.

diſpoſitas, ſubitò incendit: concepta autem flamma locum totu[mmm
fumo &y igne indomabili mox replevit. Unde, ludente Aore
Tragico Vulcano, trecenti homines di verſi ſexiis, ætatis, ſtatits
GES dignitatis implexi, & impediti igne fatali miſerabiliter exuſti

perierunt: Ipſa etiam propinqua Arx cum vicinis ædibus flam-
md wolante in voluta, tandem in cineres lugubres deſedit:
Idem fol. 101. Ex bis & ſimilibus, quæ ipſi forſan oculis ſpe-
Handa babuimus, facilis diſcurrendi materia eſt, eſio, exigua

hec ſint omnia, &ò fruſtilla, ſeintillæq, reſpeltu totius Orbis,

dum hic interibit igne. En totus mundus Velut eſt Domus Co-Mundus Thes-
mica, es ad voluptatem &s ſpedtaculum utuntur homines, ii trum. Vita
lores & Comœdi omnes in hoc communi vitæ theatro, Comedia.

uti Auguſtus Imperator moribundus diebat, &: Vitam omnem

mortalium Comœdiam eſſe, Henricus VIII. Rex Angliæ,

idem moriens. Vide Englgr. P. 3. Dom. 3. poſt Paſcha. Omne⸗

Aenlique & omnia ſubitus in volvet ignis, concremabit, exuret.
S tum Iuſum, adtum cantatum, ſpedatum, ſatis eſt, modò ne

zlernus accedat ignis!

Vid. Angelicus Doctor, Tertia P. Summæ Theol. in ſappl. quaſt,. 74. Authores in

per novem articulos, præſertim art. 2. 7. 9. & 9. mihi à fol. 37â. hanc mate-
Cornel. à Lap. in 2. Petri 3. Io. &. in Jap. y. 22. & aliis flaln.
pra citt. locé. Thomas Le Blanc citt. A. in Efſalm. 49. & 96.
Matthias Faber, Dom. I. Adv. Conc. 3. n. 2. Nicol. Turlot.
P. I. in z. art. Gmboli cap. §. Iect. g9. à f. I52. Petrus Beſſeus.
de 7. V. Noviſſ-. à f. 2g. Simon Majolus, cit. de Montibin Wl

S

mini cujusdam Domini, qui, cùm podagrâ ita, ac diu af-cendi periculo
ficeretur, ut ne greſſu ſeſe movere poſſet, exorto im ſuis & metu à Po-
ædibus incendio, & prope ipſum ſolum relictum graſſan- dagrâ libera-
te, præ terrore præſentiſſimi mortis periculi, vires O-tur.

mͤnes nervésque intendens ſellà ſurgit, citius fugit pe-

des, & c. ab eo tempore omni Podagræ miſeriâ in ommem
vitam

s C oNCIO VI. Tuba ad evtremum Judicium evocans,

inſtantis apprehenſio. Ignis Dei miniſter, ſcelerumque

vindex vivâà fide apprehenſus & creditus, omnibus animi

morbis medetur, & ab æterno incendio præſervat: pro-

batum eſt. V. iufr Conc. 32. de Pænaâ Sensüs Endk. V. Franc.
Joh. à Buſmanth., Capuc. Dominical: 4 f. 126. in ſine Anni.

Calamat. Glvaâ Diſe. 6. 49. V. Mandw. V. Ind. Ker. Verbo:
VLanita, &c. Regnum.

** eeeeeee rt6*teeeeeeseeeesssee

Coxclo VI.

cium omnes mortuos evocans: exinde horor

reprobis. Nobis nunc Tuba ſalutis ſit.

Domin. ul. Er mittet Angelos ſuos cum tuba α voce ma-

Pentecoſt.

Alatth.1I. 7». Ehä, 6oc. Matth. 24. 3 1.

F. S. Andreæ
van ui Fenite poſt me. Matth. 4. 19.

tni ehargunt.

Chriſtum ſe- Srogorius „Magnus & „ Pontifex & Doctor r Ecclefiæ,
cuti Apoſtoli hbom. v. in Evang. expendit Vocationem 8. Andreæ ad

quàm malè contemnamus, ſequi Deum tam amanter nos vo-
U.*M cantem. Verba S. Doctoris ſunt: Audiſts, fratres Chariſimi,

uàm ad unius juſſtons Eocem Fetrus & Andreaz,, velikts retibm,

ſecuti ſant Redemptorem, nulla verò hunc facere adhuc miracula vi-
derant, nihil ab es de pramio aternæ retributionis audiérant; & ta-
men ad unum Doemini brecepeum boc, quod M dere videbantur „
hti

Vitam liber. Tantum effecit ignis vehementis periculiq;

Cæci vident; claudi amkbulant; Tard malunt. mor.

Apoſtolatum, cui ille celeriter obſecutus eſt: indéque .

ad mores digreditur, & non ſine lamentis queritur, weß
dd3

Utbuts

Auti
(antern

human
ſed ad!
goant
lx eju

ELavel
HHiu,

goris)

mitcun

DHcune
auͤen
Nu

n, 4

ull in
arept
tont

Clen
ſunn e⸗
m

Aede

GK
lin⸗
0o
s

a N

=S —=

☛£

= =

—

I
inns
Um a
be⸗

E

1

=—

E.

dg. uvuuohis nunc tuba ſalutis ad pœnitenti am. 6 7
lr, ſant. Breviar Rom hoc Ieſtolekt. . Et verò S. Andreas vo-
Nituc cantem Chriſtum ſecutus eſt, non ad hujus Sæculi, vitæque
3 m humanæ commoditates, honores, divitias, voluptatésque,
eeD ſeg ad labores, contemptus, uno verbo, ad ipſam denique,
1. Ihin gquam toto affectu amplexabatur, Crucem, & in e mortem.
irfra Erx ejus vita Quid jam nos agimus, quos Idem Deus ad ſui Quim pa-
in ſein ſequelam, obſervationem Mandatorum ſuorum, non gra- rùm vocantem
vium, & per hanc ad Cœlum vocat! Qzanta (pergit S. Gre-Deum ſequa-
sss gorius) nos ejus miracula videmm, quot flagella affigimur, quanta Mut.
nriinarum aſperitatibus deterremur, & tamen vocantem ſequi conte-
mnimus! In Cælo jam ſedet, qui de Converſione nos admonete jam ju-
geo fidei colla Gentium ſubdidit, jam Munds gloriam ſtravit, jam rui-
unmfud. nos ejus crebreſcentibus diſtrilti ſui Judicii diem propinquantem de-
Gehoun nuntiat“ & tamen ſuperba mens noſtra adhuc non vult hoc ſponte de-
ſerere, quod quotidie perdit invita. Quid, ergò, Fratre chariſſimi,
quid in Ejus Judicio diéturi ſumus, qui ab amore præſentuù Saculi nec
praæcepti flettimur, nec verberibus emendamur? Ita S. D. loco cit. an

☛

ANE non ſatis efficaciter, inculcando minas tremendi Judicis, ut
contemptum Mundi, converſionem à peccatis, & meliorem
vitam extorqueat?! Neque tamen vel parum ſequimur, non
r vr. tantùm non ad ardua & Crucem, ſed néque ad levia, dum ad-

eò facilè, liberè, & temerè peccamus. Frit verò tempus, qu?ö
nos & omnes omninò homines, vocabit Chriſtus, non am-
pliùs in peceatores propitius, ſed ſeverus Judex, cui reluctari
Ncle, nemo poterit, etiam mortuus, vocantem ſequemur omnes,
de velimus, nolimus; cùm ſcilicet horriſona illa Judicii extremi
nden Tuba Mortuos evocabit. Et hanc hodiè attenti auſcultabi-

ei, mus ‚ejôsque vocem ac monita altùm animis imprimemus, à
n mortuis reſurrecturi. Venite poſt me c. M
uſße, II. Tremendus vel maximeè erit, & omni horrore plenus,
S, ultimus mundi, & huic fatalis dies ſißnis exrree Judi-
u. cium anteceſſuris, ſatis apertè & clarè indicatis abipſo Chriſto

tu Matthai XIV. à v. Ir. & Lucæ XXI. à v. 2y. adeo ut abomina-
, tio deſolationa dicantur, eorum, quæ ſupervenient univerſo orbi &c.
JMVMB UYMUVMUN I 2 Verüum

m: ex S
Script.

quæ? ex S.
Thomds.

ejus dicitur: & hæc Tox, quæcun
tur cſlamor (ut Macth. AAl.. Meaid autem note clamor faltus

*

Tuba hec, III. Hæc Tuba in Scripturâ varia ſortitur nomina: eit.

6 ⅜ CoxcIo VI. Tuba ad extrepum Judicium evocans,

Verùm quæ mihi tum cauſa erit timoris ac tremoris, cum

victurus non ſine eâ ultimâ Mundi Cataſtrophe, & fatali im-

mutatiohe? Viderint illi tum victuri: quid opus eſt, angi

multum affligique ex futuris contingentibus: Ita ſæpè ratio-
cinamur etiam in maximè ſeriis: ita agimus peccatores, præaz-
ſentium curam corporis, minus verò animæ, habentes, ni-
Hil timidi, ſicut de præteritis, ita & de futuris. Quid ad nos
Inmhncendium Trojæ! excidium Jeruſalem: ultima Mundi con-
flagratio &c. Sint hæc; néque ego ſuperſtes, ad ultimas il
las orbis calamitates, vivere opto: attamen erunt, quæ me,.
meipſum peccatorem (mihi enim potius, vel æquéè ac aliis

loquor) vel proximé tangent, cum iterum videbo cæcu, lau-
dus ambiualabo, ſurdus ludiam, mortuls reſurgam, & ſunt ea omnia

FTremendum quæ à fine Mundi conſequentur. Hæc inter ſeſe primum

Judicium ex offert, exuſto Mundo, & hominum nullo amplius, Tuba illa,
Tuba noviſſi- 1a;

eheu Tuba, ejusque Vox, reprobis omnibus, etſi in vitam
revocandis, vel maximè tamen fatalis, & omni morte durior.

De hac, æternæ Veritatis Magiſtra, S. Scriptura; quin & ipſa

Veritas, Chriſtus Matth. 1IIV. 3I. Et mittet Angeloi ſuos cum
Tuhaä & voce magnd. Yo. V. à 28§. Venit hora, in qud omnæ, qui in

monnumentu ſant, audient vocem filii Dei, & procedent, qui bona fe-
cerunt, in reſurreòt ionem vitæ; què verò mala egerunt, in reſurre-
tionem YJudicii. Paulus Tarſenſis, Gentium Doctor I. Cor.

W. ya. In momento oculi, in noviſſimaà Tubäe canet enim Tuba, &

mortui reſurgent incorrupti, & alibi. Ita & S. Mater Eccleſia:
Jauba mirnm ſpargens ſonum, pen ſepiulchra Kegionum, coget eomna
ante thronum. E. Aptè Cornel. in Yo. W. 2. fol, 423. Lazare veni ſe-

rat, &r. Iaefra Cne. 32. n. I.

Joan. E. dicitur voxe Audient vocem filii Dei, hœæc autem vox

dicitur Tuba, ait S. Thomas Doctor Angelicus in ſapplem. 4

26. 4à . & ibid, in quantum habet vim cujusdam imperii, vox

que ſit, quandoôque dici-

—

ſ)

—

gunch

A
lcturta
enienti
emumcon
lum,K

Punrar

uonol

aus. .
W.

(ircir.
tn, d,1
ui

bor Nerp

ils, 0
bon
(blls 0
Gr
ud⸗

Eloor

MCi

ihien

Wümn
WN
W
fil
lyf.
nn

du nobis nunc tuba ſalutis 24 pœnitentiam. 6
aon ſt,) quaſi præconis ad Judicium citantis; quandôque autem
NHrI. dicitur ſonus Tubæ, vel propter evidentiam, vel propter con-
venientiam ad uſum Tubæ, qui erat in Veteri Teſtamento. Tubd
1ſltn enim congregabantur ad conſilium, commovebantur ad præ-
o lium, & vocabantur ad feſtum: reſurgentes autem congrega-
deni⸗ puntur ad Conſilium Judicii, & ad prælium, quê orbis terra-
Qlun rum pugnahit contra inſenſatos, & ad feſtum æternæ ſolenni-
ndiag ratis. Itæ J. D. cit. loc. mihi fol. 38 . col. I. med. E. Conc. ſeqv. ante n. . MVMD
Aämsdt IV. Sphoniæ I. 16. Dier Tabæ & clangoru, dicitur, cum ant Tubæ hujus
eMm, dixiſſet S. Propheta Diem Domins magnum, Diem Domini ama-dies terribilis.
cdis zum, v. 4. Diem iræ; diem tribulationz, & angaſtiæ; diem calami-
en, MA. tatis & miſeriz. v. Iy. Unde certò hic dies Tubæ longè erit tri-
anmn ſtior Reprobis de ſe, quàm dies Mundi ultimus, utut ter-
épim ribilis, cum omnibus ſuis ſignis & portentis, areſcentibw et-
Tls iam bominibu &c. Vox Tabæ, ait D. Greg. Nyſi. in 7. Cor. ter-
uieon ribilis, cui omnia obediunt elementa, quæ petras ſcindit, Iuferos ape-
edin rit, portas æreas frangit, vincula mortuorum disrumpit. apud Guil.
ing Sanihurſt. S. J. de 4. Noviſſ. mihi f. 26. V. infra Conc. 2. 3. n. r.
lann V. Nolim hic curiosè disquirere, an una tantum Tuba,
, G= vel plures ‚uti S. Anſelmus in Elnasd. putat, futuræ ſint, &
giſe D. Chriſ. hom. in I. Theſſal. a. Tunc erit, inquit, & vox Archangeli
.. ⸗ pracipients Angeli & ciamanti, & Tubæ vel potius Tubarum ſo-
rSÿ nitm. Yahoda & 7. Dom. 24. F. 263. P. Mart. Cochem, de Judic. exrr.
„ c. 2. f. 1o. Vel ex quâ materià? Zahboda Dom 1. f. 30s. Et quæ- Tuba hæc ter-
iu nam hæc vox erit? quinam Tube vel Tubarum ſonitus triſtis ribihis quod et.
Aadedò, terribilis, tam efficax, potens, Mundum, Inferos, ac ficax, ond;
omnes Cœlos penetrans? mirabilis hæc Tuba ſit oportet: ex Penetrang?
quà materi4 futura ſit illa Tuba, eſt incertum; ſed certus eſt
tfimor inde oriturus. Timorem hunc incutiet vox illa ſenſi-

get
rAAN

le ol bilis, (vox iſta „ait. S. Thom. in Jo. J. lect. 5. erit ſenſibile Konum
Son, fitii, Dei . all quam omner ſuſeitabuntur aßp. Te Blane in Pf. a9. 2. fol. H
eim 1r5. col. 1.) articulata „& aliquid diſtinctè ſignificans „ ſcil. juxta
dH Sotum a. Diſtindt. 43. q. I. a. g. & ex ſenſi S. Hieronymi, alle-
gandi infrà: Surgite mortui, venite ad qadicinm; ſargite Mort ui,

2ðWB
.

*
70 CaoNcIO VI. Tuba ad extremum Judicium evocanͦùͦs2,
venite ad Jadicium &' c. Hæc Vox & Tuba (pergit S. Stanihurſt. umumn
f. 76.) talem edet ſonitum, qualis ab initio mundi usque ad mürk
illam horam non fuit auditus: erit fragor, qui obſtupeſcen. ler,
do murmure per montes & valles, per aſpera ſaxorum, ad woleſſa
plana camporum, per terras omnes, mariaque omnia latè re- uera
mugiet: hic ipſe clangentes Tubæ ſonus è ſummo Coœlo omnes dh

evocabit Animas beatas, ex Inferorum clauſtris damnatas, e
ſepulchris corpora. O Tubam, ergo, & ſonitum Tubæ, vo-
cêmque terribilem, quâ lacrymosd die sil, Jjudicandus homo reus
evocabitur in triſte ſpectaculum coram toto mundo; aded
ut hinc terror non reprobis tantùm futurus ſit, ſed & Juſtis,
ita enim Eccleſia: quid ſum miſer tunc dictarus &c. 6um vix ju-
ſtus ſit ſecurus. Il’llius ultimæ tubæ Jangor quàm horribila erit! ait
S. Cypr. Tr. de Meenſ. D. O Tubam Damnatis terribilem, adeo ut

icin)
tis ſan
fnmln
lis ſn
Alirtnr

Wi
,0

mallent ſuas in Inferno multiplicari pœnas, quâàm illum au-
Aire ſonitum! V. Conc. 23. n. I. f. ex &. Greg. Mo. lio
Dies, qu? VI. Paradoxum, admirabile, & inauditum videatur, quæ- (dn
nolent beati eſ- ſtionem fieri, an & quando tempus futurum ſit, quò nolent cinne
ſe in cœlo & Damnati ex Inferno egredi, & Beati in Cœlo manere? Eſt mimn
damnati non facilè, qui dicat: ſi in Cœlum ſemel venero, inde egredi am. Mon
eſſe nterno. pliùs, non cupio; contrà quis non optabit exeſſe Inferno?! &G (nr⸗
tamen veniet tempus, quéô damnati nolent egredi ex Infer- (umm
no, ſi per ipſos ſtatet &c. Sed Tuba coget omnes, velint, no. (bſen
lint: Nolent autem, partim ne videant faciem fulminatricem ier
Judicis, (infraà Conc. 20. n. 6.) & Conc. 2l. n. F. partim ne ſub- innext
eant probrum publicum condemnationis, partim ne cogan- cen
tur aſſumere corpora, quibus Præter Animæ pœnas, novas ie
alias luant, adeôque duplices. Beati contrà optabunt egredi ,
ex Cœlo, tum ut oculis ſuis aſpiciant Judicem, & auribus Uitum
pPercipiant optatiſſimam & expectatiſſimam ſententiam: Ve- Oun
mnite benedicti, tum ut Corpori ſuo gloriosè re uniantur. Eani- 18,
harſt., cit. à f. zg. Faber. Dom. I. Aav. C. 2. G. 3. n. . n

„VII. Expendamus iſta ex humanis, & iis, quæ in Mun-
do fiunt, aut facta ſunt; quæ quidem omnia rationem umbraz

X

—

*

nnobis nunc tuba ſalutis ad pœnitentiam. 71

uhut tantum habent, reſpectu Extremorum. De Peluo Cardi- Pelue Card.
Wut nali refertur in Hiſtor. Gallicàâ ad Annum Iro3. quêô Henricus IV. ſonitus tympa-
Obnn Rex, abjuratà anno prævi hæreſi, & apertè ſe Catholicum norum, fe.
uum profeſſus, Carnuti ſolemnifſimè ſacro oleo in Regem inun-Tem & mor-
nndeun Eus erat. P Gabr. Bacetin. hiſt. Univerſ. p. 3. in Annal. Galz fil., „9. aſtert.
Ccbm quèd dictus Cardinalis omni contraniſus fuerit conatu, ne

Amms hic in Regem eveheretur; cùm verò hic Rex, ſuis Adverſa-
n e,D rjiis ſuperior, & Fœderatis eidem ſeſe dedentibus, Regiam
Auhmh ſuam Lutetiæ Pariſiorum ingrederetur, & Pelveus Cardina-
unc, M lis ſonitum tympanorum ad ſolennem Regis Ingreſſum inau-
AINi diret, præteritorum à ſe contra Regem actorum memor, &
en ieH ex metu, ne hic ſeveriori vindictâà in Cardinalem animadver-
ii teret, in febrem incidit, & mortem. D. Chriſt. Va. Neuburger
lndn Part. 3. Dom. infrà oct. Nat. D. f. 2. Spectemus jam Reprobos, Applicat.
nilma cuùm audituri fuerint ſonitum Tubæ denuntiantis, verbis ex- Pavor impio-
preſſis, Ingreſſim adventumq; ſummi Regis in orbem ad judi-rum in ſonitu
.. cium, cum poteſtate magnâ &y majeſtate, quis tum illis animus tubæ
o t erit; vel propius tecum conſidera, anima mea peccatrix, cùm
nanete! tu in ordine & numero Reproborum ſtatuenda (quod avertat
egeln Numen propitium) audieris Tubam illam, unà memor gra-
IeneA viſſimorum „ſine numero peccatorum, quibus Deum, tuum
Gal futurum Judicem, temerè, libere, & malevolè offendiſti, quàm
n,w te Eidem, Ejusque ſanctifſimis legibus & præceptis oppoſue-
nmien ris, Prœvaricando, contemnendo, blaſphemando; quàm in-
ineip dignèac turpiter Deum, Creatorem, Redemptorem, & modò
e Judicem tuum, poſthabueris ſordido lucro, turpi volupta-
s, WS ti &c. contremiſces pavida, mortem optabis, fruſtrà: O la-
mege menta;, ejulatus, fletus clamores, lacrymæ, deſperatio! ad ð
gm ſonitum Tubæ quæ Reprobos coget ante Thronum! Ita ſa-
me Ne, dum vivimus, quàm ſæpè reſiſtimus Deo, Ejusque Man-
me Mo datis „quam temeré illum offendimus, nihil anxii; at vero
cum Chriſtus Judex de hoſtibus ſuis triumphaturus Angelos
ziNu. ⸗ ſuos cum Tubꝗ mittet, horriſione intonante: Surgite mor-
enunt sui, venite ad ſuaicium, audituri ſumus equidem, ceu ſtupen-
tunn MMM dum

rr

4

72 CoNCIO VI. Tuba ad extremum udieium evocans,
tum tonitru, ad cum tremore, concuſſero ipſum mundum,

*pervaſuro; agnoſcemus tunc, quàm malè à nobis actum fue-

cium evocati
per Tubam vel

campanamkidll EE õ EO
guauts metu? Pahàâ majori, vel alia: Ita Plutarchus in Vita Gracchorum, po-

Tubis ſucceſſère Campanæ (ſic dictæ à Nolaà Civitate Cam-

futurus ſit animus Reo audienti fatalem Tubam, aut Campa-
nam talem: quilibet pulſus ac ſonus an non illi mortis ſpi-

culum! ſecut illi, qui è& carceribus educuntur, ait S. Chryſ. & und
Ccum ipfis catenn, ad jndicium pertrahnntur; ſie omnes animæ, pet-

catorum catenis implicitæ, ad terribile illud tribunal ducentur; quid?
aceuſabuntur, examinabuntur, damnabuntur! Archim. Chriſt. f. 2.

Conc. y. ante g. 2. f. 26 9. Cync. I. n. 3. & Conc. 37. u. 22

PPpplos inferos, ac omnia membra noſtra, oſſiumque medullas

ehubet
hrios ha
(un ex
rit, dum viximus; at ſerò ſapiunt Phryges, quando audieri- um fen
mus Tubam, ait os aureum S. Chryſoſtomi, bom. g. in I. Theſſa.
quando vocem illam Archangeli, quävss Tubd terribiliorem, quu tunc
vobi: animms erit? Hoc ut magis apprehendamus.
Ad ſuppli: VIII. Cogitemus denuò, quæ in humanis & Civilibus.

ci, mortis Rei, ad ſupplicium evocantur ſen Tubd, ſeu Cam

ſtulatos rei Capitalis vocari Tubd ad Judicium, declarat:

Hiſtoris. IX. Ita expertus Regis cujusdam frater, de quò S. Dama-

Regii frattis. P. 1. c. S. J. 5. de Memor. Jud. Vniserſ mihi à f. 272. Dauroult. Ca-
tfech. c. z. t. 22. k. 6. 7o. Major §. Y. Spec. exempl. E. Judicium exem-

ſub Theodoſio Juniore floruit, vità fundus 6. Maji A. C. 731.

cir. Beſſeds. Terinus in Indice Audtorum, &. Yo. Damaſcenus, qui ne-
SZal fuiſſe Sacerdotem) Hic, inquam, refert, fuiſſe Regem quen-

dam, imprimis timentem Deum, ut plurimùm tamen triſtem,

e& quòd luctuoſum. Extremi Judicii Diem ob oculos aſſi-

„

Ab exemplo ſcenus, in Vita § & Barlaam & Joſaphat, apud Peædag. Chbriſtian.

Aab. r. 82 f. 22r. Petrus Beſſems de z3. Noviſ-. C. I. de Jud. fF 2r2. (Hic
8. Joannes Damaſcenus Conſtantinopolitanus, Presbyter,
Doctrinâà & eruditione, néque minus Sanctitate præſtans, qui

ink,tane
lroexe
genfratn
meburis
In hisce locorum quorundam ea eſt conſuetudo, quâ Malefi-

nmin
umneſon
Trelben
lazer

paniæ, ubi primum majores Campanæ formatæ ſunt. Cor-
nel. in Num. 10. 2. f. gol.) Cogitemus nunc quæſo, quis tune

onem

0

eeſber
(eN

Walltss
orte

4

lit u

(Wemun

enn,

ImmnCu,

Wue meinII

s nne
Udnd Aule

inen guin

, gui M
i, uC
hun, ,,
a, Echrat
NtRCAN

tr t .

, s i
MCNM.

Nimid.

(n.
Aut
kenn
1: KR,
in ſf

=

1
4

— =

—

Dumut

nobis nunc tuba ſalutis ad pœnitentiaom. 73

duè haberet, ac de eo cogitaret: qui vectus rhedâ, cum fortè

obvios habuiſſet duos, vili habitu, Monachos, & ſubitò de
Curru exſiliens, primum in complexus eorum ruiſſet, deinde
etiam flexo genu benedici ſibi, ab eisdem petiiſſet, factum
iſtud, tanquam à Regia Dignitate alienum, à Regis fratre lu-
dibrio exceptum fuerat: quod cùm Rex reſciviſſet, ut temeri-
taatem fratris argueret, juſſerat, ut ſequenti die, bene mane,.
ACh ante fratris ædes inflaretur Tuba, eôque ſono, qué mortis
ſententia in Reum lata eò loci deſignari ſolebat. Inhorruit ad

buccinæ ſonitum Regis frater, & lecto ſe effundens, cum Con-

juge & liberis, nondum veſte bene tectus, ad Regem accurrit,
ad pedes ejus provolvitur, veniam rogat, ſi quid, quod igno-
ret, ab ſe peccatum, ſupplex miſericordiam, vitæque prolon-

gationem implorat. Hic Rex ſubridens ſeminecem humo ſur-

gere jubet, itàque affatur: Itane, mi frater, itane te unius
Tubæ ſonitus perculit, perturbavitque, & ad fratris tui te

amantis, pedes abjecit, etiamſi tibi nullius mali conſcius, nil

morte dignum commiſeris: Et rides, quando me horriſonæ

illius, quà omnes nos quondam, multorum criminum rei, ad
extremum Judicium evocabimur, Tubeæ, Deique mei, to-
ties à me offenſi, Judicis memorem, de Curru deſiliiſſe, & Mo-
nachis iſtis, Divini judicii præconibus, ad pedes accidiſſe vi-
se
44. Cnſe

diſti? hocce modo uſus ſum, ut tuam corrigerem inſipien-

tiam: Et ita fratrem inſtructum remiſit domum. Engler. Dom. 24.

Y. 1. Pexwenfeld. ad hiſt. I0. f. 135. infrà C. 21. num. §. ſine.

icium ας.

1 (

Aſtans,

—

têmque æternam eſſe detonaturam?! Sngite Mortui, venite ad
Jadicium. Quid agimus tot tantorumq; criminum ac delito-
rum à Juventute, offenſarumꝗ; contra Deum, malè conſcii?

4,077

E.

enaenn
s Ar.

e

X. Ad oculum manumque hinc ſalutaria nobis ſugge⸗ App

runtur monita: an non credimus, Tubam illam, miro ſono ntorte Pi
L onita pla.

per ſepulchra reſonantem, omnésque mortuos ad vitam re-
vocaturam, omnibus Reprobis horrendum Judicium, mor-

An non jamjam trepidamus, etiam memores ſolum Tubæ ejus,
quam certò certiùs audituri ſumus? Tubam mortis funeſtam?

Mecbtl de Iud. Eæxtr.

non

ſicatio

8

74 CoNCIO VI. Tuba ad extremum Judicium e vocans,

vel campanæ ſonitu evocantur, ſalire, laſcivire, epulari, per-

græcari. An lubeat ad ſolidam de Tubâ Judicii extremi fidem

peccare: Certeè, aut fides viva deficiat, neceſſe eſt, aut peccan-

di voluptas aberit ab eo, qui hujus Tubæ clangorem mentis
auribus excipiat, planè toto concitiendus animo, ac cæteris

omrübus ſenſibus in ſtuporem inducendis. Hic ſenſus Illi,
ui rectiſſimè ſenſit, & cui Portæ Inferi non prævalebunt, S. Pe-
tro, referente S. Clemente Romano, hoc eum aliquando ora-

S. Petri axio-
ma de Judicin
memoriâ.

ſonet: quis, dum Tubam præ foribus audit, quò ad Jjudicium
cogitur, de capite accepturus ſententiam, genio perget indul-

gere:! quis non è ſtrato ſe proripiat? quis non muſicomomnem
in luctum convertat? quis non voluptati omni nuntium re-
mittat! P. Engler. E. I. Dom. 24. J. I. f. 210. col.1. FPæd. Chriſt. cit. loc.

F. 272.

Surgite mo. XI. Et hoc planè omnes tangunt, etiam ſummos, ſicut &
tui, venite ad illa vox Tubæ: Surgite mortui, venite ad udicium. Surgite Prin-

rriam, lœtitiam, opprimendos Juſtos &c. Sap. 2. Nurgite Senes

judicium. cipes, non ad clypeum & faſces: Surgite Reges, non ad pur-

uram & coronam: Surgite Imperatoreés, non ad ſceptrum &

Diadema: Surgite Pontifices, non ad Tiaram. Sur gite divites,

epulones, venite non ad byſſum, non ad epulas iplendidas.
PLuuca 16. 19. Nurgite Coſmophili & mundi amatores, venite,
non ad vina pretioſa & unmgenta, non ad roſas, non ad luxu-

impii, Daniel. 13. non ad explendam libidinem & c. (Degreſſio fa-
cilis ad vitia graſſantia ) ſurgite mortui: (in hoc omnes pares) ve-
nite redivivi ad Judicium ſimmum, extremum, æquiſſimum,

Tieronym. d is nobis tunc animus

publicum, ſne reſpeétu perſonarum & . quid ad hæc impüf

quàm timuerit

tubam hanc. Ptor Mundi eximius, in Corpus ſuum mirè auſterus, uno

.
. .

culum pronuntiâſſe: Duns peccare poterit, ſi ſemper ante ocuslos
ſuos Dei Judicium ponat? Si auribus ejus ſemper feralis Tuba in-

et
dunde

XAlI. 8S. Hieronymus, Eccleſiæ Doctor Magnus, contem-

non libuit, nec libet prædicti Regis fratri aut aliis, ad fuppli- Vvybo

cium & mortem gladii, ſuſpendi, rotæ, ignis &c. cùm Tube

id voc

vedoſ’

rnei de

Ahæc

pot
wora!
Romni M
e,
Eonn

o.
W.
(E
lol.
na

M

N
lte

Nita,
bona
nelio

lrere
che
nionis
Poal
lhan
m
lema
Kor.

nili⸗

ttp,

.

8

,dinnli

. nli⸗
epulni.

en
Demnn

, e
ſenlis Il
t, 9. .

4

pundo e

er Aule e

IS Ti. .
Aodcun
Eper MNI.
men

WmNI.

Crf.a ðD

irt
A⸗
epdunt
t,An?
Pendis
3 penle,

00 Au .

Nir NHS
ſ,
Paes
nn,

er.

oen.

ac remedium. Cit. P. Guilielmus Stanihurſtus cit. ibello de T.

nobis nunc tuba ſalutis ad pœnitentiam. 75
verbo, per omnia Sanctus, hic Vir, hic tantus, tremit tamen

ad vocem hanc Tubæ, vel cogitatam ſolum. Quotie, ait S. D. In
Mat. diem Zudicii cogito, totie corde & ore contremiſcor ſive enim co-

medo, ſive bibo, ſive aliquid aliud facio, ſemper inſonare videtur auribus M

men Tuba illa terribili: ſurgite mortus, venite ad Zadiciun.. Quich
ad hæc peccator?! adhucne dormire, ridere, & laſcivire ſecur. =
rus poteris! Eng gr. & Pzd citt. O quàm benè Tubeæ illuus

vox ac ſonitus, eſto non jucundior, felicior tamen & utilior

omni Muſicâ, adhiberetur & cogitaretur ſedulò inter ipſas MM
epulas, choræas, luſus &c. ubi ſæpè Dei oblivio, Conſecie.
tiæ bonæ, animæ que diſpendium. Vid. P'Jahoda Dom. I5. f. z0oN
AlII.

Concludendum modò eſt, & capiendum conſilium,

Noviſj mihi à f go. obſervat duplicem Tubam & vocem Dei, Audienda
unam Juſtitiæ, belli, & furoris Domini, in Impios; de quà nunc tuba, &
hactenus egimus: alteram verò pacis, ſalutisque, quam inflet "ᷓ miſericor-
modò, dum vivimus, miſericordia Dei, ad pœnitentiam & ivinæ.
ſalutem invitans omnes, etiam indigniſſimos & graviſſimos Wid. Conc. 25.
peccatores. Tubæ hujus vox, ſunt Divinæ inſpirationes, inter-
na & externa ſalutis, ad ponitentiam & meliorem vitam, mo-
nita, per Concionatores, Confeſſarios, pios libellos, proborum
bona exempla, & omnia ea, quæ nos à vitiis ad virtutem, &

meliora hortantur. (V. Engigr. Panth. E. &. dim. Judæ, N. 1. eℳ

Orig. mihi folio f. 125. Col. 2.) Hodie ſi vocem ejus audieriti, nolite ob-

daurare corda veſtra. Pfſal. 9a. hodie, ait, non dicit: ſi audieritis in

Paſchate, quò præceptum faciendæ Confeſſionis & Commu-
nionis eſt: ſi poſt annum, ſi poſt menſem, ne quidem ſi cras,

quod Deus nulli promiſit; ſed hodiè ſi vocem eje⸗ audieriti, id eſt,

Jubam invitantis Miſericordiæ ad gratiam, ad vitam, ad ſalu-

tem, nolite obdurare corda veſtra, nec obdurare aures Ita hancvo- Quinam voci

cem audierunt obſequentes, Saulus in Campo: an é, Saule, &c. hui W
Acor 9. 4. Auguſtinus in horto: & Aug. lib. S§. Confeſj. C. 12. n. 2. Uefi

mihi f. 307. S. Antonius ægyptius, Monachor um Pater, nobilis M

e CoxcIOο VI. Tuba ad exfremum Tudicium evocans,

in venatione. Idem 20. Sept. lelt. z. Laceo plurimos alios, qui
egquidem Tubam Miſericordiæ Divinæ, vocantem extraordi-
nariè, & miraculosé vel quaſi, audivéêre, idque ad ſublimen

ſalus: eam percipere noluiſſe, multis in exitium fuit. Vi-

pertinaciâ, qui ad converſionem, pœnitentiam, meliorémq;
Vitam tam ſuaviter vocati, obſequi neglexerint. Nos ſanio-

ra, ex ſalubri cogitatu noviſſimæ Tubæ, meditemur, & exe-
gquamur, exemplo S. Ap. Andreæ, Chriſtum vocantem quan-
tocius ſecuti, ad ultimam Crucem usꝗque; Breviar. lect. 2. No-

dur. qui & ipſe «Ægeam Proconſulem, Prædicationi Evange-

licæ reſiſtentem, liberrimè increpavit, quòd, qui qudex homi-

num haberi vellet, Chriſtum Deum omnium Judicem, à Daæmonibus

ilaſens, non agnoſceret. ibid. lelt. . Comes viæ, vitæque noſtrae³z,
ſit Tuba illa: ſurgite mortui, venite ad Judicium; utinam pro-

pPitium &c.

Authores in ideantur hanc in rem & materiam. S. Thomas D. Angel. in, ſap.

Præcedent.

Concionis Mkem. 7. 76. 9. 7 mihi fol. z51. P. Henr. Englgrave S. J. P.1.
materiam. Dom. 2g. P. Guilielmus Stanihurſtus S. J. de 2. Neviſ. de
M NJausicio. C. I. mihi à f. 35. P. Joannes Jahoda 8. J. locz oitt.

genere, Adoleſcens, ingreſſus Eccleſiam, audiens ex Evange-
ſlior ſi vis perfeltus ſſe &c. Matth. 19. 21. &. Athanaſ. in vitàâ S. An-
ton. Breviat, Iz. Jan. Alii duo ex lectione Vitæ modò nominatti
S. Antonii. Confeſſ. J. Auglaſt. lib. g. C. 6. Ita S. Franciſcus in Tem-
plo. Breviar. Kom a. oct. lelt. y. S. Euſtachius, qui & Placidus,

ſanctioris vitæ gradum & perfectionem; nemo tamen noſtrum
Admittamus eſt, qui non eam ipſam Dei miſerentis ITubam, ad ſaniora vi
& nos Tubam & ſalutis vocantem, experiatur nunc per minas penarum
miſericordiæ. peccatis decretarum, nunc per promiſſa Bonis præmia, alibs⸗
ꝗque modos. Scrutemur conſcientiam noſtram adeo ut co⸗oꝛ
tra Deum juſtè queri non poſſimus. Cave ad has Dei voces
ſis ſurdus, quia ſæpè ab illis, vel ab undâ illarum, pendet tua

gerint illi, qui ad unicam verâàmque Catholicam fidem, ab-
ſtracti reſpectu humano, commodis temporalibus, vel propriâ

ðð

T

pos
Sud
Der
lebe

il.
Mn

ye
u
prob⸗
r

R
ne⸗

V

I—

l

kiar

Donn

n ”M nobis nunc tuba ſalutis ad pœnitentiiim. 77
bug. P. Thomas le Blanc S. J. in Pfal. gg. 3. fol. or “. P. Philip- Z
x pus d' Outreman S. J. Pzæd Chriſt. p. I. e. S§. J. S§. de memor.
Imi Judicii Vniverſ. Leop. Mancin. de Paſſion. D. L. g. DA. 2. ”M
ſcwIn. Dectr. mor. 2. P. Martin. Cochem. Ord. Capuc. im groſſen W
Km Leben Chriſti ꝛc. de Zudic. cap. 2. 4 f. 9. usq; Ia. P. Cornelius
0 aligi à Lapide, in 1I. Theſſal. z. V. 1Iy. 16. fol. 676. &- ſequentibus. in
nem Naamer. Io. 2. f. Soo. (Præter ſupraà citt.) Jacobus Marchant.-
Cbüim Horto Paſt. tr. a. de fide Chriſt. lelct. 17. fF. 242. Beſſeus, Conc. y.
wenmtti de YZudicio. Pexenfeld. ad biſtor. IIo. à f. 137. Guilielmo vitæ
U Pprobatiſſimæ Sacerdoti unâ die in extaſi repræſentaba-
Seum tur Tribunal Dei judicis, & huic adſtans cum Tuba An-
ds. gelus, cui judex demandabat, Taubam inflare, cujus ſo-
leo ucor⸗ nitu horribili tantus Orbem terror invaſerat, ut homi-
Dis nes tremerent, uti folia arborum: & cuùm id ſecundaâ
rm vice fleret, videbat Guilielmus Dei Matrem coram Filio
H. in genua procumbentem & ſupplicem, ut dignaretur fi-
b. lius iram ſiiam, ſcelerum vindicem, rigorémque Ju-
eſroof dicii in miſericordiam commutare, quô & obtinuit ch-
lortn lationem ruinæ mundi. Refert Petrus Zuſtinianus I. p. 6c. 4g.

Mr. ap. Faberinum n Salut. Angel. Diſe. 29. g. 17. f. 3s. Non abiſ.
tr milem illi /apra num. 9. de Rege ſemper tr iſti habet hiſto-
n riam Joannes Jahoda in Nataſit. Puer: Jeſa fer. 2. poſt Domin.
„b5ẽö arnqusgeſ fol. 273. & ſeq. Phil. Hartung. Conc. Tergem.
No e DVom. II. Aavent. Con. HS
Denure
enlin,
nun N⸗

PMio

H

78 CoxNcio VII. Reſurrectio mortuorum uni verſalis,
* A * He d A 1 Ae A * e d Ae A K dt At 2 d Ar 4r 1 1e 1 1t 1

Dom. 2. Adv. Mortui reſurgunt. Matth. II. ſ.

S. Joannes B

cur ſuos ad

Chriſtum mi-

ſexit.

2.16. Marci I. g. Lucz. 3. 22. Joann. I. 32. Sed quòd morti vicinus

Reſurreétio Chriſtumtraduci

mortuorum
probat Chri-
ſtum Meſſia

miundantur; ſurdi audiunt; Mortui reſarvgunt & . Unde §. Cyril-
lus, lib. 2. Theſauri c. g. Chriſtu, inquit, Mirzculorum magnitudi-

ſtus ipſe, Zoan. 17. 24. Si opera non frciſſem in ef, quaæ nemo alius fe-

pera & Miracula, peimarium eſt: Mortui reſurgunt: Quo ipſo
Divinitati Chriſti, ejusque veræ Reſurreétioni teſtimonium

Eadem pro-
babit Chri-

ſtum Judicem. Dom. 3. Seéſ. lelt. 3. Idem fiet ad ultimi Judicii diem

m.

BD

, C O N 91 0 VII. MM
Reſurrectio mortuorum univerſalis; Electis glorio-
ſa; reprobis perquàm funeſſſa.

Uos Diſcipulos à S. Joanne Baptiſtâà, in vinculi ab
impio Herode detento, ad Chriſtum miſſos fuiſſe,

venturns e, an alium expelztamus!non quòèd ipſe 8. Præ-
dubitaret, cùm hic ſatis ſciret, Eum Meſſiam eſſe,
ceu Coœlo edoctus, cum eundem Chriſtum baptizaret, Matth.

Diſcipulos ſuos, de Eo dubitantes, voluerit inſtrui, & ad
