augmentum erit in reprobis: quam hodie fixis animi contem-
plemur oculis, ut inde magis totius Judicii ſeriem & acerbita-
tem metiri poſſimus. Deus intellectum illuminet, volunta-
tem inflammet; Vos omnes patienter audite; quin & reſpicite
& levate capita veſtra, Cc. M ”YM
II. Magnum omninò, orbi præſertim, Chriſtiano, bo-

Crux olim num, commodúmq; ex Cruce. Hæc quidem olim ad tempo-

probro & lu-
dalo & tenn ge tibm ſtultitia I. Cor. 1. 23. Gal. .. II. Crucem, ait joannes de

olim turpe, & abjectum ſupplicii genus extitiſſe, tam Ethnico-

ipſo intellectu: Plura adhuc, & multèò graviora ſu-
perſunt: Jam nunc enim, factà impiorum ab Electis ſepara⸗

que item notis particularibus, propius paulatim accedimus
ad ipſas Judicii extremi circumſtantias, quarum quævis, utut

—

ra usque Conſtantini M. ſummo fuit probro Zaden ſcandalum

—

n,
otn
ihel

nec!
ſcpie

Dto
eodem; parum dixi; & videor, linguâ planè deſtitui, voce de-

Prni
ceit

nit

unrat
Pobe
ſncs
dos

Eh
ll

Cen.
lie
D
Dirn

Mun
mnniſt
ure

ſorpi
Mrucer
jn
ſemn
dens
uli

ſuis

tix.ↄ.õ Carthagenâ de Arcani Paſſtona D. lib. o. Homil. 26. mihi f 3 3. col. I. B.
.

rin

uſe

FkEekis ſolatium, impiis tormentum. 1 g6z/
kin rum, quàâm Catholicorum, nec non ſacrorum Voluminum
hoin monumenta apertè ſatis comprobant. Infames reddebantur,
Qqui per illam perierant. Apulejus Crucem vocat damnatam; Se-
inn neca: infelix lignum Tacitus: ſervile ſupplicium Ladtantius:

ſupplicium libero homine indignum Latrones in Cruce ſuſpendi
HEſolitos, tradunt Philo, Seneca, Lypſius, &c. Taceo plura, quæ
n . , affert Cartagena. At verò à tempore S. Conſtantini M. Jam verò
primi Chriſtiani Imperatoris, Crux in magno pretio haberi gloriæ & ve-
e Ccoœpit, cum illà miraculosè inventa, à Reginâ Helena, Divini derationi 2
e. Spiritüs inſtinctu de ſacroſamcto ligno perquirendo admonitâ, Oonſtantino H
m ut ait Theodoretus, & ex contaëtu mortuo reſuſcitato com-Magno.
gim probata, Cartag. Lib. 1o. cit. Vom. 7. f. 3y6. Conſtantinus legem
eHE ſancivit, ne Crux ad ſupplicium cuiquam adhiberetur, pro-
AE bro ac ludibrio in venerationem & gloriam verſo: Brev. Kom.
E. Invent. & Cruci lecz. 2. noct V. nfrà Conc. 35. n. I.
Win III. Verùm hæc ipſa Sanctiſſima Crux longè majorem ad-Crux in Cœlo
Wen huc gloriam conſecutura eſt, cùm parebit ſignum ſilii hominu in ad ] udicium
HE Czlo quod de Crucis ſigno, contra perfidum Calvinum, in-eXtr. appari-
o telligendum eſſe, unanimi conſenſu docent omnes Patres, .
G D. Auguſt. Cyrillus, Hieron. Hilar. Beda, Theophilactus, &
Euthymius: imò non deſunt graviſſimi Doctores, qui per ſi-
u gnum non imaginem crucis tantum, ac ejus ſimilitudinem,
m miniſterio Angelorum ex ſplendidiſſimo aêre efformandam, Et quidem
e füturam eſſe in Cœlo, ſed ipſam ligneam crucem, in qua Au- ipſa vera Crux
(Stor vitæ pependit, intelligendam eſſe cenſeant; putant enim Chriſti.
S prudenter ſatis, Crucem illam redintegratum iri, Regemque
α ad judicandum venturum, tanquam vexillum ejus, ipſam fo-
re præceſſuram. Huic ſententiæ adhæret Sozomenus, adji-
ciens Sybillica illa Carmina: O lignum ſelix, in Ju Deus ipſe pe-
Nee pendit: nec te terra apit ſed cæli testa vilebu; cum renovata Dei
u facies ignita micabit. D. Chryſoſt. hom. de cruce 6S latrene ait: am
sS6 ipsà veniet, &c. D. Ephræm. . de verà Peæn. c. z., nubi, inquit, vi.
UI Agerint omnes regium iſtud ac tremendum, ſceptrum revelati, jam tune
M aAAasxgneoſcent ſinguli continnò, ipſam quoq; regem revelandum, qui o
ul clavu

In Cloper.
evetruòô aſſer-
vanda.

168 6⁶G oN c10 XIII. Crux Chriei congiruri in TAe. Nlr.

clavi fere, ſt. EjusdenmEntentiæ Hilar. L. 3. Ae Trinit. D. .
D. Leo Papa. S. Hieron. Beda, Theophilact. & Euthym Tho-

mas Waldenſis, S. Julianmus Archiep. Tolet. Imò pie & pruden-

ter nonnulli exiſtimarunt, Dominicam Crucem, tanquam in-
ſigne Chriſti trophæum, in Cœlo empyreo perpetuò conſer-·
vandam, & incorruptibilitate, inſtar Corporis glorioſi, dona-

tum iri, eò quòd ſpeciali quadam ratione fuerit inſtrumen-

tum victoriæ Chriſti; & Redemptionis humanæ, &c. cit. Car-

Etiam alia
paſſionis my-
ſteria appari-
tura. .

ipſo exaltandos eſſe in Cœlum; & omnes ejus ofſores dejicien-

tag. hom. 26. fol. 3 7. ro/ 1. Tirinus in Matth. 2. 30. Marehant. Horto
Paft. f. 157. Cornel. in Matth. 24. 30. i iſuper Salmeron, Credunt,
ait, Doctoræ Eccleſiæ, cum eruce etiam columnam, agella, ſine
Coronam, Clavos, ſpongiam, lanceam & reliqua Paſſtonn Iaſtrumenta,
ob cauſas jam didtar (vel modò dicendas) ad conſolationem San-
Gorum, & condemnationem, ac exprobrationem i impiorum,

& ut oſtendatur, omnes Chriſti Crucifixi cultores jam cum

dos in gehennam. (Cornel. cit.) apparitera in Die Judicii; VTVnde
D. Thom. op. 2. C. 24. aſſerit, quòa veniente Domino ad Jadicinm ſi.

gnum Cruci & alia Paſſtenu Indicia demonſtrabuntur. ita ex Salmer.

Splendor Cru-

cis in udicio. Derm. 130. de temp. Sol obſéurabitur, luna non dabit lamen ſuum. crux
verò fulgebit, & obſcurabit luminaria Cli, delapſi 7, ſideribus ſola

Cornel. De Crucis ſigno certius, & certiſſimum eſt, agnoſcente W
Eccleſia, dum canit: Hoc ſignum Crucu erit in Czh, cùum Dominus
ad jadiranraum venerit. Exponetur autem orbi vexillum Crucis

in ipſa Jjudicii die, aulè antequam Judex in throno ſuo judi-
caturus conſideat. Splendorem Crucis deſcribit S. Auguſt.

rzadiabit; ut diſcas, quoniam Crux &j lund lucidior, & ſole erit præ-

E Cruce ho-
mini ſalus.

clarior, quorum ſplendorem, Divini luminu illuſtrata fulgore, ſape-

rabit &c. Et: Domino deſcendente à Cælu, præcedet exercitus Anur-
gelorum, qui ſignum illad, id eſt, triumphale vexillam ſublimibus Bu-
mern praferente, Divinum KRegs Caleſtu inereſum terr ſtrium men-

tibus nuntiabunt. Ita S. Auguſt. pud 6 Cornel. cit.

IV. Conſideremus vel paucis, quantum Animæ devotæ
eſſe debeat & poſſit, ſolatii, gaundii, amoris, ex Cruce Domini,

VUt

Mor
e
lüne
Caril
nehie
Nher
Ge

ex,

Me

BPBeeis ſolatium, reprobis tormentum. 1629
IA ut ex hinc eò magis impiorum in Judicio luctum metiri poſſi-

nIDH mus, quibugilla erit malorum omnium prognoſticum, con-
hnn fuſio, terroòr, belli ſignum, ruina. En Crucem, Divini in
nn Chriſto erga hominem inexhauſti amoris ſignum, & fœderis;
u En Crucem, ſpem peccatorum, ſolamen afflictorum, refu-
ien gium deſperatorum, quàâ Dei filius æternæ mortis reum ho-
Im minem æterno Patri reconciliavit, victor de peccatis, mundo,
1ℳ0 carne, deæmone, & cujus poteſtate per eam hunc ceu ex ungui-
uH bus eripuit. Crux, ave ſpe unica cum magno affectu &
G ſübmiſſlione orat, canitque Eccleſia. Ea clavis, qua potenti

N manu Dei Cœlum nobis, e Paradyſo exulibus, reſeratum.
umm Cujus figura Serpens æneus in Deſerto contra morſus ſerpen-
enmh tum exaltatus Namer. 21 & Joannu 3. 14. Illud ſignum Tan, quod

wuim impreſſum frontibus gementium, cauſa fuit ſalutis, præſer-

uon vans ab Angelo percutiente. Ezech. 9. 4. Apoc. z. 3. Vid. Cornel.

byise locu. Hæc Crux eſt arbor vitæ, quæ in medio Paradiſi, id
A eſt, Eccleſiæ erecta, vitam dat mundo, ait. Cornel. in Genéſ. 2. 9.
Nin, ne f.go. Crux ſcala eſt, per quam Chriſtus & Chriſtiani in Coe-
erlen lum aſcenderunt, & aſcendunt, ſignificata per ſcalam Jacob:

er Gen. 25.72. juxta Euſtachium & &. Aug. ap. Cornel. hic fine f. 227. Ex
Dens hac Crucé Orbis Redemptor, Dei filius, denique tremendus
ις⅝NJudex, preceæ ſupplicationeq, ad æternum Patrem ſuum cum cla-
d mnmore valido & lacrymu obtulit, Hebr. .. (quem locum intelligit
AA S. Ambroſ. de oratione Chriſti in horto. Cornel ibia.) etiam pro
„ peccatoribus & inimicis ſuis. Et certe Crux Chriſti meritò

nobis miſerrimis ſummo ſolatio eſſe poteſt ac debet, ſed & ve-

N α nerationi, ad quam incurvantur etiam Reges, Imperatores,
„„ Pontifices, &c. unde Illa non in templis tantum, ſed & viis pu-
blicis nobis exhibetur, in ipſo denique agone nobis, in ſolatium
S& auxilium, porrigitur, quâ ad morbum ferendum, mortem
net. excipiendam animemur, roboremur, qua, fortiori omni cla-

va Herculis, omnes hoſtes animæ noſtræ vincamus, ur deni-
gque Chriſto & Cruci beatè immoriamur; id quod fecit S. An-

oun dreas, amplexatus Crucem, din à ſe acſideratam, concupiſcenti
1 T anim M S

Mechtl de ſud. Extr.

1770 CoxNcio XIII. Crux Chriſti conſpicua in judic. extr.

—

torum Sorti à Dextris, in judicio ineffabilis gaudii materia erit.

Principes Im. Rudolpho primo glorioſiſſimæ memoriæ Impe fätori renue.

perii ad Cru pant Principes & Status Imperii homagium & Juramentum fi-
iſrarn Ku- delitatis præſtare, Aquisgrani ad ejusdem Regis Coronationem
dolpho primo nno 1274. eô quòd fortè ad manus non eſſet Sceptrum Impe-

. men- . . . . 4*
znp Drxltant⸗ riale. Et Rudolphus, accepta de Altari Crucifixi Imagine, ec-
ce ſignum, inquit, in quò nos, & totus mundus redemptus: &

hoc ſigno utamur loco Sceptri. Poſt quod Principes & Eccle-

ſiaſtici & Soeculares debitè obedientiam jurarunt, &c. Jo. Tob.

Wellerus in Kudolpho primo f. 373. eX Lehmann. lib. 5. C I04. Amor
Simile quid Increat. L. 2. c. 2. J. 7. f. vO3. ubi &: Non impar Caroli V. Imper.

de Carolo V. pietas; qui cùm in Africana expeditione videret Hiſpanicæ No-

Imperat. Dilitatis, quæ plurima eum ſequebatur, Principes de ſumma

exercitůs Præfeétura ambitiosè anxios, & ſuſpenſos animo:
ab eorum uno interrogatus, quem tandem Capitaneum Ge-

neralem, ut vocant, renuntiaturus eſſet: ſublata coram omni-

bus Crucifixi Chriſti Statua: Hane, inquit, cujas ego ſiniferſam.
Quæ reſponſio cunctorum ſedavit animos. Ex Prud. Sandonat.
Vita Caroli l. tom. 2. pag. 221. .

V. Et tamen hoc ipſum Crucis ſignum, peccatori in viia

refugium, ſalus homini, Redemptionis noſtræ inſtrumentum

principale, cum parebit in Cælo, quid eveniet? Et plangent omne
Tribus terræ, ait Sacer Textus, Matth. 24. 30. vel ut habet Gæcus:

Impiis e Cru. Et ejulabunt Ch- præ doloris impatientid corpus dilacerabunt. 7 unc
ce terror & da pſangent omnes Tribus terræ, id eſt, multi ex omnibus Tribubus,
munatio. Impiiſcil. omnes reprobi & damnandi. Cornel quod ſalutem ſuam,
ab Inductione; iſto tam car zun „E. Iue alt ”
in hac vita æ. Quæ Chriſto tam carè ſtetit, ut crucifigi debuerit, neglexerint.
tantes, cum Plangent omnes, Tribus terræ, ait S. Augaſt. ſerm. 130. de Temp. vi-
malè fecerint. dentes accuſatorem ſaum, id eſt, ipſam crucem & in ipſo arguente co-

Divites: Jac. 5. gnoſcent peccat um ſaum; ſerò && fruſtrà fatebuntur impiam cacita-

à v. 1. &c. E-tem; quid autém mirars, ſi afferens crucem veniet, ubi & ipſa vul-

bprii, ai. 5. à nera oſtendet, ita &. D. ap. Cornel. Apparebit Crux ſole luculentior, S

v. 11. non opus erit aceuſatorilus; ait S. Chryſoſtom. bom. q. in Mat. &

“
.

animo praparatam, & C. e Vita unde hæc ipſa Crux inte ræ Bea-

MUNð Elecis ſolatium, reprobis tormentum. I

geh S. Thomas: Signum Cruci apparebit in judicio, ut per hoc juſtior
hee eorum damnatio appareat, qui tantam miſericordiam neglexerunt, &

mm. eorum præcipuè ,qui Chriſtum injuſtè perſecuti ſunt. In ſuppl. g. 96.
mmmi 2. 2. 4d 2. Adeo Crux impiis non erit arbor vitæ & ſalutis, ſed
mortis & damnationis; fulmen, qué denique, reſeratis ter-

mn rà & inferis, ad ignem inextinguibilem Matth. 3. 12. &c. detur-
N k babuntur: Adeſte impii; reſpicite, & levate capita veſtra; ecce
6 . 4 . * „ 3₰ „ 1 „*
ner Crucem Domini, parte adverſæ, fugite ſi poteſtis; inimici Crucu

AN Chriſti, quaorum Deus venter fuerat, ad Philip. 3. 15. Adeſte judæi,
qui adeo clamaſtis: crucifige, erucifige, Yo. 19. 6. qui Crucem &

. 1 Chriſtum Crucifixum ſcandalum habuiſtis, 1. Cor. I. 23. de quibus
eme. S. Chry ſoſt. in c. 2. Ep. ad Philip. Propterez, inquit, Qudæi ſtudio
en Mäa morte interimere ſatagerunt, ut probroſam quoq; afſicerent, ut,

etſi nemo propterea ab ipſo abſtineret, quòd occiſas eſt, abſtineret ta-

in men vel ideo, quòd hoc pacto occiſas eſſet. ap. Cartag. cit. hom. 26. mihi
H“K fol. 3 173. col. 2. init. Ecce Crucem Domini; Pilate, qui Chriſto ſu-
in perbo auſus es dicere: Neſen, quia poteſtatem habeo crucifigere te
t Js. I9. Io. Ecce Crucem Domini, Gentes, quibus illa Staltitia fuit.

4 7. Cor. I. 23. de quibus refert Niceph. L. 1. C. I. ap. cit. Cartag. fol.
34. & ſeq. in eodem loco, ubi Crux Chriſti ſita erat, ſimula-
crum Veneris ſitum fuiſſe ab idolorum cultoribus, ut ſic Cru-

pl cis memoriam àa Mortalium mentibus penitus abolerent. Ecce
In Cyacem Domini, peccator, à te contemptam, neglectàmq; cum
omni pretio Sanguinis Chriſti in illa pro te effuſi.
en VI. Res tam ſeria & gravis, magis adhuc perpendenda
le eſt. Optabunt Impii abeſſe Crucem, quam ſentient, ceu in
tin oculis fulmen, in auribus grande tonitru, in humeris grave
Ih pondus, in corpore pœnam, in oſſibus, & oſſium medullis
enn velut ignem, ex ſolo etiam SS. Crucis aſpectu mirè torquendi.
Joannes Cunradus Dieterichius, noſtri temporis, Græcæ Contempto-
H Ling. & Hiſt. Prof. in Acad. Gieſſana, Acatholicus, in ſao Bre- res Crucis o-
vViar. Lontif. Kom. edito Gieſſz Haſſorum 1663. All Alexand. VII. ubi, Ptant illam ab-
un, inquit, fol 226. (ſcil. Coloniæ Ubiorum ut Nuntius Apoſtolicæ 'ſſe.
ng Sedis) me, nil tale expectantem, in hoſpitio ſuo Gruce, per
.S „ V 2 manum

4

172 CoNGCIO XIII. CruN Chriſti con ſpi cua in Judic. etr.

Crucis in Cœlo, hoc eſt in aere, locus non erit jocis, ludibriis,

nihil tale expectantes, cum ſcelerare vivent, eventurum
ſibi. l

bræorum in
Captivitate

figura Luctus ob tœdium exilii, omni voluptate & gaudio. Captivitatem iſtam

ſannis, & contemptui. Tunc plangent omnes Tribus terræ &c.

Luctus He. VII. Conſideremus jam luctus, ejulats, & horroris ex vis4
Cruce in impiis cauſam, quam adumbrabit illud, quod He-
Babylon: ex bræis contigit. E-. 136. deſcribitur ingens luctus totius Populi
viſis Religio- Iraêl, tempore Captivitatis Babylonicæ, ſuſpenſis & relictis
nis ſuæ ſignis: omnibus lœtitiæ & Muſicis Inſtrumentis, ſeu privantis ſeſe,

manum formataà, dignabatur. Ita Hæretici vel malè ſapien-
tes, inimieci Crucus Chriſti jocantur, contemnunt, parvipen-
dunt Crucem &c. In extremo Judicii Die ad conſpectum Smuæ.
dorun

ex videndo Babylonicam, quæ perdurabat annis 7o. cum multis lamenta-

eneein exti, tionibus in Threnu ſun deſcribit S. Propheta Jeremias, quibus
Iudicio. ipſis in Iuctum Paſſionis Dominicæ utitur S. M. Eccleſia,

quod huc & in rem præſentem pertinet, illud eſt, quòd Iſraẽé-
litæ, a Nabuchodonoſor captâà, direptâ, & incenſa Vrbe, de-
in & Templo, nobiliſſima illa, ac toto Orbe celebratiſſima Dei

domo, in captivitatem abducti, ſecum acceperint quasdam reli-

quias, Organa, COytharas, ut vertit S. Hieronymus & Chaldæus,
id eſt, omnia inſtrumenta Muſica. Tirinus in Pſal. 136. Conſtituti
Verò in Babylone captivi Hebræi organa hæc lœtitiæ, COytharas
videlicet, & Inſtrumenta muſica, ſuſpendebant in ſalicibus in me-

dio Babylonis & Regionis Babylonicæ, id eſt, palam & publicẽ?
Babyloniis videntibus, abjiciebant à ſe inſtrumenta lœtitiæ, ut

oſtenderent, ſibi fletum magis cordi eſſe, quàm cantum, ait
Bellarminus Cardin. ibidem- quid verè 0 pus fuit, abjectis etiam
armis, conſervaſſe organa, ut obſervat Franc. Mendoca: an for-
tè in quoddam ſolamen & levamen doloris & luctûs, cum re-
cordarentur Sion? minimèe. D. Chry ſoſt. totum hoc tribuit Di-
vinæ providentiæ, ad majorem exulantium cruciatum: at vel,
inquit, in alienâ regione haberent monnmenta priort Keipublicæ, ma-
St mordetentar, & agrius ferrent, dur Keligions & Dei cultüs

——

icali
fum ]
Higar
ator
aibu⸗

ẽ’”ÿ”M

munt

juſen
Mana.
M⸗
ſiin.
ndo
d.

Ten

(con

ſian
/

e:
un

neyt.

—

4 lnie

r H
Wer
u
Poci;
,

Woeee
NNN

Dl

Xtelie.

make,

e

uar

An

cceli,
be,?

leug,

4

ſſun
P
i
tien
4
lsun
ol⸗
e
9
t,

in populum maxima emolumenta. Taceo phurima alia admiran-
da. IIlam, ante prædictum n.. z. excidium urbis & incenſum

condidit; ut patet ex 2. Machab. 2. à v. g. amplius non manife-

l

Fledis ſolatium, reprobis tormentum. 173
illa ſigna Lviderent. Apud Fran. Mendoca in I. KReg. 2. num. o. annot. I4.

circa lit. Sect. I. n. 5. mihi f. 362. Hinc normam ſumamus impio-
rum paulè poſt in captivitatem æternam inferis adjudican-

dorum, èque præcipitandorum. Tanc parebit ſignum ſilit ho-
minis in Cælo, non in ſolamen amplius improborum, ſed in cru-
ciatum, remorſum, tormentum, quod antequam magis & Pa-
tribus elucidemus, addamus adhuc unum ſimile. Z MV
VIII. De Arcâ Fœderis Teſtamenti mira paſſim refe- Idem de Arc4t
runtur ab ipsâmet S. Scripturà. Hanc ipſe Deus conſtrui Fœderis, Ju-
juſſerat “ 25. 16. In ea repoſita erant urna aurea plena dæis tam utili
Mannâ, Virga Aaron, quæ fronduerat, & duæ Tabulæ & Slorioſa.
Moyſis. Deuter. 31. Io. 2. Paral. y. 10. Sd Hebr. 9. a. Vid. Cornel. &. “D
Tirin. ibid. Infrà Conc. 91. n. 2. Fuit illa aſylum Hebræorum Arceæ

7

–

Occultâ à S.
Hieremi, in
Judicio iterum
manifeſtand4

Templum, inde eduxit S. eremias, atque loco incognito re-

ſtandam & revelandam sque ad finem mundi. Cornel & Tiri-
in bonorum

nus hoc loco, & alibi Franc. Mendoca in I. Keg. f. n. I. annot. I5. ſect. I. ſolamen. ma

n. 16. & ſequ. f. 269. In fine munci verò iterum apparituram lorum crucia-
eſſe: ibid. ſect. 2. & quidem, poſt Reſurrectionem mortuorum, tum.

manifeſtandam in die Judicii, juxta D. Dorotheum, & D. Epi-
phanium. ibidem n. y. & 6. fol. 270. & ſeq. cujus ſententiæ; in
quam & ipſe inclinat, rationes octο affert fol. 2ge, quarum una:
ut & Arca, & Crux extremi Judicii celebritatem augeant, ceu
præcipua utriusque legis monumenta, palam ſtatuenda; ubi
præcepta timoris & amoris, quibus judæus & Chriſtianus
ſubjacebant, oſtendantur, ut ex ſuis ſinguli judicentur. A-
lia ratio: ad terrendos malos, Judæos pariter & Chriſtianos;
illos, quia ante primum Chriſti D. adventum legem „quam
ſervare debuerunt, conculcabant, & ad Gentilitios ritus de-

ficiebant: hos quia Sacroſancto Dei Evangelio, quod accepe-
runt, reſiſtebant, & profanis Carnis legibus obtemperahant.

v Ahlia ad conſolandos bonos, Judæos item & Chriſtianos; illos,

X 3 qqĩuia

1774 CoNCI10 XIII. Crux Chriſti, conſpicua in ſudic. extr.

quia ante primum Chriſti D. aduentum Divinam legem ma-
nu & corde præferebant: hos, quia tollentes crucem ſuam,
Chriſtum D. ad mortem præeuntem ſequebantur. VItima; ut
oſtenſa Arca Fœderis quodammodo accuſet apud ſupremum
Judicem fœdifragos, & commendet fœderis obſervatores, ac
tandem omnibus teſtetur, Deum ſicut ex ſe minquam ab ini
to fœdere reſiliit; ita eos, qui reſilierunt, meritis ſuppliciis

puniturum; coronaturum verò magnis præmiis eos, qui fœ-

dus ſemper inviolatum conſervârunt. Franc. Mendaca 1r. L.
En,;, ut impii judæi ex Arcà Fœderis ad finem mundi in Ju-

dicio apparitura, nihil refugii, ſolatii ac opis habituri ſint,
quin potius atrocia quæque; eſto ante admirandas Deus hisce

gratias per illam exhibuerit. Idem potius dicendum de ipsà Cru-
ce Domini, in Judicio, ipſius Chriſti vaticinio, certiſſimè appa-
ritura, nec non aliis Dominicæ Paſſionis Inſtrumentis, ex qui-

bvus omnibus nonniſi luctus, mœror, cruciatus; tormen-

88. Patrum IX. Tanc parehit ſigniem Filii hominis in Cælo Matth.24. 30. Signum

doctrina &
ſenſus.

tum ineffabile, impiis acceſſurum eſt, an non durius ipſo In-

ferno? Audiamus loquentes SS. Patres efficaciſſimè.

Crucs, inquit S. Thomas bic, intell gamm, ut videant juxta Zacha-

riam (c. I2. 10.) in quem pupugerunt apparebit autem ſignum Cruci,
ut Judæorum in verecundiam confutet“ adveniet enim Chriſtus in Ju-
dicin, non Ealnera ſoinum, ſed mortem exprobratiſtmam oendens. Crux

apparebit, ait S. Chry ſoſt. ſole lucentior, & non opiu erit accuſan-

tibus, cùm Crucem viderint. hom. . in Matth. Adveniente Domine

ait iterum S. Thomas op z. cap. 244. & ſaprà cit. num. 3. ad Judi-
cium ſignum orucu, & alia Paſſtoni indicia demonſtrabuntur, ut im-

pii vigente, in quem conſixerunt, doleant, & crucientaur, & contra

ſeipſos iraſtantur. Ap. Eng gr. Cal. Aſſumpt. Feſto. H. 3. mihi à f. fo-
lii 15t. Adeo Grux hæc accuſabit, damnabitque impios ipſo
faéto, & ex illa hi velut legent, à ſe quàm actum fuerit malè.
En ſuperbi, quantum in hac Cruce veſtri cauſa humiliatus
Dei filius, obediens mi, ad mortem, cun iniqutr deputattss. In-
ſia anteé num. 3. Spectate Crucem Demini libidinoſi, mnolles .
- CatulI,

(0, 400

i
colia

n ar

campw

oheiͤt
Ckl
ſlec⸗
Kedol

Donint

Deuz

Nen
Wer
e⸗
je

i
r

R⸗

l

1.
der (

u

ll,.
Upre

Nld
lmn

r
NA.
(cuit

ſoan
mni

r8 edis ſolatium, veprobis tormentum. 15
Ahm licatuli, guloſi, ebrioſi, in quà veſtri causà Dei filius dentida-

e tus, aceto & felle potatus, neque habuit, quò Cayut reclinaret.
W En avari, in Cruce Creatoris veſtri paupertatem, mundi con-
M temptum, relictis etiam, in ſortem & Iuſum, veſtibus, antea
ai nonniſi triginta argenteis perfide venditus. En Crucem ira-
i cundi, invidi, vindicativi, in quàâ Redemptor veſter toties à“
Vobis offenſus graviter, pro ſuis inimicis ſupplex fuit. En
Acediofi, rerum Divinarum & ſalutis veſtræ pertoœſi, Crucem

n Dowini, quid ad ipſam usque, & in ipsâ pro veſtra ſalute egerit

Deus, cum vos ne pedem levare velitis. Ecce, Peccatores,
6S Cracem Demini, tam crudeliter à vobis habiti, &c. quis vobis
i irtanimus: quis ſenſus: quæ ſuperbiæ, iræ, libidinis, &c.
veltræ deteſtationes, etſi infruétuoſæ? quæ-maledictiones?
„ qui ejulatus veſtri ex viſo hoc Cruca ſigno in Cœlo? imè quæ
d in vos ex iſtâ maledictiones „fulgura, tonitrua, fulmina, mi-
in ne, quibus impietas veſtra & ingratitudo improbretur, &
e totus veſter loco moveatur animus, æternum inquietus, &
4ſigni hujus memmor. M
An X. Hoc ſignum Crucis erat in Cælo; omni Cometâ horridum Crucis in Ju.
l magis, & portentoſum, videor enim illud perbellè adumbrare dicio terror, à
nln per Cometam, maxime cuùm quandéq; viſi ſnt Cometæ in for-ſimili Come.
ma Crucis: qualis exprimitur in P. Cornelii Hazard S. J. Hiſtor. tatum cxpri-
E Ecck.-p. . f. zsS7. Cometæ Stellæ ſunt extraordinariæ, rariſſime utur.
apparentes; & harum quædam ſunt gratiæ, uti Stella SS. Ma-—
Wgos ad Cunas Chriſti ducens, & aliæ à Deo in oculoschomi- .

W num deductæ in gratiam Sanctorum. Aliæ ſunt Juſtitiæ ac

W iræ Divinæ; uti Cometæ, de quibus Majolu Dier. Canicul. fol. g.
P. Mich. Pexenfeld. appar. erudit. fol. II. ubi, ſatis hoc certum, in-
qguit, ſemper aliquid, luculentum per illas ſignificari ſive tan- .
E quam per ſigna naturalia, ſive ex inſtitutione Divinà. Sic (ut Cometa ann.

nn antiqua ſileamus) anno 1664. exeunte, & ineunte és. ſpectatur 1664. 1667.
us in Germaniâ & per Europam univerſam ‚ingens, terrificus, &
pallidus Cometes, Mortis & Martis prodromus, ait P. Yo. Ae
lie Buſſteres Floſe. hiſtor. f. aol. Hanc centeſimum duinquagelinum
rH epti-

176 CoNcIO KXIII. Crux COhriſti conſpicua in Judic. extr.

nenſibus, cum horrore, ſpectato, & multarum miſeriarum
Cometa anno Temp. part. 1. im preſſ. Vienn 16275. Ff. 46g. Anno 1018. atrox Co-

to propemodum orbe ſpectabilis, imminere maxime Germa-
niæ viſus in Scorpionis ſigno diu effulſit: nec impune ſpecta-
tus eſt, Bellorum lue primum in Germaniam, in Europam re-
liquam deinceps effusâ, ait cit. Buſſteres ad A. 15. f- 416. Yo. Biſſel.
Septen. 3. ad AWd. S. item ad A. o. qui priori loco f. v&ν† ab annis

Fhhruis Bracheline ſcripſit) Cometa major aut horridior non ap-
Cometa anni paruit. In oculis propemodum noſtris adhuc verſatur Co-

1680. & 1681 meta ille cum Cauda longiſſima, magno horrore à nobis ſpe-
. Getus ad finem Anni 1680. & ſequentis toto januario &c. ſen-

ſim decreſcens: quantorum malorum præludium, vel præ-
nuntius fuerit, & etiamnum ſit, ſcimus, Viennà Auſtriæ dein
anno 1683. à Turcis dirâ obſidione preſsâà &c. & bellorum furo-

re, in hunc adhuc annum 1697. ſæviente. Neque dubium,
quin ultimam mundi Cataſtrophen & ruinam diriora adhuc ſi-
gna, triſtiorésque Cometæ præcefſuri ſint. E. infra Conc. 48.

Ex Cruce D. XI. Judico autem, horrorem omnium ſuperaturam eſſe
in fudicio hor ipſams de quàâ agimus, Crucem Domini, in aére ad extremum
Onnam conſpicuam, ad quam plangent om nég Tribus terræ, O quam hor-

maximus. .. . s
Ea ſcriptur rebunt omnes impii, quibus ſtabunt comæ: hærebit vox fau-
fatalis. cibus: &, quod Scriptura de Baltaſſare ait, Daniel. j.6. longe

magis facies eorum commutabitur, cogitationes eorum conturbabunt
eos, & genua eorum ad ſe invicem collidentur. Nempe & ipfſi le-
ent in ipsa Cruce ſcripturam fatalem. Quænam illal Inhu-

Lis . „Dei jus intellectum ſervit, quèòd Stellæ dicantur, & ſint literæ Dei,
W.

Conc. 48. .4. . J. in Pſal. 15. I. . 19 7. col. I. quibus Dei eſſentiam atque maje-

ſtatem

ſeptimum ab orbe condito illuxiſſe, ait F. Mich. Pexenfeld. & g. .
cit. Appar. Erud. Cap. 65. f -S de quo ipſo, in Terris exteris Si-

prodromo, ſcribit P. Cornel. Hazart ſuorum Annalium Eccleſ. naſtri

1618. & 1619, metes ille, ſequentem adhuc in annum extenſus, & ingens to-

certè mille, inquit (quod verè fortaſſe Præſes Toloſanus, Adel-

literæ cwleſter, uti vocat Piſidas: Heaë‿m. ap. P. T omam Le Blanc

—

r

ſaten

r,

fſant

la

wotes
nn

guin⸗

an

greile
S
ſſhi

fan
he
Url
el

Wn

Ntair
Aex
Netu

icr

dl in
r.
(.
W
hon
e⸗
C
l

iid
K“R

tar
lmnumn

. . en Z
l

Danns

4

1ℳh

ℳ
ik⸗
r.
,
. e
ſan

—

Nü.

Miechtl de jud. Extr.

Eledis ſolatium, reprohis tormentum. 177
ſtatem perſpicimus, non quòd in Cœrlis ſcriptum ſñit radiis

fulgentibus illud priſcum; Jehsva, ut quidam Rabbini nugan-

tur, quèòd Dei Virtus ac potentia, ſapientiàque, in eis eluce-
ſcant: Vid. ibia. & ů Amor increatus P. Petri D. Oltreman. f. 25. C. I. .
Ita Cometas dicere poſſumus literas Iræ Dei, contra Pecc-
tores obſtinatos, vitiis immerſos, mundo carnique deditos. ́MUMB
Jam in rem noſtram: quid putamus aliud, Cracem in Cœlo fore, Crux in Cœlo,
quàm literam talem Cœleſtem ipſius judicis. Ecce lignum Cru- litera Judhcis.
cu, in qu ſalus mundi pependit: Eccleſia F. 6. Paraſc. in ofic. Div. Juſti

ex ea legent & intelligent ſuam ſalutem, Impii damnationem.

Crux literam I. & I. exprimit, Juſtos & Impios, ibunt hi in
ſupplicium æternum, Juſti autem in vitam æternam“ Matth. 27. 16.
quid legent impi quomodo legent? an non funeſtam ſenten-
tiam: Ite, diſcedite, maledidti, in ignem æternam? Ite in Tartarum: E Cruce le-
In cruce impii quaſioculis ſpectabunt & legent grandes illas ex-gent impii, cx-
probrationes, quas mitins, & ad poœnitentiam adhortans Ec-probrationes
cleſia proponit in cit. ohicio Fer. 6. Paraſceveæ, & improperia: Po- Chridti,:
pule mein, quid feci tibi à parſti crucem Salvatori tuo & c. Tu me

ut ait Author Imperfecti, hom. a9. tunc Chriſtus impiis dicet,
& exprobrabit: Ego propter vos homo factus ſum, propter Vos alli-
gatus, & deluſus &S ſ »& crucifixus ſum; ubi eſt tantarum in-
Juriarum mearum frubtus? Ecce pretium ſanguini mei &c. V. Cor-
nel in Matth. 24a. 30. f. gaa“. March. Hort. Paſtor. f. I57. Pexenfelder. 4a G

hiſtor. I10. fol. I39. & ſeq. ex &. Aug. ſerm. 6. de temp. & infrà meam

C. 26. de Chriſto requirente ſanguinem ſuum. Videbit Judas, ſe ſuà
proditione Chriſtum adegiſſe in Crucem: vigebit Duçes epulo⸗
ſe ſuis deliciis confixiſſe Chriſtum; videbit ſuperbus, ſe ſilis
honoris punctis, avarus, ſe ſuis fraudibus ac uſuris, adulter⸗

ſe ſuis libidinibus; pugnax, ſe ſuis mucronibus transſixiſſe
Chriſtum: Nanihurſt. de Jqudicio, mihi aà f. 99. Adeo impii vel in

ipſa Crace omnia ſua agnoſcere, & velut legere poterunt ſcele-
ra, Judæi truculentas voces ſuas: Crucifge, erueifge; legent im-

pii Chriſtiani, & omnes inimici Crucu Chriſti, &. nempe lins .
2 Olim

4

178 CONCIO XIII. Cruæ Chriſti tonſpieual in Judic. extr. S

olim amoris ſignum, & fœderis, ſpes peccatorum, ſolatium
ebitur ad

afflicto rum, refugium deſperatorum, jam Verò exhib
majorem impiorum omnium confi ſionom punitionemq; Infra
C. I9. n 4. C. 26.: n. fe.

8. Crux om NRNII. he enan Gues apté denotari poteſt per Rhamnum,
paratur Rlk Jadie- g. in regem electum, (etſi quodam alio ſenſu ex inſinua-

inno, unde i tione Corneli) &eο modd: „Quô P. Jacobus Gretſcherus Lib.1.

gnis maledi-de Cruce cap. 12. Cenſet, ideo dici hic delatum fuiſſe regnum Iſra-

ctionis in im- elis, rhamno, ut ſignificaretur, Chriſtum Regem judæorum

1us. ibique quietem iſſter medias ſpinas inveniunt. Propiuùs ad in-

tentum noſtrum: Juxta votum rhamni, ignis e rhamno, id
eſt, Chriſto Coronato, egreditur: „qui omnes Cedros Libani
conſumit, & tunc maximèe conſumet, cùm audient il ud: Dou.

cedite in ignem aternum. Ap. Cornel, in Zud. 9. §. f. 142. Col. 2. B. Ita

Crux ſceptrum ſummi Regis Chriſti, & principatus ſuper hume-
rum ejus, Eex Vaticinio Iaiæ 9. 6. quocd de Crace intelligunt Inter-

pretes & PP. apza Cornel hie, quàâ nempe Chriſtus per potentiam,

humilitatem, & obedientiam adeptus eſt i imperium. Ex höc
itaque rhamno & Crucs in extremo Judicio egredietur ignis
malediétionis, & fulmen conſumens, id eſt, conficiens & tor-
quens omnes impios, qui ſibi videbantur fuiſlei in mundo quaſi

„

cedri Libani, enimici Cuca Chriſti, & omnis humilitatis, &c. In

Leo Armenus facti ſpeciem & ſpecimen eſt Leo Armenus Orientis Imperator,

4⁴ Cruce non Iconoclaſta, in ipſa Eccleſia, & nocte Nativitatis Domini occi-
defenſus. ſus, necquidquam apprehenſa Cace, & illa ſe defendere volens,

quam antea blaſphemus extirpatam voluit. V. Dauroult. Cate-
chiße no hiſtor. C. 3. T. 6ο6. n. 3. Ita ex hoc Craci rhamno impiis nulla
erit defenſio, nullum aſylum, ſed egredietur ignis, & devo-
rabit, condemnabitqué ſuperbos in Crace pendentis filii De,

humilitas; avaros ejusdem liberalitas, quà ſe etiam permiſi

vendi impie; condemnabit libidinoſos Chriſti Virginei in Cru-

cé pendentis ludibrio expoſita muditas; Iracundos illius man-
ſuetudo: „ qua etiam Pro inimicis & crucifixoribus rogavit in
D WM Crucc

Pios egreſſu- coronandum rThamho; ſub quòé fideles placidé conquieſcunt,

e

(rcuce.

(ntian
iuum

Eir no
Valtri

(ucinn
onine
M

nder

i
(in

lenqgr

(ml

N
n
ti

Kin
in Ur
MIi

Cnert
Etere
it

6, nn

hopn

tatus

gens⸗

lqn

upre

h

al

..

—
Orin
ZðZ

7

.
4

ielen,
isain
md,
ul
44h
r M.
Cue.

“
G.

1
MR.

Valtrinus (Kaderus Virid. p. 1. E.2 732) In ejus di tionis provinciam'

FPledis ſolatium, reprobis tormentum. 179
Cruce, &c. ſapra num. g9. Ne ſim ego, ex illorum numero, & ne
ſentiam hunc iræ furorisque Divini ignem & Cruce fulmina-

. Rarum ait cit. Stanihurſtus ℳ fol. 102. quod conti- Hiſtoria de
git noſtro Soeculo in Ditione Pervana, uti refert Antonius terrore adun-
. rando ex Cru-

cùm quidam Chriſtiani fugiſſent, unus ex iis inter ſarcinulas cilixo.

Crucifixi Imaginem fortè conjecit: qui cùm poſtea ad illius
Provinciæ Metropolim perveniſſet, multique admirabundi
quærerent, quid illud eſſet: reſpondit, illum eſſe Chriſtiano-

rum Deum. Quæ res hominum ſermonibus celebrata, ad

Principis aures pervenit. Is eadem videndi cupiditate indu-
ctus in aream palatii cum trecentis cCirciter viris proceſſit, homi-
nemque ſibi cum imagine ſiſti juſſit: quam cùm in manus

ſumplſſet, diligenter contemplatus, hiccine, inquit, Deus eſt

n.

,
e
iocd
er
XC
mi

C..

Chriſtianorum: Ille ipſe, inquit Indus. Tum Princeps, ain tu?
hiccine Deus eſt, quò achjutore Chriſtiani Indas totumque Re-

gnum bPervanum ſubegerunt? cùm Indus affirmaret; at hic,

ait Princeps, homo eſt, omnibus cruciatibus necatus; ſimul
ad imaginem expue ns, homini reddidit. Mirum dictu; ſta-

tim ut Indus in manus accepit imaginem, copit illa Caput“

quod in dextram partem inclinatum habebat, ad ſiniſtram
convertere „& oculos i n Principem, cœterésque, qui aderant,
defigere; qui omnes continuo præter eum, qui Crucifixi te-

nebat imaginem, conciderunt proni in terram, ac tribus ho-
ris, ſine ſenſu ac ſpiritu, mortuis ſimiles jacuerint: quos cum

Populus mortuos exiſtimaret, ingens totâ urbe luctus exci-

tatus eſt. Interea Priceps, ac dein cœteri, ad ſe rediens, ſur-

génsque exclamavit: verè magnus eſt Chriſtianorum Deus:

reliquisque omnibus, ſtupore quodam defixis ac pavidig, poe-

nâ propoſità edixit, ne quis impoſterum Chriſtianorum Deum

blaſphemaret, atque extructo ornatéôque juxta Palatium Sa-
cello, ibi Crucifizxi imaginem collocari, atque ab omnibus ad.

Orari juſſit, indagans, quo cultu tam admirandus Deu's l
2 2 debe-

S £
D

180. CoNCIO XIII. CGrux Chriſti conſpicua in ſudic. eætr.

deberet. IIle Princeps poſtea cum filio unigenito ſexenni,

mutatis veſtibus, ne poſſet agnoſci, contulit ſe ad oppidum

proximum, ubi erant noſtri Patres, ibique Sacro Baptismatis S
fonte ablutus eit, & ſtatim pòſt febri fatali correptus, anno 1582.
multis ſignis cœleſtis ſolatii plenæ beatæꝗque mortis, expira-
vit. Quòd ſi Indi illi ſteterunt ita attoniti ad exiguum illnucchh
Crucifixi ſimulacrum, quid dicent in die Judicii judæi omness

quid Gentiles? quid mali Chriſtiani? quid reprobi omnes,

quando videbunt Sacroſanétum Crucis lignum in aêre ſubli-
me, tanto conſ Picuum fulgore? &c. Sanihurſt. cit. V. infrd ad

Aut horer. l ðDðBðͤͤ =
Epilogus. XAIV. Altè iſta animo noſtro imprimamus; cogitemus, cùm

Qidnam no- Cyucem ſpectamus, indéque metiamur, quantus Judicii hor-

bis circa S.

ror futurus ſit, cùm tantus & Crucz Ligno; quod tamen ſalu-
Crucem agen-

