tatur Deum; ſed eo non reſpondente conſulit Pythoniſſam,
quæ ei ſuſcitat Samuelem; qui Sauli ejusque caſtris pernitiem
cædémgq; prædicit. Cornel. Gnopſ Cap. ſuper qué⁶ Auguſt. Pao-

lett. talem format diſcurſum: Pro certo crediderim, ſi hæ

mecxæ Voges, ſargite mortui, venite ad Judicium . abdi ſlia a ſe-
pulchta

ob eminentiam ſanctitatis ſuæ & puritatis virginalis, prome-

rem extremi Judicii, præ timore fere mortuus, niſi Deus ani-
mum ejus relevãſſet aliquo ſolatio, de ſe refert: Et càm vidu-

verentiâ, ut vult Ambroſ. quàm ex ingenti pavore, quaſi exa-

nimatus, ob tam auguſtam & terribilem viſionem Chriſti,
gladium ore vibrantis, & voce detonantis.) Et poſuit dexteram

Sauli, & omnibus in Judicio impis, cùm ipſum Judicem

Poce.
lend⸗

Dersani⸗

n nit.
Wül.
in
Chi

lexten

lrben

ſin ei
1

Cin
(
rinter
Net
Ele

MH

D
.
ten
ie

ien
Uint⸗
ien
⸗
abe
uk⸗

e

te ſie Deo, ad confuſionem Regis) duo venerandi ſenes; tan-

comes, adeò ut meritèò dixerit illa in plurali: Deos,

pulchra mortuorum, quorum ibi corpora in pulverem jam

redacta, penetrare valeant, aut ad profundum aby fli infer-

nalis pertingere, ſpeluncæ illæ horridæ concuterentur, &

quotquot inibi aut quæcunq; latentes animæ terrerentur, as
timore colliderentur; quemadmodùm Scriptura ſacra mani-
ſeſtè teſtatur. Saul primus Rex Judæorum bellum Philiſtæis
indixerat, magnéq; tenebatur deſiderio, ut ſciret exitum feli-
cem ſibi, an infelicem: conſuluitq; Dominum, qui cùm illi non
reſponderet, ſub ſpecie incogniti cum duobus Aulicis mini-

ſtris ſuis mulierem habentem Pythonem, id eſt „Dæmonem fami- Saul impiè
liarem, accedit, rogans eandem, ut S. Samuelem Seniculum excedit Py-
à mortuis ſuſcitaret, ut ab eo reſponſum aliquod referre po

ſet (in quò graviſſimè peccavit, ideéôq; mortem ei accelera-
Verit Deus: uti Ochoziæ ægrotanti Beelzebub conſulenti:
29. Reg. I. Cornel. in I. Reg. 31. 4.) At illa proniſſima in omnibus
obſequi, ait: Quem ſuſcitabo tibi? Cui reſpondit ille: Saſcita
mihi Samuelem. Et plenâ jam nocte, cùm in quiete eſſent om-
nia, receſſit illa in locum obſcurum valdè, & ſecretum, ibiqʒ
ſe magico operi dedit infernalis illa Proſerpina. Hic diſſolve-
re comas corvo nigriores, humeros atro cooperire velo, ſi-
niſtram pedem nudare & brachium dextrum; tunc virgam
magicam extendere; modò mille greſſus, mille facere circu-
Ios, & horriſonis incantationibus miniſtros tartareos advo-

care. Ecce tandem illà horrendum in modum clamante, Sa- Samuel ap-
miuel, Samuel. Tremebant vicina omnia: & ibi ex improviſo paret, non vi

n incantatio-
num, ſed vo-
lente Deo.

comparuerunt (non vi incantationum, ſed operante & vole

taque illis inerat majeſtas, ut Numina coœleſtia viderentur:
undè mulier illa dixit: Deos video aſoendenter de terraà. At verò, An cum Sa-

ſi ſolum Samuelem vocârit, quomodò cum eo ſuſcitatus eſt muele aliquis
UI G & non alius venerit,
l. ut Moyſes;

Deum in ſingulari? Et quis ille alius, qui comparuit: Fert mul- quia timens

torum Rabbinorum opinio, vocem illam Pythoniſſæ ad lim- amuel pu-
bum usque pertigiſſe; adeôque ſanctum Prophetam credi- tabat, ſe jam

314 CoNcIO XXII. Judicis extr. majeſtas Sterror oſtenditur

ad ultimum diſſe, quòd Judicii univerſalis dies jam adveniſſet, & eâ voce

EaJI.

Judicium vo- citaretur ipſe, deberétq; comparere primus ante Dei Tribu-

nal, ut de omnibus geſtis in vitâ redderet rationem. Ideò
tremebundus ille & ſtupens Moyſem precatus eſt, ut comita-
retur, & de eo teſtaretur, quàm exa&te Dei legem, à ſe pro-
mulgatam, obſervâſſet. Itaque: Deos video aſcendentes, id eſt,

Semuelem & Moyſen. Loci hujus confirmationem habemus ex
Adtiano Fina, in flag. Zudæ n lib. g. cap. §. his verbis: Samuel non

Hurerir ſolus, Ied Wyles cum eo e dieunt enim Helrais Imerpeter,
cuèd Samuel ſarrexit tunc, non virtute magicà, ſed Divin nam
amuel timuit, ne ad Divinum Zudicium vocaretur; ex 5 Moyſen
vocavit, ut ſecum veniret. Quaſi dixiſſet: Iimeo & contremi-

ſco (6 Moyles!) præ metu; & pudore morior; adesdum,

precor, & comitare: Ve ſi in ipſo ſibi opponeretur, quòdlegem Des

non ſervdſſet, Moyſes eam ipſum ſervſſe teſtaretur. Neque eſt equi-
dem aliquis veſtrm, qui neiciat, quàm fuerit Samuel vir ſan-
Rus, & Deo familiaris amicus. Quid ergò erit de nobis, qui
in multis offendimus, & omninò perverſi ſumus? Hæc Au-
guſt. Paolett. Dom. I. Adv. p. I. à f. 2. ubi & citat Horat. Petrob.
n ſpec. verit. tr. I. C. a4. E. idem Päolett. & . in Fer. 2. Dom. I. Lua⸗

Quæ opinĩo Arag. . 13. &ñ 14. Scio equidem, & aſſentior Cornelio in 1. Reg. 25.
Lefellitur.

Apparuit in imbo verſabantur. Illud verius, quod plures & potiores

ver anima affirmant, ex Eccl. zé6. 23. veram animam Samuelis apparuiſſe

Jamuelis.

v. 19. hanc fabulam eſſe R. Kimchi: (cujus nominis duo fra-

tres, David & Moyſes, Hebræorum Grammatici nominatis-
fimi, & Bibliorum commentatores A. C. 1190. Elog. Script. f. 32,
in Hiſpan.) & judaiſmum: jam enim in morte ſuàâ Samuel, ut
cæteri homines, judicatus acceperat ſuam ſententiam, cer-
tusque erat de ſuâ felicitate; ficut & alii Patres, qui cum eo

Sauli in corpore aſſumpto, juſſii ac imperio Dei (deceptis

Saule & Pythoniſsà, qui putabant, magicà hoc confectum
evocatione) ut impium Regem corriperet, eumque ad pœni-

tentiam, denunciato mortis metu, provocaret; & non fuiſſe
Doœomonem lar Vatum. Cornel. cit. Mart. Delrio . Duqu. Mag. I-. 2.

—

J. G.

l

ttir

—

an

iH.

n. IN
tant.
ie.
em
muel
emnr
4. ℳ
l⸗
menn⸗
leden,
Henl
elteſt
litr.
tigi

9.6. f. 113. & 4. 26. F. 4. f. 235. & ſeq. Y'rinus’. Quidquid ſit; mihi
hoc ex S. Scr. evincitur, ex hac viſione ſeu apparitione S. Sa- Saul Rex
muelis, nec dum eo tempore glorioſi & puri hominis, neque quantum in-
Judicis, Saulem Regem mirè conſternatum fuiſſe: ſtatimq, ait de territus
S. Textus v 20. Saul cecidit porrectus in terram“ extimuerat enim ſi⸗
verba damuelts, & increpationem: quia non obediſti voci Domi-
ni- &c. v. 15. &: cras tu & filii tui mecum eriti: id eſt, in altero
ſæculo & vità, puta, apud inferos, ſed non in eàdem inferni
parte. Saul enim malus, & qui ſe ipſum occidit, damnatus
creditur. Cornel. in I. Kég. 31. J. 3† §. col-2. &1. PFPar. Io. 13. &c. Vid.
Caſp. Schott. S. J. Mirab. Nat. L. 2. C. 2. à f. 2g. Sed quantilla
hæc ad veram illam viſionem & apparitionem Chriſti Judicis
Extremi, objurgaturi impios? RVD
VII. Gravius illud, ſed & felicius, fuit ſpecimen Maſje- Viſio &
ſtatis Chriſti in cœlo triumphantis, oſtenſæ Saulo, dein Paulo Converſio
S. Gentium Doctori, ex eâdem cum Saule (quod idem eſt, ac admiranda
Poſtulatus.) Tribu Benjamin, à quô nomen accepit Saul, ſive Flaul Ap.
Saulus (Eò quòd ad vexandam Eccleſtam à diabolo eſſet poſtulatus, dt. 5.
ait S. Hieron. in Epiſt. ad Philem.) ſed ex Sdaulo à Deo factus eſt

Paulus, ex udæo Chriſtianus, ex Perſecutore Prædicator, ex

Phariſæo Apoſtolus, ex judæorum Fiſcali Doctor Gentiuum:
Cornel. in I. Reg. 9.2. & Act. g. I. Id ita accidit: Actor. 9. à v. I. Sall:.
lus ſperans minarum & cadu, minas & cæ dem, inſtar Leonis fu-

rentis, n Diſeipulos Domini & fideles, quorum præter Stepha-

num plures occiderat: Ack. 22. 4, & 26. u. 10. acceſſit ad Principenm
Tererdatem, & petiit ab eo eiſole, in Demaſeum, Syriæ caput,

diſtans à Hieruſalem itinere quinque dierum, ad Gnagogas, Aat

N quos inveniſſet huſus Viæ & Chriſtianiſmi ſectatores, viros ac
mulierer, vinétos perduceret cum ſuis militibus & viris, qus comi-
tabantur um eo, V.Z. in] eruſalem. Et cum appropinquatet Dar Saulum in
maſco, ſubitò circumfulſit eum lax de Cælo in meridie, ſupra ſplen- flernit Ede
dorem ſolis, Adk. 26. 13. quæ Lux inſtar fulguris & coruſcatio it li de
„ . W 2 “ 125 —= cClO fulgu-
nis, ait Liranus, nec tantum Pauli, ſed omnium comitum ejus ans ſupra

oculos perſtrinxit, & cadens in terram ex equo, quaſi percul- ſolem: &

316 CoNCIO XXII. Judicis extr. majeſtas & terror oſtenditur

Vox Chriſti ſus & ſideratus à luce Chriſti fulgurante, & voce e jus terribili,

terribilis in- inſtar tonitru, aud'vit vocem: Saue, Saule, judd me perſequerus
KWar tomtrn. jn membris meis, & fidelibus, ad necem, qui te perſequor ad

vitam, qui ſum Eſus, id eſt, tuus Salvator: &c. (pluræ apud

Cornel. in Ack. 9 g. f. 122. B.) Hæc & long plura interius in men-

te Pauli fulgurabat Chriſtus, ait dem. Ez Paulus tremens ac ſtu-
pens ad tantam lucem, vocem, gloriam, potentiam, & maje-

ſtatem præſentis Chriſti, quâ ſe cæcari, & ad terram affligi,
ſentiebat; præſertim ob præteritas perſecutiones malé ſibi
conſcius, videns ſe à Chriſto comprehenſum, ac in ejus pote-
ſtate & manibus eſſe, metuens, ne acres & meritas de eo exi-
geret ſcelerum pœnas: dixit: Domine, quid me vis facere? ex

animo plenè compuncéto, humili, reſignato devoto, tradente

& dedente ſe Deo. Et: Surrexit autem Saulus de terr, apertig,

mDajeſtate, & gloriaâ. Ad mahurs autem zlum trahenter, introduxwe-
rjunt Damaſonm. Et erat ibi tribur diebns non videns &c. Admi-
randa omninò & celebris hæc eſt viſio, & per eam converſio

Chriſtus in S. Pauli, quam S8S. PP. & DD. mire ſtupent, & ſuis ſcriptis il-

s extremi in eidem formàâ Chriſtum apparniſſe Paulo, dicit, in quàâ toti

apparuit: pp , ss
terna inten- Mundo in Judicio exhibendus eſt univerſalki. Chriſtas oſtendit

tione & ſine ſe ( ti dicunt Gloſſæ) ſicut ſtabit in Judicio. Ex qu clarè diſci-

illum conver-Mmus, quàm horrendus in univerſali Judicio futurus ſit ma-
tendi. gnæ illius majeſtatis Incarnati Dei aſpectus. Chriſtus enim
S. Paulo apparuit, ut amantiſſimus Pater, nihil circa ipſum
aliud moliturus, quàm ut à noxio, quê tenebatur, errore il-
lIum corrigeret, & ex lupo agnum, ex perſecutore poſtolum
Non ita in faceret. At verèò in noviſſimo Judicii die non jam deinceps
Judicio ex- ut pater, ſed potius ut hoſtis & inimicus veniet, non ad emen-

impios, ut

Ad quos erit tos collocet Dœmones: Ben. Fidel. S& 6. in fer. 2. Dom. 1I. Ouadrag.
Vox & facies Conſid. I. n. 12. fioz. Quæ, amabo, ait Alex. Calamat. peccato-

enli, nihil videbet, Cœcatus tantâ Chriſti claritate, poteſtate,

mer
fnan
ͤr

ne

Goee⸗

coN

W
We⸗
in
zun
Fi

((

ſg

Mei

a
CN
nick
Cujn
hren
ltb
Wei

(ös

lup⸗
vom
Uina
en
un

ter
enbi
.
rl
, ℳ
nner.
R
K
aſte

ule

hote⸗
eher⸗
eli
Taden
tettan

M.

neid

zit
ſoy
un

i

60
pun
ver⸗
nes
el⸗
ſorc⸗
Wa⸗

E

ccin⸗

elteni

len
1

dit. Qué igitur illi angore excruciabuntur: quà ſolicitu-

ceew Vißionibus & Apharit, V. &oVi Teſtamenti. 317
rum erit pœna & anguſtia, quibus eadem Majeſtas Divina non Chriſti terri-
gratioſis & affabilibus „ſed duris aſperisq; verbis vindictam ac bilis. Exag-
ponam ſpirantibus, non cum promiſſione vitæ, ſed mortis geratur.
comminatione, non gratiosà & benignàâ facie, ſed indigna- Ex Calamat.
tione furoréque repletàâ, dicet: Ego ſam ille Zſus Naxarenus Dilt. 30. n. f.
quem tantà cum ingratitudine toties offendiſtis, quem tanta
cum proterviâ blaſphemdſtis : cum nolueritis me agnoſcere
utpotè ſum Nazarenum, animarum veſtrarum Salvatorem,
me me tanquàm Judicem ſeverum, in vos juſtiſſlimè indigna-

tum, jam agnoſcite: Diſeedite à me maledibéti in ignem aæter-

num. Matt. 2y. Verſ. al. Et quis vocis adeo formidabilis pote-
rit ſupportare onus! Qus cementemn Dominum ferre non poſ-
ſunt (ſic diſcurrit Euſebius Emiſſenus Hom. 4. de Gmb.) zra-
tum ſerent? Qui ad panitentiam revocantem perhorreſcunt, terro-
ribus omnia replentem poterunt ſuſtinere?“ Calamat. Ylv. Diſc. 30. n. f.

& Advent. D. I. n. 2. Si tanto ſtupore, ait Granat. ac tremore Ex Grana-

concuſſus Apoſtolus fuit, cùm vindicem ac Dominum agno- tenſe.
vit, quem antea contempſerat: quò, quæſo, timore ac ſtu-

pore impii concutientur, cùm Chriſtum in tantâ Majeſtate

& gloriâ venientem cernent, quem ipſi pro viliſſimis rebus

contempſerunt:? cujus ſervos irriſerunt? cujus minas & pro-

miſſa nihili fecerunt: cujus ſervi nuncupari erubuerunt?
cujus denique conſilia & mandata omnia ſpreverunt? ſed
6⁶ rem ſtupendam & admiratione dignam! Divinæ ſeveri- Vis vocis
tatis maximum graviſſimumque argumentum! Quæ illa, & aſpectus
quæſo, fuit Domini tam horribilis & pertimeſcenda vox! Chriſti in
quis tam formidabilis adſpectus, qui Pauli animum tanto aulum. “
ſtupore perculſit? Perditum ſcilicet hominem blandiſſime
compellavit: Chriſti gloriæ necem afferenti, vitam obtulit:
minas ſpiranti ſalutem promiſit: hoſtem immaniſſimum

clementer excepit. Et tamen cum Divinæ vocis pondus Gravior in

Divinæꝗque Majeſtatis amplitudinem ferre non poſſet, in Judicio con-

terram penè exanimis omnibusque viribus deſtitutus deci- tra impio.

dine

318 CoNci0 XXII. Iudicis ewtr. majeſtas & kerror oſtenditur

ſed minis; non vitâ, ſed interitu; non amoris Judicio, ſed

diſtricto gladio omnique ærumnarum genere excipiet: qui

clementem Dominum ferre non poſſunt, iratum ferent

omnia replentem poterunt ſuſtinere? qui nec ſcelerum qui-

L dem conſcientiam ferre potuerunt, ſcelerum ultorem con-
ſpicere audebunt: Quantus ergè hic ſpretæ Maje ſtatis ſtu-

pPror erit:? quantus timor admiſſæ improbitatis: Planè tan-
tus erit, ut D. Chryſoſt. longeè acerbiuùs eſſe, dicat. Vultum

Iudicis iratum cernere, quàm mille perpeti gehennas. Ita

Lud. Granat. Religioſiſſimus eloquenter, en Dom. Adm. Conc.I.

Imago Cru- J. 2. f. o9. Si ſolum Crucifixi imago, ait Speranza (in Chronic.

cifixi terret &. Franc. ſi rectè recordor) versâ in cos facie, qui indevotè
indevote in pſallebant, exanimes in terram omnes dejecit; quid? cùm

Choro pſal-
nnon confixus in ligno, ſed ſolutus in throno, judicaturus ac
damnaturus convertet? Et Saulus non judicandus, ſed in-
ſigni juſtificationis gratia donandus, his ſo lummodèò audi-
tis: Saule, Saule, quid me perſequeris“ Ego ſam Jeſias, quem tu per-
ſequeri. Adt. 9. tremenr, ac ſtupenr effetus eſt; quid, ſi hæc

damnandus audiſſet? goh. Peranz. r. Sel. punbto 132. f. 250. E

hinc mihi mirum ampliùs non videtur, eundem S. Paulum
nihil curare hominum judicia, ſed ſolius Dei Jjudicium re-
vereri; dum 1. ad Corinth. g. 3. ait: Mihi bro minimo eſt, ut d vobis

fudicer, avnt ab humano die, ſeu judicio: Dui autem judicat me, Do-

Nudicii vis, Minus eft: V. a. Granat. cit. Dom. 2. Aftv. Conc. 2. F. 1. f. 22. IIlud

Converſio hic obſervo, Chriſti apparitionem hanc in formâ Judicis

Peccatoris. Extremi fuiſſe medium efficaciſſimum, convertendi tantum

peccatorem, uti fuit Paulus, & efficiendi tantum Sanctum:

titio dico- in æternum non peccabimus. Eccl.3. v. uAlt.

Brevis repe- Otamur & nos hoc medio, & aſſiduâ Judicii memoria &

rum Angu- IIX. Exhiſce jam Viſionibus & Apparitionibus ſatis intel-

ſtiæ & terro- eximus anguſtias, timores, terrores, ſtupores vehementes,

res ex relatis Adami, ſapra n. 3. & 4. SS. Danielis & oannis Apoſt li: num. y.
Viſionibus. alni, ſapra n. 3. & 4 88. Danielis & joannis APolto 8§. Sa.

dine afficientur? quos eadem Dei majeſtas non blanditiis,

eam faciem non mortuam, ſed vivam & furore Plenam;

6

Htsg

ge tat

Llun.

R

G6we

ℳ .

uns
M
un:
4,

cùm in ultimo finali Judicio Res agentur. non ſolùm per

ex Viſionibus & Apparit. V. & Vovi T eſtamenti. 319

§. Samuelis, vel ſaltem Saulis Regis: num. 6. denique Pauli
Apoſtoli num. z. Inſuper facili judicio arguere poſſumus,

apparitiones, viſiones, ſomnia „ ſed ad realiſſimam præ-

ſentiam Tremendi Divini Judicis, & coram ipſo omnium ju-
dicandorum & noſtrum; idque non ampliuùs ad conſecutio-

ſimæ cum rigore Zaſtitiæe quantæ ſint futuræ anguſtiæ, ter-
rores, metus, deliquia, horrores impiorum:? quæ ut magis
nobis imaginari poſſimus & apprehendere, auſcultemus at-
tentè, & velut ſpectemus oculis, anguſtias terrorésque Prin-
cipis Regii. Factum ſic habet. Ratislaus, Leſci Polonorum

nem miſericordiæ, & veniæ peccatorum, ſed ſolius exactis-

Hliſtoria.

Terror facit

Regis Filius, quem ille habebat unicum, ſed regno inſidian- node ex
tem. Hunc bene potum intempeſtaà nocte à quatuor Tlar-
Vatis, indutis funeſto habi tu, in lapicidinam ad milliare ex-nem Filium

uvene ſe-

tra urbem ſub terras porrectam, deferri curavit. E vino & Regis Polo-

pavere, palpitare, nec usquam exitum reperire; quéôdque

pavorem ejus augebat, ipsumque tantum non exanimabat,
Varia hinc illinc ſeſe ſpectra obſiciebant; nunc horribili viſu
formæ ſandapilam deferentes in eum impingebant; nunc
alius proreptans eminùs cacodæmonis in ſpeciem cornua

præferebat, & harpagone inſtruétus, terribiles Oris rictu

minas ſpirabat; alios Ethiopum in morem atratos ſpecta-
bat, accenſum fornacem circumſtantes, & ignes rutabulis

ſtimulantes, ut adeò in inferni fauces ſe vivum delatum

arbitraretur. Donec nocte inſequenti iidem illi quatuor
larvati adoleſcentem gelido ſudore perfuſum, & jam velut

ſpirans cadaver, rhedæ imponunt, domum revehunt, con-
„ * — . * △ℳ
ſuetum in thalamum reponunt, neque tum, ubi, quô, qua-

live in loco eſſet, dignoſcentem. Obi diluxit, de more no-
biles accurrunt, Principem induunt, ad nutum obſehium-

ſomno experrectus diuturnas tenebras mirari cœpit, atque, niæ.
ubi gentium eſſet, planè ignarus, horrore concuti, fremere,

tur; ſed jam ſenem octogenarium, adoleſcens duorum & u

echtl deJud. erxtr. 88 vigin-

320 CoNeIO XXII. Judicis extr. majeſtas & terror oſtenditur
viginti annorum, promiſsa, eaque canâ barbâ & capillitio,
referebat; tantùm mutatus ab illo, qui fuerat, ut dum in

conſpetum parentis venit, ipſi lacrimas excuſſerit, atque in

filii collum irruerit, hæc paterno affectu prolocutus: Puta-

bam & ſilio perduelli probum & morigerum me faöbturum; ſed ſimul

à jnvene feci ſenem. P. Henric. Engetgr. in Fantheo, feſto B. E. Aſumpt.
Y. 4. Mich. Pexenfelder, Concion. hiſtor. ad hiſtor. 55. Doctrina 2.
fol. 916. V. ſuprà. Conc. 20. num. 6. ſine ex Jahod fol. 6. & C.5. in fine,.
eiu n. 13. hiſtoriam. 1

Conecluſo. 9. Concluſio brevis. Non opus eſt à nobis peti ſigna &

Viſionum ha- viſiones, quibus ad ſalutem noſtram terreamur, qui ferre
non poſſemus tales, qualis illa S. Danielis, 1o. 16. ubi: Domine
mi, inquit, in viſione tuà diſſolutæ ſunt compagesmex, & nihbil in me
terrores Ju- remanſit virium. Et Ezechiel. 2. 2. Visâ⅛ Dei glor i4, Cecidi, ait, in⸗
dicii, magnã faciem meam. Et Manue Pater Samſonis, Moriemur, inquit,

Trum loco
fint nobis a

Deo ingeſti

Dei Er atià & quia vidimus Deum Judic. 13. 22. Calam. Diſé. 30. n. g. Mitius no-
beneficio. 6

proponit, territat, & vocat. Et hoc ſanè in hac vitâ ſingu-
laris eſt gratiæ. Iraſcers, ait S. Auguſt. in Pſal. “y. Domine, & de-

duci; ſavi, & ſalvas; terrer, & vocas. Et in Epiſt. 0. ad Bonifa-
ciume Malti profuit, inquit, timore vel dolore cogè, ut poſſint poſtea
doceri, aut quod verbis jam didicerunt, opere ſectari. ſol. g1z. Doctr. I.
cit. Pexenf. Lux de cælo, & radius gratiæ ac miſericordiæ Divi-
næ eſt, cùm in mente peccatoris Deus intonat, & fulgurat
corufcationem & cogitationem mortis, Judicii, gehennæ,
incutiens (quod ſolet) timorem eorundem, & ex eo movens
ad dolorem & deteſtationem ſcelerum, inde ad ſpem veniæ,

Deique amorem & obedientiam; ut in S. Paulo factum au-
divimus. Omnis Viſionis loco applicemus Fidem ejusque
lhimen, quâ docemur Chriſtum Jjudicem ejusque diſtrictiſſi-
mum cum juſtizid judicium, qué meritèò terreamur in ſalu-

tem: Amen, Fiat! Fiat!

iscum agit Deus, amantiſſimus Pater, qui ſuum ut ad ſinum
nos veluti petulantes pueros confugere compellat, larvas
objicit, terrores ingerit, Mortis, Judicii, gehennæ ſimulacra

ir

lin
kumn

Wen

Su

ſorad
itene
Demie
Nnn
ate
ini,
tide⸗
ien
N
nulr⸗
i⸗

35

,

D .

ue

eNeR ,

noren
ſei,
n1.
le
.
ao⸗

ex Viſionibus & Apparit. E. &Wowi Teſtanienti. 321

Viad. Cornell. citt LL. Aliique ſapra ad ſingulzs num. citati. Franc. Authores in

Mendoza, in 1. Reg. citt. LL. Alex. Calamat. G!v. Diſé. 30. hujus 22.
& in Advent. Dom. 1. Bened. Pidel. in fer. 2. Dom. I. Quadrag. Concionis
Ludov. Granat. Dom. 2. Adv. C. I. J. 2. & C. 2. G. I. Joh. Spe- materiam.
ranza, puncto 135. Tript. Selebt. O&d. Hierem. Drexel. tom. 2. in
Daniel. Cap. 2g. mähi f. 91. &- ſequ. Auguſt. Paëletti, Dom. .7.
Advent. Mich. Pexenfeld. citatus ſupra, num. §. Carol. Van-

horn. Conc. o. Domin, 2. Quadrag. Vid. Viſio Apoſtolorum in

Monte Thabor, ſuprà Con. Ia. num. ſ. V. ſto Balthaſſari Regt, Da-

nielis p. infrà Conc. 25. Celebris S&. Eliæ viſio, oſtendens Dei miſeri- Dei miſeri-
„ cordia in hâc

cordiam hujus vitæ. 3. Reg. I9. 12. Cornel. ib. f. 20 . & in Eccli. 2 cx Viſio
2s. 7. O. Franciſc. Pojerus S. J. de B. E. tr. 3 c. 7. J. 1. d ne 8. Eliz

f. 216. ubi de Miſericordia Dei Eliæ zelo oppoſitae de quo Vid. 3. Reg. 19.

Conci. ſoeen 23. num. ult. & ſine. Hugonis Pia Deſid. Lib. . 12.

cap. 5. & ... õ
3. 43 82-4328. 12 2- 4323-13 3. 33- 1383. 383. 43 ¼ 4383. 838.

Chriſti, Judicis extremi Lox, impiis terribilis, con-

Jurdi audiunt. Matthæi 1I. F.

ſideratur: Unde docemur jam nunc in vità Vo-
cem Cratiæ ejus audire obſequenter. S
Dom. 2. Adr.

Lox Clamanti in deſerto. Joann. 1.23 Don. 3. Adv.
Vox Clamantis. &c. Lucæ 3. 4. Duaaom. 4. Adv.

liaias c. 29. V. §. (Et audient in die illa
tenebri & caligine oculi cæcorum vi

NVrdi audiunt. (Diximus de hoc aliquid Cone præced. n. .)
Numeratur meritò inter magna miracula Chriſti. In Surdi Gen⸗
ſenſu morali per ſurdos & coœcos intelligit Gentiles tiles.
ſurdi verba libri, & de
debunt) ob ignorantiam & te-
SS 2 nebras

322 CoNcIO XXIII. udicis evtremi Vox impüis terribili⸗:

nebras infidelitatis, quos dicit per Chriſtum audituros, vi-
ſuros, & intellecturos verba Libri, ſeu Oracula S. Scripturæ
& Prophetarum „ Judæis velata & incognita. Cornel. ib. e
S. Orillo & 6. Et Eſas. 37. r. Tunc aperientur oculti cœcorum, & aure

ſurdorum patebunt de iisdem Gentibus illuminandis per lu-

Surditas & Dei. De ſurditate, & quidem in ſenſu morali ac ſpirituali
eœcitas, in- mihi ſermo eſt. Surditas (ſicut & cœcitas) naturalis duplex

derkecta. eſt, una inchoata, qualis eſt furdaſtrorum (& cœcutien-

eſt naturaliter, poſterior incurabilis: Cornel in Iſ.a2. 20. fol. 356.

Eſt item ſurditas alia vera, alia ficta vel quaſi; dum quis ſibi
aures ultrô obſtruit, aut gravi ſomno vinoque ſepultus eſt.
Peccator ſur- Graviſſima miſeria ſurditas animæ ſpiritualis in peccatore,

dus. maximè obſtinato, de quò S. Thomas de Villà nova, Peccatorer

obſtinati, inquit, & indurati in peccati, quaſi miraculo ſalvantur-

Serm. in fer. 6. Domin. Septuag. Calamat. E. obſtenatio Diſe. ya. num. 2.

Et: ſi cum priſcis Patribus loquendum eſt, faciliùs eſt, mor-
tuum excitare, quàm hominem à conſuetudine vitiosâ redu-

cere: Drexeli Indice them. F. Converſ. & Pauli them. I. E Conc. 12. n. 3.

A Deo exci- heul quanta peccatoris ſurditas: unde excitari debet, & quidem
.„ . ) òèòMU
tatur voce graviore voce (cum lenem, & ſibilum aurzg tenuis 3. Rég. I9. V. I2.

inſpiratio- Divinarum inſpirati onumadmonitionumq; paternarum non
num, Verbi III
Dei, tribula-
tionum. — . . Wan, Quoa miunci aud qui
— maximéè indigerent) tribulationis, quæ faciat ſurdos audire

Terrorum ea, quæ neceſſaria ſunt ad ſalutem. Cùm & hæc gravis Vox
uorum ſudi- immiſſarum à Deo tribulationum non proficit, mittitur ab eo

ciorum, mor-

tis, Judicii Spiritus grandis &α— fortis „ ſubvertens montés &α conterent peltas

extremi, ge- 3. Reg. 9. 1. quæ validiſſima Dei Vox concutit peccatorem
hennæ. terrore interno graviſſimorum ſuorum Judiciorum, quibus
peccata punit juſtus vindex ſcelerum; quæ peccatori in aures
mentis ſuggerit: terrore item mortis, Judicii, Sehenn ch.
4 Enel.

tium) alia perfecka; qualis eſt eorum, qui nati ſunt ſurdi
(& cœci) aut à multis annis tales fuerunt. Prior curabilis

une,
M

audit, vel etiam fortiorem ſonum Verbi Dei (de quò Iſa. 58. .
quaſi Tuba exalta vocem tuam, quod multi audire nolunt, qui

—
(ynel
unto
zuDer

eltis,

cobe

e.

Gle

gr.

mu
cwn,
lſiui
s.
W,„
user

Ctora

((r

dalk
iech

4

gi
N

(he
fon
ine
ſumn
6
N

4

.
“õ

H Cornel. n I. Keg. 19. ante Verſ. 13. f. 204. Lem Cant. f. 4 v. 2. O
fim quanto ſatius, mitius, & ſuavius eſt, admittere obſequenter
has Dei Voce clamanti in deſerte hujus mundi & vitæ, prædi-
u cantis, & vocantis ad pœnitentiam, quàm in peccatis ad om-
h. nem Dei locen obſurdeſcere, animi aures obturare ac ob-
m ſtruere, expectaréque, ita peccatis indormiendo, locem illam Vox ultimæ
iiun Tubæ, mirum ſzargentis ſonum per ſepulchra Keégionum, cogenti Tubæ ma-

PDoeocet ejusdem vocem Cratie in vita audire. 32

de omne⸗ ante thronum judicis tremendi & Extremi, de quâ S. Gre- gna-
gor. Nyſſ. in I. Cor. 1. 12. Verè vox magna, inquit, Vox tubæ ter-
tindd rribilis, cui omnia obediunt elementa“ quæ petras ſeindit; inferos
nbiss aperit portas æreas frangit ; vincula mortuorum dirumpit, & de
lpd profundo abzcſi animas liberatas corporibus ſuis aſſgnat; hæc autem
gi omnia citinr, quàm ſagitta tranſit in aĩre: dicente Apoſtolos In mo-
mento, in idtu oculi. Vid. Conc. §. n. 4: & aliis ſuprd. Sed ſerum
nimis erit, & ſerium, ubi hàc, Loce Tubæ ex inferis tua evo- Ultima Vox
cabitur anima, eàmque mox ſequetur Zox ipſius extremi Ju- Chriſti judi-
dicis Chriſti, Electis equidem ad dexteram dulciſſima; impiis o
verò ad ſiniſtram terribiliſſima, quam omnes homines ab ho- ”M
mine Chriſto Judice audient, juxta dicta in ſimili Conc. 20. n. 1.
Et hanc Chriſti in Judicio loquentis Eocem neutiquam ſuriiil
„ necque aures & corporis & mentis obſtruentes, neque dormi-
en entes, ſed in Verbum Dei intenti, attentique audiamus, ſilen-
u Ler, patienter: &c. E. Conc. 2. nfd?.7——
Im II. YVocen Chriſti humanam in terris cum hominibus con- Vox Chriſti
Verſantis fuiſſe efficaciſſimam, & vel maximè penetrabilem, in terris eff-
d ex ejusdem Chriſti Actis, in Evangelio expreſſis , facileé colligi⸗ cax, penetra-
h K& intelligi poteſt. Fuit efficaciſſima „dum, quod dixit, fabtaum bilis, ſuavis.
6 ſt. Didum, factum dixiſſe, feciſſe erat: uti Lucæ 13. te. Mulier
dimiſſa ab infirmitate tudr V. oce certè diviniſſima „ait Titu 8, cæ-
lehig, boteſtate pleniſims, fæmink hujurs infermitatem & medio Proi-
n eit. Cotnel,ibid, Idem paſſim quamplurimis 8. Evar gelii lo-
KLisremonſtratur: Dixit, & adta ſant: ſicut & illud mmiracu.
lIorum omnium maximum: Hoc eſt Corvu meum: Matth. 26. 26.

r,
ute
hutnn.
Nℳ./.
mo⸗
.

4 Ad quod reſpondere non poſſunt Lutherani & Calviniſtæ,

588 3 dum

324 CoNcIO XXIII. udicis extremi Vox, impiis terribilis: —
dum hi penitùs, illi extra ſumprionem Chriſtum verè præſen- . l⸗
tem in Euchariſtià negant; nos Catholici verò & verè credi- Ml
mus; unde & Chriſtum Deum & hominem ſub ſpeciebus alf
Euchariſticis ndoramus profundiſſimè. Vid. Conc. go. n.2. EBaun- u
dem Chriſti Vlocem vel maximè penetrabilem ſonorâmq; fuis-: iin
ſe, exinde colligo, quòd illa plus quàm ſuffecerit multis mil: minn
libus hominum, quos docebat, in templo, capaciſſimo tem- hu
pli atrio, aperto cœlo hinc inde in campis, ſylvis, montibus, Eul
in deſerto, in mari de navicula Lucæ j. 2. Et (quod facilè capi n
poteſt, credique) elegit ſibi Chriſtus aſſumpſit; ea talenta do. d
nâque Naturæ, & Corporis etiam, quæ ad munus excellens
Divinæ Præd icationis ſuæ congrua erant & accommoda, quz E
inter ſunt latera & Vox firma, penetrans; quam & pro re nati 14
Fourtiter intendebat, clamans“ ut Jo. 7. 25. & 22. Lucæ 5. 5. &c. ſe⸗
SSed & Chriſto erat ox ſuaviſſima; quam Cœleſtis Sponſa in
Sponſo ſuo Divino deprædicat Cant. . 6. Anima mea, inquiens, an
Chriſti Vox liquefaéta eſt, ut dilectus mens locutus eſt. Et talis dulciſſima erit i
in Judicio Chriſti judicis omnibus Beatis, quorum Animæ ſanctæ Chri- Eum
uanisle e ſti ſponſæ ſunt. Cornel. in Cant. fol 2. Can. 1z. Terribilis verò n
probis. omnibus reprobis; quam quibusdam Scripturæ locis, & de- inen
*Ex Iiai. 30. ſuper diſcurſibus adumbramus. a. 30. 27. Ecce Nomen omini, nu,
27 Majeſtas, potentia, & vindicta irati Dei, venit de longinquo, lgions
Aꝗqua n ipſe in die Judicii exercebit in reprobos longo pòſt tem- idtefi
pore & in fine mundi: Ardens furor éus &c. Labia ejus repleta k fun
ſant indignatione, & lingua ejus quaſi ignis devorans quæ Judi- liim
cis irati vocem & loquelam exprimunt, ex linguà & labiiss lll.
flammis emicantibus, furorem ſpirantibus; quæ verba Iſaiz mho
de die judicii extremi intelligunt S. Hieron. S. Thom. Hugo,. Muun
& Lyranus. Dicitur autem: venit de longinquo- juxta Sanchez, lenu,
quia vind a Dei venit de peccatorum noſtrorum duritie, Mi:
AQquæ longè abeſt à Deo, cogitque eum proſilire ad vindiétam, u
Cüům ex ſe & Naturà fuâ ſit clementiſſimus, & à puniendo alie- Pune
Vox Dei & nus & remotus. Cornel. Et ſuprà Conc. 19. n. 2. C. 34. n. 2. Speciem Mun
Colo efficax facti nobis refert S. Daniel C. z4. à v. 25. Cüumq, ſermo adbuc eſſet (
2E N e. ½

Docert ejusdem 'ocem Gratiæ in vit audire. 325

Neln in ore Kegis Nabuchodonoſor ingenti faſtu, cum oblivione & contra Nabu.
Amg. Ccontemptu Dei dicentis: Nonne haæc eſt Babylon magna, quam chodon. Re-
in cgo æzd’ficavi v. 2. on Deus, & c. Vox de cælo ruit " tibi dicitur gem. Dan. 44
lin Nabuchodonoſor Rex: regnum tuum tranſibit à te, & ab hominibus 28.
mi. jicient tes &c. donec ſcias, qud dominetur Excelſus in regno ho-
ar minum: &C. v. 29. Eadem horâ ſermo completus eſt ſuper Nabucho-
donoſor, & ex hominibus abjectus eſt. & c. v. 30. O quàm huic po.
Ontin tentiſſimo & ſuperbo Regi Vox hæc de cælo ruenz, ad inſtar Ex aliis locis
fulminis & tonitrui, triſtis, quàm efficax, quàm vindicans! §. Scr.
Sic ſuperbis judæis à Deo proſternendis, ait Iſaias c. 6&66. v. 9.
Vov de templo; Vox Domini reddentis retributionem inimici ſuts.
Et de Sennacherib Rege ſuperbo c. 30. v. 37. A voce Domini pave-
bit Aſſur virgà percuſſus. Et Joelis 2. v. II. Dominus dedit Vocem
ſuam ante faciem exercitus ſuie magnus enim dies Domini, &α terrWVisR
we bili valde & guis ſueſtinebit um Non eſt, dui reſiſtat . oci tuæ,
Procznit Jucthe 1. 7. Cum ſcilicet in die judicii ſuper-
lnei bos & impios adiget in tartaro ſuã Voce- le maledibti in ignem
Kebt⸗ Ste nie cum hi à ſorte Beatorum ejicientur in tenebras exte-
eon wore, non amplius in æternum inde evaſuri, neque cœlo re-
e. ſtituendi. Nam, ut ait David 2. Keg. 22. 14. Tonabit de cælo Do-
en minus, & Excelſus dabit vocem ſuam. Cornel. in Dan. a. 25. Intel-
₰* Uigimus ex his, Chriſtiͤ Dei hominis ocem in extremo Judleio-
8 fore ſimilem tonitru; quod eſt fragor nubis, fitque erumpen-
te fulmine. (De utroque, Nube ſcil. fulmine & tempeſtate,
„diximus ſapra Conc. Ta. & 17.) Pro cujus ulteriori declaratione.
III. Chriſtus Dominus in Dominicâ Palmarum vectusAſino
cum pompã quaſi Meſſias jeruſalem ingreſſus, coram ingenti
le hominum multitudine (unde: Phariſæi diverunt ad ſemetipſos s
HE Eoece mundus totus poſt eum abiit. Zoan. 12. 19.) ocutus, inter alia,
inquit: Nunc anima mea turbata eſt, . 2z. ex naturali horrore
mortis poſt paucos dies inſtantis, in ſe permiſſo: Pater, clari-
fca nomen tuum, hoc quoq; momento, ut Gentiles, qui ad me
vVenerunt, v. 20. & ſequ. itémq; Judæi cognoſcant me àte mis-
düum, ut homines morte meâ redimam; ideoq; te tameR ba-
8 Mea fedlmam; neficen-

n
1Otenu
141 6

326 CoNCIO XXIIIL Judicis extremi Vox, impüs terribiliss
Vox Patris neficentiam clarificent & extollant. Et ecce ad hæc Chriſti

de Coœlo: verba Venit Vox de calo = Et clarificavs, & iterum clarificabor

N ar aen Clarifcavi per Vocem & (ælo fabtam in Baptiſmo: Lucaæ 3. . 22.
vit & iterum Matt. 2. 7. & in monte Thabor: Matt. 1z. y. & 2. FPetri I. 17. (ſaprd
clarificabo. Conc. 19. n. y.) Hic eſt Filius meus dilelttus, in quö mähi benè compla-
Quomodo? cui. Item Clarificavi per tot tantàq; miracula & virtutum ope-
ra, quæ Chriſtus paſſim edidit. Et in præſenti hàâc ipsâà Voce
medàè cœlis clarifico Orternm clarificabo. ſcil. in morte, & poſt

mortem Eſu, quando per ejus reſurrectionem, aſcenſionem
in cœlum, miſſionem Spirits Sancti, Apoſtolorum prædica-
tionem & miracula, omnes Gentes ipſum, tanquam Filium

Dei, conſequenter & Patrem agnoſcent, amabunt, adora-
Hæc Vox de bunt. Cornel. ex Chryſoſt. COrillo, & alii ibidem. Hæc Vox de Coœ-
cœlo ab o-lo, non ſoluùm à Chriſto audita, ſed tam magna tâmque clara
mnibus arti- fuit, ut & omnes præſentes audierint, & ita, ut alii tonitruum,

culatè audita alii vocem An geli, nemo humanam eſſe, judicaverint, atque

Gain eninn hoc ipſo Divinam, quòd illi exiſtimarent, eſſe tonitruum:
quid ſignifi- Juper aquas multas: Pſal z5. 3. Turba ergo, quæ ſtabat, & audiebat

caverit; hanc Vocem Dei Patris, dicebat, tonitruum eſſe faltum v. 29. Cen-
ſétque Rupertus Abb. & ex eo Maldonat. omnes hanc Vocem
articulatè loquente m intellexiſſe, ejſisque ſignificationem co-

gnoviſſe: v. g quòd Eſus eſſer Filius Dei, Meſſias, & Salva-
tor. Nec non hoc tonitruum ſignificabat, Eſum eſſe Filium Dei

altitonantis; at proinde ipſum quoq; eſſe Deum altitonantem.
Rurſum, Eſum quà hominem, non tantùm oretonare, & cor-
de fulminare, ut dura corda hominum permoveret ad pœni-

tentiam, & frigida adamoris ardorem; ied etiam ut Apoſtolos

aliosq; ſuos faceret tonantes & fulminantes, Voce ſuàâ efficaci,
quam tonitru ſignificat. Hinc S Chryſoſt. hom. 32. Ep. ad Kom. in

Tonitru Moral. Tonitru, inquit ita terribile non eſt, ſicut LVox LPauli dæmo-
