
PeGE regia, in dotibus glorioſi corporis, in mirabili
los ecuntium. AIel; 1I dotibus g i corporis, in ſplendore mii .

pulchritudine inſatiabili, lætitiâ infinitâ! Quqm decoræ

manus, victrices palmas circumferentes, & laureas im-

R

4

Legendaä aured, de s. Fetro E. f. 20z. Denique Antichriſtus, ut pro-
pe.nu

triumphantes per aera efferentur, in curru aureo, in veſte

—

Tottili

D
ror,

4

1 J
Deuine
eiſial⸗

ongrt
eum in aẽre deemones, ſumentes ſpeciem Angelorum, cun-

Ddihe
tinchn
Gannle

. 7 3
W X

n PElekRorum glorioſus ad cœlos Aſcenſu. 701
un,pon mortali viriditati rutilantes? quam illuſtre caput cintum
NH corona, mille carbunculis & pyropis ſeu rubinis late fulgu-
elim rante. Auribus autem, quid poteſt jucundiùs accidere illa
e harmoniâ, quæ ex novem Choris Muſicorum cœleſtium ef-
kE. floreſcet, Canticum illud Apocalypticum cum lætâ voce in-
GINüan tegrantium: Benedictio & claritas, & ſapientia & gratiarum allio,
fusum bonor, & Virtus & fortitudo Deo noſtro in ſæcula ſöculorum, Amen. A-
EII „oc. z. 12. quibus homines viciſſim reſpondebunt: Redemiſti nos
. dn Deo in ſanguine tuo ex omni tribu & linguä & populo & natione, & Fe-

Uti lnt⸗ eciſti nos Deo noſtro regnum & ſacerdotes, & regnabimus ſuper terram.
unn. Apoc. c. y. 4 v. y9. (Qaalis hic aſcenſus! quæ colloquia! quæ ”ÿMVM
uIH congratulationes! quæ Angelorum & hominum acclamati-
u U ones! qui Virginum lætiſſimus aſpectus! qui vatum & Pa-
i triarcharum intuitus! qui cœleſtium ſpirituum plauſus!
Unit. quam latè patens civitas! quæ beatæ ſedes! quæ ſplendida in
fGlne coœlo Palatia! quæ ſecura & clara domicilia! quam tranquilla
tinig poſſeſſio! quæ gratia nunquam peritura! quæ viſio! quæ
GG. Vvoluptas! quæ gloria ſemper & in æternum & in ſœculum
M. ſeæculi! Hic erit lætiſſimæ, quam Divina miſericordia per-
Aum aget Comediæ epilogus. Stanihurſtus. Venite, benedicéti. Ita ad
odt clum itur, ita intratur ad nuptias Cœleſtes: in gaudium Do-
1 Nlr mini. lTbunt gquſti in vitam aæternam. Nomine vitæ aterne omnem Vita æterna
tin ſanitatem, omne robur, omnem honorem, gloriam, ſatieta-quænam?
tan tem, voluptatem, omne gaudium, omnem bonorum omni-
I um affluentiam, accipe, hæc enim guſtant viventes in verâ
„a vita: nam qui in fame, ſiti, morbo, ignominia, dolore, vivunt,
4. non tam vivunt quam moriuntur aſſiduè. Addo hic breviter

t

a ſa
NNV

Mele ex Dionyſ. Carthuſ. art. 15. de Conſummatione Eoetremi Judicit f-ao. Aunqi ſta-
en Deniq; mox innovabitur mundus & complanabitur terra, tado po K
legein & fulgebit de cœtero ſicut aurum, aqua ſicut chryſtallus, aër Iu dieiunp

ne ut cœlum; ignis ut ſtellæ; luna de cætero erit tam clara, ſic-
rtmi ut modèò eſt ſol, & jugiter plena; ſol verò ſepties clarior erit,
H quàâm modèò; ſidera quoque & cœli proportionabiliter clari-
. ficahuntur: ſtabitque ſol perpetuò fixus in oriente, luna in
Moll.

OcCi-

702 CoNc10 XLI. In Iudicio ewtr. Sententiæ Executio.

occidente, & ceſſabunt motus cœlorum. Si orbi futurus
eſt poſt extremum Judicium tantus ſplendor; quænam erit
ipſi cœlo empyreo amœna facies! nempe quam oculus non vi-
dit, nec auri audivit, nec in cor homini deſcendit, & c. I. Cor. 2. 9.

Non poſſum non hic inſerere ex Athan. Kircheri linerario Ex-

taticoI. Dial.2. cap. Io. num. 6. fol. as. & ſequ. Coœhum Empy-

reum poſt finem ſæculorum jungendum eſſe reliquo mun-

do, & unum Dei Electorum domicilium futurum, terràmq;

in præſtantiſſimum ſtatum elevandam: juxta ,pocal. 21. 1. Et

vid; cælum novum & terram novam. Et S. Petrus: Novos cælos &

novam terram ſecundum promiſſa edus expettamus, in quibus jusſtitia ha-

bitat 2. Petr. 3. 13. Vnde terra præ cæteris omnibus mundanis

Corporibus majori ſplendoris apparatu conſpiciendam ſe ex-
hibebit, ut, ubi Verbum æternum Caro factum eſt, ubi pro

ubi omnes Electi beneplacitâ Deo vitâ, veluti in agone cer-
tantes, æternæ felicitatis bravium meriti ſunt, ibi ad ſan-

Rtorum coronam præteritorumque dulcem recordationem,

maximè Divinæ Providentiæ diſpoſitio ſe mirabilem eſten-
dat. Quò colliges, Electos corpore Borioſa & immortali-
tatis dote beatos, non Empyreum ſolùm, ſed & mundum
univerſum inhabitaturos. Neque veriſimile eſt, eos uno in

loco fixos manſuros, ſed ubicunque voluerint eſſe, ibi mox

futuros: uti Chriſtus, mox poſtquam à nube ſuſceptus, non
humano modo pededentim progreſfus, ſed quod coœlum
petebat, in eo quaſi momento temporis ſe conſtituit: &c.
Dein quòd Deus ita mundum conſtituerit, ut pauca divino-
rum in mundo operum cognoſceret homo, non alio ſanè fi-

ne, niſi ut in hoc æternæ felicitatis ſtatu ſummam & ineffa-

bilem Divinæ potentiæ magnitudinem, ſapientiam, amo-
rêmque erga genus humanum incomprehenſibilem, non in-
tellectu tantùm in lumine vitæ intueretur, ſed & ſenſibus
eadem corporeis, in ſingulis mundanis corporibus Divinæ
Providentiæ rationes, immenſosque Divinæ Sapientiæ the-

ſauros

Aut

uros co
Pral ext
In tan

=—

coree
ndiru⸗

ſelletoy
ieine⸗
enire

wN

euis,
1t i Nature⸗
ſalute mundi Vnigenitus Dei Filius crucis mortem ſubiit,

ſelati!
ud,
Gonr
Us
u
ite

Aam

4

kenple
Necler
alk
esNN
gelornn
herito
eali
uli 3
Korn
onc
(her

Ler

a

au PlkKlorum glorioſus 2d cœlos Aſcenſus. 703
ifmns ſauros cognoſceret, cognitos admiraretur, & amoris Divini
enmet extaſi ex tantis inexhauſtæ bonitatis operibus raptus, æter-
AI num tantæ bonitatis Opificem, tantæ pietatis redempto-
s rem, collaudaret. Tertium: Cùm Deus O. M. univerſam
d. corpoream creaturam, qui mundus eſt, eumque, ob quem
mn. conditus eſt, hominem æternuùm conſervare conſtituerit,
Inm certè fruſtra homini ſenſus in illo felicitatis ſtatu conceſſi
Hnim viderentur, ſi iis non uteretur: non uteretur autem, ſi non
und eſſet objectum ſenſibus corporeis proportionatum. Ergo
waeo licitè interri poteſt, mundum corporeum, quamvis in ſu-
H pereminentiorem ſtatum transformatum, non alio tamen
Sns fine à Deo conſervatum iri, niſi ut ſenſus etiam corporei ho-
nmeg minis, in immortalitatis ſtatum translati, tantà corporeæ
iomn naturæ pulchritudine, in quâ ipſe Deus omnium conditor
n Veluti in ſpeculo quodam eluceret, ineffabili voluptate &
en gaudio perfruerentur. Ita fere Kircherus cit. L. Adeo Ele-
RA KCti omnes & ſinguli Reges erunt totius Orbis. Lefrà num. g. &
e Conc. 53. 2. .
de- III. Sed vocamur ad ſpectandam Proceſſionem Beato-
mm. rum & Valle loſaphat poſt finitum judicium in cœlum, quò
mun hi pariter aſcendent ordine præclariſſimo: ſicut contra im-
piiturmatim, mixtim, & confusè in infernum præcipites
E, ie bunt, abi nullus ordo ſed ſem iternus horror- Job. 10. 22. Pia con- Proceſſio
tin templatio eſt F. Martini ochem Capucini , de Judicio cap. 17. Beatorum ad
. Pr. æ-lariſſimam, inſtitutum iri in cœlum Cruce Domini cœlum feſti⸗
e d præceſſura, de quâ ſapra Conc. 13. n. 3. proceſſionem per Ordi- viſſima.
RGe nes & Choros Sanctorum Angelorum, & hominum, qui An-
. gelorum Apoſtatarum ruinas ſupplebunt, pro ſuo quisque
A merito. In infimo Ordine illi, qui in vitâ parvuli, ab Ori-
ℳ ginali muncati culpâ, ante uſum rationis, & ſine merito a.
mn. Kuali proprio, deceſſerunt. In hacomnium numeroſiſſima
Celbe Beatorum multitudine reperire eſt cujusvis Statüs, Ordinis,

lii⸗ & conditionis, de quibus ſiprà Conc. Ie. n. a ut omnes proin-
de ſperare poſſimus & nobis partem & locum aliquem in
Mechtl de qud. exttr. Uu uu hãac

. 4 ſe.
urd

—

Nullus SS.

ſine luckà &
patientia co-
ronatus eſt.

—

704 CoNcIO XLI. Iudicii extr. Sententiæ Executio.

4 — ———

hâc nobiliſſimâ ſorte, eamque cum Dei gratiâ obtinere, mo-
dò velimus: Conſideremus hos Elestos, quinam fuerint
quinam jam nunc ſint? quinam fuerint, inſtruimur ab uno
de Sanctis Senioribm, tanquam præceptore interrogante di-
ſcipulum, ut doceat & erudiat: H, inquit, iis anmidti ſunt ſto-

is ,ie z S, R. gle e e enorz,n A 2 E g/ 5⸗7 r, R.
AtA, luer, ueet E unae Venernunt! 1σ. P. 12. E AXir TIs unl,

mundi & doœmonis, contra quos pro Deo ſtrenuè decertaâ-
runt victores per patientiam; Et laverunt ſtolas ſuas, & dealba-

*

. „ . 7 . — * .
erunt eas in ſangieine Agni: V. Ia. id eſt, per ſanguinem & me-

rita Chriſti, ſeipſos & conſcientias ſuas depurdrunt & ſancti-

ficarunt. Laverunt hi ſancti Animæ ſuæ ſtolam primò in

Baptismo; ſecundò in pœnitentiâ & aliis Sacramentis; ter-
tiò crebro gemitu, oratione & compunctione; quartèò per
opera miſericordiæ: quintèò per continuam charitatis, pa-

tientiæ, omniumque virtutum exercitationem & fervorem:

ſextòo per martyrium. Hisce enim omnibus Sanguinem &
merita Chriſti nobis applicamus, eôque nos quaſi abluimus
8& dealbamus, ut albi, id eſt puri & mundi, magis magisque
indies evadamus, ait Cornel. Lic fol, 153. & ſequ. Hi gradus, hæ
viæ Beatorum ad coœlum; Extra hos nulla ſalus. HMe, unde

venerunt! De tribulatione magna : ficut ipſe Chriſtus à Regno

Regnum

Chriſti du-

Iigneo & infüavi venit ad aureum alterum & gemmeum.
De ligneo expreſsè Vates Regius: Dezcite in gentibin, quia Do-

minus regnavit à ligno“ Pſal. 9y. I2. Juſtinus Martyr arguit &

plex, àligneo convicit judæos, quod voculam illam: à ligeo eralerint:

ad aureum &

gemmeum.
Pſ. 9 ⸗ 12.

Eradimus & nos Chriſtiani, ſi ad regnum æternum aliaâ viâ

quaàm crucis, tranſire velimus. Acceptemus & nos: quod
etiamnum durat, regnum Chriſti ligneum, illudque tolere-
mus, ut ſuccedat aureum: Si ſuſtinebimm, & congregabimus
2. Tim. 2. 12. Drexel. de Cælo L.. 2. c. Iz. J. 4. Vos eſtn, alloquetur

Chriſtus Electos in Judicio à ſe in cœlum introducendos,

qui permanſiſtis mecun in tentationibus meis“ & ego diſpono vobu,

Eicut d'ſpoſait mihi FPater mens regnum Lucæ 22. 25. per humilita-
G ttttttem

Ntett

Ae

.

.

1

qus venernnt de trébiulatione magna & tentatione tum carnis, tum he

ne⸗

Poman
lsmn
Atenns

Goon

,
4

Vue,

fic

tn
fuichi
je
CN

.

IInI
UVrC

4

lz⸗
is
le

eRorum glorioſi, ad Cœlos Aſcenſu.. 705

epa 6
Uere, IU0.

tem & Ccrucem, per labores & dolores, ]
per fſanguinem, & mortem denique: Præteriere hæc omnia:
Supereſt jam nunc poſſidendum regnum altifiimum, æter-
num. Sane & veriſſimée D. Hieron. Nultus’ labor duras, inquit,
nullum tempus longum debet viders, qus gloria zternitatis acqieiritler.
Drexel. Conſid. 6. de ætern. J. 3. f. 19. J. V irgo Euſtochium „Nobi-
Nekn. liſlimæ, & à S. Hieronymo laudatiſſimæ Matrone S. Paulæ
Ropmanæ flia, ad hunc Sanctum Patrem ſcribens, de immen-
e ſis anguſtiis, miſeriis & tribulationibus tam internis, quàm
E erxternis conquerebatur, innuens, ita ſe illis obrui, ut vitæ
am tæderet. Qui S. Hieronymus refſcribens ſequentibus Omnes 8S.
reſpondit verbis . Duts danbtorum ſine certamene coronatus eſt „ in vit4 paſſi:
Abel juſtus occiditur Abraham uxorem periclitatur amittere *E& ne Solus dalo⸗
in immenſanm volumen evtendam, quare & inventer, ſingulos adverſa Mon in dlei-

a „„
Wur Dun
„. 1

lores, per gravia certamina,
. Mcllus labor
durus &c. qué
gloria aterna
acczuiritur.
S. Hieron.

v Ur ,
An. dn e
ele he

ordte ere
Lall⸗
tbell?
.

eimge
91 1

1

1
uUelkl, N
4
Iaff
Glarion

1
Satſe . =
s

Ul à ..

ſpectamus ad coœlos cum triumpho deduci à Chriſto judice,

Nal X. . 5 5. . 5217 4 . 2 ⸗ 4 2 7 „ 6 el1s. Ex §.
Dderyrpeſſos“ Solus in delicii Salomon fuit, & forſan ideò corrait“ Epiſt. Tlieron, ad
er. 5 7 . ⸗ D 7 * . „1 àl “ &
keno ad Euſtoch. Ae Cuſtod. Birg. Calamat. Quaärag. Diſé. 35. P. I. fol. 735. & pr , o.
D Drexel. tomz. I. de Latient. p. 2. c. f. J. g. f. 577. Elech ergo, duos hium.

den bi ſunt, qus venerunt de tribulattone magnd. Et hoc quidem in M
“h , mundo: ſed qui nunc & quanti? ßl ”ÿUP;
IV. Omnes maximi, potentiſſimi, glorioſiſſimi Reges à Beati ſunt
e ſimmo Electorum usque ad infimum, ita ut, ſi vel unquam omneskReges,
mmenn (ſemper autem verè) tunc dici poſſit Chriſtus, eorum om- & Chriftus

Rex Kegum

,gi
Apoc. 19. 10.

„ nium Caput & princeps, Re Reglun & Dominus Dominantinum:
1 gui poc. Io. I6. & adeo, quod de Romanorum Imperatore: Non
eet mancipits & ſervit, ſed Regibus & liberts ( Imperii Statibus) impe- Imperator
miin eye, dicitur, id infinitâ ratione de Chriſto vefiſſimum eſt, regibus im-
SAGAH. Ccum Sancti & Electi omnes & ſinguli ſint ma'ores omnibus Ee de⸗ n

.— HWä . ed . 1, Oà, lervis: al-
Een ſimul ſumptis Mundi hujus Imperatoribus, Regibus, & Mo-

lus manci-

ℳς narchis. IIIi à Chriſto judice Reges declarati, coronati, ca- pis.
lonen nonizati, inaugurati, conſecrati, benedicti, coram toto mun-
Mcen do, iis verbis & per canonicè latam ſententiam: tenite, Bene-
u dicéte Patris mei, pöſſidete Regnume Matth. 2t. 34. veſtibus regiis

mutr
lin

condecorati, jam nunc in Ampliſſimi & æviternum unde-
DUu uu 2 AAgllla-

705 CoNCIO XLI. In Judicio extr. Sententiæ Executio .

quaque feliciſſimi cum omni pace Regni actualem poſſes- Maon
fionem inducuntur. V. Bellarm. tom. z. de ætern. PFelicit. Lib. I. c. 4. (Alb,
“ f. 1135. 1tem à o. I. ibidem: & eod. Supplem. de Offic. Princ. Chriſt. L. 2. nin
à fol. 15 o. Vita Toſeph. Aptiſſima hujus Figura eſt joſephus mne
. Fgypti Prorex, è mancipio & ſervo ac poſt innumeras & uumm
F Ve lu ſor graviſſimas tribulationes, quas & SS. Paginis ſcimus, Geneſek (
fephe rn cap. 37. 39. & 0. Legamus Geneſ. c. 211. 4 V. 39. Ubi reperiemus, “S ft
Qquod miratur Philo ſapientiflimus Hebræus, lib. de Yoſeph. n
hunc unâ die ab imo in ſummum eſſe evectum: quis, inquit, Grn
expectäſſet, intra unum diem ſervo Dominum, è vinto uunn
præſtantiſſimum omnium, é carceris vicario Proregem fieri, (ns⸗
Q Regiam inhabitare pro carcere, & ex ignominiâ extrema uak
in ſupremum honoris culmen aſcendere. An non idipfum
Electiin TWient. f. 4 V. 3. de Electis impii in judicio admirantes glori-. lunt
mundode- am juſtorum, quos hic contempſerant. Hé ſunt, quos habui- wr
ſpecti: in cœ- mus aliquando in deriſaum- & c. Vel, ut ait Doctor Aſceticus:
lo Reges: Mando erant alieni, ſed Deo proximi ac familiares amici. ſibi ipfis vi- und
Sap. J. 4v. 3. debantur tanquam nihili, & huic mundo deſzebti, ſéd erant in oculu finn:
. Dei pretioſi & diledti. Thom. Kemp. L. I. de Init. Chr. c. 15. m. 4. Con- ponte
Joſephi tri-templemur jam Beatorum triumphum. Vniverſam ſacram muumm
umphus & Scripturam perluſtrans, ait oannes de Carthag. de Aſcenſ- Cbr. dr

glor Eeueſ. L. 15. Hom. g. mihi f. z2r. 2. Hullum ſaneèe reperio triumphum mdce
ptura maxi- 2 orioſum magis, aut majori cum pompâ atque apparatu (d
mus. celebratum, quam illum Patriarchæ Joſeph, quoniam, ut (n

habetur in Geneſi c. al. Rex Pharao tulit annulum de manu ſaä, il- a
lum ei in manu tradidit, veſtivitq; eum Stolâ byſſina, quæ tunc umn
temporis in ſummaâ erat apud omnes æſtimatione, torquem ut
auream ejus collo impoſuit, & in triumphalem currum aſcen- Wn
dere, ac ad dexteram ſuam ſedere juſſit, univerſis Re- faun
gni Primatibus & nobilibus eum comitantibus, præ- (cxt
conéque clamante, ut omnes coram eo genu flecte- un

reunt, & totius EÆgypti regno præfectum eſſe agnoſce- e
a cirn re- rent. (Notat Philo & Rupertus, quatuor hic Regis in- ⸗
Sis inenn, ſignia, & ornamenta priſco illo ſæculo, quæ Rex Joſe- e

pho

„ã„ PPlekorum glorioſus aTd cœlos Aſcenſus. 207
noss. pho communicavit. Joſeph enim primèò pro compedibus
e carceris, à Rege auream catenam accepit; ſecundò pro ſer-
el, vili vinculo annuléque ferreo, regium accepit annulum
ehg tertiò pro habitu ſordido indutus eſt ſtola byſſina: quartò
E pro antri ſqualore adeptus eſt amplum imperii Currum. quæ
el 4. allegoricè Chriſto Reſurgenti applicat Rupertus: Cornel. in Regalis cur.⸗
eng Geneſ. 4I. 42.) Eno tantum Regni ſolio te præcedam, ait Pharao ad rus.
HJoſeph. Tradit ei annulum (pergit Carthag.) quia antiquitus Annulus.

sSm ille erat Regis Inſigne: Et hinc Darium Danielu o. 1z. laci leo-
eIm num portam ſuo proprio annulo obſignatum legimus, ut vi-
gennti dentes annulum Inſigne regium, nullus aperire præſume-
enae ret. Asſverus benevolentiam illam ſingularem, quà Aman
nicun proſequebatur, demonſtrare cupiens, tualit annulam, quo ute-
men. batur de manu ſud, & dedit eum Aman Eſth. 3. 10. Alexander M.
A. morti proximus in civitate Babyloniæ, teſte Curtio L. 1. Hiſt.
Nm quærentibus ſui Regni Magnatibus ac Principibus, quem
Hien Monarchiæ ſuæ ſucceſſorem eſſe vellet, reſpondit: Veſtrum
uesd eptimum ac poſtmodùm cum morbo ingruente ſermonem
Promere nequiret, annulum ſuum è digito tollens in omni-
m um conſpectu eximio cuidam Duci, Perdicæ nomine tradi-
Cbr. dit. Dare autem Joſepho Pharaonem ſtolam byſſinam, fuit Stola byſſi-
mNn ecum Sacerdotem inſtituere velle, cum, ut refert Appuleius uza veſtis te-
lib. g. Solis 5Ægypti ſacerdotibus permiſſum erat, veſtibus ?&.

— —

——

—

in, u byſſinis uti. Dum autem illius collo torquem illam aure- Torques au=
— 2 . , 7 „ — 6 .
6d am appoſuit, meritorum ejus ſplendorem exprimere voluit, a

ue cum hujusmodi præmium nonniſi eorum, qui aut dorinäa,
Aut vitæ integritate conſpicui erant, dari conſueverit. Ita-
dque animus Pharaonis fuit, annulum Joſepho porrigentis,
„ Eeum Regem geclarare; ſtolà byſſinâ veſtientis, Sacerdotem
creare, monilia verò collo apponentis, meritis ſuis præmia

digna conferre, ac labores illius laureare. Prodit deinde in
„ publicum curru regali tantâà ſplendens majeſtate Joſeph,
Wui⸗ Præcone per univerſam Curiam clamante: Cenu fleltite s; ſo-
ef⸗ ſeph enim tranſit & ſecundumtextum Hebr. Benedicite, laudate

kf Duuuz smnes

70 9 CoNcIO XLI. Judicii extr. Sententiæ Exwecutio

— =—

omner, atq; magni facite, magnificate 9ſeph. Ita Carthagena pul-

cherrimè applicans Chriſto in Cœlum aſcendenti, data eidem

8

leſtium 4. In-

ſignia. Saticiidintis, -aren azre Irzr, z ,,15
Snta beatitudinis „ Cateha aurea multiplicis Proæmtii: urru regali

qui ſigniſicat faſtiginm ſublime meritorum, ait S. Ambroſ. L. de Jo-

kledtorum V. Verum: celebris ſanè at

euntium
triumphus

Tori; hæcomnia tamen comparata triumpho illi omnium Flecto-
cum gloria ,

longè maxi- Ium cum Chriſto ad cœ los migranrium cum jubilo & cœle-
mus Dra & fumus apparebunt: ſic-

mus. ſtium Muſicorum choris, uml
ut & Omnes alii totius orbis in omne ævum triumphi & in-

greſfus triumphales ſolenniſſimi, tum noſtris temporibus

TdJdmheratorum, Regum, tum veterum Romanorum, quos
8S. Auguſt. magnificentiſſimos fuiſſe neceſſe eſt, cum de 8. Auguſtino fe-
ttia vota & rant, eum tribus maximè dele ctatum, tria hæc unicè optaâſſe:
deſideria. gn
bhantem „ & Paliliem in Cathedr, concionantem & - fulminantem. S§. Pale-
KRomanor. Ii, Eroem. cap. y. f. S. & ad Galat. g. 1v. f. ga*. Romanus ille om-
FTriumphi.

lium honorum, Præmiorum, conviviorumque magnificen-

que geſtis, victoriisque partis decorari conſueverunt, Tri-

decreto. De quo, & de Triumphi formâ aliisque Rmus Majo-
lus Dier. Canic. T. 2. olloq;. ., Aitla & Caula ſol. ept. Præfere-

“” bantur in vehiculis omnis generis ſpolia. Hoſtes devicti hos
unter quandoque reges & principes) currum triumphantis
ſſequebantur, quorum eolla catenis erant onerata. Quod
M —=è “ ipſum
.

.

omni poteſtate in Cælo & in terrd Mat.25. 15. Quorum facilis ap-
Beatorum, plicatio eſt etiam ad Chriſtum, imèò ad quemvis Beatum &
Regum cce- Beatos, cum Chriſto in cœlum, glorioſiſſimo triumpho, finito
Judicio aſcendentes, condecoratos ſtola gloriæ, Annulo æterng

V nè atque magnus fuerit trium-
ad Cœlos phus iſte oſephi, magnhus hujus ſplendor, gloria, dignitas
Proregis, poteſtas, authoritas, eminentia, magnificentia:

Videre Chriſtum interris converſantem, Romam in fore Imperii trium-

nium terrarum Princeps populus, ut victoriis, ita triumpha-

tid cæteris omnibus populis atque regibus ongè videtur an-
teceiluiſſe: Iis Imperatores, rebus in bello fortiter præclaré-

umpho, Senatusconſulto vel à Populo Comitiis centuriatis

üero

le

ttes

dannes

dcdie,
ſaitnote
(ted
tno
tetn. ,
oluate
Hpinn
Aun,t
iimn

Copor

(Eanra
cun. 3

Won

it
eeelkn
i ef
e Mn
len en
wum

en
wau

q Plekoräm glorioſia adcœlos Aſcenſu. 709

—

ipſum humanæ miſeriæ argumentum. Ludicra hæc, ſi cc:

Retn leſti Beatorum triumpho compares, hoftibus catenatis ſam
*—j ad inferos deturbatis: His nilſlie. Ui Sandi roil abr ckcEck.—
Numg one quopiam, ſed ab ipſo 60ο Profuntlati, idem bacet-
mnA dotes & ejusdem cum Chriſto poteſtate aucti: Ecce enim S.
Me . Joannes Apoc. I. F. de eſa Chriſto alt: Dui eſt Princeps Kegum terre
AtN 1⸗ Silexit goxy & ait nos, à peccati noſtris in ſangline ſuo! & fe-
umnnt Tit no regnum & ſacerdotet, v. 6. Fecit nos regnum: legunt multi
1olle⸗ 6Sræci Codices & Tertull. Keges- qui hic vitiis Per virtutes, in
f/ffuuturo morti & miſeriis dominentur per beatam immortali-
ett n tatem. Cornelius Et Apoc. y. 10. Feciſtz nos Deo neſtro regnum, & ſa-
a, aht cerdote, (offerentes ſcil. Deo ſpiritualerhoſtias I. Petri z. .) & re-

Nnuhcenn gnabimus ſuper terram. quô alludit ad id 7. Petri 2. 9. Vos genus ele-

ntih Dium, regale ſacerdotium, gens ſanôta, populus acquiſitiontt. Regna-
d imnm, ſaperterram tum hanc morientium, in eâ dominando car-
ee ni, mundo & diabolo; tum illam viventium in cœlis; quos

el Li. . 4 6 QfQ ”MU . . —
IEne corpore & animâ ſimul omnes ſancti homines gloriosè ingre-

1R

en qientur cu . ini & s Cœli & terræ ſup. „ H
D dientur cum SS. Angelis, Domini & reges cœ! ſup ExS. Anfe.
inguli in

un, ante num. 3. Wunt juſt? in vitam æaternam. Quomodo autem ins G
II. Coelis omnes Beati ſint rege, ita explicat S. Anſelmus, Apiſt.2. Cœlo Sankt.
netgri ad Hugonem- Tanta, inquiens, erit dileltio inter Deunz & eos, qui ibi quomodoRe-
i eunt, & inter ſe ipſos, at omnes invicem diligant ſicut ſeipſos, & plus a- ges! quia eo-
GIe ment omnes Deum, qum ſeipſos; & propter hoc nullus ibi volet, niſi quod tum voluntas
sNeor Deus; & quod volet unus, hoc volent omnes; & quod volet unus vel omner, fiet.
jtinnptr H bocipſum volet Deus. Duapropter quidquid unusquls, volet, hoc erit & Ae
Vgnitek ſeipſo, & de omnibudtliis & de totà creaturd, & de ipſo Deo. Et ſic ſing la
eudh erunt perfebti Reges, quia quod Iſinguli volent, hoc erit; & omne Jimal cum
rac Deo unus rex, & quaſi unus homo; quia omnes unum volent, & quod vo-

uE lent, erit. Et inferius, cum dixiſſet, pretium, quò⅛ emunt hoc re-
um gnum, eſſe amorem, ſubdit poſt alia, & concludit: & erg vis eſſe

⸗ rex in cœlozama Deum & homine, ſicut deber, & mereberi eſſe, qu od optas.
Utte⸗ Ita S. Anſel. Cornel. in Apoc. . 10. f. 113 Adhæc & ex his note- HM DH

Eds mus verba Pharaonis ad Joſeph Geneſ. al. a0. Ad tas ort e
os rium cunktus opulus obediat uno tantum regne ſolio te pracé ze.

4

7100 CoxNcto XLI. In Judicio extr. Fententiæ Executio

Adeo implebitur omnis voluntas Beatorum, eruntq; hi idem
cum Deo, non natura, ſed gratiâ & honore, quô illos Deus

reges habebit, & honorabit; illi vero Deum profundiſſim4

ſubmiſſione Deum, & Chriſtum, etiam qua hominem adora-

bunt, & collaudabunt, in omnem æternitatem, Kegem Re-
gam & Dominam Dominantium. Quanta cœleſtium iſtorum
Regum ſublimitas, gloria, poteſtas, magnificentia! Et hæc
ex figurà à Joſepho deſumptà ad Beatos, circa quos ex eodem

Naon ſunt conſideranda adhuc plura veniunt; Inter ea: reſpectu Regie

ondignæ Pas- iljuns dignitatis & cœleſtis beatitatis nihil eſſe, quidquid

temp. ad fu- Beati in vità egerint aut paſſi fuerint, juxta illud: Monſuni con.

teram glao. dignæ Paſſtoner hiijus temporis ad ſjuturam gloriam: Rom. 5. I5. etiamſi

riam: Rom. 5., Annis mille durarent illæ: ſicut videri juſtè poſſit, nihil pas-

y5. ſus fuiſſe oſephus, ſi conferatur cum honoribus eum ſecu-
Demonſtra- tis, quibus, ut notat Rupertus, ipſi nihil non inſigniter re-

tur de Joſe- muneratum ſit. Nam i. pro odio fraterno acquiſivit gra-

pho. tiam Regis & Principum ejus. 2. pro exilio exaltationem. 3.
Pro labore manuum in ſeryvitio, annulum aureum. 4. pro
Pallio, ipſi ab adulteràâ detracto, ſtolam byſſinam. 5. pro com-
peldibus torquem auream. 6. pro eo, quèd vinétis miniſtra-
Verat, Princeps conſtituitur. 7. pro carceris humilitate, ſedet

ſuper currum regium. 8. pro eo, quòd contemptus fuit, nunc

ab omnibus honoratur genuflexione. 9. pro nomine ſervi ac-

cipit nomen regium, vocaturque Salvator mundi. 10. pro

contemptà aduiterâ & turpi voluptate accçipit uxorem præ-
nobilem. Adde, Joſephum anno 16. ætatis venditum ſer-
viisſe 14. annis, ex his per triennium in carcere: principatum

Verò & proſperitatem ejus durâsſe annos So. ſcil. ab anno 3zo. Ving

Eluta n,

uſque ad 110. quò mortuus eſt. Si hæc omnia in umbr4 ſo-

luùm & figurãâ actà, conferamus cum Beatis, quæ paſſi ſunt,

& in cœlis eorum gloriâ, multa habemus, quæ piée & utili-
ter meditemur, cognoſcamusque, quid Deus in futurà fa-
ciet vitâ, ſi ĩita ſuorum in hac laboręs & ærumnas remune-
ratur; Animemur hinc, pro Deo, cœlo & ſalute noſtrâ, for-
titer

Peragere
us, erin
ſi fnnn
i, innn
un qui
SeWt
grelon
eins Nir
cen, a
MWn
(Cc
Mraen
lelon
reisn
MWer⸗
Plokn

ſmc
4 hni

moen
Pbentnn
bd
oleſkts

lgecin
bort

4’ Din

riltus
cht

atio⸗

——

hiiden

hümiflm
nadgz.
n len .
un fornr.
tind
Werete.
Pelku let
,icg
Muſimman
lelt etanl

t, Ninl.

Heunn tcl⸗
inicr k
liiitgr.
Woden/
eum /,.
DNNe
5 Minit.
tare til
uit, nun
e ſerni ℳ%
1 o
Nenn te .
Stun K⸗
Ki

dne

ſun, .

Kwl
uni
glenn⸗
olte.

1

llen

menta muri Civitatis omni lapide pretioſo or

—
—

mus, erimus ſoſephi, quod interpretatur: Augmentum, alul-

gendi infinitis bonis, ſeu finitis in infinitum: ſi in mundo
caſti, innocentes ſimus: Et virtute meritorum illuc introducitur

omnis, qui ob Chriſti nomen hic in mundo premitur. Sed ne hærea-
mus: ut contemplemur ſolennisſimam Beatorum in cœlos
ingreſlum ceu Kegiam ſuam.

I. Itaque Regem Regum Chriſtum cum Sanctiſſim4

Flecorum glorioſus ad cœlos Aſcenſur. 711
titer agere & pati. Cornel. Ibi omnes, ſi in vitâà etiam fueri-

Electorum

ejus Virgineâ Matre, cum gloriâ & majeſtate in cœlum re- in Cœlos In-
ducem, comitabuntur omnes Electi, & Angeli & homines greſſus.

ſancti & ſanctæ Dei, hique, præter naturam, pares Angelis,
virtute propriãâ, dono & dote Agilitatis corpore glorioſo,
per aera & firmamentum ferentur, quanto gaudio, cùm ſo-

lem, lunam, planetas, ſtellas, & corpora cœleſtia oculis cor-

poreis propè contuebuntur, Firmamenti, & ipſius ſummi

cœli extrà mirificam omnipotentis Dei manus ſtructuram,

verbo & momento olim creatam, cùm & ipſum cœlum em-
pyreum ingresſi, à Sanctisſima Trinitate (Sanctorum enim

nullus in ipio cœlo tum erit) excipientur magnificentiſſimè.

Quis deſcribet Regiam illam cœleſtem, & in unâ innumeras
pro numero Sanétorum: Amplitudinem cœli ſupraà deſcri-
pſimus Conc. 36. u. 8. Conc. 38. n. y. & 40. n. 32. Plateæ & muri eéjus ex
auro puriſſimo- Portæ nitent margaritis “ & C. cit. Hym. Kccleſ. Luſtre-
mus parum piâ curioſitate, vel uno ſimplicis rectique oculi

Amcœnitas,

pulchritudo,

obtutu magnificam illam Beatorum Regiam & locum perpe-
nuæ habitationis. S. Joannes vi deſcribens hujus & magnifi-
tuæ habitationis. S. oannes videns & defcribens huſusn ia Ceeli
cœleſtis jeruſalem opes, ſplendorem, gloriam, Apocal. 21. 15. Empyrei.

lſa, inquit, Civitas aurum mundum, ſimile vVitro mundo. Et funda-
nata. Et duodecim portæ
duodecim margaritæ per ſingulas: & ſingule porta erant eX ſingulis
margaritis! & platea civitati: aurum mundum, tanquam vitrum per-
lucidum v. 15. & ſequ. Addit v. 22. &ſ 23. Et templum non vidi in
eà; Dominus enim Deus omnipotens templum illius eſt & eni,
Chriſtus: Et civitas non eget ſole, neq; lund, ut luceant in est nam
Mechtl de Jud. extr. X XX Cari-

712 CoNCIO XLI. In udicio ewtr. Sententiæ Executio.

Claritas Dei illuminabit eam, & lucerna ejusz eſt Agenn, Chriſtus ſcil. Wegl
quà Deus, & quà homo, ſplendidisſima & glorioſisſima Chri. legi⸗
ſti Humanitas, oculos corporeos Beatorum illuminans & re- keutu
creans. Cornel. Si quis Regum, ait Drexel. centum annorum s a
à morte inducias ſibi polliceri poſſet, annon is formoſam ſibi Haw
domum ſtrueret:! Et Deus architectorum omnium magi- uN.
ſter, ſuæ ſuorumque æternitati felicisſimæ non ſtruxerit VI.
domum multo quam ornatisſimam: Opera mannuum ejus ſunt om kle
In cœlo pa- eoli: Eſal. ot. 26. Non deſunt Theologi, qui ſentiant & cen- igredte
latia. ſeant, eſſe in cœlo domos nobilisſimas, amœnisſima ædificia, umn, a
& palatia magnificentisſima, non ad propulſandas aéris mo Meibin
leſtias, ſed ad augendum Civitatis illius beatisſimæ deco. Mwnn
rem. Nunquid enim, ajunt, Beati erunt in cœlo, velut o- Kndhi
ves in agro: Nunquid Empyreæ ſedis loca plurima luge- (och⸗
bunt vacua! Crediderim ergo, inquit eruditus Scriptor, Mni
Seb. Barradius Tom.. Comment. in Concord., Evang. ampla &–- ad. mn

mirabilia palatia aliaqque ædificia, fortè etiam prata, nemo. uuc
râque amœnitatis ſummæ, materiæ incorruptæ, ſupra gem- Min
mas pretioſæ, in cœlo eſſe, quæ Beatorum oculos ipsâ varie- Ghn
tate oblectent, & illam Civitatem beatisſimam exornent. kge;
Habebunt certè manſione Beati, ut & verbis Domini conſtat; (lur⸗

cur non palatia, alia aliis ſuperiora, quibus non conclu-. kigau
dantur (erunt enim perlucida) ſed alii ab aliis ſeparentur, Iuin
& pro dignitate diſtinguantur; prout Rex Cœli pollicitus mei

dixit: In domo Patris mei manſioner multæ ſunt. Zoan. 1Ia. 2. Hujus mcß
olim opinionis fuit Eborenſis Academiæ primarius Theolo e⸗ e
gus Ferdinandus Pereſius, vir ſapientiâ & virtute præclarus. (Muime
Drexel. tom. I. de Cælo. Li. 2. C. 5. J. 3. Cornel. in Apoc. 21. 15. f. 321. G u,
in Yo. I4. 2. Ubi: Has manſiones multas, magnitudine lucis ple- termun
nas Stephano cuidam oſtenſas, narrat S. Gregorius L. a. Vial. texn
c. 36. Stunt & de iis variæ hiſtoriæ authenticæ & probatzæ. uege
In cœlo In- Sed & in cœlo eſſe vera materialia Inſtrumenta Muſica, Or- on
ſtrumenta gana, Citharas &c. longè noſtris pretioſiora, ſublimiora & re- mm
Mulicalii. ſonantiora, habet Cornel. in Apoc. y. 5. f. log. quibus Sancti in
cor-

—

don lleklorum glorioſus ad cœlos Aſeenſus. 713 H

Milnsſd. corpore glorioſo pſallunt & laudant Deum. Et hanc cœle-
Wuci ſtem Regiam & civitatem cum Chriſto triumphabundi in-
nsNe. gredientur omnes Sancti & Beati: atque ſi locus exterior
mmmn tantus ac talis eſt, quid erit ipſe Deus, in cujus claraâ & in-
mminh tuitivâ viſione ac fruitione ipſa eſſentialis Beatitudo conſi-
mnm ſtit! V. hwertfer. Conſil. 3. à f. 106.
Omm VII. Lbunt jnſti in vitam æaternam! Matth. zy. 46. Neque tan-
uGGh tum Electi ſanctique Kege omnes Kegiam, Regnum cœleſte,
mam ingredientur temporaneum, ſed æternum. Chriſti Reg- B tacipuum
medtch num, cuus heredes & coberedes ſünt Electi: Kom. S. 1z. immor- zudinen
Siism tale, infinitum, immutabile, æternum eſt: & præœcipuum Budd ſcia nr
e Beatorum gaudium ex eo naſcitur, quòd ſciant, Beatitudi- ge berpe-
nem fore ſempiternam: ſicut præcipua damnatorum affli cuum.
rin er ctio eſt, quod videant, & ſciant, tormenta ſua fore perpetua.
Sm, Miſeria damnatorum non abſolvi, Regnum Beatorum finiri
mu non poteſt. OO lætitia inenarrabilis, evidenter ſcire, & cer-
m tum eſſe, in æternum te ampliùs cœlo non ejectum iri ſemel
Ne. illud intrantem! Si in hac miſera vitâ degenti adhuc8. Fran-
Siin. ciſco Seraphico gaudium fuit de revelata ſalute ſuà, ſepra
n Conc. 33. n. 7. quantum erit, cùm Beati reipsâ Cœlum ingresſi
jonltt: Regnum æternum posſidere cœperint: De Chriſto Lac.7. 33.
narr Et regnabit in domo Jacob in eternum &r regni ejns non erit Enu.
Prell. Tamdiu cum Chriſto & Beati regnabunt : regni eorum finis
Polin noh ertt. 0 miſeriam omnium mundi regnorum, quæ
„No Paucis annis, ſœpè diebus finiuntur! ſolum Dei Beatorum- Onnuia re-
. ſteo⸗ que regnum SEternum. Juſti in Perpe! ele,I vivent. Sap. ye 10. gna mun di
ENxS Plurima in orbe regna numerantur affest antur, quærun ſint tempo-
ſut tur, cum multis curis, inſidiis & periculis posſidentur: æ& ralia & räan-

ternum nullum, infinitum nullum. Suus omnes & reges ſitoria. Ceoeo-

—

. & regna fatalis finis ſepelit. Drexelius cit. l 2. de cœlo c. 12. G. 5,2 leſte regnum
Di .

O Pplures enumerat, Reges Hebræorum, Imperatores, Cæſa- æternum eſt.
res, Pontifices: plura eo capite enumerat Regna potentisſima,
quorum finis & cinis fuit, eritque omnium denique, cum

ei⸗ mundus exuretur. Solius Chriſti cum Beatis omnibus,
XX X 2 Regni

Cæſares

Auſtriaci.

514 CoNCIO XLI. In ſudicio extr. Sententiæ Evxecutio

Kegni non erit finis. Glorioſisſima Domus Auſtriaca Regna
& Imperia in præmium accepit cults SS. Euchariſtiæ in
Rudolpho Primo: ſed etiam ſanctorum devotorumque hu-
jus mundi Regnorum, Regúmque finis eſt. Rudolphus I.
natus 1218. Coronam & ſceptrum Imperii accepit anno 1273.
dimiſit vitâ functus 1291: tenuit annis octodecim: Albertus

Filius ab Anno 1298, usque 1308, annis fere decem, de qué in-

fra Conc. 213. n. y. à nepote occiſus, infelix ſolo mortis genere
Heros aliàs feliciſſimus. Fridericus III. Alberti primi filius,
ab A. I314, usque 1330, annis 15, & ultrà ab Electione, inter æ-
rumnas, labores. Albertus II. natus A. 1396: Anno 1438. in-
tra quinque menſes tribus Coronis, ſcil. Hungariæ, Bohe-
miæ & Germaniæ Rex inauguratus, ut ipſe Deum precare-
tur, felicitatem hanc tam repentinam, ſibi ſuſpectam viſam,

aliquâ adverſitate immiſsaà acerbaret, vitam & ſceptrum po-
nit poſt menſes 19. A. 1439. Fridericus IV. natus 1415. ſolus

