ißleboset

nbnnch
Rodenen.

Gtor, ſia D

ſbi en
s, ar der

8 1

l Haterita

— –
—

——
=

wepirer
tſtleges,
conſueta

Hoſi
1
lu, ey

=

iſn
1 emen. Ne

grart 4
kinemiumn

Pinek.
potentiâ Chriſto Capiti conſunguntur: ſecus eſt de damna-
tis. 2. Generals, ſecundum quam omnes Chriſtiani per
Baptismum renati ſive ſint in gratiã, ſive non; fratres cen-
ſentur. 3. Pecials, ſecundum quam omnes & ſoli in chari-
tate exiſtentes, fratres vocantur. 4. Secialior, ſecundum

A ⸗
umerdl

it in,om em.

MI. LN!?

Ariginn, 4

ſariti
. 5„ 60 6 gn .
6 nEN
õ

mArji. Nh . commu 10086 dun ⁸ Ta
nitates in Eccleſiis inſtitutæ: Et hæc Siritzali Fraternitas illo-
rum, qui ſibi mutuò ſua opera bona communicant, eſt omni

leng Ainin .

. ee .
1

4 17 1

, 1 6 .
Ninseu

Gyrrais M
. wenln
a ?

Gl

4

π☛ dd —

= ͤ

15

tute in eN

, W

14

—

g cato de ſe non obligatoria, ſancta tamen habent, & ſan-
8?ε obſervant.
ea quos ſibi certo fine ſpecialiter colendos & invocandos, &
1 „

Mr innig

7 4

S
ſmilemn ,

ujoslo .

—
—= =

ah.

6

D

.

miim

ℳ

.

Anima Fidelis §S. Euchariſtiæ devota.
ait: Siritualis Fraternitas ſt quintuplex: 1. Generaliſſws, ſecun-
dum quam omnes Viatores ſunt fratres, ſive Gentiles, ſive
Chriſtiani, vel ludæi, qui, quamdiu ſunt in hac vita, actu vel

1113

quam fratres dicuntur, qui ſunt ejusdem Collegii, Religio-
nis, Congregationis. 5. ecialiſſema, quæ eſt illorum, qui mu-
tuò bona Opera communicant; vel pro quibus ſpecialiter
aliqua bona in commumi fiunt: ad hoc enim ſunt tales Frater-

naturali & civili (quæ ut plurimùm ſua tantùm, & ſe quæ-
runt; ſæpè per lites & contentiones, quod fecit impius Cain)
vel carnali, melior, purior, perfectior, pretioſior, & fortior,
ac ſine fictione ac dolo. Hoc notàſſe juverit pro materiâ ſub-

inde incidente. Jam ab exemplis & inductione. Sic Frater- Ab indutio-

nitate Beatiſſimæ Virginis ſub quocunque titulo: Roſarii, ne- Fraterni-

tates B. V.

Scapularis &c. ejusꝗque vinculo adunatis, mutuus eſt amor, &s

quò Eandem ſanctiſſimam Virginem Matrem agnoſcunt,

venerantur, colunt obſequiis, ejus honorem pro viribus tu-

entur, ſua mutuò bona opera communicant: idque ſub
certis legibus & ſtatutis, quæ etſi in conſcientià & ſub pec-

Idem fit in Fraternitate aliorum Sanctorum,

in ipſis, ac per ipſos Deum, ſtatuunt, & unà proponunt,
in tali Fraternitatis Spiritualis vinculô magis piè, devotè, & con-
ſcientiosè vivere, ut quod mundani alii minùs faciunt, aut
curant. Hoc ſanctæ talis eietati ingens emolumentum eſt, Emolumenta
per ejus Leges, adhortationes, piorum fratrum exempla, e Fraternita-
aliaque conſueta, ad frequentiorem Sacramentorum uſum, . . Conc. J5.
Mechtl de Jud. extr. Bb bb bb b agen-WMu. f.

DrI4 CoNCIO LX. Philothea Buchariſtiee.

ficio, &c. adeo ut (quod advertit Joſephus Speranza, &riépt.
Seleét. Penéto 6l. mihi f. 134.) multos vel ſæculares videre ſit,

æ qualis, & plerumque majoris ſanctitatis, quàm ipſi ſint ſa-

adminiculis, & exemplis, in proprio ſæcularium habitu, Re-
lHigioſorum vitam virtutémq; æmulantur; & quihabitu, ob
ſtats ſui qualitatem, Religioſi eſſe non poſſunt, animo mo-
ribusque Religioſi exiſtunt, ac in ſuo ſtatu obedientiam, hu-
militatem, charitatem, cæterarumque virtutum actus ex-

ercent, quibus exercitationibus aliqui ad altiſſimos Perfe.
Rtionis gradus pervenerunt: ex his plurimi ex Congregatio.

Damna eo- nibus ſæcularium.
rum, qui in boni faciat, egeat aliquando aliquâ obligatione, ſtimulo, ad-
nulla Frater- hortatione, exemplo, ut excitetur, præmoneatur: is, qui
tate WiVONN.. cum nullo hominum ſocietatem habere vult, nulli Congre-
gationi, Fraternitati, Sodalitati, nomen dare obſervetur, ut
vivit! quid mirum, ſi non materiali quidem, ſed ſpirituali
gladio occumbat; ſi facilè peccet; ſi contumeliaâ aliquaâ la-
cCeſſitus, contumeliosè reſpondeat: In nulla Congregatione
digicit, vel doctus eſt, verbo aut exemplo, actus manſuetu-
Qiunis, patientiæ, humilitatis, mortificationis: quid mirum,
ſi rarò Sacramenta obeat; frequentius labatur; in peccato
hæreat; denique pereat: Væ ſolis quia cum ceciderit non habet
ſublevantem ſé, Eccle. 4. Io, Cujus charitate, oratione, verbo,

conſilio, exemplo adjuvetur, uti ſublevantur, juvanturque

fratrer ſpirituale in Congregatione; qui hoc habent emolamen-
tum ſocietati ſuæ; ſi enus ceciderit, ab altero fulcietur. RKocle. 4. 9.
Malis po &° 1o. Bonorum ſocietas, quid præſtet, collige ex eo Matk.
D 008 „y. „2 . „ 1I8 5 .„
Pen. “ 8. 13: 29. Neæ fortè colligentes Lizania, &c. En Zizaniis propter triti-
ene eſt, D. S fr Deris! Vni-
Patcit Deus. Cum;, malo propter bonos Confratres, parcit Deus! Vni
24. SauIl 1. Reg. y. miſit Lictores ad rapiendum David in Ra-
matha, qui cum reperiſſent ibi cuneum Prophetarum, inter
ð PPſos

agendam poœnitentiam, ad aſſiſtendum devotè Miſſæ Sacri.

bliothen
er Ae
Indte deiisn

Paulo donatæ ſunt tot animæ naufragio perituræ. Ator. 22.

uuhe⸗ ero

—

6pKip rop

gre contig

mntoiſet,

õü Mit Deum!
cerdotes: hi enim in talibus Fraternitatibur, earumque ſanctis

rmaus le

um hhotol
ine Dominin
rs atul n

4 .

Munmu, nn

iimdeſtien⸗
urim o. ’ſdboheenimn
Econtra verò, cum homo, ut aliquid onmn dleg
indercit.

Cinlrnin f.
ſilnuan ſei
Mipinitn
Ir hisnun

—=

EE
E

Eluneebei
Arnmenenn

= —
S,S=

Cumnnubone

ie d
iſikizir

i gdkecndi
ue,genetih
cpollo⸗ Ge⸗
eem,
une ine
ſi nop

—
=
=

—

.,

ng,

e

dene .
ts y 1
nm

.
1
„
„ 1ſ 1 .
EHae

Urwer Nrn
I 64 ( 8
58

4

1
1l

iron im

NeNdnetnht

4

“
data areft
1

*

s dunni,4
,,Aint, I
Mu,ua
oc Mex eNOO

,

36

mmioge⸗
,Ma

D
4

N.

ſaeittut. i

4

en, ü
l.s .
pio At

11I15
ipſos & ipſi prophetaverunt: cùmque alios & alios miſiſſet,
idémque contigiſſet, venit ipſemet Saul, qui inter Prophetas

Anima Fidelis 5S. Euchariſtie devofa.

Cum fuiſſet, & ipſe prophetavit, ſeu (quod hic prophetare eſt)
laudavit Deum fſolitis hymnis & canticis, idque dictante Spi-
ritu Sancto. Verſi- 20. Cum ſanéto ſanbtus eri. Pſal. Iz. 26. Hinc

§. Bernardus, Ser. 6. de Acenſ. Apoſtrophe ad S. Ihomam extra

ccœtum Apoſtolorum: Falern, inquit, Thema ſancte, falleri, / Solus facilè&
viaere Dowinum ſperas ab Apoſtolorum Collegio ſeéparatuse non amat
Veritas angulos“ non ei diverſoria placent e in medio ſtat, id eſt, diſci-

perditur, &
vincitur:
S. Thomæ

plind communi, communibus ſtudiis delectatur- Poſt dies ollo erant Di exemplum

ſceipuli congregatis venit Jeſus. Zoan. 20. 19. Tunc, tunc apparuit. Ca-
Ve: diabolus enim nihil magis curat, quam te cum TIhoma

à bonorum collegio ſeparare: ſolum te quærit, ut faciliùs

vincat, & perdat. Figura: Percuſſerunt viros urbis Lais in ore Figura Lad. 15.

gladii, nullo penitus ferente præſidium, eò quòd cum nullo hominum ha- 27: & 25.
berent quidqquam ſocietatis ac negotii. Judic. 1I8. 27. & 25. Væ ſoli. Hæc
de ſanctâ & ſpirituali Fraternitate generatim.

. V. Ex his nunc facilè aſſequetur mentem meam Eucha- Philotheæ
riſtica Philothea, de Archifraternitate Co rporis Chriſti, & ejus- Euchar. finis
dem Perpetuæ Adorationis: Hanc ſcilicet eſſe inter plures Propoſitus.

utriusque Sexus mutuam animorum vohuntatumque, in

Charitate Dei, unionem, in ordine ad dignè colendum Ve-

ner. Sacramentum, & ad adorandum illud horis perpetuis,

cum mutuâ Bonorum Operum communicatione, accedente

Eccleſiæ, & Superioris Eccleſiaſtici Conſenſu, Confirmatio-
ne, Privilegiis, ndultis, Indulgentiis. Finem nec minus fa- Finis creati
cilè agnoſces huic ſanctæ Fraternitati propoſitum, ex illo Fun- hominis.
damento generali Creationis humanæ, à S. Ignatio S. J. Funda-
tore poſito: Creatus et homo ad hunc ſinem, ut Dominum Deum ſuum
laudet, ac revereatur, eig ſerviene, tandem ſalvus fiat. Quod qui.

dem omnes tangit homines, ſingulariter verèò illud obſer-
vandum ſibi proponit Philothea Euchariſtica, Anima, & Fra-
ternita: hæc devota, firmiſſimè credens realem Chriſti, Dei
& hominis, in SS. Euchariſtià præſentiam, & hinc Latriæ
””Mẽ Bb bb bb b 2 Cul⸗

Sõñõ

1116 CoNcio LX. Philothea Euchariflica.
Cultum, cum ſervitute illi tanquam Deo immenſo, omni-
potenti & tanquam Domino ſupremo à nobis ſervis verè
debitum, pro viribus exhibere volens. Meminit cit. Cop-
Fraternitas Penſtein Lib. 2. cap. 1I2. f. 199. Fraternitatis banékiſſimi Nominis Yeſu,
Nominis Je- contra aſſumentes Nomen Dei in vanum, hoc eſt, adverſum
ſu, contra ju- jurantes temerè, impiéꝗ; Deum blasphemantes excitatæ.
rantes. In eà decreta eſt Confratribus & Conſororibus, non tantùm,

impediant juramenta, moneàntque alios ad jurandum pro-

Fraternitas nos, ut caveant. Meminit & alterius Fraternitats ter Vene-
V. Sacramen- rabilis Sacramenti, quæ poteſt dici S. Thomæ, cujus Inſtitu-

ti, ab olim: tum eſt, cum tædis comitari V: Sacramentum, cùm ex Pa-
florens, con- rœciâ defertur ad ægros, vel in Proceſſionibus circumfer-

haiee tur „Romæ primùm, cum authoritate Summi Pontificis, &

fandè deho- in Prædicatorum Templo, B. V. Mariæ ſuper Minervam di-

cRo, inſtituta. Ex Conrado Sittardo Ord. Prædic. Provinciali. Oc-
caſionem cultus Vener. Sacramenti refert idem fol. 2oz. Nun-
quam non fuit Eccleſiæ S8. Euchariſtiæ cultui impensè de-
dita; at verò tum vel maximè Roſarii Fraternitas in hoc emi-
cuit, cùm oborta hæreſeos ingrueret caligo.
ſeſe perquàm zelosè ſuſcipere ac profiteri cultum inclytum
ſanctiſſimi Sacramenti Altaris tantò impenſiùs, quantò pro-

norantes.

fanius Idem ab Albigenſium hæreſi ad'omne ludibrium ſa-

crilegè proſtituebatur: quia ſacra polluebant Altaria; pu-
blicitus (infandum) exercitis ſuper ea ſcortationibus: ipſam
SS. Euchariſtiam pedibus ſacrilegè proterebant, infandèque

Inſtitutio F. blasphemabant. Cùmè diametro Fraternitas Reſarii, docto-
Corp. Chri- re uſa S. Dominico, tantò illuſtriores duxit triumphos cum
ſti. eâdem SS. Euchariſtiâ, eam quà colendo, quàm ſumendoſæ-

pius, ac ſanctius frequentans. Cùm verò Anno 1264. Vrba-
no quarto P. M. totique Eccleſiæ, graviſſimas ob caufas, Vi-
deretur, ſolenniſſimum perpetuumque indicendum eſſe
v. Conc. 92. Corporis Chriſti Feſtum, atque etiam ſupplicationes cum
num. y. SS8. Sacramento inſtituendas, darétque negotium idem Prba

ut ipfſi à juramentis execratoriis abſtineant, verùm etiam

Ccpit illa in

unctigien ſ

IN
Aminen
kliiſ,

.

omeu
i, Hynds

ore Cept
eutur. II
Etſn⸗
P unpls e.
ir amſats
lennitcti. h

ttumn totni

ebtis itelt

Crialeidwun

Nperent i
(ipooinülber⸗
toleg ini
enlrinamn
iſlina gu⸗
s, Chriſi⸗
UDunamantia
Wehlationem
Elitithe⸗

inniggeft
dhucenurd.

erenner

nafneſndiin

Kenptongh

r Ncnen,

Diimn

dvin

ſen

1 3

Menintal

„ 4 1 7

Noreh
Ent

8Aun

D
1
6

tergti 4

4

rMürne.

. Nyninitie

1

ndosc.
mmikyntti

4
4
4
4
9

&& oret ferventer: O benigniſſime Domine eſu, vere Deus & Homo,

Amnima Rdelis SS. Euchariſtie devota.
S. Thomæ Aquinati, qui Eccleſiaſtica de eo concinnaret offi-

cia, hymnôsque & Lectionum Homilias, ex eo, inquam,
tempore coœpta & inſtituta V: Sacramenti Fraternitas, eidem

tribuitur D. Ihomæ Auctori. Sic Traditio: ſic & P. Sittar-

dus. “Et fol. 1oë. Cultores & comites Euchariſtiæ per vicos
latæ amplis donatos eſſe Indulgentiis. Et hæc jam olim.
Hinc jam ſatis manifeſtus eſt finis & ſcopus SS. Euchariſtiæ

Fraternitati. Hæc, cum Eccleſiâ, recolit & cordi habet in-

1I17

Philotheæ

teritum tot millium Animarum, quæ in dies toto orbe, in Euchar. mo-
tenebris infidelitatis, damnatis erroribus ac hæreſibus, aliis- tiva: Injuria-

que ſceleribus viventes, decedunt impoenitentes, & æter-
nuùm pereunt, ſine fructu pretioſiſſimi Sanguinis jeſu Chri-

ſtatem Divinam hujus V: Sacramenti frequentiſſime com-

mitti ſolita à quamplurimis variorum ſtatuum, Judæis, hæ-

e reticis, Chriſtianis & Catholicis, quid ni æquiſſimum ſit

lminet

Deum amanti animæ, in quampiam violati honoris Divini
compenſationem, quædam pietatis opera in ſe ſuſcipere!

ut quod facit Fraternitas Corp. Chriſti, ejusque perpetuæ Ado-

rationis, quæ fit per omnes totius Anni horas, quibus conti-

miò laudetur Vener. Sacramentum; quod Memoriale, vi-
vum & perenne eſt Dominicæ Incarnationis, Vitæ, Doctri-
næque ſanctiſſimæ, Paſſionis ac Mortis diriſſimæ, & per eam

rum Chriſti
aliqua com -
1 OHI PSEE, nn e 1150 1— CEd penſatio.
ſti pro ipſis liberaliſſimè effuſi. Dolet blasphemias, profa-
nationes, injurias, aliaque ſcelera graviſſima contra Maje-

Redemptionis humanæ, infinitæque Charitatis, quà in Ve-

ner. Sacramento præſens, nobiscum eſſe dignatur mq; ad con-
ſaummationem ſaculi Mat. 29. 20. O quantæ Deo debentur gra-
tiarum Laudes! quàm unà ſupplicandum pro felici horâ

mortis, ut ad hanc ne deſtituamur ſanéctiſſimo Viatico! O
quàm Divinum Numen mortalium ſceleribus, in ſe & Ve-

ner. Sacramentum commiſſis, offenſum & iratum, placan-
dum! O quàm bene devota Deo Anima quotidie ſuſpiret,
in Ruchariſtiâ præſens, Creator, Redemptor, Judex, Deus meus, & owe-

Bb bb bb b 3

nea

Oratio devo-
tæ Animæ
quotidiana.

1118

Coxcio LX. Philothea Eucharifficg.

nia (Actus Fidei, Amoris, Contritionis, gratiarum actionis,

laudis per modum brevis meditatiunculæ) Te ſanbliſſima Vir-
g Mater tua; Te omnes dantti tué; Te omner Creaturæ tuæ, & omnia,

Jycæ intra me ſunt, nunc & in æternum laudent & benedicant pro omni.
bus injuriis & offenſiz, tibi Deo meo, à me &- ingratiſſimis tun Creatu.
ri, anquam, proh dolor, illatis aut inferendu; ac pro omnibus beneficis
zas. PBauäaetur ſankiſſimum Sacramentum; Yeſus Dei & Marie Falius,

Pro me in Cruce mortuus. Vid. Conc. vog. n. 2. lItem Micæ Pani Gxleſt.
J "ab. 9. toto. Vbi: Veritas Fidei circa Euchar. & hinc reveren-
tiieaa, cultus debitus. UWZMWM
Eachariſtia,
vincula divi-
næ Charita-
tis, quibus
colligamur.

nitas, quâ homines ad ſe trahit, ſibique devincit. Ix funiculi
Adam traham eos, in vinculi charitati. P. Conc. 67. n. I. quod verèò
hujus loci & intentionis eſt, per Funiculos Adam & vincula Cha-

Oſeæ Il. S, ritati; Venerabile Sacramentum Altaris intelligi. Varia &

pulcherrima horum Verborum expoſitio & applicatio fit à
88. Interpretibus & Moraliſtis.

atque beneficia à ſe illis jugiter præſtita, ſed cum eà illorum
ingratitudine, ut à ſe ad vitulos aureos deſciverint; & quèd
tamen adhuc illos ex charitate & miſericordiàâ ad ſe trahere

velit in funiculi Adam, quem Deus etiam poſt peccatum ſuà
beneficentiâ proſecutus fuerat, dans ei cibos illaboratos &!

Mjpl,ag

. ſponte naſcentes, in vinculi charitati, dando illis Manna de
Vincula char. celo:

& funiculi
quò homines ad ſe trahit.
terpres egregius Scripturarum (ex judæo Chriſtiamis „ &
Ord. S. Franciſci) Beneficia Dei: annon hæc fortiſſima ſint
nobis vincula Amoris Divini „ & ad redamandum Deum!

V. S. Auguſt. dolilog. cap. z. mihi 4 F. 130. Jonghen p. a. Exhort. o. &
Alii Expoſitores Beneficium Incarnationis intelligunt, & per
eam factæ Redemptionis humanæ. Ilem Exhort. 12. Sed (quod
dixi) S. Hieron ymus, quem Dens Eccleſiæ ſuæ in exponendu ſacri

SNri-

1ſ

VI. Oſeæ I1. 4. Exprimitur admiranda & ſingularis Dei bo.

Senſu litterali per Oſeam
hæc locutus eſt Deus Ifraélitis, quibus & inculcat amorem

quod fuit typus Euchariſtiæ. Habet Deus O. M. va.
rios faniculos, vincula varia, quæ ſunt ſuaviſſimi ejus amoris,
Intelligit Nicolaus Lyranus, In-

i

4

õ
lfut Mmen/
ir ulcun

hcium, Ven

9

alt duglin.
fhul tun

ſeneion
tidr uc A

Didus)cd e

bnilmnii

ſu CiNrle
enmgstuea

. AMrmneſt,,h
,X bitbikum
UDtisomas
inzeltno
ime loguirn

i& notrin
Uto, noſtran
sinde

Unan eice,

7
nlnllife
Prnaitdde

—

. Urnmnen

elioeremg.
fonine

lycorc

= =

G. , 1

“

t t ee
„ 7

N e

Ant,

N 1 .
1

lene

e
4

NN

1 % Pen
ordlà At

¹ 1
ge engrure
(1505 MMoe

GeON

6iniebsnt

eguslſtn.
1nCN:e

—

Anima Eidelis ”S. Eucharifiæ devota.

bens in hunc locum Oſeæ 11. 4. illud ſingulare Divinæ Clementiæ

beneficium, Vener. Sacramenti indicari dicit: Additur enim
cit. V. 4r Et declinavi ad eam, ut veſceretur- Vertunt alii: Comedere
facian, putà, tum bona terræ Chanaan, tum Manna, quò
IIſraëlem alui 40 annis in deſerto. Euchariſtiam acci pe, qu
Chriſtus ſuos alit. De quâ S. Hieron. ait: Declinavi (ego

Chriſtus) ad eos, deſerens regna cælorum, ut cum en veſcerer aſſam-

Pid forma homini. Rive dedi ei eſum C orporis mei, pſe & cibus E& Con-
viva. Coörnel. hoc loco. Ronghen Exhort. 12. & 13. à f. 372. Sed quod

=òè

1119
Ddriotnri, Doctorem maximum providere dignatus eſt, Orat. Eccl. ſcri-

Euchariſtia

adhuc magis huc convenit; Vult nos Deus hic funiculis Ve-eſt Sacramen-

mo, uti S. Thomas vocat, in unum, in unam Fraternitatem col-

ner. Sacramenti, hoc vinculo Charitatis omnium ſolidiſſi- tum Commu-

mo, & mirabilium & miraculorum ſuorum omnium maxi- nie N chant.

tatis inter

ligari: data eſt nobis Euchariſtia ad ſtatuendam Societatemz Ut Chriſtianos.

Scriptura loquitur 1. Machab. Ia. za. ad mutuam contra ho-
ſtes Dei & noſtrùm defenſionem; ad mutuam in cultu Eu-

chariſtico, noſtram excitationem cum fervore, & fovendam
charitatem Dei & Proximi; ſicut Chriſtus eſt Deus amoris,

unionis ſanctæ, pacis, dilectionis, concordiæ. Ideo voluit

per Eccleſiam primitivam, teſte 3. Dionyſio Areopagitâ, Eu-

chariſtiæ Sacramentum, Gnaxin, ſive Congregationem mu-
tuam, & Communionem vocari. Nam hoc sacramentum Chri-

ſto nos copulat, atq; ejus Carni & Deitati participes efficit, norq; inter

nos in eodem Chriſto conciliat ac conjungit, & veluti unum corpus co-
agmentat, ait S. Damaſc. Lib. 4. Orth. Fidei c. Iz. Ex quô factum

eſt, ut Sacramentum etiam Pacis & Charitatis diceretur: ut

intelligeremus, juxta S. Auguſt. tr. & in ean. quàm indigni
ſint Nomine Chriſtiano, qui inimicitias exercent; odiaque

diſſidia, discordias, ut teterrimas Fidelium peſtes, omnino
exterminandas eſſe; cùm præſertim quotidiano Religionis

noſtræ Sacrificio, nihil nos ſtudioſius ſervare, quàm pacem
& charitatem, profiteamur. Trident. Scſ 13. c. 8. vocat Sicnnm
unitatts, vinculum charitatis, paci & concordiæ ſymbolum (V. Concio 61.
“ “ nienr. F.)

Sõ

I10 CoOGNcIO IX. Pbilothea Euchariſtiaa.
num. 5.) Et ibidem in Præfat. de Euch. Quam Salvator noſter, inquit,
in Eccleſid ſud, tanquam ſymbolum reliquit ejus unitata & charitati,
qud Chriſtianos omnes inter ſe conjunttos & copulatos eſſé voluit. Ca-

techiſ. Rom. p. 2. C. 4. J. g. f. 26 3. Micæ Panis Cœl, c. 6. J. 4. S. TIhomas

Kkuchariſtie unam ex primariis cauſis ait, Chriſtum intendiſſe mutuam
Nominga. unionem. Euchariſtiæ Sacramentum, inquit 3. P. q. 73. sa. 4. C. ut ſt

Dominicæ Paſſioni, præteritæ, commemorativum; Sacrificium no-

minatur Vi verò Eccleſiaſticam unitatem, de præſenti, deſignat;
Communio vel naxi “ ut autem beatæ & æternæ fruitionis, de futu-
ro, figurativum; Euchariſtia & Viaticum dicitur. Ergo in Chri-
ſto jeſu, & per ej
tres ſumus; & ſimus etiam, charitate non ſisdt.
Figura Gen. VII. Dignitatem & præeminentiam ſummam ſicut Ve-
77. 9. Digni- ner. Sacramenti, ita ejusdem Fraternitati ſi conſiderem, ea
tas hujus, & mihi videtur aptè adumbrari illo Joſephi ſomnio cœlitus
Rae immiſſo, Geneſ. 32. 9. Eidi per ſomninm quaſi Solem, & Lunam, £
lellas. Scio equidem ſenſu litterali ibi ſignari Patrem, Ma-
trem, & Fratres Joſephi, huic aliquando ſupplices futuros

& venerabundos de genu: Geneſ. az. Sole patrem, Lunâ ma-
trem, ſtellis flios, notari: ubi Cornel. addit: Inſigne ergo

ſpeculum familiæ eſt, in quâà Pater eſt velut Sol, Mater quaſi
Eucha: iſtis luna, filii ſicut ſtellæ ob morum ſplendorem. Hæc ipſa tamen
Sol Eccleſiæ; ſenſu ſymbolico, pro re noſtrâ, adaptat Idem Cornel. in ea
B. V. Luna; verba Geneſ. I. 16. Fecitq; duo Puminaria magna & Sellas. Firma-
Rancli Stellæ, „entum, alt f. z9. 2. eſt S. Eccleſia, quæ eſt frmamentum & Cco-
rirmamen. mna veritatis 1. Tim. 3. 17. in quâ Sol eſt Chriſtus, Luna B.
tum Eccleſia,. 1taX
lumen participant: cujus & plures analogias proportiones-
que affert, quarum Ata Stellæ lucent, totumque Orbem
no&tu illuminant, idque ſemper luce æquali: ſic & ancti
in Luce hujus ſæculi præfulgent, viämque virtutis & iterin
cœlum verbo & exemplo omnibus oſtendunt, æquali ſem-

per ſerenitate mentis & vultu ac conſtantiâ tam in adverſis,

quatm in proſperis. Ita in ſimili de B. V. Serm. 3. de Dade.

usdem Sacram Communionem omnes fra- ik
Chltun .

V. Stellæ fixæ cœteri Sancti, qui à Chriſto, quaſi Sole, ſuum

4
uln A lano

mun, Ehfeceti

pillſre. 4

Wia. un
(Weechurnn
edem
eCMen
nrinlii
Iinifteans, on

tChricun

=

RR

CN indi
inliz lantn
uliuli, iid
lu ſ eun
icun heßi

intligit
Nunlfin bi

UAN

eW..
Him/
Lekumtsten
len ginco. 5
lun finnhen
GedbAgn
Uodd Numnnt
Arictunin
erez neol
welunn
ngn ,
taund

eneens

kut

——

==

“
“

—

=

—=

=☛

—

ſſi.

4 . 1

inenümm.

3e

e Neee

4

.
4
Iniodenma⸗

„ ze
ſmmen en

„
600

fi no

n, 6N

4
6

Atken AI

4

Mlitn inſtar ſolis. Vid. Leét. in Breviar. Sabb. ante Domin. Paſſ en D. Mue-

4

Uurda 49

.

S==
S=e

—

elten Cnn

1

. .
val:M.

— S

FEimsdem ait Innocentius III. P. P. qui jacet in nocte calpa, reſßiciat
nem illuſtret. non e
ab eâ? ap. Laur. Chryſogonum &. J. Mundo Mar. Diſc. Io. H. 30. mihi
f.zor. Sole clarius eſt, per ſolem in SS. Scripturis frequenter
intelligi Deum, qui & ipſe eſt in Vener. Sacramento. Idem

äber,
fnt
5

4 umumd
, lN
15 N .
ung

Mlechtl de Jud. eetr.

ðèð . =WOòèGèͤG

Anima Fidelie &§. Euchariſtiæ devola. II2 1I

Lunam, deprecetur Mariam, ut ipfſa per Filium cor ejus ad compunktio-
Ounz enim in nobte invocavit eam, & non eſt exauditus

Patres docent. Scut in rebus ſenſibilibus eſt ſol, ait S. Nazianz.

ita in intelligibilibus eſt Deus- omnia ilhiminans, calefaciens,

vivificans, in omnes beneficus, in Angelos, homines. Cornel.

in Jac. I. 5. f.z4. S. Anaſtaſius Sinaita, Epiſcopus, Lib. a. Hexasëmer.
vocat Chriſtum oolem mundi puriſſimum & fulgidiſſimum. Baldui-

nus Chriſtum Solem in Euchariſtiâ intelligit ex illo Exodi
16. 21. Cumq; incaluiſſet Sol, li’quefiebat Manna. Son, uſtitiæ, inquit,
tunc incaluit, quando fer vorem ſua Charitati, pro nobis horà ſextà Cru-

cem aſcendens, eſfudit. Lui autem ſol eſt, ſecundum quod lucet, ipſé

Manna eſt, ſecundum quod nobis ſé fruendum & participandam in-

dulget, qui cum deſiderio amoris & affelctionibus compaſſionz in mortem

reſolatus eſt, tunc verò Manna reſolatum eſt. Etiam S. Thomas So-
lem intelligit, ſed quaſi in nube, opaſc. 75. 6. 6. Plura Micæ Pan.

Czl. c.2. à f-a. ubi: Chriſtus D. ſub Speciebus Ven. Sacr. ad

— —

guſt. Hinc jam Archifraternitati hujus ſcil. Corporis Chriſti,

propterea negligendæ, multè minùs contemnendæ ſunt;
ſicut nec Lunam aut Stellas malo ſenſu abjicimus, cuùm &
iſtæz magnum orbis ornamentum, utilitas, & ſolatium ſint,
etſi omnem ſuum decorem ſeu ſplendorem accipiant à Sole.
Nempe omnes famulantur Chriſto, collimaàntque ad Dei
Cc cc cc c ho-

ræeminen-

ſeu etiam ejusdem Perpetuæ Adorationu, eminentiam & digni- tia Fraterni-
tatem evinco. Sicut Sol, Lunam & Stellas, ſicut Chriſtus tatis Corp.
Bmam Virginem omnésque Sanctos immenſo intervallo
præcedit, & qua Deus, & qua homo, quia homo Deus, ſeu nes famulan.
quoad Humanitatem, quæ Divinitati & Verbo Divino hy-tur. mualn⸗
poſtaticè unita; ſic hæ Fraternitate, Corporis Chriſti, aliis præ-
eminere, cenſeri poſſunt. Neque tamen aliæ Fraternitates

hr. cujus
honori om-

1722 Cokxcio LX. Philothea Euchariſtica.

honorem, pro hominum ſalute, quâ vel maximè Deus hono.
rificatur. Accomodari huc poſſunt ea verba, quæ Secun
dus Philoſophus, interrogatus ab Adriano Imperat: Quid ſt

Sol diſtribu- Sol? pro reſponſo dedit. Qusd eſt Sol? Cæli oculus, Eplendor ſine

Perpet. Ador. pa, Solu zmula, maleficiorum inimzca, ſolamen iter agentium. Cornel in
S cit. Geneſ. I. Ié. f. 35. En ſol Euchariſticus Diſtributor horarum,
pro Ejusdem Perpetua, uti meretur, adoratione, ita ut non
ſit tempus & hora, quâ Chriſtus in Euchariſtiâ à Sodalibus
non adoretur, eo fine & ſanétâà intentione, expreſsâ ſaprs
uum. y. idque die noctuque, per annum, qui communis habet

Annus habet horas 9760, & quibus una ſingulis Sodalibus utriusque Sezds

horas 8760. in Fryaternitate Perpetuæ Adorat. Vener. Sacram. à ſanétæ mem.

Innocentio XI. conceſſæ & confirmatæ, per ſortem diſtri-
Chriſtus buitur; cum Chriſtus paſſus ſit totaâ vitâà fuâ (Næc enim geſi
6briſtus D. N. und hord ſene dolore Paſſtoni fuit, quamdiu vixit, ait

quot horis
Paſſus? Thom. de Kemp. L. 2. c. I2. n. 6. de Imit. Chr.) & per eam horis

parum Adoratione unius horæ rependimus!

Archifrater. VIII. Dum verò conſidero piam hanc horarum diſtri-

nitas Ven. Sa-putionem in cultum & adorationem Vener. Sacramenti
eramnenn perpetuam, animo meo ſeſe ſiſtit Vinea illa Matth. zo. à v. I. ex

. comk gratur . — . L * * . 2 . . 1
Vincc. MWes, Quô ruminemus à Chriſto dicta, huc peraccommoda. No-

20. Explica- téemus breviter fingula. Vinea hæc, ſicut olim Domus Ifraël
tio, & appli-& Snagoga Judæorum fuit, Ilai. g. 1I. & z. ita modèò eſt vera

Dei Eccleſia, quæ eſt ſola Romana Catholica & Apofſtolica.
V. Cornel. in ai. . 2. Forum, Mundus; Paterfamilias, Deus;
Operarii & ad Vineam vocati, omnes homines; Dies, mun-

catio.

Horæ quiddi curſus & tempus; per Horas varias, intelligunt alii di.

deſignent
Varias mun-
di ætates.

verſas mundi ætates, ut prima hora ſit prima ætas mundi ab

Abraham ad Moſen; ſexta à Moyſe ad Chriſtum; undecima
hora à Chriſto usque ad finem mundi ; Ita S. Hilar. S. Greg.

cui poſtremo convenit, quod Joannes dixit, noviſimam jam

Dis centies mille, octog. novies mille & octoginta. En quàm millan, ſri,

D gnet ſete
W

ſin, Tereznin
llenitilet

Adam usque ad Noë; ſecunda à Noë ad Abraham; tertia ab

—

orenrl

n, AMito
rpenno, 4

l Fim et

9
12 Ca . ( Lenis
tor horarum; occaſu, dieò ornatus, horaram diſtributor. Duid Luna“ Cæli patpe.

ſynerced
Alwontio

(cokrum pro
ek hxripe
: MrC

lfuniset,

ſult kg
tonsunaua
Ererilbiuerit

yieenſuurm

Unnin ſecul⸗
Unareeſts er

1

klyita, ait

4

. tiſchne iſ
Viungen

le Heceregite

MNNNntin

I, Wnnn
Inn, in Woan:
Id autenn 6
e horz,
aſcke

—

–☛
=e

—
—
E

=

miſie..

Peſcha e.

1, 1ele n
ℳl A, a
. .

Rr ,
Ke e,
MK
„

ney herie
ner Mnl

e ) 1.1
.. 1
eE Y
5 OiEIe.
. ,
en .
0Alone
-Ia) g

. 1 ¾
, .

Nen⸗
NV
RW
Seee

4 4

1

Rð mß e
onmM

I NN
1

*
8 ſaed 16
RM 4 E 1

nolnher, hora prima eſt Infantia; tertia eſt pubertas; ſexta ætas viri-
ls; nona, ſenilis; undecima eſt ætas decrepita: Denarius de-

e.

M

R Win AEl

. 1 166
IM

Anima Edeli. 8S. Buchariſtie devot. 1123

ſſe horam, I. Joanmn. 2. 15. Ait Cornel. Janſen. Concord EVang. c. Iol.

fol. 722. Alii horas diverſas referunt cum S. Hieron. S. Baſil.
8. Fulgentio, ad diverſas vitæ humanæ cujusvis ætates, &

X

nique in mercedem; eſt Vita æterna in cœlis. Hæc commu-
nis eſt Expoſitio 8S. Patrum. V. Cornel. à Lap. in Matth. zo. Nunc

ad noſtrum propoſitum. Philotheæ Euchariſticæ Vinea ele-

Ga, eſt hæc ipiſa Fraternitas, ad quam omnes vocamur, invita-
mur: Ie & vor in Vineam meam. Quid jucundius hac Vineâ?
quid fnavius eàâ, in quàâ ipſe Chriſtus eſt Vitis? Ego ſum viti
vera, Zoan. 17. I. Ego ſum TLitiz, vos palmiter, v. y. Cujus compara-
tionis una cauſa eſt, quòd Chriſtus, cùm hoc diceret, jſam re-
center inſtituerit Euchariſtiam, ac ſub ſpecie vini Apoſtolis

Sanguinem ſuum bibendum dederit, & fidelibus omnibus
per omnia ſæcula bibendum reliquerit, ut eo, quaſi muſto,

in amore ejus exardeſcerent. Cornel hoc Loco. Imò de Chriſto,
ſicut ebrietas, ait S. Cypr. L. 2. ep. 3. ad Cæciliam“ hominem à ſé &

mente alienat, facitq; planè alium; ſic Euchariſtia fidelem à ſe alienat,
Or' ex terreſtri facit caleſtem, mentésρ. ad ſpiritualem ſapientiam redi-

t, ut à ſapore iſto ſæculari ad intelleltam Dei anniquta;, aſſtergat.

7
Hocce Vinum germinans Virgines. Zach. g. 27, V. Cornel. in Cant. . I.
„J. 2z27. Vere anima devota dicere poteſt: Botrus Opri dilettus
meeus mihi, Cant. I.13. Eſtque figura EFuchariſtiæ, quæ, ſub utrâ-
que ſpecie realiter & actu, continet anrinem Chriſti ex-
preſſum velut in torculari Crucis: ſuaviſſimum potam Joann.
8. y6, animam cœleſtibus deliciis, gratiis & gaudiis inebrian-
„tem, in vitam æternam.

Ab hac Vineâ nemo excluditur.
Illud autem concinne congruit, Chriſtum enucleatim enu-

Varias homi-
nis æ&tates.

S& merare horas, préimam, tertiam, ſextam, nonam, Per quas horæ
SE diei & noctis omnino omnes intelliguntur. Nam Romani, Komani diem

* . * 14 „ “ — 2 . 2 17 Ay. .
Cteſte Ludovico Coœlio, à Patriâa, Rhodigino, L. 1I2 c.9. indéque & noctem

gre . „„ . 2 2 „ * 2„ 2 ⸗ 2 . ( 1.
EE Judeæi jam Romanis per 'ompejum ſubjecti, dividebant, uti quomodo di
t eM .⸗ . 1 “S „ viſerint in
.GE noctem, fic & diem, in 12 horas per 4. partes, quas noctu in Ppartes?
li CCECEc CcC cc cCc 2 Calſtris †

2 . .
s .

1124 CoNCIO LX. Philothea Euchariſti.

——

cabant: & quælibet continebat tres horas: & Prima incipie-

bat ab ortu ſolis: tertia tribus horis ab ortu. Corn. in cit.

Stiſſimum Sacramentum: neque hic labor, hæc opera, tam
ſanète impenſa, difficilis eſſe debet, unam ſolùm per annum

Matth. 2o. &8Dan. 6i. Io. f. 1315. Jam apertum eſt, ut opinor, quò
collimem. In Vineâ noſtra omnes horæ, diei & noétis, to-

tius anni numerantur & diſtribuuntur ſingulæ per annum,

ſingulis in hac Vineâ operariis devotis, ut venerentur ſan-

horam taliter inſumere, qui tot mille alias malè locamus

ſacratiſſimæ Vineæ (ſub nullo, ut ſolet, peccato) præſcri-
ptum, grave eſt. Et quis jam (ut in parabolâà pergam) in foro
ſtet otioſas? quis ſapiens tam ſancto operi non admoveat fa-

cilem manum. V. Conc. 93. n. 3. Forum intelligo mundum, &

omnia, quæ ſunt mundi, cujus vinum ut plurimùm equi-
dem à multis avidiſſime cum turpibus voluptatibus hau-

ſtum, in malo, in peccatis obdormiſcere facit, ut ait S. Bernard.
Serm. za. An non meliùs foret, diebus feſtivis quandoque
Ven. Sacramentum inviſere, quàm in foro ad luſum ſtare, in

tabernâ ad pocula otiari? Otioſ ſunt, qui tam ſacra, & ipſum

Deum minus curant, negligunt, imò contemnunt, terrenis,

vitiis, otio, dediti, reprehenſione meritò digni: eò magis,

cùm jam nos premant graviter temporum præſentium gra-

ves neceſſitates, calamitates bellorum. Dicebat Guberna-

Officium

Chriſtiani er-

ga V. S. omni
modo colen-
dum.

tor Navis Jonæ: Quid tu ſopore deprimeru? ſurge, invoca Deum
tuum. Jonæ I.6. Idem multis occinendum. Paciuch. Lebté. ffast.
De Vineà & Vino Vid. Micæ Pan. Cæl. cap. I7. OUYJMZBEB

IX. Jam vos, Lectiſſimi AA. alloquor, eos præſertim,
qui huic ſanctiſſimæ Fraternitat nomen dederunt, imòè &
quosvis alios; omnes enim convenit eſſe eximios cultores

Dei in Vener. Sacramento, etſi abſconditi, verè tamen & rea-
liter præſentis. Omnes oportet zeloſos eſſe, fervere, velut
ignem ſpirare, in amore, obſequio, cultu & adoratione ei

e Mnike
aut perdimus. Neque quidquam aliud in Legibus hujus Geliiun
Er. Aelament,
ſemonvomni,
ISen intl
leigebens ett
ſeig. Hc

Oberes Wr

4
—

Caſtris vigilias (eò quòd initio earum vigiles mutarent) vo- ychariſiel.

, Us cukt
(Mentie pun
nadeds
urünn.
cTpun kokunt
In, Cpsd

Vetum,d

1

emainge
4

Ltumnllinle

,nnnnn en
Idnh,ind

— —.

utemzn
amento,
Ulitinete⸗
irda lat
1 ein

—

—

—
—

=

=

fin.
—

* 1
ſe e ene

1¹
tot py, .

7 IEIITTEN.

Voloprii
iu auk

=

4
4

DAAWr⸗
umden
Dntemmuf

7

S

„ 1
f N,A!
nd

un tmn

=

6
4

E

e

S=

Diebtbir.

—
—

udh lll

H

D

e

ſignatam; quæ quidem, ſi commod? poſſis, coram Vener.
Ssacramento, cujus laus intenditur; ſin minus, etiam alibi,

Anima Eidelu SS. Fuchariſtie devote. 1125

Euchariſtici. Oportet Philotheam hanc amore, ut qui in-

genioſus eit, indagare, neque negligere, omnem occaſio-
nem, quâ cultum, reverentiam Vener. Sacramento exhibe-

re poſſit, frequenti auditione Sacrificii Miſſæ; devotâ cum

Conſcientiæ puritate Communione; comitando ſacrum,
cùm ad ægros defertur, Viaticum; Ilud in templo oppor-
tunè viſitando; honorando omni animi ſubmiſſione, ge-

nuum profunda flexione, offerendo in obſequii mancipa-
ura tum, corpus & animam, omnes vires & potentias, à quò
nempe omnia habemus, Deo: Abſit à nobis vel verbo aut
opere quidquam committi in irreverentiam & injuriam Ve-

ner. Sacramenti, ab his alios etiam impediendo & compe-

ſcendo pro omni poſſe. Intendamus noſtram fidem, exci-
temus ſpem, inflammemus Cor in amorem tanti Sacramenti.
Hic ipſe Deus eſt, cui debentur æternæ gratiæ pro infinitis
beneficiis. Hic aperiendæ confidenter noſtræ neceſſitates,

ceu Patri à filiis, ceu Domino à ſervis, Creatori, Redempto-

ri, quem & Jjudicem habituri ſumus, qui & ſolus nos beare

poſſit. Habemus hic præſentem liberalem Dominum pau-
peres, famelici juge animæ convivium, robur debiles. In
hujus gratiam, Philothea, & amorem, ponenda ſunt à nobis

vitia, odia, & quidquid ipſi inimicum, ac peccatum eſt: re-

ſignanda integerrimè omnis voluntas noſtra, & conforman-
da examuſſim Legi ejusdem Divinæ: etenim: S quu diligit
me, ſermonem meum ſervabit, Yoan. I1. 23. ipſa etiam vita expo-

nenda, ſi neceſſe. Et illud tibi bene commendatum habe, Hora Adora-

ut obſerves horam Adorationi ſeu precationi ſorte tibi as- negligende

bſo in itinere, & c. modò devotè, peragi poteſt. Nota Chri-
ti verba Mat. 26. 40. Sic non potuiſtis und horâ vigilare mecum? Non-
ne duodecim ſunt horæ diei Joan. II. 9. & longè plures totius anni,

