gitata,

vera hominis Innovatio, & optima Anni ac to-

tius vitæ Clauſula: Secura ad Tremendum Judi-
cenm fupremum ſemita. In extremis ſaltem, &
ritè Poœnitendum eſt.

Erant

E ſn

Wran
henca
ienecti
kunlacarn
ti ſlenter

anſir
10 fi.
hi ſe
dunn a

Lenniten

Hen buü
2omm.
ur.. N.
Dhilin
MWenm. D.
MP. rd,.

N. erRK

N YI.

n ,AN eD,.

liobene
n M Ne.
WN.N.
g le

“

/

nd
t⸗
lat⸗
Nen,4

huz, qua dicebantur de 1o. Lucx 2. 33.
Puer autem creſcebat. & . Lucæ 2. 40.

Preonitentia, & Confeſſio, præſertim Generali. 139 5

Erant Joſep

2

. & Maria Mater Jeſu mirantes ſuper

Nativ. LD..

Dom. poſt

TW Tantes & C. Et quis non miratus fuerit? quis non mi- Incarnationis

turam, ſupra captum, quis aſſequatur & compre-
+ hendat, Intellectu etiam Angelico, cui ipſi, utut ha-
benti perfectiſſimam vim intelligendi, tam ſublime eſt My-
ſterium Incarnationis Dominicæ, ut ejus etiam poſſibilita-
tem evidenter cognoſcere & affirmare, ſine Revelatione Di-

vinaâ, non potuiſſet, homo verò de tam ſublimi Myſterio ne
ſuſpicari quidem, acutiſſimo etiam naturali intellectu: Et

quid ſublimius, quid admirabilius, quam Deum altiſſi-
mum, incomprehenſibilem, ſapientiſſimum, omnipoten-
tem, immortalem, ad terram usque ſeſe, infinitæ Majeſtatis,
humiliare, hominem fieri, Infantem in Vtero Virginis con-

cludi, quem Coli & terra capere non poterant, naſci, puerum

creſcere, neceſſitatibus Naturæ humanæ ſubjici, pati, mori, &

quidem ſuæmet propriæ infinitæ Bonitatis & Miſericordiæ

electione & voluntate liberrimâ, pro hominis indigniſſimi,
ingratiſſimi, in peccatis inveterati, ſahute. Qui propter nos
bomines & propter noſtram ſalutem deſcendit de calt. & C. mbhol. Ni-

cæn. Admiranda in Chriſto omnia à primâ ejusdem Con-

ceptione, Nativitate, Infantiâ, Pueritiäã. IIlud autem ob-
ſervo, ſublime hoc, Incarnationis & aſſumptæ ab æterno Dei

Filio Humanæ Naturæ Myſterium, à S. Scripturâ, Eccleſiâ,
& Patribus, exprimi & notari talibus verbis & terminis lo-

quendi, quò novum aliquid, nnovatum, & ipſe Chriſtus Novus

tretur ea, quæ ſunt de Puero Jeu: Ea enim ſupra na-Domini My-
ſterium ſub-
lime.

Dei Filius

homo eſſe dicitur; & per quem Mundus inveteratus, & cum Incarnatus,
eo Vetus homo, renovatus, imò totus novus factus fuerit.
planiſſimè de Chriſti lncarnatione Jerem. 31. 22. Viae gu deliciits
́́”MÿK Oo oοσωο.οοαιο 2 diſſol-

Sic novus homo.

Vult omnes Vult ergo S. Jeremias, hoc loco: Vrquequò deliciis diſſolveru, & .

1396 CoNciO LXXIII. Hominis luno vatio; Anni & Vitæclauſula:

teera che vaga? quòusque per delicias & impietates vaga-

ris?! Audi, quod nunquam audiſti, novam ini viam & vitam.
DQuia creavit Dominus novum ſuper terram, faciens novam & in-
auditam rem, & quaſi novum creationis opus: ſcil. Opus In-
carnationis & Nativitatis Chriſti, ex Virgine, ſine operàâ vi-
rili. Femina circumdabit virum- quod fecit Beatiſſima Virgo
Maria, Vtero ſuo claudens Virum, id eſt Chriſtum, fortem

& potentem, à primo ſuæ Conceptionis inſtanti ſapientiâ,

gratiâ & gloria virum perfectum, Vid. Conc. pa. n. 4. Bellato-
rem fortem: Iai. g. 4. Chriſtus itaque IIIud Novum eſt, hoc
eſt, Novus homo, ſcil. Homo Deus, ex Novà Virgine Matre, No-

vꝗà generatione, ſolâ Spiritůs Sanéti operatione produëctus.
(Miracula in hoc Mſterio, ap. Cornel. in hunc Locum, multa & magna)

ui novo Orbi novam legem, novum fadus, & nova omnia dabit.

nos nαοπHς conſentaneum planè eſſe, ut omnes homines, abdicatis deli-

quomodo?

ciis omnibus impiis, concupiſcentiis, & peccatis, novam vi-

tam ſuſcipiant, caſtitatem colant, laxàmque ac diſſolutam

vivendi rationem Evangelicàâ diſciplinâ coërceant, quando
Deus tantam novitatem eſt effeturus, ut Filium ſuum, ho-

minem propter homines factum, Vteri Virginalis anguſtiis

concludat. En Dei Filium verè novum bominem! qui cum in
7

formâ Dei eſſet, ſémetipſam exinanivit, formam ſervi accipiens, in ſi-

militudinem hominum fabtus. & C. Philip. 2. z. Verus Deus, unà &
verus homo. De quô Eccleſia: Mirabile Myſterium Innovan-
tur Naturæ⸗ Deus homo fadtus eſt“ I, quod fuit, permanſit, & quod non
erat, aſſumpſit. Antiph. ad Bened. in Circumciſ. D. Hic ergo Dominus
ac Kedemptor noſter, novus homo, venit in mundum, (quem, & in eo
hominem inveteratum invenit, in vitiis enutritum, quem
ut corrigeret, ſanaret, & filium Dei, & adeo etiam novum ho-

minem, faceret, pro eo ipſe dignatus fieri filius hominis, modè

ut ſe ſilinm faceret Dei, & ſervum patrem habere, at tibi ſervo patrem

faceret ipſum Deum, ait S. Chryſ. Breviar. K. y. Jept. lect. 7. Et ut

loquitur S. Thomas: at hominer Deos faceret, facétus homo. Idem
Breviar.

1

4

1

—
im. EC

ſepor..
ſen Nolt 1
amuere,no
Korwem,

plituo ton

len,
ldfe
lend,4
1. der n
GGCckat:
Meranmm.
Eindui
nticun

.
D

— —=

—

Aumuterer

oenti
Gen,
e, Opti
WEnnob
i, Uterur

luntatande

Unsdaro

ketlie
I ſam

oit
i ljyyyg
Kanogez

nilen 5
heie

WOOSOGUD

Cuſl Prernitentia, & Confeſſio, præſertim Generalis. 1397
S Breviar. E. C. orp. Chr. Lect. 4.) nova præcepta dedit Mundo. & c. ait
N. 5. Gregor. Brev. Comm. un. Mart. 2. Lect. 7. Adeo Redemptor
mim noſter vult, nos veterem hominem, veterem mundum, ponere
le xuere, novumque, ſecundum Deum, & ejus ſanctæ Legi
eii conformem, induere: de qus Conc. 21. An Deo tuo, an Redem-
Um ptori tuo non obſequeris, qui vult unicè te ſalvum eſſe, te
unim ipfi ſimilem, filium Dei, & Patrem habere Deum!? Et tu ſin-
üe, cerèac ſeriò fac velis hoc ipſum; inſtruendus itaque, patien-
4Me ter audiens, quâ ratione
un el te II. Per veterem hominem, intelligi peccato inquinatum, Vetus homo,
Mank ſatis conſtat ex diétis Conc. 71. per totum, & n. 3. fines Item quis ee er.

num. ſ.

grocuds ſit Puer centum annorum. Conc. 5g. n. 3. Exui autem veterem homi-
nh nem, & indui novum, per ſacram pœnitentiam & Confeſſio-
mudhs nem dictum itidem: Iis ſuppoſitis, vel hic præteritis, ean-
rmis gdem materiam quoad ſubſtantiam, ſed aliâ ratione, ſeu aliis
ens argumentis pertractamus, ut veram bomini veter innova-
I. tionem, (quæ ſanè totius anni, imò ipſius vitæ, præterito-
ünum rumque, optima & felix eſt clauſula) intelligamus, agnoſca-
mus, & in nobis practicè videamus, an & quid in nobis ſit ho-
nüumde. winis vetera aut novi? & an in hoc, quòô verſamur, ſtatu, con-
Vmté fidenter audeamus mori: inſipientiæ autem eſt graviſſimæ,
w, & lethalis, in eo ſtatu vivere, in quò mori nolles, juſtè ſcilicet
jnif mmaetuens damnationem, in quà Vetns homo æternum exuren-
,n dus eſt. Jam itaque: Duos, in uno homine, eſſe homines, Duo homi-
Hmc eſt teſtatiſſimum Spiritus Sancti effatum, magno maximi nes in uno
pumi Apoſtoli calamo exaratum: Sic enim ipſe ex sanulo olim, jam homine.
Plrn Paulus; hoc eſt, ex homine veteri jam novi, Epheſ. 7. 22. Deponere
„Kneo 0o,, ſecundum priſtinam converſationem veterem hominem, qui cor-
Nen rwumpitur magis magisque, quoad corpus & animam, indul-

gendo priſtinis concupiſcentiis, & conſuetudini, ſecundam Ae-

. * ⸗ „ .*
iön IiIderia errori (verè magnus error) ſeu concupiſcentias carna-
* 2* △ .* H
nugmm⸗ les erroneas & rationi contrarias, decipientésque. Kenova-
yhrut mini autem ſpiritu mentü veſtræ, & indnite novum hominem, qu'? ſe-
me Mn tcundum Deum creatus eſt, in juſtitid & ſancttitate veritati. V. 23. 111

Henig Os n ο 0οd. 0οιοι/0°¾3 gra

R —

1398 Coxcio LXX III. H0 minis Inno vatio; Anni Gy . itæ lauſula:

Mira mutati

gratiâ, innocentia, & juſtitiâ, quam accipimus per Baptis-
mum & Pœnitentiam, in quibus & veterem hominem exuimus.
Homo vetu eſt Adami; novus eſt Chriſti. IIle de deorſum; hic
de ſurſiim: ille de terrâ; hic de cœlo: ille à Natura; hic à
Gratiâ: ille eſt inferior, & animalis;

milia Iſaaci, Eſau; hic, Jjacob. Kom. 9. 73. ille eſt ex Agar, filins
anciliæ; hic ex Sarà, filius liheræ: ad Galat. 7. 22. Denique homo le-
tus, eſt de terràâ terrenus, Homo novus, de cælo oleſtis. I. Cor. y. 27.

quantum ergo eſt intervallum inter terram & cœlum, tan-

hominis vete- tum eſt diſcrimen inter hbominem Leterem & novlum. Magna er-

ris, in novum

go ſit oportet Metamorphoſis, transformatio, converſio,

hominrzm, Dei X

virtute, &
Verbo.

lolium fieret lilium; zizania, triticum; palea, frum entum;
quod fuit vas in contumeliam, fieret vas in honorem Vaſa iræ apta
in interitum, Vaſa miſeriçordiæ in gloriam. Rom. 9. 21. & 22. Major,
adeôque mirabilior fit rerum transmutatio, dum homo Voetus,
ſit novus. Id valet Dei Potentia, Dei bonitas & infinita mi-
ſericordia; Potens eſt Deus de lapidibus iſtis facere ſilios Abraha. Matth.
2. 9. Idque eſt Dei Promiſſum: Auſeram cor lapideum de carne ve-

Vird, & dabo vohis cor carneum. Exech. 36. 26. Mutationes tales ob-

ſtupeſcendas in hominibus, beneficio gratiæ ſuæ operatur

Spiritus Sanctus, & referunt S8S. Patres: Chryſoſt. Iavenit, in-

quit, Publicanum; & fecit Evangel’ſtam: invenit perſecutorem; &
Adpoſtolum reddidit znvenit latronem, in Paradiſum induxit inve-

net meretricem; & werginihus coæquavit Et Lactantius efficaciam
Præceptorum & Verbi Dei apertè demonſtrans, Da mihi vi-
rum, inquit L. Iaſtit. C. 15. qui ſit zracundus maledi«us, eſzranatus, Pau-
ſimis Dei verbi, tam placidum quàm ovem, reddam: Da cupidum,
a varum, tenacem; jam eum tibiliberalem dabo, & pecuniam ſuam plenis

manibus largienteme Datimidum doloris ac morti; jam oruces & igner,

&. bericulum omne contemnet Da libidinoſum , adulterum, ganea-
nem; jam ſobrium, caſtum, continentem videbu Da crudelem &

ſanguinis appetentem; jam in veram clementiam furor ille mutabitur.

Tanta

Cratia: iie „& hic fuperior, & ſpiri-
tualis: ille eſt in domo Adami, Cain; hic Abel: ille eſt in fa-

cùm è& Oetere bomine fit homo novuw, in eodem homine: qualis ſi

Inn Alt

on
,Dnine 8

n, ſil.

4
11

”ß , Me.

Ealn eer
fer ctisr
ocperen
Ptrttr i

an

a, e
UNI cN

1Canns
Gaworgnne

Cunkalia

lneoc⸗
Anonum

ld 4o

1
4

N

4

eccatm

1

4

=

ag

Muum nokr

laitur
Nanre
nete ln
aenrunn R.

Uſiefin

ln Mrn
(ünig

e ten
G

t.
.

WDNN
cotlun he.
Naenee, 1.. 4
Ctunkke

not, Api.

iletit.
er n
Gbe hiekt.

11C, ,

Ckfonmtn.
MWane.
,CONe ,

ine: glsi

Tumnenng
Miin

bu. Mo,

Ufnirua.

Hale n
N.
Stles h.

Operatln
neitr

4
ſ. M

AueN,

eiacdn
,ndie
Mutlic

vun llenn

“”L”
aC i

n

ſunn

Sed ex diéctis adyverto, & me Gratiæ Divinæ cooperari de

bpracipuè tamen, ut veterem Adam ſepeliat in aquis.

Paonitentia, & Confeſſio, præſertim Generalis. 1399
Tanta Divina Sapientic Vis eſt, ut in hominis pestnz infitſa, matrem
delibtorum, ſiultetiam, ano ſemel impetu expellat. Gratis iſta ſiunt,

facilè, citòs, modö pateant aures, & pebtus ſapientiam ſitiat Pauca

Dei præcepta totam hominem immutant, & expoſito vetere, novum

teddunt, ut non cognoſcas eundem eſſe. Gail. Stanihurſt. in a. Noviſſ.
ad Leétorem. Annon & ego miſerrimus peccator optem in

me talia experiri? Hoc extremè ſalus mea æterna eigir.
re, quod per me ſtat: ſed ſine hoc nihil fit. Qui fecit te ſine te,
non te ſalvabit ſine te, axioma eſt ex S. Aug. notum.
III. Vt autem intelligamus magis, quid ſit hæc Innova- Veteris ho-

tio animæ, cujus virtute fiat, quàâ mirâ efficaciâ, neceſſitate minis in pec-
41. cato miſeria.

quantâ: conſiderandus eſt vetu Adam, & in hoc omnis ho-at.

mo, quantus & qualis, cum ſuis miſeriis, quibus vel ſolo

peccato originali infectus, gravatur; maximé verò, & ma-
gis, cùm & alia propria actualia peccata accedunt: quibus

omnibus peccator fœdiſſimè deturpatur, éſtque mancipi-

um doœmonum, iis tot devinctus catenis, quot peccatis: ut
ſuſpirat S. Auguſt. L. s. Confeſſ. c. 5. Et quot vitia habuerit, tot ha- Peccatum eſt
bet deæmone, ait S. Cæſarius Arelat. hom. 6. ad Evang. Heu duris- dœmon.

ſimam miſeriam Veteri hominn, qui & VEetns Adam dicitur, ceu
qui peccatum & concupiſcentias, naſcendo, ex eteri Adamo,

omnium noſtrù⅛m parente, in quò omnes peccavimus, tra-

xit, & ſequitur, juxta Toletum Cardin. Cornel. Rom. 6.6. Natu-
rà, ex Naturæ corruptione, & in malum propenſione, Filius
lræ Dei, vindictæ, gehennæ. Epheſ. 2. 3. Hic autem vetus homo, Reno vatio
hic vetus Alzm, primitus innovatur per S. Baptisma, ceu Sa-Babci⸗ ſit per
cramentum Regenerationis, quò morientes peccatis, naſci- Paismum.

mur vitæ ſpirituali, cœleſti, & divinæ, juxta S. Hilar. & S.
Hieron. Non naſcimur, ſed renaſcimur Chriſtiani! Ep. 72. ad verſus

Vigilant. S. Gregor. Naz. Orat. in ſancta lumina, Conſiderans
Chriſtum à Præcurſore ſuo baptizatum: Joanner, inquit, ba-
ptivxat, & accedit Jeſus, ſanttifican! quidem & pſum, qui baptirat5
da⸗, Et: Aſcendens
Jeſus

1400 Coxci/Oι LXXIII. Homini Innovatio; Anni S vteauſula:

dum. Baptismus S. Joannis, præludium & umbra Baptismi
Chriſti. In Baptismate autem Chriſti (quem S. Thomas 3. p.
1J.66.a. 2. Cenſet, Chriſtum, dum baptizaretur Binſtituiſſe, ut
eſſet omnium peccatorum lavacrum) tingendus erat vetus

homo mundanus, lavandus, mundandus, ut prodiret novus ho-

mo cæleſtoy. Tali Lavacro Divino, & per Merita & virtutem
Chriſti efficaciſſimo, planè opus habebat homo, in peccati
Originalis, aliorumque (in adultis) actualium ſordibus in-
„ 4. veteratus, & ſub duriſſimo deemonis mancipatus jugo:
e onltan⸗ quid tali homine veteri fœdius? quid miſerius? Specimen eſt
14 Cord. & Lonſtantinus Imperator, à Baptismo ſuſcepto verè Magnus,
der novus, cum antea in vitâ veteri infidelitatis, ſicut corpo-
Baptis. liber. Te, ita adhuc magis animâ, notatus eſſet & defœdatus leprâ

turpiſſimꝗâ, cujus curandæ calisd, ſibi ex infantium ſanguine, Medi-
corum conſilio alneum parari juſſerat“ ſed ſanctiori & ſaniori con-

ſilio & præcepto imbutus à SS. Apoſtolis Petro & Paulo, ei

in quiete apparentibus, omiſiaâ impii balnei immanitate, à S. Sil-

Veſtro Papà ſalutari lavacro recreatus, renovatus, & mundatus
à lepràâ ſicut corporis (uti olim Naaman Syrus: a. Reg. j. 14.
ſup. C. 1. n. 2.) ita & animæ, cujus illa index erat. Breviar. 31.

Decemb. Lect. 3. Faber F. & Glveſtri them. a. n. 2. Nicol. Cauſinus Au-

Oaà S§. P. 2. E. 2. C. 7. à fol. 2vo. qui deſcribit hujus Imperatoris
gravia veteris ante Baptismum vitæ ſcelera & propenſiones,
cum morte Criſpi Filii, Aemannorum Viétoria clari, (cui
Lactantius, profanam Eloquentiam Chriſtianâ condiens pie-
tate, Inſtitutor fuit᷑; in Chriſtianâ verò Fide prima Magiſtra,
Avia S. Helena. Canſinus Pexinfeld. hiſt. og.) quem Fauſtæ No-

vercæ criminationibus fiétis implicitum, damnavit citiuùs,

quàm Patrem deceret; Novercaàmque ipſam Conjugem ſu-
am, poſt compertum ſcelus, ardenti balneo interemit;
quaſi crudelitatem pœnitentia augeat, vel flagitium emen-
det immanitas, ait joannes de Buſſieres Floſc. hiſtor. mihi f. 21.
Poſt Baptismum dein fervorem zelumque Religionis, vir-
.⸗ tutes,

eſus de aqud, ſecum quodammodo demerſum educens & elevans mun-

len,

Chintoanin
nek erne
Knalein
cudcſe coon,
o le, ren

IN, in

iſcais loc
neklentder

tannid

Wmilxutinn,

614 ,. N

Uislbrisch
ud ppte

nne Avit
nneatit

Uuſu

ent un ne,

eninſte

ſigin 4

Sdlen

Mitkeatn
erieh,
llen

a

2
“
S

Peaoonitentia & Confeſſio, præſertim Generali. 1401

dum. tutes, præclaré acta, commemorat idem Cauſinus c‿t. dcap. g.

i Mi

Kiuite,

HHn

Cnetmandb..

1Kinoorn

o, en
ſorcbi .

—
.

De quô ct. Buſſieres: Anno tandem 30, inquit, placido fine

Nicomediæ deceſſit; reverà Magnus, ſive cœlum ſpectes
ſive terram, de utroque perbene meritus: tam priva

eis vir-
tutibus, quam Imperatoriis; quod rarum admodum: Inter

Sanctos cum Helenâ Matre numeratus: Menelog. Græc. 21. Majs

utus

ſecinene
eMegnu⸗

pro poſſe, vendicat, & uſurpat hic Princeps hujus Mundi, im-

ſon.

eatid i
Ciire

Cſarionwr⸗

AERed

multis libris clarus: denatus 1694. 30. Decembr. St. Novi,

ONArnS

4e. ſA4%
t enin 4

auh
pelaran
Penoni,
Uni,(ul
cerd)⸗

Git

ogenn N.

retena

ns, N.
ren

mortuæ, ad vitam ſpiritualem revocatio: de quòô S. Conci-
lium Trident. Scſſ. 6. de uſtif. cap. 24. alt: DQui verò ab accepta Ju-
fſtificationis gratiâ (eddem bſ. canone 23. & 29.)

ap. Bucelin. p. I. VE. Martyr. Rom. 15. Aug. Hinc ſatis colligi poteſt
turpitu inis non
virtus & efficacia S. Baptismi, qu

do animæ hominis non baptizati, neceſſitas proinde,
& vetus homo tollitur, &
novus renaſcitur. Taceo ſingulare quoddam quaſi jus, & Dœmonis ty=
1, rannis In non
baptizatum.

crudele dominium Doœmonis in non baptizatum, ut ſib

piorum, & in peccatis conſtitutorum, & tenebrarum; quod
varii caſus loquuntur talium à deæmone infeſtatorum, cùm

non eſſent baptizati, poſt Baptismum verò penitus liberi ab
hac tyrannide.

Caſus refert ex Scriptoribus Catholicis,
Acerràâ Exoticorum p. I. it. 6. &ρp. 3. tit. 8. Eraſmus Franciſci, na-
tus 1627. 29. Novembr. in Lubeck: Acatholicus, & origine &

ætat. 67. Apoplexiâ tactus Norinbergæ.

IV. Altera Veters, & peccatis atualibus vitiati, detur- Altera homi-
pative homini Innovatio, imò animæ, peccato mortali de- nis, peccato
inveterati, in-
novatio: Poœ⸗
, nitentia &
per peccatum eääειW Confeſlio.

funt, rurſus juſtificari poterunt, càm, excitante Deo, per Pœnitentiæ da- Ex Trident.

cramentum, merito Chriſti, amiſſam graliam recuperate procuraverint.

Hiic enim Juſtificationis modus eſt lapſus reparatio, guam ſecundam poſt Secunda poſt
naufragium deperditæ Gratiæ tabulam ſancti Patres (.
in Epiſt. ad Demetriadem, ex Tertull. L.i de Pæn. C. Secunda poſt naufra-!
tium, de Pzn. diſt. 1.) aptè nuncupärunt. Etenim proit, ge!, poſt Bapti-
mum in peccato labuntur, Chriſtus Jeſus Sacrament am inſtetuit PFeni-
tentiæ. Et Seſſ. 12. de Pænit. cap. 2. ubi:

naufragium

Hieron. om. I.
abula.

—

De differentia Sacramentès Baptismi &

Pcænitentiæ & Baptimi. Per Baptimum, inquit, Cbriſtam zduenter, P œnit. diffe-
Mlechtl de Jud. ecxtr.

Galat. rentia.

Pb Pb bb l.

1402 CoMCIO LXXI II. Homini: Inno vatio; Anni &oiteclauſula:

Galat. y. 27. nova prorſis in Ao eſtcimur creatura, plenam & integram

eccatorum omnium remiſſionem conſequenter ad quam tamen novita-

Pœnitentiæ tem & intégritaltem per Sacramentium ænitenkteck, ſene magnl noſtris

— . . . . . . E/.
Neceſſitas. ietibus & laboribus, divind id exigente juſtitid, pervenire nequaquam
poſſeem us, t meritò Pzrxnitentia laborioſus quidam Baptimus à . Eatri-
bus Aibtnz ſuerit. Eſt autem hoc Sacramentum Penitenticg laplis poſt

Baaptumam ad ſalutem neceſſarium, ut nondam regeneratis Baptismns

Ergo Pœnitentia (quæ, tanquam virtus, Confeſſionem ſal-

tem in voto & firmo propoſito, proximè confitendi; & ut
Sacramentum, eam reipsâ ut partem eſſentialem, includit)
eſt alter quaſi Baptismus, vetuſtatem peccati in homine tol-
lens, eundem innovans, perditam Dei gratiam reſtituens, ex
inimico, faciens amicum & filium Dei, auxilia gratiæ con-

ferens ad perſiſtendum, & ambulandum in hac novitate vite

ſpiritualis, & Deo placentis. Neque aliud Relapſo ſalutis
medium eſt ſuper, ex Divinâ ordinatione, quæ vult nos à
peccato liberari, ſed non ſine animi noſtri dolore, labore, &
victoriâ difficultatum in humiliter & integrè peccata confi-
tendo, injunétam pœnitentiam implendo. V. Conc. 21. n.6. &.

Et hæc ut fructuosè fiant, ſciendum eſt, & in praxi implen.

dum, laborandumque, ut divinam hanc peœenitentiam, nobis
peccatoribus adeo utilem & neceſſariam ad ſalutem Z obti-
neamus; quod fit ad eam aſcendendo per quinque gradus
Quinque gra- be ne conſiderandos. Primum Dei Miſericordia nos prævenit, cor-
dibus ad ve- Aiq;, noſtra ad ſe convertit, quod cùm precaretur Prophetas Converte,
tur, S ſenii Iumine illuſtrati, per fidem ad Deum animo tendimns. Credere enim
Converſio- TPortet accedentem ad Deum, quia eſt; & inquirentibus ſe remunera-
nis, & ordo. Zor ſit. Hebr. II. 6. Præterea motus timori conſequitur, & ſuppliciorum

Ordo in acerbitate propoſitä animus à peccatis revocatur. Atq; huc videntar
Secut Juæ concipit *oum appropinqua-

Communio- ſpedtare illa verba Eſaiæ 26. I7.
ne, vid. Conc. Gerit gd

36,. u. 5 Pbartum, dolens clamat in doloribus ſats, ſic facti ſumus. He
.„T. J:

deinde accedit ſpes impetrandæ à Deo miſericordiæ, quà erecti, vitam &-
mores emendare conſtetuimus. Poſtremò charitate corda noſtra accen-

inqieit, nos Domine ad te, & convertemur; Threnor. y. 21. Deinde hog

.

duntur .

ſ

m um
ken ſs n

—

la
—
me h/
ite
Siſſin .

,ſA 4.
Prita A

kili o
. Verue!

Uwnus Nen.

AIihuent,
Ilkinaniti

PV itu ne
en ſerett

durt,
t lgue

INesdera
. Mait⸗

l An

Mycn 4
inegore
iit, vei⸗
liſe e

. 7 .
DM Uenu

1.Algei

ruzn U
i dej

ire⸗

☚
duntur- ex quâ liberalis ille timor, probi & ingenuis filii dignus, ori-
ur; atq; ita anum 5lud veriti, ne qud in re Dei Majeſtatem lædamut,

Ginen

ner /.

.
tl ee

E/
ot ſ Gee
—„
ftionen.
tenci/An

1

ilH

oine tl.—

eltituens,r⸗
Nrit
witate U
ſilns
E WlN
Nre AMtd
NrN.
niinglen.
Crun e
Uuenznt
e Jenn
caltu,
Cnet,
Deitc
Celckeſin
epunr.

Uur tikit

prhe

et ℳMℳ
ru oer.
itur:

den

pParjnitentia, & Confeſſio, præſertim Generalii. 1403

peccandi conſuetudinem omnino deſerimus. Huce igitur quaſi gradi- .
bus ad hanc præſtantiſſemam Pænitentiæ virtutem pervenitur, quæ pror-
ſus divina & Caleſtis virtus exiſtimanda eſt. Catechim. Rom. Concilis
Tid. P. 2. C. .. de Pænit. Sacr. q. z. f. 326. Vt adeo nihil difficile eſſe
debeat verè pœnitenti, & per hoc ſalutare ac neceſſarium
medium æternam ſalutem ſuam requirenti, & conſideranti
milerrimum & periculoſiſſimum animæ peccatricis ſtatum, R
omni fatali corporis morbo graviorem, omni leprà fœdio-
rem. Meritò Peccatore Deo ingenter gratias agant, ait idem Cate.
chismus Kom. 9. I. qui tam amplam poteſtatem in Eccleſid Sacerdo- Pœnitentia
tibus tribuerit, neq; eném, et olim in veteri Lege, Levit. 13. 24. dacer- aufert, &
daotes teſtimonio ſuo, aliquem à leprâ liberatum eſſe, duntaxat renuntia- ſan. S
bant; ita nunc in Eccleſid, ea tanthm poteſtas Sacerdotibus fabta eſt, ut
aliquem peccatis eſſe abſolutum declarent, ſéd verè, tanquam Dei Mini-
ſtri abſolvunt, id quod Deus ipſe, gratia & juſttiæ Auctor ac parens,
cæffcit. Eſtque fruétus Pœnitentiæ præcipuus Vita æterna; .
per illam innovato à peccatis homini à Deo decreta, & ad quam
hoc ipſo jus habet, ceu heres. De miſeriâ & periculo in
gravi peccato conſtituti, Vid. Conc. 31. n. f. 6. 5. & Conc. 6g. àdü
quibus liberat vera Pœnitentia- l PDrudehtis &
V. His itaque ex fundamento poſitis: Addo adhuc ex cit. gre ace⸗
. . S pii eſt, ſacra
Catech. Rom. quæſt. 39. Si quid ſalutis noſtræ ratio poſtulet, conſidere- Confeſſione
musn Profeétò quotie vel morti periculum imminet, vel aliquam rem ſe ſecurum ſa-
tractare aggredimur, cujus tractatio homini peccatt contaminato non lutis facere;
conveniat, velutà cum Sacramenta adminiſtramus aut percipimus, ko- præſertim in
tier Confeſſio pratermittenda non eſt. Atg; idem omninò ſervare opor- Vitæ periculo. L
tet, cum veremur, ne nos alicujus culpaæ, quam admiſerimns, oblivio ca- . Conc. &77.
piat: Neg enim peccata confiteri poſſaumus, quax« non meminimus neg “
peccatorum veniam à Domino impetramus, niſi ea PJnitentia Sacra- =
mentum per Confeſſionem deleat. Ita zbid. Et 4. 46. Nulla zes Fideli- Confeſſio H
requens, ne-

bm adeo curæ eſſe debet, qudm ut yequent? peccatoyn n Confeſiofte alti: que dilata,
mam ſtudeant expiare; etenim cum aliquis mortifer 9ſcelere urgetur, quàm con-

Pp pp py ep 2 vihil ſulta!

1404 CoNCIO LXXIII. Homini⸗ Inno vatio; Anni &y Vitælauſula:

nihile magi ſalutare eſſe poteſt, ob multa, quc impendent, Vitæ pericu-
la, quàm ſtatim peccata ſua confiteri. Nam ut ſibi quise;, diuturnum

vitæ ſpatium polliceri queat, turpe profectò eſt, cum in eluendi

corporis

alt veſtinm ſordibus, tam diligenter ſimus, non eddem ſaltem del: en-

tia cerare, ne animæ ſplendor turpiſſimi peccats maculi obſoleſcat J

Hæc Cate chismus Rom. Authoritate Concilii Trident. & B.
lLii V. firmatus. En quàm Pœnitentia, quâ homo peccater
innovatur, & reſtituitur, ſit optima vitæ in æternitatem

clauſula, imò & Anni; imò & cujusvis diei & tem
commiſſo peccato, ne in hoc periclitemur: quot eni

4

poris à
m fue-

re, & ſunt, qui in ſtatu peccati noctem & ſomnum auſpicati
ſunt, mortui eàâdem, & corpore & animà, æternůùm miſeri.
V. Conc. 36. num. Io. Quid agis, anima mea! an credis æternita RM
Wirumber

tem:? an credis, ad hanc tibi quovis momento patere ja-
nuam? hæc mors eſt certiſſima, ſed tempore, quê non pu-
tas. O æternitas, aut miſera, aut felix! ſed nemini in extre-

mis malo felix; ſicut nemini quantocunque peccato

Quid agat ſa-poœnitenti ſaltem in extremis, mifera! Quid agis pro tantà?

ri verè

lutis ſuæ cu- mole æternitatis? Satago imprimis, ne Deum ullo peccato
ram habens? deliberatè, ne dicam malitiosèe offendam: quòd ſi humanàâ
fragilitate contingat, me peccare graviter, nihil moror, me
ſacràâà Confeſſione expiare, cum Deo in gratiam redire, novo
me firmare propoſito, & auxiliis gratiæ ſacramentalis mu-
nire; ut tam crebros relapſus in priſtinas noxas ſtudioſius
caveam, cordi mihi eſt, peccandi occaſiones fugere; nulli
proximæ me exponere: Obſervo certa Confeſſionis pera-

gendæ tempora, præſertim Chriſti, Beatiſſimæ Virę

ginis &

Sanétorum Feſtis ſolennibus, ad eamque, quaſi ultimam,
me diligenter paro, & omnem Confeſſionem & Communio-
nem facrilegam omni conatu devito: Ne quid in Conſcien-
tiâ meâ lateat, ſingulis annis in meipſum ſerio examine &
Confeſſione annuà deſcendo: Denique nunquam non pro-

dum æternitatis iter per 88. Sacramenta parare; & i

pono, ubi Deus volet me infirmari, maturè me ad ineun-

ta, ne

quid-

on

(em,d

.onet

2

—.—

AMetito

lbinaun
lager
er, Arer⸗
er & por
HKelgui
rrudettit,
ture
tamdein,
mortlen,

8

—,
—

—

—

etalisank

NN

(bitum en,

u et ex
Un vel d⸗
Cod
Kdlonis
onlalte

nleſti

4
1

=
—

onnit

Menstte
harge
cuflum

Amhe⸗

4R

X

tlee. Pœnitentia, & Confeſſio, præſertim Ceneralis. H 140 5

em, quidquam, aut peccati non ritè confesſi, aut reſtitutionis
, bonorum alienorum non factæ, aut juſtitiæ non impletæ,
mihi eſſe oneri poſſit: ita me in abyſſum Divinæ Miſericor-

ſGali dieæ, & Meritorum Chriſti objicio confidenter, & ſimplicitate
humili, in auxilium invocando Matrem Gratiæ & Miſericor-
ne diæ, S. Angelum Cuſtodem, SS. Patronos: ſic expeétabo pa-
uo tienter, donec veniat immutatio mea FYob. Iq. Ia. Id omnino ſapi-

Amumh enter & providè agunt, qui ſaluti ſuæ bene volunt conſul- H
tum. Sed quid ſi nihil horum egeris! ſicut Gens abaq, eonſilio & Quid non

Ltempciet
teini. Rne prudentiâ, Devter. 31. 25. de præteritis malé actis nihil an-agat negli-
malgin Xius (ſi tamen Conſcientia non altùm obmurmuret) præ-gens ſalutis.

nmtt. ſentia malè impendens, in craſtinum etiam quoad animam

6Ttektita. immortalem, nil ſolicitus? O quantum pondus æ&ternitatis V. Cone. 376. .
ee tali incumbet homini morienti! ſi vel tum in ſe deſcen- n. 10.
um geret talis, animumque juſtâ & integrâ Confeſſione Genera-
inen. li, ante abitum ex hac vitâ in immenſam æternitatem, & an-
ciw te obitum expurgaret! quod planè non infrequenter neces-

Sn ſarium eſt ex præcedentium Confeſſionum nullitate, ob de-
lornn fedtum vel debitæ Contritionis & doloris, vel firmi propo-
E ſiti, quod quandoque parum attenditur; vel integritatis

ire⸗ Confeſſionis: Cone. 6. n. 5. Et fieri poteſt, ut in extremis ſal-
ene tem conſulta ſit quædam Confeſſio generalis, iis etiam, qui-
tllom⸗ bus Confeſſio annua generalis & priorum peccatorum re-
deud Petitio non ita conſulta: ibid. n. 3. &. qu Confeſſione 111
e,m Extremis rité peractà, ſi pœnitens piis propoſitis inſiſtens, à
e. relapfu caveat, facilem certàmque faciet, habebitque ſalu-
H tem ſuam: ſin minùs, ſuam perditionem ſibi ſoli imputan-
nnes6 dam habet. Sicut ille Nobilis Mediolanenſis, de quòô exem-
IImn plum horrendum refert D. Florentinus Schilling, Ovo Paſch.
ndn EFz,il. Aſcenſ. D. fol. 119. Is concubinam ſecum habens, cum
Nik graviter infirmaretur, difficulter ad Confeſſionem diſponi
en poterat. Ante omnia illi injunxerat Confeſſarius, ut illam Turpi amori
non. domo amoveret, ſed hoc quàm ægré, quàm dolenter! Inva- immortuus.
Iuit morbus, cum magnis doloribus, quos inter identidem,
ehei cum ſuſpiriis, parvam iconem deoſculatus eam pectori impo-

–

1406 CONCIO LXXIII. Hominis Inno vatio⸗ Anni &; VitæClauſula:

ſuerat, cum ſolatio præſentium. Hanc icunculam ſemel re-
pentè apprehenſam & ardenter oſculatus, ita immortuus eſt,
morte, ut putabatur, non tam felice, quàm beata, eò quèd
videretur ea imago eſſe Deiparæ Virginis: ſed repertum eſt,

eſſe effigiem ſuæ meretricis amaſiæ. O vitam mortemque

infauſtam! ut de hoc magis verum ſit, quod S. Ambroſius ad
. Adamum eloquitur: PFropter unam mulierem recedere voluiſti à
Domino Deo tuo- hic perire voluit. Ed hiſtoriæ Conc. a. n. g9.
VI. Similitudines
Conſfeſſionem adductæ, Conc. 6&5. n. f. & 6.tem Conc. 627. n. y. fa-
cile etiam hic in conſiderationem venire poſſunt: uti à Mo-
ribundo ſordes animi penitùs evacuandas eſſe, ne ab ingreſſu
Cceli, quò non intrabit aliquod coinquinatum, altt abominationem fa-
Kationes ani: Ciens. AMpoc. 21. 27. præpediatur, vel ne in ipſum ſterquilinium
mi faltem in aut harathrum damnatorum abjiciatur: Rationes in extre-

extremis non mis ſuper totàâ vitâà, & in eâ actis, commiſſis, omiſſis, contra
negligendæ.

ſti Vicario, revidendas, & velut authentizandas eſſe, ne paulò
poſt ſupremo ſiſtendus Judici, ceu Villicus inigquitatis. Luca 16.2.
reprobetur, aut ut ſervus nequam & infidelis ab irato Domino
tortoribus tradatur Matth.1g.32. & inutzli ſervus ejiciatur intene-
bras exteriores. Matth. 2,, 30. Et quid ni prudentiſſimè, ſicut in
temporalibus Domui & familiæ ſuæ, ita in ſpiritualibus vitæ
& animæ ſuæ, quàm optimè diſponat, amplius non reverſu-
Tus, & taliter judicandus, qualis ab omniſcio judice repertus
fuerit? & cecéderitlignum ad Auſßtrum & meridem, aut ad aqutlonem
ſeu ſeptentrionem, ibi erite Eccle. 1I. 3.In quemcunq; locum &
ſtatum homo in morte ceciderit, ſive ad 4uſtrum, id eſt, ad ſta-
tionem Beatorum, ſive ad Aquilonem, id eſt, ad ſtationem damna-
torum, ibi manebit in æternum, ut in alterum & contrarium
aliorum ſtatum commigrare & transgredi nequeat: Lac. 16.26.
Idq; per hominis libertatem ſtat, etiam in extremis, quam ſta-
tionem eligere velit: & quis non averſetur ſtationem dam-
narorum!? Quis non anhelet ad beatorum: Vtraq; æternum
immutabilis eſt. Et ſi quidem hactenus in omnem vicam
te

PrAutaura⸗

1

ſuadentes frequentem & annuam

legem Dei, vel maximè ita in ſtituendas, & à Confeſſario, Chri-

le

——
leteti 1
bis gral
Nedb
Ctam A
emecrentn

geenbil

ſſtuit zr
int fen
un ſerant
fernns, l.
Ui,& niæ
iatemit
n' hae

Igtendav
Nene lad⸗

Ine, ocl
tg eſin
Uerdeer

UINAta.
mobre

ennti

1

tednglt M

—

EriIe.

tnontgek

t: wtie

abinge
inatinen,
erguiliun

Des in en .

iſcg ann
Eengdn.

ten d

Srn d?
rzoDoN
iucitk-.
me larin
Ualibuorie
rteyetli
elepennl
Aulltde
gomg
ENAN..
Ntrium
tLuclt4
Commkr
NaA.
Zternun
enn Wiam

E

7

omne, quod in nobis, bomim eſt. Sin minuús, annon, ut la-

ne in viâ tam arduâ, ad judicem & æternitatem, impedi-

tentiam & remiſſconem peccatorum in inferno conſtituit timorem, &

pPparnitentia, &Confeſio, bræſertim Generaliu-. 1407

te direxeris ad ſtationem damnatorum, annon vel ultimùm

revocabis gradum, dum adhuc ſtat revocare gradum, ſuperasà

cewvadere aut auras. Virgil. Et hic ſanè homini, vel modici judicii

ſani, ingens ſtimulus eſſe deberet ad omnem virtutem, præ-

ſertim verò & denique ſaltem in extremis ad veram Pœni-

tentiam & Confeſſionem peccatorum, & in eâ perſeveran-

tiam: quem ſtimulum crebrò adhibet Divinus kccleſiaſtes,

Ulti c. II. v. 9. & I0. Cap. 9. o. c. 12. 1. quid enim æternitate majus,
Ilongius, terribilius, felicius vel infelicius? quia eà non mo-

vetur, aut ſagum eſt, aut demon, deſperatæ ſalutis. Verè Tres hominis
Beda in Colleltaneis“ Tres, ait, Manſiones principales conſtituit Deus, manſiones:
cœlum, terram, & infernum; & in illi trebus kres rers principales Zn lurn: Ler ⸗
cælo conſtituit pacem & æternitatem; in terrà conſtituit filem, pœni- in ſ⸗ ngulis
aternam pœnam: de terrà autem, quæ in medio eſt, replebitur cælum

' infernus. Cornel. hoc loco. Viden, S. Bedam tribuere terræ
huic, & vitæ humanæ in peccatis actæ, ex Fide Pœnitenti-

am, in remiſſionem peccatorum, quam conſequitur Vita æ-
terna; ab hac verò, ne quidquam nos impediat, nunquid
disduirenda vita noſtra, & deſuper Confeſſiones præteritæ,
an bene factæ: & ſi ita, Deo ſint Laudes, cujus benignitate
In extremis
trones, peſſimos ad iter æternitatis comites, omnia peccata peccata peſſi-

noſtra per Pœnitentiam & Confeſſionem, ita eliminemus, ut mi comites
vVIæ; cllimt-

. . nanda.
mento, probro, & damnationi ſint. Et verèò ſunt vel erunt,

niſi pœnitentia, velut clavâ Herculis, monſtrum ſeptem pec-
catorum capitalium, & aliorum iis annexorum, vel enato-
rum, penitùs enecetur. Etſi Deus in creatione mundi Ope-
ra ſua viderit & deprædicaverit valde bona, ut S. Textus lo-
quitur, Geneſ. I. Vidit Deus Ll'ucem, quòd eſſet bona- & ſic de aliis
ſingillatim: cùumque creâſſet omnia, hæc velut denuo revi-
dit & disquiſivit: Viditq; Deus cunbta, quæ fecerat; & erant valde Deus creata
bona s Ibidem V. 31. & ult. Cum de ſengult ageret, alt S. Aug. L. I. de à le opera re-

Geneſi vidit velut.

.

