deruntque in die illà quaſi viginti tria mllia hominum & ait Moyſes: di 32.
Conſecrſti manus veſtras hodie Domino, unusqutque in filio, & in uju⸗ vVIta
ratre ſuo, ut detur vobis benediction ibid. à v. 26. Cornel. ibid. Joan- £ Bellarm.

Card. Sappl.

ner Cſorius &. J. tom. I. fol. 1. Mihi videor, audire clamores, eju- „ 7. d O.

hlatus damnatorum in Judicio, deplorantium etiam hanc pryine. Chrif.
ſuam miſeriam; quam facilius ii apprehendent, qui ſibi vi. L. 2. ſ. 174.
dentur in hac vitaà toti afflicti, ab omnibus derelicti, quin &

qui ſuosmet ſanguine proximos patiuntur hoſtes: hinc illæz
miſerabiles plurium voces: heu me omnium hominum af-

fictiſſimum. Ex hoc reſponſum ferimus pulſantes fores

Sanctorum & Electorum. E. infra Conc. zo. n. 2. S. Thom. ſuppl.
7. 92. alam Diſc. 29. n. 9.
VIII. Pulſemus alias fores, & quidem ipſius miſericor-

diæ, quæ eſt Deiparæ, & ipſius (hriſti. Sed ex dictis ſatis

apertum eſt, etiam hic impiis ſpem nullam afulgere Otri-

ſte ac lugubre nuntium! etiam hoc loco gratiæ & miſeri-

Ttt 3 cordiæ

5SI6 Coxctio XKXII. In ſudicio extremo Reo, Pecratori MM
A Beatiſſi cordiæ repulſa! Sanctorum averſio & indignatio dis a gra. /

màâ V. Impiis vis quidem futura eſt im Piis, tormentum tamen majus per- a

nullum aſy- cipient, cum eodem die Beatiſſimam Virginem Mariam II
lum. conſpicient, tanquam matrem pietatis ſæpius invocatam; "
ipſam verò non jam gratiam pro ipfis, ſed vindictam & por 6
nam petentem: hoc inquam, maſorem illis inferet crucia- n

tum & pœnam. Non mea hæc eſt ſententia, ſed D. Auguſti:
ni, qui ad rat. in Eremo ita loquitur: Caævendum eſt, ne ante illud J

rerribile tribunal vacui vel denudat: appareamus *non enim ſanbti tune 1
noöbhbu ſubvenient; quia tempus non erit miſerendé, & mé’ſericordiam 1
impetrande, & ſam fugiet à janu paradiſi WMarig. Clarius diſſerit
8S. Thomas de Villa novâ Archiep. Valentinus, ſ.2. de qudicior 1
N(—on ibi precand: locus, inquit, nullus vobis interceſſor aſſeſtet, quà pre II
vobus verbum loquatur, non Beata Virgo, non Angelus, non Apoſtolus il
Beat: ime propitiabitur bereunti. Calamat. Ylv. Diſci3 . n. a. f. 25l. ſupra num. 4. 1
Virg. Symbo- Beatiſſima Virgo comparatur Lunæ; quam comparationem

Junt Luna. proſequitur Beſſeus C. 2. de Jud. f. 247. & ſeq. ex ant s. 9. heu,
inquit, reſplenidens illa luna, Iucidum illud aſtrum, Mater

gratiæ ac miſericordiæ, modèò quidem in hæc inferiora nos-
que homines ſanctum influxum ac lumen immittit, pecca-
toribus quoquo modo auxiliatur, adeſt, ſuccurrit, pro iis- II

Locus Cant. . dem apud Filium orat & fupplicat, veniamqué obtinet (ur 1
9: Paſee hæ- dicat Guilielmus Pariſ. Epiſc. Author graviſſimus, in cap. .

dos tnos. 16. Cent. apud Delrium, expendens ea verba: Laſce hados tuos, al: u
Rien tur. loquens Beatiſſim am Virginem: Paſce hados tuor, qui à ſini-·
damnandi ſtris in udicio erant collocandi, tu interceſſione efficies,
alids. ut collocentur à dextris, ſeu, ut Calamatus addit: ſe. 2z4. (n
v. 5. F. 2:. Quli deſtinandi erant ad fubeundas infernales poc- n
nas, & collocandi in parte ſiniſtrà in extremo Judicii die, u
juxta diétum Chriſti. Matth. zr. 33. Tu4 potenti protectrice (
manu, paſcentur cibo miſericordiæ, & Divinæ gratiæ, quaà
mediante, ſi condignam de ſuis peccatis fecerint pœniten-
tiam in hc vit, colloçabuntur in parte dexterâ, & ad æter-
nam perducentur felicitatem. Idem en Marali Diſc. 5. ante H

4

D
147
nun
tionen
teñ
Maet
1

Ned.
S⸗

“

/ 4

A.

eles,

N⸗

a
, ,

tel.

,te

K .

nullum penitus refugium, aſylum, patrocinium. 17
finem à fol 1z2.) Sed in illà die horrendà erunt ſigna in Lund,

& quidem horrenda: non enim dabit lumen ſuum: mera

HW 4 — 1.
tunc nox erit, undique horror, & tenebræ, & caligo denſis-

ſima. IIla Virgo, Fons ille miſericordiæ, gratiarum Ocea-

nus „quæ univerſo mundo ſalutem attulit, quæ commune

omnium peccantium refugium eſt; miſerorum ac defi pe-

rantium aſylum, tunc lumen ſuum amiſerit:? immi tis, dura,
immiſericors erit? benignitatis viſcera exuerit; ſanguinem

ſpirabit? vindictam in peccatores exercebit, flammisque eos
acribus addicet: Luna (ut docent Aſtrologi, ipsaque de- Luna, à ſo-
monſtrat experientia) quòô à ſole remotior, eòô & clarior eſt: l temotior,
& quò ei redditur vicinior & plenior, quò & obſcurior, ac eſt purior &

„ . „. 5. . . „
tum deliquium pati ſolet. Idem de Beatiſſima Virgine Ma-— e1
riâ credendum eſt; nam quamdiu in hâc vitâ agimus illa

dem vicinior;

1. ſ. —1 7. obſcurior
à Filio ſuo videtur abeſſe quàm remotiſſimè; peccatoribus exiſtit.

tamen tunc maximè illucet, ſuis precibus apud filium pro Applicatur
iisdem intercedendo auxiliumque iis ſium oſtendendo. ad B. V. re-
Sed in horrendo illo die, Filio ſuo, Soli Juſtitiæ, quàm pro- ſpectu im-

xima futura, ac beatitudine & gloriaâ, coram toto mundo Piorum.

conſpicuè pleniſſima, deliquium pati videri poteſt, dum lu-
men protectionis & interceſſionis ſuæ denegabit impiis, ut

in interitum ruant; ſanguineum colorem induet, dum, ira-
cundià & furore accenſa in peccatores, eosdem ad necem &
mortem ſempiternam proſequetur, mir? exterrens. Beſem
cit. March. cit. L. Dom. ult. poſt Pent. fol. 299. Regina Eſther, cum Figura.
adverſus Aman purpuratum exacerbata, eundem ad necem Eſther Re-

quæſiiſſet meritam, hic nihil obtinuit, cuùm ſurrexit, nt roga- gina, irata

ret Eſther Reginam pro anim ſud; intellexit enim, 4 Kege ſibi para- Amano.

em, nalunm Eſzh. z.g, In crucem adctus eſt. Eſther typus Ba⸗-

tiſſimæ Virginis; hæc enim ſub alis ſuis recipit & protegit

peccatores, & juſtos afflictos ad ſe confugientes, ait Cornel.

in Eiſth. 2. . fol Iza. Verùm illuſtris hæc totius Univerſi Regi-
na, glorioſa mater & virgo, tunc impiis, Filio ſuo rebellibus,
quorum fſcelera, crudelitas, & impietas redundabant in Kegem,

irata,

II8 CoNcIO XXXII. In Iudicio eætremo, KReo Peccatori
irata, omnia his beneficia, & gratias, quas ejus aliquando pa-

trocinio & interceſſione obeinuéêre, vel obtinere potuiſſent,
exprobrabit; quò illis heæc omnia in majus judicium ce-

dant, majorisque damnationis ſint cauſa. Ita Vdoni ſuas

ad Jjudicem Filium ſubtraxit preces, cujus beneficio ille tan-
tus evaſerat. De quöô infrà Conc. 32. n. S. Vid. Iad. Ker. V. Maria.

Laur. Chryſol. S. J. Mundo Mar. Diſc. II. à n. 129. & Diſc. g. n. 46.

Chriſti in-tiſſimæ Virginis, uti auditum, fruſtrà pulſatis: Per gradus
effabilis cle- aſcendo ad ipſfum Chriſtum Judicem, nunc FPatrem meſericor-
mentia in hâc Jiarum & totius conſolationis. 2. Cor. 1. 3. Ergone & hic adeo tunc

xitaà.

IX. Ter pulſare licet, duabus foribus Sanctorum, & Bea-

iratus erit, ut placari nequeat Nunquid in æternum projiciet

Deun? &c. Pſal. 76. ß. Confidenter accede peccator: Idem

enim jam ſemel ſubvenerat toti afflictiſſimo Orbi, cùm alius

nemo poſſet, & quidem ſuo ſanguine: Cujus miſericordiam
infinitam adeo deprædicat Regius Propheta & Scriptura
multis locis. Iufra Conc. 42. n. g. Ad fiduciam peccatores val-

Advocatum habemus apud Patrem, Jeſum Chriſtum juſtum. & iyſe eſt

neceſſarius fuerit tantus Advocatus & peccatoribus, quàm

Eijius miſe-
ricordiæ
ſymbolum:
Ramus Oli-
væ in diluvio
virens.

de animans. S. Joannes Apoſtolus: & qui peccaverit, inquit,

Ppropitiatio pro peccatis noſtris; non pro noſtris autem tantum, ſed etiam

pro totius mundi. 1. Jo. 2. 1I. & 2. Nunquid autem mundo magis

erit in die udicii? Ad eandem fiduciam hortatus Gentium

Dodctor: Non enim, inquit, habemus Pontzficem, qui non poſſet com-

patà infirmitatibus noſtris Hebr. g. Iy. Mediator Deé & hominum ho-

mo Jeſus Chriſtus. I. Tim. 2. . V. infrà Conc. 9a n. . Et ſi quæ
ſunt alia plurima veritatis teſtimonia de Chriſti miſericor-
diâ, quæ in fine mundi, per ignem deleti, non interierit;

ſicut nec in diluvio; cujus ſymbolum fuit Ramus Olivæ viri-

du de quòô: Miratur Illuſtriſſimus Cardinalis Cajetanus,.

qui fieri potuerit, ut columba, arcâ evolans, virentibus foliis

olivæ ramum repererit; cùm furioſa illa aquarum tempeſtas
& rabies omnes tum domos & palatia altàque turrium fa-
ſtigia dejeciſſet, tum etiam arbores & truncos validiſſimos

evul-

=
— =S,=e — —

— — = =
—— =ẽ EE -⸗
— — — ——

. — —

—

No.

hillen
miſuns
len.

11

— ==

—

n.

.

znn

Nn
ns
ductis. Via. Ind. Rer. E. Dilavium. Sic in graviſſimâ juſtiſii.
mãque ſceleris Sodomæi vindictâ, Loti tamen miſericordi-

Ctinn
ieu

SN.

1
3
A
9

s
Cu

1

Etnn

Gal.
.
e

e

ut
,

ols

— A

4

per Chriſti Pa

—

nullum penitus refugium, aſylum, patrocinium. 5r9
- . ——— . — — — —,—
evulſiſſet, ut ſola Oliva in mediis undis retinuiſſe virorem
videatur. Tandem concludens ait, per hunc remunm Divi-
nam miſericordiam deſignari, cujus ſymbolum ſemper oli-

va fuit, atque illam in mediis juſtitiæ fluctibus virentem
vernantémque permanſiſſe: & licet ingentes furoris- ejus

aque fuerint in hâc vitàâ, ab iisdem tamen miſericordiam
nunquam ſubmergi aut obrui potuiſſe. Unde Propheta:
Cam iratus fuers, miſericora'æ recordabert Habacuc. 2. 2. Beſſeus
Conc. . f. 30. & 246. Mentietur opus elivæ. Habacuc. 3. 17. Ramus

olivæ mbolum eſt pietatu & miſericordiæ ait S. Auguſt. ap. Vanhorn.

Dom. 2. Quadr. fol. ol. Sic Deus Adamum cœlo non excluſit,

etſi paradiſo ejecerit. Sic etſi ipſomet diluvio humanum

ßcnus nNon ex integro tamen delevit, ſervatis octo homini-
us; imò multis ad pœnitentiam ipsaâ articuli neceſſitate ad-

ter meminit: Geneſ. 19. Sic juſtiſſimè ſæpius iratus Deus
Iſraëlitis ingratis, eos punivit; veruntamen aon accendit om-
nem iram ſuam. Pſälmo z. 35. Verum etiam hoc primo & ſum-
mo loco Miſericordia domi non eſt: & ubi? Tunc contanebit in
irà miſericordias ſaars“ Pſalmo goé. g. Ex Hebr. vertit S. Hierony- Pſal. 76. 9.
mus: Complebit in furore ſito miſericordiam ſuam. Bellarm. In illo Chriſtus im-
die miſericordiam, tot mille annis mundo exhibitam, com- piis non am-
plebit, & ſequetur Furor Judicis, & ira, quæ miſericordiam bliùs miſeri-

contineat, & quaſi captivam ſervet. Adeo tum nulla am-. Cors in judi-

pliùs ſupererit oliva, nulla reſtabit miſericordia: omnem .
auferet diluvium furoris & iræ contra impios. Affirmat
§. Thomas F. S2: art. 6. & in addit. q Ia. a. F. &̃4. 74. art. 2. Nech
lonem, nec per ejus deſcenſum ad inferos, da- Damnatis

mnatos liberationem à reatupenæ infernali, vel conſolationem ex Paſſ. D.
ullam conſecutos fuiſſe: Carthagena de Arcant Heip. Tom. 2. Lib. nihil ſolatii.
724. Vom. 5. mihi f. 13. med. Minus ergo ſpei habebunt in udcii
cio. Nunc Deo miſereri proprium eſt Tunc iraſci impiis, non
ampliùs miſereri: nullus meditationi & patrocinio locus.
Mesbtl de Jud. extr. Uuu Hanc

320 CoNCIO NXXXII. In judicio extremo, Reo Peccatori

Hanc in impios iram Judicis extremi loquentur & teſtabun-

tur omnia hactenus recenſita & adhuc recenſenda; Mundus
igne exuſtus; Judicii ſigna, locus, tempus, tuba, ipfa S.

Crux in ccelo, ipſe ſudex, cum ſuis SS. Vulneribus: ipſe de-
nique, totus quantus, totius udicii apparatus, proceſſus
ad finem usque Infra Conc. ze. Ad Deum Patrem Creatorem
recurſus nullus: hic enim omne judicium dedit Filio Yoan. V. 22.

Vid. Conc. I3.
2. 12. ſint.

dicio primuùm velle reconciliari Judici, & ei ſupplicem fieri:
velle l'atronos quærere: velle ſe adaliquem banétorum convertere.
gob. y.I. cit. Periiſti: ſicut ille Miles Publius, de quò ſapra Conc. 20.
n. a. qui Auguſto Imperatori libellum ſupplicem oblaturus,

dicturus, quem patronum rogaturus“ V. Conc. 2l. n. 7.
V incre-. X. Ergo: Ne ſimus increduli. Beatt, qui non viderunt, &
= dulis. crediderunt. Yo. 20. 29. Væ dAiſſolutis corde, remiſſis & tepidis, qui
non credunt Deo, & ideo non protegentur ab eo- Eccleſiaſtici 2. Iy. Væ
vobis, peccatores, qui non hominis, ſed beſtiæ vitam vivi-

mente capti, agitis, de annis in annos, de menſibus in men-
ſes, de ſeptimanis in ſeptimanas, de diebus in dies, de horis

in horas pœnitentiam differentes, ac ſi minimè dies hæc fu-

tura ſit; ac ſi opera & ſcelera veſtra injudicata manſura ſint.
Calam. Quadrag. Diſc. y. à f. 2z. Vel qui creditis, Extremum

Judicem tam facilè vobis fore propitium, aut precibus &
Efficax in patrocinio placabilem. E. item Calam. Glv. Diſe. 32. n. 10. Et
vità patroci- cum, in hujus ipſius Concionis præcedentibus incidenter

„ nium Sancto- ſatis dictum ſit, quàm ad judicem ſupremum potens & effi⸗

rum. cax ſit in hac vitâ patrocinium Sanctorum, præſertim veròè
& ante omnes Beatiſſimæ Virginis, quid ni perquam ſolicit?

bis diffidimus, eosdem conciliamus, eôsque invocamus,
pro cujusque ſtudio & piæ devotionis affetu, ante omnes

verè Reginam Sanctorum omnium & Judicis Matrem?: De
qquo

Ut adeo actum ſit, & perditum oleum & opera, tunc in Ju-

=.

ejus aſpectu territus, exanimis concidit. Quid ſum miſer tune

=TT —–
= S

tis: væ vobis, qui nunc, non ut prudentes, ſed ut ſtulti ac

M

—
= = — —

—,—
==
—
=

— 72

nuullum penitus refugium, aſylum, patrocinium. 1
lr quo ſalutis medio, in patrocinio Sanctorum conſtituto Z.
ndhe Innfra Conc. 13. Conc. ga. Interim, in probationem, & auéta- Mihoria.
AA S rium ſit hiſtoria ſequens: Ad extremum accedat illa Mulier Mulier co-
lece (ait Poœdag. Chriſt. to. 1I. p. 2. c. 25. J. 2. Eremplo §. f-éoo.) de quâ fam Chriſto
ü quidam e Societate ex India Orientali nuper Romam fcri- udice anom-
dee ä D . — nibus deſerta
auan pfit, pro mortuâ habitam, cùm ad tumulum excipiendo ca- ad B. V. re-
daveri non ſatis capacem detu iſſent, & capulam aliquam- fügium quæ-
N üH diu versaſſent, interius aut gemitu aut alio ſono ſtrepuiſſe, rit & reperit.
ni agceo, ut veſpillones adverterent; qui aperto loculo viven-
tem deprehenderunt, magnâ eorum, qui ad funus venerant,
Cn admiratione. Ergo domum reducunt, Sacerdotem, apud
quem peccata deponat, enixè poſtulantem. Aderat tunc

fortè fortunâ in oppido P. Caſpar Ruitz, qui ad mulierem
accerſitus accurrit, dat aures confitenti, ac multa, quæ ſibi

„ ev—eniſſent, enarranti: Videlicet, quòô momento efflaſſet ani-
o mazm, adſtitiſſe eleganti formâ juvenem, qui ad ſplendidis-
ſimum Palatium deductam ſtitiſſet ante thronum, in quòe:
ünt Chriſtus cum Mariâ Matre ejus ſanétifſimâ in ingenti San-
IHI Gorum coronâ conſideret; Ibi de peccatis omnibus, etiam
Uner. minimis, acerrimè accuſata à Cacodæmone; cum non ha-
-huu beret, quô ſe purgaret, nec alius quisquam, ne Angelus
nr quidem Tutelaris, pro e4 verbum faceret, ad Mariæ, Mi-
un⸗ ſericordiæ matris, pedes accurriſſe, ab hâc F lium fudicem,
ean oblatâ pulte (ex genere cucumeris, Indi Zapollas dicunt)
4 gquam ipſa nuper pauperi cuidam, quem maritus domo abe-
„E gerat, in ſacratiſſimæ Deipareæ Virginis honorem dediſſet,
dem placatum eſſe, & tres dies pœnitentiæ concefſſos ac ne om-
ninè ſine aliquâ animadverſione ad corpus rediret anima,
nn jufſſam à Dœmonibus graviſſimè flagellari Hæcmulier pa-
lam omnibus, admirabili ſuo, & circumſtantium ſenfu:

in quæ deinde cum tres illos dies totos expurgandæ excolen-
, dædque animæ tribuiffet, ac omnibus Eccleſiæ Sanctæ Sacra-
s . mentis bene munita, felicius quaàm antè, ex hâc vitæ ſtatio-
De ne av Olavit. Ex lit. Indiæ Dyzent. An. I6 Wartatek. Hort.“ aſt. 2r.· .
a de ſalut. Angel. Lect. 7. f. aAo. Ouuz L. 5

522 CONCIO XXXIII. Judicis Extremi ultima Sententia
Authores E. S§. Thom. Szppl. q. 22. a. 3. & 2. 2. 7. 53. Art. 1I. & citatus n. 9. Vid.

in hujus 32. Ctate ad ſuos numeros. Præſertim Franciſc. Labata Theſaur.

Concionis Mor. de Jqudicio ſin. Propoſit. z0. & alin citt. Ad num. 2. & 3. Con.
materiam. ſtit. Caroli V. Crimin. & Juädiciorum Public. Artic. s&8. Sg. 90.

Matthias Stephani, 7. C. zbid. de Defenſore Kei. à f. 109. Dre-
xel. Zribun. Chr. L. 1I. C. §. J. 2. Alex. Calamat. Glva D. 32. n. I.

2. 3. 4. Joann. Oſorius, Conc. tom. I. Dom. I. Av. Thom.

Kemp. de Imit. Chr. L. I. C. 24. n. I. Marchant. Horto Paſt. & in

Ration. citt. LL. Beſſeus citt. Procop. Capucin. in Zadiciali
Diſc. II. & I2. Speranza, de Judicio- Puncto/32. in. f. fol. 2,1. E.
LCLoncione ſequenter de Sententis I,Te⸗ eιιονâρa. uρ7rà Conc. 21.
àn. y. Item Conc. 35. de æternitate. Hermanni Hugon. Pia Deſi.

Rer. Lib. t. e. 12. Aug. Paolet. Dom. 1. Advem. Paciuchelli.

AIn Jonam Lect. z3. n. .5. .
243 . F3:3. 2353.-e333S35 . 2373.-33.-B6 2 43 2--53 . 232 3.⸗23 -

CoNcIoO XXXIII.

deliciæ; impiis tormentum.

Judicis Extremi Sententia ultima Electorum; his

Dom. 3. Adv. Lox Clamantis. Zoann. I. 27.
Dom.4. Adr. Vox Clamantis. Luca 3. .

Judicii ex-
tremi Adus / viſſlimum ( graviorem materiæ ſuæ pondere, quàm
ra iflimus. hactenus dicta videantur) & ſcenam tragico-comi-
contine. „. cam, & comico-tragicam, ſeu Partim jucundam,

tià contine-

mur omne. Conſolatoriam & exoptatiſſimam fſcilicet Electis „ad dexteram
Judicis Chriſti; triſtiſſimam verò reprobis à pniſtru; & à po-
tiori umverſim; quo nempe & quantè major eſt numerus
damnatorum „eritque, præ numero Electorum. Hic Prz
deſtinatio exhibetur, & Reprobatio; Cœlum & Infernus;
è fum-

Ccedimus jam denique ad Judicii extremi Actum gra-

“ FlehRorum: His deliciæ , impiis tormentun. 323

ſummum & imum; lux & tenebræ; hic vita & mors, præ-
oℳ mium & poœna; gloria & confuſio: eaque æterna. Quan-
ta pondera! Unum jam nunc ex his eligendum eſt, (& qui-
Nenn dem ad utrumque, vel hoc vel illud, libertate) velis, nolis.
e. Ante hominem vita & mors, bonun, & malum; quod placuerit es, da-
bitur illie Eccl. Is. Is. Sed quanti hi ſtimuli, ut Deum amemus udicium
In & timeamus: ſicut ducuntur homines vel ſpe præmii, vel Ber Nirulu 8
formidine ponæ. VE. Beſſeus de Inferno C. I. znit. à fol. goë. E. Conc. i & nendi,.
5s. n. 9. Quàm aptè S. Auguſtinus: Oſtendiſti mihi, inquit, bene
. vivendi viam, & gradiendi ſcientiam dediſti- minatus es mihi gehen-
nam, &- pollicitus es mihi paradiſi gloriam. Medit. c. 2. n. 2. Et: Con-
A ge timore tuo carnes meas, quatenus, quæ minari, metuendo e vadam,

I y, quæ ſponder, diligendo percipiam. Ibidem n. 3. fol. 10. Formidandum
eeeſt Judicium propter pænam, ait idem S. D. amandum verò boni
Prrpter coronam: ſuper Pſalm. Ioo. Labat. propoſit. y. fine, de qud. Dul-
&‿⅜ & reltus Dominus“ Pſal. 24. §. Dicitur dulci, ut ametur, & rebtus,
ut timeatur, ait S. Caſſiodorus, Romanus quondam Senator,
atque dein Ravennæ Abbas. Nec me, ait S. Auguſt. revocabat
à profundiore voluptatum carnalium gurgite, niſi metus mortis & fu-
tuauri Judicii; qui per varias quidem opinionet, nunquam tamen receſſit
de pectore meo. Lib. 6. Confeſſ. cap. 16. Cernel. in Eccl. I2. Iy. Iifra
Conc. aa. n. 4. Paciuch. L. 49. n. 47. in Jonans. Qus Deum ex toto corde
amat, ait Thom. Kemp. nec mortem, nec ſupplicium, nec judiczuni,
nec infernum metuit“ quia perfectus amor ad Deum acceſſam facit
quem autem adbuc peccare delebtat, non eſt mirum, ſi mortem & judi-

nn. cium timeat; bonum tamen eſt, ut ſi necdum amor à malo te revocat,
V ſaltem timor gehennali coërceat“ De Imit. Chr. L. I. c. 24. ſine. Itaq;
INI. Judicium Fxtremum & amorem & timorem evincere poteſt in
n, homine; niſi homo non ſit, quodnam majus præmium hoc-
o ce: V'enite, benedilti Patri mei, poſſidete paratam vobs regnum?
. Matth. 2.. 34. Et quæ gravior pona: Diſcedite 4 me, maledibti,
Hend in ignem æternum? v. al. quæ ipſa eſt ſententia Judicis Extremi.
Ne. Hocce frænum & calcar juſto & peccatori, quod à malo co-

u; hibeat, & ad bonum exſtimulet: ſicut ad equum ritè regen-
iun⸗ M Uuuz3 dGum

“

24 CoON ciO XXXIII . Judicis PEtremi ultima Sententia

— —

malo retra- cites; illo, ut effranem & indomitum cohibeas: Sic corri-

2

hens: calcar gengus peccator, ubi eſt, ſicut equus & mulm, quibus non eſt in-

ad bonum ſti-

mulan telleltus“ Pſaimo z1. g. Ia camo & fræno maxvillas eorum conſtringe,
5 què non approximant ad ter ITbia. ſic erudiendus, cum eſt quaſi

Juvenculus ndomituse Yerem. zt. 15. vel ad bonum per acediam
torpens, vel ad malum per indomitas paſſiones præceps.

Sit nobis tale frænum, ab omni peccato retrahens, ſit calcar

ad pœnitentiam & virtutem ac in eâ perſeverantiam, Vox

clamantis, Judicis Chriſti Sententia, ſuavis & gratioſa erga

juſtos à dextru, terribilis erga impios à ſiniſtrn. Videamus

in hac Chriſti voce validâ ultimæ ſententiæ ſuæ, Salutare Des
& ſalutem noſtram æternum. Ex Ordine Proceſsus udicii

conſideranda venit hæc ipſa, modè inſinuata, extremi judi-

cis ſententia, cui tamen una non ſufficit Concio (ſequentur

Plures) quam dum ego hriſti ſententiam, (ut pro officio

meo ſim vox clamantu, & exemplo S. oannis) declamo, aſpi-
ret & linguam dirigat Deus; vos, AA. patienter aures & cor-

poris & mentis præbete.

*

Brevis re. II. Deſcriptis hactenus, vel in umbra depictis, quæ ad pu-

petitio prio- dicium pertinere videbantur, uti udice verè tremendo:
fum.

plicatis, Conc. §. Auditis accuſatoribus & teſtibus: Conc. 26.

faéta, dicta, & cogitata, cum manifeſtaà cognitione, quid &
quantum quisque deliquerit, aut bene egerit, & quidquid
ac quantum quisque præmii vel ſupplicii juſtifſime prome-
ritus fuerit) ſcrutinio; qué denudatio operum hominis fiet,

Proces-

Frænum à dum opus eſt fræno & calcari: hoc, ut equum pigrum ex-

à Conc. 19. us, 2,. incluſ. Libris Conſcientiarum apertis & ex-

Examinis exaéëtiſſimi (quéô toti mundo palam fient omnia

quô apparebunt gravia, quæ hic videbantur levia : quòô et-
iam bona opera & juſtitiæ rigoroſiſſime examinabuntur:
ſed & gravia peccata, quoad numerum, & ſpeciem, &c.
Conc. 22. 29. 29. 30, Bene. denique conſideratâ extremâ miſeria
“ Peceatoris coram Judice conſtituti, cui nullum penitùs re-
M fugium, & patrocinium. Conc. 3i. & 32. Poſt hæc, inquam,

ſte⸗

7

6

4

e,

V

(ce

eihr

.

ael⸗

₰△

tON

“

lis be,

her.

tul:

7. 34

iert.
us lt

toNe

ti teſtimonio probatum eſt, ducite ad communi ſapplicii locCum, & cum

Bern. ſerm. 5. in Pſal. 90. Cornel. in Matth. 2. 34. Ut ſcil. oſten-

Elehorum: His Aeliciæ; impii tormentum. 52

Proceſſus fiet ad ipſam Sententiam, quæ erit vite & mort

(reſpectu diverſorum, Beatorum ſcilicet & reproborum)
& quidem æternæ, mox & brevi executioni dandæ. Eam
feret & pronuntiabit ipſe Divinus Judex in terris, cuùm vi-

r & Pronuntlabit ible Pivinn I1 kert 1- Chriſti ju-
veret, iniquiſſimè ab homine judicatus, eâ Pilati ſe ententiaâ, entd

dicati ſenten-

ex vetuſtis Annalibus acceptâ, uti refert Adrichomius , in tia injuſtiſſi-
Deſeript. Jeruſ. pag. I63. num. II v. Jeſum Nazxarenum, ſabverſorem ma. Qualis à

Gentis, contemptorem Cæſari, & falſum Meſſtam, ut majorum ſucæ Gen- Pilato lata?

ludibrio regiæ majeſtati, in medio duorum latronum, cruci aſſigite:

I, Lietor, expedi cruces. Cornel. in Matth. 22. 26. Ff. r26. I. J. quam

falſiſſima, injuſtiſſima, & indigniſſima hæc ſententia! quod
eòô magis totus mundus agnoſcet, cùm ab eodem Chriſto,
ſupremo Judice vivorum & mortuorum, audiet ſententiam æ
quiſſimam, quam Chriſtus ipſe docet, Matth. 2r. àv. 37. Taunc
dicet Kex hü, qus dà dextris ejus erunt“ Venite Benedibti Patris mei,

poſſidete paratum vobis regnum à conſtitutione mundi; eſurivi enim,

Odediſtis mihi manducare; ſitivi, & dediſtis mihi bibere; hoſper eram,

E& collegiſti me ; nudus & ooperuiſti mez infirmus, & viſitdſtu me;
in ecarcere eram, & veniſti ad me. Tunc dicet & hü, qui à ſiniſtris Chriſti Ex-
erunt Diſcedite à me, maledicti, in ignem æternum, qui paratis eſt tremi judieis
diabolo &! ĩAngelis ejus. LEſurivi enim, & non dediſtis mihi manducare; ſententia ju-

lſitivi, & non dediſti mihi botum; hoſper eram, & non collegiſtiz me; nu- ſtiſſima.

dus, & non cooperuiſtis me; infirmus, & in carcere, & non viſitäſtis
me. Hæc Chriſti ſententia lata, aut ferenda juſtis & impiis, juſti primo
expendenda utraque pauliſper: & obſervandum, non ſine ſententiam

causâ prius juſtos ſententiam accepturos (uti contra, prius accipient: de-

impii ad inferos deſcendent, quàm juſti in cœlum aſcendent, in tep o,

hiſce nempe ſpectantibus illorum ruinam; de quàâ infrà Conc. cur? ut hia
40. n. 2. Tount hi in pplicium äeæternum, Nuſti autem in vitam æter-

crius doleant.
nam: Matth. 2. a6.) tum quia Electi digniores ſunt reprobis;
tum quia Chriſti proprium eſt præmiare; alienum, punire;
tum ut reprobi acrius doleant, videntes, quid amiſerint, ait S.
dat

*

526 CoNc1O XXXIII. . udiei Eæfremi ultima Sententia

— —

Quia Chri- dat Chriſtus, ſe proniorem eſſe ad benignitatem & miſeri-

ſtus pronior cordiam, quam ad juſtitiam & vindictam; neque hanc exer-

ad miſeren- cere, niſi velut coactum à ſceleribus noſtris: deinde ut tan-

dum quàm ro major ſit cruciatus impiorum. Ponderandum utrum-
puniendum. Que. V. Conc. Sy. n. y. d. ́Lßl

III. Imprimis omninè Deus pronior ad benefaciendum

Pronior & miſerendum, lentusque in decernendis ſuppliciis at in

min ad I. bonorum operum remuneratione quodammodo feſtinus,

ſupplicia in-

magisque in miſericordiam, quàm juſtitiam propendens.

ferenda. De Deo verè, quod in Cæſare Auguſto adulatus laudavit

Ovidius:
JNardus es ad pæœnas Princeps, ad præmia velose.

Miſe rationes ecjus ſuper omnia opera ejis Pſal Taz. 9. Deus, cui pro-

prium eſt miſereri ſemper, & parcere, canit Eccleſia. Smper, ait ſi-

Fnatt; ut doceat, diabolum nunquam miſereri, & parcere,

lo non loco miſericordiam oſtendere: & quando dicitur: cui
preprium eſt miſereri, omnes alios excludi. Beſſeus de quac.ionc..
J. 354. Ubi ſol. ſequ. Hinc bene mihi, ac conſultè feciſſe vi-

omines quidem nonnunquam: Deum verò ſemper, & nul-

Hierogly- dentur Æ gyptii, cùm optimi Principis imaginem hoc hiero-

hi U .— .* . „ f .
boni S glyphico jexpreſſerunt: Dabant ei in manus ſceptrum, in

juſti. cuſus imo caput hippopotami eſt equus aquaticus ſeu flu-

vialis, ſic diétus, quòd fluvios inhabitet, & equum non fi-

gurâ, ſed magnitudine referat: amphibium eſt animal, ſeu

quod tam in terris, quàm in aquis vivat, maximè ferum &

immite, Calep. & Matth. Brndl.) in ſummitate verò caput Ci-
coniæ avis benigniſſimæ ac mitiſſimæ, erat. Primum

nota erat uſtitiæ, alterum benignitatis, quæ in rege im-
primis neceſſariæ ſunt; ita tamen utraque temperanda eſt,
ut clementia ſummum ſemper locum teneat; juſtitia verò
infimum: quod nos melius de ſummo Rege, Deo, ſentimus

& dicimus; bonitatem ſcil. & miſericordiam, ejus in regno,

ſuperiorem ſemper locum tenere. Unde: Miſericordis autem

Ele-

Iuperewaltat Jqudieiumn Zacobi 2. 13. Atque hinc in die judicii

R
4
Ae
N

Nnen

2

e

lut

4

7,Uth
Mcka

A
IIE

trA

. R.
1 1
N
1

uN

nlo.

uI

gud⸗

Nim

gen⸗
.

ſen
o
egne

ℳℳ

cie
U⸗

ut tantdò illius huic gloria majorem dolorem & cruciatum ex
afferret, cùm videret hoſtem ſuum juratiſſimum ad regiam ch
propemodum dignitatem evectum Eſth. 6. . 9§. Beſſeus cit. Et

ut volunt D. Hieron. D. Aug. Conc. 29. n. 3. Credo, ait!

Electorum: His deliciæ, impiie formentum. 527

,

Electos prius, quam impios ipſe judicaturus eſt, ac beni-
gnam illam pro iis primò ſententiam pronuntiaturus. Ze-

nite benediéti & c. Alterum eſt, ut impii magis doleant, uti Ut impii

dictum: quòô enim dolore excruciandos hos putamus, cùm magis dole-
juſtos ad gloriam appellari viderint, ſe verò æternis ſuppli- nt. &c.

ciis mancipari! Peccator videbit, & raſcetur, dentibus ſuis fremet

& tabeſcet: Pſalmo III. 1o0. Quem dolorem ſenſiſſe, cenſendus Ex Epulone

eſt dives Epulo, medios inter ignes conſtitutus, inferni pa- Lzæce '.

bulum, dum Lazarum in ſinu Abrahæ conſidentem videret!?
neque enim aliam ob cauſam putem illi Lazari gloriam de-
monſtratam, quam ut ſupplicia tanto ei graviora & acerbi-

„

ora viderentur. LucæIé. Afſſverus Perſarum Rex, ad cujus

nutum 127. Provinciæ trepidabant, prius Mardochæum ho- Tormen-

noribus affectum voluit, quàm Amanum patibulo affixum, tum Amani

nlo⸗
1 honore.

quàm non lagens erat Amanus, cùm ipſe in regno Princeps,

à Rege juſſus, Mardochæo judæo, cum ſuo dedecore, ho-
norem exhibere debuit, quem ipſe dictabat ſperabaâtque, ſi-

bi obventurum, ambitiosè: ſth. 6ö. Ita quoque ſummus
ille totius Univerſi Rex & judex juſtos prius exaltaturus eſt,

honore & glorià cœleſti cumulaturus, ad regnum per ſen-
tentiam vocaturus, quam in reprobos ſententiam damna-

tionis pronuntiaturus, ut ita illorum tormentum, visâ bo-

norum gloriâ, adaugeatur. Adeo impiis in judicio peni-

tùs nil in ſolatium, ſed omnia in torturam cedent, etiam a-

liena & extranea: neque hoc ex intentione ſalutis, ut emen-

dentur & ſalventur impii, uti Deus gratiam fecerat Caino,

de quò Franciſcus Mendoza, adducens id Geneſ. 4. 4. & g. Re- Caini dolor

ſexit Dominusz ad Abel, & ad munera ejus; ad Cain autem, & ad mu- & invidia ex

nera llins non reſpexrit, idque ſigno aliquo externo monſtrans, fratris mune-

Men- fibus Deo
m gratis, ſuis

doza, ut Cain videns ſe humiliter contemptum, & fratre ingratis.

Mechtl de qud. extr. Xxx hono-

52⁸8 CoNc1O XXXIII. Judicis Extremi ultima Sententia

— „ —– . 2
honorifkcè à Deo approbatum, & ex ſuâ miſeriâ, & ex alienâ

lorid morderetur; indéq; juſtà quadam invidià excitatus, &
ſuam à ſe malitiam abdicaret, & fraternam religionem impo-
ſterum imitaretur: in 1. Reg. 2. 33. f. o06. in Expoſit. lit. ubi d f. yoa.
multan Praſens calamitas, um præteritaâ vel aliena felicitate comparata,

moleſtior eſfestur. Non ita in judicio fiet impiis (uti Caino fa-

&tum, etſi in obſtinatione perduranti) quibus nulla amplius
ſalus, aut ſpes, ac intentio ſalutis erit. Conc. ſequ. n. 2. Cala-
Diocletia- mat. Diſc. 32. r. 5. O& Diſé. 26. n. 3. Labat. propoſ. 32. f. 151. Dio-
nus excrucia-cletianus Imperator, Chriſtianorum perſecutor longè ſæ-
tus, videns in- viſlſimus, Annum agens in Imperio vigeſimum, cum vitæ

rmentum tg£io, ſeu Chriſtianæ rei ſucceſſu conſternatus, illud depo-
Chriſtiano-

Tum, quos ex- —r5—. . . R1 Sèð
tirpatos vole- ab eo anno, Chriſti ſcilicet 304. Anno dein Chr. 313. veneno

bat. hauſto, mortalium ſeſe iræ ſubduxit, immortalium ſubi-

turus: ſed id non ſtatim, ſed poſt triennium accidiſſe, au-

thor eſt Zoſimus, Comes Græcus, hiſtoriographus Ethni-
cCus. Et usque ad annum Conſtantini M. Principats undeci-
mum, Chriſti 316. voluntarium exitum diſtuliſſe Diocletia-
nus fertur. Enimverò divino factum conſilio putandum
eſt, ut tamdiu ſuperfuerit, dum inopinatam Chriſtianorum

felicitatem aſpiceret, templàque à ſe disjecta reſtitui, veti-

tos à ſe cœtus frequentifſimè celebrari, Chriſti gloriam fum-
mis tolli præconiis, Chriſtianos Principes ſuo ipſius ſuffragio
imperare; quéô enim animi angore hæc illum aſpexiſſe pu-
tandum: Regio ſanè cum Pialte canere unusquisque potuit:
Peccator videbit, & raſcetur, dentibus ſus fremet, & t abeſcet: de-
ſederium peccatorum peribit Pſalmo III. Io. Ludov. Aurel. Peruſin. Com-
pendio Annalium Baronii, ad Annos Chriſti allegatos. Quid hic
Imperator, cum impiis omnibus, in judicio extremo aget,
cùm plura videbit, audiet: &c. in rabiem actus:? Non ita.

In Judicio IV. Itaque: Venite benedibti: &X&c. Et: Diſcedite maledicti, .
duæ Claſſes quàm diſparia iſta: Hinc intelligimus, Duas in Judicio clas-

judicando- ſes ac ſortes judicandorum fore, quarum una accipiat ſen-

tentiam

ſuit, vitam privatam & horticulturam in Dalmatia agens,

–—

FElecorum: His deliciæ, impiis tormentum. 29

den tentiam beatitudinis, altera damnationis, à Judice æquis- rum: ſicut du-
E ſimo; ut univerſo Orbi illorum virtus, & horum improbi- plex & diſpar
li- tas manifeſta fiat, palàm illis prœæmia, his ſupplicia retribu- ſententia.
D ente, juxta id: Credere oportet accedentem ad Deum, qlss eſt, &
inquirentibu, ſe remunerator ſit. Hebr. 1I. 6. IIli Benediéte, hi male-
U. TYici: illis extremi Judicii dies, etſi non ſine omni pavore. Sa-
prà Conc. 20. n. 3. Conſolatorius tamen, & deſiderabilis; im-
pilts fatalis & ſumméè terribilis. Has duas ſortes, Iuſtorum
& impiorum, acutriusque diſparem retributionem, in ju- De his va-
é dicio futuras, ſacræ Paginæ apertiſſimè loquuntur, non Tarobolx
wi uno tantùm loco; Eô pertinet parabola de virginibus pru- ex Evangelio.
i. dentibus & fatuis: Matth. zy. 4 v. I. De Piſcibus bonis & ma-
„ Ilis: Matth. 13. 4 v. 37. De Tritico & Zizaniaâ: ibid. à v. 24. De
n ſervis bonis ac fidelibus, & de ſervo malo & pigro: Matth. 2r.
. v. 14g. Et apertiſſimè loquente Chriſto de ipſo Judicii die,
de ovibus à dextré, & hædis à ſiniſtru, ſtatuendis: à v. 3272. ☚
m cui immediatè ſubjungitur utraque, de quâ agimus, ſen-
tentia Chriſti: v. 3a. ar. Feliciſſima proin ſors erit Agnorum,
er Tritici, bonorum piſcium, prudentum virginum: &c. mi-
Ann ſerrima autem partis adverſæ. IIlis enim gratioſus erit Ju-
uuonn dex, Paſtor, Dominus, Paterfamilias, imo & ſponſus: his
et. ſeveriſſimus, cum juſtitiâ, ſcelerum vindex & ultor, ma-
hn., los malé perdet; malos piſces abjiciet; Zizania ad igne com- .
ikaN burendum tradet; hædos, & virgines fatuas, excludet coec
e. lo. Ita idem Aiſſiciliz, faciliss, jucundus, acerbus. Uti Apoc. 4. . Ex Apoc. 4.
ͤ dicitur: Et de throno ejus (Judicis) procedebant fulgura & vocer, & v. T7.
rk tonitrua, adeo ut inter tonitrua & fulgura mediæ audirentur
„( voces. De throno procedunt voces in bonos, fulgura &
. tonitrua in peccatores, ait Speranza: Puncto 12. de Mort ificat.

Paolet. in Fer. 3. Dom. 1. Quadrag. Serm. 6. n. §. f. 5æ. Ede &ſ num. g9.
