qui unâ nocte tare nunquam tam rigidum habuiſſe lectum, & quia move-
in lecto ſupi- re ſe vetitum, ſupina hæc quies viſa eſt difficillima. Dum

nus jacere ita cubat, ſecum ipſe cogitans: En, ajebat, ſanus ſum & in-
non potuit: columis, lectus molliſſimus eſt; modè liberum eſſet, meo

hinc ad æter- me more huc illuc verſare. Sed quid hoc curas? dormi tu,
nitatem refle-

Aus. in utramque aurem. Non poteſt. Alia ſuper aliam Togi-
tatio ſubnaſcitur. Quid deeſt, ait ipſe ſibi, nox unica ſic
dormienda eſt, & fidem tuam liberâſti. Verùm, quid ſi tres

plurésve noctes ſic dormiendum: Mori malim. Mori? Tan-

tam certè moleſtiam huic rei ſubeſſe non credidiſſem. Prô
me miſerum! quàm exigua, quam nulla in me patientia,
quem tam leve vincit tædiolum? Lydwina in quantis dolo-
ribus, quàm patiens. Quid ſi aſſeri-ſit indormiendum, id-
que multis hebdomadibus:? Quid ſi colica, vel podagra, vel
calculus, aut dolor capitis accedat, uratque, angatque! ger

nilisa
enſe

dormi, dum clarum manè feneſtras intret, dormi ſecurè, &

5

ykero⸗
er 4, 40

tior
.
u4

Kunt

ot on
evera

*ſ⸗

lttcte

(Qn,

M

kett Aternitas Pœnarum Damni &y Sensis afnidiſkma, 645
Reer ad inferos ſpectant. Et quò tu ſpectas? quò tua te ducent
Inig ſcelera, tot tantaque? ſexcenties aut millies capitalia es au-
nter. ſus, jam pridem meritus gehennam. Sed quis lectus illic
didel. Recntinn. quod ſtragulum, quæ lodicula: an tantùm eis li-

lund, bertas adempta, in utrumque latus ſe vertendi?: quæ illos
naer Veſtiunt plumæ!? an non loco plumarum flammæ ſunt: Er
e. quot menſibus, quot annis cruciatus illi durabunt?! ier-
Knül. num (ſi fides Evangelio) ita prorſus, æternum. Ergo ſine fine
,; Revera ſine omni fine. Ergo poſt centies millies millena
eng millia annorum non tantum non finem hi cruciatus inve-
ed nient, ſed nec ullam ſpem finis Quid ergo agimus, qui cum æ-
moss ternitate ludimus? Imò non ludere hoc eſt, ſed inſanire. Age-
ece dum, deinceps alius ero, aut nullus ero. Dixit & fecit: & &G
em quantum mutatus ab illo? Ad ſacram confeſſionem jam para-
„tiſimus, cui antea mors viſa, ſeipſum accuſare; ſed hoc ip-
Al fſum, quæſo, & nos, cogitemus ac perpendamus, in molliſſimo
e fIacere „ſupplicium fore inexplicabile: quis jam omnium
l e. apud inferos ſuppliciorum cumulus erit? Ardebunt miſeri
n igne aterno, & in aternum, ait 8. Bern. Diſcedite maled'cte in ignem
nKin. a en tam. Ergo, ut ab hoc liber ſis, nunquam non annos æater-
umd nos in mente habe. Hic ure, hic ſeca, modo in æternum parcas:

§. Auguſt. & S. Bern. Hiſtoriam recitatam ex Surio To. Z. 14. Apr.
“ habet Drexwel. Rogo Damnat. C. I2. G. I. m. f. 181. Engelgr. Cæl. Empyr.
FE d. Laur. M. g. 2. n. 3. m. f. I70.

en II. Non poſſum me cohibere, quin huic materiæ de æ- Appendix
di ternitate, & adeò etiam de immortalitate animæ, incidens contra defta.
Corollarium addam, amore ſanctæ veritatis, odioque falſi- Torum calu-

tatis mendaciſſima. Suprà num. 2. dicta, Chriſtianorum 'nnias

N magnam partem non credere gehennæ æternitatem, ſed &
multos animæ immortalitatem negare, aut ſuo ſenſu, aut
. verbo, aut denique ipſo facto, dum non immortalitati ac
æternitati vivitur; hæc, inquam, juſtè generatim dicuntur,
„veriſſimaque ſunt ut plurimum de mundanis & impiis,
S-ùL—VWdW quos

quos ad oculum deſcribit Spiritus S. Sap. 2. toto. Quibus Re-
ſurrebktoni mortuorum, Immortalitatis & Kternitati viva F ides,
Spesque firma deeſt: ex quéô grandi piaculo fons ſcelerum
& ſalutis jactura. Conc. z. ſupra. Verùm gravis Calumnia eſt,
homini probè Chriſtiano, & in particulari, affingere turpem

6

646 CoNcIO XXXVIII. Iudicis Extr. Sententid impiis decreta

Notam Eum non credere Articulum Fidei tam verum &

Calvini men-ſubſtantialem. Id fecit, affinxitque oanni XXII. P. M. Jo-
dacium quin- annes Calvinus L. 4. Inſtit. c. 7. g. 25. Eum immortalitatem

tuplex contra agnimæ non credidiſſe, cum palmari mendacio allegans in

Joann. XXII.

ologus piiſſimus & doctiſſimus: Conc. 94. n. 2. infra. primum

marg- Teſtu Zoanner Gerſon, qui tunc vivebat“ cùm & Joannes

XXII. & vivis exceſſerit Anno 1334. pridie Nonas Dec. Ave-

nione. Onuphr. Panvinius Ord. Erem. &. Aug. Chron. Pontif. de Eodem

ad Ann. 1316. Platina de Vit. Pontif. mihi f. 260. Gabr. Bucelin. Nucl.

Hiſt. Eniv. P. 1I. An. 1334. Gerſon verò, Cancellarius Pariſ. The-

natus fuerit A. 1362, longè ab obitu Joannis XXII; ſed & ne-

que Gerſon, neque ullus alius ante Calvinum ſcripſerit Jo-

annem Papam negâſſe animæ immortalitatem. Eid. Bellarn.

de Rom. Pontif. L. g. C. Iq. f. olI 2. & ſeqq. ubi Calvinum quinque

mendacia impudentiſſimè pauciſſimis verbis deſuper pro-

tuliſſe demonſtrat fol. or3. Chriſt. Ott. Roma Glor. Leculo I4. n. 254.
Ff. y19. in fol. Sed en recentiora. Prodiit Norimbergæ unus

& alter Liber ſub Tit. Noviſſimorum Primum ſive de Morte „ AKꝛ.

I69g. & Noviſſima Macrocoſmi, ſeu de Fine Mundi & judicio Fi-
nali: A. I697. quilibet eorum continens 6o. Conciones, Au-
thore M. Jo. Conrado Feurlein, Verbi Miniſtro ad S. Se-

bald. In Præfat. ingerit equidem, utrinq; inoffenſo pede ſeſe

iturum, adlaboraſſeéque Materias proponere mit Unparthei⸗
lichkeit und Moderation/ ohne Unbeſcheidenheit / impaſlio-⸗

nirt &c. Sed reverà nimiùm quantùm virulentum ſuum

animum in Eccleſiam Catholicam, Papam, Papiſtas, Eccle-

ſiaſticos, luculenter mordaciterꝗue, quibusdam libri primi,
ſecundi verò permultis ſparſim locis evomuit: Eructavit,

quòô peétus plenum. Sic quibusdam ſolùm adductis, cœteris

omni-

—

4
onmmdbn
io,

Pititie
il
cr

ſeſdis.

Alt. 0

Mt

Ve

M

Ns

funt,

u

e
ine

”M Appenſix contra Sectariorum Calumnias. 647

duk. omnibus præteritis, infrà remonſtrabitur: Nempe pro ge- Hæreſis ge-
lid, nio, more, & ſtilo hæreſis, hoc genus hominum virus odii nius, Catho-
denum Vatiniani, velut hereditariò hauſtum à ſuo parente Luthero "cos calum-
met, (Mali Corvi, malum ovum) non poteſt non exerere per ſcomma- teos dint kez
etuhen ta, convitia, calumnias, & verbo, mendacia (qualia, falſus ex eorundem
cunk teſtis, vocat Catholicorum Legendas & Acta Martyrum Lib. paſſun libris
HNE alt. Conc. §. à fal. 157.) ſine rubore ſplendida, item allegando remonſtra-
tunn Authores & teſtes, ejusdem ſecum fidei, ſcil. nullius: Unius tiſſima.
legmddon vel alterius delictum, vel quod ipſis deliétum videtur, im-
Hm ponendo toti Eccleſiæ Catholicæ, ſimilibuúsque utendo frau-
N dibus: quéô quidem minimè gloriam Dei & Salutem anima-
Een rum, ſandctæque veritatis nucleum, ut prætexunt, quæ-
elr A. runt, ſed uti deſcribuntur 2. Timot. 32. 2. Seipſos amantes, Plau-
HiIl fſum favorémque ſuorum obtinere contendunt, eisque ſi-

Mimm mile à puero virus iniquiſſimè inſtillant, indoctis præſer-
ed an⸗ tim, qui ab eorum ore, ut Dei, pendent, mendaciaque fal-
etbh ſasque doctrinas pro Evangelio habent: reverà autem ſa-
1M nioribus ipſismet improbantibus. Unde nemo miretur,
e libros tales, continentes hæreſes falſaque dogmata, plenos
per⸗ “ item livore in Pontificios, ut animos exacerbent, odium pa-
riant, & inveteratum alant, indignos lectu haberi, juſtiſſimé-
edn⸗ que prohiberi à nobis, præſertim fidelibus rudibus,qui inter
e,⸗ Verum & falſum diſtinguere neſciunt: Conc. 92. n. a. & C.97.
Aeck n. g. Dein Catholicos Controverſiſtas, utut manſuetos, læsSà e
e, graviter Veritate Fidei, Lege talionis uti, & jure Gentium,
45E quòô licet vim vi repellere, cahumniam in autorem retorque-
Aeld. re, & ante omnia Dei Veritatem tueri, & honorem Gatho-
ſprthe⸗ licæ & unius veræ FcCcleſiæ; Cujus, cum ſo Statu Eccleſia-

nr ſtico, ſancta Majeſtas, & cum Majeſtate Sanétitas eis eſt, quod
nmn lux & ſol veſpertilionibus & talpis in ſummam usque co-
cK. rundem invidiam; cùm econtra ipſorum Pſeudo Eccleſia-
penn ſtico, Infrà onc. 4 3. Toroll. & Conc. 97. num. g. & Uxorio (quæ qui-
nckeh. dem duo ipſi non disconveniunt; quamquam & hoc multi
atẽ Acatholicorum improbent, ſcil. Sacra, uti ipſis videntur, tra-

Oin. Mechtl de Jud. extr. Nnnn SZ Sare,

—

W

A48 CoNCIO XXXVIII. Impiis decreta gternitas pœnarum.

Gtare, & uxorem) Statui, pleniſſimè ſubjecto Poteſtati ſæcu. (ee
lari, paſſim apud ſuosmet exile & decus & honos ſit; per nos Wndh-
Frid. Conc. 43. Verò nonniſi Honorabile Connubium. Hebr. 13. 4. (quod nos Ca- (,6
Coroll. tholici pluùs facimus Acatholicis, qui Sacramentum Eccleſiæ o
eſlſſe negant) & in funere encomium: Eixit, & genuit Geneſ. iII. l..
V. Capiſtran. F. I. Dom. quinquag. fF. I6. Sicut & Eccleſiæ Catho- ded
licæ, Luce meridianâ clariora, omnium ſæculorum Miracu- inprin
la pertinaci fronte denegant. Feurlein Novißj. Macroc. f. zoz. itenn
Conc. z. cuùm ipſi nullum penitus patraverint unquam, ipſe- wber⸗
ꝗque Deus, eterna Verias, ad eorundem falſam, & cujusvis heae- ana
reſis doctrinam confirmandam, nullum permittere poſſit. Oe⸗
Iefra Conc. 427. n. y. & Kerum Indice, E. Miraculum. Vivit Papae, a
cui Lutherus, vel usque moriens, mortem omnibus diris l
intentavit: Peſti eram vivus, moriens ero mors tua, Papa. Floremanldl. yr
de Ortu hæreſ. L. 3. C. I1. 4 f. 266. Vivunt toto Orbe (cum Luthe-
Papiſta, quid rani ſolùm in aliquo Orbis & Europæ velut angulo) Papiſtae, mnn

nominis & quéô paſſim nomine, ſuo ſenſu contemptim, nos Catholicos ur
ei: vocant. Sed ecce: Baronius Card. Non merern, inquit, ſi re. (ult
centiorer heæreticiè Catholicos hominer Papiſtas dicant, cum Ariani eld lyihi
dem ratione Komanos conſueverint Catholicos appellaren ſéd certè nule l
ſublimiori gloriæ titulo exornare, nec certins, eos eſſe Catholicos, de- ire

monſtrare Ppotuiſſent; qudm eo= nuncupare Komanos atque Papiſtas; ſer
nam, ut conſtat ex Optato adverſus Parmenianum, ex Gpriano de fu
Vnitate Eccleſtiæ, & alit tam LEatini, quàm Græci ſandti Patri- an

bus, nullo certiori ſino, quàm ex communione cum Romano Pon- n
tiſice, quis ſit Catholicus verus, poſſit agnoſci. Sint igitur nobla llar
viventibus hæc ſemper præconia laudum, & poſt mortem tituli ſepuſ23 “M
cehrale, ut Komaus ſic ſemper dicamur, atque Papiſtæ., Ita Baron. Don, beu
fapa, quid? in Noti Martyrol. I6. Ott. f. 265. Sic Papa idem, ac Pater Pa- Paher
njum, Pater ſummus: qué Dignitatis nomine olim Clerici ;
venerandi appellati: poſtea illud cœpit eſſe peculiare Epi- n,
ſcoporum; futuris autem temporibus obtinuit communis Krn
Uſus, ut Pape nomen tantummodèò tribueretur Romano 1

Pontifici, Cui & in Romanâ Synodo A. 1073. peculiare ſeeit ſi

2
— —

—

iſecn.
Pernos

n08 C4.
Weli⸗

(tho.
M.

. . ℳ
In, Ne

SVishe

Nee

dus Cin

Dyrenudl
nLue.
Laplte

tholan
itit.

ii.
mh

D .

ur

liſp⸗

ſpenſa verit cuidam, ut ſororem germanam in worenm haberet! ex An-

tonino in dummd P. 3. k. I. C. II. Alexander EI. filiæ Lucretiæ conceſſeſſe

ir

eNl
fe.
ns
CtnanO

ſectt
ble⸗

pat. L. I. C. . n. I4. f. 20.

ſ:

Aoppendiv vontra S Rariorum Calumnis

8. Gregorius V II. Idem Baron. in cit. Noti ad 70. anuarii fol. 22.
Vid. Bellarmin. tom. 6. Oper. Conc. 2. inter 12. de Antiq. Eccl. Cath.

32 f. 6o. & Indic. E. Lutherns & Lulherant. Ott. Rom. Glor. Iad. V. Pa⸗

piſten & à f. 25y. Laur. Forer. Contra Fetr. Molinæum. de Antiquit. Pa-

7

T.

Sed jam ad rem & remonſtrationem Calumniarum; & Calumni;
ja alumniæ in

imprimis, quod hujus eſt loci, tangitque animæ immortali- pontifces

tatem æternitatémque, fide Divina per nos credendam, ſic

habet: In Noviſſ. primo, Indice E. Seelen Unſterblichkeit. F. 1169. Bon
Heyden geſtanden: 1206. Von einigen Paͤbſten gelaͤugnet. 1223 ubi Cone.
73. Ob es wohl auch unter denen allerheiligſt titulirten Paͤbſten ſolche

Monſtra gegeben/ wie Baronius ſelbſt viel titulirt / als NRobannes XAII.
und XXIII. Paulus Ill. Bonifacius EIlII. die dieſe Grund⸗Warheit ge⸗
laugnet. ðM H
Acceſſoriè, ut hominem magis noverimus, addo aduuc 2.
unum alterùmve. Ii Noviſſ. Macrocosmi, Conc. 1z. de Antichriſto,

poſt & inter graviſſimas in Papam & Sedem Apoſt. calumnias
& malè dicta 4 f. 396. Wir begehren ja impaſſtonirt darvon zu reden.

Proteſtatio facto contraria: De ore tuo te jadico Lucæ 19. 22.
Pergit: Ja wann gar eineſt ein Pabſt * einer gewiſſen Familie in den drey
heiſſeſten Sommer⸗Monaten die Sodomiterey erlaubt: Andre Blut⸗
ſchaͤnderiſche wider Ott und ſein Wort zugelaſſen. **. Subdit. * Ke-
ferunt Autores ex Iy eſſeli Gröningenſis Traés. Ae Indualgentiis Papalibius,
de Sito I, quòd ad Petri Ruerii & Hieronymi Fratris ſui gFatatio- In Sixtum IVI.
ners, domeſticæ familiæ Cardinalts ”& Luciæ in tribus anni menſibus cali- & alios.

dioribus qunio, Talio, Auguſto (horrendum debtu)] maſculinum coitum
permiſerit, addens hanc clauſulam“ Fiat, ut petitur. Citantur Adta

Rom. Pontificum p. 443. ** De Martino E. referunt Autorer, quod di-

tertium maritum ſeribitur, duobus ſuperſtitibus. Index ſic habet:
Paͤbſt erlauben greuliche Suͤnden. ”́”ͦ́JMVU‧—ĩͦ
Eodem Lib. Conc. g. f. 155, &c. Darff doch unter ſo viel tauſend 3‧
Geiſtlichen bey hoͤchſter Straff keiner heurathen / wann ihn auch &Dtt celelialti. in
MMU Inn n 2 und cos,.

KRefutatio:

Ad I.

—
65% CoNCIOXXXVIII. Impiis decreta æternitas pœnarum.
und die Natur noch darzu treiben; Es wird viel eher gedultet / daß er Hu⸗ iefi
ren und Concubinen halte/ als daß er einem eignem Eheweib nach GOt⸗ uail
tes Ordnung beywohne; wie nicht nur aus ihrer Praxi, ſonder auch ihren lr.
Schrifften / als ein Lehrſatz / zu erweiſen. 2d. Heidegger de Babylone ma. Onmll
gnà p. 324. ſéqq. ubi inter alia aſſertionem Bellarmini producit de Mo. Peſidi
nach. Ie. 2. 30. Keligioſos Eotum continentiæ nubendo violare, non vio- r.
lare ſcortandor Et tralatitia, inquit, inter illos vox eſt, praſtare, üt cc. De
liber votivi urantur, ſcortentur, ſodomitica ſcelera patrent, quàm ut nu. Gignun
bant; quæ, inquit, aliaq; ſimiili darebetas cap. 2. Fueſites demonſtrata, Qdem
heic ad compendium pono. Hactenus calumniæ, & quot verba, tr ,a
tot fere mendacia faciliùs neganda, num quam probanda; in feni⸗
cumbit autem probatio crimen objicienti. Singulabreviter bund
perſtringenda, aliàs millies recocta, refutataque: Miror, vi-. e,
rum, qui prudens eſſe, viderique velit, tam audacter, verbo & li
ſcripto, falſiſſima venditare, quæ vel modico ſalisgrano im. an,
butus, rerumque gnarus, credere non poterit à longè etiim. vit
Primè itaque calumnia eſt, & mendacium impudentis: (s
ſimum, uti Bellarminus vocat, Pontifices negâſſe animæ jti
immortalitatem. Eſto aliqui malæ vitæ, quam non excuſa- V
mus, fuerint privatæ. De Joanne XXII. ſuprà remonſtra.
tum eſt. Joanni XXIII. idem infidelitatis crimen imponit Etn
FPetrus Molinæus, Verbi Miniſter & Profeſſor Sedanenſis in hus⸗
Galliâ Calviniſta (Adeo, cùm contra Papam & Catholicos nit
agitur, facilè conſpirant omnes hæreſes ſibi alias maximè ini- M
micæ, uti Lutherana & Calviniana ſunt, uti Herodes & Pi-. aet
latus contra Chriſtum. Lucoæ 23. 12. Et in Corp. Juris, (Causäzga. f
7. 3. C. 39. multa adducuntur Se hbaæreticorum, quæ, dum in ſe Ktundd
multi erroribus ſant diviſc, tamen communi nomine adverſus Dei E- gtie
cleſiam conſpirant. Mihi f. S. fin.) ed juſtè réſpondet omni exce- inn
ptione major, Laur. Forerus S. J. Lucernenſ. qui malleus hæeae- .
reticorum, Sectariis formidini, Catholicis amori, ipſis etiim 1
Principibus, Imperatoribus & Pontificibus in pretio fuit, ex-
pletis 78. vitæ annis Ratisb. defunctus 7. Jan. 1659. Bibl. Sript. “D
..-10. Hic tribm Partibus de Antiquitate Papatür contra Mugare,

N.
Wahe⸗

h

lißiſen

Hinm.
Aikel.

, Nn i⸗

re .

unltn

upe
t eti
nduin.
dreyite.
Airor .

Gerhok
ketun.
hend

☚ —

Nne
enc .

otr.
ott

eNisn

4

irin⸗
esab⸗

,

n in⸗

cs

Helt

liee
AS:
8 Ntild
1 H

Mrannn

⸗

HS

hujus ſine numero calumnias, fraudes, falſitates, & aperta
mendacia remonſtravit, & hæc inter etiam, de quòô agimus,

posſibiles. Vid. Koma. Glor. Seculo 14. n. 279. à f. os5. & n. 202.
f. ga. Platina in Paulo III. à f. z02. & de Bonif. EIII. à f. 247.
Dein Calumniam deteſtabilem, contra Sixtum IV. (igne
dignam Conſtitut. Crimin. Caroli E. art. II0. ubi diffamanti ea-

dem pœna imponitur, quam delictum, imputatum impor-

tat. Matthiz ephani J. C. ſup. cit. art. o. f. 133. Sodomiæ autem
poœna ignis eſt: Carolinæ art. IIé.) etiam affert P. Chriſt. Ott,
Rom. Glor. Sec. Iy. n. 307. à f. p63. refutäàtque, incredibilem pla-
nè, ſi vel de Turcarum Imperatore diceretur. Et ubi Pro-
batio? Ab authoritate Scriptorum: Quorum!? Referunt Au-

thoreex Eſſeli Gröning. Tr. de Indulg. Papal. inquis. En teſtem
veritatis, quem allegas, quantum! Joanner E- eſſelus A. 1460. Friſo,

FP. I. L. I. C. . n. 22. f. 130. ſolidè refellit. Similes Impoſturæ ſunt
de Paulo III. & Bonifacio VIII. ab Adverſariis probatu im-

Ad II.

Weſlelus
quis?

Concionatorl; ormatienſis: & C. Damnatus & eſt ab inquiſitoribus hæreti-

cæ pravitatis Moguntiæ, quòd de Indulgentii, ejunio, & aliis Articulis
quaædam à communi ſententiâ ejus tempori aliena docuiſſet; verba ſunt

Jo. Andreæ Quenſtedt, Wittenberg. Profeſſ. ex Bucholzero,
ejusdem ſecum Religionis Acatholicæ de Patriis Illuſtrium Do-

trinâ & Soriptü virorum f. 125. Cætera Vid. Kom. Glor. cit. L Ita-
ne falſus teſtis ſit lapis lydius Veritatis? Certè Jo. Cunradus
Dieterichius Hiſt. Profeſſ. Gieſſenſ. ſuo Breviario Pontif. Kom.

quos eòôdem per vera & falſa inſectatur, non reticuiſſet, ſi

tanta crimina vel veri ſpeciem habuiſſent. Martinum E. cre-
atum ob virtutem & doctrinam, ait idem Dieterich. fol. 331. Virum

optimum & doctiſſimum vocat Genebrardus Theologus Pariſ. no-
minatiſſimus: Quis ergo dubitet, quin hic Pontifex probè
noverit, quid ſui Juris ac poteſtatis? Propinquam fuiſſe non ſo-

rorem, PFetreji annotatiuncula eſt, ait cit. Dieter. f. 3232. n. Io0. Ma-
trimonium inter fratrem & ſororem non eſt ita irritum Jure

Naturæ, ut Summus Pontifex non poſſit in ipſo diſpenſare,

ait Dianæ Compend. V. Matrim. n. zé. m. f. 712. De Alexandro

Nn nn 3 VI. id

Ad III.

Calumnia

DDR Pasquil-
Aus quid?

Vindiciæ
Bellarmini.

6: CoNcIo XXXVIII. Impiie lecreta Aternitas Pœnarum.
VI. 1 d ſolum noto, ſcribere Dieterichium F. 363. . o. ſilzam I.- z-

8

–

5. — =—

es am, Hlane preus, Zoanne Sforti«, FPiſaurienſt Principi, locat, dein-

ae erepinm Aloiſto Aragont, böcaue NB. inter felta lphonſo liſtenſt, . .
ovem

Duci Ferrariæx, nieptetim tradet. Quomodo hæc concordant

carè

cum fuprà objeéctis! VE. P. Ott. cit. Rom. Glor. n. 299. à f. 123. & mlin
Z. 301., à f. yys. Videant ipſimet adverſarii, quâ authoritate, vco
poteſtate, & juſtitiã, non infrequenter diſſolvant penitus et arnis
lam quoad vinculum, Matrimonia ſuorum rata & conſum- n
mata ac validiſſima, dentque licentiam ad alias nuptias, ſu- tel
perſtite vel fiperſtitibus prioribus conjugibus, contra ex. m
preſſam Dei legem: Gen. 2. 24. Oaod Deus conſunxit, homo non ſe-: uden
Paret Matth. g. z. & 1I. Corinth. 3. o. & I. Nec non contra om. u
nem Catholicæ Eccleſiæ ſenſum ſemper receptum, & defini-:· ug
tum in Concil. F lorent. & Trident. Seſſ. 24. de Matrim. Can z. V. Une
Th. Zambhurin. de Sacr. L. y. Tr. y. C. 6. à ſ. 42. & Cap.. Quo- (eu
modo item, contra reverentiam primi Gradus Affinitatis, ummin
tam facilè permittant Conjugi duas v. g. ſucceſſivè habere éend
ſorores: unde illis diſpenſandi poteſtas: Set pro ratione voluntads.,. ſi
Auus ſanæ mentis non videat impudentiſſimas calumnias? Eſt au- iber
tem Calumnia criminis impoſitio falſa & malitioſa &. Thom. 2. 2. II,
7.65. art. 3. Et Liber famoſus (Pasquillus, ſic dictus à Pazquillo ſarto. Mn
re Romano dicacifſimo: Cet. Sephani f. 130.) eſt compoſitio in (nm
ſeripti facta ad infamiam alicujus, ejus, quod aubkor probare non vult, Cn
in publico foro, occulto nomine affixa E. Lex Cornelia! J. ſi quis li filn
brum. Ad calumnias, ait S. Baſil. M. Ep.6z. ad Cler. conticeſcere non opeor. Elen
tet, at ne menaacio ſucceſſuem permittamus, & deceptos in damno non inel
Enamns., Itaque impudentiſſime illa ab authore & quem ci- ant
tat, Joanne Henr. Heidegger, ejusdem ſecum farinæ & un
fidei, affinguntur & Bellarmino, ex Catholicis. Docet udh
Cardinalis cet. Lib. 2. de Monachis, cap. zo. multis explicans mn
ex SS. PP, ſenſum verborum illorum: Zaæ ſeé non continet, Sd
nuhat; melins eſt enim nubere, qudm uri. I. Cor. . 9. I. Ab Apoſtolo non bi
vocari ad nuptias eos, gli tentantur ſtimulis carni, ſod eos guis incon-
tinenter vivunt, ita at Magitits ſe polluant 2. Etiam hoſce non vo- i

—

WNA. Appendix contra Se gariorum Calumnids. 6oô

Hamn 1. cariabſolat 9 impert ald nlit a*, Ted ſolum oſten Ji on, zen Tam och
t, lin. dam facile, & Jisaſe portam, qud ſe recipiant; ſic tamen at laberum en
enk. relinquatur, ad majora aſpirare. 3. Hoc ipfam ſive conſilium, ſeve per-
Cordanrt miſſtonem, ſive remedium, non dari ab Apoſtolo iis, qui voveruut con-
G tinentiam, ſed ſolam hominibus ſoluti & liberue quæ tria proſequi-
i, tur, docens, concupiſcentiam, ſtimulum, tentationésque
einst. Ccarnis poœnam peccati equidem, & ad peccatum fomitem ac
i, incitamentum, ipſum tamen peccatum non eſſe, niſi acce-
Piis,if. dat deliberatus conſenſus ex & Auguſtino ibidem E. Conc. 57. n. §.
oma infrà: Conc. 25. n. 3. fol. a2g. neque inde neceſſitatem ducendi
mY uxorem, exemplo S. Pauli 2. Cor. 12. 7. S. Hieronymi Epiſt. 22.
Gttudm ad Euſtochium, paſtorum ſtimulos carnis, cum Dei gratia ta-
Kdmm men, per orationem, jejunium, corporis caſtigationem,
alidque media ſpiritualia vincentium. De iis vero, qui vel
(o. quæ votum Contenentiæ habent, non poſſe rectè dici: Lua non ſe Connubias
ins, continet, nubat“ melius eſt nubere qudàm urin nam trim, malum eſt, Apoſtatarum
dbdꝛee O& nubere, & nri, ſeu ſe non continere; imo pejus eſt nubere, præ- invalida, ſa-
ſertim ei, guæ babet votum ſolenne. Hæc Docétrina eſt Bellarmi- rilega.
N. ni, hæc Catholicorum: hæc ſententia SS. Patrum ibi allega-
„ torum, & Eccleſiæ. Et facilè Adverſarius noſſe poſſet, A-
;. Poſtatarum, qui in majoribus Ordinibus, aut Statum Reli-
n gioſum profeſſi ſunt, nuptias in Foro poli, Conſcientiæ, &

Catholico, nonniſi ſacrilegas eſſe, & invalidas penitus, gra-
Spik viſſimorumque peccator um, quæ ſub nomine conjugii im-
. Ple teguntur, cum ſit reipsa Concubinatus ſacrilegus. Ca-.
lixtus I. ap. Gratian. diſt. 27. Can. Presbyteri: Presbytern, inquit,
en Diaconis, & Sabdiaconis & Monachis concubinas habere, ſeu matri-

et wonia contrahere, penitns interdicimus., Vid. Bellarm. cit. L. 2. de
Doln Monachuc 30. & ſe . Item Lib. 1. Ae Clerici ₰ cap. 15. abi Coœliba-
id tum annexum eſſe ſacris Ordinibus, non quidem Jure Divi-
eiet, no, ſed Apoſtolico ac ſolo Eccleſiæ Decreto, ac proinde di-
ſpenſabile eſſe: ex S. Thomà, 2. 2. q. 55. art. II. cit. Forerus de

* Antiq. Pap. F. 3. Libro. à fol. 2z3. Hincque refellitur tota hæc
Ekffrons calumnia. Et verè violatores quacunque ratione
MUW⸗ voti

Paſtorum
FErvangelico-
= rum turpis-
pifſima
ra.

R 5

4 CoxcIO XXXVIII. Impiis decreta Sternitas Pœnarum.

voti Continentĩæ pro ratione delicti, ſi manifeſti fiant, juſtè

—

inis,

graviterq; puniri, neutiquam tolerari, conſtat ex praxi omni-
um Curiarum Eccleſiaſticarum. Attamen: Ouid vider ſeſtucam

in oculo fratris tui, & trabem in oculo tuo non vider? Matth. . à v. 3. 15

pocrita, ejice primum trabem de oculo tuo. &c. Nec admittimus tot er-

ſ concubinarios & impuros inter Eccleſiaſticos, quot hæretici dicunt,

qui omnes alios ex ſe metiente, nullos putant eſſe caſtor, ait Bellarm.
eit. D. I. de Cleric. . 21. Ff. 145F. An Donum Continentiæ Sta-

tui ſacrato quàm honorificæ, tam neceſſariæ, quàm vobis im-
poſſibilem eſſe putatis, & vultis, judicio temerario negabitis

omnibus & ſingulis, tot Viris, Fœminisque, ſanguine,

1.

doctrinâ, virtute illuſtribus, Eccleſiaſticis & Religioſis: an

omnes hos, nec non inter vos Cœlibes, perſonas etiam Prin-
cipes, proclamabitis adulteros, fornicarios, Sodomitas?

quod equidem ex falſiſſimo veſtro ſequitur Principio: Man-
data Dei ſervari non poſſe: an dum nobis dedecorosè & cum ca-

ele- lumniis, ut remonſtratur, objicitis quorundam noſtris de-

licta, an veſtra, ſcarabæi, ſtercora pro opobalſamo habetis?
Nempe; Hireuszhircum olet. Qui dicit, quod vult, audire de-

juxta exemplum & doctrinam Magiſtri ſui, hæc eſt praxis
(ſi quidem Caſus frequentati praxin faciunt) quâ longètur-

piuùs ſunt ſcelerati, notatique iis vitiis, quæ nobis objiciunt.
Caſus plures, mihi & aliis, vel ipſis ruſticis, ex loco, no-

mine, perſonis, facétis, ſunt notiſſimi & notorii, in hac vici-

nià, ne remotiora petam, de ſex ut minimem talibus Paſto-
ribus, infames ab adulteriis, ſcortationibus, in matrimonio

etiam concubinatu, incœſtu, imprægnationibus à non lon-

quò ante annos circiter 12. talis viri, Uxore puerperio egre-

.

4

diente, ancilla peperit, propterea à ſuo gradu per Magiſtra-
tum depoſiti: quem recentem tunc Caſum mihi ſemel & ite-
rum ipſimet Norimbergenſes Cives retulerant cum cachin
no. (id præſtat, nabere, an uri? an cum uxorée Snch⸗
inas,

bet, quod non vult, Ezech. S§.S. Præconum Evangelicorum,

Cpunt,

ſöma

on. e⸗

icat.on
cr
Tos
uch:
We
ce
i
N
u

enanz
Eknd
od:

go tempore. An excidit Cafus Norinbergæ notiſſimus, fn

mu
ger
7
1
it /,
t.

lele

a Appendix contra Seſtariorum Calumnias. 6 55
Ct, ſuſt binas, ſcorta, habere RSic veſtræ in nos calumniæ atroces
miomni. cogunt, crambem recoquere fœtidam, in veſtrum dedecus,
um eòô majus, quia uxorati eſtis. Germanicis ſupraà relatis re-
,.. pono germanica pauca ex R. P. Euſtachio Eiſenhuet Ord. Præ-
. dicat. aus deſſen Gegenwahrnung / gedr. in Kempten 1698. fol. 15. wie
ilu, keuſch /rein / unbefleckt die Predicanten gelebt / und annoch leben / gibt es
tNlron. an Tag thails die taͤgliche Erfahrnuß; (ſapienti pauca) thails gibt es
iad. klaͤrlich zu verſtehen Sigmund Ernhoffer in ſeiner Schutz⸗Schrifft wider
ceng Wilhelm Zimmermann und Jacob Herrbrand/ Dienern am Wort / da
negii erpag. 212. alſo ſchreibt: Es ſeindt vil Laͤnder / Orth / und Staͤtt / das ihr
Lucheriſche ſelbſt zu nennen wiſt / allda vil Predicanten gekopfft und ent⸗

ngvin
eg haubtet worden / derwegen / das ſie die kleine Kindlein / auch ohne Tauff
II ermordet / vergraben / und in die ſ. v. heimliche Gemach geworffen. De⸗
mi me beyſtimmet der Weltbekannte Scribent/ Laurentins Surius in Com-
I. went. de adulteri Evang. Concionat. da er ſich alſo hoͤren laſt: Es ſeynd

a. noch Leuth bey uns / die auf ein Zeit uͤber die Regiſter kommen ſein / ſo
geeſchrieben worden in der iſitatzon der Evangeliſchen / darinnen man SJ
8Hecx geleſen das die beheurathen Preedicanten mehrer und greulichere Ehebruͤch
Mick. begangen haben / dann (mit Verlaub zureden) Hurenwerck von den
Catholiſchen getriben werden / ſchier auch in der gantzen Welt. In quò
Nnnnm equidem mirum non eſt, cùm ſicut arbor mala non poteſt fruttus
s honos facere, Matth. z. 18. ſic Lutheri vitam, doéëtrinam, &
ndn. ſcripta non poſſunt non conſequi vita & mores infrænati,
dſcn⸗ ſcandaloſi & incaſti, ut orbi conſtat. Mali corvi malum ovum.
looen Verè dd Roman. 1. 1. Ii qus judicas alterum, teipſum condemnas ; ea-
hcſi. dem enim agi, quæ judicas. Et quid ſentiendum de Apoſtatis Apoſtat
SAe deſertoribusque Sacerdotii & Religioſi Status? Dico verbo, rum elur .

1

imd quod ad me 26. Maji A. 1700. Norimbergà reſcripſit vir ex- ſeil:
IIe. pertus, prudens & doctus. Deum teſtor, inquit, me omnes,
n, quotquot à vobis ad nos religionis causà ſe contulerunt, mihique noti ſunt
abeq, exceptione merè carnale & delicii: mundi irretitos cogno viaſé.
ig. Certèò profecto non Religio, ſed peſtälentiſſima libertast ales homunciones
AAd‿ .dr ſeducit, inq;, harathrum æternorum cruciatuum tandem detrudet, niſi reſi-
noir piſcant. Hæc Acatholicus. Sic eſt, monſtraàtque talium vi-
. d echtl de Jud. extr. Oo 0o0o0 ta,

X

6 5 CoxNciO XXXVIII. Impii⸗ decreta ternitas Pœnarum.

ta, in dedecus Pripcipum Urbiumque, tales Apoſtatas, ad-
mittentium, reéctius repellendos, incarcerandos, & om-

nium optimè, ſuismet, quibus fidem jurârunt, Religioni-

bus extradendos, quo cæteri pluresà turpi Apoſtaſiaà abſter-

rerentur, vel pane indigni. Melius eſt nubere, quàm uri- Sic A-

poſtatis, fidem Deo datam, votâque turpiter frangendi, ja-
nuam aperitis, ut & matrimonium & ſacerdotium polluant,

& ſub nomine Conjugii perpetuum tegant ſacrilegium: imòo

& dein ſic viam obſtruitis, dum uxorios compedes injicitis,
ne pœnitentes revertantur, reétàque ad inferos abeant:

MBuorum ſinis interitus, quorum Deus venter eſt, qui terrena ſapiunte

Philipp. 3. 19. Exempla Deſertorum talium miſerè pereuntium
æternum! innumera ſunt, vidique ipfe ac legi librum M.
S. unius Religioſi ſtatus. V. mee lud. Rer. V. Apoſtata. Melins eſt nu-

bere, quàm uri. Quid conſilii datis marito vel uxori, cum

uritur, altera ſuâ comparte abſente, ægrotante, vel impo-
tente diutiùs? Meliusne tum nubere? Fides, inquitis neceſſarièò,
etſi graviſſimè uratur, conjugi ſervanda, non violanda eſt.
Frgo non omnibus, qui uruntur, id dixit Apoſtolus, ſed ſo-
lIùm iis, qui ſoluti & liberi ſunt, poteſtatem habenter ſuæ volun-
tatis I. Corint. . 5 7. & ſiligati cenſentur zi ,qui fedem conjuge dederunt,
tcur non i, qui dederunt Domino? ait Bellarminus, cit. cap. z0. de
Monachis f. i6ντ. Nos Sacerdotes, & Religioſi liberrimeè Sta-
tum, eique annexum votum perpetuæ continentiæ, am-
plexi Sponſum animæ noſtræ Deum elegimus, fidem dedi-

mus, juravimus, vovimus: ergo ſervanda eſt, aut pereun-

dum, æternùm. Sic periit anno 1696. menſe Octobri Ca-
Apoſtatarum Pellanus in Conzenhauſen laqueo ſtramineo ſibimet vitam
& Votifrago- extorquens, Sebaſtianus Grader, olim ante triginta aliquot

rum ruinæ. annos, mihi notus, Religioſus Apoſtata, ſepultus ibidem, Y
ubi malefici, etſi, ex gratiã Principis non manu Carnificis.

Sui fuſpendi-

rius. 1e . 4 *½ * 1 * „
Hic dicebatur pactum cum alio ſimili vicino Apoſtatâ (cumf

morte, vel caus mortis) iniiſſe, ut ſi quis ipſorum ad ex-
trema deveniret, ab altero Sacramentaliter abſolveretur,

ceu

Et. D
Perenn
Wao⸗

h

P

run.

—

an, al.
, 0n.

er.

Eeiͤſr

polum
iumn:itd.
inic.
dem

Drun
Musſu
Nrdi

ece

lmnde,

1,Kn

len

Appendix contra Sedariorum Calumnias. 6 5

f. a27. Carpit potiſſim
ſuum repurgantem,

ceu Sacerdote; Sed ille ſe laqueo abſolvit. Deus non irridetur.
Galat. 6. 7. Hæc præter inſtitutum operis, in juſtam defen-
ſionem & calumniarum retorſionem: omiſſis multis aliis:
quæ inter in ludice de Judicio: Arianer Lehr nicht ſo ſchlimm / als der
Papiſten: F.22 . Payiſten verfolgen die Chriſten hefftiger / als die Hayden.
Himum RegemGalliæ, ab hæreſibus regnum
qui & omnium optimè reſpondere pos-

ſet. Deus errantes ad unitatem Eccleſiæ reducat, ne æternùm

pereant.

Vid. de Eternitate. S. Thomas Doct. Ang. Sappl. quæſt. 99. tota &.
garte 1. quæſt. 10. Drexel. Libro toto de Kternitate To. I. conſ. a.

J. 2. Conſid. 9. Concl. . n. I. E&alibi. Iu Rogo damnat. C. Io. 11. & I7.
in Epil. Paulus Zehentner. §. 7. in Verme Conſcient. lib. 4. C. I.

Henr. Englgr. Luce Evang. Embl. I. Annulus æternit. & να.l Em-

—

Authoresde

Eternitate.

Pyr. F. & Laur. G. 3. n. 3. Cornel. citt. LEL. & in Iſai 33. 14. f. 250.

& Exod. I5.15. f- 25. & pluribus loci. VE. Index. E. æternitas. Joſ.

Sbperanza, de Orat puntto Iao. Alex. Calamat. Glva, Diſc. 32.
n. 7. & )iſc. 26. de Inferno. & Puadrageſ. Diſcé. Ia. p. 2. à f. 221.

& Dom. I. Advent. n. Ia. Lud. Granat. Dom. 2. Advent. Conc. I.

G. 3. f. 20. & Conc. 2. J. 3. Paolet. &. .. fer. 2. Dom. I. Duadrag.

n. 23. 24. Mat. Faber. Dom. 4. Adv. C. 3. n. 3. Labata V. Iufernus

propoſa. f.1352. & V. Jadic. fin. prop. 25. à f. 1517. Guil. Stani-
hurſt. in Dõ Inferno d f. 22 5. Beſſeus de luferno Conc. 6.
à fol. p32. Nicol. Turlot. p. 7. c. g. Lect. Z. à f.- Ia5. March. bhorto

LPaſt. tr. 3. lect. 32. f. 196. & ſequ. Pœd. Chriſt. to. I. p. I. c. S. H. 9.

de Iuſerno à f. 2y6. Mercat. Nucl. Catechet. in fine f. 6o. O. Ja-

nus tit 16. & to. 4. tit. . de Eternit. Vitus Faberius, p. J. D. 4.

hoda: Dom. 21. à f. aag. Iob. Lohner Bibl. Man. to. 3. V. Infer-

„

Advent. Mart. Cochem Capuc. à f. 196. in Append. cap. 12. ₰

f. 196. JO. Baptiſt. Mannius S. J. Circul. æternit. ſeu 4. Maxi-

mæ ſeu axiomata Chriſtianæ Philoſophiæ, qui libellus mole Niguut,
fruttn maximus, ab A. I643. Vigéſies ſepties recuſus, ait Bibilioth.

bcript. Societ. J. edita Romæ 1676. f. 2413. Archimedes Chriſt.

L. 2. C. . J. 6. f. 290. Polyanth. V. Infernus & Judicium fin. Ni-

Oo OO 2 col.

6ö8 CoOc10 XXXIX. In judicio finali tremendo

col. Cauſin. Aul S&. p. 3. L. 3. c. 7. Paul. Segneri. P. 2. Diſc. 15.

Elig. Baslæus. V. Iufernus n. 7.

243 83. 3 3 3 8r. 3 3.4332. 353. 3 3. 33 3- 43 .4356. 6383 38r.

ConxNcIo XXXIX.
In Judicio Extremo Impiorum extrema Confuſio &
Deſperaitllo.e

Dom. 1. Adv. Areſcentibus hominibus pra timore &s expectatione

&c. Luca 2I. 26.

Dom. 2. Adv. Prophetam? Etiam dico volis: &= plus quam Pro-

phetam. Matth. II. 9.
Dom. 3. Adv. Dirigite viam Domini. ſoannis r. 27.
Dom. 4. Adv. Et venit in omnem regionem Jordanis ,Pradicans
baptiſmum pœnitentiæ. Lucaæ 2. 2.

§. Joannes
Bapt. quùm
gravis, ſeri- Baptiſta, & verbo & exemplo: Loquebatur ex eo
us, & ſanctus non lingua tantùm, quaſi cœleſtis & ignea in ſpiritu
Concionator ietute Eliæ, Lucæ I. Iz. ſed &⁊ ipſa habitüs ſer ite i
