penmun

ern cin

imikm,
Nen lin

NNe

M

mawimè autem ad ſudicium Divinum. 313z

daveris, neque dedecoris patiens, præcipitem ſeſe in aquas

dedit; quem fluvius haud ſuſtinens, cadaver cum cadavere
in litus rejecit. Terrefactus hoc ſpectaculo ſocius, recta ad

8. Walburgæ ſepulchrum perrexit, ac geſta teſtis oculatus,

juratusque narravit. Nunquam tamen (addit Ribaden) S. U

Walburgæ templum, quamvis conniteretur, potuit ſubire,
quò pateat, quemadmodum Deus impiorum flagitia caſti-

get, & ſuos Sanctos honoret. En picturam reæ Conſcien- Typus hie
tiæ. Hæc ubi ſcelus conſcivit, ſtatim à tergo ſentit vindi- malæ Con-
cem Remorſum, adeo pertinaciter hœærentem, ut neque ullo Kientis ad-
conatu à ſe excutere, neque fugâ evitare poſſit. Mala con-ehtis.
ſcientia, ait S. Auguſt. quocunq fugerit, ſe trahit poſt ſé, & quocunq;,
traxerit ſe, cruciat ſé. In Pſalm. 3. Congruit malæ Conſcientiæ Conſcientia
illud lſaiæ Iz. 23. Ponam eam in poſſeſſionem Ericis, ſeu Erinacii. mala fimilis
Animal mille aculeis horridum, quod dum fœtum eniti dif-Hericio. Nai.
fert, tandem ejus ſpiculis enecatur. In Conſcientiâ mala 23.
quot angores, tot aculei acutiſſimi, diu noctuque pungentes
improbum, niſi per ſalutarem Confeſſionem iis ſe liberet.
Senſit poſt adulterium hos aculeos, has ſpinas David: pro- Conſcientiæ
pterea ſuſpirat: Converſan ſum in ærumnd med, dum conſigitur ſpi- ſpinas ſenſit
nar Pſal. 31. 4. id eſt: dum converſus ſum ad agnitionem pec-D avid. Eſ. 31.

cati, propter ærumnas, quas ideo paſſus ſum, confixerunt f.
me undique ſpinæ conſcientiæ, nullamque quietis partem
mihi reliquerunt. Pexenfeld. cit. & à fol. S9g. Senſit hos aculeos Antiochus

graviſſimos Antiochus Illuſtris, Rex, cujus hæc ſunt verba: IIluſtris. R.
71. Mach. 6. à v. Io. & v. I2 Nunc verd reminiſcor malorum, quæ fe- 1. Machab. 6.
ci: &c. ſed miſerabili morte defunctus. Quas ſpinas, aculeos
cuſpides, ſtimulos, morſus, remorſũsq; Conſcientiæ quisquis

non vis ſentire: Sit tibi (quod vir ſapientiſſimus dixit) Con-

ſcientia ante peccatum frænum, ne poſt peccatum ſit tortor
& flagrum. Pexenf.è f. 9y. & Flor. Bibl. Narr. 71. f. 312.

VII. Sunt & tam Sacræ, quàm profanæ hiſtoriæ innu- Malæ Con-

mera exempla, quæ hactenus dicta ad oculum remonſtrent: ſcientiæ acer-

ut verum ſit: Areſcere homine ſibi malè conſcios, bre timore, bitas e ſpe-
Rkk kkk 3 & Ckris.

814 CoNCIO XLV. Conſtientia mala ſemper SSubique timida,

& per iſtum exanimari, cadere animo, quæ paſſim referunt
Juvenis Con-Authores graves & Hiſtorici, znfra en ſine citandi. Addo unum

ſcientiæ fla- breve, ne putemus iſta tantum Magnates, & graviſſimè de-
gellis & ſpe- inquentes tangere, ſed quosvis peccato gravi obnoxios, qui
Etris 9atus. ſibi de ſeipſis teſtimonium ferre poſſunt: qualis fuit is Ca-
liſſii in Poloniâ, de quâ annuæ Societatis illius Provinciæ,
ad A. I60sss Adoleſcens in ſumm vitæ licentiâ ac laſcivià vi-
vens, qui tandem & ipſe Conſcientiæ ſuæ flagella ſenſit, &
quidem tanta, ut nec ſomnum noctu capere, nec interdiu
quieſcere poſſet, atque ſpectris inſuper perterreri ſe ſentiret,
putaréêtque, jamjam ſe ad inferos rapiendum. Jaboda cit.
Syntereſis Dom. 12. f. 35 a. Infra n. g. ſine, Et quænam hæc ſpectra:? ipfa ſci-
quid ſit? licet peccata gravia, à nobis commiſſa, quæ Syntereſis & Di-
ctamen Naturæ antecedenter dictat, quid in genere morum
ſit faciendum & omittendum. V. Indice 4. Dom. 3. Pent. num. 6.

conſequenter verò, quid bene aut malè actum ſit, identidem
exprobrando proponit. 8 onſcientia dibta, duaſt corais ſcientia
& cordi notarzns, omnea, quæ à nobis ſiunt, dligenter notant, & ſecre-

to quodam impulſi admonent. Franc. Balduinus Belga J. C. cele-
berrimus de Caſ. Conſc L. I. c. . Imo magnus ille Codex, in quòôͤ
.: gquotidiana vitæ noſtræ deſcripta ſunt, ut loquitur S. Chryſ.
Spectra pec- Hujusmodi triſtia ſpectra obverſata ſunt oculis Davidis poſt
catorum: Da- aduiterium cum Berſabeâ, & interfeétionem Vriæ: Stabat
iclis. Aaiz nimirum ante eum turpis libido, anguineis comis horrida,
rum violdſti? Stabat Vriæ umbra pallida, ſanguine conſperſa,
torvo obtutu ingeminans vocem: Cur me occid'ſti? Hic David
præ anguſtiâ ad Deum exclamare: Libera me de ſanguinibus Deus,
Dens ſalutis meæ: Pſalmo yo. 16. q. d. 6 Deus, 6 Salvator meus,
libera me ab his terrificis ſpectris, atro ſanguine fluentibus,

quorum alterum per adulterium vitiavi; alterum per ſum-

mum nefas effudi. Pexenfeld. cit. hiſt. 1o. à f. 89. Hinc quisque
ſibi ob oculos ponere poteſt peccatorum ſuorum ſpectra, uti
vocat ITIheodoretus, quæ ſeſe ultrò violenter, gravitérque

.

—

vi alſ
. ſe wate
tarden.

ſwc.l,

e Ateri

lahpech

ſeertus
1 hoon ſee
netu mon
( dererun
letas Wo⸗
odecſen⸗
Eyveren
bienr,

iner
ſoohen

öer
kentate

aulcelel

Atenin
Aetien

=ẽꝛ —

1

v
1

lonntad

ſpuriam prolem manibus tenens, & acclamans: uralienum tho-

Embun

eni,

en
o uc⸗
uband
ondd
Ptbegener
n. Mart,

leclete,
mer 4

Upl⸗

/

* .

ktinite maximè autem ad Iudicium Di inum. 815
Imteterott ingerunt & reprætentant, multo peccatoris cruciatu „ & præ

Aiommon timore areſcenti. Ita ſupra memoratus Nero ſæpius faſſus Nero Mani-
NUNA. eſt, ſe maternâ ſpecie exagitari, verberibus furiarum, tædis-bus Matris
sd que ardentibus, nulléôque loco tutum poſſe conſiſtere. Dio ſe occiſæ
ütse (aſſtns, ap. Le Blanc in Iſalm. yo. 6. F. 12 27. Spectris, Manibusque ltafus.
lenid. vitæ alterius, quid homini viventi terribilius, vel auditu,
d. vel aſpectu? quid feralibus larvis præſertim? quid: quòd
e repertus ſit, qui adeo ad unius ſpectri intuitum exhorruit,
Irne ut non ſecùs, ac olim Oroſius in Aulà Ferdinandi unaâ nocte
emg metu mortis, ita hic ſpectri terrore, incanuerit. Ludovi- Ludovicus
e Cus Severus, Dux Bavariæ, Mariæ Conjugis ſuæ innocentis Sev. D. B. Ma-
Gm. literas Ruchoni Aulico ſcriptas, per tabellarii errorem, do- nibus Coniu-
nerst.. mo abſens intercepit, ſed cùm epiſtolæ ſententiam non as- nz oete in⸗
ſequeretur (ut eſt malitioſa ſuſpicio) cœpit de fide Vxorisà nocte in-

nete Monn . . H canuit.
dubitare, & credere, auſam facinus, quod non cogitârat.

,len ul . . . At. V. infrà Conc.
tidenk Itaque internuntius, & lator literarum, velut leno, capite 65. n. 5. de
R plexus ſine ullo rei examine; deinde ubi Donawerdam ur- Sicario.

bem ſuam rediit, etiam Præfectum Arcis ſibi ſuſpectum,
quaſi de ſcelere conſcium, jugulari, tum Matronam Aulæ

. 7
„ G

ſaisb præſidem notoriè piiſſimam, tanquam complicem ſuſpecti
re adulterii, ex arcis turri præcipitari, imperavit. Sed 6 bar-
ihe barum facinus! his quatuor ſuneribus, ipſa Maria integer-

rima Princeps quintum acceſſit: imperio Conjugis verè ſe-

ien veri, caput manu carnificis amputatum An. 1256. quot ex
W uno errore, & zelotypiâ ſcelera? Sed primâ ſtatim, à cæde,
a nokète, Ludovicus à Mariæ Manibus adeo exagitatus fuit, ut
en cum barbàâ florente, & juvenili decorâque comâ cubitum
lclen ſe contuliſſet, unâ nocte ita incanuerit, ut manè Senem ſe-
ptuagenarium referret. O nox qum longa eſt, quæ facit una Se-
Nvaot M

nem. Wlart. L. a. epigr. z. quin ſpectrum hoc Principem domo
ehenth⸗ excedere, & in exilium tendere juſſit; donec difficili itinere
nſrriit Romæ Alexandro IV. Pontifici ſupplex, veniam exoravit,
len placandos Mariæ Manes noblle Cœnobium (Fürſten-

H feld. Ertl Atlante Bavar. p. 2.) exæ dificavit. Zebentner Verm. Co
gann 4 S G ſos.

4

gré6 CoNcIO XLV. Conſcientia mala ſemper & ubique fimida,
ſei. L. I. C. I. G. 2. Infrà Conc. 6o. n. 3. Engler. P. 2. Dom. a. Epiph. F. 3.
f. 29. e Radero in Bavarid & to. 2. in Eitâ Mariæ Brabant. Adeo fe-
rales Vmbræ, Conſcientiæ clamor, latratus ululans, vermis
Conſcientia aſſiduus, ſunt commiſſi ſceleris pediſſequi. Adeo peſſima

mala ad Divi- eſt conditio Statũs peccati, & in hàc quidem vitâ duriſſima;

num Judicem ſed Jongè dirior, cùm (ſicut erit, & hic breviter adduco) hic
comes exhor- vermis Conſcientiæ, quaſi adnatus, & ad ſupremum Judi-

reſcendus. cem duéëtor, comes, teſtisque erit actionum noſtrarum, ma-
gis exhorreſcendus, quàm ille Petrus & ſepulchro ſurgens,
8. Stanislaum, Epiſcopum Cracovienſem ad Regium tribu-
nal ſecutus, ibique Rege & cœteris attonitis teſtis. Breviar.
H z. Maji. Lect, y. V. Conc. 26. n. y. Pulchrè & ſolide S. Bernardus,
Deſcriptio paucis multa complexus, Medit. Cap. 1I. Peccata mea celare non
Eonleiemie poſſaum, inquit, quoniam, quocunq; vado, conſcientia mea mecum eſt,

Adeſt vivo, ſequitur mortuum: ubiq; mihi gloria vel confieſio eſt inſe-
parabili, pro qualitate depoſiti. Sic, ſic in domo proprid, & à proprid
Jamilid habeo accuſatorer, teſtes, judices & tortores. Accuſat me con-

facio, adeſt illa; ſi autem benefacere videor, & inde extollor, adeſt illa.

ſecum portans, quidquid in eâ poſui, ſive bonum, ſeve malum. Servat
vrvo, reſtituet defuntéto depoſitum, quod ſervandum accepit. S malt

ſéientia, teſtis eſt memoria, ratio judex, voluptas carcer, timor tortor,

obleétamentum tormentum; quotquot enim fuerunt oblettamenta ma-
la, tot erunt tormenta
Kamur.

VIII.

quid nobis agendum ſit, cùm omnes mal? ſibi conſcii tan-
tam carnificinam internam ſecum circumferant: quis Iu-
bens patiatur tantum tortorem? Quis ſæviſſimum teſtem &
accuſatorem in judicio extremo! Quis in inferno æternùm
vel viſcera animæ acerbiſſimis morſibus depaſeentem? Et li-
cet ſcelerati quandoque ſibi videantur habere requiem, ne-
que Conſcientiæ, velut dormientis, remorſum ſentire: Sen-

tient tamen aliquando vel in extremo vitæ denique, &
à mor-

Pleno jam ac ſano intellectu, ad mores, & in ſalu-
tem animæ noſtræ formemus Concluſionem practicam,

dira in pœnd; nam inde punimur, unde dele-

(ote l

fope Mi

Irwur
IIlina

mito

plre ſat

di ad V

(orituri

e tinm.

chͤſigee

8

ſentiä aor

8

WuNeN

ſe nod,
Mumyn
Pmine
Cbma
Eharl

unrnecs

Clckenrin
lecuden

nior
Uhmilin

,Uon

ercon
Uncre
tgnn l
Un Kunn
Dite edk⸗

Mlereſ

hntla cut

tianinn

4

trarun.

chroſee
nobis ſuggerit, Cicero ad Atticum ita ſcribens: A rectà Con- A redi Con-

egiumm

teſtis. Aeo
Bemm
ea CAet .

es nelixe

eln.

1
kpit. I

Rr. 1001
NWr, A.

ArE

, tinr
Unuſtt e⸗
.
,Nle

Nnien
Coie
golt.

ant
mutk
warnli
enllil

&& quàm accuratiſſimè omnia percipiunt. Id ſceleratis con- Qitu
tingit, qui dum ad gravia Conſcientiæ murmura ſurdi, illam Pen⸗
ſopire ſatagunt voluptatibus carnis, ac mundi illecebris,

tentia cum integraâ (formaliter) Confeſſione peccatorum

vv.ꝛzamwimè autem ad udicium Divinum. g77y
à morte æternuùm. Plinio teſte L. de rebm Zeypt. Populi qui Ex murmure

prope Nili cataractas manent, ob continuum fluvii ingens Nili furdi,

murmur ſurdi efficiuntur, ſed morituri auditum recipiunt, moriruri au.
ltum rect-

Aunt.

ſurdi ad Verbi Divini vocem, inſpirationes, monitiones;

morituri denique audient, tinnientq; ambeæ aures, areſcentibus
. 6 . „* WK
præ timore. Ergo: imprimis notemus, quod vel ethnicus

*D ₰ ⁹

ſcientiã non oportet quenquam in omni vitâ ſuâ transver- ſcienriâ non

ſum unguem diſcedere. Hoc ſi Chriſtiani obſervaremus, recedendum.

nihil nobis, unquam metuendum foret. En indidit nobis
Naturæque noſtræ Deus Conſcientiam, quæ, accedente
lumine Fidei, ex amuſſim nos docet, quid agendum, omit-
tendum, fugiendum. Ea dictat, monet, inculkcat, Dei Le-

ges & Eccleſiæ præcepta obſervari debere; jus ſuum cuique
tribuendum eſſe; nemini inferendam injuriam, Parentes

honorandos, & quæcunque, facili inductione, alia. Hanc
Conſcientiam (etiam ubi invincibiliter erronea fuerit) ejus-

que du&tum ſi ſequeris, uti opus eſt, nihil pavebis: bona
enim Conſcientia nunquam metuit. Sifractus illabatur orbi,; M

impavidum ferient ruinæ. Horat. Verum miſeros nos; imbecil-
les, inconſtantes, ſæpè improbi, facilè ſauciamus ipſam gra-

viter conſcientiam noſtram, peccata liberrimè committen-

do illamque nobis Deus poſt peccatum paterneè voluit eſſe

flagrum, ſanctiſſimo fine, in noſtram emendationem inten-
tum, ſi tamen ipſi non nolimus corrigi. Quòd ſi verò à tra-
mite rectæ rationis, contra dictamen Conſcientiæ noſtræ &
Syntereſin (quod prô dolor ſæpiſſimè fit, quoties peccamus)

Conſcientiæ
malæ remedi-
um unicum,

deviavimus, adhuc remedium ſupereſt, vera, & ſola pœni-

humili; neque enim peccatores etiam maximi, qui verè de Confeſſio
* . * 5 „ „ „*$ 8 . 2*
ſuis peccatis pornituerunt, timore impiorum in judicio con- Penitentia.
Mechtl de Jud. extr. LII

Autheres Vid. 8 .Thom. 1. P. 4. 729. art. 12. & 13. S. Bern. Medit. Cap. II. Th.

919 Coxcio XLV. Conſcientia mala ſemper & ubique timida,
cutientur. Waprd Conc. 12. n. y. Experientia ipſa, probatio eſt

optima, dum ipſi experimur poœnitentes, lapidem velut gra-
vem ex corde nobis auferri, timores anxietatesque abſtergi,

animos ſuccreſcere, vires, ac robur, quibus nihil amplius,

peractà Confeſſione, extra Deum, formidemus, quietémque
animi plenam recuperemus: uti Juvenis ſaprà num. . ex An-
nuis Societ, adduétus: Qui tandem ad ſe reverſus, & Dei
bonitatis memor, ſignoque S. Crucis ſe muniens, ſtatuit,
ſine morâ Conſcientiam peccatis liberandam Sacerdoti re-
præſentare: quod cuùm feciſſet, ſtatim ſummâ animi tran-

quillitate eſt potitus. Pædag. Chriſt. to. 2. p. I. c. 3. . 4. ene. f. S2.
Itaque ne in extremis & in Judicio præ timore & expectatione
malorum areſcere debeamus, jamnunc pœnitentes tortorem,
malam Conſcientiam excutiamus, Divinæ gratiæ certo conf.
W

dentes, inde hic in vitâ, & æternùm denique beatii.

præcedentis Kemp. L. 2. C. . de Imit. Chr. Cornel. à Lapide, in Geneſ. 22.

Materiæ.

21. & in bapient. Iz. Io. à f. 30. Drexel. Tom. 1. de luferno Cap. 7.
& TYTom. 2. 2n Daniele Cap. 2r. & in Antigrapheo Cap. I. 3. &
Cap. . asq; I3. & C. z. Paul. Zehentner Verm. Conſcient. L. 3.

c. 2. G. 4. & Lib. g. c. I. J. 3. & per tot. Franc. Labata Theſauro
Mor. Eerbo. Conſcientia, Tom. I. à f. zor. Georg. Stengel. de

Zaud LDivin. Tom. 2. C. I. n. 6. applicat. ab Apibus. punäbturæ Con-

ſcientiæ. & Tom. g. C. †2. n. 4. Vüs Conſcientiæ in Latrone. JO. Ja-
hoda. Dom. 1I2. Pentec. & Dom. 2. Epiph. à f. Izz. Thomas le
Blanc. Tom. 3. in Pſal. o. 6. 4 f. 12 6. Henr. Englgrave FP. 2.
Dom. g. Rpiph. Mich. Pexenfeld. Concion. Hiſtor. hiſt. o. & in
Dostrin. à f. Ś. ad or. Item Floro Bibl. Narrat. . f. 312. & Ind.

V. Conſcientia. Phil. D'Outrem. Pædag. Chriſt. To. I. p. 2. 6. 1r.

J. z. de Confeſſ. à f- a72. ubi hiſtor. pulcherr. ex P. Jo. Crom-
becio S.J. de Nobili, nullam ſibi male conſcio requiem
inveniente, niſi factà Confeſſione. Idem Tom. 2. p. 1. C. 3. K. 4.
4 f. zo. ad Sz. Matthias Faber, Auct. Dom. 3. Pent. them. . &
èJẽM Daom 9.

„☚

uan

Butent
1,
iſlin
ſit;
Wnt

Eonn,

Mul⸗

onun.

Md
lc,

hait ne
ne be

Gtee

io
N

uI

Podetd el
AV
Geikle
ihlmiin

niend t,

aeittar.
1 Mioin.

iee,,
Geryfin

Leston.
eo

dt.
C

NnCNH

D 4

I.

maximè autem ad Divinum ſudicimm. 319
Daraaom. g. them. g4. au de &S. Indie. Ker. V. Conſcient. Item Op. 7 rip.
Deom. 2. Ad v. Conc. . Dom. 4. Epiph. Conc. 6. Jo. Capiſtr. Brin-
Ling. O. 8. Franc. p. I. fer. 2. Pent. Procop. Capucin. Qua-
NMNriageſ. Diſc. 6. & Pænit. p. a. Difc. 3. G g. Leopold. Mancin.
LVe Paſſ. 12. L. 6. Diſſert. 3. Puntto 23. 4 F. 2râ. tem à f. 34. Simon
Majolus Epiſc. Dier. Canicul. To. y. Colloq. 2. mihi f. &ao. Alex.
Calamat. ölv. Diſc. yS. &* quadrageſ. Indice, & in Aubtlar. in
Sentent. VE. Conſcientia Angel. Paciuchelli, de FPatient. E.. 2.
c.11. à f. 26. Hilar. à S. Anaſt. Archim. Cbriſt. c. 2. L.- I. toto, de
Conſcient. neglecta, à f. «7. Wencesl. Schwertfer S. J. Iadaſtr.
HSirit. 3. Frubtu belli primo Proluſ. 2. ubi ponnæ 12, quæ bel-
lulum contra Deum ſuſceptum, ſeu peccatum mort. con-
ſequuntur. àfol. 81. per 4. 9-præſertim. Franc. Mendo-
Za in Liib. Kegum Tom. 2. Indice V. Conſcientia. Tob. Lohner
Bibl. Man. Tom. 3. Tit. . à fol. yz. Vitus Faberius, Concionat.
Germano. HLiſßtor. Diſc. Iz. V. Conſeientia, à ſol. 193. Alphonſ.
Anton. de Saraſa S. J. Arsz ſemper gaud. Tom. 2. Tr. I0. a fol. 255.
& Tradk. Ig. item Indice V. Conſcientia. Vid. ſaprà mea Conc. 15. &
ibi citt. nec non Iadice Rer. Verbos Conſéientia; Spectrum Pec-
catume Pænitentigs. ”JMWĩ HZ

Se8 EEE Ee E S & S Bo E E E E Er E Ee

01, L
einl Coxclo XLVI
l luludicium Divinum & Mortem, meritò timeat Salu-
greet tis incuria: Sacramentorum & Mediorum Salu-
iſfu⸗ tis neglectus abuſus: Hypocriſis ſeu ſimulata
ſu virttouuuss.
W Tu es, qui venturus es, an alivum expectamus? amin. 2.
. N/ L.II II 2 I. Ve-

.

820 CoNciO XLVI. Iudicium Di vin. timeat ſalutis incuria
Mors juſtè & m
rectè de vir-
tute hominis
pronunciat.

Vid. Cone. 4,. rimùm meliora ſentiat, ſeséque planè fallat, & ongè alia de-
n. 2. mum in morte experiatur, ſuomet graviſſimo damno.
DQuid profecerim, inquit poſt & inter alia, morts crediturus ſum
Non timidè, itaq componor ad illum diem, qué remoti ſtrophi ac fucu
de me ſudicaturus ſaum, an tantum loquar ſortia, an ſentiam. Mors

de te pronuntiatura eſt. Duid egeri, tunc apparebit cuùm animam

ages. Ita verifſimè Seneca ductu Naturalis Rationis, & Veràâ

deſtitutus Fide. Drexel. Tom. I. Tribun. L. I. c. 9. init. F. IIo. quæ

per omnem vitam cogitationes hominis, quæ dicta, quæ

facta fuerint, extrema vitæ horula, maximè verò Jjudicium
Dei, demonſtrat, & homini ob oculos ponit. Nimirum in
ultimo Comœdiæ Actu tractuque cernitur, quàm boni, aut

mali Actores fuerimus: qualis quisque fuerit Oeconomus,
tunc liquet, cum rationes ſibi conſtant, ob oculos poſitæ.

Philippi HI. Philippus III. Magnus ille ac potens Hiſpaniarum Rex, nun-
morientis quam meliùs agnovit totius mundi vanitatem ac ſeipſum,
ſenfus. quam morti vicinus, & de æternæ ſalutis cur4 anxius. P.
Hieronymo à Florentiâ S.]. Concionatori Regio, ſolatia ſug-

gerenti, Ebeu, inquit, mi Fater, quantò jam felicins mecum agere-

tur, ſi ilos 22. annog, gquibus tot Regnis præfui, alicubi in eremo pri-
vatus exegiſſem Et: og etiam, ut Per te, & KRegni Concionatorer,
ſubjecti mei omner intelligant, me ultim vitæ meæ horà ex vero agno-

Viſſe, idqg, palàm confeſſun eſſe, totum illud, quod mundus tanquam præ-
cellens oſtentat, meram eſſe vanitatem; atq; ipſam Regnum, quòd, dum
viverem, ſaave videbatur, jam morienti eſſe amariſſimum. Poſt hæc
ad filios: Mementote, Filii mes, vobi quog aliquando moriendum eſſe;
atg ita vitam inſtituite, ne voy olim Pæniteat, KReges fuiſe; uti me
nunc hac vitæ horâ altimd verò panitet. Pædag. Chriſt. To. 2. P. I. C. 5.
F. 321. O morr, bonum eſt judicium tunm: Eccli. zr. 3. dum homini
Ocu⸗-

7 Eteris Philoſophiæ decus illuſtriſſimum, Seneca,
Epiſt. z6. finem hominis, ac diem mortis, veridicum
& &qquiflimum eſſe judicem, aſſerit, cùm aliàs homo
clemens, mitis, ac benignus ſibi arbiter, de ſe ut plu-

VI Afli
Pngue

inße⸗

N.
Venatde
worim.

nnzon
nrſli⸗
rigt.
ſit

feni
(ienn

iine
ntin

☛n

un acramentorum &zmediorum ſalutis negledtus, abiſus &r. 821

oculos aperit. Audivi pro vero, quempiam interrogatum,
M, an & quid cogitâſſet jamjam ſubmergendus & ſuffocanchus
Wio aquis? reſpondiſſe, fibi clarè in eo mortis diſcrimine totius
UIDH vitæ ſiæ peccata fuiſſe propoſita. Hæc, morti adhuc ere-
m ptus teſtabatur, non ſine admiratione; videri enim poterat,
l. illam cum morte luétam omnes alias cogitationes præver-
mim tiſſe. Mors ultima vitæ linea, ſed recta, in quantum ejus
um judicium de actà hominis vità reéétum, æquum, & juſtum
u eſt. Nos inſuper fide imbuti, ſupremum Judicem univer-
h ſorum agnoſcimus Chriſtum, de quò S Zoanner in vineulu. Ta
smn es qui venturus es? non ipſe dubitans, ſed ut ſuos diſcipulos
ni,Afsd in fide firmaret. Hie Jjudex Tremendæ Majeſtats, omnifcius, Sed & Dei
& immenſæ æquitatis, de homine Susgue omnibus actis, udicium de
r, dictis, cogitatis, commiſſis & omiſſis liberè, pronuntiabit, namine Pro⸗
udcun ſententiamque feret, quam & ipſe judicandus homo Kem age .
ium noſcet juſtiffſimam, videbitque planè in fine, gujus Toni. Bea-
bon,u tus eris, fi ab hoc bonum feres teſtimonium, ſicut accepit
Nmg hodierno Evangelio S. Joannès, plur quàm Frophetæ: At neſcit ho-
eete mo, utrum amore, an odio dignus ſit“ Eccle.g. 1. N eſcimus „quam Incerti de fu-
mberdu. apud Divinum Judicem habeamus & habituri ſimus Notam, tura Senten- G
/E quémque calewlurm an album, an nigrum cujus literæ, anlundt pie wi
e vertat Deus) Reprobi ac Re jiciendi : modò plerique cum D : morate.
uma ſeu cum Dubio de alterius vitæ ſententiâ, nobis obventura
mnb morimur, & inter ſpem ac metum ad Jjudicem imus: En ver-
ziu borum pondus ex S. Auguſt. qui olilog, c. 29. de iis, qui priùs
A fünt juſti, & poſtea impii efficiuntur, & & converſo: Magna
muſenn, ſunt, inquit, hæc jadicis tua, Domine Deus . Judex juſte & fortu gui
jiudicas æquitatem & inſerutabilia faci & profundar quæ cum conſiae-
ro, contremiſeunt omnia oſſa mea, quoniam non ſecuratur homo vi vens
ſuper terram; ut ſerviamus tibi piè & caſtè cunctü diebus vitæ noſtræ

in timore, & eultemns tibi cum tremore, ut non ſit ſervitium ſine tre-

“

,1 more, neq; gaudium ſine tremore, & non glorietur accinötns aaααd ut
1 mi gascinitms, neq, glerietur omnis coro, ſed paveſcat & contremiſcat à fa-
Eiln;, ⸗

82 2a CoxNciO XLVI. Judicium Dei timeat Salutis incurian, A
BEecle. g. i. cie tud rcum enoret homo, utrum amore, an odio Aignus ſit, ſod in fu- hf G

turum omna réſervantur incerta. Pergit dein de juſtis gr aviter K22
lapſis: de quò ſuprà Conc. II n. . Vnde vel ſumme neceſſa. ecda
rium eſt, ut piè ſalubritérque, in ſalutem noſtram, formi- Kkanm
demus ſemper, & juſti, & omnium maximè peccatores, ii

præſertim, qui (quod fieri ſolet) minimè omnium in vitâ ti. MI
ment, velut de ſuâ jam ſecuri ſalute, quæ tamen ab ipſis re. ute
motiſſima eſt: timebunt verèò horrendè in morte ,& in ju- Srhinn
dicio. Et hæc Concionis præſentis materia erit, attente pa- lini
tienterque audienda. WWyit
Judicium & II. Indubitatum equidem eſſe deberet, judicium Divi. Meri

Abonis & à num omnibus verè & ſolidè timendum eſſe, non tantum "nhini
malis timen- peccatoribus, ſed & juſtis: Hos, inter limites, bonos rectôs din,
que, & in bonum eorum, conſervari vult Deus; illos ve. ehont
r, ſeu malos, ad frugem converti, atque hoc utitur diſtri. Wit-
cti ſui judicii memoria, & intentatis minis: quâ ratione ait äürin
Pſaltes Regius: Non relinquet Dominus virgam peccatorum, ſce- Uhl

ptrum, imperium, poteſtatem, tyrannidem impiorum, ſaper inmt
ſortem ſuſtorum, & ſuper juſtos, qui ſors ſunt & hæreditas Uiihiee
Dei: at non extendant juſtt ad iniquitatet manus ſuas Pſal. 124. 3. Elhenone

Ita evidentiſſimè inevitabilis judicii Divini minæ omnes. Uh
Sinmile: Pa-etiam juſtos tangunt, hique meritèò terreantur. Simile eſt VDn
tris difcipli- à patre, qui virgam diſciplinæ in publico appendit, viden. nünss
mali filii. Teâ gravius & durius eſt implis judicium, & accidet; qued Ein
& probis etiam in diſciplinam & terrorem à peccando, ſer· nkucis
„Judicium à vire debet. Gravis ſententia eſt 1. Petri g. 17. & 15. quoniam Dowinhn

domo Dei, tempus eſt, ut incipiat Jqudicium à domo Dei: ſe autem primum à no- inm
bi n- His; quis ſini eorum, qué non credunt Dei Ewangelio?“ Et ſijuſtus vix ilttte,
re ſalvabitur, impius & peccator ubi parebunt? I. Petr. ge Iz. 1S. Eid. , ni
Conc. 29. n. 6. F. 252. En, etiam Domui Dei, etiam fidelibus & iinetu
ſanctis ſuis, intentat Deus minas Judicii ſui, etiam hos judi- Uffione

cat, examinat, exercet, affligit per tribulationes juſti judicii hern
ſui, propter peccata leviora: quale exemplum dat S. Juſti- bler

it
lsente

Umnenee.g.

Haugtz
umnis.
endi
one, Anſr

tt ArII.

Uchcnn N.

„ Mond trmm.
bonostetce

5, Ulö.
Utitur elt
Atatonen

trutiritn lt.
Wonn, //

Klerecitas
M.)

minkomne,

—
S=
☚
=

Atie,

14

Cene,.

Sacramentorum Es mediorum ſalutis negledtiss, abuſus Gr. 9823

nus quæſt. 79. ad Orthodoxes; Joſiæ Regis Juda, qui licet pius, Exemplum
4. Reg. 22. 2. Cœ ſus eſt in prælio: 4. Neg. 23. 29:. Ut lueret levia Joſiæ R. pii

ſua peccata. Timeri vult Deus ſua Judicia etiam à domo cſi.

ſuà & familiâ, ſeu Eccleſiâ, à fidelibus domeſticis fuis, in qui-:
bus etiam horum culpas punit: quid expeétent infideles, Quantò ma.
impii, qui vitiis & deliciis affluunt; quis finis eos manebit? gis timeant
quàm grave Judicium? quæ pœna? quæ gehenna! Præclaré impi.

8. Salvianus Lib. a. ad Eccleſ. Cathol. ſi quis vult, ait, ex peccatori-

bus ſoire, quaàm graviter cenſenda à Deo ſint magna crimina, Aiſeat,
qualiter in ſemetipſis puniant ſanbti etiam levia peccata, conſcit ſezli-
cet, jam ex ipſius Dei dilét, futuri examinis, ac per Domini ſui verba,
etiam judicia rimante, & deo ſémper in Dei opere, ſemper in com
punbtione, ſemper in cruce poſitis Cornel. hoc loco à f. 3o6. Timeant Impii minimè
ergo vel maximè peccatores. Veruùm hi, cù⅛m jam Divini timent: ar ti-

. Judicii & ultionis gladius eorum verticibus imminet, pec- mebunt.

catis ad aures usque immerſi, omnium minimè timent mo-
do; judicii, ſalutisque ſuæ penitus incurii: erit tamen, cum
timebunt, dolebuntque. Sed continget his, quod filiis im- Simile: In Ju-
probis, pigris, laſciviæ, luſui, otio, gulæ deditis, quibus cùm venta deſides,
in juventute ſtudiis, opificio, arte addiſcendum quid eſſet, in ſenio egen-
quò ſe ſuo tempore honeſteè alerent, nil curant, otiosè ne-s.
gligunt, utque arbores ſy lveſtres ſuccreſcunt: ſeria denique,
ſed nimis ſerà pœnitentiâ, cùm famere, & miſerè ſe ſuſten-

tare coguntur, cùm potuiſſent fieri Domini, & lautè vive-
re. Ita novi par fratrum, quorum unus patrimonium ſu-
um ſtudiis bene impendit, & in egregium virum evaſit, ac

Dominum; alter prodegit, vel inutiliter impendit, ſed ad
ſtivam, durôsq; labores in omnem vitam miſerè, & in pau-
Perrare Vivere coactus. Id, & pejus contingit peccatori-
us, qui futuris non provident, quibus nullus Divini Judi-

cii metus, nulla ſalutis cura eſt. Sed hac incuria, Judiciique
oblivione voluntariaâ, hoc ſibi magis magisque aggravant,

exaſperant, & in futurum, in morte, & pòſt, formidabile &
terribile reddunt. Vid. Lacæ 12,4 V. 4†⁰² H
..l II. Equi-

fadicium

euria ſalutis

udicu ob⸗ quid ergo fruſtra quis alias ſibi curas & moleſtias de craſtino

824 CoxNcio XLVI. Judicium Dei timeat Salutie incuria,

—,——,

III. Equidem vitii eſt, curas alere vanas, & inutiliter
exaſperat in- anxium, nimis ſolicitum eſſe: Scſfcit diei malitia ſua, ait Chri-
ſtus. Matth. 6. 32. ſeu cura, moleſtia, afflictio, ſolicitudo; ut

& futuro accerſit, maximè hic & nunc inutiles. Attamen
non minus vitioſum eſt, & magis noxium, impoſterum nolle
proſpicere, nolle curas in futura extendere, ſolicitudinem
ſumm neceſſariam excludere: hoc prorſus eſt, cauſæ ſuæ
raviſſimæ negligenter indormire, eò graviori diſpendio &

damno, quò gravioris momenti eſt negotium. Atqui gra-

Morleti

Muſæi ſalutis ſtore.
incurii, mogs

horrenda.

vius eſſe non poteſt, ac illud, quò agitur de ſalute, de æter-

nitate: hoc unum tanti momenti eſt & eſſe debet, ut alia o-

mnia, ad id collata, momenti planè nullius ſint. Refert ex
Petro Creſpotio de Inmortalit. Animæ L.. y. Diſc. y. Drexelius Tom. 1I.
in Tribun. Chr. L. I. c. 9. F.I. f- io. cit. De Morleto Muſæo ‚quæ-

reri, nec inferos formidare ſolitus, ſalutis planè incurius
vixit, nunquam fere oculatior, quàm cùm numeranda fuit

pecunia: hinc ei Cœlum & marſupium ejusdem pœnè pre-
tii fuerunt. Ita ſui negligens, & immemor futuri judicii,

ad extrema venit. Hic ſubitus terror hominem invadere,
& eò deſperationis adigere, ut infernalem foveam videre

ſibi viſus ſit, ſui deſiderio apertam. Ingerebantur homini
ſalutis monita, Chriſtus in Crucem actus, Coœlum ſanguine
Chriſti reparatum, Divinæ miſericordiæ ſolium, nemini,

dum viveret, inacceſſum, monſtrabatur: fruſtra omnia. Ita
vixit miſer, ita finiit. De alio refert Bellarm: Ego ipſe, in-
quit, inviſens aliquando ægrotum morti propinquum, cum
inciperem loqui de præparatione ad exitum de præſenti vi-
ta, reſpondit conſtanti animo, & ſine ullo metu: go, Domi-

ne, cupivi alloquié te non pro me, ſed pro conjuge medâ, & filis men.
Ego enim propero ad inferos, neq; eſt, quòd aliquid pro me agas. Pro-
curator cauſarum erat, intentus lucro per fas & nefas, obli-

tus non ſolum Dei, ſed etiam animæ ſuæ. De arte bene mor. L. 2.

Hic homo profanus, nec Deum nec homines reve-

nn
—
l Als
end, ine
Dirini,
actnit

ortege

U gani
ſee ſüor
Utin et
ortet,
KtOerd

RucnMarur⸗
eleere,
u,K

ſionsel,

icken dere
n Ar

Muc
ne nae
fenefend

Kon dor⸗

uibonns

Carund

lemnshon
IIN Nd
Citonur

Uamec

(beneſch

eck Ns
Cnnei
(0 Cfen

entix, n
, 4De
nkainn

Ut: lta

N

. Sacramentorum &s mediorum ſalutis negledtt , abuſus Soc. 825
tintilim c. II. f. 2094. O deteſtandam ſalutis propriæ, vel in ipſis ex-
mülhn H tremis, incuriam Diſce hinc in tempore non obliviſei Judi-
Güee Ccii Divini, non incurium eſſe ſalutis; dum ſanus es, de pec-
GtenI Catis admiſſis ritè dolere, gemere, pœnitere; ne te oporteat
ium in morte gemere, omni animi gaudio & ſolatio deſtitutum,
cum gravi afflictione, de tempore perdito, irrevocabili, ne-

m cum gr.
ndn glectà ſalute januâ coeli clausa: cùm econtra ſolatio afflu-
eee ant in extremis illi, qui Dei gratiâ uſi, ſalutem ſuam, uti
iet oportet, cordi habuere: quorum utrorumque ſymbolum
un. eſt Olor & Hyæna, diverſarum naturarum animalia. Re-
es rum Naturalium periti ajunt, Olorem morti vicinum hi-
eri lareſcere, & in lætitiæ ſignum alis plaudere. Num ca-

2*

ſtionis eſt; hic non tangimus. Hyæna verò moritura, ut Cur Cygnus
lidem aſſerunt, ingemiſcit triſtis, clamat, plorat, ululat, morti vicinus

nat, & moduletur olor (quod quidam ajunt) multæ quæ-

relins in!

instet. Cauſam Ariſtoteles aſſignat ſanguini. Cuùm ergo ſanguis hilaris: Ec
den Oloris, ſeu Cygni, dulcis ac defœcatus, ad cor concurrat in- hyænatriſtis?
Nemlit ſtante morte, mirum non eſt, aliquid lætitiæ inde ſequi.

enift Hy Xh Ner 6 ſanguis foœculentus, amarus, Peſtilens, cùm ad
nniſeii⸗ ſeß ib cor properat, triſtitiam ingenerat. Sanguis Chri.
Enier⸗ lan onus, bona Conſcientia . Sanguis peſtifer, venenatus, .
Drenm peccatum & inde rodens mala conſcientia; hoc & hæc mo-
ngt zu naſci inde angores, timores, triſtit ias, terrores, in furias
1, eni agi hominem, rigorem diſtricti udicis lam præſentientem,n Xk =
animam è corpore inter horrendas anguſtias exturbari. Econ- Solatia bene

lree a bene ſibi conſcio morienti Deum ſolatia largiri ex ante morientum.
Ra 1 bene a tis „uti: Feciſſe ſibi in vitũ amicos & Patronos, de Anguſtiæ H
nd quo Concione præced. 6. ſtuduiſſe, Deum deliberatè nullo pec- male morien-

rn cato offendere: uſum fuiſſe frequenter Sacramentis Pœni- m.
i tentiæ, Euchariſtiæ, aliisque mediis ſalutis devotè: quæ ſo.
6f R latia, à Deo ſuis conceſſa, acerbam naturæ mortem mitio-
en .rem faciunt, & abſynthium velut melle ac ſaccharo con-
Nil, diunt: Ita ipſe ſcio, Parochus aſſiſtens, morienti fœminæ
en Mechtl de Jud. extr. Mmmmm VYVrrxo- .

826 CoxNcio XLVI. Judicium Dei timeat Salutis incuria, D
Vxoratæ, ſingulare animi ſolatium & gaudium fuiſſe, quòd w,
viro nupſerit Virgo, & Fidei conjugali contrarium nihil ad. cos
Sacerdotis miſerit. Ita aliis: Seſe mullo bono alieno gravari. Ita fuit o

morientis ſo-Sacerdos, referente P. Joanne Horſtio, meo in Theol. Mor. eeden
lnrin X tI Profeſſore, ut memini, quem valde in ſenio & agone tria ſo. KWKR
r. labantur: quòd nullam unquam Horam Canonicam omi- ans
ſerit; quòd Caſtitatem debitè ſervaverit; quèòd Convivium uuimel
nullum acceſſerit. Nempe ſolatia hæc non hominis & na- , ſen
turæ, ſed Dei & gratiæ ſunt. Ie malitid ſud ewpelletur impius: nedionn
Verat autem juſtus in morte ſud. Proverb. Ia. 32. Impius invitè, tre- nde
pide, anxiè moritur, imè per vim expellitur & vitâ, in gehen- leel
nam, mancipandus æternis vinculis, ignibus & tormentis. enien
At juſtus ſperat & confidit in morte ſus, & confidenter moritur, AVW
imè mortem optat & deſiderat, quaſi finem laborum, dolo- Ynten
rum, & ærumnarum hujus vitæ, & principium gaudiorum ſul
ac felicitatis æternæ, quam ſperat. V. Cornel. hic. f. 354. V. Ia- on,
dicem rerum. E. Salutis incuria. Criſorius., oblivio. am

Salutis ſuæx IV. At inquis: Hoc ſatis ago; nihil opus tam ſeriâ Con. ung⸗
incurius qui cionum monitione: Curam animæ non abjicio: Coœlum ſpe-. ntt
ſbi on ide ro; Conſcientia mihi eſt, intellectus, Fides vera. Scio me ha. aſmin
titur. bere corpus & animam, & hanc illi reuniendam in communi anmn
omnium reſurrectione: Credo Cœlum & Infernum, &c. Bene Ultrimin
iſta;z accepto; relinquo tuum tibi intellectum, Fidem, Conſci- Gurarun
entiam, Corpus, Animam: Sit, te Chriſtianum eſſe. &c. At ſi tuity
convincam te, tuæ ſalutis te tamen incurium eſſe? Ad ma- Momm
num accipio Lapidem Lydium, quò hocce tuum aurum ar-⸗ gie
gentmque probem, an non mixtum ſcoriâ, imò adulteri- uhm⸗
num falſumque ſit: ut alias probationes in ſequentem, huic Vetd
Ex neglectu cohærentem Concionem reſervem. Pro fundamento: Non krengs:
Sacramento- inficias iveris, etiam nomine Chriſtianos, Catholicos, cujus- ationi,
ioru & ſala que Status damnari poſſe, plurésque damnari, qui & di- lnteſo
tis, de præ- (unt, ſibi eſſe Fidem, intellectum, conſcientiam: qui, dum in le,tn
ſenti: & in Peccato perſeverant, dicunt: reſipiſcam: quod eſt nugari, & iz, te
