nun non erit populus ejus, qui eum negaturus eſt. Dan. 9. 26. ſicut quon-
ut⸗ dam Salvatorem, ita deniꝗ; & Judicem, qui manifeſtèò, E. a49. 3e
nn venturus cum poteſtate magna, potentiæ ſuæ majeſtatem oſten-
un det, Dominus univerſorum. Audite tonitrua, ſpectate ful⸗
20 gura, timete fulmina, illud maximämè, ultimæ contra impios
ſententiæ. Diſcéedite à me, maledidti, in ignem eternum, Mat. 2. Al.
H quod juſtos non tanget quidem. H “
ſhe, II. Tempeſtas, tonitrua, fulgura, fulmina, &c. quid ſint-
/ faciliuas & meliùs ſeimus ab experientiã, quàm quòd poſſim
H hic & nunc pro captu eorum deſcriptionem- dus noque ne-
1cefſaria eſt, proferre. Cornel. in Ap. 4. . f. 57. col-. Juomodo an,

Nsmn 8 2

fymbola ſunt
potentiæz &
majeſtatis Di-
vinæ,

.

“

96 COoNCIO XV. Tempeſtas horribilis udicii éxtremi,
eorum cauſz. Le Blane, in H. I7. 12. n2. g. F. 934. & ſeq. Pineda in
Job: Iadice V. Tonitrua. Res planè ſummè mirabilis, & ultra
omnem captum, tonitrua, fulgura, fulmina, ex conglobatis

nubibus, ventôque in adverſum ex æſtu agitatis, fieri frago-

rem tam metuendum, ut feneſtræ perſonent non tantùm, ſed

muri ipſi, ſaxeâ teſtudine ſolidi, ab imis fundamentis impulſi
tremant, hux inde, ceu ex ſilice, excuſſa, tam triſi ulca, omnia
penetret; denique fulminis verèê admirandi effectus, cui rę-
ſiſtat nihil: quis potentium nubes diſſipet, fulgura excludat
Tonitrua & c.orbe, fulmini reſiſtat! Præſtat nos ſcire, his ſymbolis Deum

„

ſuam potentiam, majeſtatem, & magnificentiam oſtendere;

2

2

uti patuit in Sina, cum ibi daretur Lex à Deo Exod 1g. 1s. ut
dicéam. Rurſum ſignificare iram & terrorem Dei, qui ma-
xime apparebit in fine mundi, & in ipſo judicio. Tanta po-
tentia, tanta majeſtas, nulli Imperatorum Regumque com-

petit, imò omnium horum arma, exercitus, tormentorum
4 2112 — „ „ V „ 2 „. .* a⸗ .
apparatus, illi ne minimum reſiſtere poſſunt: quin & ipfſi ti-

ment meritò⅛. Auguſtus, Cæſar tam glorioſus, qui regnavit

annis 56. feliciter, ita timebat tonitru, ut in abdirum & Conca-

meratum lIlocum fe reciperet: teſte Suetonio, in vita c. 90. ac
ſemper & ubique pellem vitulimarini circumferret pro reme-
dio. Tiberius quéque Imp. ejus ſucceſſor adoptatus, teſte
eodem Suet. tonitrua præter modum expaveſcebat, & turba-
tiore Cœlo nunquam non coronam lauream capite geſtavit;
quòd fulmine afflari negetur id genus frondis. Suſpiciamus

proin, & revereamur Deum tam potentem, & qui Kex tre-

mendæ majeſtatey. Ut autem rem tam ſeriam, acterribilem hu-

jus extremæ tempeſtatis, magis apprehendamus, profundè &

altùm breviter meminerimus, quas decurſu vitæ experti fui-

mus vel ipſimet, vel alii, ſœviſſimas tempeſtates, præſertim

nocturnas, inter ſpiſſas tenebras, & continuò mixta fulgura;

is exciſas robuſtas arbores, diſciſſas medium grandes quer-

cus, miſerè necatos homines, exuſtas domos quin & urbes:

uti Volſinium Tuſcorum Italiæ oppidum opulentiſſimum
(Bol-

(renl

(ed

u

aauujus terrore docemur vitæ emendationem. 197
nnh (Bolſena, nunc Ditionis Pontif. Lexic. Geogr.) totum fulmine
kun crematum, apud Plinio Lez. c. v2. teſte Majolum, fol. z. qui cum
n Georgio Stengelio, infeà citande locaè, varia & multos eventus
lü tragicos recenſet, & admiranda de fulmine. Audiamus jam Adventus Ju-

—

ut tonitrua Dei, quibus cum extremus Judex, ſcelerum vindex, dicis in Tem-
adveniet, teſtimoniis S. Scripturæ, quæ tempeſtatis, cum peſtate ex Scri-
ſuis acceſſoriis, ſæpèe mentionem facit: ex his quædam pauca: Ptur. E. ſalay.

Pſaltes Regius, Halmolz: 5§. deſcribit terram trementem, & aé-
Ihu rem conturbatum, tempeſtate contra impios excitatâà: dein
Deur V. nI. miq, 17. Deum ipſum ultorem deſcendentem, qui fulggur
Mer in ſceleratos evibret. Iatonuit, ait v. I= ae Cæo, de nube, Do-
1AN minus, & altiſſimus dedit vocem ſaam: hinc grando & carbone ignu.
gin. Le Blanc, ibi. Fulgura multiplicavit, & conturbavit eos. v. Iy. Idem
np S. David Ppgz. (quem de ſecundo Chriſti ad judicium adyven- pſal. 96.
en tu exponunt Dion. Carthuſ. Tirinus. Bellarm.) deſcribit Chri- Hujus para-
umn ſtum ad Judicium venientem, Regem totius Orbis, terribi-phraſis & cx-
Uls lem ſceleratis, & contra hos horrendam tempeſtatem: 4 v. 7 poſitio, ex Le
nn cui talem Paraphraſin addit le Blanc. V. . Dominus regnavit, &c. Blanc.
. tandem proſtratis hoſtibus, & catenatis, triumphat Chriſtus
4 Dei Filius, & ad judicium cum regio apparatu, comitatuque,
m. ſplendore deſcendit, &c. V. 2 Nube & caligo in circuit u ejmi, & C.
ele Terrificum ſceleratis conſpectum ſuum exhibiturus Nabem
lkr. ſibi caliginoſam circumdedit, in eâque tribunal ſibi ad judi-
candum conſtituit, &c. V. 3. las ante ipſam præcedet, & inftem-

*“ mabit in circuitu inimics ejs. Ex hàc tenebroſa & horribili
„Ü„Nahe fluvius erumpet igneus, qui ipſum præcedat deſcenden-
tem, & pavitantes impios undequaque circumcingat & tor-
t ueat. V. 2. Illuxerunt Falguera ejm orbi terræ: vidit & cemmota eſt
6 Eerra. Eadem Nuber fulgetris minax & fulminibus, ignes
Gir vindices per univerſum Orbem diſperget, quibus conſpectis
, Pavore concuſſi mortales ingemiſcent. Iia Lee Blanc. . 14. abi
e. plura Fulgurâque, de quibus dicitur in hoc Pſalmo, ſunt ve-
ræ fulgetræ, tonitrua, & fulmina erumpentia ex Nuke Caligi-

nosâ, quæ Chriſtum ad Judicium venientem circumdabit,
1 Nde cee Per.

858Coxc10 XV. Tenypeſtes horibilu Judicij evlremi,.

per eam ſcelera ulciſcentem. Cam vix parvam ſtiham, tremit,

S. Job. 26. 14., ſermonis ejus audierimm, qus poterit tonitruum ma-
gnitudinu illius intuerè? V. Pineda. in Job. 37. 4. n. 1. Omitto plu-
res alios Scripturæ Textus: Vid ſaprà C. y. n. 2. Beſſeus de Judi-
cio C. 3. fol. 270 & ſequ. . JM
Fulminata a- III. Accipiamus pro captu noſtro ſpecimen aliquod furo-
mima defuncti. ris Divini, fulminibus in impium directis. P. Paulus Zehent-
Vid. in fine hu-ner, S. J. aliàas laudatus, ſcribit in hæcverba: Narravit mihi
Hdauctore, duondam Vir Religioſus, atque ex Doctorum cenſu, de ſpe-
Ccie multò luctuoſiſſimâ, quâ poſt mortem ſuam unus aliquis
ſe alteri ſiperſtiti, ſive caſu, ſive ex compoſito, ſtitit: partem
corporis inferiorem usque ad umbilicum ænea ſartago, erum-
Pentibus undique flammis, complexa eſt utero ſuo, &c. Proh,
qualis aſſatura, homo vivus in flammâ! Neque tamen hic cru-
ciatus ſtetit; nam miſer ille, quemadmodum reliquo corpore
uſtulatus fuit, ita in capite fualmen unum ſuper alio excepit,
ſæviente deſuper irà Numinis, & jam ſemel damnatum con-
tinuò ex cœlis fiiminante: néque habuit, quod reponeret te-
ties percuſſus, quàm paucula illa verba: Confaſio operuit faciem
meam, Pſ.6S. Ita plenus ignominia, plenus pœnis, ex oculis ſe
amici proripuit. Verm. Conſcient. D. 3. C. 2. J. y. u. I6ö. Hoc circa
animam: ſimile quid contigit corpori cujusdam Villici in ſepul-
chro; uti refert. Mancinus de Paſſ. D. fot. 375. Pi venfeld. hiſtor. 145.
Fulmen in Se. . ρ55. e Yo. Biſſel. dec. I. ruina. 6. f. zal. Recentis memoriæ, in-
pulchrum ma.- quit Biſſel. miraculum eſt, quod adjungo: tertio circiter, à
letfici Villici. Ratisbona, quartéve lapide, mortalibus oſtenſum. Per al-
quàm mulros, ſibi ſuccedentes, annos continuos in pago noti
nominis, quique Ratisbonam ab Euro-Noto reſpicit; atrocis-

ſimæ tempeſtates, æſtivos plerumque menſes, exercebant.

Cadebant autem fulmina quotannis, in cæmeterii locum
unum eundémque, parietibus templi proximum; & quidem,
ſuper tumulum, in quò fitus villicus erat, prædii propingui cul-
tor quondam, & inſeſſor. Deſcendebat, autem flamma ſemper in
ipſam ſepulcri profunditatem. Diu mirum id plerisq;, di gnumq;
gau-

cal
!
a

g⸗
o⸗

en
44
n
Do

kan
v⸗

e

4.

fali
ne

dil

cujus terrore docemur witæ emendationem. 199
dan⸗ cauſarum indagine, videri, ſuas inter ſe, pagani, conjeéturas,
unn. ac ſuſpiciones, conferre; cuùm aliud aliis in mentem, ac buc-
m cam veniret. Secrei veræ pu nctum, in divinatione magis erat,
quam oraculo. Diuq; opiniones pependerunt: donec appulit

eò tandem, qui certa fide, juratusque, cauſam indubitabilem
un agkferret, & in acta mitti publica juberet; Hic, inquit, cujms ca-

UN W

I daver per tot jam aſtate de cœlo petitur, vir ſaæcrilegus fait; & , tam
gint ad audendum quidvi, qudm ad propalandum, projettus. E, me quon-

e⸗ dam coràm, caæterizg (quos nominabat) contribulibus, jabtavit

Saſ
1, WN „ 0☛◻☚ . . „ 2
ain Dominicum ſe Chriſti Corpus, Sacerdotu de manibus acceptum „
nitn ac ſabadot? Poſt a reconditum, peds ſui ſu; diſeiſſæ, cum carminibuv,
eldn inſuiſſe; tamdiu circumligato erure, quoaa vielnus, obätubta per cutem
. Echariſtia, coaiuerit. E valere, dixit, & ad vulnera, ferriq; vi-

res eludendas; & ad copioſum in luſßa, quaæſt um comparandum alia⸗gf

praæterea complura. Quibus ille ſic narratis, adjecit; In hé vi-
Wiß. 2 7 5 . „ . 2. . 4
xiſſe ſceleſtum hominem: in huü artibus, etism extinczum eſſe. Cùm

mis autem idipſum & illi, quos narrator hic pro teſtimonio lau-
en dârat, affirmàâſſent univerſi; qui verum priùs, criminis atro-
cirate deterriti, diſſimulârant; rofoſſum cadaver impium eſt:
inſpectusque pes ille, qui ſupererat, incantatus: deprehenſa

tam immanis impietatis aperta veſtigia; veneficumque cor-

in

e pus (mi fallor) in cineres redactum fiammu eſt: ut flammæ de-
“ inceps coœleſtes conquiefcerent. Id, quod & impetratum Fulmina con-
eſtt. Ita Biſſel. S. Gregorius explicans illud Feb. 47. 12. Mittet con- tra impios in
ſen tra eum ulmina, quid appellatione fulminum, inquit, in expoſit. mo- judicio.
yali L. 34. Niſi tremendæ illæ eætremi Judicii ſententiæ deſignantur?
IJucæ idcircò fulmina vocantur, quia nimirum eos, quos feriunt, in
Gr perpetuum incendunt. UMem ibidem cit. G. 5. O miſerrimam Da-
ng mnatorum ſortem! O calamitatem? O confuſionem & igno-
miniam in Judicio O penas! O ignem! O tempeſtatem, to-
nn nitrua, fulmina, tangentia corpus & animam ſimul! quibus
H alud quod reponant, non habent, quàm voces & clamores
in⸗ horribiles: Tanc incipient dicere montibus: cadite ſuper nos, S
wlibe, gerfte is, ucs az s0. Quis non medullitus conttcic 8

200 CoNcIO XV. Tem/eſtas horribilis Judicii extremi,

ſcat ad tanta fulmina? Quis non omnem vitæ ſcelerumque e-

mendationem ſeriam proponat, & ſpondeat, ac re ipſa con-
ſtanter præſtet. Vid. Conc. 31. n. p. ante ſin.

ſcius? Notent 'i, quotquot in ſtatu gravis peccati ſunt, cum

IV. Quis non timeat peccator?! quis non malè ſibi con-

tempeſtas eſt, cùm fulgurat, cùm intonat: An, rew eſt qui tan-

Situr? Certè multos in ſtatu gravis peccati abripuit fulmen;

etſi hoc neque probis ſemper parcat: ita enim S. Simeon Stili-

tes, fulmine tactus, rectà ad Cœlos abiit. Majolz cit. f-g. ex

& Sophronio Patriarcha Hiereſogmitano, inſigni Catholicæ fidei d fen-

ſore A. C. 6zo. in Prato ſpirit. C. 5”z. Stengel. de Jud. D. tam. 2. C. 4.

n. 10. Vid. Baron. Martyrol. Noni Yan. in Noti. Magni Sancti, non

illud tantum alterius orbis fulmen in impios decretum, ſed &
hujus in vità, quod etiam ſanctos afflare poteſt; (etſi merito
inter effectus Prædeſtinationis numeretur hominem quacuún-
que morte violentâà & repentinàâ in ſtatu gratiæ mori, qued fa-

Meritò timen tum jam memorato S. Simeoni St) cum & ſancti, inquàm

dum fulmen:

Inſani, qui non Joannes Stobæus (qui e varin Graciæ Sapientibus ſententias colle-
git utili labore & opere meritò landato à Photio, Tirin. ind. Auth.
infinitæ lectionn homo A. C. 290. Elogia Sriptorum f. aar.) in Phyſics

timent.

Timuit S.
Thomas Aq.

& ſumme ſapientes valdè timuerint tempeſtates & fulmen.

e. a. inſanos vocat eos, qui ita ſint à natura, ingenio uſuque fa-
&i, ut ne fulmen quidem horreant; docétque, eos in numero
fortium non eſſe reponendos. Le Blanc in Pſ. 110. 9. n f. 1104.
S. Thomas innocentià & eruditione Angelus, ubi primum to-
nitrui infrementem ſonum auribus acceperat, contremiſce-
bat, quòd diceret, fulminum jactus in eam rem à Deo eſſe or-
dinatos, ut à ſceleratis pœnas repeteret delictorum: tum pro-

cumbens in genua, ſumma mentis demiſſione ſolitus erat di-

Timuit S.
Ceadda Ep.

cere: Te ergò quaæſamias . fameli t a6 ſabveni, Ju pretioſo ſangui-

ne redemiſti. De S. Ceaddaâ, Provinciæ Merciorum in Angliã

Epiſcopo, refert S. Beda, Lib. 4. H'ſt. Anglic. c. 2. ſi fortè, legente

eo; vel aliquid agente, repentinus turbo inſonaret, & veſtigio
miſericordiam Dei invocaviſſe, eůùmque humano generi pro-

pitiare

6

cujus terrore docemur vitæ emendationem. 201
pitiare ſtuduiſſe: ſi verò violentior hæc aura non ſubſideret,
clauſo codice procidiſſe in faciem, ut preces funderet. Cum
& nubibus fulgura erumpebant, cùm coelum tonabat, quan-

tocyus ad Eccleſiam convolare ſolebat, nec à lachrymis aut

recibus ceſſabat, niſi diſſipatis tenebris ſerenum Cœlum re-
diiſſet. Interrogatus à ſuis, cur in his occaſionibus tam arden-
ter orationi incumberet, cùm tamen extra naturam nihil oc-
curreret; reſpondiſſe fertur: Nonne legiſtis. Et intonuit ae Timoris hu-
Cæzlo Dominas, & Altiſſimus dedit vocem ſuam? miſit ſagittas ſuxs, jus cauſſa, ful-
& diſpavit eos: fulgura multiplicavit, &c. Anignoratis, quèdmnen judicii ex-
fulguri ſuccedant fulmina? Sic etiam fulguri & fulmini præ-ei,
ſentis vitæ, futuræ vitæ flagella ſuccedunt Judicium Deitre-
mendum, & inferni ſupplicium pro ſceleratis. Hoc meę terret,
hoc timorem incutit, hoc lachrymas extorquet. His ſignis
& calamitatibus, quæ propter impios in terram mittuntur,
omnipotens Deus alta nos voce admonet, ut aliud vitæ ſtu-
dium amplectamur, ſi divinæ juſtitiæ arcum, contra nos ex-
tenſum, effugere cupiamus. Non igitur judicia illius horre-

bimus, non metu illius perterriti, omnia à nobis flagitia repel-
lemus: non perverſos mores corrigemus? non pœnitentiam

agemus? Talia ſanctiſſimus Antiſtes meditatus eſt, aliosque,
cœlo tonante, juſſit meditari, ad timorem illum excitandum,
ut rectè agant, & pœnas à Deo peccatoribus conſtitutas effu-
giant. Quàm benè imitentur devotæ animæ; quàm malè ii,
qui ad tonitrua, fulgura, & tempeſtates, ludere, jocari, imò
peccare, & in peccato perſiſtere, non elicita contritione, au-
ſint. Le Blanc in Pſ. 17. Ia. f. 93. & 92. n. 4. & . Georg. Stengel. Ab
gqad. Div. tom. 2. C. z. n. Iy. Aug. Paciuch. in Jon. Lect. 21. H. 13. f. 6ον

Jurlot. f. 13 7. Mart. Rom. & Faſti Mar. 2. Martii. Pædag. Chr. tem. 2.

P. 2. C. 2. & g. F. 474. Dauroult. c. §. tit. I5. n. 4. V. infrà C. 23. n. 9.
ad fin. de Cerviſſ. VTempeſtas
V. Antequàâm ad Concluſionem, & in nos ipſos deſcenda- Neapoli ſævis-

mus, ſpectamus adhuc ſæviſſimam quandam tempeſtatem, ima; ex Pe-

quæ præludium, idæa, & umbra ſaltem, eſſe poſſit illius &X trarchâ, qui in-
Cc tremæ terfuit.

Alecbtl de Jud. Extr.

202 CoNCIO XV. Tempeſtas borribilis Judicii extremi,

tremæ in Judicio ; ut hanc eò magis menti imprimamus.

Eam ipſe expertus exponit Franciſcus Petrarcha Italus, lib. „.
epiſt. z2 ſcribens ad oannem Columnam, tempeſtatem, quam
apud Neapolim omnium maximam viderat An. 1343. VII Ka-

lend. Decembr. Quæque usque adeo miris cuncta terroribus

impleverat, ut magna pars populi, pececatorum peenitentia,

& fub mortem mutando vitæ ſtatum intenta, omne alhud ne-

gotii genus abjiceret. Nox aderat, quam lux ſuſpecta ſeque-
batur; trepidula ſfœminarum turba, periculi potiùs, quàm
pudoris memor, per vicos, plateaâsque difſcurrebat, atque ad
ubera preflis infantibus ſupplex, & lacrymoſa templorum li-
minibus obverſabatur. Ego lectulum meum, dilatum ſopo-

rem percepturus, ingredior. Vixdum totus obdormiéram,

cùm repentè horribili fragore non tantùm feneſtræ, ſed mu-
rus ipfe, ſaxea teſtudine folidus, ab imis fundamenrtis impul-
ſus tremit, & nocturnum lumen, ſopito mihi vigilare ſolitum,

extinguitur. Excutimur ſtratis, &, in Iocum ſomni, vicinæ

metus mortis ingreditur. Veri fidem transcendet oratio: quis
imber, qui venti, quæ fulmina;, quis Cœli fragor, quis terra-
rum tremor, quis mugitus pelagi, quis hominum ululatus.
Cum ad auroram vix tandem veniſſemus, & diei vicinitas,
magis conjectura animi, quàm lucis indicio, appareret: ami-
cti Sacerdotes ſacra altaribus inſtaurant, & nos circum tellu-
rem proſternimur. Cæterùm cum de Hittore à regione rumor
magis, magis; crebreſceret; néque percunctando, quid rei
eſſet, appareret, deſperatione in audaciam verſa, equos aſcen-

dimus, & ad portum viſuri, morituriq; deſcendimus. Deus
bone! quando unquam tale aliquid auditum eſt: Decrepiti
Nautæ rem ſine exemplo aſſerunt: In ipſo portus medio fee-
dum, ac triſte naufragium, ſparſos æquore miſeros, & vici-

nam terram manibus prendere molientes, unda ſaxis impege-
rat, & ceu totidem tenera ova disjecerat. Totum, eliſis, &

adhuc palpitantibus refertum cadaveribus litus erat. Acce-

debat ædium ruina; quarun multas violentior fluctus ever-

tit.

he
ſa
dte
ſid
dwi
dan
ler
d

SðJMD cuijus terrore docemur vitæ emendationem. 203

an Cit. Lucus ipſe, in quò ſtabamus, fluétu ſubter penetrante do-
l mitus ruebat. Regina interim junior nuda pedes, & inculta
1 Ccomas, & cum eâ fœmineum ingens agmen; expugnatà peri-
lr culis verecundià, regiâ egrediuntur, & ad Reginæ Virginis
im templa feſtinant, orantes veniam rebus extremis. Hæc Pe-
ir trarcha ap. Paciuch. de B. V. Excit. 12. I. y5F.
un VjI. PEx his jam nos introſpiciamus; quæ nobis mens? Intempeſtate
t quæ cogitationes? qui motus animi: haud dubie erunt, qui duid boni fiat:
metu tempeſtatum, fulminumque, & præſertim extremi Ju-
Ge⸗ dicii (quæ cum adventu tremendi Judicis præſentes nos ipſi
in. certè ſpectabimus, & audiemus, utinam loco non malo con-
ſtituti) perculſi, meliora cogitent; attamen accidere ſolet, quod
n, in tempeſtatibus frequens eſt; ſunt, qui præ timore & angu-
du ſtis, Fenend „fleant, orent, pectus tundant, oculos manũs-
iu que ad Coelum tendant ſupplices, crucem in pectore formem
nn⸗ multiplicem, ſeſe muniant crucibus hiſpanicis, vel ſacris aliis

contra tempeſtates amuletis, & omnis generis remediis; be-

en
ne & Catholicè: qui & de peccatis doleant, pœnitentiam ſe-
in cum ſpondeant: néque malè: quòusq; verò? usq; dum tem-
Ue peſtatis horror finem habeat, aut remittat, cujus dein oblivi- Quid mali in
ic ſcuntur cum ſuis bene propoſitis. Iiur in antiquans ylwam: Diciteil la; & poſt il-
ar. cro, ait Drexel. to. 2. Gmnaſ. Pat. p. 2. C. 3. H. J. f. 30. quot orantes lam fiat?
Url. vidiſtis nautas, tempeſtate jam ſedatâ:? Coœlo iterum ſereno
evitato naufragio! quot vidiſtis milites, qui pectus tunderent,
t dum, hoſte procul, ad ignem ſederent, & ſales, facetiasq; ſe-
Aten rerent? &c. Sunt, qui iomno vinéôq; ſepulti, Virg. Eneid. 9.
Her aut lethargo laborantes: tonitrua non audiant ſurdi, fulgura
o/ non videant coci, fulmina non ſentiant mortui. Sunt, qui
i vValvas claudant, vel, quod fecit Caligula, de quò Suetonius Caligala Imp.
is e.so. ad minima tonitrua & fulguraobvolvere, ad majora ſub timens, tem-
. teétum ſe condere, ſolitum fuiſſe. Eng gr. p. 2. D. j. Ep. f. I. peſtate.
E f. 76. Vel quod fecit Anaſtaſius „ Imperator „& ipſe ſceleſtus „ Item Anaſta-
er Atheus „&Kc. etſi initio probus: Brev. Imper. f. 24 1. oraculo edo- ſias lp.
*M Rus, igne ſibi pereundum fore, ciſternam regus in ædibus
en 0 CCOuKQc 2 multis

204 CoNCIO XV. Tempeſtas horribilis Judicii extremi,

multis meatibus aperuit, quorum cuiq; cadus eſſet appoſitus:
opus inſanum ad evitandam mortem, ſibi ab Anaſtaſio extru-
ctum; ſed fulmine ictus interiit 17. Principatus anno nondum

exacto. Cornel in Apoc. 19. 21. f. 25⁰. Stengel. 70. 2. C. g. n. 9. f. 36. E-
Pitomwie Baronii ad A. C. gIS§. ex Zonard & Cedreno. Ita ſunt, qui ſibi

contra tempeſtates latebras quærant. Sunt, qui ſeſe à fulmi-

ne ſecuros inter tot millia, ex quibus unms vel alter tantum
tangatur, putent (uti illi ſaorà C. 12. n. 9.) Non quotie peccant

bomine, ſua fulmina mittit omnitonans. Dices: benignus eſt Deus,
ait S. Chryſ. infra citandus. Sunt, qui, velut cum Judæis ad-
huc in tonitribus Meſſiam venturum expectent, ſibi ultrò pro-

„ tervè tonitrua, fulgura, & fulmina imprecantur. Sunt de-
Inſani, qui

fmnenantr⸗ Verum major inſania eſt, ſi nos ita etiam inſipienter agamus
mi judicii, in Cir ca Judicii extremi fulmen, planè horrendum; contra quod
peccatis ma- remedium aliud non eſt, niſi Conſcientiæ puritas, & per hanc,
nentes, ſecuritas: bie murus abeneu eſto, nil conſtare Sbi, nullaà palleſcere

culpa. Horat. ſi frabtis illabatur Orbui pavidum ferient ruinæe IMem.

Extra Conſcientiæ puritatem, extra ſtatum Gratiæ Dei, inſa-
nè agunt, qui voluntarie laborant malis paſſionibus, & mor-
bis animi ac ſpiritualibus, ut qui corporis longè graviores
periculoſiores ſunt: qui adeo vitiis indormiunt, ſomnum cer-
tè animæ lethalem, & æterno fulmini obnoxium. Jonas c. 7.7.

in tempeſtate dormiens typus peccatoris Faciuch. lect. 13. Cala-

mat. Dom. I. adv. d f. Ia. n. 15. 19. & ſyl. D. zo. n. 1I. Simon dormu?
Marci Ia. 37. Surge, ui dormu &r exurge d mortuu Epheſ. y. Ia. & il-
lLuminabit te Chriſtu, non fulminabit. Hora eſt jam nos de ſo-
mno ſurgere“ Rom. 13. 11. urq; ad ſinem capitz. Væ iis, qui ad Di-
Tonitrua Di vina tonitrua ſurdi ſunt „& Cœci: an non tonitrua, verba illa
vina. Chriſti, cùm audiuntur etiam tantum. Malti vocati, pauci elebti!
Matth. 22. Ia. annion tonitru in auribus noſtris „fulgur in oculis,
fulmen in mente ſit illud: Iniqui regnum Dei non poſſidebunt, neq;
ebrioſt, neq; maledici. &c. 1. Cor. 6& 9. & 10 (Breves gravésq; ſen-

tentiæ Scripturæ, præſertim Chriſti, S. Pauli, &c. facilè obviæ,

niq;, qui circa talia jocos & ludos faciunt: quantæ inſaniæ!

cujus terrore docemur witæ emendationem. 20 5
contra vitia, maximè communia & gravia) V. ſentent. & Anſolmi

infrà CIz. n. g. Sit itaque nobis tota hæc Concio inſtar toni-
trui, & fulguris, etiamnum ſalutaris, quò vocemur, & illu-

minemur, impellamurq; ad deteſtationem peccatorum, pœ-

nitentiam, veràmdq; vitæ emendationem, quò ſecuri cum
gaudio comparere poſſimus coram Chriſto Judice, venturo in
Nube, cum poteſtate magndâ & majeſtate: Cui honor & gloria &c.
VlII. Appendix adſin. numeri 3. Verè ac meritò Tempeſtatum
horror ſaniora melioris vitæ conſilia (quæ nonniſi à Spiritu
ſancto eſſe poſſant) intonat, & injicit; modèò illa non tam fa-
cile, ceſſante metu in irritum irent. Inde Monaſticam am-
Slecti vitam motus eſt Martinus Lutherus. Hic, uti refert

Floremund. Ræmundus, exactis primis Adoleſcentiæ annis,

& poſitis in Magdeburgenſi & Senacenſi Collegiis humanio-
rum Litterarum Fundamentis, Erfordia Anno 1501. Philoſo-
phiam aggreſſus, Anno 1503. ad Jurisprudentiæ ſtudium ſeſe
applicuit, quod ad explicandos olim difficiles Legum nodos
aptius ſibi videretur, & ex forenſi facundiâ (erat enim Natu-
ra dicendi quâdam facilitate præditus) laudem ſperaret. Sed
Propoſtum hoc, adeôq; mundum ipſum non multèò pòſt re-
iquit: vix enim à limine ſalutatis Juris Principiis, cum Studio-

Lutherus

rum ſocio in campum animi causàâ progreſſus, repentinâ ſu-tempeſtate ter-

perveniente tempeſtate, ſocium ante pedes ſuos fulmine ex-fitus &c.

tinẽtum videt, fumo ipſe afflatus, cœteroqui ſanus & illæſus,

S. Annæ, ut incolumis cœleſtis gratià Numinis evaderet, in
tantis anguſtiis voto nuncupato; poſt quod iteratâ in tem-
peſtate & iterum præſenti periculo vehementer conſterna-
tus, quaſi lauretum aliquod quærens, ubi tutus lateret, ter-
rore magis, quàm animi devotione, induétus, Eremita-
rum Auguſtinianorum Sodalitati nomen dedit, Cœnobium
Erfurdenſe Anno 1504. quum jam 21. ætatis annum atti-
giſſet, ingreſſus. Hiſtoriam hanc ipſe recenſet, in libello
quodam, quem de Votis Monaſticis ſcripſit, & Patri ſuo,
quamvis illiterato, nuncupavit. Tam ſubitam hominis

.

cionis mate-

206 CoxNkte XV. Tempyeſtas horribilis judicii extremi,
mutationem amici & familiares ipſius magnopere ſunt ad-
mirati, ut qui hactenus in Juvenili hoc peéctore nunquam
ullam pietatis aut religionis ſcintillam, ſed potiuùs aperta
omnium vitiorum, ad quæ ætas illa propendere ſolet, ſemina
& indicia perſpexerant. Florim. Ræmund. de Orta & c. Heræ.
Libh. I. g. y. num. y. & ibi citt. item plura conſequentia. Ex Su-
rio in Comment. ſub ann. 1yoz. Georg. Stengel. S. J. de Judic. Div.
To. 2, c. 4. n. 13. Simon Majolus Die Can. Colloqu. I. fol. 5. f. qui:

Ita eſt, inquit; nec eſt ambigendum: id enim erit Dominus,

ut ſic converteretur, & diſceret, bene hærere Romanæ Fidei,
& Religionem ſubire adliquam, ut ſibi pro æternà ſalute con-

ſuleret. Luthero contigit, quòd ſupra num. 6. diximus: ſi e-

nim Tempeſtatis hujus, votique ſui probe meminiſſet, non
ita, domonis duéti, in apoſtaſiam, in omnes fœdiſſimas hæ-
reſes, atq; immania ſcelera, à nemine prudenter excuſanda,
prolapſus fuiſſet, Votifragus, abjectà S. Religione, & Moniali
ſacrilegè ac turpiter ſibi ſociata, contra l, Kaptore. 54. Cod. de

Epiſe. & Cler. P. Ort. Koma Glor. fol. y22. deniq; improvisâ mor .
te, bene cœnatus, extinctus. Non ita facilé ſanéta ſaniorâq;

bonæ ac melioris vitæ propoſita votaꝗ;, etiam à Tempeſtati-
bus extorta, abjicienda ſunt, &c. Vid. Conc. II. n. 9. ubi miſer exi-
tus Monialem depereuntis. Vid. S. Thomas 2. 2æ. q. 25. arf. II.
ubi concludit: Non poteſt in ſolenni Voto Continentiæ, per Profeſſio-

nem Religionis conſecrato, fierè etiam per Summum Pontificem diſpen-

ſatio, & c. Hæc ſolum incidenter: de quibus Theologi, &c.

Vid. de Vaæone, Conc. 24a. n. 5§. & 9. Vid. Bella, m. to. 2. Controv. L.l.

A c. IS§. mihi a fol. Ia37. de Cælibatu Sacerdot. Vid. infraà Cone. 43. fine.

Authores in Eid. citatè ad prierem Concionem, & in iſtd. Le Blanc, in Pſalm. 17.
hujus7. Con. „o. g. Rmus Simon Majohlus, Epiſc. Dier. Canic. collaguis I.
neihi à f. 6.. & Indice rerum V. fulmen. Georg. Stengel. de
Judiciè Divins tom. Z. c. 3. 4. y. ubé cap. I. net non libro 2. Ex-
emplorum cap. I. habet correétionem & converſionem Alphonſi X.
Regu factam per horribilem tempeſtatem. Pexenfeld., biſtor. .

—,,—;— —. — dere —, —

—
lr .

4
E enen

EN
TANE
IMn
(1
1.

aae

cuxjus terrore docemur vitæ emendationem. 207

☛

Alia biſtoris, aut faltam Javenu Scculars, ad Religionem con-

verſi, Joannes Jahoda, in Natalit. Paeri Jeſu. Fer. 3. poſt Dom.
Dainquag. fol. 257. Faber Dom. I. Adv. Them. 3. in Auwcdt. Bre-
VIar. R. Dom. Io. Pent. Lec. g. & é6. e §. Chryſoſtomo. Paulus
Zehentner, Verm. Conſc. L.. 3. c. 2. J. z. Paciuchelli, in 7o-
nans, Lebt. 21. F. I7. n. 27. & lebk. 13. F. 2. 57. 7. &- toka. Hiſto-
giæ, ſuprà Conc. 3. n. 6. Infrà Conc. 34. num. g. Cornel. in Apoc.
19.21. f. 255. plura exempla miſerò pereuntinum, & c. & in Sap. y.
v.22. Petrus Beſſeus, in IV. Noviſſ. de Judicio C. a. à f. 272,

&c. ſuprà C. s s. 2. Joann. Biſſelius, Kuin. Mlu y. Dec. Jo

Ruina 6. in Zoroaſtre: & ex eo Pexenfeld. biſt. 125. f. 69g. &S

Indice V. Fulmen. E. ſuprd de Tempeſtate Sodomæd, Conc. 2. n. y.
C. 2. n. 3. C. y. n. 2. Ii tempeſtate quid fſiat ? Pexenfeld. Appar.

Erudit. e. 46. f. 279. &c. D. Oultrem. Amor. Iacreat. L. I. C I.

de Mando Selt. 6. J. 4. 4 f. Z. Qtli L. g. c. 3. ſecf. o. J. 2. f. g7.
Martino Guittieres, Sacerdoti 8 J. fanétiſſimo, viſam
eſſe hanc animam Concionatoris cujuspiam, quondam
celeberrimi, cui locutus Chriſtus utraque manu in eam
flammarum globos ejaculans ea verba ai ga. Iz. & An-
geli illa verba: Detracza eſt ad inferos ſuperbia tua: Hſai. I4. II.
(de qua ſapra bic n. 2. init. Rmus D. Gann. Zahn, Mand mi-
rab. Oecon. tom. I. Nrut. 3. Düq. 3. ceIy. 8 f. 436. de YTempeſta-

203 CoNcCIO XVI. Judicii extremi tempus expenditur,
Se Gd A Ee E e Ee E S SoE A e E B E Ee E de d d
CoonxNclo XVII.
Tempus Judicii extremi expenditur, cum ſuis cir-
cCumſtantiis, merito horrorem incutientibus: ut

lutem; quaſi ultimus dies nobis eſſet hodie.

F. S. Nicol. Poſzt multium verò temporis venit Dominus ſervo.

rum illorum, &s poſuit rationem cum eit.

Matth 25. 19.

9

Domin. I. Tung videbunt Filium hominis venientem in nu-

ere be, O&Oc. Lucæx 21. 2s 2.
Vitote, quoniam propè eſt regnum Dei, ib. v. 3 l.
Aernur I. Tu es, qui venturus es, & c. Matth. 11. z.

NErvator noſter, Matth. 24. & ay. luculenter & manifeſtis-

titur. poſt multum verò temporis poſiturus rationem revertiture bene

operanter pro apportato lucro remunerat, ſervum verò à bono opere tor-
pentem damnat. Quß itag iſte homo eſt, qui peregrè profßiciſcitur,
niſi Kedemptor noſter? Breviar. Comm. Pont. L.z. Quæri hic poteſt,
cur hic ſervus adeo torpuerit? Excuſationem equidem is præ-

tendit, Matth. 24. 24. & Luc. I9. 21. Scio, inquit, quia homo durus

æ, &c. ſuam deſidiam ſervi pigri, Domini ſeveritate excuſant,
ait Fr. Lucas. Verum calva & frivola hæc excuſatio admiſſa

non fuit, imò audire debuit: De ore tuo te jadico, ſerve nequam,

Lauca Ig9.

er

in tempore, ſine dilatione, noſtram curemus ſa-

ſimè agit de Jjudicio extremo; hinc ille diſcurſus, & qui·
dem ad ipſosmet diſcipulos ſuos, ut eos officii ſui aqmo.
neret. Ecce homo, ait S. Gregorius bom. 9. in Evang. qui ml
peregrè proficiſcitur, ſervos ſuos vocat, enq; ad negotium talenta par-

— = S
NE

—

ut omni tempore curam ſalutis habeamus. 209
S Lucæ 9.22., Videor acu rem tangere, ut cauſam ex eo. Poſt Deſidia in bo-

multum verò temporéi, &c. hempe vVidetur ſeryus nequam ſibi no, & in male
imaginatus fuiſſe, Dominum ſuum amplius non rediturum perſeverantia.
eſſe; ſicut & per multumtempus aberat. Itaenim, eodem Matth. D Purert
27.7. ait Chriſtus, de decem Virginibus: Maram autem fuciente longi a r
3 11 „ *

17

d HGeonſo, dormitaverunt omne;, & deormiérun!t &c. quædam penitus remum.
n,. imparatæ adhuc, ſcil. fatug. Ita &x Matth. 22. 45. Malaus ſervucs
t⸗ dicens in corde ſuos moram facit Dominmw metes venire Percuti-
erns conſervos ſuos, manducans autem & bibens cum ebrio-
ſis, &c. Ita plane innumeri mortales, & & Chriſtianis improbi
RKaeiunt, dum credunt, ſibique perſuaſum volunt, judicem cx-
1ℳ tremum tremendumque, longè etiam num abeſſe, Judiciique
ultimi diem necdum imminere: ergo talentis ſuis, donis Gra-
tiæ & Naturæ, internis & externis, animi & corporis, à Deo
datis (ut bene operentur, in meritum vitæ æternæ) non tan-
tuüm bene non utuntur deſides, ſed & abutuntur in injuriiam
Dei, torpeſcunt, dormitant, inſoleſcunt; quin &, ex lege Epi-
curi, Edant, bibunt, ludunt; p ſi mortem nudlla voluptas; nullus
Juudex & ſcelerum vindex: ſicut Hebræi, Moyfſe (quèòd moram
faceret deſcendendi de monte) diutius abſente, congregatus populiss
vitulum aureum conflat, adorat, & ſedit manducare, & bibere,
C ſarrexerunt ludere. Ewod. 32. Cùm econtrà ſervus bonus & fi-
delis (qualis & eximiée 8. Nicolaus, &c. bene operetur, adven-
tum Domini ſui, etſi occultum, identidem vigilanter expe-
dQRans. Quales ſervos & nos eſſe oportet; & docebimur hodie
evx ipſo adventus extremi Judicis occulto tempore, die, & hora:
„„ divinate interim, quandénam illud futurum ſfiẽkt H
„ II. Tunc videbunt Filium homins venientem & c. Matth. 2a. 2.
ſſed quando! Sedente Zeſu ſaper montem Oliveti, acceſſerunt ad enunngs
S0W aſſeiypuli ſecretò, dicente dic noba, quandeo hæc erunt? & quod ſi.-
4 gnum adventüs tuè, & conſammationt: ſaculi *Duo interrogant; Dies exttemi
6 primum, quando exſcindenda ſit eruſalem; ſecund, duan- Adicii occul-
u do exſcindendus ſit orbis, & futurus dies udicii, qu ipſe ven- 45.
„turus ſit, judicare omnes homines. KReſpondens Jeſus, in cau-
l bbh d telam

Mecbil de ſud. Extr.

4

“ 21 CoNcCIO XVI. Judicii extremi tempus evpenditur, —
telam varias ſuggerit doctrinas; deſcribit udicium; & addit d
v. 36. De die autem iltd, adventus mei glorioſi ad judicium, & uun
Por nemo ſcit, neq; Angeli Cælorum, niſi ſolus Pater. q. d. Nolite,
3 Apoſtoli, quærere er me, quando ſim rediturus judex, & k
qua die fſuturum ſit judicium univerſale; quia nemo id ſcit ⸗ n
niſi Deiis, qui alium quemvis id ſcire non vult: Repreſſit eos,
ait S. Chryſoſtomus, ne diſeere vellent, qaoa Angeli neſeiunt. Cor U
nel. Similiter Marci I2. 33. De die aistem ilo vel hor, nemoſcit, neq; R eed
augeli in cælo, neq;, Eilius, niſt Pater. Ideo, ait Theophilus, Ar in⸗
tiochenus, Zmus à S. Petro ib. Epiſcopus, nec filium dixit ſeire, fe
ut improbitatem humanam in Judicit Divini uriosd inquiſßitione con.— ln
. Ifuunderet. Ap. Faciuch. in Non. Er. 6. F. 6. f 6r9 Elog, Script. Archiun. n
M YV. 2. Corn. Dicitur autem lias neſèire, in quantism nos ſeire non E
Jfacit, ait S. Thom. ſuppl. q. 8S. a. 3. Act. I. 7. Non eſt veſirdm, nöſee
tempora vel momenta, quæ Pater poſait in ſud poteſtate. Valida Ma-
lachiæ VOX eſt, & veriſſima „C. 3. V. j. Ezce venit Dominis Deus ſ
Prercituum; & qun poter'it cogitate diem adventiss ejm!? & quu ſta.
bit ad videndum eum? LZach. Ig. Z. Erie dier na, quæ nota eſt Po- ſe
mino; non diæ, neq; nox. Ita curioſis nobis præſtat potius, & n
utilius eſt, ſalutaribus inſtrui doctrinis. Dicam tamen aliquid, An
ut & audiendo vel legendo, attentiores faciam, & occaſionem in
AÄlutarium inde monitorum eruendorum accipiam. Ita eſt: ne
Diees & hora mortis, adhuc magis Judicii finalis, incertifima, W
O”ÿ”MR occultiſſima: Voluntas Deieſt, fuitque ſemper, ut Dies u- d
dicii univerſalis humanæ Genti eòusque eſſet cognita, ut illa u
Præſciatur, ita quidem ab omnibus, quèd eandem illam cder N
tiſſimè crederent adventuram; qua verò hora noctis, qus l
