Encomiumargentea Monſtrantiã deaurataà: adhuc ſuperſtite. Hoc laudis
Angulare. encomium habuit Collegium hocnoſtrum à Iongâ retrò an- d

tiquitate, quòd inten tria Vicinorum collegia fuerit Doctiſſ. .
mum: Onoldinmum, Nobiliſſimum; Feuchtwangenſe, Ditiſzemum.
At ſalvo noſtro, duo poſteriora Eutherus rapuit. Condecora.
tuum eſt Collegium Herriedenſe permultis Canonicis e Fami-
liis Prænobilibus: qualiterA. 15ar. inter Capitulares tredecbim „
cum Decano Canomucos, fuéêre Prænobiles ſaltem quinque.
Recenticra ſunt: Marquardus II. Epiſc. Eyſtett. qui Diœce-
ſin ad unum usque quinquageſimum ſanété prudenterque
rexit, nuper A. I685. I8. Jannarii piée defuncus, ita loquitur 4

initio in Statutis novis Capitularibus abs ſe decretis A. 1679.

1 . „ „ — 4 .— . 2 .„ l
18. Septembr. dà Regimen hujus Epäſcopalis Sedis divind nos vocante
Pronidentis evetti, nagnam ſollicituaini, noſtræ partem in eo colloca-

vimus dqueilius makximé opportuniz mediu dileétam noſtram, non tam 4
vetlſtate ſpeltabilem, qunm propris meriti ſuis, poſt Cathedralem

Matricem, lo-aum primæ flic obtinentem, & GRebn ræſidio glorioſi Mar-
yrü Chryiſti, §& Viti collegiatam Eccleſiam in Orbe noſtrà Herriedann,
Diaceſeos Pogz, noſtræ exiſtentem, fovere poſſemus, & præ libatam
Eccleſiam, velut Antemurale, prævalidishareticoram conatibus objice-
Præſens Sta-te eandemq; & ope & conſalio tueri, & c. Collegiatæ hujus prz-
1 Collegii ſens ſtatus hoc anno Jubilæo MDCC. hic eſt: Præpoſitura
erried. 1 ve

Rmo

D
õ

. Quam wereamur omnia opera noſtra, ne malè fian. 4 5⁹7
e Rmo & Celſino Principi Epiſcopo Eyſtett. incorporata. Cæ-
terum Decanus & Canonici ſunt: Ruus D. D. Joannes Hie-

ri, mayr, S. Th. D. Decanus hujus Collegii annisr. longè meri-
i tiſſimus, à Celſino ac Rmo S. R. I. Principe ac D. D. Joanne

Martino Epiſc. Eyſtett. &c. anno 1699. præterlapſo, hinc in
r Vicarium Generalem Eyſtadium aſſumptus: Qui & Rmo D.
nn D. Raphaéli Heugel, SS. Th. D. &c. & Hic olim in Decanatu,
N. & nunc in Vicariatu Ey ſtadii ſucceſſit. Ad liberè reſigna-

iteni tum Decanatum, liberâ pro Jure Electione Canonicâ à nobis
II. A. 1699. 16. Oct. Electus, à Celfino con firmatus, à Rmo Vicaria-
s tu inveſtitus 14. Novemb: D. Reinardus Jacobus Heller,

Ldon S. Th. Lic. Ejusd Celſi Conſil- Eceleſ. D. Jo. Adamus Ran-
llh ner.]. V. D. Celſni Conſil. Eccleſ. & Conſiſtor. Eyſtadii &c.
n. D. Joann. Paulus Stemmer, J. V. Lic. Cantor. D. Matthæus
Volnhals SS. Can. Cand. Cuſtos. Joanm. Jacob. Mechtk. S.
n Th. D. qui ſuprain Approbat. Rmi Ordinariatus. D. Joan-
em nes Bapt. Gegg, S8S. TH. & Can. Licent. Parochus Herriedæ.
n. D. Michael. Kirchbaur, SS. Th. & Can. Licent. D. Joann. Con-
on radus Wolf, SS. Theol. & Jur. Utr. Licent. Parochus Urbis Hil-
Ne poltſtein. D. Joan. Stephan Hell, Camer. & Paroch. in Egg-
weil. Præter Vicarios: D. Franciſcum Kirchbaur. D. Fran-

e ciſcum Xaver. Beer, S. Theol Lic. D. Jounnem Adamum
iun Schildtknecht, S8S. Can. Lic. Et hæc pro reverentiâ, cum
memgcridâ in benediéctione, hujus Collegiatæ incidenter, etſi
per longam Parentheſin, inſerere placuit.) Quid, inquam,
u. ſanctius Sacerdotio ejusq; muniis? At Jjudex Extremus hæc
t & illud exactiſſimè examinabit, & judicabit rſtitias ejus, &.
lnb in lucernis ſcrutabitur. Scrutabitur Sacerdotium, ejusque per- Scrutinium
„ atctum tremendum Sacrificium Miſſæ. Tunc, tunc experir ſuper Sacrifi-
ℳ emur, ait Antonius de Molina Carthuſ. quanti fuerit, & cium Miſſæ.
en quam immenſi ponderis, Caſula illa ſacerdotalis, quæ no
⸗ bis, cùm initiaremur, impoſita eſt: tunc obligationum &
r. vinculorum, ex eãâ deſcendentium, gravitatem ſentiemus:
lim Certè tunc apparebit, quanta ſit habenda Dignitas Sacerdo-
Mm m 3 tum,

Iudlew eutr. ſe ver intk juſii

tum, cùm tam ſevero judicie h
Judicium rentur. Hocipſum M. Joannes Avila ſanctitate morum ac
Avilæ deſu- vitæ venerabilis zeloſiſ Hmus & Apoſtolicus Concionator in
rer. Andaluſia Hiſpaniæ, S. Ignatio de Loiolà Coævus, intellexit:

460 CoNCIOXXN zulzcan.
bené geſtæ teſtimonia exqui-

intempeſtiva morte, utpote ſuvenem, obiiſſe, percunctatus

=è=

eſt, an aliquando celebrâſſet i reſpondentibus: ſemel; ſubje-
ciſſe fertur: Multam defert ad Judicem. Non vana opinione,
veritatem dixiſſe, auguror, & exactiſſimum ſuper hoc fore
examen, omnino credendum eſt: Quod ſeriò nunc, dum
tempus eſt, æſtimare & expendere, actiones noſtras non ordi-
nariâ fori lance, ſed ipſius Sanct

proenitentiæ ſtimulum, & pietatis conferet incrementum.
Libra San-Advertendum vero eſt, Libram Sanctuarii, Scripturaâ atte-

tuarii qualis ſtante, multò fuiſſe majorem illa populi & vulgi, & reverà

Præ librâ vul- medierate totâ excedebat; adeo ut ea, qua in foro & ad ufus
profanos utebantur, ſi integra eflet, & unius pondo, præ
illa Sanctuarii medium duntaxat pondo contineret. Tanta

erat etiam diverſitas inter talenta, modios, reliquaâsq; men-

ſuras: Quia nimirum decet, ut omnes illæ excellentiæ ſu-
prà vulgus in Sacerdote reperiantur. Hæc & plura nomi-
natus Molina Carthuſi anus, In, Urubt. Sacerdot. e &. PP. & Eccle-

ſiæ DD. T. I. C. 16. F. 2. 4 f-yg. Interſero majora: B. Pius V.

ad Pontifcatum 1566. evectus, ita totus tremens fari eſt au-
ditus: Quamdiu fui Keligigſius, benè ſzenavi de mea ſalutet fabtus

Cardinali api timere; jam creatus Ponteſex, penè de es deſpero. Cornel.
Vrban. VII. ie Apoc. 3. I. ubi plura exempla fol. v6. Urbanus VII. dum E-

lectus 1590. habitu indueretur, ſtolamque byſſinam hume-

=è ris circumpoſitam intueretur, dixit: Quiss credat tam ſubtili &
lkewi indamento tantum ponderis ſubeſſe. Beyerlinchk. Theſ. Vitæ LD. I2.
Nicol. IV. p. S Nicolau SIV. ex Ord. Min. 1288. creatus Pon tiſex, aje-

Paulus III hat; ſetmalle eſſe Fratrum: Svenm, quam Cardinalem. Paulus III.
creatus 1534. animamagens; Mallem, ait, me ſubjeciſſe coco Fami-
milig Capucinorut, quum hanc Deo proximam ſex & decem annorum

Wmarii, eſfſe examinandos;

(cuum

ere

rritn⸗

u.

11

wann
lont
N
n
Un
lonn
got

tans. Quam Hereamur omnia opera noſtra ne nigld ant. 461

ergui. eurriculo dignitatem ſaſtinniſſe. Bo Pauzlogoio in Wita, it. Cornel
n a Pedag. Chriſt, tom. 2. P. 2. C. F. 2 f. yT2. Hinc Judicis Extremi ſernrn.
orin tinium exaétiſſimum, s Domo Dei incipient. Ut preinde fF minæ
len (quod incidenter refero) ſatis mirari non poſſim facinus vel celebrantis

. Eiſus inaudi-
nerarii ausus, inauditum, horrendum, alieujus 4

imn maxime tem uditum, hor m, jus ng.
n fominæ ſceleratæz. Hæc ad B. V. Laureti Pœnitentiarie G
E Soc Jeſu in Confeſſione, cum hæc perſona, habitu Sacerdo-
ie tis juvenis, ter interrogàâſſet, an vellet ipſam abſolvere? quò
deſe annuente, modè fierent, quæ oportet; Scias, Pater, inquit,
dum ego ſum fœmina, & facio quotidie Miſſam, neque poſſum
kde aut volo, hocmeæ fuſtentationis medium dimittere. Cuùm;
mmo bonus Pater multaâ exhortatione illi perſuadere non poſſet à
mun dimittendo tanto ſcelere animum, receſſit inabſoluta quam
U. dein Pater, & Confeſſionali furgens, tranſiénsque Altare, vi-
H dit in ipsà Elevatione jam occupatam. Ita retulit mihi Pa-
Ns rer Religioſiſſimus omni exceptione major (ut de facti veri:-·
„ taate dubitari non poſſit) qui ajebat, id ſe habere ab uno ſuo-
lIm rum Patrum, qui id accepiſſet ex ore illius, cui caſus conti-
pei⸗ git. Audax & ſceleſtum facimus, contra ipſam Sexus condi-
ef. tionem, ne dicam ſtatum & vocationem, ut mirari liceat,
Ui⸗ illam non vivam deſcendiſſe ad inferos, aut manus ſaltem H
dkN. ejus exaruiſſe. Scrutabitur Deus mumis ſanctum Prædica- Scrutabitur
H teionis Verbi Dei: Ecce enim de S. Furſeo Confeſſore memo- Deus actum
Lan. rant hiſtoriæ SS. fuiſſe eum ante Divinum tribunal à demo- rennge lan⸗
ℳ nidbus acerrimè accuſatum, eâà tantum causa, quòd in Con- tionis de S.
d. Ccionibus vitia & vitioſos minus fortiter ſit aggreſfus; contrà, Furſeo.
n quampræceperat Dominus, apud Exzech. 3.15. Cum dixit: Niſi
nre ennuntia veris iniqus niquitatem ſuam,ſängainem ejus nequiram dema-
utnd. Cohorruiſſe ad iſta S. Furſeum, nec habuiſſe, quod di-
. cCeret, in promptu. Tum verè illius loco prodiiſſe in ultimam H
„ℳ illam ſcenam Angelum, egiſseque Furſei cauſam cum dicto:“
SI. Prdens, in tempone ello tacebit, quid tenipus peſſimum eſtr Amot.,p.i,.
luoos . Bolland. Vita S 16. Jan. aup. Mancin. de Baſſ’. Dom. Lib. 9. Diſſert. i.
rog Ff. 229. Mor. dotr. 2. rutabitur in lucernn precés noſtras k6
OW quam

—

*

4A62 CoNCIO XXIX. Judex ewtr. ſe veriſſimè juſtitias judicans:
Scrucabitur quàm rigorosè! Horrendum eſt, quod S. Petrus Dam. tra- e

Sacerdomnm dit libello de miraculu, ad Deſiderium. . Colonienſis Clericus “
Petinuskpiic. Auminis vadum trajiciens obviam habuit B. Severinum m
Coloni⸗Pur- Epiſcopum, jam defunctum: admirans igitur, tam ſan. imn
gatorii poenas Ctum virum ibi demerſum, ab eo petiit, ibi quid ageret?
Iuit. reſpondit Severinus: da mihi manum tuam, & quæ cira A
me ſunt, non auditu diſce, ſed tactu: cùmque datam ma-
num fluctibus impreſſiſſet, tantus eam ardor abſorbuit, ut )
undique carnes ejus reſolutæ diffluerent, & ofſa nuda vix
hærentibus articulis remanerent. Petiitque Clericus, quö
ex culpâ tot tormentis affligenetur? repponſum habuit: non ls
aliâ, niſi quòd Canonicarum Horarum quotidianum pen-
ſum aulæ curis diſtractus indevotè percurrerit: ſed ſi ſacrifi-· len
cia pro ſe obtulerit, inde ſe evaſurum ſperare. Majolus part. .
Doœmon no- colloqu. 22. f. 257. Terrificum exemplum adducit S. Antoni.
tat defectus nus P. 2. Sammæz. to. 9.6. I2. G. 3. Virum ſanctum, cùm Divino
Ghor officio Religioſis pſallentibus intereſſet, widiſſe deemonem .
br in Judicio ingenti perã ſuccinctum, ädentidem ꝓlura & plura, quæ col- 4
exhibeat. legerat, illi inſerentem: ogatuswerò, quidin peram aut ſac- n
culum immitteret? reſpondit: Verſus immitto, quos incipiunt,
antequam ii, cum quibus recitant, Guum verſam abſolverint. At
quorſum hoc? verba ac ſyllabas, quas illi præcipitant, praex-
cidunt, & detruncant ab officio, eorum ſe calculum ad ſim-

mam ingentem exhibiturum in judicio; ubi ſi verbi otioſi 3

& noviſſimi quadrantis; quàm ſtrictiſſimè à viris Religioſis
ac Clericis, & ſyllabæ, & Verſus cujusque ex ſtricta obliga- n
tione recitandi, ratio exigetur, & tot peccatorum quisque .
relis condernrbfriir. Enaler. Czæl. Emp. E. J. Cacilis 4
gorum reus condemnabitur. Engler. Cxl. Emp. EF. J. Cæcilie, „

22. Novemb. g. 4. F. yi5. ubi multa de Choro. V. Et ſupr 2, Conc. 22.
ante num. S§. de Imagine Crucifixi terrente indevotè pſallen-
Memorab. tes in Choro. Memorabili ſententia dicere ſolebat 8. Adal-
B.adalbert bertus Pragenſis Epiſc. & Mart. honorificum & facilẽ vide- ſ
e de ri, capite Tiaram, PeÄdum manu, Annulum digito gererez;
diſtricta afi- „L. 115 — 2 . . . ſeverod:
one Epiſco- Ted in illo decretorio ſapremoque die, cùm juſto ſeverogc;
EpE/ —è Judici 01
porum. . .

4

kam:

—

n mN.-.

ericus

rinum

n An.
Perer!
Ki
mn.
t, N
Nde ir
u u
tenon
Rer
iſan

Prt.

ſmor.
Dnin,
Cnen
necd-
tie.

4

Nä .

ſim.

tiot

gols

Dir⸗
ie
1l
.
en.

N.

we.
eleti
Fer

lude

ejus, qui ibi colebatur, & confeſſa eſt, ſe animam damna-

Qubhkm vereamur omnia opera noſtra, ne malè fiant. 463

Judici ratio ſit reddenda, valde difficile futurum. Petr. Ki-
baden. Floz &S. p. 2. 2 3. Apr. de S. Adalberto f. 16z. Adeo Deus ſan-

Qum Sacerdotium, Sacerdotes, eorumque actus, & fun-

ctiones ſerntabetar, examinabit, jadicabit O quantum cau-
ſæ habeo, omnes meos ut verear actus, & examinem, juxta
conſilium S. Bernardi: ſaprà n. 6. S iniquitates, omnes defe-
GQus, negligentias, indevotiones, diſtractiones, obſervavern
Domine, Domine, qui ſuſtinebit? Pfſ. Izg. 3.
IX. Sed judex Extremus non juſtitias tantùm, ſed & ipſos

Sanctos judicabit, examinabit, ſcrutabitur exactiſſimè; non

illos tantùm, qui falsò habentur ſancti, & ſint damnati, &
cum damnatis judicio ſubjiciuntur: Caſus refert duos Bel-

larminus tom. 2. Controv. . D. I. cap.e Z. Jol. I944. Scribit enim Damnatus

S. Sulpitius, quòd, cùm populus quidam coleret, neſcio à morte habi-
quem, hominem mortuum pro martyre, & B. Martino tus pro ſan-
ſuſpecta eſſet illa religio, quòd nihil certi à majoribus de .
illo accepiſſet, tandem oranti S. Martino apparuit anima

—

tam eſſe latronis cujusdam, qui pro ſuis ſceleribus extremi

ſupplicii poœrnas luerat. Idem accidit tempore Alexandri
tertii, ut patet e ap. Audivimus Extra, de Keliquiis, & SS. vene-
ratione ubi reprehendit quosdam, qui hominem in cbrietate
occifum pro martyre venerabuntur. Ita Bellarm. Per errorem
B. Cyrillus Alexandr. Monachum ſeditioſum coluit, ut San-

GStum. Drexel, in dalomone c. Is. Hominum, & privatorum hic

error fuit. Deus udex nec fallere poteſt, nec falli, qui non

damnatos tantum in Judicium ſuum trahet, etiam qui in

vità habebantur ſancti, juſti, probi publiceè, uti Doctor Pa-

„

riſienſis; de quo Conc. 30o. m. . ſed & verè juſtos, & ſanctos,
uti à morte experti quidam ad purgatorium damnati, cum

in terris eorundem ſacra corpora miracula patrarent. Ita S. Udalricus

S8. Vdalricus ob tantillum quendam erga Nepotem Mdalbe- Ep. Auguſta-
ronem, ut ſibi in EPpiſcopatu ſuccederet, affectum, purgato-hus Purgato-
rio addictus. Paczuch. in gon. Lecdt. 61. gH. 7. n. 35. à f. 6ρ. 6 Nur? i adjudica-
Mechtl de Jad. extr. Nnn 4J e; tus.

464 CoNCIO XXIX. udex ewtr. ſe veriſſimè juſtitias judicans.
§. Hieron. 4. Zalii. Baronio A. C. 971. Sed audiamus, quod de ſeipſo nar-

raptus ad Ju- rat S. Hieronymus, Lumen & Doctor Eccleſiæ, Epiſt. ad §.

dicium ex levi Euſtachium V'irginem, de Cuſtod. Virgin. ſe ob leve juventutis
causàâ, verbe-erratum, quòd ſcil. Ciceronem avidius legeret, quàm S.
ribus bene ca-Scripturam, raptum ad tribunal Judicis: Iaterrogatus, inquit,
ſtigatus: Ci . one hygg, ie ſ. b Svval id, it,
ceronianus conρaettοονορι0 C riſtianum me ſſe, reſpondi. Et ile, Jui praſidebat.
er. mentiri; ait, Ciceronianus e, non Chriſtianus: ubi enim theſaurus
iderman. tuns, ibi & cor tuum: Matth. 6. 21. Illicò obmutui, & inter ver-
L. 2. Acroam. hera (nam cædi me jsſſerat) conſcientiæ magis igne torquehar, iltam
7. 4. n. Iol. mecum verſicilum reputans“ Le inferno autem qui, conftebitur tibi.

inter fiagella reſonabat. Tandem ad Præſidentis genua provoluti gHui

Clamare autem incepè: Miſerere mez Domine, miſerere mei. Hæc vox

aſtabant, precabantur, ut veniam tribueret adoleſcentiæ meæ, & erro-

ri locum pænitentiæ commodaret; exacturus deinde cruciatum, ſi Gen-
tilium literarum libros aliquando legiſſem. Ego, qui in tanto con.
ſtrictus articulo vellem etiam majara promittere, dejerare cæpi, & no-
men ejus obteſtans dicere“ Domine ſi unquam habuero codices ſocula-

res 5 ſi legero, te negavè. In hæc ſacrament- verba dimiſſus, revertor

ad ſuperos, & mirantibus ecunttis; oculos aperio, tanto lacrymarum
imbre erfuſor, at etiam incredulis ſidem ſacerem ex dolore. NXec ve-
rò ſopor ille fuerat, aut ſomnia vanz, quibus ſapé delndimur teſti
eſt trihunal illud, ante quod jacus; teſts judictum trißte, quod timui:
ita mihi nunquam contingat, in talem incidere quæſtioneme liventes
fateor me habuiſſe ſcapulas, plagas ſenſiſſe poſt ſomnum, & tanto dehine
Ejusdem S. ſtudio divina legiſſe, quanto non anté mortalia legeram. Hæc S. Hie-
D. in omnem ron. Cornel. in Eocl. cit. I2. I1. f. 3 g9. 2. B. Hinc S. Doctor hic in
vitamtimor omnem vitam tantum Judicii & judicis metum habuit, ut,
Judicii extre-Jicet in eremo ſanctiſſimam duxiſſet vitam, & ob metum
un. gehennæ in tetrum ſe damnÜiſſet carcerem (ut ait ipſe ad
Heliod. Ep. g.) dicat: Ego peccatorum ſordibus inquinatus, diebus
ac noctibus operior cum timore reddere noviſſimum quadrantem, &
quoad mihi dicaturs Hieronyme, venè fords. Faber Dom. 3. Adv.
C. 3. ſine. En quantus, etiam à ſuo experimento, tam ſancti
Doctoris metus Judicis, & Judicii diſtrictifſimi! O quantm
tremor

d. Quuhm vereamur omnia opera noſtra, ne male fiant. 465
Nat . tremor eft futuris 5 quando Zudex eſt venturus, cunbla Nrictèd ducuſſu-
AdD ru! quando & juſtitias judicabit; & eruſalem, & ſancta, &
s ſanctos, in lucerni ſoerutabitur, & ůnil multum remanebitt
1n5 . X. Ad hæc nunc adeſte . mortales peſſimi, Athei vel ver- Athei Ver-
u, bo, & potius ſenſu interno, vel ipſo facto, ut Gentium Do- bo aut ſenſu
KRKK8Aor queritur ad Titum 1. 16. Confitentur, inquiens, ſe noſſe Deum, gelae e⸗
Juun fabtis autem negant cum Tint abominati, (ex Græco, abominabiler, en cnr-
n. SX, ut S. Hieron. vertit: execrabiler; ſcil. vità & moribus) & Siznveniun-
n ineredibile (& ex Græco, increduli, vel ut Hieron. inobedientere tur.
alii: intractabile; Syrus: imperſuaſibiles) & ad omne opus bonum Iit. 1. 16.
en reprobs quorum etiam inter Catholicos plurimos dari, & Atheiſmes
ig inter illos reverà Atheismum apud Politicos valde grafſfari Jam Prahärur
im occultè, ſtupens aliquando magni viri teſtimonio audire tbed t⸗
ſir. debui; & verèò vita eorum ſecundum ſpeciem Chriſtiana,
T. agd principia autem Machiavelli, nec non ad vitia compoſi-
1. ta, declarat ſatis. Adeſte, qui Deum fingitis ſine oculis, ſine
oE auribus; coecum & ſurdum, quin & mutum, propter fuam
n in peccatores patientiam, & longanimitatem: qui plantavit au-
unn rem, non audiet? aut qui ſinit oculum, non conſiderat“ Pſal. 93. 9.
.. Ageſte, qui dicitis in corde veſtro: Oblitus eſt Deus, avertit fa-
ciem ſuam, ne videat in fineme Pſal. 1o. (ſecundum Hebraæos v. II.)
mi: Non requiret zbid. v. 13 Dereliquit Dominus terram; & Dominus
o non videt- Erech. S. 12. Adeſte, quibus vox eſt impiiſſimorum
oℳ hominum: Nuaber latibulum ejus, nec noſtra conſiderat; & circa car-
He diners cæli perambulat“ Job. 22. 14. Coœlo ſe continet Deus, hu-
en manis non proſpicit. Pineda ibid. Adeſte, qui verbo vel facto
u negatis Dei Providentiam, Juſtitiam: ſi Deus etiam juſtitias
etun dijudicat, ſi ſanéctos ita examinat, annon magis peccata im-
9 piorum, & gravia disquiret? I. Petri g. v. 9. Non eſt Deu, di-
et citis, ſeu, ut exponit Vatablus, Regius Proſeſſor Pariſ. Non
6 eſt qudex, qui hominum ſoelera puniat. Pſal. 13. 1I. quod ipſo facto
. aſſerunt omnes illi Chriſtiani, qui fideles ſe profitentur, tan-
nli tã verò libertate & Dei ignorantiâ peccant, ſicut omnino
tl peccarent, ubi Deum non agnoſcerent Judicem, & crimi-

i Nnn Cz num

466 CoNCIOXXIX. Judex ewtr. ſecveriſſimè juſtitias judicans.
num ſuorum caſtigatorem; quin imò, ſi Deus & Judex non
eſſet. Bellarmin. de Arte bene mor. L. I. c. 3. fol. 2011. Pacinch. in Yon.
L.. 1o. JG. I. & II. am verò adeſte; audite argumentum contra
Atheismum indiſſolubile, ſecundum veram juſtamꝗque pru-
dentiam, & ex fundamento univerſalis Principii, Naturæ
lumine noti: Vel eſt, vel non eſt. Cogitate, vos eſſe in ulti-

Ex princi-
pio lumine
Naturæ noto:

e! Denu, mo termino vitæ, in quê de omnibus præteritis, & bonis,
vel non eft. Si voluptatibus, divitiis, honoribus, & quidquid delectationis

elſt: ergo ma- fert mundus, mullam præſentem corporis voluptatem ſen-

leagendo, fe-titis amplius: & de malis, duris, aſperis, quæ vel paſli fuiſtis,

Aarpeſim aut pati potuiſſetis, nullum præſentem ampliùs dolorem:
Se lieng ‚ut Juia jam præteriére omnia, & ampliùs non ſunt. Jam ita-
adhuc gra- que: Vel eſt Deus, Judex ſummus, animæ immortalitas,
dum revoces; præmium bonorum, malorum porna, & quidem perſeve-
ne damneris. rans in omnem æternitatem: Vel non eſt; Si eſt; ergo ma-
Et fic pruden- nifeſte & reipsà convinceris, peſſimè te feciſſe, vivendo lu-
egeris ſi benè.
Si non cſt
Deus; ſi ta- 4
en egiſti non ſunt, nec erunt: quid nocent, quæ paſſus es? nullus in-
men eg 110 P

justa Bei le- de dolor, ſenfus, & cruciatus in præſens, utpote iis non am-

ter & ſecurè uriosè & in peccatis, de quibus gravifſima eſt reddenda ra-

tio. Si non eſt Deus; quid quæſo jam nunc in hoc articulo

gem cùm vi-plius exiſtentibus? Si ergo in omnem vitam tuam tibi ipſi

Feris nihn vim aliquam intuliſſes, reſiſtendo concupiſcentiis carnis
ampllus p-HEε, hanc mortificando, & (verbo) implendo ea omnia,

teritetum 22 . O 211
entis ſeut Auæ præcepta ſunt: nunquid tum harum omnium difficul-

voluptatis in tatum nihil ampliuùs ſentires; ſicut nec voluptatum prohi-
peccato, ſie bitarum, ceun omnium præteritarum? Dummodo tandem ad por-

difficultatis tum ſaluti perveniam, quid caræ eſt, quæ & quanta paſſus fuero?“ ait
in vitute. Thom. de Kemp. L. 3. C. . ad ſin. Et: Nulla erit recordatio præ-
teritorum gaudiorum. cap. 12. n. 3. Ergo ex voluptatibus nihil

lucri, ex duris damni nihil habes, poſito etiam per impos-

ſibile, Deum non eſſe. & ns. n hodeernam diem ſemper in hono-

ribus & volnptatihus Vixiſſers“ quid totum tibi profuiſſet, ſi jam mori

in inſtanti contingeret“ ait Ihom. Kemp. L. I. C. 24. n. z. de Imit.

4

proſunt tibi omnes præteritæ voluptates, quæ amplius

Up

lhen
bo

.

Quam Vereamur omnia opera, ne malèò ſiant. 467
hon Chr. quèòd ſi (ponamus ulteriuùs) vel à longe ſuſpicari poſſes,
u, eſſe ſupremum aliquod Numen, plectens malos, & præmi-
nun ans bonos in omnem æternitatem; quod vera fides nunc
W. docet; quàm ſtolidiſſimè feciſſes, te tanto æternæ damna-
e tionis exponendo periculo; dedendo te quibusvis illicitis
i⸗ voluptatibus, injuſtitiis &c. uti illi &ap. 2. quam prudenter
oh vVerè, te à gravi periculo præſervando, cavendo omnia il-
fon licita, & ſuperando omnia dura. Ita inſipientiſſimè agunt
nen. mundani, qui præſentia præ omnibus futuris, incertis, uti
biti⸗ putant, habent, cum manifeſto ſuo periculo & damno ſa-
len: lutis. Ergo erra vimus, Sap. y. v. 6. at ſerò. Vid. infra Conc. 3z.
al n. 2. Error eſt, ſi: Charius unum præſens præ milte füturu’, Velz-
A, Omne futurum incertum, ſuadentg magis præſentia frudtum. Hæc
lkre. Atheorum gnoma, at impium. Nos, non Athei, ſed probè
r. Catholici, credimus & Deum, & hunc judicem juſtiſſimum
h. & exactiſſimum, qui ipſas etiam judicabit juſtitias, bona ope-
l. ra, ſanctos, & juſtos: unde inſignis nobis eſt ſtimulus, ut
dh fingulis actibus, verbis; & cogitationibus noſtris acriter in-
Min⸗ vigilemus curemusq;, ut omni ex parte ſint ſinceræ, inte-
Sin græ, & perfectæ actiones noſtræ. Vereamur Extremum
. udicem: quod fecêre etiam maximi Sanéti: quod pro co-
u rollario addo.
aos Xl. Verebar omnia opera mea- né eſſet ibi aliquid injuſtum; S. Job veri-
ni, ſciens quöd non parceres delinquenti, ait innocentiſſimus Job c. 9. tus omnia ſua
fal⸗ v. 25. S. Gregor. L. g. mor. c. z. & Lyranus, hunc explicantes pbera, licet
i locum, dicunt, opera Jobi bona fuiſſe, & laudabilia valde, 10 e
Ar ſed tamen ab omnibus, qui verè Deo, uti Job, ſervire, atq; mala elent.
„ Pprlacere conantur, timenda eſſe: non quòd mala ſint, ſed ne vob. „. 26.
„ dquid malæ intentionis vel defectüs habeant: Bona quidem
Uti erant, ſed timenda his, qui verè volunt placere Des. Quamvu bona
ho. ejus opera fuiſſent, ait Hugo Card. hunc locum ezxplicans, ſemper ti-
nd. mebat, ne malz etiam aliquo modo eſſent. Heu infelices nos, ſi ope-

,ni ra bona, quæ Job faciebat, timoris plena erant, & apud illos,
qui veré Deum colere intendunt, ſic eſſe debent: Quid 6
’Z”LM Inn 3 pecca-

468 CoNCIO XXX. jJuhici⸗ extr. eamen dei impii & peccati
peccatores & ſcelerati, de veſtris operibus dicendum atque

ſentiendum erit! Et ſi in juſtorum operibus defectus re-

prehenduntur, quid erit de illorum, qui ſangui nem paupe-
rum ſugunt:? qui pupillorum ſudore divites Hunt: qui alie-

la alienorum reſtitutionis cura? Ecce juſti tremunt hoc con-
bulam credentes. Qus etiam ſi habuero quippiam juſtum, alt S.

Job. 9. 1y. meum Judicem deprecabor. Væ etiam laudabili hominum
vitæ, ſi ſRi ſemotà miſericordia, diſeutias eam, ait S. Auguſt. L. 9. Con-

ſe ſſ. c. 13. Calamat. Quadrageſ. D. J. à f. o. Imitemur, ut minùs

in extremo Judicio vereamur.

Authores in V- 24, Authores citats. ſ galariten Labata citt. LI. Le Blanc. z.

ieriam Prfſalm. 7a. V. 3. art. 2. d f. zIs. Jacob March. hort. Paſt. tr. 3.
oncionis
hujus Lect. 22. à f. 90. & Virge Aar. tr. 2. lect. 2. à f. or3. Sacerdotum

peccata graviora. JO. B. Sant.- Jure Eisle urg. Medit. à fol. 65.
Abelli Sacerdos Chriſt. P. 1. Medit. 4. à fol. 6sS. Englgr. P. I.
Dom. 1I. Adv. Calam. Gloa Diſe. 31. & Daadrageſ. Diſc. 5. Drraz;
Ea ottt. PlLe. E. Præcedent. Concioner 25. 27. 26, 2 5. & 30. ſequ.
Drexel. tom. I. Iadice Rer. Er Ratio. Faber. Dom. 21. poſt Pent.
Conc. 6. & Dom. 3. Advent. ane. 3. Paciuch. in enan Lect. 19. 4

D. Z.
eeseegeesSSeteeeeSeeeeeeeese

CoNcIo XXX.

Iuceis Ertremi Examen terrificum de Reprobis;

eorumpue peccatis. Docemur, timere & cave-
rs peccatum præ totius mundi malis.

Advent.
W .. „S 29.

. è 1I. Græ.

nos defœdare ſolent thoros:! à quorum lingud mordente
nullus ſtatus, nulla perſona intacta relinquitur: quibus nul-

ſiderantes examen, & peccatores rident, lætanturque, fa-

Domin. 3. T1 14 quis es? S conſ⸗ Si 44 aſe, 67 non negavit Joann. 7

end

=OOSòSͦͤßͤñ

Kü aorum: Hinc ca veamus omne peccatum præ luferno. 469

1I.. AReæciæ Philoſophis priſcis nihil antiquius, nil ſolen- Neſtete iy-
he⸗ nius eſſe ſolebat illo pronuntiato: Noſce te ipſam. ſum divina &
ide. Quod, ut omnium ozulis pateret, apud Delphos aurea ſenten-
ne templo Apollinis aureis literis aſcripsére. Divinum tia. V. inſta

l certè effatum, à Chriſtiano nunquam non legi & cogitari di- Cone. Cj. n. 7.
ece gniſſimum, & tale, ut ſufficere queat homini ad beatitudinem
nek. obtinendam. Eſt, inquit S. Clemens L. 3. Prdag. omnium diſcipli-
its narum pulcherrima ac maxima ſe ipſam nöſſe. Unde Hugo à S. Vict.
uo= L. de clanſtro animæn Melior eſt, inquit, ſeientia, ſi teipfum cognoſcas,

„dKi. gqudne ſt, Ee neglelto, curſam ſiaenum, vire herbarum, complexionerho-
ni miinum, naturas animalium, cæœleſtium, terreſtiriumq omnium cognitio-

nem habeast multi enim multa ſciunt, & ſeipſès neſciunt. Eadem
veel ſimilia S. Bernard. in Medit. c. y. mihi à f. zo09. Interim verèò
h nihil minus ſciunt, aut ſcire deſiderant plerique, quàm ſe-
ipſos: quemadmodum Plato veriſſimè dixit, in Pſeudolo: I fo-
ne r viv decimum queme; eſſe, qui ſeipfum nörit. Solum ex aliis quæ-
ln runt: Ta qus er“ Mathematici è& cœlo, Philoſophi è naturâ,
„4 Jurisconſulti ex lege, Medici ex morbo, Curioſi ex mundo,
. inveſtigant de aliis: Ta quis e! Ita de Abailardo hæretico ſcri-
41. bit S. Bern. Ep. 193. Abailardus nihil neſcit omnium, quæ in calo, &
en. gqu'æ in terra ſunt, præter ſeipſaum, Et verò nihil difficilius, quàm
nſſe ſeipſum, juxta ſenſum Thaletis, unius & ſeptem Sapien-
tibus. Cui Chilon ex eorundem numero aſſentitur, qui ſo- A nemine
ℳ lebat dicere: Cavetibi ipſi, ſeuà teipſo: monens hoc verbo, ſi- magis caven-
be.aiquemque maximè debere eſſe ſuſpectum, propterea quòd dum quàâm²
ſæpè homo ſibiipſi maximè ſit hoſtis 'aàrt. L. 1. ſicut alteri, & 1eiplo.
homo homini lupus. Imèò Moy ſſes hoc fere idem dixit Deu-
i ter. 1. 9. arta 0. attende tibi ipſi, ubi vulgata legit: Cave: Non
dans ſperitui, ait Thom. Kemp. L. 3. e. 13. de Imit. Chr. Vid. C. 43.
n. 2. éjasdem. & & Bern. Medit. Cap. 12. & 713. & Ir. Infra Conc. 5Z. . 3.
1. Coertè à nullo magis decipimur, quàm à nobis ipſis, à noſtro
ſenſu & judicio, quò nos æſtimamus juſtos, &, neſcio, ꝗquan-
1 3 tos

AO CONCIOXXX. Judicis ewtr. examen de impii &peccatis

—..—.—

tos; at ne, ut plerique, in Judicio Divino nos injuſtos &

impios, àſiniſtris, deprehendamus; ibi enim de quolibet lu-

ce meridianaâ clariùs patebit: Ta zune patebit & nobis; pa-
tebit & totimundo. O quam rectius modèò cum 8. joanne
Baptiſta de nobis humillimè ſentiremus: Hic tam ſanctus:

librum, inſtinctu Spiritus S. ſeripſit, planè aureum, plenuum
fapientiſſimis ſententiis, ac divinis ſalutaribus monitis,

Argumen-

tum pœni-
tentiæ Salo-
monis ab eo

Ego vox- ego nihil, aut penée nihil. O quam humiliter, & abjelktè

mihi de meipſo ſentiendum eſt! quàm nihil pendendum, ſi quid bons vi-

dear habere! O quàm profunde ſubmittere me deheo al)ſſalibus judicius
tuis, Doneine, ubi nihil aliud me eſſe invenio, quàm nihil, & nihil. ait
devotiſſimus Thomas Kemp. L. 3. C. Ia. n. 3. Tu quis es? Et nos
quid ſimus, docebit vel maximè Judicii extremi Examen,

quod demuidabit hominis opera; quod & occultiſſima Soli

exponet publico, minutiſſima, quò & bona opera, juſtitias,

in lucernis ſerutabitur & judicabit judex Extremus; uti audivi-

mus tribus Conc., præcedent. Quid de peccatoribus, & peccatis

gravibus fiet? id hodie ad oculum contemplabimur; &, ut

fructuoſius pro ſalute noſtra, imaginemur nobis (quod erit)

Velut jam aſtaremus tremendo Judici, reſponſuri ad id: T

quis es? Faber. Dom. 3. Adv. Conc. 1I. & 3. init. Englgr. Dom. 3. Adv.
part. init. & Dom. 23. Procop. in Delic. Hibern. Diſc. 13. Cornel. in
Deut. Iy.. 9. V. in ſine hujus Con.

II. Verè judicium ſine miſericordiâ, & examen rigoro-

ſiſſimum erit peccatoribus; quos vel ſolus illius timor & ter-

ror, omni gladio ancipiti, mag s penetret adanimæ medullas usqg. EC-

cleſiaſtes ille nobiliſſimus, Regum ſapientiſſimus, Salomon,

quem orſus eſt de vanitate mundi, & finiit de Judicio Di-
vino, ut Deum timeamue, & mandata ejus obſervemus: hoc eſt enim

libellus Eecleſiaſtis cum Proverbiis & Canticis Canticorum,

quos Salomon duobus ultimis vitæ annis ſcripſit, teſtimo-

ſeriptus Ec- nium inter alia eſt Pœnitentiæ eſus actæ, quam, uti credi-
bile eſt, Cœppit agere anni Imperii ſui trigeſimo nono, æta-

cleſiaſtes.

omnis homo, c. a. v. 13. & undequaque perfectus. Qui ipſe

—
=
—
— ——

i ceoyyxrum: Hinc ca veamus omne peccatum præ Inferno. 471
tog tis ſuæ quinquageſimo nono: & in hisce libris publicam
derl. certè confeſſionem delictorum eſt legere: agnoſcit lapſum,
A agit Pœnitentiam, ambit veniam: ait Drexel. tom. 2. in Salo-
Ounne mone C. 16. G. I. mihi fol. 929. Hujus ergo Eccleſiaſtis concluſio, Eccl. 12. 14.
e eſt ſententia graviſſimi ponderis, dum inquit: Et cuncta, quæ Cunbia adan-
ain fiunt, adaecet Deus in qudicium, pro omne errato, ſive bonum, ſive det Deus in
His malum illud ſit. C. I2. I4. De quo jam aliquid Conc. præcedent. n. . e orze G.
Wgc qD (Cundta ergo adducet Deus in qudicium, & omne erratum. Sti- cireumlan.
11 mulus hic maximus ad Dei timorem & obſervationem
Un mandatorum ejus, quod Deus omnes homines, & omnia
un, opera hominum ſit citaturus ad Jjudicium univerſale, publi-
mA Cè coram omnibus hominibus & Angelis, & à ſingulis om-
ti nium operum etiam ſecretiſſimorum (Pro omni errato cx
dir. Hebræo: pro omni abſcondito Vatablus: occulto; alii: Jocreto!
H ſcilicet: errato, id eſt, peccato) rigidam rationem exacturus,
KN At bonis cœleſtia gaudia, malis gehennæ tormenta retri-
e buat, idque ſine acceptione perſonarum vel munerum, ju-
ſtiſſimè & irre vocabiliter; ita ut ab eo nulla ſit appellatio, .
A nulla fuga, nullæ latebræ, nulla evaſio: Pro omni errato, ſcru-
„ tando, diſcutiendo, expendendo, examinando, judicando,
puniendo: Cornel. ibid. Cundta patebunt omnes circumſtan-
ignn tiæ, modus agendi, media, occaſiones, intentio, finis „ HuI-
t. merus, complices &c. Cuntta. Cogitationum, verborum,
ul operum, omiſſionum: Cuncta: circa Deum, ſeipfum, & pro-
non ximum peccata: neque ſolùm in confuſo, v. g. quòd mulier
*Rj quædam tanquam adultera proclamabitur: verùm etiam
rit Oomnia peccata ſigillatim proponentur; quot & quanta;
cum quibus quò locòô ; quò tempore; quò mo do, & medio.
i⸗ Dico inſuper: toti manifeſtabitur orbi, per quod oſtium &
e Daor quam feneſtram mulier intromiſerit adulterum in do-
mum ſuam, & quibus modis, quibus mediis quæſitum illud 8. Balili
en⸗ iverit. Ita loquitur & docet S. Baſilius: Non confursè aut ſam- O. Ballltus.
iint matim, inquit, judicio Peccata noſtra ernentiury, ſed ſingula Per 3
barte, ut ſe habent, velut en Picturà videbuntur; ſcilicet, quando

Mecht! de qud. ecxtr. O„οι adul-

472 CoNGIONXXX. Judicis extr. examen de reprobis & peccatis
adulterans à lebéto ſurrexerit, quihbits paſſibus incedens uſins eſt; gus

bahitu; quâ ex parte irrumbens, alienam exorem Violaverit; &
quö etiam ordine mulier viro ſe ſubtraverit. Ita S. B aſilius L'ebro

de verd Firgin. Calam. Glw. Diſc. 37. u. 9. Sic de ſurtis, & quibus-
vis aliis peccatis, ſecundum ſubſtantiam & omnes circum-

ſtantias, vias & greſſus: Greſſus meos conſideraſti, dinumeriſti.

Demonſtta-gob. 1a. 6. Audiamus hujus Fxaminis Caſum practicum: Ille

tur Caſibus
practicis:
De homi
cidio.

De Adul-

terio.

talis odium habet erga proximum; illi ſtruit inſidias & ne-
cem molitur; diu noctuque torquet ſibi caput: nil aliud
agit, quàm ut cogitet, quomodo ſe vindicet & occidat: in

his cogitationibus delectatur, ſibi complacet, & voluntarièe

iis inhæret, omnique die ad effectum deducere vellet: cum

altero tractat & paciſcitur, ehmque ad conſenſum horum

malorum propoſitorum trahit. Demum poſt multum tem-
poris hoſtem è medio tollit. Ex hac morte ſequitur, pro-
les ſuperſtites manere orphanas, & quas antea ſuſtentabat

pater, deficientibus mediis cogit rogare ſtipem, ac fruſtum

panis mendicare; filias, dum ſe alere non poſſunt, ex neces-

ſitate proſtituere honorem: ex illa morte ſequitur, domum

familias pati ruinam, & perire: quid ſi talis in cenfeſſione
dicat ſolum: occidi inimicum meum, nec aliam culpam in

hoc genere fateatur, vel agnoſcat; cùm ſit reus tot cogita-
