mens. Potius verò putabant, eum dicturum, non efſſe lapi-
dandam, ob ſervandam Nax manſzetsdinis farmam, ait Rupertus,

ne popiclorxem favoyes amirteret. Sic & S. Auguſt. Beda, Euthym.

trarium, ſi diceret, adulteram non eſſe lapidandam; ſin eam

quid fit! Neſus autem inclinans ſé& deorſam, digsto ſcribebat in terra. Jeſus ſeribe-
Qué alludit ad illud Zerem. I3. 1. Peccatum Juda ſcriptin eſt ſty- bat in terz3
lo ferreo & C. de qub ſupraà Conc. 20. n. 3. & ut ait S. Auguſt. S. Hie- quid?

ron. & alii magis propriè, ad v. 13. COmnes, qui te derelinquunt,
tconfunädehtur, recedentei aà te in terrd ſoribentur; quoniam derelique-

runt venam aqgltarlen, Véventinm Dominum. q. d. O Scribæ, adul-
teram accuſatis, ſed vos majora, quam illa, perpetraſtis ſce-
lera; magis ergo vos, quam illa lapidandi, imò ad gehennam

damnandi eſtis: Veſtrùm enim, rebellionis, infidelitatis,
obſtinationis, perſecutionis contra me, peccatum eſt indele-

bile. Recesſiſtis à Deo; idcirco non in cœlo, ſed in terrâ,

imdò in centro terræ, in inferno ſcribemini. Ita S. Auguſt.
L. a. de Conſenſa Eang. c. Io. Scribebat, ait S. Ambroſius, in terra

Aigito, quö ſeripſerat legem Peccatores in terrà ſeribuntur; juſti in
cælor Ep. 76. Hic liber vitæ & mortis. Cum ergo perſeverarent,
interrogante eum, erexit ſe, & divit ei: qui ſine peccato eſt veſtrum,
Primus in ilam lapédem mittat-n v. z. In quæ: Non dixit geſas, ait
S. Auguſt.: ne lapidetur; ne contra Legem dicere videretur: abſit au-
tem, ut dicerete lapiqetur- Eenit enim, non perdere, quod invenerat,
ſed quærere qaod; erterat, & . O reſponſio Sapientie! Ita Auguſt.
Et dterem ſé nc Eazs ſeribebat interràr v. S. Quæri poreſt, quid
nam Chriſtus ſeribebat in terra? Videtur ſeripſifſſe, aut deli

nealie aliquid, quod Scribis pudorem & ruborem injiceret,

Chriſtus in

d. terrà ſcripſit,
gquô Judæi
onfuß: quid-
. IInd? 6X 89.
Mechti de Jad. Eortr. Kk aut PP.

276 CoNcCIO XIX. Judicis extremi ſe veritas oſtenditurn
ut eorum peccata argueret. S. Hieronymus L. 2. contra Pelag. 01
alt, Jeſum in terraà ſcripſiſſe ecorum, qus accuſabant (Scribarum) 0
& omnian peccata mortalium. S. Ambroſius ep. y6. quid, ait, ſeri. etli
bebat, niſi llud Propheticum: Jerem. 22. 29. Terra, ſcribe hos vi-
ros abdicatos. Idem ep. zy. cenſet, Jeſum inter alia ſcripſiſſe: ap
Feſtucam, quæ in oculo ſratri tui eßt, vider ; trabem verò, quæ en ouͤ . R(eo
tuo eſt, non vider. Alii cenſent, ſcripſiſſe: Mane, Tebel, Pharet- gue
quod Balthaſari ſcriptum attulit exitium: Dan.y. 2v. Audien. fal
tes autem, unus poſt unum exibant incipientes à ſenioribus, ſibi mal? d
conſcii, erubeſcentes de ſuis ſceleribus, quodque adulte-
ram damnare vellent, cùm ipſi eſſent adulteri, vel adulteris
ſceleratiores; nec non timentes, ne Chriſtus ulteriùs perge- 4
ret, eorum ſcelera in particulari pandere, & carpere; uti n
fecit Matth. 23. Incipienterà ſenioribus, qui inveterati dierum ma.“—
lorum, ſimiles ſenibus illis judicibus adulteris, qui Suſan-
nam innocentem, quaſi ream adulterii, ad lapidationem,
contra omne jus, damnârant. Dan.13. Remanſit ſolus 7Eſas, cumm
Apoſtolis, & turbâà populi, & mulier in medio ſtans; cui Chri .
ſtus miſericordiſſimè: Nec ego te condemnabo: Vade, & jam am.
plins nols peccares abſolvitque adulteram, tum in foro fori;,
coram populo, tum foro poli, id eſt, in foro Conſcientiæ co- .
ram Deo, maximè cum ſciret, ait FEuthymius, qudd ällam toto crr n
Expenditur de pæniteret. Cornel. ibid. Quis ex his, clarè adduéctis, non vi. .
ad noſtramin- det formam quandam eſſe judicii Extremi? Quis non mire- 4
ſtructionem tur Chriſti benignitatem, juxtà & ſeveritatem clementiam
& emendatio in hâc vitâ in bonos, & pœnitentes, & in Judicio erga Bee-⸗
tentian 108: ſeveritatem in impios obſtinatos, hic & in Jjudicio, in 1
quô horum omnium peccata toti mundo palàm faciet, eôs-
que damnabit æternum. Notemus nos ſingulariter Verba
Chriſti: Vade, & jam noli amplins peccare Yo. S§. 11. D. Fulgen-
tius ſalutare hoc monitum ponderans, Chriſtum inducit,
quaſi ſic lIoquentem: O mulier, quid feciſti? peccaſti: fra-
gilitati tuæ compatior, utpote humanæ : Judex fui, ſed
pius ſemper & miſericors: Officio functus ſum advocati, te
Abſol-

Eyvempli, eorum, quæ in vitâ geſit. 277
AA abſolvendo, non judicis, condemnando, at cave: nol⸗ am
Nm plius peccare. Cum enim Judicii magni dies advenerit, & an- Recidiva
te tribunal meum compelléris, quantùm aà luce differunt peccati gra-
EA. renebre, tantum ego tunc mutatus ab illo, quem modèò vior.
⸗ experta es: ſi in culpam reincidas, ſtriéctiſſimam exigam,
OH de omnibus & ſingulis præteritis, rationem, & pœna illa,
E quam tibi miſericorditer nunc remitto, duplo ſeveriùs ſine
un miſericordiâ extorquebitur. Fugerunt aà te calumniatores (ver- In Judicio
Iim ba ſunt S. Fulgentii Ep.) ſagiat & peccatum fugiſti Rudæos accau- futurus ſeve-
n ſanter; time Angelos ad meum Judicium te trahente.. Malier non ſic ior Chriſtus.
eri ſedebo in Judicii throno, quomodo nunc inclinatus ag terram ſedeo. .
err Alius ille terror erit, & c. Se=rm. 9. de Mul. adalt. Paolett. Dom. I. Adv.
I p. 7. f. 4. Cornel. in cit. Jo. 5. Mendova. to. 2. Indice Script. in Yo. G9.
„n VlII. Aliud, & ſeverius poteſtatis ſuæ Divinæ exemplum Chriſtus bis
lir. oſtendit Chriſtus duplici caſu, quòê ejecit vendentes & e-templo eji-
om mentes ⁶ templo, ſeu atrio templi, quod erat quaſi populi E endentes
templum, & quod intrabant laici oraturi, & ſpectaturi ſa- mirabili pote-
du crificia, quæ fiebant in atrio Sacerdotum, ante Sanctum Kkate. e
„ Sanétorum. Primda vice vix egreſſus tempus ſilentii fui ſan-
d, Qi, quéô vixerat in obedientiâ, Et erat ſubditus illi, Lucæ 2.
ℳM usque ad tempus prædicationis ſuæ, per quam ſe mundo
e manifeſtàrat, cum fabri tantùm Filius haberetur, Mat. 13. 5.
n & adeo inermis, pauper, nullà pollens authoritate publi-
nit câ, & impotens, ut videbatur, (Bomo tunc vili, & in tantum
in velis, ut poſtea crucißigeretur, ait Rupertus Abb. in 4. Evang. L. I.
4 c. 27. 1. KRegni ſus, ait idem cit. boſtibus ſgnificavit magnitudi-
nem) anno ætatis ſuæ zr. Ccirca 25. Mart. Hieroſolymam afſcen-
46 dens, invenit in templo vendente bover, & over, & columbas, &
u mnumularios ſedentes. Et cm feciſſet quaſi flagellum de funiculis,
. omnes, ejecit de templo, over quöqque & boves, & numularzorum eſfu-
t, dir ær, &G menſas ſabvertit. Et hir qui columbas vendebant, dixit r au-
ferte iſta hinc, & nolite facere domum Patri mei domum negotiatzionts:
NJoamn. 5. a. . 73. Sic Chriſtus Prædicationem ſuam piè . rectè,
1 &£ ordine congruo, à reli gione & Domo Dei, cuſus ipſi ceu

Severitas
Vultus Chri-
ſti eſicientis
vendentes,
&c. & Tem-
plo.

—N-—

2 ⁰9. CoxNcio XIX. Judicis ewtyemi ſe veritas oſtenditur

Pontifici & Meſſiæ prima cura fui t, ordiri voluit. Altera
vice paulo ante paſſionem ſuam, fſcil. 21. Mart. ſeu Feria 2.

poſt Palmarum, & ante Paraſc. Matth. 2r. 12., Marc. II. 12. Lnc, Ig.
v. ay. ubi objurgationi nervum addit dicendo: Domm mez
Domus orationis vocabitur; vos alutem ſeciſti llan, ſpelungam L'atro-
zunnz Matth. 27. 72. dum Sacerdotes hi- toti lucro intenti, ho-

neſtà templi ſpecie, quaſi in ſpeluncà latitantes, carâ ven-

ditione, uſuris, aliisque fraudulentis modis & artibus, pe-
regripos & pauperes exſpoliabant; uti latrones faciunt. Sa⸗
nê mirum eſt, uni homini, pauperi Chriſto, omnia Sacer-
dotum lucra ſubvertenti, neminem eorum reſtitifſe. Mi-
rabantur ipſi qudæzs ementes, & vendentes, quos è templo
ejecerat, eôrumque fautores & amici vel patroni, Præſer-

nohi, quia hec ſacis, Yo- . S. Stupet Theologorum Princeps

factum hoc quò mitifſimus Servator noſter tot millia homi-

hum, in templo ementium & vendentium, nemine reni-

tente aut reſiſtente, expulerit: nec levius hoc miraculum
ducit eo, quò aquam in vinum commutavit, ſic enim ait:
Majorem demonſtrat potentiam, miraculo, qué a qua converſa eſt in
vinnm; ed quod lluc manimata ſubſiſtit materia; Hic verò tot mälinne

bominum aomantur ingenia S. Thomas, in 0.2. Yoannis ap. Engler.

p. 2. Dom. 21. ante G. 1. f. 39. Unde §. Hieronymus cenſet, hoc
maximum fuiſſe Chriſti miraculum, quèd ſolus: pſe potue-

fit, ad unins ſiagellt, verbera, tantam ejicere multitudinem, men-

Iüsèh, ſub vertete, & cathedras confyingere, & alia facere, quæ infni-

m, non ſeciſſet Xercetns: ignelm enim guiddam, atque ſidereum, ra-

decabat eX ocalz ejn,, & Divinitats mejeſtz,; lucebat in facie. apud
2. 1I. Henrie, Lofghen 'era Fratern. P.g. Exh. 2y. In qué ipio ta-
men Chriſtus benigne egit, dum illi graviori poœrnâ & ani-
madverſione digni fuiſſent,; Ipſi hing confideremus, quan-

tim Sacerdotes & Scribæ, quos hæc publica ignominia, &
Chriſti animoſitas urebat: Et dixerunt ei: god ſignum oſtenai

Evang. p. 3. num. 2 F. & p. 6.

———

lns
et

V

ſe

——

—a — —

me,
Lin.
44
i.
,)

l N
Acer.

N.

M

—

remylie eorum, que in vitä geſttt. 29

ſtate Divinâ ad judicium extremum venienti, futura ſit Ma-

jeſtas. Certè igneum quid & ſidereum radiabit ex oculis
ejus, quibus graviſſimè affliget impios. De quô Conc. 22. ſe⸗-
quente. Eid. Bened. Fid. fer. 2. Dom. I. Ouadrageſ.n. S. f. Sos: HW
VIII. Magis adhuc admirandum eſt, quod Chriſtus in

Chriſtus in

horto Oliveti gefſit, poſt triſtitiam animæ ſuæ m, ad mortem, horto Oliveti

ſeu mortalem animi ſni angorem: poſt agoniam, & ſudo-proſternit Ju-
rem ſanguineum, & adeo totus viribus exhauſtus, ac debili- dæos, vi ad-
tatus, contra totam cohortem, ſeu turbam multam; (hanc miranda.

autem fuiſſe mille militum, & inſuper plurium ſatellitum,
& miniſtrorum Pontificum, liquet ex Zoann. 15. I2. ubi ait:

C ohors & trihunus & miniſtri Judaorum comprehenderunt Jeſam 5 .

ligaverunt eum Continebat cohors mille milites. Corn. in
Maith. 26. f. f. vo2.) Et quidem cum magnâ & verè divina
majeſtate, adhuc tamen majore clementià & manſuetudine;
de quâ infrà. Res geſta ſic ſe habet: qudas ergo, ait S. Joan-
nes, adctui tragico præfens c. 18. v. 3. & ſeéq; cuùm accepiſſet cohor-

tem, & à Pontifcibus, & Phariſats miniſtros, vVenit illuc cum laterni,

& facibus „Grarmis (cum gladits & fuſtibus, ait S. Matth. 26. 47.
id eſt, lignis, tam ferratis, uti ſunt haſtæ, lanceæ, tela; quàm

non ferratis, uti ſunt fuſtes; quæ erant priſcorum arma)

geſas aqz, ſoient, du& venturaerant ſuper eum, proceſſit, E& Aixit eis:
quem quariti? Reſponderunt eis Jeſum Nazxarenum“ Dicit ets Zeſuu.
Ego ſaum, & c. Et abierunt retrorſum, & ceciderunt in terram. Qudô
dictò, quaſi fulmine icti, tam udas quàm omnes, turbæ &
aſſeclæ ejus, proſtrati ſunt in terram, idque aversè, & re-
trorsum, in drum mmol in faciem, ut clarè omnibus pate-

ret, eos, quaſi hoſtes Chriſti, vi & potentiaâ ejus ſpiritùs & vo-

cis repulſos, in terram fuiſſe ſtratos & afflictos: imò, & jux-
ta S. Chryſoſtomum, & S. Cyrill. in C. 18. & Jo. Cæcitate per-

cuſſos, eorumque oculos detentos, ut Chriſtum, jam oſculo

à JIudâ pr oditum, & obviam prodeuntem, ac à multis antea

ſæœpè viſum, cognitumque, agnoſcere non poſſent, multè

minùs comprehendere; quò magno miraculo majeſtatem
WU ”M Kk z 14 ſuam,

260 Coxcto XIX. Judicis extremi ſe veritas oſtenditur

Poteſtas Di- ſiram, & omni potentiam Divinam oſtendit. Poteſtas Divena

vina Chriſti Chriſte enitiil, ait 8. Cyrill. qu⸗ Qquamis ſe quærentibus oßferret,
proſternens
1 no ver. rram, ſolo Chriſti Verbo: Ego ſum, proſtrati; & ut innuit
onamrer- J. I. de Paſj. privati virtute ſentiente & movente. ur ſa
bo: Ego ſem. . Leo & . de Paſ. privati virtute ſentiente & movente, ut ſe

Deſuper SS. erigere, ſuſtinere, & regere non valerent, uti fit in paralyti-
Patres. cis. Sed hæc omnia, quantâ cum manſuetudine, clemen-
S. Leo PP. tiã, & miſericordiâ, tum verbo tum ipſo facto, erga eos,

qui hiatu terræ, & mille inferis erant digni, à quibus ſcil.
Chriſtus innocentiſſimus, imèò Sanctus Sanctorum, ut latro
captus, ab hominibus viliſſimis, peſſimis, illique inimiciſſi-

mis; atrociter inſtar jumenti, imò latronis, ligatus, protru-
ſus, illuſus, cæſus, blasphematus. Abierunt retrorſum. go ſum

(ait S. Leo cit.) quod verbum llam manum ita ex ferociſſmu con-
Sregatam, quaſt quodam fulmineo itu ſtravit, ataq; pereulit, ut omne
Wi atroce, minace, atq; terribiles, retroadti corruerent. Vbi fuit ſavi-
tiæ conſpiratio?“ ubi ardor irarum! uhi inſtruttio armorums Dominus

dicitt Ego ſum; &ad vocem ejus turba proſternitur impiorum. Ouid
htnus jam poterit majeſtas ejus judicatura, Cujus hoc potuit humilitas ſudi.
ns edten cande’ ita S. Leo, S. lieronymus ep. ao. ad Principiam, cen-
qui hxe fecit ſet, Chriſtum cœleſti quodam vults ſplendore hos ſatelli-

Judicandus? tes perculiſſe, & proſtraviſſe: MWiſi, ait, habuiſſet in vultu ocu-
PxSS. PP. . , quidqaam ſedereltm, nunquam eum ſtatim ſecut Ffuiſſent Diſcipu-

S. Leo. li, neg, qui ad comprehendendum eum venerant, corruiſſent. Et S.

S. Hieton. Auguſt. in C. 15. Jo. E 72, ait, nunc militum cohors, abi terror, &*
S. Auguſtin.

ne! quid judicaturus Jfaciet, qui judicandus hoc fecit? quid regnatu
5. Cyillus. "u Poterit, quimoriturm, boe potait ita S. Auguſt. Et S. Cyrill.
it. Inego, ait, caſus ille fuit omnium, qui Chriſto adverſantur, qui.
bus omnind terribila caſus imm'net. Duns ejus ram kolleret, ait S.
S. Gregor. Cr eg. 27. Moral. 21. cujs manſzetudo non Ppotuit kolerari?“ Seranza

P. 133:. f. 20. Ex his jam facilè ipſi reflexionem facere poſſi-

mus ſuper impios, quibus in judicio nulla ampliùs Chriſti
MDw man-

minime tamen cognoſceretun. Abhierunt retrorſim, & ceciderunt in

munemnen armorum una vox turham odii ferocem, armi terribi.
lem, ſine kelo ullo vercuſſt, repulit, ſtravit- Deus enim latebat in car.

D
knet,
lt in
mvir
uk
ene
e

o
lit.
t
n
r.
ie:

Fferre non

Sſld

eexxemplis eorum, quæ in vitd geſſit. 26 1
manſuetudo & benignitas, ſed ſola, cum ſeveritate, Juſtitia

vindicans ſupereſt; cùm videbunt, & audient eum, qui ait:

Ego ſum Judex vivorum & mortuorum. DQui elementem Dominum Fulebius
non poſſunt, ait Euſebius Emiſſ. hom. a. de Gmb. iratum ferent? Emiſſenus.
qui ad penitentiam revocantem erhorreſcunt , terroribus omnia re-
plentem poterunt ſuſtinere? Cornel. in Matth. 26. à v. g37. & in Jo. 15.
*/a. 3. Calamat. Glv. a. 30. R. y. f. 235. & in Dom. 1. Adv. n. 12. JF. Io.

Paolett. Dom. I. Adv. p. I. fF. y. Kanih. de Paſſ. Dom. c. I. J. 9g. Vnum

hic adhuc obſervo ſpeciatim pro noſtrâ inſtructione, & cor-

rectione; ne Chriſtiani imitemur Jjudæ (qui fuit fur, in-

dignæ Communionis, Corporis & Sanguinis Chriſti reus,
proditor, &c.) & judæorum ſcelera, avaritiæ, iræ, odii, im-
miſericordiæ, ſuperbiæ, internæ cœcitatis ſpontaneæ, no-
lendo videre, quod juſtum, pertinaciæ (quæ ultima mali-
tiæ linea eſt) obſtinationis, crudelitatis; & plura, imò quæ-

vis alia peccata: Omnia enim, per pœnitentiam in hac vitâ

non deleta, manet ira extremi Jjudicis. Quid ſceleratius ju- Judæi non
dæis, qui etiam non reſipuerunt, in flagranti, ad oculum correcti ex
patentibus Chriſti miraculis, illos excoœcando, in terram, n irnonis co-
fulminis inſtar, proſternendo duobus verbis, Ego ſam. Mal- nnrenmr n
cho aurem ſubitò reſtituendo, & ſanando. Quid ſi & nos, 05.
qui credimus iſta, terrore extremi judicii non movemur,
non reſipiſcimus, tum in infernum usque proſternendi?
O cor zequam, ait Ludolphus, Carthuſ. p. 2. c. 32. Sà ad hæc au-
dita non expaveſeu, nec ad pœnitentiam provocari, durius er lapide,
durius adamante! Paolett. cit. f. y. De Imagine Crucifixi, & per

eam in terram proſtrato, cum ſuis, Principe &c. relatum eſt
ſuprà C. I3. n. 13. Fzdel. cit. l. n. 9.

IX. Denique: Forma quædam exhibetur extremi Judi- Forma Iu-
eii in ipſo monte Calvariæ, in quê Chriſtus in Cruce (quam, P moinelint
in judicio finali, in Cœlo apparituram diximus primùm cit. honsCaal⸗

22 . ⸗ . „ . . variæ. Chri-
Cone. 13. ſapra) partes Judicis fuo Jure, & duo latrones à dex- Rus in Cruce
tris unus, alter àa ſiniſtris, judicandorum ſubeunt: & dum Judex Latro-
Chriſtus, ut loquitur S. Thomas in opuſc. 7. Corpus ſuum pr num dexter
noſtr ſalvatus: &c.

N

262n CoxNcIo XIX. Judicis extremi ſe verita oſtenditur

noer
noſtra reconciliatione in ard Crucus hoſtzam obtielit Des Patrs, ſan- M
Cuinem ſinm ſadit in pretinm ſimul „ & lavacrum, ut redempt yn

à miſerabili ſervitute à peccatis omnibns mundaremur Breviar. uin
Latro à ſi F. Corp. Chr. Lect. z. Latro impoœnitens, reproborum ty-.
üuſſtrisimpæœ pus, & ipſe reprobus, æternæ damnationis ſententiam AIlOl
Auitens dam- accipit; Alter verò pœnitens paradiſi promiſſum: Lac. 23. W
¹Sciſiura pe- 72. admiranda 2 6 tr emenda Dei 1 dicia) ille in pun-
træ, per quam cto, à morte, in infernum rapitur per illas ipſas petrarum W

ad interos ſcilſiiras in Golgotha, ubi crucifixus eſt jeſus; cujus rei W
deſcendit la- præœæclarum in Petroſo Calvariæ monte adhuc extat argu- .

tro impœni- mentum; ibi enim conſpici etiam nunc poteſt illa, quæ ſub
tens e& Cruce. manu Chriſti lævâ, & à ſiniſtris pendentis latronis in Cru-
ce, in morte Domini facta eſt ſciſſura, in quà Dominici San-

==
–

guinis colorem adhuc deprehendere licet, cujus quidem Z
ſciſſuræ ca eſt latitudo, quòd humani corporis craſſitiem 1
“ facilè capere poſſit: profunditas verò tanta, quòd ab hujus 3
reei curioſis, immiſsâ bolide, nequaquam potuerit inveſti
gari, ut veriſimile ſit, in infernum usque patere. Et quem- .
agdmodum latroni dextro via per Chriſti mortem in cœlhum i
reſerata eſt; ita per petræ hujus ſciſſuram latroni ſiniſtro
(uti olim rebelli Core, Num. I6. à v. 37.) Viam in infernum a- t

pertam eſle. Paciuchells, de B. E. in . 56. Excit. g. n. 6. f. 24. 6N P
d. Orill. Hieroſol. Cathec. 3. & Adrichom. à f. 179. Cornel. in Matth. 2g, 01

I. fol. paz. So, de Carthagena in Arcan. Chr. to. I. Lib. 1I. hom. 14. lut
P. 394. I. B. ubi plares citat. Hic verò bonus latro eâdem ad- len
huc die Paradiſum conſecutus eſt: (Hodie mecum eri in Para- Et

Aiſon Luac. 23. 43.) metuens Iudicium. Non timait de præſentà
Nupplicio, ait S. Auguſt. ſed de ſuturo adicio, &. 1719. de Temp. Paol. l⸗
cit. Chriſtus in medio latronum, quorum unus pœnitens u
ſalvatus eſt, alter damnatus, repræſentat formam extremi 1
Judicii, in qué Chriſtus judex electos à Dextris glorificabit,.
improbos verèò à ſiniſtris damnabit ad tartara: ita S. Ambroſ.
in c. 23. Luc. S, Auguſt. tract. 2r. 3n Yo. pſa Crux, inquit, ſi atten-
Aas, tribuna! Juit, in medio enim judice conſtituto, unus qui et ZZ
Sebera-

yremplis eorum, quæ in vità geſiitt. — 263

à*lberatus; alins, qus inſaltavit, damnatues eſtn jam, ſgnificabat, quod fa-
turn eſt de vivi & mortnii , alios Poſitirns ad Dextram, alior erd
enin ad Siniſtram. Cor n. in Matth. 2. 355. F. 139: ſaupra Conx. g. n.7. Hinc N
-. verd neſcio, an plus ſpei vel timoris concipere poſſim:
in Omnind bene ſperare jubet bonus Latro (qui Mariam abſol-
oiſti, & Latronemn erxatdiſte, Mihi quoque ſpein dediſti. Eccleſia in
2 Sege. Miſſe Defunltz.) ſi ſequi velim poœrnitentem: Cum à mi- Hinc Deiti-
ſericordia Dei nemo quantuscunque peccator excludatur, mor, & neu-
modo in vitâ verè pœnitens. At cave, ne cum plurimis te-tiquam teme-

n merariam haurias confidentiam ex exemplo boni latronis, aria & præ-
(dui ipſo redemptionis humanæ die ſalutem conſecutus eſt; umptuoſͤa
&S&& ego horrore & tremore concutior propter exemplum Daſientig.
mali latronis, qui eodem redemptionis die damnatus eſt.
Ecquis non timore tremoreque concuteretur, cùm vid eret
duos individuos comites in vità, in latrociniis, & in ſuppli-
cio crucis; in morte verò, & in eodem Calvariæ loco divi-
di, & à ſe invicem disjungi; unus ingreditur viam paradiſi,
inferni alter. Quis non trepidaret & pertimeſceret, dum
intueretur moribundum quendam, cujus lecto aſſiſtit Chri-
ſtus, cujus pedibus aſtat Beatiſſima Virgo Mater Chriſti, an-
te cujus oculos moritur Salvator mundi, manibus extenſis,
apertisque corp oris venis, ob ipſius ſalutem, & quèd nihil-
4 ominus non convertatur: repeto, quis non expavefſceret,
au cùm videret hominem, non ferrei ſed carnei Cordis, qui
ni tempore illo, quò tremit & concutitur terra zrumpuntuifr
„ petræ; obſcuratur Sol; Centurio glorificat Deum; quò ſo-
s cius eum reprehendit, & convertitur, quòô turbæ contri-
ſtatæ & plorantes diſcedunt è monte Calvariæ, de com-
miſſo errore agentes pœnitentiam ; ipſe nihilominus rema-
ni neat inſenſibilis in conſpectu Chriſti crucifixi, & B. Virgini.
Matris Dei, exhortantis illum ad pœnitentiam, indurathis
&obſtinatus moriatur in peccato, & de cruce deſcendat ad
infernum? Hoc, inquam, majorem mihi incutit timorem
& horrorem, quàm animum addit converſio boni latronis.

en
Vl
i
HA
*“

4 Mechtl de Jud. extr. LI Non

264 CoNCIO XIX. Judicis extremi ſe veritas oſtenditur
Non refero hæc, ut peccatores, qui toto vitæ fuæ tempore

neglexerunt pœnitentiam, in morte prolabantur in deſpe-

rationem; fed ne nimiùm fidant tam ſingulari exemplo, nec

tam dubio ſe committant eventui, agantque pœnitentiam

tempore opportuno; unde de hujusmodi hominibus lo-
quens Sanctus Bernardus, Serm. 35. ex parte dicit: Noli ergo
huic periculoſæ expectationi tradere temetipfſum; ſe enim bene memi-
ni, in toto canone ſeriptararam unum latronem invenies ſic ſalvatum.
Calamat. in Slva Diſé. 6l. de PIknit. n. S. Certè ſapienter monet
Magis ti. Mendoza, in 1. Reg. g. 3. annot. 0. magis quodammodèò Dei Mi-

menda Dei ſericordiam timendam eſſe, quàm juſtitiam; nam qui Juſti-
Miſericordia, tiam offendit, habet Miſericordiam tanquam ſingulare aſy-
quàm Juſti- um, ad quod confugiat: qui autem Miſericordiam offen-

tia 3 cur· qit, ad quam aram ſe recipiet! Jahboda. Dom. 3. FPent. Meæ C. de

Præſumptione, Deſperat. Pænit. &&. “
X. Confirmantur hæc, pro Conclufione, hiſtoriâ valde
Iuctuosâ de peccatore obſtinate, ex quéê Chriſti Clementiam
ſtupendo facto; dein & juſtam ſeveritatem cognoſcamus.
Hiſtoria Legitur in Aéctis pro canonizatione S. P. Franciſci Borgiæ,
Terribilis. Tertii Generalis Societatis jeſn, promovendâ, conſcriptis,
Ad preces Virum in Hiſpaniãâ, quam ſanguine nobilem, tam vitiis ac

5. Borgiæ flagitiis infamem, gravi æ&gritudine correptum, ac de vita

Cheſus mn. periclitantem tantà obſtinatione in ſceleribus ſuis perſtitis-

ecors erga ob- ſE, ut recta omnes monentes rejiceret, nollétque, de animâ
ſtinatum pec- Per Confeſſionem expiandà, quemquam audire. Venit

catorem. tum fortè eam in urbem Borgia, qui cognito miſeri pericu-

Io, pro zelo fuo, illum juvare cupidus, ante Chriſtum cru-

cifixum in genua procidit, eum ardenter obſecrans, & obte-

ſtans, ut qui Orbi univerfo, ſanguine fuo faluti fuiſſet, in-

felici ac pertinaci illi animæ non deeſſet. Franciſco hæc “

Quem Chri precato ex Cruce Salvator: Adi, inquit, confeſtim grum,
ſtus ipſe ac eumdue hortare, ut ſe expiet, & ego mox illi, ut Medicus,

cedit in for- & infirmorum Curator adero. Abit Franciſcus ſpei bonæ

màâ Mecdici. plenus, & tanto adjutore gaudens, ad ægri domum ſe con-
fert,

Ewemplie eorum, quæ in Vitd geſttt 265
fert, quò Salvator jam anteceſſerat, Medici, ac propè famuli
. ſpecie, illi ſolatia, atque obſequia deferens. Excipitur ab
IN infirmo non inurbaneèe Borgia, veruùm ubi de Confeſſione co-
ham pit agere, ad eam inſtituendam adduci non potuit. Rece-

l dit interim Dominus, relicto ad ulteriores conatus apud
4 Eegrum Franciſco, qui & ipſe, cuùm operam perderet, etiam
receſſit, & denuo coram Chriſto crucifixo in genua provo-
lutus, per ſacra illius vulnera obteſtatur, ut miſero adſit.

hun Cui Dominus: Conveni iterum pertinacem illum, Fran-
M ciſce, meque tecum defer, ſi fortè me conſpecto, cruci pro
ki. ſe fixo, convertatur, & vivat. Rediit Borgia, & ſubmotis

aſ. arbitris, ut liberior eſſet æger, verbis ad pietatem omnem
fn. compolitis, ſubmiſſis in terram genibus, Chriſtum Cruci af-
elt fixum illi repræſentat: per paſoncm dolores, ſacra Domi-
ni Jeſu vulnera, orans, obſecransꝗque, ut animæ ſuæ miſe-
A reatur; æternitatem conſideret; nolle Deum mortem pec-
tin catoris, ſceleribus omnibus miſericordiam ejus majorem
mns eſſe, ad omnia miſer obſurdeſcit. Addit & vocem ſuam Do- Allo quitut
minus eſus, & vocem ſanguinis, quem ex vulneribus omni denuò Eii⸗
bus copiosè effundebat: hunc iterum, iterumque obteſta ſs i a.
„ tur Francifſcus, ſed nihil proficit. Ium verò Salvator, re- nem ſu.
Vulisâ à cruce manu, ſacroſanctum ſuum cruorem in faciem . quem in
ii projicit obſtinati peccatoris, qui, quot guttas numerat, tot faciem deni-
im veluti linguis in magno udicii die, coram orbe univerſo, que obſtinatò
n neglectam, & contemptam benigniſſimi Dei, ac Salvatoris Projicit,
fiüi miſericordiam illi exprobrabit, ſuntque miſero, ut cum
⸗ Ruperto loquar, Venerands Domini vulnera, æterna futura incen-
de dlia. Euſebins Nierembergins - Y. graviſſimus & libris editi clariſſi-
4 mius Scriptor, in vitâ & Franciſci Borgiæ ex Alti pro Canonixat. Ex
eo Leopold. Mancin. de Paſſ. D. Libro 3. Diſſert. 1. Punkto 2. Dodtr.
mor. 2. f. 176. Franc. L abata to. I. V. Converſio. Propoſit. 11. Mich. Pe-
s, xwenfelder Concion. hiſtor. hiſtoriâ Ia. Englerav. oath. F. Aſcenſ. D.
le⸗ G. 2. Petr. Pennequin Diß. 2. f. 6az. Facilé eſt hinc, ſibi aliisque
„ Ferias & ſalutares elicere doctrinas, quæ ſi obſerventur, &

2 LI 2 execu-

7

—

266 CoNcIO XX: Iudicis ektremi Oculi ratir in Bleſos: .

executioni ſedulò mandentur, certò in animâ & ſpirituali-
ter fient ea miracula, quæ à Chriſto facta fuiſſe, ex Concio-

nis themate audivimus: Cæci vident. & . infra Cuc. 24. n. I. &

ut fiant, faxit D Deus, utque venientem asee Yedcen enti v.
deamus: Amen. Orat. Rreleſ E: A. Nat. H.

Authores. Ea. Authores poſ, vel 24 , ulo, numeros uju, Cencioni, oitat,.

Labata, ſe, ſe, r primam cit. Propoſit. II.-

Exempla ſtu- Aliam ſimilem hiſtoriam habet Bernardimus de Buſtis 2 n.

pendæ beni- Roſerii & Sermonum erm. z. P. ;. ex eo Podag. Chriſtian. to.2.

gnitatis & ju- p. 2 . c. 15. N. 4. 4 f. 6,2. Jo. ſahoda Dom. 3. Pent. in Pne. Aqdhu

ſtæ ſeveritatis

Chriſti,erga Aliamn ſimilem ex Gotſchalco Holen. Ord. Eremit. S. Auguſt.

obſlinatos. Theologo, Marchantius Ration. Oetavs Paſch. Lebt. y. f. 489.

Cit. Pexenf. ad hiſt. I44. dobtrind . 4d ſ. 133. Mercator nucleo Ca-

techet. C. 2. de ſpye lebf, 21.: f. 5 . infrà Conc. 2g. n, 9. Alias habet

cit. Mancinus. Marchant. Horto Paſt. Lelt. §. de Deſperat. Pro-

poſit.1 ne. Ben. Fid. Fer. a. Dom. I. Daadrageſ., n. g. f. So0. ad n. ſi prg.
WMem n. g. tacdl z.· 5. &⁰ n. 11: Carol. Mulart Man, Faroch 1. 5.c.. n. 3:

eesssseeszgee⸗ eseseegeesssgessss 8 E

COoONGIO

onnſiderantur Extremi udics Ocul Gratkr ſuper
fuſtos; 8& Vultus ir⸗ atus, ſup ver facientes mala, &

1epros. Elgarnie “

F. S. hee⸗ Amkalans . 1e/
Apoſtoli
Poon Fratrer. AMthæi. 4. 18.

Dominicd
1. Advent. ,
e MRat. 6 Eni, S majeßate. 1 Luc. 21. 2 7.

Pant, Filzum ini venientem: in , 2ute,

—. ——

— =eES=S — S

—,—

tull.
nio.
l. K

gi .

Chriſtus, ab omnibus & ſingulis conſpicuus, etſi ratione di-

— . .
2

EI Vultus iratus ſuper reproho 5. eligamus. 26 7
Quid exiſtis videre ö arundinem vento agitatam. Domin 2.
Matth. II. 7. V. exordium Conc. ſequ. Agdyenltus.

Tu quis ss & confeſſus eſt, & non negavit, Joan- Domin. 3.

Videbit omnis Caro dalutare Dei. Lucæ 3.6. Dom. 4.Adv.
8 H I. . H RSZ H“
Wec videhunt Flinm homini &c. Eidebit omni caro, &
omnis homo, ſalutare Dei, Salvatorem Chriſtum:“
quod vel maximèê futurum eſt in conventu Judicii Chriſtus ju-

generalis, cujus Præſes, & ipſe udex ſupremus, erit dex ab omni-
bus videndus,

N. . „ l „ „2 DMU „ 1 . „. In formâ hu-
versâ: Angelicus Doctor hac ſuper re, de Forma Iudicis, quâ manq, in ans

apparebit, & videbitur, pulcherrimas habet quæſtiones, judicabit; e-

concluſiones, & doctrinas, in Suptlem. quaſt. 99. Qulas, pro in- que glorios4.

greſſu Concionis, compendio adduco. Cùm Chriſtus ju- Ex S. Tho-

ex ſit Verus & Deus, & homo, mali in Judicio (æternum mè.

excluſi à Viſione Dei, & beatitudine) wanifeſtè eogneſcent, Chri-
Eum eſſe Deum, non per hoc, quöa Divinitatem ejus videatet, ſed Ere-

pter manifeſta Divinitati indicia. ark. 3. ad I. Deum enim neꝗque
oculus corporeus abſoluté, neque intellectus creatus vi-

dere poteſt naturaliter &c. Docet infuper arz. 1. & 2. Chri-

ſtum in formâ humanitatis, ſeu in humana naturàâ apparen-

tem, judicaturum mundum, (Iuqus forma njnſt’ jud'catns eſt,
juſtè judicabit, t poſſit ab impii videri, alt Gloſſa Ord. in Yo. y, al-

legata à S. Thoma, cit. art. 2. J. 7.) & quidem in gloriosâ, ex eo

Lucæ 2I. 27. Tunc videbunt Filium homini venientem in nube cum

„ 1

poteſtate magnä, & majeſtate; Majeſtas autem & potej as ad gloriam HM
pertinent; ergo in form glorio 54 app arel 1t, dit S. Do Gor, art. 2.

tt. &. Et: Scut decait, Chriſtum, at pro nolis apud Patrez, Latufa-
ceret, fermam ſervi accipere; ſiæ conveniens eſt, ut in Judicio altizeo
in glorid ſuâ appareat, juſtitiam Patris in homines demonſtratur m. I Vim.

268 CoNciO XX. Judicis ektremi Oeuli gratiæ in Ele dos:

Aliter vide- conelaſ: f. grt. & præced. In Judicio ergo Chriſtum judicem

bum uſtiali- Deum videbunt omnes Beati, ut hominem verèò omnes et-
ter impi. iam damnati cognoſcent, imò & graviſſimè ſentient, ut mal-

lent eſſe in inferno ipſo, neꝗque tantùm montibus & collibus

Ex S. Gregor operti. Cum hâc Beatorum & impiorum differentiâ, quam

inſinuat S. Greg. in Exech. hom. z. dum ait: Kedemptor humans

generi, cùm qudex apparuerit, & ſpecioſus juſtu, & terribili erit in.

IJuſtis & 11. Mor. ”1I. Eiſtonem, inquit, diſtridti Jqudici, quam jieſtus
. A

vehementer expectat, inieſtus venire reformidat. In formâ humand,

Ex S. Auguſt ait S. Auguſt. in Pſ2r. & tr. 3a. in Marth. videbunt eum impii, vi.

debunt & Iuſti; quod magnæ conſolationis Kledtis erit,; maxims erit do-
ð lors reprobi. Calamat. Dom. I. Adv. f. g. Eidebunt mali Humanita-
Ex S. Bonav. tem Chriſti, ait. S. Bonav. Comp. Theol. Eerit. LB. z. C. 15. it timeant;

.

& non videbunt Divinitatem, ne gaudeant; Boni autem utramq; Chri-
ſti naturam videbunt. ap. Fr. Yoſ. Capuc. in Adv. C. 2. f. 20. & ſequ. E4
ratione ſimili, quâ ſuprà Conc. Ia. de adventu Judicis in Naube,

Electis lucidaà, impiis tenebrosâ, diximus. Pari ratione con-

templabimur hodie fixis animi oculis (quod operæ pretium

eſt) Extremi judicis, Chriſti Dei hominis, faciem, vultum,

oculos; ut, ſicut ex ungue leonem, ex pollice hominem,
ex parte totum; ita ex facie, vultu, & oculis (hriſti udicis,
ejus præſertim in impios iram & furorem inteligamus:
an, præ oculis gratiæ, quos judex Chriſtus exhibe
viſſime omnibus Electis, eligemus ejusdem vultum impiis
iratum? certè hoc opere ipſo agimus, dum peccamus, & in
peccato hæremus, non pœnitente.
Oculotum II. Magna vis oculis ineſt: eæ feneſtræ animi, mentis

vis magna & interpretes ſunt; imè in illis anima reſidere, & per illos

quid ſint? omne ſuum decus & gratiam, & econtra iram etiam, furo-

rem, ſeveritatemque transmittere, & oſtendere videtur.

Ex vultu & oculis, ſerenitas, favor, ſcintillæ gratiæ: ex iis-
dem etiam zeli, iræ, indignationes furores, ignes, faammæ,
fulmina; Iid in extremo Judicio experientur, videbuntque
boni & mali, ſuo quæque pars, ordine, & merito. Regius

Pro-

it ſua-

—

cen
Get⸗
.
Mt
E
e

A

di
ea
enis⸗
eup;
40
121
,
lech⸗
eiin
tunn
i

WR,

ſ

nnS

Ki

Et Vultus iratus ſuper reprobos? eligamus. 269
Propheta timorem Domini docens ,Pſalmo 33. 10. inter alia „ Locus Pſal-
Oculi Dominè, inquit v. 16. & 12. ſuper juſtos. & c. Vultus autem Do- mi 32.à v. 12.

mini ſuper facientes mala, ut perdat de terrà memoriam eorum. Qui- & Pſ. 33. 18.
bus verbis exprimitur Dei ocuhus gratiæ & benignitatis er-

ga bonos; & vultus iræ ac furoris erga malos, tum in hac, gos Vuſtus

tum in alteràâ vitäã. Oculi Domini ſuper juſtos „ait D. Dion. autem Domi-

Carthuſ. id eſt, aſzectus Divinæ pietatis, expanſus eſt ſuper eos, qus ni ſuper faci-

Deo obediunt, ut eos conſervet“ Vultus autem Domini, hoc eſt, aſpe- entes mala.
btus Divinæ juſtitiæ, ſuper facientes mala, ut perdat de terrà memo-
riam eorum, id eſt, excludat eos à regno cælorum, quod eſt terra vi-
ventium. & cC. Dionyf-ibid. Hic eſt ille Dei oculus, & Vultus, de

quô Gen. 4. 4. & y. Reſpexit Dominns ad Abel, & ad munera ejus; ad

Cain veròè & munera illius non reſpexite qui typus eſt juſtorum
& impiorum in judicio. Deus quidem videt & aſpicit o-
mnes homines: De cæœlo reſpexit Dominus; vidit omner filios homi-
num. De præparato habitaculo ſuo, & ſimmo cœlorum palatio,
reſpexit ſuper omnes, qisi habitant terram: Pſal. 32. v. 13. & I4. ſeru-
tans corda & renes. Pf. z. Io., ut ad virtutem incitet, atque pro-
poſitis præmiis exſtimulet; econtrà à vitiis revocet, aut ob-
duratos atterat. Benigno tamen oculo, ac favore reſpicit

bonos. Ecce oculi Domini ſuper metuente eum. zbid. v. 15. ſcele-

ratos verò vultu acerbo. &c. Et hæc in hac etiamnum vitâ;
in alterâ verò, & in extremo Judicio longè magis; tum enim
vel ipſe oculus, vultusque Divini Judicis, aut gratioſus &
ſuavis, & iracundus & gravis, index erit, & judex bonorum

& malorum; electorum & reproborum, & in quos ſenten-

tia vitæ aut mortis æternæ feretur. Ocali feneſtræ animi. & C.
