Ferdinan- que fiat. Diſcamus vel ab Infante. Auguſtiſſimo Cæſari
dilII. Filiolus Ferdinando III. ex Leopoldinâ S. Memoriæ defunctâ Impe-
fefugit ſine ratrice Filiolus erat Carolus Joſephus: Is nondum doli ca-
Confeſf. pax & penè Infans, audiverat ab Aulæ Præfect, quàm peri-
mori. C DCII IIII. an pe-
culoſæ opus eſſet aleæ, ſine Confeſſione Sacramentali ex hac
vità excedere. Impreſſa altiùs animo, Sereniſſimo Archidu-
ci Infantulo, hæc Catecheſis hæſerat: factum aliquando, ut
nares ejus ſanguinem ſtillarent non multum; quod facilè
fit huic ætatulæ. Carolus doctrinæ memor, quam ante
hauſerat ab Aulæ Præfectaà nobiliſſimâ Matronâ, adhuc ſtil-
lans ſanguine, innocens Animula fortiter clamavit: Vocate
citò, vocate Confeſſarium; confiteri debeo, ne ſine Confeſſtoni Sacramen-
7o mori me contingat: citò, citò, veniat Confeſſarius. Archimed. Chriſt.
Lea.. 2. C. 32. G. Ig. à f. 2o. En bonæ à teneris educationis exem-
Confeſſio plar. Obſervent Parentes & ii præſertim, quorum intereſt,
Parvulis gra- vel ex juſtitià vel ex charitate, ut omni modo adlaborent, ne
uter pPeccan- non tantùm adultiores, qui ipfi aliquam ſui curam gerere
tibus neceſſa-poſſunt, ſed maximè parvuli, aliquo rationis uſu prœditi
ria cum ſit, 1ec. P aliquo rationis uſu pr. iri⸗

ubi fecerit, vos omnes eum perdetis. Quod quidem ver-

4
.
4

Mne
—,7
Ctelion

.
Aleleoetlal
Pimkoge
uCunad
geceſletin

e ſuitl

=

Epoerogg
Ubbrepto⸗.
nnellefen
CNN,n⸗
aintorel
i

4
4

. NNR
kbercalett
Kmndo

4

tis peri

eiiti:5

inn t
I, ait
momni
4 (Dei, H
Un ul

1

D

Myhen

eelte,

Ctio

—
dhecw.
t Rabe.
tni,d.
i, ln
lnener.
CONNen
i rohtt
Ventato ild
Eſe e.
Domino

1leliſ.

eriten. 4

ezdisnen
ininiser.
ginns: N.
Cmuutt.
No CA

Uliloye.
mili.

dvin ea .

Ni eihe
Archior.

no,t
acid
n ⅓

ei.
ate
GcreNet
AC.
Penen.
gtetet,

len, e.

ngelele

ſnne

ö1iWir ſurge, comede; grandi enim tibi reſtat via qui, cum ſurrexiſſet,

Sacramentorum ſuſreptio; terrenorum abdicatio. 1341

ſine Confeſſione moriantur, cùm compertum ſit, me exper- curandum, ne
to & teſte, etiam parvulos præmaturæ ætatis dolique capa- ſine eâ mori-
ces, quandoque primis rationis annis, peccato gravi irretiri, antur.

quibus cum actus Contritionis minùs bene notus ſit, & fa-

cilis, neceſſaria planè eſt Confeſſio; & ex hiſtoriis conſtet, Damnat. puer
etiam tales fuiſſe damnatos, uti S. Gregor. L. 4. Dial. c. 18. Tre- Juinquennis.
fert de puero quinquenni blasphemante, à domone Patris
ſinu abrepto. Pædag. Chriſt. to. I. p. I. C. . . 2. Biſt. 3. f. 8o. Memi-
ni & puellæ ſexennis damnatæ, de quàâ aliud non ſciebatur, Puella ſexen-
quàm quèd pueris nimis & ultra decentiam familiaris fu- nis.
erit, nec Confeſſionis Sacramento unquam expiatam fuiſſe.
Ex Ann. Collegiéi Acronenſis Igy. Bodler Conc. 64. f. 351. & cit. Peæ-

dag. Chriſt. Tom. I. P. 2. C. I.. J. 4e à fol. 272. hiſt. 6. Vid. Archim.

paſſim AA. de Neceſſitate Confeſſtoni.

Chriſt. L. I. c. I. Lethali Calpæ noxa impedimentum bene moriendi. Et
V. Poenitentiam ſequatur Euchariſtia, quæ Viaticum

Euchariſtie

præbet cœleſte, ad arduum illud in domum æternitats iter, & Viaticum

hinc & mundo tranſitum, roborat, confortat, munitque con- morientium

tra ſalutis pericula & hoſtes animæ; ut dicere poſſit & re ſalutare, effi-

e3 1 — . . .. . „cax. V. Catech.
ipsâ experiri: S ambulavero in medio aumbræ morti, non timebo ma-

la, quoniam ti mecum &: Pſalmo 22. 4. quos contra adverſarium tutos

C. g. num. ſ.

volumus, ait S. Cyprian. munimento divinæ ſaturitati armamus. f. 2641.
Ita ergo omni ſtudio curandum nobis eſt, ne Pane illo vitæ

Armaturâ Dei, Frumento Electorum, Pignore Gloriæ æternæ,
tali horã & ultimo mortis articulo deſtituamur. Figurafigura: S. E-
hujus, 3. Reg. 19.7. & 5⁵. Elias in umbra ſubter lunipero lYdor- lias parc
mivit:. & ecce Angelus Domini tetigit eam expergefaciens, dixi, K5 Reg. 10.
comedit & bibit, & ambulavit in fortitudine cibi illius ( panis juxta
ſe poſiti) aroren De⸗ Horeb, ſeu Sinai; ubi & Deus ipſi
apparet in ſibilo auræ tenuis. Adeo Deus huic cibo & pani

(quem Abulenſis naturalem & communem putat fuiſſe)
admirandam indidit virtutem, ut Eliæ vires ſufficerent ad
iter agendum ſine alio alimento, per 40 dies & noétes. Per
6g gg g8 28 3

hunc

—

1342 Coxcio LXX. Ad Mortem & udicium Præparatio:
hunc panem Eliæ accipiunt Patres Euchariſtiam. Cornel. ibi-
dem. Cujus Divina vis & virtus nobis eam dignè ſumentibus
per omnem vitam, quæ ad æternitatem continuum eſt iter,
& per illam animæ vires, auxilia & dona gratiæ conferun-
tur, fingillatim verò in extremis, dum propiuùs ad æterni-
tatem & denique momento, accedimus & pertingimus:
Grandi ibi & difficilis nobis reſtat via, usque ad Tribunal Chri-
ſti, ubi Deum, utinam propitium & miſericordem, videbi-
mus, & audiemus ſententiæ ejus utinam ſibilum auræ tenuts,
gracilem, ſuavem, auribus noſtris jucundam, in lenitate, be-
nignitate, & clementiâ Dei Judicis, quam ut aſſequamur,
auxilium & ſpem facit, & confert maximè SS. Viaticum in
extremis dignè ſumptum. lta fuit commune præſidium
ac refugium Vener. Euchariſtia primitivis temporibus, ut
velut ad commune armamentarium & remedium Fideles o-
Euchariſtia mnes recurrerent.
primis Eccle- ſe prius hac annonâ & munimine. De viâ & mari conſtat ex
ſiæ tempori- S. Ambroſio, qui in Orat. de Satyro Fratre ſuo, narrat, eum pro

bus in Viati- . õ 0
cum ſumpta. Mari contra pericula tempeſtatum accepiſſe, ſalvumque ex

Expertus tempeſtate evaſiſſe. Li naufragio, inquit, conſtitutus, cum, quu

S. Satyrus Fra- Veheretur, navis ſoopuloſo iMliſa vado, ingentibus hinc inde FKudtibus ſol-

ter S. Ambro- veretur, non mortem metuens, ſod ne vacuus myſteriiè vita erret, ab

ſii, (de qu? Initiati Divinum ilind popoſcit Fideltum Sacramentum, ut ſidei .
Rom. Mariy- conſequeretur auxilium. Etenim ligarz fecit (ſacram ſcilicet ho-

log. 1.⸗ Sept. )
à naufragio
ſalyus.

ſtiam in thecâ) in orario, & orarium involvit in collo, atq ita ſe
Tejecit in mare, non requirens de navis compage reſolutam tabulam, cui
IlIupernatans ſe tueretur, quia Fidei ſolius arma quæſierat“ deniq; pri-
mus ſer vatus ex undis, in portum terrenæ ſtattonis evebtms. E-⸗eneerl.
Schwertfer §& J. Micæ panis cal. f. 2yI. capite ult. 16. ubi plara. Faci-

.E advertimus, nos in hujus mundi vitæque mari periculo-

ſiſſimo fluctuantes ad beatæ æternitatis portum luctari, &
timendi meritò naufragii ac interitus cauſas eſſe multas,
ſcopulos procelàsque gravium tentationum inſultus ho-
ſtium infernalium, &c. quid ſecurius, quid efficacius Kere
2 =J ja-

e, u, ſi

Ituri aliquoô, terrâ vel mari, armabant

n

1o, C

4

mefunpo⸗

Pirimnd

1

—=

7

!
ie rkudrin

CMoNic⸗

ns
eWlNde

iCnhuen

iii f
N
1 bie
inene

1

Nydtio⸗

—

. Crnel in.
fuwentbeg

Munckia
eEn.
den.

Peninynae

Tibundln.
len, idch.
aurt i
lenitatolk
Geqvam

Whtcum
e Przſidn

ponbos, 1

nieles.

,umabt
iconer

1,en

uneen

D 4

,AA A.
ſallu

ethe,c,

. cet ſo.

Aulen

Mii

ecch⸗
e n,
luto.
isſico

Via.

vageramentorum ſuſceptio; terrenorum abdicatio. 1343
Viatico, conſcientiâ ritè expiatâ per ſacram Confeſſionem,
dignè ſumpto? Accipe, ait Sacerdos dans infirmo Euchariſti-
am, Viaticum Corporis D. N. geſu Chriſti, qui te cuſtodiat ab boſte m.
ligno, & perducat in vitam aJternam Amen. Euchariſtia Lignum Euch. Li-
vitæ eſt hü, qui apprehenderint eam, & qui tenuerit eam, beatus“ Pro- gaum vitæ.
verb. 3.15. cujus vi reſurgemus ad vitam immortalem: Jo. 6.
77. Cornel. in cit. Proverb. 3. f. 73. Vnde & e veteri Eccleſiæ inſtituto Ne ſine eâ
ervari videmus, ut nemo fideliam ſine hoc sacrament à& vitâ excedate moriamur,
Cit. Catech. Rom. Et adeò præceptum obligat in articulo mor- invocandi
tis, ut Euchariſtia ſumatur per modum Viatici, ut conſtat B. V. Sancti,
ex Concilio Nicæno, cujus verba habentur 26. 4. 6. Can. dJe iis. S. Barbara.
Non eſt ergo negligendum, ſed rogandus ſummè Deus &
Beatiſſima Mater, Sanéctique Patroni, & hos inter ſpeciatim
in hunc finem S. Barbara V. & M. pro felici morte & ne ſine
Sacramentis moriamur, poſt Deiparam, ſingularis Patrona
(P. Bodler Conc. 10. & 1o5. Pædzg. Chriſtian. to. I. p. 2. C. 13. J. 2. hiſt. 9.
Io. 1II. 12. à f. 395.) toto vitæ decurſu, ut hoc ſalutare Viaticum Viaticum cur
(ſic dictum, ut ſguarativum beatæ & aternæ fruitioni Dei, quæ erit dicatur Eu-
in Patrid, quia hic præbet nobi viam, illuc perveniendi, ait S. Tho- chariſtia?
mas p. 3. 1. 23. art. 2.) in fine vitæ habere poſſimus: neque
differendum, ut frequenter contingit, usque ad extremam Ejus effectus.
diem vel horam, cum periculo privationis ; præſertim cum
tot & tantas gratias ſecum ferat, quibus uti ſit neceſſe in ex-
tremaà necelſfitate „præſervans à peccatis gravioribus, cor-
roborans, minuens tentationes, ſolans, hoſtem terrens, &
ad perſeverantiam, in quâ eſt cardo ſalutis noſtræ, pluri- DM
mum roborans. Cùm econtra: De Fide ſuſpectus habere- De Fide ſu-
tur, qui voluntariè in mortis articulo Viaticum negligeret, ſhectus, ſine
ait Carthagena to. 3. L. 3. Dom. 2. f. 721. Vid. idem inter Opera to. I. lantaric mno.
L. 9. toto, præſertim homil. 23. Drexel. cit. Englgrave, Cæl. Emp. COsta- tiens.
và Corp. Chr. G. §. Euſtach. de Roſ. exhort.12. Paciuch. in Jon. Lebt. 16.
H. VEed, c t0. 2. p. 2. 6. 5. J. 2. f. 659.

Vbi ergo per morbum Deus pulſat, & ad mortem prius cu-

hisce

fudiciumque vocat, illicè omni curâ cogitandum eſt de randa ſalus

3 1344 CoONCIO LXX. Ad Mortem G& Iudicium Præparatio:

animæ, quàm hisce extremis ſalutis remediis, & infirmorum Sacramentis,
corporis in- & quidem præ omni curâ corporis. Etenim hinc jure Ca-
ſirmi. nonico ſancitum eſt, ut medici priùs animæ, quàm corporis,
ægroti ſalutem procurent. Cap. cùm infirmus, de Pænit. Et 7. De-
cret. L. 2. t. 6. c. I. Idque Romæ ſtrictè ſervatur, ubi medici
poſt tertium ægritudinis, præſertim periculoſæ, diem in-
firmo adeſſe nequeunt, niſi is illicò Sacramentali Confeſſio-
ne animam à peccatis expiet. Cornel. in Matth. 9. 2. f. 20 5. Ita
jubet B. Pius V. prohibens, ne quis medicorum, ſi pericu-
lum ſubſit, prior operam ſuam corpori, quàm ſuam Sacerdos
eegroti animæ, impendat. Ped. Chr. to. 2. p. Z. C. 15. J. 2. fol. 649.
Vnctio extre- Addo hic verbum de Sacramento Extremæ Vnéctioniz ‚ut &
tenda omM Hanc infirmus ne omittat, ceu à Chriſto, non tantum in ſa-
fructus.“ lutem animæ, ſed etiam in ſanitatem corpori conferendam,
inſtitutam & planè utiliſſimam, ex Zacobe . 1. ubi Apoſtolus
prius de adventu Domini & Judicis monuerat, à. s. Et bene
inculcat Antoninus Diana, non eſſe differendam Extremam
unctionem, usque dum infirmus jam ſenſu & cognitione
careat; id enim eſſe contra reverentiam & utilitatem hujus
Sacramenti. Compend V. Extr. Enttio- f. 3r9. Compendio nota
virtutem Vnctionis Extremæ, & bene cape: Peccatorum reli-
dnias delet; peccata venialia remittit; vires tribuit ad mortem con-
Nanti animo eνναοlu μ & ad profligandas damonum tentationer,
gquæ in ultimis illi angiſtits frequentiorer ſolito ſunt, & vehementiorer.
Notabile etiam eſt hoc loco; etſi hoc Sacramentum, ſecluſo
contemptu, non accipere, grave peccatum non ſit, quia non
Præceptum; inconſulto tamen & non bene facere pro ani-
mà ſuâ eum, qui negligat, cùm recipere poſſet: Cum, ut do-
cet Martinus Becanus, (Belga, S. J. celebris Theologus, de-
mum Ferdinandi II. Confeſfarius triennio, Viennæ defun-
ctus A. 1624. 24. Febr. æt. 63. Beblioth. Tript. J. J. f. y83.) ſuæ

Theol. PE. 3. tr. 2. c. 27. 7. 6. m. fol. 734. hoc ſacramentum poſſit aliquan
do facere hominem de Attrito Contritum, ſeu ſupplendo defeétum

perfectæ contritionis, ejus loco cum Sacramento ſufficiente

Alkgtemn

n

—

7

itone,

n tt, .

lrllrent
N r e
ſee iDi⸗
940lict,
lhn
une beueh
6Cr Mnk
Mpenne
nfut,
Uekecbosau
tis reſe

l Kae⸗
ſhinceteck

(KRan
i Neniw.
Niinfrmit
Pubartl

Kr.

—

lif a.

nes, in
t

===

=

1

===

renisob
IN V
o
Folunta

WRNcI

Plet dn
lſtons

eporatn.

—

ermheni

Uneſae c.

umcorpote

, Wi
lole lini
taliane

Mam Saree

Au f

Kionis, u

Onferend:
di Apoſe
3u.7. ENr
AeNn
Lgnitore

=

ttem hujns

Wendo ta

ttnun el⸗

, purten Ar.
G entail.

Amtrtit

n, LcH
ito

n, in
Denique univerſim hæc maxima etiam magnorum Sancto-

7 —

Sacramentorum ſuſceptio; terrenorum abdicatio. 134 5

Attritione, uti in Sacramento Confeſſionis ſæpe & ut pluri-
mum fit, & conferre primam gratiam ſandliſicantem, & poſſe ali-

quando delere peccata mortalia, ſi qæ fortè ſint relidta in homine ægro-
tante- ex Jac. v. 17* Si in peccatis ſit, remittentur eis & ex illis: In-
dulgeat tibi Deus, quidquid deliquiſtis denique ex Trident: & z.

Can. 1. Delicta, ſi quæ ſint adhuc eépianda, abſtergit. Plura ibid. V.

Engelgr. Cæl. Emp. F. &ö. Innoc. J. 3. fol. 69t. e &. Thoma, Sanchez,
Navarro. Paciuch. Lect. 16. J. 6. n. . à f. 419. Pædag. Chr. c. L-. Fol.
660. Car. Muſart Man. Paroch. p. 2. C. 3. n. 21. C. 4. à n. Ig. c. p. f. 199.

rum cura fuit, ut in extremis munirentur ſanctiſſimis illis
& efficacibus ad æternitatem Sacramentorum amuletis ac
remediis, præſertim SS. Viatici; uti paſſim in eorum Vitis le-

culosè per Angelos fuerit obſecutus; uti S. Raymundi Non-
nati. Breviar. K. 31. Aug. Lect. 6. B. Stanislai Koſtka, in ejusdem

gravi infirmitate Viennæ 1566. in ædibus Lutherani, præſen-
te S. Barbar4⁴ V. & M. & hujus interceſſione. Daniel Bartoluss. 7.

Romæ def. Ié8 Vitæ, in german. verſæ à P. Carolo Deuring eiusd. &.

L. I. 6. y. à f. Sa. Ribaden Flos ”. Append. f. pz. Annon & nos miſe-

ri, egentes, infirmi, ſalutis incerti, tantam gratiam identi-
dem flagitemus, ordinario modo per Sacerdotem nobis ut
in extremis obveniat?: O ſummam gratiam à Deo!

VII. Quid ad vel poſt hæc ſupereſt, niſi ut infirmus toti

*

gere eſt: & adeo quidem, ut talibus quorundam ſanctorum
Votis, in defectum Sacerdotis & auxilii humani, Deus mira-

Infirmus

mundo valedicat, ſeséque totum conſignet in ſanctiſſimammundo vale-

Dei voluntatem cum profundiſſimâà humilitate ac ſubmis-
ſione, ceu cui totus mundus nihil ampliùs, ſed ſolus Deus

dicat, Deo
totus adhæ-
reat, eique ſe

prodeſt, & prodeſſe poteſt? quid ni, rebus ſuis pro ratione onſignet.

conditionis & ſtatus, rite per teſtamentum & ſimiles Juris
& æqui dispoſitiones ordinatis, totus mundus valere jubea-
tur cum ſuis terrenis omnibus, ceu quorum amor verè
mortem faciunt difficilem, & grave judicium? Vale munde,
valete fallaces vanæque mundi divitiæ, honores, abi cum
Mechtl de Jud. extr. Hlhhhh hh hh

car-

—

1346 CoNcio LXNX. Ad Mortem o udicium Præparatio:
carne omnis licita etiam voluptas, ne dicam illicita: Solus
Deus meus & omnia, cui vivo, morior; æternum vivam: Ne-
que ita tamen, ut non nos mundus, ſed nos mundum, Dei

amore, deſeramus. VlItima pro Deo, & cœlo lucta, exclu-

dat oportet omnia, quæ contrà pugnant. Omnu, qui in agone
contendit, ab omnibus ſe al'ſtinet? I. Cor. 9. 26. V. Conc. 43. n. 2. Forti
militi cum hoſte ſi confligendum eſt, ne aliud cogitet, quàm

pugnam & victoriam: hic probrum eſt, fugere velle, aliis
negotiis occupari illicitis, libidines ſectari, uxori adhærere,

neſcio ubi oberrare. Si vel unquam, ita vel maximè in extre-

mo vitæ articulo veriſſimum eſt illud D. Pauli . Cor.7. v. 29. 30.
& 31. Tempus breve eſt, & imminet dies Judicii, ſeu judicium
poſt mortem ſtatim ſubeundum; non ergo temporaneis ſe-

culi voluptatibus, & quibusvis terrenis immoremur, & ani-

mum applicemus, ſed ad judicium nos comparemus. Reli-

quum eſt ut, qui habent axorer, tanquam non habente ſint. Et qui emunt,

tanquam non poſſidente, abjecto ſcil. immodico rerum affectu;
& qui utuntur hoc mundo, tanquam non utantur. Eccur? Præterit

enim, & decipit fgura ac ſpecies hujus mundi: Mundus totus

evaneſcit, cum nobis æternùum clauduntur lumina nobtem. Càm

finis noſtri dies advenerit, ait S. Gregor. L. 6. Epiſt. ad Andream, ubi
nobis erit omne, quod modöò cum tantà curàâ quæritur, & cum ſolicitu-
dine congregatur? Non ergo honor, non divitiæ quærendæ ſunt, quæ
dimittuntur. ſed ſi bona quærimus, illa diligamus, quæ ſine fine habe-
bimus; ſi autem mala pertimeſcimus, illa timeamus, quæ à reprobit ſine
hne tolerantur. V. Cornel. in cit. 1. Cor. z. Paciuchellt Lect. Sy. n. IZ.
f. 157. & ſéqu. & G. Z. ibid. Præterit figura hujus mundi, cujus
vanitatem, fallaciamque vel maxime eloquitur & monſtrat
articulus mortis. Ob oculos tibi pone in extremis conſti-

tutum in vitàâ divitem, honoratum, deliciis abundantem,

& voluptatibus; qui hujus gemitus, quæ ſuſpiria, quæ an-
guſtiæ? V. Conc. n. . Combinetur vita & mors impiorum:

Sap. cap. 2. & g. Ergo in extremis ſaltem omnem mundo re-

mittamus nuntium, de ejus forſan malo uſu verè pœniten-
. OòJMVMU V tes;

— =.

ebus al

“

uinum
ueicaptn
Crisit
malis

S

1
.

R=

2=

ds (xlue
e. Uen

4

Rhoc vnn

4

lel hſri

K

Mintetan

drdinsc
un Nkrie

tiſkatube
mitioo, e
K eo

andentt
Doninun,
Vlneo
Ult. r
Ulntens,b
indren
Dn Aum:
Micnge
Uuunele
iün de
D

6

E

Impnim
nalt

Nte. Sacramentorum ſuſceptio; terrenorum abdicatio. 1347

n tes; animum omnem ad Deum, ad cœleſtia erigamus: &
k cum Dei caprivus, illi te ſubducere neque poſſis, neque vel--
mim le debeas, quid aliud ages, quam te totum eidem permitten-
d, do; cùm aliàs omnia noſtra, &ñ nos ipſi Dei ſimus? Annis ſu-
iee perioribus ait cit. Drexel. J. 3. quidam Principum ab Ora-
IN toribus Cæſareis juſſus eſt bonis omnibus ac toto Ducatu

Gn cedere. IIle adeo nihil moratus, tam promptè, quam ge-
u nerosè hoc unum reſpondit: Libentiſemeè; & polliceor, me in

re vel d
otidn poteſtate (æſariu futurum, cui mea omnia ſubjebta ſunt. Virile di-
imeinm. ctum, in re tam arduâa. Quid nos homunculi ad Judicem
ταο vocati rectiùs dicamus, quam hoc ipſum: libentiſſimè; en ad-
enſudean ſaumm. Et facilè nobis id erit, ubi per Sacramenta Pœniten-
nponeh tiæ à peccatis bene exonerati, per SS. Euchariſtiam roborati
mmàn ſacro viatico, per S. Vnétionem ad ultimam luctam confor-
mS M tati, & adeo ritè dispoſiti fuerimus. Vid. Breviar. Commun.
Bien Confeſſ. non Pontif. Lebt. 9. e& J. Greg. Sic parata erit Via Domini &
un de, ad Dominum, ad judicem Divinum. S. Bernardus ex Monte In Monte
ο Golgothæo triplex Morientium diſcrimen, loquente digito Calvariæ tri-
Unmscrdn monſtrat. Ibi tres cruci affixi: unus Latronum impatiens, plex morien-
in wh impcœnitens, blasphemus, obſtinatus, & cruce ligneâ in flam- tium diſcri-
deh meam, in orcum migrat. Alter patiens, reſipiſcens, Para- Qén- Prexck.
diſum obtinet à medio in cruce pendente Chriſto judice. : it. S:.
ℳ Cruci affixus es, cum lecto, cùm ultimo morbo: hinc mi-
Se grandum vel ad Superos;, vel ad Inferos, priùs tamen ad
uißpe Chriſtum Judicem, qui ſententiam feret undequaque ju-
Gr ſtiſſimam. Elige, vel vivere, vel mori. Eligis re ipsâ, dum
N vel bene vel malè ad mortem, ad judicem te paras.

Gn VIII. Et hæc quidem ad mortem & ad judicium Divi- Multi falu-
num proxima & quàm optima ſecurâque præparatio eſt, pertis media, Sa-
nuog ſanctifſima Infirmorum Sacramenta, quàm tamen ſunt, proh emis nn
2,enn dolor! qui ſuo arbitrio, ſuâã culpa, ſuo damno & exitio, aut gfferunt,

minn malè differunt, aut negli gunt, aut contemnunt, aut iis etiam negligunr, iis
c in extremis ſacrilegè utantur; unde illis hæc vitæ, hæc ſa- ſacrilegè
nien lutis myſteria, & media cedant non in reſurrectionem, ied en utuntur:

Hhbbhbhbhz ras-peſſimè.

SSSðñůñ

1348 CoNcIOο LXX. Ad Mortem udicium Præparatio:

Cauſæ hujus. ruinam & majorem damnationem. En quàm Sacramento-

rum in extremis neglectus noxius, quàm dilatio eorum pe-
riculoſa, & damnabilis tergiverſatio! Ad ultimam deſcendis
pugnam, ex cujus momento æternitas pendet, aut gloriæ,
aut pœnæ. Dœmones ultimas impendunt vires, & nm
tionem tuam omni moliuntur conatu: Et tu totus deſes,
tantùm vitæ & curæ corporis incumbis, animam periculo
cexponis, dum Sacramenta reſpuis? Jam diabolus præſto eſt,
in id intentus, ut te rapiat: Jam Infernus dilatavit animam ſuam,
ſinum ſuum & ſeipſum, in immenſum, & aperuit os ſuum abiq;
ullo termino: Iſai. S. 11. ut peccatores, & in peccato gravi mo-
rientes, hos inter & te, abſorbeat, excipiat, & devoret: Et

tibi nihil curæ eſt, ut te à gehennæ faucibus ignivomis ſer-

ves? Aggravatur morbus, ſubrepit inſperatus paroxismus,
monet Sacerdos; monent alii boni: & tu tamen tergiverſa-

ris, in craſtinum differs, ſanitatem ſperas, mortem vicinam,

imò præſentem non ſuſpicaris? Et en ſine Sacramentis, de-

cedis, moreris, damnaris? Eheu! quis in cauſa? tu ipſe tibi.
Gemit Confeſſarius, dolet Parochus, advolant amici, voci-
ferantur, eheu! quid hoc rei? quàm deplorandus caſus? re-
cepitne ad minimùm Sacramenta: non: expeétabatur enim,

quomodo ſe manè inſequenti haberet. An extremâ unctio-
ne munitus obiit? non, Parochus quidem adeſſe juſſus eſt,
ſed temporis anguſtiæ non ſuffecêére. Interim damnatus es.
Incuſatur Medicus, ignorantiæ & imperitiæ arguitur.
Omnes deteſtantur caſum malè fortuitum, adverſam for-
tunam: nemo eſt, qui tui non miſereatur, nemo, qui te non
Iugeat. Sed interim in ardentiſſimis gehennæ flammis ſe-
pultus jaces, & totus mundus dolores tuos mitigare nequit,
imò nec minimam tormentorum tuorum partem ſubleva-
re, aut minimam aquæ guttam ad refrigerium præbere, aut
æternas oculorum tuorum lacrymas detergere, aut pro mi-
nimo inſtanti dentium ſtridorem compeſcere, aut deemo-
num immani crudelitati ſubtrahere, ſed per totam æterni-

—
lenndcil
lektermun
Mlenete⸗
Nlonn
rmbone⸗
Paerent
ſthrient,
enodan⸗
A norten

. 1

M.

. Mdtea

,lMi

6

urll, ſerin

WA nmn
Eund i

u eran

Unun bree

(ſRit ali

lciti
um pis
lls ac .
Klmn
(Neca

õõ

Sgocramentorum ſuſceptio; terrenorum abdicatio. 1349

Nmn tatem atrociſſimée cruciari, dilaniari & torqueri debes. Peri-
ne iſti, æternum! Hoc ſibi vult, debito tempore Sacramento-
deſe rum beneficia non ampleéti. Paciuch. in Jon. Lect. I6. F. 6. f. 320. .
uſts Yr ſequ. Ah, lectifſimi AA. hæc ſomnia, figmenta, & deliria non Caſus fre-
Stm fſunt. Id loquuntur teſtanturque Caſus frequentes, homi- duentes hinc
s nes non bonæ vitæ, rariſſimæ Confeſſionis, & c. decedere ſi- Péteuntium-
unh ne Sacramentis; ſed quò? Deus judex noverit, experientur
SNIh ii & ſentient, quos ſua culpãâ Caſus tangit. En exemplum,
iuH ut alieno damno & malo ſapias, tibi vigiles, teque in tempo-

Gαα re ad mortem & Judicem pares. Audite viri, audite foe-
goret IX. Audite viri: quid referat Bellarm. uti ſupra Conc. 6.
ansla „. z. toz,e Vbi & advertit, gravi morbo laboranten, vel doloribus impe- Confeſſio in
disnh ditos, vel debilitate aut deficiente Jjudicio, vel horrore propinquæ mortis, extremis dif-

tergne. vel amore charorum, quos invità r elinquunt, ſatis imperfeltam peccato- eiian hu-
nliuun rum Confeſſtonem facere, & valde ægrè Contritionem veram & Perfe-Ius cauig.
Welti,. Aam in illi anguſtiis in ſeipſis excitare poſſe: neceſſe proin eſſe, t homo

miletkfri Jenex vel periculoſo morbo laborans ſeriò animum applicet, rejectis aliis
mic we⸗ curi, ad Sacramentum Pænitentiæ rité percipiendum. Et cùm bene

aike LValemus, ſic conſcientiam noſtram exoneremus, & pœniten-
barein tiam Veram agamus, ac ſi illa Confeſſio ultima nobis eſſet
sunti⸗ futura : Ex eo hiſtoriam refert Pædag. Chriſt. cit. ſobt. 2. hiſt. ..
isſch f.v5. Lid. aliam infrà Conc. Zl. Rne. Audite Fominæ, quibus Mulier item
uus nonnunquam ex innatâ verecundiâ gravius periculum eſt, ſine Sacra-

u. Confeſſionem vel omninò omittendi, vel ſacrilegè, cum minels ſua
ſ culpã obit.

not. 8. Communione, peragendi. Michla pagus eſt non procul
ern à Caſtro Pragenſi Wyſſerat (Sedes erat primorum Bohemiæ
neſ- Ducum) jacebat ibidem ægra muliercula, quam tacita Parca
eregiß & mors præ foribus opperiebatur. Fortè in ægrotantem
ſe incidit illuc tranſiens & Societate Jeſu Sacerdos: monet, ul- ”M
Ae A timum vitæ discrimen adeſſe, conſcientiam Sacramentis ex-

Urn tremis, ac pœnitentiâ præſertim, expiaret; nihil illa tam fan-
ee cta & ſana monita penſifacere, nec ſibi etiamnum tempus,
elle, peccata confiteri. Adeſt iteratè die ſequenti Pater, &

ee. . Hh hh hh hh 3 poten-

*

Caroli V. mortem Exequias.

Exequiæ ante Imperator Carolus V. Matri (Ferdinandi Aragonum Regis

—
S

1350 CoxciO LXXNX. Ad Mortem & Iudicium Preparatio:

potentiori, quam pridie, oratione inſtat, animæ rem agi, ne-
gotiumque maxime ſerium æternitatis; conſuleret porròôò

rebus ſuis, nec ultrà confeſſionem peccatorum protelaret;

quæ Patri, in craſtinum ut veniret, dixit; cras monitis ob-
temperaturam ſeſe, & peccata confeſſuram. Pactum acci-

pit Sacerdos, & altero die, accepto ſecum in thecâ ſalutari

Viatico, valde manè ad pagum properat, & ecce (ômira Dei
judicia) dum limen caſæ contingit, è veſtigio mulier infeli-

cem animam expirat, & diem ante diem, quêm ſibi malè præ-

fixerat, obit, indigna craſtinum ſupervivere, quæ hodie vi-
vere noluit. Zoan. Jahoda & J. Natalit. Dei hom. Daom. 6. poſt Epiph.

Y.i. 2. . 273. Similes & verè tragici Caſus, neglectæ, vel ſacri-
legé etiam, in extremis, actæ Confeſſionis & Communionis
plures ſunt, & paſſim in ſacris Hiſtoricis. Ergo: Audiatur

Eow Clamanti Parate viam Domini.
X. Gratioſius eſt exemplum Caroli V. De quò Famianus
Strada S. J. L. . deſcribens à fol. . ultimam ejusdem vitæ li-
neam & ſeriem: ubi p. y. ait: Carolus V. abdicando Imperi-
um;, & magnàâ terrarum Orbis parte ſe ſpoliando, edidit
ignotum Principum & Aulæ prodigium, ut, cùm poſſet im-
perare, deſiſteret. VIteriùs a fol. 9. deſcribit ejusdem ante
Pxequiarum, inquit, occaſione, quas

Filiæ) Anniverſarias perſolverat, nova illum inceſſit cupi-

do (ſi liceret) & ſuas celebrandi Exequias: Réque commui-

nicatà cum Joanne Regula & Hieronymianâ Familiâ, qui ejus
conſcientiam moderabatur: quum is inſolitum quidem il-
lud & inauditum, pium tamen ac ſalutare dixiſſet, apparari
ſibi funus quamprimùm juſſit. Ergo excitatur in templo
tumuli moles, funalibus illuminatur, pullo circùm ha-

bitu veſtiuntur parietes; atrati circumſtant famuli, mor⸗-
tuale Sacrum mœſto Monachorum cantu peragitur. Ipſe

Imperator Carolus, funeri ſuperſtes ſuo, ſpectat in illo ima-

ginario munere veras ſuorum lacrymas: Audiebat kxequia-
le car-

Punns tuas
enigglin
emsſele

.
—

cmen,
Tamiucn

insexpol
n Guam

Uezlyete

encllatn

urt hay⸗

Mek.

nmori

Mshant,
nmomprec

AMchria
ricer

1

tilne
140 Da

binee.
X holeſt.
lai
Vel ſei.
nmunions
Aucditu

Oraming
GenIel.
o Mperr.
Co, eciNt

holet .

Rleen rte
ſone, aS
nu NS
Ar cai
omtmd.
lenil.
,Mer.
Nhn
chku.
Uul,r
. N
oind .
Hecvir⸗
ReAl-

Sacramentorum ſuſceptio; terrenorum abdicatio. 1351

le carmen, placidam ſibi Requietem beatas inter Sedes im-

plorantium: eadémque ipſi ſibi ſuffragia pſallentibus im-
miſtus expoſcebat: donec Sacrificanti propior factus, ei tra-
dens, quam geſtabat . accenſam facem, ſublatis in cœlum o-
CcCulis; Ego te, inquit, vitæ ac mortis Arbiter, oro Juc ſocj , ut quem-

admodum oblatum hunc à me cereum Sacerdos capit, ſio commendatam

in manus tuas hanc Animam Tu, quandocune, libuerit Tibi, in ſinum
complexurqg, Taor benigne ſuſoipias. Tunc, ut erat pullaà fluxaque
opertus veſte, humi procubuit, renovatisque omnium, qui
aderant, lacrymis, quaſi depeſitu,, ſupremâ lamentatione com-

ploratus eſt. Atque hoc videl. rudimento Carolus vicinæ
jam morti præludebat; nam altero ab Exequiis die febri
correptus, eâque paulatim exedente confumptus, Toletano

Antiſtite Bartholomæo Caranza, ex Ordine D. Dominici,
procurante, quæ Chriſtiano ritu luctanti animæ ſuppeditan-
tur adjumenta, Religioſisque, qui frequentes è Cœnobio cir-

cumſtabant, abeunti Hoſpiti expeditum iter in cœtus pio-

rum comprecantibus, nocte ante Feſtam Lucem Evangeli-
ſtæ Matthæi annorum octo & quinquaginta (ex quibus ipſe

duos, ut dicere ſolebat, vixerat, Religioſo ſeceſſu abditus)

ingenti ſane ſenſu pietatis ac Religionis exceſſit, poſtquam

annos 40 Paternis Regnis, ſex & triginta Imperio Romano
potitus, dubium reliquit, majorémne laudem in Imperio

toôtque Regnis adminiſtrandis, an in iis ſimul omnibus re-
linquendis, promeritus ſit. Mortem ejus clara cœlo terrâ-

que ſigna eomitata ſunt. Paulò enim, poſtquam ægrotare

Cccœpit, viſus in Hiſpaniã Cometes, initio non admodum il-
luſtris, ſed qui fubcreſcente morbo per eadem incrementa
lucem intenderet, donec verſo in Hieronymianam Sedem
ferali crine, quâ horâ Carolus vivere, ille videri deſiit. Nec
illud admiratione caruit: in Caroli hortulo binos eodem

tempore Stylos emiſerat candens Lilium; alter Majo men-

ſe, uti aſſolet, calyce dehiſcente floruit: alter quamvis eâ-
dem culturà provocatus, tumorem tamen ac partũus ſigna
YUMUD VVvVerc

4

1352 CoNcio LXN. Ad Mortem &ludicium Præparatio: Grc.
vere toto atque æſtate ſuſtinuit; eademque demum nocte,

qua Caroli Animus integumento ſeſe corporis evolvit, ille

explicato repente folüculo, intempeſtivà nempe at-
que inſperatã germinatione promiſit florem. Id verò &

obſervatum ab omnibus, & Lilio ſuper Arà Templi maxim4

ad ſpectandum propoſito, fauſti candidique nominis loco ac-
ceptum eſt. Vid. Mich. Pexenfelder & J. Concion. Hiſtor. I12. Vid.
de Petro Vellio Mercatore opulento, ex prædictione S. Xa-

Pulchra res eſt, vitam conſummare ante mortem, ait Seneca Epiſt. 32.

hoc nempe eſt mori ante mortem, mori mundo & vivere Deo.

Anthores in Vid. S. Thomas, & alii ſuprà ſuis Numeris citati. Robertus

hanc mate-

riam.

Bellarmin. de arte bene moriendi. Lib. 2. 6. 6. 2. & 5. à f. 1051. in

Supplem. To. z. Drexel. to. I. 7 ribun. L.. 2. c. 2. & in Zodiaco Signo
Prædeſtin. 2. & a. Phil. D'Outreman, Pæd. Chriſt. to. 2. p. 2. C. 15.

Le arte diſpoſit. ad bene mor. Angelus Paciuchelli Ord. Præd.
in JRonam tomo I. Ledk. 16. H. 6. & to. 2. Lect. 39. H. Z. ubi hiſtoriæ
horrendæ. Wenceslaus Schwertfer S. J. Micæ Pani Cæl. cap.

AAllt. & Induſir. ſpirit. à f- 1Ia. G. . Euſtach. de Roſar. O. P. Ar⸗

bene mor. Exhort. 10. II. 12. 23. Mancinus dePaſ-. D. L.2. Diſert. .
Punéto 3. Mor. Dodtr. 2. & ſequ. à f. I24. Georg. Piſtorius, Conc.

Funeb. 3y. Felix Reineccius en Bibliu Pauperum. V. Panitentia
à fol. 1oz. Jacob. Marchant. Horto Paſtorum “ Iadice, B. Pæni-

tentia Cornel. à Lap. in Kccli. y. 5. poc. 3.15. f- 22. abi Apolog.

Vid. ſuprà Conc. 39. n. 9. & C. 46. Item Indice Rer. V. Morr-

to juſtè & piè condendo, Vid. P. Tob. Lohner 8S. J. Inſtr.
pract. 3. f. 275/. O& Inſtr. y. à f. I27. Franc. Labata, V. Teſtamen-
tum. Pædag. Chr. to. 2. p. 2. C. 18. J. 2. 4 J. α°σ Layman. Theol.
Mor. L.. 3. tr. j. toto. à f. 2/3. Hilar. à S. Anaſt. Archim Chriſt.
L. 2. C. 13. f. p21. Euſtach. de Roſar. O. Præd. Ars bene mor.
Exhort.1g. à f. oS. Bellarm. Ars bene mor. f. 2079. . 2. C. . Ma-
jolus Dier. Canic. to. 2. Colloq. 6. ſ. 551. 2. Teſtam. Cardinalt. Vi-

tuus

verii ſuas ſibi exequias vivo celebrante. Ilem hiſtor. 22. à f-za=e.

ole
Dmin 40
Uälſlina
Molten.
oberit

Ar Rr

4

uncad

eo
Mutes

ſuit

NontN
Aen
glone⸗

nlee

utem,

YMeni

Pne
nfirt

u 2.: (: 1353
untpſke, tus Faberius Ord. Minim. S. Fr. de Paula, Dominicali II. .
hſtle Domin. 20. à f. 922. Teſtanentum Eccleſiaſticorum, March.
end Horto Paſt. Eirgd Aaron. tr. 4. L'ect. 1o. fol. 1og. Sed omnium

Heht utiliſſima & jucundiſſima ſuimet Teſtamenti propria an-
inin te mortem dxecutio: Pexenfeld. cit. hiſt. g. & in ejus Doctri-

nüin ununis Paberius. Ihom. Kemp. L. I. . 23. n. j.
n è4313. 3 3. 4883. 2383. 538¾ 63 . -S3 . 383 4383. 238 . 83-33 -6383.
Na CoxNclo LXXI.
1.

ierhe Ituri hinc ad ſupremum Judicem, oportet, ut omnia, . Cone.sz.sd.
Ntam Cum corpore terræ relicto, relinquamus, etiam * g7.
e nosmetipſos: & à nobis ipſis exeundum: imò Ex-E. Pænit. Con-
n, voliantes ſimus nos veterem bominem cum acti. Ro.

N. bus ſuis, & induentes novum. Vbi de Spirituali

ta“ς hominis renovatione.
ed Puer autem creſcebat, & confortabatur: Lucæ 2. 40. Domin. poſt
.01. . Nativit. D.

o, Expoliantes vos veterem hominem cum actibus ſuis, Circa finem

nd S68 induentes novum. Ad Colofl. 3. v. 9. & 10. aur initium

,RRe.. I.

Adig Ver autem creſcebat- & c. Ad Prototypon ac primum pri-
Ne. mogeniumque Divinum hoc exemplar, docemur &
umel. ipſi, pro humanis viribus noſtris & ſtatùs conditione,
18 Nr in virtute creſcere, in bono profieere, in merito bo-

e norum operum augeri, in gratiâ Dei confortari, neutiquam
ouſe dgeficere, multò minus in malo creſcere: quod equidem
leh quamplurimis & facilè accidit ſuo maximéè ſpiritualis de-
No crementi, languoris, denique ruinæ ac mortis damno, dum
u N in peccatum naturâ, imò vitio & malâ voluntate proclives,
A Qein ſecundum animam mortui, Erech. 15. V. 4. & 20. ita in
Mechtl de Jud. extr. li ii ii ii pec-

13574 CoxNcio LXXI. Spiritualis Renowatio bominis.
peccatis, ſæœpe in pueritià, vel à puero, immerſi toti, & in-

veterati ſunt, callumque obduxerunt, ut, dum ſunt in tali
malæ conſiſtentiæ ſtatu, incrementum boni, virtutis, meri-
ti & gratiæ, facere non poſſint, vel pueri, vel peccatores
centum annorum, quibus mortem & maledictionem com-

Exuendus ve- minatur Deus. Iai. 61. zo. Et hi ſane hominem mutent, ne-
ens nomo ui- ceſſe eſt, à ſeipſis exeant, ſeipſos relinquant, & longè alii ſint
ttolus⸗ à ſeipſis, niſi cum impiis, & ipſi impii, à Deo perdi velint,
& inter reprobos damnatésque denique eſſe, quod nonniſi
