1408 CoNIO LXXIII. Homini Inno vatio; Annj S VitæClauſula:

cum autem de omnibus diceretur, parum fuit dicere, bona, niſi adaere-
zer ete Valzde. Vnde ex ſenſu hujus S. D. Operum Dei om-
nium ſimul, & totius niverſi bonitas & pulchritudo agno-

ſcitur. Et hoc quidem fecit infinita Dei ſapientia, quæ &

Judicio ſuo omnia & ſingula Opera hominum disquiret, an
Idem homo bona, vel mala. Et tu, peccator, ingreſſirus per mortem

faciat de à ſe ad illud examen arduum, nolis prius revidere Opera tua, &

actis. deſuper factas Confeſſiones præteritas, ut in tempore, hu-

mili novâ & generali Confeſſione contritionedue, corrigen-

da emendes, præſertim ubi Conſcientia convictus fateri de-
bes: Vidi cundta, quæ feceram, & erant valde mala? Alias ſimili-
tudines affert citandus de Vegâ p. 2. 4c. 19. & à f. 20a. de Confeſſ.
VII. Serviunt huc ea, & conveniunt dicta Conc. o. n. 2. &
Jequib. In fine ſaltem pœnitendum eſſe. Et ex S. Auguſt.
Neminem etſi nullins ſeeleris ſibi conſcium, committere debere, ut ſine

vanitentid migret & vitär num. 3. ubi Figura de Moyſe juſſo mo-

ri in monte Tranſituum, ex Deuter. 32. Ibidem num. a. de Ferdi-
nandi III. Filiolo, mori formidante ſine Confeſſione: unde
planè erubeſcant natu majores, grandævi, & ſenes, vel ma-
Ximè pœnitentiâ ad iter æternitatis indigentes. Etalia ibidem.
Aſſuerus R. VIII. Rex Aſsverus, quod Sacræ referunt Paginæ, Noitem
Annales re- iliam duxit inſomnem, Deo id per angelum procurante, & diri-
zolvit utili- gente, in eum finem ‚ut ſequitur: iaſſitq, ſibi aſferri hiſtorias &
7 Annalés priorum temporum, quæ, cium illo præſente, legerentur, ventum
eſt ad illum locum, ubi ſeriptum erat, quomodo nuntidſſet Mardochæus

imnſidias Bagatham & Tharer Eunuchorum, regem Aſzverum jugllare
upientium. Eſther c. 6. d v. I. Hæc opportunè, & Caput Regis,

ſalutémque Regni tangebant, quorum meminiſſe oportebat
Carolus V. Regem; neque meminiſſet, niſi Annales revolviſſet. Caro-
abdicato Im- Ius V. Auſtriacus, Glorioſiſſimæ memoriæ Imperator, cum
perio, é map-
pis ſæpius re-

tolligit à ſ poſuiſſet, vita dein functus 21. Sept. 1558. cui S. Franciſcus

acta. Borgias Concione Funebri parentaverat, cui & hic, ſuo ver⸗

—

Geneſi contra Manich. dicebat tantam Videbat Deus, quia honum ſt .—

Sceptrum Imperii & Regnorum liberâ Reſignatione A. 1556.

ͦ
Kexemm-
ſehs, Mn

N nOr
(lbile

Givetono⸗
ſonaterüp
Epigceltun
ſe oole
zmobeeln
igomaci

ſt; iuis

(MWed

Dasias ad
Mientiam

Plritenti
Nlltrirt

irhom.
i hanii
1 ſiflng⸗
tnn,
ninelg.

1
4

zete

=

Uumt
lllles⸗

5 R

nie Ponitentia, & Confeſio, præſertim Ceneralis 1409
Um, bo & exemplo, author fuit, ut ante finem vitæ abdicatis
iee. Regnis, Monaſterium D. Juſti in Hiſpania ingreſſus, ſeſe ad
undn. beatam mortem componeret: Hic, inquam Imperator, quaſi
en vivos ſibi fecerat Annales, dum fertur, illic à ſe geſtas res
univerſim omnes in mappis viginti depingi curaſſe, & eas in
Cien Monaſterii parietibus affigi. Iin eum circuitum Monaſterii
Tmn ſæpius delatus, coram pictis illis mappis meditabundus con-
Onm ſidere conſueverat, ſecum ipſe recolens, quid in expeditio-
ene nibus, obſeſſionibus, atque acie multiplici, & alibi, memoriâ
eci dignum acciderit; quos Duces belli, ac Centuriones habu-
fena erit; quâ uſus ubique fortunâ ſit! Ad ſummam: quid toto
Uisinii. vitæ atque Imperii decurſu agere eum, ac pati contigerit,
EGHG“ non indigno exemplo, quod eétiamnum Reges ac Principes,
nν poſt aliquot Gubernationis ſuæ periodos, ſeriò ſtudeant imi-
8. M tari. Mancin. de Paſſ. D. L. 5. Diſ. 2. à f. 6oρ. V. Cornel. in cit. Eſther.
leetÿ 6. 7. Neque dubium, quin laudatiſſimus hic Imperator, ſar-
ei cinas ſilas ad iter æternitatis colligens, hac ipsa occaſione &
eud. conſcientiam ſuam, circa bene & malè abs ſe facta, & hæc
ede per Poœnitentiam ac Confeſſionem ſacram emendanda, pro-
m. be perluſtraärit; ita enim, & hoc ſuæ ſalutis negotium, ne-
gotiorum omnium maximum, propoſitum ipſi fuerat. V.

0 „
eC

lns 4
r, E
rchn

0 gne
nden .
ohonth

get. .

ertto,RS⅞;:

acilln

fvoe .

—
—

re: Demum in ſolitudinem Varalli Monti, in Ducatu Mediolan.

Led. Ker. VE. Carol. V. Incidit & illud hic de S. Carolo Borro-S. Caroli Bor-

mæo Cardinale & Archiep. Mediolan. de quéô ejus vita, & fom. ante
mortem quid

Breviar. Rom. 4. Novemb. Lect.6. de ejus ultimo vitæ tempo-

ubi ſculptis imaginibus Dominicæ Paſſioni Myſteria ad vivum repræ-
entantur, ſeceſſit, ibiq, diebus aliquot, voluntarid caſtigatione aſpe-
ram, ſed Chriſti dolorum meditationibus ſaa vem vVitam ducens, in fe-
brim incidit. Mediolanum reverſus ingraveſcente morho, cinere ac
cilicio coopertus, & ocilis in Crucifixi Imaginem defixic, migravit in

calum, ætati anno a7. Domini verò 1754. S. Caroli⸗ ſeceſſu iſto
mons hic celebris eſt: Et fuere huic viro ſanctiſſimo, An-

nalium loco, Myſteria ſacratiſſimæ Paſſionis, in quibus o-
mnia noſtra peccata, quæ in ſe Chriſtus ſuſcepit, iisque pœ-
Mechtl de qud. extr. Q nas

Imitemur.

1410 Coxcio LXXIII. Hominis nno vatio; Anni & Vitæclauſula:

nas debitas, ſpectare poſſumus, agendam item deſuper peæ-
nitentiam. Annon & nos velimus beatâ morte hinc migra-

re! & rationabiliter. Ergo Annales vitæ noſtræ actæ, quam

vivaciſſimè nobis Tabula Conſcientiæ noſtra exhibebit, mo-

dò ſincerè, & bonâ veræ emendationis intentione, eam per-
luſtremus, inſpiciamus; deprehenſa, quæ necdum expiave-

rimus, aut ſuper quibus nobis ſcrupulus ſit, ſubjiciamus

Contritioni, nunquam non utili, cum omnibus generatim

peccatis noſtris, etiam ſenſu noſtro ritè confeſſis, ſed & Con-
ſfeſſioni Generali, præſertim ubi nullam antè fecerimus:

experiemur non modicum inde animi ſolatium, & nos nun-
cium mundo remittentes, expeditiùs ac lætiùs viam in do-
mum æternitatis ingreſſuros eſſe. V. Conc. 68. n. 6. & C. l. n. .

Philipp. II. in Pænitentiæ ſuavitas. Philippus II. Hiſpan. Rex, quinquaginta

extremis

feſſus gene-
galiter?

poſtremis vitæ ſuæ diebus, decies quater Divino Epulo re-
quoties con- fectus, præmiſsâ ſemper Confeſſione Generali; ad quam ſe

munquam non accuratiſſimo, quòô potuit, examine compa-

rarit. Mancin. cit. L. f. 6osρ. E. felix ejus mors, Peædag. Chriſt. to z.

p. 2. C. 15. 4 f. 67. Ejus beatitudo: Paul. Barry Solit. Hag. die y.
Diſ-. 2. à f. 25. Yo. Jahoda Dom. 6. Epiph. f. zy. Sic piiſſimus Rex

Ezechias, Iai. 35. 15. Recogitabo tibi omnes annos meos in amaritu-

dine animæ meæ. Conc. 22. n. 9. En Chriſtiane, & tu cum tantis
Regibus eandem petis metam, ergo ad eam & tute para. Jerem.

31. 21. Statue tibi ſpeculam, vide & ſpeculare præteritos vitæ

tuæ annos, & quæ peccaveris: quid ſit peccatum: ſpeculare
quæ tibi peccati & miſeriæ fuerit occaſio, ut deinceps ca-

veas; & in quam adhuc graviorem te miſeriam peccata tua

deturbare poſſint, æternam denique: quæ mala præſentia &

æterna tibi inde proveniant: quam felix ante peccatum fu-

eris: Pone tibi amaritudiner; conterere, dole, & plora amarè,
plange peccata tua: &ito, & ůvide, quia malum & amarum eſt, re-
liquiſſe te Dominum Deum tuum. Jerem. a. I9. quod ni feceris, in
peccatis conſtitutus, tu videris. Eid. Conc. 6&. num. cg. de Cau-

telis.

IX. EO

rigir &
len cetn
Aen An
gokn) bl

pelete

1

Tertenis ob
((khareanis

pot el

eerllem, uti

Mtetens,
uut, K den
ORain

lre plll, ar

Wequum

Cunun n
Eileds
Weddd
R Kudbio
Euin
henn
„C
h Nrti
Urdber
Werwonn

Usgerin

*

5 ked.
ſecetimne

& ns .
Fiam in .
6071 1,

Tüngngin

no ynee

A nt
nine comr
Cikn
Aig len

Cnns er.

u in mnin
oumtuns

teritos n
1: heet

einces.

3
4.

eli, U
ee

dignum. IIIe alter Stadt⸗Major, præcipitati hujus vices
ſubiens, à Patre Societatis perſuaſus facere Confeſſionem, mendans

FE. S. Domin. G. 4. F. 16. Pædagog. Chriſtian. tom. 2. p. I. Cap. 4. K. 4.

ageret, nonnunquam in ipſum Deum odio exardeſcens, quod Confeſſio-

H

Peonitentia, & Confeſſio, præſertim Generalis. 1411
IX. Eo anno 1675. ſcil. quòô, ut ait oann. de Buſſieres, Treviris :n-
S. I. Floſcé. hiſtor. f. 274. Confœderati demum aucti Ducis LoO- no 167 5-quid

tharingiæ & aliquot Cæſaris Legionibus, Ireviros circum- acciderit.

vVallant, cædunt ad Saram, obſeſſis opitulaturum Crequi-
um, quem & in ips â urbe capiunt Menſe Septembri (octavo
ejusdem) ubi priùs Vignorus in cumulam ſacra tebta redegit &
oſſa, præcipitatus equo, præcipitata luit. Huſus ipſius, inquam,

Trevirenſis obſidionis tempore, & paulò ante expugnatam

à Cæſareanis Vrbem, ſfactum eſt in rem præſentem notatu
Vice-Com-

aliquot vel pluribus annis ab ipſo neglectam, & quidem ge-S. Confeſſio-

neralem, uti res exigebat, cùm Confeſſarium accederet, nem diffe-

præteriens, è domo quadam à Gynæceo & nobilibus invi- e
18 1115 —

47 A * L .
tatur, & perſuaſus comparet, ſic ægrè quidem, Confeſſione us Bloboho-

propoſitâà in aliud tempus dilatâ: quam dum aliâ vice acce- gili enecatus.

dere vult, avocatur hoſte confœderato irruptionem facturo.
Ergo equum conſcendit, ad vallum properat, imperia da-

turus, & hoſti reſtiturus: ſed ecce: à globo tormentario

hoſtili ipſi caput, vita, & occaſio confitendi aufertur. Ita

væ huic, ſi ſe Contritione non præmunierit. Hoc relatum
fide digniſſim habeo non ſemel tantùm ab iis, qui loco, tem-
pori & perſonis adfuerunt, noverunt optimè, videruntque
& vivum & mortuum, de quô ſermo. Clementius actum
fuit illi, etſi ſceleratiſſimo, & ex ſpeciali Miſericordia Dei, in-
terventu ejusdem Almæ Matris Virginis, de qué ex P. Joan-
ne Euſebio Nierembergio in vitâ S. gnatii cap. 33. Engelgr. Cal.

biſt. 3. à f. 12r. Mich. Pexenfelder ad hiſtor. 136. à f. 539. In Hi- Sceleratiſſi-
ſpaniâ, non adeo multos ante annos, vitam degebat qui- mus unum

omni . .. . . — 1. quotidie Ave
dam, omnibus flagitiis contaminatam. Nullum erat cri- 4ria recita-

men, præter hæreſin, in quò ad ſeram usque æ&tatem non ſe re ſolitus, hu-
volutabat: eò denique perverſitatis devenit, ut id ſtudiosè jus ope ad

Deoo

Q d 4 44 2

nem genera-

lem & falu-

tem adduci-
tur in extre-
mis.

citer peractis addidit verus poenitens votum, ſi Deus

1412 CoxciO LXXIII. Hominis Inno vatio; Anni 6 Vite Cauſula:

Deo quàm maximè displicere ſciebat. Tam nulla in eo erat

ſalutis cura, ut non modò nunquam de bonâ peccatorum
Confeſſione bene inſtituendâ cogitaret, ſed fugeret etiam,
quidquid eò ſpectaret, nullum officii monitorem ſuſtineret,
nullam cœli aut inferorum mentionem ferret; adeo devo-
tum & mancipatum diabolo caput. Toto impetu in ſtygias

flammas ruentem, ſuſtentavit Mater Mifericordiæ, nullis,
niſi minimis ſcelerati hominis obſequiis devinéta. Hæc

fortè de nocte quieſcenti, & inſomni Erd aſpoclabilem ſe
objicit, & conjectis in eum oculis, admirabili modeſtiâ ac mi-

ſerationis affectu plenis, mox iterum evanuit. Non fuit fru-
ni Sideris aſpectus: nam eodem temporis arti-
culo impius hic, ex unico oculorum illorum perſtrictu, to-

ſtra tam beni

tam vitæ præteritæ rationem ita clarè diſtinctèq; perſpexit,
ut ex peccatis, numero & gravitate penè infinitis, ingentem
& animo dolorem, & oculis profluvium cieret. Et quamvis
ob tantam vitæ turpitudinem incredibili confuſione percel-

leretur, non ideo tamen deſpondit animum, aut ſpem veniæ
conſequendæ objecit, quin potiùs, niſi valetudo & nox in-
tempeſta obſtaret, ocyus ad Sacerdotem advolaâſſet, noxas
omnes à pueritiã admiſſas in aurem ejus ac ſinum depoſitu-

rus. Orto die ſine morâ Sacerdotem Societate jeſu accer-
ſendum, rogat inſtantiſſimè, & commodum mittitur R. P.
Euſebius Nierembergius, qui hæc ſcribit, Natione Hiſpanus,
Vir perinde doctus ac pius, magnâ editorum librorum co-

piâ illuſtris: cui ille omnem retrò vitam tam exaécte & expli-

catè evolvit, ut nemo Theologorum, poſt operoſam discus-
ſionem multorum annorum, clarius & accuratiùs exponere
potuiſſet. Tribus horis in eà Conſcientiæ accuſatione con-

ſumptis, Abſolutionis beneficium à Sacerdote accepit, mi-
rante Pœnitentis hujus tam inſolens in cognoſcendis & di-
ſtinguendis peccatis lumen, tantumque in deteſtandis iis-
dem, cum veri doloris ſignificatione, ſtudium. His ita feli-
vitam
pro-

ationen4

vesende

Wachen,t

Wocun

Mne gori
en ece⸗
fgnundeli⸗
un
AQanſula

olen

—„

Uüm Dei
onei
.Cn
R
lngtr⸗
Wen lote

etbukei,

.

rdie H
incta. KN.
ectabilent

Lettit acni

a Kitktu

ewhorsa
erlticut⸗

/

t eimn

Z
n Ec
ineen

1

=

Efenene.
1doKo. .
aler,ns

n depolr⸗

ſeſuac.

turk-)

Hüfpanns
ſotumn (0.
NNee
vNRNe
1 ee
Atioree.

cceptl

tenitd

Aote r

FPeo nitentia, & Confeſſio, præſertim Generalis. 1413
prorogaret, eam Deo in Statu aliquo Religioſo conſecran-

di: ſed tamen melius illi ſecuriusque fore de incertâ hac &

inſtabili, ad certam & æternam melioris vitæ ſtationem
tranſire: quod ut ſibi à Deo concederetur, Patrem illum ve-
hementiſſimè rogavit: & verò impetravit. Quinta poòſt die,
conſuetis Eccleſiæ Sacramentis probè munitus, quod reli-

gquum erat vitæ, incredibile dictu eſt, quantàâ pietate, virtu-

tuúmque exercitatione peregerit, omnibus, qui adſtabant,
hominis nuper ſceleſtiſſimi, nunc in Deum flagrantiſſimi,

inſolitam converſionem obſtupeſcentibus. Petiit ſubinde
ab eo Pater, num quâ aliquando pietate in vitâ Dei Matrem
coluiſſet; non alia, reſpondit, quàm quòèd ſemel quotidie Sa-
lutationem Angelicam in ejus honorem recitaâſſet: rogavit-

que Sacerdotem, ut tam ſingularis Dei Matris in ſe tantum

peccatorem, beneficii præco apud omnes eſſe vellet, factâ
poteſtate, cuncta, quæ ab ſe audiviſſet, ad Dei Virginisque

Deiparæ gloriam evulgandi. Sed huic ſatis fuit, litteris
prodere, peccatori magno longè maximam miſericordiam

à Reginâ Cœlitum, tantillæ pietatis impendio honorata, ex-

hibitam fuiſſe. Confeſſio & hominem innovat, & optima

vitæ clauſula eſt, ſecuràque ad Deum judicem ſemita: quæ ut

& nobis aliquando obtingat, imploremus conſtanter miſeri-
cordiam Dei, & Miſericordiæ Matrem. Hac viä tutiſſimus ibi.

Vid. S. Concil. Trid. cit. n. 4. Catechism. Roman. cit. ibid. & Authores in
n. y. V. Conc. 2. num. y. Redimente Tempus- quod fit ultimâ hanc Mate-
Confeſſione juſtâ generali, & Pœnitentia perſeverante. lam.
Engelgrave de Miniſtro Lutherano Romam ad Jubilæ-

um profecto, converſo, & ibidem piè mortuo. Cæl. Emp.
parte I. Primà Anni F. Luce J. 2. mihi f. 29. 2. & parte 2. Dom. 9.
G. 1. f. 277. JO. Biſſel. Phænom. hiſt. Exemplo . d f. 150. de Pio
Medico ad mortem ſeſe Confeſſione Gener. parante, &
ipſi Animàâ damnatâ Notarii Avenionenſis apparente.
Ohriſt. de Vegâ, cit. Conc. &5. p. 2. C. 16. à f. 152. de Mercato-
re Hiſp. Concubinario, qui poſt binum vitæ periculum,

Q q 4 3 &

L414 CoNCIO LXXIV. Pro Egreſſu, & Vale Paſtoris Animarum.
& in eo melioris vitæ propoſita, cum ſuâà ſceleratè perſe-
verans, in morbo denique ultimo Confeſſione Generali

expiatus, in ultimo vitæ actu recidivus, turpiter periit:
biſt. rara & lubtuoſa Joan. Nadaſi S. J. Viennæ defunctus

1679. Anno Cæleſti 31. Mart. f. 313. de S. Guidone Abb. qui
Bertholdum quendam, in amaro agone valde luctantem,
Moritutus ? & ob Conſcientiæ ſtimulos mirè anxium, ut ſibi redde-
doemone mi-

re vexatus ob Iàm faſſum narrantémque, quàm horrend' illud, etſi per

peccatum non 17, — . . ⸗ „ g.
bonfeſlum e. Oblivionem tantùm in Confeſſione exciderit, ſibi obje-
oblivione. ctaäſſent in agone deæmones, animam præcipitare ad in-

fernum conati; pœnitentiâ expiatum, ad felicem ago-
nem juvit. V. Calamat. Quadrageſ. Diſc. 16. ubi: Miſer
Status Peccatoris: Remedium, Confeſſio Sacram. Jo.
Suffren S. J. Circo Perfect. Append. à f. 324.

8 G E G S E Ee Go E S S e, Sr E E S Se &

CoNcIo LXXIVYyY„,.
Vid. Proæmi- Vale dicit Concionator, Animarum Paſtor, ceſſurus

allis Concio 1. . . . 2² e
g. em y. loco, munere, denique & vitâ, ad ſupremum Ju-

vigil. Epi. D. eceſſit in partes Calileæg: Matth. 2. 22.
Do. 4. Paſch. Nemo ex vobis interrogat me, quo vadis? Jo. 16. 6.
Deo. 5. Paſch. Iterum relinquo mundum, & vado ad Patrem-
Lo. 16. 28. ”
1.

Homo in ter-
ra peregri-&
nus, frequen-
ter locum
mutat.

ejecti, conditio eſt, ut hic ſtabilem non obtineat ſta-

quæ tota eſt Feregrenatio: ſic jacob Patriarcha à Pharao-
. ne

retur, impetravit, & antiquum quodpiam peccatum pa-

dicem; Rationem redditurus, de ſe, ſuæque Curæ
commiſſis, accepturus vel præmium, vel pœnam.

A hominis, & Paradiſo in hujus mundi & vitæ exilium

tionem, ſed peregrinus & exul ſit in omnem vitam:

lul

—
D

, ejaiunn

en cnbcen
Prlglsn
S20n⸗
Udenesg

Nfr i

Eytatonn
Ae hin le

—

uipale

Pent o
ein Rep un

Ineſſen.

i eeſt ir
i

gltent,
UIunlaſü

Unlloco⸗

4ön Recolledio de munere Parochi &; Parochianorum. 1415
— ne interrogatus: Duot ſant die annorum vita tuc? reſpondit:
Clen Dies peregrinationt mec centlum triginta annorum ſunt, bparvi & Mma⸗
ebtnt li- Geneſ. a7. 5. & d9. Non habemus hic, in hac vitã & mundo, ma-
Nurnei. „entem civitatem, ſed peregrini futuram in cœlis inquirimus.

1
ri Hebr. 13. 14. Dum ſumus in corpore, peregrinamur, à Domino abſen-
* tes 2. Corinth. .6. Fuere & ſunt, qui totum quaſi peragrâàrunt
ekinen orbem. Des. Athanaſio Alexandrino ait Breviar. 2. Majſi Ledt. r.

In . Magnam Orbi partem peragravit. ſæpè & variè à ſuãâ Sede exul,
ne. & perſecutiones fugiens; cujus quidem rationes aſſignat
belle, ibidem Ledt. 3. Noct. Ipſe Dei filius, Joſepho Nutritio, in Mutavit &
t, ſbic⸗ primâ jam Infantia, varie peregrinatus locum mutavit. Lucæ Dei filius.
Dirretik 2. 4. Aſcendit Joſeph à Galiled de Civitate Nazareth, in Zudæam, in
tlean go Betlehem, cum Marid deſponſatd ſibi axore prægnante. Matth. 2. 12.
i M Monetur ab Angelo: Sarge, & accipe puerum, & Matrem ejus, &-
Kckan. ſo fage in Pgyptum. qui conſurgens &C. ſeceſſit in Agyptum. Et ite-
rum verſa 19. & ſequib. jubetur reverti in terram Iſraël, in
SSgo quaà ſeceſſit in parter Galileæ „uti in lectione Evangelii in Vigilia
Epiph. D. Vix ſunt, qui non ſemel aliquam loci mutationem

—

aut cogitent aut faciant, aut patiantur, vel quibus ea non “
lun ſit conſulta ſubinde, aut congrua: eſto vitium & planè inutiile
8 ſit, nullo loco ſubſiſtere poſſe, & velle vagari; quod eſt, ſine Vitioſa Loci
menmnhr. negotio & juſtà causà modè huc, modè illuc diſcurrere: Va- mutatio, qua:
cen⸗ gi dicuntur, quia vacui conſilio & negotio. De hoc Seneca hi vagt:
Jakv Epiſt. 2. Bonam ſpem, inquit, de te concipio“ non diſcurru; nec loco-
36 I. rum mutationibus inquietari “ agri animi eſt vagatio. Et Epiſt. z.

Matare te loca, & de alio in alium ire, nolo; primum, quia tam fre-
ſons Juens mutatio, inſtabilis animi ſt ; deinde: plurima remedia conti-
nuata proficiunt. Et ibidem: quotie proceſſers, in ipſo tranſitu ali-
ums qcua, quæ renovent cupiditater tuas, tibi occurrent. Polyanth. E. Vaga-
tio. Lapis ſemper motus, & non eodem loco conſiſtens, nun-
gquam ceſpitem induet: ut dicitur. Semei ſub poœnâ capitis Semei.
zeimm juſſus à Salomone, Vrbe non egredi, poſt annos tres egres
bunerkr⸗ ſus, pœnam mortis Iuit. 3. Keg. 2. 4 v. 36. Adeo, contra interdi-
en Kum loco non conſiſtimus. Nitimur in vetitum ſemper, cupi-
ailtun musq;

OOsͦ”sü

Mundus glo-muiq, negata“ COvid. Nempe Mundus globus eſt, qui nos de lo-
bus.

nos gyramus. Hinc meritò meditemur inconſtantiam vitæ

humanæ & mundi, & noſtram intentionem ad cœlum &
Non ſemper Deum dirigamus. Sed neque convenit, hominem ſemper

loco edem eodem conſiſtere immobilem loco, maxime Eccleſiaſticum,
conſictendum Religioſum; ipſius Chriſti exemplo: quem cùm turbeæ re-
emn bs. quirentes detinere vellent, ne diſcederet ab eis, ait: quia & aliu

civitatibus oportet me evangelizare regnum Dei. Luc. 4. 42. & 43.

Judæa, conſiſtere, ſed juſſit eos, pro converſione populorum,

totum peragrare mundum: Eunter in mundum univerſam, præ-

Cauſæ, lo- dicate Evangelium omni creaturæ. Marci Iö. 1y. Mat. 259. 19. Ex his col-

1416 CoNci/ LXXIV. Pro Eereſſu, & 'ale Paſtori⸗ Animarum.

co in locum vel gyrat, rotat, & circumagit, vel in quò ipſi

lun⸗

Gm inm

AbCo

Alom! Vnd
ws: Vin.
hbng

(kcebentin

*

Sic & Apoſtolos ſuos conveniebat minimè uno loco, in ſola

cum mutandi. ligi poteſt cauſa varia locum mutandi, ut: Dei voluntas,

mandatum, vocatio: uti Geneſ. 12. I. ad Abrahamum: Exi de
terrà tud. Propagatio Fidei & ſalutis aliorum: obedientia
ſtatũs Religioſi: aliæque cauſæ tum publicæ tum privatæ.
Et hæc de mutatione loci in utramque partem, an faciendaâ,
an non faciendà, indifferenter & generatim, ſine aliã com-

paratione vel applicatione, at nil ſine causâ & juſto conſilio:

ubi & auvertendum illud Thomæ de Kempis L. i. de lmit. Chr.
c. I2. n. 4. Vbicunq; veneris, teipſum tecum portas, & ſemper te ipſum

invenies & c. I. n. 3. Non haber hic manentem civitatem; & ubicunq;

fueris, extranens e & peregrinus, nec requiem aliquando habebis, niſt

Chriſto intimè fueris unitus. Poſt exactos hoc loco & officio, de

quo ſup. Proæm. n. I. (Diceſſi 1653. 24. Maji ad Parochiam Erbi Hil-

poltſtein in Palatin. Neob. Hinc verò Herriedam 1690. 22. Spt.) hac
Animarum Cura, annos ſeptendecim integros cum Dei gra-

tiâ, hac etiam hinc migraturus ſum, maturo conſilio, juſtis-

que de cauſis: unde, pro uſitato more valedicendum eſt,
ne inſalutato, quod ajunt, boſpite abeam: quod dum hoc lo-
co (Dom. y. poſt Paſcha) ultimum ago, & aſſiſtentiam Spiri-
tus Sancti, & veſtram in audiendo benevolentiam ſolitam
imploro.
II. Sed

i Enn
lmmſerpet

V. a5

1

t⸗ Prim
Eelobenr

tlri, al
Epleremis

uunumn, G
ſtantarun
lchiſimi:

Pehuitt

banimar
i imun

Aon Recollefio de munere Parochi & Parochianorum. 1417

mIh. II. Sed quid in valedictionem, & aliquam memoriam
Analef proferam in medium utile ac ſalutare: cum, ſicut primæ ad
nim, Ingreſſum Concioni, ita & ultimæ, magis attendatur, ad e-
Hahne greſſum? Vnde exorſus ſum, ibi & finiam. Ptolomæus dicere VItimorum
neg ſolitus: ltimæ promiſſione canæ ſuntr ly vitàâ ejus Almogaſto præfi- verborum HZ

5

äkin rva.· ap. Georg. Piſtorium Conc. funebri go. ſeu ultima morientium, pondus &
Unme. & decedentium monita, & dicta, matura, conſiderata, pru- memotia.
Ambi dentia, ſeria; quæ & ex corde proferuntur, & in cor ac me-
sas moriam perpetuam admittuntur, recipiuntur, conſervan-
loo, tur. Vtinam & mihi deceſſuro tale quid dicendi gratia ob- ð
popplon tingat. Primâ hoc loco, uti probè memini, Concione anno
es 1666. Feſto Pentecoſtes, mihi locutus ſum, de Concionatoris,
DIErhés Confeſſarii, Paſtoris Animarum munere & onere gravi:
lumn ConcioI. Proæmialis, qvuam ſoquitur Concio 2. de Officio Auditorum, Paro-
wum: bid chianorum, & ſpirituali Curæ commiſſorum. Ex his mihi dictorum
Gen ſubſtantia ruminanda eſt, ut & mihi loquar, & vobis, Audito-
ummms res lectiſſimi: mihi quidem; quid de me ſentire poſſim de

ᷣNH, geſto hactenus Parochiali munere, & numeroſiſſimarum hic
üm. Loci Animarum Cura: vobis verò, ut commoneam vos ve-
une ſtri erga ſucceſſorem Parochum officii & obligationis, quò ed
magis & Dei honor, & veſtra Animarum ſalus incrementum HS
“ ſumat & profecdtum. Eò enim quam maximi refert, quo-

„. mogdo conveniat Parochum inter & Parochianos, Paſtorem ”MU
ℳ0νο & Oves: ſicut & Concionatorem ac Auditores, Confeſſa. H
ν rium & Pœnitentem; quos inter ſit neceſſe eſt vinculum
WA,; charitatis, cum fidelitate, fiduciâ, ſinceritate, ceu Patris cum
Srſl filio: Conc. 2. à n. 3. Spero autem, me hac de materiãâ loquen-
nbe tem, benigniuùs auditum iri, nec quavis ratione de proprĩo
α commodo & intereſſe ſuſpectum eſſe poſſe, ceu cui abituri-
OMun enti nec ſeritur, nec metitur: ſolã à me attentà causà Juſti-
nNN. tiæ, æ qquitatis & ſupremi finis, quem dixi, honoris Divini, &

6 ſalutis animarum. Itaque imprimis ad me quod attinet, me- Paſtori ani-

marum red-

tm f ritò in animum induco ac revoco grande pondus & onus enda gravis
Curæ Animarum, pro his mihi concreditis omnibus & ſingu- Ratio de ea- R
Aℳ« Mechtl de Jud. extr. Rrrr rr rr lis rum Curà. .

1418 CoNcio LXXIV. Pro Egreſu, & Vale Paſtoris Animarum.
lis; & vivis, quorum Communicantium circiter 1300, in fa-
miliis circ. 369. Baptizatis, à me potiſſimùm, hoc tempore

Curæ mihi demandatæ, 1528. & defunctis piè & chriſtianè

interim mortuis, ex Adultis, ſeu Communicantibus, 402. de
quorum omnium nulius ſalute prudenter diffidere, ac du-

bitare poſſim: ſit Deo ſoli laus, honor & gloria: præter alios

in Baptismali Innocentiãâ defunctos ſeun non Communican
(urlagte

tes, 610.) ſtrictiſſimam Deo Rationem redditurus, ſupremo,
omniſcio Judici, quidquid à me in Animarum Cura omis-
ſum, neglectum, vel malèe, aut minuùs bene actum fuiſſet (in

quò etſi nihil mihi conſcins ſim, aut gravis in Curà errati vel ne-
glectùs, nec à quopiam argui poſſim, ſed non in hoc juſtificatus
fſum. 1. Cor. a4. 9.) ſicut & arca Verbum Dei; quod hisce annis
ſeptendecim, cum Dei gratiâ expoſui Concionibus mille &
centum, præter funebres: ſed: Ne fortè, cùm aliu prædicaverim,
ipſe reprobus eſiciar! I. Corint. 9. 27. Hæc certe cùm mecum in

Cenſuram animi mei revoco, jocus eſſe non poſſunt, requi-
rente Deo de manu meâ omnium ſanguinem, imdò animas,
ita ut anima mea pro animaâ illius & illorum ſit: Exech. 3. 15.
& 33. 5§. quod ſanê graviſſimum Rationis momentum multis

Animarum cauſa eſt, Curæ Animarum aut humeros non ſubmittere,
Curam male
aliqui reipu-
unt, ad eam

aut ſubtrahere, ut malint in Clauſtro cujusdam Religionis
Deo & ſibi vacare, & vivere: quod equidem non in omnibus

probant SS. Aſcetici, & ex his Marchant. eò quèd Deus, ex
ordine ſuæ Providentiæ, huic graviſſimo oneri, & operi ma-

ximeæ charitatis, & ex ejusdem occaſione periculis, neceſſa-

rias ac majores vires addat, ex Sacramento Ordinis, ex con-
ditione ſtatús, & muneris talis, cùm ſincerè Dei honor & pro-
ximi ſalus quæritur. Omnia poſſum in eo, qui me confortat. Phi-
F. Conc. Pro-lip. 4. 73. Non ego, ſed gratis Dei mecum. I. Cor. 15. 10. Verunta-
æm. 1. n. 9. Men, cum in medio, in quô conſiſtit virtus, incedendum ſit;
ſicuti excutiendus eſt vanus talis metus, ita tamen econ-
tra Animarum cura non nihili facienda eſt, ſed verè gra-
viſſima deſuper Ratio reddenda pertimeſcenda eſt, & proin

etiam

ead.
Mbionpi

.

Win

Ulertd, C⸗
Weritt,

unnſni

ſern
—
zmer ho⸗
enca&

7

AW

Piltrarion

(uibosin

le etern
itencnier

unkcac

isluctum
6,Conzalez

Micitut.
Vis ani

inisgud
oteponen
lusanim
n benite
leit, d

oakforte

ſlcers

4

=
—
—
—
= 3
—
—
—

S =
E
ðDMõũ
=S= —.

—

=

= E

=S,S=
=
=☛
.

inmm.

4
—

1woine
N knn

Lchtifan

0, .

gec.
WWerAHe
Donnien.
ne

1 CurCe.

mn fulſaſn.

erratiner.
hrigſfius
Oice uns
is Mile 4
ntuirmtrinj

Olbonzegn.

ind inn
t: A =NOE

Ctum oni

ſöbmite,

r helpins

1 mnnius .

6 Deusen
ohen e⸗

,Neclr
gigzen r
NorAN
Gnui.
VCNNA..

endonit
We Mr.

N Nr.

h Mron

un—

uramn guinis guttam pedibus hominum calcatam colligere, ſuoq;

Poœnitentiæ Sacramento tam potenter loquebatur, ut eti-
am pectora ſaxea mollirentur, & animi quàâvis glacie frigi-

Recolledtio de munere Parochi & Parochisnorum. 1419
etiam ex hoc capite eidem eò majori diligentiaâ invigilan-
dum, ut officii nihil negligatur ad omnes: Ecce enim Katio

reddenda & de meipſo a me, & ſuper Curâ habitâ, de Verbo

Dei, quò impigrè paſcendus rudis populus: de Doctrina Chri-
ſtianâ, & Catecheſi, quò induſtrièjuventus inſtruenda: deAd-
miniſtratione Sacramentorum digna, deſcendendo ad particula-

ria, quibus in vitam animæ alimur, fovemur, conſervamur: V. de H
V. de Beren-

de Curâ ægrorum & moribundorum, quibus à puncto finali
pendet æternitas; & ſic de plurimis aliis. Poſſunt hic, quaæ la- 8 “ C. p

bent, interſeri e Conc. I. Proæxm. & ibi citt. in f. Conc. vel ex Conc. 29. n. 8.

Vnum hic addo, quanti ſit Cura Animarum, ex eo, quòd vel
unius lucrum ac ipſe Sanguis Chriſti, in pretio fuerit S. Pe-
tro Gonzalez Ord. S. Domin. qui in novis Faſtis Mar. S. Tel- S. Telmus
mus dicitur. li Menſtr. I. Apr. Hic rebatur (& verè quidem) anguini

quamvis animam Deo lucrari, perinde eſſe, ac Dominici San- hrici da⸗
— em habut

. ü „ animim ho-
loco reponere. Hac veritate alte animo impreſsâ, ſeſe lu- minis.

crandus animabus totum impendit, &, ut efficaciùs, Sacra-
mento Pœnitentiæ, adeô, ut, quoties aliquem eo indigere
intellexit, dicatur, nulli peperciſſe labori, donec eundem
conveniret, & per hoc Sacramentum Deo reconciliaret,
quòd ſi fortè comediſſet, Numen oraſſet, dormiſſet, aut ali-
quid operis ſub manibus habuiſſet, ac interim ad excipien-
dam cujuspiam pœnitentis Confeſſionem vocatus fuiſſet,
repentè comeſtionem, preces (Hoc eſt, relinquere Deum propter

Deeum) ſomnum, & alia opera omnia abrumpebat, ut huic

ſoli negotio vacaret. Et hoc inter cœtera fuit ei ſingulare,
quèòd nunquam ad cujusquam privati domum diverterit,
quin, antequam digrederetur, omnes domeſtici de peccatis
confiterentur. Nam ſimul ac ædes ingrediebatur, ſuper

diores inlammarentur. Omnis ejus ſermo hæc duo capita
continebat: alterum de ſervitute, tyrannide, damnisque
Rr rr rr rr 2 pec—

K. —

peccati, quibus animus peccantis redderetur obnoxius: al-
terum de bonorum piorumque hominum in hac vitâ felici-

tate, & in futuro ſeculo perenni beatitate. V. Petri Ribade-

neira Plos &. P. 2. I. April. à f. 126. Valent. Leuchtins Vitä S I3 April.
à f. 227. de eodem S. Petro Conſalvo, ex Annal. Eccleſ. Bzovii.
De ejus irriſione, & hinc vitæ in melins mutatæ, Pexenfeld. hiſtor. r.
à f. 731. & citati. En quam pretioſam hic Sanctus habuerit ani-
mam, Chriſti ſanguine redemptam, & quâ curà haberi de-

beat, accedente præſertim juſtitiæ, quàm Parochi habent,
neque tantùm charitatis vinculo! Itaque ago Deo genufle-

xus gratias, quòd me omni ſuàâ gratiâ, & favore indignisſi-

mum hoc loco & ſtatu tamdiu toleraverit, idque continuò
ſanum & incolumem: juxta tamen quia homo ſum miſer, &
fragilis, & facilis lapsùs, inſuper quisque ſibi lenis ut pluri-
mu¹m arbiter, & clemens judex; ab infinità Supremi Paſto-.
ris clementiâ hisce publicè veniam expoſco profundiſſimâ

humilitate omnium à me erratorum, quibus Dei oculis me

reum noverit: & ſi quid à me quacunque ratione in Curâ
ſpirituali neglectum fuiſſet, in omnis hujus ſupplementum
& compenſationem pro Parochianis vivis & defuncétis in o-

mnem vitam meam offero, quidquid diebus Dominicis, ad

Aram & alias, non impeditus, cum Dei gratiâ meritoriè, pro
meàò in ſpiritu paupertate, fecero: idque præſtiti hactenus,
ſubjicioque me illi Sententiæ Chriſti Lacæ Iz. o. Cum fecerita

omnia, quæ pracepta ſunt vobu, dicite: ſervi inutiles ſumus gquod de-
buimus facere, fecimus. V. Mancin. f. 151. de luentibus à morteRe-
ligioſis ob negligentiam in viſendis moribundis: ex Amico Fi-

deli Phil. Servii S. J. p. 1. c. I. F. 3. à f. 17.

Satis eſt Pa- III. Illud equidem non negaverim, Sacerdoti ſolatium
ſtorem fecis-eſſe magnum de Animarum Curaà ritè adminiſtratâ, & ſi fe-
cerit, quod potuit, ac in ſe fuit, nihil præmii à Deo perditu-
rus; etſi etiam parum aut nihil omnes illius ſacri labores
fructuosè profeciſſent: ſicut & Semen Divinum induſtrié
ſeminatum, aliud cecidit ſecus viam ; aliud ſupra petram aliud inter

ſe, quod po-
tuit, & in ſe

fuit.

1420 CoNcIO LXXIV. Pro Egreſſu, SVale Paſioris Animarum.

lec

hhce

iſelſen

risalen

ſem 1g

1

Untinen

mminbee
edad
Mümne
hionit,
lhoinis
Gorliam
lie de

1

cienon;

—

—

memmtu⸗

entinuvin
kralbe

Mue

inbos, e
Ahre dun
benrt

Aom Recolleſtio de munere Parochi & Parochianorum. 1421
nig 1 Binas; Et aliud cecidit in terram bonam, & ortum fecit frudtum cen-
flt. taßlum; hécque ſolum, & unicum: Lucæs. ſine culpâà vel ſe-
. mini vel ſeminanti imputanda, quòd ſecus viam, ſupra petram,
S& inter ſpina ſemen, nullum feciſſet fructum: ut adeo Ani-
A marum bPaſtor, Eccleſiaſtes, Confeſſarius, ne Deo commen-
dat, non multùm conturbari debeat, neque ſemper illi
gefectus fructùs ſit adſcribendus: quod monuit his verbis
ihbi. D. Grego rius bomil. Iz. in Eang. Sepè pro ſud nequitià Prædican-
innn tium lingua reſtringitur“ Sepè verò ex Doece culpà agitur, ut ei,
o gen qui præſunt, prædicationts ſerm ſubtrahatur. Mancin. de Paſſ. D. L. 3.
in. Diſ. 3. F. 214. F. V. cit. Conc. I. n. 2., Huc quadrat exemplum Vener.
amne Bedæ Presbyteri, ſandlitate & eruditione celeberrimè, uti vocat S. Bedæ en-
nmie, Martyrol. Roman. 27. Maji. ex Ord. S. Bened. in Anglià, in comium.
Su. Monaſterio ab anno ætatis ſeptimo educati, Anno 733. de-
NA functi æt. 72. In eo Sanctitati reſpondit eruditio, Eruditioni
Gunds indefeſſus labor promovendi honoris Divini & procurandæ
ionbe ſalutis alienæ, continuo & ſcripto & verbo in nem vitam,
enlin finem usque. Scripta ejus, quæ quamplurima, octo To-
Whrmim mis continentur. Bellarm. viventis adhuc, ex decreto Epiſco-
. PDorum in Eccleſiis publicè lecta fuere. Ob inſignem ſancti- Vnde nomen

isl tatem etiam dum viveret, Eenerabili, appellatus: Pedem ex ene abele
zmin Angliz nunquam extulit, ſed univerſum orbem ingenio ſio ccpedt
deng Perſtrinxit, ait Tirinus. Alii aliam cauſam etiam afferunt in-
,e diti Nominis hujus: Oenerabili: uti: quod ejusdem Epitaphi-
Gll. um, mediam partem, Lapidi inciſum: MHae ſunt in foſoà Bedeæl ene-
nnce rabili oſa. Vel: Hac recubant foſsd Bedæ &. poſteriora hæc verba
e MNch; pridie non inciſa, alterâ die altiori manu abſoluta & perfecta

inventa fuerint: Ad meum propoſitum, S. Antoninus Flo-
