miüifericors Deus ; poteft & nunc ejus

G non eft inyentts locus ejst. — Si ergo di-

T

omnipotentia nunquam minuitur ,

vites e(Ie cupitis , veras divitias amare,

modo in eo fiduciam veftram firmiter

quz vos divites virturibus faciunt , ut ,. ,.

eh

L "g.

ponatis; & licechic cum Lazaro & A-

docet S. GregoriusPapa , & fic non

bom. 15.

»

!

lexio interdá pauperiem & penuriam

inanes dimittemini , fed pervenieris

in Epang,

fuftineatis , tandem etíam cum illis in

us

adeum, in cu

n |

tiz funt.

jus dgmogloria & divi-

b

€cilis gaudebitis.

n

P[ HTOA

Divites dimifitinanes,. Quodglo-

"

POENITENTIBUS pro felici

riofa Virgo canit , eandem hatmo-

"I

Pf 5314

niam modulatur Pfaltes Regius : Di-

xenio do nonum Verfum : Sufespit 1f-

Lut, 1

"T

rael puerum fuum ( paenitentem, ) recor-

Pf. 75.6.

vites., pfallit , eguerunt é t[urierunt.. E

f

falm. 75. canit : Dormierunt fomuum

datu mifericordie (ua. Hunc Verfum vi-

i 45/!'1

Pf.«,4-.8.

la.

(uum, & nibil invenerunt omnes viri divi-

detur fumpfiffe gloriofa Virgo Mater

o

tierum in manibws (uà. Exc curfus Píal.48,

ex €ap.18. Ezcch. ubi Deusait : Siim-. Ezeuh,

I

Dives um dormierit, non fumet omnia, ne-

piusegerit panitentiam ab omnibus ptocatis 8 a t,

Wis , onium iniquitatum ejus , quas optra-

que defcendet cum eo gloria ejus,

8.Bonav,

S. Bonaventura divitem avarum

tus efl , nonrecordabor.

Vel autem ex

l

"m

in. dista

(ficut folentut plurimum effe eivites)

sf. cap- lfaiz , ubi ipfe dicit : Derelin- W,»-, 7.

hj

falutis

porco comparatg, qui non nifi mor-

quat impius yiam fuam, C vir iniquus cogi-

tationes [uas , C* revortatur ad Dominum,

u

lit. 1. 4.

tuus utilis eftalijs ? divesavarusenim,

[

quz fibi foli in vita collegerat, in mor-

é miferebitur ejw , & ad Deum noftrum ,

quoniam multus efl d ignofcendum.

te alijs relinquit,animam diabolo,cor-

N

pus vermibus, o

pes amicis, & fic veié

Veritatem hujus Verfüs compro-

quofpw

dimtttitur inanis.

bant multa exempla Veteris & Novi

"MT

Lut.16,

I

LY keg.zg.

N

m J

Hoc claré videmus in divite Epu-

Teftamenti, Nunquid Deus fuícepit

5-

"m

(l

]

19.Cr feq. 1o

ne qui induebatur purpura & by[fo , & . posnitentem. Davidem , Achabum,

| Mf

Cccc

Manaffen,

1

29

Cenciones variá

Manchn,,Nïnivitas &c. * In novo.

lis eritin verbis fifs, Quid ergo pro-

$Iu

"Teftamento recordatus. mifericordize.

mifit devotis ac timentibus DE(IM 2

29

fuz DEUS , & fafcepit obedientem.

Vitam zternam. Ita enim. Chriftus

Yoan. 3»

iO.

Mattheum., lachrymis madenté Ma-

ait apertis vetbis »: Procedent , qui bona Iodn. fz.

riam Magdalenam, Petram flentem ,

egerunt in vefurredlionZvite, Et Matt.25. 29..

Mattb.

^ atronem paenitentem; Paulum fe hu-

dicit : Venite benedicti Patria mei., poffidete. Matt, 255

LE

miliantem, Pablicanum.confitentem,,

paratum vobá regnum àkconflitutione mun- 3 4«.

Lut. 7».

480,

& filium. prodigum revertentem..

di. Quidautem.promifitimpiis &im-.

O. peccatotes, nolite defpondere.

poennitentibus peccatotibus ? terribi-

Lut. 22.,

62.

animum , necomnem plané fpem ab-

le judicium & ignem.aternum,. Qui Ioan. f«

jicere in peccatis veftris ,, revertamini

vtr?, inquit , mala egerunt procedent in 29.

L 23 contritocordead Dominum Deum,&:

re[urreclionem]udicg, Et apud jam me-.

43' .

recordabitur. mifericordia füz ac fuf-

moratumMatrthazum ait : Difiedite àme Matt. 25

A. 9.

maledici inigneneaternum ,

Luc. 19..

* cipietvos,dicit namq; expreffe : Rever-

ggtipgratm g[l 41I..

timini ad m , & vrevertar ad vos, Et apud;

diabolo C angelis ejus..

13.

Ezechielem clamat iterum : Revertimi-

O. AA. vultis itaque petvenire ad:

Luc. 15« gi c» viyite, — Et Chriftas apud Mat-

vitam eternam;, ad paratum vobis re-

20e

num cclotum ,. pié & jufté vivite in:

thaum ait : Non veni vocare puflos.,. fcd;

Malatb.. peccatores.. . In quacunque ergo hora ,

hoc (zculo. Et vosimpi] fi vultis eva-

3. 7.

dere refürre&ionem tremendijudicij,

Ezeth.

Ó.peccator ! ingemueris ,, DEUS: mi-

fericordiz faz tecordatus , cor. tuum.

& nonaudire terribile illud: Difcedite

19.22.,

eontritums C humiliatuno: nen defpiciat, ,

à me maledidi, obfervate,quafo, do-

Matth.2. (ed cum gaudio fafcipier,,

gmata. in. Cantico lioc Mariali vobis

l;.

" OMNIBUS in communi probis &

propofita :: Et pro- conclufione vos.

Ffal, 5o, ámptobis przfento, ultimum, Verfum.

alloquoz verbis D E Iad'filios 1fraeli -

19..

Cantici, Marialis :. Sictt;locutus. efd: ad:

dícentis s. Scribite vobis canticum. illud , Deut. 317

Dui,

Patresnoftros. ,. Abrabam e (emini ejus.

€ docetefilios. Scilicetut omnes (alve- 12*

in scnla, Hunc verfüm clarius explicaz,

mini, quod'nobis omnibus praftet.

M

Pf 144.. coronatus Propheta., dicens ;. Fidelis;

H

Deus Pater , & Filius, & Spiritus,

AAMT

Domt

nus in omnibus verbü fuis, Sicut lo-

SanQus. Amen,.

7j..

P

rE

cutus eft & promifit , fïc etiam fide-.

At

f.4.Ca

W

m

P

CON:

-!

&

a

€ oxN C 1 o XLII, .

^

L

1

l

av T av o

BPar a

»Pir Vs

9

M

URAT

i

ii

s

:

DP VIF )

"M

HH

ä?

Tf

3

HHERHEEPETERPTUTEREREE

j d

CCONCIO XIII.

l- jf

]

-IN FESTO CIRCVMCISIONIS DOMINI

l

NOSTRI IESV CHRISTI.

11

Vtfervent omnesfummi przcepta Tonantis,

!

Vnumquemque docet Digitus ecce manüs.

:piMdfM[(

4h

T HE M A,

vAvimamtain mambus meis femper, & 1

€

DíAl, 118.309,

'"gem tuam non um oölz'tu.'f.

27

Y

C

RE

as

Um olim Dominas pleas, Sic ne oblivioni xenia mea tra-

"

'»

Deus dediffet Ifrac-

datisfed divina pracepta fedulo ferve-

N

]

litis mandata 1legis

tis, atqueannum huncnovumin gra»

V

perMoyfen, quorü

tia Deitranfigatis,vobisin ftrenam da-

obíervatione pet-

bo digitos manus veftra.Digitus à diri-

j

2

k

CR

venitent in terrain

mla

&e & melle manantem ,

gendo quidam derivari putant, quod

[

P

natura miro decentique ordine digi-

j

adextremum intulit Moyfes : Ligabé

tosdigeiferitacdifpofuerit. Sic afpi-

dmfl"

Det.é. t4quafifignum inmanutua , eruntque

ciendo; digitos vitam veftram mores-

movebuntur inter oculos tt05. Ec e(t fenfus:

qucad animz veflrz (alutem & ater-

,

3,68.

M

przcepta mea fintin manu tua,ut ope-

nam beatitüdinem confequendam di-

j

rccompleantur : fint ante oculos tuos,

rigite: nam de manu dicit RegiusPfal-

ut die ac nocte meditetis in eis ,ut e&-

tes : Anitna tneain manibus meu femper, C* P(, 118,

S.Hiero. plicat S, Hieronymus, Hoc Phariízi

legem tuam won fumoblitu, Quotiefcun- 109,

l, 4.Com-

male interpretantes , fcribebant in

que ergo afpicitis digitos manus ve-

ment.in n*

mbranis Decalogum M oyfis;id eft,

ftte,tecordemini meoruma

decem verba legis complicantes ca

torum, Interim attendite.

POPhOFc:

&4p. 25,

Juxtaconéeptum mentis mez non

Matt,

& ligantes in fronte , & quafi coro-

namcapitifacientes , utfemperante

poffam modo fecundum dignitatem

oculos moverentur.

Quod intendit

atq; excellentiam ftatuum procedere.

Moyfes, dicendo

*

*

Ligabit pracepta Dei

Statui Ecclefisflico debetur. quidem $. Ignat-

in manu tua ,eruntque ante oculos. at ícili-

prz omnibus przeminentia, utair S. Pf 20,

«ct ea nonobliyiícaris,(ed opere com-

MartyrIgnatius : Secerdetium fumma 49 Smyr-

M

Cccc a

| ej nthfos,

ES

E

$7

Condones variá.

eflowinittm bonortttt , äuï infominibus con-

proxímum digitum folus Ícandat , &

fiftunt.Q wia Sacerdotes Cbrifti fummi

quodammodo protegar. SicSuperio-

Sacerdous fecundum ordinem : Mel-

res (zculares tenentur protegere atque

chi(edech petfonafungumur ? verun-

honorificare proximum digitum id eft

tamen hic procedam fecundum natu.

ftatum Ecclefiafticam : verba namque

p

ram ac proptietatem digitorum, inter

funt Spiritus fandi ? Heporifica Sactrdo- Ecdli. 7.

5-

quospollexprimuseft, quem affigno

tts,Et pauloanteait : Intota anima tuia 33.

Superioribus fecularibus,

time Domixum,dr Sacerdotes ejus fandlifi- ibi, v.gt,

Pollex habet nomen, quod in manu

c4,ideft cole & revererc,Et ipfeDeiFi- Lwc.10.

vi & poteftate intet caxteros digitos

liusdicit ?. Qui vosaudit , me

4udit , € 16.

polleat : Sic Magiftratus przcellitat-

qui vos [pernitme [pernit,

i

?lj

que füupereminet fubditos.Q uodDeus

Eximia prottus eft & illuftris id Sa- Sexom.

m

oftendere voluit in Saule, de quo dicit

cerdotes reverentiaqua de Religiofif. 11.6.16.

i. Rep.

facerrextus : Stetit Saul in mediopopuli,

fimo Imperatote Conftantino Magno Ruffin.

IO, 25,

€ «liior fuit. univer[o populo ab bumero C

memoria proditor. Quo rempore fa- /. 1.c.2.

24.

furfam.

Et aitSamaelad omnem po-

cra EpiÍcoporum Comitia Nices ce- C alíi,

pulum ; Certé videtis , quem eligit Domi-

lebrabantur , obtuletant imperatori

mus, quoniam non fit finil.silliin omni po-

libellos quam plutimos criminarioni-

. pulo.— Et clamavit omais populus &

bus plenos adverfüs Catholicos Anti-

|

&it : Vivat Rex.

ftites, Epifcopimiani; adquos Im-

e

Quod ?rincipes & faperiores ip po-

perator in pleno omnium conteflu

*

I

pulo pracininentiam habeác & digai:

tuum non effe de Sacerdotibus cogno-

Vlri

tatem , clare índicat in proverbiisip(a

Ícere, quin potius cum ipfi à Deo jadi-

l l

Deifapieniia,dicens : Per me Regesve-

t

Prov.$,

clariam accepiffent in ompes potefta-

1j

gnast. Er in extremo capite Judicum

tem, feab illis, qui non poffentab ho-

m

Spititus S. canfam oimniam malorum,

1'

minibusjudicari , Judicii fententiam

j

j5

quz acciderantillo tempore ieddens ,

in iemet cxípe&tare.A ddir veró Theo- Tbeodor.

r

li

Tud,

12!.

dicit2 "mdicbnsillisuon erat Rexin lfrael ,

' doretusConftantinum jurejurandoaf. 1. 1, 6, 14«

24«

fedunusquifque , — quod bonum fibi videba-

feraiffe, fe neveibum quidem libello-

tur ,boc f iciebat.

Quia videlicet ntmo in-

rum legiffe.O uin etiam hoc adjeciffez

zer illos pollebat,

Innovo T eftamento

fi tais ocalis Sacerdotem peccare vide-

maxiunus Do&or Geutium genera

tet, facinusillud nef:adum fuo palu-

*

*

damento fe obte&utum, ne facinoris

Rom. !3;

tim jabet

Omnh anima potefletibus

*

I.

fiblimioribu (ubdita fit

H

uon efl enim po-

afpectus eos, qui idipfum cernerent ,

tefl as, nifi à Deo.

Etin Epiftolaad Ti-

ullá ex parte lederer.

O Imperato-

runsait ; Admoweillosprincipibus &* po

rem Chriftianum,vere religiofum !

Jit.4 1.

teflatibus fübditos effe , diclo obedire, 1dem

Contrarium fecit Henricus Rex

Y

docet etianm S, Petrus in z. Epiff. . 2.17.

Angliz, qui Ecclefiz immunitatem &

Ü

Deinde pollexalio quoque nomine

privilegia Ecclefiaficorum | conatus

a

vocatur Hallux, iverbo grco dAAe-

fuitfabprimere , ut legitur in vita S.

]To

(

paj ideftfalto, quodconftrictá manu

Thoma Cantuatienfis Epifcopi &

Marty-

N

CONCIO XLI,

375

. Mattyris, /. Et In veteti Teftamento

*

Auguftinus & addit , quod foleantfe

L

n Pjab

Helidorus, qui voluittemplum Jeto-

jactate ac dicete « Vnat illi caput.

-Hujus generis homines habent mel

149,

folymitanum the(auris (uis fpoliare ,

medie

fedà Deo punitus abiit , ut habeturin

in ore, & plecumque fcl in corde, fünt

hi

i

x.Mach,. lib. ?. Mach,

fimiles Leoni Samíoni , de quo legi-

lil

hl

5.1 L

Tertio antiquitus erat inpollice fa-

tur lib. Judic. cap. x4. 8. ee,

Iud.. 14

*

.

e

j

voris malevolentizque fignificatio

Hanc attem noluit addifcere Dio-

LA

Y

nam fi premebatur pollex,tefte Plinio,

genes Philofophus , hicenim maluit

»U

IN

J

erat (ignum favoris ; qui veró malé ali-

oleresiditate, quam parafitari & pol-

4

cui volebat,pollicem convertebar.Pol«

licem gyrare; cumque eum Syracufis

Plin.l;25. lícem vertere (028 Syaumen Dreben)

Ariflippus ad fontem olus lavan:em

14.

d

in quotidiana viget confuetudine, qut

cerneret: Si Diogenes, inquit, vellet

hu

modo hanca:rtem ignorat, nihili xíti-

uti Regibus,iüa noneílet, Cui mox

Ui

matur, pro ftupido habetur, contra

Diogenes : Situ ifta comedere velles ,

m

eum convertitur pollex, nullaque cen:

Dionyíio non adulateris , mallesque

T

' fetur gratiá dignus : Qui autem hanc

homo effe,quam regius canis.

blandiloquam artem callet, pro opti-

Utinam ejufmodi non audirenturà

mo politíco proclamatur, ipíi infle&i-

Superioribus, fed eliminarentur, me-

tur pollex, omniumque aucupatur fa-

liori in taru Gepiffimée effent Refpubli-

yorem & benevolentiam,

cz. Aula Theodofi Junioris , aula fan-

JEntuns

Áudite di&um Sigilmundi Impe-

&a fait , fed hac fasce hominum mini-

$ylvius

ratoris ad Brunenium Neronenfem :

mécarmit. Atque hieó virium pro-

l. 1.com- Cum ipíe Imperator (xpius ejufmodi

gre(fi; ut nontantum Theodofianam

ment.de/ hominum fe hoftem profiteretur, Bru-

aulam.fed univeríam poené Rempubl,

ribus g:fl. nenius facetus & cateris cordatiorAu-

illam evertetint. Expellendi ergo fünt:

Sigifhun, licus, captá occafione (crmonem blan-

fecit hoc Alexander Severus, fecit &

( Frid. déintertumpens; Putabam, inquit,

Septimlus Severas.fecerantalii, felici-

qylt

W-u' 1

Majeftati tug. hoc genus hominum

ter (emper,benoRceipubl, regni & fuo.

maximé placere. Cui Imperatot : Vin-

Hi procul dubio illud Luciani Pogue

cis (ané , ait, & fepe equos fingulatiter

animo agitarunt :

- cavendos dicimus , iis plurimum ad-

7

hzremus : nam neque tutanto tem-

Ni bomine inveuit nmw Hocentius

Il

2 pore mecum fuiffes, nifi meis moribu

illo,

j

3

abblanditi affueviffcs.

Quam qui [yntera

". Tales convertores pollicis ; parafi.

citiam,

7 fngikt atni-

tos & gnathone s odio profecutus eft

Nen boflis vebisultra, fid babetur ami-

Pf. 140.5. David.hinc ait: Oleum peccatorá non im-

£us;

D

pinguet caput meum. — Hlic (an&iffimus

Tala

D

& bac iflá ladimur | arte

eribro..

S.Aug. Rexcompatat ejufmodi genus homi-

Tom,8. num glci venditoxibus , uti explicat S.

ä

Cccc 3

ECCLE-

ES

«Conéionts VAYIA.

$4

ECCLESIASTICIS atttibuo fe-

4

*

fornicationes, &c. Hoc filentium im

-«&undum digitum, quivocaturIndex,

pofuit magnus ille Predicator Orbis

&

.

€&a vero de caufa dicitur Index , quod

Ephefis, fcribens -

L]

Fornitatio C itm- gypef. g.

fidi

munditia , aut avaritia nec nominetur in.

indicanda re quapiam eo utifoleamus.

Pl(lc

Alio nomine.etiam apud Vetetes vo-

vobis, ficut decet [ancdlos. — Rationemad-

5'?5:

Tij

cabatur falutaris : Sic Ecclefiafticiatqs

dit: Hocenim üitoteintelligentes , qued

GL

Paftoresanimarumtenentur commil-

emnis fornicator, autimmundus, aut.Ava-

W

fis fibi oviculis indicare viam falutis

vus non babet bertditatem invogno 'Cbriffi

So/.

verbo & exemplo,utadmonet S.Pau-

€* Dii,

Ad hoc etiam feveri(fimis

*

*

L

3.Car. Ó« us,dicens

1n ommibus exbibeamus nos-

verbis adhortatur Deus quemlibet

dii,

E 6.

metip[os,ficut Dei miniffrosin caflitate , in

Pradicatorem peroslfaim , dicens :

feentia, in longanimitate , àn fuavitate ,

Clamiaue ceffes , quafi tuba exaltavocem

tfa $8« -

in Spiritu $. incbaritateton fila, Ec ad

tnam,G annuntia populo zeo (oeleraeorum, *«

coloff. 1. Coloffenlesait : Exbibete vos fanttos &*

€ doinui latobpeccataeorum , nempe ut

E

ammaculatos, D irreprebenfibiles. Xd ipfum

abftineantab'iis, &ad meliorem fru-

quoque hortatur. Apoltolorum Prin-

gem converrantür, Quotiesergoim-

3. Pet. 1, Ceps,lcribens ? Secundum eum, qui voca-

pofterum digitum Indicem intuemini,

1$16, — vitvos, fauchum éx ipfiánomniconver[atio-

muneris atque obligationis veftrz re-

&t [anti fitis : quoniam feriptum eft : fandti

cordemini, ut coram fupremo Judice

4ritisquomiam ego [anGus fum,

bene fabfiftatis,qui flriGiffimamà vo-

Neautem Ínt fimiles ferreís vel

bis exiget rationem.

ligneis digitis, quiin biviisinveniun-

ViDUIS ftrenz loco do medium

tur , qui quidem iter agentibuscectam

digitum , quia Viduitas media eft inter.

monttrant vlam,ipfi veró manent im-

ftatum Virginitatis & ftatum matti-

mobiles. Sic faciebant olim Phariízi,

?

Euj

monii,ficut de eoícribit Mediolanen-

DA

Matt 23« de quibus dicit Chriftus: Alligantonera

fis Archiepifcopus Ambrofius

D

.

DO' s. 1

mb-

4.

gravia & importabilia, Ó impouuntin bu-

cemur jinquit,triplicem caflitatisejfe virtu- l. de Vide —

suerosbominum, digito autem [uo no'unt ea

tem. Vnam conjugglem, Aliam viduitatis,

movere.Hoc modo non faciant; verüm

tertiam virginitati. 1ta virginitatem pr4-

przcant oviculis fibi commendatis

dicamus,ut viduas non rejiciamus : ita vi-

bono exemplo,íaná docttiná atq; vità

duas bosoramus ut fuus bonos conjugio rt-

zdificatoria,ut docet Salvatornofler ?

L

.

fervetur

mon. noflta boc precepta ,. fcd

-Mat

Sicluceatlux veftracoram bominibus ,. st

divina teflumonia docent.

S. Hierony S'. Hiere.

16

videant opera vefira bona & glorificent pa-

mus compatat illos tres ftatus diverfo

J 1. 4d-

trem veflyum;qui in colá eft,

fru&ui & ait : Centefimw C [exage[imu

ver|us

Quando etiam Veteres digitum in-

6* tricefimu frethus ,. quanquam de una. ii "

dicem comprimebant , indicabatur

TA Cr una famente na[cantur. , tamen

filentium : Sic Paftoresanimarum de-

multum differunt in numero. Trigintarefe-

bent (uis parochianis indicare filen-

ryuntür ad nuptias : [exaginta verà «d vi-

tium,prohibere diffolutiones,menda-

duas , €o quid in tribulatione C anguffia

ciaperjuría, blafphemias, adulteria,

TUus €X-

f*ntævfttg Perro etntifimpa nume

primit

p

C'O*N*LC"IOF- XLIE

TM

'n

primit virginitktä cormmam, Etinlaudem

feritur, &quiaannuli in eoprin.

H

S; Mara

viduitatis palchré fcribit S, Martialis;

geftati. con(ueverunt , hinc dicitat

Hi

"n

j

l

tialís E--

& dicit : Vltra buncgradum (conjagalem)

digitus annulari,, Dicitur quoque digi-

l Wl"

pifl. ad:

licità conceffum bomimi, viduitatem inpra-

ts aureus ('Dtr Golotfínger) quia an-

Tolofan.. WMio majoriconfEtuit Dominus, — Et prae-

nuli aurei. inferuntur,. Jam illa vena:

i

€14. (r memoratus.5, Ambrofius ait z Vidus:

cordis,quz influitin illum digitum; &

illeannulus.aureus commonefaciunt

1fb

etiam lonorifizentia larga defertur. ,. ut et»

So. Amby;. iam ab Epi[cäpzk lionoeentur.. Sic ergo.(ta.

Conjuges, ut fe mutuo amore cordiali:

lsi

l.diyi. tusille medius; fcilicet Viduitatis , eft:

diligant ,. nonfidé & (imulaté , non:

l

ftatus honorandus..

duis,.

propter vanam formofitatem , non:

'

Digitus antem: melius apüd; Ánti-

propter pecuniam ac divitias,tranfito«

hl

quos faít infamis & centemptus, quá-

ria enim hzc fünt - verum poft Deum

Jj

do enim porrigebatur.fignum derifio-

cordiali,verá, fynccrá,pid caftaq; cha-

nis & contumeliz erat:Sic cor$mun-

ritate fe invicem profequantur,ut ipfe

doviduitas parvi eftímatur ac defpi-

inftitutorac Confirmator mattimonij

citur, licet matitividuatum in magno

mandat;dicens ;:Hoc eff praceptutm meum,

Iodtt. 15,.

fuetintrefpe&a: , fepultis maritis vix.

i2

ut diligatis invicem [icut dilexi vos

rufticus dignatur viduam: lionorare ,.

Etquemadmodum annulüs in aureo:

vel pileum ipfa tranfeunte deponere ,.

digito rotupdus eft, atq;fine fine : pari:

omniüfermé videntur effe pecipfema,,

modo fidelis & cafftus amor Conju-

Interim tamen; Deus viduas refpicit,

gunm: deber cffe conftans & perfevera-

earumq;curam & rationem habet,di-

reuíqsad mortemi,. — Hác dilbäfioni's—»

vina enim lex fic deillisin Exodo dicit:

mutuz: flammá erga conjugem faan»

Exod; 125 Vidie G pupilio non nocebitis: fj-loferiti eos;.

incenfum erat cor Tigranis Regis Ar-

226

vocifirabuntur ad'me , €w ego-audiam cla-

meniz, & Keginz'erga füum amantif-

T.

morem eorum , & indignabitur fürer meus;,.

fimum Maritum. Vide fupra..

!

l

ï'.!x

2 pereutiamque.vos.gladio., C erunt. uxores.

Dicitur quoque digitus medicinalts

vefira vidue, & filis vefiri pupiili,. Et in:

Matrimonium eft enim fpitiralisme-

Deuteronomio dicitur :: Dew faüit ju-

dicina contra luxuriam,ut dicit S. Pav

dicium pupilló:cr vidue;/ Regius Ptophe-

lus : Propter fornicationem. unt[quisque

!;CW.?: :

ta ita canit:: Domint pupillum e& viduam:

fitam uxorem labeat:, & unaquaque [uum

2.

fufcipiet; O' vos:viduz . quando- defpi-

virum babeat Ut fic pari continentiaac

cimini à mundo; omné fpem veftram:

*

;

W

caítitate Deo fetviant atq; inter illos:

atq5 fiduciácollocate in Deo ,. ab eoq;:

fit bonorabilà commubium i omnibus, z. Hebr. 13;

7)' Mi

Á

folatiá queríte,S mon derelinquemini,.

tlerus immaculatus, Fornicatores enim c». 44

4

CONJUGIBUS: pro fauftis apo-

adulteros judicabit Dtun dicitidem Apo-

g

plioretisdo digitá annularem. De hoc

ftolusad Hebreos, Etiterumad Co-

digito: dicunc Naturaliftz & Medici;

rinthios fcribit t Nelite errare', neque

I. COI', 6.

quod vena ex corde in illam digitum

fornicaris neque adulteri , neque molles; nc-

2

penetret, acinflüat, eá de caufa etiam

que ma[cnlorum concubitores vtgnum Dei

unum

Neonymphis Menriaeo g

pofidebunt; Adul;giutgx cftenim

t cur-

Pa

€oncionts Strtnales,

Ui

écürtibus Pharaonis , qui vos vchit,

mnes hafce calamitates & mafa faper

in mate rubrum zternarum flamma-

regnum David evenire permifit,

ram pertrahit.

Hinc fanétusille fenex Tobiss, fce-

- Quaz mala exadulterijs fequantut,

leris hujus enormitatem , nec non

$À

plurima habemus exempla tüm in fa-

quz inotbem inducit mala , perfpe-

[

cra Scriptura , tümin hiítorijs; Quid

&a habens, filio füo jam conjugato

totam feré rribum Benjamin interne-

quam poterat ftudiofiffimé adulterij:

S'.V

cione dclevit ? unum-. adulterium,

n

fugam commendadat, dicens: Preter Ts5 A

Indic.20, Quare Her & Onam filij Jadz fubirá

Uxorem tHAm nunquam patiari crimen , (

4«8.

atque horribili morte ab Afmodzo ,

fare.

Gen. 38. ut fcribit Abulenfis , extin&i funt ?

O vos Cornjugati! ne in divinam

| ET

2 é[q. propter incontincntiam.

incidatis punitionem , confiderate o-

| qne

nid cam multas illaftres ac cele-

ptimé verba divine Veritatis: 4udiflu,

r

T

Mdl?b; f. !

bres Kefpublicas evertit ? evertit tefte

quia dictum e[l antiquis , non machaberu :

27.

Irig

Ariftotele hoc fcelus nefandum.Qua-

-

dj

.lfi/z-l. yl

Ego autem dico vobis : qsiia omnis , quivi-

re mundus univeríus interijt 2 tefte S,

derit mulierem.| ad conctpi[eendum eam ,

g

paiitiv.

Sctiptura , quie omnis cavo corruperat

Gen.6.

jam mochatus efl eam in corde fuo.. Dici-

Mul

yiam [uam,

Páffim & ubivislocorum

te ergo vos Chriftiani conjuges cum

tl

n

Stneca

graffabatur immundities & corruptio,

Ethnico Seneca : Ad tmajeranatw füm,

SIB!",.

Sceleftum hoc vitium caufa faitterri-

quamut mancipium corporá mei fiam,

ep:ft.63,

!]

crca fu.

bilis illius diluvij, & conflagrationis

Hzc in animo fuo fcripferat Jo-

f

Sodoma atque aliarum urbium , re-

Ml[rul

feph adolefcens à domina fua , ma-

gnum Davidis in fümmas calamitates

«l

conjecit , & alia plurima infortunia

gni nominis in /Égypto muliere, ad

Íícelus íollicitatus , morti fe maluit

atque mala in orbem invexit.

exponere , quam ipíüm patrando

*

Aures arrigite, mulieres, quot ma-

vitam cenfervare

.

quate infigni

laadulterium Bethíabez atculerit.P1i-

quadem conítantia & generofitate

. mo,in caufa fuit , cur maritus ejus U-

dicebat

*

*

Quomodo poffum boc malum Gen. g9.

rias occifas fit, Secundo , cur par-

factre ,. & ptccare in DEV M. mtum? 5,

vulus, qui ex illicita illa cepula erat ,

Sic etíam fecit cafta illa Sufanna u-

2 Rg.rt. demereretur. Tertio , quod Amnon

xor Joakim , hac à duobus fceleftis

12.. 1f. fororem füaam Thamarem conftupra-

fenibus follicitata ad adulterium, in-

[

ret.. Quarto , quod frater fratrem

gemiícens ait : Anguflia (ant mibiun-

m! uy

Danij —

Y

de medio tolleret. . Quinto denique,

dique: fi enim bocegero , mors tmibi eff :

zl

quod Abfolon rebellans adverfus pa-

(i autem non egero , non effugiam manus

Ll

ttem infurgeret,eum folio füo,utbe ac

veflras

3

fed meliu eftl mibi , ab[que

pene regno ejiceret,atque concubipas

optre intidere in manus vefiras ,^ quam

ly,

patris füicoram omnibus violaret. In

peccare in con(peciu

D.

—Dmini. Hoc irmi-

khujusenim pecccati punitionem , o-

temini,

fü

VIRGI-

6

A

CONCIO xzir.'

*

. VIKGINIBUS & juvenibus pro

nimz; audite hac de re pulchrum ex-

felici xenio do minimum digitum;:

án-

emplum. Quidam ex Chriftianis Phi- ;*

414

nam Virgines& Juvenesdebent effe

lofophis Abbatem de rebus adanims

minimi,id eft,«hbumiles & modefti.Di-

falutem pertinentibus confulens : Mi

üpdorf-

$.Aug.

fiu ex

;j

cit enim Ecclefiz do&or Auguflinus:

Frater, inquit, (zpé ex Patribus, ut ex

H

libde

Quia perpttua continentia , maximéque

Fratribusin Chrifto dile&is, quero:

viti pP,

H

S. Virgi- virginitas magnum bonum efl in S«ndla

Quznam certa mez animz (alutis fit " Tt4-

|

pit4tt.

Dei, vigilantiffimé cavendum eft, ne [uger-

raio 2 Quicquidautem ifti docent,

tro bt-

TTGB 41

bié cerrumpatur. Exinfra: Nequeenim

quicquid catechizandoinculcant, id

Hs(iu.

ö(;,

fPmulare debetbumilitatem , fed exhiberes

protinis memoriá dilabitur. Abbas

nem fimulatio umilitatu mejor. fuperbd

duo conípicatus vaízinania forté in

4$, Ful-

«fi. EcS. Fulgentius Epifcopus epift,

abacorepofita. Vade , inquit ad Fra-

gfitt.e-

adProbamfícribit : Proindé,ut integra

trem, quici miniflrrabat, alterum cx

E .qd

mantat Deo dicata virginitas , ficutcuflo-

lll-lmwl

va(is afferto, illudquecluc, puréque

f

Proóat . diruy int

egritas corporia , suultüamplitis

munda, tum inlocum faum repone.

devir-

- euffodiendaefl bumilitas cordis : fí quaenim

Quodcüm fa&um effet , ruiíusad

E

ginit. (* pepo yj,

1go eff Chrifli, non potefl Chriflo nifi

eundem ait

.

Vade,& vas utrumque

butüilit.

€.16.

cordu Dumilitate conjurgi. Dulchré et-

fimulaffer, Quodcüm Frater cifet

iam melliffuus DoGor : Pulchra, in-

executus, ütrum, ínquit Abbas , ex

qi

&.Bern,

duobus iflis vafis mundius cfl?. 1tu4,

bom.1.

quit,pertmixtiovirginitati C buwilitatus

qi^

tiec mediocriter placet Deo illaarima , in-

refpondetille, quod modó mundavi.

fuper

.c.mjm

Miffus

qua & bumilitas commendat virginitatem,

TuncAbbas ad Philofophum conver-

€ virginitas exornatbumilitatem,

Hzc

fus : Itaquoque,fili mi, cumanima

C&.

Ó virgines & juvenes animo perpen-

comparatü eft.Qui fedulà & frequen-

. dite, & fugite fuperbiam luxumq; ve-

terverbum Deiaudit , etiamíi non

ftimentorum ? arrogantia namque

omnia ita plené obfervet,ut ad ingu-

graviffimé feetet coram Deo , quibu-

la interrogata refponderc poffit /atta-

]

lia vefpicit . [uperbis autemvefiftit.

men ifliusanima mundior erit, quàm

Deindé vocatur quoque hic digitus

ejus qui verbum Deinec audit ; nec

"

Auricularis , quia né expurgantur

ullo ejus defideriotenetur,

[

res , utacuratiüs omnia penetrent &

IL. Filii & filiz apertas etiam ha-

percipiant : fic juvenes & virgines ha-

beantaures, utproptiffimoanimo

beantaures patulas. 1, Adaudiendum

audiant monita parentum , ut eos do-

L8UC.1l.

28,

Deiverbumsdicit enim Chriftus: Bea-

cet magaus ille Do&or Gentium , di-

bii

ti, quiaudiant verbum Dei , & cuflodiunt

cens

*

*

Filii obedite parentibus veflri in Ephefs.

r

illud. Ejufmodi patulas aures habebat

Dominotboc enimju[flum efi, X1onora pa- "

B. V. Maria , dequa S, Lucasteflatur:

trem tuum & matrem tuam , quodcft

Lut.2.

Et Mater ejus confevyabat omniaverba bec

mandatum primum in. promi(fione,

:E

19, G. incorde fuo,

a

Filii , quicontra hoc mandatumfa-

Ie

Per diligentem ac frequentem di-

ciunt.funt maledi&i à Deo,u: cxpref.

fis verbis dicitur in Deuteronomio:

vini verbiauditionem purificantur a-

Dddd

Male-

ï)'äuïi

Conciones vayia.

2.7'[6—

':—Maäedi&us . quinon bonoratpatrem (uum.

.

mulacrum puerí , flagellum zreunz

C mairen $ 6 dicet omnu populus

[

A-

manu tollentis;quoties autem ventus

Pitheus

Ten,

vchementerflaverit , fieriutfcutica

in An-

Aanofalutis 875 .joannisPäpæ VIII.

impul(a crebriüs lebetem fetiat, ifque

fal.

Francia,

in celebri Epifcoporum & Nobi-

percuffus tinüitum reddatad multum.

lium . Francofurti confeffu ex man-

etiátemporis refonantem : Huic cym»

Alanoi.

dato Ludovici Germaniz K.egis, Ca-

balo Dodonxo garrulas fceminas op-

nusl,s,

rolushajusLudovici minor natu filius

6.30,

timéaffimilare pofsü;sper multas enim

Baron.

à dxmone poffidetur , quod adverfus

horasfonitum edunt , prolixamque

4n.973..

patrem rebelláffet, Ita ipfemet dein-

exhibent loquacitatem,utappofité de

déà dzmone liberfaffus eft , addidit-

ipfis.cani Poiïi:t illud Juvenalis::.

que, totiesfeantea maligno ífto ho-

fte correptumfuiffe , quotiesimpia

-- --- yerborumtantacadit và ;

luvenal. -

illa ftudia animo versáffet. Né vobis

' Tet pariter pelves. , tos. tintinnabula fat. 6

fimilia mala contingant , & nà divi-

dicas

F.432»

nam incutratís maledi&ionem, patu-

Pul(srá,

lis auribus audite falutares parentum.

Pros,r.

admonitiones , ut vospatern&adhor-

Gregorium N'azianzenum Theo-

tatar fapientiffimusregum , dicens:

logam Celenfiasinurbané arguit ni-

Audi, fili mi , difiiplinampatris tui, & né

mii filentii & mutz inhumanitatis, fz

dimi:taslegem matrís tua ; ut Addatur gra-

quando inter homines ageret, Gre-

tia capitituo, C torques collo tuo,

gorius litteras Celenfio fcripfit in hüc

]-?am. quinque digitimanus funtdi

modum:Hirundines olim cavillaban-

flributi, plures enim digitos Author

.

tur cygnos, quod'extra hominum có»

naturz lhiomini non dedit

.

nuncau-

fortia folitarii in aquis fibi tantüm vi-

teminyenioinHerbario herbam.qux

verent, At nos,ajebantillz, in urbibus:

diciturPentaphyllon,five quinque fo-

fumus, interhomines zdificamus ia

lium (fünff Singer ftaut) hanc her-

domibus , fallédo tempori plurimüm

bamdo MULLEÉR:BUS, qux garru-

commendamus. Malé habuit olores

Ittati,detractionibus,rixis, &c. addi-

futilishzc dicacitasr Sed fatis norant

LE

&z (unt , quz per demos & platcas

logos & fabulas optimé refutare fi-

D

eircumvagantur , fine fine dicentes,

lentios unus tamen czterisad dicen-

nec vivis nec mortuis parcentes, no-

dum premptior: O Mifellz , inquit,

biletempus inatilibus blaterationi-

quàm vana effgloria veftra ! Nos

Zenodo-

bus confumentes, de quaruminquie-

quidemnon multum; necízpé , fed

to ore optimé dici poteft , quód fit s

fuayécanimus.Homines utnos & no-

éhiae.

Dodonzum. Z:nodorus ex Ariphoro

ftram muficamaridiant, egrediuntur

Merandri in. Dodona.duas fuiffe co-

urbibus,veftros garritus oderunt om-

lumnssait,atque in una quidem pofi-

nes, nemininoningratz eflis, tan-

€am pelvim zreamjinaltera gehüle f

, neque

quam avium ,lot;uacif-ïïmæ 3

enim

N

Af

coNCIO XLII

ll

enimcanitis , fedinamoenis fibilisac

INCREDULIS 8.Peccatoribus

fufürris omnium aures fatigatis,ideà optoprofcelicibusaufpiciis novianni,

"

«

re&éin vospronunciavitPythagoras; utdigitosfuoscum $, Thoma Apo-

(

Qu

Hirundines néte&o excipe.Sed & A- . flolo mittere mereantur in vulncra &c

1)'[0'

tiftoteles precepit ? Hirundines (ub latus Chrifti Salvatoris noftii , utad

eodemte&o non habendas. Hzcolo- credulitatem ac veram penitentiam

u

Ti

reshirudinibus, Ita & tu,mi Celenfi, reverterentur , atque fummamiillam

cum hirundinibus garrire poteris , & incffabilem benedidtifefuoflentam

u

quamdiu voles: ego velutolor infuo nobis charitatem agnofcerent.

D

TO

flagno, itain muízo meo cumlibris quo Aureumillud os pulcherrimé lo.

meisloquor,mihicano &Mufis.Vale. quitur ; Confidera inquit, Domiri 54/- $ Chy.

fit

Hazc Gregoriiad CeleaGum epiftola, vators clemertiam , qualiter && prousi- foit.fa-

/

hi

Hifcehirundinibusfimilesfuntgar- ceamima[alvanda accedit ,. & ollendie fe- per 1oan.

rulz mulieres,quz fualoquacitate[z- — dpfütn vulpera babentem , ad ievacndum ,

Hb

piffimé aures przfentium ad naufeam | quàd anuimas. ,. quaspresiofo [uo f«nguine

fatigant, Verüm plurimü faciuntmo- redemit, predligat , quàm omniabona

defli homines, quemadmodum fecit. corporalia miundi.

Etideó: offendit latus

Q

Princeps Philofophorüm Ariftoteles, vulzerattom, adinnuendum. quid emore

t

dequonarrant, illumabimportunif-| precordialinos diligat : manus quoque vul-

f,ü

fimofabulatorediu defatigatum, ta- mereraroffendit , ad infinmandum quid uon

j

menfiluiffe, Tandem futilis illeho- — tantummodo verbo vel lingud. , fed opere

d

mointerroganstFortaffis,inquit,mo- ? veritate nos diligat: pedes quoque vul-

"

[

leftus fum tibi? Cui Ariftoteles: Non | neratos offendit , 4d declarandin , quod

certé$ namquid diceres,nonattendi. inragtum nosamarerit , st pondera pec«

I

Quia ctiam perloquacitatem & bla- — carorum noflroruin, i.e. penasipfe portave-

terationem mulierum crebró oriun- ri;incerpore fue:. Qualidiceret : Vi-

d

turmagna mala, infortunia, difcor- detequaliter ex cordevero vosdile-

j

diz , &c.ficoptarem utimitarentur xerim , qualia opera pro veflrafalute

T'a

ium illum Agathonem Abbatem: fecerim, quales poenasac vulnera, ac

y

Proy,

»

*

? legerat hicillud Salomonis

Quic& amariffimz mortis in cruce fupplicia

(

5.

flodit os [uum , cuffodit. animam fuam, pro vobis faftinuerim.

uin'

Triennio igitur filicem ore circumtu-

