pauperes: Nolite quz(o , objiviíci

confilium inierunr,inquo difputan-

tes tra&tabant : Utrum Chrftus in

. PAUPERIBUS dono pro fixe-

nümero eflet

z2endus Deorum ?

It

&2 JESUM jacentem in przfepio Be-

Tandemdefiuitum füit , quod nong

üllemitico , ibí eum oculis cordis

quia non haberet in pofterum cul-

Z;:;MI

vefiri confidérare, & videbitis , quod

tores ; eb quod paupertatem pra-

p

tem fapiant ; Ete-

dicaret &t amaret , quam tamen u-

a

nim pauper oatus inftabulo de matre

nufquisque naturaliter fugeret. Hoc

paupere, pannis involutus vilibus,

eterminaverunt ignorantes, ipfum

jacet in przfepio. Si reliquum vita

Deum & Dominum effe , de quo

tempus fpecteris , videbitis, eumin

Zacharias

ugr—.. 8,

paupertate vivere , non habere tibi ca-

prophetavit , dicens: Ip- Zahb.9.

O.

fepauper & afcendens fuper afinam , 9.

5'

putfaumreclinet àin extrema paupertate

poteflas ejus à mari. u[que ad mare. ,

mori , in alieno fepulchro :epeliri.

é* a fluminibus u(que ad fines terre, Hic

j )

Si attendatis ejus doGrinam, audie-

facilimé cultores fuos ditare auge-

tis , eum propter pauperesin huuc

reque diviriis & honóribus valet

L4

j

[ Ectltto

venife mundum , evangelizare pau-

dicit enim de illo Ecclefiafticus : F

&-

? 1004

Luc

4.

peritus

Nam in principio pred:ca-

cile efoin eculis Dei (ubito honeflare pau- *5*

[n

18

tionis (üuz pauperes beatos dixit,di-

:

Matt.

vires infelices & miferos : Beati.in-

(

Hic JESUS füper cultores füos

T.

[ glirth

quit, pauperest Va volis divitibus. Pau-

fpecialem habet curam & refpe-

Luc.6.

peres fua menfà judicat dicnos:Quos

&um, eorumque femper eft memor,

: /ü*þrlJ?.

24.

elegit ? Nonne pauperes : Jacob.

tefle Pfalmifta, quiait: Non in finem P/al. 9;

a. Quosin focios affumpfit t plane

: ANQ

Luc, 13.

oblivio erit pauperis s Sed lemper foh;. 12

294

focietatem psuperum przelegit in

citus eft ejus, ut idem teftatur: Ego

Jac.z.g,

hoc mundo focietati ivitum , dicir

eurem mendieus C patper , Domsnw fo-

T

enim : Ommis , qui non renuntiaverit

licitus eft mei.

p

LscA4., L

owmibus , q

n

t pofidet , on potdi'me/u:

Audite hac dere exemp!um : Fer

o

n

:Kedifpig *

"

tur de quodam paupere eivitatis

le

2

QConciones Strenales.

/

i

HCärnofenü inFrancia, qui omni die

noníint , veruntamen ad emenda-

Kä/fers-

delucro veldeeleemofyna folebat u-

tionem vitz do JESUM felle & ace-

be$U . um obulum ultra diei expenfasfi-

to in monte Calvarie à Judzis pota-

lm

bi refervare , pro quo fingulis no-

tum. Hunc amarum potum ; quem

&ibus in quodam loco hofpitium con-

Chriftus gu Ravj; pro fatisfactionegu-

ducebat.

Cum autem quadam no-

lolorum ,S: Auguftinus (quem Beda

&te obulum non habéret,. renuiteum

& Strabus imitantur) putat probabile,

hofpita colligere , negavitque ipfi

hoc vinum myrrhá, & felle ; & aceto

1

.hefpitium. Eadem autem nocte acci- Áumul fuiffe permiftum ; ut etiam

i

Da-

" dit, rotam domum curà. exiftentibus. tetex Evangeliftis Matthzo & Mar- j14;, 2.

ineaigneconcremari , quod pauper co. Hunc amariffimum potum fibi ali-

- alterá die videns;manibus & oculisin""qüando porrigendum fore pradixit M:;rmï.

l

N

.. cxlum elevatis, gratias Deo agebát. ,

ipíemet per os Davidis, ubi ait : Dede-

2

lj

dicens: Benedictus Deus qui me cufto--

Funtin a mean f & infii mea pe- pj t

- divitab obuló;quein fi liabuiffein, pe-

22,

Léyerint meaceto, O. amara potio?

rüffem, Verifimile eft; eum vefperi ,.

1 'Huhc' Dorinuin ]ESUM tam a-

.quiaobulumnomhabebat , miurmu-"

. raffe ,aft ubi vidit mane Deiinfe fo-

maro , felleo & myrrhato vino infiti

.c '-

licitam curam :

füa ardentiffima potatum meritó e-

& quv;dengia'g; gra-

briofos deceret habere prz oculis, ne

';i'as fgir',

E

excederent i. potu , & JESUM tam

Ettu O. pauper noli murmurare

graviter offenderent.Sed pió dolor

contra Deui propter paupertatem ,

plurimi ebriofi diabolum magis hono-

E

cogita , quia fi haberes divitias , forte

rant& diligunt , quam JESUM ;

incendio non hujus temporalis,fed in-

dicit enim $. Bafilius magnüs ille Ec-

fernalis ignis perires: cogita ita Dei.

cle&iz Do&or : Ebrietas eff. demon vo-

Bafilits

voluntatem eífe;ut pauperiem patien-

luntárius , malitie mater,virtutis inimi-

bomi.

v

£4, Etaureum illud os Conftantino-

ter feras : cogita, melius tibi elle; ita -

*

4

Deo fervire (olutus impedimentis

politanum dicit

*

Ubi ebrietas , ibi

temporalium atque cum mendico La-

diabolus. Do&or gentium ad Phi- cp,jf,

zaroin finum ferri Abrahz;id eft , in

lippenfes fcribens , ait: Tales non g5 1.

Lut16. cali gaudia , quam te effe divitemin

ESUM- verum Deum ; I'ed'ven-/,,dpg :

23*

hoc mundo, & cumdivite Epulone in

trem colere & venerari 5 ejus verba. jjpiorp,

arernum damnari.Refþicc ergointua.

fuünt haé : Quorum Deus venter eff , Pbilip. 3.

paupeitate pauperem-j ESUM in prz-

& gleria in confufione ip[orum, Quz ,

N

l

;depio jacentem , & tolera egeftatem

vérba exponens Tertullianus auctor

"

Ál

fl

ruam animo patienti , & ipfe te dota- .

antiquiffimus

.

Deus , inquit , zi- Tertul.

Plt'ï

. bit divitiis infinitisin calefti regno. j

bi venter & pulino templum , aquali- adver[us

Hf(rgn

Hacffit ftrena veftra,

culus- altare , & facerdos coquus. , & P/]'[/f..

H

]

HC(

Spiritus fandus nidor , & condimerita

- EBRIOSIS, Jicet hacftrena digni

" )1!'

i,

charif-.

N

i

€

COoNCIO ni.

6

eharifmata , & vutius prophetiaveruseft.

trasibi findebat & 'comfixinuebat a

Verum his minatut Deus terribile

Sel fol.

'lertius dire&te ferebatur fuperho-

Ifa. j.11.

v& , dicens : Vequt potentes eflis ad

minem mortuum , & illum íufcita- 294*

N

bibendum vinuim : Curita t quia te-

bat.

EF

: Job. 23

fte Jobo , ejufinodi homines ducunt

O päccafcreä'*äf'picite JESUM in

in bonis dies (uos , & in pundto ad inferna

1:5.

E

cruce pendentem , afpicite illum So-

Ó

defcendunt.

-

lem juftitiz , & videbitis certé in 6 ha-

bere illos effe&us :Sunt corda veftra

d Augu&i&usädhuc mundl 'vrolu-v

frigidainflar nivis,ecce JESUS ea

- v

fT

ptatibus deditus , aliquando inter

radiisgratiz fuz liquefacit; ita ut in

f

il

legendum incidit caíu in illa verba

lachrymas defluant. Hincillud deS,

It Mu

À

IU

$. Pauliad Rom.15.Hone[te auibulemms,

Maria Magdalena :

DL

Rom. 12

nofa in comme[fationibus ; & ebrietatibus

13.

")0n in cubilibus €v unpndwitüs , non

If/,o 31

Nix ego,SoiChrifïus ; radi(;rüm

^

in coutentione C emulatione s (ed sadui-

m Dommum J ESUM Chrifiumn.Dum

ardoge liq ue(&o.-

hzc legeret , audivit coleftem vo-

Hos radiog quoque ardentes mifit in

u

cem : Tolle ,-leze. Huic celefti vo-

cor S, Petri , quitam frigidus erat. ,

cimorem gefht vitamque eimenda-

ut;licet ftaret ad ignem , non cale-

]

vit. Pari modo vos ebriofi imagine-

fieret , nec corejus nivis inftar frigi-

minivobis , hodie vos audire vo-

dum liquefceret , donec JESUS radiis

x

cem cueleflem. dicentem : Honeffe

gratiz fux eum refpexit ; tunc exivit

Q

Ambulate , nom in comme[fationibus &

& flevit amaré : Egereffus foras , flevit a-. Mat. 26.

j

ebrietatibus , fed induimimi Dominum

suariinquit S. Matthzus,

7f*

"

JESUM ,cum Auguftino obe-

dite , & falvabimini ; Apophore-

Sunt corda veília obdurataad in-

IF lul

ta hac animis veftrís volvite & re-

far rupis ac petrz ? JESUS divi-

volvite.

nà virtute füà ad penitentiam ipfa

M

j

PECCATOR!BUS omnibus pro

conrerere & emollire valet , clarif-

fmum exemplum habemus in Za- L^. 19.

* g

xenio prefento JESU M penden-

chzo & Matthzo ; obduratis illis u- $:

D iil

tem ín cruce expaníis manibus &

capite inclinato , in fgnum, quod

furariis & peccatoribus , quorum Mat.9.9,

x df

corda , quamprimum gratiz füz lu-

W

omnues vos velit exfpectare , - am-

mine irradiavit, ad contritionem &

B

ple&i & oftulum pacis vobis dare.

Sidon.,

Solebant Antiqui , ut efficaciam

peenitentiam emollivit,

gz 16

of

Apolia. Dei benigue nos refpicientis indi-

Monne & «or Saulís faxeum e-

j m

V.Pierj carent , Solem piungere cum tripli-

rat , dum quzreret amatores j E-

DEU

Hieroeiy- ci radio. Horum unus acervum ui-

SU perdere ; at JES U S voce

»

-

r

ph.Cel- Vis tangens , cain liquefaciebat

virtutis füz illud ita contrivit, tam-

*

P

ít4

leilene« | A!-;er dirigeus fe contra rupes ; pe-

que liquidum zeddidit , dicendo

Saule -

ij

64

- Conciones St;tndïe:. '

A. 9.

suule ; Saule,quid m per[equerist ut di" commiffum, liberafti, & iterum vivifi-

xerit mox proftratus interra: Domine cafti eam ,.& de abyffis damnationis

46

quid me vis facere? -

&ternzeam reduxifli : propter-hanc

"Teitio füntae animz veftra in pec-

mihi praftitam gratiam & mifericor-

Excth.

tis mortna ,nam anima,qua peccAverit »

diam: Exultabunt labia mea,cum canta-

Iäitf'.;z;.

verotibi , C animamea,quam vedemiflis

18,20. lÜpfAmorietur, inquit Propheta Eze-

chiel: Jesus autem

otens eft eam re-

Itaque.ó Peccatores! quicunque ja-

Á

e

NOcare ad vita , te

Apoltolo dicen-

cetisin tenebris & umbra mortis, re-

te : Exnurge À mortuis €* ilumtmnabitte

* fpicite Jesuw , & . fulgore gratia fu

Ephef. $.

Chriflas. Sic Deus Paterdete O pec-

-- oculos mentis veftre illuminabit, Qui-

14

cator dicere poteftillud, quod Pater. cunque frigore peccatorum quodam-

de prodigofilio füo. dixit : EEc filiw

modo obriguiftis,refpicite Jesuw, . re-

EU YP weusmortuus efl Q revixit.

- fpicite folem hunc juítitiz , & ipfe mi-

24

Cum Regius Píalteshanc. gratiam

; fericordie (uz radiis vosrurfum cale-

àDomino Deo expertuseller, non fa-

faciet:Quicunque flu&uatis inter pro-

tis potuit divinampotentiam & mira-

cellas & fcopulos tentationum , à Je-

bilia Dei depradicare,hinc dicit: Dems

su neavertatis oculos, & fentietis au-

Afquenuncpronuntiabo mirabiliatuas &

xilium falutis: Quicunque criminum;

füperbia ; avaritiz;concupifcentiz,u-

Pfal, 0. ufque n fenettam & [enium , Deus ne de-

17.68

relinquas me , donec annuntiem brachium

| Xuriz,irz, invidiz , aliorumque fcele-

rum immanitateturbati , & conícien-

fa.

tuum generationi omni ,quaventura eft ,

potentiam tuam C juflitiam tuam. Deus

tiz fceditate confufi eftis , judiciique

ufque in altiffma , qua feciflà magnalia s

; horrore perterriti , ac defperationis

Deus quis fiailis tibit O Regie Plaltes,

abyflo eftis proximi , Jesuw cogítate,

que mirabilia, quam divinam poten-

Jesun invocate, Jssuw refpicite. ; fic

tiam,quenam magnalia tibi benignif-

vere experiemini,quam metitó voca-

fimus Deus exhibuit,de quibus italz-

tum fit nomen ejus Jzsus , quia falvat

taris,&c qux tam magnopere depradi-

populumà peccatis eorí.uzc fitftrena

9.20,41. careintendis? Conver(us,inquit ; vivifi-

veílra , Jssus femper memores eítote.

cafti me , & de abyffis. terra iterum vedu-

O Auditoresmei , quibus jam hoc

.

H

fan&iffimum Nomen Jrsus apopho-

xl me

multiplicaffi: magnificentiam

tuam , & conver[us confolatus es me.q. d.

retorumloco dedi , univerfis ex inti-

Domine Deusnonfcio, nec poífum

mis cordismei medullis exopto,ut ni-

fatis omnibushominibus jam viventi-

hilvobis fapiat; nihilvobisplaceát ,

bus ,& generationi omni, qug ventu-

-Bifi fonuerit nifi Jesus: Jesus fit vobis

racít, tua magnificare mirabilia, tu-

, mmelinore,Trsushit vobisin aure. me-

um brachium , tuam potentiam. ,

los,Jrsus fi

il

tvobisin corde jubilus,Jz-

"magnalia tua ; qu& in me oftendifli ,

suM pro flzena datum ,- quiíque quam

dum meà morte animz mez , quz

diligentiffimé in cordefüo coníervet,

anortua in me erat propter adulterium

Hiíce precor fingulis feliciffimuzm no-

vum ànnum,

cumBetþübca,öc homicidium inU/x?a

Ode

P

-

st

CONCIO 111

6j

-

nb p

jJrsuDianamvincis, &raurei ——

H

Titanis ignes: (olvelutijubae |—..

i

- Pervitra mittit: ficnitorem-

J

- Mhelusi d contimium 18 5F'sn

"-Peygia PeQ.om Chzrifte ,(þarä

, lg'w.lf.

;cordelprg]äntiam.

fplendens ,

Utlumen optat cecus;ut expetit

d*

LUx-u,na

tium !

Jesule ,mgnf :

Videre Phobum carceris horrido

Tu quando menti nonades, eripis . :

K

[

. Inclufüsantro,quod corufcans

u

)

Menti diem; fidesínilla ^

Cynthiusháud radiis ferenat.

Lumina ; tunc animus refulget $

Ut emicantis lumina -Cyn.t'.hi:i

l

Nec lumen addet íol aliusfine

:-

A&gerrequiritfletibusomnibus,

Te, Chrifte,cordi terrigenum : tuo

Sic expeto,quó cordanoftra

- Luce tuá redimas tenebris.

- Jesu premis fplendore primos

Luciferum radios ferentem.

Nederelinquas rebusin arduis -

Lunam polorum flammiferum -

Nos confltitutos dulcis Jrsurss

jubar

Sed femperadíis,nos guberna,

Vidi, fediftam cimmerias ego

Ettribuas patriam þeg;am,

y

Umbras putabam,dum corufcos

li

A&)icegem -radiosbjtzsu.

J

qu(

jis

ag

i

m

S

li7

3

*5

Y

à

s

-

.:.

':

ft

je

ld

;

*y

(s

3 9

*

"n*

[

N

j

/I

1

c;

à

[f

,—ä

3

d

E

«

1

s DI

E NI

f*

I$

e^

É*

Gts

10

j

CONCIO

J

1

Ia

E

2

Conciones Stre;gale:.

4

FO CO On O OCO OO MONON O

MO

mrncmm

ääääääi

QUE PU OUU

"

Qä V'. E

D

CONCIO. IV

$i cupïs animo letus cönfcer:iäcrc coelum ,

Qccipc*do&rïnam , quam tibi tradit avis,

d D E. MXA':

:

aof mnlatia cali, Matzh. 6. v« 26

—Gd'ie*i'nc;heamus»f au-

temgex pä—rte impudiäoä & l'uxdri&äs:.

TA

22

fpiciis divinis;& jam

.

vacabant comeílationibus & compo-

]

À.

]

ïüþ

in

reffi fumus primü

tationibus, erant hilares cum Deo fuo:

d

diem novianni. Ro-

jJano,dehoneftabant facies. füas larvis.

mani Calendas novi

bifrontibusjuxtaformam Deiíui Ja-

p

'anni jixta Calenda-

nifeque mox alienis vel virilibus; vel

li

isinflituerunt; & qui-

femineisinduebant veftimentis. In.

x'æ'm-julii Cafàür

demin principio Januarii, qui tanquá

fümma varias ineptias, perverfas ma-

ledi&afque oftendebantletitias , pu-

porta & introitus füturianni effe de-

beret. Januarius enim traxit nomem

tantesfe nullam habituros fortunam:

fecundam, necannunr felicem,fi diem

à Jano,quemo Romaniomnibus januis

pizelfe crediderunt 5. und& & Clavi-

hunc uonfolitis cum gaudiis & tzipu-

diiscelebrarent, utquidam ipforum.

gerum ipfüm vecitátunt. Hunc men-

fem Antiqui olim in fpecie ferpentis

Poétarugz cgnif :

depiuxerunt,quicaudam füam inro-

tunditate circuli in oretenebat , iu f-

fröäm: Iux oritur, linguis: animi[que

favete ,

ganum , quódannusfinemin eo füme-

zet;àquo initiamduxit. Genriles hunc

Nune dicenda boné [unt bona. verba

die:

menfemreprafentabant in figura Jani-

bifrontis , quem cum dauabusfaciebus

Kite vacent auves , infanaque protinus

abfent

pingebant,-ut putaqui prateritum &

futurum annum indicarer.lllius in ho-

Jurgia,differ opus livida turba tuum,

norem iu magna habebant venera-

Salye fefla dies , meliorque vevertere

*

tione hunc diem, peragebant multas

x

femper ;

füperfitiones;idololatrias, & fervitia

A populo verum digna potente

[ 2 d

diabolica : incipiebant inutiles ir-

piaíquelatitiasac ludos, plurimaau-

At

CONCIO W

67

At nos Chriftiani majorem ac zquio-

tis;fpe fretus,vosmihi non

caturos,

uxxinus'pig»-

remin hac feflivitate noviAnni gau-

L

dendi & exultandi caufam habemus

*

Ne vero hácíolà fa&tà optatibne'

verus enim Janus Chriftus Jesus, qui

vos vacuosdimittam,offeram unicui-

Ap:.x.S

efta & o,principium & finisnatus eft Gc

que pro apophoretisavem aliquam $

apparuitnobis, füperftitiones & ido-

quandoquidem fcio , multos dele&ari

lolatrie ceffant hodie , veritas & vera

fingulariter volucribus ccli : aliqui

Keligio oritur; tenebrz omnium in-

T

fapacem alumaccipi-trcm , alii cele-

rem falconem; hic dele&atur blandis

fernalium errorum profligate fünt;&

. lux veritatis acgratia mundo exorta

columbis , illegarrulo pfittaco ; ifle

eft, Jamimpletum eít illud I(aiz vati-

crociante corvo , alius gaudet loquaci

Yf4, 9.2» cinium : Populps, qui arbulabat in tene-

picà, vel frigillà, aut aliis|docibilibus

bris,vidit lucem magnam , babitantibus in

avibus. Hlud veró, quod meimaximé

vegione uimbra anortis lux ovta eff eis. Yp-

movif ad has (lrenas,eft, quia S, Scri-

füm JesuM veram efle lucem nosillu-

ptura utriufque CT'eftamenti nos in

minantem, teftatur altivolans Aquila

fcholam ad volucres cceli remittit. In

106»!207:

W

den.l

» Evangelicus : Erat lux ver ajinquit, que

S. Jobo Propheta dicit:Iugterroga vola»

r

allumimat omnem bominem venentem ia

Matth,

j

tilia teli, G ndicabunt tibi. Ecapud S.

r

*

e

jJoan.8,. huncmundum. . Ex Jefus ipfemet de fe

Matthzum dicit Chriftus

^

Refpicite

]a

i&

dixit: Ego fum lux mundi, Meritó ergó

d

volatilia celi. Ab hifcejam difcetis, qua

li

de tam coslefti & divina luce, atque

ratione unicuique pro füo flatu hoc

h

detanto Jano hodie gaudeamus & ex-

anao vivendum fit , & tandem ceelum

ultemus.

conícendere poffir.

»

"n

Omnipotens aternus Deus perdi-

ECCLESIASTICO Statui , cui

le&iffimum filium füum Dominum

pr& cateris honor atque reverentia

noftrum JeiilmChri&üm fitnobis pro-

debetur,ut monetSiracides dicens: Ho- Ecrfi,y,

Y

pitius, & füz Ecclefiz , totique Chri-

nora Deum ex tetaanimatua , € bonori- 3).

flianitati felicem;pacificum,ac faluta-

fica Sacerdotes ; ubifecundum à Deo lo-

rem novum donet aniium,. Vobis äu—

cum tribuit Sacerdotibus , quia Dei

temomnibüs & fingulis Ecclefiafticis

per(onam agunt, przíento felicium 8c

fzcularibus;divitibusac pauperibus ,

gratorum apophoretorum oco füavi-

fenioribus ac juvenibus , cujufcunque

tercantantem Philomelam, Hzc avis

Ó

ftatüs ac conditionis eftis ; opto ex

interomnes alias prima eft , que de

corde pernatum ]efulumpro aufpica-

nocte canere incipit,hinc etiam dici-

j

to novo anno magnas divitias, magna

tur lufcinia;quafi ante lucem cáanosvel

bona,magnofque honores,nimirum ,

dicirurlucinia,quafi lucida;quia cantu

]

(4

ut divites evadatis apud Deum , divi-

fuo fignat ortum diei,

tes in fide, divitesin virtutibus & bo-

Hanc lufciniam imicentur per(önä

nis operibus , divites in aima & cor-

Ecclefiaftice cänxando,pfällcndo ,.09-

i

- poxe ; ac poftdivitias ad zternos ho-

rando, five legendo Horas (uas Cano-

B0165 gloriamque co]eftem pervenia-

nicas;preces obligarorias ac h

l32

ymnos ,

iem

í

68

€onciones Stvenalet,

diem (olemque praveniant , tanquarir

rael C tef'ficabor tibi: Deus Deutuu ogo

fpiritales lufciniz,Deum laudent;can-

fum ; Non accipiam dedemotua 'vitulos.

tent;& aliosad devotioné laudemque

neque de gregibus tuis bitcos, & c. - Quid

Dei excitent; juxta exemplum Pro-

ergoó petis * quid exigis ? ó Domine

phetz Regii , qui de feipfo dicit : Me-

Deus ! Igrmola ; inquit , Deo facrificium

rdde .

PF 116,

diá notte (urgebam ad confitendum tibi. Et

62.

laudis , & redde Altiffimo vota tua. q, d.

in Pfàlmo133. omnesfervosDei exci-

Hoc facrificio ve:& honorificor, hoc

tatadlaudandum de no&e Deum , ubi

mihigratum eff, per hochomo redü-

P[.133-

ait: In notibus extollite manus veftras in

citur inviam verz falutis, & arerna

2e

feiéla , & benedicite Dominum.

felicitatis, Hoc genus facrificii Ofeas

4

€erté magrium eft dedecus,. quód

Propheta vocitat vituloslabiorum;di-

i'-r)satïxonal;cs*cre'aburæ nos in hoc multis

j

cens: Reddemus vitulos labiorum noftvo-

of

pracurrant parafangis 5 volucres cce-

du

rum; fignificans hácphrafi loquendi ,

j*

limané diluculo evigilante, laudant

Majeftati divina gatiores effe. vitu-

Cre'agto'xemac' Dominum- fuum: can-

los iftos füarum laudum, quàm alitilli,

tando, nosautem , qai rationales fü-

quiex armentis ad -altare du&ti ma-

z

snus ; & fervi Detad hoc fpecialiter

Garntur.

vocati & ordiriati ; manemus ízpe in

Sciens hocRe*gi'us Pfaltes canitiO pf ng, -

le&o fteztentes , de latere in latusnos

Doinine , quiaego fervus tuus , ego [ervus yy,

volventes,Gc dormitantes ufque . in

ts filius ancille tues tibi f[acrificabo

dilucidam diem,& laudis

"

boflizin laudis, &* nosies Domins invoca-

fcimur.-

Dci oblivi-

bo in atriis domüs Domini. in Jaudando

. Summálaude dignifünt non tan-

Deum multi philomelas imitati fünt ,

turm viri Religiofi; verim & R eligio-

fapiufque de no&te & die devotas

pre-

(z Virgines naturá debiles,de no&e ad

cesad Deum füderunt.

Horas Canonicas furgentes , Deum

S. Apollonius dücentorum in Tlie- xufín,

laudantes , Pfalmos Davidicos caner-

baide Monachorum Antiftes intezdiu /,2.c.7.

tes, in quibus magnitudinem, miferi-

centies;totiefque no&e Deo fupplica-

cordiam , perfectiones ; & opera Dei

bat.idem de S. Bartholomzo Apolfto-

mirabilia depradicant, & ut hanc de-

lo& Compatrono nofirz civitatis af-

votionem & obligationem nou negii-

firtmat Abáias ;de S. Mathia Antoni- .

gant.plurimi tam ex viris, quàm ex fe-

nus;Palladius de S. Macario. Hic non "Pallad,

Xu fcmineo dormiunt veltiti , & in

omitteudus S, Jacobus fraterDomini, ,. &

dürisculcitris ; ut facilius lomnumà

qui perpetuó fere flexis humi genibus

fe expellant, & aptiores fint ad laudes

Deoadhzrebat ; ipfümque continuo [, yjsa

dívinas decantandum : O vere fpirita-

laudabat , adeó ataffiduitas dusiffi-

' lesLuf£iniz !

qju-f.

mitm callum genibus obduxerit.

' Rubore füffundantür Sacerdotes &

Quàm hocexercitium Deo gfati:m'

. fit;teftatur -ipiäme;in Píalmc 49. ubi

Ecclehafüici, qui Hotas fuas Canoni-

3f.49-

tejicitomnia Legis veterís facrificia ;

cas differunt , vefperi qüandooran-

7 € feg. dicgns:Audtpopulus ineus, C? loquar $: 1f-

dumeft Completorium, incipiunt f&--

pe

CONC

69

IO IF,

i.l

g* Hymnum um lucisortofidere : vel

fint ; & indé refocillentur,Hinc S'.'Au'-

fotalicer granario Papali (ut dicitur)

guftinus ait : Pfalmis & bymnis ctiusora-

i

corittunt : fi orant, oratio procedit

tis Deutm,hbor ver(etur incorde , quod pro-

It

éx corde frigido , & labia tanuüim ex-

ferturin ore.. S. Hieronymus quoque

ferna moventur : quando cantantin

dicit in Epift Camtantes & pfallentes i

MT

Choro , frequenter vocis harmoniam.

cordibus vejiris Domino. Et apud Glof-

xX

miagis , quam mentis devotioneny

fàm hi duo reperiontur yerfug ;

lls

píallentes captant3 quibus vehemen-

$, Hier.

[

ter timeo , ne Dominus improperet ;

Non vox,fäävotum;— nonþ cordulá mufi-

c&, fed cor :

Ep'fe. ad

Atftos ;e :

quod per Amos dicit : Aufer 2 me tu-

j

enulum carminum tuorum , & cantica ly-

Non clamans ,

fe

5

d auans, flnnmfin'

Ephe &»

24

re tü& non audiam. Animadvextite ,

4ure Det.

babetug

27

quaío , quo nomine modulatas canerr-

dzf? Ze

'., r

tium voces defignaverit : Tumulum

Verümmu-ltihas*r&gulas*n(m*cura'nf ,ccar

enim , & confulam vocumturbarm, fi-

& fine ulla mentis attentione, fine ul- fa/fefo

velabiorumfttepentium,nonconcen-

lodevotionuis affectu . preces füas ita

tum , autlaudantium Voce's-eag»carmi'-

decurrünt , Hofaf'que Carnonicas re-

1ià nunicupavit.

:

à

citant , ut nihilaliud magis, quàmla-

10 uf

Ii. E

*

d

ifc

[*

"TA

Tgo

jantà phil'omcïa Sacer-

boríshojus finem affectare videantur,

dotes & Ecclefiaflici fuaviter cantare,

Quibustimendumeft , nead eosille

]

idefé , devote, Philomela enim dici-

Prophetz execratio pertineat : Oratio Pf.xo8,

p

tur per etymologiam , quafr amans

pfalmodia) ejas fiet in peccatum, Autil- 7-

inclleam odam , vel amans füavem

f

iud Jeremiz : Malediius, quifacitopus Jertttte

n

(

€ántum j canit namque de no&te & die

Deineglieenter. Sic unde lucrum refer- 4910

tam füaviter, ut triftis animus homi-

re deberentdamnum reportants & un-

Ü

n/)ïn;

hiis indé recreetur,ut de illa canit Ovi-

d& omries animi fordes eluendz , indé

ius;

Y

fordescontrahunt ; undé benedi&tio-

la

D '6'1.

S.

nem pro fé & aliisobtinere deberent,

»

T philomela potes vofum* difirimina

nialedictionem fibiacquirunt.Difcite

aisile ,

ergó dulciter csntare, id eft,devoté &

ä'&dos'.-

Millepotesvarios ipfa referve

pieorare & canere ; Atque confidera-

F.Cofe

teillud Pauli: SforemlnguA , fpwitus

Y

Nam quamvis alie volucvesmodalami-

Iæ Ido

ns tentent ,

qmes orat , mens auiem mea fine fru&ku eff..

)f

p

j

Nulla poteft inodulis equivalere tuis.

Quid evgb efft orabo [piritu , orabo C* men-

te:pfallam fpiritu,p[allam &mente;

9 p

SïcEcheGaiïiEi füavitercantent , id

ÍIHI. Philomela, utdicit Albertus, Alferts

I a

cantat,quando ovís incubat. Et cau- /.r.de

eft;attenté ac devote p(allant & orent,

Deo placeant , ipforumque oratio &

fam aliqui Platonicorum & Phyfico- auinaf.

falmodia fideliam defun&torum fun-

rum affignaverunt,dicentes,quód ova Idem . f,,

il

datorum ac benefa&orum , quorum

nor vivificarentur,nifi philomela cau- de zzi-

ld

taret füperea. Ec Albertus]oco citato aal,e, g,

rxd

eleemofynis fruuntur, animabus pto-

lj

putat

pe

Conciones Strenales,

79

.,æutat , hoceffe verum , quia cantus ille

decorem quavat, ,'Rationexh affert fàn-

confert vivificationem pro tanto ,

€tus Hierouymus

e

.

Vefis , inquit,

Hieron]

quód fpirituslevis, & calorelevans

vilis & pulla , animi tacentis indi-

Epifl. A.

cium eft.

c[.

*anguinem in eis facit catitüs jucundi-

sstem & defiderium gaudii, & talis eft

Pulchre hujus temporis modum a-

snagis vivificans.

liquorum Clericorum five Ecclefia-

Sic homo fzp& habet aliquid in

Íticorum defcribit Concilium . Tri-

propofito, utfaciat & pariat aliquod

dentinum hife verbis : Quia veró Conti(.

etfi habitus nog. facit Monachum, -

opus bonum;ad cujus vivificationem ,

Trid.

íciliceruttaleopus ad vitam & effe-

portet tamen Clericos vefles proprio

feff-14e.

&um-promdat,mukumconfer;cantus

congruentes Ordini fämpef deferre ,

df

Z

devotus,jid eft , exhortatio Conciona-

ut per decentiam habitüás extrinfeci ;

toris,pradicantis ad populum verbum

morum honeftatem: intrinfecam o-

Dei,quia per hoc fpiritus levis per de-

ftendaut. Tanta autembodie. , inquit ,

votionem furfum erigitur , & calor

Aliquorgm inolevit temeritas, veligionif-

/

divinz.charitatis incenditur,ut propo-

que contemptus ,ut propriam dignitateun,

fitum bonioperis citius ad. effe&um

€ bonorem Clericalem parvi pendentés . ,

.aneritorie producatur.

:

veftes eriam deferant publicé laicales ,. pe-

Sacerdotes & Pradic

atores,qui m

des in diverfis ponentes , unum in diyi-

hoc fequuntur. naturam philomelz ;

n , alterum in caraalibus. Nonne hoc

hi

magnam à DominoDeoremuneratio-

tempore ifla videmus , quód, pró do-

!j

'pem merentur , ut teftasur S. Textus,

lor ! Ecclefiaftici multi inter laicos

D4n, 12, quidicit ; Qui dodli fuerint , fulgebunt

in veflitu dignofci nequeant. Sed uti-

2«

quafi (plendor firmamenti, & qui ad ju-

nam fervarentur fequentia in eodem :

fliriam erudiunt anultos,quafi flelle in per-

Proptereà , inquit Concilium Triden-

l-äfn- V« peruas aternitates. Ex S. Apoftolusait:

tinum :07/225 Ecclefiaflica pev[ona quan-

x

l«

17.

tumcunque exempta , que Aut in (acris

Qti benó pmfunt Presbyteri, duplicibo-

nore dignibabeantur 5 maxime qui labo-

fuerint , aut. degnitates ,. pev[onatus ,

at in verbo ( dolrinasid eft, qui alios

offcia, aut beueficia qualiacunque Eccle-

. verbo & do&triná inflruunt, & ad bo-

fiaffica obtinuerint. , ff poflquam ab Epi-

num promovcnt.

ftepo fuo etiam per edittum publicum

IV.Philomela ve

Ritaciïävili&üm-

soniti fuerint , boneflum babitum cle-

e

e

plici colore

fic Ecclefiaftici geftent

ricalem illortin Ordini € dignitati con-

honeftas , viles , & íunplices ve-

gruentem. , & juxta ipfius Epifcopi ordi-

ftes. Hinc Jus Canonicum mandat :

nationem C mandatum non detulerint. ,

EXI*4.

Clerici viridibus & vubeisveftibus non do-

pev f« [penfionem ab Ordintbus,ac officio &

devita bent uti.. Et Concilium Carthaginen-

beneficio , & fru&ibus , vedditibus sp[orum

er bonefl. íe IV. canone 45.. habetur d, 41.. ca-

beneficiorum.,net non ft femel correpti, de-

leriés

pite Clericus ,. dicit

*

H

Clericus profef-

u) in boc deliquerintetiam per privatio-

M',?-

»

effer.

[ionem f(uam C babitu , & inceffuprobet:

nem officiorum C beneficiornm bujufmodg

d ide) nec ve[libus , nec caleamentis

ceerceri po[fint G* debgant, Couftitutio.

neo

CÓNCIO IW.

?X

Simili modo debenthabere Supe-

Binm

xem Clementis Quinti in Concilio

Viennenfi editam , quzincipit: Quo-

riores vifüm acutum , & oculos vigi-

Biun

lantes in fübditorum vitia & fcelera;

WMJ!

giaminnovando C einpliando. Utinam,

inquam,hac fervarentur, non eflet ille

nontantüm utea eradicent , verüm:

abufüs veftium in Ecclefiafticis , fed

etiam in defenfionem & tutelam fuo-

aznajor honeftas atque decentia.

rum fübditorum , ut eosprotegant &

— Diféiteitaque à philomela fimpli-

tueantur.Hiuc proc-ul dubio olim R e-

€itatem , & Statui veftro congruen-

gesin fümmitate fceptrorum füorum

C

Tril,

Xecli.

tium veftium honeftatem ; dicit enim

oculum geftárunt apertum , . quifuit

Ecclefiafticus : In veflitu ne glorieris un-

hierog

Áf

Xl« d

lyphicum fedulz vigilantisRe-

1

quam. Et S.Chryfoftomusait: Nonor-

gum erga fübditos.

Ludoys

S.Cbïl i

pamentum.fed tegumentum quaramus.

Celeberrimus ille ac piiffimusCon-

fofom,

Grandfs

Difciteà philomela Deum conti-

cionator P. Ludovicus Granmatenfis

l1. de

nuó fuaviterac devotelaudare, ut di-

nartat.rem confideratione obferva-

creatia-

9f.33.1.

cere poffitis cum Kegio Pfakte: Bene-

tioneque dignam , fibi àviro fide di-

ne mumn-

dicam Dominum in omni tempore , [emper

gniffimo fappeditaram , qui vidiflet

di, mibi

laus ejusin ore. meo.. Quinimó imitari

Regalem Aquilam pofuifle nidum fuü-

fol.503-

coneminiS.Seraphicum Patrem Fran-

um in arbore excelía & magna, iu ea-

6,1o

€ifcum , qui audiens aliquando philo-

demque arbore multas avesalias et-

Xfïnits;

lemamcantantem, dixiífe fertur : 5o-

jam füos conftruxiíle nidos, eofine ,

€juso

vor meaphilomela , volumus certatim Do-

quo hirundines füos collocantinno-

mino Deo laudes caneve , videbo, num ego

fixis zdibus,ut pulli (üi ab inimicis vo-

165 4n tu me fuperesin laude De?. Sictan-

lucribusfinttutiores. Eodem modo

dem cum fan&o Francifco & Seraphi-

faciebant iflz avicule in bac arbore,ut:

pisinccelisinzternum Deum lauda-

fübumbra & tutelaaquilz , tanquanx

M. 6 ..

bitis, dicentes : S«ndlas, Santius,San-

xegis füi;pulli fecuriab adverfariis de-

&lus Domintis Deus exercitaum : plena. ef

gszent.

Aquia illa habebat quoque

orimis terva gloriá ejusRmoc vobis & mi-

cor tam generofüm,ut eas nonlzferit,.

bi felicis xenii loco ex animo opto.

quz fecuritati & nobilitati ejus confi-

NOBILIBUS & Superioribus hu-

debant , fed fupereasvigilantem ha-

Suscivitatis offero pro fortunato anni

buit oculum,ne ab aliis rapacibus vo-

aufpicio Aquilam Reginam avium ,

lucribuslxderentur.

Aquilam lego varias habere proptie-

Ita Superiores vigilantem habeant

tates laude dignas, quasmeritó imira-

oculum fuper fübditos,eofque ab om-

xi Nobiles & Superiores oportet.

ni incuríü malo defendant; dicit enim

Exechs,

ad unumquemque Superiorem Deus :

L. Aquiladicitur ab acuo , five

337«

acumine oculorum , eó quód acuté

Speculatorem dedi te domui Ifrazl fcilicet

:ï

l-

]05.3.9'0

videat ; tefte Jobo dicente: De /ong?

ut vigiles fuper populum meum;eum-

29

que ab omni periculotuearis, Verüm

04

oculiejus (aquila) profpiviunt. Yra utex

Yagél

J

ublimi a&re pifciculos in zari natan-

de aliquibusconqueri poteft illud I-

IOQg

faia; Speculatores ejuscect omnes, Multi

p

165 contempletur,

dez-

z

Concunes Strenales,

72

lutar-

dormitantín adminiftratione officii

&hbus 2n

Hanc Aquilæproprietatemïiin*iäü

Ui

füi , ut ingeniose quidam arguit. Phi-

fünt , & in fua. celfitudine terram re-

[U7

Reg. &

Amp. A-

lippum :Macedonem : hic Macharz

fpexeruntanulti Maguates , Reges &c

n

«ujufdam protribunali fedens caufam

Pontifices, inter quosmihi primó oc-

q

poht.

coguovit, ed.dormitsbundus,necfatis

currit Philippus Macedonum Rex ,

attentusad juris zquitatem : itaque

qui quotidiano illocarmine fibi prz-

!

fententiam tulit adverfus Macharam,

sipiebataccini ; Philippe;homo es f

Verüm clm isexclamáffet , íeab.ea

Maximilianus I. Imperator Auftria-

i

fententia.appellare : fRex iratus, Ad

cus etiam triennio ante mortem capu-

quem ? inquit : nam appellandi ver-

lum funebrem & quernoligno , arcz

bumMonarchiseft invifum. Hic Ma-

viatorims inclufum circumferri fecum

chases: Adteipfum,Ó Rex, frexper-

juffit, Carolus V. Auguítz memorie

giícaris , & attentius audias caufam.

Imperator Maximilianum, quem di-

Artumquidem furrexit Rex. Cate-

xi,(an&iffime zmulatuseft, & (arco-

züm poíteaquim.caufam apud.fe me-

phagum «um fünebri füpelle&ile

Bius perpendiffet, inielligeretque Ma-

claüculum quócunque ibat;fecum de- -

«hata fattam injuriam , judicata qui-

portari juffit.

:

4em.non refcidit ,fed pecuniam , quáà

Inter Pontificeso

ccurrit mihi joan- -*«Frana]:

damnatusfuerat.Machztes, ipfeper-

nes Patriarcha Alexandrinus, quiab perra-

folvits (ic feipfumpropter fomnolen-

eleemofynis nomen traxit, hic fuper- (52 r pg

tiammulétavit, Vigilantibus ergó o-

