milleannis ante Chrifli. nativitatem:

a

Sictempore Gregorii V.. Romani

epste-

g

Vixit, & adhuc vigintio&to gradus in-

Pontificis & Ducis Srephani ,. qui

. rectalinea arberis flernmatis íui in-

ferzz.de

S

äïxg']m;'

.

'deinde Rex Ungariz creatus , era

S. Annde

ii

termedii funt:

o

- quàm, inzftimabi-

incelebri ac populofa civitate Maca-

Virizsen-

lisilla erit gratia, quz. per divinam:

riafeu Nuceria przclari Confülis fi-

fisc.10--

providentiam S,Annz collataeft , ut

lius nomine Emericus ,. qui defun-

peidi

Dorland...

i Ü

. €um Chrifto FilioDeiinfecundo gra-

&is'parentibustotam patrimonii tub-

L3, m

W;-abi! 31

du confanguinitatis conjundta fit; ejus-

Rantiam: inutiliffimEdilapidaverat ,

Regifml-

avia & naturalis Matris Marix Mater

itaut'tandem ad extremam redactus

dus I. V..

facta fit.

yoni

eflctpauperiem. In hac miferia atque

Dodoór:

Quandoquidemergó S.. Anna tam:

calamitate: conftitutus clamat

d

yis *

Régis Ste«

] d',guü'

excellente: ele&a ; tam dignà à Deo

Deum,rogatveniamdeliGorum, &

j

utmittere dignetur aliquem San&o-

phani

at

honorata, Mater faictitfima Virgiuis

cosiff lia-

Mariz, & Avia Salvatoris , Deoque

rum fibiinauxilium. En*apparet ipfi

Tius: ini-

chii

,

D

proximá. coníanguinitate conjuncta

S, Jacobus Apoftolus in forma: pere-

e

grini, quearantedPatronum. venerari

Jost!

eít 2 evam meritþ honoremus ac inyo-

Alite

j

Qq3 7

.. foli-

sz-

Conciones varia.

494

Salve ergó S. Anna digniffima Ma-

folitus erat;hic jubet devoté S.Annam

fingulistertiis feriis cum tribus Pater

ter Dei Genitricis, (anGiffime Trini-

& Ave;aclumineardente coram ima-

tatis domina grati(fima, prz omnibus

gáne ipfius venerari. Quod & fecit, o-

mulieribus honorata. Tuesà Domi-

no benedi&a, & benedita prolescor-

mnibusin locis ejus honorem & no-

3nen dilatavit;quare randem ipfius au-

poristui , & illius virgineus Filius Je-

fus Chriftus. Ora tupro nobis ,quoniam

xilio ad magnas dignitates & divitias

elatus, & Regis conflliarius intámus

ts imulier (an&a es.impetra nobis remif-

fa&usefl. Huic inextremisapparent

fionem peccatorum, gratiam & pro-

je(us, Maria,& S. Anna; beatiflima

fpetitatem in prz(enti vita & gloriam

Virgo Maria ad Emericum dicebat- :

infutura,uttecum Jefum & Mariam

Sum foror tua;& tibiinfernum claufi-

^in &ternum videre & lauda-

' dare mereamur

mus,quiatu matrem meam femper in

honore habtiifii; Jefus & Anna porta-

- .Amen.

bantanimamejus in ulnis fuis iu coele-

ftem paradiíüm.

" s

T s

CmNNOR

4

-

7

20

u

ie

7

Ne

9X

n

E ^

S

m

(2 D

[fv

j

p

CSSM

i

gö

ASSS

M.

&

Ko)

Q"

N

A

n

g"

?

/u

li

$

A

Y

E )

(

N

N

:

3j

- p

d-

N

3

^l

| WJ»;Z. [

o XO)

S)

(Ü)

i

ï';i

y)

Vï

SN

/,.

lPOh

Mj

D

'. W*MJ 1

!

| &2.14

CON;.'K

CONCIO XXXVF.

[

45j

lt

N

Brtmcm

meccammqememm m

Q AORU RD Q QD RI-DUR HE

us

ibqs

E

JI

Ug

CONCIO XXXV.

J:

nl

vif

fN,FEsfro Clgcumcmdmäc:msn DonINI-

"

Pro xenio gratá Horenos accipe mente ,

:!'am

fl

Asfidué obíerves dogmata fcripta ubi.

T H EM A

&anon erc;gavir pecunias multas. 3. Mach. 14. 32.

-

——À

—

E

—

&

:

$

d

-5 Ato novo Cafàreo

cum magna multitudine adveniunt

56

f;, Principe vel Kege

cantantes: Gloria n altifmis Deo.. EX . 1yid,

ho

N

. folet effe iatítia ma-

mentibus Judaa cerno accurrentes

N

A.

gna, & exultatio in

paftores , glorificantes & laudantes

d

äh

x aula ,totoque regno

Á

Deum , & nevum Regcm*humilitcr

T.

EM

cp «s

ac Imperio ; projici-

adorantes. Jamin hac gaudiofa nati-

turin vulgus libera-

vitate hujus pacifici Regis agam per-

liffimà manu pecuniaaurea & argen-

fonam (licét indignus) difpenfatoris ;

tea, Quandoquidem jam nobis ante

quo titulo decoratS. Paulus Paftotes,

dicens:Sá nos exiffimet bomo ut miniflros

1.Cor. 4»

195(,1.52, 0O dies natus eft novus Imperator ,

-

L

qui regnabit in domo ]acobin eternum, &

Chrifli & difpen[atores ; & Yiberalima-

cujus regui non erit finis:novus Rex, qui

nu diftribuam pecuniam in honorem

l?öc 4

habetiu veftimento & in fceemore fuo

novi Regis , & ad majorem hujus na-

vwivitatis lztitiam. Quia autem nunc

19.16,

Ícriptum : Rex regum & Dominus domi-

Y4,9.6.* nantium. De hoc novo Rege vatici-

vix de puro argento atque auro pe-

.matus eft S. Prophete laias : Parvulus

cuniz ac rnonetz videntur, fed floreni

jam ubique valent per imperium, fic

natas eff nobis , & filius datus ef nobis ,

princeps pacis. Optime dieit, quàdfit

aliquam füummam illorum collegi ;

. princeps pacis 3ino:tu enim nativita-

quosxeniiloco , antequam abrogen-

tur , diftribuam , & unicuique Sta-

1:55.2.14. tisejus ftatim per celeftes pracones

tui cextos florenos dabo , & quemad-

ax proclamata eft : Et n terra pax bo-

N

minibus bonavoluntatis,. Nideo quo«

r

jiue

1inodum íusomus Sacerdos dedit fuis

fümmum latitiz feftum & folemnita-

pecuniam, utadderet eisanimum,&c

goneiose cestazent contra hoftes ; eà-

tem in auja corlefti ; Angeli namque

dem

)N

"€onciones varid,

4pf$

-dem. intentione.ego przfento -vobis

feconformare omnes Sacerdotes .z

:hodie florenos , ut promptiori ac fide-

Ecclefiaitici , ut fcilicetfint fan&iyia-

liorimente veltro uovo'Re;gi ac Prin-

nQCentes,impollutï,&gmgati àpecca-

cipipacis, cuiin Sacramento bapti[l

toribus,id eft;ab omnibusillis,qui an-

3patis jurállis , ferviatis , qui etiam.vo-

fam & occafionem dare poffunt alicu-

.bis.tandem reddet pro veftro falario

jus maculz ; veleffe queunt lapis offen-

LBef2

& Ílipendio mercedem magnam ni-

Jienis , petra [candali, & fic corda füa

&

3mis in coelis ; interim attentis auribus

erigere incoclumad Deum folem ju-

-apimiíque favete,

ftitix debent, utiphi fervire & placere

Jnprimis itaque,ECCLESIASTI-

valeant;dicit enim S.Paulus: Nemo smi- a-Tith

:CIS do pro ffeliciflimi ann£ aufpicio

Dtans Deo?

u

o Hrcat fe negotiis fesulatibus, Id

florenos Ducis Arenbergenfis , in qui-

Ut ei placent,cui fe probavit.

:bus Qerhituraquila folem intuens cum

Aquilz,quz nequeunt refpicere in

radios Solis,r

,in(cr;ptioue, 1 Soli (uointenta. Reginaa-

robantur, & ab ungue

Xiumaquila irretortis oculis folem in-

dejiciuntur:

*

[*

& Sacerdotes , qui

ifpicit;hic Ecclefiattici femper habeant

Deum Salvatorem füum non habent

;P);l

.gculos mentis fi« erectos & . intentos

vitzoculis, fedin cecitate crimino(

d Deum, qui eft f9] juftitiz, ut dicere

pre pergunt,e manu.Dei, id eft , omni.

qoffintcum . S. Paulointertium cce-

-divinàgratià privantur, &. ingnem

gpbis.

;Aam abrepto Apolttolo : Noffra conver-

aternum proJiciuntur.Exemplum ha- .

ä

20.

,

fu'lgof.

fatio in calis e[f.

bemus in Udone Epiícapo Magde-

I.9.ex-

Tales fpiritales aquilz oculo

Snäen-

burgenfi , qui divinis monitis nolüit e555/,,3

tisfüx adDeum intentos habentes fue-

obte:qpetarnguarcin fummo te

O To4n.

xxunt S.Philippus Nerius , cujusfeftum

ibidem ex mandato fümmi Judicis Naucrr.

.celebratur 25.Maij. S.Francifcus Xa-

Chzifti in prafentia beatiffimz Vir- 2ep. tpuá

:Verius , cujis tranfmjgrationis ad cce-

ginis Mariz& multorum Angelorum pe/rio

ileftiadiemfolemnem celebrat Eccle-

ante fummum altare à S.Mauzitio ca- difguif..

ffa 3..Decembris, & alii,pluresdevo-

pite plexus eff,uediverfiteftansurHi- Mmagit,

itiflimi Sacerdotes, qui füb celebratio-

&toriographi , qui fufiüs hoc terxibile 1.2.4.36,

ä;

ne facrofanctz Miffz , in nieditationi-

exemplum tractant.

] H fedyen

bus& orationibus fuis ferventibus.mi-

Quandoquidem fcio Ecclefiafticis

lt

)u

ro cclefti corufcante lumine .circum-

complacerelargaoffextoria, fic addo:

Í

dati,atque ip aéra füblati funt.

ipfis adhuc duos alios florenos.fcilicet

d

Doctor Gentium &. Vas eledionis

a

florenos Argentoratenfes, quibusin-

LIut.2,

agens de fummo Sacerdote Chrifto

fcriptum.Gloriain excelfis Deo.Etflore-

;Pf-lo9'

Jefu;qui eft verus fümmus Sacerdos fe-

4 *

L

4.

nos Comitis AVefterburgenfis, quo-

Fe Tiffa

cundaüm oxdinem Melcbifedech , -tefte re-

rum epigrapheeft: 50/i Deo gloria;qua.

gEieb.7.

gio Prophetá , dicit : Ta/is decebat effe

17 xb

&6«

fententia fumpta eft ex primaepiftola

Pontifex , [anctusyinnocens "impollutus;fe-

S.Pauliad Timotheum cap. t,Ex hif-

gregatus à peccatoribus , C* excelfior salis

ce difcant Ecclefiaftici. in omnibus

jadus, Hiuic fügimo Saccxdþti dcbex;t

quarere Dei gloxjam,üve inadho

rtán-

do;

co Nc'x o- xxXY.

AT

.SUPERIORIBUS S/&CULA-

n

do,five in predicando, fivein confef-

fionibusaudiendis, &c. In í(ummain

RIBUS,Dominis Vice Satrapa, Pra-

AU

L

omnibus füís officiis quzraut maxi-

tori , Scabinisac Senatoribus do pre

mam Dei gloriam. Si vel refpiciantur

felicisanni aufpicio florenos Comitis

lia

velhonorenturin plateis, quaudo viri

Georgii Wilhelmi, quibus impreflum

fu.

u

m

honefti depofito pileo faciunt füam

invenio gruem cum epigraphe :Adin-

reverentiam ,aut feeminz poplire fle-

ffar gruis. Grues,ut dicunt profundiffi-

ii

mus Philofophus Ariftoteles & S. Am-

i

Xo venerationem exhibent, & humili-

teríalutant, velpueri & paellz o:cu-

brofius Do&tor Ecclefiz, (unt vigilan-

- d

lantur manus ob reverentiam Sacer-

tes ,& adcaftrorum cuftodiasvigiles

11

doui,ne tangat eos ftimulus füperbizs

ordinant;ut alixfecut quiefcant. Vi-

V&riim cogitent, & animum ad Deuin

giles etiam (uperunum crus flant dire-

tll

erizant, dicantque cum Rege Davide:

&e, & lapillumin altero pede tenentà

gü:

! Bf us i. Nennebis Damiue , non mobis , fed nomini

tetra fifpenfo, ut fi fomnusirzepferit,

yí

t4) dagloriam. Hunc Regium Prophe-

percafüm lapilli exciteatur. Dicite-

j

tam imiratus eít S. Iguatius Lojola

H

nim princeps Philofophorum , quód 4'/et.

- Fuudator Societatis jelu 5 quifemper

Rex earum femper fe deponit primó ,

f

inereíuo pefitumhabebat : Omnia

& (emper deterra fé primó erigit , C

n

ad majorem Deigloriam.

circumfpicit , fi quem venientem vis

m hi

Incuuctis quzrant fummam Deiglo-

derit, clamare incipit, & easad cufto--

Jl

[

riam, pracipue etiam ia continüa Dei

diam munit, Sietiam una grus defi-

d

Jlaude ,oraudo, píallendo , Horas le-

cit, Rex ftatim ordinat ; ut illi fübye-

g

gendo , & Deum laudando. Sic fecit

niatur,nec deferatur. Superiores fint

yidt

S.Seraphicus Pater Francifcus,qui au-

gmues , & vigilent (uper fübditos fuos,

; Wr. 2..;!;5'

diens philomelam fuaviffime cautan-

teneantque femper lapillum paternz

um ^

tem,aic zSoror mea lufcinia , certatim

folicitudinisin manu fua , adveniente

T d

Deo laudes cantemus , & videbo u-

periculo fiut primi ; qui fe erigant;cu-

w.'Hi' ml*ï&'

tiüm ego te, antume in Deilaudibus

ram gerant,Gceos ab emni incurfü

il

füperes. Sic etiam fecit David dicens:

adverfitatis defenidant. Hincenim ad

j

PÍ4j54. Benedicam Dominum in omni tempore ,

unumquemque Superiorem dicitur ,

ii

femper Laus ejus in oremeo. Ad hunc mo-

quod olim Deus dixit ad Ezechie-

Execb,

caddo

dum quoque adhortaturomnes Eccle-

lem : Speculatorem dedi te domui 1f-

fAgl,

:/9

f ä&iget

Pf135. 1, fiafticos,dicens: Beneduite Dominum o-

us

maes (eryà Dominó, - qui fLatis in domo Do-

Alexander Magnus ille Monarcha

flort

mimiyn atriis domás Dei noftriin nodibus

mundí de no&e dormiens folitus eft

&xtollite mants vefiras in [ancta, C benedi-

] quo i

inmanu fuüa habere globumaureum ,

At Ug

éite Dominum.Quo monentur, ut die ac

& infrá refonantem pelvim , parum-

no&e Deum|laudent & benedicant o-

pillod

perífüavifomno obruto , & manulat-

Bll

mni tempore, Hos florenosreponant

fatá ceciditglobus in pelvim, quo fo-

mmblls

Ecclefiaftiei intheca cordis füi , & fe-

nitu ftatim expergefa&us , & fuoruum

d

Jiciffimum eis precor. novum annum,

euram egit,

h

Rrr

Rex

N

F

Cohcïdnzs' v4rid

&

498

d ; fän. 4-!.

Rex /écyptiPharao viditin (omnis

Regius Propheta * Mifericors &* juftue

te

boves pingues & obefos , quibus fe-

Dominus, Et iterum:Univerfa via Domi- Pf"tl&o' j

ptennium fertilitatis & aburidantiz in

nytsifericordia €? veritas, id eft, juïh'tia. Pí.24.19.-

regno ejüsfuture défignabatur. Dein

Et Pfal;5 9, ait: Mifericordia tua & veri- P/491a«

tas tua femper fufceperunt me. q. d. .O.

feptem alios feedos , macieque confe-

&os,ac vix offibushzrentes , qui fe-

omine , propter gravia delicta ac-

ptennii alterius famis atque miferia-

Ícelera mea, quibus divinam majefta-

tum fecuturifymbolum erant. T ropo-

tem tuam tetiesoffendi;expertus qui-

logicé decemur hinc, boni Superioree

dem füm veritatem & juflitiam tuam ,

femper autem mifericordia tua füfce-

eiiam per noctem de bono ac damno

fübditerum cogitare,. actantam in il-

pitme, Superiores & Judicesin hoc

| h,

lis vigere debexe folicitudinem; ut in-

Deo (nt fimiles , ut fcilicet juftitiz

zgl

ter fomniandum de ea cogitent; & in

fciant commifcere clemen

fiam atque

fomnis przvideant ea,quaà fe vigilan-

benignitatem.

Jofaphat Rex

Tfrail Jadices qubfï

tibus difponenda & curandafunc. De

2. Par.

talivigilante Superiore dicit. Pfalmi-

dam in regno fuo ad jus adminiftran-

.60-

Pf.120.

Íta - Ecce non dormitabit neque dormiet ;

dum conftituens hiíce eos alloqueba-

4.

qui cu[lodit 1frasl.

tur verbis : Videte;ait, quid faciatis non

Deadmirabili lapide fcribit Pro-

enim bominis exercetis juduium,fed Domi-

pheta Zacharias,quód fcilicet unus la-

ni, Superior fit juftus oportet in puni-

Zach 3,

pis feptem habuerit oculos: Super lapi-

endoimmorigeros & delinquentes ;

maxime?autem in eo excellere debet

9e

dem unum (eptem oculi funt , inquit. E

s

i

jufiuodi lapidem cuin circumfpicien-

pietas & clementia.

tibus & vigilantibus oculis habeant

Inter univerfas ad perf&&ionem"

Superioresin manibus füis. Hinc et-

Principis aut Superioris cujufdam re-

iamolim Reges in faperficie fcepzri

quifitas dotes quàm maxime neceffa-

VN

xia,ac velut effentialis eftlenitas& mi-

| hi,

eculum habuerunt apertum , ad defi-

gnandam eorum vigiiantiam, &c. Va

fericordia. Cüm enim Rex velSupe-

L

T

asutem Superioribus, de quibus dici-

rior viva fit Deiinterris imago , &

Deus ipfe fuavitas;bonitas,lenitas, &

Ts

Mz. $6.

tuy z Speculetoresejus caci funt , nefciunt

TO.

sityerft,dormientes & amantes [omnia,

mifericordiá plenus,juxtaillud: Smdavis p(.i44:

Li

NeautemconqueranturSuperiores

Dominus univerfis , & wiferationes ejts o

[]

fzculares,quód dederim Ecclefiafticis

fuper ommia opera ejus Ec iterum ait Da- '

triplices florenos, fibiveró unius for-

vid : T« Dom?ne Deus miferator ämi]ä'- pf 951f

l

5:

ricors, & patiens , & multa mi[eriordie,

tis: itaque dono illisadhuc florenos II-

luftrisDomini Jeannis Friderici Mar-

Regem five Judicem eandem przferre

chionis Brandeburgici, in quibusin-

lenitatem oportet , uttypus & imago

veniuntur hzc verbaz Pietate & yufli-

fao refpondeat per omnia antitypo.

ii4. Hacduo femper requiruntur in

Speculo nihil ad bonitatem addit,

quod gemmis & auro undique fit con-

fzculari Superiore, nempé Pietas &

Juftitia. De Deo (ümmo Judice dicit

veflitum , fi objectos vu]tus smalé re-

pres

",

CONCio Xxfy.

-

499

hr

gizfentet : parimodo quid Regi aut

iracundiá , acrimoniá , ac feritate o-

mni carere , nulla veró arma ac fpict-

) P(;"U,'

Superiori prodeff,quód opibus & po-

ten:ià conípicuus fit;auro atque gem-

la,quam lenitatem ac clemenciam pra-

lii !u

'wt- Pf.w

ais niceat,fi cum ben:gno & nuferi-

ferre debere. Tamen proprer nocen-

testeneturinterdum uti jufticiá, ne zi-

d'o

«ordeillo Deo; cujus 1maginem per-

d

fe&iffimé referre deberet , nihil com-

zania vitiorum abundent, (ed. eradi-

muneac £mile habeat.

centur.

:je&a-

Caíhus Bruti in Cefàre necando

sqi

Quilibethomo quidem juze nature

& cieavionishabet hunc. bonorem &

collega , eo jam lüblato nummos | cu-

lil

(l

prisilegium, quód ad masg;nem & fi-

dijuffit,in quorum antica parte iphus

militudinem Dei füi conditusfit , ut

capur,in avería veró cithara,culter Gz

Joc

Gen. T.

initio Genefeos legitur: Factaimus bomi-

rainus oleaginus confpiciebantur. E-

[it

26.

aen adimaginem G fimiadine noffram.

rant hzc jultitiz hieroglyphices citha-

f

ï!N

Unde ejas eftquamdiu vivit,exteriüs

rà namque in ügui fuà harmonia

n

a-

f

aliqua hujuslibeamenta; indicia & ef-

vem lenemquevrïcgui gubernationem ,

V

" u

culter juftitiam , olea veró mifericor-

"

fe&us oftendere. Atlongé verius eft

*f)xgv E

dicere,eos, qui à Deo aflumpti & ele-

diam reprzíentabat, Per omnia au-

queba-

£ti(ünt,utaliiscum poreftate impe-

tem hzc denotabatur,tum bene Rem-

j

[Duti

xent.ceu Supexiores:particulares quaí-

publicam regi & gubernari.cüm, qui

damob caufas , ac prizfertim ratrione

ei przeft , miíericordiam & jullitiam

| pum'-

porentiz & gubernationis imaginem

fimul mifcet. Hzc namque conjunctio

M r

Dei (üi portare;hinc in regendo , ma-

civitates & regna confervat.Hos duos

gt

*ximé iniis, quz ad füavitatem atque

florenos Supeziores fzpiüsin manibus

clementiam fpe&ant,ei perfimiles fint

veríent, curam vigilantiamque füo-

At

Oportet,

i

rum fuübditorum habeant: ac eos cum

p

1. Reg.

Hincetiam olim Deus mandavit

pietate & juflitia reganz. Hifce pre-

i

1O.I.

Regesinungi olco, ut legiturde Saule

cor omnibus Superioribus feliciffi-

j*

i,Ru.

1. Reg.10.Et ibidem de Rege Davide:

mum novum Anuüm,

2

1€.13.

[üP.IG. Eandem ob cauíam quoquear-

AGRICOLIS, VINITORIBUS,

j

lg07

,]udiö'.zo

bores Olivam elegeruntíibi in. Re-

Patribus, & Matribus familias dono

yjtih

j

gem.utlegitur Judic.cap.8.v. 9, ad f

florenos Comitis ab &rbach, quorum

)u

gnificandum, quód Reges & Superio-

infcriptio eft : Ogmia cum Deo, e nilit

m 1

fineeo. O vos Agricolz , &c.fi omnia

1es debeant pra czteris amare Jenita-

1äf[Da'

tem.

cum Deo incipiatis, & nihilfine ejus

enlt

Superiorum mifericordiam & cle-

diviniauxilii mploratione aggredia-

juurlit

mentiam ubilibet przferreoportere ;

mini,ip univerhis veflrisoperibus Dei

d

videmus in re

)o & Republicaapiü

fentietis benedictionem, Hanc divi-

äl

r

qui ipfispree

, Kegemaculeo omni

nam beuedictionem expertus eft. Re-

.

carere, Uthinctacité difcanthomi

gius Prophera dicens

*

Douinus recit

Woimn

'lt 0

pes,eum , qui ad aliis imperandum eft

me, C nibilmnbi deerityim locopa(cua l

c. InhocPfalmo diver-

; fitcov

fatus& cle&tus , aculeo, id efn.muà

svffcoüocayit.&

Rira

fas

mal& j

p

F

*

466

Concz'bnesy;:rz'æ'.

füs iefert benedittones , quasàDeo

qui jaculatur, tantifperharet; dum im

accepit. Itaque in omnibus; qua agi-

fcopum arcum dirigit ; quo certius

tis , aliud nihiilpotiüsfpe&etis, quàm

collineet: ita, inquiebat , egofixo

ut Deograta fint omnia; & ipfe omnia

mentispede tamdiu fübfifto , douee.

opera veftra benedicat.

opus,quod pre manibus eft, ad Deum

Uni vel alteri fortaffis ligc tacita

referam , unum verumque operatio-

fubrepitcogitatio : Ergoné nihil lu-

num Roitraium finem & fcopume

cri negotiando quzrere poffum ? Re-

Hinc etiam Spon(us in Canticis ait

fpondeo, potes tuequidem honeftum

ad Sponíam füam, ideft , ad quam-

lucrum & optare, & quarere , (ed non

Lbetfidelem animam : pose me tf f-

aliter,quàm ex voluntate Dei,qui vti-

gnaculmm fuper cor tutm, Idem & vos

Caml&- M

l

que & vult;& jubet;ut alenda familiz

l

facite, incunctisattionibus & opeti« *

neceffaria queras feduló;quo tu, & tui

bus veftris Deum tanquam ícopum

:

omnes i]li aptiusalacriufque infervia-

veftrum habete prz oculis , atque oin-

n'aoperaveftra ab:eo benedicentur.

tis. Atque ita labor t&us hiac potiffi-

-

gt caufà abs te ffcipietur , ut ob-

Hifceprecor vobis feliciffimum no-

vür annum.,

:

fequaris placeafque Deo. Hinc Gen-

tium Dottor ait : Stve manducatis, five

PUERIS & PARENTIBUS o£

ibitis, five aiad

fero ilrenz loco florenos Luneburgi-

gqiid j?zri:is,aijiiiæin qho-

riam Dei facite.

€05,in quibus cerniturcurrens effrznis

Sitis imilesfágittariis, quiutcer-

€quus,cum epigraphe: Qui jus & eloria

tius col'ineent, dextrum tantumino-

dicunt, Juventus, filii & filiz (unt ad-

dooculumin ftopumaperiunt, clau-

inflar effrenis equi , qui frznari &

fo finiftro; ita & vos, quo divinam ex

domari deber , ut generofüs evadat,

omnibus rebusgratiam & benedictio-

In hoc aliudit mihi Ecclefiafticus, di-

nem promereamini , unuim fincere

cens : Fgmtis tndomiits evadit durus

C Eal

ientisoculum omnibus iu rebus a-, fs remdfasevadir praveps.. Ncn de

J APE N

pertum habere debetis; & Deur fpe-

potefatem injuventute , & ne defficias

€areinomnibus: fntui honorem o-

cogitatus illius , curya cerricon ejus in

pus hoc aggrediar, in hoc uni tibi pla-

:

Juventute , C tunde latera ejus , dum in-

€ere cupio.

fans cfl , né forté induvet , & non credat

tbl , & erirtibidolor anima. Pulchré

Rodriq.

Hoc fecit fenex quidam ex antiquis

D ('/ (TJILIB"

Anachoretis vir fan&tus , hic quoties

ad meum propofitum difcurrit cele-

áiton,

opus aliquod aggrederetur , ali-

berrimus Athenienfis Philofophus

|

Chrift.

aantifper feipfum colligens fübfifte-

Socrates : Equi ,inquit, quiferoces o

a.

£0H.I.

bat: cujusrei cau(àm cim fcifcitati ef-

füntac generoíe indolis , fi ftatimà

f;*

tratt.3.

nt uonnulli , refpondit: ACiones no-

primis annis recté inflitvantur im

ftzas ex fe nulliuseffe valoris, nifiad

€n7-

Ícholis , egregii; & ad omnem ufüm

eas bona re&aque intentio & finis

comumodi evadunt,fin minus effera-

&ccederet, — Quare quemadmodum

funt.

ti,i;xgra&abüesg & fzdnihij utiles

: Ka

(931

6.011*1 C JopoxXXp, ,

7

ul

Yta tes fefe habet cum filiis, &c.. Illi à

cus,dicens : Fili 2bi funt * er

itdz illo.

: (J, Eccli. 9.

Qu

juventuteinflituantur; ut femper. in-

ttrva illos z puevitia eovium-kt

oflillum. ??

fendant facere. quod jultum & glo-

Apoltolus iifdem propé verbis Éphe-

fy

Ephef. &

u

xiofum eft:fin minusmali ac indomíti

:

fiis (cribens : Parentes,fslies ve[Iros educa-

eyadunt;&c.

i

um

tein omni difüplina & correptione Domi-

Quantum prq[ït bona educatio ,0-

ti, Id eft : Docete illos per honeftam

d

ftendere voluit olim do£tiíffimuslegis-

diíciplinam, vitiafugere, & virtutes

pum.

]

; al

lator Lycurgus feculi. fui juventutem

amplecti,

perditam acdepravatam cernens, pa-

Quàm indomitusequus erat Augu-

A ug. l- 6:.1

juam'

eonfeffe

rentesomanes hnonoribus & opibus fo-

flinusiin Manichzerum harefin colla-

M (th

liscoiiigendos , filioruminttitutione

Y)

pfüs;vanitatibus & levitatibus mundi 61f«

neglectà ftudere ; cüin fzp? eos hujus

immerfus; amen per devotà matrem

w

um

rei corumonefeciliet, & juventutis ra-

füam Monicam ad mceliorem frugem

tionem habere docere eos veliet, quà-

"n

redactus eft , ut já (an&itate füà & do-

dam ipíos dieadípedaculum iavita-

&xiná universáilluminer Ecclefiam.

d

vit,Pzozuliz ezgó in theatrum catellos

Quàm eifrzuisequus erat Andreas Invira

duos c&dem editos matxe, fsd diverfi-

Corfinus Florentiz, cujus matergra- £jgs4s

mode à fe educatos ; alterum quippe

vida,fibi vifa cftper quietemlupum e- Febr.

$d

tarum zdem

]

9lis& culinz affucfecerat , altezum

didiffe; qui ad Carmeli

)lltgl'

venationi , fimul hinc emifit ieporem,

f

pergensin ipfo templi vellibulo fta-

illinco fatam pofuic midfr ezgó cancs,

timan agnum converfus eft. Adole-

(l

hic olam füboifecit , ille leporem, u-

Ícens pie quidem.& ingenue educatus

Uäzaäh

te:queproinoé ad concupita & afiue-

fenfim tamen ad vitia declinavit, (xpe

a

ta properat, Populusxem miratur,fed

àmatre increpatus , & viíü ejusad-

wä:r.

mox eum Lycutgus appeliavit: Vidi-

monitus , & fe parentum voto Deipa-

ftis bic , v ,adoculum , quod hadie-

1& Virginidicatum fuiffe cognofcens ;

|

D]

nusvyostoties , fedincafluin monui. ,

Carmelitarum. inftitutum amplexus

l

fSïäf

E&

^

M

M

;

quaucuu interbt & Reipublice & ve-

efLin quo pis fanct&que vixit,Ecclefiz

ftra , juventutein rc&e jnfticul 5. vidi-

Fefülanenfis Epifcopus qmirabili divi-

T

Rs catellos c&dem quidein editos ma-

nà difpofitione ele&us , & obitüs fü&

i

"

ln

Id

tie ; Ícd quia divertisaffuevére , ad di-

dieà B. Vi:gine fibi przdicto ad cocle-

ini

jl

verfaftadiapzopeníos , hunc nilnifi

flia regnami

Ej

eravit.

u

Dd

geneioía , iliumculinam & ollas fpi-

Quid dico de illis àn&is bominibus,

xantem, idem de filiis veftris futusum

etiam ipfi Echnici effrznacis füis filiis

'0!

phi

€ogitate 5 prout enian eos aftituetis &

frenum injicere;eofque domare fcive-

fuxs — -

docebitis , ita eos pofteà habebitis ,

runt,utpatet inRhacone, dequo -

faini

velad virtutem , vclad vitia

lianus /.1.6.34.vide füpra,

fos, .

Propen-

u

Sic Crates Philofophus priuftuazm

1

^

y yin

. Quodfapieus i

le Legislator inter

moreretur , omnes quas habeba: fa-

infidelesze & facto expicfht , hoc

cultates, quaxinmpatata pec

EI

fite

$ dur

nt

:

exa

AAv g

aäæuzl m

:nfaxium dcpcfuac Reb

;ileif"äï

Qhriihanqs verbis decuit Ecelefatti-

publi-

R3

m

$21

Condofies varte,

mam hawc atque fümm? neceffariam

:Pub'li:cæ*conü ignandas, fi filitimprobi

& prodigi forent ; fin frugi , ipfis red-

hujus fapieutiffimi viri. admonitio-

Q

dendas.

nem, eamque

.

"

coidibus vefiris in('iiri,-

?

Npod

bite.

ftd

Apud Lacedamonios,cüm duo fra-

tres inter fe diffiderent,Lacedemonii

Aliqui equi etiam bonis verbis, u-

Tinp,

mul&im d'xére patri , quód filiorum

nicoorisíono, adiutum virgz ; at

Attidy

dilcordiam diffimularet,juvenibus ig.

motum & attractum levem : freenife- .

noízend üm pu rátuntzfed qu rcq-u.xd iu

^

quüntur & obediunt ud omnia ldta

Y

æer:calozem xtátis peccá

fient, parenti

bont;benéeducati & morzgeri filiifa-

ciant;de quibus cicit dlumsnatiffimus

1

amputabant : cujus 2utnoritas provie

jrn

dere debuerat, ne quid inter filios ori-

Apoftolus: F obedite paventibus veft

vi Colf. g. —

.

"

J

retur fimultatis. Diogenes veró Phi-

per omnia

hocenun placitum eíitín 20,

lofophus,cüm puerum coufpicatus ef*

Domino.Ejufinod: obediens filius fuit

fet indecore fegerentenr, pedagogum

jenior Tobtás , cuipater : Omnibus die- Tob,4. 6

bitivitatite in mentebabeto Deum, C ca-

illius baculo percuffit, dicens:Cur fic

anftituis ? prudeuter judicans primz

vetie aliquudo peccato con[entias D* prater.

etatis formatoribus -potiffxmü—m im-

qittas pracepta Domuni Deinoftri. EAce

falutaribus monitis obedivit filius; &

utandum effe,f evadant -Puexi ialé

£norati.an fecus.

variis ccleftibus benedictionibus €

ä;

- Quidam inveniuntur equi , qui du-

Deo repletus eft.

xioris funtcervicis, & immongeri ;

inter - iliu

ftria c*lar-orüfn vi;'or-um

Apopl-

l

uos equifones acutioribus ioient

apopbthegmata refertur ,

quendam fthega'

hi j

adole(centem ethnicum nomine

f&- dlar. rit,

todie

Pungerdcalcarib-us, & durioribusex-

lianum Erithriam poít longam pere-

.

cipere flagellis,ut pareie diícant : fic

& inveniuntur filit prorezvi . inobe-

grinationem reverfum , qui rogatusà

[

dientes & obftinaces , hos opoitet fe-

patre quid difciplinz tanco temporis

veriori arcere & domaie difciplin&;ut

interflitio affecutus effec , fe bievio-

meliores & probioresefficiantur ; ut

ftenfürum effe pollicetur. Verbeiribus

sch.

monet Eccleüiafticus : Qui diligit filium

igitur pauló pólt cafüs propter deli-

&umadmillum , patri fele verberane

30.1.

faum, affiduat ei flagella , ut letetur in mo-

Prov. 13. vifirmojuo. Ét tapicnuffimus Regum

dum fuppliciter dimittens dix::: Hoc

at d a o

&4.

ait : Quiparcit virge;odit filium funmnqui

feedo&um fuiffe,ut parenti caftiganti

auten duigit illumi , inflanter erudit, Et

obediret , ejufque indignationes ac

[

abid.c.

iterumcap. 3. ait : Noii fubtrabere 2

posnas xquo animo ferret.

Rpip — Querodifaplinam s fienim percufferis eum

Czterüm perfe&iflimz pietatis &

. yirgá . non morieturz tu virga percuties

obedientiz exemplum praititit Pom-

ä

eum , & animam ejus deinferno liberabis.

ponius Atricusin funere matris, quam

Obfervate parentes , qui petulantes ;

extulit nonagenariam , ipfe natus an-

difiolutos.pervicaces, cervicotos , lu-

nos fexaginta : qui fzpe gloriatus eft,

&is, Baccho.ac Veneri habetis deditos

quód nunquam cum matre 1n gratiam

Ij

fios ; obfervateyinquam, pulchezri-

tedüflet, nunquam cum forore fuiilþt

& d

ix

/

L

$o5

CONGCIO XX

ïa-ümu!ta&c*,quam propé equalem ha-

tvem suum C anatrem tuam, t fis longa-

u

buit, Hanc vocem fe ab ipío audiíle

vus fuper terram.Exempla quare ex fü-

Cgr-nel. :

qi.

Ícriphit Cornelius Nepos;. Hifce Eth-

prà didtis flrenis filiis datis, &cc. Hac

Neposde.

vit4

nicorum exemplis admoniti vos filii ;.

officia praftate , & ccleftis ac terreni

d

qui Chriftiani eftis ; date operam ne

patris benedi&tionem obtinebitis.

Ponip.

T.

Attich.

ab Ethnicis in hac . parte vincamini.

VIRGINIBUS & JUVENIBUS.

iit

Quifquisautem hujus pietatis & obe-

proxenio dono florenos Ofnabrugi-

[

dientiz przmium cupit , filiorum Jo-

cos; in quibus hzc cernitur infcriptio:.

nadab,fiiii Rechab., obedientiam íibi

jfi

Sola bona,quebenefta. Hoc forenosillis:

jDus

ante oculos ponat,quamlate Jeremias.

do,ut fe inomnibus laudabiliter atque.

peren,

Áni oj

Propheta deícribit , faciléque iucelli-

honeftég

erant;ac c'egäcnt;Sola'bona;

34

gec;quàm fit coclefti Patri gratum hoc.

quahonefla.

UIJ )

It

liberorum in parentesobfequium,.

O quàm indecozum eft virgini vel.

juveni maléaudire de fa&is inhoneftis:

. i

T

Reperiuntur quoque equi dominis.

*

fuis ideliffimi , poplite inflexo eis re-

& impudicis!é contrànihil adeó ho-

verentiam exhibentes, & in morte eo-

m

neftat & coronat vir

lo

gines & juveues ;

rum flentes & lachrymas emittentes,

quàm- benéaudirein omnibus. Quare

Y

14

Siclegitur de Bucephalo equo Ale-

virginesimitentur beatiffimam Vir-

xandri Magni , qui coram dominofüo

$. Ambgi.

"H

ginem Mariam , de quaS.. Mediola-

l-z.—de'

volenti infidere genuaíaaad terram.

nenfis Epifcopus italoquitur vos ad-

virgin.-

V

M

ufque.flexit ,ut ine ulla moleftiainfi-

hortans: Sityobistanquam in inagine de-

fabinit;

T

In vitá

derepotuerit, Quidam: equus etiam.

firiptavivginitas vitaque B. Marie;de qua.

(

zi

ejus die

Joanni íummo Pontifici, pofteà Mar-

velutin fpeculovefulger fpecies caflitatis: ,.

27. Mari.

tyri;cujus feftum 27.Maij celebratur ,

€ formavirtutis:hinc [unatis licet exem--

pm

àviro quodamnobili ad. Cozinthum

plavivendi;ubi tanquamin exemplarima

m

itineriscausá commodatus, hic cabal-

u

gifleria expreffa probitatis, quid corrigere;.

lus,quo nobilis uxox manfüeto uteba-

quid effucerequid tenere debeatis , oflen-

i

tur,deinde domino íuo remifius ita.

dunt. Niii torvum in oculis,aibil in verbis:

Q

ferox evaüt, ut fremitu & totius cor-

procaxynibil in a&bu inyerecundum. : mon.

i

poris agitatione femper deinceps do-

geflus frattior non inceffus foltior,non vos.

o

minam expulerit : tanquam indigna-

«Dt

petulantior, ut ip(a corporis fhecies frmula-

retur mulierem recipere,ex qno fedit

criin fuerit mentisfigura probitatis,

[gälm

fec in co Jefü Chrifti Vicarius : quam-

Etiamipíx virgines Gentiles cu-

obrem ilii equum Pontifici donave-

ram ac íolicitudinem honeftatis ha-

funt ; cui fem

per fe;mallfuetum,exhi,

buerunt.Cüm Alexander Magnus ci-

j &

buit,

vitatem T hebasexpugnáffet , quidam.

por

Simili modo filii parentibus fuis fint

pmclams-Centur;io conabatur virgi-

qudm

fideles, eis debitam reverentiam exhi-

nem quandam nomine 'Ehimocliam ;.

ys at*

eànt, pro mortuis pias precesfun-

violare;verüm ad converfàtionem pu-

yse

Exod.

dant. Flancobligationem injungit fi-

ritatis fux excogitavit quoddam flra-

20,2,

liis Deusipiemet ; dicens; Honorapa-

tagema , ducithunc Centurionem ad.

Á

il

gpcndam

j

mcæm vatia.

uendam fontem;eumque fogat , ut

- NIDUIS xenii leco prefente du«

inde reciperet auri copiam, quam. ex

plices florenos , nempé florenosFran-

- Prüy, i

&imore belliineo abícoudiiiecjaox ut

cofuriealesjin quibuslegitur: Nomen

defcendit, eum grandioribus & gravi-

Dosini turrisfortiffima.Et florenosCo-

iO.

buslapidibusobruit , & inteiiecit ,

mitis Georg:iLü&ovici ab Erbach ,

814

Ac licetipfa hac de re apud R egem ac-

quorum ha« epigraphe : Dowin? fectin-

cüfaretur & fifteretur ,tamen ab iplo

disa yoluntatem tuas, Fios florenos iis

9.

non tantüm Jibera dimiffa ,. fed etiam

ea decaufado, utin(üis tribulationi-

£ommendata eft, atque mandatü per-

bus , miíeriis & neceffiratibusad Do--

vulgatum , ne ullus aufus fit honeitis

minum peum confugiant;& in.cjus fe-

1

familijsviolentasmanus injicere.

fevoluntatem diviusm reíignent , di-

€

Simile narratur de alia vizgine;que

cendo:Fiat volimtas tua;fucut in ealo &in

D

militiintendenti violationem infexre,

1€74, meam voluntatem in tuam tra-

li

G0.. Ad hochottaturilias S, Paulus ,

oftendit quandamhezbam, tanquam

ü

gextiffimum remedium contra omnes

dicens : Que verévidza efl &* defolata fhe-

L. Tip. f

[

