mentis vefirz retinete,& fugite ebrie-

l 1

pbf .

net: Nohite inebriari vino.. Ex quocili-

tatem , fi feliciter velitis tranfigere

Xo,

annum,

AKecl.51.

cet tanta proveniunt mala , ac detri-

menta, De quotiam Sapiens ; Auari-

^ HAER.ETICIS pr«æf&ntc; pro Xenio

39

tudo asuima vinum multüm potatum. — .Et

cotulam fatidam, id eft, funbé-bill/

Prov,

31'

75 fapientiffimus Kegutn : Neintucarh vi-

oper unbasblumen / qua tantá fimi-

num ,quande flavefcit cim fbenduerit in vi-

litudiae refert chamemelum,ut vix di-

l

tro colorejus : ingreditum blandé, fed in no-

gnoíci differentia poffit, quàm per o-

viffimo imordebit ut coluber , o ficut regulus

dorem:chamzmelum enim amabilem

. vencna diffandst.

Ípargitodorem inflar fuaveolentis,ju-

cundi ac maturi pomi 5 cotula foetida

Dehacherba Acetofadicunt aliqui

Naturalifiz,illam effeindicemtempes

autem graviterfbetea,hominifq;ue no-

flatis: fi enim tempeflas oriatur,eripit

cet fanitati:tam acris efl,at cutem cor-

ipfa folia fua inaltnm , quaficontra

poris humam lzdat & vulneret;creícit

tempeftatem pugnatura. Utinam e-

ut plurimum in campis inter frumen-

briofi futuram tempeflatem irz divi-

ta,ex hac apes non mellificant, nec fa*

ng & vindi&z przviderent, atqueab

vurm quzrunt.

zternoictu & vz fibi maturé timerent;

'Similimodo Hzretici exteriüs vi-

quod minatur Deus per i faiám,dicens:

dentur pulchri, pii, jufli, (implicefque

Chriftiani ; interiüs autem funtlupi

Jfa. :2 Vaquipotentes eflisad biäendugn vinum, Et

Tapa-

CONC

IOo f

15

1

rapaces, & nequiffimi mortales. De

Agnofco,inquit, te primogenitum fa-

quibus utcaveamus,monet nos pater-

tana.

.

Al

Matt,7. n6 Chriftus Jesus, dicens : Attenditeà

' Auditemirabilius e

x'em'p!um-þ, .q'ua* Sophon;

1j

falfis Propbeti , qui veuiums ad vos in vefli-

tfatione San&i horruerint hzreticos, €40.

snentáevium , intrinfécuasautem funt lupi

Sanc&us quidam Abbas Cofimas hzre-. Béror.

nj

- vapacs. Quifuntlupi rapaces, inquit

tici Epifcopi in fepulchro , in quod /07.

Vincentius Lirinen(is,nifi hzretici fe-

mortuus illatusfuerat,jacentisconta- 4?.572»

G&um non ferens,auditus eft clamare: 740.

ri & rapidi,qu! ca ilas Ecclefie femper

infeflant, & gregem Chriuüi,quaqua

Noli metangere, hzretiee, ne appro-

— poffunt;dilaceranti?

pinques mihi inimice fan&z Dei Ec-

.De his cotulis feetidis predixit

clefiz Catholicz.

!

"

syiris vitemus .cv(V)-'

Mm.M,QLChrifcus: Multipíeudo- Propheta (urgenty

Cum his fan&i

]

1.

€ feducent multos.. Ec S. Paulus ait: At-

tulas illas foetidas, id cft, hereticos,ne

Aü.ao, tendiue vobis & univcrfo gregi : ego fcio quàd

eorum fermento hygocri(eos. & vene-

imrabunt poff difiefionem meam lupirapa-

nohzrefeos inficiamur;Deus veró det

&61

29*

665 i v0s,n0n párcentes gvegi,

gratiam hzreticis , ut illuminentur in

S. Joannes Evangelifta has cotulas

verafalvificafide, convettanturatque

feetidas,id efi,hxreticos fugiendos ef-

falventur.

L4

W :»]6!

2.lo4p, Íeíeduló monet, Síque , inquit , renit

Hiz funtflrrenz, quas Charitati Ve-

IQ.

ad vos , & bamc docrinati non affert , nolite

s

& pro hocanno dare conflitui, faxit

^

recipere in domum,nec aye ei dixeritis. . Ad

Deus ,ut unuíquifque fuam ad anima

Irenaus

quz verbaS.Irenzus : Tentuminquit;

falutem beneapplicet , & ab hac die

l3.65.

Apeffoli & eorum di(cipuli abuerunt timo-

piam fan&amque vítam inchoetjuxta

v€ , utneque yerbotenus comttnicarent

monitum S,Pauli,dicentis: Reuovamini

Ephef. 4

&licul eorum,qui adulterárunt veritateu,

[piritu menti veftra ,. & induimini novum

P

Eufebius

$, Joannes Apoftolus & Evangeli-

bominem . qui fesundum Deum ertatus efl i

14* 64- fla, lavandi gratiá balneum ingreffus,

juflitia , * fantlitateveritais, Operam

cüm vidiffet jibi Cerinthum hzreti-

etiam navate, ne flores & herba flre-

cum, continus& exiliens difceffit , di-

nalesin memoria veftra marcefcant,&

cens : Fugiamus hinc;ne & ipfa balnea

vostandemtanquam pulchri Deo An-

corruant , inquibus Cerinthuslava-

. gelifquegrati forestranfplante-

tur.S. Polycarpus S. Joannis Difcipu-

mini in cceleftem paradi-

lus occurrenti Romz Marcioni bzre-

(um, Amcn.

fiarchz ,ae roganti; Ancumnoffet?

C2

IN

P

Cotniotts Sm-'a!a.

ii

kixíti

! 3

iiiisiiiti

H

....

-p-

LE

*

BIRHATHYAHTRETREIEE

????ï??

N EO DEM FES'I' :

CONCIO

lL

En tibi damnofum Xenium dat re&tor averni ;

Qc:d pergrata tibi ftrena Dei fucrlt

THEMA

Chariffimt, uolite omui ffirituigredere , þa'pro&ate/þrtlw, f ex

Deo fjnt &-Loan, g, ..

2

Gregorius Naz.an-

rum etíam & divinum cenfeatur , ad

,;

zenus

celebris ille

cafcilicet, qux pro Diis adorantur ,

»

i

Ecclef&iz Catholicz

defenfionis causá confugxentcs. Suam

P :

i

$ DoGorannorans, &

Adulteri jovxs exemplo: offufcantini-

D.

fubtiliter infpiciens

quitatem : Fures & Latronesfurtum

*

MC

' fubdolam dezmonis

füum Mercurii

*

"Vindicativi vindi-

Gam Martis: Carnales & luxuriz de-

aftutiam, inquirit,in quem finem ipfe

inter Etbnicos & czcos Gentiles tot

diti luxuriam Veneris. :

; Epulones &

diverfa fuo inflioctu erigi fecerit ido-

Ebrii Bacchi ebrietatem, & fic de cz-

la , iifque tot diffinilium. Deoram

teris, fecuré quafi palliant & tegunt.

pe:fuafen: cultam £. Et rclpondet, üt

Quod re&e atteflatur fan&us Augu-

fic pemmoium omnis generis mali-

flinus , loquens de quodam infulío

tiz & iniquitatisvenenum in iuhdo

;uVenc ; quem ait Terentius fefe ma-

diffeminaret , atque &miemfuptemx

ximé glomarum fuiffe de infami fua

Domini agrum urticis , vepribus &

luxuria , quia domi fuz lafciviam Jo-

fpinis impleret. — Verba bujus fancti

-

vis depidam viderat , inquaffe imi-

Do&oris funt

v

Deos vitiorum pa-

tari fupremum ;a&ztabat Deum. Et

tronos efhnxemnt, ut peccatum nor

quem Deum , inquit juvenis 5 Qui

modó crmine careat , fed pracla-

templa cecli fummi concatit , ego ho-

murti-

P

CONCIO Itl

n

muncio idnonfacetem? Egö verb il- . peccatum Simonía floeci penditur , &

3

fud feci & lubens.. Ad quod S. Augu-

- facilé committitur.

X

Simonia eft deliberata voluntas e-

Toletus.

ftinusz Atqucab hac tanta authorita-

,. 084

te adhibet patrocinium turpitudinis

mendi,aut vendendi rem fpiritualem;

oinnes

five' annexam rei fpirituali : feu vo-

füx. Hzc & fimilia inftin&u diaboli

Ad.S8

fa&a funtapud Ethnicos. Similem

luntas contrahendi contractuonero-

fo círcatalem rem : & di&a cftà Simo-

praxin exercere etiam conatuseftdz-

moninnovo Teítamento, dum Chri-

neMago , primoaucrore hujus con-

flumDominum divinamillam Sapren-

tratüs,ficut legimus in A&ibus Apoz

ftolorum.

tiam in deferto falsá allegatione fen-

lgnt!.g

tentíarum facrz Scripturz aggreditur,

Hancftrenam diabolicam ,Simo-

»

niam,nolite,quzío,acceptares fienim

ad eum decipiendum, Hic millearti-

fex cüm videret quoque aliquando

illam acceptetis & committatis , per-

Przdicatores Chriftianos folerein fe-

petratis peccatum exgenere fuo mor*

fto novi anni füis auditoribus diverfa

tele contra virtutem K.eligionis. Nam

darexenia , extempló zmulatus eft,

qui emit fpiritualia , emitpretio rem;

quz excedit omne pretium tempora-

collegit;ut lego, varias ex facris Bibliis

fententias , quasfalsóallegando fuis

le 3Qui vendit,vendit quod fuum non

*

*

eft :homo enim difpenfator eft rerum

propofuit affeclis imitandas

nam illz fuerint, declarabo, cum pro-

fpiiitualium, non Dominus, ut innuit

S.Paulus, dumait: Sicmesexiflimet bo-

Y,Cora4»

pofitoac intentione , ut vosab earum

imitationeabfterream;atquead feque-

mosut miniflros Chrifli,ct difpen[etoresmy-

le

lam Dei incitem , in quem finem fen-

fieriezum Dei.

tentías & documenta díabolicis con-

Peccatum Simoniz eftcontra jus

traria,vobifque falutaria apophoreto-

natura'e,divinum & Canonicum. Ju-

re naturali prohibetur , quia prohibet

rumloco proporiam :arre&is attendi-

:

teaüribus.-

vendere & pretio zflimaretemporali,

Primó Ecclefiafticis dedit diabolu

quod venale non eft , quandoquidem

pro firena gratamillam fententiam ex

pretium omnetemporale excedit. ju7

Matth. cap. 1 $.verf 26. Inveméuná pre-

re divinoapud S, Mattheum prohibe-

tios margaritá ( boná Prabend3 , pin-

tur,ubi divinus ille Profeffor & Magi-

Matf. 26

gui Beneficio) vendidite emnia qua habe-

fler expreísé dicit : Gratís aceepiflu gratii

8,

t , C eniteeam. Qua fententiá allicit

date.. Jure pofitivo vel Canonico pro-

Ecclefiaflicos ad Simoniam, Hacfire-

hibetur r,qu4fl. 3, per totum, . Item Ex-

tra. deu[ur. ca, confuluit. ubi etiam ipfa.

ná plurimi dele&antur, dum vendun-

tur, emuntur , permutantur Beneficia

intentio prohibetur Simoniz, multif-

Ecclefiafica , dutm promoventur ad

que aliis canonibus,

facros Ordines, dum exfpe&tatur pin-

Quam obcaufam gravíter hoc vi-

guis Przbenda , Canonicatus vel Vi-

tium fuit reprehenfum à S.Petro Apo«

?ä!iä:ämuitis, inquam , grande illud

flolo, cüm enimSimon Magus vidiiï-

et

€ ;

1

&-

Contionts Strenaless . ^

fet , quiaperimpofitionem manuum

bus conemini promoveri, &non p&t

Apoftolorum daretur Spiritus fan-

fimoniam. Execremini flrenam dia-

46L.8.18

Gus;obtulit eis pecuniam,dic'en's :D4-

boli,amp[e&amixni,meam-,quam mihí

rf — t Ó mibibanc potffatem , ut cuicunque

S. Paulus fuggeffit , quam quoque de«

dit difcipulo fuo Tito novitio Eccle-

impofuero manws , eccipiat Spiritum fan-

Gum, Petrus autem dixit 4d eum Pecu-

fiaftico,dicens : Imomnibus teipfum prabe

Tif :247,

siia t tecum füt inperdisoneim * quontam

exeimplum bonorum optrüm ; in dodirina, in

donsm — Dei exiflimáfit pecumi. pojuderi.

integritate in gravitate, verbtan (anunoir«

Non efl tibi pars , nequt fors in fertmont i[lo,

reprebenfibile,ut i, qui ex adver[oeft, ve-

or enim tuum aon e(lyecium coram De9 ,

reaiur , iibilbabens salum diceré de nobus.

gauttentiam itaqueage ab bacnequitiatua ,

Hanc D,Pauli flrenam obfervate, qgi

w

f roga Deum , fi forievemittatur tibi bac

vultis promoveri t hifce opto omni-

«ogitatio cordis tus ; infelle enim aniaritu-

busvobis feliciffimianniaufpicium.

MAGISTR.ATUI dedit diabolus

dinis , dr abligatione iiquitatis video te

1

e[fe,

proxenio

Condite e feribite leges ini-

l[a.xd;

4.Reg. 5

EtPropheta Elifzus vindicavit et.

qua ; quod fumpfitex líaiz cap.1o, Et

Ie

iam fimoniam Giezi fervi fui lepra

aliud ex eodem í(aia : Diligue munera,

1dem

46.]

morbo; dicebat enim ad Giezi : Nume

fequimini retributionss. — Hanc ftrenam

6,.15e

(pró dolor) multi Superiores fzcula-

igitur accepifHi argentum; & aceepifluveftes :

]

jed & lepra Naaman adbarebit tibi, & femt-

res , Pratores, Confules, Advocati,

Procuratores ambabus ample&untur

si tuo , ufquein [empiternum. - Etegreffus eft

&b €o leprofiu , quafi nix.

Hi Simoniaci

manibusjoículantur,& in acuratiífima

habent obfervantia. Apud pauciffi-

non incongrué furibusillis & latroni-

bus coraparari poffunt , de quibus di-

mos inveniri eft juftitia , & benejam

Io4n.io0.

cit Chriftasz: Quinonintrat per oflwum in

dicipoteft illud l(aiz : Principes infide-

Ibidem,

ovile ovitum, féd a[cendit aliunde , ille fur eft

les,fovij farum 5 omnesdiligumt tmuntra, (e-

L.

2

e» latro.

.

quuntur retributiones, pupillo non udicant,

ernítiofa , execrabi-

Videte quàm p

C cau a vidua non ingreditur 4d ilos. Apud

lis , & damnationi zternz obnoxia

imultos

Maütnegra cum m

urva faciunt re«

hzc fitflrena diaboli: Noliteergo il-

ln

lamácceptare ; quinimó omnem vita-

&iffima cutva,

44

te fpeciem fimoniz,ícilicet mentalem,

Etqui bene ungit;bene pergit.

conventionalem , & realem, ne ultio-

Olearius quidam cum lanione Ii-

nem incurratis divinam : licét clam

tem ríxafque habebat,caufa ventilabas

committere velitis , omnia manifeffa

tur apud Pratorem loci ; ut olearius

favorabilem obtineret fententiam , &c

d

funt oculis Dei , poenam non cvadetis;

vi&oriam cauíz reportaret , donat

bono & legitimo modo ingredimini

ftatum Ecclefiafticum,purà conícien-

magnum Pratori urceum optimo ple-

numoleo : forté hanccorruptionem

ti , virtutibus przclarís, humilitate,

caftitatedo&riná , honcflifque mori-

advettitlanius , mox ipícindomum

Prge

25

ecyw-gï;o Fi

Pretorís pinguem adducit porcum.

per bofübus nttis ,. & visidicaor deinimicis

"Tandem cümfertur fententia, olea-

mtá« Iniquos judices nominat hoftes

rius caditcadsá , quam ob rem fum-

& inimicos fuos , de quibus velit vin-

mopere admirans,dicebat: Domine

dicari. O Judices ! Diligne ergo juftitiam»

ap.t. rï':,

quiJudicatu terram,

Prztor , putavi mete fatis pinguiter

'iMI];

unxiffe, &tamen jamca caufa ma-

Pudore fuffandantur Chriffiani Ju-

lumfortiturexitum. Cui Prztor: Bo-

dices,quàd palmamipfis juffitiz prz-

nevir, venitfortuitó fus pinguisin z-

ripiant Judices Gentiles, Alexander

pPlutar)

des meas,qui roftro projecit urceum;

Macedonum Kex centum talenta do-

lib.4.

no míferat Phocioni viro clarifimo

Zdpopht,

effadit ; effluxitque oleum, Olearius

.

his auditis , triftis duplex paffus da-

Athenienfi

.

is veró percontatus eft

. de Pho-

imnum abiredebuit. Sicadepsporci-

cos, qui pecuniamadferebant; Quid

cion.n 9

nus pinguior eratoleo , quía lenius &

ita,quum effent Athenienfes permul-

pinguius ungebat Prztorem,quàmo-

t, fibi.uni ill& mitteret Alexander?

Teum olearix.

"

Vlis refpondentibus: Quoniam unum

Jam veró: benevolis percipite au-

tejudicat virum & honeftum & bo-

"]

ribusftrenam , quam ego dovobis;

num. Érgo finat,inquit, metalem &

minatur enim fan&us lfaiasaternum

"i

haberi, &effe, Ut feitéarreptum ab

vzillis ,. qui fequuntur & obtempe-

illisargumentum torfit ad occafionem.

Jja. 10.

rant xenio diaboli, dum dicit : V« qui

recufandi munerís, Jam quis hic nom

condunt leges niquas ; r fcribentes. ,injtt-

admiretur incorzupt! pe&oris fince-

éjn

flitiam (cripfertot , tt opprimerent in judi-

ritatem: Pauper erat Phocion,nec do-

sio pauperts: ,. £ vim facerent cau[a bumi-

ni magnitudine quicquam moveba-

lium populi iei,ut effent viduaprada eouum,

tur,Simul autem judicat,illos qui,cüm

ii

€ pupillos deriptrent, | Quid facietis in die

Kempublicam adminiflrent , tamen:

vifitationi C calamitatis de longe venien-

à capiendis muneribus non rempe-

tb ? adcujus confugietis auxilium ?. ( ubi

rant,nec bonos effe viros,nec tales ha-

beri debere,

derelinqueti gloriam veftram ,. meincurve-

snini (ub vinculo , & cumimtevfediis cada-

P, Rutilius, amico cuidam rem in-

lum s.

tir? Etapud Jeremiam dicit Domi-

juftam petenti , recufavit, commotus.

a8.29,

nus : Can(am vidua non judicaverunt,catt-

amicusait: Quid igitur mihi opus eff:

fam pupilli non direxeruny. , C judicium

amicitià tuá , fiquzpeto nonfacise

pauperum mon judicaverunt « Nunguia .54

Refpondit Ratilíus:quid. opustuja-

per hia non vifitabo, dicit Dominus?. aut fu-

miciti, fime urgere petis , injuftiti£

per gentem buiuftemodi non ulcifcetur «ni-

contra legem peccem ? Ah fi modà

Wf1,24

mames ? Etlfaiz r.cap.ubi conqueri-

hoc refponderent Judices injufta pe-

tur Deus de Principibus infidelibus,

tentibus,tum fatisfacerent tot moni-

fociisfurum, & quódament munera,

tis divinis z diverfis enim inlocisfa-

fequitur: Propter hoc ait Dominus Deus

cr& Scripturz Deus Judices adhor-

»

suerdtaum fortíe 1rael ; Hancon[olabor [u-

um

.

: Deu*-f

;a;u.: zelosé ad juflitiam

teron.

Condones Strenales.

24

dit : FAcite iudicium pupillo d* bus Lexerat , linguam ei preícinde? ,,t pj $

$Deut

UO vidus. Ecin. Pfalmo 18. Indicate egeno — 1 ,

qui arcana Keipublicz detexif- p2

28

cüm meritó dici poffit , prodito-

pupille. Ex Pfalmo 577.

Refla judicatefi- Íet,

r] 81-;-

minacibus

rem

fecretorum , regnotum prodito-:

lj bominum, Wt Exod.22.

rem effe. -

Pf.57* 1«

verbisdicit Dominus: Vidue & pupillo

R.omani cruce aut rogo talegenus Paul

i,

EX AL r nocebità s fi leferitia eos , vociferabun-

2

£lamorem eorttn ,

piaculi mul&árunt :

quamvis fuper- fique .

aur ad me, o ego 4udiam

vacanea videri potuerit hec lex apud depani,

;i:zd:gnabzturfzimr TEEUS ,

pertutiamque vos

j

nt tx6t 65 vej

travidue , é filt

€os , quorum curiam fic clauferat fi-. V aler.

gladio,e eru

^lentium , ut non dicam unum , fed. Maz. i,

veftri pupilli.

Si jam velitis has evadere

minas divigas ,

horzete & fugite ftce-

neminem audiffe crederes , quod 2.67

namdiaboli , amartedivinam, quam

tam multorum auribus fuerat com-

miffum.

$4).1T* cgovobis dedi? Ditigitejuflitiam , qui

4udicatis tervam,

Enituit hac in re virtus Pompeii , VaL li.

CONSILIA R L Sdeditflygius

qui dum legationís cfficio fungere-

3.

tur, à Gentio Rege interceptus ,

Pradicator pro ftrenaillud Mattbzi:

Matt.yo Quod dico

yobis in tenebris , dicite in lu-

cüm Senatüs confilia prodere jubere-

tur , ardentilucernz digitum admo-

AF

mime;

quedis ettre atuiditi , praduate

fuper teda,

IHocxeniuin ;p"iur.esd-il-igen-

'witcremandum, eaque patientià Re«

P

gi fimul & defperationem tormentis

ztiüïm'&tamïx

n Cafaris , quàm aliorum

Principum aulis, &curiis Rerumpu-

quidquam ex fe eognocendi excuffit,

& ambiendz apud populum Koma-

blicarum obfervant , dum vanilucti

num amicitiz cupiditatem magnam

causá , fzpiffime cum fut (üuorumque

temporali,zternaque perditione,cum

ángeneravit.

46

Notum Papyrit

; ;de þquo Macro- Matrob,

-exitio & ruina fui Domini, totiufque

Kegni aut R eipublice confiliahofti-

bius tefert , apud matrem tam filen- Jib.1.

tium,quàmlepidum ac feflivum men- sod. At-

bus produnt ; nam Principisaut R ei-

dacium, quo curiz fecreta tegerentur. - tj.6.23.

publicz confilia enuntiare , eft Princi-

Hic Papyrius adhuc juvenis femel

P

»maur Kempubl.prodere, Confide-

*4

rare deberent 1

llud di&um Archan-

cum Patre fenatum Komanum intra-

b

:Tob' Ka geliRaphaélis : Secramentum Regit ab-

vit,in quo confilium magni momenti

[

v

& ponderis in fecreto pracipiebatur

fconderebonum elt.

Apud Perfas certé in confiliorum

füb poena capiris cuftodiri, Ubi puer

reveríus domum , mater ejusinterro-

focietatem nemo venit,nift taciturnus

& fidus : Ex & veteri eorum difciplina

gabat , quid Confules & Senatores

occultari fub paena capitis flatuiffent?

Regum arcana cum vitz periculo cu-

ftodiebantur. Etcerta vox Cuttii eft:

Aitpuer: Non licet teícire, quoniam

«urt.l.

fab poena gravi preceptum eft , ce-

Res tnagna Ab eo füftineri nom poffunt , cui

Audiens hoe

Hiftor,

lari & filentio teneri.

44tere gravt tj»

"

4Egypt

i hac in re feveri, qui-

mater plus incepit precibus,promiffis,

minis

z

C QNuaG T0

IR

2f

At illa:Domine mi,noli tímere,unum

lll

minis & verberibus puerum ad reve-

andum fécretum inftigare: T'andem

corpus fümus;bonum tuum eft meum;

,

puer, ut faceret fatisimportunz peti-

malum tuum eft malum meurn, confu-

tioni matris (üz, & fecretum teneret,

fiotua,confufio mea eft. Quiait: cüm

dixit: Hoceftconfilium;. utrum fit

ad privatum locum feceffiffem, ut o-

Pulil,

anelius,quodunus vir plures mulieres

pusnaturzfacerem , corvus nigerri-

fqnj

cucat;vel una mulizr ducat plures vi-

musex corpore meo evolavit;de quo

lrpeti,

rosin matrimonium ? Quo dicto, ma-

füum contriftatus. Cui uxor: Lztus eífe

Jur.

termox aliis fceminis Romanis fecre-

debes;quód à tanta es paffione libera-

Mil

ium hoc propoíüit 5 quz . alterá die

tus. Mane fürgens mulier, ftatim ad

X

congregatis iterum Senatoribus, cum

ades proximifüicucurrit, & — dixit

turba magna indeliberaté veneruntad

vicinz: O dorira chariffima, pote-

€uriam Rom. rogantes Senatores, pe-

ronetibi aliqua pandere fecrera? Qua

tiusunam duobus, quàm duas feemi-

ait: Ita fecure, ficutanimz tux. Tunc

/ ]

n3suni viro nubere. Senatores veró

dixit: Mirabilis accidit cafüs matito

»fl,u

obítupcfa&i,verecundifexá:tam im-

meo , nodcehac cer:e duo corvini-

pudicam infaniam mirabantur, quid-

gerrimiex ipfo evoláruut , dequo ca-

namfíbivellet tanta. feeminarum ín-

fü multum doleo, Hac vicina illicó

temperies, & tam inverecunda poftu-

alteri narravit vicinz de tribus corvis:

latio quid fonaret ? Puer Papyrius hoc

tertia vicina de quatuor5& fic ultrà,ut

videns, dixit Senatoribus feriem rei

tandem fama percrebuerit, fex

agintà

3

geis;qui püerum commendantes fta-

corvosdeipfoevoliffe, Ilie turbatüs

tuerunt,ut (emperin pofterum fenatui

dezu more, convocavit pepulum, lpfi-

in confilio intereflet, & ipfe honora-

que narravit rem geftam, qua ratione

[7

tus eft coguomine Pratextatus,

experiri voluerit;utrüm uxor (ua fci-

Nunquid privatione officii (üi di-

ret fecretum filere, Hoc modo dedit

l

gni (anr,qui mulieribus fecreta confi-

doctrinam omnibus maritis,ne uxori-

ml D

lia in fesatu conclufa revelant , cüm

bus füis fecreta manifeftent.

d)

fciant, totiefque audiant, illascacere

Mulieres namque fimiles fünt illi 0yj4,/.11,

non polle,ut patet ex dicta hiftoria, &

arundíni,de qua O vidius fcribit: Mi- Mera-

6af. '.Rö'.

ex fequenti ridicula narratione.Erant

das Rex inter Pan Deum Paftorum 8z. g

orgbo];

UT

duo fratres,quorum unus Laicus,alter

Phoebum, qui de mufica difputabant;

Clericus: Laicus (zpe audierat à fra-

& Phoebus cum cythara,Pan veró cum

tre füo, mulieres fecretum | occultare

paftorali iuftrumento canebat, fa&tus

filentioque involvere non poffe; cogi-

judex fuit, cum jam omnes audientes

tabat ita

ue experiri hoc cum uxore

magis approbáffent Phebi citharz-

fuafibivalidédile&a , cuidixit unáà

4

di melodiam , Midas folus Panem

no&e :- chariffima, fecretum vellem

melius ceciuiffe jadicavit; quare indi-

tibi pandere,fi certus effem,te nemini

gnatusPheebus, aures afini Midz de-

di&uram; quia fi reveletur & palam

dit,quas cüm crinibus, mitris & pan-

fiat; confufio mihi intolerabilis effet,

nis rubeis diu celáffet, tandem confi-

l::;

D

dens

sf

26

Conciones Strenales:

d&-nsf;ïän'o.-fuo hoc revelavit, firmane

nerenefcit. O quantaregna, quanti

dojuramento, quód fa&um Domini

przclari exercitus, quàm multz flori-

alteri non.yellet manifeftare :: tamen

dz urbes ftetiflent , fiftetiffet lingua.

-

iftud dicere fummopore appetebat,

fui nonoblita :

foveamitaque profundam facit;in cu-

Pradicanda fane Spirenfis curiz lex

jus fundo. iftud fecretum quafi mur-

eft: In fenatu di&ta, gefta, judicata 2-

murando dixit,& tandem terram ope-

ternofilentio tegunto ; nihil. injuflu

Cafàris revelanto, Scitum utileac ne-

ruit, & fic íecelare fecretum Domini

zftimavit, Sed quid? deillafovea a-

ceflarium.. Nihil illi tutó coómmitti-

rundo otitur, ex quà cüm quidam pa-

tur , nec omninó confiliis admovea-

ftor fiftulam.ca(ü faceret ,. nihil altud

duseft;cui occulta Principum & Rei-

canebat , nifiquód Rex Midasaures

publice ipsáà vitá potiora non fünt..-

afininashaberet; & fic unde iftud cre-

Tales linguaces fimiles fünt cribro;

*

ditum fuit celandum, fa&um cft po-

velinftar dolii in plurimas rimas fati-

tiuspublicatum. Sic evenit viris con-

J

fcentis,quia ea;qua infunduntur,con-

fuülaribus,dum uxoribus fecretuimn.

tinere nequeunt.. Ut ille dixit apud:

dunt..

Cre *

Comicum :, Plenusrimarum fum, to--

Mitb,7.

- Optimé ergó monet Propheta: Mi-

tum efHuet;.

*

y.f-

chzas.diceuss; 45 ea, quadorsit in. finu

. Metexes cüim confilia: occulta: efle:

Prov. 223.

tue , cullodi clasftra oris.tui. Ex Salomon,

debere fignificare volebant,Plutonem.

Y.9.

ait: lnauribus mfiptentiumne loquaris,

pingebantgaleatum, & Proferpinam.

judic. 16.

Ne, Kilicet, cum Samfone ininfortu.

rapientem : tum quód fübterranea ,.

L

nium incidas. Hinc.äcnä-canit;l?üäta:

quorum Deus dicitur Pluto ,. lateant;.

abfcondita fint: tum quia raptus clam.

Eximia efi.värru& fmj?d?e filentia rebþs;

fiunt : tum denique,. quód cum in ca-

Afl contra gravis q/»i'vculkpïa », tAcendA

pite confilii fedes effe.puretur, galea

illud tegens apteconfiliorum occuita-

loguis !

tionem fignificez;ut Eruditus quidam

Ib.i

Hieregls.

Hen.

Veteres olim cüim templüm confi-

fcribir. Audite monitum fapientiffimi

Fam.ld.

iii.zdificare vellent. ; fecerunt illud

Senecz., . dicentis: Sepultus [it ferun

p40.567..

Seneca.in

déSump.

fübterraneum (; ut quidam prodidére)

apud te,queintufolus audieyis, N itate ex-

Epifl,.

Reipubl.

cffe voluerunt :.neceffe eft enim terrá

g ftrenam diaboli, diligite & fequi-

yelutabrui & fepeliri, celarique.con-

mini meam, fecreta in fenatu & confi-

s

hilia,donec effe&um fortiantur.

liisaudita filentio invoivite..

Laudibus.in celum tollendus eft

MERCATORIEUS, & illis, qui

Czlius Metellus, qui dicere folebat :

negotia & mercimonia tradant. dat

Siícirem , hanc veftem mei confilii

diabolus.pro xenio illud Lucz 19.cap.

Luc.19.

coníciam efle, protinàs eam exuerem,

Negoriamini dum venio, C datepecuniano

V.I3. 23;

& in flammas abjicerem..Non ftulti-

meamn nunularis. y. ut. veniens accipiam

tiam folüm. , fed & per&diam fuam

eam cum ufuris.Hancftenam firmiffi-

[

prodät*vJ qui R eipublice arcaua conti-

me cprdi imprimunt. Mercatores,qui

deci-

ij [

)

1

CcoN:«cC 10 TL

29 /k

decipiuntin ülna,pon'dere,' meh*ïïxra, rius) non implebitur pectmid, Ex'Provet.

Próy. 277.

biorum27.aitidem:lofernus C perditio

& falüs mercimoniis proximum

v' ZO.

-fuum;Negotiatore,s,--qui-iniquam cutnt

uunquiam inplemtur, fnniliterocidi he-

*

aimio lucro exercent -mercaturam

?

minum (uturariozumJinariabiles;df-

ludautem clatum Ecclefiziumen Au:.

Ufürarii-, qui pecunias dantmutuas,

velincambiumireponunt cum certa

guftinustéftatur: Avarus, inquit, vir In Epiff,

ufüra ac copiofo feenore.

(ufürzrius) inferao eff fiilis i infernus

- At vos ufürarii graviffime peccatis

enim quantofeunqueüevoraverit ntnquam

2.2.0.78 ':Nam fecundüm D. Thomam Dotte-

dicit faris efd : . fic &* avarits ( ufütarius)

rem illum Angelicum ,: Ufüra-eft lu-

etf omnes. tbe[auri confluxevint im eun

crum ex mutuo prim:ipahter juten-

idemS. Doctoriterum dicit : Avarms

32o. 1n

tum.Ect eft grave peccatum ; ufürárius

velut infernus ommiadeyórans, velet sul-

quod;Ser,

enim pejor e& aliis peccatoribus in

Linn bominem effe, ut omnit. folus poffide-

ecli.15.

multis, teíle Ecclefiaftico- diceute :

Tet.

Y.9s

Avaro( ufurario ) nibil eft fceleffius.

3. Uürariuspejoref ;)u-dræo, 'quia

1. -Enim ufürarius ;pejor eft fure,

Judæus abalio Jï]dæö ufuzas non acci-

quiafur fecreté &in no&e furatuisíed

pitveumm ufaürariusà fratie fuo Chri-

ufürarus apercä die no&eque furatur,

Ttianoufürasacquitir. Audite de hoc

28

zelose & minaciter dillerentem - (an.

& plures exhareditat ,. atquein pau-

pertatem redigit, quod fur tain facilé

&um Auguftinum : Que cf?f14, inquit,

14118'. K Jd:

£

facere nequit.

ayiditas concupifcentia ,

t

s v ipfabel-

verbis

: modo

2. Ufürarius pejoreft aliquo

Iue babeantsncduin *.. tunvcenimvapiumt,

Dotts

ápfo inferuos quia fecundüm Guilhel-

quandoefuriunts parcunt verà prade, ciin

u

mum Lugdunenfem ícriptorem &

fenfevint (atietatem. . An[atiabilis efl fola

Do&oremantiquum: Infernus in paf-

avaritia ( ufüra ) divitum.. Semper vapit,

fione Domini, quzfua non erant, re-

G aunquam fatiatur: nec Deum timet,nec

ftituit; ufürarius veró licétcenties paf-

bominem veperetut, necpatri parcit, -nec

ya

fionem Dominiaudiat, tamen áliena

matrem cognofcit, necfratri obtemperat,

[

nonreftituit , fed potius vult carere

nec antico fidem fervat v viduam opprimit,

uf

omni fru&u Paffionis Domini noftri-

pupillum invadit : lberos in. fervitutem

Jssu Chrifti : Infernus . folüm punit

revocat te[timomum falfum profert.. Res

um

jl

malos, qui peenas meruerunt peccatis

mortus oceupantur: Quave C qui facunt

fuis & fceleribus in praíenti vita con-

non moriuntur? Que efl illa ammarumin-

tra Deum commiffis;fed ufürarius pu-

fania? amittere vitam,appetere morteu

nit, torquet, & excarnificat bonos &

acquirere aututm, P perdere celum? Hac.

fnalosíine ulla differentia : Infernus

ille.

S

Tuttj

nunquam implebitur ufquead novif-

4.Uürarius pejor eft morte Corpo.

3v.1;.1f1

fimum diem ; fic avarus & ufüxarius

rali ; quiamors folàm interimitcor-

nunquam implebitur pecunià ; fed

pus;fed ufürarius internecioni dat cor-

- Ecelej.

femperanhelat ad pluraacquirenda ,

pus & animam fàam tradit morti a.

Y.9.

juxtailluc Sapientiss Ayarus (ufüra- ternz; Ufurarii

non tantüm feipfog

D a

damnant,

at

Conciones: Strenales.

damnant,verüm etiam uxores fuüas, &

Chrifti;aut Refürre&ionis, Afcenfio-

omnes filios & heredes, qui fcienter

nifve : Ecnon tantüm omni dieufurz

poffident bona temporalia per. ufuü-

intendit,fed etiam inomniloco, five

ramacquifita , ut varia hac de reha-

fit in Ecclefia audiende Miffam, five

in meníà comedendo, five in lecto

benturexempla.

f. Ufürarius pejoreftipío Judá tra-

dormiendo;ubicunque füerit, femper

ditore , quia Judas femel Chriftum

de ufüra cogitat , peccatumque ejus

vendidit pro 3o.denariis,fed ufürarius

augmentatur. Quid talishemo ufüra-

toties Chriftum vendir,quoties ufuras

rius auxilii de Chrifto Domino, quid

accipit, & non ficut Judas pro 3o. de-

fübfidii à B, Virgine Maria, quidipei

de interceflione San&orum;acde con-

nariis,fed prouno folo eum vendit.

"Hanccacitatem & malitiam ufü-

fortio Angelorum habere poteft quo-

Bern.-

rariorum deflet fauctus mellifluus ille

rum fefta ipfe füá ufürá & iniquis co-

fuper

-

Dodor Bernardus hifce verbis: Quod

gitationibus profanavit ?

Cantic, fine mifevabilà gemitu dicendum non e[t. ,

Quinimó tam grave peccatumr eff

Chrifli opprobria, j»um, flaeclla, clavos,

ufüra, utlex Canonica tales privet fe-

lanceam,crucem G mortem; bac omnia i5

pulturá Ecclefiafticà , quóduonde-

beant inloco facro fepeliri;ut habetur

fornace avaritia ( ufüra) conflant & pro-

fligant in acquifitione turpis quafis s. &

Extra.de Ufar. cap. Quia inomnibus.. Et

pretium univerfitatis fuis mar[uptis inclu-

meritó, qnia tali loco facro digni nox

dere feflinant: 1n bocfolofane a Juda1[ca-

fünt. Audite exemplum,

I

)

riote differentes,qud ille boruim omne emo-

Legitur dequodam Ufürario, quí

n

Iumentum denariorum numero compen[a-

noluit injufté per ufüram acquifita re-

vit, illi voraciori ingluvie lucroruminfini-

ftituere,licét fzpiüs admonezerur ; in-

Mattb.

*

tasexiguntpecunias. Hacille, De Juda

firmatus tandem ufque ad mortem

,

2AY. 4

proditore legitur, quàd jo. denarios

vocavit Sacerdotem, & petivit Sacra-

injufteacquifitos reflituerít, quod ta-

mentum Euchariftix, & Ecclefiafti-

men intermille ufürarios vix ullus fa-

cam fepulturam. Sacerdos renuit ipfi

cit; ficque pejores fünt ipfo Judá I(ca-

dare, nifi plané omnia reftitueret 5

£iote.

quod dum facere recufàret, Sacerdos

'Tandem ufürarius pejor eft omni

receflit. Infirmitate invalefcente ap-

peccatore, quia alii peccarores quan-

propinquavit morti , revocatus jte-

doque à peccatis ceffant; fic füpezbus

rumSacerdos, ut animam ipfius de-

adveniente anno quadragefimo vel

functi Angelis Dei recommendaret.

quinquagefimo füperbiz luxum fépo-

At Sacerdos fciens!ipfius obftinatum

nit ; guloíus aliquandojejunio mace-

animum & impoenitenscor, dicebat:

rat Corpus 5lux'urio(üsquoque defiftit

Ego animam ipfius ómnibus damoni-

àluxuria,& Veneri valedicit,&c. Ve-

busin infernum recommendo , quia

züm ufürarius peccatum ufürz omni

in;ufté acquifita reftituere noluit,& li-

die committit;nullo excepto, five fit

cét amici defuncti rogarent, ut corpus

dies Paraíceves,five fit diesNativitatis

ejus in ceemiserio propter amicoram

hene-

29

C ONCHZI/O "II.—

honorem & decus familis fepelire

tionem & damnationem corporis &

permitteret, ipíeautem negavit. Ha-

animz,qua eruntufurz,quas ex*pe&-at

à

bebat dictus Sacerdos afinum, qui ni«

Satanas.

hilaliudfaciebat,quàm quód librosad

O ufürarii;uthoc periculofiffimum

Ecclefiam ferebat & deferebat, ideó-

& terribile Vz; dequo dicit Propheta

que nullam aliam fciebat viam : tunc

Abacuc:Ve,qui multiplicat non fuz;eva-

datis , audite & obfervate ftrenam

rogaveruntamiciipfius defun&i Sa-

cerdotem, ut cadaver permitteret fü-

meam,quam fümpfi ex codleft doc&tri-

t

per afinum poni, & ad quemcunque

na Chrifti,dicentis: Nolte tbefaurizare M.

Att, (-

pergeret locum,ibi fepeliretur: puta-

volis thefauros in terva, ubi erugo & tinea 19«

bant autem afinum cadaverillud ad

demolitur, C ubifures effodiunt d furan-

Ecclefiam, velad xdes Sacerdotis de-

tur. Thefaurisate autem volis the[auros in

celo

laturum, quia aliam nefciebar viam,

ubineque erugo , neque tinea de-

Placuit pactum Sacerdotí, afino cor-

stolitur, C ubi fures non effodiunt,nec fu-

pusufürarii imponunt, qui non decli-

rntur. Et cap, 16 - Quid ensiit prodefho- Matth,

nansnec ad dextram, ngc ad finiflram .

mint,fi mundum univer(um lucretur, ami- 16. 2.€.

tulitilludad patibulum, & | fe excu-

a verà fua detrimentim patiatur ?

tieus coram omni populo projecit il-

O vos iniqui mercatores audite flre-

ludàfe fub patibulo, & ibi fepultus

