ftes& fanus monumentum fibiextrui sedio g«

culisirfpiciantfüper fübditos,ne ipís

juffit, fed ideó nonabfolvi , ut diebus triufa,

injuriaulla fiat, aut malum aliquod ac-

folemnioribus; prafente jam Clero , furrure

cidat , vitiaque apud illos radices a

rem fàcram facturus ; ab uno aliquo fic 7,;, pial,

æp'oc. 3.

gent, utipíosmonet Angelusin Apo-

anoneretur : Domine ; fepulchrumtu- ;5;,

[]

«calypfi: Effo vigilans C confirmna.

umimperfe&um.eft , jube igiturin-

li. Aquila , licit reliquis omnibus

xhoatum abfolvi ,nefcis enim quá ho-

altiüs volet;adeó utcodlum petere, il-

xàfurveniat. ^

lique adniti contingere videatur , ta-

Hoc modo hi Imperiales & Ponti-

3nen femper terram refpicit . Simili

ficales Aquilzoculos in terram defle-

3nodo 'Nobiles , & Superioresfaciant,

xoshabebant , ne menti »'fubrcperct

licétpra reliquisinanajori dignitate ,

elatio,& animz íuz fàjutem, tanquam

zefpectu & honore (nc.conílituti &

rem fibí chariffimam perpeuderunt

elevati , tamen animo non firit eJa-

àllud Ecclefiaftict : Quantà magnus es

G

to , veràm terram refpiciant,con

bumilia tein omnibus , & coram Deo in- 29*

fiderantes f& effe mortales , de terra

venies gratiam. N elillud : Memorare no-. Ec!'Tà

«reatos ,& interram revertendos , ut

Genng'

viffma tua £ inetevrnumnon peccabis.Sic A9

fcriptumeft : Puvises , & in pulverem

xefpiciendo terram bené vixerunt, &

19.

fanc&é obierunt,

pf.88.

veverteris. Ex Pfalmographusait: Qujs

eft homo , qui vivet , & non. videbit tor-

um eft

42*

tem?

AL Aquiiajnügae exempl

giti«

N

ccnb'xo iv.

en*

u

iudgv, gratitodinis 3 legitur enim deilla , tenturNobiles&c Superiores , b

Gras, — quód nodtibushyemis longioribus&c aneritis reddant gratiam & benefi-

lide rigidioribusineoinvigilet , ut áli- -ciumsad hoc hortatureosS. Apofto-

(

ereatio- quamcapiatavem , ut pertotam no- lus dïcens:

Beneficentia noliteoblivifc;. Et Hib, 3.

nemun- Cemeamunguibus tenens fcipfam ca-

$.

, Romanz eloquentie Antefignanus 14,

dicij. lefaciat;cüm mane ante lucemfürgit,

r

/it: Hoc certé juffitia convenit,fuum cttique C'c.Epiff,

mibi fjl, fameaddu&ta;quód nox fueritlonga,

veddere bencficio gratiatn.. Et iterum ibi- 83. -

ai$z.40. Cip(ainventriculo maximum fcaloq—þ

l"

.

xemhsübeat, utfameseam ad venan-

dem: Credamws itaque, inquit, tribil effe

grato anime boneffiu:omnes hoc urbes,

*

dum impellat, licéc paftum unguibus

omnes etiam ex barbaris regionibus

«ontineat, non tamen eum comedit,

Bentes conclamabunt: inomnijudi-

-'u

fed incelumemà fe dimittit; quodab

ciorum diverfirate referendam bene

eazave illud beneficium calefacionis

merentibusgratiam , omnes unoore

confecutafit; Cüm jam mane adin-

affirmabunt.

quirendum cibum volat, noneó,quó

ancproprietatem Aquilz imitati

dimiffa avisevolavit,ne inillam inci-

fuat /£gyptij, quitefte Diodoro Si-

dat, fed inop ofitamäartem tendit,

culo ergabené meritos przcipué gra-

|fuj

O praclarum figaum! 'O exemplum

ti fünt:quod magnum vitz fübfidium

»7

raanifeftum regix gratitudinis!

o-pinentur gratiæ retributionem. Ita-

dudn

Hincetiam Veteres hoc adícripsé-

que non Dijs tantàm,non hominibus;

ia

xe "hieroglyphicum : Relata gratia .

fedbrutis quoque animalibus gratitu-

-

] muþïg

Quod eruit Crates Pergarhenus ex

dinem p

to benefici

J

quadasn hifteria.Cüm decem, inquit,

dere voluerunt.

g accep;ïs often-

) jQTW

( 11

& fex meffores quendam fociis pro

Laudabile valdé eft, quod diiitur Pator.

n

aquamififfent,reperit is apud fontem

de Alphonfo Arragonie & Sicilig "if

ferpentem, qui complexusaquilam,

Rege, quià nemineun

quam gratitu- ^«/« de di-

ar&iflimis eam fpiris implicatam fü£-

dine & officio f& vin.

5

focabat.Illeut falce mefforiá atmatus

ci paffus eit.

Hanc aquilinam gratitudinem jn/4?5 4l-

erat,auda&er progreflus ferro ferpen-

. benefa&orem füum regali remunera- P?eift.

tem diffecuit , aquilam liberam abire

tione & munificentià declaravi

t po-

permifit;cumque hauftà & fonte aquá

tentiffimus Rex Affuerus:

Ciümnoclem

redijílst, (ociis hngulis poculum mini-

diceret aliquando infomnem , st fibi

ftravit.Mox ciim &ipíe quoque bibe-

ejferritrifforias ép annales priorum tempo-

revellet, praftbadfuitaquila, & in

'; glb

p

r Qua cibn illo prfente lgerentur, ven.

beneficij accepti recognitionem fcy-

:

tum éfl ad illum locum, ubi feripttm erat,

: E[[Ml

i

hum (noveratenim aquamà vene-

E

H

quomodo nuntie[]et, Mardochatu it;

idier Eflber.&

[U)

nofo ferpente infe&am eife ) & mani-

Bagathan & Theres Eutitcborfim, R

fgl'n Él

bus ejus unguibus füiseripuit ; & fic

G fig.

€zteris pereuntibus i

Affuertm jugulare cupientium.

Quàdcam

audiffet Rex, ait :

Quidpro hac fide hono -

mis evafit. -

p(&[blu-s i;x;olu-

!

TM 4c pramü Mardochaus cotifecutsis

-Hanc Aquije proprietatem jmi-

(l ? Dixerunt ei qu' tlliws ac rin

ifhi :

Nihji

74

Concionts Strenalers

Nibilomuin) mercedis aecepit, Statimque

quaíi commtunem exponit, füá rece-

lll

Rex : Qu& efl, inquit in atrio? Re[ponderunt

ptà prius portione:Undé eam fernper

U.

pueri:Aman [lat in atrio. Dixitque. Rexz Lne

l

avesalix infequuntur, & partemde

t

gredistur,.| Cümque efit ingre(fus, ait illi :

przda füa fibi preftolantur dari. -

Ü

Quid delet fieri viro , quetm Rex. bonorare

Pierius narrat , Veteresquofdam Phr.

defiderat?. Amanre[pondit : Homo, quem

attribuiffe Aquilz hieroglyphicum : 1,39,

Bex bosorare cupit, d:bet indui ve[libus vc-

Benignitas, Cum enim, inquit,com-

fs. C imponi (uper equum, qui de fclla Re-

modiflimo hieroglyphico explicare

giefl , cr acaptre regium diadema (uper

vellent benignitatem , Aquilam cum

«aput fuum, & primus de vegilé Principibus

alia quavis alite; ex eadem olla cibum

«c Tyrannis tentat equuts. epus C per pla-

capientem Veteres fingebant. Verüm

t£am civitatu incedeus clamet,e dicat; Síc

cui fundamento hoc(quod Pierius ar-

bonerayitur, quewicusque voluerit. Rex bo-

bitratur fore verum commentum, eó,

norare. Dixitque ei RexiFeflina, & (amptá

quóillud apud /&gyptios non repe-

flolá & equo fac, ut locutus es,| Mardocbao

riatur)innitatuzjincertumeft, Pluri-

Iudao,qui fedet anteforespalatg, . Cave, ne

miid defumptum credunt ex mirabi-

quidquam de bis,qualocutus e$, pratermit-

li quadam hiftoria,quam exPlutarcho Phtare»

145. Tulit itaque Amanprimus Principutt

narrat Pierius his vezbis: Cüm peltis

regiorum [lolam c equum. ,. indutumque

olim Lacedamona exhauriret;orscu-

Mardochsum im plateacivitatu, cr impofi-

lamonuerunt, mali vim ceffaturam fi

1818 equo pracedebatatque clamabat ; Hoc

quotannis nobilem aliquam virginem

botiore condignus efl, quemcunque Rex vo-

immoláíIcnt.ObfecutiLacedamonij,

[uerit bonorare. Rever[u cfl Mardochaus ad

oraculi fidem approbaverunt, Forte

januampalatà, & ingveffus efl ante faciem

veró evenit,ut fors Helen& obtigerit,

Ffiber.8.

Regi,tulutque Rex annulum quem ab Aumen

qua cum mactandaduceretur, Aqui-

Y,

»tcipi jufferat , C tradidit Mardocbao. Mar-

Ja devolans, factificuli gladium abri-

*5 docheus auteus depalatio, €» de confpectu

puit.Quoobftupefa&i Lacedamonij,

l'hdx

Regis egrediens fulgebat veflibusvegijs, bya-

àfolito annuali facrificio inpofterum

li

eintbinis videlicet , & a&reis. , coronam

-abftinuerunt.Idem olim eveniffe Ro-

«tiream portansincapite, C* auiclus [erico

mx Valeiiz Lupercz tradit Arifüi- Ariflidts

pallio atque purpureo ; omni[que civitas ex.-

des, Etobhoctamnotatu dignum ,

ultavit atque letataefl, Sic ergó Magi-

tum Helenz, tum Valerisab Aquila

ftratusben& meritos generofz Aqui-

praftitum benignitatis obfequium ,

I inflar remunerent,fintque in bene-

Veteres camr benignitatis hierogly-

ficijsgrati,

phico decorárunt.

IV-Aquila tefte Plinio;eftbenigna

Sed verius aliós hoc hierogly hi-

& li5eralis; & quidem tantz eft be-

cum ex mirabiliillius exga pullos a-

M';(

N

nignitatisatque liberalitatis, ut pr-

more;fedula eoseducandi cura, & exi-

dam (uifi nimis fit famelica) fola non

mia illos contra quacunque venatorü

comcdat,fcd avibus cam (equentibus

if-

geigdcfcnd'cndigcncroütatc ; em

fe

-

-

7

CO'NCIVO IV.

73

Aldro-

fectedidero. Aquilaenim (ut ait AI-

genitus fit iu pullos fuos a'H'&&us, m

a-

drovandus)inprimis pullos fuos, non

ximum tamen elle aquilarum amo-

pt

vaudus

Hier.[,

d

LuOrn-

ficat czterz aves; qux eo: pedum di-

rem aperté confiteturS. H ieronymus,

18.in

tliologie,

gitis comprehendunt,eó quod illis ti-

Simili inodo Mobiles & Superiores

Ifaiang

m .

meantabavibus, qua aluus volant,

fuübditis fint benigni & clementes, ea

f

UP

fedfüperalas(uas, quolubet, tranf-

de caufà ipfis pro hieroglyphico ad-

I

portant.Quod & (aciaatteftatur Scri-

fcribitur citulus: Gratiofi Domini.

Exod.

J

ptura: Quomodoportaverim, inquit;vos

Democritusinterrogatus, inqui-

19.4.

n

fuper alas aquilarum, é affumpferim mihis

bus nobilitas confifterec? Refpondit:

Stob.

"n

Et Deut,

Hoc portandi modo Aquila mira-

Pecudum nolilitasin bono validoquecorpo-

[erm.4!.

n

3411 bilem(iam erga parvulos atque im-

rb babitufitaefl , bominut autem inboni-

i«

becilles demonftret pietatem , teíte

tatemortium.

l

eodem Aldrovando dicente: Aquila;

Agaficles interrogatus , .quonam

quz omnes volucres volatás füblimi.

pactoMagiftratus nullo ftipatus fatel-

rate füperat,ea de re (ecura(fcilicet de

litio impezare füis poffe Refpondit: Plut.iu

Bliarum avium rapacitate ) attamen

Srita imperet [uis,ut pater filijs.

Lacen.

quia telo poteft imperi;pullos alis fuis

Deus eft ipíabonitas;ut facraScri-

:Wwwv

lls

exceptos per füblime vehit , infigni:

ptura plurimisin locis teftatur, & fons

pietatis argumento , quafi corpore

(l

omnis clementiz : Supcriores autem.

f

clypei vice telis obiecto fefe difcrimi-

funguntur interrisDei officio; fic de-

i

nimalit exponere, quàm pullos peri-

cet;ut fe fuo archetypo in bonitate &

te, Nondetrec&ans vel vit proprie

benignitate conforment , quantum

»ni]j

difpendio,quam feetui dedit, incolu-

poffibile ,. & in hac virtute reliquos

)!,W

mem fervare,

Ilf

vulgares homines longe fuperent; ni-

ur

Pratereaannotant Naturaliftz , il-

hil enim in.mundo eft , quod Princi-

J

lam pullis., fi quandoque zgrotare

pem,; Nobilem, velS uperioremapud

contiugat, ingentia benevolentiz &

populum & fübditos gratiorem red-

)üij)

m

Ilid

pietatis exhibere figua ; piaque obíe-

dat,quam benignitas.. Hoc etiam au-

quia.U bi(inquit prafatusAuthor)ob

thor naturz ipfisinfinuare vule, dum

(

Ítomachi debilitatem, folidiorem ci-

Regi apum nullum dedit aculeum,ne

i. Lrji

bum concoquere nequeunt, tum fan-

ferocitati & vindictz eflet deditus,ac

güinem & prada exu&tum; oreque füo

ne fibi per vindidam,; utalijs apibus

Ia

j

hauftum ,. in os pullorum parentes e-

acciderefolet, vitamabbreviet, &c

vomunt, hoc pa&oleviac digeftu fa-

mortem inferat.

y-

cile recreantes cibo, qui morbo fra&ti

Imperialis Aquila Titus virtutem

duriufículum conficere non poffunt.

lii

102.39.

hanc & proprietatem aquilz. femper

Hincait Propheta Job:Pulli eju (aqui-

exercuit;hincà cunctis di&us eft:De.

jd

go.

la)lambunt ([anguimesm.

liciz generishumani.' Hic tantz fuie

:xi:

Et quàmvis omnium quidem be-

clementix & manfüetudinis, ur ciüm

(

ftiarum & jumentorum, aviumque in-

'duo Patricij apud eum accufarentyr,

hi

f

& convidieílent, fe niíos ipfüm fce-

& 2

ptro

76

Concionts Stramales,

ptro & regno privare, nihil amplius

matrimonium daret , hiíce ufüs ver-

fecerit, quàm ut ipfos monuerit à tali

bis:Doleo,quódtanzeximia & nobi-

propofito abftinere; & confiderarent;.

lis puella domidelitefcat , & infüma-

Ítatum füperiorum effe in manu Dei,

tur!Hic bonus fociusqui multó magis

& fine ejus permiffione nullo modo

pátibulo; quàmmunere dignus erat;.

ad iftum pertingi poffe.

maximas humillimafque. Imperatori

Isperator T heodofius erga omnes:

agebat gratias , & reverfüs ad fuos:

tam benignus,;fuavis & gratiofus fuit;

Confpiraates, qui ipfum ad przfatum:

utetiamillis , qui crimenlzíz maje-

malum propofitum datis pecuniis co-

e:

Ítatis comimiferant,& jamad mortem

emerant,dicebat adiillos

e

; Nendum

ea de caufaex jure conderuanati erant,

mihi notum & perfpe&um fuit,qualis

peperceritjillofque(ut Themiftius lo-

virfit Imperator Carolus, iam autenr

quitur ) ex faucibus mortís ezipuerit;.

adverto;ipfümiitem;benevolumi,&

0rat. j. d hoc Claudianus Po

libezalem effe Dominum; noloque ei

lib.4.

cgnit;'—

-

en Gemm; ita

u

injiceremanus.

V

Cenf.

DelImperatore quodam: natrat S. Auguff..

Auguftinus;qui fuerit clemens in om- 1. ,.de -

Monorj. --- tonin(ultare jacenti

Malibat ; mitis precibus, pittatà abun-

nes, paucisaufferus, cun&is parcere éiv,Dei..

CCdans,

ftuduerit , adeó ut toto imperii fui

Paneparcu erat: paci mori iptulit iram

tempore unus tantummodo: Nobi-

Hium damnatus fit, licet plurimi gra-

Pofl acits, odiis idemy quiteriminus ar-

[

viter in inajeftatem eius deliquerint;.

Fofuit hoc vine

& hic damnatus eft Impezatore igno-

ente cagi:igutltafgue fib-

acos

rante. Hanc aquilinam benignitatem.

Afptra lamuxa tbmmchdäväfn catenes:

Nobiles& Superioresimitentur.

Magnarum.lergitor opum; lergitor ho-

V.Legitur de Aquila, quódq

uatn-

:

1n lib, de

Borum

do cornix infequitur eam, diuque i

mirisz6-

Pronus , (rinmelius gaudens eonvertere.

fam provecat&vexat,nunctrahendo

) 9:

fata.

caudamjüunc pervellendoalas, tan-

i

dem diutiusnon valens füftinere pro-

pter:impoxæunitatem, cornicem un--

Ka Quid dicam de Imþexafbie Carolo

1V.iqui nonerga fuos tantüm fe fem-

guibusrapit,& dilacerateam, quan-

$ylviis

perbenignum & pium exhibuit, ve-

do propter nobilitatem naturz mul-

l.3.de

tum diflimulavit.

. rum etiamipfealiquem ejus vitzinfi-

Uf

gt Al

diasflruentem,&c mortem inferre ni-

Sic quoque füotempore Superio-

!bo

tentemyad fe vocari iuffit, & poftdi-

res torvuminduere vultum & feveri-

verfos amicabilium verborum di(-

tateutidebent, quia finetali tempe-

4l

"

D

curfüs,quibus benevolum füuum&bbe-

ramentonulla obedientia & fequela

n& affectionatum erga eum animum.

in fübditisconfervatur, tefte Cicero-

hlbll

Cic.] ,

Ü

oftendebat ,. ipfimille florenosdono

ne. Hoc etiam fapientiffimus Solon

cens,

Offíto.

dgfi-it.quorumübüdisïfïk.iamfuämä& infinuat spud Plutarchug , di

d)

quód :

CONCIO IF.

?7

d

quód probi per remunerationes: ad:

eft, crediteautem mihi pro certovos

l

virtutes incitandi, malis yexé pex de-

Nobiles &« Magiftratus; quód fi bene

i

bitas poenas tirmor incutiendus ; &

regatis, & faciatisfatisveftro officio,

n

freenum iniiciendum fit.

di&afque proprietates aquilz imite-

Adihec intendit Ca(àr Theodo-

l,

mini ; hocmodo à vobisamoveatis

n

lus;utpatetex Baronio.Annak Tom.

fulmendivinzindignationis, atque

$

4.An.. Chrifli 520; Hancaquginame

apud. Deum

proximum lo'cum hitis.

[

propxietatem& naturam imitatur ipfe

habituri,

0-

author naturzDeus;de quoDocor il-

Finguntantiqui Poétz Jovem. ni-

Kom.x,4 e magnus Gentium ita dicitz A7 divi-

mioérga Ganimedem amore inceri-

tias lonitatia Deis * patientia;, e longani-

fumyAquilam eccelis dimififfejuteum:

mitatit contemni? ignoras quoniam beni-

ad cojeftia regna ,. ac Deorum focie-

gnitas Dd ad penitentiatm teadducit?fecume

tetem eveheret , ut ex poérmatedo-

i:

dàm autem duritiamituam. £. impenitens

&iffimi Alciati.colligiturz

cor tuum , beatirizcas tibiivam in-die it4;.

uf

& rvelationi j« ffi judic Dei.q.d.Scias,

Alfice » ut egregius pkerum

xlo-vi: alittf

-ul

ópeccator 'quód Deus diu fit bonus,.

pidtor

fit patiens, fitlonganimissquia autem:

Fecerit , Miacum fumma per

?]ïrt

TA

vVebi.

:

contemnis eiusbonitatem , patien-

tiam,& longanimitatem, quatamen:

Quifque lovem tatfunz puevilt credat a

F

tibitemptspeenitentie fuggerit, &

mort ?

lr

permanes in duritia & impeenitentia

*

. Dit liec Maenius finxerit tmud? fg-

0

tua, thefaurizastibimagnam divinz.

UI2 3

maieftatisiram & indignationem: ,

Confilim , mens nqu'ekD*zi;, [7

:mwæ

«qmamnorevades , fedcertocertius

qqraftant,

fuper te veniet i&die iufti tudicii,

E; Ieyi»

" ylid

Creditur ?Iämmo raptus ade

" wj*

Difcant hic Nobiles & Superiores

nennimiàetiam uti clementià atque

[

Reli&ishis Poätarum'fïgmentisï s

l-

benignitate; féd (üo tempore feveri-

certume&, Chriftum Tefüm,qui aqui-

tate & punitionibus in malefa&ores.

lxcomparaturin (aeris litteris, vos fi: pzecb,

utantur,ne de füa impunitate & mali-

faciatis eiusvoluntatem, deducturum 7, 3.

ï-

tiaglorientur; quemadmodam de ta-

adgloriam ceeleftem;vifionemque z- & Loremr,

[l

libuscenquerituripfe Deus, dicens:

terna divinitatis;fietque de vobis ve- 49.22

Pf. .8..

Quid gloriari in malitie , qui.

gmm'es in

rum; quod deamore Deierga Jopu.

iniquitate?

lum Ifraéliticum: loquitur Scriptura.

Aldro-

VI. Tandem de Aquila fcribitur ,.

facra. : sicut aquila provocans ad yolan-. Dttit,32.

:

e-

! gandus

quódin coelis Jovisfulminicenfeatur

dumpullos [uos, C* (uper eos Volitans,expan- !*

lib.10.

pradominari, imó & pedibus conti-

la

dit alas [uas.Cr affumpfie eas,atqte portavit

;0' Cil.lvlr

Or nlt I

nere ; ipfaque Jovis folio: collocatur

in bumeris fuis,

o O)jig j

proxime vicina, Hæ; quidem fabula

TELONARIIS præfäntoCygnum'

*

proxenio, Cygui fémperin jtagnis,

)

ii

pi&i-

- Contciosts Srtnales. .

75

pifcinisscfluvijs morantur , fuaque

dixit «d illos Nibil atttplits,quAm quod con7

flisutum eff vobü faciats,

alimenta querunts fimili modo etiam

hx:eut & commorantur T elonarijad

Sint eriam memores exempli Petri Invita

aquas,adRheuumy,aliofque fluvios,&

Telonarii Conffantinopolitani , qui Petrum.!

ibidem exa&tione ve&igalinmPrinci-

cüm afflueret divitiis , dubitabarur,

pum interefíe && commodum quz-

utriym divitiis ac opibus,an veró ava-

zunt,ac fui non oblivifcuntur.

ritiz magiseflet dedicus; hinc lisinter

Oloresautem funt ponderofx COt-

mendicos orta eft,quorum unus iacta-

pons quietem diligunt, raró volare

bat, f& ab eo eleemofynam extor(ü-

contendunt, exteriüs funt candidiffi-

rum, quod reliqui omnes mendici,

qi, interiüs veró nigrum habent col-

quibus eius avaritia perípecta erat. ,

lum, carnemnigram, pedeíque ni-

negabant fieri poffe.. Hic periculum

gros: In hisnonimitentur Telonarij

facturus accedit Petrum ;longis utitur

cyguos , nonniminm inhareant ter-

ambagibuspetitionis fuz, & cüm Te-

renís, non diligant quietem volupta-

lonarium fermé cogere veller, irà &

tum temporalium, nec exteriüs appa-

indignatione commovetur , itaur fu-

xeant folàm candidi &innocentes, in-

rore ardens, citó panem (eius enim

teriüs habentes nigram conícientiam;

ancilla iam iam panesex furno depo-

fed fzpiüs animum & mentem ele-

füerat Japprehenderit, & mendico in

ventad Deum , & confiderenr illud

faciem proiecerit, Mendicus autem

Mattb.

di&um Chrifti: Quid prodefl bomini, fi

jactum pravidens fibi cavit, panem

mundum unsyer[um lucretury aninma verà

16.26.

,proiectum accepit,fociifque oftendit,

fua detrimentum patiaturt

füe petitioni à Petro fatisfaQum.Poft

hac Petrusinfirmabatur ad morteim,

Laudabileeft,quod de oloribus le-

£0, licetilli educentur & morentur,

rapitur in ecílafim , praterlapfisali-

*

r

vivantque quotidie interpiíces, nul-

quibus horis xediit ad fe , & dicit

A'empore ecftafis mez viíus fui mihi

lumtamen pifcem dévorant, Et dum

illis panis,avena,hordeum, vel mal-

confiilere ante tribunal Dei in coclis,

tum, aliaque efculentain aqua proji-

ubiàquibufdam accufabar , ab alijs

ciuntur,& pifcesturmatim adnatant,

excufabar, & in uualance fcelera mea

illaamque efcam capiunt , folent loco

commifla , & in altera ponebatur pa-

njs, quo ante aliquod tempus mendi-

cedere , acpifcibus tanquam proxi-

mis füis iftum vi&umrelinquere,

cumpetieram ; cum autem flateraz-

Similem charitatem exhibeant Te-

quilibrium faceret, mihimandatum

lonarij nautis tanquaim proximis ,

eit,fi velim multas debitas penas e-

ipíos non privent vidu,medijfque ne-

vadere redirem adme , & ad panem

ceffariis,nimiumab iis exigendo; fed

adhuc quedam bona opera adderem ,

meminerint do&trinz , quam eorum

ut przponderet. 4ic priftinz reftitu-

antecefloribus dedit Przcurfor Chri-

tus fanitati omnia per avaritiam cor-

fti; cum enim adeum venirenr Publi-

raía largiffime elargitus eft, & uemi-

1463 capi dicentes: Magifter, quid faciem?

nem , quiejus fubhdioegebat , va-

cuum dimifit,

Cygni

COÓNCIO 1.

75

Vu;

Cygni füntnobiles, preziofe, ex-

ficent per peenitentiani & contritio-

cellentes aíque privilegiat& aves ;

riémi veram cum firmo propofito e-

"ET

quas unicuique haud licitum eft cape

meudandivitam , atque inomnibus

Qu Mu

re & occiderejamantur, magnique a-

juftitiam faciendi.

*

if

" /Tanderm dicunt Naturaliftz 8c Hi«

ftimanturab imperatoribus,Regibus,

'd-

acPrincipibus, non tantüm ob berié

oriographi, Cygnum ante mortem

(

fapidam carnem , fedinprimis pro-

faavemedere moleftiam , utteftatur

"

pter pretiofasmollefque plumas , in

lu-

Ariftoteles; de quo etiam canit Ovi- Arif.l.g

quibus Magnates quiefceré , atque

dius:

Anima-

Un

lium.

dormire delectantur : Sic Telonarij

L

funtquidem in fiio refpectu magnis

Carnira jam orítns cátit extquialla

It

Dominisgrati; ac quodammodo per-

cygnus,

u

fonz privilegiate ; verim eorum ac-

"

Cantator cygnus fuweria ipfe [ui,

quifitis divitiis tanquam mollibus

Sic ,He'nricus Rantzoviu's Dominus

plumis fzp& peft mortem. gaudent

Principes,dum illasabripiunt ob infi-

Pranobilisin Dania,&RegïusVicari*

W

delitatem,& commifílos exceffus,

us fcribit feaudivifle & vidiffe olor€

Cygni quoque folentin alis muti-

dulciter modulantem, & pauló poft

)

lariin quibusprimum membrum fo-

morientem.

i

letprzícindine nimisalté volent,aut

Felicesilli Telonarij , quitam pa-

avolent;fic & principes crebró T'elo-

Ià vixerunt conícientia , ut hilari

il

nariis prxfcindunt alas;id eft, conge-

mente ex hacvita difcedant, & cum

D

ftasopestollunt, fi excedant, ne ni-

fancto Simeoneante mortem canant,

A

mium iniuflé ditefcanc,& exaltentur.

utiquendamnovi , qui nondum per

J

- Quidergó Telonàáriis faciendum?

*

annum officio Telonij functus erat

P

fequantur aliam. cygui laudabilem

ex hoc cüm quarerem;num animo ]u-

hi

proprietatem : Cygnus non folüm ad-

benti & vita abiret?('erat enim juvenis

5

uiterium refügit , fed & fi cum pari

ztate, habebatque uxorem chariffi-

J

füocoierit; tanquam rem turpemac

mam &proles)R efpondit:Ita Domi-

ne Paftor ; nondum enim animam

fetidam fecerit, nifi priüs felaverit,

nunquam cibum füinit.Simili ratione

meam injuftistelonij pecunijs grava-

l

"Telonarijpeccata, iniquitates, dece-

visicque fepiffimé ac continuo fpixi-

j

ptiones,nimias exactiones , boua in-

tu fanctiffimum nomen Jésuinvocan-

jufta vitent,tanquam resturpes ac foe-

do plená ratione & devoté ultimum

tidas,quz maculant animam;quotief-

diem claufit in Domino: Placeat jam

«unque volunt accedere ac facram

vobis cygnea ftrera.

meníàm , acfümere illumangelicum

LUDIMAGISTRIS dono pro fe-

-

atquedivinum cibum , illum cele-

licibusapophoretis Gallinam : Galli-

fe

flem panem, femperpriüs fe lavent,

na magnam habetcuram pullorum

r

e

]

conícientiam animamque füam puri-

fuorum , & circailloseft pijffima

nam

ilij

j

$o

Cqmïon&s Strtnales;

nam füb alistemporefrigoris & plu- — liillis frui & fumere poffint: SicLs-

viz eoscongregat;pra labore & amo*

dimagifter obícura & gravia difcipu-

re pullerum egrotat, plus de pullis,

lisfuisexplicet;&cillaclariora reddat,

quàm«le fe curat , eos magis quàm fe

utintelligere G capere valeant..

Daícit & fatiat , inventáeíca eosvo-

Bartolus quinquennium .confüm- pj ,

«atpro illortum defeufione hominem

qphit integrumin przlectione legis.de 4

t

146 1n $-

b

ámpugnat, proipforum quafi amore

tate ff.de minoribu. Avchefilaus Pita-

Turvitá.

raucit,& vocem mutat;plumas depo-

nzus utdo&tiffimus erat; & in docen-

rt

nit,& tota hifpidafit, & demiffis alis

'do promptus atque diligens:ita etiam

u

incedit, Chriítus Jrsus coeleftis ille

incommunicandis rebusfüis mire fa-

.'ll*.

[;/

Magifler gallinz fe(e propter .amo-

:«cilis.Sic ChriftusDominus difcipulis

lk

Mattb,

xem & dile&ienem erga pullos fuos

luis fzpius obícura explicavit, uci&-

«comparat, dicens: lerufalem, lerufalem

telligere poffent;ut patet Mattb. 43. v.

23.8

quoties valtii congregazo filiostuos, quemad-

18.67 36.Luc.8 va6,

llid. v.

smodum . gallina .«o

"Gallina pullosfüos cum periculo

Ms

ngregat pullos .fqasv fub

alei, C noluiffi?

vitecontra milvum non tantüm.de-

. Similemdiligentem & fidelem fo.

fenfat,verüm etiam inftruit illos,quo-

licitudinem exhibeant Ludimagifiri

modo feipfos defendere, milvi adven-

dif ciþulis fuis,fideliter ipfis adíint at-

tum & raptum przvidere queant ,

ue erudiant, ut in doctrina, pietate,

dum (cilicet ipfos docet tempore pe-

timoreDei, boni Fquemprihus '-'Pmä"

lf

riculi ocnlo uno coelum veríus refpi-

$.Hr.

«iant.Dicit enim S:Hieronymus: Ma-

cere. Parimódo informent Pracepto-

lg,

EP:]i,SQ:

giflér probe atati C vite,eruditioni(que di-

res difcipulosfios mala confortia, oc-

igendas efl. "Valis.fdelis Magifter &

€afiones. peccandi , & vitia animz

Aut,

f

amabiliserga fuos di(cipulos fuit Se-

1nortero afferentia vitareac fugere ,

$eueca

neca,qui defeipfodicit: Cupioonmia,

inftruantiftos, oculos in coelum per

Epiff. 27- quafio,im alium transfandere i aliquidque

devotionem extollere; jugum Domi-

auieo d fuere, ut doteam z mee me ulla ves

niab.adolefcentia portare, orare, S.

,delettabit , leet fit eximia & falutaris,

Crucisfignum facere, &c.

quam mihi foli profuturam videro.. $i eum

Plut.in

lt

Lacon quidam Pzdagogus pueri

bac exceptione detur (apitntias tt illam in-

füfceptá curá , cüm interrogaretur,

Lacon.

M

glufam teneam,nec enuntiemyrejitiam.Nul-

»

-

quid effet illum docturustrfficiam; in-

,'

- libonifint focio jucunda &i poffiffto.De bac

z

quit. ut beneflis delectetur, turpibus off.m.

dattir . Nibilefflicacius ad veram felici-

Leert l.

; diligentiain docendolaudatur Epi-

Hinlj,

.curus Athenienfis , qui tanto ftudio

..tatcm,quäin amare virtutem propter

lii

1e

difcipulosexercebat , utetiam me-

fe;odifle vitium propter fe.

c,a"

, moriter tenerent ipfius fcripta.

Diogenes puerum confpiciens in-

Apblha-

- 1« Gallinaquarit & erodit abfcondi-

decoré fegerentem , pedagogum l-

niu &

; tagrana eterra & fimeto, majora.&c

lius baculo percuffit dicens ; Curfic

Prifcid:

. duriora dividit;imminuitque, ut pul-

inftruis? Quo indicavit pnio

Benes,pra-

7Hi,

ceptores effe mu]&ádos, fi nó bene &

pie

CONC

I Jo 1 "r'

81

fuas diligant & foveant, fuftentent,

p/i'e difcipulos fues imbuant. Quoties

l.

- nunc gallinam confpicitis, veftrorum

nullumque defectum pati permittant.

Ne illisobjici poffit, quod olim Dio-

lb

apophoretorum recordemini. -

CONJUGATIS przíento co-

genes .Cynicus Megarenfibus , hic

cum viderecapud Megarenfes arietes

IY Ms

lumbam: Columbarum natura primo

Plin.lz. eft , quod binx & binz mafculus&

pellibus te&tosadver(us frigoris inju-

P d

* hi

Germa, fomella fefe copulent & conjungant,

tiam,ipforum autem filios nudos: $4- ErafcRos

licetillarum multz fint in columba-

tiusefl, inquit ,. Megarenfis e[f: arietemi, terd. l3

l- L

part.4.

jul l

€4p.85.

rio , veruntamen altera alteram non

quam filium, "Ytaditum eft de iMaga- Apopb,

1

Crap.

deferit,quamdiu vivunt, femperfibi

filios fuos.

renfibus, quod indihgcn;erhabeant num,Ct

li

4437

adhzrent, confident, cohabitant die

deDioge-

ac no&e,convolantfimul ; mutuum

Czfàr cum Romz videret peregri- pe,

5-

]

fib

nos quofídam locupletes canumac fi- Plutay-

nido,

iprzftant auxilium in ex&mcndo

iniarum catulosin gremio circumfe- chysig

Conjugum

| fidelitas eodem &xodo

rentes, eofque habere in delitijs, per- virapari.

«onítituta, alteralterum non deferat,

contatus eft : Num apud illos foeminz (lis,

Q

nec difcedat tamin profperis,quam in

parerent liberost(entiens nullos catu-

"g

adverfis, acin omnibus, quzcunque

los effe jucundiores infantibus ,. illi-

Deusimmittit. Sic enim alloquitur

que effelaudabilius , fifilios difcrete

4]

;

conjuges Do&or Gentium dicens: [4,

diligerent,foverent;atque curarent,

Ll.cor. 7. Quiseatrimonio jtsdli (unt. , precipio non

IfI. Columba feemella fi incubet

!

Ü

fO,

ego,fed Doininus, wxorem À viro non di[ce-

ovis,mafculus non tantum amanter&c

dere.Domini verba fünt hazc:QuodDew

confolatorie cumilla conver(atur,fed

)

:

d

Mat.19.. conjunxit,bomo non feparet.

etiam ipfi diligenterinfervit. Sic ma-

6.

5]

Quam grave autem peccatum fitfi

riti füis conjugibus in puerperio a-

conjux à conjuge per adulterium fe

manter; confolatorie & diligenterin-

j

n

feparet,declarat illud magaum Eccle-

ferviant;eas foveant, & tanquam in-

fiz lumen,dicens: Fornicatores c adul-

firmiori vafculo parcant , juxtado-

$

He.is. teros judicabit Deus. Et ad. Corinthios

Grinam divi Petri,dicentis:Firi coba-

J

clarius dilucidat: Nefeitis;inquit, quia

bitantes fecundum feientiam,quafi infirmio-

LPet, $,

Á phià

1.Cor, &, 4dulteri regnum Dey nonpofadebunt,

ri vaf.ulo mulicbri impartientes bonorem , ' "

i [4afh

IL.Columbzcirca puiios fuos ma-

tanquam c» cobertdibus gratia vita.Mu]-

-

2

num pietatis,amoris & folicitudinis

ti duriusagunt cum puerperis, vix a-

.

Plin.lib, oftendunt affe&tüm,eos nutriunt & fi-

limenta neceffaria, velhauftum vini

a

1o.Hif, muleducant , & fi forte columba diu

aut cerevifiz ipfis procurant , labori-

e

c4p.59, 3pullisfüis emaneat ; columbus five

busonerant , antedebitum tempus

maículus illam adigit;percutit alis,ut

expellunt.&c.

-

j

pergat & juvet in educando pullos.

IV. Columba eft pacis nuntia;uns

i gt

deinfignum pacis & reconciliationis

fc P

iil

Pari.r?.tioxxg decet conjuges, ut proles

" xamum,.

j m

u

PIC

R.

Conciohti Strem::les*l?x

tamumolivsad arcam No& detulit ;

&:n.8.

mentem , Fämamqïtewfæ&änfes neat-

AL

imo caret felle fc, malitiz Stirx. Sic

tingant quidém, utmoaet Apoftolus

2.Cor,

6.17.

conjugati inter fefe ament pacem &

Paulus,& D'eusipf? per Jéremiam di-

concordiam , careantque felle irz &c

cens;lmmtindum me terigeritis o ego veti-.

Teretn.

Eccl. 2.

coürentionis. Vir & mulier namque fibi

piam vos, * ero vobisin patrem,£» vos eri-

ET

bene confentientes fpiritui divino pla-

fl:! 'miln infilios (* f!ias." ;

*

cent tefte Ecclefiaftico. Ut étiam fel-

'Tales mubnd& columbz eránt Za-

le malitiz & iracundiz careant ac pa-

cem ament, adhortatur eos magnum

charias & Elifàbeth pareutesS Joan-

illad Ecclefiz lumen diceus: Pacem ba-

nisPrecurforis & Baptiftz;de quibus

2.€or,; :

bete , & Desspasse C diledtionis erit vobif-

hoc laudabile teftimonium perhibet

LR

S.Lucas Evangelifta, dicens: Erant ju/fi

Lü(«' * 1067

lg-fl-

Felix terqué felix tale eft conju-

amboante Deum , incedentes im omnibus

nl

gium, ubipaxregnat, ubi difcordia

mandatü & juflifcatiombus Domini fine

LP

nulla; ubirixzin exilium miffz funt.

querela. "Valesexant S. Henricus Ro-

li

Audite de hoctanto bono S. Augufti-

rüanorum Imperator & S, Cünegun-

num dicentem:Tale bonum eff bonum pa-

dis. Hanc columbinam na

^

turam öc

Aup lib.

n ntinrcbus creatu nibil gratiofius foleat

vospro xenio induite.

-

de civite

Det.

audiri, nibil deledabilius concupiféi, Cv nil

utilits poffideri. "

VIRGINIBUS &V'Ibms-doha

li

Male audit conjugium, ubilites &

felicium apophoretorum loco turtu-

46

diffenfiones audiuntur: cum Gorgias

rem. Turturr.famme Jaudaturfà cafi-

Apopht,

hb 6.

Sophifta recitaret in Olympiacis lu-

tate & puritate : Virgines & Viduz

SWIDe32..

dis apud Gracos orationem de con-

hanc turturis imitentur proprieta-

cordia, Melanthus quidam: Hiv, in-

teni,corpore;corde & anima, munde

quit,deconcordia totius Gracia differit,qui

caftzque fint, & quodammodo An-

fíbts. tixori cr analle, tribusduntaxat, ut

gelicam ducanm vitam. Dicit enim S.

concorditer vivatit, nmdumvper/äea/i:. Sic

Hicronym us: Incarnepreter carnem vi- S.Hitrs

litigiof conjuges per totam civita-

vere,ton bumanum.fed Angelicum eff. Et

temrroduntur dentibus,

S.Cyprianus Epifcopus & Martyrait

V.Columba eft naturamunda;non

lib.de Virgin.Virginitar eff foor Angele-. csy i.

»

enim immunda comedit, fedmunda

rum ,vitloria lbidimum, veginavirtttum,

deVirg,

grana eligit. Hanc columbinam ria-

poff.fio ómwium bofzfvrum..

turam & proprietatemr imitentur

conjuges Chriftiani, finrmundi, fere

/JL. Turturum natura eft, quodli-

benter foli in montibus,arboribus &

ventthorum immaculatum, non ma-

culent animas füas fordibus peccato-

folitudinibusmorentur, (olitarii ince-

rum , utdicerepoffintillud Tobiz:

dant, (ólitarialoca querant & inhabi-

Tab.;.

