Sacerdotis , ad quem totiens ingredi'*

aquas refolvit : Sic Paftor vel Pradi-

tur anctor puritatis! Ex ore Sacerdo-«*

cator & Confeífarius vi divini verbi

tis nihil nifi fan&um;nihil nifi hone-«*

. debet conari cordaaudientiü & con-

ftum & utile procedere: debet ver-*«

fitentium calefacere , vapores affe-

bum;qui tam fpé Chrifti accipit Sa-«

&ionum , orationum vel compun-

cramentum. Oculi ejus fimplices & «*

&ionumab eiseducere , & furfüum ad

pudici ; qui Chrifti corpus folent in-*€

Deum attrahere , uttandem in lacry-

tueri, Manus purz, & in cclum ele-«

vatz, quz Creatorem coeli & tetre'*

mas per contritionem de peccatis re-

folvantur.

Z

folent contrectare.Sacerdotibus fpe-**

.

.

Santti eflote. , Levit.

VI. . Sol habet pulchritudinem in

cialiterin lege dicitur

(

aípectu, & propter hoc eft oculis val-

quoniam ego [anttus fum. Dominw: Deus 122« ó

dé dele&tabilisad videndum, fecun-

vefer.sunquid ergó Solis inftar lucere 6:30526.

düm illud fapientiffimi Salomonis !

e

EH

debent Sacerdotes? nunquid divinum

[

ial:.t i.

Deledlabile eff oculis videre folem, Hinc

fplendorem , munditiam & fan&ita-

temin ipfis requirit Omnipotens?

li

7

Philofophus Anaxagoras à quodam

Y

interrogatus: Curin hoc mundo natus

Sed ficut jam riebulz groffz denfz-

que nubes Solisradios & tplendorem

eilett R efpondifle fertur: Ut (o]em af*

h

piciam. Tantohujus fplendore & lu

impedireconantur: Sic inveniuntur

ce delectabatur, Et fol, ficut dicit (an-

j

quoque perverfi homines,qui Ínjurio-

l

$. Amb.

&us Ambrofüus,eff oculus mundi, jucun-

fis & detractoriis füis verbis volunt

&n He- .

obnubilare & obícurare vità;bonum

[

ditas dieipulchritudo celinenfuratempo-

x4lite

rumyrirtus C vigor ompium na[centium ,

nomen , claram falutaremque Paíto-

( d

dommmplanerarum,decar & perfedtiaom-

rum & Ecclefiafticorum doctrinam.

W

MU

.. Hic

CONCIO XVL

233

n

Luminare minus , fc. Lunam ; st Iuce-

Hicobjicietforté quis mihi: Sol

t

tamen aliquando paritur Ecclypfin.

vent f[uper terram , & per quorum in-

du

Refpondeo , hoc interdum accidir, fluentias regeretur mundus, Sicut

Sic Ízpius etiam evenitin Paftoribus

jam diem Solis dedi Ecclefiafticis,fic

m

& animarum Curatoribus, crebro il-

diem Lune do. Superioribus fzculari-

dcqie

li patiuntur ecclypfin , id eftjirafcun-

bus; quia per ipfos anquam duo Lu-

L Kte

tur , non iráà malà , fed boná, de qua

minaria magna regitur orbis , & po-

TM

Regius Propheta loquitur : Irafrizm-

füiteos Dominus Deus in firmamen-

um tn '

Pf4l.4«$*

ni & nolite peccare. Siciratus Chriftus

to Ecclefiz, utlucerent r

imundum,

cgerentque

nj , h

& ille foljuftitiz ecclypfin paffus eft ,

li

li

"s(( p

quando invenit in templo vendentes

I. Lunz autem officium eft , infe-

Á j

]92:2.51.

& ementes , quos funiculis expulit,

xiora difponere,fcilicer terreftria., &

i, i

Pari modo fepiffim& moventur

hoc eicompetitex vicinitate; quia ea,

us

iracundiaatque zelo Paftores , quan-

quznon multum diffant , efficacius

n*

do vident parochianos paucos Eccle-

movent. Lunayeró propinquior ejt

a*

fiam frequentare, aliosin templo gar-

1 iflis inferioribus, quam aliquod aliud

ssl

rire; & profanos mifcere fermones ,

ctelefte corpus , & ideo efficaciusagit

u^

nec Chrifto Jefü in Venerabili Sacra-

inea. Ita Magiflratus fzcularis difpo-

o^

mento prafenti reverentiam debitam

nere & regere debet fübditos, quia iis

Wf'"

acdevotionem exhibere, &c,

füntviciniores, Ur fatur Aureum os

j

Quemadmodum etiam Sol brevi

Romanz eloquentiz : Huc omnia [unt. Cic. ad

i

temporis fpatio ruríüs (erenitatem

referenda abis ,quia pra[unt aliis, ut qui Quint,

£0THInin d

ati *

priftinam recipit : Ita quoque ec-

mpcriagmn; , fitit quam bea-

Frat.E-

pde^

clypíis irz & motus non diu durat in

tiflmi,

pif. 1.

at

Paftoribus : Nam quamprimum vi-

IL Luna certo fito tempote accre-

dent parochiauos & oviculas fuas yo-

Slþe [1

]on

fcit & decreícit: Sic Superior fciat fe

((

cem audire Pafloris , eamque fequi ,

moderare.. Prudenriffimus ille Plato

acmoresinmeliuscommutare, fere-

De T 191-

.2.0

feribit , certum efle, quamvis Supe-

jce

nantur & interno fpiritali gaudio af-

rior omnes habeat virtutes & quali-

ficiuntur, Hzc jam dies Solis femper

jnum

tates aude dig

niffimas; attamé quan-

ntde

inmentibus veftris luceat , & iJla fit

doin fuis a&ionibus nullam fervat

veflra ftrena,

]s*

moderationem, fruftra de bona admi-

II Dies hebdomadz eft díes. Lün«.

niftratione regiminislaboret,

defe

dorem

Hunc diem dono pro felicis anni au-

Et verum eíft , qui officio aliquo

fpicio MAGISTRATUI fzcu-

juntut

ac regimine fungi vult, ipfealiquando

lari &c. Audiftis & legiftis procul-

audiat & non audiat ; videat & non

njorio

dubio fzpius, Deum ftatim . in prin-

videat , multa diffimulet & conti-

«olult

Geh. Iv

Cipio creationis mundi (ut te(tatur

censtranfire permittat neceffe eft: Si-

bonu

. pallo

16,

facer textus) feciffe duo luminaria ma-

- mulare debet fzpitTimé quafi de re illa

84 : Luminare majus , íc, Solems &* nihi] notitiz haberet ; Nam fi quis

ia

$

omnia

lr

Ggr

&

24

$

Conciones Strenales.

omnia ftxi&& Gc cum rigore femper

& cafti

verbis.

gatione, atque etiam füavibus

exequi & procedere vellet , nun-

,

quam gladium in vaginam conver-

Infigne illud encom

ium adf&ribi-

teré oporteret.

Hanc fàpientiam

tur Archytz Philofopho, quod dixe-

à

docet Spititus fán&us Magifiratus in

rit: Principem ( Magi

ratum) 7on ta-

S4p.6.

facris litteris , dicens: Diltgite lumen

tum juftum , verum etiam bumanum . de- -

23-

fapientia omnes , qui praeflis. populis,

bere admimflrave vegimen : non enim de-

Hac prudenti diffimulatione atque

«ere Pafforem ovibus pecudibusque fuis

fapientia uüfuseft Rex David ; cum ad-

videre, C eas odio profequi.

verteret amicos fuos & proximos f-

Sape ruina & interitus Reiþubli—

bi mal& velle & effe contrarios, non

c& eft , fi non fervetur moderatio in

extempló cum.illis ftri&é procefhit,

adminiftrando regimine. Venit mi-

nec internecioni dari juffit , verum

hihic in mentem przclarum refpon-

Pfal. 57.

dicebat ; Amici auei & proximi mei ad-

fum Diogenis Cynici: Hunccum;La- Laertin

12.

verfum. me appropinquaverunt & flete-

ertio tefte , in mortis articulo verfía-

vunt C quijuxtameerant , delonge flete-

retur, & ad vitz extrema pervenif-

YUnt , C vim faciebant , qui. quarebant

fet , amicus quidam folaturus obfe-

animam ieam.. Quid ad hec David?

quiaque oblaturus invifit, Perfpecta

animi benevolentia Diogenes, roga-

perdic & itïierfecit illos? non : Sed

ait:Ego autem tanquam [urdus non audie-

vit,ut eo, quovivum dilexerat ; &

bam, € ficut mutus non aperiens os [uum,

mortuum affectu prgföquexetur,ca-

€ fattus fum , ficut bomo mon. audiens,

daver fcilicet terrz mandaret , fui-

€ non babens in ove fuo. redargutiones.

que vita fun&ti curam gereret , & im-

Hinc folebat Imperator Fridericus

primis ut contra communem fépee

I*e&enjf;

IH.Pater Maxixniliani hoc uti rhych-

liendi ritum , pronum fepeliret, Quod

77 S;mb.-

mo:

*

cum amicus ille admiretur ; Dioge-

Mü/' 4.2 Jl

nemque infanire putaret , rationem

cur fecusac ceteri mostales fepeliri

Nefcit regnare , quä—nefciltu di

W;k

lare.

vellet , petiit: cum alii fupini faciead

;.Reg' 3- 4

?

ccelos converfa fepeliantur, oculis ni-

D

P

Quod Symbolum alii (Tefte &nea

mirum eopoft mortem directis , quo

[/

S)lv. Í.

Sylvio)

viventesfpe animumque direxetrante

i

fcribunt.

Imperatori Sigifmundg ad-

Diogenes conftare fibi fenfüs & inge-

de veb.

!

gefr AL-

Agafidls Rex Lacedamonio-

nium demonflrans, ait infanire putas

Jühl D',l

rufn , ut fcribit Plutarchus , intet-

folennia me? erras : nam maturo ad-

h9,

phonfe.

*

mgatus

$

Quidnarn Princeps agere

huc judicio & fenfibus fibi conftanti-

H?pn Bg- g

L

debeat ; ne indigeat fatellitibus? Re-

bustecumago. Hocautem modo fe-

fpondit : Si fübditos füos regat, ficut

peliri cupio ; quod fciam miferam A--

Paterffilios. Pater enim fcit fuo tem-

thenienfum Rempublicam atque -

t

deó univerfam Graciam ; à bardis &

h

gore diæmuþre 5 fit uti difciplina

Rupiflis

—

CON c10 3.

23$

uvbur

ftupidis , fuoqueindignis officio, ad- vínus Plato, dumait : Dewn illius bo-

miniftrari : Undefeturumauguror , sinisnullo modo oblivifci, qui fii proponit

at

omnia propediem peffumitura , re- juffevivere, C umicuig, fuum tribuere.sua-

oddirt

rumque publicarum flatum fürfüm , jus rei clariffimum habemus exem-

f

deorfüm evertendum. Atque utnavis

plumin jufto illorgcul—:—ilij udice;de quo

u d

dum naufragium patitur ; invertitur ;

füpra.

TT

fundusque & carina fürfüm codlum

Jethro fciens quam bonum & fàlu-

if

refpiciunt malo & velismari immer-

tare fit reipub. habere & férvare ju-

D

fis:itaquoque , dumimiféra hzc pa-

flitiam , mandat Moyfi , dicens: Pray;- Exod. 18.

triz nofirz everfio continget,miferum

de de omni plebe viros f(apientes & timen- 21.

lcipubli-

etatio

hocce Corpufculum tumulo inclufum,

tes Dettin, in quibus fitveritas , & qui ode-

jt D

fürfüm deorfüm vettetur,actuncocu-

rint Ayaritiam , quijudicent populumom-

ao

li, quos pronos modo fepeliri volo ,

nitempore. "Valesvos in Magiftratus

dignitatedegentesfitis, GC flrenalem

;m, [A?' ]J:-'A

. fupini erunt, & faciefuperos verfus

vuli-

converíà, evidenterapparebit, cete-

veltrum diem Lunz optime & lauda-

biliter celebrabitis.

P

j

rorum me hominum more fepultum

q lt

fuiffe,Dignum Diogene fa&um, quin

III, Dies dicitur Dies Martis, (ger—

d

& egregium documentum , quo ma-

manicéSyienffag/ quafi fervitiorum

nifeftum fiat,quantum inordinata gu-

velfervorum dies) hunc diem primo

] wäf'

gt

bernatio & immoderatum regimen

in xenium do illis , qui officio telonii

mali foleat afferre.

funguntur (Sollbieneren: ) & recor-

d

. II Luna , ut dicit S.Bafiliusa He-

dentur, fé periculofum habere fervi-

iam ] kï.'

x4n, eft emulatrix & difcipula Solis,

tium ; quod tamen etiam fine lxfione ,

Iet j & im'

mutuatur jumen füuumà Sole : Ità Su-

conícientiz adminiftrare poffunt;Lici-

d

o

ere , juxta

T

periores (culares in adminiftratione

tum eftenim ve&igal exi

o

Mal. 4,2. juftitiz debent lumen gratizà Deo

do&rinam S, Pauli dicentis & docen-

r

ao

petere , quidicitur So/juflitis Hoc fe-. tis: Reddite ergo omnibus debitacui tribu- Roiti, 13«

cit Salomon ele&usin Regemfrael, twum , tributum, cti vetdtigal, vettigal.. Et 7-

;f

3. Reg. 3. togabat Dominum Deum dicens;ser-- Filius Dei apud S.Matthzum iptemet M4f. 22.

i t

8

[I

vus tunsin medio eft populi , quem elegiftis

dicit: Redditequafunt Ce[aris ,. Cafari, 23-

,ocuïls [

dabis ergo fervo tuo cor docile , t populum

Quinimo ipfe pro (& & Petro in telo- Ma. 17,

QUi g

T

zuum judicare pofit, & difcernereinter bo-

nio Capharnaenfi dedit ve&igal. Ca- 26. .

d

num C malum,

veant autem,ne nimium moleftent &

m,&inge'

jo. Du- — Hocquoque fecerunt Padalii po-

exigantà nautis cum gravamine con-

jj

br:9*

pulus Italiz , de hislegitur, quodin

fcientie & perditione animz füz.

at Ü

Hifl.Bo- gentilibus füis facrificiis à Diis nil

Rex Cyrus prudentiffimé dixic :

Apud

mn[ianti'

honm, -

aliud poftulaverint , quam jufli-

Regis & Paíloris officium , quam

Xenopb,

TM

tiam, quáàobtentá exiítimabant , ce-

proximéfibi conjungi;utienim pa-

yiem^

tera bona fibi haud defutura. Quam

Ítoris eft curare ; ut pecus füum hilare

p a

i

a/

hoc Deobeneplacitum fit teftatur di-

fit & pingue; itaRegis eíle ut ftu-

äbaï j

682

deat

)

hp

T

Conciones Strenales,

deat füflentationi & profperitati fub-

lo

oeutionibus öblatrate. ; fed qua ip-

ditorum, & non cum novis gravibus-

fis beneplacita (ünt , facite.Unde vos

que tributis & exactionibusfit caufa

alloquitur cítatus Doctor gentium :

paupetratisatque perditionis eotum,

«

Servi obedite dominis carnalibus ctm omni

llid,

Jdem etiam confiderent Telonarii

$

timore C tremore , in fimplicitate cordis

fl

tneliuseftenim,ut nauta fzpius veniat

vejiri ; h'(uti Chriflo.

&

folvatque vectigal, quam utuna vice

Proprietates fidelis & obedientis

facultatibus exuatur , ut nunquam re-

fervi celeberrimus ille ac peritiffimus

dire poffit : depauperationem riam-

Pi&or Appelles ita Íolebat depinge-

&

que nautarü nullus petet Principuim ;

1e. 1. Appingebat ipfi aures afininas,

n

fervitiurn & officium ita peragant ;

qu£ debgnabant ipfum debere effe

MP.

tardum in audiendis Domini füi fecre-

utapudaltiffimum Judicem fübfifte-

1e valeant,

tis.2. Naresíuinas , ut velox effet in

ttis

Domini fui utilitate & emolumento

Hunc füpradi&um diem Ma

affigno quoque apophoretotum no-

olfaciendo. j. In manibus omnigena

inine Servis & Ancillis, ut memine-

inftrumenta , utalacris & promptus

xint fervitii füi; & fint heris füis fide-

fitad omnia opeta perficienda 4.Nu-

les , obedientes ac timorofi. 1. Fide-

dis & apertis humeris , ut fit fortisad

lesfint Dominis fuisin temporalibus,

cunctaonera ferenda, j Macie exte-

damna eorum praveriendo & bona

nuato ventre ; ut amet parfimoniam.

augmentando , nonad oculum fervi-

6. Pedibuscervinis , utfit celer & ex-

endo , ut crebrius folent aliqui face-

peditus in negotiis perficiendisjuxta

illud : Bonusfervus , aut. ferviat ut

te,qui przfente Domino fimulant, fe-

emnem velle moverelapidem , cun-

fervus , autfugiat utcervus. 7. Duo-

3

2

bus clauftris ante os (üum

&umque fimu] devorare laborem

j ut fit taci-

abfente vero & terga vertente hero ,

tus & fidelis,

pedemque eo removente, manus in

Vos fervi & ancillz hunc diem Ma-

finu fovent. In abíentia zque ac pra-

tris(S:Ditnflag) & di&as proprietates

fentia diligentem fübeant laborem uti

probi , boni , fidelis , prompti atque

fervos & ancillas ftrenu& adhortatur

obedientis fervi femper in mente re-

4

ille ex tertio coelo reverfus Apoftolus,

tinete , easque imitemini, neà celefti

Epbef. 6.

dicens: Seryi n adoculuimn fervientes. ,

Patrefam. audire cogamini cumillo

e,

quafí boiminibus placentes ,. fed ut fervà

fervo Evangelico , qui pecuniam do-

Chrifh.

mini füi abícondit in terra , & nullum

II. Eftote obedientes dominis ve-

lucrum hero fuo acquifivit : Inutilem May, 2f

firis , eftote etiam timorofi , exhi-

fervum proijcite intenebras exteriores

bete dominis debitam reverentiam ,

lic erit fletus & flridor dentium.

3 il 30.

nec ad iracundiam eos provocate ;

IH. Hunc eundem diem ( Syíette

& filia-

multó minus ipfis detrahite, nec ob-

ftag) pro ?crena Præ(änfo fils

bus;

/

CONCIO XVI,

237

Lf

bus;ut fideliterinferviant parentibus, pa&um conditionemque non fetva-

;;vos

.éosqueament& honorent , atquein ret.Satrapa & Principes,qui femper

10f

mj

fene&ute aut necesfitate illosalant& —patrem dilexerant, Regem arguebant

füftentent,juxta mandatumà Deo da- de mala tra&tatione Parentis.Rex hoc

n

Ephef. 6. tum filiis,quod citatS. Paulus: Hozora audiensfurore repletus Patrem fuum

d«

patrem tuum C matvemtuam. , quodeft. incaftro quodam reclufit , ubinullus

[enti

tnandatum primum in promiffone , utbe-. adeum poterathabere acceffum:Quo

fimur

in loco famem miferíasque plurimas

Gejin RD-

ne tili fit, C fs longayus (uper terram.

)inge'

Hoc mandatum divinum ;minime patiebatur. Accidit, quod Rexali-

jlb

Wan.

refpexit filius ille regius, dequolegi- . quandoin eodem caftro pernoctaret. ;

edi

(4p. ]2

turín Geftis Romanorum , quicum —Pater adeumacceffit ; dicens : O fili

&t

ad ztatem legitimam perveniffet,de mif(érers Patri tuo feni , quitegenuit;

at il

diein diem apud Patrem Regem in- & omnia dedittibi , hoc in locofa-

((

ftabat ;utregnum fibirefignatet, e mem fitimque patior,jam gravi laboro

T

quodipfö Rexjamíenioconfe&us & infirmitate & hauftusvini me confor-

N

impotens effet ;ipíevero juvenis & — taret, viresque mihi redderet. At Kex

N

poteus. Tandem Rex ait; Charisfi- ait: Ignoro , num fint vina hoc in ca-

diid

me fili, fi fecurus effem , quod me ftro. Cui Pater: Quinimo fili ; quin-

u

. benevolé & honorificé totovitzmez que vinidolia hic confervantur, & fi-

)Bm

temporetractares, regnum tibi con- nefcitu veftro Prafectus hujus caftri

i

cederem, omnemque humanitatem ; nonaudet perforareea, & mihi hau-

5,jum

quam pater tenetur filio,tibi przfta- ftumdare: rogo , fili; ut des mihi de

jat

rem. Cuifilius: Domine Pater coram

imo dolio. Ait &ex;non faciam,quia

]uv

Satrapis & Nobilibus imperii jura- muftum eft;necvalet pto fenibus. At

MUAET Es

"i

mentunipraftabo , quod nullum de- . ille dixit: Des mihi ergo de fecundo

sPust

fe&um fis habiturus , fed in majorire- dolio, Qui ait: Hoc non fáciam , illu

Mte

e&u atque honore Te, quam meip- enimprocorpore meo cuftodiam &

"

x

í

-

mhabebo, Rexcredensdi&tisejus, projuvenibus nobilibus , quimihi in-

a

totum regnum eidimifit , nihilque . ferviunt, Tunc Pater: Da mihiergo de

r

fibi ipfi retinuit, Cum vero filiusre- tertiodolio.Quiait:Nonfaciam,quia —

quidi

gio diademate coronatus, & infolio *vfrtrirforte eft ,^ tu vero es debilis GC

ao

thronoque regni collocatuseffet, ul-

infirmus , poflet efle caufà mortistuz.

tra quam credi poteft ; cor ejus efte-

AitPater: Desmihii

t

juedequarto —

nd

ni

orticsm

[Ilullm

levatum, aliquosannos patrem füum

dolio; Refpondit filius *

nfaciam,

ln yi

honorare ac debità reverentià & ob-

quia nimis vetus & acetofüm eft, &

i(iltli

u .

"t )d äCl

- fervantia profequebatur , at deinde

nonimultum valet;przcipue pro com-

*il boni venerationisve ipfi amplius

plexione tua. Tandem rogat Pater di-

praftitit. Pater hoc advertens cepit

cens:Fili, porrige mihi unum hau-

Qu

--

v fl

Satrapis regni conqueri, quod filius

At filips : Ab

ftum de' guinyo vafe.

j

t

b

?

l

N

Coneiones Strenales,

238

s

iïtä me ,quia fceces funt, & Satrapz

dit ; cumenimin Arcadiam profici-

fceretur, inventos ferunt ab eo fuiffe

regni hoc audientes ; infimularent me

parricidii, quia fceces tibi. dediffem.

dracones duos fimul ligatos , & inter

IT

Pater hzc audiens, triftitiaac moerore

femutuó pugnantes: quo virgam five

caduceum interpofuifle, & di&o ci-

completus ab eo receflit, & ftatim oc-

culté Satrapis regniper litteras hoc

tius pralium diremiffe, Quà re con-

11

factum notum fecit , quomodoà filio

fpectà , hujufinodi virgam pacis gratia

1

tra&aretur ; rogat propter Deum , ut

creditum eft effe conftitutam,

lu

àtali miferia & calamitate liberetur.

Agyptii in fpeciem duorum dra-

conum ,maris & fceminz caduceum fi-

Satrapæ regni omnes ei.compaticbau-

tur , filium quamprimum regio dia-

guraverant , qui parte media füi volu-

demate , fceptro, purpura & majefta-

minis,nodo,quem Herculeum vocant,

teprivant , Patremque in priftinam

fibialligantur, primique partibus re-

regiam reftituunt dignitatem: Filium

fléxi , in modum ci;culi oícula jun-

veró in carcerem & vincula conjici-

gunt,

e

unt, ubi in his miízriis vitam finivit.

Hunc Mercurium

Pa&iücatoxem ,

Hic mifer Pater non attendit ad ver-

nempe Deum pacis opto omnibus

Ecdl.33-

ba Sapientis : Melius efl , ut filii tun te

diícordibus conjugibus: quoties con-

m

22.

vogent , quam te refpicerein manus filio-

tingitut conjugesadeó fint difcordes,

n

& invicemaltercentur & dimicent ,

vum tuertn, Yn hoc pcrveffö filio au-

.

tem impletum eft illud Sapientis

*

quafiduoleones & dracones , ut. iis

Proy.1 4-

Filto dolofo mibil erit boni. Et omnes

comparat Sapieps ?

inuna d?mo com-

D

1j.

hujufinodi filii temporalem ac ater-

inorantes,

N

namincurrent maledi&ionem, teftle^ — Solinus fcribit,laþide

;r; Syderitem Ercl.d,.'

S. Scriptura in Deuteronomio, ubi

Jiat,

illam habere naturam, utubicunque 5;.

p

Deut. 2.5',7.

ait : Maledidus filius , qu non. bono-

fuerit;ibi difcordia oriatur, Hic infe- af

17.

[2 þatrem fuum & matreim : ? dicet

lix lapisin multorum zdibus conju- 25,

eninis popilus, amen, Exgo filii obfer-

gum habet]ocum , ut autem ejiciatur

Y

K

vate huncdiem,

& eliminetur ; rogandus eft ille divi-

P d

bis donavi.

quem pro ürerga« vo-

nus Mercurius Deus pacis, ut inter i]-

IV, Dies dicitur , Dies Mercttris

los rurfüs pacem & unanimitatem

hj d

Hunc diem do pro feliciffimo novo

componat;qui ftatim illos allo

quituis Marc. 9,

A

anno Conjugatiss Mercurius nam-

Pacem babete 22tev vos.

que ;ut fmgunt Poétz , fuit paci-

Eft etiam Mercurius unus ex. fe- 42

ficator rixarum , ut Deus Apollo ip-

ptem Planetis ; qui femper fübeft ra-.

(

fi promiferat , qui dedit Mercurio

diis folaribus ; à quibus non recedit

i

caduceum, id eftvirgam cum duobus

longius , quam viginti o&o era-

anguibus , quam cum inter duos

dus.

deo ab Aftronomis T/Afay

acriter dimicantes conjiceret , mox

dicitur , quod eft radians ; quod

pax fübfequeretur., ut re ipía often-

Soli vicinior fit quam reliquz

!ä

ellz,

—

-

€oNCcIO XVL

232

d

flelle? Ttaetiam conjuges femper ftu-

ï.

nefté füftentare poffint;incipiantlici-

f

deant adhzrereDeo , dicit namque

tam ac honeftam negotiationem , ex

t

2 9s

qua habeant alimenta & neceflaria

m

S, Jacobusin fua Canonica : Appro-

fv

piequate Deo , & appropinquabit. vois.

media vivendi. Dicit namque Salo-

d

Prov. 1O»

O beatos conjuges Deo adhzrentes ;

mon:Egeflatem operata eft manus vemiffa:

COl

ut hanc felicitatem infinuat Regius

manus autem fortium divitias parat, Au-

4

at

pf.72.

28.

Propheta dicens : Adberere Deo bonum

dite pulchram fimilitudinem do&if-

eft. 'Tales fuerunt Zacharias & Elifa-

fimi Plutarchi : Cum nauta;inquit , vi-

Luc. 1. 6.

lt

beth corijuges, ut patecex S.Luca.

det immiuere tempeftatem , primum

1i

Hic Mercurius habet quoque prin-

quidem Deos invocat, ut incolumi li-

il

cipatum : nam (fecundum Ptolom.)

ceat in portum appellere : mox con-

füb Mercurio funt Gemini , & 'reg-

ll

trahit vela , atqueomnia nihilo fecus

(

nat in virgine : habet quoque przcla-

parat , quibus eft opus:Ita nos debe-

]

tos effectus , quia fcilicet Mercurius

musauxilio divinofidere,fedíic, ut

conceptum vel natum füb dominio

noftram quoque induftriam adhibea-

M

fuo difponit ad fapientiam : Unde

mus.Hunc jam Mercurii diem menti-

u

à Sapientibus Deus eloquentiz dictus

bus veftris, vos chriftiani conjuges ,

COT«

AG.14.

eft. Ecideo gentiles vocaverunt Pau-

infcribite, & juxta prolata documenta

IXI

lum Mercurium , quiaipfe erat Dux

vivite , & filiciter finietisannum.

(d65

verbi.

i y

V. Dies, dicitur Dies Joris , id

Sic conjuges, quos Deus benedi-

x ii

eft , Syonnerftag / quafi tonitrui dies,

QOl

xit infiliis, habent poteftatem inil-

Hunc diem do omnibus ac fingulis

los,ftudeant & conentur iftos difpo-

obftinatis peccatoribus & Hareti-

item 1

nere adfapientiam,ideft , timorem

cis. Jupiter, à quo hic dies no-

j528.

(que h

28.

Domini : Eccetimor Domini , inquit

men trahit , à Poétis dicitur , Di-

yfe- ul

patientiffimus Propheta , ipfa eff. fa-

vám atque hominum Rex ; habetque

[]Sü' Aül*

Pf. uc.

gientia , & vecedere à malo , intelligentia.

fülminis imperium , ac ejus ignea tela

Et David : Initium Sapientie eft rimor

emittendi : Ita (ümmaus ille Jupiter

at

10,

Domini. Hzc veftra inftructio remu-

divie

celi terrzque Creator & Re&torpo--

nerabitur ; dicit enim fapientiffimus

teftatem habet emittendi fulmina füa

er

.

Proy, 1C.

Regum : Filius fapiens latificat Patrem,

in impios G obftinatos peccatores

r

taem

Y,

filius vero ftultus m

uitUL* j

3.

effitia ef inatris [uæqä?'

ita emifit & contorfit ignea tela divi-

defpicit eam,

nz irzefüc & vindi&zx in Sodomam

p

Celeberrimus Ptolomaus etiam di-

y fe-

ac Gomorrham , quas totaliter igne

€it ; quod Mercurius füb füo figno

& [ulphure confumpfit. —Dominus

[ t«

cedit

conceptum vel natum hominem dif-

pluit ,inquit S. Scriptüra, (uper Sodo-

ponat ad bonam fortunam , ad mer-

maim C Gomorrbam [ulphur,C* ignem de

1àe

caturam & negotiationem: Sic con-

emlo , & Cibvertit civitates has , e

u

jugesfemper domui füz bene prefint,

omnem circa vegionem , univerfos ba-

uo

cogitent , qua ratione fe Jibexosq; ho-

27?-'

dique

bitatores urbium , & cunila terra yir

14

fici

Conciane:—Stfenale:.

240

tia. Sicquoque dimifit igneum ful-

timere & fugere deberetis peccatum,

Yur

u

4.Reg. 1. men in quinquagenarium ; &ineos ,

quod eít lethale & pernitiofum toni-

?

AO.

qui cum ipfoerant, quos cæle&is de-

tru.

D

voravit ignis,

I. Enim ficut tonitru omnia Vconr-

Nonne czlefte fulmen fuit , quo te-

quaffat;turres altas dejicit , arbores

4i.9- T« tigitSaulum ? Illeenim adbuc fpirans

evellit; ovaavium pullificantium ]z-

aninarum C cadisin di[cipulos Dominiac-

N

dit,preguantes abortire facit:Sic pec-

ceffit ad principem Sacerdotum , & petüt

catum opera noftra fpiritualia deftruit,

T,.

Ab eo epiflolas in Damacum ad Synagogas:

& bona propofita in corde przcon-

at f quos inveni[fet bujus vievtros ac mu-

cepta , ne pariantur , id eft , neopere

lieres, vin&los reduceret. in Yeru[alem.Et

compleantur, eilicit.

cum iter faceret, contigitut appropimqua-

Il. Tonitru cerebrum perturbat :

zet Dama[co , & fubito circumfulfit. eum

Sic peccatum rationemobfufcat, de

lux decelo: && cadens in terram. audivit

quo loquitur David : Fulgura sultipli-

yocem dicentein fibi : Saule, 8aulequid me

£ayit &* conturbavit eos.

Pfal. v7.

$.

perfequeris ? Quà dixit ; Quis es Domine ?

IHl. Timorem generat , tefte Pal-

Et ille : Ego fum Jefus , quem tu per[eque-

mographo; A voce tonitrti t formida-

Pa. 103.

ris ,durum eft ii contra fhmulum

buet:Sic peccatum pavorem ac for-

.

-'mlcz'-

trave, ?.

midinemcaufàt, ut dicit fapientiffi-

Nonne hoc fulmen divini

furoris

mus Rex IHrael : P«

7

rarbis,qu?aygmntur

Proy.10,

füi & iracundiz minabatur Ninivitis,

malum.

29.

Jon-34* — dicens: Adbuc quadraginta dies, & Nini.

IV, Tonitru vinum indoliis mu-

ve fubvertetur 2

'tat: ita peccatum mutat vinum chari-

Nonne hoc tonitru terret Chriftus

tatis in vinum corruptum iniquita-

Luc.13-5* Judaos , dumait : Nifi penitentiam ege-

tis, Unde fit per peccarum peífima

vitis , omnes fimul peribitis ? Nerüm om-

mutatio animz de flatu gratie , ad

nium terribiliffimum tonitru & ful-

ftatum culpz , & à fpeglorie ad tea-

.

tum gehennz. De quo lfàias

.

men erit; quod detorquebit in impios

Vifi- 1/4.29.6.

& impoenitenres in die judicii, dum

tabuntar in tonitruo &* commotione

ter-

T.

t

Mat. 25

dicet: Difcedite à 2ne maledichi in ignem

- Sed, O peccatores & peccatrices !

fin

&

aternum;qui paratus eft diabolo & An igelis

ejus.

Nolite defperare : Jupiter, à quo di-

Hic dies,ut dixi, nuncupatur ger-

&tus dies füum trahit nomen , dicitur

manice Zyonnerftag. Plurimi fünt,qui

quafi juvans Pater: Et Jupiter fecun-

dus Planeta eft in effe&u fuo benevo-

timent tonitrua, fugiunt inabícondi-

-

ta ac fübterranea loca

3

"cum tamen

lus, & in füis qualitatibus tempera-

tonitrufit res naturalis: materiaenim

tus : Sicfi firmiter proponatis vobis

Arift. de

£olo

tonitru (fecundum Philofophorum

agere poenitentiam ; Deus coeleftis

Principem) eft vapor ficcus & cali-

ille & verus Jupitereft juvans Pater

388.

dus ; inclufüs in nube aquofa & con-

diviná füá gratia, eft in effe&u füo be-

,€ava. Multo magis; () vos morta]es!

nevolus, paratus vos omni horá reci-

pere

x:

- N

n

CONXCIO Xf

ET..

u,

]izec;J.

- pere ;unde ipfe apud Ezechielem ait:

fpiritale tonitru moveret , ut deplan-

— Siimpius zgerit penitentiam. ab omnibus

geretis facinora veftra ! licet veluni-

M

X8.21,

O qecatis fuis ,queoperatus eft, & cuflodie-

cum eflet;plan&u tamédigniffimum.

Tit omnia pracepta imea , vita vivet C? non

U

.2 Poft tonitru nubes in pluviam

bt

Taorietur. , omnium iniquitatum ejus. .

refolvitur , terram feccundantem &

quas operatus ef , won -recordabor, Et

nl

plantas nutrientem , juxta illud Píal-

Pf.134-

; Chriftus clamat. ftatim. in principio

miftz: Fulgurain plnviam fecit. Acfic

EPEC'

M&rr. 4

*

fri

1.

* pridicationis (üg ; Pumitentium. agi-

aér in pluendo reddit terrz per nu-

Te , apprepinquayit enim regnum celo-

bium refolutionem , quod acceperat

f

TUn.

^

perevaporationem.

UPCIC

Ütinzm fpiritale to nitru meum in

Utinam ad eundem modum oculi

u

vobis duos illos effe&us producere: ,

peccatorum | emitterent | lachrimas

&juos tonitru naturale producere fo-

lo

tanquam imbrem propter commifía

Aet! 1, Fulmentenitrüi extinguítve-

peccata, ut per illas fterilis anima ite-

Ml pj

menum aniralis percufTi: Nam percu-

.Tum foecundaretur, Hanc pluviam pe-

If.

tiens ferpentem , velaliquod aliud ve-

tiit Jetemias , dicens: Quis dabie capiri Jerem. 9.

d

. menoíum , extinguirineohumidum

meo 4quam y C eculisancisfontem lachri- 1«

il

naturale ; quod elt ineo venenum.

marum, G plorabo die acnoite! Ad hanc

chr,

"Unde hujuímodi cadaver fulminati

pluviam emittendam hortatur nos

ntij-

vermiculat , quod non fietet , fi effet

4ntif p

quoque Deus ipfemet per Joclem

venenum ; quia venenum inde prohi-

-Prophetam, dicens ; Convertiumin d. Joel, a.

)

beretnaíci vermes, & exeo cibari :

i

tne n toto cordeveflro , in fleru & planiiu, 13,

Sic utinam pornitentiz virtus extin-

Et reddereut omnia mala & . injufle

j dit*

"gueretinvobis peccatoribus- nequi-

ablata , dicitnamque S. Augultinus :

iquita-

tiam oranem & venenum peccati, &

Non temittitur

we(üm&

' produceret vermes , ideftremorfus

ablatur,

peccatum , ngä reflituatue

n

- conícientiz magnos,& doloré faluta-

Utjzatetiam lioc fulmine & tóni-

T

xem de peccatis prateritis ; cum fir

IPO

tru tangerentux ærrerentutque Oomnes

o

propofito emendationis,

It u

Sueto-

Hazretici , & obdurati peccatores, ut

Titus Imperator Sabinos (qwi funt

dicerent cum Saulo. coufternato: Do- AZher,

E

gius,

populi Italiz non procul ab urbe Ro-

mine quid me vis [acere?. Adhoc Deus &,

yics

mana)petens: cum facrificanti hoftia

illuminator cordium gratiam füam

UO dl'

aufugiffet , & tempeftate. ferena to-

donare diguetur , quod omnibus pro

dicitüt

nuiflet ; fübtriftior ; ad primam ftatim

felici & falutari novo anno ex animo

; [ecü

manfionem febrim nactus; cuminde

Opto.

,enevü'

leticá transferretur,füfpexiffe dicitur

VI. Diesdicitur D?e: Veherz's, ger-

?

mprt

. dimotis plagulisccelum ; multumque

manice (Srepfag / quafidies libera

LI

$ vobi

«onqueftus eripi fibi vitam immeren-

Hanc diem pro ftrena dono Virgini-

cæleüis

ti: neque enim extare ullum füum fa-

bus & viduis ,. liberis illis per(onis ,

&um penitendum , excepto duntaxat

j if

ut in füo flatu libero Deo fponfa

yfüo be.'

fuo liberéac pi& deferviant , juxta

-uno, Utinam, inqtlgg & vos meum

H

illud

gt

pere

245

Canciona&fenif::.

*.Cor,7. -

illud S. Pauli , dicentis: Mulier innu-

rietur , feper maritum füum ad mag-

34«

pta & Virgocogitat ; que Domini (unt, ut.

nos perveniffe honores & refpettums

fit fanacorpore && jpirtti : Que autem

Refpondere Virgo poteft : Ego Chi-

nupt4yid eft ligataycogitat que fant imuu-

fti Jefü, qui eft Rex Regum,& Domi-

di , quomodo placeat vira-

nusDominantium , Rector ceeli &

Virgo chu- fponfo. füo devote &

terrg , coronaque virginum , fponfa

[

«aíle ferviens , in fümma vivitliber-

fum. Nonne hac magna dipnitas

2

tate & diguitate,. Ad: hunc meum

nonne füblimis excellentia ? noxme

€onceptum facit , quod celebzis ille

aurea libertas ?

Author /£gidius Albertinus fcribit ,

Similiter lego de Eu

hrafiua nobi-

fe legiffe, quod Leopoldus Dux Au-

li vidua Romana , quo

j

à moexte màc-

ftrix Regi Francia litteras tranfmife-

ritinunquam nubere voluerit, quam-

zit hoc titulo infignitas : L«eopoldus

vis 'Theodofius Imperator hec ferió

Dei gratia Dux Auftriz , Marchio

fuaderet , at ipfaomnibus amatoribus:

Styrix. , Dominus portus Naovis ;

füis mattimonium negavít: ,. && marii

transfretato venitin L hebaidem , ub

Landgravius Alíatie , Comes Hab-

omniabonaíua & pauperibus & ec-

fpurgenfis & Tyrolis&c. Kexle&to

clefiis diftribuit. Erjam morti vicina:

hoctitulo incipiebat ridere ; & man-

dabat Secretario. , ut titulum. hunc

filiz fuz, quzin coenobio degebat. ;.

clare ac tarde repeteret : Legente Se-

mardavit, utcun&a, quz adhuc Ro-

&:etario: Dux Auftriz,dicebat Rex:

mz haberet etiam egenisatque E:;:clge-

Ego Rex Franciz , & cum pergeret

fiiselargiregur.

Secretarius.: Marchio Styxia ,. dice-

— Nonminus Cunegun

dis Bs

bat Rex ;EgoRex Francim, Etidem

um Impetratrix laude digniffima z

Nam licet fummos inter principales-

repetebat Rex ad omnes &. fingulos

nL

Ducis Titulos, quo fignificabat;quod

feeminas potuilet habere honores ,

L

nihilofeciusipfa, mortuo conjuge fuo.

l

Rex Franciz (cujustitulus-unico- illo.

tantum exprimitur verbo).majoz fie ,.

Imperatoree. Henrico, templum. in-

ipradidis titulis..

greíla eft , & coram omni populo ca-

omnibus illis jam f

