fephus fcribit, quod quories.domo e- [jb. 18.

eet

reum os Romana cloquentiz loqui-

greffus & alióprofe&tus , paucos fe- £,6..

Cic.pro

tu1? Eff bogi Magifiratus cutit auxilia Réi-

cum , fed re&os & electos juflitiam-

pullicalabefa&taeiconvelique videat ,ferre

que amantes habuerit homines , ac

CajoRa-

hirio.

epem patrie , fuccurrere faluti fortumifque

femperconfüetum füum tribunal con-

commutibus, (uaen (alutern poffer:orem (a-

ferricuraverit 5. fi-quis eiobviam fa-

duticommuni ducere, interclad

&us, füpplicans, & imploransauxi-

ditionum vias. -

D

&t amnq ft-

lium,fefe inecun&tione in eo collo-

Huncmodum fortiter pro füis fub-

cavit, remaufcultavit, & flatim pro

,Ldurti;

ditis dimicandi, Deusolim ipfemet

exigentia.cauíz jusdixit. Ferdinan-

Pécefl. i

fuggetfit Juda Machabso:Cum enim

duSmes.B.om.Imperator ferventiffi-

Nicanor Judam in locis Samari« co-

rnus juftitiz amator fuit, hinc fepiffi-

[ymt

gitaret cüm omniimpetu die Sabba-

me illisu(us verbis Fiat]

gjiiti,a e perea:

miusdus. -

thiaggredi, & cum fuis internecioni

dare;apparuit eiS. Propheta Dei Je-

Magiftratus tam fint 1e&i jn&inig -

remias, quidedit Jude gladium au-

quecuitores, ut feneque muneribus,

2.Mach. reum dicens

.

*

Accipe fancium gladium

neque confanguinitatis & amicitie

3sag.

mists à Deo,im qua dejicies adver[arios po-

vinculo permittant fledi. Audite mi-

rabile fa&ctum deCanutoVandalorum Cratita,

pulimtiifrad. q. d. inhoc foxtiter pro

povulo pugnabis.

Rege potentiffimo ac juftiffimo Do- lib.5,

M. Vocabulum eft:tecle. Quod illis

miuo: Hicadeo diligebataquitatem Vndal,

infinuat te&um five juftitiam in faci-

& xecturinquit Cranzius, ut omnes (.32.

endo & judicando. Hoc etiam propo-

malefa&ores fine ullo diferimine füp-

[

Pf:57.2. nitijsRegius Plalmo

3

o

raphus: Reédía,

piicijs fübjiceret, non curans affinita-

inquit, yuarcatefilij bor inum.Magiftra-

tem,nec ullam familiaritatem & ami-

tus namque füat cuftodeslegum & ju-

citram,quodex hoc patet: In ejus Re-

ftiti miniflri. Utlumenillud huma-

guo comprehendebantur & in vincu-

la conjiciebantur aliquande quidam

Aff li. nz Philofophiz Axiftoteles docet:Re-

$£ pelit.

g5 atque Superiores ideo efle confti-

pradones , cumhiad mortem judica-

€£.1Q.

tutos, utdivites contra pauperes, &

centur, & carnifici traderentur occi-

pauperes contra divites defenderent,

deudi 5 unusillorum infinuat fe effe

Canuto .conüngu»ini-tate

propin-

Dechoc guoque?qätä Hefiodus canit:

quum shincfperare libertatem & do-

Hácuná Regesolim funt fine creati,

nationem vit&, Audiens hoc Rex ,

Dicere jus populis, injuflaq

mandat, fieribonorem fuo cognato

:

u zoüafe fa-

üla.

prz alijs & altius praparari & exalta-

ri patibulum, O reuin Regem! O z-

Re&e Vagerc ac judicare femper ftu-

quam fenientiam!O juftum judic

zmp!

duit Phihppns Herodis Antippa Fra-

Hic

CONCIO F.

,9,

Hie 'QquiüïmusRex procul dubiole-

marent :

Pater nofler,quiesin cæljs

! Mil

git , enimoque profunde impreffit

&c.

1

lii

Hac non confideravit animoq

ue- Auäiviï

íententiam illam terribilem Sapién-

l

Sa4p.6. 5.

tis dicentis : Cum effetis miniflri re-

perpendib ille Prztor(loco & nomini à viro

€ fu.

n

i, ronrectejudicaftis, nec caftodi-

parco)quem egredientem per portam fide di-

j

islegem juftitiz ; . neque fécundum

interrogabant cives habentes excu- gno.

li

voluntatem E*erambulaflis. Horren-

bias,quo tenderet?. Refpondit: Vado

de& oite,ap-parebit vobis, quoniam

excoriatum rufticos. Paucispofidie-

duriffimum judicium bis , quipra-

bus venit qui'dam'fufïi'cus,quærens ex

fant;fiet:exiguo enim conceditur mi-

cive,ubinam habitaret excoriator,ha-

bere fe vaccam mortuam in ftabuülo

*

z

fericordia, potentes autem potenter

J

Bd

tormenta patientur: non enim fübtra-

civis ipfi monfítrat zdes. pretoris

het perfonam cujufquam Deus, nec

ignorans rufticus pulfat fores, quarit;

fnh

vexebitur magnitudineim cujufqua

num adfit excoriator ? quz ingráta

-

Reüe ergo agite.

quzítio defertur ad pratorem,qui cu-

IHI.Vocabulum e£ :2 Vocabulum

rat vocáriad fe civem, verbis inillura:

pulcherrimurmi & amabile: Nam poft

dsris ac ignominiofis invehitur ,

quam ob rem ita informafles rufti-

!

juftitiam proximum locum obtinet

*

gratia & pietàs

v

! Sicut Deus, qui eft

cum?qui refpondit,illum nuper dixiC

fol juftitiz & omnium virtutum, ma-

fe ad portam fe exire excoriatum rg-

fticos

?

-

Qul

5

gis pius eft,quam omnes creatura: Sic

puto ergo melius & rationi

& Magiftxatus, qui tanquam alter fol

magis confentaneum effe excoriare

2

1

eft in terris , ftudeat huic virtuti ,

vaccasmorruas, quam viventes rufti-

quantumpoflibile e& , tamen cum

lh

cos & homines , quo.refponfo ipfr

moderaminé. Hancvirtutem, pieta-

pratori obtrufit animi íui immiferi-

tem fcilicet ; docet natura in Rege

cordiam atque duritiem in fübditos,

apum, quem

Prxtor , quí ubique male audiebar

privavit (hmulq fivea-

£uleo.

[ropter tyran nidem, tandem mifere à

Hanc virtuterfi pietatis coluit Im-

füistra&tawus &c verberibus contufüs:

peratorCarolus Magnus;qui non tan-

obijt

tum multiplicigratia, pietate ae cle-

Ne éjüfmodi malum nornei con-

mentía ufuseft, fed étiam ii füarum

trahatis & conícientiam veftram gra-

provinciarum cenftitutionibus erdi-

vetis , fitis fortesin defendendo füb-

navit, ut eranes Superiores Domini-

ditos, fitis re&i in judieando & agen-

€ue fzculares cum fübditis ; tamin

do,fitis pij in vivendo & regendo,hoc

exigendis fervitijs , quam in debitis

inodo laudabilitér córam Dso & ho-

pecuniarijs pies fe ac lenes. exhibe-

minibus veftro fatisfacietis muneri,

rent,confideraiites, fabditorum fe ef^

Sit vobis ftrenagrata.

-

fe fratzes.& omnes fimulunum habe-

"

€ONJUGATISdiftribuo profe-

licibus apophoretis ducatum Hollan-

»

re Dominumac patrcm,ad: quem ela-

dicum

(

" Conciotits. Strenalas,

96

dicum,in quo hoe reperitürE pigram-

quod olim Tyra&uäNumahtiæ 'Mo-

sma:Concordia ves parva crofeunt , dy/cordia

derator Scipioni Africano , quarenti,

dilabznmur.Opulcherrimam & verifü-

:«quomodo ram.florens patria , - tam o-

*pulenta civitas,fcilicet.Numantia,.a- -

mam epigraphen! Ubi enim concor-

dia;ubi pax & unanimitas, ábibene-

.deo .brevi temporis fpatio perijflet ;

di&tio & abundantia rerum omnium.

refpondit: Pax & concordia nobis vi-

&oriam , .difcordia tam pracox exi-

Vidialiquando monetam argenteam,

in.quahac epigraphe: Ex pace uüber-

tium prodsxit. Alloquor itdque;vos

tas.Inhac monete.erat exículpta Vir-

.conjuges vetbis Do&toris gentium :

gocum cernucopia in brachio;ad pe-

Habete pacem , &5 Deuspacis & üileitient

des ejus jacebantgladij, haftz, arma-

erit vobifrum, 'Übijam Deus eft,ibi eft

fons divinz benedictionis & origo

que accenfà protrata. ,Hac quidem

Epigraphetdeno;abat)bqna&-qmolu-

c

omnium:bonorum. Arrídeat datum

xenium,&.continus manibus mentis

menta:pacisuniverfalis:/Sed certum

quoque eft, quod fi intez conjugesht

veftra tra&tatehanc epigraphen.dua-

ax & unanimitas , ibi fit ubeitas ;

:ti , Hollandici.

profperitas & benedi&io divina, be-

'"VIRGINIBUS& JUVENIBUS

neplacent namque Domino.Deo Au-

.dono pro ftrenaDucatum Hamburgi-

Ecd, 2.$.

:thori matrimon

»

.cum, in quo fculpta imago:B. Virginis

fantientes.

ij Vire mulief benecen-

;Mariz.cum verbisAngelicx falutatio-

2*

:Dæbonis &rutä

Ltatihiispaäsanti-

;nisfumptis ex:S.Auca: Ave gratia plena. -

.qui do&iffimi Philofophi haud fcive-

Hifce verbis falutatiomsAngelicz fz-

ALUCO

runt füfficientia proferre elogia & en-

pe numero fa]utent.virgines & juve

28.

comia : Magnus ille ,Phiofophus

nes ;B. :Virginem Mariam ,Reginam

virginum; Enimvero przceterisom-

';l'hcoghantc's dicit: Máximum bontm

efl coticoi dia fine qua nequezivitas bene au-

nibus hzc Deiparz Virgini gratidfi-

bernari,neque domm rell? adiminifzari.po-

ina t falutatio pront ipfametdecla- -

t(fl. Antifthenes Philofophusacutus&

ravitS.Mechtildi,qua cum anxia ver- 1tvita

Praceptor Diogenis folituserat dice-

faret animo, .quodnam Virgini acce- .ejw,

ptiffimum obfequium .exhibere pof:

re;Concor dia quovis muro firmius eft muni-

mentum. Excellentiffimus -Plato ait$

féts viditillam geftantem inpe&ore

aureis exaratam litteris Angelicam

Nibilmélius quams.unio.P hilofophi dice-

re föient:omne,quad efltamdiu eft.quam

falurationgm ., excepitque hac cjus

diu unum eft. Ens enim (euni convertuntur.

-ve:ba;qura hanc falutationem nun-

Videte, quantum bonum fit pax&

.quam homo petvenit;.nec ahguis.dul-

concordia:ubi vero pax & concordia

&ius me falutare poterit.

Quam copiofe autem Dei:Genitrix -

Sptcul.

;

interconjuges exirlat , nil nifi jurgia,

$XCHp,

altercationes , injuriofà verba conti-

remunerethoc fibi gratüobfequium,

difi.19,

nuoaudiuntur, ibinulla profperitas,

audite pulchrü de paupercula virgine

benedi&io nulla, omnia peffum eunt,

exemplum. Cum paupercula cujut-

exemg,!

ut fzpiífime à conjugiis videre licet,

dam Opilionis 'E;.a gregem paícerec !9*

Evenit ejuimf)dx conjugibus idem,

PIOPC

927

(( O NC1 '0, Y.

Virginifacram,fed -ornetis, Addit.eS.Bonævenwram,, qui

prope sdiculam B.

:affeveranter.dicit , & fxpius repetit

defertam , in qua fola Virginis,

efigies

Bonar:

vifebaturinculta'& neglectasfrequen-

fhzcverba : : Qui illam (B. V. Mariam)

in. Píal,

teríinceffebat.cam defidetium Jocum

-digne coluerit ystufoficabitur . & quinegte-

.&erit illamyinpescatistnorieture

Virginit.

itümà fqualore & negiectu vindican-

In quantum Virgini Matri difpli-

:di , & aliquid ornamensiin imaginem

-confetendi. "Verüm cim obflaretpiis

-ceat , fiillam non diligenter & fre-

: --quentcr.fa.lutavcritis,videre.eR in ex-

'votisinopia,quod unuta poterat;hunc

. Specul,

.animumfuum Virgini Matri expone-

-emplo;quod legiturde Thomaà Kem-

('Exempl.

bat|, -& ormamentorum loco Angeli-

;pis ,. cui juvenili adbuc ztate Davyen-

dllï' t Q

.càm Salutationem identidem offere-

triz fcholas frequentanti , apparuit

'bat, &quidem pet multos annos.con-

B.Virgo;eique.ob intermiffas confue- 776

tas preces & alutationes amplexum P'omet

flantifemper pietate; donec febri cor-

'repta,& mortiiam proxima experien-

ándignabunda negavit, quo reliquos * Kempis

P:5- [er.

tiá didicitnsminem.à B.Virgine fper-

omnes difcipulos dignatafuerat.

4d Na-

. $.HieronymusDo&or magnus Ec-

;nijmillius áffe&um negligi;nullius ab -

vitios.

fequium indonatum pratermitti. Ad-

Xlefiz modum beatiffimam Virginem

4Dei Genitricem digné colendi doce

uH itron.

fuitenim morientiitribus turmisbea-

«tarum Virginum ftipata, earum in pri-

dicens: Tunctam verà colitit inquit,ce [*T- de

amatis,fi imitari velitis de teto corde, quam 4ffump.

mis, quz virginitatemquidem, fed

nullo voto-obftri&am fervárunt; alia-

laudatu.

Tuüm dtitide, que ejus votum-nuacu-

In epigraphe veftri xenii audiflis

quoque fcriptum effe ,gloriofifimam

A

párunt$ deniquealiazum,que roíam

p

martyrii ;Virgïnitaris*li!io*i:nnex"crun".

Virginem gratià plenam : Ave grati4

Inter has media Virginum & Marty-

plena.. Vas, quod plenum eft , fj paulu-

lum moveatur & turbetur , ftatim li-

rum A egina, non dedignata eft exile

mugarium ,-in quo jaccbat clientula,

quor cffluit: moveteitaque Reginam

j

eamque fuo , & füi comitatus aípe&u

colli gratià. plenam precibus veftris,

devotifque fufpiriis , & liquorgratia

r

affituque miriücé folata ; pauló poft

expirantis animam inter reaternos ex-

ceeleftiscfluet .atque votis abundan-

tercommunicabitur , utillam digné

ceptam complexus , ferto pulcherri-

mo, quod manu tenebat,redimitam ,

colere,filialiter diligere,imitariin pu -

ritate & virtutibus , ac deniquecum

triumphaatis in morem «c-qelc) intulit

-

ipfain coelo gaudere valeatis, Sit vo-

-gloriofzm.

bis felix annus.

O Virgines &

AJuveml:s' ; fifimilem

VIDUIS & PUP.LLIS rätiqne xe-

gloriam, talem coronam , ejuímod4

spmd.

niorum largior duplicem Ducatum

triumphum- poft mortem ametis à

qutt)

Deipara Virgine obtinere, videteut

Hifpanienfem , in quo hzclegiturin-

fcriptio,lumpta ex Pfal. 16. $ub umbra

d';'; Jfh

illam viciffim frequenter & feduló ia

Satis mihi

Pf-ïc'-?-

qi)

hac vita fertís & coronis veftris ,id eft,

alarum tuarum protege nos

uasab

n

Rofariis & Salutatione Angelicá cx-

notum perfpe&uæque eft, vid

omni-

98

Conioties s't"rteäaläsi.

N

wugar, Culait : VAdé,pete tnutito 4b.amni--

omhibus defpici, defun&is maritisli-

D

cét in dignitate tempore vitz confti-

bus yicinistuis vafavauistionpauca. Eziti-

tutis,flocci haberi, illaruim eaufá; licàt

gredere,c. claude offam tusm ,itin intrin-

T

juftiffima , apud judices vix audirio-

féitis füeris tu , r fl , o mumindcr

[

neribus publicis & exactionibus gra-

.

omhia va[abac: Q ciümpleua fuci m toller.-

vati, &e.

lyit itaque mulier, & claufit oflium fuper fe

Quid in bis miferiis & tribulationz-

€ fuper filios fuos ; Mli offerebant-vafa, &t

illa infuudebat.. Cumque plena fhe.ffut. va-

Bus ipfisagendum ? Kefpiciteoculos.

*

D

mentis veftreftrenam datam,adDeum.

þ': dixit ad-þlium fæum

Affer anibi adbuc

vai. Et állerepondit : Non babens Stetitque -

Pf. 14f.

confagite, qui pupillum c viduam (ufat-

$.

pitt;tefte Pfalte. Ipfifupplicate,se dici-

oleum. Venit autem illa » & indicavit bomis

p

tocorde : Domine Deus, fub

ni Det,Et ille : Vadeinquit e vende oleutmn;,

te contri

uwbraalaram suarum protege nos.: à

& reddecereditorituo. Tu «utern Cv filij tui:

Superioribus , abamicis; à.vicinis-,.&-

vivitederdlique.

soto mundo fpernimur , rejicimur, &:

Attendite viduz & pupilli ,. quàd'

quodammodo pedibus conculeamur;

Deus vos.on deferat, fed fub «mbra:

alarui fuarum.protegat ,. fi modó ad:

tu autem extende alas diving tuz mi-

fericordiz , tuz coeleftis protectionis

illumin veftris miferiis, calamitatibus

& tribulationibus confdenter confu-

fupernos, & protege nos. Fioc ipfas

viduas adhortaturfacere S. Apoftolus:

latis.. Grato-animo- accipitote hzc

s. Tim.-

Quaverà vidua efGinquit d defolata, fpe»

apophorsta,& dicitefempercum P(al-

$5

vetin Deum, d* Dominne erit-fiducia ejus,

mographor Déwin te confidit anima mta, Pf 56

Hanc fententiam confolatoriam divi .

& inumbraalarum tuarum [Derabo.-

Ya

MILITiBUS prafento pro felicis.

P3uli confirmat Eccléfiafticus,dicens :

Donhius non difficiet preces pupilli s- nec Vi-

anníauípicio monetamillam in coto-

Wi 35.

natione FerdinandilV, piiffipg me-

3718«

duam fieffendut loquelam gemitós v. monne

moriz emiffam. ,. & in vulgusproje-

la bryma vidue ad maxtllam defiendum , à

maxilla emiw a[cendint ufqueadcalum , &

Gam:cum hacepigraphe : Pro Dto &

Doinintt cxauaitor nen delt

populo, fc,pugnandum: Sicfemper pu-

:

ädbftüï mttlbu,

fidexaudiet.

.

gnent C hrifliani milites pro honore

Dei, pro propagatiencfidei Catholi-

Sic benigni

Hi-muæ-l*)'elispcr Elifzum

Prophetum confolatus: eft defolatam

cz,&c Deinde pugnentpro populo,

& tciflen viduam Sunamitidem,cujus

pro:defenfione patriz. & lubditorum..

duosfilios ,. irr quibus àmortemiariti

—— Hic intentione dimicárunt probi

Íui omne folatium collocárat,creditor

illi Machabsis nam:de Juda Macha- 1. Ml

volebat tolleread ferviendum fibi;bec

bzodicit facrum.elequium: Iudas ex-

1314*

confugitad Elifzumnguftiis & trifli-

bortatus fuos, t fortiter dimicarent , c uf-

bl

1, R. 4*

que ad mortem pro legibus , templo ,civitate,

tiàplena. Cui Elifgus : Qgid vis t fa-

ciam tiói 1 dic mibi,quid babes a dotito Tua ?

patrid & eivibu flarent.. Qmiia hoc fece-

'z.ö fég.

runt , à Deoauxilium manifeflum ha- -

At illarefpondit : Non. babeo anicilla! h&

buerunt & vi&oriam obtinuernnt, ut

2

——

n

Wi duj

qu:dqum in domoe ?I?ea, m;(i parum elé; quo

legi-

s.

$3

^

JooNcio-r.

ll«

fiziBorróin contrarium res veríaeft; .

ld

&.Machb.

Tegitur 2.Macliab. i. Vt «utem-Maéha-.

baus , (i*qui cttn €o erant , cognoverunt ex-

nam ex quo hodiemilitari cingulo;,

T1.7.

decorantur;flatim infurguntinChri-,

71

fta

pagnarià Lyfia Procuratore Regis , us

-militibus Gentilibus prafidia : Machabaus:

ftos Domini , & defzviuntin patri-;

-

m

menium Crucifixi,fpoliant.& depre-»

fumptisayimis catevos edhortatwseft fimul fe-

j

dantur fubje&os Chrifli pauperes,St,,

eumpericulum fubire,eh ferre euxilium fra-

tribus fa. Cumquepariter promptoAnimo

miferabiliter.& immifericorditer at-,,

[

fligunt mifcros, ut in doloribusalic.;,

grocedevent , terofolymis apparuit pracedens

W

05 eques (Angelus) invefle caudida,eymu

nisillicitosappetitus & extraardina.,»

14

aureiobaflam vibrans.Vunc onimes fünul be-

rias impleant voluntates,Deindead y,

ll[

nedixerunt miericordem Dominumsr con-

dit:Ordomilitum nunc eft ordinem,,

nontenere ? namciüum.oe malorum;,

If

valuerunt anini, Abent igitur prompti de

Af

verborum fpurcitià polluitur,qui de ,«

«elodabentes adjutorem, c miferantem [u-

per €os Domisum. Leonm autem moreim-

veftabilius jurat,qui minüs.Deum ti-;,

periieyuenzes im bofles , proffvaveruut ex eu

met.miniftros Dei vilificat , qui Ec 5

semdecim millia peditum , — &v equitum milie

clefiam non veretauriiftebodiein ece-4-

t militumfortier &nominatlor re ,

N

fexcentos , tumiver[osantens infugam verte-

)

patatur, HzcillelInde meritó deil.,

TUDE , plures aut£ex en yulnerati nudi evafe-

fl

eunt:fed e ipfe Lyfias turpiterfugietis evafit.,

lis canitPo€te:

( quuntur.

Si & vos velitis.-in veftris conflicti-

[20

Nulla fides, pieta[qe vivis, qui cafra fe-

!

bus Deum adjutorem? pugnate pro

Si verà talesimpii milites fubitó tan-

NI

Deo&

ulo , dimicate intentione

gunturglobo,perfodiuntur ferto, aut

lh

gladio.ac ficfinecontriione,(inecoa-

boná &in bello jufto. Quidam diffo.

.

(d

luti & pervetfi milites dicere folent.

*

feffione', atque acrá Synaxi mortem

[)

Quidegocaro , fidiabolus mihi det

obeunt , nonnepro certoin zternam

(

pecuniam, ipfi ero à fervítiis. Alii di-

detruduntur damnationem? Ergoin

Fa

cuat,vel (altem incordecogitant :de. |

caftris & in muniis veftris caftrentibus

dinomen militiz , jamomhaia mihili-

cértate pro Deo & populo , adjungite

Ü«

cent,rapere,furari,hellaari, luxuriati,

armis ptetatem & veram religionem,

fe

blafphemare, jurare,&c. fitalem.me

emniumque virtutum armaturam &

i-

nion exbibeo, nihili «ftimor. Non fic,

panopliam. Sic fecerunt S, Henricus

0»

$ Chriftiani milites, non fic, hocnon

.R.om.Impc'rawr,S.Martinu-s Patronus

nofire E«clefiz, S. Gereon, S. Mauri-

"("

eft proaris & focis dimicare.fed Dcum

lblï

contra nos ad bellum provocare..

tius , $. Vi&or, aliique quàmplurimi

- Tales milites noftri temporis apté

milites ,qui pro Deo & populo; fide-

d- . i

»defcribit Petrus Blefenfis : Olim.in-

que Catholica fuum profudcrunt (an-

(

Epif. 94

]

»quit , fejuramento milites obliga-

uinem , & martyrii coronam cum

r

»bant,quód flarent pro Reipub.flatu,.

catlefti gloria adepti funt. Hos imite-

»quódin acie non fugerent: fed & *

mini,& acceptum fit vobis xenium.

at

t

»hodietyrones eníes (uos recipiunt de

HAER ET CIS offero pro ftrena

Ducatum civitatis Genuenfis (Gienf:

jl

»altari, ut profitcantur fe filios Eccle-

Na

a

r

Ioo

Cenciones Strenales..

quando manu geflans Hofliam , adju^

fersSyucat)imquo lizcinfcriptio : Poff

tensbras lux: Qlid'cft(hære&'a*,niümquæ—

ravirafinumin Chrifli nomine, praci-

piens ut Euchasiftiz przftet rcveren--

dam pertinax & mal

ïigqa.-« obcms-a;iof

rentis..

tixm ,. ut hzretica per verfitas hinc vi-

deat ,. omnem:ereaturam fuo fubdi^ -

Évod. 1o

'Tenebraillz ZEgyptiaca tam den-

H

fzerant , utmmanibus palpari potue--

Creatori; quem dignitas Sacerdotalis:

D

rint,ut patet in Exodo z afltantümin:

in altaricontrectat.- INec mora ,. ju-

illislocis,ubi erant idololatrz ac infi-

mentum inediá: trtduaná:maceratum:

dcies Agyptii: ubicunque'aucem ha-

(neglt&o pabulo quod herusingere--

bitabant filiidfrael, luxerat./ Parkra-

bat) caput reverenter.demittit, & co-

ram viyifico Sacramento: poplites in-

tione Hzretici tam denfos & groffos:

plurimos habent errores, ut manibus:

fie&it.. Ad fpe&aculum exultant Ca-

- Citaloquendo) quodammodo palpari

tholici,confunduntur bereticiflupent:

queant , & cx«à hac obflinacique

omncs,illuminantur luminefdei mul-

G

mente procedüatinfua hzrefiac cum

ti,& tencbras lizrefeos execraiture-

Boty.-

t

- Nonnéetiam ovisS.Francifci quafi.

:

pertinacia fuum tuenturerrorem.

in: vita

4

Deploranda profe&ó hzreticorum

fuicompos:, inter Miffarum folemnia:

$; Erati-

&4

€ft magna cacitas ; ut alioserrores fi-

ad: elevationem: Hofliz curvabat po-

&[. e. 8

plitestanquam fireverens pecus dcir*

lentio praseream: ,. claré ip(s videtur

in Articulo de vere & reali prz(entia.

reverentia indevotos argueret; devo--

tosad Sacramentireyerentiam invita-

Chrifti Jefuin Venerabili Sacramento:

Eucharifliz , de quaipía divina Veri-

ret:, incredulos.de mxfï;*rii: yeritate:

Matth,

Convinceset..

tas.,quz fallerenon poteft, dicit * Hoc

Anti. Ré--

26,26.

'S, Coleta-Vi'rg'oümilïtei*agncllbm

Martc.

efl corpus meum;ut teftantur SS.Evange-

lig Mifie

" liftz, Matth,26.v.26. Marcus f4,v 22,

habuit, in quo fibi fummopere place-

22,

159:

Lui. $A.

Lucas 22,v,19: EtS.Paulus 1. Corigtb..

baz, e& quód à gemíne compulíusad-

1.Yo24, Quid poteft diciclarius? quid:

oraretgenuflexus bonum Paftoremin

£9»

magisaZirmari? Quam tamen veram

Miffa,nec é terra furgeret,nifi peractá

1.Cor,xi

elevatione Hoftiz facrofan&as

& realem prafentiam Chrifti negant;.

24.

necprzfentemadorare volunt , nec.

Czarius:narrat de oneratis afinis

. Cefar-

: Dial.

debitum ei honorem exbhibere.

faccisgranis impletis, quiin Bonorem

Certé in hocczciores funt multis:

Venerabilis Sacramenti , quodSacer-

- 4snirac.

irtationabilibus animantibus , quz

dosadinfirmum defercbat;inanguflo: dif. 4..

Dominum ac Creatorem faum in fa-

loco tantifper à vía deflexerunt , ut c.98.

cra Hofliaadorárunt, Audite;, fiha-

Sacerdos. cum. Venerabili commodé

An. Rel

beatis auresaudiendi, S. AntoniusPa-

tranfire potuerit,

duanus coram numerofiffima caterva:

ij.

Aliud refert idem de bobus,qui in- ,

deus

duplici Catholicorumhinc , Hareti-

ter arandum coram facra pixide à la-

corum illinc finità acardenti devotio-

ift. 9-

tronculis no&u eó proje&ta ( quia de

67

flite-

ne peractá 'fäcrä-. Mifs'ä.r egreftus alf:

vili magcrij confe&a erat). fub

runt,

3

IOi

CONCIO V.

U

- gütitnec feloco moverunt, quantum-

briserrorum & ha reíeos,acodio pro-

d

vis ftimulisagitati, donec bübulcus a-

fequuntur verum atque clarum lumess

l

' nimadvertens liumijacere Sacramen:

falvificz fidei Catholicz , ita ut de iftis

n

Io;.'ä4.

tuin;Sacerdotem quafivit, à-qno refee

nierità dici poffit iliud Jobi : 1pfi fae-

A

i

returad locüm fuum,

vunt: vebelles umini,nefcierunt yeae-e] usonec

T

Yid:c,8.

Apes (codem referente Cafario) fe

veverfi funt per (emitasejuse-

E

v

fingularicerofficiofas exbibuerunt er-

Hifce tenebris fe inyolutum

£uiffe

if

. ga Venerabilem Euchariftiam in al-

lamentatur.S. Auguftinus $: Erat nubes,

Soliloq;

(

veari à'ruíticana muliere repofitam (2:

inquiz, magna C tenebrofa ante oculos va-

6,53*

pefte ut aniinalcula. prefetvarentur ).

nitatis yita utvidere nonpoffem (olem:jufh -

circa

Il

dumartificiofiffimam xdem el de fua

tity€? lumen veritatu.- Inpolvebar in tcne-

initium,,

d

ede'conftruxerunt;onini fuo apparatu:

bris, filius tencbrarum , tenebras meas ama-

Y

- inflru&am, inqua dignéexciperetur,

batm yquie limmen non cogno(cebam : cacus

J

Canti:

Simile exemplum feribit Cantiprata-

eram; ( cacitatemamabatnis & ad tentbras

- Dutihs

grat.L.2;. nusdeapibus,qnaetiam die no&eque

per tenibras aubulabani;

Apum:

inmhonorem Venetrabilis Sacramenti

Ubrautetmveri Ifraelitz funt;id eff,

w

&M

Gt 490'

inalveari ifüribus repofiti'canebant.

verz fidei orthodoxz cultores,ibi lux

[

Videte , liec bruta & irrationabilta:

eft; ubi verum lumenfidei omnes de-

[

hi

animantia.cognofcuat in S.Synaxi ad-

pellittenebras ertorum; Id Hianc lu-

effe Crezxorem fuuai , illique omnem

cem vocatum fe à Deo dicit fupradi-

1bid. poft

i

pro poffe exhibentvenerationem j &

Gus Auguilinus; Vecáflime nomitie :nto,

vos Hiretici facrofan&um Euchari-

medium.

n

intonáfli defuper voce grandiit interiorem

GN*

. fliz Sacramentum injuriofisverbis ,

«urem cordi mei: Fiat lux; & fadaefllux,

u

m

Mi

W

graviffimifque blàfphemiis inhonora-

& difcfit nubes magna, » liquefatta eff nue

tis,ut quidam PrzdicansApoftata vix

Vestembrofa , que operueras oculos meos , G

r

zd*/

tribus arilliaribus hiric publicé in ea-

vidt lacem tuam, é*sognovivecumtuam, C

tliedraore blafphemo dixit : Catholi-

dixi:Veré Domine,tu es Deuw sneut, qui edu-

j

f

cosnon habere: , nec citcumferrre in

zifhi me detentbri d umbra mortis, c vo-

cAfliin admirabilelumen tuum ,€ ectt vi-

- Monfirantia Corpus Chrifti, fed dia-

if C'F"

bolum ; quotiesaudivimus, quàd fa-

deo : Gratias tibXilluminator nteta..

Sicilluminatus eftlumine fidciSau-

j Di^

cras Hoftias canibus objecerint,pedi-

basconculcárint. Ofumma & deplo-

lus pergens in czcitate ineredulitatis

T

rarida czcitas ! O4nfernales & diabo-

füuz Damafcum , ad perdendum & oc-

. .licatenebra !

cidendum Chriflianos. : dicit enim

ut

&

De populis Atlanticis,8 de ZEthio*

Scriptura z Subità circumfulfit eum lux de

Ad.9.5.

celo , c cadens interramdixit $ Domine;.

piz aliquibus habitatoribus narrant

Hiftariographi, quó4 inimici (int So-

quid'me vi facere * Sic 3 Deoiliumina-

In* jj

um

lis . & quódtemporeortüs & occasüs:

tus: & confortatusim fide , przdicabat

h

mille maledi&ionibus ipfum petant.

judzis & Gentibus veramreligionem

a&f- W

Inimici hi funt aurorz & lucis, Sic

lt

Chriftianam, utclariffimé in fuitap-

quoque Haretici verfantur in tene-

paret Epiftolis.

jj

N ;

/ OD».

102

"Conciones Strenalese

O Domine Deus, qui es luxvera

cumdederunt civitatem. Confurgens

illuminans omnem hominem , & pa-

autem diluculó minifter viri Dei, e-.

ter luminum , illumina per divinam

greffus, vidit exercitum in circuitu ci-

gratiam tuam hareticos fedentes in

vitatis, & equos, & currus, nuntíavit*

tenebris errorum , & inumbra ac pe-

que ei dicens: Hen! beu! beu 1 Domint

riculo mortis xternz,utad verumlu-

1ni , quidfaciemis ?. At illevefpondit : Noli

men falvi&cz Catholicz Keligionis

timere : plures enimobi[cum [unt , quáts

| petvenire valeant, & pofthancvitam

eum ills. Etoratione fa&à Ehfzi;ape-

te lumen indeficiens in ceelis videre

ruit Dominus oculos pueri , & vidit:

mereantur, Fiat ergo poft tenebras

& ecce mons plenus equorum & cur-

luxin illis, atinam unufquifque hzre-

tuum igneorum in circuitu Elifzi ;

ticus ex corde contrito diceret cum

percuffitque Deus hoffes cecitate, &

PFV-D Kegio Propheta : Bew meus illumina

Elifzusabomni periculo liberatus eft

tenebras meds,. Hifce precor illis felicif-

cum civitates

fimumanni aufpicium.

Sic quoque Deus olimliberavit &

CiVITATI huic no(ftrz loco fau-

confervavit à periculo devaffationis,

fliffime ftrenz do florenum aureum

cadisac perditionis civitatem Jerufa-

Argentinenfem , cujus hze epigra-

lem , quam cám obfederat Sennache-

LI

4Ru.6 phe

.

Vrbem Chrifletuam [erva, Fianc

rib cum fuis militibus Affyriis , Eze-

chias Kex afcendit in templum , &

vlä-s.

- fentenziam & epigraphen ízpiffime

devoto repetamusanimo , & obnixe

eravitin confpe&u Domini , dicens:

huncpovum natum Regem rogemus;

Domine Dow ifrael , qui fedes (apev Cberu-

4« Reg.

ut mittere dignetur coclefles milites

bism , tu es DeusJolus Regum ommium terva,

19.145

Ínos,id cft, SS. Angcelos,qui nos inhac

tu feciflicalum £ etrram. Ynclina auretm

& fq.

civitate ab omniincurfu hoflili , à pe-

tU. Cr atdi : aperi Domineoculosttos, C

M/g

fle,fame, incendio , omnibufque ma-

vide :falros nosfac de manu Seunacherib, «t

lis defendant,utia tranquillitate pacis

féiant omnia regnaterra,quiatu es Dotninus

Deo libetioribus animis fervire me-

Deus folus. Hac fufpiria & orationes

xeamur,

i

exaudivit Deus, & dicebat ipfi : Rex ibidem

Sic Deusab hofhium xiequitia & fu-

Affyriarum noningredietur urbeun banc , nt&. y.32. &

fore Regis Syriz confervavit.& tuitus

mittet in eam (agittam , necoccupabit eam. fiqe

&ít Prophetam Elifzum in civitate

clypeus , nec circumdabit eam muitio, Per

Dothan , cumenim Kex Syrizaudi-

viam qua venit , veverieiur ,. & civitateu

ret , quód Elifzus manifeflaretomnia

bauc non ingredietur. Protegamque urbeus

ejusconfilia Kegi Ifraél, ficque in fuo

banc,C falvabo eam propter iney & propter

David fervum meum.. Faclum e[l igiturin

propofito pugnandi contra Kegem

AMráel ( quem infidiis aggredi & ob-

tiocte illaypenit Angelus Domini, & percufftt

ruere inténdebat) impediretur, mifit

in cafiris Affyriorum centum octoginta quin-

illucequos & currus, & robur exer«

quezillia, Cumque diluculà furrexi[fet,vi-

(edens

citüs, quicüm veniffent , noGecir-

Jaomnia corpora imortuorum ,. C? re

nbyt.

N

&chxo*vx.

10j

J

abst , & vever(n eft Sennacherib Rex Aff-

magnoperé indigemus. Verüm AA.

riorum.Sic edam ó Chrifte Jesu urbem

meichariffimi , in paratis monetasil-

[«

tuam haac ferva ab omni malo;infor-

las ipfenon habeo 5 fi veró fententías

H

tünio ac periculo ; ut inbona quiete

& epigraphas di&arum pecuniarumn

acpace vivere,atquetibi famulari pof-

obíervaveritis vkamque veftram jux-

'mg

fimus.

$

ta inftru&ionem direxerítis , anima-

jj

Jam omnes fua accepiffe apopho-

rum veflrarumíaluti plus proderunt,

retafpero : cogitatione autemtacita

quàm omnes materiales monetz cos-

fortaffis quidam apud fe dicent :Si Pa-

potibus veflris prodee poterunt ;

ftor unicuique nofirüm pecusias illas

quia oftendunt vobis viam ad ater-

l'A

& monctas dediffetin paratis &in fpe-

nam vitam,qua fpero,omnes nos con-

tentos fore.

z

cie,gratiu; nobisfuilfet, gu-ia numrpis

,

CONCIO VI

f

k

'Multa Deodcb*es , fi folvere debita pofcis,.

lp

j Accigc, quos nummos hzc tibi [trena dabir.

M

Y

ii

N

TE M

//0

1h !9'/"*'

1

n

il

Rïna-z)æmini Jpirita mentis 'vgpm,. Ephef, 4, V, 3.

s.

Ó

.Sb ä ugl

2

A

: Lerifimums ilfad fi-

fertur caligo , ut quodammodo juve-

[/

v

i

! dus Ecclefiz Ca-

nefcae, & rénovetur.. LItinam hanc a«

j

x

U

er À

N/

$ tholicz Auguflinus

quile proprietatem unuíqui(que ve-

j

?&

-

inter czteras natu-

fiiüm hocdie aovianr fecumanimo

7

N

rales proprietates

perpenderet;illamq; fpiritalitet imita-

"TO

X

r

25

Aquilz hanc quo-

retur. Hodie (Deo (intlaudes) annum

) (

ue

l.

4

3

uód nimirumilla, dum in

:^ al

Eert- q

prztetitum in pace & profperitatefu-

N

^feniooculos accipit caliginefos,onuf-

perviximus quidemsmulti autem pro-

J

, *qüéin pennatisalis , foléstquzrere

pter peccata ac commiffa per annum

jth

fontem frigidum , ibique in fublime

fcelera in anima fua erunt obcacati, &

p

(in quantum poteft ) evolare , ut tota

gravein feonus conícientiz fentient,

i

incaleícat ;in hac tam fismma calidita-

ut dicere poffint cum Pfalte:Iniquitates

P[-s7-3'-

if

te, quando poricxcalore omnes funt

smed ficut unus grave gravate funt fuper me.

ilife

aperti , fe dimittit , & in fontem illum

Interim tamenlongiorem & ztermam

;t,Vi'

fcfe dat przcipitem,in quo veteresip-

obtinere vitam confidunt, ut veró hoc

n

(ius plumz excidunt.oculorumque au-

fiat , neceffe efl ut ad Chiiftum verum

on-

ih

104.

. Conciones Strenáles,

fontem, de quo K egius Prophetaait;

etiam adhortationi mez obtenip,eväl

i*iaf-

Doinine apud te e[l fons vita , qui & hodie

turos , & quiaanteannum pecuniariz

lO.

incipit lluere, dum in facra Circumci-

ftrenz vobis placuerunt,

)

jamnon dif-

fionefanguinem fuum profundit,con-

plicebunt;interimattendite.

fugiant. Dehocfonteloquitur.etiam

In.diftributione apophoretorum

Zadia5 Zacharias : . Inilla die erit fons patens do-

initium fumam à ftatu ECCLESIA-

1.

miiDAvid , € babitatoribus Leru[alem in

,STICO, quia huicflatui.omnis debe-

ablutionem peccatoris. Yn.hoc fonte cxci

turhonor & zeverentia , &:przíento

vifum recipiunt; ad huncfontem ac-

:Dominis ;Ecc!eüa&icïs;pm telici-xe-

nio nummum .eflertinm Bavaricum

p/.53.6. cedere nos jubet David, dicens:.4cce-

;Aite ad eum, co illuminamini. Ex 1(aias ait:

GBáperifdben Cxdyffer)in quohzc re-

1/4.35.5« .Deus ipfe veniet ,e» falpabit noss tuncape-

.

iperiturepigraphe ; Soli Deo gloria. .Et .Títe

rientur oculi cecorum ;

o

inhocfonteab

Íumpta 'ef&;;x,Egiüqu D, Pauli ad T i- ;r.17.

.motheum.

.onere peenarumantiquarum , .id cft,

.

Eadem

peccatorum relevamur

P

dicit eríim

; Hacftrenii n'ü':uun*tur Sacerdotes, infiripti

Matt-1T. Chriftusi

AAAAA

píemet : Venitead me omnes,

:Predicatores ,.omnes Ecclefiafticiin -eftánfflo-

lu

28,

.cun&is fuis a&ionibus , doctrinis & renis Co-

r

