
ibrum

ginibus Veftalibus , inquit Valerius,

jdentut

permiffum eratad acrificandum, :nifi

.quacoinquinavit; necogites , om-

'albo velaminete&tisaccedere. Idque

nesidem facere & obfcoenos:effe ; Et

ficium

jonety

ideo, quia apud Gentiles & pracipue

fiunusalterve lapfuseft in publicum

aliquod crimen,ne tibi fifpicio füb-

jn Wf

apud Per(as candida veftis puritatis &

fanctimoniz indubitatum .habebatur

repat, illum jam hoc tempore , hacce

d

/

thoratalemzadhuc effe; funtenim duo-

.A

hieroglyphicum 5 firmiffimé crede-

vel fe-

;decim*horæ"diei,fx quis prima :

»o

on"

bant; offcrentes Düsfuisfacriücia,uF

hn

cunda

"d

pe

^

274

(foncione: Strenales.

cunda hora lapfus effet inaliquod cri-

gem ac fülvatotem mundi , fïfis' urf

mén , tertiavel quarta poterit egiffe

s

manibus,

uri ore , & puri:corde, fitis:

P

fpeculum

i

ne macula ,. neculla in vo-

mino Deo rediiffe.

cenitentiam, & in gratiam;cumi- Do-

bislabes inveniatur, T'alis mundus Sa-

A&.9. t.

Paulus prius erat perfecutor Eccle-

1f

cerdos fuit S. Martinus Épiícopus Pa-

fiz;talis non permanfit, fed brevi con-

tronus hujus nefirz Ecclefiz, qui jam-

verfüs;fa&us eft vas ele&ionis& Do-

MAtt.26. &or Gencium.

morte inftante vídens humani generis

70.

Petrus ter negavit

hoftem appropinquantem;dixit ad il-

Chriftum Dominum füum;poftea poe-

lum: Quidaltascruenta beftia?. nihif:

Jo4.21. pitentigductus. , fa&us eft colunina

17.

id mefuneíté reperies. In hoc firenali:

Ecclefiz & Vicarius Chrifli in terris.

fpeculo vos fedulo contemplemini.

€* Matt. 'Thomas Apoftolus erat incredulus

»

*

16. 18.

MAGISTRATUI fzcularidono-

fed mox faé&tus eftfidelis & Confeffor

xenii leco Speculam Juflitiejquod mihi-

,J042. 20- egregigs.

FA

fübminiftravit. fancta Mater Ecclefia:

O laice! ó füfpiciofe, (üfpicio falfa

Catholica ex fuis LátaniisLauretanis;

te fxpius fallit, ficut fetellitSimonem

ad. hoc fpeculum. crebró infpicien:

&

1507.32 Pharif&um cum Jefe& Maria Magda-

dum monet eos divina Sapíentia

e

jJon,4. Jena. Etipíos Apoftolos cum Chrifto

Diligite, inquit, fuffitiam;

27.

qui j,udicqtiä»

Sdp.l'.!ö;;

atque muliere Samaritana ad fontem,

Terrau,

Ne ergo tam facile malam -de Sacer-

-Hacdere in

dotibus & Ecclefiaflicis habeas fu-

geni'n(uxi;' Agyptii Ju-

dicibus, Magiftratibus , advocatis;

fpicionem , fedeosomnihonore di-

Procuratoribus &c. proponebant

Md

gunos &

1ltsni,

magnos (rlhrifi»i amicos efle

hieroglyphicum, re&i judicis & aqui

zftimes.

Magiftratus | qualitates exprimens;

UYT

K d

Aulici Darii Regis Perfarurfi poft-

Narrat Diodorus Siculus eos: artifi- Diodorts

euam dudum inter fefe contendiffent;

ciofe depinxifle hominem-undequa- Siculus,

E?

quifnam Regis omnium foret charit-

que multis circumdatum libris; pectus

fimus & maximusamicus, vifo quo-

ex pretiofo lapide Sapphiro cenfe-

dam tempore quod Darius familiari-

&umerat : Incollo portabatinfigne

ter Clodii manus contre&aret, excla-

numiffa , eui infeulpta cernebatux

fmüarunt: Omnium maximus eft. Clo-

pulchra Virginisimago, hac habebat

dius, qui Regem tangit. Jure. merito,

oculos claufos, cum di&o: " Veritas,

à mepeteretur , quisinuniverío

Perlibros indicabant, judicem debere

mundo in dignirate & eminentia effet

efle maxime litteratum: ignarusenim

maximus & Deo chariffimus? Certé

judicat;ficut ceecus decoloribus, Sa.

xefpondere auderem: Omnium maxi-

phirus inter reliquas proprietates ha-

mus eft Sacerdos,quia Regem Regum

bet, quod fitcecleftis coloris, necin

& Dominum dominantium tangit &

umine; necin tenebrisinrelucendo

attrectat manibus. Ut itaque digne

muteturs hicinfnuabant , jedicem

gnanibus tracietis cec]eftem il]um Re«

non debere commoveri,nee amicitiz,

nec

X

ICGO Nct10 XIX.

P d

Erid

d

Aéc nobilitatis ,. nec'auri & argenti

xueretur, & effet qui alios (ex réa.ice-

s

lumime , necintenebris odiiatque

retdomum. Utque hujus rei mess-

nv

ria firmius hzreretjuffit demorum,ía

invidiz, fed femper lucem fincerita-

o

tis & xquitatis de fe fpargere : Verita-

quibus ifti judices excoecati habita-

nj

bant' , fummis faftigiis füperimponit

temincollogeftabat , quiaipítus eft

lj

nudam & exa&am fa&i veritatem fe-

lapideum abfque oculis capat, quo fie

tntt

dulo indagare juxta legem

.

.

Judæx

ab iniquis judiciis etiam pofteti de-

al

debet omnino iuquirere veritatem.

ferrerentur, Quorum capitium unun

rl

"f'andem oculosclaufos teaebat , ur

fe vidiffe teftatur N

5

audgxus, dumhzc.

oftendatur;judicem nonad períonam,

fcripfit.

lf

rgnalï

fedad delictum , velcaufam debere

Quia etiam il

le jaäex haud debito

Val, M&*

dont

.Aattendere. O divinum zqui judicis

modo hoc juftitiz (peculum infpexe-

xim,lib.

jl

prototypon!ó pulchra & perfe&ta e£-

tat , Rex Perfarum Cambyfes juffit

figies judiciarie poteftatis! Hanccua-

eum excoriari, & pellem ejus ad fe-

64 64. ;IJ

[

5

&i Judices fpe&are, & fefe tanquam

dem judicialem afügi : filium vero

in fpeculo cryftallino contemplari de-

patrislocojudicem inftituit appenfis

Q

berent,

i

ad .tribunai'hiskvcm»ïbus :

Quia Judices alti Judicii Colo-

TUNUM

nienfistempore S. Annonis Archie-

Si tibi !laficrnkt- peliis , fedefque. p«*

ifcopi non bene infpexerant (pecu-

j

terna ,

AU

Naucle-

umjuftitig , juffit illis erui oculos.

Rem narratita Nauclerus: Cum poft

A ananibus refeces munus ab, aute

N

precess

u

n

f45;9l. (editionem quandam Colonieníem

2« £€7*'« contra ipfium S, Annonem Archie-

ts

26.

O boneDeus! fi jam judicibus iniquis

yti pir

4073

* pifcopum ageret in arce feu monafle.

rie Sigembergenfi, quod hodie eft in

erui déberent oculi,fi detrahi pellis ?

qu

j jl

ducatu Bergeafi; haud procul à Bon-

O quot ceeci judices! quot (edeste&ta

«s

na;centigit Judicesalti judicíi Colo-

pellibus humanis injuftorum judicum?

of

nienfis pauperculz cuidam viduz ini-

Interim. tamen inveniuntur plurimi

u

quam ferre fententiam. Mulier depo-

iniqui Superiores, quos Deus duzis &

ghit

fitura querelam apud Archiepiíco-

minacibus alloquitur verbis:U(2uequo,

pf. Sþ r»

At

pum deinjuria ffbià Scabinis illata

inquiens, judicatis éniquitatem; C facies

at

Sigembergam venit. Prxíülillos mox

peccatorum fumitis? N2 vobis, (eve-

j hat

.adfecum fuis judiciariis libellis veni-

rumjudicium & yosà fümmo . judice

enim

rejubet 5. rogat ; curtaminjufte vi-

füftinebitis : dicit nemque per os

&

duam judicaíffent * non habentibus,

Regii Prophetz : Cum accepero tempuss

Pf. 74 3-

atesh?

quofeexcuíarent, mandatomnium

ego juffitias judicabo. . Sic eciam intelli-

i

oculoseffodi, uni interim, cujus fi-

git Bellarminus illud Pfalmiftz:' Deus

P]: 81 1.

ycendo

lium & facro fonte füfceperat fic par-

fletit in Synagoga Deorumyin medio autem

vdicerm

Gens, uthuic unus tantum q.c.uh'ls e- Deos dijudicat.

Mm 2

Judices

ycitib

vt

z

,

A

w

2376

€onciones Strenales;

i Judices. quoque non fintnimium

me; Patris- Ad hoc fpeculum frequenz

VM

pizcipitesin pronuntianda fententia,

ter infpiciendum paterné filios adhor-

rem bene examinent; & tratina zqui-

tatur$. Paulus, dicens : Filii obedite

»

l

tatis ponderent; & non ad primam in-

ventibus veftrisin. Domino...

: Eþbkjïän

flantiam: accu(atum ad mul&am vel

Hoc fpeculum contemplari pue-

dámnum condemnent. ' Antiqui. de-

ros,Dominus Deus tam duxit neceffa-

pinxerunt juftitiam fedentem in curru

rium;utid primum praceptorum pro-

triumphali , quem quidemtrahebant

ximum fpectantium ponere voluerit.

Eul

non equi aliqui generofi;aut cervi ce-

Nollis enim: decem effe pracepta De-

I

leres,autanimofileones, verümanti-

calogi, eaquein dusbus tabulis nobis

quz duz Matronz imbelles ad trahen-

tradita s inprima nonnifitria, & fe-

dum;quarum una baculo incumbebat,

pteminaltera continentur.. Unde no-

éu

altera gladio, fed prafracta cufpide;.

tabilem hanc inzqualitatem proveni-

J

Ec hz defignabant lenturn juftitiz

reputatis?. nequeenim fortuito eam,.

Vs !

progreffum & deliberationem cum

fed inhgni cum mylfterto contigifle. ,.

examine : Necetiamrem clanamxpro-—

credendum eft.. Enimwero cum . jufti-

prii Iucriaut corruptionum gratía de

tiauniverfalis fitduplex , una quz

aneníé inmenfem, imodeannoinan-

D'eo,quod eidebetur,reddat: altera,.

num procraftinent. Ut verbo dicam,

quz & proximo füum; hinc ne qua in:

in omnibus fedulo: fpeculumjuflitiz

duplici hoc juftitis genere oriatur

[

€ortueantur.

"

confüfio, duabus in tabulis diverfis fe-

Scio juventutem

fï'ngþl'ari affe&io-

jun&tim. partem: utramque Deus pro-

ne ferriin (pecula, imo pueri infantes

ponere voluit,. utqueprimum fecun-

videntes fpeculum: ambabus ftatim.:

da tabulæpræceptum foret de.hono.

mvanibusillud anhelant apprehendere

randis parentibus,quemadmedum de:

LT

3

& tractate,gaudentque illud: infpice-

j Deo"fizger*omnia- düigendo prizmum:

(

1e: Sic jam FILIIS& filiabus pro fau-

erat iniprima« * Præceptum.autcm eft

fli novi anni initio offero Specuium:

ilud : HomoraPatvem tuum Ó matven: Exod;a0»

|

Obedientie, Excellentiam & pretiofi-

tuam , Ícilicet fübveniendo iisin ne- 12,

tatem hujus fpeculi fan&ti Patres non

ceffitate, miniftrando, & in omnibus.

honeftis obediendo.

li

fatislaudare poffunt. S. Auguflinus

Ój

l

magnus ille Ecclefiz Do&tor dicit : 0-

Ad hoc fpeculum obedientiz mittit

L

bedientáa eff origo omnis boni atque perfe-

quoque Salomon filios dicens : 4udi, proy,1.8,

£lio. Et S. Gregorius Papa eam fübli-

fili mi, difciplinam Patristuh, & nedi-

aius]Jaudibus extollit,Obedientia,

- in——

mittas legem matris tus.. Et^ut. eo li-

quit,eff clavis Paradift, viacel. :

bentius, promptiusatque frequentius

. E'oc fpeculum bono fio exemplo

fpeculum hoc contemplentur,infignes

prafentavit mihi Jefüs Chziftus verus

benedi&iones in facris. litteris

ro-

Filius Deiatquehominis, dum dicit;

mittuntur filiis parentes füos hono-

Joan. 6.

Defcendide celo, non ut faciam volunta-

rantibusillifqueobediensibus. Hine

;

33.

t ineaim, [ed voluntatem ejus, qui ifit

Sapiens duas fatís lucuJentas ipfis at

fignat;

o

CONCIO 9XIX.

À

!.

M

dicunt: quid? fi itaà vobis conftrin-

kdl3.6.

Egnätädï'c&nsi th lanorat Patrem [utm;

htt-

jucundabitur infilis, &* in.die orationis:

gar, dabo nomen militiz,accingam]la-

terimeogladium: ,. aufugiam adalia:

-fueexaudietur, & poffulata cuntta lius

"

Deus concedet, Sunt duz ha profetó e-

fervitia, Valrpudeat vos filios & filias:

pue-

g

giz benedi&iones, &c..

tam;pretervoore obloqui parentibus;.

l

Quinadeo ipfe Deus legem hanc:

efine illagratiarum: actio protot tan-

p

färens-,tertia,mäquoqpe'addidmfc;lo'n--

tifquevobis praftitis beneficiis à pa-

rentibus? Quoties cucurrit: pater in

ltit

Exod.20. gxvitatem Honora, inquit; patremtuum:

IZ

Q matrem tuam, ut fislongavus fuperter-

frigore & aftu; in pluvia & nive, fz-

:aDg-

ob

?4m. Quam.E. G. longzvus fuit:

piffime etiamcum difcriminevitz;ut:

bonusilleSem filius Noé;. qui patris

tehonefte füftentaret & educaret, ti-

d

e0

Genar.m nuditatem texit ? Genefeos: enimhi-

Bique vi&tum & veffitum procuraret?

quoties. mater tua dulcem. de: no&e:

[

Mil g.

oria prod itumeeft ad. fexcentos- eum:

Erymol. Vitam.annos exrendiffe: ,. Jerufalenm

abrupit fomnum: & quietem;. laffata-

M

wr

condidiffe, denique, uc Hidorus teíta--

que ex diurno.labore membra erexite:

tur, Kegem ac Principem vicinorum:

ut tegementem elevaret; tibi- fitienti:

N

fuiile.

ubera praberet & teconíervaret t non:

qt

loquar de graviffimis doloribus, con--

lii

Quam: longzvus quoque:fuit Jo-

11

féph Patriarcha: , qui Jacob Patrem:

tinuiscuris,laboribus,moleftiis & fe-—-

j

"l

(

fuumitadilexit, lionoravit& ei obe*

toribus,quos propter.te pertulit & de-

divitinomajbus, ureum.ceu Patrem:

votavit,.

tsf

Hzc revocatin memoriamfenior

u

agnofcere non fit dedignatus; efto.is.

pN*

"Fobias filiofuo; dicens :4udis fili: mi,. Tob. A E

fv

pauper & paüositio- in fchemate co-

L

ramr RegePharaone compareret, ipfe:

verbaoris.met, £. eaincorde tuvquafi:

]iono.

ná

7

fn'. 47»

vero primus à Rege in /€gypto Ptin-

fundamentum conflrues: Banorem: babebis:

ceps foret. Vixir autem plus quam:

matri tueomnibus diebus vite ejus.:memor.

gjum

centum:; aunis& o&oginta cenzinuó

enimeffe debes: ,. que & quantapaffafit —

d

Valde:

propter tein uterofuo. Pudeat vos per-

um p

iumma cumpoteftate rexit.-

laudandus quoque eft filius ille frater-

tinaciacapita , irrationalia *os con-

ip Y

fündunt animalia; inveniuntur enim:

l1u,ig, Prodigi ,

qui patxi fuo: dicebat - Ecce

gnibus

tot Annis (zrvio tibis,

lur& bruta' animelia ; qua: omnem:

22

T2 mam(atium- zzuurfz:

nunquam prateriyt..

onorem;. naturalem charitatem ate

qnitit

l

que obedientiam parentibus. füis ex--

O quam multiveró filii fefehifce

s

4 M'?) m

benedictionibus indignos reddunt ,.

hibent..

nid

quiparentibushac & illa honcfta at-

Maledi&ie füpervosveniet;non diis

eo li

que neceffaria przcipientibus oblo-

vivetis : enimvero ficut conftatfilios:

yentils

quuntur,obmurmurant, & quando

illos diu: vivere & longzvos fieri; qui:

nfigüö

Pater vel mater fort& illorum vult ar-

parentes füos honoreprofequuntur. j

t pl'O-

| guere& reprehend'ere':inobedientiam',,

ficecontra, qui eoscontemptim ha-

; bont

bent,breyi intercidere;id ita fieri per-

extemplà obftinato & pevicun ore-

m

Mm 5

auittente

fs

&gmf,

279

Conctones Strenales;

anittente Deo , quafr vita hacindigni

Videte,usjam filii boni parentibus

fint, qui ingratos fe przbent iis,à qui-

honorem praftantes, benedi&tionibus

buseam accepere. Infinitisid aftrue-

cumulantur;ita illos,qui eofdem affli-

re poflem exermplis, que à (acrz Scri-

gunt & immorigeri (unt, maledi&tio-

pturzícrinio petantur., uti Cham,

neshauddubié manent : quales Sa-

.2.1£eg.418

Rubeni, perduellis Abfolonis , qui

piens iisinterminatur,dicens: Oculum; Pray, 28;

X7».

cum contra patris & regnum & vi-

qui fub[annat patrem, & quà defpicit par-

17,

tam confpirafler, inlore «tatis & in-

Un matris (ua , fuffodiant coryi detorren-

fami more perit , utpore crinibus

tibus, C'comedant eum filia aquile. Minae

füis tamis frondolx quercus per ípií-

certe cumprimis terribiles.& maledi-

fam filvam dumfügit, implexus: Sed

Giones metuend ! Nonjmprecatur,

unam in prafans fatis mihi erit hifto-

utimpietatem hanc vindicent carni-

riam , fedraritate íüa commendabi-

fices,aut homines; fed corvi , aquila,

lem;depromere.

alizquecarnivore 'aves de ralibus fi-

. Ber-.

Adolefcens quidam octodecennis,

liis ultionem depofcant.

referente S.Bernardino,in Catalaunia

.. O immorigere jïli!i-mpime*nonjab'—

mardin,

(quodregnum in Hifpania, Valeuti-

ábis,quod tufacis parentibustuis, id

novicinum eft) pofiquam parentes

tibiàfiliistuisfiet, Visneergojucun-

fuos diverümode afflixiffet,iisreli&is

dati in filiistuis?vifne in die orationis

latrocinio vacare ccpit: non multo

tuz exaudiri ? viíne cuncta poftula-

vero poftcum in patibulum ob male-

ta tibià Deoconcedi? vifne longavus

ficiaíua.actus effet , fübito enata ei

efle (üper terram? vifae abomnimale-

burba longa & cana eft, & facies ru-

di&ione effe libez;vifneomni benedi-

gas feniles,quaft noragenario prafer-

&ioneà Deo repleri, infpice frequen-

reccpit. Ad quod fpe&aculum.càm,

tiffimé (peculum tuum ftrenale;hono-

qui aderant;percellérentur,advocatur

ra, amaparentes, eiíque in omnibus

loci Epifcopus, qui unà cum univerfis

exhibe promptam obedientiam.

adftantibus Deum rogans , ut quod

Servis & Ancillisidem obedientiz

per hoc denotabatur, revelare digna-

fpeculum prafento in xenium, .& ad

xetur, mox pxoclamavit : quod juve-

illud (eduló contuendum cohortatur

nem hunc videtis formam fenis nona-

ferio S. Apoftolus, dicens: Servi obedite Ephef.6.$

genarii przferre,ideo Dei permiffu fa-

dominis carnalibus cumtimore C tremore, Colof.5. —

£tumeft , ut noveritis ipfüm fecun-

àn fimplicitate cordis veftri, ficut Cbriflo, 22.

dum communem naturz curíüm no-

Idem monetad Coloíf. Et S. Petrus z,Pet.2

naginta annos victurum fuiffe, fed ei

idem docet,dum ait : Servi fubditi eflote 18

ob inobedientiam,& parvum , quemi

n omni timore domiunis

:

; un EAnTUm. bmixf

exhibuit parentibus honorem , dies

fed etiam difcolis.

elle abbreviatos, verum ut efle confta-

Titg,.

Qualem autem fpeciem atque effi-

"

xetilud Domini: Honora patrem tuum

giem reprafentare fervi debeant in

G matrém tuam ,. ut

hoc fpeculo, Antiquiaptiffimo defi-

EerTATH,

js lengayus fuper

gaabant emblemate ; Pingebatur fer-

vug

272

^ €o0NCIO XX.

Juf

J

vü's"rUB'ro;þiï&ath"sþïfeo,elegahri quo-

refpondit: Fideliseffe. Similem fide-

litatemin laborando & obtemperan-

"

que interulà veftitus, aures habens a-

lj

fininas, pedescervinos, dextram te-

doin hoc difcantfpeculo..

nenserecam & ín palmam explica-

Hacobedientiafervorum & ancil-

$

larum extendit fe. tantumadlicita ,.

tam, Pileushic r. fignificabatlibexo

ATT

& liberali eum debere effe ingenio.

quz legi divina atque utilitati proxi-

M

zihaud füntcontrariaz Siherusman-

Ti

2. Interula,eum affiduo eperi'ac labo-

ti intentum effe, ;. Auriculz afininz ,.

dat fervo:audi ferve,tot fülcos arando

if

eum multa patienter & dara audire

excede in alterum vicinüm agrum 5

s

debere. 4. Cervini pedes denotant ce-

xnítte falcemin aliorum fegetes;tranf-

U

leritatem: & promptitudinem inexe-

gredereterminos in metendo,. proxi-

li

quendis manudatis, $. Dextera' erecta

mohoc velillud infer damnum,fervus

"

index eft fidelitatis in tractandis re-

inhujufmodi mandatis hero: minimé

6!

bus atque negotíis heri , utnullanr

obediretenetur. Hincgraphicé dicit

Ccommittat iufidelitatem.-

S. Paulus: Serpi'obedite dominis: , fütur

J

Utinam omnes fervi & aucillz fpe-

Chrifto. Chriftus namque cun&a bona

pre/.'ä&*

M

ciem hanc in fpeculofüo bene & affi-

atque falutaria mandat.Hoc fpeculum:

jia

dué intuerentur, profectb nom effet

obedientiz ab'hac jam hora omss fi-

1]

lii & filiz, omnes fervi & ancillz ftu-

tantainfidelitas, inobedientia, nomn

"

tantz obmurmurationes, clandeftina

diofiffimt & frequentiffime infpici-

I3

ant,ne damnentur;dicitenim S, Apo-

furta & detractiones in' domeflicis

"

"

Multi fervi tantumniodo domiris fuis

ftolusad Rom. |Qui refrflunt , ipftfibz Rom.13.8-

|

ad oculum feviuit,extra in agro aliis-

damnationem. acquirunt. Verum utma-

TAl

que laboribus fünt negligentes; ancil

griamhabeant apud Deum remunera-

n

lz quandc'emittuntur ad hoc vel illud:

tionem. Hoc fpeculum pendeat fem*

bus

Opus peragendum, ubicunquein mi-

perante oculos mentis vefira.

slima data hzrentoccafione velin do-

"VIRGINIBUS fliciffimz flre:

iv

mibus.velin plateis catiofz,expifcan-

nz loco prafento fpeculum purita-

P.

tes nova omnia;in redituquando hera

tis : Nam puritas virginalis , tefte

|

atut

parumirafcitur de diuturna'emarifio-

S. Bafilio, Pownnemincorruptibili Dto

Bàfil..

"

Trad. ts

yditi3

1

ne,omniaexcogitant mendacia, du-

fimillimum facit. Satis mihi norum per-

tlf al

rifque verbis herx obloquuntur,at fz-

fpe&umque eft. virgines maximope

de ïirg&

bïf m 1

piffimé füa etiam habert conventicu-

1€ fpeculis dele&ari , fezpius illas per

itrus h^

Ja; atque liero füo in efculentisac aliis

lioram unam' alteramve ftare ante

zebus fünt infideles;

eþre M

fpeculum, f& exornando , comendo;

77

Celeberrimus ille & rulti juga eru-

capillos difcriminando , vel fi&itios

flutar-

ditione mirabilis Cheronenfis Philo-

crines capiti imponendo &c, quocuri-

] cæ*

$bus,

fophuscommendacancillam aliquam,

queetiam'adconclave vel hypocau-

TU

quz cum ad ferviendum íefe offerret;

ftum veniunt,in quo füfpensü àpariete

iuyenitur fpeculum, hinc inde fe ver--

y

intexrogata; quid fc;get-ä; hoc folum.

tenoo

y

[]

$606

rConc'iones Strenales.

*

ftenäo'&:move;n'doocca'!ïonem qua- templo:Gereriscön'f'eivabaturf'fþccu- Cone: 50

xunt;ut fpeculum intueri valeant ( (a-

«culum ,quod filo appenfum erat juxta. gaf.l.9.

peobférvavi ).& hxc fpeculatantum

-quemdamfontem, tn.quo infirmi;tan-

infpiciunt;curamquehabentexternz,

.quam in falutari balneofefe lavare fo-

vang & tranfitoriz pulchritudinis, ut

liti erant. Sed quod mirandum,in hoc

folummodolafcivisjuvenibus.& ama-

fpeculo quilibet;poterat agnofcere,an

fiis( ne dicam diabolo ) placeant.

priftinam fanitatem effet recuperatu-

.Gadf(-:b.

:Godfchalcus Holen infignis Prz.

xus , anvero ex praenti infirmitate

]IO[.[W.

dicator OrdinisS. Auguftini Zheolo-

imoriturus. Etenim fi virginis facies

gus,(cribit de quadam.domina , «quz

(quam ipír credebant Dez Cereris

de feffo

dedicat.

Áemper folitafuitftare & fefe exornare

fore) in fpeculo infallibiliter appa-

;antefpeculum: -Hac quadam die prz-

renslumina (ua ad infitmum conver-

:cipiebat famulz,ut altera die mane fe

tebat, (alutem ; fi avertebat,mortem

:excitaret, & ad feftum diem impen-

prognoflticabat. Pariformiter Ó Vir-

[

iliusornaret. Summo .mané ancilla Jo-

gines -

*

fi videatisin hoc fpeoulo re-.

«co:venit diabolus,«dominamque exci-

fplendete, & vos .diametraliter refpi-

:tat &Cornare incipit, Verum non.mo-

'cere puritatem mentis veftra, certum

.do.non exornavit , fed turpiífimepo-

Ífignum fanitatis animz veftrre 5 fin

xiusdeformavit. Venit pofteaancilla,

veró turpitudo appareat, infallibile

ftupet,horret,fugizque, quafi afpecto

argumentum infirma.& deformis ani-

:dzmone , fcetorem infuüper (entiens

mevefirzeft, -

v

f'Mi-

[

intolerábilem. Fgitur dominaad fpe-

Interimne irafcami

ni fpecilohuic

.culum accurrit, fuique afpe&u adeó

:meo firenaliülud enim habet proptie-.

terretur, ut retrorfum caden

spre hor-

tátem naturalis fpeculi , de quo ait

fore extincta fit.

?Philofophus, -quod illius nature. fit,

.O Virgines! cupitis.effe formofze E

utdeformia,;deformia, venufta, venu-

«cupitis Deo & hominibus placere ?

ftareprafentet. Nolite in illudexcan-.

ffeduló infpicite fpeculum puritatis ,

defcere , aliasvosdicam fimileseffe

:quód vobisproponit vefter Encomia-

Simiis,quarum ea eftjuxta Naturalis.

3.Cor. 77* (ftes Paulus;dicens : Virgocogitat. , -que

'ftas natura , quod ipíz ex naturali in-

34

3Domimi (unt, ut fit fantta corpore C [piri-

fün&u fümmopere inclinentur , ut

:£4.. Hic S,. Apoftolusnon requirità

fpeculum infpiciant. Ubitamen fuam

virgine externam corporis pulchritu-

«ex eo aperté cogneícunt deformita-

'dinem & formofitatem,verum maxi-

tem , infurorem rapiuntur, & illud

:3ne (än&imoniam.corporisv& fpiritus,

abfquemora.confringunt. Vel Came-

Ul

- puritatemque fpiritalem .mentis ac

]o monftro illi.dorfiterorum :anima-

.animz,

lium ,.qui aquam Jimpidam femper

4u) Jj

In hoc fpeculo viderepoteftis mun-

iturbat, ne.gibbum, quem fegeftare

iälu;,;"

ditiam & immunditiam , fànitatem

ttergo novit, videre cogatur.

& agritudinem.animi veflrri. Apud

Imo nedicam vos fimiles illi -vetü;

Natalis Auchivos, teto Natali Comite ; ia ]e, quacafüin ;Rcrquil?pio fpec

ulum.

anö

CONCIO XIX.

28t

P Cs

f

. adeó fordidum atque lutofum repere-

feduló & frequenterinfpicite,femper-

n a,

H

rat; ut fpeculi munusobire no

n poffer.

que mundz ac pulchrz apparebitis. 5

1

Quare ipfaomni diligentiáillud cona-

de ejufinodi pulchritudine laudar &

d

taeftmundare , aquá calidà laverat,

commendat fponfam füam fponfus in

ihoc

linteis mundis fordes detergens ; fic-

Canticis, dicens: Tora pulehraes auica Cant.A s

t

que vitrum omnino fplendidum red-

aet, C macula non esinte, Et tan- Tefle ny-

Fal

didit. Contigitveró,quod ip(afpecu-

dem ad celeftia gaudia ( quemadmo- gijo c»

jtit

lum parieti jam affixum tranfiens, fa-

dum Poéta fabulantur de virgine Eri- Virgil.2,

idi

ciem fuam fitintuita. Sed videns tot

goue Icari filia) ad que nihil coinqui- Geerg.

od

frontis rugas, & aunotans oculorum

2le.27.

natum intrat , transferemini. A)at.

4

p

livorem, canos infpiciens capiriscrie

/tt

x

ues, & fummam vultus deformitatem,

CONJUG

iBUS pro felici novo

r

*

.

Hoc

em

tanto furorein fpäcuïum exarfic, util-

anno douo ffeculum dilettionis

[f«

- lud in minufculas. comminuerit par-

fpeculum fuggeflit mihi Do&orGen-

]

tes, iliudque rurfus füprà fterquitini-

t;um, dicens: Viridebent diligere xóres Ephef. a

l

ur projecerir, dicens: Nuncfterquili-

[uasutcorpora fua : qui faum uxorem di- 28

nio dignum es , quia tam candide

ligit, fe ip[tms diligit. Experientia con-

fn

aneam oftendis turpitudinem.Non fie;

ftat,quod fi fpeculum ( quale Mathe-

J

6 Virgines! rion fic : (ed audite nioni-

maticifacerepoffunt , ut dicirur ín

1. Thef. . tum S.Pauli dicentisz Ab omr; fpecie ma-

perfpectiva ) radiis folaribus juxta

Zl«

la abflinetevos. Ex (peculum vosmun-

ftupam, aut aliara proximé ad ignera

W

— diffimas,fpeciofiffimas,gratafque neo

difpofitam materiam exponas,illa fta-

& hominibus exhibebit.

tme

tim ex radiorum reflexione ac rever-

(

Et neapud vos:

fpeculum hoc Pu-

berationeaccenditur; ut patet exaar-

i

[

ritatis frangatur, aifigno vobis duas

tificiofofpeculo Archimedis viri Si-

T

^ follicitas pediffequas puellas ; qua

racufii, qui Geometrice ac machina-

Ane

ipfumcuítodient. Prima erit vere-

lis , fiderali(que fcientiz confultifli-

v

cunda honeftas, hac debet effe in vifu,

mus & celeberrimus fuit , teftimonio

yali

inauditu,in verbis; ne fitis in moribus

Livii,Plinii & Plutarcbi,qui fpeculo

fimia, in verbis pica; talia enim deho-

naveshoftium à longe diftrautes incen-

ahm

ditex revibratione radiorum folis,

[

neftant Virgines. Secunda puellaerit

Humilitas , hzcetiam invirginibus

£jufmodi amorís mutui radii emit-

[üam

niti

puritatis fpeculum coníervat, Patet

ti debent inter conjuges; utcorda mu-

in puriffima virgine Maria, cujus Do-

tuo dilectionisigne accendantur & in-

ilud

i

ane

Luc.1, 49 minus bumilitatem refpexit, Ad has duas

à

:

flammentur. De quo igne amoris

ediffequas fibi procurandas adhorta-

loquitur Chriftusapud Lucam : 1gze ; ,

nirná«

. 12.

Anib. b). tur Virgines S. Ambrofius dicens :

yeni mitteresn terram, &* quid volo , nif

49

5

énlsen Didiiffisvirgines pudorem, di[citebumili-

utecendatur? Et quod hunc. ignem

vl

fatem,

Y

amoris mutuiinterconjuges accendi

petat, patet, dumdicit: Hoc eff pra-

j vl

Hoc fpeculum (ollicite cuftodite,

Nuü

Joan.tg.

eepFui p

J

28z

Conciones Strenales;

Et

eeptum meum, st diligatis invicem.

ipfimet optimé inter fé concordant &t

hic mutuusconjugum amor & dile-

pacificé converfantur : Ib concordis

&io Deo fümmoper£ placet, juxea il-

res parvzcrefcunt, & omnis divina.

lud : Placitum eft

benedi&io manifeftecernitur. -

fpiritus mneo, yir & mus,-

lier bene fibi con[entientes.

Quinimo concordia atque dome«

Incffabile eft,quantum.emolumen-

ftica pax caufaeft;quod herusextta z«

tj utilitati(que pax & cencordia con-

des füasin magnafit xftimatione ho-

jugum conferat , tam.quoad.corpus,

minum, & ab aliis externis vicinifque

quam quoadanimam: E contra dici

refpiciatur acrevereatur. Ipfius infi-

nequit, quantum. detrimenti:& exitii

gnis laus totam pervolat civitatem ,

oriaturex rixis , altercationibus. &&

omnes de eoloquuntur , ipfüm effe

difcordia conjugum..

A

difcretum; prudentemquevirum. Et

Quando Principes aliiq

ue Mägnaä-

quoniam cun&a adveríà accidentia

tes interfefe fünt difzordes , diffidi-

domi nevit pacificé dirimereatque

umque fovent, fübditis certéalia-fpes

componere, ab omnibus habetur pre

gnon eïu.lgcc » quam. imminens tri-

quaiificato & homine pacifico , qui

fte & exitiale bellum, cruentus de-

idoneus fit ad. confervandam pacemy

plorandufque totiuspatriz interitus..

ac tranquillitatem totiuscivitatis at-

Quandoherus & hera ia una domo

?

que Reipublicz;

€ontinuo jurgiocontendunt, & in-ca-

E contrainquietus, nullia(quepa-

ftris armifque. contentionum & dif-

cis amans homo;quiin domo füa cum:

fenfionum femper commorantur, mi-

uxore , liberis & domefticis nullo:

&im? nz przíumendum eft , inter fi-

tranquillo poteft effeanimo, fed uni-

lios atque domefticos concordiam &

vería fafque dequeperturbat, abom-

unanimitatem effe, verim ruinam &

nibus defpiciturs indipitatur, omnes. -

perditionem domus univerfz immi-

confortiumejusfugiunt, in omnium

mere.

"

verfaturore; ad- nulla aflumiturhone-

Ubi pax & concordia haud fforet;

flacfficia, verboi

ibi Deuslocum;non Babet, & ubi non

eum flocci faciunt.

pfi pueri in Plagci&

Ws

eft Deus, ibi imperium & dominatio-

Dicet aliquis: meauxorconqueri

"emobtinet Dzmon Afinodzus : in

nequit; meeam maletractare,aut nos

quibusverozdibus chriftiani conju-

füfficientia ei procurare , cunctaadli-

a

Eesfefemutuo & | debito modo dili-

bitum etfunt; & quacuná; defiderare

gunt, füntque pacifici; in iisdomina-

& expetere poteft corejus, habet, ni-

turG moratur Deuspacis, univerfa-

hilipfi deefts: interim tamien habexze

que profpere faccedunt: ibi filii vene-

pacem domeflicam lhiaud valeo:conti-

Tautur ac amantpa-rcmes , PGFBDECS

nuouxor meainflar fuis grunit, fi non

M

charitate profequuntur filios; ibi do-

mecum:; faltemcum filiis & domefti-

amnelftici fervi & ancillz ad cun&ta fer-

cis, ita ut raró poffim gaudere quietes

vitia alacriores promptiorefque inve-

quando przfto me virum,& exexcere

giuntur; & zrefpiciunt dominatum;

volo dominium & gubernationem

Incanmy

coNb:o XIX,

236

&

meam, fimulat æg:itddinem,cadit in

noncures&cfilendo tranfire permit-

dis

deliquium animi, mox autem refüm-

tas, omniaque canquam deliramenta

(

ducas:mulieres namque; quia à natura

ptis viribus,percontinnos impingue-

fcit grunitus ; alloquor eam & adhor-

fünt arrogantes,volunté; refpici, gra-

vius torqueri nequeuat,quam fi mari-

ome

tor falutaribus divinifque verbis, ex-

T$

clamat me hypocritam & pradican-

tus ipías refpoBone zftimer indignas.

tem

P

.

adducoimnecum domum virum

Quando hoc remedio nihil efficis,

ee

honeftum bonumque amicum, cnili-

nullum fcio efficacius, quam herbam,

iit

I

!

benti animo- preftare vellem hono-

qu£ vocatur patientia. Exemplo So-

rem, obje&at mihi, domum fuam non

cratis fapientiflimi illius Pbilofophi,

,

di

effe popinam. Exeotacens, & conni-

quierga Xantippem fuam , uxorem.

moroíam,rixofíam & calumniofam fe»

vens, aut fimulans,exprobrat me effe

morofüm & vinipotorem &c.

fe femper exhibuit patientem; nun-

1tig

Ug

Sedheustuindifzretamulier , ad

quamab illa motus ad iracundiam ,

fedomniatelaimportuna & globos

(

Pxoprieta.tcm Gcnaturam (þcculi teree

duco : Speculi proprietas ac natura eft

clypeo patientiz & fcuto manfüetu-

y

dinis amovit & füuperavit. Quod am-

o

(quale vidi) quod omniainver(o mo-

do obje&a reprafenret: Et in vulgari-

plius & admiratione dignum,cum ali-

dF

bus fpeculis patet,qua oculü dextrum

quando ipíe vefperi fero. rediret do-

intuentisà finilra parte , iniftrum à

mum,pulfaretque fores,uxor cum ma-

pä

dextra & fic de reliquis demonftrant:

tulà (falvà venià ) maleolente urinà

Wi

Sictu etiam finiftros a&us viri tui ex

plena excepit;at ne minimum iracun-

i

xepraíentatione conjugalis amoris &

diz vel alterationis edidit bgnum,ve-

juie

dilectionis in dexteram partem acci-

ràm movebat caput contrahebatque

Yoft

humerosdicens: Nonignorabam to-

nne

pere, & non femper finiltre interpre-

tari debes, fed maritum tuum refpice-

nitrua, & fulgura fecuturum imbrem,

j

reGcyenerari teneris,

Quando etiam uxores eum egregie

one

Interim mimarite ; ícriptum qui-

pugnis excepiffent & delumbalílent ,

a

Eccl.9. 3. demeft Non des mulieri poteflatem ani-

nihil amplius conquerebatur, quam

matue, neingrediaturin virtutem tuam

quoed injuft a&um effet. cum natura

1qum

C confundaris. Et Deus ipfemet qui-

humana;quandoquidem viri fcire non

ucnot

0.3.16 dém dixit ad mulierem:5uviri potefla-

poffent,quo tempore efle deberent ga-

T

te eris, * ipfe dominabiturtui. Optim&

leati,cataphra&ti & loricati, HicSo-

deratt

tamen atque prudentiffime facies , fi

crates etiam rogatus ab Alcibiade ,

et; n

cur mulierem tam moleftam (( Xan-

Celii lib,

benignis & fuavibus verbis ac difcre-

abat

tione utaris , ipfiquequafiinfirmiori

tippen) domo nonexigeret? Quo-

16 U.

contt

niam,inquit, dum domi talem perpe-

L,Pet.3.9

vaículo conniveas , juxta do&trinam

;

fipon

S, Petri Apoftoli.

tior, infüefco G exerceor, ut ceteró-

lefficias, melius 'Facere

ml

Si hifce nihí

rum quoque foris petulantiam, inju-

uiet

riamque faciJius feram..

Nn2

Hac

ncciuis, quam ut iPüus fucilia verba

joneb

o

"

Conctones. Strenales,

Hac herba patientiz quoque wfi

que perLegionemitinere , primium

fünt fancti jóbus & T obiasad maxi-

copiam videndi mariti füi fibi fieri

mam utilitatem, laudem & honorem,

poftulavit: deinde petiiz, ut eà (altem

f:d cumfüarum uxorum ignominia Gc

no&te fine cateniseflet R ex peromnia

