vos ab omni periculo

fuas ,. & nontimobit , eumveneri aflu.

fendet.

! proteget & de-

Sicutenim ex aquis lignu'm ttahir hus -

PAUPERIBUS , neeorum obli-

morem: fic Densadminiftrat victum.

& amiétum confidentibus in eo. Hinc

tus effe videar, dono imperialem Hel-

veticum. (inen G3dpaffbáufir) ejus

bene mónet Apoftolorum Princeps $

vam projiin- V.Pef. 53

Epigramma eft : DEVSS fpis noflra eff.

Omnem folicitudinom vefl

At

?[. 1413*

Hac ftrena docet pauperes, fiduciam

tesineum, mam ipfi cura efl devobu, - Et 9. —

Ó

- fuamin Deo ponere & collocare : Di-

cecleftis Mag'fteripfe dicit ; Nolite fo . Matt.&

Pfäöi- cit enim Pfalmifta : Beati omnts,qui con-

licitieffe dicentes : quid manducabimus, — 3v

fidunt in Domino. Ratio quia fperantes

aut quid bibe»ius , aut quo

in eum füa fiducia non fraudantur

*

H

' fdirate lilia ugiäf('y'c.

epezmyæ ? (ofi-

D

tefte codem dicente:. Speraineo; Qv ipfe

Hanc fiduciam providenti

z pote-

äIMt

« tiet.

flis ex tribus pro ceito. colligere.

K

Ecclefiafticus ut confortaret filios

1, Ex paterpa conditione : Ad patrem

faosinfiduciaad Deutp, hiseosallo-

enim pertinet provide:e filiis fuis:moc

LÀ

[etus clare dixit difcipulis fuis

H

k Scat MA

'n.xä;

Kl 2. qgimr verbis : Refpuitefilit nationes bo-

ài

mámum , (v ütote quia nullus [peravit in

pater ve[ler . quia biy ominibus indigitis. 32.

W f

Donino € confufus eft.

Imo paupetes

Et apud S.Lucam ait : $1 eygo vos, um puc, 1

)

fcitote,quanto fiduciaveftza in Deum — fits mali , offu bona datadare filisve: 14

LUE

CONCIO Vf

ng

ii

firir s quanto magis pater vofer ?. Hanc

Lepida hic occurrit raihi nätmäo,

de

patetná providentiam confitmat Pro-

fed facitad rem ::: Veniebant aliquan-

lisl

Pf. 102. pheta regius ; dicens; Quotsodo tuifire-

do-duo mendiciád palatium cujufdam

T

F. 1j.

tur Pater filiorum ; wiifertus eft Domin

Regis,dum fedebant exípectantes gra-

«

-

jete

timentibus fe,

tíam & eleemolynam liberalem Re-

ny

, Fiduciam providentiz p

c;te&is

gis.(ermocinabanturinter fe , & unus

.6 C-"

capete ex prioribus fa&is , quia Deus

dicebat : Cui Rex bene vuit, ipfi bene

ItfQ

olim femper fuftentavit in fe con£-

e(t. Áltervero xeplicabat : Cui Deus

i a

3. R. dentes; at Eliam,quem pavit per cor-

bene vulc;ipfi beneeft. R.ex ex feneftra

) ( 1]

VI- 65 vum;quiattulit ei panes G carnes cic-

audiens , curabat duospíníi panes , &

ca torreptem Carith, & torrenteexic-

unum repleri pecunijs. Panemnum-

Ih

t* ,

cato fuftentavit eum Dominus per

mis replerum manudavir porrigi ipfi

5

mulietem in Sarepta Sidoniorum :

mendico, qui dixerat: Cui Rex bene

j«

Ili. Y.9. Pracepimulieri vidue,ut pa[cat te, ubihy-

yult,ipfibene eft. Alterum veró com-

14.

dtia facinz non defecit , necle

iMfb

gychus

munem & vulgsrem:panem dari-juf-

EM

«olet '

fitili , qni dixerat : Cui Deus bene

Pf.77.

yuX-

:Similixer;paiïtfülios Ifrael , .defi-

vult, ipfibeneeft. Primus mendicus

n

- 24.

ciente farina ex &gypto allata , dedit

accepto pane advertens gravioris effe

Exod,

II qeg

ceis manna.de caelo ; -quam divinam

pondetis , dicebat : Oh panis meus

16.4. . providentiam fuümmé .celebrat :Sa-

Anon .eft.fatis.cotus .& piftas , gra-

L l7/

du

S4p. 16. .:piens , dumaite Angelorum.efcaautri-

"

vat. mihbi.ob duram dizeftionem fto-

20.

viflipopulum tuum.

j lfiw.

imachum. Audiens hoc alter , qui

j

3. Fiduciam providentiz zecipere

acceperat levem & pecunijs vacuum

poteftis ex liberalitatis difpenfatione:

ganem . «dicebat:

H

.

XCommntemtus

um

quia non folá rátionabilibus verü et-

panes, meus enim fatis piftuseft,quod

Hint

UL

iam irrationabilibus animalibus pro-

& fa&um. Sic qui confidit in Deo,

M

!

j

Matt.6. videt ; tefle ipfa Veritatez Refpicite;in-

Deo difponentenon eft decelictus, &

j

46,

,E

quit , volatilia celi , quomodo non (eruut;

accepit panem .pecunijs xepletum.

ntquemetunt , neque congregant in borrea,

Deus ergo fpes veftra ,. & ipíe vos

7 ii

fed pater vefler coleftis pafcit illa : Nonne

non.deferet. Siti

mw]g 310

vos magis plurueflis illa?. Hanclibera-

Te$,

: xenij mei memo-

r

litatem. proponit etiam -Pfalmogra-

AGRICOLIS, Vinitoribusalijsqs

Pf.144,

phus , dicens: Aperà tu Domine ma-

operatijs largior pro apophoretis cet-

pOH-

16.

num tuam , — Qrimples omne animal bene-

tam monetam auream,quam vidi,.cu-

[gcmr

diclione.

T

jus infcriptio hacerat: Ora labora,.

Nolite crgojamitrctE confidentiam

Deu aderit fine mora, Hancaureamfen-

«t

vefiram , monet vosS. Apofiolus , que

tentíam cordibus veftris imprimatis

. Sit il

Heéb. t9. magnam babet remunerationem. V]t vi-

ilb )

vcelim,f divinam velitis in veítrisope-

$e

dere peteftis in fan&o mendico La-

ribus ac laboribus bencdi&ïqnem &

"L

zaro &c. InS$, Rocho &c.

auxilium impetrare,

TL

P2

Sed

/rli

€ondiones Stranales, —

116

Sed fotte dicetis mihi : quomodo loris.niít ad eas bonä*te&aqueäht&fä

erare & fimal laborare poffumus , ut

tio & fiaisaccederet

LÀ

[

Quare quem-

DEUS nobis ad(it fine mora ? refpon-

admodum qui jaculatur., tantifper

dco id fieri pote(t,fi habeatisfraceram

hztet , duminfcoputa arcum dirigit,

quo certíus collineet 5 Ita , inquie-

mentem, intentionem bonam, Deo-

que placendi voluntatem ; id eft ,fiin.

bat ; ego fixo mentis pede tamdiu

omnibas, quz agitis , que molimiai,

fubfito, donecopus, quodptz ma»

nibuseftad Deum referam; unum ve-

quz cogitatis , aliud nihil potius fpe-

&etis , quàm ut DEO ter Opr, Max.

rumque orationumque noftrarum fi

i

"

grata fint cun&ta veftra opera, &ad e-

nem & fcopum.

Quàm gratum DE

O fit ; E,nodräs

Surius

jus honotem univerfa dirígatis,

In hoc fimiles effe deberis fag'tta-

a&iones ac opera cum bona iptentio-

in vit4

iio, hic ut certíus collineet., dextrum

'ne premiffisque precibus incipiamus,

$. Iodtf,

quamque larg:m foleat date benedi-

Elesuto-

zantummodo oculumin fcopum ape-

rit; claufofinifltto, Ita & vos, quo di-

&ionem ,: patet in bono illo futore

fiaarii

vinam exomnibus rebus gratiam pro-

Alexandtino , de quo in vita Sandi

Tom.r,

mereamini , unitm fincerz mentis o-

Joannis Eleemofynarij : «cui tamett

calum omnibus in rebus, fa&isque a«

megna effet alenda familia s nàm pra-

ertum habeatis neceffe eft, Deumqs

ter multos liberos , fapererant decre-

fpecterisin omnibus.Dehocappofite

piti parentes, nullum tamen unquam

S. Bafilius Magnusait : Virtus acratio

diem abire patiebatur, quin Miflz in-

viveudi,unum (copum fibi propofuum babet,

tereflet, Quam pietatem,cüm DEUS

ita remuneraretur , ut nonfolum illi

nempt gloriam Dei.. Ex Gentiutn Dodor

cla:é hunc docet vos modum, dicens:

ad alenidam familiam effet fortuna-

p Cer-

Sivemanducatir, five bibità, five aliud quid

rum fatis ,. fed etiaim fierer infigniter

110'. 5[;

facitit, otiia ingloriam DEI facite.

locuples 5. vicinus cui.nullafere fami-

IntemploSalomonis omnia velau-

lia , bziinalli ; quique dies & noétes

Ihy,

zeactant, vel tectaauto ; ut dicit S.

laborando fefe enecabat, femper ta»

h6

men mifer , tam ridenté fortunam mi-

3-R«9.6,

sextus : Nihil erat intemplo , quod

AÀ.

ratus; ac nefcio quid finiftri fufpicatus

DOn auro tegeretür, in opcxarie chri-

ftiano, quitemplum DEI eft , omnia

hominem fzmel familiari fermone ró-

quzqg; x cocle(ti charitatis & bonz

gat , ecquíd tandem cffet ; curtantain

intentionisauro conftent neceffe eft.

familia, tàm modicolabore; ita dita-

Rodriq.

Solebat Senex quidam ex anti-

retursipfe contra fieret indies, affiduis

de perf.-

quis &nachoretis vir fandus , quo-

laboribus;exiguá in familia;pauperiore

Chr

He

4f$

ties opus aliquod aggrederetur ,. ali-

Refpondit bonus & docuit, quan-

Toin. 1.

quantifper fe ipfum zecolligens füb-

tum thefaurufm in audiende qüotidie

üftere $ cujus rei caufam , càüm ex eo

Sacro inveniffet ,. quo fi etiam fiui

tracl. 3.

$o 7*

fcifcitat eff«nt. nonnalli , tefpondit:

vellet , quotidíe adire ne omitterer,

Secutus viciqi confilium alter, dum

Astiones mgf?r?s ex fe nullius eífe Yà-

quo-

CR

€oNC

ro n

117

tf«

quotidie facrisintereft mytterijs , fen-

ininferno ; quía inifernus diciturlos

cus otioforum hominum : Tales enim

t

fit, & ipíe fortunas fuas magnisincte-

t

mehtisproficete, & manifcítam Dei

non poffünt habere Jocum in calo,

i

benedi&ionem, Nonne hincclarum

có namque vocantur opetarij : Necin

Gtl. 2

qui.

eft, veram effc (trenam : Ora & labora,

Paradifo, quia pofuit DEVS Adam in Pa-

mdli

Deus aderit fine mora ? Hoc facite & ma-

radifo , ut operaretur & cuftodiret illum z.

1j.

204

nifefté divinam experiemini affiften-

Nequein terra, quia eftlocus laboris,

l ye

Iob,$, .

tiam & benedi&tionem, Hiíce precor

ut dicit patiens Propheta : Homo 4d la-

uf

vobis feliciffimum , falutiferum, fru-

borem na(átur , & avis «d volatum, . Me-

Giferumquenovum annum,

rità igitur convenit eis locus in infer-

no,ubi demum nulla requies;fed (em-

t g

Quoniam pro hac vice crumena ex

liberali elargitione bienni pecunia-

pi:c:husl-a'bor inhabitat.

MO ij

15 $

yum evacuata eft, do illam pro xenio

Quia otiofas liberé fe dat vitijs :

Dicit enim mellifluus Do&or; Otium

3/'f///v

PiGRIS,quo pigritiam exu2nt,oxium

vitent ,acimp'grélaborent , ut iedia

efl fcntima. ovapium vitiorum . Sicut in

it f "

CT

vivendi honefté acquirant, ac crume-

fentína ferdes tecipiuntur in navibus

matinis , fic cor otiofi quafi omnes

2

nam tepleant, /Equé in eos fuiffem li-

beralis,& dediffem ijs pecuníam eque

fordes recipit vitiorum. Quod tefta-

J PIE*

lctt«

acalijs ; at tímeo , neeorum alam pi-

tur Ecclefiafticus : Maltam, inquit,ta- Ercl, 533

[mm

gritiam ; ut eó magis manus infinu fo-

x

litiam. doctit oticfitss. — Hoc Gentilis 29.

yeant.

3

M. Cato agnovit', cujus pgtfpcquens Colg-

ii

Ad hzc fatis mihi notum

EU

i perfpe-

fuit fententia : Nibil «gendo. , bomines imel.l. 327

&tumque cít , quanto DEUS edio

maleagere perdiftere, Hinc bene Diony-

il

profequatur pigros , audio nàmque

fius fenior cnidam percontanti ; nim

il d

Wt

illam unicuique pigro inclamare : Uf-

effer otiofas? Abfittefpondit, uthoc Plut. is

mihi unquam accidas. Dubio procul Apopbts

m

quequó piger dormis ;; quando con-

Prov.6.

furges à fomno tuto ? V «de ad foriicam,

hic Dionyfiusconfideravit, maturoa;

j

t

?'. 6,

éipigtr ! & confidera vtas ejus , «5 difce

petvolvit animo, quanta mala exotio 2. Reg-

fapitntiam , qua càm. non babeat ducem

I L Z

yn

& pigritia oriantur.

snec praceptorem , nec principonm ,. paratin

Patet in Davide Rege. 2. Reg. 11.

(illf

Ti

effate cibum fib ,.

&. kem in Salomone filio ejus, qui

quod comedat,

—Wz:-gregæt in mgqä b

circa occupationé zdificationis tem-

ul

. Quareautem DELIS ita odit pizri-

pli non fuit infatuatus amore mulie-

Jith«

tiam & otium: in homine ?. 1. Quia

rum;&c,

du

Malitiatm pígritia & otiofitatis do-

Tio?

perotium dat locum diabolo , qui in-

veniens domum vacuam habitat ibi,

cet quoque quotidiana experientia;.

w

Ea de cauía dicit Hieronymus zSemper

Aqua femper fluens fapida eft, & gu-

a

ftui fuavis;at ftagnans & nunquam de-

T

operis aliquid facitos ne t diabolus inyeniat

etiofum, Qui enim ci liic locum dant;

Rués putreícit, infipida, & ad potandt

tere

ibi cum eo locum habebunt , fcilicet

inegca,nonfgifi'ranas. rtübetas, vermes

p

du

El

& la-

g

E 23

ac&'uciann Strenáler,

:

nienfes de quocunque quis ctimine Leert1)

;& lacettas atque id generis pluta pro-

.cteans : Sicquiin otij inertizque luto

accufaretut, facilé credebatur reus , fi $: 63

ac ceeno femper volatant , illosDeus

defés atque otiofus eíTet, nec alia opus

.deteftari & abhorrerefolet , quod

;&rat , ad eum.condemnandum , com-

non nifi venenofas fcelerum .peftes

paratione,

propaginesqs generant. ,Atque ut jin

. jamvos defides & pigri diligenter

domo defetta mures & plires multi-

allabetate, omnem induftriam ac la-

'plicantur,vermesexcrefcüt, aranezqs

borem impendite, ut honeftisartibus,

;dominantur : ita apud inertes & feg-

licitisq;laboribus vobis datam crume-

nes'nafcunuir varia vitia ac Ícelera.

Aam pecunijs,auro atqueargento im«

ldeo S. Bernárdus ait : .Otiofitas eff ma-

»pleatis , Deo puriori animo iefervia-

tis, vos, familiamqs veftram domefti-

der nugarim , noverca virtutum. .Ecite-

rum : Ofiofas , inquit , Deo mertuus e[hy

cam Jaudabiliter & honefté fuftente-

,

tis,& tandem ad cceleftes divitias per-

.€* diabolo vivit.

veniatis. "Nolite defpicere xenium

3. Piger fe ipfum petrdit & inege-

ftatis miferiam detrudit , tefte fapien-

meum, atboni confulite,

3Proyao, tifimo Regum : Egeflatem operata eft

:Rogo vosomnes , ut zquo animo

i. 4

manu remifJa : manus autem fortium. di-

mea accipiatis apophoreta , juxta illa

weftram inftituite vitam, fic beue in-

vitias parat. 'Et.idem.cap. 28.19.aít:

'cipietisnovum annum feliciterq; con-

Prw, Qui fgägtur.atium;ryplebiturege]la:e;Hoc

.4819, non opus eft multis citationibus pro-

.cludetis , quod ex animo opto & dico

bate; indies prz oculis mani

fc(taïlla-

;epigraphen.certa monetz , qua hunc

bemusexempla.

,.continet verfum.?

Hac de caufa ín.omni :Repüblica

«Cepta Deus , anediumque beans , cb-j

qphona feéundet,

"bene otdinata fingularis :Magiftra-

tuum cura eft , ut honeftis femper ex-

:Deus tetOpt, Mar, det nobis felíx

.ercitijsjaventus occupetur , otiofi au-

initium hujus anni, felix medium, fe-

tem homineaamandentur, /gyptij

ilicemque finem , & pofthac perdu-

'Diod.Si- lege latà, mortis paenain eos animad-

.cat.nosadannos zternos coeleftis

,Sulm.

vertebant ; qui artem , qua alcrentur;

glotiz & beatitudinis,

.exhibere non poffent. Apud A;hcg

Amen.

RE PL NURETE Pv SCRENC INIESOUPPRI aE TE

CONGCIO

!

c'oucxo vk..

us

Irítt uj

1 fli, ld

ääääää»ä äää*æääw äääääääääääw

0pu

-422:€b- -- t2B- -Rlisje -s

EEE

Q

ääääääääääääää

ä*:?ää ääääää?äää

'entet

al

CONCIO VI

1bus,

ame

Q

1

Omma,quæ tenuidonavi pc&orc largo $

n

ndli

Sicnil jam fuperell, en abi dono mhil.

ttif

j

]i

THEMA

um

vurum de argentum mon eff milri.. K,

pl

£l

(on.

N

EE

(

Uandoquideny

olimPiitceps Apoftoloram tefpondit*

Mu C

hodiefoieinni

dito

-2

*ä

tev celebramus:

claudo illi (edenti' ad' portam Ípecio-:

m

fam templiSalomonici Jerofolymis ,.

:

dl

diem». primua

hic bonus mendicus fpetabar íe d Pe-

-

novi' anni; äp

trovel foanne accepaurum eleemo-

L

3

$

Íynam aliquam. , fed'Petrus dicebat:

iA

precor emnzt

1

Ó

)

bus & fingulis ,

ipfi : Avgentum 6 aurum mon. eft mibi..

t

cuju(cung;. fta-

Idem & ego teípondere poffüm z Ar«. 48,3.67-

Ile

tusac condmoms eftis ,felicem; lz:

entum r aumrum mon efE mihi,.

Nam.

tum , fertilem & faluriferum novum:

pioribus: duobus annis praterlapfis

annum , in quo vos omnipotens &

varias. pretiofas aureas & a2rgenteas

mifericors Deus . propitius ab omni

monetas & pecunias fingulis. ftati-

malo mentis & corporis praferva-

bus diflribui, tamlargáà manu, tam-

Ie atque tueti dignetur.

Hz ap-

que liberali: animo ,. ut'etiam cru-

precationes & vota quidem vobis

menam ante anpum nornretinuerim »

giata , utilia acfalutariaerunt , &

& ilam pigris: donaverim: & Sic:

nullus dubito , quin vobis (ummo-

modo nihil habeo', & quisnihil ha-

beo , vobisNibil pro ftienado' , &:

pee placeant : Preter hac autem

fpcubms à mexenium aliquod juxta

licet nihil vobis donem, attcndxtc ta-

fmorem & coníuetudinem 5 verum

men , prodetit faluti anima: vee

jam na refpondere poflum , quod

fu.

J0

Prims^»

pras us —

118

Coitéloties Strenales.

Primo Ecclefiatticis , Epifcopis , animabus : Obedite, inquit ;«pfdqu - Hd g.

Przlatis & Paftoribus do Nibil, — Mlo- - f& veffr,. & fubjacete cis; ipfi enum per- .

E

rum quidem dignitas,honor & autbo-^ vigilant, . quafi rationem pro aumabtus vt«

fitasexcellens eft & maxima, cundlo- — ffro reddituri ,

ciant.

utcum gaudio .hoc—iä'-"v

rumque ftatuum diguitates füblimira-

45b

Adhanc fum-

tefua longe excedit.

De hac graviatque peticulofa cura,

mam amplitudinem.pettingunt fine

qua nobis paftoribusincumbit, audio

bello.(ine effafione fanguinis, fine du-

Deum ;píum loquentem per os Eze-

tioribuslaboribus gravibusque mole-

chiclis Propheta : Sidicente mead ima-

füis;imperant omnibus,lmperatores,

piam : Mortemorizrá : non annuntiaveris Exzntb,

Reges fummique - magnates fefe ad

ei , nequelocutisfuerd, tt avertatar à vid ,. g

eorumpedespro&emunt , in mpagna

futa unpia & vivatz ipfe umpitu ininiqui-

€os habent veneratione,ip(isq; omnia

tate fua motietur , fangumnom autem. ejus

offerunt fervitia; abundant divitiis

de manu tua réquiram.

O hortrenda

rebusque omnibus circumflugnt, quis

Vétba ! verba cor Paftoris perfringen-

non arbitrareur , ftacum huncífelicif-

tia, verba fümmum teirorem incu-

,

fimum?

tientía!

Si vero onus & finem horum con*

Aureum illad os fan&x Romane ch»yfoft.

fidetare velimus , nihil eft : Nam

Ecclefiz, & Patriatcha Conftantino- g. &piff,

fi fecundum Dei mandatum debitam-

politanus,dicit ? Quod ile Paftor ani- 44 Hor,

que obligationem fuo gravi. muneti

marum, qui anicam tantum rc'.gicsEfc-

fatis velincfacere , ovesque gregis fui

clefiam , vix(alvetur , propter nimis

bene regere & pafcete , debent effe

grave & periculofum onus, quod in fe

ficut communis famulus & fervas ,

lufcepit ; Ia quanto ergo verfantur

debent faam ferme n

ligete falutem

di(crimine animz fuz illi, qui xpu-ltas

& proíperitatem , ut

luti proximo-

admini(trant Ecclefias ?

rüm provideant , omnibus aliis dot-

San&us Adrianus Papa foiitus

mientibus , debent ipü invigilare ,

erat dicere s licet fedes papalis (itpul-

hincdicuntut: Paftores vigilantilfimi 5

cherrimé ornata, tamen eam plenam

debent toram cuftodire Ecclefiam ,

eliz fpinis, & illud pretiofiffimum pal-

nunquam habent requiem, fed conti-

liam effe refertum aculeis acerrimis ,

nuam animarum fanguine Chriüijc-

& tam grave atque ouerofum , ut

etiam fortiffimus ac robuftiffimus im

fu redemptatum curam graviffimam

humeris fentíat dolorem $. gemmis

acíolicitaudinemgerunt, neunam de

illis lupus infernalis rapiat & difcer-

qu:dem ornatam effe coronam , fed

pI m — J P

pat.. De hac moleftiffimaac periculo-

flammam effe igaeam, utentem cor-

fffima cura Paftorum expreffe dicit

da Pontificum ufque ad intima cordis

S. Paulus , quod debeant rationem

penetralia,

teddere apud füpremum — judicem

Hoc grave onus confiderans S.Hic- Tirrohi.'

An- lib,z. u-

Chiiftum de commillis fibi ovibus &

tony mus Eecisbaood apdicit : G7

A pr Esf

C O'WCIO YVIl

a2t

Mf s

dlis dignitas Sacerdotum fed gramdis Tuifid,

xus veftium ! Imó amnis habent, qua

W g.

dfiptecant : letamur ad a[cen[um., fed tismta-

ipforum fenfüalitatem & appetitum

TU

cle

4nus ad lapfum. 'Non efl tantt gaudij excel-

titillant,faciuntque univeríi,quz eo-

fatenuiffe quantimarorit de [ablinioribus

rum placent voluntati. Quis bicnon

torruiffe: Necenim (olüm pro noftr. deli-

diceret cum Bfalmifla: Beatio popteus ctti

Pf. 145-

Qtty

Vetite

Audio

&ureddemu rationemfeil pro omnium quo-

bac futt 3 Quis non hunc ffatum Fortu-

um abutimur dona , - nequaquam fumus

natiffimum zflimaret? Quis non ap-

B

d eorum falute [olliciti, Hx c confiderent

peteret bonos hosdies ? Nullusdubi-

Mditte

SSacerdotes , & certé non invenient

to,quiti omnes;quia dicit Regius Pro-

MIT f

«aufam fe exaltandi, multó magis fcad

phieta : Qstá efl bomo, qui vult v

9f2

inj

nihilumhumiliandi.

i

x

:mn',du.

digit diesviderebonos?

:q.'(i-

IMPERATORIBUS,Regi-

n

Verümfihic flatusintimé infpicia-

bus Principibus, & omnibus Magna-

tur , & in re&a probationis rrutina.

T

tibus, qui terrenumregimen admini-

ponderetur,inveniemus quód hzc o-

"

flraucprzlentoietiam Nibil. Si exter-

mnia nihil fínt: nam hic ftatus plenif-

"

;nis ocalisconfideremus fiatum Caxfa-

fimuseftacerrimisaculeis, & caufis oc-

rum,Regum, Principum & Magna-

cafionibufque vitiorum, Quid funt

,manzfäsy'af»

tum,videtur pro illis creata effe omnis

pretiofz, molles, pompofz, & artifi-

jno- a

felicitas totius mundi,& favor univer-

ciosé clabozatz vefles? quid tot ephae-

ratl- ub

Íxfortung : fi confideremusomnem

bi ac miniftrantes famuli ? quid tot

(e

txternam quierem felicitatem faven-

la utitiz,tuceta & fcitamenta? nunquid

mmis

'tem ; 'contiauas delicias , quotidianas

fummo cum timore illis £ruuntur ?

il

illorum recreationes 5 quis dubitat,

femper ad omnem bolum ,ad omnem

Áuntit

quin ipfis fortuna maximé & abun-

hauftum vinitiment , ne venenoinü-

yuldi

danter faveat?

ciantur , &abinfidelibus & pecunià

"Quid bominem magis reddit[pe-

€orruptisfamuliseé mediotcllantur?

J

Gibilem &admirandum, quàmtem-

De niultis Imperatoribus legitur,

t?ul-

poralia bona,diguitates,honores, do-

quàd vefperi nunquam cotpora fua

endm

minationes,opes,divitiz;poteftas bo-

dederint quieti , nii priusomnesan-

num & malum agendi ? 'Nonneha-

gulosin cubiculoardentelumine per-

gpd[l

Q y

bentomnia, quz ad exteriorem volu.

luftririut.Alii nonpermiferunt feten-

deri ac radi à barbitonforibus, timen-

ham

ptatem , latítiam & recreationem ho-

qus i

minismentecxcogitari , & verbíso-

tes , necumbarba & pilis collüm yi-

ermrtis

puri poffunt ? Quàm fpeciofa & pre-

tamqueamitterent. In bodiernum uf-

d

tiofa przparatio delicatorum cibo-

n

que diem nec Czlares,nec R eges,nec

n at

rum] quantaferculorum diverfitas &

Principes , aliique magni Domini ali-

got&li

abundantia! quàm nobilia & optimz

uidcomedunt fivebibunt , nifi priüs

notz vina! quantagloria,pompa&

à fide!i fimulo fit przguftatum & cre-

j

denfatum.

sgie?

frequentia famulorum ! quantus

In tanto migni Domi-

u

M

Gu

fpleador[upellectilium !^ quatistu-

ni & continuo pericalo atque for-

midine

.

14

- Conciones Strenalits.

cium etiíam expertus eft Kex Saul, quí

midine vivant, ut Jalius Carfar folitus

fuerit dicere : Melius effe femel mo-

priüspius,à Deo electus, & inmaxima

habebatur xflimatione , tandem vetó

anore,

ri, quàmin tantg continuo effe ;i"-

à Deo reprobatus, & cüm Samuel Dco

5Si quoque male juftitíam judicia-

dile&us ille Propheta fupplex oraret

que adminiftrant, contra legem Dei

ad Deum pro eo, dicit Dominus:. Vf*

LR

agunt, iniquitatem colunt ; & fubdi-

quequa iuluges Saul ,. cüum ego proJecttim

xö,xf

tos nimis gravibus €xa&ionibus ex-

G.. À cerrena gloria & majeflate ad

&teimam ignominiam ,& damnatio-

forquent , iifque q,uodamgnodofan-y

guinem exfugunt , ingravioremin-

nem dctcufi funt & alii ifraelitici Ke-

lfn/an.

cidunt damnationem , & acerbiora

ges 5 nam inter omnes viginti duos

ls

Kegesin Judza tantàm quinque vel

Coguntur devorare in inferno tor-

- Mil

menta, Teflatur id elar? facrumelo-

fcx in probitate vitz perfcverárunt.

il

Sap. 6,s.

quinm: Cgm effetu , inquit , miniflri ve-

Apcriteergooculos mentis veftrz , &

gninon sciéjudiséflia , mec cuflodifia le-

confiderate magna pericula , tümores

gemauflitia , neque fecundrua voluntatem

& onera ; 1n quibus veríamini , confi-

Dei ambuláfs « borrendà. e eità appare-

dérate vanitates & nihilum,in quo de-

lit vobis , quoniam judicium duriffumum

giiis, & bumilitati fludete ; ne De

offendatis.

As

Pm

bis qui prefutit, fiet, Exiguo enim conceditur

miifericordia : potentes autem potenter tor»

Kex Agathocles

ne infolefc ceref Hv

Tini,

g

menta patientur. .

fua regia di

o

nitate,& Íui nihili oblivi-

iif. s

Herodianus eclebris Hiftoriogra-

Íceretur , quia ex figuli filioad Sicilia

Mi

phus,qui Czfarum hiftoriam,à Com-

rcgnum evectus erat , figlina fempet

Ol

modo Marci filio uíque ad Gordia-

valafibi ia menfa inferri unà cum au-

(4.;1.;7

reis & argenteis volebat, Willigifus

[2N)

num pofteritati propagavit , Ícribit ,

quódantiqui fuos R.eges ac Principes

pPrimus Arcbiepifcopus & Princeps

["8- Pitt ]

malum. ducentes regimen ac impe-

Moguntincnfis,qui cüu effct carpen-

f

rium ,ut diabolos damnárint, etiam

tariiflius, né forfitan ob lztiorisfor-

tunzauram extra mentis flatumabri-

cum Sacerdotibus Dos fuos fuppli-

peretur , vitzque prioris cum caperet

€esrogárint, ncipfisfepropitios ex-

hiberent , & in

^

o

oblivio , non tantum in infigni fuo,

(y. ,

gratiam ac- gloriam

k

[777

Auam acceptarente

L

verüm etiamubique inaula & palatio

Q

Ainiton.

Siciliani fuo Viceregi inaternum

Íuo rotam depingicuravit , quod infi-

gt

à

:G

se Gut-

dedecus.fuz syrannidis (cripferuntin

gneadhucin hodiernum diem Archi-

ltig

yarrain

epifcopi & Principes Ele&ores Mo-

fuo ipfi erecto epitaphio (ut fcribit

Y

zpif'.

Antonius de Guevarra ,' Cafareus

guntinenfes ducunt.

Alii hoc nihilumaltiusconfideran-

l

Chronicus'in Epiftola) hanc epigra-

[

phen: Quiproptzz uos bormines, C peopter

tes & animo volventes , abdicárunt fe

I

siofItam falutem defcendiu adivferos.

imperio, refignarunt fceptrum, co-

p

- Scveriffimum illud divinum judi-

1onam & purpuram regiam , uti Dio-

Ti

cletias

€oNCI .o Vl

1££-

l u

cletianus Imperator , aliique Cafares

terpellatum morem , truncatis mem-

um

Komani , qüiabdicato imperio vixe-

bris , pedibus & manibss, abíciffi(que

m

runt ruti , ibique vitam rafticanis la«

auribus & nafo, erutisoculis, abiif-

idDo

boribus coníumpferunt , maluerunt

que deformatum cum canc in cavca

(ond

claufum cireumferri juffit , díuque

^

inlibertate vivere rurali , quàm inter

ss lf

u

magna pericula & molefkias in magni-

tortum tandem necavit. Cüm jam ip-

SeéHeca

UM

|

ficis & (plendidis palatiis , Gine du-

fe Alexanderin Índia vagaretur , &

ueal

- Epiff. 69

bio ex con(ideratione vanitatum ; &

gentesne finitimis quidem fatis notas

jOdt

l*liiliü. -

x

bello vaflaret, inobfidione cujuídam.

:ilci,RE-

ten[on.

|Carolus V. Auguftz memoriz Im

urbis,dum circuit muros , & dum im-

Ti

becillima moenium quzrit , fagittà

lib,s.

perator diu ante mortem imperio &

ic id

Mertctr,

regimine fefponte fubmovit , in Hi-

iQus , diuperflitit inre, & incepta

rünls

& alj.

pania S. Jufti ceenobio feabdidit,.cum

agere perfeveravit: Deinde cümre-

r,&

duodecim duntaxat familiaribus,Deo

preffofanguine ,. (icci vulneiis dolor

of

& quieti vacaturus. Interdixit autem

crefceret , & crus equo fufpenfuna

N

aliter (e quàm Carolumappellari Qa-

paulatim obtorpuiffet , coactus abfi-

wl

ftere : Omnes,inquit, jurantme Jovis

faris atque Augufli nomina cum re-

m

bus vanitatum animo excutiens quic-

effe filium , & in numerum Deorom

quid honorarii eft, contemplit. Et

meadícribunt; fed vulnushoc me ho-

Tost.1.

S.Francifcüs Borgia,Gandiz Dux,Ca-

minem clamat morcalem , & omnem

l

b

Hift. So-

talauniz priüs Prorexdum Íecum pet-

gloriam ac majeítatem meam nilil

eiie,

il

ciet.per

penderet vanitatem mundi omnium-

Orlasd,

que terrcnarum rerum , quàd nihil

Otumide & avmbitiofe' Alexander,

femptl

TE

La.5.57

effent.omnibus dignitaiibus & fzculo

quó tua devenit foperbia , tua pom-

jcls

el.i.

valedixiti& Societatem Jesuingreffus,

patuus divinus honos t in nihilum

c.8. vitt

reda&a funt omnia. Ejus mater O-

n*

jomque in San&orum catalogum cít

Lycoftb.

ejm,

relatus.

&

lympias videns Alexandrum per ali-

Y

ex Aelias

,wü

,

la-

stor

Alii jam morti vicini adhucape-

quot dics infepulium jacentem

n0 l.13.

rueruntoculos mentis fue , & cogno-

mentabunda exclamavit : O &li, qui

jf

V4r.(.30

«t

veruntvanitatem, & nihilum rerum

cceli particeps efíe fludebas , ne iis

Q. Cur-

mundanarum.

f

u

Alexander M..gnus,

quidempotiii jam potes , quz iorta-

trus de

cüm ex Perfico bello arrogantior"fa-

lium omnia communia funt. in mor-

Jatto.

Gefl. R8.

j

« gefta A-

Gus, regio more adorari voluit ; fed

te & fepultara hujus Alcxandri ,. qui

lexaud.

E.p.&

&rch

"

acerrimus inter recufantes Callifthe-

terror fuerat orbis , conveneruntplu:

Pitrits

nes Alexandri familiaris, ejufdemque

rimi do&iffimi Philofcphi , videntes

; Mo

Alphonf.

fub Ariftotele condifcipulus fuit, pa-

ejus fepulturam ficri auream , dixit

primus : Alexander heri cxauro fecit

erat

lam di&itans , Alexandrum non ado-

randum effe , fedgraviffimas de hoc

thefaurum , & nunc econyerío au-

unt t

rum ex €o facit thefaurum.

Se-

poenas luit ;nam Alexander Cailifihe-

y, 0

cundus dixit

r

.

Heri non íuffictebat

nem propter adorationis Perficz in-

jDie

Q 2

Alexan-

de

"

Cüncianes Strenales.

12

Alexandrototes mundus; hodie fuff-

effe, Hem De,u;n immortalecm .'J—Kex'-

'eiunt ei tres vel quatuor ulnz panníe

tam potens , u trecentas R.cginasut

A

3- Rtg»

plurimum inuxoreshaberer , duo &

"Tertius dixit: Heri Alexander potuit

3

J

àmorte liberare multos , hodie ipfa.

quinquaginta equorum: millia in ffa-. jj

[ 4"

jaculamortis non potuitevitare.Alius

bulis.regiis ; tam opulentus, utaurum. ,.

dixit: Heri terram premebat, hodie

&argentum illoregnante ceu platea- , p r

abea premitur. "Alius: HéeriAlexan-

res filices zflimareturgtam quoquefa-

$23.Mf

érum omnes timebant , hodieeum vi-

piens,ur Keges & R«ginz dclongia-

Iem omneci reputant. Penultiauis di-

uis regionibus Jerofolymain profici-

í

[u

xit : Heri Alexander multos habebat.

erentur , uciliiusfapicntiam, qua

amicos , hodienullum. Poftremus di-

miraculum mundi babebatur , coram:

cebat z Heri Alexander duxit exerci-

audirent, & fruerentur; confiderans:

autem. Salomon nihilum horum om-

tuim , hodieabaliisduciturad fepultu-

ram. Nonne hicclaré ad oculum re-

nium; exclamat : Fautt4s vmätmmgär Ecl.t. 2

0ninia ranitar.

monftrárunt hi doGiffimi & profun-

Cognovit hoc nihilum olim Saladi- Platine

dilimi Philofophi Nibilam Alexandrí

Maegnítillius Monarchz 2

nus , ZEgyptiorum Kcgum maximus, in Calt-

Reinb.

Maximilianusl. Imperator motiens:

quicümtotum Orientem fubjugàflet, frino Ut

Qccidentemterruiflet, Afiam domuif-. Broviar,

H4d4- — juffit,ut quandointer vivos effe defiif-

ua4r i — fet,cadaver füuum omni hominum for-

fet , totam deniqueorbem concuffi- magn,

fet, uttnorti fc jam vicinum vidit,in: Chroníte

luflitMt« tilconípiciendum proponeretur:utita»

Princ]- ajebat,vcl meo exemplo difcát omnes;

hoc nihilum oculos.conjecit. Quid e« asne

nim feciffe arbitramini? audite,rem: 1493e

nülla diademata , opes nullas , nec ulla

narrabo. Indufium fuum dedit vexilli- -

imperia àmorte eripere poffidenteme

UtGracorum Iimperatores noviter

fero fuodicens.: Ecce tuintriumpliis

meis folitus es vexillum gloriz mea

povité eleiillud Nihilum continuó , & à

ante meferre,. volo nunc , ut figna:

]H,H"-:I

$. Josn,. ptincipio(uiimperii & regiminisante

ll

"Blsonof.. oculos mentis haberent,nec fele in di-

mortis mez praferas Accipeergo hoc

tritumlinteum;in quod corpusmeum:

[

gnitatibus & vanitatibus extollerent ;.

involvi volo. ,. & in fublimitate Baftz:

quatuor lapidum genera de moreat-

clevans, circui per vicos & plateas ci-

fercbantur,utinde eligerent,quonam

vitatis D'a-mafcil , & exercitum meum

€ marmore fepulchrum fibi conftrui

vellene. Hacfpecie monebagt Impe-

altá vocc inclamans : Magnusille Sa*

ladinus, Orientis flagellum, Afiz do-

ratorem fuum Graci , ut femper fui

Nihili memor effet.

mitor, omnium populorum terror,de

omnibus trophais,vi&oriis, opibus ac:

iNotat hoc Nihilum fagiemi[ïïmus:

Regum omnium Salomon;&id ipfura

ípoliis fuis,nilfecum poft mortem|de-

Ex Porn.

alios fuos fucceffores docere volebBat ,.

fert,nifi critum hocindufium,

Cognovithoc etiam Gelimer V/an- 14to. i

dicens: Quicquid in fzcule magnum:

& fplendidum , vanitatem& nihilum

dalorumRex in Africa, bic,c

um pet lufiime

Belife-

D

CO'NCIOEtf'Ui

125

l Rex

'Eeiï'(arïhm» Imperatoris Juftiniani — Pulva & umbra fumt; pu'lvi:vxnibile.ki,'

j , y

belliducem czfus, cum uxore & aliis

nififumm 5

ào$ "

Anfn-

n

fuis eaptivus &onflantinopolim ad

Avnibilef fumus

('m m'bil crgo

la

Imperatorem perduceretur, continuó

! fu.

aunm z&.g

rififfe dicitur. Interrogatus, quomo-

plat: ii

do in ffatu tanti infortunii & miíerie

Utinanv omres ad honores & digni-

qui

É 9

riderc poffet : Kefpondit : fe ridere

tatesfubve&i , nefuperbia & elatio

wngi

-

admirabilem bamanz fortunz vicifz-

locum ineisreperirent , hujus Nibili

ol

tudinem; etiauraliquorties dixit : Vani-

meminiffent : quos ea de cauía fine

" quz

tas vanitatumd omniavatitas

dubio hifcealloquitur verbisSapiens:

Etd.xoc

Corat

Cyrus Perfarum Kex cüm Affyrio-

Quidfuperbit terra &* ciua ? q. d. homo;

lerans

9.

rum regnopotitus foret , & regnunr

quiin tantum te jaGas,quiadeó fplen-

10m»

ab Aflyriis ad Perfastranftuliffet, tan-

didé & magaificé tegeris , fuperbis,

m hi

dem moriens , & jam vidensomnie

infolefcis., cogita terram , cinerem te

effe nibiljuffithace

effe.pulverem,putredinem, & merum

jl« t

Ioinferibi z

gitafphium tumtt-

nibil,. & nomdubitofore, quiin alas

m

tuasbrevi fis contracturus,

unde Poc-

iil f

