illad convivium accedere,premiaque

éius.q. d.Tle beatuseft;qui five in ege-

T

terna accipere ; necefle vobis erit

flate fit,ive incopia, fperat & coufi-

dicin Deo;atque in illo tanquem füum-

yis

pauperes & egenos füpra dorfum ve-

R

ftrum portare;eleemotynaseis dando:

mobono quiefcit , reliqua veró tan-

fU

fihzcfeceritis, pauperes vobis viam

quam àlatere refpicit vel defpicit.

sf

falutisoftendent, & ad vitam perve-

Aliqui pauperes autemmurmurant

d

& accufant Deum de diftributione in-

Mi

nietis ztername

PAUPERES ducoin viam pauper

equali rerum temporalium;de fortuna

ia

ytdi

tatis; atvefpondebunt mihi foztaifis,

proximorum, deinfelicitate füa, ju-

rant & blafphemant cclefte Numen,

i

inhac via jam dudum mifere ambula-

vimus, optamusaliam, perquam ad

de quibus Píalmifta dicitz Non fuerttnt. pf/58,16,

r

Mjj-

magnas divitias pervenire valeamus ;

faturati, & murmurabant. Scitote pau-

tj

pertatem iftamevenire vobis in poe-

verüm fcitote;per viam hanc vos per-

i

venturos àd ceclum,ubi gloria & divi-

nam deli&torum, quód £ilicet Deum

tizíuüntinfinitrz, Dehacviaait Chri-

nonm timeatis , facrofanétum nomea

q

NY

Matt.5.3- (tus: Beatipauperes firiru, quoniam ipfo-

ejus blafphemetis, & plurima mala

Q

zum efl vegnum celoruim.Quis credidiflet

commnittatis, Nonne Prophera regius

anW

in paupertate beatitudinem aliquam

dixit : Non vidijufhum derelittum, necfe-. pf s g, ug.,

A

fitameffe,cüm nihil magis fugiant hor-

den ejus quarens panem. Deponiteergó

analitiam veftram,& confidite in peo,

omin

reantque homines ? Adeam enim fu-

gieudam fugandamque,& peragratur

qui dicit: Nolirefoliciri e[fe diventesquid Masz, «

T0

xti

Otbis, & (ülcantur maria, & perfodi-

smanducabimus, aut quid libemus, aut quUo ag

tür terra. Homineshujus ízculi quan-

operiemtur ? hac enum omnuia Gentes saqui-

us

dam beatitudinem con(lituuntin re-

vuntquaignorant Deums (citenim Pater

n P'fl?'

bus hujus mundi,in opibus & divitiis,

vefler, quiabis omnibus indigeiis. Unde

ánhonoribus & dignitatibus, in volu-

S, Auguftinus: Necdiviri obfunt opes, fí. , ays,

j

ptatibus & deliciis, atque in profperi-

eisbeneutitur, nec paupérem egeflas com-

Tad

auendabiliovem facit, fiinter fordes & ina-

AU

tate hujus tranfitorig vitz.Hoc & cer-

nimusin ipfa quotidiana experientia;

piem peccata mon caveate

! Dlïm

& agnovit jam olim S, Propheta Da-

Sintergó pauperes in penuria &c

: qu?ü'

Tf.143.. vid,ubiait: Beatwum. dixerust populum,

pauperie fuá patientes, tribus decau-

mlGlmü

v.1$. 12. cui bec fant.. Qugnam illa? Quorzm fili

fis, 1. Propter diletionis Dei certitu-

beu't'i'l'

dinem: nam habent fignum certum

ficut novelle plantationes, filia circimor-

l&vettï'

nata, promptuaria plena, ovesfetofe, bo-

majoris dile&ionis Dei.Quificut me-

Mficittf

ves craffe: quibus nulla adverfitas,nulla

dicusexpertus egro, de quo defperat,

mod*ïa

ruina, nullis timor; fedíecuritas&

omnia indifferenterconcedit , quz-

frenis

omniscopia indomo & civitate.

cunque defiderat; zgto veró, de cujus

i (*

Nonita,non ita;Ó mundani,toto er-

falutefpem habet;multa negat, diztas

hp

u

tatis ccelo: in hifce non conflitnit Re-

G abftinentias ordinat, & potionesa-

n

j

cetofas & amaras, falubres autem ipfi

Pf giusVatesverambeatitudinem , fed

gt

& propinat.

wj Aait: Beatus populus, ujus Dominus Deus

frequenter præfgribit

z

gj*

.1&9

i

Canc'lanäs Strenales,

A2

I&o modo Deusreprobis inhac vi-

cornua curyata , ab hujufimodi deli- -

ta,quos etíam odit, abundanter bona

quio tuta exiflitsquin etiam tum; cüm -

temporalia tribuit,& pro paucis ferté

plena eft, à fole omnis luminis princi«

bonis,Qua fecerunt, hic temporaliter

pio & fonte quàm maxime diflat: fic

dat pramium;folvitque mercedem; &

divites malitum potiffimum deliqui-

pofteà pro malis zternaliter cruciat,

Nulum enim bonum remanet irre-

um & eclipfim experiuntur;aclongif-

fimeà Deo;qui fol juftitizeft, remoti-

muneratum. Quapropter dicitS. Au-

fuünt,dum divitiis & opibus turgent.

S-äflg.

guftinus fic : Kx quo Deunullum opys bo-

Videte pauperes , in quo periculo

num permittit irremuneratum, & . mali

fint & verfentur mali divites ; hinc

bonaopera quandoque exercentut videan-

S.Gregorius Papain quadam oratione

tur ao bominihus , ur puta dareeleemo[y-

Íic precaturad Dominum : Far gos pro-

naim;orave,vel jcjund-?e,ö*' confimilia: pro

Jpera mundi defpicere & nulla ejns adverfz

ülisoperibus vecipiunt brc mercedem tem-

formidare. De . hoc laudatur in facro

goralem C profperitatem, C* non merce-

eloquio fingularis illa patientiaatque

dein aternam,queuadmodum bosifaciant;

magnanimitas Jobi Prophetz ; quód

qui merant frutium centuplum.

Undé

nimirum càm ignem,ventos;fulmina,

ïïzägocen f.

Inaocenius dicit : Deudeàpermittit

elementa, homines etiam ac diabolos,

| Uf

deüti-

ftate €05-

proferitazem malorum n boc (latu, ut la-

& totam univerfi machinam in. füuam

titiabumana. triffitiarepentina (uccedat,

ditiotiis

conjuxáfle perniciem videret;aliud ni- -

G quodinalé incipiunt eum.gaudio, . defi-

hi unusjam & nudus ad extremum

buiian4. uysrin ugrort -

Luc.é4.

inopix & paupertatis redactus, heroi- :

Hoc patetin divite Epulone,de quzx

€à quádam & maículá animi magni-

| Mdthao,

1299.22.. dicitS. Lucas:

u epulabatur quotidie

tudine dixerit,quàm:Nudw egrefus fu. J«5 — 024

Gregor,

fpieadide,&c.. Ex ftatim fequitur: Mor-

de utero matris inea, Q nudus vevertar il-

r

nuis eff, C fepiltus in iuferno.Et S. Gxe-

l

Is Dial,

Isc. Dominus dedit, Dominus abflulit, ficut

gotius recenfet de quodau hofpite, ad

Domino placuit, ita fatlum efl : fíit nomen

quem ipfe cum fuis venit,cujus domus

Domi beneditum. q d. Quid eft,quód

plenabouis, & omni abundantià

me hic afligam ? cur animo excru-

fpleudeus eratsquem cüm de bujuüno-

cier?quipp? qui nihil perdiderim;cüm

di bonis & divitiis interrogaret , xe-

nihilhucintulerim , dum pedemin

fpoudit hofpes ; Se nunquam aliquid

huac mundum inferrem, & nihil quo-

infortunii habuiffe;

Quibus auditis

que hinc mecum ablaturus fim, dum

ä

Gregorius vocatis difcipulis dixit :

mihiadfepulchrum eundumi erit. Si

Eamuscitó , nénosultiodivina cum

Deus mihi facultates fit largitus, &

his comprehendat: & vix ad jactum

eafdem jam abftulerit, folüm repetiit,

lapidis exeuntibus & videntibus, do-

quod ad fe pertinebat : quare in atez-

Is tota incenfaà terra ablorpta eft.

num & in ífzculum faculi nomea ejus

Luna no&is illa domina nunquam

maueat benedi&um,

! Simile.

dcfectum patitur, nili dum plena eft;

2. Propterimitationis Dei celerita-

quaindiu enimdämidiatac& * &— in

tem;nam ce]eriter Chriftum'paupqe

1'€.'t

imi-

EY

CONCIO XXIX,-

45

d

iniitantur ad regnüm cclorum. Pau-

hæredemque ccnü'&uam onhüum bo-

m

per ftudiofus deficientibus pecuniis

norumineorum: qui autem acceperit

Yi

plus cogitat derepetendo patriam; &

fororem tuam , nihil nifi pulchritudi-

il

revertendo ad parentes, quàm qui ab-

"ném ejus cum illa accipiet. Filia pul-

diqi

undat, & füperflua media vivendi ha-

chraeft fzcularisvolupf&s, & boma

b

bet. Et peregrinus in terra aliena defi-

temporalia ; filia turpiseft paupertas:

'emot

cientepecunià magnas facit diztas.

quiilla petit , ni] nifi fucatam atque

ol

Etfalco famelicus avidiüs ad manum

tranfitoriam accipit pulchritudinem

ticib

a

volatcibantis : fic patiens paupertas

endorem; qui veró hanc accipit;

; li

citó volatin coelum.

nempe pauperiem, hares eritregnie-

iO

Inviaetiam ad cceelum À diabolo

terni, dicente Chrifto: Bewtipauperes

Matt.f.3

!j

pauper non retardatur,neque impedi-

fpiritu, quomiam ipforum efl vegnum calo-

"

tur, Dicit Magifter Hiftor, quód fer-

vui, Hancitaque viam latiingredia-

Qu

penshominem nudum fugiat,fed infi-

mini, & falyi eritis.

u

liatin veftitum: fic diabolus ferpens

SERVIS & Ancillis oftlendo viam

j

antiquus pauperes fugit, & in divites

manfüetudinis, de qua dicit Chriftus:

tentationefüàinfilit , ut teflatur S,

jl

Beatimites, quoniam ipfi poffidebunt ter-

lbDïUS)

1.Tm.6. Paulus: Quivolunt divites fieri incidunt

7an. Vili autem fünt mites, qui paffio-

2

j g

in laqueum & tentationem diaboli, & c. .

nibus dominanturanimi, maximéire

m

3. Pauperesà Deolargiffime & li-

& perturbationibus exea oriundis ,

tb

beraliffime remiunerantur. Interto-

qui vipcunt in bonomalum. $unt qui-

ganteenim Petro Dominum & di-

$,Berm

J

daminites , inquit S. Bernardus, fed

ferm.3.de,

Mat1.19. cente:Ecce nos reliquimusomnia, C fecu-

quamdiu nibil eisdicitur, vel agitur, mifi

magni

.

10.

Ni

Adventu.);

Á

;

j

(,h

' ];ï;a.;

9.277. 48. i fumus te quidergó erit nobist. quid da-

proeorum avb

Patebit, quàm longe

19.

bisnobis przmii? Refpondit Jeíus: 15

fintàvera m

*

faetudine, fiJevis oxia-

i

at

generatione cim (ederit filius bominisin:

turoccafio. Hacgmaníügtudo quomo-

fede majeflatis (ua,. fedebitis & vosiudi-

nittl

do hareditabit, quz ante hzreditatem

cantes duodecim tvibus Yragl, & — centu-e

deficit?

.

"

uv

plum accipietis, C vitam eternam pofüide--

Veréergó manfuetus fervus'& 'an—l

&itis. O incomparabilis remuneratio!

)

cilia dominorum dominarumque füa-

mil

Ó premium incomparabile!Quis pau-

rumduraverba etiamin füilzfionem

perumnon

iqu

patienter feret paupeþiem

redundantia tolerat, & prunas arden-

, egeftatem ?

tes chatitatis congerit füper capita

du

Quidam Kex habuit duas filias, u-

j Y

eorum, quibus füccendantur in cordi-

nam pulcherrimam & aliam turpiffi-

bus, & (ibi temperent.

; V

*

mam 5 pulchra ab omnibus appetgba-

Veré manfuüefus (etvusfhon efl tur-

etil

tur,turpem veró nemo curaba: : duare

pid

bulentus.neclitigiofusaut contentio-

de hocin confpe&tu Kegis & patris (ifi

fus,nec iracubdus,neminem lzdir, l-

iqi

contriftabatur, & lacrymas fundebar.

entem non repercutit : eftque velut

Cui Rex,noli flere,quia,qui te accipe-

leitie

columba fimefelle, aut apis fine acu-

16voluerit; dabo ei regnum meum

ieo,;iuia nec illum gerit in ore, autin

1p;;ï

E

Cox-

^«

Conciones Strenales,

4fA

. 'corde, quin potiüs mellis (emperprz-

onmi timore dominis veftriss non folümba-

fert fuavitatem,ut animoexafperatum

nis C modeffis fed etiam di(colis. N exun-

herum mollia:, & in fpiritüs faavita-

tamen nonin i15,qua fünt mala & con-

6f N

e

.

teadcorreducat, ut docet S. Paulus,

tra Dei przcepta, quia fcriptum eft

2.TH. 2« Qum ait : Se/vum Dei oportet manfuerum

Obedire oportet Deo magis, quambomini-

24.

effe adomnes,docilem, patientem.. Hanc

bus. Et S. Auguftinusait : Sc tenendu

A&.;.z?;

| viam proprio exemplo docet Chri-

eff modus obedientie, ut malisim malo non

- ftus Jefüs , quiformam (ferviaccepit,

€A$,

confentias, & bonisin bono non tantrgdiæ

Matt.11, dicens: Di[cire A me , *guria mitiBum

bumilis corde.

29«

Imiteminiitaque S.Moy(eu fervum

Veré beatifunt fervimites 1 De

illum mitem;de quo dicit S.Scriptura:

[

manfuetis enim canit Regius Pfaltes:

Erat Moyfes vir miriffimus [uper omnes bo- Exod. a3,

9/.24-9- piriget manfuetos injudicio, &v docehit

mines,quimorabantur interra,. Dehoc c» Num,

S.BeT"« — piresvias (u45. EcS.Bernardus ait: Quj

Moyfe dicit etiam Ecclefiafticus:Iz /e- 15, 5

fertn-42« mitiseft & bumiliscordequomodo damma-

snitate[anttum fecit eum Dominaus.Hunc, Ecc/i, 4f.

n Cant, atyp ? Abfit ut invemiatur expers falutis,

inquam , imitemini, & poffidebitis 4,

àn fise,

qui imitator eft Salyatoris.

terram. Quam terram? Ilíam,de qua

Serviinobedientes & pigri , non

dicit Regius Propheta: Tues ffesmea; p(i41 "

funt mites,nec beatisdicit enim Divus

pórtio meain terra viventium. Ec rur(üs:

Bernazdus: Verusobediensanandatum

Credo viderebona Doiminiin terrayiven- Pf.a6.i.

non procraflinat ; non &lcig;:furdam

tium. Poffidebitis tetram illam repro-

aurem , utinterrogerrationem: cur

miffionis, femini Abrahzpromiffam.

inféculo futuro: terram, inquam, non:

hoc? 4d quid debet? Et S. Auguftinus

ait: Hic eft dbedïex

s

fi

r

us, quimox

morientium & viatorum , qualiseft -

D

u

ierit,

ut impesstim quíd

.

adimplere..hac, inquaagunt filii Adzexules &

ftudet; nonuri

llgpiget: fexvus; cui ait;.-f*t'gmnentcs : nec rnortuorum, qualis il-

iDominus: Surge?v;'de In pïuit,qui vo- ]a,

dequa Job: Terratenebrofa, operta ]6&. 10.

€ans canem,«qus exteriüs cuftodiebat 9 za/iginemortis, ubinullus ordo, fed (empi- a,

atriuf& domás, tangebateum , num

terntus borrorinbabitat. s Verüm terram

viventium, ubinihilnifi vita, nullus

humiduseffet, & invénienseum fic-

timor mortis,nulla zgritudo;nulla ca-

cum, refpondit Domino: "Non pluit.

ä

Deinde dixitDominus:Surge, & vide

lamitas::erram viventium,ubi viden-

fiiguem habeamus,fed ille jacens vo-

tur bona Domini, & Dominus om-

*

cavircattum,quem fentiebat calidum:

nium bonorum.

|

Refpondit: Ita.Porró Dominus dixit:

*. Jam unicuique Statui commonftra-

Surge, apefi ferfefttas. Arille jacefis,

viiam, quam ingrediens fecure per-

refpondit: : Non eftopus,quia heri de

veriire poffit in ceelum : fed ício, quód

*

Vobismundus, caro & damon aliam

fero reliqui eas apertas.

»

Necetiam (ervi obloquentes ; &

oftendat viam

.

omnis namque malus Ay;flot,.

p.Pefí, murmurantes,mitesfunt & beati di-

ifherans Grerrans eft, dicitPhilofophus. 2 Erpir,

18,

citenim 3, Petrus;sery?, fubditi g[lgtq in

Hangc autem non ingrediamini, nec

giles

CONCIO 'quvr.

45

n |

miles fitis illi flulto;de quo legitur, &

benétractabimur.Prudens igitur pro-

T

debeo pro coronide apponere, ne à

pter focietatem fatuum fecutus.ambo

Md

&efr. R?.

recta viaaberretis. Chm Rex quidam

pofthanc exiguam delectationem ca-

nd

duas adificáílet civitates ; unam in

pti füntà Judicecivitatis,& ad füfpen-

montanis, ad quam erat viaftri&ta &c

dium du&i,Excufante autei fapiente

vtl

liil m.

lapido(ía, & tria certamina füftinenda

fe, fatuum propter focietatem cffe íe-

idm

&C fï:peranda erant. Primum certamen

cutum; refpondic Judex: Tu cüm fà-

per defertum in abflinentia : fecun-

piensfis, fequi non debueras fatuurs;

ii

dum,perrupes, veftimentorum lace-

fed ipfe te, & ficambo morti adjudi-

cati íünt, Auditores meichariffimi ,

Rn

ratione: tertium,peraquam, macula-

rum ablutione; fed fuperatis hifce cer-

duo focii funt fpiritus & corpus invi-

iprum:

t b

taminibus optime recipiebatur in ci-

cem confcederati : fpiritus ; fäpiens;

vitate, & omnibusfolatiis&z gaudiis

corpus fatuus eft; dua civitates , regnü

joc d

m/!' M:),x

inenarrabilibus replebatur, Secunda

celorum & infernuss verüm arda eff

Mattb. 7.

civitas in vallibus erat fituata , ad

via, qua ducit ad vegnum calorum, in qua. 14«

i Bu

quam ducebat via dele&abilis.habens

oportet pugnare per abftinentiam cí-

N

tría hofþitia. In primo optimé recrea-

1 & potüs

.

r

per depofitionem pre-

i

batur, & tra&abatur lautiffime. In fe-

tiofarum veflium, & purgationem

n

cundo pretiofis veftibus induebatur ,

d

peccatorum. Aliaautem via eft lata &

magniíque exaltabatur honoribus.In

deleabilis, in qua in principiohomo

TM

tertio amplis divitiis ; ac lapidibus

optimé recreatur,in medio ditatur, &

mïfpïtr

pretiofis ditabatur: fed cüm ad civita-

in fine honoratut; fed poflquam ad ci-

Qni)

tem veniebat, invincula & carcerem

m

vitatem pervenerit, xternaliter cru-

juffuImperatoris cónjiciebatur , &

ciatur. Alloquor itaque vos verbis A-

i

horrendis

cruciabatur tormentis.

poftolicis: Videte, fratres, quomodocautà. Ephef.f»

px'ü(cil&

Confpiraverant duo focii, quorum u-

ambuletis, non quafiinftpientes , fed ficut 1g.

stiei

nus prudens & fapiens;alter vezó ftul-

fapientes,quoniam dies mali funt. Ex. ad

ul

l

tus,. Cirmadbivium veniffent, ftatua

n

Coloff.dicit idem: 1n (apientia ambula- Coloff. 4»

jb

in medio ftans continebat utriufque

te. Né ergó quzío permittatis vosíe- j.

od

civitatisconditionem inícriptam, di-

duci,licét via ad ceelum videatur dura

] nuu"*

rigensac monftrans viam rectam, (ci-

& inamona, finisilliustamen beatus

pl

licetarctam ad civiratem. gaudii &

efl; dicitenim Deus: Ilitis, & orabitis Jerem.

j

onoris, Hicfapiens ajebat: Flzc eft

16, videlicetinaterna beatitudine,ad 29.12.

via recta.quafn incedere debemus; fa-

quam nos fuáà adfpirante gratià perdu-

tuusautem dicebat: Non;(ed melior

cat Deus Pater, & Filiu

monüfi'

s, & Sp;ritus

eft hacplana & dele&tabilis ; inqua

fanctus, Ameu,

m

jo

"U

/ WM !"'

l (othSI iv

CON-

1

!CC

s

416

Conciones Sgrmwles.

Pr————

äQäääää&äää&äïääi*ä*ääää?äääää?ää

C'ON'^C DO

Ti

Si vis poft vitam falvus confcendere coslum,

J

Mentes angelices dono .tibiv comites.

RA

63f

HO E TNCTAS

Izl

| o/ägeli;/ fiis mandayit. de te, ut cufh

odiant te ;n -qüni&ü& viis

; ;m"s. Píal. 920.-::1.

Pt

E^

m

, Iquis longäm ätque

4p;td Gabelum fratrem na]ifum , quimo-

"4 E

z.

ignotam viam ingre-

vratur in. Rages civitate Medorum , qua

6/

G

di fecum conclufit,

pofita efl n monte Ecbaranis, Cui. Yobias

A

D

et

cogitat imprimis, &

dit : Sufline, ob[zcro, donec bac ip(a nun-

NU L s L. -

P

PV

minquirit folicite ac

C

tien patri meo.. Tuncingreffus Tobias,in«

T

Setkac. 7-

DX GLAeus

diligenter .fidelem

dicavit uiver[a becpatrifuo.. Super qua

| h

Comitem , neíolus

admiratuspater , vogavit ut sntvoiret ad

a

perggnsin&idatin periculum. Sic:ju-

eum, lngreffusitaquefalutayiteum , &

nior Tobiás juffus à patre. decem ta-

dixit : Gaudium tibi fir femper. Er ait To-

lenta argentiäGabelo in Rages civi-

dias: Quale gaudium mihierit, quiin te-

tate Medorum repofcere , refpondit

nebris fedeo, & [umen celi non video? Cti

Ia

Job.y.2, patri (u0, & dixit : Ommnia, quacunque

ait juvenis : Fórti animo efto , inproximo

]

6 feg.

pracepifti mibi, faciamy pater, [ed non vi-

efl, ut à Deo cureris.. Dixit itaqueilli To-

J bias

am, perquampergatur illucy aliquando.

Nunquid poteris perducere filium

cognovi. Tunc pater vefpondit illi, " dixit :

meum ad Gabelum in Rages civitatem Me-

Perge nunc, & inquire tibi aliquem fide-

dorum?.- C cisnredieris , reftütuam ribi

(

lemvirum, quieat tecum, [alvámercede

imercedem tuam? Et dixit eà Angelus : Egó

fus. Tunc egreffus Tobias, invenitjuvenem

ducam &v veducam eum ad te,.— Refpondens

p

fhlendidum, flantem pracindum; & quafi

autem Tobiasait: Bené ambuletis, & fit

jeratum ad ambulandum. Et ignorans. ,

Deus ig itinere veftro, & Angelus ejus co-

1

qubd Angelus Dei effety falutayit eumy &

mitetur volifcum. Tune paratis ommibus

dixit: Undé te babemus, bonejuvenist. At

qua erant in viaportanda, fecit Yobiasva-

iMerefpondit :. Ex filiis lfrael. Et Tobias

lepatri fuo & matri (ue,C ambulaverunt

Mlt, 5 l

dixitei: Nóffiviam quaducit in regionem

ambo fimul. O Auditores chariffimi,

if

Medorum ? Cuirefpondit: Noyi, & omnia

longanobisineundaeftvia , (cilicet

!

itineracjus frequenter ambulayi, & manfi

ES

ad ex]eftem illam patriam , ad quam

[Í

anno

Í

CONCIO xkx.

457

anno przterlapfo

vatias oftendi Qia-s. fempiteruum ,ita dumtax et, ut non feriretis.

faduseum babitatoribusterre bujus, ed aras

verüm neaberretisà vía , fed utfelici-

»EStd«

ter proveniatis ad illa zterna gaudia ,

«orum [ubvertereii , « nolufH s audire va-

cuilibet ftatui certam et fidclem affi-

£m moati cur boces[ln ? Quamocbrem no-

dui delereeos à factt vejtea.ut labeatu bo[les,

gnare volui comitem: dum autemhz-

rebam meditabuudus,ubicomites hos

&* Dj eorum fint vobissn rumati. Elac in-

invenirem , fuggerit mihi S, Lucas ad

vectivá adhortatione populü ita com-

movit, utamaré fleverit : dicit nam-

Luc.ie brxícpe Jefuli infantis adeffe multita-

dinem militia calefo Ratim cogitavihos

que facertextus : Cumqueloquerctur

1.

»

»

Angelus Dominihxc verbaad oimunes

optimé noviffe viam ceelum veríus

filioslfrael , elevaveruntipfi vocem

C Vidit enim ]ACOb Patriarcha iz fomnu

ER

fuam,et fleverunt. Et vocatum eft no-

fealaim flantem fuper serram,ey cacumen il.

men lociillius : Locus flentium,five

liustangenscelum , Angelosquoque Det -

lachrymarum : immolaveruntque ibi

fiendentes & defeendentesper eam. Ex hifce

ergo fan&is Angelis aliquos elegi ,

hoftias Domino.

Simili modo Sacerdotes et Przdi-

d

quos vobisxeniilocoaffigno.tanquam

catores (qui ia Scriptura fan&a Ange-

L

- fideliffimos comites itincris Hac con-

- clufionemecam fa&á , di&abat mihi

li vocantur; dicit enim-Malachias : La

Malecb..

Iïabixi

L

flatim D.Paulus,me optiméfeciffes o-

bia Sacerdotà cuflodicnt fetentiam , quia *7*

Angcln Domini exercituwnefl )eó fewnper

hj

mnes namque ceeleftes Spiritus liben-

H",br'-rï ter hominibus miniftrare : Omnes , in-

przdicationibus fuis intendant,ut Au-

t

j

14.

quit , fünt adiwiniflratorij fpiritus, in mini-

ditores fuos promoveant ad. contri-

tionem de peccatis , ad veram poeni-

MI*?

(flerimm mf proptes eos , qui bercditatem

tentiam atque cffufionem lachryma-

TA

capitnt [«lutis. Ex càm $ Joannes quen-

rum cordis ob commiffa (celera; et of-

jntt

dam Angelim vellet adorare;dixit ipfi:

fenfionem Dei fummi boni: moveant

jul

gpoc.

zy Vide ve feerin , confervus enim tuus fum ,

9.

& frarum tuoriin. Quilibet fandtum

etiamigfos ,inquantum poflunt, ad.

NI

UH

fuumcomitemacceotum habeat, eum .

firmum propofitum emendandi vi-

tam, etut Deo rurífusimmolentho-

j

colat et obfervet , ipfique omnem ex-

hibéatreverentiam , etvos nunquam

ftiam laudis, Deejufmodi Przdicato-

a

"1]

deferet ," etcumgaudio ad ceeleftem

re loquitur S,H eronymus : .1ffr eff do- Hier. in

&or eccleftafliew , qui lacbiymas, non qui ri- lament.

j Mi

* -perducet patriam.

Ierétn.

ECCLESIASTICIS,Paftoribusar-

[um movet , qui cortigit peccatores.

ht

Talis Predicator fuit in Vet. Teft.

(52

que Concionatoribus pro felicibusa-

6j

-

RegiusPropheta,quiait : Bocboini-

Pf.50.15

jur (*

pophoretis,et pro comite ad ceelum at-

25 Efir,

tribuo fan&um Angclum,de quolego

quos viat tuaó , & impt) ad te convertentun ,

g

'Taliset EKídras Sacerdos , quiaperuit

8.f.

in lib.Jud. Afcendit Angelus Domini

jut

"!udic. 23

ad locum flentium, etait:: Eduxi vos de

librum legia coram omnipopulo,et legebat,

472'/101'

loä'feqo'

ZEgypto,C introduxi in terram pro qua u-

et flebat omnis populus,cüm audirent

jffim

m,utnon ver

yavs patribus vefris, e polligitus f

balegis.

cilie

In novo T'eflamento fuit talis zclo-

facerem irritum padum meum vobifuum in

Mmm

1 quam

fuls

u)

Conciones Strensles.

459

excitavit,à catenisab[olvit & liberure

- fus p,rædi-dator S.Joannes Baptifla , ut

videre cf Matth.3.c, v.7.& feq. 'Talis

6 captivitate eduxit: fic Paflores dor-

mientem peczatorem € fomno fcele-

S,Paulus , ut ex multis locis Epiftola.

o

rum ejus patet. "Ealis etiam S. V incen-

rum & delidoorum excitent;&c,

Dit.t

' tius Ferrerius, qui duobus malcfaéto-

Sint tandem Sacerdotes Angcli, An-

f*

gelicam ducant vitam , babean: li-

ribus , qui ducebantur ad (upplicium,

tanto fervore & zclo przdicavitde foe-

brumlegis femper in manu , doceant,

inflruant populum , adhortentur pec-

ditate peccatorum , acextremo judi-

cio , ut ex nimia contririone cordis

catores ferventer ad poenitentiam &

mortui fint,&c.

emendationem vitz , ut mercantur

Ad huncfervorem adhortatur u-

poft hanc vitam fan&os Angclos ad

Nj

numquemque pradicatorem $, 1faias

cceleftem patriam habere comites , &

h

h

in zternum cumillisin viionedivina

1a.48 1 dicens: Clamane ecfes,quafituba exalta

31

gaudere & exultare. Hzc fint Reve-

poceti tuamm, ( annuntia popidlo tneo [celera

torum C doimui Lacobpeceata eorum, Eo-

rendoram Dominorum apoplioreta.

SUPERIORIBUS fzcularibus ,

" dem modo docct D. Paulus Timo-

theum fuum tanquam novitium prz-

Domino Vice-Satrapz , D.Pratori,

a.Ims, dicatorem,dum ait : Pradica verbum;in-

&c.affigno pro comite ccelefti , An-

gelum;quiapparuit Principi Jofuc,de

fä

42

- flaopportuné,importtune, argue, ob[ecra; in-

erepa in omui patientia c dodirina , fcili-

quolegitur: Cgu

x

lericbo, levavitoulos , & vidit virum flau- .5

ffet lofue im agro urbié. pofug. $. l

eeru

A

tconscrtantur

peccatoses, & pfæ';

l

v

nitentiamagant.

tem contrafe , eyaginatum tenentem gla-

Hoc etiam videtur mihi fignifica-

dinm perrexitque ad eum, C ait : Nofler e5,

ï

«n adver(ariorum ?. Qui vepondu $ Nequa-

re ille Angelus , quem vidit aktivo-

i

t

ans Aquila Evangclicus in fua Apo-

quam, (id (um PrinespsexercitüsDomini, &

[

.

suni veno ícilicezin auxilium,

4pot-19-. calypfi, dum ait

[2

Vidi Angelum fortem

[r

Sic cogitent Superiores feculares,

A. $ fig-. deftendiniem decalo , & habebatinma-

!

nu fna librum apertum ,. & juravit per vi-

fe effe conflitutos à Dco ad defenfio-

Gülg Í

ventem in (ecula (aculorum , quia tewpus

nem populi Dei, id eft, fuorumfubdi-

g

non erit 4mplitws. q.d , Poenitentiam agi-

torum3 idcoqueeisà Deo datum effe

14.

lk l Wi

te , quia jam eft tempus acceptabile,

gladium , utihoc dvz illz columnz

h

N

Ecclefir Paulus & Petrus graphicé

jam adhuc funt dies falutis,fi jam non

r

conyertimini ad veram ae falutarem

confirmant. D.Paulus dicitzDei gini-

Rom.i ;'

Ke-

n

poenitehtiam , juro per viventem in

fler won fine cau(a gladium portat.

*

r

fponditS.Petrus: Adrvindiclam male-

fzcula , quia tempus non erit am-

r, Pél.*,

W

plius, neinpe converfionis atque pa-

fadlorum,laudem verà lenorum. Ut defen-

b

nitentiz.

dant probos & innocentes inflar An-

q;

Sicerdotes & Concionatores fimi-

geli Futelaris. Talem defendentem

VC

A&

les (int Angelo,qui B.Petrum Apoflo-

Angelum invenioapud Daniclem,qui

T

yau-

$,

X lum dormientem in careere à (oqmo

miffus erat cum gladio ad confer

dam

N

N

i

coNCIO XXX

459

berum

dam innocentem Sufannam , ad pu-

ficium eft agere circa aquas & nobi-

edote

nitionem autem duorum illorum im-

lem Kheni fluvium , pro felicis att-

ni aufpicio przíento Angclum Dei ,

xofccle-k

pudicorum fenum. D

e hoc Angelo

Apoc.10,

(

Da45.13. dicit Daniel ad fenem : Relle tienti-

quem vidit lan&us Joannes Evange-

aput- £utn

.

*

sianet enin

lifta ia Apocalypfifua flantem , & po-

Ás

geïi,Alq-

$9*

1u5 65 r t& in 6

Xant

j

aduim habens. , ut fecet

nentem pedem fuum dextrum fuper

Angelus Domini g.

mare , finifirumautem fuperterram;

Joca

tein miium, & interficiat vos. Et fic li-

berata eft à morte cafta Sufanna uxor

hic Angclus defcetidebat decalo asmitl s et-

t

Y

nind

! Toakimi,

bt , €r r i capiteeju , o fcirsejms erat

puli If *

st fol, r pedes eju tauquam columna ig-

nl

Talis Tutelaris Angelus po

Num.24 raélitici defcribitur quoque nobis in

ni, C babebat sn manu [ua librum aper-

cdi Ü

?um. Explicationes , gloías & pata-

!'ffs';&

9.22.31. lib. Nam. Dum enim exiret Balaam

fl

- Ariolus ad maledicendum populo If-

phrafes hujus vifionis à fan&is Patri«

bus editas in fummo relinquo pretio

u

raél , ftetit Angelus Domini in vi&

| contta Bilaam evaginato gladio, cui

atque a flimatione, Ego omnes illas

(

figuras & conflitutiones hujus Ange-

Angelus : Ego veni; ut adver [arer tibiquia

AW ,

lioffero contem

plindas Dominis T e-

TOR

pérver(a efl viatua, mibique contraria , &

lonarits.

hac rationeimpedivit populi maledi-

(isdr

S, Joannes dicit d Quód fteterit $. Grag,

i Gfuhdt

&ionem. Similimodo quoque vigi-

m lentSuperiores, fiprzvident pericu-

uno pede fupermare, alteroveró fu-. pgyg 24

,WWW H

perterram, S.Gregorius Papa intel- j Epag.

;uquiäll' )!

lum, ruinamaut damnum populo im-

minere,impediant , ut fuübditiinbona

ligit per mare vitam ptzíentem , pcr gel,

"

quiete & optata pace permaneant,

terram autem petrpetuitatem quietis,

M

Si veró advertant fubditos exorbi -

&gloriz zierng. Quid entm mare , in-

iW

tarein przceptis divinis , Deum pec-

quit , atj prefens feclumfignat ?. quid per

D

jeludttasem litgora. nifiillape

Pl

catis (ütsoff.ndere , gladio juftitia il-

'7petu:'t44-qule-

^

:

los caftigentatque puniant; quinimó

t5 aterne figuratur 2

glut

ln hoc diícant Tcelonatii,quàd du

faciant ficut ille ceeleftis Cherubim,

jf

Gan.g.

qui gladio flammeo Adamum '& E-

uno pedeid efticorporeflant & vivunt

mm(llbdi'

4*

in hoc procelloío mari vitz przfentis,

vam przceptum Dei prevaricantes

jiume

4poc.12,,

fuumque vi&um ac fuftentationem ex

qlun

"

paradifo expulit. Vel quemadmodum

officio periculofo quzrunt ; altero pe-

Archangelus Michael, &c. rebelles

ll

de,id efl. animá ftegt & cogitent dc fo-

pravaricatores, hizreticos, perturba-

N

tores R eipublicz, netota pervertatur

lidaterra xternitatis & perpetua quie-

li

f

l,

tis.Si vosforfitan Mammon.uxot pro-

&detrimentum patiatur communitas.

u sl !

Sicfecii JofaphatR ex Juda , utlegere

lefve infligent ad acquírenda injufla

gt

lucraad cóparandas per nefas divitias,

eft z. Paralip. 17. v 6.. Sicfecit etiam

flat , 2

- S.Cafimirus Rex Poloniz , & alii plu-

veldecipicndoPrincipemvcl nimium

i

.extorquendo à miferisnautis, quod

at

rimi, &c.

Wnielem.(]ul

eft finc perditione animz,

vi;ücri pet

Mmm.a

"o

TELONARIIS , quia il!or'um. qff

fxgi-

CemianekSlrenales'.

460

: Eggtepedcm interta perennis eterni-

claris aperti£que & Deum & Princi-

pem, &nautas & omnes homines a-

tatis , aternitatem confiderate , ne

gternaliter percatis.

fpicereac intueri poteritis , & non cft

2; Dicit , Joannes, hunc Angetum

opus, utpileo prz veletis fzciem, fere-

ami&um fuiffe nube, & iridem habuif-

nain iníu

per gqnfcrvabids conícien-

feincapitefuo, Hzc fpecies Angeli

tiam,

4. Dicit: Pedese

prafentat Telonariis memoriam ex-

fus,tanqglam co-

tremi judicii : hoc namque modo

lumnzignis. Hicignis revocet vobis.

*

Chriflus fe venturum cffe predixit

€

in memoriamardorem ignis inferna-

lis , qui femper fub pedibus veftris, id

Mat,24. Videbuntinquit,filium bominé venientem

$0.

innubibusceli , eumvirtute thulta & ma-

eft, ininferno ardet. Hujusvos me-

feflate.. Ec de iride Jicit S. Joannes in

miniffe vult S. Bafilius, dum ait:. Cogi- g, íL,

tasrofandum barathrum , inexiricabiles oui, i

4»9*. ^* (n4 Apocalypfi z Eccefedespofta eratin

3.

celo, r (ups a fedem fedens, & iris erat in

tenebras ,ignem earentem (blendere , HTCHdy p du

diraitufeli. Quam figuram etiamad-

quidem vim babentem , (ed peivatum fplen-. , xplicá

5$ t

huc reprafetitant Pi&ores,dum Chri-

dort.. 'Tandem dicit: Hoctime , & ho i, prrj,

l

ftum judicem in extremo judicio de-

timere correptus ,. atimam À peal0TWIB. o

!

l

pingunt.

Y

concupifcentia, tanquam frano quodam vt- . pv

Infuoergo

officio non obfivif&ah-

prime..

docebo

[

.eum habuiffe i*nkmanu

^ 7

tur terribilis illiusdiei , quo ipfico-

$. Scribit ,

tl

ram univecío |nundo acomnibus ho-

fualibrum apertum. Sic& vosfzpius

U

minibus,qui inquam fuerunt,funt, &

habetein nianibus librum precum,vel

Y

rofarium , & devoté orate ; dicit nam-

]

erunt , acurjtiffimam reddent satio-

*

nem de fing/lis faGis, diGiis atque co-

que S. Auguftinus

.

Quid oratiome prt-. Augufte

l

il

gitationibás fuis, Audite de hoc Io-

clarius ? quid vita noftra utiliu ? quid ani-. tgadl, de

d"'lz

medulaus? quid in. teta no[ftra veligione. waeri-

DEU

pafl. in quentem 3. Bafilium Magnum : $i

quando fan[eri te 4v sppetitu ad peceandum.

falianiu & Adfrcquentem orationem . cordis,

VP,(:S!.

pertrahbi , velim cogitts borribileillud. & in-

hortatur vos etiam ipfe Chriftus, di . tom,io,

Q

tolerabile Chriffi tribunal,in quo prefidebit

cens; Oportet fempar orare , c? non deficts. Luc 181

f

Tudex in alto c excelfo tbrono y adflabit au-

re, Caufam frequentis orationis dat

tii

£t ounit crtatura ad gloriofuw eju adfpe -

fan&us Papa Ceelcflinus z. 1 quo ejw Celifl 1

[

Qum eontreimifiens. Sinon poterisfub-

anxilic,inquitnon indigeyi ? Yn omnis 6200

Gm.ly, "

Anguft.

fiftere , profectó dicere cogeris cum

busigitur rebus,caufis & negotiis exo» fr4 P

b

randus eft prote&or Deus.

4gs

mfd!to

S Augaftino: Vemibiwi[ero,ctim veserit

Ó

dies jtidieó , r aperti feerimt libricon[cien-

In hifce jam imitemini Angelum

639«

l

tiarum,cüm dieettr deme s Eceelomo c

hunc , & ipfeerit comes & duxvefter

epera ejus.

J

ad aternam gloríam. Et quemadmo-

]

3. Kefert S. Joannes,

Faciem A.n'-

dum D.Paulus cum futs fociis per An-

geli fuiffe Solis inftar. Hic difcite re-

AG. 227'.

h

gelum liberatus eftà (übmerfione, di-

i E

cebatenimipfi ; Netimtas Paule s eie 23«

& atque fyncere agere, cwpd' fi fiat,

i

&

donaviti

CONCIO XXX.

46t1

Id*

d'ærfavi) tibi Detit owmes ,. qui navigant te-

fendit, &ben

Ts

gd?&ïOnem àDeoim-

eum,propter quod bono aniimotflote, Qua-

pertivit.

)d

re autem hic Angelus tantam -Pauli

Sed proh dolor ! pauci admodum

ktt

curam habuit ? Kefpondeo : Quia

conjuges hoctemporeinveniuntur,ad

a

Paulus. iftum. Angelum fingulariter

.quosfan&i Angeliveniunt : plurimi

coluit atque veneratus e£ ; dicitenim

