ftomi, ucipíe fcribitinoratione,quod

í

mpel

imagines bene confiderate , eádem

. quippe claudemini domuncula. Huc

veteris & novi Teftament

7 byl]b

auc&or.

jidcm fit

dict

in ntero fanctificatus Propheta refpi-

ciens ait : Vide vias tuas . in convalle.

Imago Crucifixi primo ftatim in-. Surius

qui [

Qu verba Septuaginta noftro pro-

tuítu S.EliabethamUngariz Regis fi- 19. Ng-

TA

lja £tl

polito aptius tranftulerunt ; Vide vias

liam penitiffBmé compum;it,compug- Vetibuc.

4

0

m

Lj

178

C€oncones Strenales.

'

&z lachrymas excuffit, & falutarem

tris füiimagine infignitum geftabat ;

pudorem injecit, quoá ipfa gemmis;

juam & morum turpitudine & vitx

auro, byflo & purpura fe contectam,

Íordibusdedecorabat, & à paterna

Chriftum vero nudum,fpinea redimi-

virtute bellicaque gloria degenerabat,

tum-coroná ai"piceret.

hoc advertentes propinqui id ege-

Olim imago Alexandri Magni Ga-

runt,neaut fellam ponere , aut jus di-

Fulgof.

dibusconfpe&ta JulioCafari pudorem

cere auderet ; infupere manuejus au-

lib.8.

& moeítitiam injecit, quod 1pfe e&a-

nulum detraxerunt , eumque indi-

tate, qua Alexander pené totam füb-

gnum patris imagine exiftimarunt.

egerat Afiam nondum iucepiiïet prz-

Cavete vobis, ne à praclaris geftis

clarum aliquid agere.

acvirtutibus patronorum veftrorum

C€rome-

Boleslao IV.Regi Poloniz fan&um

degeneretis. Ilfaias olim dicebat ja-

dzis: Attendite ad Abraham Patvem ve-

lfa. f1.2,

7us lt.$.

& folenne erat Patris effigiem auro

expreiTam atque € collo pendentem

firum & ad Saram ,. qua vos peperit. Ia

Caufin.

Aula

circumferre, & imprelffo ofculo, quo-

& ego dico: Attendite vos Sacerdo-

fandia

tiesdicendum aliquid, faciendumque

tes ad glorififfimam Virginem Ma.

Iib. 1.

occurreret , tanquam viventem in

riam patronam veftram &c. Attendi-

imagine , preíentemque patrem fic

te vos Superiores

*

.ad S. Martinqm

w?rivo 2.

&c.

affari :- Abfit, O abfit, mipater, ut. 4 me

Dum olim gloriarentur

: Tudai de

unquam aliquid vegio f40 nomine indi-

gnum flatuatur !

Abraham patrefuo , refpondebat eis

]efüs: s? fili Abrabe fitis, opera Abraba Joan.8.38

Pierius

Romanorum filiiloco pretiofarum

g

;

torquium & monilium catenarumque

facite.. Pari modo vobis, dum gloria-

Uib.4.

minidicentes: Noshabemus tam e-

aurearum bullas vel numinos & collo

adolefcentiz temrpore. füfpenfàs gefta-

gregios, tam magnos, tam fanctos pa-

bant,cotdis fi guram praferentes; qui-

tronos , tautaque fan&timonia cele-

bus parentum incculpta erat imago &

bres patronas in noftra Ecclefia , re-

fponderi & dici poffet ; Si habeatis

nomen;ut hac confpecta imagine pa-

rem parentum gloriam smularen-

tam excellentes & fan&itate confpi-

tur Idem & voscogitate , dumin-

cuos patronos & patronas, ' opera eo-

rum facite, illorumque przclaras imi-

tueminiimagines patronorum v

?Hro-

rum,.

temini virtutes &c.

Quod fi fece-

'Wl. lili.

Vz vobis vero, fi eorum þatroci-

ritis, cüm ipfis tandem glo-

nio & fuffragio vos indignos reddatis.

riam adipifc emini fexu-

5- CI ï.

Cn. Scipio , dequo Valerius refert,

piternam.

Magni Africani filius annulum Pa-

: CON-

.

CONCIO XII.

"m»

TM

Y

äääääää&äää&,ä&ää äämääääää&äää

L -elc8p- 2ERDGOIDERT 73

9- 92295 pUeT

dGu

fibi

æääääæää*äääää&ä Og g

q

jsd

CONCIO -XIL

ii

L]

i

]

Af

Si cupis, ut pateat radians tibi janua. coel

gclth

Qua facienda tibij tc mea porta docet

(

at u

77 Jb

G H.BE M.A

Iu

l

)

N

Hac parta Domini, jujti intrabunt in eam.. Pfal. 117, 20.

U

RI

r

& Odie, Auditores,

Tius in fervatorem mundi ele&tus , ab

d

&ä

! Calendas Januam

xteruo totius univerfi Dic&ator cum

batci

**

)

E

folemniter. agn:nus-

fummo jure & regia poteftate con-

jjdt]

Primus , qui has

ftitutus ) hodie magillratum ineat,

--

:Calendas án anni

nomenedat, noílrzque humanitatis

glcm

j

1

n

"É

E

: rmcxpxo dedica-

purpurá ami&us appareat , fangui-

"

vit , fuit Numa

ne fcilicetin circumcifione effufo rue-

al

Pompxhus

fecundus .Romanorum

;befcens , fafces & fecures Domina-

)ïe

: Rex. Hz Calenda olim à diveríis po-

tionis & potentix datæ fymbola, ante

Jeaus

puhs &

entibus variis ritibus &

eumpræcedant " CJUS potentiam &

confüetu

1

nibus celebratz funt. Prz-

majeltatem jam przco ille ceeleftis

anþl

l'il Q

. di&us Numa Pompxhus in Calendis

Archangelus Gabriel divulgaverat

J ii

]anuams inftituit;ut novi magiftratus

dicens: Dalit illi Dominus Deus fedem LutX.32.

f

magiftratum, ipfique poftea Con(üles

Dayid Patris ejus, C regnabit in domo Ja-

cobin aternum, C vegniejus non erit fi-.

0

confülatum inirent; ac purpuracx pra-

cedentibus fafcibus in po;eüat:s &

mis. Hanc füam delegatam potefta-

juftitia fignum per urbem incederent,

tem. ipfemet. manifeflat, dum ait :

Unde Poéta canit:

Data eff mibiomnis poteflas in calo (f in Matt.a8,

terrao

19.

. Jemque novi praeunt faces, nova ptr-

Calendas Januarüi annique pri-

pura fulget.

mitias Tartarorum Imperator 'Ta-

Sic quoque videmus; quod Dei fu-

merlnes celebritate. quadam inau-

22

ditá

J

^

oN

E

Contionés Styenales,

dità condecorare.(olebat : Tpfe quip-

infinem, utornes hat portas afpict-

pe facrorum Adminifter,cui ex lamina:

endo , asguflz porta coeleftis recor-

aurea , imajufoulis litteris Principis

dentur,ficque vitam inftituant, ne illá

nomem infcriptum legebatur , id

portá cum quinque fatuis virginibus

ip(üm coram omnibus adftantibus

excludantur. Interim dum ad portas

primatibus & populo magna: cum xe-

me confero,. oculos mentis corpori£

verentia dignitateque pronuntiabat,

que ad me convertite.

quo audito omnisíe mox multitudo

-Primo er

£

o Portam fïlperiörem

in terram , quaíi majeftate quadam

(bie Dberpfort ) affieno. & tribuo

tacità perculfa grofternabat. Et nos

ECCLESIASTICIS,& quidemdua-

Chrifliant hodie audimus facrum il-

2us de caufis. 1. Propter nomen & ti-

lud & regium hominum atque An-

tulum : dicitur enim füperiorporta :

gelorum' omnium RCng nomen ma-

Sic ftatus Ecclefiafticus. eft flatus (ü-

gnis chara&teribus aurex Inumauitatis

petior, De Ecclefiafticis namque ícri-

noftrzlaminz infcribi & publicarï:

prum eft apud P(àlmographum: Cen-

Ls^2.28 Vocatum. ef nomen ejus Tefus , inquit

füitues. eos Principgs [uper: omnem tee-

YABA.

S. Lucas. Quoaudito omnesceeli ter-

rzqueíncole idipfum revereri & ve-

Et Sacerdotii dignitas cum regic:

nerari,genuque ín terram flectere te-

principatu ( qui omnium civiiumad-

nentur. Ut precohujus cceleftis Prin-

ininiftrationum füpremuseft & emi-

Pbil.2.10 cipisclamat: Immomine]e(u omnegenu

nentiffimus )mtram habet confonan-

fiectarur coléffium; tevveftrium, & infero-

tiam.atque affinitatem; Cujus rei id:

Hebq. 1

VHHm.

indicio cft: quodapud antiquos iidem

)

In hifce Caleadis Januarii mos &

reges erant & Sacerdotes, Quin imà

RON

coníicecadorefert,quod amicusamico

n

& iplos Sacerdotes appellare foliti

non folum precari £eliciffirnum no-

füntantiqui Reges facrorum ob con-

J5

vurmn aunum, fed etiam offerre ac pra-

fpirationem unius.Mag

ifïra;us cum:

Af

aitero,.

16

fentare grata apophoretafoleat . cum

jartt fitis chaziffiini mei amici , pre

Apud &gyptios enim prifca füit

Y;

quibas meam oppignoravi animam;

confuetudo ex omni Philofophorum-

rationemque firiciffimam reddere

numero Sacerdotes eligere,ex Sacer-

teneor apud füummum jþdiccm je

detibusautem Regem. Qui ut Philo-

fum , apprecor quidem ex intimo

fophos fapientia, itareli gione Sacer-

€orde meooruibus vobis ac fingulis

doses , moximperio adminiftrando

|

fautlifitmum, jucundiflimum, pacifi-

Superiores omnes Reges tranfcende-

cum-, fructuofum & maxime faluta-

rent,

Hiuc Mercurium A&gyptii

Jot.t

remnovum annum ; Quid vexo fire-

Trifmegiftum, id'efl, ter maximum

l ng, l,

nzlocodarem , diuanimomeo pet-

nuncuparunt : quod & Philofophus

)

volvi, tandem conflitui mecum vobis

iaximus, & Sacerdos maximus, de-

diftribuere portas hujgs civitatis,eum

nique & Rex maximus fuerir,

Et

apud

18

C"O* NCIO XII.

d

gitur populi'ih. Ifael ( quitumfüm-

'apud?riïtos fuerunt mortales, falfo-

r

rum Deorumcultores, fummo in ho-

muserat Reipublicz iliiusprincipa-

tus J & fimul Sacerdotií honore infi-

W

nore Sacerdotes,Deorum interpretes;

3

ii

facrorum & cxremoniarum Magillri:

gnitus ?

Simonetia

mMachabzus, & .qui

L. Mathi-

)

a

fummaque penes eos poteftas erat ,

Yi

pofteum in Judza rerum potiebantur

14 06,3&-

quíppe qui iidem Regeseffent, tefte

E

Virgilio canente:

ufque ad Herodem Regem , Duces

erant populi , nec non Sacerdotes,

od

m

Rex Anits, Rex idem bominum. , Pha-

Quinimoin fcriptura. plerumquein-

venitur Sacerdotium, regniritulo &

n

biq»ue Sacerdas..

denominatione conjun&um. Utcum

Do

a

^33

Neclicebat Regem effe;ut eft äpu d

nus in Exodo per Moyíen ait

ad filios 1frael:s? audieritis vocem meaim,

Exod.19»

2

Platonem,qui Sacerdos non eflet.Ho-

diequeadeóapud. eas gentes , qux

& cuflodieriris padum meum , eritis mibi

j

in geculium de cunélis popnlis,mea eft enim

Mahometi impieratem fs&antur, &

"

fi nonReges, certe arbitri regiorum

emnts terra z & voseritis mibiinreguum

judiciorum atque confiliorum elle di-

facerdotale, &gens fantta. Ubi facezdo-

cuntur Sacerdotes.

talevocat regnum, quod pracipuum

'glü

il«

Sed faceffant hzc Ethnicorum ex-

eít, fingulare & eminentiffimum. Et

Sanctus Petrus ApoRolus-dicit etiam :

"

empla, & ad no

ftratia potius ftylum

L.Pet.2..3?

convertamus..

Melchifedech

ille

Voseflis genus eledum: , vegale Sacerdo-

j

tium,gens fancka, populus acqui(iionis.

j

Heb/7. 1« ( quemB.Paulusad Hebrzos (cribens,

Ubiregale vocat Sacerdotium; quod

m

egregiis extollitprzconiis) Rex Sa-

Gt7-14« lemfuiffe commemoratur in Genefi ,

regiam quandamin fpiritualibus fun-

tnü

18,

& idem Sacerdos Deialtiffimi : Se-

&ionibus praferat poteftatem atque

lii

authoritatem:

Hcl.7.3- cundumejus. ordinem Chriftus Deus

DileGus quoque Deo difcipulus de

Áp95. 19« nofterSacerdos eft. in-zternum: Ici-

16.

dem & Rex regum C" Dontints dominan-

Chrifto in fua Apocalypfiloquens ait:

Ap?cv.ïgää«

PÁxmÓ6. g Ego autein ( inquit ipfe i) confü-

Qui dilexit nos, & layit nos- A peccatis

t

noftris in Sanguine fuo, C^ fecit nos ve-

rut

tutus fum- Rex ab eo fuper Sion: montem

[ fandum ejusz-

gnum , € Sacerdotes Deo & Patri fuo.

CCl

Demum venerandus ille Sandtorum

Nonne etíam Moyfesfuit Dux po-

jj*

cctuspratiasagens Chrifto pro füfce-

j2

pulilfraelitici, fimul& Sacerdos, Et

Samuel judiciariam liabuit in lfiael

ptis beneficiisin divina Apocalypfi ,

ii cantito fuo novo cecinit': Redemifli

Apot-$.83-

mffo

poteflatem; etiam & Sacetdotalem

1üe

eminentiam. . Moyfes ( inquit Pfàl-

o5 Dese in fznguine tuo. ex: oumi tribus 4*

»f.98. 6.

lingua, & poptlo, & natione, & fecifli nos

vam

1. Reg. 1.

miíta ) & A4aren in Sacerdotibus ejts, C

um

Samuelinter eos , qui invocant momen

Deo nofro veanum, C facerdotés, & — re-

?

gnabuums fuper. terram.

:

—;j"us. Nornue &. Heli judcxfuiü*ä je-

*

zi

Quinimo»

| 3Plld

[

182

Cenciones :Strenales]

" Quinimo facerdotalis fün&io Cut

fpicit admeridiem: Magna quidem;

ampliusaliquid adjiciam ) .eminen-

fateor,Sacerdotum dGiguitas eft & ex-

tioreft & füblimior regali poteftate :

celientia; fed vite «quoque fanctitas

Quod hac terrena difponat, illa ccele-

morumque honeftas eidem per omnia

fiia: hxc in .corpora exercet poten-

refpondeat neceffeeft, & quafi fol in

4

tian & dominatum , illain animas:

meridie fplendeat, Quod Veteres e- Valder.

hac deniqueiniis, quz Dei funt.&ad

gregio quodan-emblemate expref:&- Feria2.

,animz [pe&ant cur

a

SALY ,

illi colla füb-

re,dum fenem que

nd

aA

ám dextra folem, poff.

jicit& caputinclinat , atque ab ea

fniftra horclogium tenentem finxé- Dom4.

Sacramentorum

Ecclehafticorum

Wetoy

xe;Solare juba:; itapresbyterosvite Quadr,

.communionem fü&ipit. Quando igi-

fancdimonia & honeftate elucere in

DA

tur .divina terrenis & fpiritus carmi

terra debereoftendebant , ut Solin

LU

ceelisomnia radiis illuflrat,.& ! lumen

V.

ii

:dignitate praftat ; tanto facerdotalis

traditio regiz Majeflati eftanteferen-

effundit copiofiffimum ; quo in iislo-

.da. De hac dignitate & füperiorita-

«umhábeat.divinum illud Eythagoræ

te

Sacerdotum pulchie - loquitur

Symbolum: Adrer[us Solemneloquaris,

S$.,Greg.

S. Gregorius Papa: Quis dubiter, án-

ideft ; noli repugnare aut adverfari,

Epiff.Ad quit, S«cerdores ChrifH. Regum &* Princi-

xoli repréhendere eum, qui inculpate

Herman,

pum omnimque fidelium pattes £* magi-

vivit;noli vitam illius carpere, quz in-

Epifc.

firos cenferi ?

ftar Soliscoliucet. AdeóutSacetdo-

Meten-

.-HacdignitasSacerdotum,& quod

tum Vitam,dequibusChriftus ait: Vos

Matt.f.

u

[em. Et majorem,quam Princeps aliquis, aut

efis Iux mundi, inftarSolisnihilrepre-

14«

4

babztUT gyundihujusRex, honoremac vene-

henfibile continere oporteat; omnes

d.69-€. yationem mexeatur,demonftrat Eccle-

enimad.eorum vitam vita füz iter di-

Qtis d- fiaftic

us , dumait: Presbytero bunilia

rigavut& componant necefle efl. Et

*

bitet.

-aunimam tuam, & magnato buriilia caput

quemadmodum Perfarum Reges So-

Yuy,

D

EcA-7« tuum. Vinde manifefté colligitur, Sa-

lisimaginem vitroinclufam, cum ad Cetlius

ij

.cerdotes potius , quam Reges vene-

bellum:proficifcébantur,femper pra- Rhodig.

randos & honorandos effe , utpote

ferebant, eamque [dum pralium

[«

ferendumeffet , intentoriisomnium

l on- [c io C. Zo

"quibus anima , .cum regi caput tan-

tum detegi velit, -aperiendafit ? Ut

oculis.exponebant 3 Ita Sacerdotes

verbo conciudam;unus novz legis'8a-

Solesefle debent & du&tores, qui Ec-

cerdos omnes veteris Teftamenti Le-

cléfix agmentam.domi , quambelli

vitas,Sacerdotes, Patriarchas, Joan-

dirigant & pracedant. -

nem etiam Baptiftam, ipíosquinimo

'Horologiumporro, quod horas

Angelos dignitate &c meritis longe

& temporadiftinguendoindicat , &

antecellit.

directione fua univeríam urbem gu-

II, .Cau(íà cur.dono pio flrena Ec-

bernat, denotat ; ad proborum Sa-

«lefiafticis illam portam, eft; quia re-

cerdotum exemplum univerfamR em-

E

x

D

PAUbl!

CON-CIlO XH.

353,.

j

x

publ. fe componere, & ab iis depen-

Olim in veteri Teftamento judi-

dere debere. Dumergoegoindignus

cia habebantur in portis, & ibi juftitia

Q

Onmi

Ecclefiafticus. & — Sacerdos. aliique

adminiftrabatur, fententixque fere-

bantur.-Hune modum adiminiftrandi

fj

prédi&am portam refpicimus;utinam:

1377

excellentiam ftatus noftri. confidera-

juftiiam in portis Deus ipíemet

mandat & inftituit, dum ait ad Moy-

UT

remus & vite fanctimoniam , quam:

GE

fatus ille requirit;ample&eremur, ne

fen

.

. Judices & Magiftros conflitues in: Deut.o 6;

D

fixe- D

colefli porta. excluderemur : dicit

omnibus portis tuis, ut judicent populum 18,

Tieron.

enim S. Hieronymus : Grazdis digni-

juflo judicio , nec in aiteram partemde-

sriz

hb, 2.

145 Sacerdotum, (ed evandis vuina; fí pec-

clinent: mon acciptes perfonam,nec mu-

d

nera y quie munera excacant oculos fa- -

il a

fwper E-

cants letamur ad a[cenfum; (zd timeamus

4d lapfum : non eft tant gaudii. excelfa

gientums C mutant: verbajuflorum : juffe.

Id

zechiel, -

Jo-

textiffe, quanti qmor

4

07,2'5 de fublimioribus

quod juftumefl, perfequeris, utvivas &

eorruiffe.

P

0

3

j

ffideasterraumquam pamiv*ausþem tuus:

" Luceatitaque lux noftra in fuüblimi

dederit tibi.

i

&&)

ftatu noftro, noftrifque oviculis prz-

Sic. Abfalon fedebat in porta lo- 2-Réf-1$

luceamus vitz fan&itate, humilitate

quens judicium, & omnem virum , 2«

fvafe

g

& falutaridoctrina , juxta monitum

qui habebat negotium , atveyiret ad

Dei,quod dedit per Jeremiamz 5£a:n

Regisjtudiciumy vocabat Abfolon ad fe. Ut

eid*

porta, & pradica ib verbum iflud C dic

judices bene & jufl&ir portisjudi-

tl o

Jerem. 7,

Audite verbum Domint omnis Juda, bonas

cent , adhortatur fapientiffimus &c

Z

;e?te' h

facitevias veftras, & fhudia veftra, & ha-

ampliffimus Regum dicens: Non fa- Prov, 22

j

ditabo voli[cum in loco iffs. Quod fi fece-

cias violentiampauperi , nequeconteras 21«

i d

rimus,audiemusin morte à Deo opta-

/egenumn porta:. quia judicabit Dominns

HI E:(

Mattb,

tiffünmamr illam. imitationem ? Esge

cau[ain ejus, & configer eos , qui confi-

T

*

fervebone & fidelis,intra in gauditim Do-

xerut animamejus. Ydem monet quo-

d Qu

2.23.

mini ttá, id eft per portam coeleftis Pa-

que Zacharias Propheta : Veritateim, Zathar..

n Rhüdï*

radifi in xterna gaudia.

:

inquit, & judicium patis; judicate inpor- 9*16«. —

! con. MI:'

MAGISTRATUT

do portahx

tis veftris..

yniutt

S. Archangeli Michaelis; ( vulgo bít

Leo Erycratidis filius interroga- Plutar--

J

£níidaeté Sþforb-t )imago S. Michae-

tus , in quacivitate fecure habitan-

Her 4cl.-

7022

lis Archangeli, ut plurimum depiugi-

dum?Refpondit: Ia tl civitate eft quis

jl

de polit.-

tur cum gladio & bilance,qua inítru-

fecurus,ubi regnat jufiria.. Apud Athe-

menta defignantipfum efle/ admini-

nieníes novem Prmcipeserant,quibus

horts

Ítratoremjuftitiz: Hanc poxtam ho-

Refpublica credita erat : qui cum eli-

tà &

noratiffimo Magiftratui affigno , ut

gerentur, religiosejurabant, fejuft&

m g

recordentur Domini Scabini, fé quo-

judicaturoseffe, nequemunera acce-

queefle miniftros Dei & juftitie, ut

pruros aut aurcam flatuam ere&turos

if Sa'

7*10"1.13.

)

fi

eosappellat Do&or Gentium in Epi-

ubliceé.

A

fto]Jaad Romanos.

Pub

i

Ut horum vefligiis inhzreatis ,.

aMo-

184

Concones Strenales.

alloquor. vos verbis Zachariz Pro-

quód fine peccatis vix exhiberi po-

teft, Ideo ibi valde cavere debent Te-

udu.9 pheta:judicium verum judicate, e mifz-

ricordiatm facite s diligite juftitiam judi-

lonariij)ne onerent confcientiam tuam

ces, ut tandem liberá & fecurá mente.

gravibus & magnis oneribus, neex-

cludantur , portá enim cceli angufta

inagone adS.Michalem Archange-

lum ; veítrofque Angelos cuftodes

eft, ut Chriftusipfe reftatur, dicens:

€um Pfalmographo diceie poffitis ;

Augufra porta C ardayiaefl , que du- Mdtt. .

pf.xigao erdperite mibigorias juffitia, ingreffus ia

eAH,

ciz4d vitan, C [/;w.gi funt, quiiuveniuut 14.

e4s confitebor Doinino. Kefpicite iraque

fepius portam. S. Mig'haeïis Paironi

Legitur in vitis Patrum , quod

V.cftr io

quidam Angelus oftenderir San&o Gofl.

DD, TELONARIISattribuo pro

cuidam tres homines triplici fatuitate RoUé

A

felici novo anno portam Telonaríam,

laborantes : Prímus fafciculum. de 16f

Ms

eà intentione & fine, ut dum per illam

liguis faciebat ; & cum non poffer

portare prz nimia gravedine, adhuc

portam egrediuntur velingrediuntur,

fecum cogitent , jam meo officio tali

plura adjungebat ligna. Secundus

anodo faciam fatis,ur tandem quando

aquam de puteo profundo cummulto

vita mea ad portum mortis appulit ;

labore hauxiebat cum vafe cibrato &

egóque morti vectigal & portorium

foraminibus pleno ; & tamen non

ceflabat. implere.

'Tertius trabem

folvereteneor, merear ingiedi fplen-

didam atque ex pretiofis lapidibus

incurrugerebat, volenfque domum

exftru&tam portam coeli.

intrare, janua tam aréta & parva erat,

Nem fciendum eft , quod munus

utintrare non potuerit, & tamen non

ve&igalia exigendi & portaria, lici-

cefflabat equum verberare & adigere

quoufque in foveam profundam fimul

tum bt, & fine peccato exerceri pot

fit: Hinc thefàurarii nummularii,re-

ceciderunt. Tuncait Angelus: Quid

tibi videturde iftis tribushominibus

ceptores, quzflores, exa&tores, alii-

At ille, tres ftulti fünt.

Cui An-

que Principun & Regem miniftri;qui

Regio arario & vedtigalibus reci-

gelus: Primus,quém vi-difii,deiïgnat

Wg,

homines , qui peecata perpetrant,

piundisprafe&ti funt ( quod divini ju-

[

riseffe cenfemus , nixi verbis illis :

ac de dieindiem ea íecum portant

1

Matt,o — Reddite , que [unt Ceferis Cefari ) tam

ufque ad finem vitz,& quotidie füper-

A2^21, facile falutem fuamoperari hoc in of-

addunt plura & plura, in tantum, ut

ficioqueunt, quam alii aliis rebusac

portare nequaquam poffint ; quouf-

que mors fübito veniat atque animam

muniis przpofiti.

Greg. -

Verum enim vero. S. Oregorius

ad tormenta & in profundum lacum

uvpe UM m

Per fecun-

bon, 24. Hom.24. in Evangelia, & Abulen-

infernalem demergat,

án Eyang. fisiu comm, Prolog. -D. Hieronymi

dum quem vidifli , aquam de puteo

inEvangelia putant , quod officium

profundo in vanum haurientem in-

-telonei fit negotium Pegiculoüxm ;

tellige illqi , qui opera meritoria

perpe;

N

€ oO N E ocxme

18f

N

.. gperpetrant, & :tamen)ocum merito-

mon penuaria vacua fit , !ädtepleia.

[e

t

riumineis non occupant, .quia pleni

Patriarcha Jacob defponfatione fa-

füntforaminibus, ideftpeccatis, &

&acum'Rachel, incepit muitipiicare

Q

-.quicquid boni operantur, perpecca-

gregem füum, «die noCequemoraba-

if

sumtotum deftruitur, Pertertium ,

tur in agris,ipfümnecaftus,nec gelu

Gen,36;

m

-

Z

quitrabem portavit, defignantur di-

deterrebat à]Jabore; ficque ditatus eft

li J

vites & potentes;qui credunt per por-

jJacob ultra modum & habuit greges

Mi 1.

'tam regni celorum intrare cum füper-

multos,ancillas & fervos, camelos &

- :biavitzmundi pompa, iniquis divi-

afinos. Sic Paterfam, debet laborare,

T

tiis, qui tamen impediuntur per illa,

defüdare faxumque verfate ,*ut uxo-

iio af

& in infernum cadunt.

»Dicit enim

rem, filios ac domefticosala: atque fii-

tate N

3Mareo. Chriftus : Filioli, quam difficile eft con-

ftentet : Siquidem officium yiti eft ,

df Iä)ll

24.

- fidentes in pecuniis in regnum: De? introi-

bona lucrari,.& uxoris vocatio eft,illa

"s

Te ! focilius eft camelum per foramen acus

angmentare & confervare: Officium

K

n fire, quam divitemintvare n xegnum

virieft , proci:e foras & alimenta

N

;Dei.

quarere , milieris veroofficium eft,

N

Plurimi v

Eürum noverunt certum

domum cuftodire & :effe domipor-

V

állum hujustelonei officia'em, virum

tam: officium virieft , -colligefe &

10l

boni nominis & vitz ( nominiparco )

congregare pecunias, mulierisautem

je

hic poftquam putabatur .ex vita

anunus eft,eas.non inutilirer.erogare:

Iu

diíceffiffe; tandem ad (s rediit; man-

Officium viri eft, cum.omnibus ägex.c

3un

dansuxori, ut nautz.ducatum velflo-

Gctracare, & mulieris fun&tio eft,

1D0n

renum aureum; quem cum onere con-

cum paucisloqui &.converfari : offi-

ïgelc

fcientizhaberetin fuaarcula ; redde-

cium viri eft,cum hominibus fermoci-

ret , qua promittente redditionem,

nari, negotiari reíquecomponere &

vid

quiete obdormivit in Domino.Vide-

urgere, uxoris autem partesfunt glo-

Jb

te, quamarétafitportaceli: Agite

riariin filentio; & tandem viri off-

LVO

ergojufte & porta ccbli vobis pate-

cium eft, opibusinhiare , provincia

Pf.117.

t

&Ov

bit, perquam ju[li intrant.

veroó.mulieris eftrem domefticam cu-

tranb

CON UGATIS*.angno.pro

rare & adminiílrare.

ytant

incolumitate & profperitate .novi

Quando unaquzque parsin zdibus

anni portam cellariam: ( vulgo bít

üpcr-

füumfacitoflicium , fuisque fungitur

[p, t

S'ebrásober ellerd« M forbt ) cella eft.

muniis, ejufmodi domusdici & vo-

ao*

commune vocabulum, dicitur nam-

cari poteft coenobium : 'Si vero vivi-

jmam

quecellavinaria ; etiam cella penua-

tur fecundum jpropriam voluntatem

lacum

ria. Hanc portam conjugatis do ,

Gcobftinationem, talisdomus proin-

o

At diícant diligentiam , fedulita-

fernohabenda. Felix illa domus , in

uteo

tem atque follicitudinem in admi-

qua Paterfamilias ibene muneri fuo

at j

niftrauda re domeftica , ut nun-

przeft, curam idomeflicam fideliter

ricori

quam illrum cella vinaria , nec

adminiftrat ; uxorem, filios atque

Aa

p

" domelli-

x$e

Cenciones- Strenales,

: domefticosZprudenter ac pi? regit ,.

Sic (üadet S. Auguflinus dicens '

Aug.hib,

]i

peccata & exceffus reprehendit, vitia

Dotiünisa Virgo priuditus publicos debet vi-

t

expellit ,. atque Deo devote fervit.

4d facras

I

tare confpettus & plateavum freguentiam

eumque timet: béata & benedi&a,in-

deyitare s atque in domo pofita operi lani-

virgi?.»

"

quam,talis ceconomia, ibi nulla eft in-

ficoinfiflevevel letiioni divine. Virgines

. digentia atque defeé&us in cella. nec-

fintin publicisfeftinantes, inadibus

ranario. Ut Deusexprefse promit-

fedulz;in templo devotz,in Icquendo:

Deur. 29« titin Deuteronomio;dicens : Venient:

verecundz & difcretz & c.

Ideo in:

E

Es

fuper te untver[e. benedittiones ifla & ap-

facris litterisvariishonorantur & in-

-

r

prehendent te : benedictus tu incivitate &

figniuhtur titulis,.

Ales,

benedidusin agro: benedittusfruttus ven-

Y« Vocantur Hortus: conclufüs;

&i

tris til, & fruitusterretue ,. frudu[que

Dicitenim fponfüs: Horrus. conclufus

j

i

jimentorum tuorum , qveges armentorum:

C4nt, 4

foror tieafpon(a, .. Sicut in horto.con-

tuorum, C caule oyium tuarum:z. benedi-

.

e

clufo. eultodiuntur fru&us fic ille- ^*

&a borvea tua & benedia veliquie tue.

cuftodiant fru&us bonarum virtutum:

benedittus eris tuangrediens Q* egrediens :

in animid , ne inea crefcant fpinz.

einittet Dominus benedittionem[uper. cel-

& tribuli. ,. fsdutuvz florentes füa-

laria tua, &

er omnia opera: tuarum-

vemípirentodorem ; ne etiam füres:

hanutn Crc.

tt?

thanc benedicionem.

irrumpant, quiíepem verecundiz &z

à Deo mereainini hic in terris accipe-

pudicitig perfringant & auferant dul-

1e, & poft mortem ingredi portam.

cedinem in. horto. concluforum fiu--

«

e&li, portam firenariam nolite- obli-

Guuri;-

vifci.

"

2,Appellantur Fows ffgnatus : ne-Hid;

VIRGINIB

US, Juvenibus & vi-

l.0

permittant, ut ullus conturbet aquam:

A

duisdono xeniiloco:portam platez

Cifteznzearum, quó pulchritudinem:

X

templi(vulgo bie Séirdbgafjen 99forbt).

fuam (émper videre poffint in vitrea.

Hancportam quamdiu hic fui nun-

claritate fontis hujus.-

«uamapertamvvidi , femper claufa

3. Porta clauía Domini;ut caveant; Ezecd;

duanfit à multisjamannis: extraeft

ne ullus intrerper eam;nifi Dominus, 44. 2.

amndroobftru&à & occlu(a, intravero.

qui habet clavem David.

t

aggere aliquo terreo vallata: Sic Vir-

Talis porta claufa fuit gloftofiffi-

gines, Juvenés & viduz omnes fenfuüs

ma & (emper benedi&a Virgo Ma-

fuos externis && internis infültibus

ria przfigurata per claufam portam:.

. diabolicarum , mundanarum atque

Ezechielis , de qua dicitur : Porta jpj4,

carnalium tentationum , cunctisque

bec clau[a erit. $ non aperietur, €» vir

vanitatibus, ac blandimentorum ob-

non tranfibit per cam : quoniam Domi-

lectationibus occludant, neadvería-

nus Deus: Yrael ingreffus. eff pev . eam.

xius animz irruat atque . de eis trium-

5

Et fanctus Hieronymusait : Hace

Hierotn

M

pþum gana:w

porta ofigntdlixs » "b Wt KExebiel ,

lib. ad-

femper ,*,e,p,, :

LKC ONCIO XIit.

"v

J

( fevinia- — femper clau[a. lucida: , eperiens in [e,

pientibus , &* finilis fadus eft ilis.

v

M

n

]

r

l

L

1]

mumin | vel ex fe proferens fantta (andorum, per

2. Sicut per illam portam egre"

fnz.

quam ol juflitie & Pontifex nofler fecun-

diuntur & ingrediuntur diverfà anie

"i

At

dum - oxdinem Melcbifedecbingreditur /

malia atque jumenta, videlicet boves,

,:me;

egreditur.. Sic foli hrifto patuit , clau[a

vaccz,hirci, capra, fues, canes. &c,

"

us

verofuit cunchis terrenis. delectationibus

G-

"

Sic peccatores in facris litteris juxta

AV

peccatorum diverfitatem , nomina

04

Alexan-

Ejufmodi quoque conclufà per-

variorum animalium forriuntur;quod

Dd

der 4b

fona fuit Bona Dea , quam Veteres

evidenter in actibus declaravit Da-

Alex,[ij, Faunam vel Sentam dixére. Hanc

minus , cum Petro vas & linteum

m-,l

"

€. £, 8.

Varro ícribit tantz pudicitiz fuiffe ,

oflendit, in quo omnia . animalium

" utnemo illam, dum vixit, £nas vide-

genera, tam volatilia, quam repti-

V]i" [

7

lh

rit, necnomen ejus audierit , pro-

lia & quadripedia continebantur.

ls

pter quod illi in operto mulieres facti-

Er vidi in exceffu ientis-ee , inquit Ad.m. fe

ficabant , & Bonam Deam appella-

D. Petrus , vifionem , defcendens

W

bant. .

vas quoddam , velut- linteum magnum,

f

Adexemplum Beatiffims Virginis

$n quod. intuens confiderabam , &» vidi

V

Mariz Virgines, Juvenes, viduz clau-

quadrupedia terre, C beflias, & repti-

dant fenfus (uos exterioribus vanitati-

;

a, C* volatilia celi. Omnigena hac

jl

bus, tentationibus; feductionibus &

animalia omnigenos etiam:;acccat-ores

diabolicis (uggeftionibus , aperiant

denotant ,

os íanctus Petrus in

n

autem illos Chrifto Jefu ejufque divi-

Ecclefis gremium effet adducturus.

nisinfpirationibus, Hoc docere vult

pl

1. Cor. 7.

Propheta Job illos draconibus & ftru- Job. 30;

M

fan&us Apoftolus, dum dicit : Mulier

thioni confert : Frater, inquit, fui 29.

;uam

innupta, C' virgo cogitat , que Domini

draconusm. , . [ocius firutbionum. E-

um

t

funt,ut fit [antta corpore & faritu. Hafce

zechiel Scorpionibus , Fili bominis, Execb, 2

opto & precor vobis felix novi anni

inquit Domínus, increduli & fubver[o- 6«

aufpicium.

ant, b

ves funt tecum, & cum fcorpionibus ba--

PECCATORIBUS , bla-

bitai.. Chriftus modo eos vulpibus,&

jjis, 4

r

hemis, luxuriofis &c. affigno pro

apud Lucam de Herode Rege, Dici- Lttr. 155

rena portam pecuariam ( CWjiefs

te vulpi illi ; modo lupis , ut apud 32

"

SiMorbf ) ut meminerint admirabilis

*

.

Ecce

y Mi

eundem difcipules allocutus

fuz metamorphofzos, ftatus füi 1ni-

&go tmitto vos ficut agnos inter lupos. S. o« Ltc-10-3.

oran

ferrimi , maximique periculi , in

p d

annes Przcurfor Domini, viperis cof

quo verfantur,

I. Quia peccato-

dem compatat, dicens; Gerimina yi- "^* 7e

P

res fimiles funt jumentis & brutis ,

perarum.,

Doni-

Finxer

l

?L48 0130'

tefle Palmographo regio dicente :

unt Poete maletïþam Cir-

u

Home cum in bonore effet , non intel-

cenfuiffe , que carminibus & ín-

du tfl f

cantionibus focios Ulyffis in porcos

ihid ; jl

lexit. , comgamuf ef — jumentis infc-

Aa 2

& va-

f

188 |

Conciones: Strenales.-

& varia animalium genera converte-

alienati funt vetrorfum, Hanc peceatoz

rit : Ita peccatum convertit homines

rumr infipientiam: deplorat qu

oque

indiver(imodos.mores , juxtavitio-

cliarus Dei amicus Mo

Íesr Gensut

y

3 kfïäpeui. jie

.

rum pravarumque cupiditatum diver-

que confilio efl C fine prudentia:- Ut

d. o

:

.

fitatem.

faperent C mtellig.

viderent;.

H

ergnt, df'naviümaþro*ä-:

3. Utplurimumiin illa porta fünt

fcetidz (ordes; fic fcezent etiam pecca-

. Neautemin vefltis fordibus & in

torescoram Doreino, itautde pecca-

infipientiamoriamini; Ó peccatores !

tore dici poflit illud, quod Martha de

oftendam vobis aliam portam; in qua-

Jotn.1r.— mortuo fratre (0 Lazaro dicebat:Jam

ftat divina Sapientia , quz vosadfe

9.

vocat; dicitur enim in Proverbiis Sa-

feret.Dehocloquitur quoqué S.Chry-

5. Chrjf- foftomus;dicens: Nibil eff peacato fordi-

lomonis: Sapientiajuxta portas civitatis

! Proy.8.5.

bom.gz. dius,nbil immundius. Et S. Ambrofius

inipfis foribus loquiturdicens: Oviri( O

inJoan.. magnusille Ecclefiz Do&torait : lu-

peccatores ) ad vos clamito, C vox mea:

Ambrof. — terroga con[cientianr peccatoris , monne

4d filios hominum. -Quid: exgo clamat *

Timor Domintodit malum;arrogantiam &*

v

lib.of- — gravius omnibus fetet fepulchris t Opti-

A:

fic.c. 12. me etiam S. Bonaventura: Siut pu-

fuperbiam, & viam prayam. Et veríu33.

"

Bonay.

tredo aufert pomo decorem;valorem .eolo-

Audite. difciplinam & — eflote fapientes.

andieta — vemyodorem & faporem : Sic peccatumau-

Quam: vocem & clamoremidivinz fa-

fulutis

fert anima decorem vitas C odorem fama;

pientix merito mente percipiatis,

€« 2

valorem gratie, C faporem gloria.

Si jam peccata vos deformes red-

Cum quodam tempore S. Catha-

diderínt, confugitead poenitentiam;

:

AntonA rinaSenis nata, impudica fecum lo-

& priftinam | recipietis pulchritudi-

Senenfis. quentis mulieris fcetorem non-tole-

nem. Layamini,mtundi eflote, fi fuerint Jfa.x.

18;

Sur.Ri- rans,nares obturaret: Patritvero Ray-

peccata. veftraut coccinum; quafi nix de- 19*

bad.ex

mundo, qui illià confeffionibus erat;,

albabuntur: €» fi fuerint rubra quaft ver-

Raymnii, geftum hunc admiranti, dixit, fe, ni

aniculus, velut lanaalba erunt.. gratifTi-

mund,

hocfeciffet, prz animzillius fcetore,

murmxinfüperfpirabitis ante confpe-

fuiffe vomituram.

&um Dei odorem, ut dicere valeatis

- 4. Sape peccatores infipientiores

cum S, Apoftolo : Chrifi benus odor fu-

2.C0f, 2«

mus Deo.

funt ipfis brutisut Deusipíe conque-

Jfai/2. riturapud lfaiam: Audite celb, C auri-

Vitellius Imperator , dequo Ro-

- efa.

bus percipe terra : Filios enutvivi & exul-

mani commemorant annales, cum de-

