i&us & globos , & ut certior ellet , in

retinDeun , C ipnflet eb[ecranouibus «*

—

*

[

orationitus no&e ac die. S, Chryfolto-

fcipía pmbaret,?fxcque.igpü amputavit

D

caput ; ita maluit.amittere vitam 5

mus fuper hanc epiftolam Pauli fzri-

k

bens ait: Máxim?viduam facit finonmo- S.Chry-

quàm virginitatem.o rara avisinrer-

h

xis! Hoctempore aliquz puellz,uon

dà viri folatio, (2d C* filiorum queguepri v foft. bo-

5

n

[2

e

H

a.

1] l

dico de omnibus, fe fuis amatiis op-

vata fit 5 babetitit.

Jordi viceómnig u 13.

WP'

onunt, & arma defenliva accipiunt;

Degm, SicfecitS. Anna fiiia Phanug./| ad yisrt.

Milis

)l

ac-

acilla puella, qua ulmo ftraminis

lis, quz vidua ufque adannos o&togia-- LAGAAds

Mi

cepto pro defenfione (üj dicebat. ne

ta quataor permanfit , & continuó

D

mihi appropinques, nec vim inferas

Deo Greatori füo die no&equein tem-

D

alioquiute cransfodiam. O Præclaram

plojejuniis & obfécrarionibus fervi-

cuftodem fui!

9

vit. Hanc Annam imi:ata eft S. Paula

»

*

?

Gregor.

Audite vos Virginesaureum mon

vidua Romana;cujus piiffimam vitam

3!

"'N]f]:c'

tum $. Grqgorii'NyiTeni,qui dicit:P4-

S.nieronymus ad longum defcribit ad

l

1j. de

dica yirgo ab omnibus animi affeétionibus

Euftochium:ejus filiam ; illius fetum

b

«g.irginit.

feonininü abducere oportetyac celefti Spon-

celebratur 27. die Januarii. Idem fan-

&us Hieronymus magnus Ecclefi

li

fo; qui canm adornabit , integram fe atque

ü

puram confervaresut aut fordes, aut Tugas,

Docor fcribit etiam de alia devota

L

aut aliquid. ejufinodà minus. contzebat.

vidua,nomine Mielania, cujus maícu-

Vultis etiam audire definitionem Vir-

lumac probiffimumanimum in prz-

H

3n Epi-

)

gínis,audite S, Hieronymum : Virginis

dictis xeniis viduis propofui imitan-

]fola«

définitio eft inquityfandiam effe corpore C

dum, Quandoquidem jam fcio viduas

dpirituz quia niil proficit carnem babere

omnium effe peripfema ; ab omnibus

virginem.fi mente quis nup[erit.Et S.Am-

defpici, & quodammodo conculcari ;

brofiusait: Cuftodi virgo vias tuas ut non.

collocent ergo fpem & totam fidu-

delinquasin iinguatua,. Hae fic velta

ciam füam in Deum , iple enim erit

fireuds

t

F adilidara m k

--

CONCIO XXXVF.

50f

[

allis tutris Fortiffima coóntra omnes

cificis, teftatur Apoftolustn tertium

Til

ccelum raptus, dicens: 1deu fapite,pa-

2.Cor,

v

perfecutores & fuppreffores, dicant-

que femper in tribulationibus fuist

cembabite , C Dospacu o diletionis

13. 1 I5

23

Domine fiatvoluntastua, Ac certó

erit vobifiim.. Kationem videtur dare

d

in primáa Epiftola ad Corinthios, nbi

l-

g, certiüs Dens , qui eft fvfceptor vidua-

At

*

a

tll ?f M&

tuibp(asnon deferet, Hzc jamfitve-

I.CoR

flra (trena.

pacis

Non eji —d:ï]änüopvk Deum , fed

Iosi;ls

14.35.

10Jt

CONJUGATIS dono etiam:

þm

Artificiofuspior

vut-intet duos fra-

Dv

tres vel amécos unanimitatis declara-

feliciacpacifico anno duplices flore-

"

nos , Ícilicet florenos Colmarienfes

zetinfignia , foemineohabitupofl ter-.

.

T

um epigraphe

.

Domine conftrva noi

gum utriufque concordiam ftatuit ,

7!

n pace. Et florenos Hildesheimenfes,

quz brachiis fuis utrumque comple-

r

anquibus legitur pulcherrima illa ane,

&ebatur, quo indicavitjquód hi, qui

M

tiphona Eccle(iz: Dapacem Dominein

videntur corporibus feparati , fen-

diebus noffrs. Palcherrima res eft pax

tentiis& voluntateconveniant. Uti-

^ LTf

i

J "

atque concordia inter conjuges; dicit

namhzc concordia emnes conjuges

M

namque do&iffimus ille Philofophus

brachiis fuis comple&eretur, Dicit

*

NI

C4p3.

& Otrator eximius /Halicarnaffzus :

enim divinus Nazianzenus

*

Optina

TL

pract-

»Concordia omnibus hominibus eft

eft ves concordia , eptita res ammorum

lfll J

li h

J

prorum

» bonorum dux,ab ea omnibus maxi-

cenfenfu inter. bomines junpi 5 prsfer-

i

1

de epi-

» ma-coinmoda proveniunt, incredi-

timautem conjuges, Ubi veró non

a

j

tbala-

»» bilesutilitates proficifcuntur,& po-

éft concordia & páx inter conjuges,&

Lkogm m!f

miu.

:tiffimà matrimonio jun&tis, Undé

tamen cobabitaretenentur, ibieve-

;j

vl

4;Homerus : Nullum majusbonum,

nitiáem tormentum , quotyrannus

J

» quàm.dum vir & uxor concordes &

Maxentius cruciavitmultos , dum fci-

"g

,51d€ fentientes edes habitet. Quan-

licet mortua ac foetida corpora dor-

j

b

" toobeam reminimici dolore,quan-

foalligari curavitvivorum ; juxtail-

Do)

, táamici voluptate afficiuntur. Hol-

lud Poétz:

]i

landi fecum perpendétes quantorum

bonorumcaufa fit concordia , fcriptü

Vf:mlm

Corpora corporibus jungebat Mortua

g

habentinfuis monetis hoc lemma:

vivá.

j

jut

- Cencordiá resparva ere[cunt. , difcordió

maxima dilabuntur. Concordià felici-

OCh tiftiani conjuges, con'[ïderat&'il;

| dgg of

yile

tàs in zdibus, in R epublica & provin-

lud di&um Aurei oris Conftantino-

j p

ciis quafi quodam pabulo nutritur.

politani,quiait: Ad e4,qu4 rellà gerere

pita

Ubiin xdibus conjugatorum pax

volupaus, nibil eft adeà aptum,ut effe pacifi-

ledua,

& concordia regnat;ibi fancti Angeli,

eum & non turbulentum. Sienim e[ffu dif-

ibidivingvirtutes, ibi Deus;ibi fan-

«ordes , nibil rectà A vobis agetur, &c.ut

mmbw

ukim 1

&iffima "T'rinitas moratur & habitate

videreeft in multiszedibus , &c, O

quanta infelicitas !

für

nam T'initati nihil zqué propriü eft

s« concordia, Deum cohabitare pa»

ERE

S, Paulus , quiintertio coglofuam.-

j a

didi-

ii

$ss

*

^

pr3

' Cendoneslyarits

didícit "Theologíam, omnibus fpecia-

ducerent,laude dignz effent , fed im

R ?. lirer pacem commendat , dicens: $i

19.

hoc easlaudare non poflum,quia gar-

feri potefl,quod ex vobis efh, ctm omnibus

rulitatefua totaro eeconomiam fuam

bonminibus pacem babenies. Hancregu-

perdunt, & omnia peffum eunt.

laminprimis conjugesinter feobíer-

Apud Komanos flatua erat , qua

ApsLpre vent, Dicit namque Ennodius : Nibil

Citeria dicebatur: in hujus capitear-

Synado.. efl pace dulcius,

Concludo itaque ve-

ticuli vertebrzque erant fic locatz, ut

ftram firenam verbis S. Apoftoli fcri-

osfurfum deorfum diducere-, & ne-

bentisad fomanosz D

?

piss (it eunm

Ício quid inamcni ftrepere potuerit,

omnibus vobs. Amen..

perindé fi loqueretur, Huic Citeriz

MULIERIBUS & VIK

1 S*, S ufur-

fimiles fant illz garrulz mulieresgar-

ronibus garrulitatis morbolaboran-

riunt & blaterant ,. omniaautem fine

ullo fru&u:

tibusoffero lorenos Comitís à Qued-

lingburg , quibus Germanoidiomate

In edibus fuis ,. ubi tamenomnes

inícriptum : &agnidbt vitl/ be(dpato

conjuges honefti folent optare quie-

ba8 gitl. Aliqna mulieresadeó garcu-

tem,garrulum fuum os continere nom

litatifuntaddidtz,& continuó hxrent

valent; jam enim garrulailla,Dodo-

Yibat

in foro blateraceo, . ut deipfisoptimé

neum illud «s. grunit contra virum ,.

dicipoffit ,. quod Libanius fcribit de

mox inflar fuis grunit contra liberos ,.

deila-

88at. G..

muliereloquace : Nonnemulierifta

nunc cohtra domeflicos, ita ut vix ul-

tibicen Arabicuseft , vel etiam quid

libipaxin domo reperiri poffit.Quan-

importunius? turture loquacius, picá

do marítas duriufculis eam alloquitur

luícinià, cicadà ? Dodonzum fuperat

verbis, fimulat zgritudinem, ac quafi

— —H"

zs: illud enim admoto quidemà ven-

jamjam velit cadere in.deliquium a-

tis flagello refonat , tranquilloaéte (i-

nimi 5 agit cum illa bonis fuavibufque:

RUE — nl x udanis MP E. , d s a t N r o lr

lei, atquehujus linguam nihil poteft

verbis, exclamat eumeffe Predican-

P

—

tem

.

[]

adducit bonus maritus fccum

compefcere, nonbruma;, nonzítas,

E

non yentus,non ferenitas. Et tales fce-

aliquem bonum amicum in domum

minz nen folàm vicinitates , amici-

fuam , cui honoris vel emolumenti fai

|

tias , compaternitases ad litesexci-

€awsá cogitat propinare unum vi-

tant, verümetiam fuafmet domos &

f

trum viniincipit vociferari, domum

familiasinquietant: tranfeunt de do-

fuam nó effe hofpitium & cauponam,

;

s»oindomum, moxhzcdeillo, mox

egreditur bonus & patiens ille mari-

illa de aliecffutiunt : fepiffiméma-

tus cum filentio , ne det anfa:« rixane

num incendium H*am.mamque caw-

di,nominat eum ftupidum , Stoicum;

;

uic-

ant , quamipíemet , imónec alii

mutum canem & potatorem ;

ïf

honefti prudentefque viri extinguere

quid ille femimartyr facit & incipit,

queunt. J Si ejufmodigarrulz mulie-

nuíquam invemietquietem , ubique.

xes domi manerent, flii(que fuis refi-

domefticum illudzs Dodonzumin

4

«crentlaceratas vefles, nerentac fila

anribus ejusfonat,

--

De

CONCIVWO XXXV.

jor.

kff

- q«-Dehoc fcondueüuä eft aliquando

ícias,me nullo modoaddi&am & pro-

igr

num eífe cixis & altercatíonibus, utf

quidam fimplex apud egregium,pru-

m(um

dentem , eruditum atque expertum

*

étiam injuftum, & diyino przcepto

!

,

Y

^

D

H

contrarium cft ; quapropterte enixé

rem , quiipfi hoc dedit corfilti, di-

T.

cens; Ejulmodi rixofa & inquieta mre

rogo,fimusunanimes, pacem dome-

piti

lier indiget bono remedio , & noa

fücam & concordiamamemus , &

Deus tet

neuter nofirüm detan(am rixádis fin-

"

tantüim uno , fed pluribus.

lat

Opr. Max, omnibuscreavit remedia,

cerá charitatemeprofeqnere, &ego

Xuri

& hzc potiílimé confiftunt ia tribus,

viciffim diligamte , ut hoc modo

Oltrt

Domiao Deoeó meligs , & cum ma-

nempéin herbis,verbis, & lapidibus,

j iUud; Herbïs,fver'bis,& l; pidibs:z;

jori pietatefervirepoffimus , & uter-

fS;gif'

nlint

magna vis ineft.

que xternam beatitüdinem adipifcat.

Audienslizc uxot, refpondet: Quid

Omnes & fingulz infirmitates cu-

n

santur herbis: bonisfan&ifque verbis

hoc eft ? fa&uses modó Przdicator?

il

multa pelluntur mala : fimiliter lapi-

Advertens matitus , etiamfancta X

N

fuavia verba nullam habere ia uxoris

des fingulares fuas. habent virtutes

M&y

quidam enim eorum fiftunt fangui-

cordeoperationé , fumit duos politos

um

nem .aliigaudio afficiunt cor, & ali-

lapides,accedit uxorem , falutat eam

uiillam habent virtucem, quód. ( ut

humaniter. lixor autem torviseum

bt

:vix»ul»

Lapidariiteftantur) inimicos recon-

intuetur oeulis,nec dignatureum ullo

(ä:n

cilient, & amicos reddant. Hoccon-

reíponío. Qua de cauía vir ejusadira-

flium cogitabat ille Simplicius à Lap-

cundiam excitatus, projicitin eamla-

koquïtti

penhaufen fequi, & eifdem remediis

pidem, & ficipfam tangit,ut paulatim

gü

& leniterin terram declinet, R ediens

Jl

j

uti, In huncitaquefinemcolligitom-

nis generis pulcherrimos & fuaveo-

adíe, & (uí compos facta, prociditin

pl

ia

lentes flores , virtuofas herbasac falu-

genua coram marito, rogat veniam,&

dicit? Amantiffime marite , non exí-

[

tares radices, & plenum faccum attu-

lituxori fuz,dicens : Ecce uxor,híic

ftimavite effe,fed aliüisfpeciem & per-

g

'

tibi przfento faccum plenum odori-

fonam mihi imaginata fui, ac ideà co-

ram te nonaílarrexi, Verüm hzc vet--

yim *

feris floribus & virtuofis herbis , illas

coque & contunde 5 dicitenim Pli-

banon procedebant debono & (ince-

jomu

nius eas prodeffe omnivariis rebus.

rocorde , fed ab illotemporequz-

l mæï

Mulier autem refpondebat , dicens:

rebat occafionem fe vindicandi. Erin

] u

Apage cum tuis herbis,credo te men-

huncfinem convocat fex fuarum (o-

1 Imn'

tecaptum, Videns feherbis nihil effi-

dalium;atque agit cum ipáis, ut altero

i uf

cere,meminit fecundi dati confilii;at-

die circa vefpertinum tempus ad fe

; qii

que uxori (uz optima, leniffima , dul.

convenirent egregiis & validisbacu-

inciplh

ciffima fan&iffimaq; incipit dare ver-

lis feu fuftibus inftru&z stque arma-

yit

tz, quibus fe abfconderentin cubicu-

ba , quz unquam didicerat & excogi-

p

lo, & dato figno maritum ejus mifere

tare poterat;dicendo:chariffima mea,

Sss 2

" des

y

N

Contiones varid. .

$o8

^

delumbarent. Ad quod in favorem.

re, Confiderent ergó rationabiliter

- ipfius flatim promptiffime confentie-

di&á infcriptioné:

GCagn

"

bant.& tempore conftituto in cubicu-

befdyato ba8 Gíel.-

l

icbt u S)f'æ!l"

lo illius vicinz fuz comparebant. Ac-

« Quandoveró neceffitate coguntur

cidebat ; quad vir circaillud tempus

reverteretur domum, fuamq(xe con-

maritis fuislegere le&ionem, imiten-

tur modum, quo prudens Abigail ufa

jugem fuaviffimé falutaret; quoniam

eft. Vide LReg 5.v.57,

veróipfum rurfum nullo dignabatur

refponfo , extrahebat ille ex facco al-

Hanc infcriptionem di&orum flo-

terum lapidem, & projiciebat in eam:

renorum obferventquoque viri, quí.

mulierautem vociferari; &zdescla-

Íxpiüs, velcontinuó herent in popi-

moribus repler e, querulis veibis in-

nis,& confortio loquacium hominum:

vocando: O S. Catharina adjuva ! Ó

feimmifcent , ubi blafphemias contra:

S,Lucia venimihiinauxilium ! ó5.

Deum,injurias contra proximum,de-

Margarethane derelinquas me ! fed. tra&ionescontra Ecclefiafticos & fa-

vindicate me fuper meoinimico, His

culares Supetiores effutiunt,non con-

|

prolatis vezbis , mox profiliebant fex- fiderantes, quà verganttalia di&eria,

ille conflitutz & abíconditz mulie- 51 contra Deum,graviffimum eft pec-

res , atque itamiferum virumyerbe- Càtum ; dicitenim piusille fenior To-

ribus& fuftibusexcipiebant , ut am-

bias : Maledichierunt qui contempferint te, Tol.13.

i

pliüstolerare haud potuerit, - Pauló

. €r condeimnatierunt o

à

nes gillafhona: .

ïg

póft advocat uxorem fuam , & di-

yerint te-

(it

$

cit : Chariffima meaeonjux , gra-

Sicontta proxi'müin, eft gravepec-

tias tibiago , quód non pro adjutorío

catum ; . ai tnamque fapientiffimus

*

invocaveris fanCam Uríulam cum

Salomon.

.

Abominatio bominum detra-

Pvoy,24

Sodalibus , illz enimmeomninó vit2

üor. Quàm grave vitium fit detrahe-

7

3

D

priváffent.

reSupetiori , patecin Dathan & Abi.

f

Nin,16

Z?hn

ron, quos vivos propter idem Ícelus ..

LPet.3, — Hzc imprudenä mulier non eft imi-

6.

tata difcretam ac prudentemillam Sa-

cum uxoribus & liberis , cum taber-

l

naculis & univería fubflantia eorum:

Gen. 19, ram, S, Patriarchz Abrahz uxorem ;

12.

quz debito modo füum honorabat

pro vindicta difraptaterra devoravit,

[

-

defcenderuntque vivi in. infernum,

maritum, eumque dom

inum nüncu-

[

pabat.

Cere veró cum ducentis quinquagin- 1jj. 15«

l

Multi viri autemfe immifcent bef-

ta virisignisegreffus à Domino in-

li

terfecit / Sed&calios 14700» detra- jj.y, 49

k

:oIcemineo, qui merentur loco gladii

inlatetecolumferre , &loco barba

hentes confumpfit incendium, — Et

N

ge arecïrcumospäpläm- Mulieres

Gores Hebrzos i

Numer. 21, Deus in Moyfis detra- a

| Bu |

potiunt incidere vulnera,& non fana-

6 -

l

mifit.

gnites ferpentfs im-

re5incendere ienem,& non extingue-

Prater hasaliafquepeenas , quas

resmultug garrire & parum defende-

vel hic , vel in altera vitanon cva-

Q AE MR R N ATC

——

dent,

CONCIO XXXVYV,

465

Mij

dent ; nifi peenitentiam cum firmo

que veftimenta toto illo temporenon pyy,-

emendationis propofiteagant;fapiüs

funtattrita, neque calceamenta yetu- ï?-ï-

Mtlt

etiam ejufmodi inconfideratus garru-

flate confumpta.

Vr

lus fuo privatur bono nemine & fa»

Hanc providentiam Dei etiam ex-

pertuseft Propheta Elias , quiin maz

titt]

ma, debet vel publicé verbis expreffis,

yel fcriptis coram juratisteftibus cf-

gna illa fame,cüm coelum ad ejus ora-

xl

tionem. tribus annis & menfibus fex 3.Re£-

fufas injurías revocare, & panopliam

canere, Oquàm inhoneftum vito at-

ficclaufum effet , utnegutta quidem 17* 6

nft

M

que indecorum toti familiz ; quando

aquz decideret,à corvis Dei juffu pa«

m

aliquis cade caufa ex Scabinatu; Sena-

flus fuit, Eidem efurienti & fitenti. 2, RZ«

o

tu,tríbu,aliorumque honeftorum ho-

Angelum Domini panem & aquam o« 12.6-

Ynun

minum confortio excluditur;ac ipfius.

ftendit..

ontié

verbisnulla ampliasadhibetur fides ;

Et utalios prateream , de 5, Onu- Papbnu-

,;de'

rató fortitur bonum finem. Firmá er-

phtrio quiddicam ,. quiannisfeptua- time in

ft-

gó mente retinete di&iam fententiam:

ginta ab omni humano fegregatus ejt» vita

t

lh

Gjag nicbt vit/befcbato ba8 3iel-

confortio;Angeliminiücrioquotidie £19,L.r,

PAUPERIBUS pro fclici xenio do

panem unum & aquz poculum acce- devirse,

kpec-

florenos Cemitisab Ottingen, quo-

pit: atque Dominicis infuper diebus Patrum.

iT

ruminícriptio eft:. Dominus providebit,

ab eodem. SS, Corporis & Sanguinis

n

Hzc fententia fumpta efl ex. cap. 22«

eduliorecreatus cfl, Hic iam cogitate;.

jne- f

Genefeos,ubi dicebat 1(aacad patrem

quód fervus debeateffe folicitus,quo-

Gtr.22, luum Abraham; Ecceignis &* ligna; ubi

modo bené ferviat domino fuoj& do-

$,

efl viciima bolocaufli ? Dicebat Abra-

mini eft providere miniflro fuo; undé

v

uficu

ham t Dominus providebit,

L

dicitur : Omnem folicitudine veffram pro-. 1. Pei»-

mll f

Hanc providentiam i

nfe bqbcbai

jicientes in eum, quoniamipf cura efl devo- $- 7

David Kex;dicens: Dominta regit me ,&

bl EtChriftus Dominusait:Nolite foli-

lfwäfl' f

"

Pf.az.

u

b

P« nibiilwibi deerit n loco pa[ctta ibi me colla-

citieffe dicentes, quid manducabimus, aut-

£4vit. Qui vaditad fontem, non cft fo-

quidbib emw,aut quo operiemar ? Quarite M agg. u

Tl

)

T

licitus quid bibat. Quid ergotimes

primim zegnum Del C iuflitam ejub, C* s o

pauper ? providentia Deimajor eft

ha omnia adiicientur voba:

,tonut

vorat

fonte, Quis patereft, quinon provi-

" MILITIBUS profclicinovosnno

przfento duplicesflorenos, videlicet

fnum

deat filiis fuis cüm viderit eos egere *

binc Chriftusait: Scit pater vefter, quia

florenosDucisSelandix , in quibus:

ïqmï,n' j

:

yoo

bis omnibus indigetis.

confpicitur palma in rupe mariscre-

Hanc divinam provide

ntiam &x—

fcens,cum liac epigraphe:Ex durá glo-

( dem'

ff ]

perti funtfiliiIfrael, quibus quadra:

ria.Et florenos JoannisAuguftiComi-

Exod,i6 ginta annis indefertocoturnices &

tis 2, S. in quibusexpreffailla fen-

3 " des[l' Sïl

12«

mannaad manducandum mifit Deus,

tentia: Per 4nguflaad augu[la, Fios du-

us

&aquam de petra abundantem ad bi-

plices florenos militibus dono, utim

confideratione bujus palmaz , & illa-

)

quas

r E.

run

"L

Sgs 3

a

Conciones varia.

f1e

xum fentent

isrum conentur acquire-

rié , verüm coguntur fzpiffim? pef

re ex duris fervitiis fuis fibi gloriam,

quinque,fex diesfamem pati , utne

& per angufta veniantad augufla, id

quidem fruftum panis videant : in

fammo zftu & fiti (z pé debent ex tür-

eü,perg:nerofas ac herolcasactiones

perveniant ad fublimiores honores,

bida & vermibus fcatente aqua bibe-

rex&e,

"

De palmainter alia narrantlNatu-

raliftz , quód quó gravioti onere gra-

K eforaatiffimi Monachi vel R eli»

verur , eó magtsinaltum crefcat : fic

gioliquidem paupertatis, caftitatis &

quó megis exercentur & patiuntur

obedientiz vota ( qua funt tria effen-

milites,có ampliüs eorum animus de-

tialiareligionis)emirtunt, nunquam

tamen mortis , quale milites emit-

bet tendere ad majores dignicate;,

juxta fllud Poétz;

tunt : mox enim utfub Principisaut

belliducis (ui (igna referuntur, & mili-

Delcianon mertit. , quimor gu/?ävit

tiz nomen dant , folemnepro Regis

aitiava,

& Principisfui obfequio, atquepa-

trizbono mortem oppetendi votum,

Palma in rupe maris agitatur ventis,

ac facramentum przftant,quod fi vio-

lent,morti & fupplicio addicuntur.

impetitut tempeflatibus, fpumantes

undz & proceliæ minantur ipfi rui-

Cüm itaquetam gravís & feverus

eorum fit ordo & ftatas , confolentur

nam , ipíaveró tamen femper viret:

pari modo generofus animus mili-

feipfos, & cogitent fecum : Ex duris

lä

gloria ; pev angufla adaugulla. De pluri«

tis , &c.

Fateorordinem &ftatum m

ilita-

bus fic legitur,qui ex duris & genero-

rem effe gravem. Miramur feverita-

fis fa&is gloriam adepti funt, &ab Im-

cem Patrum Carthufianorum , Capu-

peratore Romano Duces , Comites,

cinorum, Minoritarum, &aliorum

Barones , magnique Domini creati

funt.

Exemplum habemus in Kege

p TTTE

Monachorum , qui nudipedes ince-

, Rtfa

dunt, nunquam vefcuntur carnibus,

Davide, Joanne de Werth;Melandro í

8. 17

aliifque compluribus.

j

& feveris regulis fubje&i funt;hi qui-

*

DT

dem perduagttefve horas harentin

Quando etiam illas vi

gilias,frigus ,

v 1140' t

Choro cantando tempore hyemali, &

zftumatquealias moleítias fexcentas;

ti

orando , vel meditando; finitis hotis

quas patiuntur, referunt ad honorem

tt

habent füum le&um vel hypocauflü ,

Dei,magnam bic gratiam Dei , & tan-

?

demgloriamaccipient fempiternam,

in quo calefieri poffunt, Quando uno

Y

alterovediejejunant , deindé rurfus

Vultis habere vivaexempla ? aípicis -

1

te S, Martinum Patronum noftrum ,

bomam habentportionem.

.

1

Multi militesnon folüm funt dif-

afpicite S, Sebaftianum Compatro*

d

calceati , fed etíamtamlaceratas ha-

numnoftrum, afpicite S.Mauritium

N

bent vefles , utvix in frigore corpus

cum 6666.fociis ; S, Achatiumcum

tegere queant 5 nonjejunant volunta-

10000, $, Gereonem cum 327 Ío-

|

en$

CON(SIO Xxxr.

f

u

&lis; aliofque quámplurimos fanctos

tur. Cüm n quendam ex caufa Nero-

!I

&

*

milites,

nis Germanici filii animadverfum ef-

u

fet,canis illius necà carcere abigi po»

Quidam autem milites quampri-

t

müm geftantfrigidum illud ferrum in

tuit, necà corporereceffit. AbjeGo

ibt

latere, vexilloqs jurárunt, arbitrantur

veró in gradibus Gemoniis domino

fibi omnia licere,jurare,pejerareblaf-

fuo , meftos ediditululatus , magná

ulb

phemare, furari, fornicari, &c. Hi

populi Rom. coroná circumftante,

ul

non merenturgloriam , fed palum &

Verüm audite mitabiliora, Cüm qui-

j

patibulum, &propter fua. malcfacta

dam ex circumflantibus cani. cibum

iA

pe'rvenire ad auguf&a. Omnesautem

objeciffet,canis ad os defuncti domini

il

mente rerineant, & feduló animo per-

tulit; tandem cüm ex fententia Judi-

iUf

volvant datamà me ftrenam , & hic &

cis cadaver in Tiberim effetabjectum,

l-

illud fuftentare canis, né mergeretur

in futura vita habebunt gloriam.

H

SERVIS & ANCILLIS felicis xe-

conatus eft. Quid poteft effe majori di--

.

"!

Di)ms-

niiloco do flozenos , in quibus cerni-

gnum admiratione ? Henrici Aucupis

W

tur canis,cum infcriptione ? Vigilenti4

Imperatoris tempore, canis quidam rtsCbro-

Iu

" fidelitate. Hi floreniadmonent fer-

in palatio. Carfaris hoftem fui domini rici fui

h

vos & ancillas debiti officii fui , ut fci-

agnoícens,accurrit, rapidoque morfu J 1.

U

licet vigilentin curis & laboribusdo

dexteramillius przmordet,& quafi re

tUt

minorumíuoram , & fideles fint ia

przclaré actá , caudáà palpitantead

TU

füuosrediit. Mirantibus cun&is ; cüm

emnibusoperibus, inflarcanis, qui

J

continuó vigilat, & fidelis eft domino

ab his,quiaderant,qui mutilatus erat,

ao

fuo, Canisvigilattota no&te , & licét

'quare canem lafiffet , interrogaretur?

parumper indormiat , ad minimum

confeffus eft, fe dominum canisillius

At

a

flrepitum & fibilum evigilat , & cufto-

corpore defeffo dormientem , mul-

diszdes dominifui: canis vigilat , at

tum relu&ante cane, fed fruftrà; clam

qui

herus eó fecuriüs dormire queat.

occidiffe,

Mt

Plara mirabiliora refert &lianus de AElian.

dl

ii

b l

Admirandafunt, quz naturalinm

Plin, 1,8 rerum indagator Plinius commemo-

fide & fervitute multa canum , qua /. 7.de

&40, fatdefidelirate, amicitiaatque grati-

adhuc cognitione digna fát. Interre- animal,

i

tudine canum. Pugnuáffe adveríus Ia.

liqua hibethzce: Quidam mercatotis £.2 9.

i

trones canem fctibit, confe&umaue

puer, cüm ad nundinas negotiationis

causa fe conferret, & aliqnantalum de

plagis, occifo domino non receffitfe :

] )w'm.

volucres & feras né cadaver lacera-

via declinaret ,' ut ventrem exonera-

j

rent, abegiffe, Canem Jafono Lycio

ret, eoinfciente crumena , quam fe-

j pv

interfe&o cibum capere noluiffe, ine-

cumnummis deferebat, interram de-

ofitum

diique confumptum effe. Sed & aliud

ciditiisad nandinas profe&us eft, ca-

p

nisautem, quemfecuta ducebat, ad

refert prz. omnibus admirandum,

jj

quod Áppio Junio & Publio Silio

crumenz cuftodiam ibi remanfi; fa-

üiumcllm

COSS,Komz fuo a vo accidiffe tefla-

mulus autem,ubiad mercatum perve-

nit

45

ondáones Yarite —

$r

.nit , feque nummis deflitutum effe quibus fcriptum reperitur : Ferbum

cognovit , per eadem veftigia regrel-

Dominimanetin etrnum.Qua fententia.

füs, nummos & canem , qui os.cuíto:

fumptaeft ex P(ala1:8.v,89, Hanc epi- Pf. 118,

dicbat, -jam-fame-c;&hau&um inyenit,

graphen habent. Magdeburgenfes in.29

,

& cümprimüm eó famt»xlus pervenit;

fuis llorenis, utnotum eft; Etillifunt

«anis mortuus eft.

Lutheranz religionis 5 jamautem ne«

qoiféttehicfervi & anc

illæ"Eefïs ye-

quiffimus ille Apoftata & Hzrefiar-

fhris effe fideles , utadhortatur vos

cha. Lutherusin trecentis & plurimis

S. Chryfologus;dicens : Vos fervi debe-

locis verba & fenfum divini verbi per-

tis dottino fidem in ip(a, quamgeritu, fer-

vertit , ut in ipfarum & nofkris facris

Bibliis videre eft , fifenfus.cum fenfu,

Tit.249. Vitute, Et S. Paulus fcribit dile&o dif-

«cipulofio Tito his verbis: Hertare fer-

verbum cum verbo, littera cum litte-

P

fa conferatut.

;

qyos dominis fuiefubditoseffó , in ommibw

placentes ,non contradicentes , -non frau-

Utplurima filentio involvam 5 de

communione fub una& duabus fpe-

dantes y[ed inomnibus fidémbonam ojlen-

dentes.

:ciebus tam mirabiliter fcripfitin fuis

Ephef.6»

Écontta & doniünosadmonetían- T'omis deanno in annum,ut ad390.

&us Paulus, dicens? Vos deminieadem

ira& non: non& ita; pro & conira;

2«

facite ,illi vemittentes minas fcientes quia

contra & pro inveniatur. Sic verbum

Dei apud . Lutheranos nonmanetin

& illorum & vefter. Dominu eff in celá:

xternum

D

*

d perfonaxum acceptio non ejt apud eum,

quandoquidem ipfiillud

falfiicant & pervertunt,

V Aler.

Auditeadmirabilemfervi erga domi-

Maxl.

num idelitatem , & domini ergafer-

Quid clariusillis verbis Chrifti:Hec Matib,

6i

vum gratitudinem, Urbinum Sena-

e[f covpus meum ? Ex tamen hacfole cla-26,26. |

Sentcá

riora verba aliter explicant. Chriftus

torem inagroR eatino delitefcentem,

ö' 46"0

cüm milites Komani furore perciti

ipía divina Veritas dicit : Egofumpani Toan, 6.

vivusqui decalo defcendi: i qui mandu- et

tempore belli civilis ad mortem in-

quirerent; fervus ejus,nomine Pano-

caverit ex boc pane , vivet in ateruum

pants,quem ego dabo, caro mea cff gromun-

pion , domini veftibus & ornamene

tisindutusin .ejufdem cubilefe recli-

devita,

Cum hoc falvifico & coelefti

navit, utirruenteshoftes LLebinum ef-

pane & una illa fpecie, quxnobis vi-

fefufpicarentur, & ita primoimpetu

tam zternam confert, noníuntcons-

tentí, cugm tamen illi laici Przdicane

eum jugulárunt.

Incujus rei monu-

mentumUrbinus mortuo fervo erigit

tes nullam veram fpeciem fuisdent.

flatuam cum título & infcriptione ,

Nonmiror, quód Lutherus fuerit

tam variabilis , cüm diabolus patet

quz tam memorabilem teflaretur fi-

delitatem, Vosfervi & ancillz, infpi-

mendacii ipfius parensfuit, ut fcribit

cite zpiüsvefltos florenos, fententiz

M.PetrusSylvius , quitempore Lu-

ac documenti nolite oblivifci.

therivixit , & viginti novem libros

contra eum edidit : hic dicit , Lutherá

H/ERETICIS tandem pro ftrena

fuiffc liumillegitimum , &m

atrem

affigno florenos Magdeburgenfes ,in

ipfius

^

h.

^

c PO,N c€ l O XXXV.

$Ó5

(

minrubris

ä'iþ'üus faffam effe, quenda

tam peflifero F&nte, ex tam diabolico

t

veflibus claufis januis ad fe ingreffam

homine boniprofluere poteft ? fide

( i. Pj,.

eeffe in fcarificatorium , .& fecumim

zterno Verbo Dei gloriari volunt,

(s

Inä'l

pudicuma&um-commififfe, -

fequantur fenfum Ecclefiz Catholi-

liont

Ipfemet etiam defeteftaturin libro

€£ 5 Chriftusenim ait: Celum e* terra

4r( 13

3

CBon ber CIBíncfelesoeg; unb 9ofafe

tratffbunt , verba

tl«

fenscIBub. / quód do&rinam fuam

ibunt,

Mürem duta non tranfi- 31*

urim

habeat àdiabolo ? &in fuis menfali-

Strenas à me datas animis veflris

ibus diícucfibus gloriatuc ; fe plus uno

retinete, & fi documenta obíervabi-

bt

T

modio faliscum.dzemone comediffe,

tis , proderunt vobisad vitam ater-

fl

SicLutheraninon poffunt dicere, fe

mam, quam nobis omnibus do-

[ite«

werum Dei verbum habere , cüm à

net Deus PaterFilius,& Spi-

ILuuhero fit falfificatum , &quidjex

ufitus fan&us, Amen.

4

r

Y

i

Ws

du

$5

n

P

E ior

ii

.

y^

A

3

yin

$

d p EE

N7

RD

d

i

N

z

manetiü

r

P

pZ

C 6

$

a

g/

wl

e fj

)

nE

yc,(OIffh'lf';

a

T -

x

As

z

ii

i WW* W

ATA

tb

^

N

E MAXUU

W* |

s

p

mn'.W)

?

L

j

j

o

n f

IKNQ

ia

g

d

etlis üm

tolüs Pm

M

PO

du

"

T tt

CONCIO

vem h

h

jit

u

g

r

,

eot

$14

Conciones varia,

X

gusccmcmm m mOmSMMSIEBAMEM

—

iEl

Qu QU IQ pR

CONCIO xxxvx:.f s

IN F"EST"O PORTIVN CVLE,

Habita anno - 1678. in Valle Conffuentina apud —

Patrcs. Capucinos,

!

T H E MX

k

Hodie luic domui [ælw faäfz;e!?. Luc. | 1-5.'

t

E N

? Everendifüme Ar-

T

[9e0]

fcil.in quo præ[entifïïxhp ac extreme

T

S

2

:

chiepifcope , Prin-

perditionis perículo omnes verfaren-

di

E.

z ceps clementiffime,

tur Judzi.Illa hecaudiens,quafita oc-

z

A

:

3 fimulg; omnesfan-

calione fupplicat humillimé Kegi Af

d

e

Al

y

guine Chrifti Jefu

m

AV

vocatum eft illud horrendum & fatale

fuero pro populo fuo;qua decaufa re- 104,7.5».-

ft

redempti Auditores

lj

dile&iffimi: Admi

edi&um. In cujus reimemoriam ad-

randam lego'hifloriá in libro Efther:

huc quotannisJuázi magnum lztitiz

g

hiftoriam plenammeerore, horrore,,

feflum concelebrant,

n

atqueprafentiffimo periculo: hifto-

Si jam dicerem hiftoriam hancfi-

p

riam etíam plenam gaudio & tripa-

guram feflivitatis hodiernz,non mul-

Ü

Eflber.3. dio: legoenim à Kege Affuero cru-

tum aberraverim; dicit namq; S,Pau-

g

3j

dele edi&um effe promulgatum , ut

lus: Omniain figura contingebant, Si di- : Cf*

de

uno die omnesJudzià puero ufque ad

u

xero per Jadzos illos ad mortem con- WE

qu

fenem; parvuli & mulieres ferro dele-

demnatos defignari peccatores , erit

rentur, & à medio tollerentur, corü-

ipfa veritas; Deus enim ait per os E- Egttb,

Lir

que bona diriperentur, inomnibus

zechielís: Arima,qua peccaverit,moriettr. Wg. 4e

Pilo

provinciisregniejus , quarum erant

Et quidem horribili morte, tefte Pfal- P p

füy,

centum vigintifeprem, Auribus per-

22«

[

Hanc fi

miflà dicente: Merspeceatorum pefrima.

*

Eztch,z.

Vit

cipiens hoc probus ille Mardochzus,

x

ententiam

feralem repetitDeus

fummá triflitis perfutus, lacrymanti-

iterum per-Ezechielem, dicens : Ippie ! 9:

Wi

. busoculis,corde acanimo confterna-

morte worieríi. Exc.18. v.x3.. Crimdetw- Eri. 18

Lf

tus accedit Kegiaam Eftherem, cuia- — flanda fecerit,morte mrietur, Atquedi- "17

o

diu

maritudiné pecorís fui manifeflavit, — vinus ille Praco Paulus clagat : 5ri- R 623

pendium peccatinors efl,

Si

fil

coNCio 'xxxv(r.'--

PU

Si pet Madochzum defignare volo

Primó dicitur inlibro Efther, quod

i

S*.Seraphicum, Patrem. Francifcum -

probus ille Mardocheus iatelle&to gffe; 4

remacatango: namquemadmodum

crudeliffimo illo msndato potentifli- ,.

condolens Mardochzus przíencffi

mi Kegis Affueri,quód Ícilicer omnes

Judei interaecione deberent delcri

mum periculum, atquetaffant em po-

puli Judaici ruin& intimis (ingultibus

per totum regoum difper(i , fumm

trii ià & dolore fuerit inintimis cor-

profufiíg;lacry.ais deploravit: ita&

$. Seraphicus Pater nofter Francifcus

dis vifcéribus affli&us, & ad ofteníio-

nó (emel,fed fzpiüs die ac no&e quo-

nem amaritudinis animi (ui fciderit

£idianum interitum & perditionem

veflimentaíua , & indutus fit acco,

[parferitque cinerem cápiti (uo , & in

tot innumerabilium animarum & mi-

erorum peccatotum tam ardentibus

platea mediz civitatis voce magna

clamaverit.hancce fuam amariffimam

defl:vit ac cácinuis lacrymis , ut oculi

ejusrubedinem laduerint.Nonné &

coadolentiam pro fe populoque |fuo

R.eginaEther veriffima eft figura bea-

manifeflavitReginz Eftlher , utipía

tiffimz Vicginis Mariz? in hoc accla-

fideliffimà fuáac potentiffimá inter-

mant mihi & coníentiunt mecum o--

ceffione míferofuo , & ad mortem

um

mnes SS. Patres: Etenim quemadmo-

condemnato populo Judaico fuccur-

Phatete

g

dumipía Eftherad inftantiamMardo-

reret, quod & fecit.

ftiot

chzi apud R.cgé Affuerum pro falute

Ita ciim S. Seraphicus Pater Fran-

j M

& incolumitate Tudxorum intercef-

cifcus (peculum humilitatis ac proto-

Nne LU

fitatque oravit : fic ad inftantiam$.

typonverz condolentiz fciret tot per

du

[j

Francifcicoeli Kegina apud Regem

orbem terrarumanimas pretiolo (an-

jmii

V

gloriz Chriftum]efum intervenit;at-

guine Chrifti empras in zternum per-

At

It

