Pari modo. fier$ poteí E

i

, quod aliqua

farea abjecitornamenta , monialem-

que induishabitum & elegit: abjedia ef- Pfal;

juvenculaconjux veniat glor»ians,' fe

pulchiiatque formofi mariti efle uxo-

fe in domo Dei f(ui: , sagis quam. babitare j;,

in tabernaculis peccatórum.. Videte qua

rem : Virgo repetere & xefpondere

lia

poteít : Ego.Chrifti Jefa , eujus pul-

ratione-hz. virgines & viduaíeduió

)

chritudinem. fol. & luna mirantut ,

fluduerint,omnemque navarint ope-

fpenía.füm. Sialtera fejattet , divi-

zam , ut Deo fponfo füo

i

..l.iäcxä. iär.vifm'

valerent..

sem. & opulentum fe na&am efle vi-

rum. ;replicare. virgo poreft :: Ego

kiac fupra memorata

'.'dies dicitur

quoque dies Veneris. Venerem olim

Chrifti ]&fi, in cujus domo gloriz &

Odþ :tPfiL—

givitia fü nf ,'"gc ?.1,&;

a

M

n ü -S,i. illa- g!o-

»

Antigyx? hecde

glilxäx?runt'm

*

s

—gebanr

H

"4

1

€ 0NCIO X

1

il

mari na. hifce verbis alloquebatur parentes. :

R

,&ge"bänt-ïæminam nudam in

tàutem , & inmanu dextera fua con-

Quid vultisfacere; charifTimi mei pa-

Chr-

rentes & amici , dum non cellatisme

Jui-

ichaim marinamgeftaurem ; qnz rofis

ornata erat ,à columbis circemvolan-

urgere & cogere ad matrimonii fta-

d

tibus comirara. 'Cui Cupido filius

tum ? Scitore mejam nupfifle, & me-

[poni

fuusalatus & «ccecusaflítebet , qui

lius , quam exiftimatis. Vultis qui-

u ?

dem mihi dafe divitem , fermofum ac

ia

fagitta & arcu Apolliuem fagittabat.

.

.

at elegi mihi

Ego omoium Do&orum & moralifta.

preclarum fponífuüm

meliorem. — Hic vefter fponíus qui-

D

ïum.ex-pimäo.;æsdc emblemate hoc

àn medium prolatas in füo relinque

dem fpeciotus eltformá, dives in bo-

a

sss & egregiusin virtutibus;fed meus

. pretio: ad meum propofitum íta ex-

un

plice ,quod hzc nuda Venus in mari

Íponfus excellitomnes alios in virtu-

fetió

tibus , divitiis.& dignitatibus , itauc

ibus

iaatans etque in dextra fua concham

znarinam tolis ornatam geftans , fig-

fimilisilli non inveniatur : tam fpe-

Ti

cio(us eft ut pulchritudine (ua pracel-

mifícat & dehpüet, Virgines atque

A

"Miduas 4b omnibus vanitatibus &

lacomnes filios hominum ; tam opu-

u

lentus, ut ejus üt totusterrarum orbis,

«concupifcentiis miundi 'hujus debere

ii

effe nudas; eas quidem à procellis&

& univería , quz ineo (unt,ad ipífum

f.44- T.

fiuGibus tentationum & fuggeftio-

fpectent : tam potens eft ; ut omnia ip-

;abah

dl

num continuo impelli , verüm ficut

Ív obediant atque fabje&a fint : cam

. r

nobiliseft , ut Dei vivà in colis filius

zo(ainter fpinasinviolata períiftitsfic

& ipíz Virgines & viduz inviolatz &

fit. $1 mihi eJufinodi í(ponfüm dare

Qma

poffitis , prompta & parata (um illi

immaculatz permaneant; quod fieri

f *

poteft adveniente gratia Spiritus fan-

nubere; hn minus , relinquite me.

Hac Virgo profectà bene cantare po«

ïäPM

3iar, 5, Qi,quiin columbz fpecie füperChri-

I65 p

i6.

ftum in Jordanis Bumine baptizatum

tuitcum Écclefia Catholica: Regnum

anundi C omnem ornatum (eculicontempf

lgefuo-

...,Apparuit:Interim cor earum fagittas

my Y

-piorum de&deriorum,füfpiriorum. &

prepter amorem Domini snei Jefu Chrifls ,

quem vidi , quem.amayt,4n quemeredidi,

uo d-

divini amoris jacula emittere & eja-

À

?

culari in Apollinem, id eft Deum ve-

uemidilexi

'makm-' ,

€

ij n

rum; ipfumque ex toto corde diligere

Aliudlego exemplum de virgin

* Egid.

T

debet,uti Chriftus ipfe mandat dicens:

Heroica: Cum Alexander Maguu

$ Alberh,

g

MAKL 22 Dilig:.svDominum Deuth tuum ex toto cgr—-

civitatem Thebasoccupaflet, & cen. ,,, ..

gj

37-

etug.

turio quidam virginem violare cona- 4, y; ""

y o

— Memorabile exemplum refeirt S.

retur, nomine lhimocliam . ipfaad

0110 iggä

Ambrofius de nobilivirgine , que à

confervationem puritatis & virgini-

*e,['en!i?c

tatis íuz hunc excogitavit aftum , &

parentibus (üis cum nobili & fpeciofo

juvene inire.cogebatur conjugium: &

Centurionem duxitad foatem,ipfum-

; (ïlclf"ï

p O

quia animadvértebat , fe poteftatem

ue rogavit , ut ándetolleret ,. ex ti-

parentum non poffe effugere,contulit

more belli in illum cenje&um & ab-

d

íconditum , dum defcenderet , ipía

-;gebaaï

$ &ü:adEcgleE,am & alt:uc,e?c quq fuos

Hh a

lapidibue

d

y

244.

Cenciones Strenalz;.'

lapidibus eum obruit & morti tradi-

ipíz etiam. meorum par.ticipes;fïant'

dit. Atlicet hac de caufa apud Re-

apophorecorum;& precor iis requiem.

gteraai.

?

gem accufàretur & fifteretur , illaab.

Rege non tantum libera pronuntia-

Quanto. autem defide

rio; änhei&ni

ta,verum etiam de generofo boc fa-.

ad. hanc: quietem animz ; qua in ig-

&o commendata eft , mandatumque.

neo.illo carcere morantur , fatis li-

eftneullus shilitüm zdibus hujus vir-

quet ex trifti illa voce , quam cum.

ginis violentas manus inferret. ..

Jobo ad fanguine jun&os , aut alio:

[]

Virgo veré laude digna & fümmé

quovis. nomine devinétos emittunt

*

commendabilis ! Ubi modo in. multis

Miferemini mei , mi[erem

Es

h.zj mei ? [altem

]&- 12«

puellis illa conftantia. puritatis & ca-

V05 A1HÍCI niel.,

Al«

ftimoniz? Ubi timor Dei ? Jam. qua-

Patet etiam.ex väriis.exemplis

runtur Ooccafjones. , conventicula le-

Abbas quidam Ciflercienfis folitus ,.

vitatum,ubi florem virginitatis amit-

quoties percemniterium tzanfiret ,.

tünt, quare (epe non.audent publi-

pro defun&tis orare, femelabillo pie-

cas celebrare nu

tatis officio eádem tranfiens abftinue-

zonam &c.

ptias, nec geftare ce..s

m

rat tunc mortuosde fepulchris pro-

Poétz quoquefingunt ,, Venerem.

dire vidit , atque dicere audiit : Er P/.128.8.

4f

vehi ab albis cygnis & columbis ; Sic.

210. dixerunt- qui prateribant benedidiio,

virgines & viduz fémper habeant co-

Donini fupe-vos.. Quibus ille verbis.

mites puriratem quz pereygnosde-

officii monitus , imperterrit& fübjun-

fignatur , & caflitatem , quz perco-

xit reliquum Davidici verfüs:Benedi-

lumbas reprafentatur , hife ad cocle-

Gintus. vobis in nomine Domini, Quo di-

flem Sponfüm vehantur.

P

&o mortüi acquieverunt. lta magnus:

" Venus poft mortem. ; ut fabulan-

"Aurez vallis. Pr.

gaillardus.

æf ul fBe.ïfndfdus Mont- Baren.. -

fa. AO.

tur, du&aeft in celum, , pulcherii-

mis induta vefhbus , quam. ftatim.

Aunno falutis 874. Ludovic

L:s- co'.

4n. 974

c:

omnes adamatunt Dij.Et vos: fi fpe-

gnomento. Pius. Impexator ; annis

hr li,

ciofis. virtutum. veftimentis amica

poft mortem obitam amplius triginta;,

Md t

eritis in morte , adagmabit vos Deus

apparuit filiofuo Ludovico Germa-

LT

Páter , Deus' Filíus , Deus Spiritus

9iz Regi,cum forte noCte quadam o-

, P]

fan&us , & ab his.divinis pexfonis ad.

tationi vacaret, itaque eum latint af-

cceleftem gloriam deducemini ; ubi

fatus.eft : Adjuro te pen Dominum. no—

cantabitis canticum; novum. folàm

ftrum Jefum. Chriftua , ut me eriptas ab.

virginibus decantandüm. Huncxe

bis tormentis , in quibus detineox , ut tan-.

mii diem veftris ip

dem aliquan

diis.

^

fcriþi;ei Præcorg

ZA

"

dg m'q? 1?"5?"7'*" aer-—

;

í

VII. Dies , eft dies Sabbatbi , id

S. Lieberto de

Kzacq Camem&e;x*rï

l

eft quietis : Hunc diem do fideli-

fium Epiftopo in $, Nicolai ejufdem: y,,,.

bus defundis , quorum animz ín

urbis coemiterio. pro. defun&orum

relog.

puxrgatoriis Hanm?is detinentur , ut

animis ; quondam oranti, & coafue-

tum

23.]un.

CONCIO XVI.

$

fent

tum hunc Ecclefiz verficulum : Anima

nem cx*pem«ls eft Eufebius Sardiniz im

ellus

1

omnitin defundlorum fidelium requie[cant

Dux, qui admirabili levandarum in j i. de

purgatorio animarum ftudio , certz. ulniva

in p4ce pronuBciaut ; rjviihn.&ävocein

xdthi

aére refpofum eft, Arzent.

e€ ditione füa urbis redditus eo fiue

VA.

attribuerat. Cum euim Oftorgus.

i?

j

Cum ergo hoc habeat chriftiana

28.5pe-

ts ]j

:

charitas , ut non fibi tanturn , fed aliis

Dux Siciliz , indi&o illibello, ur-

cuLExþ-

| CU

etiam prodeffe ftudeat. — Quare ut

bem defünc&orum folatio dicaram in-

emP:dl-

t dl

vafiflet,Eufebius vero etfi viribus

nemo elt , qui non omni ftudio co-

9..

Ut *

netur tam intolerabiles Purgatorií

longc impar eandem rcpctens. non

Exetp..

jlan f

flammas evaderc , ita nos omnmes

magua militum manu cinxillet : ec-

104

L

Al

ce tibi poflero: man& quadraginta

I.-

- perillarum animsrum , que jamiis

ls

d'c;incntur- , liberatione , nil non fa-

mnillium fe candidatorum equitum in

candidis equis, exercitus, de vicino

U$ ;

cere , prece, miflz facrificio , jejunio;

[,

. eleemofyna & quocunque pietatis of-

monte confpiciendum. offert. $; mo-

N

ficio & opere ad expiandum idoneo ;

*

netur àconfternatis vigilibus tam no-

N

e.

v& rei & inexfpe&tata Eufebius; qui

z Macb

. - pareft. Ut etism fàcer ait Codex

1 ?ïl)*

* Sanila C falubris eff cogitatio pro defun-

& ipfe non parum rerritus mittit €

l

z.

"

fuis quatuor , qui recognofcant , ec-

"

is exorare , ut à peccatis folvantur.San-

u

&a efl , quiaà principio fancto, cha-

quis & unde illeexercitus ? euntibus

itrbi

ritate ,videlicet , proficifcitur: Sa-

occurrunt de exercitu equites etiam.

quatuor , qui iftos bono animo efle

bj

lubzis , & iphis vita fun&is , quiaillo-

d-

rüm animas tormentis eripit ;; & o-

juflosad ducem füum remittunt indi-

catum , adefíle de coe]o totum illum

u-

ranti ,qui hacfibiratione merita ac-

Ils

cumulat , & gloriam. , adeoque tat a-

éxerditum , ut fuüppetias adverfus.

; micosapud Deum , & Patronos hibi

Oftorgum ferat ; jam jam infeflo con--

M*W

trà ipíum exercitu imminentem:Hoc-

&il

conciliat , quot pits füiso

d

M.

celos promovet.

nuntio-lztus Eufabius , fuasque au-

" c.oï'an.!"

xiliaribus iftis copias jungens Oftor-

qun

Brig, li.

S. Brigita quondam in exceffi

4. revel.. mentis videre fibi vifa elt domum, ex

gooccurrit , hzret ad tantitam in-

ugmm)

&7.fab. qualux dubia,, qualisinaurora folet,

iolentis exercitus afpectum. attoni-

Qu

tus Oftorgus , & cum per explo-

j

finem..

promicabat, & vox hac velut plurium

fimul conclamantium audiebatur: Re-

ratores didicilet , venifle: illum à

ii af

Dcofuüam tecaperatum urbem, quam.

jun n

tribue Domine tis., qui nosin folvendis de-

bitisnoflris juvant.

is per iujuriem. ex. Eufebii manibus.

us d

""Hanc retributionem. experta eft

occupaflet , manas dedit , urbem.

uttu

$. Caharina Bononienfis,qua tevela-

reddidit , damna Eufebio. illata in.

qp at

tum fibià Deo faffa eft , quampluri-

duphum compen(vit. —Ceterum is,

mas illi ab animabusin purgatorio de-

qui: auxiliaribus iftis. de ccle pra-

Wem

tentisi

m

e

erat cepiis ad Eufebium prolix&

y

tratas gratias, propter ejus

3a.

gjufdw J

in illasa

d

dua piecatiso

gratias agentem. , ita locutus eft ;

n&l)ïum "lïi'

Totus iMe , quem vides , exerci-

Eandem gpqquc remunerátio.

qili j

Hh 3

tus,,

)

!

h-

Sey

Contiones Strenales.

246

ts , mi Eufebi, tuus eft;quía totus piis

liemus nos tunica pravorum habi-

tuis fuffragiis , purgatorii peenis Ío-

tuum , ac prioribus annis perpetrato-

lutus, jam ia ccelo beatus agit:fi pet-

rum facinorum ; necunquam illa in-

duamur

L

*

gis plures liberare , plures habebis

Lavemus pedes malorum

incoló apud Deum interceflores &

affe&uum iu gratiam Jefuli (ppnfx di-

patronos.Ut itaque omnes fideles de-

lectiffimi animz noftrz , nec unquam

fun&iin flammis purgatoriisnoüræ

toto vitz noftre tempore illos novis

participes fiant ftrenz , precor& dico

peccatisac kelenbus/inquiuemus.

ex corde cum (ancta Ecclefia Catho-

: Hodie fimilesfimus Aquilz , que

cim íenuerit & fefe renovare velit ,

lica: Fidelium anima per mi[eriordiam

Deiregttie[cant n pace s vequiem aternaus

quatit clarum fontem , & ; potentiffi-

don&e:s Domine

2

1n0 voJatu elevatíein altum ad (olem

&i$. Amen,

( € lux ye(petïgaïgïf[ea

—

--

u(que;ut xitu ciïervbf'c»at, tandem íefe

- VIIH. Diesiterum eft. Dies Dotini-

pracipitat in hunc fontem , ex quo

cus , & die Dominico Chriftus Jefus

omnesantiquas perdit plumas , & lo-

Salvator nofter de Virgine patuseft ,

co ipfarüm novas recipit. Sic & nos

& etiam circumcifus; büncdiem do-

hodiernaluce elevemus corda uoftra

no pro xebio omnibus & fingulis, ne

fürfüm,incandefcamus amore Dei,&

ullus conqueri poffit , me (ui effe ob-

dimittamus nos atque praeipitemus

litum. Hicdiesdoceat nos, quomo:

in fanguineumillum vitz fontem, qui

do quoque fpiritualiter renafci , &

profluit ex circumcifioneChrifli Jefu,

animam noftram circumcidere debea

in hoc veteres plumas vitiorum (üb-

musà veteri peffima yita; à vitiis &

mergamus , & quodammodo novz

concupifcentiis inordinatis , à perver-

& generofz aquilz egrediamur, utno-

fis moribus 5 hodie exuamus veterem

bis dici queat illud Pfalmifta : Reneva-

Pf.102,

[]

Adamum , veterem hominem & in-

bitur,ut aquilejuventus tua.

duamus novum.

Similes etiam fimus Pheenici:Phoe-

Utinam hodierno fefto omnes di-

nix enim avis (fecundum Philofopho-

.Ari]l.;li. :

"i

cere pofíemus cum fponfà in canticis:

rum principem), pounam trecentis !

:

cant.

Expoliayi me tunica inea , quomodo in-

vel quingentis vixitannis , dum vires

3-*

duar illa ? Lavi pedes imeos , quomodo in-

corporis fuüi deficere fentit,nidum ex

quinabo illes? q. d. Expoliavi me tuni-

lignis aromaticis facit ; in tantum fic-

ca veterum fcelerum ac criminum in

cis,ut ventocalidoaccendantur, qui-

gratiam dile&ti mei , ut ipfi placere

busquidem acceníis (ponte nidum in-

valeam , nunquam ergo impofkrum

gieditur , & interligna ardentia inci-

induar ila , Lavi pedes mearum

neratur, Etex hoc cinere infra tri-

malarum concupifcentiarum . atque

duum quidam vertmiculus naícitur,qui

affe&uum, nunquam inquinabo illos,

paulatim plumas recipiens in volu-

ne fponfüsmeus amantiífimus horro- . crem transformatur. Eft autem avis

rem mei concipiat,k la & nos cqu-—

lima in

pu;;hcxrhna ? pæfvoni fimi

pennis

CONCIO xim.-

247

colorum in pernis;id eft, virtutum &

i

| nnis,fofitudinem amans,& ex mun-

À

Q-

dis fru&ibus cibum quarens,

snultiformis gratie, amantem folitu-

i

. Pari modo & mos,po-üquamhucufï*'

dinem fan&z orationis,& quarentem

que viximus iu peccatis, hodierno die

&ibum mundum íacrzle&ionis , vel

yum

i

vitenolirz vel flatus defe&um co-

inundz operationis.

Simus quoque hodie fimiles fer-

i

gnoícamus ,& ideo ex confideratione

ov

offentz,ex contemplatioue divina ju-

penti , qui quando fenio fe gravatum

fitiz, & infüperex timore gehennz

fentit, pellem veterem deponit;ut re-

atque mortis incertitudine , tanquam

novetur, primo autem à cibo abftinet

que

ex aromaticis lignis nidum mentis

luribusdiebus, utfic pellis ejus faci-

lt

l

us relaxetur. Quid autem eft vetufta

if

ftruamus oportet ; Er hi reípe&tus ram

ficcijid eft cam validi debenteffe , ut

ferpentis

tlis , nif prava & vetus

li

confüetu

h

[0]

(fe.

Spiritus (ancti flatus . faciliter poffi

carnalis corruptionis &

accendere nidum mentis,& fic ad cor

peccandi? quam dum hodie depone-

i

noftrum fpontanei ac cito introeamus,

reappetimus , opportet abflinere ab

omni occafione relabendi & prava fo-

W

& in pradictistimoribus pofiti , fed

perferventem compunéttonem adu-

cietate;& hoc modo novam pellem,id

N

rentes,in humilitatis cinerem rediga-

eítnovam vitam virtuofam induere.

üx

mus,ex hac enim humilirate infra tri-

Hos o&o dies, quos fpixitaliter diftri-

qmu

duurm penitentiz, ícilicet contritio-

bui, grato accipitote animo , quibus

Wl

nis,confeflionis & fatisfadionis, no-

emnibus vobis felicem novum an-

]c!u,

vus nafcetur homo mundus,S& animus

num interrisac tandem ater-

(ib

nam beatitudinem in co-

in r:obishumilis,qui plumas virtutum

u

paulatim recipiens , in completam

lis precor, Amen, -

Itf0 P/WL

transformabitur volucrem,id eft,in vi-

-

f

zum perfe&um, ha'b.entcm varietatem

)bä A"p,,

A d

a

W g

f

I

A

OR

MP

L

cents ul

—

i

vite

D A

;s

8

n

E

il

C

j qm

jum

LE z

H mCl'

f

j r

- d -

jurqu

j Y

e PU

u]ma Ói

CON.

Pcunl'

T

248

Conctones &trenales.

ääæäæä;äääääää

BOIZISSDIGG

——

g

ïäääæäääæäwäääääw

CONCIO DECWA 'S'EleI'lXM ^.

Si fordes animz polcis mu'näarc hocïvas ! :

Accedas fontes, quó tibi monürd' viame

Mi

2

L

T H E M

Domine apud teeft fons vita, P(al. 3;,*?0; :

T";.-lu'].

-^

w

N

-

v

z

g Aria admirandaat-

lio admirabili fonte in -fd[xmæa etiam

d

-

T ^

2

*

——

"

i

^

j

jue. ftupenda tam

fcribitur , qui oinni quadrante anni

x'i

1

7

Ó

n profanis hifto-

alium affumit colorem , tribus enim

aä

E*

X

E2

-gä'

b riis, quam in facro

menfibus f turbidus , tribus fangui-

N

x!

codice de naturis &

neus , tribus viridis, & tribus lim-

proprietatibus fon-

pidus. Strabo infignis Geographus ,

Stralo

?

39

M

B,

üum legimus. S.

quitemporibus Auguíli & Tiberii

ins

celberrimus ille Do&tor

lib. 16, -

n

claruit, meminit in oriente effe fon-

Ecclefiz , ac etiam Ifidorus referunt ,

tem , cujus aqua ita noxia & pelftilens

duos effe fontes in Boétia, quorum u-

eft , utqua ex eo bibunt animalia ,

nusmemoriam , alter oblivionem in-

pilos, ungulas & cernua non multó

Auguft.

decit. Idem Ecclefixlumen refert ,

poóft omittant. Naturalium fcrutator

Plin.lib.

lib. 21.

fontem eíffe in Epiro, quz nunc AI-

Plinius in lllyrico reperiri additfon-

decivit, baniadicitur,inquo facesextinguan-

tem , qui inje&os panniculos tum

246 103.

Denc.5.

tur acceníz,& accendantur extinéctz.

lineos, tum laneos comburat.

Stu-

ilidem. Rurfuüsidem S. Auguftinus Geogra-

pendzprofectóhz proprietates fon-

phos veteres fecutus. apud Garaman-

tium funt , dum jam facram Scriptu-

tasinLybia effe; ait, fontem, quieft

ramtam veteris,quam novi Teftafnea-

tam algens de die,ut non bibatur, tam

ti percurro , invenio etiam varios ce-

calidus de nocte , ut non 'tangatur.

lebres fontes, quorum aliquos elegi ,

Legitur quoque duos fuiffe fontes in

quos charitati veftrz apophoretorum

Sicilia, quorum ünus fterilitatem , al-

loco hodie przfentabo ,quid falubri-

jï

ter foccundítatem inducebat, De a-

nte fit

Q

tatis unicqiguc ftatui ex fuo fo

hau-

H

.CO NCI1O XVI.

49

hauriendum , au

apparet aut cognofcitut , nemo de eo

ges Q;ntei?iue ape-

n

rite.

loquitur,aut commiffum carpit.Sed fi

Statim in primo inpreffu itineris Ecclefiafticus quis aut Paftor tale quid

-»ta $ E34

qmei ad fontes , veniad fontem Solis ' ,

HRUNMSSU

patret., mox id velut in omnium ge-

Diin

libro Tofüe. Hunc fon-

Ítum eft oculis, omnes referunt & fa-

queminve

'tem Solis affigno ECCLESIASTI-

gillantjomniumlinguis vapulat.

CIS & Sacerdotibus,ut quotidie illum

Primus, quem duo illi Difcipuli in

accedantjinipfo fé lavent & mundent,

Emausabeuntes;ad Chriftum viz co-

-utfintclari Solisinftar. Ut claré do-

mitem faciebant; fermo , de Pontifi-

cet, atque requirit ab iis Cliriftus di-

cum ác Sacerdotum füorum vita erat,

Matth.

cens: Vos effis lux iundi.q.d.Solisinftar

Interrogatinamqueabillo : Qu funt

1u024.

$14

hi fermones , quos confertis ad invicem ?

l7l

fulgere & fplendefcere debetis, ín do-

€triria, in converfatione;in virtutibus,

Moxretulére : Tu folus peregrinus esin

& ínexemplari vita. Ad hoc etiam ad-

Jerufalem;c non cognovifti qua. faita [unt

horterurS. Paulus dile&tum difcipu-

3n, illa dis diebus ? quomodo Jefum Naza-

lüm Titum,cui fcribit hifce verbis : In

rensm tradiderunt. [umii Sacerdotes e

Tit.247.

ompibus teipfum prebe exemplum onorum

Principes noftri in damuationem mortis

X

i

$

m

operum in doctrina, inintegritateym gra-

crucifixerunt eum ? Ecce ut femper de

AUl

vitate ,verbum [anum , wrreprehenfibileut

Sacerdotibus fermo fiz,& paffim om-

E

nes verba faciant.

355 qui ex dver[o efl,vereatur. , mibilba-

Lavent ergó &

lögül

"Lens malum dicerede nobis.

,

mundent fe Sacerdotes in fonte Solis,

Jlb

Eclipfes Solis - occultari ignorari-

ftudeant puritazi, ut nullam patiantur

Jus , t

que nequeuntseft enim ingens fidus & .

eclipfin.

ibtri j

luminare , magnitudine ftellas zeli-

.. Olim man

datum f£uit [urhmö äa—

hU2

'quasexcedens, quedquefemper to-

cerdoti , utlaminz aurez infculptum

jfens

tius mündi oculisfexpolïtume*ff.Aiius

Deinomen geflaretin fronte 5 verba

li ;

quifpiam planetes , puta Venus aut

Dei fünt hzc : Facies & laminam de auro

Exbd.'

yltà

Mercurius , defe&um aut eclipfinfi

purifimo , inqua [culpesoperecalatoris ;

28.36, :

meï WWE*'

patiatur, parum refert , vix quifquam

sSantium. Domino : ligabi[que eam . vittá

. eumnotat : at Solis defedtus (emper

byacinbind , & erit uper tiaram, inmi-

kf

n

y tum

"omnibus apparent , &. non pollunt

nens fronti Pontificis, Aliorum. expli-

nonab univerfisnotari. Conftat Prz-

cationes non contémnendo , puto ,

AW

& fütr

latos & Sacerdotes foleseffe mundi ,

quàódideà fa&um fit, ut Sacerdotes

&

1

qriptl

eorumque peccata ipforum efle ecli-

femper meminerint Dei prafentiz,

yitr

pfes , & quoties peccant; malumque

feilli tanquam Enti puro & fancto

conforment.

o (

aliquid admittunt, füo in honore deli- .

quium facere ; qui & defectus plane

De alio fonte fcribit Plinius, eum- P/tiss

lig :

oru

occultari nequeunt ; fed ab omnibus

que fe&atus Solinus;qui etiam dicitur bj

-C- P

Fons Solis in regno Melindx , cujus

albri

'confpiciuntur :fi namque aliquis €

ontet

plebe;aut inferioris conditionis, erra-

aqua meridieglacieiinflar riget ; &

hi

tum quodpiam committat; vix inm

no&emedià fervgt..l:)po;)rictatem

hu-

H

jus

"

Conciones Strenales, -

afo

Ad huncfontem mittit piiffimus

* jusfontis etiam imitentur Sacerdotes;

ut fcilicet meridie temporalium volu-

ille Rex Ifraélitieus Jofaphat Judices

quofdam füoin regno ad jus admini-

pratum ac vanitatum hujus mundi . ti-

geant ; neque iifdem delectentur : me-

ftrandumà fe conftitutos ,. dum hifce

dià autem nocte centationum fuarum

eosalloquitur verbis : Videreyne bominis

2» Pdïl!:t

/ ferveant in Deiamore ac laude, ut di-

folim , fed & Deijudicium exerceatis , cui

19.6.

anuneris vos veferi. veddere. aliquando va-

pf.1:18,

! eere poffint cum Davide : Medi4 nodle

"

62.

furgebama ad confitendim tibi.

tiofieim oportelit , quod ergà judicatis , n

eaput veftrum po[l recidet.. E2demnlanx,

Hunc fontem Solis hab

ete femþcr

quxaurumponderat , ponderat &

prz oculis,& in eo inundemini , ut de

1 Theff. vobis dici poffit illud Pauli: Omnes vos

plumbum , & eadem zris, qux argen-

rE

ti ell, flatera. Sic pari modo pauperi-

&

fifii luds eftu , fl dieiid eft Solis. Sic

tandem vobis fiet ; quod promift

busatque divitibus fan&um judicium

Mattb.

Chriftus : Fulgebtnt ficut ol in regno Pa-

elt faciendum. Ut exprese piracipit

1342*

triseorum,. De hoc fulgore loquitur

DeusinLeviticilibro,ubiait: 4equtm fnd

quoque S. Daniel Propheta ;dicens :

judicium fit inter vos, five peregrinus, fsve . 4. 22

Dan, 12, Qri dodi fuerint , fulgebunt quajijþlendo?

ciyis peuayerit. $ quiaegofum. Dominus

Deuvefler.. q. d. qui aliquando de ve-

3

firmamentis & qui ad juffitiam erudiunt

multos , quafi flellaim perpetuas aternita-

flrisjudiciisexigam rationem. Egoe- Bf.74. *

nim,ctim aecepero tpus, juftitias judicabo.

"fes. Ex hoc fonte haur;te ja-xp indies

[

u

* ad fatieratem.

- Sed proh! pauci [udices & Superio-

)

M.

.A

fonte So

res.ex hoc fonte hauriunt ; Enimyeró

olisperrexi ad regiönem

Amalecitarum , & inveni ibi fontem

diliguut munera, C fequuntur retributio-. 1. 2

ftes,ut dicitL(aias, judicant bonum ma-

" Mifphat Cades, qui dicitür Fons fan-

&i judicij: etenim Mifphat interpre-

]um ,& malum bonum. De his dicit

Michzas: Audite Prinmcipes Jacob, C* Du-. Micl.3.ts

6H M

tatur Judicium , & Cades Sanctitas.

A

Huucfontem affigno MAGISTRA-

cesdomtis Yradl: nunqutd nonveftrum eft

fivejudicium., qui odio.habetis bonum, . &

TUI faculari , & fzpiüs hunc fontem

f

" fequentent ;ex illo bibant ac fefe re-

diligztis malum. —

llle, quivenit manu refertá auro..

«reent; prafertim autem cüm audien-

dz fünt parteslitigantes,ut inter illes

auditur : pauper licet juftiffimam ha-

beatcaufam , defpicitur; cum tamen

tunc forment fanétumjudicium , &

- &dmonet omnes Judices & Magiftra-

Cicero dicat:Semper iniquus eff judex qui Cicere

Aut invidet,aut favet,

orat, pro

Gmx D

tus Deus ipfemet per Zachariam;ubi

e

Ilb

Zacb.7.

dit: Hac ait Dominus exercituum dicens

.

Ejufinodi Judices duré affatur & in- proPler-

crepat Deus per os Regii Propheta , co,

Exüd,z.

2

Jedicium verum ((an&um)judxate. pru-

U.

dentiffim& loquiturde Judice Prin-

dicens: Ufquequo judicatisiniquitatem. , P[. 1. a-

€ facies pescatorum. f(umitis ? udicate e-

Ci.l.3. . cepsRomanz elóquentia: Cnnjudici,

inquitdicenda fenrentia eft, meminerit fe

geno € pupillo , bumilem C pauperemju-

ojc.

flificatez eripite pauperem , C egenum de

peum babere teflem, i. e-mentem füam,

ananu peccatoris liberate, Ut (ol. non

; qu mhil haminidgdit ipfe Detts fliviniw.

alius

2fi

coNeCIO Xm,

ii

ita conjugum amor fincerus continuó

Qjce

slius eft paupe"ri','äliüä diviti, fed om-

nibus commuris , ita Judex nullius

fluat necefle eft , & nunquam ceflet.

niti-

Hunc continuum àmorem ipfï-is man-

j

perfonam fpe&are debet ; fed rem &

J

jufticiam facere, Ne ergó incurratis

dat Apoftolus, dicens:Viri di//gite uxo-

äpbef;f.ï !

uj ^

2f.

&ncrepationem divinam, & gravem

vesvefivas, ficut & Chriflus dilexit Eccle-

"I

poenam apud Deum juftum Judicem ,

fiam , G feipfum tvadidit proez, Ex ite-

T

at

bibite frequenter ex fonte vobis in

rum,in eodem capite dicit : Uzn/guif-

1l

ftrenam dato, & fan&um feémpe

que uxorem (uam ficut feipfum diligat 5

il

"

rjïl':di—

cium judicate.

euxor Autem timeat virum fuun, Et ad

E

u

E

Coloflenfesícribithiíce verbis

.

Vir:

" Deinde veni in päradiïüm*volupta-

Coloff.3.

U

tis, in quo reperi largifluum fontem ,

diligite uxores veftras , & noliteeffe ama

19.

p

adillas,

,

Geit . 6. de quo facraeloquia dicunt : Fosws 4-

cium

feendebat 2 tevr , irrigans umver(am fu-

Quantam dilectionemmutuam ex-

hibent fibiinvicemaviculz mafculus

npi:

perficiem terra, Hunc fontem attribuo

Il It

CONJUGATIS in ftrenam: etenim

& femella ; quantafibi preftant offi -

Wf us

ficuthic fons irrigavit univerfam fü-

'cia charitatis in conftruendis nidis, in

M

perficiém terra ; fic matrimonium per

educandis pullis; in quzrendisefcis ,

i

divinam benedi&ionem terramuni-

quam füaviterin parvole&ulo füb dio

r J

verfamreplet. De Adamo namque &

condormiunt , quántá concordia iu u-

Gen.:, Evaconjugibus dicit S. Scriptura: Be-

na cohabitant domuncula.

Pudeat

28.

nedixitque illis Deus , &'ait1 . Crecite &

Chriftianos conjuges;fi irrationales a-

Q*.W

j

multiplicamint,C veplete terram.,

ves ipíosin charitate mutua füperent

ii 1

Ex Bibliorum .teftimonio fontes

atque antecellant.

ma

conjugio fünt fortunati : nam diverfo-

'Talem conftantem

dile&i&nem o- Jefephus

didt

Gett. 24.

rum Patriarcharum matrimonia apud

flendit Herodias cateroquin impia ^18. 4«

fentes celebrata (ünt : Formofà quip-

fcemina ; cüm enim Cajus Imperator !/44f.

&

u

pé Rebecca ab Abrahz economo in-

Herodem Lugdunum Galliz ad per- 2*

venta eft , cüm aquam & fonte hauftum

peruum exilium condemnáffet , ejus

ll

venit ; quz poftquam ei hauftum

Herodiadi,in Agrippa fratrisgratiam

quto j

obtuliffet , ab eo eft in Ifaaci fponfam

fe parfurum promifit. Atilla ad hzc:

yam

ele&a & affumpta , Deoque

'Tu quidem Imperator,ut tuá majefta-

duxeruntmatrimonium.

gratum

ao

te dignum eft.loqueris; .féd mihi con-

j Ü

Gen. 29.

Rachel patrisfüi greges ceu paftxix

jugalis amorimpedimente eft ; quàó

[

ll.

paícens à Jacobo amata fuit , quam in

minüs fruarhác indulgentiá , non e-

Exod.a. conjugem poflteà affumpfit. Moyfes

nimaquumcenfeo , utcui fecundx

t & PU ,

bt ;^

17.

Sephoram Jethro Sacerdotis Madian

fortunz fuifocia, eum nuncin adver-

l

filiam juxta fontem reperit , eamque

fadeferam. Sicque unà cum Herode

(tAttlb )

jiat

cum confenfu parentum fibi in uxo-

perexit in exilium,

Infoneequoqueimmunda mundé

r

il

rem delegit. Felicesergó conjugibus

A.

fontes,

lavantur : fic quoqueconjugesjuxta

j ,

( m

Sicutjam fontes continuà fluunt ,

monitum S, Pauli Apoftoli fervenc **

li2

^ thorum

d

2j2

Conctones ä'tïenales.

Ín Numero-

Nifng.

thorum immaculatam,

Eriterum : Adulteriregmum Del non poft-

I.Cor, 6

rum libro lego ,quód Deus pzaceperit

debunt. Ergóadfalutem anima velirz

18.

uti aquis execrationis, quando fcilicet

bibite ex hoc fonte,

.

vir fuit zelotypus contra uxorem , quat

Ex paradifo contuli me ad Cantica

IF.

Bi noxia;reliquo populo infpeGante bi-

Salomonis , ubireperi fontem figna-

bit illam aquam , ejus uterus ftatim

tum,cui affimilatur fpiritalis Sponía à

diflindebatur, & morte repentiná ad-

Sponfo füo dicente : Soror mta Spon(a Cant.4.

ulterium confignabat; ( veró innocens

Fonsfignatus, Hunc fontem fignatum 1.

fuit, nullumindé damnum contrahe-

in xenium do VIRGINIBUS, ut ünt

bat. O fi modó adhüc talis fons ef-

huicfonti Bimiles , ut fint fignata fi-

fet , quàm multa adulteria omnitteren-

gno pudicitiz,Bigno verecundiz,fjigno

tur !

bumilitatis, figno devotionis , alia-

Audite mirabile fadum ciconiz

*

.

rümque virtütum,.

Micb.

Neanin

Michacel Neander in (üa Phylica ex

Admiranda olim habebat vifronem

Aventino fcribit de ciconià fcemella,

& fomnium probus ille Mardocbaus:

qua compare fuo negleQoalteri fe mi-

rb]þcaf

Parvus fons,inquit, qui crepitinfluvium » Efllier

fcueratiidquenon feme]: verüm quo-

€ in Iucem (olemque conver(us eff, Efhet. 16 .

ties deliquiffet , totiesfe laverat in la-

eft. Sic Virgines patvus fons fint per

cuna domeftica, ne ex fcetore mafcu-

humilitatem, 85 coram Deocrefcent

Sed

Jüs adulterium deprehendetet.

in magnum fluvium egregiarum vir-

rufticus id advertic candem , lofpes ci-

tutum, & coram Angelisclarz lucisac

coniz , & tran(greflam maris thala-

Solis inftar fulgebunt.. Dicit enim S.

Onfi

mum lotioneprohibuit. Proditaigi-

Cyptianus : Virginitesefl foror Angelo- CPY-

tur mafculo femina , ab eo primuüm

rum,vidoria libidinum, vegina virtuvugs, 46 v$ih»

deferta füit , ita ut proles fola nuttite

polfesffo omnium bonorum.

Pofteà cüm migtationis

Hujufmodi fons parvus & fignatus

cogeretur.

tempus omnibus inflaret,adduxit mas

fuit beatiffima Virgo Deipara, quz de

ciconiasin vicinia exiftentes , propo-

fe canit : Reffexit Dominus bumilitatem Lue,x.

fuitque eis adulteram , quz & mox ab

«ncille (ue s & fecit mibi magna;qui potens 48..

illis dilaniata eft. Accidiffe hocin pa-

efi,. Nam magna facit & caufat humili-

go Bavaria. Dengen addit pradi&us

tas in virgine; dicit namque mellifluus Berr.

Aldrov.

Author.Similia producit Aldtovandus,

Doctor & Abbas Claravallenfis: Sole fer.2.de

O viri mcechi / Ó adulterz uxores. :

J.IOI

vitam.

efl bumilitas que exaltat;fola, qua ducit ad. afienf.

Orid.

Ornith.

qui tborum non ferváftis immacula-

tum ; licét hic veflra adulteria & im-

Refert Ovidius & etiam Livius no- 1.4.Fé« ]

munditiam celetis, Deus tamen ve-

bilis biftoriz Romanz Scriptoz , na. flor.

ftris adulteriis non parcet; hic vos &

vem quandam & Phrygia Romam ap- Lirius, l.

in aternum puniet , nifi maturé peeni-

pul(am,cümarenz impa&aloco mo- 9. 4«bidle

Beb.13,

tentiamagatis. Exprefié 'enim dicit

veri nulJá vinullá induftriànullo ven- - Panico«

d-

S, Apoftolus : Adulreros judicabit Dess.

to , nullo rudente poflet , à Claudia

vir-

252

CONGCIO Xl

pf

Md

virgine Veftali (priüs Deos rogante ;

fe adhuc in aquis ftygiis fpeculatur.;

r

ut fi fecaftam & virginem agnoíce-

Hunc fontem philautiz & propriæ

zent , fibiin virginitatis prsmium na-

complacentiz fugite, ne etiam per-

AW g

vem illam vaftam ad littus attrahere

eatis ; eftote fontes fignati; Deo pr

gue

concederent) facili negotio unicá

omnibus placere & fervire ftudete; &

H

manulocomotam fuifle , quod per-

tandem baurietis aquas in gaudio de fori-. Ya,12, 3.

im[: (

smalti priüs viri füná vi facere nequi-

tibns Salvatoris, chariffimi Sponii ve-

s

,FI

verant. Hocverum ne fit , an falfum,

fixiinceelis.

ao

afferere nolim , fatiseft mihihiftoxiz

Ab hoc fonte fignato. profectus

F.

u

adduxifle Au&ores. Certum autem

fümin vallem Bethuliz , ubi inveni

eft,quod virgines,fi fervent caftitatem

fontem Judith , de quo lego: judith

Jüdifb-

füám & humilitatem, Deo fummope-

exibat noctibus in vallem Bethulia , & ba-

1&placeant, ab co quacunque impe-

ptizabat fein fonteaquas & ut a[cende- 19 T

Dd

trare; & navem divinz gratia facile

bat; orabat Dounnum Deum Ifra£l. O fe-

us

movere poflint,

lices & devotz vidua , qua fe lavant

' Virgines non exto

lant G m pul-

& baptizant infonte Judith , nonut

W Y QKW

Wt i

chritudine füajin ornatuluxuque ve-

hominibus , fedut Deo in ftatu füo

inpt

