III.Oliva habetin flore fuavitatem?

hieroglyphiceé antiqui vellent expri-

nam ejus flores füaviter redolent:xon-

mere, cultrum olivz ramisinvolutum

nulli fant , quiquoque olivz puritatis

bity,

oftentabanrt,tefte Piério. Cümque ve-

atque caftitatis adícribunt hierogly-

tó immortalis atque inveterati odiiac

phicum. Quoautem fundamento plu:

rimidubitant. Ego veró opinionem

diffidiirancorem depofitum . patefa-

cere defiderarent , olez ramufculum

hanc apud antiquos non tantüm inva-

quercino obducebat. Hinc & ipfi pro

luiffe arbitror,quia Dez Minervz, quz

ftabiliendis fuüis hieroglyphicis expe-

puriffima eft , confectata , in eaque

rientiàannotárunt,tantam oleo deli-

quamplurimá fibi complacet. winer-

catiffimo olivz. fructui inditam efle à

va;inquit Piérius, quiainnupta & vir-

naturavirtutem ac efficaciam, utfer-

go perhibetur,meritó fibioleam adíci-

rum denfiffimum emolliat, & ad feri-

vit,cüm puritate pudicitiàque non mi«

nus olea,quàm Minerva dele&tetur:ve-

endiufüm ineptum ac inutile reddat ;

fiquidem fabri , qui ferrum lentefcere

rümetiam ex antiquis Grzcorum le-

ac emollire velunt, candefa&um id o-

gibus,quz , ut Rutilius Taurus nar-

Z

- leointingere confüeverunt ,. ut ruríüs

x

rat,tefte Pierio; Jubebant olivam,cüm

li

atteftatur Piérius.

:

pierius

plantatur &legitur,à mundis pueris

4

atque virginibusoperandum. Credo,

W

Idem Au&orolivz przcateris ar-

at

boribus przeminentias naturales ex-

inquitille, recordatz arbori huic effe

!Nn D

aggerans;curios&annotat , dulcifli-

prafidem caftitatem.F]orentinus quo-

que

€oNuc! o. AXXms

327

Ylem^ que;adeó puram effe oleam tradidit ;

.traha-tque'fïfïüiï's-vi't'ïa' , & ipfas fánet,

tin.l.de utcolle&ores etiam. , nonnifi pueros

In variisScriptoribus reperitur ,. Jo-

:,ac'

serufi- — amet.Ideó fi caftis manibus olivz bac-

vem nontantüm ex zículifoliis coro-

65

nà contextá redimirifolitum fuifle ,

d

€& decerpantur,anno infequenti ube-

riorem fru&um exhibent.Und? expe-

verüm etiam olivz ramissQuarehoc ?

lie

rientiácomprobatum eft. Rurfus,in-

id ea de caufa, inquitPierius, fa&um.

quit Piérius ; Anazarbi, qux Cicilix

Phurnitusputat ; jpfum Deum om-

"

nium bonorumauthorem,fcecundiffi-

nt

eft civitas,oleas effe foecundiffimas &

fextiliffimas ; cujus rationem fübjun-

má utiliffimáque. omnium arbore in-

I

«

fl

git: Quoniam à.caftis tantummodó

figniri placuiffe..

ltaconjuges Chrifüami, tariquam»

"

pueris coluntur.

Similiter conjuges debent füaven

oliva fractifere in domo Dei planta-

;

1

tx,de benedi&tione & bonis fibiàDo-

ii

fpirare odorem virtutum;pietatis,de-

votionis& timoris Domini, ut dicere

mino Deo: communicatis, aliis indi-

j )

2;€or. 2. poffint cum S.Apoftolo:Chriffi bonws o-

gentibus beneficentizoleum commu-

[A

3j

dor fumus.D ebent etiam diligere puri-

nicent;juxta monitum Apoftoli: Bene-

Heb.13s-

u

16

tatem & caftitatem inftar olivz , ut fiz

ficentia & communionis nolite oblivifti y

m

apud illosanimus & thorus immacu-

telibus enim boftiis promeretur Deus, q. d.

ii

latus.Ejufinodi fuaveza gratamque de

peropera miíericordiz intratur per

ia

r

T5

ortam ceeli, & pervenitur ad Deum.

fe fpirabant fragrantiam virtutum;ju-

3. Regv.

flitie & puxitatis ifti pii conjuges Za-

Quod quoque fapientiffimus Salo-

e*

a

charias & Elifabeth: ,.

arzentes finctk

moninfinuarevoluit; dumin introitu. "7

Q

joannis Baptiftz ,. dequibusteftatus

templipoftes, & iningreffu eraculi:

pitl

Éut. 5 6.

S. EvangeliftaLucas :Erant juffiambo

oftiola de lignis olivarum fieri curavit;.

) gku

ante Deum; incedentesimommibus manda-

Olivaenimeft tymboliümifericordiz.

j

tis C ju[lificationibus Domini

"Yalis fruGifera & mifericors oliva:

j

IV. Olivapinguedinem füam com-

eratrobias fentor,de quo dixit S.Scri-

n

municat , & inliquore-habet. utilita-

ptura:Tobias quotidiepergebat per osmnem

,qüa

vognationeni (uai ,&v con[olabatur eos,di-

tem :nam liquor oliva efboleum; cu-

-aque

jus ufüs eft multumutilis mortalibus ,

videbatque unicuique;proutpoterat; de fa- Tob. gv

at

enitatibus (uisczefurientes alebat, nudifque:

Oleum enim oliv (ut dicis Yidorus) eft

)

n pabuluslumimis, in nedelam vulneris:,

veffsnenta prabebat, C mortuis atque oc—

ii

&in refeitioneme[urientis.Hinc fine du

eifis fepulturaim folicitus exkibebats.

yu t

bio juxta Gentilium leges Deorum f-

Eiufinodi liberalis oliva fuit etiam:

lr Vc-

mulacra &ligno olivz conficiebantur,

S.ElifabethaLandgravia Hafliz , qua:

mxk*

ut debitz iphis benignitatis & pietatis

inpauperestantà fuitbenignitate, ut

Inyits

ynat^

pier.f,

zedderentur memoreste/tePierio

raflante per Germaniam diráfame ,

Ll

2

colle&um ex omni ditione füa fru- Yi

n,Cum

4

Pliniusquoque fcribit 5-Olivam illà

udti

gaudere proprietate . ut etiam leviter

mentui totum.inegenorum ufüs ero- .

àrit. Xenodochium maximum füm-

s

LO

tata fuaviffimumedatliquorem, qui

i e

s eft virzutis,ut tumores fanet;ex-

N

p proprio,infïrmis Eaupcnb us akïï

uq

quc

3258

«Conctones:Strenaless

.dis.& curandis conftruxit,quosS ip- vellassilantationes parentes nuttite.;

famet manibus propriis paícebat, fo-

rigare;fle&ere, .acdicere debent, ut

$

vebat,e ftrato (ublevabat,aliaque.mi-

floreant & fruüificentin bonis operi-

:fa circaeos charitatis & mifericordix

obus,3n pietate atque timore Dei , .ut.

d

officia exercebat. .Preterhos fiagulis

«de illispoffit dici, quod de puero Je(ü

-diebus ingentem pauperum multitu-

icir . Lucas: Puer.autem proficiebat þt-: wv

.dinem cibo refecit ; abfentibus etiam

pientid, atatesy gratidsoram Deo C bo-

;tantáà fubvenit ope,ut.nonzaró rediti-

Ecclt,

minibis. Ad hoc parentes cohortatur-

ibus exogatis , corpoxis íüi .ornamenta

Sapiens: Filiifibi [unt ?«erudiillos, r cur- 72*

,diftraheret,

v4 illos a pueritiaillorum.

Quàmbenevola S&mifericorsoliva

Helgal-

Imitemini itag; proprietatesolivg,

erat quog; Robertus Rex Franciz,qui

& tandem ólez ramis coronabimini :

dus B4-

von. 4f«

.quócunqueiret , :plauftra pauperum

nam apud /€gyptios olivam victoriz

.circumvehebat,tanquam exercitum ,

193j*

hieroglyphicum habitá fuiffe, in con-

Aiti ajebat;quo codlum iret expugnatu-

fcflo eitapud omnes Scriptores,quàm-

Bodin,.

.rus 5 dicebatque hoc effe genus homi-

6 de Re-

vis inhujusreddendarationeünter fefe

,num; quibus;Deus Qæl:iïis,-regxli por-

quàm maxime difcrepent, ;ut teftatur

!Pl.lþ.[vz"

.tas tradidillet iis apeziendas, qui in ip-

Pierius,.dicens-: Anyeróea de cauía

Jfosmi(ericordiz vifcera priüs—ap,erui[l

'vi&oriz hieroglyphicum per -oleam

fent. Jucundum erat pium hunckegem

&ndicari nennulli prodiderint,quód ex

miferis. ftipem zpanu fuà . diftzibuen-

«€a Veteres trophza .conflituere con-

;tem , fimul illorum manus .deofcu-

füeverint ,an quia vi&toribusex.olea-

Jantem;ac quotannis dielj(.)vis (anc&to.,

4tro corona-plurimüm pararetur , in

At vocant;,omninó trecentis jufculum;

ambiguo eft. Quomodöcunque.üt,,cex-

pifcem , .panem, & nummumargen-

tum«elftolivam vi&toriam pratendere,

teum porrigentem videre.

Hinc Ariftander Alexandri Magni

Eítoteergóbenevolg & mifericor-

Vatesoleum vi&toriz mox fübfecutu-

ij

Mattb. '

des olivs Chriftusenim ait : Beatzmi-

x fignum interpretatus eft. Cüm e-

,

p

fericordes, quoniam anifericordiam confe-

nim Rex Doxum flumen applicuiffet

!!: '

quenturs & aliquandoÀ Chrifto audie-

in Sogdianos movens, , ut ait Piérius,

o [

Mattb.

[

tis : Venite benedicti Patrismei , poffidete

caftrispofitis non proculab ejus ta-

2544

paratum volisregnit à conflitutione mtn-

bernaculo gemini fontes'.repent*e ex-

)

di.Efgrivi enim , &* dediffis amibi mandu-

orti;alteraquáoleo alterfluxére, De

€AT0, & C.

Á

quo portento confultis Ariolis , Ari-

V.Majores Olive pr

oducunt novel-

ftander refpondit: Olei fontem vi&o-

tï:

lasolivas, quz nutrimentum füumunt à

riampromittere , quia eo unguntur

radice majorum;fi conjugesà Deo be-

Athlete, & oleá victores coronantur,

nedi&ti accipiunt proles,tanquam no-

Sic& vostandem vi&toriz coroná in

-vellasolivas, de qua benedictione di-

ccelis coronabimini;quá exultabitisin

cit Pfalmographus : Filii ts ficut novelle

'P[.x 47«

&ternum , quia Olivaeft aternitatis

4*-

olvarumin circiitu men(e tue, Has no-

quoque ac flabilitatis hieroglyphi--

€UIB;

a

NCONCIbXXit.'

f ;*ïïï

re,

cum,obligni naturam ,& à Veteribus

integram perfe&amque , aliiad me-

exploratam foliditatem ; quam coro-

diam perveniunt maturitatem; & hec

j

nam vobis ex corde precor.

arborut plurimüm bis velter in anno

Ti

At vereorne mihi accidat, quod o-

profertfra&us: primà in Augufto &

»]elu

ii

lim Amaranti,uon vulgari fan& Philo-

Septembri;deindé in Aprilz, & terti

*1[[:

fophoaccidifle referunt hiftoriz.Is ro-

jam inhoc , jam alio meníe fecupdum

fertilitatem & fterilitatem anni.

Ti

gatus ; utper hieroglyphicaepigra-

tU

£hia , acantiquorum fymbola paucis

Ita Juvenes & Virgines debent fém-

Mp

W

excellentiam,potentiam, virtutes ac

pervirefe , florere & fruGtificare in

perfetiones Lycurgi Lacedzmonio-

virtutibus & piisoperibus:& que uoa

l

"

rum legislatoris exprimeret , ei coro-

pofluntad perfetionem deducere;ha-

il à

nam ex olivs ramis contextam obtu-

beanttamen faltern bonam . inrentio-

lorit

lit;additüqueinfignihac epigraphe :

nem & voluntatembonam,dixit enim

(on.

Xycurge coromo te coroná Minerye.. AlMu-

Angelusin nativitate Chrilli : Pax bo-. 1uc, x 4

(ffj»

dens ad olivam illi in fyrábolum amo-

minibus bonavoluntati.Ec S, Salvianust salyias,

d

risac pietatis dedicatam. Rurfufque

Mens boni fludii ac piivoti , freffetum non. Prefar,x.

at

interpellatus , annullum Amarantes

invenerit ceptieperis , babet tamenpre- de prayo,

qui

tantus Philefopkus excellentioris hie-

mium voluntatis. De hoc quoque ca- ovid,

;

i

E

)

n

xoglyphici acumen poffet advenire ?

nit Ovidius:

L3.de

"

Kefpoudit: Permulta quidem,& rara

Ur defint vires, tamen eft laudandave- ponto 4;

: (

inLycurgi laudem poílem producere

Iuntass

ol

hieroglyphica, fed hocunum fufficit,

Hác ego contentos auetror effe Deos,

Eodem modo & ego refpondere

. Quód Juvenes & Virgines florere

n

f

lj

poffum,fihabeatiseternamgloriz co-

& fru&ificare debeant ab. adolefcen-

ronam, quzperolivamdefignatur ,

tiainvirtutibus & timore Dominijin-

jl

df

hocunum fü

cit. Et tuncvere dicere

nnit S. Jeremias in füis rhrenis,dicens:

r

Bonum efl viro cim portaverit. juguim Do-

1

iUl

Ecli. 'poteftis: Ego.quafi oliva fpeciofa in cam-

2T.

177?'6?:. 2.

ne

4449. — pisícilicet Elifiis. Etiam deunoquo-

snini ab adole[centia ua

d

-Hoc fecit Chri-

ftus Luc. 2.v.40.

*

st

Pf. 14,7. que veftiüm verum erit illud Proph;-

tz:zErit quafi oliva gloriaejus.

Sicàtenerisannis florere,& in Dei

feriui

j

t

UVENIBUS & Virginibus quid-

fervitio atqueamore fru&ificate coe-

nam darem,diu animo perpendi ; her-

pitbeatiffima Virgo Maria , qua tri-

nté a

tum Nazareni obambulans , tandem

mula à fanctis parentibus Joachimo

2

pérveniadarborem Mafcatum , que

& Annain temple Jerofolymitane eft

, t

ferme fimilis eft perficz,nifi quod non

prafentata , quealacri mente & cor-

p,q&o'

habeat tam lata folia , cujus cortex ci-

pore quindecim gradus templi afcen-

untlt

nerei eft coloris,ligaum ocellatum,&

ditíola, quod in trimula puellaad-

yantuh

mirandum eft,ubi Deo devote , atque

medulla punicea.Hac arbor,utteftan-

j )

tur Naturalifts & niftoriographi,fem-

incontinuis pietatis officiis & operi-

ii

bus feduló fervívit.

pér eft viridis,& quamplurimos habet

rnltaw

Sic quoque Samue]à pueritia ce-

ypi

flores atque frutus; quozum aliqui ad

put

Ql

6

- €enctones Strenaless

:

it Deo miniftrare intemplo, indutus

;

primitüs eft víride;tu gofum,afperum;

abitu Levitico.

Dicit enim de eo

& craffum;fi veró incipitad maturita-

g, Reg.t. Scriptura:Paer erat adbuc infantulus, c

tem pervenire ; videntur in illo multz

24.

miniflrabat in confpettu Domini ante fa-

purpurez & flavz macula, Hoc puta-

LRe(g- 2« o5 Hehi Sacerdotis.

Cuit,

i.

:

men ducit flatimrismas,& difi umpitur

Sic S. Heliodorus puertrium ann

ubique fru&tu maturo,inferiüs videtur

H

rum ccenobium ingreffus, annos &.

flos mufcata (qui diciturFoli)ex pul-

ibidem fan&iffime vixit. Felices tales

cherrimo rubro colore , qui tamen

funt puezipuelleque ; de iis namque

mox inflavum mutatur » qui flos retis

D

Matth.

ait Chriftus : Sinire parvalos ad tme veni-

inftar interiüs circumdat puramen , in

Tiri

I94 4 ,

veytalium enim efl regnum celorum.

no nucleus , id eftjipíà nux myriftica

tf

Multi etiam ab adolefcentia cepe-

!

ve mufcata (uti vocant) continetur.

runtflorerein virtutibus & fervitio

Tin-

Sicergó nux illa odo

;

rata triplici ob-

Dei:ficS. Paulus Eremita, qui cum

ducta & cuftodita eft inyolucro.

i

guindecim effet annorum, ut liberiüs

Nonabfimili ratione debent virgi-

Deo ferviret,eremum eft ingreffus;ubi

nes fefe cuftodire,& quodammodo in-

palmá ei veflitum ac victum prabente

cludere nucis odorat& & mu(cata in-

vixit ad centefimum decimum- terti-.

ar , ne feducantur, utait S. Augufti-

umannum , corvoei-etiam quotidie

nus;Dominica virgo primitüs publicos de- $. At«

Sic

dimidiatum panem afferente.

bet vitare confpetius ,. & platearum fro- l d fa-

S.Hilarion,qui anno decimo fexto ad-

quentiam deyitare $ atque in domopofita «45 Vir-

Ms

h

àitfolitudinem , & feptuaginta aanis-

operi lanifico infiflere , vel lectioni divina, £ines

Deo fervivit, Sic quoqueS. Antonius

Et ruríus dicit: Domünicavirgo ab omni Vi

anno decimo-octavo ztatis füx om-

inverecundo [ermone vel rifu. debet fe peri-

nia,quaz habuit,vendidit,& dedit pau-

tils abffinerecum filentio & difiiplinaom-

peribus,relictis mundi voluptatibus&

nemvitam [uam ornare,

van itatibus, eremi incola factus , & in

Ara S. Archangelus Gabzie] inclufam

V, i.

illa uíquead quintum & centefimum

invenit beatiflimam Virginem Ma-

annumpeo fideliter devotég;fervivit.

L

riam,dicit namque S, Lucas: Ingreffus Lut.1.28

Pari modo inveniuntur quoque plu.

4d eam Angelus. S. Joannes Damaíce- J04«

rimz virgines, quz florem juventutis

nus & S. Ambrofius verba hac excu- D4/.

Is

U

D eo confecráruntinter quas tanquam

tientes , Virginis noftra folitudinem ?^f. t

ll

primariaeftS. Agnes , quz tredecim.

admirantur : quód fcilicer domi & in. ^if*

an.norum pro Jeíu fponío fuo marty-

Anibr.L.

ri um feciffe traditur

cubiculo fuo manere gauderet,perur- Deip,l.2.

,utfcribit $. Am-

bem non difcurreret,nec fodalium & ?Luam.

r.de Vi r- bzofius,&c,

amicarum confortia frequentaret.Ne- 9«4"r.

À

cinib.po fí| — Ii.Nux odorata & ungu'enfatä illius

que enim inveniteam Angelus huc i]- ^?: ?

itiwm . siboris (que vocatur. nux myriítica)

lucque difcurfantem , & per compita L.

triplici putamine & involugro obdu-

vagantem , fed intra conclavis füian-

&a eft. 1. S1folia florum deciderunt ,

guítias reclufam , ut filiashoneftas fa-

Psimum & exteruum putamen fruüs

ortalé!

eere paxelþQgäm; Deumimm

virgi-

cochö Xxiu.

n

I

virginem decet , domi apud matrem

quamad bonam frugem redituram,

lr

manere, & per urbem non difcurreret

Celebrárunt Veteres icunculas quafz

l

W

Hinc Sponfusdile&am füam & nimio

dam D zdaleas nominatas, que quód.

li

uodam amore Sponífam & Colum-

hydragyro effent plene , perpetuó

nui

Qait. 1. bamin foraminibus petra, & in. caverna

movebantur; ut veró quiefcerent , fu-

g

14-,

gAceria commorantem nominat,

nibus eas colligari oportebat.siis ima-

pu!-

Ethnici folà naturz lege. utentes ,

gunculis piurimæ filix p,crümi'le*'sf' umf

s

perfpectum habentes,quantopere foli-

tantum hydrargyriin capite haben-

i

Pierius

tudo & domi manfio puellam deceret,

tes,ut quiefcere nequeant, femperim

egregio idinnuerunt emblemate. Pin-

jj

Valeria-

plateis & compitis agatxf,praiter-con-

[ia

nusin

gebant namque matronam honeftam

fabulationes & ambulationes nihil fe-

&b

Hiero-

pede teftudiné prementem : per»quod

&entursquaz ut dorni retineantur, rei-

n

fignificabant,quemadmodum teftudo

&bph.

qucdomeüicæ cuzam gerere cogan-

tardigrada eft,& nunquam teftà fuüáe-

tut, non funibus eas oporteret domi

"

greditur; itavirginem &^ matronam

conftzingere,fed catenis ferreis, quód.

)u

inodeftam, honorifque ac virtutis ftu-

ipfasnenraróin magnasconjicit ca-«-

d

diofam,domo füá vix unquam debere

lamitates,& | familiis ixlfämiam jnürit

yl

excedere,aut per plateas obambulan-

perpetuam.

4-

do diícurrere.

Teftis fit Dina, duodecim Patriar-

Gen, 34

j

4di

Inhoclaudatur genarofa illa G. ma-

charum foror,quz quód effervaga, &

2

juiiti 8.

"T Il

$

Ícula bellatrix Judith, quód izfaperio-

perurbemSichem difcürrere vellet,ut ^

" giïlï!.

vibus domás fue fecerit. fecretum. cubicu-

viros videret lociillius ; fimulque vi-

yh

hii

Iumyin quocum puellis (ui5 claufa moraba-

deretur; à Principe loci illius rapta&c

tur, vicinarum Gcamicarum declinans

f

violata eft : quam injutiam vindicatu-

li*

commercia;D eo vacans. Quod S.Pau-

ri &ratresejus , tantum fanguinis effu-

]

lus honeftum cumprimis cení&ns &

derunt, ürbem illam funditàs everte-

laudans,mulieribus folitudinem com-

n

LT. 2

runt,& Principem neci dederuut.vna

W.

mendat: Malier inquit, in filentio difcat.

ergó vaga, omnium horum malorum

j

fuit caufa, Eteft Hebrzorum tradi-

W

Cüm Sapiens puellam meretriciam

ij

Mi

& lafcivam defcribit, hifce eam colo-

tio,quam & PetrusComeftor & Scho-

d

Ji

Proy,7, . ribus depingit,quód garrula;vaga;quie.

lafticaHiftoriareferunt, hanc ipfám

u

Xle

j

tisimpatiens fit necin domo pedibus confi-

Dinam exindé Jobi uxorem fuifle , &

um

flerevaleat,qua nunc forisynumcin plateis,

idcircó eamà Diabolo eatenus refer-

à

&in

n

nuncjuxtaangulos fit. Unde& cüm filia

vatam;ut isfpiritu illo curiofo & eva-

rür-

j

nido ad fan&um illum virum tentan-

p &

quzdam fenon continet intra edes ,

V

quemamodum nux mufcata contine-

dum & exagitandum uteretur.

N

M

turinterputamina fua;fed eft garrula,

Néergo puellz fibi aliifque (uisa-

ul

r

Vag2, quietisinimica, confortiorum-

micis infamiam inurant , audiant mo-

pltä

que amans, conjecturam capere poffu.

nitum S.Ambrofii: Difiaot mulieres , &, Ambr,

fiiat

tus;illam velproftitutz jam famz e£

(xirgines) propofittm pudoris

(*»'id?ïicf?r Lz.m.

]s fi

ginz

iV

M

ial

Pesy t

fe;vel br&f;i äïrgi«imendæ ; hecun-

4n beatiffima V

yile

yin

Concianes* Strenales.

f

52

- folain penetralibus , qeam nema virorum

folatium vite matris effe poffet , &

"viderit ,ne quo degenere depravaretur af-

ipfequoque difcedat & vita relictà vi-

— fam. Etfintad modum nucis odorat

duàmatresde hac myrrha guftavit

áinclufx.

vidua illa triflis & ffensin Naim ,. cu-

Tni

Matrob.

Macrobius fcribit de Bona virgine,

jus filius unicus .efferebatur ad fepul-

: Lutfe.

Q

cnrum...

IZ

L1.€. 12, quam Varro filiam Fauni tradidit , il-

& Ale- — lam adeó pudicamfuiffe, ut extracy-

Quarta amaritudo , quancio vidua

xander

nzceum nunquam fit egreffa, nec no-

ab omnibus derelinquitur, defpicitur,

ab Ale-

menejusin publico fuerit auditum. ,

caufa ipfius non. ingreditur&d Judi-

xand.[, necvirumunquam viderit, velàviro

ces , jultitiaque ei non adminiftratur.

6-(080

vifafit. Hinc Romani Calendis Maij,

Uti hanc amaritudinem deícribit peus

utD'eam colebant;nec virin templum

per Ifaiam : Principes tui , 1frael, infide-

ejus ingrediebatur.

les , ptpillo mon judicant , € catfa vidua

If4,1.23v |

VIDUIS ex horto Nazareni contu-

non ingreditur adillos.. De hac amaritu- ferem.

dinelo

/

li inxenium fafciculum myrrhz cum

florido palmz ramo. Myrrha habet

vidue non judicárunt,

quituretiam Jeremias: Caujkm: ï f.28.

amaritudinem , habet & nihilominus

II Myrrhafpirat quoque füavem

odorem füavem, & smedicinalem ro-

odorem: fic devota & virtuofà vidua

rem,tefle Plinio,/ib.12.c2p.15. &* 16.

coram Deo & hominibusfüavem fpi-

Yi

1, Quemadmodum myzrha habet

[

L

rat odorem.. Detali fragrantia probi-

amaritudinem

D

. itaftatus viduitatis

tatis& devotioniscommendatur fan-

multis eft amaritudinibus repletus mi-

&a Anna Prophetiffa $liaPhanue] vi-

feriarum ac tribulationum, Prima a-

dua84. annoráü, de hac teftatur fanctus-

mnaritudo eft mors dilectiffimi mari-

Lucas,quód sen difcefferit de teitiplo, je- Lut.2,

tisde hac amaritudine conqueritur (à-

janiis C obfeeratio

[2

r

mibus feryiens pfo Aeíle 7

piensilla Thecuitis,qua plorans & la-

crymans dicit:Heu vidua fumnulier do-

Ejufnodi quoque gratiffimam om-

2, Reg.

14j*

lens , &vir meus mortuus eft.. Secunda

nibus fpirabat fragrantiam jJudith, de

amaritudo eft , fi fint debitacontracta

qua vidua dicit S, T'extus:' Erar ac i ] &dith.

ftantematrimonio , & non foluta ,

ompnitis famofr[fima,quoniam timebat Do- 9-9-

tunc mortuo maritoaccurrunt & ad-

minun vald . , hecerat qui loqueretur de

volantcreditores , petentes folutio-

ia verbum sgalum. Hujufmodi proba

nem: hanc myrrhe amaritudinem gu-

viduametító & congrué dicere poteft

ftabat illa vidua de uxoribus Prophe-

illud Ecclefiaftici : Qpafi myrrba electa Ecti.

tarum , quz clamabatad Elifeum di-

dedi fuavitatew odoris.

i

A-R(g.

cens: Servus tuusvir meus mortuus eflc

14.4.

Al. Myrrbaeftmultum aromatica,

A

tu nf , quia feryus tuus fuittimens Do-

id eft,medicinalis ; habet enim virtu-

minumzc ecce creditor venit ut tollat duos

"

tem corpora confervandi,& fugat fer-

filios meos ad feryiendum fii.

pentes.Sic multis viduis viduitas fuit

Tertia amuritudo , fi defünc&to

valdé.medicinalis , mortuis maritis

mrito-adlguc füperftes fitfilius , qui

omnes fugerunt voluptates carnis ,

-

Znun .

CONCIO -mr.

383

mnn&i'queïliujug vanitates , tanquam

II. Palma inferiüs eft rudis & afpe-

V

ferpentes; ac foli Deoin clauftris;ha-

rà , füperiüs autem pulchra;ac folia

i

bituque;c!igiofo devoteinfezvierunt.

ejus magnam habent venuftatem, de

li

Invita

SicS.Franciíca;quz viro Laurentio

quibus ramulis folebant Romani vi-

p

dePontianis defun&o ad Domum éorescoronari,infignum, quódnul-

ll!

ejuss.

Oblatarum, quam ipía adhuc viro al-

- Jushonore & glorià dignus fit , nifi.

il

afperitatem tribulationum atque vit«

ligata (üb zegula S.Benedicti Congre-

iif

gationis Montis Oliveti in utbe Ro-

: tutum: primó füftinuerit 5 nam per

mana inftituerat;convolavit nudis pe-

u-

anguíta ad augufta. Sic , Ó Chriftianz

iif

dibus;fune ad.collumalligate , humi

viduz,fitisin tribulationibus veftris

Is

proftrata , muktiscum lacrymis earum:

patientes , Deus vos confolabitur ,

numeroadfícribi fuppliciter poftula-

& coronam vitx zternz donabir. Síi

Wl' :",'Zn j

7

vit: voticomposfacta; lícetefle'om-

jam flrenam Banc. ben& ob&rvabitis;.

niummater , nomaliotamen, qaàm

cum.Sponfà dicere in' Cantícis pote-

(tü- 47

Cant.4.g..

7101

anciliz viliffimeque fceminz, G im-

ritis : Manus mee difülaverunt myr-

imunditiz vaículi titulo:

o

cloriabatur;

Tbam. Et cum fan&do Jobo: 12 aidulo

]05. 2.9.

m

In hac domo fan&tiffime,& clara mul-

tineo moriar quaft palma mulriplicabo dies *

tisvixit miraculis,& mortua eft..

iC0S..

^

l

li

invit

Similiter quoqueS. Brigitta; que

Putabam m

e pluribas flatibus

[i

ejuss

Uifone viroiuodefuncto auditá Chri-

li

comriunicare.petuiffe xenias verüm

J

flivoce-in formmis ar&tiorem vitzfor-

video meur totaliter evacuatum efle-

Y

mam eftagereifa; monafterium Vafta-

manipulum , & nihibmihr refiduum:

nenfe fub Regula S. Salvätoris abipfo

xemanífiffe, nifi vile faligneum vincu- -

du

Domino acceptà inftituit, inquo piif-

lum. , quo frondes h« & flores füe-

j 1

fimam vitam duxit & finivit. Sic fàn--

rurit colligati sn&isaque aliquidquaft

77

a

ke)

&a Monica,& aliz plurima.

". nihils xflim

'projiciam ex illis-

Prater myrrham viduis etiam ver-

.f,

qua ex cocle

m

&

fpiritali horto: 1Ng-

nantem offero palmam : quam eis ea

zareni contuli, fic projicio vinculum

&

]

decauía prafentoquia palma quantó

illudir rpedium vefüi , & quinam

(

]u j

m

magis premitur, tantó magis in altum

accipit,retin

E

»»

minj.

cat iüud in nom-jne Do—

$

"1]

erigiturfemperqueviret, quocunque

cclonubilo aut hyemali non obftan-

Accipitill

ud forfitan scclefi aft"i-cus,

yond

te,acdiminutione eorum, quxdeor-

vtaturillo toto anno ; ac feipfümpru-

ott

fum fünt;foliorum , proceracedum

denterad €horum füurm,adlibros, ad

] g

verfus dulcibus eft feecunda fru&ibus.

piaopera,fpiritalefque ac devotasme-

n

"

Parimodo Chrifliana vidua,. quó ma-

ditátiones alliget.

-

ticd

gis tribulatione & adverfitatibus pre-

Accipit fortaffis i

JIud' uxo*rarüs- ,-v

irtu

mitur,eó magis animum füum coelum

attendat, utrürm necefle fijutuxorem

t

veríus erigat atque extollat, nec qua-

füam in domo ad colum, ad acum , vel

Tj füit

cunque afperitate & adverfitate ad-

'ad alios domeíticos labores aliget ,

yurits

veniente,.

V

ipfa marcefcat ,anämrumqure netoto anno dedomoindomum cur-

ll'ni, !

&

1t ;5

defpondcat!

rat;

pyn"

*

334

Conäones Strenates,

rat,blateret; fuaque negotia neceffaria

ventutis inutiliter convfumant,-pärcqäï

domi negligat: Mulier enim , quz nul-

tesillos (üo tempore etiam ad labores,

loshabet labores externos atque cam-

adopificium honeflum atque ad timo-

peftres , deber teftudinis inftar effe ,

rem Dei alligent; fi autem hoc vincu-

quz dicitur Domiporta. Ejufimodi u-

lum nimistenueforfitan, provideant

xoremintroducitícite Owenus fum-

fibide fortiori & crafliodi fäligueo

inumilld & incomparabile'Anglo-

vinculo,quo ipios compellant coga

u

rum decus,Poétarum noftri (zculi nez-

que.

vofiffimus,ita canens:

Quandoquidem nunc man

Otüvtn.

Nuncupor UXOR ego. , mon fin guajz'

cuis híc fto,nihilque mihi ampliüs re-

l. 2. Epi-

conjugis ORCUS,;

ftat,opto ut unufquifquexenium füum

Sed quia per totam [edula CURSO . do-

ita confideret atque obfetvet , ut mihi

gïd"h )'5-

^

Mu

infneanni gratiarum a&ionem red-

Quando forte vinculum illud ap-

dat : & n apud unum aut alterum of-

prehendit uxor, habensotio & ebrie-

fendam vel tzdium caufem , quód ipfs

tati deditum virum ; qui femper popi-

florem dederim velfrondem, quá non

nis & ganeis inhxret;diligenter atten-

dele&atur , vel cujus proprietates dif-

dat, quomodo illum ad opificium fu-

plicent : Ecce cetleftem hortum. Na-

um,velligonem,&c. alligare poffit,ut

zareni in egreflu meo omninó relin-

curà & res domeflica melius. admini-

quoapertum , ut quifque fécundüm

ftrecur , & nein omnium ore veríetur,

vocationem fuamn & occafionem in-

Si veró vinculum hoc à fenioribus

gredi valeat, acinibi fibimetipfi pro

fuo beneplacito vel lilium caftítatis ;

defpiceretur , illudque foztafle puer

tolleret ; accipiant illud parentes ex

vel rofam amoris ; vel violam humili-

tatis ,velfrondem lauri conftantiz;vel

qmanu pueri;& faciant indé pro inobe-

dientibus & petulantibus pueris vir-

ocimum gariophylatum (9ftegelbafie

am,quà ipfos caftigent,ut eos adhor-

[íe) mifericordiz,vel narciflum man-

PïbVo 23«

tatur Regum Sapientiffimus : No/5,in-

füetudinis,velalium amoenum florem

3.

quit,fubtrabere a puero difciplinam ; fi e-

aut frondem viridem quarere atque

decerpere poffit , quo mereatur tan-

nius percujferis eum virgá;non morietur:pu

virgá percuties eum, " animam ejus de in-

demin fleridum palatium Sponfi Na-

zareni, & paradifüm aternz volupta-

yoid.c.

ferno lberabis.. Et rurfüs ait: Qui parcit

virga, odit filium fuum, qui autem diligi;

tis intromitti,quod concedat vobis &

13. 24*

mihi Deus Pater, &

illum;inflanter erudit,

Nemajores natu filii & filis otio-

Fdxus, & Spiritus

fan&tus,Amen,

fz hincindé difcurrant , & tempus ju-

*

LW'ZI,

L

^

wAt

.

;?

&

--

"CON

6.0 N/C 10 XXI.,'

i

: 3

ub OM DHEMON O D OH

d

: äää&äääää

!u

J

ääääää?ääï&äääääääääæäääää?ä*ä

A

T0

|». CONCIO XX

i

l

Nndiciu& cüm bellum fit;quo imþügnaris ab qhöPcc,þ —

1

IN tu fuccumbas,en tibi do gladium.

J

j

THEMA:

iil

i

DÀ

m ,Arcänrg'er.ev gladiotuo . Pfal, 44;4.

ib

71

»

Uditores chariffi-

Hacbellacomponere ; cortra ho-

n

)

mi,precor vobis ex

ftesiflosftringere gladios, eoíque ex

Y

corde feliciffimum

N

patria noflra rurfüs expellere & pro-

novianniaufpiciü ;

fligare, noftrarum virium non eft , nift

d

fed utrüm annum

humillimis atque devotis precibus

d

ipacificum habituri

fupplicemusad Deum pacis,ut dirigat

f

$

for do.Enim—ve

fitis;in magno ver-

& inclinet corda Regum ac Princl-

1ró undique bellum,

um ad pacem & concordiam. Intrin-

( Y

bellumextrinfecum , bellurn intrinfe-

feca bellapericulofiorafunt, quz no-

jl

cumsbellum ab Oriente , beilum ab

bisaternam mortem & interitum a-

Occidente;bellum à Meridie, bellum

d

nimarum minitanturjab his undique

d

À Septentrione;bellum à quatuor ven-

quotidie in caftello animz noftrz im-

l,

tis. Ex Auftria, Bohemia, & Croatia

pugnamur ; de quibus heftibus dicit

m

adveniunt rpulta millia Cafarianorum

mellifluus Do&or : Hofles indefeffi mos. S.Bern,

que

militum ; ex Francia copiofus Gallo-

affidu? oppugnant,imodo apert? modi frau- ij Eyzg.

u

rumexercitusin procin&u & itinere

dulenter. Primmó belium nobis indicit feptena

N*

eft;ex Hollandia & Hifpania plurimz

diabolus princepsilletenebrarum,hic 545,

mittunturauxiliarescopi 5 Suecue

lptü

aggreditur nos armisparvarum füg-

14

füas quogsproducit phalanges in Ger-

geltionum, malarum cogitationum &

jitus

maniam;omnes fermé R eges ac Prin-

tentationum.De hoc hofte dicit S. 16-

cipes confícribunt milites,ubique pul-

dorus Pelufiota : Commtunis omniuim bo-

fantur tympana;inflantur claffica, &

Ifidor.

Jlis cfl diabolus 5 generalia autem bella ge-

Li.Epi-

conclamatur ad arma. Quin imó ap-

rit adyer(useos , qui ipfius Voluptatibus

fio. 263.

lu[-zxt

ropinquare videtur jam tempusil-

yultum iminunà adbibent, Dehoc infer-

[

u

d;de quo Chriftus loquitur : Asdieri-

naliadverfario , ut nobiscaveamus,

-n

tis pralia & (editiones , fed nondum flatim

adhortatur nos Apoflolorum Prin-

Iozft-.;,.g

fenis furget ge.

n5 contra gentem, Q vegnttn

eeps ; Fratressvigilate, quiandyer[arius

A

adyerfus regnum,

vefter

Md

P

Conctones 8trenales,

m

56

veftet diabolus tazquam leovugieus circuit

eft peccatorum;qui delicias & fuavi

. querens quemdeyoret, cii refifoite fovtes in

tatem lambunt & d

€

tatibus hujusmundi.

guftant in vani-

^^ fide. Bellum nobisindicit caro, hoftis

illedomefticus, quinoscontinnó die

. Quo autem gladio debet Prxdica-

no&eque füis ;pervexüs.blandientïhu-s

tor five Paftor hos Amalecitas oppu-

concupifcentiis infeftat , de quo hofte

gnare? Gladio fpiritüs. Ad hoc ad-

*S,Hier.

dicitS. Hieronymus::Quorunque pergi-

hortaturomnes Przdicatores Doc&tor

[t.

aus , nobi[cum inimicum portamus..— "t

Gentium, dicens: Fratresdiledtiffomi , Epbef, &

huichofti refiftamus, monetD. Na-

confovtamiuiin Domino;tuduiminmivos ar- yo.

zianzenus:

nuturam Del , affumite gladium fpiritís ,

D, N4-

Nec rurfus carni. plus aquo frana ve-

quod eff verbum Dei. Hicacutiflimus.&

Z,*.;dnz;-

lax4,

penetrabilis eftgladius ; namidem A-

* orns.

ete fceurutm abripiat ,flernatque ve-

quoftolusait : Pésuseff fermo Dei é efj- Hebr 4

precepta

:fo rte.

x G peuetrabilor omni glndio ancipiti,

PS

;Vï-?'go

?Mundus quoque armis füis,nempe va-

C pertingens u[que. addivifionem amma

mitatibusnosinvadit&c aggreditur ,

ac fpiriths , compagum quoque aciedulla-

tanquam infeftusnofter inimicus, .de

fum. Q vivacitatem ! ó miram effi-

caciam hujusgladii , qui etiam ani-

«quo dlicitmagnus ille XEccdefig Do-

inamG

f

S.Aup. Cor Auguftinus: Omundeimmmunde ,

piritum,compgges,&-mcdüþ-

las penetrat !

quantos decipiftt , quàm anultos feduxifli

*

Sic undecunque infültus patimur ,ita

'Hocglaé

io priu

$ f&fbaäht& omn&ä

aitmerító dicat patientiflimus Pro-

tentationesatque fuggeftionesdiabo-

0574* pheta: Miliciaeff vita bonirisfuper ter-

li;carnis & maundi defendant; quo e-

z4m,Ne auteminullo pralio füccum-

nim füblimior & perfe&ior eftflatus,

batis, verüm omnibus infultibus tam

eómajores & graviores habet tenta-

tiones; hinc bene S. Jacobus monet -

vifibilium,quàm invifibilium hoftium

athletice & pancratice refiftere ,vi&o-

Refiflite diabolo C fugiet àvobis, Eftote

j44.7«

deillis;de quibusS, Paulusad Calatas

riamqueteportare valeatis , prefeuta-

bohodie unicuique Statui gladium fa-

loquitur: Qui funt Chrifli , carnem fuam G alfe

lutiferum , illum ala:

;ri..an'imq appre-

erucifixerunt cum vitiis C concupi[centis. *

hendite.

Deindéquoque utanturhoc gladio

SACERDOTIBUS, Confeflaziis

ad amputandum-de peccatoribus om-

& Concionatoribus do gladium gene-

neanalum & defetus animaz;íic enim

T

läxod.

fcribit S.Paulus ad Timotheum: Labo- ?- Ms

rofiffimiillius belliducis Jofue ; quo

2733«

