quepetierunt , quosR.ex benigné &

Cictrà

quii dicit : De prateritis non efl queren-

þlqmenter.nqupit: negligentes autem

Cur.

dum. Quia ergoimpoffibile eff revo»

acnoleates venite , candelà extinaá

Kam.

.caretempus przterirum , & voshunc

juffit cos per.violentiam adduci , imng-

annum,quem hodie ordimur, ac reli-

lague morte occidi & trucidari, -

quos vitz veftrs futuros annos , tem-

- Audite, Jzsus Chriftus eftiple Rex,

puíque illud pretiofum,quo adhuc vi-

habetenimin veflimento, &in femo-

re fuoícriptum : Rexregum.é& Bominu

yeds , meliusad animarum veftrarum

- ais

falutemimpendatis, confervetis, &à

dowinantium; hic.pofui candclam ar-

16,

visiis deviteris , dogodtrenzloco uni-

dentem, id eft, brevem prafentem vi-

«uiquevelirüm tempus, tanquam pre-

tam,qua peritacconfumiturardentis

tiofumac nobiliffimum unignem : In-

candelz inflar ; przcones mittir, fcili-

erimapertisauribusoculifque mentis

cet Przdicatores , qui quotidie cla-

xeftrz attendite.

mant: $i quis commiferit crimen lzfz

I. Uniod£ise jargatita e

ft patya in

4ivinz majeílatis , auda&er veniat,

uantitate , ut nec ultra feminucem

quamdiu candelaardet,id cft;preícns

&refcere unquam putetur: Sic tempus

brevis vita durat ; peeaitentiam agat,

breve eft, i velimus differre fervitium

& in gratiam recipietur5imó ipfemet

Dei, peenitentiam falutarem etque e-

Kex ]zsus clamat: zdgepenitentiam,

Agoc. 1.j

mendatiohem vitz , nos decipimus

primaopztafae $ fvn autetn, venio tibi

Í

propter brevitatem temporis vita

movebo candelaknus tuum dedoco [uo , nifi

&

nofirz, de qua loquitur patientifimus

panitemtiam egerü. — Qui jam veniunt

y

deb.r4.g Propheta : Breves dies botnin&s unt.. Et

contrito corde, peenitentiá ducti, bo-

o

*

Í

. Do&or.Gentium ad Corinthiosait .

no firmoque propofito emendandi vi-

Tuj,

z.Cor,7.. Hocltaque dico, fratzes, tempusbreve eft. Yn

tam,Deumque non amplius offenden-

1'8'521 p

29.

bozbrevi tempore debemus noflram

di , iftos R ex ceeleflis benigniffimé re-

operari falutem , & quarere fummi

cipir 5 ipfe enim cft(ümme mifericors,

F. cgis gratiam,cvjus divinam majefla-

de quo Pfalmiftaait : Suavi Dominus

Pa

univerfís , G iniferiordia eju [uper omnia

PA

teia toties gravifüme offcndimuss

lïip,ua "

P

COoONCI -o,'. ;f-zn;

8$T

acceffus adetotmmgratïæ;*Scd can-

kgï (

;opm'gyä., Sicut patet infilio prodige,

( M

l | £nt. Xi.g,.

& in latrone , curpauló ante mortem

delá extin&à , ád eft , vità noftrà per

cationem veniam de-

milt

Eo£

a-J

du

-

nicam fuppli

mortem terminatà , non critamplius

Luc. 235e

NÜlentefveró & ne-

tempusgratiz & mifericordiz , ut ju-

j

45

dit peccatorum*

Iu

gligentes falutare teaspusgratiz ate

r-. tavit Angelus Dei per viventem in (z-

cula fzculorumin Apocalypíi; & tunc

Ápoc.1o

ii

nàpuniet morte , dicetque illis : Ite*

maledi&iinignem zternum;,eó quàd

, audieturillu

dterribile dictum: Ab/que

6.

m

uf

n 0n cognovctitistempus gratia,

, nifericordia, Ex illud Matchai : Nefoto

0[!2 r..:

T

;GEJQ. R9.

Sic quoque narratur, antiquitüsin , ves,

Jerut

4.98.

fmorc.-po'ümmfuiafï'e Komanis, quód

Hocbreve tempusvg»rät*iæ neglexit

(itte

quando caficum , vcl civitatem ali-

Evangelicus illedives , qui dicebat:

quam obfidione militari cingebant ;

Anima , babes multa bona pofitain annos

Matt. 2$

144

12,.

utetn

unam candelam in certa menfura ac-

plurimos : requie[ce ,comede , bibe, qpulavt.

: Dixitautem ipfi coeleftis Rex : Stüulte,

Ltite X

i

cenderínt , quamdiu ifta ardebat , pa-

gatietantomnes ad pacem & concor-

bac noctevipetent animam tuam à te. C qua

t9.

m-

diam reciperequantumcunque malc-

paráfli cuj erunt 2 (icque zternaliter à

fa&otes effent;ac peccáffent, At con-

Deigratia & mifericordia reprobatus

at

- fuit.

x

du

fummatá candclá, juflitiz feveritatem

exercebantin hofles fuos, nec ulli(li-

S. Auguflinus volens deícribere

n W

€ét omnia bona íua áarent ) miferi-

brevitateihtetiporis vitz noftre, ait :

mat:' f

: Quid aliud efFjita , quàm curfis ad mor-

m

«ordiam exhibere , aut gratiam facere

temt S Gregorius Nazianzenus ferme

]

voluerunt. Pari modohabet fe Deus

ad peccatores; nam corda noftra,civi-

€eodem uticurfenfu, dicens : 4 timulo

j r

" qumulumpeto, Ex (apientiffimus Seneca

j d

tates animz , funt obíeffa cum vitiis &

«oncupifcentiis per diabolum , mun-

idemconfirmat : Mox inquit, ut in vi -

Stteca

»cni;fi

dum & carnem , Deus ex fua miíe-

1amingredimur , [latim ali& porrá exire tméi-

Epifl,5o.

v!'

g,alh

zicordia flatuit hominibus in certa

pimw,

raab

Suntanni uni

.

us dies trecenti fexa-

menífura candelamaccen(am , id cft,

n4h

femet

certum vitz tempus , qua accensá, id

gintaquinque;funt o&o milliafeptin-

eft,quamdiu vita eftin corpore,& mi-

genta fexaginta horz per annum,fi ab

umä AP T

feiicordiam peccator defiderat , pa-

his tollasilias horas, quasfomno, ci-

j

cem & mifericordiam Dei recipiet ;

bo, acaliisneceffariis negotitscontri-

T

vita enim noflra conflituta & permif-

vifti ;fi przícindas pueritiamnondum

[inl llm

faeft,ut poenitentiam agamus & viva-

' capacem,fi demasfenium decrepitum,

ibo

Exech.

mus ; undeDeusipfeait? Nolomertem

ndi v*

quàm parum reftabit, quod-a':ä mz fa-

18,32.

puecatorü , (ed ut magis convertatur, €e?yt-

lutiimpendi queat.-

endet

Quandoquidem ergo tam brevis

vat.ideoque quamdiu brevis illa can-

]

m«

dela vitz noflrzardet , petamus ve-

" eft vitanoflra , an non tantó ftudio-

ericor*

fius incumbendum bonis operibus

Diam,& mifericordiam obtinebimus,

poniif

comparandis , & (incerz emendatio-

Lujin9 utipfaVeritas dicit : Petite, C* actipietiss

yc!f""

ni vite , Deique fidelifervitio. Non

qfü

'pulþue,ä aptrietur yobie, Tamdiu patet

fimus

-

,&

. -Condontas Strenalese

z

: 18

fimus fimilesSigifmundoll. Kegi Po-

gis, mors pra foribus efl,tempus avo"

y;x

lavit , immutabilis inexorabilitque , -

loniz, qui ob perpetuam cunctatio -

illa Parca Atropos filum

nem ac fegnitiem etiamin graviffimis

fcindit,

*

*

*

.

vitz pra- 'm

-

negotiis A.ex craftinus vocabatur. Sed

Mdm

* Meritó homo rattonalis imitari de--

fimus fimiles Kegi Macedoni » quiad

T

tantum viétoriarum numerum pe

rye^

« beret falcones Norvvegiz , quia bre-

lutas

viffimi funtibidies, magnacumye-

nit, bacuná re, nihil differendo s hinc ,

&

locitate & aviditate predantur, ne vi-

Matth

apþoüt& quidam -

* delicecàno&e przvenianturz mulié& .

g

* magis nos oportet cffe veloces inace-

34tb..

la&huza vité maxima efl dilatio 7

quirendis bonís operibustanguam e-

ia

EOI"W vifus interim [l , qui diflulit.

Ícis [piritalibas , quibusanima noftra

paícitur ia zternum , nefcilicct pre«

A:fäi'q-ui- referunt Th&äaäæ Reipu-

»

blicz Anmales , miferum queBdam,

veniamur à no&te mortis, de qua dicit

fed. erüdelem. & tyrannum Kegem

Salvator » Venitriox, quando m':mqmþ

Iedn. 9»

operari.

48

lebi omninoinvilum, maximeque

Hanc mu

Itorum füconfideratio-

odiofum obfuam incuriam, & ferto-

nem &ignaviam , quàdbrevitatem

rum negotiorum procraftinationem

mileré periiffe; Intellgxerat fideliff-

remporis mortalis vite animo non

compíedantur , rneritó exprobrat

musejus amicus Achige: Jerophantes

Ierem, .

- Deus homínibus, dum dicit: Milyasin

occultam populi in feverum Domi-

7^

num confpirationem eouíque inva-

c&lo cognovit tempus (aum ,rurtur, & birun-

de , & cieonia cuflodierum tempus adventís

luiffe ,. ut decretocorifilio, & maturá

fità s popiles autem mete mon cognovit jtdi-

prababità. deliberatione in mortem

(um Domini«

ejus fuerit juratum, flatutumque eum

Videmus aliqua

-l!daïi'tïfä*fi'öre, qu?

feqa

enti no&e violenter à vita tollezee«

Quareipíe amicitid atque gratitu

dine

param habet panni adconficiendam

vcftem,antequam eum fcindit, fedulà

inftigatus , per

litteras eum imminen -

ddidit diferiminis,ad-

metitur per ülfías in longitudine &

( li i,

tis certiorem re

monens ipfum per nuntium , uteas

latitadiae nihil temeréabjicit, & qui-

D)

bus potcft, extendit modis , uthabeat

quam citiffime perlegeret cum di&o:

Quia feria continent. Hic autemludo

fofficientém : fimiliter quoniam fei-

| inus paucos cffe dies noftros , ideó fe-

taxillorum intentus , illas fupra men-

dulàó cosmetiti , & nil perdere debe-

mwy

fam pofait, dicens: Seriain craffinum.

Sicqueillà no&eà furibunda plebein

fhus , fed omnes corum horas utilitex

le&otrucidamus eft. Idem ,idem tibi,

collocare & impendere.

D7

$ homo!contingere poteft , dum tibi

Ut difcipuli fin&i Joannis Evan*

lo

4 Chj.

longam promittis yitam y dum maxi-

; gelifta brevitatem hujustemporis be-

suetefecurom putas, dum voluptati-

né, cauté, ac fru&uosé metirentur, al-

ftt (14,

1. Ioatis

'bus mundanis , inanibus deliciis , &c.

" foquiturilloshis verbis: Filioli,sovif-

L

u

isfer-

l

dmplicatus hzres , dum feria ncgli-

, Jina boraeft, Certé Chriftusin f

moti-

^«

9

119

'€ ofäb'!'b YII.

E

$40

ï&toäïnuidniïa:uä gfonþfo"l*eha,i metiri

Quis fcit .ana

diiciant todieria craftina.

liqut.

tempus per anhos , menfes, ve*l;fep:ti'-

fumnma.

"j

P

manas , fed per dies, horas &momen-

; rg»iþara,þä/?gæi 1

aride

M 4T£»

ta, ut dicit: Dedseilla & bor«nemo fiit :

13327

iab

Nonduti veit bora mza : Nonefl veftrum

Jacobus Ap&üohr'äiücdehtifïi-mä: Ec«; 146.4.

1I041.2.4.

ce nune, inquic, quidicitiybodie aut crafli- 15e

um

noffe tempora vil momenta. Vigilate itaque,

AGA 7-

quiane|ati diem , neque boram.. Adin-

110 ibimtu in illam civitatem , & faciemut

11

Matib.

mulé

dicandum , quód vcluti aurum aut

dbi quideim aunum , - mercabimur , lu-

erum faciemus , qui ignorats quàd erit am

ia

)f

Crocum parcé debeamus ponderare

& expendere tempus: fingulas [cilicet

craflino: ^ Quaeflemmvita veflra ? vapor

jme

aoflrt

horas fingulis deftinareaGionibus bo-

eff d modicum parens , & deimi

1 SG??GfMif-

nabitur.

pre

nis & honcítis,&c. & nullam diei par*

ticulam abjicere, fed bené utiliterque

' Quiz ergo tempus vitz noftrz in-

didt !

ad falutem animz collocare oportet.

certum eft, vigilemus, & illud ftudio-

uj "

s&óbfervemus,ne nobisaccidat quod

Quare fcipfos fallunt , qui fallendi

temporis gratià (e&antur fucilia atque

Hianuibali generofo alià: Belliduci :is

g"

du

inania,

enim Capuanis inefcatus delitiis poft

Il. Inter uniones & margaritasin-

Canenfe przlium , Romanam inva-

[ n

venitar aliqua incertitudo ; unt enim

dendi civitatem occafionem pertran-

obat

ui-

fiens,nimiam injecit moram,ideoque.

g It

quidam veri & nobilesuniones, q

dam verófalfi & nullius valoris : fic

paulà pófí à Komanorumexercitu ad

hn /

etiam eft incertitudo temporis , tem-

internecionem profteotus, cua rubo -

ij

re & infamia fuam dete(tans demen-

pus prafens nobile & pretiofum eft,

ij

tiamatque negligentiam, coaGusfuit

tempus futurum incertum, & quafi

nullias valoris : mors enim venit ino-

ingenué confiteri : Cr»m pottii capere Ro-

! qüï

suam non babui voluntatem; &r quando vo -

pinato &inexpedtato. Hinc Chriftus

at

lui.non babui potefl «tgm.

(

ejusadventum comparat furi, dicens:

Hoc autem Jeitote, queniam fi fciret paterfa-

/ Videte quàni iücertum fi t

Emþus;

jn:

Lfi£. 124

meritó ergo vigilandum , &tempus

qiiltassquá borá fuv veniret vigilaret utique,.

r

32*

bené coníervandum. Si R ex civitatem

1be

£r non fineret perfodé dosmum [uamn x Et. vos

eftote pavati , quia qua horá non putatis , fi-

tibi,velprivilegium aliquod donarct,

pf

ita tamen, ut piufquam pereg:é pro-

lu bomini vetitt. Etin Apocalypfi di-

"T

cit: Veniam ad 1e tanquam fav , & ue[cits

ficifceretur , litteras donationisfa&e

o

Apyo 3

qua borá veuiaw ad tt,

figillo regio confignari faceret : nec

dlitef.

tamen tibi horam nominaret di(ce(-

Bern. de

- Hzc confidcrans S. Bernardus ex-

süs fui , nonne curreres & fzflinares,

converf. clamat : Quid im vebw humanis. certius

£t

ad Cleri- morte?. quid borá mortis incertius inveni-

omnémque operam impenderes, u

p

quamprimüm litterz (criberentur,at-

(os 14 fU

ri Benéergo Sapiens : Ne glorieri in

und

um ignoraus , quid (uperventura pa-

que à Rege fignarentur, Tibi, Ó Chri-

Proy.217 eraftin

;,mwf I."f'

I

- viat die

s !Sed nec Venufinus Vates hoc

ftiane, promiffa eff civitas fan&a Je-

rufalem , & privilegium harediratis

j o

neícit :

2

glorïæ

imoöï

-

Conciones Strenalos.

149

comprebendati... . d. periculum efíne

gloriz zternz ; neergo ncglïgas.cgm-

repenté curfus veflerinhibeatur.Quod

pus,&ec.

*

A cp:odam gravi

& fidedigno viro

bené & maturé agnovit S. Antonius

Anachoreta Compatronus nofter ;

mihi pro certo rclatum eft , quód qui-

dam Nobilis gcticrit humillimé à no-

hinc fzpius fefs hifce alloquebatur Invité

firo moderno lmperatore Leopoldo

verbis : Hodiec

ept

oicurrtre bodie cayi d qe.

femper Augufto ,tum temporis adhuc

fervire, bodie fortà & finiam.

| II1. Uniones & margarita (antpre-

juvene CalarcoPrincipe,utap ud cle-

mentiffimum Dominum Patrem Fer-

tiofz,ut de margarita teflatur ipfa Ve-

P

dinandum lLl. caufam fuam agere &

ritas proferens parabolam de homi-

"

;

^*

*

ne negotiatore , qui inventá

uná preti

o- Matt.15

patrocinari dignaretur ; quod ipfe

Pmmyto. a€ parato annuitanimo, In-

s& margaritá vendidit omnia qua babuit, 46

/'

tcrim autem dum expecat audien-

& emicam, Simili modó pretiofa res

viam,indormit ipfe Nobilis in anteca-

efttempus , cujus pretiofitatem con-

Biderans S.Bernardusaitz Nililpretio»

mera,quod videns Caíareus Princeps

Leopoldus accurrit, & dedit ipfi egre-

f tempore ,. & beu nibil bodit vilim invt-

giam alapam dicensz Quidtu dormi-

nitur ,. tran(eun dies (alutu , & nemo vt-

tast non majorem caufz tua folicitu-

cogitat. -

D7

dinem ? noa profuudius rem. tuanr

Mos & confuetudo cft hóminu n

W

utquo pretiofior res, hoc & diligen-

«ordi famis ?tempusaudientiz & gra-

tiz vis dormitando negligere? atten-

tius foleatadfervart, & impendicir-

cumfpe&tius : ita & temporis (quo ni-

de & conferva tempus , vigilans efto,.

düm Sua Czfarea Majeffas te vocat, ut

hileft pretiofius ) fumma habenda eft

ratio;ne quid efffuat fine fru&u. Ete-

fis paratus : Sicquia tempusincertum

Gu

eft- , quo vocandi fimus ad divinam

nira fs curatores dari foleant his , qui

at

audientiam,vigilandum eft,ne dormi-

gemmas & aurum temeré profun-

ij

dunt,quz tandem erit infania,tempuss

hi

tandoillud negligamus.

iando militibus.conce

diturà Dux—

pulcherimum immottalis Des mu-

lyis,

nusautotíoyaut inhoncftis ftudiis tur-

U^

ec pradari-, & fpolia abriperein civi-

tate occupata , nemo illorum eff , qui

piter confumere ? Quid'enim perdis,.

cüm tempus perdis,nifi vitam £at vit$

non feflinantifümé percurrat undique

domos., cubicula, fecreta, cellas, &c.

quid poteft cífe charius ^ & cüm una

quiametüitne (imoram fecerit, nileil

gcemmule perit, ja&uram vocas :cüm:

ampliusinveniat, aut prdandi liber-

totus peritdies, hoc eff, bona vita:

tatem faétam Dux inhibeat : fictan-

portio,jacturam non vocas.

Cüm aliquando dzmon exobfef-

quam vigilans.miles Chrifti fpoliis &

Pniy

Philip.3- braviis inhiabat S, Paulus Apoffolus

Íohomineexorzizandus & ejiciendus

dicens : A ea , que fünt prioras extendens

et, quefivit ex o Exorcifla , quid-

la,

15.

Mf g

r,Cor,9»

aneip|um , 4ddeflinatum perfequor, ad bra-

nam pati vellet, fíad aternam beatitu-

dinemac coeleftem gloriam , undc ex-

&4e

vrum füperna vocations Dei,Et ad Corin».

Llo.t,,;

thiosmonesmosomnes ; $iccurrife u ciderat,reverti 255*" Kefpondit: an

1

CONCIO þl!ï.-

14t

[ 1

ad eum ffatum, ín quo hominesfunt,

in pi&oría arte Apelles,hoc utinam xn

od

ton]ly

- pervenire poffem;& illo temporegra-

Chriftianz vitz perfe&ione, Deique

tiz frui;quo illi fruuntur: 6à terraar-

ervitiis agerens Chriftiani , nullaillis.-

of ;

bor tam fubfimis effet;ut fuá celfitudi-

diesaut hora prateriret; quin bono

ag !

ne coclosattingeret , effetque plena

aliquo opere exerciti noyum gratia

acerrimis cultris & novaculis przacu-

gradum adipifcerentur,quantum me7

æpiWF*

ritorüm & ccleftium bonorum cu-

tis , acquidem in ccelo ftans mefune

:Hlpl'f"

perilla novaculz furfuav attraberet. ,

mulum in morte haberent,

»fa Ye

Gefl. Ra,

dcorfumque dejiceret ufquead cxure

. Legitur dequodam Rege, qui cu»

honie

mum judicii diem, patientiffimo vel-

ravit pomum aureum fieri fumptibus 647*

p« M

. lemanimo omniailia tormenta atque

magnis, & preticfüm ,tandem Kex in

ilti 4

dolorestolerare, Hicquzfoaudite &

lethalem incidit zgritudinem, adver-

hts

percipite, 2'iàm nobilis & pretiofa res

tens fe moriturum , vocavit filium

Fq/l"

.. fit tempus vitz, híc uno temporis in-

fuum unicum, & ait : Fili chariffime, fi

/fs

. ffanti iofinita gloriz merces compa-

de hicinfirmitate non evado , fub be-

N

rari potefk. Unde admonet Ecclefia-

nedictione mea poft obitum meum

a

fticusctiam minimaruimpartium tem-

vade, & tranfi perregna & caflra, po-

F«cli.14. porisrationem habendam : Nedefrau-

mun:queillud aureum tolle tecum »

T

pqo , — derin inquit (aliàs legitur, non te prz-

quem magis flultum inveneris , po-

tereat) 4 die bono, C parricula boni diui,,

:'grw

mum iffud ez parte mea dabis, Filius

(te

'Fempore nundinarum fzpe merca-

fideliter voluntatem patris adimple-

ye

vor magnum poteff acquicere lacrum

re promifir, Mortuo Kege;& honori-

m

quaftumquefacere 5 audite fancum

ficé fepulto,ftatim flius pomumaece-

E

Gregor, Gregorium Norianzenum r Merae-

pit,diverfa regma, provincias & caftra

Nazian, t banc vitamexifluma , finegntiatus f&

u

perambulavit , ftultos plurimos inve-

hr

in fen-

ri, quaffum faies, — Ad has mundinas

nit & vidie, neminrautem illorum de-

mittit nos Domin

us

tentir.

$

us: N—fgp:wnifzi,dm

dit pomum. Fandem ad quoddam

y

Luc.19.

ysuig«

Pervenit regnum; cujus regni metro-

]*

Uiinam ii tanta æ!ïinu'atian&- ac

polim & regiam civitatem ingreffus,

I5

pretio nobile tempus haberemus , ac

vidit per medium civitatis Kegem e-

a

pi&orille celeberrimus Apelles , de

quitantem magno cum apparatu, re-

rj

quo Plinius refe:t , nullam ipfs abiiffe

£la pompa;atque comitatu fplendido.

dicm,quin aliquid inpi&oria arte fe-

Videns & contemplans hanc regiam

$

eiffet: fiquandogtavesalsz occupa-

majeftatem ac pompam , conditiones

tiones occurrerent,eas tantifper diffe-

illius regni ex quibufdam civibus que-

d«

rens, velboni amiciadventarent , eos

rit,qui refpondent;confuetudinem re-

Piini

u$

parum expeGtare jubensajebat: Hodie

gnieffe, quód Rex nunqram diutius

L2f.

ntillam lineem duxi,

Et ille koc modo

d

Hifl.1o

adminiftret imperium , nifiuno tan«

t

* tantam artisiflius perfe&ionem con-

tümanno; quo finito, omnihonore;

ldem

"d

fecntuseft , ut pi&orum omnium pe-

dignitate;atque divitiis privetur;ac in

h10.635

ritiffimus deinceps haberetur, Quod

exilium mittatur, ubi m

r

;

iferrimámor--

i

$3

tée

u

Conciones Strénala.

B("Mfi

te vitalm finiat. Filius Regis hzc au-

infinita thefaurofque innumeros an',;tc

[ Ml

diens, animo cogitat ; jam ioveni,

mein exilium premittam , ut , dum có

TT

venero , illisad dies vitz mez fruar.

'" quem diuquafivi. Accedit itaque ad

M

L

Quod & factum eft.

Kegem , flexis eum humillimé falutat

L

genibus dicens : Ave K ex; pater meus

O homo, tu es Kex uni

usanni ,f &

H

N

dcfuná&us i

nteflamento fuo hoc tibi

vixuniusanni,tuftultéagis,quoód non

3 ficm.[

congreges tibi pretiofostheíaurosbo-

legavit pomum aureum. Kex cum ad-

pH

* miratione & ftuporeaccepit illud , &

norum opcrum &meritorum;iliofque

thau

dicit: Chariffime, qüï poteft hoc effc ?

(dum degis vitam) pramittas adtcr-

ram,ad quam breviesmittendus. Ut

Rexnunquam me vidit , nec etiam

-unquam patri tuoaliquid boni prz-

ixaque bteveillud & nobiletempus vi:

u

fliti ;quare ergo tam pretiofum jocale

tz tuz femperin mente babeas offero

thbi hodiepomum aureum prudentiz

& donum mihi dedit ? At ille: Domine

mi Rex : pater meus non quidem plus

ac providentiz, quo tibi exiguo tem*

tibi, quàm alteripomum iftud lega-

pore regiminis tui acquiras provifio-

nemmagnam , cujus fubidioin zter-

vit ; fed f(übbenedi&ione fua extrema

num vivere poffis. Si vacuus mittaris

mihi przcepit,majori ut ftulto darem,

quem inyenire pofíem, Sic perambu-

in cxilium , certé miferrimam duces

vitam ; audienim quid dicat Ecclefia-

lavimulta regna atqne caftra, non re-

Ectl.9, -

ftes:. Quodcunque facere potefl mamus tttas

* peri flulcam majorem te : ideo ex pr»

16.

cepto patris mei pomum hoc tibi do

.

inflanter optrave : quia nec cpus, ntcratio,

ntc fapientta , 16 [cientia eramt apud infe-

& prafento, Ài

tRex : Kogo;dic mihi,

Ectl. 14«

vos qu) tu properas. Ex Siracidesait : Ante

quare me tantum reputas ftultum L

17«

Cui ille

Ecce Domino R.egi offen-

ebitum tuum operare jufliciam:: quoniam

non eff aptd inferos inventrecibum,

-

dam claré 5 efl (utaudio) confuctudo

Quamobrem vobifcum perpendite

hujus regni,quód Rex unotanulmn an-

no lominatum & imperdum teneat ;

illad dictum S.Apo&oii: Erce nunc tetn -

2.C0f,.6. |

piué acceptabile , ecte nuai duas faluis, Jamm

f

P

clapfoautem anno omni glorii, celü

d

funt nundinz

ille , inquibus maxi-

tudine , potentid atque opulentià pri-

vetur, & in exilium mittatur , ubi eum

mum quaftum facere poteris ; jam

cftannustui regiminis ; in quo ma-

mali ac miferá morte vitam claudere

oportet. Hacratione concludo ex di-

gnos thefauros i0 aleram vitam prz-

&is, in toto terrarum orbemajorem

mitterevales j jam cft tempus , quo

immarceffibilem gloriz coronam &

non efle fatunm,te Domino meo R.e-

Be . quia tibi tam breve tempus domi-

bravium zterng beatitudinis faci-

nii conceditur , & deinde tam mifera-

l2 obtinere potes : hos ergo dics falu-

biliter ac calamitosé ex hac vita mi

tis ne fine fru&uanimz tuz abire per-

graredebes. Refpondir Rex : Cun&a

mittas.

veriffima (unt,quz modó mihi dixifli,

Qui tempus p

erdlt, þerdit thefal;l-

rum pretiofiffimum , & margaritam

& idcircó dum adhuc fceptrateneo ;

ique potior prafenti hoc anno

nobilifimam, San&us Bernardus di-

cit:

CÓNCIO Vil

34j

cit : Omniu fiquidem ves aliená efl toló,

mercari poteras, boc prateralia animi

;anfc

in Mtdi-

temnpus tantüim noffrum efl , boceft , nobu

orramenta parare poteras imtmorta-

*

m

datum ad inerittin , P efl tbefaurus pretio-

litatem

*

nam nulla eft tam brevis

tationi-

frua'rf

fifcnus s nibil eaixi pretioftus témport, Pco

vitz portio , in qua non magnus ali-

bs.

p:er quod dicit fan&us Chryfofto-

quis ad felicitatem gradus fieri

*

m

*

ryio

:nus: Nulli rei magis parcendufn efl, quàm

fit.

dnot

Collat;

osn. (a- temporis quia aurum £? dtgentum ff per-

Clemens VIHI. Pontifex , cam apud

osbe-

ex d-

per Mat-

iderü , vecuperae potere y. tempta yerà

eum plures de varíarum rerum ja&u-

d

ibeun, Preteritum nunqam.. Plutarchusfcribic

popb?. de

raconquererentur , illetemporis ja-

Principt

(*

eImperatore Tito , quàd aliquan-

&uram omnium maxim? deploran-

; Ü

Henrico

do profundum emiferit fpiritum, di-

damajebat, quódfemelamiffum rze-

Fann.

j ii

cens:; Amici, diem amifimus, Quaft di-

vocari Bon poffit. Hoc eftquod An-

f0

Plifaté. ceget, quia hodie nemini aliquid bo -

gclus Domini juravit per viventemin

A-pof-iö.

"i

2

niprzflii , nonzftimo juflum , ut

izcula fzculorum :

gzga tempus non erit

Ts

hodiernum diem computemus inter

amplis..

:

Q

diesvitz meg. Sicomnesdies & ho-

Veteres pinxére tempus flans fuper

u

rg amiffz funt. ,. quibus nihil boni

globum, quia femper rotatur ; alas in

M

uU

praftamus , de quibus meritó con-

plantis gerens , quia femper avolats

lt

queramur , tanquam de re pretioía

novaculam in manutenens , quia 0-

(

amilffa,

mria conficit 5 frontecapillatum , &

j,, I

.IV. Si mercátor unionem perdi

retró calvum , quiaelapfum revocari

DN j

ragnum fe incurrifle damnum exifli-

nequit , inflans folim capi poteft.

miat, cum tamen ille perditus aliunde

jt

li

Quàm multi ex inferno , purgatorio;

Atl

poffitrecuperari temporis autem ja-

imó & coelo tempus apprehenderent,

Ih

///]

Guraeft irreparabilis. Praterea per-

fi retrà capillatumeffet!

dita cüm tibi pereunt,eliis plerumque

Humb.

3cribit antiquus Author Homber-

Id

luctofunt : at temporis difpendium

tus , quód quidam devotus homo cxi-

de [eptu-

n L.CW.*

in aullius tranfit compendium, Nal-

ftensin fuis meditationibus & oratio-

pliiri-

lum eft damnum , ex quo non aliquis

4101€65

Jl:ü h

nibus audiens quandam vocem lugu-

Xl

emolumentumaliquod fentiat,prater

brem quzfivit, quid cffet?. Rcfpon-

damnum temporis.

;

i

dit: ego fum anima damnata. Ecil-

n

Addehis, quódillarum opum ja-

le: Cur tamamar?ploras? Kefpondit;

r*

&ura fzpé faluti fuit : nam divitix

Ego,& omnesanima damnatz denul-

100

plerumque vitiorum materiam mini-

la re in tantum dolemus, ficutde temn-

j

firant: at temporis amiffio , quonism

poregratie , quod inutiliter impen-

d

nonnifi noftro vitio contingit , non

dimus , & peccando confumpfimus;

jl

miferos folüm , verüm & infames red:

càm in una hora potuiífemus zternam

ger

dit. Peffimum infamix genus, quo-

evafiffe pcenam & tormenta damna-

tiesculpa in nullum conferri poteft ,

tionis,

e[au:

preterquam in eum , qui patiturma-

Rogavetutitolim fenfotem Mona- 1 4

riw'ïï

lurn, Perditis opibus fundos aut edes

chumejus difcipuli , ut decrepitá c popht,,

&tate .

,l

(

Concioties Strenalts.

144

ln

Ss. Pa- axate aliquid de vitz aufteritate remiit-

eporteret jam mete vicinum, curfum nmïtQ

L

tért , An magü imtendere?. Kecté [enit,

trum L.

J «cret. Quibus Seaex refpondit : Filii

mei ,fi quisin Beatos cadere poffecin

virtutis ftudium hocmagis intenden-

£eclis dolor , hocillos maxime dolore

dum;quó minus fupercitt quod turpe

fittum ab honcftoinftituto refrigefce-

afficeret, quód protanta gloria, qua

potiuntur,non plus laboris inhac vita

re , & jacturam temporis inutiliter fa-

fubiiffent, nec tempus melius impen -

&Cere,

diffent, nec merita fua & przmia tam

Seneca dicebat:

— Furpiffima tenipm'; $entoa

levibusrebus auxiffent, — Nonne hic

gactura cfe qua per nigbgeutiamfit. Obe — Epift.t, "

auditis &intelligitis , quód tam da-

diamus itaque parznefi fapientifuml. ed Lu-

mnatiin inferno , quàm Beati in coelo

Siracidis,qui ait ; Fj con(erpatempui, G «ill.

dtvite A malo. Audiamusadhortantem Eclj. 4.

tempus apprehenderent , fi retró ca-

illatum effet ?

S.Apoftolum : Ergó dum tempus babemi. 25.

operemur bouum : &onum facientes hn defs- (Galat. ,

" Quid dico defidelibus? etiam ipfi

Ethnici ,

ui verz fidei lumine non

Ciatnu tempore enim (uo ietemus non defi- 9.

ienies, Similesfimus formicis, quz1tà. P (ipi,

fuüeruntilluminati, nec aliquid audi£ -

rünt , velfciveruntde præmio xterna

laboriofz funr ; utin Pleuilümi'sk diem

cum noéte conjungant , tefle Plinio.

retributionis in coelo pro bonis ope-

Ei nos noctermn cum dic ad honorem

;ribus,fummqu;& dql,ucrpntvde,ja&u .

ratemporis,

iDei& animz hoftra falutem expenda-

inus. Bone Deus, quantum cumulum

plut. & Qa*to,feniorfcmþcrftharumiremm

Fulgof- pænitüi(ïedixit;,S;imuli,eria;caua*de-

bonorumoperum , egrcgiarum virtu-

tum , magnorumque meritorum con-

1. 7.6.2: texiffet ; aut maxi:profe,&us;;ïïet ,quó

ferreftri itinere eundi-facultatem ha-

grega remus!Ad hocinitigat.nos mcl-

lifluus Do&or Bernardusdicens; Nul-

buiffet ; aut fi per negligen;tiam,dicm

lum unquam ícrvum Dci dícs & hora

fruflrà elabi permifidfet.

Guido

ThemiftoclesG:zciz Duxfortiffi

inveniatfine cxercitiilaboro vclftudio

R

perficiendi, veline experientiz dulce-

Bituri-

musdefidiam , hominis vivi fepultu-

ram vocavit : qui c.ümex.p'letis cen-

di

ne,svelfnefiuendi gaudio.Si huc uf-

en[is

quc,an,nos,menläs,hebd01nadas, dies

tit.de

tum & feptem onnis fe mori vidéret,

dixiffe fertur , fe plürimum dolere,

& horas vita veítrz n fupeibia, avari-

defidia.

tia,comeflationibusluxuriis,concupi-

quód vità tunc egrederetur , quando

fapere coepiffet , quomodo ftcilicet

fcentiis malisiinvidia;odio;ira;aliitque

tenfpus melius impendere poflet.

peccatis confumpliftis, ac nobile &

L4ert,

Plato Athenienfis fomnolentiam

pretiofum tempus inutiliter triviftis,

l3.

(quà jacura temporis£fi

t) improba-

margaritam illam pretiofiffimam ne-

1

L]

.

glexiftis ; hoc die primo novi an-

bat; eoque fcripfit in legibus

Netno

doriniens ullà e dignus eft. —

ni incipite tempus melius conferya-

1,427 LP

Diogenes, cuidamagdmonenti , nt

re, ad Deigloriam ; animzque ve-

jim feoex quiefceret à laboribus :

firz falutem applicare , atque à vi-

L.

Quid,inquit, fi in fladio curerem ? utrüim

tiis abflinere. Chriftus enim dicit :

Venient

MV

'€0oN.CIO 9I

L

li

"Lue17. — Vggient dies , 'quando defiderabitis videre

pus, & déviate à malo 5 ïïiciïäiän"ter

ttlt

A.

'ungm diem filii bominis (unumi diem gra-

cum S, Hilárioiie Abbate ; qui in ago-

niene

tix) & non videbitis.'Ergó dum tettipus

'ne dicebat: Egredéreaniviauea,quid ti-

|ume

habetis,operemini bonum;jam &dhuc

mes ?. [eptuiginta amnis fervivifhi -Deo ,

'eft temipusacceptabile, jam funt'dies

ioriemini , & ad aternàtn.pervenie-

gdae

tl

'falutis's C-hariämi «conférvate tem -

tisglotidrn.

i

"SHIS- -SId- ( ia

tnpni t

a

a

(hx g

mll d

UCCOO NOO 20 5 IX

nt i

tem Jj

II 4j

|/ ÜOmnia cimdedorit vobis diledus lasuss

/a - (l

| (Awobisïaptümätofïöy(:*tit m x;qilim '—

J

T PW

CROBOR MOA

"]

lii

orel

Prele, J'?ili i, Cor ii vuti. Pioy! 13. v. a&.

IN

27

,ndg.

ANG

"*

A.

A

Al Mpérator Carolus

'äaï?üm., i^ quaeditüs ih Iu"cem' , artí-

j

R n

V. cüm decimoter-

fictofiilime elaborataim naviculam au-

N

yirti

D)

tioànativitatedie fà-

reám: Clerusejuídem uibis preíen-

|(0l

-

fj

j)cro baptiímatis fon-

tabatKegio l'àfati antiquum novum-

imffl'

teablaereter ; ipfià

2

G!'

YNS

U

que T'eftamentüm labore , Gperá, ac

vl

i uc

diverfis Magnatibus,

arte compactum pretiofiffimá , cum

0rd

'1'1(15 ac

Dominis, quiin hoc

hacepigraphe: Scrutaini Scripruras,

jesn. $.

fancto negotio patrinos egerüntjfpe-

dio

Profe&ó Infiguia pretiofiffima atque

le;'

'cialia munera atque honoraría oblata

teégiafunthzchofioraria , haic zegio

|

fuit. Ipfius Doiminus pareas Philip-

Infanti Carelo V, à Patrinis ad fa.

pus Rex Hifpaniarumdoro ei dedit

j

Crum baptifinatis fontem oblata, &

donita.

at

ducatum Lutzenburgenfem : Prin-

Ceps Carolus Dominus à Croy &

Hodierá die folemni *gauäio &

Chimay 'offerebat €i galedm argen-

"

fpiritali fetitiá celébramus feftum ,

c&

team cuin aureo pheniceornatam :

non quidem baptiímatis, fed Circum.

Dominus à Montibus gladium au-

cifionis (qui eft Sgurabapti(mi) fums-

iüis,

reum: Margareta Regina Britannit

ne

mi Regis regum,Filii Déi ac hominig :

i'.an'

fcyphum aureum lapidibus plenum

quid nos ipfi offerémus & prz(entab

i- fxol.f

pretiofis : Cafarea Prineipifla Mar-

mus? Quaidoquidem divino jam o-

TC

gareta Imperatoris Maximiliani filià

23.1fe

g

lim przceptó tempore Moyfis cau.

Eccls,

paropfidem auream margatitis &

tum , ne quis appareret vacuus coram

& 6

E

:äVi'

uni '

us refertam ; Civitas Gan-

Domino. V: :

bditi

jt !

gw indigni fü

OP5l

jin

t4e

Cbmion'e"s. Siréhalés, "

& non aliud membrum , ntiosno-

ngimä cum S. Propheta Michza di-

'Mid.y,&.6

cere poflümus:Qdid drgnam offeram Do-

ftrum linguam noftram; quibus etiauz

€so v

« 3. 6.

m S. Petro Apoftolo :

fxpiffim£ laudazi pd.:'ïït. 2.Quale cox

Zs

A:rgc*rz'i:

vum men eftmibi Itemx

ipli pre(entare & offerre oporteat ,.

e

9.

Omnes attentis auribusau&ultate.

19,

?/.39. 7.

aüdio fegium Prophetam dicentem

Sacrificium & oblattonem nolsifli ,. bolo-

& Amantiflimas Jzsusnobispe- -

eaufhiyi non poftulaffi. Aliquid claudi &

tit cor,quiaillud eft fpeciale hofpwi-

vfi offerre

, multó minus nos

znpuidii

L

um Chrifli Tefü ,in quo habitare dele-

deceraudio.enim.Malachiam Prophe

&atur.hoc infinuarevult S&, Paulus füis

Malacb.

tam diceutem,: Maledi&tus qui ummolat

Ephefiis , digens :Deus Pater det volis. Epief- .

II4.

debile Domino.Hac de cau(a etiam Ca-

€hriflum per fidem habitare $n cordibusve- 17..

642.4.7.

in à Domino. reprobatus eft , quia

ftris. Cordis noftri jurifdi&tionem ipfe:

L

im

Domino offerebat inutilia, Quid'er-

folus pro fe poftulat, dum ait : Pene ma. Camt. 8

ó gratiffimz flrenzloce Regi novo- uf finaculum fuper cor tuumConciavey & .

jJefuloprefentabimus ? Ut quid diu-

quod figillo Kegis obfignatum efl,ne-

tiüs invicem cornjectantes dubii hzre-

' minzintrare licet, nifi foli Regi. -Pari

mus ? quincertius ipfüum Regem &

:nodo perit Jefüs , ut cornoftrum fit

Iu

20,

Salvatorem noltrum im cunis jacen-

- quafi ipfius obfignatum figillo; ne ul-

iém coram accedamus , euinque fle-

lus alius intromittatur ; fed mundo ,.

