Propheta Abacuc dicere lzti poflitis;

Ap. 6.7»

Egoin Domino gaudebo; C* exultato in Deg

A M-,O

] grandcillu:d &'abominabile pecea-

18

d«

t

CONCIO Il

ET

jefameo,. Grata

caftitatem tanquam virtutem divína-

«

na.

F

5: vobis .mea flre-

lem fibihominem affimilantem &

VIRGI

NIBUS pro felicis novian-

proximum facientem ; ut teftaturSa-

i n

piens , dum ait : Incorruptio facit. effe

$4p. N

a

ni dono offero JESUM Filium Mariz

20»

Virginis , qui eft corona virginum ;

proximum Deo, Et Gloffa (uper 1.cor.7,

m

dicit : Supergreditur virgimitas conditio-

Hunc JESUM amatorem cailitatis

ä m

Virginibusdo, ut ipfum eliganr in di-

nembumana nature , per quam. bouines

$. Hiero,

le&iffimum Sponfum, ipfique finceto

Angelis affmilantur. Et $. Hierony-

fermsde

cordis amore veraque fide adhzreant,

mus dicit : Profedfo ig carnevivere prater

Affurapt,

æ 1M

ipfe enim imprimis caftas diligir. auni-

caTHIn , Vion tervena vita eff. , fed cele-

lr

f

Beda [4- mas,ut dicit Venerabilis Beda; Chri-

ffis.

2

II. Ratione czleftis

hone&ätion-is,-

( j M

perLs,— ftum JESUM propterea ex. Virgine

mundiffima natum effe, ut virgineum

quia ftatus beatitudinis perpetuz hae

N

decus & caftitatem fe diligere demon-

bet effe in vitaangelica & caftiffma:

il

fuer: & hoc pluribus rationibus,

li enim erunt. bomines , inquit Chri-

Matt,

l. Quia virginalis caftitas affimnila-

22. 30o

: &Mgfm

ftus , ficut. Augeli De , nequenubentyne-

tionem habet cum vita füpernaturali ,

que uubentur. Hunc ergo. ftatum ,

Va

quiahomo per caftitatem, pracipue

quo perpetuo regnat in nobisChriftus,

fis

virginalensaffumilatur Deo & Chri-

multum diligit & in eodele&tatur. Si-

lt

fto JESU , ejusque fanctiffime Matri

cut Rex majorem habetdele&ationem

[4

ac Àngelis quadam füpernaturali fimi-

& latitiam , fj in füo proprio regno

u

Eib.24 de litudine.

Videinus enim in naturali-

moretur,quam fi in peregrino flet: Si-

t

anma.

bus, quodomueens tendat ad fibi fi-

mili modo Chriftus Jetus Filius Vir-

dv

Eccl,i3.

mile fecundum Phiiofophum, Unde

ginis fpecialius diligit habitare in ca-

1g.

Sapiens dicit : Omne animal diligit fibi

Ítis animabus , juxta illud : Diletus

C4nf, 6 .

(

fiinile.

Ut videre eft in avibus , que

meus mibi y * egoilli. ,.

J

quipa[citur z*nfcr

X2

"conjunguntur fibi fimilibus.

lilia , ícilicet caftitatis.

l,

Suo modo videmus quadam expe-

IHf,. Ratione conditionis primor-

tientia gratiz fupernaturalis ; quod

dialis : nam ficut unufquisque artifex:

t

Chiiftus Je(üs verusDei filius elegerit

majori dilectione & affe&ione fertur

fibi virginalem caftitatem, fuam enim

ad illud, quod ipíe fecit , vel condidie

"

Matrem voluit habere virginem mun-

per füuum artificiofüumingenium; Sic

ii

diffimam; imo & omnem ad fe perti-

fummus & omnipotens ille artifex

fs

nentem familiam , uti. fponfüm. füx

Deus amoreprofequitur ea, que ipíe

&Auguft.

Matris Marix Jofephum vtrginem ef^

fecit in homne : fed virtutem cafti-

ij

&e con-

fe voluic, ut dicit S. Auguftinus, Tan-

tatis oJus Deus operatus eft in homi-

!j

.

e Pflt

Ub

jugalt

dem ipíam Virginem Matrem virgini

ne ; utfateturSapiens , qui ait

*

Non

Sap. -8,'

6"",

Joanniin cruce commendavit cuíto-

pelfem effe continens , mifi Deus. dederit,

PAU

21 "

msdþ

diendam,przcurforem quoque Joan-

Hanc virtutem virginalem caftitatem

8 Mi ,l

j

nem Baptiftam voluit effe virginem.

Deusà principio in homine plantavit,

n ]8,

Sicérgo Chaftus verus Deus diligit

tanquam rem fibi gratiffimam & cha-

j

G 2

:1mgm,

»

Conctones Strenalete -

"

rendo omnes , quas potera't"perfe&ï&

riffimam , utteftatur S. Joannes Da-

pamaf,e, mafcemus : Virginitas , inquit, 4 princt-

nes & devotifTime eas pronuntiando.

Unde ejus amore attractus Dominus

Vi

lib 4.16, pioinbominum natura plantata eft: devir-

gine enim terva bomo plafmatus efh , & à

JEtus, ejus ori quaft melleum ofculum

fola Adama virgine Eva virgo creataeft. :

infixit, & dixit : Ecce impreffi ori

f'

in paradifo etiam virginitas. conver(aba-

tuo Nomen meum digniffimum,quod

tur : po[F prevaricationem: enim cognovit

coram omnibüs portabis , &^ quoties

Adam Evam uxorest [uam, k1xc ille.

adillud proferendum labia movebis

IV. Ratione defponfationis fpecia-

fuaviffimum mihi refonabis melos ;

Iis, quia caftz animz fpecialius dicun-

hisdi&is comperit in faperiori labio

p CW'

tur Sponíz Chrifti , utdicit Vasele-

oris füi aureis & vivislitterisfcriptum

&ionis : Deffond: vos. tni viro virginem

lI2

ESUS ; In inferiorilabio fcriptum :

caflam: exbibere Chriflo, Quod. autem

Juftus. Unde per inferiptionem JE--

SUS, intellexit , omnibusaudite cu-

Jefus. Filius Virginis caíias amet vir:

gines, fibique in fponfas defponfet ,

pientibus fe falutem & miféricordi-

certiffima habemus exempla.

diam divinam annuntiare deberes per

Retrus

S. Catharina Virgo quamprimum

infcriptionem Tuftus, intellexit (e his;

denata-

facro baptifmatis fonte mundata erat,

qui durioris eflentcordis,ultionem di-

Eibus &

inde continuóà Chiifto Jefü,przfente

vinam debereproponere , ut ficmi-

Rabad..

matre füá , & multo beatarum men-

nisterrendo corrigeret,quos füavimo-

án ejus:

tium numero ín fponíàm affumitur ,

nito trahere ad Deum non valetet.Vi-

rhjw.

dato fponfáli annulo ; quem illa; tan-

dete;quanta dile&tione Jefus caftas &

uam caleftem. arrham , in mortem

devotas profequatur virgines. Hunc.

ufque ftudiofiflimé fervavit.Cum et-

ergo Jefum Filià VirginisMaria;ama-

Breyia-

iam cor S. Tereftz Virginis magno di-

torem caftarum mentiü vobis tanquá

gium: ;

vini amoris incendioin Jefüm fpon-

dile&iffimum fponfüm prafento,hunc

AO. UT (um (üum confla

gzaret , vidit Ange-

diligite ex toto corde, ipfi totà adha-

us Yif iamji

gnito jaculo frbi[przcordia trans-

rete mente;& hic qui eft Rex Regum

1j. Od. verberantem , & Jeíus ipü apparuit ,

vos tanquam reginas cceleftes. amabit

qui datá ei dextra dixit ; Deineeps ut

& coronabit: ipíe enim ait: Torapul- Cagrz, 4,

vera [pon(ameum zelabis bonorem.

chraes amicaiea , C maculanon fl inte : 9.

Audite , quam füaviter dilexerit

Venidelibaso fpona mea , venicoronabe-

Invita

&j

S. Virgo Gertrudis JESUM fponfüm

vis. Scilicetimmarcetdibili gloriz co-

fuum , & Jefüs Gertrudem fponfam

rona, uteam vocat S. Petrus. Pro vo- 1« Pef.

fuam : cum enim S. Gertrudis quo-

'bis virginibus pretiofiorem excogita- j*4*

dam die Circumcifioni fácro offerret

re non;potui ftrenam, quam TJefüm Fi-

falutationespias nominis JESU per-

lium Virginis Sponfum Virginum.

-

feétionesindicantes- Ave Jefübenig-

VIDUIs prafento JESUM intem-

niffime , ave Jefiramantiílime, & fi-

plo prafentem;ut indies eum ibi qua&-

aniles, cor divinum medullitus atficie-

rant, vifitent , eique ibidem diligenti

pietateac devotione inferviant. Ex-

bag,affg&uoäiüm&* laborans, perqui-

emplum

CON CIO IIf.

13

:emplum & prototypom fit vobis S.

his verbis z Et bec ipfa hori]ïtp;fvenieng',.

H

Anna vidua , filia Phanuelis , quam

ideft , eodem momento temporis ,

$

Luc.z.

miris deprzdicat laudibus & enco-

quoSimeonjn ulnis tenebatChriftum,

miisS.Lucas Archicancellarius Bea-

illumque divinum in ejus laudem

36. 6

tiffimz Virginis. Et 1. quidem lau-

hymnum canebat, Anna quafï eodem,

fa.

dat eam ab ztate & continentia,cum

quo Simeon fuerat , utintemplum ve-

di-citeam'fïept.em tantum à virgiuita-

niret, afflata fpiritufüpervenit 5 Ef

te fuaannos cum viro füo vixiile , re-

confitebatur Domino ,id. eft. , laudabat

Dominum , aut gratias Domino age-

liquis atatis fuz annis nfqué ad mal-

T

tam fenectutem viduam permanü

i€e

bat;juxta Hebrzorum idioma.

S. Evágelifta fignificare vult S.Annam

Itaque juxta exemplum hujusS.An-

à prima (ua puberrate , id eft; ab anno

nze vidug omnes affidue frequentent

duodecímo aut circiter nuptui datam

templum. Origenes & Euthymius

fuiffe, & feptem annosvixifle cum vi-

nonabsre dixerunt , propteres Spi-

rofuo ,quomortuo ab anno decimo

ritum S. Annx datum . fuiffe , quod

nono autcirciter uígne ad o&egeü-

tám diligentertemplum frequentaret;

znum quartum , fcilicet 6f. annos vi-

eoque exemplo Chriftianas mulieres

H

j

duitatem fervalfe , quó ejus caftita-

& maxime viduas ad. frequentan-

tem commendaret , quz profectó op-

[-

da Chriftianozum templa coho;ta-m—-

(-

time tanto tempore,tamqu e immatu-

tur.

ft

ite

Viduz etiam debent Deum colere c;

1

1à atate amifIo viro probata €

.liäli

2. Laudateam à pietate & religto-

Tejuniis & obfécrationibus,dicit enim de orat,,

M

ne; quoddies noGesque confümpfe-

S. Cyprianus Annamjejuniis & obfé- pog,.

ritintemplo. Qz«,inquit, non difcede--

lP

crationibusillis Deum. promeruiffe,

bat de templo, Hoc vexbum difcede-

Debentintemplo Deoconfiteri, eum:

bat dixitEvangelifta per hy perbolem,

laudare , ipfique gratíasagere.

ficut qui valde familiaris elt alicut, di-

Ad hocetiammonet S.. Apoflolus 1. Tin $»

citur ab ejus latere nunquá difcedere,

Paulusviduas, dicens: Que ver? vidua y,.

Wonergo dicitur,non difceffiffe àtem.

eff & defolata, fperetin Deum, & in-

plo, quodintemplo habitaret, ubi ha-

fter óbfecrationibus &c orationibus

; CJM D 41

bitare mulieribus non licebat , fed

110cte ac die.

d.

quod affidue frequentatet temiplum,

Hóc vivum exemplum $, Annz ,

3. Commendateamà fanctitate vi-

hanc falutarem doctrinam S. Apofto--

tzmorumque feveritate , quod jeju-

li S. Paula vidue Romana fecuta eft,,

-

n

f

niisfemper & obfecrationibus feviret

qua nontantum JESUM quafivit im

temvlis & facris]locis RomeDeocon-

,

Deo : Jejuniis & obfecrationibus feryiens,

id eft,Deum colens.

fécratis,fed etiam relicta domo;bonis,

4. Laudat S. Lucas Annam vi-

divitits, liberis, amiciscontulit fefe

Quamà divinis donis ; quod

D^

h

: r'ophet'x»

per mare in Palxflinam , in terram

€um haberet fpiritum , qud

dinfinuat

fandam ,ac ommnia loca facra, qua

"u

Xn

G ;

JESUS

d

«Conciones Stvenalesa

f4

culi fedes fint pudoris,fponfz folebang

]ESUSïpetägravk , ipfa devotione

anagná vifitavit , ut videte eftin ejus

obnubeze velo oculos, cum matrimo-

nium inibant;inde & nuptiz di&z.Sic

^

vitaapud HenricumFabriciü & alios.

Cum his fan&is viduis vos viduz

Rebeccacum du&a fuitin domumI- g, 242

chriftianz JES U M quzrite in tem-

faacfponfifui, velofeornaffelegitur. &;.

Itaque hunc Deum füum variis laudi-

plo , corde fedulo ac mente devotà ,

dnaximamque ab ipío recipietis re-

bus& hymnis fibi optabant & preca-

anunerationem,hic ejus divinam bene-

bantur propitium in füis nuptiis. Un-

dicionem cum felici nove anno, & in

de & H.ymni nomen derivatum efl:

futuro gloriam cum illis fempiternam

hymnus enim Quali. Hymenzus can-

áu codlis.Placeat vobis meum xenium.

tus dicitur,

CONJUG!BUS firenz. loco do-

Sed proculhec Gentilium figmes-

no JESUM innuptiis Canz Ga-

ta , proculeorum Deusfictitius Hy-

lilzz : ut & ipfi JESUM adnuptias

inenzus; JESUS, JESUS verus eftnu-

& ad matrimonium íüum pro benedi-

ptiarum Deus;hic verus eft Hymenz-

&ione accipienda invitent.

us;hicprimo fuo miraculo nuptias be-

Gentilesobceecati olim in. nuptiis

nedixit , hicin nuptiisaquam in vi«

Deum hymenzum laudibus ac hym-

numconvertit: Hic JESUS advocan-

nis adyocabant;ut conjugio benedice-

dus eft;qui tanquam divinus Prefes GC

1et, exiftimabantque eum effe Deum

Aufpexin finem ufque fzculi con£-

crat ac benedicit connubia.

6

guptiarum przfidem,Depingebaut il-

)

T

lum tanquam juvenem fpeciofuüm ; co-

Ubi JESUS adeft, omnia (ant feli-

zonàex floribus odoriferis redimitum,

Ge?

ciasubi ipfeabeft;cun&a infelicia:Ubi

n

unàmanu gerentem facem, alterà ve-

JESUS adeft, demonium nullam ha-

bet poteftatem ; ubiipfe abeft, Aímo-

Jum fericum pallidi coloris , abanti-

quis flammeum vocatum , quia flami-

daus accipit pofleffionem , & luxuri-

Tij

num uxores illo caput ornabant. quid

antem ex fe naturam iufeeda ; conju-

K

x

corona illa? floribus defignat, nifila-

gioqueindecora propellit:subi JESUS

tum & fcflivum animum ? Sed quia

adeft, thoruseft immaculatus, & per

talisfloridacorona etiam facile mar-

omnia honorabile connubium ; ubi

ceffit , figuificabat quoque conjugii

ipfeabefl;zelotypia.emulatio;difcor-

.corporisque VOIUPI&CCS carnales non

dia, aliaque vitia irrumpunt atque re-

diu duracuras.Quid fax accenía & ar-

guant. Ubi JESUS adell,inter matri-

densin manu hymenzi ? nifi affe&um

moniifpinas , etiam flores jucundos

gratasque rofas novit producere, flo-

onjugalem, & mutuam fidelitatem

nunquam extinguendam , verume-

ies fan&torum defideriorum, roías bo-

£iam in no&eadverfitaris debere con-

norum meritorum , ex quibus corona

tinuó ardere. Quid ulterius defignat

eterne gloriztexatur ; ubi ipfeabeft,

velumin finiflia ? nifi fübje&ionem

non nifi fpinz pungentes tribulationig

eperpetuam , quam fponío fponía

augnjen;um gurarumytribuli foliciru-

f& habere profitetur j imu)que cum o-

€oNC1IO 9Il

15

(

Es

dínum atque folium muültorum malo-

faculorum, Simili módo & vos 'Neo-

jé

rumrepeziuntur.Denique übiJESUS

nymphi, vos Chrifliani conjugat Js-

adeft,vinum non deeft gratix fpiritua-

sux verum Deum invitate ad. veftras

»I GMIHI

- Wisjubi ipte abeltfeeces folom manent

nuptias & ad veftrum conjugium, &

ll« Gi'

& amaritudo mixta cumaqua carna-

ab eo tempoxalemac aternalem acci-

l-

apud vos

lis cöncuplf"centiæ:vultis,. ut uno com-

pietisbenediQionem , huc

l

le&ar verbo?Ubi Jesus adeft,nuptiz

manebit fuá gratià , aquam tribulatio-

3

À

num convertet in fuave vinum conío-

abent per ejus benedi&ionem fpeci-

Mat, 125

]

em aliquam & initium quoddam

lationum,& tandem voshac lachrima-

amceni paradifi;subi ipfe abeft maledi-

rum valle perducet vosad aternas nu- 2*

Gione plenz fünt,ac fpeciem initium-

ptiasubi fine fine vosamabitis & gau-

debitis.Hzc fit veftra fizena,

quehabentibferni. Felicesergo con-

juges; qui Jesuu ejusquegratiam iu-

SERVIS,ancillis, filiis& &liabus

^"yocant & invitant 5 infelices fünt; qui

felicis xenii loco- offero JesuM obe- Iuo,2. gi;

illum negligunt ac fpernunt.

dientem & fuübditum, deeo enim fan-

Aliqui invitant ad füas nuptias ; ad

&us Lucas dicit : Et Jefus erat fubditus

füum connubium Plutonem;aliiV ene-

illi.fc. Jofepho Nutritio & Mariz Ma-

zem ; id eft , in nubendo fpe&antdivi-

trifuz. . Érgo fervi & ancilla domi-

tias;temporales opes, externam pul-

nis füis fübditi fint,obedientes & fide-

,

les: Ad hancobedientiam & fidelita-

Gen. 28. chritudinem,voluptates carnales;hzc

9

:

1z reliquisambiunt , ut fecit Efau &

tem adhortatur fervos fanctus Apo-

ftolus dicens : Serv? obedite Dominis car-

Ephef. &

Gen.&.2. filiiSeth;feptemque mariti Sarz; fed

J

ob 6.14 ejufmodinuptia ut plurimum infeli-

nalibus cum timore & tremore;in finplici- $»

cem fortiuntur exitum,ficut videre eft

tate cordisveftri, fieuti Chriflos nonad o-

j

"

in di&tis feptem viris Sarz , quiomnes

eulum fervientes , quafi hominibus placen-

Tob.

e

àdamonio fünc interfecti. Felix ma-

tes, fed ut fervi Cbriffi. V alem fubdituns

J- C f*4- trimonium , cujus Deus pronubus &

fervam atque miniftrum Chriftus (e-

metipfüm omnibus fervis in exem-

?s'

ra(es eft zficut in nuptiis T obiz , qui

1

dicebat fponfz tue : Fzià Sanilorum (u-

plum & prototypon declaravit, dum

Mat.20»

dicebat z Edlius bosminis non venitanini-

mus, patres noffrs & majores. (anititate

8.

yitefuere celebres yideo non poffumus stA

firari, fad miniffrare. Ex iteram de fe di-

Lité,XZg

cit Luc. Y2. Dominus precinget [e & tran-

J

eonjaner, ficut gentes, que ignorant Deun,

.

nihilque preter voluptatem delicias-

fiens maiftrabit illis. Hunc. fübditum ?7*

| quecorporis brutorum inftar fpedtát,

.]EsuMm-miihum imitemini fervi.

Surgens itaqueiuftanter orabat beum

Filiü etiam- exemplo Chrift; Jeso

parentibus fuis fübditi &t , debi-

wut ceeptafecundaret , eisque fanitas

daretur , dicens : Ya Domine[óis , quia

tameis reverentiam.obedientiamque

non-luxuria cau(a acvipio. [ororem meam

exhibeant , eosament G& timeant,

»

L

eonjucem; fed (ola poffevitatis dile&ione: ,

Tesvs non. . folum.obed:entem fe fi-

lum temporahbus fuis exhibuit

u-

in'guæ benedivatus nonen fuufu'in[uulæ

z

-

puene -

* Conctones Strenalese

$6

parentibus , fedetiam 2terno patri

Ttiac pii illius fenisSimeonis; qui TE-

fuo in omnibus , ut ipfemet reftatur:

SUM msgnocum gaudio & exulta-

—

]Mn.

e, De[cendit , iiquitjdecelo , nonut faciam

tione cordis,fummaque reverentia at«

voluntatemieam yfed voluntatém. ejus . ;

que devotionein ulnas füícepit, & füa-

88,

qui wifit me Patri. Hanc. füummam

viter eftofculatus , Si jam vos fenes

Obedientiam Chrifti miratur S, Pau-

cupitis digne füfcipere JEUM, ftude«

Plilip. 2. Jns, dicens: Chbriftus fattus obediens u[4ue

te juftitiz, timori Domini & fan&ti-

[]

AU mortem , mortem autem crucis.

tati ad exemplum hujus fandi fenis

TFelix filius , felix filia; felices libe-

Simoneonis: Dehocenim Sene tefti-

1i,quiparenteshonorant 5 jlli emm

anonium perhibet S. Lacas, quod fue-

fingulariter à Domino Deo benedi-

xit botmojufius, C rtinoratus , & Spiritus

«untür, Audite, quafo , filii & filie

fanttus in co.

Lutt.2e

D

falutarem admonitionem & paracle-

Diogenescuidam admonenti , ut

P

.

25

£cl.3,

fin Ecclefiaftici dicentis

Qui timet

jam fenex quiefceretà laboribus. quid

L4ert.

L4

Dominutn , bonorat parentes,C quafi Do-

inquit,fi inítladio currerem ? utrum

lib Gs

aniris fervietbis , quifegenuerunt : In

oporteret jam metz vicinum , cur-

aunni opere C fermone , & ommi patientia

füm remirtere , an magis intendere ?

donora patremtuum , ut (uperveniat tibi

Re&e fenfit , virtutis ftudium hoc ma-

Aeneditlioa Deo ,& benedicto illius in no-

gis intendendum , quo minus füper-

vilfmomaneat.

eft vitz : quod turpefit tum ab. hone-

JÜtinamChrift

iani Slii & filic dice-

«ornel, -

ftoinftituto virtutem refri gefcere,

repoflent , quod olim Pomponius

Quia ergo clepfydra vitz vefttz

Nepostm

yita

Atticus gentilis dixit laudabiliter :

brevi effluxit , & omni momento

Hic Pomponius Atticus in funere Ma-

mortisjanuzeítisviciniores: jamque

Pomp.

Atticn,

tris, quamextulit nonagenariam, ipfe

alterum pedem in Charontis cymba

"natus annos fexaginta fepe gloriatus

habetis, nonceffateà virtutibus , fed

e€ft , quod nunquam cum matre in gra-

inlizrete illis conftanter;ut qum JESV

NT

tiamrediiffet , nunquam cumforore

pirafente mori mereamini, Vita ve-

D j

fuiffetin fimultate;quam prope zqua-

ftrazque ingeflibus, quam in verbis

n

lem habuit. Hanc vocem fefe ab ipfo

& operibus, pietate & honeftate re-

audiffe fcríbit Cornelius Nepos, loco

fplendeat. Hocque Apoftolus Paulus

Tit.2,1,

cit. Utinaminquam, chriftiani filii &&

"Fito injungit , utíenes adfobrieta-

filiz etiam dicere poflent : Ego nun-

tem , pudicitiam , prudentiam , fidei

quam patrem vel matrem meam oflen-

fanitatem , dilectionem & patien-

di ,nunquamad iram provocavi. Ne

tiamadhortetur.

h.

€rgo privemini ceelefti benedi&tione,

S. Martyr Cyprianus inter duode-

LU

eftote fübditi , obedientes& fideles ,

cim mundi hujus abufüs , dicit : Se-

nj

ámitemini obedientem & fübditum

cundus abufionis gradus eft ,. fenex

ESUM, & hic obediens

abfquereligione & fan&imonia. Ta-

9*3* T

JESUS fit

;

[1 HH

"veftraftrena. "

lem fenem odit Deus , ut claré dicit

W /a

- SENIBUS do JESUM in ulnisju-

per

€0NCIO I

d

E.

perosSapientis: Tre: /þe;ies odivit ani-

vifitata; & ab illo vivifica füfcipiens

pf

/I.z;i

mA meà : pauperem. (uperbum , divitem

myfteria;extenffe in coclum manibus,

3*

£

Paulus |

"

suendaceia , & (enem fatuum & . infen[a-

cum achrimis ingemifcens ait : - Nun

E

DiACOBS

diiittis ancillam tuam Domine ; feeun-

le

tum. Vcr&fqtuu—s&in(&nfä.tus eít ille

qui ver-

2]

fenex , qui jam morte appropinquan-

du verbum tuum in. pacezs Quia viderunt

titin [4n,

oculimet falutare tuum.Ez his dictis ,

e

te propitiurn non fibi reddit Jrsum.

-

Conemini itaque vos fenes imitari

anima mox in czlum evolavit ad pa-

cem & lucematernz viüionis, Ho-

virtutes jufti & timorati Simeonis ,

utin egreffu veílro,in quo gravior vo-

rum Sanctorum íenum virtutum ves

j

la

bis incumbet con fli&tus , canere va-

ftigiis inharete , & feliciter claudetis

Lsuc.2,

leatis cum Simeone : N«nc dimittis fer-

vitam, Hocxenium meum maneat

li

NObisalta mente repoftüm,

235

yvum tuum, Doumine , fecundum verbum

li

tuum in pace.Hoc. austem fiet ,fi fxpius

TELONARIIS przíento pro feli-

4

f

Salvatorem vefitum ulnisfidei & di-

cibus apophoretis JEsuM vocantem Matf, 9.

Juttta

le&ionisample&amini: habetis eun-

Matthzum íedentem in telonio ad 9?*

1

dem quem Simeon amplexus eft,in al-

meníàm publicanorum , ad quam pu-

tari,invenerabili Sacramento , ibi

blica Cxíaris vectigalia referebantur:

brachiis finceri amoris & fidei eum

Hanc menfam, ad quam fedebat Mat-

Ln

d

devot£ amplectamini, Spondet enim

thaus;credibile eft , non in ipfius fui(-

iple vosimplere omni bendi&ione cae-

íe domo , fedinloco aliquo publico

lefti, & tanquam lumen & falutarepei

juxta mare , ut facilius mercium , quse

depulfis tenebris vosilluminare & de-

mari adducebantur , tributa in eum

ducere in viam pacis & «ternitatis.

colligerentur ;; nam Marcus & Lucas

0

Hanc vocem Simeonisin extremo

dicunt ,inde Chriftum iu Matthzi do-

[j

fpiritu pronuntiabat S.EligiusEpiíco-

mum fefecontuliffe. In hac menía, in

pus,plenam fpe & gaudio : Nwncin-

hoc publico loco fedebat Matthzus

*

.

Surius

quit,dimitte Domice, ervum tuum in pa-

Sedebatjinquit S.Chryfologus, quiflare Mare, 2,

ä

£e, In quibus verbis animam Deo red

non poterat ponderecupidttatés oppreffus , xy, -

£n ejus

,

yita.

didit : viaque eft iuftar ftella in crucis

r ip[a totus confcientia fraudis incurvus. Lue,g,

$

modum compofitz , in czlum ferri ze-

Quzritur autem hic utrum flatus 25,

&iffimc,üc Deo fpecialiter difponen-

publicanorum fit peccato conjuné&tus:

te , quiaejus vita perpetuaquazdam

& an Matthxzus inhoc exequendo mu-

iïit.z.ï;

crux fuerat , && ipfe aliis praluxerac

nere peccarit? Refpondeo,cum publi-

Á

verbo vitz & exemplo do&rinz.

cani illi dicantuz, qui publica ve&tiga-

]e

Similiter S. Maria /Egyptiaca ex

lia habent condu&a, poffe illud mu-

Saphre-.

mius Epif.

hac vita migratura (cum 69. effecan-

nus exerceri fine peccato,quandoqui-

fo

norum & 40.aunosin deferto exegif-

dem illa poffint eífe jufta & jufte

Jerofoly-

ge

qui gra-

fetehominibus incognita , Deo & An-

exequi.Quapropter dum publicani ad

X

gelis folis nota) tandem à Zozimo

oannem Baptiftam venerunt dicen-

« vitam

[ u

tes: Magifler quid faciemus ? ipfe non

eju; fiti- Abbate divino impellente Spiritq fuit

jubet

o

PG!

$8

Conciones Siremle:.

jubet munus diferere ; fed refpon-

magis lucrofum praparo : non te

Im'.lj.—

det : Nibil amplius , quam quod con[titu-

fübtraham operi, fed laborem com-

g.

mutabo , utjam conquiras lucrum

tiim eft vobis ,. faciatis. 1mo antiqui-

tus apud Romanos Publicani erant

non tibi periturum , íed in celo

in pretio & honore : Nan: Cicero

permanfurum ; Utque non trigefi-

inum. in quadragefinum quinqua-

CH. pro

in Orat. pro Planco ait : Fles Equi-

tU Romanorum , ornamentum civita-

gefimumque nummum triftis redigas

Planc.

tis , firmamentim. Reipublica ,. Publica-

füpputator , fed trigeimum in fe-

norum.erdine continetur.

xagefimum & centefumur gaudii

Apud Judeos tamen male

! audie-

fru&um latus recondas. divinis com-

bant Publicani,& habebantur tan.

modis p

quam peccatores 5 cüm quia taliaof-

fdlogus.

rofugurum ; inqgit S, Chry-

E

ficia vix finepeccato fieri poffunt ,

Hunc clementiflimum

z

. JESUM

ideoque audiebant tanquam injuili

mox audivit Matthzus , reliquit

Gc avari , raptores , omnique com-

menfàm Publicanorum , lucia iajufta,

paffione carentes & impudentes ; tum

ftatum illum periculofum , fceleri-

bus, fraudibus , immifericordiz ac

etiam quia Romanorum vecdigalia a-

pud Judzos (qui f& liberos. exiftima-

injuflitiz conjun&um , & fecutus eft

bant) CXigC rent & compellerent con-

JESUM. Mattlizus ad vocem Chri-

fti recedens ex hoc damnofo loco fta-

tribules fuoss(icque tyrannidiinfcrvi—

rent, ideo infames habebantur & pec-

tuque periculofo , vos quoedammo-

catores. Et quod Matthaus in. hoc

dovoecat & incitat ad (equelam, ne

fuo officio graviter peccarit , clare

injuft agendo pereatis & sternum

teftatur S.ambrofius dicens:Propriare-

damnemini.

Amnb. fa-

li-quit;q»—ui rApitbat Aliena.

In Genefi monent. Angeli Domi*—

Gen. x-'þ.

per $-

ni juftum. Loth , ut & Sodomis e

1

4.

Cap. L.

Ex hoc pcrituiofö & peccatis ob-

grediatur , fecumque filias & geue:

noxioítatu vocavit ] E S U S Mat-

ros educat : quod Dominus. civita-

thezum dicens : Sequere se. q, d. Re-

tem illam demoliri igne & (ülphu-

linque telonium , relinque lucrum

re ftatuerit, Hoc ille nuntium ad ge-

neros detulit , quitamen viíus eft

injuftum , relinque priorem vivendi

confüetudinem pravam , fxculique

eis quafi ludens loqui, & ideo sb eis

*

latam & tritam viam ducentem ad

contemptus arque negle&us fuit

*

chryfo-

ficque miferi miferrimé interierunt:

perditionem corporis & animz , &

log. fer.

fequere me per víam perfectionis,per

Ifti i opportuné monenti obtenpe-

39

femitam vite zternz , per trami-

rare humiliter voluiflent , à pericu-

D

loliberati eflent , quiaautem nolue-

tem (zcuritátis , quamtibi oftendam

ad fupernas divitias &. gaudia ten-

runt fequi vocantes Angelos & ex-

dentem.

Quod fi telonium amas ;

emplum Lothi, igne cojefti coníum.

prifunt.

& lucrum quaris ; :elonium tibi

Simili--

CONCIO. LIL

$?

M

?

.. Simili modo videtis hicquomodo

De male quafitis non gaudet. tertius

r

anagni confilii Angelus Chriftus JE-

beres.

44 , male ;ii[aba.ktzlr.

SUS vocet ex Sodoma , exloco &

Et illud: Malé part.

lo

ftatu criminibus obnoxio Matthzum,

Non opus eft exempla adcucere alie-

[

qui etiam quamprimum fequitur. :

nà , luculenta & quotidiana babemus

d*

Matthaus vos quodanimodo alloqui-

ante oculos. Taliter ergo vitain infli-

tur verbis Gedeonis

.

.

tuite, ut cuin $. Matthzo ad coleftes

Ti

Quod me. fa-

jüdic.*y.

cere yideritis , facite. Ego mead unam

divitias acaterna gaudia p*erveuiagis:

M«

ji

Domini vocem contuli ex illo peri-

Et aqui bonique facite ftrenam vobis

culofo ftatu , ex illo manifefto di

D-

prafentatam.

Crimine aternx mortis atque .dam-

DIVITIBU

S offero prö feliciüs;an-

ï'.

ni aufpicio JESUM mitericordem.

nafionis , me fequamini ; fi fä/lvari,

- velitis.

Lego enim , quod fzpius fuam exhi-

buerit mifericordiam pauperibus ac

. . Egoquidem hocnon jubeo , utvos

efürientibus. Utpatet apud. Evan-

CEelonarii veftrum officium & füun-

gehïïam Marcum : Cium turba multa

Mm,&

&ionem deferatis , quandoquidem in

ejfet cum ] E S U , nec baberent , quod

d

ifto Deo quoque fervire poteftis. T'e-

manducarent , comvocatis difcipulis , ait

L 0' feq.ï

i

louium exigere licitum eft , nam

ilis : Mifereor fuper turbam ,. quia non

babent , quod manducent , & fi dimi[era

l

Chriftus ipfemet füum dedit relonium

.& veltigal 5 veniens Capharnaum

eos jejunos in domus. fuas. , d.cji;jentin

l,

yi4

*

*

K

accéllerunt , qui didrachma accipie-

quidam enim ex bis à longe vene-

" bant ,.ad Petrum ,. & dixerunt ei

p

.

1f

rAnt.. Pracipit ergo turbe difeumbere fu-

Mat, Vj.. Maciffer ve[fer non [olvit didresbma? Ait:

per terram , accipiens feptein panes. C

/ us

.etiain. Cum autem. JESUS non ha-

gratias agens fregit , deditque di[cipulis

li* g.

beret tantwmn pecuniz, dicebat Petro.

futis , ut apponerent 5 babebatquepi[cicu-

[4 [

Vadead mare & mitte hamum:& eum

los paucos , & ipfos benedixit & juffit ap-

e

pifcem , qui primus afcenderit, tolle ,

poni. Et manducayerunt. G [aturati fant:

& aperto ore ejus, inyenies ftaterem :

Imo tantà abundantià ac largà ma-

l-

nu tractavit illos , ut füftulerint de

d-

illum fümens , da pro me & te. Verum

-

hoc moneo , ne graveris confcientias

fragmentis feptem fportas, Erant 4u-

i

veftras injuftis exactionibus cum nau-

tem,qui manducaverant. ïquaþq'uamor

i$

tis; & Domino veftto clementiffimo

millia, & dimifit eos.

Principi non fitisinfideles,nec quzra-

üc

.tislucrainjufta, neciniquas divitias ;

Liberalius & mirabilius convi- 1545 &,

x-

Mat, 16.

26.

audite enim JESUM dicentem : Quid

vium proponit S, Joanues, quod JE- 4 j fec,

cu"

SUS circa feftum Pafchatis apparavit

n

prodeff bosmzt fi mundum univer[um lucres

tur , anima vero (ue detrimentum. patia-

in monte , cum fíüblcevatis oculis

ax-

vidiffet multitudinem maximamve-

tur. Etiam experientia docti; videmus

i

, Mud Po&a verum effe.

nientem ad eum, dixit ad Philippum,

L5

unde

nil

z

[.fo]

(

! Conciones Strenales.,

snde ememus panes , utmanducent bieIpfe

pus Moguutïhus ., cum tanta famä-

autem [ciebat , quid effe fattürus. 'Tunc

Germaniam occuparet ,* ut etiam pa-

y

quinquepanes hordeaceos & duos pif-

ter filium füum devorare vellet, mul-

3

ces benedixit , & fatursvit cum his

tam benevolentiam pauperibusexhie -

quinque millia hominum. Ut autem

buit.

faturati erant , collegerunt & imple-

Báfilius Magnus Epifcopus Caiä; Béndtó!

verunt duodecim cophinos fragmen-

rienfis in famne gravifma facultates j,, j '

torum ex his quinque panibus & duo-

;

fuas vendidit, & frumentum compa &,.

P

bus pifcibus, qua iuperfuerunt. his. ;

ravit,ex quo pauperes omnes ,

qui manducaveranr.

J udæþ-

rum quoque liberosaluit.

Difcite hic divites à JESU:pfo—-

Ab imperatore Henrico IV.

Ximo m nec: fTi 2te tubvenite pro pof-

napaupe:um füftentata funt , qui eumn

fe,nom refteinguite finentibus. efuri-

dor: iu cubiculis; in campis.ín caftris

enubu: p.zbete cibum , i udesfüper-

fquebantuz : Nam & liberaliter cis Tbeut,

fluis veítimentis veftris induite, pere-

profpexit; & in demortuorum locum

vyt.

-

Brinos (ub reCtcm recipite &c Ad boc

mox alios fübftituit, ac in przdiis (üis

fol. 24

coioitaturte 6 dive:! Piopheta iía:as

crogari eleemofynas largas precepit ,

aj.

3/2,:7.9

dicens : Frasgee[urienti panem tuum, &

ut in vita ejus annotatur.

L

egenos vagosque inducin domusm suam

L:

Et ali plurimi juxta exemplum

eum videris nlidum ,operi eum , & carnem

mifericordis |ESU pauperibus mi-

tuAm ne defpexeris, Eandeni dc Grinam

fericordiam exhibuerunt , & fem

Eccdl.14.

H.

dat Eccleiiafhicu: , quiait zSecundsm

«um meaximo lucro 5 dicit enum Sira-

vércs tuas exporrigens da pauperi,

&

cides : Conclude eleemo[ynam in finu pau--

Scitote divites, vos illam eleemo-

peris . & bec prote exorabit ab oimni tna-

lo. Et fauétus 'Tobias Sen-or dicit ad

Eccl. 29,

Matt.2f.

fynam , quam porrigitis pauperi, ipfi

49.

JEfu dare: Quod uni,'mqnir ipfe, a

fium fuum ; Prennuum bonum tibi

ij

mo pauperifecifHs, mibifecfhis. INonne

thefaurias in die nece[ftatis , quouiam

$. Martinus Patronus uoiter exiftima-

elemo[yna ab osm pecveto & à. morte li

T00.4«

49,

li,

bat, fedimidiatam veltem dare þau'-

berat , & non. patietur animam ire in te-

In ejus

peri? at jJEin dedit , qui fequentino-

ii

vita.

ntbrAs.Etc 1lle S, Ecclefie Do&or Hie

&e ei appa:uit , dicens: Martinus ad-

ronymus fatetur: Non tpemini me legif.

m.n..

huc Catechumenus hac me velte con-

Hierog,

fe , mala morte mortuum qui liberter ope-

texit. Nonne etiamS. Gregorius Pa-

TA cbaritatis exereuit : babet entm mulzos

in Ep 7]2'.

li,

pa fzpe Angelos & ij füm Dominum

anterceffoves , & impo[fibile eft , multorum

Nepa'.

inejus

Angelorum füb fpecie pauperum ad

preces non exaudiri,

f [;

EUn

vHA,

menfam tractavit?

Imo benigniffimus ille JESUS in-

Hunc mifericordem JEfüm multi

ter beatosilloscenfer . diceus$ Bear Mat. $. 7«

IT

Sigeber-

divites fecuti fünt : Rabanus Maurus

müferiordes , quogiam m [ericordiam

$us

confequentur, Sclicet in tretiendo

l,

CB-Z',BH,

Fuldenfis ,.?ntiüæ, mox Azchie pifco-

h

p

&

Pa

€3

c 10)N c10 n

illojudiciidie, tum miféricordes ad

Quia ]ESUS—' þäupertäïem 'fim-

Mdf-z;o

fe vocabit hifce vetbis: Venite benedi-

per dilexit , à Romanis idcirco nou eft

l

»

ï

äik Patris inel , po[fidete paratum voba ve-

in numerum relatus. Deorum, Legi-

Ín 7:071:'76

i

TM

gauam à conflitutione mundi : efuvivi enim

rurenim de Romanis , quod viros gefiis,

€ ded'fl'is iil manducare , fitivi & dedi-

maguificos, heroica & infolita per-

* Mul

1s uibi bibere .

petrantes fi&a , foliri fuerint iü

NT

. Siergovelitis audire hanc. vocem

numerum Deorum adfcribere: Gen-

mifericord:ffimi JESU ,& ab illo in-

tiles enim plures divinis colebant ho-

i h

virari ad ccelefte regnum ; fitis cum

noribus: Hiergo audientesde fama

JESU wmufericoides& benevoli erga

fan&itatis & airaculorum Chzifli,

