pienuffimo legislatore & Rege Lycur-

fu difficilis : quemadmodum fpinz

o;qui Lacedzmoniis tam facratas tu-

;

cruentant & pungugt ; ita f Magi-

Vug],

tleges, utipfam Oraculum Delphi-

ftratus & Superiores leges juftitiz ex-

3' Z-

cum illasapprobaverit.

cedunt& violant, graviffime lzdunt

IuCbPP, — Sicetíam natrat Trogus Pompejus,

conícientiam fuam,quzlzfio acerbio-

lu

Iy,

Roman, quodLigurius populum füum ad quin-

tem ipfis affert dolorem,quam fiacu-

là

- que leges fervandas , juramento ad-

leis vepsium acdumorum lzfi fauciati.

que

CcONCIO XXYF.

369

)*

gerit montem,morte morietur, Nullus du-

qtie effent. Hunc craciatum in fe poft

commiffum fcelus fenfit Rex David ,

bito, quin Dominus Deus ad cun&os

I

Pf.17.5.

dicens : Dowinefagitta tuainfixe fant mi-

totíus inferni malignos fpiritus didtu-

r

bi s non eft (anitas in carne mea a facie w

rus fit in agone probi & jufli Judicis

l

tud : non efl pax offibus met à facit peccate-

ac Supetioris : Cavete , neaícendatis

M

Titha 9H£0TIUfI.

in montem hunc , ne apptoximetis

Vl

Quantz etíam vindidta ac peenz

homini huic , qui femper mecam ju-

r

prævaricatorcs legis maneant ; claret

fticías dilexic, ego enim dabo ipfi co-

ex ipfoterribili conirru quod auditum

ronan; Juftiriz in ceclefti curia,

Ad

»Pü

Exaä. 19.

eftinillo monte , de quo dicitur; Ecce

hunc montem Sinai femper oculos

ceperunt audiritonitrua, e micarefulgura,

mentis veftre convertite.

16.

$i

é nubes denfifima operire montem , clan-

CONJUGATIS oftendo montem

]7]

gorá, buccina vehementius perfliveptbat ; &j

Armeniz , quem aliqui vocant mon-

t

timttit poptdus , quierat incaffris.. Sicvae

tem Ararat , in quo Arca , in qua

e n

vobis malis judicibus& injuftisSupe-

No£ cum uxore fua , & filij ejus cum

i r

rioribus, quando fupremus ille Judex

uxotibus fuis, & paria ex omni gene-

p

deícendetit de ceelo ad judicandum,

re animantium inclufi erant , poft di-

luvium quievit , utlegitur lib. 1. Pen-

yio u

Quantus tremot eít fütutus , quando

Getri. 7. 1,

rj

Judex ef venturus , cuncta ftri&té

tazeuchi.

"

Sophon,

dicuffürus , quando venerit dies ir4,

Hic mons conjugstis in memo-

aM

dies illas dies tribulationis & anguflie , dies

riam revocat miferias , tribulationes

l. '15..

calamitati x mferia , dies temebrarum &*

& anguítias , quas fzpiífimé conjuges

o p

caliginis, dies nebula C turbinis.dies tgba e

in mstrimonio tolerare atque fuftine-

m

j

clangeris,

re debent. Nonne hi conjuges in iila

n

Va vobis miferis , quando aperti

Arca plurimis circumdati erant mife-

füerint libri confcientiarum , cüm di-

tijs & anxietatibus ? Fotiserant inau-

"

t

cetur de vobis : Erce bomo C opera ejus.

diti imbres & pluviz , catara&z co-

li& fontesabyffi apetiebantur , horrí-

lt

Quid facietis tunc , cüm cali revela-

bunt iniquitates & inju(titias veftras,

bilemqne edebant fonitum, erat dilu-

cgtl

& adveríum vos confurgent omnes

vium durans quadraginta diebus íu-

PCI'

à vobis injufté oppreffi ? Certé nihil

perterram, multüiplicabanturaquz ,

ibid.v.x;.

li

refpondere poteritis, nullamque pro-

quz elevabantarcam in füblime à ter-

& [eq.

ferte excufationem , fed demilfo capi-

ra. Vebementer inundabant maria

i

prd

te , pre confufione coram fümmo u-

& llumina, & omniaxreplcb:nt infu-

xkt*n ,

inz

dice ftabitis trepidi & confuft 5 dicit

petficie cezrz, ita ut operirérur omnes

Male«h, enim Malachias : Quir flabit ad viden-

montes excelfi fub univerfo cclo , &

um eum 2

z

agl*

;0 2«

quindecim cubitis altiot erat aqua fü-

ia

V1. De monte hoc dicit Domi-

pet montes,quos operuerat,& fic cen-

at

Exod, 19.

nus : Caytte, ne a[cendatis in montem, mec

tum & quinquaginta diebus aquz ob

erbio*

tinebant terram,

Et confümebatur

J2,

tangatis fines illiu , omnis enim , qui teti-

[iaeta

Aaa

omnis

pou

379

Concones Strenalere

omnis caro ; quz movebatut fuper

lumba ad No& , portaus ramum oliyz G.

terram, volucrum , animantiam , be-

virentibus folijs i ore fu. — Oliva eft ,.

! z

ftiarum , omniumq; reptilium , qua

fymbolum pacie , ut quidam canit

Poé&ta :

reprant füpcr terram, univerfi homi-

nes, & cunda, in quibusfpiraculum

vitz erat, moriebantur. Subverteban-

- Paciferaque manuvamum pratendit

oliye

à

tur fanditus opulentz. habitationes,

racbant tecta , peffümibant pulchra

zdes,audiebanturlamentationes & e-

Hinc dum Antiochus pro pace ineune

daad infeftiffimum fuum hoftem Pto«

julatas hominum, rugitus & ululatus

animalium, ubiqs fumrma erat calami-

Jomzumlegatum mifit, illi fao nomi-

tas , ploratus & miferabilis interitus.

ne virentem olivz ramum offerri juf-

Iutas illi boni conjuges erant repleti

fit. Per hancolivam itaque.ipfiscon-

anguftijs , merore & fellicitudinihus,

jugibus indicabatur pax in hoc monte..

maximoque defiderio 'finem harum

O £clix mons£O felices conjuges,qui--

tribulationum at

bus Deus mittit pacem,qua femper in

quo .mifcria;um ex-

Ípedsbanr,

advetíis & profperis olivz inftar int

Tübu

h

Sic in matrimonio plurimz funt

conjuges virere debet.

cruces, adverfitates , erumnzg atque

In monte hoc etíam Deus benedi-

1. Cer. 7.

a&li&iones, tefte S, Apoftolo: Tribu-

xit No£ & filijsejus, dixitque ad eos:

28,

lationes , inquit , babebunt. hujafmodi.

Crefáte c* multiplicamini , C replete ter-

Genn 9' r-'

Etenim mox füb cruce jacet vir, jam

ram. Hujus benedi&tionis & vos par-

aflligitar uxor , nunc liberi füccum-

ticipes eritis , fiin pietate, devotione

Wi

bust& demeftici. Tribulationum ín

4

actimore Domini Deo fervieritis & in

conjugali ftatà -clariffima habemus

pace mutua vixeritis.

exempla in Jobo cap.1. & 2, In Tobia

. Meminit Majolus cujusdam alti &

(4p, 10; In Élcana & cjus uxore. 1.Reg.

Majolus

celebris montis ín Zthiopia fiti, qui,

1. (4p. Intctim vos chriftiani conjuges

in fuisea-

patientiam habete in adver(itatibus &

codem teíle, radices arbotum per ter-

ram diffundi non patitür , verüm o-

nifular.

tübulationibus veftris

». Dominus

mneincrementü. coclum verfüs emit-

Deus, quieft inftitutor & fanctificator

Ait : fic radices affe&tionü rerum tem-

ftatus veftti vos non deferet, folatium

Matt.16;

poralium in animis ac cordibus con-

Íumite ex dicto Chrifti : Qui valt meus

4.

effe difcipulus , telletcrucem fuam ,. &* fe-

jugum radicare non debent,fed potius

cccleftia cogitare illos oportet , ut ipfa

AG.14,

quaiur me. — Ec S. Paulus & Barnabas

Zi.

d difcipulos dicebant: Per multas trt-

veritas monet : Oudritejinquit, primum. Mattl.ó,

bulationes oportet mos intrare in regnum

vegnum Dei, & jujh'tinm ejus, & omniaad- 25

Dit

ficieutur vobis,

- Tandem requievit Árca cum fuis

. . Deinde addit prafatus Author, -

incolis fuper montes Armeniz , &

montem hunc undequaque amoenis

tempe(tas illa ceffavit', venitque co-

arboribus confitum , odoriferisque

herbis

-

*

p m

CONCIO XXV.

3t

7IG

m

"herbis tefertam ; actotrantisqueaf- . Ecclefie Do&orcribit: Virginita: - AR L

t

— "Hüentem delitiis effe,ut cacurnenejus;

Des,aera, Angelos, fideraque wran(avedieus , s difir-

:de tegio mandato ZEthiopiz Regis Fi-

V'erbum Dei mipfo finu Patrz invenit ,

gin. cir-

lii educationi locus fitaffervatus:squem

toto haufit pe'tort,Hinc [poaía in Caat.

ca ini-

ait:Diledlus meu s (peciseyus ut Libani.

tigm

AEthiopes communi confenfu ad hoc

aptiffimum effe jsdicarunt; quia ille

1I. Libanus , interpretatur candi-

A. $a

nullius prorías venenofi animalis pati-

dus,quía perpetuis decotatur nivibus, ,

.

tüuracceffam, Quod fi Genülesinre-

quz de fe candidum à longe reddunt

(l

fpe&um fui Regis profilii tegii enutri-

Íplendorem,;etíam inmedia «(lace, Ita

M

itionelocam conttitaerint ab omni ve-

ut dehoc monte dicatS.Jeremsias:Nap.

Ierem.

n

nenoimmunem: multomagis Chri-

quid de petr4 agri deficiet mix Libani $ q. d.

16 1.

non deficiet. Sic virgines femper de-

j*

ftiani parentes montem aliquembene-

o

di&ionisac optimz difciplinz eligete

bentamare candorem continentiz ,

deberent,in quo eorum educerentut

nitoremque puritatis de fe fpargere.

d

W't.

Hunc candorem corporis X animz

ffilit, n?c,-venenoäpcccati & prav& fedu-

M

&ionisinficerentur, Siccuram filii fui

ftuduit habere & confervare S, Catha-

I

Tob.4. ceílit fenior Tobias,Sic Elcana & uxor

rina Virgo & Martyr. Compatrona

f.

ejus Anna filium fuum Samuelem ab

nolirain cujus fefto hec(criboqua ne

Sic

infantia Domino confecrarunt.

macularet nitoremanímz ,. collum &

j

vitam dedit,quam gratus autem fuerit

$

. quoque parentes Beatillfmz Virginis

Mariz Joachim & Anna, &c. Quam

hic candor & nitor anima hujusS, vir-

t U

confultumhocfit, indicat Ecclefiafti.

ginis Domino Dzo ; ipíeper miracu-

?ü*

Eccl.16. cus; dicens $. Melior efl unte filits timens

lum oftendit , dum in decapitatione

jont

E

Dum , quam millefiliiimpii, ef utileoft

profanguine lacin confpe&uomnium

&i

mori fint filiis, quam velinquere filos mpios.

proflaxit,& corpus ejus perS. Angelos

Adhositaque montes confugite vos

in monte Sinai fepeliri curavir.

- III. Libanus eft mons redolentiz &

f( lt

conjugati,in iís probitatem, innocen-

tiam,tribulationumtolerantiam, mu-

atomaticitatis;in eo fantenim arbores

du

T0

tuam concordiam, fanc&itatem,filio-

thuriferz , & herbz odoriferz pluri-

rumque folicitam educationem difci-

mz ctefícunt:Simili modoV irgines de-

t

j a

te , & Deusvos veftrosqueliberosab

benteffe atboresthüriferz,& fragran-

omni malo confervabit , ac tandem

tiam thuris tedolere , id et, debent

j

- perducet ad monié eternz foslicitatis.

Dezothuta devotionisatque orationis

y n

VÍRGINIBUS oftendo viam ad

gtils

offerre: nam thura fiveincenía fignant

montem Libanum , qui altiffimus

orationes, uthabetut in Apoc. Et S

* Apoc, 8.

"]

monsPbhoniciz five Syriz eft ; viginti

David ait: Dirigatur Domine oratio intà

!3

nl

"TE

fex milliaribus diftans ferofolymisad

fieut incenfuim in conjpectu tuo.

P/;!40-

Septenttionem , & omnes montesil-

Debent quoq; eflc herbz odorifere ,

2.

.

LI

lius regionis celfitudine fuà excedit

i. magnz opinionis & bonz famz fra-

Auth()fi-

Sic virginitas eft ftatus füblimis, de

grantia undig; diffundere.Ut unaquz-

amanil

eleberrimus ille

Loouéudouiqe g

que dicere finceré acveré queat:Quafi

(uit

quo S, Ambrofius c

ÁAaa 2

,/Libamu

j

n

A

Conctones Strenales,

- Kcdli.

Libanus non inci[us edov meus.

Vel de

ceptabit & appropinquante temfipo

24. 2le

ea prdicari poífitillud ; Odor ejm t

vitz vos adée vocabit, dicens ; V'eside Camt. a.

Libano [pon[a ineayvem de Libano. veni co- 8, —

-Oft.14. Libsm . Etgo faavitatem tedolentiz

ronaberg.,

74

bajus montis amulemini, ut vosallo

Ia hoc ergo fttenali monte

*

L

Íemper meremini.

Écdl 59, quitur Ecclefiafticus ; qui ait

Qud

18.

Libanusodorem fuavitatis babete, Cavcte

FILIIS & filiabus affigno montem

autem ne vobis improbretur illud. :

Moria, adhunc montem duxit Abra-

Nabu;y, Flos Libani elanguit , fzlicet &osbona

ham filium faum unigenitum Iíaac im-

X. 4.

amz , quemadmodum Dinz filia fa-

molandum, Quando hujus lfaaci

G?5 34

, €ob fadtum eft.

promprám obedientiam erga patcem

»

1V. Libanus e(t mons confidentiz

eonfidero, admiratione rapior & ob-

Gth. 2*;

«

& fecuritatissquia qui illuc deveniunt ,

flupeico : Paterdeno&te furgit, exe

à vcueno(is omnibustutifant , qux

E

L]

Ti

peirgefacit filium,ipfe furgit obediens,

aromatum füavi odore fügere cogun-

paterflernirafinum , & educitfecam

iüt : pariformiterfagate omnia vene-

filium,fequitur; pater conícindit ligna

nofs;prava confortía , obícosnascan-

in holocautam , & abitad locum ;

&n.

tilenas, inhoneftaverba, indecentes

quem przceperat ei Deus,filiusipfi in-

M

mores , & quicquid animam ve(lram

.

dividuus comes eft ; pater imponitli-

inficere pote(t , ne de vobis dicatur

»

gn: holocautti fuper filium füum Ifaac,

Va. 33- Covfufuefl Libanus , € obfovduit, Sed

patitur ; Pascr portat in manibus

orius : Gieria Libani data eft ei.

ignem & gladiumï fine vi&tima ; non

l[:a(;)'.

O Virgines credite mihi , quod

terretar ; Pater ín loco,quem oftende-

2

Dzus tummá in vobis afficiatur dele-

rat ei Deus, zdificat altare & defupet

Gstione , quando fuavem hujus Li-

ligna componit, lmperteritus adítat 5

bani redoleatiam diffündaris.

Ale.

patet allígat lium füum Ifaac , ponit-

xander Magnus fuavi aromaticarum

que eum $n akare füper ftruem ligno-

arborum odore, quem fpirabat moss

rum, patiens elt; Pater extendit ma-

llP"c

Bracciames , attraQtus, & variatum

D

num & arripit glaudium , utimmolet

florum,tum herbarum, quibus mons

flium fuum , obedienter exfpectat

hi

l

ifte erat refertus ,. fragrantia delecta

i&um. O Íummam obedientiam! O

tüs, nuptis'e coenam (qua pro tma»

inauditam prompritudinem !

timoniali apud Genptiles contracta

Difcitein monte fioc;ófilii & filiz !

reputaberur) in illo. celebrare cum

Strabo

ad exemplum ifaaci parenuibus obe-

Sganía Rofiana voldit,ut refert famo-

dire ; (epé minimaopera pesficienda

l. 11 de fus Hiftoriographus Strabo ; Fuit ibl,

mandat pater vel mater , moxá filiis

74riis

inquit , fpleudideregio more epula-

& filiabus murmur auditur,& maxima

vebus.

tus, du&a in uxorem R ofiana Ofiaartis

inobedientia , obftinatia atque pro-

i

filia. Non diffimili modo deledtabi-

tervitas cernitur. Contra hosintonat

tur Deusin vobis, fi di&as Libani vel

S.Paulusad Ephefios : Fil/i obedite pa- Epluf.6.

hujus montis Braccianis proprietates

rentibu vefiris in Domino 5 boc enim juflum 1«

£j

amulemini , vosque in fponfas ac-

Hi.

—

CONCIO x?w.

373

tem Oliveti,qui fabathihabetiter , id

(no

Hitotia obedientis & immolati

l(aac pita adeó movebat S. Grego-

eít diftat ultra mille paffus , vel uno

IT

TY

rium Nyffenum,ut de feteftetur: Vi-

quadcante milliarii ab Jerefoly mis 5 eft

IQ

di (zpe iníctiptionis imaginem,& fine

monsexcelíus , à quo montes Judzz ,

lachrymis tranfire non potui , cum

deíerta Arabiz, marerubrum & plu-

tam efficaciter pi&ura eb oculos po-

timg praclatz civitates Palzftinz vi-

m

Ab

neret hiftoriam.

Moveat & vos hi-

deti poffünt.Eft mons ftutibus abun-

dans , inquomultz nobiles arbores

ii

foria líaaci ad promptam obcdien-

lii

tlam.

palmarum , ficorum atque olivarum

crefcunt.. Ett monsamoenus, qui feni-

n

IÍ. Moria mons eff , in quo Jacob

T

dormiens fcalam à terta ad caclum uf-

percaminhieme ; quamin zftate vi-

T

etn.28, que porre&tam conípexit, 4ng;losquo-

ret.In hoc monteChriftusJefüsSalva-

12e

que Dei . a[cendentes ( defiendentes. per

tor nofter ingreffum in Jerufalem in-

jj

Hic

]

eam ( Dominum innxum [cala.

ftituit, & initium amariffimz paffionis

mons etiam nominatus eít ab Abra-

(üz fecit.

Sic licet ftatus vidualis fit

j

6Gm.22, hamo : Dominus videt.

Hic animos

AT

ftatusfanctus,quem fingulari dilectio-

14«

intendite, Dominum Deum univetía

ne atque cura Deus profequitur , atta-

fitte

"

opera veftra videre,& fanctosAngelos

men quodammodo eft initium tribu-

lationum & calamitatum , hinc S.

fvat

eadem ad coclum ante cenfpectum di-

1 Tififs

vini Jadicis portaze ; nolite ergo ali-

Paulus nominat vidua.

*

Jus

à mundo,

sdcþlgm,nempc

:

Ff

jo

quid committere;quod oculos divinz

rüiajeftatis & veftros An

In hoc monteOlive

tiChriftuin;cu-

w

offendat.

gelos tufciatcs

jusanima triftis eratu(quead mortem,

1H, Hicmons eft, quem monente

confortat Áugelus;qui refolvitvolun-

|

(nt*

tatem füam in voluntatem cacleftisPa-

Angcelo,dum populus cederetur, Da-

Ponix-

vid ab Ozaan Jebuízo jufto pretio

tris fui,diceas ; Pater mi, fi nonpotefi bié. M at. 26

|pr

Ia. — émit,ubiakaceiuftiiuit, & hoftiasim.

£alix ttanfironifi bbam illum , fiat vlan

L

j

t2s tti,

Ét fic forii animo amartiffi-

a1. 26. molavit, ficque placato Deo populi

ümi.ü

2.pár.5. plagacefavit, Tandem in hoc monte

ma paffionis fux couflidum aggref-

[fpc&iï

1.

Moria Rex Salomon domum oratio-

füs eít : Simili modo vos in tribula-

i

fiis,id eft templum edificavit, Difcant

tionibus veflriscogitate; ita effe divi-

nam voluntatem , & omnia patienti

hic filii & filiz (e fidelitez Deopet ora-

&fit

tiones , pec matutinas , vefpertinas

conftantique fufferte animo. Sic fecit

T gt

diurtasque preces recommendare ,

S. Elifabecth Landgravia Hafliz, &c.

(rienod

iratum Deum placare , & templa de-

S. Paula vidua Romana; &c. vide de

xi ü!iis

liifceinaliisconcionibus. :

vote frequentare , & Dominus exau-

a

dieteos, atque ab omnibus malis de-

Hic mons Oliveti (fecunduxixS.Au-

1] Pm'

fendet. Documenta in hoc monteac-

guftinum) eft mons chrifmatis & un-

intontl

|

ceptane oblivione deleatis.

*

&ionis, medicaminisatq; curationis :

.V

ii p

YIDUAS duco in celebrem mon-

& hoc propter abundantiam olei ibi

jj

Aa'a $-

ctef-

j

34

z

" Conciones Stranales,

N

erefcentis , &t oleum etun&uofum ,

te illuminabatut, vefpere verä &ao-

virtuofum & delitiofum: Sictribulatio

&e ex lumine templi illaftrabatur ,

eft tes virtuo(a,res deliciofa, res utilis

Pfopter quod mons trium luminum

1l

&medicinalis. r, eft res virtuofa, quía

dicebatur? iim quiaSol ipfum illumi-

$

celumaperit: dicitenim S, Paulus :

nabat; tum quia lux empliipfum de

A. 14. Per multas tribulationes oportet nos intrare

node illaftrabat;tuam quía materiam

2i,

inregnum Dei.EtChiiftus defemetipío:

luminis, id eft oleum miniftrabat, Ita

Luc.244 Nonnelba: óportuit pati Chriflum,e itain-

viduzdesbeunrrerillaminari, idcft ter

Hl

26.

trartin gloriam (uain

"

mentem ad Patremluminum etigere :

77

2, Eft resdelitiofa j tefte Apoftolo

uütcaelefte lumen recipiant , vi

&

X

Hidn

elicet

l14é1,2, Jacobo,quiait: Omnegaudium exiflima-

fane,meridie & ya(þcri;dicendo cum

&i

A0 in varias tentationes inciderits. E

P[ &6

Palmographo : Deus mifertatur softri

de (1n&is Apoftolis diciturin a&ibus?

€" Genedicat nobis, iMlumiuet vultum fusum

Ad. ;.. Jbant Apoffoli gaudentes à con[pettu concilii,

fuper nos, C mifirtaturnofiri. " Eccum

41

quotiiam digni babiti (unt

S. Paulo : aljiciamus operatenebrarum e. Rorn. 3.

pro nomine ,lcf:f

f

contuimcliam patis

dnduatiter av ais figutin die hoiefl? am - 12

EtquemadmodumDcelphines tem-

bulemus.

, pefatibusinnatare gaudent ; ficietiam

Demontequodam nomine Mona- Oleul.

H

genetofz & humiles mentes adverfái-

chus, natrat Olaus, eum elfeomnium -zf/ D

tatum procellis delectanzuz.

mifezoram afjlum, tantzque alcitadi-

4« Etres uiilis & medicinalis. Ideo

nis , utin marí navigancibus re&iffi-

omnes San&i.eam amplexatifunt, ut

imum delongeoftendatiter. Eum ne-

dicitfan&us Chryfoftomus : Nulusex

turajinquit, excelfum fecit, ütà navi-

iis qui maxime Deo cbari & accoptabiles

gantibus & in tempeftatis tempore

funt. fine preffera vixit, Ex S.Jacobus in-

peticlitantibus confpicíatur, Huíc

l«.1, Qquit? Beatweyir, quifuffert tentationem ,

quoque montificut &Libano ca attri-

I2

quoniam qum.prubat

baituryittus & ptoprietas, quod ma-

fiuthi vit£.

:e fqgritg, Attipitt core

Ícas czteraque animalcula ex putrida

il r

Quisignorat , lapidesutin zdifi-

materiaprovenentiaà fe depellat. Ad

D)

cium coapsentur,concidi ante & mal-

hunc monté etíam vos-conferte, puto,

leoaptati deberc? ut quisjuftus & per-

ut copfugiatisin omni moerore & tri-

Tob. 12. fe&us fat,affligatur oportet: Quienim

bulatione veftra ad Chiiftü Jefum,;ipfe

1.

acétptus eft Deo, nece[fe efl,ut tentazio probet

enim eft turiffimum afylum omsiam

illumiNolite ergorefpuere hunc mon-

miferorá, ipfe eft veras Patermifericor- 2.Catu-

tem Oliveti, idcft, noliteabhorrere

diarit & Deus totius confolationis, quiconfo- 3.

lmm.,

Rottt, 9. tribulationisoleum, quía nenfunt con-

labitur in omuitribulationeveflra tepellet -

EU

18.

digua paffionts bujus faculi ad futuram glo-

queà vobis omnes mufcas adverfitatü.

riam,quezevelabitur in celis.

/ "Tandem quod vobis magnum ad-

MonsOliveti erat ad paftcmoricn-

feretgaudium , mons Oliveri eft lo-

ligj

talem templi,S& idco maneSole otien-

cus gloriofz afcenfionis Chrifti Do-

W

^

Elini'

CONCIOÓ XXY.

1

:

£ainf, ubi voluít, ut uorum facratiffi-

fideria, vel appetitus in cordibus ve-

flris ; & ficut ex nubibus aer obfufca-

T

morum pedum ve(tigia remanerent ,

i

Zaii.1 ,. juxtaillud Zachariz ; Stabunt pedes ejus

tut 5 itamens & ratio appctiturerum

n

4

fuptr montem Oliyayum, Cumqueinde

tertenarum obfufcatur , de tali mente

m

quotidie terra , ut pretiofz reliquiz;

intelligi poteft : Erat. nubes tenebroja. Exod.14«

3

aufcratur, femper illa veftigia eandem

Vetum lios pernitiofos peccatorum 20.

figuram confervant , tefte S. Hierony-

montts fugite,& vosad alios falutife-

11

Áit

M

Hitog, TO. Étaddit, fideles in eodem loco

tos conferte montes.

1, Copferte vosad montem Myr-

W

N]

deloig templum adifícaffe concameratum ,

j

A

Hebrai, lam autem tenipli partem,qua Salva-

ihz , ad hunc tendebat fponíus in

Cant, dum ait

v

L

jqUn

A& Apofl, 07 ad ceclum afcendit , nunquam te-

Va«daus ad montem Cant, 4,

ll

gere potuiffe , ita femper fine tecto

myrrhe, . Monsmyrrha eft in Arabia &,

I

fig

faiffe , ut habeturin fcholijs vite San-

petrza, afcenfu arduus & acclivis, fed

&x Paule, Sic évidux ! ( perfevetetis

maximo thefauro dives.

Hic moss

11f

, fu.

conftantes & patieutes cam JESU in

Égnifícat poenitentiam & declinatio-

tribulationibus,tandemetiam cumiil-

nemàmalo, nunc macteanimo con-

j.

lo calos afcendetis, & tunc dicere po-

fcendere opottet, fi quidem Paradifi

(

n

Pf, s1,16. teritis : Egoficut oliva frudifera in doma

gaudia concupifcitis ; hic mons pocni-

f

Dei,Hanc confolatotiam ftrenam nun-

tentiz eft quidem myrrhatus & ama-

lt^

j

uam ex memoria deponite:

rus, difficilisq; afceníu , fed facilis erit

PECCATORES dedaucam in mor-

futurus con(íiderando thefaurum te-

ff

w

tezi mytthz & Golgathz five Calva-

mifftonis ibidem peccatozum pretio-

riz. Vos peecatores hucufque fuiftis

fiffüinum.. Hinc S, Ambrofius ait :

^

u

dele&tati in montibus vitiorum & (ce.

Qmnando fic poenites , ut tibiamarum (apiat $, Ambr.

npü[t

lerum : Sicut éním mons, fecundàm

in anita , quod ente dulce [uitinvita , &&

H

Ifidotum,eft tumor terra,itavos hac-

quod te priw obledlabat in corpore , ipfum te

i n:q-

uíg; in fuperbia, ambitione, ufura &c.

eruciat incorde, jam tttmc bene ingemicis ad

jut

Deut. Y,

intamuiflis,quare de vobis dicitur: Ta-

Deliiic

uj

4*

mntes fuperbid a[cendift in montem,

. Hic mons mytthz revocat mihi in

h M

4. Quemsdmodum montes fe in

memoríam montes illosHyperboreos

'Pufol

altum erigunt, unde fecundàm 1fido-

in Septenttionali parte ,. fcilicéc in

&

u

rum dicuntur montes , quafieminen-

Scythia fituatos , multum locupletes,

tes : Pari modo erexiítis ha&tenus cer-

WJI:P[C

auro abundantes & gemmis ; in eis

nm'am

vicem veftram in altum per elationem

enim Íunt fmaragdi optimi & cryftalli

(

irar. ?

Itt'. 7, mentis consra Deum, eumq; Ízpiffi-

puriffimi. Verum circaillos montes,in

u ?

24«626« m graviter offendiftis, &c.

quibus ejufmodi divitiz funt , afper-

Pdlct

3» Montes (ut dicunt Philofophi)

rtimz quzdam fylvg , per quasad di-

firatis

funt nubium generativi , & per confe-

étas divitias difficilis eft acce(Tus,repe-

Lm äd'

E

quens a&isobfcurativi,

Sic dicitur

riuntur- Ítemin illis fylvis, id cft circa

24.1j,

Exod.24- Operuit nubes moutem. Quód

ipfos montes diverfa ferarum genera,

j Dv

euþseie montibusjid funt terrena de-

qua homincs vehementer impediunt,

ne

gii

CaniionüStrtmia. '

376

ne ad loca divitiarum accedanr, E-

m

boli. redeuntes vociferatur JESUS *

nimvero ibidem funtgryphes imma-

Recordemini , quàm difficiles via$

nes,ibi Pardi,tigrides & panthera.Ibi-

hucuíque inambulaveritis , afcen-

dem effe dicuntur (przcipue in Alba-

dite in montem myrrhz, id eft paz-

nia & Hitcania , quz (unt Scythiz re-

nitentiz alacríter ; pottate ligna bo-

giones ) tantz maguitudinis & ferita-

norum opetum , ut de illis refarciatur

tiscanes , ut tauros fübprimant atque

ruina domus animaz vefttz,& fiat ha;

leonesoccidant : Parimodo peni-

bitatio mihi acceprabilis , & glotía-

tentiz mons multis videtur valde dif-

bot inea,

ficilis confcenfu , ipforum plurima &

Ahquàmtutum ínhocmontepe-

intricata fcelera ijs videntur deníz ac

nitentiz refugium & afylum peccato-

afperrimaz (ylvz ; Etpeccandiconíue-

tum,& ab omnibus diaboli incuifibus

tudo , fenfualitates , prava confortía ,

plagisque divinis vel maximé immu-

petverfa inclinatio , carnalis concupi-

ne et ! Hujus rei figuram habemus

Ícentía , occafio mala & proxima rela-

inLotho, qui, citm Dominus Sodo-

Gen. 13.

bendi, mendanagaudia &c. funt ipfis

mam & Gomorrham, omnemque cit-

7»

ca regionem ac univerfos habitatores

quodammodo pardi,rigrides,panthe-

rz,immanes gryphes,canes horribiles,

urbium penitus fulphute ; igne &

quibus terrentur hunc moatem con-

fiammis delere atq; fübvertere vellet,

Ícendere, Sic prava confortia Augufti-

confilio duotum Angelorum afcen-

num ad refipifcentiam ac melioré fta-

dens in montem Segor cum uxore &

m tendeutem abfterrere nitebantur

duabus filiabus füis , ibidem falvatus

All r] l.s.

&

revocate, dum acclamant? Dimittif-

eft. Sic priufguam dicat Dominus Àn-

confeff.

genos? Cv Amomento iffo non erimus teciin

gelis : defcendite & deftruite per fecu-

£» IIc

in eternum ? ( awomento iffo non licebit

lam mortis omnes peccatores rerta ,

tibi bec c illad inateruum ?. laterim

fugiendum ad montem penitentiz ,

ut fic càm venerit dies morus & ju-

dele&ent nos divitiz auti atque gem-

marum , ideft , remiífio peccato-

dicij , totus mundus fteterit in tremo-

rum , receprio divinzgratiz , refti-

re 5 fecuri confiftatis in monte poeni-

tutío in numerum filiorum Dei , &

tentiz. Hoc etiá infinuat RegiusPro

ä:

l

promiffio colleftis gloriz,que univer-

pheta,dicens : Montes excelfi cervin: pttra

Pf. 163

18,

h

fas opes, aurum ,argentum , gemmas

rtfugitt berinactis. Caffiodorus ait. quod

ptetiofas, cunctasque divitias mundi

cervus à venatoribus perfecutus fugiat

l

i

"füperant.

ad monrem : Sic Ó peccatorcs,qui ha-

Cüm Judzi de captivitate Baby-

étenus feraram & jumentorum infi-

lonica teverterentur ttiftes ,. ait Do-

pientium more vixiftis , à venatoribus

Aggqdi 1,

minus .

H

*

Penite corda veftra [uper viae

infetnalibus perfecutifugite ad mon-

7.

vefras , aiendite in montem , portate

tem pernitentiz velociter , & ad pe-

ligna ,. & edificate domum , & AGCOptA-

tram JESUM Chriftum, ^ Ad hocet-

bilis imibi erit ? ü'glgrifigaþbr. Sic ad o-

iam cohortatur vos melliffuus Doctot

mnes pcznitentes de captivitate dia-

Clarevallenfis : Fugitt, inquit; demedif sf Btrh,

P

»

€ oucz O. XXV.

377

& favate amimas vefhras ,

ab fcelera tüa & flagitia .erat. mä:ïeQ

L )

Bdïæyïonis' d

*

$.Ban,

volate ad montes refagii

*

ubi pofiti

di&a;cruore füo.tofeo iterum (an&if-

u

G

deprateritis agerepeutentiam. & inpra-

caret , &readternos extolleret ho-

nores..

ld

fenti obtimere geatiam, Cv futuram gioriam

þ ,

. fiducialiter praffolari.

Jetus petmittebar fe ad tax focti-

1

.Hunc montem :

dum incphíticum perduci locnm Cal-

lach :)'ma:itib,us

AR

-ocülis confceaditMagdalcnadum tri-

variz , ibiqueingratum illum à putidis

[ hin

.ginraannisin (pelunca degzns tantam

& mortuis cadaveribus exhalantem

(f

hauriebat feetorem , utvos mifericor-

.egir penitentiam , ut per id.cempus

indiesad audiendum ccleftium lau-

ditet etiperet à flagno igní& ardinth Apoc,19.

o

.des, inaltum ab Angelis fuerit eleva-

falphure ,' 8 in paradifum omniamae- 2o,

(

sa , & tandem in coclum empyreum

nitate atque delitiís plenum perduce-

(bos

:translata.

Hunc montem quoque

tete

hi

Tefus finebat fe.deduci ad montem

afcenditlachrymansPettus.donec tan-

1]

:demtucem afcenditarque ad Domi-

Calvariz , quó omnes fordes projicie-

0 cni

num fuum pervenit. «Gradus quidem

bantur, ne vos tanquam imtunditiz

N

Yi

;atduus,at tatiffimus.

ecelo , inquod nihil coinquinatum

Q

Si fortaffis hic mons teó peccator.!

intrat , extutbaremini, fed ut vos in

t Y

spropter afperitatem tertore concutiat,

fanguine füo lavaret , tanquam agni

vl

;perge mecum ad montém Calvariz :

immaculati,

4

hic mons proximusJerofolymisin füb-

Jefus petmittébat fetanguam latro-

o*

aubiisfitus, dicitur mons-Calvarizà

nem) & malefa&torem in monte Cal-

jj

.calvariis atque offibus mortüorum

variz crucis patibulo affigi,ut'vos pec-

u

miferorum reorum,propter manifefta

catores , qui veré eftis latrones & rci

Tl

deli&aibidem motte punitorum 3. eó

lz divinz Majeftatis ab zteinis poe-

tl

etiam omnia purgamenta portaban-

nisatque füppliciis liberatet.

31b

tur,& immunditiz, fordesque conji-

Hzc & fimilia 6 peccatrix anima

3

ciebantur ; erat locus fatore repletus;

in.hoc mobte Calvariz corfidera ac

hinceum nominat S. Bernardus , fter-

[ 1

(

meditare,que,quanta,quam indigna ,

quiliniam , quiaingratumac malum

quam immania pro te patiatar fefus

; æm'

T

ibifpargebant intetfe&a , putrida &

Redemptor ruus fupplicia atque vul-

10

Ti !

fe:tentia.offa odorcm , omnes afcen-

nera, dicít namqueS. Áuguflinus : 30 Aug. in

dentes.ob(truebantnares, nemalum

omnibusnoninytui tam efficax vemedium , Manual,

lr

g^ -

j fuglüf

fetorem fentirent.

quam yulnera Chrifli..— Écnolitibiima , 12,'

!qm he

In montem hunc, Ó peccatrix ani-

ginari hanc diledionem in corde Jefa

malexpatiare , non.te deterrcat me-

'evanuiffe ; audiquid blanda voce di-

n inte

roribi

- phitis, verum meditare diligenter ea ,

cat fan&iffimz Virgini Geruudi (8c

cuilibez peccatori) Envides ,. quosiodo Lud,

Q mot

quz ibidem pera&a fant : EcceDomi-

nustuus Jefus finebat fe ad inhoneftü

catifa tui amoris pependtrim in. cruce mu- Blof. mo-

T2

locum illumtrahi : volens ibi fuum-

dus, defpecius, totoquecorpore vulneratus , nil, (pi-

| hoc [j

«t per fingule membra diflentu, — Et ad- rit, c a.

p

piERPNE Ug uibemAi erebnqua

Bbb

buc

L

p

":

Y

Pa

378

Condonts Strenales.

buc tanto. charitatis dulcore cor meum er-

iterum'ait r Quid eff. eratione pradla- Mdogg —

ga te ffiitr ,. ut fi (aluti tua expedi-

rius $? quidvitasoflrewibus ?. quidani- tag. dg

ret , aliteeque ettrnam . felicitatem. coni-

me: dulciu ?. quid. i tota: noffra religio- mifari--

feqiá mov poffes , — velle»: pro te fola: to-

t fublimius ? Converíari cum Deo: , (ordja.

hrareovinia , quetoleravi prototo tmiun-

id.eft orare magna gloria ett. ,. de quo joy, ro,.

de, itaque Ó peccatotes in. monte

pulchié $. Chryfoftomus loquitur r Qj

T

»

ofofr.

Calvaciz quarite falutem , & acci-

Confdera , inquit . quanta tibicommif. 1.

r

dé

pictisi Domino : ecce enim expanfis.

f eft fclicitas ; quantaglovsa attributà. , oyapdo:

FTH

Vrb

Ll2

M

br

d Esl

s vos exfpe&tat & inclinat ca

ioiiibss fahulgri.eumDto. , cum Cbri- peo,.

put, utdetvobis ofcalum pacis & re-

Jlo mifcerecollaquia , optare quod' vlis: y.

conciliztionise

À

quod: difidtyae poffulare.

Et fi vulgà

At

i

OMNIBUS & fingulis ( ne ull

beati cenfentur , qui faciles & fre-

aníam conquerendi habeat) xenii loco

quentes habenr in aulis. ad: Principes:

monfttabo & comitabor ad moncem

Kegesque aditus -

multotu beatior

Thabor, quieft mons valde fublimis.

etis, fi frequentius per oratíones cum-

& ferme in me4sio regionis Galilez

Deo: convetferis : Oratio enim bumi- Ecdl.35.

fitus, in hocmonte Thabor Chriftus

liantis (e ia quit Eccleliaticas, mubespe- 2-

WetTAt,.

Dominaus quatuor fecit nobjs in exem-

[

pium,

3. Oportet fepius animam paíce-

A

1, Ín

hoc monte fpiritaiïa trad:idir;

te cibo: illo celefti ,. id et corpore

2. In eo orationis caufa

docamenta.

Chrifti,quidicit $ Ego fmmpanievivw, leatt 6.

qui de celo defiendi, Hunc . panem 4L

pernodtavit, 5. Aliquando turbas ho-

minum pavit. 4. In hujusctiam mon-

vocat Conciliam Ttident, — Pignwfa Condl.

tis fapercilio fe transfiguravit coram

tura noflra glorié £. perpetua. felicitatis. Trident..

dï(:ipulis: fuis, fücuramq,ue fuam reve-

Animak qua (piritak' boc reficitur ci- feff. 13.

lavit gloriam,

bo, obtinet vitam zternam , juxtra ^ -

*

Non diffimili modo ( montem

verba ipfius Chriíti dicentis

D

. Qui loan, 6..

T habor , qui interpretatur electio

manducat bunc pan

five puritas , &eftfymbolum zternz

"um

em » vt 'in ettr- 59«

beatitudinis , confcendere velimus,

Ad aícendendum hunc montem

;;

debemus *. libenter & ftequenter

divine electionis & cocleftis felicita-

Y

divinam audire doctrinam , dicit

tis debilibus & laffatis animabus no-

*

L

Beatus

Pf.93.

namque Regius Propheta

ftcis manducatio fpizitalis hujus panis

i2

omo, guonruirüdierá Domine , v de

neceffaria cft,ut patet ín figuta de Hc-

lege tta docueris. eum.

Ec ipía veritas

lia , qui fugiens Jezabelem venit in

