àparte finiftra, His quatuor fic ftanti-

infperata advenit, quomodo , ubí,

busait Rex : Cüm dixero percutite,

quando;penitüs iguoro : alius gladius

infti

Sute

fub poena capitis gladium in eum infi-

àparte p'o&eriori paratus ad meper-

gite. Interim tubas,omni(que generis

cutiendum, funt peecata mea, quz in

Vetm

hoc fzculo commifi, ifta me antc divi-

muficam adduci, (uavemque fieri me-

(Onv

lodiam coram fratre (uo fecit, infüper

numtribunalaccufabunt: gladius à

TC

men(am inftrui, acdivería delicatiffi-

parte dextra eft diabolus,qui circumit

jebint

quzreus, quein devoret, quiíemper

taa apponi fercula,dicitque: O frater

jurit

ani chariffime, quare in tanto verfaris

paratus eft animam imeam rapere, &

Jatiti

dolore & moeítitudine cordistui? ec-

ad infernum deducere: gladius à par-

duili

ce fercula exquifitiffima : ecce melo-

te finiflra, füntvermes , quicarnem

Tittta

diajscundiffima; : quamobrem ergó

meam poft mortem corrodent. Cüm.

ytati

non gaudio afficeris & letaris?. At il

jam, charilime frater, omnia ifta me-

fitit

le: Quomodo gaudere potero audito

cumperpendo, nunquam gaudioat-

W

hodie figno mortis ante zdes. 1neas

quelztitiá frui potero.

Si itaque tu

mWïS

fonitu tubarum, ac modo in corrupti-

me hodierno die tantum timuifti, qui

4 QU

bili hac & fragili collocatus füm

fum homo mortalis ; multó magis ego

donu)

cathedia?Si indifcreté me tantüm mo-

Creatorem ac Redemptorem. meum

3

Dominum Jefum Chriftum timere &

Veam, fiangituripíà, cadoque in pu-

m [i &'

teum,de quo refürgere non potero. Si

formidare debeo. Vade ergó,chariffi-

mefrater, & . noli amplius ejufinodi

gt 4

caput meumetigo, gladius fupra ca-

at

utmeumufquead cerebrum. meum

quaftiones à me quzrere.

Iile verà

g

penetrabit,mequeinterficiet:quatuor

furrexit; & gratias de vita fua Regi

ul

tortoresin circuitu meo ftant parati

fratri fuo reddidit, promittens firmi-

[

cumgladiis, adünicumverbum ve.

ter amodó vitam fuam corrigere &

ftrum me transfigent.His confideratis,

emendare. Hisauditis, omnes qui ad-

mmm

gi V

fi dominus totius eflem mundi,gaude.

erant,laudabant refponfüm Regis.

'Terribilem olim habebat vitionem Aper, x,

j

renonpoffem. CuiRexait: Jamad

quaftionem hefternam, qua de caufa

Aquila Evangelicus;dicit enim: 4udivi ro. d .

[ feriit

poflme vocem magnam tanquam . tube, di- [eq,

)veamt*

tvoinimée lztus & hilaris fuerim , re-

fpondeo: Ego fum, ficuttu modó col-

centis: Quod vidcs,fcribein libro, & mitte

qeiti

feptem Ecclefis, que [untin Afia. . Et con-

m

locatus in cathedra corruptibili & fra-

gili, quia in corpore fragili cum qua-

ver(us ut viderem vocem , qua loquebatur

] p

mecum : C conver[us vidtin medio feptem

tuor pedibus corruptibilibus, videli-

"

iedn Y

cetquatuor elementis

,

infra me eft

candelabrorit aureorü fimileimn Fili bomi-

um

puteusinfernalis : ultra caput meum

ris oculi ejus tanquam flamma ignis, C de

ore ejus gladius utrdd, parte acutus exibat.

i cuIQ

gladius acutus, fcilicet divinum judi-

Cium, paratum animam meamàcor-

O terxibilem vifionem!videns S.Joan-

| ynit ]

Xx

nes

; par"

*

34*

€onciones S'tknaïm

nesmetüendam hanc figuramillius

martyre & Patrono illiusEcclefiz gla-

feverifümmi Judicis,cecidit ad pedes

dio decapitatus, & in zternum dam-

€jus tanquam mortaus.Si hic difcipu-

natuseft, N& ergó ladat vosgladius

lus, quem diligebat Jefus, adeó temi-

divinifüroris, quz(o maturé cüm Da-

tus & confternatus fuit ex ftupenda

videagiteposnitentiam, & inaltari :

hac vifione füturi Judicis, quid tibi

cordis. vellri offerte Deo holocaufta

nonfiet,Ópeccator, qui ipfüm Judi-

cemtotenormibus offendifli fceleri-

contritioris , füfpiriorum & refrpi- ,

"E

Ícentiz, ut vobis parcat;

bus & peccatistprofe&tó gladium ejus

& Angelus 24.2r,

percutiens contineat manum füam,

utráque parte acutum non effugies 5

Unufquifque füum (ut puto ) acce--

udi

o namqueeum tibiminitantem :

pitgladium , eumin omnitentatione

ATo

cuero tit fulgur gladium meum; & ay-

atque incurfumalo arripite , & vos

ripuerit judicitem sienus mea, veddam ul-

Contraomnía vitia, animzque occur-

sionem boflibusmeis, & bis, quioderunt

rentia nociva mala defendite genero-

neyretribuam..

sé: fperovos omnesfine. ullalzfione

[

Hunc gladium divinz vindiétz re-

& vulnere animz veftrzfeliciter de

idpsá ex

Gf

pertus eft Udo Epifcopus

omnibus hoftibus vifibilibus & invi-

m&l

Magdeburgenfis, viri

m

uré vivens,

fibilibus vi&oriam atque ttiumphum

hic prafente fümmo

!

Á

ce Chrifto

Átij,

Ju

repoztaturos;quodut ftat; mittat di-

lci

, ]efu»;

cum beatiffima Virgine Matre

vinum .íüum auxilium ab alto Deus

hij.

Maria & multitudine Angelorum in

Sabaoth Pater, & Filiu

$

$, & Spiritus

M

fanctus. Amen,

C€horo tcmplifqmmi à S, Mauri:iq

Wnis.'

m

MW

-:-&

p

Eh

4

«

?QV*««

FE-N

Rss

( )

u

*

z

E

-

NN

j

f

-

$9

YAUA

2 9»

*

X

Y

4

z

227

«

RR

o

P N

CON-

349

CONCIO XXY.

Vgh'

u

ää&äf&ääääää&:ääfäääääääääääää

il

|Dt

äüQi?ääääf—äïäää&?ätääæä*äääägääää

At

at

€ONCIO XXIV.

20 NT

J

LUPT

! .Q&anäaquidem in bello vi&ifö fortiter hofles ;

l,

En præicnmur pulchra corona tibi,

A

d

41

T'H E M A:

C

Dalo tili coronatm yite. Ápoc. z. IO.

f0«

4

Aalus

ez

AU

* Enerofis olim vi-

uxxim.ïquer Statui gladium &ifïriäui

k

Gelbus

Se

AC

L2

&oribus apud Ro

obtulique , quovesathlericé & pan-

W«

LA

manos , allerente

craticé contra. omnium inimícorum.

jun

Aittic,

»

Aulo Gellio in no-

infidiasatque infüftus defendere pof*

"

L6.c.6.

3

ZA

3)

m

ibus Atticis,variz

1

Memili-

s

C o

fetis; dicitenim S. Auguftinus : Reflat s. Aug»

xP7 donabantur coro-

lucta cumcarne , veftat luctacum diabolo, fer.16.

1j

Savibus

nz.

i.os-

nimcoronà murali dona-

voflat Incka.cum mando. Si nunc laboraffis de verb,,

4010n1$,.

baüt, navalialios, alios caftrenft, pro

fcut boni milites Chriffi Jefu, f& legitimé Apoff,

atione fortiter geftorum cujufque.

certáílis, coronas infignes meriti ellis. ?. Tijy,

Primó mcenia adverfariorum labefa-

Dicit namque Gentium Magifter : 4.7-

&anti, furfum reptanti , G im ur-

Netnto coronabitur, nifi qu2 legitimécerta- 2 Tin, 2

bemirumpenticumhaftafüa, impe-

verit. Spero vosomnes animo vixili & 5,

tiique vexillum füper muroslocanti ,

invic&to decertáffeatque cunQtos. ho-

siuream coronam dictam muralem da-

flesanimz vefira fü

eráffe & domui(

bant. Similiter primó cuneos hoftilis:

fe ;; idcircó vobis

s

odieznà die novi.

exetcitüs penetranti , & milites in

anniceronas przíentabo,ceronas qui-

fugam vertenti , dabatur corona ca-

demde floribus marceffibilibus, quas:

flrenfis. Illi quoque; qui navali pralio

autem fi boná mente geflaveritis.pro-

inflituto certamine ; & coujun&tis

mitto vobis coronam: tmmnarce[fibilenz Y-Pet.$. 4g.

elaffibus prior irtumperetin prima-

glorie, coronamvite eterne incalis. In-. Apoé. z

ríaminimicorum navem» , viamaliis

terim dumillas diftribue, quifque ad 19v

garans, navalem dabant. Sicpro di-

füanrattendat, eamque hilarianimo

verfitate victoriarum victoribus di-

carpat.

E

verías prafentabant cozonas.

ECCLESIASTICO Statui, qnig

Anteannum ( fi memoria recolatis

reliquos dignitate long& pracellit

Auditores chariífimi ) pro £clicis an-

axíento coronam ex liliis candidis.

&i aufpicio apophoretosumque loco Liliumeftflos mirzpulchritudinisat:

x$

que

v

3jo

: Conciones Strenales,

que decorís, fuitque femper fymbo-

tor,tefte S.Ai:gu&ino dicente:Luxuri4 s 4ug.

lum munditiz & caftitatis. Hinc di-

eftinimica Deo, inimica virtutibus.

Iib. de

xerunt Antiqui, Deam Venerem ini-

- Hic recordor veteres Poétas dixif- dody,

micitiam ac odium perpetuum cum

fe, quódliliumflosob nitidiffimum Cprifl,

. lilio habere, eó quód candore & puri-

candorem & nobilitatem à quibuf-

tate fua Veneris formofitatem atque

dam Regiusappellatus fit, & ex Dea

pulchritudinem füperet & . excellat,

jJunonisla&e pullulárit;quod accidiffe

. ejufque quodammodo impudicitiam

fingunt ( ut teftatur Pieríus) cum Ju- pieriur

Eu

"

condemnet muto eloquio. Hunccan-

no Herculem füpremi Jovis filium ia- [4, js,

dorem nitoremque lilii ament ac imi-

&Garet,guttulisquibufdam lactisin tet-

ram decidentibus.

*

tentur Ecclefiaftici, & ita quidem, ut

deunoquoque dici potfit illud Eccle-

De quo fic canit Contadus Gefhe- Lij.de l-

rus hifce verfibus:

Ge€'o-

|

Ecli, 45 biaftici: Pulchritudinem candoris ejus ad-

20«

mivabitur oculus.

a

perus

Floslilii quando integer atque in-

Dum puer Alcides dive fatis ubera

ta&us eft, fuaviter redolet, fed confra-

uxit,

«&us & coufricatus plurimum foetet :

Junonis,dutlei preffa fopore fuit:

fimiliter cor Sacerdoris dum intactum

Ambrofiumque . alto l4e dz;üilla?it 0-

lympo

T

ácintegrum per munditiam & cafli-

moniam permanet, tam coram -Deo,

In terris fu[wm , lilia nata fuimus,

quàm coram hominibus fuaviffimar

reddit fragrantiam, ut pulchre loqui-

Sicergólilia, fic candor puritatis

virginalis de corlo venit,Deoque füm-

Ephrem. tur S.Ephrem:O caflitas que rofe inflar

ferm.x.de in medio anima & corporis flores, umiver-

moper? placet;quod teftatur S.Eccle-

.

.

!

fiz Doctor Ambrofius,d;cens

r

Quis

d. Am&f.

Ws

«aflitate,. [amque domum odoris fragrantiá veples

..i.dc

Ectunc vere Sacerdos ftve Ecclehafti-

igitur neget banc vitam (virginalem) fla-

d

xiffe de celo ,. quamnon facile invenimus

virgin.

Eccli.24. cus cum Sapiente dicere poteft: Fradi-

LT.

23.

fictvi fuavitatem odoris, C flores meifru--

interris, nifi poflquam Deusin bac terremi ctréa tht

fi

LÀ

|

"&us bonoris & boneflatis.

corporis membra de[cendit.

Meritó Sacerdos

fingulis diebus vel

Ii. In ilio quzdam aurea grana ful-

fepiüs celebrans, tractans, fumeníque

gent , quz feptem haftulis fuftentan-

fan&iffimum corpus & fànguinem

tur, & ex feptem foliis candidiffimis

Domininoftri Jeíu Chrifti, debetcor

fimul continuis flos ifte componitur;

W

habere mundum , atque lilii inftar

& íeptem granis aureis decorature

".m

candidum ; Deusenim amator purita-

Hac feptem folia - candidi(fima invi-

Aay

cem continua funt feptem virtutes ae

Qant,z, — tis pafcitur iater lilia,amat puras cogi-

I16.

tationes,pura defideria,pura corpora,

nimz,quaz debent in Sacerdote invi-

cem efle connexz fcilicet juftitia,tem»

uraíque mentes. Verüm enitm veró,

dum cor perimpuritatis & luxuri& vi-

perantia, fortitudo, prudentia, fides,

tium confricatur & vioJatur, tam fpi-

fpes,charitas. Sed ad bzc cum iftis fe-

prem virtutibus debet habere feptens

Fit?lis quàm corporalis egreditur £os«

Ftall

CoNCIO XXvr.

38

prana aurea,ideft, feptem (ani Spi-

V. Lilium olim crediderunt Vete-

W

res fuiffe etiam eloquentiz fignum fi-

hi

ritüs dona, fcilicet fapientiz, fciensiz,

intelletüs,con

ve fymbolum. Hinc.ipíe Poétarum

Qlü,fortïtudirfis,pieta-

ina (j

tís, & timoris.

at

Deus Hometus Trojanorum legato-

Summus Sacer

dos Simon, quia ful-

rumeloquentiam & doétrinam de-

ub

xDu

gebat puritate & fanctimonià vitz ,

przdicans, lilia eos, ait, comediffe,

comparat eum|[Ecclefiafticus Sirach

Parimodo Paftores, Praedicatores &

cill

im ]e n

Eccli, fo.

candidisliliis, dicens: Falget qu4f li-

Confeflarii ftudeant effe eloquentesin

8

lia, que funtin tranfitu aqua.

dalem

confolandis moeftis, in convertendis

ml ij

sinte

candoremanimz & fulgorem lilio-

peccatoribus, in confortandis pufilla

um inftar dederunt S. Jofeph, S. An-

nimibus, &c. utdocet Do&or Gen-

tonius Paduanus,S. Aloyfius Genza-

tium: Oportet Epi[copum, ut potens fit ex- Tit.i.9.

Gcmc-f;zï'»

h

£a Soc. Je(ü,qui eam ob caufàm etiam

bortariindottrina (ana,

E

!

cum lilio depinguntur. Utinam lilio-

- Lilia fpirabat Dominus Jefus,dum

.

)i

. xum inftar niterencfulgerentque om-

ad eum dicebat Petrus

.

Domine ad joen. 6

ii

nesSacerdotes!

quemibimus ?. verba vita eterna babes-. 69.

III. Sicut radix lilii cordis habet fi-

Lilia fpirabat S. Petrus , durn in fefto Ader. 2»,

ih

amilitudinem , füurfümque afcendens

Pentecoltes converteret . ad poeniten- 41,

utü

germinat & floret : Ita. Ecclefiafticis

tiam & fidemtria millia hominum.

convenitcorefferedum, & (íürfüm

Liliafpirabat S. Franci(cus Xaverius Hor4fe

Mh

tendere,fürfüm aperiri inftar cordisli-

vir Apoftolicus, qui (ut in vita ejusle- Turf.

lii five radicis ejus, germinare & flo-

gitur) convertit unà diein Travanco- /. 2. c,

NU

rere falutaribus atque cceleftibus me-

ride10000. hominum ad Deum, & vit« ejus, .

;efum-

ditationibus , ut dicere poffint cum

viginti quinque mortuos ad vitam re-

[

3iil.3.20 S. Paulo: Noffra conver[atio in celis efl.

fufcitavit.

n

Q!U

n

IV. Lilium quoque, ut inquit B.

Lilia comederatetiam S, Antonius 1nvita

l

Damianus, nonin montibus, íed in

Paduanus, qui eáfuit dicendifaculta- ejus,

m u

um

i

]4e4» 6. vallibus nafcitur : Sic Deus fuperbis ve-

te; ut, cüm quàm potentiffimé trahe-

. filit,in humilium autem cordibus in-

ret, tanta fzpe tam ingens conflueret

,gmtnl M

venitur, & eis dat gratiam. Et inter

Auditorum multitudo, cuicapiendz

[3ua M

cateras virtutes mirum in modurm or-

nulla templa füfficerent , effetque in

f

nat Sacetdotem humilitas. Hinc fuos

patentes campos prodeundum : ubi

jipi

ulchré alloquitur Confratres fan&tus

$.Bern.

. & mellifluus Do&or Bernardus : ?c-

licét fzp& füpra triginta Auditorum

pitut

3milliaeffent , nullus tamen Ítrepitus

fer2.

d€. feverate, inquit, diledisfimi in difciplina,

Afcen,

fiveàtuffi, fiveàfcreatu totis campis

nalwt'

* quam [ufcepiflis , ut per bumilitatem ad

audiretur ; de hilce optim? poteft dici

fublimitatem afcendatis : quia hec efhvia,

illud , quodSponfà de faoSponfoin.

at

u le

non eflalia prater ip[am. Qui aliter va-

Canticis dicebat : Lalia ejus lilia di- Cant,g.

dit, cadit potius quXm a[cendit , quia fula

üillant.

i

1).

h

n

eft humilitas qua exaitat , folaque ducit

Mirabitur fortaffealiquis , qliare :

«dvitam,

; ii

Deus praceperitolim Moyfi, ut tot li-

1

J

A

352

24

Condones Strenafes,

|

fieri , ancidunzin tentationem, & infg-.—

gxod, 25, liaexfculperet, faceretque in Sandtua-

f

230

rio,ut legereelt in libro Exodidiyer-

queum diaboli, & defideria saultainutilia

fisinlocis, Meo exiguo jiidicio( (àlyo

$467

fea

* nociva, que mergunt bomines in intcri-

Et.c4p

meliori)exiftimo, id fa&umefle, ut

tum * pevditionemz radix enimom

miniflri rempli & Sacerdores liliorum

malerum eft cupiditas,

nïw

'37. 17.

toprietates (emper haberent.ob ocu-

Rex David faterur apud feexficca-

€ fa. f

s,eorumque purirarem atquecando

^

tfumefle.omnium appetitum atque

zemimitariconarentur.

«oncupifcentiam rerum terrenarum,

iHafte jam proprietares liliorum

wosSacerdotes & Ecclefiaftici imite-

& feé tantàmteneri defiderio placendi

& fruendi Deo: Domine, inquit, quid

3nini, & tandem feliciter pervenietis

Pf 2$

mibiefliniwlo, & 2 te quid veluifuper

ad ceeleftem animz Sponfum,; qui di-

terram? Deus cordis mei & pars mea Deus

Cánt.2.T cit : Ego fum lilitm convallium qui da-

n aternium. q. d. mundum,etfi abundet

bitvobis coronam vitz.

j

Ldivi.ciis,auro,aïgcnm,gcmmiægxetio-

DOMINO VICE-SATRAPA,

fisacvariisdeliciis, reputotamen il-

ïPrætoti,—Confülibus,&c,:præfentpaco-

lum,& omniaquein eo (unt, pro ni-

N 'ocan-

ronam ex primulis veris, five herba-

dhilo, praterte nibil volo in cclo.& in

ï henid

tur etià

fculisodoratis ( CSóblüffelblumen) Per

terra, tu enim es Deus cordis mei &

hn

Jbide

hos flores intelligo juftitiam & rimo-

pars.ymea Deusin eteznum.

xem D.omiui, Quemadmodum enim

Similimodo.exficcatus erat in cot-

febtüfid.

Hw,

hicidos primula veris mox in princi-

de Samuélis Judicis Ifraelitici populi.

lr

pioveris ( ut ex nominecollipitur)

appetitus zemporalium , ut clariflimé

lj

«re(cit & decerpitur : fic Superiores

ex ipfius patetverbis , queadpopu-

dngs

mox in principio accepti dominii &

lum.congregatum locutuseft: Logwi- j,Reg.tto

jj

officii fui floreant juftiitiá oportet, ut

Aninideme coram Domino, & coram Cbri- 3.

li.g,

- docetSapiensftatim in primo verfuli-

flojus,utrüm bovem cuju[quam tulerim,

84p, 111 bri füi Sapientia: Diligitejinquit, juf'i-

& c.eontemnam illud bodie, reftituamque

tAm,quijudicatistertam.

Vobis, Etdixerunt : Nones.calumniatus

Floreantetiam timore Domini ne-

fiosneque opprefiffi, neque tulifli demana

cefle eft, fi ben& (pienterque clavum

Alicujus quippiam.

E

ámperii tenere , füoque rite fungi mu-

lil.Hi flores profün

tcontra -þaxa-

merevelint. lmitium enim fapientie ,

pf.110.

lyfin: Deus fuper injuftos Judicester-

io.

teftibus P(almographo & £cclefiafti-

ribiles minitatur fulminis ictus divi-

Co,eff timor Dounni, & cumjuftis & fi-

nifüifuroris , vindi&taque füz hor-

E(-clï. Ie

6.

delibus graditur.

ribilespercuffiones; nonné tremen-

. K. Hicflosprimulaverislibenter

dusi&useftille : Vidue * pupillonon

Exod.22e

crefcitinlocis ac pratisficcis : ira in

tocelitis,fi Le[eritis.easyvociferabuntur ad

A.

animo Supetioris debet «effe exíicca-

qu£, (* ego audiam clamorem eorum, &

£us appetitus corruptionum , avaritiz

dndignabitur furor meus , percutiamque

s. T. é, 3tque fuperfluarum divitiarum : nam

vosgladio, C erunt uxores vefIra vidua. ,

9

Vas e!g&ioais ait 2 Qui volunt diyites

€ flüveripupili ? Nonne horribilis

ictus

CONCIO XXW.

35

l

Dicitenim P(lmographus: . Dontizus of ;5 g,

-""?]:74 *

, i&tus: Cum acceperé tempus, «go juflitias

judicabo? Nonneá&us cor penetrans eft:

juffitias dilexit , aquitatem viditvultus. g,qi ,.

à

up-6.7. -

It*

judicium duriffuum fiet bis, qui prafunt ;

ejus. 'TYimete quoque Deum : INam Si-

;z.ö* P

I

tacidessit: Corona[apientie ti'or Dà-

13*

exiguo conceditur mi[ericordia ,. porentes

smint.

Et timenti Deumbene erit in

petenter tormenmpatimmr » n enum

(

extremis, & in diedefün&ionis (ue

fibtvabet per[onam cujufquam Deus , nec

benedicetur.Hxc coroua fit vobis ac-

i

verelitur magnitudinem cuju[quam.No-

cepta ftrena,quam fiincontaminatam

n

tate verba, fignatedocumenta, - Judi-

dl

&es;horrende & cito apparebit vobis.

cuftodieritis, (ümmus & juftus Judex

dabit vobiscoronam vitz.

T

-Superioresvero, qui fervantleges

u

juftitiz & timent Dominum, ab.ejut-

VIRGINIBUS & Juvenibus do-

r

noiun xenium Coronam ex Roremari-

dul

anodi fulminibus;minis atque percuf-

fionibus divinis liberifünt & fecuri,

n0; quernadmodum rofinarinus | for-

n

[10*

"t patec in hiftoria e judice Paga-

temamabilemá; fpargit de f: odorem,

ino.

Virginum juvenumque coronis ju-

il

InFrancia, dum:

au'i/dam foderet in

cundum pulchrumque dat. ornamen-

tum ; €a de caufaà magni ipfuni afti-

n

Perru de agrofüo, invenitlinguamhumanam

P4, in 4. vivam lo,quentem , interrogata cujus

mant. Rofinarinus fignificat pudici-

iX

»effet? Refpondit: linguam fe .efle

tiam virginalem,quam fi Virgines at-

que ]uv-enes ad matrimonium u[Z:pjc

Ug

EtJo4n. hominispagani;olim Judicis, jam du-

"

yl

Geler . -dumin paganifmo mortui ac fepulti

5

fervent illefam,füaviffimam profectó

fpargunt fragrantiam bonz famzac

f

Ko[ers-. & quia nunquam fententiam dediffet

bergius iniquam , ea de caufà omnipotens

nominis, magnamque eifdem]audem

xopu-

Deus confervaílet animam in mem-

atque ornamentum addit. Ita ut bene

i

M u

fol- 3-

Ait. G.

bro hoc lingux fuz, quoufque baptif-

cum $, Apoftolo dicere queat : .Chriffi

24.C0f. 2»

r j

bonus odor fuinui Deo. In quantosautem

L

;mi facramentum recepillet. Quarero-

15.

1

gavit, uthoc fignificaretut Epifcopo

pretio hzc virtus pudicitia fit infexu

mqn

muliebri.teftatur Syrach, dicens: Gra-

1]

loci, ut veniretad baptizandum eum.

Ecclt. 2$.

Et hoc eíffet. fignum pradicorum ,

tia fuper gratiam antlier (andla & pudo-

20.

n

quod ipfalingua facro accepto ba-

TAtA : omunis autem ponderatio non eft di-

gna conrinentis animaz . Sicut fol oriens

. ptifinate fübitó in pulverem conver-

qu

teretur. Advocatur itaque Epiícopus

mundo ia altiffiis Deà, fic mlieris bona

gestit

ffpecies in ornamentum domus ejuss lucev-

cum Clero & populo, & audita locu-

j diri

tione ipfius linguz de pradictis coram

"14 [plendens fuper candelabrum [anitum 5

j hr

fic mulier pudorata,

. omnibus,baptizata eft;ac mox in pul-

etoat

. Nerem redacta.

;

^ Si homo capite atque.

facie pn

»IuMM" 4

uas

vatuseffet, nihil grati, nihil jucundi

Mi

Audite hac Judices ; & ling

ff

veftras re&is fententiis juftifque judi-

pulchrique nihilintoto eflet corporis

fum;v

ciisproferendisaffuefacite;ut mortem

trunco; lta puella perditáà laude at-

ritii

que ornamento caflitatis. nihili fti-

felicem & vitam obtineatis ;tgrngm.

V(duf J

Yy-....,. : matum

ji

ii

*

Concones Strenales,

314

anatut, abuniverfis honeftis homini-

obviam- dccerpit ; þeriin-itx collum

*

L

etiamfi alioshabeat

busdefpicitur

fuurn, rogans ut infé faceret experi-

bonos moreslaudabilefque qualitates;

mentum confidenter percutiendo gla-

licet fit formofía, ceconomia experta,

dio, quod cum faceret, ipfam capite

facundi gratique fermonis,haud veró

minuit: hoc fa&o advertit contra

(

polleat laude caftitatis,nomine mere-

fuam voluntatem, ipfàm hoc ftratage-

N

tricis ubique male audit.Et fi fortaífis

ma ad retinendum & confervandum

ejufdem farinz juvenis venit; eamque

virginitatis florem excogitaffe.

ducitinfponfam, viridem rorem ma-

Plinius fcribit de Virgine Veftali Plin. /if,

rinum cum füummo abfcondere debet

"Tuccia nomine, cum de illa mala ha- 28.5.2..

dedecore;nec coronam publicé gefta-

beretur fafpicio,quáfi non effet proba Val.Max.

repermittitur, quia coronam & flo-

ac cafta , ideoq

rem virginitatisamifit.

ue graviterincufata, (- $s

ipía mox ad defenfionem fui honoris

Il,. Quamvis Rofmarinus arefzat,

cribrum apprehendit;& coram multis

nihilominus füum retinet colorem

hominibus hocemifit , votum ad

gratumque odorem:pariformiter licet

Deam fuam Veftam, cui Komz infet-

pudicitia atque caftimonia in Genti-

viebat: Siego, Ó Veftalin tuo divino

libus quoque Virginibus, qua hono-

fervitio toto illo tempore , quo tibi

rem ac virtutem Spiritus fancti, fidei-

miniftravimundis caflisque manibus

queverenonhabuerunt, inveniatur:

-ufafüm , facut cribrohocex Tyberi

veruntamenillas optimé fuo modo

aquam hauriam, & in remplum tuum

órnat, ut luculenter hiftoriz teftantur.

inferam, His di&is;haurit aquamcri-

INonne in hodiernum ufque diem en-

bro Romz, & naturaceílit petitioni

comiis celebrantur Virgines Locren-

füz, utcribrum plenum aqua in tem-

fés, quia milleannis nulla de ii(dem

plum inferret. Videte,quam laudabi-

audita eft fama mala.

lis fueritvirginitas atque caftimonia

Simili rationelaude non exiguá ex-

etiam in virginibus gentilibus.

tolliturin Gentilium Eliftoriis Bafilla

Hl Quemadmodumlibenti ani-

Dirachina,qu& cum virgoin bello ca-

mo, fingularique cum appetitu cibos

peretur cumaliis mulieribus & à quo-

illos & potusguftamus ac fümimus,

dam militead impudicitiam impelle-

qui ex roremiarino praparati & condi-

retur; vidensfeipfius vim & poten-

ti fünt: pari modo honefli juvenes li-

tiam evadereatque effugere haud va-

bentiflimeé fibi defponfant & ducuut

lere;dicebatad militem, fe fcire her-

x

puellasillisinlocis , ubinon tantum

I.Tüz,f,*

bulam aliquam, quà fi quis f& fe pezli-

vi&um, ideft multabona atque divi-

miret, eum nec vulnerari, necgladio

tias adipifcuntur ; verum etiam ubi

transfodi, nec globo ferreo plumbeo-

prateropes& facultates . caftam pu-

ml

vetrajici pofle, hanc herbam velle (e

dicamque nancifcuntur virginem : in

0,

ápfi oftendere; latabatur miles, obli-

2

conjugem,

gabat fe virgini parfürüm . f ceztum

Adhoc invigilabatEliefer fidelis

foret remedium ; ip(aherbulam fibi

Abrahamiferyus, ut filio Domini fui

Ifaaco

D

87

CO N.kc: IO XXW,

if

l(aaco virginem probam acquireret;

conftantiffimoque animo véria tor-

i

mentorum geueratoleraret, vidit 3.

in hunc quoque finem divinum implo-

rabat auxiliumy tandem obviam ip(i

Capraüus candidam.de ceelo coium-

u

p

venitRebecca , dequa facrateftatur

bamore mirá pulchritudine ac fulgore

It

Gen, 24. Scriptura : Ecce Rebecca egrediebatur filia

coronam ferentem, virginifque capiti

g

1f.

Bathuel , ptclla decora nimis, virgoque

niveam indutz ftolam imponencem,

Studete & vos . Virgines roremari-

lum

pulcherrima & incognita viro.

. Etprofe&o fi quis ducitaliquamin

num pudicitiz fervare illefüm & inta-

:

(

uxerem, quz jam ante Horem yirgiai-

&üm,ne marcefcat, ut tandem vobis

tatisac laudem pudicitiz amifie, fem-

cceleftis vefter Sponfus Jeíus Chriftus

i 1

m

perhabetillam füfpe&am, quampri-

detcoronam vitz.

FILIIS & &liabus do coronamex

rfa[g, M

mumenim cumalio minimum joca-

tur,ridet, vel amabilem mifcet fermo-

Lychnibus coronariis, fivelucernulis

Vori

l

1

nem , extemplo maritus fupercilium

Gazz;rofis grzcis,uti à Plinio vocau-

contrahit;oritur ei fufpicio, & fic fx-

tur, ideft9tarienoróflcin; ober Zas

«l

u piffimé mifera uxor per denfam . pu-

mafdia SXofn.. Hzc Lychnis coro-

m

gnorum fylvam«urrere debet , fede-

naria figuificat debitam filiorum er-

que tripedali Amarito coronatur.

ga pareutes, illorumque locum tenen-

ii

j

IV. Sicut Rofmarinus fcetentem

tesreverentiam & pietatem, Quem-

halitum oris, tuffimque pelliz, & fer-

admodum enim 1, Hxc Lichniscoro-

D

vit contra omnes frigidos. catharros

natia propter delectabilem füum gra-

J

cerebri: Sic virtus caftitatisin homi-

xv

tumque purpurenm colorem coronas

*

ne internam fetidam ex pellit libidi-

pulcherrim& ornat

.

" ita quoque hzc

riot

nem,concupifcentiam, impudicum-

virtus reverentia ergaparentes filiis

f

ii

ue amorem,ejicit turpia & inhonefta

filiabufque honorificentiflimum prz-

colloquia atquecantilenas, tollit ex

betornamentum , atteftante fapien-

Vi

animo ac cordehominisfrigidas &

tiffimo Salomone;quiait: A4udi fili i,

Prey.1,8,

obnoxias cogitationes, maloíque mo-

difciplinam patristui , ne dimittas legem

ii

res,

matristue , ut addatur evatiacapitituo,

d

€ torques collo tue.

$

Honeftez itaque puelle operam

nimüfx

dent verecundiz,& hocce roremarino

Filius velfilia parentes honorans

"3 Plin:ll..y,

())

pudicitie füam virgineam exornent

ipfisque benefaciens ex debito filiali . 36.

[^

coronam, ad quod omnes cohortatur

amoreab omaibuslaudatur, Dei ho- ;,;5447,

ycuut

t.Thef. 4. $, Apoftolus Paulus,dicens: Hec eff vo-

minumquegratiam aucupatur, ut vi- 5;j,

itüif

3.

duntas Dei,fanttificatioveftra, ut abftinea-

dere licet inRomanaHiftoria Je puer- r Max,

j dv

| tisvos à fornicatione.Hoc fecit S, Virgo

pera, quz captivam matrem famein ;, $64

n ii

carcere morituram,clam fuis uberibus

$4r.29. Fides, ideo etiam à fponfo fuo trant-

m

Qdob,

miífa eft ipfi corona immarceflibilis

vifitansla&abat;quia nihilomnino ef-

m

gloriz celeftiss dum enim ipfain me-

culentorü ipfi adferreaudebat, atque

diu hoc modo vitá matri con(ervabat;

"

dio utbis Sgnonum fgro patientiffimo

Yya

quoq

jnii

f

a«

36

Conctones - Strenales,

quod advertentes Romani, ipfis bene

mantem:- circunr. circa fe formidans

placuit ; matrem liberam dimittunt,.

ignem;impavidusintravit, utipfi Pa-

carceremque demoliti , templum eo

tri pius filiusin tante neceffitate peri-

lococonfiruxerunt ; quod templum

$

^

culofàs ferret füppetias. Quod ei ad

Pietatis vocitabant.

votum ( faventibus ad tantz pietatis

O Deus bone ! quohzc filiorum

opusindubieDiis immortalibus) fuc-

ietas erga parentes exulavit ?. multi

j*

cgfïit,qttclïatux Poéta :

olidi parentes fefe privant omnibus

bonis& refignant ila in poteftatem

llluhi ega' per fammas: & mille caden- Lib..&,.

filiorum, initio bene tractantur , at

tia tela.

&ntid..

paulatimtorvo afpiciunturà filiis vul-

Eripuihis bumeris, imedio

tu, libentius vellent filii cum ipfisire

i

Que ex »boüf'

recepi..

ad fepulchrum quam ad menfàm.

- Do&tiffimus Alciatus ponit fübtile

Q mmmam teverentiam! Óinauditam

emblema delupo;cui multi ingratifi-

pietatem! ó inexplicabilem dile&io-

li fimilesfünt: Depingit capram ca-

nemhujusfilii &nez erga fenem pa-

: Mily;

tulum lupi benevolé la&antem , qui

trem füum Anchifen ! quem mediis

poftquam creviifet, ei(dem faucibus,

-eripuit flammis Trojz, & incolumem

quibus lac & vitx neceffarium ex-

feryavit cum prafentiffimo vitz . pe-

füxerat nutrímentum, totaliter ingra-

riculo; hujus vefti

güs meritq omnes

tus nutrici füuz vitam ademit ; huic

filiiinfiftant &c..

emblemati adhibetur hzc Epigraphe:

ILHic flos( bíe æamafcfmxäofm)

En mea mepoft ubera pa[cet... Huic lupo,

ipfis vitam fingulariter confervat, qui

Ó iugrati filii & filiz! fimileseftis,dum

à lethifero fcorpione lafi funt : Et ve-

veftros parentes;à quibus vitam, ali-

neratio honorque à- filiis parentibus

imnegtum & orunem educationem ha-

impen(üs vitam illis prolongat;qui fe-

betis, maletractatis; finitifque ipfos

cundum nàturamà Ícorpione diabolo

egeftate & fame

erire.

Klæfi per lapfum primorum parentum

Utinam filii

j

aude digniffimum

&ternà morte mori, & propter inna-

tam füam inobedientiam & obftina-

J&neam inreverentia, pietate & cha-

ritate erga parentes imitarentur! Hic

tiam etiamin hoc mundo non diu vi-

pius &neas ( ut Virgilius commemo-

.veredeberene ; juxtadivinum pro-

rat ) celeberrima Uxbe Trojaigne to-

miflum: Hozora patrem C tmatrem,ut fis Exed.20,

ä

talitercoufümpta, tandem feíe flam-

longayus fuper terram , quam. Dominus V

mis, poft varias flrages & pugnas eri-

Deustuusdalit tibi. De hocetiam lo-

pere tentavit,quas cum incolumis fe-

quitur Ecclefiafticus: Qui bonorat

Pd': Eccli,43,7.

liciter.evafiffet , memor fenis patris

trem (uum, vitayivet longiore.

fui Anchifes Trojz dereli&i , rurius

l.Re!. jl

Deum piorum filiorum prolongare

4

urbem, non extimef(cens furentem.

vitam, illofque ab imminentepericu- Val Max,

nndiqug Gracorummilitem, nec fpu-

loinortis confervare, videte in hac hi- n

ftoria-

CONC

LIo XXIy. |

377

if

fforía. Cüm éx improviío ignivomi:

gnifimam,. quam tibi dat EcclefiaRi- g;z], 3.

h

montis &thnz incendio Catana Sici-

cus:Latda filium ruum: & paventetm te fa $, c [eqs

peri-

liz Urbs ad radicem montis &thaz.

cietz Ludecum eo. G L'ont-ïzjiabit te.. . NoÀ

id

fica mifer& conflagraret. ; Amphino-

corrideas-illi; ne doleas & in noviffimo ob-

t

flupefcent dentes gui Non des illi poteftatctm

mus &«Anapusfïlii parentes: füos hu-

J

meris (ublatos flammiseripuerunt, Et:

injuventute; & ne defpicias cogitatus illi-

quod ftupore & admiratione:dignifTi-

us z curvaceryicem ejus injuventute

mum;ecce natura ipfa. miraculo tan-

tunde latera ejus,dum infans eft,. meforte

induret & non credat tibi, C erit tibi dolor

lb

tam filiorumpietatem.egregie: com-

probavit, Quibusetiam (inquit Val..

anima; Yraque parentes educate proles

i n

lt

Maximus ) ignis ceffit;pietatem filio-

veftras inbona difciplina à juventute;.

rum veritus: En manifeftam divinam:

& vosfiliihonorem debitum, venera-

benedi&ionem * ut fimilem: benedi-

tionem & dileGionem parentibus im-

R0l

&ionemfilii à. Deo: pmmexeri'&; im-

pendite: ftrenalem vellram coronam:

petrare mereantur; monetilios Siraci-

confervate incontaminata; & Domi-

iloe

n«

- Kcl.3-9» desz Inopere & fermonesuquit, C in om-

nusDeus dabit hic vobislongzvam vi-

tanr & deinde coronam vitzim coelis,.

xis

m patientia bonora patrem tuum., ut (u-

perveniat tibi beuedictio..

CONJUGATIS offero coronam.

ml

Qua decaufa: veró aliqui filii pa-

examarantis purpureis. ( &amtmtete

"

rentibus non. bene faciunt ; illi(que:

[j

bltimen ) hic los nominatur quoque :

nullum. exhibenthonorerx & dile-.

Floramor id'eft; flos amoris(. &0t»

&ionem? Refpondeo : iphimet paren--

fenbfdbéngin S5lümltin): : & hoc pro-

i)

tes (zpiffimein caufáfünt. , quifilios.

pter dele&abilem. fpeciem: purpu-

g,qul

noninbona & debita difciplina edu-

reumque colorem. Hicflos docet con-

nf

jj

carunt,neceorum nequitiasatque ma»

jugesamorem conjugalem ,. ad quem:

litiam maturécaftigazunt : hinc dege-

ipfos quoque adhortatur Do&torGen-

jl

neres fiunt;parentes duris aloquuntur

tiugazViri inquit; diligite txoresveffrase Epbef.$ .

i

verbis, eos male tra&ant, nec im ulle

£ptut

Ubihic flos amoris languet ; ipfiusve z5,. :

Á

re honeftaiifdenr obedientiam prz-

nitor periit, infelicisfimum illud afti-

n

ftant. verum inproterva libertate vi-

mo conjugium, quodbene comparari:

jint

vere. volunt, donectandem parenti-

poteftilli tyrannidi Mezentii , hujus: A/cisrgs:

fTUd

bus totiquefamilíiz magnaz ignomi-

imraanitas G fvitiestanta erat: ; Ut z Egib,.

n

i. notam reJinquunt;uti ipfeincafti-

quo miíeros aiïlfigeret: GC cruciaret:

n

a))i)üffï

gatus filius, qui patri naíum premor-

magis;. mortuorum corporibus vivos:

u

[

- dit;de quo Boétius..

