fagavit Amalec ,& populum ejus to-

va ficut bonus miles Chrifli, Et ibidem ?5

t£um.Quid fignificat Jefue,nifi Domi-

£ap- A-ait: Predicaverbum, infla oportune, IP* &

nusSalvator, & denotat Paftorem ,

importunbargue,obfecra ,increpa in omni Y«9»

patientia & dottrina, q. d. omni modo

Confeffarium;ve] Predicatorem , qui

falutem fibi concreditatum. ovium

& ratione utere gladio fpiritüs, id eft,

femper quareretenetur. Quid Ama-

divini verbi , ut peccatores ad poeni-

. ecenifipopulus]ambens , qui figura

tentiam & refipifcentiam convertas,

cONCIO .xxizï.

337

i

nem & fanamembrarecuperare: pari

' ïïlït45iünquam,profe&ö jam neceffi-

if«

tfasexigit , ut Przdicatorutatur hoc

anodo tu non debe: offendi & iudigna-

ladio fpiritüs;ut arguatdeli&ta, ut in-

ri (piritali tuo medico, quianima tüe

lt

crepetenormia fcelerain mnudo gra(-

integram cupit fanitatem, putrida vi-

fantia ; jam enim videtur efle tempus

tia priis preícindenda, deind? elfica-

T

d

jllud , de quodicit Propheta Ofeas:

cia emplaítra virtutum adhibenda.

of

Ofc.A

d Audite verbum Domuns mon e[ft enim ve-

Vis Ícire quanta fit obligatio Prz-

ritas, C non eff anifericordia, & mon eft

dicatoris,ucíüuo rire fti).agatur:muncre

:

i A

d Ex£db. 3.

Uf p

dfeientia Deiin terra: maledidtumy£* men-

audi quid dicat Deus: Si dicente me a.

i

LI

amplum : anorte snorieriss non AnnitiiAve-

il

dacium, & homuidium, €7 furtum G ad-

k

ulterium inundaverunt , & fanguis [an-

vis ei, neque locutus fueris , ut avertatur

aguinem tetigit. O quanta jam bominum

A via fuasmpia C vivat z. ipfeimpius in

iniquitate[ua morietur , [anguinem autem

ï l

invidia, quanta odia , quanti doli,

quanta füperbia & ambitio, quantus

ejus demanutua requiram. QO tcemenda

:'l(,' h

Mu

luxus veftium, ut nobilis ab ignobili

verba , quacertiffime omni Pradica-

tori, Paftori & Confeflario terrorem

"

digaoföi nequeat, quant blafphemiz

DL

J

ánter hominges audiunturi &c. Au non

fümmum incutiunt!

itie

gladius divini verbi modó fummé ne-

Artendite itaque vobis Concidna-

tores& Confeflarii , feduló utimini

7

ceífarius, ut ejufmodi gravia vitia &

— fcelera ab hominum cordibus ampu-

gladio fpiritíis,gladio divini verbi, ut

d

tenrur?

vosipíascommiffafque oviculasin fa-

Werüm dum Pradicator fatisfacere

luteanimz conférvare poffitis, ne vo-

:90-

cogitatofficio füo, & ingenere ali-

biscontingat , quod illi Confeffarie, *

Qf«

ituy

quando arguit peccataatque exce ffus,

cujus animaà peenitente;quem non in

flagitiisferió correxerat, tradita fuit

".

| plurimi;quife tactos exiftimant; indi-

gnantur Concionatori , ejufquebono

diabolo,

"

nomini detrahunt. tos cerebrofos

Hoc gladio fpiritüs ufüs eft $. Am- 15 vit4

I

brofius contra T'heodofium Imperta- éjns.

W

10go, ut refpondeant mihi, quidnam

meliusfit, utipfe Predicator conni-

torem, quem propter czdem Thefla-

Wm (

vendo tacendoque füuam acipforum.:

lonicz fa£am ingreffu Ecclefiz pro-

if ,

hibuit, Hoc gladio fpiritüs quoque

ho

animas diabolotradat , an veró pra-

flet, arguendo &'increpando vitia fe

ufüseft S. Pauluscontra Hymeuzum

o

I.FR9 T.

enum

ipfofque ad zternam perducat beati-

& Alexandrum,quos ipfe tracidit Sata-

fi

£udinem?

t

a, utdifcant non blafhhemare,| Quare ??*

u^

1j

- Pradicator fimilis eft

meäicb -x;el

me & omnes Paftores alloquor verbis

idem

j

chirurgo, hic ut curet fanetque vulne-

Apoftoli , quibus allocutus eft tuum

itufihy

"fimotheum, dicens: Hoecpraccptum 10id.v, 18

[

,M

ratumprimó exfecetatque praícindat

putridam carnem necefle eft, licet -

commendo tibi fià Yunotbee , - vt milites

modo

ger dolorem fentiat ; intentio tamen

benam imilitiam. quafi diceret, ut can-

1ch)

quam bonusmiles generose utaris gla-

g

Chirürgibona eft , zgerque dolores

dio fpiricüs.

r

gati deber,fi velit priftnam valetudi-

Vu

MAGI-

j

' Conciones Strenales,

238

MAGISTRATUI przfento pro

Inveniuntur Su periores,qui citiffi-

fauftis apophoretis gladium aureum

megladium execátionisin manuge-

Juda Machabai : kuic apparuit S. Je-

ftant, dum tributaàmiferis fübditis

fant extorquenda, ita ut fepiffime ne

remias propheta,qui extendit manum

LReg.

dextram, & dedit Judz gladium au-

vaccam,undé vi&tum quarunt, infla-

l,

2.Macdi,

reum,dicens : ezfccpe fanitum gladium

bulo retineant ; fed gladium prote-

guunus à Deosquo defendes populum meum

&ionis & commiferationis fufpen-

15..1;.

1

lfrael. Hic gladius aureus figoificat

dunt ad parietem.

:

gladium juflitie, quià Deodatus eít

Vatalibus! hi namque certó cer-

Superioribus , utteftatur Apoftolus

tiusgladium divinz irz & vindi&a ,

R0n—'lldj,

dicens: $7 malum feceris,timesnon emmn

qui cervici eorum imminet, non effu-

4

fine caufa gladium portat : Dei enim tnini-

gient ; dicitenim exprefsé Dominus

Deus: Vidue & pupillo non nocebis , fl Exod.22,

fler efl, vindex iniram ei,qui malum agit.

Hoc gladio debent puniri publica

leferitis eos, vociferabuntur ud me, &* ego. 23,

audiam clamórem eorum, & indignabitur

flagitia; blalphemiz, adulteria, &c.

H

hoc gladio debent defendi fübditi

u

furor meus, percutiamque vos gladio, &

hic gladius juftitiz in omni a&tione

erunt uxoresve[irevidua , & filiiyzjiri

verfetur in manibus Superioris; dice-

pupili,

i'lut. l.

bantenimolim Veteres : Sine juflitia

Laudibus ergó in coelum extollen- Chron,

de dodk,

dus eft Ludovicus Imperator, Caroli 44ogis

nec ipfe Jupiter poteft regeare. Et Cicero

Princip.

ait : Judicis eff femper in caufis verum( u-

Imperatoris filiusregnans plus 28.an- 4o, 81f

V,

Cicero l.

nis)hic in Galliam,Italiam & Germa-

]'Iol l

flitiam ) fequi.

2. Offic.

Leo Eurycratidis Fr. cuidam per-

niam Legatos mifit ; qui pauperum;

Plut.in

contanti, in qua demum civitate tuto

pupillorum, opprefforum juftitias di-

pOm

vitere poffet?Inea refpondit, inqua *

ligenter inquirerent ; & fingulorum

"

juftitia viget. Et felix illa civitas at-

neceffitatesad plenum audirent. Lti-

nam nunc tales regnarent Ludovici,.

que Refp

ublicajin qua juftitiz glgdius

arugine non confumitur.

non audirentur tot lamentationes

Nüe];ïh

Imperator Trajanus fummus fuit

pauperum , viduarum & puPillo-

3 . Ecé. l.

amator juftitiz & squitatis; hic enim .

rum.

Hiftor.

aliquando fuo Mareíchalco in. omni-

"Themides ju

/Riti-æ præf'es plurimis'

c. 23. ;

um confpectu nudum tradidit gladi-

circumcin&tus gratiis depi&us à Ve-

um dicens: Enaccipegladium, & fi

teribus fuit, ad fignificandum,ut gra-

xe&érego, utere illoprome, incon-

tiafitjuftitiz comes. Obfervate jam

trarioautem cafücontra me. Juftus

ftrenam datam,& vobis eveniet quod

promittit fàcra Scriptura : Jaffi in $4p.f.16

rofectó & aquiffimus Imperator,qui

in defectu juftiti infemetipfo poenas

perpetuum virent, & apud Dommumï et

erces. eorum.

.

]uexe voluit. O generofüm, & plut-

quam humanum animum hujus Tra-

NOBILIBUS przfento pro felicif-

Onjl

jani,

fimi novianni introitu gladium Davi-

"lb

dis,

N

€ONCIO 'xx:ir.'

339

tita

perari, Ydem ait : Nobiltas velbonitas 1demy.

dis, quemaccepit à Goliath, | Lego

mge-

enim, quód David venerit ad Sacer-

cognatorutm non va(et,'ni/ï fuerimus nofipfi bom. $«

Is

dotem Achimelech , dixeritque ad

boni. -

Iu

eum :-5i habes bíc ad manum baflam aut

; PuIthr'eXenophonf Exiffimo,quid Xenoph,

'I;Rtg.z.l.

unumquemque bominem, & pra[ertiinil- ]5 , Eg-

nf

8.

gladium,quia gladium meum C arma mea

|pro

aon tuli mecum. Et dixit Sacerdos : Ecce

Ium, qui alisimperat, nulla divitie G bo- sedit,

áte

bíc gladius Gcliath Philiflbai , - quemper-

napulchriis & honeflits ornent & nobilio- Cyyi,

cuffifti in Valle Xberebintbi , f iftum vis

rem reddant, quam virtus,jufitia, & ge-

nerofus imperterritu[que animus, Quod

V id

follere, tolle.. Et ait David: Da ttübi eum.

ii

Hic vi&oriofus gladius procul dubio

confirmat iterum $. Chryfoftomus, cbryfoft.

f

onate

füerit ipü Davidiftímulus adalias ge-

dicens: Nibil efl , quod fic bominem faciat pom. 1g.

Qrmini

nero(as actiones, & heroicas virtutes;

infignem atque conjpicuum, ut [plendor ifle i Matt,

virtutis.

ji . fs

hicgladius fignum vi&torizejus , &

cauíà promotionis exaltationifque ad

Lego,ex diverfisrationibus homi-

eqi

nesad nobilitatem olim & regias di-

ii

,

regiam dignitatem, ífzeptrum, & co-

i, d

tonam.

gnitates efle elatos: Aruncaniin pon-

derofo ligno ferendo Regem futurum

n

Defimili vi&oriofo & gloriofo gla-

diolego in libro primo Machabao-

experiebantur , illumque eligebant,

qui diutiüs idgeflàffet, intradu Pe-

vl Q

rum, quem accepit generofiffimus ille

L

T

il

Princeps belli Judas Machabzus ab

ruano. Apud Medosfortior; in Me-

(l i

xöe,qpi validiore erat corpore: in Ly-

jar sl

I.MAL, -

Apollonio ; cüm enim congregaret A-

3.0100 ll.

pollonius Gentes, & à Samaria. virtutem

bia;qui curíü celerior : à Catheis, for-

t

mofior: à Gordiisobefior: ab Athio-

anultam & magnam ad bellandum.| contra

Jgelm)

1frael, &* cognovit Judas, & extit obyiam

pibus ditiorin Regem eligebatur, te-

jtis d

fte Alexandroab Alex.

ylorum

Wi C percufit, & occiditillum, & gla-

dium Apollinii abftulit Judas, & erat. pu-

Sedapud nos Chriftianos virtus &&

; lt

heroica laudeque digniffima facta ho-

lorids

gnans in eo omnibus diebus.. Sic Judas in

vi&oriofo hoc gladio gloriabatur om-

minem nobilem atque confpicuum

jrion

reddunt. SicFerdinandus & L(bella Marig;

nibusdiebusvitzfüz, quietiam ipfi

Puplnü

calcar addebat ad plures vi&torias ma-

Catholici Principes ftatuerunt , ne /.12.7e-

jorefque triumphos , ut legereeftin

quisclypeoscoronis, velalisregiis /4 4 1«

hmmls

lib.r.Machab. ufque ad cap.9.

ornamentis infignitos ( quasres Co- fpaus

jiV

roneles & Orlas appellant) haberet ,

Pari ratione hic ftrenalis gladius

i

p at

Davidisanimos addat Nobilibus ad

nifi quibus ob aliquamjuftam cáufc m

j m

conceffum fuiflet, velper virtuofum

magnanima facta , atque generofas

e qu()d

virtutes: Nobilisenim fine nobilibus

a&um talia promeritus effet.

T

virtutibusnihilzftimaturs dicitnam-

if

Virtus fecitex Moyfe paftore Du . Exod,7. t

TA

ue S. Patriarcha Conftantinopolita-

cem innumerabilisHebrzorum popu-

li & Thaumaturgum , nec non Deum

chryfoft.

" nus: Ille clarus;ille (ublimis,illenobilis,ille

;

yidid

funct

ntegram nobilitatem [uam putet,. fi

Pharaonis, ut ipfe Deus dixit. Virtus

in Matt.

D

Davidem paftorculum ad dignitatem

dl(ignnurþrvirevitiis,ö' &b eis non. fu-

Vua

regiam

340

C€onciones Strenales..

regiam pervexit, & virum fecundüm

gladio evaginato, ait: Bono animoó

corDei, & quafiintimum Dei ami-

efto mater, nobis, quamdiu hunc ha-

cum fecit, Virtus in Jofepho ex fervo

bebimus , nunquam deerit pecunia,

Principemin €gyptofecit, utetiam

Hujufmodi cruento exacionis gladio

Tir

Salvator mundi fuerit appellatus.

norm utantur generofi Nobiles, verüm

Ms

.Virtusin Mardochaoeum ex palatii

f6

multó magis obfervent regulam,quam

excubitoread primam inaula Affveri

dedit Ariftoteles Alexandro dicens :

Arifhot.de

Lib'.w '7l.

dignitatem extulit. Hinc appofité di-'

O Alexander, tuislargus efto, quia

regimine

cebat Philofophus Antifthenes :

ut

ignominia Re

Ro

gisvel Principis eft pau-

xP?'im'-

virtute prediti (unt, eofdem effe & nobiles.

pertas populi,

Et M. Tullius Cicero dicit : Pzlcherrz-

Generofaaquila non comedit pra-

anuim mobilitatis genus eff, quam fibi qui[-

dam füam folus, fed liberaliter dividit

que propriisvtrtutibus concliat. Et So-

Lib.4.

cum aliis beftiis ratione füz nobilita-

Apoph..

cratesait - Generofiffrmus eff , qui opti-

tis: pariformiter Nobiles dediti fint

as e[t.

bonitati & liberalitati.

Nobilibus in more pofitum eft ,

Summus ille Philofophorum prz-

Arifot.

gladios,haftas, & arma,in quibus ma-

di&tus Princeps dicit etiam, Nobiles à

jores fefe laudabiliter & fortiter

natura longas habere manus, & lon-

geflerunt in bello, femper ante oculos

gos digitos, quibus ipíos natura in«

in cubiculo- aliquo feu conclavi fü-

Itruere vult, ut etíam fint aliis libera-

fpenía habere, alifque fpe&anda of-

liores & mi(ericordiores erga proxi-

Tij

ferre in illisgloriantes; quibus etiam

mum; & prompto animoindigenti-

if

fzpiflimé ad fimiliaheroica & ftre-

bus manus porrigant auxiliatrices,

Pj

nuafacinora patrandainducuntur at-

Hocgladio Davidis cum falute zterna

p

P

queinflammantur. Ad eundémodum

animz füz ütantur.

rogo; ut hunc ftrenalem Davidis glà-

PARENTIBUS, quiavideo eos

dium continuó ob oculos mentis ve-

nimiit indulgere filiis & filiabus fuis,

ftra habeatis, & hujus pii Registimo-

do pro ftrena gladium Abrahami ma-

ïMs.

rem Domini, devodonen , peni-

gni illius Patriarchz,quo filium fuum

tentiam , manfüetudinem erga (üb-

unigenitum , quem diligebat, Ifaac

ditos & inimicos, aliafque ipfius vir-

Deoimmolare & facrificate paratus

tutes , actione

imini,

Ííque ggnero-üs- imite-

erat. Extenditque manm, (inquit facer -Ger. a

textus)€ arripuit (Abraham) g/adium, xo-.

Hoc gl'a'd'iowuraxäinï ad defenfio-

Ziphili-

ut inmolaret filium fu. Hocprofectó

gusn e-

nem & protectionem fübditorum ,

inmultorum zdibus baud video:

a-

ia

J'us-; ViAe

nonvyeróad jugulationem: & perdi-

tresgladium, nedum ferulam mina-

tionem eorum. Antonius Caracalla

cem manibus geflantes. ad caftigan-

à Julia matre füa obj urgatus,quód in-

dos diffolutos filios, quinimó plurimi

gentem pecuniam vi exactam à füb-

in filiorum nequitiis Izxtantur & glo-

ditis per fas & nefas , p'rpfïz.nderetf ;

riantur;. quando enim vident, filium

nequi-

CONCIO XXUF

34*

iftó

re & occidere: in captivitate ejus i

rieciüi'tïäm* &petulantïäm aliquam.

dit-

horto Oliveti ; 1n diriflfima Hagellaf

exercere, fübridentes dicunt: Quis pu-

Juit,

taspuer ifte evit &

tione,inimmaniífima coronatione, in

Valer."

Non ejufdem animi fuit L. Brutus

gravi crucis bajulatione, in crudeliffi-

lidn

rerum

Max.l- Con(ül, (éd filios (üos tyrannidi Tar-

ma crucifixione, in dolorofiffima ex-

$6 8.

isquam

quiniifaventes, comprehenfos, ipfe-

fpiratione in cruce, ac tandem in tri«

(s 240j

miet pro tribunali (edens;interrogavit

ftiffima depofitione vulnerati & mor-

y r

dicens : Quid vos ad crimina hac ?

tuicorporisdelignos An noónhi om-

nes graviffimi moztiferique ictus fu&-

d

Ubitér interrogati , nihil refponde-

runt ; ad lictores converfo vultu: Jam

ret & tamenin omnibus his virtutem

I pit

reliqua;inquit,veftrz partes funt, eos

fümmz patientie Gc conftantiz de-

ii

monftravit;ita ut non immeritó ipfam

virgis czdi juffit; & ad palum alliga-

iliti

tos fécuti percuti, eorum exinde fup-

Lacanz illiaffimilare queam.

Kefert in Tufculanis queftionibus

ífint

plicia fixisoculis intuituseft ; exuit

patrem, ut Confülem & judicem ju-

M. "(Yullius Cicero Lacenam quan-

Cicero 38

Tafe. -

1 pxg- 'Ijb

Ílumageret, orbatufque filiis malis

dam (id eft, foeminam ex Laconia )

vivere, quàm publicz vindi&tz deeífe

audito filium fuum unigenitum in bel-

T

quafrs.

]«

analuit.

looccubuiffe , generose mortem fe-

,

4 Ilv

Ad huncgladium cafligationis ar-

rendo, requndifïb : Genueram illum

p

ripiendum cohortatur patrem fapien-

adhoc, ut aliquem haberem , qui pro

l';'tc;lï.7.

Hanc Lacxnam

Qs

tiffimusSirach,dicensz Figribrf(unrs

patria moreretur.

2j.

erudi illos,& curva illos 2 pueritiaillorum.

viduam B.V.Mater imitata eft,videns

gemï-

ts

Prov.15- Et Salomon ait: Quiparcit virge, odit

chariffimum filium (füum ad mortem

24.

incrucis bello fübeundam properan-

ia

filium faum 5. qui auteim diligitillune, in-

flanter erudit. Attamen femper cum

tem; ictum hujus gladii patientiffimo

) 60

difcretione caftigandi funtfilii, ut di-

fortifflimoque pertulit animo. Pari

Ephef.. citS. Paulus : Vospatres , nolitead ira-

modo defolatz viduz patienterictum

x (ilhy

4

cundiam provocare filtos veffros, — fed edu-

gladii;crucis, tribulationis atque per-

Ti t«

cAte i

fecutionis cum illa Laczna, cum fan-

p fhug

i

À

lls in'difcäplimï e ;arr'epti?me Do-

qmini

-

&iffima Matre Jefutolerent, etiamfr

y li

VIDUISin xenium dono gladium,

putent, ipfumgladium animam per-

r

qui tenerum cor beatiflimz Virginis

tranfire, fpem fuam & fiduciam nihil-

u m

Matris Marix pertran»fivit & vulnera-

ominus ponant in Deosipfe enimmi-

j

A P

fexas & defolatas viduas nunquam de-

vit;,de quo S. Simeon ipfi prophetavit

olb

1462j* hifce verbis : Et tuam ip[ius animam per-

feritjad idhortatur illas S.Paulus; Que

L.I

po p*

tranfibit gladius. . Ahy quotieshic fune-

veré vidua efbinquit; * defolata, fferet in

ij m

Dettm. q. d. ipfe eam non derelinquet,

ftus pladius tenerrimz Virginiscor

ag

penetravit , fauciavitque! nempe in

utteflaturPíalmographus : Dominus

Pf14$. 9

yoluini

fuga Agypti, dum quarebat crudelis

pupillum & viduam [ufctpiet, Et: Eccle-

114

fiafticus dicit : Nom defficiet preces Eecli.3f,

-tymnnuchrqdesjefulum interfice-

] fl

Vu 3.

pupiüi, 170

uequij

Conciones. Strenales.

i

342

þupilii, nec viduam, fi effundat. loquelam

Epifcopus Mediolanenfis & Doftor

gmits t nonné lacryma vidua ad smaxil-

Ecclefiz, dumait : Difcevirginem mo-. Ambvof.

lam de[cendunt, & exclamatio ejus fuper

ribus, difce virginem verecundiás trepidare 1. a. in

deducentem eas? à maxilla enim a[cendunt

virginum et,C ad omnes viriingreJus pa-. Lute

s[que adcelum, C* — Dominus exauditor

vere,omnes viri affatu vereri. Di[cant vir-

sion dele&tabitur in illis. Pulcherrimum;

gines propofitum pudoris imitari-[alainpe-

Ó viduz, hoc eft folatium ! quando ita-

netralibus , quam nemo virorum viderit,

ue gladio beatiffimz Virginis feria-

folus Angelus repererit,

aini, id eft, gladio doloris & tribula-

O virgo Chriftiana,vocarisin fäbrq

codice: Hortus conclufüs. Dicit nam-

tionis, patienti conftantique animo

que Sponfüs coeleftis : Hortus conclufus Cant.4-

á&us füftinete, Deus adjutor &, con-

fortator vefter erit.

foror iea Spon[a, Cuftodi ergó hortum 12,

VIRGINIBUS ad profperum ini-

virginalis pudoristui , néin illocre-

tium novi anni dono gladium Judith,

fcant fpínz & tribuli vitiorum & fcan-

dalorum, fed lilia caftimoniz & flores

quo amputavit caput Holofernis;dicit

enim facrum eloquium : Cimque eva-

odoriferi virtutum variarum; attende

Juditb |

13 9.

gináffet. gladium, apprehendit comam ca-

ne fures abripiant fepem tuz vere-

cundia.

pitis ejus. ,

4it : Cenfirma me Do-

qmine Deus in bac bora, &* abfcidit caput

De Judith porrà legitur, quód fue-

—— RP

eius.

rit valdé pulchra , ew etiam Dominus Tudith

De Judithlego; quód /

f uperiori&m

contulerit [Mendorem, & cantam pslcbri- 10.4.

C47.8. f

tudinem , ut incomparabilidecore omnium

domás [ue babuerit fecretum cubiculum, in

oculis. appareret , iuquit divinum elo-

quo claufa morabatum, babens(uper lum-

6t ;

bos [uos cilicium; &v jejunaverit omnibus

quium: Sic, Ó Virgines, vos Deus &

diebus vita fue prater [abbatha C neome-

natura ornavit amabili pulchritudine

4

nias fueritque famofiffima, quaniam rime-

& formofitatecorporis; attenditeau-

tem, ne vellra pulchritudo vos fedu-

bat Deim valde, nec fuerit qti loqueretur

deillaverbum malum. O mulierem lau-

cat ad fuperbiam & libidinem 5 nam.

de digniffimam! Pari modo Virgines

faítus ineft pulchris.

debenteffe domiporta, in fecreto cu-

Cavete;ne veftra formofà forma fit

caufà ruinz,verüm ftudete virtutibus,

biculo fuas ad Deum fundere preces ;

qua vos formofiores , Deo homini-

jejunare , corpus cilieio caítigare,

Deum timere, feque domi forifque ita

buíque gratiores reddunt 5 nam Sa-

pientiaait: O quam pulebraeft cafta. ge- S4pAsTa

gerere , utnemodeiifdem loquatur

verbum malum ; quod à multis virgi-

neratio cum claritate immortalis efl enim.

cmll;

smemoria illius , quoniam & apud Deum

nibus fa&um effelegitur.

Inter cxteras benedicam Virpi-

notaeft, & apud b

omineé. Pro exem;

iliia fan&arum Vilj'-

nem Mariam tanquam prototypon o-

plo fünt multa m

mnibus virginibus contemplandum

inum,

» V0«

& imitandum proponit $. Ambrofius

Quamdiu hoxtus4 es conc]ufus

caris .

FR

343

CONCIO Xl

lt

öar:isä]e-füldile&oSponfö tuo , For-

Communerefertadagium: Conjugia

incolofiunt, Felicia terque felicia i!ä

L

mofà mea, columba mea,fponía mea :

attendeergó , nbex formofa fias de-

lamatrimonia, quzcoeli aufpicio in-

ii La

ij U

formis, & ex nitida columba niger

ftituuntur, & quibus Deus divinam

T

corvus, & ex Sponía Chrifti fponía

füam impartit benedi&ionem!

(s*

diaboli.

Attende, n£ in ore tuo ali-

Quód aliquis Deus neonymphis

opitulari & benedicere debeat, etiam

iil

quid procacitatis, nec in moribus tuis

aliquid inurbanitatis atque dedecoris

ipfi Gentiles olim agnoverunt;, hinc

ficio

appareat, fedforma oristui, morum

ipfiin nuptiis füis Deum Hymeneum

Ql

tuorum, tuique incefsüs.& diícretio

laudibusSchymnisadvocabant , ut

TA

totius corporis,debet effe imulacrum

conjugiofüam impartiretur benedi-

ac repra(íentatio mentis tuz, internz-

&ionem, exiftimabantque eum elie

OT J

0 de

que pulchritudinis. Si veniat lafcivus

Deumnuptiarum præüdem,

quidam Holofernes , impudicusju-

II Copulati fünt à Deoinftatu

at

jost

venis velleno; cupienstibi thefaurum

innocentiz ; ad innuendum , quód

caftitatis & virginitatis tuz auferre,

conjuges in ftatu bono & gratiz cons,

vl

utere gladio Judith , tuum hono-

venire debeant , in timore Domini;

j yee

rem, animzque tuz falutem defen-

& puritate conícientiz. Hoc queque

de, & nemo de te loquetur verbum

fuafitquondam S. Archange]us Ra-

düt-

n [

malum.

phaéljuniori Tobiz fponío , dicens:

CONJUGATIS pro memoria fe-

Acipies virginem. cum. tümore Domini, Tel 623

jin- 14

t

licis xenii praíento gladium illius

Quod etiam fa&tum efl;ut patet c4p.8.

Cherübim ; dequo legitur Genefeos

Yo 4« C feq.

nde

Gen. 3.

tertio capite: Ejecit Dominus Deus Adam

Hinc mos Ecclefiz Catholicz vi-

u

244

& Evam, * collocavit ante pavadi[um

ylne

get,quód neonymphiante copulatio-

voluptatis. Cherubim, & flammeum gla- -

nem priüs conícientiam fuam facra

(ea

dium atquever[atilem ,. adcuflodiendam

(l

exomologefi & íynaxi mundent &

yiam lignivite, Hic Chriftiani conju-

praparent,ut fic ( juxta proverbium )

)Mm

£gesanimumrecolligite, varia vobis

à Jove principium aufpicentur,

.

«onfideranda erunt de hifce neonym-

IH Evaexcofta Ad

ami proxi

ma G€9.2, 2]

pl

phis Adamo & Eva,

cordi creata , undé Adam dicebat :

[tuüb"

5

I. Quidem advertite;quód Deusfit

Hocnunc os ex offibus meis, & c«ro de Magift.

fonit

defpon(ator & copulator horum pri-

carne mea, Quare hoc. ?. Notat hic fentent.

g

morum conjugum; dicit enim S. Sczi-

L]

Magifter fententiarum , cujus nomen ^. 2. &-

4 t

G(7,2,22, ptura

s.

Et adificayit Dominus Deus co-

fuit Petrus Lombardus Epifcopus fP/2d. 18.

jf qill

flam, quamtulerat de Adam, n mulierem,

Parifienfis, Author in divinis Seripru- ///» C.

" puit

€ adduxit eam ad Adam, benedixitque eis

risexercitatiffimus, fceminamà Deo ÉX 44f

exeD?

dicens ; Crefeite &* multiplicamini, & re-

nonex capite, nefortaflis füperbiens I 9. de

om V

pleteterram.Fe]ix illud matrimonium,

& infolentior facta;adverfus maritum G 6413. .

infürgeret, eique dominaretur; nec

yos V

quod Deus conjungit & copfxlat,

etiam -

B

344

«Conciones Strenales,

etiam* pedibus, ne mariti fcabellum

uno duo conflituiffe fübje&ta. Atque

pedumeffet, nec eam pedibus prote-

ideó quandoquidem conjugati duoin

xeret, & mancipiiloco haberet: fedé

carneuna fint, & fcemina nonnifi viri

cofta finiftra, qu&haud proculà corde

membrumáit & caro; procul dubio fe

abeft,formatam effe; quó marituseam

mutuófovere, & fingulari quodam

?

t comparem,fuis ed uctammembris,

amore profequi debent.

M

Ac velut alterum fe & füi parremdiii-

Tandem autem legohos neonym-

E

geret, Utque amor bic manifeítior.

phos & conjuges Adamum & Evam À

Qen.;.zg

foret, Deus cüàm divería Adamum &

Deo per Axlgäïum Cherubim flain-

Xvam & materia componere potuiflet,

meum gladium atqueveríarilem ge-

utunumhac , aliamilla, & quidem

ftantem expulfos ex paradifo volupta-

amixta,amborumque corpora interíe

tis, & quidem propter unicum deli-

diverfa & diverfimodé& formare; nihil

&um; quia mandatum Dei przvarica-

fecit hujuímodi: fed ne quainter u-

tierant, & . de vetito pomo comede-

rant. O grave füpplicium pxopter u-

trumque divifionis & diffenfionisoc-

«afio nafceretur, non nifi unum con-

nicam tran'grefTionem ita puniri! po-

.derevoluit, equo patrem traxit, &

imum illud noneratmalum , íedtan-

quidem cordi proximam, € qua feemi-

tüm quiaà Deo prohibitum erat, &

mam compofüit, utjuxtaScripruram,

contrà divinum praceptum de illo

:

nonnifi unum corpus& unacaro, &

fümpferant, ex amceniflimo illo deli-

Mattb,

duodncarneuna forent.

ciarumloco in banc miferiarum. val-

19. . C

'Hinc putárunt Veteres, Deos jam

lemab Angeleignivomumgeftanterà

Marc.

10. 8.

indéà mundiprimordio, homini du-

gladium expulfi & eliminati funt.

plicia membraattribuiffe, non veró

Advertite hic feveritatem diviuz

Platoin

0;

;fmgula , utmodo habere eum vide-

juftitie : quoties vos Dei & Ecclefiz

Jpymof.

amus, fedbicipitem; quatrimanum &

pracepta tranfgredimini? quoties die-

quadrupedem: At quoniam fuperbiá

bus Veneris, Sabbathi, & aliisinterdi-

LU

elatus infolentius íegerebat , hinc

&isdiebus carnes comeditis dando a-

Á

Deoshominem divififfe, & ex uno fe-

liis fcandalum ? quotíes pejerando ;

ciffe duos. Atque hanceffe rationem

bblafphemando,adulterando,& c. con-

puraut,curfitaliquod (emperin amo-

tra divinam Majeftatem peccatis

2

*

te difcrimen, & hunc pius, illum veró

quid exiftimatis ? nonn& meremini

minusdiligamus, quafi diligendo il-

puniri hoc gladio flammeo? profedtà

l

lampartem , quz nobis olim ablata

impuné non abitis. Né ergó ex ccelefti

i

fut quaramus, & inventam uti nof-

paradifo zternaliter. exterminemini

ipíos amemus, Et quämvis hocfabu-

ab Angelis, obedite przceptis Dei &

J

lofüm fit, quàm proximé tamen allu-

Ecclefiz,fitisunanimes, diligite vos

|

MM

ditad id , quod dicere coeperamus,

invicem , fervite pié Domino Deo,

Deum fcilicechominem quodammo-

áncedentes inomnibus mandatis & juffifi-

nf,a

L-aco I.go

do geminum formáffe, & corpore ex

«ationibus Domini fine querela, & à Deo

- tem-

—

CONZCIO XXII,

34j

]u

£emporalem -.æternal&mqt'lcao'b.tmbi-

ándicio certiores factos militesinRea-

n

tis benedictionem.

tinam Villam veniffe coguóffet, com-

yiti

SERVIS & Aucillis feliciffimi xe-

snutatácum eo vefle,permutato etiam

pf

annulo, illum poftico clam emifit, fe

udam

nii gratià dono gladium fervi & Ar-

migeri Jonathz, cui cüm Jonathas di-

autem incubiculum acle&ulum rece-

&,Réfe

ceret : Veni, tranfeamus ad flationem in-

pit, & ut Panopionemoccidi paffus

y

X4.6.

eircumá[orum, f ferte faciat Dominus pro

eít. Brevishujus fa&i narratio;íed non

Mmä GM;

110b5 : quianon eft Domino difficile falvare

du

parva materia Jaudationis.Nam fi quis

weliniultis, vel in paucis. Rofondit &i ar-

ante oculos ponere velit fübitum mi-

F

miger funs : Facomnia, queplacent niauo

litum accuríum, conyulía januz clau-

Upl&*

£&0: perge,quà cupis, & ero tecum ubicun-

ftra, minacem vocem, truces vultus,

dd

que volueris.. O fidelem fervum! qui

fulgentiaarma , rem verá aftimatione

ricie

non horxruit fefe prafentiffimo vitz

preíequetur5 nec quamcitó dicitur ,

d

periculo cum domino füo committe-

aliquem pro aliosmori voluifle , tam

dÀ

te,paratus erat per avia & devía, per

id ex facili etiam fieri potuifle | azbi-

?(l

gmoates & colles, per omnia difcrimi-

trabitur. Panopion autem quantum

j

naberum fuumcomitari. O zarum ffi-

fervo deberet , amplum ei faciendo

I

delitatisexemplum!Jam pauci ficeles

monimentum ac teltimonium pieta-

il

inveniuntur feryi;in quoti dianis nam-

tís grato título teftatuseft.

]

Licet£ervi fimilem fidem domiuis

que laboribus, án detra&tionibus do-

a

minorum füorum, infurtis,&c..fatis

fuüis preftarenonteneantur, tamen ia

j

€orim patet iafidelitas.

íis, ad que obligantus, fideles & obe-

N

"

Servi& ancillz meritó confiderare

dientes fefe exhibeant.

PECCATORIBUS omnibus of-

i

deberent illud fapientiffimi Seneez. ;

d

dicentís: Non eft probrumopezari;aft

fero pro inchoatione felicisnovi anni

2

eftceffatio probrum. iDe fervisitalo

glidiu,m illumzminacem, quem vidit

u

Ephef. . quitur S. Paulus: Non adoculum fervien-

David in zaanu Angeli füper civita- 2.Ref.

€,

E

te5, quafi lominibus placentes, fed at fervi

tem Jerufalemevaginatum, ut perde- 24. 17«

yd

Chriffi facientes voluntatem Domini ex 4-

retpopulum. Rex huncvidens;agno-

qui

mimo,cum bona voluntate [ervientes, ficut

vit peccatumfuüum commiffum, con-

Domino &* non bominibus, Confiderare

fugitad peenitentiz lacrymas & con-

ii

:remin'ï

etiam & perpendere deberent illud

tritionem, & ecce recefIit peccatum

Matthb,7 , di&um Chiifti: Omnia quecunque vul-

ab eo, & fan&ificavit Domino alcare

d

& holocaufta,

;ælcfli

12

tis,ut faciant vobis homines, & vos facite

P

3

sllis.

O. .cacatoxes,u-tinam;apcrire.tis;o,du.

uemmi

v Mas

pa&

V4l. M«e-. Defideli (ervo fcribit Vale

los mentis veftrz, & cerneretis fuper

ximis, Ximushifceverbis: Quid Urbinii Pa-

caput veftrum jam. evaginatum gla-

je o

6.6,8, nopionisferyus, quàmadmirabilis fi--

diumdiviuz irz, && ageretis fru&tus

l) D?ol

rofcri-

dignos poeuitentiz, Audite enim fan-

l

j

dei ! Quicüm ad dominum: .

prumocidendum , domc

corum &umPtophetam dicentem ; Nificon- pf-,-,,;,;

254

E

yerfi

u

Cahäbnes Strenales,

446

verfi fueritis,eladium fuum vibrabit,. ar-

quóàd quicunque fübità mori deberet;

eum (uum tetendit , P pavayit illum.

mané ante ortum Solis ante zdes ejus

Quando veró per veram poenitentiam

tubas canerent; & ftatim talis veftibus

& contritionem confcientiam veftram

nigris indutus ad judicium veniret.

liberam quietamque reddidiflis, non

Rex iftemagnum quodam die inftru-

€ft, cur timeatis.

xitconviviuni, ad quod omnes Satra-

Quidam Imperator admonitus, ut

pasregni füi invitarijuffit, qui etiam

pratorianorum militum infidias effu-

vocationi regiz paruerunt. In convi-

éret ; qui conabanturillum de vita

viohocfüaviffima omnis generis mu-

tollere; refpondit: Semali fibi con-

ficalium inflrumentorum audiebatur

fcium non effe, ideóque non opus effe,

melodia , quz fümmé exhilarabat

convivas. Rex veró nullum latitie

ut contra füam Imperatoriam digni-

tatem G majeftatem, vitamqueante-

velfolatii oftendebat fignum, fed trifti

attam fugeret, aut latebris confuleret

vultu füfpiria atque gemitus emitte-

vitz fuz confervandz. O pulcherri-

bat. Hoc videntes convive admirati

^

gum fapientifmumque di&um !

[

fuünt , nullusautem eorum moflitiz

xegium apophtegmá j quàm fecura eft

caufam inquirere aufus, verüm roga-

conícientia pura! quantus autem hor-

bant fratrem Regis, ut tanti mocroris

xor & tremor eft, " ubi peccatis con-

& triftitiz rationem indagaret. Quo

fcientià eft coinquinata ; fi cernerent

fa&to refpondit ei Rex: Vade domum,

Á

E

ladium divinz juflitiz fuisimminere

die craftiná refponfüm audies. Tunc

cervicibus.

przcepit Rex buccinatoribus; ut fe-

Cicero

Damocles quidam ex Dionyfii Sy-

quentimane convenirent ante zdes

Tafcul.

racufanorum tyranni affentateribus

fratrisfüi, tubiíque canerent threno-

"P

cüm fulgentem gladium & lacunari fe-

diam, ipfümque fecundüm legem ad-

tà equinà appenfüm füis cervicibus

ducerent; quod & fecerunt, Frater au-

E N PT R DP TRRR UM

ditis mané tubis ante domumfuam ,

impendentem confpexiffet, totus ex-

horruit,licét collocatus in auseo le&o,

tetocontremuit corpore,& commota

interunguenta, coromas, odores, &

fünt omnia vifcera ejus, furrexit, ve-

menías conquifitiffimis epulis exftru-

ftibu(que nigris indutusvenit ad Re-

Gas federet;tamen utabire liceret, ty-

gem. Rex autem curaverat fieri fo-

rannum exozavit. Majorí horroreac

veam profundam, & füpra foveam ca-

terrore perfundereris, Ó peccator, fi

thedram fragilem, quatuor pedes fra-

videres gladiü divini furoris atque ju-

giles habentem, fratremqueexutum

fitix tibi jam jam morté interitumque

veftibusfüper cathedram illam poni

&ternum minitantem, etiamfi in fum-

juffit. Collocatoeo in cathedra hac

máís hujus mundi deliciis verfareris.

ordinavit, ut pladiusacutus ultra ca-

€eft. RZ.

Non dubito, quintibi accideret ac

put füum à filo ferico penderet. Dein-

f. .[4&.

Regiilli,de quo 1

egoin GeftisRoma-

dé ordinavit quatuor homines cum

ia

norum ; hic Rex

tuerat pro lege ?

quatuor gladiis acutiffimis, unum À

pafxte

CONCIO XXII.

347

ut

pore fparare: ante meeft. gladius a-

1j

axte anteilori,alium à parte pofterio-

ri,tertium à parte dextra, & quartum

cutus,nempe mors,quz nulli parcit, Gc

lu

fDl

