que ibi duos ardentes ferventi chari-

t,atf' p

piuntpulchriffores & fru&us bono«

tateignes , 2 dextris nempe Dciparam

rum operum & przclararum virtu

pupill

:f'

. Virginem Mariam , quz eft rcfugium

0 mi[&bïl'

tum provenire.

peccatorum,& à finiflris lammáamo-

ii

Hodie videor mihi audire & imple-

ris Seraphici inflammatum $, Patrem

ri vocem fponfi ad unamquamque a-

Franci(cnm, hiíuà ferventi intercef-

d

nimam tanquam fponfam fíuam di-

. fone facilem vobis patefaciunt adi-

r ein[ffu

Cant. 1. centis: $uzge amica mea , columba mtay

tüm , utgratiam miíericordiamqueà

Deo obtineatis,

iil

r i9,

ï

formofa wea, Ó veni 5 jamb )yetus lrdfi-fflt »

Ét

472

Contcionts varia.

Ettu, Ó fan&iffime SeraphicePater

pli, viditaliquos hemines templum

. Francilce , quastibinosomnes cujuf-

introcuntesà damonibus tripudianti-

- €unque ftatüs ac conditionis fumus,

bus et exultantibus circumdatos, Au-

Ecclefiaftici& £xculares , nobiles &

gelos veró T utelaresà longé triflesfe-

ignobiles , divites & pauperes; &c.

quentes , de quo ille fummoperé do-

uastibi, inquam , gratias di&nas &

luit. Finito autem officio divino vidit

debitasreferemus,quód nobis tantam

diabolos à longé contriflatos fequen-

gratiam 3 Chrifto Jesu Salvatore no-

- tes, Angelos autem homines cum lz-

flro impetravetris ,tam pretiofum the-

titia.et tripudio.comitantes. fNullus.

faurum,tamque falutifcram compara-

dubito, quin yidiffethuncà Lucifero,

veris medicinam animz 2

aliumab Afmodzo , alterum à Mam-

Zaudatur Salomon , quód à Deo

mone, quartumáBelzebub, &c. cir-

petieritfapientiam, ad regendum po.

«umdatum;et Angelosmaefto vultu à

3. Re£3- pulum,dicitenim 2 DabW[ervo tuocor

longéfequentes: jamán egreffuautem

,9.

,'dac&lq , tt poptilum tuum judicartpofiit , e

videret Àngeloslztos;et diabolos tri-

difcernertinter bonum r malum.' At tu,

fles,&c.quia pet veram contritionem,

6S,.Pater Francifce , non tantüm ad

humilem confeffionem , et devotam

.ceelumlaudibus extolleris, verüm et-

«ommasu

:

nionem ilius nuntigm irfnüf

j

iam ad ipíos Seraphinos exaltarís

ferunt.

quód à Chrifto Jesu «ero fiio Dei

O Auditotes chariffimi ! omniíta.

non vanam aliquamgloriam;auttran-

que-anno feflivitatem hanc fumma

fitoriam aliquam imundanam fapien-

um devorione acfpiritali gaudio ce-

tiam poftulaveris, fed (alutem tot mil-

lebrate, vofqueharum magoarum In-

lies millium peccatorum , quiadhuc

dulgentiarüm participes reddite , et

quotannis hoc beneficiofruuntur.

&ogitate hanc verameffe Domum; in

Et utinamaliquis nofirüm gratiam

;qua falusanimz veflrz-fieri poffit, ut

illamshaberet à Domino Deo , quam

fie purificatis mentibus ad coelcftem

quidam Eremita (dequoinvitis PP/)

gloriam peryenire mereamini -

«quiftans ex humilitate ante'fore;l:mg

r a ld

.CON

TZ*

l

eoNcio Yxrm:

35

"

nylut

.

memmsmo

Qtnu

m

bofutaa p

otatutfa!

m

SOQ

0A

G PU P QggE

QDD g

tll

CONCIO XXXI.

«

inori

Á

uml

| In fe&o Portiunbulæ habita Anno 1672..29&& i

Nlt

pP. Capucinos.

adín

jMatt

THEMA'

( d*

iluà

Dileäw "t ;andidw Q rubicundu, Cant, s. 10,

o

eftbeneplacitum. Fizc audiens S.Pa-

TU

ITYPHMR. U t

; &lea teftimonium hi-

NV

ftoriz hodierna fefti-

tér advertit fraudem & dolum inimi-

vitas

confirmatio-

cià quo exterius voce,interius fugge-

g

[C;

ftione tentabatur , furgit ab oratione,

n

nem & declaratio-

nem Diei accepitper

exuit vefles,projicit fe nudumin fpi-

ï

£

miraculofas rubras &

netum,volutat fefe in eo tamdiu, do-

»mniftll

cndidas"rofas : enim veró càm bea-

nec fanguis undique defluebatloques

iunrt

tiffimus Pater Francifcus Anno 1215,

baturquehocsnodofecum : O mifer

ao

focie ! multó melius tibi fuiffet,Chri-

m

in menfe Januarioin cellafua oratio-

nivacaret , apparet ei circa medium

fi paffionem animo agitáffe, quàm

n

no&is diabolus in fpecie Angeli , di-

hzc propter rebellionem tuam , &

»omuffh ,

mundanarum voluptetum eupidita-

cens: O mifer Francifce,quamobrem

i h

eupis ante tempus te vità privare ?

tem pati. Sic abigebatur adver(a-

| w'.&&ü

quare complexionem tuam tantis ,

rius, Et ecce apparet ei jn hocallo-

N

quio media in glacie ( erat enim in

T

tamque diuturnis ac continuis con-

fumisvigiliis? An ignoras, no&em

Januario )

.

magnus fplendor-, vi-

detque in

fpineto illo pulcherrima's

pro fomno capiendo deftinatam ; &

candidas rubrafque rofas , ae ma-

no&urriam quietemi corporis przci-

puam effe fuftentationem ? nondum

gnam Angclorum turbam , quo-

*

*

rum unus vocabat ipfum, dicens

pervenifli ad fenium , qua de caufa te

Francifce , furge velociter ; & ve-

visita conficere ? nonnemelius eft &

preftat vitam tuam confervare,ut Do-

niadtemplum: Dominus enim , &

minoDeo tuo diutiusinfervire,& Ec-

ejuschariffima Genitrix te . exfpe-

Gant.. llle ftupendo fe modo indu-

clefiz ipfius tuoque $. Ordini praeffe

poffis? meum itaque fequere confi-

tum reperiens , duodecim decerpit

candidas , & duodecim rubras ro-

lium,noli tetot vigiliis atqueorationi-

per plateam cum An-

bus offligere, hoc unicum mediji Deo

fgs , properat

Q

i

N

D

gelis

Conciones varis.

474

gelis conftitutam,fplendidifque orna-

laudamus. Pofthizc S. Pater fe quai-

tociusaccingit itineri, adducit fecura

3

tam tapctibus ad amantiffimum Do-

minum fuum ; fumma cum reverentia

tres Fratres Bernardum Quiritavalle,

atque humilitate ad pedesejus fe pro-

Angclum à Kiete; & Ruffinum , qui

fternit, & offert divinz majcftati (uz

antefores f(an&am hane apparitionem

fedentiin fummo altari cum fan&iffi-

confpexerant , & confertíead Suam

ma Matre ab Angelis flipate & cir-

San&itatem,eique narratomnia, quz

eumdatz eas tofas,dicens: Benigniffi-

mandaveratipfi Chriftus Jxfus, vocat

me Domine,re&or coli & terrz; quia

focios fuosin teftes, traditque Sau&i-

tatiSuz ditastofas. CümSua Sandi-

Tibi placuit huic ecclefiz plenarias

tas eum fingulari ac benevoláaufcul-

concedere Indulgentias: ficrogo ; ut

diem, quocjuímodi lucrandz , eiam

táffet audientid , nec fefe afpiciendo.

haíce recentes & fuavcolentes rofas

denominaredigneris, & adjurote per

fatiare poffetdicebat: O rofz ! inve-

merita gloriofiffimz Mattis tuz , Ad-

2

vocatz noftra , ut ipfum tuofan&iffi-

niupturne hujufcemodi in Januarie

-

hxabundé mecertiorem reddunt de

moore pronuntiare vclis, Interceden-

di&is à te, fic (an um Virum à fe di-

Em'.u.

te proco beatiffimá Virgine , dicebat

Chriftus $ Francifco: Tuz faciamfa-

mifit, Sequentildieio Concilio Cardi-

Il,

tispetitioni , determino itaque pri-

nalium , poftquam S. Pater omnia ex

mandato Suz Sancitatis recenfuiffet,

mum diers Augufli , à Vefperis ipfius

Jny,

fan&z vigiliz ufquead occafum Solis

ait Pontifex : Scias Franciíce , nosjam

Íma

Ícquentis dici poft feftum , quo Apo-

fuffcienter certiores fa&os cffe ,& pa«

flolum meum Petrumà catenis ac vin -

ratos voluntatem Domini noflri Jasu

ij

Du,

culisHerodis liberavi. AdhzcS.Pa-

Chrifti fummiac veri Pontificis(cujus

ter: Verám ó Domine, quemodo po-

locum hic in terris indigni tenemus)

perficere: concedimus itaqueloco ip-

pulomanifeftum fiet , & euaratione

huic rei plenam fidem adhibebunt?

fiusacin nomine ejus plenarias Indul-

*

Cui Dominus

*

Suo tempore hujus

gentías in fempiternum in. predidia

memor ero

3

H

.tu auten iterum ad

ecclefia die conftituto & determinata.

meum Vicarium proficifcere,& adhuc

Hz admirabilesrubrz albzque roíz,

tecum aliquosex Fratribustuis, qui

quas Seraphicus Pater Francifcus de-

hancapparitionem viderunt, & trade

cerpfit , Chrifto obtulit , cjuíque juffu

ipfialiquas de hifcerofis& illetibi de-

fummo-Pontifici prafentavit, revo-

terminatum diem confirmabit , atque

cant mihiin memoriam duas myflicas

atque falutiferasrofas , qua nobisiu

Indulgentias publicari curabit. $an-

&us Vir affumit fecum tres albas ; &

hodierna fcftivitate proponuntur, &

tresrubiasrofas in honorem fanáiffr -

quarü hodie omnes participes fimus,

modó nos digné prz paremus,, quales

mz Trinitatis. Interim difparet Domi-

nus cum fua Mstre,& per fan&os An-

illefint , vobisin przfenti fermone

gclos fuaviffimé cantatur :CFe chm

oftendam;auribus animiíque fayete..

x

io/Ia'

tokero XO

475

W.

Q In godiex;ïiä folemnitate offer-

latus ejus aperuit,effudit, Dicit enim

loan.i&, s

:tm

tur nobis Rofa rubra , cujus odore &

. S,Evangelifla Joannes: Continu? exivit

i,

virtute recreatur & confortatur ani-

fangua & 4qua,, Quare autem putatis

qi

ma noflra. Quznam illa rofa'?. Eft

aquam poft fanguinem exiifle? Sci-

tis , dum poculum ab aliquo liquore

n

pretiofus ille (anguis , qui cffluxit ex

um

przexiftente quifpiam nitidé vu

It'e-

vulneribus Chrifti Jesu 5 funtinfinita

Qu

meríta Paffionis ejus , ex quibusho-

mundare,quód ipfe aquá illud abluat,

vot

ut fic nihil amplius illiusreftet ; idip-

diernz magnz Indulgentiz compofi-

ii

t funt.

fuem fecit Chriftus, qui defiderans vas

I

Theophraftes au&of eft,rofas,qui-

cordis(ui abomnifanguine deterge-

re,& illum nobis communicare, aquá

,fafl-

bus pauca funt folia,iis, qua multis

110

luxuriant , effe przflantiores 5 qu

ütitur,utfic pihil remaneret. O pul-

chetrimam /ó (alutiferam rubram ro-

li

quinque habent duntaxat folia , opti-

[

maseffe, R.ofa rubra quinque folio-

fam,qua ex toto cruore Salyatorisru-

"

ram e(t Chriftus Jssus; habens quin-

bra fa&ta efl;qua fuá fragrantià atque

a

cfficaciá nosab omni putredine & fce-

qne fanguine madentia vulnera : Ipfe

;"»Xx-

Eccla4.

tore peccatorum,demoniíque poie-

18,

enim inquit : £go quafi plantatio refein

flate eripit, DequoS. Auguftinus :

Auguft.

d

Lericho,

) ;ng

Mellíiduus Do&or Bernardus di»

Pro nobis datus efl [anguis Chrifli , quo ac-

Trinit.

TT

fift

Bern.

cit Chriftum effe rofam mille folio-

cepto diabolus non efl ditatusfed ligatus , ut

61j.

nos ab ejus nexibus folveremur , nee quem-

U

ferm. 41

rumiVide,inquit,totum corpiu Chrfli ,

sbique fanguimearo[e flereminvenies:: in-

quam (zeum eorum,quos Chri[fus fanguime

o

de P4ff.

fuovedemiffat peccatorum retibus invelutum

y]n

Dom« -

[pice manws ,

é» florem voj a n utraque in -

des , nunquid vofé t infhice

traberit ad fecunda & fempiterna mortá

j(gujt'i

venies; injpice pe

XilitutHe

lateris aperturam , quia nec illa. cavit rofas

u

Laudatur magnoperé Sylla nobilis

Qu

fa

b rubte propter (anguinis & aqua mixtu-

n

ran.Dein

de exclamat: O fuaviftime Sal-

Romanus ex antiqua Scipionum fa-

j

milia ortus,quód ob reportatam con-

HZW

sator bone lefu,quanto numero. foliorüi mul-

tra Regem Mytridatem victoriam;

gj

fiplicata Cv exornata vofa tual nmera gnt-

tas cffufi [anguimin, i habebiefolia enumera-

Deo Marti obtulit pretiofum vas pro-

1j [O[æl

prio fuo fanguine plenum. Majori-

t4 , fingule gutta [anguinis rofa folia funt,

at

Hazcrofa tam efficax eft, ut mini-

bus laudibus extollendus eft Chriftus

lue ïüüü

mus ejus odoriid eft,minima ejusgut-

Jesus , qui ob reportatam palmam

- u

contra Principem tenebrarum Deo

wflict

ta (anguinis ad expiationem omnium

peccatorum ; qu£ un uam-fuerunt

exercituum pro nobis totum corpo-

oiria

ris (ui cruorem obtulit,

[m-'a&

perpet

rata ; &ad mille mundos redi-

c

mendo

s fufficiat. Et Chriftus Jxsus,

Quzlingua Ciceronianaaut Arifto-

fjmus

«elica , quin imo Angelica fatis virtu-

-X oftenderet j fe omnem efficaciam

: qualcs

huic rofz infudiffe,totum fanguinem

«em & efficaciá hujus faérofan&i fan-

ol

guinis;

hujus purpurez rofz explicare

arde

ja Cruce , quando Longinuglancea

oQ 2

Vvaet?

-

m

-

emidenó Sisenatik:

P

L

valet ? Homerus fcribit: cadaver He-

Contemplare haric rofam,quieug:

bt

Éoris à Venere oleo rofaceo inun-

que Chiifti Salvatoris tui charitatem

L

Gum,& hac rationcà canibus & aliti-

vis demetiri, & agnofces,qua fit lon-

*

g

tudo ; lstitudo, füblimitas & pro-

bus,quibus laniandum iratus Achiilles

D

ille Thetidis filius objecerat ; prafer-

funditas illius.

vatüm :Sic & vos, Ó Chriflianz ani-

Ín hac tofa poterís agnofcere ;

mz ! dum in hodiernis Indulgentiis

quàm grave, quàm abominabile fue-

rit peccatum tuum;ó anima ! proquo

inungimini oleo rofaceo metitorum

fanguinis Chrifti Jesu , przfervamini

tam gravia innocens Dei Filius pati

à cerbero & vulturibus infernalibus,

voluit.

ne vos dilacerent & devorent,

Afpice hanc rofam,ó homo! qui-

cunqueanima tuz dignitateni & pre-

Suaviffima fragrantia hujus rofz

purpurez pertingit ufquead coelum,

tium pro ejus falute, & redemptione

ufque ad confpe&um divinz Maje-

impenfum vis explorare: & ficmeiità

flatis , & non clamat vindictam inflar

dicere poteris cum S.Auguflino: Pofl-

quam intellexi mepresiofo Cbriftt (anguime

fanguinis Abel contta peccatores,fed

Matt. 9.

mi

[:

ericordiam inclamat : Miféricore

redemptum ,nolui me ampliw exbibere ve-

nalos. Dum ergo hodie, Óchriftiane

I5.

diam inquit,velo, & non facrifiium.

Hecrubrarofa meritorum Chrifti

Auditor!in mggniä iliis In—du?gentiis,

lul

fanitatem agro & vitam reddit mor-

compofitis cx íanguine & meritis

la,

tuo peccatori. Legitur inlibro de mi-

Chrifti,mutdaris , nonexhibeaste

li, !

rabilibus Orientalium Regionum ,

amplius venalem fuperbiz , avariiiz,

D

quód. ferpentes odio pertequantur

luxuriz;invidiz, izz; gulz, &c,

pelicanum;& cum exit nidum pro pa-

Altivolans Aquila Évangclicusin-

flu , ferpens fubintrans pullos pungit,

ter alias vifiones in infula Patmos ha-

!fo.

& occidit , quosillein reditu videns

bitans,dicit: Vidi ttirbam magnamyquam

g;;aþn'

mortuos , rofiro pe&usaperit, & fan-

dinuserare nemo poteras ex omnibw gentis

P

guine effufo revivificat. Pari modo

bus,Cr tribubus, c populis, d linguis, flan-

l] :4

Chriftus Salvator nofler (quifepeli-

tes ante tbronum,er in con[peldu Agni ami -

ju

Pf. 1ot.

canocomparat, dicens : Simili fadius

Gi flolis albis , laudantes & binedicentts

Deum. Et unus ex feniotibusinterro-

7*

fam pelicana folitudinis) videns animam

noflram permorfum & venenum in-

gavitme: Qui fuut illi ? Refpondit Jo

vtr[, !4.'

annes: Deminetufei,. Exdicebat: Hi

terfe&tam,fanguine fuo & meritis ho-

Göl.q

die revivificat.

futit « qui laverunt ffolas [uas, dr dealbave-

vunt eas in fanguine Agti. In hoc numero

n

Hzc purpurea Röfaþræter dictas

virtutes adhuc alias admirabiles ha-

vos omnes hodie effe futu ros fpero,-

O felix & falutare balne um , quod

bet vires : nihilita illuminatad cogni-

tionem,nilita operaturin anima fan-

cun&is hodie aperitur , divitibus &

&ificationem, ac contemplatio & ap-

paupetibus,fenioribus & junioribus;

p dieh. amdutse

&c. Felicitatem banc atteftatur divus

pliestio hujusfangeinez rafa,

Joan.

»

!

L

-

e

c o NC r o XXxit,

candida & divina Kofa tabtám anisas

dhpot. 23

o&däös dicens i Euati qui Levant flolas

il

-

d5 ,id ofl, animas in fangurme dgni, infa-

tuz inducic pulchritudinem & can-

U

J

lutifero hoc balneo rofaceo. Hanc

dorem, quo inter czteras res creataé

v

rubram rofam Dile&i veftri rubicun-

major effe non potcft, lllautceeleftis. —

di in animis veftris confervate im-

fponfusfingularehabeat oble&amens

we'

marceffibilem.

tum de formofitate & decore ejus, di-

Cdniuü-

V

It, Offertur nobis in hodierna fo-

cendo : Quàm pulcbra es auica mea, C

II 7.

lemaitate Rofa candida, nempe Gra-

mactila non efl inte 1 pulchra ut Inna,eleiia

1bid. «.6

T

?

r

tia Dei, in quam hodierevertimur &

st fol; Et iterum ait exaggerando :

V.9.

recipimur pera&tà humíli confeffione

fpeciofior fole,& fuperomnem difpo-

fitionem flellarum luci comparata in-

li

devotáque communione : hzc rofa

(

venitur prior, Nam afferit S.Grego-

poft perpetratum unicum lethale pec-

catum inanima noftra omninó emare

rius Papaz Eledforum anima emne huma-

Grtgtfo

cuit & períit , hodieveró per hasIn-

num getus , qued interra (ecimdim homi-

l, Matal,

dulgentias reflorefcit , & miré ani-

nem conyer[atur, fua pulebritudinis decore

(»A3» —

màm noftram recreat & confortat,

tran(cendunt.

u

Hodie per hancdivinam rofam vi-

..Hodie,6 homo!

divina gratia,qtam

ta animz noftrz per fcelera perdita

tecipis , etiam momento temporis ex

!d

lh

E««b, l«

(nam anima ,. qua peccaverit, ipfa morit-

te pauperrimo & calamitofiffimo Ito,

:$.4,

Crosfo ac Regibus,Monarchis & Dy-

li

tur) redditur,ut de ea. dici poffit : mor-

W

Luc. 154

tua trat C revixite:

naílis totius mundi cfficit ditiorem:

24

snaim gratia divina geades vcl minimus ,te-

ib

-Hodieanima noftraab omni Ícele-

S,Ihott;

rumfceditate purgata;flive candidior

fte Do&ore Angelico , cém divinitati

*

2«

quadam fit participatio , divina nos cenfor-

flv

efficitar , ut cum Pfalmographoglo-

A.

Pf.jo.9

riari poffit: Lavabis me, c fuper nivem de-

tes ttatir& ( quemadmodum loquitur

Albaber, Fizc divina rofaadmirandam

4':.9.

ï M^

D.Petrus epift.2,c.1.v. 4.- ) efficiens,umi-.

4d X,

p

animz hodie affert odoris fragran-

verfis mundi divitijs d tbefauru. longe

:

2. Ptl. E

L

Ecdl.24.

tiam,utdicerequeat: Quafibalemum

pf

3I.

non mixttm oder tss Qainimó videor

H ;die divin

x asE & candida tofa 4*

T

hodie audire ceeleftem Patrem de te

vos Auditores ex filiis diaboli , ex co-

ii

dicere,ó chiiftiana anima! idem,quod

hzred busLuciferi , &ex hzredibus

tf0^

inferai.filios Dei, haredescoeli , &

olim magnus Patriarcha 1íaac ad fi-

i

lium fuum Jacob dicebat: Ecce edor fi-

cobzredes Chrifti Jefu conftituit,.De

:Ji

Gen.27,

[:)

o

nitate loquitur dile-

.

37,

lj mei ficut odor agripleni , eui benedixit

ua magna di

Domints. q. d. Ecce illefiltus meus vel

&us Chrifli difcipulus: Videte qualem. 3. Tedf.

N

iCrP

0,

filia pauló anté fcetcbat peccatis , ut

charitatem dedit nobis Pater, ut filij Dti no-. 3.3.—

effet mihi abominario , jam veróani-

minemur c» fimu,/ Et S, Paulus profe- Rom, $,

m

maipfiusfragrantiffimum , mihique

quitur : 5ifiljj, & bertdes, baredes quidem 17,

ia

gratiffimum fpirat odorem.

Déi , colartdts autem Chrifli, Ioó anima "

jusy

Hodic,óchriftiane Auditqr ! hac

veftra per gratiam fit fponfa & tem-

j

Qoo 5

u

: plum :

47*

&oncionis Varie:

plum Spiritüs fan&iatque fan&iffims

dominantíum adtevenít, &manfioz

"Trinitatis domicilium. Quis ergofefe

nem apud te, & intefacit, tecum

icee-

tton dignum redderet hiíce magnis In-

nat,&tu cum illo. :

dulgentiis ?

Quis itaque hodienon gauderet !

Quid plura? Kex ubi eft; ibi & Ke-

quis non exulraret ? quis non totá

*

L

gis curía regnum eft

ita ubi gratia

mente ad Indulgentias has lucrandas

Dei , ibi & Dei Kegis fummicuria &

anhelaret? O felix terque fclix, 4qui

Lüü. 17'

regn u fit neceffeeff. Regnum Detintra

fe. dignum reddit hifce magnis In-

2!.

vos tfl , dicebat Chriftus difcipulis fuis.

dulgentiis , in quibus perditam Dei

Iaag. I4

E: alibi 118i 425 diligit me(q.d, (i quis

gratiam tam facilé remereri , & cum

&3,

meáa pollet gratià: gratia enim & cha-

Kege coelorum reconciliari poteft, (i-

a

ritas quibufdam res una eft) &* Pater

ne cujusgratia nemofalvari valet!

tiens diligeteum , &* ad eumveniemus , &

Cardipalius Guifius cüm olim Hen-

f

wanfionem apud eum faciemus.

rici li. Regis Galliarum in admini-

Denique quis eloquens O:ator fa-

flratione regni primarius effet Mini-

tis explicet, quàm ín talianima deli-

fter , eamque ob caufam multorum

Prov.1j.

ciis plenum inftituatur cum Deo con-

procerum incurriffet invidiam , ut

vivium? Veré feeura inens quaft juge coni -

oflenderet, fe nullius , przterquam

1$,

vivium,inquit fapientiffimus Salomon.

KR egis favore ac gratid niti, pyrami-

De hoc convivio in anima dicit Rex

dem erexit , cuitenaciteradhaerefce-

*

;:

Apot. 3,

nofteripfemet

.

8i quis audierit vocem

bat hzdera à ba(i ufque ad cufpidem

ZO-O*

ilitam , é aperuevit mibi jantam , intrabo

circumfluá reptatione confurgens in-

ad illum,c cesabo cum illo,cr ipfe wecum.

Ícripto bafi hoc declaratorio lemma-

|

Ubinon famulz inflar , fed Reging

te: Te flantevirtbo, Hancego pyrami-

anima noftra xterno R egiaffiflit,utin

dem effe dixerim divinam gratiam;

Ípiritu przvidit Regius Pfaltes, di-

cuifi homa veluti hzdera ar&iffimo

[!

Pf[.44..

cens: Aflitit Regina à dextrás tuis inve-

pietatís fiducieque complexuadha fc-

flitu deaurato civctimdata varietate.

rit , femperin eo vircbit vera fclici-

ve,

Summégloriabatur Aman , maxi-

tas , infeflisinimicorum machinatio-

nibuselufis & elifis. Homo enim non

f

mumque reputabat fibi collatum ho-

norem , quódcum Rege Affuero ac

paveat, fiDeusilli faveat,. Imó tum

di

R egina Efther erat pranfurus; dicebat

homo gratiz divinz illud fymbolum

h

enim amicis fuis & Zares uxori fux :

adícribere poteft : Tecum mea vita

ib

::

'iflber. $

Regina Eflber aullum alium votavit ad con-

viret.

m n]ie

12,

|

$,

A

vivitu cum Rege,prater mez- apud. quam

Infclix autem ille, qui fe hac gta-

etiam cras cum. Regepran(urus [um, Major

tiàredditindignums infelix ille, qui

hii

ó anima! tua dignitas , fublimior ille

bas Indulgentias negligit. Celebris

li

honor,quitibi exhibetur, dum non

Hiftoriograhus Plutarchus refert no-

5

cum terreno R.ege prandium fumis ,

biliffimam matronam Pantbzam , in-

dy

UT

verüm, quàd Rex regum & Dominus

tellc&o infami mariti (ui Abredatis

! (

pet

D

EN

CONCIO XXXil.

479

n

" per fententiam Romanorum lato à

namitis interpretatur dormiens. qua«

N

patria exilio, memoóratu digna moe-

Íi diceret , Kevertere peccauríix ani-

a

fitiz fimul & conjugalis amoris pu-

in2, quz huc ufque in fatidis fceleri-

blicé cdidiffe figaa.

Etenim ipía in

bus dormivifli, revertere, revertere

ton

terris recumbens expanfis brachiis ,

percontritionem & yeram poeniten-

N

imà é capite furiosé evulis. capil-

tiam ad priflinam pulchritudinem, ut

;qui

lis, uberrimis premiffis lachrymis ,

Intueamut te.

It

iriflifonád voce exclamavit; Heume !

Legi Indorum Meogos in arcanis

Da

um

quanta me exfpectant mala, Ó Abre-

fuis prodidiffe, fi quis phialam rofa-

dates , ex abfenua tua ! quati dice-

ceo oleo nitido plenam dextrà ma-

tl

ret, O chare fponíe! ó dile&e ma-

nu, conceptifque verbis Deo obtu-

rite/ fitume deleris - quispoteft mi-

lerit, & e pofimodum hoc oleo un-

"

hi effefolamint? fiabeas, derelicta

xerit, tam gratiofug Principi, quem

;

ad inftar curturis deperdiià compar-

compellabit , futurum , ut ille ne-

[«

te ingemifcens & languens commu-

queat votis ejus non benigné refpon-

ne brevi fubibo fauum, O Abreda-

dere : Sic quando olco rofaceo gra-

W

tes , quaüta me exípe&ant mala ex

tidivinz inun&i fumus , nullam

abíenciatua!. Et póltlongá tabe vul-

m)

apud Kegem cq:ii repulfam patig-

i

tüs decore totaliter deperdito roga-

inur.

zfcc.

ta: Ubi ó Panthza,tua pulchritudo?

Has rofas jam in cordibus veftris

jcrt

Kefpondit: Kedeatfponfus , redibit

conferte domum , atque fedclo at-

.

Ty

pulchritudo. quaüi diceret

.

omne

tendite , neiterumapud vos langue-

m

meum infortuaium , omnia mala ex

Ícant & pereant.. Optoetiam vobis ex

"m

carentia afpectüs chariffimi mei ma-

intimo corde meo,ut cun&is hic prz-

jj

riti Abredatis proveniunt, O pecca-

fentibus idem contingat , quod fa-

fi

trix anima, eodem modo & tu con-

&um eftanno 1255. Videbatenim de-

"d

queri , & lachrymantibus oculis di-

votus & fan&us Frater Conradus de

ii

cere potes:. O gratia divima, upicum

Offida in praterita nocte hujus fefti

TU

folatium meum , delitiz mez , gau-

vigilans in templo Portiunculz ante

n not

dium meum ! heu me,quanta me ex-

fummum altare Reginam colorum

) turt

Ípe&aat mala ex abíentiatua ! teenim

mirabili fplendore circumdatam cum

olom

abíente de me dici poteft illad Jere.

chariffimo Filio fuo in ulnis defcen-

l n

1hbren. x

miz: Bgreffas eft à filia Sion omnis decor

dere, & omnibus ac fingulisprafen-

6,

tjus : quomodo ob[curatum efl aurum, mu-

tibus jfuam fan&am dare benedictio-

g

tatus eff color eptiimus! Lucratis antem

nem, qua datá circumvolitare vidit

hifce fan&is Indulgentiis , redeuate

columbam , quz juxta illam in altari

? qül

lii

gratià redibit pulcliritudotua , quod

flabat;in fignum vifitationis Domini,

d

divinus fponfus infinuare vult di-

Utinam, inquam , omnes, antequamr

C4nt,6.

cens: Revertere , reverteve. Sunamitis ,

egrediamur templum hoc, à beatiffi-

n,m'

1ií,

yCpettere , vevertere ,ut intucamur te.. Su-

ma Virgine Maria acciperemus bene-

Pä

.di&ios

4*e

&ondona Verids

y

di&ionem &Spïr*ïttis fan&us , quiin

amitteremts; quod tuófan&eSeraz

phice Pater tuis fan&iffimis precibus

fpecie columbz fuper Chriftum de-

& interceffione nobis impetrare di-

fcendit,nos (uà gratià confortaret, ne

aunquam ab hac die gratiam divinam

gneris. Am/en.

Y

L

H dLa d $

[

D

*

jbbb

ii

i

t

i

-

.'.,u

i

i

i

i

*

!

*

VR RAM:

-5

aE

te$

*

urd

)

f':.

Ó

x

n w

*

DI

L3

*

?

UH

$

.,ï

i

$

H

H

T

Ht

P

CONCGIO XXXIL-

In fcto Portiunculz habita ConHücritiæ apud

" P äcriötioris Obfervantiz Agnq 1674-

T H EM A

gaudio de fontibiu sdwtor,-:;o';

-[ngfi;zü 4quas in

1í2, 12, 3.

z

^

2

P

Ifcipulus ille,quem

tate,. Pretiofus me Herculefons , &

23

.,a

diligebat Jzssus ,

plurimüm falutaris, qui omnes cor-

".

P.

M

poris imbecillitates curare valuit. At,

;

ià admirabilem no-

Auditoreschariffimi , hodierná luce

A

bis defcribit fon-

[

tem , qui omnes

intemplo beztiffipz Virginis Marige

r

AA

morbos- & defe-

Angclorum , five Portiuncule Íca-

turire video alium fontem , longé

ofs

zgriu

di'es fanare potuit, fic

enimait : Ejf lerofolymi prabatica pifci-

ipsà probaticá pifciná magis faluta-

Boan. g.2

ü4, quecepnomindtur Hebraicó Betbfai-

rem, qui profe&tó f.lutis , gratiz &

vitz fons nominari poteüs illenam-

da, quinqueperticw babens: in bás g4ce-

quenon quidem omnes corporis dez

bat multitudo magna languentium , cato-

fe&us & infrmitates fanat ; verüm

sum ,elaudorum , aridorum ex[pectautium

dque motum. Augelu autem Dotrini de-

univerfos animi morbos pellere &

fanare poteft.

féendeébat fecundumm tempua in pifinam

Petrus Come

ftor & alii pütant az

£ movebatur «qua, Et qui prier defcen-

ä:

diffat in pifcinem poft metienem aqua , fa-

quas probaticz hujus pifcinz admira-

uos

" fibet à quacuvque detipebatur :'nfm;'-

bilem þagg fanandi vimn € ligno q

am

ü

X

CONCIO Jixxxir.

48r

t

dam inhanbaquam conje&o accepif-

; quæiu nt. Ad hunc falutarem fontem

invitat nos omnes Chriftus clamansin

u

fe,quod ReginaSaba jamolim Tero-

folymamattulerat, & quo deinde Sal-

-die magno feftiviratis: Quifirir,inquit,

Iu

vatoris noftri crux concinnata fuit.

Joan-ze.

veniat ad me & bibat.De hoc fonte pro-

Hic jam beneargumentari poffum à

phetavit Regius Vates;dicens:Dorrime

P/ï;l-;f."

sninoriad majus, fi probatica piícina ,

Apud tee[l fons vite, Hic fons ofteníus

& apertus hodieeft S. Francifco ad (à- -

in qualignum;ex quo futura erat crux

|

Chrifli tantam habuerit virturem ,

lutem & folatium peccatorum. Quan-

d

quanto majorem virtütem & effica-

doquidem jam duobus annis apud R.

xxiam habebit nofter hodiernus falutis,

DD. Patres Capncinos in Valle hifto-

1

gratiz ac vitz fons,cui immerftChri-

riam hodierni fefti explicavi , fic eà

pratermifiá invito vosomnes ad hunc

ftus Jefüs omnia infinita merita ama-

tiffimz paflionis fuz , omues fanandi

magnum atque admirabilem fàlatis ;

infirmitates animz ? Aliqui boc no-

gratix ac vite fontem,fcilicet hodier-

men Bethefda , aut Bethíaida inter-

narüm indulgentiarum , dum hujns

pretantur domum vel locum miferi-

fontis (àlutares proprietates expono ,

Ípiritali fiti aufcultate.

cordiz , benignitatisaut frugum , fic

fortafle dictus,quod divinam ibi erga

Merito comparare poffum has in- .

fe benignitatem zgroti recuperará

dulgentias de Portiuncula fonti.1.Qui-

profperávaletudine experirentur, &

dem, quia quemadmodumfoas eft (ui

maximisdivinz mifericordiz frueren-

communicativus , nulli enim (e fons

turfru&ibus. Alii domum vel locum

occultatfed zqué pauperi ac diviti fe

effufionis , quod in eum locum multis

communicat: Itaquoque hic. gratia-

»M

aquz ductibus aqux undiq; funderen-

rum ac vitz fons de Portiuncula com-

etlle

tur Denoftra fpiritali Bethfaida,id

iuniseft omnibus ac fi ngulis ,nemini

j

€ft de templo Portiunculz vere dice-

negatur, cundis patet,tam fxculari-

bus,quam Ecclefiaíticis, tam ignobi-

at

repoffum , quod fit domus milfericor-

yutt

diz aut benignitatis & frugum ,

libus ; quam nobilibus, tam juniorí-

J f

quandoquidem in ea omnes zgri pec-

bus, quam fenioribus, tam pauperi,

catores divinam erga fe bonitarem re-

quam diviti: hic gratiarum & indu]-

g

cuperata anímz (anitate experiuntur,

gentiarum fons fefe diffundit per uni-

þ']uia-

& ineffabiles divinz clementiz fru-

verfüum mundum , peromniainona-

114

Guspercipiunt. Optime etiam dici

fteria & templa hujus Seraphici Or-

o

dinis.

orisde

poteftlocuseffufionis , quoniam hic

pretiumomnium meritorum Chrifti

Dehoc gratiz fonte bene dicere

«t

Domini effunditur in miferos homi-

poffum illud Zachariz: Erit fons patens

l«re d

nes.Habet quoque quinque porticus ,

domui David (voti Ecclefiz) G babitato- Zacp, 1.

perquasintelligi poffuntjquinque vul-

ribus Jerujalem. (cun&is Chriftianis) 1.

xtanf "

nera Chrifti ,ad quz confugiunt pec-

n ablutionem. peccatoris, Sacya literz

adnitt

mentionem faciunt de]a

catores & fo]atium atque medicipam

rgiduo fonte

Ppp

in

n

w

h

492

Conctones v4rid,

ín paradifo terreftri , qui afcendebate

IL, Quemadmodum fons. natut&-

lis eft fordium ablutivus : fic hodier-

tetra , itrigans univeríam füperficiem

terrz. [dem facit illefons intemplo

nus fons gratie omnes quaícunque

etiam fcetidiffimas abluit fordes at- -

Ge2.6. B. V. Marix Angelorum,qui tanquam

ex amoeno paradifo fuit , G (uis gra-

que immunditias anima.Prgo ó pec-

tiarum undis totam chriftianitatem ,

catores , qui fordibus fordiflimorum

ubicunque Jocorum viget fanctus Or-

flagitiorum ac fcelerum veftras ma-

Ya

do Seraphici Patris Francifci ; irrigat

culaftis mentes; accedite, O vos fu-

& foecundat.

petbi, vos avaritiz dediti , vosluxue

Tf 15.7-

Inlibro Jofüe lego de fonte Solis ;

riofi , adulteri , fornicatores,vos man-

uod feextenderit ad fontem Rogel,

cipia Veneris;vosinvidi &c. vosom- .

id eft 25[eidbbrunnen/ quia in hoc fon-

nes; quiimmunditiis veflros coinqui-

i

Ài

telinteamina mundabantur & deal-

naftis animos , accurritead hunc fpiri-

babantur,ac deinde fluxeritad omnes

talem fontem,ad hunc fontem Rogel,

z

& audite vocem Ifaiz vos invitantis :

civitates Judz: Simili modo video in

1/2'. I. l(o :|

templo Portiunculz fcaturire fontem

Layamini € mundi effote,

,.

Solis juftitiz. ; qui nolit occludi in

Hoc myflücum falutis & gratiz

arvo illoloco, verüm fefe dilatare &

fontem ; quo lavantur fordes animx

pervenire ad fontem Rogel, quoniam

nofta , promifit olim Deus per Pro-

ex fonte ifto Solis juftitiz, id eft,ex in-

phetam Ezechielem dicens : Effundam

Ezech,

finitis meritis Chrifti Jefu promana-

fuper vos aquam , & mundabimimi abom-

62j

zunt ha indulgentiz,quz tanquam ve-

nibus iniquitatibus veflris. O . (alutaris

1

xusfons Rogel dealbant atque mun-

unda! 6 fons divinus , qui immundi-

fs

dantanimas oznnium hominum digne

tías anima & iniquitates abluere po-

jet5-

accedentium.

teft! Hanc virtutem omnes aquz ,

IT

Videtur S. Propheta Jocl pravi-

imo ipfum mare , ubi eft congrega-

diffe in fpiritu füo huncfontem, dum

tio aquarum , non habet. Hocfalu-

ait: Fozs dedomo Donmmnt egredietur. E-

tari fonte mundati enixe petiit Rex

mximvero hic"gratiz & vitz fons de

David , dum (üfpirans ad Dominum

domo Domini , id eft, detemplo Por-

clamat : Lavalis me , & fupernivemde- P4079»—

tiunculz egreditur , atque affumit na-

4lbalor. q. d. Domine Deus per fcele-

turam ad modum illius fontis; de quo

ra commifla fotidiflime coinquina-

ü

Efib. 16,

legitur in libro Efthex: Fons parvaus cre-

vianimam meam , fed dabis aquam

yit in fluyium. Ner& influvium crevit,

gratiz,quà me]layabis

Y

6 .'ö,lfl

dealbabor.

»& füper niyem

& quidemin fluvium tam immenfüm,

1?.10-

ut (e extendat non tantum pertotam

Dicitur in Macedonia , quz eft

Germaniam, Hifpaniam , ltaliam,

magnua Regio Grzciz, fontem effe,

ae;

Galliam , Poloniam , & Ungari-

cujus aqua bibita ab ovibus , facit

am ,verüm in Turciam ; Chinamat-

eas albas. O Auditores chariffimi !

lj

47:1 .z' !

vos eítis oves Chrifli , fodaftis for-

que pex totum tgxraxum orbem,

1fan

M

DA

i

00&010 xxXil.,

483

If«

jt

fitan aliquä maculá vitiosá animas ve-

in latus templi dextrum ad smeridiem Al-

ftras : ecce hodie etiam hác hora in

taris , & ecce aque redundautes. , Gin ri-

pu

hoc templo promanat falutis , gratiz

a torrentis ligna multanimis ex utraque

y dl

