victo hofte per campum putridis ca-

tavi, ipfi Autem [breveruntime s. cognovit

bos poffefforem [uum, & afinusprafepe Do-

daveribuscoopertum pertranfire vel-

minifui ; 1Mfvael autem me non cognovit,

let, admonitus ab aulicis, ut aliam

populus meus non intellexit : Va genti pec-

viam, infüpportabilis feetoris evitan-

.

eatrici, populo gravi iniquitate,[emintne-

digratia, atriperet, ipfe refpondit

e

quam; filiis [celeratis ! Dereliqueruntpa--

Nunquam victi vi&toribus male oJent,

wminuimn, blafhemarunt [ancum Yfrael, ab

Sic Chriftus peenitentes vos peccato»

res

m

CONCI

O XIIh.

18g

Ios.

res nc;n abhorrebit, fed'utolentesin-

posnitentiz portam ,. cujus claves fü-

;

timoampledeturamplexu , refpon-

remus coli terreque Gubernator:

dens: Nunquam vi&i victoribus ma-

Chriftus Apoftolis füis ac Sacerdoti-

i Duiy

buscommifir , utquz illi folverent;.

i

le olent. De hoc pulchré Joquizur

p

S. Chry (oftomus : Vide quanta fit. cle-

eflent foluta, quave retinerent, effent:

retentasadillamjdico, civitatem fü-

a3entia Salyatoris , peicatanoftramalio-

Lin

dores funt tamen fi agamus potnitentiam,;

gite; in quamediante ho6 peenitentix:

u!

. propter peccata noftra putridayunguentum:

Sacramento à peccatis plurimis etítis:

eficiuntur.

fécuri przfertim fi firmiffimo effica-

qu

Q

Currite itaque ad Sacramentum:

cis propofiti:muro circumdati, tecti:

?

"

poenitentiz, quod rubet ex fanguine:

galeà fidei;gladio cincti fpiritus fueri--

$

4ti

Chrifti & mundabimini; omnis feetor

tis: Haceftenimcivitasrefugii, in:

veteriolim-Teftamento adumbrata . ,.

& deformitas peribit, & intrabitis

"

aliquandoper portam gloriz incivita-

& nunc omnibus aperta' peccatori-

tem coeleftis Jerufalem, cujus certum

bus, urt jufli intrentin eam;.

QW

Apoc. 2« folatium vobisdat S. Joannes Bzati

Rogo, utomnesftrenam füam 2

o

14«

qui lavant flolasfuas ( animas ? inan-

quiboniqueaccipiant, & tandem per:

guine 4gni. (in Sacramento poeniten-

ortam Domini tanquam: jufli;.

Jn

tl

tix,) utperportas intrent in civita-

intrabunt ad' aterna gau-

tem, Fugitead tutiffimam zterng fà-

dia. Amen;.

gl«

lqtis civitatem: per 'patentem:omnibm'

1at

i

"14

j jl

/,.I«

Qp

g

x

(f

* JWN

LO

—

La

-

CQN

(s

$

--

l-

*

-

N

4j

E

(«

É

*

$,

2

)

at5

Ài

N

Z

(fie

i

Ij

3 N

XN

] 2—

-

*

Ro

z

T

B

T

— 4

d

vd

jjam

d

udit '

D)

g

cca

16

Aa 3

CON-

Gonctones Strenales.

£90

ääääääääääää&iää äää&äää&ää&ä

æäæääääää?äää&ää äää?æäæääää

Yaj

CONCIO XII

Confpicit omnifcius Dominus terreürza cunda,

Quod noftrum xenium te memorare docet.

Et Lucianus:

Mortales fi forte latent tua crimina nequamz

Quod tecum reputas non latet bocce Deos,

J HB MA

IDominus videt. Gen. 22. 14«

Gen.2.

Pld

VZNN Ego in Geneft; Do-

eognoyi,quod times Deum, &* non peperci-

a. G feq.

),

minum Deum olim

ff unigenito filio tuo propter me. Quid A-

S

ü

ä;cf:

.

$/2) magno Principi Pa-

braham ad hzc?admiratur, ftupet, hz-

A

$39 triarcharum Abra-

ret; quod Dominus Deus tam accura-

$:

jhamo in mandatis

tus & attentiffimus fit fpeculator om-

À

dediffe, ut tolleret

e-

nium actionum kumanarum, hinc ap-

|

filium füum un

pellawt nomen loci illius : Dominus vi-

nitum chariffimum Ifaacum, & o

D

er-

det. . d. nunc cognofco veré & reipía

Jgi.

reteum in holocauftum füper unum

experior ; quod Dominus Deus uni-

montium: Abraham no&e fürgit, fter-

vería videat & com:emplctur » atque

nit afinum, pergit cum filio ad locum

non tantum exteriores hominum

hr j ü

conflitutum,zdificat altare, defüper

a&ionesac. opera, verum etiam inter-

fj

ligaa componit , alligatfilium fuum

nas eorum cogltatlones & intenfio-

proviétima, poniteum in altare fu-

nes, Itaita eft, ó Abraham! Deus om-

M

per&ruemhguorum , extendit ma-

nia videt: Oculi Domini conte

lantur & pardl,

e

num, arrípit gladmm , utimmoletfi-

2

univer(am terram, Omnia nuda

aperta 16« 9

lium

»

dum jam jam ic&um mtendxt,

funt oculis Dei,

H:M. 5

clamat Angelus Domini decolo, di-

Deum omniaíntueri & confpice-

cens: Ne extendas manum tuam.| (uper

re, neminemque poffe lucidiffimum

t

pueramneque facias illi quicquam , nune

quselïugeze obtutum ; teflaturcla-

L

tiffi-

L]

191

€oORCIO z.

;

tifimisverbis RegiusPropheta: Qio

deterreat & abftrahat,quem memoria :

ibo,mquit, 4 fpiritu tuo ? aut quo z. facie

prafentiz divinz,tefte S.Hieronymo, Hierume

*

tua fugiam t Si afcendero incatltum, tu illic

quiait: Memori4 Dé , fcilicet omnia Jip. ?.

Pf.138.7.. es: Sidefcendero in infernum ades:si [um-

cernentis : excludit omnia flagitia, Ut 6 N

pferopemnas ineas diluculo, & babitavero

itaquevos A A. meichariffimi, non

in extremis maris, etegimillucmanus tua

tantumhoc anno, vérum totius tem«

deducet me, & tenebit sme. dextera. tua.

pore vitz füturz pie & fine gravibus

q, d. Domine potens& immenfe, fr

peccatis vivere, Deoqué devote va-

. quandoquedelinquointe, & irrito

leatisfervire , dabo unicuique ftatu&

faufliffimi xenii loco illam fenten-

snajeftatem tuam; quo ibo; ut prafen-

tiam tuam fugiam*t ubi abícondar à te?

tiam: Dominus videt. Et ne oblivifca-

. Siimpetuuno in ceclum confcendero

imini;addam donaria quedam, quibus

- éllic regnas beatus in gloria:Siin in-

indies& fingulis ferme hortis uti fo-

fernum defcendero, praíens ades per

letis , hifce aureislitteris infcribam

hancinaxime falutarem && aureanmx

juftitianrtuam virgam manu tenens:Si

ád nemorum obfcuritates,aut ad mon-

fententiam z Dosinus videt , ut hoc

tium abditorü latebras,fi ad maris fpe-

modo eamfemper prz oculis habea-

cus profündiffimas cofugero;protinus

tis. Attendite,

marü uti feverusprafettus mihi inji-

ECCLESIASTICIS & Sacerdo-

cis, & me miniftris juftitiz tradis, Lo-

tibus do breviarium five diurnale, im

cum nefcioin quotutus effe valeaà te,

quo ad initium fingularum hora-

qu

aut in quoJatere poffum, afpectumque

rum aureis litteris ícripta eft illa

d

.

tuum fugere,quoniam ubique es prz-

fententía

[

Dominus videt,

Utinam

1

fens& infinitaoccupas fpatia. Ütau-

ego ac alil Sacerdotes auream fén-

[Id^

temomnibus tolleret admirationem;

tentiam femper prz oculis habere-

-

mus !

& rep;ehgnd&ret impios, exiftiman-

q

tes Deumnon cernere univerfa, dicit:

Lin nofïüspreciïxuäatqüehoæarum'x

pme

p[.95.8, . Prtelligite infipientesinpopulo, C* fulti

le&ione. O quam devota! quamDeo

- 19[1

4Tiquando [apite:

Wi plantavit AMvem,

grata noftza foret oxatio ! Certiffimus

sulli

mon audiet?. aut qui finxit oculum , mom

enim modus eft, inter orandum-mente

a[qlle

B«OUV . lib, con

2. de con-

fiderat ? Hinc do&iffimus B"oötiug'-

nondiftrahi, fiquis certó fibi perfüa-

Vi

comparat Deum foli,dicens

deat,Deum fé ante oculos habere pra-

jntet*

fol.Pbi-

fentem.

lnrO'

hfoph,

Quem, quiavefpicit omnia folus

Sinamque Ptincipem aliquis, aut

; m

Verum poffis dicere folem.

prafidemintuens & cum eoloquens 5

-

Anti

oculos ab eo dimovere non folet

[

)

41;2"4

Siqüid'em certum & manif&üuäa eft,

quomodo non credibilius eft , inten-

g

Deumomnia videre, eumque nihilla-

tam mentem habiturumillum , qui

yfeice

tere, nihilqueefleetiam , quod.nos

Deo preces adhibeat,in eum, qui fcxu-

iora-

fimurt

muagis atque vehementius à peccatis

tatur ;oxda 6; renes? Hanc fib

wxdi'

tuxus

if

Em

-Coixtäones ;Stdrenile:.

392

.nuemus : h& enim continuate fa-

ææurusïDeipræRenüam ob oculos pone-

bat Propheta, cum diceret.: Quis Deus

ciunt hominem ad fummum perfe-

pí.76.14

Anagnus ficut Deus najïer,.?.m;tgms-D.omi-

«&ionis faftigiumpervenire. Hzc eft

gæ ^* f* nus & Rex magnus: . Venite adoremus &

Àlla fodix unio fpiritus noftri cum

T

procidamus ante.Dominum, quifedit nos,

'Deo, quam tanti fecerunt Sani; ad

quam habendam tantos labores ex-

P

quiaipfe Deus eft nofter.

Quando preces fundis,tuasvelegis

andarunt 5 quam .ultimum finem

omnium exercitiorum füorum fta-

Toras , neputeste cum ventisJoqui,

meceum, quocumdloqueris, longe.à te

tuerunt. .Hazc illa, quam David in-

abefle. Conítituas tibi ante oculos

finuat feconfecutum, cum toties repe-

tuos prefentiam illius Domini , .qui

titin P(almis füis: Deum in conffectu

Pf. 1f.8.

Pf.118.

«olumterramque implet;qui in-omni

fuo fuiffe femper : femperin legeejus me-

II7e

ditatum : Semper laus. ejus. in ore fuo

Jloco.prz(ens.eft, atqueuniverfa intue-

Df.33.29.

tur.:; Quemadmodum olim Elias pro-

fuiffe. Ita ut non obftante , quod

M

fitebatur.cum diceret: Javit Dominus

EVA

Rex erat & multisnegotiisbelli pa-

J

Deuslfrael , ante cujus confpettum flo.

cisque occupatus, in medio tot «egi-

:Eodem modo.& .tu cogitabis Deum

tationum fuerit quietus, & circum-

orationibus tuis addefle, verbaque

ftantibustot famu]is,folusfteterit cum

MDitt-

Deo.

*

tha i

:pmfcrs,-audire,:'de.vot,ionem.tuam re-

SSic & tu Ó Sacerdosomnibus ner-

st g

"fpicere&cinea dele&ari. Nam etf ille

Dl

geueraliter rebus .omnibus affiftat ,

visadnitare, uthancprafentiam .&c

fingulari tamen.modo adefthis, qui

memoriamtibi compares, & femper

;orant. Sicut Scriptura teftatur dicens:

in promptuhabeas; juvabit enim plu-

JDeut.4:7

Non ef tam grandis natio. , .qua ohabeat

rimumad.expellendas omnesvanas ;

perverfas, turpes.& impudicascogi-

JDeos appropinquantes firiyficut.adefl Deus

nofler cunctis obfecrationibusnoftris.

tationes. De hoc pulchré fan&tus

Quod aliud manifeflius quaris tefti-

Ephrem: Semper Dei, inquit, memine- Ephr. lil

monium? certus fis ( licet carnalibus

dis, C celummens tua evadets. Continta de virtu-

enün Dei anemoria &* recotdatione turpes te totiAs

3

inon videas oculis ) Deuinteyidere &

audire.

Anime paffiones vecedunt , anflar malefico- €. ,

l

V

11.Hacaurea fententia femper hz-

um pretore accedente. Hoc medoetiam

feat in noftris .cogitationibus : iNam

anens nofframundum fpiritus. [antti. ba-

t

.ad cordis noftri cuftodiam nil utilius

Ditaculum efficitur. : ub veró memoria

eft , quam.ambulare femperin prz-

Dei-4beft , ibi tenebre cum fatoredomi-

Un]

fentia Domini , eurque continuó ob

mantur, ommiíque res improba exerce-

Alfani. .

oculoshabere, nontantüm.tempore

£.

DT

orationis , fed etiam in .omnibus

Iil.

Hanc Iauream fententiam

dg'r'i ! J-:

cogitationibus noflris , ut fàn&as

[

habeant prz.oculis in omnibus viis

cogitationes, quas habemus, conti- G&coperibus, O quam beata vita, ubi

b

femper

i

CONMC:IO XIIL

i5

Y

bus veltris fempe

femperambulatur, & cun&apera-

rcopitate $ Damim

Mi«

gunturin confpe&u Domini/ Adhoc

videt, & non peccabitis.

d

MAGISTRATUI (&cul

ari prä;

adhortatur unumquemque Sacerdo-

| QU

Proy.3.€, tem fapientiffimus Regum,dumait:In

fento (ceptrum cum infcriptione hu-

li

d

omnibus vis tuis cogitaillum; & ipfe diri-

jus aurez fententiz : Domunus. videt,

P

Mich.é.8 get greffus tuos, Et Michzas dicit: 1s-

Sceptrum doin fignum regiminis &

f

dicabo tibi, Ó bomo! ( ó Sacerdos! ) quid

poteftatis; addo aureamillam fenten-

1 f

fit bonum, & quid Dominus vequirat à te.

tiam,ut Superioresin adminiftratione

VCl

Quidergó bonum eft mihi ? ó Mi-

füx fan&ionis & officii Deum femper

chza! quid requiritDeusàme ? Re-

habeantpra oculis: quandeque veni-

O

]j

jf

ípondet : Utique folicirum ambulare

unt partes, quando-eft adminiftranda

yi

juftitia, vel proferenda fententia, re-

tht

ctim Deo ttio. Hoc ipíüm docet Deus

"

Áüo

I

ipíemet Patriarcham Abrahamum

.

fpiciantin fuo fceptro: Dominus videte

)hp

id

Gen.17.x Ambula, inquit, coram me, G efo perfe-

Sinon fatisfacis tuo muneri,ille fupre-

s. q.d. Ad perfe&ionem pervenies,

mus judex ; quiomniaetiam abícon-

Pü

dita videt, & renes fcrutatur, feverif-

fi ambules coram me,ut explicat Cor-

neliusà Lapide.

fimam contra te pronuntiabit fenten-

Qu

5.Doro-

iälu.fiferæ con-

j

Quz caufafuit tam

tiam; ipfeenimait : Càq acc

tbeus in

verfionis Dofithei, quàm ftudiofà re-

puss ego juflitias judicabo.

epero te,'rt?- Pf.74.5.

vitd s.

$d-

cordatio divinz przfentiaz? Dofitheus

Cüm € Zenone quidam amicorum V4ler,

Dofithei.

homo militarisac nobilis; ac mundi

quzreret , quomodo poffetjuftitiam Maxl, fs

n

vanitatemlibertatemque impense fe-

colere, nihilqueinjurizfacere $. Re-

[qmpcl

&ari folitus, cum melioris vitz amore

fpondit: 52 femper me tecun adefe exi-

inpl

acceníus , abdicatis mundi fumis ,

fiimabis. Sictumi Chriftiane judex ju-

«'EIMSII

Deum fequi decrevifet , Dorotheo

ftitiam coles, nihilque injurix facies,

d

Abbati viro fanctiffimo fe totumtra-

fi femper Deum tibi prz(entem adeffe

naus

didit fan&ioribus inftitutis informan-

exiftimabis.

st g

dum,juffufqueintercetera, Deumin

Ut Veteres /£gyptii j udicibus hanc A/ex.

yina

omnibus femper prafentem intueri ,

recordationem in mentemrevocarent,

n t M

femper in corde circumferre, eos bre-

propofüerunt ipfis juftitiam per hoc

Ap/;rog&jï

ij

viin vita religioía progreffus fecit, ut

emblema : Pingebantjuftitiam vici-

utittl

morte fan&iffime obità, vifüs fit inter

nam colo, & finecapite formabant

$

San&tosincolo anachoretas gloriosé

eam : non quód vellent innuere eam

mgynom

ClemJ)

triumphare. Hinc ben? dicit S. Cle-

capitecarere

5

.

f'edipfüm-plan& intra

j

Alexand,

mens Alexand. qui claruit (ub Severo

ccelum habere : fignificantesbonum

gatite

l- 3- P&'

&cCaracalla circa 200.Chrifti annum:

judicem oculos femperin Deum defi-

dag.e3.

Hac folim ratione fit.,

ub quainunauaui

xoshabere, & quafi continuó cum.

labatur,

Deum fb ipfi [emper adeffe exi-

Deo conver(ari, ac unicuique zquali-

flimet, Yn omnibus ergó veftris preci-

terjus, fineullo humano intuitu aut

j U

busachoris,in omnibus veftris cogi-

confideratione adminiftrare debere ,

€o prorfiüs modo, quo Deus judex. ju»

r

tationibus, inomnibusviis & operi-

ftus

194

Conciones Strenales.

fcientiam: Doninus videt, fi nimium &

ftus illud omnibus & fingulis admini-

- flxat.

nauta extorqueas: attende quoque,ne

aices faci-

Sedeheu ! jam aliqui Ju

clementiffimum Dominum tuum, cui

unt,ficut illi perverfi bomines,de qui-

in fidelitate gravi juramento obliga-

£f.39.6. bus Píalmographus dicit: Viduam &

tuses, decipias: curam habe, ne te

adyenam intevfecerunt , & pupillos occide-

tuofque divitiisaugeas, animam veró

vunt, & dixerunt : Non videbit Dominus,

tuam infummam egeftatem ,. miferi-

mecintelliget Deus Jacob. Floc. graviter

amque aternam devolvas.

arguit idem dicens : Intellipite sufipien-

Neimiteminiilum íartorem, cui,

ii

tes in populo, & flult? aliquando [apite

*

E

W

utnarratur, zgrotanti periculoséap-

Qui plantavit aurem. non etdiet ? aut qui

paruitdamon, geftansin manu ma-

finxitoculum,non confiderat? q. d. O ini-

gnum vexillum diverfis ex fruftis feri-

qui fudices kdum promittuntur vobis

cis,holofericis, purpureis, coccineis,

- dorodociz, & dantur coxruptiones,ut

panneiíque diverfi coloris,aliisin ar-

zquum faciatis iniquum, & juftum

torio füo opificio futto füblatis com-

ániquum,putatifnéme illud non audi-

pofitum;vexillum hoc diabolus füpra

1e & videre,qui vobis & omnibus au-

le&um infirmi aliqueties hinc ind&

. xes & oculosfecit Auditequoque

circumagebat, ut agrotus fartor fuiti-

Gentilera Vatem canentem z

va fruftafüa videre & difcernere pof-

fst. Mifer infirmus admiratur, flupet;

bviä;«ïw

. Afpiciunt oculis Superi marmliæjujäs-.-

quid hoc fibivelit? tunc damon: En

AMMeta-

farter,illafuntfrufta, quz tufur aliis

homínibus furtiv& abftulifti, & hoc

1bn.

anorphe

EtPlautusille Ethnicus magis Chri-

füano modo dehocloquitur: Ef pro-

vexillum proferam contra te in tefli-

Adiny

feifà Deussqui,que nos gerimus, auditque

monium.fumzno coram Judice Chri-

& videts

fto, quite propterhac tua fürta con-

demnabit, Sarztor confcientis flimu-

Hancauream fententiam, quæ:Ve-

bisomniaaudientem &5 videntem

lis agitabatur, reum fe fciebat, extem-

. Deum proponit, bené perpendite, &

pl? votum facit,fi, Deo adjuvante,

D

änlfc

fiet vobis,quod (cribit S. Martyt Igna-

piiftinam recuperaret famitatem , fe

k

Epifljo. tius: Memento Dei, & non peccabis,

nunquam velle ulli mortalium aliquid

tl

4d Hero- — TELONARUS offero vexillum

furari, Iterum convalefcit, jam inte-

tü

JB6HI..

nayale cum infsriptione aurez hujus

gra reftitutus profpera valetudini in-

u

fententig: Dominusvidet. Vexillum

cipit rurfüs fuum exercere opificiums

W

hoc um falutifera ia fententia Do-

mandatautem lerve füo, ut quotief-

)

snini Felenarii ob oculos habeant ,

cunque deinceps holofericum, purpu-

i

dum naves confcendunt, fecum cogi-

ram, pannusye effet fcifluruspro ve-

)

tent,ecce jam navemaícendis, illam

fte facienda;ipfe mox diceret: Magi-

t

- vifitas, mexcimonia omnia nafitz ad

Íftervexillum. Ver&m dum férvus fua

K

fentinam ufque pexluftzas & perícru-

exequitur commiffa , refpondebat

d

tarisyattende tibi;ne tuam gx3y6s con-

femper faxtox ; illius coloris nondum

L:

€rat

*X

N

CONCIO xixr.

Dr

lini

'era'tintüs k Veliïm*il'emcolorcmnomx tum anteä:ïlledmnïnö,codf'uïï:spro-'

qux

. continebat.ficque pergebat.Hac qui-

cidit ad genuaImperatoris, rogat ve-- -

n

dem narratio fabulam fapit: at profe-

niam,fed omnibus dignitatibus privà-

dbige

&ó ferió vos Telonarios moneo, ne in

tusexpellitur, Si hichomo fciviffet,..

veftro officio vexilli datí cum faluti-

TT

Imperatorem videre; nullo modo pe-

m

ferainfcriptione: Deus videt,oblivifca-

cuniam füftuliffet, Sic jamvos confi-

niit

mini; res veftra (alutis agitur.

derate, Deum

- omnig vide;'e, & non

Deus olim ftrenu& prohibebat di-

peccabitis.

2l

Leyit-19- cens: Coram ceco non pones offendiculum.

CONJUGATIS prafento'annu-

14

O Domine Deus! quale illud manda-

p

um aureum cum hac infcriptione: Do-

QUf

tum ? fiantcoram czco quazcunque,

aminus videt.. Utinam multi Chriftiant

"o

non poteft ille mifer ícandalizari,quia

conjuges huncannulumaureum, puto

oculorum lumine orbatus eft. Atta-

| prafentiam Dei, haberent pra oculis!

jptisy

Mi

men Deus prohibet & addit: sed rime-

quàmfelix , quàm beatum ducerent

bis Dominum Deum tuum, . quia ego um

matrimonium , quanta concordia ,

Q

Dominus. q. d.. Licetcacus non videat

quanta unanimitas effet inter illos ;

ïxxwx

tuafaca,tuaícandala , tuam injufti-

3

Abienim przfentia Dei, ibi pax eft &

yfutte

tiam , licétillum propter cacitatem

concordia, tefte Apofto

I. Cof.

nontimeas , time tamen me Domi-

lo: Noqejl dif-

14.32.

p

N

fenfionis Deus, fed pacis.

num Deumtuum, quia ego füm Do-

Jovinianus Imperator cüm folicita- Nscepfs

HHW»

j B

minus , qui omnia accuratiffime

retur, ut refponfum darer Macedonia. C4"f/us

cemo,

hll

nis fapplicationibus: Odi, refpondit, ^ 19« e

P. Dre-

E.

Imperator Maximilianus I pone-

omne contentionis enus , concordiam au- AO* Ec-

d

xelius,

i ul

bat quádam vice magnam pecuniz

tem unice amplettor €& amo. Simili nio. *Ief-iff.

vim in menfa, & egrediebatur inaliud,

EL

[ CM'

doDeüsunicé amat'& " ample&itur

t t

cubiculum, interim quidam ingreffus,

concordíam, omne autem contentio-

, auferebattantum auri, quantum uná

i

Jlim

nisgenusodiohabet ; quare optimé

manucapere poterat, & exibat. Vi-

adhortaturS. Paulus : Pacem habete, & z,Cg);;

u

qvaito;

dens hoc Imperator convocat Princi-

Deus pacis & diletlionis eritvolifcum.

I

;.!3.

pes & proceres, dicitque furi; ut can-

. Ubi Deum ante oculos habent

!

em;fe

*

tum pecuniz & auri tolleret ; quan-

conjugati, ibi pietas;ibi devotio, &

*

*

naliqüid

tumunámanu capere poffet, vellet-

timor Domini viret & floret, Ut vi-

l "2 05:6?'?»3

)3m jte

que ipfi donare ; hic aliquantulum re-

dere eftin Zacharia & Elifabeth con- Lac. Lé, ?

Y

udiniit

cufàt, dicens: pecuniam illam fe (cire

ificiumy

jugibus, & parentibus S, Joannis Ba-

probello & confcribendis militibus ,

ptifte 8 Precuríoris Domini.

uote

'Item Tob, 3'4

alifque neceffitatibus imperii effe

in Tobia & Sara.

MP

colle&am; dumautem urgeret Cafa-

proYe

De Theodofio pofteriori. legitur, so;zagg;

zis mandatum,füftulit, quantum cape-

M

re potuit; dum velletimponere facco,

quiavifui & nomen & pietatem refe- 1. 6.22.

tebat , inflituiffe aulam füam velut Theodo-

dicebat ; neimponas, priüs numera,

fcholam, inqua ad pietatem fe füo€ ;;;

ond

ll.;.

utrüm modó tantum ceperis, quan-

que exercuit, habens ordine diftribu. z,

i6.

o 9

Bb z

ta

n

s

Conciones Strendles.

ta tempora fe£tionum,pfalmorum, je-

pitudinem pertefa , ejufdemSanai

NHCb. . iapiorum,imb & vigiliarum.

confilio & . eperá in Deo facrarum

l' 140673.

Ubi conjuges Deum habent prz-

mulierüm cenobium fe receperit, vi-

| inin

fentemin animo fuo , ibi caftitas &

tamque fanciffime inftituerit, claufe-

nj

thorusimmaculatus fervatur ,. nulla-

ritque.

é

[

quecommittuntaradulteria, necgra-

- David fümmoper? füam deplorat

vía carnis peccata, ut defe teftatur Jo-

cacitatem; quódante peccatum adul-

terii omnia videntem Deum non ha-

Job.31. 1. bus;dicens: Pepigi feduscum oculismeis,

st nécogitarem quidem devirginez quam

bueritante oculos mentis fuz, & ait . :

enim partem baberet in sec p«us defuper,e

Tib: foli peceavi, & malum coram te feci.

pf. go. ä,

baveditatem Qmnipotens de excelfise Uibi

q. d. mifericordià tuáà magna opus ha-

verócogitant conjugati, Deus non vi-

beo,D eusmetissnam peccatum meum

det,ibi continua diíTidia,rixz,impie-

magnum & enorme eft , maximé;

tas, malitia regnant, acgravia fzpe

quóàd ita fuerim indifcretus & temera-

committuntur adulteria;utide hoclo-

rius, utinoculis tuis peccarenonfim

nbz4. quitur Job: oculas adulteri ob[ervat ca-

veritus ; quodque coram hóminibus

J

I*fw

liginem, dicens : Non e videbit oculus, &

minimé patrare aufüs fuiffem; in ma-

jeftatis tue confpe&tu

eperiet vultum fuum. — Sic quoque illi

faggx; non fim

perverfi fpernebant omnia videntem

veritus.

3/.25-7« Deum;quidicebant: Non videbit Donmi-

p

. Prodigusille, qui devoraverat füb-

LAt, 1j.

mus, nec antelliget Dets Tacob,

flantiam füam cum meretricibus, ' de-

21«

Met,

Utinamadulteri animo fuo pervol-

licifüipeenitens, eopotiffimum no-

mineindoluit,quódin confpe&u coji

»

r.

;j;.ip

verent exemplum Ephrem Syri Ere- —

yoitis .

Titz ,

$ quo Metaphraftes in vitis

& patre füo infpiciente deliquiflet-,

anccorum

"

*

ic cum 1in iaicivum

Surtus

hinc gemebundusajebat: Pater, pec-

à

;, fcortum: incidiflet, 3 quo ad. facinus

eayi ( celum & coram te.

£0em

vit4

' folicitabatur, poftprecesejusimpor-

Quód Deussdulterum videat, cla-

ris teftatur verbis Ecclefiaftafticus,di-

Eccli, 25

E£por

tuniores & fe morem geflurum dixit,

t

j*

» F&

* fiin medioforo fornicari vellet. Tum

cens: Ommnsbomo,qui tranfgveditur le-

:

Á

illa :: Quomodo tam feedum, inquit,

&um [uum contemnens n ammam [uam,

aliis fpe&antibus,opus patrare aufim?

€ dicens : Quismevidet? tenebra circum-

D

4b

»Cui Éphrem: O fatuam! hominum

dant ime,€ parietes cooperiunt 1e, & ne-

(5;

t&u oculos vereris, & omnia videntem

ana circumfpicit e:. quem vereor $. deli-

Y

& pernofítentem Deum non formi-

éorum meorum non memorabitur. Altiffi-

dast& quodin creaturarum confpectu

qus. Etnon inreyigir', quoniam omniavi- y,38,

D

facere nonaudes, id in Creatoris con-

det oculusillius: & non cognovit, quoniam

fpe&u psatrare non perhorreícis ?

octili Dotini inultà plus lucidiores: funt

Quàm, ó mifera czcutis,fcelertim tuo-

(uper folem, circum[picientes omnes vias

!

11;

rum enormitatem non confiderans

*

bominum, & profundum abyfi, & bomi-

Hocfían&i virifermone ita perculfa

num cordaintuentes in. ab[conditas par-

E

tes : Domiun enim Deoyentequat creaven-

eümeretrixgut extemplo vita füa tuz-

4 W'r:h

tir,

&

CONCIO XIH.

197

a

Yif 'omnia funt dgnita s fic * poflperfe-

E

minantur , omni(queves imþp-r'obk-eixer- tutéto.3s

Cetttr.

um vefpicit omnia, Et magnusille Ec-

C4p. lq-

i

Ambrof. . clefis Do&or Ambrofiusait: Putas,

Ejufinodi ita alloquitur S. Ambro-

Amb. V

Juife

án Pf. 118 quódte in adulterionon deprebendet,quem

fius : Putas tefolum effecim fornicarist r yyg,

videt adulterium cogitantem * '

$

C non recordaris , quia oculà Domini V* o u

fv

:plora!

-Hacvobifcum perpendite Chriftia-

dent orbemterrarum . Adeft Pater, adeft

al

niconjuges, Deum omnia infpicien-

Filiusyadfunt Angeli mimifiri, adfunt Che-

n J

tem,omnia pervadentem,(&quelueem

vubim C Serapbim, quidicuntz Sandctuss

Gdts

muttdi vocantem habete pra oculis,in

Santlus, Sanctus, plena eft terva majeflatir

omnibus a&ionibus veflris cogitate:

tue : Putas,quüdin Iupanari Chriflus te ^

tifri

T

Dominus videt, & ducetis vitam unani-

non videat, quem yidet lupanar ingredien- »

mem, piam, & devotam, thorum fez-

tem ?

od

inj

vabitis irnmaculatum, felix tranfige-

O Juvenes & Virgines, nolite ezg&-

J

tismatrimonium. Nunquam ex cor-

*

aliquid mali aut inhonefti perpetrare:

i

dibusvefiris ftrena hac excidat.

quodcunque vospudet coram vito

m

VIRGINIBUS & Juvenibus,quia -

honeftofacere, id multó minus facite

dele&antur crucibus aureis; & argen-

coramoculisDei , omnia cernentis»

h

n n

teis AgnisDei; hinceis do pro ftrena

Imitemini,quafo,in veftris a&ionibus

crucemauream, velargenteü Agnum

ac operibus fanctiffimum Regem Da-

Dei, cuiaffabré infculpta eft falutaris

videm, dicenté: Ad e levavi octlos meos, P(-122,5»

sb 1

illafententia: Dominu viet.Hanc au-

a

T2

quibalitas in celis : Eece ficut oculi fervo-

ream crucem vel Agnum Dei permit-

vumjn manibus dominorum (uorums ficut

ym ho

tite continuó coram oculis veltris-de-

ectl ancille im manibus domina fua : ita o-

u cei

Iüïä'x

pendere in pe&ore, illamque falutife-

euli noftri4d pominum Deum noflrum; do-

ram fententiam: Dominus videt, cordi-

nec iilfereatur nofirí.q. d. Sicuc fidelis

; '17!['

bus veftrisimprimite, O quàm probi,

eryus refpicit femper Dominü füunr,

quàm virtuoti;quàm Deo hominibut-

; dr

1;'

utomniafaciat, quz putat ipfi place-

E

i

que grati filii & filiz eífetis , fi hanc

165 & ficut ancilla femper verfatur im

u

firenam femperin mente veftracon.

nl "

confpe&u Dominz fuüz,utomnia per-

fervaretis, de vobiscert? nihi] mali,

ficiat ad beneplacitum ejus

fic ego

1 [:mm,

nihil turpe diceretur,vel audiretur!

oculos corporis & mentissznez ad te

ii

Ubi hac auxea crux de pectore re-

dirigo, ut Íemper dign&coramte ame

pUn

jiciturin dorfum- , nec perpenditur,

bulem, tu etiam mifereberis mei , &c

-

Deum omniacernereac intueri, nec

míhi tuam non abnegabis gratiam.

7

eum-efle (crutatorem cordis & renum,

Legitur de quadam ancilla , que

jniy- 19

ibi florent in juvenibus & puellis pe-

famulabatur ac inferviebat cuidam

jj

tulantia, protervia,inobedientia, fü-

devotiffimz Nobili fceminz,hanc ob

, u

perbialaícivia, callida mendacia, fur-

pietatem, & probitatem ita tímuit,ut

T

ta;focordia,fcortatio, & c.ITbi verifica-

nihil mali unquam auía. fuerit cogi-

hat

Ephrem, turillud Ephremi dictum : U? znemo-

tare, ne dicam perpetrare, aut loqui.

n

l, de vir- riWDeiabef , iitencbracumfetoredo- — Mdeza facite vosancillz, vos virgines

gt

-

Bb ;

[

&jv

197

. Conciones Strenales,

"

& juvenesin confpe&u Dei univerfa

cordis füi inftruxit;in qua Jefum füur&

j

infpicientis,

etiam in maximis paternz domíüs oc-

Cantipr,

Cantipratanus refert de quodam

cupationibus & operibus fervilibus à

fs 25

juvene ; quihorrendum commiferat

parentibus ftudio, utà piiscopitatio-

PU

peccatum , fed nulli mortalium no-

nibus diftraheretur,imperatis

diffimé circumferebat. -

) jucun3

tum, quod etiam in confeflionibus

conticuerat;huicin campis ambulanti

Idem & vos Juvenes & Virgines

Obviam venit Chriftus Dominus in

facite, firenam datam, auream illam

— , forma peregrini,dum pergerent fimul

crucem cum infcriptione: Deus videt,

veniant ad clarum fontem, ubi rogat

femper ob oculos mentis & corporis

Chriftusjuvenem, utlavetipfius ca-

y

habete, & vobis [.ümmop'er'e proderit

lj

put, hic depofito ejuspileo , videt

adanimz veftre falutem.

. VIDUIS offero Rofariumcum aue

fplendidiffimum & clariffimum in

vettice capitis Chrifti oculum; admi-

reo numifmate, cui infcripta dictaa-

tatur,&upet,putatmonftrum efle. At

lutaris epigraphe: Dominusvidet. O

Chriftus, qui non vult mortem pecca-

vos viduz, quz pertemporalem mor-

toris, fed ut convertatur & vivat, re-

tem amantifTimis maritis veftris or-

fpondet : Ne mireris, hocce oculo in-

batz eftis, neputetis, voseffeomninàó.

tuitus fum,teillud grande committere

defolatas, audite , vosconfolantem

eccatum & fcelus,vade ergó, & con-

Davidem : Domizusjnquitviduam fu-

Pf-m-ä

fitere illud,fi vis falvari, En vos Juve-

fipiet, Ylle tanquam fponfüs vefterat-

nes, exiftimatifn? poffe peccata veftra

Hazc

tendit ad omnia opera,verba & cogi-

& vitialatere Deum? minimé.

tationes veftras. Quemadmodum au-

confiderans pudicus ille adoleícens

tem fponíà nihil inhonefli, nihil, ex

Gen.39. . Jofeph,ideó noluit cum uxore Domi«

quo fufpicio aliqua averfi amoris oríri

"

nifüi Putipharis peccare.Hunc imita-

poffit, agitinconfpe&u & prafentía

Tol. 4,6, tus eft fan&usjuvenis Tobias,qui et-

fponfi fui,fed in omnibus tantüm niti-

iam femperin mente habuit Deum.

tur füo placereamafio : Pari modo &

Quid dicam de beatiffima Virgine

vos viduz adnitimini, Deo fponfo ve-

Lu.146 M

L At

aria,cujus anima femper magnificavit

firo in cun&tis complacere. Uti de vo-

Dominum,& cujus ffiritus femper exul-

bislaudabiliterloquitur S. Paulusz

[

tayit in Deo falutari fuo.

Mulier iunupta cogitat, qua Domini (unt, 1.Cor, 7«

San&ta quoque Cacilia Virgo &

d

ut fit [an&la corpore & fpiritu.

Mattyr continuó Deum in mente &

Sic continuó die no&eque conaba-

L

ore habuitsde illa enim canit S, Eccle-

i

turS. Annavidua ProphetiffaDeo e- Lyc2:27«

fia: Cecilia Virgo Evangelium Chrifli fem-

lecto fibi fponfo placere , hinc nun-

l

per gerebat in pellore, C non diebus neque

quam recedebatà templo, fed inora-

noctibus vacabat à colloguiis diyinis & o-

tionibus & jejuniis Domino Deo fuo

1

TAtione.

Raymun-

ferviebat.

D

dus in

S. Catharina Senefxüsä(þonfo füo

Vosviduz in cundtis quoque veftris

L

nibus

D.

yit4 cjus Chü&oledoaaa cellulam in medio

anguftiis , m»i&rïïs & tribulatio

k

€on-

CONCIO XII.

129

lii

v

confugitead Deum,& confidite; ipf*e

OMNIBUS PECCATORIBUS -

enim vos nullo modo deferet. Ad hoc

m

& Peccatricibus dono pro felici ac (à-

il«

vos adhortatur Do&tor Gentium, di-

lutari xenio virgam vigilantem , cui

.T.f cens: Quever? vidua eft & defolata. fherez

CUU*

infcriptum illud epigramma: Dotn/us

in Deum, éinflet ob[ecrationibus & ora-

videt. Ejufinodi virgam olim videbat

tionibus nocle €» die, Hoc confilium imi-

ille in utero matris fan&ificatus Pro-

/nti

tata eft Efther, qux in fümmis miferiis

pheta , ad quem fa&tum eft verbum

lm

& anguftiisomnem fpem füam & fi-

Domini,dicens: Quidtu vides Jeremia? Jerem, i«

duciam ínDeum pofüit , dicit nam-

Et dixit: Virgam. vigilantem ego video. 1k4'

poris

dtit

Eflb, 14. que : Deusforris (uper omnes, exaudi vo-

Utinam tam expertus effem ophthal-

1

€eim eorum,qui nullam aliam fpem babent,

micus , tamque falutare poffem pra-

Simili modo & tutriftisac derelicta

parare collyrium, ut omnibuspeccae

Álls

viduadic : O Domine Deus fortis

toribus & peccatricibus illuminare

f

füper omnes , exaudi vocem meam,

valerem mentisoculos , utviderent

qua nullam aliam fpemhabeo, nifiin

t«

vigilantem hanc virgam, & continuó

. te: maritus raeus dile&us obiit, filài

cogitarent incordibus füis.: Dominus

qe

mei vel mortui fünt, vel debitum mi-

videt. Yle enimin manu fua habet vir-

yin)

hi morem gerere nolunt, modó hic,

gamvigilantem irz,virgam vindi&tz,

m

modó ibi, velinbonafama mea, vel

virgamjuftitiz fuz,quam effugere mi-

jj

in bonis temporalibus, velab exacto-

nimépotes, quandoin fceleribus tuis

a

xibus perfecutionem patior, Credas

n

ita pergis.

at

mihi procerto, Deus fpon(us tuuste

Itajitaeft, Ópeccator! nihilDeu

m 4u

non derelinquet, Sponíüs enimau-

celat.Sicut tenebrajita * lumen ejus, in- Pf-138«x2.

jl«

diens ; minimum quid mali eveniffe

quit Regius Propheta, & nox ficut dies

gori

fponíz füz , fibi eam xftimatirroga-

Wiuinabitur, q. d. "'Yam Deusacuté

fantia

tam effe injuriam,& quarit in nomine

videtintenebris,quàm in plena meri-

ii«

Íponízíuz vindi&ctam, — Pari ratione

die : nex illi pro die cít, & denfiffimz

T

Deusagitcum viduis, utipfemetait:

tenebra prolumine: nullz (unt late-

ov

ixö&:iza Vidua & pupillo non nocebitis , fi lefevitis

brz, intra quas ille oculosnon immit-

evo

22.

£0$, vociferabuntur ad me, C ego audsam

tat, & quxcun

que ináis peraguntut. ,

uUlus:

elamovem eorim, & sndignabitur furor

acutiffime videat.

meus, percutiamque eos gladio, & erunt

f

Deushaudaliterte, ó-homo ! ob-

h

