inhzrebo : nihil autem welius, nihil

tum , juftitiz fatisfactum.

Pax vo-

jucundius, nihil gratius, nihildenique

bis, & paxubiquelocotum : Celum

utilius chatiffimis meis Parochianis ,

namque apettum eft , tattarus velut

qui eftis corona & gaudium meurm,da-

vinculis conftri&us, limbus exfpolia-

re potui , quàm pacem 5 cx hac firena

[ d

yqbis

z

ZC*ONFCFIO X L,

$49

vobis major utilitas proveniet, quàm

jucumda , bonum ab ommibu quidem lauda-

fi unicutque veflrum (fi poffem) mul-

tum, À paucis autem confarpatum, ubinam

ta millia coronatorum prafentarem,

nos tanto tempori fpatio rdliquifts ?. quan-

do ad nes reditura es ?. Equidem te fupr4

Daboautem vobis quadtuplicem pa-

cem,dum hanc explico , autibus men-

anostales omnes cupio & exofculor , ac prt-

EU

lj

tibusqueatifcultate,

fentem complector , && abfentem multu lu-

j vot

4

Prima pax , quam Chaatitati veftrz

dibw er lacbrym

rv€y

évc. Hizc Nazian-

ul

E

ex cotde pro feliciffimis novi anniau-

zenus»

Ü

fpicijs precor,eff pax aterna,quam de-

icus Theopha-

-t

Magnus illg,Hiftor

L

h

If

dl r o ocinibus

i$haberecum fiominibus, quifque

nes ait

*

Maximtut civitatis bonum ef

,

cum proximo fao, cum cognatis, cum

concordia : fine qua neque civitas benegu-

vicinis , conjuges inter fe,&c. - Ad

bernari , tirá, domus veclà adminiflrari po-.

hanc pacem adhortatur omnes Ma-

H

tefl.. Antifthenes Philofophus Prece-

fom.sz, gnusille Apoftolus , dicens

.

Q.m

ptot Diogenis folituserat dicere : Ci-

18.

tum in vobó efl, cum omnibu bominibus pa-

vium inter fe concordia , quovis muro fr-

——

cem babentes.

Experientia quotidiana

miwu e[fl munimentum.

]

docet, quantum boniaffetat pax civi-

Audite hac de re veriffimam hifto-

€hron,

]

tatibus, rebuspublicis & provincijs :

tiam. Imperator Fridericus Barbarof-

Tburfng.

le

ubi pax , ibi divina benedi&lio , ibici.

facum aliquando ad affinem fuum Lu-

p.62.

ves & fnbditi augentur bcnísatque di-

dovicum Landgravium Thotingiz ,

i

li

l,

r

vitijs , ibi euncta profpera florent :

qui dicebatur Ferteus,adarcem Neo-

n

. quando vetóin communitatibus, ur-

burgum veniffet,& qu»dam die matu-

- bibus& pagis intervicinos, cognatos,

pü

tinotempore Arcem peram bulatet;at-

L

conjuges ; inter Superiores & infrio-

q; edificijs perluftratis exiretin mon-

res eft difcotdia continua , lis & con-

mu

tem, ante arcézquoli latitudine fitum;

du

tentio, quando unus furfum, alius de-

dicebat ad affinem fuü Landgþavium.;

^U

orfum tendit, taudem omnespeíIum

Arx illa mihi bene place;modo muni-

MW

-

eunt & pereupt , quia non eft pax,

ta & cincta effetirmismaenibus. Ad

j

Sau! HI l

axta illam fententiam ; quam Hol-

hzc Landgravius: Demutis non fum

landiin fais monetis habent ? Concor-

follicitus, illos ex templo habere pof-

j

'Tunc

Seneca

diares parve cre[cunt, difcordia dilabuntur.

fum , modo ijs opus habeo,

c[gü )

Marcus Agrippa vit ingentis animi

l

Epifl.95..

Imperatot ; Quácito potefl forti ma-

qui folusex his , quos civilia bella cla-

ro circumcingi & muniri? Landgravius

j

/] 66

ras potentesque fecerunt , felix in

refpondet: Citíus tribus diebus,Impe-

publicum fuit) dieere folebat , fe

rator tidebat , dicens: Hoc effet ad-

ii

huic fententiz debere : hác fe aje-

mirandü , & licet omneslatomi & ce-

mhll

bat , & frattem & amicum optimum

mentarij totius germaniz hic conve-

fa&tum.

;

iqi

nirent, tamen vix effet poffibile. Erat

jph

Divus Nazianzenusait: P4x 4mit4,

autétempus,quàódlImperator jam cum

m-d"

fais accubiturus erat menfz , Land-

r

m s n ,d'unw;a:,— (ed nemine queque ipfo

Z22 3

gravius

n

-

Camianä varit.

$jo

homines cum !ïgnïs & atmis-ïn&r&;

gravius interlm clam mandat famulis

fuis, ut illicó nuncij equites emitre-

&os videret;alterum alterum lateiibus

rentur ad omnes Comites, Batones &

attiegentem, qui omnesaffini füo fcu-

Dominos Thuringiz, anuunciaretur-

disobligai erant, admitatione taptus,

que cis , ut illa no&e paucis cumfa-

dicebat ; Fateor, me preriofiorem,

mulis , optimo ac pretiofiffimo appa-

nobiliorem, cariorem , melioremque

ratu, armis acinfignibus fuisad arcem

nunguam fpe&taffe murum : & gratias

venirent,

Hoc ficbat dilacuió, &

ago,quodillum mihi oftendiftis, Quis

*

Landgravius ita ordinabat populum,

hunc firmum murum ex vivis illis la-

ut omues ad foílam circum circa at-

L]

pidibus cónjunxit*&-coaptavit-- nifis '

i

$4

cem ftarent armati aureis &argenteis

pax & unio ? Sic etiam conco:di; ci-

T

armis , holofericis, villoG putpurá &

vium eft mutus firmiffimus,

fagis otnati , quafi prelium commif-

& Scipio Afticanuspotentibus fuis ar-

b

furi ; rettó. ftabant famuli geftantes

misjam Romano Imperio adje&a

Numantiá , cujus incolz tot tantasqi

gentiliriaInfiguia , ut eorum ftemma-

ta agnofccrentur ,hi circumftabant u-

przclaras de Romanis in tran(acto

nivetfam foffam alter alreri propin

tempore reportaranr vidtorias, roga-

quus , habentes in manibus gladios

vit Principem Tyrafcum Numantiz

evaginatos & clavas bellicas ; & ubí

Moderatorem, quomodo tam florens

turtis in meenibus e(fe debebat , ibi

pattía adeó brevi remporis fpatio pe-

fubá(tebat Comes vcl Liber Baro cum

tijffet, qui ipfi íngenué refpondit ? Pax

& concordia civium eam vi&oriam,

figno. Omnibusà Landgravio in £i-

lentio jam ordinatis, adit Imperato-

difcordia tam precox exitium prodi-

tem, dicens: Clementiffime Domine

xit. tlinc eptimé divinusPlato ait:

& Affinis , murus de quo heri Maje-

Nibil pernicioftta civitati , quam divifios &

ftati (uz glociatus fui , nunc eft para-

nibil melius, quaim tnio.

tus & peife&tus ; Siitaquenon difpli-

Hoc oftenderé voluit Scyllurus

ceat, d;gaetur eum , ancequam facrum

Scytharum Rexfilis , qui cum o-

Plutarch,

Miffz officium audit, luftrare, in quo

&oginta liberos mafculos haberet ,

mihi áingularem praítabit amorem &

jam cernens commune omnis carnis

j Rgg.

fibiimminere fatum , omnes ad fe ac-

complacentiam, Gui Imperator ? Jo-

M6,

eatur, Laüdgravius re-[pohdgt : In

cerfiri mandavit , & tenens inmanu

yeritare palcherríimum inveniet mu-

fafciculum haftilium , eum fingulis

n

rim, imperator fignat fe figno S. Cru-

perrexit , ut illum quifq; rumpereten-

E

u

cis, exiftimans, ipfum auxilio nigro-

taret.. Verum ipfi fefe ad hoc viribus

m

z

tiz vel demonis tam cito ere&tü

impates afferuerunt.. Arreptum itaq;

cii:, Cum jam [mperator perveniret

rurfus fafciculum diffolvit , & cuilibet

ad extremam foffam,& tot nobiles or-

unum poftaliud przbuit , ficque dif-

natiffimos Dominos , Equites ; Comi-

junca facile confregerunt, Tum e-

"E

ie55 Barones & fervos, fortesarmatos

0s patern? admonuit hifce verbis : Sl

con-

"€ONCIO L.

:

DL

ul

concordes eritis , validi invictique ma- . dicens : Regate qua ad pacem funt, Hac Pj, 121

u

nebitis : eontra, fi diffidiisdiftrahetni- — pax optatur lib. z. Mach. 1. 4. Adaps- q,

il

ni,imbecilles etiis,& expugnatu faci-. riat Dominu cor veflrum in. lege [u& & 5 Mac h,

il

les,Non potuitScyrha magis fcitérem. inpreceptis fuin C faciat paem, — De bac. , 4,

^

Ob oculos ponere.

oquicar pace Caffiodorus : Pex vera

Plures jam uttiusque fexus folent eff, comcordiam haberecum|bonis moribut,

i

14

geftare in digitisannulos,veram opta- . * litigare éum malis & vitiis, Hanc

n

rem illisannulum Catonis,cuiimpref- pacem nobis Chriftus teftaimento le-

Inéf.14s

l

"d

fum erat hoc di&ium :

avit,dumait ; Pacem meam dovobis ,

inímicusnullus.Extenim S, Áu

Amicusunus , g

güftinus . fcilicet pacem eordis.

Ad hanc pa-

27

S.4Hg. ait ; Non poterit babere concordiam «um. cem acquitendam adhortatur David :

Pf.3jst5-

Hsbf 32«

* deverbit Chyiflo, qui difiers voluerit effc um Chri- - 1nquirepacem ,inquit,. c? perféquere eatm,

:

Domini, fli«

50«

EcDo&or Gentiumait : pacem fegiti-

4

"

.

: Batnagafius etíam nomine Kegis mini,(cilicet cotdis fine quavidebit nemo

ZEthiopiz cum pretore Lufitano foe*. Deuin..— Utautem hanc cordis pacem:

(j

dus pacemque initurus , apprehensà habere Foüms,a;ïqm[mxm&neceüa-

eruce atgentednixus genibus; Qua» , riarequiruntur,

gl

u

inquiebat, pacem lefus Cbriflus generis

I. Peccatorum vitatlo ? non enin:

bumani Redemptor dicipulis reliquit : e4-. poteft habere cordispacem, qui mal&

u

dem e[lointernos , quiejwdeuzprofitemur / vicam inftituit.

Ut de fe ipfo fatetur

w

eultum d fidem.Utinam diceremus cam . David Rexhisverbis : Nonefl pax offi-

Pf.37.4«

i

Pocta?

bus meis à facie peccatorum meorum, Quia

Eicdl. 33*

Imy

J

Eeclefiafticus dicit : Precordis fatui. ,

f.

Patio amor Deuseff , paeem veueremur quafi vota eurrus. — Cv quaft axi ver(atilis

i

Amantes ;

Sicin continuo mut-

if

€ogatatus illius.

Pax juvat, w medid pace repertw. moure & remorfucftconfcientia, nul-

Utclatis verbis

4'7"07'-

lam habetquietem;

us

F-s'r- |

TI

teftatur lfaias : Nonefó, inquit, pax [

Milites Davidis dicebantolim ad Na- — smpíis.

Et Gentilis ille Cicero fcri- 2 1.

"-

[

L

& Rtg. bal: SitFratribu méis drtibipas, & do-. bit

Suum quemque (celus agitat, amti- Cic, pro

a

a$.6. muitue pax Cromnibw , quacnque ha- — tiaque afficit $ (ua male cogitationescon. Sex, Rof

u

Et Grzcani-

bes.fitpax, ldem , idem &ego pre-. feientieque animi terrent,

.

j

cor

*

»

- fit vobischariffimis meis paro- caíententia ait

*

. Confiientia. verberat $, Aug.in

ghï

&

chianispax ,- fit domibus veftris pax , a4simum. Hoctormentum clarius ex- fintent,

Ti

plicat S. &ugu(tinus , dicens : Nullg decerptiee

fit omaibas , quæc-uanue habetis ,

ribut

aX

pornegraviores fant,. quam mala confiten-

g

. l1kPrecor vobis pto felici novo fiem quaquum nion babetur Deus.confola-

jlb

a

inno pacem internam

uam debetis fiosoninrvenitur. Et quiatales jacentin

o

*

—'Bibelecom vobrnet [gá

abere cum vobiímet [P 1$, Ad bane fpin-is:vitiorum ,« portant onus dia-

m

paccm horgatur nos Regius Pfaltes , boli,ideocarentpacecordis, Siita-

*

IS'Si

que

m

z

Conclones warie.

J

$55

que hanc pacem ínternamhabere vc- quia omnuía circamquaque concuife

lu

lius.fceleta vitate.

movebantur : e$ nonin commotto»e Da-

D

li, E& confeffionis frequentatio.

minu : Poftbancterce inotum & agi-

E

"

&

De quo intelligi poteft illud Ia

tau'o.nem,-grandis-apparui: 1gnis

lfa. $. Crtavi fruüum labiorumpacem. — Echoc

noninigne Daminu, Deniquepo(thzc -

,9.

modo acquifivit pacem cordis Rex

omnia affl :cusei fibilus aura tenua , &

David pet confeffionem deli&i fui,di-

hic Dominus.

Ianuitautem iny(te-

.

cens: Peccavi Domiso.Cui NachanPro-

rium,Deum non inveniti; " nec eciaa

quatrendum in igne, intutbinibus,re-

2.Ré. . phetaait : Tranflulit Dominus peccatum

I2 12.

tuuti. Confideranshanc confeffionem

.B&quc'xutbulcncis, fed infaavibus *

P[ [;

S. Auguftinus, & quantam inde acqui-

initibus ac pacificis conícientiis.

fierit pacem internam, exclamat : Q

Audite, quam graphicé depacelos^ .. — *

uam falubre verbum peccavi ] funt

quatur lucidiffimum illud jubar Eccle- g, "Auguf,

L

cres fyllabz, & facit dimictere peccata

. fie Auguftinus

*

O pax,inquit, qui te ferim. 2

N P;;W

triplicia, (cilicet cordis, oris & operis,

babet , teneat, qui non babet, perquirat, ji de Erem.

filius Dei effe pevoptat. O pax ] beatus,qui

| h

" Optimé ergo Divus Nazianzénusait 2

D, Na- Magna vitii viedicina efl confeffio,

te habet, maledi&us, quiteodit, vel

AlAnz.

HI. Eft juftitiz operatio.

Dequo

fraugitinter homines , quia taliseft .

gra. 1 $. S,Maias cap, 32.. Et erit opus juflitia paxs

filius perdirionis & Antichriftu

M

& ,jdic&:

x

de plaga ld eft : Sifacisoperajuftitim, habebis

S, Auguftinus.

O quantam

bonum E& p'ax intet-

grandin. pacem fempet in cordetuo. — Quod

1fa. 32 etiam confirmatCoronatus Propheta,

nal Paxnquit idem S.Auguftinus , $- 4ug/

dicens

.

*

Ar,

xN.

luflitia & pax ofculata. fuat.

eft (erenitas mentis , tranquillitasauimi . , de verbás

Pulcherrimé fuper hoc S, Augu(tinus:

fimplicitas corda, vinculum amorá , con- Donihi,

lf

Pf4l.84 DuUs (unt , inquit, amice , luflitia C pax.

feritum cbaritatt, — Fugite ergo. hoc

dÀe

Tu fortéunamva ,. C alteram non facis,

anno peccata perturbantia animi

Netso efl,qui non velit pacem, fed non omnes

quietem , oncra conícientiz veftra

pet facram exemologe(in frequenter

|. Putin

volunt operari juflitiam, — Interroga omnes

bomines : V pacern ? V no ore re[pondit tibi

apud Confe(fariam locum Dei tenen-

| Wi

genus buemanum 1 Opto, cupio, amo; volo.

tem deponite, & diligenter opera ju-

Aima ju[ltiam,quia dua amice (unt juffitia

ftitiz facite , & (ic haccordis pace in-

Q pax z ipfefe ofculantur. .Sy amicam pacis

;

terná gaudcbitis.

monamavera , nonte amabit ipfa pax,ttc

IIL. Exopto Chatitati veftrz ani-

yeniet «d te. Sicille,

mitus pacem cum Dceo, - Hac pax .

Eliz Prophetz apparuitalias vehe-. omnibus fumme neceflaria e ; dicit

mens &impetuo(us Spiritus , qui& enimS, Auguftinus? Quoniam quiine& g, Aug)

faxadiffunderet, & montesconcute- wonfuerit inventu , abdicatttr à Patrt. , doyerb,

sRf - ret 5 C nonin (piritu Dominus , inquit. exberedaturà Filio ,. mibilominzs A Spiriti pop, ——

P

a9.P $. Scriptura, — Poft ventum hunc & fande efficitur alients. — Echzic pax con-

obedientia

;gräginamingens[ccu;;compgdtio eft, liftit in obíervatione &

mandqato:—

*

X

cONCIO XL

113

lo4n, 14, 'handatorum Dei : dícit namq; Chri-

eandàm $. Auguftinum , à voluntate

)

2j

ftus : $i quisdiligit me , fermonem meum

DEInon dividi, & in eis, quz folius

,

fervabit : C Pater mews diliget eum, c ad

DEt fant, dele&ari. Etquihancpa-

eum veniemus , & manfionem apud eum fa-

cem cum DEO hibent, illi quoque

u

tiemti. Contrarium facientes, non ha-

ttiplicem pacem confequentur.

bebunt pacem 5 dicit enim patiencif-

[. Habebunt pacem in extremis,

l

fimus Propheta: Quisreflitit i, & pacem

quando jam jam aunima fepatanda à

i(l

Iob. 9. 4.

babuit ? q. d, nullus. De talibus etiam

CO!'POF&

In hac pace difcedete ex

Ie

dicit Pfalmooraphus : Contririo P infe-

hoc mundo petijt píus ille fenior To-

?

n

P/; 13030

liéitas in vjs corum , & viam pacis nonco-

bias , qui fic orabat ad DEUM ; £t Tob, s.&

.'x.

gnoverunt.

nunc Doimine fesundàm voluntatem tuam

( LT

Cicero füüm cum Antonio odium

fae mecum , ( pracipe in pace vecipi fpiri-

T.

& alienationem exaggerans : Pacem,

tum meum. Prohac pace oravitctiata

Cït. P;,g w

: /mn,

ait , cum Anionio effe nolo.. Cur pacem

fenex ille Simcon , gc(tans Principem

[277!

lip. 7.

nolo? quiaturpiseft , quia periculofa

pacis in ulnis füis, dicebar : N«mi di

Lug. 2.

eft, quia efle non poteft. Quam hoc

mitti ferpum tuum Dom'ne, fecundtiin ver-

29.

bene de Deo dicipoteft ? Is namque

bum tuum in pace s. quia viderunt oculi me

..

peccatores infinito profequitut odio, falutare tuum. O pax optatiffima cun-

Gis ! -

A

:

Dicit enim David : Odifliemnes, qui o-

?f.f. 7.

perantuv iniquitaten, Nec cum ijs habe-

Verum pacem hancnon hibebant

ï-

re pacem vult, quia txtgpis , quia ea hi

impij ,- de his namque dici poreft il-

I

funcindigni, & quia efle non poreft :

lud , quod fcriptam eft ii lib, 2. Pa-

ln

L

2,Cor. 6.

Nam qua conventio Chrifli ad Belial? que

ralip.cap. r5. In tempere illo non erit pax

1)

Dutá

1 $.

fecietastuci ad tencbras * quae inter] E-

egredienti & angredienti , fed tervorts in

2. Par4l.

X

SUM Chbriftum & diabo—luxp analo-

eunilis babitateribw terrarum Cetto cer-

35-5.

ia & convenientia?2

i

tius in tempore illo non eiit pax pec-

n

Pla;im

Aliqui fimulant pacem cum proxi-

catoti egredienti cx hoc mortali cor-

t

in vita.

mo füo , fed interim nondum cum

pere, & 'Engrediensi dtermitatem ,

«

Dco pacem veram inierunt, His di-

fed terrores innumeri ,& vz fempi-

ci poteít, quod Gregorius VII. Ponti-

ternum.

Tunc appatebit fupetbis

j

i

fex pacisamaatiffimus dixit: cum dif-

hotribili fpecie Lucifers Avaris Mam-

mon; luxarioüis Afmodaus,&c, Tunc

fidium , quod inter enum & Henri-

cum 1 V. impetatorem erat , concor-

in agone evenict impijs , quod fcti.

in.ï' r

*

.

ii

dibus votis dirimeretur, & paciscon

ptum eít in Jobo

1n borrore viftoni

lob. 4. |

f

ditiones proponerentur , dicebat : Pa-

nedurna , quando folet fopor octupare bo

cis conditiones non defpexero, modo

snities ; pavor tenuitune & trethor , ( 9

9.1,2. 69

T

&q.

Henrticus ( qui multis cladibus Eccle-

imüia offa wmea perterrita (unt 3. C m

( W

[piritus me prefente tranfiret , inborruerunt

nl D

fiam afllixerat ) cum DEO primum

pacem ineat,

ilicarnis mez. — Hi malignifpiritus ti-

qou

Paxautem vcra cum DEO eft , fe-

bi ó fcelerate homo! non cantabunt

i

Aaaa

Re-

f

ff4

Conciones varia

Requiem, fed abripient tein ferram te-

ubi amicus nonexit , intmicus non iütrat,

10b. 10.

ntbrofam & opertam morti caligine ,. ad

nullus tentator , nsllus feduiofus , nullui fa-

2!.12.2.

terram wi[eria d tenbrarum , ubiumbra

tigans exiflit, Hacpax caeleitis Jerufa-

morti d nullus ordo , fed fempiternus hor-

lem eft ordinatiffima , & hic fruitut

vor inbabitat. 1bi cum divite Epulone

anima Dco & pace ejus in zternum,

Lut. 16.

canrabis in-etetnum : Crucior in bac

Alloquot itaque vos vetbis S. Pauli:

24.

Pacem babete, é Deus pacis . dilechioni

flamma, Quare ergo pacem cum Deo,

E

2.Cor.1 3

Eccl. 1,13.

& bene tibieric in extremis,

erit vobifium.

ll

baf Gedeonem

IL, Habebunt pacem in Judicio, &

Angelus olim faluta

tunc dicere poterunt cum l(aia : Ignis

Dacem & Judicem Ifraélis , dicens:

l[äa 26.

bofles titos,id eft,di(cordes, devoret, Do-

Paxtecum.. Ex ftatim Gedeonadifica-

1le

anine, da pacita nobis. . Rationem hujus

vit ibi altare Domino, vocavitque il-

dar melliluus Do&or Bernatrdus, ubi

lud: Deminipax, Sic & ego precor

Iudic, 6.

ait

Nibil fecurius tranquilla confcientia,

vobis pacem Dei, edificate in cordi-

3

trabat iundus, doleat corpus, terreat diabo-

bus veftrisaltate, & ineo confervate

Ideo monet

i

lus , illa femper efl fecuva,

Dowini pacem,

Sandtus Augaftinus unàmquemque,

IV. Tandem precor omnibus &

fi

otique p

& dicit : Si timnes judicium , corrige con-

Jæ—-—./-

1n xulis,, t

füientiam.

Hanc pa-

manlz pacem generalem.

.Hanc pacem non habebunt impif,

cem in (uis provincijs promovere ftu-

quia dicic Sandtus Anfelmus Epifco-

duit potens ille Perfarum Kex Affue- Efllber15.

qus : O quantz anguf(tiz erunt repto-

rus , quem ptofaniHiftorici Attaxer- z.

bís; li vident furfum , vident Judicem

xem vocant ; ideo miffis ad Principes

iratum 5 fi deorfum, vident peenam

& Satrapas provinciarum fuarum li-

przparatam : fi inttoríum, tunc infpi-

teiis, eos ad pacem colendam obfer-

ciunt conícientiam urgentem : fi ex-

vandamque, utpote rem cuiliber o-

ttorfum , vident diabolum eos accu-

ptatiffimam, eft cohortatus. O felix

fantem, Si jam,ó peccator!non confi-

patria , quz generali gaudet & fruitut

dis occurrere & compatate coram hoc

pace s

Pulchrum emblema Pacis Veteres.

Lut., 14.

feveriffimo Judice , maturé rogaà Deo

3.

£ quapacisfunr,,

excogitaverunt. Depingrebantením

Y

111. Habebuntpacemin calo , de

pacem, tanquam Virginem fpeciofam

!!;3(32..

qua pace dicit Ifaias . Sedebit populus

cum atni&tu candido,gladios, lanceas;

i,

neusin pulcbritudine pacii. Qua pax nul-

galeas conculcantem , finifttà cornu-

là rumpitur difcordía. De hac quo-

copiam , dextráveró ramum oliva te-

que pace pote(t intelligi illud Levit.

nentem ; Quideft, quod depingitur

Ltv.2. 6, 2.cap. — Dabo pacetnin cuntdu finibus ve-

.

quafi etate florens puella,nifi quia pax

ftris.

Nam ibi erit pax fempiterna

Íene&utem nefcit & morofitatem,íed

& perturbatio nulla.

De hac pace

hilatis eft & jucunda, fui amantes ex-

pulchzé diffzrit San&us Auguftinus :

hilarans? Quid eft, quod ami&u can- -

?. Auguf,

dido promicat, nifi quíacandorem fo-

Quis nan defiderat , inquit , illam pmm $

vet

..... —

2

CONCTO XL

55

I

yet & finceritatem', fraudem dolum-

fru&us populo Rom, dabat. Pet q'i

Wtü ]»*.

que nefcit: Quid eft quod arma & bel-

omnía docebanr pace oineioKem-

l

lica inftrumenra fub pedibus haber &

publ.bonum , profperitatem & ple-

T

nam reram abundantiam detivaii.

Ut

conculcat, ni(i quia amat fecuritatem

& tranquillitatem , oditque bellicum

M, Antonius P:us Lmperator id-

alli

tumultum & appatatum? Cur cornu-

ipíam fignificaturus, nummos evulga-

ii LW,;I;

Copiam gerir , nifi quia bonorum

vit , in quibusmanus duz jundtx &

"

omuium abundaniiam parere folet

E]

H

connexz caduceum continentes vife-

n

Curolivam quoq; geftat, nifi quia oli-

bantur: é manibusautem fpicz fiu-

d

va lyrmbolum eft amoris & mifeticor-

»éarig velat excreícentes prodibant,

fct-

diz,ideoq;:cétà pacis eftipfigne, quía

indicantes, fymbolicé plurimum & pa-

T

in pace vigent amor & mifericordia ,

ceboni, & ingentem rerum copiam

]

Q nj

Horerquc fupcx"Huitas omnium rerum.

pullulare.

Hocautem fymbolo Im-

Hoc etiam. Romani Confüles &

perator docebat Pius;à pace omne im-

f

w

Impetatores intellexerunt,ut ineorum

perii Romani & tegnorum lüorum

numis videte elít.

julius Alevius

bonum, profperitatem & rerum uber-

1j

Coníal pacem bello & togam atmis

tatem depeudere.

t

praferens , juxtaritum illud : Cedant

San&tus autem & fapiens Rex Da-

vid,illa omnia fimul uno viíus eftinlo-

TM

armnatoge, nummos fparfit argenteos,

[l

qui ex ana patte conftantem prafer-

co indicaffe. Pacem quippeà Deo ve-

i[füt' f]ï"j

rentimulierem , cornucopiz geftan-

lat donum quoddam coelefte depof-

A b

tem,poft (e veró caduceum cum intot-

cens, rerum abundantiam ei velut co-

tisanguibus habentem; cornu porro

mitem fubnexait, probé perfpectum

d

ml

illud ipfa viro armato tradebat, qui

habens , pacem boni omois effe ma-

bete

manu tenebatíceptrum , pede veró

trem , ac veram rerum omnium nu-

07

globoinnitebatur. Armatus hic [phe

tricem : ficenim cecinit : Fiat pax in

Pf.121,7,

fdit

:g infi(tens populum fignabat Roma-

virtütetut& , C abundantia i tuvribus

tuis.

mf

num, quem arma totius mundi Domi-

Nam (ine Dei virtute, ejusque

num reddiderant : mulier veró cum

concurfa pax fieri nequir, Ut ergo pa-

t

caduceo pacem. Veteres namque

c&à DominoDeo accipere mereamur,

oremus & clamemus cum Eccle(ia:Da

ii

pet connexos angues, tefle Valeriano

in Hieroglyphicis, concordiam deno-

pacem Domine in diebus noftris , quia non ff

jin

tabant.

fceh

Hzcautem concordiz co-

alius,qui pugnet pro nobisifi tuDeus nofler,

Amen.

'omü"

pis cornu , fd eft opes & omnigenos

4

j

n Fäi

maf'

ga

a

Aaaa 2

CON..

i h

9

ET

Conüiones varie,

5$

E

A

-

tokithibx:

t

.v-

& .

r

$

d

äïä T

.

i

E

gt

i

A

5

?

*

E » xX

LP X

$

*

*

EE

UP UP X

aAye

LESEAOCI

L

D

::

*

,

*

Ü

ia

i

e

t:þ

.ä;.

.-gg

?

H

$

1

T

E

ä. i

H

HH

L

&

f

/'.

CONCIO XLI

IN FESTO CIRCVMCISIONIS CHRISTL

Sumite AMagnificat, qubd cantat Vfrgo MAR!A,: x

Et retinete bono dogmata corde precor.

| Gdl

THEM A,

Magnificat anima mea Dominum, Luc, t. 46,

N

l

ieees]

gl

53

N natalitiis no.x;ïRegis

titulum : Rex regum & Domitius domi-

:

per univerfum regnum

nantium. . Quocunque jam me verto,

"

ab omnibus,cujuícun-

nil nifi gaudia, trípndia & jubilationes

VCR

M:

que ftatus & conditio-

oculis video & auribus percipio : Pri-

äw.

Xnis folemnecelebtatur

156 exultantem cerno cecleftem au-

[

feftum , opiprainfti-

lam: namconfpicio Angelum petvo-

tüuntur convivia , ubique audiuntur

lare montes Judzz & clamare: Ervam- du

applaufus,nbíque refonar jubilus,ubi-

gelizo volis qaudium magnum , quodtrit o

que incenduntur ignes fe(tivi & gra

onmi popto , quia matus eft volis bodie $4l-

tularorii : in gaudium effunditur tota

vator, qui efl Cbrifius Dominus in civitate

aula,lztatur Curia, ovantcives, jubi-

David, Deindevideoadvenire mul-

lant fubditi, manus tollant Nobiles ,

titudinem cocleflis militiz laudantium

triumpbant Magnates 5 fpecialiter au-

Regem & dicentium : Gloriain altiffi^ 1]j y.13.

tec fammá perfanduntur lztitía cha-

mis Deo , * interra pax bominibus boné pid, y.,

riffi mi parentes Pater & Mater. Simi.

voluntat& : 'Taeorin montibus Judzz jji, y.15,

m exultationem, jubilum & applau

feftivos ignes $ Claritas enim Dei cir-

fum video in nativitate novi Regis ,

eumfulfit Paflorcs : Video accurtere

qui nobisanteoctodies natuseft , in

Paftores & novo gratulari Regi.

cajus tiralo apud $, Joannem Evange-

Confpicio etíam coelefti accensá face Mat. I«

Apo. 1.5.

litam tepetio (criptum : Princeps Regum

ac lucidiffimá ftella duce advenire tres 9. 11.

Ibid. c.

terra.. Etcap. 19.tcftatur idem, quod

Regesab otiente , tanquam Vafallos

19« 16.

habeat in veftimento & in foemore fuo

cum pretiofiffimis muneribus, auro,

thure

um

CONCIO XLl,

55*

thure & mytrha , quibus venerantur

ingreffa do Sacerdotibus & Ecclefia-

& novum Regem in Bethlehem

fticis, ut difcant cum humillima Vírgi-

ne omnia bona opera íüa referre in

- ——

adorant.Qua lingua humana;imo an-

9

.

gelica hic enorrare poterit , quanto

Deum fontem omnium bonorum

petfufus fuerit gaudio Parthenius Jo-

dum enimS.ElifabethMaterS, Joannis

leph in natalitiis hujus divini Infantis?

Baptiftz Spiritus fan&i S. aura afflata ,

Quis mihi verba fuppeditabit, quibus

& ex ejus imperio multis preconiis

maximam lztitiam & exultatuionem

B. V, MARIAM cumulaffet;B. Virgo

!

cordts immaculate Virginis Mattis

pro fingulari fua humilitate nihil ptor-

Mariz explicem , dum vidit veram

fus de auditis laudibus fibi arrogans;in

Dei Filium deíeincarnatum , & fine

Deum tanquam in bonotum omniurm

Authorem omnia bona fibi ab eo col-

dolore pro falute mundi genitum ?

Sara uxor patiiarchæ Abraha nato

lata retulit, fuavi modulansconcentu £

filio fuoIíaaco, dicebat

a

D

: Lüt«Ye

Gen.ïl-

Rifum | focit

Magnificat anima mta Dominum.

6, .

mibi Dew : quicunque audieritcorridebit

Hic impletam intueor fententiam

46.

mihi, Major gaudio G hilaritate

illam Sapientis ore prolatam: Qtuomo-

Proy.27.

mentis elata fuerit intemerata Virgo

do probatur in. conflatorio argentum C in

PA

Mater , ut deca prophcetavit Ilaias ,

fornaet aurum s fic probatur hemmo in ore lau-

juxta explicationem Lyrani & alio-

danti. Familiare eftiis,qui humilitatis

j]

rum Dodt. Germinans germinabit , in-

virtate praditifunt, quando laudari fe

fentiunt, laudum caufam fubtrahere,

I/'A.;f. 2.

quit, ficutlilium, c exultabit latabunda

€ laudans.

Hanc internam animz

aut propriam occultando excellen-

uv

latitiam facile eft colligere. ex illo

tiam,(i poffunt,aut in Deum, qua in fe

"

cantico, quod poft conceptionem Filii

laude digna funt, referendo, fiillud

Hocfecit

2

cantavit in domo Zachaiix cognati

primum facere nequeunt.

^n

fui in montanis, dum ita modulatur

B, V, MARIA, quzin Deum omnem

,

Virgo noftratympanitia : . Magnificat

acceptam laudem retulit, dicendo :

1]

anima mea Dominum , ,

Quando-

Magnificat anima inea Dominum.

l

quidem canticum hoc multis - fcatet

Hac Mariana veftigia fequantur

ï

Ecclefifticà , & in omnibus majo-

"

myfteriis & documentis, ad bonorem

Dei, ad gloriam puerpere Virginis ,

rem Dei gloriam quzrant, omniaque

f

ccelitus dona divina fibi communica«-

animatumque veftrarum falutem , il-

lud vobis hodierna die in fttenam da-

ta ab illo pereani totius lan&itatis

igz W

[

bo. Arrigiteaures , mentesque ad

fonte Chrifto [efu accepiffe fateantur ,

ï

fuavem illam melodiam hujus Maiialis

nihil (ibi przter peccata adícribentes :

1d

1, Cor.

r

«antici.

dicicenim S. Paulus : Quidbabis, quod

ECCLESIASTICIS, InhocCan-

non accepifli ? fi autem accepifl ,. quid glo-

4'0 7'

:l

j5

tíco B, Virginis MARLE primus ver-

riaris quafi non acctptrü. Ynitentur ergo

in hoccoronatum Prophetam , dicen-

]

füs eft: Magnificat anima mea Dominum.

Pfal. 113.

Hunc veríum pro felii novi anni

tem: Nonnoba Domine,tionnobis (ed sio-

Jf0)

shini

Ti

Áaaa 3

5$

Conciones wr?a.

mini ttto da gloriatt.

Ille enim nullum

labiis viebonorat, cor attttth eortin lanää ef 1/;. 29;

bonorem & gloriam fibi , verm divi-

4 mt. Ejuliodilandatores perfimiles j;

no nomini adíctibebat.

mihi videntur leoni illi tortuo; ib cu- r 1.

Sacranarrat Regum hiftoria, for-

jus orefavum mellis invenit Samfon : g,

tiimum Ducem Joabum tecufaffe in

ficiliidzpe divinz gratiz (ant mortui , qu] r .

T

bellum proficiíci abfque Regis Davi-

tamen divioz laudis favum in ote ver- g

dis confottio, ne glorià exípcétatz vi-

fant,fed finefruc&tu. — De his namque

&orie David defraudaretur, dumabt-

dicit Jeremias : Malediclus, qui facit opus yorem,

2. Reg.

que ejus przfentía parta fuiffet : Ne so-

Domnifraudulenter,

48, 10.

12. 260,

mini meo adfcribatur vidloria , inquit.

Dicamus itaque cum Pfalte non

Non diffimiliter Ecclefiaftici, ad quos

tantum : Bomeduam Domino m omni p[,, a,

peitínet bona opera füa in. publicum

tempore, femper lausejusin oremeosV erum

todere, juxtatllud z. Pt videant eptra

M4!45'

etiam dicamus: Beredicanitra mta Domi- py. im.

veflra bona,c* glorificent Patrem veftrum,

tioy r amnia,que sntrá st funt,nomini [an» x

16.

&o ejus.

quiin cxlisefl; — Sollicitam gerere cu-

ram debent, ne eis proptiz gloriz cu-

Hoc modo intentá mente ac deys-

pido fubrepat;fed potiushoftium fuo-

tionelaudabat Seraphicus Pater Fran-

1.R:g.r j

rum vidtoriam.id eft, appetituum car-

cifcus Donmiinnm Deurm, nt cum quo-

)

nalium repreffionem ; gratiam in di-

dam. die audirec Luíciniam füaviter

cendo, & his fimilia in ChriftumlDo-

modulantem, diceretilli; Soror mea [g yítg-

1 M

lh x

minum referant,dicantque cum Joab:

Lufcinia certatim volumus cantare , eius,

Titrd

Ne nomini ineo adfiribatur vitboria. Con-

videbo,nuim tu me, an ego telaudan-

N

1ta hanc firenam plures peccant hypo-

do Deum fim fü peraturus.

160

«rite Ecclefiaftici , Monachi & fe

-

In divinis laudibus cx anima profu- seyerus

n

jactantes Przdicatotes;&c,

fis B, V. MARIAM imitatus eft etíam Sulp. in

Deinde etiam benedi&a Virgo ca-

S. Epifcopus Martinus Patronus no- yijavjus,

fter, dequolegitur: oculis acmani-

nit : Anima mea tagnificat Domin::;fg?

ut fignificet, fe non vacare divinislau-

busin caclum femperintentus , invi-

€um ab oratione fpiritum non relaxa-

dibus ore tantami& lingua , fed pree-

cipue animá : iila enim adeó Cteatori

bat.

Hosimitemur,dicit enim Tho-

fuointenta eizt , st ounquam ore p(al-

masà Kempis: Chorusefl Dei & Santio- Thom.à

letet,quín & mente, omnibusviribus

zum Angelorum locus ; ficut Angeli in calo , Kemp. l.

LA

H

& potentiisaniniz divinaslaudes me. ffc miniflrà ovdinati fünt in chore. — Opus dedifaá-

Angelovum eft femper Deum landare , — opus plin,

títori? meditaretur, & Deum magnifi-

caret.

Religioforam eff vutentà mente pfallere & clauffr,

Eodem modo faciunt Ecclefiaflici 5

S.Ba[a

orare : fintin choro & incantu , quafiin (.9,

0i

v

non enim fufficit Deum ore & linguá

medio Angelerum. R.eferte itaque omnia

d

laudate, anima veró, & cordedivaga-

ad Dei gloriam , juxta exemplum

17

ti , de calibus conqueritur Deus per

S.Ignatii Lojolz , eumque nonore

«ntunr, Íed anima cum gloriofifima

sd

laiam Pmpþyetam digegs : Populuibie

; yirging

EW

1

CONCIO XLI.

559

Vi:gine MARIA ma

bus praditi (unt , comtunes fiant eorum o-

l

4

j

fit vobishzc ftrena.

gniäcarc.) Gráta

d

muitim, qui eos imitantur.

SUPERIORIBUS Sacularibus

AL Faítam elationis in potentia ca- $.Greg.

! g

pro fclicis anni aufpicijs prefento fc-

veant 5 dicit S. Gregorius Papa : Ho- 1.26. mo-

u?l

cundüm vetfum cantici Marialis , qui

mo nunquam co ipfo , quo przeminet zal. e. 21.

hii

Éu x.

eft : Et exultavit fPiritus meusin Deo fa-

ceteris elatione cogitationis intumef-

t

lutari inco.. O quàm laudabile ! quàm

cit , juxta ttirum provesbium : Hono-

i

glotiofum ! quàm confolatotium 1 O

res mutant moress(ed raró in meliores.

M r

quàm beatum eft anima , quando fu.

Caveant autem tales , ne ipfis contin-

J

petior hoe modovitam fuam in(títuit,

)!

ita munerte fuo fun&useft, & (ubditos

gat,quod Poä'ca canit z

ll P) H«l'

gubernavit , utinagone, quando jam

- . t'ollimtür in altum

animaad fuumCtreatorem & Judicem

Vt lap[t:gravio(e TUADL,

I/ If

evolatura eft , cum gloriofiffma Dei

v

l

Genitrice dicere poífit

L

Et exultavit

Éxemplum fitipfis Saul , quiab humi-

fpiritus meus i Deo falutari mto . & lc

litatis merito in tumorem fuperbiz

cum exultatione fpiritus ratíonem of-

culmíne poteftatis excrevit, Per hu-

J

1.Rt.12: ficij füi Deo reddere poffit , ad exem

militatem quippe pralatus eft, per fu-

]l

3e

plumSamuclis. Beatus inquam ctalis

perbíam reprobatus , Domino atte-

j

$.Grtg, [uperior : audite namque, quid dicat

flante; quiait : Nonneezm effes parvulus

t Rog.i5.

iil

lib.26, S.Gregoiius Papa : Magna efl potentia

