iamei fiet fine mifericordia, quiinju. 4l*

cult-

Vz ettam.Magiftratibus , quizmu-

(de

dicando fiüceram non-exercuit jufti- £Csl '3'-'

neribus & corruptienibus excacati:

tiam,gladium divine juftitiz non effu-

M s

Alus

i

Uf y

gladium juftitix pariett-appendunt ,

giet.

D

Lempri- ilumque ferrugine infici ac aranea-

Qnidam: ex Dionyfit Syracufa

no- .

m r

dius,

[

ic. Yuf.

rufm: telis: involvi permittunt. Alex-

rum "Fyranni aflentatoribus Damo-

ander Severus Vetxonium: Ehurinum:

lib.g,

cles , usiflius vitam deguflaret & for-

ipo

familiarem: , quod iis. , qui petebant.

tunamy experiretur , «ollocatus in

jc&

aliquid à Cxfare, vendiditlet füum pa-

aureo le&o inter unguenta fx*agxah-

yilie

t:ocinium., mentiens interim multa ;.

tia ,pretiofas corenas , odores füa-

iccbaf

convincendum curavit , & convyictum.

viflimos. , menfasque coquifitisfimis

jilitt

damnatumq;.iu fti

ite.alligari jufft. ,

h

exíiructas epulis;cum fulgentem gla-

, ca.up

füppofito igni ex.

umida materia ,

dium &lacunazi fetà equináappenfum

(cüwt P;Ml

praconeclamante : Xumo

l

Puyitur,qxfie

fuis cervicibus impendentem confpe-

ltildpæ. ;5:r

fumos vendidit.

xiflet;totusexhorruit, átquc utabire

| qui,dcm

Cambyfes potwciüïmus?er-(ärumþ

licezet,tyrannum exoravit.Pari modo:

És Max, d

vos.judices: , quantumyvis-hic vefirig

"

Kc:c&amemcgm lege.; utíuüb pecna.

«j

Á

&or XUE

g

ao

z

&8

«Conctones Strendles.

ver'bisnpoïiïnt-aiceref

"'Nonnihil ,Q

«cornuptionibusac anjuftitiis acquira-

æis,bona:æplurima,divitiaslu.wlcuta»s -

pauperes! veftricauía ; (.(E:d,ma;fiq:;a

ducatis dies; dttamenicer-

pars.donantis gratia.

& .optimos

'tó certius g

lad:um divinz & ftri&iffi-

"Quod in Superiore requiratur be-

obisamui hora &

z

ama juftitie , quiv

nignitas & liberalitas, audite: .Bohe-

'e

momentoimpendet , nonefugietis.

mi quondamiegpitimo :deficiente :e-.

E

gic*"

iDiligite ergo;dicitDapiens,

gnihzrede & fucceflore , ingxuente-

3!!31«0710

1

j?Fätiam s

:quehancob rem bello iuteftino, pa-

Ht

a. I'IV' gquijadimtis:termm.

"

-

.

Tot!

; Imitemitt «guo

P

L

que S. .'Maætiüum

trizbono & yaci ftudentes , .decom-

J.«';'k'w -L

21

muniPrimarum confenfü legatumami-.

dei

i:Patronum noftrum tn liberalitate :ez-

*

Mit

feruntad Guilielmum Gaftonem'Cae.

i

gapauperes : Gum enim hic Marti-

mus;nhilháberet praterarma & vefti-

thaloniz Regem, :cuiduoserant filii 5

amus.nomine'Guilielmus;alterGafpar

xnentum , quo.tegebatur ; Ambiani ;

a

uperiac nudesbzeo petenti ,utChri-

expolitulaturum ab eo, :ut alterutrum:

v*

dünominefibi eleemofynam tribue-

h

regimini & fcepuroprafficeret. Cujus.

Ti

patirioni.corfzltimannuit Gafton ;eà

ret , partem chlamydis dedit. 'Cui

Jh f

féquenti no&te Chrillus dimidiatà illà

tamen conüicione, utipfemietLegatus

77

€duobus ununreligeret, Quà acce-

efte indutus apparuit , hanc mittens

LP

vecem: Martinus-Catecwumenus bac me

ipzá , ille cum füisfummo mane .adeo-

Er.fn.ift.

vefle comtexit. Simili ratione . Superio-

rum perrexit cubiculum , quos adhuc

DUIR

res videntesmiferiam paueeram ,ex-

dormientos fixeintuens, vifo, quod.

VN

hibeant ipfis benignitatem & libera-

Guilieltausmanibusapertis ; Gafpat

*

vero claufis decumberet, Guilielamum

Hitatem,

Lucullus,referente Plutarcho,cum

inBohemiz Regem adícivit;rogstus-

1:1 Apopb-

queà Galftone; cur;potiusillum;quam

ad aliquot dies Grzcos quofdam lau-

Vjj

dheg. L4-

aliumelegiffet,refpondit: Nemmenmte-

dnis,

te & regio convivio hofpitioque ex-

cepiffet , ipfique tantum fplendorem

gni forecapacem , nifi liberalitatis gratia

Do.

dotatusfit. , babeatque ad fubvemenium

:admizati-dicerent: non parum:obüu—-

p

dtantosíui caufía fum-

fubditis manus apertase

Áti,

gefcere fe quo

x

. Leo X. Papa nullain re ardentius

ptusfe

e

ciffet ,

ícite illis & liberali-

Pt

& effufius , quam-«d liberalitatis glo-

*

jovius ;"itig

cterzefpondit : Nenpibil , óhofpi-

Af

tes, véflra cauía , íed smaxima pars.

riam anhelavit,eos principeloco in- Leone X

dignosexiftimans ; qui nequaquam ^^ 4* :

Luculligratia. Ut fcitum. hoc .2po-

phthegma propofito meo cum venu-

beneficà 3anu fortunz muneribus

uterentur.ne hocenim lequituraurea

flateaptem ,alferoillos , qui fe erga

lingua Ciceronis : Liberalitate qui.utun- Cic, p de

pauperes & miferos benignos often-

dunt ; aliquid quidem illorum caufa .

tur , benevolentium fibi conciliant && d. g,

quiete vivendum charitatem. Sijamve- —

agere, fedpotiffimum (üi:nam pera-

| &um illum mifericordix vitam pro-

litiscum S.Patrono veftro ad zternam

merenturzternam . adeout,quando

pervenireheatitudinem,'ejusvirtugum

P

paupczrestilli.s,'gnatiasagunt ; Lucujli - veftigiis inharetee

" CONJU-

CONCIO XL

169

iU

W

! -'CON]üGA'I'?IS.,äonOfpro.fau'&'xfiï-

fubftantiamin tres adxviäeï)äxttfiaarä"

fnianni aufpicio imaginem S. Matris

tes;primameofferebant in templo.ad «

j

ANN/E. AnnafiliaBarpantheris, ex

honorem Dei, Sacerdotibus & mini-**

regio Davidis jftemmate nata in

flris , utipforumprecumacoratio «*

iohe

38

Bethlehem;matrimonii nexu copula-

mum mererentur eífe participes: Ex*

m g

taeftjufto Joachimo juveni prznobi-

altera parte cibabant & alebant pau-*

a.

'.&!'

li;ortoex Nazareth;tefte S.Hierony-

peresacegenos, viduas & pupillos: «

p

Hieron.

Tom.

;mo;quer $. VincentiusFerrerius exi-

tertíampartem impendebant fruga-«

QQIh

4* imium &.

li füftentationi füi fuorumque dome-«

de ot

T& Serm.deS. Anna.

geneto Fum:Bamnem 'vocat.

1

.

fticorum;sdbhorrebantomne copiam

j

Marid,

* [oachim erat zo. annorum vel(ut

& abundantiam , erant olummodo*

4

li

alirputant)viginti fex annorü;quando

contentiamediis vitz.neceflariis,

(jut

folemnitatem nuptialem cum electa

B.Joannes Damafcenusexclamat'&c D4majc.

A.

"Viurginecelebravit, Anno à smundo

appellat hosconjugesbeatos: O per'erat. 1.de

Yorme|, Conudito(uti Torniellus ex S.Martyre

destum, inquit, Joachin.C" Anna! volis virg.Ma-

d

An. m, & Epiícopo Hyppolito & celebri

omnis creaturaob[ivitba eft - pervos enim vianatir,

N

3911.

Hiftoziographo Nicephoro reftatur )

"donum omuitem donoy um prg]idmä[ümum émcat

a*

üntin. 3.

quater millefimo decimo quatto.

"Createriobtulit. Eciterum in eadem o- .r/acip.

i

In ifthoc.conjugio hi duo jufti con-

ratione dicit: O beatum par Joachzn £*

Et A'fn,im.

Juc

4014. ijuges Joachim'& Anna tai:tà vivebant

Apna! profecto ex ventris voferi frudtu jm-

num.8, àmbo pietate & devotione ,'ucfiugu-

amuulati agno[ciimini.

IUO

p

laremDeusindehauferit voluptatem:

Trithemius Abbas hoc fan&um

Trithe..de

beneplacitum eft enimDeo, i vir&

«onjugium -pulchrb etiam deícribit

laudibus

st

mulier invicem bene vivant & .con-

hifce verbis: Conjucalem cobabita

fionem « Annat.

;11011

Xccdl.25.2, fentiant;tefte Ecclefiaftico.

ornabant preclaris fpiritalibus or

nanen-

u

$. CyprianusCarthaginenfis Epi-

CA25

tis : proficiebant adeo ingvatia & [andhi-

"

D.O-

fcopus & Martyr , qui vixit circaan-

tate, Wt 4 Deo & bominibus diligerentur:

j

pri4n: 4€ nsmDomini 259. cumloqueretur de

Erant in pace , inmocentia , timore

laud.

hocmatrimonio SS. Joachimi & An-

Dei concordes divitesque in cuntlisyir-

tl

Virg.?» ,nzexclamat: O laudabile conjugi-

tutibts z t uo complelar verbo: eragt

]o-

JW»HS !

Affumpt. ,um! mulierin debito refpectuhabe-

jan

ambojufl ante Doninum. 'O excellen-

j

s»bat virum,tanquam pománum fuum;

tia przconia! O vereéDeo

li.

s;econtra virhonorabat uxorem tan-

grati con-

pam

juges!

us

. quam matrem : Diligebant fe invi-

:Hi devotiparentes fuam quoque

qum

»cem tanquam fratres & forores;erant

chariffimam filiam Mariam ( licet

- suniuscordis & voluntatis, inomni

ipfam ufüs ratienis:adhuc in utero

TRU

. pbono confentiebant : incitabant fe

Mattis L-prævenerit)inxomnigpictatef*&

gö' Ad P"O

p

»mutuo ad przclaras virtutes , erant

probitate educarunt, eamque ommi

»ferventes in pietate;mirabilia exhi-

cum diligentia in bonis operibus ac

era

»bebant opera charitatis ergaproxi-

virtutibus iuformammt, Si namque

;mM

parentes Sufanne operam

UWU i eade gauía bona füa atque

mavarunt ,-

bt

al

N

um

Coneciones

Strenales,

190

utfiliam (üam fecundumlegem Moyfi

cus: Filii tibi fimt? evudiillos , itiirum gj

D4n.13. 5

erudirent,utlegitur in Daniele: Quis

in probitate, timore Domini , hone-

i

mnodo dubitat , parentes benedi&a

fiisque moribus.

b

Virginis fui officii & obligationis in

Sed pró plurimi

majoren*i hchht

curam ac íollicitudinem canum ,

educanda acinftruenda filia fua . dile-

&iffima oblitoseffe, Et quidem eam

oum, avium, utbeneeducentur &

tempore parentis füi Joachimi in he-

aliquid addifcant, quam prolium.

braica lingua perfe&t profeciffe, refe-

Lufcinia pullosíuos docet modulos

runt hiftoriz : inflzuctionem fedulam

verfüfque, quosimitentur, eis tradit:

matris Annz fat claré nobis ob ocu-

Sicquoque parentes doceant filios

los proponunt plurima antiquz pictu-

fuos & filiasmodulos orationum, pre-

Esj

rz & imaginesejufdem, in quibus vi-

cumque matutinarum & vefpertina-

à

xum &c. Author eft Coslius Rhedigi--Golius

detur, aperto libro inftruere filiam, ut

p:tetibi inaltari.

nus,extitiffe Romzinzdibus Afcanii ghed, [

Dehocetiam affirmati

v/:k loquitur

Cardinalis Pfitcacum;qui artículatiffi- 2, anzig.

Tritbent.

mécontinuatis perpetuó verbis chri- [ed.c, 32«

"Trithemius: E/i4minquit, quam Auna

€.4. C 6.

Joa.bimi txor fine originali peccato genue-

ftianum fysnbolum pronuntiabat in-

x

de iau-

rat, intimore Dei r in omni integritate

ftar viri periti, Pudere afficiantur pa-

dibus .S.

zentes,fi non doceant filios fuos.

edu.avit, qualismatris, talis &" filiaerat

Anna.

conyer[(atio. Ex ibidem cap. 1 Sicttr sodo

Cerva editos partus exercent cuz-

beatiffisna ineritis & [antlitate alias mu-

fü,& fugam meditari docent, ad pra-

NA

lieres antecedit

T

t fuam fitam ab incuna-

ruptaducunt , iisqueíaltum demon-

E

firant

*

Ita doceant parentes Jiberos

bulis pra oimiibus (anttis d charitatem

petinformayit,

füos fugam vitiorum , quomodo de-

Horurefan&torum conjugum jam

beant viarm mandatorum Dei currere

:ro

ibw

eximiasun

nxini virtutes pietatem,

& evitare pracipitia 1nalz focietatis.

4

devotionem ,. charitatem erga Deum

Sapius iftis incukcent id Sapientis

e

Eccl.21.2

& proximum, mifericordiam in pau-

Quafi à [acie colubrifuge peccatum.

peres,dile&ionem mutuam & concor-

Hoc fecit Blanca Regina Gallix ,

qux fæpiHimä filio fuo Ludovico iu-

diam,eo cumdgue immaculatam vitam:

Pïf.118. 1.

fxcit enim Pääïnmgraphus : Beatiim-

gerebat: Mori te juvat potius filimi,guam

maculati invia, qui ambulant in lege Do-

peccare. Ex alias: Quam mallem te filimi

mertuum quam peccantem. Hoc modo

mini.Et Píatinum 127. - quem tetum

fcriplir de beuediQione coujugur ,

ad exemplum fan&orum Parentum

Pf-127.1.

itaiucipit:. Beazi omnes ( conjugati )

Jeacbimi & Annz filios veflros pi&

educate, & quoties hanc facram ima-

qui timént Dominum qui ambulant in yüs

£jits,

ginem fàn&x Annz afpicitis, recorde-

Deinde etiam eorum f&quantur ye-

inini mez datz firena.

ftigiain educatione pia filiorum , ad

VIDUIS & pupillis prefento pro

quam quoque adhortatur Ecclefiafti-

apophorgj? Altare fan&z Crucis

Cm

CONCIO il.

"t

iïl'!lm M"

- eumimapine (àn&z Virpinis & Mar-

caftarum mentium ipfius annfæ/fïrfpi-

nf

tyris Kumini: Viduz enim & pupilli

ria & preces; venit,coníolatur eam,&

fubje&i (ünt multis crucibus, tribula-

ejus externam fpeciem in fuüi figuram

at

tionibus & períecutionibus; ubique

ermutat;barbatam reddit & virilem

lUi y

h

aturam induit. Pater videns in filía

defpiciuntur, defraudantur & füppri-

cu

muntur, In hifce tribulationibus con-

fua hanc mirabilem metamorphofin;

fugiantad Crucem Domini, tanquam

ftupet;miratur, quxrit, unde illa cam

:äulos

ad unicum vitz fuzfolatium, Cruci-

fübita mutatio ? Kefpondit: Meus e-

t

fixo fefüconquerantur füas miferias;

lectus fpon(us Jefus me fibifimilem

flio

& ipíe non deferet eas, exprefse nam-

fecit, & meamiin füi fpeciem conver-

ype

Exod,22., Qu€ dicit: Vidue & pupillo non notebitis: fi

tit. Ad hxc pater furiis agitati,(zvire,

fitie

vehementiori incitariiracundia,dixit:

pr

leferitis eos, vociferabuntur ad ue, & ego

igi- o

exaudiam clamorem eorum.

;

Si (imilises Chriftotuo in fpecie, de-

nl p

-Hoc folatiam praftitit Chriftus S.

bes ei quoque affimilari in morte at-

Hi' 5.///':

Virgini Kuminiin anguftiis exiftenti.

que incrucecum ipfb mori: ad hxc

.xx"x- w

. Hlalmago, quam ibi videtis coroná

promptiffia;o fuit animo parata , &

as

cum exultatione in cruce ex amore

aureà coronatam,pretiofà ac deaurata

llïpü

indutamtoga, noneft imago Chrifti

Jefü amantiffimi Sponfr (üi vitam fi-

DominiSalvatorisnoftrri , ut forté

nivit. Cujus facre corporis reliquis

(li

amulti fimplices arbitrantur , fed eít

in Hollandia in Eccleíia di&ta Stein-

W-

imagoS. Virginis & Martyris Kumi-

berg requiefcunt & venerantur. Qui-

pote

ni,quz fuitfilia Regisgentilis, virgo

cunque ipfàm inangufliis & tribula-

bero

formofiffima,fapiens & erudita:Hanc

tionibus invocant ; fideleejusauxi-

od

àPatre quidam alius Rex etiamgen-

lium ac patrocinium apud Deum ex-

("]4

tilis expetebatin conjugem,quod au-

periuntur.

ä[is:

diens ip(a caftiffima Deoque devoti

Parimodo vos vidux & pupilli ad

b

fima Virgo fümmopere aflli&ta &

exemplum B, Virginis & Martyris

ydi

contriftata eft5 nam Chriftum Jefum

Kumini confugite in veftris calamita-

"

fibi in fponfum chariffimum elegerat.

tibus & angu[tiis ad Crucifixum Je-

j

Infidelis Pater hoc intelligens, nimio

fum, apudillum quzrite folatium, di-

,ciseam

furore atque iracundia agitatus eam

cite cum regio Pfalte: Dominus ( Je-

incarcerem & vincula Conjicit; in

171

füs) firmamentum meum. C refugium

odo

hac fquallida ac tenebroía jacens

meum , C Dberator meus, adjutor meus

cuftodia humiliter ac devoté dile-

tutü

C fberabo in eum 5. protetor meus ,. &

-&iffimum Sponfüm füum Jefüm in-

cornu falutis tnea, & fufceptor meus.Tta-

$ p'le

jm

vocat pro auxilioin hifce anguftiis,

que numquam in veltris miferíis

d

ut ejus fpeciem in figuram füam per-

meorum apophorgcorum obliviíce«

mutare dignetur, ne ullimortalium

mini.

nifi ío)i

Exaudit

Q PIO

efü placeret.

, VIRGINIBUS & Juvenibus

confolator affitorum && amator

;;ucis

do pro profperi anni initio ; Ima-

qui

&

giunem

Conccones: Steenaless.

172

ginemS. Virginisac Martyris Catha-

remiasz Bo eþ viro. t povtayerit.

Thren, $«

"

rinz..Hacfancta Virgo fuit Coft Re-

jugum Domini abadolefcentia [ua, Et fa--

27

4

D

gisxunica*äliiæ& do&iffima; ita ut de-

Piens-Eccil'efiaiïes-moneiunu;pquemc.

Eccl 124X

€imo:oCavoanno xtatis.doctriná. füá

que veflrum : Memento. Oreatoris tui in-

philofophicá;ac fübrilibusargumentis:

diebus juventutis tus; Rationem: reddit.

quinquaginta Philofophos, Do&ores:

S. Auguftinus. : Maledi&tusinquitqui

& Otatores facundiffimos füperave-

offevt fluvcim juventutis:

tit , ad.veram religijonem/converterit;.

cem fenectutis Chriffo..

fne: diabolo; & faf—-

arque adi. martyrium:libenti animo:

Contra: anc falutarem. do&irinam: :

perférendum.deftimaverit, qui etiam:

proh faciunt.multz: virgines & juve--

€eirca Annum.Domini 310; oinnes in

nes;qui florem;juventutis offerunt dia--

anedio civitatis Alexandrix concie-.

bolo'in fuperbia;luxuria;. levitatibus;,

mati funt.Deindequoque ad aguitio-

otio.Gcc.. Vosautem nolite facere; di--

nemyeri Deiperduxit Regiuam Re-

cit enim: Philofophorum;l?*rinceps« E

gis Maximini conjugem, & Porphy-

Multumfacit ad virtutem , ut juvenes af- Avi[ Hb

ziumprincipemimilitiz cum ducenris

fuefiantin operibus virtutum.Et:

ng,d ne- ;:..Etbi £e

/

inilitibus, qui omnespro: Chrift? no-

vate[Hcapit, inveterata fapitz. —

mine & fide amputatis capitibus fan-

IL, Difciteà $. Virgine Catliarina

inem: füderunt , martyriumque:

cordis mung'iti.angutmereamini'quoa

fübierunt..

Hzc.S. Virgo tanquanm

que fieri fponte Jefü. Chrifti , dicit:

magiftra difciplinz: & pxobitatis vo-

enim fapientiffimus Salomon : Quidi- Proy. 22-

bis Ó:virgines & javenes dat pulcher-

Higit cordis munditianr , propter gxariatm 1t,

zimas& falutares leQiones addifcen-

labiorum (uortm babebit

IM.I;.

das..

E

4nicum Regeng i

l,

nempe «edellem.

.Cm;

I.. Ut à juventute incipiatis Deo:

Natuxalifiz dicuat d

h

egläp:id"e pre-

devotà mente íenvire z Ipfä enim:

tiofo Jafpide,quod, quanto preciofius:

€hrifto fponfo.fuo ita placere à ju-

G mundius fivaatur, tanto efficacius:

ventuteftuduit , utabipfoprafente

& virtuofiusoperetur : Nam eflica-

gäfä

VirgineMatre füa ac multe.beatarum:

-sius-operatur locatusin auro;quam ia

roeutiunv numero infponfam: affum-

argento, & plusin argento, quamin

ltj, !'

puaíit, datofponfiliannulo , quem

erevelplumbo: , aut cupro : Simili

Tpía tanqnam: codeftlem: arrham. in:

ratione fcitore vosvirgines & juve-

Pj:ly;n'ï

mortem ufque fludiefiflim& fervavit,.

nes; Chriftuza Dominum', quanto in:

[

fponfiraque füum: tam. ferventi dile-

corde preziofioriper munditiam à vo-

&Eoneamavic ,. ut intenerailla ztate

bis collocatur,tanto majorem gratiam.

d D

martyrium: crudeliffimum prompto

& virtutem vobis conferre, tanto li-

lo

- hilariqueanimo ex amozeillius fübire:

J

bentiusapud vos manere,vosque tan-

ïlm";lm;

non dubitarit..

quaz:dilectas fponfas amare, & ar-

Difcite & vos ab.hac. Iän&ä-Vi:rgi-

rham beatitudinis xternz vobis. datu-

j

nc Catharina ab: ineunte etate Deo

zum.fore: ipfeenimait : Beai munde Mart,

"T

L

fideliter fexvire:Dicit namque S. Je-

.

eprde; gumz'dm ipfc Deum yidebunt,.

IIT,.

773

CoNCIiO 9 X

3

Uf g

IIX Docet vos S. Catharina:

v Sirenarum carmina proturba. ex, ais

bus tüis; P. Petri Damiani foror Flor,"

l« 1

faxtaexemplum-fuum prava confor-

UET

tia;fraudulentaquelafcivorum: verba;:

puellas in chorealevicule: cantillan- Harlem.-

I

tes femel- curiofius audiverat. , eam. Ccartbuf.

: ere&x mulcipulz: fünt ad: deci-

d

It

iendum: & feducendüm: ,. vitare;.

ob'rem. poft obitum: p

jacularem ?nffit.

ies: Paffa; Chïi]!. ^

qi

S.Virginem: & Martyrem Cathari-

ignem: totos quindecim: d

J

nam Imperator blandis, acdolofis ag-

[2172

2060 Zf-

grediebaturverbis;uceam feduceret,,

Tertullianus, qui anno falutis

frt

z05. vivebat, feeminam quandam Terral.

dicens : O virgogenexofà. ,. confule:

W

tibi:-& acquiefcemihis eri(que poft re-

chriftianam (cribit,. füo temporeab /.de fpe-

dit-

ginamin palatiomeo fecunda; imagi-

impudicis: fpe&aculis domum à de a. eape

lls

nem.tuam.publicéerigi curabo; atque:

monein(effam rediiffe, cumque d- a6.

li-

& cundis velut Dea adoraberis: Quid:

mor facrisexorci(mis adigeretur fa-

teri 5 curin mulieris.chriftianz cote-.

hic Catharina ? acquiefcitne hifce: fe-

*

du&oriis fallacibusque verbisz non

.

pusitainvadereau(üseffet € r meoj

pl

WYX

i

verum: conftanti: reípondet. animo: ::

refpondit., eam- inyeni.. Diícite. ergo

Define talia. dicere. ,. quz fcelus:eft:

fügere: mala: confortia: 5; imitemini:

aQ

cogitare: ;, ego me Chrifto: fponfàm:

"

S.. Catharinz: virtutes ;; quibus: vo*

tradidi..

bis: precor feliciffimum: novum: an-

qUO-

ficit

Hancdotctrinam & vosaly ea di(ci:-

nume.

Dominis TELONAKIIS: dono:

jb w

te;. prava' colloquiaac fodilitia , ne:

feducamini , fugite : dicit namque

pro/faufto: xenio: Imaginem:S. Nico-

gtb

Eccla3-1. Ecclefiafticusz: Qui retigerit picem; in—

lai Epifcepi, cujusinhonorem illüd:

n

I.Corj.- quinalitur al eay & qui communicaverit:

altareefterectum; S, Nicolaus eft: Pa-

2

" faperbo-induet fuperbizm. Clarius fam-

tronus nautarum; eum folentnautz in:

PIB'

oüllsï

€&us Paulus ait: Ne/itefeduct : corrum-

4222

periculis:tempeftatum proauxilioin-

-

guntaresbonos colloquia

h

4la, Et fàn-

vocare.Cum enim hic San&tus Epifco:

In. vita

us

Chofofe-

ld

&us Chryfoftomus z: Rerum natura fic.

pus navem.férenoonfcenderet. corlo; 6£/45;.

uper

efl.ur quotiesbonus maloconjungitur, non:

aam'lüï

Mattb..

ut in &gyptuim- navigaret, nautzque:

ex-bonoanalus meliovetur y [ed ex: inato lo—

navigat;ioniscxpertifämienullam: ti-

«mil

nus-contaminetur. Ydem:confinmat Vir

jnil

PfaT2T

merent cempeftatem;. przdixic ipfis:

fecundum cor Dei;dicens z Cumper-

Nicolausterribilem procellofum ven-

u

verfo perverteris.

tumt , mazifque fluctuofamagitatio-

o 10

Ne hoc. contingeret illi: Virgi-

nem; Vix lizc elocutus erat:: Et: ecce

jVo

Wier. Ep» nf , hortatur illam $.. Hieronymus z

fübito: herríbilis craffa caligo magna:

ia

xo;qd'

uveuum: fage confortie , comatulos: ,

cum:commetione marisoritur ,. ubi--

il

Furitth. comptos atque La[ivos domus: tus. tedla:

que eratterrifonusfragor,mare zftua-

etan-

nom videant: : Cantor pellatur , ut no-

bat, naufraga: undz: fpumabant: ,

(

xius* s fülicnas & pfaltrias C iftiuf-

refluebant, . concurfabant: ceelofque:

datu

petebant z Nautz de hac fübitatione:

—À

xmqldi? ehorum; diaboli; , quaff "?noztsze'-.

* T

pallet-

'

ix

U4

Conctones 'Strendle;. ;

allefcunt, trémunt, &upeiit,' proci-

erigit navem ác gubernat; ma::dmina-'

" duntadpedesS. Nicolai,rogantes, ut

cibus reprehendit verbis, fedat turbi-

ánifthocprafenti di(crimine opitule-

nem & procellas quieti reddit, mala-

ciam inducit,atque ex eorum oculis

tür & divinum imploret fubfidium ,

L

alias hic non fit fpesevafionis & fal-

rurfus evanuit.

Nautz feliciter ad

'vationis, Vir Deiiis animum addit,

littus appulfi; quamprimum Myram

breviillosliberandosfore , modo fi-

perrexerunt , quaz.duobus & medio

duciam füam in Domino Deo ; collo-

diftabat milliario à Pelago ad viden-

dum (i1um confíervatorem. Venientes.

carent , qui juvat & falvat fperantes

in fe. Quamprimum paucas effuderat

Myram invenerunt eum cum Clero

precesen mirum, quiefcunt undztu-

intemplo divinis officiis vacantem ,

noníeparatim, fedinter alios Sacer-

mentes,procellofus mutatur ventusin

auram lenem, lux fugat tenebras, &

dotes.

Quo vifo nautz clamore

ubique ferenus jucundufque fplen-

magnoin eum irrunt , procidunt iu

deícitdies : Hicnautarum fletus &

genua dicentes,Ille, ille eft, cui de vi-

L

lamor in gaudium vertitur,Deo ejuf-

ta noftragratias ageretenemur 5 hic

.

eft, cujus auxilio mortem evafimus

»

que mirabili famulo ex corde

: gratias

agunt immortales.

hic eft,qui invocatus tanquam miferi-

cors pater nobis is periculo & extre-

Similiterinejusvitalegitur, qui-

Smeon

dam nauta terribili tempeftate jactati,

modiícrimine manuspotrexit auxi-

Meta-

& ab exafperato acfüribundó mari

liatrices. Sicque civibus Myrenfibus

phralles

ferme fübmerfi, S. Nicolai adhuc vi-

omuibu(que przfentibus mirabilia o-

€?. Leo-

ventis & abíentis invocaverunt auxi-

pera Nicolai deprzdicabant. Eru-

nardus

beícitNicolaus de laudis hujus pro-

lium, quem etiam nunquam viderant,

Jufinia-. 3. contum deipfó audiverant, quam

mulgatione;dicitque : Filii mei, date

Jiltfe

multis fepiffimé in fummo auxiliatus

laudem Deo , ego profecto inutilis

fervus ejus (üm: Deuseft, qui facit mi-

Pf:7l.glägc

effetpericulo, eofque liberaffet. Id-

^

: citco jam non smmanibus,nonremis,non

vabilia folus, tefte Pfalmifta.

Hunc fan&um Patronum nauta-

fortitudini füx, neculli arti navicu-

lais fidebant, fed tantummodo fefe

rum præ(änto vobis dominis 1 elona-

ad adjutorium S. Viri convertebant,

riis in trenam , utquoque nautarum

non fitis pefditäres,fed quodammodo

Etecce hic parati(ïïmus in humanis

cafibus auxiliator , dum navis ad

Patroni: Ita tarnen,ut juflitiam ferve-

unam fé inclinabat partem, Gcaquam

tis, qux unicuique füuumtribuit , ne

hauriretante omnium oculos manife-

principem defraudetis , ne nimium

ftum fe & vifibilem prazbuit, dicens:

extorqueatis à miferis nautis, ne quo»

Ecce adíum, queminvocatis, modo

que vos animas veftras in eternurm

:

confidatisin Deo. Confidete illi;cujus

damnetis.

NB.Imago S

'Nicolai Mytrenfis E-

fervus egofum, & huc veni, moxque

fie

apprehendit clavum msgnum navis,

pi&opidsi etiam poteftin xeniii

Q

4-0-N C0 X

r7j

mifericordibus & avatis divitibus:

mifericordiam & ,benighitat'emxc;-j

bie

ipfe enim fuit valde benignus & libe-

gainopes , & affli&z. fortunz ho-

d-

raliserga egenos : hic mortuis paren-

mines ; ut. etiam omnes hortatur

2

tibus,nontampoffeffor, quam difpen-

Chriftus dicens : Eflote . mifericordes,

Lut.6.36

fator hzreditatis fux fuit,non incepit

ficut & pater vefler mi[ericors efl..— Da-

d

Jid.v. 38

u

bonaíüaaugere, quod omnés ut plu-

te (v dabitur volis. Beati-mi[ericordes,

:

Matt.5/7

«dio

rimum facere folent, fed difperdere &

quoniam ipfi. mifericordiam ca:aj?quen-

dare pauperibus , ut fru&um centu-

tu r.

(

1

plum incolo reciperet: verum omnia

HARETICIS |prefento imagi-

clam & infecreto , nonvulc inanem

nem S. Antonii Anachoretz compa-

dto

vulgiaucupare famam, Ut pater clare

troninoflri ; non quidem me latet;

[iy

l

ex hoc przclaro opere miferícordix &

ipfos (acras San&orum imagines de-

infignichriftianz benignitatis exem-

teftari;nullum iisomnino honorem ac

nl

r

lo: Cum ejuscivis Patara egens tres

debitam reverentiam exhibere. , fed

filias jam nubiles in matrimonio col-

multo magis ipfas blafphemiis omni-

"

locare non poffet , earumque pudici-

que dedecore afficere : attamen ftu-

W

U

tiam proftituere cogitaret: re cogni-

dioillismagniillius S. Antoniiima-

tà, Nicolausnotte per feneftram tan-

ginem prazíento,quandoquidem ipfe

j

tum pecunia in. ejus domum injecit,

fepiusin controverfiis cum.Hzreéticis

u

quantum uníus Virginis dotí (atis e£

egit, ipfos confudit , acfiumpliei fua

)

X-

fet: quod cum iterum ac tertio fecif-

difputatione convicit,

us

fet, tres ille virgineshoneftis viris in

ia0

Grallente Ariana harefi difcipulos

snatrimonium datz funt,

füos cohortatur hifce verbis: Filioli«

S. Atha-

Ev

Cumetiam inr

egione five provin-

mei ne fitis nimistriftes : nam ficut*

naf. Epif.

10

&ia Lycia magnaefletfames, apparet

[:

Dominusmodoiratus eft,. itarurfüsc*

jt

^

E

Alex. lm

S.Nicolaus cuidam negotiatoriin Si-

miferebitur, Ecclefiabrevi füum re-**

ils

cilia volenti navigarein Hifpaniam ,

yim ejus,

"m ggm.

cipiet ornamentum atque fplendo-«

znandat ipfi ut frumenta Myram, qua

rem :- Serpentesicerum in fuas irre-«

eft metropolis Lyciz advehat ,. quod

pent cavernas & latebras: fideslon-**

Qu

efletibimagnam accepturus peeaniz

giuslatiufgue dilatabitur: tantum **

!

one

vims & ut fidemhabeat, | porrigit ip.fi

modoattendite, ne puritas fidei act*

tgrurt

tresauri monetas. , ficqueà famehos

religiouis veftre Arianilabe defce.**

ml(]do

liberavit incolas.

deturacmaculetur. Enim vero eo- *

f

Iu fignum ejus xnaximæb'efüg.gisa«

rum do&rina noneft Apoftolorum, «

hne

tis erga pauperes & egenosin hodier-

fed diaboli do&trina patris eorum.

j

num ufque diem( ucfcribitur )ex ejus

O S. Antoni rem acu tetigifli !

fnaveolenti corpore coeleílis effluit

GCertumeft ; quod hzreticorum do-

egnum

liquor,certa medicina fpiritualium &

&rina &ità diabolo inffin&a ;. hoc di-

corporahum. iufimitatum. Difcant

vexfi fatentur. hzretici propriis füis

InüsE'

hic immiíericordes à $, Nicolao

ícriptis. Zvvinglius graphicé fa-

i

&etux,

ailt

P

«Conctones ;Strenalese

:

376

- ;fetur, quodfibi auxilium & informa. :;gines, :nou'quideum-pülöhræ&fgmfg *

itionem.dederit , ut Jefumex Sacra-

«quiapedibus tranfeuntium : .concul-

3

mento Euchariftiz ejiceret & extur-

«cantur & fordibuscomplenturs :atta-

P

.baret, quidam apparens de.nocte, ine-

3mennon fünt defpiciendz; & illz funt

-

l,

ámagines fepulchrales, hz f1 interro«

vyvin

g], fciret vero,analbus, anniger fuetit,

I

qui fine dubio nullusalius fuit, quam

garentur, quales effent , & loquelam

,de fubfi.

proferre polffent;refponderent-profe-

Euchart-

miger -Cafpamlus Princeps tenebra-

à

Xuimm.

€to, .quod'oliminapediis erumnis.&

ffia.

"Lutherges etiam fcribit, médià no

calamitatibus cafüm füum :deplorans

Lutherus

[5 ot

&e diabolum ad fe venifle, fecumque

.Job Propheta dicebat:Egoillequon-

difputaffe gravi fortique loquela &

«dam opulentuszepente contritus füm,

ber

'€f6in:

Jingua contra Miffz facrificium && Sa-

tenuircervicem meam,confregit ine;

cramentum Ordinis, atque eum fci-

& pofüitmefbi quafi in fignum. Alia.

«felme

2

u

viflsargumentafua tam.arguté pro-

diceiet: Kgofum prudens ille Sena-

;

"ponere & urgere,ut Luthero füdorem

tor, quitot olim fententias & decreta

nfatïem

"

expilerit, ac.cor faumpalpitaze in-

?

tuli, totaliquando homines judicavi.

*SIBepbe.

:Ceperr

t, nec potuifle fe diabolo ad

-Alia refponderet : Ego füm ille Mat-

Allarefpondere ; fed in difputatione

tis pullus, alterHannibal, íecundus

ihac fe captum .ac füperatum efie.

-He&or, quitotcertaminibus inter-

fuiytotiescum hofte conflixi, tot vi--

«Quibus .argumentis ac vatiocinatio-

mibus.deinde .contra Catholicos .,

€orias retuli. .Alia dicet : Ego fum

diferttis ille accelebris Ecclehaftes ,

«quas ex facthanz anfexrnalibus - fauci-

. jBusexcéperat, totovit& rempore.uíus

:quimagno omnium applauíü toties

teüo

ad populum verba habui,& ad cujus

:dicentis.os cun&ti ota & ocülos ob-

'Optime ergo monet S, Antonius:

'Si velitis falvari , veram falvificam

"vertebantínos. Aliain hzc prorum-

r

.chriftianz Catholicz religionis .do-

pet verba:Ego fümlocuples ille mer-

&rinam ample&amini; De qua dicit

«ator, quitantis partis opibushone-

'ftam familiam inftitui , & tam am-

JS.Atb4. — S, Athanafius Alexandrinz Ecclefiz

Sm$ym- Fypifcopus, qui vixit circaannum Do-

plum patrimonium liberis reliqui,

k bele.

minij3, iníüo Symbolo: Quicunque

-Aliarefpondebit : Ego füm formofa

, viült (alvuseffe anteomnia opuseft, ut te-

álla ]uno,altexa"Venus,ffecunda-Hele-

na, cujuspulchritudo omnes in admi-

neat Catholicam fidem : Quam nifi qui[-

que integraminviolatamque fervaverit. ,

rátionem & invidiam rapuit , quam

;c;

abíque dubio in aeternum peribit. ^i

'tot proci ambierunt, quaque femper

itaque nolitís perire && in zternum

gemmiscooperta, aurofulgens, byffo

|

damnari , revertamini ad gremium

& coccino induta fui. Alia dicet :

Matris Eccilefiz Catholice : -Hiíce

Ego füm pulcher Narciffus , qui vi-

precor vóbis felicisanni aufpicium.

itamin deliciis , 'voluptatibus & va-

mitatibus mundi traduxi, Alia tam-

( jam adhuc quxdam füpertunt ima-

em

CONCIO XI--

177

Rut,

dem unamquemque alloquetur verbis

tuas in (epulcbro, id ef, cogitatecum,

!

.i)lmirl-v

EcL38. Ecclefiftici: Memor eflojudicii mei, fic

Ó mortalis, quam exiguum tibi fit pa-

t

erit & tuum : beriiibi & tibi bodie. Vel:

ratum domicilium, ut non nifi feprem.

23.

lll

Ecl, 14, Memor efto,quod.imors non tardat.

tibi pedum fpatium ad ambulandum

DO

conceffum fit. Imó non ad ambulau-

i2,.

Hz imagines habent quoque fua

quaaa

adícriptafymbola , quz nobisfpiri-

dum, fed dormiendum cum vermibus

tualem -do&rinam fübminiflrant &

& bufonibus,

quee

mur

mortis memoriam refricant. Uuahoc

Philippus Macedonum Rex cum P/utar-

ploas

habet fygmbolum:

temporequodam , refczente Plutar- ehusim.

^

«Quot

cho,palzítram,in qua Gracilu&aban- Apephte

isli

Quisquisades, & mortecases

£ur, iugrefluseffet, & interlucandum

- ? C/'I T£-

i

t

4

ffice; plora ;

ad terram profterneretur ; jacentis füi

Al

imaginem fcite ia arena expreffum vie

Stan quod eris, medicum c?ner.is $ pro

u-

tile pTCCOY , 0TA«

dens-., quam parum loci occuparet,

[

confüderàns , jocando cecpit dicere:

(

Alteras -

Oquam minünam rerre pariem natura

A

fortiti, ovbem appetimus univerfum! Sic

cundi

Mors Doninis feryos, & turpibusaquat

tu, Ó mortalis homo! [1 vides tui fimi-

jnttt«

honeftos ,

lem imaginem in fepulchro tecum

cogita; en antum loci etiam aliquan-

j«

Unnus eruat cumulus,Rex, P?]for,inärs-

; (um

que peritus.

dooccupaturuses: BEeatus ille , qui

gt ;

imaginem mortis femperob oculos

Alia: Calcandafemel lethi via , ftve Re-

habet,pie viver, pié morietur.

Qu

ii

ges, five inopes erimus coloni.

. Jamobfecro, utomnes imaginem

"T

Patroni fuüi ftrenalis fapiffime : oculis

um«

Alia: Mors «que pulfat pauperum t4-

mentis füz contemplentur , ftudeant-

Is

bernas, Regumque turves.

que ipforum virtutes &c pia opera imi-

tari, quo tandem ad illorum gloriam

hon

]at

Häc & fimilia legcs fymbola.

pervenire mereantur,

thqwa

- Quoniam omnisítatus & condi-

- Pius afpe&us facrz imnaginis fzpe

tionis imagines in lapidibus fepul-

mira in bomine efficit. & operatur:

»m'l()(a

pae

chralibusinvenio , hinceasin com-

imago S. Pauliquafi vivi & fpirantis

munidivido , ne ullus conqueri pof-

afpe&a maximum amorem erga APO-

at

fit, fe nonaccepiffe imaginem : has

ftolum gignebat in mente S. Chryío-

qui

