in oculis tuiis, caput te conflituiin tribubus i,

qnoral.

T

temporalis , qua habet apud Deurn. meri-

Ifral ? Patvulum fe ante poteftatem

Y

c.2145 um (uum . de bona adminiflratione vtgi-

viderat , fed fultustemporali potentía

36.cap. minis.

jam fe parvulum non videbat, Cete-

2

lobi, y.f»

In quo autem przcipué confiftit

rorum namque cormparatione fe pra-

T

officium Magiftratüs fzcularis , ut illi

ferens, magnum feapud fe effe judica-

, g

fatisfacientes cum gaudio ex hoc mun-

bat, Miro autem modo, cüm apud fe

M

do decedere queant ?. 1. Ut queniad-

parvulus , apud Dominum magnus :

)d

modum fubditis authoritare, ita quo-

Cüm veró apad (e magnus , apud Do-

d

minum parvulas fuit,

que virtute przluceant, Hoc exegit

"

Moyfesab ijs , quifecum gubernando

Exemplum etíam fi: illis Rex Na-

nl

Deut.:, populoprzeffent: Date, inquit , ex vo-

bucbodonofor , quia ille fe exalta-

*

J JWP*

13.

bis viros (apientes & guaros ,. & quorum

vit,dicens

*

Nonne bac eff Babylon ma- Dan, 4»

y li

conytr(atio fit probata , 3n tribubu veffis,

gna , quamego edificavi in domum regni, 17. c

tit ponam £osvobu Principts, Ec S.Baülius

ii vobore fortitudinis u , — C in gloria féq,

i

(l

$. Bafil, Epifcopus ac Do&or ait : Neceffe eft,

degoris tnei ?.— Cumque [ermo adbuc ef-

or4t. O. bujn(iemed; viris mandare magiftratus ,

ftt in ore Regis , vox de cwlo ruit : Tibi

ïing.au

.

)

de princi- a aliorum conflituere duces ,. qui catevos

dicitur. Nabucbodono[or. Rex

.

Regnum

patu.

um

emnes prudentia , conflantia ac vita (an-

tuum tranfibità te , «v ab hominibus eji-

[

cient 6 & cum befljs C feriserit babitatie

&imoniá longe ((:teeant , ltyiritites, qui-

iua

(

!u

4

$6o

Conciones varia.

Hifce tribus debeo adhuc addeté

tua: fenum quafi bos comedes , & feptem

tempora mutabuntur fuper t€ , doutc fcias,

hortibilem divinam ultionem , :qua

à DEO puniti duo illi intumidi Hero-

quod domingtur Bxcelfus in vegno bominum,

ex cuicunque voluerit,det illud.. Eádem bo-

des,De Herode Aícalouíra ita fcribit

Hiftotia Ecclefiaítica ex lib. 17, Anti-

rÁ Nabuchodonofor ex bominibus abiecüus

-flij?j. Éi-

eft, & fanum ut boscomedit ,. Cr roveceli

quitatum fofephi. Herodem ,. in- **

def. 1.te

corpus ejus infetbum af : donec capilli ejss in

quit ; amarior indies morbus urge- **

Jimilitudinem aquilarum cre[cerent, & un-

bat , fupplicia commi(fi pauló ante **

"m

gues ejus quafi avium. — Tandem exple-

Íceleris expetens ; Lento namq; igne **

17. Afili-

extrinfecus in fuperficie corporis u- *

ris feptem annis oculos fuos ad Cc-

quit,

lum levavit, & fenfus ei redditus eft,

rebatur,

Íntripfecas veró vaftum *

humiliavit fecoram Deo, & Altiffimo

condebatur incendium.

A viditas «

benedixit , & viventem in fempiter-

inexplebilis femper inetat cibi , nec **

pum laudavit & glorificayit, & ad ho-

tamen fatiari unquam rabidisincita **

norem regni fui.decorem quepe&vcn—ït,

ta faucibus valebat ingluvies : inte- '*

& Optimates ejus & Magiftratus ejus

ftina intrinfecus ulceribus obleptas **

doloribus quoque choli quam masi- **

requiierunt eum , & in regnofüo re-

flitatus et , & magnüiccntia amplior

mis cruciabatur, humor liquidus d

2j

addita eft illi,

luridus erga pedes tamidos oberra- **

Vindi&am divinam videre quoq;

bat. Hisautem omnibus doloribus *

h

poffünt in fuperbo Rege Antiocho,

(quorum a-lf.q-uos propter caftas au- "

j ,

res filentio involvo ) fetor dirior, *'

6[0 þ

quem DEUS propter clatum ani-

2. Macb. mum füum percuffit infanabili & invifi-

vel ex membrorum putredine , vel **

g. v.f. & bili plgá, epprebendit enim eum dolor dirus

refpiratione anhelitus reddebatur, **

fa.

vifterun , C amara internorttin torinen-

jta ex omni parte cruciatibus feffo **

")id, ('.. P

nulle fufficere vires adcolerantiam **

t4. Hzcnondum füfficiebant, andl-

in fint.

9.

te plara. 15, inquit Sacra Scriptura,

potei*am-,mnd&m Íciplam culttoin **

terfecit.

quii fibi videbatur etiam fiuctibus maris im-

Simili modo vindicans DEI manus Hifl. E-

perave , (upra bumanummodum fuperbiá

vepletus ,. & montium altitudines in ff4-

tetigit fuperbum "Herodem Agrip dé.lil.z

I.Pll.!

flg,

tera appendere , üunc busmiliatus ad ter-

pam, cüm Czfaream defcendiffet, & c. 10.

vam in geflatorio pertabatur , maniftflamn

in die folemni przclara vefte rcgia ex 1ofepb. l.

j

Deivirtatemin [ametipfo conteflans : itaut

auro & argento mirabiliter contexta 19. Anti-

de corporeiinpiyverimes fiaturirent ,. & vi-

indutus pro tribupali confediffer, ac quit.

yentis in doleribus carnesejus effluerent , 0-

de fablimi in theatro ad populum ha-

dare tiam illius & fetore exercitus grava-

betet fermonem , folisq; radios aure

vetur , & quipaulà nte fideraculiconiin-

ac argentez veftisgremio fufcepiffet,

T

repetcuffo fplendore duplicatam fpe-

4.

gere fe arbitrabatur , cum nemo poterat pro-

Ibi,v. 28, pterintolerantiam fatorh portare , & ptre-

&antibus lucem fulgor metalli vi-

Mj

brantiseffudit, ut intuentibus aciera

grà in montibus miferabili obitu vita fat-

N

fo

oculorum terroris afpedtus perfttin-

gexc ty

——

CONC

I. O. XLt.

"

i

(g;"t » & pet hoc plus ali

quid de eo

qui injufté allquem occiderit, — Huic

!lll

quam humanz natura e(t,attifex atro -

officio fatisfecit Judas Parriarcha ,. üc

t

gantía mentiretur.

Illico adulantis

Priaceps familiz adjudicavit adulte-

bt

vulgi concrepantvoces, honoremfo-

ramad ignisfupplicium: Prodwite,in- Gttt. 3F

in

nanies, fedexitium conferentes , &

li

Jn

[

quiens;eam,ut cemburatur, Sic quoque 24«

l((

U(n il

hinc arque hinccivibus conclamanti-

Moyfes , Jolue, Samuel, David,

L]

bus Deus compellatur , ütique fieret

Elias aliique fan&i Viri plurimos prz-

U

öi i

propicius fappliciter exoratur, dicebat

varicatotes occiderunt & occidi juffc-

L

£unt.

D

quoque populus : hucufqueteutho-

"i

minem timuimus,fed exhocfupra hu-

S. Hieronymus in Jeremíam dicit 1

Hieron.

qllb'.

nll

1nanam nataram teeífc fatemur, Rex

Hoticidas , & [acrilegos, & venenarios pu-

inc.2.2.

jl

ecclamationem contra fas habitam

Itrem.

4

nirenon tf eff-fío (anguinu, fedlegum mi-

nonteptelfit, necimpietatem illicitas

niflerium.

Et S, Auguftinus : Nequa-

$. Aug. l,

(f

adulationis exhorruit : & ecceftarim

r, de «s«

quam, inquit, contra hoc praceptum fece-

erculficeum Angelas Dei, €oquod

Tunt,quodicdum efl. : Nonoccides, qui per-

vit. Déi,

nón dederitgloriam Deo , & Afcatens

fonam gerentes publica poieff.

, :atfs ficleraios

«

vermibus exípiravit.

morte punierumt.

1

Ne etgo vos intidatis in vindices

Quemadmodum .enim videmus

[]

Dei manus confidetate vobifcum ver-

[j

»

Chirurgosampurare membra,qua to-

Jj

baSapientis , quiita vcs alloquitut

[

tumcorpus inficere poíTent ; Age'colas

[]

$45,6. 5.

Andite Grinteligites difcite jadices finium

&mputantramos & pampinos;qui offi-

h

[]

[-4 [e-þ

terre* prabete auves vos, qui contiseti mul-

€ere poffuntarboribus & vitibus; po-

"

titudines — G placetisvobisinturbunatios.

teft ergo & Prafes Reipubl. noxios cí-

f

[]

num,quoniatn data e(l À Domino poteflas vo»

vesé mediotollere , nealioscorrume

o'[

P

bis r virtus a^ altifymo y. qui merrogabii

*pant.

In hocitaque adminifttent ju-

apera vcflra d* cogitationes erutabitur.Hor-

MJI.

ftitiam;nedicaturillis; quod fcriptum

rendé & cità apparebit vobas , quoniam]udi-

eft in lib. Sap. Cum efferis miriflri veghi Sap. &, 5,

eium duriffimum bis,qui pra[unt fiet.. San-

illius,non recté sudwaflis , meseuflodiflis le-. 7.

p

j

&i Apoltoli Petrus & Jacobus dicunt :

gem jufftiavecte jud1caflis nec cuftodifhss le-

jj

1.Pef. . $.

TL

Deus füperbis vefiflit ,. bumilibus autem dat

Dei ambula[ls, exiguo conced:tür mifericors

€ 1ac. L

gratiam.

:

dia , potentes «utem potentet tormenta pa -

6.

n

j

Lif, Pun

iant lcgurb pravaticatores

tientur.Hifce precor vobis fclícifimum

juxta fceletis gravitatem,etiam gladio:

novum annum,

x

u)

l WF

Nam Apoftolus in Epiftolaad Roma-

VIRGINIBUS & VIDUIS

nos diferté dicit : $i male egeri time, (cili-

Offero xeniorum loco tertium Ver-

p

L

cet Magiftratum, non enim fine caufa gla-

fum Cantici Marialis

H

Quia refpexit

u

bumilitatem: encila (ue.

xiïth

Romt. 13,

dium portat * Minifler enim Dei efl..— Et

Nobils illa £»c.t,

4.

Chriftus apud Matthzum ad Petrum

virtus. humiliras fummopere, ornat 48.

DÀ

jv

Mat, 26. ait : Qvi acceperit gladium , gladio per-

Virgines & Viduas , quando le ex

$z

corde Deo fubjiciunt & praterea

(

ii« Hoceft, à Magiftratu occidetur ,

Bbbb

L YUT3

f

qutl

Conciones varla;

'igg

aliis heminibus debitum exhibent ho-

tem libetapponi, & hec vox, qu& ex-

*

Dctem." fn hacvirtute miré fe exet-

pergefadta cft audiri

*

Surge & leges

li,

.

LI

cum enim cc-

Surgit ergo & legit hecverba : Anti-

n

cuit B. Virgo Maria

leftis nuncius Archaogelus Gabricl ad

quorum Patrum hzc fuit perfedio ;

illam deftinatus ei incarnationem

fuümmé Deumamare , feipfumcon-

Chrifti annuntiatet, & quod ipfa effet

temnete, neminem veró defpicereaut

Iu

à Deco electa in matrem Filii Dei ha-

judicare,

Cum hac celcfti voce con-

Es 1.38- riliavit fe dicens: Eeceancilla Domini ,

cordat fententia S.Bernasdi dicentis

.

.

4

fi«t inibi (ieundum. verbum tuum.

Sic

Laudalilis virtusvirgimtas , fed magis no-. S, Berin,

€tííam humiliavit fe erga cognatam

etffaria humiliae . illa con[ulitur, ifapra- bom.1,

.

fuam Elifabeth ,ad quem fefe per afpe-

eiptttur

»*

4d illam inyitari, ad iflam co

füper

&um Elifabeth,ad quem fefe per afpe-

geri.| Pctes denique fine virgim:ate (alvari,

miffus eft,

Wi

LU

ta montana contulit , eique tribus

fíne bussiitate uonpot:s. Et $, Hicrony. 5. Hier.

Wi $6s ceeoGbusledulà infervivit. — Audite,

mus ad nobilem feminam (ccibir » epifl. 14.

quid melliduus Do&or & furomus

Nibil baheas honmilitate praflanttuc . wibil

én

Amaio: glotivfiffima Virginis de hu-

amabilius : baceflenim pracipua con[arva-

J

Hons fa-

militate ejus dicat : Sime bumilirate audeo

mix ( quafi cuflos. quadam virtuttim

&j

per miySat^ qi ope , ss virgimtas Maria Deo placuifet.

emnium ,nibilque eff quod nos ita ( bomi-

€Jr.

l

De bac virtute laudatur quoque

nibus gratos ? Dto faciat.

hi,

Eflber, 2 Efther, cumenim illa deberet intrare

Sieigo, O Virgiues f velitis Deo &

ll

2j

hominibus placere , fi velitis (alvare

ad Regem , nonquafivit mulicbrem

cultum , fed.queeunque voluit Egeus

animas veftras, deponite fupezbos mo-

Enuchuscuftos viiginum,hazc eiador-

res, luxum veftium, &c, &imitemini

natüm dedit, & illa Rcge A ffuero ele-

B. Virginem in humilitate, de ca enim

Gacftin Keginam, & pofuit diadema

dicit $. Bernardus : Humilis fuit smeor.. Let, éit-

pri/ [

TY

regni in capite ejus , fecitque eam

de,bumiksin verbo, bumilsin

o/ilycrþtionc

tegaate inloco Vafthi,

€r ob[equis,

S Gerttudis licet ab illuftriffimis

In hac vittnte

/bumi.ïit;eis exet-

n vite

eju. -

fuitor:a parcmibus' , €sr5 tamen non

ceant fefe etiam Vidum $ fic praclaré

UT

uduit cum aliis Chriftianis | virgini-

- monuitD.Fulgentius Viduam Gillam,

Uil

bus & mulietibus vilioris conditionis

dumait : Lawdette quidem bumanalin: g ul

LT

converfari , &inire familiaritatem ,

gua, fed tu laudem à folo Deo defidera. . At- qpifi, a.

quas etiar fiepe vifitavitadfe vocavit,

que itafiet, ut dam tulaudemab ho- , 15,

& cam iis loneftamifcnit colloquis,

minenen quazfieris, Deuslaudetur in

. Chren.

Haànc virtutem divina quoque vox

opetibus tuis, Hac fecum confidera-

O.

docuit D; Margaretham in S. Dotmt-

vit ptobiffimo illa vidua Jaditba, ideo

femper ftuduit nobilffimz illi virtuti

pradi

, s. Bícifamilia Sanctimonialem, qua diu

à Deopetierat, quidübi faciendum ,

humilitad , fciensquam grata illa fit Iuditb

p

Deo, hincait

&

*

- Humilium . menfus- -

ut ad perfe&ionem pervenire metere-

tur,candem ei vifüs eft (ecundum quic»

et- 1

terstn [impu n'bipm,uif dspretatto. Si

go

CONCIÓ XLl.

ET

doà DEÓ velitisexaltati, fitis hami- mutuoamoreconjugali. Dicitnam-

Luc,14, les, Chriftusenimait : Omná , qui fe

que DEUS per os Siracidis: Placitum &cl.25.2;

!l.

buriliat, exaltabitur, Si velitisbeatifi-

tfl piritui meo , viv & mulier bencfibi con-

cari , ftudete humilitati, tünc enim

fcntientes, Et Chritus expreffum vo-

cam exultatione fpiritus veftri inago- bisdat mandatum, inquiens : Hoceff. Ioam t g.

ne cum glotiofa Virgine Marjia can-, preceptummeum;ut diligaté invicetn, ficut: 12.

Lut.t

tare poteftis * Refpexit Dominus busrili-

dilexi vos, Ac ejusfideliffimus Apofto-

ä»

4, P

tatem ancille fue , ex boc beatam me digent

lus clamat : Viri diligite nxores veftrac ,. Fpbitfs f«

: Slm

emnes genrationes,

fut c& Chrifius dilexit Ecclefiam.

25.

li

CONJUGAT'IS pto faufto novi

Sifortaffis hzc conjugalis charitas

n

anni ingreffa dono quartum Verfüm

atque mutua dilediio in unius aut al-

Lt. t.

CanticiMarialis: Quia fecit mibi magna,

terius cotde extingueretur, non debet

nj

uM

4?

qui potens efl , er (andum nomen ejus.

continuo appofitionelignorum , vets. Mibi &

Certto certius omnipotens Deus vo-

berumve reaccendi, hoc modo enim nobili

n

Genef. 1.

bis, ó Chriftiani conjugrs magna fe-

furor & íracundia mulierum. ciagis pomino

cit: Nam vosad imaginem fuam crea-

exacerbatut , meliorem mitiorcm- . fde di-

27-

vit , mattimonium veftrum fundavir,

G. &«

que modum fuggeram. Erant in Po- gno nate

:4.

primos conjuges in legenaturz copu-

lonia duo fratres nobilis ftemmatis, at eft,

lavit , in lege Moyfis confirmavit , in

quorum unus in uxorem ducere vole-

Jo4n, 3

lege gratiz & Evangelij honoravit,

bat perfonam aliquam prznobilis

Xle

dum Dci Filius Chriftus JESUS in nu-

quidem profapiz & magnarum divi«

ptijs in Cana Galilze prefentia fuz

tiarum, at capitofiffima paturz; hoc

Majeftatis fanQificavit , & miraculo

conjugium omnibus modis diffuade-

maguificé ftapendo lztificavit. De

batalter frater,dicens : Rogote, Fra-

Ephuf f.

hoc magao ftatu dicit Do&tor Gen-

ter chariffime , ne ducas illam peifo-

j

tium : Sacramentum bocmaguum eft..

.

nam , eftquidem ex generofo acopu-

Tanti zftimat S. Ignatius Epifco-

lento ftemmate , verum eft cetvicofif-

us ftatum hunc,ut in Epiftola ad Pbi-

fima, Cuifrater; motbo huic reme-

ladelphenfes fcribat : Opto , ut digma

diüleneafferam, Tandé confentiente

j

8. Yenate

w regno celorusm ad borum pedes locum

Fratce eam (ibi matrimonio junit ;

j

epifl. ad

mihi dari, ut Abraha , l(aac , lacob , ut 1o-

poft aliquot dies ipfafurere ; capito-

l ni.

Philad.

fum füum cetebrum oftentate, mari-

féph , 1/aia & aliorum Prophetavum , qui

[ gfi*«'

nuptiis operam dederunt.

tum defpicere,ejus impetio recalcitra-

"(

Quz cum íta (int , & vobis Domi-

recapit, Marítus fuavibus hifce ver-

nus Deus tam magna fecetit , hoc di-

bis eam alloquitur: Chati(Tima jam vi-

vinum bencficium ac gratiam reco-

deo;quid tibi defituin juventute tua

gnofcite , optiméq; ftatum veftrum

non fatis ftri&é fafcijs involuta & in

ü

fervate, ut falvemini,

cunis agitataes , quód ergoin te ne-

I jl

ji

L, Vivite in pace,concordia atque

glectum , ego refarciam , ut pradenti

L

in-

] ! l'l

Ü

—

$éi

Conciónes varia,

ingenio doteris. Cutavit itaque in(cià

hoctimore Dei vizerunt etiam Ín ftae

ipiá fteri cunas fat longas & latas. illas-

tu füo matrimoniali Zacharias & Eli-

r

9

que fterni le&ulo , velperi per pedií-

fabeth. parentes S. Joannis Baptiftz

E

Íequas ligari & imponi cunis. Illa exe-

&c. De his plura ftatum conjugalem

ciati , deceftari , diras imprecari & in-

condecentia videin fuperioribus cone

fauftas vocesin omnes ja&tare, Mari-

cionib? (trenalibus. De benedi&ione

tüs$ autem modef(tis eam affatur vet-

taliü conjogum Deum timenuiü fcri-

bis? Amantiffima Conjux omnia pa-

bit integrü Pfalmum cotonatus Pro-

$

tienrianiao perfer , brevi refipilces ,

pheta ,canens : Beatiommues, quitiment

Pfal i oq.

ft&i involutio &agitatio ia cunis

Domimum ,qui ambulant invijs eju Cb c,,.

tibi rantum dceft; incepit ergo eam a-

Et fancum nomen ejus, Sic cum g!o«

l. ö'/'q.

riofa Virgine benedicite Deum, lau-.

g'uarc, cantare , fuavibusverbis allo-

qui,uti matres cum infantibus lachry

date & fupercxaltate nomen ejus in.

fzcala , in omnibus adionibus& la-

mantibus converfari «ffolenc.quó ma-

gis illa eum diris vocibus laceffebat ,

boribas veftris benedicite Creatorem.

L fT

€ó blandioribus eam verbis compel-

veftium , qui eftfonsomnium bono--

labat,cibo potuq; neceffirio ptovide-

rum. & origo. omnis. benedi&ionis »

bat , ficqs uno alteroq; die eam in cu-

pro acceptis. beneficijs : dicir namqg,

S. Chiyfoftomus : Optima benefusorum $. Chvy- -

nis fordibus fais relinquebat , denec,

tandemad meliorem mentem rediret,

euflos efi«p[a.mermoria bencfioxnm, cs per- [off. boms

diceretque : Dile& ffime Domine,

petua gratiartm corfifto. EtS.Avgufti- 26. m*

quzfo folve & dimitte/me , egonun-

nus ait : Quid, melius & antmo geramus Maith,

hi

z

quam totá meà viià ubi contradicam,,

(y.ore protmamu , C calemo explanamws tom. 2,

9

Íed temper fübdita ero. Hifce fa&tis

quàm Dto gratias ?:- Hoc il.dici byeyrm, $. tuguft

romiffis liberavit eam fafcijs & cu-

nté agi-fructuofiu poteft!. Et hoc modo. Epfl $,

nis. Poft hzc frater fratrém invitavit

vobis fiet , anod dicisSalomon de flu- ad Mar--

ad convivium, videns frater ,sffinem

minibus : Addecum , tndg.exeunt flumi- cellinum

navivertuntur-, utiterum fluant., fcilicet &5 77«

Wa

füam faavibus verbis, maufuetis ge-

kl

ftibus cum matitoagere , mírabatur,

divina. beneficia; &. casefles benedi- Ecc.1,7..

l, 4

dicens,illam non ridente ote , fed po:

&Giones in.vos , & in. do.mqm.totgm:

tius lachrymantibus oculis hanc in-

veftiam.

a

dolem induiffe. Cui ille: Chatitfime

- [U VENIBVS & VIRGINIBUS;

Tij

Dono pro fortunatis xenijs quintum.

Frater, cego nunquam ipfam ullo ver-

lo

beré excepi, nec duro verbo.cam el-

Verlum Cantici Marialis, quiet: Ef

locutus fum , verüm involurione &

mi[ericordia ejus à progenie.im progenis t« Luf, Yo

l

agitatione incunis indiguit. Hoc mo-

meniibw eum.. Audite, quanta merces 56,

l,

do dile&ionem mutuam in corde u

vobis promittetur, fi Deum timcatis;

xoris rutfas inflammavit,

nempe milericordia Dei à progenie in

II. Nabant viventque invicem ín

progenies , major grátia, major favct,

timore Domini , ut 5. Archangelus

major merces vobís in promiffis dari

T'b« 6.

Raphael fuafit Neonympho Tobia :

non poreft.

&

Accib'ss virginem cum timore Domini. la

Suayu quidem Dotinw univerfis , &

mifi-

$6f

CONCIO - XLL

]

'*w.l.c.,ï

Pfl!.!i* 4*

mi[erationas ejsu (uptr osirla opera ejus, . fia Blancacrebráadhortatione, in- Suria i

tc(te Regio Propheta., fpecialiterau-

deie conabatur , cum ipfi identidem vita: epw

9«

tem exhibet fe D2us faavem & miferi-

diceszet, Mallefc illum vita exui,quàm. z.

cotdem timentibus(e. Quemadmo

Deum lethali (celeze offendentern vi-. Augufl.ex

dum qnid"emïPatcr omnes filios fuos

dete. Quem rimorem Dei ipfe Rex Gaudefrie

amat & nautrít : quando aurem videt,

adeoanimno irfixit,ut vitam.continuó. do de bel-

fe ab uno é Rlijs fing ilaritimote refpi-

ín timore divino nullo lethalipeccato /o lotosp-

cí,nec ia mtnimo ab eo offendi, patet

obnoxíam , innocentiffimé craduxifle. fiu Regie

haic inestetnis fignis magis addi&us.

ciedacut.

Confeffa -

J

Hoc xceaium obfervate., timotém: rio.

m

eit,quamalijs,Ica Deus omnibus quie-

dem. fuam exhibet mifericordiam., ti-

Dei à juventute diícite,ut Regius Va

mentibus veró fe:, qui in cotdeatque:

tes vos compellat, dicens.: Venizefilij Pfal, 33:

- voluntate fua concliferaot Deum in

( & filiz) audtte me; timorem Domim do. 12

miniao non offendere, fpeciali mife-

ctbo vos;. Quod fi feceritis , fietvobis:

ratione addictaseft. Quod claris vet.

quod.profeit Siracides : Mententer Dos Eccl, 272

pf x

bisteftatur David, dicens : Beatmvir,

minum: [uftinete mifernordiam ejus... Et«

qui timet Dominum, in mandatis ejus volet:. hoc à progenie in progenies.

ninis;. Potensia terta.erit (emen ejus,.

HUERETIGCIS. Ecclefiam Catho-

N I

genetatio re&orum.benedicetur,glo.

licam:& D.V, Mariam perfequentibus

tja. & divitizzin domoejus, & juttitia

do.pto xenio verfum fextutn ex canti-

j

V

ejus: manet in.facalum. fzculi;

Et

co Mhgnificat: F&it petentiam in bra-

r

ul

Bd 24« Bcclefiafticusfcribit ita: Osuli Domini

eliio (ue , difperfi: fuperbos: mente cordis fui,

TL

,7.

fuper timentes eum; protedlor potentie , fir-

Ín- hoc veríu. in memoriam reducite

m

maimentilvirtutu , tegimen erdoré ( um-

omnos Tyrannos, &.Haetcticos ab

li

braculum.mervidiam. Et cap:23.37. dicit:: initio Chri(tianitatis. Ecclefiam DEI

ii

J

Nibilmeliw efl , quamtimor Dá, ctibil

infeftantes., & videbitis, Deum vere

dnt

dilérus , quam v:fpicere in mandatis Domi-

feciife potentiam in brach:ofuo;&.di

1d: 23.37:

um

Ecl. 2

.hi- Ideo patetne monet Sapiens : Fili

fperfifle illos füperbos mente oordis:

j [(;(,!.:'

actede ad fervitutem De»,fla im timore(erva: fai : Quó enim dtvenerunt Narones?

E.

*

imorem ilius, & millo vetera(ce;

quo. Decij *: Maximiniani:,. Severiy.-

H^nc fttenam dedir etiam Senior. Diocletiani, T rajani; Antonini-& alij;

Tyranni 1: quó perveneranzt beiintis,

l

Tob. ,, — Fobiasfiliofuo;quem abinfantia timere

1o.

! Deum doctit , & abflinere ab omm peccato.

- Ebiones, Simones, Nicólay Menaaes:

l:

;Jam morti proximus vocar filiáad fe,

dri, Atij, Conftantij, Ultfacij; Valentes;.

| Ludieri, Calvini.Huffii,eateriq; H«

" ww ]

!d;c. 4. 2, & ait : Andi filt miverba orismei, C eain

6.

cordetuo quafifundamentii confirue.Omni :

reticiSponfam Chrifti fuis fals(is.dogs

$ )'x

bus dicbus vite tue 10 mente babeto Deum,.

)

matibus inficientes?" Deus fritt: potens

€ cave,nealiquando piceato confentuas , d

- tiam in byachto fuo, d fperfit [uperbos-tuenta:

J

prarermitias pracepta Domint Dei noffri.

cordu- fat : omnes milerrima: morte.

l

Eandem menteo Filio fuo.Ludo-

obierunt& & in ziernum damnati fenrz

!

*

- dicit namque expre ffzChuftus

*

Qü

vico Rcg: Francia (än&ammo,fm&i(-

yua?.

T.

Condens vuria

Matt.16. Wrötms.-miidtfit,unhmmxbimr. Hoc .

& mentum tormenti ldu abRtulàre & :

16,

clatius explicat $. Athanafius in füo

pauló polt ipfam vitam,

j

ln

fymbolo, inquiens: Nifi quá fidem Ca-

Stauiz S, MAR UE

Calviniani in Babän;w

tholicem fideluer firmiterque. erediderit ,

Bohemia oculos eruerant ; uleifcun- Glor/bell,

tur hoc impijffimum facinus Deus & L.9.6. f

$4

falvus effe ton poterit.

86,

Deus non folum autem fecit po-

4lla, Regulo Pragam , rebellibus vi-

]

tentíam in brachiofüo , & difperüit

Goriam eripuit; Anno M. DC, XX

in pugna Pragenfiilla ipfa imago ex«

Tyrannos atque Hateticos , domum

eicicui Catholico cít przlata. — Dux

Dei in Petra zdificatam invadentes,

verum etiam illos , qui imal egerunt

Bavatus & Comes Buquoius , cum

contra honorers divz Matris. D E.

exercitai S. MARIAM tefferam de-

Audite veriffimas hi(torias.

diffent , ad ipfum belli initiam , Salve

Breáckn-

bacb 1.

Antverpiz ttatuaerat S. MARUL£,

Kegina, clara voce , à Sacerdote pro-

*

uam Anno M. D. LXVf. ut dejice-

nunciati jaflezunt, Affulfit illa,qua eft

g

rent Geufij , omnia arma viresq; con

terribilis , t caffrorum aciesordineta, ad C«tit. 6,

*

tülerunt, Sed fragile (imulactum nal

cujusradios, in exetcitam hoftilem, $,

lis machinis , ne leviffimé moveri po-

tmquamrscla., vibratos, tremere viri,

tuüit. Steric & de hoflibus triumpha-

trepidare equi, & tota deniq; hoftium

vit. Exinde Dux Parmenfis DEIac

acies verti infugam capit, . Occifi

multi , capti pon pauci : victoriam

Deipatz opefretus , Geufios armis

fta&os , Antverpià ejecit.

Mariani , fed auípicijs & fubfidlo pro

Olivtr,

Anho M. D, LXXX. Calsiniani

fepagnantis Dei & Dominz , ob-

Tenped, Duce Tempelio, Hallas bistentantj

tinuetunt ac triumpharunt,

Cujus

monumentum extare voluerunt in

Lip. i bis, ptotegente Deipará, repelluntur.

otbistheauo:: erediáà Romz Bafilicá,

Jal'.

josnnes Quickius palam ja&arat: fe

fuis manibus Hallenfi mulierculz

MARLE VICTRICI infcripiá. $i

enim DEU $ olim dixetit fetvo fuo

(urum. Deus audierat iftam blafphe-

(S.Mariam inrelligebat) nafum abfcif-

Abraba:Benedicam bencdicentibus tibi,C

dln.;x;

maledicam maledicertibus tibi. Quid non

miam , & quafi talionis paenam ma-

chinata,ptocurac illi ipfi (cutrz glande

facietin gratiam & favorem Virginess

Genitticis Filij fai dele&ti ? Similesad-

plumbeá nafüm auferri.Qui ultta pa-

huc trecentas hiftoriasex probatisAu-

, nam,idetiá eft confecutus, utà comi-

lj

. litonibusirridetetuc ; qui identidem

thoribusofferte poffem , fi opus effet.

hominem Hallas ad naium recipien-

Exhis fatisclaré tamen appatet,quod

dum mittebaut, Alter ín eadem ex-

Deus faciat potentíam in brachio

LT

li,

peditione ( Joannes Syffelmannus )

fÍuo, & difperdatlaperbos mente cot-

dis fui.

comminatus etat , facram fe ftatuam

Deipatz Bruxellam abducturum , at-

SUPERDIS & HUM!LIBUS

Audiéte

fepii-

llr.l. 1

"que ibi igne crematurum.

Ptæ(gnm apopherctorum loco

blafphemiíam Deus & Diva, illiq; 0s

1

cóNctUo xu.

$67

k

mum' verlüm Cantici V. MARL : & — Quid Virginem MARIAM ex

EC 201 Depofuit

potentes de fede ,. r exaltavit hu-

ancilla ad. matrem Domini & Regi-

nMni

miles,

Quod Deus hoc faciat toca te-

nam calievexir? Humilitas,ipfamet

y Gd

ftatur S. Scriptura.

in libro Sapien-

dicit s Refpexit bumilitarem analle fua, lbid. v.

ölzly.ip

$. 27*

tiz dicitur, quod Deus fit pecilum fine

Quid Davidémex opilioneadregiam 48.

:

,d

$,

macule, 'Tria generafpeculorum hínc

digniratem, àpedoad íceptrum,à pe- 1. Reg.

!

inde obíetyavi, quedam fünt rotundz

táad cotonam exaltavit ?. Humilitas. 16. 13-

u

Audite de hoc aureum os Anitioche- S.Cbryf,

& prominentis figu.z , quadam pla-

9

H

nz, quzdam denique nec prominen-

n2 Ecclefie

$.

Quo quit inquitfe

bumi-- boin, 11,

Etaf- 4d Ejbif.

tis, necplanz,(ed concava figutz ; il-

lioremfecerit, & magi extollitur.

e

lud autem difcriminis inter illa inve-

feit fimilitudinem

r

Quomodo enim in

aqua,quà magis eaminfra detuleris, eb ma-

nitur,quodquz infpeculis cumentis &

?

prominentis forimaz reptafentantur,li

guinaltum effrtuy, C quoex majorifpa-

tto fueri jaculatur, cb mags affequeris 5 ità

cet alioquin in fe magnafint 5 patva

(ut6 :

tamenappareant, tantoque minora ,

etiem in bumilitate.

Et S. Auguftinus 5. 4uf.

quanto fpecula tumentiora & promi:

ait : Magnuseffe v ? a uintmo incipt.Co. feri 10

M

]

nentiora fierint. Quz veró reprafen-

gitas magnam fabricam conflruere celfitu- de verbe

tancur in fpeculis planis imperfeQtis ,

dinu , difundamentoprius Copitabumili- Donac

ne:parva,necmagna , fed mediocria

t4tii,, Deindequazrit: Quo pervéntu-

vitutfeexhibeut , qua tandem in fpe-

rum e(t cacumen zdificii t Ctto dico,in-«

culis concavz figuiz repraíentantür ,

quit, s(qttead confpclum Dei, veri Dé ,

l

mag'rra QPPZFCDI;

Won di(finili mo.

[ummi De, Optimé ergo omnes B.fi- Befil.

lius Seleucius adhortatur dicens : Hu- Seleucs

do quando co:am divino fpeculo ap-.

n

patet fuperbus , tumidus ac inflatus

militatí p

orat. 28,

D 2 PT2

lantgifdilgamu: y 6w qu&ur

in fint,.

7

homo , coram eo eft plane parvus;

j

quioimo tauquam nibilum : fiautem

E contta autemi deponit Deus po-

ij Qu

*

compareat coram Deo humilis , ob

tentesde fede. Quemadmodum enim

piofundam ejus bumilitatem apparet

humilitas elevat,: & liominemad fide-

)i'

magnus, | Ut claié videie eft io S. Jo-

ra tollit , ficfuperbia deprimit & ho-

(

u

anne Baptifta , quia illetefeita corarm

minem ad tartara mergit. U S, Chry

Chrifto Salvatote fno humiliavit , ut

!j

foltomusteftatur dicens ? Nibilneslom- S.Cbrjf,

I

Luc. 336. dixerit : Non[um dignus procumbins fol

guus ab àxnore Déi abduci : mibiltam faci- bom. 8,

yere— corrigiam — cal.carmentorum — egus.

leingelennam imrudiu, quam fuptrbia in- n iean,

"]

7)

Aflimatus tuit maximus coram eó ,

fania.

Manifcftum exemplum habe-

Mat. V, itaut deeo pradicaverit

L

*

Amen dico

musin Lucifeto, quem itacompellat

uo

t

ilo

vobis , sop (urrexit inter matosrmulierum

S.1(aias Propheta : Quomodo cecidiffy Yfas14.

major loatine Bapti[la.

Quod'etiam S.

decelo Lueifer, qui maneariebata ? Cau. a. (

U

Archangelus Gabriel patri fuo Zacha-

-

fam addit , fuiffe laperbiam : Dice. feq..

*

Lac-1. 1$, riz predixit

*

e

|dnalum confiendam. ,

n

Erit tnagnuicoram ,Dwf*f

baetn mda ttie

t

D

Cenciones Yarid,

E

fuper nfira Déi. exaltabo folium. meum ,

Dono pro 'ftrena. Verfum 'o&'avulm Lift. Y

Cantidi gloiiofe Virginis : Efurtentes

a[cindam fuper altitudinem nubim , fimilis

ero. Alrif:mo.

Veruntamen ad infer-

iuplevit bou, cr divites dumifianans O —

pum dettahetis in profundum laci.

voseíurientes & pauperes magnam de-

Haune tertibileim caíum etiam Chri-

beret voois hzc Maralis ftieua offerie

Lut.YO.

confolationem, quod ícilicet Deus ter

$

ftus iplemetceflatur, dicens: l'idcbam

[atanam [icut falgur de. &elo cadentem,

Opr. Max. fitimpletuius bonis, modo

D

.'

D)

y

ei Gideliterlerviatis. Sicen m canit co-

Optim2 ergo S, lfidorus Pelufiota di-

Pelufto :

cit : Superbis Deusvefiflit : quandoquidem

tonatus Propheta z uemor fai, etenanfe- Pf.36 2

Li.epift.

eriam ipforum Principi ab initiofefecppofut.

nii, & non vidt iajhm deiclidum , nec fe-

374«

Confidera igitur inquit, quantumefl, C

ihet eju$ quavens pancm.,

1

D'é &x0d-16.

Dium boflem atqué adver[arium babere

Deus olim Filis Hfrael quadragi

veterer bofler foctum. ExD. Nazianzenus

enuis in deferto coturnices & manna 12»

ita canit:

ad manducandum mifit, & aqnam de

petta abundantem ad bibendum edu-

xit.

Eorundem veftimenta tote :

D. N4-

Naimqut -bmhi-f*es eculis Genétor [andliffi-

5 Det. zg.

Zjaflz,

tempore non funt attrita,neque calcca- f.

mus equa

gavm. lo

menta vcetuftate confumpta.

de rebue

- Afpicit , clatos (perait fa

u/iftque tuinthe

Eliasin magna illa fame ,, cum ec- 3

g.

[2

fu.

lum ad ejus orationem tribusannis & 17, &

Joach. .

menfibus fex fic claufumeffet , ut ne

Camt'4

- Gtegorius Princeps Anhiltinus, cua

gutta aquz quidem decideret , à cotvis

giuin -

audiret aliquando | nattari dzmonia-

Dei ju(fa paítus fuir,

Eidem poftea 3. R/f.

vita

cam quandam interrogatam , quod-

Aogelus Domini panem & aquam 19 6

J

nam elfet peccatum maximum, excia-

oftendic; quibustecreatus fuit,.

UE

eju[dem

nnápi.

malle,fuperbia, ld quidem de men-

.

Elifeas centum homines viginti 4-R/g. 4

H

daci ipititu aon difcemus ,. inquit

[

a

panbus hordeacis (quas primitias 4.

phil. o ícdverameffe oportet, cum fcriptura

quidam attulerat) pavit & multum fu-

- doceat,Dcum refillere fuperbis,

sninatis

perfait , qbli;upe(ccnte Giczi ejus fa-

in Com,

Bcne itaque & praclare fenfiffe La-

mulo.

3.30"4

e

Lí- dovicum X1.Galliarum Regem fateo',

Danieli ob deje&a Babyloniorum Dat. 14

L] m

dovici.

cajus illud proverbium : Dedecus C de

idola ibi in lacum leonum conjedo 33.

irimentum comites (unt. ac ped'ffequa f«per-

J

mifit Dominus cx Judza . prandium

L I

bie,S:quamur ergo confiium ac faluta-

pet Abacqc Prophetam per acia ve:

re monitum Senioris Tobiz, qui dice-

étum.

Tob,«.. batfiliofuo : Superbiam nunquam in

Paulus Eremitarum auctor, qui vi-

tuo fcnía , autintuo verbo dominari

4 .

zxit Ànno 250. in cremi fpelunca, quo S.Hitr.

permittas, — Iu ipfa engn umtium fumpfit

fe contulerat & vixerat ad centefimü r Toffis

lyy

ouinu perdiuio.

& decimum tertium annum , ab An- £piff,

lj

tonio nonegenario Dei admonitu in-

PAUPERIBUS & DIVITIBUS

vifitut;

m

eoNcIO XLll

$56*

J

vifitur ,poft muka de regno Dei collo-

epulabatur quotidie [lendide $ qualis au-

j w

quia cotvus , qui antea (emper Paulo

tem exitus ? dimiffüs eft inanis. Mor-

l

dimidiatum panem attuletat , ínte-

tum eft dives ,. c [epultus efl in inferno.. Et

gram detulit. Poft corvi difceffum,

[

tam inanis dimiffüs eft , ut eciam ex-

(

Eja, inquit Paulus , Dominus nobis

clamarit ad Abraham : Pater Abrabam

d

prandium mifit, veré pius , veré mife-

smiferere inai, &* mitte Lazarum , ut intin-

ricors. Sexaginta jam anni funt , cum

gat extremum digiti [ui in aquam , ut refri-

U

accipio quotidie dimidij panis fra-

geret linguam meam , quia cructor in. bac

" r

gmentum , nuncadadventum taum

fiamma. O tetribilis dimiffio ! O extre-

í

militibus (uis Chriftus duplicavit an-

mainanitas ! de talibus bene dici po-

i mw

nonam, Plura fimilia exempla afferre

teft : Vidi impiuim (divitem ) fuperexalta-. pfal,

36.

pnffem, fi neceffe forer. -

tum e. eleyatum ficut cedros Libani :

*

" MI

t

Quod olim potuit omnipotens ac

tranfivi , ej ecce nenerat ,. C quafivi eum ,

