que pro profpecttateac zterna falute

ire,fummoperé animo có:riflatus eft,

peccatorum (üpplicavit , eiíqs Indul -

ita utbené cum Propheta R egio dice-

"

gérias bodiernas magnas impetravit;

r€ potuerit : Defedlus tenuis m pro pecca-

P/:H:.

d

D

qua de cauf; merità hodie nobis gau-

toribus derelinquentibus legem ttaon.

,

dendum atque fummá lztitià hodier-

Quodam die in cella (ua propé Ec- 7^

)

j M

m-s li

nus dies nobisagenduseft Hancfi-

clefiam B,Virginis Mariz de Aungelis,

t

guram in przfenti fufiüs explicabo, &

di&am Portiunculz, feduló ac devo«

quiahiftoriá hodierna f-ftivitatis in

tiffimé orationt incumbebat , tum ap«

$h i

qro

prioribus concionibus longiüs enar-

paruitei Angelus dicens : Franciíce,

/W//f[üf.

ravi,fic hodiernalucetaurüm ea repe-

citó properaad templum ; tuus enim

n

tam,que adpropofitum mcü mihi fer-

Dominus [eíus Chriftus cü fan&iffi-

du

)

vire videntur. O mnia ad majoremDei

ma Matre, magnoque numero Ánge-

n

lt

pus

gloriam, ad honorem gloriofiffimg

lorumibi te expe&at.Quoaudito fan-

Muriz,acS,Seraphici Patris Francifci,

Giffimus Vircum fummo cordis gau-

j

)

UL

nobis omnibus auté ad fpirituale gau-

dio pergitad remplum, & reperit Do-

)

I

minum Jefum in (nmmoaltari in fede

d

dium, & adconfequendam zternam

g

j

regia, cum chariffima ac gloriofiffima

E

falutcm.Auribus animi[que favetes

KFtta

Matre

Conciones yariao.

$16

Matre fua ad dextram fedente. , cir-

tifimum: periculum perditionispoc-

cumdatos cum maxima beatorunt

puli fui , quzfivitomni bonomíodo

mentium multitudine, & cim fefe ex

occafionem reconciliandi K egem ; ac

Íumma reverentia interram coram di-

revocandi crudele illud edi&um : hu-

vina illa Majeflate profternerent , au-

millimé fupplicat Kegi fuo, cui quz-

diebat Chriftum dicentem:Franciíce;.

rentí, quznam ipfius eíTet petitio, &

fcio qua folicitudine & zelo tu fratref-

quid velit fier?Refponditilla: Si inve-

que tui animarum faluti. invigiletis:

ni gratiam n ocula tua, Ü Rex ,. & fiüibi

Quare peteà megratiam ad falutemy

placet,dona nnbipoptlum meum; pro quo

animarumatque exultatiónem nomi-

obfiro : cujus petitiont mox annuit

Ti

nis mei ,& ego eam dabotibi:te enim.

Kex , acpopulum in vita confervavit.-

ltl

in mundummi(i, utomnesgentesad

Simili modo gratiofiffima Virgo &

fig

peenitentiam convertantur , & Eccle-

Deipara Maria ex piiffimo zeload ía-

fia mearezdificetur.S. Francifcus pro-

lutemanimarum noffrarum(nomina-

tlf

pter divinamillam Majeftatem omni-

tür enimab Ecclefia : R efugium pec-

Tiny,

-nó confternatus hümi jacebat ;; cümy

catorum ) ipterceffronem fuam cum

veró ex tam gratio(a oblatione fibià

precibus beatiffimi Patris Franciíci

Chriflo faGa. animum refumpfiffet ,

conjungit ,. ac fideliffime humillimé-

humillimé refpondit :O Patet miferi-

que pro: confervatione: zternz vita:

cordiarü,ego miferr' mus & indignif-

peccatorum fupplicat, atque interce-

ä

fimus peccator fummopeié falicitus

dit apuddile&iffimum Filium fuum

fum de mea omniumque hominum

Je(um. fummam: Kegem gloriz pro

falute & beatitudines: rogoitaque di-

revocatione illius horribiliffimi edi a?

vinam Majeffatem tuam, ut toti Chci-

xternz mortis t Impie, Thorte morieru- .

d.

O' compatientiffimeParer Franciícel

ftiano populo hancpraftes gratiam,

j 80'

g

ac Indulgentias plenarias, omnium-

Gchariffima Mater ,. quantum vobis

*

H

guepcccatorum doncs .remifüsümm

obligati fumus

quantas gratiarum

omnibus & fingulis , qui confeffiac

aGiones vobis protanta gratia refer-

contriti ad hanc Ecclefiam conve-

retenemur / Veftris enim piis fuffra-

nient. Et ne repulíam pateretur, con-

giis obtinuimus has plenarias Indul-

vertit fefe ad beatifimam Virginem.

gentias acremifionem omnium deli-

Mariam Dei Genitricem , quz cft Pa-

Goram,

*

trona & refugium peccatorum s hifce

Siliceatm

ihi Kgmentä Poctarum -

;:

fupplicibus verbis:z Similiter & tero-

inmedium proferre, non incongrue

l, ]

g09 puriffima Virgo , fanéta Mater

poffum hic VirginemDeiparam com-

& Advocatanoffra , fis mea cuncto-

parare Perfilie, Poctz fiagunt Jafo- .

rumque Chriftianorum apud. Filium

nem Colchos remcantem terribilem

tuum amanidfimum fideliffima In-

evafiffe máristempeftatemsdum enim

|

terventrix.

formofiffima mulier Perfilia intume--

lr

B]fhef. 7

Quid Maria adlizc ?. facit ut Re-

fcenübus undis navim furiosé qua-

|

[

vi2.3, ginaEfther, Efther audiens prafen-

tiendbus,unius uberislac A&olo;alte- *

rius-

a

d)

h?

coxclo XXxvi

qe

gius Neptuno obtuliffet , utriufque

&oruüm fcelerum indulgentiam; pro-

mifitque ipfis vitam fempitermam.

o

effit furor , fedatoquetempeftuofo

maci Colchos feliciter , iisaufpiciis ,.

Judzi perceptá hac magná gratid ,

nyt

vdie

deve&tuseff, Beatiffima Virgo Ma-

Íummá perfuft funt Iztitià & exulta-

tione :diem enimillum(ut dicit facer jgisp;.

iqut«

ria; inquam;. ipfa eft.verailla. Perfi-

lia, qua , né peccator minacibus ven-

"Textüs ) profefto fufceperunt, & re- ,«;

t

vertente. femper anno iolemni cele»

I

tis divinz iracundix fubmergatur,ve-

rümadlittus. &ternz beatitudinis fe-

brárunthonore: , quia &ie illalu&us:

f

liciterperveniat , orat proillo: , &

atque triftitiain hilaritatem gaudium-

n i

oftlendit Filio lao ubera,

Filius ve-

que conyerfafunt , erantque dies ifti

T

Tratdlde 10 offendit Patrifuo vulnera.

Ut dé

epularumatque lxtitiz , & mittebant

Tl

fibiinvicem ciborum partes,. & pau-

l«ud. — hocloquitur beatus Arnoldus Car-

go&

Virg.

notenfis beato: Bernardo: familiaris ,.

peribusmunufcula. largiebantur, Et

T

t0H.6« quiait: Habet fomo mediatorem cati(e fua

dics iflos, inquit Scriptura, nullaun-

)

quam delebit oblivio , & per (ingulas

Bibliotb; Filitmante Patrem, & ante Filium Ma-

W'

Patrum. tremt. Chriflus Patrioflendit latus & vul-

generationes: cun&ie in: toto: orbe

a

nera : Maria Chrifto pedius Qv ubera: Ne€

provinciz celebrabant;nec eft ulia ci-

"

vitas, imqua dies Phurim,id eft, fore

il

gotefl ullo modo effe vepulfa , ubieoncur-

runt & orant oinni lingu& difertiis , bae

tium nonoblerventurà.Judais & €o-

H ye

ia

clementia monumente ,. & cbaritatiine

rumprogrnie..

Tonié

Majorem hodierna luceanfam La

g(mm

V erindic longéaliteregit Chri-

titiz habemus; quá onrmes nos; quote

i

quot vera cordiscontritione vitiano-

flusquàm Rex Salomon, ad quem di-

gicii

cebat Bethfabea materfua, fedens ir

ftraconfitemur, & dignéfacrofan&tz

*

L

: peti-

Euclarifliz Sacrumentum íümimus ,

*M""ï' fd

z

, regio throno ad dexterom filii

TL

3. Reg.

üeneni unam garvulam ego deprecor t2 .

ab omniculpa& peenazternz mortis;

gUl

20oe

liberámur. Ita utde Bac dieveriffime

néconj

f

ndas faciem meam: $. Et dixitei

gt

dicerepoffimus : Hec eff dies,quam fecit

Rexz Fete mater mea,neque enim fareft ur

Pf;;xy;,

j

Avertara f[avivim iuam.

Quaeats Detur

Duminu ,exultemur G latemurin eds

jl

Abifag Surcsmitis: Adonia featri tto uxor..

Hodie gaud'en*cAng*elï-lin*cælis sflic:

sl

Satifne fecit Salomomn peritioni ma-

enim Chrifto Domino teflantes. gau- P!615»

i

. tris, juxta promiffum ? Minimé; ve-

dent angeli faper tino petcatore gornitentic 7*

rüm eodé dieinterfe&us eft Aidonia.

agente ,. quantó'magis, dum liodierna

u

die tot millia convertuntur;pceniten-

Maitb,, Non fic Cliriftus Jefus ( ipfeenim plns

n

[f quàm Salotmon ) verümtanquamal-

tiam agunt; & in gratiam Dci redeunte

m

A. 24v

Imóhodie lztaxur fan&ffima T ri-

tér Affuerusillicó confenfit petitionz

134

amantiffimz Eflher, ideft ,. Matris

nitas, DeusPater, Filius, & Spiritus:

fan&us: Deus Pater letatur. quia re-

«bl

fuz;,in gratia:m-lvlardocïxæi ,id eft, Se-

T

cipit fuum filium:5 FiliusIxtatur; quia-

raplici Patris Franciíct , atquepeeca-

] intllmc'

toribus otmnibus veré hodie contritis

videteffe&um paffionis fuz in peccae-

[ioft

qlli

& confeffis conecflit plenariam cuni-

toribus converlissSpiritus [an&tus lz

tatuti:

Jlt

Ttt P

d

i0i0

[

NI

7

Conciones varid.

7

$8

tatur, quia recaperattemplum fuum , (cerein luvium maximum. Sicvidea

Ícaturiginem vitz in templo Portiun-

quod infan&o Biptifmatis Sacra-

mento faná ificavit.

cule ex corde clementiffimi Salvato-

ris noflriad zternam animarum falu-

Nobis autem (umma latitiz & ex-

ultarionishodie caufa eft : nam hodie

tem oriri & promanare; quz fcaturi-

ho

ex fatido peccatorum fepulchro re-

go viue mox fefe pec univerfum Sera-

furgimusad novam vitàamt hodie unt-

phicum Ordtnem in toto terrarum

otbelongélaté.ue divifit.

'veria opera toflra mortíficata revivi-

fcunt

: hoádie nos iterum reddimur

*

Hunc vitz fontem optimé.compa-

apti accipere dona Spicitüs (ancti, &

*

rare poffum cum fonte Solis, dequo

virtutes. fupernaturales

e

hodie ex

legoin lib Jotue cap.18.quiirrrigabat Iefj18,

mancipiis diaboli infilios Det & co-

terminos filiorum Jude: nam certó 16,

hzredes Chrifti coaptamur

P

D

hodíe

certius fol juffitiz. & mifericordiz

nos,iterum- Deusin fingularem fuam

Chriftus Jetusin hodiernis Indulgen-

curam, ex qua excidimas per peccata

tits permittit profluere tontem fua-

noflra,recipimur : hodienos ruríus

rumigratlarumad irrigationem cot-

l

l

communionis San&torum , & merito-

dium fuorum ele&orum.

1

rumoperum bonorum iüE«ccle(ia par-

- "Hinc quemdmodum vivus ille

fs i

ticipes facimus: bodie ex flatu difgra-

fonsterrefiris paradifi(efein quatuor Gef.2«

tiz ad (latum divinz gratiz , exftatu

flumina. per totum mundum divifit: 10.

zternz-damnationis ad ftatum zter-

& quemadmodumfons Solis proftu-

]7

f

nz falutis & beatitudinis redimus;ho-

xituíquead fontem Rochel , id eft,

diejornnia peccata noflra ac fcelera ,

$8leidbbrunnen/ & indé ulquead fon-

bus unquam divinam Majeftatem

tem Nephtoa, qui interpretatur aper-

E

j

ndimus,ex libro divinz memoriz

tio , & deindé ad omnes civitatesfi-

liorum Juda.lta hic £fons Indulgentia-

- delentur : Audite ipfa Dei verba lo-

quentisper os Ezechielis : Si$mpru

rum & fpiritualium gratiarum dePer-

Eze

18. 22.

egerit paviientiam . , ab omnibu: peccatis

tiuncula inflar. verifontis paradifi &

fontis Solis noluit concludiin exiguo

ä

fuis , qua operatw efl , omnium iniquitatum

(jus, quasoperatusefh , nonrecordabor,

illoloco Portiunculz,fed fefe divide-

[

Nonné meritó nobis hodie ergó jubi

re peruniverfum terraram orbemin

p

landum & exultandum ?

omnia templa. coenobia, facella Sera*

Efib, u1t.

Porrólegoinlibro Efther , quód

phici OrdinisS, Francif-i, utriufque

hi

t9.

Mardocheus in fomnio viderit par

fexüs ,. ubi per apertionem fincerz &

d

vum fontem crefícere in fluvium ma-

contritz confeffionislavari atq5 mune

i

ximum, &inaquas plurimasredun-

dari poffunt cun&iab omnibus totius

q

vitz peccaris ac fcleleribns.

dare. Quod hic Matdochzusviditin

. fomnio , hoc veriffimé contigit in

Hicetiam occurrunt mihiillz aquz,

—

emplo beatiffimz Mariz Angelorum

quarum meminit S, Propheta Eze- Ezeck,

V

" dePortiuncula. Prímó dicit Mardo-

chiél , que fubter limen domfs Deiad 47.y.tq

[

Orientem ingredisbantur G de[vendebant 2,8,

chaus , Íc vidie patvum fontemere-

»

—

66N610 XIXYI

$13

T

J

funt;fed vitar queqs eterriam adipi-

Ín Letii pl desirum 42 meridiem alta:

tlite

ri, unde torrens magnus promenabat , in

Íci, De hoc fpiritali fonte diicpoteft

lt

Allud Zachariz ; Fons patens domui Da-

ZAbe. .

€uju ripaligna multa nitmis ex. utraque

Milie

parte , & aqua ifla de[cendebant ad plana,

vid ,6& babitantibus Ieru(aleu in ablutia-

13,]

fET. DECCAEOT R

at

y, 9.

sntrabant mnare &r exibant, E (anabantur,

$t

& omnia , ad qua veniebat torvens, : (ana-

Hz aquz . profluunt ex latere Cru-

rarum

bantur & vivebant, Videtehic veram

cifixi Domini Jefu in altariCrucis,hu-

medantes acfru&ificantes arida. &

defcriptionem indulgentiarum de

m

Portiuncula, quz etiam . ( ad inftara-

flerilia cordahominum , & repellen-

tes cun&am apnimz amaritudinem.

equ

quarum Prophetz ) originemfuam

fumuntex latere dextro illius, qui ve-

H funtaquz yitz , quz clarz inffar

Apot 22

nb Mh

ctrt

rum altare noftrz redemptionis & ju-

cryftalli de throne Dei ingtediuntur,

y,Ii2s

rdig

flificationiseft, fcilicet Chrifti Jefu:

& fru&iferas producunt. arbores vi-

i

hz falutares & gratiofz aqux magna

tz;afferentes fru&um fuum per fingu-

los menfes.Paucis dico, hz funt aqua

T

inanima caufant fertilitatem , & gui

qe

dignéeasbibunt, viam novam & tm-

illa (alutares & falvifica, quas Salva-

tornofler Jefus Chriftus mulieri Sa-

mortalem accipiunt. Haurite jam has

us ll

«quas in gaudio de fontibus Salvatori. Ad

maritanz, & in cjus perfona omnibus

lfd(fz-v;o

lozti. 4»

yor t

has gratiofas ac faluberrimas aquas

peccatoribus promiifit, falientes invi-

invitat nosemnes $. Propheta Hfaias,

sam eternam, od vemiffionem peccato-

14.

fnlit: 1

s I[t- yf.ïg

lt

'dicens : Omres firientes venite ad aquae,

rüum,temporalis& ternz poenz Do-

£* quimon babetu avgentim , properate,

minus Deusnec aurum , necargen-

m&l

esitte abfque aygesito , & abfqueulla com-

tum, necullam commutationem pe-

adfülï'

mutatione vintim «* lac ; vinum diviel

tit pro hac aqua, nihil aliud requirità

n

amoris,&lac mifericordix.

nobis, quàm contritumac peenitens

T

! «t

Si reperiretur fons, à quo czci vi-

cor, püram & perfe&tam. confeffio-

íum,claudi greffum,furdi auditum re-

nem, &ut digné illam divinz gratiz

J

ciperent,leprofi mundarentur,&om-

aquam, illud vinum divini amoris;il-

nisgeneris humani corporis defe&us

fudlaediving mifericordiz infacro-

) gxiguo

i

atque infirmitates curarentur, & egri

fan&acommunione fumamus.

at

priftinam fanitatem obtinerent ; ac

Deindé dicit Mardochzus,fe vidif-

Eflbev

orbgm u

IL, £fe

pratereà longzvam &incolumem vi-

feoririlucem & folem. | Optimé ad

quse

tam, & hoc fineullis fumptibus : imó

meum propoftum. Hodie profecto

guiufqüc

inquo ctiam ipfimortui ad vitam re-

magnaluxgratiz , & fol mifericordiz

jat

fufcitarentur; O quantus accuríus!ó

eritur peccatoribus omnibus in tem-

,q;mull'

quantus concurfus hominumibi ef-

plo Portiunculz,

gstot

fet! Inhoc, inhoctemplo hodierna

Piérius Solis explicans proprieta- Piér,

die talis fons fcarurit, in quo nontan-

tes,dicit, eum cum humana vita admi- 4

m aquz!

j

tüm omnes defe&tus & infiemitates

tabilem habere confenfum, ita ut ille

"

Iuminis fui fplendore felicitatem vitae

Jl

animz curari, ac peccatorcs in prifti-

svero

" [WM

n

-m&æ-d.ixi!!æ gratia flacái reflitui pof-

öätfan'clu?l?ïïaf€m; obnubilatu

infore

(

"MW

$29

Can.äanær f-wr'iæ.l,..v

j.inforwnïum "& finiflra auguretur.

uionte':jac»entem.diffol;'».e*bat.?Non &i

Hinc, inquit, Hypocrates medicis

bito , quin hodiefol divinzgratizin

nonotiofé obfervandum precipit, fi

nobis cofdem etiam effe&tus producat.

vi(us (ol in fomniis obícurarijocculta-

Ex nobis enim quidam fünt fecun- g, ,«

düm animam mortui ; nam amimaqua

tive, autnufquamapparere , pericu-

:

194 |

lum inftare, utzgrotusvitam amittat,

geecaverit ,ipfa morietur 5 verüm gratig

divinz radio illuflrati hodie revi-

O peccatores, qui proximi eftis mor-

ti zterng , né defperetis; Solenim vo-

vifcunt,inftar Saulis, qui circumfufus

bishodienon occultatur, verüm lux

luce caelefti, flatim clamabat? Domine. A 9.

magna gratiz atque fol mifericordiz

quid ie vu fate:e?. Aliiinpeccato ava-

oritur ,quiilluminabit oculo; menti;

&

ritiz obduratum habent cor inflarla-

veltrzad xternam vitam.

pidisaut petez, ficut Matthzus; qui-

Matt-3,

Pf.96.

Ra egius P(altescanicinfuo 96 Pfal-

oculis'Chrifti , tanquam radio divinz ?*

AXfe

mos Luxorta efl iuflo.cr vetlis corde lati-

mifericordiz afpectus, diffipatus eft,

tti4. Hodie autemnon tantüm juflis,

Duriffima quoque petra erat Pe-

fed & injuflis acpeccatoribus omni-

trus, fedubifol gratiz Chriftus] efus

bus conttitis corde lux &lxtitia ma-

fuper hancradios fuosexpandit:Con. Ltut, 24«

werfus Dominus vefpexit Perrum , quiMicÓ 1. —

gha oritur,

Judziaudientescrudele illud Ac-

aquam lacrymarum profudit. Et egref-

fus Peirus flovit amaré. Dehoc pulcher-

i

«axerxis R egis.edi&tum revocatum &

'Ib.v.ä;.

,annihilat-um E refeq,ue;i;n gatliafm;re.

rimé S.Ambrofius :Negavit,inquitpri-

. Ambr,

g

aub Peteus , 9 nonflevit , quia adbuc non

d

ceptos;incredibili profufi funt latitia

l.10.ft-

[

& exultatione 5 T'extusnamque ait :

refpexerat Dominus z. negavit fscundo , &

4 [7 4 11:.'0.

t

Eflber. 8 Qmnis. civitas exultavit atque latata efl«

non flevit , quia adhuc nonvefpexerat Do-

r

Luce.

16.

adzis autem nova luxorici vifa ef ;

auinus

L]

negavittertib, ( refpexirlefus ,

f

h

gaudium,honor, &tripudium. Idem

5 ille amariftim? flevity fi ergo itanetef-

certiffimé de hodierno fefto à nobis

fari fantoculitui Dew , vepice in me, &

&

t

dici poteft.: Peccatoribus poenitenti-

miferere mei.. Permitte radium gratiz;

ibus hodie novalux oríri vifa cft , gau-

rtadium mifericordiz tua fplenderein

J

)

dium,honor,& tripudium.

animam meam. Aliinivis inflarfri-

Sidonius Apollinaris narrat,quód

gidifuntin amore Dei , quitamen ra-

li

"T hraces fludentes hïeroglyphic& fal-

dio divini Solista&i diffolyunturin

forumfuorum Deorum aipe&tüs effi-

lacrymas contritionis ; ficut Maria

Luc.7.

T

39

caciam, atque mirabiles ejus effc&us

Magdalena , &c. Nechoc mirum; fi

D:

enim, utPlinius teflatur ; in Phrygia

N

dilucidé exprimere,folem in tabula ar-

tificiosà depingi curárunt tres fplen-

reperiantur duriffimz rupes, qua ca-

T

didiffimos radios emittentem , quo-

D

lidis Solis radiis ta&z abundantem

rum primus mortuum refuícitabat5

aquam effundunt,

Vgl

T

n

fecundus duriffimam rupem diffipa-

Przfatus Plinius & Theophraf'ces

rz.fn;t,f' !

j

bat 5 tertius verà nivem ín altiffumo

feduli proprietatum herbarum, arbo- !^*

du

rum

CONCIO XXXrVIl,

$i

il

gumatque animalium indigatores cu -

Ó Propheta ? Infixw um , inquit, i*

(

tiosé annotant influvio Euphrate, é

limo grofundi, && non eft (ubfantia. quai

iil

paradifo terreftri (caturiente,cre(cere

diceret : Ecceficut Lotum in tene-

certam arborem nominatam Lotum ;

bris ufque ad fundum. Euphratis flu-

Z

quz in tantam creícit altitudinem , ut

miniscontrahitur , & Solis refplen-

i

ürmiter in fundo fluminis radicata ,

dentibus radiis rurfus erigitur : fic

rev

fupraaquam feíe elevet. Ifli inter va-

anima mea lucedivinz gratiz fubtra-

fiasà natura inditas proprietates prz-

&i in ceno peccatorum demergi-

ul

u

j d

fati Authores hancadícribunt: Quód

tur, necerigi poteft. , nififol nofler

ad Solis occaíum folia (ua dilatata &

Chriflus(dequo Propheta Malachiss

t

H

ii

extenía contrabat & claudat, fcfeque

ait

P

Orictur vobis. fol juflitie , €& f4- Malacb,

Jl

qll!

adfundum uíqueinclinet. — Ad ejuf-

nitas in pennis eju ) bcnigno gratiz lu- 4.8.

i ^

dem veró ortum lucidis radiis alle-

mineelaoxerit. Undé tunc mifericor-

di

Gum ad priftinam altitudinem exfur-

diter erc&a potcft re&é (ibi anima

gat, &quóà Solaltiüsa(cendat , eà

appropriare luprà citatum dictj hie-

i

(

quoque Lotum altiüs excrefcat.

roglyphicamad Lotum alludens; $i&

Plac proprietate plurimi ufi funt

diva lux mibi, V el: Emugo lucente fole.

( Wt

iv d

ad internos animi affe&us hicrogly-

Venite ergó hodic omnes fecuié

phicéexprimendos. Sic Ferdinaudus

pl

adhoctemplum , ut hujus fplcndo-

Caraffa Marchio S.. Luciti volensin

ris Solis gratiz participes fatis , hoc

M,ä *.16

gratitudinis teftimonium palam de-

templum fit vobis certiffimum afy-

Hh!" "

þ

Glarare flemma fuum, omnem íplen-

Jum,

yi

T

Plut.in

dorem & dignitatemà Caroli V. po-

De Agefilao commemorat Plutar-

iihy

1

tentiffimi Czfíaris benignitate fuiffe

chus, quàdipfe , càim hofte jam pro-

Agefilag

n

fortitum;in armis Lotum lucidis Solis

fato, vi&oriáqueadeptà fuis virili-

o

tadiisfupraaquam elevatam depingi

ter fugientes infequi, atque ad inter-

um

/f

curavit, cum diGo : Sic Ce(ar diva lux

necionem exercitum hoflilem ,. cun-

iith

mihi, Illud ipfum hieroglyphicum e-

&olque fuperftites delere juffiffet : vi-

u

juídem familiz fplendor Cardinalis

dens miferos refugium fuum ad tem-

a

Madtufiavidé arripuitmutato di&o:

plum Minervz , quod Pacierat con.

u

j

Bmergo lucente [oie.

fecratum , & pro omnium reorum

uj

Ejuímodi Lotum eft profe&ó ani-

communi afylo deftinatum , cepere,

j

ma veítra , àqua dum fol Dominus

furentem militem revocavit atque

"4

Deus radios benignitatis & gratic fug

compefcuit, &illos indemnes dimi-

jr0m

propter peccata & fcelera veftra re-

fir, Quotquot hoftium,inquitin tem-

j

trahit, quafi ícpulta in profundo mari

plo 1toniz Mineryz con

-

u

dimitti juffit.

fugerunt, -eqs

miferiarum jacet ; quod malum de-

undjnW

Pf.29.8. plorabatPropheta David , dumait:

Nullus dubito , quinomnesvos ,

- Avertifli: faciem tuam à me, & fatiu (um

quicunq;hodierna luce contrito cor-

de , firmoq; propofito emendandi vi-

üö;'f' p62

y

emnturbaia, Scd undé es conturbatus

un

tam

y/

[i

q42x

Conciones Váride

tam adhoctemplum confugiflis , ut

DeiSalvatorinoftro ; qui noSis has

irati fummi Judicis furoremac fuppli.

- Indulgentias ex thefauroinfinitorum

cium cflugeretis, in gratia divina di-

fuorum meritorum largitus efl ;

-mittamint, & univería deli&a veftra

poftquam divino hocthefauro hac die

deleta fint. Bené ergó dicere poffum:

fruiti eftis ; cum fumma gratiarum

Ltt. 17* godie buig domui falus fatta eft.

9-

a&ioneite domum, atquethefaurum

Agite nuncgratias S, Seraphico Pa-

hunc diligentiffimé in anima veftra

tri Francifco , qui bhanc gratiam à

cuftodite , ne denuó Deum fummum

Chriflo Jefu in templo Portiunculz

bonum offendatis, & fictandem puri

provobis expetiit: Agite gratíasbea-. pervenire mereamini ad vitam ater- ,

tiffime Virgini Mariz Reginz cocli, nam , quam nobis omnibus donet.

qua hanc àfilio fuo dile&iffimo ob. DeusPater, & Filius; & $

E

Plir-itusjfæn-

xinuit;gr?tias agite ChriüoJequlio &us. Amen,

N

Z

AC

Ls

v

i,

P (

/

ATY

(f

;

9

7)

?

6

/u

iV

g

S

)

SS

O

T

(

]

K

DQ

3

CY 9.

:

Y

9"

i

l

(

s

9

(

S

Iä/g

EY

26

7

N

ON

E

:O,&'D

9.

il

i.

[:

f

)

CU

i

RGN

ETE

p

f

Ti

ü

br

Inà

ii ju

llnl], lii

h

l

I

d

l

CON.

EM

*p, f

CONCIO XXXPIL

$:g

ii

Q

äæääææääääääæäææääæäæäääæäää'

m

vt

QREU QUE RRR Qu

unut

qurum

CONCIO XXXVI.

vl

u

IN FESTO PORTIVNCVLAE,

uj pltri

fiou

jontt

Hibita 'ConHurenäæ apud Patres Francifcanos,

Áin

anno 1679.

T HOEGM-OA

Hac digs »quam fecit Dominus , ?xultemgu C Latenürin e&, Pf 119. 24.

;:'?

e

liilfraél, Audito- dorie buihs fefïiviwä ab Hebredi innu-

res dile&iffimi , fo-

27

"

.

2

mero. (anttorum dierum accipitur, & coli-

d

lebant accepto à

tur À Iudatsex illotempore u[que. in gra-

EW ESTS

2) Deo fingulari ali-

fentem diem. Similiter cum lolemnitate

K

quo beneficio ; dié

magna & tripudio diem iftum ccle.

N A

z

g

illum fummo cum

brant, quoipforum maeror & lu&us

gaudio atque exul :

ingaudium converfus cft,dum perK e-

Eflber

.tationefolemniter celebrare.Sic diem

ginam Eftherem populus Iíraéliticus

16.22.

iftum,quo à Deo edu&i funt ex durif-

à przfentiffimo periculo mortis,quod

fima illa ZEgyptiaca captivitate, eo-

ipfis ftruxerat fuperbus Aman, libera-

rumquehoftis Pharao cum univerfis

tus eft, Dehac die dicitScriptura tin-

curribus & equitibus fuis in mari ru-

ter catevos feflos dies banc hahetote diem ,

bro fubmerfus efl , fingulisannis cum

& celebrate eam cumotuni letitia.. Maxi-

ma etiam cum hilaritaté. diem iftum

magna folemnitate & latitia agunt,

ixad.

juxta illud datum mandatum:cCuflodie-

folemnem habent quotannis, quo fa-

i1247. fdiem ifluus in generationes. veffras vritu.

cerignis inventus, & rcaccenfus eit,

perpetuo.;lta quoque diem illum vi&o-

Cüm enim poft captiviratem Perfidis

rix, quz generofa Heroina Judith ty.

Nchemias mitteretad conquirendum

ranno Holoferni caput amputavit , &

facrum ignem , non invenerüntigné, -

civitatem Bethuliam à graviffimaac

fedaquam craffam, Et juffiteos hauri- a. Mach.

periculofiffima | obüdione liberayit ,

re & fferre fibi : & facrificia, que im- 1. 18.

. Deo facrumfaciunt , atque fummo

pofita erant;juffit Sacerdos Nchemias

coN

TIudith

cum jubilo eigratiasagunt;ut expref-

afpergiipsi aqui,&ligna, &quz e-

:

16.1, . fisverbis legitur Juditheaó, niesviz

rant fuperpofita, Utque hoc fa&um

Vuu 5$

eft,

Contíonel v44id.

$24

'eft, & tempusaffuit, quofol refulíit, diesD,ominï,quigipfeomnes;utljcggj

qui priüseratin nubilo , accenfus eft

re eftin Genefi cap.1.fecit,tamen fpe-

iguismagnus, itautomnes miraren-

cialiter diesaliquos fibi elegit Domi-

tur. Hujus inventi ac reacceníimira-

nus , quos fingularibus privilegiis ac.

biliter ignis magnam annué habent

gratiis condecoravit, uti hincindé in

HU

invid

feflivitatem. ^ Quare autem hos dies

facris litteris invenitur. Inter hos ele-

tanta lztitiaatqs exultatione conce-

Aony

*

&os Dei dies numerare quoque pof-

lebrant? refpondeo

*

quia funt dies

fum diem hodierpam.,ut Charitas Ve«

Domini, quibusipfis Dominus Deus

fira clariüs ex hiftoria hodiernz fefti-

fingularia beneficiaac favores prxfti-

vitatis videbit. Hic enarra hifloriam

tit. Pari modo quoque de hodierna

exfupradidtis, ufquead illud, quód

Pf. 117 die dicere poffum : Hec dies,quam fecit

Chriftus denominayeritdiem , quo

/

24

Dominusexultemm t letemur in ea. F1o-

Apoftolum fuumPetrum ex catenis ac

die namque multa miliia peccatorum

vinculisHerodis liberavit. Nunquid

AG 12.

ex crudeliffimza ryrannide ac captivi-

19.

ergó hodiernus dieseft Domini, quo

tate infernalis Pharaonis liberantur ;

nobis gratiam fuam exhibere voluit ,

& eorum ícelera in marirubro ama-

ficutApoftolo fuo Petro,quem eodem

riffimz paffionis atque pretiofiffimi

die ex carcere atque poteftate Hero-

li

fanguinisChrifli Jefu íubmerguntur,

dis Agrippzliberavit, Notiffimum

f

Hodie multorumanimazà flygio Ho-

€ft, peccata periculofiffima quzdam

h

loferneobfeffz libertati donantur per

cffe vinculaac fanes, quibus firi&iffi-

y

divinam gratiá & mífericordiam, Ho-

méligamur, ut defeconqueritur Re-

gius Propheta dicens : Fumes peccato-

die plurima millia hominum;qui cter.

P[-"go

P

nam obiiffent mortem , ad vitam re-

rum circumplexi funt me.. Ab his vincu-

61.

bi

vocantur: hodie coeleftis ignis divinz

lis eripere hodie vult nos Do

?

miïn'us'v

li

charitatis , qui in multorum cordibus

Jefus.

$i

L

u

penitüs extin&us erat ; atq; in craffam

gravi

bus catenís àc comþcdibus

D

aquam terrene vanitatis converfussita

onerato , atquefub pcena capitis in-

ut in amoreDci omninó obriguerint,

carcerato reo certus defignaretur di-

rutfus accenditur,ac in divina charita-

es, quoeflet ex gratia R egisaut Prin-

Qd

te per virtutem hodiernarum fanéta-

cipis ex ferreis illis vinculis & tetro

ng'

rum Indulgentiarum reinflamman-

carcere liberandus ae dimittendus ,

nonpéomnihora, omni momento ex

Pf. 117- tar Optiméergó dicere poffum : Hac

b

24«

dies,quam fecit Dominusexultemu C l-

totis przcordiis ad illum diem opta-

fi

teinur in e. Vjt ergó in vobis hodieex-

tum & felicem anhelaret ? O Audito-

citem fpiritualem iztitiam, zelum ac

res, hodiernus dieseft dies ille opta-

D

[

pictatem, oftendam hodiernum diem

tiffimus , dies gratiz & remiffionis ,

effe diem Domini. z.. Diem[xtitiz.

D

dies Domini, quo ex carcere infcrna-

d

3. Diemhonoris. Attendite , omnia

lis Herodis,atque é gravibus peccato-

b

«onducent faluti animarum veftraríi.

rum vinculis eripimur &liberamur:

)

Licét omnes dies totius anni fint

quisnon gauderet ?

f

Ql.?ndö-

"CONCIO XXXxyvitI.

34

q

Quando hune pium zelum S. Sera-

Cuilibet bue,dico.confuge;turui eri.

il

phici PatrisFrancifciinlucrandisani- Sit etiam qualifcunque enormis: &

Qi«

mabus peccatorum miecum perpern- graviffimus peccator, hac die; quam

t

Plutarc.

do, videtur ufus fuiffe fpiritali trata? — elegit Dominus,huc confugiat, con-

]

émate. Celiberrimus Hiftoriogra- trito corde ac firmo propofito emen-

xdi

in vita phus Platarchus commemorat, quód dationis fcelerafua confiteatur , hus

Romuli, Romulus;poftquam infinitisfumpti- mili devotione facrofanüum Chrifti

u

ao

busatquearduis laboribus fuperbiffi- corpus famat;, & tutus eritab æt?rna

i

mam civitatem Komanam ( qux morte;

QrItm

quondá univer(i mundi extitit caput)

H. H

odiernus dies eft d ieslætäiiä& 1uc, t5*

quod

ex(trui juffiffet, jam illamadeximiam — ChriftusSalvator nofter ait: Dikovobis, 16

fumimamque dedu&am cernensper- gaudium erir coram . Angelis Dei fuperuno

quo

fsat

fe&ionem, verüm defertam & habita- — peecatore pornitentiam agente... . O Deus

.'Ul'l/ IM ]

toribus vacuam , ingeniofo, utRo-' bone ! quantum ergó hodieeritgau-

mau br'k:vitempm*e civibus & incolis. dium & exultatio in coclis corà Ange-

o .

sXXiXX D

refertam redderet, ufuseft flratage-. lisac bearis illis cceli civibus, quo tot

mate.Summa celeritate in urbe fump- — millia peccatorum veré contrito cor»

o

Hv

tuofum atque magnificam zdificart. depoenitentiam agunt , atque lachry-

fimum

fécittemplum , illudque Dex pythiz " mantibus oculis commiffa gravia Íce,

du

folemniritu dedicavit. Hizcfummo- . lera fuadeplorant , & hoc per totum

iif

peré à diverfisgentibus colebatur , & | terrarum orbem,in Germania, Italia,

u

omnibus(permittéte Romulo)adhoc Francia, Gallia, Hifpania, Ungaria;

Pythiz templum Komz confugienti- Polonia,Turcia,India, &c. ubicun-

qui n

t

bus cujufcunque deliái reis incffabi- que híc fan&us Seraphicus Ordo $.

liter venia dabatur. Qao,inquit Plu-. Francifci viget & floret,

yrin

tarcbns , effe& à fuit, ut celeriter urbs

O Auditores , dum hicex animo

excrefceret, hujusfubtilisRomuliin- lugemus, & flagitia noftra dcflemus,

y n

ventionis nomine Ovidius canens:

diem feftum sguat Angeli in ccelefti

1 lh&m

curia Hine mellifuus Do&or Clara-

Bern.

j

Ovid.i.

Romtlus ut (axo lueum circumdedit &lto, — vallenfisaitt. Laerymas peenitentium vi-

T

Jer. 30*

3 Fafler,

Cuiliber buc,dixit,confuge, tutueri. — mumefe Angelorum. — Et fplendidiffi-

i5» Cant.

T um

mum illud Ecclefiz lumen Augufti-

Augeff.

nmm&ü )

Haud diffimiliter fecit S.P.Ffancifcus

nus: Queties, inquit,ben? apimus, gau-

n i

£, 27e.

fciens EcclefiamCatholicam tam caré — dent Angeli , €v triflantur damonts 2 quo-

Seliloq.

jamop

pretiofiffimo Chrifti fanguine funda. tiesverà À bono deriamw. , dialolum ia-

) Aoditt

tam atq;erectam; paucosautem pro- fifiemm , C Angelos noffros fuo gaudio

jkeor

bosatq;timentes Deumeffe incolas, defraedamm $ gaudium enimefl eis [uper

pf

elegittemplum Portiuncule B.V.Ma- — sno pecearere pornitentiaui agente , diabolo

n

riz Angelorum.tanquam verumtemr — verà fuperumo jufto penitentiam de[erente.

"!

gl

plum Dez Pythiz,& certi

ffimum pec- Quireautem gaudeantAngeli;vide in

ib

füperioribus cócionibus de hoc fefto,

catorum giylum,cui infcriptusm:

Vuuj -

Lætaf

QW

Condonts varid,

E

$16

k

Lztat ur quoque (an&iffima-Trini. inchartailla 'c;mnia fcelera EbinäïF

tasde converfione peccatorum ;; .&

fa divina,manu effe expun&a , ! O.

[

*

40 6

quare, vide ibidem,

quantalztitia & tripudium erit etiam

Summoperé exultan

dum eft etiarf:

hodie peccatoribus , dum catenis &

f

ipfispeccatoribus, . dumhodieà vin-

cataphra&is fuorum flagitiorum , in

quibus. fortaffe multo tempore fue-

culis ftygiityranni, atq; ex dutiífimis

fagitiorum compedibus eripiuntur.,

runt graviffimé & ar&iffimé conftri-

&libertate donantur.in Ungaria erat

&i,liberantur.

F

Bonfin.

quidam nomine Conradus, natione

;, Coelius Kodiginu

5 härrat , quöd j

Reg.

Hung'. l.

Germanus,liomo flagitiofiffimus, &

cüm Thefeus ex labyrintho in infula.

quinta effentia perveríorum nebulo-

Creta liberatus veniflet in infulà De-

& U. D0C

$.

num, hicta&us radio divinz gratiz

lum, incepetit cü juvenibus faltatio-

confert fe Romam, ipfi Summo Pon-

nem,in cujus muratione pulcherrimé

tifici conGitetur gravia fua deli&ta , ac

reprzfentavit labyrinthum , inquo

triumphavit, & feliciter egreffus eft,.

fcelera,qui ipfi pro poenitentiainjun-

git,utíuper nudum corpus cum quin-

Nonné & maximum eft gaudium mi-

que catenis alligatam geftet ferreá ca-

ferispeccatoribus , qui hucufque tot

taphta&tam ,. & loca fan&a hincindé

aunis in periculofiffimo gravium [ce-

devoté vifitettipfius peccata n charta

lerum labyrinthointricaii, hodierna

;

:

s

defcripta figillo obGgnabat Pontifex

die cum jubilo egrediuntur, -

cum informatione,ipfa non priüs effe

O Auditores ele&iffimi & dile&iffi-

mi,fi jam velitis latificare (an&osAn-

dimiffa, quàm cataphra&taillaà cor-

pore illius pet fe folveretur & decide-

gelosin caelis, qui vobisin cuftodiam

datifuntà Dco ; fivelitisgaudio affi-

