pultura morientis agetetur , revertitur

at i€—

;adfe, quafi ex profundo fomno cvigi-

De hac quoque fpiritali arbore in-

selligere poffam illud divinum prafa- lans& dicitad circumflantes; Tacete

Tacete

CONCIO XXXVIII.

417

fit «

D

ainici tnel chariffiml ,*videtisnc'bene- debit attingere , eritisque ab irati di-

.

Tj

di&amDeiparam cum fan&iffimaMa-

vini numinis ignito fülmine fecuri , &

n

tre füa Anna amantiffima Advocata

dpfa erit

4

dux veïftra. ad cceleftem pa-

jlle

mea hic przfentem? cxhibete illis ex

ttiatp.-

toto corde debitam reverentiam &

jth

.. 'O fan&a & gloriofa Mater noflra

;

laudem, Ad(üntnunc, animam meam

poft Deum ejusq; Matrem dile&iffi.

oftt

ex hoccarcete corpotisliberare , & ad

mam filiam tuam fingularis & clccta

sls

calleftiagaudiaeam perducere. Mea

Patrona! füb umbra materng prote-

)läptf

exigua fervitia cum magna temune-

&ionis tuz protege nosfemper hic, &

Jl«

rant gloria , pro temporalibus retri-

in hora mortis noftrz ab omni malo

(Ofll»

buunt eterna , in earum imanus ego

& incuríu ftygij colubti, à fulmine irati

illl«

me commendo , cum illisjam profi-

Dei , & perducnos Tecum ad coele-

I/4y

cifcorad eternam pawiam. — Sic bea-

ftem gloriam;ubi tecum ac cum omni-

bus fan&is& ele&isDei amicis Deum

!

tum emittebatfpiritum , & recipiebat

]

pro fedulis S. Anne exhibitis officijs

mereamut laudare in xternum ,. hoc

M.

mercedem (empiternam.

mobis per tuam fidelem interceffio-

Confugite itaque ad hanc Arbo-

nem przfter SS, Trinitas Pater; Filius

quo j

/

hat

zem,& feggens infernalis vos non au-

& SpiritusSan&us. Am:en.

Ym

N

*

k

N

z

E

qm

!H N

j

74

SS

WMW

borti

Xxgg

:

N

E-

a

[

y

s

1

E

petit

:

XXF

^

——

;lo n

zENS

P

tj

W

l2

x

3*

^

E

2

M&

T

Go m

NEN

J

N

k|

/

s

z

T

qit nf

"

/

z

3

)

A

i

E—ÁÓA

Vib

ïæ

gg

d

7

vv

Qu

NT

N

x

w

2

À

y

hhl

NS

NY

y

if

w

qü&

i

"

P

SSS

M

N

x

L

j*

T

J

Y

) »

ul

Ó

m

:ï

L

Z

15

dp

j NV

E

(

3X

AW

x

74

.J

'] à yu J

g

[

(tf

3

k

j

r

1;

É

t

Z

lx

E

iU

ä

-

N

N

À

7À

27

z—t

z

I

:

7

7

IÉ

/;;

d

AL

3W

i —

E

;:

——

N

Z

^s

—

«v

A

N

lt

Y

) (libus

SSENG

ANSNS

ï

SSENS

MA

j

:A./J/,f

v

peil

Yyy

CON-

Til

fut

Coniouet vATIA

58

r

h44

L

i

Mibbb EEE LA

!*

1

CHEPHEEEHHEETEHEHR

gl

n

CONCIO XXXIX.

IN FESTO SANCTISSIMAE MATRIS ANNAE,

Habita in predi&to Ccenobio Anno 168e.

THEMA.

*

Etce Aräor in /med'iqterm , -&altiludo eju nimia. Dan, 4, V. 7. x

£

Nno praterlapfo in

Nabuchodonofotis tevocat. mihi- in

2

ä

)s2

folemni fefto glo-

memotiam ali& atborem, cujus men- $ozormm.

D C

;/:Ax

riofiffime Matris-

tioné facit celeberr. Scriptor Sozome- lib. 4 Hi-

D

22

& Patron& noftre

nus, qui fcribir Hermopoli, quod eft flor.

:w

um

(

ANNAE , genitri-

oppidi (ive civitas T hebaidisin /Egy-

(7

j

cís Reginz cadlo-- pto, arbo:é effe , cujus frutus aut fo-

N

[2

d

rum vifionem ma-

ä

odonoforis de fub-

lià ,aut particulaaliqua corticis zgro-

ni Regis N'auch

tis admota , morbos quàmplurimos

limi illa arbore hac in Cathedra expli-

depellete ; & hanc addit rationé,quod

cavi, eamq; fuiffe figuram SS, Matris

cum Jofeph propter perfecutioné atq$

noftrz,dixi: Ipía enim eft magna at*

tyrannidem Herodis affümpte fecum

bot in medio terrz , in medio hujus

puero JESU ac Matte ejus Maria fu-

ä

Paradifi terreffris, in medio militantis

giffet in /Egyptum, veniffe Hermopo-

Eccle(iz,cujus proceritas fanctitatisin

lim;atq; imulut porte civitatisappro-

coslum pertingit , cujus celeberrima

pinquavit, iftá atborem , licet maxima

du

laus terminos univerfz tetrz occupat;

& procerain adyentuChrifi ad folum

& cujusfra&us nimius : ipfa namque

ufq; fe deflexiffe, & Chiziftum adoraffe.

O AA.haibuit hzcarbortantasvirtu-

ld

protulit ex benedi&to utero fao pul-

W

cherrimam maris (tellam Reginam

tes diverfos depellendi motbos atqsa-

N

cceli & terrg , ex qua prodijt Sol jufti-

gritudines ob folum tranfitum Chrifti

W

tiz Chriftus JESUS Filius D'ei Salva-

Dni & B.V. Mariz ? O quantss virtu-

tor totius generis humani,

tes habuerit noftra myfticaarborglo-

Hzc figaralis comparatio fan&iffi-

riofa Anpa, qug nové merfibus B.V.

H

z Mattis Anoz Patronz noftrz o-

Maríam in utero fuo porravit, & qua

mni laude digniffima cum arbore illa

toties Jefum & Mariam in gremio fuo

li, t

gefta-

1

N

1

CONCIO XXXIX.

533?

| geftavic , toties fuaviffime amplexata,

internas confolationes , quztantum

)

eotumq; gratíz plenitudine fruita eft.

baíisvit pedes Chrifti Domini ? Ha-

Hic etiam mihi in mentem venit

buitne $. Joannes Evaugelita tania

l

mirabilis illa arbor, quam nataralium

cotdis folatia & cacle(tes revelationes;

plin.lib.

rerum indagator Plinius Tivoli haud

quitantum femel fapra pe&us Jefa. ,

17:6!6 ptocul ab urbe Romana in celebri ac

in canaultima recubuit? quantz fuc-

Iod5.13,

peramono hotto vidit , quz attificio-

tínt confolationes & gaudia in anima

fiffimé ex omnigeuis ftugxfctisxfmculic

S, Aunz,quz osíaum & labia ori divi

b

iüoculata erac, cujasque rami divetíos

naDominiJe(u,;x quo ptomana: fons

proferebant fru&us: hinc pendebant

omniun gtatiarum & benedidio-

ficus, inde olivz,ibi videbantur nuces,

num , totíes admovit & applicavit ?

hicuve , ex hoc ramodecerpebantar

Hincgloriofa Patrona noftra optimé -

ponta granata,exalio pyra, ex illo po-

dicere potuit cum coronato Pfalmifta:

ma, (icin diverfis ramis diverfi cerne-

Con(olationes tua — latificaverunt animam

Pf4l.33«

baatur fructus, Ejufmodi mitabilisar-

ticati..—. O quoties dixericad nepotem.

ul

bor e&S. Auna; hzcenim omnigena-

fuum Jefum cum Ípoafa in Cancicis

.

.

g. d

zum vittutum ac cocleftium privilegio-

Ofculetur meofculo oris [ui! O quoties ex- cos

perta fuerit ejufque labiorum dulcedi- *

t l n

rum Sores & fru&us profert ; uti Cha-

idi

Jl

titati veftra ante annum hujus glorio-

nem guflaverir, exclamaveritque cum

j

fiflimz & myftice arboris fex Bores

Sponta : Labia eju diflillantia myrrbam

Cdlf. S..

T

propotui,modo reliquos fex prefenta-

primsin!. Nam aviz (at dicitur) non

*

u

bo,eosoculis mentis veftre dilgenter

minorierganepotes , quamadfilios "'

yitmo

atque devoté contemplemini , & ani-

proprios naturali amore ac dile&ione

mam veftram recreabunt & confotta-

Ü

quo

afficiantur. Pié enim creditur, quod

bunt.Omniaad fummam omnipoten-

B. Virgo Maria (ficut £ilia matri (uz

t

f«

tis Dei gloriam;ad laudem fan&i(fima

folet) fecteta multa patefecerit Macri

Matris & Patronz noftrz Annz;atque

füaz S.Auna , ícilicet myfteria in-

"

carnationis diving, &c. (ine . dubio

av

ad falutem animarum veftrarum.

Ut permaneam ín ordine illorum

fumma ex hiíce exorta eft ei coníola-

m

n

tio,

z

mayiti

duodecim lofculozum, jamin myfti-

ca no(t:a arbore Septimus e& : [nter-

VIII. Flofculus noftrz myfticz Ar-

j

(

d

uv

na fpiritualis confolatio.- Enám veró

»boris eft, Angelicavifitatios dicit nam-

*

6 devotz animz confiderate , quantas

que S. Hieronymus de S.Auna

*

Hac

j

S. Annahabauericin fpiritu coníolatio-

eft flarilitas fecundata , r fimpliitas [an- sopyp;

at

nes, dum toties Chiiftum DeiFilium

a, quaab Angeli frequentata , futer eos pofg,

Chi

Nam ubi aula

& nepotem (uum amplexata , atque

qua[i domeflica. peperit.

H

guitti

Virginem Deipatam filiam fuam omni

Regínz, ibieziam ipfius fantaulici

E

bo[ ]0'

gratia ac fuavitate plcnam ofculata

S. Annaerataula Regiuz ceeleftis, &

lib P^

eít.

ipía quoque continuà ab cjus aulicis

: &qüt

m07.

H

aBuimQ i&grh Magdalena tantas

circumdata fuit.

,m]n (UO

[

38.

Yyy z

Dicitut

p

Concionts varie.

j40

Dicitur etiam,S. Annam in templo

Deus terOpt. Max. fu ais in eis ha-

fanéto fuiffe enutritam, vitamque du-

buerit complacentia, Uxorrefpicie-

bat virum fuum tanquam dominum ,

xilfe angelicam , ac pet Angelum de

In vita

conceptu Mariz præmonitam.

De

vir econttà . venerabatur conjugem

UL

. S. Francifca vidua Romana legitür. ;

Ííüam tanquam matrem , Íorotià fra-

ternáque feinvicem diligebant chari-

| quod magnam familiaritatem habue-

tit cum Angelis, ipfiqueob puritatem

tate,cor unum ac voluptas una erat in-

terillos, in omnibas bonis confentie*

vite femper adfuerint. — Et Regius

bant, alteralterum alliciebatad pr-

Pf. 9o.

Propheta ait ; Angelis fuis Deus mandavit

It

dete's ut ctiffodiam tein omnibusviis ttis,

clatas vittutes,erantferventesin devo-

tione & oratione

*

»

mira exhibebant

In tertiam co:lum raptus Apoftolus

opera charitatis erga proximum.Hanc

fleb Ye

ad fe reverfus dicit de Angelis : Omnes

fent adminiffratori [piritus,, Minimé er-

ob catifam dividebant bona fuain tres

14

gó dubitandum, qiin$8, Angeli fue-

partes : primam offerebantintemplo

ad honorem Dei , ad (uftentationem

rintà fevitiis fideliffimuis S.Annz ma-

tti coclocum Reging.

Sacerdotum ac fervorum Ecclefiz, ut

Sequamur deyotionem & parita-

eorum precum participes fierenr, Ex

tem vitz S. Annz Patroux nofliz, &

altera patte cibabant alebantque pau-

Angeliquoque nobis farmiliarcs erunt,

peres,viduas & pupillos, T'eztiam pat-

Exo,33, dicitenim Deus ; Ecceego mittam Ange-

tem impendebant modetatz Íuz oeco-

20,

lum meum,quiprasedatte, e euflodias in

nomiz. Olaudedignum! O þcatum

via, d introducat in louun,quem paravie

conjugium !

. IX, Flofculuseft ; Itreprehenfibilis

Quis non in

hifce fan&is conjugii)u;

convetíatio.

Dn,

Quoniam ipfa S, Anna

cclebraret ac (u'mmopcrc commenda-

ret perfecta mifericordie opera, düm

Ajt,

cum matitofuoJoachim , cum quo à

mundo condito Aano quater millefi-

unàm partem Ecclefiz, & ad officium

divinum, & alteram tertiam indigen-

mo decimo quarto matrimonium ia-

tibuselargiantur ?. Quia Redemptot

ivit,piiffiné converfata, fandtamque

duxit vitam,erant ambo juftiante Do-

nofter ipfemer dicit : Dateeleemofynat y Luc, VY.

I4

minum,timebant Deum, incedebant-

C eccComnia mumda funt vobis.

Lng.g

Horum fan&orum conjugum li-

que fideliffimà in omnibus mandatis

h

ejus.De hicchariffimis probisque con-

beralitatem. imitati fünt -plurimi pii

$er,Pofl. jagibus dicit S. Hieronymus : Reverá

Chriftiani , qui magnifica exftruxe-

runt templa , exproptiis mediis opu-

magnun privilegium fanctitati erat, quod

effent fine omnispeccatireps ehenftonc. Nam

lentazdificarunt monafteria, celebres

S. Augufinus magnus ille Ecclefise

fandarunt Epifcopatus, &c,Omnesil-

Auo.L2i Do&tox dicir : Pauciffumi futit inter San-

li redditus, de quibus Ecclefiaftici tam

nobiles, quam ignobilesvivant, funt

de civit. &ostatita felicitatio, ut nunquam daimnabi-

Déie

lia peccata comiu [f2 fint abeis. Verum hi

i& fandationes maJorum,& elcemo-

en-

duo tam finceramagebantvitam , ut

fynz benefactorum,pro quibus ten

tür

CONCIO XXXFIIL

$41

mfomtd,utmm à multisid fiat,: valde

mixta,neício quä*ant/x'pathia-in(enübi-

lt

dubito ? nam quam multi funt;qui ha-

lker eas corrodunt , ac tandem in

E

bent duos; ttes, quatuor & plures ca-

pulverem & nihilum redigunt : Simili

u

nonicatus, tot vicarias , tot przben.

modo. bona ecclefiaftica (zcularibus

commifta illaconfumunt , devorant

1

das, præpoü-rui'a-s,.. perfonatus,&c. ac

aunibilant,.

a;i-

vix prouno fatisfaciuntsficdefraudant

I

Deum fuislaudibus , vivosatque de-

Hceliodorusà Rege Afiz ad gazam a. Matb.

i

fan&os benefa&ores füis privant

templi [erofolymitani diripiendat 3. 2 $, &*

If

miflas, à duobusccelo emiffis equiti- feq.

fuffragiis, & decipiunt diabolum, qui

"

fperat, fetotnegligentes accepturum

bus flagris concifus , ut.quafi exani-

misinterram concidetit. Sic tandem

i

canonicos vel ptzbendatos,& tantum

If

accipit unum. ; O quam gravis red:

acciditillis, quiex ecclefiafticis bonis

ditefcere volunt,&c.

]

denda eft hifce tatio apud diftiidum

»

Anna & Joachim piiffimi illi con*

Judicem!

lbi autem modo tam liberales

juges unam tertiam bonorum fuorum

y

homines;qui tertiam pattem.imo de-

dederunttemplo, | .O quam filutife-

rum eftad emolumentü Ecclcíiz pias

u

cimam partem fubftantiz fuz Eccle-

i

fiis vel pauperibus elargiuntur ?. pau-

facere fundationes , in quibus dieno-

&eque Deus ter Opt. Max,laudatur ,

Fi[-

ciffimiinveaiuntur, pluresíunt, qui

pro benefatoribus & fandatoribus ,

(

l;ex'mpli's & Ecclefiatticis redditus &

m

bona dettahunt , &in fuum ufüm &

eorumq; familia etíam preces, quam-

dia mundi globus fubtiftitfunduntur!

fplendorem convertunt;, tandem vcr&

extremo fuo damno-

O quanta gloria & corona illos ma-

;ïbus

Dan.s,

net, quíaincaufa fuat continui divini

T

Bilthafart Rex , quoed temerarié

2030*

nimis (acra templi- Hierofolymitani

honorisac laudis , accidentale quoque

din

vafa autea & argentea profanalffet ,

illis gaudium in coclis accrefcit,

du

Anna & Toachim unam tertiam

adeó Dei in fe iram atque vindidtam

,kgtü-

provocavit, ut & regni & vitz ja&u-

fubftantiz fuz dederunt pauperibus ,

y

ram fecerit,

O quam Deogtatarescít , dare pau-

/Mm, HFM

v'Dom/ini ju-

peribuseleemofynas , fu(tentareege-

1

LR 6

Quod Philiftei Arcam

4-

xta Dagon eodemin fano collocatint ,

nos ! cftenim figaum beatz prede-

"

flinationis,ut Chriftus ait : Daie c da-. Ltté. 6,

vindicem Dei manum fenferunt , &

idolum tuum ad terram pedibus mani-

bitur vobés , íc. vita zterna.

Et iterum 38.

[rie

busque truncum collapfum viderunt:

dicic : Beati mi[ericordes, quoniam mi[eri- MAl S.7«

p

cordiem con[equentur.Et coronatusPÍal-

Sic qui bona ecclefiaftica cum divitia-

r

rum füarum idolis permiícent, gravif-

miftaait : Beatus qui intelligit fuper ege* P/,40- Ye

nell

num & pauperum , indie mala liberabit

fimas Deopeenas dabunt, & Ízpe fa-

id um

miliz totiusfequitar deftrutio,

euin Dominus. S. Ecclefig Doctor Hie-

; funt

Penne aquilinz, ut naturaliftz tra-

ronymus etiam dicit ; Non memini

melcgiíle malà morte mortuum, qui

o

r

dqnt ; :eliqqar-um avium pennis per-

Yyy s

libenter

u

[

Condonts paria.

$42

Iibentet opeta pietatisexercuit 1 ha-

nuam totam auream eum titulo fupt;n

bet enim multos intetceffores, & im-

deíctipto: Manfio zterna & requies

Troili Epifcopi. Cum legiffet titu-

poffibile cft,multoram precesnon ex-

audirí.

Ium, fammopetegavifuscít : verans

Hac de te admirabilem vifionem

cum perlegeret

.

*

Ecce quidam Regis

habebat Ttoilus Epifcopus. Curm ali-

cibicularii fc. Angeli advenientes de-

quando S.joannes Eleemofynarius

pofuerunt titulum illum & mutave-

Patriarcha Alexandtinus. cum dicto

rünt , Ícribentes ; Manfio zternaac

ul

Epiícopo , quierat amator pecuniz,

tequiesJoannis ArchiepifcopiAlexan-

:al

M.

itet ad vifitandos paupetes , hujus

driz empta libris triginta, Hoc viío

Troili famulusapud fe habebat trigin-

Epifcopus furgens narravit omnia S.

ta libras autí,

Ín via dicebat $. Pa-

Joanni , & extuncfa&us eft magnus

^

.

Frater

ttiarcha Joannes Epifcopo

elcemofynarius; Videte,quam largiter

T:oile,ama & honora Fratres Chrifti,

Deusremuneretin ca]is liberalitatem

X

id eft, pauperes. ^'"Weritus Epifco-

etga pauperes,

:

pus fetmonem hunc fandiPatriarcba;

, K, Floícalus hujus no&

r ;nyüixca

przcepit famulo pottami illas »trigirita

arboris eft : Divinalis cognatio. Quia

libras auti , ut daret illas pauperi pe-

ipfa eft Chrifti Filii Deiavia: , & ipfe

Af

Dei filius eft neposS, Annz,& fic ha-

N

tenti Eleemofynam. Értogatis illis

— H

tantum interneéfenfit meerorem , ut£

bet propinquitatem aliquam cam SS.

Trinitate ; efteriam genittix Regine

m

ftatim fcbrà cerreptus faerít & zgro-

tatit. Invitatusadprandium à S. Jo-

cceli Mariz, -

anne , excufavit fe febre laborare,

Hinc quari poteft, qualiter ad tan-

S, Patríarcha agnofcens caufam hujus

tam gratiam ipfa S. Anna de congruo

languoris , accedit eum hilarique vul-

fuerit digaa ? Refpondetur, quod pre-

tudicit : Frater Troile, dixitibi, ut

cipaé per quataor hec mernerit de

facetes charitatemin pauperes , ego

congtuoex Dei bonitate: Nam & per

quidem volebam illis eam przftare

hzc quatüor mulieres. promerentae

eleemoíynam , fed dilributor meus

apud Deum magnam gratiam,& apud

homineslaudem & glotiam.

m

non habebat tantam — quantitatem

apud fe,ideo togavi ut tu exponeres :

I,Per mandatorum Dei obfervatio-

Mr,

Ecce áutem hic affero illas triginta

nem, dicitenim Ecclefiafticus : Man- Eul.:.;r.x

lg,

librasaurí,quas prome erogafti. Vi-

data Dei in cerde mulieris fancia. — Etfa- 24.

dens Epilcopus aureos in manuS Jo

pientiffimuseRegum in defcriptione Proy AV

annis,mox convaluit & recepit, Tan-

probz mulieris ait : Maulier tigtensDoti- 40, |

r

dem etiam cum S, Patriarcha ivit. ad

num ipfa laudabitur. Ec Chriftus dicit: loatt, 145

Qui babet mandata mea

prandium , quo finito dedit fe Epifco-

g'ï(crm eajilleeft 2

(

pus quieti & indormiit ; in fomnoe

qui diligit me.,

7034 7'

viditin calis domum, cujus pulchri-

2, Per Chrifti devotionem : nam

tudinem & maguitudinem lingua nat-

pletumque mulietes funt. devote &

videtur claré non tan

icdeee w rA

-

r&re non poteít , &chac habebat ja-

——

tum dicbüs .fc'-

ftivis

J :0!* l:

——

—

CoONCCIO XXXVIII.

$9

fivis, fed etiam feríalibus in Ecclefijs ,

caffa generatio cum clavitate, immortalis efl

in proceffionibus , in lucrandis indul-

enim menoria illius , quoniamapud Deumns

entijs &c« Hinc S. Auguflinus exo-

tiot& efl Cv apud bomints,

L 2 : — od

rando B.V.Viatiam,dicit z Imteréede pro

XI. Flos eft, Impetiofaimpetratio.

- --

-

devoto feminto fexu.

Cümenim alij San&i habeant fuffra-

--

-

3. Pet pietatem & mifericordiam

gia à Chrifto impetrare fuis devotis

in pauperes; dicit enim Salomon de

folummodo,per modum füpplicatio-

Pr.si. ejuímodipia muliere : Manum faam a-

niss ipfa beatiffima Annaautem (icut

20:

peruit inopi, & palmas (uas extendit ad pau-

Avia Chrifti habet confimile jus im-

p.Tim. , pertti, EcS. Apoftolusait : Pietas ad

perandiipí? Chri&o , quemadmodum

g.

emnia utilis efl , promiftonem babens vita,

&

& Mater Matiía , nec eft fas negate ;

UTO -- W U.

qua nünc efl, e futura.

i

quod poftulat , juxtaillud : Hoserapa- Exod, 2o.

4. Per pudicitiam & caftitatem , fi-

tren & matren, Deus eft omnipotens, ;2

ve viiginalem , five conjugalem , ve

tamen Moyfes imperiofe impetravit, pxod, 22

vidualem. De quo antiquus verfus:

ne puniret populum.

10.

Sunt tríagrata Deo, necnon homini,

. Efther eledia in Reginam , tantam

sotique mundo, fervus fidus , uxor ca-

invenit gratiam in oculis Affaeri , ut

J

x;Tbej]'. 4

t

fta,verusamicas. Hanc nobilem vir-

diceret ad iplam : Quid vis Eflber Rt- gffhy, s.

$. 3-

witem caflitaris illuminatiffimus Pau-

gina? quaefl petitio tua? etiamfi dimidiam

?.

Hebr. 12- jas fanificationem appellat & fan-

pariem regni petieris , dabitur tibi. Sic & :

;4.

Salomon dixit matri fuz $ Petemater 3- R682»

DEUM.

&imobpiam , (ine qua nemo videbit

-

ea,neque enim (as eff , ut avertam. faciena 200

Hac quatuotinfe habuit S, Anna;

iuam.

i

)u

hinc de congtuo digna fuit tanta gra-

Alexander xa';agnus fuppïicamibüs

tia, O muliéres vultiscam S, Anaa ob-

pro quocunque beneficio,dixit ; Coa-

p

fulite Matrém, Innuens feíe eá incon-

tinere divinam gratiam , amicitiam

Dei & caleftem glotiam ; imitemini

faltá nihil grati unquam elargiri. De

?ü

eam in hifce quataor virtutibus, Ob-

nl

Alphonío Rege Aragonim legitut ,

fervate diligenter precepta divina;

quód tam ardenter uxorem füuam Lu-

api!d

Matth.

Chri£us enim ait : Sivisad yitam in-

cillam adamaverit , üt nulli reoad fuü

g.

gredi, ferya mandata, Exiterum : Mater

juftitiz tribunal acceffüm concederet,

T

Luc.8.21, mtà ( fratres mii bi funt , quiverbum Dei

pro gratia & veniafupplicaturo , nii

u i

audiunt & faciunt.Sitis devota ad Chri-

per cubiculumejustranfiens ,. ipfili-

ib

ftum intemplo & ín omnibus locis;

bellum fupplicem obtuliffet, Quod fi

jont D

1. Tim.6, dicit namque San&tus Paulus : Eff que-

negligeretur , nil favoris erat exfpe-

!DW ;0»

6.

fis magnu piétas. Sitis mifericordes er-

&:ndum.. Unde Aragoniz regni pri-

jd

ga pauperes, juxta confilium fenioris

*

raas & primusregij regiminis modera-

ldu

Tol.4. 7. Yobis dicentis

LI

Noli avertere faciem

tor pro teo deprecaturum ad Alphon-

tuatm ab ullepanptre , st enimfitt , utnec

ium pergere cernens , falutatà qui-

p

Àtt avtrtatur facies Domiti.. Sitis cafta ;

dem , fed non obfecratá Lucilláad ce-

M i

tezos aulicos converfus altà vece dixit:

l

$ap. 4. 1. dicitenim Sapiens ; gquampfsiakrogï :

O mi-

i

-^

Contioiós v«

1

£

$44

O mifer ! viam fpernis, ad gratia

in le&lone latina & cantu exetceret,

Vm :

ficque íacrim capitis velamen , ac-

nonpervenies.

p

.. Hoé maximum pri

vilegium prz Q-

ciperer , ac nuper in eodem monafte-

lijs San&is habet etíam noftra S. Pa-

tio accepratum Indulgentiarum pat-

ticeps fieret.

Ad hzc refpondebat

trona;quod ipfiàáDeo nihil denegetur,

dicitar enim in proverbio : Magno--

humiliter : Dile&iffima Sorores mez,

rum Dominorum togare eftimperare.

praftat me in confüeta. fimplicitate

Hinc ipfa fuis devotis multa praclata

mea DEO devoté fetvire , quam ut

à Deo obtinuit beneficia ;

pet afceníum ad ftatum altiorem mul-

s

Vpau.f:is;hic :

tiplices mihi mentís caufem diftra-

aliqua proferam.

Xirixienf.

Muliergravi detenta infirmitate;

€&iones; quandoquidem ego jam ad

Ltg. (.15. poftinvocationem multoraumSandto-

fenium inclino, ac forfitan in fufce-

rum nullü inveniebat levamen ? tan-

ptione nove vitz plus deficerem ,

dem falutaribus inftru&a cogitationi- -

quam proficerem : memoría eft modo

debilitata, intelle&us obfufcatus , &

bus, num fortaffis à Chrifto Domino

er merita & interceffionem ejus.cha-

fenectus eft prz foribus.In hoc exiguo

tiffimz Avizx receptura effer priftinam.

ftatu meo contenta ero, & fecundüm

fanitatem, Quarebat itag;apud eam

antiquum morem meum , quam pof-

auxilium confidentiffimo corde,&cec-

fum devotiffime , orabo orationem

r

ce padlatim priores recuperabat vires,

Dominicam,falutationemAngelicam;

ita ut fequente diefortis , & recepta. /&íymbolum Apoftolicum. Deus ve-

perfe&ta profperá valetudine furrexe-

tó fapernaturali lumine intelle&um

tir, In gratiarum actionem ccurabat

bujus Sororis ita illaminaverat , utli-

cecomnino rudis, quía nunquam fe

fieriimagínem S,Aune , venerabatut

iflam pro poffe, acfuam Patronam &

in Scripturis exercuerar , videtetut;at-

Advocatam , :ubique ejus expertam

tamen ex fingulatiDei gratia ad omnes

gratiam atquebenigoitatem cum gau-

quzftiones apti(fime refpondere pote-

dio deprzdicabat.

ra. Nihilominus cum fandz obe-

Z

Xirixienf.

- Audite & aliud de convería . mo-

dientiz nonauderet.contradicere, &

Ltg«4.16. niali nomine Margaretha , quz jam

$contrarió apudhomines nollet exal-

multis annis DE O feduló in cosno-

tari, confugitad interceffionem . An-

bio in fan&a fimplicitate ac humili-

nz: O bcariffima,inquit, Avia Chrifti

tate fervierat,

Hacex pía confuetu-

Anna , amantiffima mea Advocata,;

dine pot JESUM fponfüm fuum .

togo te, adjuva me ín hac hora, ribi e-

ftadebat quoque benedi&z ejus Ma-

nim cognitü eft cordis mei defideciü ,

tri Virgini MARLE, ipfiusque pa-

quodnon petam altiorem flatum,pro-

cuta itaq; mihi, quód animz mez eft

rentibus Joachimo & Annz placete.

Colebat illos indies cum quinq; Pa-

utiliffimum , five morsfit , five vita:

Tandem

etenim me totam in tuas commendo

ter nofter & Ave Maria.

atur ,

à Conforqribus fais admonita , ut Íe

manus. Ad hac illg mox ínfirm.

vires

cb NCIO XXXIX.

$4;

h

virescorporisdeficlunt , adveniente

S. Anna habet etlam jus, quod ve-

d

agoue dicebat ad circum(ítantes;incli- neretur utMater omnium Ele&otum,

nate capita veflia , prolfternite vosin

quoram omnium Mater efl Maria , uc

lt

Iu

teiram «X venerantobem præüace caeli

. dicit S, Anfelmus , cui quoque affcntic

bt

incolis.. Videtisn: $, Annam cuin Jo-

meliliuus Do&or & fummus amator

&chimo conjuge fae, fan&taq; confan-

Deipatz Bernardus . Sed ipf B. Anna

7

at

guinitate fü5 le&uim hunccircumdare?

e(t. Mater Matris omnium f£;. B, V.

Salve beatiffima Domina;confolatrix

e

L

m

Mariz Sponíz Dei ac Matris Chufti

& defendiix mea. Cumauté ejus Con-

Ergo omnes filii Dei, nempe Chriftia-

ul

fototes verba hac parvi pendetent ,

ni ipfi B. Annz , quodam jure ad-

i

4

quafi di&a ex pertürbato cerebro atq;

optionis & venerationis ac dilectionis

phantaftica imagioatione,ut interdum

fant obligati , tanquam filii fpiritales

;

$«

apud morientes contingere folet , ac-

&adoptativi, Ut dicit NicolausPa- 30.4. ,

n

!

«lamat Margaretha clará voce vicine

pa, & habeturin jure, quodita dili- c.ttà di-

adjacenti zgrotz Conforoti fua : Cito

gere debet homo Patrem vclMatrem, ligere,

teprzparaSoror, ut mecum ex hoc

aut fratres fpirítales & adoptivos,ficut

N

carnales,.

W

mundo migres: namà fan&iffima Do-

minaAnna invitamur ad cosleftes nu-

Cam itaque tota Curia ca:leftis ve-

",

ptias. Invoca Dci Filium,ejus Genitri-

nertetür$, Annam, matíto & nos eam

j

cem V, Mariam , fan&damque Aviam

omnibonore profequamur,quamDeo

If

ipfus Annam , ut nobis fuccutrantin

ab &terno piacuit in advocatam elige-

v

hora obitusnoftii, Vix hifce prolatis

te ; illam quotidie debitacumlaude

d

vetbis , & ecceambzin divinagratia

extollamus.Honorent eam conjuges ,

ul

difícedebant ex hoc mundo, earumque j

quiacum fandti(fioo parru fuo conju-

"

animz ad zternam perveniebant glo-

gium Deo obtulit,Laudent eam viduz

J

ríam.Verum reli&tus fuaviffimus odor

& cclibes , quia eis normam conti-

yit

totam replebatdomum,& erat jgnum

nentiz reliquit. Diligant eam virgines,

?0(6

infallibile prefentiz caleftiá fpiritud.

quoníam ab ipfa Virgo tantz fanctita-

] &Q—

tis orta,cuifimilis in toto terrartm ot-

Multó plara referte poffzm bencficia

:Iea&

tzítitaà S,Anna;(itempus páteretur. be non fit inventa. Honoreafficiaturà

T

XiI. Flotculas hujus glorfofilfima

juftis, quibus cum fan&a converfatio-

atbortíseít: Curiz caleftis veneratio.

15.!19:

ne fua ad exemplum juftitiz propofita

(

Tota enim Cutia caleftis haber eam — eft.. Miferi peccatores caufam habent

j

veneratione digniífimam,in quantum

fe coram illa humiliandi , quia illius

jie

ptodiit exea Regina cali , & eft Avía

marrem genuit, qui reos & inalefacto -

lu)

Regiscosleftis , quia ex hoc iploin.

res venitjuftificare. Totum decet ge-

m

fignita eftillis prerogativis, quod fit

nus humanum Annam chatitate pro

Domina omnium Angelotum & ho-

j

fíequi, qui Genitricem Redemptoris

c)t

minum : Aviaenim Regis et Domi-

omnium hominum generavit, Nemo

p

in ejus laudibus fit negligens, nemo in

na ie:vorum illius,

Z

ejus.

m;[uh

-

j

146

Canoi?nes varia.

ejus deficiat dile&ione, nemo in ejus

locat.Ipfa etigit fuppreffos, confervat

fervitio refrigelcat. Omnes eam ex to-

ere&tos,defcudit v1duas,taetur mifexi-

tocordeamemus, tanquamuniverfa-

corditer orphanos & pupillos, refocil-

lem hominum matrem,ipíamque tan-

lat imbecilles,fanat 2grotos, vires ad-

quam notiffimam Patronam venere-

ditjuftisin vitutibus, Impoffibile cftj

mur, quatam excellens donum mun-

quin pro fais famulis deprecans non

do participavit,ex quo omnes Salvato-

exaudiatur, quz omnipotenti Deo de

sem faícepimus.

Pro cetrtoilla nobis

ubetibus fuistam nobileac pretiofuma

peccatorum impettabit remiffionem.,

przparavic habitaculum. Confugia-

de cujus (anguine corporaliter ertus

mus itaque ad S. Ánnam Patronam

eft fons omnis bonitatis,

Adillam ,

noftram, & ipía nobisomnibusobti«

OAA. convettite animos, quz nemi-

nebit hic]gratíam & gloriam in fu

ro. Àmen,.

2

s

nem deferis,qui ,izieam fpem füam col-

L

d

L

Q

PX

i

Ti

ii i|or n us i dmas

i

?*fo

»

V

WE

Arfit,

].

l

R

ï. Pb].

AO

j x

—

N

Md

M. Dd |

ff j

qu*-(N

ll,

|

, Ql

m

COR |

CONCIO

XL,

$4?

N

!

i

$

*

*

:

A

i

*

y

&^

*

»; D

i

t

e

ii

D

L

sj

$ $,

[

L

AA

lts

xl

-30

;

**

*

..:

W XLF X

*

&.;

d

,

:.

;.-

l:

i

C2J

?:

sü&

g

æ;.

1

i

ïg

L

U

:

E

f

H

:

di

f0

Qd

CONCIO XL.

Yi

JW

IN FESTO CIRCVMCISIONIS DOMINI.

nan

J

It

En precor optatam pacem , te pofcimus omnes,

O Dca pax , tecum da pofle extendere vitam.

THEMA.

Pax vobis, Luc.zæ. V, 36,

22855

u DAW

Eteres. Philofophi

in Phïlippicis ait : Dulce nomen efi pa-

ce

ïg

tanti pacem fe-

dis , res verb ipfa tam jucunda ,. [aluta-

]

Ü

cerunt , ut eam

ris. De hac quidam antiquus Poéta

omnium .rerum

canit ;

3

Jl

E)

naturalium — ele-

menta ac prima

-

»

2 Paxoptima rerum

E

IT

E

Quas homini noviffe datum efl , pax

Ari[let.

principia conüi-

l.1. Phy-

tuerin.

Cujus 6

pinionis fuerunt ,

una triumpbis

teíte Atiftotele , Hefiodus Potta &

Innumeris potiore

!ic. :

ParmenidesPhilofophus.Imo dicunt,

Ennodius ait : Nibil ef! pact dulcitt. Apol, pro

:quód pace nihil palchtius & melíus

- Deus mundo dare , aut illàà Deo de-

Sandus lüdorus Pelufiota laudem sjwodo.

fiderate , ad omnium rerum interio-

pacis fapercoclos extollit: Pex, in-

tem recteationem potuerit.

Hujus

quit , fladnexam juflitiam babeat , di- S. lfidar.

$. Auguff,

fententiz eft etiam San&us Augufli-

vina quedam res efl, — Exhnici Scriptos I.3. Epiff,

lib,19. de

évit, Dei P

us in libris de civitate DEI, ubi hoc

res & Principes tanti pacem fece- 246.

P

acis profert elogium : Tantum tf pa-

rünt , ut ei etiam divinitatem attri-

FdP-4-€?

cu bontum , at etiam in vebus terrenis vihil

buerint , & ut Deam adoraverint.

Bl«

Sic San&us Hieronymus magnus il-

- graiiue foleat audiri ,. mibil defiderabilim

le Ecclefix Do&or (ctibit , Vefpafia-

concupifci , mibil denique melius pofiit in-

cic. Phi. veniri.

Et ahte illum Romanz elo:

num Imperatorem Paci in monte Pa-

quentiz Princeps M. Tullius Cicero

latino znagnificam , ceu Dez, edem

li.2

Z5z 4

€on-

)j

Concionts Tarid,

$48

'confttui juffiffe. Ch:fftus JESUS ve-

tüs , pütgstorium evacuatuim ; cäþt*ä-

rus Dei Filias , qui vocatur, Princeps

vi in libertatem aflerti , orunes com-

Sic er-

la.9 &. pacis,nihil nobís commendavit,quam

pedes diffta&z, Pax vobás,

pacem.

s QuiaPax cft divinz vit-

L

go Chriftus naturaliter femper pacem

tutis naturalis proprietas

*

. Et quod

dilexit. li, Quia paxefl omntirei cred

te adoptabilà fuavitas

*

*

Nibil enim dul-

$uf

homo naturaliter diligit , iu eo dele-

é&atur,

Et fic Chiftus Dei Filius ia

(ime , nibil connaturalius efl vei creataip[À

fümma pacenatus eff, & pax in nati-

pact«. Hoc confitroat San&us Augu- ^

vitate ejus hominibus ponciata eft:

ftinus , quiait : Paxeff bonum , fine quo

Angelicus enim Chorus dulci melo-

nibilefl bonuin. Ec Gloffa fuper vetbo,

./.

Ltie. &

Paxvyobis dicit $ Qui pacem dedit , une

dia cantat : E£ interra pax bominibws bo-

Íe

navoluntati. In vita pacem docuit, di-

verbo dedit omnia bona,

Etfupradidus

Ecclefiz Doctos iterum dicit : , Pax

'cens: Iu quamcttmque domum intraveri-

1ás, primtim dicite v Pax buic domui,

In

eftuna di&io , & tribuslitteris cribi-

] m

1inorte facit juxra moreus patris , qui,

tur ,' ad fignificandum Trinitatem &

lh

antequam benedicit mundo, convoe

unitatem , lcilicet potemtiam Patris,

cat filios (uos, aclegat unicuique cet-

fapientiam filij , bonitatem Spiritus

fan&i, ab hac fan&iffima Frina uni-

tum & gratum aliquod legatum , cum

fincersadmonitione, ut (tadiofé con-

tate pax procedit. Deus enim dat pa-

fervent.

cem , ut teftatur in textium coclum

Sic Chriftus antequam di-

fcedetet ex hoc mundo, difcipulis at-

raptus Apeftolus , qui ait : Ipfe Domi- zThef.s.

s$6c omuibus fidelibus teftamento re-

nus pacis det vouis pacem [empiternam in 36,

omnileco, YDeuseft etiam amator pa- —

lo4H. Y4. liquit pacem , dicens : Pucem relin-

276

quo vobís , paceu meam do vobi. Ecpoft

cis, eodem Apoftoloteftante ; P4-

eem babete ,inquit , e Deuspacis & dilt- 2.Cor.tj»

refurrectionem faam (tatim difcipu-

lis pacem precatus eft , dum ait: Pax

cionis erit Vobifeum, Deus quoque elt rr,

La;.z.q;.

Pacis au&ot

,

*

S, Paulus enim ait :

36.

vobi, q. d. Jam , ó dilediffimi ! ini-

ta pax ef , eam quippe Pater zter-

Ipfe efl pax nofva , qui fecit utraque unum. E hi, 2.

nus comfirmavit , ego veró meo il-

Ipfe denique eft remunerator pacis , ut 14*

Chriftus ait : Beati pacifici,quoniam filij Matth. j.

lam fignavi fanguine, vosautem ejus

erítis precones , à quibus illa toto

Dei vocabuntur. Quandoquidem ergo 2.

ET

otbe promulgabitur. . Pax velis, non

folemniter agimus primum diem novi

eft quod jam timeatis , Apoftoli?Sa-

auni, & egoin more pofi'ii habui vo-

Àihy,

than jam fübactuselt , mundus de-

bis quotannis fpiritualia darexenia, fic

bellatus, peccatum.abolitum , mots

etiam hodierna die huic confuetudini

eft oppreffa , lytrum veftrum perfolu-

