tis ac fepulturæmemoriä. Eacile, in-

fcitemihi ; nemo quireverà mortis'*

(olat

quit,contemnitomnia , qui fe femper. cogi-

iemoriam agnoverit ; peccare un-««

a

tat effe moriturim yid elt , qui femper

quam potcrit.

.

liv

calvum mortui hominis caput ante o-

Cogitatio morti

setiam v&ram nc-

culos habet , & huic brevi fe futurum

bisinftillat fapientiam ,ut claré infi-

y

151106

fimilem cogitat. Hujus Hieronymi

nuat Moyfes magnus ille propheta &

Deut,;z..

un p

amicus Dei;dicens: Utinam fuperent &*

diícipulus videtur effe S, Bexnardus ;

Rra

inte

g.

yortib

-

g

-

316

Conciones &tvenales,

intelligerent ,. acaoviffima. providerent.

jicere poffem , utomnem malitiam &f

Beatus,qui omni die, beatior autem ,

iniquitatem ,. imó omnem concupi-

qui omni horá cranium hoc infpicit ,

Ícentiam inclinationemque peccandi

a

in illorum animis occideret.,

Suidas

& de morte cogitat.

Suidas, velutrem miriffim

aü re-

Quzfo vos omnes , contemplemini

?

4

e

9.

"

€eníet, quód mortuusvivum occide-

& infpicite hac calvariam , ejuique

€47.

rit, Niconi pugili;qui mille quadrin-

memoriam ex mentibus veftris nun-

€0l.Ie

£entas coronas variis certaminibus

quam delete; mementote mori, & hac

Obtinuit,flatua fuitlocata, Hanc Ni-

meditatio plurimum vobis in vita e-

conis zmulus iniquiffimis oculis fc-

molumenti,& in fine vitz magnaaffc-

rens;etiam verberare coepit;perinde fi

ret folatia; aitenim S. Auguftinus ma-

Niconem ipfum plagisexpofitum fau-

gnusille Ecclefiz Do&or: Nec dignus

ciaret, Statua vi verberum quaffata, &

eftin morte accipere [olatia,quia fe non co- 9» 44£«

loco mota in furentem adveríarium

gitavit moriturum. Necmors vobisas J136*

ruit,miferumque obtrivit, Ita vivum

maraerit, verüm cumcygno & S. Si-

jugulavit mortuus memorando füppli.

meone eam amabiliter feliciterque

£io. Scio multos hanc calvariam odio

expectabitis & excipietis, neclede-

proíequi , & horrere , licet ejus medi-

mini àmortefecunda; quod. nobiso-:

tatio quamplurimis caufà fuerit mul-

mhibus det per fuam gratiam Deus

torumtriumphorum 5 utinam autem

Pater, &

Amen.

FFilius ; &; Spir(itus*fänk&us,

x

ipfamin ipforum confpectum ita ob-

D 9

NU

i

[

./^

N

G

4

um

E

E

17 [

$7,

51

M

4d6-

?

Y

$

N]

f *

d C

N

Q

7

P

S

i

i

K

I

N

l-

fW

)

XD

N

B

Ü

N

1

M

zW

A

[o.

N

&

/fÀi

p

o

3J,

Y

zi

ll

e

Ay

4l

t

a

N

4l

(

)

:

N

V

CONCIO

CONCIO XXI

"7

EESSSUGSCGIISESS

"

- Yununmmmmmmaum

N

QUORQKQRQNO QDQ Q

ä?äüäääääää*ä

nitl

CONCIO Xxnï..

u

lU

du

Ouomodo florere hic pOfSi'sï virtutibus almis;

u

ilïc

T;qu'chnt; frondesquas tibi ftrena dabit-

Vl

-

THEM Á

iL

u

,f

T J'

Ecce adc;w'þ""lä m ficut bgibïäfïþläni; mïlfe.mdääcili übmihus; Gen. 27'.?7;«

J

PL

pc

Uändbquidem« hodiern&:

gore aflrica & glacie ihdürata folia' »

&

A

dienovum annum folem-

loco amcrriorum florum invenio frigi-

b

dam nivem; interim dum attonitusfte"

o

nigaudio && exultatione

Yl

]

E

Y

ingredimur, apprecor vo-

& mecum perperido, qua ratione me:

"

bisomnibus& fingulís ex:

hocincafüexcufare vellem , vsdebar

intimis praicordiis meis feliciffimumr

audire cum Sponfain Canticis vocem:

novunrafinum , & plures fimili felici-

c&leftis Sponfi nati pu-c»ruli*j'efu Na-

tate füturos : in apophoretis autem e-

zareni dicentis : Veri z bortum meut! 5 Canti;.

largiendis evenitmihi idem ac paupe-

jem byemstranfit, wmber abüt & veceffit , , r

ribus Religiofis, veltenuioris condi-

flores apparuevuntin terra noftra; Ynagi- £.2 mi..

tionispatrifamilias; hi quando ad ip-

nabar quoque mihiaudire monitü La

fos divertitur dignior períona;non (ci-

ix,utpuerum hunc fequererin hortum

unt quidnam iphi apponere, quibus e-

ibi enim effe vercontinuum;& aflatem. 1/4. 18.6.-

perperuam. xbiin media hyeme verum: IfA,11. Ee-

pulisillá cra&are debeant, quia fering

carnes ,lautitiz & delicata fercula de-

factum efleillud:Egreditur virga de ra-

fünt, conferunt fead hortü fuuni,qua-

dice Jeffe , & flos devadiceejus afcendet.

runt legumina;olera; & mollem gra-

Dum refümpto animo' hortum hunc

tamque lactucam;ac quicquid rari ha-

ingrediebar, videbam hunc puerulum

bent inhorto , afferunt, hiíce fepenu-

inftar rofz recenterexortzin circum-

Tmero ho(pitem tfactant magna cum

cifione rubedinem pretiofi fanguinis

fuimonftrare. Confeftim mecum co-

Jaude & contentamento ; eodem mo-

do & ego facere debut;ex horroxenia

.gitabam,fi hic flos tautum odorem &

. colligam, qua charisfimis meis Audi-

pulchritudinem iu Fpixia circumcifio-

toribus przíentabo, Dum autem hor-

nis couferat, quàm gratam füaveolen-

tum ingredior, repzzio omnia frigore

.temque emittet fragrantiam , quando

jam totaliter iu rofeto Crucis expan-

Perii(ïe,þco optimi oleris inrvcnio fü-

L.

R3

detur

(

.

Cenciones Strenales.,

5318 -

detur & dilatabitur? quàm pretiofus

tus,dicitur : Turgentibus gemmis erupe-

etit tunc fru&us noftra redemptionis?

rant flores , qui foliis dilatatis in amygda-

Num. o ;

In horro hocS.Virgo Dorothea colle-

las deforimati (unt.. Hac virgapotuiflet *

Suritts

proferre flores pomi , pyri;cerafi , vel

git illas rofas florefque fragrantiffi-

4n vit4

mos,quos,tefte Surio;judici Theophy-

alios fimiles flores ; produxir autem

H

floresamygdali,& finejdubio in fin-

u f.

lo,in media hyeme poft mortem tranf-

Fel f«

mifit , quorü fuaveolente odore ipfum

gularem do&rinam Sacerdotum &

adChriftianam religionem convettit.

Ecclefiafticorum: quia amygdalus Sa-

In hochorto Angelus jllas duas cörp-

cerdotalis vite & perfectionis imagi-

nas confecit ex rofis & liliis , quarum

nem ex primit.

Dy

Met4-

unam dedit S..Caciliz Virgini, & al-

L Namqueamygdalus eft fymbo-

4

phraft-!*& ceyam Valeriano, cujus fragrantíà Va-

lum vigilantiz apud Veteres, eó quód^

vita $.

E

lerianusfponfus S. Ciciliz ad perpe-

prima evigilet poft hyemem , prima-

C&iilit. cuam caftitatem colendam,& ad mar-

que flozeat. Unde quod Propheta Je-

Fyxii coronam infracto animo füíci-

remiascap.i. dicit: Virgam vigilantem

Jerem. v«

- ego video; alii veztunt : Virgam amygda-

IIe

Surius

piendam inflammatus, In hoc horto

colleda fuére illalilia & floresodori-

linaim ego video. Axygdalini flores fi-

6 'J'f"'

gnificant vigilantiam Sacerdotalem

feri, qui medix hyemis tempore in

conclayi & thalamo S. Juliani & Bafi-

& Paftoralem , cüm ergafe,tüm erga

gregem. Ergafe quidem, nepaffioni-

' liffz tam amabilem effecerunt redo

lentiam , ut hiduo voverint fervare in

us & vitiis in animum. furtim irre-

pentibus locum dent dormiendo ,. &

éonjugio füavem virginitatis odorem,

Incipiebam itaque cum venia & per-

cum torpore fe gerendo. Hinc Tho- Thom.à

milione hujus Nazareni , ideft , 8iori-

masà Kempis: Vigilajinquit,fuper teip- Kenp- !«

fum , excita teipfum, admonet teipfum,* 1.de Iit,

diS poniï,aiiquos flofculos & frondes;

foliaque viridia odorem gratiffimum

quicquid fit de aliis,non negligas teipfum z *« tlt.

tantumpr

fpirautía decerpere ; ex quibus facie-

ajïcz'es?quantum tibi 'vi(n intu-

j

bam manipulum , quem huc contuli ,

lerá.

a

ex quo Charirati Vellrz apophoreta

-Erga gregem veró vigilare[enen-

diftribuam , arquemuneris füi unum-

tur, nelupo ferarumqu-e fpjritualium

quemque commonefaciam;quz atten-

occurfibus & infeftationi pateant ; ne

corrupti mores , ne pernicioü errores

tà mente;gratoque animo accipere ne

gravemini.

gregatim irrumpant,& fero]aniatu o-

vile dominicum fibi concreditum dif-

Primó quidem pro ECCLESIA-

STICIS , qui in ftatu Deo confecrato

cerpam:.

l.Tïml

cateris przeminent;in xenium & mu-

Imitati debent vigilem fidumque

LIn

neris füi facrum fymbolum decerpfi

paftorem dicentem ad Laban: . Viginti

Genc; O

39.

floresamygdali: caufam occafionem-

annis fui tecum ,oves tue C capre fleriles

uehos flores decerpendi dedit mihi

non fuerunt ,arietes gregis tui non comedi,

virga Aaronis, de qua dum ipfe füpre-

aec captum à beflia oflendi tibi ; * ego dam-

qni Sacerdotii dignitate fuit inaugura-

aum omne veddebami quod furto peribat ,

ext-

x

CONCIO XXI.

p

IIILPrimó florens amygdalus mul-

ïNum.n.

: *exägebzs-ä"m?,die-no&uque eftu urgebar &

gelu.fugiebatque omnus ab oculis meis.

tá debet frigora ; grandines, pluvias »

u

ventos füftinere ; & füperare : Sic vit&

Dehac vigilantia laudantur etiam

d

paftores regionis Judaz; de quibus di-

Sacerdotalis pia & florida debet effe

j

cum patientia conjunta , eà. quàód i-

L58.2.9. citLucas : Paflores erant in regione ea-

l«

dem, vigilantes & cuflodientes vigilias no-

la non fitliberaà multisadveris , à

contradi&tione linguarum, à flatu ma-

&is fuper gregem [uum.'Sic excubare de-

YT

bet Paftoris cura pro fingulorum falu-

ligoantium ; ab infeftatione improbo-

rum , aliifque grandinibus & ventis ;

,

"te,ut ipfos monet S. Apoftolus in per-

2. Titfi.

fona Timothei: T« ver) vigila ,?n omni-

ejus floremledere connitentibus.Non

enim eft dilcipulus (upra magiftrum ;

1

$4

bus labora ,opus fac Evangelifla, minifie-

ul

vium tuum iple.

nec fervus major domino fuo ; fi ergà

tos

ffus eft contradictiones , tot m&-

1j

II, Amygdalusinterarbores prima

t

flores producit,& ad fru&umante ca-

ledi&a & adverfa Jefüs Nazarenus ;

teras difponit. Hac proprietas amyg-

potensin opere & fermone , itaut &

Z' j

- dali. defignat in Sacerdote perfe&tio-

hypocritz, & voracis ; & fedu&oris

W

nomen calumnieseei ingeltum fuerit;,

r

nemvirtutis , quàaliis praflorere &

Fj

€aterasarbores in horto Dei myfílico,

quidaliud expectare debent ejus dif-

3!83

in paradifo Ecclefia plantatas ad- flo-

cipuli,& füpremi hujus Sacerdotis mi-

Ji«

rendum quodammodo. exemplo fuo

niftri, qui veftigiis ipfiusvolunt inhz-

ánvitare debet.Dicicenim Po&ta :

Iu

zere ? Certé nonpolflunt eífe liberi ab

Uvaó, liverem viciná ducit ab uva..

interiori vel exterioriaffli&ione ;

Pari modoEcclefiaftici & Paftores (uo

]

in Chrifto pi&volunt vivere; fed in-

l

)M

bonoexemplocflicerepoflunt, utíe

ftar amygdali intex pluvias & ventos

L

J

&mitentur Laici: Heroinailla Amazo-

IÀ

debentfortes & floridi pcrma-nere.Ad

','M/['

na Judith dicebat Presbyteris Betha-

hoc illos monet Chriftusip(emet, di-

ff

dith. 9. lienfibus

*

*

]

Vos effis Presbyteriin populo

cens : 3eati eflis, cdm maledixerimt vobis , Mattli,

1

le

Deéi, & ex vobis pendet anima tllorum , ad

" perfecuti vos.fuerint. Q dixeriut om- j« 11»

d

eloquium ve[fivum corda illortrm erigite.Si-

ne malum adver[umvos , smentientes pro-

mniliratione & ego dicere poffum:Vos

prer imesgaudere Ó exultate,quoniat mer-

Jium

Ltt,2.15

eftis Presbyreriin populo Dei; & ex

ces veftra: copiofa eft in celis. Eciterum:

m,ue

vobis pendet aniraa iorum,ad exeimn-

ait: In patientiave[tra po[fidebitis animas !?*

lum veftrum corda eorum erigite.

veftras,

jituo-

Jtaadhortabatur Vas electionis dif-

IV. Amyg

dala exteiiüs m cortice

pif

1. Tim,

$

€ipulum fium Timotheum:Exemplum

duritiem & amaritudinem habent *

& 12

eflofideliuus in verbo in comvev[atione, in

hac proprietas indicat,aufteritatem &

ml

moxtificationem à Sacerdotis vita non

eharitate , in fide;in caffitate.. Joxtahoc

jl

i G(A"ïv

gnonitum Apoftoli Sacerdotes amyg-

debere abeffe , ut poffet fru&us a- Gregor,

yilti !

,

dali inftar quamprimüm ab initioflo-

mygdalinos proferre, ut docet S,Gre-. N7 ff.I. de

Wmldl.

zes & fru&usvirtutum praclarorum-

gonus Nyflenus : Afpera & continens. , viga

od

que exemplorum producant. -

inquit , duraque debet effe exteritis Sucer- Moyfi

0fis

PefW!

N

m

j2e

(Contianexa?trendles; '

1

ditisvita s antis 4utem in. occulto fuave. " Frutus amy*ïgäali:e'& etiam medicina-

Amy

quodpiam edulium -continere.: quod.tune

lishomiui,quiade dulci amygdalo di-

TA

smanifeflatur , um maturum fuityciümque

«itDio(corides ; .qnód firecenscum

pit.

sBhilo L. 3.

corruptus fuerit. flipticus & cireumfufus

»füo folio comedatur, ftomachum con-

nl

.£ortex ligneá nuclei :teflà defratt4, «Cui

fortet,& ebrietati rafiftat.

:Simili modo.nihil debet effe in Sa-

.confopat,quod traditPhilo difertiffi-

Lmüs,d.um-dici;a—p,eramygdal.umviïgni;

«cerdote five Ecclefiaftico , quod non

ficariy opus efleafpero conatu & dabo-

fitmedicinale velfibi,vel proximo,o-

'xe, ut quis dulcem virtutisfrudumaf-

amnes ipíius.cogitationes ,omnes .mo-

dequaturjut quisenimfru&u amygda-

xesomnia verba,omnia ejusopera de-

:di fruaturydebec priüsdurampertrin-

benteffexmedicinalia :& .«dificatoria

gerecorticem ;quo'fructus& nucleus

ttam füz ,quàm commiffarum ovium

*

faluti. Sic enim adhortatur Doctor

.«contegitur, Per macerationem corpo-

ixisaditumad .divinas «coníolationes

-"Gentium difcipulum fuum Titum: Jn

,-Tit.z..;;;.

;perfringamus;de quo pulchré loquitur

.otunibus teip(um prebeexesnplum,banorum

Richarl, "RichardusVi&orinus: Hancvera fuayi-

«opertin d cad Cozinthios fcribens;ait :

It

j

iv

W.

«tatis faturitatem fentie non poffunt , .qui

Nemin dantes ullam offenfionem. , -ut non

Z.CW-

vexterioribus deliciis affluunts tonenimin-

vitupexetur mintflerium noffrum ,. fed in

:'6'130

venitur bujufmodi fuavitasin terra' fnayi-

unibus.exbibeamus nos ,. ffcut :Det mini-

firos:Placeat vóbis:ftrena data,

lg

ter viventitm. .q..d.. qui xult huacdul-

4 Nl

.«emnucleum.divinarum .confolatio-

:SUBERIORIBUS :ízcularibus ,

tf

inum,guftare . .debetperfringexe du-

;Magnatibus ,& Judicibus precor et-

;tum corticem ,ideft, (efe mortificare.

4amfauftiffimum novi anni .aufpici-

'V. Amygdalus.eft morborum cu-

um & proápíis inhorto.Nazareni de-

.rativa; dicitenim Diofcorides quàód

cerpfiflorentem ramum .de .arbore

tota arbor amygdalorum eft medici-

.cinnamomt.Dehac.arbore

nalis: habetenim ,medicinalem radi-

.ai.

1. 'Lego.quód habeat .plarimas.

.cem; quia:radix ejus.elixata.S€ -«trita

xe&tas & berie ordinatas frondes & ra-

maculas vultüs purgat. .Habet:medi-

anos ,'ex quibus .aliz .parvz frondes

.cinalem.corticem & .frondes : .quia

iprodeant , ;ornatz foliis lauro ferme

'€ortex ejus&folia (üntetiam mundi-

ifimilibus. Hidiverfi & formofi rami,.

ficativa & fanativa. Amygdalus quo-

frondes & folia, indicant , Magnates

que habet medicinaleoleum , quia

,ornatos effe.débere variis ; eximiis ,

-oleum deamygdalis contra.multas va-

& laudedignis virtutibusinam Sene-

letinfirmitates; nam vermes.n cor-

«ca ait.: Quod apud ipfos populos optimtm :Seneca .

pore necat;contza (ürditatem efficaci-

fuerit vegimenyapud quos nulluspotuit effe Epifl. 2-.93

£erjuvat, & aurium faniem mundat .,

Superior y nifi alios virtutibus.excelleret &

Idem .confirmat Philofo-

fiauritepidum inftilletur. Flores et-

fuperaret.

àamejusdeco&iinoleo , caducos &

phorum princeps Ariftoteles:Redlores, Ariflot.

lxchargicos curant; cum amelle triti ,

inquit;olzm ex honefHis viris,qui praclaris I.Polit.fe

virtutibus excellebant, eligebantur.. . Nam &410«

:saorfibus obviant , & ulcera fanant ,

Xenq-

COoNCIO XXI.

j

Xenophon dicit : Exiffimo,quod unum-.— quitboares pellitio namque guttur ei

Xenopb.

a-

1.7. Ex-

quemque bomiemy, €x pra[ertim illum,qui

occlufum & obftru&um eft.Sicque ju-

A

aliss praeft nulla divitie & bona pulchriüs

fitiam in injuftitiam pervestit.Ita ve«

,pedz"t.Cj-

u

711,8.

decent jifque boncflent & ornent , quam

virtus.Cyrusautem ,tefte Xenophon-

rrita-:enj Fa-pit Poä tari

N

tejita hac derelocutuseftj meininem

dico febr effe fidem ' , quoque

*' 34& canfi

hu

pofleregere & imperare;nifrillosqui-

bus dominatur,bonitateac virtutibu

"

$

: ..-'1H(.;*€JT$PW

modico fet amsiéus

n

:pracellat.

J

It. ;Flores :

I

nuj üsafb oris fiina ad in-

' gt»-f;ftito.

id

(

ftar niviscandidi & (üaveolentes. Hic

IiI.*LiQnü&x hujus ärborïs nec fä-

cándor fignificat finceritatem & can-

porem;nec odorem habet, fed natura

'ium

dorem juititiz inPrzidibus.& Judi-

Qor

ligno & reliquis pertibus hujus arbo-

)

cibus ; quàm pulchré ornet & . beati-

tis virtutem:' omüem negavit, aceam

Jii

7)

ficet Judices hic candor juftitiz, claris

totam foli cortici communicavit , do-

& graphicisindicat verbis Pfalmifta

i

af.1oj 3.

navitque, üt ejusutilitaseó majorat-

VOUPI

KRegius;dicens: Eeati, qui faciunt judi-

quepretiofror effet.petractà (üperiori

cium G jufliriamin omni tempore. Hanc

corticulà fapidà, quz inftarpellicule

i

juftitiam quoque nominatAriftoteles,

coloris cinerei eft, inferior eft Izvis &c

I

Lib.f.

:excellentiffimamommnium virtutum.

d Ni-

limofainlingua;quz in quatuor par-

At pródolor! multi Judices,vel ob

€0ffi,

tesdividitur, quam pracifàm foi ex-

3

amicitiam , velob munera & largicio-

ficcat, & aridam rubicundamque red-

nes excellentiffimam hanc -virtutem

dit,atquein ejufmodi fiftulas ; quales

jxcï-

& candorem

J

ii

juftitix denigran;& iq—

ad noshuc in Europam adferuntuz;ro-

Q

fle&unt ad injuftitiam.

tat;fi jam hoc modo cortex eft detra-

. Narraturde Judice;apud quem diu

"a,recipit novam corticem, qua&rur-

litem habebatlanius cum pellione ;

fus poteft decorrari, & (ut aliqui fcriz

T

r

tanderm pro triumpho caufz- uterque

bunt) quó diligentiüs omnianuo córs

judici offerebat munera & corruptio-

tícesab hisarboribus folvüntur , eà

yde

nes ; lanius przfentabat judici pin-

pulchriores, meliores, efficaciorefque

fc

YV

guem boyem , pellio autem offerebat

jranlr

cortices proximo anno recipiunt: qua

uxori judicis pretiofam togam pelli-

autemin fecundoaut tertio anno fe-

r M"s

ceam,inflranterrogans , ut patronam

meltantüm decorticantur, groffas in-

fl *

Gcadvocatam apud dominum fuuma-

n

fipida(que accipiunt cortices.

]

geret,& ut de lite pendente triumpha-

: Hxc proprietas hujus arboris cin-

Iét ; quod & fa&tum : nocturnz enim

M

namomi, quód fcilicetomni anno ab-

mttfff D

inulierum conciones maguam habent

undantem tribuat proximo utilita-

queÜ

efficaciam ; virorumque corda pene-

tem, docet, Magnates & Judices erga

jofr- ,

trant.Dum jam anius causá caderet ; proximüm debere effe clementes àt-

dftutth )

remque perderet, inclamatipfé: O queliberales, Mifericordiam & cle-

"r

bosboa; boa! Refpondit judex: Ne- mentiam in Regibus, Magnatibus, &c

x

$s

Judiv

x

Cencz'aäzesStrem[e:.

Tudicibus Fu!gere oportere , teftatur

famuli fecum femper conferrent pecu-

fapientiffimus Regum Salomon ; di-

nias;ut fi quisin plateisad eum veni-

P^niOw censtMifericordia & veritas. cuflodiunt

ret , ipfiufque fübfidioindigeret , ei

p

28,

Regem , & clementit. voboratur thronus

quamprisàm auxiliari poflet; ne pu-

ejus. q,d, Quifquis Regentum tutó ac

taretur, fijuberet eum expectare, fe

. feliciterin regro füo vivere vult , cle-

occulté velle negare fubfidium.

aenentià & beneficentià erga fubditos

. DePtolemzo Lagi flio legitur , Plut4v,

utatur neceffe eft ;; qui veróiiscaret ,

nullà re magis fuiffe delectatum,quàm " m

( praterquam quódin fua dignitate tu-

fividerit;(üos bonos amicos períema- L3.y4rs

tus non fit, Regentis dici nomine , aut

gnam ad divitias acceffionem fecilfe ; c.13.

aliis imperare non promeretur.

hinc fapiüs dixit : Magnodomino maio-

viseffe laudis , fi homines divitiis C opibus

Idipfum Romani füis in numifrma-

tis etiam expreflerunt. Kefert enim

eumulet , quam fi ip[emet magnam rerum

polfideat abundantiam.

:

rhder, Hubertus Hexbipolita procufum ab

o[, iis nummum , qui proferebat pietatis

Dehacvistute fümme etiam landa- T't-

Hterbip

n Hiflo

,, imaginem unà cum ciconia & corhu-

tur Fitus Impefator Rom.hic cüma- 24/0.58.

liquando füb ccna recordaretur,feip-

ls epexat,

copia , hác addita epigraphe ; Pietas,

" Quoemblemate aliu&nihil Romani

fo die neminiadhuc. ullum exhibuiife

fignificare mihi videntur voluifle. ,

beneficium & gratiam , inhzclaude.

quàm Regentes Regentum nomine

digna prorupit verba: O mici , diess

?

perdidi V..

a

hun

indignos effe;fs in pietatem atque cle-

mentiam, quarum ciconia eft(ymbo-

Sinter

g Kegentes clementes &

sidág,

lum,naturá non propendeant : & qui-

liberales erga (übditos (uos & paupe-

cunque füb eorum vivuntimperio, fe-

resinflarcinnamomi. Ut monetillos

lices , facultatibufque & opibus abun-

Deus.pet os fapientis Ecclefiaflici -

[/^

Retlorem, inquit; te pofuerunttnoli ex- "

xlantes, quod cornucopià reprefenta-

Xur, minimé futuros.Cüm enim mife-

tolli: eflo inillis,quaft unus ex ipfis scuram ?^ *

&lorum-babe , & ficconfide ,& omni cuv&

ticordiam & clementiam Rex five xe

gens prafert ,quidquid illiusin regno

thÁ explicitá recumbe , ut-laterispvopter

allos,

& (übimperio eft, creícit,& felicite;

profperatur.

IV. Diciturà Naturaliftis, cinna-

genailius

Hujufmodi pius& liberalis Prin-

momumacuereaciem visüs , & re-

creare omnes fpiritus vitales. Híc di-

Prob. &

cepsfuit Cymon Princeps jAthenien-

fum, hicà GracisScriptoxibus pro-

ftant Regentes & Supezioxes provi-

platarc.

pter fuama munificentiam atque libe-

dentiam, quz quodammodo. animo

Rof

ralitatem praclaris elatus eft enco-

lumen przfert , eique oftenditclaré ,

3uj,

miis:Cüm enim ipfe hincinde multa

praícribitque , quidagere, quidque

haberetpraedia, bona, & agros, nul-

fugere debeat. Hanc pxovidentiam

lumtamen iniis pativoluit infpe&o-

nominárunt antiqui Poétz optimam

zem,ut fic unufquifque bonis illislibe-

magiítram vitz noftrz & acionum ,

gb fruipoflet ; Similiter juffit ; ucfvi

inventzcem omnium bonorum con-'

i

19«

C-ON'CI-OQX'XH..

323

filiorum , & quód omnem felicitatem

nius: Coronasex cinnamomo euvosnclu-

"

Ml

non tantüm afferat, verüm etià often-

fs primis ommum in templis Capitolii at-

j

dat ,

uorodo illà re&é uti debeat.

que pacis dedicayst Vefp

?

gjagus Imfer:pzäq?"

2

Wra.

Hiac dicit Sophocles : Homini milme-

Augulins,

x

3

lius & utilius acciderepoffe,quàt fi pïöv,iï

-

Refert infüper Plinius eeden: loco ci- Plin4.

dentiá frt dorsrus.

t4to de cinnamomo ,inauditüm quod- 12.c. 12 -

k ,

Hauc providentiam Regentibus

dam prodigium vifüm fuiffe in tem-

ua (

plo;quod inhonoreni Cafaris Augufti

neceifariam effe in fiis hieroglyphicis

ii

clare demonftiárunt igyptii; dum in

Augulta ejusuxor erexerát, Rádicem

rj )

Regum fceptris apertum oculum for-

ejus , inquit, magni ponideris vidimus

r

márunt, Quo fignificare voluerunt

in Palatiitemplo , quod fecerat divo

li

prudentiam & providestiam unam

Augufto conjux Augufla , àquagütta.

editz annis oinnibus in grana dura-

fin

effe ex pracipuis pun&is Principi five

Re&ori neceffariis;providentiam effe

bantur,

Quódradix vegeta & viva

1

i?

quafi oculum vigilantera pro ditione

quandoque liquoris guttulas emittat ,

i g

experientià clar&conftat : fed quod

& populo: quod enim in oculo eft vi-

fus, vel virtus vifiva , hoc eft in humaa-

radix totaliter exficcata;ac omni pla-

24

né humore deftituta , illaseffundat,

üle

na anima dicta providentia ; hinc et-

d

iam Ariftoteles fapientiffiinus philo-

prodigiofüm eft. Sic Regentes & Su-

li

fophus eam vocat,oculum animz.

periores fint amantes pacís, & ad eam

Platarc.

Et Timothxus Cononis$ Athenien-

àDeo mapetrandam velconfervan-

14

$4 L4co.

fis lius dixit : Suis conterraneis opus

dam fepiüs guttaslachrymarum ex

effe belliducem' , anté & retró oculos

contrito & humiliato emittant corde.

a

E

habentem , ficue Argos Panoptes ha-

Dicit namqueS. Iíidorus Pelufiota :

.

il

buiffe traditur.Sicut enim illum teftu-

Pax fe adnexamjuftitiam babeat, divina pj pa.

lid:,

t

do dedecorat , qui artis imperituseft ,

ia

quadaim ves eft, Et Ariftophanes Comi- j5 ] ,.

nec pulíare digitis teftudinis nervos

cus Poéta canit:

Ep.246.

a

ODeAPAx , técuma da poffe extendere

]

,

valet: ita ipfe etiam nulli poteft pra-

effe regimini , cui deeft oculus provi-

yitam.

Wcr

dentix.Canit enim Potta :

Audite; quàm devatis precibus &:

füfpiriisà Deopetierit pacem Barna-

que

Vir prudens aniimo eft tielierquàm for-

i

tis in AYIise

gahiussifte enim nomineR egis Athio-

gr

Hinc Imperator Rudolphus I.. loco

pizcum Pratore Lufitánó foedus pa-

Hiit Dd

fymboli hzchabuit verba:

cemqueiniturus , apptehensà Cruce 477/ffo-

,prOVï'

Reufa. in'

- Regni prudentia cuftos.

argenteá, nixisgenibus: Quam , in- pham.

v Qmmo

quiebat;pacem Jefus Chriftus generis PaceY.

s]mb.

V. Olim apud Veteres cinnamo-

dat

inum fymbolum pacis & quietisha-

humani Redemptor difcipulis reli- 1109.

yidqi

bebatur. Unde Vefpafianus Impera-

quit,eademeftointernos , qui ejuf- Maf,

dentii

torcoronam auream cinnamomo re-

dem profitemür cultum & fidem.

b3fl.nd,

) timu

pletam contexi juffit , quà Dez. pacis

VI. Cinnamomum preter diétas /.7.

jom !

proprietates,etiam has habet, 1. Nul-

tempora zedimivit, Sic teftatur Pli-

qu

$2

lis

jj»

"4

914

: Conciones Strenales,

lisaquarum flu&ibus: peffundari po-

ftatum fecuti séper fitis, ü—n&ifä-äaæ

teft;(ed iisimmobilis refiftit. 2.Pluri-

Txinitatem indies devotà mente in--

qi Naturaliflz cenfent atborem . cin-

vocate,eique animas veftras humiliter

namomum àfulmine omninó effeim-

recommendate,juxta exemplum S. fo-

munem, 3. Addit S.Gregorius Nyfle-

nannz virginis, quz in itinere cum fo-

nusin Comment. talem à natura indi-

cia ab horribilibus monftrisliberata ,

tam cinnamomo efle virtutem,ut om-

& adlocum, quótendebat , feliciter

niaanimalia ex quacunque corruptio-

produéta eft, quia femper omnibus in

ne genita perimat. Adhoc fervit mihi

operibus fuis dicere folebat:sazda 1ri-

quod doctiffimus Berchorius narrat

mitas unus Deusymi[erere. nobis.

de /€(culapio:ícilicet, quódipíe quo-

Placeantvobis jam data documen-

dam tempore cernens .paftorem in a-

ta cex cinnamomosejus enim ufüs fum-

gro coronáex cinnamomi foliis con-

moperé placet Deo, Olim mandavit

textáredimitum;quam i à fole contra

Deus Moyfi, ut inter aliaaromara et-

lij

quodlibet venenum datam eíle auto-

iam. fümeret cinnamomi ducentos

In e"us"

mabant, cum bafiliíco dimicantem ,

quinquaginta ficlos: ,. faceretque un-. y;r,

animadyvezterit mirabilem horum fo-

&ionis oleum fan&um, & ungeret ex

liorum virtutem:ipfe enim coronáca-

eo tabernaculum teftimonii, & arcam.

pitis illius infiftente ,. bafilifci vi&tor

teflamenti. Siccollinite animas ve-

evadebat ;quando veró hac de capite

ftras hoc fpirituali cinnamomo, & pla- Exod.

illius cadebat , bafiliícus (ubitó Aícu-

cebitis. Deo, poteritifque dicere cum 29:?: 29*

lapio przvalebat. Verüm eá reaffum-

Sapientia: Sicut cinnamomum odoré dedi,. € 4f*

ptà ; capitique impofitáillum rurfüs.

CONJUGATIS, quiaiisante hac

fuperabat.

ex horto meopro apophoretis. dedi

4. Honorius dicit , ar

Bbremcinna—

Amaram-dulcem (jt [ángtr je [íeber)diu

gmomum tres cortices , quibus ab inju-

obambulavi hertum de areola in areo-

xia & inclementia aéris mirabiliter

lam;circumfpexi cogitabundus, quid-

protegitur,continere. Sic fciant Su pe

namipfis praíentarem,tandemiin ftre-

nam de hozto noftri Nazareni contuli

Eccli,

riores & R egentes Íe Patrisaterni po-

24« 2»

tentià creatos , fapientià &c charitate

integrum ramum olivis plenum,fciens

£ilenorius

Filii Deieffe redemptos;& gratiá Spi-

plurimos magis fructibus,quàm flori-

fupere-4.

ritüs fan&ieffe fan&ificatos;hac tripli-

busdelectari. Et hunc ramum oliva-

' €a4nt.

ci cortice efle fe munitos. INe ergó ul-

rum pro illis variasob caufas decer

lisaquarum fluctibus peffundemini ,

& contuli.

:

pf

verümiflís immobiles & conftantes

LQuiaolivafemper

f

uit*'ymbolum

liäviu

refiftatis ; ut à fulmine diviniz iracun-

pacis,& ad eam fignificandam colum-

diz & furoris fitisimmunes; ucomnia

baex Arcaemifla , advefferam venit ad Gen. &

venenata crimina fuperetis , & in vo-

Noé, portans ramtm olivavirentibus fo- 11

bismortificetis, ac ut tandem ab omni

liis inorefuo.. In fignum fecuritatis &

injuriaatqueincuríü principis tene-

pacis compofitz, ceffationifque divini -

E:agum, omniumque aériarug pote-

furoris & iracundia,

Quod

CONCIO . XXII,

3

]

" Qxödblïifæ«:ohcordïanï ament;te-

Dea Minerva lis. Cüm enim ut refert

lt

Idem fer-

Ratur magnus ille pþiloföphxæ pater

Paufaniasin Areopago ille,& ipíà pro

méuAar-

I(d

tutelari civitatis cura contenderet.Sa-

Axifteteles; dumait; olivas nunquam

4

DQ

perfe&te maturefcere in arbore fepara-

ientes Athenarumdecreverunt , ad

.

i

ho

i

S. Attgti-

tim pendentes;. etiamfr perpluresan:

oc dominium affumendum illum;qu

ffinus de

T

nO0s ibi contingeret: eas: ftare-. Und&

magis thenäum: prodigiume patra-

ld

cáv, Dé

debent colligi dearbore; & per plu-

ret, quointelle&o Neptunus tridente

151

tes dies coacervari in unam' congeri-

fuo', tanquam maris dominus aquas * 7*

lte

em , & fic permutuam compaflionem:

conquaffavit;; à quibus confeftim duo'

confortato":calore ad plenam perdu-

furiofi hitinientes prodiéreequi.Inau-

Ti

cuntur maàturitátem G bonitatem.-

ditum fan&ac ftupendum prodigium,.

i

Olivam pacis hi eroglyphicum-ïefïägs

quo vifo;. curictàobftupuére.. Verüm:

al

eià Veteribusindubitantex attribu-

Minetvavirg&leviter terram percuti--

[

;ïe'r.ä;g:.—

tüm teftatur Pi&riüs: auctor. doctiffi-

eriss fübitóramüvirentisolivagermi-

muss. Pacificum inprimis olezhiero-

riare fecit.Etquantumvis lioc non tan-

0f [//;/,

Y w

glyphicum'efle: ,. cam apud.Poetas: ,

tádignumadimiratione à populo ha-

u

juàm Oratores vulgariffimurm eft; cu-

beretür;re tamen i Sapientibus in hie-

(

jutinodi eftillud Maroniarium-

roglyphicis profunde inftructis,matu-

ji:

Patiferad, manuvainii pratendit olivaz-

riüsconfiderata;perpenfifqs: olivefi-

j

Hinc dum Antiochuspro pace ineüda:

guificatis eminenriusNeptuni portere-

adiufenfiffimum füum hoftem Ptoio-

um;«?

tojüdicatü eft.idque ideó; quia hinni-

"L

maum legatum miht; illi fuo nomine:

ensequus;qui bella & feditiones pro-

t

virentesyoliva: ramum-offerri. juffit..

tendir,tumultüs eft hieroglyphicü;O-

ii

Undequoque; ciim: Hercules mundo:

liva veró pacis & tranquillitatis fym«

dii

perfüaderet fefe i Diis miffum fore: ;

bolum; Ob quam ratioaem Minerva

(/4

paciscomponendz gratià, refpondit.

hujus civitatisattributa efttutela;

jl

Piftotherus : Olivzinlecytho prorfus-

Hocipfüm quàm plurimur confir- p;zrius*

nihil. Hocdi&o: indicans- ,. nullum:

" fí

mátila, quamrefert doctiffimus Pie- ; ;5..

prorfüs pacis: apparere" hieroglyphi-

tiusex Herodoto T'etofichore; Ortums

m

T

€um acindicium.-

du

eratapud Epidauriosob quandá pra:

r*

lMliud' ipfümsapprimécomprobant

guantem fterilitatem civile, miultum--

]ivt^

varia Imperatorünumifmata:In num-

ue damnofüm Dellum; ad quod com-

moenim Severi Pit Auguíti togatum:

aph

pefcendunr& fedaridum; cüm incolae

incufümerat fimulacrum: cum: ramo:

nullum cemperirent' converiens re-

riärius.

medium,tandé extremácompulfi ne-

lum

elivz,8c adjun&tàepigraphe: Fundator

p«cis; Etin: numifmaze Philippi vide-

ceffitate OraculumDelphicum confu-

)um ..

batur olivz ramus.cu

ii

Mf:

m ixxür?gtione z

luetunt 5; quod refpondit:Damiz &

Pax aterna,

&

?

Auxefiz fimulacra ex'olea erigenda fo-

ii

TA i

st

Imó olivam femper pro pacis hiero:

re. Etenim moris eratapud Aigyptios

glyphico habitam fuifie clariffimé de:

Deorum fuüorum fimulacra ex olv li-

j dmui

monftat fabujofa de Deo Neptuao &

gno conficere, quafibenignitatem ,

353

€On«.

"

Conciones Btrenales.

326

Ya

. oncordiam & pacem;quá Superi funt

mum ejus fru&tum tantá pollere virtis-

tind.

, pracipue pradiriitaad unguem refer-

te& efficacià , ut ingruentes maris

re videantur.Quo fa&to plenam ac per-

tempeftates fuá fuavitate mitigare, ac

D

motas validis ventis

feCtam pacem fuut co ní&cuti.

ffit,

procellas fedarg

;

Iraque oliva hieroglyphicum &

fymbolum eft pagisö&concordiæ: hàc

Perhancproprieta

tem & di&ta hie-

1

olivam pacis plantent conjuges in x-

roglyphica oliva docentur conjuges

dibus füis, & fiudeant femper domefti-

fe invicem amare , omuemque iram &

'cam habere pacem & unaniunitatem ,

furorem deponere,& induere maníue-

fintconcordes & unius mentis iu. la-

dinem; & quemadmodum oliva folia

boribus,in adminiftranda re familiari,

fémper virent;pari modo inter conju-

in fervitio divino;in frequétando tem-

ges vireat continuó amor conjugalis

tam hyeme adverfitatis,quàm in zfta-

Ectlis 25. plo,& beneplaciti erunt Deo pacis.

Zs

£. Ínter pracipua,qus À Veteribus

te profperitatis; ut iis Chriftus Domi-

nus feriis mandat verbis, dicens; Hac j

04tt. 1fe

Af

olex adícribuntur fymbola ac hiero-

mandovobis , ut diligatis invicem, Hanc ^

)

-glyphica epigraphia ,lané nec ignobi-

lius,nec infimum locum obtinet illud;

femper virentem dile&ionem erga

quódeià do&iffimo dedicatur Pierio:

maritum füum re ip(ä oftendit Sancti

Pietas & ma[uetudoseó quod dum obdu-

Comitis Caflellz uxor,& aliz;de qui-

:

ratum cujufdam iracundi ac furentis

bus füprà.

animum jam delinitum ac emollitum

