&

1

nis impetio fubigantur) omnes Ícele-

rum faces oriuntur ; ab hisenim ambi-

Quod quidem divinz legis prece- z. Cer. 4.

tio, ab his libido, avatitia, ita, invidia,

ptum Apoftolus explicuit & implevit, z.

f

contentiones,lítes, factiones, inimici-

cüm fe occulta dedecoris abdicare te-

I

üz,vindidz, appetitus malorü omniü

ftatus eft. Hocautem efficit , quifquis

I

fons,nempe immodicus fuf amor, cz-

mnia peccati germina ex corde pul-

gw

terzq5 perturbationes animi derivan-

lulantia ( que hominem ante Deum

li

iut : quz nosàcaleftibus rebusabdu-

tefte confcientiá padefaciunt ) cultrà

G&os ad terrena dejiciunt.. H namq;

divini timoris abícindit. Sic circumci- p, w ptb,

| la, ?

W

animorum peftes ex corde noftro ori-

dit cor fu& mulier quzdam ptoftitotz papgrig

j

notur, díceate Domino 2 De corde ex-

püdicitiz,qua venitad templü S. Ma- fiff Pa-

Matt. 15.

!

12

&H cogitationts fhala , bomitidia , adul-

tiz fuper Minervam Romz,& ibidem rificat,

*

tttia, ffupra, ferta, falfa teflimonia, convi-

ante altare S, Catharing Senenfis tur- cogc, 5

tia, &'i, Cüm ergó hec omnia mala ex

pitudinem füam tot tantiíg; lacrymis p, 2,

Y

; Ilf ;

corde uoftco , velut extetertimo fon-

deploravit, ut mortua prz dolore con-

D

te , fcaturiant , neceffe eft , ut lethalis

[/

-

cidetit. Defandtam igitur Medici fe-

hujus arboris radix circumcidatut , ut

carunt, ut fübitz mortis caufam inda-

i

[

radice quatenus licuerit circumcifa ,

gatent, ac corejus diftuptum, prz do-

t

malorum quoq; germinaextitpentur,

loris vchementia repererunt,

Hoceít , quod in veteri Teftamento

2. Circumcidenda aures,ne omnie

r

Moyfes populo precipit, dicens : Cir-

bus fermopibus detraborijs , verbis

Deut, 1o

16.

! eumgidits praputium cordi veftri ,. ceryi-

luxuriofis & impudicis, honori Dei &

L

cem vifiram néindueretu ampliu. Dehac

proximi contrarijs, fabulis inhoneftis,

*

fpiritali circumcifione loquitur etiam

H

adulationibus , aut pravorum homi-

Moy'es cap, 30. ubi ait : Circumcidet

num confilijs aditum przbeant, Adid

W

Deuit, 20, Dominss Deustuuscor tuum, t cor (eminü

nos Siracides hortatur, dum ait : Sepi Ecdi 28

j

y.6.

tui, ut diligas Dorminum Deum tuum i toto

aures tuas fpinis ,. P moli audire linguam V«29«

£orde ft0 , (j* i tota anitma tuastt poffis vi-

LR

nequam. Habeamus veró aures apettas

vert. Fiicnoneritalienum Chaldzam

ad infpirationes divinas ; dicamufque

cum

à ï

l

CONCIO XXVI.!.

421

Wi

cum Regio Vate : Audiam,quidloquattr

Chriftus : Attendite vobis,nà fortd graven-. p . as

)u

in me Demints Dtts. Ad monita SS An-

tur corda veftra incrapula Cv ebrietate , 34

m

gelorum rutelarium ; & omnium, qui

füperveniat in vos vepentina dies, judicij fci-

s D

'

noftri curamgerunt ; ad verbum DEI

licet.. De quo S, Jobus : Ducunt in bonü

Iob, 2t,

&Uttni

& exhortationes falutates , neSpiritui

dies fuos , & in puncto ad inferna defcen-

15

nl

lan&o refitamus,ne de nobis dicatur:

dunt.

m

Ecli. 21.

Audivit verbum fapiens, filius luxurio[fus, &

f. Circurhcidqndæ etiam funt. ma-

Den

19,

nuüs , ne furta acrapinas committant,

difplscebir illà , & pofl tergum fuum progecit

iniitt

illud. Heu quàm multi habent. aures

ne pauperum injurijs ditefcant,ne fer-

Matt. 1I.

ml

incircumcifas ! ideo clamat Chriftus:

vos & metcenarios operis füi mercede

jà d*

,.

fpolient, Multi enim aduncas habent

Qui babet aures audiendi , audiai,

4. Circamcidendi funt oculi ab o-

manus unguefque rapaces , injuftitijs

1 prz:nfhm

mni tutpi;illicito,animzque pernicio-

videlicet dediti, & exalieno viventes,

hi certé manibus incircumcifi & rc-

jpli

fo afpectu , u nil impudicum per illos

"Afe lt

ingrediatur, nil quod cor poffi: redde-

probifunt. Unde in lege antiqua re-

Lev. 1t.

auifquir

te immundum ; nil quoq; per illos e-

probantur tanquam immundz aves,

14.

quz étapto vivunt, & unguibus adun-

dcpll

grediatur,quod malevolenti&, odium,

n

iracundiam,vel invidiam indicet, Hac

cisfunt , qualesfünt aquilz, gryphes;

ailtà

fpiritali circumcifione olim ufus eft pa-

milvi,cotvi,accipitres. De quare It

Iob. 31.1,

tfidorus.

d- i

tientíffimus Propheta, dum ait ; Pepigi

dorus fic loquitur: Qui aquilam , mil-

t u

fedwu cum oculis mei , 1t ne quidem cogita-

vut (y accipitrem odit,odit raptores C [ce-

ler£ viventes,

A Jg,ï'."l .

rem de virgint. Oculotum fuorumfpiri-

talem circumciftonem etiam petebat

ii

6. Tandem füper omnia lingua

pfistu g

David, quiaipfi fuerant occafio pec-

circamcidenda eft, que conftituta in

Pf. u8.

membtis noftris maculat totum cor-

hoynli

candi, dicens: Averte oculossimeos , nevi-

.

deant vanitatem,in Via ia vivifica une.Hlac

pret

pus noftrum , & inflammatrotam na-

ciccumcifione utantur juvenes & pu-

tivitatisno(trz, qua etiam proclivis

lia

g

ellz non folàm in plateis, fed etiam in

eltad convitia & contumelias, ad ma-

ledi&tiones, detractiones, juramen-

p

templis,quia per oculos mors intrat in

animam,&c,

ta & blafphemias , ad nociva collo-

4» Citcamcidendus quoque gaftus,

quía & impnrirates , ita ut eam no-

neomï*if

v

ut finplici viétu contentus, exqvifitos

minet S. Jacobus in fua. Canonicá :

Wniverfitatem iniquitati. — Ad háínc lin. 47 5 g,

Dd i

fapotes, cupedias, atque varia delicia-

qacdh

rüm genera , tanquam carnalium ho-

guam circamcidendam auxilium divi-

j honml

minum inyenta, faperbiz & elationis

num cum Regio Vate petendum,& o-

fomenta , libidíinumque irritamenta

randum: Pore Daminem]?adiam eri mto, Pf.140,

][.Adl "i

deteftetut, Hoc enim nos Apoftolus

& oflium circum lantialabijs meii, Quod $

ai[' P l

lané vir fanctus à Deo petebat , quo-

[j

l'l*

Ephif. 2,

monet, cüm pracipit , ne carnis curam

3e

faciamw in defiderii.. Citcucmcidite ita-

niam intelligebat , quàm difficilé fit

.sa C[m

que guftam veftzum vos helluones ,

linguam coé&rcere , ne fama detrahas

al

abíentis, ne per iram contumeliam in-

feras

lqrgoncs, & potatotes ; dicit namque

Ggg 3

Conctones Strenales.

422

fcras,ne ad alcerius voluntaté aliterlo-

Salomonis : Hominis efl auimam prapa.

quaris arque fentias, ne pïurimainuti-

vare , & Domini gtbernave linguam.

O Auditores chariffimi , arrípite

lia , levia , turpia , inania temeré effu-

'tías, quorum omniam redditurus fis

nucc cultros hos ftrenales, Fitcümci-

in extremo judicio ratíonem, Quocir-

dite & refecate omnem iniquitatem

ca femper orandus eft Deus, ut linguá

& malitiamàvobis, ut Dee placeatis;

hzc enim et fpiritalis circemcifio ,

noftram novaculà fpiritàs. circumci-

quam non modó humanz cariiis , fed

dat & expurget , c:lculo ignito Pro-

phetz fai ais ejus prnricum adurat,

etiá ipfarum quoq; tecentiá arborum

L!V. '70

e213; moderetar, ne quid unquá lo-

Í

ciicumcifio ia lege przícrigta figu-

tabat: adeó modisomnibusDominus

23.

g uanmi

ir, quodnon Deo quidem glo-

riofam ; hominibus utile, nobis veró

fpititalem hanc circamcifionem vo-

luit commendari.

Prov. 16. (4lurare exiffar.. Scitum enimettillud

I'

-

D

C

ï

«l

CM

fCAN

g

NSN

w //

l

S

M

N

3-

N

M

^

i

25

llä

SN

s

E

Ea Y

g

M

;

A

SS

N

N

4

L

:'

ag N

xw

f

s

,

)

;

W

A

ls

»

"

N

i

M

FTT

S

N

ERN

ü

[

x

E

[ uD

(

ï/(

xX

1

Ri

s

É

IÉ

te

»*,ä]

E x

A

(

"

hie

223

—

S

E

7

IZ

7

Q

m

AE

3A

£

——

mübaue -

ht

SS

-

k

xï—*l?s NN

N

//'f7/f/i//(;«ï!f/£—

i

hg

CON-

d

ä

H

CONCIO /Xxszt.'

Em

Wi

.,

'.

-

i

t

Dd

M

M

ANP aM

L

i

b 4 d

m

itk

bikttbbiis

TM

qipit

i

* $v

à *

h

"-

ZUPX

*

IPUPMD CLP

&

$

»

DP XEP X

T

ä

T

ä

u

?

dl

TPHTHS

It

cett

c

^ONCIO XXVIIL..-

TC(I?.I

3

Ad montem coeli fclix ut pergere pofsis ;

j

l

Ifte novus baculus fit txbivfubiïdiuþm.k

i !

7

Q

THEMA:.

u

n baculo meo tranfivi .Iordanem. Gen 1$,: /7 ") ?pä/.,

B

Z

S Uditores chaiiffi-.

turaminquirimus , dicit D, Paulus. 2,

-

3

mi,quando animo

Peregrini nominari poffumus proprer

Z3

$

e

1

meo humanz vite

varía difcrimina atque adverlitates ;

noftrz (tatum per.

quas fuftinere cogimur.

Sicut enim

d

volvo , profedtó

peregrinus five viator in pregrimtio-

Z

aliter. fateri . ne-

ne füaac intinere eftam,frigus;nivem,

OAX

( h4

N

queo , quàm quód

pluviam,famem, fitim,fulgura, toni-

oc mundo,& dice-

ttua & tempeftates pati & füpportare

Gmus peregrini in]h

re debeamus cum Davide: Peregrini fu-

cogitur;imilimedo nos homines mul-

1. Paf

tiplices miferias ac tribulationes tole-

- 29. 1f,

us C advena ficut omnespatres noffri. Et

bené dici poflumus peregtini : 1. Pro-

rate debemus,ut teftatur Job, dicens :

Homo natus de muliere ,. bvevi vivens tem-

Iob. I4. t.

pter continuum curfám & peregrina-

tionem visz aoftiz, Quemadmodum

pore, repleur multis miferiis. Hocexpere G€n 29

tus eft Tacob Patriarcha, hic fugiens 13e

enim peregrini (emper peregtinantur;

deloco inlocum, decivitatein civita-

ex oculisftatris fui Efau ; qui fibima-

chinabauir mortem,cító felein Mefo-

tem,de oppido in oppidum, de regio-

nein aliam iter füum peragant. , nec

potamiam contulit, ibique tanquam

peregrinus & fervus viginti annis La-

quiefcant , donec peregiinatio ad f

nem fit perducta.Eodem modo & nos

bano inferviebat.Cüm autem poftbze (s 47.

homines continuó deannoinannum,

tempore famis peregrinaretur in 4&- g

demeufe, dehebdomada, de die, de

gypto ; intertogatus à Pharaone quot

effemt dies anmorum vité fua t tefpondit :

horainalteram peregrinamur,nec cef-

amus,nec quiefcimus,afque dum per

Dies peregrinationis. anta centum triginta

anni (unt.parvi G tnali. Quando jam ex

egrinationem noftram abíolvimtus;at-

que ad optatam noftram ac defidera-

unoalterove veftrüm quarerem, quot

fantdiesannorum vitz tuz ? nz unuf-

Heb, 15,

tam pattíam pervenimus.Non enim ba--

0N

i

bemu permauentexa li civitaterm ,. fed fu-

quiíqu

c mihj refpondere poffct cum

j Jacob

36

Conciones Strenalas.

--

424

lacob Patriatcha:: Dies peregrínatio-

pa(cuis prefervate. Ejufmodi fidelem

-

nis mez funt30. 4.0, fo. 60, &c. anni,

& folicitum paftorem egit pius vir &

Exod. 3.

pauci & mali, atque in timore confti-

magaus Dei amicus Moyíes; qui oves

fibi creditas in interiora defeiti duxit ^*

tutus fum , num feliciter peregrimario-

nem meam finiturus fim ; utergó fecus

adfalubria & riaguia pafcua , ibique -

S,Gng-y

ré & facili negotio deinceps pergsre

cas pavi'.. Quipoftmodum facus ett

polfitis in via peregrinationis veftrz ,

paftor filiorum Ifra£&l,atque eos ex fer-

i

vitute ZEeyptiaca , ac duriífimo ty-

Rn

Jordanem hujus vitz tranfire, & feli-

citer ad caleítem pattiam pervenire

ranni Pharaonisjugolberavit, duxit-

7

dabo cuilibet Statui baculum itinera-

queinteiram fluentem lac & mel.

rium cum falutariepigraphe., qua fit

Eodem modo Ecclefiaftici Paftores

vobis tanquam certum adjuterium,&

faciant, oviculas (uas pafcam do&tinà

fanà, caveant, illarumque diligentem

.*, * dire&óriunilgiz quifque cum atten-

tione fum arripIat baculum.

die no&eque habeant folicitadinem ,

Primó pro £eliciffimo novi anni

—— ——

ne inficianturlepiá berefeos,falforum.

aufpicio ptzfento Epiícopis, Pralatis,

errorum & dogmatum. Vivum exem-

Paftoribus, & animarum Curatoribus

plum talis folertis cugz ac vigilantiz

! li, $s

habetis in Patriarcha Jscob , qui dice-

Pedum paftorale,cum hac epigraphe :

h

I04n.2t. Amasme2 pa[covesmeas,

Hoc pedo

batLabano : Die uodeque afluurgebar & Gen. 38

I6,.

aftorali debent Paftores, Eccle(iafti-

gdu , fugirbatque fotmnus ab oguli meis . 4 o.

ci oviculas fibi commilfas à feris va-

Íc. ut oves tuas bené paícerem.

pacibus & lupis defendere , fcilicet à

3. Hoc pedo paftorali oves errantes

& perditasquarant, &adgregemre-

lupo infernali , à peecatis ac Íceleti»

bus, hinc illud;

ducant,ne pereaniiíciant , fe rationem

graviffimam reddituros de iiídeim co-

-

ram fummo & dift:&o Judice ut te-

Pafforovisbaculo minat,lupusore mina

H

^ flatuc S, Paulusad Hebrzos.Confide- gub, r5

L

tent quoque tertibiliailla minacis Dei .

yerba,qua proferc per os Ezechielis ,

knm.z;.

Fidelis Pa(totis figuram :hal;cmus in

z. Reg.

Davide,de quolegitur, quód leonem

dicens : $i dicente me ad impium : qmorte . p

morieris 5 non annuntiavtris ei , nequelocu-

17.)4» B utíam, quiovem exgrege abftule-

3. 18.

rant,ciim pafcebat oves pattis fai, per-

t fueris,ut avertatur avia (ua impia ,. C

fecutus fit baculofao paftorali, eam-

vivat : ipfeimpius ininquitatt fita norig-

tur , fanguinem autem ejis de manutua re -

que ex illorum faucibus eripuerit, &

lul a

cüm contra ipfam infürgerent , appre-

quiram. O veibaborribilialó (enten-

l

tiam terrore ac minis pleniffimam !

Mj

hegderiteorum mentum ,. & fuffoca-

vetit eos.

quotiesverba hzcconfidero , & me-.

/2, Debent paftorali f0 baculo oves

cum perpendo , terrore concutior ;

fuas educere , non tantum ad bona

ftant comaz,titubarcer, ctremittotum

& lalubertimapafcua, fed etiam à ma-

corpus , tigelcunt prz pavore omnia

membra,

:

Jis, putridis, infe&is, & infalubribus

Quando

"d

€ONCIO

XXVFHIL

425

u

Deus : Opaflor £ idolum , derelinquems. z s. ii

/ Quandoitaque , Paftores, videtis

k&

ovem etrantem per avia & devia in

getgemi Neillud tettíbile ve , quod ,7,

jl

Bul

aternam minatur damnationem , ve-

l

peceatis vagantem,teducite illam;au-

n

$.Grtg«. dite namq; verba S. Gregorij: Totoci-

niat fupet vos,regitebené peduro fitee

qu

dimussquot ad mortem irc videmtus d tace-

nale,& hoc in chatitate: quia,ut dicit

T.

imus,vanobis ! Audite Quoquc, quid di-

Gregorius : qui cheritatem erga alterum $.Grigev

f

(

cat Do&or Gentium ; Non (olim , qui

mon babet pradicationi (paftoris ) oficium bomil. i.

)

Rom, z. t€afaciunt, fed etiam qui confentiunt facisn-

fnféipere nullatenus debtt, — Audite ergó in Evang.

vocem Dei vos alloquentis : Pafce po-

i

$^

tibus, digni funt morte.

Mich.z.

Imitemur Paftorem Pa&otgm Chrí-

puluminvirga tua, gragemhareditatà tue.

.

J

- ftum JESUM , qui habebat centum

Sictandem Paftor Paftorum Chriftus

Q0à

Qves, & perdirá uná ex illis, dimifit no-

J ESUS aternam vobis reddct rsec-

J

cedem.

naginta novem indeferto,& ivitad il-

J

lam , qua petierat,. denec invenerit

MAGISTRATUI fzculaii dono

baculum juflitie cum infcdiptione :

i

eam , inventam impofuit hutnerisfuis

2

Dilgite juflitiam ,. qui yidicatii terram.,

Sap. I« f.

gaudens, & convocavit amicos & vi-

D

Luc, a5. cinos,id eft,ele&os fuos; dicens: Cor-

Vidi Coloniz , quód quando Coníaul

1

4

gratulamini mibi,quia inveni ovem meam,

civitatis per plateas incedit , curiamQ;

qua perierat.

ingreditur, fequitur eum juvenis por-

(f n

Vz , vz autem illisPaftroribus , qui

tans baculum candidum ; absq; dubio

'ï; 40.

pedum hoc rejiciunt retró. januam ;

in fignum caadidz juftitiz , quam ce-

qui non debitam commiffarum ovium

neturadminiflrare. Sicinuibe Con-

ii

lu

curam acfolicitudinem habent , qui

Üuentina in publicis proceffionibus

f

funt mercenarij , qui füum tanuim lu-

geftant Domisi Scabini in manibus

crüm,& animarum creditarum interi-

bacillos rübeos, quo indicatur, ipíos

tum atq; ruinam minimé curant. His

effe judices adminiftrantes juftitiam,

u m'ü .u-

zninatur Deus vg per Prophetam Je-

Íta quoque praferebantur Coníu-

remiam: Ve pafloribus ,.qui diperdunt

libus Romanis fafces ex virgis five bi-

Dü f)u

lerem.2

"

Ya

5* dilecerant gregem pa[cue mea , dicit Domi-

cillis ex betalaarbore derractis , qui-

bus incladebatur fecuris, uracies ferri

ZT

nus :vos di[perfiflo gregen meum, * ejeciftis

eos, C non vifitaflis eos : ecce ego vifitabo fu-

in fummitate emíneret , reliqua pars

per vos imalittara fludtorum veflrorum, Et

citcumdud&o loro tegebatur.Qucd eo

con(ilio à majoribus fuit excogitatum

tit-

er Prophetam Ezcchiclem dicit: Vs

(docenre Plutarcho) ut oftenderent

Plutarch,

Ut

Extch 34.. pafloribus '(racl , qui pa[cehant (imetipfos

z. [iq. monne greges à pa[loribus pafiuntur ?. Lac

Magiftratuum iram in fürnendo fup-

in Pro-

((did

cemedebatis, C* lanis operiebamint, C quod

licio non debere effe pracipitem ,

blem.

T

eraffum erat. , occidebastisz gregem autem

eoíq; fafces habere , fed tamen ligaz

L

ameum non pa(cebatis : quod infirmutm fuit,

tos: quique fine juftd caufa non de-

dot a

beant diffolvi.Praterea (i (übitó in ali-

non confelidaflis ; & quod «grotum non fa-

gt

quem magiftratus excanduiffet , ut eà

orti

neflu, G. Eg per Zach?riam clamat

H

motá

Mdo

Conciones Strenales,.

416

morá,dum bacilli aut fecuris expedi-

cedzmonios , qui nulli ín univerfa

Grzcia civitatí tum morum honefta- &bli'nw.ön

rétur , faror ille aliqua exparte fabá-

- deret5 fic eo magis juíté procederet.

te , tum optimá Keipublica admini Polybiff.

Magiftratus femper in ad míniftra-

ftratione concedebant, Delphes ora-

tione juftitie bacillum hunc pra ocu-

culi confulendi etgó viros mi(ifle , qui

Sidwzius

lis & in manibashabeant. Hic baculus

Ícilcitarentur , num eorum Refpubli-

apudCau

ca diaturna foret ?. refcondiffe veró

juttitia cordi erat Genulibus,quiapud

fía. lib. s.

Athenienfes ante judicum confcdum

Dcum , tamdin eamin ffore & vigore

fymb.

ma^ac porcellum jubebant; moxque

futuram , quamdiu Rex eotum ince-

ejus fanguine fedilia judicaatiü afper-

deret redus ; (ed tum demum eam

peffam itutam,càm claudicans ad gu-

gi , utfcirent in:

'ocentum fanguinefe

afperfumir

.

*ütem funderent,

bernacula federet. Nec catuit oracu-

i r

Hinc fine du

lomon fapicn-

lum eventu.. Agefilao enim , qui de-

7Z

üllimus il!

eRex»

,ip qua tri-

formitet claudicabat , ad tegnum eve-

bunal eret , cc:;it'fïgn??s cediinis à pavi-

&o, univería Refpublicacorruit , ac

mento ufque ad (ümmitatem , & do-

ptior illa majeftas , quam diuturno

tempotís fpatio illibatá cuftodierant

munculam , in qua federetut ad judi.

candum , fecit fimiliopere. Indicare

paulatim confenuit atque decoxit. Eo-

enim volebat, Judices velut cedrosfe-

dem modo etiam Oraculum de hae,

vel alia civitate & oppido dicere pof-

f

dere in judicio debere, qua enodes

funt & rectiffima folidiffima,& qþuaü

fet: Quamdiu Magiltratus & Supe-

1

ofTzz,denique cariem,tineam & vetu-

riores re&i incedunt, re&éagunt, ju-

flarem nonadmittunt. -

fté judicant, & non cum Agefilao de-

Exed, 4.

Moyfes & Aaron virgas feu bacillos

formiter claudicant,omnia manebunt

17

geftabant , indicesregiminis ; fedari-

in flore,in trutina equitatis, & univet-

I5id. (. 7, das, que ex terra nihil humorisattra-

fa optimé füccedent.

D

Y.20,

bere poterant : Tales fint & Judices,

Itaque, ó Supetiores , innitamini

i,

nihilemolumenti trahant ad feex par-

baculo juftitiz, incediterecti ; Dewe

li, Q

tibus lirigantium, Audiant alioquin

enim,ut dicit Salomon ; feit bominem

Ercli,7.

Yfa. f.25.

comminanrem fibi Deum : V, qui ju-

reum. David fe claudicasre advertens,.

m ä

fPificatis impium pro muneribws C jufiti«m

ingemicit & otatad Dominam ; spi-

M. m

H

ritum. rcülum innova im vifceribus mtit.

puf't aufertis ab eo.

p;f;a.,;.

[ !3, [ [

Et cesté fi in Republica aliqua , vel

Eundem fpiritum re&um & vos àDeo

od

communitate non re&téregitur bacu-

petite , atq5 geftatein manibus veftris

N

lus jaflitize , fi jus zquitatis non ferva-

virga aquitati , virgam vegni dilgiteju-

ur, fidiliguntur munera, fiin flagitia

fitiam, c odio babereiniquitatem; fic feli-

Hd.1, 9.

V, v

*& exoibitantias: vulgas minimé ad-

citet pervenietis ad montem caleftis

60

1

vettitur, fequitur tandem interitus &

gloriz.

perditio Reipubl. & torius civitatis.

CONJUGATIS do caduceum;qui

Rfertín Polyhiftore Solinus , La-

eft baculus albus , quo tituntar Cadu-

E

&catóe

. CONCIO xXVm.

427

vt

«eatotes, qui emittuntur ad compo-

fitinftaragnis fepé vit fe habet inftar

tl iv

nendam pacem, hoccaduceo u(us eft

ardi & leonis; uxorautem fitiu(tar

.- Mercurius 5 ea de cauía etiam nomi-

hadi & ovis$ hinc etiam Nathan Bet-

Q Plf) |

$0ty

natur : Virga Mercutii ; & nonimme-

fabeam uxcrem Utiz comparat ovi. ;

dicens

*

P

T

zitó Meicuxio affigaatus eft caduceus,

Pauper nibil bebebat omnuino ,

2.Reg. -

prater unam ovem paryulam, quam einerat

x

quia ipfe orationis Deus, .& Deorum

12

T

nuntius habebatur , & di(fidentium

e nutrterat.

ijot

animi oratione precipué fedantur &

Árato & rixofo viro exhibeat fe uxor

inftarovis, pra(tet ei caduceum pacis,

Vncée

€componuntut,

j um

Caduceum JEgyptii in fpeciem

demulceat eum fuavibus verbis.

la

Gellius l.

dy

duorum draconum marís & feeminz

domo Philofophi Socratis erat Xan-

I 6.17.

o

figuraveraat,qui parte mediá fui volu-

tippelezna, teíte Gellio ; erat enim

&ninis, nodo, quem Herculeum vo-

morofa admodum & jurgiofa,irarum-

yt

m

cant, fibialligantut, priiique parti-

que & moleftiarum muliebrium pet

busreflexi , in modum citculi ofcula

diem,perque no&em fcatebar,Socra-

jt,d

*

jungunt.

De his draconibus autem

tes veró erat agnus

Lj

ejus eniim pa-

t

R1l

&aduceo additis hanc afferünr ratio-

tientiz Gellius fcomma | pulcherri-

mum referthocmodo : Cüm uxorem

1222

nem : Mercurium,cüm hanc virgam

3mauu tenens in Arcadiam proficiíce-

Xantippen contumaciüs ac clamoftüs

J

zetur,duos ferpentes pugnantes inve-

iníeagentem diu toleiátfet, poftremó

go(?

aquáab ea eflet perfufus, coepit ridens

p

ni(fe, virgàque interpofità di&o ciciüs

przlium diremiffe,

ÁÀd cujus tei me-

dicere : Sciebam, Xantippen tonan-

uj

^ i

moriam . poíteà caduceum duorum

tem,quandoque pluituram.

gt

draconumfimilitudine feceruut, quà

.. De hoc patiente Socrate etíam re-

*

etíam in palzítra reliquis certamini-

fertur , eumhab

ic duas uxores

*

u

bustollendis ufi (unt.

Xantippen & Mytrbonem uno. tem-

2. Cor.

mülï

Hunc caduceum dono Conjugatis

pore; quzcüm crebró inter fe jurga-

1.11, cumbacepigraphe: Habetepecem , &

rent, & ifte eas fulitus deridere, quod

p

Deus pacu (v diledionis. erir volifcum.

propter fe focdiffii5sum hominem fi-

g

mis naribus,recalvà frente, piloGs hu-

Ecli,«, Pradentíffimus Sirach dicit , quód

ifb

3. malus vir (irin domofuaficutieo , &

metis , repandis cruribus difcepta-

u

il

/

l

]

tent, noviffimé verteruntin eum im-

i

£. 25. Y. mala mulicr inftar draconis j ut ergó

b pb

petum', & malé mul&atum fugien-

25.

hi paciüc& commorentur & cohabi-

*

,s*ai)co

tent , ceite neccífarius e(t hic cadu-.

temque dia períecuta fant

*

interto-

j Vglml

ceus. Utinam indomibus multotum,

gavit Alcibiades fummus Athenien-

iitti

fium Imperator ; cur mulierem tam

d

lfeit, veram fieret,quod dicit lfaias : Habita-

ff

6.

bitlupuscum agno , & pardus cum bàdi ac-

aceibam domo non exigerct ? Quo-

;al:lïis

cubabiti vitulus, cy leo, & ovis fpnul mora-

niaim,inquit Soctetes , cimiillam doui

talem perpetior, infuefco C exereeor ,. quà

buntur, vitulus C urfus pafcentur, fimul

u

requicfcent catuli eorum.

:

forís petulantium injuriam jaciliüis feram.

Iterum dicenti Alcibiadi, intoleran-

(Ol

Szpc vireftinftac lupi, mu

lier i(c:ö

Hhh 2

dain

l;:l[æ

Condonts S:rmkfes.

E^

- 428

v

dam effe Xantíppes maledicentiam

[

( fperetin Deum, D- hoc Bacægïb*fcquï«'

T4, inquit, nonné toleras anferes lamore

tur proculdubio Regius Vates : Vrga P( a. 4«

perfirepentas ? illoanauente : Quouiam

tud . baculus tuwipía Tne con[olata funt,

smibi oya & pullospariumt. — Et mtbi ralts

Vidua,que omni folatiocft deffituta ,

Xaatippe filios gignit.

confugiat ad Dominum, quarat apud

In domo Tobiz fenioris uxor erat

Deum baculum confolationis, cuiin-

urías . ipfa enim invehesbatur in bo-

niratur in omnibus tribulationibus ,

$

*

num & probam marirum , dicens

miferiis & perfecutionibus , ut ipfaur

L

-

Yabz. — Manifeff vana fatta eft [posiua, & eleemo-

paterné hortatur D, Paulus , dicens

22.Ó* [fjyna tua inedà apparuerunt . dique ls &

Qua ver? vidua efl & defolata , [peret in 1« Tithe

-

63« VY« aliis bujufimnodi verbis exprobabat ei, "To-

Deun ,.

Multz viduzrautem faciunt ,. ficut

$. Fïf

bias veró eratagnus;ipíe ingemuit, &

ccpit orare cum lacrymisad Deum ,

nattat $, Hieconymus : Solent, in-»

diceas z luflus s Domine, r aumia judicia

quirjuvencule víduz dicere : Bona;,

fuA jufla fit ,* omnes vietue, mifericor-

meaconfamuutur, hareditasnieo »»

.T

dia,Q* veritas, C judium , C num; Dommte

rüm parentum degluritur 5. fervass,

[

manor e[lo me.

contum:liosé mihi obloquutus eft 5 ;;

Sic quoque in domo Jobi uxor erat

ancilla mihi non morem gerit : Quis.;

quaíi leo ; ipfa enim acucbat dentes in

me coram Supertioribus defendet ? ,

fnam fimplicem,rectum, & timentem

quis protributo agrorum refponde-;,

Dzu:n matitam, dicens: Adbuc tu per-

bit? quismeos inftruet filios* & fub,;

smanes i finpltcitate tua ? benedic Deo,

pratextu : harunr aliarumque obje-,,v

wioret. Iple verb tanquam manfuetus

Gionum fecundas nuüptias aggre-,»

10b,2,9. etatagnus,refpor

ebacieniter : Quafi

diuntar: Quid autemevenit ? Inve-;;

una de [lultis mulieri

n

us locuta e55

fi boua

nítürízpé,quód hoc modo (uis pro-,»

fafcapimsus de imauu Dii ,

thala quate nan

libus non procutavetint nutritium , ;

fafaepiamus3 .

fed inimicum 5non pax*yem,*fed*pc[ïï—w

| w

Econtra in domo Monicz erat vir

mum tyrannumsnon conífolatotem; ,

$. Aug.

L.o Con- Patricius pater 5. Auguftini tanquam

fed grunitorem & velitem.

ocoíam biftoriam litteris manda-

fff. «.9. 1eo & pardus;ipfa vció S.Monica tan-

gnuü- l

quam maníuctaovis, & ipfa fuà man-

vit do&iffimus Raulinus devidua,que

UT

-

Ínecadine facibundum maritum con-

accedebat Parochum;inquiens : Do-

vetcitin agnum.

minemi, decmihiconfilium bonum 5

Sic ó Chrifliani conjuges,

| fi otian-

Ícit maritum meum effe defunctum ,

tur lacer vos rixze jurgía, & difcordi,

jam hibeo domi fervum,qui et homo

foimofus & laboriofus, cam hoc vel-

alter akeri confcftim portigat cadu-

-ceum,coimponire pacem, diligite vos

lem inire conjugium.

Parochus re-

*

ipvicem,& (icDeus

fpondebat dicens

*

Sihoneftus, & la-

erit vobiícum.

pacis & dile&ionis

botibus dedítus homo eft,fuadeo ut ei

1.TiWi.

ViDUIS dono baculum divihi fo-

nubae. Malier autem replicabat : Do-

r

$.

latii cum epigraphe

e

Vidua diolata

yo cu-

miae mijtimeo ne;dum cum fer

birum

-

CONCIO XXVIII.

419

q

bitumeo, cum Domíino (im refurre-

incitamenta & fomitem concupiícene

!

&ura, Cui Patochus : Sihocin metu

tiz faperare, audiat dictum Apottoli:

ii

Diconon nuptis & viduis

*

*

- Bonum eji

I .00717.

fm

vetfaris,íecvumtuum nimium eff: gu

i,

bernaturzum,noli ei nubere. Vidua ve-

illis, fi fic permaneant, fut & go.. Quod 9.

qui

y

ró porrà inftabat,dicens:Quid autem

f1nen fe continentnubant : Meliw tf

VU

eninnubere , quàmuri.. . Ecad Timo- 1.Tims

faciam? opu!'e'nrtuvs opifex mecum non

Ji [

contrahet matrimonium ,. cum fervo

theum fcribit : Adolefientioves viduas de-. 11 C

&

*

X

p

:

hoc confiderem proles meas bene

vHa y cum enyn luxuriate fuerintin Chri- feq-

" :

«.. enutrire & educare. Parochus refpon-

flo nubere volunt : habentes damnationem. ,

uin i

"debat: Quíaconfiditis vos mutuo fu-

quia primam fidemirritam fecerunt $ Simul

ftentare, fuadeo ut cum ipfoineas nu-

autem ( otipfa difeunt circumire domos. :

]

af

ptias. Tandem animadvettensjipfam

nonfolim otio(a, C verbofa, ecuriofa ,

hr

omninó petere fcrvum (agnm , &ut ab

loquentes,qua non oportet.. Voloergo junio- .

illa liberaretur, dicebate:$ Edioc con-

ves nubere, filios procreave , anatrcsfamilias

ly

&

*

.

filiifaggero, diligentez attendasquid

effe,nullam occafionem dare advér(A:io -

ledidigrati4.

j

E

»

j

W

tibi Ji&ura fit campanatempli, illiuf-

Jm

que confilium íequaris; Cüm jam

Ex hifce Apoftoli ver

bi—s' paket, non

LliS:)

campanz inciperent fonum edere, in-

injuftum e(fe, juniores viduz, quz (e

telligebat ipía, quafi dicerent campa-

non continere , necin caftitate perma-:

ln

en

nz: Nube fecvo,nub: fervo (Bittib Den

nere poffant,rurfas nubunt? attamen,

ünï

Suecbti nimboen Suedjt.) Nubebat

hoc non fiat moxà fepultara fui con-

itaque fetvofao , & faciebatfeipfam

jugissquemadmodum quzdam lafcive

DIF'H

exdominaancillam, & propemodum

mulieresfaciunt, quz vixtrigefimum

vgü'lf

diem expc&ant'sff/erüm citó à morte

(f

diebus fingulis verberibus ab eo exci-

piebatur,- Dum j:m ea de caufa rever-

maritorum, ctiarfaliquando dutante

]

J

du

tererurad Parocham , & defüocon

egritudine mariti dealiocogitant, &

wgl'ooerecetor maiito. , malediceretque

clandceftine illi idem dant , & in hoc

Ptüw

horz,;in quaipfius confilium , campa-

caíu nec parentum. , nec amicotum

j

confilioutuntur , quodillasmipnimà

narumque fonitum fuiífet fecuta , Re-

fponfum dabat ei Parochus : Tunon

decet.. Quamdiu itaque in fua fünt vi-

h P

ille non

redtc intellexifti campanas

duitate,Deo diligeuter inferviant , c&-

j quæ t

dixerunt: Nubeíeivo; veriun : INon

lté vivant, baculum folatii divini fem-

po

nube fervo ( nímb nicbt ben Siaecot.)

perin manibus teneant, & Deus ipfas

nuim;

Sic ita bona mulier ludibnum cum

haud derelinquer defolatas,

tf s

damno patiebatur.

VIRGINIBUS feliciffimi xenii Num

hono

.It7.v

Etfinunc confultius & melius effet,

gratià przento (quia fcio ipfas nonli- 8,

ocYe

üt vidua ia füa permanetet yiduitate

benter fetre graves Ícipiones) Virgam

TT

atque caftitate;baculumque divinifo-

Aaronis cum epigraphe : Virginem ca-. 2. Cor,

j r

latii femper obfervatet , prafertim

flam exbibete Chriflo,

De hac virga di- 11.2.

(0 u

quando habet proles,que funt fru&us

cit divinus (ermo loco citato : Et tur- Num. 17,

TA

gentibusgemmiis eruperant flores , - qui foliis 8,

od

matgimogijf Si veró fibi non confidat

dila-.

3

p

430

Conciones Strenales.

z

z

dilatatisin amyjdalas deformati funt 5 hoc

tur, nepaffionibus atque vitiis iri*afxï-

eft, formáà llorum mutatá & definen-

mam furtim itrcpeacihus locum dent,

Hinc diclt Thomas dc Keimpis: Vigila Tbomde —

bj

te, gemmaeoram transformata funt

k

in fru&tus amygdalatum,

fuper teipfum, exeitaseipfum, admone te- Kemp.l.

H

In hac virga ttiplex quafi miracu-

ápfum, (* quicquidfi: de aliis, non negligas 1. detumi-

lum cernitur,

Primumip eó, quód

teipfum $ tantumprofiues,quantum tiba vt 140

antuleris.

gemmas five baccas germinárit ; fe-

alt,

'ceundum , eó quód baccz hz (ubitó

3. Dicitut, V irgam Aamn-i-si'ubitä

converíz (incin flores ; certium , .eó

gemmas feu baccas,deindé flores, fta-

quàd flores eodem pené tempore in

zimque fva&tus produxiffe ; fic virgines

ii

expedite effe debentprompta & cffi-

fru&us fiot converfi. Et probabilis eft

Toflatus opinio, quam habet Toftatus, & alii,

€aces ad omne bonum,& omnem fra-

inbun; nunquam (ui(fe de(iccatam,íed femper

&umcitó producendum.wox enim at

loc.

maaíiffe cum fl

getminádrintgemmas & baccas , 'hoc

oribus, vel potiüsftu-

&ibus.

elt,fandaintus defideria, ftatim &ores

De Virga Aaronis 1. dicitut, quód

lubíequi debenthoc eft, firma propo-

fueritrecta, noncutva, aut nodofa ?

fita & refolutiones; exindefiae mora

Eam enim omnes ex amygdalo fuiffe

illasad effectum.deducendo;? floribus

bonorm

d

tradunt Hebrzi, de more ejus gentis ,

yropo(i;or,?m &u&urp e£-

$

qua ex ea potiffimüm atboreíci pioni-

forment.

Y

L

bus ütebatut

2773

Amygdalus.enim ex-

4 Amygdalus primó florens debet

E

cellit in furculis , five ramis re&tis &

frigora multa,grandines,pluvias, ven-

L

| Ul'niu,

toceris, ita ut apta fit ad virgas & ba-

xosfuftinere ac (uperase ; fic vita virgi-

[

cillos conficiendozfitta & virgoàcur-

nalis pia & florida effe debet cum pa-

TE

vitate peccati , & nodofitate vitiorum

tientia conjundaa , e9 quód illa non fit

libera effe debet; Virgo fit re&a & pro-

liberaà multis adverfis , à contradi-

cera,divinz regulæ conformis, nonfit

éionclinguarum , àgatu malignan "u

li

adterramincurvata, fed quemadimo-

tium atqueimpudicorum, ab ipfefta-

lii

dum virga in eltum furgit , ita virgo

tioneimproboram juvenum , aliisque

grandinibus & ventis tentationum ,

ad caclum mentem dirigat , fcilieetin

otatione & contemplatione.

ejus Horem virginitatis & caftitatis

|

ledere connitentibus.Hzcomnia au-

2. Dicitur, quód fueritamygdalina

[

virga,& fign:ficat vigrlanriam, Amyg-

tem v irginesforti animo füperencflo-

dalus enim eft fymbolum vigilantiz

remque v irginitatis ferventillzfum.

apud Veteres,eó quód prima evigilet ,

Hanc virgam Aaronis , hunc bacu-

poft hiemem;primaque floteat, Ulade

lum amygdalinum quócunque obam-

äï

quod Propheta Jeremias dicit: Vírgam

bulatis, conferte, ac tandem feliciter

lerem.i,. vigilantem ego video. Aliivertunt ?. Vir-

petvenietis ad coeleftem patriam.

Efd h 3

"o

: gam amygdalinam «go video.. Re&e ita-

FILIIS & Filiabus do baculum fe-

lq,

que deligaat vig;lantiam, quam virgi-

ne&utis , inquoauteislitterisexara-

: Ho-
