.quioneratiefla , . egortficiam vos, Ad

huncfontem confugiamus , .in hoc

.concionibus folius Deiiqkuæ;zere.gle - mitüde

fonte anima noftra juvenefcet, &an.

,riam ,&;non;fqïipfius;vamm; gloriam VVefla-

tiquas vitiorum plumas perpeeniten-

.aucupari apud homínes.-Si quidlaude Jurg.

im & contritioneg deporict; oculi-

.dignum fecerint, ita utab ahisaudiaat

'que mentis noftrz illumjnabuntur. Ad

4e encomi;s extolli ,humiti.mente fe-

* hancfpititalem renovationemadhor-

/cumcogitent cum Pfalmographe:Non

&atur nos D;Paulus-in di&o themate ,

E

.

,nobis Domitie , non nobi , fed nopini tuo da Pf1gut

Eplf. 4.

22.

Renovamini [Djritumeotisveflza. 'Sic veré

gleriam. : Ne poffea audire cogantur à

denobis dici poteft illud : Renevabitur

Ífammo Judice Chrifto illud Matchai

P. 101.

Matth,

ut aquilsjuventus tua, Hancfpiritalem

.6. cap. Amen.dico vobu rectperuni mirce

;6. *

$.

4Xenovationem pro novo anno,etiam

dem [uem ,.

przícribit & donat Chriflus ipfemet

:Quantum Deo »beneplaceat , (f

$.Ger-

S.Gertrudi virgini , quz.Ordinisfuit

noftram gloriam non quzramus , fed

trud

:S.Benedicti,dum illa quodam die Cir-

ejus honori & gloriz omnia attríbua-

4.,."];/1- cuicifioni facro dicebat Chriftro : .O

mus,

audite 'ubtil?m e:S, Toannis

uuario. 6"tor [uaviftime , dignarecongregationi

Bapufte digito divi

onymi an-

S Hitr.

nofira tibi dilelamore fponfi.novuum an-

no auqnexf:.

Dicit hic de mandato

num c.y.

numdare, R.efpondit Dominus : Reno-

uribungz

eradiadis .€ terra trun-

vamin [biritusmentis veflra, Uthancre.

cum $, Joan

nis corpus à Difcipulis

novationem ípiritalem hilari alacri-

.ejus fepultum, fuifle effoffum , at-

Aug.

queincipiatis animo , diftribuam.vo-

,que in ignem proje&um , à quoto-

l9.

[7H

Ecclej.

bis pecunias, & varias monetas ; dicit

faliter , excepto .duntaxat dextre

Io.19,

enim Écclefiafles : Pecunia obediunt &-

maris digito , confumptum eft.. Cu-

wunia. Hac fententii fretus, fpero vos

jus rci veritas abundé fatis patetNea-

POH:

CQNc1o 7

1cf

n

Ti

politanis , quibus fingulisannis pra- ctiamcapicalibusinïmïcisfxäbegemt ,

g

di&us digitus in illius fefto omnium

felammum ptofitebatur peccatorem.

ocalis publicé exponitür, sffervatur-

Unde & Pelagio vite morumque ejus

ii

que in nobil.fimo Monialium nomi-

perfe&ienem extollenti refpondec z.

me Annunjiatarum Monafterio Nea-

Admento te u potiis ores pre me, quótalu À

4ug. l,

if

poli.. Sed cur. Deus

tiusmem

oumito fiem,qualem me jam effc arbitraris.

de gotü

].

Pelagii

de

illud,quàm quodiibet aliud totius cor-

Sicetiam S. Ignatius Fundator $o-

DOtis :

ammis voracibus miraculose cietatis Jeíu femper omnes a&ioncs

[ 26.

&nfo

& potentet liberavit ? fu(tinet S. Ec-. fuas ad majorem Dei gloriam diicxit,

(

sleia Do&or Hieronymusdigitamil. Símilimodo & cusccleflafticein omai.

lum przfacum fuiffe , quo przcurfor. bustuis fadtis, verbis & cogitationibus

dig

— XChritüi humiitte

t rCJecato

Ea

z MemzQqU

ic cum Apoftolo : Soli Dcögiaria.Si

p

cribis & 1

atifzis of

et

aur) quidboniin tefentias.tecimoxcogita

[j 4

r. Cor,

titulo, verum Meffiam ad hupcmun- . cumS.Paulo:Gratia Dei fum id.quod fu.

Ti

ä um é ccelis dimiflum Chüuttumindi-

Fugite etgó,fagitein candtis vettris

If 10.

y ii

ton.

itavit, dicens 1 Ecct Agnia D&l , ? TW operibus , quotquot clericali milítia

i r

*

*

22

tollit peccata snundi, Hue efly de quo dixi

adícriptieftis , inanem atque tranfito-

t

Pofl me venit, qui atte me fsdiws cfl.In me-

riam gloriam 5 quàm illa pernitiofa

od n

rirum hujushumilitatis, quam hoc di-

fii & mortifera, aperté (anishis verbis

r I

Joannes,& quia non.

teftaiuc S Abbas Bernatrdus , ait enim ;

gito manifeftavit

um

glotiam faam,, fed Dci Cbrifti Jefu

Fage fagittam , ó homo l leviter volat ,

lt

quazfivit, digitusillcab igne

glauþ il--

levitet penecat, fed dicotibi, nenle-

r

leíus remanfit.

veinfligit vulnus: citó interficit : ni-

g

T

P

;'.

Ob haucquoque mirabilis humili-

miram fagittaheceft vanagloria. Et

7

hujus malitiam exaggerans do&iffi.

taris virtutem , fugameucinanis 'glo-

u

rix Dcuscor D,Auguttini quod ufque

inusSimon de Caífia,cam vocat latro-

hii yuit

adhzctempora , utgravesacftaotut

ciniua divinorum , id eft gloriz Deo.

TU N

Authores, in cryltallina phiala afletva-

debite manifeftum furtum appellat.

turincorzaptum petíeverat, illudqae

Cujus tantus Zclotypus eft Domtous,

l

adintonationem bymni : Te Deum lau-

ut dicat

*

.

Glertam meam alterinon dabo,

*

damw , prilatitia infallibiliter faltare

Quod confiderans maximus Ecclc(ia

n

Dostor Auguftinus dicit : Tuum eff Do-

dicitur) quia ejus cor fuit veriffimum

j

qS

tofandiffimz humilitatis centrum .,

minebonum.tua eff gloria, quienim de be-

d

M

$

- quod fempet vanam gloriam propriam

no tto fibi gloriam quarit , furefl f latro,

TM

faeit , fed Dei folius honorem unicé

familis diabolo , qui ferari vult. gloriam

x.i'im.tQ

"u

quafivit. Sienim;ut ipfemet teflatur, .

tuam, 1n omnibus itaque dicite : $oli

*

D« glari.c

3

& haucvefiram frenaun

17-

Pulis

Ang.l, Virtutes habenti,magna virtus fit con-

at

19.de. temnere gloriam, quantut, qnàmque .

cencludo ad folíus Dei gloriam.

!

ot0*

&ir.Dei.. excelfum in humil.tate ac fuga inanis

NOBLLI ftemmate oriundis ptz-

aurz non dicemus fuiffe Auguftinum ?

fento Dücatum five Floreoum Colo-

xb

r

Qui quamvis fanctiffimus à cündis

nicnfcm P qujbu's impireffe videntur

ima-

N

Poli:

166

Conciones Strenales.

imagines SS. ty,rïum Regum , qui ex

perárunt. O th&rr&a promptitado r

Abraham Pattiarcharum - Princeps

Oriente venerunt cum cxímiis mune-

ribus, & adoraveruntinfantem JE suw

ore ipío divino vocabatur , ucpatriá

. Regem regum. Hic apophoreta au-

egredetctur ; dicit enim ad eum Do-

L/

tem Nobilibusdo, uthorum SS,Re-

minus ; Egredere de terra tuu, &* decogna- Gas, 12,

[

gum Melchioris , Cafpari & Baltha-

tionttua , C dedomopatris tus y « veni 1.

DL

. fari przclaras , nobiles ; ac laudabiles

in-terram, quam ionfiravotibi. — Abra-, p

virtutesimitentur. Enim veró nobili

ham ex cemplo morem divinz voca-

tasortum habetà virtutibus, dequo

tioni gezebat , auditá magnà & pra-

S.Gregorius Papa : Summanebilitas eft,

clarà 4ll2-promiflione Det dicentis :

elarum effe virtutibus, | Et fapientiffimus

Eaciam teingentemamagnam , btnedi- Ibid»v.

Athenienfium.Philofophus Soctates

&atn tibi, r inagsificabo nomen tuum,eris- 2,3.

que benediius.

Benedicam benedieentibus

ait ; Generofifimm efl , qui optimus efl.

. Clarius hanc nobilitatem defctibit

tibidoanaledicam-maledicentibustibi, -at-. . m

S.Ecclefiz Do&or Hieronymus : llle;

que,us tebenedicentur- univer[a. cognationes" — *

inquit,epud Deum efl generofior , qui ef fide

Ua Ejuímodi vocem,vocationem ;

-

&svoiior ,vitá fandlior,Cr operevirtuofior.

ac proiiflionem fandi Tres Reges

Sic psímus Rex lra&liticus Saul eft

non habüerunt , & tamen coele(ti illi

eledusà Deo , quia humiliserat, &

fideti prompto paratoque ob

.

temperá-

runtanimo.

virtuofüs; undeipíi diciturà Prophe-

1-RÓ qa Samuele : Cmeffisparvulusin oculis

Paulus Apoftolus ca:lcfti friitute di-

T$17.— fuis ideft, humilis, captt in tribus Lfrael

vinique potentiá vocatur, profterne-

fadiw es , unxitque te Dominus in Regem fu-

baturinterram,; ita ut ipfi vires vifus-

Secundus RexIftael etiam

per ifrael,

Que deficerent , audiebatque tetribi-

propter probitatem fuam ele&us cft à

lem illam vocem Chrifli : Saule, Saule, 48 9. u.

Deo. Sicenim dicit Dominusde co :

quiá me per(cqueris ? ad hanc itupendam

j. Reg. Inyeni virum fecundtun cor meum, id eft,

vocationerm refpoudit : Demint quis e

324.14. mifeticordem. — Hanc Davidis virtu-

tà ? Domine quid mevisfacere &

Petrus, Audreas;Jocobus; Joannes

tem proponit quoque ante mortem

Maib. filiis fuis probus ille Matathias: David

& alii Apotloli amabilivoce ; & po-

2937*

tentibus Chrifti verbis vocati fünt

r4

-

in fua wi[erizordia conftcutus eff (edem regui

in fecnla.

4

Venitepofl me , fagiam vos fieri peGeatores. Magib,

bominum.

. Quaudoquidem ergó nobilitas in

Verüm hi ttes Magi nudz

g

virturibus confiftar, imitentut fan&o-

unius ftelle vocationem fecuti funt.

rum Triam Regum eximias vírtutes ,

O quot flellz,quot fidera;quod vaiici-

in quíbus vatias video (plendere atque

nía,quot przdicationes , quot infpica-

zadiare virmtes,tanquam Fplqndidüä :

tiones , quot admonitiones vocant

mas ac Dobiles matgaritas.

Nobiles,ur à luxu veftium , luxuria vi--

I Inillis micat promptiffima obe-

tz,nimiisque potationibus abftineant?

dientia ; nam celeriter ad uníus ftel-

utinam tam promptam exhiberent

la vocationem Domino Deo obtem-

—— — À —À

obedient

.:,

——

Obe-

Tor

CONCIO

VH

Obedientiatam grara Deo virtus eft,

magnum defiderium, 'dum tam mo-

leftum longumq, in fe fufcipiant iter

ut eam $. Propheta Samuel omni fa-

ctificiorum generi praferat, dicens:

tam impottuno , hyemali brumalique

tempore ? Nonne magna devotio,

£, Reg Yj.

Melior efl obedientia quam vittima, S,Gre-

9.22,

gorius Papa hzc ipía Prophetz verba

quód hec perfecerint m

agnis gravie

GIhIt,

busq; famptibus ac expenfis, immen-

!

Grtgor,

exponens: Obedietitia , inquit jure vidi-

l

fib.3s.

vuis pràponitur 1 per vitimas enim aliena

fo labore , periculo corporis & vita?

Tantüm ut novum Regem viderent ,

Moral.

taro , perobcdientiatm voluntas propria ima-

2

4datur.

adorarent & vcneratcntur.O niagnm

Veteres volentes obedientiz decus

devotionem! Ó ardentiffinum amo-

rem! ó fervens defiderium1

& perfc&ionem claré exptimere, pet

W;V-

Difcite bic , Nobiles, devotionens

corpus fphzricum velglobum inloco

Mr'

plano & zquo pofitum , eamrepra-

& amorem erga JESUM Regem re-

Íentabant.

Denotabant auntem pet

gum:vos facillimé foletis invenire ex-

Ó

hoc, quàd quemadmodum corpus

cafationé infrequentande templum,

in quazrendo & adotando JESUM ;

fphzticum acrotundum inloco zquo

ac plano pofitum , ipfum nonnifi in

fi fic patva diftantia & mole(tia viz ,

fi parum incidat plaviz, nivis, velim-

pun&o tangit, & fi vel minimum tan-

gatut , quam primumquoque movea-

portuni venti , fi exiguum quid ingrati

tur , & ad minimum venti flabellum

frigoris occutrat, ftatim putant Íe ex-

locam fuum fitumq; mutet: talis quo-

cufatosà ftequentatione templi, & al

auditione facro(an&z Miffz , divi-

que fit nobilis, tanquam Dei fubditus

fitobediens, ad omnem divinum juf-

nique verbi, Non dicam , quód (int

fam & mandatum promptiffime mo-

parciin exponendis fumptibus ad pto-

movendum devotionem in rebus dí-

yeatur : ficutenim Nobilis vult , uc (ai

vinis,

fuf.

fibi (ubditi quàm paratiffimi in ortini-

buspareant & obediant , pariter ipfi

Hitres fancti Viri & nobiles Domi:

Deo in can&is divinam voluntatem-

ni fint veficum prototypon in devo«

tione, inamore & deiderio Dei ; iini-

excquendo obtempereur.

teminiiftos conftanti pietate, & qua-

1. Virtus,quz in (anis tribus Re-

gibus radiosemittit, eft magna devo-

1ite hic JESUM ; dicit enim Prophe-

tio,amor & defiderium , quo erga no-

ta: Quarite pominum dum inveniripetefl;

Ifa.55. 6s

yum JESUM Regem catli ardcbant,

invocate eum , dtn prepé cft.

4lb

ut exomnibus fatis claré patet circum-

IlI. Virtus,que& intribusS

Sochi.

p

flantijs. Nonne magna devotio & a-

bus clará fpargit fplendorem ,eit pro-

funda humilitas. Videntes enim no-

inor , dum propter Chriftum patriam

fuam,regías refideniias, fplendidasau-

vum Regem, tefte Evangelifta: Pro Magtb g,

dentes adoraverunt euin. Ex humili reve- , i,

las, acuniverfa deferunt ? nonne ma-

rentia, & debita veneratione depo-

gnusamor & feryor, dum illi extam

nebant regia fua diademata , oícu-

looginquis terris & regnis Orientalis

labaptur fine dubio cjus manus &

plage Vegiuät in Bethleham ? )Nonnö

E

Pe«i.es

tä& 4

Concones Strenales,

pedes, ipfamq; profttati adorabaut,

bilibus vidi tantam iæmqüe humilens

Qugz profeét5 taumm» & profaodiffi-

devotionem, ut mihi Eccl:fiaftico bo-

ma fuit humilitasin tam fpectabilibus

no exemplo. & zdificationi fucrint.

atque regià majeftate przditis vitis ,

Illi, in quibus eít nulla humilis de-

quam tam parvulo puezulo exhibeat.

votio & debita revérentia ip templo,

Difcite biciniftis ttibus M»gis Mel-

difcantillamà tribus his Regibus , co-

chiore, Cafparo, & Bal;haíaro humili-

gitentqs libi dici : Dominun Deurm tuum: Deut. &,

tatem & reverentiam debitam pra-

adorabis, crilli foli fervits.Hocolim Moy- y. 1.

ftareRegiglotiz Chrifto [efu inVene-

fes Dux & Princeps populi Iíraelitici e Matt,

rabili Sacramento veré ac realiter coz-

fecit , qui procidit in faciem fuam , & 4.v,10.

pore & animá przfenti, ibi eum etiam

adoravit Deum. Sic quoque Salomon Num.is.

poplitibus ffexis , complicatis maní-

in templo proftravit fe in faciemeo y, 4,:

bns, contrito humiliq; corde adorare.

ram omai populo ,& adoravit Deum. . Paral,

Verüm vidi (zpiüs , quando Nobi-

Magnus ille Propheta Daniel & Prin . v. 1.

les ingrediuntar Ecclefiam , exiguam

ceps regai Medorum f(ingulis diebus Dan. 6.

vel nullam venerabili Sacramento,vel

8:xis genibus ttibus temporibuspte- y. 10.

Chrifto in fummo altari (in quo pluti-

ces & orationes fuas fudit ad Domi-

num Deum. Rex David etiam omnes .

mis in templis SS.Sacramentum affer-

vatur ) cxhibent reverentíam atque

fuos convocabat aulicos & Principes,.

honotem.

Aliqui ftant uno inflexo

dicens; Venite adore

brachio, & pileo ftipantfatus, in ali-

Ante Deum.

;?:us » G precidamu Pf. 94.

v, G.

quibus forte eft arrogantia &c fuper-

LV. Virtus, quz mirum 'cmixzi,it ful-

bia, alij timent , nefaas maculent pul

gorein in (ancbis illis Regibus,eft ma-

chras pretiofasque veftes : Alij cir-

gna liberalitas & munificentia , que

cumfpiciunt dextroríam,finiftcor(am,

ex pretiofis munetibusallatisclaré pa-

settorfum , ubi fint nobiles fermo(z

*

.

M.m. 2

tt. — Dicit eaim Evangelifta

Aper-

virgines (Veneres) & matrooz , (

t pbe[auxi (uia - óbrulerunt. eà. imunera.

V.iEs

unam aut alteram confpiciant , mi.

Quznam illa munera ?. pretiofifz-

!

rum in modum fe humiliate fciunt,

ma, quzin fuis regnis habere pore-

(uamque exhibere reverentíam , quafi

rant , videlicet nobile aurum , fia-

ibi ceeleftis Dea vel Juno effet ,. càm

gransthus, & imycha pretiofa: Hzc

fotté fit Venus, & certénihil prater-

tam excellentia honoraria offerebant,

quam terra & cinis, faccufque ftetco-

ne vacüi ante novum Regem &

zum;ut dicit S. Bernardas, - Vix fa&to

Deum fuum appaterent , juxta man-

$. Crucis fi7no incipiunt varios (non

datnm Dei: Non eppereiis iy. con[pe- Exod 23*

dicam malos , tuürpes & impudicos )

Gu wicovacuus, .

j

d

h

difcusfus : dum Sacerdos petvenit ad

Erat mos & confüetudo Perfarum,

tlevationem S, Hoftiz , uno genu fle-

fivolebant vifitare & accedereRegem,

&unt quaíi leporem jaculaturi , vix

ipfum primó pretiofis honorabant

ünum alterumve precantar & orant

muneribus atque lauririis,

Pater & Ave,. Econtra in multis No-

H

Horum ijþg;aüta:cxp & muni

ficen- .

tiam

|

[

j

109

C ONCIO Yyr,

$

tíam $5 Rc "m imitentut 'No*xbil"es,

dex,terque beatus ille Magiftratus.qui

]u

fint liberales ad honorem Dei in or-

DEUM riment, füummumque Judi-

natg Ecclefiarum,&c, Proximo quo-

cem vivorum & mortuorumm conti-

.

que fabveniant in miferijs & calami-

nuó pr« oculis habent;illi benedicun-

lo,

ratibus. In (ignum ingenitz liberalita-

tür, reguntut , confirmantur & ditan-

j*

tur àDomino Deo. Audite, quid fa-

- &is dicit prOfuudiiïimus ille Philofo-

h Dd

phus Atiftoteles, naturam Nobilibus

cra dicant eloquia de Rege Jofaphat :

Y Mj

longiores dediffe manus , quàm alijs

Fuit Dominus cim lofapbat, quta ambula

2, Paral,?

RT

plebeis hominibus.

vit in vijs David patru fui primu, & non

12. ».2.

u

. Hinc idem Philofophorum Prin-

fperavitin Baalim, fedin Deo petris fui , &

4 j

n Bul

.€eps dicebat ad Alexandrum Impera

perrexit inpreceptirillius , & mon puxtapec-

) 4

torém : O Alexander tuis largus eflo , quia

€414 lfracl : confirmavitq, Dominw regnum

77

ignominia Regà vel Printipis efl paupertas

in manuejus , e dedit omnis Inda munera

2214

populi. Et Senecaait : Nullum ex omuibus

tofaphat : fadta [um ei ivfiuira divitia ó

Amagis, qu w clenentia Regem e Principem

Dut. &

multa gloria.

n

3

deï:et.

Imrmifericordes ad pauperes

übi apud Mägiüratum non eft ti-

non funt coram Deoc nobiles.

,

moet Domini , ibi exulat jutitia , op-

!

Quafo,ne difpliceat vobis gratiofts

primuntur pauperes, friget devotio,

Dominis mea flrena , Borenosaureos

,

voluntas eft ratio,denarius dat fenten-

Colonienfes refpicite, virtures SS, tri-

tiam,

| ff f

um Regum Majorum veftcorum a-

Legitut de quodam Imperatore

Gdf,

UE

mulemini, & cum ij(dem tandem s:

Komano ,conftruente fibi novam ba-

Lu

Rom. £.

ternam in celo recipietis à Rege glo-

filicam , dum foditur fundamentam

16,

riz coronam.

palatij ,invenitur (arcophagus aureus,

MAGISTRATUI dobo ratione

ttibuscircamdatus circulis , & faper

Milf.

fauthlimorom. apophoreroram: 1m-

fatcophagum talis etac infcriptio : Ex-

ib

petialem regium;in quoilla epigrapbe

pendi, doniw',, fervavi, babui, babeo perdi-

Pf 7 &, lamptaex Pfalmo n7. Demitu mibi ad-

di, punior. Impstator hisle&is convo-

juter,legitor. n omaibus fuis a&ioni-

Cat Satrapas imperij, & ait: Ite, & in-

bus & judicijs Deum habeant przo-

tet vos diligenter copfülite, quidnam

iftud figaificet epigramma, — Ac illiz

culis,ejufque adjatotriura fideliter im-

plerent.

Domine, pihil abud ifts indicat fuper-

Sic fecit Rex Salomon, jam Judex

Íctiptio, nifi hoc: Fait Imperarorante

conftitutus fuper univeríà 1(racl, ro-

te , qui alijs exemplum & protorypon

imitationis date voluit : eftautem illa

Eul

3 Rrp 5. gabat Deum dicens: Servus tum in me-

pf

L

dio efl poptli , quem elegifli , populi infiniti,

interpretatio verborum ? Expendi vi-

qui uumerari & fupputari won potefl pra

tam meam re&té judicandoalios,regu-

anultitudine : dabis ergo fervo tuo cor doci-

lando meipfum , rationem doman-

h

le , ut populum tuum judicare pofit , c* dif-

do. Donavimilitibus neceffaria, pau-

Jj

terntreinter bonum ( malum.

peribus victaalia, unicaique & mihi-

Beatusille Supetior,& felix ille Ju-

metipfi fccündüm merita. Servavi in

n-

-

e

,ol

omni-

116

Conciones Strtnales.

omnibus opetibis juftitiam, indigen-

ce verbis : Si concordes erítis , validi

tibus .mifericordíam , operantibue

invi&ique mancbitis : contd, fi difR-

mercedem condignam. Habui corlar-

dijs diftrahemini , imbecilles eritis ,

gum & ftabile , unicuiqs mihi fervien-

& expugaatu.| faciles.

Non potuít

bril

ti divitias dedi in neceffitate, & gra-

Scytha m:gi; Ícité rem ob oculos po-

M

$

$M

tiam omnibus omnitempore, Habeo

nere.

Tl

manum ad donandum , ad protegen-

. Sicmei Chriftiani conjuges , dum

dum,& manum ad puniendum, Per-

etitisunanimes & concotdes , omnia

veftra feliciter procedent , domáüsque

didi flultitiam, perdidi inimicorum a-

micitiam , & perdidi carnis laíciviam.

veltrz incolumitas diuftabit : fi vetó

etiris difcordes ; & di(lidijs diftrahe-

Punior jam in inferno ; quianon cte-

didi uni Dco zterno ;punior , heu!

mini,cunda facilé peffum ibunt;bene-

quia &on eft redemptio. Imperator

di&io divina,profperitas domüs , bo-

hzc audiens , vitam fuam prudentet

numque regimen familie non diudu-

tabit. Quod infinuare videtur Siraci-

in(tituit, fe aliosque benerexit , atque

in pace vitam finivit,

-des dicens : Btnediitio patris firmmat do-

Ecdi. $.

1805 , ielediclio antet mat

Italicéc vosSuperiores omnes mo-

*

"

?is tradicarffun-—

V. 1.

rales & catdinales habeatis virtutes,

damente,

"I"hyrrhe",a/o fcribit natu-

ni(i habeatis.Deum adjutorem pra o-

Belapide

culis,& ad ejus gloriam omnía diriga-

salium indigator Plinius , quód in

-Plinimw.

tis veftra judicia & adminiftrationem,

tempeftuofum mare integerinjc&tus,

puniemini ininferno ; ubinullae& rc-

Íemper aquas fupernatet ; at divifus,

demptio, -

confeftim in profundum demergatur :

CO NJUGATIS offero Ducatum

Ita conjuges pacisunione conftridiiin

Brunfuicenfem , cujus hzc eft infcri-

procellofo mari tribulationum , quas

ptio? Vnite durant, Ubienim unitas,

in matrimonio habere folent, undas

farentes irridenr,fed e3 füblatà,fluai-

pax & cencordia e(t, ibi cuncta pro»

fperé diu durant,

p

bus earum obrüuntur, — Hic appofiie

P llt'o.

HocScillurus Scytha filijs füistmon-

Plato divinus ille Philofophus loqui-

fravit: hico&togintaliberos maículos

tur: Nibil perniciofiw,quám divifio, & tii-

:

habens, jam cernens commune omnis

hilmelius, quau wnio,

lj

carnis (ibi imminere fatum ; omnes ad

Pulchram legofabulam , que huic

D)

fe accetfiri mandavit, & tenens in ma-

meo propofito optimé accommodari

nu fafciculum jaculorum, eum fingu-

poteft de anu Bauce, qua fuit pauper-

lis porcexit , ut illum quifque rumpere

cula,vitum habcns Philemonem,quo-

tentaret, Verüm ipfi fefe ad hoc viri-

£€um omnem vitam in concordia tranf-

Gmoh

bus impares fore afferuerunt, Arre-

egit; adhos cüm Jupiter & Mercurius

prum itaqne rurfus fafciculum diffol-

ambo Dijin homines mutatf , venif-

yit, & cuilibet nonm poftaliud prz-

fent , pro loci & diguitate funt fu-

buit, [cque disjun&ta facilé confrege-

fcepti : tandem eorum cafa in tem-

zunt, Tumeos paterné admonuit hif-

& Phi-

plum eft mutata,. Baucis veró

m

i

*«Vcazvcx'öqi*x—.:

Vi

lemon dum vivebant , Saccrdore's in eft, te(te

&

if

Y

Davides Qui puilimiér vi pr,

codem fuerunt. De hac Qvïdius':'

duam (ucipiet,

n

J

Dum prematurá

morte 'vf)'ïiiä 'e"ri-" ;: L.

Qu

Dvid. l,

Std pia Baucis ana. , þkfiliq'ue etate

pitur chariffimus maritus, cogitate :

i Ü

$p

$.Metas

Pbilemon,

Dominus providebit , illemei curata

morplis

Illi (unt anvis juncli juvenilibus, illá

habebit ; ille enim ait:. Viduem benedi-

P[,151.

du

rütit

Cenfenuére domo , paupertatemque fe-

$

éens bentdicam , — r pauptres Icilicet filios !7*

". rendo

ejus faturabopanibw. — Si privaris etiam

N

vt

Ejäcä*re levem , nec im'quä menteferen-

dile&is filiis, qui futurierant baculus

: dem,

fene&utis tuz,cogita tecum triftis vi-

t

dua: Deminu previdebit, 1lle cnim eft,

"

Net refert dominosillic famulo;vc requi-

746;

jo.

qui dicebat viduz in Naim,cujus filius

Tota domu duo[unt , difdemparentque

efferebatur mortuus: Mulier nols flere , Lut, 7.

(q.

jubentques

:

]

confolatus eft eam ,. & refufcitavit 13.

filium ejusunicum ad vitam.

:

! wiy

Fabula índicat , quöä ubi concordía

Sifupprimamini per injuflitiam , ut

u

eít inter conjuges, illorum domus fit

fzpé(pródolor!) fieri folet,tefte 1faiá ,

*

qua(i templum,& Deus apud ejufmo:

dicente

€

Cau[avidue non ingrtditur ad. Ia. 1.

AU

dilibenter moretur, ipfique conjuges

illosid eft, Judiees & Príncipes : ficte- 2;.

fU

religiofam quodammodo ducant ví-

ditoresconcurrunt , & omnia veftra

W,

tam.

tollere conantur , animis volvite in-

jit

O fan&àum, jucundum, fecurum ,

Ícriptionem fttena veftrz

[

*

t

| Domints 4. Reg.

caítum, Deoque beneplacitum conju

providebit,

Sic ptovidit Dominus vi- 4.2,

dlin

gium ! ubi in;e:coplqgcs unum cor ,

dua illi, cui per Elifzum Vatem divi-

Iüäi

unüsanimus,una concordia , unatri-

num oleum multiplicavit , quodebi-

d

ftitia, unumgaudium, unavoluntas ,

tores folyit,ne tollerent filios ejus.

al

unumlucrum, unz divitiz , una pau-

Et vos nolite timcte , Dominus

jnt

lh

pertas, unadignitas. Unitatem eirgó

Deus vobis in omnibus necelfariis

qlll

amate,& vobisà Deo dictm effe (cia.

providebit; hoc xenium viduisinfo-

tis ? Pacem diligite.

latium dedi, & precor omnibus mo-

Z«b.2.

VIDUIS doquidem ftrenam & pe-

ftis feliciffimum novumannum,

j

19.

cuniam cxigui valoris , (cilicet Flore-

n

VIRGINIBUS & Juvenibus pra-

num Comitis ab Ottingen 5. verüm

fento Ducatum Bavaricum , cujus hoc

e-

confolatoriam habet ep.graphen (üm-

epigramma : Sandla Maria ora pro nolis.

10*

ptam ex verbis magniPatriarchz Abra-

Hzc (trena docet Virgines & ]uvenes

u-

Gen.lh

hz dicentís ; Dominu providdbit. H&c

confageread prote&tionem B. V, Ma.

rius

$,

intcriptio fit vobisfolatium , fi cruci-

rie Dei Genitricis,cui fe,corpus fuum

nl

bus,miferiis, calamitatibus , atque ad-

ac animam fideliter quotidie com-

.f

verfitatibus obruamini ; inDeo fidu.

mendent: Audite namque quàm blan-

ciam veftram collocate ; ille enim pro-

dis verbis ipía vos peros Spiritüs fan-

(

p

videbit, ille vosnon derelinquez, ille

&i (idirafentiente Ecclefiá ) alloqua-

W

u

Yi

Condones Strenales.

tuk : Ego smater pulchra dileclieni -- &

E«li,

omnium eorum cþnfuetudinem Vvïtai,

24

, timoris r agnitíonu, c? [«ncts pei -- in i

qui tibiad virtutem,& veram animili-

gratia omm vita & veritatu , inme omnis

bertatem capeffendam minus predef-

Ápa vite Cv virtutis,

fevidebuntur. Caveto defidiam, iner-

0s gloticfiffima ac pii

Hïmä.'Vir-

tiam, & otium, terumlautidiam ,. &

ornatum cutiofiotem temoveto , &

ginis Mariz cutele vos commendate ,

& dicatquilibetvefttüin ? San&iílima

tuüum repurga cubiculum , in quo ali--

Virgo Matet Dei MARIA , cgolicét

quaremanent digna, quz à Rcligie*fä

undecunque famulatu tuo ind;guiffi-

muliete repellantur , horumque inlo-

&us, fretus tamen tuá benignitate ad-

um Chritti & San&orum imagines ,

mitabili, & impulfus ribi ferviendi de-

& lacrarum rerum figna (nfficito,qua-

fiderio , coram cüria ceelefti univetía

rum te patrocinium defenfioq; ferva- .

tein Deminam , Advocatam & Ma-

bit,Si meaudies , & quz tibi facienda

trem peculiari tatione eligo, fitmitet-

pizíctibo, morigcro caltu per£icies ,

que ftatüo ac propono ,. me ribi fem

gradá apudFilium meum valebis , &

pet obtemperaturum, fidelizerque fa-

ego pro te Deum omnipotentem in

mulatutum, Obfíecto re igitur piiffi-

tuis rebus offl.Gis appellbo, Pere-

ma MaterperFiliitui, queo pro me

&à epiítolà valdé animata e& ancilla

€ffudit, fanguinem , ut mein fervum

Chritti ad ferventem B. Virginis cul-

(feivam ) þcxpcggum fufpicias , /.a'd'(isr

tum, &prompriffime quzcunque in

mihiinommnibus actionibus meis,gra-

rrandatis acceperat,cxecura eff. -

tiamque m:hi impetresàfilio tuo ,. ut

Audite jam Juveaes ,. de S, juvene .i'urim $

itain oinnibuscog'tationibus , verbis,

Hermanno, cujus propenfiffima in. 4j; Aprj-

& gpcribu-s megcecam , ut nunqaam

Deparam . volunis tanto. cacleílis jj

tehiiumquetuum offendam , ac me-

amoris zitaferebatur , nt oibilaliud

€yil,

Cl

mor [is mei , nec me deferas in hora

cogitate,nihil loqui aliud quàm Dceum

b

£DOrtis,

Deique Matrem liberer. Imó«có tan-

Ex Al4-. Quàm üebepïabiuum fit beatiffioz

dein excreyicejusamor , ut quádam

Mi

no C Al. Vitgini, ( virgines & juvenes fefe ipfi

no&e vigil in precibus ab Angclis in

bertore. Erequenter ac devoté per preces te-

conípedum Deiparzaddu&us , eo-

m

lii

t Be- €ommendent , audite duo pulcherri-

rum moaita feíe eiia fponfum tradi-

i?f.nm, maexempla? Virgo quedam Sandti-

derit (à qua dcfpanfatienc noimen fo-

Soc. Iefa mouialis Joanna nocuine, in canobio

feph deinceps cepit) fi:oul admivabi-

li

l4 c3. inultur diffoluto viveus, cüm Deipa-

lem dilc&flimz fuz Spontz Virginis

Hjicr. iX rofarium perlegeret (ficut eratfoli-

MatE de fefolicirudinem, non tan-

"'M,lü

[

Virgi- -.12) de coclo cadentem epiítolam vidit

tüm in majoris momentirebus , fed

n«l

cujuseratinfcriprio : Maria Mattr Déi

etíam ín parvis quibufque fit expertus.

filia 1oanma falutem. — Litterarum ita

Cum his honorare & colite feduió

fencentia

.

.

Filia mihi admodum cha-

.

L

D A!;M*

B. V. Maríam , dicite fzpiüs

Sanda

À

ra,Rolaríum iftud menm,ur inftituifli,

Maria ora pto nobis ; & veftram de-

Wl "

fac recites femper, viros fuge , &

votionem obíequiumque largiffimà

ICeonn-

CONCIO-VI,

3NI$-

l,

zecompenfabit,

li

Plfi&: g:rg*kq:or'fe;i'cis ;

Hanc:efficacam (igal Sad&s ;tecch;

auniaufpicium, . :

3

Crucis nobis etiam Deus. prazfigata- 9, f

LI

k

. MILITIBUS. don

Wo x&nii i loþo'

Kl

vitperfignum Tau : Nam olim Pro-

magnum . ducatum ; Portngaleníem

phera Ezechiel.ad (ex viros. , quag-

Y

Ciportugateufer) inquo fignum Ctu-

templum Hierofolymitanum fubire ;

cis cum hac Epigraphe : In hec figno

ali

in fpiritu viderat. , , Deum italoquen-

vinces.

tem audivit : Tzanfite per civitatem ,. egr

(Q

l''otimundo notum eü,Quas,quam-

percutite - men parcat: oculus vefler ," ue-

h

que illuftres olim victodias Conftan-

que mifereamini , omners - autem . [aper

d.

tinus Magnus Imperator reportávetit,

quem videritis Tau , -neoccideti. .. Mdlad

ld-

unam à Maxentio Tyranno (abannum

Tau quid aliad , quam gloziefiffimusa

de

Domini 312. & alteramà Licinio Un-

illud , &imul efficaciffimum ChütH

pesatore , fabannum 318. folo crucis

Cirucis f(igaum defignabat., tefte S.

y

aufpicio ,. quam afpectabilem in coclo

Hietonymo ia przdi&um illum Eze-

viderán& coelitashacvoce EN TOYT :

chielislocam,

NIKA, ideft, In bacfiguo vince , moni-

Quantz vircutis (it (ipnumS, Cra-

É

X a

w

tus, vexillis fuis infctibi jufferat.

cisetiam contra hoítes vifibiles , au-

A,-N)

l

l

Hoc (igaum S, Crucisctiam do vo-

AüBuis li

*

dite, mirabilem - hiftoriam, ^ Habe-

[

bis milítibus, utillovos mane,vefpcri

bat Rex Poloniz ad- urbem Ricen

Sec. Lefie

nu?-

lle

28

u

atquein omnipericulomuniatis.ficab

Íem paratas coptra Suecum militares.

viftbiliaciovifibilieritís fecuri. Quan-

Rieenfts

o' 7

copias , quz audito hoftis adventu,

Provínt.

TM

t efficacia fit ignumS. Crucis teftan-

necequos confcenfürasíe ,. nec arm

Polom.

n j

tut diver(i SS.Patres: S.Cyrillus dicit:

fumpturas jurejurando teftatz fant ;

5he

Í Jj

Gjril.

Demenes Regis (upremi charaterem bunc

ptiufquam deterfis coram | Sacerdo-

602,

Caiech.

obfervantes territt fagam arripient.Iterum

te animorum maculis, Euchari(tia

4

Catech.13, ait : Crucem fidelium effe gra-.

Sacramento munirentur , benedi-

tiamydamonum veroterrorem.. S. Martyc

Gionemque (ignocrucis acciperent. ,

I n-n.

Ignaiius de cruce fic loquitur : Cruci

ita lecuriores audacioresque in ho-

Epifl. ad fignum tropbaum efl contra mundi Principi

ftem moturz. Votiseventus refpon-

Philhp, virtutem,quod videus expavefcit & audien

dit.

Vix facerdos rem divinam per-

timet.

N

egetat , cum milites innixi genibus y

De potentia S. Crucis dicit quo-

demiffisque in terram frontibus, be-

$. Ambr. qu

eS, Ambrofius 1 In sno figno Chrfli

nedidionemque S. Crucis excipien-

ferm,43, ownium rerum eft tuta profperitas. — AcS.

tes audito claífico in zquos ad pre-.

Antonius Ánachoreta Compatronus

lium jam iaftru&os infiliunt, invoca-

hujus Ecclefiz difcipulis fais io illa va-

toque nomine Jeíu: ,. primo dentam

YT

ftafolitadine animum adderet , fic

hoftium , numero & apparatu ma-

.

.

$. 4tf4. egs alloquitur

Signum Crucis & fides

jorem aciem nullo negotio perrum-

in ejus

4d Dominum, , : inexpugnabilis uebw murus

M

punt, fadaque vi vi , illefi ipfi ,

jt.

vi,

9

multos valnerant , cedantque ,. ac

P

.

"t

FO!O

"-

"

Condiones Strtmaler.

it4

totó bíduo fugientes perfequuntur, &

eft fortíor &adudidïof-, £afito fecurius

.ad internecionem deleffent , nifi Re-

& abundantius impetrabitis, ut fpera-

yilium Urbs munitiffima fugientes

tis , ut dicit Smelliflaus Bernardus?

AT

Tanta eft abundantia pietaris , .ut'

)u

sécepiffet. — ln quaexpeditione illud

füitmaximum przfentis auxilii divini

quantum finum fiducim expandere

teftimonium,quod miles neq; frigus ,

poffumus, tantumaccepturi erimuse -

Et quidea fummum bonum,quod eft

qucd crat tamen intenfiffimum, ne-

Que fatigationem.ex tam diatarno la-

Deus , ut teftatur Jeremias in utero

e

marrís fanétificatus Propheta dicens

e

»

bore , neque famem ex biduana cibi

obftinentia fenferit , omnes illos à

Benediéius virqui confidit in Domino ,. Ó popsm;

n

erit Domin fiducia ejus,

Deo favorescum parta vidtoría , uni

17.7«

cnitentiz & Euchariftie petceptio-

Si vobis, O pauperes! deficiuntpe- —

ni,(an&oque crucis figno acceptos te-

ce(faria vitz, nolitefieri pufillanimes .

ferens,pollicensque fe deinceps, quo-

& animis cadere , fedaudite moni-

lii

[

ties in hoftem movendum effet , tam

tum Regis Davidis,dicentis: Jacta fu- Pf f4«

falutati remedio effe ufütum,

Pati

pe: Douinum ciram tuam, C ipfete entu- ^ 2.5.

modo & vos Chriftiani milites ad vi-

trit, — Quod propheta Jetemias pul-

:

chrá & apta confirmat fimilitudine

e

L

24,

&otiofiffimum fignum S. Crucis con-

fuücite , illo vos munite ex contrito.

Quiconfiditinquit,in Dommo,. erit ten-

LI

a

Ej

I/;A

corde,& Chiftus Jefus Antefignanus

quam hignum , quodtrargplantatur fuper

8

vefter per virtatem íuz fandz crucis

aquas , quod ad bumerem mittit vadsces

MM

10

