ludibrio. Hzc herba eft, qua Deus

fatisfaciendum voluntati tántz ma-

uti folet loco inftrumenti, ad proban-

tronz duxit, At illa poftridie antelu-

dam virorum patientiam ; & Ízpe nu-

cano,mutatis cum marito veftibus,vi-

merorixoíx & moroíx mulieres funt

caria captivitate illum liberavit.Cume

ánfernales vel purgatotziitortores ma-

que Comitemjam efle in tuto arbi-

ritorum hicin terris,& promotioad

eolum.

traretur, Reginuntiat, feincarcere

teneri, rogare ut folveret, neque du-

Verum enim vero

ec)ptimum,. laude

riusquicquam in fceminam regiam &

digniffimum , Deoque gratiffimum

cognatam fuamconfüleret, Rex ubi

eít, fi uterque conjux feduló intueatur

doium fenfi t, primo flomachari, mox

fpeculumconjugalis amoris,& alter

admirari conftantiam ac virtutem

alteriofficia mutuz charitatis exhi-

San&iz : poftremó laudata ipfiusin

beat.. Sapientiffimus Salomon allo-

matritum pietate cum honorifico co-

quitur unumquemque maritum hifce

mitatujuífit ad Comitem deduci-

Brov.5.18. verbis:sir tibi txor, quafi cerva chariffi-

Verum fincere conjugalis chari-

A—

R

0 Qerï-

ma,Cr gratiffnus binnulus, Comparat

tatis prototypon & fpeculum habetis

us San-

hic Rex Salomon amorem conjugum

etiam im uxore EduardiRegis Anglia.

amori cervi & cervz ; fine dubio eam

Gius p. T»

Cum enim Eduardus Regis Anglis

ob caufani, quia intercervum & cer-

Primogenitus ad Chrifti Domini Se-

biflor,

Hiff.c. 4

vam fingularis eft amor,felleque care-

pulchrum transfretaffet, à Mauro quo-

xe dicuntur.

Piutar-

dam. proditori& gladio venenato eft

Sicolim ( tefte Plutarcho) facrifi-

percuffus. Cumque medicorum re-

WA

€bus,.

cantes Junoni Déez pronubz, fclexi-

mediis nontam allevaretur quam alli-

mebantanimalis immolati;fi gnifican-

garetur, tandemin Angliam, fiue fa-

tes charitatem. conjugum | debere

lutisipe, eft reverfüs. Ejus vero uxor

effefine felle, fincezum atque cordia-

JIk.

Regis Hifpanizfilia novam & | inau-

Jozn. Va-

Verumamoris & dile&tionis con-

ditam , fedamore & pietate plenam.

adhibuit medicinem: plagamenim ,

fausin

jugalisfpeculumhabetis, ó conjuges !

[

quxvenenivi claudinon poterat,lin-

L

€hroni. inSan&ia ComitisCaílelle uxore ,

gua dietim lingebat , fügebatque hu-

Hif.ad quxcommatatis cummarito veflibus,

morem venenofum,fibi liquorem dul-

45.932, Vicariacaptivitate eum liberavit:xam

ciffimum. Sic fidei uxotiz virtute omi-

u"fï-del;

cum matitus ejusà Legionenfi Rege

nem veneni materiam attraxit, ut in-

Ájn,

perfraudem & invidiamin vincula

tegratis vulnerum cicatricibus ille

conje&us effer , Percgrinantis indu-

planecuratus , ipfaincolumisevaíé-

rit,

ta perfonam Compolítellam Keligio-

O fincerus! ó verus ! 6. fidelis!

nis gratia íc pxoficifei finxit : fadto-

$ cordialis amior conjugalis! Vera

t

"

CONCIO. XIX.

a8g

fant hz dus conjuges fpecula diletio-

cedem, ut dicit Cafarius: Quanta ex-

gis conjugalis, has fzpius intueantur

euplabumilitatis & virtutisofiendis,tan"

conjugati, difcantque przter charita-

ta paterna bonaim calis pofidebis.

1

At pró dolor! quam multi parentes

tem Dei, quem debencfüperomnia

diligere,fee mutuó fincera conftanti-

filiis (uis peffima prabent exempla ,

l.

eierando , bla-

que amare dile&ione.

fcandalosá vità fuà; p

j

Non vero füfficiens eft, quod con-

fphemando , turpia

&

obfcena lo-

juges fe invicem diligant , tenentur

quendo : non dicam de aliisinhoneftis

k

quoque amore profequi filios & filias,

impurifque a&tibus, quos in prafentia

d

Hic amorerga proles autemin. hoc

prolium facere folent, quibus profe-

l«

onfiftere oportet.

&ó peffimum dantliberis exemplum

. UteasadDei fervitium ejufque

& peccate docent , ut canit Juvenalis

'7

Cognitionemnducant, ut monet Sira-

Poéta ;

- eides: EHitibi funt, erudiillos, fcilicet

bonaac(alutaria docendo, nempe o-

--. -velocius & citius nor Javen-

rare Dominicam oracionems, falutae

€orrumpunt vitiorum exempla dome- saz;;rr.ui;

Y

ä

tionemangelicam , fymbolum Apo-

ffca, magnis

ftolicum , invocare devote fàna&iffi-

Cum fubeantanima& autboribus,.

E

mumnomen Je(üs, mandata Dei fer-

b aj

vyare; dominicis feflivi(que diebus f&-

! MF

Et Quintilianusait : I exemplum facil- Quintil,,

. duló frequentare templum, in. Eccle-

limé vitia proficiunt. Sed. audiant S. derlami,

d a.luq AU

fia (üb facro miflzoflicio modefte f&

Gregorium Papam : Tvr, inquit, eff 5, (ub.

gerere, piéque preces fundere, Deum

dignus mortbss , quot mala exempla rincip.

v jj

timere atque peccata vitare. Ita do-

pw-

tran[mittit.

Et fupradi&us Gentilis

di

cuit probus ille Senior 'T'obias Gli&m

10604' 60

Quintilianus etiam ait : Permiriofif- Qwimtil.

I

füuum: Ejlj inquiebat;omnibus dicbus vi-

frmus ff male vei maximus quifque. au- declame.

tetueiniente babeto Deums, C* cave ne

Gor.

li

3.5 14

ie

aliquando peccato confentias , & pratev-

3. Ut proles füas corrïgaxnt;,quia non

mittas pracepta Deinoftri.

füfficie eos informare inbono , fed

ol

2. Fihisprabeantbonumexem-

etiamillas cortipere de malo, fi exce-

pau

plum: quodenim $, Paulus dile&o

:tant

dant , juxta adxagjum germanicum z

füo:itofcribit, idem & pareutibus

Quo charior filius, eo acrior virga, id.

i »

Ti.2..7. cuilibet patri ac matri dicipoteft: Iz

eft toit licber Srinb/je fdharpffer Soutb.-

tJin-

omnibus teipfum prebe exemplum bono-

Quod preverbium confirmat fapien-

hi

TUm operum.

Nam juxta doctrinam

tifimus Regum Salomon,qui ait : Quj

Prov. 13»

nduï'

Leo fer.de

S.Leonis Papa: Validiora funt exempla,

24*

eop

jdun. .

parcitvirga; odit filium [uum 5 qui autem

quam verba. z plenius opere docetur,

diligit illum , 2nflantev erudit. Et Sira-

u lil

quain voce.

cidesejufdem eftfententiz, dumdi-

Sibono exemplo prazluceatis filiis

cit: Qui dil/gitfilium, affiduar ei flagel-

EclL.30.3

'.C'v'afe'

veftrisymagnam à Deo habebitis mer-

]e, ut latetur im noviffimo (uo, Vivaha-

d

Nn ;

bentur

m

;funz

286

Concones. Strenales,

benturexempla , qüod parentes de-

phed, & incendevünt fih'o; f&tos igniFece-

i

buerint filios agonizantes cadere vit-

runtenimidolum ex metallo ; quod

Bis; quianon potuerunt mori ob ne-

erat interius vacuum , illud plané in-

glectam caftigationem,quemtempore

cenderunt, jara ardens illud idolum a-

fanitatisparenresin filliorum deli&a

periebatbrachia , tunc aliqui ftolidi

& exceflusexercere debuiílent , nec

parentes offerebant inter illa aperta

virgs peperciffe.

brachia filiosfuos , quos acceptabat

Auribus percipire pareates verba o-

idoli & contraheba: ccncludebatque

rismei : deomnibus peccatis,qua filii

ruríus brachia , ubi tum . miferi filii

veftri perpeteant füb difciplina veftra,

comburebantur & peribant. Ne vero

oportet vos apud fümmum judicem

parentes luctuofam illam lamentatio-

Ai

reddere feveram rationem. Licet fàn-

nem & ejularum filiorum auribus per-

p

£tz vos vitz fitis, ob negligentiamta-

ciperent, inflabantur inteiim foitíter

J

menin caftigandis filiis, & paenam of-

tubz & buccinz, audicbantur tympa-

fenfàm Dei incurritis.Si mibi forfitan

na&litui, Hucproeul dubio refpicit

fidem adhibere nolitis, audite S,Pau-

Regius Propheta, dum ait: Inmrolave-

Pf.10f.

Rom.1.32, lum:Digzi;ait,funt morte,non. (olum;qui

runt filios fuos, & filias [uas demonis, &

47-

eafaciunt ! (ed etiam, qui confentiunt fa-

effuderunt [anguinem innocentem, [angui-

cientibus. NV. G. Simateraut paternul-

nen filiorum [uorum & filiarum [uerum,

lo peccato lethali animam füam macu-

quas facrificaverunt fculptidibus Chanaan.

Jffent , permitterent veró filium vel

Va autemtalibus parentibus,qui pe

filiam , quosadhuc (üb poteflate fua

nimiam conniventíam fuam & indul-

habent , fcelere mortali ofendere Do-

gentiam diabolo immolant proles

miuum Deum,& non corrigant ; con-

fuas,& eorum non pauci inveniuntur,

tingeretque eos vitam cum morte

qui filiis, filiabufque füisomnem per-

£ommutare,zternaliter damnarentur,

mittunt libertatem inluxu veftium;in

L

M

Aauifeftiffimum habetis exemplum

loquendo, in vanitatibus & levitati-

in Heli, qui non corripuit fijios in ne-

busmundanis, aliifque illicitis actio-

1. gegc 2.

quitiis & exceffibus. De hoc Heli di-

nibus: quando nunccum Fieli nolitis

37.

cit venerabilisBeda : Helifilios delin-

damnari,intueamini fpeculum finceti,

quentes ferivexoluit , ideofeip[um apud

diícret: & cordialis amoris, quod vo-

Deum crudeh damnatione percufiit.

bis cohjugibus & parentibus dedi.

Dicantautemaliqui, nimis tenero

VIDUIS prafento Speculuim pietatis,

amore diligo filium meum, non pof-

hoc fpeculumtranfmifit mihi S;Pau-

T. Ti'h'f;

füm ipfüm czdere virgis, fed quid fa-

lusdum fcribit: Queveré vidua eft & de-

cistaefpondeo:idem,quod facit fimia,

folata , fperet in Deum C inflet órationi-

h

quz prolem fuam nimium amando &

bns C* ob[ecrationibus nocte & die. Deus

Iur';- l

conítringendo (üffocat & occidit,

fimilis eftfpeculo : nam fi quis arridet

Plurimi parentes fimiles funt crude-

fpeculo, & fpeculum arridet ei: Pari-

A..Reg.

libucillis & idololatris Judzis,de qui-

formiter fi vos viduz devotà mente re-

17- FI

bus dicitur : x&dificaverunt excelfa Tho-

fpiciatis Deum; ocujofque cordis ve-

fri

C'OI;TCIO xiX.

28*

qinem concutiatis,nemini calumniam fa-

$4p.7.26

veflri in eum ( qui eft peculum fine ma-

!

etla ) conjiciatis,certiffime Deusipíe

ciatis, & . contenti eflote flipendüsveftri,

vos mifericordibus benigni(que ocu-

Hic prohibet S, Joannesne militesin-

*

lis refpiciet: Ipfe namque confolator

anes & futiles prztexant rationes fu-

ii

Vefter, pater vefler,fponfüfque vefter

randi,przdandi;perdendi, verberan-

tb

eft ; orationem inftituit tanquam me-

di;ac male tra&tandi fubditos : fepifüi-

hat

dium,per quod familiariter vobifcum

meéenim milites agere folent cum ru-

jt

conver(ari vult , tanquam remedium;

fticisac lupuscum agno;de quo &fo- F 0po

(l

quoveftrz deíolationi & infirmitati

pus fabularum princeps : Lupus ad ca- J4^ ;.

Eu

'vult provifum.

put fontis bibens, vidit agnum procul

infia bibentem. Accurrit; aguum in-

a

Ang. E-

Quapropter clatiffimum Ecclefiz

u

pif. d

Aumen Auguftinusfcribensad viduam

crepat,quod turbarit fontem, Trepi-

u

Prolam

nomiue Probam,monet,ut vincat hoc

dare. agnus,füpplicare ut parcat inno-

fxculumaffidua oratione, ut oret cum

centi: fequando longé infra biberit;

.pa-

j

fpe, & orec cum inflantia & compun-

potumlupi ne poguin quidem turba-

étione , utoret tanquam vidua Jefü

A 40

J

re, nedum voluifle. Lupuscontrain-

Chrifti.

Quia licet oratioad oimüia

tonat: nihilagisfacrilege , femper

$

obes, Pater,mater,omnetuum invi-

J

Chrifti membra fpectet , poriffimum

tamen viduiscommendatur,quz afpi

füm genus feduló mihi adveríatur ; tu

/

,

xare debent ad faciem JefüChziftirma-

mihi dabis hodie peenas.

xiti füi & protectoris,quem nunc dum

Quidam miles hoipitabatür ( ut

M

vident prz(entem in fpecie, i:tuencur

mihinarratum eft) spud- rufticum;

r

tamen in fpe; & ejus opem experiun-

à quo poftulat optimis tractari fercu-

.

turcertáfide, Exemplum viduisfit

lis

b

rufticus apponit ipfi pro pofle

tn

J

fancta vidua Judith;ut legere eftin ejus

qua-habet ; tandem miles ad rufti-

yl

lib.c: 9.V.1. 67 6.12.9.8.6.13.v, 6. Cv feq.

cum : tu ruftice procura mihi con-

Dum mecumanimo pe:volvexem,

fe&uram ( confe& ) Ruflicus fimu-

i

N

quodnam darem fpeculum geuerofis

laus fibi ignotam effe confe&turam

MILITIBUS, ecce videoaliquos mi-

faccaream refpondit

.

*

Domine ne-

olidi

litesfefe conferre ad magaum itum

fcio; quidfitKufe&, Miles: extem-

i

Przdicatorem

cnitentiz, fan&um

qit

pló procura mihi confe& , aliasego.

. JoannemBaptillam & — Przcurforem

teegregüs excipiam verberibus . &

cdil

miferrimetractabo. Ruflicus accedit

Domini;ad fluvium Jordanis commo-

,'mrin

rantem, ubidum arrectis auribus au-

Centurionem , conqueritur de fv o

par

]

fcultarem, quofngm cum eo cóferrent

milite , quod, licet ipfi dediffet (uf-

w;de- l

ficientia traCctamenta , tamen adhue

fermones: Eu audio ipfos ex eo qux-

qioti«

Luc.5. 14. Xere: Ouid faciemus & nos? Quibus pro-

petat Kufects audenshzc Centurio,

Deis

ponit 5. Joannes fpeculum pulcherri-

dicebat, ego veniamr & daboei. Cui

yridt

inum;quod optime nominare peffum:

rufticus : quefo Domine, digneturco-

u

Speculum acquiefcentis ( contentament:

mitari,miles anhelat magnoque tene-

t

tur defidexio. Centurio fatisfacitpe-

Gpitgtl ) dicit namque ad illos ; Ne-

jj 1*

titioná

fri

$98

" sConciones Strennqu.

tifioniruftici : dum miles audit ftrepi-

tiatis, neccalumniam faciatis, . fed fitis

Luc.5.4. .

tum januz, clamat: ruftice habes con-

«ontenti [ripendiis , que accipitisà Do-

fe&uram ?. Refpondet rufticus habe

mino yeftro, utinftruit vos S.

Joanncs

gatientiam, adeft dominus Centurio;

Baptifta.

ipfe dabittibi. Centurio vifistot ho-

-Dicetfortaffe mihialiquis, quisad

neftis & füfficientibus cibis, accepto

amuflim pietatis & probitatis inflar

baculo,delumbat militem egregie, ita

tsl

monachi ac Religiofi vitam ducere

Sotit

utrufticus tandem aliquatactus com-

valet in militiatnefpondeo:Potuerunt

iniferstionead Centurionem diceret;

i

alii,quare& tu nonpoffes ?. invenio

ceffet Dominus , & fiegofcivillem,

enim multa millia fanctorum militum

dul

lnp

hoceffe confe&, egojamanteipfi de-

inveteriacnovo T'eftamento. Nun-

diffem,nec Domino Centurioni creat

:quid fan&us miles fuit Jofue, Gedeon,

nid

4l di

Íem moleftias. Talibus tra&amentis

David, Judas Machabzus & fratres

MGOq

& ejufinodi confe&urá tractari debe-

ejus;aliique complures?

renz illi delicatuli milites,qui miferos

Qui fibi perfaadet, eíle impoffibile.

1ufticos atque pauperes civestam ma-

vitam vivere militarem & fimulinno-

Se vexant, xniíeré traCtant, volentes

«entem, isaut nefcit, autnonmemi-

orania haberein 2bundantia.

nit; quot millia militum martyrum &

AAttendite milites , ne vobis eve-

.confefforum inter San&tos numeret; &

niat, quod illimiliti, quivi rapie-

feflivis diebus quotansis colat $. Ec-

clefia: Ita quadraginta Sebaftenos

bat pauperi viduz vaccam: rogat ob-

fecratqueillaperSuperos, nefibiab-

Martyres die Martiinono: ita S.Mau-

du p E LT

«duceret vaccam; cujus fübíidio & be-

tzitium cum«totalegione fua 6666. die

neficio viveret., fefeque aleret ac fü-

vigefima fecunda Septembris: Ita 22.

ftentaret, Cui miles: Si ego non ra-

Junii millia decem in monte Ararath

in Atmenia non procul Alexandria ,

pio,ahus rapturus-;czit,fmqüe-p&üpex-

l

culz vaccamabripuit. Tandem ille

qui omnes primo à fàn&tis Angelis in

aniles mortuus & defcendit adinferos,

fide Catholica infiructifunt , deinde

l

adgehennam , ubi unus diabolorum

proejufdem fidei defenfione in cru-

cem a€tá (unt.Plures generofos fanctos

[

ápfum maxime vexabat continuifque

t

itorquebat tormentis. Miles rogat;ut

milites Martyres in Martyrologio

i

fibi parceret, & quadecaufa fe ma-

.Romano invenietis.

gis & crudelius dilcruciaret, fuppli-

Afpicite S. Martinum Patronum I yit4

[

Q

«iisqueacrioribusconficeret , quam

hujus Ecclefiz,devotiffimum illum& 6ju;,

.alios?Cui diabolus: Si ego te non tor-

Jiberaliffimum militem, qui pauperes

queo, aliustetorquebit. Siccertum

nonexípoliavit, utmultifolent face-

«eft, vos non evafürospunitionem di-

re, verüm Ambiani pauperi ac nudo

t

yinam , quando pauperes fübditos

ab eo petenti,ut Chriftinomine fibi e-

-tammiíererra&atis. Ne xergo addieti

leemofynamtribueret, cum nihilha-

fitisvostnilitesfurtis, rapinis, jura-

beret.prater arma & veftimentum,

le

æncnt'&g blafphemiis, nemawem concu-

quo tegebatur, partem chlamydis de-

dit,

CONCIO XX

289

àit. O táram O laude digniffinam.

mortem prz oculis ba-bxeet , ftudeant

ï Iny

píetatem & liberalitatem militis! Cui

fDeoäïddii&er:&:vire,pummqque';ha'bef-

-

fequenti no&e Chriftus dimidiatà l-

reconfcientiam.-

Nevi militem,qui continuóinna-

Jà vefleindutesapparuit ; ohanemit-

d

tens vocem : Maztinus Catechume-

&urnis vigiliis orare R ofarium in ho-

lu

nushac.me.vefte contexit. Talis de-

noremB, Virginis Matris Mariz , in

M

gx bift

votus miles fiit.quoque Pater Vin-

:excubiis veró diurnis legere confue-

Sotierat:

u

* Ri

centius C-fhgnelaMelfanenfis , qvi

as ex libro preces afluetüseerat,fic hc-

j

Iefu Có

"

antequam Societati nomen dediffet. ,

E

ras vigiliarum tántüm y;eei*bgs fun-

d)

ileg. M.

: : B!

n militia non vulgares gradus digni-

;dendisinfumebat-

fan.p

T

mquic

. tatísteriá marique.confecutus ,ita vi-

'Vultis religiofi militis luculentum

ron)

videre exemplum ? revolvite A&a A-

A. !o.

gul. An

. tam inflituit , at per quindecim an-

]

80s, quibus inbellis interarma vet-

poftolorum «up, 10 invenietis Centu-

f

ol

604. i

fatis eft, non meminiffet , fe mor-

rionemnomine Cornelium , Cafarex

tali.culpà animum :commaculáffe ,

thabitantem;quí tamerfi infidefiseffet,

qui ..dc-i'axäe.:in Societate fan&iffimé

nibilominusreligiofusfuiffe,& Deum

W

timuiffe dicitur, Sicipfum S.Lucas pi-

—,,Obüt.-

.

l

«Quinl

mo miles magïs réligiofusef.

&or Evangelicus fuis delineatcolori-

bus: Vir quidam erat in Cefarea nomine

n

fedebet quàm ipfimet R eligiofi : nec

j

"Corneliso ;Centurio cobortis, quedicitur It4-

«aret ratione hocce meum pronuntia-

Q

1um3 et(i enimreformatiffimi;Mona-

lica , veligiofus ac timens Deum , cum omvi

domo ua , faciens eleemo[ynas multas plebi,

m

chi vel R eligiofi pauperzatis , caftita-

D

i

tis'& obedientiz votum (qua funt teia

* deprecans Detm Jemper ,ctti apparuit An-

(

effenfialia vota Religionis) emitrant,

du diceus: : Corneli,orationes tua C elee-

mofyne tua afcenderunt. im memoria

n

nunquam tamen mortis , quale mi-

km in

Ó

lites Factunt..Mox namque utfüb Re-

€on[pectu D]

* 'Hos devotos , religiofosac(an&os

n

gis feu Principis fui *i"xgna'infcfi'bun-'

t

tur , folenne pro Kegis & Principis

imitemini milites, & ad nihilum redi—

j qtie

fui ob(equio & Reipub. bono mor-

gitc"il!qd—di&um Po&tz : ,

nl

tem oppetendi votum praftantt quod

(

fi violent , aut promiffa praftare de-

Nulla fides,pieta(que virit, qui c(jfrg ft-

ggto

tre&ent , Prineipem &bonum publi-

-xguumur,

j

«um prodentes , morti , ceu malefici

inup J

lum

& patriz proditores addicuntur.Cüm

Reipicife frequenter fpeculum hoc,

u!-;o

quod vobis , Joannes Przcurfor Do-

upcteS

ergo ad graviora fe vota obligent ,

14

quàm aut Monachi,aut Eremitz,mul-

mini propofuir , fi vclitis ex hacter-

tfact

reftri militia promoveri ad mi!itiam

gnudo

tó eos, quàm Religiofi in ccenobiis,

fan&iorem in caftrisfuis & armis vi-

ceeleftis exercitüs, &ibiin xternum

ibie

Ínb vexillo Domini Dei Sabaoth vi-

tam ducere oporteret. Praferrim au-

iil

yeree

entubi

temquiain ca&ris coram hoflc femper

Quan-

9 o

j

j

L

dh

290

Concienes Strenalis.

: Quandoquidem nunc paulatimad --

nuit, Deum , Deique Genítricemite-

rum exoravit » & divino confirmata

!a[ytr.

venit & appropinquac facrum Qua-

] Lï..c.u.

dragefimale tempus , quo omnes in

oracule , fumptoquein oratorioad:

1

ireconantur, quod ut

Jordanem Euchariítiz Sacramento ia

gratiam Dei red

facilius at prafente omnibus pecca-

vaftam Eremi folitudinem feceffit ubi.

annis 47« in afperrima vixit peeniten-

toribus & peccatricibus eximium &

falutare feculumpanitentia , in.quo Ícfe

tia, & fan&tiffimé vitam finivit..

contueti , animamque fuam. mundare

1nhocf| þ:gul*o poenitentiz fefe et-

; Sgiw

iam mundavit Theodorailla Alexzn-

1865 —

poffiat. Hocfpeculum proponit pec-

catoribusChriftus Jefus flaumin prin-

drina, qua propter commiffum adul-

embr.

Maft.4.

terium acerrimo doloris feníu eom-

cipio przdicationis fuz, dicens ; Pani-

17.

tentiam agite , appropinquayit enim regnum

pandacruciari animo , & amaráad-

Niatt. 3.

modum duci poenitentid , faeditatis.

calorun; kdera & propofuit auditori

£.

bus fuis S. Joannes Bapuifla.Quàm ne:

ignominiam;ad quam ex caffitatis ho-.

ceífaria autem fit fpeculi hujus infpe-

nore x:mn-üiffcg , calido lachrymaruny

&io omnibus peccatoribus, clarà cffa»

fonte deplorare , & infcio marito fub»

tür Chriftus apud Lucam , ub

i ait:

ementito habitu perpetuz fe peeni-*

I7)

tentiz , & viliffimo monafteri: cujuf-

1"5' 15-

Nifi pausitentiam labueriti , omney

il

peribitis.

dam minifterio totà. vitá addixit. In.

hoc fpeculo pesnitentiz omnes fefe

Per infpe&ionem. hujus fpeculi ,

plurim inunditiamcordis , divinam

eccatores atque peccatrices feduló

gratiam, actandem cosleflem adepti

perfuturam fan&tam Quadragefimam

OKT U PUMH PTR

contemplentur,ut monet . Petrus di-

iunt gloriam,uti David, Manaffes; Pe-

Ad.3.19

trus, Paulus, Thomas, Maria Magda-

cens: Pawitemini & convertimitil, ut de-

ltantur pectata vefeta,

lena, Afra, &c. Hocfpeculum quo--

que obtuebatur Maria &gyptiaca , &&

"-

Jam Auditores mei dile&iffimi ,

quotquotadeflis , Ecelcfiaflici & fa-

íuas immunditias fordelque anima

fletibus. ac laehrymis abftergebaz-

culares , fpecula à mevobis przfen-

tata frequentiffimé infpicite , fiquid

Hzc Maria genere Zgyptiaca anno

g

zlatis duodecimo fpretis parentibus

immunditiarum infacie mentis veftrs

y

Alexandriam venit , ubifeptemdecim

inveniatis , qua putatis Deo diípli-

H

cere , abanima vefiraaquá lachryma-

annis faam proftituit pudicitiam, Ex-

i

inde navigantibus Jerofolymam fe

rum abfÉtergite. Nolite fimiles effeil-

)

liviro, dequo $. facobus Apoftolus

immifcuit , fed ab ingreffutempli di-

*

*

vinitüs quater repulfa , tandem profu-

in fua Canonica loquitur

Qni confi-

4652j

daravit valtum. nativitaté [ua in feculo. ,

|

fis poenitentiz lachrymis , fimulque

ope beatiffima Virginis Mariz fuppli-

sonfidiravit fe, & abgt, C flatim oblitw ef

citerimplorat , flatim fineomni im-

qualu fuerit.. Verüm fimiles eftote Pla-

pedimentotemplum intravit , S. Cru-

toni,

/

-

Kefert an

cemadoravit , mifericordíam obti-

diquus ille Hiftoriogra-

phus

::

lj

coNc

10 XX.

291

((2

«uenter fpeculum contuitus cft;quan-

Polyer. P-Bus Fla

vianus,& habetur inPolycra-

a

telij.8.612.qu0

d infignisPhilofophus

tó potiori jure illafpiritalia fpecula. ,

wl

L8. a2 .

flato faciem fuam fzpius intuitus fit

quz wobisproftrenadedi, intueri &

o

contcmpiari,debetis*g j animam ve-

»UXKX

in fpeculo , non curiofitatis vel com-

ftram inftarubono confervare valea-

po(ionis gratia,fe

d ut videret,quan-

15

tis, quod:ü*feberitïs(;tandcmad illua

tum peregrinatio ,-&udiifcry'ot, acu-

Sap.]-

men temporis , proceffus xtatisde.na-

qui eft fpeculum fine macula, & candor lu-

-t

cár aterna,in quem defiderant Angeliprofi-

26.

turaliflatu mutáffet faciei indicio , ut

L.Fet.1.

t (

fervarct & relevaret naturam, nelabo-

4tre, pervenietis , in cujus vifienein

sternum gaudebitis & .exultabitis.

I2

iil IW

xe, infuetá diata corrumpatür natura.

*

«

Si divinus ille Plato ad confervatio-

Amen..

r

-

Ür

nem & relevauonem naturz tam Tfr:.-

"

jf

— ;

f

ht«

-

w

AD C AND äïm'v M* L EC T-OREM. :

Y

j

u

'Eini'lce'fi , eandem 'quöadve-xterna'm

z

oniam in proxime fequentifer-

Q

mone a&urusfum deverbis bea-

corporisformam perfe&tiffimem , &

;l

ii

incomparabili pulchritudine pradi-

tilimz Virginis Matris MARLZ hic

r

ánterrisprolatis quz ex fan&is Evan-

tamfuiffe (Inde quemadmodum Scri-

ptara predicat Chriftum fuiíte fpecio-

i

geliftis collegi, & pro fttenis dabo ; ut

Pf -

w

autem tibi lizc xenia fpiritalia, nempe

fum formá pre filis bominumsita deilla fi-

v

militer [criptumeft , ipfamomnibus

as

verba gloriofiffime Virginis firmius

cordiinhzreant, operz pretium me

mulieribus effe formofiorem , ut patet

j

Cant. ,

exiftimavi fa&urum , fi priüs defcri-

in Canticis,ubi dicitur. formofa, & facius

IO.I4.

ejus decora, tota pulchra, & nulia in ea ma-

f

if ;

puonem (an&iffimz & immaculatz

Catt, 4«

ge-

Virginis przmifero,quippe cümillam

cula immaculata.& pulcherrima mulierut.

Fait ergo ipfa benedicta Virgo , ut

T

m(m'

Deus pofthendi&umfilium fuum no-

Cant. 5.

bis dederitin Magiflram , & omnium

S. Épiphanius, Nicephorus, 5. Anfel-

fiqi

mus, Petrus Canifius.aliiq; muki gra-

2. (* 9.

)ch

vircutum exemphr;utinfiftentes pio-

rum more filiorum veftigiisac faluta-

vespó&orcsafferunt.flaturá mediocri Epiph.

yd

gk

& optimá, decorá facie, non rotu ndà, pref.

ribus verbis Matris noftrz;ejus favo-

u

re & auxilio perfecti efficeremurChri-

necacutd , fed aliqiantulum longiore Niceph,

oftoht

fti lii imitatores,ac deinde gratia ip-

& eleganti fortnás caro ejuseolorisla- lg. 75*

L

fius cohzredes , & coeleftis Patris ejus

&eicum rubediae , & defiderabilis a-

) FMF

hzredes.

fpe&usfrons nóalta;fed plana,quadra-

ub

taac moderata magnitudinis, decens,

( li

" Sacratiffima Virgo Deipara MA-

RIÀ'Gcut pulchritudine & internà

humilis & demifla : eratejus capillus

rP

flavus , oculiité pulchri , acres & cla-

animz fuz perfe&ione ; nonfolàüm o-

mnibusaliis malieribus, fed etiam o-

réfucentes,sfpciu dele&ab,les; vifus

dotlt

mitis & benignus,humilis & maníue-

Qo2a

mnibus ceeli Augelis Præüicit,iua veri-

B

tus,

b

- Contiones $trtnales. ..

292

tus , pupillaoculorum decenter nigra

verbumprotulit, optimiseratmori"

& valdelucida, fupercilia nigra,non

[3

bus , & dulciffima omnibus ,infupe

nimis denía , fed decentia

*

naíusre-

magni erat ingenil'. ita ut totum o«

&us & mediocrisequali lineà defcen-

pus muliebre citiffime didicerit &

dens : gens ejusfacrz crantnec ni-

adhuc inztate juvenili omnes libres

mispingues , nec nimis macilentz.

Prophetarum , Sapientum; ac totum.

- fedformofz nimis, albz & rubicun-

vetus T eftamentum perfcéiffimà (ci—

dz, tanquamla&ei & rofci coloris. z

verit- Eratin omnibus gravis & ho-

95 facratiífimum erat deleGabile & a-

nefla , facilisadaudiendum , & per-

mornum, omnique fuayiate verbo-

quam affabilis, ad'obediendura & be-

ram plenum : labia rubicunda,& mo-

e

nefaciendum promptiffima , atque ín:

dicum tumentia , fed decentiffimé

e

omnes benigniffima. Erat omnibus

" .. dentes quoque ejus-etant candidi &

virginibus in templo devotior & hu-

re&i, equales & mundiffimi: men-

milior , reputans fe minorem curr-

tum ejuserat decens,commenfuratum

&is , & praferens fingulis honorem:

& convallicatum per medium , fécun-

ac venerationem. , plena exiftens o-

düsn S. Epiphanium. Collum candi-

mnivirtute, omnium bonorummo-

dum, aon carnofum nimis,neque ma-

rum honeftate, & omni fulgens grá-

cilentum , feddecens : manus mun-

tiá ; undeomnes cam venerabantut

da & decentes : digiti tornatiles, lon-

fingulari affe&u ,. & laus cjus diffün-

gr. re&i & graciles : totiuscorporis

debatur ubique. Hzc fecundüm Epi-

ftatura manu fapientiz Dei mirificé

phanium & Hiftoriographos. -

formata , & majorem pulchritudinis

C $, Dionytius Arcopagitz

perfe&ionem habuit, quim poffitin

Compatronus nofter (teleS. Diony- !

Potp-

£ divi-

corporemortaliinvenirt, Vefles ba-

fio Carthuliano & Ubertino)ex Grz-

bebat fimpliciffimas atque boneftiffi-

€ia in Judxam veniffet, fan&umqu

e nà No«

j

minibu,

!

mas, ac nativi propriique coloris y

Joannem Apoftolum rogátfer , tibi

ac pallium atherci coloris : ejus gref-

ut poteflatem faceret videndi excel

' L

fus planus & compofitus , incedens

lentiffimam illam creaturam , & qua

L

l,ly,

modefté, & decenter caputinclinans

Princeps & auctor totiusuniverfi di-

|

inambulando , tanquam Virgo pu-

gnatus cffetnafcis ubiin confpe&um

Küpm

Í

hiij

dica ac vcrecunda ,. fuperque omnes

ejus venit. , tantá claritate & glorià

D

excellentiffunà humilitate ornata: €-

eam fulgentem conífpcxit , ut przin-

Hþ !

n,

l

jus vox pudiciffi;zna & fonoroía,. dui-

genu ftupore dcficiens in terram ce-

Pf.44.3 cis& jucunda, itaut diffufafuerit gra-

ciderit , fed tandem compos fui fa-

|

ti inlabijs ejus fecundüm. Píalmiftam.

&us, dixít, nifiratione naturali & fi-

"Silentium femperamabat, raró.loquc-

de cognoviffet aliam effe divinita-

batur, eaque neceffaría : erat mirz

tem , fe hanc ipíam loco divinitatis.

patientiz , nunquamvifa eft irafci,

habicurum fuiffe 5 tam mirz enim fuit

in corpore mortali pulchritudinis.

nunquam riit , munquam otiofqu

Unde

l];

CONCIO XX.

295

n

Ude deipfa S; Anfelmus ejus devo« — deleitabilis ad videndum z [fumm enim la-

gei'

t iï

asiarvus dreies Pulibra eeMarta.— titie poft Dtum eft eato intueri , Cr in qua

M*

ad intucpatim., einabilizad wngngmdum,. qud;bwdzle&m.-

1

W

QU

L

]

(F

" pUHAM IN

Lid &A C

-

* -

** d dee

o

d

H

M

iil

TPH

T

pfl

diilinilidillolilil

d

CONCIO VIGESIM A.

u

u

12

Qgæcunque invita fänälfsmlæ Virgo locuta,

tUf

(

kixc tibi pro:xenioverba: MARAA dabit« -

TU

N

IQ

'FHEMA.:

g

intl

Beatui bouo gmam&f ze, Prov,8,34..

ff

b

(-9

Nter al:oæcefeberrr—

giffra necferia', ut vivà voce omnem ne-

'/—-

k

mos ; eximiofque. ho-

j

qu

n

eefart tenendam demon[frares vegulam fi-

norarxoantu!os,qpr—

d. Hunc titulum magifterii dum le-

)otj i

L

€y

bus beatiffima fem-

gcrem , animo conclufi percurrere

XGM i

[]

3per Virgo Matia im

ianctos quatuor Évangeliflas ,. & vi-

m

p

v

XP

hac nrortali vita de-

dete, quidnamergo locuta fit, quxd-

$. Brig.

ceratafuit, invenio etiam in-Kevcla-

nam: docuerit hzc fan&iffima Magl-

[ exctl'

9.

tioniBus fan&bz Brigittzapud do&if.

fira. Invenio autem in omni textu

tqi

ydld

(r

fium R upertum ín Cant. c4p. - quód

quatuor Évangeliffarum , pauca ab

Ruper-

fablimata fuerit titulo Magifterii ; fic

ipfa prelata verba ; paucaquidem, fed:

)fpc&"m

fusti

eninmde éa foqmmr S. Bngma cap. ci-

doGrinis, confelatione & fpirfeuple-

i gbm

eap. f

Cant.

tate : Erat enim MagiflIra. Apoflolorusa. ,.

niffima, qua'vobis modó in flrenam

Doülrix: Confefforum: , clavifsimum fpecu-

dabo ; ut autem majori cum affe&u

nrfämæ

lum Virginum, Confo olatrix viduarum , &

& fru&u attendatis , xmagmemxm

h 1];6.

jj &

eonjugio viventium (aluberrima monitrixy.

vobis, nonme loqui, fed ipfammet

atque omuium in

de Cathbolica perfettiffi-

beatiffimam Virginem Mamm,c cele-

j

ma reloratrix.-

Et fupræ memoratus

ftemillam Magiftram, in cujus per(g.

[mnmm

Rupertus /oc. cit, ait: Tu, fcilicetglo-

na Spiritus fan&usdmt : Beatusbomo. Prov, 8 .

il

zioía Virgo, in corpoé detintbarü Ma-

qui «udit me«

34

yriti

j

Oo 3

Pri-

294

- Conciona $trealo

* Primam verbum , quod invenio

qui cft jplendor lzkü ettria? eumin quem | $

L/

locutam fuifle benedi&am Virginem

difiderant Angeli pro[picere ?

i

26,

Mariam , fuit , dum dixit adfan&tum

iffud ?

Qt(fiizode je

! lpet. '-.

Archangelum Gabrielem cceelefiem

Juftam ebftupefcendi habet cau-

ll.

ad le miffam nuntium, qai manifefla-

(am Sacerdos, li confideret Dei altitu-

bat & annuntiabat Filii Dei in ejus

utero incarnationem

*

*

dinem , dignitatem , excellentíam ,e-

Lut,T,

Quomodo fitt

jufque in&nitam & tremendam maje-

iflud* Verbum hoc eft admiratione

flatem -

*

?

34

rationem . timendi habet ,

Cyrill. plenum, tefle lancto Cyrillo;* quafi

quandoanimo fuo perpendirfuam in-

Catecle, »diceret: Queumodofiet iflud , ut cgo

dignitatem,vanitateim, immunditiam,

12«

»creatura Creatorem meum , ego ho-

: ,

fuaque verbis, cogitationibus ac ope-

h

»muncio Deum, ego paupercula K.e-

ribus commiffa fcelera, tunc jureme-

»gem coeli & terrz poffim concipere

rito dicere poteft cum Centurione E-

»& parere?. Quomodo fitiflud? ut ego

Matt, $,

vangelico : Domine non fum digaus ut in-

8,

;,n meocxiguo cerpufculo illum, qui

tres ab cPum corda mi.

»omnia continet & comple&itur,qui

Princeps Apoftolorum Petrus , il-

»in fe incomprehenfibilis eft , queam

le Clavicularius ceeleftisregni,& con-

ncapere & continere ?. Qomodo fiet

firmata petra Ecclefiz Tesux Domi-

»iflud , ut Deus infinitus, impaffibi-

num [uum ante pedes fuos in ultima

(

»lis, immortalis & omnipotens fiat

ceena provolutum cernens , admira-

Toan.35. ..

»in corpore mceo finitus , paffibilis,

tur, obftupefcit, & dicit : Domine, tu la-

»mortalis, & infirmus ? Quoinodo fitt

ptinibi pedes?. Quuid non faciat? quid

6.

Y

ifiua &

non cogitet ? quid non dicat Saccr-

Hocpriímum verbum do felicis xe-

dos, cum Chrifli manusnon rangunt

nilloco Sacerdotibus, utin celebra-

€jus pedes , veriim ipfe Chriftustotus

j

tione facrofan&z Miffz ante fumptic-

incjus manibusgeflatur , & in illius

nem facratiffimi corporis & fanguinis

vifcera d

lr

á

c.[cendit,ixn €o manens,& ipfe

Ü

Chrifti Jzsu confiderent , fecumque

ineo,

D

perpendant indignitatem vilitatem-

Nonne Maria Magdalena audie-

quefuam, Dei gratiam, ejufque fum-

rat à Chriflo gratiofa illa verba: Re-

Lu?l 7.

f

4«

mam charitatem , dicantque inani-

mittuntur uibipec4tatua , quoniam dile-.

47

mofuo: Quomedofietiflud? utegoin-

pu

