que confortiorum in-ferenitate , &

*

»te przconio ? Itaeam toramad Do-

tranquillitate' confcientiz per posni-

,ibinum fuiffe converfam , ut mona-

tentíam vel cautelam vitare , Deo per

, fterij Princeps ,' mater virginum fie-

omnia placere, cut alijs honeflé con-

D

»ttt: poft mollitiéveftiü facco memn-

verfari & colloqui,ac bona quaque o

b

"

»bra triviffe ; infomnes orationibus

pera conftanter & viriliterperagete,

p

» duxiffe no&es , & comites fias plus

Achates juxta opinionem Hugonis

»exemplo docuifle. quàm verbis. Hu-

traxit nomen à verbo Grzco Achos,.

f

, militatis fuit tante , tamque fübje-

quod latiné fignificat cura. Achatem

»Ge, urquondam domina plurimo-

ergó vobilcü continuó pottate , id eft,

Ál

d

;,rum,spcilla omnium putaretur z nifi

curam falutisanimz veftra fempet ha-

uj

p

bete.

í

A

»quód eó Chrifti magis effet ancilla,

Y

,dum domina hominum non putatut.

"Tertiumgenu

$ Achatisef cum gut-

[

pInculta veftis, vilis cibus, negle&tum

tis fanguineis varium , quodvifumfo-

fi

vet , contra fitim prodeft, & accenfio

,,Caput: ita tamen , ut cüm omnia fa-

D

y,cetet, oftentationem fogeret fingu-

ejus odorifera eft. Et viduz eleveato-

10

culoscotdis füiad Deum.dicantq; cum

,lorü, ne reciperet in prafentij fzculo

Cl

,mercedem fuadi,

Nunc igitür pro

Pfalmographo : Sicut oculi ancillain me-. pf. 122,

fi

»brevilabere aterná beatitudine ftui-

nibus domina (ua s ita oculi nofiri ad Domi- 2,

&

num Deum noflrum. Vitent fitim resum -

»tur, excipitat Angelorum choris;

b

o Abrahe finibus confovetur,

terrenatumac vanitatum hujus fzculi,

w

Secandüm genus Achatis eft cum

fpargantq; fuavem de fe odorem boni

n

UT

veniscatreis. Ethocgenusfecundàm

o

nominis,& laudabilià virtuti;ut dice- 2 n

*

Diofcoridem vitat pericula;& placen-

re poffint: Cbrifli bonus odor fumw Deo.

1j,

[

Ejufmodigratunr & fragrantem de

tem & perfaaforem, & facundum fa.

At

cit, viresque confert. Hoc genus A-

fe corarn omnibus fpitabat odoré vir-

D

i

Hago &

charis Zneas portavit in vagina fua ;

tuofa & devota viduaJudith, dequa

P^

facr& licrere eftantur: Erat bac inomni- ! uditb, d.

V irgil.

unde & dictuscft Achates fuiffe armi-

1GNp, À

L d.

ger & comes ZEuez.

bus famofifrima ,. quomiam timebat Domi« 9«

&

Pari modo vos viduz venas quidem

nuit valdé , necerat , quiloqueretur de illa.

carneas habetis; hoceft, neceffitates

verbumiialum.

Opg

Talis

CONCIO XXVII.

41X

QUntte

;sirïfiar; '

"Talís quoque'fdii'B.Paulavi&laäka- laxandi animícausi , ia vic;*na Drata

du

biliffima mattona,quaS.Hie- egreflo;& à fodalítio globo, ob nefcio

pde

tonymum ce

leberimumillumEccle- quasfabellasnugasque, quas illi cffa-

iimilet

fiz Do&orem habuit panegyriften , tiebant, feotfum obambulantiadttitit

; ijea

-qui ejus virtures eænquamyfuavi(ïimum ex improviío pucr::miz:æï palcheicudi-

ni;M ii

odotem per univeríam inundun it-

nis,& qualemSponfa deícribit in Can-

»

rl T

-.ticis

*

Caudidus v rubicundus ,elect us exc

teris difperfitac manifeftavit.

'Hoccultto przfcinditeà vobisquic- sillibus,qui renidentiletoque ore:Sal-

ii

quid fcandalotum, Deoquedifplicere . veaait mi dile&iffime.Ad que càv pri-

iRuYte

atbitraminijillumque inícrinio

&

l

ocor- 1mà fronte confílernams erubeíceret

u

disveftricecondite,ne perdatis,

Edmundus; addidit divinus Puer:Me-

d

—SERViS atque Aacillis feliciffimz. néergó nonaguofcis, Edmunde, qui .

fttenz nominedocultrum cummanu- : quotidie lateri tno adhzreo? Age,vide

D

f i

brio ex cornu cervino.

Hocmanu-: infronte mea quid legis? Aperit vere-

!qd& Ü

briumtevocat mihiin memoriam pro- cundosoculos Edmundas , videtque

aureis exaratum litteris:tefasNazarené

ag

prietates cetvi,

hr

1. Cerva; cüm parituraeft, elongat. Rex indeorumHanc gratiam merebatar

)Aibüï)

fe (emitisferisnotis , & appropin- à[efuEdmundus piusille juveniís.quia.

qarn

quatfemitis ab'hominibus tritis, Un-. bonum propofitum conceptum fece-

,er

ariflot, de (Gcut dicit Ariftoteles ) juxta viam 1at,Deo purá mente ferviendi , atque

gel'nb

d.dtani- parit , ubi pre timore hominum fe-. pravafugiendi (emper conlortía,

tilial.

t£um animal non accedit.

Sic & vos

2. Cervis cre(cunt cornua u(que ad

fervi & ancille , fi velitis perficere bo- - feptimum annum , quiaufque ad fe-

ung*

m

atim propofitum conceptum,Deoque ptem annosomni anno pullulant ejus

*

puté ac fideliter infervire , elongetis cornua unum ramum

.

undé eorum

at

ol

vosàferis, hocelt , ànalis& pravis. &tas deprehenditurper cornua, Quia

um

confortiis oportet, &appropinquetis | ergó feptenarius-eft numerus univer-.

fiveadhzreatis hominibus,ideft, pie. falistemporis; feilicet quo univerfum

j !

& cacionabiliter viventibus, quoram tempus vitz noftrz volvitur, ficut pa«

j

TTd

beneficio & confottio tutiores effe. tetin feptemdicbus hebdomadis, ac--

poffiris;dicit namqueP(almiftaRegius: cipiamus in. feptenatio annorum to-

j

h

Píiz. Cum fanto(andw eris , Q cum viroinno- tumtempus dierüm noftiorum; |fcri-

yun p

26,

jdit

centeinnoceus eris, C cutm eledlo eledus eri; — puum eft enim in libro Ezechielis :

J

r cun perver[o perverteris.

Diemprv anuo deditibi. Ecregius Vates Eeechb.

j

Surius

Quàm beneplacitum fit Domino ait ; Dies «ntiorum noflrorum inipfis fe . 4. 6.

TM

tom.6. Jelufageteconíortia prava , patetin ptuagimia anmh, — Septenariusenim per. Pf. 85,

dote "

Rilad. exemplodeS.Edmundo Cantuarienfi: .denarium coultiplicatus in feptuagin: ro,

3

a

l

16,Nor. Atchiepifco adhuc puero.. Cui Lu*. taconfurgit 5 ntinnuatur hicfervis &

"1] [714

tecz Parifiorum , ubi litteris dabat. ancillisquód rotum tempusannorum

j m

dedicare profe&ui

opetam, dlequefiam cum diícipulis, faorum debeant

F

2

virtu-

PTLL

ni

P

P

Comknes Strenales.

virtutum , quem fignat augmentatio

ad adulterium, dicebat s Sibaceg

V0 Day. g,

cornuum, &hocfi: períepteuatium;

morsmibiefl. — Et Rdelisíervus [of

eph. 25,

quia fant quatuor virtutes cardinales ,

ajebat: Ecce dominus meus ,omnibis mibi. g. 39«

&tres TEeologice. — Huic profe&tui

traditisignorat ,. quidhabeat in domo u o

fpititali fuduitilla ancilla, qua dicitue

nec quidquamefl , quod.non in mea fit po«

germanicé : bit geiftficoe Daufaago 7

tefiate ,- quomodo ergà poffum boc malum

cujus virtaoía vita habetur inlibris

factres C peccareim Dominum smeum 9.

H

precum ; hacíingulis diebusà.mané

$- Cetvus , quando canes eum infe-

P

ufquead velperum iingulas a&iones

quuntut,fi poteft;fugit ad flavium;ubi

fuasad honorem Dei, amatiffimeque

exaquz frigiditate. viribus refamptis

paffionis Domini noftri Je(u Chrifti

tranfnatando aquam venatorem effu-

dirigcbat,& hoc modoindies profecit

git. Tuncautem vos, Ó fervi & ancil-

in pietate & timore Domini,

lz canes infequuntur, quando impor-

Nf

3. Cervi dicuntur timere vocem

tunz cogitationes, velmala tentatio»

Wj

. vulpis. Quid eft voxvulpis, nifi frau-

nes vefirum moleftant atque ftimu-

éulenta fuggeítio damonis?- ficetiam

lantaaimum, tuncad fluvium fugite,

fetvi & ancille fermper timeant & for-

ide(t, copiofas fundite laerymasex ti-

mident vocem vulpis(lygii , id eft ,

more Dei,disendo cum Rege Davide:

bf ur.

fraudulentiam atque aftutiam dzemo-

Dewincsestu , medififfva àme , quo-

nis, neabeofeducantur, at unum-

niam tribulatio preximaeft, r nonefl, qui **

e

quemque adhortatur Ecclefiafticus

L

adiupit x quoniam circeumdederunt mecanes

TY. 17

Ecliz. &xcudensinquit, ad fervitutem Dei, flain

muli, é condlium malignantium obfcdit

3.

ju[litia d timore ,. prapara animám

the, Etenim oratio lachrymofa (ic ani« -

ts ad tentationem,

mum fortificandocorroborat, ut non

4. Cetvas, quandocanis eumine-

folàm canes, ideft, tentationes eva-

quitar,fiinvenitbivium , non rectis

dat , verim etíam extínguat.

Contri. pf 73

currit vefiigiis;fed nuac huc, nunc il-

buléfli, inquit regius Vates; capita dra- 15,

Iuctraníver(aliter falrtus mutat : tunc

coHiin, hoccft, tentationes & fugge-

enim conatur tranfite per conttarios

ftiones dzmonum, ina

lachrymarum,

quis , fcïücgn

pallus , ut ficineis veftigiis canes de-

cipiantur,

Simili quoque modo vos

€. Cervus,quandocapitur, mugits

W,

fervi , quando ácane & cerbero infer-

lachrymasque fundit : fic vos a tenta-

L

nali perfequimini, & tentaminiad la-

tote per confenfum capti, flatimmit-

xariam, adinfidelitatem, aliave pec-

tite mugitum dolorofz confffionis ,

€ata; -tranfveríales facite faltus, conft-

& lachrymas effundíte copiofz com-

-derando nuac mortem , nuncextre-

pundioni- , antequam pettrahamini

, mum jadiciars,modó flammas & fap-

ad pravitatem operis, .vel illaqueatio-

nem male coníaetudinis,

*

gh'cïa inferbi , modó Promi[fgm ves

firam fidelitatem,&c. . Pso exemplo

7. Cervi ut dicitKidorus , funt i

s

vobis fint cafta Su(anna, hzec cüm pel-

mici ferpentum, & càm fentiunt fe fe-

liceretur à duobus impudicis fcnibus

nio gravatos excrefcentibus pilis &

€ots

CONCIO XXVII.

"

df D

éothibus,fpiritunarium attrahunt eos

tur,excutiunt : Cetvi enim fagittis per-

r

de cavernis, & füperatá veneni perni-

cuffi, funthominestentationibus de-

vidi, Perdiciamnum veró, quzeft

LT

tie eorum pabulo foluti reddustur.

W IM)?

Serpentes funt peceata, quz odienda

hetba habens víttutem diffolvendi ,

u

& fagiendavobis fant. , tanquam ve-

attrahendi, & confumendi venenum,

n

nenofi fetpentes, fecundüm illud Ec-

pesnicentia intelligitur, que venenum

j

.

clefiaftici

*

Quafi à facit colubri. fuge

peccati diffolvitincontritione, attta-

2l

Efclï.z:.

.

hitin confeffione , & con(umitin la-

peecatum.

Cüm ergó per remoríum

jmjli

conícientie in vobis fentitis gtava-

tisfa&ione. Unde hzc cirmm à cervis ;

Dd

men culpz,cunc fpiritu narium,id eft ,

id eft; vobisfumitar, fagitta tentatio-

T

fervore. poenitentie (nam in fpiritu

numrepellantur, & peccatorum vul-

T

intelligitar fervor, & dolor compun-

nera miro modo fanantur, .

Ampot

8. Cervi maría tranfeuntes , non

Pf40.

dionis, dequo Pfalmographus : 54-

hat

19.

erificium Deo fpivitus contribulatus. 1n na*

vifa.fed edore tertas petunt ; patimo-

ribus veró diícretio fatisfa&ionis ac-

do licét vobis herusvel hera non fem-

IT

cipitur )extrahitis eos de cavernis, hoc

petfitprefens, & dicat, hocilludve

iugmv

at

eft,delatibulisconfcientiarum,nempé

facite, tamen quidquid dominis pla-

^ a

cam ícelera adlucem. deducitis confi-

cere & utile effe exiftimatis , feduló

m

TA

j

tendo & accufando ; unde virus pec-

faciatis : & quodammodo odoreper-

Ih

L

cati depellitur, & fit vobis memoría

cipere debetis eorum voluntatem at-

r

vitiorum nuttímentum lacrymarüm ,

que mandatum.Q uod vobis infinuare

W

ii

quibus à peccatozum reatu folvimini

vult Apoftolus, dicens: Non ad oculum Ephef.G.

& purgamini.

(icae

N

fervientes.quafi bominibwsplacentes, fid ut 6

g

Et cetvus hanfto veneno zftuat

5

fervi Cbriflü , facientes volun

Animo,

'ff"'" Dti ex

3

TA

quare fontem ad bibendum atrdentiffi-

mé de(ideratjà quo fi deficianmoritur,

. 9. Cetvi , quamdiu cárent corni-

Qu d

n ]

TE

& indé vitamabbreviat , quo prolon-

bus,vel non babent illaadhucfoltda ,

gáffe putavir. Sic & vos haufto veneno

u

non procedunt in pablicum,undé non

vitiorum,ftatim curtitead fontem gra-

de die, fed deno&e vaduntad pafcua:

K

tiz,ad foptem vite, dicendo cum Pfal.

de die autem exponunt eaad folem, ut

mifla: Quemadmodusn defiderat cervus ad

indurentur, & càm illa indurata cffe

gug

Pfat

3.

fontisaquarum , ita defiderat anima tnsa ad

cegnofcunt , ad pabula in apertum

j

te Dtis 5 Ícilicet at gratiam & miferi-

procedunt.

»

jinni*

cordiam inveniam , & vitam animz

Szpiüsfervi & ancillz vi

X (&rvitidln

(iorl «

mez confervem , ne zterná moriar

aliquodingreffi , vix perambulárunt

Íg t

morte. Vz autem vobis,fi hoc maturé

domus,mox volunt habere regimen ,

.

non faciatis , p

tofe&tó in peccatis ve-

erigere cornua, inapettum prodire

»

qucatiO'

ftris moriemini,

á

verüm fciauis vobls nondum fatis cre-

Sic quoque cervi herbam diptamni

viffe cornua prudentiz ac experientiez

fun[ il'g'

7

vel didamni primitüs prodiderant ,

difcite priüs rem domefticam | intel-

»un[(

ligere , antequam velitisregere, ve-

Tj

cujuspaftufagittas, quibus vulncran

Fff ;

fuif-

q

4i4

Con ciones Strenales,

biliores natando capita & cormua fa-- ^

frísque dominis & dominabus leges

tzícribere.

perponüntac fic fibi accedentesinvi-

1o. Ceivi dicuntur tantz fimplici-

cem,laborem levius feruat,ut dicic 1ái-

tatisexiftere , ucomnem mirentur ftu-

dorus ; Sicvos domeftici fraternitatem 1,Put,o,

peantque novitatem ; &equo acbu-

intet vos diligite, alter alterius omera por-. 17.

buload eos accedente, ita in eum ocu-

tate Cv fic adimplebitistegens Chrifli.Si vi- Gal.é A.

lorumaciem dirigunt , ut hominem

deatisunum aut alterum nimium one-

rati;facite fecundüm illud Pauli moni- -

juxta fe venientem, & fagitriseosim-

tum ? Debemts nos

perentem non advertant. íta cutiofz

fïrmiate;.iahbeqillitatcs Rom,xf.

;

quedam ancille cüm citca quaídam

infirmorum fuflinere.

novitates inutiles led (ibi admirabiles

1?, Cervus (ut dicitPlinius) nun-

occupantur, perplateascurtunt , &

quam febrem fentit, diutiffimé vivit,

omnia explorare ftudent , jaculo peri-

fcilicet.plufquam centum annis,& hoc

&

compertuum eft ín cetvis Alexandti

calofz fedactionis & peccatià diabo-

lout plarimum feriuntur , u factum

Magai , poft ejus mottem captis per

eít Dinz filie Tacob.

centaüm anuos, quithabebantaonulos

De ejufimodi dícit Magifter Gen-

auteosin natibus ab eo fibi miffos, Sic

LTim.5. tium: Otiofa difcunt circuire domos , non

& vos íervi & ancilla vitate calidas

13*

foliim otiofe, . ed & verbofa & curiofa , lo-

febtes concupi(centiz carmisatque u-

:

quentes,qia nonoportet. Hiucinfequen-

xuriz 5 dicitnamque fan&us Gentium

,

Il. . é& ti capite,v.20. monet: Profanas novita-

Do&torín Epiítola ad Ephefios Forzi- Ep

bef-)'- '

39.

tet devita.

«ati0 r oumBiu vnimunditia nee nomintturin 5 e.

Sctvi, quibzrenthinc inde inpla-

obís, fcut deget fandlos . hoc enim füitote

.teis , velad portas longiores mifcent

intelligentes, quüd omnisfornicator non ha--

- fetmones,ut.novaaudíant, &itaope-

betDareditatem in vormo Chrifli e D.

Tandem .cetvé landaniut à celeri

taaclaborem dominorum fuorum ne-

«utfu;funtenim celerrimi: ita quoque

lnit.;;.

Ugunt , fimilesfunt Athenienfibus

4

Ad. 17. catiofis, dequibusdicitur : Quàd d

domettici at prompüfffmi & paratif-

z.

lilis,

tibilaliudvacabsnt , nifiaut aliquid novi

fimiin obediendo; hincproculdubio -

dicere , aut audire aliquid novi.

'Tales

Veteres , quando depingebant pro-

Àl

quoque erant T heffilonicenfes,quam-

prictates fidelisfetvi, appingcbant ei

.

*

obrem ipfosarguit S. Paulus, dicens

pedescervinos ; ad ejufmodi prom-

2.Theff.. Audivimus inter vos quofdatm a»bulare in-

ptam obedientiam cos adhortatur

3 v-ult, quietà,nibil operantes, fed curiosd agtntes $

Apoftolorum Princeps : Serviinquit, r, Pet.z.

jisautem, quiejufuzodifunt, denuntiatus

fubditi eflote in omni timore doming , non 18.

F

é obfeeramu inDomino lefuChriflo,ut cum

tantüm bonu c7 mode[lis, fed esiam difcolis,

filentio operantesaum panem manducent.

Ecce quàm praclara. documenta

11. Cervi, quando flumina immen-

dederit hoc manubrium de cornu cer-

laatquemaria tranfeunt, tuncfortio-

vino: diícite hic, quomodo in veftris

mi-

resin fxatando precedunt, quibus de-

&tvitfisvos getere, veftrifque do

nis:

s

-

-

chO*-N'CIo X IL

4

1

inis fideles atq; obedientes effz debea- . fed beftiz , velà canibus effent pro-

lil

tis., utconfcientiam vceftram illz(am | jedti ; autthoroillegitimo nati , dete-

ii

confervetis ; bonam laudemapud he-

rioiisque c

;

onditionis pecore illos ha«

iM

tos vefttos inde reportetis , & tandem

| benr.

TT

"

fummo Dotino vefiro incalis de vil-

Ptaterea ij(dé malé volunt, impedi-

(« n

entes iftos in bono mattimonio , in

Sit al

licatione gaudenter rationem redda-

tis , zternamque mercedem pro ve«

comodiorimelioriq; fetvitio , aut alia

m

if

ftris fidelibus fervitijs accipere merea-

profperitatezíazpé euiá ipfOsinediä ve-

tmini

Xant , ac mercede debitá defraudant,

TTOTTI

- Vulgaris jam eft querela , paucos

vel tam parum dant, ut vix neceffaria

l

inveniti fideles domeflicos ; pauci au-

veftimenta & calceos emere queant,

iif«

tem quetuli attendunt caufas , ex qui-

càm ramen domini confuetum lemper

t

bustale malum maximé proveniat, &

laboié fibi Reti poftulent & expetant,

yy

haud conliderant heri & hcrz , fe ip-

Etquod maximü eft, fzpiffimé be-

yand

fofmeteffeincaufa : plutími enim do-

rus vel lieta minimé animo revolvit

üspt

miniinveiuntur , qui domefticis fuis

fidelinm fesvorum fervarumqg fuarum

TO

nímium (e aufteros & dutos exhibent,

fidelia fervitia praftitajac crebro pro-

s i

ac miniméaninio volvunt,iftosbabe-

pter rem nullius momenti , quando

ls

re Dominum iricollis.apud quems non

multos aunos fideliter fuezunt famula-

!l

eíf acceptio perfonarum , & fervos z-

ti herofqs Romam(ut dicitur in parz-

j

qué à Chrifto pretiofo fno fanguine

mia)portarunt , ante portam aüté pa-

u- at

eíle liberatos & tedemptos,ac feipíos:

rum duriufculé depofuerunt , mox cos

mtyf

nec etíani attendunt , quod fcriptum

. dimittunt;ex improvifoomnemijs fa-

i

eft in libro tertio Moy(is, ubi Deus. vorem abdicant , faccum ante fores

pp li

tbandat, ne quisnimis feveri domine-

projiciunt , velutq5 canem extrudant,

"

tur fervis.(ed timeat Deum, qui dicit

8c [æPä"iüCOügfüO ac importuno tem-

al

Levit. 2y.

Mà enim fervi funt, & ego eduxi cos de terra.

pore , unde fiequenter ab alijs domi*

i

42,

Apgypti, Nec tecogitant monitum Sira-

nis defpiciuntur , in miferias incidunt,

ECC"«70

jill

cidis : Neladas feryem in veritate operan-

-& mendicitad apptopinquant,Szpius

jubio

22,

zem z fervue (enfatus fít tibi dilcdus, quafi a-

quoque ia cau(alunt , quód tales fcivi

"

nimatua, Neccapiuntillud D.Paultad

& ancillz exindé malam,lcandalofam,

jd

Ephefiostap.6.9. Verümtractant do-

furtivam, & meretriciam agant vitam,

(ort

mefticos fuos durius , quàm Geniles

Et quàmvis hec fupiadicta non

n

mancipía (ua , ipfos dieno&teque gra-

fiant,dominique fervos fuos & dome-

vioribus onerant laboribus , eosin z-

| jit, ?

fticos optimé habeant, verüm tamdiu

J 19

ftuatquegelu fermé permittunt defi-

durat bona hecaffedio , quádiufunt

cete ac períre 3ad baecillos verberibus

. fanz & fortioris valetudinis.; appro-

[w'lis.

yentd

excipiunt , diris devovent , ac pefimé

pínquante autem infirmitate aliquà,

deteftantr , intolerabilibus afficiunt

morbo,aut fenio , priora fideliter prz-

T

; hec

convitijs , a f noneffent homines, füta(ervitia oblivioni traduntur

lo

-

per-

n

atl

416

Condiones Strenales.

t

perpendunt, fetvos fzpà juvenilesan

habere, ut coram Deo (qui t

iipu-

chram fecitordinationem , & incolae

nostobuftumque corpus apud fe con-

fümpfilfe,& (eeandem ob caufa jam

mundi , quiomnesejus fervi funt , ita

teneri, zgris fervis & ancillisfubveni-

ordinavit ,ut aliqui potentiores, opu-

re mediciais, cibis, potu & veftibus

lentiores,actanquam Domiíni, alij ve-

Duita,

neceffarijs, cosque cam libenti animo,

ró tenuioris conditionis & pauperio-

40

ac anteà in ftatu bonz valetudinis a-

tes,tanquaie fervifint,ut omnes ftatus

1. Q

pudífe retinere,

conferventat , & illa ad confervatio-

»

Si veró non effet alicujus occafio,

nem humani genetis neceffaria nege-

tía perfici poffint) refpondere conf-

provideat nihilominus, ut promoveat

eumin bonum xenodochium , vel a-

dant, idcft, debitá utantur aufteritate;

intermixtá tamen clementiá. Uti de

liamlocum, in quo habear füftenta-

tionem, At ejufmodi fenibus famulis

hoc Ethnicusloquitur Seneca;dicens:

*

6t

& famulabusevenit idem,quod equis

Quod illos ride«t , qui fibi stiboneflum exi- .

ha

, ét

& canibusvenaticis,qui quamdiu pot.

fiimant cum fervis fuis canam [unere $ 61 o n-

fünt laborate , carrere , fuoque officio

tatien fervinon (olim bomnines , verivi et- ..

commodé fatisfacere, grati funt & ac-

iam domeflici && amici fint,

Et Epift,

cepti ; quando veró infirmantur, defi-

" Adhzcdominifervis non omnia in

4

7

ciunt , nec munus fuum przflare va-

snalam vertant parcem , nec cancta

lent, defpiciuntur, fiocci habentur &

opera eorum nimis accuratà tretiná

amoventut.

/

gonderent ; fed aliquandoetiam con-

Quia ergó multi domini labores,

niveant, cogitentque fe.quoque fa. pit-

tnoleftías atque fidelitatem domefti-

fime gravitercontra Deum fupremum

corum füorum tam malé remunerant,

illum Dominum peccare,eumque of-

fendere.

nonmíirum eft , i domefticialiquid ex

l Rig j

impatientía stque iracundia conrra

Et fi punire volunt fervos fuos , id

D vat;» [

fuum honorem & conícientiam fa-

non fiat publicé coram alijs homini-

Ui

bus, quiahoc modo crebró ipfis an-

ciant , (iumque officium haud fideli-

W

ter exequancar, nec dominorum fuo-

fam prebent ad majorem exceffum :

t&m commodum querant, — Ut qui-

quemadmodá hoc fapientiffimus Pla-

to Philofophus prudeiti aliàs Socrati

dam -fervus apud Plautum dicit :

Il

Philofopho, càm hicin convivio.quo-

1

Tuiqué domini [ervis utuntur füà :

dam fervum füumcortigeret , innue-

Y

Et forvi iniquà dominis nuncparent fuis,

bat. Etejufmodi heri & herenon ad-

j

Sic neutrobi quod jz(;'!umjert'l fareþ

€à fapientes habentur, qui iram fuam

& affc&tus domare nequeunt; fed co-

Et Comicus dicit:

ram hominibus füa effutiunt , dome-

Sic férvitutem ulcifcuntur fervi mali.

fticos torvé afpiciunt, contra eos ful-

minpaut, illos injurijs afficiunt, quin

Sciant itaque heri & hetz ferves

imó & faftibusexcipiunt , atque hoc

. fos & domefticos ita zegere atque

mirabili modo apud homines (quita-

Kuidir a d

meü

o

CONCIO XXVII.

417

Hoc cultro fttepali ttaque atamini

:

menclam rident) magnum refpe&tum

3

& reputationem aucupare exiftimant.

vosfervifeduló, &cávobis citcamci-

li

Prateteá etiam domefticis fuis fuffi-

dite quicquid Deo & dominis veltiis

difplicere opinzmini : fimiliter-& vos

9

cientem vi&tum porrigant, ac di&um

.

L

lii

obfetvent; quod fcriptum eftinlege

herifacite; hifce precorvobis omni-

Deut.25.

bus feliciffimum novam angum.

PCIIO'

Non alligabis os bovi trituranti.

hu

4. G

Porró etiam ipíos rsercede debitá

PARENTIBUS donocultrum cua

qu

1. Cor. g.

nà defraudent , iifque fübfidioint,ut

manubrio ferreo, vileforfitan arbitca-

E

minieffez hoc manubtium, verüm ícia-

Blg(i'

aliquid lucrentur, & quando pinguio-

ra officia, vel'honcfta conjugia habere

tis ferrum pulchras habere propriera-

n

eriu

poffant, illis manusportigant auxilia-

tes , ex quibus falutaria difcere poteftis

documenta.

Qit

tríces,& quantum poffunt,eorum pto -

motionem & proíperitatein quatant.

1. Ferrum (ut dicit Ifidorus) dicitur

(um

TM

Mulrum quoque conducit,fi domi-

àferiendo, quód faafortitudine do-

j

in

ni füis interdam promittunt favent-

matomniagenera metalloiniv, Etpae

que honeftam recreationem aliquam:

rentes domare & ferite debent rebel-

tl j

]

iis aliquando bonum fetculum & po-

lia capita füorum liberorum , iilosd

j

Ti

tum przfentent; etiam confuetis tem-

malitia detetrere , & propter exceílus

.

n 4!

poribusaliquid donent , urantiquus

caftigare

3

dicit enia (apientiffimus

u

T

mosrefeit ; perhacaddiligentiorem

Salomon : stultitia colligata cfl incorde

Proy, 2£,

alliciunturlaborem , & fuá fedulitate

Et

[

putris & virga diciplina fugabit eam.

1$.

decies recompenfare poflunt , quod

profe&dó pueris víiga praier panem

ul

A.

iftisbenefa&umeft. ——

tam eft necelliria, acequovalcar,

u

Sic fecit dives Nabal , ut in factis

pueritia fageté ex cordc fiborum ac

qut r

r Reg.2j.

legitur litteris , qui fervis fuis pingue

filiarum veftratum ftultitiam, nequi-

Y.1I,26.

acoptimum patavitconvivium , cüm

tiam, malitiam, pravos mores,&c. &

o

2. Reg.13;

detondiffeat lanam ovibus.. Similiter

cutvate eos ab adoleícentia corum.

jogiti

y.24..27.

etiam fecit Abíalon filius Regis Davi-

2,Ferramenta mos eft cum oleo

ii

p

dis,& alii.

temperare;ne frigiditateaque nimium

g

'fätn(]e totius terra-

indurentur, ut dicitIfidorus : fic pa-

Et Romani, qui

Qu5 ? Jj«

tum oirbis dominifuerunt , tempore

rentes etiam (epé temperare debenc

j

o

itam cum oleo difctetionis Sicin Atca

Saturnaliocam fervisfuis , qui tamen

doqU

nonerantliberi, ficut no(tri,fed man-

Moyfis non tantüm fuit vitga percu-

? j

cipiaerant, conviviainfítituerant, &

tiens, fed & manna dulcefcensatper

2

heriipfis famnulorum loco ad ménfam

virgam rigot feveiitati$ , pet.manna

7) fuam

tunc inferviebant,

Si domini hacta-

veró dulcedo difcredonis fignificare-

*

»

íde

tione adturi funt cam domefticislais ,

tur.. Ecclefiafticus dicit

itium ne-

Ecclí.

dom

clemeuntem Deum in coelis , bonam

ceffariavei vita bomiuum aqua, ignis, for-

19 31

, e0s

dl

laudem apud omnes , felicitatem be-

vum, & lac lo aqua sccipite lenitatem ,

nb

q

ncdi&ionemque hgbebun: intetris.-

inignefervoremi , in fetro correprio-

ni$

g

Ggg

s

g

418

Condones Strenales.

poffant coram Deo defendere; dicit

PM

nis afperitatem, & in la&e remiífionis

M

faavitatem, quz omnia neceffaria (ant

enim Sapiens: Filii tifi (unt,erudi illos.Ex

Eci,7.

.

*

parentibus, ut bené regant,& probé

fapientiffimas Salomon

Qui diligit

s

fiium fuum , inflanter erudit.. Ec cap. 29*

p:oles ftas educent.

Prov. 1.

Scitote vos parentes , cof pueti effe

v. 17. aitz Erudi filum tuutn ,. s re[rige.

vabit te, c» dabit delitias anima tua.

Sic ^

inftar tabulz, inqua fcibere quis po-

Ltit. 2,

Jofeph & Maria (ecum duxerunt pue-

Gth.

teft , quodcunque placet,& quicquid

ineacxatat, manet, Proverbium eít :

rum Jefüm ad templam , & amiffam ^*

;B?OV, A2.

Adolefcens pexeta viarn fuam, . eium o fe-

eum etíam in cemplo invenerunt. Sic

€.

ngevit.aon vecedet ab ea,

quoque S. Patríarcha Abraham filios

uimnobrem parentes 1. doceant

füos inftruxit in tiimore Domini &

liberos fuavibus verbis, quandoinci-

probitate, ut de eo Deus ipfemet tefta-

piuarlallare , affuefaciant eosad ora-

tur : $io,inquit, quód precepturue fit filis Gen, 18.

vonem Dominicam , falutationem

fuis , cr domuifuepofl fe , ut cuflediam yo,

Augzlicam,fignum fan&z Crucis,&c.

viam Domini , & faciant judicinm & ju-

flitiem.

1

€icit namqsPfalaogrephasad Deum:

j*

2*

Domise Dominusnofler, quam admirabile

3 Fertam habet u

tilitacem muï;ï-

efl noren tuum 1. Ex orc infautiun C la-

plicem : nam ufüsferri magis eft uti-

lis, magisque neceffarius, quàm ufas

entium perfecifh laudem.

2, Operibus doceant filios , prä-

auri licéraurum ampliusab avaris di-

eancitlis bonoexemplo : ban toie bit

ligatur. ' Nam fine ferro Refpublica

non agitur tuzé, non acquiritur,nec fe-

9litn fungen/alfo aud) febenen qmi&ern

vie Sjungrn. Sepilfime perimprobam

cuié etvarur , necab hofte finc ferto

parentü viram fcandalizantur liberi;de

defenditur : ferro regitur communis

'-TiM,J

potentía, defenditür innocentia, tuta

l

talibus parentibus autem dicit Chri-

Maitb,

fas : Qui fianda'isaverit unum de pufil-

fant regna,& reprimitur malorum fü-

18. 6]

li expedit&à , tt (ufpeudatur mola afinaria

perbis,.Item fine ferzo-nullum mecha-

nicum opus quafi perficitut .5 nullum

in colloejus ,. r demergatur in profandum

marb. Idcircófi impili patentes noliut

quafi opus vel edificium erigitur, agti-

fibiipfinet parcere , parcanttamen

cultura non exetcetur ve(tis non inci-

ditur , panisnon comedit ur; &bre-

pacris,ne feducantur;& fi parentes íuo

í

iE

APU

ant íatis officio, & filii degenerant,

viter,quafi in humanis rebusfine ferro

falvam babentipfi conícientiam.

nihilad peife&ionem adducitur. Si-

miles utilitates caufare poffünt paren-

E:ism per alios curent doceri filios,

eos fzduló. mittant ad (chbolam , ad

tes per bonam difciplinam atque in-

cemplum;ad catechifmum;ad concio-

ftrudttonem filiorum: quia in bené in-

ftitatis & pi& educatis filils poteft con-

nes$, &c. quod pueris mulió melius

ett, quàm fi hzredes ecs facerent plu-

fifteze falus & profperitas torius Rei-

rimatum divitiatum;eifque copiofi au-

publice. Ea de cauía Chiiftiani pe-

1étes faas in mattimonio genitas pro-

H acargenti amplum patrimonium

*

tclinquerent

*

les magni faciant,tanquam Dei dona ,

x:cgiiggnces inhis non

ut

*

À

4»

CONCIO XXVII.

n

uteas Regius Vates nominat in Píal-

mittunt , ad colligendas eleemots-

t

Pf.nf.-;:

nas, quàm ut illos honcfté futentent.

j*

mo 127. ubi ait : Filij tui fieut iovella o-

d "

Mi

livarum in circtitu emcn(a tue z ecce fie be-

Quemadmodum ille rmendicus Bafi-

üh

"

nedicetur bomo, qtti timet Dominum. | Eat-

lea fecit. qui cum fuo recenrer nato &-

iyu 19!

liolo brachíum inftegiffet, & jam alte-

Mi

. que pto donisà Deo acceptis zftimat

n

H

& agnofcir S. Patriarcha Jacob , dum

rum quoque infringere vellet , ab alijs

N

;x

Efau que'tioni 1 Quid fibi voluntiffi? &

auté pijs & honeftis bomínibus pro-

GtH. 23,

hiberetur, dicebat : Volcbam eum

nple 1

$*

fí periinent ad te ? cefpondit; Parvuli (unt,

"uH

quos donayit uibi Deus,

dominum facere,vos veró vultis men-

o

Si in magnaa(timatione habentut

dicum habere ; maneat etgó mendi-

$

n r

cus cotà fuá vicá

*

& poft acrem difce-

illa,quz ab Imperarore Romano, vcl

m

Rege aut Principe nobis prafentan-

ptationem confeffuseft,fc cum ompi-

eud

tur , quantó plucis eftimandi funr filij,

bus prolibus fuis ita egiíIe , & lacgum

"]

j

victum habuiffe. De fimilifero & im-

W fi»*&ï.

quia funt munus & benediétio aliifi-

i,

mi Domint. Hujus non recordantut

mifericordi mendico io Gallia narra-

tum eft mihi,

-

(

illi parenres, qui impatientiam often-

dunt, quando cum plutimis fiijs

Patentes etíam proles fuas n

(;n 2?*'

nili

à Deo benedicuntur: at Ó pater! quis

füefaciant ad delicatos cibos ; aliqui

enim in menla querunt ex filijs, placet,

.[f [

fcit ater alter alterí pané ante os prz-

; ilat

tibí de hoc velillo cibo? &c. Patentes

ripíat; nefcis utrum tu cum filijs, an f

iid

lij tecá comedant, propter filios enim

imitentür-matrem imperatoris Moxi

i

bencdiceris. Ideó nolite eos defpicere,

miliani, quz dicebat ad nutticem :

.neceorum curam abjiciie , illosfolici-

Noliaffucfacere proles measad bonos

ude

j

atl

té educate ; dicit namque D Paulus:

dies,(i Deus ipíis eos concedere velít,

brevi ijs affuefient. Imirentur ctiam

m

VTi*, $« Si qui feorum , dy maximédomeflicorum

$.

curam nonbabet-fidem nsgavit , & of infi

illum (enem, qui filijs fuis primitüs fe-

1] t

deli deterior. - 1ó deteziot eftanimali

cündariam proponebat panem , illis

Yi lt

"irrationali: namavesnon tantum nu-

næm

veió primariim panem & fimilagi-

triunt & cibant üibi ümiles , uri cico-

neum petentibus , dicebat: Primó ve-

gili

niz , columbz, & aliz aves pullis fais

Ícimini pane cibario, quemadmodum

(it,4

u[, !

p [

efcam adferunr;illosque alunt, verüm

& cgofeci ; panis ctiticeus vobis in fe-

etriá irrationabilia animalia interdum

ne&tute eó mceiius fapiet , fi DEUS

; Kb

parvulos infantes autriverunt,uti Ro-

vobis eum datutus eft.

n

! Jeito

Hac pulchra docamenta ob(erva-

mulus & Remus, quipofteà Romam

"

condiderunt , càmillos Tyberis; in

te ex hoc manubrio ferreo , & virtute

p

quem projedti fuerant , ad littus eje-

(trenalis cultti circumcidite à filijs ve-

(

ftis,quidqnid vobis Deoque ter Opt.

ciffet, à lupa ; & Cyrus, qui deindé

x D

Perfatum Rex fa&us, cüm in fylvam

Max. difplicet.

efieotr

illatus , à cane pa(toris alitus dicitur.

OMNIBUS & fingulis dono xenij

p M*

loco lapideum cultrum, quo Chtiftus

Ad hac attendant parentes illi, qui

nci-

tiani ff

JE(us Salvator nofter hodie circu:

iC

A

. liberos fuoslibentius alijs antejanuapa

fus

.Ggg'z

j d

4£o

Conciones Stzenales,

fus eft , cujus virtute & gratiá ctiam

adducere paraphrafim, que hzc verba

noscircumcidamus , de nobis objici

fic interpretatur: Circumcidet Domi-

offit illud , quod S. ProtomartycSre-

nus ftulttiam cordistui, & ftultitiam

Ad.7. 5Y, phanus olím Judzis: Durád cervice . &v

cotdis filiorum tuorum,ut diligas Do-

incircumcifis cordibus dv auribus, vos [eumper

minum Deum tuum, Meritó autem

Spiritui Sancto refiftitis.

€a, quz amorem Dei impediunt, ftul.

r Citcumcidamus cor noftrum la-

titiam appellavit : nulla enim ftultitia

Edi, 2

pideo hoc cultro: latet enimin corde

major excogitari poteft , quàm Deum

i$,

noftro concupifcendi appetitus , qui

contémnete propter ea, qua infinitis

carnalium. affe&uum & cupiditatum

partibus Deo inferiora funt ; meritó-

Mlt, i.

omniü origo eft5 à quibus(uifi ratio-

ergó à corde ejufmodi ftultitia cit-

f

cumcidenda eft.

