ctificaffe.Hiftorie Mexicanz referüt,

nimes., diligant concordiam , me

ejus regionis facri&culosin honorem

quod Paftor in cathedra fieri prohi-

daemonis,quem pro Deo colunt,feip-

bet, Prztor vel conful io defpe&um

fos cruentare lapidum i&ibus, & acu-

Pafloris fubditis permittat , faciendi-

quelicentíam det5 exhocnamque ut

tis flylis pedes manusque perforare,

Denique inter Turcas reperire eft,

plurimum multa oriuntur mala ac

Ícandala.

qui cultro armati , velut fanatici cir-

ffzï

£umcuríant, & ob (pem modicilucri

». Argentum eft purum, clarum,

inhonoremR egís fut grandia fibi vul-

dutum , fonorum atque igneliquefa-

i

nera incorpore incidunt, & hujufmo-

&ibile: Sic Magiflratus vel Supetior

di cruentatione turpem paríter & mi.-

debet efle purus quoad conícientiams

9

(erumauzftumfaciunt, uti vidiffefe

durus adverfus malefa&ores ; clarus.

&

ícribit Dux Radivales in peregrina-

per fapientiams fonorus perzdifica-

tione Jezofolymitana. Sicipfimagnz

toríasadmonitiones , utde ipfo dici

matris Deorum Cybeles Sacerdotes

queat ; Argentum ele&um lingua juffi, pyoy vo. -

a

ie, dum illi facrificarent , novaculis

S

Debet quoque effe liquefa&ibilis per 76,

&

£aftrabant.

compaífionem erga pauperes & fup-

W

Ejufmodi

fupe;&itïofäs&

ethnícas

preffos fubditos, at nonliquefa&ibi-

b"

áncifiones atque circumciíiones mini-

lis per corruptiones.

mé fuadeo,verüm quo&illicorporali-

?. Debet etíam argenti inflar effe , &

l

ter ad vanitatem & gratiam Deorum

[

fuorum Kegumquefaciunt , id àos

du&ibilisper obedientiam, Melioref

I i-zlc

enim obedsenti«, quam victime , dicebat

D

Chriftiani Sacerdotes fpiritualiter ve-

T

ritatis caufa faciamus & circumcida-

olim Samuel. Sint obedientes Deoin

obfervatione divinorum ejus manda-

W

mus nos;ut veroac fummoDeo place-

|r

amus, & nehominibus ullum demus

torum , utin agone cum K ege Davide

Pf.rid;

1

fcandalum , ut difcipulum fuum Titü

diccre queants Domine viem m(ndnta-

TU tUorum (uonrri

L

Tit.2:7. monct S.Paulus:In omnibte te ipsi prabt

4 Argcgtum

CONCIO IXYVIll,

4ot

UT

— | 3;g'emumæ-x-ta,&u terrz rubi-

mater. 5 hocenimt&ibi meconcedere

ginem contraliitfed ex confricatione

nefaseft , vitahomiaisnullá mercede

jut,

d

falis & arenz priffinum.colorem refu-

poreft comparari, O bene circunicifas

t th

amit ? Similiter vos füperiores fzcula-

& juftasaures 1 ficquoque fuascir-

6s , fiquandoque cogitando veltra-

cumcidant aures , ne iniquam profe-

p

&ando terrena contrahiris rnbiginem

rantfententiame

alicujus peccatis qer confricationem

z. Circumcidantoculosfuos » Mi

hd

faiis, id eftcontemplationem inferni &

femperfincvigiles , curamac(clicitu-

gtfllfü:

nwi

ujusda poretemporalia vilelcunt; -&

diaem geist fubditorum. Similes Go

ger confricationemarenz , ideft me-

gruibus, illienim cligunt&bi princi-

jtund

ditationem mortís , qug nulli parcit,

pem ac Kegem , conftitauntq; fibi vi-

priftinam puritatem mentis veftrz re-

oj

gileii,qui lemper capathabet cre&&,

flituite, ut monet fapientiffimusRe-

& li quid videt advertitq; noxiü & in-

pb

Prov.2f.

TU

gum in fuis provezbiis: Aufzr rubiginem

feftum,. qua mprim&m alios fuo exci-

i

de argento, C? egrtditur vas parif imum.

tatclamore. I:eo quo

Qàue Rexanima-

i

T

Quidautem frenalihoc cultro cffi-

lium itaaddictus eft fludio vigllantiz;

Qwa'&-

cieus? Kefpondeozillo circumcidice

ut etiam

apertis -fom—num capiat oca-

pu

1.aures veftras,utnonuni (olummodo

lis,

vt

partiaurem przbeatis, verüm etiáal-

Vultis vïc!-ere-Priäci pem circumci-

Wmtlui j

seri.Hoc cultro potentiífimus ille Kex

Tb t

fisatque vigilantibus oculis, refpicite

—

& Monarcha Alexander Magnus fuas

nobileni , inagnanimum ac celcberri-

circumcidit aures,hic enimtam boná

mumiltum 1 hebanorum belliducera

duntt

íe & equum effe Judicé oftendere vo-

Epaminondam, vitum fingulari pru-

j

lens, quàm validus etat Kex, litiganti-

dentiaatquegravitateprzditü: Ciàna

buscoram feduobus , aurium alteram

'Thebani aliquando folemne celebra-

ii

iUj

occludere folebat.Intetrogatas cur id

rentfeftum,& vino fefe ia ingurgita-

faceret. Kefpondit: eam defenfori fe.

[luus

fent;ut (omno obruerentur,íolus erat

puramatqueintegram fervare , ut,

Epaminondas Princeps, qui vigila-.

u

cüm acculator contra reum jam cau-

bat, & ubique armatus ac cataphra-

;ipïoäm

fam dixilfet , reum deinde patienter

&us obambulabat. foliciteque atten-

u

€tiam audiret: & utroque jam audita,

debat,vigilias etiam excubiasque age-

il

ex zquo & rationis przfcripto fenten-

Tl

bat. Quam ob rem cümà bonoquo-

tiá proferret, ac juftitiaadminiftraret.

dam amico interrogaretur

*

*

qua de

jb

Cüm eundum Alexandrüm mater

caufa fe quoq; communis hujus lti--

fua Olympias enixé rogaret, ut quem-

tiz ac gaudii non participé redderet ?

.

xüiï dk j/!

dam , àquo graviter a lzfa fuerat, de

Kefpondit

P

An neícis,mesrum effe

medio fententià fuá tollendum decer-

TCOLET

partium & muneris vigilare,ut mei ci-

jl

neret; ipfecognito,matrem magis'ex

ves quietius & fecuriusdormireatque

y

po!

odio & malignitate,quàm quod reve-

fomno indulgere queant? jure merito

14

i

ra eam accufatus mereretur mortem

etiam à Bacchoabftineo , utfne ullo

smil

Dävl c l

l

timore atq; formidine bibere poffint,

:

ejus procurare ; rsf pondit : Petealiud

ec

Alianus

f

ul ;

;rgcnmm

Covciones Strenales..

Wo2

Alte»,

Alianus Preneflinus Hiftoriogra- — temporafortuna mefervaffet, &tune

La BR phus, quiclaruit fub Adriano Princi-

effemnatus , quando Romanidona

for.às

pe,litteris tradiditjin mari parvum ef-

aceipereceepiffent: nioneffem

pafïus"

d'lim!., T EH

fe pifciculum, qui continuo balznam

diutius eos imperare.

*

przcedat, ficut temoin curru, atque

Epaminondas fupra mem

f'!f'"-lx'** Stob fere'

ejus dux fit, qui ad omniaattendat &

Thebanorum Princep

s cüm legati ve- rd; pni.

videat , fuáque caudá balenz indicet,

nirentf erentes muneraanimo corríi- qepriu,

quidnam fugere vel acceptate debeat,

pendi, ad prandium eos venire juffit

ipfamque de pifcatorum fallacibus la-

prius , utineodem caufam adventus

queis & captura occulta certiorem

indicarent. Appofita eft igitur menía

reddat atque notificet $ Sie fciant Su-

vilis , bibebantque vinum acidum,

periores,fe ex providentiadivina con--

Subridens igitur Épaminondas ad le-

flitutos effe ducesac re&ores populi ,

gatosait: Abite, & Domino veftro

ut femper folicité ac diligenter vigi--

mea praridia narrate, quibus me con-

lent, & quid dampi & detrimenti ref-

tentum non facilefuis (educet mune-

P N - AELO- RD

publica & communitas patiatur. Di-

ribus.

O virum juftu

?

amantem /

m&zc 313&&;&8-

x

cit enim. Deus unicuique fuperiori,

Ezsth.

quod olim Ezechicli Prophetz; specs-

. Quàm pauci Epaminomdz inve

a

;

357

latorem dedi ze,

untur hocfzculo ;. jam ut plurimum

. 3. Cultro hoc flrenali circumci-

judices,confiliarii,advocati,procura-

dant Judices & magiftratus etiam ma-

tores,omnes,inquit Deus per Ifaiam,

TEUM EU

Rusneacceptent corruptiones & mu-

Diligunt munera; fequuntur vetributiones , fs.t.

nera,ut iniqué agant.Qui in hoc pun-

pupillo on vindicant , €& cau[a vidaavon 25.

&o manus circumcidunr, illi inter fil-

ingreditur ad illos. Sed quid fentit Deus

de illis ? fleujudicabor de inimicu meii, Y« 2

vandosàregio Propheta numerantur;

Pf.i4ete

dicit enim, Dormine quis babitabit àn ta-

ait, Ne ergo fupremus ac juftiffimus

^

[

berpaculotuo, aut quis vequie(cetin mon-

Jadex vindi&am de vobis fumat , cir-

nt fandlo tuo ? Tandeminteraliate-

cumcidite manus veflras, & immuwnes

MS.4. |

Ípondet ? Qui munera fup

Íervate àcorruptionibus & iniquis

,

g;; itmocentem

non «ccepit,

muneribus 5 tunc fecuré atquelatan-

Quam turpe atque periculofum fit

ter in agone cum Davide Rege 1(rael

!

muneribus corrumpi ,etíam ipfi Ech-

dicere poteritis: Rerribuer mibi Domints P(.17,

!

nici intellexerunt. Aliamenem(ut re-

feundaan juflitiam meam , & founinm zi

fert Plutarchus) cimquidam interro-

puritatem ianumm mearum reivibuei mi-

gaffet, quamobrem munera à Meíe-

bi, Ne quzío amittatis bunc cultrum,

niis oblata itarecufaffe?. Quoniam fi

CONJ]UGIBHS do fcliciumapo-

:'ecepifïem,inquit,cum legibus pacem

phoretorumloco cultrum cum manu-

haberenon poteram. Q mentemr

egec

brioeburneo, Hoc ebur provenit ab

dignam.quz magno obviog; lucrole-

!

clepbantibus : nam elephas duos ha- Solinu

uf

Cir,l. 1, gum au&toritatem antepofuit! Cajus

bet dentes eburneos , quando à vena- , 48.

dugj.

d «f. . PontiusSamnisajebat ; utinam ad illa-

toribus premitur , limul ambos per-

tj

cutit

CONCIO XIVII.

4o$

d

entit & confríngit , humique relin-

quandoque arboremfrangit, & i tee-

nidons

.. quit, & (ic ebur tribuendo, quod ma-

ram cadit : qui cafumfuum irrecupea

npl

rabilem videns miro modobzrrit , ad.

ximé poftulant, vita (xpe donetur , &

ita unius partis corporis ja&ura to-

cujus barritum multitudo alioruas

mortthgy

tum confervat , quia dum ebur perdi-

elephantum fubitó accedit, quilap-

tur, noneumamplius confequuntur

Íum pro viribus relevant, uteumeri-

gt

Sic

Ym

venatores. Hoc ebur redigit mihi in

gant, miro affeQu feinclinant.

conjuges decambente mno . confole-

ij

memoriam: elephantum. laudabiles

(ems

proprietates, quas meríto imitentur

tüur& adguvdrur ab altezo , ut dícit Sa-

?

um

conjugati.

piens: Siunwscecideritab aliofulcietar.

T

1. Elephanteshoneflatematque pu-

Hinec càm Deus creaffet Adamum,

,Eg;l.4,;'

-

o.

jatite

dicitiá operis conjugalis conjugatos

ipfeque folus inbabitarec Paradi(ua

voluptatis, dicebat Deus: Nensf bo-

jo

docentjinillis enim cíl quzdam pudi-

GU Z

£

. citiaad miranda,maximé refpectu ali-

num ejfe bominem [3lum : faciamus ci d-

12*

LO

orum animalium: nam fe non cogno-

jurorium fcimnile fibi.

fcuntni(iin abdito , & fi forté quis il-

Hocmutuumadjutorium & mutua

.sxx(fnüa

lactraticat, hocitxa molefléfert, ut

dile&io widetur porró clarius in cle-

A& liam,

phantibus: nam elephantes cüm tur-

r

eum penitus dilaniet ; & hic coitus

llb- 12,

um

non nifiin duobws annis ; quando

bulentumac przceps aliquodflumen

yáriar.

(ctrt

maículus habet quinque annos & fce-

tranareparant, robufliores & valen-

mina decem, &iniftis duobusannis

tioresin aquam (e conjiciunt, ejusque

Vi

^

dints

nonnifí quinque diebus fexto raró

impetumfrangunt, utquíi imbecilles

adjun&o.

funt, nullo negotio lumen tzajiciunt,

TA

u

In hoc exemplo docentur conjugati

fortiorumqaue robore adjutiin conti-

p

a "

conjugali opere honeflé uti;quantum

nentemperveniant.

.adlocum , & quantumad tempus , &

Ad hzcqui elephantoram venationi

Idem &.

finis

quantum ad charitatem &c... Unde

incumbunt, quà eoídem incautos op-

8. , 14.

mü, f.('ni'

"T'obiasJunior dicebat uxori fuzSarz:

if

; Tob8.4.

primant,in viarum anguftiis foffas oc-

Exurge & deprecemtr bodie Dominum , &

cultasducere,easque virgultis coope-

1 'm'xqmi

j

eras & fecundi cr as,quia hia tribus noctibus

rire folenz, ut ineafdem delapíos con-

luelæ

jungimur Deo,tertid autem tran(actá nocte

flringant,

Quam fraudem citm cle-

gl

innoflro erimw conjugio y fil'j quippe [an-

phanti perfpe&am habeant;fciantque

jj !

]

Gorum fusnus, C* non poffumus ita conjungi,

íine dilcrimine fehafce techpas non

uml

ficut & gentes , quaignorant Deum.

pöife evadere , omnium fortiffimus

gt

2. EÉlephantes docent conjugatos

in foffam fe dejicit, vitzque fe difcri-

| gukn!m'

compamonem, mutuum amorem at-

mini exponit;ut ceteri dorfo ejus velut

qmip"

que auxilium alterum alteri impende-

ponte utantut , itaque omnes incolu-

m manü'

mes tranfmitcat. Ceteri deinde cüm

re adveniente aliquo infortunio:nam

a?

Arift.l.

elephas(ut dicit PhilofophorumPrin-

jam tran(ierint, arborü ramos probo-

u

de ani-

ceps Ariftoteles ) càüm quictis gratia

fcide füa dejiciunt,eofq; in fofsá con-

T

jiciunt , ut iisfociusinfiftens tandem

mal,

arbori & maximé palma adnititur,

gb

ec 2

emergat,

4

í

s

Concfones Serenalez, -

emergat, fummaque deindenituntu mine, Ideo :Iní

quitueü'uääq básb, d Pt rig; E

,opumvi,ut quam priusbenignitatem — abominatus fum. *

125

expertifunt, eandemq;re ipía reddác.

Iniquitasenim e,ä-tancjuäm- mono-

Sicinmatrimonio fórtior eft vir,

ceros, quz femper contraria eftele-

&Peny

lerautem eft vafculii infrmiu, jux-

ld.

e

phantot Nam monoccrosfuper pares

ta S,Petri teflimonium : vir debetin

habet cotnu ut ferrum durum, càm

Granat

omnibuscafibus & periculis pzzire,

lia di

Gen,2,

illi opusfitcum elephanto decertare,

1

currere;fudare,ut de illo dicitur:In fa-

quod animal eft longé majus ,' quàm:

(

22,

In fumma

n

dorevultis rui vefceris pane.

monoceros;- ais armisfretus feícad:

dcbet orinia opera gravia portare, ut

pugnam aptat, & fuumcornu in ali-

a'ihf-

Y.Pet.

uxorem filiosque honefté fuítentet,

quolapideacuit, utillum melius fe-

' Interim debetuxor virum faum ama-

6, &

riat, Cümautem campum ingredi-

! Gen, 18

re,venerari & refpiceresSicuz Sara re-

tur,& fit Íuo adverfario minor, tubil-

fpiciebat Abraham, Dominum eam

b

lius ventrem fe recipit: & unico fa£

vocans Debetin omnibus gratum

cornu icta eum occidit z qeodfi fort&

"U Bu -u qm . Ls

&c fidelem animum erga maritum ex-

ictus fallitur,elephantus, quiviribus

hibere,füaque providá atque officio-

longé przflantior eft , eum penitusfa-

fà fedulitate ei manus porrigere auxi-

cerat : elephantus tamen ci hoftis

liatrices, necpermittereillum inni-

armorum przftentiam cognofcat, ve-

[

maiis concatenatiscuris atquc folicitu-

hementer eum timet,

7

dinibus fubimer

a 66111?—

g 'juma-exem plum

Inkufitaniacompertiffim

l

Elephaütorum.

buspugna eft , quz inter duo hzcan?-

M

? Ferl"mt Phyügi duper efephanf-

imalia fuit, regnáte Sereniffimo Ema-

hii |

to cor effe, unum quod furore accen-

nuele K ege, in qua eo timore affe&us

Wagn,

usexerit , alterum quod in clemen-

fuit Elephantus ab hac bellua;ut fe fe-

tiam propendet, Dicit quidem Seri-

g« daredecreverit;& ci&m nullum adi-

Eclz. pturatWaduplici cordé.Non tamen er-

tum fibiad pugnam patere videret , in

E

i4

ravero; fr dixero conjugatis ; qui funt

feneftiram. tranfenná ferreá munitan

Mar.10. dito incarne una,duo debere effe corda;

itaimpulit , utillam dejiceret & per

g.

D

unum; quo Deum, proximum ac feip-

illam effugeret.Hac eft biftoriz hujus r 14

ü

fos mütuó ament & diligant: hoc cor

veritas; ut fcribit doGffimus Ludovi- c, ,.

3

Ó

requirit inipfis facercodex , dum di-

cus Granatenfis.:

1x.de

[

Mat, z2 €it: Diliges Dominum Denm tt&tm ex toto

Pari modo inflar clephant

1s debent

ereatie

L

37.€& €otde tuo, C proximum ficut teipfum, De

conjuges Chrifliani timere, & fugere ,, ,.

Deut.6, amore autem mutuodicicur : Horefi

monocerotem, id eff, iniquitatem, de di.t.16.

$-

preteptum meum,ut diligatis inyicem,

qua dici poteft illud Deuteronomii?

1o401j. Alterumcor habeant, quo irafcan-

Cornsa Rbinocerotu cornua illim. Cuuiail- pegt.33

12.

tur & odio profequantur iniquitaté,

la occiditanimam hominis,tefle Eze- j7,

ï

quz Deo fummoperé difplicet, utdi-

chiele:t Anima,que ptecaverit ip[a norit- Eagb,

cl

Pf.65, cerepofüntcum Davide : lniquitatem

tur,

:

148,4.

[

18.

u UMv is

ge-v,.-

fiapesiin arde o , nnexaudiei Do-.

Qï?fi&ulo

n

d co;!jugfs* debeant dili

fe

al

-

CONCIO XXPrL

405

d

ä PIH*

-'xfep*roxï"mum' y pulcherrimum hujus

nulla omnino fpes fit pacisatque con-

cordiz : & multó elfet utilius ambo«

ij

dile&ionis fignum & exemplum ha-

fho

bent in Elephanto.

Qui ex orientali

bus , utmortem cum vita commuta-

T

indiaveniunt, dehac beftia illad co-

rent, quàm in morbum zclotypiz in-

V D

iud.

cidere.

gnitionedignü narrát, tefte Ludovi-

, t

Gr4"5'. co Granatenfi, — Cüm elephasamore

Hoc conjugi

bus indicare volens S.

pertt

B. de eaptus eft;immaniffimus eft, Hoc au-

Apoftolus Jacobusait: Quedfi«elum 146. 5

y qua

ereat.

tem fürore affe&us ,. in via inciditin

amayumbabetis, " contentiones fint in eof- 14

?nan

st

uendam infantulum noridum abla-

dibusveflvs z molite gloriari & mendaces

d

6514*

effe adver[us veritatem : ubi enim «l &

Gatum, & eum probofcide, quaran-

ndiufe

quam manu utitur, fafcepit, & fuper

contentio , ibiconflantia C* otmne ogus pra-

LEIUM

ii

quoddam te&um , ut eum periculoli-

Optimé & appofité i dicit S.

"beraret, incolumem collccavit 5 qui

Apoftolus,zelum conjugum effe ama-

l

':

gic

. puer valde vagicbat , cüm fecoloso

ram , finamquealteralterinon fidit;

necmutuam fervat fidelitatem, vitam:

Mi

"eerneret : elephantus ille. vagitu in

y hu

'puerum pictaté commotus; probofci-

profc&óducuntamariffimi , omnes-

de fuaiterumineundem locum rever-

a*

que cibiipfis videntur fliti, amariat-

f

1

foft

"fusinfantemíufcepit, & priftinoloco

queinfipidi propter itacundiam, quar

aj 1

"colocávit: tantum dedit €reator ani-

zelotypid caufatur, Zelotypia reddit:

mali huic fenfum , ut hac ratione me-

amarumac rixofum cor; zelotypisin-

lius füum hominibus praflaret fervi-

flruit pralium fine exereitu, 8c oxcitat

Pafit.

o

tium. Ettefte Pafilio, licethoc animal

bellumcontra pacem: zelotypiamelb

tanta magnitudine przditum , tamen

efficitinfipidum, perpetuá hominens

noïm?

2

WAil orgini itafubditum eft & obediens,

vigilià-vexat , privat ipfüm quieto:

fomno,vitáque longi, & deducit eum

a,utli*f?'

: utfi quidilluddoceamus,addifcat,ca-

"ftigemus,non modefté ferat : difcite

tandemin defperationem,quz omnia

ln

Eccl 30

i&trehm

€rgo hic charitatem proximi &c.

Sapiensinfinuare vult, dum aitz Zelu

26.

" Hcfupradicta documenta faluta-

€ ieesundia minuunt dies.. Odiam, ini-

lmunm

ria fumpta ex proprietatibus elephan-

micitia , injuix , homicidia & alia:

vt

zi

ti, propofui vobis ratione manubrii e-

quamplurima mala eriuntur e;ä sxelo-

" burnei: ver& quid facietis ftrenali hoc

typia,

d í

j

D)

cultro» r.Viri prateralianocivaque

Ege

fippus refert de Herode , quod ree |

'*oncordiam conjugalem pertsrbare

ipfecx mera zelotypiacuraverit inte:-

&isde [

* poffunt,debentcor fuum circumcide-

necioni dari propriam fuam uxoremj

ghgtti

xc à zelotypia:enimvero ad converfa-

quarei pfe deinde ex dolore ac meciti-

t

"tionem mutuz charitatis & unitatis

tia infanz mentis delirusque fa&us

renomu.

eft,ut noluerit eredere;illam effe mo:-

interconjuges, nihil pernicioftus eft

! Qllil li

tuam, fed ipfe cum illa continuó locu-

"d

zelotypid : illetam malignus & peri-

culofüsimorbus eft,tamque immiferi:

tus fit,ac fiadhuc effet in vivis.

d w

ha

Nihil marito magis'cedit in przzjus

[

- €ors ac horribilis tyrannus, ut, quam-

—--—--

dicium, nihil periculofius eiq; perni-

P diu illa Eegmitn €

rie viri , mulieri

——

eloius

TA

h

,."ggg

496

Contiones Strenales.

ciofius nihil,quàm filaboret maligno

bit Quomedio omnibus obturavit

t

hoc morbo : nam peftis alizquecon-

esnullusqueaufus fuit exindealiquid

finiftri loquide ipfius conjuge,Ratio-

tágiofe infirmitates inficiunt eorpus

& íanguinem; verum enimveró hzc

ne hujus fa&i hic Nobilis à cun&is -

propter egregiam fublimemque pru-

peftifera zgritudo inficitcor , fenfus,

cerebrum atqueipfum intelle&um.

dentiam commendatus & honoratus -

Cüm Philofophus Arcolusinter-

eft. Itaque primó mariti à corde fuo

omnem circumcidant -fufpicionem

rogaretur , nonconfultume(let , ut

mulieris cuftos & zclotes fit maritus?

pravam & zelotypiam.

.

*

.

2, Debentmariti ab uxori

buS fuis

R efpondit

quid eft, quod uxorem

cuftodias fisquezelotes ; etenim ne-

praícindere flrenali hoc cultro omne

mo fatiscuftodire malam poteft mu-

otium , omnem fuperbiam luxumque

p

lierem , nequeetiam quis malam ha-

veftium. Quadam R omana mulierà

j

bere. debet fufpicionem de muliere

Ípe&abili interrogabatur matrona, -

Y

roba.

-

quidnam agere incipereve deberet

[i

ZEgid.

De Hifpano nobili lego, cujus uxor

cum filia fua anhelante ad . nuptias

n

Alberts . cafta ac proba erat,nihilominusamici

& rebelli ? Kefpondit: ne permitteret.

hw

'eam vacare otio, nec indulgereiner-

l

part.3. mariti malé ci volebant , illamquea-

dema- pudmaritum falíó accufabant.crimé-

tiz , neque confentiret ferre pom-

Y

trim.ful. que intendebát. Maritus Hocci primi-

pam & luxuin veftimentorum,

te

tus nihilique faciebat eorum accufa-

Idem & cgo confilium de maritis,

hi

ij4«

tiones: Cümautem re ipfa experieba-

qui volunt habere honeftas atque

N

yirtuofasuxores , nempeut praícin-

tur , uxori fuz fieri injuriammaléque

f

dant ab uxoribus omne otium, pom-

l

deipía fufpicari , nihilominustamen

non ceffarent uxorem apud ipfumin-

am , velliumque fuperfluitatem ;

d

de decenti & honeflo flatuique con-

fimulareatque injuriüri , cumq; quo-

f

dammodo vi cogerent ad ipíam cafti-

b

gruo habitu mulierum minjmö lo-

gandam & abigendam , generofum

quor.

Nama

dluxum ve&ium&qubd fpe-

emebatequum , rogabatque amicos

g

ut comitarentur extra portas civita-

Gar,mulieres fimiles (üt fimiis, quod-

[

cungq; enim videtab hominefieri, ex-

tis, arqueattenderent five fpe&arent,

[

qua ratione equum probaret. Conti-

templó imitari conatur : ficquoque

D

nuatis & abfolutis interim aliquibus

mulieres , quali veftimentorum orna- .

li

difcurfibus , interrogabat amicos,

tuintuentur hang indutam , eundem.

|

quomodo ipfis placeret equus ? &

ornatum & modum mox altera appe-

tit,& neutra alteri cedere cogitat; íta

cüm iftorum nullus vituperaret e-

" quum, fed omnes laudarent, evagina

utízpe aliquz per diem non lunzin-

togladio dicebat: Juroper Deum&

flar paulatim,verüm confeffim came- :

. fan&os omnes,quod ipfum confode-

leonis adinflar & pinnaculi templi fi-

re velim hoc meogladio,qui deinceps

vete&i, quod àquocunque hinc inde

hunc equum uxoremve meam incufa-

movetur&gyratur , veflesmutent,

ä:

veftiumqs

407

COÓN 6I O0 XXr1L.:

hu

ab uxoribus veficisomne'otium , fa-

veftiamque colores & formas,prafer-

iiqil

tim cüm videntalias feeminas (uper-

flum abundantiamque veflimento-

rum,.'

i

biori incedere habitu, Interim boni

| cun

Hoc ftrenali cultro vos & uxores cir-

viri (zpiffimé ad extremain redigun-

que pm-

tur inopiam , quia Judzis & mercato-

cumcidite à viris veftris, quidquid vi-

Qnotuti

tibus zrealieno funt obftri& , res cu-

tiofum,indecorum atq;inhoneftü eft,

ordelo

& omnia illa, quz vobis difplicéc&ce

raque domeftica negligitur,& omnia

.

Ya

peífum eunt.

"Tandem circumcidite vos conjuges

àcordibus veílris omné diícordiam;

Quandoquidem etiam verum eft ,

rb

quod quidam dixit,nullum fuperbius

rixas & diffenfiones , dicit namque

Ecclefiafticus de viro : Noli effe fieut leo

Becl. 4«

|rouat

effe interrisanimal , exornata com-

in dome, everténs domeflicos tuos,Cr oppri-

;j»

lumv

ptáq; muliere: Sicillis viris,qui uxo-

T

ribus fuis omnem luxum acfuperbiá

mens fubiectos tibi.. Et de rixofa muliere

dicit idem : Conimorari leoni. & draco-

ldem 6;

Tl

veflimentorum permittunt, idemac-

dbat

cidit, acifti, qui parpnriffatà ac colo-

ni plecebit , quàmbabitaye cum muliere

Zs, Z;c

at

ratum bhabebat cattum in domo fua;

nequam,Ne (it ergo domus veftra lacus

leonum & dracónum , diligite vosin-

mutdt

huicoptimasdabat efcas & folicité ei

inferviebat,ne celores obfcurarentut

viceem:naminterillos , qui placent

ibid. v

;cm'ncl-

Deo , numeranturetíam vir & mulier

t pone

vel perirent. Quia jam cattus à natuta

temeratius, & adverteret (eformofe

bene con[entienres Hanccultrum flrena-

;m;ids.

fucatum ,cíbariq: cibis dclicatis, mi-

lem cum manubrio eburneo femper

in manibusretinete,

1 mm

nimé mucibus capiendis invigilabat,

fed tantummodo per tecta obambu-

VIKGINIBUS prafénto cultrum

;Pllkil*

€üm mannbrio ex conchis unionum

n POM'

labat,ut yidereturabaliisfelibus, fe

debat in valvis ac januis , inhzrebatq;

five margaritarum exornato(fítSISere

Mi

u

feneftris, ut demulceretur ab homini-

femutter ingelegt ) optimo jurc Vir-

j

bus, Ciümveró paterfamilias ani.

ginibushoc manubrium dare poffum,

madverterez , tucum caülam effe,

t

uidem ratione generationis, quía

ut Nataraliftz & Philofopht dicunt,

m

quod non inhiaret muribus; tellebat

ab eo fucum.

Exinde intérmittebat

uod unioíive margaritagenerctur

ff qllO ,

ficri) d

obambulationes, manebat domi, & exrorecoslefti, quemcerto tempors

excellens inimica murium erat: Simi- - anniconchz haurtunt.Et dicitur mare

1fidortt

u

16. E«

limodo inulier finimium ornetur va-

garita, quiain conchismaris inveni-

fibus 4 dedita cft otio, parcitlabori;

tur ; &legiturin Lapidario ; quod

tbymol ,

andó

hatet in. fencflris , pervagatur do-

quando margarita generatur exrore,

r

fnos & plateasut confípiciatur , fre-

quanto rorantis aéris hauftus plus fue-

qus!

fit , tantoreratio majorem generat

quentattempla , nonut Deo preces

nlungü'

fundat, verüm ut veftimentorum ele-

margaritam. Étdicitur , quod cüm

jm (

m

gantia & ornatus videaturà cunis,

margaríta incipit generari , ficoruf-

Ltem[ï'i

El.

ficque rei familiarís curam feponit &

Catio. 5 vel tonitraum fuperveniat,

abortum

hii

ncgligit O mariti praíciadite itaque

& concha claudatur , fic

, i

| , patiatur

vgmllmqi

&encitonts Strenales,.

&ct

(

q*aa d icvï:

patiatur.Quemadmodum jam marga-- prerogativa virginitatis, de

«rita ex caelefti roregeneratur: ficvir-. poteftillud Matthzi: lmvemta una pre- Mat,t3s

ginitas ex.dono coeleftis gratiz poffi-

tiofamargarita , abiit eo vendidit om

f:ig ?4.6'..

detur. Unde dicitur inlibro Sapi&tiz:

quababuit &* emit eatn,

f? 8

JP.

Non pcjf«m «ffe continens,nift Deus det, Ea

Htplarimum autem inter margari-

ï.

g

l

, decauíz ajebatS, Auguflinus: Da quod

tas funt meliores candidz & claczset-

€

s*

o* PMbess

é ánbe quod v& , imperans nobi

cnim hz ex matutino rore conci-

confef continentiem; Exficut quanto plus hau.

piuntur,quàm quz aliquo modo funt

flavesillasenim ros vefpeitinus reddit

riturdexose , tantomajor gcacratur

anargarita:fic quanto plushauritur de

Obícuras, ut dicitifidorus. Ecillz lau-

4

divinagratia , tanto major & purior

dastur virgines, quz à juventutefua

cft virgtnitasatque continentia.

nobilemillam margaritam. virginita-

Dj |

/"Quod veróin conchis marís inve-

tisillefam atqueimmaculatam con-

iervarunt.

X

nitur, figaificat virginitatem non in

delitiisreperiri fecundüm illud Job:

Invenisintur qua

äam mar:ga-ri-tæi

[

Iob, 29. Nop inpenitur in terra fuaviter viventiii,

nataraliter perforatz. , & illz adbuc

lat

À3-

meliores funt aliis:& illz virgines pra

uod etiamS, Bernardus teftatur di-

eeus: Humilitas peritàn divitia , & cafli-

ceteris dignz funt encomiis , qua vi-

Sed tn .conchis marinis

das n delicis,

delicet verbofidei perforatum habent

auditum , quz libeater audiunt vcr-

i, d

reperitur, ideft, in durisamarisque

bumDcei 5 nam qui ex Deo efl , inquit Toan3.

L

tius confervatur.

abíflinentiis & montific&tionä)ug po-

"

Chriftus,verba Dei audit, Et (ermo Dei 47

Quodautem renitruo & corufca-

penettatcor , eftque penetrabilior omni Heb4,

s&ioni(e claadens conchc abortit , defi-

gladioandpiti ,

L

ut te&aturg& Apoüox Hf.

lus,

$

ggyag,&;uod virgo nifi di-vinævma-gnitru*-:

3

«&inis timori,feuinlpirationi,cujus to-

Sauntetgo ille Ma

f. ga-rifä prs aliis

nitraum fymbolum effe poteft,-fe per

eligendz,qua funt albz,clarg,fpecu-

h

? humilitatem aperiat ; interior marga-

lares & rotundaSic illz virgines pra

rita,ideft, interior puritas non irite-

ceteris palmamferunt, qua funt alb

gw

Eccl.27

grafervatur,fed perditur,ideo optimé

per carnis puriratem;clarz per mentis

r

monetSiracides : Niff in timore Dei te-

ferenitatem fpeculatores per cóverla-

4

H

nkera teiuflanter , eitofabvertetur domus

tionis fiaceritatem, & rotundz, hoc

h

eft, mobilesperoperofiratem, quía

it4, Q, d. pretiofa margarita puritatis

"

4üz peribit , ni& in timore Domini

corpus rotund& motui ef aptum, Et-

wivas, &tonitruum timo

at

ris Peipex-

enim virginesnon oportet effe otio-

€ellat cortüum.

fas,verüm continuó (e movere per fe- :

2, Rationeexcellentiz, quia que-

dulitatem in honeftis occupationibus,

&am margaritz funt aliis excellentio-

ut de virgine dici poffit, quod (apien-

iess quedam enim unionesvocantur

tiffimusSalomon commendat in fedu- Provols

E

-€ó, quodtantum unus & non plures

la mulierequadam, dicens: Pan£ otiofe 27.

fimulreperianturs & inhis defignatur

nü comedit.Si pina lia Jacob rei dome- Gtm 3.

- füice z.

VX T.

CONCIO

409

d

&ics curam egiffer,nec otio fefe dedif-

Ita fecit $, Agatha , cüm'äQiijtis Inejus

u-

niano Prafide Siciliz tradita eflet A- v ie,.

fet , florem virginitatisnon amififfet.

TT)

3. Ratione apparentiz : videnture-

phrodifiz depravanda,& à viiginitatis

^nim,S funt matgaritz parvarin quan-

propofito fle&enda ; refpondiz. ci.:

i

titate, ut nec ultrafeminucem crefce-

Surdo caniss ego enim ita fundata &

du

rcunquam pütentür j attamen maguz

firmata fam inamere Domini meiJE-

(0nj*

SU,tamqi conftans in voto virgirtita-

fantin valote : fic virgines decet effe

|

dofut

parvas pet appatentiam bumilitatis,

tis mez , quódipfinuucupavi , ut per

;reädit

exemplo beatiffiaiz Virginis MARLE;,

ipfius gratiam confidam, quàd prius

MT

quz càm eligeretur atque falataretur

Soli deficiet lux fua, igni.calor , nivial-

x

Regina coili ac MaterFilij Dei , re-

bedo , quàmegomutem meum pro-

'irginiu'

Lut,L.33. fpondebat : Ecce Ancilla Detuini,fiat mibi

pofitum.& voluntatem,&c. Quocirca

m (

fecundiun verbum tuum, la autem par-

tefpondit Aphredifia tytanno: Faci-

vitas & humilitas magni eftimataeft,

lius eft; lapides molles & reneros face-

mgart

fammoq; fuit in valore apad Deum,

re , aut ferrum inplumbum verterze ;

LAdilt

Ib, v, 48. utipfateftatur infao cantico : Refpexit

quàm mentem Agathzà Chriftiamo-

zc & caftitate ad ce.traducere. :

i

ïnesp(z

Deu bumilitatem ancille fue,e fiit n

Ut

anagna;qui potens efl.. Die hac margatita

Ferdinandi I 1. Regis Aragonum

AEneas

«

Jubat

.' humilitetis melliduus Doc&tot Bernar-

paraemia erat.: Malo tiori, quam fedari,

Sylviss.

(it ff

$.Ben, dasficloquitut : $i Maria ultraomne: fe

tefte Zneà Sylvio. Defumpta erat hec

inqui

l i.

- wonbumilieffet ultra.omnes exaltata.c* bc-

parcmia ab Atrminio animalculo,

(

mQDüQ

tiedicla nonfuiffet.. O vitgo Chriftiana ,

quód fecapi potius finit, quàm ut per

lii

fivisergo aftimariapud Deum,fis hu-

lati inquinamentá effugiü (ibi quzerat,

" POW"

milis; dicitenim idem Dod&or : Hau-

Itaqs hoc cultto firenali circumci-

diteó Virgines, à vobis quicquid in-

snilitas divina gratieeft familiaris.

4- Ratione efficaciz , quia marga-

honeftum, quicquid indecens & turpe

ul

titz habentvirtutem malorum hümo-

H

xl

c(t, & attenditediligeuter ; nehunc

rum abfterfivam, Qluxás ventris & fan-

cultrum amittatis,

a

gmis te(tridivam;acetiam cordis con-

VIDLIIS dono cultrum cum ma-

m

fortativam : fic Virgines debentin fe-

nübrio ex lapide five gemma , quz di-

ermcnlls

«l

ipfis malos humores, id eft, malas af-

citur Achates; hezcgemmafecundüm

x&z, '004

fectiones, & immundas cogitationes

Diofcoridem triplicis generis reperi-

-expellere ; Buxum carnis & fanguinis,

tur : nam quzdam eft nigra, habens

emi qulï

- hoceft, peccati perabftinentiá & ho-

venas albas ; ficftatus vidualis quidem

yum l

neftatem reftringere , & fpiritalibus ,

coram mundocf niget , id eft, defpe-

e[k o

pijsqueopetibus, nempe orationibus,

&us 5 viduz enim at plutiinum defpi-

g^

meditationibus , atque. eleemofynis

ciuntur & defolatz füntynec Supetio-

nwnlbüü

cotdis(ui debilitatem confortare; ne

res,nec inferiores, nec amici, nec vici-

xf

pufillanimitate deficiant ex aliqua tri-

ni eas reípiciunt, earumque curam ha-

htib l

^ulatione aut centationes

bent , velut omnium peripfema zfti-

L]

rl

Fff

Inan-

i

jl

(

419

"Contiones Strtnales..

mantur.fnterïm tamen habeant venas

feu infirmitates corporales , veranta-

albas, hoc eft, co: oundum mentem-

merinon fecundüm carnem vivere de-

s.iüa.nr,

queerectam ad Deum , ut exhortatur

betis,at dicese poffitis cumS. Apofto«

iftas S. Paulus : Qua veré vidua eff &» de-

lo: Iercarne ambulautesnon feuundum (at- X-. Core

g. TUm. 5.

folata, fperetin Deum , & infetobfuratio-

nem mitiramu, Nam idem dicit; Si fe- 10. .

$*

cundüm carnem vixeritirimoriemigi ; fiau. Rom 8.

nibus C ovationibus die ec nodte,

Sic fecit S. Lea vidua, quz obijt cir-

tem [piritu f[adta cavni mortificaver

;

yetis..

Hiehn.in

€2 annum quadiingantefimum ; de

ac S. Hieronymus in Epift. ad Mar-

; Étad modum quoqde Achatis de-

Epifl. ad

Martell.

»cellam fic fcibit: Converfationem

betis pericula vitiorum , lafcivorum-

z :

»Lez noftte;quis poffit dignoalleva-

