uxoresveftravidue, & filii vefftvi pupilis,

fervatacintuetur ,. quàm fi unicusae

xibta

u

kaque vos viduz fumite datum Ro-

folus fores in mundos.velut meliuslo-

o & 9^

farium fapé ad manus, afpicite crebró

quar; Deusintimé & effentia]iter re-

nun-

numiíma autreum, & in omnibusope-

pletcorpustuum, membra tua, aní-

jn ota

ribus veftris cogitate : Dominus videt.

mam tuam & facultates,

quicquid de-

o f0

Deum habete inoculis mentis veftrz,

nique es 5 ita; ut nihilinte fit, quod

actemporale folatium atque auxili-

nonfitplenum Deo : hinc fingulos

vt

um , aternamque ab eo accipietis be-

homines eodemintuetur oculo- ; quo

nedicionem, Hac veftra fit flrena,

joibi

feipfum.- Quàm . dibi probrofum &

qu

1gnoe

-

Concones Strenales,

209

ágnominiofumeft , quódiniquitates

hil poteft in intimisviferbus sMm — -

tuz itavultui divino objiciantur ;

noftrz abícon

:

di vel includi , cïuod ei

quàm fi oculis totius mundi expofite

non pateat..

An audes facere coram

Judzi ino

legerentur.

bfidione Je roföiymæ füb Tofephws

fervo & mancipio tuo , quod in prz-

Imperatore Tito, cüm ex urbe fugiti- /. 6. de

fentia Regisregum non erubefcis per-

vi fp

oliarentur auro À militibus Ro- bell.c.x;.

q)etrarcï. quanta.cæcitas timere oculos

manis, hoc excogitaverunt, ut aurüm

p

hominum,& nihilfacere obtutum di-

devorarent , & fic cum auro effuge-

Apaphw

yinum !

rent;tefte Jofepho, Verim deprehenfi

?Nulle tenebrz,

! quantumvisC-im—

àmilitibus, per medios ventres fe&ti

aneriz,adeó dení fünt,qua te abfcon-

füntjaurumqueindé extra&um, Ita

derequeantabintuitu Dei,

Qmnes

etíi invifcera füa intima " abfcondat

quis peccata füa,tamen ea videt peus,

fylvarum receffus , omnem folitudi-

nem cordis humani divina majeftas

cui omnesconícic

:

fünt.

nzisg nudæv&k agen;

i

fu& prefentià & eflentià implet: homi-

num oculos fugere, haud difficile 5 at

Quare ficut Acacias Berrhez in S-

Autuna

Her4. Deiimpoffibileef. Omnia enimnuda

ria Epifcopus zdes fuas . omni etiam

Dj

fomni & cibi tempore omnibus pate-

ï;'

£ aperta funt oculis Dei, ait Apoftolus.

Wi

Etquid dicat S. Auguftinus, audi:. $;

revoluit,ut nihilnifi quod honettum

eft, ageret, vel meditaretur, veritus

gectarevis, quare locuim ,bite non videt,

G fac quod yis.

femperadventantium turbam ; tefte

S. Benedi&usin oratione totum

Nicephoro. lItadecetcogitarenos , Niceph.

S.Greg.

1. 2. Dia- mundum, qua

fi parvum globum in za-

quafiiu domo femperaperta, & om- /^12./47

dlog. c, 35. diis Soliscolle&um, & : in eo fan&tos

nibus pervia habitaremus, omniaque

Angelos cum anima S. Germani Epi-

noftra fcrinia femper funt patula Dei ,

fcopi Capuani ad.ceelum euntes vidit,

oculo , omnia conclavia penetrat.

Idemaffirmat patiencifïïmüs Prophe-

Qazrenti; quomodo id fieri potuerit,

refpondit: Quia videnti Deum angujta eft

tadicens : Octli t in me, &* non fubfi- ob.7.8,1

oimniscreattra, — Gerit igitur Deus to-

fiam. q.d. nullibi poffum effugere ocu-

gj

tum mundum inmanufua, quafi glo-

lostuos,ubicunque fim;adeó nufquam

tutusà confpe&u tuo fübfiftam.

Wa

bumluminofüm & perfpicuum , in

quo uno intuituafpicit , quidquid in

Fiuntarte pi&torum taleshominum

h

Yi

ipfo eft & fit, neque folümgeftat, fed

facies ; que ex omni parte adflantes

& (uà effentià penetrat&i ambit,ficut

afpiciunt, velin eos arcum intendunt,

[

"

Yu

fiveilliexoppofito; five àlatereftent.

$ntime.

gnisferrum, quod ignivit; imömggif

Hujufinodi facieseft Deus,cujus oculi

n

Deusomnia contuetur, & quidem

& fagittz femperin nos collimant ,

l!

accuratiffime,tam futura& praterita,

ubicunque ftemus. "Undémonet fan-

Hebr,4, quàm prafentia;tefte Apoftolo: Nonné

&us Auguftinus, qui ait : Ipfe rimendus S.' Auge

Nuy, ,

ulla czeaturainvifibilisin confpetu ejus *

efl n publicozipfe in fecreto: proctdis ? vi- fer.A6de

G

1j.

lj

deris ; intras? yideris : Lugerna ardet

? yi- verb.D&

omn?a nuda c aperta (unt oculis ejus, Ni-

det

8

D

CONCIO Xl

101

D

ia

dettes lucerna extintta .-e]?.? videt te. In

Deus, snagnusille Deuste hon vide- reypm, -

n

eubile intras ?. videt tezin cordever[aris?

ret;qui infrate eft, qui füpra .te.e&,qgi 232j

videt te, Ipfumtime,cui cura eft,ut videat

juxta teeft,imó & intra te eft ? Omnis

vlb n

-

te, C vel timendo caftus efo s aut. fi pecca-

locus veré dicitur: Dominus Deus videt5 Gen. 22«

:Ug'id' L 5.1

veris, quare,ubi te non yidea

omniaaudit, omnia novit, etiam inti- 14,

s I

yis, Hzc ille,

t; ö* fac quod

N

amas.cordis tui cogitationes; Sctamen

Qurum

Xycft. in

julius Drufus defideravit fibi talem

audebis adhuc, Ó reccator!.ó pecca-

hp

Apopht, itrui domum, inquaomnes vicinili-

trix! audebis Deum in ejus præfq'entit

dinl

berum haberent profpe&um;adeóque

offendere?

»

ol

eculis füis cernerent, quidquidipfe

Tranquillusmemorat,ab Augufto Sueton.in

Il

domi ageret. Talem domum nos om-

Imperatore filiam ac neptes ac inü-i- Augujiö.k

;ndat

ines inhabitamus ; licétenim vicini

tutas;utvetaretJoqui, aut agere quid-

eu5,

quam;nifi propalam, & quod in diur-

mnefcíant,guz domi & in]atebrisaga-

Id

anus , videttamenDeus , cuitotus

noscommentarios zeferri poffet. Tta

mundus,quafi una domus patula eft,

tu nilloquaris, velagas, cogita Deum

N

Suetontn

Domitianus Imperator tempore

videre, à quo.omnia in diurnos com-

«

Donütia- fufpecti periculi appropinquante foli-

mentariosreferuntur, & fuüo tempore

j paw

folvuntur.

meci4. itiorindiesyporticuum,in quibus fpa-

elum

tiaricon(üeverat, parietes fphengite

S.Bafilius aliquando rogatus; quo-

eritus

modo quis affequi poffit, ne iütero-

lapide fpeculari diftinxit : 6 cujus

vt

fplendoreper imagines, quidquid à

randum diftrahatur mente? Refpon-

«005 ,;5',:;

dit: Deumfe ante oculos habere.certó

tergo fieret; provideret, tefte Sueto-

&or

nio.Deo totusex fphengite mundus

íciat. Ttafi quispeccator ex me qua-

nj

eft,in ipfo quàcunque te vertas;cerne-

reret, tu paftoranima mez, quo.mpdo

/

hDd

ris à Deo; cernuntur eetiam, quz in

affequi poffum , Àne amplius peccem,

gtb

cordegeris, quó fphengites non per-

nec ingraviaincidam fcelera? Refpon-

yle

tingit. Neque ideó nos non videricre-

deo: Deum tibiprz(entem efle , &

wfubfl ]Ob'*'

damus , quódnosD'eum non videa-

omniavidere certó fcias. Przfens eft,

o QGl

inquam, nontantümutfpectator &c

imus. Adhocenim refpondet Sponía

fquam

unf,2,9 in Canticis : En?pfeflat pofl parietem no-

aufcultator, fed etiam ut (everiffimus

noftrorum cenfor operum. Et nullus

"

firum, profficiens per cancellos.. Yn qua

minw

"verba S. Bernardus: Preffo ef, inquit,

impius ipfi adhuc & manibuseffugit ,

fantes

eculuscuiomnia patent;etfi non patet ipfe.

utolim dicebat Sophocles.

Vereor afpettum exploratoris illius, quipoft

Rex inomni íüoregno eft przfens

gdunt

eftent

4

parietem flat, quem pro acumine visfis ca-

per potentiam, & in palatio per pra-

prea affimilavit Scripruraz bunc ergo ve-

Áentiam , verüm perelffentiam nut-

js 00

g

Teor occultumoccultorum exploratorem.

«quam eft, nifi ineoloco, quem corpus

occupat: Deusautém in .omni loco

st

NumA4.

Eja Chriftiane! Ó mortalis! Ó pec-

g

Y

28.

cator! ó peccatrix ! quid agis? quare

eftprafensomnibus modis iftis,videt-

r( l

Eccli.

«queunivería,

um

il

il

bita vivis? quare ita Deum tuum

$322:

ol

E.

e€

udis, perinds f te non videzet $

iHocsollyrio.confiderationis divi-

Á ;IWW

i

n&é

i

20Z

Conctones Strenales,

S.4ntjg. X przfentie iungebat quondam

mam poenitentiam,ad Dominumbes-

2 pert.

Paphnutius Eremita oculos mentis

ta migravit, Anno fálutis 244.

Küfl.tit,

Thaide , qux erat meretrix Alexan-

Bone Deus/ quid non poteft velis

I'f'

drinaspublica juventutis peftis & exi-

animo (celefliffimo , acris & viva tuf

Invitis

tium, quam cüminaliam formam re-

prafentiscogitatio! da illam nobis, ó

pP.Lt,

ligiosá vefte depofità indutusacceffif-

Domine! ut tuífemper memores,ni-

fet,quafi defiderium carnale comple-

hilunquam turpiter te coram defi-

turus (reverà tamen nonnifi occafio-

gnemus , faciamus , cogitemufy&,

nem captans revocandíeam ad: viam

Enímveró nulliusalterius rei. perdi-

falutis) annuente illà condi&o pretio;

tio,quàm memoriz Dei major efi:Scio

hic deduci fe euminlocum petit , in

namque quam verum fit,quód à Dio-

quo àneminevideretur. Deduxit illa

cleviro religiofiffimo didicit Palla-

Inbifl,

Laufiuta

virumin variacubicula, in.quibus fe

dius,etiam fan&iffimum quemque, fi

à nemine confpiciendos putaret 5. fed

£».98.

Dei prafentis memoriam deponat 5

hoc femper videndum- fe dictitante;

centinuóaut befliam fieri, aut diabo-

deduxit tandem inlocum dom(s füz

lum.

abditiffimum & occultiffimum, di-

Ergó, ó p.eccatdres!':lia:n('.virgama

€ens : Sihominestimes,nullus te hic

vigilantemcum fàlutari illoepigram-

videré poterit; fed.fi Deum; is ubique

mate: Dogtinus videt,ob oculos habete.

.A

£,I0j,

tevidet. Tum*Paplinutius tunc ejus

Moyfées olim virgà percutiebat pe-

Nittt.20,

&onvertendx occafione fumptá, intu-

tram,& fluxeruntaquaz. Tu; Ó pecca-

I

le

ht: Si Deur: omnia ubique videre

tor!hacvigilante virgajideft, recor-

£redis,& malé agentes infernalis ignis

datione divinz preíentie percute du-

maneat, curilloinfpe&ante , tam e-

rum & petrofüm cor tuum, qui huc-

morme committere facinus & audes ,

ufque memoriam Dei exanimo tuoe

& potes? Herum & fimilium verbo-

abjecifti, ut fluant lacrymz ponniten-

zumeílicacia fecit , utDeointeriüs

tiz, continuóque Dei prefentiam im

verbisejuscooperante, extuncfum-

ectore & mentetuaretine, hoc mo-

mum peccati horrorem conceperit ,

do in nulla reincides peccata gravia;

& quicquid meretricio lucrata fuerat,

fed pié vives , atque beaté morieris,

in medio AÁlexandrig mox Vulcano

Idem rogo omnes& fingulos, quod ut

tradiderit , igneque confumpferit.

fiat , dernobis pro felici xentoadid

Pofteàin fecretum poenitentiz locum

fuam divinam gratiam Deus Pater,

&ranfiens,poft txiennaJem. rigoxqiifii—

Fighus,&/.?pi—riws fanétus, Amen,

CON-

cCONCIO XIF.

203

itbtte

äääü&äääääää:äääääääääääää&ä

;üvel»in

äääæä?ä??ä?äæäïäæäääääïäää*ï&ï?

i ul

nobis d

norest

comN'CcLO. v

n d

temif

| Quicquid agis, prudenter agas, & refpice finem:

j p

r

2cjam pro xenio funt meditanda tibi.

àbie

GR B. ER M.AI

: il

",

1 [r?ï

E/fote prudentes. Matth. 10.16.

)Ih,

o

V EX:

Memento finis.

ECCli. 3 6. IXOc

m

jipit

Gefl. 8v.

f

22 -

)

Eferunt Gefta Ro-

f&fibi juffit inaula;in bafxli&is,in fola-

dubete

€, I03.

É

//,!-

p

tmanorums fymboli-

riüs, parietibus, conclavibus, & in

d Pc' M

K

3

:

$

3/. ca, mercatorem ali-

cun&islocis , in quibus obambulare

,

t

o

quando ad Regem

folebat: itemin mappis, mantilibus,

, n

). quendam venifle, ei-

d

4

g

linteis, & in omni füpelle&tili, quaín

que pretiofa & uti-

meníautebatur. Cümjam Rex . eflet

a*

liffima

obtuliffe

juftitizamans, contigit pauló póft, ut

nimü fij

mercimonia venalia ; Cui Rex : Cha-

in odium füorum veniret, & plurimi

vtl

riffime ri mercator, qualesergó ha-

contra eum confpirarent,ipfumque &

gt

bes mercesvenales? Etille: Sapien-

imedio tollere, & clanculum morti

jocme

tiam.Cui Rex: Quanti vendis fapien-.

tradere cogitarent : quia autem hoc

tiam? Refpondet:Mille florenis, Ait.

per viam potentiz minime adimplere .

T d

yorttss

Rex: Etfi mihitua fapientia non pro-

poterant;fübornárunt barbitonforem

uod ut

fit; pecuniam meam inutiliterexpono

Regis , ut dum barbam ipfius rade-

iib idid

& perdo.Refpondet mercator: Si nog

ret, guttur ei novaculá pra(cinderet,

Patel;

fuerittibi emolumento & utilitati,

mercedem bonam habiturus. "Tonfor

m

pecuniam reddam. Ait Rex; Dic mihi

pecunià acceptà fideliter conceptam

fapientiam, quam mihi vendere cogi-

inferre necem promittit, Hic cümali-

quando tondens Regem facinus para-

tas, Ec ilþ: Rex clementiflime:

ret, vidit in Regis linteo litteras acu

d agis,prudenter Agas, d reþi-

pi&as :

| Qtjtfui

[14 ' nem.

Quicquid 4gi:,prudeäter agas, C refpi-

ce finem.

Rex fo]uto prefio fapientiam llxanc

Li

Cc 2

| Le&f

qUd

204

Conciones Strenaless —

Le&ahác fententiá, animo fecum vo]-

Quicquid agis , -«prud'enfer'dg

3

vebat, en condu&us fum, ut Regem

fpice ,1nenï.-

hunc occiderem, vitàque privarem,

perpetrato homicidio, finis meus erit

þSf'täAfujs've(ï:er, ó vdas'Prærlätlï,"firoE E.. |

$. r

peffimus, quia morte turpiffim& con-

piícopi ;' vos Paftores & Sacerdotest

demnabor, & totamea familia ex ne-

[

eft ftatus fublimis; quam ob caufam

fando hoc facinore miagnam contra-

hetinfamiam, Etecceillicó manus e-

quicquidagitis , prudenter agite, &

refpicite finem. Vs effis lucerna fupra. Lug,

jus tremere,facies commutari,pallere,

T

candelabrum pofita, exgà lucere debetis.

retrocedere,novacula de manibus ejus

cadere, Caufàm hujus Rex inquirit,

omnibus;qui in domo,id eft, in Ecde-

fia Dei fünt, & omnes, qui ingrediun-

Cui barbitonforomnia aperit, impo-

turad vos , lumen fálutis videant.

Euij

fturam fatetur, ad pedes procidit, di-

Quinimó vos effis Iux mundi,ut fammus Matth, f«

Ó

citque fe harum litterarumintuitu à

Sacerdos (ecundàm ordinem Melchi- 14.

fcelere abflerritum effe, petit veniam,

fedechipfemet vos hoc illuftri titulo

& obtinet. Rex veró hanc fententiam

infignit ; ergó radiis probitatis veftrz

majori habuit , quàmante,in pretio

& fanctitatis omnes illuminate , fic

& aftimatione, quia fibi vitam & to-

af

enim ait Chriftus : Luceat lux veftra , , 16,

tius imperit confervaverat incolumi-

coram bominibus, ut videant opera vefra —

tatem. Hanc utiliffimam fententiam

bona, C* glorificent Patremveffrum, qui in

unicuique Statui in fauftiflimam ftre-

nam donabo: interim omnes atten-

celis ef. Vos effis [alterres exg& mentes 1hy. Is

hominum condiatis neceffe eft, Vos

dant,proderit enim vobis non tantüm

eftis eleiti a Dotmino s exgó ftate coram a.Paral,

ad falutem & profperitatem prafen-

eo, & miniftrate fideliter , coliteque 29. u.

tis,verüm etiam ad impetrationem a-

ternze vitz.

eum, & cremate inceníüm fuavitatis.

Vos eítis cozflituti à Deo Principes ]iäper Pf A4-17

Quandoquidem ftatus Ecclefiafli-

omnem terram 5 ergó gregem vobis.

cus reliquosin dignitate multis prace-

commiffum bené re

|

gite, Vos eflis ;; L. Cor. A«

dit parafángis,ut teftatur Marcus Ma-

niftri Chriftt & difien[ateres myfleriorum Y«

Lib. per

rulus,quiait: Tanta ac talis dignitas Sa-

Evang.

Dri; ergó eftote fideles difpenfatores,

hi, .

[l 2«2'

cerdotalis , ut nulla major bomini conferrà

& omnia

D

fofit;& quoniam angelica füblimitati

finem.

prg denter agite, & refpicite

[

exaquatur, Sacerdos ipfealiquando

Sacrificiis prifcorum Gäntil'i-

^ij

"

Malacf).

inScripturis Angeluseft appellatus;ut

um , ut parrat celeberrimus hiftlorio-

illud Malachiz ; Labia Sacerdotis

Cuflo-

m

2.7.

diunt fcientiam,

C legem requirent ex ore

graphus Plutarchus , intererat femper P/utarib.

f

aliquis , qui facrificuloidentidem oc- $z Mordl.

ejus, quia Angelus efl Domaini exercituum.

clamaret : Hec age, loc 4ge . ideft, ad-

q

Hincergó primó. ECCLESIASTI-

verte & refledead id, quod agis, rei,

i

CIS, P:zlatis & Sacerdotibus ; &c.

pro felici xenio dono

quam tra£tas , dignitatem confidera,

hanc fapientem

necalis intende. Idem,idem meum

fententiam ;

lm! P

alt

Vos docet apophtegma & xenium, ut,

m,;

quic-

coNciÍo xT,

46f

forté rationem , fimul utoftenderets

u

quicquid apitis; prudeateragatis, &

quantoperé fibi difpliceretimpr

uääü-

refpiciatis inem; & quardo noi faci-

tis . gravis reddénda vobis erit ratio;

tía cüjus fymbolum cacitas eft, Ani«

vb

$.Petr. "Undé bene S. Petrus Chryfologus

maliailla Ézechielis, quz adeó infüb»

rdors)

Chr)fol, monet : Quantó majora timentur effe

limiaevolabant, plenaerant oculis; ut

catfim

- difpendia;tanto pro

dicit Scriptura : Totum corpus oculis ple-

Éxzeth, Fo

:

mptior ö'peffeäibr' de-

i t

bet effe cautela.

nuim erat.. Unde manifefté colligitur,

'48.

Videtur Dominus D'eus jam olim:

quàmalté ci

if

ferat.

?

rcumfpecta prud;cntia'ef-f

joets

in Vet. Teft.docere voluiffe,duobus in

E

Et ideó quidem alté, ut indé appa-

prxceptis Sacerdotes & K Ecclefiafti-

duf

cos hanc prudentiam in agendo & xe-

réat, quanta rerum mundanarum vili-

jcat

tasfit, && demiffio 5 quàm vanitates

Exod, 38« fpiciendo finem.r.In Exodo,ubi man-

inus A

$,

davit Deus fieri Jabrum zneum de

faculi fumofz, avaritiz ejus viles, vo-

luptates momentanez , ficfcilicet

d- V

fpeculis in oftio tabernaculi, ut fcili-

ilt

cet Sacerdotes fe priüs, antequam ta-

mentem füblimat, & eam'ad tentatio-

nes dignofendas, & diaboli teclinas

N

bernaculum ingrederentur, fpecula-

?,&W

Exod, 38 yentur. z. In eodem Exodo mandat,ut

claré difpiciendas exacuit. Undé &

8

Sapiens de prudentibusloquens: Fru- P0v o

ilb

fümmus Sacerdos geftet togam ufque

ad pedesex byflo;quo fine dubio do-

fira jacitur, inquit, rete anteocilospen- VTe

o

cere voluit , ut fervet flatum luum

natorum, neque etian aqnilis auctipes ve-

T

as 1

mundumufqueadfinem. Ergó juxta

tia & laques tendunt,

Placeant vobis mea apophoretay

W

voluntatem Dei in omnibus pruden-

coram u^

teragite:namopusomne , quod pru-

que multum utilitatisadcorporis &

dentiam nonhabetcomitem, tametíi

animz falutem vobis conferent.

o

exteriüs appareat pulcherrimum;[ali-

MAGISTRATUI fíxculari eari-

aj

dem utiliffimam, & fümme eis necef-

W?" / ?

quam fémper imperfectionis macu-

lam prafert.

färiam dofententiam & fapientiam z-

v

dl

Quinetiam vetuitolimDeus , ne

üid ibi fine fàle facrificium offerre-

frrinm ^

; ijïguid'agik:,prudknrgr'agasg (f'rz;/þ*fte

Ti

nfatortóy

lOih2. (ur Verba Dei fnt: Quidquid obtulzris

15

facrificis (ale condies, nec auferes fal fade-

gt

vis Dei tuà de facrificio tuo ; $n otmimi oblatio-

Prudentiam ita explicat &t definit

ne tua offeres (al. Ut nos Sacerdotes

rudentiffimus Seneca: Providentia(id Seneca de

veitili

iflorio-

jam tum quodarnmodo doceret gloriz

cft;prudentia)eff prefensnotio, futurum. A. virtu-

füz zelum;qui € maximis ac primariis,

gertradtans eventum. Et. ibidem unicui- f/b,

fanpet "

iv"

Y

i

qua offerre illi queunt, facrificiis,infi-

que Superiori,Senatori, Scabino & c.

jem C

ulcherrimam dat doctrinam, dicens:

CR» ad.

pidum fibi effe; nifi fapientiá ac pru-

- dentiá condiatur.

Prudentis proprium eft exannareconfilia, Mem ip,

| is,rei,

Hoftias etiam czcas Deus olim ab

& non cità facili eredulitate ad fal(m pro-

nhderi

Ltyit.22, altarifüoexclufit,dicens : $? cecum fue-

labi : de dubiis non definias, fed [uffen[am

p n

&&

tene fententium.

ritnon offeretis ca Damino, Ob candem

g,

Cc j

Prue

quiq

206

Conciones Strenalet, -

Prudentiffimus Plutarchus appofi-

ajentibus, prefertim fi mihi nbceauï;

tam profert fimilitudinem:Utnon de-

neccaufz profim ? Sinthac ita,nihil-

betíumerecitharam , quicanendi fit

óminus tamen cum libertate promen-

imperitus;ita non debetimperium fu-

da veritas:

mere, qui non fit prudentià praditus,

Multi (spenumero in Scabinatu in

Quicquid agis;pmder;rtr agat, C refpi-

ferendis fententiis inconfideraté lo-

ee

nemy

quuntur, fi minimum fibiemolumen-

tum emergere putant, vel exiguam

Namczteriautfententiam mutabunt,þ

aliquam corruptionem , autgratiam

autcerte impofterum cautius dicent.

favoremque alicujus Domini indé

Sed iterum obducis : Sape deliberari

fperant,dant fententiam & confilium,

de rejam conftituta : híc fruftrafit,

d

nonattendentes finem.

ais, multa movere, aut contradicere,

o4n.

Rem miriffimam narrant de Sena-

Non ftuftrà erit, mi Scabine, mi Se-

Coquier

tore: ajuntLutetiz in foro frumen-

nator$ nam deinceps ftatuetur confi-

l. 4. tbe-

tario;os cloacz oftendi hodieque, ubi

deratiüs, fi quis jam reclamet cum ra-

fauri po-

fepeliri voluerit Senator, quem mali

tione : deinaliihoc exemplo fient a-

confilii feró peenituit. Regem is tri-

nímoftores.

l"f 644

ftemac folicitum viderat ob anguftias

Unicus Dux belli nefcio quot fu-

gientes in aciem " & ordines

oteft

xrarii : fuafit igitur aucupandz gra-

tiz causà , ut Rex é minimisrebus,

compellere. Et quàmvis hic re

À

itiffe

quas ruftici in mercatum deferrent ,

nihilproficiat, fatis eft officium fuum

unum alterumvé nummulum exige-

fecifles fru&us confcientiz maximus

7

ret, idque in biennium duntaxat.

eft,muneri füo non defuiffe,

Colle&á pecuniz vi nonihodici, ex-

Cur autem;objiciesiterum,meo me

actiones plures eodem exemplo exco-

damno invifüm faciam, & ultró in

gitatz funt. Hic primus exactionum

aliorum odium veniam , quod ego

taliuminventor, cüm videret malum

meique pofteri luant?Refpondeo, qui

finem, nec idem auctoritatis fibi effe

folà charitatis lege obftringitur alium

in diffuadendo, quod in fuadendo, ex-

liberé monere , poteftid quandoque

tremis moeroribusconfici ceepit, & a-

certis de caufis omittere 5 at veró qui

wlzzlfi

nimi.alutem defperare. Atque ut à fe-

lege juftitiz verum dicere obligatur ,

etiam cum detrimento füo verum di-

ipfopeenasconfulti mali confilii ex-

älï

peteret, aliofque calamitate fuá doce-

cere, & contra torrentem niti tenetur,

ret,teftamento cavet, ut illic fepelire-

Exemplo id,quod dicimus,demon-

tur,quo fori purgamenta confluerent,

ftratur, Sunt hici4.Scabini& 3. Se-

quieimprudenteregiffet, & finem

natores , dicenda fententia in curia;

minime refpexiffet.

Sedecimunoore affirmant: decimus-

Dicet autem mihi aliquis : Solus

feptimus, fiquidem ei aliter vifüm, et«

egotorrentem fiftam, aut contrà ni-

iam fine fpe profectüs,etiam cum füo

ïä

ch; folusego negem ; tot ceterorum

damno;illis non affentiri obligatus eft,

L

nec

CONCIO XIV.

207

Sic & Nicodeimus unus omnium im-

f

necullo modopoteft dicere , placet.

*

*

ilil

Dicat exgó, fed modefté : Domini fa-

petum ferens.

Nunquid lex nolira, in- foan. 7s —

quit;judicat hominem, nifi priis audierit. $1.

D

ciant, quod placuerit, de re propofita

ego quidem fic fentio, & c.Et hujus rei

ab ip[o, & cognoverit quid faciat ?

- 'ales Jofephi, tales Nicodemi vos

cauía eft: pracepta enim qux vocant

negativa,femper obligant,qualia fünt:

fitis, omnia prudenter & (ine l«frone

v"w.

conícientiz peragite, & in fententiis

ne confentias, ne fis particeps fanctio-

nismale. Si hocfide boná decimus-

ferendis refpicite finem , ad bonum,

ad felicem, ad beatum finem. tendant

jbl

féptimus Senator, quem dixi, fecerit;

(celts

etiamfi & caterorum fententiis dam-

cogitationes veftra, ferió, non jocose,

utile Dux Würtenbergenfis ; qui

ytti

numgrande proveníat, isfolustamen

à (arciendi damni reftitutione immu-

fümmopere inflatus & faítuofus erat $

[

ft

Ad hunc dicebat Fridexicus II Impe-

d

nis exit; obligatis ad id cxteris,

Nec quifquam híc dixerit: Sum ju-

rator: $i finis bonus , omnia bona funte

$t«

J

venis, nectantzauthoritatis; meis et-

HicDux curabat fibi fieri tuniculam

jam liberis/profpicieiidum.'&c.' Fi-

lineam, cujus extremitas inferiorque

W

mbl

culnez rationes füntnec affem valent.

fimbria quàm pretiofifTime aurogem-

Jusjurandum Deo & Principi datum,

miíqueintexta & elaborataerat; hac

Qf

conícientiaque divini timoris non ex-

indutus ingrediebatur collegium ac

ers,illa omnia humana terriculamen-

congregationem Principum, interro-

o

hii

ta contemnit.

gatus, quid hoc fibi vellet? Refpon-

Unà mecum;obfécro, curiam Hie.

dit: Sifinisbonus, omniabona fünte

j

um

rzofolymitanam fübite & audite fe-

Verüm fuperbia & arrogantia hujus

gximi

ptuaginta duosSenatores confilia con-

Ducis meritó infzacta eft, quia in con-

ferentes. Quaflioerat: Utrum Jefüs

fli&u captus eft, & in diuturna deten-

peone

Nazarenus capite damnandus ? Híc

tus captivizate. Non ergó ludibunde,

[ro i

fed (erió ad beatum finem mentem co-

Caiphas Annas, hic RabbiSamuel,

iqu

RabbiSimon,Rabbi Jofias,hic catexi

gitationefque veftras dirigite: omni-

0 qu!

omnesuná voce pronuntiárunt: Rews

bus diebus vitz veftrz hujus memen-

eftmortis, Sed & hic Jofephab Arima-

tote flrenz, & precor vobisannum

incolumem.

doq

195,23.1 $ thea unusomnibusreftitit:H/z 07 con-

«b qi

» fenferat confilio & a&tibus eorum.Cogit&-

'TELONARIIS eandem præf'enfo

| atllï's

rit Arimathaus nobilis hic Decurio :

loco felicium apophoretorum maxi-

n d

me (alutarem fententiam z

quid ego unusac folus oblu&er? oblu-

t

&atuseft. Tot fapientibus viris contra-

demole

dicam?contradixit, A toto Senatume

Qäcquidügik, prudenter agat, & ve[fi-

d

&

A

disjungam? disjunxit fe. Omnium o-

ee finem.

j ab

diumíuübibo? fübiit, & (íententiam

gecinie

dixit, quai fciebat à nemine audien-

In veftroofficio fitis providentes, &c

v,fum,'"

prudétes,nó quoad téporalia bona,fed

&m, Jefum Nazarenum videri inno-

cup

centem,Hag vexa dicendi libeztas eft,

qu?ad fpiritualias mm quomodo

diyi—

d

(

tias$

whgatll

W

:Conäonc: Stvendlets:

tiasacopes ; fed quomodo falutem

omniainverfo && perniciofo ordine

&

animz acquirere poffitis,

peragetis.

E

PProvidentia five prudentia , juxta

- Efau utero maternocconfufo & in« Genaf,

etymologian, dicitur, quaf À procul

veríoordine prodiit, brachiis anteca- 26,

E

M&tcb

Widendo. Etvideturfuüoipía nomine

putexertis 5 tales füntimprudentes;

praferre, quod revera eft, infignem

qui fine ulla confideratione omnia fa-

3j

Ícilicet intelle&üs perfpicientiam,quá

ciunt.Sed Jacob in ortu illius plaütam

ex antecedentibus judicamus de con-

pedisapprehenditshoc veri prudentis

fea

E

uentibus, & & caufis colligimus e£-

L

eft fymbolum,qui nunquam quid ag«

fedus,

greditur,quin illius pedéjid ef/operis

Quifülgurperfpicitoculus,auditui

áuifinem perfpiciat. Simili modoi&

anox dicere poteft,foreut brevi fitto-

vosagite prudenterin munere veftro,

initru auditurus : cujus illud effe pra-

xefpicite finem;ut fit beatus; hifce ex«

muntium ipfà illum edocuit experien-

opto vobisprofperum novumannum,

tia.Quod inter feníusnoftros elt vifüs,

CONJUGATIS offero quoque

hoc morales inter virtutes prudentia;

proapprecatione feliciffimi novi anni

álle noftrum conducit corpus,bac diri-

eundem compendiofum verfums

gitactiones.

Veravos prudentia in virtutis iti-

:

á

Quicquid agis,prulenter.

€e frnem.

'*',g"f*f&"" i

mere.recta docet peragere ; at mala in

fexcentorumvos malorum;fraudum,

& perfidiarum pracipitia pertrahit.

Prudentia agendi profe&tó hi :ütröque

:Quà oculos perfpicacioreshabetis,eó

conjugenon exigua requiritur, , In

Jongeédiffita, & advenientes naves

a3narito xrequiritur pracipue duplex

acutiüs videtis,& omnia diftantia.me-

sprudentia. Primó, quoad regimen

liüsinternofcitis; fic quó fecundüm

iuxoris: virosenim ita alloquitur S.Pe-

Deum prudentioreseftis ; eó devita

trus : Viricobabitantes fecundsm [cien-

'I-Pffru;.

:

t

futura fzpiüs cogitatis, & finemrefpi-

qiam;quafi infirmioriva[culo muliebri im-

7s

citis.

gartientesbonorem, tanquam C cobaredie

[

Tllius apud Grzcoslaudaturoculo-

u gratie yita,ut non ipediantur oratio-

rum acies, quié promontorio Athe-

mes veftra. T res caufas ponit hic S,Apos

nienfinaves & portu Pireceo procul

ftolus, quare virconjugem füam de-

indé diffito folventes dignofcere po-

.beat prudenter tra&are,

D

terat ; at acutioris ille visüs eft, cujus

1. Quia e'ft-v.afculum-infïrmi-us:Sici

[

prudentia femper,imó ab hoc momen-

utenim vitrum facillime fentit inini-

i

to ad uíque xternitatem perfpicit,SoJe

mum i&tum; ita muliereft planétene-

fplendente tenebra fuganturs ita verá

ra,(übtilis, & fenfibilisyminimumque

ánanima radiante prudentià omne di-

analum, autduriufculum verbum pe-

t

fpellitur peccatum, Siinveftra fun-

metrat , dilaniat & . confcindit cor

&ione non virtutem prudentix exer-

ipfius; eade caufa

-

prudenter & beni-,

E

&eatis & ad beatum finem refpiciatis, -

'gn$ tracianda,

a, De

CONCIO- XI,

&O

Kint

litiam inclinata eft, noneritb

- 2, Debesfcire, quàd tua uxorzque

H

bnigþa:

bonafit, actu, quantum attinetad

humana & patiens.

t G

-gratiam & cceleftem hareditatem: ibi

Quia etiam feeminzà natura fünt

ntet j

enim nonerit (übje&io mulieris erga

pufillanimes & altiora non curant; fi

lnty

. M(rtb.

maritum, fedomnesibi erimus ficut

àmatitismalé dureque tra&tantur, fe-

1itf

;2.030-

quitur,quód alas mentis animique füi

Angeli, & mulieres ibi honorabimus

m

& venerabimur tanquam filias Dei ,

contrahant atque dejiciant;ac nec ma-

nibus , necanimo inaltioribusrebus

dent

hinc neceffe eft;ut incipiant viri híc in

terrisillud , quod ibi fa&urifünt iu

utantur. Et ficut providus agricola il«

Sunile,

il

colis.

lasplantas, quzadterram inclinant,

n

nonomninó permittit cadere,fed eri-

TU

3. Debent viri ideó difcrete ac pru-

denteruxorem tractare,ne fcilicet im-

git atque füffulcit, ut in altum crefce-

'CRIO)

eete

pediantur orationes, qux requirunt

requeant; fic prudens maritüs uxo-

humilitatem & quietem: Si namque

rem füam nullo modo fhpprimat,mul-

[ii^

furiose, turbulenter & quafi infanz

tó minusillius cor, quod perfe]ubri-

)que

mentis homo in domo tua agis, & con-

cum ac parvum eft;operibus malis du-

N

juxtuaetiam quodammodo in zdi-

b

ri(que verbisannihilet, fed multó ma-

l

d.

gis amore. atque veneratione elevet

bus furit,quomodo poffibile eft

quó

pietati & devotis orationibus vacare

animetque, ut hone

hj

Ras femper hau»-»-

poflitisi Ea de caufa vir non debetul-

riat cogitationes,

lamanfaàm ullius perturbationis atque

Quia eriam mulier fe viro tradidit

tzdiidare , ututerque eó puriori ac

in fublevamen laboris;in folatium,de-

uoqu

devotiori smente füas D eo offerre pre-

licias ac gaudium; fic requirit natura-

72

ces queat.Et indies unam vel mediam

lisjuftitia; ut&contrà pari modo abil-

dupk)f

horulam in iis ( ut probos & Chriftia-

lotractetur, Quis enim fperneret fo-

,g,'meu

nos conjuges decet ) impendant ; fi

latium cordis füi? quisad iracundiam

9

velintalioquin vitam fuam in gaudio

provocaret quietem fuam? quis fan-

1 (c'zen-' M

)

guinelentum continuó gereret bellum

tam corporali , quàm fpiritali confü-

jl

mere & finire.

cum períonailla, quez nomen & offi-

cium habet,quód fit pax (ua?Si itaque

dul

Adhac quia vir eft fapientia, forti-

T Wm'

tudo & prudentia,magifter & bonum

virpetit ab uxoreobligationem debi-

p

exemplum domás fux ac domeftico-

tam, & contrario & ipfe debitum exhi-

xum,tenetur fe tali modo exhibere er-

beatamoreim;affabilitatem, manfue-

um U

gaconjugem fuam, qualiter iple petit

tudinem, bonamque tractationem.

2. Prudenria viri confiftit in confi-

jusSie

abipía refpici & honorari.V iramabi-

i m'mi-

litatefüà , bonitate & manfuetudine

liis bonis, ac regiminebono rei do-

neteli

conjugi fuz exemplum & incitamen-

mefticz, ut prudenter füam regat do-

tum efle debet, quomodo (efe habere

mur, fit vigilans,diligens, nulli lufüi

gunq

ac ebrietati addi&tus, &c. Detali ma-

debeat. Si namque impatiens, tumu]-

um*

tuofus, & furibundus effe vellet, pro-

rito dicitSapiens: Qu4mmagnus, qui gocli,

ndr d

invenitgprudentiam ! Et Sapientimmg's M

u

£c&t9 ipíus uxoz, qu& ä naturaad ma-

a1t;

D

*

h DG]

215

Conciones St:renale!.

fententiam ejus fecutus e

fa. 6.t. ait « Melior eflvir pradens,quim fortis.

a

Hä nunquam

Similiter & mulierfit prudens, &

pennituit,-

x

i

omniaprudenteragat. Et vir habens

julia Mam

'mea*l Me)&andri Pgrincif'x ;Votar. l.

muliezem prudentem;hic fingulariter

pis mater,laudatiffima feemina, Syra 16. e/fn-

àDeoeft benedi&tus, tefte Salomone

genere:ejusaufpiciisfilius per orbem thbrop, -

proy, 19, dicente : Domus & divitia dantur à pa-

terrarum fapientiffimé rexit.

14

ventibuss Z Domino autempropri& uxor

Sic quoque lego in facro codice de

pridens,/ ExSyracides pronuntiat vi-

variis prudentibus mulieribus : nun-

rumillum beatum, qui conjugem ha-

quid prudens erat mulier illa Thecui- 2. Reg.

Eccli, 25, bet prudentem : Beatus, inquit, qui ba-

tis,' qu& prudentiá (uá magnam à Da- 14.4.

bt

bitat cum muliere fen[ata.. Mulier pru-

'vide Rege obtinuit gratiam? nunquid

dens multum boni in adminiftranda re

prudens mulier Abigail, qux fuà lau- 1.Reg.sf.

familiarijn fedarda ira mariti, in füb-

dabili prudentià iracundiam ac furo- v.24. jj.

levandislaboribus, aliifque rebus ali-

xem Davidis placavit, peziculum per- 42..

€ujus momenti przftare potefl. -

ditionis atque ruinz dom(üs fux amo-

vit , maritumque füum Nabalem à

Pulchra & laude digniffima de pru-

dentibuslego feeminis, tam in profa-

praíentiffimo mortis difcrimine libe-

nis,quàm facris litteris. Prudenter cer-

lavit, X gxatiam favoremque Regis

té && infüuumcommodum agebat illa

iterum aucupata eft;quam tandem et-

mulier paupercula, cujus caufam cüm

iam Rex ob magnam prudentiam ejus

in uxorem fibi elegit. Hanc S. Textus

Philippus Rex Macedonum iratus, &

