
nes erga Íc gerere debent, ne feducan-

cum eft illud divinum.præfcptum

*ora4

—

CONCÍO XXYI11I

4

ii

sior4 patrem. ttttiir, cm mnatrem tuam,Hunc

2, Adeant cornices: nam (ficut di-

M.

: bacalum prafentat Deus ipíemet o.

cit S, Ambrofius) erga parentes fuos

g d

miranda eft cornicis clementia 5 quia

Emdf.zq.«

mnibus & fingulis filijs , dicens: Hono-

r Ti

E2

14 patren tuum ( mairrem tuam , t fis

càm parentes plumis: & alis in fene-

li T

longavus faperterram.. Hunc baculum

&ute nudari contingit;cornices junío-

j

Íecam femper geftavit junior Tobias,

tes pennis proprijs eosfovent, & col-

il

ideó ingemifcens, & irtcimediabilibus

le&o cibo.nutriunt , & fulcimine ala-

s

hi

lachiymis flens. querula mater Anne;

rum fuarü fableyant, & ad volandum

E

h

& triltis de diuturna emanfione filij

cxetcitant , ut fcilicet in priftinosufus

membra diffueta reducant. Sic filij ho-

10

Tob. 10.

dieebat : Heu * beu me fili mi ! ut quid te

di

4

mifinus peregrinari , lumen oculorum no-

minum. parentes füos deberent pen-

(

fororum, baculum [enechutis noffvasfolatium

nis proprijs nudos, fialios non habe-

vitanoffra, [pem pofleritatis noflra *

rent, induere, primo vi&u vel labore

L

Hunc baculü (ecum geftent omnes

famclicos enutrire.falcro brachiorum

filij.& filiz , parentes fnos ament , ho-

(uorácos infirmos vel debilesfubleva-

notent, revereantur,eisobediantin o-

re,& ad eundü, ubi oporteret, juvare.

mribus,qua Dco & rationi funt con

3. Vadant ad ciconias : nam ciconiz

L.qu

ii

fon-a,eif&cmq; fint auxiliam & baculus

quant& expendür temporis in fa:tibus

in neceífitate, calamitate & feneQtute,

educendis, rantum ab ijs vice recipro-

d

juxta monitum OQuveni canentis:

cá educantur,tefte S. Ambrofio. Ita fi-

r

Ex l/oc.

Qui cupis effe feuex faros venerare pa-

lijbominum,quos parentes in infantia

x

Laertio y

rentes,

eorücum mágna cura educant,eildem

& Stob.

Quapatrifacies, filiw illa tibi.

in íenio fuo vicariam reddant opem.

d

Mali filij & rebelles parentibuscant

4. Eant adupupas,quz confimilem

s

ad nonnullasaves , & accipisnt mu-

quoque pietatis fpeciem ergafuos pa-

ul

i

tuumillum baculum , diícantqs pios

rentesfenes fecvare reperiuntur : nam

effz etga fcnes & decrepitos parentes,

cüm upupa (enuerit , ita ut videre &

gm

Ariflet. de

atiitnal,

Primó accedant aves cotvini gene-

volate.non poffit , pulli ejus evellunt

jdi

'ris, dequibus (cribit Arifteteles &

jig!

ei pennas invalidas, liniunt oculos ip-

S. Bafilius ,. feniores pafcere pullos

fius quibuídam herbaruin füccis ; ac

j

jan

fuosinjuventute , & juvenes pafcere

íuis etiam fovent (üb alis , donec plu-

pateutes fuos in fenectute , & quando

m cteverint, & clare viderint. In hoc

T

debilitantucfeniores , in humerisfuis

cxemplo difcite vos filij & Giliz à pa-

ul

eosferre juniores. Mita eft igitut aviü

tentibus veftris fenibus vel infitmis,

if

talium pietas, ut erübeícat parentibus

quantum poteftis, aala & molefta te«

bt*

fuis auxili non prftare homo, à qui-

movtete,cutras nece[ïarias eorum infir-

n

bus beneficia tanta fafcipit. Hinc me-

E. 3,

mitatibus adhibere,obfequijs ptoptijs

Jicittt

titó dicitS, Ambrof & Ecclefiaft. Fili

& perfonis confovere five fervire, nec

n

14

fufipe fenetham patris tui, C non contrifles

eosdeíerere , quoufque illos videritis

tm('

eum in vita illiw ,— & fi defecerit fenfu, ve-

vcftris obfequijs vel auxilijs non am-

enm

tiiam da, G ne (ernas eum in virtute tua.

plius indigere,

Sie bené geftabitis

Wm:H"

bacu-

r

r

Concionts Streimales,

baculum fene&utis,& vivetis logsvi

bus mundi , ut fiadet f;pientiffimus pyoy, 57

fupertertam, quam Dominus DEUS

Salomon : Stulti:a colliata eft tn eorde. ,

:dabit vobis.

pueri. & viga difeiplina fagabit eam.

" PARENTIBUS offetovirgam

. Nifi Moyfes habuitfzchanc virgams

Apoc. ?

Moyfiscum epigraphe : 40 ; cafitgo.

non tantum boat przftiriffec in filijs

Per hanc virgam magnus ilie amicus

JMracl,ut patet Exod.14. v.16. Ibid..6.17,

19.

Dei Moyfes plurima prodigia & mi-

v.9. & Num,z0.v.9. Ita quoqsvos pa-

'tanda patravitín /gypto , in mari ra-

rentes titaminivirgá, & multum boni

bro;& indeferto; hujus virge partem

prettabitisinprolibus vefttis,tefteRe-

inventam effz anno. Chri(ti 1008. ad

gum fapienti(fimo.dicente: Quipardt Prov. $-

Bm/um. 4

«nn. 1908,

eamque ex Gallia, Italia, aliisque pro-

virga ,.odit flum fuum . qui auteim diligit. y, 2.4,

vincijs multos confluxiffe narrat ex

illum, in[lanter erudit. Et Ecclefiafticus

Glabro Baronius,

dicit: Quwidiligitfilium fuum , afiduat e Ecdi. 30

Hanc virgam à Deo ac'ce,pir Moy-

flagellayut latetur innov

Ó

5':mo,-fua,Efidcm KVIJAS'IZ;

fesdum ad ipfüm ait Dominus : Vit-

v.£. Equas indomitus cvadit duruss i filiws

Exod. 4«

gam banc (umein ananu tsia m qua faturus

vemiffu evadet praceps, taqsv.12.. Curve

17.

& figna, Sic quoque Deus mandat pa-

ceryuem e(us injuventute , d tundelatera

rentibus , ut virgam fumant inmana

.ejw , dum infanseft , ne fortà induret , &

ä

fua , ín qua miram fa&uri (int diícipli-

ton credat tibi,eo erit tibidolor anima.

Do&i multum & fzpé difputant,

t

namin filijsfuis. Audite patentesex-

Pyoy, 23.

preffa Dei verba : Noli fabtrabere puera

uade proveniat, quód hodictnistem-

difciplinam ; fi euim percuffera eum vitgd,

poribus juventus tam (tt petverfa, dif-

f

1$.

tion morittur z tu virgé percuties eum , G

cola , &malevola ? aliqui conferunt

animam ejus de inferno liberabu, mi-

eulpam in patentes , quód filijs fuis

ramoperationem virgz 3 pervirgam

non bono pizluceant exemplo , &

animam paeriab iaferno liberate,ma-

quàd fili] ab ijídem ánfauftas voces ja-

&are,jutare, mentíri, decipere ; forni-

Q

jusfignum xftimo , quàm mortuum

b

zcfüfcitare Hácvirgà etíam utitur ca-

cati , comelfationibus & ebrietatibus

vacare, ludere, avaritiz ftrudere; &o-

&

Apot. 2 leítis Pacer in filijs (uis ; aitenim : Quos

E

19,

4mo,arguo C cafligo 5 fcilicet uteos pra-

mnia alia vitia fietivideant & difcant ;

ferveim ab zterna damnatione.

ubiillud adagium Germanicum veri-

pi

Exoda 9.

Moyfes extendit virgam in ceelum, » ficatur : Syer 9lpffel falit nittocit eom

?Mo Zj,mj

ET

& Dominus dedit tonittua & grandi-

. $8aum. CBaé oic 2riten fungen/ Da8

lj

nem;ac difcurrentia fülgura faper ter-

tfifea bic Syungen.

E(hqg UH

ram 5 quo miraculo ita permotus eft

Alij attibuunt. culpam matribus,

Pharao , ut dixerit ad Moyfen & Aa-

& przíextim divitum atque nobilium

Fon: Peccayietiamnunc: Dominus juflus

pauperes enim filij in boc magnum

&go & populus smeus impij.. Sic parentes

p divitibus habent privilegium)quz

dcbent virgá terrere filios fuos , ut ca-

tam delicatulz & tenella funt, ut pro-

veant à peccatis , à ftultitia & vanitati-

.p'to,ji.

les. 4fuas in lacem editas mox

€tant,

ä

CONCIO XXVII.

415

ciant;illafque int&rdum levi, ebrio(x,

Veletiam ex paupertate, five ex ava-

Ü w :

! lf

& proftitutz pudicitie meretrici fu-

ritia filiis nullos bonos przceptores &

gendasrradant; Etfiliicum la&te nu-

ludimagiftros , quiipfosinmoribus

i

tricis)ficut Imperator Tiberius, Cali-

bonis, in do&rina, przcipue veró in

gula, & alii; non parentum ac majo-

pietate, in timore Domini, atque vir-

d

;ll7.

rumprzclaras , generofàs & nobiles

tutibus infiruant, iifque bono exem-

. Virtutesatque mores,fed nutricum vi-

'plo praluceant, procurant: vel fi eos

j pe

xl

tiamorbofqueanimi in fe.fügunt. &

procurant,illis prohibeant, manu(que

imbibunt. Hujufmodi matres, quód

teneant, nechariffimum filiolum aut

d

4l D

etiam lezne & immaniffimz tigrides

filiolam propter deli&a atque exce(-

catulos füos ipfzmet la&ent, confide-

f

fus debitá peená mu]&ent & cafligent;

"J

rare deberent; & imitari exempla bea-

ficque gementes fuo fungi debent of-

ficio.

"I

tiffimz Virginis Matris Mariz; item

S, ProphetzSamuélis matris Annz,

Item, quöd parentes fepits eó ma-

lgl

r

Rachelis,Rebeccz, Sarz, aliarumque

gisintendunt , ut filios fuos divitiis

piarum mulierum in facra Scriptura:

magnis, amplis fortunisbonifque au-

m

,

Similiter exempla Hecubz Reginz

geant, quàmutnobilemthefaurum,

"Iroje, Penelopes Principis Ullyffis

femperque duraturam dotem bona-

d

conjugismatrum Imperatoris Hono-

rum ac liberalium artium, & honefta-

rii; & S. Ludovici Regis Franciz , ac

j"]

rum dexteritatum(quz iis ab igne non

cxterarum Heroinarum , qua proles

confümi;ab aqua non abduci, à cyran-

m-

fuüas non nutricibus fiderunt; verüm

W

nisnon auferri, à furibusnon fürripi,

ipfzmet ( quibus natura zque ac illis

nec ab alio infortunio aut cafü tolli

m

uberaideó in pe&tore pofuit,& lac de-

queunt ) relinquere poffint.

|lii

* dit) easlactárunt.

Tandem etiam, qui parentes filios

)p&I

Aliiimputant & affcribunt culpam,

nimis maturé ex füa præceptorumque

esF

quód filii interdumdegenerent , nec

adhuc neceffariacura ac. infpe&tione

n

bonzindolisfint, ccelorum curfüi &

libertate rudeque donent, & manu

m

; aftris, aliifque rebus. . Plurimi autem

mittant; quocirca fzpiffime in. per-

r

incufantparentes, eifque crimenim-

ver(íaincidunt confortia, & feducun-

,fanf j

pingunt, quàd nempe ipfi non feverá

tur. Hz, alizque pluresfünt caufz,

qui

in filiosutanturdiíciplinà, necvirgis

quibus adícribi poteft, quare filii fre-

Prov,

m

u

?5* & baculisfecundüm monitum fàpien-

quenter degenerent, malam indolem

u

.

tiffimi Re

atque pravos mores induant.

E«l

^39» fici.

gis Salomonis & Ecclefia-

,

Y,

Arttendant itaque parentes,uthunc

tibuto

Quiaparentes non matu

ré virgäs

nobilem thefaurum filiis ben& impen-

pilium

inmanu accipiunt, acfiliis de die in

dant, iftospié educent, ipfis nullam

diem,ufque dum jam indurati (unt;ni-

etulantiam aut malitiam permittant,

agmïm

mï)quz

hilque amplius curant;parcunt: etiam

illos ad orationem, ad probitatem &

devotionem , adbonasac laudabiles

up

propter negotia fua difciplinz & ca-

virtutes infligent & aflucfaciant, nec,

T

fligationi fïho:umvacm non poffunt;

P»]

f

du

cL

MA

Conciones Strenales,

fi opus erit, virgz parcant.: Et fi jam

dem illo Haudano. eymnafto litteris

adoleverint , mittanturad fcholas, ut

ftudebat,

aliquid addifcant, quo deinceps ( per-

Hoc eftliberos ferib, & ad bonam

maneant in ftudiis five non) eó meliüs

frugemeducare. Hunc patrem imite-

z

toto vitz tempore honefté vivere, ac

mini , ut quoque vosadhortatur D.

1

fefe (uftentare valeant.

Paulus, inquiens: Vos patres educatefi- Ephef, 6

Filiz veró. ( uti filiz Imperatoris

lios in difciplina . corveptióne Domini, 4*

Augufti ) infiruantur in rebus dome-

Etfic pios,do&tos,morigeros;qualifi-

fticis,in coquendo, lavando, diftillan-

atos,Deo & hominibus acceptos ha-

do, nendo, filis ducendis, & fimilibus

bebitis: vobifcum domum cohferte

' LIn,

operibus foemineum fexum conucer-

X

hanc virgam Moyfis, & pro memoria- -

nentibus;pratereà, fi polleant bono

liante oculos ponite.

ingenio, parentefque habeant media,

SERVIS & Ancillis: do'pro apo-

inftituanturin (cribendo, le

gendq, &

phoretis baculum Patriarchaz Jacob,

- calculando, &c.

cum inícriptione : Ff» fidelis.' Jacob C-32»

—— É —PE

Miv l

,»sz'lip.

' Sané vosparentes Chriftiani, dii-

Patxiarcha perrexitcum baculoluo ad 19*

jl (

Bofquier. teinhac virga Moyfis, uti etiam vi-

w ]

Labanum.cui fideliffime viginti annis 4P9t- 2«

e D, Fra- gis ad difciplinam & caltigationem

fervivit,ut ipfe ait: Viginti anzis fuite- 19«

E7

CÍifa- veftrorum liberorum. Fuit?civibus

1

qul.

uuin,oves tua C caprafleriles non fuerunt, Ge- 31«

Cxfàrimontanis in Belgio vir laude

arietes gregis rui non comedi , neccaptum 39*

(

|

conc.2.de dignifïïmus : hic filium ad fcholas du-

4 befiia oflendi tibi,ego daumum omne red-

f

€ATYCOYE

&urus primislitterarum elementis e-

debam . quidquidfurto peribat, à me exi-

ïf-tyrä/iæ. rudiendum, ut ferium fe patrem mon-

gebat s die noduque aflu urgebar & gelu,

ä

ftrarepita rem aggreffus eft. Integrum

fugiebatque fommus ab oculismeis, Sicque

fcoparum fafcem, velut ludimagiftro

pev viginti annos in domto tua fervivi tibi,

ï

munus, fb pallium accepit, & ad fi-

immutáfli quoque mercedem meam decem

li

lium : Adefdum puerjinquit, ad fcho-

li

vicibus. q. d. Ego tamen fui tibi fidelis

lasducenduses, Scholarum tunc Re-

& obediens. O infienem obedien-

k

&or fuerat NicolausSteeger, vir cgre-

tiam! Ó inauditam fidelitatem!

di

gius,huic unà cum puero hic civis íe fi-

f

Hanc fidelitatem atque obedien- Hiergz.,

ftens: TibijDominejinquit, huncfi-

tiam Jacob emulentur omnes fétvi ziegle-

li,

lium meum trado optimis difciplinis

& ancille. Dux Bojorum Stephanus rus d

fty

imbuendum, illumque tuz curz cem-

u

cognomento Kneuffel, à thorace con- yiris il*

mendatiffimum effe cupio. Quód fi

tinuis fibulisconftricto dictus, habi- Juffr.

H"S

t

minus morigerum fe gerat,virgis, ob-

tans Ingolfladii circa annum 1460. Germen,.

h

f£cro;ne parcas: & cum dicto pallium

Cüm aliquando mentio de fide popu-

[

reduxit , obtulirque bené magnum

larium, fübditorum & fervorum erga

virgarum fafcem, addiditque liberali

dominos fuos fieret ,. affeveravit nul-

D

fþoufïofle : Quód fi has confümpferis,

lum effe ex Boiis fibi fübditis, cui non

Yh

aiteras à mé acceprurus es, Dictus

W,

auderet vitam fuam credere , atque

l

n fuo

Phjlippus'Bofqufex tunc puerineo-

in finu 'ejusfolus & inermis dormi-

"

re,

CONCIO. XXVII

4 s

At

re. Pulbhralaus, aureis litteris exa-

abjiciant fervi Deosalienos , id e&;

xanda!

&

turpitudinem vitz;blafphemias, de-

VAE

Veruntamen fervi & ancille non

tractiones,rancores,invid:as, infideli-

tatem, inobedientiam, &c. & mua-

flitj

fömper tenentur morem gerere heris

& dominabusfüis , praíertim ín iis,

dent fpiüsconfcientias fuas per hu-

uD

7

.«&J ?

"D

T

quz contra Deum & ejus przcepta, ac

milem confeffionem, & facrofíauctam

contra honeftatem fünt: etiam in illis,

communionem. Conferte fidelirer, &

inin, ^

qux proprio honöri contrariantur; ad

continuó hunc Jacobi baculum vobif-

ylf-

t

rxcepta dominorum fervanda mini-

cum;,& in ipfo à Domino Deo bene-

1. Reg.

meobligantur. Cüm Rex Saulfervis

dicemini,ut legitur Genefzos 31. v. .

jtt

A^. V7» füisprzciperet;ut iuterficereut Sacer-

MILITIBUS dono pro firena ba-

Vr

culum Davidis, quo aggreflus eft, &c

dotes Nobenfes,plus Deo quàm Regi

obtemperárunt, nec volebant manus

ftravit hoftem Ifraél , magnum illum

7).

)

füasin fanguine innocentum- lavate, .

gigantem Goliathum;cum inícriptio-

Ita cüm Julianus Apoftatain man-

Q

NT

Ambrof.

ne: 52 Deus pro tiobis,quis contra05? GO- Rosn , T

"

"

1I.44.

datisdaretíervis & militibusfuis, ut

liath Davidiexprobrabat , diceus

Y &XQ

QUM *

3. cap.. proimperio pugnam inirent, acieque

Nunquidego canss [um,quod tuvenis ad me ,. Reg. 1.

1

V

jilianus, confligerent;animis erant promptiffi-

cumbaculo ?. Et maledixit hic Phili-

9o.

Julü

fihezus Davidin Diisfüis. Dixíit au-

mis ; fi veró juberet conferre manusin

i ;

Chriftianos, tum Deum pro füo agno-

tem DavidadPhiliftheum : Tuvenis

J

jl ]

fÍcebantliperatore, & nequaquam

Ad me cum gladio, & hafla, € clypeos ego

i

i

Au£eim venio ad te in nomine Donumi exer-

parebant,

Y

Recentius exemplum habemus in

cituum,Dei agminum lfrael, quibusexpro-

J

fervis Regis Henrici HT. in Francia &

bráflibodie, & dabitte Dominus n manu

i

Polonia, quibus dum R ex anno 1,88.

mea, C percutiam te, & — auferam caput

j

inurbe Bloysmandaret, ut Cardina-

tititin, Sce, quod & fa&um eft cum ter-

T

lem de Guyfeinternecioni darent;no-

rore totius Philifthiim, & . cum .ex.ul-þ

j

lebant facere, ut reterturin Compen-

tatione univerfi 1(rael.-

Olimin fcuto veteres mifites maxi-

)'DE&W

dio y breve relation de la Ligaz con--

1

!

federation Francefà fol.30.' & apud a-

marm pofüuére fiduciam, quia per illud

j

lios Authores.In licitis veró tenentur

omnes ictus declinabant, & ineore- -

" f

ferviobedire dominis füis,juxta man-

cipiebant. Scutum militum effe debet

datum Do&oris Gentium , dicentis:

firma fiducia in Deo;per queniormnia,.

g n

Ephef. 6. Seryi obedite domimis vellris . carnalibus

finequo nihil eficient 5 dicit enim

f*

eum timore &* tremore ,. n fimplicitate

, ab 4

Palmographus: Ecce octll? Domini (aper

Pf.52.18.

eordisveftri, ficut Chrifto.

snetuentes eym, G inzis, quifperani (uper

e popi

Jacobquoque Deum femperprae

anifericordia ejas.. Katio, quia victoria

oculis habuit, eidemque fideliter fer-

pf

eftdonum Dei, & decolo foxtitudo 4 Madh.s.

yt M

vivit,quod patet ex hoc, dum dixit ad

eft,ut dicitur inlib.primo Machabzo- , 9.

,;ui yol

G.2 füos : Abjicire Deos alienos , qui in medio

rum.Ftin (ecundo lib Regum dicitur: ; p,r,

Deus [cutum eft omnium fperantium in fe. 2 *

: 3th0

v ,anr, r mundamini : Pari modo

lii2

rrant

Id

u

-

Concones Strenales.

416

Ertantergó, quiconfiduntin de- — Quà recoguitá, formicz fübridentés

n

inonum præüigiis,magicis virtutibus,

inquiunt: Si eftate cecinifti, ut viato-

fchedulis & amuletis. Diabolus non

rem oble&ares, nuncfalta, ne frigore

ftatim ejufmodi milites tollit, qui fi-

pereas.Idem illis objici poteft,&c.

milia apud fe geftantfed Dei permiffu

Et profe&ó novi plures, quibus id

expe&at , donecinpeffimo & certo

contigit , qui cüm in florida atate;

.. damnationis flatu eos inveniat.quem-

quando Jaboraxe poterant, otio atque

admodum auceps non trahit rete fü-

inertiz fluduerunt, poftmodum adve-

» peravem,cümavis non plene eftin

niente fenio oftiatim vi&um — quafié-

area, vel adhuc pavida circumfpicit ,

runt,ftipemque co&gerunt.Idem de fe

nefibi elabatur; fed cüm jam quafi fe-

faflus eft ille mendicus, quiveniebat

| Brat,

cura in medio arez pabulatur. Suadeo

. anteforesalicujuspatrisfamilias men-

itaque militibus, ut baculum Davidis

dicans & rogans eleemofynam. Cui

fécumferant, & femperinnomine

paterfamilias: Bonevirlibentertibi

darem eleemolynam, íed tantum pa-

Domini exercituum hoftem aggre-

| Vif

diantur.

tiorcapitisdolorem ; wutvix ab igne

II

D

.

EBRIOSIS, pigris & otiofis, qui

fürgere valeam

quarenti. mendico

noluntlaborare, & continuó otio in-

caufam,refpondi

tpaterfamilias: Ego

T

h

dulgent, prafento baculum mendici-

L

hefterná die exceffi in poru, & me in-

lgl

Proy. 24. tàtis cum epigraphe

.

Veniet tibi quafi

ebriavi. Cuimendicus:Hodieidem fa-

lcl

34

car(or egeflas, & mendicitas qua[i vir ar-

cito. Cui paterfamilias: Tum craftinà

matis.. De hoc baculoloquituridem

luce rurfumfentio dolorem capitis.

Prov.20. Salomon: Propter frigus piger arare no-

Mendicusait : Cras denuó te inebtia.

P

luttinendicabit ergà eflate, & non dabitur

Kefpondet paterfamilias: Tum ite-

Ecclt,

illi, Et Ecclefiafticus dicit: Operarius

rum capite doleo, Mendicus : Peren-

AO. 1.

ebriofus non locupletabitur. Poteltné ali-

die,inquit,facfimiliter. Cuitandem

quid hoininieffe miferius , quàm ad

paterfamiliasait : Sed quid tandem

ftipemredigi? Hanctamen mileriam

de me fiet? Redigeris,refpondet men-

ebriofi, pigri, & otio dediti fibi ipfi-

dicus,ad extremam inopiam, ficut &

tnet acceríunt, & tandem evenit illis,

ego; eodem enim modoegi.

quod cicadis,de quibus &fopus: Hie-

Néergó idem vobis eveniat,fugite

snis erat inedium , cüm formica fpar-

ebrietatem, inertiam, & perniciofüm

dim triticum apricabant.(),uod cicada

otium. Adanrimperator orbis ; &

E

alpiciens,cüm inediá conficeretur;ac-

Dominus paradifi laborare jubetur:

VET T TPPIIITI TeM XS QLDT

ce'litadeas, actriiticum, utfibipro

^

1n (udore, inquit Deusvultás rui v

efi

ceris Gena.19 :

alimonia cibum concederent oravit.

pane. Alexander Magnus monarcha

Et cim formica eam rogarent, quid-

mundi dicere folebat : Regium eft la-

nam aftate fecerit;num fegnis & otio-

borare,fervile eftotio & luxui vacare.

fà eo tempore fteterit;illis cicada ait:

Et Alphonfüus Aragonie Rex manibus Panorm.

Neque feznisautotiofa fteti, fed can-

laboraris dicebat reprehendenti: Nwn- de gefis

suyiaterbus itineristadiumlevavis — quidDemc? natura Regibus fi uftra manus. ejus,

£9ntu-

CONCIO XXiliI.

437

du

er:. $

eanrtilere/. Audi itaqueSapientem: Uf-

Contri verà diligens & affiduusla-

lt«

bor ditat, quodà Furio Crefino diíce-

quequo piger dormies? quando con[urges e

rad

(omno tuo * paululum dormies, paululum

re poteftis, qui cüm ex parvo agello

Zc)

dormitabis, & veniet tib quafi viator ege-

multólargiores fru&us perciperet, ut

Plin.l.8,

T

flas, & pauperies quafi vir armatus. q. d.

fcribit Plinius , quàm vicini ex am-

ttit

egeítas intrabit. domum tuam inflar

plioribus, in invidiàm devenit, quziï

( 6,

R

militisarmati, quem domi tuz alere

fruges alienas veneficiis pelliceret.

a

debebis,nolis,velis: aut inftarappari-

Quare à Sp. Albino Cuxulein judi-

luzfiä-

to:isqui paulatim füpelleGilem tuam

cium eá de re vocatus, metuens dam»

T.

efferet, füb hafta vendet, acfiquid

nationem , inftrumentum rufticum

jcbit

emere volueris,prohibebit,quia pecu-

omne inforum attulit, & adduxit fi»

lil/lg

lyar. niatibideerit. S? verü impiger fuerisin-

liam validam,graves ligones,vomeres

Cuí

quit Salomon, veriet ut fons mefis rud,

ponderofos,boves faturos, poftea di-

€ egeflas longé fugiet 2 te. Et D. Paulus

xit: Veneficiamea, Quirites , hac

il

.Xä&-

2.Theff,3. etiam de pigrisait: 52 quis von vult ope-

fünt,nec poffum vobis oftendere, aut

1O0.

variynec manducet. Sine dubio,quia de-

in forum adducere lucubrationes, vi-

j

o

fides non funtdigni pane.

gilias, & füdores. Quo auditoomní-

Vit, P.

Sic corre&um legimus in vitis Pa-

um fententiis abíolutus eft, Hac arte

T

Dell-

l.5.tit,. trum Joannem Brevem, qui dicebat

fiufifuiffent multi , nuncegeftatem

iQ.

fratri (üo:Vellem effe fecurus ficut An-

non fentirent,nec cum baculo mendi-

nf

-

Jl

geli fünt, nihil operantes, íedjugiter

citatís incederent,

Deofervientes. Abiit ergó in eremum.

['&pml

PECCATORIBUS, quandoqui-

Sed cüm elapsá (eptimaná ccepiflet e-

dem fcioipfoseffeinfinmos, & per

at

fürite,reveríus eft ad cellam fratris, &

m

peccata debilitatos , ut de fefatetur

pulfavit fores,dicens: Ego füm Joan-

Regius Vates,dicens: Mifereretei Do-

Pf.6. 3.

put

t

nes. Cui refponditfrater : jJoannes

mine, quoniam infirmus fum : (ana me Do-

AAngelusfa&useft, necampliusinter

mige, quomiam conturbata funtof[a mea.,

quud

ht

homineseft. Replicatille: Se Joan-

Eis itaque offero fortem baeulü, fcili-

nem effe,Sed nonauditur ufque mane,

cet S. Crucem;cum infctiptione: Virga

Pf.A2. 4

f

Tunc aperiens frater dixit: Sihomo

tua & baculus tuusip[a me confolata funt.

es,opusefttibioperari, utvivas; fin

Ad hancS. Crucem peccatores in füa

diit

autem Angelus es, quid quarisintrare

infirmitate confugiant , hanc appre-

ol

€ellam? confufus ille : Ignofce mi fra-

hendant, & fecure pergent ad coclum.

"m

ter,inquit, quia peccavi,

EnimveróS.Crux eft virga Aflveri,

betuts

Traaliqui ad inftar illius Joannis

quà ad Regis; ideft, ad Dei gloriam

vgfüm (

Brevis volunt vivere velut liberi ba«

iter praeparatur; de virga namque

ynarc

rones& nobiles,ab oneribus & labo-

Aflveri dicitur : Nullusintrabatin 4-

Eflber. 4

d h

ribusexempti : fed nequaquam diu

trium Regis , nifi virgam auream Rex d

1.

vactre

flatumillum nobilem ducunt , brevi

£um — tetenderit.

Crux futura vitz

g"

enimloco fceptri baculum mendica-

fymbo]on inter catera hieroglyphica

j M i

mu|li fíandorum Patrum eíle vo-

qim

7 ]

-bt-:liinïganu— eprehendunt,

lii ;

lunt;

g

—

438

Conctones Strenales,

lunt: $, Crux ad fe confugientes ab o-

& ofculatus ( qüæ juxta caput ejus

mnibus malis protegit : Crux fan&a

femper pendebat) & in vitalelignum - *

ab omni infirmitate & mor(ü ferpen-

oculis defixis, illa verba magnopieta-' -

tisinfernalis liberat : Cruxunica eft

tis fpiritu pronuntians: pulcelignum;

fpes peccatorum. De S,Cruce ver? di-

dulce clavos , dulcia ferens pondera,

$4p.14. 7 cipoteftillud Sapientiz : Benedidum

quz fola fuifti: digna portare Regem

lignnn,per quodfit juflitia, PerS, Cru-

«elorum ! fan&tam Deo animamred-

cem enim juftificantur peccatores.

didit.O peccatores! hunc B. Didacum

Ad huuc baculum S.Crucis femper

;. Invita co

imitemini,& ad S.Crucem confugite,

nfugiebat. B. Didacus Ordinis EF.

illa enim erit tutifümum veflrurn afy-

€jus,

Minorum laicus;cujustotum folatium

lum & baculus zternz falutis.

& meditationis obje&um erat in

Jam vos, Auditores, omnes & fin-

Cruce. Hanc meditabarur brachiis in

e

gulos alloquor. verbis Apoftolicis

.

anodum. crucis compofitis renero &

Obfecro vos tanquam advenas & peregri-

I,Pet; 2,

ardentiaffe&tu, & inter manus baculi

nos , abftinerevos à carnalibus defideriis,

It

loco femper gerebat crucemligneam,

quamilitant ader[us animam, conyer[a-

utficcontinuó inmemoria & oculis

tionem veftvam babentes bonam. Sitisfi-

haberet Crucifixum ; omnihoráin fe

miles Hebrzis, cenentibus baculos in

Exod, fz;

&iniis,quicum ipfo converfabantur,

manibus: Nomsenim babemm manentem "*

excitabat confiderationem S, Crucis,

híccivitatem, (ed futuram inquirimus :

?6?. l;-

1.C9r2.2, ita ut poffet dicere cum Apoftolo: Ja-

documenta in baculistradita rumina-

l

dicayi me nibil aliud fcire inter vos.nifi Je-

te cordibus, & fic feliciter ad patriam

fum,€& bunc Crucifixum. Tandem gravi

ccleftis gloriz pervenietís, quam no-

has

apoftematis morbo decumbens, cüm

bisomnibus det Deus Pater, & Filius,

mortí Vi?i-:xus fqrfïF,frucem amplexus

& Spiritus fanctus. Amen.

L

[/

p

x

ili

A

L

PEN

u z

3

V

S

hj "

[

^

RAT gU

--

H

^

di

,ï.

-X2

"

ATaf

E

M

dl

N

f

lgf

w u

m

ls

2

z

f

'G(X—*'

z

lin

T AKN

.

Ti

j

t

ü

Á

1 f

ii

CON- |

49

qu

CONCIO XXX,

RU

asssstsctramm

ääääüäääääääääää

jity

;mlm,

BQ

Q?E*iäääääïääää&?ää&äää

Q

qu

O0 NoC LO XX

Dd

f]

?

.. Qui poþc hanc miferam vitam vult effe .beafuä,

nd

iij

-Ingrfcdigtur eas, quas modó monflro vias.

$1

H E.M A:

fr-

l

Qp-",bdo poffumus viam fiire?. Joan. 54. $fs (( ?-'0 /

(;i. [J//y h

Ü

EE

Umolim filii Ifrael

l

T!

1

d

lecto fibi populo duodecim | tranfitus

j

T

iv

j in /£gyptiaca capti-

parare, uttantó facilius & citius ter-

M

( vitate ac. fervitute

ram promiflam per tribus ingredere-

'

a

z

x

Z;/maximis graviffi-

J

j

Ü

z

Q]

tar.Sie ChriftusJe(us verus Dei Filius,

T À

C

w

7)

mifíque pfemeren-

ut nos vitz hujus &gypto, & Satanz

I

tur calamitatibus ,

tyrannide eductos in cceleftem paradi-

laorbus, & per

fecutionibus, appa-

füm;qui veré terra bona & fpatiofa eft;

il

tuit Dominus Moyfi in rubo dicens :

NU

terra, qua fluitla&e & melle, quam

am

Excd.3.7. Vidi affilionem populi meiin Agypto, &

Bobistoties & tam fàncté promifit;de-

Fj

clamorem ejus audiyi propter duritiam co-

düceret,& ut nos faciliàs rubrü müdi

rum, qte pre[unt operibus, & (ciens dolo-

hujus mare tranfiremus,illud in plures

rem ejtsde[cendi, ut liberem eum de ma-

nibus mgyptiorum , € educam deterra

divifit partes, & quodammodo com-

planavit diverfis locis,id eft, diveríás

illain terram bonain C fhatiofam, inter-

nobis vias, velut regias demonftravit,

ExodyA. ram; que fluit lade & melle.. Et fic pex-

quas innumerabiles Beati & Jufti cal-

duxit illos permare rubrum in ter-

ram promiffionis.

cando ad eceleftem patriam pervené-

re,& in gaudium pomini admiffi fünt.

Hic jam vetus Hebraorumtraditio

Cüm idem Dominus de hac codlefti

eft;1aelitis mare rubrum tranfeunti-

patria; & gaudiis illius loqueretur,di-

bus, duodecim id locis mirabili qua-

dam ratione divifüm fuiffe,ut unaqua-

citad difcipulos füos : Im domo Patris Joan. 14

tei manfiones multa funt,vado parave vo- 2,

que tribus fine ullo impedimento li-

bis locumz & quà egovado, [citis, & viam

ere pertranfiret;ita Origenes, Tofla

féitis, Dicitei Thomas : Domine,nefcimus

tus, & Genebraxdus in P(almos tradi-

dére, illis Pfalmographi verbis potif

quà vadis, * quomodo poffumus viam [civee

q. d. Anhelamusquidgm,Domine, ad

Pf5 .1; fimuminnixi : Qvid divifit marevubrum

celeftes illas, de quibusnobis pradi-

in diyifienes, Voluit nimirum Deus di-

cas manfiones ; ut ibidem videamus

J

^

(N

Patxen;

44o

Cenciones Strenales.

Patrem tuum,ejufque vifione beatifi-

tionum obfitum effe; per quas fit, ut

rectiüs, & fine ullo, ne vanitatüatque

-«àfruamur ; fedignota eft nobis via.

Idem & milii fortafIis aliqui tacitis

voluptratum vicinarum diverticulum

ingrediamur, metu ac formidine iter

. dicent. cogitationibus: Domine Pa.

ftor, tuloqueris nobis fzpiüs peran-

noftrum cclefte profequamur.

Ícri- Ci:&o i

num de gloria ccelefti de «ternis gau-

Princeps Romanz eloquentiz

Gregor, diis,ad audita inardefcit animu , jamque

bit ex Xenophonte de Hercule, illum /. 1. offc,

bom. 37. z'llzccupe'tajs'ijiere,Angelorumchari: inter-

injuventute íüa & florida atate in-

reffum effe defertum aliquod,ibique

iu Eyang. effe, cum beatiffimis faritibus gloria condi-

toris adflare,pra[entem Deivultumcerne-

coram fe vidifle duas viasz una jucune.

daerat;ac delectabilisafpedu, ín hac

veincircum[criptum lumen videre, incor-

eruptionis perpetua. munere letari 5 fed

confiftebat pulchra;procax, compta,

quanifiatnihgrediemur viam ? Né ul-

& fplendidé ornata perfona, alliciens

lusaníam cóonquerendi habeat, & om-

juvenem, uteamingrederetur viam,

nibus facilior. expeditiorque fit tran-

promittens magnas voluptates, & de-

fitus ad terram | illam beatitudinis z-

icias plurimas. Altera via erat ingra-

ä

tetnz,ac infinitailla coelorum gaudia;

ta & inamabilis vifü,in hac ftabat ho-

i, [

unicuique Statuiftrenzloco certam,

nefla; gravis & virtuofa matrona;. di-

[/

fecuram actritam demonflrabo viam,

cens illi: Nullas tibi in hac via promit-

to delicias, füavitates, & oblectamen-

j

quas vias mihi fuggemt Chriftus Do-

fi

minus Matth. f.cap. Quilibetad fuam

ta,multum veró laboris, moleftiz, at-

attendat, fic ingrediamur iter.

que füdoris tibi infümendum erit, at-

ECCLESIASTICOS duco primó

tamen finis vix hujus bonuseerit, ficut

& finis alterius viz erit malus.Hic diu

inviam tribulatienum & perfecutio-

Hercules veré herebat in bivio;quam-

Matt-j^— aumsde hac tritaviadicit Jefüs: Bea-

L

IO.

ti,qtà perfecutionempatiuntur propter ju-

nam ingreffurus effet femitam , tan-

dem fe refolvit, viaminfüavem atque

LA

- ffitiam, quoniam ipforum eft regntm ceelo-

l

"rum. Status Ecclefiafticus, prafertim

afperam incedere.

HuncHe:culem

U

Paftorum & Concionatorum , vitia

imitemini, & nolite invia mundi

u

quzrere delectamenta; verüm cogita-

pravoíq; mores mundanorum arguen-

tr

tium,multis circumdatus eft fpinis tri-

te,per maltas tribulationes oportet nos in-

A&. I4«

hit

bulationum, venenatarum Jinguarum

trarein regnum Dei.. Quod nobis in fi-

2L,

'Jq:ü

atque períecutionum: verüm fcitote

gura monftratur; Ferculum fecit [ibi Sa-

Cun»

vos Reverendi Domini, Yias regias

lomon, cujus afcenfus fuit purpureus , ut.

IMM- u

plerumque vepribus & dumetis u-

Canticorum liber de(cribit,: quoevi-

L

trimque efle communítas, tum ne vía-

denter nobis declaratur ; iterceelum

li

tores adjacent:um agrorum fementem

verfüs effe iter doloris& tribulationis,

ln

!d

conculcent, tum n& per deviosanfra-

Hanc viam Chriftus Jefus füummus

Sacerdos fecundàüm ordinem Melchi-

&us & vias íncognitas eos errare con-

P

tingat. Mirumergó vobis non videa-

fédech ipfemetingreffus eft; ait enim:

tur , itercolum verfus fpinis tribula-

WNonné hecóportuit pati Chriflum, & itA

[!

intra-

]

44

Y

CONCIO XXX.

t ut

intrre in gloriain [uam? Hanc viam in-.

vumcitato capité v. 12. BeZtmvir,

j4c1. 125

dN

greffi fünt (ancti Apoftoli, & plurimi

inquit, qui fuffert tentarionem, quoniam

lus

iM

ex Succelloribus,ut patet ín vitis San-

3

cüm probatus fueritacciptet coronam vite,

€torum.

quam repromifit Deus diligentibus fe. Yd-

Audite hoc vos delicatuli Ecclefia

ipfum & Angelus Joanni in. Apoca-

Apot."Te

s r

ftici ; qui non unácontenti eftis pr-

lypfi vivo exemplo. demonftravit ,

jllmid

U

bendá, fed pluribus pinguibus & co-

cüm ei plurimas Beatorum turmas vi-

Tj

piofis fruimini redditibus, vefcimini

&oriis nobiles, ac palmas in manibus

jigt

n

cibis delicatis,bibitis vina optimz no-

geftantes,& veftibus Agniimmacula-

j

tz , induimini mollibus & pompofis

ti fànguinecinétis indutas oftenderet,

27

veftibus,nullosautem vultisexantlare

quas hoc elogio condecoravit:Hi funt,

1ptä,

labores, nihiltribulationis pati, raró

qui venerunt de tribulatione magna. Fi-

j

frequentare templum, fed femperne-

ducialiterergó & cumgaudio hanc

l]

gle&is etiam Horis Canonicisin deli-

ingrediamur viam; Jeati enim, quiper-

Mattb, $,

d

ciis vivere, long? aberratisà via ceeli.

fecutionem patiuntur propter juffitiam. ,

l
