lethali peccato, quamprimum . lácryy-

dum propofüit.£rmitercredam,, Ne:

mas:contritionis && penitentiz emite-

audire;cogatur illud,quod illi due.Di-

tant;utfemperpurá: confcientià. Deo:

Luc24., fcipulieuntes ín Emaus;O ffulri & tat-

feryianr, Emittant etiam lácrymas.ob;

af.

di corde Ad vredtndumig.oranibus;, qua loz-

alienapeccata,ficut fecit Chriftus fum-

euti fünt ropheta..

rus Sacerdos , . videus civitatem Jerufas. 19195

V.Sicut frondes & foliavitis vulhe--

4lec

lem, flevit j;tpfm'uiim,*& C..

'

xa.mundanz, &ipfamandata fanant. ::

Deindé ex.vite habetur liquor

ia

Iu

ficSacerdotes. & Przdicatores vulhe--

I0,

ni: , quí cumfobzietate fümptus plus;

ra peccatorum mundent, & mundata;

corpora omni liquore.confortat., . cor:

T.2 Ie.

fanent;nimirum per fàánam do&tinam,.

latificat: ,, morbos evacuat ; &.nutri--

ut.docer S. Paulus Titum:Tu autetm[o--

mentum corpori praflat: :: parismodo;

Sacer--

Nuy

CONCIO X

s

Saterdotes &t Concionatores confor--

&c.Quz:quia non;corrigit: »Mägi,[ïrä-:

g la

tent deficientes ; lxtificent moerentes;.

tus,illorum:fepaftidpem :eddit,tefte-

S

-

»Gregorio;aui ait: Q? eimendare poteje.

V

curentlanguetes,& nutriant (uis falu-

taribus monitis devotos & ferventes;

C negheitparticipea (e confPtuit:Prate-

Sic fid: fimiles fructiferz viti, quam

1ieaterribiles poenas Deus zi Supe. p.og, m

d-

vobis in ftrenzm donavi, -

rioriminatur,dicitenim: StdAenre me g.

li

MAGISTRATUI faculiri proz:

adsmpium: mr),"ïre-mgjiæ'isgnon.mmunci.«—

pophorcetis pustenre.fruticem. Betul-

veris ei megue locuttis fueris ; ut avertatur-

lam.. Celeberrímus ille fziptox Pli-

Zovia la ionpia, G vivar ipfe impius. in

gin.z$.

niusmeminit; quód Romani ex Gal-

iniquitste fua morietur; [anguinem autetm.

Alle-

770

liain Ítsliam betullam fruticem tran-

ejusdemianutua reguiram. & uribt/ls..hæcz

j

ftulerint; &. ex:eo faíces confecerint ;

pescipite, & horrete,

i

l:

qui Megiftrstibus folebant.przferri s,

&.. Ex betulla dulcis

.efflüit: liquor-

! l

infgnum., quód ipfitanquam Jegiri-

five.aqua, fitercbroarbor perforetut::

opuli-tan-

hic difcatis velim , ut vellras caftiga-

] fj

mi Supericres Rormani

!

tummodo haberert pote

: atäm'. defe-

tionesdülcedinelenitatis.& clemen--

9*:";1*.';'«.

Wi

&us,exceflus, crimina atque delicta.

tiz permifceatis; non paffionibus,non:

vindi&$; nonrapidiirà plenz fint

ne:

puniendiatque corrigendi.Eádem in:

(15

tentione etiam vobis dono xenii loco:

in fübditisoriatur pufülanimiras ; &

Betullam; ugpor.c&a:e àDeo:acceptá:

locoamorisodium; Id docet S- Apo* 5 ,.

M

utamini in fübditorum deli&is. cafti-

ftolus-dicens:Si praoccuipatus fuerit homo.

Rüm;

RU 3- ggndis.De Máagiftratu. enim.loquitur:

in Aliquo délicto., vos ,qui ffiritualéseflis: ;,

4'1

Do&or Gentium : Derwinifler efl : vin—

r

bujufmodi inffrsite(S.Chryfoft: expli-

t

dexin irtm eb, qui malum agit,, Ut hoc.

catcorrigite)in [piritulenitatis.Enimvee-

j

modo per veftras correctiones vitia:&.

1ó crudelitas appellanda eftaífpe:

itasy,

utdicitS, P; Franciícus, -

']/'-,

fcelera extirpentur ; virtutes veró.&c.

timor Dominiinferantur...

Hoc dülci liquore clementiz. liu-

max

Diabolusautem fémper: ,. inquan-

mec&tatam geftabat virgam:correctios

Baptz

nis Auguftus Cxfar ; qui càm apud A-

mm;petefïi impedit;neprava facinora.

Frigof...

* ,corripiantur , fed'virga correctionis:

finium Pollionem. coenaret, eontigir

L.$. $.

n

' projiciatur ad terram;. Quid.inde: fe--

fervum: vitrum: quoddam: fraagere

cryftallinum , quanrob:rem indigna-

DO

quatur; audite rem ftapendam : Moy-

ob

fes güx«populi Ífraelitici tenebat fam -

tusPollio, murznis eum objici jufTit s:

ger;v&;rggmdn:manufua-. , hancdum.

fedmifer ille füpplicià (xvitiam.veri-

y

tus. . Imperatoris Augufli fe pedibus:

yje

projisieduserram» repenteamutata eft.

h

Exod:9;. iizäxp.eææm:Qgädho(ääP*erhan&yiæ:

advolvit: fupplex: ;, orans- fui. apud:

Lter]

gam Moyfis defignatur. virga: cozre-

Dominum caufam ageret/ , ut atrox«

fi Yl

hoc. füpplicii.genus in. mitius- con--

&ionis, quando ipfaà. Magillratu: ,. à.

p

Süperioreprojicitur;. crefcunt quam-

verteret... Quo: audito.Auguftus li-

qot

- primüm multi venenofi (érpentes , id:

bertate. eum primó:; donavit: ,. de-

tt*

el, (celera, fcandala, mala exempla;

ind&: omnia: vitrea. vaía. amici Pol-

30

b

lionis:

$u

xjb

«onciones Strenitles.

lionis comminui juffit , & vivaria

&lios veprehendit,qui non babet, quodin fe

reprehendat. Hoc xenio precor vobis -

ii

deltrui. Indignatus ob exiguurb cri-

,-8 "

men ,imó inadvertentiam,tantam Íx-

feliciffimum movum annum.

N

vitiam exerceri,reipía oftendens, uni-

CONJUGATIS cujufcunque fint

us hominis (alutem pluris, quàmom-

conditionis, pro ftrena felici offero

b

4f

nia,qu

&in mundo funt;faciendam.

viridem fruticem Juniperi.Hic r.con-

fiderentabundanciamaculeorum;nam

Simile quid de Alexandro Mace-

Ro

done refe rt'Pthærg:has:Cüix enim tna-

Juniperus, ut fcitis,pleniffima eftacu-

leis & fpiculis: ita matrimonium re-

4

ter Olympias quempiam ad necem :

nefcio quam ob cauíam dépofceret. ;

fertum ízpe eft (timulis & aculeis pat-

fionum;tribulationum;ac miferiarum,

plurarc, ait: Aliemaenater a me meréedem poftula ,

yita enim heminis nullo bene

jäa conipen-

tefte Do&tore Gentium , dum de con-

4n Apo-

fatur, C innocumm morti tra

dere nefas efl

jugatisloquitur:z' Tribulationem«artis CO s

£O

phteg«

bubebunt buju[modi.

Grete

vift jura jufitiamá, violare , & «anerem

wleos tribulatio-

p

naturalem ladere velim.

Hos pungentesac

Lg( sl

Huc quoque facir, quod de M. Av-

num experti funt in fuo conjugali fta-

ronio refert Seneca; hic enim cüm ne-

tu

alii.

jJobus; Tobias (.enio—r,S. Mopica;öc qelstze

Zs

fariorumquoxundam confpirationem

p

2, Difcant iu Junipero conjugati fo-

Tob.2.6s

incaput füuum procufam audiviffet,&

omnibus condonáffet , coram Senatu

vereigné mutui amoris ; nam Ifidorus

Kribit , quàd fijunipecus vel lignum

teftatus eft, malle fe mortuos ab infe-

zis excitare,quam vivosad

iuferos de-

juniperi igne accendatur ; vix extin-

guatur,in tantum, ut fi prunz ejus füb

Fiytarc.

: trudere, Scipioverà Africanus, malle

fe ajebatmum eivem fervare,quàm mille

cineribusoperiantur, ufque ad aanum

an vita.

minimbextinguantur. Éodem modo

bofles pede

re, Hacfecerunt. Ethnici ;

di-

vosconjuges fovete ignem mu tuiamo-

multó magisid faciant Chriftiani

risin cordibusveftris, ne unquam ad

pf.146.

cit enim Píalmographus : Sufcipiens

[

ultimum vitzannum ufque ; id eft ,

Wi

wian[uetos Doninus,

?. Betullahabet cortice

m candidi(-

mortem extinguatur.pe hocigne con-

hj

jugalis dile&tionis nonincongrue pof-

fimam; Itaexternaactio & converfa-

*

— :

- tioSuperiorum debet effecandida &

füntillaverba Chrifti intelligi: Ignene-

Luc.12,

veni mittere C quid volonifi ut &rdeat,

fincerà , füis fübditisin omnibus dent

bonum exemplum , utmonet S. Pau-

: Hancconftantem charitatem mu- t^*

Ti, 27« lus: In omnibus teip[um prabe exemplum

tuamconjugum alia docet eos pro-

bonorum eperums.Cau(am addit Poéta :

prietas.nimirum contimua viriditasju-

Regis ad exemplum totu::onfganitur

niperi;quia juniperus femper viret, fi-

l ng.

orbis.

j

ve hiemalitempore nivefrigore, ge-

D.

Ne eigö dent fcandalum

& causá pec-

lu;pruiná, pluviaobruatur;five tépore

Siph,

caudi,(int candidiin omnibus actioni-

aftivalicalore & aftu urgeatur : unde

T.

bus , uteóliberiüs deli&a punire va-

& topiario operi idonea eft , mate-

aiP'H';

ziamque habet carici non obnoxiam ,

leant; nam dicit S.Auguftinus : Juffe

Dropxjw

T

io X

2

7

co NE/VC;

gneam. » & iatesSc

ll

ut teflatur Plinius. Simili modo quo-

autem.Michol flatuam li

Y

piinius;

am füperlecum

Davidis a& yirtutes

^

que vireat femper inter conjuges dile-

po("uit.e

&8.c25.

decipien

dum holles chariffimi ff yisap-

&to,nunguam emarceizar, nunquam

GuiO Vi- plicare ,

(

cariem induat ;ut conjuges adhoita.

conjugis, & ficipfumex pert

feno

tut S. Paulus : Viri diligtte uxeres ve[tras,

tz cum diícririne vite fuz eripuit. : vide

preþg.

fincerumamorem !Ó ferventem dilé- Herba-

C0f«

2j.

Jffcut Chriflus Ecclefiam-

&ionem!óconltantem fidelitatem DU7 pjugn,

um

"Quod'olim Do&or Gentium dicit

i

R0LE2

de unoquoque noftrüm,videlicet: S/c-

jus zoulieris Michol ! Utinam omnes

J

&«

utinsnocorpore multe meinbra babemus;

uxozes tam cozdiali chauitate fuos a-

t

oxiiu auteni membranon eundem . acdium

marenr máritos

:

pal-

Non tam.fidei amore

fï Eurip. 35

UB)

labent 5 tamultiunum: corpus [uuts in

—pr-c f&cuta e

Clytemneftra. Domin

um & conju-

ordt. &

Jid

Chriflo , finguli autern alterius membra.

memnonem 3 Homer

j

Verius hoc de conjugibus dici poteft,

gem.füum Regem Aga

nec Laodicza Regem.

füum. Antio- i2 Od)[--

dequibus.ipa Vezicas loquitur :quód

atb

fint ditoin carne una.

chum , nec Eabia virum

fuum Fabi- [m.

litiosé in-

3

k9s $.

Sicutjam membra corporis huma-

umFabrigium . quos mà

serfecerunt ; ut Cuma

liisluxuriose vi-

ni ü.ngxilarem- erga fe invicem dile-

M ys

Gionem oftendunt. E. G. Simanus vi-

vere poflent.

n

(incera dile-

h

dent pedes funibus aut vinculis colli-

Nec hac juniperus

Ti

h

&ionis viruit in corde Fredegonda ;

uf

gatos; nituntur vincula folvere: fi ma-

nus fant conftriciz , in folutione ne-

quz ex concubina in Reginam Fran-

ciz elataelt ; hac füx idelitatis adeó

j

xuum dentes fübíidio, (unt :eft terum

corpusin peridulo' laps(is , pedes füb-

oblita ,. ut nonfolima pepdixä amaret.

[ib

jf

levant , veliftnd totaliter ex przfenti

quendam.Nobi]em. nomine Landeri-

cum,verüm etiam ejus auxilioRegei

]

di(crimine vitz falvant :f caput per-

Z

cutiendmmnverbere ; manusfe oppo-

curat dari internecioni..

d

nunt , & ictumamovent : Simili ratio-

Ignis chazitatis & fidelitatis quo

Mirce,.

neconjugati , quiíünt duo raembra 9n.

ue omninóextinétus efbincorde Jo-

ü

&o.8.

carneuna: ,, fibiinvicem füccurrantfi-

hannz Negiuz Meapelitans , qux

[*

conjugem füum laqueo ex auro. ,. vek

f

deliter & amanter in periculis, intri-

bulationibus,in infirmitate, &c. &

argento texto, in cubiculo., vel. utaliüi

d

ícribunt , ad le&um. füfpendi , &

nutiquam.eorum.conjugalis amor lan-

p

ueícat;.

frangulari curavit. Has diabolicas;

u-

- Hujuspulcherrimum labemus ex-

mulieres ne imitemini, verüm. cor-

0*

diali & fincezo.vos amore diligite mu--

--

emplumin S. Scripturis de Michol fi-

"

I Reg;

lia RegisSaulis , quz in'conjugem da-

tuó;.

Jü-

VIDUIS dono: fruticem: carduo-

19;1I.

ta erat Davidi ; advertenshac ; fatel-

litesSaulisftareantefores domüs, ut

rum, Ohe ! hic bonz viduz tifti-

ort

Si plu-

resju-

cuftodirent David' , & interficerent

bus & tacitis fortaffe fecum cogita-

j

tionibusdicent: Tantine eftimamurs;

niperi

mané, depotuit maritum füum per

av

proprie. &neftrem, ut: fajvaretur fug&: Tulit

utà Paftore., five Pradicatore. noftro-

foco

n

u

«ConconesiStrenáles.

xéo

docofaufta Ttrenx dotemur.frutice fyl-

s&rinam Chrifti. :Sempcr wetfabat

veftripungentium«arduorum? quid

animointríbulationibus pulchras fen- MAfGf, —

- «contemptibibus carduis;?

tentias con(olatorias'ex facris litte- 32*

O bonz viduz nolite contriftari &

xis 3 ex fan&to ;Paulo :ad :Romanos

;

7

4

i

Retfs, 12,,

«onqueridehoc xenio ; 4 explicave-

Allud: 4mtribulatione patientes, vincein

J .I.—2.. Àl

xo ejus proprietates ; vobis place-

*

tono malum, Icemaillud ex.capite 5;Glo-

:

1

J5.6.5.3.

bit.

*

namilla ; qux nes minimizx-

ariauter in Avibulationibus . fcientes quà

-pefacimus , natura optimis virtuti-

tribulatia patientiam operatur ,patientia

bus & -pmp.rim;a.sib us dotayit & or-

-"Aukeim prabationem ., iprobatto verà jpem,

mavit,

des autem awn «onfandit, -Etiam illud

ex capite 8. |;Exiffiano , quod non funt

.Rom.ä.

1-Etquidem caxduicreícuntinlocis

defertis , arenofis,. & incultis: itavi

«condiena palyones-hujus temperisad futu-

48.

"um gloriam , que vevelabitur 4n inobis,

. duz ut plurimum defpiciuntur, flocci

-fiint,nihili eftimantur , juxta com-

Ex hifce aliifgue;pluribus fententiis

muneadagium : Sepsquó depresfior

«onfolationem hauziebat inomnibus

G&chumilior , eó faciliüs tranflizur.

adverliatibus , & univería mala pa-

Etamíi viduz habuerint honoratos &

tientertolerabat ,.ut teftatur S. Hiero-

nymus in vita ip

fius fcri

fpe&abiles viros , quiinznagna fue-

ipta ad E uüp—

runt authoritate , tamen defunctis

chium filiam S. Paulz.

4

-

t

p

Il Omnescardui cum fuis rad

1ci

avaritis parvi illz penduntux ; ro ni-

E

hilohabentur , & vix alluseas ali-

bus & feminibus ut plurimum valent.

«uo profequitur honoré. In.ejuímo-

Contra venenum & ictus fcorpionum.

di defpectu & perfecutione pro fola-

Hicdifcantvidux fugere venenum vi-

iin

s

tioreípiciant fin&tos Apoftolos, Pxin-

tiorum , & i&us lechalium fcorpio-

4à

cipesillos Ecclefis ; in quoram per-

mum j nam anuma ,que peceaverit ,ap[4 Ex.edh,

1.C07« 4* fon3 dicit Vas ele&ionis: Perfecutionem

ánorietsmr. d hoc cohortatur paterne 18, .

13.

Ecclefiafticus :Quafi 4 faciecolubri ,án- Eccli,

patimur., & fuflinemus , tanquam purga-

menta bujussuundi fa&i fumus , ommium

quit;fagepeccata , G fa Accefferis adilla , 21,2.

fufcipient.te. soc venenum peccatorum

peripfema u[gue adbuc. Si tribulationes

& defpe&iones patienti perferatis

conitanti animo fugitS. Anna vidua;

tefle S,Lucá. -

u6 2.

animo, audietisà Domino Deo, qui

&

teite Pfalmographo, viduas fufcipit ,

Uc& B.Amelberga

viäuahds ictus

Pf.145-

9.

illa confolatoria verba : Beateeffisycüm

fÍcorpiomum evitaret ; fzculum reli- Surins

Mattg, nüledixerint volis , & per[ecuti vos fue-

quit;dum enim Witgerus ejusconjux ?7vitá

pom

vint ; dixerint omne malum adver[um

Princeps fapientisfnus Monaflica vi- €jsr.

y055 gAudete &* exultate , quoniam merces

tzinftitutumcomple&itur: Amelber-

vefira coptofa efl in cmlis.

ga& ipía (acrum velamen accepit à

ave-rüs

Jf £,

Inhacvirtute patientizin a

S. Autberto CameracenfiEpifcopo,&c

,excelluit B.Paula vidua Romana,quz

íetotam Domino confecravit: & ficut

4u,

femper parata fuit alteram maxillam

ab ineunteztate moribus bonis com-

percutienti íe prabere , juxta do-

ntius in

pofita fuit, itg- jamtantó atte

*C 0 'N' CO X

hég .

t

;mum illed vitz & cäühbn&:'*e»*äfe-

j MA

^opera pietatis & 'fantitátis'ftudia in-

*cumbere decrévit. .Quo jipá&to -mox

rat periculum in«aflris Principis'Ho-

i. 3À

*totis viribus fe comparate corinitens ;

RD0S

Tlofernis , ait enim: Vivir Domious,quo- Tudith,

77 M

"*di&uinctedibileeft quanta 'fe abfti-

mbin cuftodivitme Angelus ejus « hii 33,20,

mentiaaffecerit , quam affidue inedià

-enntem 47 ibi commoraztem , C inde bic

gl NU

*& .precibus corpuículum füum mace-

revertentem ; nonpertfit me Domitis

'gkä d Mnf »:x

xrarit ; neullodethalissvitii'v

-ancillass fusm coinqumari, (ed frne pollutio-

titi

tficeretur.

3

engnb,jh-

"nepecciti vevocayvit me.

Et de fandá

hn

. 4HT. Qraid nattüra msgis murüvit ,

Vrancifca vidua :Komana legitur ;

ilul

*quam carduos.? übiquesenim'(ua ha-

quod Angcli fariliati confüetuüiiie

hn nl

fbent asma, nimirum acuciffimaspun:

'ufà & frequeiiti ejus vifitatione & col-

geutesípinass cepita,in quibus:fru-

loquio dipneta fuerit.

?/zmi.

Dum ergo

-&us vel femen con ï?:t-vatuï,"m&ätipli-

'hxc auditis;ne qüxfoftrenam meam

:cibusmunitafünt (pinis & aculeis jut

"defpiciatis fed animz veftrz faluciap-

licetis.

a

vix-aliguis.illa audeat. attingere aut

&optrectare miánu. Tra vidüxduit ar-

. VIRGINIBUS & . [uvenibus do-

ä*

anatz aculeis pro defenfionefüi hono-

o pro fortunati antij aufpicio arbu(-

l

"ris & bonz famz 5 & pracipue corda

culam rofarum, pulchris rubentibus

rofisHoridam,

ex

illarum,qua tanquam capita-funt,fint

& hacfalutarta :.äeccr-

L

'armata , neulliteutationi malzcon-

pite documenta.

M

"feutiant. Sic fecit callifTima Sufanna ,

I, RoGeft regina florum-,ommes-

qux du allicesetur.ad adulterium ,

'que flofculos:pulcheitudine (üà füavi-

nv

ipan. 31, Tefpondit ingemens: Angnffia funténi-

que odere füpetav: Simili modo Vir-

22

-bi undique : fi enim boc egero , mors. mibi

iginalisftatusomnes aiios longo poft

-efls ff autem non egero , non effugiam ma-

r

1e intervallo'relinquit.adeoque excel-

n i)

onusveftras : fed meliuseft nribiab(que ope-

lit; utde eo dicat S. Epifcopus & Ec-

- Bdl

reincidere in manus vejivas, quam peecave

clefiz Do&or BafiliuszVirginitas botui-

a M

n cenjpeclu.Déimini.

"nes ficit faaillnos Deo incorraptibili, «

1V. Ad «carduos frequentilfime

«e0s facit [equi Aenum immaculatum, Et

'S, Ambrofiusdicit :

1

convolant pulcherrimz illz avicule

Qu

QWis bunano virgi- -A:&b.!i.

"ii

carduelesfiveachaüntides, & inipfis

mitatem péfit ingenio -tomprebendere ., ^. devie-

fefíe recreant & dele&antur füavi

me

. quamnec natüta (uis indzf]it le;'gviþu:nþæu:

pi.orex

;. rl

—canentes, Deumque creatorem füutn

qquisinativali voce coinpledi , -quod fupya

Stitiutis,

laudantes.

Eodem.modo ad devo-

d

" i

sfum natiive fit ?Hec (virginitas) enbes,

j qïh

tas & pias viduas folent fe:conferre

wera , Angelos , fideraque traufgrediens ,.

celeftesaligeri , videlicet S. Angeli,

Verbum Dei in'sp[ofinu Patris invenit 0s

of

tà

iquibusteftibus Ifaia & S. Joan.hinc

ttoto baufit.pelore, .. 'O pulchrumenco- -

Ifa. 6.2.

ind$ circumvolant ; hi folent ipfiseffe

snium! O fummam exce

4

ApA14-6.

Ilg'x?tiahx Yir-

yut

familiares,ip(as comitari atqueab.om-

ginitatis!

À

. nidefendere periculo. Sic devota vi-

IL, S.

Ambrofius Antifies Me-

Ambrof.

Qp

d

&ua Judith de f teftatux, dum MX!-

Com- fradf.de

äïqjmeäsj'irgmeumþudorem

parat yirþ'fn.-d

Conciones Gtrenales.

162

arat tubentibus rofis : Nam vofà

periculis , & nonamiffüras illum pre:-

ob, rubicundum funm colorem pu-

- tiofüm thefaurum , quem portatis-

2. £T: A.

deris áptiflimum fymbolum ef Qui

in vafis fictilibus.. Si vero.ubique ve--

litis effe primazin plateis, iuchoreis: ^

!

color dócet virgines & juvenes. in

omnibus modeftiam & verecundiam. & laíciv:

is confortiis, creditesnilü ,.

cum caftitate €

xhibere :; Neimpe ve- facillim& illum. nohilem thefaurum-

facies & fpeciesce- perdetis , ut dicit. S." Gregorius i&

:ccnndia-cü,quaü

ferarum virtutum., & primum &do- Depr

adarà defiderat , qui theattritin Dl- , g.

leícentix decoramentum, Quafi au- — bcé-poréae! 35 vias- Manitellum: ha- j g,

xora quzdam ,. ómniuim adiounum.co- betis exemplum in Dia

a: Faä-;a4iaæa Gén. d.

"h

lorat principi

a, & reliquas virtutes. biPatriarcha.

ülchre:

Decerpta ro

Fwaï-iquämdiu quidem. T

virgineo venuftat pudere. P

&erin.

hac de re S. Bernardus-:. Qajd Á

mabi- attre&datur manibus , & sdmoye-

ptex. fuavem edo--:

$7. in.

lius. verectindo.adolefcente * quam pyl-. vur naribus. , pro

etit,

&hra & fpendi

[f

4

(Leff gemina , morum ve* tegm. coloremgue dele&abilem ; at:

regundia in-vita.C* vultu adolefe

entis paulafim color & odor perit, amabi--

cominimé dubia- bone fpei* lis ille ftofculus marceícit ,

foliunzs

E

Quau - vera:

L

nuntia t Bona indois. index efl , virga-

à folio decidit , projiciturinterram.

tandem. & conculcetur. pedibus ; --

difapline , expugnatrix malormm, pro-

; dem acciditpucllis perdito flore vir- -

gugnatrix puritatis innata: Specialiseff

gloria- cos[cientia:, fume cuftos , vita

ginitatis . paulatim rubicundum per--

decus , virtatis fedes , virtutum. primi-

dunt colorem. , id. eft, virgineume

pitie , naturalans & infigne zotius honefti.

juderem:, de peccato in.peccatum«.

x

j

abuntur impudici

tiz-, donec deni--

Ffac ille..

Difícant- ergo hie Vir

ine&& fu:j

que omnem perdunt honorem , & à;

j

véncs pudorem. & modeftiam, mom-

cun&is: quedammodo pedibus con--

fint diffoluti. , nec hinc inde va-

culcantur.Hac-de.re Cat:filgxs,ip.,Eggiæ--

gentur , fugiant füfpecta confor-

dxalgzmo.i;a.canä;

tia , ne. perdant. florem. jirgänita»:

3j Viïäa:dïl&w]ämæ:ae&*, tum claras

*

.R-ofæ-.»/, qua "fefe- ad. exteriores

z fuins f

partes extendant;, faciliuscitiusque-

Quum calum amifie ;ap!ïuro;tf:tpore ffo^- à

decerpuntur , quam ille ; quz inte-

[177 23

Nec pueris ;umndumä:ea , ntccbares

xius- fpinis fünt. inclufz , & plurimis:

*

aculcis circumdatz ; Ita vos virgi-

Ruc;üs..4

nes fivirginitatem veflram: tanquam

III, Erg& n& v;zöis ejufinodi:

ulchram rofaminter fpinss morti-

fcationis veftrorum: quinque fén-

; de-fþc&us— obveniat , percipite exi-

miam rofarum proprietatem & na-

füum follicité. confervetis , certe

odorem.

aftote "? vos eife x"ejjuræs-m o:mnibus,. tUram ; Iþnï-hcr'b*ariiä lego ;

xofarüm.

—."ï

vUOUN TOU

virorum 1

:xofarum fupare venenofos ferpentes

:atque bufones, Salutaris profecto:o-

confortia ?.

,ls;f- itd

Audite

u&ä&äphitie'äg

j

'dor , quem femper fpirare deberent

Eccl s

SVirgines,ut nüll:u.madmittetent veue-

entiffimi Ecdlefiaftici: Quaf 7

sf

'zz--;iliii;-

natum colubrum ac lethiferum bu.

(*

à

tata [uper vivos aquarim. Í£ructiticate 5

If

. "fonem;ideft,lenonem vellafcivumju-

videlicet virtutibus. Sic. démurm ex

:venem.

hac lachrimarum valle ad ccleftem.

"1

lag

Sic fecit circa Annum Domini 300.

Paraüifum tamquam vernantes roíx

u

S. Agnes, quz ad Prfectkurbis filium

tranfplancabirtini , ubivéftrofuaveo-

annbr, in dieebat : Difcede à1me fomes peceari, u-

lento odore.Deum.& Angelos recrea-

'Ab(;&q,þ;

k

vwita-ejus, trimentum facinaris , pabulum mortis "s

'bitis , ibifequemiiüi agnim quocun-

[

Difcede Ame. , quiajamabalio. amatore

. queierit , & cantabitis canticum no-

Mpos U

.

praventa [um,qui longete nobiliov, animulo

vutn, utpromittitvobis sltivolans A-

&s

fidei fuburrbavit me,cii-Angeli ferviunt. ,

quila Joannes in füa Apocaly f.

'Gratz fint vobis -ftrenz 'dáti ;

«euljus pulebrirudinem fol & lunamirantat.

Xridem.S.i»o&or Ambrofius dicit

fecundum eas Vitam veítiam a&io-

nesque dirigise & ieftituite j

n

AAmbref. . lib. 2.. in Lucam.Trepidare virginum g[l,

i

ib 2in — C ad omnes viriingreffus pavere , emnes

35 owni epeve borto fruttificates —

*Colif.t.

XO.

Zaeam. — viriaffatus yezejrz'. Quanto magisergo

"uttandemiexultetisim . ;

*

lo Mpae :

s

m d

J CU

:

E*

:m-,

»

)(3:

"u

k

x G

-

o

C

$.

"-

$

4

xí

$

i«

m

fs

t

yxli

yi*

ni-

X

(

HU

JCON

u

&onciones Strmafe:.,

i.äg :

m ääüää&äääääæäääääää&

P diefiteiue

L

| Sï'tlbxdlæäïSfubfïüc;e)*udicccOl'am É

Patronos adhibe , quos tibi ftrena .dabit.—.

E

&Wmmþgïmn;.ye?/t'ror'a)n',; qf;i polis locuti funt verbttm Dei : q?orum. :'äzu; --

165 ;xi:um,;onv;rgtiafgig,;imitdm.inigïdem.ä. ch.x D. 7«

u

$)

A tipe

u Ejt*e"'nihiläü,- quod: perpe-franda.- Eöäemmodofnäcedxe—

^ nos mortales ad pul-..

monii ut juventutem ad majorum fuo».

-

Glixas-, nobiies. exi-

2

y

zunximitatiouemaccenderent,omnes:

N

N

a

p

? miasque virtutes, ad

omniur.fortifTimorum . virorum.hes

^

"

* re&tam vt inftitu-. rooique , tam. eorum., qui domi ,,

:

j

as

x

^ tionem. ac; morum.

guamd

Q

É

ui bello g!?zucxant » imagines.

honefjatem. fhnagi

in Sen.

n &re; vel marmore. ad. i«

v*

provocare,moyere & inflammare po-

E

um

p leu:

*

nt;hoc. adjuncto epi-

teft;quam praftsntium atque celeber-

cxicis,.,-fxguti&i,..,u.eriris 3

ficüra

rimorum; virorum- heroica exempla

factaque generofa.Id, clim.prudentis

ic etidth olim ex- infpiratione di- .

fimi Romani ( quantumyis Etlinici ,

vina Kzaélitz veriDei cultores me-

nec verum, Deug. agnofcentes) folo

morisn pientiffimam. fuorum prade- -

naturzinítintu ac lumine;svidentez

cefforum filiis füis ob; oculos.. propo- -

fenferunt ,ut legitur apud. Saluftium:

nebant , ut ad irsitationem. virtutum.,

de Maximo8zP.; Scipione , quorum

eorum. incitarent,, Hoc. video. face-- r.Macb;,

imagínes, rerumque praclart. gefta-.

re: illum, generofum . fenezm. Mátha-

2.50,.

xpm monumenta curabant poft mor.

thiam ,. qui füos jam moritürusad ob-

tem inloco quodam. celebri & hone-

fervantiam. divinarum4egum, Gccon-

fto;erigi , utpoftezi illas.videntes ; ad

ftantiam in fide conrra tyrapnum An- -

eaídem yirtu.t'csqeerumqgea laudes in-

tiochum ,. virtütumque. imitationem:

.citarentun. Aimulationem &, zelutm,

adhorrabatur; dicens: Nunc., O ffiliit;

mngmdldxt natura multis ad, fimilia. !

mlarore;f;e]gvte legis $. mementote.ope-

THIm.

CONCIO XL.

véj

Wipdt'fllmf,"?lld fecerint in generationi-

3. Piopter: memoriz: labilitatenr ;

Bus:[uis s D accipietisgloriam. magnam: ,

quíaea., quzaudiuntur: folüm;. faci

liusoblivionitraduntur; quamea3qua

& nomen aternuim,, Proponebatque iis

pE E

tanquam vivas imagines Abxahamum

videntur : nam:ftequenter.verificatur

Batriatcham fidelitfunum; Jefephum;

illud.in multis:, quod dicitu: : Qnod.

Phinees; Jofüe; €halebum; Davidem,

intrat. per: aurem: unam, exit. per à-

Jiam..

Eliam4 Ananiam; Azariam, Mifíaé-

itm & Danielem,, viros iuftiflimos. ,.

-Hasitaque

ïän&dfum Pàtronorum:

ql)

osimitarentur ib virtatibu

us q'geri'r

imagines; feu potinsipíos- (àn&os.do»

busque inclycis..

vobis.pro xeniis: , dum. jam. eorume

Dumego ex. v

fitata: ,.coäfüethdine

imagines quotidie vidétis: , ftenz

Clariteti. veílrz. hodierno. folemni

veftrz oblivifai non:poteftis;& quo--

feÜbxenia: & apophoreta diftribuere

dammodo:quotidianus: vobis ftimu-

veliem ; hinc. indeaueis.obambulavi

lus & ca]car additur,ut illorum vitam;.

moros-&. virentes imitemini ;; quod?

eogitationibus, animo verfaus; quid-

nam.donarem. : £iocul dubio. ex in-

fifecerisis., aliquando cum ipfis. in:

ftin&u divino adhanc: deveni:Paro-

xterna. exultabitis: gloria : lnterim:

i

chialem Ecclefiam , & vidi in feptem

dum unicuiq

ue ftatuidüum Pàtro

N

P

liv

illis altaribusimagines (anctorum Pa-

affigno, attendite;

Vi

tronorum , quas;quia fcio ; ibi efle po»

Quamprimum fàcram. hanc Deo--

fitas..1:- Proinftre£tione:fnpliciuss

que dicatam . adem. ingreffus. füm .

J

ut fimplices:, qui-nefciunt (cripturas

eveftigió occurritoculisqmeis pulcher-

legere; inhujufinodi imaginibustan:

riinaálla.deaurata Imago B. Virginis-

gincs

iyie

quam in ícripturis apertius poflint Sa:

Mariz: eum puerulo: Jefülo, 5; hanc:

cramenta verz:fidei: &. ne&mmn.:gi'e,-

epi-,-

pretiofam. foiznefamque | Imaginem:

T

vivendi legere:; quia. imagines: funt

jto felici-xento

re(ento SACER-

litterz.laicorum , ut.dicituv. de. com..

DOTIBUS & Ecclefiatticis :: Sacer--

d-

difl.3. probatum.2. Ut excitemurad eo—-

dotes: namque. aliquo- modo» affimi-

me

rum veftigia virtutum fequenda ; plus.

lantur. Beatiffmz &. gloriofiflim:

enim przfentia , quz-oculiscorporeis;

at

Virgini De:para;

cetnimus.,.excitant : magis etiam ex--

.. Sicut. Beatiffima. Virgo per

g

jturt.

citatur.affcctus nofter perea , quavi-

quinque verba Jefum concepit, dum:

*

détqusm ea qua. audit.

dicebat.

*

Eiat: amibi feeundum. ver-

jc i

Ut Horatius-

tha' 2,101

canit::.

dümztuum s; Sic Sacerdosconficit per

Q

quinque verba verum Chrifti corpus;

"

one

& Sygmius -—irrimrf. animos : dimffa : per-

dum. dicit

e

Hoc eft: enim- corpus

ARYES, .

i

Àr

meum... Ecficut immediate poft.con-

-Quam qua funt ocu

fenfum. fanctiffimz: Virginis. Mariz:

nem

lis fuäe&a fidalibus;

j " gue:

totus.fuit Chriftus in utero ejus.5- fic

jlii!

immediatz poft confecrationem trans--

a

n

ïif?föïin-zdit W&amn :

A. 35.

.. fubftan--

ass

x

156

' Conciones Strenalese

iu'bflaht'ia:n-;r .þan'is"in verum corpus

ceptis exequendis, ferventem chari--

X

l

Chrifü jeíü falvatoris noftri , qui

tatem erga Deum & proximum, ut

of

tum eft veie & realiter praíens cor-

"dicere potfiut cum fpon(a:Curremus in

C4tt. 1.;2

TE

edorem unguentorum tuorum, id eftvir-

pore & anima , divinitate & humani-

wate 5 uti fepius in inanibus Sacet-

tutum. Etcertum e&, illos, qui Bea.

dotum Jeíus inftar pueruli vifuseft, ut

tiffimam Virginem Mariamin virtu-

€ranr, patet in Hifloria de

'Windekindo Sa-

tumtramite imitantur & fequuntur ,

L.

lib. 2

, Xonum Principe ; qu

: a'm fcribit -Cr-ax'x—

:ab ipfa nunquá deferi:Spiritus S. nam-

177

ISAXe

tzius.

/

queinpetfona SS. Deiparz Virginis

Lt

De hac aflfimilatione Sac

erdörufn

YOY. 9,

$915

dicit,Beatus bomo,qui 4udit sme,€" vivilat

]

cum beatiflima V. Maria loquiture-

AÀ fores meas quotidie , C ob[ervat ad po- 34* -

Aug.

f

quafls

tiam S. Auguftinus & ait : Veré. vene-

fles offi mei , Scilicet ut me imitetur in

p

vauda Sacerdotum dignitas , in quorum.

virtutum femita; Ipfeanveniet yitam &

101.f&-

tindté

p2 Vet,

mápnibus Dei filius. velu

f

T0 Ififgigä:

" bauriet (aluteima Domino. — --

Ti

incarnatus,

"MAGISTRATUM ; Dominum

VA

£ nov&

Yeflam.

Il Sicut B. Virgo po& partum

Vicelatrapam , D, Pratorem & Con-

j

Chriftum portavit in manibus füis ,

füles duco ad fümmá altare, ibic; pra-

Tom. A.

& in prafepe collocavit,eumq; econ-

fento ipfis S.Patronum hujus Ecclefiz

verío levavit: SicSacerdos poftconfe-

Epifcopum Martinum , cujusimago

cernitur inmedio altaris infedens e4

crationem elevat Chriftum , & locat

Bhyt,

. eum, portat tradatque manibus füis,

quo , (cindens pallium. ,. quo pauperi -

ut quotidie in facro miflz officio

,

mendicanti fübveniret tegeretque.-

videtis.

Hic gladiws S. Martini Epifcopi

Ü

IIL Quemadmodum Beatiffim

Patroni noftri reprzfentat gladium ju-

Virgo fuit fan&ificata in utero; an-

ftitiz , qui à DeoSuperioribus facula-

tequam cConcepit Chriftum , dicit

L]

"ribusdatuseft, utipfo utantur ad de-

?,(ït-i. 4j*

enim de illa facer textus

*

"$4n-

fenfionem' pauperum fübditorum ,

f

Ej

LU

Hificavit tabernaculum. faum Altiffmus,

proborum,viduarum & pupillorum , .

eodem modo Sacerdos prius ordina-

"advindictam veró malefa&orum vi-

lüll;n

lu

tur,antequam confecrat , fineordine

tiorumque eradicationem.

enim nemo etiamfi fan&iffimus poteft

'Hocgladio juftitia ufus eft fapien- -

|

confecrare;licet pro

fe;r&t verba con-

tiffimus RegumSalomon , in lite &

Íecrationis.

"altercatione duarum illarum mulie-

!

Deinde etiam do Sacerdotibus Ima-

rum litigantium deinfante , dicebat

1

inem hanc facratiffimaz Virpinis pro

enim : Afferte mihi gladium C dividite, 3, Reg.

f

rena, ut imitentur eximias ipfius vir-

Obfervantia juftitiz adeo eft neceífa- 24,

!

tutes 5 videlicet candidam puriratem,

riaut Veteres & loquantur & fcribant plutar,

caftitatem angelicam, profundam hu-

& doceant , absque juflitiaprincipa- [ij. de

t

" militatem , modeftiam difcretam,con-

tumre&égerere , ne Jovemquidem dodrim

N

flantem patientiam in adverís ,

ipfüm polle.

P"iB!

"'yromptem obedientiamin Deipra-

rem juris

.6&

Cafár Trajmus,lmpexato

jutti-

-

CONCIO Xl

1

Á

3

Mpf

N'cep

b

p, Gjuflitiz amatorem atque cultorem

gravi quilibet judei: juftum judicaret 7

u

j

efle debere,dixit;cujus ipfe etiam tam

judicium.stfi contrarium faceret,nul- —

€aliif.

lod

n

L;-.e:&.;,.

fuit ftudiofus,ut aliquando enfem ftri-

lomodo miíericordiam inveniret3 dc*

|&um. PrufeCto urbis im conípedu

ciditcafüs, quod quidam ex regni fük

R,vif'

i Bu

omnium dedérit, atque dixerit: Cape

judicibus Sifenna nomine acceptionis

vitti-

0 ferrunhboc. & fi velte quidem imperium

munerum, & proinde violatz juftitiz:

iUf ,

convictus fuerit, binc vivum juffit ex-

. .effero proqe s fin æg.:em , mn:mæeþea

*

.Miti-

ynorm,

coriari;pelleque illiusfédem, cuiinfe-

r

ex Alph

bbf us ;iïcere' (okba; H

erat,dum juftitiam violarat,;inflerni z

driis

ÁÍ.1. de

tébus

Principes (Superiores) magnifacien-

utfiiusejus in dignitate fücceflor, ift-

i

.-L

,* dosefle

2 d

» quij ufätiam-.proh"ciexcole—l'

hocinloco dum federet;hujus horrore

, &ent,

fuppliciijufütiam reété cuilibet ad-

uri

phonfi.

"T

Va sutem Superioribus,

m gladio

miniftraredifceret,& in eandem pec-

juftitiz non atuatur contra rmalefadto-

care vereretur:Dicebat enimRex filioz

Est in

i

Ro Á

zes ; Cato Senior repetebar fepiuszóe

Sedebis füperpellem patristui, utju-

rialle pro collatobeneficio nixlam vepertave

A

gepot.

dices populummeum ;fi vero aliquis

gratiam. , quam progmaleficio perpetrato.

affert tibi donüsut declinesà viazecta,

j

j

nen dare pamam.Significans nibil magis

& violes juftitiam. , pellem patristui

efle peznitiobus , quam. fi. improbo-

refpice;netibi idem contingat.

D

impo

j u

rum.nores penáànon Coerceautur, I-

O fudices & Superiores!hoc vobis

Plut. 391. deayetiam dicebat , €os Magiltratus

m&m

przdico& veritatem:fore proteftot ,.

qui malefisos peenis non.coercerenc. ,.

fic hicnon luatis;fübfequens Dei per-

u

non tautumnon ferendos , fedJapidi-

fentietis judicium;idque liorrendume

Muatt,ii.

PliCO

FI

busobruendos efle,ne ex peenz negle-

quia sulosmale.pesdet. Ez judicium et-

jum]!

&u falus Keipubl labefieret.

