ita perannulum hunc vinciatur quo- . jpfa /audabiiur.Et Regius P(almifla:Be- Prov.t,

g

u

dammodo cor ipforum conjugum

Atus vir,qui timet dominum,in tmandatue- 30,

i

vinculo amoris.

j volet nimig ; potensin terza erit femen-P(. 141.

Porro annulus eonjugalis olim

ejss gloria É divitia indomo eju, " ]H- 3.

jgii

B lt Mi

eratferreus &finegemma , utícribit . fliria eju manetin faculum Jeculi, Ergo

ps], Plinius, utiquead firmitatem conju-

hunc aureum annulum cum beriflo

fl

)omini

3;.:,1.

galis fidei &- dile&ionis exprimen-

nunquam ex d'igitomcmmiæ & ex

dam. Quid enim fortiusferro , quod

oculis mentis veftrz deponite.

nmmt

j m

domatomnia ? Quó fpe&at id,quod

VIRGINIBUS xeniigratia offe-

Qundus

Prov.27. dicitur, poftquam [itigiofa

ro annulum auremm cum fapillo Ku-

fce mina explofa fuit; Ferrum ferro com-

bino,qui eft carbunculi genus. Kubi-

hat

mittitur (ut legit Tigurina verfio. yf

nus rubet carbonisigniti inftar nor

ardore,fed fplendore, cujus fulgur eft

eulor

Prov,

27 homo bomini fociatur, q.d.ficutferrum

yiimt ^

m

ferro calenti adjunctum fortiter ad-

tantus, ut nec nocte vincatur, lucet

heret, ita conjugum fidesatque dile.

enim in tenebris ; adeo ut flammas ad

j um

. &io coalefcere debet , ut nulla vidi-

oculos vibret. Pariter virgines in vir-

i

i ju

Eccl.ag. Vellipoffint.Nam Namrir & mulier be-

ginitate fua femper luceant , fplendo-

2,

tie confentientes bene placent Deo.

remque ad modum rubini emittant,

eantd

ac fefe nec tenebrofitate tentationum

- Hunc berillum fecum tulituxor

"

Themiftoclis,Athenarü imo Graciz

obícoenarum, nec obfcuritate pravo-

n

Principis, qua fola fere in advería va-

rum colloquiorum , nec caligine la-

v!h. NU"

Íciverum confortiorum & peccato-

f

letudine marito minifi;vis. .a

um

€e3

$90

Conciones Serenales.

rum vinci aut obícurari p

tum,Hc fpe&ans & confiderans ver?

tant,

Frmit-

tebatS. Martinus fe ad difcipulos fuos

Sicfecit S, Columba virgo, quz

dicebatqueillis : Videte & percipite,

pofteainFrancia martyrio coronata,

quidnam fentiendum de excellentia

hanc defendit urfus ; càm ad publicas

ac praflantia virginalis & conjugalis

mulieres ibi proflituenda invita tra-

flatus, hzc pars prati,in quo tauri pa«

, hetetur.Sic quoquefecit Virgo Mar-

fcuntur, defignat flatum matrimoniae

Pf.äa.:

tiana Czfarez, quam paries defendit;

lem;namlicet non omnino perdiderit

quifeinter ipfam & ejus violatorem

viriditatem fuam pulchramquefpe-

/

aperuit , nefplendorem virginitatis

ciem,aflimationem tamen fuam adcó

Íuz amitteret.

4

D

amifit, ut ornamentum flofculorum

hi, d

Sed vah hoc tempore fzpiffimé pu -

quod antea nobis faummopere pla-

1

ella in tenebrisfplendorem & clarita ,

cuit,minime habeat. Altera autem hu-

[

tem virginitatis fuz amittum|, hinc

jus prati pars, quarmfues fulcarunt ac

?

quandotandem aliquando nubunt ;

indecoram fordidamq; reddiderunt,

l

tempus tenebrofum matutinum vel

reprafentas nobis impuritatemluxu-

crepuículum pro clara die eligereflo-

riz & impudicitiz ; at ille illefus, viri

re& corona virginitatis privatz co»

disatque jucundus locus pulcherri-

m

9]

untur.

mis ornatus flofculis, qui oculosintu-

[

2, Rubinum dicunt Lapidarii pro-

entium dele&at & recreat , pulchritu-

$

- defle contra peflilentem acrem, &

dinem & gratiam defiguat virginita-

Q

gravia fomniorum phantafmata, Et

tis. Intemeratam itaque veftram con-

virginesfugiant vefpertinos congref-

fervate virginitatem , ne impudici

fus & impudicorum juvenum confor-

orci, id eft luxuriofi juvenes eam de-

tia tanquam peftiferum atque infe-

pravent fordidamque reddant,

Gum aérem, ne feducantur & infici-

. Rubíni qucque proprium eft , ut.

fi

p.Cor. antur: dicitnamque S.Paulus:. Cer-

teftantur Lapidarii;quod proje&usin -

j

1j43, Tümpunt bonos meres colloquia prava. lili

ignem velut inter mortuos carbones

[

Pf.15,5, enim funt,de quibus loquitur David:

extinguatur , verüm aqua perfufus

Lingais (uis dolofe agebant , venenum a[pi-

«

exardeícat, Sic in virginibusinterla-

It

dum (ublabjs eorum.

x

Ícivo$tanquam inter carbones igni-

&

Cüm S. Martinus Patronus nofter,

tos converfantibus debet omnisar-

b

ut decorefertSeverus Sulpitius, cum

dor concupifcentie extingui, fedin.

b

difcipulis fus latum aliquando per-

aquis tentationum fervor devotionis

in Deum exardeícere,

l

ambularet pratum, videretquein eo

aliquos boves & porcos pafci , qui

Hocfecit S.Cathatina Senenfis,qus

rofiris ac oribus tertam volvebant ;

dum agitabatur flu&ibus cogitatio-

cerneret quoque locum in hoc prato

num turpium,quosei füfcitaratSatan,

t

feparatum, amoeniffimum, inviola-

virorum acmulierü in nudis corpori-

tum ngibugq-ue confitum ac decora-

bus choreas cjus imgginationi repraz«

f;gtags,'

ä

CONCIO XXPL

39*

s

redtaüi & cum aliquamd

iu durarent

fli vanitates mundi ; ampiexus

wluor

hi Bu&us tenrationum , ita üt timeret .

crucem & peenitentiam , quatenus

ii

ummum & xternum bonum his die-

€onfenfum in turpitudinem impuris

lientà

his undis exagitata, fervor devotionis

bus, quibus mundani vacant gulz &

iil

ejus magisin Deum exardefcebat, ut

luxuriz,ideo egote defponíabo.R itus

mripz.

diceret: falvumme fac Deu ,quoniam in-

autem fuitifte: Accipiens Marja dex-

mons

PM.68. 2

trayerunt aqua u[4, ad animam mea: veni

teram Catharine digitumqueannula- S4rim

Aidet

in altitudinem maru, C tempeflas demerfit

rem, petebacàfiliohancdefponfatio- 22. 4*

if

m'l

nem. Matriannuens Chriftüs,annu- pi9/,

Tandem tempeflate tentatio-

at

nisfedata , prefentiam Dominifpe-

lum fpofalitium digito ejus inferuit

ilonm

Mid.i6, cialius jam perfentiens, amorofe con-

dicens : Ego Creater & Salyator tuus

d

queritur illa: Qbi eras bone Jefu?. ubi

te milii defponfoinfide, quzperdu-

emhi

eras * dum abíorbere me nitebatut

rabitex hac hora immutabilis; donec

tunt

profundum, & urgebat fuper me puteus os

nuptiis zternis & me faciead faciem;

efihl,

juum : Refpondit Dominus: In medio

perfruaris, Supereft ut viriliter decer-

Muri

cordis tui eram, clavum & guberna-

tes & in robore fidei, quam tuo infixi

üaüï

cordi , fuperes omnes illecebras &

- culumtenebá, ne mergeretur navicu-

(heri

^ Pf30,8 la; Intribulationeinvoca[h me;t-exaudi-

anguflias mundi,omnes ftimulos cat-

vittl*

4

nis& infidias inimici, Hzc Kaymun-

vite in abfizditotempeflati s Ex quiahac

lr

S.Catharina generofum femperatque

dusejus confeffarius, Adhuc hodie

qitte

conítantem in timore & amore Dei

Komz fervatur hicannulus inMagna-

monel

tempore tentationum exhibuit ani-

napoli ,in Monaflerio Virginum Or-

miü , eam Chriftus ccelefti annulo fibi

dinis S, Dominici,

.xpuüia

TT

defponfavit : nam Kaymundus ejus

Sic Jefus S. Catharinam V.&Mar- Petrge

confeffarius refert, ipfam, ut ceelefli

tyrem poft fuceptum facrum Baptif- deNata3

T

Íponfo inviolabili fidelitate effet fub-

ma etiam fibi defponfavit , eamque libus (

&urt

je&a,valde adfpiratfe ad perfe&umfi-

przfente matre fua , & multo beata- Ribad,

a(büm

dei gradum,& frequenter oraífe: Do-

rum mentium numeroin fponfam af- iy ejus

ais

mineadauge mihi fidem,eamq; in me

fampfit, datofponfali annulo, quem yita,

m

itaperfice, utnulla viunquam poffit

illa, tanquamceeleflem arrham , in

deficere. Szpe refpondebat ei Domi-

mortem ulque ftudiofiffime ferva-

g

vit.

:

lmUiS [g

nus: defpon(abo te mibi in fide. 'Tandem

in bacchanmalibus ventris fefta a-

Hoc quoqueannulo defponfavit,

TL

liiscelebrantibus , inclufitfecellulz,

fibi Jefus S, Agnetem V. & Marty-

jpuots

non refpiciens ad vanitates & infanias

rem , quàm pulchrá facie à ícholis re-

falfas;fed ardentiffimé petens hancfi-

vertentem prazfeGi urbis Filius ada-

u[ïSAP'

dei perfe&ionem. Apparuitigiturei

mavit , eique plurima dona obtulit,

$. Amb.-

)giIMW'

tunc Chriftus cum Matre fua;atque

pluraque promifit.

Cui autem fan-

n

in vità

.

mirabili modo illam defpondit.Cau-

&a Agnes dixit : Difcede à mefomes

.

famautem defponfationis illias hanc

peccati , nuirimentum facinoris. , pa-

j n

Chiiftus tunc fub junxit ; Quía fprevi-

bulym mrti , di[cede Ate . , quis) m

ii

À

[

N

39*

C?nciqnes Strenales.

ab «lia amatore prapenta. [um . , quimibi

ducebat.

]. Hzc habebat liberos à. :

multo meliora attulit ornamenta,quamtu:

TToxotio, qui , ut creditur ab Zinea &

annulo fide fua fubarrbavit me 5 quilong?

Julio oriundus. — Poftquam 'autem.

1e nobilior eft flemmate C dignitate , cui

omniafpreverat, & Chrifto famulari

Angkü fervitint ; cujus pulcbritudinem $ol

inccperat , tanta fefe dejecit bumilita-

e» lunamirantur.

BDexteram meatn

te;utillam qui intuebatur(multi enim

collammeum cinxit lapidibus pretiofis , tra.

propter celebre nomen & , famam.

didit auribus meis. ine[fimaliles margari-

fan&titatis illam. videre cupiebant )

446 , cir.umdeditsie vernantibte. atque

haud exiftimareti; píam effe prznobi-

corrufcantibus gemtmi , pofuit fignum in

lemPaulam,verum abjediffimam an-

faciem meam, ut nullumprater eum ama-

cillam : nam quamvis plurimas fecum

torem admittam.

haberet Virgines,tamen in veftitujlo-

|

Eccl 32,

7

O Virgines niteat gemmula R.ubi-

cutone , moribus atque inceffupro

niincordeveftro, tanquam inorna-

minima reputabatur. Hzc fapientiffi-

:

mentoauri, imitemini di&as virgines

ma mulier optimé intellexit , hominis

[

invirtutibus , & cum ipfisà Chrifto

nobilitatem noninflemmate, nec in

)

Sponío veftroaccipietis annulum z-

poteftate & imperio, fed in virtutibus

b

ternz gloriz & benediGionis.

confiftere :. quod etiam inter virtutes

VIDUISprzfentoapophoretorum

chrifliang profeffionis & religionis

[

locoannulüm aureum cumnobili a-

nulla fit excellentior;utilior nulla, hu-

[

damante : inhoc ftrenali annuloat-

militate.

124

Y

Hunc adamantem

leciiliasidns

tente confiderent proprietates & vir-

tutes adamantis, casque imitentur.

cum quoque geflaruntiilz fan&z vi-

1, Adamaseftlapillus parvus & mo-

duz Francifca Romana, & Elifabeth

1

dicus, nunquam enim in magnitudi-

Lantgravia Haffiz, utex earum vitis

ne nucleiavellanz. nucis invenitur:

clariffimé patet.

t

2.

parí modo vidua debet effe parva per

Adamas licet colorem habeat

wnm [

humilitatem, fcilicet reputatione fui

ferrugineum, habet tamen fplendo-

fe parvificandojuxta doGtrinam Chri-

rem cryftallinum : fic vidua quamvis

hi

Mar.1 fti dicentis: Difcedite 4 me quia bumilis

fit defpe&ain colore;hoc cft in apps-

h ti

29,

fum corde. Et iterum:! Niff converft fue-

rentiaexterlori, debettamen habere

hi

hi

Mat.A6. vieis r eficiamini ficut parvuli , mminf

[]

munditiz interioris ac gratiz fplen-

Y

irabitiin vegntm celorum.

dorem , debet eó magiscor fuumad

h

Hanc proprietatem adamantis ,

Deum,qui eft lumé indeficiens & pa-

l

nempe- humilitatem femperin corde

ter luminum, elevare, ut eas adhorta-

$.Hiero.

LT

fuo habuit S.Paula vidua Romana , ut

tur S.Paulus ? Que veré vidua efl,inquit,

inEpit4-

ph. P

teftatur S. Hieronymus; hzcPaula

é* de[olata,fperet inDeum,. o inflet obfe- E

ü

materhum flemma à Scipionibus &

erationibus € orationibus nocle ac die. Ex-

t$

Àt,

Gracchis , paternum veró ab Aga-

emplum habetis in Anna.Luc.2,

t

1

memnone potentiffimo GrzcizKege

is , ut

j Adamas tanta cfl foliditat

LT

nu

üh

W

Q

COL"ICIO XXY'T.

393

uà

nulli cedatviolentiz ; quianec ferro

navetq;operam, utretrahatanimum

u

& reducat;atq; cum Deo Spófo fuoin

frangitur,necignefolviturimmo nec

U

unquam calefcit, Et cim fit invi&tus

gratiam redeat ; hincfrequentercon-

V

ignis ferrique contemptor; 'rumpitur

trito corde confiteatur & devotá mé«

lt

tecommunioné fecratiffimam fumat,

fanguine hirci calido & recenti.

n

Hincpingebant Veteres pro hiero-

f. Adamas(telle Ifid.) dicitur vene-

1

glyphico adamancem variis malleo-

nareprimere,metus repellekc,magicïs

rum ictibus contufum,non tamen ce-

artibusrefftere: & fecundüm Diotco-

7

l«

dentem, & circum circa. fcribebant:

ridem habet etiam feparata conneGe-

te : efbeuim gemma,utipfe Diofco-

m

femper idem. Quodadamas nec mal-

fs

lcorá i&ibus , necimpetu & vi exter-

rides dicit, reconciliationis & amoris,.

tl

ná unquam de(inat cfle;qui fuit prius,

Atque idcírco ait, quod fi uxor fuerit

viro odiofa, velab eo feparata, per

h?

neque contufus, percuffus, quaffatus

n

vel minimum &t viliot, infirmior aut

virtutem adamantis in ejus gratiam

faciliter revocetur : Ita virtuoía vidua

ii

obfcurior, Quo emblemate defignari

debet venenum peccati abjicere , ti-

Y

pote(t , viduam tam conftanté effe de-

a

bere,ut necferro,id ef? viofentia fran-

morem humanum repellere , Deum

verà timeres debet magicisartibus,id

vt

-gaturadverfitatis,nee igne id eft calo-

te profperitatís folvatur, fed adaman-

eft,diabolicis centationibüs, quasía-

[

«i;hu'

tis inftar malleorü i&ibus poliri , no-

tan fallaci quádam arte ingeric.refiffe-

vum decoremacquirere,& magis ma-

te & obviare fortiter, Licet (it fepara-

- gisq;indies refplenderedebere, &e-

ta per mortem temporalem à marito,

.mïsk,'

ejustamen nunquam debet oblivifci,

i

moliri fáguinehirci,id eft Chrifti; pro

nobisinara crueisimmolari.Enimve-

fed meminiffe procjus anima preces

jj

rohircusin lege veteri pro peccato

fundendo, eleemofynas d

gndo, & pia

immolabatur. Dum Chrifti paíffio re.

legara folvendo.

H

Neautemfa

ciat,quema

dmodumïL

loannes

v

Ley,g,3 Center& ferventer inmemoriam re-

la viduafecit, cujus vir mortuus con-

ducitur, corvidus calefacit atquein

d

didit ceftamentum , acinter cztera

& eyfers

um

lachrymas devotionisfeu compaffio.

ergius

Invita . nisdiffolvit, quemadmodum videmus

mandavit, ut venderet bovem unum,

n

atque pecuniiam pro o acceptam da-

0m. 9.

ejus,

fa&um effe S Brigittz viduz , qux

pop pen-

L

multa & affidua erat in. mlditatione

retpro anima fua, -ficque faceret fibi

£6.

1 fPlCH'

Paffionis Chrifti Domini, ita ut fzpif.

amicos de mammona iniquitatis, qui *

TT

eum reciperene inaternatabernacu-

fimé lachrymas uberrimas emiferit.

,'HS& Pr

4-Adamas contrarietatem quandam

la.

Mulier viro defun&o & fepulto

idhort

fuam volcbat oftenderefidelitatem &

habetad magnemm:qui—a,prorfus jux-

mqul[y

taferrumnó patiturattrahi à magne-

excqui teftamentá mariti. Vidensau-

mF'l

il

tejimo jam attra&ü quadam violentià

tem bovem eífe pingué & bonü hor-

Fj-

retrahit: Sic devotam viduam animü

ruitvendere,quiaavaritiz vitio labo-

T

"

&cogitationes retrahere oportet ab

rabat. Hizret itaq; attonita & cogita-

büda,netantá pecuniz proanima viri

j

ïi&"

omni peccato & occafione peccandi ;

& (i fortaffis confenferit in vitiumali-

exponeret,fervaretq; nihilominus fi-

Ddd

delita-

'quod-. omnem adhibeat diligentiam

fa.

Conciones Siveneles

delitatem promiffam. "Tandem di- fcüt:Pariformitér fervi & ancillg dez

€it : Scio, quid faciam ; accipitcat-

bent Deum & herum fuum timere , ut

DA

tim cum bove & duciteos ad forum.

uf de

cosadmonet $. Paulus : Cui timorem, Remarg,

Cüm veniffet quidam volens emere

rimorem veddite , cui bonorem , bonoreme 7,

Meriri.

bovem, huicipfa: nullusinquitbo-

Et. luculentius loquiturad Ephefios?

hu

vememet, nifi& cattum emat. Re-

Seryi obedite Dominis carnalibus cum timo-

TM

Ípondetemptor , fevelleemerebo-

re & tvemore , && in fimplicitatecordu ve-

vem , verüm de catto nihil curare,

fii , fiut Cbriflo. Ubinoncftümor

llla afferit (icut prius, quod nullo mo-

fervorum & ancillarum ,ibi nullus re-

do venderet, nifi conjun&im.Cui ille:

fpectus,nullus honor,obedientia nul-

li do,

l

quanti ergo pretiiambas habebopar-

la , nullafdelitas, nulla pietas & de-

tes? Cattumaitilla , habebis pro una

votio nulla.-

marca, quia mibi chara & pretiofa eft,

3. Hic lapis ículpturz refiftit: nam

bovem veró habebis pro obulo. Re-

tantz eft foliditatis, ut non fit incifio-

€eptam pecuniam pretium catti fibi

nis & extranez impreffionis fufcepti-

ä:

retinuit , & obulumquem probove . vus;Similiter fervi & ancilla fintali-

Mf

acceperat , dedit proanima viri fui.

cujus foliditatis , non debenteffein-

wonilj

Noliteitafacere, dile&io veftra non

fideles, nec Dominisfuis panem, vi-

fi, ;

fit eparata , fed connexa in corde ve-

num;carnes foenum,gramen, ftramen

ftro.

Aureum hunc annulum cum

& fimilia furari & aliis dare , etiamfi

TE

4li

adamante folicité in fcrinio cordis ve-

occafio fedu&ionis iis offeratur & fol- Exod,

flri confervate.

licitentur. Dicitenim Deus: Non fur- 20.1f.

ä

SERVIS & ancillis dono annu-

tum facits:: Et Levitag. t1. Non facits Levi19

lumaureum cum calchedonio.Ex hu-

urtum.

1l

jus pretiofi lapidis proprietatibus fa-

Jacob tam fidelis fer;/us erat, util- Gen.3n

lutaria difcetis documenta.

la, qua alii furtivéabftulerant,Domi- 59.

Í

1 Calchedonius ( utdicit Ifid. )

nofuo reddiderit.Ego damnumjinquit,

diurnogeneraturimbre : fic fidelitas

, eumne reddebam, quidqui

dfurto pcribnh*)f

fervorum & ancillarum videtur,fi ec

imt exigebas.

;.

Y

imbrem , necgelu, nec eftum curant,

,. Calchedonius (tefte Diofcori

tl

fed continuó fuos . perficiunt labores

de) tantivigoris efl & efficaciz , ut

& negotia fideliter exequütur. Quem-

perforatus & ad collum ligatus , fa-

admodum fecit Jacob in fervitiis La-

ciat víncere caufam , atque contra l-

€emn. 3]0

[

bani, ad quem ipfe : Die nocluque eflu

lufiones ázmonü & phantafmata ad-

40.

3 gebar & gelu.[ugiebatque fomnus ab ocu.

juvet , virtutemque corporis confer-

L4

ls inti , ficque

p vigi(g:i 4nnos m domo

véet

*

Sicíervi &ancille mane & ve-

194 fervivi tibi.

Íperi,atqueante omnem laborem, in-

l:

2, Calchedonius pall;'d,o efl co-

tentionem cordis , corpusfuumac

lore coloratus.

Pallor autem con-

animam Deo recommendent , & Do-

h

vcnig timenti ; quia timentes palle-

minus Deusiflos ab omni malo men-

N

E ltis.k?

v

CONCIO XXVEL

395

de

.

nientis & corpóris confervabit

»

Ut

S. Gertrudem imitari fludete,atque

Itl

Bonay,

monet S. Bonayentuta

.

.

Cüm vigilas,

ftrenalem veftrum annulum. aureum

NI MI -

tracd.de inquit , flatim omtnes cogitationes tuas ab-

cum calchedonio femper anteoculos

RUT j

À

interiori jice decordetuo c» fomnia, qua foumia[li

habéte,

lod

Mi

lomine innole , quibus te diabolusvellet occt parts

OMNIBUS & (ingulis ( neul«

P. G primitias cogitaionum tuarum. offer

lus conqueri poffit) doannulum au-

771

Deo , & ex hocerís adomneopu devotior

teum cum Topazio,cujus natura;pul-

Mi

& expulitior tota die,

chritudo , perfe&io, ejusque quam

Juste

Negligentes in hoc arguit Deus per

plurimi utiles laudantur. effe&us &

u

Ifkt fO- [e]

slfaiz Prophetz , dicens : Vafiliide-

proprietates; huncceannulum con-

st

1.

Jériores , ut faceretü confilium ér nonex

gruentiffimé nominarepoffumannue-

t , G ordiremini telam , & non . (piritum

lum Nominis Jefu.

T

meum ! Ecquidordiritelam, & non

Hiclapis pretiofus Topazius five

hd

per fpiritum meum , nifi opus quod-

Topazion traditur inventus in. Tra-

centl-

cunqueaggredi, quod Deo prius non

comitide, dum enimincolz locifame

uli

commendaveris?

Blofius

maximélaborarent , & radicesherba-

fite

"enili

. S. Gertrudemjufferatolim. Deus

rum evellerent, gemmam effoderunt,

u

[pirit. c, ita fibi omnia ; qua ab ea agerentur;

quam inlingua fua Topazion vocave-

himti

a, d COnÍecrare , & quot litterarum apices

runt,quod fonat idem,quod quzrere;

Mi

4lii

Cxararet, quidquid cibi potionisque

quia eam multi quzrunt ea de caufa ,

T0

umeret , quot verba enunciaret, paí-

quia eftomnium gemmarum maximé

lr i

fusfaceret, omnescordismotus, -&

praftantiffima atque etíam utiliffima,

pj Llnt

oris refpirationes , & hoctotumipfi

Per hanc gemmam Topazion intelli-

li

vitalibus Chrifti a&ionibus unitum

go infantem Jefulum, quiin terra be-

j H[H' 6t

offerret, Fecit, quod juffum fue-

nedi&a Maria Virgine inventus & ex

Dun! f

rat ; Gertrudis , & ad eum perfe-

ea genitus in lucem, huncíemper &

Wk

&ionis vitzgradum pervenit, ut de ea

quotidietotis quzramus viribus,eum-

ipfe Dominus ad Mechtildem non

mï""n"'

quetoto corde dcfideremus , juxtail-:

vulgari fan&itate, in eodem monafte-

ludProphete: Querite Dominum . dum agf

"

rio fan&imonialem dixiffe feratur :

inveniri potefl : invocateeum , dumprope 9*

Cüm nemo hodie viyat , quiper pu-

efi, Ex P(almographus ait

Quarite Pf 68.

"

ts y

ram intentionem bonamque volunta-

Deum & vivet 4nima vefira.. Etiteram; 25-

tem, & veram fidelitatem mihi vicini-

Latetur cor querentium Domintm, quarite Pl* 104-

onit

t

6t atq; conjun&ior fit,quàm Gertru-

Dominum €& confirinamini , quaritefa- ?

dis.Ego quoque ad nullam enimamin carne

ciem eiu femper.

t &

degentem majori f vore inclinor, quàm «d

1, Quzritur Topazion propter

animam illius

E

H

rem,i"'

unde Ó nufquam con-

magnitudinem fuam: dicitenim ce-

wenientius invenire me. potes , quam in

leberrimus naturalium fcrutator Pli-

fuumit

D

Sacramento Altarís ,. 4c deinde incorde &

nius, gemmam Topaziontantz ma-

teaDhi-

Jon?

anima bujw [bonja mte, — n hoc& Yos

gnitudinis fuiffe repertam, u

E

2

ladelphi

Conciones Strenales.

396

ladelphi fecerint ffatuam quatuor cu-

Héc fi polís, eam obfcuriorem reddís;

bitorum : Ita hzc divina gemma Je-

fed fi naturz füz relinquis , clariorem

fulus tantz eft magnitudinis & maje-

habebis, O, A A. divinam hanc geme

ftatis, ut omnes homines fanGitate,

mam Jefolum intuemini quidem in

Vi

P

poteflate.dignitate;& excellentia atq;

facra circumcifionealiquo modoob-

felicitate longé fuperet , cujus magni-

fcuriorem propter obductam huma-

tudo & virtus per mundi quatuor par-

nitatem & effufionem fanguinis , at fi

tes fefe diffundat, fcilicet ad orientem,

confideretis divinam ejus naturam;eft

77 I:

occidentem, meridiem & feptentrio-

Deusde Deo, lumen de lumine, Deus

l,

nem. ltautde illo exclamet Pfalmi-

verus de Deo vero, defcendensde pa-

Pf.47-2 (la Kegius: Magnus Dominus 6 lauda-

tre luminum,efique verus fol juftitiz;

Pf. 144. bilunimis , €r magnitudinueju non e(| fi-

lumen indeficiens , Solem & lunam

V lus

3.

"nu.

Etcrurfus: Qui Deusmagnu , ft-

omnesque flellas coeli claritate fuá

MÉ

Pfal,76. cut Dew moflerefi ? q. d. nemo eum ma-

longé excellens,

14-

gnitudine aut majeflate excedir. Hu-

3. Propter pretiofitatem : eff nam-

jusdivini Topazii imaginem femper

que Topazius gemma pretiofiffima ,

in cordenoflro geramus , ficut fecit

quia nihil eà in thefauris Regum inve-

S.Margarita de Caftello, quxin con-

nitur pretiofius , eó autem pretiofior,

templatione hujus magni infantisin

quo rarior.

Et habet duos . colores;

prafepio continuó verfabatur. Un-

videlicet exauro & ex aérea claritate,

de poft mortem ejus , ciim corpus

tantzque eft perfpicuitatis ; ut gem-

aperiretur, utaromatibus conditum

matrum fibi obje&tarum infe recipiat

fervari poffet ad. fidelium devotio-

claritatem, Sicetiam in thefauris R e-

nem, reperta cftgemma cordiadhz-

gum,atquein univerfis divitiis coeli

rens, in qua erat infculpta imago Na-

terrzque hoc Jefulo pretiofius, nihil

tivitatis Jefu; & Virgo ha« Margari-

pulcbrius & clarius nihil poffidetur,

Unde eum lucrifaciamus, & cun&a

ta genuflexaante praíepium in ea-

dem iinagine cernebatur, Quz gem-

alia ftercora reputemus.

Ét merito,

ma(tefte do&iffimo LudovicoGrana-

quia inipfo funt omnes tbe[a

uri fapientie Cf

Lu. tenfi ) adhucfervatur inSacrario S.

6 fcientia Dei ab[conditi. — lpfe eftche- 3«

Gr4^4i- Dyominiciintalia, inurbe di&a Ca-

faurusille pretiofus, de quo dicitur:

ferm- ? ftello

; ubi&ipfatertium ordinemS.

Simile eff vegnum celorum tbefauro ab- Mat, ij

Natíivi-

Dominici erat profeffa,

féonditoinagro: ,. quem quiinvenit bomo, 44*

ta Chri-

&. Propter claritatem füuam : nam

abfcondit , €& pra. gaudioilliu vadit &

fi.

ficut Topazius eft gemma przclariffi-

vendit univer[a ,que babet , & emit il-

Ium. Ylle eft thefaurus rarus , cui fimi-

ma, eóquodex virenti genere,omni-

que colore eft refplendens ; unde,

lisalius nullus invenitur.

quando tangitur radiis folis , ficlucet

. Hic. Topazius etiam duos haEEt

& micat, utomnium gemmarumalia-

colores , nempeaureum divinitatis,

& aéreum mundiffime humanitatis.

rqm-cxceda: fuperetque. clarítatem,

Hic

CONCIO XIYI.

397

df

Hicaliarum gemmarum clarítatem in

num undas compefcitne contra fide-

m

fe recipit, quia illa,qua aliis membris

les ejus przvaleant. In cujus figuram

Md".go

diciturz Imperavit yenta & mari , & fa-

u

ejus five fidelibus Gunt, fibiipfi adícri-

26«

idenit

Matt.25 bic utait : Quod uns ex minimia meis fe-

Ga eff tranquilitas.

49*

.. Hosaureos annulos cum pretiofis

olod

ciffismibi feciflu. Vel in fecorum cla-

yuns

ritatem recipit , dum feilicet eorum

gemmis pro ftrenis datos gratis ac-

cipitoteanimis ; & nemihi objicia-

jl

meritis fe ipfum ín przmium tribuit,

Ml".7v

Ia

G. 15, ut promittit Moy(i, dicenst

Egoero

turillud Matthzi 7.c. Nolite mittere

6.

Et fi clarita-

sDur

"D

merces ttamagna. nimi.

margaritas vefiras. ante porees. 5 fpeto,

temamoris divini emittatis , Jpíadi-

vos omnesin hifce facris feftivitatibus

i

vinagemma claritatem hanc in fe re-

cordaveítra per confcffioné & com-

juüiii?l

munionem purificaffe , utineisdent

Mi

1. lor. cipiet , dicitenim S. Joannes: Dew

"

&.16, cbaritasefl , & quimanet incbaritatein

tanquaminícrinio mundo annulos

confervcetis: gemmarumque proprie-

Deo manet , & Deus in €o.

4. Libenter huuc annulum no-

tates & virtutes imitemini, fíc tandem

Ap9t. 2X.

at

fimt,

minis Jcfu feramus propter utilitatem:

pervenictisad cceleftem Jerufalem ;

T d

Nam Topazius eft gemma utiliffima,

qu& ex auro& omni lapide pretiolo

nilnit

fa.

toltt

Mla (utdicitur in Lapidarío ) ferven-

eftadificata& ornata , quod nobi$

tesetiam undas compefcit ebullire:

omnibus concedat Deus Pater ;

joret

Sic divina illagemma Chriftus Jefus

& Filius, & Spiritusfane

ritalc:

Gus, Ámen.

ferventes tentationum & perfecutio-

l gem-

D

pl

$-

'aasu]

*

Q APP X P^

e

"u

La LL

X)

Jj y!

?

SS

^

74

T

X/

?

-

z '—ï

L

»

424

2

pASÉN

,

f U

g?«x(*

N CUA

;

E

E N)

22

C

g)deällf)

7 7

Q

4 .

EO

d

E

yatid

D

[

Z^

)

z.

)

LA

(9

TM

M w

!

nl

$

"

N

"

d-

"d

z 1

f

u

x

C

N

p

zP

N od

) A.

.1

52

0 didlul: W

r

I

(lk

U

s

|

i / l'*ll

20

»

*

hod

g i

Y

2

ul

22

TA

9

9

ZA

cuiflmf'

o h'b.et

ivinmqsl

anil

jw-

Ddd;

CON-

h

-

398

-Gencjones Strenales,

[

LEl d-

UER

ilcclpsQoPPRgOQ

aäææäaäæ&ïä

C O-N:.O4^0 X JCMSLT,

Fort? in corde tuo creverunt plura nociva;

Ne noceant, cultro cundaa refcinde dato.

T HOCE MA

|

Vt ci?;umcid:reiurpuer Luc, &. 7'[,;

A/'*x;

iNter alias ;præci-

nis, (ive in refecatione coctuptz & in-

VA

;

puas nobisque falu-

veteratz confuetudinis ; unde modo

[

V

taresrationes , AA.

cor , modó aures , modó oculos,

xæa

$

y

cur Chriftus Jefus

modó linguam , modó alia mem-

Ut

;

* Salvator nofter ho-

bra circumcidere monemur.

LR

7A

TT

dierna die circum-

autemveterem Adam in vobisfeli-

o

E

völ[ie'rit. hxc non minima eft,ut

citer eircumcidcrcvaleatis-, donabo

Legali(cilicet circumcifione fublatá,

unicuique flatui acrem & optimé

;:1

ititualem nos doceret. Hanc ratio-

Ícindentem culttum.

Hacaphore-

fp

ta dandi occafionem obtulit mihi fan-

nema

fferunt SS, Patres , inter quos

I, Esdra

B. Eufebius Emiffenusficait : ldroeff

&a Scriptura exlibroprimo Esdre,

Enftb.

circumcifus , ut ejus nobis fignificationem

ubilego, quod KexPerfarum Cyrus

I9«

Emf

permiferit populum Ifrael regredi in

Bs

*,. commendaret. Yudai quidé $n uno membro

gæ

ocav

circumciduntur , quare 4utem circumci-

Jerufalem, reddideritque ipfis inter a-

«

dantur nonimteligunt $. Chriffiani verà

lia diverfa aurea & argentea vafaad

l

Natiyit.

templum Domini fpe&antia, etiam

u

uid circumcifio fignificet , intellgentes ,

non unum tantim , [ed omnia membra cir-

viginti novem cultros,quibus procul-

ÁM,

cumcidunt , non pelli incifione , feátotius

dubio ufi fant Sacerdotes in fuis fa-

UM

—fupefiuitatis abjedtione,

crificiis , ceremoniis & oblatioRi-

bushoftiarum , hinc nemomihi vi-

Hzc circumcifio

frequenter in

Colofs;2 facra Scriptufa commendatur ; &

tio vertet , quod hodie in ftrenam

Af

vocatur circumcifio non manuia-

elargiar varios cultros , quibus vos

circumcidatis fpecialiter , ut gratif-

&a,; utdicitS. Apoftolus, qu& con«

fiftitnonin fpoliatione carnis, fedin

fma Deofitisvi&ima — Legoquo:

ä

expoliatione peccati& vetetishomi:

que

CONCIO XXYII,

395

que,quod Deus mandaverit olim Jo-

lud Chriftidi&um : Diféite àme quia Mat, Y5

ue, utfecundó circumcideret filios

mitis fum & bumilis corde.. Velfi percu- ^^*

;

I(rael ; dicit enim Deus ad illum: F4c

tiatur linguis maledicorum homi-

.

gum , non ftatim cum Petro evaginet

tibi cultros lapideos , & circumcide fecun-

di filies 1/rael. Ita licet femel circumcifi

gladium , verüm recordetur illius ,

Mattsfs

fitis in Sacramento Baptifmatis abo-

quod dicit Chriftus : Beati efli , cim

Ie

riginali peccato 5 ruríus veró,propter

maledixerint vb bomines ,. & per[ecuti

vos fuerint, & dixerint vobu omne nalum

contracta peccata a&ualia vobis cir-

cumcifio fpiritualis neceffaria ceft, ad

adver fs vos , mentientes progter me«. GAu-

detein illa die & exultate, quoniam wierces

quam hodieinflituendam , quilibet

ftatus. fuum ftrenalem arripiat cul-

veflracopiofa efl incalis.

trum.,

Inter metalla nihil efficacius

4

ECCLESIASTI

CIS & prz-

eftauro: habetenim aurum(ut dicit

fertim Dei preconibus & confeflariis

Plinius ) virtutem confortativam 5

do cultram manubrio aureo, In hoc

unde etiamaurum comeftum confor-

cultro pulcherrimaatque utiliffima

tat omnia membra , quamvis.non

yhut

habetis documenta.

nutriatilla. Hocautem facitfua a-

I

Manubrium aureum docet

mod

fperitateea purgando, &à luperfluis

fll/Of/

vos recordari ftatas veflri excellen-

abftergendo , undeetiam habet vit-

jele

tiam ; Quemadmodum enimaurum

tutem füperfluitatum corporum cor- :

J

praeminet czteris metallis; nam in-

rofivam , fiveexterfivam, ideova-

y

fei

ter metalla nihil pretiofius eftauro :

lere dicitur plurimüm contra lepram :

Sicin mundo flatus facerdotalis re-

Sic Paftlores, Przdicatores & confeí-

gmbü

p

NI

liquosinnumeris przcellit parafangis.

farii debentexpellere à fuis oviculis

2«

Aurum habet inter alia me-

omnés fuperfluitates inclinatas &

ho

iil

tala majorem claritatem & fplen-

proclivesad peccandum , omnemque

]

dorem

Ej

L

unde aurum dicitur obri-

Ícelerum atque flagitiorumlepramab

&tb

dub

fib

zum,€ó quod fplendore radiet & ful.

eis auferre; quocum ? cum cultro hoc

ii

gore:Sic Sacerdotes fplendere debent

firenali, per quem intelligo verbum

yedil

n

coram hominibus mundanis virtuti-

divinum , dequo dicit DoGor gen-

bus & exemplari vita, ut quilibet di-

tium : Vivus & efficax eft fermo Dei ,

qui

*

quim

cere poffit

L]

Habcdbo propter hanc clari

& penetrabilior omni gladioancipi-

tatem ad turbas ,

jocd

:lþp 9.

in multitudine vädebo;;

ti , & pertingens ufque ad divifionem

10.

bonw,

animz ac fpiritüsscompagum quoque

Mmsï'

$

Auro inter metalla 'nihil-&&

& medullarum.

?

bf

quietius , quia pereuffumnon refo-

Hoc cultro ufi funt fan&i Apofloli,

gili*

Petrus, Paulus & alii ; hoc cultro uf

firenat

nat, ficutfacitzs & argentum : Sic

Ecclefiafticuslicetlaudetur , tamen

funt S. Vincentius Ferrerius, S. Anto»

bus yo

fenonextollat, nullam elationis det

nius Paduanus,S.FrancifcusXaverius,

[l

t gtäll

refonantiam & jadtantiam , juxtail-

qui multa hominum millia à perverfa

qllO'

as Íce»

d

qü(

Conciones Strenales;

-

400

ac fcelerata vita przciderunt, & ad pe-

exemplum bonorum operum jn dodtrina, $n

nitentiam virtuofamque conyerfatio-

jtegritate,in. gravitate, verbum fanum;

r

1

nem converterunt,

árreprebenfibile, ut &, qui ex adver[o efl, ve-

Hoc cultro quoque atantur Eccle-

rtatur , nibilbabens malum dicerede tio«

fiafticiinfe, & przícindantà fe quid-

)s.- Utamini jam hoccultr

s

[*] provef

3. Rf*

juid vitiofum ac [candalofü eft.Sacer-

ftra veflrotumque falute.

MAGISTRATUI

18.28.

dotesBaal, ut impetrarentà Deo fuo

fæcuhri do-

Latlant.

no cultrum cum manubrio argenteo:

ignem de calo. fuper facrificium fu-

I,1.de

um ,inter orandum incidiffe fe cultris

argenteum hocce man.ub;ium varia

&lanceolis , donecperfunderentar

vos docebit.

*

falfaRe-

[

fanguine ; dicitfacraSeriptura, La-

1. Quemadmodum argentum eft

tg.f- 2l

&antius etiamlib. i. da falía religione

fociabile & incorporabile auro,& illa

p

l

fcribit:Gentiliá Sacerdores olim Bel-

duo facile mifceri poffunt: ficPaflo-

lonz fuo cruore diffe&is humeris fa -

hnj Ü

tes & (xcularis Magiftratus. fint una-

'(l

