Lutc, 11, 9l5

Beat; qui audiunt verbum. Dei &

defertum , laflus projecit fe & obdor- 3. Reg,

27»

cuftodiunt iliud,

miyit in tunbra juniperi , & ece Ange- 19.f.

2, Debemus fandere frpius devotas

l]us Domini tetigit. eum c dixit. illi

.

.

Aug ffir.

bl

224. de

ad Deum preces

$

O'atio enim (tefte

Strge ( comede : grandá enim tibi re-

fan&to Auguftino ) cali clavà eft, : Et

fiatvia. — Et eeee kad caput. fu

w (ub-.

einericius

CONC

512

) |

Ul ln

edinericih panis & vasaque. Quicim fur-

neamushoc in monte,nec rurfüm de-

LT

rexiffet , comtdit & libit , & ambalavit in

fcendamus, hicbonum eft , hic campi

funt elyíij, inferius tetricum eft mora-

u

fortitudine cibiillius u(que ad auontem DEI

ITR

;Horeb. Sic fi velitis montem DeiHo-

ti, quia inferiuselt vallislachrimarum

ZULM

reb,montem gternz beatitudinis for-

atque locus univetís mifetiz ; at bo-

hit rf

:stiter confcendere , vefttam fzpius re-

num eít nos hic effe, hicexiftimo il-

"l

ficite animam ceclsftihoc & divino

lum efle locum , dequo Regius Pro-

Ili T7]

pheta cantat : Hacrequies mea in feculum

pane facroíandiz Euchariftiz,

Pf 158

(l Jl

4 Tn cujus cacumine montis J E-

faculi,bic habitabo, quomiamelegi eam.

14.

li,

'SUS transfiguratus eff coram difci-

- Sed 6S, Petretu equeerras de hoc

JMatt.17. :pulis füis,.Petto , Jacobo & Joatme ;

monte 1 habor,ac David de (no mon-

n

teSion: hec enim folummodo deli-

17

"&erefplenduit facies ejus ficus ol , veftimen-

neatio eft zterna beatitudinis , qua

p

44 autem «ejus fatta. funt .alba figut mix,

tiot

Pecras:videns hauc;pulchzitudinem.,

fplendorem ac glotiam bujus montis

u

fplendorem atque :'Gloriam Chrifi,

infinitisexcedit parafangis, Audi,quid

m:n li

.dicebat: Domiae, bonum efl, nos hic effe.

de illa dicat S, Anfelmus Epifcopus :

120

Artificiofus , doóus & expercus

Vita aterna omnium banoram f«fficientia

Pi&or., quandofíibi propofait fingu-

; fitié omni indigentis,. Andi quoque do- Exod.

"

latiattificio & opere picturam quan-

&ilfimum Boétium : Beatituido, inquit ;

35* 19,

ia

:jam depingete, primum eft , quod

eft flatus: omninm bonorum. aggregatione

nigto caibone aliove vili tantum.co-

perfeciw. Si ipfis idem habeie renuis,

W» Mi

w d

lore delineet, utaliquo modocircum-

audi, quid dicaL DEUS ipfemer amico

*

.

vi (j

ftantibus oftendatfuturz figuram at-

Ífno Moy(i loquens de hocloco

Ega

que.conílitutionem imaginis , non

oflendam;inquit;omaebonum tibi : O Pe-

WN' W;

T f

quod ica*üt maníura, verum petfedior

tre ! in hoc loco beatitudinis bonum

fututa 5 ric etiam cx rali delineatione

eft e(Ie , morari& manere.. Vin? por-

n [17

Irao 64.

fpe&atores concludere poffint; Si ru-

ro noffe, quantz fiat ibi delitiz , audi

4«

u

. dis delineatio tanta arte magiítra fa&a

oculatosteftes, Iíaiasin (uo prophe-

videtut, quam ex omni parte peife-

tico fpititu illuc taptus , adfe reveríus

l-Cof.z.

od

, &umeritipfum opus & artificium., fi

pre admiratione exclamat : 4 feiulo

vivis illuminetur .coloribus , auto at-

non audierunt , neque euvibus perceperunt :

9.

diti

entoque ornetur ? ChiiftusJESUS

octlus non vidit, Diss , abfquete , qua pra-

u

colleftis ille Pi&or in monte Tabor

parafli exjpectaniibus te. Ec S, Paulus ta-

m""*

diícipulis füis eftendebat rudem ali-

ptusin tertium caelum , càm delibat-

kHe

quam delineationem eterna beatitu-

fet gaudia lociillius, ijí(dem penépre

sj

dinis, quz delineatio & transfiguratio

ftupore utitur verbis: Oculis, inquit ,

a 1

ita placuit D, Petro , ut dixerit: Domi-

850n vidit,uec auris audiyit , necin cor bosni-

n

n6 boutmeft — mosbiceffe : ff vis faciamms

nis a[cendit, que praparavit Deus ijs, qui di-

g ii

bic tria. tabernacula , ibi unum , Moyfi

ligunt illum, O Petre.fiergoin hoclo-

gilitt

]

co bcgtitudinise

ffes,veré dicere pofics

Lj

v é Elif snutm , q, d, Dominema-

Bbb a

BO:

I'M(IW

380 !

Conciottas Stremales,

— Bonuhi e, na& biceffe. . Ad bunclocum

füpplantator veritatis, verz fidei;jufff-

anhelemus & ío!pitemus , fiquidem

^

ti G virtutum t verüm fit fupplanta-

ibi etbonam effe,

torfceleram,vitiorum.falfe dochring, -

Interim veró AA. mei chariffimi ,

errorüá, here(um, injuftiriz &e, quan-

. fiquis velitmontem Fabor confcen-

do inte caput vult etigere peccati alí^

dere,fpiritalis Petrus,fpiritalis Jacobus

quod,uti fuperbia,avaritia;]uxutia &c.-

& fpiritalís Joannes (it neceffe ett : hi

illorum draconürcapita quamprimum:

tresenim cum Chrifto montem afcen-

fupplantes ac conteras neceffe eft, -

dunt,

"Tandem debet quis etiam effe Jo-

. Chriftas aliquando tribus vi

-cibüs

anincs , id eft gtatia Dei: debetgratia:

gtebat exPetro, Simon Petre diligis

Deicooperari, quia illaunicuique da-

yit ? Refpondebat ipfe r Tw fcis Domine,

ta eft fufficienter , debet cum gratig

Yeen2r, dii4amote Etgopa[ceovesmeas. Potrto

Dei vitiafu

plantare , malum fügere;

& bonum

:

f.

dicentiPetro: Ti es ClriflIn filius Dé vi-

cere , ut dicere poffit cum

Matt.16. - Refponditei Chriftus: Tu es Petrw,

S.Paulo: Gratia Dei in1nt vactta non fait..

16.

& fuper bauc Petram. edificalo Eccleftam

Hostres Apoftolosimitemini , veli-

meam. — Qui nunc defiderat pervenire

tis montem Thabor conícendete', 8c

ad Calum , ille debet effe Petrus, id-

transfigurationem Dominí videre, id'

eft Petta, debet fandati in Chrifto,

eft , i vclitis ad (empiternam gloríiam:

tanquam inprimofundamento : de-

atque beatitudinem pertingete.

. bet efle Simon, ftilicet Dei & Eccle-

Hos montes, quos jam pre ftrena

fiz preceptis obediens : Debet Chri-

vobisdiftribui & affignavi;quafo ma-

ftam amare ac diligere ex toto corde

turé afcendite, documenta inijstradi-

fuo , & animam fi

uam facqt ovicqlam

ta ; animis tetinete , vitam veftram fe-.

Chrifti paícere,

"

candum ila dirigite , & tandem ad

selfe Pa

Et non tantum debet qui

montem,qui Chriftus efl;pervenieris,

ttus,verum & Tacobus;id eft fapplan-

qui reforimabit corpora bumnlitatis veftra. Pbilip.s:

tator. Non fufficit habere fidem Petti,

configurata corperi claritatis fis, & eum zx,

fit etiam füpplantatoroportet, atnon

non-per fpeculum in enigmate ;

ffïff??il d LCtrAg.

I2.

paupcrwþ,vidua:um,pupillorgm,aon« fesiem vidcbitis, Amen, *

GIH.Jr;

^

: ff'"r

^ CON.

»

CONCIO JEXV—I'.

381

iÉ

H

!

ln

'u; -.

T

;

B

$Pa ao ParsPe

)

ii

»

Dd £U di

i

*

i

L

j

bibiittst

9

:

t

x

A

.

L

(v t

:

s

quie

3

vide

TT

PH

L

thdt.

n

d

(ONCTIO'XXYL

f

Pro xenio Qobæ;ä , in veri fymbolum amoris ,

Fgraliz

qutdx-

Cum gemmis datus eft annulus ifte novus.

[

z

gt

THEMA:

Cl

ftit

Dafe aunulum in mant ejus. Vuc, , V, 22,.—

adie

i

29

(2

Rex Affuerus fideliffimum fuum'Mar—

T

eyd

Otentiffimi Magnä-

fti)

!

N

tes,Imperatores, Re-

dochzum , eique tradidit inter alios

Ti

e

X

regíos favores annulum ptretiofiffi-

£

5 ges ac Principes fo-

.lent

familiariffimis

inuue

Simili infignivit henore Rex

1. 'Mub.

(

T

atque integerrimis a«

Antiochus morti vicinus Philippum,

6$.14.

)U

j:/,

A

»

micis fnis inter alia

C o

unum de amicis fuis, quem vocavit

tde

.. pretiofa honoraria &

adfe , fecitqueeum Pro Regem , atq;

jl

intercatera magnifica donaria obtulit

"L

:cäa[ia muner

a przcipué prafenrare

incertiffimum argumentum Engula:is

ipf: annulum magni pretij. Sic quo-

iil

"

Affectionis ac gratiz annulos aureos ,

que Patet prodigo filio revertenti juf-

fit ftatim afferri ftolam primam , &

vt )

ut legere eff non tantum in profanis

m d

hifterijs ; ed (acta etiamScriptura ve-

date ,inquit , annulttm in menuejuw, Jam

Lucige.

u

teris novique teflamenti hujus con-

voschariffimi Parochiani, meiinte-

;am

h

fuetudinis atque munificentia fert te-

gerrimi atque familiariffimi eftis ami-

Gen; 4

ftimonium. Cüm magnusille Rex -

ci,& nemo mihi intote terrarum or-

qu,

be majori dilectionis vinculoalligatus

gypti Pharao conftituiffzt Jofeph pra-

poíitum Regiz domus, ac Principem

cft, quam vos recommendatz mihi o-

fuper univerfam terram ZEgypti, ita ut

ves JESU Chrifti animas veftras eo-

Pharao uno tantum regni folio ipfum

dem,quo meam, profequoramore, &&

precederet , inter cetera honoraria

utaliquo modo verbis Apoftoli Pauli

regalia dedit & ei annulum de manu

atdentiffimi amatotis füorá utar : Teflis

E d

^

Eflbtr . (ua. Eàdem gratiá decoravit quoque

mibiefl Dew ,. quomado cupietm (amem)

t.

25

gmnes vos in vifceribus ESV Chrifli, Quo-

k

| potenyif!imqs Perfarum & Medorum

3

nia'm

N

as

Concionts Sirenales,

382

níam pro vc&rfs animabus zque ac

Hunc annulum portabat Moyfes,

pro mea teddere tencor rationé, tefte

qui cum tantz cílet probitatis & fan- .Exodl.s,

Häb.l;.

Apoftolo,dumait: 1pfi (Paftores) per-

&iratis , ut Dominus in monte:Oreb 4

vigilent , .qua[i vationem pro animabus ve-

eiapparuerit in rubo ardente,& voca-

1.

Exetib. 3.

ffrireddituri. Hinc ergovobis dile&if-

:et eutm.bis nomine fuoproprio ,ut e-

20.

fimis amicis meis in (ymbolumfíince-

duceret populum de /£gyptiaca feryi-

rz charitatis & dilce&tionis propofui

tuüte ; Moyfestamen quinquies excu-

favit.fe, ante

hodie apophoretorum loco annulos

.

quam .,vellevtdu.catumgfvu-'

aurceos donare

5

quia autem annuli

Ícipete.

tatiores & pretiofiores func, magis-

Hunc.aunnulum quoque fecum ge-

que dele&ant , /fi ijfdem inferti fant

ftavit'S. Joannes Bapufta, cui Domi-

lapilli pretiofi : (ic anicuique ftatui

nusJESUS «eftimonium .dedit maxi-

annulum aureum cum.certa pretiofa

m fan&itatis ac dignitatis, .dicens :

Inter satos spulierum . non. furrexit magor. Matt.itz.

geinma donabo. Aïdc!ï:e mente .&

Cotpore,

Toanne Bapifla ; tamen patvum fe ex- 11.

ECCLESIASTICO STATUI,

^hibuit ínhumilitate ; dum diceret :

qui , quemadmodum autum .reli-

iCujus ego nion.fum Qignw, t folyam ejus 1. amu.

qua metalia pretiofitate füa füperat ,

40rrigiam calceamenti,

4« 27

omnes ftatus cotius mundi .dignita-

Huncannulum etíam getavit ipfe-

te füa longé excedit , dono profe-

met /Chriftus J ESUIS fummus Sacet-

lici, &rena anpulum auteum cum pre-

-dos fecundàm ordiné Melchi(edech,

tioflimo lapide Smatagdo , :qui

l

:& .omnibus ferre fuafit ,. . dicendo :

plutimas habet virtutes , ac proprie-

Difciteame,quia miti«fum e bumiliscor Matt, a,

tates.

de, Eciterum : Qui majorefl in vobifiat. ,,,

"p SicatSmaragdus maximum ag-

dicut miueor ; &

guipræcgy«:rq/ifjcut,mjng. É

L1at.22.

dit ornamentum atque decorem au-

ffrator.

26.

10 , fic humilitas ; .quz per vitidem

Utinam hoceopfilinm animis pet-. Agtop, -

fmaragdurn intelligitur , fümmope-

ciperent multi Ecclefiaftici ac Prala- i, in

re ornat Statum Ecclefiafticum :Nam

tinontam multidamnarentur. Cit- cbronic,

Jfd. lib,

Eth,

fmaragdus ut dicit Ifidorus ) gem

;ca annum Domini 1370. vefpeti poft. pyapy.

qmarüm omnium viridium .obtinet

«ompletotium vifi Neapeli in:quo- przjic,

s

principatum , & nulli gemmz vel

:dam canobio multi Religiofi meníz j5 (og,

3

heibz major ineft viriditas , quàm

longoordineaccumbenres; quos cüm 4555

Ímaragdo , unde vitiditate fua vici-

Prior domus in vittute Venerabilis , 479.

des füperat hetbas; Sichumilitas ma-

Sacramenti, quod manibus pratende- £j.,55,

ximé lucete debetin Ecclefiaftico five

.bat, juffiffet dicere,quicffent refpon — yart,

Religiofo ; : dicit enim fapientiffimus

ditunus;qui cetetís przelfe videbatur, pujrig

Xod.j.-

'Siracides -

f

*

Quanto major es , humilia

feomnes fuiffe iftius ordinis Religio- difg.mag.

20«

t& in omnibus , &* coram DEO inyenies

fos,& maxima parte do&ores , bacca- /,6, (,.

gratiam,

;

Mm.g

laurcos,Ptiores,Supptiorcs,[.g&otes,. fid.g.4.3.

l$,

jamque

E

CONCIO XXVl,

38j

n

ad modum fpeculi imagines virtutum*

jamque 65 ambitionem & fuperbiam

Ibid.p.

fm- M,;

damnatos e[fe 5 quo dicto,didudtis ca-

ut Chriftus in eodem capite jubet : 5ie

nicís, atdere vifi iunt,& evanuerunt,.

luceatlux ve[ftracoram bominibus , ut vi- 19*

?ub 4

r

Ne in hunc locuim tormentorum.

deant.operaveftra.bona. ,. C glorificent pa-

trein véffrum,quiincalis efl.

ütt«

deveniatis, 6.vos Ecclefiaftici Pralati !

l-

eflatecontinuó hunc fmaragdum hu-

3. Smaragdus eftinimicus impudi-

Cl

miliatis : Prxlatienim folencut pluti-

citiz atque Luxuriz, ut exem plis pro-

ll

mum ferre annulüm in digitis.

batipoteft, quod ímaragdus in annu-

Fuialiquádo inValle é regione Con.

2

l;s impadicorum hominum diftuptus

gcdi&fiaötus fit, Simili modo Sacerdo-

T

flacatiz apud: RR. PP. Capucinos in

quodam: fefto folemni Otrdinis ,. ubi-

tes furamo profequantur odio-atque

hi

hotrote vitiumimmunditiz & incon-

Til

inter alios o devotionis cauía adve-

d

nientes Sacerdotes vidi Archimandti-

tinentiz,ut bene monetS.Paul, qui di-

cit z Formicatio &* omnis immunditia nec. Ephef. 5.

"

tam aliquem fua dignirate privacum

& depolixam, hic nibilominas gefta-

neminetur in vobis, ficut decet [andlos.

3

ex- I

W

bar im digito fuo: annulum aureum

Divz Herluca. Virgini oranti ali- Ex Ba-

quandoappatuitS. N i&erpusEpifco. v4r. fat-

d

cum pretiofolapillo. Quuidam Pater

A

OrdinisS.Bernardi mihi optime notus.

pus; cujus feftum o&avo Aprilis cele. da.

bratur, &cumS W'i&erpo Chriftus

7

quarebat ex me :Qualisille elfec Prae-

latas? quem cüm me noanovife; re-

omnino vulneratus;ttrifteoculoaman-

d

üï

fponderems : interrogat Pater ipfum:

tis Ípe&aculum, & verboipfiffima Pi-

Przla:um (cujusnomini parco). hifce

lati Ícena: nihil hic;tantum lachryma

h:

verbisignofcat mibipominatio,qnalis.

& gemitasloquebantur, & nimirum

Ka UA

eftixefponditipfe:Ego fum innileter-

totora quot vulneraclamabant. Hic

l,j'fl' )

zz pondus/his di&is abiit.taudabile ac

S. Wié&terpusad Herlucam : Ad hanc

ib u

humiletefponfam , fiita incorde íuo

formam Sponti expallefcis , Soror ? Il-

.

(ut proríus x ftimo;) fenferit. Hunc aa-

la :emorior,llie iterua 2 Cupisab ocu-

e jm

nulum aureum cum (matagdo harpilt-

listheatrum crudelitatishocamotum?

j gl

tatis quilibet Prelatus,Sacerdos &Ec-

Illa itetum : Achcupio. . Ergo fubjicit.

(j Qu

elefiafticus ferat neccleeft, utmonet

NV i&erpus,oculos nega Richatdo fa-

Po& fl

Sapiens: Humiliainquit;pald: fpiriii tuid.

ctificanti , cujus impuritas carnifex eft

"" P" n

Eeglq.

19,

z. Tantus eft nitot fmarapdi, ur nec

Spon(i cui. Audiit;abftinuit ab impuri

t j

inSolealiquo imodo obumbretur & li

lacris, idemque ut vulgus faceret,au-

um a

fmaragdus exterfas faerit & politus ,

&os fuit. Audite hoc & mentibus per-

ls ^

cipite factilegi Sacerdotes ; fi oculos

ad modum fpeculi imaginem reddit. ;

ie- f

Sic Solis in(tar niteantíplendeantque

hominum à vobis abdicunt'superi *

on- JHf

Ecclefiaftici &t Sacerdotes, ut ipíis

quibus vosipfrafpicient;nifi iratis ?

TUIn pii

fümmus Sacerdos Chriftusinfinuat ,

Quareó Sacetdotesexiftimatis, vos

igo- lj

Matt.f, dicens: Voseflislux mundi,q. d. Vos eftis

in facto codice ubique vocari pe-

T Mn u

4

Sol mundi ; teddere.quoque debent. pulum — «cquifitionis » genu cletum ,

a

rtgale

uqllc »

384

Concimes Strenales.

1. Petr

, ttgale (acerdatium,gentem (anctam ,lumen

tur : Sicfiet Sacerdotibus, qui nonve- -

rum habitum4acerdotalem, nec mo-

2. 9.

mundi , (alem terr& , & aliquando An-

geli, imo & Chrifti;&c.? Regesno-

I6 & vittutes debicasgeftant ; in fine

Mat.

$*

minamini; quia fpiritale regimen at-

omnihono:e atque digaitate exüentur

que imperium habetisfuperanimas ;

acnibili ducentur,

1j.

& poteftatem peccata folvendi atque

4« Smaragdus eft quoque iimo(æ

*

*

quinimo plufquam Reges

opetationis nam ( ut dicit Diofcori-

ligandi

€ítis , quia ipfos Regesexcommunica-

des) opesaugmentat : Sic Sacerdotes

tionísfulmine percellere & ferire po-

divitias fpiritales in fe indies (tudeant

teítis,

Lumceü mundi vocamini ,

augmentare;virtutes multiplicare,bo-

fiquidem ficutSol, & Luna, & ftella

notumque operum merita cumulate ,.

fplendorem atque decorem addunt

ut de ipíis dici poffit illud Pfalmogta-

t

univerfo mundo : ficcaltiac probi $a-

phi : Ibugtdevirtute in virtutem. Hunc Pf.85.8,

cerdoteshonort , decorac laus fant to-

fmaragdum apud fe femper conulit Invite

tius chriftianz religionis & Ecclefiz.

S, Ántonius PhileremusCompatronus ejw.

Vi, 8;

nofter, hictanto virtutü ftudio incen-

)

Salietiam.comparamini, quia quem-

admodum fal folet reddere cibos be-

fusfuit,ut legizur in ejus vitaut quem-

lilz6, ;

ne fapidos , vermesque ex illisexpel-

cunque videret aliqua virtutis laude

lere : ad bunc modum vos Sacerdo-

excellentem.illum imitari ftuderet,

tesex vobismetip(is & exaliis expelle-

$. Smaragdüs | collo . fafpeníus

$

re & ex(iccate putredinem carnalium

enorbum caducum fanat , tempelta-

N

-concupifcentíatum,& confetvare cot-

tibus refiftit, valet contra illufiones &

g

da fidelium fale fapientiz acScriptnta-

phanta(mata demonum ; fervit quo-

-rum debetis.

quecontra venenum , & dicitur , fi

Corona quoque, quam vos Sacer-

Àftum ferpeas afpiciat, eum mox ocu-

[

dotes geítatis in capite , quid aliud

lorum privatilamine , eiqucoculos in

h

figuificat,quam quod voscontempla-

capite diflluere, Et Sacerdotes Deum

d

tivos coleflium — myíteriorum : effe

habeant prz oculis, ejuíque piafen-

Q

oporteat, &hoítes omnium terrena-

tiam tanquam cocleítem Smaragdum

L

zumaccarnalium rerum ; multosau-

(emperfecum in cordegeftent,& con-

«

tem pudetgeftare coronam in capite ,

tra lapíus in peccata , tentationum

hi etiam difficulter coronabuntur in

fi

tempeftates , illàfionesatque phantaf-

W

€occlis : His.enim evenire folet , quod

mata daemonum, ac.omne lethale vi-

tiurum virus fecurierunt, — Ut clarif-

i

comcediz actoribus , illi fzpeagunt

períonam Regis aut Principis , cum

fimis teftatur. verbis S. Epilcopus &

fint de numero plebejorum ; íezpe

MartyrIguatius,dicens : Memento Dei. [gnat,

cernitur fervus indutus veftibus prz-

éf nonpeccabutldem confirmat S. Hie- Epifr. 9,

tiofis Imperatoris aut Regis inftar ,

ronymus magnus ille Eccle(izDo&or: Hieron.

finità (cen&;nihilaliud eft, quam mifer

Metnoria,in

i

ggi:,,pgi;:ex:ludi;,omniqïa!gi-: lf;'.v.,z:..

;*pgqpcrlque íctvus , quinihili eftima- . tis,

£t

|

C ONCIO XXYI

385

Qttt

. Ft ficutferpens intuitu fmaragdi

quefuccum, ac veluti ceeleftemim-

C0«

excoecatur : fic ferpensilleantiquus &

bremfubinde opus habet, ne fpirita-

if

draco infernalis occzcatur,dum ina-

(QeQLOE

lium ventorum vi, hoceft , totgra-

nima Sacerdotis five Ecclefisftici cer-

vium diverfarumque occupationum.

nit prefentiam Dei, illa enim divina

( quibusaffidué implicatur) turbini-

vitiug

lax. perftringit oculos harum fty

5

oia-

bus abreptus ,

(olat

paulatim exüccccur &

rum noGuarum , neanimz nocere

-

fterilefcot,

&t

poffiat.

Italegimus à multis olim SS, Ec- Francif.

lu

€,. Smatagdus memoriam perdi-

clefiz Patribusac Pralatisa&itatum, Arias p.

u

tam reparat: Sic Ecclefiaflici acSacer-

qui fepofitis fübindead tempus nego, 2,prer.

MIKE)

dotes,qui fuerunt ha&enus negligen-

tiis , in'loca folitaria & ab hominum /ffir tr«.

mpte

tes ac pigriin ceeleftium divinorum

confortio remota receffere , ut preci- f.deora,

Eu

que contemplationibus , incipíant ab

pud quadam ratione luftrationi fpiri- v.7,

nuuliii

hac die (zpius meditari inlege divina

tus fe darent , divinisque contempla-

Ondi

Pfn.gC ut poffintdicere cum Davide:

tionibus animam lautius aliquanto fa-

Wt

97.

Lex tua totadie meditatiomea,

Etc ite-

ginarent. Solenneid erat magnoil-

qu:m-

lbids16, um ; Meditabarin mandatü tuis.

li Abbati Arfenio , qui quothebdo-

17

. Quemadmodum enim homines

madis id faciebat, & quidem quovis

[rly

mundani certa quzdamtempora dies-

fabbathodiem cum no&e integrumin

al

que peculiaresliberaliori folito hilari-

piiscommentationibus ponebar, Ef

que corporis refe&ioni confecrant , à

chli-

vero neceffarium hocexercitium non

jl

communibus ordinariisque negotiis

ideofolum , utin virtute creícamus,

i q

nonnihil recedentes;fic zquum plané

verum etiam neínip(à virtutis via pe-

it,

eft, ut& nos , qui fpirituales fumus,

nitus deficiamus , tanta fiquidem ef&

r at

certa aliquatempora , dies yel horas

humanz mentis undequaque infirmi-

T

Ípiritui & coeleftium meditationibus

tas, uttametfi (zpius exercitia fpiritus

D«

defignemus;quibus anima noftra tan-

cum fervore affumamus, facillimé ta-

gxzï&n'

quam fpiritali recreatione atque con-

men ex motrbida illa animi quolitate

vivio reficiatur,

Hoc & natura nos

ug&lm

& ad omne vitium naturz noftrz pro-

l4 qQ

. docerevidetur, quando videmus, ter-

nirate defervefcamus ; ficuti aqua fer-

ilonit

ram contentam non effe quotidiano

vens quantumcunque ebulliat , redu-

$ore, manecadente , fed pluviam fz-.

Gaflatimabigne , ad nativam vim

j

h,ew

pius exigit peraliquotdies , idque

fuam fibique congenitum frigus fta-

du

propterea , ut bene copiofeque foe

tim reditacdegenerat: ita & nos,nifi

T

cundata/fupervenientibus poftea ven-

novis apimum adminiculis perpetuó

guDn

tis calidis , terrafortius diutiusque

fulciamus , ad connaturalem noftram

poffit refitere. — Poftulat idipfum a-

lentitudinem oícitantiamquemox re-

, Hie

.

od

jpe

ger virl Ecclefiaftici , qui przterfta-

gredimur

.

Senfus enim € cogitatio bu-

Gen.gj

tas adfignatasque horas Canonicas

manicoréis , n malum prona (unt ab ado-

AL,

lefcentia fu4, inquitS, Scriptura,

largiorem devotionis meditationis-

8

Ccc

Navi*

TR

86

(—?amiabes $trenales,

Navigantibusin mari., opuseft

fic medium tenetre&x fa'tïonis,utäeï

pro novo commeatu procurando,íz-

que excedat,quod eft nimis fapere vel -

peadlitusappellere ; fic &ii , qui

fulgere

.

L

vel deficiat , quod eft qua(

in alto mundi hujus zquore plurimis

ignorare, vel obfcurum effe. In canti-

negotiis ( quantumvis in fe laude di-

cis dicitur : Manm illiw tornatiles «ured,

gnis ) inter homines fzculares ja-

plena byacintha. H manusfunt opera Cttil, f.

€antur , &in mediis mundi occafio-

prudentiz,quz funt plena hyacinthis, 14«

nibus virtute vocationis fuz confifte-

id eftmoderationibus debitz rationis,

re f»pe diudebent, fucceffum inter-

Gyges,utRomanz eloquentiz Prin-

dum liberaliorem, familiaremq; cum

ceps dicit, habuitannulum aureum in

Dco congreffus quareredebent, &

digito , cujus cüm palam ad

ccleftium. recordatione & contem-

palmam (;

t;';' : lquz, !

conyerteret, ànullo videbatur ; ip-

Ü

platione mentem recreare,

fe autem omnia videbat : idem

0&6'0

j

Eccl.32

Ciüm itaque hic fmaragdus , qüi

rurfus videbatur ,

cüm inlocum

!

* etiam à Siracide commédatur cap. 32.

annulum inverteret

.

*

t

&

Sic Supe-

tantas tamque virtuofas habeat pro-

riores fzculares debent aliquando fe-

[

prietates atqueoperationes ; quzfo

li

fe oftendere cum poteflatefuaà Deo

aureum huncannulum cum fuo fma-

tradita, aliquando etiam fe quodam-

lk

ragdo continuó ante oculos mentis

modo abfcondere& connivere , at- -

lo

retinete,& di&arü vos participes effi-

que cum moderamine rationis omnia

&

€iatís virtutumg grata fit vobis flrena,

peragere,

)

MAGISTR ATUI fzculari pra-

fento annulum aureüm cum nobili ac

a. Licethyacinthus fit ad fculpen-

dumduriffimus, nontamen eft invi-

pretiofo lapillo Hyacintho.Quemad-

&us , quia abadamante fculpitur & fi-

[

modum hyacinthus , -qui eft faphirei

gnaturiSimiliter fuperior,five fitPrin-

«oloris,eft optimus,ficut illequiin&.

ceps.five Satrapa,five prztor &c. non

f

| thiopia inveniturnec nimis eíl clarus,

fit faciliterad credendum omni verbo

u

necnimis obícurus, fed mediocriter

& omni dicenti inducendus , (fedad

y

:

fulgidus:Similimodo inDominisSca-

multa credenda fit durus,ita utnonà

af

g

£

binis ac Senatoribus hifce noflris,tan-

quolibet informetur, tamen veraciter

quam hominibus prudentibus requi-

p

& ratienabiliter, loquenti five corri-

k

10 menfíuram quandam medioserita-

pienti,etiamfi dura dicat;nihilominus.

N

tis, juxta illud Sapientis: Prudeatia tu4

credat, & ejus impreffiones humiliter-

d

pone madwn, Ícilicet ut neque plus fa-

fufcipiat, Ettalisimpreffio eft ficuta-

iT

:Prov.23 pias quàmoportet, neque plnsigno-

damanris, Nam adamas lapis eft du-:

3

«4.

fe$ , quam quodfícire non debes.

riffimus, qui nulli metallo cedit; talis

u

quamvisalii dicanthoc Salomonis di-

debet effe facies pradicatoris feu cor-

&um itacíffe intelligendum.

quod ipía

Exctb, 3

ripientis, de qua dicit Deus : t Ada-

prudentai fitin femoderand

a:fed,quia

mantem C filicem dedi faciemtuam. Prz- ?

fecundüm prudentiam eff a

liis modus

dicatorenim fi te corripiat , quarit -

f

imponendus ;

.

racteres

Opus enim prudentis. falutem MH COU

timoris

f

CONC

10 Ixvt

394

is,utifeï

timoris Domini inanima tua fcribere

hyacinthus ( ntprzfatus dicit Diof-

:

ped

nititur.

corides ) habet lztificare & melan-

du

3 . Hyacinthusaerife conformat:

cholicam fugare qualitatem , quod

Ín u

nam(ut dicit do&iffimusDiofcorides

convenit füperiori ; in quantum vitat

PT

Anazarbeius Medicus)hyacinthus ac-

invidiam , quzeft triflitia in bonis

tifemaximé conformat , utfitin nu-

alienis, & ad modum melancholict

n

n

bilo nubilofus, & in fereno ferenus?

humoris infrigidat charitatis fervo-

Similiter & fuperior fe tenetur decen-

rem , deficcat devotionis humorem:

At

mf

teracdifcreté. ftatui (uorum fubdito-

melancholia enim eft;frigida & ficca,

rum,quibus dominatur,conformare:

ut dicit Philofophus.

E« fuperiores

ii

nam fciatíe ( ut Apoftolorum Prin-

lgtentur gaudioqueafficiantur,quan-

r p Peha,

do vident , fubditos fuos conari fefe

14.

cepsteftatur )à Deo miffum 4d viadi-

tihg

:

&em analefatorum , laudem veró bono -

honefié alere, & honefta vivendi me-

ts

riin , quiaficeft voluntas Dei. Con-

diaacquircre &c.

tra,malos feveritatem adhibeat, id cít,

$*

Hyacinthus habet membra

fupe

niofe-

fit nubilofus , nealii per nimiam con-

vigorare & nervos vegetate : Sic

niventiam ad fcelera perpetranda al-

Magiflratus , ut fentit eloquentiffi-

à Dit

od

liciantur: bonosveró & benémeri-

mus Cicero,debet primó fuorum fub-

f! [2

tos in Republiea promoveat & lau-

ditorum, quafi membrorum, deinde

det,id e(l, (it ferenus,ut mali ad exem-

fuum quzrere commodum atque uti-

AG, 20.

T

litatem.

Sic fecit S, Paulus, dicens

18.

plum eorum fe emendent,

Veteres &gyptii hecconfirmare

ad majores natu Eccle(iz Ephefinz:

;&pwi

die

volentes, fceptrum R egibus dabant ,

Vos [eità à prima die , - quaingreffus [um

in fummitate caput ciconiz habens,

in Afiem , qualiter vobicum per. omne

"11]

uz avis clementiz & pietatis eft

tempis fuerim. , quomodo nibil. (abtra-

fiprt

xeamutilium , quo minu annunciarem

((.001

Íymbolum, inferneautem hippopo-

tami , ideft, equi marini, qui fe-

volts.

Ad exemplum S. Pauli Su-

j

veritatis erat fymbolum, Kefert quo-

periores quarant falutem acemolu-

d

quePierius Valerianus in hie rogly-

menta fuorum fubditorum, neiisex-

Eeeclr.

gt

phis vifum à fe zreum nummum

probreturà Deo; quod fcriptum eft

Mu

;mdit,!

Komz cufum , tuquoeademimago

apud Ezechielem : V« Pafforibu ( Su-

retotté

conípicebatur.

Per hzcemblemata

perioribus ) quipafcebant. (emetip[os:

Joni

denotare volebantPagani , Kegem

nowne gréges à Pafloribus pafcuntur

[3

H

gpiliet

five Superiorem aliquando rigorem

Lac comeáebatie & laniopericbamini, &

ficütt«

atque feveritatem ad juflitiam exer-

quod cra[fum erat occidebatis $ quodinfiv-

. d d

cendam induere debere , fzpius et.

mum fnit,non confolidafla, €r quod agro-

j u)

iamlenitatem , ad mifericordiam fu-

tum non (anafl u C quod confrattum eft,nà

f et t

am patefaciendam przferre debere,

aligaflu, dv quod abjectum, nonreduxi-

V!Ad'y

ficque Íciat , fefe fuis conformare

fl er quod perierat, non quafifli 5 (ed cum

d

fubditis.

*

aufteritate imperabatu u6 cum potentia,

j u

- 4. Hyacinthus nobiliffimos & ef-

Ecce ego ipfe fuptr Paflores (Supetio-

d

gF?Säþ?äïïägPSïPwultis: nam resmalé regentes ) requiram gregem

j

Ccc 2

tutumt

388

Coniiones Strenales.

meum de manu eorum. , & ceffarefaciam

feptem viros Sars interfecefát

, fu.eri;

€05, utultranon pa[cantgregem, N erba

fublatum atque expulfum.

horrendaanimis ea perpendite.

2. Berillus facit bonum ingenium;

Tandem hyacinthus facit fufpicio-

fic timor Domini facit conjuges om.

nesvitare , obviat diverfis peftilen-

nia fua fa pienter atque feliciter difpo.

tiis aéris, &à pefteprafervat,fià collo

nere, dicunt namque Pfalmograplius

fupereosíufpendatur, venenumex-

purgatac fuavem falutiferumque red-

& Siracides : imitium þ;picn:ia—-timor.p/;,,o;

Doniini, — Ubi nonefttimorDei inter 10,

ditíaporem : Sic Superior debet fu-

conjuges, ibi cun&a héteroclyto mo- Eccl. 1.

fpicionescorruptionum vitare , eas-

do & ordine fiunt, ac fine divinabe- 16,

que tanquam peftem atque venenum

S. ;dugq

'nedi&ione peraguntur, univerfaque

fugare:dicitenim D.Auguflinus: Ve-

peffumibunt. - Hine optimé monet

nenum ebaritatis efl cupidias, | Debent

Sapiens quemlibet in flatu matrimo-

Eccl. 27

hi,

quoóquefuavem falutiferumque red-

niali viventem, hifce verbis: Sinonti-

dere faporem in corrigendo, acita lu-

*

Mi If

more Dominitenueris te inflanter , cito [ub-

*

Etd.!o

li,

crarianimos hominum,

Hunc jam

vertetur domustta

*

nam timor Donini

) Ai

aureum annulum cum hyacintho pro

ait, ommneu domum implelit à generatio-

ld h4-

acceptis habete,

nibu ,& receptacula tbe(auris illius.

7773

. CONJUGATIS dono annulum

3

Berillusfanat oculos humi.

aureum cum lapide pretiofo Berillo,

dos,

Humor oculos mentis ex-

Inter berillos. (tefte Diofcoride ) ille

coecans eft pecc"atumv, five peccandi

qui magis pallet;melior eft , liceraliàs

affe&us,hunc humorem timorDomi-

Berillus fit lapis viridis , in viriditate

niexpellit, tefte Eceleüaf*tico,qui ait:

fua fmaragdo fimilis.Et quia homines

Timor Domini expellit peccatum. Et be- Becdl.a,

timore fubito percuffi pallefcere con-

rillus manum gcflantis exurit, fi radio 27.

Ws]

Íueverunt; ideo fi

gnificatur , quod

Solisapponatur : Sictimor Domini

fiutinter berillos ille eft melior , qui

3

eum radio Solis, inefk, cumamore

magispallet , fic inter. conjuges illi

Chrifli incalefcit : undefi fit timor

mieliores funt, qui magis timent De-

Domini cumamore Deiconjunáus,

um, fcilicet timore filiali , qui eft ci-

manum geflantisexurit , ita ut faciat

mor reverentie 5 hinc etiam fuafit S,

cum fetventiffimé operari , adcóut

Archangelus. Raphael juniori Tobix

3

nihil negligat;Sapientiffimo Salomo-

nuptias contrahere volenti, ut beril-

ne teftimonium perhibente: Qairimet. Ectl, 7.

h;

(

[

lum, fcilicet timorem Dei fecum por-

Deum, inquit, nibil negligit ,. fed omnia 19«

Tob.6.

tet z Acciples virginem, ait ,cumtimore

eum fervore poficit.

Ut graphicé vi-

22,

Dotini, Et quemadmodum beril-

|

dere licet in duobusillis conjugibus

lus contra pericula hoftium invi&um

Eul.;;

reddithominem : Simili modo timor

Zachiria & Elifabeth , quierantri: Ltt. 6s

4

mentes Deum ,. C ambo jufli ante Domi-

Dominiin junicri Tobia & Sara cau-

num , incedentes inoimnibus mandati &

Tob.8.3, :lafqit,ut demonii periculum, quod

jnflficationibu Domini fine querela, - Non

l

[DæäiC-:

CONCIO XXrI.

399

ient

Stratonica Dejotari Regis conjux,

fufficiebat ipfis unum alterumvefer-

vare divinum mandatum, fedintlam-

quz viro feni, maeflo, valetudinario

t

qmati timoreatque amore Deiincede-

ipfaerat & coqua, & medica , &chi-

2 OU

rurga,

bantin omnibus mandatis & jufti-

T

- eationibus Domint,

Sulpitia Lentuli uxor, que cümà Lud. Vi-

pl

T'ullia matre diligentiffimé cuftodi- ves /iP.

4« Berillus maxime diligere &

f pj(,

fovere dicitur copulam conjugalem,

retut , nevirum à Triumviris pro- decbriff.

Xilnht ,

componere atqueconfervareunani--

fcriptum fequeretur , famulari vefte fau

It rj

mitatem ac pacem inter conjuges. O

fumpta cum duabus ancillis & toti-

TM

fclix quaterque felix conjugium , ubi

demfervis ad eum clandeftinà fug&

il

hune annulum ferunt conjugati?

pervenit, necrecufavit feipfam pro-

T

. S, Ambrofius deannulo conjugali

Ícribere , uteifidesfua & conftans

D. Aiib, loquens,ait: Amnulw quid eft aliud, nifi

charitasin €

a!rimm

:

onjuge p—rofcrripto con-

N

inc. 15. fincera fidei fignaculum & Inferiturau-

flaret.

Tandem de berillo dicitur, quod

"M/l/ i'gii,

Lut4.

tem inquarto digito , qui minimo eft

Dudtt

D, Auib. proximus , & vocatur medicinalis ,

hominem magnificet; idem, idem &

m

l.de P4- quia ut idemD. Ambrofius in libro de

vobis conjugibus fiet, fi berillumti-

7

triarch, Patriarchis, & Gelliuslib.1o. fcribit,

moris Dei vobiscum geftetis; dicit e

um

ex eo digito vena una ad cor tendit; ut

nim Salomon: Malier timens Dominumts

]

