Sic optima & faluberrima medici-

bus, fætidisiaþijsoi'culet"ur, & im-

ná;fi non debito modo fümitur, infir-

tanti

mundo ore l'ingu'äq'ue infedà füma-

mitatesrbiuime tollit, fed auget: ad

1etidt

tur?O abominatio omniura abomina-

füitis

euridem modum Sacramenta Chrifti,-

tionuz) maxima/dum te fordium non

[eus?

ilis, qui éa digné puráquemente fü-

pudet,ijfdem manibus, quibus paulo

niurt,conducuntad falutem; ijs veró,

( N n

ante forzte atuigifti carnem, &c corpus

qui indigné perci

impuriffmz concubiox , & ijfdem

; & h

fiari adferunt.

pitxnt,ob:ïgxt, &; tui-

yme

Exo

labijs,qua forfitanin foetida profaná-

U ]

Sic füit mannd;per quam prafigu-

iluxuzia,tangere & fümere fan&tiffi-

tt*

16.26,

j/

tatum fuit (acrificium corporis& fan-

mum Corpus & pretiofiffimumChri-

(

lo

TL

guinis Chriftisfi cum illa agebatur, ut

fii Jefü fanguinem. Vz,v« his perver-

mandatum erat , gratiffimus & deli-

fis & impijs Sacerdotibus , qui tam

$ QHO 1

catiffimus erat cibus.; fi veró contra

fctidi mente, & confcientiá impurá

uados ^

mandatum Dei colligebatur & 1eti-

facratifflimo huic myfterio Corporis

j

nébatur, fiebatomuinó infipidus, &

& Sanguinis Domini tantam audent

|duart

replebatur vermibus. Par ratio eft

inferre iniuriam & i gnominiam. Au-

yil

cum fanctiffimo Sacramento corpotis

dite,quid dicat $. Ambtofius Epifco-

n

& (anguinis Chiifti;hoc uni conducit

pusMediolanenfis: Ex inordinata at-

cü'iSI-

ad fálutem anima jalteri veró ad dam-

que indifüplmata multitudie Sacerdo-

Sinl

funs

e3

t

«Cor.cionts Strenales.

322

um iodit coxtempti. plerifque datur moftri

"$. ïscxziptufæ datur , & eftunumex

Redemptoris venerabile Saeramentuims idsn

przcipuis ejus attributis. Sicenim de

j

qui debuerant effe Viceri] Apoffelorum,és fi-

illo dicit Regius Propheta:1«ffw Domt- Pf10 ,.

tius C puflitias ddexit EcPjal. a. 142. Pf 11g,

dj Petri.facli [uvt [ocij Iude , & preembuli

Antichrtfli,O S, Avnbrofi!fi tuo tempo-

canit:lufltiatua;jufhtia vn aternuin lm p42,

Deustam perfe&a juftitiz eft , utdi-

l

'xe hzc dixifti , quid diceres fi moder-

ao viveres f&culo,viderefque;quot fe-

cat:C&m accepero tempus,egojufltias qudi-

P/ee

&atores mcdó Judas haberet , qui

($490«

;

Chriftum publice ofculantur, & ado-

Hunc Deum juït

itiz (E-mþeq: þræ

vant ex hypocrifi, interiüs autem in

oculis habete,eumque in regulis ju(tá-

corde illum produnt & illudunt: fed

tiz imitemini,ut vos J udices& Supe-

tiores blandis adhortatur verbis ía-

quemadmodum jam cum Judaämu-

lant,fic brevicum Juda ateru& addi-

pientiffimus Rex;qui ait: Dilsgitejajfe-

$ap4bo

ceutur vindictz. Neautem mihi, nec

tiam, quijudicatu terrem.. Audivi afe-

nioribusScabinis, antehac inhypo-

vobis,ó Sacerdotes! idem contingat,

caufto huius Curiz foifle depi&um

Deo puritatis pure ; P,i& & (an&te fer-

extremum judicium:fine dubio Ante-

*v iamus.

|S.Catharina Genuen

Gs Qifä animz

ceílores veftri hác pi&turá non tantüm

fibi,verüm etiam omnibus Sücceflo-

cuju(dam , quainítatu gratiz erat,

zibus füisob oculos ponere voluerunt;

pulchritudiue, extra fe quedammodo

pra ftupore rapi videbatur. Quantum

quàm accurate & feduló adminiftran-

hg

da fit iuftitia, nifi à füummo ac (everif-

à

putatis. dele&ari Deui in pura ani-

prov,8.

ma cum dicat: Delicie mea effe cum filuys

fimo Judice velinc in zternum dam-

bij;

nari.Quade caufaautem fjgura illa (à-

3['

bominun $& Serviamus ergó Domino

Deocordepuro juxta exemplum S.

lutaris & praefíentatio divini iudicii

modo deletafit;neício,&c.

2 Tim.i.

Apoftoli Paulidicentis : Deofervio in

confientia pixa.. Et juxta monitumS,

Klianus fcxibit , apud &gyptios

31

iudices& Sacerdotes fuiffe eiufdem

Zacharix Sacerdotis, qui nos omnes

Lu ^ lo

alloquitur: Serviamus Domino in [endli-

conditionis:& eorum iudex inter om-

75:

tatt r juflitias. coram ipfo omnibus diebws

nes debuit efeiuftiffimus & puriffi-

nofiru. Sictandem fiet, uteum, quem

mus, etiamà collo geftare imaginem

nunc videmus per Fp—eculuni in zni-

velgemmamaliquam, fcilicet faphi-

rum, cuiinfculpta Veritas. Dicitau-

Tj i

gmate,tandem glorificati corpore &

animá vifüri fimus incelefti gloria&

tem lianus: Optarem, «t ludex vertta-

beatitudine, faciead faciem. Hoc vo-

tem non i pretiofo lapide in[culptam , idin

bis ex animo faufti xenij nomine pre-

corde && animo impre[J[am femper fecum cir -

Ccor.

cumferret: Ydem & ego optarem, ut

SUPERIORIBUS (zcularibus ,

multi Judices Deum iuftitiz non tan-

J

.il.

gratiofo Domino Satrapz,& c.affiguo

tim prz oculis , fed etiam in corde

rofelicibusapophoretis DEUM ju-

continuó haberent, multó melius plu-

füitiz;hic;titulus ei plurimis in Jocis

rimis inlocis iuftitia adminiftraretur,

Cüm

»

.

C'GNG-!OVXV.

Wa

Cüm Arcliiide mus interrogaretur, aolitis feveritatem.Del experiri, fati:x

enimi

uales Laced«monij haberentR ecto-

te bonitatem. erga Deum & proxi-

mum,& falvabimini.-

hi D Pr ul

Ü

res? R efpondit; lus & Magiffratum, qui

hs r pl(hgl

fecundüm juflitiam égu. Fíce indicare

CONJUGATISdo DEUM pacis -

& dilectionis : itaeum appellat Do-

mm.hm M

voluit, fuperiorem poteftatem non in

k, llïdi'

Regentibus,féd in jure & juftitia con-

/ &or Gentium;dumait £ Non efl diffenfi- . Cop,.

fiftere, nullumque.decere. Rectorem

tb

eni Deus;ftdpaci.Ubi pax eft, ibipra- ,,,52 —

aliquid agere proponereve, quodfit

fens inveniturDeus pacis;ubi pax eft,

contraamulfTim juftitiz. O Chziftiani

ibi omnis

u

profperitas & bengdx&io

u

dices & Magillratus, fivelitis cum

floret,

i

yigli

!

ümmo judice ,, Deo juftitiz in xter-

Vidi aliquando

monetam. /ax:ggn-

&t

lis

num gaudere in caelis,eum inadmini-

team,inqua cernebatur Delphinus a-

flranda juftitiaerga omnues fme ullo

quisinnatans, cum hacepigraphe: 4

iif

iif

/

zefpectu perfonarum imitemini; hifce

Delphino incolumitass. füpra Delphiuum

erat manus ex nubibus protenía cum

2u

apprecor vobis felicem. no»'ugn»,an.

nuim..

.corona.Hujus emblematis explicatio

NY

- TELONARIIS pro: fpiritalibus

- fit juxta mentem Au&oris in fua x-

oA

apophoretis przfento DEUM boni-

ftimatione.Egoad meum prepofitum:

t

tatis& clementiz,de quoattributo &

explico hoc emblema; quód per illud:

Qiccc

titulo loquitur S.Apoftolus ad Roma-

dehignari poffit profperitas pacis,que

Jyerita

nosVide lonitatem: Dei.Et ad Ephefios

àDeo pacificis conceditur.Delphinus

Rom.zt..

ii

:z.

ait : Vt offenderet Deu abundants divitias

pifcium Rex amabilis natans pleno:

«j

graiie [ua in bonirate [uper nos. Flunc bo.

mari,fymbolum eft pacis & tranquil-

p d

5

2

)be[.z.:

num & clementem. Deum prazfento

. litatis: Nam, utteftantur Natusaliftz;

nilib

/ Delphini tempore tranquillitatis &

g

Dominis T elonaríjs, ut eum in boni-

tate imitenrur , & quantum eorum

malaciz patens. pernatant pelegus

przfticum juramentum patirur, con-

modefle.& fenfim , dele&antqrque;

;yptïos

fcienria permittit,coram Deo & Emi-

tranqu illitates. anima dvertentesyer

ldu

nentiffimo /P*rincipe defendere of

futuram tempeétatem. quaficam voe

yerort-

fünt, miferis nautis exhibeant bonita-

lentesfugere plerumque falientesna-

, Qurib

tem & clementiam. Ut vos admonet

ves tranfvolant, & in mani (tefte Ifj-

o illem

R'egiusProphetadicens : Fae benita-

doro)ijs nihileft velocius; fic horrenz

t [aPhï'

Pfí.36,.

ttm, C inbabtta terrasu ,& pa[ceris indivi-

temlpeüa/tem pelagufque inquietum;.

Dioti

t4js ejus.q. d.fac bonitatem erga proxi-

Idem Au&ordieitqueque , Del-

mum, & inliabitabis terram viven-

|y r

phinosad vocem fymphoniz congre-

i 1[2 n

tium , & ibi paíceris in divitijs Dei

gatim convenize,& inharmonia plu-

iufinitis.Sanc&tus Apoftolus autesa di-

rimum deleQari: Similimodo Deus,

,(giumciv-

jem Y

;,Rm...n.

citr Vide bonitatem & fevesitate De. in

ubi in matrimonio regnat pax, floret

-

22X

tosquidem,qui cecide vunt; (everitatem, ipie

concordia

»

ubi auditur Íymphonia

,ponta

yin 0 j

euttm bonitatem Dii , fi permanfera in bo-

vocum , ubi f:ii harmonia sordium.

inter

ydius plll'

nilAMAlio quim r 19 extideru, Si itaque

j

$r

Em

&4

Cancian&s Stranales,

inter conjüges ; ibi dele&stur Deus,

precantis:Halete pdmæ

Dete pm:ä-

iuterillos libenter , & cum gaudio

dilectionk erit vobi[cum.

Ectli,

converfatur, tefte fapiente Siracide.

VIDUIS offero DEVM totius confo-

aji.

Ubiveró rixa, diffenfiones, alterca-

lationá ; hocnomen & titulum attri-

tiones & difcordiz, ibiavolst & au-

buit ipfi $. Pau]us ia ;

E

pifl.2.ad Cor, cap. 2.G

s

Rn

fugit.Non enim diffenfionisDeus eft

1. vef.3. Eade caufà autem ijs do hunc |',

4

b

féd pacis.

Deum totius confolationis, quia de- "

Ubi unanimitas, & dilectio mutua

fun&tis maritis omni confolatione &

conjugum , ibiipfià divina manuex

refpectu fünt pri'vatæ».simö,—ut,,dicit,ux;

nubibus coeli coronantur, & largiffi-

ipfiJapides in plateis contra. viduas

me benedicuntur omni temporali &

iufürgunt: hincad Denm totius con-

fpiritali benedi&ione. Übi veró non

folationis confugiant,&ipfe erit con-

eftmutuus amor conjugalis , fed dit

folator earum jn oi

mni ttibulatione &

cordiaintaliconjugio non eft Deus ;

meeflitia.

verüm A(modzeus , & nullabenedi-

Sic fecit infta Monica yidua

;QUg &. Aug.f,

poft obitum viri füi Patricijfe totam .;Conf'gg;

&io, nu,llagt'le falus , uti inplurimis

1

conjugijs videre eft.

Deo Confolatori füo dedit, ipfique

Lib.de

De Delphinis quoque fcribit Jo-

fervivit infobrietate & caftimonia vi-

anithal.

rathantiquus Author, illosfentire &

t, plurimaselargiebatur eleemofy-

f

olfacere ex odore;fi homo mortuus in

nas,miniftrabat pauperibus, atque o—

maxii;nguamgome,d'exii;de delphino;

[

rabat fine inte—rmiBïQneDcvum?gPQd* ;

quód fi comederit, comediturt & de-

queminomnibuscafibus & necelfi-.

TM rf:

voraturabipfis 5 fin non comederit,

tatibus (üum quzrebat folatium,

K,

eum ab aljorum pifcium morfibus &

l

Sic quoque fecit Judith vidua,qua.

K

lafione cuftodiunt, illumque ad littus

in füisanguítijs currebat ad Deum ,

perducunt:Pari modo agit Deus, qui

El

dicens:Humilium ee manfueterum [ähïpqïr.

omnia novit & yidit;, quamprimüm

tibiplaitit deprecasio,Dew colortum, evea-

; -

mditb.g

Fh

e

vos lz feritis ejus divinam Majeftatem

;omqimum, & Dominus ouitits (veA uva,

dlfl

veftris maleditis,rixis,imprecationi-

p

exatuds ine miferam deprecantem , & dé tua.

lr

bus malis & blafphemijs, ipfius vin-

mifericordia pra[umentem,&cc. "

dictam & poenam nec viyi ,nec mor:

fn

Harum fanctarum Viduarum ex- -

tuieffugietis 5 fin pacifice vixeritis,

emplaimitemini, ac inveftris tribu-

Wt

pl

l

Deo devoré ferviveritis, vos 'ffemper

lationibus & anguftijs humili corde-

abomnimalo, infortunio & malédi-

Qj

que fiduciali confugite ad Deumto-

&ionedcfendet, omnem profperita-

tius confolasionis, & ipfe vos non de-

tl

tem & falutem vobis concedet,& ad

relinquet;teftaturosSapientis: Non- Étdli3g;

l

littus atemz beatitudinis feliciter

lig;

fià lachryma vidua ad maxillem de[cen- 18,

Q

perdscer. Audite itaque paternam

duut , & exclamatio ejws füper deducen-

2.C07'.

admonitionem fa

Ut

n&i Pauli dicentis ;

m as ?. À maxilla enimaícendunt

IT

gw

193 T5

& vobis felicem eundem annum ap-

'yfgue adcolum , & Dominus exau- -

&t

ditor

C0 N c-i 0 ? XV.

?M

*

enim ex boc

ditornon deleiabitur inillis. Domi- . fe fe nofceret, qualis efls multi

A

arurd

Wi

nus confolatur moeftas viduas, && ab-

prunb affequuntur notitiam (ui.Hac ilie.

Si recognofcis aliquid fordium in ani-

q?æjz'z'a- :

T

ftergit omnem lachrymam à maxillis

Abtf.

earum, eripiteas ex omnibus miferiis

ma tua,illas ftudiose diluas,& percon-

at

& periculis;atque falvat;quod ut fiat,

feffionemi fatisfacionemque excergas

M

At

Ronm, 15. vosverbis Apoltolicis alloquor : Deue

neceíle eft, alioquinnon acceptaris à

MM l

n

$.

Deo fpoufo tuo, nec traduceris in cz-

iitde

patientia &* folatii det vob?s idipfuen (a-

^

€re,

leftem thalamum;dicit namque Evan-

lt

VIRGINIBU

du

Spro feliciffimo ke'-

gelicus Aquila in füa Apocalypfi: Ni- A. M.

nio dono DEUM Sponíum Virgi-

bil coinquinatumintrabit iniliud.

BLL

yiüs

num , de quocanit Ecclefiain hym-

IH. Ornat fe formofis & pretiofis ve-

It C0

ftibus: Sic Chriftiana virgo debet vis-

:C0J

no de Virginibus :,

tutum variarum veftimentainduere ,

114

]ef;t Corona virginum ,

& (eornare, utchariffimo Spono fito

Septus chereis virginum

placeat, ipfique applicari poffit illud

j

?

is

T

]

Spon(us decorus glorid,

Pí(almifta: Afltit Regina(Virgo) 2 dex- Pf-44»

I

V

!

tris tuis,in veftitu deaurato, (cilicet cha- 19.

Sponfifque reddens pmmif.

ïif«ïxque

ritatis,cireumdata varietate,virtutum.

pnja

Huic divino Sponfo Virgihes är&enti

IIl. Sponía mundana capillos di(-

nl

- folicitudine quomodo placere; & in.

criminat & ornat , decoratque capüt

coroná. Capilli fignificant füperfluas

quo

omnibusrefponderevaleant , inqui-

m,?p"d

rant , dicantque fepiíTimé cum Eccle-

& vanas cogitationes ; quas debet

fponfa Dei repellere ; nec modo ullo

u

46.,

C4tf2^ — fiafticaSponía: Diledus meus mili , &

Uffl

égoilli.Omnia quzcunque placere pu-

eis confentire : coronamque victoriz

vincendo tentationes femper conetur

dha,qüz

to dileifTimo Spofo meo, perficiam,

)tum ;

animoque exequar libentiflimo ,. ni-

adipifcisdicitenim Scriptura : Neme

epronabitur , videlicetin ccelo, sifi qué

n ib

hilque peragam , quod ipfi advertam

In [m' Y

difplicere.Quid àutem Chriftiana vir-

legitimé certaverit , fcilicet. in terris.

. go facere debet,ut placeat Sponfo fuo?

Quod fi fecerit;audiet vocem Sponfi::

TA

um

Refpondeo , íxcularis & mundana

Veni (pon[a Chrifli,accipe coronam , quam

*

tibi Dominus praparavit in eternum.

fponfà folet quatuor facere , ut com-

placeat fponío füo dilecto.

IV. Annulum amoris geftat in di-

I. Se(e diluculo przparat abluen-

gito , vel arrham aut unionem, quam

j tb

&o , in fpeculo,fi habeataliquam ma-

afponfo accepit : affigit pectoriaut

j cbrdc-

culam in facie ; afpiciendo & exter-

brachio : Sic & tuó Chriftiana virgo,

m t*

gendo: Sicte, ó Chriftiana virgo, di-

annulum aut arrham dilectionis quam

nondï"

ij

ligenter & feduló afpicere oportet

tibi in Sacramento Bapti(matis (in

: M

conífcientiz tuz fpeculum , utte reco-

quo fpon(avit te fibi infide) Sponfüs tuus Ofez»

àja ? Sme:)

- gnofcas.Nam fapietiffimus Seneca di-

dedit , femperhabetoprz oculis, & 49«

hi

hi, de

nunquáam oblivioni tradito.Audi euim

endult

cit;Inyenta [unf (peculasur per ea houo ip-

F

5 exall-

! quid

d

Z26 m',

: Conciones S'trendle;.'

C4r.8.6. quid dicat Sponfüs tuus : Poneme st fi-

dite; pro illo paratieftote morteu; op-

gnacultm fuper cor tuum y ut fignaculum

petere;in illius confpe&u nihil agite;

- fuper brachbium tuum.

quod oculis divinz májeftatis ejus dif-

Hifcemodis,ó V.

irgines !cocleftem

plicet;juxta exemplum S.Conftantini

Sponfüm veftrum firmá conftantique

Imperatoris, & in omnibus periculis

& occafionibus bellicis fecuri & tuti

éiligite charitate;ipfique fideliter ad-

harete,& tandem aliquando cum ipfo

eritis.Dicitenim S.,Cyprianus: Quanta

Ti

in «ternis nuptiis gaudebitis. Quod

eft gloria dignitas, quanta felicitas prafi-

108.12.

vobispro feliciffimo novo anno pre-

de Deo congredi! T unc etiam cum S.Pau-

cor & opto.

lo milite ilio Chriflianodicere pote-

MILITIBUS do pro ftrena DEUM

fLisz5? Deus pro nobis,quis contra nostSub

Rüm. 80,

Dud

Sabaoth,id eft,exercituum, Genero-

hocdivino Duce & ccelefti Antefi-

I«

füs miles conatur femper Belliducis

nano praliemini , & bravium ccele--

$4l

um

fui gloriam querere, honorem defen-

j

is vidboriz reportabitis.

PECCATORIBUS omnibus at-

p

dere ,paratuseft pro illo omnia peri-

cujaac difcrimina , imó etiam ipfam

tribuo pro felici ftrena DEUM patrem

Bhfa,

moitem fübiresin confpe&tu ejus ita

mifericordiarum ,cujus diviniattributi

4»

fegerit;ut nec fadto , nec verbo qui-

& perfe&ionis S. Paulus meminit E-

Z.CW. Te

dem eum offendat ; magnanimitatem

pifl. 2. Cor. 1. v. 3. Et certum eft,unam

atque fortitudinem füam beroicá o-

ex pracipuis rebus, quz divinz natu-

j

»

flendit virtute , dimicatflrenue, ut

ra propriz funt; effe mifericordiam ,

pramium,bravium;promotionem,di .

ut patet inoratione Ecclefiz ; quam

, gnitates & gloriáreportare mereatur.

compofuit S.Gregorius Pontifex Ro-

Plutarchus celeberrimus ille Hifto-

glutarc.

manus:Deus , cuiproprium efl mifeveri

én Cefa- !

iographus fcribit dequodam milite ,

.

femper & parcere, &c.. Non iolüm au-

!lä

ve. Ef

qui

olimin Anglia in ar&o circa littus

tem proprium efthocilli , fed inter

[

cum hoíte pugnavit, quód fciret in.o-

perfectiones,quashabet refpe&tu crea-

Cafar n

K

«üment.

culis f & contpectu Ducis fui pugna-

turarnm ; utait D. Thomas, dæ,om' D. Thom,

beli

r& , potuit unusiultas barbarorum

nium gloriofiffima.

K

(2

W

Gallj;, turmasaudaxfüftinere & frangere,ad-

In maguifica ilia vifione;in qüa MOy-

30.4.28

ebque multarum € fuis legionibusan-

fes vidit in monte gloriam Dei tranf-

li

hi

tefignanos in tuto collocare, ac victo-

euntem ante fe(ubi creditur vidiffeip-

ts

riam tandem ab hofte reportare.

fam eflentiam & pulchritudinéin qua

Quemadmodum vos generofi mi-

vidittor & tantas perfectiones illius)

W

D

lites Eminetiffimi Principis vefiri

hac efquam maximé commendavit ;

Exod,

gloriam & honorem defenditis,para-

clamans elatà voce,& dicens:Domina-

244 6.

[

tique eftis pro ipfo mortem non vere-

tor Doinine Deus , mifericors & clemens ,

zi:himili modo agite coram Deo exer-

patiens , multe miferationis , acverax,

D

k

cituum,in cujusconfpectu femper die

qti cuftodis mi[ericordiaim in mállia. ,. qui

nocteque verfamini, ipfius przcipue

aufers imiquitatem ac fcelera atque peccae

r

gloriam quarite,ejus honorem defen-

t Ha (unt voceshac teftimonia, que

bi

länftug

,c'oncro/ xr.

E

t

iän&us Propheta huic dedit Domino

bebunt;fi fcientiarum & artium,Ora-

li

pofttam magnam & gloriofam vifio-

tores & Philofophi felices erunt, non

[

nem:quz nihil aliud funt;quàm laudes

veró ignari & rudes , qui quia artium

yfbantal

& proclamationes illius mifericordiz. expertes, Dei quoque expertes futuri

periculis

j &t

Quanteautem ,& quàm magnz int

fünt , ad quem in neceffitatibus fa-

ifta mifericordiz;verbis explicari non

giant, Cüm itaque haterentanxii , &

us:Qmw

Eccli.

poteft, Ecclefiafticus dicit : Miferatio

quale tandem agnofcerent Numen,ig-

umb

[8'1.21".

*

norarent. Eccetibiadftantem adole-

mópu

bominis fit contra proximum [uutns miferi-

cordia autem Dei fuper omtiem cdrneim. Et

fcentem;qui Dei, quem cateri adora-

It potc-

Regius Propheta eam magis extollit;

rent,imaginem collo fufpenfam gere-

gtb "

exclamans: Mifericordiá tá Domine ple-

ret , lateri incifam , quam unicuique

Antd-

Pf. 118,

A;Ih

£4.

n ejl terra.Ec iterum excellentiüs eam

mox demonftravit.Pictus erat quidem

cle.

extollendoait:Suayé Dominus umver[is,

extenfis brachiis,in cujus dextra lege-

Pf.144.

;

2

L

& miferationes ejus (uper omnia opera e-

- batur : Promitto. In finiftra: Expedio.

ia

jus.. Ec illeintertio coelo illuminatus

Latus quoque apertum habebat, adcó

MWXX

Ephef.2..

Apolto]us dicit : Deu dives in miferieor-

ut pateret;cui in ícriptum eratz Remt-

iil

A.

E Y

*

té.Circumlatus porró, velut elogium

eminti

Martinus Doyzaex Ordine Mino-

autepigraphe infculptumerat : Deo

dinn "

rum magni in nifpania propter do&if-

clementie, Hanc cüm Senatores imagi-

j niti

fimasconciones nominis , refert ex

nem vidiffent , dicere ccepere fingu-

xdi&m D

quelamo fo/.77. Vefpafiani Imperato-

lishane veram Dei,quem adoráre vel-

,a

ristempore Romzin fenatu difcepta-

lent,;imaginem effe, firmiterque affe-

tum fuiffe,quispeorum effet optimus;

verabant;nullum alium fe Deum velle

jv

WJW

& quonam ille potiffimàm nomine

agnofcere , quàm qui probis felicitat&.

nuncupandusforet?Cenfebant aliqui;

& bonà promitterebimprobos ad pos-.

ln

( jntet

eum potentem, bellacem & Martium — nitentiam expectaret; & injutias infe

i -

nominandum , eóquódejusvirtus & "admiflas libenterremitterer, cuique

potentia cunéta perfringat ; alii verà

nomen Deus clementiz foret , no-

d O pj

W

nomen ei divitiarum dandum puta-

men divinitati maximé proprium ,

bant, eó quód pecuniz obediunt om-

quodque omnes ad fe tam bellaces ,

qui

i qi

niá;fuére & alii,qui neum fcientiarum

quàm meticulofos , divites & pau-

vidilïeïï'

dicieumoporterearbitrabantur , eà

peres , cüm do&tos tum indoctos alli-

quód nóritomnia: fed nullum horum

ciat.

ii

m

converire vifum eft; atque ideó in va-

' Flodie ecce humilis Virgo Ma-

ria Senatores ftudia diftra&i amplian-

RIAuniverfis hominibus fþe&andum

podvit

dum cenfuüére; dicebant enim, fi Deus

proponit inter brachia veram veri ,

.punmin i

armorum

& xterniDei ab omnibus adoraudi

« du

otentiz , bellorumque ap-

"

pellandus

[

t,quem quzfo Deum timi-

imaginem,de quo fcri

P

tum eft: $p

um

len- Heb.t, ;q.

diaut meticulofi habebunt? fi divitia-

dor gloriay " figura fubflantia Fatris.. 1n

lii« , "

rum ergóinopes & egeni Deocare-

hujuseccedextra fcriptum: Promitto,

lt P(W'

Íc.omnibus verä'pænitentibus remif-

ynis

bunt, Qc'aquucm confugiant non hai

fio-

f i

Ffaz

E

228

Coticiones Strmilo:.

fionem peccatorum,ut latroni gloriam

per. feptem damonid y nii uhiwrj?t vm;

ccleftem promifit : Hodie mecum eris in

defignantur.. Septem ergü demonia Maria

paradifo.Yn finiftrazExpetto , dum peca-

babuit , que. univerfis viriis plena fait. ,

catoribus peenitendi tépus indulget ut

inquit fan&tusDo&or Ecclefiz,fed la-

Luc.25.

mifereaturjideó exclamat : Pater igzo-

' vanda ad fontem mifericordiz cucur-

&

fce illisquia nefciunt quid fazciunt, Latus

rit , & maculasturpitudinis fuz abluit

quoque apertum habet; & in corde

& abRerg

it,atqu.e miferichdigm con-

videtur fcriptum : Remittos habetque

fecuta eft,

&

—NonnéD

circa cor hoc-mifericordiz & clemen-

a

MM LT

Ézecb.

tiz (ymbolum infculptum: Nolo wor-

mee (uperereffe [unt caput meum , & ficut

18.32.

tem peccatoris , etiam(i peccata veftra

'enus gravegravata funt. [uper me? Etta-

fint ficut coccus , nive reddentur albi-

. men quia contrito & humiliato cor-

orà 5 fi rubentinftar purpurz,ficut na-

dead mifericordé Deum confugit,di-

tiva lana fient.

Et incapite ergó meri-

;

cendo: Miferere mei Deus fecundum ma-

2. Cor. 1 "

titulütn gerit : Deuvlementit; Pater

gnam mi[ericordiam tuam ; & fecundum

.P]: fo..;.-

34

anifericordiarum.. Hic quoque celitüs

multitudinem mi[erationum tuavum dele

"*hódie tiomen Jssus ei impofitum eft ,

iniquitatem meamsmifericordiam inve-

quod bonitatem & mifericordiam de-

nit,& ingratiam receptuseft, ur ipfe

notat, ut hic evidens fiat,hunc Deum.

gloriatur,dicens:Tw remififf mpietatem

PI:;[.:Q

mi(ericordiz & bonitatis effe;quique

peccati mei?

abAn

- :INonné Rex

gelis & hominibus gdo;axi de-

Ljudzgi Manaffes in ca-

beat.

ptivitate Babylonica magnitudinem

& multitudinem fcelerü füorum com-

Hunc ergó mifericordem Deum &

divitemin miféricordia dono omni-

mifforum claré fatebatur,dicendo:Pec-

"bus peccátoribus , ut accedantillum

cavi fuper numerum urena marismultipli-

"fecuré cum bono & firmo propofito,

cata funt iniquitates mea Domine , " non

"ertó certiüsab eo mife

a

ii a d d

mcon-

.x-icoïäï'

fum dignus intueri & afpicere altitudinem

fequentur.

celipra multitudineiniquitatumpnearum

O peccator! licét omnia fcelera ac

tamen quiarefugium quæiïvit in im-

erimina totius mundi commififfes , li-

meníà & inveftigabili mifericordia

cét tot nefanda perpetráffes,quot fünt

Dei, mifericordiam , & remiffionem

guttz & axenzin mari , quot ftellz in

omnium peccatorum obtinuit.

fxrmamento,quot foliainarboribus ,

Cüm ergótanti peccatores & pec-

imà quot atomi in aére ,. noli tamen

catrices apud Deum patrem miferi-

Pf. 144. defperare:Suavis Dominus univerfs , &F

cordiarum, mifericordiam & indul-

?.

ami[erationes ejus [uper omnia operaejus.

gentiam obtinuerint : vos quoque ac-

Marc.

Nonné Maria Magdalena eratin

cedite corde contrito ;j& mifericor-

16090'

civitate publica peccatrix,que obfeífa

diam impetrabitis: nulliveftrüm eam

d.

Hom. 55. €rat (tefte S. Marco)à feprem damo:

denegabit, fin

N

gulariter quipp*f de 111;

ärzEv::'g. - niis? D;hac S.ijegorius Papg: ,fod- gloriaturo !

Nam

.

c o—N C10 XVW,

- z:-)(

fi wm

3 -.--,Nam ut*R—ät,qüi plurib

us imperat

mea folüm esmifericordia. Nolite er-

Miunt

regnis; & Toparcha; qui plurimorum

goin mifericorde Deo diffidere,gcu-

j

locorum habet dor»inium , nomen

riad thronum mifericordiz ejus acce-

2l

à digniffimo & nobiliffimo mutuari

dite, & clementiam remiffionemque

& Q

folent: ita quoque Deus omnipotens;

peccatorum confequemini,

iabl

& (üpremusille Monarcha , quitot

jJamzrogo vosomnes, utunufquif-

jarm u

przclarostituloshabet ; huncunum

que Deum füum debita cum reveren-

plurimi eftimare folet, & caterisante-

tíaacceptet;veneretur,femperque an-

ponere , fcilicet mifericordiam 5 hinc

té oculos habeat;nihil agat, quod ipfi

igi

n fat

nominat eum Paulus : Patrem Miferi-

exiftimat difplicere : & ille unus om-

lt

eordiarum. Quin & ipía dici amat Mi-

nium noftrüm Deum hic nobisaderit

f0 £0

fericordia , & hoc ipfüm nomine pri-

fuà diviná gratià,& mifexicordià , &&

mus Píàltes compellavit

*

*

Deus imetts

pofthanc vitam pexduc

ri;d-

Amen.

e;- ad aternam,

It pf

mijericordia mea. q.d. voluifetz Tu es,ó

ii

Deus! Augelorum potentia , mundi

w

fäpiegtia ; damnatorum juflitia : fed

g

TM

um "

fsince

f

/4

o TTNNSEN,

J

Z

idinem

S

3

27

IN

Qu A

N

J uT

m

,

f

6

Qmcon

Fs

NY

T

a

NSN

ol

P

(

3

Ia

4

p N

J

&

v

Pl a

!

mulij

l

ï.

Qu

&

ANYZ

Ej

!N

A

G

]

$

AN

« n

j n

i^

7j

M

ey

A^j

T

N

KO 9.

3

J"|

nenu

*

(

»

V

N

l77

7 .

cin d

P

icordà

yffiontd

üit

g E

y m

& mdul'

mfencuf'

rb o

*

T

Ff

| CONciQ

N

Conciohés strenales.

M

230

ESSEEASASSOSDSSÉasSSTEESeES AE —

Wil

m

QUE DEU

CONCIO XVL

Mox pofto&o dies eft circumcifus Tefus:

Mttil,

: Iftos o&to dies do tibi pro xenio.

f

T HEM A:

- poffquam com[ummati funf dies o&o. Luc.2. at

án Tit,

E m

bv d

Efpaüanus ]Iuixi-or

illos o&to dies à nativitate ufque ad cir--

ul

/

Romanorumïmpe-

cumcifionem , de quibus Evangeliumi

Vefpdf-

d

;

M rator füper ccenam

le&um mentionem facit , & in quibus

Panorm

10

e

E?

xz

D

ä

aliquando recorda-

ma & manifeftiffima nobis exhibuit

Chriftus Jesus Salvator nofter. maxi-

tus,quód eo die ne-

kï&

mini quicquampre-

immen(z atque ineffabilis charitatis

NT

a

-

zi (Litiflet beneficii ;

füg argumenta;vobis hodieapophore-

eoandm i

llam vocem edidit

torumoco diftribuam, nullum omit-

Amid , diemperdidi * Laudanda fane

tam: interim quifque ad fuum ftrena-

,

Principis beneficentia tám peculiaris

lem attendat diem.

quiomnemíe perdidille diem puta-

. Primushebdomadz dies dicitur *

bat,quoamicis ben metitis üum non

Dies Solis. Hunc-diem pro felici ftre-

nado ECCLESIASTICIS,ut ipfi So-

Saeton.

i

peaftitiflet officium. — Cüm audiffet

Vl

4.2..de

Alphonfüs Aragonum Rex fuprà me-

lisinftar fplendorem & claritatem fan-

reb.gofl, moratum Vefpalianum Emperarorem

&imoniz emittant, Hinc fine dubio

Mjàs

Alphonf. €am fe diem perdidiffe, folitum dice-

Chriftus Apoftolis füis , eorumque

ä

rejin quanihil quicquam alicui donát

füccefforibus dicit: Vos efis lux iundi. Matth, f.

D

fev:egiffe gratiasdicitur Deo ter Opt.

q. d. Vos debetis effe fol mundi.Sole-

714.

J

Max.quód eo modo nec ipfe diem per-

nim eft lumen mundi, .

Q

didiflet.

I. Sieut folilluminát montes altos

h

O Auditores chariffimi! ne & ego

& humilescolles ; fic Ecclefiaftici; &

u

caufàm conquerendi cum Cafare Ve-

prafertim Paftores debent exemplari

vità & doctrinàinflruere & illumina-

LY

fpafiano me diem perdidiffe , fed po-

tiüslatandi,& Deo immortaligratias

re magnos Dominos non tantüm , fed

agendihabeam, me omni die bonis

etiam pauperes rufticos , & homiries

Í-

apic .' lïallquxd bencficià donáffe; Sic

humilis co:nditionis.ut dici de iis po

t

D

&owcfo XFI,

2jt

& alia

à metallas Sic foles

N

äs:cli.

fit illud Écclefiaftici : SoLilluminans per

omniave[pexit. Cui ufüi eflet fol, f ca-

illi Ecclefiaftici per radios effica-

u

42.16,

reret lumine? ad quid fervixent faces;

ciam concionum fuarnm debentlapi-

fialiosnonilluminarent ? Pralati &

dea peccatorum corda penetrare , -

Paftores foles & faces funt orbis;at fi-

in eisexcirare, & quodammodo gene-

tare contritionem & horrorem com-

nefcientia & do&rina,virtuofa exem-

plarique vita;per quas lii illuminandi

mifforum fcelerum, defiderium refi-

Mattb,

fünt,ad nihil effent utiles, Hinc dicit

pifcentiz , aurum charitatis.Dei &

adillosdivina Veritas : Sc luceat lux

proximi;argentum puritatis cordis,Gc

$. 16.

veftra coram hominibus , ut videant opera

pretiofa metalla variarum praclara

rum virtutum,etc.

3

E

veftza bona , €" glorificent patreinveftrum

quiin celiseft. . .

IV,Soleft virtutisunitiv

a; plane :as'

enim unit et cóciliat in effe&tibus fuis;

II. Sol excedit omnia luminaría cce-

leftia & corporea in quatuor. 1. In

conciliat eriaim contraria elementa,

lr

quantitate & magnitudine ; nam cen-

invicem. Hingc fortaflis foi gpud Ve-

gm

fenttraduntque Aftronomi. & (üffra-

teres unitatis füit fymboluni, tefte,

gantur iis univeríx prope Philofo-

Pierio.Et ex hocortam fuifle arbitrox p;7;, [,

Wim

o

phorum opiniones , folem centies ac

czcam Indorum fuperftitionem , de

.

vicies terram omnem magnitudine

qua idem Author dicit, quódipfi dum. 1455 7,

ogtbit

füperare, 2, In claritate , quia. aliis

iratum Priucipem fibi reconciliare ; ff-

juriti

claritatem & fplendorem communi-

yput

autà Magnate quodam gratíam , pa-

cat : reliquz ftelle ac plane:t. omne

cem & unitatem impetrare ftuderent,

uf o

lumenfüum & fplendorem ab co mu-

antequam füpplicatum accederent,fó-

umR[CDa'

tuantur , & quoad claritatem ejus

lem ftupendis priiis ceremoniisadora-

quodammodo feudarii fufit- 5. In di-

bant, phialam nitidiffimo oleoplená

dictt *

gnitate : undé fol dicitur elfe vas ad-

portabànt;bancque facie verfüs folem

[

'u;i

mirabile, fecundum illud Ecclefiafti-

manibus extendentes,his verbis ora-*

j

Ectlt.

ci :Sol ia a[peclu anuuncians in exittt, Ya

tionem ordiebantux:Salvere.te jubeat

ml*

admiralile,opus excelfi.. 4. ln potefïate':

Deus, ó Planetatuo potens ]umine'**

d dubio

Aj

nam majoris virtutis eft, & plus influit

ac omnigenz felicitatis feecundif *«

)

d

in inferiora ; imó folhabet quandam

üme,qui tam formofüus, tamque om-**

if

r

poteftatem & virtutem füper omniá

nibus exoptatus, tam beneficá oriris*€

radiorum difflatione,micantiffimus«*

"m n

corpora,dum omnia illuminat, & fu-

periora & inferiora : Sic Sacerdotes

tu fol ille es,qui luce,fpiritu & vigo-*

m

reliquos homines exceduntin fuo fta-

re tuo mundum univerínm regis 5 tut*

eüaüld) Á

tumagnitudine, charitate;dignitate,

per vim,quam tibi Deus Opt. Max.**

erenp

& poteftate,

infundittibi omnia devincis,& pul-«

IlÍ, Sicut fol

j

uumull'

'opegatiqnqem fuam

chritudinem ex ipfà divinitatis facie*

j

habet in petris & duris lapidibus i

mutuaris Etinfrà: Qua fi ita fe ha-'*

ntilm J

ffd

] fomiid

& in eis caufat aurum , argentum ,.

bent exoratumte volumus, ,ut ami-**

",

citiam

s

li

232

- Conciones Strenalis,

»citiam & bénevolentia

d

n hocloco

num flellarum. Ecideb in fabulis eum

»liobis concedatis.

Fatéor ingenué

*

pennatis veftgiis foldepingitur , &

-

hzc Gentilium czcitas eft.

facie puerili;propterquod etiam P.

—

i

* Sed certum eft,quód Paftor anima-

bus,id eft;pulcher di&us eft.

rum femper debeat operam navare,ut

Simili modo pulchri, id eftmundi

di(cordes animos Parochianorum u-

& puri debent eife Sacerdotes,de qui-

Aä-4*'

niat, & inter eos fitzor unum , & anima

bus Venerabilis Vir Thomas à Kem-

232

una.Sic poteft deipfo dici: Orrus eff fol;

pisitaloquitur: O quàm magnum &

Thom. 4.

Pf.103. — & congregati [unt. Ya hoc incubuerunt

honorabiie eft officiumSacerdotum,*

Keup.l.

7)

A2 ,

fummo ítudio SS. Paulus & Joannes

quibus datum elt Dominum maje-*

4-.d€ imi:

Apoftoli, ut ex eorum liquet epifto-

ftatis verbis facrisconfecrare, labiis«

tatione

lis.

benediceremanibustenere;ore pro-*

]0;.2, ;

6 1l,

V, Soleft virtutis elative five at-

prio fumere, & cateris miniflrare,«*

rradivz , quia vi caloris vapores à

O quam mund« debent effe: manus*

terra & mari deducit, & edu&os fur-

illz ,quàm purüos , quàm fan&tum**

füm attrahit , & condenfatin nubes ;

corpus, quàm immaculatum erit cor«€

& fic condenfàtos invicem in nives &

