füperalligaret; ut ita.fenfim teterrimo:

a

Frequenter etiam juftus Deus fi-

illo odore & memphytienecarentur ;

f

IM'

1.Reg, 1, liosimpioscum negligentibus paren-

Jongoque cruciatu exanimarentur, de

hoc T yrannocanit varo hunc verfumz

tibus graviffimé punit, ut patet in pa-

ong

VT

jl

tte Heli acfiliis ejus; &udi tu. conni-

Corpora cot poribusjungebat martuavi--

eriol '

)

venspater je&tionem . obfervatu di-

vis,

hact

Yy 3

N&

n

3;9

Conciones Strenales.

N2 non minus conjugatorum eít

dumalter ab altero. diffentit , ipía

inter fe diffidentiumque affidueque

hanc, & egoillaminfifto viam, inte-

rixantium füpplicium. Quis enim non

£ra nos vixcapit domus. Quo di&o

exiftimet amarum & trifte, duoseo-

Athenienhbus perfuafit , ut pacem

dem copulatosjugo, eodem cubantes

inirent, turbas, & feditiones cohibe-

ulafc

lc&o, eàdem gaudentes mensáà,ii(dem

rfent , pop

quecum Magi&rat-u in

Commorautes zdibus, (efe mutuoodio

gratiam rediret.

plufquam Vatiniano proíequi,& aite-

1. Hic flos amoris ive amar.antus

fum alteriusnecem optare ? annon

licec arefcat, quod tamentarde fit;ni-

hoceít , corpora vivorum attexere

hilominus amabilem füum retinet co-

anortuis & . cxudeliflim

g tyrannidis

lorem aclenitatem; fimiliter conjuges

imago?t

íe mutue profequantur amore uíque

Ubi hic fiofcuius ( Flor amor) non

ad mortem , nunquam hic flos amoe-

floretin matrimonio, ibi nafcuntur &

risinter ipfosarefiat & languefcat,

oriunturtribuli & fpinz tribulatio-

Hancconflantem. dile&ionem deno-

num;diffenfionum; Zelotypig, rixa-

tat etiam fponíisrotunditas corong ,

rumque;quibus nihil odiofrus; ubi ve-

quemadmodum namque in corons

ró flos amoris virer & floret , ibi pax

nullus videturfinis; pari modo quo-

& concordia, quà nihil jucundius aut

queiuter matrimonio junctos peren-

fuavius ; quod Leo BizantiusPhilo-

netamor;utSeneca, qui poffetS, Pau- Seneta in

íophus &t Orator celeberrimus in

lo comparari;fi fidei lumine illumina- 'Octavia,

füo prologo orationis de pace &

tus füiflet,ait : amer. perenris conjugis y.a89.

concordia civibus Atbenienfibus pu-

cafla, manet,

biicé ex cathedra remonftravit. Hic

Hinc puto ortam illam fuiffe con-

Ecoobelüserat & aqualiculum pro-

fuetudinem , qued coroná redimiri

minentemgeflabat , cum ad Athe-

fpon(aà fponío, & viciffim fponfus à

nienféslegatusmiflus effet,feditionem

fponía foliti fuerint;tefle Tertulliano, Tertul. l,

LT

quandam popularem & turbas civiles

qui ait: Corenant nuptie (pen[os. Et Ca- de corona

eioquentià füá cohibiturus , mox ut

tulloincarmine de nuptiis.juliæ & militis

| Wi',gg

D

Legationis fux capita enarraret, om-

Manliizcingetempgra, inquit, floribus

riibus rifüm ob enorme abdomen mo-

fuaveolentis.tmaraci, utícilicet conjux

vit ; fed ipfeàludicris feriorum occa-

alter alteri rotundam conftantiam, &

fionemcaptans, dicere czpit: Qua-

quafi perennitatem charitatis impo-

:

nam vobisrifus caufa, ó Athenienfes?

nat.

an quod me pinguem & diftento vi-

Mirabile admodum eft,

quod Ful- Falga/:'.,

deatis ventre? Sedaudite , eft mihi

gofiusrefert: Dominus Catalufus vir li. 4« 6,

domi uxor, qua cum quoad piuguedi-

nobilis & magnus tanto in uxorem

nem ego non fim cenferendus, utpo-

fuitamore , utcumillain lepram in-

te quz metriplo fit pinguior; ambos

cidiffet,effetquemagis illuvies, quaz

tamen unus facillime lectus capit,cum

vivum corpus, ille nec afpe&tushorro-

eadem volumus & fentimus; verum

renec contagii difcrimine, nectetro

odore

CONCI d— XXIV.

39

6dore ab ulceribus manante, unquam

dare , puerofque Davidis inurbanis

le

verbis remififfet;ad quod Rex excan-

eam aut mensá aut le&to prohibuit.

Conjugalis enim charitas contagii ti-

defcensait : Verefrufira fervaviomnia, Ilidem

morem, tetrumque afpectum & odo-

quabujuserant in defzrto, veddiditenim v.23.

V

rem in fecuritatem verterat ac volu-

wiibi malum pro bone? bac faciet Deus ini- feq«i

ptatem; quod eam,juxta Dei verbum,

stiicis Dayid &* becaddat. , fi veliquero de

eandem fecum effe carnem confidera-

omnibus,que adip[um pertinent u[quema-

U

ret, Tamrecenter, jucunde conftan-

nà mingentem Ad parietem. Hatc audiens

!

terque florebat inter hosconjuges flos

Abigail, obviamivit Davidi feftinan-

Q

ámorís. Pariratione, mi chriftiane

ter,vidensqué eum defcendi: deafinoy

gü

conjux,fitibi uxorxgra,czca, clauda,

& procidit coram David fuper fa-

qW

vel alio defe&uaut morbo laborans 5

ciem (üam,; & adoravit faper terramy

lt

velfituus;óchriftiana conjux,zgrotet

& cecidit ad pedes ejus & dixit: Im aue

n

& decumbat gravi affli&tus infirmita-

fit,Domine mi, bac iniquitas: loquatur,ob-

7-

te maritus, ftabiliter vireat as floreat

fecro, " ancilletua im auribus tiis, & audi

incordetuo flosille amoris, nec un-

verba famula tue.. Neponat,oro,Dominus

Y^

quam apud te elanguefcat.

meus Rex cor [uun fuper virum sflum ini-

IQ

Demum Amarantus five flos amo-

quum Nabal, quoniam fecundum nomen

?h

ris eftfupra modumtener, atque lenis

fuum flultusefl, & ftultitiaefl cum eo , ego

i- j

tactu villofzinftar purpurz:Ita conjux

autem ancillatua non vidi pueros tuos, Do--

3 Qu

eonjugi elenem & (uavem exhibeat;

amineiiquosmififü. Nune ergo,Domine

quando mulier videtvirum füum effe

j U

163 (nfeipe benedidtionemhane, quam at

iratum, animo perturbatum aut me-

tulit ancilla tua tibi Domino meo , & d

d

lancolicum , blandislenibufque eum

pueris, qui (equuntur te Dominum meum:

verbis alloquatur,ejus commotionem

mnli

€. Et ait David ad Abigail : Benedi-

T

animi fedet, triftitiamque confoleruz:

&us Deminus Vfrael , — quimnfit bodie te im

Trov.15.1 dicitnamque Salomon: Reforfio molli

" tl

eccur[um meum, & beneditium elequium

frangisiram:durm fermofu[citat faroren.

tuum, C beneditta tu, qui prebibuiflime

Ql m;'l

Ecch 26,

De taliuxore dicit Ecclefiafticus: Ma-

1 gt

h

bodie, neirem ad [anguinem, C ulcifcerer

lierisbonebeatusvir : numerus emm an-

memans me4. Sufcepit ergo David de

jb

- morumillius duplex : amulier fortis obleétat

manuejus ommis , qu& attulerat ei,

.

gj

vyirum (uum, &

dixitque ei

*

Vade pacifice in domum

110

4nnos vite il(ius in pace

implelit.

tuam, ecce tudivi vovem tuam, & boparae.

i*

Ejufmodilenibus blaudifque verbis

vi faciem tuam.

mitigabat prudens Abigail iram ac

Venit autem Abigaij

; ad Nabal,

Jpie nl

furorem Regis Davidis, & propone-

(U5 i

& ecce erat eà. convivium in domo

batíuaviloquio ífüo imprudentiam

ejus, quaficonvivium Regis, & cor

(orem

commiffam marito füo Nabali. Cum

Nabal jucundum: erat enim ebrius ni-

ani

enim David peteret aliquid* comrmeag-

mis, & nonindicavit eiverbum pu-

ag

tus àNabal , ipíe vero recufaret ipfi

fillum autgrandeufquemane, Dilu-

fono

€

C [mo

g

T

360

«Concenes Strenales.

luteis; ( Gicibe QDiofen ) ha violz fym-

«culoautem cum digeffiffetvinum Na-

bal, indicavit ei uxor fua ( fine dubio

bolumtimotis Dei fünt :: Quemad-

verbis (uavibus ) & emortuum eft cor

modamenim1. Hzviolzpulcherri-

eejusintrinfecus, & fa&useft quafi la-

mam:delectabilemá; fpeciem habent

pis. Videte ex quantis periculis &

gratumque odorem 5 quam obrem

plantantur in hortis & areolisznte foe»

perditione maritum totamque do-

43num fuam blandimentis verborum

neftras,ufürpanturqueaad decorem coe

ronarum: itatimorDomini pulcher-

4üetum eripuerit Abigail prudens illa

femina? (uaviloquium

ipfusiracun-

rknom ef ornamentum viduarum :

4

;diam furoremqueDavidis :compet

laudem atque decoren hujus viole

&uit , & commiflum gtave facinus

Ahifce .deping?it coloribus Ecclefiafti-

amarito remonftravitac ob oculos po-

cus: Timor Domini eloria, C gloriatio, C Egcli.tat

Jatitia, C corona exulratioms.Et iterum:

fuit, utad mortem u(guc.fa&i poui-

:tuerit.

Timor domimi ficut pavadi(us beneilitinis, Eccli 0s

:Hanclenitatem floris amoris imi-

Ev fuper omneim gloriam operuerunt tllum. 28,

tentur.conjuges, -dum neceffiras exi

Et fàpientiffimus Regum ornamen-

git, alteralterifit.oculorum cordis-

tumhoc mulierispinfilio linguz füz

«que folatium inadverfis & in triftibus

ita depingit: Fallax gratia &* vana eft Prov.yu.

&afibusper fuavia verba recreatio.Di-

pulchritudomulier timens :Doiinumipfa 30.

Éccli.49-.cit namque Siracides : Tilie & palteri-

audabitur..q. d, nulla gratía, nulla pul-

,2e

um (uavem faciumt melolliam, & [uper u-

-chritudo , nullusdecor,adeó mulie-

rcm.&æræc'ipuïe viduam ornat;ac ti-

traque lingua [uavis. ,Sic uxorfit (pla-

men viros dixitenim quidam: Boná

mor Domini, que hoc ornatu fulget;

'certe.uxore nihil dulcius. Et vir uxori

ápfaomni laude digna cenfetur,

fitfolatium, Sic fecit Tobias fenier,

:IL Quemadmodum hz víolz lu-

videns uxorem füam moeftam ob diu-

tez in principio veris oriuntur , cref-

tutnam abíentiam & emanfronem fi-

«cunt atquéper totam florent aftatem:

li

Mf,

lii , füavibusatqueconfolatoriis eam

:eodemamodo viduz mox à morte cha-

Tob. $26 allocutus eft verbis: No//; inquit, lere,

ziflimi füi conjugis Deum eligant in

liiy,

L

(alyus peryeniet filiusnoffer, & alvus re-

fponfum, incipiant crefcerein Dei ti-

yertetur ad nos,G oculitui videbunt illum:

flo-

li

more , jugiterque in virtutibus

«Credo enim, quod Angelus Deà barus comi-

xeant. Inhoc celebris eft Elifabet

h fi- 11 vit4

u

ejus 19,

tetur e, & bene difponat omnia,qua circa

lia Regis Hungariz, 'quz mortuo ma-

Noyettl,

&um geruntur, ita.utcum gaudio rever-

ritoadhuc juvencula caftam ac in ope-

tatur ad nos; ad banc vocem cefavit illa

ribus mifericordizeximiam , atque

flere & tacuit.. O vos mariti Tobiam

liy,

"

virtutibuslaudabilem tganfögit vidui-

l

" hunc feniorem

?

vos uxores autem

tatem.

Abigaelem imitemini,& tandem cum

Tn hoccelebris quoqueeft apud s.Hierin

Apfisaccipietiscoronam vite, -

S. Hieronymum S. Marcella Roma- rpitaphio

Eld]. [

VIDUIS trado coronam ex violis

na, quz feptimo menfcrpoü nu

ptias Marcdle,

ü-ro

l

CONCIO tJ(XIV.

TT

víto nobiliffimo otbataeft ; cumque

Hác coroná tímoris Domini coto-

ii

Coníul Romanus Cerealis ob nobili-

nata fuitin fua viduitate S.Paula;ut pa-

(t

tatem & decorem cotpotís ac morum

tet clariffimé ex vita ipfius, Hoc quo-

Vif

eam ambiret in uxorem grandior in-

que fetto redimita fuir S. Anna Pro-

K

. gtate & fuas omnes in eam transfün-

hetiffa;ut patet ex Luc.2. cp. Harum Ldt.z.

f

dete vellet divitias.

Albina Mater

anctarum & Deumtimentium vidua. 27*

i

idipfum appetebat , tanquam vidua-

rum vefligiis inbzrete, & voslaude ac

t

tz domus przclarum praíidium.

At

honore dignas reddetis : nam S. Apo-

9.

-

Si vellem nubere &

n

illa refpondit

flolusad Timotheum dicit: Honeravi- Y« Tif

[

non setern& me cuperem pudicitiz di-

duas,que veré viduaunt. — Tandem hzc

:1 30

i

care,utique maritum quzrerem , non

corona comparabit vobis immarce(fi-

hzreditatem.

Cumque ille diceret ,

bilem coronam vitz. Ne ergo,qu&fo,

h

[/L.H

Uf

poffe & (enes diu vivete, & juvenes ci-

ftrenalis hzc corona apud vos langue-

tó mori,eleganter lufit, dicens : Juve-

Ícat.

"

I i

nis quidem poteftcitó moti, fed fenex

SERVIS & ancillis atttibuo co. Seu

diü vivere non potelt. Permanfit itain

ronam ex Chtyfocome five amaran- Steechas

fit

fua viduitate, & Deo fideliter in timo-

this luteis ( tein6lumen : ) Hic Bofcu- citrina.

T HU

r & virtutibus variisad mortem ufque

]us fignificat laboriofitatem , & re-

fervivit.

n

vocat fervis atque ancillis in memo-

7/1 h

Il[, Horam flofcülorum — fuccus

l

riam vocationeg fuam & obligatio-

X purgatoculos, & omnesincis humo-

nem, ad quam à Domino Deo vocati

l

j

tes noxios atque catarros confumit ,

funt, ut folicitudiaem operam que im-

tumoresque oris fanat , fi ficcentur

pendanr,ne in minimo füo defint offi-

gCI,

[J

L)

hz violz & defuper bibarur

| pari-

€io, fed fideliffimo;prompiilimo, ac

formiter tínior Deiefficit in viduis ve-

J

conftantiffimo animo (uis partibus fa.

ram fapientiá & illuminat oculos cor-:

tisfciant, ad honorem Dei & proxi-

-

Ts

Ecdi.x. dis,tefte Ecclefiaftíco : uitium fapientia

mi ideft, hetifuicommodum atque

16.

timor Domini, Ecver(u 2 . Radix,inquit,

utilitatem,

du

Timor

lbid,v. fapientia efl timere Dominum,

; Quemadmodum ením 1. hi Gores

d

E

Domini ctiam expellit eumores pecca-

non veteraícunt, neque marceícuat. ,

u

lbid.v. ti, eodem Sitacideteftante : Timor Do-

verüm fempet fuum habent retinent-

j

27.

ini expellit peccatum, nam qui fime titnore

u

j

que colorem ; qua de cauía aliqui

[

efl non poterit ju[lificari, Q uinimo timog

fofculum illum Juvenem (Syüngfing)

ont .

Domini confervat ab omni malo ho-

denominant : Simili modo fervos &

i

u

minem : & ruríus idem Sapienstefli-

ancillas in fidelibus laboribusjuvene(-

uque

Kcdi.33. monium perhibet ? Timenti Dominum ,

cant oportet ad mortem ufsue, nun-

udul

le

ait, non occurrent saala , fed ini tentatione

quam fintfaniores hilariorcsque,quam

Dew illum con[ervabit e liberabit à malu,

quando laboribus defudant. S.Paulus

i

j

M

Hiíce violisfit coronata vidua; ut hot-

audiens quo'fdam Theflilonicenfium

Jir

I omü'

P

Ecl.7, -tatur Siracides,dicens : Intora anima ti-

manus füb pallio haberc' otioque in-

3.

,

Z

UPW y

the Deum.

dulgere,

(

À

Cosciones Strenales..

D

*

*

dulgere, fcribit ad ipfos hifce verbis

cumdat radis : Tta feduli & implgti

2 Tbe[;

Audivimus inter vos quo[dam «mbulare in

opetarii auri inftat rutilant , & tem-

Hiq

3.11e

quiete , tibil operantes ,. fed curiase agen-

pore caritatis atque penuriz non pa-

hj

ts : disautem, quieju[modi (unt , denun-

tiuntut inopiam & mendiciratem, fed

uj

[5

tiamus Cr ob(ccramus in Demino lefu Chri-

virent & aluntur, De hoc loquitar

ffo , ut eum fillentio opexentes, [tuim panem

Salomon t Egeflatem , inquic, eperata fl Prov. 10.

Kesli,9.

amanductit.

Et Salomon ait : Quod-

mauus remiffa :m

:

tidi paYat. —

4nuf- eutem þrtium—df'vi-h 4v

»

1Q;

cuuque facere potefl mauus tua ,. infanter

eperare.

IV. Hi'fior'::iüpo(iü vefiimentis ;

[

JEgyptii fidelitarem & conftan-

tineas prohibent , hinc etiam vo-

tiam laboram exprinentes , bovis

U?

cantur, Spotfegblumen / & co&iin

caput depingebant, animolis fcilicet

vinovermes corporis expellunt , &

laboribusaflueti : quod & imitantes

conducunt ob(tru&ioni hepatislienis

Romani, bovem Diis ma&aturi,co-

atqué renum. — Sic vos fervi & an--

ronis & fertis caput illius redime

cille quando advertitis herum — ve-

bant : intuentes foli labori & arum-

ftrum velhetam effe iratam , habere

nolo fuderi coronam atque merce-

(ut dicitar) vermesin capite , ftudio- -

ä. R?g.

demdeberi, Salomonquoque dum

sé & fideliter labores fabite ? hoc

. 29*

iu bafibuscolumnarum , & in coro-

modo illa bilis . ille vermis brevi

nulis peryftiliorum boves & Cheru-

evanefcet , mec heri veftri pertutba-

bim cffotmari voluit,mylfticé declara.

tum animam faciliori ratione pacate ,

vitinflar boum laborandum effe , fi

& malaciam ipducere valetis , quam

Cheruübim & San&orum confortio

induflnà veftrá atque vigilantià in

parücipes e(fe velint fervi.

operando.

Auribus iteque perci-

r

H. Sicuti hi flofculi funt fuaveolen-

pite monitam S, Pauli dícentís

v

H

tes,gratamque de fe (pargunt fragran-

Veflrum negotium agatis , r operemini

I. Tbef:

tiam,ita laboriofipeo beneplacent;di-

manibus veftrió ,

Ecu:i precpimis. yo- ^ e

ligentia & affiduitas in laborando cau-

Lis,

;ïïmi , C9-

fat apud omnes fervis & ancillis fua-

Jamquafo , AA,chari

vem odorem boni nominis 5 fic Chri .

romas pro xenio datas diligenti cu-

ftus ipfemet laudat bonum & &idelem

&odià obervate , irteprehenübilem

fervum dicens: Euge ferye bone &t fide-

fuum quisque fervecftatum , tolerate

Matf.

2$.23.

ls , quiainpauca fuifla fidelis, fupra mul-

couttaati fortique animo quofcunque

vitz przfentislabores,moleflias, per-

m':mnflitmm » tütra ingaudium Domini

tut

;

fecucionesac tentationes , quas da-

1. Quemadmodum hi rotundi

mon, caro& mundus, petpetui no-

.

flaventes fofzuli fapetius i& caule

fiti hoftes , ingerere poffant

.

Quis-

auri inflar rutilant (quate à Difcori-

que fibià Chrilto didum arbitretur. ,

de Hclichty(on nominantur) quan-

quod olim cuidam Epilcopo Ephefi-

no dicebat ; Effo fidelis u/que ad mor- Apht. 3«

c:lï?;.foli fuis eos clatis allucet & cir-

n 19.

CONCIO XXIV.

36

3

$en, & äaia tibi coronam vita.

i

Dicit &tentationum affliQationes, & pu-

Hieron,

namqucs Hieronymus : Stadium eff .gnas apparmt Coronam manu exhi-

Ü

Epfi, 4d. becvita, bmontcndmm,amhb; eerent.

bens ; fed cui ad peifc&

ionem pats

"

Ewflod, fhtr.

deeffet, zb[olvendampmro fia -

OIlm,utin Hx&ormgrap'h:slegltur, quoomnía ad finem ufque ferre pec-

Wt

$. lo

qui coronas aliquas in vita füa meruif-. geretanimo. Eandem & vos doctri-

:g?l'l

l4

fent,ij(dem & mortui condecoraban- namanimo retinete, atabíolvarur ve-

tut ; pctmviï'ulchs duodecimtabula flra in ceelo corona 5 & tandem cum

rum , uti fidtum in fünere Scipionis S. Paulo dicere poffitis: Bounm cirta-

!

Plin [.2:1, femorat Bliníus.

2.Ttifi. 4

l

Sic & vosconnita. men certavi , curjum confummavi. fidem

lc. ;o

mlm in vita adipifci coronam vitz, fervavi: in reliquo repofita dl wib: corena PT

(l

qui á poft avortem coronarí mereami — Jufhitia , quam veddet tnibi Do»mvs in illa

ni : Si exiflimetis cam nondum efle die. Hanccoronam juftitiz & vire x-

1

peifedtam , fludete eam perficere, ternz reddat vobis & mihi DEUS

le

Nam Chiiftus S. V rgini Lydvvioe

Pacer, & Filius, & Sp.cicas

San&us

Áinen.

t

polt füperatas annorum f«re trigiota

* x*

ac&o inmimerabilium moxbotum &

*

i.

UE

J/4

j

l"

u

x 7)

A

N€

i;.,

N

SE T

/PESS

U

—

ENSN

NNI,

hN

N

1

i

uD

SS

)

h

N

m

j

N

!3

n

yl

j

N A

A

SSNNN

z R

/

N

It

s

4

À

/,/

/ä

:;;;

.:l;

ESN

N

Lj

l(,"

KX

[

ZN

y

!

LY

MM

i

-

7b

"

1l

N(t///

N

W

SS

s

)

u

-

—

d

N

7

d

a

N

z

N

i

£,

N V

B

Tm

N

RA

sz

[

1xï

IN

E

N

m

m

n

[

I

0:*&?

*

jle

s

E

i

:&

::

?

Z

lÉ

cN

M

Ea

Mjl t

Z

Y

/]

7

7

i

L

ij*

Z

NXNX

A

?

N

N

25

A 7/ Á —

.—,

—R

Wiv

,Pei'

G—Ó

I—-—.

ïx N

r

SS

NSNN

v N

M/Zf////////f" p

/J////

K*«XNX

NVE

N

Tb

(,,(x;

u

tUL d

ül

Phc

Lf il

CON.

r*f"'l

j"

$ J

36

Conciones .Sl't/rm;des.-

K

"

».

L

ii

ä

3

i

p $

kbbb bt

H $I6

L.

et

5

€

"a

.1

;

BHIRWERWRWEHTHTE

i

.'

äzr

H

/x L

M

CONCIO XXV.

n

Si vis paulatim felix pertingere 'ad' aftra,.

Conícendas montes , quostibi frcna dabit.

AT

THEMA:

Venite, nþmd«qzw ad montem ',Da:n'»ini.ï Michæ. 4, V, 2, ;

D

Q Qvetar quzftio a-

E S. Jobus dicit rem bancauthori-

7

?

pud Phyficos, AA.

)?

*,

$

tate Ínà propheticá confirmans: Dwe [ob, zr,

c

C

A

quare creatura cot-

eunt ip bonis dies fuüos .. & inpumilo defcen- 13«

7

L j

[/À poree facilius mon-

i

dunt in infeynum.

Ut autem Chriftus

—

I

*

tibus , vel (calarum

JESUS difcipulos (u0s & turbas do-

p

H

6s gradibus deícen-

ceret , terrena quz deprimunt ani-

du efpo

ndetur , id fieri naturali-

mam, relinquere , & tendere ad altio-

ter propter rci gravitatem, quia omne

r & coeftia , qua füblevant ani-

grave naturaliter tendit deorfum , &

mam , fzpius illos duxit in montes:

omnelevc furfum, uti E.G. patet inla-

Sic Matth. j.. cüm fequerentur eum

pide & pluma, quorü neutrum natura

& de

tütbz multz' de Galilza & Decapoli ,

fua cedit,nifi pet vimimpreffá ; Quod

Jetofolymis , & de Jadza, & de

MAtt. s.

in Phyficis verum dicitur,idem & ego

trans Jordanem,quas viden: i Efisafcen-

j

sftirmo in fpiritualibus: Etenim con-

dit in montem,& docnit eas ibidem o&o

fiderando homines peccatorum one-

beatitudines, Et rarfus Mattb. 1. A- Matt. 15

1€ gtavatos, video'illos multó magisad fiendit in monter,ibi fedebat, e& accefferunt 25.

g

abyffum inferni proclives & peníiles,

«d cum turba multé. , eartumque agros

quam ad acta'celli volatiles, — Hinc

& defe&uoíos cutav& :

Similiter

Bion Philotophus dicete folebat : Fa.

Lattt,

cilem effe adinferosviam,nam illuc hmines

Marc;s. Afcendit in montem,vocavit ad [e,

Matt. Uo

:uf * 79

Abire oculà cla

quos voluit ipfe , ex quibüs elegit duode-

"i. De hocetiam canit

cim Apoftolos , quos mifit preditare ,

Virgilius;

& dddit illp peteflatern curandi infirmita-

--- feili defen[ua dyerni.

!65 , Órgiiendidamenis, — Ecpluribus

l

alijs

-s

cONCIOÓ XEXV.

165

a? ;j in focïsïaþqd—ï[aö&ds Evangeliftas dicit: S«erdotium umma efl ommium vo-

Ignat. E-

siorum; que in bominibus confiflunt. EcS,

;

lcgo , Chriftum cum difcipulis füis &

pifl.io. ad

turbís montes confcendilffe.ibiq; varia

Ambrofius ait : Quanto «urum plutnbo

Sm)r-

praflat , tanto Regibus dignitate pracellutit

tis praftitille beneficia ac ftupenda

nen[es,

Fï

perpettaffe , & multà memorió dignif-

prebyteri, Ydeoque Sacerdotes femper

Ambrof.

eor animumque erigant ac extellant

lib, dedi-

fima feciffe. In montibus]E(us liben-

Mattb.

ter moratus efty in monte oravit &

à terra rebusq; terrenis ad illa , qua

guitate

furfum fünt,ut monet Aj ^ tolus : Qu«

17.10.

predicavit: in monte trarisfiguratus

Sacerdot.

eft ;in monte captus eít; in monte cru- -

furfum [utt,quarite,ubi Cbrijius eft in dex-

6-2,

fra Dii (edens x qua fur um (unt (apite , non

cifixus eft : in monte poft refürre&io-

/

Coleff .

nem faá fe difcipulis füis manife(tavit :

qua fuper terram.

v.xl

Sion eratcivitas firmiffima , tefte

in moate fuaminftituitgloriofatn atq;

tnirabilem afcenGionem: hinc & nos

I(aia , qui dicit: Vrbs fortitudinis nofltre

l[äcZG.Io

$ion.

rnontibus dele&emur f* quod ut fiat,

E: labore plurimo infulcuque

varios elegi montes , quotà facra me-

fottiffimo expugnata cft: Siimili modo

25 Reg

7-

&

^j

minit Scriptura , ex quibus unicuique

Sacerdotes atq5 Ecclefiaftici non faci-

ftatui unum pro xenioaffignabo , a-

le permittant fe vinci tentationibus,

yyt

fcendat quilibet alacri animo fuum

infpirationibus & infültibus demonis,

moatem , & do&iinam, quam ineo

ut omnes adhortatur S, Petrus in le-

IJ// [

ll ly

accepturus eft , ^obíe:vec , utcandem

&ione brevi, quam fingalis diebus in

j

pervenire mereatur ad montem Do-

initio Cormpletorij legere folemus:

s

l

inini, id eft ceeleftem gloriam,

Fratres,inquit,fobrij effote C vigilate,quia

I. Pet. s.

i

Primó occurrit mihi mons Sion,qui

adver[arims vefler diabolus tanquam leo ru-

9.

Jl

furopere in facro eloquio celebratur ; -

gieuscireuit quarens qu£ devoret, cui refiflute

La

hicmons fuit proxious,maximusatq; fertesin fide- EC S.Jacob.in füa Canonica

Idc- 4- 7e

d

excellentiffimus monti& circa Jerufa- .

dicit: Refiffitediabolo & fugitt à vobis, Et

Matt.1 6.

«

lem , in quo Jebu(itz fiimiffiá zdifi-

porta infivi n n pravalibunt adver[um vos.

18.

j h)

caverant actopolim fivearcem, quam

De boc etíam intelligi pote(tillud Da-

jl

multo tempore pacificé inhabitave-

vidis: Quiconfidunt in Domino ficut mons

r

d

Pf. 124-

;,4[6"1

runcdonec tandé RexDavidillá espu-

Sion , non comtmorvtbitur in aternum , qui

I,

gnavit, & repiá refidentiam integrarn-

babitat in ieru[alem.

mou?

f.^

y

que civitaté ibicondidit , quam juxtá

Sion erat Dco

xatiffima füper o-

nomen fud civitaté David nominavit.

mnia tabernacula

j

acob , tefte Pfal-

jf

'Hunc montem Sion in (ttenam do-

mogtapho,quiait : Diligit Dominus por-

Pf.86. 1.

no ECCLESIASTICIS;quemadmo-

ta Sion fuptr emhia tabernacula lacob,

nilite

dum jam hic mons Sion erat fummus

Etiterum: Elegit montem Sion, quem di-

Pf. 77.

T

montiunf prope Jerufalem ; fic ftatus

lixit. Parí modo Dominus Deus di-

68,

3110 r].

Sacerdotalis & Ecclefiaftícus tranícen

ligit Sacerdotes pié ; puré , ac cafte

ii

dit omnes flatus , teftibus S, Ignatio

viventes , ita ut dicat : Qui tetigt-. Zathb,a.

| !Wm'

upillam oculi d. — .Ex 8,

jur»

Mart,& S. Ambrofio Epifc. S.lgn?tius rit v05 , tangit p

Z4&3

plijx

Fihqs

—

3«

. Concionts Strenales,.

Luc.10. Fxhus Dei ait :.Qyivosaü:ng-t*,ygudiiæa-

terturbaretut, . EtSacerdotetu mon-

16.

- quivos [pernit, wnt fpernit. —

tem Olympum eíIe oportetet , ab o-

Ad slium vos duco.montem ; in

mni tempceftate cencupifcentia atque

Deuteronomiolego, quod Dominus

pravarum inclinationum liberrimum,

Deus familiariffimo amico fuo Moy-

qui nullum arentem peccatorum fla-

fi dixerit : Afcende in montem Nebo , qui

!

Dett,

tum admitteret , ipfos vapores nubiá

i

^ e[fl in terra Moabcontra lericho (rans Jot-

excederet , cujusque converfatio to;a-

$9«

i 3

danem diftans quinque milliatibus ab

liter in c

! fetuíalemad orientem ) é* vide terram

canitPotta;

xlis effet , guïade Dljfml.ao

Chenaan , id efl terram promtffonis , quam

ego tradam filijs l[vael obtinendam, c& mo -

Bu käx?'"æ ] exctdit -.oympw; Lucid,

rere in monte , ficut mortuus eff Aaronfra-

& £ P

ttr tuus in monte Hor. — 1ta Sacerdotes

Sacc;dofi, :bdxyþrjwïqgïa etiam

7)

sfcendant montem contemplationis,

Olympi congtuere necefle eft, qui in-

& meditentur mortem acterram pto

terpretatur? ['otusfalgens. 1mo , uc

miffionis , id eft celeftem glo-siam.

fabulantut Poctz , mons Olympi tam

hi

4 Rtg, 4 Sie Elias afcendit montem Carmeli ,

proptet eximiam illins celfitudinem,

&j

& manfit ibi propter tría , nempe ut

quam admirabilem pulchritudinem ,

y

peccata vitarer,ferventius oratet , &

caslum Deorum habcbatur , jaxta il-

fccaritatem babetet z Sic & vos Sacer-

JudPostz:

dotes montem dCarmeli aícendite

( Carmel inrerþr"eta(ur Ágnus citcum-

Venit Qljmþum 3 " fedas in

cifus) utcontemplemini myfteria vi-

Deorum

fbm:gf;,

t & paffionis Agni circumcifi, id eff

^ pidtur eft é.

. Chrifli Domini , & ut peccata pravas-

que vitetis occafiones , ferventius o-

Sic Sacerd os Olym pu; cíle ;!,e.bet,-idv

retis, atque tutiorem femper ducere

€ft, rotus fulgeus, ledes & coslum fu-

vitam valeatis.

premi Dei , quem iudies in facrofan-

€ta Hoilia (ub .

Hic mihi 0 Sacerdotes ! occurtit

Ípecie panis :fcipic ac

m00s Olympus, qui eft mons Mace-

fuümit,

- doniz, de quo Soliaus dicit,eum nul-

Quia etíam in mbmcï Olympo eft

la tempeftate , quantamcunque vio-

a€c lereniffimus , aícendebant illuc

lenta, nullo venterum vehement fla-

Philofophi, nt viderent ellarum mo-

tu concuti. Hinc plurimi antiqui Scri-

tus & curfus: íta quog; Sacerdotes &

ptores fuftinent , füpremum Deorum

Eccle(iaftici debenr in monte con-

Jovem idololatris fuis demandatfe, ut

templationis tanquam in a€te ferenif-

in vertice hajus montis aram cultui

fimo dele&ari , & do&trínas,vitas atg;

fuo dedicatam exftruerent, — Quoin-

exempla San&orum DoGtorum, qui

nuere volebat, Deum quam maximé

quafi flleinperpetuac fulpent aternitates,

lij, j

Da4n.12,

D

dccc;g quietis locum , qui 3 nulloin-

infpicere ac imitati,

Y

Dclc&f-

CcONCIO XXF.

367

.

Iu

— Dele&temini itaque, Ó Sacerdotes!

fümunt,circumfpicit Deus, lisque be-

6 P:xlati ! iín montibus per contem-

nedictionem & rem

s

d

Q

ugfemigncm cec-

IUf

plationem , afcendite per confidera-

leffem largitur.

tionem zternorum , utdev

" Tandemdeledemíni in montibus,

f

()lbisdipiq

Pf. 163. poffit: afcendunt montes.

quia montes fant prius , quam valles

u

$.

z. Delctemini in montibus, quia

cecleftium imbrium fufceptivi

D

*

Un-

(m

*

montes lunt ad defendendum tuti -

LA

deaquz à montibus derivantur ad val-

np0

les,& non é contratio

v

«

' Sic Pattorcs,

fuünt fortes & folidi , füntapticaftto-

ruim cdificationi ? nam propter fuam

Concionatores & Pralati debent cae-

duritiam,non de faalli poffunt (uffodi,

lefti dodrina inferioresid eft (abditos

l. J

& propter altitudinem non facile pol-

tigare, juxtaillud : Desiomexibtt Lex. I(a.1. 3.

h

fuiit aditi : Sic Paftores& prlatide-

k de fubditis predicabiturid , quod

*

bent effe conftantes & ficrai ad defen-

dicit S, Jobus

*

Quos nubres montium 10b. 2.4.

3

ln

dendas fibi commiffas oviculas & fub-

rigaul. . Sictandemad montem , qui $,

ut

ditos, ut de illis commendetur , quod.

Chriflus eft,pezvenientquiait: Dabo lfa. 46.

Iudib,

fcriprumeftinlib. Jadith : Fils /|racl

in Sion (alutem. Ex S. Abdias Prophe- :3-

m,

7.8.-

tion in lancea , nec in J^

4

gitta confidunt , fed

ta dicit ; Afcendent [alyatores inmontem. Abdias

n

tmontes defenduva illos.

$10n.

Y. 21.

^

MAGISTRATUI (eculari aífi-

j* Delecteminiin montibus , quia

montcs íant ad pafcenduin faecundi ;

gno pro ftrena excclium montem Si-

Sunt enim in montibas gramina pa-.

nài , qui c(t nonsin Província Ma-

j

riota , & nurrimentaanimalium me-

dian, cujusparseft Oreb , hicmons

liora,quamvis in vallibus int gencra-

eít inons mifericordis & promitfio-

liter pinguiora. Humor enim quo ga-

nis, quiaibiapparuit Dominus Moy(i Exod; z.

mina nutriuntut, fübrili..: eftin mon-

in rubo compatiens afflidtioni populi .

"

tibus, & purior, quam qui condnetur

fui, & proaiifit liberare cum à íc tvitu-

W

in vallibus , propte: hoc, quo& calot

te AE pyptiorum per manum ejus , ut

habetut in Exodo.

i

caleftis illum humorem facilius dige-

Hic Superiores

u

zit, & in fubítantiam giamínum com-

Íaculares difcant compati miferig &

mutat perfecius & convertit, tum

afflidioni pauperum fubditorum, ne

ptopter illius tubtilitatem , tum pro-

iftos vexenr gravibus contributiooi-

od

Ji

li

pte: aéris ibidem puritatem : Sic quo-

bus atque exadionibus , precipué

que Przlati & Paftores animarum te-

hoc miíero tem

100*

pote annisque /gterxlif

g

nentur fübditos folicité pafcere puris

bus,

5

1. Fuit Sinai mons lu

co

exemplis , verbis fpiritualibus & piis

miniä A& in-

lergisque eleemofynis , & illos Deus

ail

lam mationis , quia ibi 4ppargit Domi- 15j v.a.

jaup

Propitiis atque mifericordibus rurfum

nw in flamma rubi , utlegitur loco cir,

Iob, 29.

oculis tefpiciet, utait Job, Circum[picit

,qi

Eciterum cap.15. dicitur, quod mons Exod.is.

iitthy gt

nmentes pa[cua fa. q. d. 1llosPrzlatos ;

Sinai fumigaverit , £0 quod defcendiffot 18,

qui tanquam montes excellunt, à qui-

Dominus fuper in igne

e

L

In monte hoc

M

luminis & inflammationis difcant

ür

þuf oviculz , id e(t pauperes paícua

Supe-

Condlones Strtnalos.

B

Superlotes devoté orare , precesque

ftrínxerít,non reprobandas. 1, Ut po-

frequentes. fundere. aàd. Dominum

pulus Principi obediat, & hic fubditos

Deum , ut illaminate corda eorum

cuftodiat, 2.LIr juvenes toto anno una

dignetur, necontraleger juftitie &&

uterentur vefte,3. Ut pauperum puerí

Lf

divina przcepta quicquam peccentac

1

ad agrum non ad forum publicum de-

perpetrent.

ducerentur, utinlaboribusnon in va-

III. Sinai fuit mons divinz habita-

nitatibus exercerentur. 4.Ut honores

tionis

L]

*

nam Ííscundum [ofephum

& przmia non favore & pecnnia, fed

erat opiniohominum habitareibiDo-

meritis compararentur. j, Fundum

minum Deum ,. quadecauía non pa-

omnibus zqualiter d

N

tior effetaltero,

ivifit,ne ullu;-po4

Buj

fcebant ibi oves, nec paftores plerum-

!^

qu&approximare audebant,

De hoc

Et vos Chriftiani Judices atque 8u--

monte enim intelligitur illud P(almo-

periores leges date & obfervate vobis

Pf. 6q. graphi: Mons inquo beneplacitum efl Deo

totique Reipubl. falutares, Deoque

17.18, babitarein eo,— Dominw ineis in Sinain

beneplacitas, Dicit namque Joannes 1. 54«

. fendio, Yta Supetiores ftudeant (emper

Satisberienfis: Omniumlegum inanis risbez.lis

fecum habere Dominum Deum per

Dicit

eftcen(ura, íi non divinzlegisimagi- 4.polj-

gratiam , quz eos iuhabitet.

nem gerat ; & inutiliseft conftitutio eratici -

Bern.ft- namqueS, Bernardus

Gratia Dei eff

Principis, finonEcclefiaftice fit con- (, &.

formis, Ad iniquas enim leges ne--

/

per Can- ignisardens , omnem mbigimmkpurmtdnmn';

€0njtmens,

:

Mhy,

tión,

mo tenetür, Ludovico Xf. G«ll, Re- Bodinu

1V. Sinai eft mons-fäpicntiæï& eru-

geexitium Curiz Parifiorum minitan- in Me-

l!j.

ditionis; fbienim daraeftpopulolex;

te;nifilatas à fe leges iniquiffimas pro- thed.

nempe przcépta per manum Moyfi ,

mulgarent &apptobarent ; te intelle- Hiff. c.

Lerit,

ut dicitur in libro Levir.

Hac funt

&à, Regemadeunt Patres, quoscum 6.

ille rogaret 5 Quapam de caufa buc

aé.4f. precepta&leges , quas dedit Domi-

nus inter fe & filios lfraelin monte Si-

adveniftis ? aliorum nomine Lavacrius

nai per manum Moyfi.. Sic Judicesat-

Praíes Franciz,ut mortem refpondit ,

que Supetiores fapienter infttnant ac

opperamus potius,quam iniquas leges

doceant fuübditos,ferant leges,quz di-

ferri patiamur.. Rex talirefponfo per-

vinis legibus & utilitati Reipublicz

motus, leges fciiptas fuà manu dilace-

non fintcontrariz. Leges (alutares &

rayit.

. fubditis utiliffimas etiam ipfi Gentiles

V. Hic mons Sinai dicitur vepri: Exod.y.

date acferre conati fünt ; ut patetín fa-

bus ac tubis circumdatusatque afcen . 2,

