nàs , quasfacra vobis proponitScri-

eíft in fepulchro patrum füorum.

ptura, que inlib. Levit. ait: Nendeci- Levit.

1n [umma

Tam probrofüm & exofüm olim

piar unu[quifque proximunm f[umn.Etibi- 19. 11.

yitiorgg;, fuit hoc vitium ufürz,ut tefte Wilhel-

demveríu36, Starera jufla & aqua fiqt id. c.

mo Lugdunenfi antiquitüs quando-

pondera , juftus moditis, equufque [exta-. 25. 14..

que in una tota civitate vix inventus

rius; Etiterum cap. 25, Quaxdo. vendes

Íicunus feenerator, nifi forté occultus;

quidpiam civituo , aut emes abeo. , mon

cüm autem certitudinaliter conftaret

contrifles fratrem tutm. S, Paulus idem

I. Thé

1.

eum effe ufürarium, quamprimüm di-

docet : Ne quis circumveniatinquit, in

&aelt domusejusdomusdiaboli, vi-

6.

negotio fratvem (uim. Rationem reddit ^"

nea ejus vinea diaboli, & fic de cate-

in Epifl. 1. ad Corinth.. A4vari regnum

1.Cor, 6G,

ris rebus ejus; ofculum pacisnon da-

ei non pofidebunt. Et fäpienti!ï/ïmus

batur eiin Miffa, ignisà vicinisindo-

.

Salomonait:Qui congregat the[auvos lin-

mo ejusnon fümebatur;ad ejus occur-

guásnendacii, vanus € excors eft & im-

Prov. 21,

6,

fum pueri pavefcebant,eumque digi-

pingetur ad laqueum movtis. Maledici-

to monftrabant,

te itaque ftrenam diaboli, placeat vo-

Nunc veró noftris temporibus ufu-

bis ftrenamea , quz vobis locum in

rarii fünt Principum cubicularii, con-

ccclefti gloria preparabit, ut clare te-

filiarii camerz , inmaximo babentur

ftatur Píalmographus dicens: Domine,

Pf. 14. f

honore;ab omnibus aflurgendo reve-

quis babtabit in tabernaculo tuo, aut quis

rentur; profectó abfurdum & abomi-

requie[cet in nionte [ando ttotrefpondét:

nabileeft, quód hzc ftrena diabolica

Qui pecuniam fum won dedit ad ufuram,

Quare $, Auguftinus ait;Mifer bomo,cur

w placest anujtis ad iglörum perdi-

Pj

fene-

Á

Conciones Särenale»s.

fenervaris bomini? fenerare Deo, & cen-

tuendam; adquodtenemíni, & qui-

uplim accipies,

*» yiam aternam. pgfi-

dem eá curá,folicitudine;vigilantià ac

:dfbf.f-

fedulitateadminiftrare;quam diligens

TUTORIBUS & Curatoribus pu-

paterfamilias propriis fuis rebusadhi-

pillorum obtulit apophoretorum gra-

bexe folet, tam impediendo & praca-

tià infernalis ille Concionator illam

vendo damna,quàm procurando com-

Mattb.

(ententiam ex S. Matthazi c.21. Ventte,

moda-& Jucra.minoris: alioquin dam-.

m

21.J. 58.

pccidamus pupillum;hic eft hxgres;ä*' babebi-

num & defectus. congrui lucri vobis

4nus bereditatem ejus, Fieu quàm multi

imputabitur, & tenemini etiam in

tutores & Curatores hanc ftrenam a-

conícientia ad reftitutionem.

perto ample&unturfinus liczt:confti-

Rogo ergó vos, Tutores,ne fequa-

tutifintvel teftamentarii, veldadvi,

mini,necobtemperetis flrenz diabo-

vellegitimitutores , utimpuberum

licz, que vosadinferosdetrudet; fed

períonarum principaliter curam a-

audite & obfervate illam , quamego

gant;benéboneftéque educentur, & in

dovobis ex libro Exodi, ubi Deus di-

Exod. 22

pietate, tíimore Domini , virtutibus,

cit: Pupillonon noccbitis s fi leferitis illos,

LI

bonis moribus doctrináque inftituan-

vociferabuntur ad e, € ego. exaudiam " '

tur:fíecundarió autem etiam coníti

tlamerém eorum, & indignabitur furor

tutifunt,ut bonaillorum, & omnia

meus,percutiamque vosgladio,C erunt fi-

negotia fideliterobfervent, & quo-

lii veflri pupilli.Et xurfüs apud. Jeremi.

dammodo paternam gerant folicitudi-

amdicit Deus: Pupillum nolite contri- Jerem.

nem.

flare, Si auteminjulté cum pupillo a- 22-?« **

*

Aliquitamenimpuberum minorum

gatis & decipiatis,fciatis, Deum cau-

educationem, & piam infiructionem

fam illiusacurum,vofque in tremen-

negligunt; bonorum autem, vinea-

dum divinum judicium incafüros, ut

Deut.10,

rum,agrorum,pen&onum pecuniaria-

diciturin Deut.Deus smagnus, C potens,

xum,&c. fedulam habentcuram in füi

C terribilisquiper[onam mon accipit, nec "* -

iommodum & emolumentum, in

annera: facit judicium pupillo.Et Regius

Pf. 14j.

damnum veró pupillorum ; dum fcili-

Vatesait: Dominus pupillum[ufcipiet.

cet vina,frumentaad fe trahunt, reti-

Inhzrete itáquetanquam fideles & ?*

«9.

nent;divendunt magno pretio,deindä

fincericutores veftigiis S.fJobiProphe-

in reddenda ratione computant mi-

tz, qnidivinam füam benedictionem

mus: penfiones acceptasiterum expo-

adícribit illi,quód faerit fidelis & mi-

nunt matuas pronovapeníione , &

fericors erga pupillos 5 dicit enim:

fapiflire cum magnolucro, quota-

Deus cuftodiebat me, eà qubd liberdffem Job.29.v.

mennon fruitur pupillus.

pupillum cui non effet adjutor. Eccap.2r.. 2. €7 12«

.

Sedinhoc,Ó Tutores! graviflimé

ait

P

Sicomedi buccellam aueam folus, & 1demc.3t.

peccatis, non confiderantes veflram

non comedit pupillus ex ea.. Silevavifuper v,uT.-

promiffam obligationem, quód fideli-

pupillum manum meam, etiam cüm vide-. 22,.

ter vellro velitis atisfacere officio ,

rem me in porta fuperiorem: burierus meus [sqe

rem pupilli flvam G integram — refti-

ajuniura fua cadat, & brachium meum

£unm

(

CöN'CIO* I

31

eum [uis offbus confringatur : [emper enim

fligebat peenis. . Cui.miles : Cur. me

quafi tumentes fuper. me flu&us vimui

magis vexas,quàm alios? Cui diabolus.

Deum , C* ponádusejus ferre non potui

(ad:modum refponfi dati vidux)

Hunc fidelem.tutorem imitemini, ti-

non- fació; alius faciet. -

mentes Deum, & (alvabimini, Grata

Sxpé milites utuncur praxi illius

fit vobishzc flrena.

lupi,de quo princeps fabularum /£fo-

: Ifa.8.v.3

MILITIBUS pro xenio offertdia-

pus : Eupusad caput fontis bibens ,.

Säf).Z-

bolus illam fententiam 1fàiz: Fefliza

vidit agnum proculinfra bibentem,.

L (

prederi. Huic ftrenz ftatim obfecuti

Accurrit,agnum increpat, quódtur-

fünt illi perverfi;dicentes: Opprimamus

báritfontem. "Trepidareagnus, fup-

pauperem juftum, C* non parcamus vidua,

plicare,ut parcat innocenti:fe,quando

necveterant reyereamur canos multi tem-

long? infzà biberit , potum lupi ne

poris.fít forrirudo nofva lex juflitis. Hauc

petuiffe quidem turbare , nedum vo-

fireualem fenteutiam plurimimilitum

luife,. Lupus contràintonat : Nil agis

iníumma habent veneratione, & tan-

faczilege,femper obes. Pater, mater,

ql ts

quam regularm firmam tenent:Quanta

emne tuum invifüm genus feduló mi-

hs

namque oppreffio pauperum, ruftico-

hi adverfatur:tu mihi hodie dabis pe-

rum & civium, à:quibus fzpiffime mi-

nas,. Similimnodo fzpiüs:milites per-

lites prafidiarii: vel caftrenfes. piura

verfiturbulenti, & in(atiabiles exco--

petunt & extorquent, quàm poflibili-

gitantaliquid, quo anfam habeanz ex—

]1,'0)!.

tas & eorum tenuitaspermittit, non

torquendt, excoriandimiferos fübdi-

á

Ab

- indulgetur pupiliis ,. non.attenditur

tos, Gzc.

*

mifer, non parcitur vidux..

Inbello à militibus auditntur bla

Legirur de quodam milite, qui ve-

fphemiz,juramenta, maledicta, verba

nitad viduam habentem unicam tan-

fcurrilia-& lafciva, furta ,. adulteria,

put.

tüm»xaccam.quam ipfe vidua abftulit,

fornicationes, raptus, & c. putanrt fibi

2

&

)v&l

illarogate; & per Deumimrnortalem

omnialicere. Hinccauit Bo£ta Luca--

obfécrare, füpplicare manibus inal-

QUS $

n

tum elatis & complicatis, genibufque

hg

provolutis in terram;ut relinqueret fi-

Nulla fides, pierafqueviri: qui cafva

Ltucatiis.

bivaccam, cujus beneficio fe füamque

fequamtur.,

ÍItb. 10..

v

mi(eram familiam füftentare deberet,

Venale[que wanus z Ab fasubi maxima

bell.ciril,.

t

milesad multiplices preces furdus re-

Herces,.

fponditfeminz: Si ego vaccam non

'

'

[

aufero.alius veniet; & abducet:eam,

Non fic,ó generofi militesfhon fic;

j ]6b.l9

- ficque furatá vaccá recedit. Quid?4n-

nolite obfecundari maledi&z diaboli.

, z'üi)

. trabreve tempus miles infirmatur, &

» 7

fixenz;verimm audite & percipite pul-

moritur,ac propter malefá&ta damna-

cherrimam atque fàlutarem do£tii--

EM

"D

tur; in his infernalibustormentisunus

namS; Joannis: Baptiftz & Pracurfo-

diabolorum ipíumr continuó majori-

ris Chrifti; quam olim dedit militibus

;jn

busatque gravioribus cruciabat & af-

ntibus;

ad Jordanis Humþn adíe venie

& in-

Z

3*

Coniiones

Strenales,

& interrogantibus: Q&äd faciemus &

mentum; quodoriturex ebriofitates

s tl

*nos? Refpondit : Neminem conttiatis,

ebrioíos enim infames fieri & ridicu-

neque calumniam faciatis, & contenti eflo4

lumomnium , nemo eít qui nefciat;

te fipendits veftris. Hanc trenam S. jo-

nam cun&i eum puerum ,. ftuitum &

annis obfervate,Deo feduló ac devote

fatuumap

I

pellant. Non loquar hic de

H

fervite , eumque przfentem femper

fegnitiein vita fpiritali, de acediain

I

piz oculishabete;quia omni horá vi-

oíficiis divinis, de fomnoleutia in fa-

ta veítra morti expofita eft. Hac falu-

crofanéta Miffaaudienda & concione.

tarisftrena vobis placeat , difpliceat

O ebrioíe, perpende tecum corporis

analedictaftrena diaboli.

damna,quæ ex ebrietateoriuntur ; vi-

GULOSIS & ebrietari deditis do-

de , quàmcitó fenefcanr fratres Bac-

nat demon apophoretorum loco 4l-

chi,lumine oculozum priventur, titu-

lam fententiam ex Canticis: Comedite,

bentcapite,manibus & pedibus;para-

: Cdnruf.l.

& bibite, C inebriamini chariffimi. Hanc

lib & apoplexià percutiantur, atque

fürdaftri efficiantur. Verüm de his o-

n

diabolicam ftrenam plurimi ample-

?

j

&unturjii fcilicet,qui omnia füa conti-

mnibusaudi ,. quid dicatin Compen-

nuiscoieflationibus & ebrietatibus

dio S. Auguftinus: Ebrietasinquit; au-

$. AUg.

conífümunt cum ruina totius familiz

fert memoriam, difipat fenfum, confundir

domeftics,

intelletum, concitar libidinem , 1nvolvit

Admiramur aliquando, quare ín

linguam, corrumpit (anguinem . omnia

aliqua civitate & oppido tot cives

meiibra debilitat, vitam diminuit; €& om-

nem (alutem exterminat. Hacille,

paupcres reperiantur: pl'OfC&ö una

ex principalioribus caufis eft. ,. quia

Quid Nog illum virum difciplina-

,

crapule & porationiindulgent, qui-

tum, quiannis fexcentis pudenda füa

bus abíumuntlucra acquifita, negli-

nonlegitur patefecifle;ridiculum effe-

*

gunt przfentia, & impediunt futura ;

cit filio füo Cham ? ebrietas

2

Quid

Acquifita confümunt, durm harentín

Loth, quem turpiffima illa, & à Deo

popina vinaria vel cerevifiaria, cum

maledicta Sodoma pervertere non po-

lucro illius diei:

atiunturetiam emer-

tuit,ut lubricus fieret, lubricum, ut fi-

!

l

w

gens damnum, dum fervi & domefiüci

lias fuas cognofceret, effecit? ebrie-

K

abfente hero fünt negligentiores; fe-

tas: Quid fan&iffimo illi Joanni caput

Pl

quenti die labor quoque non fapit

amputavit

;

conviyium & ebrietas

li

propter prioris diei ebrietatem , &

Herodis: Quidfilios Iftaélad idolo-

tunc verificatur proverbium

*

*

poft

latriam & choream ante vitulum in-

D

mulra fefta non . fuccedit bonus dies

duxit? Sedir popalus manducare € bilbe-

laboris. Iudé divites artifices depau-

re, & furrexerunt ludere. Quid tandem

oerantur, & pauperes nunquam dite-

divitem Epulonem in infernum de-

Eccli, 19.

fcunt; juxta illud EcclefiaíticixOpera-

trufit? quia epulabarur quotidie [blen-

!

dide.

K

le

vius ebrio[us non locupletabitur.

Vos ebriofi confiderate vobifceum

€r tranc? unb af alà cin Qecbgefell /

4i

honorisvefüi & bonzfama 'dc;rif

— S;rumb figt erjtqunbin Der-þög;

J

"Ea

3

CONCIO lh.

M

Sipolitis füprad icta honoris,famz,

tiente amifit , deinde ipfémet à filiis Tob. . 27

e

Corpoiis,rerum domefticarum,imó &

fuis percuffusinteriit.

animz veltrz damnaincurrere, fueite

Exiam in pueris ad terrorem & do-

— €brietatem , íümite cordibus vefliis

&rinam parentum, ne in filiis & filie-

14i.6.18

terribilemillam feutentiam — S. Apo-

bus fieri permittant blafphemias,peus

C]g'ill/. j

x.Cor. 6, flolidicentis : — Ebriofi regnum Dei non

ipíos punivit:duos enim pueros blaf-

io.

poffidebunt, Et pro falutari ftrena do-

phemanteslegimus à daemoneabre-

Epift. de

mum couferte monitumChzriiliz Atren-

miraculis

Ltuc.21,

ptos, alterum quinquennium patris

H

dite vobis, ne forré graventur corda veflra

finu,tefte S. Gregorio : Duodennem

AT HZ;WO-

$n crapula G ebrietate, & fupervewiar in

alterumcum patrealeáà ludentem,

& n)'me.

yos repentina illa dies, judicii (cilicet, ne

Etinter

S.Hieronymum blafphemantemy;teíte

"

z:p'

inillo cum ebriofo Holoferne, & di-

SS, Cyrillo & Auguitino.

T?

$. AUf«

'vite Epulone damnemini, exhorre-

Ahique quàmplurimi;ut graves te-

fcite xeutum diaboli,amatemeum,

ftanturHiftoriographi, graviffimas "

if

BLASPHEMIS praíentat Satan

àDeoinmiffas poenas luerunt proptez 499.

äfo&a.xz.

fententiam. ex Davide: L«udabuntur

juramenta & linguam blafphemam ,

omnes;quijurant. O maledicta ftrena

quam adveríus Deum omnipotentem,

Ti

diabolica, quàm innumerabilibus pla-

in quem Angeli, Archangeli, Cheru-

ces & famiharises! À íenibus& ju-

bim & Seraphim non audent oculos

venibus, à uobilibus & ignobilibus, à

conjicere,folverunt. O graviffimum

viris & feeminis audiuntur juramenta,

peccatum! ó ftrena diabolica maledi-

.

)

ita ut jani

-- maledi&a & blafphemiz

€ta, & veié deteftanda blafphemiafDe

Aug[u- — dici poflitcum S, Auguftino: iagella-

hacS. Auguftinus : Non aninus peccant,

4Aurufo.

per Joans tus eft Cbriflus lagellis Judeorum ; fed non

qi blafpbemant . Chriflum vegnantem in !*T

ininus fiagellatur biafpbemias falforum

c&lis,q

L]

$n terris,

um quicrucifixerant ambulan:em

Chrifianorum. Hiomnes à diabolo

tanquam fideles diicipul: & | miniftri

Itaque AA. cujufcunque ftatüs Gtis

laudantur, à Deo autem & Angelisre-

& couditionis, ftrenam illam fatani-

probantur, tefte S. T obià feniore, qui

cam fügite & perhorrefcite;ne divinis

Tob. 13.

ait: Maleditfi erunt, qui contemp[erint. te,

ultionibus involvamini,& attentis au-

16.

Z

€? condemnatierunt omnes qui blafphema-

rbus,gratoque animoaufcultate,quid

verintte.. Ecap(a divina Veriras dicit:

falutaris ftrenz loco. det vobis Do-

Mare3.

Qui blafphemarerit in Spiritum [andkum ,

minus Deus; dicens:. Non affumes no- Exod.20,

a9.

non babebit vemiffonem in eteruum ,. fed

aien Domini Deitut 18 vanum : nec enim 7«

veus erit eterni delicli id. elt, «gré ad-

in[ontem babebit Dominus eum,qui affum-

modum habebit.

pferit nomen Domini Deà fui (ruftrà. Ani-

O blafphemi! an nefcitis quid con-

madvertite etiam doctiinam Chrifti

*

*

lfa. 35« tigerit blaíphemo Regi Aflyriorum

F.li Dei, dicentis

Ego autem dico Maith, g,

36.& Sennacherib? Hic,teíte facro Textu

vobis;non jurare omnino; neque per celum, 34

A-Reg.19 centum oCtoginta quinque millia mi-

quia tbronus Deiefl. : meque per terram,

litum unà no&e Angelo Dei percu-

quia [cabellum ef pedum ejus : neque per

lr

s

Cenciones Strenavln'.

34

jerofolymam, quia civitas eft magnà Regis:

mero anima ejus. O vltium abominabi-

le! ó fcelus execrandum !

Yut

mequeper caput tuum juvaveris ; Sit fermo

autein vefter: efl;eft: non, non: quod autem

Nonne propter luxuriam juftus

bis abandantius eft, à malo eft,

Deus univerfüm eluvione extinxit

mundum

[2

lmitemini fan&dum Polycarpum

$,

- quisomnis caro corruperat. Gen.7.2Y-

Smyrnénfem Epifcopum & — Marty-

viait (u4m, inquit S. Scriprurat Nonn& Gen.19.

H

rem;hic ab Herode Perconfüle admo-

Sodomam & Gomorrham, actotam 2j.* -

A

nitus,ut juraret fortunam Cafaris, &

circumjacentem regionem cum iftico-

convitia diceret in Chriftum, refpon-

lisigne coclefi ob przpofteram libidi-

dit: O&oginta & fex annis fervio ei,

nemexufft ? NonnéHemor & Si- i/id.c.

& nihil me lzfit unquam:. quà igitur

'chem ejus parens cum omnibus Siche- 24. 2$.

b

eonícientià maledicerem & blafphe-

miincolis maículis ob raptum Dinz

h

marem Regem meum , qüi (alutem

filiz Jacob perierunt in ore gladii ,

mihi dedit? Idemdicite, idem cogi-

ipfaque urbs tota depopulata eft ?

tate, ficumillo velitis in ceelis JesuM

nounétota feré tribus Benjamin unum J2/520.

videre, &cin xternum eum laudare.

ob adulterium , internecione deleta? 48.

LUXURIOSIS infernalis ille pra-

Nonnéex Hebrzisz4. milliaob tur- Nwsm. 2.

pem cum externis nationibus com- 3.

dicatordat pro firena. gratam iilam

Ofm 1,2.

fententiam ex Ofez cap. primo: V4de,

mixtionem interfecta funt?

H

fumetibiuxorem fornicationum, & fac tibà

Neergóejufmodi divinispunitio-

D

filios fornicationum. Hanc fententiam

nibus fiatis obnoxii , execremini fty-

applaudentibus auribus , hilarique

gium illud xenium,luxuriam & forni-

mente acceptant omnes impudici,

cationem : cordibus autem infcribite

-fornicatores atqueadulteri,in omni-

meum, quod vobis prefento ex prima

H

bus luxuriz fordibus fe fuis inftar vo-

Epiítola S. Pauliad Corinthios capite

1.Cor. 6,

U

lutant,fiuntq; promptaVeneris manci-

fexto,ubiait: Fugitefornicationem : an

pia;occafione hujus. diabolica ftxena.

18,

ne[ciris, quoniam membraveftra templum

Hzc damnabilis ftygii. Re&orís

funt Spiritus [anddi, qui in volis eff; quem

babetis à Deo

ftrena autem fzpius in facris refutatur

eloquiis. S. Apoftolus Do&or Gen-

Auditeetiam , qualiter exclamet

tium fornicatorem penitus à regno

S.Hieronymus,ut vobis horrorem lu-

$. Hter,

1.Cor.6. Deiexcludit : Nequefornicariiinquit,

xuriz incutiat : O /uxtmrial 0 ignis infer-

h

9.

regnten De? po[idebunt.. Yuóita abhor-

31.

*

malisVeujus materiagulayeujus flamma fu-

ret illud deteftabile vitiumn ut dicat

P

perbia,cujus [iintille prava colloquia, cujtus

Fornicatio, C omnis ymmunditiane nomi-

fumusinfamiascujus cinis immunditia,cu-

netur in vobis. Sapientiffimus ille Sira-

jus finis gehenna! Quód. graphicé tefta-

Apot. 21.

L

cides terribilem quoque fententiam

tur dilectus ille Difcipulus Domini ,

; phef.5.3

Agellius

profert contra fornicarios, dicens: Qui

dicens : Fornicatoribus pars erit in flagno

fe jungit fornicariis,erit nequam: putredo

ardenti igne & (ulpbure, quod eff mors fe-

^hod. At«

€ vermes bareditabunt illum, & extolle-

cunda. Diciteergo cum Grzco illo O.

tic, L.

tur in exemplum majus, & tolletur de nu-

£. 8.

ratore Depoühene : Tanti pemitere non

€580,

H

H

CO N'C.AI O 1l

I5

emo. Beati enim mundo corde, quoniam

id eft,fi nihil aliud quaras in eä, q'uäm

Matt;g.9 :

ipfi Deum videbu

z

tuam libídinofam concupifcentiam;

nt. Fügite famiætäonem,

diligitecaftimoniam.

nec eam ad pietatem timoremque

Gol

CONJUGIBUS offert dæ,monfpro

Deiextimules , timendum profe&tó

xenio fententiamrillam ex S.Luca;ubi

eft,nein uno veftrüm impleatur illud

Gu

Xuc.14.

dicitur: Qui nen odit uxorem [usm , non

di&um Chrifti : In:lla no&le erunt. duo

Luc.lT. —

jf

A26,

poteft meus effe difcipulus. Fixc fententia

n ledlo nos unus affietur , & alter re-

4-.

fecundüm mentem Chrifti Dórmini

Bnquetnr. O quantatriftitia! quam in-

M.

intelligenda eft fic, ut hoc odium non

gensille dolor,quandoin hora mortis

ex bullienti & maía ira procedat, fed

Laf

párs una conjugum ad. cccleftia affu-

Mett.z;z,.

ex zelo Dei, qui füper omnia di!igqlx-

metur gaudia, altera pars veró rernit-

37

duseft , && catera omnia propter

teturinzternam damnationem.

ipfum:diabolus auté optat conjugatis

Hazcbené & mature perpenderunt

continuum domefticum odium, ríxas

fecum illeregia perfonzinPerfia, de

?m,

& altercationes,ubi talesinvenit;füos

quibuslegimus in Hiftoria Triparrita,

Hiflor,

n

agnoícit difcipulos & filios 5 ficuté

TM

I

quód quidam Rex pulcherrimam ha-

Tripart,

cótraDominus Jzsus pro füis agnofcit

buerit uxorem,quam unice & tenezri-

3:

difcipulis, qui mutuam inter fe fovent.

me diligebat: quz cüm valde effer de-

Joan. 13.

diledionem, ubiait: n Poccogno[cent

vota,& magno teneretur defiderio fa-

f*

omnes quia difcipuli mei effis,fi dile&ionem

cri baptifmatis, timeret autem virum,

babueritis ad invicem. Hanc mutuácha-

qui erat Gentilis;clam eo reli&to fu git

ritatem etiam Chriftus mandat conju-

Conflantinopolim,ibique facris undis

gatis apud eundem Evangeliftam di-

mundata eft. Haccüm inaudiiffet

!blm. 1$.

cens: Hac mando volis ut diligatisinvicem.

Rex, infecutus efteam cum quatuor

7*

Verüm inhoc mutuo conjugali a-

(b

millibus militum , & ex amore erga

more maritus prx omnibus obfervare

fuam dile&iffimam conjugem, etiam

l

tenetur, netantummodo diligat cor-

facro baptifmatis fonte ablutus eft

pus formofz füz uxoris, fed pracipue

cum oninibus füis,fic gaudens cum füa

animam ejus, debetque defiderio eífe

Regina reverfus eft in regnum füum.

acceníüs, ut fit fan&ta & immacujata,

Difcant hic Chriüianimariti,quöd

, Yi

juxta exemplarChrifti,qui procuravit

Ephef.j.

teneantur quide fuas diligere uxores,

ut fponfà faa Ecclefia fanda effet& im-

tueri veró ipfasab illis,que detrimen-

$n

maculata. Etficut Chriftus Ecclefiam

tumanimz inferre poffunt: idcircó

fponíàm füam dilexit in hoc mundo,

tollant ab ii(dem omnes & fing'ulas

ut eam fecum perduceret in vitam z-

occafiones peccandi,ut in ftatu gratiz

PW:: Zl*

bX

ternam ; ita mi Chriftiane marite de-

Domino eo eó melius fervire valeát.

bes dile&ionem tuam erga uxorem

Etiam pro feinvicem orent,ut omni-

;;ge!l&m

tuam uíque inalteram vitam exhibe-

potens & mifericors Deu ,* naccele-

ii

re;utibi illafit ad modum charitatis

ftis gratiz inhac temporaii vita , &

i lh

Angelorum,

dona gloriz conferat in eterna vita,

h

Sitantum amore pref&qubris pul-

Quid enim prodeffet ip(is in hac brevi

z

chrum & cenerum corpus uxoristuz,

& tranfj-

26

Conciones Strenales.

& tranfitoria vita mutuó latari,& vo-

fünt tezribiles ac vehemehtes in oe &

$g

lupratibus mundi carnifque indulge-

verborum prolatione, ad hos dicit Sa- bid,

te,ac tandem in «ternum pati, ardere

pieus, nefintinftarleonum in domo

& torqueri in infernalibus füppliciis ?

It

fua. Aliiautem reperinntur, quifüunt -

Beatus ille vir, quiconjugem füam

triftes, meJancholici, impatientes &

áta fpiritualiter diligit, ejufque animz

L

queruli, muris inftar in puerperio ja-

falutem quarit

3

.quia omnis gloria

centís, & illos alloquitur S.Paulus, ne

hominis Chriftiani confiftit in anima:

Íintamariadíuas uxores, verüm hila-

aliàs enim eam diligeret ut concubi-

resamabilefque fe exhibeant ergail- -

nam, & nonut conjugem füam, quam

las,ut de tali viro dici poffit illud:Non $2p.8.16

Deusau&or ipfe matrimonii fibi de-

babet amaritudinem conver(atio illius,nec.

dit,ut peream fan&ificetur.

tadium convittus Mline,fed letitiam & gau-

Deind$ maritusuxorem fuam ,na-

dium.

tural: amat dile&ione; quia ejufdem

Itaque mei Chriftiani coïnj uges,non

fecumm eft naturz : quoniam namque

fitinter vosodium,zmulatio, rixa &

pcusmulierestanto profecutus eft ho-

cententio,nec locum habeat. apud vos

nore;ut eas regni ccclorum axqué fece-

xenium illud diabolicum;fed fit amorz

ritcapaces,ac viros, quare ergó ipfas

mutuus, pax conílans, & cordialis

*

odio haberemus t Quia Deus mulieri-

unanimitas

*

pro felici firena vobit

buseundem communicavit fpiritum,

cum conferte illud Apoftoli : Pacem 2,Cer.13.

quem deditviris, quare e:gó virillas

babete, & Deus pacis & diledhonis eritvo-. 11,

non honoraret,diligeret; omnibufque

bifcum. N eYiliud Chrifüi dicentis:Maz-

neceffariis provideret? Quia mulier

datum novam ( firenam ) dovolis, ut di- Joan.is.

eft viri focia & pars corporisejus, &

ligatis invicem.

4

quidem tenerior & infirmior pars ,

FILHS & Filiabus

'Pc,ygius ille à

qua requirit bngularem curam ac fo-

Conciopator offert pro. apophoretis

licitudinem, fübtile & bonum tra&a-

fententiam illam ex fü pià citato deci-

inentum; quàare eam quoque non ha-

mo-quárto cap. Luca: Quinonodit pa- Ltte 14»

beret tra&taretque (icut feipfuin? Hoc

trein funta & matren[uam. ,. non poteft 26.

Coloff. 3.

infinuare voluit Apoftolus;dicens:Vir

meus eje difcipulus.. Spiritualiter juxta

l9.

diligiteuxoves veftras, C nolite amat: effe

mentem zteinz Veritatis intelligenda

Ecclt.4.

ad:las. EtSiracidesait: Nolieffe ficut

eítilla fententia , quód filii & filiz

3j

leoindomo tua ,. evertens domeflicos tuos;

Deum plus , quàm carnales parentes

diligere debeant , quia Deus pater

Q opprimens fubjettos tibi.

Ex his Sapientis viri verbis claret,

noliter ceeleítis in füummo - eft amore

T

quód licét vir extra ades fuas fefe ex-

& honore habendus. . Ut loquitur

hibeatcontra omnes ferocem leonem,

S. Auguítinus in. quodam fermone: $. Aug.in

hominemque rixis & tumultibus de-

Amandus eff genevator, fed praponendus eft. qtodam

ditum, talem veró fe non exhibere &

Creator.

2

Seritt,

oftendere debeat adverfus uxorem

uxta mentem veró diaboli infii-

fuam, Inveniuntur namque aliqui;qui

gantur liberi in odium contxa paren-

tes;

CONCIO IK

l

37

il

tes:Sic diabolus olim inftigavit filium

confueverunt ! Cicero ethnicus ille cic. . ;

peccatum . de finio,

prodigum adverífüs patrem fenem ,

OratorumPrinceps dixit

qui jam folatium effet expectaturus à

efl , parentes violare. Sapienuiffimus Ant. fer.

Lsc.1542 filio in feneQute (ua;dixitque ei:Pater,

Grzxcorum Solon interrogatus , Cur de li.

da mibi portionem fubflantia , qua me

nullas poenasadverfüs eos,. qui pattes parenf.

contingit, quam tamen dein brevi tem-

verberáffent,conflituifettRe(pondi: fogor,

pore diflipavit vivendo luxuriose

Quoniamtalesmullos extituros exifiima-

1

cum meretricibus,& ficbonum fénem

bam,

füumme contr

P

Ejufinodi perverfiffimos filios Deus

hbt

ftitià.

iftavit , ?H'ecitque mc-

ipfemet maledixit,dicens: Maleditus, Deut,27,

Simili modo olim diabolus odium

qtii non bonorat patrem [uum C* matrem, 16,

accenditin filio Abfolone contra pa-

€ dicet omnis populus: Amen, Et alibi

trem füum probum Davidem , quem

ipsá morte diguos illes cen(et : Q pyog 5 t,

fede füá,palatio fuo, refidentiá (5à, ci-

amaledixerit,inquit, patrifuov

z

urte vaoYiAtur.

el mgtn', 1.

vitate füá regià expulit,atque in tantis

conflituit anguftiis, ut clamárít pater

- Audite do&iffimum Petrum Ra- po,;;

fervis fuis, qui erant cum eo in Jerufa-

ven. de hoc differentem: Avellejinquit;: p 05 ig

2 Reg 3. lem: Surgite, furiamus 5 neque enim erit

A folefolis vadizm, & non Iucet : vivum & , odag

14'0

nolis effugium à facie Abfolon : feftimate

fonte, & an

efi

QU

t : ramum ab arbore, €? ex- Ser?n.

egredi,nefortà veniens occupet nos; C im-

ficcatur:tuembrum à corpore, & putre[cit:

i

, pellat fuper nos ruinam, C percutiat ciri-

fepara filium À devotione parerna, & jam

tatem in ore gladu.

ton eft filius, fed frater & collega illorum,

Mi

O Auditores, circumeam

Vüs paulu-

de quibus. dicitur: Vosex patre. diabolo

]

lum hoc perverfo tempore per civita-

eftis.

tes & oppida, per domos & familias,

Anno; falutis 873. Joannis Pape Jot7. 8.

videbimus in pluribus domibus & fa-

VH r.. in celebri Epiícoporum & 44-

Nobilium Francofüri confeffu ex Picheus

miliis yrflammatum à Satana odium

filiorum in parentesnaturales , quo-

mandato Ludovici Germaniz Regis, ? 4ual»

à

rum mo»tem indiesexoptant, anhe-

Carolus hujus Ludovici minor natu Frandie.

lant ad hareditatem, gaudent liberta-

filiusà dzmone poffidetur, quódad- A4lmoinus

te;cum filio prodigo expetunt portio-

veríüs patrem rebelláffer. Ita ip(emet ^5. «. 30-

nem fübflantiz,cum Abíolone domi-

deinde àidzmone liber,faffuseft, ad- Baron.

nium, quod cüm nolit dare & conce-

diditque toties fe ant& à maliguo ifto 4750 973

dere pater;incipiunt maledicere,fe re-

hofte correptum fuiffe, quoties impia

illa ftudia animo versáflet.

. bellesoftendere, parentes perfequi,

'graves & tadiofos movere procellus

Nonnéhanc ob caufàm rebellis Ab-. 2-Reg. 18

r

z

& lites,ut hoc modo per afflidtionem

fàlon, quiaimpia in patrem Davidem - 2- Uf

]

arma movere auíüs, mífetrima morre

cordis & melancholiam parentes de-

A

ducant ad inferos.

obiit,tribuslanceis ex arbore füomet :

O grande & deteftandum pecca.

crine füfpenfüs, transfoflus ?

Apagefisfirena diabolica ; odium

tum, quodetiam ipfi Echnici horrere

L^

j

adver-

Conciones Strenales,

:'38

* adverfüsparentes: ample&imini filii

tiis;in luxuriis, &c. ita exceduntmo-

Chriftiani ftrenam;quam S. Paulus ex

dum,ut non immeritó dicat Salomon:

fphefl 6.

do&rina divina profert, dicens: Fl

Tria funt mibi difficilia, & quartum peni-

Prov. 30;

Le

obedite parentibus ve[lris in Dominos boc

tüsignoro, fcil, viam in adolefentia.

19.

enim. juflum eft : bonora patrem tuum C

Quia in juventute fanguis maximé

matvem tuam , quod eft andarum pri-

efferve(cit;paffiones invalefcunt,ven-

anuim in promiffione, ut bené fit tibi, & ffs

tuslibertatis vela illius quacunque ex

longevus fuper terram. Placeat etiam

parte diftendit,

vobis pro xenio falutaris admonitio

Et pró dolor! jam nimis liberé vi-

Eccli.7. :

Siracidis,qui dicit : Iz retocorde tuo bo-

vitjuventus, nimiumque ipfi adom-

.

a94| .

nora patrem tuum, Q? gemitus matris tua

nia mala laxanturhabenz

z

ut certe

tieoblivifcaris, memento,quoniam,nift per

nunc videamusimpleriillud , quod

illos,natus non fuiffesse retribue illis,quo-

minatuseft Deus pet os Jexemia : Ecce Jerem,.

enodo & illi tibi,

Y

pradicovolis libertatem, ait Dowintus, ad 34-17.

JUVENIBUS & Puellis præfentai:

gladium, ad peflem, & ad famem. q. d.

infernalis przco fententiam illam im-

Cauía,ob quam bello prememini, fa-

S4p.2. 6

pioruminlib.Sap. dicentium: Verite,

me cruciamini, pefteaffligimini, &

& feg.

& fruamur bonis, que[unt, & | utamur

aliis infinitis malis vexamini,eft nimia

ereaturd, tanquam in juventute celeriter.

juventutis libertas.Quare Ó vos petu-

Vino pretiofo C unguentisuos impleamus,

lantes juvenes! fi velitis à malis prafer-

ut non pratereat nos flos temporis : corone-

vari, & ad zternam pervenire viram,

us nos rofis antequam marce[cant y nul-

abftinete à malis, à luxuriis,&c.

lum pratum fit, quodnon pertran(cat lu-

Ayium fibiimmolandarum plumas

xurta noftra,nbique relinquamus figna l-

auferri olim in Levitico pracepit

titis,quoniam bec

pars noftra, & bac efd

Deus, nec alataseas altari fiio inferri,

fors. O. quàm eft

j*

z

c ftrena juventuti

Juventuscerté inter volucria & vola-

accepta , quzper fe inclinata eftad

tilia cenferi poteft; ut qua femper vo-

Gen.8.31

malum, juxta illud : Senfus & cogitatio

lare & difcurreregeftit , utprodigus

bumani cordisin malum prosa [unt ab ado-

Evangelicus : alz porró ejus libertas

lefcentia. Et Po£ta canit:

& vanitas fünt ; feduthac Deogra-

ta, & facrificiis ipfius congrua red-

Lkert. in

Nitimurin vetitum[emper, cupimuf-

datur , alx

À

yita $9-

que negata,

fünt.

& pcxlxlg auferende

eratis

A juventute incipite Deo fervire,

ly

Laf*

Quodinfinuare voluit fapientiffimus

& ejus fervitio facilé affuefcetis, tefte

Pl

PhilofophusSocrates , qui perconta-

fan&o Hieronymo: In tenera, inquit,

Leyvit.i,

tus, quenam eflet potiffima juvenum

etate facilius fantle converfationis | ufus

16,.

virtus? Ur, inquit, ze quid nimium ten-

incalefrit. — Quia, quod nova tefla capit,

li

tent : calor enim atatisvix finit illos [er-

inveterata [apit. Videmus in experien-

hy

yare moduim.-

tia , quód mollis cera recipiat imagi-

; Certé juyenes ip hilaritate, in lzti-

nem figilli facilé , & indurata reti-

neat;

.

CONCVIVO 11.

32

néat; fic &tasjuvenilis, &c. Et ficut

facies: non adulterabis * mon furtum fa-.

indurata cera difficulter formam ali-

cles : monfal[win teflimonium dices: bono-

nj

cujus recipit,fed frangitur : ficetas in

vapatrem G matrem ,. C diliges proxià

h

mhalis indurata & inveterata vix ad

muintuum fiut teipfum. Dicit illi adole-

.

e

bonum inclinatur.

feens

Omnia bec cuflodivi à juventute

« Enimveró accidit quibu(dam,ficut

1e4. Utinamhzc Judici veftro Chri-

illimolitori, quihabebatafellum ju-

fto Jesu refpondere polffetis,

1gelicum mul-

venem & pulchrum, quem intantum

Hunc juvenem Evar

diligebat, ut.parceret ab omni onere

ti fanctijuvenes imitatifunt , & ab

j

.

& jugo

*

cüm autem jam ad lenium

adolefcentia inceperunt Deofideliter

perveniffet;amifsá pulchritudine eum

infervire, atque ad magnum fan&ita-

onerare voluit; fedquia non affuetus

tisgradum pervenerunt.

"Talis fuit

d

etst; onera rejecit, & magiftrum cal-

fan&tus Antonius Compatronus. no-

caribus percufüit & occidit : fic moli-

fler, qui adole(cens octodecim anno-

"a

tor ufum afini fervitium & vitam ami-

fum . orbatus parentibus, cüm in-

fit; Sic quidam volunt parcere corpo-

gieffus Ecclefiam ex Evangelio au-

ri in juveutute;nec ei onus jejunii, nec

diffet: sivis perfecius effe, vade, vende

Mattb, -

vigiliz, nec alicujus cafligationisim-

ottnia, que babes, C da pauperibus, C fe-

19.21.

ponunt, fed in omnilibidineac luxu-

quere me ; anquam ea fibi dicta effent,

ríaeducant , omne onus differunt ad

Chriflo Doznino obtemperandum

fenium,tunc proponunt multa facere;

exiflimavit. Sic omnibus venditis,

fed amifsá fortitudine & fanitate , in

