
9,

y

Auditeenim , quid dicatmellifluus

quoniamip[forum eft regnum valorum.

st

4.Bern,

Do&or Ecclefiz: Domine, omnes volunt

MAGISTRATUI íxculari com-

m

ad te venire,Ó" pauci pofl teires omnes. cu--

monítro viam juflitie , de hac ait

nonl

piunt exempla Santlorum, fed pauci imi-

Chriftus: Beari, quiefuritnt & firiunt

Rn

tantur vitameorum , cümmnon dedeliciis

jufitiam , quomiam . ipfi faturabuntur.

ad delicias;fed per tribulationes & labores

Hancviam ingredi mandat Deus uni--

lig, t

ertt L:

debet fieri ingreffus, Altà mente pervol-

cuique Superiori & judici,dicens: Ju- Levit.19-

flijudia proximo tuo. Ex iterum in libro. 15-

tl Á

j

viteillud S.Hieronymi di&um: Nallus

Bic

ll

labor durus , nullum tempus longumdebet

Sapientia dicit : D//igite juftttiam, qui S4p« Ye Y«

T

videri,per quod acquiritur regnum Dei.

judicatisterram. Hanc . viam petiit à-

tit

Hzc confideravit vir iile religiofif-

Deo hbi monílrari Salomon Rex

)

Ludov.

mg[qhe

Granat.

fimus, dequo do&iffimus Ludovicus

Ifraél , eamob caufamrogat Domi-

Granatenfis coinmemorat hunc in

nuim:zEt nunc Domine Deus, tu vedmare fe- 3.Reg.3.»

gxwm

modum

L]

.

El

Vir fan&us circumquaque

eifti fervum tuum pro David patre meo

,

tribulationibus feptum fe videns, aje--

egoautem (um puer parvulus, & ignorang

i D

bat: Bonatiquod expecto,tamimmen(um

eereffus C introitum meum: fervus suns

efl,ut omne fupplicium,omned, torentum

$n medio eff poputi,quem elegiflti populiin-

p 2

mihi fit voluptas.|mitatus eft ifte do&ri-

finiti qui numerari & [upputarinon poteft.

jf t

'];lf ol-loä

nam S. Apoftoli Jacobi,dicentis: 0m-

premultitudines dabis erg fervo tuo cor

yah u.

negaudium exiflimate,fratres méi, cüm in

docile, ut populum tuum]udicare pofit,

4entationes varias incideritis. Rationem

féllicet injuflitia & equitate,

ROM. 8.

zeddit S.Paulus;fcribensad Romanos:

In hancviam greffus fuos direxiffe

qlacionh

18,

Exiffmoenim , quidnon[unt condigne

plurimos Judices lego, tam in facris

; ['ummlli

litteris,quàm profanis hiftoriis. In (a-

Md

pafiones. bujus temporis 4d futuram gto-

vidm.que revelabituv in nobis. Et S. Ja-

cro codice hanc juflitie viam- ingief-

ait en

íos fuife invenio,Moyfen, Jofüe, Sa-

g n

€obus pulchrum etiam addit moti;

1]

k

mue]lem;

i

us

t

442

Cohciones Strenales,

muelem,&c, Similíter in profanis hi-

res, Advocati, & Procüfatores*p!ï-xs fi-

ftoriis reperio plurimos: Celebrisille

tiuntaurum , argentum & muneray

& eruditus Papinianus,quem Hiftori-

quàm juftitiam; potiüs viam iniquita-

ci juris afylum, & doctrinz legalis

tis, quàm zquitatisincedunt. Maulti

iM

à

thefaurum nominant , maluitfübire

Judices inftar jafpidis fünt;volunt in-

mortem, quàm injuftitiam admittere

volviauro velargento. Quantumcun-'

& defendere.Cum enim Imperatoris

que caufà pauperis fit clara;non expe--

ditur,nec abfolvitur in curiis, nifi ma-'

Antonii Caracallz immane fratricidi-

um coram Senatu Romano | deberet

nus Procuratorum & Judicumargen-:

exculare,nolebatfacere ; verüm dice-

to vel auro inungantur. Undé fan&us'

bat: Faciliuseft homicidium perpe-

b

W

Gregorius, & habetur in can, r1: q. 3-

trare, quàm defendere ; hinc Cafar

Quirecte, inquit, judicat, & pramium re-'

«ontira omnem zquitatem 'coram Oo-

munerationis expetclatz, fraudem in Deum

culis fuis juffit iphus amputari caput,

perpetrat, quiajufitiam, quam gratis im-

Judicesfingulari ftudio ac vigilan-

pertive debuit acceptione pecunia vendidit.

tià hanc femitam juftitiz ingredi te-

udex debetimitari naturam Solis :

;;

nentur. Athenisilli;,qui coram judicio

ficut fol xqualiter ftatin medio pla-

|

loquebantur, non audebant uti prolo-

netarum, & füumlumenzqualiter

E

go. necullum excitare affe&ums fed

diffunditinter eos

.

fic etiam Judex

tauütummodo debebant illud referre

l

debet effe media períona inter reum

ac dicere nudisverbis, quz xem ipfàmn

& a&orem, amicum vel inimicum;

J

f

concernebant, acnihil pretereà. ídeó

parvum & magnum, pauperem & di-

——

dicebat Chilo:in illis civitatibus opti-

vitem, inter quosqualiter debet di-

smeéxesagitur,ubi maxime leges,mini-

videre lumen veritatis & juftitiz, Uti

meautem Oratores æf-hmantur— & au-

Deus maudat omnibus Judicibus, di-

diuntur.

X

j P(zä.u.ä ]

cens: ag judicium fit inter vos, five Lev.a4e

Judicium Athe

nistantum de no&;

peregvinus , ffvecivispeccaverit,quiaego 22

lí

füy,

l

& intenebrisexercebatur, & jus di-

fum Dominus Deusvefler. Et in Deute-

cebatur , ut folummodo ex auditu ju-

ronomio ait: Quedjuflumef?, judicates Deut. Y

l;

dicarent, & non viderent quis amicus

ffve civis fit ille, fiye peregrinus, nullaerit. 16.

velinimicus , dives vel pauper effet.

diflantia per[onarsm y ita parvum audie-

Qu

"F hebani imaginem Judicis fine mani-

tis,ut magnum, nec aceiptetis cuju

D

f?uam

bus, &imaginem Principis fine ocu-

perfunam,quiajudicium efl..

hi

lisdepingebant, & inloco , ubicon-

Muld judices imitantur in prof'e4

9

ventus judicialisagebatur, collocaba-

rendisjudiciis ac fententiis Judicem

DL

tur,quo indicare volebant, ne Judices

N

illum, de quo narrat Gilb. Cognar. GH/j.

-mimium apprehenderent, atque rnu-

Cüm vicinus Judici Pagano nuncià(- Cognat»

fet, caurum fuum infiliiffein hortum I-1.n4fs

nera diligerent, acmagni Domini &

!.(:1 f l;. g

Principes nullius refpicerent. pezfo-

ejus,& proftraviffe ejus vaccam , pre- ?4t.

4

Rai.

J

tium vàccz à vicino mox exegir; at

*

Sed gfjeu! pluxes Judices, Superio-

cümvicinus lapíum caufatus, fuam

(

vác-

A

CONCIO XXX.

1

— vaccam ab ipfius tauto occiíàm dice-

via dicit Chriftus: Beati pacifici quonidm y ais o

filii Deivocabuntur. Veré beati dici pof-

i369

rket.,pretiu,m,ci*judex negavit,hanc ef-

üiti

fe aliam rem aflerens.

füntilliconjuges, qui pacem & con-

cordiam amant; de paceenimait S.

T

1. Reg, 12

Non ita Samuél ille Hebraorum

EC

Judex, qui abdicato munere feipfum

Auguftinus: Pax eff.que fimultates tollit,

$. AUg.

i

t

populi judicio fübmifrt, (atisfa&urum

comprimitiras, (uperbos calcat, bumiles

er.pe s

omnibus,fi quem lefiffet,aut per viam

amat ,. difcordes (edat, cuncis eft placida.

de verb,

2

injuflitiz graváflet , aut munera ad

Hanc ergó qui accepit,teneat;qui pet-

Dotm.

xfl T

didit,repetat;qui amifit requirat:quo-

pervertendum judicium à quoquam

p

niam quiinea nonfuérit inventus ,

ii

& Rep. 7. accepiffet. Hic Samuél etiam tres po-

abdicaturà Patre, exhzireditaturà Fi-

16.

tiffimum elegit civitates , inquibus

H

caufásaudiret, & jusdiceret: nempe

lio, àÀSpiritu (an&oalienus efficitur.

MP

Bethel, Mafphat, & Galgalam. — Pri-

Beata fuit Abigailuxot Nabalis , z Rer.2f,

f///ll-

mó Bethelid eft,Domum Dei, ut non

qu& occurrit Davidiiu Nabaljufié in- 24,

d

fuam, fed Dei perfonam agere (e.nót-

flammato, & fuavi oratione eum pa-

il

fet, ipfius quafi oeconomus. 2. Maft-

cificavit; ne marito fuo totique domui

i

phat, ideft, Speculum, ut in fubdito-

noceret.

13

rum mores & cauías fedulà fpecula-

Beata fuit Thecuitis, quz eundem : 2 Reg.14.

Pahte:

Davidem reconciliavit, ut revocaret. ; ,.

tione inquireret, . Galgalam,id eft,

i

rotam feurevolutionem,ut hoc ipfüm

Abfolonem.Beata fuir S.Monica, que s. AUg.

: n

jus,quod aliis dicere folemus, ad feip-

conjun&a viro infideli & auftero adcó l.9. Con-

m

fum revolveret, iifdem legibus Qteps,

pacem coluit,pacificifq; verbis & mo- fvj;.5,

»ti

quibus alios ligatet.

4

ribus ita animum ejusbarbarum devi-

ob

, Attenditeergó

vOS, né

à via juftitiz

cit,ut tandem iftum ad fidem veram &

js Ui

-aberretis,verüm (zpiüsad Deum cum

pacem Chrifti feliciter traduxerit.

Bs (

Pf.26.11. Davide orate: Domine dirige mein [emi-

Utinam has imitarentur plerzque

m, (l

tamretiam , in qua oratione etiam feà

2

mulieres, quz maritos füos potius ad

difcordias & rixas accendunt conten-

um

Pf.22« Deoexauditum gloriatur,dicens : De-

3D€m'

duxit me (upev femitas juflitie propter no-

tiofis füis verbis, & pugaaciore. De

,

J

a

sen (uum.Etürite & fitite juftitiam,de

quibus dicit principalis Do&or Sirach;

quo B. Petrus Damianus: Efarit & fitit

Qumis malitia nequitia mulieris, Non eft EctH. ag«

/

j

jal

juftitiam, qui vitia deftruit, conftruit vir-

caput nequius fuper captt colubri, C* mog v« V]« 22«

m

*

j

t

sutes,fobrius fibi, jufltus proximo; pitts Deo,

q[fifrtt fuper wammuliers, Neguitia mu-

cujus annam urit zelus domís Dei.. Ab

lieris mmutat faciem ejus, & obcecat yul-

Inp

k

hac viajuftitiz non recedite, & ad z-

tum fuum tanquam ur[us. Et cap.26.di- 1dem. &

cit: Sicut boum jugum. quod iovetur,ita. 26. 10,

ydicen

ternam beatitudinem pervenietis, ubi

1

faturabimini, & tuncveré cum Regio

& mulier nequam : qui tenet illam, quafi

Cog

D

qundà

T

Bf.16. 1f. Püaltedicerepoteritis : Saríabor, cüm

qui apprebendit [corpionem.

!

apparuerit gloriatua.

Hic Ecclefiafticus prabet mihian-

yhortip

[

fam dilacandi difcur(üm meum de ma-

CONJUGATIS oftendo viam pa-

TY plc

lis mulieribus,& cum hoc fapiente Sj-

cis adaternam beatitudinem, de qua

f

UKkk a

raci-

n

i

444

Éiniiéte? - SvB at

xacidé convenit Romanus Hiftoxio-

nidem füam arguebant, non pep&cit;

graphus Livius, & dicit: principium

Dehujufmodimulieribus nonim

:

omnis perditionis veniffe à muliere.

ritó canit Paeta :

:

A

Cornelius Tacitus in Annalibus fcri-

Quot mare babet Lybicum flu

bic,mulieres non tantum infirinius, &

littus ayenas ,

&/a:, nga:

ad laborem ineptius eífe genus,verüm

Tot siovet in lefo, femina,corde dolos,

etiam 5.poceüätem habent, feroces,

Nil mietuunt violare, nibil perv

is

e'rief:

ambitiofas, & dominiicupidas efle 5

poreunt ,

hiuc à Menandro in ferocitate leoni-

E celo dederint pracipites Supevos.

busconparantur. Et Lucianus dicit:

Hinc etiam cüm prudentiflimus ille

Mulieres propen(as eífe in malum, &

philoiï)phus Pythagoras interrogare-

quando femel (e dederunt atrocitati ,

tur, quare filiam füuam inimico füo de-

iráque inflammatz füntinalium,tunc

diffet in conjugein?Refpondit : 5e zi-

tam effe maligaas atque inexorabiles ,

bil pejus C atrociusiipfi potuiffe dare,

utfuroremac iracundiam füam com-

Cuidam etiam fübmergebatur in Selaff.

pefcere nequeant, nifi vindi&tam fum-

fluvio uxor, hic bonus viríolicitus de Scbeff.I.

pfrint. Ut patet inexemplo Hero-

corpore afcendebat contra tor:entem Epigram,

diadis , qux magis expetebat caput

& adverío flumine quarens corpus

fan&i joaunis Baptiftz , quàm dimi-

defun&tz uxoriss cüm idcircó irride-

— d- - — R— BRey-w pim. —— o r LU

dium regni,quod promiferat Rex Hc-

retur, refpondit: lllam fibi femper

""todes filiz ejus;& : cüm pradictum ca-

fuiffe contrariam, hinc autumare feil-

putim fuam accipiebat poteRatem ;

lam nunc quoque contra torrentem

D OE — — 1

«ontra illud fe tam (zvam &immanem

b

?

perre&uxam.

Ü

exhibuit, ut linguam ( tefte S. Hiero-

Aliuscüm interrogaretur, qua de

n

nymo)perforaverit; & aliis contume-

caufatam parvam duxiffet uxorem?

[;

lis pluribus affecerit. Hoc etiam

refpon

t

fiit :Seex dgoþus imalis minustk-

z

prius Fulvia Masci. Antonii Romani

guje.-

lii

uxor fecit; & celeberrimiillius Cice-

jamvos m

ulieres pudeat ià haxflm

D

xonis capuz in finu füo pofitum igno-

malarum feeminarum numero recen-

fi

zniniis & calumniisoneravit ; fputis

fexi,vivite pacifice,& cohabitate cum

w

«onfgurcavit, & linguam, quz mali-

matitis veftris inomni concordia; &c

i

f

tiam Antonii reprehenderat , aculeis

vos mmariti idem facite, & fümmopere

pur

& acubus perforavit. -

placebit Deo. Nam audite exemplum Iv vitis

Part modo nota elt illa Galliz Re-

Xb

ex vitis Patrum, ubilegitur S. Maca- PP.

Va

gina Brunhildis,quz multos ex praci-

rius audiffe coleftem vecem : Nec-

à

puis regui Principibus, quos/odio at-

durm duarum conjugatarum in urbe

que inimicittà profequebatur, curavit

HE

vicina habitantium perfectionem at- -

17

& medio toili;vitáque privari. ho et-

tigifti. Hle divino Spiritu du&us pet-

D

jam propriis füis parentibus, miaritoy

git; & domumiingreditur duarum fo-

filiis, & cateris piis,fanctis & religio-

rorum duobus fratribus matrimonio

u!;

És homínibus,qui eam proptez tyran-

NT

copulatarum;à quibus impoxtun'ä

ce

CONCIO XXIX.

443

Imtit.

teextorquet; utedicantvita (üa fe-

nís, ornaverit fe optirnis ornaments:

I

riem. Quztandem faflIx (ünt fe unde-

Exutt)inquit.fe veffimentis viduitatis fues Yuditb

cim annisin eadem domo cohabitáffe

élavit corpus fuum,C* unxit fe myro opti- io.2, &

fümmá pace & concordià inter f& &

mo, € difiriminavit crinem capitis fu. feq.

lt

viros fuos,feque fepiüs enixe poftulát-

impo[ust mnitram fiuper caput [uumy, & in-

'dl MM;

fe,ut vitam coelibe agere vellent;quod

duit fe veflimentis jucunditatis [ue,induit-

«ümímpetrare nonvalerent , cordis

que (andalia pedibus fuis ,' affumpfitque

ffWN

puritatem $ Deo obtuliffe, & jugiter

dextrariole, G lile, & inaures, & aunu-

adrigiláffe; ne verboautopere Deum

los, C omnibusornamentis (uis ornavit fe.

?M.f,

offenderent. Hoc audiens vir (anttus,

Eflhev z:

, i

: Sic quoque potentiffimus ille Per-

exclamavit:In quocunque ftatu cordis

firum Medorumque Rex Aflverus cu-

3. G 12

"

(

puritas Deo placet;ita ut puritas con-

tavit per univeríasprovincias ibi pu-

d

jugatorum puritatem virginum &

ellas adduci fpeciohffimas: Etcim ve-

suonachorum quandoque excellat.

niffet tenpus fingularum per ordinem puel-

V(ü. a

Horum concordiam , cordifque erga

larum;ut intrarent ad Regemyexpletis oa—

MU

d

U

Deum puritatem zmulemini, fictan-

mibus, que d eultum muliebrem pertíne-

dem poft hanc tranfitoriam vitam

vv

bant fexsmenfibus aleo ungebantur myr-

convenietis, & cohabitabitis in coele-

rbino, C aliis fex menfibus quibu[dam pig-

,a

n

fti Jerufalem,quaz interpretatur Vifio

mentis C aromatibus utebantur $ ingre-

pacis, & ibideminter filios Dei lata-

diente[que àd Regem,quidguid poffuldffent

n

bimini, & exultabitis in eternum.

at

«dornarumpertinens,actipiebant,Q" ut eis

€um VIRGINIBUSin viam mun-

placuerat, compofita de triclinio femina-

torrud

ditiz, de qualoquitur Chriítus Jefus

rum zd Regis cubiculum trAnfibant,

Matr.5,8 fponfüs Virginum : Ecarimunde corde,

Si pulchrailla Judith fefe ita exor-

; a

quoniam ipfi Deum videbunt, Satis no-

navit, ut terreno Principi placeret : fs

: us

tum eft;& quotidiana docet experien-

Wdf'

formofz illz puellztantum temporis,

tia, Virginesamare munditiam.

E-

fcilicetintegrumannum inormando fé

nimyeró inornando & mundando fe

i-mpendetunt, ut mortalis Regis O€u-

atiHW

fapt aliquas impendunt horas, fi nullà

los oble&arent : quantó magis vos

o t

maláfit iptentione , non improbo:

Chriftianas Virgines decet ftudere in-

fiae

Virgo enim, quz immundé incedit, ut

ternz munditiz ac puritati;ut Jefü di-

g*

plutimum nullius eft valoris, ab om-

Iectiffimo & colefti Sponfo animz ve-

gv

nibus de

ftrx complacere valeatis. Quantó ma-

fpicitur, & indigiratur tan

)

g

umï"?;

quam füs,.

gisjinquam, oportet vos effe muadas

, M

Supra modum

aüteny ladátists v&s

abomnibus fordibus vitiorum, atque

n N

Virgines inccelum tollo, f feduló ftu-

exornatas variis virtutun generibus,

jin llïbe

deatis mundiciz cordis

l

acanima ; rp:

?

À.

ut digne compareatis in confpectu x-

lO

placeatis Deo.

te:itatque imostalis Regiss ille e- proy, 2z, -

df

De Judith dicit (ácerco

y&us?

nim; ut dicit Salomon, diligit: cordis vr,

lnerupl

f

ut placeret ( non aurem ex libidine)

munditiam; G ucidemaitz Vie illius via Proy,3.17

azin"

paihresipíe etiam eftcandor [pis eter-

Sap/ ]u

oculis Pfïn'fiþis Aílyriozum Holofer-

KEh 5

n6, G

iA

"Concones Strenales.

446

ne; & fpeculum fine macula, Si exgo illa

ET oppoütividerentur,qul&ertu

: Affveri Amafix canto temporis fpatio

»füavis dulcedo mea tunc affeceris

I)

*j

fe inunxerint oleo myrrhino, optimis

,non folum animam meam , verüm

[n

a-

,,etiam cormeum cum omnibus viti-

pigmentis atque aromatibus, , ut fü

»bus;tibi folinotum eft; da. proindeé;

vem gratumque fpirarent odorem: &

vos- inungite füaveolente vixtucum

»utquoadvixero, períolvam tibi fa-

TAV

»mulatum deyotum. Hac illa.

L

oleo , ac£ragrantibus bonorum ope-

rum aromatibus , ut dicere & gloriari

O quàm mundo corde fuit S. Virgo

&.Ctr. 2« poflitis cum S. Apoftolo: Chriffi bonws

Cacilia,qua cantantibus organis nihil

1je

edor f(umus Deo»

aliud incorde fuo decantabat Domi-

Quando nuncvu

ltis iread celum d

no,quàm: Fiat cor G corpus meum imma- 1n éjus

culatum, ut non confundar, Ideó videre vit.

& ad Deum pervenire;per viam mun-

diti& incedatis neceffe eft. Dicit enim

meruit Angelum.coronam fibi affe-

Mpoc. 21« S.Joannesin fua Apocalypfï: Nonin-

rentem , quem & oftendit Valeriano

27.

trAbit ineam,c. coeleftem gloriam, a/7-

fponfo, ad munditiem cotrdis & cafti-

quodcoinquinatum ., 4ut abominationem

tatem corporis eum invitans. . .

ditia coxdis In vitá

Pf.3)4.. faciens. Ex Regius Vates ait; Quis 4-

O quanta putítas & mun

fiendetin montem Domini, aut quis fHabit

fuiz S.Catharinz Senenfi,cui cüm Do- £jus,

ä

in loco (anéloejust Refpondet: Inmoceus

minus cor propriüabftulifet, & füum

ianibus, & mundo corde. Quocirca non

illián commutationem donáflet, tan-

itis tantüm mundo corpore: nam vir-

tum ardorero tantamque cordis puri-

Matt, 25. gines habentes munditiam - corporis

tatem & renovationem pexfcnfxt,ut ad

& non mentis, fimiles (untepulchris

innocentiam & ztatem quatuor aut

a

dealbatis, & templis Calviniftarum :

quinque annorum fe rediiffe putaret.

Has virgines in puritate cordis imite-

:l

verüm maximé operam navate mun-

Llh. d d

ditiz cordis, & hancà Deo cum P(al-

mini, & Je(üm íponfum veürum.-fpä—

Y

culum fine macula aliquando cum

l

Pf.50.12, mographo petite,dicendo.: Cermun-

ipfisin ccelo intuebimini in aternum.

f

Pí.i18. — dumcreain ue Dew, Etiterum * FiAf cor

.

8o.

iaetin immaculatum.

. VIDUIS comonftro viam injucun-

it S. | Gïe'r—

dam quidem ac tzdiofam,nempe viam

f

O quàm mundo corde fu

li

Invit4

trudis virgo , quz de fe fic fcribit:

fletüs,veruntamen maéte ingrediami-

La

ij"c

» Cüm cantaretur Refponforium: yidi

nianimo;dicit namque Chriftus: Beat? Magr g g

»Dominum f4ciead faciem, inaftimabili

quilugent , quoniam ipfi con[olabuntur.

1

,» Coruícatione illuftrata eft anima

Scio vos miferas viduas (zpiffime ra-

tiones habere maximas lugendi, dum

N

»mea. Apparuit ranquam faciei mez

»facies quxdam non formata, fed for-

ab omnibus defpicimini,dum eftis de-

,mans, non perftringens oculos cor-

folatz, & tanquam purgamenta ioun-

»poris, fed faciem latificans cordis,

diaftimamini,dum nemo veftras par-

[

»grata amorís munere,non colore.Ex

tes vult tueri, &c. Hzc & fimilia pra-

»hac melliflua vifione cüm folares o-

bent veré vobis anfam lugendi;verüm

hy,

sculi tui pomine Deus;oculis meis di-

confolemini,folatium enim mittit vo«

bis

"'l(- ?

Vc-odnk"c 10 XXX,

447

tht

L

Bis Deus per Ecclefiafticum, dicens

.

contra Regem Perfarum mortem op-

Qu

: Ecli, La

Nonn lachryme vidue ad ^ maxillam de-

petiiffet.ejufque uxor,qua eximia erat

n

pulchritudine, vultuque formofà, ca-

i

loA

féenduat, Z'inaxilla enim afcendunt. ufque

ad celum, & Dominus exauditor non de-

pta à Rege in conjugem peteretur, fe-

itd

ipíam cultro neci dedit, & ita recufan-

"

Ib.y. 17.

lcedabitur inillis,fed exandiet. Ecibidem:

4

o honores ac dignitates regias,amo-

Deus non de[piciet preces pupii , nec vi-

[6z

duam fi. effundat loquelam genütás.

rem füum magnum atque fidelitatem;

Vup

quà in maritum füum ferebatur,mani-

pulchrum folatium * 'Quando nullus

sui'

vicinus,amicus nullus,nullus Superior

fellavit.SicfapienriffimiCatonis filia,

Jore

aut Magiftratus veftros vult exaudite

cüm conjugis(üi Bruti obitum auribus

m H

fletusacgemitus, ecce Deus paratus

percepiffet , femetipfam ardentibus

i

eftomnivos horá exaudire : ne ergó

earbonibus interfecit & fuffocavit.

fe.

"Pari modoanno 1602. inexpugna-

Me;tem-

i

fitis pafillanimes, necanimo in tribu-

lationibus & zrumnis cadatis, Deüs

tione Genuz;quidam Nobilis nomine

nus L. 22«

l

vosnon deferet. Sic Chriftus Tefus

Sonascaptus; & laqueo füfpenfus eft,

Hiffor.

confolatur viduam in civitate Naim,

ejus relicta vidua cupiebat caput

Anferioris

LT

j

quz chariffimo fuo marito, unicoque

ipfiufvidere,vultumd; ofculari: quia

Get hAUs

ng. t

autéin patibulo affixus erat; nequivit

filio,ac omni prorfus folatio erat detti-

um

L8c.7.15.

tuta,quam cümvidifet, mifericordidmo-

impetrares quamob caufamnec com-

f; m?.

tus fuper eam,dixit: Noli flereyejufque fi-

edere necbibereampliüs voluit ; ac

plm

lium à mortuis xeíü (cicavit.

hac ratiofie fefe cum foetu füo(gravida

;,xlmü

Viduz quidem defunctos maritos

enim erat)petdidit;atá; vità privavit.

m

fuos deflere folent, verüm in hoc non

Ejufmodi lu&us non. decet Chri-

t

excedant modum ; dicit enim Siraci-

ftianam viduam, f&d modicus]u&us

ginlt

Kcli. 22

10.

des: Supramortutm plora , defecit enim

& ploratus cum ferventibus precibus

" 4)&

lux ejuss modicum plora fupra mortuum .

ac eleemofynis pre requie eternaani-

j n

quoniam requievit. Apud Indosconfue-

ma defancti laudatuz; & quando poft-

g

tudoerat ; quód viduz vivz cum de-

modum Deo in viduitate füa fideliter

in. jav

fun&is maritis defunctis füis fäpdie-

ferviunt,ejulmodi viduz laudedigna

funt.

j

bantur.Leander Albertiin defcriptio-

ul

se civitatis Aquileiz mentionem fa-

In multis viduis eft lu&us & fletus

ul

cit mulieris cujufdam, nomine Hono-

fi&itius, & noncordialis, Romana il-

ria: hzcad defuncti mariti füi fepul-

laFulvia cüm Domini füi celebraren-.

jj

[]imä f

chrum perrexit, ubiobitum ejus ama-

turexequiz, tantam exhibuit trifti-

1di7dum

riffimis deploravit lacrymisjipfiufque

tiam animique mcrrorem,ut putaretur

i eaiSdc'

tumulo firmiffime adhzfit, necab eo

fibi cruentas manus vimque fore illa-

ya "

divelli potuit, fed ab hoftibusibidem

turam. Qua decaufà duo Senatores,

interfeta eft, & hoc módo, uti petiit

qui ipfam duxerunt,vix fatisconfolari

fs ^

& optavit.conjug; fito confepulta eít.

valebant. Unus autem illorum ad eam

ylinp

Sapt,

De centurioae

andoreo icribit

dixit: Quamobrem tam vehementer

kdi;&ltïlü

[/4

Fulg,

contriftaretur; animumque moeftitiá

pitit

Baptiüä Fulgofius, qui cümn in pralio

j

con-

448.

.QCenciones Strenales,

conficeret, plures tamen adhuceffe in

facies Domint.

Quamodopotueris, ?ü-tjlo?

mundoviros? & fi me,inquit, non de-

mifericors: fi multum tili fueritabundan-

fpicis,tibique placeo,tecum matrimo-

ter tribuesfiexiguum, etiam exiguum l-

liil

niü inibo. Hzcaudiens,quamprimum

benter impertiri flude.q.d. Fili mi imita-

fraj.

prioris virioblita eft, && in medio lu-

re nubes,quz ubi plenz fünt;in terram

yrb.

Guhuic Senatori fidem promifit. Nec

imbremabundantem refundunt , ut

hunc lu&um ac fletum fi&itium ap.

eam irrigent & fecundent: fic tuple-

Don,

probo;fünt enim quodammodolacry-

nusefto mifericordià,fi te Deus reple-

1n2 crocodili, funclacryma infelices

vitabundantià : profunde copiofüm

Exdtb.8, Gcreprobz: fic etiam mulieres inven-

imbremin fterilem humum, in necef-

14«

tzíunt intemplo plangentes Adoni-

Íitates pauperum, ut etiam abundan-

dem Venerisamafium, eó quód volu-

tem refundattibi peus mifericordiam.

ptates prateritas ultrá non inveniant,

Et vos divites fcitote pro certo,quàód

fed vanz hz lacrymz & lamétationes.

fi mifericordiam impertiatis inopibus,

Hujuímodi viduz nullá confolatio-

& vos mifericordiam. confequemini.

ne divinà digna fünt;lugete itaó; cum

1,In hac vita,dumà peccatisliberami-

S.Monica vidvain bonaintentione &

ni, Refpiciens enim Deus miícricor-

corde contrito, & abfterger Deus om-

diam veftram erga pauperes, atcrahit

nem lacrymam ab oculis veftris,atque

vos ad mifericordiam fuam, infpirans

voshic& in celis confolabitur.

gratiam ad peenitendum de. peccatis

— 'DIVITES comitabor in viam mi-

prateritis, & ad pracavendum à futu-

M

Matt, g 5j fericordia; nam Chriftus dicit: Beari

ris,ut cum fiducia dicere poffitis illud

nijericordes, quoniam ani[ericordiam con-

Píalmiftz: Mifericordia ejus praveniet me. pf y8.xt.

T a

fequentur.. Alactianimo,quafo vos di-

Etrur(us : Mifericórdia ttta jubfequetur

[//

vires, viam hanc mifericordizingre-

sne omnibus dicbus vita mea, Operaenim pf;32, ,

diamini: inhacenim via omni bene-

mifericordia diípofitio funtad juftifi-

dictionereplebimini , ut teftatur fà-

cationem in peccatore,& pramunitio

ä

pientiffimus Salomon in füis Prover-

contra peccatum ín peenitente, ut pà-

Proy. 22, biisdicens: Qui pronus eft 4d mi[ericor-

tetin Petro Telonario, dequo füprá.

E

dia, benedicerur, U tique benedicetur ab

Benedictionem quoque & miferi-

Qu

homtuibus, benedicetur & à Deo, &

cordiamà Deo accipietis in tempora-

I

libus benis, utteftatur Rex Salomon, proy, 29;

gratiam pro gratia, mifericordiamque

ln

ro mifericordia confequetur. Non e-

dicens:Qui dat pauperi,non indigebit. Et. 57,

M.4.[Q PM

nimpatitur Dominus ullatenus pau-

ipfà/Verirasait : Date, C dabitur volis: Lug,6.38

LT

peribus & — egenis impenfam miíeri-

men[uram bonam & confertam, & coagi-

.cordiam inoblivionem venire; aut ir-

L

tatam, & fupereffluentem dabunt in finum

ll

xemuneratam permanere,

veftrum.E&dem quippé men[urá,quá menfi

Ml

Ea de caufa monebat etiam filium

fueritisremetieturvobis.Ex S.Epifcopos pafifius

Eþ ! oad n

fuum fenior Tobias hifce paternis ver-

Bafiliusfcribit: Benefactorum gratiein bom,6 !it

ha, f

109 4.77. bis:Noli avertere faciem tuam ab ullo pau-

dantes revertuntur : dedifli e[urienti ? tibi dite[utte '

Yà

gere 5 ia enimfiet , utnoc a teyeriatur

con[aluifh : quod dedifli ad te. cum ^

HA fej,

PMO. "

l:

Tf9

CONCIO X

44*

[]

: ?ia revertetur Et S. Auguftinus compa-

git fuper egenum C panperem, in die mala

rat benedictionem à Deo própter mi-

liberabit eum Dosinus.: Yd eft,qui cogi-

!

féricordíam in pauperes impeníam

tatdepaupere , utejusmifereatur ,

Auguft.

Di«

fertiliagro, dicens: Fecunduseft ager

iftumindie mala liberabit Dominus.

£t40

fer.2$.de

- Quznamilla dies mala, nifi mortis

verb.

pauperum, cit) reddit donantibus frutbum,

S. Bonifacius Ferenti in Italia Epi-

dies,dies languotis & angoris? Felix,

Don.'

4

T

fcopus adhuc puer, cüm mater domo

quem tuncliberabit Dominus,& con-

femelabeffet, convocatis pauperibus,

tra anguftias confortabit confervabit-

u

ol

totum quicquid domierat frumenti ,

que! Hine pulchre horcstur ceó Chri-

d

diftribuits fed matrem latere res non

ftianeauditor, S. Chryfoftomus, di-

chryfoft.

"

potuit ; quzaccurrens cum lacrymis

cens: QAe fipervactia tibi & otiofajacent,

£9084.1.

ham»

filium in granario etiamnum hzren-

neceffaviaque [unt aliis, diftribue fewne la-. ia - o

u

tem adorta querítur: Quíauderettam

borantibus, & eelu vige[centibus,C peril-

n c. f.

ij

profusálargitionedomum | neceffarià

lorummanusin tuampatviam tran[mitte,

ml

n quam propediem tibi pergendum; utibi

annoná fpoliare? jam nihil füpereffe,

Ge;ztj?

W

quoreliquoanni tempore vivant. Hic

accipias,. Mi eaim plemimtn tibiprodeffe

Q

minimé perturbato animo puer,quie-

poterimt ad tran[vebendas illuc opes. , ut

vili

fcejinquit,mea mater,Deus nobis non

quando abieris , omniaillic invenias bené

jiritl

deetit: & juffa rantifper recedere;pre-

diffofita majorid, tllic fruaris abundantid.

(

cesfündit, (ecundüm quas matrem re-

3. Etiam polt mortem benedi&io-

fiüti

vocát, & granarium optimo : plenum

nem,gratiam & mifericordiam confe-

£frumento exhibet. Mulier rei miracu-

RT

quemini injudicio divino, tum partri-

prov. 28. lo ftupefa&ta,vere;inquit, Qui dat pau-

g

culari, tum univerfali. Fiducia wrag/4 Tob.4. 12,

27

peris non indigebit. Necunquam deín-

erit,inquit S.'T'obias, coram fummo Deo,

vräqu

)

ml

»

cepsvetuit, quin quàm liberaliflime

eleemaöfizam omnibus facientibus: eam,

filius, quicquid vellet, in pauperes ef.

jl

fünderet. Nonne manifefta hzcce fuit

Quapropter S.Chry (oftomus fic de ea cjyyfoft;

W(X(N

loquitur: Hac Chrifli adflat tribunali non. 11955 N

du

benedi&tio & mifericordia divina?

folimpatrocinans , fedetiz perfuadensipfi 44 popt-

2. In morte mi(ericordiam confe-

Judicisut veo patrocinium preflet, C pro e0. ]u

li

fententiam ferat.. Et Hom, 32. ad He-

i

quemini,quia vos àmala morte eripiet

Dominus; quam mifericordiam futu-

brzosita de mifericordia in pauperes

n

ram filio fuo predixit fenior 'Tobias :

differit: Huiccum multa fiduciaporta celi y4oy

Tob.4.10. Pramium bonum, inquit, tibi thefaurizias

aperiuntur, Sicut Reginá intrante nullus ,.

B

32«

gd)l!

in dienecefitatis, quoniam eleemofyna ab

janitorum , nullus cuflodum audet dicere, 44 He

"u

quaes tu? velunde? Sed eam omues fufpi-

l:rf :

qut

omni peccatoC" à morteliberat,Ó" non pa-

tietur animamirein tenebras. De hocet-

ciunt. -.Sic etiam mi[ericordias verà enum

fin Wl

S.Hier. iamdicitS. Hieronymus, nunquam fe

Regina eft bomines faciens fimiles Deo.

ui 1ifl

!

&piflad vidiffeautaudiviffe, malà morte de.

Nonneéódivitesmagnum vobis hoc

| lf'copts j

affert folatium ?. nonné hec fecura &

"L

Nepotia, fun&tos,qui fé totos pauperibus füble-

d

regia via ad coclum?Infüper audietis à ,

vandis impenderunt.Huc quoque fpe-

ft.2.

;;;

Chrifto Domino: Venitebenedidi Patris

34

40 Gacillad Pluifte: aeervs , quitndli

st

:um,"'fä ^

"T

mei,

a.

Conciones Strm;tle:.

tmel, poffidete paratum vobis vegnum à con-

n accedere? Ait claudus: $i &;on,fillium

füitutione mundi : efuriviemnt, & dediflis

mneum fequaris,ambo illuc veniemus;

mibi manducares fitivi, & dediftis milii bi -

& convivio regío, divitiifqueamplis

beres hofpes eramy, & collegiflis mes, nudus,

fruemur. Refpondit czcus:omne con-

I.y. 40. € cooperti[lisme, &cc, Quod uni ex mini-

flium, quod nobis proderit, paratus

nis fratribusmeis feciflismiln feciffis.Hi-

füm adimplere, Aít claudus:Tu esfor-

lariitaque mente hanc. ingrediamini

tis & robuftus incorpore;ego veró de-

2«Cor, 9. miíericordiz viamz Hilareim enim date-

bilis & claudus,tu me claudum fupra

"7s

rem diigit Deus, inquic D. Paulus. ; Et

dor(üm tuum bajulabis, ego veró tein

Eccli. 2$.

Ecclefisfticusait : In omni dato bilarenm

viam dírigam,quia fatis claré videó, &

AT.

facvuttum tuum.. Vobifcum. quoque

fic ambo ad convivium veniemus, &

pezpenditeaurea verba S. Ambrofii

cum caterís gratiam Regis obtinebi-

Epifcopi & £cclefie Doctoris,dicen-

mus. Ait czcus:Amen dico tibi; opti-

tis; Socutfinevia nulluspervenit quà ten-

nium confilium eft , flatim confcende

ditsfic finecharitate non poffu

dorfum meum : & ficclaudusczco

7.,'": Ad Deum

Y

ambulare; [ed errare.

viam oflendebat , czcuíque claudum

uj

Dequomihi hic occurrit

päraboli;

portabat, & hoc modo ambo ad con-

Ceft. R.

ca narratio exGeítis Romanorum,ubi

vivium regium pervenerunt , atque

CO 710

legitarquód quidam Rex magnum in-

cum aliis opes plurímas receperunt.

. Chariffimi, ifteRex efl Dominus

ftituerit convivium, quod pertotum

]

regnum per przcones curavit promu

àe

Jefas Chriftus, qui proomnibus nobis

gari, & omnes cujufcunque conditio-

vitam zternam przparavit, juxta il-

nis hominesad illud invitari;juffitque

lud: Homo quidam fecit cenam magnam, 1ucx4e

indicari,quód omnes venturinon tan-

Adhoc convivium multi vocantur per 57,

tümmenfam opiparam, verüm etiam.

grzcones,id eft, Pradicatores, & eà

divitias & opes iufinitas fint habicuri.

venientes divitias poffidebuntatei-

Cüm autem pracones Regis perregna

nas. Cacusifte eft quilibet dives ac po-

& caftra ambularent, praceptum re-

tens in hoc fzculo;qui fortiseft & po-

gium promulgando, exant duo homi-

teüs in corpore;id eft,divitiis, Divites

Resinunacivitate commoranres,unus

ä

autem ut plurimum czci fünt, quan-

fortis & robuftus, fed tamencacus, al-

tumad vitam zterpam:ignorant enim

um y

serclaudus & debilis ; at optin:um ha-

ea qua (unt falutis,ficut talpa bené vi-

bebat vifüm. pixitczcus claudo: cha-

detfübterra, & habetmulta diverti-

mj' u. [

riffime,heu nobis duobus! pertotum

cula , féd fupraterram czca efficitur;

f

[/

zegnum divulgatum eft, Regem tali

nec fcit feipfam juvare, Pari modo &

tempore fplendidum habiturum con-

divites fatis claré vídentin terrenis G

vivium , inquoquilibet nontantüm

temporalibus, czci veró funt in fpiri-

fercula & cibaria delicata pro volun-

tualibus. . CJaudus autem eftpauper

tatefuas yeràm & divitias maximas

nihil proprii poffidens; tamen videt

zecepturus fit. Tu es claudus,ego veró .

claré viam veríus convivium ater-

&xcus;ad illud convivium poterimuf-

num, Siergó vos divitesintenditis ad

M l

P.I;, 4

illud

CÓNCIO XXIX.

4

duj

