xifli miultum? tamen cüm Maria poft

digniffimus homuncio, & viliffimus

refurrectionem Domini fefe iterum

li

terre vermiculus confecrem oremico

V

ad ejus pedes velictprofternere , inhi-

polluto ; tra&em immundis mani-

buit ipfi JEsus.dicens: Noli metangere.

[

- Tottt.20

busteis , fumamcorde peccatorum

Multó magis id fecum Sacerdos con-

U.

J

lob.5.13 fordibus maculato eum , fi) quo'cur -

fiderare deberet , feeffe indignumat-

Apoc.rg, P 49 quiportantorbem ? eum, qui eft

tingere , q inimó fumere ipfum jJé-

[

Rexregum , (r Dominus dominantium?

216,

SuM ; cüm ignoret , utrüm odio,an

p

eum, qui pugillo mundum continet ? eum,

m au-

[

amore digngs fit 5 cüm nondu

dierít

295

CONCIO XX

mz ceeli columnz coram te contre-

dïäri.t à Chrli&a dimiffa fibi

effe pec-

qM hs

cata , cümfciatíe Dominum Deum

mifcunt Seraphini tremebundi ac ve-

J

frigidé, nee ex toto corde dilexiffe,

nerabundialas demittunt, faciei tt&&

LNI

& Íxpius divinam Majeftatem offen-

fulgorem ac majeflatem ferre non va-

[ Q« "

ditfe,.

:

lentes, Quomodo fiet iffud ? ut tu con-

dite

(ubftantialis Patri Dei filius in mani-

Precurfor Domini, incarnatusille

m

bus meis per verba fan&a incarneris,

m

Angclus, illeinutero matrisfancifi-

catus , & Spiritu fancto repletus Pro-

ficut olim in utero Matris incarnatus

iahfï 1

amit

pheta atque Baptifla Filii Dei Joan-

es? . Quomodo fiet ifIad ? Hizc & fimi-

nes reputat fe indignum folvere corri-

lia, qua- babentur in plis precibus

älllämx

Matt, t.

giam calceamentorum Chrifli : Venit,

de hac materia , vobiícum perpen-

up-

7»

dite Sacerdotes cum omni cordis hu-

(14

inquit , fortier mepofl me , ujus non (um

dignus procmbens folvere corrigiam ealcea -

mílitate &animi devotione s &acce-

n

pta fit vobisftrena Mariana.

menterum ejus, Meliorimodo hancin-

7778

dignitatem fuam confideret Sacerdos,

MAGISTRATUL ízculari prz-

4

qui in peccatis conceptus & natus cít,

fento eandem ftrenam Marianam ,

l'ü'

videlicet eadem przdi&a verba glo-

dicatque fe non dignum efífe corri-

T

giam calceamentorum Chrifti folve-

riofiffimz Virginis Mariz : Querme-

Don

re , atque ejus corpus & fapguinem

de fitt iffud $ Dicit namque do&tiffi-

ia

conficere ac fumere.

mus Maldonatus , nonnullos exifli- SPUPSS

n

Antequam tu , ó Sacerdos , ad fa-

mare, D,Virginem eo fenfu rogále

(ilp feIe

M

Mi

cramillam menfam , ad treimendum

& dixiffe

*

*

-Quomodo fies iflud ? ut fci- -

Lt

.

] glmä J

illud myfterium peragendum & perfi-

ret , ecquid fibiin eo negotio agcn-

t

clendumaccedis, tecum cogita geni-

dum fit,. ecquzfux future effent par-

,mgunt

businterra flexis , corde, mente ac

tes. Eodem modo , quandoad D.Sa-

qstott

oculisin coelucs elevatis , atqucco-

trapam, ad D. Prztorem , ad Scabi-

joilius

ram fapuna illa Dci Majeflate, extra-

natum vcnit querela partis alicujus ,

is,&i? d

ordinaria quadam cum animi humili-

quamprimum rem fecum prudenter,

.

*

&

H

fate & dcvotione dicito

Quis fum

diligenterque examinent; dicendo

4

ego,Deus meus,& quistu, ut adteac-

Quomodo fiet iflud? quomodoin hoc fi-

T M

«edere , tuumque facratiffiimum cor-

nelxíione dtvini honoris , fine daamno

u ib 'f

pus con&cere, tra&areac (umere prz-

prozimi,Gne macula conícientiz mez

fumam ? Quomodo fiet iflud? "Tu San-

refpondere , atque fententiam ferre

g p

fe i!ffun)

&us (an&orum es, ego veró peccato.

potfum ?

rum nequiffimazs. Quomodo ergo vi-

6s j

Judexenim, qui jura &leges mron

g atf y

iffimus terrz vermiculus , qualis ego,

benefcit , nec etiam experientiam

dos &f j

in infinite Majcftatis , qualis tua eft,

neceflariam habet , duo eum facere

conípe&um prodire,& coram ea com-

oportet.

, [n cafu gravi confulat

ignum

lo Jf

parereaudeat? Ne flellz quidem in

Deum ipfum fontem fapientiz , di-

; odio,in

oculistuis (atisfunt munda , v;lidilïx-

cendo: Quomedo fitt iflnd Ypfe namq:e

nj

jd

296

- "Conclonts Strendles,

Prov. $, CHüidene'Salomone, quidicit : Ego

apientia habito in con[ilvo : tneum e[l.con-

prudentes Seniores confülere : Q)amol

12. 14-0

o fiet iflud ? nam Siracides Eccleliafti-

i

filium & aquitae, mea eft prüdentia, mea «ft

(cus monet : Fili finevonfilto nibil facias, E Á

fortitudo: pey me Principts imperasit, j po-

& poft fadtum non panitebis. Hoc moni. ^*

sentes decernunt juflitiam. Sapiens alle

tum Sapientis fecutus.eft Jobáicens ;

Platol.x philofophus Plato fcribit hoc modo:

0717 f

fe

[

4m;quam ue

.eb.um.-diägenä(hmä(m lob.z9, :

de Legi- Jmpofiibile eft, quinaliqui re,

egimini fin Dei

o eflgdbd fi.

A 6.

Auxilio prac(fe poffit.

bw..

uemadmodum irrationalía ani-

:Quinimà dux ;populi Mraclitiói

Moyfes:ut cuncta bano confilio prs-

malia feipía.regere non valent , fed

habico perageret , ordinavitipfi Deus

homo eis eftneceffariustanquam dux

feptuaginta Seniores populi inauxi-

& infiru&or , itahominesnihil age-

lium: :Congrega mibi »inquit Deus , fe-

Nunat

repoffunt fine manudu&ione divina;

binc Chriftusait .

.

»

ptuaginta viresde enibus Vfradl, quos tu mo-

X6,

Sine sne nibilpoteflis

Hs qubd feues populi fint ac magnftri : e du-

facr,/ Leodiiad curiam hi inveniun-

tur verfus ;

;etseosaikoflium ubcrnamlijædeitk.,- facis-

:quesbi flave tecum;ut (uffentent tecumonus

qpopuli fcilicer bomo fuo confilio. Sicquoque

iStare diu .-hefci: , ol non fuleitur ab

potentiffimus Rex Perfarum & Me-

Antos

dorum Affuerus confuluit Sapientes, gfff,r,

Et difcors in fe v

g(mm..durqbik 4quon

qui ex more ecgiofemper ei edanant, e illo- ;

.

ii faciebat euntda confilio faentium beges

Ii

JAGura majorum, propter Vafliconju-

Plurär; Hlalc(mübOäO ufi funtipfi Echnici, Q;

gisfuz & R.cginz pertinaciam atque

ébue,

Scipione Africano fcribit Plutarchus,

obftinationem. Feciue Rex jtxtaconfi-

'lb id&n

2L.

|

.quód neque in rebus fui .xc'.gimin,is a

Jitn Sapientum..Pari modo & vos Sca-

, mec inprivatis negotiis aliquid ince-

:bini 3n .cafibus difüciliorihus dicite

perit, quin priüs in Jovis;Capitolini

cum , V..Maria;: Q«emodo fiet iflud 2 &

facello Deos

pro fapientia invoca-

valde grqde:&; Yvobis hocxenium;Ma-

ä

:Werit,

rianum,

k

Nicepb,

Conflantinus Imperator ut indica-

)CONJUGATIS

d 'o,no illa verba

i

1.7,43. tct public , quàmneceffaria fit R e-

"Mariana , quz fan&iffima virginea

fi

genti fapientia , atque auxiliumdivi-

Mater lacuta eft in.nuptiis in Cana

y

num ingubernatione & adminiflran-

Galilzz in gratiam & folatiumiNeo-

Yi

da juflitia, imaginem fuam elevatisin

nymphorum ad Jesuu filium fuum,

?

coclum manibus, quafi Deum pro au-

ut ipfum ad.commiferationisaff.G um

xilio & fubfidio rogaturam, inaureis

*«ommoveret, videlicet : Filt, vinum do49.23 |

nummis imprimi curavit.

Aionbabent. Ecquidem S, Augulinus

Aug. ftte

2.Oporteteum;qui in officio fupe.

Ait: Nonexfpetáfe Matrem Chrifhs , ut

t.de

]

rioritatis eft, omnia diligenter atque

vinum omnine nullum effet. , fid finul , ut. sopyort,

&

Accuraié cxaminare & ponderare , ac

yidit nonefe fatis ,. filto fuggeftiffe ut pro-

yideret,

[

:co&cæ«o".xx.

d

227

!lf:

wide;:et, 'i' am folicitafuit prohis novis

Pereraditus ille ZEgidius Alberti æä.ia'iw

ls

«onjugibus, ut diceret: Vintum non ba-

nus fcribitde quadam foemina , apu Alberz,

bint, Verba plena funt mifericordià &

quam omnino defecerat vinum con-

7

€haritate3 motaeftenim Maria chari -

jugalis & cordialis charitatis: plané e-

nim abalienato à matito fuo erat ani-

M

tate ,mota im paupcres Iweony mphos

Z

i m

imifericordiá;ideo placidis & benignis

mo , cumque co in contiüua vivebat

difcordia & altercatione , ut autem ab

160

ad filiumfunm Jesum verbis ufa , ait :

illoliberaretur,praparabatipfipotum

lt

Vinum nanbabent,perinde ac.fi diceret:

Ecce qui nes ex amicitia & in grati a-

fingularem.quo non tantüm inebria-

hi

u

nimi fignum ad'nuptías vocárunt , vi-

retur,fedà fevnfxbus-quoqueab-iret,n.ec

num non habent,fi modó velis, potes

amplius verba proferre poffet. Quo

T

namque eorum inopiz tuà omnipo-

thaufto , curabat advocari Religiofos,

JÀ

Mf*

&entià füuccurrere ,ucrumqucvtibx ma-.

quibus dicebat : maritumfuumin le-

thalem incidiffe infirmitatem , priva-

7)

gnoperé devinxeris; £i veró auxiliari

detre&es , infamiam non modicam

tumqueeffeomninó ufüloqucleprias

f

L

adibunt , & confundentur coram o-

veró nihil magis in votis habuitfe ,

mnibus convivis,

3

E

quàm monaflicam ducere vitam, vo-

n

O quàm multis conjugaris deeft vi-

verequecaflitatem,quamdiu vi&turus

N

TT

fium; nonloquorde vino naturali, il-

effet, etiamfi priflinam recuperaturus

loetiam plurimi conjuges , & quidem

fuam effet valetudinem Hinc,ïnquiz

j 1

J

um cordis dolore ind:;gent : ut illa

uxor,nolo animz illius faluti & beati-

d

amulier Coofluentina , ad quam venit

tudini ponere obíticuluin , fed humi-

J

literrogo & obfíecro vos reverendos

Il

inihi optimé notus Pater Ordinis tan-

MT

& Franciíci,ex cujas oreaccepis hanc

Patres, utextemplo eum induatis ha -

4

ln

A

cüminterrogáflet,quomodo valeret ?

bitum religiofum. Monachi verbis &

inflanti petitioni mulierislocum dant,

It

Refpondit: Ó Reverende Pater! cor

meum panisinffar mihi intumuit. Pa-

tondentebrio &lethargico viro coro-

1

W

ter obítupefcit , xhaerct: , interrogat:

namincapite, induuntque habitum

religiofum. Alterá dieé fomno exper-

Qui hoc? quid ergo mali & advetfita-

tisaccidit ? Ah videte, inquit ipfa tri-

gefa&us, & veterno fublato, vidensfe

d

[jzl

flis,cella mea totaliteraquá Mofellanà

habitu monaftico ac cucullo religiofo

indutum , vehementer obftupefcit &

(

plena eft.& omnia fupernatat vafa vi-

naria,ne hauftum quidem vini habere

admiratur, quzritex fua uxore, quid

NO0*

poffum,ut bibam. Dehacprofe&ó fos-

hichabitus fibi vellet ? ipfalacryman-

uf

mina dici poterat: Vinumnon habet.,

tibus oculis ex fimulata. triftítia re-

&

De ejufmodi, inquam,vino hicfer-

fpondet: Chariffime mi,an non recor-

-,wnufd 7

daiis in hac te no&te Monachum fa-

monem non facio,verüm multis con-

yoinus J

&um effe? in tuis namque maximis

jugibus dico deeffe vinum dile&ionis

h

[ 4"

conjugalis,mutuz fidelitatis; c

doloribus nihilalind poflulifli,quàm

nmd U

:

onfoïla-z

tionis & coadjutorii.

habitureligiofoindui,& ego tuicausá

T P"'

P

cafti-

398

Conciones Streanle;.

caftitatem jäm Domino Deo vovi,at-

phoretorum tiótaiie:do. illa Mariana

que eam ob caufam derclicta vidua

verba, qua locuta eft ad filium (uum

-manere debeo.. Quarnvis autem ipíe

J&sum,; quem poft triduum invenitin

uxori infinuaret , fe minimé velle mo-

templo Jerofolymisano inter DoGo-

res,dicendo: Fili, quid fecifli nobà fic ? ec-

nachum profiteri & permanere, fed

Ltit, z,

fecum diutiüsin conjugio vivere, Cui

6£ pater tuus (j epo dolentes quavcbamw te«

48,

illa: Minimé, hoccffe nequit ; verüm

Hzc verba magnum oftenduntamo-

quodvovi,fervare volo. 'T'ufemelfa-

rematquefolicitudinem parentum Jo-

&us es morjachus, &avertat Deus,ne

fephi & Mariz pro filio ;idcó ipfa do-

monachus mihi accumbat , meumque

noparentibus, ut imitenturparentes

fin

contingatcorpus. Pudore fuffundere

Chrifli : illilicét fcirent puerum erra-

& erubefce, quód falutistuz incurio-

re non poffe,necperire, tamen ex pa-

f'Mfi

fus rurfum velis in mundumreverti. ,

terno affe&u curam ac folicitudinem

ejusgefferunt ; quantó magis vos pa-

atque abomnibus profugus & perju-

rus audire, Uno verbo, tam multaipfi

rentes curam veftrorum debetishabe-

obgannicbat & blaterabat ,ut nolens

refiliorum, de quibus dicit Salomon:

volens manferit monachus in fuo cu-

Stultitia cellagata ejl incordepueri ((cilicet

Piorax

*

AT

cullo,ceenobiumque ingreffus fit uni-

ftultitia omnis mali). & virga difcipline

S-

ver(is bonis uxorilegatis,

Huic n

fugabit cam. Quibus verbis requirit ip-

mulieri vinum deerat cagjugakis amo-

fe fapientiffimus Kex à parentibus fo-

ris & fidelitatis,

licitudiaem filiorum.

De hujafmodi itaque conjugibus,

Siq uid ftultitiz , (i quid malitiz , fi

quid dedecoris acfceleris commiferit

qui in continuis altercationibus, rixis

& difcordiis vitam traducunt, dici po-

filius tuusquamprimüm dicad ipfum:

tct; Vinum non habent,nempé dile-

Fili quid fecifli nobis fic ? vin' tibi,nobis, Ltt.à« — |

[

é&tionis mutuz , & cordialis fidelitatis:

totique familiz notam inurere infa- 49.

lt

Quare confugiant fupplices ad bea-

miz ? Tuncfcquere confilium fapien-

tiffimam Virginem Mariam , rogan-

tis Siracidis, dicentis ; Curra cervicem mli.;qlg

lcl

1es, ut fuá pià interceffione apud dile-

filig in juventute ,. & tundelatera eju dum 1.

infans efl, ne fortéinduret, & non credat ti-

i

Giffimum filium fuum Jzsux fibi im-

V

petretvinum gratiz divinz , verz &

bi ,. G erit tibidolor anma : doce filium

Ó

conftantis charitatis ; omnifquetem-

tuum, & operarein illo, ne i turpitudinem

TOi

poralisac zternz profperitatis , quod

illits offendas,

filius xut hia mïnirhum

L

ipsaiishaud denegabit. Eftenim,te-

. Quando

à

fte S.Ecclefiá. Mater miíericordiz , de

capitis dolorem, velexigua infirmita-

D

Bernsfa- Q2 melliuus Bernardus pradicat :

tis quid fentit , extempló mittitur ad

Do&ores & chirurgos, uttangant ar-

q

per Cant, Mária convenienzer vocatur Mater wniferi-

d

cordia ,. quis divinapieteti abyffum. ,. cui

teriam , €um purgent medicamento

cathartico,venafque fanguine exone-

k

yult, & quomodovult.creditur aperirt.

L:

PARENTIBUS fauftorum apo-

icu-

rent; qu?ndo vcróanima cjus per

Q

losá

133

CONC 1»0' Xx.

0

i&sä laborat egritudine , vel fcelerum

peconclave fuum , ut juniores fLudio-

QUf

Íos có fetventiüs opportuniüfque vi-

morbo affe&a eft , nibil adhibetur re-

ii

fitare , iflorum progreffum perlpe*

medii, illius nullaadbibetur folicitu-

Q«

do,ac (ifilius non eflet. Curam paren-

&um habere atque nofcitare poffet.

i

tes filioram liabereteuentur , inpri-

Aríenius autem hos Cafíareos filios

D

mis veró lalutisanimz , nein malum

venerari volens, tanquam denomina-

AIno

feducantur,pere

antque zternaliter,

tos Imperatores , docendo non fede-

filii fuiab-

bat, fed (tans cosin(Iruebat , quamvis.

Quantam folicitudinem

|

j

fentis habuerint pii parentes fenior

contrarium ipfi izaperatator , nempé

td

utipfeiederet , &liiverà flarent , in

gob.ro, Tobias&Sara , videreeft ex cap xq.

D

mandatis dediffet. Quod animadver-

FA ä/&q*, Totig.

tens Czíar ferió id ei improperabat ;

CXPP

L

Quantam pater

nam quoque curam

.

ia

mens Deum ]ob

verüm Arfenius hac utítur excufatio-

geffit illerectus ac t

lspl-

filiorum ac filiarum fuarum , pro qui-

ne,fe hac ratione filiis do&rinam,im-

peratoribus autem honorem & reve-

ilte

bus (ingulis dicbus oravit , Deoque

NV

obtulit facrificia ; fic enim de o tefta-

rentiam detuliffe. "Theodolus veró

iratus relpondit Arfenio: Quis eos im-

ju! — fob. 1.5. turfacer textus:. Mitzebar 4d cos(filios)

peratores. denominavit declaravit-

jj

Iob,cr fandificabat illos, conjurgenfque di-

"m

luculo offorebat bolocauflapr

o fingulu i dice-

quet Feciftinetu hoc,quiaipíos tanto

figmei, & be-

afficís honoreac veneratione ? mox il-

iiv

bat eniin neforté peccaverint

nedixerint Deo incordibi fut z fie faciebat

los omni Imperatorio ornatu privari ,

u

lob cuncti diebus,

Aríenium ä,contr;,quamvis reiuctatie

Hic etiam laudedigniffimam pater-

tem, in excelfo atque exceltenti collo-

gt

i

nam folicitudinem 1 heodofii impe-

cari throno,pueros autem coram ipfo

ios fuos filentio prater-

flare jubetiiídemque ferio mandat, ut

f0

Jjb W

ratoris erga fii

jihe "

ire non poffum.

"Hic Theodofius , ut

Arfenio omnem gerant morem. Ad-

yeü

legitur, duos habebat filios Arcadium

hac curavit ipfis exprefsé dici: Si ita

jj

fefe habituri effent,ut (int futuri digni

yon 9

. & Honorium;quos erndiendos Arfe-

nio Diacono tradiderat , hifce verbis

imperio,Dominus Dcus optimé ordi-

um »

natum & tranquillum daturus fit ipfis

d

& mandato: Horum jam es magifter

regnum: (in, przflaret eos ducere vi -

t J

& przceptor , tibicos totaliter com-

tam privatam , quàmcum damno &

n

mitto, àmehabentcorpus; tu veró

iftoruminformes animum falutari do-

ruina imperii regnare. Quz verba

(ummá affecerunt Arfenium admira-

&rinà acinftru&ione , aliaqueplura

mmüm

tione, & in omnibus quàra ftudiofiffi-

lfmnlü'

ipfiproponeb

atlmperator,extollebat.

conferebat ipfi

mé Imperatoris executus eft mandata.

g

que eum ad honores ,

AbhociImperatotc Theodofio paren-

dignitatem aulz przfe&urz, nomina-

f 4nat

tesexemplum fumant,& prototypon;

batque eundem non tantüm Íuum ,

mmcnw

verüm etiamfiliorum fuorum patrem,

quOmodo fliorum. fuorum curam

(

atque. folicitudinem gerere , iftof-

)us PCI

Ordinabat quoque pædagogqun pro-

Ppa

que

l]

300

Contcionts Strenaless

ftatimobtemperavit in fpi'ra;ïönï.durfä

que non fimiz inflar smare debeant,

fed füo etiam tempore ipfos fronte

ad verba Archangcli Gsbrielis furre.

€orrugatácorrigere, utita in doctri-

xit , cognatam fuam Elifabctham vifi-

tavit , cidemqueomniaapprecata eft

na,bona difciplina, optimifque moti-

bus , przfertim autem in probitateat-

felicia. Hinc difcant Virgincs divinis

que timore Dei profcóum faciunt.

etiaminlpirationibus, pittque admo-

Ejufmodi diligeniem curam adhi-

nitionibus Confcffariorum ac paren-

buit fan&iffimus Patriarcha Abraham

tum obedire. Obedientia namque

filio.fuo 1(maéli, pro quo ita oravit ad

magna eft virtus : obedientia fanéGta

ii

Gti. 7- Dominum : Viinam l[maelvivat coram

eft univeríasum virtutum regina , vi-

y

tiorum omnium ruina, & meritorum

7.18. 20 t 'id eft, in mandatis, & divina tua

voluntate.

Hzec paterna folicitudo

fandamentum zobedientia devotionis

Deo placuit.qui refpondebat ipfi: $u-

eft coníervatrix. fan&orum affe&tuum

cu(tos , religionum propugnaculum,

per ![mael exaudivite ; ecce benedicam ei.

Ad hanccuram filiorum etiam adhort-

& virginitatis decus ,fecura navigatio

& excrcitauo humilitatis.

tatur Do&or Gentium parentes , di-

I!,' Fortitudinem , quia hzctenera

Ephef.ó. cens: Educate filios ip difciplina C corre-

[

&ione Domint. Ne fcilicet incurratis

Virgunculatam intrepidé &auda&er

pedibus,fine comisefinepediffequa &

iram & vindi&am divinam,ficut con-

mmus Sacerdos Heli fuo.ma-

famula , folalonginquum illud iter ex

NI nivens fu

üfs

22.

lo expertuseft, &c, — O parentes, hzc

Galilza in Judz2m fpatium viginti

li,

Germanicorum milliarum confecit. 5

Maríana ftrena apud vosnullá delea-

fAn,

tur oblivione.

tanta enim eratdiflantia à Nazareth

lit.ày

VIAGINIBUS fit pro apophoretïs

ufque indomumZachariz,qua à mul-

firit,

tis putatur fuiffe in Hebron civitate

l,

falutatio glorioliffimz Virginiffa&a à

cognats fua Elifabeth matre $. Joannis

Sacerdotali, tefle Baronio , T'oleto, &

Ut

alis. Hasinter duas civitates fiti erant

Baptifte & Przcurforis Domini , quz

falutatio dabio procul fuerit juxta mo-

montes excelü Gelboa, Garizim, E.-

Intjm

remarqueconfuetudinem Judzorum:

phraim, & alii plures 5 hec montana

Wi

Pax tecum. Sic enim inveniofalutátfe

tranfcendit illa benedi&a Virgo pe-

G. 43.

Patriarchamae Proregem ZEgypti fra-

des, atque continuó fortiter perrexity

23«

donec venitin dómum Zachariaz.

Judits G.

tres (nosad fe venientes | Hac faluta-

tione falntavit Dominus Deus fortif-

Diícite hic Virgines montanatrt-

d

*

"

fiinum Gedconem

-

& Archangclus

buFagionum,tcntation—um,munäi,car-

Tob, 1z

nis & veluptatum tranfcendere,virtu-

I

* Kaphaélutrumque T'obiam,

Ex hac (alutatione benedi&z Vir-

tumque montes confcendere , quic-

ginis Mariz pulcherrima Virgines di-

quid vanitatum in terris eft; peffunda-

Ícantdocumenta , falutarefquehau-

re,non nificoeleftia fe&ari,& foli per-

riant virtutes,

fe&ioni ftudere,ut c& Apoftolo dicere Plil.j,

lt le'- 2.0,

i Obedïcnt?am? quia ipfadivinz

pol?ujs * Noffra con m'[m'c in ta

CONCIO XX.

3

ot

ó

ld

a

clariffimorum virorum coetü ín men-

IIl Difcant bic Virgmes charita-

NtIC.

tem

: hanc enim manifefté exhibuit

fis illis ornatis mftruälfque difcum -

nl

eognatæ fuz blifabethze, dum eifedu-

bete/fonitumqueaudiri quafi jucundé

T

lótribusinfervivit & miniftravit men-

hilariterque prandentium , quxbus o-

d

fibus , manufqueipfi ín omnibus por-

mnibusipfa videbaturalacriter mini-

admo

rexitauxiliatrices. Hanc magnam di-

ftrare.. Hujus poftea memor vifionis

PiIfB

leGionis affc&ionem ipfa quoque E-

beneficium erga pauperes cumulavit.

r

lifabetha. fummé admirata dicebat :

- 1V. Difcant pudorem & modeftiam

Eutc.

Y

f

Vnde los mili t veniat Mater Domini mei

Virginesà Virginegloriofa:ipfaenim

43«

!TA

ad mt ? q. d. nimis vílis(um conditio-

fuit modefta;honefta, atque verecun-

ftorit

nis, utveniat Mater Dominimeiad

da Virgo, quod facilécolligitur, quia

O0f

me,unde merita (um charitatematque

feftinanter perrexitad montana , non

dile&ionem , ut Mater Domini mihi

um

diu hzfit in via,non multum vaga cir-

jlutty

famuletur? Oquimamabiles, . pios &&

cumfbexit,nec cum hoc vel illo flatio-

EZUO'

cctlicos babuerint difcurfus ! G quàm

nem longumque difcurfum habuit. ,

prompta officia ! ó quàm humilia fer-

fed cum fefFinatione abijt in montana , 1n-

«

yitia'O f(ummam bumilitatem F

quit facertextus,

u

Quàm pretiofum ornamentum fit

Pari modo maneant V:rgmes vel

in homine charitas ,audite S. Paulum

inzdibus, ficutteffudo in domuncula

:

ul

ia

Ciloff. $

ita loqueotem : Super omnia cbaritatttm

fua. vcl i egredi neceffe (c,feflinanter

j

14.

babete , qua eff vinculum parfedmis. Ex

conficiant viam [uam, non hincinde

S.Auguflinusait : Charitas eff donun

l

j t

$, d ugo

longz mifceant colloquia in plateis »

[.18. de

Dei,quo nullum excellentius. Quod euiam

nec numerent rhombos in feneftris ;

g

jm

"

£ivit,

teftatur przfatus Apoflolus r, Cerinti.

nec tegulas in tectis, nec filices in pla-

£.Cor,

n

135 & fequentibus. .

gtl

teis, ut alique ancillz faciunt ; dum

13f

Qam gratum fit B. Virgini Maríz;

mittuntur ad forum, velin alienas x-

uU

des

*

d

& proximo officium charitatis exhi-

3

cum feftinatione omnia peta-

15 ejus

bcamus,audite exemplum. S.Liduvi-

gant, & quamprimumrevertantur,

d

Yif a.

na minifferio Angeli, & B. Virginis

ut monet D Ambrofius EpifcopusMe-

mne

Ambr.in

imperio , inparadifumrapta , vidit

diolanenfis, dicens: Di(cite virginesnon

m

Beatorum quaft exercitum , mediam-

unum»:mþre prr.alienas ades , non demo-

Ltc,

?encï'ïs

que Deiparam , ac deinde ibidem

rari in plateis , nos aliquos npublico mi[cere

Q

menífas flerni ; exornarique ferico., &

ferinones, Summum namque decus vir-

)numm

eleemolynas , quas perid empus ipía

ginis eft verecundia atque modeftia,

mmä] tlt

Liduvina famelicis. dederat , quàm

qua fublat$ fiunt utplurimum mere-

i, H[N

Gth. 34-

u

aptiffime in illis menfis collocari5 po-

trices, ut patet in Dina filia facob.

.

(2

4iones quoque,quas in figlinis vafculis

Imitemini íraque doGrinam beatz

fundi

$.Grtf.

PC

profua tacultatcxph pauperibus por-

Virginis,quam dedit Mufez tenere a-

&folp

ol j

La.Dt4-

rexerat, partim criflallinis, partim au-

tatis puellulæ fibiaddidàz, hanc mo-

l0g 5c179

jjod'

zeis paums reyerenter BPPOI" , €xim

nuit,utà rlfu,;ocm ludo;atque ab om-

e

1

Wl

Pp 3

ni

m

392

Condonts Strenales,

Vni'levïtatepuellari abftineret,fi fecum

bum tuum, Quz verba con(iderans Baäm

regnare vellet. Et fané dum ipfamet

S. Bonaventura exclamat : O mira &

in viviseffet B. Virgo, eratíolicita,in-

. profunda bumilitas Marie!. ecce Mariam

in Spec.

Virg.

Bon4v. — ,quit Bonaventura , circafocias fuas,

Arcbangelus alloquitur, MAria gratid plena

]

in mtdi- , ne aliqua exillis ullo fermone pec-

dicitur in MatremDomini afJumitur ,omni-

f

14t. Vit4 - caret , nealiqua inrifu vocem fuam

bus crenturis antepotittr , am Domina celi

Chrifi — ,,exaltarct,nealiqua fuperflua,aut in-

€ terra elfcitur , Jedinhis omnibus mirá

€ 030

»jurias contra parem fuam exercetet.

bumilitate deprimitur

*

Y

licens : Em ancilla

H

Diícite ergo modeftiam :

Domini.

Virgine Maria,

ä beatiffima

Videte Viduz,quomodo fan&iffima

h

V. Difcantcivilitatem,morumque

Virgo fefe corpore& animà in humi-

l

diícretionemà gloriofiffima Virgine:

lem refignet & dedicet ancillam,uto-

etenim quamprimüm illa ingrefla do-

mniafibi fecundüm Deiverbum fiant,

Sic & vos defunáis chariffimis mari-

mum Zachariz , falutavit cognatam

Ti

fuam Elifabeth.cunGaqueei felicia ac

tis vefbcis,etiamfifueritis in aliquo re-

l

proíperaapprecata, fimulque Deum

fpe&u humane , in humiles ancillas

li

laudavit atque benedixit,quódab ipfa

vos tempore viduitatis veflre Deo of-

i

dedecus fterilitatis abftulerit : fic Vir-

ferte cumS. Anns filia Phanuelis, cum

gines mané,vefperi, & etiam per diem

S.Paula vidua R omana,& alits:& Do-

obviam venientes, & quando alienas

minus Deus etiam refpiciet humilita-

0i

fl

ingrediuntur xdes,civilibus, urbanis,

tem & fidelia veflra fervitia ; ut dicit

honeftifque folutent verbis.inhabi-

Propheta R egius: Dorminus Deus nofler,

Pf: I12«

r.Cor.

tantes 5 hoc íepius docent Petrus &

qui in alcis babitat, o busilia vefbicit in ca-

6,

,

16.20, Paulus Apoftoliin epiftolisfuis ; di-

2.Cor.

ó

le crinterra. It Deusrefpicit paupe-

€entes? Salutateinvicem.

rem;humilem,;atquedevotam viduam

D.:12,

M

O Virgines,Marianam hancftrenam

Sareptanam,quam fic benedixit,ut non

t Pet fa. veftris inícribite cordibus, ipfamque

defecerit ei bydria farine, nec lecytbus oke: fit F.16.22

E 4

in prafatis virtutibus & fanctis mori-

imtinttie atque mortuus filius ejus ab

bus imitemini ; & ipía fideliffima ve-

Elia Thesbice fuerit ad vitam refu(ci-

tatus. Hoc folatium & divinam bene-

flra erit patrona, ut dicit $. Chryfofto-

musapud Metaphraften: Quzcunque

di&ionem promifit Deus viduis , di-

Pf. 151.

eflis virgines , ad Matrem Domini

cens: Viduam benedicens benedica:n. Efto-

confugite ; illa enim pulchezrrimam,

teitaquefidelesancille Chrifti Jefu;&

lev.

pretiofiffimam , atqueincorruptibi-

cum beatiffima Virgine Maria , qu&

lem poffeffionem

patrocinio fuo vo-

poftobitum Jofephi,accrucifixionem

bisconfervabit.

mortemque filii(ui Deo fideliter in o-

. VIDUIS offero in xenium illa hu-

mni humilitate & pietate infervivit ,

milia Mariana verba , quaz refpondit

Deo miniftrate, & ipfe voshic in prz»

IL86.i.

S.Archangelo Gabrieli, videlicet : Ec-

fentí,atque in hora mortis veftrz ocu-

38

4t 4ntilla Domini , fiat mihi fesundgm ver -

lis infinitz mifericordiz (ua re!piciet.

FALIIS

CON c-,x-o' Xx.

3o3

F(LHS, Filiabus; Servis, Aucillis

redemadoptavi: quia veró nunc con-

u Iuf

& Scholaribus dono proapophoretis

tra przceptum meum patri tuo fuften-

"

Mariana illa verba, quzlocuta eftin

tationem vite przbuifli , ea de cau-

^

!04"4 2

nuptiis Canz Galilzz ad fervos & mi-

fate meó privo hzreditate. Filius re-

!tnf

fpondetavunculo:, Nullus debet pu-

"

$:

niftres menfz; Quodcunque dixerit vobs,

ii

facite.

niri pro eo ,. quod lex ftatuit,& com-

O Filii & Filiz , auditeprzceptum

pellit; fed lex naturalis & divina com-

rnfu'

B, Virginis: Quodcunque dixerit vo-

pellic filium parentibus fubvenire in

ili

bis patec vel mater veftra, facite. Sic

neceffitate , atque maximo eos profe-

etiam przcipitur vobisà fapientiffimo

qui honore ; ideó expelliab hzredita-

ii

Prov.6.

It

l.

Salomone: Audi, fili mi,difciplinam patrá

te de jure non debeo. Filiushic profe«

tui, Go n dimittas legem matru tua:tit «d -

& laudedigniffimus , cujus meritó

It

datur gratia capitituo , C torqutscollo tuo.

emnesfilios & filias vcftigiisx inbzrere

il

Et S.Paulus ait: Filg obedite parentibus ve-

oporteret.

Ia

Ephif.6.

:

i.

rii in Domino ; hoceuim juflunefl, De-

VosServi & Ancillz,auribus perc

(s

metrius Phalereus Gentilis admone-

.

.

t

Latrt, l,

pite mandatum Marianum

Quod-

Cvfo

batadolefcentes, utin folitudine fe-

cunque dixerit vobis herus, vel hera,

D

ipfos invia obvios, & domi

a

paxcntgs

facite.. Hoc quoque proponit yobis

diligenter revererentur.

divus Pàulus, dicens: Serwi (&ancil- Coloff.5«

J

E

li^

RTA

De ejufmodi fideli filiolegoin G

r

la) obedite per ommia domini carnalibus , 22*

[77 D

füsRoman. Hic videbat avunculum

fien ad oculum fervientes , quafi bominibus

j

fuum laborantem iuopiá , quampri-

placentes ; fed in funplicitateeordi, timentes

j* L

müm eum aluit & fuftentavit , ac qui-

j

Deum.. Quodiunque facitis, ex animo ope-

dem contra voluntatem patris; quate

vramini ; fiut Domino , er non bominibu;

p

pater ipfum à confortio fuo removit

7)

féientes,quüd à Domino Deo accipietis retri -

L

& expulit, Veruntamen haud dimifit,

butionem bareditatis.

[

y

quinavunculum fuumindigentem fu-

.. Plutarchus refert de quadäm capti- Plutarf.

i

ftentaretin omnibus ei neceffaria prz-

và, quz à licitatoreinterrogata , num

p*

bensalimenta, Poft becavunculuse-

effetfutura proba , fiipfam emeret?

n

jus magnam ad divitias atque faculta-

Etiaro, inquit, fimenon emeris, Ta-

p

tes faciebat acceffionem : pater veró

les fint íemper fervi & ancillz erga do-

5 i

exui cepit facultatibus, & in egeflatem

LE

minos fuos,in cunis fe probos, fide-

,E

devolvi. Filius hoc videns, patrem a-

les,morigeros & promptos exhibeant;

D]

luit prohibente avunculo , idcirco à

Je[ü:

tunc, ut inquit S, Paulus,à Domino

; qus

focietate avanculi eft repulíus hifce

Deo accipientretributionem hzredi-

jone

verbis : Tibi conftat me aliquando

tatis cceleftis,

tenuis & affli&z fuiffefortunz , &te

Vos Scholares aufcultate quoque

Wm '

mihi contra voluntatem patristui ne-

juffionem B,Virginis: : Quedcunque di-

n

prz'

ceffaria in omnibus fubminiftráffe : &.

xtrit vobis Ludimagifler, facite, Si di-

m od

ideà jam tein filium meum atque ha-

u-

u

xerityobis : Mané & & prandiom.at

f

e!pm

RU

,

jo4

Con(cones Strenales,

/rä & impigré venite ad fcholam, ftu« ^^ Audite quid fa&um fit ,proisoïnïa-;

Spectil.

dioséque veltrras addifcite le&iones

dolefcenti Thomz à K^mpis,cümDa-

Exettipl,

prafcriptas, facite,

ventriz Ícholas frequentaret , & piam

difl 16,

Cicifi -

Solon,tefte Cicerone,;gloriari fole-

certas quotidie ia honorem B V .Oci-

Catne bat , fcaliquid quotidieaddifcentem

parz preces perfolvendi confaetudi- (;;

Majort. enem &eri, Hzc Studiofi animo vol-

nem haberet , primüm 'mmiü"xüs—*al-i

genatog

vere & cogitare deberent. Llünam

quamdiu.coleret, deindectiamomni-

Lult.

Scholares in frequentando (cholas

nO omitterct, vifus eft fibiinterdor-

$47

tantum haberentfervorem & z:lum a-

liquid addifcendi,ac olimhàbuit Dio

miendü, cum reliquis condifcipulis ín

Leért,

Magiflri (ui Florentiiaula veríariy ubi

genes? hic Athenas profectus,ad An-

«üm avidiffimé concionem facram ex

l.6. 6.2«

ZE.lianus

tifthenem fe contulit, à quo fzpe re-

Aceligiofoaudiret:ecce tibiaperto cce-

pulíus (aullam enim difcipulum reci-

1.10, d

loincandente nube Angelorum Re-

piebat Antiflhenes ) non deftitít ta-

gina inaulam iftam ceelefti babitu,fa-

yar.bi, .

men harereadeó ut quum aliquando

£ieardente,dclapfa, omnes ifticex or-

ibaculum attentaret Anrifthenes;ultró

dine adolefcentes cumfingulari amo-

baculo caput fubjecerit, dicens: Cax-

zis teflificatione comple&tur , uno

i indi

de;fi vis ; at nullum inveniesbaculum

Thomá prztermiffo,quem etiam tor-

tam d u.i',um;guome.absxts abigas,dum

vointuens oculo ita increpuit : Fru-

aliquid dixeris.

flrà meos amplexus expe&ss , levis &

5Si dixerit Ludiprecep

tof., .,,äïfig'eri-

inconflans puer , qui ex peffimatua

terfrequentate ecclefiam ,ftudioséar-

negligentia folitas mihi preces exol ve-

tendite verbum Dei & «atechifmum,

t€ deflicifti. Ubi nunc pii illi sffe&tus?

devotéintereflote facro Miffz officio,

tibifufpiria & caft.fimt amoris jacula,

EPT

&c.facite. Dicitenim Kegum fapien.

quz id mcolim tam faaviter cjacula-

iiffüiraus : deue difaplinam , me dimittas

:Prü. 4*

bare? & adhuc meostufavores , meos

a s cuflodi illam;q uia illa efl vita tua.

petisamplexus? Apage;hihil fl quod

4j

"Tam attentus auditor verbi Dei in

tuailla fperet foco:dia, His di&is cce-

templo erat S.Bernardinus, qui cüm

]um quidem illa repetiit : Thomas ex-

rediret puer é concione, pueros fim-

pergefa&us timore tremoreque an-

plicitate puerili convocabat , & quafi

xius , arguenteeum confcientiá ve-

adillosconcionemhabens ; quzau-

niam (upplcx rogat;ad collapfum Vir-

dierat,cum zelo enuntiarct,

ginis colendzinflitutum redit, necad

Si dicit vobis Ludimagifter , in pla-

ufque mortem dimittit,

teis eftote modefli,vefperi X mané fle-

Simili modo.contigit S.Edmundo $ur. Ri-

xis genibus ante altariolum vefltrum

Cantuarienfi Archiprzfuli, qui folitus .p«d. 14

orate, atque corpus veftram animam-

