ac vitz fons , ex ea corde contrito

parte, & aqua de[cendebant ad plana de-

p

bibite , & inftar candida lanz dealba-

ferti , & intrabant mare , & exibant, &

TU

fanabantur aqua, & omnis anima vivens,

n

bimini , ut Deus ipfemet pollicetur

perlüiam , dicens : 87 fgerint peceata

que ferpit , quocunque veniebat torrense

3

3Afa.1. 19.

vivebat. Hic profectó AA. mei gia-

veftra ut coccinum , quafi vix dealbabun-

IXl

tur: Q fifüerintrubraquafi vermiculus,

phicé ac quodammod—o vivis nobis co-

Til*

velut lana albaerunt.

»

loribus depingiturutilitas & fru&ifi-

.

Jild

Inlibro Judithlego; cï:od'ha;c vir-

catio hujus noflri fpiritalis foutis

3

]u;i itb.12

u-

tuofa vidua frequenter egrefla fit in

nullus Apelles potuiffet artificiofius

n.

7.

vallem Bethuliz , & felaverit in fon-

nobis depingere , ac hic Propheta

l

te, Vallis Bechuliz dicitur Vallis Vir-

Ezechiel. Et primo quidem ait , fon-

tem illum initium füumpfifle ex latere

1(1 N

u

ginis: defcendite & vosin hanc vallem

Virginis , venite ad templum S. Ma-

dextro Altaris: Sic nofter gratiarum

N

fons initium fümit ex latere dextro

rie de Angzlis , lavate vos , & ab om-

yt

nibus inquinamentis veítris muuda-

Chrifti Jefü Salvatoris noftri , qui

bímini. Adhuc unum obfétvatione

eft Alrare. verum redemptionis at-

o

nia

dignum eft in lotione Judith , quod

que juftificationis noftrz. 2. Dicit;

7

ii

optimé fe meo accommodat conce-

quod in litoribus , que alluebant

Wtatt

tui: Sacer textusait : Judith baptiza-

h& aquz , fteterint fructiferz arbores:

verfu 7.

d

bat fe in fonte aqua. Hoc verbo magis

Ita omnes illi , quotquot digne fefe

confirmatur meus conceptus; quem-

participes faciunt hujus fontis, fructi-

n

[

J g

admodum enim homo poft acceptum

feri iuntin anima , accrefcunt in di-

verfis bonis operibus , proficiunt in

gff

gä'

S. baptifmum totaliter ab omnibus

»cflhï'

fordibus animz mundus eft ; ita quo-

omnibus virtutibus , juxta illud Pfal-

Pfa1.85,

iM

que hodiernà die , firit? voslavetis ,

mographi :Ibunt de virtutein virtutem,

quafi de noyo baptizati;àculpa & poe-

'Tandem dicit : Omnem animam vi- ?«

)mmm !

[

m*

na liberi & puri eritis.

ventem & ferpentem,quocung; vene-

III. Quemadmodum fons eft le-

rit torrens , vi&uram. O Audiróres!

i (

i

corum fibi adjacentium foecundati-

quot millia peccatorum , qui fue-

N

vust fic hodiernus falutis, gratiarum

runt cüm filio prodigo mortui.ho-

aquäm

niem

& vitz fons poft ablutionem feecun-

die per fruitionem harum Indulgen-

Luc,tf.

tiarum accipiunt novam vitam ?

datanimas , præclarimmos atque fà-

d

lutiferos in eisvirtutum fru&tus pro-

&c.

:1112

ducendo,.-

Inter alias admirandas vifiones ,

t C[[e!

Ez'ecb.

Ezechiel propheta defcribit no-

quas habuit Altivolans Aquila Joan-

L.

4d

ifimi

47.1-2«

is fontem , cujus aqu4 fubter limen

nes,etiam hac fuit:Er offendit miln. (in- Apot. 22

quit) Angelus fluvium aqua vita [Men- 1.2, -

(is f

7859

Domus Deiegrediebatur. , C defcendebas

didum.

Ppp2a

f

Conciones varit.

494

didum tanquam cryftallum procedentem de

eo Chriftus Dominus , dura viveret,

fede Dei & Agni , & ex utraque parteftu-

facros abluerit pedes: quam non vir-

sninis lignum viteafferens fructus: duode-

tutem habebit nofter hodiernus fons,

eim per men[es fingulos reddens frudum

inquem Chriftus omnia füa merita

fuum, o folia ligni ad [anitatem gentium.

totius vitz & pasfioniseffudit?

Ktaquetquot hauriunt ex hodierno

Medici dicunt , multiplices effe fe-

gratiz fonte , nonfolüm per fingulos

bres, & aliquiputant feptuaginta fe-

menfes,fed indies,imó ab hachora fe-

ptem efle genera febrium ; quz etiam

zuut fru&us duodecim , id eft, fervare

diverfis curari debent medicinis ,«

conantur decem pracepta;& duo pra-

tiimen aliqua vix , aut non curari pot-

"

cepta dilectionis Dei & proximi.

funt, Quod hi dicunt de naturalibus

| Gu

Plin.Ls.

in Phrygia regione minoris Afia

accidentiis febríum , idem ego certé

£2

duos cfle fontes teftatur Plinius, quo-

| dl

dicere poffum,diveríasac multiplices

rum pximus lachrymas bibentis excu-

effe animz febres , quarum aliquas

ï Aunn,

tiat; cui deindé nomen »aaíov

hd

-

alter

n

|

S. Ambrofius celebris ille animz me-

veró rifüm , quinomen hincinvenit

dicus defcribit , dum dicit:Variscri- $. Ambrz

2sAuv. Sic hodiernus fonsgratiz mul-

sminuim febribuscaro noftralanguebat, & L4.ine.

tis lacrymas ver contrítionis excutit

diver(arum cupiditatum immodicis eflua- A-Luce

moxautemiisrifum atque hilarita-

bat illecebris : Febris noff

a ayaritiaeft s [b fin-

tem mentis caufat, & c.

febrisnoftta libido eflsfebris noffra luxuria

In /&thiopia fons effe traditur ru-

eff s febris nofira ambitio efh s febrismoftra:

bicundus,quivelguflatus guftu homi-

fracundiaefl. Hasautemomnes febres

nem ptivat:lic nofter fons vitz & gra-

refrigerare & curare valet hodiernus

tiz, qui rubet pretiofisfimo fanguine ,

falutis & vitz fons magnarum Indul-

& infinitis meritis Chrifti Jefu, gufta-

gentiarum de Portiuncula.

tus,omni guftu defideriorum terreno-

S. Auduftinusin Epiroregíone Grz-

$. Augs

zum , carnaliumque concupifcentia-

ciz;qu& nunc Albania, fontem effe te-

l.23. de

ram,&c.quamplu

^

atur, quiardentesfaces injectas reli-

civ.Deis

veirtit.

ri'mos«priVït & con-

quarum aquarum more extinguat, fed

eg 6 l.

IV, Quemadmoduni diverfi inve-

extinctas (quod quid novi) accendat.

uiuntur fontes fanativi, quibus gufta-

Simili modo hodiernus fàlutís fons

lz.[-s-

tisac füurptis variilabores & graves

corda igne libidinis, ambitionis,ira-

ä

curantur infirmitates, Ita nofter falu-

cun d:iæ,&c.æfiuamia,dummodo ineü

f

tis.gratiz,& vitx fonsillas habet pro-

Jaciantut;poteft extinguere, & extin-

rietates,quöd per eum curentur mor-

&a , ac perpeccatum plan& emortua,

À

igravisfimi, mortaleíque anima in-

inflammare & vivificare peteft, pec-

fixmitates,

cata extinguit;virtutes accendit, & c.

ä

Nicephr.

Nicephorus fcribit de quodam fon-

Quisorbe toto de fimili un

quam Tog5.9.

tein Emaus, qui polieat potentià va-

fonte audivit ? fileant NNatato

[;IO.('

tia Si- 7.

!

rios difpellendilanguores; eó quód in

3Ic

loé ; qua non nifitacitati oculorum 4.n«f. $

mede- 14,

!

l

z

CoN c 10 . XXXIII.

48;

b

tedebantur: Jordanis aQna noneftin- fefe dignos & participes reddunt hu-

"

ofterum itaextollenda, cüm nonnifi

jusfpiritalis fontis. Ad hunc fontem.

l

e

Indulgentiarum de Portiuncula vos

Ql

profos emundaret:taceantur reliqui

1l

fontes (anativi; quitantüm unum aut

omnesinvito,nemo fe excuíet, quam-

alterum corporis defectum curare pof-

vis fit pauperrimue ; fine ullis (utupti-

d

funt ; At nofter falutis fons prz omni-

bus dabitur tibiaqua vita ex hoc fon-

if

bus totius mundi fontibus & aquis

te : namaudi quid dicat divinus iie

4pot. 2l

um

amagnifaciendus, quia omnia infirmi-

fontis difpenfator Jefus : Dalejinquit;

*

tatum etiam infanabilium,& maxime&

de fonte aqua vitagratis. Gratis tibi da-

u

po(-

inveteratarum genera diípellendi vi

bitur,Ó fitiensanima,non eft opus ma-

jolleat.

gnosexponere fümptus , abíque at-

bui

Celius

It

.Hunc Iddu-fgentia"rum fontem be-

gento datur ; clamatenim: Propheta

de ludo

lfaias fervus hujus divini difpenfato-

($

né etiam nominare poffum fontem

H

«learum, :

fortunz. Veteres commemorant Hi-

ris, & invitatomnes hiíce confolato-

I(a.$5. Ee

ftorici;inter quos Celius; deludo alea-

fiis verbis : Omnes fitientes venite ad a-

rum, in Italia non procul à civitate

quas,C" quinon babetisargentum, prope-

'g wl

| Ü M

Paduana in ftatu Veneto. ftupendum

rate;venite,enite ab(que avgento, & abt-

"T

extitifle fontem , in quo füuperftitiosé

que ulla commutatione huncgratiz ,

[

vanz conjiciebanturíortes , quibus

hunc falutis , hunc vitz, huncfortung

0 y

fontem.

s

u

ancepsfortuna & rerum fücceflus ex-

plorabatur. In hunc Tiberius Cafar

Utinamin vobis jam. talem exci-

hi

auream projecit aleam,indagaturus ,

táffem fitim fpiritalem,qualem habuit

N

a

num Imperiinegoria optatum attin-

Kegius Vates, dicens : Quenadmodum

| Pf;)q.x. 2,

gerent finem,omniaque profpera eve-

defiderat cervus ad fontes aquartm,itade-

j

nirent.Hzcaleaeoin fonte adhucut

fiderat anima imea ad te Deus,

que Suetonii Tranquilli tempora vifa

Mif

Utinam, inquarn, talemin vobis

j

Iu Y

fuit. Pra(agii autem hac habebatur

excitáffent fitim , qualem habuit mu-

j

D

vatio : Si plura aleapraferebat punéta,

lierilla Samaritana, quz veniebatad

qr "

evidentiffimumomnis felicitatis zfti-

jJe(um fedentem ad £ontem Jacob;cui

m

mabatur indicium; fi pauciora, fortu-

Jefus dicebat fe habere falutarem a-

d Mul

nà prafagicbat adverfa& novercalia.

(

quam ;verba ipfrus funt: Aqua , quam Joan. 4«

O AA. veftrum cor projicite in hunc

egodabo , fiet 1neo fonsaqua falientisin ",

jisi

vitam ateruam, Audiéns mulier de hac

falutis & fortuna fontem,quantó plu-

pind

fa figna contritionis & doloris often-

falutari & pretiofa aqua. , dicebat

exu

E

E

det , tantó majorem habebitis foztu-

flatim

Domine , da mili banc aquam.

ortuts

nam, majoremque obtinebitis remif-

O Auditores chariffimi,dumaudi- Ib yaje

)

PCC'

fionem culpz & penz , peccatorum

tis,quàm comzunicativus, quàm ab-

i d

veltrorum, & certam fpem lucrandi

lutivus, quàm fcecundativus , quàm

gp f

vitam Fempitcruanï.

fanativus ; quàm fortunativus fit ho-

PT

n

Beati terque beati omnesilli , qui

diernus gratia fons , quis non dicat

qonm»

Ml

ine-

. Ppp3

mcH

i

r

Conciones v4rie,

x

496

meritó cum illa muliere Samaritana

: vabituranima veflra. Hauritemufit 4-

Domine, damihihancaquam. Ac- qu4s?ngaudio de fgntibu;sælv(u]ori:. A-

1]?:.12.. 5

cedite itaque , abluetur anima ve- men.

ftra; fæcuxxdabitu; , fanabitur , & fal-

ä&æääääæääääæäæäääägääääæääæ

RORU DADEHORHD Q RRE RE

CONCIO XXXIV.

" DeSANNA Matre B. V. Maxias, & Avia Chrilli,.

habita in prenobili Coenobio Monialium Ordinis

S.Benedicti prope Confluentiam; Anno 1676.

3

THEMA:-:

l

D!

l

Or4pro nbbïs,quon?um tu nzhiierþn&d es, Judith.8. zä.

A

Ka

:

Elebeirimus & arti-

&

7

)X

n

rore depulío , communiscalamitatis

oblitus fit.

É

N

ficiofiflimus pi&or

Apelles defiderans

Hanc ut perfe&e attingeret , for-

ante obitum füum

mofiffimas ex univerfa Gracia juflit

)

xarà quádam pictu-

accerfiri filias, ut earum difperfás pul-

1

13, fiupendä artee-

chritudines,hujus fcilicetvultüslepó-

l

laboratà pofteritati

rem,iftiuseximium facieichndorem ;

patefacere,quä ingenii fagacitate,quà

hujus oculorum fagacitatem, illius co-

]

rallinum labiorum atque geüarum co-

manpuum agilitate, . quà penicilli dire-

lorem , dentium albedinem ; alterius

l

&ione ipf& polleret ; pro prototypo fi-

Q

bi affumpfit pulcherrimam Helenz

crifpos flavofque capitis—capillos, &c.

Regine Trojz imaginem delinean-

omnes in effigie Helenz adunaret,

Yi

dam. Hujus pulchritudotanta erat. ,

Quá inventione ac methodo tam'ar-

tificiofa atque admiranda ab Apelle

bt

tamque eximia , ut Rex Priamus He-

D

lens maritus furentibus undequaque

produ&a eft pi&ura, ut univerfus ob-

ü

flammis ex altiffima turri cernens

flupueritmundus, Apellestamen at-

7

u

'Trojam abfümi,ejufque ultimum pro-

tentiüs infpe&tà ac confideratà hujus

^

fufislachrymis deplorans interitum ;

Reginz incompatabili pulchritudine,

8,2 j [

ingenue confeffus eft , vanam ac ina-

Qi

unico Helenz (quz eum confolatura

pa

turrim afcenderat) adeó refocillatus

nem efle füam pingendi artem , imbe-

Gcxecreatus eftintuituy ut omni moe-

cillum penicillum , rudem nimium

I

gnanum

u

XXXIII.

497

CONCIO

tnanum ad effigiem unius Helena pro

fueritfan&iffima , probabo quatnor

|

"j

fj

dignitateacexigentia eftormandam.

rationibusjinterim attentis adefte au-

Undé proprii nominis picturz inícri-

ribus.

Qxuod noftra facratiffima Mater &c

ptioni adjunxit: Apelles me pinxit ;

fed necdum fatis.

4

Patrona Annain magro gradu atque

excellentia (antitatis conftituta fit. ;

Cüm rudi ac impolito fermonis mei

]

L

M

penicillo,vivis virtutum ac przrogati-

patet r, Ratione divinz eledtionis

Ü

L

:

varumcoloribus non Helenx Trojz

quia Deus , quemcunque elcgit ad ali-

Reginz, fedS. Annz diguiffimz Ma-

quamdignitatemfpiritalem , eidem

tris Mariz Virginis & Avix Chrifti

talem & tantam confert graciam,ut fit

Deo dignus tali dignitate;juxta

illud :

pulchritudinem depromere attenta-

Eïi-t Num-ïga

rem, magni illius aztificis Apellis fub-

Quemvctinque, elegerit Dotnintts , ipfe

7.

tiliufus itratagemate , nonuniveríx

fanttus.. Et magnus illx Ecclebiz Do-

Aug, in

formofarum puellarum Graciz deco-

&or Auguflinus dicit in Gloffa: Deus,

loff. u-

reminfpexi & confideravi; verüm to-

quos elegit , fecit bonos,ficut ait Apoftotus :

per E-

tius veteris Teftamenti virtuofas mu-

Elegit nos , tit effemus [antti C smmacula-

rade-

phef. 1«

lieres, laudabilesmatronas, pias An-

ti tn confpetiu ejus in charitate , quip

nas , pulcherrimas Racheles & Efthe-

flinavit nos in adoptienem filiorum pe

-rJe- Y4te

zes;devotiffimas Saras,fortiffimas Ju-

fumn.Hac ille,

dithas,prudentes Thecuites&c Abiga-

Ex quibus dictis arguitur, quódfi

€les ; caftiffimas Sufannas;Elifabethas

quos elegit Deus , facit eos bonos &

i

tj

Deum timentes contemplatus fum, ut

fanétos; exgó quos magis eligit;id eff ;

arreptz prz manibus fpeciofiffimz S.

ad majorem diguitatem fpiritalem ,

ht

Annz Patronz noftrz laude digniffi-

magis (an&os facit , vel melíores; &

mz imagini delineand& omnium illa-

quos maximé, maximé bonos & fan-

| )Umf

;rpü

rum fanctarum Matronarum perfectio-

&osfacit : Sed quoniam Deuselegit

nesconjun&tim defcriberem. At dum

ab aterno beatiffimam Annam ad di-

r

R

maturiüs modó eximiam atque excel-

gnitatem maximam in Chrifto , nimi-

lentem fan&iffimz Matris Annz in-

rum ut effer Mater Matris Chrifti, &

j

uT

fpicio & contemplor fan&itatem ,

fic Filii Dei Avia:Ergó fequitur,quód

Jrris

quidquid de ea difleruero,qua(cunque

feceiiteam (än&ifïimam atque dignif-

):,&C-

illi attribuero fanctarum feeminarum

fimam.,

n

virtutes, cogor fateri; & cum Apelle

Nonné Apoftolos,quos elegit, fe-

exclamare:Necdum fatis.Itaut meritó

cit fanctiffimos ? nonné ipfam Virgi-

4n t

Apellc

ad illam dicere poflimusillud, quod

nem Mariamfiliam S, Annz , quam e-

olim füummus Sacerdos & Clerus civi-

legitin Matreim; fecit fan&iratepra-

f D

yn t*

judifbc

tatis Bethuliz dixerunt ad Juditham :

cellentiffimam?nonne Joannem futu-

Orapro nobis,quoniam tu mulier (antta es.

rum Przcurforem & Baptiftam (an-

hl

802-9 "

Quódauté ipfa digniffima Mater Anna

&ificavitinutero ? Ergo non eftdu-

r

przcateris quoad eflentialia poft Dei-

bium , quinad raaximam fanétita-

yict

ti$ dignitatem atque excellentiam ex-

n*

þpaxam Virginem Maziam ejus fiiam

jpi

alta-

m;num

W

" Conciones vkrä.z,

-

498

tür. Ethoc maxime habetlocum co- :

ä&;ävetit fánftam Annam Aviam

fuam.

ram Deo, qui perfonam non accipit ,

iäiam

ABb, 10;

Deusolim per Prophetam 1

teíte S. Petro,dicente : In veritate com-

perisquia mon eft per[onarum acceptorDens, 54*

xequirebat à Levitis , quos elegerat;ut

ferrent vaía Domini , munditiam ac

Verüm unumquemque fecundüm me-

ritum yirtetisamat & honorat * Sed

li?« (anGitatem, dicens Mundamini,qui fer-

Ie

tis va[a Domini. Quantà ergó putatis

quoniam Deus beatiffimam Annam

munditie & íané&titate condecorave-

maximo honore prz. cateris mulieri-

]- Derli

bsspoft Virginem Mariam exaltavit ,

| i

xit Deus digui(ïimamMatrem Apnam

portaturam illud facrofan&um vas ,

ucnimirumeffet Avia Chrifi, & per

316.

vas illud fpirituale , vas illudhono:xa-

confequensetiam à Chrifto Domino

7777

bile , vas illudinfigne devotionis, ut

honorata, juxtaillud : Honera patrem g.

| 6f

tuum G matrem tuam.

4

canitEcclefia , nempe beatiffimam

20,12»

! E::z:P.

Virginem Mariam. De templo Salo-

Quantó magis ergó ab Angelis at-

] 1

2, P4t, 9.

monis dicit Deus : E/egi & fanitificavi

que hominibus honoranda eft. Unde

d Tingg

fequitur, quód ipfà fuerit adeó virtu-

16.

locum iftum;ut fit nomenmeum ibiin fem-

| (,64.

piternum. Quare?quia debebateó in-

tibus & gratià Dei fan&tificata atque

teraliainferri Arca feederis , in qua

repleta ,ut meritó foret tali tantoque

manna & tabule Moyfis jacebant. I-

honoredignap

r

tudine.

i

tofuz fap&itatig celfi-

;

deà fingulariterelegerat ,& fau&ifi-

caveratiocum illum. Nonneécenties;

Olim cüm Rex magnus Artaxer- Eflh.6,

gl

imó millies audiftis per Arcam foede-

xes velletnontantàmàíe, verümet- jo,

iam ab omnibus principibus, civibus

xis fignificari & figurari B. V. wariam,

inqua quiefcere debebat verum man-

& (uübditis honorari. Mardochzum

n:panisille Angelorum de. ccelo de-

judzum, juffitillum indui regiis ve-

(cendens , & ipfe Legislator Chriftus

ftibus, & imponi fuper equum, qui de

e(us verus Dei Filius,quantó dignius

fella Regis erat , & accipere regium

elegerit , & altius fignificaveritlocum

diadema füper caput ejus,& primus de

iflum , in quo hac facratiffima Arca

regiis Principibus, fcilicet Aman;te-

nebat equum,& per plateam civitatis

ä

quiefcere debebat,videlicet S. À

l/lIl äm

&

Patronam noftram.

incedens clamabat , & dicebat: 5ic be-

noralitur , quemcunque. voluerit Rex ho-

Q

1i, Katione dignz honorationis ,

quam (umoex poftilla do&iffimi Ni-

nor4vé. Quandoquidem Rex celorum

t

&

Lyran.

colai de Lyra dicentis. Quia diftribu-

Chriftus Jefüs voluit honorari dignif-

tio honoris refpicit juftitiam commu-

fimam Annam Aviam füam, non füf-

[

fuper

04n.€.

£, tativem, ut loquitur Ariftoteles /jb. j,

fecit fibi,quód ipfi tantam exhibuerit

Etbicor. nimirum ut alicui plus detur

gratiam, & ipfa in ejus civitate coclefti

t

A'Hji—l. f.

t

Ethic €7

de honore , quantó major eftinvirtu-

erufalem ab omnibus cceli incolis &&

civibus coleretur; fed ut etiam ab uni-

LA Eth.

te: nam honoreft przmium virtutis ;

tefte eodem Philofopho. Ideó pravus

verfishominibus & habitatoribuster-

[

. neu efthonore dignus,ut ibidem dici-

xx coleretur, ordinavit perSpixitum

fan&um

CO NCIGO XXXIF.

&93.

,

fan£um tertiam in (anGiffima Trina

imaginem , ad cujs. confpetum

n

Uaitate perfonam; ut iphus cultus &

Princepsinterné ad amoremac vene-

"

feftivitas non inunacivatate ;. (ed per

rationem commotüs ; earm ita 'allo-

j ^

tatum regnum, id eft ;univeríam Ec-

quitur : Quinam'es tu , Ó fortiffs-

il

clefiam in omnibus templis & orato-

1a Mater. ?. profe&ó tü.es Deosum

$d

riis dilataretur , atque abomnib

!l.S vée-

potentiffima , quonidm tu füper o«

1

neraretur,

&

:

mnem ccleftem poteftatem ! hanc o-

it

porland. — Ipfius quoque honorem ac;üexicxa—

fteidis virttem , quód domus: tua

jily

L;.mir, tionem dilatavitapudGentiles & rur-

fola àb igne prafervetur. juro per

IG.

cas,ut legitur apud Dorlandum & Si-

füurnmum Deum ; metuum impotle-

ïpfl'

n

Simonig, Tnonium,aliofque:illo témpore.enim ;

rum futurum fervum humillimum;be-

quo immanis T'urcarum tyrannus fu-

!f g

€.65.

üeíciens , té tuós amatores ex omni

Bera.p.

riebat in Chriftnanos.(ut fzpiüs:face-

p

periculo eripere & liberare pofle, quia

t

24C. 124

re folet)mittebat beili principem cum

&dem hanc à perditione pratervafti.

Febroch,

magnua i validifiima manu & 'copia

Curat itaqüe advocari Chriftianum

navium ad fines regni*Ungäriæï $:ad

Sacerdotem , ex quo quzrit & fcire

6'.64../

£ju(dem civitates & .domicilia €hri-

XXR

«upit fignificationem hujusimaginis.

Ítianorum perdenda & dettruenda.

thlþ

Hic urbem marítimam obfidione cin-

Sacerdosrefpondet , eíle imaginem

gl

fanétz Matris Annz , cujusfilia fem--

Bit» quam etiam tandem crebris op-

per puriffira permanens Virgoge-

pugnationibus ac vi expugnavit , om-

nuerit Salvatorem mundi JESUM

ye p

nem populum (qui gladio non perie-

me r

Chriftum , à quo Chriftianum no-

rat) fecum abduxit captivum :£otam

men trehimus , & quià nobis tan-

ybu

juíft- civitatem , tam Ecclefias ,

jaun

quam verus Deus colitur , & ado-

quàm domos igneaccendiatque con-

ratur, Siin hunccredideris,fàcris un-

p

i

j

íumi. Ínter reliqua erat templum fan-

dis ablutusfueris , & virginez Ge-

z Annz. (àcrum (quoniam Ungaria

nitrici , ejufque Matrifervieris , o-

:gium

fugulariter Avie Chrifti devotafuit)

mx&sü

mnia ad optionem tuam impetra-

hocnullo modo flammá lxdi poterat.

bis , hícinterris fecucam & felicem

D&R)W'

- AKurczfurorezftuabant , circum cir-

jjci

vitam , pofthanc veró zternam bea-

circa conjiciebant flruemlignorum ;

titudinem cum Chrifto poflidebis.

i $i li

cüm autem propter refiftentiam atque

ul*

HzcverbaGentilis Princepscum gau-

tutelám fanétz Annz nihil eflicerent ,

dio auribus percipit , rogatin Chri-

ælamm

flammis feipos incendebant, ac qua-

ftiana religione infirui , facrofanctà

djgni

d infàne mentis. homines in ceelum

Baptifinatis undá abluitur , piamque

onfi

;

Clamabant. Princeps ipfemet flupo-

peragit vitam.

Confert deindé fe-

jpuett

xe attonitusingreditur templum, at-

cumillamimaginem, univerfooften-

;Cæk |

xenuäcirdumfpicit ; num Numen a-

dit fào exercitu;diceus :O vos miferit

LCOHS i

liquodadeffer , quod ignem impedi-

quamobreminfirma , fürda & muta

:'cg;þ; videbat ín a]tari pulchezrimam

colisis idola,que neque fibi, nec fezvis

st

Qqq

. fuis

t

ranaum

v

Conciones yarits

496

fais ullam praftare poffunt auxilium:

rit : pergebant navigatione fu&,ae ft

vela& malos haberent. Hipc multi

ábi unumexidolis invenitur ; quo

(u& dicam

)magnuminccndium , uti

ad religionem Chriftianam converfi ;

& Chriftrum cum fua amantiffima A-

hac prote

&rix , verum folummodo

wnicom exiguá

(cintilam ignis valeat

viaex toto corde laudàárunt. Cüm

extinguere, Pr

incipe hzec & fimilia

tandem Princeps perfe&oitinere do-

aliqui irridebant

populo

proponente,

rum reverfus , iuvenit conjugem

e€um , a

lios male habebac;alii Bibenti

fuam jam quindecim diebus cum pe-

antmoaudiebant,cordique fumebant.

riculo mortisin graviffimo puerperio

Poltero die Princeps fefe ruríusconi-

jacentem , quam Princeps cordialiter

mittebat navigio cum füo exercitu. ;

confolabatur : Noli timere, i

uit ;

conferebat fecum imaginem , & mare

amantiffima conjux ; fed ilicó funde

transfretat. Cüm jam peregré profe-

precestuas ferventes cum firma fide

&i;volebat Deus potentiam S, Matris

ad S, Auxiliatricem, quz mihi nuperà .

Annx manifeftares & ecce motus ma-

viceinpericulo vitzin mari (übfhidie

— H

gnus & tempeffas oriebatur in pela-

venit. N&dubites, quin fis inpraen-

tibus doloribus acceptura lenimen,

go; procellz tranfcendebant navem ,

«nali confringebantur, atque in extre-

Mulierfequitur viri confilium , &

mum incidebarit periculum interit(s,

dum ad S.Annam pro félici puerperio

In hoc terrore unufqui(quefruftà ad

devoté clamáffet, mox pulcherrimam

—

fuos vociferabatur putativos Deos ;

giguit filiolam, cui in facro Baptifina-

ä

te indidit nomen Anna;ut per impofi-

quos Princeps adhue. novitius Chri-

ftianus redargueBat, fe à Diis mortuis

tionem hujus fan&ti nominis miracu-

—

non polle fperare fuübfidium , verüm

lum hoc nunquam oblivione delere-

confugerentad magnam Matrem An-

tur,. Brevi materinfantis,deindétota

nam. Ipíemet autcm invocabat eam

familia, & magna pars p'opuli,il-hus

regionis (acrá Baptifmatisundátinda

lacrymantibas oculis, fortique fidu-

&ià:Quid , inquit; Ó clemems Domi.

eft;confringunt idola , creduntin Do-

na,hoc tuum filentium * Àn forfiten

minum Jefum Chriftum, fedulofervi-

tio venerantur Deum;cum beati

jam minori in aquis polles potentià ;

Avia Aiuna,

1

;fnm

quàm nuper in igne ? Nonneé zque po-

Dumitaque beat

isiïma Anna tair-

tesjam naves, & me fezrvumtuum à

( m

Á 1

tempeflatibus aquarum eripere , ac

quam potentisfima Domina ab ipío-

[

met Deo & Chrifto Jefu, à fan&is Ap-

Ecclcfiam tuam à flammis liberä&i 2

h,

1 (

Qua de cauía,ó clementiffima Mater,

gelis, cun&ifque gloriofis civibus &

DA

Ü

fübveni nobisin praíenti pericuio.En

incolis cecleftis patriz , quijam in

optata quiefcuntfecuritate , tam ex-

imterorationem perit extempló om-

xis tempeftas, & fequitur tanca mala-

cellentibusatque ineffabilibus in coe-

€ia & ferenitas coeli, ut nemo dubita-

loencomiis extollitur ac dil&gitur :

Qquantó magis zquitati copfentameum .

verit; »q*xia S.Annaipfis auxiJiata füe-

, eit

49f

T|

elt,ut nosexules, variifque miferiis &

Sedconflatex S. Anna generatam

nuli

calamitatibuscircumdati mortales il-

efle' beatiffimam &c gloriofiffiiuam

2

lam clementiffimam Advocatam no-

Virginem Mariam, caaquam fructium

u

ftram inyvocemus,& devotá mente ve-

:

fuavisfimum ex arbore fanctitatis,no m

]

heremur ?

dubium , quin hac valdé bona fuetit:

Tacitis autem forfitan quis fecum

arbor ,

quz tagx bgqedi.&um protulie

cogitationibusdicer : Multa fan&if-

-fra&u

.

ugan

n

fimz foeminz przcelluntS, Aanam in

Audite .quàm pulchre & Ísudsbi-

coronavirginitatis ; vellaurea marty-

liter de S, Antia differat D. Hierony-

gt

ilitt

rii, & hujufmodi; ergó non eft tantis

mus: Dequa Agmusinquitweseff pracel^ o poiur,

eximiis przcoaiis prz czteris extol-

iui[ ]

fa y res praclara yvesomn: laude dignashac ,,, ferm.

m

lenda Refpondeo: Taliaeffe accideu-

eft enim arbor bona. ; dequavirga excifa Poltula

E

]

talia , quibus fummé przponderantur

pet fe diysmitüsfloruit 5 baceflserva (an-

tdisfiliz

rg[i 1

eflentialia.

A

"layque vubum ardentem;fed vacombuftum

erufá-

dit oænacu;ü

li

Sapéeaurifaber auro ad

permamentem. germinayit : Datej lum joos

W

aliquem , excudendo vel fculpendo

excelfum, dequa fiella maris ad ortum pra-

n

floículos, figuras; hiftorias, Gcc. ejut-

ceffit s bacefi flevrilitas facunda , que ab

inodi.ornamenta quideim fünt acci-

Angelis eft frequentata : bac eff benedicta

l)&

;;?im

dentalia: veriun aurum tanquam ef:

inter muülieres, & Marerinter snatves bea-

fentialelongé przcellit.Sic quoque à

t4 ,ex qua templum Domini , facrarium

Yinin

geinmariis & aurifabris fæp& marga-

Spiritüs [«néli , Mater Dei mundo illuxit.

lpifm:-

ritaaliqua nobilis, five pretiofüslapis

n

HzcS. Hieronymus; EtS. Joannes

n

includitur auroj;aurum;quod fzpé non

Damafcenus ait: Ex fructu arbor cogio- Davte-

excedit pretium uninus ut alterius du-

: t

fcitur $. optimaerg) arborum Joachim & (zen,

cati, oruat quidem unionem illam,u-

Anna , exquibus eximius fa

p

: vuckus produ- orat,te

17

nioautem per fe (zpiffimé centum du-

£dus eff.

catorum pretium excedit: ficin facra.

Etquiabeata Virgo Maria debuit

m

tisfima Anna illa effentialis fan&itas

fore Mater gratiz, fingularisíimá gra-

j

magishonoranda ; quàm in reliquis

A

tiá (üper omnes debuit fan&tificari in

idott

matronis accidentalis.

TT

utero B. AnnzàDeo. S. Anfelmus di-

III. Ratione fan&tz generationis 5

cit: Decebat, utip[aVirgo beatae& puri- S. Anfel,

1sc.6.

nam dicente Salvatore : Unaqueque ar-

tate niteret, quá major [ub Deo nequit in- ferm. de

gyt

44-

bor defruitu (uo cognofcitur. Et Matt.. 7,

;W

telligi. Ec Angelicus Doctor ait: Maria conceptu.

Matt,7,

Omnis Arbor bona fru&us bouos facit. Ex-

fuper omnespoft Chriftum babuit: plenitu- virginal.

p

v

£o melior & optimus fructus melio-

jribis

dinem gratie. Pro tali ergà. & canta Thom,s.

rem & optimam arborem effe probat,

gratia decuit , ut Virgo Maria naíce- p44.7.

J Jam )

und

wnde Pamphilius canit :

returex Anna, quod nomen interpre- Hieron,

tatur, donum gratiz , veldomus gra- de inter-

"TL

-irbore de dulcicarpuntur duleia po-

tisg, Itaut meritó deS, Patrona noftra pretat

jlag!

29A,

intelligi posfintilla verba Ecclefiaiti- 2o5n.

T

Qq«q2

€i: the

292

,Concz'ones yAVidy

cimp.z&. v,19.Gratia (uper gratiamu-

fentia domum: Obededom tamlaíga

e

lier [ansta. Et hoc zmodo verificatur in

benedictione implevit ; quamb

*

11;:—"

Yi

;dipfa illud Poétx :

Il

N

dictionem , quz dona , quas -gratias

non contulerit fan&z : Annz adven-

tus Marizinipía iflis novem-menfi-

| vagniunt rebus nowina ]kfgä fuiss

bus,. Melliftius Do&orz Claravallen-

[O»

Cüám ita-q;üe S, Anna gerw&rit Ge-

fis dicit: Deplenitudine Maria accipiunt

ia

mitricemDei, & hunc. facratiffimum

univerft s. evot plus- accepit. fanta - An-

£uctum protuleritfequitur,quód ipía

"A: y fub.

: fanctiffimainter feeminas fuerit.

Et

tuiti i«

ujus 4*974:: tfmffü".- deli-

ijr.dc

laudib.

"Eheologi, fanctique Ecclefiz Dc.to-

Jure merito'tu,ädigxiifiïma & bea-

xes dicunt : S-Annam non potuifle sna-

Virg. in

tiffima Mater Auna; dicere poteris i|-

gisexaltari , quàm dum eJecta eftin

lud Sapientis: Melor eff fru&us meus an- proy; 3.

Afumpt- . Aviam & Matrem Matris Salvatoris

mundi.

ro C lapide pretiofo,Cr. germina mea ar- 19,.

qento eledo. Omnes enim thefauri au-

Luó.le

DeS.Joanne Baþti&a legitur, quód

ri , argenti, lapidumque pretioforum.

AT

ex unica Mariz Virginis falutatione

omnium tantum utilitatis,tantasgra-

tantà gratià abundaverit ; ut etiam

tias,dona & fanctificationem nonpo-

amatrem fuam Eli(àbeth repleverit.pe

tuiflent adferre , actibi contulitfru-

$. Ambr, que ficloquitur S, Ambrofius : Uf 44-

é&us benedi&tas venttistui Maria;qua

La. com- divitfalutettonem. Marie Eli[abetb, exul-

fine labe

peecati origirnaklvi*s in te con-

:

amentim W4Yit iufans in. utero ejus , C repleta. eft

cepta eft.

Luc.c.i, Spiritu famdio Eüifabeth ,cüm. filius. effet

IV. Ratione magnz amic

ii e&in

!ajf- ini

s, repletus Spiritu fanilo , replevit C* ma-

Deo,& confanguinitatiscum Chrifte,

trem,Multo fortiusgratia (anctificatio-

Cum Deo amicitiz vinculo conjun-

nis Matiz in utero materno, & abun-

&um effe; cum Chrifto Jefu Rege re-

dantius ipfam fan&am Annam reple-

gum confifteze in gradu . confanguini-

verit,& przfan&tam effecerit, inquo

tatismagna res eft , imó inafti

^

:

mgbilis

novem menfibus quievit..

dignitas,

24Reg. 6.

Memoriá dignum eft, quos narrat

Gloriabaturol

im juvenis Davidfe

30

Scriptura , quód fcilicet ex ordina-

futurum Regis Saulis generum 3. di-

tione líiaélitici Regis Davidis Arca

cebat enim: Num parum yidetur volis ;

r-Rf!?

Domini tribus menfibus fuerit in do-

genertn effz Regis ?. Periculo vite ideó

16.25«

mo'Obededom ; & idcircó ipfe à Deo

fefe exponebat , uttali fehonose di-

largiffim&benediQusfit: Halitavir. ,

gnum redderet. Nonné pluris afti-

$. Ber8.

inquit facertextus , Arc4 Doimnini i do-

mandum,'quéd Anna laude diguif-

o Obededom tribus menfibus , & benedi-

fima Patrona noftra aterni Regis glo-

«it Dominus Obededom, & omnem domuin

riz Aviafactafit , hoctota Chrilftia-

6jts. Si Arcaqua figura elt beatiffima

nitasmagnifacit, Cüm pofteà David

Virginis Maria cum fua tri;pe&ri pra-

divino fpiritu prophetix xepleretur ;

i pra-

CONXCIGO XXX.

45

um

tzvidie ex: femine füo nafciturum

cemus;& ipfà nobis nihiilnegabit;ejus

Xirisdón

s.

M

Pf.131.

Meffiam Chri

Gnm

EEE2

-—

nn

n

m

Jíis legen-

Il.

Domi

1; imagis

fidele patrocinium: duobus exemplis

Fàtis

exultabats aitenim : Juravit Dominu

probabo,& cencludaim,

A (116

dv

Dayid veritatem, C nen fruflvabitur eum,

Erat in quodam monafterio Laica-

al

46 2430,.

de fru&tu veutris ttti ponam: fuper. (edem

Margarethanomine , qu& ex lhumi-

al

tuAm, Per hunc. fru&um |intelligitur

litate molebat agregari Virpinibus

jpit

L4c.1.32. Meffias Chriflus , utteftaturfan&us

Chori , uteó melius cateris poflet in-

" :M-

Petrusin pradicatione fua.Hanc Pro-

fervire;pluraque pati.- Hzcdevoriffi-

ii

phetiam confirmavit deindé (àn&us-

me orabatrofariumin: Honorem fart-

Archangelus Gabriel Legatus miflus

&t Annz , qued conftatdecem-ma-

07

ad B. V. Maríam, dicens : Dabitilli Do--

gnis, Gctrigintaparvisgranisyin de-

ii

aninus Deus fedem Dayid patris ejus,Q" ve-

cem magnis recitantur decem Pàáàter:

n h

- gnelitin domo Jacobin erernum & regni

nofter,& in trigintaparvis Ave Ma-

f- I9

ejus non erit finis. Per hoc.David debe-

ria. Ihftantemorte clamabatz'O vos:

)

batfieri Chrifti avus; & fic cum.Deo

Sotores;inclinate capita veftra; flexi(-

u

venire in cenfänguin.itatem:'hæc-tanta

que geiibus reverentiam'exhibete" z

j

rescrát, tanta gratia, cuiomnesgra-

An non videtis $; Annam , S. Joa-

d

tiz & favores totius mundi fünt, ficut:

chim;ChriftumiDominum;Deiparam:

jf

patvz ftella in firmamento cocli refpe-

V—irginemæMariäm,S;Jokphum, ome

é&uclariffimisolis meridiani , intet-

u

às

nefqueS; Annz confangàineos exfpee

d

quos nulla eft comparátio;

&antesanitham meam?O quàm excel-

ancxänt»iæfïinjlae

Si itaquegratiam h

lenscorona mihiobftatum meum pra-

d

bat Rex David., cumtantimefleta-

parata eft HHis di&is evolabat fpiri-

u

micitia àlongé;quiaDavid plus quàm.

tus ejusad'aterna gaudia.-

