Mundam [ervavi: animam tneam ab omni

ié.

tent,hominüg;confortia fugiant. Vir-

ntàtu-

concupi[centia Oomnes immunditias

D

gings& vidua fcíe etia fegrege

Ó

multu

4j

€ O.N.C 10 1F.

m

ftatum víduito tis perpetug ( fifieri

t

pultu mundanorum atquehomino

carnalium, à confortio pravorum, &

poffit)qui eft fta

lus 40

s

tusxap-u'd' Deu.tïuïne-

qi- 6u

libenter ament felitudinem, Sic enim

ritoriu;. '

-

ii It

dixitS.Auguftinuslib. ad facras vir-

jnes : DominicVirgo primitus publicos

Pörtia : cuniwlaudaretur apud eam

n y

— dibet vitare confpettus ,. Cr platearumjre-

mulier quzdam, utbenemorata, qua

quéniiam devitere ; atque in domo politaa-

tameniteraratmatrimonium : Felix, Eruf.[ib.

j

gari lanifico infiftere velleitioni divina.

inquit, acpudica matrotta non nubit nji 8, Apopb.

sí

LL

Hanc folitudinem emavit beatiffi-

füncl. Cum eadem Portia diutius lu-

d

ma Virgo Maria, quam folam Ange-

geretmaritum , rogata, quem efiet

U

lus Gabrielinvenit & falutavit.Audi-

habitura diem lu&us ultimum & . Ke-

t

te , quomodo vobis illam tanquam

fpondit: Quem & vita.

f i

: prototypon proponat $. Ambrofius:

L

"m

bro. p

Hanc turturum neturam noluit .i- 4E.8yl.

,

in 2.6,

ifcan,inquitnalieres propofitum pudo-

vis amitari:[ola in penetralibus, quam ntuo

mitari Barbara Imperatrix Sigifmun- de didta

iLue.

di Cafaris uxor, hzc fatis funéto ma- Sigifm.

w

"virorum viderit folaí Angelus vepererit: fola

fiue comite, fola fine tefle, nie quo degenere

ritovidua füperflitit, cumei diceret e7 Frid,

ls

*

.

;d:prav.ireturrajatu,ubv Augelo falutatur,

aliquis

imitandum turturis exem- Imperat,

plum,qua mortuoe marito perpetuam

Soiitüdinän etiam amabat devota

caftitatem fervaret;f me, inquit,rati-

n

onecarentes volucresimitari jubes ,

tudith 9. illa vidua Judith,de qua dicitur:| Erat

s

4-€ [eq. tudit relidia vidia, jam annis tribus c

curnon columbas potius, paflereíque

sl

menfibus fax. Et in fuperioribusdomus fua fe-

proponis ? Refponfio indigna Impe-

j

cit fibi fecretum cubiculum, $n quo cum pu-

ratrice. Laícivam hanc imperatricem

!cm-

ellu fui claufa morabatur, & habens fuper

plures imitantur viduz , contemnea-

i

lumbos fuos cilicimm, * ;ejunabat omnibus.

tesnaturam turturum, eligentes & a-

lt

diebus vita[ue,prater labbatha, C neome-

mantes laícivorum indolem pafle-

rum.

M

n

uias , C fefla dumm lfracl.. Et erat hacin

m

omnibus famofifuma , quoniam timebat

Mulkum commendatur À (ncte

!

Dominum valde,nec evat , qui loqueretur de

]

Hieronymo Valeriavidua, haccum 5.Hitre.

]

-0 dBla verbum malum.

interrogaretur Poü obitum mariti

10,C0n-

- h

* HE Tu:stur quando parem füum

quare nonalij nuberet? Refpondit: fe ff4lev,

h dl

perdidit; nuuquam alterius copulam

non pofïe,quia vir füus noneflet mor-

requirit, nunquamin viridi feder ra-

tuu$, cum eumin corde quafi viven-

tem haberet.

mo,femper turbidam bibit aquam,ac

nunquam fe alijs intermifcet volucri-

Exemplum caflitatis turtaris S. Amby,

li^

bus,meror perdita focietatis conti-

proponit fánctus Ambrofius feeminis, Jib. $s

dicens

.

*

n

nubgemit: Similitratione fáciant vi-

Hinc difcitefemine , quantws Hexam,

bi«

fit viduitatis tum honor. ,

d.tææ; Po&mor.gem mariti füi , eligant

E

.Xi TW QrAtiA » £ap.19,

;iir-

qua

-

u-

J

84

Conctonts. Strnales,

quavilin avibus laudatuy, Quifnam bauc

parentes fuosiu fene&tute alänt , u£

legern qurturi dzdit ?. fl bomines quero ton

ipf àparentibus,dum pulli effent, e-

gnvenio, Tortuv gon f:a jutvencutis flore «c-

nutritz &alitz fuerunt, Parentes e-

cenditur fed matrimong illecebri fidem pri-

nim íenio cónfe&os & ad volandum

9 marito datam won fallit:fcit enim in ca-

impotentes conquifito cibo in nido

jUtate perfeverare,HixcS. Ambrofius,

alunt , & implumes effectos penníis

fV. "Turtures tam mundi fünt, ut

füis contegunt,ut à frigore defendant:

füuper rem feetidam. non defcendant,

quodque magis mirandum eft , fi ali-

neque füper cadaver ; ficvos ó virgi-

quomigrare oporteat , fübjeQis u-

nes & vidux nectentationi turpi con-

trimque humeris - parentes quo mi-

fentiatis : nec impudicorum collo-

graudum efbper aéra deferunt.

quiiscredatis, carnalifque operis tur-

Idem decet filios & filias , ut fefe

pitu dinem vitate. T urturum naturam

hoc modo habeant erga parentes faos

& proprietatesimitemini , video e-

gratos, atque recoïdenturmagui la-

boris, curz ac folicitudinis fecum ha-

nim in diverfis S.' Scripturz locis ,

Dominum Deuin fpecialiter amare

bitzàcunabulis. Hocinmentem re-

turtures;illofque petere fibi pro grato

vocat l'obias fenior filio fuo dicens:

facrificio offerri;ut patet inlibris Ge-

Audi fili i verba ori mei,C7. ea in corde T^ x

neíeos,Leviticorum & Numerorum:

tuo,quaft fundamentum conffrue. Cum ac-

eqe

6,15.

Et hociuxta mentem SS. Patrumob

ceperit Dets animam meam , corpss meum

9*

munditiam , puritatem & caftimo-

fepeli, & bouorem babebis matri tue om-

niam huiusavis, Voceturturis etiam

Àifj

IJV".S.

nibus diebus vita ejtw : ejtis memor enim effe

706' £.

dele&taturSpon(us coeleftis,cum enim

,'abiig

debes, qua Cv quanta periculapa[fa fit pros

3f.14.

fponíam dile&am (üam invitaret ad

ptettein utero [uo. Ydem docet Ecclefi-

32.

hortum füum , utfefe cum illa recrea-

afticus: Im totocorde tuo,inquit; benorá

ret,interreliqua incitamenta ait:Sgr-

pairem tuumse gemitus matrütna neobls-

C€491,2.

gt propera amica mea,columba mea,fortmo-

vifearés memento, quonium nif per illos,

Jàe

famta, & veni, vox turturi audita efl in

WHALUS no

"n

fuiffess. && mribue illitquomodo

ttra nofira. Sic mundarum mentium

€ illi tibi.

voce dele&atur Deus: fitis ergo fpiri-

Celebris Hifloriographus Valerius

V4l.M, !

tuales turtures, & Deus vos diliget,

& tandem coram eo cantabitis &

Max.(cribit de fanguinis ingenui mu-

lib.se u -

& ex-

liere;quam Prator Romx apud tribu-

ultabitisin gloria.

naltuum capitali crimine damnatam,

JUVENIBUS,FILIIS & FILIA-

"T'riumviro incarcere necandam tra-

BU $ do pro felicis anni aufpicio Ci-

didit, quam receptamis, qui cuftodia

coniam.De hac aye legitur, quod füos

prseratmiféricordia motus non pro-

$.4mbr, unicediligat parentes , eis inferyiat,

tinusftrangulavit, aditum quoque ad

in Hexa- gratumque exhibeat animum,tefle S.

eam filis , fed diligenter excut-

wwrem, Ambrofio,qui de ciconiis dicit, quod

f&, ne quid cibi inferret, dedit ;

iv

CONCIO

Iv.

?f

W

exiltimans futurum , ut inedia confu-

cens: Pater petcapi in celum & cbüin f Lur $

(

meretur. Cum autém jam dies plures

. non (um dignm vocari filius tuus.

$6

I$.

intercederent , fecum ip(e quarens,

TII. Ciconia eft contra ferpentes

lum

quidnam effet, quod tamdiu fuftenta-

vigorofa, nam eos roftro percutit &

ido

- getur, curiofius obfervatá filià, anim-

occidit: Siciuvenes & filiz à iuven-

i

advertitillam, exerto ubere, famem

tute füa fugiant férpentes, id eft pec-

itt

matris,lactis fübfidiolenientem: qux

cata. Hoc enim monitum paternum

"

tamadmirabilis fpe&aculi novitas ab

datillisSiracides,dumait: Fili quajiä' E&l.&t.

l«

ipío ad Triumvirum;à Triumviro ad

facitcolubri fuge peccata, & fi aecefferit ad. z

"

pratorem,à Pratore ad Confülum ju-

ila, (ujcipient teg. dentesleonie, dentes epws, »

: dicium pexlata , remiffionem poenz

interficientes animas bominum,

t

mulieri impetravir.Pliniusautem ad-

S. Ediundotanto horrori pecca-

Surius

5

dityambas perpetuis alimentis dona-

tum fuit, ut non raro dixerit, malle fe

N

&.

tfas, & locum illun pietati coníecra-

infornacem ardentiffimam, quam in

,29:€

tum.C.Quintio, M. Acilio Coff. tem-

peccatum Jethale unum pracipitare,

ploexftru&o in illius carceris fede,

Quinimo S. Anfelmo dicere mos fuit,

j vit«

Idett 2«

Hanc filiam Romanam merito imi-

zquiori fe anímo in inferni bara-

ïl Tvm

tentur omres filij & filiz, fuofque di-

thrum, quamin peccatum detrufum

April,

(

l

il

Et Anfch,

ligant parentes & füftentent : Paren-

iri. Difcant hiciuvenes & filiz fimili

tibus enim fecundum Philofophum

odiovitia , tanquam venenofos fer- de fimi.

02( *

J

Arifi.jjj noupoteft reddi zqualitas.

pentes vitare;& hoc proxenio.

Hl. Ciconia eft ad (e purgandum

- SERVIS & ANCILLIS offero ^«22 $4*

1

9.Eibic,

li

ingeníofa: nam quando cibo gravari

pro firena parvam quidem, fedvalde P^ 5*

64

- fefentit, aquam marinam in roftrum

utilem, fedulam, laboriofam, mun-

j

' recolligit, quam ad interioratrant-

dam & fidelem füis aviculam, videli-

mittit,& fic cibuminduratum remol-

cetapem. Plinius fcribit de aliquo,

Plin,lib.

lit& inteftina mundando, füperftua

qui quinquaginta octo annis ftuduit

ejicit. Sicut autem cibus füperfluus

operamque diligentem navavit , ut

Ilof.?.

velmalusgravatftomachum ; ita&

poflet naturam ac proprietates apis

peccatum gravat G&c anguftiat ani-

indigare;in finem hunc ad omnia eius

quA

mam,.

opera , actiones , motus & volatus

.f;b.s.M

Juvenes, filij & filiz advertentes

quam vigilantiffimé attendit, verun

-

"

)

fe peccaffe;& vitio aliquoinobedien-

tamen expifcari & indagare nequi-

tiz , vellevitatis conícientiam one-

vit,

raffe, quantocyus currantad confef-

Idem celebris Author fcribit,qued Idem li.

fionem atque peccatum corde con-

AriftomachusSolenfis ex lïngulariafï 10.6.9.

trito per oris confeffionem ejiciant ,

fe&ione erga apes fexaginta duobus

Deum parentefque rogent proremif-

annis continuó nihil aliud egerit ,

10ne de]i&i. Sic fecit filius prodigus,

atüs fit cum apibus,phi-

qugm converfa

i 1 1J .$(9 — * ho n s

*l"iprocidii ante genua Patris fui; di-

L ;

86

Congignes Sirenaless

lifcus Thafius femper commoratus in

tetapum erga dominum regem fiïum.

folitudineapud apes;hinc etiam voca-

fümma dile&tio,refpectus, reverentia

tus eft tandem Agrius; attamennon

& obedientia.

r

fatis naturas apum inveftigare, & ex-

Sumniliter fervi & ancillz heros&

plorarepotuerunt : tam enim multi-

heras füasaffc&uosbament , honefté

modas, przclaras atque laudabiles in

revereantur, eiíque prompti obédi-

Dri

etates.

ant,ut docet S.Paulusdicens: Hortare

Í& habent pro

p

Ti;. 2 sQ

- L Apes Regem füuum,tauquam do-

fervos domini fuis (abditoseffe, 4 omnibus

minum íüum affe&u naturali dili-

placentes;non contradicentes, nonfraudan-

gunt, & fümma prote&ione defen-

tés; fed in omnibi fidem bonam oftendentes,

dunt, acpro eo morzi pulchrum .elfe

&t docrinam. [alvatori noffri Dei ornent

Val M.

crcdunt:lpü »;egi tantam reverentiam

in omnibu. Sic magnus fane omnium

exhibent, utnullatenus exire de do-

hiftoricorum judicio fint. fervi illius

mibus audeant;nec Prodire ad Paftils,

Romaui ergaherum fuumamor; qui

nifi Rex fuerit egreilus, & volatusfi-

dum eum àli&oribus ad necem con-

bivendicaverit principatum. Mixan-

quiri cerneret;heri veftibusindutus, à

da eftearum circa regem obedientia:

li&oribus velur reus compreheníus ;

Nam cum procedit,totum congloba-

hexo vitam fervavit,fuam vero perdi-

tur examen & regem circumdar , ut

dit, cujusgratitudinis memoriam z-

tunc viderinon valeat. Singulz tunc

neá apud pofleritatem ftatuà herus

reeis feíe offerunt , & ei

confíervatam voluit.

obfequio

proxümnaeíle contendunt, & feffum

j

1. Apiseft edulum & prudens ani-

fublevanthumeris, acaliquandoto-

malculum. Cohabitabantin uno al-

tum portant:Ubicunque veroRex fe-

veario congregatim, ficut cives in ci-

derit, ibi totus exercitus caftra figit:

vitate , etiam non fine differentia &

Rege vifo totus animatur exercitus,

inconfuüfocircumvolant , utimufcz;

ipío quoque amillo examen dilabi-

veípa,crabrones &aliainfeciasverum

tur,quía fine Regeeffe non poflunt.

habenz certas fuas cellulas, quas inco-

Cum ergo pars apum in laboré eft

luntvvariaque ineisopera pexficiunt.-

Rex folus à labore immunís eft, & in-

Aliquzadferuntaquam, alique por-

tus folus fedet,circa quem femperad-

tant de atboribus ramifque arberum

fünt quedam apes fortem. aculeum

acherbarum pinguem refi natam ma-

habentes, tanquam lictoxes regem cu-

teriam,qua obliniunt interius omnia

ftodientes & offendentes puniunt ;

latera & parietes totius alvearij pro-

Quando autem R.ex moritur , circa

pter nocivaanimalia; & anteriora fo-

ipfüm conglobantur, & more fune-

ramina,per qua evolant, fifint nimis

rantium triftitiatorpent, & plebstota

magna. Aliqus faciunt ex cera pul.

4

moret, non comedunt, nonproce-

chras,concavas, rotundas & longiuf-

dunt, trifti murmure omnes gemunt,

culas domunculas , primo fuperius u-

nonluéctus minuiturimo fame fe mori

n& proRege fuo,dein ad latus deorsü

Mr,

permittunt, nifi corpus Regis deme-

aliasjin quib*aliz apes effe&chabitare

!s

pofíunt,

gio (ubtzahaxur, Ex hisomnibus pa-

j

AE

cocho* IF;

$7

It

5offunt ,

uz alvearia cuftodiunt at-

Beatus , qui habet apem conjugem.

NI

1

unt, -

que defen

Sic ego dicerepoffum:Beatus herus&:

Aliqua co

]

&

ligunt ceram,& de flore

paterfa

N

1ticos.

milias, qui habet apes dome--

U

s

ad florem volant;& circumquaque ex

[l

HL Apesotium odio habent : nam 4r/ff de

ji-

flofculisexfüguut quicquid illis pro-

deft , jambene oneratz revertuntur

( ut dicit Philofophorum Princeps ):4He

ttt Tij

domun: & cito revolant. Siex alvea-

inertesduré cafligant, Cv ceffantes abopere

u

morte condemnant: Simili ratione iner-

!j

1io pervolant, nftar fagittz penetrant

per zéra, Alij exfügunt dulcem, fubti

tes fervi pigraqueancillz cafüganda

fj

lem,purum & vaide fatubrem füccum

fant,ut dicit Veritas $ Sezvum inuti- Mat.25.

! nl

ex floribus,videlicet mel,&in corpo-

lem projicite in tenebras exteriores. 30.

]

yein fpeciali aliqua veficula ad alvea-

De pigris&malitiofis ferviszetiam ]o-

ls

rium deferunt, quo implent foramina

quitur fapiens Ecclefiafticus hoc mo-

!

do: lugum r lorum cervicem fubigunt :

cera, & füperius fübtili cerá artificio-

nervus G tormenta ferygm malitiofum :

Ecl. 5;.

s& obliniunt ; Pe ruifüm efHug;e

o

*

otium cnitm

Y

queat.

mittiilum inopus ne Yacet

Quz

dam inter eas fant inilites,qua

milta vitia docuit:adigeeum ad opus,quod

interdum egrediuntur , ante melía-

offiium ejw poflulat : quodfi non obedierit

ï;

rium circumfpiciunt attenduntque ,

futegrava eum compedibus.E.c profundi-

I

num apes ra'ptriccs ante apiarium

í;mus ille Ariftotelesait: Dominw fer-

Arf)fi;in

fint,quz alijs advolantibus & ferenti-

yos neque petulantes,neque abjedtos effz finat.

Oettti»

d

bus ceramaut melauferre velint, illas

; Nonautemapprobo confuetudi-

invadunt & àmellario repellunt. U-

nem Veterum , qui habebant manci-

Ü

no verbo magnam in laborando ex-

pia utriufque fexus ,quz ad füoslabo-

W

ercent diligentiam atque fedulita-

1es pro pecunijs emebant,& ficut Pa-

*j

tem,& laudabilem habent inter fe or-

teifam. fuos equos & alia pecora oc-

J

dinem,quzque füo intenditoperi) ne

cidere poteft 5 fic quoque poterant

2

percutere fervum tantà vehementia,

aliam in füa impädigï actione &nego-

L

tio.

quantà poterant & volebant ( illum

30 fedulà fervi & ancillz

Pari mo

autem occidere , eratinlege Moyfis

prohibitum) ita ut breviinter manus

obligationi fux & officijsintendant ;

alteralteri nonimponat laborem, ad

eorum moreretur, Si vero adhuc duos Exad. M

quem nonobligatur,ne hac ratione la-

dies füpervivebat,Dominus non mul- 20

&abatur , tale jus & poteftatem tan-

bor&tempus negligatur,quifque fuo

r

fatis faciat muneri & labori,& fic fer-

tam Vetereshabebantin fetvos. Yali

Is

vetur ordo in familia domeftica.

tyrannide in domefticos uti;non fapit

l.

Chriftianum animum & fraternum a-

Hunc pulchrum & honeftum otrdi-

:

nem requirit à vobisVasillud eledtio-

morem,diícrete ergo reprehendendis

H Cor.

nis, dicens: Ommia bpmjlä & feumdum

ut autem nulla reprehenfione opus

u

erdinem fiant.

fit, fint fidelesdominis fuis inftar a-

H40.

jid

.Siïmonides do&iffunus dicebat :

pum-

"

Theocri-?

88

Conclenes Strenales,

Theoctitus narrat pulchram hifto-

turgraveolentibus Rercorif»us , qui-

riam de quodam Poéta ; nomine Co-

bus nidificat;iifque continuo inhzret,

mates, hic folebat fingulis annis Mu-

hinc fcetet fapra modum,ita ut homo

fisimmolate agnum , utip(z reliquas

eius prxíentiam.& attre&tationem ab-

domini füi oves ab omni infortunio

horreat: Sicebriofi utplurimum fünt

defenderent & incolumes coníerva-

quo ad externam iactantiam formofr;

rent. Inaudiens hoc eiusavarus do-

iactant enim fe de (üa fapientia, do-

£&rina, divitiis, rebusgeftis&c. cri-

minus, indignatione commovetur in

illum & cutat eum concavz includi

ftam gerunt; verum anima & coufci-

ii

arbori, ut in illa fame pereat. Sed

entia eorum graveolenter coram

h

quid ? Dominomoriuntur omnes o-

Deo; Angelisfobriifashominibus foe-

ves. Cum dominus revertítur ad ar-

£et.Auditede iis non ineptos verfüs:

borem,volens videre,qui fe res habe-

Bis fex credatis. pecies funt ebrietatiss

retcum Poéta füo , utrum vivus an

n imuliis primus fapienseft : alrer opi-

mortuusíit , invenit illum vivum:

35 ;

Quazrit.quomodo adbuc vivat ? Re-

Tertius erande vocat;quartus fua crimi-

fia plorat;

fponditPoéta : Apesme nutrierunt:

Quia inftar apis fidelis fuerat hero

Quintus iuxuriats extus per numinaju-

T4Í:

füo, apeseum non deferueruot, Simi-

lem fidelitatem & .dilecionem vos

Septiuus incenditz oflayus ff

:;;guld yan-

dit:

s

fetvioftendite dominis vellris.

IV. Apes fünt quoque continentes

INonus eil celat.quad clem fiis eff vevee

"m

: atque cafte ,quoniam nullo.concubi-

dat:

D

tu mifcentur, nullalibidine refolvun-

Scamnum denus amat , .andmusmf'pii

p

tur,oderunt etiam impudicos, eifque

camat-

E

ftatim viam oftendunt,. Pari modo

Cum faerit plenus , vomitu

"-, feait duaa-þ

fervi & ancilla fint. cafto corpore ac

denmié ,

ÀQ abominabilem «fætoremA coram

animo , ne füper (e ac domum domi-

norum fuüorum maledi&ionem indu-

Deo & hominibustalis ebriofz upu£

i

ll

cant. De tali familia, ubi caíflitas fer-

Pier;

pe! Hominemebrietatelaborantem

I,' ]

vatur, merito dici poteft illud Sapi-

fignificare cum vellent /£gyptii;upu-

Val,lib,

entis: O quampulcbraefl. cafla generatio

pam pingebantzUpupa fiquidem avis

25.Et li,

LU

W b

-34P-4"' um elaritate! iumortalis eff enim memoria

ve(citurimmodice, ita ut plerumque

$$ pag.

2

illiu ,. quoniam C apud Deum nota efl &

inde ebria fiat.

fó2.

apud bomines.Eiufiodi fideli caftoque

Hinc praterire non poffum probro-

GwJ«? *

animo fervivit olim Jacob Labano.

famillam metamorphofin , quam in.

f

ebriofis fieriacriter declamat & dolet

EBRIOSIS, gulz & crapulz dedi-

lia ;

. tis ; quiomniafcedaingluvie confü-

S.Chryfoitontus Epifcopus Conftan-

D

(

Cbryjoft

munt, diflribuo pro xenio feetidam

tinopolitanus,dumait: Ebrieta; fuesex

botn. 586

|

acimmundam Upupam: hzcavis in

bominibtw facit.Hic etiá oftendit ebrio-

in Matt,

lumis variiseft quidem pulchra, ha-

fosafinis canibufq;effe pejores: Quan-

- i

etque rubentem criftam, (ed dele&ta-

to melior

CONCIO Iyr.

25

Ed

ll«

4o melior. afintis, inquit,tiriofo efl,quamo

is dono bübonem five no&uam, :

:

canis praflantier.: omnes certe animan-

eít ayis onufla plumis,fed pigritia de- Pliy,lip,

0

tes,qua rationis expertes fincum bi-

tenta & debilisad volandum. Deno . ro, cgr,

2

bunt,aut.comedunt, ultra-quam fatis

tua dicuns Naturalifiz , quod dele- gy ji5,

Int

:eft, etiamfi mille homines cogerent,

£eturtenebris& caligine , atquede ;

.

.

9 .'Fd'.

?6,

nunquam elabuntur

Pejoresigitur

no&e, praíertim inhieme , volet ad

4

Q«

árrationabilibus vos eftis,qui inebria-

templa, utlampadarum oleun fümat

& bibat.

g

;fmini voluntarí?. -De hoc fetido por-

[«

ldem hucufque fecerunt & faciunt

v

iDuBar-

Q;-fcilk:et*dbxiofo.;canit?oäta «Gal-

m

$f

:1 we

hzretici : Nonne illi baud folum o-

leum & lumen ex templis furati funt,

(

,

Ex bominehnfamis poreus , nullequepu-

féd etiam Sacramenta pleraque? ut e-

dort:

nim:Holofernes incidit in aquadu-

Tellorum àn qmedio ., farto de pectore

&um &fontesBethuliz;eodewm modo

Yoncb ;s

hareticiex Ecclefiaeripuerunt aquz-

Im/iitb..y

Erudat, Baccoique. volutatin amtie c4-

-ductum divinorum Sacramentorum;

*

:davers.

Calvinus veram Cluifti Domini car-

ANon etiam anemor ipfefu , fubmerfus

nem & fanguinem ex Euchariftia au-

1-

-JMatcho.

fert: Lutherus prafentiam Chrifti an-

te fumptionem negat: gratias prove-

'Tefx'ibiïius?ïoquitur wefbis SS. Hiero-

Aientes ex cenfirmatione,poenitentia,

Ozrdine, matrimonio, extrema Un-

"

*Hieron.

;nymus magnus Ecclefia do&or:&brio-

fus.quum ab[orbet vinum , -abforbetur a vi-

&ione eradicant & annihilaut,&c..

lib. de

40,4bominatur à Deo, di[picitur ab. Angelís,

2. Auferunt Sacramentalia, & qui-

u

paniten.

deridetur ab.hominius, ceflituitur à virtu-

bus velut fonticulis devotionem hau-

tibus.covfanditur à damonibus, conculcatur

riebant Chriftianis füftulerunt fiqui-

l«

ab bominibus.

dem non modo Miffz facrificium,fed

, dandemficutupupainter immun-

Scomnes fanctasceremonias , facra

Ifl

Levit. 11

vafa & veftes, Reliquias SanCorum,

14

das avesà Deoreputatur;tefte S.Scri-

9.

prura:Sic etiamebriofià Deo repro-

Indulgentias;facras imagines(utiCal-

Pt

viniftz ) rerumque benedicendarum

J Wl.übl

bantur,quia necebriofi regnum Dei poffide-

I.C07.6,

bunt,dicit S. Paulus.

ulum,.

1o,

Ne ergovos ipíos &ratione & bo-

3. Templorum ornatum & monu-

; ib

na fama.,tanquam-o.dore bono, & tan-

inentapietatis omnia : ea enim vel

gbl-

.

demvita zterna privetis, monet vos

omninó defpoliarunt, uti Calviniftz,

omnes Chriftus jefus dicens: Artendite

velobfole(zere finunt; uti Lutherani.

!

4. In facra Bibliaetiam miférunt

Luc. 21,

vobis , e forte graventur corda vefrrain

t

erapula C ebrietate , ( füperveniat invos

manusfurtivas, & ex illisfüftulerunt

34*

dl

ripentima dies illa fal.judici.

integrosaliquotlibros, quía fcilicet

(

contrá ipfos faciunt, Lutherus xejecit

HARETICIS pro apophoretis &

M

o«j

pro cognitione fui exxoris & cacita:

LibrOS :

(

i

9o

Conciones Strenalás

libros Machabzorum , ut purgato- incendium idlatiffime graffari , &

rium G orationes prodefünctis, que — Principesviribus auctos rufticis pra-

inlibris adftruuntur,exfibilaret, Epi- valituros: ; veritusneincaput iuum:

ftolam itemS. Jacobi, quam ftrami- bellieventus xeciderer,ftylum vertit,

neam vocat, quiauimirumillzfidem' & ad ees trucidandos hortatus eft

folam refpuit,opera cum fiderequirit. Principes.Sic rumorestantum & bel-

10

Epiftolam Judz; quz Íimiliterrejicit lam optabat, vi&oriam neutri partis

M

íolam fidem,& damnat eos, quinul- qaso füum interim venenumcemmo-

icm nifiinfidelitatispeccatum agnof- — diuspropagaret: Undelibello in xe-

[

cunt. Epiftolam quoque ad Hebrzos;* fticosait:Virumque fam thni, fi pravale-

P

Apocalyplin etiam', quam & Calvi- rent ru]lisi,diubolm foret Abbaesft vero pra-

nusrejecit: Pofteriorestamen Calvi- - valerest ejufinodi Y yeaniy mater ejwo foret

niftsreceperunt , atihde probarent — Ajbetiffz,

Komam effe Babylonem & Papam — Vetuiti

dem Turcis refiftere, (ärii:s,

Anutichriftum , fed perperam &ridi- inquiens, Turcis fubefle; quam Ca-

culé. Taceoalios quosdamlibros , tiolicis, quodillizeligionemcuique

quibusvelmodicam vel nullamfidem liberam facerent;hi nequaquam. Un-

attribuunt, utlibro Tobiz, Judith, deSolymanrus noh parum fe däïer?

Efther, Ecclefiaftes, quos Judxorum - Luthero fpe agnovit.

figmenta,coincedias & tragcedias ap-

Quid turbarum in Gallia Calvini

pellarLutberus. Taceo varias feniten-. doCtrina concitarit,nemo eft; qui ne-

lu

sias& vocesipfisadverfantes , quas íciat; ZLnno fiquidem 1/2. initium

56'

de pravarunt.

fzvicndi in Aquitania coepit; lat&va-

1. Bubo ceffe Ifidoro, ferta r fütu- gatus furer Parifijsin ebvios quofque

rum malum durofuüoclamoreeraten- gladijs fzvitum, Sacerdotes piflim ad

szre,& lociubiliabitat, foitudinem — jpíás arae maQtabantur, templa (àn-

guine Ruebant,ltatuaSan&orum con-

puntiare.De BubOueiczïæ;i:,'Qviäius&f

*

fracta,ófia Francifci R egisll. exufta,

ino&sS. Bilanj, lrenzi& Mattini

-c-o9 venfuri nuntia lutis

fau&tiffimorum Prafülum offa tumu-

Igaayu. h'ubcdsr,mïz —mo'r:aübu! 0nin.

li&erut» & flammis data viderunt

Lugdanenfes & Turonenfes.

Quid qua(ófierefes nobis pritende- -

Auelia cuin Ducatu füo quid non

runcpi infortunia;hitesjurgia, fedi — pertulit? moritati, nomfexuiparci-

a 1

tiones,bcl!

ELYI

:omicidia&fanguinis ef- tüm, fenescum Iudibrio & tormentis

fuhoues? Nonne Lucherus fois fcri- ene&i,teneraatas cum türribus, quas

ptis& concionibus feditionesexcit&- pxæ"ïïd'ioqyæïcbmt,ihceüfä,- ad Mar:

vit & populumin Principes armavit,: tyrem oila prodenda homines tor-

evangelizanseis omnimodam liber- anentisadacti, mutatz in bombardas

tater) & exemptionem ab omnibus eampanæ;bapciïïefiaïn.clbacas-verfä;

yentres

Legibus,& Msgiftratibusjvidensvezo | putei dc Catholicis repleti ,

excifi:

€OoNCIO

Ivy.

94

excifi:Sic teftatue P. Ad.Conzen.lib.o

""Cum B,Cyríacus Mon

ächum quea-

Soplon

n-

idam Neftorianum defun&um Deo

Polit.cap

AnVidete guo:ænmla'prætgai

prat«&pi,

Ut

danthzxretici.

'commendaret,circa horam nonam di:

626,

u

Adhos bubanes vitandoshortatur

i fequentis vidit frater qui erat in

d

fpelunca, quend&sm adftantem fibi a-

nosS. Apoftolus Paulus,dicens: De-

D

nuhtiamus vobs fratresim nomine Domini

fpeu terribilem & dicentem : Veni

&. Tb;ff.

t

3.6.

nofiri tefu Chrifli us fabtrabati vos abom-

& vide veritatem : affumetiíque cum

104

tti fratrt ambulapte inordmat, ei nou [e-

duxit inlocümtenebrefum ac foeti-

xw'

eunduss traditionem ,. quam acceptrunt à

dumignemevaporantem , aique in

r

Ad.30. fobi.Eciterumait: Attendite vobis c» a-

ipfis ignibus videt Neftorium,Euty-

(

28,

chetem, Apollinarem,Diofcorum,Sc-

tiverfo gregi, in quo Spiritus fandlus po[uis

u

Epifcopos regere Ecclefiam Deisquam acqui-

verum,& alios quofdam,dixitque illi

fivit Janguine fuo/Ego fiio, quoniam intra-

is,quiapparuerat; Locus ifle przpa-

bunt pofl difceffionem uieam lupirapaces in

ratus ell hareticis. Hanc hiftoriam

/

Vez,non parcentes gregi propter quod vigila-

confirmant veiba Chrifti diceutis :

fe,tnemoria retincntes.

à

Marc.ió

N

Quinon credideritcondemnabitur.Ne vo

|6.

'O voshzretici! fi velitis (alvarine

bis hoc contingat;fugite tenebras, re-

"u

Íicislucifugz no&tuz,nolite amare te-

dite ad lucem veritatis verzque fidei.

nebraserrorum & hxrefeos,(ed audi-

"Quifque fiara ftrenam zqui boni-

te paternum monitum Chrifli Je(ü

queaccipiat, do&riuas ex illis prola-

Ihf

v

Salvatoris noftri dicentis:: Dum lucem

ta$anime pervolvat , bonas avium

m

Ioan A2« babetis, .erediteimlucem, ut fl lu- fitis.

proprietates imitetur,uttandem cum

36.

Scitis quoque, fi legiftis, bubonemà

aviculis coeleftibus,id eft, (àn&is An-

at

Deo

f

e reprobatum , feu immun-

gelis fiue fine in xternum mereamini

Jaudare Deum cantando: Sandhus,

l

dum;ut patet ex lib. Levit.11.16.77, Et

Deti.14.1$.. Similimodo reprobati à

fanciue,[anct us Domints Dets

lfa. 6.;.

fin

: Deofunt haretici,ut patet ex fequen-

0i

Sabaezig.Axlle-.

Ufïfb

.titexcmplq.

"if

5 . A

.

L

u-

(

wnï

TL

m

z

G

fs

on

Ls

d

if

&t

Luas

fat

tor^

dl

ö..

lh

M a

'CONCIO v,

auá

ydi

Contionts Strenales,

m

ame

H

xccumoemmemmcmmmmmm

fnà

ä

Qd

$

Á

4

Q g g g QPIJQOPQGEST

EL ALE VC L D oW

Sivis mercari coeleftiagaudia coeli,.

Accipenummatum, quod tibi do*,xeni*umg,

CT-HEMA

Dabo fiäip:mniam,þ&[kxþe ga'm.GCn*, 23. þl-?*.. :

r

D

scesSUandoquidem ho-

ma.rsï&.ämxuma fertilematque fru&i--

P« Wdiernà. luce folem-

m i

ferum,;utagros, vineas ac prata bene--

niter agimus diem:

dicere, àiterilitate & maligna co]i.

primum.novi anni;

intemperieconférvare, afame libera-

E m

& felicicurfu illum:

re; & medijs neceffarijs fuftentare di-

X

D IME

attigimus,. divinif-

gnetur.. f. Annum faiubrem atquein-

ue ja aufpiciis eum ingreffi fumus;.

coluniem;ut à peftemorte fubitauea;,

maxima nobis eft caufa lxtandi,

omnique imorbo contagiofo: prafer-

Deum benedicendi ,. illique gratias

yarimereamur, vitamque in profpera.

agendi pro: tot,tantifque acceptis per

valetudine tranfigamus , femper fan-

annum beneficijs. Hoc docet nos (an-

&iffimum Dei Nomen colamus. ac:

&us Patriarcha & Epiícopus €hryo-

venerezur, ipfique à peccatis. abfti-

nendo iuferviamus.

i

jl

ftomus fermone ad pop, Antioch. Fbi-

n

, nám annurm expletum videriinquit, gra-

. Deinde etiam hodie habemus an-

€hryicft

tias age Detayqui te 4d hanc annorum ctr-.

firm.ad

fàm , alteri mutuo precandifelicifi-

cuitionem: perduxit, Rogemus itaque.

mum nóvianni aufpicium , hoc ovi-

^

P9P-4"- . Deum,utnobisdonet, 1. Felicem ac

culis füis hodierna die

recaturS.Ma-

i

eloch..

jucundum novum.annum, imquenos

ter noftra Ecclefia Cat

tholica, hoca-

h

J

ab omni infortunioatque tribulatio-

micusamico,frater fiatri; Pater filijs,

i

ne propitius tueatur & defendat. 2.

filiz matri &c.exoptare & apprecari

Salutiferumannum , utinverafide

folent; hoc etiá egovobis omnibus &

hl

Catholica confervemur & robore-

fingulis Ecclefiafticis & (zcularibus,

mur, ac incharitate Dei & proximi

Nobilibus& ignobilibus &c. ex inti-

proficiamus.3. Annum pacificum, ut

miscordis mei medullis precor & op-

ace & tranquillitate fine bello ac

to :fpero has optationes non fore irri-

h

5

fione innocentis fánguinis viya-

tas,fed apudD.Deü nobis aliquid bo-

Wi

liqui

h

gi»ämpesxstgxaæ Fortagis veroa

háe

NG

7w

CONCIO F.

93

no,Et Pfalmo 55.2.8it: Cantate Domin? pí.9t,2;

Eäcm&a benevolà apprecatione non

&untcoutenti, defidereburt quoque

* benedicite nomini ejss,annuntiate de die

THEOD U

in diem (alutareejm Similiter in Pf 133.. Pfr33. 1

1 anera &apophoreta;ut mos & con-

füetudo vigetsdiu'itaquemiecum aui-

Bentdisite;inquit) Dominum omntesfervi

Deinini,. Quod etiam: deno&e Deum

1joperpendi; quidnem vobis gratum

atqueacceptum darem', tandem oc-

benedicere: atque laudare debeant ;

x,bid.zæ

moriet in eodem P^ Iu noibus extollite

currit mihi penuria hujustemporis &

pec—uniarum.-inüpia,couduü.-i eo me-

manus veflvas in (anclas: Q benedisite Do-

minum,, Adhanc divinamlaudem in-

cum ornibus & fingulis,cüjuícunque

ftatusac conditionisint; doríare pe-

vitantetiam nos Sacerdotes tres illi

cunixcerta: monetarm $: non. dubito;

fan&i pueri Dan,5, dicentes: Benrdicite

Dan.3.

quin univerfis fit futura grata ftrena-

Sucerdotes Dominii Damino:Latdate C* fu-

»

perexaliate eum in (ecula.

ECCLESIASTICiSpræfentODa-

lerum Francicum.,. cuihacfententia-

Hzc ftrena gratiffimaerat SS.An-

D

1

tonio Comipatrenonoftro; & Arfenio p,) — |

Fi 5242

infctipta ex: Píaliio1iz.5it nomem Do-

" süünibeneditum. kluuc dalerum:ea de

Ereritis:certe enim conftat eos,cum. P

noétes illisinlaudando Deum: & o- ,

caufa ipfisSacerdotibus: & perfonis:

Ü

Ecclefiafticis dono: ,. ut haucíenten-

rando:nimis Dreveseffent; de oriente.

a.

l.

tiam Davidis femper pra oculis ha-

fole queftos effe , quod tam citofuis.

Z

beanz, & cum paiiitente Rege fan-

€os dilitijs,ortu füo fpoliaret..

. &iffimum Nomen Bomtnino&e &

De 5 Apollonio: ducentorum-.in: Ruffin. 1

N

'.

interdíu quam diligentiffime laudent:

"Thebaide menachorum.Antiflite le- 2 £.7,

'&tque benedicant , quemadmodum

giturjinterdiu.centies, totiefque no- Pallad, -

J

li

P(3j4 ipfemstde fe ait:: Benedicam Dominutr

&uDeum inoratione laüdaffe. Idem (,52,

in otini temnpore, (emper laus ejw i ere meo.

de S.Battholomzo Apoftolo & com-

(

L.y

Etiterum:. Bened:c acima mea Dominoy

pasrono hujus civitatis affixmat Ab-

Pf104.

& omnia;qua intra me (unp,uomimi fandto.

dias.. Hunc Francicum Dalerumver-

Ev

^

ejut..

fateinmanibus, verfateincorde, &

Quodipfe nocte & die laudaverit:

ftediofiffim? no&e dieque laud;tcs

lt

Nomen Domini, claristeftatur ver-

Nomen Domini.

MAGISTRATUI doloos faufti

Pf.u8.. bis,dicens : Memor fui noenominis tui

a-

$f& — Domint. Et verfu 62.ait Media nocle fur-

xenij antiquum Denarium Maria-

62«

num(2l(£ 90ariea Grofd)en) In quo

^

gelam: ad confitendum tibi, De diurnis:

r

auteimdivinis laudibusloquiturverfu.

hac repericur infcriptio: Fornter,redté,

V» 164« 16 4 Sepiies in dielatdem dixi tibi

pé. Hunc Denarium cum fao Epi-

. Adhanc devotionem piumque mo-

grammate fémper haBeant prz oculis

15

:dumbenedicendiNomenDominidie:

Ite

Superiores, utin oxïiqibus fux fatisfa-

no&eque,invitat Davidille Rex pius

p

omnes Sacerdotes & Ecclefiafticos ,

ciant fu.nö?:ioni;

tf

Píé7. dicens ; InBedlefis Lentdicite Deo Domi-

M ;

l.VOCaf

bo.

$7.

jj

W

94

-Conciónti strknales.

I. Vocabulumiaueemeft, Fartiter:

ter qui triginta annís in RegtoneTrá-

Fo:titer patriamveltrofque fübditos

chonitide imperium rexit.De quo]o- 1ofephus

defendite. Dehoc pulcherrim£ Au-

