dentes Virginesomni die fpeculentur,

T HW

Artes liberales : quedam eft Ethica ,

ne aliqua faciei animz inhzreatlabes,

yiti

qux docet morum honeftatem : qua-

& quàm diligentisfime attendant, ne

*«jam eft Oeconomica; quz docet do-

quid committant, qu

11]

S

od oculisïipü us

firi

mum & familiam regere: quxdam au-

difpliceat.

tem eft Politica,quz doceturbes & re-

2, Virgines fapientes habere debent

o

gnapacificegubernare, Ex hifce di-

etiam ferpentum proprietatem, ut ip-

Ícant quidem Virgines Ethicam , id

fas monet Chriiftus earum Sponíüs

L

.

Ut

cot

eft, morum & geltuum honeftatem ;

Eflote prudentes ficut ferpentes. De fex-

Maithi;

atque Oeconomicam, ut íciant regere

ente referunt Naturaliftz

.

.

Primó ,

oli)

xo.näq

pel

& adminiflrare rem familiarem & do-

quód foleat veterem deponere pellé ,

mefticam ; hac enim decent Virgines,

ut rer.ovetur:fic virgines hac die vete-

12

rem pellem malorum moruy & actu-

m

. anfhnxs LOT exerceant fe ícdujó

gm cponant,&c.

2,De

d

r

264

H

N

«Conciones:Strenales,

E

2.,Defer

penfe,qui-dicitur.afpis;di- per omnia.cogqualis,fuit obediens ;

PÍ4745« «cunt, quód auresobturet , neaudiat

S quidem;utdicit S. Pau]us,Obediens plilig;

wocem hominis incantantis ;.nec.ei

Aifque ad mortem,mortem autem criuis.

2X :

:obediat;& quidem,quód uná aure fir-

. Vultisetiam videre inter Ethnicos

iM

amiter adhareat terrz, alteramautem

filiosobedientes parentibus füis ? A- —

M,.

«audáoccludat: fic quoque Virgines ;

fpicite £lianum adolefcentem , hic Pr&fo-.

ne feducantur füavibus & dolofis ver-

Eretziam poft longam peregrinatio- 4610*

,æüan

ibis , & incantationibuslafcivorum a-

nemreveríüs ,rogatusà patre , qui

d

. .dolefcentilorum yaures cordisfui.oc- difciplinz tanto temporis interftitio

.cludant,recordatione.noviffimorum,

affecutitseffec? Se :brevi often(urum

fcilicet. mortis , de qua dicit S"Augu-

effe'pollicetur. Verberibus igitur pau-

ftinus: Mors omnium vitiorumeft perem-

Jópóftczíus pfopter deli&um .admit-

. Aug. l. 2.

deGen, ftoria.

Deinde recordationeextremi

füm;patri nequaquam inobediens fuit,

&ontra

judicijsdicit enim Siracides: 1p omnibus

& ait: Hocedo&um, ut parenti cafti-

Manith. opz-ribusmz's,mämomr.:mwjj?ima.ïua, €" gaudobediret,ejufque indignationes

i

-

Er[erm. Anetermum non peccabis.

atq; peenas zquo ferret animo.

.O Virgines ; ne fitis ergó infipien-*

Afpiciteetiam Polymicenfilium , Apud

3.deIn-

210€.

tes , ne excludaminià cecleftibus nu-. hic .diceDat ad 'mairem fuam Joca- Furip. n

E«

ptiis,fed GrisprudentesGcfapientes , ffom : Qu tu vis,

eadem mihi grata-phenifís,

3

97.40.

ut in numero fapientum Virgiuum

eiunt,mater,

cum Sponfío valeatis intrare ad illas

Quemadmodum obedientia filio-

Matth

2j

femperduraturas nuptias Agni, & ibi

xum füummé recommendatur:parí mo-

Apoc. 1

9, finefinelatariatzc virtus ftrenalisvo-

doinobedientia eorum grande cft pia-

bisplaceat , femperque vefixisinha-

«ulum. Olim inobedientes filii lapi-

reat animis.

«dabantur ex mandato diyino;ut patet

(

FILIIS & filiabusprzfento pracla-

ex Deuteronomio;übi Deusait: $i ge- peyr

P^

ram illam fumméqueneceffariam vir-

dtutterit hoimo filium contumacem C proter- 49..

tutem Oledientiam, ut parentibusfuis

yum, quinon audiatpatvis aut matristi- (oq —

promptiffimo femper obediant ani-

perium , cogrcitus obedire contempferit,

1no. Adhancvirtutem enim iftos ad-

Apprebendent eum , & ducent ad Seniores

S:

l

colif.

hortaturS. Paulus,dicens: F/i? obedite. civitatisillus , & adportamjudicij , di-

['

3.20»

parentibus ve[tris per omnia , boc euim be-

«entquead eos ; Filius nofter illeprotervus

neplacitum eft in Domino.

* contumaxefl , montta nofira audire

|

Cupitis manifeftum exemplum filii

contemnit , lapidibus eum obruet. populus

obedientis habere? Afpicite Jefum Fi-

eiyttatis, C morietur , ut auferatis malum

. lium Dei & hominis;hic Jofepho;qui

demedioveftri, G univerfus 1rael audiens

tamen ejusnaturalispater non erat ,

pertime[cat, .

:1

fed tantümNuuitius, & Virgini Matri

Hoc mandatum

& -p&äf'criptam

2

Mariz obediens fuit;tefte S. Lucá;qui

Ref,

mul&amimpletam videmus in rebelli ?

Ulf..'?--

deipfo dicit: Eterat fabditusillis, Suo

Abfolone filio Regis pavidis,qui poft- 1^M*

of-

fl-

veró eoclelti && aterno Patri. , euieft

quam à Josbotribus lanceis conf

——

ug

CONCIO XVIl.

m

íi6p ^

u

fus fuerat pendensà quercu, indé fub-

inobedientie inveflipare velimus,

. latus, & infaltu projeus. ín foveam

parentum nimiamab initio conniyen-

h l-at

lo

2.Rey. grandem, & comportaverunt, ( inquit

tiam caufam effe inveniemus. De quo

T

18.1q, — facertextus) fupereum acervum lapidum

quidam Po£ta :

!

Ji

]ij

gnagnium ninis,

B/anda patrum fegnes facit indulgen-

De calligatione inobedientis filii

114 n4[0$.

itio-

Alian,

laudibus extolliturR haCones;qui cüm

Hic Sapiens omnem ferió monet

qii

Li.2.34. feptem haberet filios, inter quos natu

jito

parentem: Non des il ( filio) poteflatem xccli, jo.

Itf

ininimus omnium erat nequiffimus ,

anjuventute, C ne defpicias: cogitatusil- q«,

nullis ut verbis , aut minisbonam ia

Pdu

liuss eurvacervicem ejus in juventute, &*

viam reduci poffet; ipfe illum appre-

tundelateraejus, dum infans ell,neferte

jj

ináduret, C non credat tibà, C* erit tibà d-

Ilb

hen(im, & manibus poft tergum re-

vin&is ad Judices abduxit, & ut hunc

ler Anitna.

]

ad mortem condemnarent,poftulavir.

Hoc illa mater opulenta re ipsá ex- rj L

Judices hocaudientes , animis con-

pertaeft, de qua Alexanderab Ale- Goz44,

fternati (unt, fuis eum fententiis.dam-

xandro, & Joannes Gerfon referunt 5 ;., p.he

YY NSAXXB

nare noluerunt, fed utrumque ad Re-

huic matri unicuserat filius,quem dif- s55 x

v ol

1

..

gemPeríarum Artaxerxem . adduxe-

foluté viventem non cafligabat, & ad 4, j

Fal )

tunt; Rhacone autem continuó apud

nequitias ipfius connivebat Hinc Cüm ju; ag

Regem inflante,& eadem contenden-

jam vicennis amplum in ganeis& po- ;;

Q

te, Rex ait excipiens potefn pati, ut

1

pinis, aleaque diffipáffet patrimoni -

filiusteiufþici-ente & agente cruci

üm, & adextremaredactuseflet , la.

Pl&

affigatur? At illerefpo

ndit: Maxim?:,.

trocinio & rapiná vivere ceepit;quare

lp

dicens fehabereánhorto arborem , £

furticonvi&tus,morti addicitur;ad pa-

at

quacüm ramumaut fürculum aliquem

tibulum dum ducitur, matrem, priuf-

if il

noxium praícinderet, tantum abeffe,

quàm vitá decederet, alloquendi fieri

- 1.U

utaliquemindéeadolorem accipiat,

fibicopiamrogat; acceditilla dolens

ii fH

ut etiam magis effloreícat, Quibus

& ploraus; fed filius quafieam exofcue

eïlf,

audids Artaxerxes Rhaconem col-

laturus,nafüm ei avellit & demordet,

laudavit, & in regiorum Judicum

altum adftantibus inclamans: Hoc fit,

ionf

ui

)

[

collegium cooptavit ; - dicens :

cives! maternz educationis przmi-

r

tamfevere & juflé depropriis liberis

um; deindé clamare perrexit : Non

um

fententiam auderet pronuntiare, om-

Prator, ajebat, fed mater mea me du-

Vl

ninóeriam in alienis criminibusin-

cit ad (ufpendium. Itaque, Ó parentes

i

Corruptum fe & fincerum judicem

Chiiftiani, auditedo&trinam fapientis

exhibiturum. Filiumà prafenti judi-

liuti

Ecclefiaftici dicentem : Doce. filium Eccli. 30«

Cioexemit,gravifTimam interminatus

tutin, G operarein ilio,nein turpitudinem 4 ?

mortem,fi fimiliafcelera denuó.com-

illius offendas,

VY

beil

mitteret. O quot hodie ubique inobe-

Née

utamininimilàconniven-

r

dientes inveniuntur filii,meritó feveré

tià & indulgentià infilios, eft enim

Poü-

quadai crudelitatis fpecies ; honefta

me[.'

ca&igandi. (cd fiin plerifquegaufam

l

veró

ü

L

$05

266

Concones: Strenales.

" verb & feria caftigatio, pietatis & a-

perfecutione, adverfitate, & tribula-

tione viduz fint patientes, orent pro

snorisargumentum & opus prorfus

hetoicum: habebitifque femper obe-

füis perfecutoribus,& magnam habe-

dientesfilios. Interim vós filii & filiz

bünt à Deo mercedem;dicit namque

hanc pulchram colite virtutem obe-

S, Abbas Ephrem: Patiens bomocon[or-

dientiam.

tium merebitur ezfagelorum. £t Chri--

'VIDUIS dono proxenio raramil.

ftus Dominusait z Inpatientiavefrr.

.

4 Lut.21s

lam virtutem Patientiam,quae pingitur

poffidebitis animasveftras. --

19.

agnumin finu fovens, Hactam excel-

: $. Akgnus eftanimalmundum: nam

lenseftvirtus, ut dicat deilla S: Gte-

agnus, quafianimal mundum immo-

$.Grer, gorius Papa : Egovirtutem patientie *

labaturinlege veteri: Sic& vosftu-

Dizcl.l, 1« fienis Q* nmraculis majorem effe credo, De

deteimunditizg, && dignaDeohoftia

hac virtute aitS. Apoftolus Paulus ia

fitis,juxtaillud Pauliz Exbibeatis cor- Rem.12

poraveffrabofliam viv

Háir.16, Epiftolaad Hebraos: Patientia volis

?nfe?)ff*??dmrD?tr:

36,

nece[faria eff.

plecentem,

Hxc virtus me

h&rcuf*e näeie'Häria&

' I hac virtutePatie

—nt'lii'e miirefe ei; :

mvit&

- eftviduis ; univeríà enim adverfantur

ercuit S.ElifábethaAndrez Hungariz

ejus

Regis & Gertrudis Ducis Moravia.

À

viduz;quin & lapides (ut dicitur) im

glateis ipfi contrariifunt ; quarepa-

filia Landgravia Haffie; hac enim de-

functo marito «b illius fratre,ceu pros

tientía ei neceflaria eft, & inftar agni

€un&ta patientiffimo animo tolerare

diga;cum liberisarce pellitur, poffef-

fionibufque faisfpoliata adextreman

T25

& perferre debet.

''O Vidualagno debetis effe fimiles,

devenit inopiam. Ylla tàntàs calamita-

tes & injuriam illatam in divinis nu-

ánquam , intribus. r. Agnusinterani-

aznaliaomniaeft maximé manfuetus 5

meravit beneficiis , Deoqueaudes

undé nec dente lxdit, nec cornu impe-

ideóretulit. Et quamvisad patrium

tit,nec ungue fcindit, nec calce percu-

regnum revocaretur ; contemptis ta-

men Regum deliciis privatum & hu-

(ny,

tit, Et ideó ( ficut dicit Kidorus)cetera

h

animalia armavit natura; íolum &-

milevitzgenusamplexata , non po-

tuit à paupertatis ítudio dimoveri :

gnum dimifit inermem * Sic & vos

viduz manfüetz eftote in omnibus ,

nam vilem induta habitum , pietati

tantüm & Chrifti pauperibus unicé

& Cor. 6. juxtaillud Apoftoli: Neminidantes u-

?

lam offenfonems.

P

vacabat, & quos facultate non. pote-

ientiffimum;

rat,manuum labore refocillabat.Tan-

2, Agnus eft animal pat

EL I E u d -T

quialigatus non fe defendit, fiveex-

dem cim jam annos quatuor poft ma-

"fpolietur vellere, five cute, & dum

riti mortem,& fex cum ipfo inte:

I proe

i

portatur ad victimam,nonplorat;non

fpera & advería fanctiflime vixiflet :

clamat, nonmurmurat, non recalci-

pervifum à Chrifto invitata, migra-

trat 5 fedplacito vultu füum refpicit

tionis füz termino domeflicis pradi-

Occiflorem , ac fi eum portaret ad

&o,beatum Deo reddidit fpiritum.

W"B'

Hujus patientis vidua veftigiis in-

paf?ua : Similimodoin ozni cruce;

hægc;

CON.CLIO. XVIL|

£63

:

hzretein veftris. tribulationibus &

Francifcus Senenfis feribit de fer-

Fïdnf,ct :

"

períecutionibus, & Ícitote, non dico

V0, cui herus erat fzviflimus ,.

hl

quiin Senen. L,

veftrumftatum , nequidemveflrum

eum verberibus (zviebat.Iratus

autem , dejn.

qi

vocabulum effe fine Cff3 five germani-

fervus,cüm dominum ulcizi nequiret,

t Reie

i

l

'-'

ct fcribatur Q'Gittib/five C'Gitttoe/five

duos quos habebat infantes, annicu.

publ,

M

CIGitfrato/Gve in latino VidVa;in quo

lum unum , alterum bimulum corri-

:'FM W.Zh

duo V faciuntunum W. Cüm fit ita-

puit : turrimqueeditam conícendit,

l?'

que & ftatus, &« vocabulum veftrum

dominumque vocavit,monuirque, ut

Tif

plenum W,patientiam habete,ac tan-

infantes fuos gremio exciperet; quos

[

dem cumS. Eli(abetha viduaà Chrifto

quamprimüm illfíos parieci dejecit ,

1

con(olabimini, & ad cceleftia perdu-

fe(eque przcipitavit, ne vivusinpo-

flit

cemini gaudia.

teftatem domini veniret,

SERVIS &

4 MO

Ancillis p:-æf&mb vir-

Advertanthoc , quiomniafibiig

)!

tutem Fortitudinem,qua columnam in

fetvos licere. arbitrantur ; quorum

manugeflat , velinhumeris bajulat.

nunquam tam deflituta fortuna eft, ut. -

Hzcvirtus docet fervos G ancillas, ut

noninterim yehementer nocere do-

F gtl

fintfortes;fideles,& conftantes in fer-

t

D]

minispoflint. . Interimverà fervi &

J

vitiis füis , in laboribusatque operi-

ancillz fideliter füuum exequanturof-

bus. S. Paulus hortatur dilectum difci-

ficiuminomnibus, & cüm nolint fibi —

12

pulum füum Titum , ut doceat hanc

detrahi de mercede füa;nec ipfi domi-

virtutem (ervos, dum ad eum ita (cri-

nis fuis detrahant delaboribus , zan-

:

B

xi:,z.þ.

bit: Servos dominis fuis [ubditos effe, n o-

dem etiam Deus erit ip

forum MWierctS Gen.Yf.gs

mnibus placentes, non contrAdicentes, non

nAgna yni.-

:

j

fraudantes , fed in omnibus fidem bonam

POTATORIBUS & Heluonibus,

jmr

oftendentes.

us

quicontinnó harentin cenopolio &c

- JTalisfortis &fidelis fuit fervusPa-

zythopolio* ,. dovirtutem Temperan-

ii

triarcha Jacob , qui dicebathero fuo

j

idan.Excellentiam hujusvirtutis pul

Gen.j1.

Laban: Viginti amisfui. tecumyovestue

Cherrimis & vivis depingit coloribus

(

& capra fleriles non fuerunt, arietes gregis

n

do&iffimus Profper,qui AuthoreTri- Proffer

zuinon comedi ; nec captuum à befliaoflen-

themio Abbatecirca annum 460. füb devira

vl *

di tibi,ego damntm omne reddebam ; quid-

cud

Leone Magno in Ecclefia floruit, Tezz- cóteznpl,

quid furtoperibat, à m exigebas ; die no-

perantia, inquit, facit abffigentem, par-

u

Guque eflu. uvebar & gelu , fugiebatque

£um, (obrium, moderatuwa, pudictum, taci-

pte

fomnus ab oculis meis:ficque per vigintian -

tum, é verecundum : bec virtus fiim ani-

v'T

at

mosin domo tua [ervivi tibi,Hunc fervum

smo babitat, libidines frenat, affetus teme

fume

Jacob imitemini,

perat , defideria [anchamultiplicar, vitiofa

1 jid

. Advertant aute

mhic doäizxi , ne

caffigat, omniaintramos confu[a ovdinat,

i "

dominio fuo abutantur in fervos,ac ne

cogitationes pravas vemovet J[cientiam iü-

mlgm'

. nimis duré eestra&tent; dicit namque

ferit,ignem libidino[evoluptatis extinguit,

i

Siracides: Sieftibi fervus fidelis,fit tibi

mentem placidé tranquillitate comporit,

jcum

qua[i anina tua s

:

C totam ab omni femper te

ii

d

fileferis euminjufià,in

Lia

mpq/iatg yitig-

Yum

j

, diagameinveriene,

t

260

QConcones Strenales,

Cicero d um defendit.Et osaureum Latinz lin-

Temperantiain multorum edibus do-

Q.Fra- guzait: Nibil reperiri poteft tam eximi-

minaretur, Inter alia graviora delicts,

áTem,

umyaut tam expetendum; quàm iflam vir-

quz caufa damnationis fuerunt divitis

Epljïo le

tutem temperantiam. O praclara enco-

Epulonis, füit ejus nimiaintemperan-

mia hujus virtutis ! hanc eximiam

tia: Er epulabatur quotidià Mendidé, &* Luc.i6,

virtutem recommendo vobis Potato-

fepultw efoin infernojinquit S. Lucas. 19,

zibus : utinam illzr expanfis brachiis

Quamobzem optimé monet S. Apo-

ample&teremini! ó quàm bene , quàám

ftolus: sobrié, & juflé, e* pié vivamusin Tit.a2e

feliciter adminiftrareturres domefti-

boc (zctlo.. "Temperantiam multi Eth-

ca,quàm pacificé inconjupio viverent

nici & San&i viricoluerunt.

multi , quàm multa vitarentur pec-

Pythagoras Philofophus olufculis Lézrte

L

cata!

tantum & frugibus vefcebatur, carni-

Quia talia gravia danina fciebat o-

busabflinebar;potum illi fons tribuit,

Voldf.l.-

mniícius Jefus FiliusDeiemergere ex

caftus in matrimonio vixit, Demo-

Ltté21e

1. An-

intemperantia, dicebat; Atrendite, ne

nax Philofophus Hadriani témpore

^

graventur cordave[tra crapulá, C ebrieta-

interalias animi dotes, vitam quoque

tbrop.

continenti(Timam egit,

te. Quot Croefi li fa&ti funt! nam fàn-

Ambr.ln

&us Ambrofius dicit:Uno die multorum

Numa Pompilius ,' fecundus Ro-

Plutarcs

deElia

labores bibunt.

Quot probi & jufti in

manorum Rex , vitam egit frugaliffi-

jdjun.

tavia delapfi facinora! Quotfibi ab-

mam : otio, nonad voluptatem & de-

:

reviant vitam per intemperantiam]

licias)nonad quaftum,fed ad Deorum

Lothnunquam commififfet ince-

immortalium cultum, & adipforum

G'Cn. l?' R

um cum filiabus,fi fuiffet fobrius,cu-

naturam, quantum poterat, cogno-

3*

fcendum utens.

$. Hier £n,

jus tanti viri cafus fan&ta Paula ( ter

vita $.

ram fanctam peragtans, cüm adSegor

Tacitusvir confülaris,fenex & gra-

Guido

Paule,

five Zoaram veniffet) & fpeluncz, in

vis, factus eft Ronianórum Imperator

Bituri-

qua ipíe temulentus duplici inceRu

omnium affenfu: vir temperans, fo-

€enpis,

conmmaculatus fuit, memor, fufa in la-

brius, & librorum lecioni intentiffi-

MT

crymas, virgines focias admonebat;

mus, Frugales meníulas olufculis &

j

cavendum efle vinum, in quo effet lu.

leguminibus Pythagoricis inftru&as,

litg

xuria, & cujusopus Moabitaeífe

h

pt&

multó lautiores effe dicebat , quàm

Ammonitz,

Milefiorum fumptuofa faftidia.

Yaj

uditb

Sifobriusmanfiffet Holofernes,non

Hanc virtutem temperantiam fàn-

V

12, C 13. inipfano&efuiffer capite truncatus.

&iflimi quoque viri coluerunt: S. Au-

PT

6tn.9,21 Noéficaptusnonfuifletvino , infa-

guftinus Epifcopus: frugalem femper

lj

semiin modum nunquam denudáffet

meníam habuit, S. Nicolaus Epiíco-

feíe, nec filio füoludibriofuiffet. Nx

pus Compatronus nofterà juventute

lurima non committerentur adulte-

amans fuit temperantiz, &c. Ample-

ria;fornicationes, nec tam horrendz à

&imini itaque vírtutem Temperan-

à

duj

l,

L

pluribus proferrentur blafphemia,

tiz.

À

gaJedictaimprecationes,Gcc, fi virtus

PECCATORIBUS ornnibus pra-

fento

COoNCIO XVtt

269

h

fento virtutem "Theolopicam spem :

Quinimó venite mecurm ad puerum

M

Spesanchoram manibus tenet,& ocu-

Jefüm verum Meffiam atqueSalvato-

its

Jos habetin coelum elevatos, Hzc vir-

tem mundi,videte,quomodo non tan-

tlid

£us flu&uantis animix facta eft anicho-

tüm propter vos humanam mnaturam

)CUW

ra, tutiffimum fálutis perfugium, quo

affampferit, & in ftabulo inter pecora

& irrationalia animantia natus fit, ut

(5

omnes hujus vitz vere furentis oceaní

flu&us ridentur, Dehac $. Gregorius:

vos, qui irrationalium animalium in-

LPO-

t Tl

Spes celeflium mentem folidat, ne concu-

flar huc ufque vixiftis, quarat ad refi-

jl

fiatur fluclibus : tumultuum terrenorum.

pifcentiam,& in humeris füis reducat:

Bebr. 6

Dequa & per Paulum dicitur: Quam

fed videte etiam, quomodo fuum ho-

dierná die pretiofum fanguinem(cujus

jul?s U!'m

fíeut. anchoram babemns anima yutam ac

:

una ftilla falvum facere totum mun-

"

frmam.

dum quit abomni fcelere , imó maille

ll

ni

Hanc anchoram fpei arripite , ad

0.

gnifericordem Deum confugite vos

anundos ) in zemifTionem & ablutio-

//l

nesm peccatorüm veftrorum in facra

,l

peccatores, etiam graviffimi, oculos

:æt

hnj

anentis veftra in coelum attollite; au-

€ircumcifione profundat.

!

Etfi; Ó peccator& peccatrix! quic-

dite (uadentem Apoftolum : Nolite 4-

lv nud

suittere confidentiam ve[iram , que ma-

quidà condito orbe ab omnibus pec-

catum efthominibus; ad mundi finem

f

gnam babet veamunerationem.

a

TTacitis forte cogitationibus dices

in(üper peccabitur, à te folo eflet , ro-

W

ópeccatoi! à Deo fperare miféricor-

tum illud, quàm immenfurs acimzna-

diam & veniam quis audeat;qui divi-

ne efl,uná pacis ac veniz poftulatione;

um

ignofcet Deus. Nihil mehic novum,

namejus majeftatem tot. criminibus

)gW

tam indignélaceffivit? Id defperare

aut Deoinfolens dicere exiftimate ;

0n- Gu»!

coget potiüis, Nequaquam, Ó pecca-

antiquitatisevolvite monumenta; ibá

tor ! peccatrix ! def'perandum eft.

quot, quantofque invenietis péccato-

aot D

Audienim S. Apoftolum confolatorié

res,qui non modó ad fcelerum füorum

IT

3. Ti d.

dicentem: Chrifius venit in bunc mum-

veniam quàm facillimeadmiffi ; ve-

uf

i.

dum peccatores (alvos facere. Audi S.Lu-

rüm ad infignem quoque vita fancti-

ul'lS&

cam: Venit Filiusbominis quavere & fal-

moniam à Dco evecti funt, adeó ut et-

QTE

Luc.19,

10.

vum facere quod perierat.. Audi ipfum-

iam perpetuis ab Ecclefia univerfa ho-

quäm

noribus celebrentur.

Matth.9. met Jefum: Non ven? vocere juftos, fed

13.

peccatores, Et Matth. 11. omnes pec-

Prima;exempli causä,o-ccurrat*þæ- Xot.7.38,

! fi-

Mattb,

catores ad fe vocat, dicens: Venite 4d

nitens Maria Magdalena; at quz mu- Syrius

, Àt

3. 28.

me omnes, qui laboratis & onerati eftiey e

lier, quis nefcit? Poft hanc faccedat. 8. 0&ob,

mpt

Maria illa Abrahami Eremite neptis, Idem ib,

egorefictain vos.

yico

Quàm confolatoriis verbis vos al-

de qua Suxius 13. Fe/r. Veniat "E hais;

lemas,

entult

Pelagia Antiochena; /gyptiaca Ma-

April.

loquitur mifericors Deus peros Eze-

mplc

zia, Afra, ac mille fimihs znodi

ofti-

Mem $,

"Jxecbu8. chielis Prophetz : Quare morieminit

lperlü'

3

nolo mortem morientis, reyertimini Q yi-

tuci pudori: puellz ac mulieres , qu& Aug.

fermé ín ceno Yitiorum fübmerfa, ta-

"Fite,

meon

U

"

Ll 3

fan

Conciones Strenæltr.k

270

án morte Dotmini uel : 'mbr:ejd;mgzimm

qmen omnes uno aftz vitz pudore ac

-

dolore;ingrat

iam cum peo redierunt,

eneum G vefugium meum,alus,vita, C* re-

n

nétimonià floruerunt.

& admirabili ía

furrectio mea: peccavi peecatum grande,&

,

6.22, Ó*

morem,

enultorum (uu wibicen(cius delitorum,nec

Wnalo

Quid Mutium illum comme

few

2(- Vi!'-

quiexinfigni pr

&donum duce;

fepul-

fic defpero : quoniam ubà abundaverunt de-

Chrorum violatore,

omnique flagitio-

litka [uperabundavit & gvatia. Qui de ve-

FP'F' .

fum contaminatiffimo nebulone;Mo-

nia peccatorum defperat,negat Deum

:eflemifericordem : magnam injuriam

nachorum fa&us eft princeps , & po-

Burius

tuit prece füá , inftar facundi Jo

Deofacit , qui de ejus mifericordiá

h

diffüdit. Inhac virtute. confortat et«

go.Feb.

Soliscur(ür cohibere?

Quid Guilielmum Aquitan

iz Du-

iam Chriftus paralyticum dicens:Con- Mat

2

cem,vitum inceftum, humani faugui-

fidefiz, vemittuntur tibipeccata tua,

14.28.

nis tientem , rebellantem Ecclefiz ?

Quzfoitaque, Ó peccátores!audite

AT.

acobum Eremitam £upro pollutum

Servatoris vellriveiba , quz is ali-

"ohomicidio? Vi&orinum demonis

quando ad $. Mechtildem locutus eft:

1d.5.5e?

temb, — venuftzpuellz habitu apparentis con-

Nullus ade flagitzo[us, peccaterumqueom-

Blof.

mium genereopertus effe poteft. ,. quin illà imon.[fi»

1d. A. Fe- füuetudine infamem ; deindé fan&um

Epifcopum ? Theophylum

px.o-prü

m fí veréperiteat, onnia peccataplane vit-é te

þmm

dünittam, &* cor meum tantá clementia

fanguinis Fyagraphä inferis devotum?

Etfiilli minus tibi noti (unt, ipfas Ec-

4 fuavitate uper ipfum veclinem. , ac ft

aunquam ullo peccato me offendi[fet.N oji-

clefiz fan&e columnas Petrum &

Matt.26. paulumintueare ; Accedat Augufti-

teergó abjicere anchoram fpei; Deus

Luc-22« us dequibus, quialiquando fuerint,

enim per lfaiam dicit.: Quifducam

Jo4n- 19- oxanesnórunt; & tamenad quantam

babet mei bareditabit tervam, C poffidebit

10'47-!7

£/ 21I.

deind? (an&itatis gloriam,cum omnpi-

anontem [anidum meum.

Jam,Auditoxes mei

dücAiffunide-

45-9. — bus,quosfüpra commemoravi,evedti,

L TifH.X. &eeis coluntur hono;ibus; aternüm-

divobis apophoretorum nomine Vir-

tutes:utinam nunc in vobis verificare-

j

que colentur.

&

Noneft

€r gO

,quöd d-.e(þ:ret aliquis,

turillud S.Hieronymi dicentis:Ompaes

Hierott

ä

virtutes fibi itacoberent , ut quiunam ba- ig Epifl.

1

quantumcunque demum deliquerit fi

modo San&orum illorum exempla fe-

betyomnes habeat, Et. fapientiffimus $e- senoca i

)

cutus, vero dolore prateritam vitam

necaait; Nalli praclufa eft virtus omnibus gpift, .

N

deflens,fupplex à Deo veniam flagi.

patet,omnes admittityomnes invitat, non

£et5 peccataad poenitentiz tribunal,

eligit Dominum, non cen[um, tiudo bomine

ipfe fui accufator deferat, meliora in

eontentaefl. Dateergoóoperam, utde

futurum fpondeat, ac tandem totus in

virtute in virtutem progrediamini, &

divinoilo mifericordiz finu, inama-

tandem aliquando videbitis Domi-

biliffimis & dulcimmi&]e!ïx Chrifti

num Deum in Sion,. ideft, inccelefti

Jerufalem,quam gratiam nobis omni-

:

yulneribus conquiefcat.

: Inhzc anchoram fpei conjecit

(àn-

busdet Deus Pater, & Filius,& Spiri-

; Qu Auguflinus, diceus : Tota(pes mea

tus fanétus, Amen,

CONCIQ

n

CONCIO X

iritit

j

T

"T

n

E

nnmcmmsmossaaccsscs

QUi QU QH QRDADAGAQ QD Q QO

L ,

iij

h

u de QUE

Vtibtd

üdn

Deum

n

ijurim

V tr'tibix('ït Íemper menfis pulc'herrimä formä;

ricord

- Infpicias fpeculum, quod tibi ftrena dabit.

Qrtitt

T Gu A

T H EM A:

J

ijmm ffeciem tuam non pe«cabis. Jdb. f. 26.

udite

i

od

: li

PA a.

m

lcitur /fculpius

cedunt, ingentia fpecula manibusge-

X

-T5

do&iflfimus & ex-

ftant, & obvios quofque hortantur, fe

d

i

ut iniis intueantur, utvifa infpeculo

u- M

s

2

"

petrtiffimus ille me-

E.

E

3

dicinz Doc&or in-

fragili corporis imagine,frag;lis &cvie

gt vj

(2

; ventor fpeculorum;

lis conditionis füz xecordentuz.-

M[m Til

m O

caufamautern , cur

m

:

Bonifacius Papa V.ad Edelburgam Vm.!edni

ímye

n

ta

fint fpec

ula, affignat pruden-

Reginam Eduini Angliz Regis neo- Angli.

U

tiffimus Seneca, & dicit, -ad hunc fi-

phyti conjugem fcxibens , fub finem biff.1.2,

N-

addit:Benedicltonem etiam Proteclorisno- Anno

jDu

hem inventa effe, ut fe nofceret homo,

Ex qua cognitione aülta bona homíi-

firi B. Petri advos direximussfpeculum fci- 6 g.

jl

ni provenire poflunt: fi enim infpicit

licet argenteum, G peflinem eburneumn- Et. Surius

: Pofidtbil

auratum. Nonarbitror fine caufa,nec $n yita

formofus fpeculum,fecum cogitet,ni-

hilagere debes, qued tibi infamiz no-

finemyfleriohzcduo |levia alioquiu $,Paulins

HMf;de'

taminurit,& tuam pulchritudinem

dona ad Reginamà íüummo Pontifice Ejora- —

ac Vi

forditate morum commaculat: Si de-

tranfiniffa efle.Videtur enim mihi Bo- cenfis

at

formis, ut fciat defeétus corporis vir-

nifacius infinuare, duohzc Chriftiano Epifrops

u

£utibusrefarcire & compenfare : Ju-

magnoperé neceffaria effe ; fpeculum, 10.0-

n

venis , ut moveatur, jamin flore ju-

utfecontempletur inillo, videatque dlo£r,

hsdtl

J

1

ventutis tempus eífe diícendi , atque

navos ac peccata fua: alterum, ut pe-

, m

án bonis moribusac virtutibus profi-

&inepurgetcaput fuurn, id eft, cor fa-

jii,

ciendi: Senex,ut inhonefta & canisin-

lutari peenitenzi&, fi velit impofterum

d

decentia deponat,videnfque canos ca-

Domino Deo bené fervire & placexes

]j utot

pitis, rugasvultüsfulcati, lividoso-

Hoc confilium quoque dat Eliphas

yninls i

culos,os edentulum;de morte inftante

Themanites,dicens s Vifitans fpeciem Yob.e.26;

. o

€ogitet. Forfitanhac de caufaaliqui

tuam,non peccabisid eft,fi te in fpeculo

g

Turcarum Religiofi , quos Torlacos

contemplaris,nunquam vitio animam

j m*

tuam commaeulabi;. Antiqu

idepin-

W)&Spüi'.

votarit, qüo;if&unque per pllateas in-

gebans

-

oN d

Conctones Strenaler,

271

gebant providentiam in fpecie. pru-

rent Arcam Dominl, ut fan&ificaren-

DA

dentis & fapientisviri fe in fpeculo

tur& mundarentur à peccatis fuiss

]M/l.

fpeculantis.Nam natura & proprietas

Santtificamtninquit, cum fratribusve-

Íà

ípeculieft, quàd homini naturalem

ftris, & afferte Arcam Domini Dei. Yfradl

Corporis fui fpeciem,pulchritudinem,

ad locum,qui ei praeparatus efl.. Et imox

M

defe&us & mendas oftendat atque

verfu 14.inquit facer textus: S«ndif-

TOD«

manifeftet. Quandoquidem ver$ om-

cati fuiit ergü Sacerdotes & Levite,ut por-

nes dele&étur infpicere fpecula;hodie

tArent. Arcim Domini Dei Yfrael.

Mi

UC

Q1o xenio unicuique ftatui pulchrum,

Hancmunditiam requirit quoque

politum, clarumatquefálutare prz-

DeusinSacerdote, dum loquitur per

fentabo fpeculü, omnes faciant fecun-

e.

osregii Propheta: Ambulansinvia tm.. Pf.166.€

dümmonitum Poétx O vidii canentis:

maculata Jric mibi minifirabit/Yerrefttes

$4

-—— — m

quid quamque docebit,

ches atque Magnazes cupiunt famu-

1

Eligat;€ fpeculit con(ulat ipfa fuum.

los & miniftros formofos &« mundos,

Dum autem diílribuo fpecula,qui(que

ut Jegiturde Rege Nabuchodonofor,

fuum conferat domum , appendatil-

qui mandavit Afphenez prapofito

lud in conclavi.ubi femper habeat pre

Eunuchorum,utintroduceret pueros, in. DAn.144o

oculis, diligentiffiméque caveat, ne

guibus nulla effet macula, qui pofjent flare

frangat, fic (epiüs illud intuendo, fefe

in palatio Regis, & ei miniflrare.

prafervabit ab omniimmuanditia, ac

Quod Sacerdotes miniftri Dei de-

tandem mundoccorde Deum, qui eft

beanc efle fine maculajinfinuavit neus

fpeculum puriffimum in zterna vide-

olim, dum mandavit Moyfi fierilava- Exed. $,

bit beatitudine.

torium ex fpeculis mulierum, & hoc 8.

ECCLESIASTICO Statui,qui re-

labrum erat iu atrio cabernaculi,& ex

liquos dignitate & eminentià pracel-

fpeculis mulierum compofitum. Cer-

lit , dono ftrenzloco pulchrum illud

te Deusnon fine caufajuffit, ut fit ex

$ap.7.26 Speculum finemacula,quod mihi fapien-

fpeculis mulierum.

Vixi obitertan-

T N

tiffimus Rex Salomon ex fuolibro

tim , mulieresveró feduloó intuentuz

Sapientiz communicavit.

fpecula, ut maculasabftergant , &

xim.l.?g

mundz fint, Parimodo Deus vult,Sa-

Viniy.

Hoc fpeculumffrequenti

ffimi infpi-

fj

ciant Sacerdotes,ftudeantque efle fine

cerdotes ut feduló fpeculainfpiciát,ut

macula, fi velint digné Deoin flatuac

Ífine macula appareant in confpectu

minifterio (uo fervire. Sacerdotes ma-

Deiad altare: hinc voluiteffe labrum

culà confperíos Deus fuo minifterio8c

1n atriotabernaculi , ut mundentur

altari indignos judicat , hinc dicebat

antequam accedant ad facrificium,

Leyit.i1.

ad Moyfen: Loquere ad Aaron : Hottio de

Dum David propofuiffet quzftionenm,

V.

femine tuo, qui babuerit maculam, non of-

quifnam habitaturusfit digné in ta-

feret panes Deo,nec accedet ad miniflerium

bernaculo, id eft domo Dei? Reípon-

&« P4ral.

6jus.Eam ob caufam Kex David prz-

det: Qui ingreditur fine macula.

Pjïu.t.'

cepit férió Levitis & Sacerdotibus ,

Dc AngelisdicitS. Paulus: Ones

Ef. I2,

atqueSadoch & Abiathar, qui portae

[ünndminijlmroriwirirus& ipüqufn; H

C€ ONCJÀIO ,LWXJXiZ'V

25j

eeaillis accepta forent; abomni pec-

f

3Heb.1. 14 äo hic in terrís appameruut,afer;ääföm-

per apparuére in vefte candida,ut pa-

cati macula immunes, amundos atque

J

Jozm. 20,

jn fan&itate confpicuos ( quam hác

i2.

tetadfepulchrum Chrifli: & inlib.

jiü

. Marc.

;6, Tobis , vidit T'obias Archangelum

ceremonia prefitebantur ) effe de-

m

;b'etc.

i

Raphaelem, .quaíi javenem candidum

aj

Tu.p.y. C fblendidum famtem & pracintium. In

Quanto :magis Sacerdotes movi

If p

Teftamenti, qui nonut delirantes&c

Ma4l2:7.

S. Scriptura. Sacerdotes Angeli yo-

cantur, & ipfi fünt miniftri Dei, .de-

xcci RomanorumSacerdotes, ut Ve-

VC 4e .

i

A.

bent itaque éffe mundi,candidi, fine

ftales Virgines inania & fuperftitiofa

Ut

macula & precincti caftitate & «ha-

falfis-Diisfacrificia; fed zterno Patri

TL

. 67' 2, C0f«

vero Deo fanctiffimum illud, inquo

6.

"

ritate in perficiendo officio divino.

[tes

;

:Debuitne Moyfesvocatus à Deo

nenviliaanimalia, non abje&z crea-

ITl

turz , verumimmaculatailla hoftia,

Ex'od.;:.gf (5

lvere.calceamenta de pedibus fuis,

lo

«quia locus,in quo.Deus ipfi apparuit,

quz infinite hujus dignita:em aug-

for, 3

terra'fanctaerat; quanto magis Sacer-

.m*cntabat,.ipfe-cæïi terrzque Monar-

jtt

:dos noviteftamenti folvere debet cal-

cha& Creator Deus , in effentia fsa

A

«ceamenta iimmunditiarüm;dum acce-

immenfiüs & incomgrehenübilis of-

)

.ditad altare; ad locum facrum, ad ter-

fertur,debent effe puri & abíque ome

ramíanctám,;ubivere & realitercon-

nimendoatque macula fceleris?

Í dlf

fecrat , tractat acfümit Jefüm verum

Sacrum eloquium dicit in.Levitico:

p

iDeifilium£.

Quicquid femel. con [ecratum fuerit , fan- zevi.zy.

m

- 'Nerumenim vero quid de Veteris

um . fanttorum erit Domino. Quantó 28.

i& Novi Teftamenti Sacerdotibus eo-

imultó.digniorhoc-nomine eft Sacez-

&t

n

rumque munditia multum facio fer-

.dos, qui tantumD omino Deo confe-

cratuseft; & debet.effe ab omni Jabe

y O

monem? etiam ipfi rationales Gen-

z

11

:tiles in (üis facrificulis munditiam re-

purus;& fanctus?

iDicetfortaffisaliquis (ecum : Sa-

r

V4l. Ma- quirebant: Scribit enim Valerius Ma-

enuut

xim.l4. ximus , ftrictiffimum apud Veteres

cerdotes & Ecclefiaftici deberent qui-

deindu- "« Romanos editumtuiffe decrotum, ne

«dem ftuderepuritati, aceffe fpeculum

ll&'

Jlbsa'

mentisS, . quifpiam Sacerdotum Diis ullum of-

fine maculas veruntamen.non.omnes

mundoseffe;notum .eft. -Refpondeo:

at

ferre facrificium pra(umeret;nifi.can-

fr

didá indutus vefte. Ideoque nec Vir-

'Si unus aut alter fpeculum confcien-

tiz fuz maculavit, fpurcitieque ali-
