alia animo volvens, dijudicáffet ; ipfà

przclaroilloextollitencomio ; Erat 1b.Y« 3»

Jafam fe, & de jure deturbatam vi-

r

4

mulier illaprudentifima.

dens, appellare fe ab eo dixit, quod ri-

Adhuc hodiedum plures (àt pru

| GensRex,& ad quemappellaret rogi-

dentesinveniunturmulieres, at uti

sans,audivit: Adte; Rex, noniratum;

nam Omnia prudenter peragerent &

Wa

quá prudenti refponfione Regem per-

refpicerent inem, qui eft Deus; quod,

h

movitad favorabilem fententiam,

ut omnes mariti & uxores faciant,ro-

dHerodo--

Arthemifia Carig Regina apud

£o; & apprecor ipfis *an,num fauftiffi-

Atl

z41,8. Xerxem in tanta fuit auctoritate in

mum,

expeditione contra Gracos, utillius

VIRGINES & JUVENES etiam

UJO, &

[

confilio fempez utexetur,eà prudentiá,

cordibus füis hunc pretiofum & falu-

ut optima femper faaderet : quibus fi

tarem verfum in(ï;riþant *

Xerxes paruiflet , cladem ad Salami-

nem non accepiffet,

d

4gís, þ;üdenterdgn

alanus:

Qu

3:&' 'ïwi-

|

. Cyrus minor Per(asum Rex, A fpa-

€e finems

Ea2 de

z HermotiniPhocenfi filix formo-

Tlf, a 41

vas, biff. fiffimz, & optimteducatz captus 4.

Prudentía f,anqüam pretiofa margarí-

6

', |

s

more , cümeamin uxoxem duxiffet,

taornat virgines & juvenes: & ficut

P

enumero eam de rebus arduis in

fol aliisftellis lumen fübminiftrat ; fic

cateris virtutibus in virginibus & ju-

soufilium adhibuit: & quotiefc unque

'vYeni-

*

211

CONCIO XI.

um

venibus fülgöre"m"&- decus conciliat

fErgö vos Virgines & Juvenes quic-

rudentia.Et (icut fol mundi ipfe ocu-

quid agitis, prudenter agite, fitis pru-

Prince u

jf

u

somnibus rebus cooperatur, eftque

dentesin fmoribus, in geltibus, in ver-

à at

bis,in operibus, ac inomni converfa-

velut pater G primarium rerum natu-

Ql i

. ralium ag'gns, fic cunctas actiones vir-

tioneveftra, & refpicite finem: fic

ginum acjuvenum debet pxudentia ,

laudemapud Deum & homines mere-

od

veluti

bimini ; ut hoc fiat;felicem opto no-

T

pe'rfc&ionivsrormnis mater comi-

vum annum,

Vtari.

Theti )

VIDU X hanc quoque fencentiam

máDte u

Nullum nnen abeft , fi fit prüdentia

uil

Pf& Ená,

T

grato vampl.c&gau.xr animo:

id l

widagis, prudenter AgAs, C* ve-

f 3

Jpice finem.

Sicapum rex nunquam foras prqd l,

J 4

nifi univerfo fuorum examine circum-

4mo-

Multum utilitatisadferet vobis hac

ftipatus,in quorumille medio, aureo

m

& caruleo colore fülgidus magná ma-

fententia;quod confiderans S. Paulus,

IN

fcribitad Titum, ut hortetur ad hanc

jeftate (pectandus emicat;fic & pru-

uekegïs

dentia nullam virginem, nullumque

virtutem, fcilicet, ut fint pradentes & Tit.2.g.

jnt

juvenemoccupat, quin. plurimz alie

cafle.. Ex S. Petrus dicit: Efloze praden- 1. Petr.,

nj

comitentur virtutes & perfe&tiones

*

£

tes, C vigilate in orationibus,

4 Ts

Texus

N

ánter quas fingulati: quadam ratione

.Haue prudentiam r. oftendant in

» pl

elucet.

"

conftaute propofito viduitatis. Turtur Barth,

SapientiffimusSiracidestantopert

fi compare füo deftituatur, alteri non. Angl. £.

jungitur , fed viduz inftar folitariam 12.«. 34.

ht p

extollit in filiapradentiam,ut zftimet

qriti

illam efle maximam hzreditatem

deinceps

agere vitam fertur. Sicvere

i

illavidua ; quzconftans

j

Keli- 32 ipfius:Filia prudens,inquit,bereditas vi-

prudense

4*

v0 fu. QuinimóChriftus Jefüs Salvator

habet fervande viduiratis propofi

:;qüO

tum, caufacafílitatiss, Ad hoc menet

n

noflerregnum coslorum, & ingreflum

Matth, — ad zternas Sponfi nuptias promittit

illasS, Paulus, dicens: Dico, bonum eft 1-Cor. "

faumm'

3;-10'

.

& dat virginibus prudentibussimpru-

illis, fi fic perman[erint, ficut & ego.

dentibus veró occluditur janua,& di-

'Talis fuit Valeria, quz rogata qua--

E5 etim

Tl

citur illis: Anen dico vobis,nefcto vos.

re defuncto marito Servio , nulli poft-

Illuftriffimus Apoftolus (ciens pre-

hacnubere vellet? Refpondit: Quia s gier, h

tiofitatem & excellentiam hujus vir-

Servius meus, licet aliis defun&us fit, ,. (osrra

tutis,& quàm pulchre illa virgiues or-

apud ime tamen vivit, vivg:que íem- Jovin,

net;ícribit dile&o diícipulo (uo Tito,

per

ïldr "]þþ

Tit. 2« 4/ uc hortetur matres: Ur prudentiam do-

a, Apparetviduarum prudentia ,

G0.54. ceant adolefcentulas. Dina filia Jacob

quia in viduitate liberiàs Deo fervire

mupu

ffunt; ut teftatur Apoftolus]loco ci-

ä

imprudens erat, & imprudenter age-

&l

batjideó florem virginitatis amifit, &

tato,dicens: Qwifine uxore efl, folicitus x.etor, ".

fuat

a

à filio Principis violataeft ; quares

efl, qua Dei funt, qtomodo placeat Deo- Et. 324

us &]U'

L

mmuluer

ynr

malum foxtita finem,

&

212

€oncdones Strénalet,

A

üulierinnapm cogitat, qua Domini f(unt,

cancri ulcere in mamilla pereuffa ef ;

ut fit (anélà cerpore & fpiritu.. Et pauló

no&turno autem temporeante le&um

PP;Wc :

y.3j»

ejus duo candelabra lucere confüeve-

póft addit: Hoc dico,ad id, quod bonetim

19

efl, & quod facultarem prabeat fimeimpe-

runt:quia videlicetamica lucis,non fo-

dimento Dominum obfecrandi.

lüm (piritales,fed etiam corporales te-

Wcl

Talis prudens vidua erat Euphrafia

nebrasodio habebat. Quz dum no&e

Romana,qua juvencula nobilis & po-

quádam ex hac eadem jaceret infirmi-

tens5 mortuo marito cüm ab Impera-

tate fatigata, vidit B, Petrum Apofto-

tore urgeretur ad fecundas nuptias,o-

lum inter utraque candelabra ante

Y2

amnnibus abdicatis feceflit in Thebai-

füura le&um conftitiffeznec perterrita

6af

dem , ibique in fan&aviduitate inter

timuit,fed ex amore fümensaudaciam

p

fan&os vixit, & mortua eft.

exultavit,eique dixit:Quid eft Domi-

Talis erat S. Elifabetha filiaRegis

ne mi? dimifla fünt mihi peccata mea?

M

Ungariz & LandgraviaHaffiz , quz

Cui ille benigniffimo vultu;inclinato

W

juvenculamortuo inarito totam fe de-

capiteannuit, dicens : Dimifla, veni.

-itcurz pauperum & zgrotorum,quz

Sic fan&te in Dominoobiit.

cüm: femel reprehendebatur , quód

Has prudentes,caftas, devotas &

ipíamet pauperum lavaret pedes, re-

- fanctas viduasimitemini in prudentia,

Íponditz Lavopedes Domíni mei Je-

caftitate, devotione, & orationibus;

2

A*gr

Mattb.

fu, ficenimcriptum eft:. Quod uzi ex

dicit quippe S. Auguftinue: Quazis ad 5-

ninimis meis, feciftis, mibi feeiftis.

omnes Chri[Hicelas orave pertineat tamen

2.40.

6?/1,),2;

Cornel. z

'Yalis quoque eratGalla Symmachi

Jpecialis. eura. orationis. competit yiduis,

Lapid. in

Confulis Romani filia tradita marito,

Imitemini,inquam, easin (anétitate

primoanno eo ozbata eft:cümque om-

vite , ac virtutibus, & tandem cum

1. Ep?ff..

Ad Tin.

neseam ürgerent ad fecundas nuptias,

ipfisfelicem atque beatum confeque-

etiam madici dicentes , nifi»-xnuberct,

minifinem, quodvobisex corde pro

[2

eamobignesm complexionemcontra

faufto aufpicio novianni precor, -

PUERIS, fiiis, & filiabus etiam

naturam barbamhabituram ; quod &

fatumeft. Illa conflans in viduitate

dono hanc auream fententiam :

l

ï

permanfit,aeque hanc exteriüs defor-

Wij (/À

mitatem timuit, qug interíüs ceeleítis

Quicquid agrs,prudenter 43215, e reg/äife

Vij

Sponíi fpeciem amavit. Mox ergó ut

nem,

EC

€jus maritus defün&tus eR',/ abjecto íz-

h

cularthabitu , adomnipotentis Dei

Et Utïna&x à juventut& ilfaä cor/diBus

fervitiumfe(e apud B.Petri Ecclefiam

füis infcriberent, & ab adolefcentia

monafterio tradidit, ibique multisan-

diícerentomniaagereprudenter,quz-

Diy

"

nis fimplicitazi cordis & orationi de-

cunque ad honorem Dei, adanimx

fs |

dita, larga indigentibus eleemofyna-

falutém , adadificationem proximi,

Aptiy,

rum opera intendit, Cümque omai-

atque ad reverentiam parentibus de-

777

otens Deus perennemjam mercedem

bitam fpe*&axnc 5 /futurumque finem

n',ol j

iamad-

:eddefre ejus. Jaboribus dscreviffet ,

Providerem. Adhanc prudent

z

'hox;aæ'

€ 0 N'cx*ogxw.

213

di

»

/ho;fäimr fäpient-immus Rex filios, di-. .

dem modo perdomám raþfatus;c"üm

!

W

d

Proy, 23./cens: Audifili i, & eflo fapiens, & dirige

ad limen perventum foret, & nefandi

Qeyte

19,

in viaanimumtuum.Yn quo autem con-

iftius rabies etiam ulteriüs progreffura

o

- fiftat hzc prudentia filis,declaratidem

videretur, miferifte parens , intelli-

jlett

gensjufto Dei judicio hzc fe perpeti,

15,5,28.7 dicens: . Qui cuffodit legem.filius fapiens

n

sffs(cilicet legem,qua concernit peum

exclamat : Hactenus fili, nec enim pa-

Vitmie

rentem meum, avumtuumultra do-

& parentes. Ejufinodi filium magno-

lo

eré laudat memoratus Salomon ,

anüslimen crinibus traxi, —

Md

Advertitehacfilii & filie, quem-

db10.1, dumait: Filiw [apiens letificat patrem,

durità

admodum vos honoratis, traétatifque

20,

& cAfe filiusverüftultusmaoflitia eft matvis [ue,c*

i

:laciarp

deficit eam.

parentes, eodem vos modo tractabi-

Jorni

'Falis (apiens & prudens filius non

mini à filiis veftris futuris ; fivos ho-

mei

2.Reg.18. fuit Ab(alon, filius ille rebellis patri

nore debito profequimini paremes)&

Iito

14.

füo Regi Davidi,quem fede,domo &

filii veftrivoshonefte & laudabiliter

ali,

civizate regià expulit, egicimpruden.

habebunt.Itaque quicquid agitis,pru-

-ter, & finemnon refpexit; ideircó ha-

denter agite, & refpicite finem: nun-

us

-xensàquercu tribus lanceis à Joab in-

quam hac fententia ex corde vel

ho

terfe&tus eft, & proje&usin faltu in fo-

oblivioni tradatur.

J

Qu -

veamgrandem;compoztatuíque füper

SERVIS & Ancillis eandem do

m

eum acervus lapidum magnus nimis,

inzflimabilem fententiamn :

»

n ^

u

80,9,22,

Imprudens filius fuit Chanz , quia

il

verenda patris füi No£ Patriarchz

Quicquid agisprudenter agzis, (5' reffé-

dormientis monítravit, & finem non

[74 nelffl.

E

anditit

jem um

refpexit füi imprudentis actüs, ideó à

patre tam malà maledi&ione cum to-

Ólimi miandavit Deuä-, -ut filii Ial

yfeqie

ydpo

ta (üa pofteritate maledi&us eft , ut

pracepta divina femperhaberent in

putetur ex femine & ftemmate ipfius

"

corde íuos verba Dei funt hac: Erunrg, Deut6.6

s etiam

nafcendum fore Antichriftum, filium

verba bec, que ego praciptotibi , im corde

perditionis,

n

fbr.

tuo, C* meditaberisin eis fedensin domo

Imprudens

filiusfuit Nabuchodo-

118, " Anbulansin itinerelormiens atque

S[hoþfäi

eupt

niofor,qui patrem in trecenta fruíta,ne

sonfurgens: &v ligabisea,quafi lignumim -

refurgeret, refcindijuffit, & vultuxi-

manutua, eruntque & movebuntur inter

bus projici; nemnon refpexit, ideó

octilos tuos , cribe[que ea in limine & offis

malà morte interiit.

domíts tue.Simili modo hod're-optarem

qordibus

Imprudenter quoque egerat ille fi-

utfervi & ancillz hanc auream ac . à-

Jefcentit

Delrio i5 lius,de quo Delrio,quód fuerit in Fri-

xesque

Senect

lutarem fententiam , tanquamlegem

fia quidam;qui patri (uo fep? injurius

ftri&am continuó haberent in corde,

ad animé

Agamem- extitit,adeó ut illumpugnis contun-

&c(emperin ea rneditarentur in domo,

ro)[imiï

monem — dere, & crinibusraptare, proftratum

in i;inerc,die no&eque, eamque liga-

vibus d

»,901, füftinuerit 5 finem ille imprudens

rentinmanu füa, ac moveretur ante

yc f

oculos eo;um; atque inomni egreffu

;ntiam'* :

pcfn refpexit s namque à filie (uo eo-

D

3

& in- |

port?

*

á14.

Conciones Strenales;

& ingreffu eam fecum petpenderent,

| gubernabat creditam fibidosuum, & - um

-

prudenter & fideliterin cunctis. age-

ver(a,qua eitradita fuerant; benedixitque

rent negotiis &Coperibus dominorum

füorum.

P

Dominus domui sgyptii propter Jofeph,e*

multiplicayit tamin adibus, quam in agris

Exemplo praeunt vosapes, ad

mirä-

cunétam ejus [ubflantiam: nec quicquam

bilénrapum confiderate oeconomiam,

aliud noverat;mfipanem, quove[cebatur.

cernite abundantem mellis,quod col-

Propter hancprudentiam & fidelita-

4nni

le&ant, copiam ; an non meritó dice-

tem bonumaccepit quoque finem:ex-

devep

repoteflis , inilla avicula relucere

altatus eftenim à RegePharaone; & q,

Doti

"

prudéntiam & commodum? Videte

factus eltDominus totius/Egypti,&c. 4o.

quàm inter fe unanimem habeant pa-

Imprndenter agebat Agar ancilla,

cem, quàm pulchrum regimen & ox-

hac obítinax & rebellis erat dominz Gen, 16,

dinem íervent, quantam diligentiam

fuz Sarai uxori Abrahaz, & defpicie- P

& induftriam in omnibus impendant,

bateam 5 cüm autemideó affligeret

hic induftria colligitflores, quos de-

eam Sarai, fugaminiit;in folitudinem

i,

indelabor commutar in mel, Quis do-

' ferecepit , fed Angelus Dominieam

to.il-

cet eas primo vere ad flofculos odori-

reprehendit,dicens: Agarancilla Sarai

Vánil,

feros evolare;codlo pluvio aut ventofo

reyertere 4d dominam tuam; && bumiliare

"

intra alveare fe continere, araneas ru-

fb manu illius.

tz odore fugare, fucis bellum indice-

. Audite hoc vos impru

d&lxteä,inü-

deles & inobedientesfervi & ancillz;

re,(egnes caltigare, foetidas fugere; fa-

vos conftrnere, eofque in cellulas tub-

quod vobis ex' mandato divino dicit

dividere, nifi prudcn's ille naturz in-

Anugelus, quód (cilicet voshumiliare

ftin&us?

debeatis füb manu dominorum veftro-

Hanc prudentiam difcant etiam fer-

rumyiiíque in omnibuslicitis & hone-

.

1

vi & ancillz à formicis, quz torà afta-

ftis obedire.

Prudentes & fideles fervi majorem

te diligentiffime Jaborant, & anno-

1

namprocurant , dequa per hiemem

inmodumà Domino Deo recommen-

viverepoflint, Ad formicam mittit

(

dantur, 1. Illos fingulariter Deus re- Eccli^t .

Sapiens pigros fervos & ancillas,di-

commendat dominis fuis, dicens : Ser- 55,

]

Prov.6.6

cens : Vade 4d formicam, Ó piger, & confi-

vus fen[atus [rt tibidiledus , quaft anima

fl

derayiasejus, &* difcefapientiam, Sed

tuasnon defraudes illum in libertate,neque. Matth,

ubitalesmodó prudentes & fideles

inopem. derelinquas illum. 2, . Chriftus 24,4f.

|:

férvij quiinftar apis & formicz labo-

Jetüs filiusDei laudat fervos fideles Gc

r

rant, & dominorumfüorum negotia

udentes,vocatque i]los beatos, con-

curant? Rara avisin terris.

j

ituendofque fore in fine fuper omnia

Prudens & fidelis (ervus erat olim

|

bona. Itaque vos fervi & ancille;quic-

Jofephergadominum füum Putiphar,

Gen. 39.

quid agitis,prudenter agite,& reípici-

té nnem,

:

:

de quo (acer textus ita loquitur : Inve-

ait Jofeph gratiam coram domino fuo, €*

MILITUM vexil

lis etiam præä—

i

ram hane infctibo fententiam ;

p.igi]imbut:i , & quo prepofitus omnibué

[

x

cCONCIO X

af

i

wid agis, prudenter ag

apud Bonnam eum feptem ais militi-

d

.€e JUnceim.

a5 e re]þä—

bus: S. Gereon cum trecentis decem

qué

& o&o militibus in campis Agrippinz

L

Plumm .mälitu:m nomen dant militiz,

Coloniz: S. Victor cum trecentis tri-

Mu

arbitrantesin bello fibi omnia licere,

ginta & tribusfociis apud Xantum $

fihm,

furari;predari,& cuncta vi auferre:fed

S. Achatius cum decem millibus in

fiddite

Auguf.

deverb.

imprudenter agunt; dicit enimS. Au-

monte Ararath, qui omnes prudenter

hemx

guítinus : Militare, non eft delictum, fed

militárunt füis Imperatoribus;jinterim

Deomint,

tamenanimi & mentis oculumin fi-

on & o

propter pradam wilitave, peccatum eft.

ptile g

Alii exiftimant, füb fago fibi licere

nem aternzgloriz direxerunt. Hos

Antilly

luxuriari,jurare;pejerare, blafphema-

generofos Sanctos, & virtutibus ple-

Omint (j

re, &c. itaut de ta

nos milites imitemini:& quicquid agie

Lucanus:

:

libps canat-Poätg

ficit j

tis,prudenter agite;& refpicite finem,

gattt

-HERETICORUM cortdibus uti-

Xucan.

jnca

Nulla )ïdes;-pieta[äu?vi;i:, qui caffra

nam ftylo ferreo infcribete poflem au-

N

L1o. bel-

fequuntur ,

ream hanc & fälutiferam t"ent.gntiafix E

i

'li-ciyil.

Venale[que manus: ibi fas, ubi iaxinma

hii

erces.

Quicquid agis;prudenter agas,

órrefie

" m:em,/

usf

Verüm hi imþrudentcr agunt,& meri-

Ut (cilicet in omnibus actíonibus füis

anhy

tóconfiderare deberent illud Vegetii,

jpo d!

dicentis : Honeffas idoneum militem red-

hanc fapientiam medítarentur, certif-

hgt

dit;in bello nontantiim Regi, Cafari,

fimé magnam füam deteftarentur im-

aol

Principi, & belliduci fideliter & ge-

prudentiam: nam imprudenter inci-

neroseé obtcmpcrandum & fervien-

piünt,ímprudenter pergunt, & infeli-

,;;honc-

dum, féd etiam Domino Deo exerci-

cem fortiuntur finem.

majofem

tuum pie & devoté miníftrandum, in

1, imprudenter incipiant : Hareti-

cujuspoteflate femper fünt; & in cu-

corumenim origo & fons eft primó

j

Denstt- f

jus confpe&u continuó verfantur.

przfümptio proprii ingenii & jadícii;

"Talis prudens miles fuit S, Marti-

quia volunt multi myftería füblimia

n :U^ )

füo intellectumetiri, & rationes divi-

,f um

nus Patronus nofter, quiin Conftantii

& Juliani exercitu non tantüm fideli-

norum fcire myfteríorum; hinc iner-

um V

?

"

Chr' 15 1j

ter & heroicá virtute militavit,verüm

xores incidunt, fapientiá ( infipienti&

etiamegregium, omniquevirtutum

& imprudentià ) fuà tumidi, & cum L.Cor,

fdoes

MU col'ï'

"5

enereornatum & laudatum egit mi-

pertínacia füo inhzrentesjudicio, & ,5 f.

tem Chriflianum; ideó felicem quo-

nolentes intelletum captivare inob[e-

$, Ang, dii

:

et o

que fortitus eft finem, quia prudenter

quiuin Chriffide quo S. Apoftolus Pau-

Paflori-

jl

,,quif'

tgit, & finem zefpexit.

lus.De hoc valdé imprudente & dam

busin

lites fuerunt'ät-

nofo initío dicit (anctus A

u

.&refvif*'

"Tales prudentes mi

uftinus : R

áam S. Mauritius curn tota T hebao-

Diverf:

!

:

fs locis diver[e funt bere[es , fed unà g ol &

tnater (uperbia omnes genuit,

[(o71

um

1

gum legione ; 'Caiif:us & Florentíus

,. Luxu-

æ(n

Nünayti

Conciones strenales.

216

.

*

* 2. Luxuria & voluptas carnalis

fuerit datus, Pofte3 verä Nobiles at-

X

Thri-

mati contra rufticos plufquàm ducen-

vindi

UndéLutherus & Calvinus, ut hzre-

fim füam flabilirent , hanc carnalem

ta millia igne & gladio abfumpferunt,

TITIT

O quàm deteftanda imprudentia H-

libidinem propof'ue:unt füis omnibus

ha

effelicitam,quà ine(árunt & feduxe-

reticorum! Ó quàm gravis ratio red-

denda! Interim Lutherus ridebat, di-

10?;0-

runt plurimos etiam inclauftris utri-

censeffe naturam Evangelii bella at-

u(que fexüs, &c.

ue feditiones movere, tefte Erafimno.

3. Ambitio & gl

oriz inanis cupidi—

fed

Undeé& Zwi nglius dicebat Helvetiis

tas; multinamque Varias novas,

perniciofas excogitàrunt do&rinas ,

füis, ignem oportere faoguiné extin-

guere. Et Rex primus Anabaptiftarum

q

uas curiofz plebi propofuerunt EL

nomen ;

honorem ac admirationem

dicebat, gladium fuum afperfum fán-

a-

apud homines obtinexent. Vultiscl

2

guine corum , qui fe doctrine füeop-

r$ hereticofum videre ambitionem

E

ponerent, effe gladium Gedeonis, fibi

àDeocommiflum.

$3

Ad.8.10. Simonilleparens omnium haretico-

O quanta mala inftruxerunt!Hzre-

rum, fe vircutem Dei nóminabat, & à

tici füntlocuftz ille Apocalypfeos ;

malignis fpiritibus efferri in coclum

Apaf.;ä.*ï.

qua egrediuntur de puteo abyffi. Si-

curabat, ut adoraretur. Saturnus fe

Salvatorem à Patre miffum: Noétus

miles equis paratisin przlium,haben-

tes facies hominum, capillos mulie-

4

quidam fe

Moyíen & fratrem füuum

Aaronvocabat : Montanu

s fePara-

rum, dentesleonum, caudasfcorpio-

pum, & coronz fimiles auro in capiti-

cletum d

icebat : Menanderin füo no-

mine baptiímum inftituit :

Gnolt:ci

bus eorum. Locuftz (unt Haretici,ro-

dentes quicquid in horto Ecclefia eft

fibi omnium cognitionem attribue-

baut: Catharii fibi vitz abfolutam in-

integrum : facies habent hominum,

tegritatem arrof

abant: Adamitz pri-

quia exterihis benigno fe vultu often-

t

Noftro fzculo fe

dunt; capillos mulierum habent. quia

e

maminnocentíam :

3

dicunt aliqui Apo

ft

olicos , Spiritüs

molles & luxuziofi funt ut mulieres

lt

Ecc

lefiz reformatores;

mordent ut Jeones.feriunt ut (corpio-

fan&iorgana,;

[j

Prophetas, &

nes,primatus & coronas ambiunt.

&

Lutherus fe qujntum

Habent fuper fe, : utinquitaltivolans

Apot.vy.u

Évaugeliftam jactat.

f&

iL Quàm imprudenter perr

exe-

AquilaE'vangclicus , Regem Angelum

& (editiones, fan-

aby i cui nomen Hebraicé Abaddon, Gracé

tunt, quanta przlia

j

ln

autem Apollyony, Larine babensnomen ex-

loj

M.

uinifque effufiones moverunt, Lu-

terminans. Exterminare enim conan-

UA 4

thero docente , effe contralibertatem

turomnía à Chrifto fancita;,Pontifica-

Nmp

MM

Evangelicam, efle Magiftratus & Su-

erioritates Principum, ftatim popu-

tum,Ecclefham,purgatorium, jejunia,

l&["'

f

peenitentiam,Sacramenta, vota; fefta,

[

- Jusarma fumpfit contra Nobiles; ita

&c, No

utdiruerint plufquam trecenta caftel-

nnéhzc maxima imprudenf

lr

tia?

]a Nobilium, & magnus numerus Co-

l Sed pro textio quàm impr

Qdcnt.e)f öf

güium, Baronum ac Noþilium neci

—

€

CoNC 19 xIr.

RI

T2

gloi- infeliciter finiunt.Melanchthon inter vifcera tenuia paritereffluunt,ac cum

jou

waundus ^ primos Lutheri fe&atores,cüm morti. ipfo fplene & jecore fcetida fimula-

enut

deorty — Viciuns foret Anno 1560. materejus nima effunditur,;fic debitas füx impie-

-

baref.

fénioconfe&a, etiam fepulchrovici- tatis poenasluit, & dignam füisbla-

r

najfic eum allocuta eft: Fili,videsme -

1.;,:.9,

fphemijs continuó mortem oppetijt.

)3!) dl'

&tate grandxvam, brevi ex hoc mun-

Sichimiférculi , protervi & caci fi-

|g d*

do migrare debere,ut magno illi Judi-

nem non refpexerunt.

r

cireddam rationem: tu fcis,quód me

Utisam adhuc moderni Haretici

Vs

Catholicam induxeris, ut fidem ma-

faperent & intelligerent , vitamque

exti

jorum cum hac nova religione eom-

fuam atque actiones prudenterinfti-

darum

amutarem. Itaque adjuro te per Dei

tuerent,ac noviffima providerenr,ne

jf

vyeritatem , utnunc mihi clarédicas ,

taminfelici & &terná morte perirent.

z0p

quaunam melior fit, & totam mentem

Quicquid ergóagitis, agitepruden-

ibí

fimcer

7

& aperias. At ille apertá voce di-

ter,& refpicite finem.

xiffe feztur Hecplaufibiliorilla fecu-

OMNIBUS & fingulis hanc feli-

NS

zrior.O fümma imprudentia, agnofce-

ciffimorumac fàlutarium apophore-

f5 W

xe veritatem & fecuriratem verz, &

torum loco dono fententiam :

i, 9

&am nonample&i !

hat

ILutherus ízpiffime & confortio

n Quicquid agis, prudenter agas,co rg/þi?e

pulite

commeflanriam egreffus, fibimet di-

finem.

mw

xit:Mastine;Maxtine jam agis volup-

lcapltl'

tuose, fed quideritpofthec ? Etta- 'Hancïäpidentiam fapientiffimus Re-

tici, 0*

anen finem prudenter non refpexit ;

gum unumquemque docere volens ,

"T

nam miíerà& violentà ( ut dicitur)

aitzOculi tui re£ta-videant, & palpebra tua

jipu»

morte obijt, & multinigri corvi Wi-

Proy.4.

pracedaut eveffus tuos, Quibus verbis

oitre

tenbergam funus ejus comitati fünt,

confilitSalomon, utin omnibus pru-

3

quta

Calvinus quoque imiferum & infe-

dentià utamur. Hzc virtus enim in

u

licem habuitfiném 5 tam horribilem

fpiritali vita magnam habet propor-

oï?lü'

enim defe fparfit foetorem, ut nullus

tionem cum eo; quod eft oculorumin

Qu

eum,nec ipfe femetipfum perferre po- ,

«orpore;naucleri in navi; R egisin füo

mvolalls

r

tuerit, & blafphemijs vitam finiverit.

reguo,& aurigz in füo curru, qui (cu-

/ Wlum

Arius peffimus illehzreticus, qui

ticam manu dextzá, & habenas tenens

brevi tempore, tefte Epiphanio,mul.

finiftrà , quó yultequos dirigit & im-

If gt

Theodor.

i

tosSacerdotes, Antiftites, & feptua-

pellit. O homo, fine hac virtute fpiri-

1. 2-6.14.

ginta Moniales in fuas partes traxit;

u nan

Nicepb,

talietua tota vita eft czca;inordinata,

»

ontlüca

cim adlatrinamConftantinopoli jux-

& plenaconfufione,

^9: 6T« ta forum Conftantini fecedit , fimul

g

unió

Obhanc caufíam magnusille Anto-

felt

& lj. — cüm excrementis anus fübitó delabi-

iius inquadam ad alios Monachosde Cel4t.2

t

tur; magua fanguinis copia fequitur,

yirtutibuscollatione;hanc primoloco €:?:

[

ponit

jl

o

Ra

Conciones. swinnle:ä

219

ponit tanquam praceptricem G du-

contingere?refpondit;Bontu in lac vift commat

À

1

étricem oxnnium aliarum.

exitus.

phonfi ss

Hac prudentia pracipue in eocon-

Mercatormirabilis DiogenesCy- - gef.

fifitut(fide & charitateprafüppofi-

nicus,Laértio tefle, Athenas venit,&C Laerg,

tá.) dirigamusomnia opera nollra in.

loco.mercium cxpofuit' venalem fa-

Deum, tanquam in ultimum finem..

pieutiam. Fuit ex urbis primatibus,

Deus hominem inhoc mundo non

qui vocato puero:i;puer,ajebat, & vi-

creavit;ut vineas plantaret,non ut fü-

de quantum fapienta inftitor ille fto-

perba «dificia firueret,nonut divitias

lidus pro tribus feftertijs vendat.Fecit

&umularet,& in delitijs vivéret(quod

puer quod juffus, Ac Philofophus huie

opera qnorundam videnzur innuere ,

emptori pro ez pecunia . iftud fapien-

fedut Deum cognofceret, illum ama-

tiz vendidit $ Inomnibus re(pice fineme

zet, ejufque mandata fervaret , atque

Adeó placuit venalehoc di&um em-

erillud mediumacquireret fümmum

ptori , ut illud ingentibus littexis in-

:

bonum,&c pertingeret ad (üum finem.

Ícribi jannisac propylais jufferit..

i Eandem vobis hodie fapientiam:

ioly

Alloquoritaque vos cumBaruch Pro-

Guy

bheta: Audi !fraél smandata.vita s. auribus

vendo ; Quidquidagitis, prudenter:

?lfoäg?-

ercipe,ut (cias prudentiam. Ex ibid.v.1 4

agite,' & it omnibus refpicite finems:

ld

P

Md

dicit. : Difceuibi fit prudentia, Vera pru-

banc fapientiam januis, eam propye

dentia qo;xüitiz..;n ifthac mcfd xenio:

lxis magnis litteris. . eam cordibus.

p

ftylo ferreo infcribite, & feliciter ad.

M)/ie

-

$i

Qæicquidägü,þudm

beatum finem,& ad gloriam peze-

','," agen, drfie

venietis fempiteznam..

6t inmns.: ,

h Amenf.

Fridericus imperator percontatus ali-

e/£n s

Syl.li4,.

&uand?,qgidhomini.opcimum.Eofïia;c

ZA »—"S

g. -

A Cs

o

e

[

R

du

3

E EE RRE UIa — RU o REU

.

a

,'

7

hi

€ON:

7

-"eoiw-a r'fn 'X*?;.' :

: »

3.1?

L

müftesSmREmN E v

munqumqu

mmmm

hi

ææwwwwæwæw

ääää&äïä&ää?äï

s gcjl

n li

CONGIO.XVW

m

atbul

t

En Deus eft,quócunque viä'es,quöeunquc movetis,

lledo-

Vnicus & trinus,quem .tx.bi lh'cn-a dabit,

tF

ushüt

"E

THEM A.

ipiti

f)l!llh

t' efn-

Dew frt cumomnibui -voü,z. Cor.13.33,

Il

Uma Pomyilius fe-

ineli:or eftomni humaná fortitudine.

h

ä.adav.

;

X

m

7

cundusRomanorum

Etficutin hac urbefünt28c090. ci-

x

Granat,

t

Rex,quotquot Deos

vesic his relinquo 28e0co. Deos

l 4 de

'a '/k

;otuit füis addidit,

Penates, cum hac manifefta protefta-

e f

Redem-

Q3 exiflimans eà. Ro-

tione,ut unufquifquecivis cum Pena-

p

;?riom's

tibus fuüisfit contentus.

ydibus

27

A

253 mam tutiorem futu-

eyfierii i

ram,quó effet horum

—RAuditoreschariffimi , hac civicas

du

felle

fiaperiorLan&c-i—ni—um quidemà Prin-

mpei"

Deorum plenio'r.At fap;entiffimus l-

h

je Philofophus Romanus Brufilius

cipibus fundata éft , à Comitibus &

morti proximus Senatum Remanum

Axchiepifcopis foffis ac moeenibuscin-

€a. Qut apparetex infignibus gentili-

pro ultima valedictione , &ternaque

tiis inturribus, murisac portis lapi-

memoria hifce allocutus eft verbis :

Audite vos Patres Conferipti, revela-

deis tabulisinfculptis)à facraCafarea

Majeftare magno Telonio munerata,

bo fingulare vobismyfterium ; quod

ab Archiepifcopis Moguntinenfibus

vobis,univerfeque conducet Reipub.

ac maximoeritemolumento. Romuz

Diethero Comite ab lfenburg. Adol-

lus urbem Romanam fundavit

: Nu- . pholILComiteà Naffau,& Bertholdo

Rcavit Comite ab Henneberg contra hoftes

ma Pompilius Capltolium «di

defenía & liberata , nobilique arce

extruxitque: Annius Martius moeni-

buscinxit : Brut

vrannorum munitafingularibus privilegijs atque

Camil- permagno dotata territorio. Ut au-

manibus eripuit & liberavit :

incind- "temín bono flatu,pace, tranquillita-

lus Gallos expulit : Quintus

tusimperium auxit:Séd ego relinquo

te,faluteatque profperitate omnes cí»

ves & incolz conferventur , omnibus

vobismagnam Deorum copiam, qut

veftram civitatem meliüs fecuriufque

dounum Deumsdicit namqueS, Apo-

Rotits 8;

€uftodient,quàm ipfa menia& homi-

ftolus: 'Si Dempronobis, quis contra nost

9

-

nesinam unius Dei favor & prote&io

seautem putetis,me vobis velle dare

il

N

Ee3

o plures,

226

Conciones St$onales,

Plures & tot Deos Penates,quot fünt

nos defe&tus intelligere äziü,gniäcare

cives & incolzinhac urbe, uti fecio

voluit internos, . qui hominem horri-

Jut

Romanus Brufilius ; hec meamens

biliorem, & contemptibiliorem red-

non eft:credo enim cum Ecclefia Ca-

dunt, quam externa cor

- tholica unum, verum, vivum, zter-

tia peccata.

pori adhær/en-

num,omnipotentem, & immortalem

Legimus quoque;quód Rexäaby-

Deum,unumiin effentia, & trinum in

loniz juffezit eligi pueros mundos ;

perfonis:huius veró unius veri Dei di-

ut fibiin menfà miniflrarent. Et ait Rex

vería nomina,titulos, & divina attri-

Dans;

(inquit facer textus). Afpbeneeprapofite

butavobis fecundüm ftatum vefttüin

Eunuiborum, ut introducerit puerosin qui-

ftrenam dabo, omnes prompto & hu-

bu nulla effet macula.C decoros formá, qui

mili animo,cordeque devoto DEUM

poffent flare inpalatio Regis.Cüm tale fe-

füum excipitote.

cerit Rex impius & terreftris ; quid

ECCLESIASTICIS & Sacerdo-

n0s dicemus de Rege noftro coclefti&c

. tibus Dei locum tenentibus dono pro

immortálitO quàm mundiores & ca-

: firena DEUM puritatis & fan&ita-

iores requirit Deus famulos,qui fibi

tis: quemadmodum Deus femper a-

ad menfam deferviant? audite ipfum

matpuritatem & munditiem , quia

loquentem: Ambuans invia immacula-

i

þfmo;

ipte eft fons omnismunditiz, & fan-

ta,hic mibiminiflralit.

*

Clitatis; ad eundem modum debent

ir fa-

Profe&ó illi funt Deigratiffim

etiam Sacerdotesamare , & ftudere

muli, & difcipuli Chiifti, quiadmi-

- puritati,ut Deus ipfe mandat, dicens:

niftzatione divini officij non tantüm

Ifa.g1.

Mundi effote,quiferti va(a Domini.

Deum reprafenrant, fedip(üm etiam

Quam puritatem Deus requirat in

inperfetione puritatis & caftitatis

Sacerdote, facilé colligere licet ex il-

imitantur.Hinc ailüquituiillos Deus:

lo,dum mandat Moyfi, uteligat fine

Sanüii eflote,qnoniam ego [andlu [um, Ne

Levit.t,

defe&u & macula ; qui fibiofferrent

fcilicet resillasdivinas, mundas, & 44-

Levit, 21 panes & hoftias:Homo de femine tuo, in-

fan&tas polluant; & veniantin nume-

D

7*

quit Deusad Aaron , quibabuerit mas

rumillorum , de quibus conqueri-

ly,

culam;ton offeret panes Deo fito, nec accedet

turDeusapud Sophouiam: Sacerdotes

Sophon.

at

I

d miniflerium ejus,. Si ergó quis pro- — pellserumi fandwmn, injuff? egeruut contra

P4

-

Mdldch-

g

pter corporales defe&tus rejicitur. à * Tigemi; Et apud Malachizm duris allo-

D

-fan&o altari,quid dicendum de defe-

quitur verbis hujuf(modi immundos

HYy. 6070

[

&ibus & maculisanimz, quz nos de-

Sacerdotes: O vos fasertlotes, inquit,qui

IO,.

L

teriüs inficere folent , difficiliufque

defpicitis nomen meum; efferentes ad altare

li

quàm corporales abüergunturä Pro

imeum panem pollutum , non ef iib volun-

)

tasitn vobu, c ntunus non (ufiipiam de ma-

Q

culomni dubio Deus perillos egter—

eftis.

nuyc "'æmü V?delicet polluti

Simi-

L

C Q N O IÓ Xy.

22*

Yif

Similiter apudIfaiam diciturzAndi-

nationem. Ut canit Ecclefia in Se-

n

Ifa.1.3O . te verbum Domini Principes Sodomorum ,

quentia Fefti Venerabilis Sacramenti:

em

perdipite auribus. légem Dei noflri populus

Sumunt boni,famunt mali, forté tamenin-

Qhzt

Gomorbe:. Quo mibimultivudinem vidli

&quali,vita vel interitssmors eff malis, vi«

martm veflrarum,dicit Dominm ? — Plenus

tabonis, vide

xb

fum. Holocaufla avietil, & adip£ pinguium,

fpas exitus,

pari fumptionu quàm fit dl-

u ,

Cf nguinem vitulorum Cragnorum,eb bir-

Judas quidem;ut legitur,cum alijs

TT

j

corum iolui, cim veniretü ante congedium

Apoftolis particeps factus eft corpo-

quit

meui, qui quefivit bacde manibus veftris,

ris Chrifti, & bibitex uno calice; ta-

t

du inambulareti in atris meis 2 me offc-

memn quia immundus erat , pof buccd- Io4n,.1

tati ulvà facrificium fruffrazincenfum ab-

3«

"Wi

lam, inquitSeriptüra, introivit ineum

eminatio efl mibi. Per Principes Sodo

Satantt, quieum etíam apprehendiz,

ile ff

qlll(f

fnorum,& populum Gomorrzum in-

&in zternam traxit damnationem,

lus

tefliguntur illiy qaiin Ecclefia Chri-

Qui enitn manducat , inquit Divus Pau-

1.Cor, 11

(

ftiana,. in divinisofficijs preeminen-

lus,c bibit indign?, judicium fibi manda-

2

9«

i.

tiam habent, quosnon pudet inaltari

«at c» bibit,

verum fan&um holocauftum ; ideft,

Y jun

Quid magis horrendum excogita-

Corpus Chrifti impuris manibus of-

ti poteft,quam quód ineffabile hoc&c

uak v

ferre, & fic fibimetipfis damnationem

facrofan&um Sacrainentum impijs,

zternam aílerre,

inil ^

imipurisac impudicis tangatur mabi-

d-

