ret, vitiaque in fchedulaannotata ef-

fent penitüs deleta, Peenitentiam ac*

cere fan&iffimam Trinitatem, Deum.

ceptat, proficifcitur Jercfolymam,vi-

Patrem,qui vos creavit ; Filiá Dei Je-

If

(itatinterra (andta omnialocaDoo fa-

fum Chriftum, qui (anguine fuo pre-

l

cra., Finitis his poenitentialibus pere-

tiofo vosredemit ; Spiritum S.qui vos

1

in Sacramento Baptifmatis fan&ifica- -

grinationibus revertitur inLIngariam

1

ad fepulchrum S. Kegis Stephani, ubi

vit: fivelitis invobifmetipfis fentire

lztitiamaliquam internam & fpirita-

fij

in fomno à S,Kegeadmonctur, utíe

u"vs

[]

conferat ad fepulchrum filii fui S,Em-

lem , participes & dignos vosfacite

[/

merici ; huiccoelefti admonitioni pa-

hodiernisIndulgentiis per veram cot-

t

ret , in cujus faccllo abíolutis preci-

dis contritienem, humilem orís con«-

Hi

bus decidit à corpore ipfiuscataphra-

fcffionem,firmum propofitum emen-

Ga,figillum aperitur, &inveniuntut

dandi vitam , utdigné hic & in ccelis

[

lu

cuncta peccata ejus omninó extincta,

divinz menfíz accumbere valeatis.

QO quantum

audium fuerit huic

IiLHodiernus dies eft dies honotis,

hi

Conrado, videns fe ab(olutum ab il-

Nunquid honos magnus fuit Jofepho

exinfamicarcere edu&to ; &àRege

li

lis catenis & cataphra&a ! O quan-

tum ex corde exultaverit , confpiciens

Pharaone clevato;de illo enim dicitur

in

üfe lf fm

d

CONCIO *x'xxm!.

127

"i

in Scriptüra: Tw eri fuper d&mum mbam, domo pi;rio'v;nfri abtmdant paniäü&', €Q0 4H- 13.20

Gen. AT. ( ad ub oriá imperium cundtus populus ob-

"teri líz fame pereo: (urgam, C iboad pA« (j [eq,

UA

40« C* ^ ediet : unotantim regni füliote pracedame

Arem ienm ,Cr dicam ei : Pater.petcavéin

m

f«

Dixitquerurfus Pharao ad Jofeph:

celum ecoramte : jamnon fam dignut

,

Ecce . conftitui te (uper univer[am térram

vocari filiu tuutfac me ficit unum demi-

frt

cenariis tuis,

Cam «utem adbuc longé ef-

e/£gypti, Tulitque annulum de manu fua,

n

€* dedit eum in manti ejus: ve[livitque eum

fet. vidit illumpater ipfius , & mifericor-

fl byfind , €* callotorquem anveam cir-

did motws efl , & accurrens cecidit (upev

lo

eumpo(uits

Feditqueeum 4[cendere (uper

collun ejus, && o[culatus efl eum, €& dixit

ii

eurrum fuum fecundum ,. clamante praco -

«d fervos fuos : Cito proferte flolam pri-

iDt-

ne, utomnes corm eo genufledlerent ,. C

mam, é» induite illum , €» date annulum

4tI0«

prepofium effc [cirent univer[a terra e]£-

in manum epa , & calceumenta inpedes

Iffie

gypti. Dixit quoque Rex ad lo(epb:Ego fum

eju, & adducite vitulum faginatim, 6

Ill()

Pbarao 5 plrþ]:u tuo imperiamkn'mowb,i:

occidite, && manducemu , * epulemur:

'ül

qui(quam manum aut pedem in omniterra

quia bicfiLins mens mortut erat, i veyixits

W

P&gyptis vertitque nomen ejus, & vocavit

perierat, & Anventwseft, —

gt

ewn linguá /Egyptiara ,. Salvatorem.

O anima Chriftiana, major tibi ex-

nl

Nonné híchonor magnus Jofepho

hibeturhonor , dum hodieextetro

jenti

exhibitus ?

cátcere peceatorum liberarís, &byf-

Nunquid & magna gloria erat Ma r-

fina vefte inducrisgratiz," Ha&enus

if«

dochzo,qui priüs plané defpe&us an-

cum Pfalmifta dicere potuifti: Ege tan-

tepalatium Kegís Affueri jacebat ;

j

quam mibilum fadbus fum aute te, Jam ve-

gt

pofleà veróà Kege ad fummum ho

ró exalraris, & exfilio diabolieffice-

*

l4

norisfaftigium elevatuseft, &ab A-

ris filius Dei

3

ex hzrede inferni,hae

"n

man przcipuo Principe Regis circá-

res ceelisex colixrede Luciferi, cohz-

P

uf

Rfller & du&us; fic enimlegitur: Tulitit2gue

res Chrifi Jefu:

4

Á

li,

Mman flolam G equum, indutumque Mar-

O peccatbr, dedecus

:t:iþbi fuitfcele-

[mü

j

docbaum in platea civitatu , & impofium

ra perpetrare , fümmtumbonum & di-

"]

&quo yraiedebat, etque elamabat: Hot bo-

vinam Majeflatem offendereshodier-

d

j n

niorecotdignu efl, quemcunque Rex volus-

1a autem luce peccata confiteri, con-

Il.s,8,

1

Ilj

4it bonorare.. Et cap.8. dicitur : Marde-

tritionem excitare, poenitentiàm age-

15.

chaus de palatio v de confpectuRegu cgrt-

re ,cum Deo offenfo reconciliari;tibi

,osücilt

um

diens fulgebat vejlibus regia, byacinibina

fummus honor & gloriaeft , utdicit ,.

Cli, s

videlícet 6* ariw ,. corenam aurtam por-

Ecclefiafticas. : Pro anima tua non con-

yis tl

L

4.

tans incapite , d» amictu ferivo pallio «r4,

fandarui dicere yerum

3

eff enim confufio

j od

purpuree,, Magnusis certé honos etat.

adducens peccatum , €& efl confufio addu-

in o

Maximum etiam honorem cxhibuit

ceris gloriam € gratiam.

n

honorlü

pater filio fito prodigo , qui diffipavit

Erubuit olim adolefcens, quód in

fubflantiam fuam vivendo luxuriosé,

Diogenéé proflibulo prodiens inci-

]ofCPh0

h

& poflquam omnia confurmáffet in

diffet , cui fapieptiffimus ille Philofo-

Yi

& pu-

1 d'lCiEFr

lt if.

fe reverfus dixit ; Quanii mo.mmrü-kin-

phus; Non eft, inquit, infame

den-

$28

Conciones yaria.

dendum indé egredi, fed huc ingredi.

In rcgionä Lybia, quicunque R e-

Idem,idem & dícotibifuperbé, ava-

gem adire vellet, purgare feanté de-

1é,luxuriofé,invidé,iracundé,&c.

bebatinter duos ignes pertranfeundoz

- Quid enim Petrum Apoftolum;qui

poenitentia;,quz eft przteriti mali do-

ter negavit Dominum fuum, adtan-

lor, & meliora faciendi impofterum

tam gloriamevexit , ut jam fit caeli

propofitum , commodiffima eft ad

claviger ? peenitentia. Quid Paulum,

Deum & cceleflemgloriam , in qua

qui fuitblafphemus , perfecutor Ec-

hihil apparere inquinatum poteft;

clefiz,fpirans cadis in difcipulos Do-

accedendi ratio;per illam fecurum ha-

mini, adtantum gaudium extulit, ut

bebitis acceffum ad thronum gloriz,

jamin coclefti gloría triumphet glo-

mediantibus hodiernis Indulgentiise

:

Luc.7.

riofus? poenitentia, Quid Mariam

- Hodiefpero,omnes per iüterceffio-

Lttt,

37-

nem $, Francifciaccepiffe à Chrifto

Magdalenam, , quz erat in civitate

W

Mart,

peccatrix , & obfeffa à feptem dzmo-

benedi&ionem coleflem , ut lego,

16.9.

quód quidam R cligiofus propter fan-

ding.dfie

niis, dignam reddidic , ut fingulis die.

9130j

bus per 30. annosadhucin tertis vi-

&itatem vitz celebrisnomine Floren-

vens ad audiendas coeleftium laudes

tinus venerit Affifium pro lucrandis

h. 15

inaltum fitab Angeliselata , & jam

Indulgentiis;hic vidit circa meridiem

Redemptorem noftrum in throno re-

cum (ponfo íno Chrifto Jefu inater-

num lztetur ? peeniteBtia.

"

Y

:

gio fuper templum Portiuncule , &

Pratum

penes illum S,PatremFrancifcum,qui

Dita,

.

hias meretrix S.A

bbatis Pa'þlinu'-

M

tiioperáad frugem revocata , tantà

omnes advenientes pro Indulgentiis

Spir?:.

tenebatura&z yitx verecundiá, tam

lucrandis Kegi regum reprafentabat,

H

feex animoabjiceibat , ut Deino-

àquo ipfi benedi&ionem accipie--

bant, ac divinis fpiritualibufq; gratiis

men proferre nó auía , hoc (olüm fre-

quens repeteret; qui plaímáfti me,mi-

replebantur. Hanc benedi&ionem

ferere mei,Qua dimiffio nead illà vir-

caeleftem,atque divinas gratias fpero, -

tutis gradum intra tertii annum per-

inquam , vos omnes veré contriti &

venit utilluftrem gloriz locum;fcili-

confeffi , ac pane Angelorum fatiati

cet pulcherrimum ac pretiofum le-

accepiffe hanc benedi&ionem,& gra-

&um,quem S.Paulus Simplex in coelo

tias per piam vitam in vobís confet-

viderat, & patrifuo S. Antonio para-

vate , & tandé vitam obiinebitis fem-

tum credebat,vox de caelo lapfa, T'hai-

piternam,quam nobis omnibus -

discffediceret , quemque effe intra

- det Deus Pater, & Filius, &

quindecim dies obita feliciter morte

- SpiritusS, Amcg. :

poffeffura, ut etiam fa&um. O honor

magnus! ógloria magna! quis ad cam

non tota mente afpiraret!

coN..

'CONCIO XXXVIH.

)9

ul

nele

2

L.'

*

cundo,

tinit

i

t

PQ

La

bibitit

»*

*

iinr

L

o,.a

ä

il

u

eyesye

5

s

-

a.

Li

yterum

f

?Z

,

uw D

PRETHR

MH

u

8

t

Ti

HERIE

T

,l k ( YÀ

ingi

^CONCIO XXXVII

potcff,

rur t

INFESTO S. ANNJE MATRIS DEIPARZE

glonz,

habita Anno 1679.

]

gcnum

Cf "

In Prznobili MonafterioOrdinisS, Benedicti in Infula

hn/lo

S, Mariz Masdalenz,

/fgrb

////4(4

THEMA:

W

LOU

d

y

ny

Ecce arbor innedioserra , « altitudo ejus nimia, Dan. g, »,

s

ll

p

CA

Dmirabilem . -olim

chodonoforem ; verüm S, Auguftinus

onor

o

Q22

r d

habebat vifionem

clariffimum illud Ecclefiz fidus dicit :

m

LE

2

g

ï

Quein veteribus Patribus & Prophetisoffen-

D41.4.

:

mognus & poten-

[m,qül

I,7. 7

ä;';

/

E

tiffimusRex Baby.-

fa funt figuraliter fen vi[ualiter, nobisexbi- ** €ot»

gemns

3

loniorum |Nabu-

bentur vealiter juxta Apoflolum ditentem 3 1O- tt-

enubm

ft4

A

(7

22

chodonofor , ille

vinniain figura contingebant illi.

Quid

acclplf

enim. qmetus inre-

autem hbzc arbor realiter fi fignificat ?

giadomo (aa , & florens in palatio füo

Hzcarbor ferüliffima 8z beatiffima

q gü(ll!

fomnium videbat :

Et ecce avbor in me-

Mater Anna Patrona noftra gloriofif-

du

j

dio terve,cv altitudo ejus nimia : magna ar -

fimaín medioEcclezCatholicz plan-

ommu

bor & fortis , e proceritas ejuscontingens

tata. Arbor,mquam,cui fimilisnon in-

calum, a[peGus illius erat ique ad terminos

venitur in omnibus Mvatum lignis.

mfmm

nip

univer[a terra y folia ejus pulcherrima C

Aiber procerain fan aitate, fan&titas

ucoïlf

d

frutus eju nimins, C efca umver[orum in

enim'ejus incorlam pertingit, & dila-

ta, fübter am babitabant animalia , c be-

tat fe perumvex(um orbem,hzcarbor

p

g

flia, o inrami ejus conver[abantur volucres

eft etiam utilis in foecunditate , quia

celi,c ex ea ve[cebatur omnu caro,. Stu.

fra&us ejus nimius atque fub umbra

W;&

penda profe&ó vifto illa, atbor admi-

ejustuta defenfio.

In libro Genefeosdicitur * Proda-

ratione digniffima, Quidatbitramini,

nobis per atborem illam fru&uofifff-

xit Deus in Paradifo omne lignum pul-

mam tropologicé defignarit Jaxta ex-

chrum vifa. & ad vefcendum [uave s li-

pofitionem S. Danielis illuminatiffimi

gnam etiam vite n medio Paradifi, $,

illius Prophetz Ício quidem, atborem

Anoa & benedi&iffima ejus filia Ma-

iflam figuificare ipfam Regem Nabu-

la fant Paradilus . in medio hujus fpi-

Q

Xxx

titalis

Conc'!oniï van'a'.)

339

títalis Paradifi eft lignura víte , fcili-

Filia fcilicet. Virgine María earnem

aflumere, ac intez fcu&us rpfius Annz

Catt.2,

cet Jeíus Chriftus,de quo dicit fponfa:

Frudbu ejus dulcis gutturi ineo, — Angeli-

habitare dignatus fic,

Nonne ergo

3.

cus Do&orThomas de Aquíno & do-

merito de bac noftra fanctiffima An-

Ya«

Tbonm.1.

m

&iffimnus Petrus Aureolaneníis di-

na dicipote(t : Ecte arbor in medio ter-

Pa'tl ql

cunt , in Paradifo Jatbores quolibet

:à , ( altitudo ejw nimia.. Hancbene-

Rom-',

c- 2.

lh

auno bis fratificare, eó qaodfint ibi

dictam Atborem video daodecim flo-

Petrus

! Bd

Aurco.n

duz zftates , fedtemperaie, — Nam

rere privilegiüs , tanquam 12, odoti-

in urtoque zquiuo&io habet fol ac-

feris loribus à Deo collatis , quibus

Á

Comp.l.

ceílum fupereum, eó quod Paradifus

ipíafuitcoronata. Quiaautem tem-

1. 664.

fuüb zquino&iali circulo pofitus eft. 5

poris auguftianon patitur de omnibus

primum autem Equinoctium eft deci-

hac vice agere , proferam tantum

mo Martit, & vocaturequinoctium

fex privilegia, fiveflores , reliquosin

Tul,

vernum , & alterum e(t. trige(imo

fequentem annum differam , vos

Scprembris, & vocatur &quinodium

omnesjam attenta mente, apertisque

la,

&u:umni; & ficinutroque /quino-

oculis flores hos pulchetrimos confi-

2

&io anni habet z(tatem & fru&aum

derate.

produ&ionem quolibet auno à Sole

I Privilegium five Flos et , ama-

accedente,

Sic fpiritaliter S. Anna

bilis ejus prelectio , quía nimiram an-

ab omnipotenre Deo banc habuit

te acula c(t ipfa S, Anna praclecta à

giatiam, ut, ficat arboresin tetreftri

Deo , ut fiezet Mater Genitricis Chri-

Lucidiffima illa &ella Ordinis 5.

Patadiío bisfructificant , itaS. Anna

fti.

Dominici Thomas dicit

.

L

Quos Deis Thom. 4«

duplicis fexus fru&us protulerit, vide:

licec Jefum & Mariam. O'g,loriofif-

«d aliquid elegit , it4 praparat ac difponit, part.q.

fima Marer Anna ! O fomina íu-

utidonei(imt. — Eltclio autem pfaþfpponit 1$, at

perbenedidaf celaudamus , te glori-

diledioncm Dei.

4

ficamus, recommenda nos tuz Filiz

Hic occurrit quaftio , quos

&

Mariz, & ejuschariffimo Nato Chii-

quas homines Deus amatab aterno ?

Wh. 21

fto JESU .. nepereamus ; fedadve-

Ad hoc refpondet dodiffimus Petrus

J

ftragaudia perveniamus, O Auditeres

Lombardus Epifcopus Patilienfis, qui

electilfimi multum tenemur venerari

in divinis íctipturisexercitatiffimus ;

talem ac tantam, tamque fandtam fac-

&univerifez Theologiz fummam ex

Orthodoxorum Patrum decretis at-

minam , neimpe benedidam Ma-

trein & Parronam noftram Ánnam ,

que fententiis mirabilicompendio &

ä

qu& veté tanquam florída atque odo-

arte complexus eft. , itaut Jure epti-

ze fanctz cooverfarionis plena arbor

mo Magifter fententiarum meruerit

fait ; hanc Deus Pater tantá fubli-

cognominari, hic, inquam,refpondet

n

mavitgratià, uteflet Aviadgniffima

hoc modo

*

Dicimus de cle&is folis

Filüfui , & ipfe Filius Deiin tantum

fimpliciter hoc effe concedendum ,

ejus dilexit generationem » utexcjus

quod Deusab terno cos dilexit,q

uo;

a

CONCIO XXXP111,

$£

n

ad juftitiam & coroham przparavit.

fimus Regum de virtuofa muliere ,

;

D&

De non eledtis autem fimpliciter eft

quam defcribit , dixit : Maltefilie con- Prov. $1.

gregaverunt diyi

)

concedendum , quàd odio habuit, id

;iæ , tu (upergreffa es unt- 2g»

ht

Mal«tch.

e(t, reprobavit, Sicut legitur : Lecob dile-

ver(as.

I1, Fles,qui in fpititali noftra Arbo-

tt*

3.

xi, Efau autem odio babui. Ex Ecclefiafti-

Rom,9«

cus dicit: Alrifimius odio babet peccatorese

te fanóiiffima Anna floret, eft notabi-

d

f

13*

Magaus ille Ecclcfiz Do&or Augu-

lis prazfigaratio : Nam S, Anna proeo

EKicdl, 12

ftinus etiam ait : 56io, Deum iitnicum

fcilicet , quod genuit Matrem Chrifti

þr-i-

FO

e[fe oinmi criminefe,

prafigurata eít in figuris norabiliter, serm, Pa-

b

A

(

Advertite hzc, vos peccatores, ab-

tefte 5. Hieronymo,

f! ftlatits

flineteà peccatis, paeaitentiam agite;

I. Quidem prefigurata eít perter-

ibur

ut Deus odituim contra vosconceptum

ramfanétam , qux protulit Rubum,

jj

quem vidit Moy(es ardeniem , fed in-

gia

propitius avertat , & oculis mifericor-

Exich.

diz vos refpiciat. Dicitenim . Siim-

combuftá permanentem, Dehbactet-

(

4

18 21,

pius egerit penitentiam ab omiibin peccatis

ra dicebat Deus ad Moyfen : Locw , in Exod. 3..

fuia , que operatus e[E, omntum imiquitatum

quo flas,terra fancla efi. Hec fan&tateira y,.3.g,

W

eius,quas operatus efl , nonvecordabor, Peac-

Ícil. S. Anna germipavit Rubum illum

ardentem Virginem Matiam feecun-

(td*

claram folatium pro vobis.

Verum utad propoümm meum re-

dam, quz femper ardebatdivinà cha-

yAlie

ritate;fed non combuürebatur.

vertar,(ümmum profedo ptivilegium

T

Saniffine Matri Annz eft ; quód

IL. Przfigacata cit (ccundàm S.Hie-

Jti«

Deus ipfam ita adamavit, uteam ele-

ronymum per cclam , dequoftella

j

matis ad ortum proceffi.. Caclum eft

gerit ab zterno ad fummam hanc glo-

D T

tiam , ut foret Mater Mariz & avia

S.Anna, in ea habitat Deus per diviná

ii

Chr:fti,

fuam grtatiam : Ceelum cft (tellatum,

De potenri(ïïmo Monarcha Affue-

in ea namq; fulgent plurimz virtutes,

]

to meiminit Scriptura , quód (ummo

tanquam[tellæ : Cadlum eft, ex quo

"n

amore profecutus fithumilem Efthe-

procelfit illa (tella maris Maria, ad cu-

jnol

Bfiber. 2.

rem: Adanayitinquit.eam Rex plu(quam

jus dire&ioné nos in hoc mari pericu-

u

y

emnues mulieres habuitq, gratiam Q miferi -

lofz virz aavigate & vivere debemus.

üs*qül

cordiA coram eo fuper osmnesmulieres.Adem,

Admitrabileolim habebat fomni-

m i

idem dicere poffam de glotiofiffima

um probus ille Matdochzus , vide-

g d

matre noftra Anna, quód eam Deus

bat namque foniem , qui crefcebat Effber 1.

j V

adamaverit plu(quam omnes mulie-

in fluvium, d in lucet folemque conver- &

e

[

jio &

tes, habuetitq; gratiam & mifericor-

fs eft. Non ignoto per fontem hunc

diá coram eo fuper omnes,quia ipfam

defignari Reginam Éllherem 5 Opri-

[

gmcm

pr can&iselegitin Matrem Genitri

mi veró affirmste poffum gloriofi(-

fimam Patronam ac Matrem Ánnam

nl

cis Filij fai, qua dignitas univetfas to.

tius mundi digmtatcs qxccdfr. Imo de

fontem efle , ex quo crevit fluvius il-

ti; rDHl

ldnm )

€a dicesze ?oïum, quod olim fa pienif

lc magnus ac mare gratiarum Vírgo

Xxx 2

[j

ïM.m:,

i:,qüa

i

-

Concionts vari.. :

$32

,

Iean. $,

Matiam , ex qua pto

venit veta Lux Jcrcmias'*,. & dixiï*;—ï ignotum. fore foæ-

mundi, & soljuftitia Chriftus VESV $ , qui

cum , donsc congteget Deus congte-

12.

illuminat omnuzm bominem venientem. in.

m

Malacb

gationem populi fui, & propitius fiat,

bunc mundum..

ut dicitur in lib, z. Machab, cap. 2«

2

As A

I1I. Prafigurata e(t per radicem.

Jo45,1,9.

"-

quod de fine mundiintelligunt S.Epi- " Mati;

* jeffe .

dequa propheravit IHaias , di-

phanius & Dorotheus Martyr , & alij ,

7

cena s Egïedie:qr virga Lff radice IW[E .6

cum eis, Virga Aaraneft S. Anna;flos

Ifa.ui.g,

Anna, Án-

eft Matia, fru&us eft JESUS ; deipío

foms di vadice ejua a fcendet,

enim dicit S. Elifabeth Mater Precur-

na honoratiffima Patrona noftra illa

foris Dominiad D. Virgiaem $ Bemedi- Luc.1.42.

e(t radix feffe , Virga eft beatifIima.

De hacatbote

Virgo Maria, JESUS eít flos, ille enim.

w fructus ventrü tui

i.

loquitur etian: S. Hieronymus : I/[aeff. Serm.Po-

€ant,3.1.

expreffeait ; Ego Fb&mmgi,,' é lilium

-

atbor bona , de qua prodijtramus , quiper f& flulatis

convallum.

Filis It-

IV. Etíam prefigurata eft per bo-

ip[um virtute Dei floruit..

namillam atborem , de qua excifa eft:

MI. Flos,quem inarbore hacfpiri-. zufal..

tali $, Anna fBlorete video , ef&Gloria-

Virga Aaton , qua ficca permanens ,

perfe ipfam divinitus flouit,& amyg-

nominis. De ipfa namque dicit Sau-

&us Hieronymus loc. cit, Merito mater:

sz,;y,

dalas produxit : dicit enim Scriptwra:

D& Genitrich diitur Anpa.. Ec S, Tho-

Nun. 17. Et türgéntibus gemmis eruperant flores , qui

S,Thon..

LA

masde Aquinoait : Neuen imponitur

I.p. q.13.

fülüis dilatatisin amygdalas dcformati (unt,

id eft, forma florum mutata & defi-

al eo, per qued rs cognofcitur, fciliset à proo

Artit, 1

nente , gemmz corum transformatz

prietate, velab operatione, fi Dumanitw im-

Et j« p..

penatur.. Et cutíus 5. part, q, 35* dicit:

fant in fru&us.amygdalarum. — Ma-

q- 3)'-

nifeftum hic fadtum eft miraculum &

Nomina fingularium bominum famper im-

indicium ele&ionis divina ? nam bzc

penumtur «b aliqua proprietate ipforum.

Virga ptimo érat prerfus atida & (ic-

Anna verógratia dicitur, quiagratia

ca , licut Scipio vel baculus viatorum,

erát plena, felix & omni laude dignif-

T'b' A

fima, " Ex hacenim terra illafumpta

nec naturaliter poterar revirefcere.

l

Deinde tamen gemmas , five baccas

eft,dequa veritas orta eft , ut canit co-

rminavit,

;. Ha bacce fubitó.

ronatus P(almifta : Veritas de terra orta

Pfal. 84«

12.

converíz fant in lores ,' & flores eo-

efl. Ex hacclavis Davidfada eft , per

dem pené tempore in fru&tus funt

quam Pa

:

radifi porta cunctis eft Pate-

converfi.

'faQia.

Dod&iffimus Toltatus &

alij dicunt , nunquam fuiffe deficca-

Hic notatudignumoccstrrit , quod

l,

ram , fed (emper manfiffe cum fori-

in facrisliterislegatur , quatuor mu-

ï'ff-ii.;t

bus velpotíus ftuctibus , & repofita

lieres Déo pergratas hoc nomine An-

q.l,m.z.

eftilla in Arca fasderis à Moyfe ,. jux-

na vocatas.

1. Fuit. mater Samuclis:

Prophetz , quz tantz gratiz apud

Hé^.9*4- tà. Apoftolum Paulum ad Hebrzos,

In quo loco autem hac Arca delite-

Deum extitit , ut cüm effe: fterilis ;

Deus orationem illius exaudierit , &&

Ácat , ne»mc»f'c'i:J quia abícondit eam.

filium

^CONCIGQG XXXVIII.

EE

12

füium En&ïiïïmum Prophetam,fcili- fenfezit Éiagrantiam, ut neque Corpus,

g

cetSamuelem concipere & patere me^ neque fpiritus potuerlt tantz felicita-

*

f

pRég; z, rüuerit,. Veram ma

]

iorem: hacgratiam. ris luftinere inignia $. Teflor, ait Detm

Pl h

20»

S. Anna Patrona noflta promeruita- qui 4derat in Vigine , fitua divina cloquia

pud Deum oratione (üà, ut fan&tiffi- menon docuiffent . hanc Deum verum effe

ul

j li

.

i^

mam fan&orumomnium, perquam eredidiffem : quoniam nulla: videri major

'H jl

falus omnibus orta eft, fcil, Vigginem — effepoffetgloria meritorum-

po

MantAM , cüm foret ipfa ttelisab. — Verifimile proinde evadit,uti Moy-

Exed. 3 4,

t

annis.20. gignetet,

f ex confottio Domini : varijs item

3

Vib

Secunda. Anna faituxor Tobiz;que: fan&is excontemplatione; gratiflimü

t

Tolj.1o, 4, ünicum filium, nempe Tobiamin pe-. quendam fplendorem vultuipfo pra fe

if m

regrinatione pofitum legitut lamenta-. ferentibus , & rofeum colorem expri-

r j

tam fuiffe lachtymis iremedíabilibus. meutibus : ítaintetioremillam Virgi*

Fl

Hxzsc no(lra S, Anna majorem habuit. nis fan&itatem & pulchritudinem 1n.

gratiam , cüm virginem Mariam, qua' . ejus facie vifibiliter radiaffe, tantamq;.

t

d

Chrifti lj fu$ paffionem amariffimé fecundüm S. Dionyfium Carthufia- DíonyJ,

t

deploravit,ita ut glad*iuä compaílionis num emanaffe , ut neceffe fueric, fu- Carrbuf,

Eucfz.g f

animam illins pertranfierit , genuit: petnaturalem hujufmodi radiationem lib.1, de

Mf

ho g

Et quamdiu ipfa S. Anna fupervixit, divinitustemperari, quo poffet cum laudib,

iif x,m.ï]

.filiz (üz Maris & Chtifto in Zzy- hominibus converfari : ita Deo, ita Virg.c.39

prum peregrinanti compaífa creditur. Angelis erat familiaris ; ita cultum

p atià

j n

extotocorde; & fifoité tempore pal-. habebat Angelicum,Dod&tore Richat- Ricbard,

fionis fapervixit;non dabiumeft,eam do Vi&orin. Cant. 26.

Ita confe- Vidorine

r

cum füis lachrymis fieviffe iremedia- quenter ,. fplendore illo exterius co- Canr.26.

bilibus.

rufcante , atque exinterma mentis Bare

j

It

Tettía Anna füit uxor Ragucelis, de. monia refultante, omnium ipfam in-

To,;, QU* Tob.7, quz filiam Saram pepe- tuentium caftum amorem conciliabat

jj

12.

rit; quam nullus in conjugium potuit. tam virginum & mulierum * quas o-

umpü

habere,motus ex fola voluptatis libi& mnes formé przcellebat , quam vito-

j

(l

dine. Noftra beatiffima Anna filiam rum. Nullam ergo tantz pulchritu-

WM !

peperit Mariam Virginem,quamnul- dinis exceflus , tam decora Virginis

| Pg( [

lus unquam concupifcere caznaliter. phyfiognomia;ad pravos carnalis con-

s

i

potuit, licet fueritcorpore pulcherri- supifeentiz motus accendit, quinimo

ma,ut dicit Doctor Angelicus. Exter- tam erat fuavis , utfuo afpectu illam

Tbom.

qi

3. fe. di. 3.

na ejus pulchtitudo tanta füit , tefte. intuentium illicitos reprefferit ftimu-

Alexanä;.

du

q.L,art.2s

S. Dionyfio Areopagita, càmad Ma- los , teíte Alexand. Halenfi & D. Am-

Halenf. 3.

ch

tiz ducetetur confpectam, ut& imen-. brofio deinftit. Virg.cap.7. T4nta; in-

muflü

part.[um«

fus fplendor divinus eum circumfaulíe- quit,erat Virgini gratia,ut nron folum in fe

ma q. 9.

D

tit exterius, fed plenior interius& ma- . vérginitatis gratiaefrvaret , fed etiam ij

memr, s.

c[]hs )

. ximam in fe omniü od*oramcntomþm—-' quos vi(eret integritat

binfigne confarret,

Mf 1,

[ILy

xX j

[

f

54

Conctones variez

.In fiUö protfus diffimilis fuit He-

Virginem j fic

bilitfima,

patet , quód fuerit no-

&

lenz Reginz , quam nemo absque

inhonefto ejus de(ideiio poterat in-

S. Hieron. adjuvat confitmare ra-

tueri, quàm econtra Vírgo noftra vi-

tionem meam & ptopofitum. dicens?

dentibus caftiffimi amoris ingereret

Illeaptid Deum cfl genirofior. qui fide devo-

. faces, idque ob varias caufasà Reve-

tior,vita (anilior. C* opesevirtuofier, Haec

rendo D. Cornelio Muffo in fefto

fuerunt 1n gloriofiffima Patrona no-

Affumptionis Deipatz 3, patt. ferm.

ftta, illa fuit fide devotiffima, vitá fan-

ductas,

! P-l'O

& nobiliffima.

&iffima, & apwerc'virwoülïiïna , ergo

1V. Flos eft excellentis nobilita-

tionis: omnes enim nobilitates gene-

V. Flos nofttz fpirituelis Arboris

roíz ab Adam & Patriarchis ac Regi-

eft Reverentialis celebrationis, quia

per orbem terrarum celebratur San-

bus, & Ducibus Judzorum deícende-

tunt io beatiffimam Matrem Annam,

&z Annz fcílum in Ecclefia. Sed

.qu£ quidem ftirpe tegià David nata

quate plus feftum S. Annz, quàm ma-

Mattli. 1. fait, ut patet Mattb. cap- 3. ? Luc. 3.

n fai Joachim? Refpondetur : Quia

16.

DEUS fecit majora mirabilia in An-

Ewangeliftz intendunt nobilitatem

Luc. 3. Chrifti, ac Matris ejus ptæferre omni-

na , quia in eafandificavit tabernaculum

Pf.a$. f

2;-

bus Imperatoribus , Regibus & No-

fuum Altifimus , prz omnibusfandifi-

Thom. 2.

bilibus ,fed conftat nobilitatem hanc

catis, ut dicir S.Thomas Aquinas Do:

er Annam defcendiffe in Mariam &

pat. as

&ot Ángclicus,

lt

- Chriftum.

Quemadmodum Chri-

- Glorioía Mater noftta Anna tma-

Y6,

4p0£, 19. ftus Rex Regum eft, & DB, V. Maria

jorem qaoque habuit converfatio-

16,

Regina Reginarum, fic poft eam An-

nem cum María Genitrice DEI, fa-

na merito dicitur nobiliffima Matro-

*

ctatio SpiritusSané&i eam gignendo,

lit f

N

Da nobilium,

la&ando , tractando , ofculando, &c,

fo

Exiam hoc probatur fatione pro-

Ergo (iue dubio imajoré odotem fan-

prim virtuofiratis,

Clars ille Sol

Gitatis ab ilia attraxit, — Docét expe-

Theologiz Thomas contra Gentiles

rientia, illam manum , quz continuà

Lib.:p. dicit

.

L

Omnu nobilitas cujufeunque vti

geítatpomum odoriferum, malum ci-

ly, f

W,

£. 29,

ineft fibi ecundum fuum effe,, Ex San&us

treum velgranatum , fuavierem red-

Gregorius: Nobilitas , ait , fumma eff,

dete fragrantiam alteiá , qua rató ta-

clarum effe virtutibu. — Clarius loquicue

liaattingit. Étiamille, quicontinuó

- Uibinus 111, Ponti£x : Summa &

vetfatar in Apothecis vel pharmaco-

fola apad Deum nobilitas eft, cla-

pelis,ubi plurimaaromata vel fuavco-

rum eff: virturibus. Non decuit Deum

lentes hetbz atque radices tractantur,

nalci , nifi de mundiffima & fan&iffi-

dulciorem ac gratiorem teddunt odo-

- ma,utfecundàüm carnem etíam nobi-

P ml i

rem, quàm illi, quitantum aliquoties

liffi.nus effer, .Erideonobilinsþgcne-

pharmacopolas tranfeunt.. Sic & ve-

]

fis & virtutis debuiteffe in S.Anna pre

nerabilis Mater noflra Anna , quía

cateris , ut per eam delfcenderet in

continuó tractabat pulcherrimam il-

lam

CONCIO XXXVFII,

$3t

lam rofam , optatiffimum illum fru-

cupatur, colubros quofdam effe valde

&um cclettem , fragrantriffimam il-

petaiciofos, quilevietiam morfuho.

[

n

lud aromatochion;in quo (naveolen

mines interimant. Cumque inea re-

tia atomata omnis generis virtutum

gione magna horum copia fit , divina

"-

&

jacebant, & ex quo prodiit Floscampi

providentía, qua rebus omnibus con-

«* lilium convallium , dulciffimum at-

[

fulit,falutarem quandam atborem ibi-

que gratiffimum ípar(it odorem, quo

dem ptocca/ri voluit,cujus ramum, ft

u

ja'n tota Chriftianitas recreatur. Id-

quis in manu teneat, ita ejus odore ac

n

circo-ejus feftum folemniter per uaí-

virtute colabrum fopit & incantat , ut

veríam celebratur Ecclefiam , ut per

isetiamin (inu & complexu pofitusni-

L)

fuaviffimam ipfius virtutum fragran-

hil noceat,neque loco moveaturita ut.

*fiam omnium Chri(lianorum corda

poffis illura pro libito vel occidere ve!

ICccreentur.

cedere. O AA. Chariffimi Atbor illa Ger.3.

VI.Flos eftopalenta fca&ificationis.

eft S, Anna matet noftra gloriofiffima, 12.

Fru&us eft ultimum ex arbore exípe-

coluber eft diabolus uti nominatarin Apoc,t2«

nl

é&atam,& cum fuavitate petcipitur.wa-

S.Scriptura; fi ipfenobis infe&t:onem 9.

ximum enim$S. Ánna fru&um fecit in

& mortem inferre intendat , ad hanc

ium ht

cclo pre omnibusaliis hominibus.Ex

arborem noftram confugiamus , ubi

if qei

omnes erimus fecuri,&c,

fru&tu antem cognofcitut arbor,ut di-

cit ipfemet Chriftus. Optimum fru-

Audite hac dere exemplam. Cum S. Xirixith-

: WJ

M"t-?o

16,

&um fecit,dum genuit B. V. MariáMa.

Procopius jamDo&torjurís promotus, fislegen-

(ite

uem$Salvatoiis noftri,de quaS.Bernar-

deindcEpiícopus creatus, per fingula- da. . 9.

j

dus melliftuusilleDo&or italoquitur;

rem divinam difpofitionem omnimo- Dorlan-

! l

Ltut. 6.

O Maria per teiifernusevatuatureelum ve-

doàconjugio ftatuq; mundanojimpe- dw biff.

ïffüv

- [eratur, Angali vepar entur, homines (alvan

diretut , confugit humiliter ad Deum , , 3. hi*

&CI

44

tur.. Dehocfractatam glorioto , tam

ejufque opem ac folatium implorat , z4c. &

)

falutifero congratulantur omnes An-

ut ab infirmitate (üa incurabili & op. lii

d

elorum ordines: Si enim teíteipsá di-

probiio feculariliberaretur, medita-

tur-fecam remedia falutitera eternz

;inüä

Lut. 1$- vinà Vetitate, gaudium eft Augelisde uno

j (

1O,

peccatore pernitentiam agente,quanto ma-

falutis confequendz. Concludit itaque

T

is de tali fra&tu.qui Angelos & lhiomi-

inanimo fug,mundum relinquere, in

neslztificat; & quicauía eft innume-

paupertate Evangelica, in vera panni-

kfö [

1[inüö

rabilium falvationis ?* Ecce quemad.

tentia & chriftiana perfe&tíone vitam

tradaucere.«undo ftatim nuntium mit-

u*

moedum $. Aunna veré fit arbor magna

(

& foscundiffima. De hac noftra fpiri-

tit,confert fein vaftiffimam eremum ,

j

tali arbore merito dicere poffum illud

invenit feparatum locum idoneum ,

ubifeptem annis, hominibus quidem

odo*

Proy.5. Sapientis: Lignum vita efd ls qui appre-

[otiei

18.

benderint cem, i qui tenuerit eam,beatus,

ignotus , Deoautem gratiífimus f-ve-

ram eremiticam ducebat vitam, Acci-

A

. Ajunt quio:icntalcm Indiam per-

agrarunpin calnfula;queCeylam nun-

ditíeinel, quod admirabilem haberet

quil

jl

vi&onem

hn

ii

Conciones vérit.

536

vifionem.

Videbatarborem , qua

gum t Inttonte fablimi 1frael plamaïva Extdli,

tenerum vamum Cedes, ( erumpctim get-

ramis fnis ab ipío nocivos tutbines ,

EVELS

tempefluofas pluvias, nimiumitum

anen C? facietfiuctum , r eritin Ccdrum

anagnam ,x& d ibusbunt jub ea omnés volu-

atquefrigus , &aliasimportunirares

detinebat , quz etíam tempore famis

xres, G unyer(amvolatile fub umbra fron- —

ipfam £iu&u jucundiffino & fuaviffi

dium ejs mdifiabit.| (Cedtushac, in-

quam, .eit $, Anna, plantata in monte

mo tecreabat.Hecarborfigura.erat S.

Aunz. Nam Procopius prius inftra-

dublimi Ecclefie Catholicz,.cujaslaus

€&userat à pio quodamEremita,ut fefe

-exaltata.eft ad.caclum , ;& dilatata pet

committeret.fervitio S, Anng , ipía

:univecíam mundua,quaz etiamomni- -

enim efletarbor, àqua defendi;ali at*

.bus abundanter füum fructuas .com-.

:municat. : :De Gedrofcribunt Natu-

que liberati ab omni infirmitate pol-

fet , modoipfiushonorem &laudem

raliftz,quod fitarbor.afpe&upulchra,

omni ftudio conaretur promovere.

Tempercenens viridafolia,& jucundif-

(imumfpargat odorem ,qui ferpentes

Procopiusinfigni à Deo illuminatus

intélle&u ac fapientià , agnofcebat

ifuget & homines recieet.

cam effe vifionem divinam, letabatur

vultis .effe fecuii à ferpente antiquo ;

& clata vociferabaturvoce:: nontan-

qui eft.diabolus 4 xcoufagite ad hanc

1

tum laude digni funtrami & fru&as ,

Cedram.

-Hanc:neftram Patronam -optime

fedetiam.apud fan&amiillam atborem

commotremur, .cujusfrondesab eftu

sctiam.Läuro.compararcæg—[ïum , de

& pluvia defendunt , à quafaluberri-

eanamque dicicPlinius&alii , quod -

fecuret.à fülminibus , 'hinc Tiberius

mum etíamfru&tumaccipimus , .qui

famem fitimque tepellit.in zternum,

"Cafat, cumfalmina corufcationesque

Hanc vwifionem manifeftabat :Proco-

/füupta modum:expavefceret, co:lo nu-

;bilo.& tonante laurum in capite foli- -

,

pius, & ftadebat omnesihomines ad

honorandam aclandandam S. Annam

:às fuit ;geftare, — , Ad hanc noftram Xf

rixi-

permovere, .quia ab ea tális filíanata,

fpititalem laurum «confugit. quídam e»fis

ex qua.zternum Dei verbum !umete

Cleticusnon procul Romà, quidida Legenda

carnem dignatum fit. :Enimveto;ait ,

falutatione angelicá folebat :addere c.:;7. &*

hacverba: Etbenedictafit tua Matet 4li;,

quod cft caufa caufantis, eft.caufa cau-

fati. 'Ex'hac Procopii.encomiaftica

Anna, exquatua virgincacaro , tine

proclamatione zelus & devotio .erga

peccato genita eft. Cum is in agone

fanctiffimam Maitem Annam indies

mortem exfpectaret, eum S. Mater &

magis magísque ctefcebat, & ipfius fe-

filia-gratiola vifitatione .dignatz funt

&lztificarunt: cumenim jam tribus

ftuin majori cum folemnitate celebra-

batur, Sic veré:noftra gloriofiflima

;diebusfine loquela jacuiffet, & de fe-

Patrona eft arbor falutifzra.

