Ergo,Ó vos increduli & peccatores,

Mü'&

lit, utvelhacrationetaciturnitatem recognolcite Chrifti Tefuergavos a-

N

cogeretur addifcere, Si veró hiclapis . morem, & reamare ftüdete iplum vos

l

illam efficaciam fortaffis nonhaberet veroamoreamantem, & confiderate

hu

apud mulieres, uttaciturnitatem cau- ejus vulnera. Audite dicentem T ho-

nu

fare poffet, tunc applicandaeffether- mz, & omnibus vobis : inferdigirum 1047.20

(

baquinquefoli, utfaltemhoemodo tuum buc, € videmanu mos , ce affzr *7-

ut

difcanttacere, né tam multaimpru- manwntuam , €rmütein

latus meum. q.

^

dentercontra guxemlibetäffutiät, &c. d.Kecogno

Ícite, quàm cordialiter,&

1

vera.

Ddc.id 2

"

E d

Conctones varite

Seraciter opere vosamem , & nolite

tanquam fpiritualis. columba ad ci«

effc increduli,fed fideles, fcilicet vera-

vernam maceriz, quz eft vulnusLa-

teris Chrifti,ibi invenies domicilium,

citer me reamando , utà peccatisca-

veatis , & mihifideliter deferviatis,

& paradifum floridum,;in quo poteris

8-1

fcientes quód tam charé, pretiofiffimo

deliciari,& clamare : Benum eff nosbéc Matth;

nempé meo fanguine vos redemerim:

effe. Quàmbonum fit in hoc vulnere !7:4

Te4n. 1 $

9

3*

nam sm4jorem bác cbaritatem nemo ba-

habitare , expertuseft S. Bernardus;

bet,quàm us animam (uam ponat qui pro

dumait: Bonu tbeauru cor tuum Dotni- 9 Ptfti

i

amiei fui.

m& , proquo dabo emnes cogitationes & !H Catt,

Ad vulnera fua confideranda invi-

mentü affeius. EcS. Auguflinus inquit: S. AUg.

tatetiam animam noflram Chriflus

Tuta & firma requies efl infirmis c. puc- ^ M&*

Cént, 2,. dicens:Surge,propera amica mta,Cr yeni,

catoribus in vulneribus Salvatoris : (ectrus nu4li «

ij

tolumbamea in foraminibus petra, in4-

Féc babito, patent mibi vifcera per vulnera, ? -

Verna tactria, Foramina petrz nona-

Etibid.cap. 25,ait: Longinuw apernit si. 104n 19«

liud funt, nifivulnera Chrifli, quia

hi latusChrifli lance4. c ego

t:p:mvi,ö' i 54

ipfeeft Petra myítica , ad hzcinvitat

tequie[co feiurus.

animam,utin illis cogitationem & af-

Ibi habitabat B. Elzearius Comes, 5 urius

fe&um ponat , utibinidificet , ibi

ad quem diutius abíentem, cüm uxor ?7- -

quicícat, ibi gemitumamaritudinis

famulum mitteret , ut fciret quid age-

& amoris edat.

ret ; Kefpondit perlitteras : Sanus

Primóautem eontemplare vulnera

corpore fum & fofpes 5 quàd fi «crà

manuum Chrifti , & vide quomodo

videre me cupis , quzre in vulner: la-

adimpleverit, quod dixit per ifaiam ;

teris Chrifti,ibi habito, ibime poteris

Ife. 49, Eccein manibws mesi dejcripft te. Sienim

invenire.fruflra alibi quafitura. ^

i6.

re&té confideres , Chriflus ibi tede-

S. Mechiildis in cordeTefu omne

Blofiue

in Ms

fcripfit.. Clavi pro calamis ferviunt,

bonum fuüinveniebat. Haccümau-

fanguisatramentum efl: crux menfa,

fnili,

diffct in Miffa legi : Venite benedidli pa-

!j

fuperquatn fcribirurg utraque palma

tréá mei ; O ficilem,inquit;una ex illis

pro chartafervit5 charaderesilli funt

benedi&is, qui hanc fuavem vocem

chara&eres amoris, quos in zternum

funt audituri TuncDominus ad eam:

. fervabit,

&

certà fiias te ex lu effz , * ut non dabites,

Quareautem hoc modo te in ma-

ecce tibido cor meumin. fignum C? piguus

r

$

nibus fuis defcripfit

cauíam addit,

smoria & domunrefugg , ut femper i &

filicet,ut nonoblivifcatur tui Verba

maximé in morte con(olationem invenias,

Ibid,

cjus (unt: Nunqwidoblivifá poteft malier

Extunc ceepit mira devotieneferriin

|

infantsma fuum,ut non rmi[ereatur filiouteri

cor Chrifti, Undé (zpéin fimplicita-

fei ? cv fila oblita fuerit, ego tatnen non

tediccbat: Si feribideberent omnia bona,

eblivifcar t«i

.

*

Eéce tn manibus men de-

qua à corde Iefu accepá »nullo, vel magne

!

i

feribf te.. O fumma &ineffabilis dile-

volutnint po[fent comprehendi.

Gto charitatis !

Confugite itaque cum S, Thoma

Deindé evola, 6 anima Chrifliana,

ad vulnera Chrifli , tangite & infpici-

te

CÓNCI O» XILlll

dei

?

te ífla piameditatione, atqueintima

seifericordid, plena pletate, plena dulcedi-

If

cordis devetione dicite: Dominus metus

ne C cbaritate,

6* Deusmeu ! quanta pro me paffuses,

Sicergó fitanima veftra in manibus

1j

" Muj

$.Aug, quantum medilexifti / In his vulne-

veflris femper,ut eam beatam confer-

a

in Ma- ribusinvenietis omneffolatium , re-

vetis, mandata Dei cuflodiatis,atque

nuAli.

quiem , prote&ionem & indulgen-

ad vitam zternam ingredi mereamini,

l

"

rg'l

tiam ; dicit enimS. Auguflinus in fuo

Aqem

| 0!4:1",

Manuali: Vulnera Vefu Chrifli plena funt

TM

j

ääääääääfäääääïääääääääääääää

1]

]

l

: Qäääääääääää?&iää?ääää?&ääääää

-

D7

Pa

COU EUl Q X LIME

NI

Hibita Anno 1685.

) h

!

,

Sunt varii flatus , varias fic tradere flrenas

i

Cogito, quz cunctos officii admoneant,

T H EM K

1

ut predicerem annum flumäiäm Demins. -

y W

;þi'rim 'Dæ;rm'ni« miftme ,

lfa. €1. z,

i

[

A -

ho

" Tinam, utinam,

vefperiapparuitingenscometa, qui

l

Fhil, 4.1

DA

G.

inquam , AA, met

li

fex leprimanisindiesobtutibus noflris

u

U

chariffimi , gaudi

obje&us eft:quem deindé fecutus ma-

N

(ä

^i

meit & corona mea:

gnus ille terrz motus feptimoFebrua-

,

N

j

"iv

hzccüS.lfaiaPro-

l

M

rii anno 1681. circa quintam matuti-

]

N

S dR

? pheradicere, vo-

E

nam. Hocprzterlapfo anno 1682,29.

ï

i

$99 bifqs ennum placa-

Augufti iterum vifus eft alius come-

l

b

lem atq

acificum przdicare pof-

tes. Terrorem mihi incutit ignitus ille

M

!

jft

fem ex intimis cordismcei vifceribus

& oblongus draco , velutin aliislo-

gratularer. Verü deterrent me prodi-

cisapparuitigneus globus , quiper

[ d

gia illa ceeleftia & terreflriz:deterrent

a€ta citiffimé volans & hic decimo-

]

me terribiles illi cometz,quos jam in-

quinto clapfimenfisDecerbris, aliif-

.gn

tra paucorum annorum fpatium con-

que in locis longinquis vifus , & hor-

fpeximus.Anno 1680.die 26,Decem-

rifonum edere fonitum tormenti in-

yti

ftar bellici auditus eft. relico feetido

bris in fcfto S.ProtomartysisStephani

yu

Dadád ;

yipow

u

-

Qonciones varla.

WZ

*

vapore. Horrore meafficiuntillzin- .

Volumus pradicare anntm peu C

auditz inundationesaquarum , qu

bilem Damino : volumus nos coram di-

PT

maximum & irreparabile damnum

viná Majeffate fumma cüm humilita-

U

przterito anno longe latéque accolis

te profterneres volumus vera cordis

ii

intulerunr. Exterret meille improvi-

contritione ícelera & peccata noftta

*

füslinguarum morbus, qui inter pe-

conáiteri

?

volumus finceram agere

cora fummo eum periculo praterla-

pesnitentiam , volumus firmum fa-

pfo meníe Auguftograffatuseft , &

cere propofitum emendandi vitam ,

multa centena confumpfir, antequam

yolumus deinceps Deoter Optimo

remedium inventum Quuid irrationa-

Maximo fideliter atq; puro corde fer-

lespecudes peccárunt? illa mifera at-

virc. Ut autemeó faciliüs à nobisfieri

queinnocentia animalia luunt , ut in-

poffit , unicuiqueStatui plenam dabo

dé colligamus imminentem nobis

idoneam: quafnam autem diflribue-

(qui Deum ter Opt.Max.toties male-

rem, diu hzfi meditabundus: tandem

contuli me in ftabulum Bethlehemi-

dicis noftris linguis offendimus) pro-

ximam punitionem & divinam vindi-

ticum,in Montans Judxz, intem-

Gam, Perterrent me magnailla pra-

plum Jerofolymitanum,&in domum

paratoria bellica,ill multipli: es con-

Zachàriz , in quibuslocis diver(afa-

Ícriptiones militum, frequensillefo-

lutaria , vobiíque utiliffima inveni

nitustympanorum;qui ubique terra-

xenia, quz vobis, pratcrpaternam

rum aéra percrepat. Timco,timeo,né

apprecationem feliciffim: , fani, paci-

hoc anno figna hzc coeleftia & terre-

fici , atquegaudiofianni, dabo. In-

terim attentisauribus adefte.

flria, (iquidem non ubique, faltem

plutimis inlocis fuum fortiantur effe-

Dum conferrem meín Beibleem

&um,& juftusDeus iram furoris fui in

Jude , videbam fuperftabulum ftel-

noscffundat. Interim tamen revelat

lam clariffimam &admirandam ,qus

mihi animum & folatium additcore-

przcefferat tres Magos ex Oriente,

Pf.3t.

patus Propheta, dicens: Mulraflagella

eofquead Chriftumnovüm Regem

10,

peccatoris fperantem utem in Domino mi-

perduxerat, utipfimetdicunt: Vidi-

Matf. 24

féricordia cireumdabit , q. d. Deus qui-

ss fellam eju in Oriente , e$ venimu

»

dem habet multa flagella , quibus tai-

adorare eum.

natur nobis longanimis Deusobce-

Hanc lucidiffimam ftellam , que

letanoftra ; fed dum contrito corde

tam longinquo itinere peravia & de«

convertimurad Deum, fpemqueno-

viaillostres Gentiles Reges in Beth-

ftramac. fiduciam ineo collocamus;

leemad Jefum perduxit , doin ftre-

nam ECCLESIASTICIS,ea de cau«

milericordiam nobis przftabit, & au-

feret omnia à nobis flagella, Utergà

ía, utízcularibus & parochianis cla-

fperantes nosin. Domino mifericor-

ritate eximiarum virtutum acfplen-

dia circumdet , atqueab univerfis ma-

dore .exemplaris vite intenebris hu-

lisprafetvet,quid faciemus?

jus fzculi caliginofi prluceant. Pa-

ftor enim paftorum dicit paftoribus,

& om«

COoNC xx O XLIlt.

5

& omnibusin ClericaliOrdine com- Forum. f.Horologium. Prout hzc

üuf

i

Matt. j* fitutis: Vos effi lux mundi: fic luceat lux

benéaut malé reguntur,fic & folet ju-

llt

14

dicium formári de R epublica.

veftra coram bominibus , ut videant opera

Yi

16.

veffrabona , cr glorificent Patr

Hinc& Carolus Quintus urbeslu-

em ve]?rq n,

flrans,dicitur folitusattenderead ho«

d

qui inceluqf,

L

Sapientes Anti

qui infinuare & ex-

rologium, ad templum , & ad plateas.

t

Anomnia ibi re&a & munda forent;

1

primere volentes, qualis debeat effe

,

Sacerdotum vita , depingebant vene-

ficque de civitatis dire&ione folebat

ii

rabilem Senem uná manufolem , al-

judicare. Idemtria P. inquirerefole-

, m.

bat: Quis in urbe Prator? quis Paftor?

terá horologium tenentem.Ac primó

?cri

quidé per folem fignificabant , Sacer-

- Eftitaque Paftor velut horologium

dotis vitam claram effe debere & lu-

alios fuo motu dirigens,(uo fonitu ex-

|bo

Exod.

If

minofam . contra quam nemo meritó

citans : Etideó ad veflem Sacerdo-

tís veteris T'eftamenii quafiad horo-

2g. 33-

ff

loquipoffit , de quaetiam verum fit

d

illad Pythagorz: : Adveríus folem n&

logium myflicum pendebant feptua?

g

loquaris , hoc eft, ne fugilles eum,cu-

gintaduz campanulzintermixtz ma-

jus vita inftar Solis eftilluftris. Et ficut

logranatis aurcis. Quibus fignificaba-

u

ii

nihil purius effe deberec Sacerdote,

tur , ut advertitfan&tus Hieronymus » o grigr;

uód Sacerdotes boni odoris exeme ,,,0,

t

Secundà, perhorologium innue-

j

bant à regimine & vita Sacerdotum

plis debeant oble&are & reficereap- ,,, 4d

d

dependere regimen & vitam totius

propinquantium ad fe corda & ani- FabiolZ,

n

populi, ficutab horologii dire&ione

mos: quodqueinflar horologiiolios

pendet civitatisdire&io & negotio-

debeant verbis fonoris, & igne pieta-

rum ejus, Éft enim hora quafi regula

tís examinatis & probatis excitare ad

t

(

& meníura quedam rerum gerenda-

omne bonum. Et quidem tintinna-

rum , & caufa ut omnia. ordinate

bula illa feptuaginta duo Diícipulo-

qe

*iant , certo tempore operi cuilibet

rum feptuaginta duorum figuram ge-

h

defignato : quod fiin mótu celerius

rebant,quos Chriftus fummusSacet-

cgtm

auttardiusincedat , ingeritur quz-

dosinomnem locum tnifit ad annun-

Th

L

dam confufio.

Ita ad Sacerdotis vi-

" ciandum verbum Dei. Etin his omnes

ii

tam, quafi ad horologii motum ca-

alii Sacerdotes reprzíentati cenfen-

turs qui quidem effe debentvocales

teri fe conformant , ad illius pulfüm

d

excitantur & regulantur.Quód (i con-

& jun&i malogranatis,quia yerba co-

g

u

fufio & inordinatioin illius motuin-

rum jungi debent operibus odorife-

je

l

tercurtat , flatim etiam in aliiscer-

tjs, atque aliis przlucere virtutibus :

fte

nitur. Hincreádté dixit Au:hor Politi-

fic mukos ad fe tum voce do&rinz ,

. üü'

€us : Quinque declarant R empubli-

tum pietatis odore & fplendore virtu-

«€am benéaut malé habere. t. /des

] di

tum attrahent , atguead Deum cor-

d

dacorum convertent,

precum, , Curia — 3. Schola, 4.

Moc

gl*

d

lblI,!

'00'

z

p

Condiones v aríe,

Hoc feceruntSS, Apoftoli totum

jiciunt,. ex iifque famunt, quid hnitentur, , cl&i-j

peragrantes mundum, utgentes, &

Undé Do&or Gentium Timotheo o;.2 r,

peccatores luce Evangelica przdica-

& omnibus Cleticis fcribit : Exem- difl,

r

$4M7. tionis Chriftum , quieft candor ltci

[

A6,

plumefto fideliumin verbo , in converfatio- v,Tim, 4

&terne,perducerent, Quorum veftigiis

tioneyin cbaritate infide,in caflitate,

12s

k

inhzferunt poftea. S.Antonius dePa-

AlL. Hzcflella orientaliseratetiam

dua, $. VincentiusFerrerius, S.Fran-

H

motu velociffima; brevi enim tempo-

cifcus Xaverius, S.Franciícus Salefius,

ris fpatio , tredecim fcilicet diebusab

& alii plurimi,qui multa centena mil-

Oriente perrexit in Judzam : fic Ec-

D

lia peccatorum fplendore probitatis,

clefiaflici fint velociffimi & promptit-

)j

&lumine divini verbiad Chriftum

fimi per obedientiz velocitatem, ic-

jj

Pf4l.53, converterunt,clamantes: Accedite ad

utlegitur apud Baruch Prophetam:

9.

6.

eum & illuminamini.

Etcum S, Paulo

Stelle vocate (unt, & dixerunt : Adfumus,

Barub.

ditet

Ephef. $, Apoltolo: Surge qui dormi,Cr exarge à

€ luxerunt eicitn jucunditete. Imiten-

$35

[

l4

mortuis, & illuminabit te Chrifius.

turin hoc R egium Prophetam dícen-

Pf. 118.

II. Quemadmodum ftella funt firu

tem: Viam mandatorum tttorum cucurri,

li,

32«

l,

altiffimz, atque à corruptione eleva-

Sol petcurrit fpatio viginti quatuor

t2; & ficut fol & flella noninficiuntur

horarum totum gyruüm coeli., &cir-

luto,aut terrena corruptione,licét per

cumituniverí2m terrz maffam, ac ra-

terram tranfeant : fic & Sacerdos,licét

diis fuifque influentiis multum boni

«umluteis hominibus habeat convere

operatur: pari modo Sacerdotes fint

luj,

fationem , debet tameninfe&iionem

in exequendis divinis mandatis , & ad

)

omnem vitare,& per animi magnitu-

operandam bonum paratiffimi, —Né

Simile.

li

dinem atque converfationem cale-

autem fint candelz inflar , quz qui-.

ftem effe elevatus,ut dicerepoffit cum

dem ardet , aliifquelumen admini-

philj, raptoin coelum Paulo: Nofir« conver(a

flrat, ut videantquid agant, feipfam

20«

ticin celu efl. Sic fecit S.1gnatius Fun-

veró confumit : fic Ecclefiaflici cave-

dator Soc. Jefu,qui fzpiüs folebat di-

ant, nealiis quidem verbis & do&ti-

cere: Oquàm forder mibiterra,dum c«-

nà przluceant,ut videant , quidagen-

:

lum a[picio.

dum fit, feiplosautem iniquis operi-

liünam ficfacerent omnes Sacer-

busconfumant.Quód fidoceant faci-

dotes, tü veré indies de ipfisdici pof-

antqueberné , fietipfis quod fcriptum

D4n, 12,

| Ahy

Beut, 1. Íetillud Deuteronomii : Effsbadie ficut

eftiolibro Danielis: Qui dodi fuerint,

U

lo

elieceli.Hincajunt ConciliiTriden-

fulgebunt quafi [Dlendor firmamenti , &

tini Patres(eff. 22, R eformatione?

ad juflitiam erudiint multos, quafi flella dn

Concil. Nibilefl , quod alios magie ad pitatem cr

perpeiuas aternitates,

Trid. ef, Dei cultum «ffidu? inffruat , quàm eorum

SUPERIORLBUS (zcularibus pro

22. de Yit« & exemplum , quife divino mini[le-

firena proponoPaftores vigilantes fu-

Refor-

zio dedicérunt, — Cóm enim à vebw (aculi

pergregem fuumin no&e Nativitatis

mat.

in altiorem . (ublati lecum. confpiciantur ,

Chrifli, dequibusS, Lucas: Pafferes La-2.8

Trid, c.1, ineos tanquam Qeculum reliqui ouflu £on-

erant in regione eademvigilantes,ce cuffo-

E .'".

CONCIO XLII,

575

l m

dientes vigilarmoclis: fnper grogem [uum.

tus efl,ut videre eft I.ng.'xz.;. & feäq- 1,- Reg,

KO Id

Sic & Superiores tenentur vigilare fa.

Talisetiamnonfuit Titus Impera- 12. 5, f

!

Ad. 20

er fubditos fuos , ut adhortatur illos

tor; qui in cateris defideriis omnium fe4,

iil

£8.

S. Apoftolus dicens: Attenditevolis

hominum obfiinatiffimeé enuit , né C.Tram-

li

Ezet b'

sniverfogregi. Dicitenim Deusper E-

quem fine fpe dimitteret. Quin &ad- quillus

n

34-- 1O0,

zechielem Prophetam : Ecce egoipfe fa-

monentibus domellicis , quafi plura invita

"

per paftores requira,

polliceretur , quàm praflare poffetr eju c.8,

]

VWH Eorttn.

1? gregem tteum de, --

Nonoportere; ait, quemquamà fer-

IC'

t. Reg,

Fidelis paftor fuit David;utlegitur

mone Principis triflem difcedere.Cc-

i

I, Reg.17.34.. Idem fequiritS.Augulti-

lebre quoquefuit ejus di&um: Perdi-

17.54-

i

$.4ug.

nusin officio R egentis,dicés:Opu Re-

diffe fe diem , quo nihil boni fecerat,

i

150. fer. £t eft ritam fuam pro bisquibusvegnatop-

Talis quoquenon fuit Bernardug '^^(8i-

"9

detem-. ponere, Vndeetiam ait Chriflus: Quia pa-

Dux Wirtembergenfis , isPrinceps "" C

Táer AY 148

W

0rt.

flor bonus animam. fuam. ponit pro ovibus

optimus & fuis fubditis acceptiffimus,

in Principum Germanorum folerni

Invita

17

loan, io f//*:gittir & Rex' (Superior) bonus ani-

m

Al

mam [uam ponst pro há,quersi efl Princeps.

conventu , aliisalias fuaram regionü

Pbilipsi

)t

Verüm;pró ! multiSuperiores non

Melz.b.-

dotes przdicantibus, hocmodo glo-

tbona,

d

fuorum fubditorum, fed magis fuf cu-

tiebatur : quód in cujufvis (uorum

Ü

ram habent, ut fe fuofq; filios divitiis

fubditorum gremio etiam in vaftifli-

J

augeant. De his graviter conqueritur

ma folitudine fomnum capete fecurus

j

Ex^b, Deusapud Ezechielem: Vapafloribis,

poffet.Eximia & verégloriofa, ac viro

4

24:2.6" inquit, qui pafcebant femetipos ! nonné

Principedignagloriatio, Hos imite-

N nl

eq.

greges à pa[loribus pafcuntur ?. lac come-

mini, & coram Deo bené (ubíiftetis,

debatis, C lanis operitbamini , & quod

MiLITiBUS pro xeniisfelicibus

ld

1l

cra[fum evat , occidebatit , gregem autem

prafento SS. tres Reges. Quemadmo-

m

sneum non paf.ebatus quod infirmum fuit ,

dü illi visá nová flellà gno novi R e-

ia

non confolidá[lus C q'ed egrotum non. fa-

gis veri Meffiz & Salvatoris mundi ad

t

náflas quodconfradum efl, nonalligAflus

eum falutandum fe quantocyus cótu-

B)

.

é

j

€ quod abjelum efl, nonreduxiflu

lerunt , flexis genibus eum humillimé

:

quodperierat,non quefiflu: . fed cum au[te-

tanquam verum Dcum & hominéad-

vitate imperabatu eis,C cum potentia, & c,

orárunt, ficque fidem veram amplexi

ii

TU

Zatb.1t. Va hispaftoribus ! Opaffor c» idolum,

unt, Parimodo militesante omnia

17, — . derelinquensgregem |. exclamat Zacha-

orthodoxam Cstholícam -Romanam

rith

rias Propheta;graviffimá coram füm-

Rligionem fe&étur, omnemq; fidu-

fo Judice vivorum & mortuorum

ciam fuam collocétin Deo;dicitenim pp, uJ.

,

ted 'entrationem,dum fe pafcunt, &

S.Paulus : sine fide impoffsbileefl platere. &

negliguntoves,dü felocupletant,tub-

Dev. Et incadem epiftola porró ait:

Ibid, 33.

D

ditos autem in paupertatem redigunt.

Per fidem vicerunt regna,operati fun jufti-

lif d

$, Amb, :

TalisSuperior non fuit Samuél;ut ex

tiá fortes fatli inbello, caflraverteit ex-

l. t de

(

y

ipfius expreffiffimis verbis,quibuspu.

(iali

terori.Quid & fiduciain Deum faciat, ofic, c.

]l

blicé cerápeo & omnipopulo proftra-

audite S,Ambro(ium: Lefu nave, in

32

Ecec

. quit

M.

]

$74

Condents varit,

,'. A"Ibf .

9 3.

quit , Càm edverfus Gabaonitat: füsgevet

martyrio, &animam fusmfn manug

prelium , & voreretur, nà nou impediret

efic,e.

Dci,quam etiam cà portaverunt fan-

39

Villeriamymagnitudine menti & fidei cla-

&i Angeli,

[(7]

tmavit : Stet fol, d fletit, dum vitloria con-

Quemadmodum quoque fani tres

Jfa.10,

$

13e

winaretur, Ee libur.de- fidead Gratia-

L

Keges Chrifto Domino pretiofa &

S,Amb

L^

num Augu[iuin [ccibit

L

Abrahlam tre-

magnifica munera. , fcilicetaurum ,

centos decem & od&o duxit ad bel-

ln )1 ud' f;'

tlius & myrrhamobtulerunt : talia

de «d

lum,& exinnumeris tropliza hoftibus

quidem regalia dona milites noflri

reportavit, Gen.14,v.1f« lefus queque

Gr'ati4,

pra(idiarii offerre haud poffunt, quia

filuu Navebofles,quos sotius exercitfsma-

exigua hiícetemporibusaccipiuntfli-

Auguft

ns validé (uptrare noupoterat , epter tu«

Gen,

pendia, Quidergó facient, ut Jefulo

1$

* barum Secerdotalium (ono vicit,ubi Ducenm

infantigratam &acceptum exhibeant

thilitiacale[li agnovit, Ergo €* tu vincere

obfequium?Audite; omni die prafen-

Pro

$.

* J* Barat, qui Chriflum adorars yincere payat,

tate cum pceaitente A. ege Davide ipf; P f*

qui fidem vindicat,

6or caniritum & bumiliatum, & ipfeillud ??*

Eccll.

Bonus miles omnem fiduciam fuam

3. 22.

non defpiciet. Deus enim ait:Prabe fili £799«23

meritó collocare debetin Deo,

ita

thi cor tuutmn mibi.Sicin omnioccafione 45

Proy,28

namque confulit Kex Salomon: Habe

T.

eruntingratía Dei,

fiduciamin. Dominoextoto cordetuo.. Et

VIR.GINIBUS do cuftrum lapi-

Ecclefiaflicus ait: ConfideinDeo,€* ma«-

&t in locotuo. Bodem fertné modo lo-

deum, quóinfans fefulus oGavo die

m

circumcifus eft : hoc cultro circumci-

A.

quiturSapieritiffimus $ [uffu quafi [eo

dátomnes fuos affc&us carnales; pre-

hg

confidens ab(que terrore erit.. Hanc fidu-

fertim autem círcumcidant corà pra-

tifid

ciamin Deo habuit David R ex IHfrael,

vis atque impuris cogitationibusshoc

Wi

S.Amhr, Ut deco fcribit S.Ambrofius : David

docere vult virgines illumínatiffimus

ls. 1. de

nunguam nifi conulto Domino bellum ad-

przdicator Paulus, dicens : Virgocogi- 1,Cur,y,

ofiz.c, erfmefl s ideo inomnibus vidlor prelis u-

tet qua, Domint (unt , ut fit fancdacorpore 5 ,

3f de

que ad fummAa [eneitutemmanu prómptus.

€ (piritu. Hoc fummé neceffarium eí-

Davide.

Sic quoque omnem fpem fuam po-

le dicit B. Fulgentius:. N«m pirginite: Fulgent,

fuitin Deo magnanimus Centurio &

'em, inquit , carniuper bomimem nitituf oifl.3,]

S. Bafil, S. Martyr Gordius Cafarienfis , cujus

diabolus pv rigera s carduu verà vivginitatet i.

1ijj4g, Vitám defcribit S.Bafilius Magnus un-

pet fepfum conatur auferre, Vitraque er-

decimo die fanuarii: hic ad impiiffi-

gà folicité fervanda,

Deindé etiam ifto cultro circum-

mum tyrannum dicebat : Fateorle-

famcChriftum effe [pem meam,e* tefugiutm

cidant oculos ab. omni otiofo afpe-

meum. Et elevatisin coclum oeulis ca-

&u: nam oculi (untfeneflrz;per quas

nebat cum Pfalmiffa : Dominus mibi

mors intratiri animame

Undécon-

P[117. adjutor$ nontimebo,quid faciat fnibi ba:

6

queritur Jeremiasin fuis Threnis: O- Thren.j

$0. Etiterum : Non timebo mal«,quo-

Culus meus deptedatus e[l animam meamin f«

Pf.22. 4 niatth iu mecum es. Ectandem figno fan-

eundiu filiabusurbis fnea. — Si puellg cu-

lu

l 40.

&z Crucis fa&o tradidit corpus fuum

rioíos oculos circumciderét , non tot

fedu- -

,

7

CONCIO XLIL.

1

I1$.v. f2.

feducerentur, & florem virginitatis jnille. Etrurfus ait lofus profictePer [

/

ht

amitterente

pienid, &v etate, Cv graiid apud Deum d

bomines.Simili modoftud.ant juvenes

Geri.5 4«

Si Dina filia Patriarchz Jacob cir-

i

&

cumcidiffet oculosfuos , non fuiffet

imitari Chriftum pueium, cteícant &

T

-

cutiofa videre mulicres regionis il-

proficiantin bono ; dicitenim Chri-

"

n

lius;nonfuiífet viíaà Sichem filioHe-

flus ipfemetz Exemplum dedi ob ut & loan,vg

.

tl

t»or Hevzi Principeterrzillius, nec

0s ità faciatu.

Et S. Auguftiaus ;it: : f.

ol

ab eo rapta,necoppreffa & violata,ac

Omni Chrl li ao , noflra eft inflra£hio, $. Aug..

qi

fic llorem virginitatis iliibatum con-

Clament ergó cum Regio Pfalmiffa 4. avctr,

ii

fervátfet, Hanc Dinam fequuntur

ad Chriftum: Perfice greffus meos in femi- «hrift 4

f]

multz puelle , qus vagz ; curiofz&

tutui. Quz autem requiruntur,ut ju- Pf 16.$

ij

luxuriofíz funtin oculis; namintem-

venesin virtutibus proficiant?

il

plo;in plateis, infeneftris circumva-

]. Ut verbum Dei diligenterau-

"

gantur obtutibus, ludunt natibus,;ar-

diant,quia valdé cooperatur ad perfe-

'LA

£tionem virtutum,Sic enim dicitDeus

fidentjuvenes, atquehoc modo ado-

N

i

leicentibus fzpiffime prebentanfam

per lfaiam? Quomodo de[cendit imber €

Ya. $,

J á

fedu&ionis,ponuntmnícipulam, qua

mixdecmlo , &v illic ulirà non vevertitur ,

lo

capiuntur , & theíaurum irreparabi-

fed inghriat terram ,. 4 infundit eam, &*

p

lem virginitatis perdunt. Dicitnam-

germinare eamfacit , & dat femen [erenti,

l

j

$, Bier, que S. Eccle(iz Do&or Hieronymus;

* panemcomedentitfic erit verbum meum,

i

ad Eu -

Ciüm omnia p»fft Deus , fu[citare virginem

quod egredietur de ey& meo , non revertetur

nonpotejl per ruinam, V alet quidem libe-

4d me vacuum, fed f aciet quecunque volui,

n

flecb.de

pli'

eu[todia

rArtde pen& ,. fednonvalet coronare core

€ pfofperabitur inhis. , ad quamifiillud.

ruptaim. Circumcidite itaque,Ó Virgi-

dot

purginit,

Ideó Hugo ait: Nibil itab»minem àmalo. Hugol.s

n

nes, & cuftoditecor & oculos veftros,

gevocat Apecca:á exvitai;ad bonum Adju. de ani-

& placebitis Deo & hominibus,

yatficut verbum Dei,

Jmn4.

fl

JUVENiIBUS volebam pro ftrena

VidemusinS. Antonto duodecim

p

dare ainum , quandoquidem plurimi

T

annorá juvene, qui per verbum Dei Is vit

n

aliainos in loquendo, & in agendo &

excitatus & converius, mundum de ejw.

vivendoexprimüt mores,neque fe ge-

j

ferit, eremum ingreditur, & ad ma-

tunr,ut honeftos, morigetos.ac bonz

gnam pervenitfan&itatem Qnia mul-

iif i

indolisadolefcentesdecet ; néautem

i

ti juvenes non curant verbumDei,id -

illos publicé hic coram tota Commu-

eó cum Chrifto non proficiunt , fed

nirate confunderem, ruboremque eis

:(H[ü'

deficiunt. — Audiantergó Sapientem

E

incuterem, fuperfedihifcexentis, &

paterné monentem

*

Fili , «écedens ad. Eccli.

t

maximé eximiam optimamque flre-

ferviutem Dei ,. inclinaauremtuam , €5 2, i.

qm!

nam;quam in ftabulo inveni, eis da-

fufcspe verba intelless , € eiefeaiin no-

(

bo. nempédivinum illum thefaurnm

H

J

vifiuno vita tua.

Lstc.2.

]«fum infantulum,de quo dicitS Lu-

1IL Useorre&iones libenter lu(ci-

j h

cas : Puer autem cre(cebat & confortabae

piant. DicitenimS.Bernatdus: Nen $, pera

"d

sur plenus [apientid , & gratia Deierat in

efl contemnenda corret.o ,. quia efl anima

yu

"

Eeee a

N

fari- — .

(l

»da

T

.. Conciones varía.

*.$28

PrOV-Vs.. apip s yia Dei ad animam,Ex fapien-

bus; dicitenim Ennodius : sy?:þn; Entod,

;Zc

tiffimus Kegum ait; Qu eljicit difcipli-

fedlionis eff. , boneflain adole[cente . in- 1.7.epiff,

1

nam;de[picit animam [uams qui autem ac-

choatio, Ut viderecftin fan&o Ed- 24.f,

$

E

I.v.3t quiefcit increpationibus, poffe[for eff corda.

mundo,S. Bernardino,& aliis

venibus,

:

piis jt-ï-

Ex turfus: Auris, qua audstinerepationes

Bartbol. vita ij gpedio fapientum commorabitur.

VIDUIS in xenium proponoS. Àn-

4. 3. de

M

Nam correctio eff inflar cardui, de

nam illam o&oginta quatuor anno-

l4

proprie-

uo Bartholomzus lib, . de proprie-

rum viduam , hanc laudibusextollit

d

t4t.7€- tatibus rerum. Carduuslicét in fefit

S. Evangelifta Lucas à probitate;à ca- Lur,2, "

Tuih.

Ípinofus,tamen faccus ejus cft fanus,

flitate;à jejunio;à continuis precibus, 54, &

& valetcontra caloremintenfum ; fic

à (cdula frequentatione templi , di- fog,

-- &corre&iofacit hominem ceffare à

cens:Erat Anna Prophetiffa , filia Pbanuel

"

vitiis, & florerein virtutibus;itautfu-

de tribu. Afer

P

hec procefferat in dicbus

Ícipiens eam poffet dicere illud Pfal-

multá , Cryixerat cum viro fuo annis (e-

Pf.22. 4 miflz: Virga & baculus tum ip[ame con-

ptem à virginitatefua.. Et bac vidua u(que

— folata funt ,. fcilicetad meliorationem

48 annos 84 quamon di[cedebat Atemplo,

vitz. Corre&io enim facit juvenem

jeiniu & obfecrationibus (erviens nocte a

bonumac meliorem.Vz autem juve-

die, Etbecipfahora

[upemniens confite»

I

il

nibus ,qui non admittunt corre&tio-

batur Domino.

x

i4,

Proy,1 $, nem 5 dicirenim Salomon : Quiincre-

Sicvidua 1. fitimmunis &þe&catïs

10,

pationes odit, morietur,

gravibus & lethalibus , né de a dica-

. li. UtDeum prz oculishabeant:

tur , quoddicit S. Paulus ad Timo-

fic docet fenior Tobias filium fuum

theum : Vidta,qua in delicis ef, vivens 1. T

im'i

Tq?.q..&

dicens: Omnibus diebusvite tue jp mente

mortua eff. Qid fibivult,ait S. Hierony. 6.

habeto Deum./ Videmus de familia do-

mus;boc, quod ait:Vivensmortua efl? Vi- S.Hier,

müs , quód fipaterfamiliss przfens

vere quidem videtur ignorantibu , €& non etifl, ad

fuerit , operofiores funtac diligentio-

e[fe peccato mortua , fed Chriflo, quem (e- Furia de

res domeflici in faciendis,quàmaliàs

eretanenfallunt mortuae(l.. Anima enim viditita-

T

& in dimittendis magis verecundi &

qua peccayerit, ipfatnorietur , dicit Eze- te fer-

)j

cautiores:(ic & juvenes femper & ubi-

chiel, Caveant ergó fibi viduz à gra» vanda.

«]

ue Deum przoculis habeant , qui

vibus peccatis,né videantur viyere,& Ececb,

M

ubilibet & (emper prafens eft, videns

Chiifto mortuz fint.

(38-4e

noftras cogitationes ; locutiones &

IL. Viduainftet obfecrationibus &

Boet.l.

operationes, Idcircó Boetius ait: M4«

orationibusno&c & die,uteasadhor- -

de con-

gna indicla efl nobis nece(itas. probitati ,

tratur Do&or Gentium in Epiffola ad ; Tim $

etm cunila egemus ante oculos. Indici

Timotheum.- In qua virtuteeis egre- ;, .

filat,

euncta cernentu.

Hzc confiderantes,

gium przbet exemplum $. Anna ; q!4 Lt, 2.

kceli.

fiet, quod dicit Ecclefiaflicus:. Qui ti-

tion difcedebat de templo , jejuniis & ob[e- 56.

15 E

met Deum ,. facietbona.. Operam ergó

crationibus ferviens. Dto no&e ac die, Si- ]uditb,.

nayventjuvenes , utàjuventute cum

militer in hiftoria facra legitur de Ju- v,6. 19»

ly

Chrifto inci Pia nt proficerein virtuti-

dithvidua, quód nG folàm ipfa fzpil- 72.

fimé

u

"

CONCIO XLII

372

p n

fimé oraveritpro falute & incolumi- catiouibu Domini fíne quirela, Ambo,

il

tatefüorum civium, uteos Deus feli-

inquit, erantjufti, ambo incedebant

H W

citerà tyrannideHolofernis liberaret,

inomnibus mandatis Domini , ambo

fed etiam Ozia Principis Sacerdotum

ferviebant Deo fine querela, Laus eft

sjg-

ht

aliorumq; Presbyterorü orationibus

ipfis zterna.

8.Ambr, e commédaverit.Pulchré ergó S.Am«

Zachartasno

n faciebatficut viril-

n

ol

L df yi-

brofius: Docet 414 quales deceat e[fe vi-

le,de quo Jacobus Pontanus,ad quem

durs.

duas, qua mmdaturo mariti obitu deflituta,

fzpiüsdevota uxor diebus Dominicis

f

thature tamen adoream laudis invenit , non

& feftivis dicebat : Chariffime mari-

15 j

minus veligiong officio,quàm fludía caffita-

tehodie eftdies Dominica,hodiefer-

b

tis intent4.Vidua, inquit,9 4 anmerum,vi-

viendum Deo,;hodie ex przcepto tc-

jid

dua, qua non difcedebat detempla, vidua,

nemur interelfe facris officiis,Mle has

71

qua jejuntjs & ob[ecrationibus die ac nodle

admonitiones nihil curans , dicebat

;

fervivet, V ides qualia vidua pradicetur.

uxori : Ingredere tu pro metemplum,

4

IILVidua orationi conjungatjeju-

Quod & ipfa fedulà faciebat, Deoque

h

nium, & alia pia exercitia, bonaque

fideliter ferviebat, tandem pié mori-

L]

opera,In his laudaturimprimis S, Ju-

tur & falvatur. Poftaliquot temporis

ll

Iudih, | dith.Erat Judithjinquit $. Textus, re-

vitam quoque finit & maritus, qui ad

8. 4.

i&a Manaffis vidua jam annis tribus

cceli januam veniens pulfat. Coeli ja-

1]

& menfibus fex.Etin fuperioribus do-

nitor aperit, examimat, quanamtit

müs fuz fecit fibi fecretum cubiculi,

ejus petitio? Llle pretendit introitum

p

inquocum paellisfuisclaufa mora.

incxleftemgloriam, Cuijanitor: A-

TU J

mice , hocnonfiet ; namuxortua

batur,& habens fuper lumbos fuosci-

!

licium, jejunabatomnibus diebus vi-

pro te frequentavit templum, ideó &

/ [i]

te faz,przterSabbatha &Neomenias,

"Mi

proteíingreffa eft cæli gaudia, Vade

i

& fefla domüs 1fraZl.. De hac devota

ergó viastuas.

m

vidua fcribitS, Hieronymusad Futiá:

Nec fic S,Elifabeth fecit, quemad-

,Hier.

T

Lugimuin ludith viduam confedam. jeju-

modum fceminailla Viennz,Quidam

l

epift.1.

« nijs,e babitulugubri [ordidatam, qua non

corbifex abfolverat jam fportulam

Ad. Ftt»

1] "M

filmw

Iugebat mortuumvirum, fed (qualorecor-

fuam,quá perfe&à ait:peo fint laudes,

Wbl

porís ffonfí querebat adventit.Has viduas

fportula eft perfe&a (/ Giott £0b/btr

Wi

imitemini, ac coram Deo & mundo

toxbift frtíg) &ad uxoré dicebat.age

j

laudem immortalem merebimini.

tuquoq; gratias Deo,& dic lausDeo;

CONJUGIBUS & Parentibus pro

fportula eft perfe&a.llÍa renuittquare

(

li

felicibus apophoretis ante oculos

egregié eam verberibus excipit. Inte-

conftituo pios parentes S,Przcurforis

rim tranfit Nobilisquidá cum famu-

pte

r j

& Biptiftz Joannis, fcilicet Zacharii

lo [uo,videns hanc tragoediam,inqui-

& Elifabetham, de quibus teffatur E-

ritcaufam ? fportularius refpondet :

