ftium, neque infpiciant fontem phi-

placeant,

lautiz , ne feducantur , ac pereant.

De vid

ua illa Hebrza Judith dici-

-

vt

Quemadmodum fa&tum eft Narciflo

]udif b-

m

turprimó : Ef erat. bec in omnibus f4-

.8.

puero omnium pulcherrimo, de quo

mofiffana , «quoniam timelat Dominum

j

M

Ovïfiiiis.

Ovidius,qui cüm à T'irefia Vate The-

valdé ,nec erat qui loquerettur de illa ver-

[5 1]

bano (qui vetiffima dedit refponfa de

bummalum.Hujufiodi nomen bonum

dl

i

futuris contingentibus) peteret ;

comparent fibi omnes viduz apud

quamdiu formam & pulchritudinem

Deum & homines, Dicit enim fà-

ïrmwmfv

Ííüam non effet vifurus, Cüm igitur

pientiflimus Salomon in fuo Prover-

*gn:rus

idem Narciffus plures contemneret ;

biorum]ibro : Melius eft nomen bonsimn ,

Proy. 32»

yedt

I«

& de pulchritudine fua füperbiretac

quam. divitiamulra. s fuper argentum e

ij lil

gloriaretur,factum eft, quód fatigatus

aurum gratia bona, Nidux , ut bonz

p

ad quendam clariffimum fontem , ut

famz fint apud omnes ,mandat ad-

1.TffR. $.

hum

biberetvenerit. Qui cum bibere ce-

hortaziillas à füo Timotheo: Hoc pre-

74

vl

fs 9

piffet , umbram (uam pulcherrimam

cipe, inquit, ut irreprebenfibiles fint. De

Cic.l.2.

I

fj; d

h

in aqua refpexit,& cam imaginem ce-

bono nomine loquitur etiam os Ro-

deOrate,

lduw**d

pittamferventeramare, ut prz amo-

manz linguz : Bon4 exijïimatio pecu-

n

rzeumbrzecedere nollet , eam íuavi-

anis praflat, Etalibi ait : Danda efi di-

(s o

ligenter opera , ut bominum aures opt?to

teramplexari & ofculari füummé pe.

" ,m, ll

tiit , quiaeoxidente ridebat, & oícu-

de nobis (ermone compleantuy.

U'l

$

2, Dicitur de vidua Ju

dith: Er ;m [udith.8,

m 4l

lari volenti ofculum porrigebat. Sic

oco *

75

a&umeít, quód prz amere atque de-

fiperioribus domás fuofecit fibi. [ecretum. $.

cubiculum , in quo cum. puellis [uis mora-

Jlovt! »

fiderio umbrz fuüz perierit. Anima

Cl

ns fuper lumbos [uos cili-

autem ejus defcenditininfernum ,ubj batur , C habe.

6u

)

e

123

&

$

*

2

aj4

Conciones Stuenales,

eium ,jejunabat omnibus diebus vitefua. ,

Ethnici folá natuts lege ",ten'-'e'i , Pierius

reter Sabhatha , C neomenias , &* fefla

matronam honeftam pede teftudinem Valeri-

domiis frael. n hocquoque imitentur

prementem pingebant; per quod fi-

nus in

viduam illam Juditham , ut nempe

gnificabant, quemadmodum teftudo

Hiero-

domi maneant , veftimentorum ]u-

tardigrada eft, & nunquam tefla fua

l,

*

.

guyph.

xumvitent , veftes veró peenitentig

egreditur

*

ita matronam , viduam

ament , orent & jejunent frequen-

prafertim modeftam, honorifque ac

ter.

virtutisftudiofam , domo füá vix sin-

Hanc Tuditham Hebraicam illam

quam debere egredi , aut per plateas

viduam fecuta eft S. Bilhildis vidua ;

difcurrere, necftationesg arrulitatis

quz poft mortem mariti fui , quiin

tenere, Vidua itaque fitaffiduaina-

bello vità privatus erat , acuvic filiz

dibus,frequensin remplo , modefla in

obitumex confilio Sigebe:ti Epifco-

plateis, diligensinlabore , & amans

li

i Moguntinenfis cognati ejus Mo-

omnium virtutum. Hzc documenta

guntiam venit, ibi divitias fuas copio-

haurite ex fonte Judith.

— Ex valle Bethüliz feci iterinMefo-

fas reliquit , ut pauper & paratapau-

VI.

perem Chriftum (equi poflet , petiit

potamiam , & appropinquans civitati g, ,,,

fundum , in quoinhonerem beatiffi-

Nachor videbam fontem, apud quem ,1,

D

mzíemper Virginis Matris MARUE

inveniebam fidelem illum fervumAb-

7!

*

^

Ecclefam xdificavit. Quo in loco

rahami Eliezerum

cüm diligenter

congregabat conventum fauctarum

perícrutarer, quidnam ibi ageret,no-

DT

mulierum , ad quarum füftentatio-

tum mihi fa&um eft;ipfum fecum ha-

y. IO,

nem füfficientia bona & pradia lega-

beredecem camelos de grege Domini fui. ,

[

vit , & ipfamet pie cumillis vixit,

& ex omnibusbonis ejus ; /n4ures au- Bd

pralucens exemplis fancte converíà-

reas appendentes [iclos duos , & avmillas

tionis,tandem fanctiffimé obiit; atque

totidem pondo ficlorum decem , va[a. ar-

in fua fundata Ecclefia à Clero & po

gentea & 4urea, acveflesipfümque mic

pulo Moguntíno fepulta , multis cla-

fum effe accipere uxorem filio Domi-

ruit miraculis.

?

v

ni füi. Hzc audiens , ftatim animo

Inveniunturautem viduzalique ,

meo conclufi ipfüm cert fore fervum

L

qu& non poflunt manere domi, curfi-

fidelem;cuitanta cimelia, tantus pre-

h

tant de domo in domum, tempus levi-

tiofus thefaurus , talifque praclara

ter & inutiliter confümunt;& c.Hz fi-

commüiílio credita funt.

miles funticuncülisillis Dzdaleis:Ce-

Abhocíervo Abrahami difcite r.

Jugy

lebrárunt enim Veteres icunculas

Fidelitatis conflantiam ; nam non

Zj.z;l

quaídam Dzdaleas cognominatas ,

tantüm in praíentia , fed etiam in

quz quód hydrargyro effent plenz ,

abfentia Domino füo fidelis fuit,dum

perpetuó movebátur;ut veró quiefce-

eum abfentem laudat, dicens : Dominws y .

f.3i.

zent,funibus eas colligari oportebat.

benedixit domino meo vaide magnifiatuf-

"i

His, inquam, quadam vidux fimiles

que efF: c dedit ei oves & boves, argentum

fumt , quas opus eflet catenisligari; ut

é

€» aurum; fervos C ancillas, amelos & 4-

*

domimanerent.

"0.

2, Di-

35j

CoNCIO XVn.

æ ;Pilfi'li

2« Difcite ab hoc fervo Eliezero o-

Agar ancillan Sarai ; audioque cum

bedientiam ; dum enim mandaret ip-

illa Angelum Domini loquentem, &

um fin.

QQie

N

fi herus ejus longinquum illud iter

fcifcitantem : Agar ancilla Sarai unde ve- Gen.X6s

I i

füícipereex Hebron in terra Chanaan

nis t quh vadis ? qua vefpondit : A fa- 7«

fl

1ó. V. 10. in Mefopotamiam ad civitatem Na-

cie Sarai domina mee ego fugio.. Dixit-

p

i

idum

chor cum decem camelis, mox obe-

queei Angelus Domini : Reyertere d do-

383IA1A t , C

j

diens,promptus & paratus futt i om-

lxmmiligziey- fub manu il-

r

AX

nibus, necin minimo Hero füo con-

/

lius.

tradixit.

litis

Hunc fontemdo ANCILLIS, ut

lii

3. Difcite ab hoc fervo Abrahz ;

ciun à dominabus füis duriufculo ali-

it-

habere intentionem rectam, ut Deum

quo verbulotanguntur , velünifiro

pra oculis habeatis, & fervitium ye-

1]

oculo afpiciuntur,non extempló fuge-

TIAS

Jhyiz; lum ad Deum referatis, Hoc ipfe

re & valedicere cogitent,verüm quo

1l

ecit ; namin negotio füo & commif

Angelus Dei dixit Agar, idem & uni-

fione auxilium Dei fideliter ac devo-

cuique ancillz dicit: Hwmiliare fub ma-

TEUM

teimploravit , ut ibidemvidere eft.

nu domine tus ,nonenim gratis tibici-

Idem & vos facite in laboribus , jux-

bum & mercedem dat ; dicit enim

tV. Qu

Ephef. €. ta monitum S.Pauli, dicentis : Cum bo-

Scriptura: Mitteillum (illam)in opus ; gorn,

jqi u

ti£vAcet z otittin enim multa vitiadocuit. :

If

7.

na voluntate fervientes ,. ficut Domino &

33429»

-nen bominióus, Cogitate ;vos à Domi-

Adige eam adop

entat

us . quod officium ejus po-

no Deo ad hünc itatum effe vocatos;

féulat.

aE

umhi

2.Cor. 6. idcircó dicite cum S. Apoftolo : 1z

Hanc admonitionem Angelicam

VIV'

r

emnibus exbibeamus nos , ficut Dei inini-

fümite animis veftris , vos rebelles &

[ jm

nj

r

ffros. Mané & vefpere devotas adDceü

obloquaces ancilla , & quam graviter

fundite preces, diebus feflivis facro

à Domino Deopuniantur dominz, fi

atilit

Á t*

Miffz officiointereflote , velin do-

vos non arguant , nimifque indul-

e ml(

mibusorate , fi non poteftis Miílam

geant ; hudite terribile exemplum.

audire intemplo ; femperque vos Deo

San&z Mariz Ogniacenfi füb Miffa

Jori-

.de

anito

inomni loco recommendate.. Sic fe-

pro matre defuncta oranti apparuit il-

Vitriaco

cit Pfalm:fta dicens : Im oumni loco doimi-

(ervum

»f.102.

la,fe in zternum damnatam effe dixit,

Caydi-

22

nationis ejus benedic Anima mea Domino.

quód domeflicos peccantes liberiüs

nal.in

puspre

-Et tandem in agone jucundiílimam

non corrípuiflec. Nolite ergo obmur-

yita Ma-

an:däf'

& optatifimam vocem coeleítis pa-

murare;fi vobisà dominabus , qua ju-

Mattb.

rie Og-

trísfamilizs audietis : Ewge ferve bo-

fta (ünt , mandentur , & hanc ftrenam

ne G fidelis intra. in gaudium. Domini

niac. l. 30

I) nOD

accepram apud hunc fontem fümite,

C TIe

tii. Hoc capite ex veltro ftrenali

Exhac folitudine revertor in pa-

VIH,

jam 1

fonte.

p

triam Moguntinam , & dum inpgre-

À civitare Nac

no

r tendititer me-

dior arcem metropolis Moguntiz,éc-

u j

Vil.

uminterzam Chao

& dmningre-

ce tibi patet nobiüiflimus & pulcher-

ff

tl

dior (olitdiner

H

invenio

rimus fons,videlicetReverendiffimus

*

næï

ii

fontem a«

*

ledere

& Eminentiffimus Archiepifcopus &

ylii é

Prin-

h Dl'

2j6

Conäones Strenales.

Princeps Ele&or Dominus D. Joan-

diem, quin fluenta gratiarum atque

beneficiorum fcaturire & profluere

nesà C$:ónbort/&cc. pominus nofter

clementiflimus : hic eft pulcher fons

inproximum permiferit. Hunc. Pul-

chrum fontem. prz-

chrum Fontem Clementiffimum no-

ratiz , hunc pul

fentoomnibus O

fficialibus , Telona-

ftrum Principem Dominus Deus , qui

riis , omnibus civibus & incolis hujus

eft dator grati& fpiritualis;in bona va-

letudine, pace; ac omni prolperitate

civitatis; hunc Pulchrum Fontem o-

mnes accedite , veftra fidelia fervitia

corporis & animz confervet, ut nobis

offerte ,illé nünquam non fluit 5 hic

adhucimultotempore fluenta. gratia-

eft verus Pulcher Fons gratiz femper

rumcommunicet,& redundare per-

H

fluens , omnibus patens : quis enim

mittat.

*

hr

'Tandem omnibus &

än;guli; juRis

30,

unquam tam ex Magnatibus, quàm ex

infime conditionis hominibus 'ad

& peccatoribus profclici firena offe-

ntem yí- APW-Z!-

fontem hunc pulchrum acceflir , &

to & dono Fontem aquaviva, fo

tejfontem Salvatoris , nemp& Chriftum 5*

non fluenta gratia fenfit acque gufta-

Pf.3j.10.

vit?

Jefum,ut jufti ex eo hauriant gratiam,

Nofter clementiffimus Princeps ac-

peccatores veró veniam & remiffio-

Hss Pa

"

/curate obfervare videtur fententiam

nem deli&orum,

à

Nup,

Seneca

fap

jentiffimi Senecz , qui ait: Noz pre-

Hic fons hodiernà die primas emi-

*

fitfcaturigines füi pretiofiffimi fan-

f

n dij]krt. B.H&

folim Princeps;fed prodeffe debet. "V'e-

ftanturi

lla duo, unum Moguntiz ; al-

guinisinCircumcifione pro nobis mi-

terumHetrbipolis ex propriis fnis me-

feris peccatoribus , ut nos lavaret à

diis ere&a domicilia pauperum pupil-«'

fordibus atque omni immunditia fce-

L

lorum ; teftantur magnz & quotidia-

lerum;ut deillo dicit S, Joannesin fua

nzeleemofynzegenis incolis & ad-

Apocalypfi: Dilexit nos, d* lavitnosà

A'p?c.- Ij

vehis jam à multis annis elezgitz 5 te-

peexatisnoflrisin (angulae fuo.

utiliffimz

ftanturtam variz piz

Hicfons omnibuspatet, omnibus

MM.

acclamat : Qui fitit , veniat ad me , C* bi- Joan. 7

fundationes ; teftantur etiam exhibitz

Mj

tot gratiof affe&iones & favores füis

bat,Etin Apoc. dicit : Ego fitientidabo 37.

inimicis. Utde illo verificetur illud

de fonteagie vita gratis. De hocfonte Apoc. 21,

prophetavitolim Zacharias dicens: In 6,

refponfüm Alexandri Magni , quiin-

terrogatus , quis Principum optimus

dieilla erit fons patens domui Dayid , & Zad.iy

Ex Pla-

cenferetur? Refpondit: IIle, qui aimicos

babitatoribus Jerufaleminablutionem pec- 1.

*

k

£Arche

donis & muneribus in bono affeitu confer-

catoris.

vaty C inimicos etiam per. benejficentiam

Plinius naturalium — inveftigatox

reconciliat,

narrat de quadam terra;in quanec ros,

*

.

pPanor.

Hoc facit nofter Clementiffimus

nec pluvia defcendit

unde maxima

eftibi ficcitas & defe&us aqux. In ea

l. 2. de

Dominus pulcher ille Fons; ut profe-

&ó cum Alphonfo Aragonum Rege

autem tantüm eft unicus fons , qui

reb.geft.

audere,& Deo ter Opt. Max. gratias

aquam in profundo habet. Cüm veró

Aiphenfi. ä

icere poffit , íe nullam perdidiffe

acce-

hominesaquam vofifat habere ;

dunt

€OoNCIO XVI.

m

q

ddunt adfontem cumomni generemu-

Adhuncquoque fontem anhelavit

WR

Pf 41. 1«

ficorum inftrumentorum;circumeunt-

RegiusPropheta,dicens: Quermadme- -

N

que fontem dulcem facientes.melodi-

um defideratcervus ad fontes aquarum ,

Ad

| 00

am , abíolutà melodiáaícendit aqua

ata defiderat anima mea ad te Deus.

;ad osfontis, & fluitin abundantia ,&

huncfontem venit poenitens Maria

i

Is

Aic hominesaquam hauriuntad fatie-

Magdalena;,&in eo mundata audivit:

4

"tettAtus Hincde ea Ltft.-T-

Titat

tatem & beneplacitum;O Auditores ,

Reimittuntur tibi pe

1006

terra peccatorum eft terrailla inaquo-

dicitS. Auguflinus: Acceffit ad Domintam 49*

;raria-

Tajinhac terra nullareperitur aqua fi-

dmuunda ,ut rediret mundas acce[fit agra, ^£^«

tim noflram reftinguens , nifiunicus

«t vedivet fana s acceffitconfeffa , ut redi- YO-Ho-

( p€ï-

mi. Ho-

Pf

ille fons vitz, tefte Pfíàlmographo, di-

vet profe[fa.

R íem

& fnil. 23.

jiis

cente : Donine apud te efl fons yita.. Ad

. Ahrogo vosomnes :peccatores

ofe-

huncfontemaccedite cum füavi me-

peccatrices;ad fontem hunc accedite,

j P

lodiapiorum füfpitiorum , verz con-

€x-€o bibite, neamplius fitiatis terre-

tritionis & ferventiumorationum , .&

na & immundahujusmundi , inipío

um

a

vobisabundantia aqux gratiarum di-

voslavate ab omnibus inquinamentis

vinarum effluetomnibus ad /fatieta-

veftris ,& mundabimini. Accedite;ac-

m- m

m

tem. In hacterra habitabat David ,

cedite 5 .conqueritur emim Deus de

3Pfl42- 1

VUl«

dum fufpiransexclamat: Anima mea fi-

multorum negligentia & pigritia, di-

r

&t terra fine aquatibiAdeó ad huncdi-

át

«cens: Dereliquerunt me fontem viyttit * Jerem.2.

Vinumfontem confugit, füaviterca-

foderunt fibi ciflernas , cifiernas diffipatas; 15,

j

Til

nens : Velociter exauditue Domine, defe-

quacontinere non valent aquas.. Quan-

cit firitus meus q..d. reftingue aquá di-

tamautemperditionem incurras ; Ó

t

vinz tuz gratiz.calorem, & fitim ex-

peccator! quianon venis ad fontem

sinil

tinguein me,nemoriar.

*

1

hunc, claris tibi proponit verbis fan-

Bar.2,

:,';;105) y

Quàm refrigerativus.Gc virtuofüs

&us Baruch Propheta:Deputatus es cum

II.

'] 04n.4..

fithicfons , innuit Chriftusipfemet

«defcendentibus?n nfernum , quia dercli-

]ibus

mulieri Samaritanz,dumait : Qu bibe-

quifli fontem fapientia.Ergó accedite;&c

| (5' H Wï!,

14-.

rit ex Aqua,quam-ego dabo-e., non fitietin

vosinfontibus jam proxenio datisla-

j j 3

&ternum : (ed aqua,quam ego daboei , fiet

vate, fi velitis falvari ; nibilenim coin-- Apoc, 21,

. four

$n eo fonsaqua [alientis in vitamaternam.

quinatum , tefte S. Joanne; intrat inve-. 27,

Mulier hzc audiensdetantaexcellen-

gnumpei, Lavamini itaque, & amundi 1fa, x,

i, 67

tia & virtuofitate hujus fontis & a-

(C'/iot'e.

16,

r

qua , illicó illius defiderio & fiti affi-

ciebatur,& dicebatad Chriftum:; De-

iguot

ecr05

suine da mihii bancaquam,ut n fitiame

]&Xima

, ]n8

E quli

mvem

Kk

CONCIO

d

g

2$

Cenciones Strenales,

tobatotebatotapta tUf CH H

-

BOSOGSSNNES

n

Va dR E d

Qugig t o pQ

D

zlk

CONCIO'"

$w

Vt bené proficiant ornnes virxtutibus» ;xïmis,

Be

Virtutes cunctis cthibet hoc xenium.

0t

Yf

THEM A:

XYbunt deyirtutein virtutem, Pläl; 25. 9.

miqwusmos& Iau-

fontes , in qä—iBuS, fpero, voshoc.pra-

G

Y ! dabilis xefert con-

terlapío anno animas veftras lavifle ,

0fr,

fuetudo, quódhoc

& abomnibus fordibus vitior& mun-

folenni atque gau-

dáfle;ut jam faciliüs vixtutes in tifdem

?

:

diofiffimo fefto- a-

^

plantari & radices agere poffint.. Di-

Auguf.

*

53

o

;smicus amico-foleat

cit namque S. Au guítinus:Mens non po-

in quodá

v nv

$

donare firenà jux-

teft babere YOQWuna virtutuim,nifi pr

uïs ex-

Serm.

saillud Poétz -

cufferit regnum vitiorum.

DT

2, Quia nihil potui inmun

do .

nire praflantins virtute ; de illa enim

Mosvetuse[l;longis esiem vulgerisab

L

L

Annis ,.

dicit fapientrflimus Regum

Omne $4 .

Adnoffra à

mulris tempora: mä'muvi&* r

«nrim m eorparatione hujus arena f exi- 9. V«

gua & tanquam lutum e[|mabttur avgen-

Ur Jani latisinittantur dona Calendis ,

guim in con[petku illius, the[auvus eft bominà

Er famrear verbis.linguabenigna bonis,

ancomparabilis. Ex iterumin fuis. Pro-

verbiis ejus pretiofitatem & praftan-

Huic præ'ciämæ* confuetudiniin|harere

Pm&;. X

«upiens.divanimo meo pervolvi;qua-

tiam füper omnia extollit,dicens: Pre-

aam: apophoreta Charitati Veítza

tioftor ejf cun&is opibus, C? emmia,qua defi-

l,'

dezantursbutc comþa.mrinon y4lent: lon-

u

prater feliciffimamr. apprecationem

novi annidarein : tandemincidit mi-

gitudodierum ia dext

?

rA Cjus, € in jz?zij!fæ

D

hi,quódvelim offerre 8 prafentare

;Mius divitia & gloria,

Du,

Excellentiam virtutum :cognove-

wnicuique Statuiprzclaram aliquanr

& pulchram ïheölbgieam,veläcard-i:»-

runt etiam ipfi caci Ethnici. Horatius

nalem & mortalemvirtutem., Ethoc

Carlxit $

quider duabus decaufis,

L Quiaante annum vobis in ftre-

/Vi'üus Aïgi;ït;um eff auro. , vïïturäïus mr.,l.jlä li,

mamdedi falutares &c limpidiffimos

AUT UM

h

. Eifr

£j»

CONCIO a.

Et doctiffimus Plautus ait : Virtus om-

Filülfraélin terram promifTionis

Pl4uf- 3? pjpus vebus anteit profetó. Et pruden-

proficifcentes, columnam igneam vie Px»^*

Amphyf.. ciffimus Seneca in Epiff.ait: Nulla poffef-

fuz décem jam indéab initio profe. 9-2

5

z.ch

fío nudla vis auri & argenti pluris , quàm

Gionis füz habebant

.

quà nimirum Nümita

1novente, fe & caftra movebant , & 14

virtus effimandaeff./ Ex alibi altiüs ex-

tollit dicens: Sed locum virtus babet in-

quicf'c'ente'eadem morabantur & fta-

Seneta in

Y

Her«cul.

tzrafira. Fixc mecum perpendens ,

bant : quód autem effet ignea per no-

virtutes pro apophoretis vobis dona-

&em.& in tenebris facis illiseratloco.

Oeteo. y

' re mens mea eít; & utinamtam vir-

Myfterium hec intueantur Pralati at-

14

tuofüm & efficax haberem collyrium;

que Pafbores , cogitentqua fe effe fuüb-

quo oculos inenris veftrz illumina-

ditorum füorum columnas; & quidem

igneas columnas eosefle neceflum eft,

rem , utcernere excellentiam & . pul-

chritudinem virtutum poffetis : enim-

fibicommiffas quippe oves fideilumi-

veróceleberrimus ille Romans elo-

ne acardore illuftrare , & per hujus

d

Cxc. l.

quentiz Princeps dicit : Virrutem eff a-

vitz & errorum deferta , periculaque

offc.

deà vifujucundam & gratam;ut efe oculis

hzrefeos íe duces pgæbers ipfos opor-

N

e& bumanis cerni poffet , mirabiles cau[a-

tet.

lm

turam effetus , & omnes omnin bomi-

ZachariasProphetainter reliquas Z

, 4

j

j

nes pulchritudine inefcatos , in fuf admi-

yifiones füas vidit candelabrum au-

2.

nj

h

1

rationem pertratluram.. Quiajam natu-

reum totum, quod fuperne ingentem

j d ]

raliter quilibetbonumappstit, ut di-

habebat lampadem , & circumíecus

Arift. L.

cit Philofophus : Sic fpero, vosomnes

feptem lucernas undequaque collu-

n

centes , & lumen quodlibet emitten-

LEtbi, (ummo cumappetitu atque defiderio

&um

. virtutes taaquam magnum bonum

tes: Ef ecce, inquit, candelabrum aureum

Qu 9

totum,C lampas ejus fuper caput ipfius,c*

amplexuros, ad quod Spiritus fan&tus

177 f.h

fuam divinam det gratiam.

feptem lucerne ejus (uper 3llud.. Optime

er candelabrum hoc vetus boni Prz-

ïgiil'

Primó igiturECCLESIASTICIS

n

in firenam do virtutem illam 'Theo-

lati & Paftoris dotes declarantur: fint

B

logicam, fcilicet Fidem , qua eft vir-

namque candelabra aurea, debent un-

gt

tus przftantiffimas deea namque di-

dique habere luminaria & lucernas ,

g

((d

cit fan&x Ecclefie Do&or Augufli-

illorum quippéeftundiqué collucere

?

! lil

nes : Nulle majores divitie , nulli tbefau-

luminefidei, & omnes ardore fidei il- .

T

Aur. de

j li

verb.

ri ,nulli bonores , nulla bujus imundi major

luftrare,omnibus przlucendo, ac ne-

minem ignorautem non erudiendo in

/;1 (

lii

Dom.

efi fubflantia , quàm effides Catholica,

Hancvirtutem Theologicam do Ec-

articulis fidei : nam ffne fide impoffibile Hob,vs,

clefiafticis , ut fint firmiter in fide fun-

move

eft placere Deojait S. Apoftolus.Etfides 7

orati

dati: ea de cauíà proculdubio dixit Je-

eft janua cceli.

fus Petro , tanquam futuro Capiti Ec-

Fides pingitur unà manu geftans

Luca2, Clefm:Egorogavi pro te; Petre,ut non de-

crucem , alterá Calicem.Nec hzc pi-

i

g fi

j

d«

ficiat fides tua , & tu aliquando conver(us

&ura & imago fidei vacat myfteriis ad

propofitum meum fervieutibus. Quid

wnjirm fratves tuos,

Kk2

enim

p

E

&co

€onciones Strenaless.

enim per crucem fignificatur ? nifi

tem zneum;, quem cüm percuffi afpi-

quódSacerdotes & Ecclefiaftici 1.de-

cerent, fanabantur. Sic Paftor & ani-- '

beant in animo füo & corde Grucifi-

marum curatorab infernali ignito fer-

xum circumferre, & continuó paffio-

pente lzfis, id efl;peccatoribus often-

nem.Chrifti Dominimeditaris Dicit

datcru;itïxumjcmmf » cujus exectus

Serim.52,, namque Au&ox Serm,ad Eratres tmEre-

ziieus ferpens typus & figura fuit, ut-

10 Nibil tam (alutiferumnobis eff,quam

ad priftinam: redeant: fanitatem , &

quoridie cogitarequanta pronobis pertulit

fanentur à morfibus ftygii: draconis,.

Deus bomo;.

Gal.&.

Nam quistam irreligiofus .,. quinon

Hoc fecit S. Paulus , quí'ait: Mibi

compungatur ? quistaminfolens, ut:

14.

Autem abfit gloriari , nift in.cruce Bomini

non humilietur £ quis tam iracundus;.

wa-[ir.ijefucbri[iie j perquem mibinuudus

ut noa indulgeat ? qu.s tam. delitio--

erucifixus e[F ,. & ego imundo. Evibidem

fus , ut non:abftineat ? quis tam flagi-

y. V7. Ego jfigmata Domini Jeu $n corpore.

tiofus ut non contineat? quis tam ma-

sgo porto.. Hanc meditationem quo-

litiofus, ut non penniteat , fi videar Je-

Apf

que jugiter fecum ruminabat fan&tus

lgt

ülmrFiliu.mi.D'e icruciaffixum; vulne-

Augur

!

inus , dum dicit infuo Solilo-

ratum propter iniquitates ejus;,.& at-

&i

Aur.So-

e

hüly

liloq.c-

quio : VenifHi pro me , utredimeres me

»

tritum propter fcelera ejus &

C rantum: me dilexiffi , ur [anguinem

13.

Fidesinalteramanuhabet calicems;

Qunj

t in pretium dares pro ime : dilexifls

calix hic docet primó, Sacerdotes fir-

9

piha

ne plifquam te , quia. morivoluäjz' j

má fide,puràmente;, Íummáque reve-

Tüe.

diti

rentià debere fümere calicem. fangui-

z.Ut præ"dicehc etiam ovïculis fuis

nis Jefu Chrifli in facrofan&o. Miffe

frequenter de cruce & paffione Chri-

facrificio :licétenim;Ó Sacerdos!. tuis:

. fti Jefü;quóeasin Crucifixi amore in-

corporeis oculis noncernas; tamen ne

mment ; juxta exemplum Doétoris

l

dubitesad divinum facrificium totum:

1 Cor» 1, Gentium , qui ait

e

| Nos predicamus

fe coclum effundere; & mille: affiftere Nilus

2'5.

Chriftun Crucifixume Quà predicatione

miniftrantes Angelos , atque aram: ,. epifl.4d

amariffimz Paflionis Chrifti Audito-

inquazterno Patri A gnus immacu]a- Aïlü]h*f?

1es pezmovebuntur ad. horrorem pec-

tus offertur , lucidiflimá beatiffima. Baron.

«atorum ac fcelerum.. Aitenim S. Au-

rum illarum mentium demiffo capite /07.f,

adorantiuzn coroná cinctam effe,uz vi- «nz4l.

Aug. in guílinus : I omnibus non inveni tam eff-

Manua- CAX Yemedium , nempé contravitia & fce-

dit perfzpé S, Chr

Nilo Abbate.

yfoftomus ,tefte B. 47. 407 |

licia. "réquam vulnera. Chrifti. Hoc etiam

ipfà Veritas confirmat;qua B.Gertru-

2. Docet hiccalix Sacerdotes , ut

Blf Ü

didixit : Nullumtam efficax remedium

quoque parati fint pro fide bibere ca-

Moril.

eonira peccata poteft in terris baberi, ficut

;ï

licem paílionis , de quo calice Chri-

irit.c.1« devota snemoriameapaffionis cum fideve-

Ítus loquiturad Apoftolos Jacobum &

Num, a. 6A, C verapenitentia,

Joannem: Poteflis biberecalicem , quen: Mattb,

8-

Olim Moy fés vulneratis,& ab igni-

ego bibiturus fum ? Dicunt ei : Poffumus.

20.23e

]i

tisferpentibus ]afis oftendit. ferpen-

& alii omnes

Hoc poflumus ; & illi;

Apo:

CoNCIO XVil

26g

ïafþiä

fcilicet Zelus & Maturitastrahebantz

Lle

Apofleli, & quimplurimi an&ti Sa-

cerdotes , inipío opere oftenderunt. ,.

quarum prima portabargladium, féd

t

oltte

dum prompto animo confortatià fpi-

fine cufpide ; altera veró innitebatur

.

*

£itu fan&o , martyriiac paffionis cali-

fcipioni,infirmam fe exlábens

E qUOI

Qu

cem biberunt.In hac T heologica vir-

fignificabatur Judices non debere effe

T

tutefefeexerceantEcclefiaftici; & fe-

nimis vehementes & przcipites in.

M

licem novumannum habebunt,

mul&ando, & proferenda fententia

VOL

MAGISTRATUI praíento. pro

Hinc in Romzna RepublicaMagiftra-

üin

faufta ftrena virtutemillam: Cardina-

tum pracedere folebat plures miniftris

5, E

lem Jufitium; que depiagitur:in vefte

qui vocabantur li&ores.- Hi (üperhu-

ld

candida , uná manu geftans gladium ,

meros portabant quofdam virgarum-

lii«

bilancem:alterá. Veftis candida de-

faíces, imquorum medio fortiteralli-

lj

fignat finceritatem: Juftitiaà S. Augu-

gata erat fecuris, quà exequebantur

Tij

4Auguft..

ftinc definitur ; quódfir virrus tribuens

juftitiam 5& hocideó, ut dum Magi-

]e

snicuique , quod fuuim cft , quam aquita-

Itratus jubererple&tireum, antequam.

iv

1.:9.de

executioni fententia mandaretur;toto

civ. Dety

tem defignat bilanx.

s

'Fotius Grzcie famofiffimus at-

illo-tépore; quolictor fafces diffolve-

f£:2lIe

quezquiffimusSenatuserat Areopa-

bat; & cruenzum ferrum arripiebat ,

jot;

Cicero

gitarum Athenis, qui non aliter en-

melius poffer: examinare fententiame

erlte

epifl.ad:

tentíam & jusdicebant., quàm de no-

Prudentiffimailla Berenice Ptolo-

Ia

&e&rintenebris , nequem accu(an-

mziRegis uxor arguebat etiam olim:

At H.C 9*

ipii

tiumaut reorumconfpicerent; & dume

infuo conjuge pracipitationem & in-

confiderationem: : nam: Ptolomaus 4/5;.

Milit

caufam quiíque füam proferebat, fine

! tiis

ullo: verborum colore ,.füco;ac elo-

Rex Agypti & Aphrica cüm: alcàlu- / 14 4e' -

tnae

quentiaeam proferre jubebatur , fed:

derez , affiftens quidam; qui cotidem- ; piff,

"n

zem fimpliciter, uti contigerat;refer-

n'at'omm*ipfx nominarecitabat, & cri-

minaineoscollata referebatzutille 5

jee V

1e;& vultu coopexto , ne quos commi-

ferationis aut iracundiz affe&us in-

quinam mortis fupplicium comme-

n "

f

Qu

ln

Jl

duerent,qui mos profe&tó non impro-

*

ruiffet ,. decerneret : Berenice veró

l

bandus;-

uxor ejus accepto libello &pueri ma-

s

apite

Eacedzmoniis hac laudabilis- erat:

nibus nonpermifit , ut ad finem ufque

ii

n

confüetudo' , ut jusdicerent pariete

legeretur, dicens:Non ficobiter ad—

intermedioà litigantibusdiferetitum

vertendumanimüm effe ,. cum de ho

eücB,, M

neabaliisviderentur, tumne verbis ,

minis falutedi(ceptaretur, fed: cogi-

geltibusatque muneribus litigantium:

tandum & relinquendaludicra :: nom

, t

enim fimilem effe cafum: talorum: &

e Ca"

morijà juris przfcripto & equitate de-

fle&erent.

am multis in locis (pró:

corporum.His suditis dele&tatum fe-

hti

dolo:!) Terras Aftrza (id eft, Juftitia)

runt Ptolomzum , nequepoftea un-

m

reliquit,& in ceelum avolavit.-

quam inter ludendum de capitalibus

um j

*

A Ctjiod.

Antiqui depiugebant Juftitiam fe-

caufis audiviffe..

um 1

CaveantitaSuperiores Szculaxes ",

Jn]l]es

den;e*m incurru , quem dux pueli ,

ne

K 5,

AV

262

Concenes Strenales.

/mepeccentcontra virtutem Juftitiz ,

omnia bonafi hanc fibi propitiam ha-

fintcandidi & finceri, diligantzqui-

buerint; quz eft charitas mutua inter

tatem ,utaccipiant aliquando cora-

illos.Hzc enim fi adfueritin conjugio,

namjullitiz , quam reddet ipfis juftus

adfert fecum omnem jucunditatem 8c

udex ; dicit namque Regius Prophe-

felicitatem,

Pf.10$-3« ta: Beari , quicuflodiunt. judicium C ju-

Amor conjugum debet effe cordia-

flitiam in omni tempore.

lis , ideógeflat Charitascor in manu

fua, Huncámorem cordialem mandat

CONJUGATIS dopro felicisan-

ni aufpicto Theologicam virtutem

conjugibus Apoftolus, dicens: Viri di-

EP,"]: fc

Charitatem, Charitas depingitur. unà

Bigere debent uxores fuas, uti corpora fua s

28,

ianu geftans cor,quo indicatur,quód

qui [uam uxorem diligit , [eipfum diligit :

j

finceracharitasprocedere debeat ex

nemo enimunquam carnem [uam edioba-

corde.

buit.fed fovet & nutrit eam.

Btobess.

. Plntarchus virapprime

Eruditus &

De hoc mutuo cordiali amore cele-

Trajanilmperatoris Prator in Hlyri-

brantur varii cenjuges tam € Gentili-

co,dicebat illas feliceseffe nuptias, à

bus,quàm € Chriftianis. E Gentilibus

m

E

quibus Charites non exulant.Fuerunt

inftabili concordia & charitate mu-

autem hz Charites tres germanz ío-

tuavixerunt Albutius, qui cum uxo- Lsd.Vi-

rores, Aglaja, Thalia, Pafithea, quam

re Terentiana25. & Rubrius Celer , ves/.2.

alii vocant Euphrofine;ita exículptz,

qui cum Ennia uxore füa annis 44, in de Chrifle

ut fe(e mutuó brachiis comple&teren-

fümma pace fine ullo jurgio vixerunt, fam.

tur;quafi colligatz ; & defignabant

utrefert Ludovicus Vives.E Chriftia--

gratiam & amorem mutuum,qui ma-

nis ftupendo amore cordiali profecu- Cauffir

ximérequiriturinter conjuges. Non

ta eft Regina Angliz Hifpaniarum /4.6.

abludithec Gentilium do&rina à do-

Kegisfilia Eduardum Anglorum Re- fymb.

hn

ii

- proy, 18 &rinaSalomonis, quiait: Quiinvenir

gisfilium maritum füuum , quz cüm Roder,

Z Zs

mulierem bonam , invenit bonum , & bau-

maritusinitineread S. Sepulchrum fa.

rietjucunditatem à Domino, In. Gracis

füfcepto;infanabilem plagam venena- 101./iff.

exemplaribusfic habetur: Qui invenit

to Mauri gladio inflitam accepiffet , Hipan,

qmulierem bonam, invenit Charites,. h. e.

manantem quotidieex ulcere mariti /,4.

Gratias,uti lggunt Septuaginta Inter-

purujentum hu morem lingebat,(olius

pretes.

amoris

elle conditum; undeé illi (ani-

Ceterüm exiftimabant Veteres é

tatem,fibiimmortalem ex amore con-

tribus illis Sororibus,(éu Deabus , fo-

jugali gloriam peperit,

lüm Pafitheam,velut conjugatam, nu-

Sic jam vosChriftani conjuges neum

ptiis & conjugiis interefle , ad focian-

faperomnia,;deinde vos ftabili & cor-

*

"

das conjugum voluntates

reliquas

diali mutuo diligite amore.At (proh!)

Senec?

duas dicebant efle virgines, uttradit

multi conjuges Deum non , uttenen-

Seneca. Pafitheam vesó ex Grzco vo-

l1. de

tur,diligunt, ideó nullam habent be-

cabulovertas Omnideam ; quafi con-

nedictionem, &c. nec fe invicem mu«

benef.

6. 2

jugeshabeant omnes Deas ; adeoque

tuá conjugali amant dileQione & cha-

rita-

261

^€coNcrio xrm.

gitate s hinc Emperjurgiä,rixæ; blaf

in tertia Sapientia, quz eft (umma &&

*

- divina, quzconfiftic in Dei cognitio-

Wt

phgmiæ;male'di&a,' malx imprecatio-

nie fecundüm veritatem fidei Catholi-

nes , aliaque vitia inter ipfos regnant,

i

& omaismaledi&io i; ruitfüper eos;ut

Cz, ac vitz fanctitate fecundüàm obíet-

N

autemillaàvobis avertatur , ab hac

vantiam divinorum przceptorum; ac

die , quinimó ab hora hac Pafitheam

perfe&ta charitate. De hac fapientia

j

Deam, id eft, Charitatem colite , dili-

dicit S. Auguftinus:Infelix ille,qui et-

Al

gite vos cordiali amore, & Deo bene-

f omnjaalia fciatte Deum nefcit, Sa-

üt

"placítam exit veftrum matri

*

monium 5

pientiaenim Dei eft, nontancümelo- ,

d

tefte Sapiente.

7

fcire,verüm etiam fecundüm

geeli.

'ea vivere.

quia 'D.ei

Eccli.

il li

ViRGINIBUS dono pro fauftiffi-

Ut ait Sapiens: Radix fapien-

j

2»3.3-

mis apophoretis Sapienrizm. Sapientia

tia efl , timere Deum. Idem dicit Salo-

3-2 $.

«

autem eít triplex. Prima, eft infima &

mon:Timor Dotnini principium fapientia,

ii

terrena;qua eft contemnenda ; de hac

Huic fapientiz ftudeant Virgines/fcil.

fapientia dicit S. Jacobus in fua Cano- ' timori Domini. Hanc fapientiam di-

nica Epiltola : Nor eft ifla [apientia de- — ligit in iis.peus;tefte (apietishmo Re-

h

]Ac.k 31j*

fuvfam defcendens,(ed errena , animalis,

* gum.dicente: Neminem diligit Deus,nifi Sap. 729

n

diabolica. "Ferrena quidem , in rerum

euim,qui cum (apientia inbabitats eft enim

tD

cupida exquifitione ; animalis, id eft, bec ffeciofor [ole.

&

fj ml.l,

beltialis,in voluptatum expletione;&

Sapientia d

epingitur unà

maziu fpe-

m

diabolica , infraudis , variorumque

culum,alterá ferpentem gerens. Scio

peccatorum adinventione , vel folici-

Virgines delectari fpeculis, ante que

jvï]f, fm-

u

tatione, Hanc fapientiam Virgines

fapisfime diu fübfiftere folent,& fefe

(l ol

fugere debent ; de illa enim loquitur

circumquaque fpeculari,ne ulla in illis

ii IM'

Bernat-

mellifluus Do&or : Invenifli plané fa-

remansat macula: En pulcherimum

e Wh

du

gientiam,fi non modà tibi (apiant vitia.

vobis propono fpeculum,Kil. Jefum,

m lt

SecundaSapientiaeít media; qua

qui in facro eloquio nominatur:Specu-

3207.

g (eni

confiflit in fcientia humana.

Et ifta

Isin fine macula, — Yn hoc fpeculo pru-

"TL

quzdam eft Phyfica , ut fünt. feptem

