omnibufque folutus impedimentis ;

feaecute pondera portare nequeunt,

celeftis vita genusin eremo, in qua

& fic fine fervitio Dei, & fine virtuti-

gd quintum & centefimum atatis an-

bus deficiunt & moriuntur, & magi-

num vixit, colere cepit.

firum, id eft, fpiritum rationabilem

Talis (an&us Paulus Eremita, qui

calcaribus, id eft, affe&ionibus malis

cüm eflet quindecim annorum, ut li-

& ad mala induratis percutiunt & a-

berius Deo ferviret ; eremum ingref-

ternaliter occidunt.

füs eft, ubi palmá ei vi&um & vefti-

Vultis itaque; Ó juvenes ! sternam

tum prabente vixit ad centefimum

ellugere mortem , vitamque poffide-

decimum-tertium annum , corvo e!

re (empiternam, ftudete Deoab ado-

etiam quotidie dimidiatum panem

lefcentia fervire ; dicit enim Jere-

alterente.

miasin Threnis : Benum efDviro, cüm

Thren. 3.

Talis & S. Hilarion,qui anno deci-

27.

portaverit jugum 4b adole[centia fua.

mo fexto Domino vocante folitudi-

Imitemini juvenem illum Evangeli-

nem adiit, & feptuaginta annis Deo

Lfvi'ul'

cum, qui ad Chriftum accedebat, di-

[6-

fervivit, folitudinem paradifüm repu-

Matthz

cens : Magifler,quid faciam, vitum eter-

tans. Hos , aliofque quàmplurimos

imitemini & falvabimini.

19.17.

nam poffidebo? Quidixit: Sivisadvi-

.

tamingredi, (ervaiandata.. Dicit illi

.

SER VIS & ancillis ddt falfo fenfu

Que? Jefus autem dixit:Non bomicidium

interpretatam fententiam S. Pauli ad

Corin-

u

x

Concones Strenales.

40

Simiiter le

Corínthios dicentis: Nolite fieri fervi

[e]

co de fervo militari fi- leerïä!

1 .Cor.7.l9

deliffimo,qui cüm effet captus, & ad ,,,

23*

bsminum.q.d. Wolite hominibus in-

fervire. Ubi quidem Apoftolus docet

Antonium addu&us, inviratusabeo;

utCzíàris nules & fervus non eilet

Corinthios , ut magis ferviant Deo,

amplius. Re!pondit: Jugu'ari me po-

Gal.i.10 quàm homimbus;ut de fe dicit: $2 be-

minibus placerem,Cbrifti fervus non effem.

tiusjube, quia nec falutis & vita be-

Sed diabolus fecundüm fuam pérver-

neficio, nec mortis tupplicio adduci

fam menteminftigat fervos & ancillas

poffum,ut Czfaris miles efle detinam,

ne fideliter hominibus,id eft, Dominis

& tuus effe incipiam, Antonius fervi

fuis ferviant, & fi huic diabolice fug-..

hujus fidelitatem admíratus; vitam 86

libertatem ei conceffic.

geftioni atque xenio morem gerant ,

obtemperentque, graviter in Deum

Serviautem non folim debent effe

fupremum Dominum fuum peccant.

fideles,ne herosíuos defraudent 5 ve-

Goloff. 3. Dicit enim Do&orGentium:sSery! obe-

rhm etiam providi & prudentes , ne

22,

dite per omnia dominis carnalibus, non ad

ab aliis circa dominorum füorum bo-

LN

eculum fervientes, quaft bominibus placen-

na defraudenzur, & ut ea; qua fibi de-

W

tes 5. [ed n fimplcitate cordis, ,tz?nem'eä

m'ahdän:üg,' re&é percipiant, modo-

T

Deum. Quodcunquefacitis,ex animo epe-

que debitoexequantur: Sic Chiiftus

vamini, firut Domino; €? non bommibm,

in Evangelio commendat fervum, qui

um fidelitate annexam habebat pru-

fcientes,quid Domino accipieiis retribu-

Mattb,

tzonem hereditatis.

dentiam, Fidélis, inquic. fervus & pru-

24. 4j

Maximam profectó fuiffelego fi

dens,quem confHituit Dominus fuper [ami-

lioim (uam. Nera autem prudentia fer-

. delitatem ferverum Echnicorum erga

-

Dominos (ios, etiam cum przfentiffi-

vorum eft , quando praftant fe prom

. Hieront, "

mo mortis periculo fanguinifque pro

pto enimo heris fuis obedientes. 1 efte

fufione , quz fidelitas confundit &

S. Hieronymo dicente: Servief dimifjo )!*

condemnatinfidelitatem plurimorum

capite,aure patuld, promptá voluntate ad

]erem.

Valer.

Chriftianorum fervorum. Sic lego de

obediendum audire vocem domini. Juxca LReg-j»

illud Samu&lis: Lequere Domine, quia

Max.L€. fervo, qui bello civili profcriptum

E

Dominum füuma abícondit, & cüm

eudit (ervustuus.. Et S. Bernardus aitz

annulos ejus fibiaptáffet , ac veftem

Verus obediens mandatum mon procrafs-

induiffet,fpeculatoribus occurrit, ni-

nat non facit [urdam aurem, ut interroget

hilfedeprecari, quó minusimperata

vationem : cur bocad quid debet.' Ydem

peragerent,nec vitz füg parcerent;di-

confirmat S, Auguftinus, dicens:. Hie

-Xit, & cervicem pro hero porrexit.

eft obediens fervus. qui sox ut smperatum

Quanti viriell, pro domino eo tem-

quid fuerit. adimplere fiudet.

!

poremorivelle ; quoerat rara fides,

Servi non faciant, ut ille piger fer-

inveniri in publica perfidia fidelem

vus;cui dicebat Dominus: Surge, vi-

fervum, &^ cüm przmia proditionis

de,fi pluat, qui vocans canem, qui ex-

ingentia oftendeirentur, premium fi-

teriüs cuftodiebat atrium dom

üs,ta l-

[/

—dei,moxtem concupiícere,

gebat

'CONCIO rT.

At

Viltriy

gebateum,fi hum'id.üs:eifc«x, & inve-

óus iil ïtradiris,ig-;zamt quid babeat n do-

,M'

nienseum ficcum refpondit domino;

mo (ua, nec quicquam efh, quod non n ine

non pluit. Deinde dixit dominus

poteflate fit praterte , qua uxer ejuses. *

Surge; & vide,fi ignem habeamus,fed

quomodo poffum boc malum facere ?

ille jacens,vecavit cattum,quem feu.

Si ergó velitis vos (ervi laudati à

tiebat calidum; refpondit;ita. T'ertió

cclefti'Domino , «ternzque glorix

dominus dixit: fürge, aperi feneftras;

mercede remunerari, fi velitis, in-

átillejacendo refpoadit : non eftopus,

quam,à magno illo patrefantilias au-

Mattb.

':

quia heri vefperi reliqui eas apertas.

dire: E«ge fervebone C fidelis,quia fuper

Eccetardus & inobediens fervus, ca-

zf.23.

pauca fuifli fidelis, fupra multa re conjli-

les ne fitis.

t£tam, intrain gauditim Domim tuii ob-

Servus «t-ene—turmaxidatum domini

durate aurem veftram ad ftrenam dia-

j

attente audixe, recté animo percipere;

boli,eftoteherisfideles, obedientes,

S'ipfum fine dilatione execut:oni

devoti, mundaque conícientiz.

x.Reg.

1oandare. Melior eft obedieutia, inquit

HARETICIS donat ille in zter-.

1f. 2À.

facer Vextus, quam vidtina, Quidam

numdamnatus Predicator pro xenio

Tir.2.c.

Monachus , utícribir $, Antoninus;

fententiam ilam ex S. Matthai cap.

j

$- $. é.

dumliteras exararetincellafua , &

24. Si quisvobis dixerit,bic ef Chriflus, Matth.

l

primam partemlitterz O. inchoaffet,

molite credere.. Hanc ftrenam diaboli- 24. 23.

à fuo Abbate vocatur, quimox litte-

cam gratiffimo ztiffimoque accepta-

yt

ramincompletam dimittens, decella

ruutanimo Calviniflz , quorum im-

.

l

egreditur,ut Abbatis imperio parcat.

peritia, aut potius facuitas commife-

Rediens veró ad litteram illam, meri-

tatione digna;qui fe hoc folo teftimo-

to obedientiz & auro completam in-

nio ab Ecclefia Catholica diíceffifle

ï-[/'f/lll

Venit divinitüs,

!

afBrmant , ut teftatur Maldonatus

3- Servos decereffe decentes & pu-

fuperhunc locum, quód dicere folea-

| )mm.

x»0s , nonfolüm munditià corporali,

:nus: Eccehiceft Chriftus in Eucha-

quam decet habere miniftros 5 fed

Fa n

riftia, ecce illic eftin altari; ecce illic

multó magis munditiá mentali;ne fint

eftín cuftodia vel (acrario, id eft; in

morum corruptoresin familia.Ex hoc

peuetralibus, & Chriftus dicat : Nolite

«redere,

enim p.OlTCC oriri magnum nocumen-

tum tam filiis,quàm filiabus, aliifque

Digna Hareticis inania, digna

quibufcunquein demo commoranti-

Deo providentia,ut qui fe ingenioli-

bus. Talesminiftros expetebat Rex

fimoseffe purant, tam ftolidi fin;ut

Pf.100.6 David dicens: Ambulans in viaimma-

hujufmodi teftimoniis moveri fe de

"€ulaga, hncmnibi minifirabat.

fua religione finant.. Non eft refuta-

Talis fuit Jofeph Patriarcha;qui de

tionedignuserror, rifü deludi pote-

adulterioincitatus ab uxore Domini

rat , nifi habenda effet imperitorum

füi, operi nefario nullatenus acquie-

ratio. Quishic nonvidec;nihil aliud

/Gen.39.8 yit? fed dixit: Ecce pominus meus omni-

Chriftun dicere voluiffe;quàm fe pro-

P

miium

€onciones-

Stremzl'eis

A

siiiï'um Meffiam jamveniffe , neca-

ftygius illevprædicatbrnvoäis fuggerit;.

lium expectandum ; proptereà fi quis

fugite, & in «ternum maledicite, nec

vobis dixerit dealio quovis, qui poft

damnato illi fpiritui patri - mendacio-

fe venerit; feque Chriftum effe men-

rum credite , ne in gehennz ignem.

tiatur: Ecce hic eft Chriftus, autecce

cum illo detrudamini : quz autem ego.

illic, credendum non effe? non enim

vobis ex vero Dei verbo. donavi, ipfa

€ft nifiunus Chriflus, qui jam venit.

altà retinente mente,moribus & ope-

Minime ergà.hac verba de vene-

ribusimitemini, & ad zterna coeli.

xabili Sacramento Euchariitiz intelli-

gaudia peiveuietis..Amgnf :

geudafünt , quafi quód non creden-

dum. fit in Euchariftiz Sacramento

e

AMICE LECTOR.

verum. Chrifli corpus . eife prafens

e

zealiter ením. & | fubftantialiter veré

1

Uoniam in. fequenti Concione

praíenseftcorpore & animá&, carne

u

cogito feliciffimz firenz loco.

& languine:: licet autem hoc tefletur

donare amantiflimum mellitiffimum-

omnisantiquitas;licet reftentur fan&i

que verutma Dei &t Virginis Metris

Patres, S. Juftinus Maxtyz, S. Chryfo-

Mariz Filium , operz pretium mihi.

Ítomus, S. Ambrofius, S. Hierony-

fa&urusvifüsfum , fipro majori tua-

amus,S. Auguftinus, S.Hilarius,& Ec-

devotione & infiructione priüs. bre-

clefiz Do&ores uaiverfinihilominus

vemipftus períonz Chrifti fefü , qui.

fuggeritilis Efxreticis diabolus di-

nobis vclut omuium virtutum fpecu-

cens:. Nojitecredere. klanc veram &

lum,; ac vitz noftrz , fan&orumque:

realem.corporis & fanguinis Chrifti

morum norma przpofituseft, defcri-

.

9-

ut.ficut anima.

JDomini prafentiam in Euchariftiz

ptionem pramifero

Sacramento.oflendere perrationes &

nolira creata & formata eit ad imagi

argumenta. ,. tempus.Gt materia hic

nem & bmibtuamem Dei, fed pofiea:

non patitur, manenttamen Hsretici

)er pecc

atüm deformata :.fic. ad fimi-

j

Obczcati & obflinatiinífua bzrefi &

itudinem vit ,

, fan&tiflimorumque:

morum filii Dei reformetur..

errrore, noluntque credere omnipo-

tentiz Dei, quam tamen in.füo fym-

€hriftus Jsus, cium fecundüm di-

bolo Apoftolico fatentur.Utinam ve-

vinitatem fuam fit fons omnis gratig

16: Spiritus fan&usgratiz füz lumine:

& fpeculum. omnis. pulchritudinis. ,

illuminarezcorda eorum,;ut ad veram.

planévenfimileeft ; eum fecundüm.

Catholicam, & fàalvificam converte-

humanitatem quoque £uifle , ut Pro-

zenturfidem;& adaguitionem verita-

pheta regius loquitur : ffeciofum formá-

3

P

tis venirent;quod.faxit Deus, qui nul-

pra filiis bominumy,id eft, omnibusho-

J 44:]-

3 17525

lius perire vultanimam, fed omzes bo-

minibus pulchriorem, gratiofiorem,

L

mines falvosfieri.

7

*

& (pecioliorem;

Nicephr.

Audiftis jam.AA, dedupEci genere

Eratenim, utgraves. Au&ores, Ni-

l. Y..E-

xeniorum,diabolikiliget & Dei;quz

cephorus,S, Antoninus, & alii refe:- elof. li

mnc-) & tll

€ 0NCIO

207

4*

J

:

untjhabetque vetus traditio ex libris

-vi(ïxidelä&äbiliai: nunquam vifüs ri-

annalibus apud Romanos exiftenti-

dere,lacrymari fepius. Perfimilis de*-

:bus, venerabili, egregie , vividoque

nique quoad humanitatem fuit bene-

di&xe & . immaculata füz Génitricie-

vultu;& fimul implici,gravi & matu-

;;ï

r0, prudentiam cum lenitate conjun

Hicdfpeciofus Jzsus femper inmeo

& omnium Chriftianorum corde . fit

li.

€&am ; -placsbilitaeemque jracundiz

'expertem prz fe ferente. Corporis fta-

& maneatilludque ardenti inflammet

tura recta, mediocris & fpe&abilis, ad

charicateut prater illamrnihil in toto

palmos proz(us fepcem : "Capilli juxta

terrarumorbe'diligamus , ac amore

!

anorem Nazarenorum promiffi , co-

anroris ejus moriamut,

lorem aureum,;nucisavellanz przma-

ODE .SAackA

'turz fexé perfimilem zeferentes ; Cz-

faries ejus non admodum denía,in ca-

pitismedio divifa, equaliter ad aures

De ]Em*äifïvgo Notiine J ESU,

defluens, indéveró quodammodo ad

«oncinnos crifpos declinans. Super-

Dulcenomen! nomine du-lciöi

O

xcilia nigra;non inflexa:; Oculi fübfla-

Jesus! in zyum tominisillius

veícentes, ut capilli, pauló tamen ni-

Me füavitas mire relaxat.

u

Ü

gxiores, fed acres & clari; € quorum

Atque-aliumprohibet füávem

lucemirifica .emicab.æt,grïatia * Frons

Putarecantum : "T'ulliaprzdicent

,

plana;ampla,(ereniffima & feverior:

Hauc fuavitatem dicta per inte-

Nafi & orisnulla fuit reprehenfio ,

gros

4

nullumque in'eis vitium notaripote-

Aunos, Demofthenifquelingua

tat, Facies neque rotunda,neque acu-

Hanc titulis celebret Suada;

ta, fed potiuslonga, fine ruga & ma-

Hanc cloquentes & celebses ca-

nant

ula ulla,quam fere habebat in terram

demiffam;qua tritici colorem amatu-

Vates, inani dant ftudtom elos';-

;?2

E

re(centis, & cumsmoderato rubore ru-

NNam füavitatem nemo digná

beícentis referebat , tamque appare-

Vocecanet, nifi fit fübiodé

bat venerabilis , utomntsintuentes

Expertus : ithanc: proptereá cho

faciléin amoremíüi && reverentiam

rus

pertraherec. Barba fpiflior erat;colo-

* Det Angelorum. dulcifonum me-

los,

re eodem cum capillis non admodum

prolixa & bifurcata in mente. Col-

Quifemperhanc guflanr,füávi

lum fuit non atduum & erectum, fen-

Ignatius canatore Maityr,

;;

Ya

fim declive, In increpationibus terri-

Cujus medullis iudidit hoc amor

bilis, in admonitionibus blandus &

Tder dulce Nomen ;

J

amabilis, hilaris fervatà gravitate : ia

10

Seraphiafä

yiu

colloquio gravis, gratus, tationabilis,

Veríü canat;qui labra lambit,

1.[[3'

rarus & mode(lus: Manus & brachia

Hoc quoties dedit ore Nomen,

7

à

O tet

TL

44

Conctones Strenales,.

O ter fuüàvis! ter pie ]6!'ule L

Pifces,quot &fculus capillos;

Visfcire votis te quoties petam

Quot vacuum volucres inane;,

- Videre?conor explicare, .

Quot terra flores, littus arenulas,

Sollicizque manus recenfent:

/Quot eva. piícis ? quot mare gut-

"Fuofne ocellos mens.mea centies.

IS,.

O ter füávis Je(üle flagitat

Quot vinex botros, quot hirtas

. Videre? fallor: milliefn

Sylva feras, validaíque quercüs;,

Ah!nequeo numerare vota,,

Quot faxa mundus, regia regulas,

Queis inquietum cor tua flagitat:

1 -Vemansg q

*

uot aryum flo

ïrida. grg'-—

Videre Jrsu lumina; fz piüs.

fnina;.

Quàp millies,omn£ minuto,,

Quot annuum tempus minuta;.

Jefüle,tecupio. videre.

Jrsuxs tetoties requiro..

Augetque votum pracipiti volans

Sed quandotandem ter pie Jesuzs,.

Curíuü minutum, fic numerü poteft:

Etter fuávis,la&ee, mellee

Inire nullus, fi tamen mi

J5 su meumpe&us fübibis;,

Jefule, vis numerare? conor..

"Teque mihi, Deus,exhibebis?

Intorta noftri vincula corporis

Quot &r;ck;apaver grana; quf)t igni

Difrumpetandem, telle repagula,.

Stellas Olympus ,. quot tumidum

Quz muniunt cor, ut per zyum.

fretum[

: Tgpi?,Chrviüe.qpe?n.x,vid-ereb.

D

g

u

d

*

5

m

Y

*

*

j

z

E

i

I

R

J38

&

a^

j

EM

RY

;

äl?'

A

f

d

t

TP

3

( a

CUR

N

CONCIO

p

CONCIO II

4j

totatafrftt

pomUcItIGSsrsmcsmamS

:

?ä?ääääääääää*ääää?ää

Qäïæ?

C'O N-C P O^H

En xenium pbfcis, dono tibi nomen Iefus, /

Ad cujus laudem fle&itur orane genu.

T H'EM x

'szfätuä efE nomen jus JESUS.

3

Luc. 25:

f diligenter Boäie'mam confi-

Befnarduspulcherrimäloquitur: No-

deremus feflivitatem, illa certé

amen noftri Salyatoris, fratris mei, carnis

,

nobis fuggerit materiam ma-

Q (anguinis inei, nomen mirabile, nomen

ximz devotionis , & fpiritalis

ineffabile & ine[tinalile : Nomen omni

exultationis. r. Quauidem ratione

bonore digni(fimum!

Te-

manifeftationis divini Nominis JE-

Solebat T artarorum linperator

SUS, quódàPatribus veteris Tefta-

merlanes. anni primitias celebritate

menti tot roillibus annorum fuit defi-

quádam inaudità condecorare : ipfe

deratum, tot votisexoptatum;& an-

quippefacrorum adminifter,cui ex la-

xiéexpeétatum, ut patet ex Pfalmo-

mina aurea majufculis litteris Princi-

pis nomeninfcriptum legebatur, id-

Pf.45,26 grapho,quiait : Exarge Domine, adjuva

nàs, C* redime nos propter nomen tuum.Et

ipfum coram omnibus adftantibus

Pf.f1.1r. iterumdicit : Expedabonomen ruum. ,

Primatibus & populo magna cum re-

verentia dignitateque pronuntiabat,

quoniam bonumefl. Deusipfe dicit ad

Moyfen: Ego Dominus , qui apparus

quo audito omnis mox fe multitudo

Abraham, Yaac, €& Jacobin Dee. omuipo-

interram , quafi majeftate quàádam

tente, * nomen aneum Adonas non . indi-

tacitá perculía profternebat. Hac die

c&vi eis. Hoc fanctiffimum nomen Jx-

ánnuam memoriam colimus celebri-

sus hodierná die nobis exhibitum eft,

tatis, quà facrum & regium hominum

dum Salvatori noflro imponitur , de

atque Angelorum omnium Regis No-

quo meritó nobis éxultandum eft ,

menmagnischaracteribus aurex hu-

propter realem manifeftationem hu-

manitatis noftrz laminz inícriptum;

jus defideratiffimi fanctiffimique No-

publicé corá Judais & Gentibus pro-

ferturquo audito omnes idipfum me-

nf;nis Jesus.De quo mellifluus Do&or

F5

ritó

p

-

«Conciones

Strenales.

PT

ritó reveriti, interram genu fle&unt,

nicouformare : nefcio veró hàc vice

meliorem, utiliorem, zuagis neceffa-

plilip, 2,, joxta illud Pauli dicentis: I nomine Je-

[2 9)

iO.

$u omne genuflettatur emlefiium ,. terre-

riam, falutaremque vobis communi-

care Íftrenam , quàm circumcifüin

ffrium, o inferorum. Et deillofalutife-

ro Nominelxtemur univerfi.

ESUM,JESUM verum Salva-

BedA

2 Katione operationis noftrz falu-

zorem, JES'U M Dei & Mariz Fi-

tis; Dequa Venerabilis Beda loqui-

lium; illum unicuiq

^

om. fu-

tabo.

ue Smtui— prafen-

zur füper hodiernum Evangelium: Vo-

$052 Quaym WE nomen ejusdefus.. Hac funt; in-

Quia ftatus Ecclefiafticus

rel

'iciuos Lib. in

ALntée.

uit, feffivitatis hodiernegaudia veneran-

ftatus pracellit dignitate, tefte Hie- Ezz/5,

ronymo,dicente ? Grandis dignitas Sa-

da! bec f[acra folemmitas diei V bacilla fu-

pernapietatis amera facro[anttas que fi-

«edotum! Et S. Martyr Ignatius ; 54- Ignat, 738

Gal 4

delium cordibus commendans ait : Quia

cerdorium [unuma eff omnium bonorum , epift. o.

sbi venit plenitudo temporis , anifit Deus

qui in bominibus confiflunt. . Sic Eccle- ad smyr-

Filium (uuri fatlum ex mulieve , factum

fiafticis pro felicifima ftrena hodie nenfes,

fublege, ut eos, qui (ub lege erant, vedime-

offero JesuM in templo docentem, de

mét,- titadoptionem filiorum reciperemus.

quo S. Lucas: Jefuserat docens quotidie Luc.Y9. -

im vemple. kWic coleftis Do&or & 47.

Ipfe enim J efus hodie cepit initium vedem-

prionis noflfre ,. fanguinem facrofanttum

Pradicator Jesus nonnudis tantüm

dfundendo àn circumcifione fua.

verbis,fed etiam operibus pradicavit;

Olim /ongé erat 4 peccatoribus fahu,

quzcunque ore docuit , ipfo opere

Pf.nz.ly u

ait Pfalmifta; ^quia non invenieba-

exercuit& implevit, tefte Hliftorio-

turinterra jzsus, ideftSalvator:

grapho Apoftolico Lucà ; fcríbente:

l

verüm hodie apparuit in mundo Js-

Cepit Jefus facere & docere. Hunc do-

s15, Salvator & re,& nomine. Voca-

centem & facientem Jesum fe-

A&.x.x.

H

sum eft nomen ejus Jefus id eft, Salvatoz,

quanturomnes Ecclefiaftici,. Prz]ati;

pi

»

quod claté Angelus Domini fancto

Paftores, & Predicatores, quod ver-

Mattb. x, Jofepho predixerat : Vecabis. nomen

bis docent,piá virtuosàque aCtivá vitá

D

oftendant.

M

2l

ejus Jefum; ipfe enim falvum faciet popu-

lum fuum 2 peccatis eorum. O Audito-

Sed, pródolor! de mu]tis Pradi-

resexultate, quiahedie venit Jesus

catoribus dici poteft illud, quod Jx-

vos omnes falvos facereà peccatis ve-

susconqueriturdeScribis & Phari-

ftris! Gaudete, quiajamlux gratiz

Íxis: Dicunt & non faciunt.Tales Pxa- Matth..—

& gloriz vobis ortaeft, fcilicet Je-

dicatoresftatuam illam Nabuchodo- 23. 7-

sus! Latare ó popule Chriftiane; quia

no(orisoptimé exprimunt:: Illorum D47.2.32

J Esu s falvum faciet populum fuuni.

enim caputaureumeft, linguaeorum

Quandoquidem autem mos obtinue-

aurumloquitur; at pedes eorum fünt

rit, quód Przdicatores Chrifliani an-

lutei,operaterram fapiunt;ac penitüs

nueéin hacfolemnitate Auditoribus

invitium inclinant. Nonerro,fi tales

fuis xenia fpiritalia ela

rgiant&r , in-

o

comparem nummis adulterinis: fer-

tendo me huïc laudabili confuetudi-

mones enim illorum egregü funt, le-

u

CONCIO li

47

étujucundi, & auribus grati ; atopera

tionis fempiterng perterrefaciat ac

adulterina, & vitium in. fefe - conti-

percutíat ; ipfe veró audire debeatà

l-

Lut.4.23;

Grri.17. went, Vox efl J eab, at inanus funt E(au.

fu:s Auditoribus : Medice eura teip[iutte

225

l-

Loquuntur ut jacob, ut Di: quicam

Sicquenullus eftfrugus.concionis;ab- *

" c«lo: delapfi, vocemque illorum ut

füurdumque eft.íi us fuem Javare velit,.

Dei alicujus omnes reverentur & ca-

ut communi dicitur proverbio, & cz-

.

lunt; fedvivuntut Eíau , barbari&

cusczcum ducere velit.

Alexander Macedo cüm Piratam:

ptofani, vitaque eorum. fceleribus iu-

Y

?

mare navi uná infeftantem cepiflet. ,

quinata eft. -

* fjl

Cuinonporte

ntum ac monfbüm-

& morti addixiffet ;; mox ab eoau-

-

diit: Ego non nifi cymbá vnà mare

is effe videretur, cuilingua brachio

dmat )

multó. longior foret ? Credite huic

infeflum reddidi. & tu Alexander à

smonftro effe illum Concionatorem.

o n

tanto jam terzpore maguá clafle uni-

perfimilem;qui dicit & nonfacit: ei

verífüum mundumdiripis z uter ergó

M/fy/-

V

nf

1

enim, quiplura dícit, guàm praftet,

jufüus mortem promeruit ? Turpe

(

lingua brachio inultó eftJongior,

reveriàeft , Concianatorem impiurm:

fe Iu

Diogenesillos, qui de virtute lo-

zeprehendere & coarguere vellealios,.

u

querentur, nec re&é viverent, dicebat

quique ingeutes trabes fuis. in.oculis

]

sycharz fimiles., qux fono prodeflet

habet, feftucas-oculo alteriuseducere

]

aliis, ipfa.necfentiret ,. nec audiret.

conari, ut loquitiie Evangelium. Con-

Lac.af;gz

uicquam. Eloc dictum. non multum-

cionator ergó: omni careatpeccato

abludizà di&to fan&i Pauli de cymba-

oportet, quialios reprahen

ck.m pra-

]

lo tinniente;

u rnis.

:.Aä.r-l.

Erafn:..

Concionator, quimultapraclara,.

" Huchauddubié Deus. olim refpe

]A ;. ÁA-

ja,& (alutaria dicit & non facir,fimi-

xit,cüm Przdicatorem quempiam vi-

phob. nu.. ls eft candelz;qua aliis luem admini-

tiorum nonnullorum reum coarguit. ,.

79. fel.. fixat; ucvidere.potfint quidagant,- fe-

quód verbum (üum populo.annuntia-

2433

ipfam.autem confümit..

Sinnlis eft

1e, & peccantes corripere prafümeret,

*

L.Cor.U. campanis. , quzalios vocant ad tem-

HincperPflmiftamdixitz Peccator

|

Pf.49.&

: plum, ad.facrum.Millz officium, ad.

autemdixit Desss, quarbtuenarrasjuffo-

conciones audiendas, ad. Chriftianam.

tias ineas, C abfumis teflamentum meium.

-

do&rinam percipiendam. . ipfz vetà:

perostum? q;d, Quomodo tu. qui

ho

emanent.Sizilis eft hignis in viis, qua.

publicus peccatores, peccatorescar-

oftendunt aliis viam re&am, quà eun-

pere G azguere,atquead ineliora con-

2

WM';L

dum,ne aberrent, &. in. pericula.inci-

€itare, ac adver(uüs vitiaillorum iuíur-

- dant;ipfa veró manent immobilia..

gere audes » emendate prius,. f ahog

Et quod magis,valdeturpe & igno-

emendare audes,

minioíum eft, í1.Concionaror. hoc vel.

Hinc monetDo&or Gentium & —

illud vitium in cathedra fügillet & in-

Vas elecionis juniorem illum Sa-

crepet. ;. hunc vel illum peccatorem

cerdotem. , & Concionatorem Ti. ;

ST, 4

fulmine eterna mortis atque dámna-

r

motheum phifee verbis :-Ejlo.-exemp'ylwï: i

*

P

48

Conciones. Strenales.

catores , docete & facite cum J s u,

fadelium in verbo ( nontantüm, fed et-

dàm ) in conver(ationeyim charitateyim fide,

tandem duplicem indé reportabitis

in caflitate. Eandem do&Grinam dat Tj-

henorem, fcil, apud Deum & homi-

$

Anes, tefte Apoftolo, dicer

P ERCTA

to noyo Epiftopo & Pradicatori di-

nte: Quiben

Jit. 2.7.

cens: I ommlbus teip[um prabe exemplum

prefunt Presbyteri. , duplici bonore digni -

bonorum operum.q.d.INon (uthcit mihi;

habeantur :mmaxtme quà laborant in verbo

:

.€ dottrina.

mi Tite, uctanquam Praedicator ho:

mines beaeiaftrnas in bonis moribus;

SUPERIORIB

US fæcularibuä ï,

doceas illos falvificaopera; informef-

gratiofo Domino Satrapz , Vice-Sa- .

que in praclaris virtutibus: - inomni-

trapz, Pratori, Con(ülibus, Scabinis

busteipfum bonum & vivum exem-

"& Senatoribus dono pro fauftiflimo

-plum przbeillorum bononim ope-

-Xenio JESUM flagellis. venden-

: D

rum, quz aliis przdicas,

tes & ementes extemplo ejicientem, .

Beatus itaque ille Sacerd

OS y ille

utdicitur: Czz Jefus feciffet quafi flagel- Joan.2.1

j

Conciónator,quí ] x su M przdicat,&

lum de funiculis ,. omnes ejecit de templo .

cum Jzsu facir;à fuo magiltro Jzsu et-

Superiores uti debent i-ïag&,liis ad vin-

iam recipiet mercedem aternam. Al-

dictam malefa&orum , laudem veró

honfüs àSpina Ordinis D. Franciíci

. ( & prorectionem ) bonorum, ut in-

st

tamofus & zelofus Przdicator , fan-

quit Cap

ut «Apg&olOrun: jn prima- E-

T

&iffimo Nomini Jzsu ita afficiebatur,

. piftola.

&

[

ut viginti quatuor conciones .conti

Superiores tenenturom

nïäpübiica

I

nuas de illo ad populum habuerit.

péccata, nora crimina, fcandala; ma-

l4

Cüm veró mire falutem animarum fi-

litias & iniquitatesflagello juftz irz -

[U,

tiret, & totusincumberet, ut Chrifto

expellere, ad hoc enimà Deo ordinati

easlucrifacerets femel melanchelicá

& conftituti fünt. Idclaris & expref- —

quádam imaginacione fiibrepenre tri-

Áisverbisinfinnat Deus in utero. ma-

[UT

itioragebat apud puteum Vallefoie-

tris fanctificato Prophetz, dumeum

!]

taniConventüs, cogitausamxius, an

itaaffaeur : Fece confHitui te bodie fuper Jerem. 1.

li.

frequentibus concionibus fru&um fa-

gentes C* vegna (, tanquam Superio- 1o.

"n

ceret. Et vocem & (üblimi audivit ju-

rem ) wr evellas ( peccata) &* de-

n

bentem, utfitulam in puteum dimit-

fivuas ( vitia ) & difperdas ( malitias )C*

üri

tat, & aquagm hauriat. Cüm obtempe-

diffipes (ornia fcandala) & «difices ( ju-

N

ráflet, viginti quatuor fübalbos lapil-

D

ftitias ) & p-lante;(bo.nos fnores & vir-

tutes.

los,Jzsu nofnineinfignitos, infun-

ii

doütulereperit , juxtaviginti qua-

-- Flagelliscorre&ionis utendum eflE

tuorconciones , quas pauló amte de

docet quoque Princeps Romanz elo-

fan&itfimo hoc nomine jJrsu habue-

quentiz Cicero, dicens : kfl ei, cui Re- C'c. de

rat, Unde confirmatus, pofteà pradi-

fpublicacommiffa eft , neceffaria ovatio & Legib

cationis officio & verbis, & bonis o-

fapientia, quávegat populos, quá flabiliat

6l

peribusexemplari fanctáq; vitá magis

leges, quá cafLiget mnprobos ,. quá tueatur -

li,

magilque incubuit. Sic & vos Pradi-

bonos,.

*

S;

€ONCIO Il

4$

n

.Sienim füperior vel magiílratus

Quamrigors 3lle nocet paucis , hat in-

"

£itAT 0RTES,

&

x

omnia impuné tranfire permitteret

conniveretque ; quid inde oriretur?,

- Duin fe ferre faos [perant impuue vez-

"IN

£us.

*

Y

quid efficeret,quam quod probis dare-

UR

turaníà & patefieret janua ad inhone-

-Propter ejufnodi malam connivene

lo

fla& impiafacinora , impii verb eó

tiam f&pe evenit, quod Deus fuperio-

^

anagisin füa mala indole & nequitiis

res cum fübditis graviffime puniat

)À

Sicut dicebatur ininacibus verbis A-

confortarentur , animarenturque ? Si

H

namque natura in homine malignum

chab Regi líraél , qui pepercerat

lu$

plantavitanimum, tum fit, quod com-

Benedad RegiSyriz , cum debuifler

10

muniferturadagio : Quocor plenum,

ipfüm internecioni dare: Quia dimififis

3. Ref.

osefüuit , imó etiam ízpe iu adtum

virum dignum morte de manutua erit ani- 20.42e

xedigitur.

matua, pro anima illius , populus tuus

)

jusal

- ideo ormnino aliquando ufürpanda

pro populo ejus. Ex ipfe poftea snifere te-

eft feveritas ,non tantlim propter ma-

lo ta&us interiir, & linxeruat canes ?* d

*

lefa&tores, quia melius eft, ut caftigen-

fanguinem ejus j ut Deus ipfi mini-

»

1

LÀ

tatus eft.

:

tur, quam fi illis libertas permittatur 5

21« 19«

fedetiam proptercommune commo-

De illis; qui

malefactores *pa.;ciun-

$en .' de

tranq.

dum. Vir4enim,utdicitSeneca, funt

tur & impune dimittunt , fcribit S.

anflar [erpentis,qui clam & furtiveéirrepit,

Auguftinus: Quomodopoffunt Reges Do-

animic,7

Aut, Ep.

1dem li,

fedin proximum;,cui appropinquat , vepen-

anino ,juxtatextum fecundi P(almi i ti-

4d Bonf,

teinfilit,illumque fuo infiit veneno,

more feryire, aifi illud, quod contra man-

h

1.de

Bf2 in

i

Clett.

Quisuamqueborreat actimeat illum ,

datum Dominifit , pio zelo. veprebendant

qui gladium (uum continuó vetiner in ya-

€ prenianti Quare Rex Saul-Regiá fud di-

il

d

gina, ucinquitidem Seneca. Vel ut lo-

gnitate , fceptro, regnoque privatus, quam

T« Reg e

qiiia regein Agag contr.

Cicero

quitur Cicero pro Milone: Q:id ani-

4 mazzddtumpei yi-

mat & confortat malos magis in (no propo-

tadonavit?

]

P Milo.

Ethnicz Hiftoriz etiammemorant

j J

lud. 1mp.

fíto , quam [pes evafionis & impunitas? Et

Czíar dicit: Lenitas confortat & alit

de Lacedemoniis , quia impios & lu-

- 0

in mofo-

malitiam. Firmiter fentio cum. R.o-

j

pu-.

xurioíos ícortatores , qui Scedaf: fili-

lfocratz

i

Cic.in

mano oratore Cicerone , quod feveri-

am violarant , noncalligaverunt &

Epift.

tas,quz congruo tempore & falubri-

puniverant;poftea eodem inloco, ubi

ad M.

ter adhibetur , melior fit , quam f

hoc nefandum fa&um facinus ,.eorum

Brutum,

quisdiuíe bonum & clementem ex-

exercitus ab hofte fufüs eft & perdità

hibeat ; & tamen hacce füá benignita-

viétoriá proflgati fünt,

deroZ.

te nihil efficiat.

Eaptopter Rex Gorhorum Toti-

Sicon.d.

Nimia clementia uti , eft ftramen

Tas alicui , qui intercedebat proaliquo, -

e

:- g

9. de

addere & injicere igni , ex uno malo

qui virginem flore virginitatis priva-

cid.

;/7' p

nebulone facere decem,ut canit Poéta

verat , ut gratiam mereretur impe-

p

4

Gunth,

Guntherus:

trare , non immeritó refpondit: Ego

L

lib r»

"t - Plus fepenocet patientia Regis .

crpc-,

illum , quicrimen äiquo.rii ipfp

trat;

g

f*

Conciones Strenalet,

trat, &c eum, quiimpedit,ne mul&e- tümidololatrig , & adorare vituluti

tur per omnia pares & frmilesaftimos aureum;ex zelo confregit duas T'abu-

ideo hicluere & mul&aridebet, vel ]as Decalogimana diviiá (criptas , &

timendumeft, ne Deustotum regnum

Num.z$;

percuffit illo die de populo 250c0.

*

Gothicum puniat & peffundet.

hominum. Phinees deprehendebat

1. MAch,

- Eheuquotpublicaadulkteria, quot

virum cum fcemina in adulterio, zela-

lafcivz fornicationes , quot terribiles

24V. ;4!

vit zelum Dei, & reputatum eft illi ad

blafphemiz , quot detractiones, quot

juftitiam , ceffavitque ira Dei

furta&c, committuntur, & quis eft

' David puerum illum.qui occiderat

'qui puniat ? quis eft, qui evellat publi-

z..Reg, ls

Saulem Regem,& in ChriftumDomi-

i.

1

y

àilla vitia? Ah omnes fequuntur &

ni manus injecerat,juffic gladio trans-

amant corruptiones , maalitia fove-

fodi. Et 3. Reg. 18. occidit Propheta

3. Reg.

[]

tur ,juflitia fvpprimitur; jam verum

Elia: idololatras Sacerdotes Baalis.

eft, quod canit ille germanus Poéta:

19.40,

Mathathias videns Judeum ad juf

Fidesift gefblagen tobt/

fam impii Aatiochiin omnium oculis

Tufüicia leibt 9 offe R otb/

facrificare idolis füperaram in civita-

L. Mach,-

Pieta: ligt i &itrop/-

te Modin, doluit zelofüs illefenex, &

2» 25e

Paticno3 fdoreptt mordio, -

contremuerunt renes ejus, & accenfüs

Superbia ift auftrfobren/

eft furorejus fecundum judicium le-

Humilitas até Geli terfofyreti/

gis ; & infiliens tricidavit eum füper

Vericasift auffacftogen/

aram,fed & virum, quem Rex Antio-

Caltitas (f tber 9)tcer gegogert/

chus miferat , qui cogebat immolare;

u

Invidia toírb bicf unp grofi/

occidit inipfotempore, & aram de-

[

D

Charitas ftirbt Faft unb blof/

ftruxit & zelatus eft legem.

Vistus ift £ Zanóé vertriebett/

Sic & vos Superiores fzculares ze-

[

9ille vitia fepnb brinnen btieben,

latelegem Dei zelate juftitiam, puni-

Ynteriz tamen manent vitia & 1nale-

te manifefta enormia (celera, fligella-

*

ficiaimpunita, & dum ducati foni-

"

te impios juxta exemplum Chrifti

.

tum eduntin menfi, faltan:

t

ra lxti-'

attamen omnia cum debita confide-

tiaJudices. Vererubore fuüffundor ;

D

ratione & difícretione , ne laudem &

& tpirituali exeftuo indignatione;- f

gloriam veftram , neemolumentum ,

mecum animo revolvo zelum bonum

nec propriam vindié&tam videarnini

&cjuftum Superiorum Veteris Tefta-

quarere ; etiam rigori juris, prout res

menti, & econtra afpicio conniven-

fefe habet , lenitatem & clementiam

tiam ,ae neghgemiam noftrorum mo-

àntermifcete,necum venerit fupremus

&ugu!

dernorum Magiftxatuum && Superio-

ille Judex vivorum & mortuorum ja-

i

ruim.

n

ftitiasjudicare , vosjudicet potenter

PM- 7h

Esod. 32«

Moyfés defcendens de monte vide-

tormenta pati ; fedutina

$

one cum ?'

hul

19e 28, bat populum 1fra£iticum incidiffe in

