omnia facta, eft Deo Patri essnis bonor 64 gforía:

ut eádem viá, qua Dci dona ad nos veniunt; ad fa-

Tidigcl

um ptiucipinm reverrantur. INec pez Zpfam tan-

tlispt

tüm, fed fimal ezas /pfo, ob eandem utriafque po-

Yonnt. 10.

Wil D

tentiam & naturam : nam veré didtum 3 Filio : Ego

"

€ Pater unuin (umus. Pezterea n /pfo , proptet

Ls

iif

eitcuminfeffionem admirabilem'Theologis notam,

Josn. 14.

seydi :

de qua idermmet Ch:iftas : Ego in Patre, 8 Pater

lfmn. 17

inmecf: &albi: T& Pater in me & egotn te.

um

"

hisotare

Additur 4 muitate Spiritus Santl: ,ut fignifi-

cetür, fichri Spiritui San&to una cft eademque

HTPN

ta &

um Patre & Filio ininitas feu Natura; i

.

can-

| Hpucnüo(

|

!

Ts

LA

in Canonem, (5' reliquas partes Mife. 742. »'

'.'bïlmy

MM

eandem per Chrifum gloriam ad eundem pet-

^

"g,

tinere.

'WU va"üï..

^ Gratulati bic poterimus toti Saotiffimz Trini-

'ng(wr

tari illam gloriam per Chriftum, habendo eam no*

Alrü'ä?

bis gratam fentiendo placere;imó bonum noftrum

MOA

"NI

lo

repurando, ideoqua haud minus pro ea,quàm pro

t

accepto beneficio, gratias agendo : juxta illam ora-

]

tionem, qua Eccleíia fub Miflz initium doxologi-

LA

VE d 1

3

am Angclicam (upplet:Gratias agimus tibipropter

i

magnam j loriam tHam. Videri poffunt, que ia fi

mili diximus c.3. $. ?. fub finem. Nec pratereun-

dum; quod Sacerdos hec dicens, hoftiam cum ca*

!

dR

u-

ht

lice slevec : ut (ibi quoque & popuload diviui no-

n

minis exaltationem, glorieq:amplificatienem pro

virili connitendum demonftret. Concludit veró ;

;;c':üï

?

,.,H

tum priocem fententiam , tum cotum Canonem,

L

n

hiíce verbis, quz futuram divina glotiz pereani-

[

M

tatem fignificant : Per omnia (es«ula (aculorum.

-Profert hzc altá voce , ut Sacerdotis precesappto*

NU

fjj

ww

bare populus poffit uitato refponfo, 24miev,

A

M W

r

(

C-ATUT-VII

&t

t

"

DeOratione Dominica, eaterisque u(que ad

ym

"Md

Agaus Dei.

( Uidàcolefti Magiftco hicinara prefenti u«

qs

*7'2':

. tilíus petaaus, quàm quod oiim ab eodens

g

Di(cipuli, Domzne, doce nos

erare? Doce nosnon Lue.ty.

ij

uff.de

j

adcarnisaures,

(ed cordis : non forínfecus [onante: 4u£

Pre4, 994

?mjb*

do&riuá, fed (ubminiftratione fpiritüs , & occultà

a

m

t

.

m

u

mifeticotdiá : in illa (chola remotaà

feofibus, in *

-

N

/ qua omnis, qui audivit & didicit, ad te venit. Do-

i

4

j

m

cenosorare , quod quinovit ia hoc (zculo & re-

Mu

Q novit vivere , & boniscesleftibus abundare.

"n

b

^. Id petendi occafionem ultró nobis Ecclefia pre-

L

j

&t;

Áaa «

1 d

fjf

: 7'?4.; TraGat.VI1. Cap. i. Expla/z'ti'a

bet,dum ftatim poft Canonem;Oratíonem Domi- »

g

jdora

nicam tecitandam przfcribit : tum ut eà veluti omZ-

u m

niun utiliter petendoram fummä.(uppleatür', f

aliquit

quid forté in aliis Canonis , vel totius etiam Li-

jis, ii

turgiz precibus defit : tum etiam ut major illis

st

vts gratiàque ad impettandum accedat. Veri(-

Ài luiüäusg[

fimum quippe e(t, quod D. Cypríanusin fingu-

f Qu

lati libro de hac Oratione affirmat: cum dicatur,

geatt

quia quadclgnz, petiersmus a Patrein nomine e-

] mpcnüüï L

jf5 s dabit nobis , quantoeffcacins impetramus ,

gjggo

quad petiraus tn Chriffinomine, fipttamus ejus o-

æmsmmü

ratiose? Cuiin (imililibro de eadem oratiome, al-

tioti tylo przivit - Septimius Tertullianus, quem

M(l [ubmd

Magiftrum & nominare & (equi Cyprianus con-

J um

: huctnin C

fuevit, Poftquam enim expofuit , quomodo hzc

Oratío paucorum vérborum compendiis omnia

miuxdm p

pzné przcepra Domini complexa , zo£iss Evan-

3 Ueinip

gelus velüti Breviarium diciqueat , hzc randem

hlv

; Tertul.äe

de ejus efficacia (ubjungit

4 Deoigitur ordi-

QOrat. Do-

äöinclymMm*

qini.

natáreligio orationis , €4 defbiritu spfius jam

i frnd

IHnCy GD es ore diuinoferretur , animata, (uo

miDwih

privilegio ad(cendie sn cmlum, comraendans Pa«

-Dj

iri,que Filius docust.

(yritsd

6' I'

[

AMjanpan,

De Prommio Orvatiouit Domtatca.

iinty, d

Opia hic inapem facit : tot enim ex SS, Patti-

ptmfm

C

bus,Do&toribus, Theologis, &c ípiritualis vite

hi Bd

.. Magiftris,Orationem iftam (üis commenrariis illu-

Daimsgn

firarunt,ut omnia vel potiorum partem compledti,

tie Chrit

) haud parvt voluminis foret : meliorem dele&tum

küdtcan

ptofiteri, folertiz n on vulgatis : (ine dele&u prie

Qp

müm obvia darepro:(us incivile,haud (ecus,quàm

M flcpr

fi ad incariofam men(íam fingulares hofpites in-

Brnatleq

vitates, Ne tamen Le&orem hinc prorías jeju-

9t dijy

num

L

] Wcrmmp;

D

Í

IHhg

s

in Canonem,e —relz'qua partes Miffa. 746

ha

niím ad alios autores: fuo forté incommodo di-

mhlü

Wtl

J

mittam, vilum eft exfolo fer& Cyprianoanté [au-

h

AL

dato aliqua delibare : um quod $. Hilarius, S. Au-

VM m

guftinus , aliique Patres illam ejus commentatio-

lem

nam fingulariter comrmsendenr: turm etiam quod

I 'ie,

Martyris illius glotiofiffimi memoria celebretur in

"Wi "ais

Canonc. Quare ejus veluti przfentis potiorem ra«

M

tionem haberi convenit:& fperari poteft eumtan-

'Ml)mm

tó impenfiüs a&urüapudDeuri, ut fancto illo Spi-

/My

ricu,quo divinam hanc Orationem expofuit;in hoe

'*WF&M

eam Sactificio recitemus,in cujus veluti teftem ad-

AWU

vocatus eft. Haud tamen àprepofito alienum du-

v«

n

xero;fi (ubinde-ex graviffimoTertulliano ad majo-

t

hus

rem nervum & efficaciam paucula adjnngam :

EW!M

hunc enim €yprianus in hoc precipué libro fibi

cidcinl

imitandam propofuit.

1 uv |

Utquein ipfis etiam przambulis,quando Sacer-

Tl

dosaltiori vocefe & populum ad orandum excitat,

IJZDWIL" |

ab inclycoMartyre aliquid difcamus : Oremns, in-

quit, fratres dilettiffimi, ficut Magifler Deus do-

tüpanen

n'muW

€nit|Et quid mirum (inter(cram ex Tertulliano)

Dens folus docere potuit , ut (e vellet orari. Pergit

d

"

Cyprianus: dinica E4 f'amiliaris ovatio ef Deum

de fuorogare, ad anves ejns ad[cendere Chriffsoe

y

jjisim

vationem. 4Agno[cat Pater Filii [ui verba, cum

i

IM

j

precem facumus : qui babitat in peütore, ip[e fit E

i« Voce. Haud aliter igitur pius Sacerdos fequentis

T f

Orationis profetat verba , quàm fiex ore & infti-

"

tutione Chri(ti (ingula exciperet : atque hinceamy

-.W*W

ducat fiduciam, quà fervus Dominum, reus Judi-

j

"

«€em, creatura Creatorem aufit Patrem füum voca-

ul

yil

re;quod fic praceperit Magifter, cujus ssffirutione

ii

jubemur fequi. Ab(que hoc enim,ut poftea fubdit

ul Wm

Cyer. 1Uud nomen nemo nofirum in oratione aa-

jiP

deret qm'n gerei

Aaa $

ng-

746 Tratfat.VIH. Cap.VII. Expofitio

;;CWW

Pergitidem Antiftes nos hortariser quandoPa-

jl

P.ymlln

trem Deum dicimns, qualifilui Deá agamns, ut

;,:anuif |

quomodo nobis placemus de Deo Patre fic fibi pla-

';;Wv ql/itm

ceat C$ ile de nobis.Cüm veró soffrum addimus,

gb,um[ö/ri'l

metnorcs fimus unitatis & pacis, cujüs gratia no«

mcamü ü

luerit utriufque Magifter , dum quis precatut ,

s

pro fecantüm privatim precari , dicendo : Parer

meusquiesin cmlis, necpauesa metm da mihi

bodie ;(ed pro omnibus, quia omnes in Chriftou-

jet

num fumus.Ut dcniquc,ldum nominamtts Patrem,

m

nobis effe in ceelis Deum, renuriciemus terreno &

| Nqum

carnali Parri, atqueadeo cateris etiam rebus mun-

fl

Marth.:3. danis, fecapdàmillud Chrifti placitum : Parren

j Md

nolite vobis vocare (iper yervam : unus eff enim

M Mi

Luc.14. Pazer vefler,qui in ca las eff. Ecillnd altezrum : Qui

-dMlfram

non renunciat onmibus , que polfidet, non porefl

erwül |

mens e[fe difcspulus, Quorum utrümque imple-

| [;,,(W/m

mus exaendo omnem inordínatum erga terrena

& fecularia affe&um , eaque cceleftibus & divinis

yim f

gl

poftponendo , quippe quorum Pater, atquas adeo

t qui

bzreditas & regnum non hujus ízculi, fedcos--

lorum exiftaat.

s intoq

: Temilans

Notandum : licet aliis ticulis cum toto genere

Afeter pet

bamano commuhibus Deüm Patrem pronuncia-

l tradi d

re polfimus, ut quod nos omnesratione ac liberta-

te donatos, in vivas & expre(las crearit (ui Numi-

. " tmprtina

T0

nis ímagines, 4 quo paternstasonmmisin ccelo 64 in

dmn. 0

Ephefs- tevramominatur , à D.tamen Cyp:iauo híc pra-

[

Til

]

qll()q

; cipué atieadi ad titulum Chriftianis proprium, qui

eft cgenerationis & juftificationis in. baptifmo

w ] bon

* pragunr

per quam peculiari ratione caepimus effe filii Dei ,

]i en

Jean. 1.

joxtaillad Evangeliam : Dedit eis poteflatem filios

^ - N CO

Dei fieri. bis , quicredunt án nomine ejus : pet

Srcndi

quem item Jpíritums adaptionis a;cepimms »'in

que

| Pnipd

D

'Hmm )

Í

Hmu

in Canonemye reliquas partes Miffa. 747

s

li,

guo Patrem non vocamus tanttüm,fed c/amarnus.

"l(al[,m.

*h

Uxdeinqit Cyprianus,Pater noffer idem c[i at,

EL Ill"' æi

ewrum, qui credunt,quiá, per Deum fantiifiats,

E'MW :

€$ gratia [piritualis natiitate reparati :ad quos

T&

ériam eam pb caufarm peritiones omhes fequentes

Btpm;

BRb (/)

veluri pxïopriaä refert.

| Imu

]

$ 1

CM

u

»

De tribus primis Petitionibus,

Wrxn

E st

!* U

Y yRima emnium eft, Sanifiretur eomen tuum.

ax|

M

INon quod opt:muJ/Deo, ait fanctiffimus Ánti-

W

ln

ftes, st fanthificetur orationbus noffris, fed quod

)C.T i":'

petamns ab eo, ut nomen ejus [antiificetmr in no-

r

bis, Rationem mox (übdit , 295 enzm Dens [2n-

t

AA A

ilimi

Ü

Tertul). 1,

&ificatur , qui ipfe fanificat? Quamfententiam

de Orat.

La

lus

fic preiveratSeptimius : Quando non f[antIum C$

€,35

d mb

fantlificatum eff per [emetipfam nomen Dei, um

d

[

cateros ([antlificet ex femetipfo? Perimusigitur, ut

w

]

in hominibus fanctificetur. Quod fieri Cyprianus

" [

p

Ajs,

ttadit , quando qui 1n bapriímo fah&tificati fu-

m

1095, ín €o, qgod e(fe ceepimus, perfeveramus. Sed

Tertüllianus non ad folos renatos, jamque fandti-

Lüümw

ficatos pctitionäm coatrZtat , verüm ad illos etiam

«

x*

extendit , 2os gratia Deiexpetlat, ütficadom- p,,u,g,

LWM

nes pertineat: :Zeo enim. inquit , fupensa orattone [up.c 4

r;ü'm "

zon dicentes, Santlificetur 12 mobis, in amnibus

4 MH"

dicimus. Optamus itaque , ut fanctum Dei no-

p

.meu, ( qao quidquid Deus eft & dicitur , defigna-

1

p

tut ] 2b omnibus timeatur, ametur, colatur: at e«

uj

jp?

jus augeatur gloria , ejufque SanStas, Sapientia ,

«)fjï

Bouitas, ceterzque parfedtiones wbique innotef-

wai

TA

^i

1]

" cant & cólantut.

-41:"[

N

Secundiüm eandem formam S. Cyprianus ex-

j

il

Pomppacitivn:m fæqizcntcm'; daáveuiatregnum

14HTS

ï j

y4f. Tralfat VIH. Cap.V11. Expofftio

ludgm kllkq

zuum , ut nempe uon /Deo fuum regnum; fed

nobis Dei regnum precemur. /Vars Deg; , in-

«Md quamä

J: volrtas

qui: ,quando non regnat ? aut apud eum quan-

do incipit , quod. €$ femper fuit , & effe non

gb ao

mlmlt/le

definit ! Noflrum vegnum. petimus: advegare

;,,',g,mttlügï

A Deo »nobis repromt[[um , Chriffi Sangnine C .

Paffione quafttum , ut qui m fetulo aute (ervivi-

(tj us df

C

mus. pofmodum Chrifla domimante regnemus.

In quibus étiam refpex:t ad illa Tertulliani : Deus

quans d

af

quando non regnat , in cujus mantm cor omnium

regum eli ? Sed quidquid nobis eptamus,in illum

auguramur, & slísd

"

eputamus, quqd ab illo ex- .

J

eGamus.

. Profequitut Cyprianus : Bene autem regnum

Dei petimus s id el, regnumcoleffe, quiaeft e

melg

terreffvevegnum.Sed quireuunctavit jam[acufoy

/ll/l(/ll [

W/f/ü, fz //

major eft &honoribts ejus &* veguo $ €4 ideoqui

feDeo && Chriffo dedicat,non terrena.fed cale[lia

Uungma

regna defiderat. Continua autem oratione €$

tl

preseopus efline excidamus à vegno catefh, ficuti

"n :Qunu'

Judauquibus priis promifsii fuerat exciderunt,

Mu dj

w uf

, Sequitar tertia petitio : Fzar yolmntas tua, ficut

$n cao, ( in terra. In quam haad minori fapiene

hmojig

Qq'm)u.im

tia, quàm eloquentia idem Praful & Martyr : /Vos

ut Deusfaciat, quod vnit y fed ut mos facere po[-

aludim

pmáfds

fimus,qua Dens vult. Nam Deo quisobfiflit, quo-

minus,quod velit , f'aciat ? Sedquia nobis a Dia-

anpnþ

bolo obfifhtur , quo minus peromnia . noffer ani-

inhy :ogir.

pH n

mus atque atius Deo ob(equatur, oramus t* petí-

musy ut fiat in nobis woluntas Dei . qua ut fiat in

Wrihig

IT

sobis,opuseft Dei voluntate , sd fl , ejus ope €4.

protetliones quia nemo [uts viribus fortis efh fed

t M

t mlj

Dei indulgentia £ mifericordià tutus eft.

Adfert deinde exemplum ipfiufmet Chrifti, in

Wi d

' eane

WM

àp Canonem,c relzqu;u partes Miffe. 749

eandcm fen&ntiamorantis, & Chuftiapá Rbeto-

"

li,

qd

ricà, ad quam à prophana fe trapftulit, quzenam fit

li

L

Dei voluutas, quam. Chriftus & fecit & docuir,

Ufw J

n

pluribus exponit.. Adferr deniqne explicationem

'"Wuutg

figuratam as & terra, ut per hanc caro, perillud

"

Wæ,w W(

fpirites intelligatur : quorum hiccoclcftia & divi-

müulm.

na quzrit, fed caroterrepa & fxcularia concupif.

M'"]m

cit, Verüm Tertullianus & alii Patres Gmphdus

pI

explicant, ut petamus ita homines in tetris obedi-

Vil

te Dco, ficut in co:lo Angch obediuat.

RLT

WIB U

$. II

De reliquis 4. Petitionibns,

2 hum

Uam eleganter , ait Tertullianus , :iwma[n- De Orat,

w

[

W'WM/

pientia ordsnem orationis énfiruxit ? ut pofé e, o

celeflia,ideff , poff Desnomen, Deivoluntatem,

7'1*'1)

w'wf ll

h

€ Deiregnnm,terrenis quoque nect(fitatibus pes

titionis locum faceret ? nam &d edixerat Domi-

ii

nus : Quarite prims regnumy & 1Hnc volisettago

wm*u»ü*

hu adjicientur. lu quartaigitur petitione : Pa-

f ad

nem. noffrum quotiduanum da nobis bodse, ci-

[wa WJ

bum nobis petimus & vi&tum, & quidem in diem.

eQAui*'

Quienimjnquit Cyprranus, Chrsfi cepit effe dif-

ukww

aipulusdiurnum debet cibum quarere nec in lon-.

.w,;rki i

qum defidería petitionis extendere, epfoéterum

hp

- Domino pm[rrrbtnte, €$ dicente 1 INolitein cra-

w.

g

flinitm cogitaye. Ejusque rationem mox reddir:

äh

ut

i*

quod €$ contrarium [ibi fit ,. €$ repuguans ,

WM

quaramnsyu [acnlo du vivere, qui petumts reg-

l]

"

nutm Dei velociter adyenire. Quamquam fecutus

i

ruríus Magl&rum, eandem petitionem non tan-

d !

/

tüm fmplierter de terceno pdne ; fed ctiam fpirs-

j jm

g

thaliter de collefti & Euchariftico velit incelligi, -

d

ANam -

g

s.

7jo Trallatus VILL. &4;;. FII. Expofttia

þ.fu'u'ci,tïP

lic

ANam panis vite Chriftus efl, & panis hicomnium

non cff , ed noffer , quivorpts ejus contingimns,

p

Pergi: deinde explicare;cur hunc panem ac cibum

: giuri

um ild

falutis potulantes nobis darí quotidie, racité peta-

thusà graviori prafervari deli&o , ne forté eo in-

r W kl)!hlf. :

tercedente abffenti ,& non cnmmummnn;icæg

r

Oi

lefhs pane probibeamur,

. Imploratá jam Dei lib

eralitate pro alimenzis, ;;

lao

jus etíam Clementiam pro peccatis noftris depre-

"m nojïtf 10

camut . ur enim g:aviGïmö* dictum à Tertulliano :

asitrtibir

DeOrak. Quid alimenta proderunt,fi ilisreptttamur quas

^]wsalolth

..6'

fíixaniras ad villimara ?. Ut reverà reputamur ,

- ii

quaradiu peccatorum debiris premimur. Pro bis

| Verdiu

ergo dituittendis togamus : & fimul falubriter ad-

| at

monemur,quód peccatores fjmus,ne quisfibi for-

ii g

té quafi innocens blandiatur, Lex veró , ut profe-

Mij

quitar B. Cyprianus ,- pezztíon adjnmgitur , qua

ïï

apkcas n

certa noy conditione €$ fponfsone conflrangity ut

ïfny?m(u/mä

(e nobis djsnitti debira poflmlemus . (ec&ndum

* cyseyt

quod cáiofi debiroribus noffrts dumittimus: feien-

RT

tes impetrari non po[Je, quod pro peecatís petimns;

hm m

nifi $ spficirca debitores noffros paria f aciamu.

wanpaii

Quam veluti talionis legem in illa petitione contt-

dotite omy

neti ipfemet Chriltus apettiffim& ttadidit, ciüm

Zhitmm:

Matih.é, ait; Skenim dimisleritis hominibus peccatacorí

hii

dimittet €$ vobis Pater veffer caleffss delitla ve-

hathiacin

ftra: f autem non dimi[eritis hominibus, nec Pa-

m)mlo,nil,

zer vefler dimittet volas peeeata ve[flra. Quomo-

tpfilor

do veró remittenda fir injuria, deponendo ex ani-

sicinto,

mo omne odium & inimicitiam ergaipjurie aüto*

a H

rem, quetendo privatam vindidam, nec comormu-

Ting gtj

nia Chiiftianz charitatis cfficia fübtrahendo ; fed

non fit neceffe cedere (uo jure, quod qui izjeriam

onem

tulir , ad debifgm fatisfadtionem & re&icati

iebti-

"

H. 'u'. ':v".

s

in Canonem ,e reliquas pártes Mz[le 73»

N

k

4

obinet, explicant Theoiogi 10 Tractatu de Cha-

a

ritate,

Va

Sequitur (exta petitio: Er ne nossmdscas in ten«

N

tationt m Yd elt/ne n05 patiaris iuduci, AD e0 ntti-

tb

7

ne quitentat, Abfit enim,nt Dominus tentave

videatur.Yra breviffime Tertüllianus. Unde pre-

À

tereà Cypiianus colligit , nihil contra nosadverfa-

lmmg

tivm poffe, nifi Deus ant? permiferit, ut opmazs tí-

u

mor nofler, 6 devotto , atque obferyatio ad Deum

ia

convertatur s quandoun tentatiombus noflris ni-

nj

bil malo liteat; mifi poteflas ind tribuatur. Que

r

petitio eó attentíüs Sacerdoti frequentanda , quod

(c0n

t c)

,

Dzmonis 4f£nt14 ad illos fortiüsimpugnandos in-

Epbof. e;* 4

sls

cumbant , qui.ex officio ceeleftibus divinifque ad-

g

di&i, fingulari vínculo cumm Deo copulantut : d-

d

A bdctfc.r.

busenim ejus eletius, quod pii vatisteftimonium

p

explicans Hieronymus oftendit;qzémodo devora-

S,Zlieron;

u

[]

]

to]Hda; ad ertbrandos AApoflolos,eorumque (uc-

epaft. ad

'/?afi/l-w

i

Enffcch.

!

ceífores expetieritYacultatem.

INW 4

Anfeprima tandem petitiohe ponimws : Se

VM

.mmw"

bera nos amalo. Quam vatii variéexponunt: fed

sin

nemo pleniüs, meliü(que Cypriano : /44/j enim

nomine cormprehendit adverfa cundta, que Dia-

TT t

uf;w

bolus & mundus contra nos moliuntur , 2 4u:52

A

petefl effe fida & Sirma tutela, fí nos Deus liberet,

j ;

Atque hincinfert, quod quando dicimus: Zi&era

IW?W

805 41Alo, nibil remanear,quod nltra adbnc de«

j

jl

gþt

beat poffnlari, Meritó igitur petitionem hauc ex«

M

cipitclaufula, quam Orationis Dominicz fignacus

" f

lum vocat S, Hieronymus , videlicet adeze ,

*

qua

lupä "

Optatmus, st ita flat,

uf

j

5' Iy.

252 Trafatus VT.

1.

WMW;

*

. Cap. ;fII. E;peþ'tio

qm fa.

j

Ü

T d

Libera not,qua[umus Doniine , &vc. "

In

[

jnq

Oftquam Tertullianus Orationem Dorini-

m

n

P

cam expo(uitmore rutíus fug;gravi nimirum,

gigom

De Orat,

hizc (übjungit : Quoniam tamen Dominuspro-

fripisalt

€« g»

[petor bumanar um nece[fitatum»[corfim pof? tra-

w;aplüfl

ditam orandi difciplinam,petitesinquit, C$ acci-

Lal

pietis d funt,qua petantur pro cireumflantia u .

mlïümx "i

jn[que : pmm;j]"ar legstima €3 erdinaria orationt

;[m;mgmmoï

qualifundamento, accidentium jns efl defiderio-

püdï'-qüh*

rum»jusefl (nperfiruendi extrin[censorationesi

m

eum memoria tamen praeeptorum ne quantum à-

Dunii to

praceptis , tantum ab auribus Deilonge, fimus

gl

Cujus vetitatis Ecclefia memor finità orationeDo-

teddendouri

tà

:

intca; aliam fubjüngit erationé,qua magis expli-

du

cat ultimam petitionsm prioris, videlicet, s /sbe-

zliti f

vemur ab omnibus malis,prazeritispra[entibus,

sgocó

€4 futuris. Qux explicatio aptiffimé congruit B,

CUM

Cypriano;qui, ut ahté vidimus, in eadem petitio-

3 D

ne, »al; nomine mala univarfa intellexic.

g tj t

Mala autem przterita lic nen fumuntur, ut jam

mithaldl

penitus funt tranlacta 5 fic enim ad przterita non

u'srcmpon q

datur potentia , ac moltó misüs oratio : fed pro

x o n

iis, quz in fuicaufa, vel radica tranfiergnt, in ali-

1d,umy

quibns tamen effe&ibus vel reliquiis manent, ut

amandal

peccata femel actu commiffa , in fui macula, vel -

"iif

obligatione ad peenam, velad bonum imbecillitate.

cim,

Similiter przfentia & futura non ea formalitateac-

x

l!)iüfuisquiq

cipienda , qua fuam prefentiam vel futuritionam

W,rm![ml

Deceffatio (ecüm ferunt: nam fic quoq; nulla effet. .

(s

fpes deprecandi : fed ut in aliquo periculo velprz-

Tupng|

*. fenti vel futuro nobis imminent ; p.,n" Deitamen

At s

alaintel-

clementiam avgrti queuat, Porro perex.

d

liguntar

7

in Canonem,eb reliquarparte& Mäfa. | 254

':m

-l.iguntur tam mala eulpz, quai paerz, careraque

1

advería, quz Chriftianz paci ac profpe: itati repue

m

gnant , quam ub finem Orationis poítvlamusin

hiíce duobus pofitam , wv 4 peccatis fimss femper

"i

[

m

dsbers, €$ ab omniperturbatione fecurs.

Pecimus autern hanc pacem s» d'sebss solfris ;

Ms

per quos à pluribus intelligicur nnivetfüm tempus.

n

militantis Eccleüiz , quod à Chrifto hominibus

I

conceffum, ut inluce Evangelii operari, fnamque

Utbl

falutem promovere poffint, uíque in diern extcemi

hn

judicii : quz , €àm nobisadferat so&em , in qua " n

Ittyuta

ampliüs eperarz five meretí non poffimus, dies

Vi

Domini aatonomaftice ab-A poftolo nomipatur ; 1* Cer s*

quod in eafe palam omnium Dominum eftendet,

WIDM!:;'::

gt

teddendounicyíque juxta operaejus. Poffuntta-

:[g,",;f,?

men dses nofori fimpliciüs fumi , o fenfu, quo E- * Reg. a.

" [ d !

zechias is (mis diebus pacam exoptabat: íta ut Sa-

WWM |

cerdos pro co folüm tempore pacem petat, quo in

p

Ecclefia vivent, quorum jam nomine Legatum a«

MW

git. Preces enim tam Sacerdotis , quam Eccle(iz,

ia

non nifi finirum valorem & «fficaciam habent:

T nl

unde haud abfque pézíentium detrimento in qua-

WW

vistempota quantumvis remeta fefe poffünt ex-

'MW»

tendere; Solorom Chrifti meritorum id privilegi-

um eít, ut proptet valorisinfinitatem, five cujuíqs

j

yt

damno cunóta (zcula ambiant. Nec fic minüs Ec«

j

clefix in futürum confalitur : càüm ením hoc fit ju-

j

j

d

geSactificium, dum mundus fteterit, perennatu-

rum; (ifuis quique temporibus Sacerdotes profpe»

t

"i

jf

xerinr, femper Eccle(ie profpe£&um erit. :

"

Quamvis autem Chriftum Dominum Advocas

r dl

W

tum noftrum hic jam in altari prefentern habea-

tti

j

mus,per cujus obteflationem omnes ad Patrem o-

n

M

rationes concludimus : Sanctorum tamen fuffrane

"

'-...

w;,rf*

Bbb

g'a

1

J ]WMWï

754 " dratíat, FII. Cap. V11. Expofitio

jim fq&äl

gianon negligimás;quia fcimus utrumque eo fuog

gmoantt

Ainicos honore dignari,ut multa in illorum grati-

am beneficia concedat; à quibus alioqui noftta nos

d

bt

indigniras repelleret, Ut verà faciendum graviter

Qencil,

admonet Conciliam Bafileenfe , nter omnes, qui

hn ;xGIZCOV

BF-/I'[-SKJT.—

ealtflem Regem pro uobis interpellant, precipue

o

45

«d gloriofiffimam illam.C4 omni laude diguiffima

s, hia t

fderam et

Virginem Mariam recurrimusqua quanto alti-

or exz]ht,mntö bumilts ad nos rejpicst , proquz-

a w h

Wumviamrw'

businutero geffait Salyatorem. "o vetó poft

'Apoftolorum Principes, S.24zdreasz invocamus ,

; ii

lus tunpi

vel ob fpecialems D. Gregorii Magni (à quo hanc

orationem ordinatam ferunt) erga hunc Apo-

w at g

Concmini

ftolum devotionem : quam etiam Monaftetio

ad clivam Scauri confttu&o, ejusque nomine de-

lat

dicato teftatus eft: vel quod primus vocatione in*

sunistitil

ter Apoftolos, Petruni ad Chriftum adduxerit , &

ia od

folemni confeffione coram /Egea Proconfule, ime

m

£naculati hujus Agni, quemin Altari quotidie im-

t

molabat, Sactificium celebrarit.

"

slin Va

L

$.. V.

ingipinis

diveiilnr

-- De hbofhsa frathione, €4 commixtione.

fj dro

"Y Nter vétba confueta, quibus Sacerdos pribr&m

ttmindit

À orationem concludit, tevetenter frangit hofti-

ldl ho

am. Cujus ritus cüm diveríz adferantur caufe à D.

htescoof

D.15.5 .

Thom^,& aliis/hzcinter ceteras haud infimo loco

* n

483« 4 $.

ducenda:quod co veluti novo emblemate expti-

Auilfimi (

ad 3.

matur paffio Chtifti, quam per aliud fyebolum in

Mnmpdy

Coafecratione fuiffe adumbratam, vidimus Cap.

Cipoml

s. lüb initium, - In paffione enim - Chrifti Corpus

"i Ts

variis medis fauciatum;ut flagellis in cure,fpinis i

M revoc

capite;clavisin manibus.& pedibus, lanceá inlate-

nui di«

^ dl

t£e. Quz vuliera, cüm Peg violentam conti

*

*

vilio-

iiv ch

|

|

D

Tuty

'!

3n Canopiém, P veliquas partes Miffe. 745

vilionem facta fuecint , f/actionis nomine aptif-

"*Wmmz

Mi

fimé deriotantur. Favetque ipía Scriptura, quz ae

jl

pud Apoftolumad formulam Cenfecrationis pa-*

lmwææ

nís, ubi valgatas addit textus tqmeod provobis tra-

I.Cef. ";

WWPM

N g

detur, cx Graco vertendai exhibet, 44od provo-

bis frangitur y plagis (cilicet conciditur & lacera-

M

A

du TT

tur, fumendo tempus przfens pro mox futuro/

Unde eríam ex libro Senreririarum Profperi Gra De Congf.

Bl v

uan. Dwum beflia fra

Chrifls

Can. Chtr

dfþ- 2.

BIN t

TuerBOYIA?TE Yedlik.

ngitm'r , pagïöz

[

s;

xlana

freugstur,

** Fitautem fractiotres in partes;*füfn"prdpte! gz

hi

fum ; tam propter myfterium. Ufus olim ferebar,

qui

ut przter partem in. Calicem dimiffam ,^ alteta

mlb

Communioni Sacerdotis cederet , tertía in altaci

d

fervaretar ufquead finem Miffz, tumque vel com-

d

municatüris ferviret, vel reponereturjn Sacrarío.

a

Jam veró lizc tertia (imul cura altetaà Sácerdote

MMW

coníumiturz- & nihilominus fra&io retinetur , ut

pattes complicatás comtnodiils ac decenrids fümi

g:kï&(&&*

ts

potlint. Variiautem varía hic tyfterfa reditanttit,

atq; inprimis divifioné corporisMyftici (ecundüra

M

divetíosftacus : quám refert Sergiis Pápa Cap.tr£-

pir*

formi, de confecrat, dift. 2;fed forté cojufpiam pi-

y

étatem juvabit permianare i Chtifti paffione, & in

p

P

ttibus divife hoftiz pattibus,rres precipuas paffio-

his pattes bonüdcrare,F]agcï?ationcm,Cdronazio-

g

nem, & Crucitixionem, quibus utantea dictum;

;gmu

facratiffima: Chrifti caro m

6

"

i

ir fon;xlä & 41':vifa

quodámmode fuit.

y?

"d

Ut porro ba&enus duplici fchermare Co

þf&:ra-

L.

tionis & Fra&tionis, mors Chrifti & paffio ii me-«

"

n

thoriam revocataelt: fic quoq: ejufdem R efürre-

Go duplici - ceremonia defignatut, Prima «ft

p

?bmmixiio fpecieru

m panis cum fpecigbus vini;

d

Bbb2

immif-

af

256 Tratfat. VII. Cap. VII. Expofitía

inumifla parcicula hoftiz in Calicem:altera eft dua«

Agiti

tum reliquarum conjun&io in patena. . Per p rimá

sonriatà

enim Sanguis in paffione cffufusCorpori quodam-

j ia

modo reftituitur : per alteram partes vulnetibus di«

janhet

vi(z, rueíus velatí uniuntur & coalefcunt. Utrum-

j a

quequod (pecietenushic gerítur;reipíain glorioía

ii

Chrfti Refurre&ione fa&um,ad camq; neceffari-

nmdign&lut

um fuit. Accedit ad eandem Chrifti refurgentis

mek

fÍcenam apprecatio pacis: Pax Doomzni fit femper

st m

vobifcum :-quemadmodum Chriftus. Diícipulis

ht

poft Refurre&ionem apparens precabatur. De

npjit

qua pace,cüm plura dixerimus c. 4. $ 2. & s. hicfo:

(

lummodo animadvertimus apté aliquos ad triplex

J

Crucis fignüm , quod Sacerdos inter priora verba

cum particula hoftiz faper Calicem format, tripli-

cem pacem meditari:unam hominis cumDeo,quæ

Metdot

in ejus gratia, amicitiaq; confiftit: alteram hominis

S

[

J

cum feipfo,qua cam importat rcCte rationis & ap«

tidqd

p«titus concordiam;ut quod illa dictat;hicexequa-

r

tur: tertíam ejufdem cum proximo fuo, utnulli

tfteelcit

p:ebeat causá jutte alicujus offenfe, fed omnes po-

t Qolla

tiusChriftianz benevolentiz officiis fibi devinciat,

maundg

Dum autem Sacerdos particulam hoftiz immit«

pedines

tit in Calicem , ficprecatur : Zleccommixtio $

ttadm

conftcratio Corporis (v Sanguinis Domini, €$c«

tiliolc

Quibüs verbis ^non fignificatur propria mixtio

tbulus

Corporis & Sanguinis fecuadüm fe , fed impro-

gt

pria ratione fpecierum : ficuti etiam non füi ratio»

iedomi

ne, fed folarum fpecierum Corpus Domini dicitur

quptConf

frangi, juxta 1illud ex Officto Euchariftiz : AVw//4

tttionema

vet fit feiffaras fignitantim fit fraünra.Per cone

Ual

fecrationem. quog; nulia hic novaconverfio , five

hdomadhg

tranffabftantiatio denotatur,fed nova folammodo

ld

fignificatio (acramentalis, nimisum Refurrectionis.

tll

k

Do-

|

u

dn Canonem, G- veliquas partes Miffe. 752 :

Muxm:

Dominicz,modo anté expofito:Frudtus autem hu-

MPWh,m

jus commixtionis & confecrationis adjicitur iig

verbis, frat Acciptentibus nobis im vitam aternam:

l!mm

adquamlicet ob meritum operantis ipfaetiá com-

ld

mixtio-& confecratio conducat , fi ex fide vivà ,

Bu

a

tantique réligione myfterii imperetur; przcipoà

Atf

tamen digné (amentibus profunt res ipfze facratif-

ii

ii

fimz, quz miícentur, ita Chrifto fpondemre: Quj ots.d.

manducat meam Carnem,C bibit meum Sangui-

ia

a

memjhaber (quaficertà (po) vitam aternam,Cr ego -

re[n[citabo eum in noviffian die.

vll

CAPUT VIII.

ia

d

blprapanqnn diffofitiane ad. Commmumtionem $a-

cerdotalem.

ii

d

Acetdotalem voco Communionem , non hoc

d

folàm nomine,quod qui Sacerdos eft; eam ob-

d

«€at; ícd quod id faciat ex ipfo munere, minifterio»

d

que Sacerdorali.Adillud enim fpe&at,non tantàm

MWW

offetre facrificia, fed etiam confummiare ac perfice-

va

re. Quoddam autem prafenris Saciificii comple«

ii

menrumatq; perfe&ioinComunione confiftit.Ad

perfe&ionem enim facrificii pertinet,ut victima li

405

p

cet aüté maótata, penitus con(ümatur ; uti in holo-

cauftis poft combuftionem ficbat: fic quippe pleni-

M"H

üs ufibus humanis erepta , in folius De: cultum ac

W /

W

gloriam cedit,multoq; clariüs (ummum ejus in re&

omnes deminiü ante oculos ponit. PorroChriftus,

g

d

qui perConfecrationis verba viótimz quafi macta-

WW

tz rationem accepit. jam in Cornunione quandam

J

holocaufti imaginem induit: quando confumptis

,

i

in tomacho fpecicbus panis & vini,haudaliter füb

"À

illis effe definir , quàm 6 igne combureretur. Ad-

p

mirabilis fané fapientia Der, cui cuma tantz victimze

M l

Bbb ;

holo»

l MW Jl

733 NT ht?at.—VIïI. Cap. VIII:Exþofüa v

uj

holocauítu;o placsret;, nec. tamcn Unigeniti

l

n

fui digairati, reverentigque confaltam:viderer,

"

fi eum in-materialem ignem , non jarn. impii Ju-

j

dzi , Ícd pié (acrificantes conjicerent: vifum elft.

Wiyquff"

alitim illum inire modum, quo religios?confüme«

retur pet modum cibi & potus; quíq; & nobis fu-

tuzus effet atilior,& canti honoriSacramenti magis

! Aggul D!in

congrueret.Quis hic non exclamet cüm Propheta:;

(un bt

PX

Gonfitemini Domino, &t tnyocate nemen ejus: so

(

liich

tatfásitein populis adimventiones ejtes.

De Msf

"

1.1. e. 27.

Ex quibus colligit Cacdiaalis Béllarminus , ( à.

od

quo hanc um holocaufto analogiam didicimus )

! av

aliter ia Miffa commanicare Sacerdotes, aliter lai-.

x

cós , vel ipfos etíam Sacerdotes extra Miffam, In*

fiaios

Miffa enimcominunicant tanquam legi'timi Mi-

niftriad cam adtionem à Chrifto ordinati, (ed qui«

um Agnt

"Mifimifl

visextra M:ffam commiunicat ut privatus :InMiffa

At

potias habetar ratioconfumptionis, quàm fimpli-

idis x

€isfumptionís.magisq; fpe&tatutSactificium;quàm

x gt

céena vextra MifTam ad fpiritualem tantüm refeátis

^ endon u

onem atrenditac.Deníq; extraMiffam (olummodo

párticipatur de altari: in communione veró facer-

| um

Tipku

dotali a&io, quz perfe altare exigat, exercetur.

; Agm]m, AX

"Undeinfapermonemur,quanro mojoti religio-

ne & pietate commonicandum fir Sacerdoti in Sa»

pn'möfaluten

tmdltm

ctificio,quàm rpfi vel alteri extra illud : quantó fci-

Cnceeri

licet meliüs, accaratiüsq; obeunda ackto, ad quam

frenimin

«quis ex officio & confecratione renetur,quàm qua

Wa mor

privato fit:(i przfertim ad decentem illius functio-

wnqni

mem libsralius ftipendium à Principe accedat ;

quemadmodam hic fieci cenfendum , cüm Sacer-

m

ii of

do:ex vi fai ozdinis gratiá ingulari donetur, que

iDeus

haüd minüsad perfziendum Sacrificium , quàm

pe

- poudii

Primö conficiendum conducat. (ä?proptcr o

ram.

T

u

in Canonem , reliquaspartes Miffe. 759*

lL.

"

ram 1abir,ut non prophano, ( qued abfit ) fed fa-.:

Ti

crofan&arum cogitationum & affe&uum igne hoc

Wmm

holocauftum faccendat: qui quo magis in ejus me-

ditatione exakdeícat, (equentes preces ab Ecclefia

7 fei

t

præ(c:iptæ de(etyient.

N

TA

dl

$. L

Ui

|dgnus Dei,., qui tollis peccatamundi, &c..

t

u

^XUm ha&tenus in Canone precationes omnes

WUM

2004f

C

directz füerint ad Patrem, jam inciptunt con*

x

vettiad Filium.; nequeenim tunc primüm falu-

tandus eft tantus hofpes; quandg jom limen attigit

urtün

n

aut fübivit; (ed.obv:am exeundur, ibique incho-

andacfficia. Quod faciens Sacerdos, primà veluti

hat

lwl

M

falutatione Chriilum dulciffhimé. compellat tan-

( d

uam. Agnum, fed rationalem, non ovium,verüm

AliffimiFilium;deoque Dez Agnsm jam pridem.

(

IoAtt. Y«

àS.Praecuríore indigitatum : ejusque omnemtn-

r

difcelus dolentis mifericordiamn & pacem oratio-

x

ne ter repeticá implorat. Agni memoriam non

u

Pracurfor tantürm, fed receus Chrifti immolatio

joe

totolim agnorum factificils adutobrata (oggeffit.

Mm*

T.riplcx repetiti

o aptiffimé refetetur ad rripltcem

p

dem potius triplicem ftatum: ut

Agnum, aut ejaf

"u

falutemus

