g Reg. s humilem & abje&tam : ajebat enim:5icelumÉ$cali

gbl

calorum te capere nan po[[unt : quantó magis domus

quugad

bac,quam adificavi ? At num potiori jure nobis vi«

Po[ïxn,wqm

deatur omses divitias fpiritales, & quamliber dili-

atl

gentiam humanam inceptam effe, ut przparet fan-

n r

étuarium, inquo non Arca Dei , fed Dominusipfe

ais

requiefcat : Porró confülit Spiritus fan&us: s om-

ftcdidem

aibus operibus tuis praexcellens effo.Ygicar nónne

, Pal

jutum ef in hoc conemur excellerequod maxim

AÉ r

ferium eft, & cujuscetera com

i pl

quodammodo videntur ?

paratione, nugätoria

f dbl

r

"n hr h

|

CA-

EWJCHIMPOJ

(

40*

m htrbfm,ï:

o DePraparatione ud Miffam.

TA

CA IT VE

d

/4d digné celebrandum fidei puritas veduiritur ,

u vf

. quà intelle&lus fubitciatur. ei,quod docetur ,€$

AUMU

nulla adhibeatur induflria, "m J [feris altituda

t l

inþnatefm'tk.

$.

L

W]lmw, U&

Qdrrum

Ix;'müs gcncratim,kluäm fitneceffe omni,quà-

lii D

D

fieti poteft , procürare diligentiá , conveniens

difpofitto habeatur, ut facrum Mif officium dig-

n Qu

picelebretur. Supereft dicamus fingulatim, qualis «

Wal i

debeat eífe ifta difpofitio , in quo confiftat, & qua

ho eea,

opus fit diligeritia, ut illam comparemus. .

N

Rol g

. Pro hocfciend

um, quo

d difpofitio ad ce

lcbtþanl-x

n d d.

dum duplex eti Una generalis , altera pärticu—

i

laris. Generalis eft.ea diligentia, quà imcumbere

g

Sacerdotes debemus, ut vità noftra & converfatio

nilliza i

refpondeat (anctitati atque amplitudini myfterio-

"Tota vitd.

atb

rum, qua celebramus. Ethac eft principalis ma-

facerdota,

ob

gifque neceffaria praparatio : adeo ut omnino re-

lis fit prz-

!M)mc

quiratut ;tota Sacerdotis vita praparatio fitad d»

paratio ad

vin n

gne celebrandum, & in omni re tam circumípect? celebran-

m'.qmümplþ

agat , ut paratus eíle ad offerendum íemper dici dum.

poffic, utquein omnibus, quz dixeritác fecerit,

WWW

gt

recordetur feíe hodie celebraíle, & cras celebratu-

rum. Dequa praparatione diximus aliquid fuprà

i

du

"Tra&tatu fecundo, ubi oftendimus religione

i quà

N

j E?MW

facerdotale munus obligatur.

Particularis eft, ut , quantümvis Sacerdos fit

"m

fanctimoniá praftans, difponat fe tamen ad Mif-

fmurüümä

fam fingulari ftudio , cura & diligentia. De quo

d

geriere. difpofitionis aliquid modo dicemus. Et

[?

quamvis hacc preparatio in multis confiftat , re-

fiuci tamen illa poffu

nt adduo preciput ; purita-

V

tema

Cc 5

*

N

qoé Tratiatus IV, Cap, FT.

yl P,Mf

4

tem & attentionem five confiderationem , quia

,mun'*

n

L

in his cetera incladuntur.. De quibus fii

j

igulis fi»

ilatim agamus.

P

memmm(

d

&t

" Puritas triplex conftitui poteft, una fidei , altera

Q

vmm dpüg

intentionis , tertia conícientiz. De fidei puritate

" nCCCH

non eft, quód multa dicamus; quandoquidem, fi

j

m

W) mm

Deo placet , tra&temus cum/Sacerdotibus Catho-

licis, qui inftructi fünt veritate fidei, quam Ec-

gt A?O

fia Romana profitetur , qui conftanter. credunt

j ia

orine id , quod ipfa de hoc myfterio credendum

«X fmwï :

proponit. Unde quoad hoc íuficiat: admonere,

jigriatod

$n $5. 5$2-

inter omnia religionis Chriftianz myftería , unum

enirat

tramento

effc quod requirat exercitium fidei, SS.-Sacramen-

m

as

fidesexer. t Altaris, ubitotaliter claudendi fünt oculi ra-

Ímri m

cenda,

tionis humanz ; cuncterumque fenfuum externo-

Dd

tum:ac fidei aures aperiendz (ünt verbis Chri(ti

fJamilltöW

& declarationi S. Ecclefiz; falluntur enim hic om-

d

nesfen(us , vifus, guftus.tactus, olfactus mentiun-

mbnmu

Kom. 9- tur : (olus auditus, qui minifter eft fidei(fsdes ex AH-

n IJJQL'Gd !

'! ditujalTerit vetitatem, credendo fimpliciter & can-

as n

dide verbis Salvatoris, unde in Hymno concini-

ia st

mus;Preffer fides [upplementum fex[uum defetiut.

u uv

Nimirum ubi deficit experientia , fapplet & juvat

nsacr

fidei auditus: qui verbis Chtiftiinnixus,omnes fen-

liprtium

( fusarguit mendacii , totamque rationem humana:

I

induftriz falfam effe teftatur.

f

"

T.

A

tir

*

; .

$. II.

Vu)fAMolmm

i n

Uia hanc doctrinàm & candorcxh r&ligio-

t u

nis oderunt infelices haretici, in tam altos

hs Es

errores lap(i fant , ut mirabile videatur, poffe ca-

t ratre d

dere in intelle&us humanos , tam abí(urda, tam a-

l i

liena ab omni ratione & contraria veritati,qua di-

v QUJPP(

xit: Zoc f/i €or pies ipcum ; G, Flic eff [auguis meus:

3

LU

De fraparatiane"ad Miffm.- . 407

Maitb i.

wu[ld:rml j

& Hicfacitein meam Commiemoratnem. Item:

b Qu üng.g

Marti 14..

Carosmeaver? -f cibus,e4 fangtis mers vere eff p«

Luc& 22.

tus. Elxc verba cütm metidiana luce clariora fmt ip-

Jean.6. -

: lg

1

fi media luce caligant & éxccantur magis : ità pla

/

- Hatetiét

g àluce ex«

ïlthdeiW

j

"s

Wi

r ficut eorüm, qui Solem intuenuir apertis oculi

Jl

t f£acantuüre

fixoque obtatu, necelfe eft aciem hebetari; adeb u

ii (

nec orbem oppofitum, pec aliud quippiam poffint

Vs um f

videre, unde nos Apoftolus liortatur : 44ccedams: zb

Va du

cum . viro covde $m plenitudine fidei: Hlac fide con-

At

flanter.& fincere credamus verbis Chrifti , & iis-

n

ux Eccle(iafancta nobis:credenida propofuit; fine -

-

ij um

ülloexamine aut curiofa veftigatione :nefort? pae-

59 n

Bamá Spiritu fan&to conftitutam incurramus; Q

Prov, 2j

i i

ferutator eff majefFatis;opprimetur aglorte.

&D[UUMW

Quomo-

^ Diciere&te Apoftolus, quód in his myfteriis cre-

do fit cap.

ii r

dendo nos fübjiciamus: /n captivitatem redigent.

ef

Z

-

;,rivandus

Wutestfoo

omuem intelletlum inob[équinm ChrifHi. Yncele

intelle&us

drtsnti-

&s ergo bic mancipii inftat- detineatur. Quód"

M m

fi mancipium aliquod fe rei- domefticz , fpretó :

impace

pattefamilias, immi(ceret , velletque inquirere re:

ln

&tene ari male, omnia agerentur , fi ratiani confo-

jimu

Ba , fiadvería : numquid meritó huic refpondere-

mus àudaciz: Impudens ardelio ; quiste negótio

zi gt

ao*

iti przfecit? tuum eft fervire, &, quod mandatut;;

WWMF& t

exequi ; non licet fcruteris, uttum redte an 'tor

li

t*, que fünt domini , gerantur. Tali fubjectiónie

vult Apoftolus in myfteriis fidei intelle&tus noftet

fubdatur, nihil excutiat altius, credat' candidé,

H

quod mandatur ;.impleat tamquamin fervitatenv

snias

redactus. Et id nsaxime conetur in hoc tnyfterie;

7 al

y us

nam praterea dicimus in' verbis confecrationiís,

quód hoc Sanctiffimum Sacramentum fit 27iffe-

IZUUS:WWL

tiam

rium fidei. Quippe in'omnibgs mytterii , e

conmflïg

Sàn-

C4.

T

lii

l le"

4 Tmö?;ttu: IV. Cap.. VT.

p

Cur $$.

ii

Sicramene

Sanctiffimz Trinitatis, locum habet humana fae

j

turm voce-

tio & lumen naturale intelle&us, ut fides juvetur,

jg

mmfd"m

eur tbyfte- Sed fidei tantàm hiclocus efthuicuni credendumz

! m&e

rium fidei, intellectus& ratie humana vinculis debet cozrce-

zi ,ne forté centendat examinare

D

9

Pa&üd

» Qujus fcicntimg

pm hi

0

non Pqtcrit obtinere.

u'!jnm'qum

^. z

&

$ INL.

"H

gf

Nter czrimonias, cfuæ À Deo ordimtæfïfiät ad

Ác

kaedcty

I

eíim Agni Paíchalis,

[ qui expreffa fioura eft

ao i,

fanaiffi

d T

mi Sacramenti ] preceptum etíam fuit in

22, bunc modum : IVon cormedetzs ex eo erudum quid,

muluzfohhll

'ffdi

nec cotlum aquá , [ed tamtim afum igni, caput

ynlticnid

eum pedíbius ejus, $ inte[LHinis vorabitis,uecvema-

n

sebit ex £o quidquam u/que manes (i quid: refr-

At ao

'mwfw&'öd

duum fuerit , comburetis,. Certs (i hic myfteria

gragdiainclufa non faiífent, frivolum fuiffet dice-

guuatmut

I€:.. 407 comedetzs ex eo crudum quíd , cüm cer-

inilmr

cum effet, quàd fic non erant comeftüri ,M8C Co-

nl

£um-4454: quia non fert confuetudo, ut Ágniita

vinicttitlo

coquantur, fed affentur.; Opus ergo fuit hacc fin»

m

gulatim prefcribere , ut fignarentur mytteria im-

vchcrras:ïmfkr

menía., quoad finctiffimum Sacramentum ,quod

Po[ftt, vlv

per Agnum fignificabatur. Quod opertet effe non

Áte, quid

crudum, non coécturn aquá.. Crudum voluerunt

TUf Ht

comedere Judzi, undemaxime offenfi funt, ut

Vl z

teftatur Evangelifta. Cüm enim dixiffet Dominus:

Mif d

Dun. 6

Jufimanducaveritis carnem Filii bountnes , €9 bi-

Atj um

Levitis ejus Janguinem , non babebitis vitamin

apanmifey

vobis. Tlli hoc, ut verba fonant, zftimantes, puta-

Iiofedoid

bant carnem laniatam in cibum dari, & fanguinem

"tore if

propinati ea ratione, qua eum illi effüderünt ; unde

A0 um g

& altercabantur: Dargu; eff bic feérmo , €$ quis

"tnddile u

pueft eum audire Quomodo poteft bis caruem

M

[uam

cl)' WI

m

T

be Præpumt'iant 4d Mt/fkm 409

i

Juam nobis dare ad mnanducandum: Ex (ane durum

Uf

Mf

fuiffet & quafiinhumanum , petere, ut caro facra«

tiffima cruda comederetur , atque ita tiatetialiter,

Id

Atj

utilli opinabantur; unde hoc nec patienter poterant

devorare , nec perferreloquentem. Similiter coqui

non debet aqua Philofophicz cutiofitatis ; aut ra-

tionishumanz, quemadmodum id conantur Gen-

tiles & Haretici , qui frigidiffimis rationibus, &

Mi

tlntd

vana facultate dicendi comprehendere volunt my-

hll ef

Éketia tam . divina, qua. proinde ipfis nullo funt

meafa

emolümento. Tantüm affari debet Agnus igne ca-

tv

ritátis, qua fola huncfacit fructuofüm

: omnefque

ii

in eo delicias includit.

lii um

- Quippedum confiderabitur amor maxime in- Amat

at; [j

flammatus, ex quoopus illud divinum proeeffit, omnem

r hctri

uperat.

omnes difficulrates concident , quasintelle&us &

difficulta-

dim i

humanaratio nequitevolvere , unde re&* dicitur.

tem,

v at

Siquidrefiduum fuerit , comburetis. Omneenim

li w te

quod intelle&tus & humana ratio non poteft pene-

mb um

uare,nec fcrutari inSanctiffimo Sacramento;remit-

"m fir has

tendum eft ad ignem amoris, qui in Chrifti pe&tore

vt

vehementiffim? flagrabat : narn is effecit, ut id fieri

at

poffet, quod fieri non poffe videbatur, unde fimi-

liter. quod intelligere in hoc myfterio non poffu-

n

mus;nec mente complecti per rationem huümanam

g (pini

&lumen naturz, id maximein cordibus nofttis

ii

inflammare debet amorem divinum ; qui fic nos

(ocnist

-

&ccendat, ut omnis afperitas & durities credendi,

in planam iiffe videatur,

y, !

Profetó itaeft , nihil haberi zque efficax , ut

d

Deiamore inflammemur, quàm videre eumdem

nabumw»ä;ï,

f.

Deum tam grandia tamque excellentia pro no-

aale

i

bis' condidiffe , ut nec ipíe nofter intelle&us ea

ul

netrare queat , & hoc fibi

tïomprehendcrc, nec pe

vult,

ial

^

Cc 5

!

IG

Tyraclatus I V Cap. FI I

;;mwl"'

f

d

vult, // 44id vefiduum fuerit , id eft, quod non po-

j

d

terit vorari, tgze combrtretis. Notaetiam 0 voras .

i PW

- dstir; nam per hoc fignificatur non minutatim de::

, lii

glutirj debere,ut communi cibo vefcimur : fed gat-:

M"Hdu

tur aperiendum effe latius , & ita capit, pedes, in-

pl

j a

at

1. Cor. r1. teftinadevoranda. Capzst Chréffi Deus , utinquit:

"

focran

Jia Greg. Apoftolus, per pedes intelligant San&ti facra

mejus :

bomil. 53« EYumanitatem , unde & totum hoc.fide debet de::

Vinege

és Evgng.

j

glutiri: Deus verus, & honso verus, integer,.cone

qquoövg[

;ftans animá & corpore , mukoquc ampliüsintefti-:

Qümplcxïü'""

na anioris , quo Deus opus tam mirabile canfecit;;:

pl

feíe in cibum potumque hominibus lareienda. -

mznzbroqu

Q;id ere-

Adeó , utíümmaüm, quz credere debeamus,

mmifüüm

dendum .

7

niidh rl

in $S. Sa-

hzc fint i nimirum, quódin ip(à enuntiatione ver-

borum , quibus ufüs ef Chriftusin ccena , panis:

t

ctamento,

: convertatur in verum Chrifti Corpus, vinumin:

iagayrint

.. fanguinem, atque füb his accidentibus confiftat!

stb

Deus ex fubfLantia Patris ante [acula genitus ,E

sl

"

bomo ex [ub[lantia matrís in f[eculo natus.. Idem.

m ao

ille, qui Virginis caftiffims vifceribas fuit inclufus;

iee]ton

& (aüpinus jacuitin prefepio, qui affixus eftcruci,

p

mortuus & fepultus: qui À mortuis refüxrexit;idem:

tonpuád

denique, qui fedet ad dexteram Patris omni gloria

vaggr:äü&mï

& majeftate , panis vinique fpeciebus continetur.

Ui

Hac ad fidem : & eft prima

plb

offerendum procuranda eft.-

putitas, qua ad dignä

tuvzl d

C^A Plb TWH

Ptl

JDe puritate intentionis , quam , ubi celebrat, $as

n

cerdos babeve tenetur : €4 de vario ftne , quiin

t ao

2Miffa debet pratends.

[

EC

I

"

,ïtdüm,wdt,ikg

.LTERA pufi/tas., d

i);imus, eft intentionis z

[ffnlm Qdj

qua ad rit& celebrandum valde neceffaria

TT

urit;

L

| ef. Nam, ficut Philofophi & Theologi afler

oni-

4

[

I

H

)

15: Praparatione ad Miffam. — a^

l

omnes a&iones hurnanz fpeciem à fine fiimuht, ad $. TP. r.a,

"ts

L

quem ordinantur, aut aþinccq;ionc qua fiunt. £* 2

1.4.8.

"g mlIU(IfEm'

raff T. 1.«

- fecuudum quod finis, propter quem operamur , ef »

IJ'iC *

äoï?fïm:üdï;

cnlpabilis,vel laudabilis,

Jecundum boc fnnt opera Omnes

DI i

poflra culpabilsasvel laudahilus. Quod eatenus ve- humana

Giones

Ti ttiq

rum eft, ut, cim nihi] fan&ius fitin Ecdlefía, quàm ?

fine (pe

H&ääaamefg

frequentatio Sacramentorum ; fi id fiat finiftraiu

t

tentione, & fine petverfo, malum etiam fit & facri-

cificantar,

t o

- legium, quod ipfe Chriftus edocuit : Sé ocm/ns ts

thtf

fuerit fimplex: tottiH corpus tuum lucidum evit : i

-"T.'üiïtfüfbdl,:

Altem oculus tuus nequam fusrit, totum covput tu-

ij

um tenebrofum erit, Acinip(isoperibus bonisvanti A&iones

tire db

momenti ef: éà dirigere & perfïccrc re&z intentio- bonz diri-

^'IUYSORRA Y

nis oculo, ut idem opus bonum, factum fine perfe- £antur ad

netn f02-

Sitcon p

€to & exeellenti, verbiratiá pro Dei amore, 8&cád

gisperfe -

omus, m

Qum,

" folam ejusgloriam;in tantüm füperet feipfum,cüm

hat lt

. fine minàs perfecto inftituitur/quamvis & ille bo-

]mh!m,ff

üius fit , exemplicau(sá ; timore inferni ; defiderio

as Va

premiiaut quocumque alio , quod privatam fpe-

hii

&et utilitatem ) üt comparatio inter hzc nulla re-

u dins ht

periatur : ficut.nec lumen folis cum luce candele

suümt ^ comparari üllo modo poteft, Tanti réfert res bonas

sst

aggredi fine & intentione perfecta,

Unde re&t inferetur , non effugere notam re- Sola con;

]

r

?

:

prehenfionis eos Sacerdotes, qui fola ducti con- (uetudine

ss

celebrare

füetudinead divina quotidie accedunt , & jamin-

eft peccae

"m |

ftante hora aut occafione celebrandi, fine ulla por-

t

ró confiderarione ad cxletia feruntut , ficut hora

J 1"'1 "'mj

&eena ad ceenaculum , cim €ó vocantur, tales ego

p m

quidem dixerim inreatum incutrere eorum , qui

j

accedunit, zec drjuatcant corpus Dosnini.

[

^

]

Etenim majore digni fünt rcprchenfibnc, qui Iremi pro»

; diximMi"

ï

j

1[3, p:er, lucrü

d V

-ad divina (& conferunt 'ccnuporgüs luqi cat

^

Iiyc temporata

pl

[

j

P

Tra&;ius IF. Cap,V1t.

j

five propter ftipendium, quodà Miffa funtaccez

mkbïü

Y

pturi. Quamvis enim fit licitum, ob celebratio-

«,x'f'im?[

nem praemium aliquod aut mercedem recipere K

?'f

j,

$.Cor. 9. [ quodadmittit Ecclefia : z que altari deferviunt,

jj d

de altario ysvant |nullo modo tamen licet , immó.

nefarium eft celebrare eo fine , aut ifta intentione

j

tanquam principali ; hi enim incurrere videntur

M d

Levit.1c. inculpam , quam lii Aaron incurrerunt offeren-

tesignem alienum: certe moventur ad celebran-

gt

dum non igni divinfamoris , fed opum cupiditate

-,mïti&nobisc

Bonav.tr.

ajnt f

de prap.

& avaritia , de qvibus Bonaventua teftatur : Ciyss

l

Tri doo

ad Mif

divina mysteria acciptunt , non ceeleflem panem ,

fedterrénum quarunt : non (uritum, fedlucrum:

MWWM] AK

Iam, €, 8

non Dei /qonarcw » fed quafium pecuniarum : €8

[mgulm du

;r;!?mb;'äuw.

Stacorpus Domini uom tam accipiunt , quamra-

am xl

pitnt, quia accedunt mon vocatt a Deo, (ed i

mguljï

& grau':rum í

& fua cupiditate d avaritia.

;;quibusil)wmq

Sed linquamus fines iftos vitiofos , & dignos

reprehenfione

qui fünt velüt portz falíx, pet

um datas

w od

quas nonnulli intrant , non tanquam fideles fer-

hsls

vi, ut recipiarit mercedem , fed ficutlatrones, ut

tapiant & predenwr. Multum intereft , Sacerdos

(onti

bené dirigat intentionem , càm eft celebraturus;

| Qiti m

105, n

quod ut fac

-

t1ecitanda;

ere norit, fäat fines , ob quos Miffa ci?:

tifereniz r

$: IL

Inispdin

quémmyti

S.Bottav,

ginfii g

ubs fupra

S

Bonaventura multos fines , vatiaíque inten-

€* 89« 10,

tiones affignat , ad quas opus fui munerís

Utrote dj

e» i.

Sacerdos poffit dirigere: ex cujas.doctrina, util-

SCX[ö, ii

Yines, aut lam recenfeamus Laconice

3:dod

0)

; ff:quentia pun&a*;ol-

intentio- ligemus.—

V

a

rl

nes, que

Sacerdoti

Sacerdoscelebraturus ,

äut ccchrans ad hos fi-

Rif

AUR

h

habendz, hiesfuam debet intentionem deftinare,

Primó;

57

De Praparatione ad Miffam.

413

TU

, Primó;ad gloriamDei,& ut hoc facrificio a&tum

I

UT

exhibeat latriz Deo debitum : optando, ut nomen & hono-

CCl w

ejus glbique gentium przdicetur; quod fieri nulla

rem &glo«

ram Dei,

re aptiis poteft , quàm. oblatione Corporis &

t [tn in

Sanguinis Chrifti, cum infinito fcumulo merito-

]

Cb i

rum.

AT Vi

Secundó , ut Chrifto obíequium praftet: q'ucm [

Betrtofere.

nihil fic poteft afficere ; quàm reprafentatio pa(- Ad obfe-

dbl

fionisac mortis, quz in Miffa propriiffime exhibe.

quium

Chrifto

Waoidige

tur ; undé id nobis tam enixé commendavit :

Hac praftandd

x (

quotie[cund, feceritis, in meimemoriam facietis.

Tertió, ad honorem & venerationem fàcratiffi-

Iit.

*j um

hono»

6 uv

mz Deiparg , aut quorumlibetSanctorum , quos

Vir-

panew t

fingulari affe&u reveremur. Illis quippà majus

inis Ma«

pra'ftari obfe.

g, um

uium non potc&,qu:ïm finomine ip- rie &San-

iDes fl

Íorum fanctiffimum Deo facrificium offeramus , &orum.

ii

velut in gratiarum actionem omnium beneficio-

jf W*S

zum, quibusà Deo magis magifque obligantur.

Quarto, ad utilitatem Ecclefiz univerfalis,

xgm'äüxw

"r d Aä Ecde:

mmixä&

tnentum fidei & religionis Chriftianz pet t

otüm g, rilitá«

p

orbem, ad quod hoc divinumacrificium m

itific? teg,

mmïa&ïï

conducit,

adidns

Quintó, ad cxcrcendarh, caritatemergaproxi- ^ V,

mos, vivos& defunctos, quorum, decet maxime, Ad charie

miferemur labores,fübveniamus inopiz: certi cm

tatem. er«

£

roxi-

fimus;nihil effe tam efficax ad (alutem vivorum,re-

fnos exer*

H

quiem mortuorum à Patre exorandam,quàm fan- cendam,

guinem Filii, quem ifte

u o

v

pro his & illis copiose libc-'

*

1

raliterque effudic.

uf

Sextó, ad augmentum & exercitium amorisdi- — VI.

g5

A(,i aug-

ib

vini: ducendo Deumiinconclave pectoris nq&ri E

TDentupm

n

ubi illum amic* amplectamur , eique nos conjun-

amoris di«

gamus fortiter :

3((

ms,M*

neSacramenti,

quod fit maxig—x—*ckh/ujus perceptio» vini,

j V

"i

P

al

ScPtin'LöJ

,

!

WIW

414

T. raä?atus IV C4 VII

o

VII.

Ad faci.

Septimó , ad habendam Deo gratiarun actio.

g U

nem, qui innos innumera beneficia contulit. At

j

endam

4

gestiarim nihilillitam acceptum. poteft offerri , quam fcri-

d

N

a&ionem. ficium Miflr , quod proprit facrificium eft laudis,

& vera gratiarum a&tio, unde & Euch

4

ariih"g, id eft,

(40 U

bona gratia nubcupatur.

VIiI,

Ottavo , ad fatisfa&tioriem pto peccatis. Nihil

pl qi t

, Ad faus-

ehim tantum poteft perfolvere , quàm Patri facta

"f aGionem

g

oblatio laborem atque meritorum Filii quz hic

duf

prio pec-

catis.

cüm in ara crucis obtuliffet , fuffecerunt affatim

pro omnium remiffione peccatorum. Et nihil eft,

quod noftres zque füppleat defe&tus.

-

IX.

u

Adobu-

Nonó, ad obtinendumà Deo, quidquid roga-

ï

exiaria, T

nend

mus,tam ut nos ab omni malo tueatur , quàmbe-

mhnrdtr, t

1eficiis fuis magis magifque obftringat, pro quo

quidquid 1

UT

rogamus €

flicaciffimum eft offerri Patri unigenitum Filium,

, Josti, ?. de quo dicit ApoftolusIoannes : 44Zvocatum babe-

siu ab

mpamm

mus apua Patrem lefum Chriffum ; 62 ipfe eff pro«

a d (

pitiatio pro peccatas noffris.

X.

3 t cudtg

, Decimo, ut participes fiamus meritorum Chri;

Adpirti- fti, qua copiose communicantur in San&iffimo:

n

Cipatio*

Fa

nem tué£-

'Sacramento, unde & Communio appellatur.

Adc[ümiï;mm

ritorum

Denique ut veftiamus nosipfo Chrifto , cjuf:

Chiüi, ^ Que in nos fpiritum recipiamus , adeó ut dicere

M rf

thud i

Galas.i.. pollimus cumApoftolo : ve aUtem non egoyuivit:

veroinne Chrifeus.

at

Ad hofte fines poteft Sacerdos Miffam, dirí-

Na rl

gere, & omnes has hábere intentiones : nec una

p

"nf halug

-alteram impediet, cüm fibi mutuo mirabiliter opi-

tulentur interque fe mirificam faciant harmoniam.

*10 d (

. Poterit tamen. hanc magis refpicere , ad quam af-

3 utofri |

fec&tus erit

pronior, aut cujus ope maxime Indige-

Bülry

Offeren- - bic.

Quiando veró locus non erit, ad hzcenuclea-

X unfay

dum/eü !

& pervolvenda, offeratpro omniea , quodinten-

Ea

—dit

ïfa;.ml

[

De?mpamtlione ad Miffam.

41$

m

ditChriftus in infitutione Sacramenti, & pro ua- Pro omni

| ffcu m.ä

cumque intebtione , quam voluit & modó vult.,

€0, pro

quo Chris

Mi u

1

habeant Sacerdotes ,. nam ifta generalitate totum

ftus.

j

!

"

indj

. includitur.. Ethacc fuüïciunt de puritate intentio

3

lkäïbanïhä, il

nis.

CAA-P UT EE

Moytart N

" hf

De puritate corij&t'ehtiæ, qua ad dirné celebrane

dumrequirirur : & ut fjt

T

pefüä?n,'e/tiafn fz':yw-

N

ntalibus e[fe deber.,

Z

tratdfin

äm.hmhl

y VT.

NU

"

Ertiaputitas, quam diximus neceffariam ,Wc&'

h i.

T

conícientiz, De hac füprà declaratum efb c55.4 1u.

IUr, Qul

multumreferre, maxima fit, necfolàm de morta- j« 7742

n

UT

hii ,

libus efle debere, fed etiam, quoad fieri poterit, de

Alb

- venialibus peccatis Amagna enim ex parte fru«

ctum impediunt Sacramenti , & indignos, qui ce-

ii

lebremus, efficiunt. Quod ut meliüs exaggere-

t

u

i

ii inus, attent? confiderandum elt, quàm enixe

zv asole

* olim pracepezit Deus , ut ad victimarum oblatio-

nem omnis in animo & corpore puritas eluceret,

ma???km,

Adeíüm Agnitoties mandat , ut illo, nifi mundus

M&'Q(O (yh,

ï','&fc:itur. Ingreffüs in domum, aut prztorium,five

g

' tribunal hominis Gentilis & profani impediebat

tf

€elebrationem Pafcha , ut conftat ex Evangelio.

NNam Judei ea de caula ingredi noluerunt pratori-

" &[(&1 2

um Pilai, qui Gentilis erat : Ut zez contamizaren-

loan,ig,

Z

li

thr, [ed manducarent Pa[cba, Exenim magno de

&

gnLWW

bemus pudore (üffandi , ubiintuemur negligen-

'tiam, quanoftrüm plerique torpent in extergen-

dis maculis peccatorum , cüm & ha illis craífio-

mgis rdgïöt'z

r ajtits

tesfint , noftraque myfterialong? fint excellen-

gmtr,

Gora antiquis; celebramus nem PG verum Pafcha ,

cujus

WPIOWW ET.

1

n

j,/

410

Traciatus IF.. Cap. F11T,

N

"

& Cor;.. cajusalterum figura erat loquente Apoftolo: Pa-

pi

fihamofirum immolatus eff ChriflusGc comedimus

j

verum Dei Agnum, gui toljit peccata emundi.

» li

Confundi etiam debemus ex ea diligentia ; quá

j

jbr

commendavit Deus Sacerdotibusantiquis , fe la-

Y W

varent & abftergerent mundiffime , priufquamad

facrificia accingerentur ; unde in Exodo legimus :

Wm&

n

Exod. 3o. Facio C labrum ancuta cum bafs ua ad lavandi,

poue[, illud inter taberaacula teflFimmonis €9 altare,

agl n

E mifíaaqua lavabunt in ea Aaron , €$ filii ejus

jl

sánus ac pedes, quando ingre[Juri [unt tabernacu-

ib d

]Iiva te[bimonti,E$ quando acceffuri ]qnt ad aítare,

j ii

ut offerant in eo thymiama Domino , ne fortó morie

j

anttr fpecula etiamaderant , quibus omnemla-

n t

[

bem commodiüs poffent auferre.

g d

Si ifta non fuiffent fig

o

narerum fpiritualium &

kadr)p;':m&ül'ü! :

majoris momenti, labrum illud ad animantium

diwunit, !

oblationes füperfluum:judicatum eífet. Ad quid

; dl

neceffe pedesabluere , cüim excoriandus erataries

J

aut bos, frufta dividerida, ventres lavandi,& hisfi-

milia, ( que fpe&tabantad Sacerdotes, ) quid; in-

Nisdiny

a,

quam, neceffaría pedum ablutio , quandoquidem

illi ad facrificia nihil conferrent ? immó nec manus

qolDenin

albb

lavare neceffum videtur fuiffe, cim pauló poft

ctr n

fanguine animalium effent inficiendz. Verüm ifta

&obifcum loquebantur : docebant , quàm neceffa-

Aeyntmi

danay i

ria foret mundities pro oblatione myfteriorumno-

hum

vi Teftamenti, ac przrfertim $S. factificii,quod per

Malacha. Malàchiam [peciatim vocatur oblatio munda : n

ipultridr

tlect D

omni , inquit , Joco facrificatur, €8 offertur nomini

meo oblatio musda, unde opus eft fiimma puritate,

LT

Hl/mdg;;(m

nontantüm in manibus , fed etiam pedibus, id eft,

non folüm peccata

Wiito,

graviora, verlum etiam, quaie«

winxn j

yi?,funt, abjiciantur.

Idem

t

47

"?""W

De Praparat, Ad. Miffam..

;üq

'

" [dem Chriftus voluit fignificare , cüo1 ante Sa- Quid fig-

/Mmm

cramenti ercgationer, Difcipuloram pede« ablu-

pificet à

Ti

Chriflo

erer.Portó teftatus erat:2am vos mundi e[lis prop-

pedesDif-

Wd]lgcnm,k

ter fermonem quem locutusfum vobís. Simundi,

cipulorun!

Wälimqws

h

lt

ad quid,ó Salvator ! labrum, aqua, linteum denig; ablui,

&J&) PHUR]

quo precingeris? ut ulttà mundeminitnam ad per-

MU

TA

ceptionem Corporis & Sanguinis mei, non qua-

lifcmq; munditia requirítur,(edà veztice ufque od

iil

APOGJ 8';

plantam pedis. Qui mnudus eflmon indiget nif ut

n ) b' f/" l/kl

pedes layes Qd vos mundi effiss(ad, Quijnflus eff,

t/ntiru

Jnfhficetuy adhuc,es qui fantIus eflfantlifietur

inmddn,

adbuee4 qi mundus efh ,mundetur adbuc. Po-

i, f

tiffimüm pedes lavandi gnaviter : nat ficut hurni

ibsnti

gradiuurur, ad alterum veftigmm fordefcunt. Pe-

h

des aními funt defideria & affe&us ; namper hac

fjl

ille ad opus inducitur: cumque affiguntur tertz ,

adadaumarüm

facilécontaminant, & pulvis aliquis adharefcit ;

mdt Kl

: uqdc ruríus lotioni fübjiciuntur.

v us

n

ssts

s gl

n

N

Emo exiftimet parum refetre hanc pedum Munditig

ii ag

munditiam ; fed omnibus metum incutiar , 3 Venialie

quod Dominus dixit Petto, qui tíitulo humilitatis ,^ PI9*

m;l

u

*

m

-molebat fibi pedes d Chriftolavari; cumque perti-

taciter obíiftere videretur, ait ei Dominus: 5; 2ox . !9

P

g

'm

)P

i

layeroteynon babebis partera mecum;mundus qui-

- dem etat; ut ceteri,excepto Juda,(ed in padibus ad-

tb

Sgu

' buemunditía deficicbat: (ine qua non poterat pat-

S. Bern;

ticeps effa myfteriorum. Ira (an&us Bernardus fu-

ferin. de:

; at u

perhe« verba Domini, in hunc modum: Seémus

cena D&

ia

autem quia ablutio eff iflapedum Difüpulorum, titi.

d

!d diluendapeccata, qua non [unt ad mortem, à

y H

quibus plené cayere non po[[nmmus n bac vita,per-

enté

*WW tin;*uf;quod ex vo plané con[lat , quid offer

"as

í

l]i

414

fra&atus IF. Cap. V'III.

uei

mantus Cécaput parsier ad abluendumyreffonfum

yit

efl : Qmilorus eff , non indiget, nifi && pedes lauet,

jj

Lotus emm effqui gravia pectata nos habtt, cti-

ijeines

jü: capnt, id eflLintentio,£g manusyd eflsperatios

l

€$ convev[atio munda efl : [ed pedes, qui [unt ani-

f gm

ma affetlones, dum su boc pniveve gradimur ,ex

MM

r

gt

£oto mundse[fe nou po[Jpmt, quin aliquando va-

nitati, aliquando voluptati,ant curiofitati, plus

gt

gl

quáamoportet, cedat animus , Vel ad horam : $m

multisenim offendimus omues.F'eruntamen nemo

du dir,t

bac, qua videntur modicacontemnat,ant parvi-

NT

pendat,nemo perniciofa feeuritate dormitet. Qua-

gt

miam( ficut andivit Petrus) mfi laverit eaChri-

ieyne u)

nl

f[tiss nom habebimus partem eum eo.

Diony( de

Sanctus veróDionyfius Arcopagita de ablutio.

zpbim;i/uill,/ü

Ecclsf. l) me, qua fit circa Offertorium; ut ajunt, italoqui-

wium, J

6rAFcU.

U.

tur : Abl ntio ila non fit ad delendas corporis for-

p

uid ig- de^qua jam lota fuerant.fed in [ymbolum, quod

p

s

nificetab. oporteat n0s à peccatis ommibus mundari , €$ ad

r

lutiodigi- defignandam animi puritatem:atá, ideo abluune

n d

torum in tur,

non mants;fed [ola extremitates digitorum.

Ws

Miffa.

ml

Clem- los P

ad detignandurm, non [oliem gravia.fed etiam le«

conti. c, s.

iffimza peccata effe tollenda..1demaffirmat Cle-

NUUT

Cyril.

mens Papa, Cyrillus Alexsndrinus, & $. Thomas,

Catecb.s,

ii

Hac peccata venialia iunt vulpecula,quasenixé

Éf

0'!

yft

togabat fponíus celeftis, venatione tollerentur ; -

lt

.ü

PL

$.4-32:6.

quia nimitum parvz licer eff: nt,grave tamen dam-

Mil

54 4d. 1.

num adferebant : Capite mobis onlpes parüulas,

lod

Cant. 2. qua domoliuntur vineasEjuhinodi (ant hecdeli-

leve d

Venialia

valde offi

ta:que quamvís parva videantur,magnum tamea

D] Mz;'dlyg

ciuut aní-

inferunt detrimentum: precipué ut Sanctiffimum

Mil

inz.

Sacramentum minus digné recipiatur, firactufque

tb lg,

Cop.s bu- (liàs debitns parum aectefcat. Quippe, ( ut fuprà

"t

j9s Tra&, oftenfum eít:) peccata venialia, quamvis non im-

Y

WWW

pcdiam

! m -'

W,/'M"!"il

De Praparatione ad Miffum,

4t9

diantomnino fructum Sacramenti, meagta tamen

Vafayi

Muttwij,

eum ex parte remorantur j obftant enim; quo míe

ss potíatur aníma fpiritali refectione,folatio Spi-

'F"Wt&ym

titus (andti; dulcedine & faavitate quádam, qua

b 'W/)!M/HI[

*Wf!ld/!m

folent affici, qui mundo fant corde & re&é difpo-

fito;aliisitem fru&ibus fpoliatur,qui maximi fune

Wilgiqud,

morenti: quibusfe privari qui noncurat, fpem

UHf

M :

fer& omnem bonorum fpiritalium& confervande

falutis videtur abjeciffe.

VH

uftum effet , üt celebraturi expenderemus,

u!mnmym:

m

quod lfaias: quife raptum fuiffe in fpititu, pofi-

tumque in templo affetit, ubi intuebatur Princi-

IWGWHOM'

pem fummz majeftatis ; cujus gloria plenus erat

h,

otbisterrarum, cui voce maxima acclamabanr Se«

ial

raphini, Sanélus, [antTHis, fantus,Deminus Deus

li

mjo, il

exercituum, plena eff omnis terra gloria ejus.

hrijr

Quem ubi vidit Propheta, & ipfius claritate fua

njshin u

cogaoícens peccata, qnz anté nonnoverat, com«

hw

pun&us mente exclamavit : Ve mi£i, quia vir pol-

lm:nt'uaklfublw

Intus labiis ego (umz. €$ m medio popnli polluta

weitm d

labia babentis ego babsto , €4 Regem Dominum

exercituum vidiorulis meis.Hacracione contem«

nb

m

plabitut Sacerdos & quilibet Chriftianus, quando

MW,W'

fidei lamine cognofcit, quód ille quem recepturus

ümMW

eft, fit verus Dei filius, zqualis Patri, à quo ttepi-

i, t

u

dant Seraphim,& columnz celorum timore incli-

d

nantur;ita tremebundus accedar,moximaque füb-

jicd

(j

miffione (csleram fuorum graviratem deprecatus

WE

exclamet: Ah quàm fa:dus, quàám immundus, qui

null

coram Máajeftare puriffima audeam apparere !

uvj"dw

D W)

Ad l(aiam,propter humilitatem & agnitionem,

quam de fs habebat , mifit Deus Seraphinum,

d

«ui carbone accenfo, quem tulerat de altari, la-

aecftm

bia Prophete mundavit, & dixit ; Ecce rerjgi boe

j

Ddea

labin

J

n

420

- dratfatus IF. Cap. VIIT.

V

pX

Jabia tHa,€4 auferetur iniquitastua , C pecca-

,,,50"

tumtuum mnndabitur. Sed nobis mittit non Se..

J

dwjüm

zaphinos , fed Sacerdotes, qui majore praditi funt

;gzmenmm

auctoritate, ut mentes noftras per Paenitentiz Sa-

^ ülmusl'm

eramentum ab emni macula expurgent : quo tam

i

perfe&à lavantur, ut coqtinuö nive candidiores

ag

appareant.

P

g sR

Et ut propri

& dicamus, son mittit Seraphinum

nec Sacerdotem,

fed Rex glotiz & Dominus An-

P n

jirn

gelorumfuis ipfe manibus nos emundat in Sacra-

mento Paenitentiz:nam ejus,quz datur;abíolutio«

;gü('umlw"

ii jiia

nisauctor eft principalis, Sic Malachias , loquens

deadventuChrifti in mundum, & de hac Saccrdo-

viiimamd

of t

tüm emuhidatione, ut offerant factificium accep.

Millaclig.

tum:ait enitn : Ecce venst, dicit Dossnus exerci-

vondgidüt

vaopimd

tuum:e4 quis paterit copgitare diem adventus ejust

mü)naæöNw

ed quis flabir

ad videndum enm ? ip[e enim quafs

yiidp

sgnis confians,

€$ quafi berba fullonum.Et (edebit

la

cenflans 6d emundans arge

ntum , CÓ purgabit fi-

h

,ut fibiab his facrificia

PUL

lios Levi , id eft, Sacerdotes

accepta offerantur. Res eft digna notatu,& multa

d at

(raing

confolatione.eum,qui operatur effe&tum confeffi-

dlv

his, animifque puritatem addit,non e(lehominem

h

inortalem : quippe ad opus tam mirabile nemo

ib

fufficeret Apgelus, Chriftus ergo ipfum producit,

]

:

ii

abíolvit àculpa, expurgat mentes Íua vircate velut

W

au&or principalis.Sacerdos tantüm minifler eft &

ánftrumentum , qui nomine ipfius verba ifta pro-

nuntiat : Chrifus veró invifibiliter operatur : fa-

cratiffima ejus Humaaitas eft infttumentum pro-

pinquum, quz virtuté divinitatis fecum conjun»

€z, proprie, realiter, & immediaté operarur orm-

pem effe&tum Sacramenti: qui eft putgare animas

ab omni focditate & immanditia:& efficere,utfor-

moía

:

De Preparat, ad Miffam. — 42

gwm.., l

mofz fint & elegantes in oculisdivina Maicftans,

ii

