arennt nj

mus, prima neceflaria eft omnibus , qui ad Offia-

imtimnsc;m'

um obligantur, adeó , ut quamvisad fenfum quis

Tamtori

attendat , aut alia quavis confideratione fit occu-

dhwiryi

patus mente, femper tamen necefle ^it attendere

TT

ad verba, qua efferuntur : quz attentio talis eífe

tj D

debet, ut füfficienter ipfe intelligat fe bent & fine

ATU

errore pron»ntiare. Secunda & Tertia fibi mutuó

U Des b

mirabiliterauxiliantur : íi enim aliquis velletat-

tendere dumtaxat ad fenfüm verborum , etfi do-

[

Gusforet; facilt camen attentionis filum amitte-

:'KUTWP(QQ

ret,

hm

Vf

ld

^W

Appendix de Officio divino.

355

tLch]m

ret, & ut minüs diverteret ad fpeculationes & cu-

m

At

riofitates, qua nullius tunc effent emolumenti. Si-

militet (i tancàm in Deum ferri vellet , nec reffe-

1

étere ad fenfüm verborum , grande fatis effet peti-

l* 5W; Wlll

culum diftra&tionis, & facile in ftaporem quafi

ij

mexis verteretur,nifi forfican peritus foret orandi,

& quoudiano exercitio edoctus. Proind? fatius eft,

mmdonts,gn

magifque fecurum ; immó facillimum duobus his

20 r

uti modis attendonis , ita ut unusaltero juvetur ;

cmdliopnm

ponendo tamen ptincipale ftudium inattendendo

du

ibi elIe przféntem Deurs , quem hoc Officiolau-

i.

dare coneris. Id veró ut confervari pollit , appli-

um

candus eft animus ad ea , quz dicuntur , tanquam

T YT

ille, quiloquatur cum Deo,eaqueforma, quam

un: p

poluimus ad fecundym attentionis modum, offe«

ünput

ratorationem 2 que & latiüs infrà ponetur.

m g

Tertió advertendum eft ; optimam attentionem

r hn mna:

inoratione baberi , cüm mentis oculi finguntur in

PPTU T

Deo,ut in íe eft ,id eít; inipfa Divinitate, abítra-

g La

hendoà creaturis: fed hoc facere conftanter,&pa-

" m&HA&.W

tio diuturno eorum eft;qui exercitati (ünt, asque in

oratione plurimüm profecerunt; qui veró non fünt

jf

ts i

de horum numero,híc forfitan vehementer pericli-

»

"

m N

tarentur.Porró fecurum eft & utilegeneratim,tam

" u

exercitatis quàm inexercitatis , oculos ponant in

Hüumanitate Salvatoris,qui defe teitatur : Ego fmm Ioan. ze.

W»W*

j

oflium : per me ( quis introterit aluabuur. Et ne- '

f

imo verit ad Parrem,nifi per me. Iem: Qui vider Iotte i«

n

j

m , Videc $. Patrem.. Quapropter fecurum e(t

l

d

j

hanc viam íngredi, Rcrqge hoc oftium introire. ,

yil"

Cui Deus hanc feceritgratiam , ut altiüs incel-

(l!m]*g j

le&tu volare poffit, fequeeidem confiderandum

obtulerit fine ípecie creata ; recipiat iftecum fecu-

"

ritate tantüm munus. ' Verüm communis , fecu-

u

44

o

jl

"

356

A pmdi;c de officiodivimo.

avl

( y

ca & certa via eft in. Humanitate Chrifti Salvato-

a!

gt

qdii

ris; unde modus, qui hic declarandus eft,eft appli-

[

i

u

careOfficium divinum ad confiderationem mylfte.:

W

a

" mlf(tï

ziorum vitz & paffionis Chrifti.

p qllï

Jit

Quartó advertendum eft , neceffariam effe pro

if àm: V

hacratione procedcmdi, divifionem myfteriorum,

& horarum, quibus illa applicanda fant , adeo ut,

gjlmxmai

s

cümaliquam Horam volet quisrecitare, offerat

g ándo,

[

continuó myfterium feu myfteria, qua in ea con-

fiderandafunt. Requititur etiam, ut horum myfte-

i

(l

riorum fitante facta confideratio , circumftantize,

ab

sssl

uz concurrunt , bene perfpectze : nam dum Offi-

yébur? 0

cium perfolvitur, id fiericommode non poteft; fed -

ubi Horaaliqua inchoanda eft , intellectui repra-.

foi hn

at n

fentetur myfterium conforme cum omnibus ad- ,

ab

jun&tis , qua habec & novit praconfiderata , tan-

am fi in imaginetunc depiétum intueretur , aut

Q:nmml'jaga;lü

ql]

TT

pr&

(ens eidem fuiffet, & ad hoc dirigendum eft

lï.em'bmvm

omne, quod recitat , eo modo. ; quo infrà explica-

bitur fingulatim.

nicomar

t n

CAP UI X

Áin m

dac ts

Demodo applicandi Matutinas ad my[hrid, quá

illá borá acciderunt.

As Das

LU

! tavtqnt? Bo

Atutinum , quód Hora longa fit , ineaque

M

multaatque ingentia mylteria contigerint ;

!mam*

dividitur in dies totiu$ feptimana.

Mäfuuhm) !

lais

Die Lunz revolvitur myfterium Incarnationis,

rà pcrfc&um/ eft:

um b

quod probabiliuä eá noctis ho

nam cüm 1lla ipfa Natvitas ill

uxerit Salvatoris ,

;?;9"1'5: It

m menfes eífe

datur intclligi? tunc pracise nove

h COIPM

completos. Hic confideret unufquifque, pofitum-^ — wf

l-

'ä'm; lt

que fe arbiureturin angqlo in conclavi Virginisi

u

"Mm

Appendix de Officia divino,

247

du (s

M& |

"

]

que fþeculari s quomodo ipfä tuncexiftentein o-.

dl

ratione, ingreffus fit Angelus, eamque falutarit, &

Adngge

i

quz ibidem contigerunt , multoque amplius om-

neid, qued in vifceribus cattiffimz Virginis ex-

.:) Wlüflm f[lzï

pletum 'eft : qualiter illic Verbum divinura fa-

tf

&um fithomo: acininítanti quo creata fuitno-

Salin, al

biliffimailla anima anctiffimaque , & unita cor-

hgm:c, D7

puículo formato ex fanguine Virginis, operante

Ti el64 0

Spiritu an&o, conjuncta fit divinitati, & cognó-

rit perfectiffime dignitatis fuz amplitudinem, ad

memyj?o

$) g

quamab zterno erat prdeftinata. Contemplare

i tanis

quibus non laudibus divinamilla Majeftatem pro-

hod

fequebatur ? cognofcens item propter fe collaþa

L d

fuitle hominibus maxima beneficia , quantas o-

amodbs d

mnium nomine gratias Deo referebat , pracipue

[:U)I!(ldmi ü

cüm fe totius generis humani caput eíle petfenüt ?

tpintttn d

Quin etiam Virgo MatercaftifTima , quz noverat,

i ol d

quid in fuis vifceribus perfe&tum erat, dignitatem-

Q]qmiu?ïm

que mirabatur ipfa, ad quamà Deo fubiimata, &

beneficii noverat magnitudinem , quod homines

erantrecepturi , quàm immenfas laudes nomine

Íuo & cuncterum offerebat? fimiliter Angeli, qui

1

hzc myfteria cognorant , & bonitatem, quam i

mglld l

(

his Deus manifetavit , mirati fünt, quo non ge-

ii

nere laudationis f10 & hominum nomine eum or-

naverunt ? Hac bene perfpe&ta & cenfiderata

j

jini

magnam przbent materiam applicandi Officium

Wmsw

Matutinum , jungendo laudes noftras admodum

j

exiguas cum perfectiffimis , qüz tunc Deo obla-

m

tefuerunt. In hoc pracipue myfterio, ficut & in

/

feli.CIUiS ; recurrendum eft cum omnibus oratio-

us

"d

nibusad cor piffimum Salvatoris, atque ibidem

r

w

ponendz (unt velut in organo aut inftrumento

[

luaviffimo , uteas ipfe cum fuis conjunciis offe-

aj ;

Z3

rat

"

l

N

"

357

Jppendik de Officio divina,

».

rat Patri eterno, omnemque ex parte noftra aufe-

M unwn

u

tat defectum, & valore, efficacia,

At

confirmet.

fpiritu denjqu;

M,W

D

æmmo&"

Poterit hoc etiam dieapplicari , quod aïiqu6

i;,t!aw'"?.x

poft tempore apparuerit Angelus Jofepho , idem-

- daots. P

que incarnationis myfterium & virginitatem illi.

j cumg

batam revelarit, quod factum fuiffe noctu Evan-

(L.,mm ; firem

gelifta teftatur. Confiderari poteft, ac fieodem

p qorco

moemento ingrederetur conclave Virginis, reve-

renterqae. ei deferret, ac de concepto partu grä-,

st

tularetur; perpende item ingentem coníolatio-

-

gom.hm n |

nem,; quam Maria &]ofep*h perceperunt , quöd

anguftia omnis & moeror füblatus fuerit , nec du-

us Vs

qynlie u

biga, ab his telatas Deo

fas fuiffe.

grates laudefque impxen-

7 M"m/(

Die Martis obveríecur animo Natalis Re-

wf

demptoris, ubi primó confiderandum eft, quo

mdrpr:r'

sicum m

modo Virgo factatiffima cum fponfo füe fatiga-

ta labore itineris veftigat diverforium , quonon

la

invento in hara five &abulo pecorum requief-

"m

cit : quanta oratione Virgo parturiens in me-

ia

, fs

diam noétem fuerit impedita , cüm Filius eina-

tus eft primogenitus: quanto gaudio affecta fit,

| tuinuetd

ubi natum vidit Chriftum Dei, fine dolore, fine

- | pl o

J am gium

detrimento Virginiratis , quanta religione eun-

dem adorarit ut Deum vyerum, & lacte füo pave-

| dul

ritut verum hominem & filium füum : quanta fue-

| t

|

Q C

rit exultantium Angelorum latitia & canentium :

Glor:ain excelfis Deo : quanta pretas & devotio

|

|

üutrroggz:n

Paftorum, qui vehementer gavifi fünt Glorzficen -

U tgolim;

zei Deum : quanto frigore parvulus oppugnatus ,

t

[im, aoj

quibus lachrymis irrigatus, quogaudio inanima

perfufüs, quas denique laudes divinz obtulerit

tll

Majeftati. Hac & hujuímodi confiderari pof-

If

funt,

ï

]

MMW&M

?ppendix de Officio divine.

359

Ut

funt , quibus füfficienter cum devotione applica-

" t

bitur Ofhicium Matutinum, cuilibet punéto fuum -

P(almum , five nocturnum , prout videbitur con-

:æWJWA

venire, accommodando.

!

LL

Die Merchrii applicetur Matutinum ad vigflias

Chrifti Salvatoris. Pro quo [ciendum, quatenus ex

*

LTA

Evangelio id colligi poteft , habuifle pfo more

z st

-Chriftum , faltem tempore prædicationfs , diem

-'Mgms, [

infümere concionibus habendis , & operibuscari-

tatis: nocte veró in montem fecedebat aut defer-

:*.'mgmmugm

um d

tum, Difcipulilque dormientibus, vigilabat in ora-

aioiA

tione. Ex multis hoc Evangelii locis conftat, nomi-

-

nàátim S. Lucasteftatur illum à coena in mohtemfe

"

N

xibinrns

cgntulilï&, utoratet ; Exut fecundum con[uetudi | Lucu a.

eem [uam in montem Cliveti, Dicit porró S. Joan-

o ais

nes venitie Judam ad eum locum, in quoChriftum-

n d Q

certó deprehenderet : Sciebar auiem C jndas ; qui Joan,is.

tradebat eum, locum; quia frequenter je[ua conve-

mþäbäg

nerat lluc cuvn Di[eipulss [iis , adeo utillud, quod ;

Mmmmm

noGe paffionis fecit, irein montem, Difcipulis ex

u

at

una parte capientibus (omnum, Paftorem & Magi-

L

ftrum orando vigilare , jam fatis conftet in coníue-

mmïW

jl

tudinem ei venifle. Eftque coníideratioadmodum

que

T

y

pia, ut noítras Matutinas , vigilias & oratones

lgt

an

j

cum ipfius conjungamus. Poteft quiíque imagi-

n

nati feuna iftarum no&ium, fplendente. luna ad

d

gt

eos montes contendere , in quibus folebat perno-

t

o5

&tare Chriftus: qui pervenientem ad locumillum.

r d

"]

interroget: T& qua o ? fe autem refpondere:Domi-

"as

'ne, egofum : indulgeas , precor , temeritati mez,

v d

- qui, uttereperirem, & meintormares ad oratio-

gf ;

nem , concubia nodte veni. Ille autem reípon-

sus,

deat: Id quidem labenter , fed te aliam orationem

ipuli;

it li

doturus non füm, c!u-äm eam, quam Difc

com-

Z£4

j

36o

Wf

Appendix de Offício divino,

1*

commendavi , cujus exordium eft Parer- xofler.Si )

j q!mnc

,

P

gt

potró ex me fcire defideras » qua ratione noctem

d

galy

tranfiges orando ad me fingulis noctibus te confer,

& tunc quod ago, tu infpice,

at non poteris tamdiu

m 110&5 «

vigilare fub dio;

y o

fafficiat igitur, bene recitesHoras,

j

quas Ordo tuus tibi ad hoc pracícripfit , fufficiat,

" ao w

m

inquam,& Officium quod Ecclefia mea ordinavit:

quod enim illa docet , ipfum edocui , & orationes

D

laude(que, quas inftítuit,

mihi vehementer acceptz

i, gomoo

funt; proinde hac con

ainlinbum &

iftud , intelli

fidentiá períolvat officium

gens effe Deo gratiffimum , quód Ec-

-a&mndWa

Clefia ordima

tit; ait quódin contubernio oret Sal-

U qun

vatoris: cum hujufiodi nempe confiderationibus

asl

applicetur Matutinum , atque offeratur. peckori

remfuumfïW

ejus dulciffimo , ut cum (uis orationibus hoc con-

vicqpinga

jungere dignetur.

hu g

Dies Jovis refpondet inftitutioni SS.Sacramenti:

lnnz j

Chriftus ergo confideretur ,

duo modo noéte pat-

aptipottt

fionis, tali tempere &

occafione , o

pus aggreditue

zint, ao

immenfez caritatis & dulcedinis :

quodque benefi-

mgmxigüdqmw

cio maximo obftringit genus hur

m

anum, fciebat il-

Maecnsqncd

lenon fifficere hominem

pro reddenda gratiarum

tluretadi

actione , unde i pf

Patti gratias acturus difcumbit d

hzc & (imilia cir

tügiiereid

ca hoc myfterium revolvantur "

at

quibus Pfalmi c

cetut,

otumque'noöh's Officium appli-

uatind;

l, qu

DieV'eneri confideretur oratio habita in horto

m Pf&dmm l

Gethíemani, con(ideretur Chrifti captivitás, atque

omne , quod coram Anna &. Cai

(l

pha fuftinuit, in

quo materia eftcopiofiffima ,

cui applicari poffit

m Wlm

Matutinum.

[

Die Sabbatbi, ap

plicetur omnibus pznis , quas

eanocte paffus eft

,

]

th!HHorzaH

ubi Principes cum Pharifzis.

*ubitum difceffiffent

lii

»fuit nempe traditusmilitum

Ut

nequitie

t

!

E ew-lix de Ofrio divino.

36ó1

kümcMiIa li

ü:'ï) quzmæ.

nequitiz, qui ufque mane illum cuftodirent , at illi

in carcerem miferunt aut cataftam ,. ftrictiffimis

Id

D

vin&um catenis, aut ad poftem ligaveruet, quem

WHWW

deinde reliquo noctis tempore opprobriis fexcen-

Ri

Ti (

tiíque injuriisaut contumeliis obruerunt/, quíppé

gens erat audaciá incredibili, fronte meretricia ,

at rf

odio in Chriftum plufquam Vatiniano,

lzäüg&oraliou

Dies Domintca xefpondet Refurrectioni ; ubi

"Ut

meditare , quo modo anima Chrifti à corpore fe-

r d

,

i

juncta in limbum defcendit , intravitque immensá

i

glorià & majeftate, ftipante innumerá Angelorum

TC

catérvà; quo modo veró Datres , quitorannorum

Manlcis

curriculisadventum ejus praítolabantur , atferto-

: t p

rem füum exceperunt inctedibili ltitia;gratulatio-

tb

ne & applaufu: quantas gratias divinze Majeftati

habuerunt : quibus & ufque in tertium diem ad fe-

D t

pulchrum man£ primo congregatis, Chrifti anima

at

Íe cum corporeconjunxit , atqueà mortuis glorio-

u

farefurrexit , & continuó Angeli aperuerunt mo-

:'«sxqwlqug :

numentum, vigilchuc attoniti ftupore;trepidi me-

um b

tu velut exanimes conciderunt. Primó autem Do-

;m&&rmw

minus Matrem fan&iffimam vifitavit. O quz col-

gt

loquia, qui (érmones inftituti, donec furgeret auro-

ra, ío] rutilaret ! tunc quoque Dominus Magdale-

,mï*»:mmwwkz

nam coníolatus eft , ind& Petrum caterofque Di-

WMW

fcipulos, qua omnia pleniffima fünt divinalaude

& pradicatione. Hac quantum ad Matutinas.

mb

v

4

DUOP PT XE

bt n

alias Horas adwmyfleria Pa[-

Mm, MW

De mac?o applicandi

[on1s,

Eliquz Horz applicantur Paffioni Salvatoris,

rl

R

fecr

/

has

indüm id , quodquälik:gt horá gfftum

I

;Pc ; hocordine.

L

Z5

d

M&:W

(/

382

Appeudix de Officio divino.

j

"d Primam confideratur quid eá horá die paf-

q

od

fionis paí

l

us faerit Chriftus, Nimirum mane pri-

D

mo diluculo contentus factus eft Principum lu-

SIW

jrgonn

daorum : qüibus,cüm oblatus effet Chrittus, ite-

g

rum falfis calumniis petituseft, & quzttioni füb..

sao

5

p

i

je&tus, ac tandem ubi dignum morte judicatfent,

Pilaco ftiterunt : cujus in pratorio rurfüs accufa.

]cu n(

gl at

tum falsó obruere conati (ünt.. Inde ad Heto.

mgnu(W[lW

dem ductus fuit, qui fe Galilzz Regem voca.

bat: ab hoc. etiam & ab ejus exercitu jocis & ri

D ngk «uum

íu exceptus, velut infipiens vefte alba indutus

gerlinqe |

du t

Pilato remittitur , tunc aliquando cum infami Ba-

agl

rabba comparatus eft, & judicio populi tumul-

tuantis nequior dictus . ad crucem eft poftulátus,

qucmlllc t

Hzc ad Primam, unde in iftius Hotz principio

dedit

fic orandum.

piodiit

Benigniffime Domine Je(íu Chrzifte , infïxnfas

eneícditdt

tibi gratiasago , proimmenfa cari;ate quá volaifti

dumexic

prafens effe.in concilio Iudzis , in pratorio Iudi-

vabroeedon

ci, inpalaio Herodi, iterumque remitti Pilato :;

ei'altimti

pro cunctis paenis & laboribus , quos n iftis itine-

timilit,

ribus fubiifti - pro tua incredibili manfüetudine,

prtbnamis

quà aceufati , examinari & condemnari voluifti

um qrt

contemptus eíleà Rege inju(to & adultero, à plebe

hbgnmïm

n

cxca ingrataque ad mortem poftulari.

t

Supplico tbi , dux efto meus in omni itinere,

Mi

& infunde gratiam, quà mihi ipfi judex effe poí-

po ao

fim, numquam temett proximos judicaturüs, ha

Qd

gratie vis cfhciacz, ut homitum vana judicia , &

Á i

conceptam de me vel iniquiffimam opiniocem

tontusel d

pro nihilo ducam. Similiter cibi gratiasago, pre

A at

omnimoleftia, quam fiftinüitti hac hora cunctis

t rj

diebus vitz tue, u fs

omaes Horas,

pra cap. j, €9 .r:pm debet ad

M

«4d

WM(

"

H

lj

Abbendix de Offcio divino,

353

^

Mi

&W

" Vd'Tertiam con(iderátur , quomodo innocens

MO [

i

Salvator flagellis czfus eft , fpinis coronatus , fputo

j

r ris

oblitus, opprobriis divexatus , purpurà indutus,

arundine Rex ignominiz falutatus , populoque

*:äqaæ!hom

exhibitus hac przedicatione : Ecee bomo. quibus at-

RUT

ul

tente confideratis ita orandum:

"QOf

1 4((0

Domine Jefü Chritte , infinitas tibi gratiasago,

&iad H

pro (:mgulari amore , quo voluifti , traderéris in

lm n

manus crudeli(fimorum carnificum, qui te vefti-

2) jv r

bus indign& exutum ad'columnam vincirent , ve-

h ij

hementïfïimeque laceratum, probrofo ex fpinis

b ii

diademate redimitum , arundineo fcepuro ac pur-

i dul

purá inftructum velut Regeminvaforem , additif-

m d pl

quemille contumeliis, furibundz plebi fpe&tan-

dum exhiberent.

1 r r

T.

Supplico tibi per dolorem vulnerum tuorum,

(f ii

erue me & defende contra lenocinia & blanditias,

r

quibus impetorä carne. Per coronam tuam fþi--

;,wmm»

neam libeta me ab omni faftu , & vana gloria , ab

vqmm?m

omni fuco & hypocri(i : gratiámque largire, quá

g,qummfw

te adorem in fpiriru, veritate & reverentia, quä

sb w

par eít, tam interná quàm externá , qua paffionem

La

tuam contcmplctur cum meerore & 'mifcrationc

WKW&L*V

laborum tuorum ; tu veró me intuearis oculis tu&

um

miíericordiz , ac miferearis mei , qui fütn omninó

debilis asque imbecillis. Similiter tibigratiasago,

d

pro omni moleftia, quam fuftinuifti hac hora,

"d

1 OWW

cunctis diebus vita tuz,&c. w fupr à;

74d Sextam confideratur , quo modo Chriftus

m 4

damnatuseft ad mortem,Crucem in Golgotha de-

: ;m'quïw J

portavit, acetum bibit felle mixtum , nudatus de-

*.il:'fa rK

í

nique & claviscruci affixus celuminter & terram

i

ml

füblatus eft, hac hora fic dicendum:

D2

rf"

Domine Jefuü Chiifte, infinitas tibi gratias

J

ago

*00

364

Appendix de Officio divino,

46

ago, pro éa caritate , quä mortis fentcntiam,qxce.

, J

í

pifti-pro fümma fatigatione , quá crucem humeris

qu

a

deportafti, & ad Calvariam perductus amaritfimo

)qh

1

p

felle potatuses , veftibuíque fpokiasus acerbiffime

g

curi dolore vulnerum tuorum , (ümmá ignominiá

& pudore : graviffimo denique cruciam affixus

g D

cruci, & inaltum fablatus.

nl

: "Supplico übi , libera me de fententia niom's

ii

eim (

aterpa, & gratiam infunde, ut crucem feram poe:

nitentiz atque compuncionis , omnefque illas,

erar,

quibus me volueris gravatum efle , liberame à de-

m

liciisgul perniciofis: exue me veterihomine cum

snis pl

omnibusvitiis & affe&tionibus pravis: confige ani-

m pos

mum meum clavis amoris & timoristui , utnulla

min t

,

meumquam àte vexatio queat fäparate: mentem-

um ln

que meam erigeà terra & defideriis terrenis, ad

nj

Jean, 12,

Aj

caleftiatu quippe dixifti:Sr exa/rarws fuero àterra,

viadíeds k

omnia trabam ad meipfum. Similiter gratiasago,

pro omni moleftia, &c.sz fupra,

ial

"d Nonam conlideratut , quo modo tribus ho-

mmmä

ris in Crüce pependit Chriftus donec moreretut,

gms;»pmrim

u

Jog

-

antos ibidem dolores, qua tormenta pertulit

»terne & externe , feptcm verba, qua ibi pronun-

Domm'*þ(mi

tiaflet, expiravit, pro hac hora fe

uml

tionem:

quen;cm dicora-

yoclt

Benigniffime Domine Jefu Chrifte , infinitas

Atsqorn

tibi ao gratias, pro atrociffimis tormentis & dolo-

vv

ribus,quos trium horarum fpatio inCruce peudens

d g, q

fuftinuifti, pro verbis feptem , qua in ea locutus es,

Saydar

& pro acerbiffima , rmaxim£ ignominiofà & dolo-.

plio d

xola morte , quam fubire volui(ti,

Atl at

- Supplico tibi, fortitudinem ac conítantiam

Yaj jf

mihi dones , quá perfeverem iniis, quz ad cul-

LOT

tum tuum perünent ; memor fim indigniffimz

"Jfüimcdiqm2

paífionis

í

j

Wd'äiu.

þ'»

Jppendix de Officia divino;

36$

n

paffionis & mortis , internaque miferatione com-

DETN

pungar. Ne moriatur anima mea morte immore

:W de?'JS ïmjfä

tali, quam quodlibet mortale peccatum . opera-

lt

tur.Largire mihi fpiritum internz & externz mor-

J b)mml'gl]m

tificationis, ut mihi omnibufque motiar , tibi veró

MTTA

foli vivam. O Domine Deus; hanc mihi gratiam

concede , quá in obfequio tuo cultuque defungar,

Uümm mgm

& animam meami in manus tuas commendem. Ex.

: Mf!ümpæ

nunctibieam commendo, ac obteftor, ubi &cor-

t i

reevolarit, hanc clementer excipias , wuearis ab

]

j

ln

h

t

hofte infenfiffimo , & juftitie tuz contra eam rigo-

t

rem mitiges , paffionem denique, mortem & cru-

od

cem tuam ponas inter judicium tuum & animam

iuiti, tl

meam, neme judices fecundüm gravitatem deli-

t Wa

&orum, fed mifericordiz tuz abyllum.

nyems d

' Similiter tibigratiasago pro omni,&c. u* fnprá.

iil

A Ve[peras confideratur , quomodo Chriftus

jam vica defunctus lanceá in latere perfotfus-eft,

Sir g

unde (anguis & aqua profluxit: quo modo depofi-

;;;QMW*'MS'M

tus eft de cruce,quantus fuit meeror caftiffima Vir-

al t

ginis, quo plan&u filium mater amplexata eft , hac

Hora precare:

runtutt

Domine Jeíu Chrifte infinitas tibi gratias ago;

d nb

quie permififti; latus tuum lanceà aperiretur , ut

yolgné

pe&oris tui fecreta nobis paterent, &t amor ille di2

vinus quo nos profäquebanis, gratias ago, quia de-

ux]th"

poni voluifti de cruce , & recipi brachuis caftiffimae

mäm

m

(

"i

matris tue , quz incredibili quodam dolorecon-

fe&ta angebatur.

(Pwn)qk

Supplico tibi, cor meum. confige plagà amo-

yix o

ristui, & animam meam illa aqua , qua delatere

oO ,

tuo dimanavit , expurget ab omni labe peccati,

ul*

fiqua veró infirmitate fpiritus tenetur, hancían.

i

guinis tui medicina períanes , faciaíque partici-

ngmüfm' ,

Pcm

in

366

Appendix de Offício diviao,

,J

pem laetymarum & immenfi doloris , quo mater

Wml&

tua, dum pateretis , fuit difcruciata , fim etiam fer-

wu&

at

vus ejus fidelis, ut calem ipfa fua femper ópe &

".

auxilio defendat, przcipue autemin hora mortis

Fgucïcm '

ixe

conftanter opituletur. Similiter tibi gratias ago,

a

proomni ,&c. s fuprá,

"d Completorium: confiderare oportet , quomo-

P

do Corpus Domini illatum eft fepulchro , quod

Mmu'aïumu

milite fuit, cuftoditum : quo modo Virgo mater

G

plena lachrymis & dolore ,. in conclavi folitaria

flendo & gemendo diem rcüxrsc&ionis expecta-

liumin

vithac Hora (icorandum.

Atias

l

V

EY

Doimine :Jefü Chrife infmitas tibi gra

lu

ago , quia in fepulchrum inferri volui(ti inftar

;; w

güagixta

aliorum. Adoro corpus tuum junctum divinitati,

a, g

& pofitumiin fepulcho.

Supplico tibi, inanima mea vivim &

EOHVC—

&l

niens appara fepulehrum, in quo deponaris un-

ägïehwm,qw

€tione virtutum aromatica conditus,cuftodes item

db r

adhibeas in anima mea , ne fort? vana cloria fuf-

Mi k

furetur opes, quas in ea collocaris. Similiter tibi

gratias ago, &c. u fupra.

Vr ts

a, t

In hac divifione confiderationum pefitarum

'ïdülin&l'gmmu

advertendum pro majori facilitate & memoriz

conftantia , nihilutilius effe , qnàm ut unaquzque

alachda

illarurn im tres diftincta fit partes, ita ut fingulis

Wfldis, qm

TUT) ag2

finguli Pfalmi applicentur: tunc enim promptior

etit attentio , quz (i aliquando deficiat , faciliüs

oninetods t

"d

potetit innovari, Excmpli cauffà, inPrimg primqs

DI

Pfalmus applicetut ei parti, qua fignat, quo modo

Chriftus concilio Iudzorum oblatus eft , fecundus

AIUz g

:fünffd() [

ei, quzad Pilatum deductum effe commemorat,

tertius ei , quz ad Herodem,

al ub

(;uodxä; in ceteris

Hotis obfervandum.

W'"M:Dq

Qmnes 4

i

^

b

Mil

Appendix de Officio divine.

367

M.doml M

Omnes confiderationes allatz cum (üis oratiup-

Atf

culisfi firmà memoriá teneantur , mentaliter ma-

M/empa i

gna facilitate & brevitate exerceri poffunt : non fo-

"um g

lüm ut hic traduntur, fed magis fuse atque ample ,

prout cujuíque feret devotio, & temporis oppor-

tunitas edocebit , fic experti funt nonnulli , qui in

It Qu

hiíceexercendis operam ac ftudium pofüerunt : &

omnis fateatur neceffe eft, qui mediocri tántüm ad

]üäm j qmj

t Tro mar

hoc dxligcnn'ä fuerit conatus.

tcoi flara

QUP T XH.

t

Zd:Iius smodus brevior appliäandi Horas.

Uando temporis anguftia excludéris, predi-

hs d p

Ti vl al

.. €&a poterunt abbreviari , adeó ut faltem prin-

"MTRU

cipio cujuíque Horz , brevis memoria fiat myfte«

riorum, quibus illaapplicetur. Hic veró ut fe ex-

vt ome

cufare nemo poffit , idem retexemus exercitium

pb

methodo breviori , quod ea, qux fequitur, forma.

compleatur.

g phinttt

f

4da Primam : Domine Jeíu Chrifte, infinitas ti-

d

bigratiasago , quia voluifti perduci & trahi ad tot

b n

judices iniquos, toties accufari , judicari, condem-

nari, omnibus contemptui efle , à plebe denique

yinn E

velutindignus víta exfibilati; ac pro omni eo,quod

in hac horaPrima fecifti & perpetíus es,cunctiíque

$o

bencficiis , quibus in illa meobttrinxifti, In quo-

ijg

rum memoriam offero tibi hoc Officium laudis

dl

nominetotius Ecclefiz tüe. Supplieo & obteftor,

WI

recipe id pe&tore tuo amantiífimo, & offer xterno

d

Patri ad gloriam.tuam , ad honorem fanctiffime

j

Mauistuz , omniumqueSanétorum, & mihi gra-

lmml] Jg 1

tiam concede , ut rite id petíolvama , & acceptum

rj

u&üm "

fit oculis tux Majeftatis. Amen.

& Terttam : Domine Jefü Chritte infinitas ti

bi

d

&

grauag

W' Oj

362

pururve. ss

,

"

u

gratíasago , quia pro me voluifti Hagellis cedi, fpiz

Mmmlï

niscoronari, opprobriis vexari, ut Rex fictus igno-

at

um

miniose exhiberi , ac pro omni eo quodiin hac ho-

mumluu

ra Tertia fecifti &

perpefus es, cunótifque beng&.

,

p

/í Tulo;

ciis, &c. ut anté.

Ad Sextam : Domine Iefa Ch

rifte, inH:xitas tibi

ag

j

jcoum

gratias ago , quia mortis Íententiam patienter exce-

pifti;crucemque in humeros füftulifti, fellis amari-

: i SU

tudinem guftafti, nudatus vefte fuifti, clavifquc a&

gt t

fixus & in crucem fublatus. Ac proomni eo, quod

gt

2

in hac horaSexta fecifti, &c. uz fupra.

aucqt n

d Nonam : Dominelefu Chrifte , infinitastibi

ul

gratias ago, pro peenis ac doloribus ,.quos in cruce

mtütconfrülïöi

pertulifti, pro feptem verbis , qua in ea dixifti, pre

t od

morte probrofa & nefanda quam fübiifti ac pro

iliyditt:

omnieo , quodin hac hora Nona, &c. we fupra. .

; ääus a

Hocmodoad Vefperas & Completorium dic

d-

m

d fondnm

tur, ut pofitam eft cap.pracedenti.

D

, Quodfi&h

zclarga nimis videantur , fic ad

rlni-f

sl

nüs praparare. Domine; gratias tibi ag0, pro omni

ammïw«c n

eo quod in hac hora pertulitti die pafionis tuz, &

n st

pro univerfis qua fecifti, & perpefIns es in illa cun«

t nb

&is diebus vitz tuze. Supplico tibi, hanc mihigra-

dm?rlaäk?

tiam infunde , ut Officium tuum earatione, qua

Q5 t

tibi eritacceptiffima ,recitare poffim.

ln

Porró ubi Horam incipies, mentemapplica ad

eonfiderationem myfteriorum , qua tali hora de-

fignantur , velim autem tibi eertó. perfuadeas,

quamvis hoc initio difficile atque arduum videa-

tur; fitamen memoria , quz diximus , recolantur,

cumque exercitio ufus accedat , facile eífe depre-

hendetur. Ubi veró confuetudo fixa fuerit quem-

libet Palmum füo myfterio-applicandi ; ipfi ver-

ocabunt,

Qs P(almorum id in memoriam . rey

/

cumque

Wyf(idwiu

Wfïig&m

- Mppendix de Officiodivinn.

369

«umque ad alia divertent, retrahent cogitationes,

*5l

i

! Enimvetó licec magnam includeret difficultatem ,

ibqn

".. laborandumtamen effet magno animo, magnáque

I

i diligentià, üt rem tanti momenti confequeremur:

- fienim, tefte M.Tullio, ut evadere quis poffitora-

ii

! torexcellens,

pat eft, ut omnia expetiatur , nullif-

myiqeqram

que laboribus fuceumbat ; quanto jufiuserit , in

[

ü

WL eoutexerceamur, quod nosver? & proprià opti-

Wi pos oratores efficiet ?

Mi

Quapropter rogo omnes, & obteftor , quicun-

d.

que hzc legerint, magnoin id ftudio magnag; ala-

;*Jïhï&m'ïx critate incumbant , neve fatigentur, donec fe fi-

w nemefífe confecutosipfimetfateantur: ecceautem

zxiühm fidejuffor, qui pollicetur nunquam fore , ut peeni-

nllizs ! teat iftius dilig

entiz : contrà ut gberrimus ind&

slrir. fru&tus percipiatur.

Quamvis füpradicta ita accommodata fint , ut

IWMW& !

t

in choro Officium divinum rit? exfolvatur, ubi

ij plustemporis habetur adilla exercenda : finguli ta«

gimp? mencum proportione methodum ex iftis fibi for-

WWMW mabunt, qua utantur privatmrecitaturi, Necee

| ss nim minortuncattentio adhibenda , quandoqui«

dem eadem fit Dei majeftas , qui cum loqua-

.;wem,mm:: *

yup u

zis, & quem collaudes. Huic gloria &

honer ab omui cteatura,

«

AMEN.

u

m

"m

if

, 9 *

Y

$4tt

nlueu?

n

j

GUb

Y

TRA;

m «

LJEZAE:

:

[ F"Mlm

j

ch:wm

Jjoh

g

TRACTATUS IV.

WW"[ "

æqa,;admmn

DE PRAZPARATIONE

xgmoonuïï&s

^ AD'MYSTERIA MISS/E-

gt t&t&W

CELEBRANDA.

g jQuM

g p

Q ARA A.

"m

Cau[a , ob quammulti parum proficiunt freguen-

tando $5. Sacramentum , eft defettus pravia

ts mit

:

z

i m aldtt

diþa/itimi:.

Qu Gpit

$

I

m

V

NTER ctitulos, quiBus Chriftum ex-

m qui ]

Uk'd 9« LT

ornavit Ifáias, legimus & hunc: //e«

sst

cabitur momen ejus Admirabilis.

]

msgmüb)ähcr

Profectó ita eft , & prafertim id pa-

hu al

tet ih SS. Sacramento: quod nonfo-

at

S.Thom. | lü;n, tefte S.

Thomá, eft Airaculorum ab ipfofas

ii gure

feem. in. Borum uaximum ,íed etiamfumma quedam cz«

ais

fe&f-.Ct?* verorum; ficcommuniter San&i, unde & huic ap-

Chr1[ts,

Ql dem

SS. Sacra-

plicant verfum Pfalmi : Aemoríam fecit mirabi-

qi nl

roentum fs fuorum , mi[ericors 9 miferator Dominus »

At Otmotn

eft fumma e/caps dedit timentibus [e. Hinc etiam meritó in

qinttid

ofpniu*$ Mannafi

guratur : quod cüm novum elfet & pror-

ORAU k

mif:bihü.

fusinufitatum,oculis humanis tantam excitavitad-

Pal. 110.

Mi

KXod. 16*

mirationem;ut fefe mutuó intetrogarent: Manhu?

^magnaty

id eft, quid eft hoc ? und & nomen Manna ifteci-

um

busobtinuit. Verümlonge plurain fanctifTimo Sa-

RUL

cramento admiramur, paucis enim in illo po& dic-

"ahrif

busceffavitadmiratio , càm quid effet, intellexe-

duf

ffe, cur

munts adeoque videtur caufam füblatam fui

lr

lu.c:ä

!

De Præpa:'z;tiphe ad ilz]km. 371

n

ultrà fic vocaretur,cüm id,de quo percunctatentur

€ognofcerent. Aft inhoc , quantó magis Sanctiffi.

I)

mumSacramentum intelligerido cognofcimus,plus

ineffe miraculi confpicitur, & plures elucent ratio-

ATIOV

nes , ob quas admirari debeamus.

1N(6z

Nunc veró omiffisiis , qua cauffant admiratio- Rseft

li

nem propter effe&tus , quos Sanctiflimum Sacra- tPira pa*

mentum operatur : non eft minori admiratione

TUfb pros

—

€ei ex

dignum id, propter quod illi effectus non pro- perceptío«

ll

ducuntur, Immo eorum , qua in mundo funt, ma- ne SS. $a«

»pf:imftqw

xime eft mirabile, videri tantamshominum utriuf. cramenti,

qui fexus multitudinem , przcipue Sacerdotum,

!M:&um

qui cüm celebrent quotidie, & facratiffimo Jefa

Chritti Corpore ac Sanguine pafcantur , nullosin-

de fru&us percipiunt, nec curant fead meliorem

4

d

frugem applicare. Nimirum fpiritus ille inertiz,

ia

quoante ducebantur, manet , durat modicum illud

i lii

virtutis,pravalibidine reguntur terrena & peritura

g

fe&tantur , forfitan & pejores exfiftunt, quàm cüm

i qwm(

facerdotio initiarentur , adeoque manent infirmi

zi

in virtute , ut inter hos & illos, qui fingulis antüm

g

annis accedunt; vix ulla differentia conftituatur;

p

Quod vald? mirum eft: ut.fi videremus hominem,

mel

qui delicato & pretiofo cibo quotidie vefcere-

tur, omnino tamen debilis effec, atque macilentus,

pl

*

s

qui

n & májuseft quod dicimus, przfertim fifup-

niti

T

ponamus , ut nos fides & Theologia docet, quod

Sacramenta toties quotics recipiuxutur , dant no-

o

mnüæ

vum 'augmcnrum gratiz , caritatis, rcliquarum-

j

que vitutum , fi tamen ex parte .recipientis nul-

piip

lum impedimentum ponatur.

"

Cüm hoc ita fit , ubieft che&urusille immenfus,

p

j

quem par eft effe congregatum , cüm per totan-

p

-

asl

norum decurfusSacramenta indies frequentemus?

Àa 2

ubi

l

j

372

Traddatus IY, Cap, 1.

p

ubi eft cumulus ille acfeenus virtutum ? ubi eft perz

; i

(

fe&io quedam animorum abfoluta: Nam affhr-

fX

.

u

Greger.

manteS. Gregorio: Prebatie dileflionis, exbibitio

j

as

bom.3o.4* ejf

aperz':.V;rä eniu diligimus, fi ad mandataejts

45

Fxo&æm

&veng. — a noflris nos voluptatibus coarilamus:wam quiad-

;1& ao

buc per tllicita defidertadiffiuit prefetlo Deum non

amat . Si veró dicamusà multis diffimulari, & abf-'-

PU

- condita effeab hominum oculis opera virtutum;

V

ii

Phüoüaf;

id fortein paucis probabitur , fedin plurimis vita

i t

, perverfa contrarium clamat, augetque, quam dic?i.

g

mus;admirationem,

mï Qum T

^ Reselfet omnino ftupenda , intueri Solem non

wis 104

illuminantem, aut ignem fentire non calefacien-

al

Deut. 4

Dominus

