ceptum non evat, Egre[fo[aue squis à Domino de-

ts

Voravit e0$, C smortui funt coram Domino.

d

Sancte Deus! qdis culpam hanc, quz levis vide-

ï&i'[lrfam

tut, tam ftridté. & rigorofé ple&endam effe vel.

| Mdf

eogitatet ? etenim Sacerdotes erarit novelli, qui

tutba-

j Uaj

:|

". c[f, ,m"» á

265

Mi p

pe Sanditate Sacervdotum,

turbátione fo:fitaa, quía ioexpzrti aut ceree igne-

V Ihl tjv

^á)y

MHNM,

l

ranti paccareni;fed nulla e& excufatio, übi Sacer-

dotes deficiuntiin quibusemendandis msjori De-

'llm;'uü;j.gl

VU ii

us utitàr Blagello, quia majoribus eos beneficiis cu-

mulavit. Portó fi ram acriter in illos animadvertit,

W:*Mm

qui fan&variura ingreffi extrzpenm ignem obtu-

Bf

lerunt ; quá poená Evangelíces Sacerdotes exci-

piet,, qui mentes (nas infernali concupifcentise

Mdj

flammá adurune, quá incenfi & adu(ti ad (an&tiffi-

Imorintd

0a myReria preluniunt accedere tilli hoc preefü-

W«W

munt, qui divino amoris incendio agrare arque

deliqueícere deberentiprofedtó res eftranta,quam

I

aliquatenus affequi poflis cogitatione, verbis ex-

"

micime n

plicare nog poflis.

INota tamen rat

Dnrpan

ionem, quz jbidein in Levitico Deus (ibi

i

refertur: Quia boc eff verbum; quod lovutuseff honori

Domiuns : Santlificabor iniis.qui appropimquant verat pue

nire 5à -

mihi, ( 12 con[pettu omnis populs glorificabor.

ccrc:lotes.

um gt

Netrpe (icut Deus honoti fib; ducit, quad Sacet-

ilfoyaant

dotes exaltarit, ita fibi glorie & laudi vertir, eos,

kmuþm&m&

munere fuo rir& non fungantur, acerrímis (uppli-

jl

ciis perfequi, & fic dicit Textus : Sapdisfabor in

u

bis,qui appropinqmant mibi, ideít,ex miniftcorü

fncorum eiendatione fan&timonia mihi decus

a

accreícet,quod confentit cum eo, quod (aprà dixi-

MMW

mus, vidclicet à Sacerdotibus, i debita religione

Suprà in

boc tradf.

Thunus [uuin nonobeant,Deum contemni ,& aras

€4o.dr 13,

acfactificia contamindti, Sed hnic refpondet De-

;;ml"l"'/

jl

ii

us & minatur:Convertar pro honore meo: i an-

€itatem màcam vita veftra non affcratis, id ipfe fa-

/

wgüll

g u

cere conabor: fiopereme fan&um e(e inficiemi-

;ii; & altatia mea viétima(íque fan&tas effe iniqui-

hat

tas veítra difütcatur;ipfe id pro me roeifque often-

[e

uv

efup-

1] [/]

dam nars de Sacerdouibys tale folgo caper

P lGl':

«

J

206

""Traélatus H. C

.XIX.

hi

igr

plicium, ut cognofcat mundus & (anctitatem me-

j agl

g

am,& ipforum peecata nullatenusà me diffimula:

W&

ri, quod fignificat, dum ait : Et i» eon[pettn omnis

«wp]

!,»N

i

ll

poptils g lorificabor. Per(uadeat fibi nemo, quia

OLU

maximé fublimatus fit,'& fumma potiatür au&to-

T.

ritate, fuafceleraà me effetolerandá: etenim quia

1 ,GMM

in tantám dignitatem evci eftis ; delinquentes

a

| üw vl

41905 3.

graviori punitione confe&tabor.Sie per prophietá:

*M

Qmudi

Hiatantumimodovos cognovi ex omnibuscogi-

M

tarionibss terrá , sdcirco vifitabo fuper vosomnes

m

Deut, zg, !níqititates veff ras.Maximé veró id attonitos red-

Deu& dit, quod Moy(es teftatuc : Sicnz antea letatus eff

tiaoigit

thi:

benefacit,

Dominns [uper vos bemefaciés vobis;vo[d multiplis

& punit.

ii

cans, [ic latabitur difperdems vos atá, [(mbvertens.

m

Meritó mentís noftcz apctiamus oculos,ut divi-

nam indolé cognafcamus : quanto enim altiori in

yryatts

t

honote fumus, & pluribus officiis obftricti, tantó

gravioribus refervamurfuppliciis, (i ingratos nos

m(!,qäm

um

Pfalm.

effe profiteamur.Zztelligite bec,qusoblivs[cimins

49.

d

Denimne quando "Piflt,GIi sn frt quf' (ripi.at,

st

: Mi

Supplici-

'*? Andem Deusfeveritatem in Ózafilio Abina-

um Ozz.

: Melttls

-& 2 dab Levite exercuit,nam cüm , folemni pro-

! hininl

ceffü, atca Dei plauftro veheretur, ( qiiod Oza &

2, Reg.6,

un&m"m

Ahio fratres agebant ) ecce'ad aream Nachon re-

calcitraatibus bobus, arca in terram minabatur, &

Vi g

extendens Oza matium; ut labeptem fuülciret, ex-

f Qu

animis corrüit ; /ratsseff indignatione Daminns

pl

LLIT

tontra Ocam : &6 percu|fiteum fuper temerstate,

qui mortuus efl juxta arcam Dej. O judicia Dei

wlhfüibil,qm

Mbity [;:

abyffus multa !rem tam levern ram actiter caftiga-

ti ! conatum hunc pium fuiffe & laude dignurn

agl

Vil

. *quisnon puter ?Sive énimLevita dicatur peccaffe,

non-

ïbuwi

- qnia attu coniþga'li non abftinuerat; (quod

nulli

lr

De Sanciitate Sacerdotum,

207

*

"Widm nulli conjiciunt, & quorum luprà opinionem (g. n bee

TT

cuti (amusfive quia nudé arcam nutantem terigit, Treif.c.gs

quam non ni(i per vectes. portare licebat : five 7^

Dirariy

i ftto

[ quod probabilius e(t] quia ex preceptolegiscüm

Tripygtr a

illam deberent humetís geftare;plauftro impofue-

Ht

rint: quodeiimq;tandem fir,error fuit in cerémo-. wyy,,

niis:imó neceffitate illa oblata vidctur fuiffe lici-

h; dtlinqua'r

ifepr pl

tum & laudabile tupponeré manum arcz labanti.

Ya i

Verum, ut dixi, judiciaDei non eft qui pérfcrutari

i fiprwm

poffit : ille enim numeris fuis ab(olutam quandam

xjidattoirt

petfe&tioné in obfequio fao requirít, unde & ftri-

&iffimorigore minimutm velerroris punit deli&ii.

atntesuan)

Cum ti»

Mp

Quapropter timore percelli debemus etiá tane,

motread

üm maximeutDeum accedamus,paratosnos effe peum ac.

Yi f

nasocttrdt

confidimus,(ané majeftaié illam vereri debemus, dere de-

nto tnim i

quz penetrat intimacordiü,& cogitationes occul. bemus,

jr r u

tas deprehendit: in cujus eculis fordent ftella ful-

gurantes, quz & in Angelis, quod argueret, inve-

i fngann

hit.Zp dngelis fuit reperit pravitaté-Ex quo unuf-

0 -4-

u,ïmiliu[ciuili

E/Zh f'»

quiíq; fecum ratiocinetur:Quid (cio an Aman ego

261

,j

fimilis, quiinvitatusà Rege magnos inde fibi am-

mmou h kbu

biens honotes.mortis fentent'á excepitiforfitá ero

ille mifer & infclix,cui dicetur; 4o»ice, quomodo Manb.

p 9kmm

At

( j

bue intrafli non babens veflem nuptialem? etat 22

cerie miforandus,qui coaétus quafi intrare conti-

lum

vium;quia mal? veftitusfuppliciütamen non eva-

g

fit. Quid fcio;an & ego inter illos, quibus dicitur

j mmcmf:bï

pet Prophetà, Fiat sev[(a cormm coram ipfis in la-

P/5lfm,

63.

,,)WMW

quenm ? Etenim video Levitatn;qui beucfe faczre

,&/!ll

W

exiftimabat,quod & pluribus videretur,Deo judici

m

'temeritatis peenasdediffe. Arnonne & Philiftzi

m — "atcam nudatam plauftro vexeruntnec raten poe-

1MM !

nà affe&tiunt ? Laici erant & gens profane, qua

muäff*

'Dei quoad hoc cultá igaoraret. Levitam veró'tui-

Boretn

*RWU Í

t

w* 'vaäatus H. Cap. XX.

rj

7 AJIWM !

m

norem ob culpam fub«a mortc percuffir, ut intel«

Pal

ligant Sacerdotes, crimina fua gravioribus, quàm

a

laicotomn fuppliciis ple&enda cffe,'quod hic non

MW"

w

inepte declaramus.

r,(((

[ d

CATPUT' XX

g

j k

")

fd«

S:ver;':dtem porrà offendit, quam im. punimd&

— Denus Sacerdotibts exercet.

i

at

,;g;,,qmmw

I.

"

-

$.

,jmw 1mmqï

Lrerum excmp!ilm nobis Sctiþtura fuppedi-

ljägmbïü au

tat; quo confirmetur id, quod in praceden-

J

pR tibus declaratum eft. Ophni & Phinees filii Heli

J WWI :

! a'z,uamï

Ponz

L

Sacerdotis càm ventris ingluviem & faznicatio-

nem (earentur, divinaque facrificia temerarent 5

A

lioram

Qu

H«l

iratas cft contia eos furore Dómipus : Heli veró

Mi

TL

patrem , quia filios minus(evera animadvetfione

ple&ebat, ftatuit à facie fua amovere , & facerda-

i

ii

(f

tium tram(cribere Samueli: promifitque hancni-

m

s

miam indulgentíam, & impie arem itaà fe corre-

'awcw

Gum iri, w£ qmieumque audxerit,tinntant ambe

wimdin

1, Fteg. 3. apres ejus. Sacerdotcs íuos hocpa&to voluit Deus

; hod

períequi,ut exemplo nobis effent,& metum incu-

] m IW

tezent diving (everitatis:

w

l zi

deri-

Merito timor apprehender nos, càm vi

T

^musiodignatiorem , quá in fuos miniftros Deus

tsss

.animadveiti, Etenim tantg fuit ira vindicis , ut

od

7 Reg. s.

non fatis duxerit patkem.&filios repentina mot^

r

te percutete.fed etiam permiferit;ut arca fuaaDhi-

u ltm/,inu

liftzis traheretut in predam; & eum idolocon-

*!ny, X

jungeretur : infaper: populum- fuum vinciepdum

vlm) qum

: Reg. 2. dedetrit & cadendum inimicis, adomnem deniq;

st

-familia Heli extendetit ultioné : Paré tnagna do-

Vrj

?DMA €jW3 moriethr ,e9tmn ad yirilem ataté venerit,

"&Eqmjg'

&

;

!

W".Q,,n W

De. Sandlitate Sacerdotum,

208

b

€ non erit fenex 1 domo ejus.Ex quod maxime de-

j

'[ngimlhlg

betterrere: Jdezrcó juravs donui Heli quéd son n Aeg. $

Qd quil

expietur imiquitas domus ejus, vislimmis C$ emnneri-

--

bus n[que in [empiterntim.

Á

- Verbum hoc verbum tertibile

&. pättfmckehï

[X

dum: nam fàcrificia & oblationes tunc temporis

Mp p

erant, qua Ícelerum poffent quorumcumque ma-

L

«ulas delere; adeó ut peccata nulla effent quantum-

|

vis gravia, quorum per illa remiffionem nonadi-

pilcerentur , animique integritatem recuperarent:

äiïipm(uppdi-

ficut & modó eundem effe&um per Sacramentá

ia

Deusoperatur, quamvis diveríaratione. Hac cüm

iDioes i H

itafint, tamen adeó feexulceratnm Deus teffatus

n db

eít , ut, expianda non foret iniquitas domus Heli

afciaemutt

villimis 6$ muneribus n[que n fempiternum.

hupis i

Quantum ego quidem ad judicandum valeo;ar-

s anmdelon

bitror punitos tam acriter fuiffe , quód Sacerdotes

a, t

elfent,& cot ícelerain divini gultus negle&ü &con-

nitgtüunr

teimptum patrarent: & fuit juftiffima fententia,ut

ficut facrificia centaminaverant, eadem pro expia-

T

j it

tione nihil prodeffent. Huic confiderationi favet

pvl

Papa Julius,cujus verba in decreto refecuntur:Czm Ia c. Cim

omane 6r5s

omne erimen atá, peccatum oblatus Deo [acrifictta

men, de

stümt,&mm

deleatur, quid decateropra delitlorum expiationt.

þwnf.d ina

MMW a

Domino dabitur,quando in tpfa facrificii oblatione

( D

erratuyiVidetur fignificare non effe facrificium nec

al

oblationem pro hujufinodi peccatis , fed folam fu-

d)

i

j

g

peretfe frictiffimam punitionem , unde recte dici-

(

Uür? Wt omniquicumá, audievit,tinniant amba an«

r&ejus. Nam videtur inzquitate effe po(itum & Not&

7

M&WF

juftitia, ut qui non rit& nec debito apparatu cele-

yinP,

brantes con'ra (acrum Mitfze facrificium peccarint;

i

mereantur ind? , ut nulla Miffatum (olemnia ipfis

jj

profint, & equales pro criminum gravitate poenas

Ti

í

exfolvant,

Quaim

H

, l

210

Tratfatus 11, Cap. XX,

T a

videfupr..— Quamobrem poft hac verba Jeremiz : Q«id

ls

j

"m

Jeret W. ,5 auod dileilus mens n domo mea fecit [celera

'll

wfslta ? [qux proprit competunt Sacerdoti | tatim

f

jim

adjungitur : Amgutd carnes [antka auferent 4te

,

malitias tasiim quibus gloriata es? minime veró,

nec enim iis proderunt facrificia , qui illa ipfa nefa-

d

u

ao Qf

Q

riepolluerunt: Z» ergo[ Jeremia | sols ovarepro

gni

o

vt

eis,neó, a[]umas procis laudem $ orationem ,quia

ston exaudiamin tempore affitlionzs eorum.

F ym!

*4P..— Drophetz item Ezechieli poftquam monftraffet

g,:liüwitm |

::idz

.2

cie ]

bujustr.

Dominus Sacerdotum infanda flagitia, fubjecit:

Ezech. $.

£rgo€S egofaciam in furereynon parcet oculus me-

D

u , nec mi[erebor : €$ cim clamauerint adanres

b

gueas voce »o4gnaynon exaudiam eos. Exenim fum-

s

£na hzc eft exaggeratio , quz in re fimili ádferri

! wviai

ag

"

poffit; nam càm fit Deus piiffimus, & fibide fua,

maximeerga affliétos, pietategratuletur: quando

m

pollicetur fefore inexorabilem , & quamvis videat

jlnmsl

-a

miferos & infelices, fetamen non commotumiti,

quamvis videat implorantes, non auditurum ; cla»

V ag

riffimum eft indicium conceptz indignationis,qua ' ! linin

tamtriftia, tam funefta minitatur , prafertim inil-

E.

los, quiSacerdotes cüm effent , divina cürare Íedu-

ii

hii

ló tenebantur , & neglexerunt.

Ra

$. II.

n

P

dtccrmmm

otiBus

BiperMalachiam primo cap.füa Sacerd

qu.

u

peccata Dominus improperatfet , in fecundo

lia

Malac.2,

hacad eofdem apoftrophe ufüseít: Er ss26 ad vot

pilrl

a»dat& boc, 0 Sacerdotes, fs molnerstts audimesCo f

tinrci

nolueritis ponere fuper cor, ut detts gloriam numini

Md

meoyait Domin? exercituum mittam 15 vos ege[Ham

Bu r

1669 malediwam beneditlionibus vellrts : Ecce ego

!t

dn

E w&i»j brachinmyS dipergam [nper vultum

vt

VAm

HWWBE

g |

: De Santlitate Sacertlotum.

21

ER J

li nj

vefirum [Lercus folemnitatum veffrarum,. ( Projía

ciamuobis brachium) (erat hzcc pars animalis , qua

lm

Sacerdoti obtingebat ) id eft , non recipiam facrifi-

Vj of

cia, nec grata mihi erunt, fed contemnam&c afper-

Vit? d

nabor. ( Differgam [nper vulthm veflrum fHercus

folemnitatum ve[irarum ) id eft , effundam füper

t wj "

vosignominiofe , factificia & oratienes, quz velut

LP

grandem folemnitatem offertis ;fed mihi pro fter-

ntrm.,

core reputantur: difplicentenim,naufeam excitant,

duanfaf

atque foetorem protrudunt. Etfi veró facrificia

d

pet fe Ípectata. placere polïiht ; efficiam tamen

;Wmlwm-

ob improbitatem veftram , ut nullatenus vobig

um duet

conducant , íed antt reatum accumulent, quia

u beinin

indigne acceditis ad immolandum. Subjungit

areínidi

veró aliud fipplicium , non minus metuendum

mus,& ühdt&ü

atque terribile : ^raprer $od €8 ego dedi vos cone Cafligana

galtrt qui

temptibies Có bumsles in omnibus populis Jicut non

tur Sacera

dotes mali

)&quzm?f'fdffl

fervaffis vxas meas. lam non videbitur mirum, fi

dum cona

nnwmwm'

contemnantur Sacerdotes, & illa dignitas vilipen-

tefoDuR«

gU

datur, quz omnidigna eft veneratione, licet enim CU

vm(ï

fzculares, qui nos fpernunt. & rident, culpa non

W,PW

careant , imó contrahant graviffimam , ac proinde

[a,WUW

fuppliciis digni fint :ipforum tamen Deus utitur

ludibrio tamquam carnifice, ut nos flagellet, &

permitit, ut nobis, qui (ibi meritos honores non,

À

decernimus, omnis asftimatio & reverentia dene-

getur.

d

4

. Idem ka—nimadv&rtc'rc eft in paupertate. Nam Cafügine

P

f

ur pau«

"]

quód ftatus Ecclefia(ticus adeó extenuetur , tot'

ertate -

pbc

tantifque tributis gravecur & vectigalibus , per-

COr|

rali

W)/W

y^

uf'/

miíTio eft divina , ut multorum caftig

etur avaritia, &*ï',""*E'

T.

multorum prodigalitas emendetur . Maxime ve«

m w

r intelligendum hoc eft . de paupertate fpiritae

m

li ; de extrema quadam virtutum caritate , qua

h

Oa

a

j

D!l

212

Tratfatus 1T, Cap. X x.

(io

.Mjlft

" ápud Ecclefíafticos graflatur : pauciffimos enim ze.

P2l

JCW

"

. periasqui exemplar fint religionis,&nomen mere-

P,'quflm

antur Sacerdotis. Hzc tanta paupertas flagitiisno-

"f üïlm

1b

!

ftrisimputanda eft;atq; iis potiffimum,quz per di-

i

[

vinicultus negle&um indignamq; fan&orum my-

j

fteriorü tractationem comittuntur. Ita eft: quiain

p

guottl v

aT

his negligentesarguimur; cü duriffima egeftate pu-

; Ut

""

gnamus,ramq; acri virtutüm fame amigimdr,qua.*

gigrine

: Jem hodiein plerifq ; lamentamur, idipfum etiam

r,a[m,lufj f?'

forté licet de caeteris minisac pectiis jqdicarc.

w

1

1

$. IIL

vt W

-

ii

Qvim

Anc Dei feveritatem fequentia magis decla:

firi&é e-

I;

.rabunt. Duos habuit Deus, quibufcum fa-

muärfm

gericDeus miliariter ufüseft & amice ; Moyfen quidem, de

;,mn;'"lli

cut Mo-

du

tto ipfe teftatus eft : Seruns smens Moyfesin ommi

fe

qn;/a/r/m

yon.

— domo mea fidelifimus efl-ore ad os loquor i. Aaron

vetó,quem Principem conftituitSacerdotumlegif-

m

Num. 12,

*s

queinterpretem, ac miniftrum elegit omnium mi-

u

leqnitm

rabilium &'prodigiorum, qus operatus eft. 'Dc his

tpotiusquia tot ef-

Dw*w:

fibi quamvisgratularentur , au

. fent beneficiis obftricti,duces effent füper 1frael,qui

i

trabrug

populum eled&um ad terram agerént promiffionis ;

ag

Deustanien ob culpam nobis quidem leviffimam,

henu'::i'xum

lia

indignationem tam vehementem concepit : ut

uttumque à terra illa beata & felici arcendum

glritm,

pronuntiarit. INec veró omnis poftea familiaritas

li

aut obíequiorum promptiffima fervitus potuit

(tiisig,

obtinere, ut fententia lata revocaretur: fedjamap-

Gof

propinquantibus terte promiffe mandavit Do-

wæd"*?*

mintis, ut monte confcenfo omnem fþecularcntu';

AUs

regionem, quod ubi feciffent , morerentur.

Vg :

Enimverout divinz juftitiz rigor magis magif:

ul«

T'Jmumu

FH-,('

lg

que innotcüïat,.qucm &in fuis familiaribus, q

us

)

5

L HA

De Santtitate Sare;äatuw.

213

Fatility

busplurima pra'ftiterat officia , exercuit; rei getae

?Mï,&nomm

hiftoriam ex Scri ptura hic deducemus.

:

UXuy Hgm

Patiebatur in deferto populusaqua penuriam, Hiftoria

| 'num,(]usz;

necaderat,undé fitim levare poffetquamvis aucem 9€ ?qua

tolrthnnr

Contra*

refrieeri non mereretur accipere, quia fuperbe&

di&ionis.

ty. ] cü:qw';:

. fatiosein Moy[en & Aaron invectus effet ; Deus

nlïm:(gcffzt:fw,

tamen memor pietatis, nec attendens ingratiffimze

Ngm. ;a..

tébemiqu

feditioni, verüm neceífitatem & laboré miferatus,

tipim eram

cumMoyle ita locutüs eft : Zo/fe virga & congrega

sjita

popuelum, tu €8 dAaronfrater tuus, 68 loquiminiad

petram coram ess $ ulla dabit aqstas.Cum d eduxe-

ris aquam dé petra , bibet omnis multitudo €8 ju-

n[iamagii i

suenta ejttsitatactum, & tulst JMoy[es virgam,qua

um

erat in confpetiu Donsizi, fseut praceperat ei , cone

Ín quinm, :

vegatamtltitudme ante petramidixita, eist n

rf

dite rebelles C$110reduli: Num de petra bac vobis

hr bt

! aqua potevimus ejtcerei Cumá, elev affet Moyfes ma-

glimi

num percurtens virga bis filcemyegre[]a [unt aqua

eiupte

Vargi[me,ita st populus biberet € jumenta. -

d Dd

Tam grandi miraculo perpetrato non curavit

st

mrwui

Deuspopuli fa&iones aut mnrmura : neceffitate

f

enim & penuria corhpulíos pro tunc excufabat:fed

hl

«

fic

ad Moylen atque Aaren converíüs ficillos reptee

i

ii5

hendit : Quia zon credidiffts mibi, ut [antlificare-

g"

"d

tis me coram filus Jfrael , non turroducetus bos po-

[

pulos interram, quam dabo eis.

j i

^

ln

Ita me Densamet, quis fuiti

llereagus; q;.lo Sa-

g

€erdotestam aíper? mererentur affligi? Si ipfeju-

erl'

n

: dex culpam efle non dixiffet , an'forte aliquis:eam

-amïïf "

-deprehendere potuitfet ? quarhvis tamen eíe jam

ani

D

Íciamus,vix eam percipere poflümus,aut dignofce-

omW

. te: conftat enim,quódSanótiilli patienter admodü

t

Ü

populi murmur ac feditionem pertulerint : imó ne

Yf

(iai

fa&tiofis füa obeffet rebellio & contumacia, in ta-

j

j

O 3

berna-

N

wälfm

$14

N

j

Tratlfatus IT, Cap, XX.

j

bernaculo Dei furotem precibus mítigarunt:

,,jm!

ipíis denique tamquam inftrumento ufus eft Do.

minus , ut tam grande miraculum ederetur,

WA s.[

quod divinz potentiam majeftatis & gloriam am-

Il

u)

pliaret ; etenim ubi culpa , quz Altüffimi iram ex-

Wmmm digr

citavit?

m

Quz fue-

"Multorum funt opiniones , que culpam hanc:

d

n4

La

Wx

irtcolpa — declarent , & cum fit minuti(fima, perfpiciliis , ne

|

Moyhs

ggaralà

Aaron,

& dicam Iynceis oculis opus e , ut eam inveltige-

;m,[dh?mu

mus. Vndefepofitis plurium' fententiis, magis pro-

d

babilem hic ponemus, qu«e allerit incredulitatem

aliquam & dubitationem in Sanctis. extitiffe. Non

lod

"

quód de divina potentia ambigerent , quanmmo-

verantabfolutam , utpote tot mirabilia patrarat,

f | m:,?n ]

fed zftimans Moyfes duritiam populi & atreci-

[Wmfnil

, M/mll*

tatem, interfpem & metumtrepidus herebat , an

impedimentum non effet ; unde Deustale benefi-

rj

at n

cium negatet: atque ita dübius dixitIítaeli: 24sdire

vebellest incredult, num ex petra bac aquam vo-

u

S. Augu

/ hts poterimus ejícere? 1ta S. Auguftinus & Ifidorus

ajtajrr

inGloffaOrdinaria.Utcumq; eft,culpa hzeSancio-

an

s2 Quefi.

r

vereris. ram fuit leviflima prz populiícelerata factione:

qupim

deflam. — de cujus reatu nulla eft àDeo facta mentio,ipíis ve-

Y

ró tantum eft indignatus , ut nec Moyfes efficaci

dl

füa oratione,. qua toties po pplo venian impetrarat,

vitemmg'

roíe Deminum potuerit fle&ere. Nam cümre-

[

C

gionemillam beatam ac fertilem fpecularetur , pe-

Disigls

tiit enixe fibi indulgeri , ut omnem terram trans

Deuyer ,,, lordanem videre poflet. Sed trarw; eft Dominus

2717

Hli, nec exaudwit cum, [ed dixit es.Suffuit tibi, nie-

quaguam ultra loqparis de bac re ad me.

Ls

P

Hoc exemplo comptobatur , Sacerdotes & eos

| UY

qui maximisfunt affecti beneficiis ob leves admo-

t

. dum culpasà Dco acriter caftigari: Quacnmá, entm

WWJ (

ferspra

! 'R

pe Sanäitatesxuerdoum.« : :i,f

ls i féripta [wst, ad noflram dotirinam [cripta [une, $

Rtiourt

ad moffr ^m correptionem , $n quos fines [aculorum

ol lm

devenerunt.

:

És as

$. TV.-

li,

Onrnnia

T przdica majus habeant momentum ac

Sacerdoti*

pondus, rem dignam examine [ubnectam.Vi- L. Jlim

delicet (1 attente facrz Litterz evolvantur,repeties mandata

yMabmla

äï;MFm])lS n

ea fert , qui Sacerdotibus ac Levitis injanguntur fub pcena

quoad muneris füi functionem , quamvis videan- shortis,

i., tl

Emmspm.

tür levia;füb paena mottis pracipi ac mandari.Plu-

friium

ribusid locis patet: binis ternifve contenti erimus.

Exod. 19e

EUA

In Exodo fic : Sacerdotes qui accedunt ad Dona-

num [anélificentur ,ne percutiat eos. Yn Levitico :

m tjt!amm-

Lev. »e.

sbl a

Capira ve[ira nolite sudare , €$ veflmentanolite

Ó 2s.

pouli&md-u

féindere, ne farté moriamini, Ex tatim : Cuffodsant

Fidü!hl(!bïl 1

precepta mea , ut non (ubj aceqnt peccato, C mori-

E Jesciheed

antur in (antluario, cum polluerint illud. YemlNu-

0- NMI«

il At

merorum 4. /Von tangant va[a [antiuarit, ne m

ii

ríantur, & (ubjungitur : AUdla curiofjtate videant,

AT

qua [unt in [antluario priuíquam. inuolyanturs

dopv

altoquin smorientur. Acque alibi facpiüs adjicitur:

ANe moriamini , aut quid fimile , etiarfi iisin rebus,

u

at

quz pro nihilo reputantur. Ut intelligantSacer-

T

dotesnullamà fe levem culpam committi, fed era-

i

viter ratione ampliiïïmgz dignitatis, Deum femper

uv

offendi,

ii

CA PU T. XXL

(

Deu: Sacerdotibus maximd indignatur, qui.l,ïu':

j 17

g

peccatas /reliqzm ad peccandum bortantur.

$. I.

Mi

Lures (unt cau(z , qua aggravant peccata

Sa- Gircum-

j u

cerdotum, &efficiunt,ut ob ifta graviüs,quàm

ftantiz

ægl'l'

bt

ob.nequitiam fxcularium, Deus offendatur. Iis

vant cul.

nl

unt? Di- pas Sacer

verà exceptis, quas fuprà tetigimus & fi

r

*

gnitatis dotum,

216

gt

JTradiatus II, Cap. XXI,

'M"

gnitatis excellentia;religio & fanckitas neglecta,of-

,

i

ficia à Deo prarítita in ele&ione & íu per Augelos

gt

p

exaltatione;ingratitudo beneficiis non refpondens,

atque his fimilia, qua Sacerdotes vehementer exo-

p

Peccata

át s

fos reddunt peenifque obnoxios ; alia eít principa-

Sacerdo-

m

p

turo cau-

lis & przcipua, quód ipforum malitia commune

"

M

j

fant popu-

Chriftianis faciat dettimentum; plane, ficut capitis

li peccara, infirmitas,totum corpus reddit infirmum,& Pafto.

Y

gb v?

Gu

"j

ris neglectio , gregiseft diflipatio. Und&líaias po-

f

Q

uli volebs calamitatem oftendere , à capitum, id

Dd

Jfai .«

eft, Principum, ceepitlanguore: O»ze caput lan-

uidum C9 omae cor marens: ex quo föquitur: p

planta pedis n[que ad verticem non efl n eo fani-

d

—— AT

£4;.. Necvelunius medici acceffit cura J - lp ,

i

€$ Livar $ plagatumens nox eft ciremmligata, nec

(iarhr

curatamedicauunenet fota oleo. Hocc autem dam-

Tul

fyd

h

U

l

na, quz miferrimam Reip. conditionem fi'gniä.

'

P.

cant, excapitum infirmitate profluxerunt.

mf[liïl 05&

f "mórof.

Hinc faucti Do&tores totius populi fcelera , ne-

Ahondnnti

dib. dé d;-

gni.Sa.

quitiz imputant Sacerdotum. D. Ambrof, Sicuz iz

iim,:;irmfm

N

j

)

£erd, c s.

corporálibua tnorbzs capite jitiato » neceffe eff veli-

- qutm corpus inundatione [uperioris morbiletbali-

€

1 ii

Ler irrigari:ita

&6

! biqui caput videutur e[fe Eccle-

] a

/iæ*. morbo [uo fraternum vitiant corpus, ut nibil ex

feiliing,

tottus corports compage ti[auesatum po[fit evaderes

hnthl»,uw

m

quod Anegligeutuum Sacerdotum vitiofitas goninfe -

(

€evit : umde populum videmun xAgACem , CÀ imda-

p

Éon, e0quod tales babeat Sacerdotas.

:

€ref.

tzptod

bor. 30.

S. Gregorius idem pluribus locis vehementius

Bo o

$n Evang. aUeltatur : Kuiza, inquit, populi zmaxime ex culpa

lt t

Flomilir, Sacerdotum.Yteta alibi; Quazto mundus gladiofe-

M ainadi;

$n Ea ytatur adfpicttts .quibus quotidié ptrm[z'anil:w 1n-

i'ïim& üäuuq

tereat populuayvidetss: cujus boc vifs noffroSacerdo-

Ls

N

ftïj Pmp[

&orex

14m peceato (gi:ura JNos pereuati. popttlo at

ROL

$8507«

1 I

peSautlitate Sacerdotum,

Jl'""»hüsw

217

mortis exiflimus , qui effe debemus duces ad va-

»QO!':C &:Jpcly

tam, ex noflro peccato populs turba pro[lrata et ,

'ïüïm!uonm

quta nefira factente neggentia ad vitam erudita

*lö) TA

204 €el .

J ämlïpm.

S.Bern.acriter inidem.: Z4rfera Sacerdotii con- Bernard.'

4777 N

wmzcom

ver[attos plebzs Donsisca woiferabilis [ubuerfio eft .*

converf.

bl f intay

(Eod cüm ita fit ,& Deus cemmuni bono ma-

8 Pllube

ule &P di

xime attendat ; non poteft non graviffime in Sacer-

a-»x LHMA P

dotesaccendi: ex quibus tanquarm radice fubdito.

i, -w,.um, k

rum flagitia proficifcuntur.

ml

t A

$. II.

Aaroni

TT

Dcm deducitur ex Scriptura , quæ olim in more

peccatum

faro, [

]

poficum fuiffe commemorat, ut Sacerdoti velut

populi

ia p

foli auctozi rsaltitudinis peccata imputarentut. In imputa-

.Hoeasenda

Exodo narratur : Cüm ex imonte defcenderetMoy- tur,

nioxr p

Íes, tabulas legisDei digito fcxi iptas fecum deferens,

AOWHJHI.

vitalum auratum offendit , cui omnis populus divi-

Exod. 325

Wetod

nos honorés decernebat, dicendo ;- EX (u»t Dii t

] anio, t

Jfraél ,quité eduxerunt de terra ezEy ypti. Videns

mNTTL

Moyfes inalitiam hanc intolerabilem & commune

rl

delictum , fratrem füum Aaron Sacerdotem, licet-

af cgrb-

auctor non FUIHCC quia tamen in PCCC&[U(N con-

u m

fenfiffe videbatur, ita increpavit: erzd tibi fecit

bie pepulus , ut mducem /Aper enm pecmmm "a-

!ngm F*M"'

ximum ?

i

;ymWFW

vt "P""

Cinétam ab AiBfms obüdxon Bet huham tat- IuJitb. £,

t premebant anguftiz , ut pra s

iexclufis aquts Jadith in

MIWW"

presbyie-

morituri cives viderentur. Sanctiffima vero Ju-

junbw)-ï'

dith extremam gentis fuz iniferata calamitatem , *

ro$ culpa

poouh

W/""'W

& ammadvcrtens, quod defpcrarent de falute

conjecit,

ervl

[ cüm & aér iniquus effet ,. nec à térra fübidium

MM

appareret.] proponerentque communi affenfa in

/;aþdl )l. ,

hoftium fe tradere poteftatem ; - véhementer in-

O ;

doï uit

LUE

1

yl

218

Tra&am) u -» Cap., XX"I.

J

doluit afflictionem , & prafertim diffidentiam,

l4

quam , fpe falutis abjecta conceperant, Itaquead

W [mllh)u

tadicem accefit,& Sacerdotes increpavit,quamvis

g

illi hujusculpz auctores non extitiffent : imó ple-

p

L J

n

»fpkow

bem ipíam volentem fe dedere inimicis animave-

Wi

tant; utobfidionem illam quinque adhuc diebus

li

j

toleraret: quibuselapfis fi nec tunc fpes affulgeret

wmm

auxilii, faceret, quod fibi & re fua videretur : hav ita

PMW

cümeffent , omnem tamen diffidentix cauíàam in

" um

Sacerdotes conjecit , quód efficaciter populo non

j m Wlw '

re(titiffent,diemque pepigiffent fervitutis; ficergo

mh*'H"'c |

reprehendit: Quod eff boc verbum in qto con[en[it

vt

Ozias, ut tradat civitatem ed]yrus , fiimtraquin-

dpamr

que dies won venerit vobis adjutorium? qui effis vot

Bigis

quitentatis Dominum INon eff ifle fermo, qui mi-

m

fericordiam provocet , [ed potises qui irat excitet ,

jomiptt

€$ furorem accendat. Porró quod fübjungit, di-

fnímit

n

gnum eft quodalta réponatur memorià, & Sacer-

anin, i

dotibus fit documento ac confufioni. Er z«wc fra»

shicmtum

tret, quoniam v»s effis Prerb)teri 12 popuilo Dei, t$

[5

ex vobis pendet animaillorum , ad elogtium ve-

q&.&mïmmn

Jirum corda eovum erigtte.

)

As

Adm

O Pattes,fi audiremus mulierem

hanc fän&if F

a&w&n&m

wulti "

nitio.

mam , & ea, qua nobis per illam Spiritus fan&us

revelavit, impreífa atque affixa animo haberemus,

fpeiitum

nempenosefle Presbyteros in populo, id eft, fenio-

hm mj

res, non quód ztate funus rales, oporteat, fed mo-

] iaj

ribus,prüdentia & fanctitatis opinione,qüinetiam,

hrfisgn,

J

fiaffidue obver(aretur ex nobis pendere omneimn

lt

Reipubl. animarumque falutem & beatitatem ;

Mri p

quale noftris defideriis injiceretur frenum , quz

l'l,lmr/r!;m

nonremora pravis cogitationibus adderetur ? vide-

Prhri

remus enim non tantàm pro noftris flagitiis red-

dendam efle rationom , fed & proalienis , qua

! W;W [&W/i();

pluri-

!

[ ?:,. m:

15: ;S'un&itate Sacerdotum.

219

!

!

Til .luribu

P

s commiffa fint vel malo noftro exemplo ,

TUX l

]

T

velíaltem parum bono: efficaciffima quippe eft vi-

mmam

?? ta Sacerdotum , fi mala,

ut ad peccandi libertatem

x

?Wïünf:m

majoraque fcelera excitec & inflectat.

irübiras -

Unde $. Chryfeftomus, aut quicumquee

&au' Autlor o

Ut Qor faper Matth. Vsdete Sacerdotes,

quo modo- 0s perisim-

!"ï

; campanati: in verbo $ ia opere ,quontam [5 aliquis

N

ferfe&i

;n Matth.

d

Chriflianoruno peccaverit , nonomninó pecca

»nt $

r m

hüm- 38.

Gacerdotes : ff autem ipf Sacerdoies fuerint 1 pec-

'ä?m UT

catis, rotsa populsa convertitlr ad peccandum.Ideà

TEQU lïc:rga

amu[qui[que Ghriflianorum pro fuo peccato veddet

I

rationem, Sacerdores autem non foliam pro [us; fed

W;Mmgm

€4 pro omnium peccatis vationem vedditurz [unt.

imie ij

Et S.Auguftinus : $i dilgenrer attenditisfr atrts auguf,

iijmp

car:i[fomi,omnes Sacerdotes Domsni €$ emini[fros Ec- fer. 15. in

yuatiat

clefiarum 1w grandi periculo effe cogno[cetus. INam

.

append.de

dzverfis.

quOd[ilbWW

Jf gro fe unu[qui[que wix poterit in die judicii ratio-

a Lt

nemreddere , quid de Sacerdotibus futurum :/f, P

ii

quibus [unt ounes anima exquirenda ?

g

'Adidemapplicat Chryfottomus fa&umChrifti: Matth.

jn, iL

quicàm in Judzorum nequitiam effet inyeQtus, & 7;, ruca

& plurimas ob eam imminere calamitates dixiflet, 9. Ieam.ze

gt

ad templum fe protinus contulit, & flagello facto

vendentium atque eminentium turbas exegit,quo

i

füper ille fic commentatur: Sveme de templo omue

MW

Chryag.

d

Lonum egreduur, [i; €8 detemplo omne malum

procedut. Vedit fludio[us agricola arborem patlenti- -

WIM

"

bus foliis marcidam, €$ intellexit, quia lefnram in

radicibus baberet.Nam veróquemadudum cium

j &

W

videris arborem pallentibusfolris , intellsgis quia.

u

aliquam culpam babet cifcaradicem : ità Cum vi-

)

Jpccraï 1

deris popuiluem indifciplinatum, C irreligio[um. fs-

ja001 Ól

P[O

j

ne dnbio cornofée , quia i? Sacerdotibis mlæ fit.

if

Y

$. IIL

*

j

y

220 "Ivaciatus IJ. Cap, XXI.

Ü d

i

yr

VINU

umU

Sacerdo-

x quo ;)ptima conflderätio deduci poteft, n

D I

»

"

Ti

E

d

l

tesmali -

mirum qllöd quacumque mundi atate gr

i

«t

moct

mocent. — viffima Reipub. damna ex Sacerdotum perverfi-

g Va

Keip. bo. tate dimanaverint , contrà , bonorum virtute &

d

í

jiue

j st

ni profunt. meriris omnis felicitas confecüta fit.-

Per fa&dionem Chore., Dathan & Abiro

j mþ&xw

Arum. 16,

n

aperta eft terra ,qua: & ipfos& affeclas vivos abfor.

, ii

buit : cumque hujus. cauffam excidii in Moyfen

Wz s

populüs conferret , & tumultu (cinderetur ; indi-

simi. ouix

gnatus Deus terribile excitavit incendium , quod

mpm&am N

nulo pane momento quatuordecim millia &

-,jmm&,ymrim

fepüngentos devorauit :porró deleta fuiffet omnis :l

multitudo , nifi obtuliffet Aaron thymiama, £$ mj

Jlans uter mortuos ac

l

wwäWü

1]

catts. effet.

fgzwente: Pra popsto a'epro-

Fl

PWSTM .

Jahoc |

Suprà diximus proptcf peccata .Heli ac filio.'*üä;äapw.w

Irad.

rum , vi&oriam celTitle Pbiliftzis , I(raelivasdisjez $50

.:i,ü&'!

€: V^ $1. Gosfuiffeac di(fi

patos, arcam Te(tamenti captam,. qmmew*m

illosque tamdiu fervitute oppreffos , donec Sa-

lii

1. Reg.2,

muel conftitutusà Deo judex hortaretur , íifalvi

€ 4.

ellc vellent, falforum deorum aüferrent fimulacra,

& omnipotenti Deo redderentur ;; quo fa&tum,

ut jugo excuffo in inimicos ipfi palmam obiine-

i

R

4: Reg.ss, rent. Póft vero, Sedechia rece, ftragem Deus edi-

5

j

dit miferabilem, & gentem fuam fic Chaldzorum

exercitu circumvallavit, ut..& incenderetür civi-

tas electa,&c cequaretur folo, & incole ejus captivi

Babylonem traherentur : quam horrendam cla-

dem conftat [ ex Jeremia & Ezechiele Prophetis]

" maxime ob Sacerdotum crimitia a&c*eptam fuitfe,

Similier tantz — fervitutislevamen à Sacerdote

,qui

Qn&o Eídra (eu Nchþllxia principium duxit

cupm

s q

221

De Santiitate Sacerdotum.

|

cüm plüribus viris integerrimis reverfus-Hiero-

folymam , civitatem reftauravit, templum exftru-

üäodtdudm

xit, opeíque ablatas (umma cura reftituit. Deni-

Ill que, ciumn Chriftus veniretin mandum , Sacerdo-

