esremónias pev ervovem peccaveritofferet pro de-

ubl

Itilo [ao arietem iimmacularum de gregibus. Quas

li

lex digna eft confideratione, ut , quod dícimus, .

pondus habeat & momentum. Prætercam(acm

myünu I

rv

Litteris reperias poenas & füpplicia , qux ob erto-

Tttialtgy

rem in cremoniis, quamvis levis vidcretur, infli^

D Wt

xit Deus, fed cümalteri propofito relata fi ut, Itic

minimé referentutr.

I lgt [

Aj

98 Ul

$. U.

:

!L p

dDe M/fq C* ejus Excdlmfiaf 257

"'"Wu/fm,,ü

7M

5- [I-

N

' . f?":(!t/;r:&u

mæügm'l'sa

Caremomias . Ecalejx'; mag

is. effe wm;raäilu

Tutitii H

' quam veteris Tefdamenti.

lt

20 dl

fotté cui videämr, idtem porisv;i)enclquidem,

M

aSI

cüm ceremonic majori erant numerto & au-

,þiüm;[m €koiitate : nunc veró non ítem : quialex gtátiz cam

lt

cztemonialis non át ; advertat ille mecum dili-

nbf

genter rationem hanc retorqueti poffe, & retor-

TAE

quendam eífe. Nam fitunc , cüm tantaerar mul- -

titudo ceremoniatum, & quidem in rebusleviffi-

i n

d Md

mis , punita fit tam acriter velunios tranfgreffio ;

r n

quid modó fiet, cüm pauciores numero ceremo-

niz íint , ezquegravioresac proinde majoris au-

mjm',& ii d

&oritatis ? f enim ille in tanto eent honoce;quia

iil

atj n

figuificationem quamdam figutatam pra fe fer-

zremoe

um

Tent ; umbram certé. fututorum- myftetiotum :

niarum

quanto majori erunrin veneratione quibus my- Ecclefie-

i

ftería jam prafentía & impleta conficiuntar,ado- excellen

yacnin?

tautur ? illatum eratufus , ut rité aut agnus , aut **

bm,&mnüï,

/vitulus., aut eju(modi offerretur , at arca feede-

tis panes propofitionis tradtarentur cum honore

, nti

p

,& reverentia : noítrarum veró emnis e(t ufus in

,.ï«mmxm

!

confecrando & offerendo Corpus & Sanguinem

"

Chrifti in tractando & colendo ca viva & vera

mmühu!(ïw

miylletia , qua per figuras illas & umbrsszuifi«

d

cabantur,

d

?

y&lUW'g

. Etenim fecundüm hoc ca excellentia , quam

g

habet veritasad figuram, corpus nacurale ad um-

j PIO

bram,; homo viyusad pí&um, myfteria novaad

vetera ; eahdem habent noftre cetemoniz ad an-

liquas; undeelicitur arguinentum : $i iftas Deus

tan-

j

T

245

Tradfatus IIf. Cap. XII.

, W;pmw

tantum zftimavit, quid dicendum de noitris, qu

maximé autecellunt ? Una eft differentia, quód id

ii

p

tempus erat tirmoris & juftitie , ac proinde nufla

v

gt

yii

etat mora fupplicii: ut fic peccatis abítinerent, nos

Íuo malo iníftruerent, Nunc autem tempus eft

l

, d

"T

T.

gratie & mifericordiz : hinc Deus tam patienter

óm

differt emendationem, & expeGtat, ut ipfi nosad

yi h

frugem bonam convertamus ; fed procul dubio

PX CTS

gtavior his peenainfligetur, qui Deibenignitatem

;mefw E

fuerint afpernati,

i dnto

PU

5.

III.

gt

; ag

Ceremonias cultus divini vité ek:r:endm effe :

id docerí eorum exemplo , quí magna buma-

s 1in

nitate €$ ob[ervantia Regibus terra famn-

"najtivin

. dantur.

NT

Radicta,ó Patres, coníideremus,opeta prcu"-

P

pucut

um eft: videbimus enim,quantáDeus curá cate

sgmf&mus D

Sac;erdoi

remoniatum obfervantiam commendet, quantaq;

tes Deo

TT

feveritate puniat delinquentes; cogitemus, qui fi-

t k

ferviant

amore.

mus Sacerdotes nempe , cujus munetis dignitas

Al ln

hoc peftulat,ut cogitemus; id veró munus curiosé,

"df

graviter, omnig; decoro, quantum fragülitas per-

tl

mittit humana , excquamur , non timore poenz :

güs t

[quamvisis etiam (alutaris (it, & o0 carere , foret

[ m

temerarium]nec enim tam excellenti munere fun-

^ Bs

gemut prz hoc timore, qui fervilis eft, cüm adil-

nj lg

lam nos Dominus extulerit amplitudinem ftatus,

2066

ut dixerit nos non fervos (ed amicos, quibus my-

þfibugquæ,m

fteriorum omnium fecreta communicavit.Proinde

*5 ten

de tanto nobistitulo gratulari poffumus & debe-

mus, refpondere znagis füummz crga nosbenevo-

o

Raf

yfteriis

lentiz officiorum gratía, tamque divinis m

" culta

IE?PW) D

3

D

MT

; D'e Miju & eiiu Excellentia,

'mdumdg j

289

al

«ultu & religione: ut nos nihil deficiat , quo minüs

lz

amorem licet impari amore compeníemus,

| t

- Potró res humasz quamvis humiles ad tam

D.

eltà tamque czleítia nobis.calcar: fubjiciunt,

St:m r

Quanti non zítimatur Regi effe à cubiculis?

At )u

quàm non de ejuímodi officio fibi gratulantur

inirutips

Duces ac Principes? clavem auratam geítant in

zl poaddà

cingulo , ut ab omnibus confpiciatur, & ea vifa

zi

honor crefcat & zítimatio dignitatis : Rex enim

hac illos clave donat , ut fidem eoruüm effe tefta

!

tam otnibus conftet , quosin familiares, quibuf-

&um verfaretur , elegit ? qui comedentiaffifterent,

ivf

dormientis acqae fürgentis haberent curam. Tale

r sl

fibi pluris eftimant officium, quàm relidiamà

!ih: iij

majoribus hzreditatem.

N

O Rex glorie , Prince

ps univerfi , tu galieinem s

sst 4

noltris oculis offufam difcute, ut ex hifce nugis Deás S4:

maenitüdinem tuam ergamus , & meritorum tuo- cerdoti -

IT

ww,qmu

rum egnoícamus multitudinem , maxime fidu. bus confi«

€iam, quam de hobis bene merendo concepifti, dat.,

Mu

Etenim non clavem palatii regalis, fed clavem no-

gj us

bis credidifti cxlorum , pleniffima & aperiendi &

um

claudendi auctoritate: nos elegifti non in fervos,

fed ip familiares & amicos, quibus de fümmis ne-

&WWW j

MIWW1

gotiis communicares : unde omnino voluifti; ut

jj

nunquam à tuo latere aut. confpe&tu difcedere-

j

mus, non ut ramquam famulares affiftamus come-

d

f

denti, fed tecüm menfe accumbámus, ut eadem ex

lance, eodem calice reficiamur. Sancte Deus » quis

yrt

T

gif ^ iRecibus,

u

quznam ifta amicitia & neceffitudo,quis

Princeps, quz curia , de quibus hobis eft fermos

,

O Paues,mentern elevemus;elevemus, inquam,&

i

cogitationes ad tam alta, tam füblimia : ab his que

,

d

/

mirg apparent , oculos paulifper defle&tamus

Dico

Traffatus I71, Cap. X15

y

290

n aula

Dico igitur etfe mirabile fupramodun , videre

quante

T

earemo-

aulicos, qüi ritus palatii calleant optime , eofque

ftudioseadmodum obfervent: adeo , üt nihilum-

jj

--

m

)

þ ((W !

i

quam defiderari poffit. Omnia ordinata funt, &

fuis queque regulis continentur : Kitur enim , cui

"

| tegerecaput liceat rege præfäntc » quem oporteat

lgt

manere aperto,quis modus inferviendi, & tractan-

di, mille denique hujuftnodi minuta adhibentur:

j i

ex quibus colligere nobis eft , quàm feverenter

jgii

n

€xremonias ctltus divini conveniat exercere. Et-

aljun Md

ehim Regem difcumbentem magna veneratione

nobilium turba circumftat : & bibituro * Primsa-

gdeanoin

tibusunus fcyphum porrigit , quo in a&u cernuus

ais

inclinat genutam profunde, ut füb menfam velle

ia

fübrepere videatur. Fortuna id rhihi femel contigii'.

o (s

videre, maximeque füm compuu&us animo , in-

undid lt

tuens tantum exhiberi honorem homini mortali

fiopaiet

(qui vere loquendo vermis eft putredini obrios

aua

:mmm

'xius, qui ficut & ceteri ea légetenetur, ut fe fuaque

aorti debeat : cerc& una poteft febri; , ut occupet

Imidn.]

moríturumyex altera veró parte, quod ipfi agimus,

i d

confiderans, aut verius quod ron agimus. Q

dfüqeues

nobis negligentiz notanon inuretür,cum Deo &

£a m

D

& Regi Íxculorum cultum Ifuum & ininifterium

3

Manadndy

tam ignaviter exequamur? quin non tantüm ín ve-

mqmm

Mpoc. 1. ftimento, fed & in femore fcriptum habet,Rex &e-

Va

bocprzpom L

Baw.7, gunnc? Dominus Dominantiumicuiferviunt. millia

milliumi ; ac decies millies centena Angelorüm

A(?Jfalidivini N

millia affitunt magno refpe&tu & veneratione?

; Ut

nimirum ante Creatorem & Dominurn totius uni-

tidfedj

[

verfi: illum laudant & glorificant tam nobiles

'utetmr

creaturz : noffram tamen ille vel huniillimam

1 d ähq

loudem aubit, quia tam füblimia nobis myfteria

MC

€ommunicavit,

[

& A.

1]

De Mijy]?z-ä' ejus Exeellentia, — at

fäf.älmmv&:

/

jf?jfm!qpnt:::;

OA POHUE o XIIES

Qd

K

De fjatio effentiali €3 neceffario , nt vità 7Mf

TT

f& celebretir . [ine quo ab[(que veatu dici non.

r frreg

peteft.

tier Qutmyt

d2j ml

Antus eft error, tamque'aþud univerfoshodi&

lo idies

invaluit , ut qui feftinantet celebrarit, videa-

li turfibi gratulati, càtm tamen id non fineaudien-

xuni tium offen(ione zepenumeró contingat: vident e-

"upwán nimillitam parvamgravitatem , tantamin divinis

liil acceleranionem & quafi fugam , ut non tantümris

ais tus Ecclefiz nequeant obfervari, fed ne quidema

vlirsiss legi;aur pronuntiari ea, quee neceffarió in Miffa le-

iil genda lunt. Quod vero peffimum eft, error hic

suitiam tam altis eft defixus radicibus , ut non folüm ejus

gt ufüs i in praxi & exercitio , (ed & palàm defenda-

p

&; turtanquam viruis & dignumlaude, quod om-

&m,mï&uz' nem meretur vituperationem , & infe deteftabile

&äi&ös,üw"e&, atque vitiofüm. Porró qui hanc tuentur opi-

nionetn, eos allegant auctores, qui, fi viverent, ci-

gl

tatife falso queretentur; quia autem legerunt (ubi,

neício ) Sacerdotem procurare debere, ne tzedio fit

st

Miffàm audientibus, & fe&tandam effe mediocri-

u

'hmmW

n'l'l

tatem quandam, inferunt omninó conveniens effe,

MS*W

lAl

ut Sacerdos audientium f& conformet defiderio, &c

m

j

j

if

hoc praponat rationi , legibus Ecclefiz , decota

s

r m—gj

L/

cultus divini, nulláque moveatur religione.

Unde, ut hic abuíustollatur , non fufficit gene-

T

tatim dixifle obligationem , quá Sacerdotes tenen^

rgmö

turadcaremonias MilfLz rite exercendas : fedad-

TA

dendum e(t.aliquid. de fpatio: temporis necef-

P^

fario, ut- debite facrificium iftud offeratur. Hoc

rietate & rigor

€, quo

mW "ä ergo *trzätabi,-mgs ea prop

*

"]heas

:'H!

W

j

n

rh L

2921, Tralfatus 111, Cap. X 117,

"T heologicz quzftiones deciduntar : cüm enim in ii

colloquiis frequenter incidat difputatio, fep et- ' «s

m

iam temere de hoc maulta dicuntur , & fine funda- fwtitmud,*

mento; proind? radix ipfa infpicienda eft , ac veri- ; giat

tasafferenda Theologice & Sanctorum auctoritate ".

5

atque doctrina ; u fic bonum à 1nehqri ,malumà .

bono diftinguatur.

p

o

- s

] Propani)ur dubium , C vatio duþigendi.

ymoxä&f?aiiü

Ubiumigitur eft Utrum melutscitó Atiffam, s, gt

! dicere, axitarde €À cuntlanter?

gl

.. Rationes ,.qui hocin dubium vocare poffint, . ;smscto

tam mihi furít frivole & ridiculz ; ut exícribi vix: nimemieri

mereantur, etenim qui eas patienter audiffet , nel- 'imus qt

let fan? ulteriüs veritatem inquirere. Unatantüm. — jipidutm

'eft, qua aliquam habeat apparentiam , & quam. sst

Ratio du

ubi-

ifti magno in pretio habent.. Nempe , carit

d lst

bitandi,

Vaierez

à

zigrina

que , tanquam virtutum Regina debet pra

illi veró, qui Miffasaudiunt, gravi afficiuntur tz-

ts

dio, fi largz (int ; patiuntur euiamhoc detrimenti,

qga:tinit

quöd fuis fe negotiis applicarewcitö non/poflint ::

mz?'ämm

—

quir imó noncatet ratione fcandali,fi Sacerdos diu.

immoretur . quia anía datur populo murmurandi.

TT

Hisergo attentis videtur, caritati eíle confentane-

j dl

um, ut Sacerdos fibialiquid detrahat,quo proximi:

ïgühm(uädx l

levet neceffitatem.

ii

ut certa ab i;mc;tis divx-

Pro hujusrefolutione ,

ïr«urdmegom;

Funda-

qubd'Müïä :

dantur, przfüppono tanquam verum,

?Jïwäslegizp

menrum

habeat moram & fpatium effentiale ac fibi intrin-

ïloudiccr:w;,

valdé cer-

fecum, cui nihil poffis fubtrahere fine culpa, quod -

f"?q'mz

!

tym,

mirum nonel(t, ciim quxlibet res humana limite . i.

(

füo & termino circamícribatur : certum quippe i u;

, quo-

e(?;, nom P(-)lï?; Pgltcrium recitari eo tenipore

Wunus

(

203

(4.1)

De Mif'a ch ejus Ex:,"e/lmti;z.-

unus Pílmus : nec Miffaabfolvi poteft tam brevi

n

fpaiio , quàm Pater nofler; fed neceffe eft aliquis

! dl!;WüM

:ml J &]ä

habeatur terminus, & fpatium, cui deminihil pof-

Wnid;

fit. Quodpam fit illud, ponamus controverti:Iue

at

cem & vCI?[it?ECLX] Equegs dabit Conclufio.

tb d

5- II.

i

Conclufio gexeralis , quà dubium re[oluitur. à

!

Mnes Sacerdotes ienentur Miffam dicereeá

, inini

morá & fpatio , qued ad tría poffit foffcere.

[

Primó , ut pronuhcietur aptt omne id, quodin

at

Mif legitur & recitatur, Secundó , ut deceriter &

ia

rittomnes cxremoniz complcan'tur. 7 ertió, ut at-

tentionem habeant &intelligentiam actualem om-

j

WWM

nium eorum, quz loquustut & exercént.

' Singula declaremus: Quoad ptimum , quz ef

n D

st d

pronuntiatio , cercum eft, omne, quod recitatur in

hst

Miffa, debere apte pronuntiari , f1 quis veró fetti-

gpumk. nantet verba quedamaut fyllabas confundat,care-

;qibusr teid nompatelt irreverentiá, nec excufationem ha-

Et dico

wämm

gz bet peccati : ut fuprà c. 1. explicatum eft.

1

idett,

gt

debere api? pronunciart & convenienter ,

-

(yg Cum Propoztt

onead dignitatem eorü,qua in Miffa

i

gs leguntur: alio enina tono controverfia aliqua reci-

z

P

,j tatut , alioque Rex convenitur: in illa quidemle-

;

Gione füfficit percipere (übítantiam rei , & qua ad

n

"

"

j

eandem concurrunt ; at f aliquis cum Rege loque-

,, reur de negotiis graviffimis ea celeritate,quá (uam

4 0^. amanaenfis legit (cripturam, procul dubio ignarus

u T/ & idiota diceretur,quia non fervafet decorem,qui

Uumt».&f,y tantz perfonz tanüíque negotiis conveniebat.

ubmlw'ï* Eandem omnino przícribunt legem Theologi Reguts

qusübd'" / öVSummi&æ, ut rite

egantur & recitentur , qu& quósd

Ts

P

g g

m

D

Tralfatus 111, Ca CXMEC

g

pronui. — in Miffalegenda & recitanda funt : fic nempelegi

omdiün Wg

tiaüonem. debent, tanquam coram Rege aut Principe legän-

gineidt

; tur; omne veró, quod hic deficiet ; cenfebitur vi-

(exlt

tiofum, & peccatum erit faltem veniale.

Com-

vudiatt

Pro quo,ad Sacerdotü majorem inftructioné ex-.

sDendatut

fb

Carthu

emplumq; virtutis hicadmonere ftatii, quantà le-

ulv

N

[

famsdé. gendi gravitatemOrdinarium noftrü Carthufienfe

jj

bitapro- corendet : prafertim ubiadCanonem perventum

I(,,Whu

nuniatio. e(t: dicit enim : Sacerdos tótus 12 ]e recollettus ,

1. $.fia

, D

2 2tor.

quasti fleri poteff profert [acrati[fimaCanonis ver-

r

Cartb,

ba quam deyeti[e , & inkrà : Cum ommi attentio-

E. 27.

ze, veverenttá ,£9 devotiene proferat wibq. Quz

gium,adqw

o

digna funt;ut ponderentur;quo intelliei poffit,qua

Wgrm.

pronuntiatio vetbis facris divinifque debeatur.

ml

".'

Secunda conditio eadem ratiene declaranda eft.

Certum enim, cim fit obligatim eífe quemlibet

n

Mdan

Sacerdotem ad cxremenias rite complendas jux-

4 bor

mirgc

ta prafcriptum Miffalis ( quod füprà oftendimus)

m

Tra &.tü? L)

evidenter fequitur eandem fore obligationem, ut

JI.

n

pl

celebret cum (fpatio & mora effendali. Atqueita

"w'jz(mïi

quod de pronuntiatione ; & de czremoniis dicen-

g.

1

J

dumeft, quz graviter & décore funt perficienda;

Ti

poftulat enim rerum natura , utcum proportione

tira

ad füum finem media ordinentur. Cüm veróonv

t

nes illi ritus in(tituti fint ad fignificandum aldffi-

ma myfteria, & actus fint latrie cultufqlic divini,

lii

quibus immediat& Dei veneramur Majeftatem;

Mp

Ál

!iquidö patet illbs exercendos elTe omni cum déco-

|

|

ldrrön:gb!

to & reverentia , adeó ut fines ifti confequantut,

Wi zean

1

& non contrarii: qui fequüfitur certó, cüm fefti-

ganter , fine maturitate & gravitate debita exet-

A quo [

d

centur ; quid enim aliud caufant prater irreve-

t

rentiam & irtifionem in his, qui teftes (ant & atbi-

] ï«ïäg!lnxpg

i? profedó de adftantibus Plurcs offcnduntur,

-

p

^

20f

Mn :

- De Mif c ejus Ex,c'e/lmtid.

nges

ac proinde nullo Deus colitur obíequio , fed ad ira-

«undiam magis indlammatur.

:

N

Atf

dentiaOrdinatii Carthu- Item ia

; t

.. Hicetiarn pietas & ptu

0'[ iud«

d

fienfis elucet : quod maximamin czremoniis com-

rio.

mendat reverentiam & gravitatem : quotieícumqi

a

fcilicet de inclinationibus eft fermo , ficait: Aeve-

t as

"

iCatk

venter C eum gravitate inclinat, Acque iterum :

at

Inclinat profunde €9. veverenter. Et 1 Fatla pro-

funda inclinationt, Et ; Senfim €$ cum magna gra-

Jj:'« ïjxïü&ä:

vitate. Denique : Profusdé iuclimatus fanéium

p

DCR CU

Sacramentiam veneratur. Ym ad quodlibet vefti-

tl

gium, ad quodïibct verbum & cxremonias quasli-

bet fexcentieshorum eliquod repetit : Reverenters

eum gravitate, prefunde , &c. Quibusmonemur

k

m

non effe ditracti , nec aliquando negligere gravita-

i

11

j

tem, qua divinis hifcemyfteriis debetur.

n

()W.'

: InOrdinario etiamR omano fepiüslegas: Keve-

wr:äær;»ä

^

renter pracribitur nimiruna hac particulá , ut ez-

wl

Iillu

n

a.

remonias omnes rite impleamus,id eft, ca reveren-

W. 5*

AR

i

tía &eravitate, fine quibus culpa deeffe non poteft.

"Tertia conditio, ur Miffa celebretur eo tem-

x&wmw

poris fpatio , quod fufficere poffit moraliter , ut

u

abearur attentio a&tualis eorum, qus leguntur

m,mw"w

& fiunt, nimis forte videbitur rigorofa. Sed & hoc

i

jgri U

eandem cum ceteris habet

veritatem. Porró rá«

fle

j Wä**

tio ipfabvidchter concludit; dubium quippe €

" «MWZU"'

nonpoteft , quin teneatur Sacerdos attentionene

d

fibi procurare in his, quz dicit & agit: quód fi eams

Jurtt

d

f

ultro negligeret , grave eile peccat

um nullus dubi-

à möïa'

taret: eadem etiam culpa con:rahitur,

fi ponas ob';-

m ratdo^

j|

[

cem quo minüstenere poffxs. Ergo eade:

ne peccabitille , qui minori fpatio celebrabit,

t

diu

d

a

AW

quàm moraliter requiritur , ut eorum , qu'* dicun-

p

qui vo-

j

tur & agantyr;attentio habeatur ; qua ifte,

4

luntacit

j

/

306

Traffatus I11, Cap, X 11),

- Yuntatie diftrahitur: cüm attentio haberi actualis

k

tam parvo tempore nullo modo po ffit,

n

Qua hactenus diximus , certiffima (ünt , & ex.

d

tra omnem conttoverfiam , quz univeríos obli.

[)

f

gent Sacerdotes cujufcumque (tatus & conditienis,

Y

femper & ubique : adeó ut nullo cafuaut titulo li-

citum fit predi&to fpaciof-a.liquxd detrahere, cüm

]

effentiale fit & intrinfecum , ut ifta a&io ritt exer.

d

ceatut,. Atque ita hoc

P

pofitum Qt firmum & ftabi

ln

lefundamentüm.

x

litime

"

oldber

$. II I.l*

H

ftmo8T

Pinor quemlibet , qui hac legerit, jam du-

tümm

O

dumanhelare ut fciat , quodnam fit illüd fpa-

Trots

tium, quod fatis longum putamus & neceffarium ,

d

ad rem facram tranfigendam ; atà me hoc non de-

rf

N

cidetur, cüm mei non füerit confilii id tradere, fed

pl

certa re-

ea tabtüm, quz velut certa & Theologic fcita af-

ula de

rmare

p

pollem: quod veró à me petitur , ipfene-

p

ipaio ^' ftio,

nec dari poteft certa regula , qua fit generalis

Miffz ne- &

hr n

ceífario,

univerfos complectatur : unienim plus tempo-

tliti

tis, alteri minus opus erit. Id folüm generatim

* m)qmïthïä

dici poteft , conditiones allatas omnino requiri, &

Pa

inillis nullum eíle defectam opottere ;' unufquif-

que ad hoc tantum fümat tempotis, quantum füf-

ficere videbitur : quo impenfo nihil ultrà necef-

fum effe dicimus, Tantàm hoc monitos eífe ve-

R

lim Sacerdotes, & obteftor amore Chrifti, qui-

P

cumque legerint , confiderent fine pravoaffedtu,

] [

quomodo compleant do&trinam , quam attuli-

mus, przfüppofito eam verameffe & certam, &

j U!Id 4)300

]i

quód in hac deficere periculum fit peccandi fz-

li

pius in hooreligionis-exercitio , und& innumerá

/n[mm,

!

Tf

item

Confcg

polfint virtutum merita cþ'manäre. Moneo

Pra.

Ve

ümPr

69,1], "

—Dc Mif ä—';ju: Excellentia, . 297

Vb ld

Pralatos , qui in. Ecelefiz Principatu. conftituti

ipd,

fubditos & fratres füo debent regere confilio atque

of

auctoritate, diligentes fint,ut doctcina allata ftricte

1* unjrr

Ls condta

obfervetur; quod fi neglexexinr, reatutn (e no-

verint incurfaros, & difficilem à Deo rationem

TT

-

exigendam effe.

ltl d

Loriter

: Peecatum , quodhiic ab iftis committitur . dï&

enorme probatur cüm ex parte obje&ti, quia con-

fmimiltd

tra virtutem religionis, qua inter Morales excel-

lit, tumex parte materiz : quamvis enim in priva-

to haberi poffit materia non gravis, fiin aliqua cze-

,

remoniarum Mifix fit defectus, aut compleatur

d ol

cum minorigravitate & mora, quàám neceíle; in

dunlrid

:

j

Przlatis camen materia gravior cenfenda ett , qiíia

atl

anfam prebent czteris imitandi, und dettimen-

timeinctd

tüm incurrat communitas, abufus confirmetur ,

M:Hdllidm)w

peífima con(aetudo radicesagat: qua favore fü-

ia

periorum aut diffimulatione vires capit, & quandá

KW) ]Prm

przfert auctoritatem: ac ob multas alias circum-

m

?0

ftantias , quz culpam aggravant , quamvistantüm

aj

omillio fit & neglicentia in procurando, ut doctri-

na, quam velut ftabile fundamentum pofüimus, in

sb

praxim — deducatur.

«

Jb qWE

Carur xiv.

lo r L^

y

.bt [patio baluntaria ; que Mifa c?leämri

if

poteff : quod ut rite fíat, fatius effe mul-

pm.

thm quàm parum temporis in[umere.

r 4

WU

Llud fpatium, de quo hactenus fermo fuit , eft

4n?

u

I

Miffz intrinfecum & effentiale, (ilegaturut de-

(can

A

bet, & per confequens necelfarium atque obliga-

(l* ss

toEium. Verüm prater hoc altemm eft, quolibere

Lj

j

ac

1

2904

Tradlatus I 1 Cap. X IF. !

!

acarbitrarie uti quis poteft : quia non ténetur Sa-

(gquo

cerdosad eam fecomponere brevitatem,quz fum-

bt

"

324 fitjadeo ut,[1 abfolvat citiüs, peccet ; fed latitu-

[

dinem quandam habet , ut quifque pro devotionis

wl

affectu,temporis,loci, aliifque circumftantiis bono.

ttndfff !

judicio fervatis magis minufve harere poffit, Et

Wzr:

hzcmora five fpatium controvertitur; fitne meliüs

qui

tractim an fe(tinanter divina celebrare? cui rcfþon-

iM

di'ez'ur per cosclufionem fequgutem.

gm'vch't:

$ hu

lgt

nin v

Y

/ Conclufio &$. Reífoufro.

fiuio

Xceptis xonnullis cafr^us bono judict oäj:rwk-

! vm]

dis ( de quubus infra) pene [emper prefLat,C$

g,l

fecurius prudentius 89 laudabiizus efl, Adiffa mhl-

[

tHm temports quam parum in[umere.

g

Morma. Probemus quoad fingulas partes. Quód præüef

Át, nai

giset re- 2c melius fit Probatur. Nam certà res eft,

fþatium

bus gravi-

lrl

bus ac.

atque maturitatem magis convenire ämplitudini

kl

commo. €orum,que

dicuntur in Milla, & azuntur ; naturá

ldu

daij2,

enim ies grandes & (exize meliüs perficiuntur actio-

M

ne moderata , quz majus habeat temporis intet-

vallum: mora etiam magis eft accommodata pro- 7

Jm'm

nuntiationi, & ut qua dicuntur & aguntur, attent*

Plus'*m

ac rite impleantur : ergo majoi*is' erit virtutis in

tj

Milla multum temporis quàm parum infumere ;

tinly

ceri quz locum habent antecedentis , per fe evi-

Df

dentia fünt, necalia indigent probatione.

Wr, |

Non eft

Unde dicere, ut quidam ajunt;majorem àÀíeha-

credibile

| h

beri attentionem , meliufque pronuntiare, cum

-! fjj

ex celeri-

tate . f0a-

celebrant feftinancer ; id ei dicatur, qui velit aífen -

" dfmrwor,y

tiri, mihi

uidem credibile non videtur: credo pa-

jorem effe.

Smd&,

atentio tiustrect

d

ime, €os, quil

a«c dicant, 3pfos non cre"

4 HiVlffr& t

nem,

dere, fed loqui vel ut adulatorcs, vel ut pertina-

«e65,

«b

l

|

h1

209

"M m

De Miffa & ejus Excellentia

ces, quo hoc pa&to peffimum morem fe poffe fta-

] Vlmcm

b;luc confidunt ; verum hoc nec eft, nec effe po.

lr

i

teít: pugnat enim cum éorüm, qua tra&antur, na

T prodens

*

turá, Atque itaille, qui mihi dixerit f'emarus at-

Nclmfbnmsb.

tendere , cüm Miffam dicit properanter , hoc ibi

i rre POIIIL |

habeat refponfüm, (quod certum videtur)nec, cüm

*s (remd

celeriter auttra&tim celebrat, à fe haberi attentio-

1tyt) t

nem ; nammoraliter fieri non poffe credo , ut ille,

A

qui velit intelligere & actu attendere his, quz di-

cit &agit (quod velle omnes & procurare debent)

Mil

non v1deat clare lmpcdlmentum quod ponit fe:

ftinatio & propofitum citó abíolvendi, quamvis

viiamte

etiam intra limites necellarios confiftat ; fic opi«

june mJ'»:.U

not, licet isin habenda attentione fe putet exerci-

TAT

tatum.

Mytrt.

Si quxfmam chxent fe, cüm celebrat feftinan-

T QD' H[k

ter, minüs diftrahi quam alils ubi tractim, cre-

f meü,wm

dam equidem : habet quippe minus tcmporls aut

mitit JPM

dicam, non habet, ut diftrahatur. Sed hoc imgu-

X

TA xnm

lareeft vitiumin illo, qui nilla pan£ experientia

M

u

& ufu intellectui lcgcm prafcripfit, memoriz ne-

hm W?Q "

glexit exercitium , non dedicit affectus regerc , fed

gammw

-eofdem liberos finc frzno demifit : unde quanté

m&

u

plus habet temporis; cantó diutilis mente divaga-

w

tur; fed hoc minime excufat, quin potiüsad obti-

Mmmï

nendamattentionem obftringit, & ut feníüus , qui

ju

mala confuüetudine veluc: mdonuti liberique di-

yi

"u

" ".*ät-a

vertünt, jugo iteram fübdantur : quodnon fit ac-

(

!x

«elerando fed immorando , & qa.mto minus eft

wmmli J

e€xercicium attentionis , Canto majus fit fþauum el-

nuw/-ï'i'**

dem renovandz.

'TraGim

;dcmw

Secundó, e(le ma

2

ois fecarum, Miffam dlcere celebrare

xbll*lw""l'

tnaxi-

graviter & canctanter ; patet clarl(ïimc : nam fe- *

méfecurü

JA!IC&J ó

fhnando peecari poteft, i imo facile peccatur , ubi duprà

ii

L

aliqua e.15. g,zz-

wl

E

Tralfatus 1HT, Cap. XIF,

|

p

aliqua dictarum conditionem deficit, fed cüm tra-

n

j

&i res agitur,ejus nallum eft periculum:quia difz

ficulter peccabit Sacerdos canétando , quamvis:

d

plurimum temporis ínfumat , poterit quidem cul-

mc, IQJMP

D l

pariut imprudensin nonnullis cafibus( qui multi

non fünt , necordinarii ) quód non confermaritfe

.üMW

temporis & loci, atque ejuíinodi circumftantiis;:

n u

fed nullum erit peceatum contra regulas Miffz,

/gf.*ïm-

nec minifterium Sacerdotis , aut relirionem , quae'

! fj hi

debetur, ubi facile peccare poteft is, qui feftinat,

j u

m

ergo hec magis,imólmaxime eft fecurum;

;; Tettió , ptudenter id fieri , ex dictis in

fertur: !

nmafelia

;

Y

g

[v)

namenim prudentiz laudem meretur,in rebue

| mf

^

g

j

aviffimis fequi , quod magis eft (ecurum: ficutis

| t

quidem nserebitar , qui aliquó proficifcens non

1 &rdgnjod?ü

fubibit rupes afperasatque difficiles , ubi velfemel

pedem torquendo cum periculo concidat , fed

i, i t

viara regiam certo fixoóqüe grellu (e&abitur.

hd

H.i.'audabi—

Quarto , addidi rem efIe majori lande dignam;

t onan|

/"lius eft,

quiaad hoc me induxit quardam confideratio ad

gvl

rem faciens, &in qua fzpenumero füm verfatus.

Niniirama fanéti Patres & Ecclefiz Dockores, cüm

fuo tempote vitium aliqudd feu error prævalg*

1 Oi

tet; eum conati funtevellere doctrina, predicatio-

trim

ne , confuetudine contraría , ut fic virtutemà vitioy

gtl

veriatem ab errore vindicarent , plurima füppe-

lii i

tunt exempla in eorum monurentis 7 unüm dum-

f

taxat RPPODCIDUS D

.

tttyl a

Vivente magno Auguftino error Pelagianorum -

ltnel

invalefcebat , quo tantum homini conferebatut

!

at o

potentiz , ut dicerentei füfficere vires natura & li-

i

Vi f&lmw

P

berz voluntatis , ad virtutes (ibi parandas fine pat- "

ln

;

ticulari Dei gratia & auxilio: hincS. Doctor tante

1

MOi

bando

conatu contratiam opinienem affetuit , pro

Van jj

nccg[l

. Yj

pe MW'& ef:;: Excellegtia. . ao

H li

nece[fitatem,quam habemus,gratize, $£ parum aut

li

nihil quod habemus, virium noftrarum ; ut ín hu-

dü, q[um

jus confirmationem multa dixerit, qua fi hodie di-

t

cerentur, plus cxplicat;o.

nis indigerent , ne ftüdere

uj

"

videremur errori conttarió, quo hac tempora hz-

tCromari

retici labefactant. Quod & plures fecerunt in fumili

ämwmlbnuïr,

occafione , tamin da&u'pa, quàm in ceníuetudi-

07

Z

ne & praxi.

n (uz

. Etenim

huic conformiter judico, hifte com-

Pium eft

A idiu,

exfirpare

munium temporum eafibus, cüm pravaleat abu-

abulum

TU

fus admodum vitiofüs , ut Miffe irreverenter , &

iil

accele-

. fummafeftinatione abfolvantur ; judico , inquam,

randi,

T

rem foreomni laude digram, fi error ifte per (ibi

WT

contrárium exftirpetur. Unde quibus Dei cultus

vofcomn m

& religio eít cordi , pro vitibus. füis oonabuntur

s ivl

hanc peífimam confuetudinem eradicare : quod

) Cfmde() M

utfiat, non tantümfpcrfu:ïdcant fibi tolerari de-

ib

bere , ut Mitle fatis longa & prolixa mora dicari-

xipadnum

tur, fed dicietiam & clamari oportere, hancrema

TT

effe, qua veram & folidam laudem mereatur.

m s

s

$sHIO

WW

| Uz dicta fünt

pracedenti conclufione ;; in- Pradi&ta

MP

"

:ö&mmoïw

"telligas fervatis prudentiz legibus , ad quam prüdenter

- pettinet loci & temporis atque ejufmodi circum-

unt ifD^

;,mi&ü'ïmmï'fü

lenda,

T

jj ftantias dijudicare, & cum iiídem quantum res

d

feret fine detrimento íe componere. Dicamus

exempli cauffa, Paftoraut Beneficiatus, qui ex obe

ligatione Mitlm dicit coram fübditis fuis, quam

j

illi aüdire tenentur aliàs non audituri : f talis no-

. veritob fnàm tarditatem & motam , magnum ex-

fertt

cstïbjpiüf

éitari t dium, & polfe effe cauffam , quo minüs d-

li ficrum audiant ; fingularcm guftam & religio-

fo:hincS,?vl

?

uem fuam audientium debe poftponere utilita-

wm M'

wrf;

us

i

[]

E

Tralfatus 111, Cap. XI,

; Ngtmü

i

d

ti: modo ixi.(upradläis conditionibus nullus ad fit

'

xmmic

defectus.Religiofi veró,quibus ex obedientia com-

T

as

mune onus levare incumbit , ita fe debent confor-

Y

5050)

mare ,ut obligationi fuz refpondeant, & normam

;

('9;"5

fequantur communitatis,ne in ifto deficiant :loqui-

mayrd

mur enim de mora voluntaria:voluntarium vero ei,

-;Ed;(f(ï'maö

ued obligat , emper debet poftponi. Hi fimilefq;

|

Q-mnPc[th?U

caíus à Conclufione pofita generatim excipiuntur,

äï

A mopeya d

qui cum prudentia judicandi funt: nam hzceft nor-.

ga

)

mabonarum actionum, quz illa deficiente de ge-

|

qmmno

anesan

neré malarum,feu mavis vitiofz effe pollunt.

I

Inpublico

Univerfim prudentia eft,utii, qui publicé eo

*

Miffisex-

L

xmmonquaud:-:l

loco celebrant , quó catervatim populus confluit,

tremé.

moras extremas non trahant , & audientibus in-

'mdquidtmmlk

vt i?

longis b-

ufitatas. Verüm idaccipi debet de mora vert ex«

"

üipendü;

trema & nimiüm excedente , quam aliqui , quos

| miþmaäM

ipfe etiam audivi;trahunt per duas horas, heramve

cum media , aut plus minüs: nec deber incelligi de

duf n

| lqu.ömmpun

ea,qux vulgó, cüm tamen non fit, extrema dicitars

vutitiój

id enim contingit pr abufu & refpectu Miffarum;

quz nimiüm accelerantutz nam & ficMiffie mode-

; Duinihy

ratz, quamvis breves facis fint aþpeuanmr longe

| Cümikm

&cextremz ab his, qui fi media horula fàcro inter-

j Ectl(fuflmhï

fintmaxinsam fentiunt difficultatem,cüm nullo at-

wri.'m,,qwm

| sim,ïfnäwx

ficiantur tzdio , fitotos dies lufiþus & voluptati-

;

bus abfuümant.

äld:ma]

|

;|

b

Utveró declarem ex animi fententia, quam mo-

Qua mo-

u

Ta vocetur

ram judicem extremam, dico Miffamillam, qua

extrema, UCs

horz quadrantes durat , quin & horaintegra,

trimy

raodó ultrà non trahatur , minime proextrema te-

güatog

Wï,inïtm]];;

nendam effe. Quamvis enim minore fpatio dici

LT Qd

poffit , nontamen adftringatur Sacerdos , nece e

eft ad eam brevitatem, quam, fi conetur, fervare &c

ï?mefitispol

dcägözcü;«&d ipfi latitado quadam relinquenca

/

L]

| Amguve,;d,'öj

U zj |

Pe Miffa & ejus Excellentia;

303 :

i

eft, ut modefte & graviter id queat pétficere, quod

Md

maxíme ferium Ecclefia veneratur.

il

Profe&to res eft intolerabilis, & clariffima da-

M lr

monistentatio ,' videti plum'mos , qui nullis nego.

30&Hrkznf:loqz;

tiis diftinentur , & horas quafi innumeras fabulis,

r

lufibus, murmurationibus ac þejon'bus forie pec-

MMIZJMF

caxis terunt : qui fi ad facrum audituri veniant,tem-

as

pusnon per horàs, nec quadtantes , fed perinftan-

315 1:073

ua & momenta dimetiantur ; quid aliud videntur

us

indicare, quàm non utaudituros fe adeffe , fed ut

lt

cum czteris debitum videantur exfolvere, & quia

,qipiitm

hominibus probis & honeftoloco natis probro du-

u qnid,

citur non quotidie Miffarum folemnibus intereffe ?

Lutrmos

quod quidem valde laudabi'e eft, (sdita audire cum

4

j av

tzdio ,admodum vitiofüm, Et hoc redarguit Au-

iülm ahqw, qüüi

ifünus l'unde vitii hujus antiquitatem licet a fti- 4sr- dees

sha at

mare ]hifce verbis: 244£uc quod, [ quad valdà dd- 25"- de

emf.

lil

dendum eff | conqueri vobifeum velo , quid funt a-

gt

liqui , &5 maxmé potentes ifl'issmundi , qui dium

venitnt ad Ecclefjam , non [nnt de'voti ad laudes

g

;v

Dei: fed cogunt Presbyterumsut abbreviet Mdifiam,

€9 ad eorum hbitum cantet : pec ei licet morem

- '&Mg

Ecclefiafleum [equi , proprer uorum gnlam & a-

i

m t

p

varitiam yquatenus unus puntlus dies ad Dei offf-

p

j

o

eium, C? veliquum diurnu

J

fpatium (mulcum n?-

Gle ad eorum deputezur voluptates.

Enimveró íi fxculares tanta reprehehfiöne Sacerdo.

fl

digni vídertur , quid dicendum de Ecclefiafticis, resmogis

p

unpt cui^

"

"]

