bifle duorum aut ttium pluriümve peccatorum,

quz majorem includunt deformitatem , atque illa

" "T

eonfiteri; Autfecurius eft de quibus majorem ex-

Íí ml'ü 'müPl

1 m

titafti contritionem , quzque magis difplicent

cum propofito melioris vitz. Sed adverte nullum

omittas , de

quo pericalum eft auc fufpicio fitne

site lat

gsortale.

tacoemi t

vinlent

d at

m t

De alia brevi && facili methodo confiteudi , ql;i

qundicin

| commwuniter utapnr.

i, g

ag

N

Otaetiam: pro majori facilitate eorum qui

1520 o

quotidie confitentur,(equentem methodum

fubjuoximus ; potiffimüm ubi commoditas decít

t

tam enucleaté confcientiam examinandi, Diícur-

t i

Ht

zemusitaque per omnes horas diet.Exempli causá:

iil

Aceuío me , quod heriad facrificium modica

o v g

ptzparatione acceffi , atque in Miffa nonnullas

habui diftra&iones. & defectus attentionis , aut

jx:mtf&lo.hw

hnjufmodi; pofteà verà diverti adalia , nec fer-

Vvl

vavi mentis quietem, neque Deo gratias- condig-

nas egi. Tempore orationis negligens fui,& vanas

güml "fth(

farilesque habai cogitationes, In efu exceífi me-

Wi o

ceífitatem lccurusï

dioetitatem , magi(que dele&ationem quàm ne-

um. Ufíquead vefperas tem-

poris aliquid mal& collocavi. In Vefpetis minüs

1

Wc

4

De Penitent, Sacramento.

417

Pt

lii

Ài

fuiattentus;magiíque diftractus:& i reliquoOffi-

Qamä

cii nonnullos defe&us commifi. Potró fic diícur-

RT

res per totum diem , ea notans in quibus maximà

pecearis. Hae methodus facilis admod

É

ordinaria confeffione,

um eít pro

Ptj

Alius ftylus f , fuppofito nihileffe, quod ad

Ti

peccatum mortale accedat , teminifcéris duorum

i

4

triàmve , que minis levia videntur , & omiffis

"Ri

IY

"A

alíis proomiis incipies. Accufo me, quód impa-

WHZ d

ratus pené accedo, & in ea vitiaincidi , quz fz-

piüs-confeffus (um, Heti officium cum parvaat-

RU

tentione recitavi ; particulariter hos & illos defe-

&uscommifi; nonnullis cogitationibus otiofis aut

vltiofis fai intentus, & igcurius fui in illis rejicien-

)

dis; multa otiofa , aliqua incon(iderata locutus

fum ; tantam temporis moram malé collocavi :

nl

plus comediratione faporis five ju(tus ; & ficde

'Cetetis , qua notabiliora videbuntur ; ftatimque

fübjicies : In plutibus me reum agnofco, quorum,

ia

ut confitear, noa memini, ac de omnibus gence

od

mmk

ratim me accuío, petoque à Deo remiffionem & à

T

te, Patec ab(olutionem & (alutarem poenitentiam.

Hune obíerva modum in confeffionibus quafi

Md

quotidianis, ut faciliüs & brevitis ee fiant. Enim-

gillduns

vero valdé fruétuofum eft , nonnumquam occur-

! WW

rente fefto aliquo, aut cüm major commoditas &

st

affe&us , pauló prolixiorem facereconfeffionem

Wwï

& majoti confideraione, difcurrendo per omnes

WW*

defe&us, ut Memoriali pofito conztaetur, & tune

NE*J

cor:ctur omnia vitia fincere confiteri.

j i

] MWA

:

yif

"2

Ff5

6, IIT,

44 s Tradlatus. V.. Cap. F.

; J mifm. |

j

-

$.

I1I,

P

g

Ef cosfilium admodum [Alutare ,. Confe[fionem

[ lmwmþ

aliquam g utralem infHtuere : C uerum a(i.

o n

am fingulisanuis.

1 äf;"l

[

Ro majoti fatisfactione & ánimi tranquillitate,

sadum t

confiliam eft fideliffimum , ( quod qui audie-

1

J |gnisget

———À

tit, fib: plaudet aliquando, meffemque inde metet ^

g

copiofam) generalem totius vitz confeflionem e-

ET

n

dete, tamquam fi prtmüm coüfiteretur : ad quam

d

MM

"

vt

eligendus «ft Coufeffarius fapiens multaque ex-

;m.ï:ümnva'm

perientiá edoctus : ipfe veró huic tanta curaatque

M

y

Pl

i

WH

Yi

ii

labore incuaibet, velutcontinuó motiturus ; om-

!

u

1on

nes igitur conícientiz angulos fcrutabitur, ever-

ID qflm

"

rendo quidquid immundum eft ; ádeó ucillaratio —

Qp

velutantiqua & fubdu&a quafi in tablino mentis

Sudriagudr

tonquieícat, nec opus fitvel moríturoad eam des

n;ïisgen:wiw (

rió accedete. Sappofito ifto examine legitimé fa-

H

i

&oin reliquo: vitz eurfu, fingulis anmisdie certo,

u

M

iv

m:

quem fibi magis folemnem ducit, ( velut die Pro-

UE Y

fe(lionis, fi Rcligiofus eft, aut anniverfario Mifiz

u

primz, aut alio quem ipfe defignarit) generalem

Qf

faciat confeffionem , integram & finceram de his,

CW

iM

U

qua tranfa&o anno commifit : & eadem omnino

at

n

diligentia ,qua morirutus , tit fiforte altero ftatim |

T x t

N

anno motiatur, bihil habeat confitendum, prater

qui t

hecin quibusab illa confeffione peccarit ; & ita

ate ag

aulla ratio niiubiusanni fabducetur ; poteritque

Val

u

g,

cognofícere inter. annum & annum conferendo,

quantum profecerit aut. defecerit. Hoc ftudium

M

" :u;'pz: ugj

valdé utile eft, & nullam habet di&iculgatem,faci-

thatfeis

lc(que reddit confeffiones, quz quotidiceduntur,

l

n

4

a

m

"m

$1.

Wi

iL

!

!

Mty (,M .

De Pe»itent. Sacramento.

459

4

i

"

$. 1V.

ï'"i:.r,,,,

d

Percata non: [unt confitenda verbis conditiona-

r

tisaut gentralibus , fed particularibus €4 di-

"-

Jffintlis,

mä:"-*)'w WTH

"

Otandum etiam ne in confeffione utamur

n g

us

verbis gcneralibus, fed particularibus & di-

POT

ftin&isque confelfario explicent acns fingulares;

Duuit

in quibus rcus deliquit: neque verbis conditiona-

tis,íed determinatis & ab(olutis ; veibi gratià: hec

ia

confeffio non valet, dicendo: Accufo me fi otíofa

RD

Mi

dixi , aut prava cogitavi ; nec valet: Accufo ime,

(iuöd tantam non habui caritatem aut humilita-

vl

vint docit

tem, quanta haberi poterat; aut quód non fat citó

malas cogitationes propulfavi: quod non foi in

f od

Officio divino,qua decebat sttentione, &c. hec e:

as

nim nimís generatim dicuntur : de quibus etiam fe

fincci g

acculabir, qui in eo magna atrentioae vigilarit.Sed

ii

determina:é dicendum eft, hoc modo : Accufo me

ii vt mr

quód fui diftra&us in oflicio , ant negligens fuiin

.

at 6i)

diftra&tione abjicienda, &c, adeó ut femper d.ftin-

JWW*' [j

&iffiméeloquatur id, in quo peccatit.

p

Circa hoc ipfum Nota, quod licet non fir na-

uctt

[

u

us

r

WH

-ceffe in confeffions venialium,determinaté nume-

í

rum & circamftantias, qux aggravant, declataXe,

j

-quod intrortalibus omnino requiritar ; falutare

"

"

m

j

p

tamen eft confilium , qziandoquidcm'aperiantut

"

:/pcccaza, ea di&inctiorie enuntientur qux foffictat,

o

ut inteil:

2

car

ZOC

x

e poffit judex quantitatem & gravita-

maüï

"

"

tem cu!pæ: unde meritó toties & roties dicetur :

f

aut in eam fe incidiffe per confüetudinem , allaf-

jo,

quecircaraftantias, quz culpam gtaviorem levio-

wom,fï?v

temve efüiciunt.

l

$.

j m j

445

Trallatus V.. Qap. V.

g um

4

gl

j n [

50 V-

p

',W&

(j m

Procuranda eff. atlualis contritio corum , qua

q um

confiteris : €9. quà ratione illa poterít obtje

.,Lg;ädät&mm j

H

seri.

ïm&o ?ox:mm

RJE omnibus i& hoc reus laborét, ut a&ua.

" fcesim ïxm'

atb

lam habeat difplicentiam & contritionem ,

propofitum & defíiderium emendandz vitz ; nam

a,ülimtn

per hoc przcipué Sacramenti fructus paratur; &

ao

perfectius, eatenusuberior fru&us con(equitur;

yoilisingh

und hic potiffima deber diligentia collocari.

jc t

Procontritione de peccatis multum refert ex«

od hTEU

pendere, quód ea, quz confeffurus e(t, Deum of-

d titri d

fenderunt, ad cujusamorem & obfequium tantis

m rl 48

fumus vinculis obftri&i; ac confequenter Angelis

vijacigitt

San&ilque omnibus invifa fuerunt. Et quantum-

yagqe d

vis levis (it culpa, potiüs dcbuiffes acerrimis velle

u n 4

fuppliciis torquerí, quàm velleviffimam cotmmit-

r d qd

tete. Próinde optimum fuetit prinfquam conG-

T T

Vr

tearis, aliquantulum immorati iis, quz commififti:

totoque affe&u Deo fateare : Domine mi, video

Ddl

maximam obligationem, quá teneot, adcultum,

ol

ad obíequium tutm, non ad iram . excirandam;

t dngny

& illà conftringor vel ex cotantüm ; quàd inme

vttndari

innumera quoridie confers beneficia, S«d pecca-

Ál tl

tor fum infirmus, infelix, miferandus: peenitet me

R quiltim

tantotüi peccatorum, & quod modo ad te venio

l,

parum pra paratus , ut deli&a confitear ; teque r*

cipiam: poenitet ma pervi profectus, multorum»

que defectuum, quos i Officio tuo admifi : quod

facile ad cogitationes profanas mentem diverti ,

verbis peccavi, tempus malé abfumpfi, &c. Pro-

PODO

J

j

De Penitewt. Sacramento.

464

[

Pondquanwm in me eft, maliorem vitam, &

füp-

plico tibi, gratiam mlj infande, qua confitear

rite peccata; & ferió me emendem, Obteftorte,

N

LT

M

Salvator, accipe hanc confeffionem meam & fup-

pleomnes defe&tus ut digné tua recipram Sacra-

inenta.

j

Mi v

Hoc modo poterunt referti cetera, quz confi-

tebete ; fic enim maximé ad contritionem ani-

HFWW.

tousexcitatur. Quód fi fummus dolor haberí na-

Wmm

queat, adillum faltem ferare defidetio, atque pae-

A

niteat te dure imentis, quam ut mitiget Dominus,

IU g

Bs

opem illius implora. Poft hacautem fübjunges:

Similiter me penitet omnium peccatorum to-

hr

tius vire mez , abhinc ztate illa quá ufus mihi

at s

contigit rationis ; & quód toties mandata tua.

al

fum tranfgreffus , atque d tua fan&a voluntate

t

me disjunxi cogitatíone , vetbo ; opere , omiffio-

dl u

1

ne, aut quacumque alia ratione & effe&u. Quem

d

hst

gcne:alcm contritionis a&tum ita inftitues, ut

eininau us

culpas tam mortales quàm veniales complecta-

tur. Quz erunt facillima & utliffima ad fructum

inpignt

Sacramenti, modo in confuetndinem ducantur.

Pluta hac dere invenies in Memorali R. P, F.

mgpmlm?

Ludovici Granatenfis , Tra&atu fecunda de Dae«

M qi:mh ïk*

Y d

nitentia ; ubi multz ponuntnr confiderationes, 8

erationes ad hunc finem admodum piz, nos verà

æluwmïl?æ?

ao

folàm intendimus tradere pro confeffionibns

l&hmmv

quafi quotidianis methodum facilem & compen-

diofam.

n/

"

"ll

' P.mf

g

)Üi

7À

/

W

,

$. VL/

aj

f

T

d

462

Tradlates V. Cap. F.

[Wl

n

yl

z lïll

;mun

n ;gü!(ki

RYL

.

ANon eft neceffe , t cvedat vens , €8 fibi per/h&.i ï;,aeW*"*'

deat, fe in 1dlis

ipfis, qua confitetur,num

"

,

x

/

offenurum,

hi

ht

!

"u

2

,

!

Uoad propofirum emendationislNotanon äffä"

Mmh

neceífarium; ut credat reus & conftantertene- :

at, fein his, que vult confiteri, numquam offenfu-

infefion

rum ; hoc ebim cogitare, videretur a&us prafume r

|

ptionis. Sed enim humiliter de fe fentiat, Difmitum ii

ineodem fe luto hz(urum,;nifi Dei favore gratuito m

prævenia(ur.Sufiicit proponete, omnem in emen- —

dando curam diligentiamque fe po-iïtmum: & gd -—

hocdefideret faltem petatque à Deo favorem.Cum | (j ii

difpofitione ifta fecuiré accedat Sacramentam Pæ; Etisr

nitentiz : cujus virtute & efficacià fapplebitur om- m

ne;

quod deerit difpo(itioni perfe&tz : quam ju« —

us ob

ftamelt, in voti;iiii fit obtinere,

ia

$. VII.

g C

gl

Laudabite efl prater culp

a$ prafentes , nanhul—

füeris Cb

. las adjicere , qreas tempore. praterito

lciulqum&n,m

confe[fns- ,

, g

Ota etiara laudabile effe in þconfcflïonïibus j

fettn d

*:Wx m

quotidianis & ordinariis, ubi culpas prefen- " n

At

tesfueris confeíTus , quarum tunc menior erts, lub 'niua

Iv

jungere nonnullas vitz antea&tz,, quz cettz fint& $. u

cognitz : idque non generatim, fed particulatitt | . (.,

M

!

Á

veluti: Accufo me, quod cempore prateríto locu-. ,

VL

tus fum plurima veibaotiofa;aliqua mendacta, &

6

UTO

j

jutamenta fine jufta ratione : aut fimiles gravior

:

Ab ha

fufionem pof

D

^

,

culpas, quz majorem caufare con

l

Rirja

itio-

I o

fint; autillasde quibus majorem 'rfab:':s contr

nem Faj

4

Nälü,!' c*ï

De Penitent. Sacramento.

463

n

netn, Qod [i rité fiat, multa caventut incommo-

/

Dl

da,qua ignoranter;aut defeétu difpofitionis oriri

)"ïcm g

[

"! in confeffione poffen:.

"

f

T

$. VIIL

i

* -*

md retsin fine confeffianis, 9 dum aä/älvmm

-

W)M:uudg[n

| facere debeat, -

Pïäl.mum

(

N fineconfeffionis, fic dicet toto cordis affectu:

" L.M

Dehis & omnibus aliis , quibus Deum offendi

äb anno rationis accepta u(quc nunc; cogltanonc,

WW

:

verbo & opere, mieaccuío, emniumque me pec-

1 f00000

u;q

LA

nitet, & propcno emendationem vitz , & peto à

Deoremiflionem , & àte Pater, ejas nomine ab-

"r

folutionem & (alutarem poeenitentiam,

Expletisiis quz facere reus debet, dum Con-

!

A

feffarius abfolvit , attendat omni conatu , fpiritu,

n

u

n

cogitatione & humilirate ad id, quod. Sacerdos

"

pronuntiat; nec confidetet effs hominem, qui la-

j

quitut, fed Vicarium Chrifti, & miniftrum Eccle-

fiz : quodque ad recipiendum ftuctum hujus Sa-

yrw n

j w

"

cramenti , fubjicere fe debear clavibus Ecclefi,

'l " .,mri" W

ejuíque miniftro; ac proinde feibi fifti tamquam

tq((dl-

reum, qui cu!pam confe(fus eft, uc Judicis fen-

j ,,MM

! tentiam excipiat, quam implere paratus fit au-

j

dlatquc & acceptet quamlibet admonitionem ,

u

um

"d

perfonam Chrifti veneratus, cujus ille m:mf*eno

ib

«tl

E

"

fungitur.

3v

Dum Confeffarius abfolvet , ex quo mcxpur

A'lü"W

n L

VP

u

Mifereatur tui, &c. conetut eíla prefens & in

n

s

mente hunc faciat difcurfum: Domme]elaChn&c.

T ii

qui in Ecclefia tua poteftatem Sacerdotibus reli

Ia

(13 piti.

A

qui(ti ligandi atq; (olvendi, ego Vicatiotuo, quo-

yum e

ad Ícivi, peccata confeRus (um ; agnoíco me in his

Titd

ii

plunw

j

j

64

Tratíatus: V, Cap. : FI.

j

pluribufq: aliis offendiffe : (icme horum pernitet;

"—

]

ficut reliquotum torius vite mez : & propono gra«

4

k ";-mF

tiá tuá & favore confirmatus meliorem frugem,

;

. ij L

Supplice, concedas mihi ad gloriam tuam, abíolue

tionem & gratiam hujus Sacramenti. 24men. Con«

»

m j

o

tendat huic affuefcere , & huic fimilive otationi

e(Íc intentus, dum abíolvitur ; hzcenim elavis eft

j :m[um Pwmm(

sgaituni

ad fru&&um Sacramenti, Cüm verà mínis erit dif-

pofitus, utid tam enucleaté faciat, hec verba ipti«

ag

gyidus, f

mo écorde pronuntiet : Domine fefn Chriffe, in

lis, 84 in multis aliss peccavi tibi: panitet me pet»

d

*

$

toncede ssibi

Mmmh&W

caffe, cupio emendare , quod fecs

gratiam bujus Sacramenti, adgloriam tuam, A-

WW

.täu,qnmm

see». quod fietiamnum longius videbitur, dicat:

fs r

Panitet me peccafe, cupio emendare,quod feci,

vmoio n

CAPuT'VI.

m

RUT

Laudabile efl quotidie con[cientiam examinare :

Aglmrs i

€$ quaratio fit babenda.

wutyzittai

Roomnibus fupradictis, & confeffiona faci-

at

hss

lis iuftituenda,pro vita mortifque fecuritate,

animi profe&u, aliifque innumeris fru&tibus fide-

tatlyed,

u a

le eft confilium , quod generatim omnes San&i

coramendarunt , quotidie excutere conícientias

DASNN l

Ll

fibique ipfi nomentum rationis przfcribere.Con-

filium hoctantz eft urilitatis , ut nullis queat vet-

NT

tll

bis exaggetati,& nemo fitfanz mentis,modà cone

tudidngs

fideret, & rationem habeat falutis, quin hoc ips

fum lubenter examen fa&turus fit.

i

1

ii

(

Innocens Job de feipfo reftatut : Ferebar emnía

n tiü WP(IS;

Jb 9.

DI

In die ju-

opera mea, fciens quöd non parceres dclinqucnti-

dicii nihil

Qued cüm ita, & Deus fit rigidiffimus exa&tot,

MULTUIT

iti) qlöd [

impune. illo nobis permittente hoc

judicium , quamdiu

€

(

1

) c',' no

De Penitént, Sacramento.

mcmm

- hac vita manct, quidquid ipfi judicebimius & ca-

ftigabimus , non caftigabit ille , nedum judicabit,

Ateorem

:

tefte Apoftolo:Si so/metipfos dijudicaremus,nom

zi Cer, li:

li,

'utique' judicaremur; necenim eidem cul pe da-

"001 f

plex poena infligitur; (apiénteris quidem faciet,qui

"du

tempori judicabit feipfum , pro peccatis fupplicia

N ttin hi

fibi lacrymarum piorumque operum infliget, us

m

liberetur à potenti mapuDei,& dicatcam Ptophe-

Mi um

ta t Feci jedicium C9 juflitiam ,non tradas me ca-

Mi

LU

ha

lumniantibus me, Praterea quis erit Quetor

iav

magnarum opum, qui rationem ftzicti(fimam fit

iiv

redditurus, & quotidie (übducens quidquid reci-

uti.dglmm

pit; quidquid exponit, numquid facile,

v

tridi i

quantr;m

perdat, quantum lucretur, itiveniet?

imin

Sirailirer càm fomnus fit imago mortis; quip- Somnus

pemotcuo fimillimus eft dormiens : cumque vi- imago

u)

dcamus experientià multos , qui vefpere fani re- mortis,

cumbunt, mané mortuos inveniri, quisadeó infi-

ii

piens & temerarius, quifomno fe audeat compo-

nere, fine previo examine (ufipfius , ur ifoifitan

no&te illa moriatur, fit falrem in ftatu falutis,

m

! Propter has aliafque innumeras rationes; fam-

WWW:'

ma laude dignum eft , fidormiturusconfcientiam

gor

exatninet , atque ira fe componat , tamquam ifta

ii

.'Ro&te moriturus. Q od examen eà, quz fequitur,

u&; d

methodo inftitaendum eft.

Y

u

. Priufquam vadat cubitum paulifper vel pet qua-

Fxemen

j lmu

caníciens

dianters horz [e eftimet citari ad judicium; atque

tievefpers -

u

tranía&i diei rationem poftulari.-

tinum,

wf

— ; Primó, gratiasogat Deo pro omnibusbeneficiis

I'

r

totá vitá aceeptis ; poriffimuüm quz ifto die rece- Gratias

»lgfolw

( pit: pro vita obtenta, pro fanitate , víctu, cereri(- *&»t be«

yi

nefciitg

in

| que bonis quà corporalibus quà fpitiralibus : ag-

)ul

tan«

,

xl.loläendo quàd omnia illa , qualiacumque

dem,

):

$

| ) er,

446

Jdraifatus V, Cap, FT.

EL«

dem fint beucficia, quibus nos Deus obftringit;

! Mmüm [

l

f

f

i

Similiter proomnibus malis;quz à corpore & ani-

"

ma propulfavit : nontantütn quz ipfe homo cog»

A ii

g p

nofcit, fed & quz igaorat: ac pro othnibus Deo

debetür actio gratíarum ; infuper pesendus eft fa«

g

gl

agf

vor, auxilium, lux czleftis pro defectibus & pec-

catis veftigandis : 'oam fine luco ifta & favore

g & Uüd! |

m

u

J

ticulati vix cognofci queunt.

W; 1l

Secundó, menteomttes horas diei petcurtat;at-

m

Kxaminet qneattenté confiderer in íis dicta, fa&a, cogitaras stl

bonum &

Quomiodofe ad Miffam prapararít qua attentie-

i p

gnalum.

ne & ftudio illam perfecerit , qui fe deinde gefle-

4

f ?ænitti

rit,quomodo in ratione, quá diligentiá inanes co-

gt Detget

gitationss fugarit, quo affe&u Officium divinum

ininrt vf

períolverit , quomodo tempus impehderit , fuas

sqeiptrüg

corriplevetit obligationes; Deniquein fingulisho«

d il

rís notet quam virtutem, quod vitium fuerítam»

ebnipri

pleus 5 vittuters Deo referat acceptam, qai fons

i Mettt

eft bonorum: malum autem & vitiofum fibi tpfi

ldl

attribuat , & conetur pesnitete de omni eo, quo

j RW,QW&E;

Dei Majeflatem offeridit, adcó ut optet à fe id mi-

t d

nirhé factum pro toto utiiverfo : proponatque fir

xiithen d

miter vitz fuz eriendationerg.

t fl

IL

Tertió , offerat Deo omne bonutii, quod illa

3l

Qfferat,

Deo bo-

die totaque vitá perfecit, atque oumem vittütem, ii

quz toto orbe fuerit exercita: qui velut Ecclefws

numquod

; dsmzl quasüäi

fcit.

membram,& percaritarern omnibus unitus mern-

| i:amnume[

bris patticepseft omniuni bonorum, ( prefertim

Mntnimiy

de his ltetur & gaudeat ) & ex co, quidquid Dgi

atf

oculis füit acceptum,velut pars meretur,ek omni-

bus Angelorum Sanctorumqtie laudibus , ex cari-

MT

: nj

tate , quà Deurn ptofaquintur, modo optet à

-omnia ifta fa&a effe , & defideret amort

D g

g tam at«

M

æd flagrate. -

Poti

(

[

i

De Penitent, Sacramenso.

462

UR

Potiffimüm offerat Patrí eterno merita Filii ;

ial &

meritis Cheifti San&torutnque ormmnium incé-

Vi lo

A0 0f

& Tuftorutm in terra , conjungens quidquid ip-

fe boni fecit , Deo offeret ín gloriam & honorem;

OR

Potró hzc oblatio fiat enixe, «t deea ex volune

fäl'bl)s&pc

tate füa ipfe conftituat, quod mágis fibi placitum

fuerit; & unde major ei

ïä&'favorcþ

accrefcere;

pollit gloria & þonos

uj

'*f"?imumr,a.

Quartó, petat véniam actemiffiohem ominiurm

Petat x:l?-n

mifLio-

lo

peccatórum, pracipué eotum;quz dieillo commii-

M

fit ac imploret gratiam & favorem , ut vetarm

nem Ped.'

i d

; Catoruta ;

poífit agere poenitentiatn , & vitam ferió emen«

& gratiam

r

dare. Denique commendet fe Deo, cüi corpusá-

'a mello:

um

CT

riimumque offetat in obfequiurn & clientelam ro-

ial

Betque ut cotpori dígnetur largiti quietém & ttari-

kigiiydt

quillitateta, ut à fomtio meliüs fervire polfit, fer«

Vi vetque ab omni periculo & difcrimine, prafer-

um52 tini peccati, Re&é etiam videtur fautus, fiali-

tsl quam (ibi pro deli&tis fatisfa&lonern imponar,quae

siibi erit melior, fi in eodetw, in quo legem excefferit ;

Peenitenz

itill! torqueatur. Quemadmodum fi pre ula in efü

tia refpotix

jut! fuetit intemperans , aliquid fübtrahat de'cibo &

deat pec-

m

otii, filequaciot, filentium ar&iüsfettet, etiám

Cáto.;

quiyS ubi licité poffet loqui; & fic de ceteris , docebit

,Qm5 enim ipfa meris volentem feemendate ; & quam-

qudU^ visptenz, quas fibi prefctibet, leves videantur, ut

!

git! fidicatunum AMiferere brachiisin crucem exten-

& fis,fiveuntim Parer zoffer aut zfve 7María, magni

gf tameneftimandz funt , quia teftimonium eft, pase

j

Qf Mitentià duci eum, qui peccavit , & vellecorrigere

u

d

f deli&um.Immólicet patve, quia voluntaria, plus

»

4! fatisfaciunt, quám tormenta Putgatotii graviffi-

qgm ]

d

j majAtque ita fapienter patiraur levia; ut eviremus

Hoc

i gtavaa/

Gg 2

j

46f Traä.ï/. Cap.P, DePenit.Sacram.

n

Hoc exercitio quotídiano , quod tam facile eft,

uíos confitendi facillimus redditur : & paremus

K

[

Mattb.24« confilio Chrifti dicentis : Figilate , qttia ne[eitig TR

26 quabora Dominusvefler venturus eft.Salus etiam

Lu4!^. porainis fic maximé paratur : quamvis enim nodte

illa moreretur, fperare poterit de (alute. Quin eti-

Mf

am pet hoc in füi cognitionem deveuit homo, no-

títiamque concipit defe&tuum , quod magnum eft

remedium cortigendi: liberaturà peccatis igno-

rantia veleblivione omiffis : & qua oblitus fue-

N

rit, velignorarit, non imputabuntur ad culpam :

aexdna

adhibuit quippe eam diligentiam , quam potuit,

—

ut cognofcetet, fi quid deliquiffet, Denique me-

dium eft efficax, pro meliore vita ample&tenda, &

(4

ad ferió incumbendum virtutibus ; unde nullus,

qui falutem optat vehementer, hanc vel femel

?//;/Il /7 IIWI/' 1

hedjri)

debet omittere ; miiltoque magis Saccrdg)rcs, qui

w t

quotídie celebrant & recipiunt Salvatorem, hanc

at

animi debent aflerere putitatem. Et ha fufficiant

- quoad primam praparationis partem , qug

j

e(tanimi puritas &z munditia: de Con«

M

fideratione ; quz eft fecunda pars;

(5 'Am

$

ia Íequsntibus alíquid dice:

|

IRUS.

Y

CA

U

R

-

j

-«

alltm :!'u'p:r;l

d mj

a

9t Q"PF

Vib

Mu D

UT

| m.j

Ri

l

D

MM

mo,

*[469]&'-

rmw.

[ mde

l!l,mw

TRACTATUS VI

Mij

WWsmram

"jm an-

"*W lm

ATTENTIONE

Og um

É WM!

nj CONSIDERATIONE

mmmqm

neceflària ad celebrandum

dï" 2j

Mtlkl th

Á m,m..*

G.A P-U-T. K

W(W: ïgiw.

pett, ll

,Quam fft culpabile € damnofum dwma cele-

brare Myfleria , [ine attentione €9 confidera-

ass

a t 1

none debitas €4 quatn [it nece[Jaria Sacerdo-

v sl

Fibus mediratio.

ii

£L

xl n

2

a

o

1)?

a*l

n"»uüïtw;

UABUS in rebus diximuscon

Trati. a.

T

.

z

fifterc przparationem necef-

éap. Ó

"

fariam ad digné celebrandum

,

$

E

UL

A

d

in puritate. & atrentione five

NEeaaq

,

confideratione ; de illa dixi-

d. LA

,

DN

d 1

mus, quod. menti noftiz fuit

eblatum : fup»rcü de hac aliquid proferre , quz Defe&u

non eft minüs nece(faria quàm illa, nec minoris confide-

rationis

momenti. Q iippe licet Sacerdos excelleret omni

indigné

puritate & fan&tímonia, Angeli inftar, ac divina

cclebra

celebraret myfteiia fine attentione & confideta- tur,

tione ad ea,quz agit,effetqueanimo dlü:a&uz,co-

l

gitatione vagarctur in rebus diver(is , non rité nec

Gg 3

digs

W

y

479

Tracfatus YI. Cap. X.

,

d

vt

digué celebratet, nec cum ea difpofitione,ques ne«

j

i

ceilaria e(t ad Éructam Sacramenti confequen.

tU

p

dum : certids gravirer Deum offenderet,quem fina

H

"T

í

jl

cultu & reverentia tantz Majeftati debita tra&tate

N

prafumpferit,

^

! Ow,(m Dmn

Y

Etenim hic

defe£tasattentionis fufficit, ut pri-

gt

vetur quis frü&u particulari & proprio S$. Sacta-

df

menti , careatque augmento virtutum , que ejuf-

jm

piricl

i

modi ftequeatatione debuiffent accrefcere, aream

n LU yed

denique fternat latiffimam peccatis congerendis,

In addii, Nec mirum id viderí poteft; cüm enim vere affe-

miacoïïl,& q

ng(:&ümalïom

"rac. « xantDoGtores S.Bafilius & T homas,ut faprà retuli-

n t v

mus; quod recitando Pfalmos & alias qua(cumque

ais

orationes vocalss fine attzütione ad id quad recita-

g

tur,peccatum committitur,Gc certa quadam rationg

oj n

is,quicura loquimur;defpe&tui habetur;tam multá

pl

eft,quód hzc attentio exigatur in re tarn (acra, ram

;mrfmmühïa'um

immani;in Miffz facrificio?ut acci pigtu& SS.Sacra-

T

mentü? qua deficiente;nová noxá contaminamut?

Geniiles

gisani

facrifica-

Confundi vehementer debemus in iis,que refe-

ul lt

bántat-

runt Auctores graviffimi de Gentilium Myftis &

ag

tentà & Sacerdbtibus,coä feciffe, cüm accederent oblatuti,

réveren-

Dicit Macrobius: /E2y ptiis & Cretenfibus mos

apedrtdg

ter.

gitrdni

Macrob.,

füitfíacrificia curareattenté & reverenter, Sacet-

dvl

I4. 3. Sa-

dotes càm ftipante populo, ad fana procederent,

vitt o

furt.c.2. 98

dfores templi intercogabant: Scitis, quis hic mo-

hm

ratar? refpondentibus effs templum Dei, adde-

bant : Scitis, quid venimus fa&uri? tunc fe venite

ajebant, ut factificiumi offerrent Deo , grateíque

agerent pro beneficirs acceptis, quo di&o íngre-

Orddd

Afj

diebantur, rati (ufficere hoc, ut facrificiis ad(ifte-

xenteá, qua par erat, veneratione ;

wc'pcragcndum

xin qflo nullus

dixerit effe deceptos,

'45/4;/;;;4;/;/4

Q confufío noftra granäitäma !óá DomineDeus

'lf'ffff'glmn

nofter,

*

"De Cenfiderat. ad dignävtelebr'. 471

mædjfpa

M

nofter,quantus pudor;quód gens illa ceca & bar-

TTR «

bata,tam attenté & confideraté procefferit, u d&«

lïüfmdem, n

moni honores decerneret, offzretque lacg:lcga fa-

Wüdcbm

erificia lgno & lapidi dedolato ; nos vetóSacerdo»

- testui tam parvo ftadio atque diligentià cutermós,

ut tibifoli Deo, cui omnis debecur gloria, venera-

mïfl!(üüqr, l

At bj 55

n

bile facrificium, tremeéndum atque tetribile;debita

ts

—Nquæ

attentione offeramus/O Patres.fi cogitaremustam

d

"t

fapienter, ut infelices illi ac miferi, &i Ecclefiam in«

Wlmuï

trantes anxié volüeremüs, quis ifte qui hanc do-

V TMM

mum incolit,& quà dignus c(t reverentià & hono-

MT

.'l".l'

re? profe&tó majore fpititu diceremus:/ntroibo g Pfalt. s.

if

domsm ttam, dslorabo ad templum [anttum tu&

án timore tuo Si quando in manus Btevíarium ac-

sls

sipimus, multoq; magiscüm ad Miffam accedimus

ts

Miv

induendi , prímó nostp(osinterrogaremus : Sci-

' mus quid fa&uri? id forfitan füfficerer, nt majori

TTTTATI

cum reverentia Officium & Miffam abfolveremus.

Gzrald.de

?WPWSS&'?H-

Refert Plutarchus, aliique Scriptores, in more

imximmamm.':

Dii: gen-

apudRomanos fuiffe ; utSacerdote offerente facri-

URIWPA.

gl

yoaiem

ficium affifteret minifter , qui fzzpiüs inculcaret. 45 6s

"

Hoc age,quod agis :tamquam advertens,

utani- 437. EU.

od

u

tinam /*P-4«r4«

" moattendetet ad ea,quz externé faciebat.U.

st

nobis effet de miniftro provífür;qui impeditos fa- P::;!h- L

u

ctificio (zpiffimé moneret ; Hoc age,quod agis yfic vud,

j '*a;,'uimp'ï

q

enim fieret procul dubio, ut nullz regnatent di-

mguämt&:ih

Wi

ftta&iones, fola h»aberctur attentio,

u

Bn WJUA-

uond

$. II.

g o

N TOn E.R dubium, quin confideratio multüm

Conüäcä-«

ratione

!l

u

referat,imà neceffaria fit;ad opus quodlibet

$ ad

"

opuía

bené peragendum , cujus defe&u ait Propheta:

zlibet.

"

Ü

ii

De[olatione defolata eff axnis terra , quia utlus Jorom, x

de :id ille deplorat, quod ipfiy

d

!J?T qui recogiiea cor

g

psee-

472

Tmc'h;ztu& FI, C'læ « U.

j

Exdefe-

"

&u confi-

peccatis noftris, nimis, heu Lexperimur, Unde a«

" g

derationis

nim tot (celera, tot flagitia.dimanant ? tanta ani»

j

Orbnia

morurn petverfitas,fra&tura mentiurm? tanta ne.

mlh-

gli-

$

gentia opum czleftium && zternarum

» cupiditas

trti n W )

tertzpulvetis, ceeni? ex qua radice mundus inver-

utur Chriftiani, qui vera gaudent fide, vivünttam-

A

l Wm m

quam non habentes, üt ba:bari, Gentileg

pejotes

WW eöquö

i

his ? hzc eveniunt damna grav;ffima,

i

i

f & !

quia nulla cft .

i

confidetatio : quz fiad: (fer,

& expenderent homi-

Mumn !

nes, quàm vilis fit víta,quà fruuntut, qua'mfgaduca,

,FM&C lp[ü?"

quz illa paxtarit, quàm fit brevis,à qua mors non .

s t m

longe poteft abeffe;poft quam altera it perpes glo-

quis: m

riá, aut tormentis zterna ; judicium Deieffe ftri-

ïmmüäü: qW

&iffimum, qui abundanter addet pro meritis ; qüi,»

at

fieri poílet, ut peccatet homo , auc in. peccatis uná.

J D

Ecli.s.

horá confiftetet ? multis noctibus tummo in peri»

ia

culo verfatetur ? afferit Spiritus fan&us: Memoe .

Mi

rarexovt/fimatua, 64 in eternum non pecc;lbi:. "

mf

Däut- 324*

Mayfes etíiam populum exiftimabat fzpiüs delin-

alilntdutn

quete d-fz&u confiderationis:Gen;

jinquire&/que.

* D

confilioeft,*4 ffae prudentia : utin

am [aperent c$

andim

intelligerent, ae novif/ima providerent!

Enimveró efficacioretit confideratio aliorum,

iil

"at

quz ad amorem excítant & gratitudinem, Sicon-

'::u&efmxäs?x

fidetateht homines , e

jus . in quem ctedunt, Ma-.

jeftatemDei ; illiuserg

884

a nosamorem,beneficia,qui-

p

bus nosob(trinxit, & quoridie obftringit : defide-

ttimup

riur, quod habet, ut nobis fuam glori:c imper-

Pt

tiatur : Si expenderent , illum maxim? attendere

j &vm'cp:z

ad ca, quz agímus , quae cogitamus; qui fieri pof-

"nemig

fet. utcot ta.n durum, tam farreum Inveniretur ,

WD idrc-um

quod Majeftatem illam offenderet , bonitatem

!it, Hfä;hm

illam provocaret ? ha1d dubi? defe&tus hic con-

Bictderim

to*

Edcrq:ibqis eítomnium malorum fons , origo

tius

Wr'äf , ld mg

P

uq;ww

"r MÉ C)n/z;a'erat. ad dign? eelebr, — 475

WUI

g

L

tíusin mundo confufionis: uade & ipfa confide-

t

Bu

ratio unicum effe remcdium pqtc&.

! "uny, D.

:

$. I1I.

d

Sacerdo-

Uamvis veró hzc confideratio pro omnibus

tibus ma«

Iw

k dGVIVUnmæ

Q

Mmm:ql M

generatim neceffaria (it ; multó magis tamen

ximéne-

Sacerdotibus, eó quód ipfi communiter res tra- ceffaria

9'

"i

&ent altiffimas & excellentiffimas : quas. digné efi confi-

n

'&"—mhom

tradtate nequeant, nifi plcnifïima confideratione ; deratie,

p

h'b'l

ac proinde ipfis propríum, & annexum eft ipío-

"us

t

rum muneri meditationis exercitium , & oratio

URU

mentalis : tam proptet. maguitudinea & peife-

l-þ&ümx

1

&ionem ftatüs , quàm cxcgllentlam eorum , qux

j ä*F*M»;*,

,iPü adminiftrant.

W.mtz;d?

De quataor

illis animalibus plenis myüqfiö di-

W/mmpæ,

cit Ezechiel: Facies eorum €$ penna eorum exten-. pzost v,

titiziy: J

t4 defuper » ac deiifdem Joannes Evangelita: Ez 4poc. 4,

m

n (orcuitu 65 intus plena [unt oculis, ( raguiens

zi

mon babebant die ac nolle ditentia: Sauflus,[an-

fsl

us fantut, Dominus Deu omnipotens, qui eff,

Msj

quierat & quiyenturuseff.ComanisSan&oram

ninal

explicatio eft,quód hec quatuor animalia fint figu-

x d

ra virorumillaftrium fan&itate;quales oportet effe

1

hn il

Sacerdotes:ut his proprium fit facies habere fubli-

| gt

mes penna(q; extentas ad clutn ; per quod intelli-

Grel bs.

3* o a

w

git S.Gregotius exetcitium orationis mentalis ; fa.

at &W:ï

cies enim notitiam fignificat, alz defideria & affe-

E?ech.

g qoi

tus:ac uttoque fztri debenrin alrum hominesbo-

T d

ni & virtate przditi, id eft, ( quod maximé fit ora-

p

tione mantali) Deum cognofcere & amare, intel-

| u

le&um ad rerum divinarum contemplationem ef-

T

ferte , affectam & voluntatem ad amorem ipfa-

g i

rum ; quód eciam innuit Evangelifta;cüm ait p/ena

fRnt o:41i5, ad cognofcendum fciliget De: mirabi-

m!ommfoihä*j

Gg ;

lia,

T

77

Tratfatus. Yl. Cþ k:

yil

" l

i

liaamplitudinem & majeftatem,qua maxima cüat

Áb

fint;duo, non fufficiunt, imó nec membra totius

Wlw

corporis,quamvis oculi effent,queant fufficere, ut

MMIVWM

videant qu£ in Deo eju(que opetríbus mirtabilia.

WQLEH

continentur; prafertim iis , quz à Sacerdotibus

WM&!

zigt M

d

tra&tantur ; unde oculis. platibus eonemur ex-

T

cellere, ut, quod agimus, infpiciamus diligenter

ggi bt

& attente , ceteris rebus czcifimus, Hinc & altes

| pDami»iw,qW

rum fequitur; fioculi nobisadeffept, quibus divi»

mul!hö »

Veraquie na tueremur, nos ipfos linguas faceremus in lau»

sl i t

jncon-

dem Dei , quitam mirabilia operaturin homíni-

Oqummüigp

tem platio.

bus, ri&c quiefcere die aut nocte ab hóc exercitio.

l, m

ne & lau-

vellemus. Quenam effetifta moleftia non molefta,

deDei,

Q'xsmummo

in qua fola quies inveniretur ! ergo ceteta omnia

ET qüimSïäl

laffant & fatigant, hoe opus reficit & confirmat ?.

qahittamt

