Deo pet unius Miflz facrificium exhibetur.

u

- Ratiohujus & dictoram eft , quia (ut fü

pE dex- Tmä.c; 4«

rotim

/

glizavimus ) in ompi Miffa Chriftus eft B*i&cif*f $o

A€

d

w

"

270 , Traddatus fII. Cap. IX.

Inomni

Ijg.'ä«

r d

lis Sacerdos , qui ut talis a&uiplum offert facrifi-

k

j

Miffa

Chriftus

cium: munus veró Sacerdotis eft colereDeum:un-

«

u

,

fnaximà

deia MiffaChriftus eft,qui maximé colit & hono-

"

wmm

honerat

(i Md

Patrem,

rat Patrem , ut defe&um noftrum fuppleat : ipfe

"

principaliter gratias agit. Etcertü eft omnes fimul

nodOï

* ïæül

ereaturas non tantum poffe deferreDeo,quantum

5

« o

FiliusDei;adeó ut facrificium Miffz, tum ex parta

ag

ejus, qui offert, tum ex illius, qui effertur , excedat

m

maximé omnem religionem & cultum, quià qua-

ia

libet creatura poffet vel conjun&tím exhiberi,

gl

Quapropter videant Sacetdotes, quàm ingen-

:«zonkcqüïï*f'

tes divitias mmanibus fuis comple&taatur ; quibus

n m 2

defe&um humanum fupplere (*äucantx& faam di-

m

tare paupertatem. Pudor eft, ipnominiaeft, effa

quarigit

eos qni facillimé ob rem nihili tanta mz gnitudine

Jrad.7,

thefauti (e exfpolient , quia (cilicet negliguntani-

£4p. 1.

mi fervare putitatem. Sed hoc fao loco diligenti-

€ fe4.

aR

üs, nam figillatim de eo ttactabitur ; nunc propo«

semm

fito it;x(ï&amus.

lu

65 .

v

Y Sta confideratio nobiliffima eft, & eamà viro

m

Erdtier lo-

'.inmäï::im,(

'annes de

do&o juxtà & religiofo perícripram effe, mul-

tür afficior , ills veró tali utitar ftylo & ratione

ügatm

los Ange-

les, Tradk.

fcribendi, ut facile credam infpirationem fuiffa &

i &j

2.4de la

mmlmäm

tefponfur; quodoranti redditum fit, ( nam fatis

lulba af-

| lnl r

fritual,

liquec non effe degenerecorum;quz in fcholísad-

Dotte lo

£n la 4d-

difcuntur. ) Unde pro majore di&torura explica-

gatínpus

dison al

tione, & coníolatione Sacerdotum , éam hic in-

( 1g

iümSzamm

feremus ab au&ore fuo pofteris comtmendaram «

z

fic vero ínfat,

ol

Cogitanti mihi fepenümeró deMiflz altiffitnis

mmpmgz

syfteriis , ( quz Chriftus amore moftri commu-

finin,

di facieng

:r:xicavit, cotporis &Sanguinis eonfecran

potefiae

w. Ct? lïv j

Pe Miffa & ejus Excellentia. — 271

pdtcfïatcm,comc&atus nos üt (acum agaremus fa-

miliariter, & quotidie feipfo veíceremür ) id, in-

Q

r

quam; eogitanti, femiper ea gloria & dele&tatio ,

Mi (

quam Patet eternusin Filii fai oblacionefub vela-

minéSacrameoti petcipit, ram grandis & eximia

"i dongg

videri folet; ut Angelorum chori Beatorumgq; tut-

Iu

zlifüä,rümapz

ma nullam feré pfæ lrac conferant voluptatem,o-

ra enim creatüre,quantumvis nobilia& heroica,

ln d

Dihilfaciunt ad opera Creatoris, Sacerdos etenim

Tohtigs

t

offerens Datti eterno autSanti(lima Ttinitati per-

fonam Filiin factificio MifIe,offert DeümDeo,&

adom,qz',am

perconfequens laudem , gloriam & gaudium infi«

nluld)aawyr:ïw

nitum, omne denique bonum,& quod durabilem

tl

continet bonitatet, Angeli veró & euria caleftís,

pl d

quamvis przítent obfequia officiofiffima , glortam

jtntmpi

& laudes Dco perpetim decantept, cüm hocaliud

ditruls

fitgenuseblationis , que tanti valet ; Deuro Deo

Vr

no» offermnt, ac proinde refpe&u divini hujus fa-

ia

crificii quafi nihilum reputatut.

Hanc coufiderationem excepit altera non mi»

L

norepondere & momento ; videlicet de beneficiis

d n

fummis, quz Deus generi humano corifert, & ra-

tione dihg-ntïiiïuna', quam habet , utab omnibus

g

diligatur & ametut , nec vulgais fibi honor de-

feratur aut gloria ; fed que immanem & infini-

.m(gïmimï

1am laudem comple&atur. in hac cogitatione

"

fenti animo quoddam illabi refponfum ,. quod

um

menetet, í1 eó anhelarem , nihil id zqué pofls ,

as W

:quàm fiin gratia & dcbito apparatu fanctiflimum

a o f,

altaris Sacramentum excipiatur ; & poftquam re-

7 Poffdï(V

cepum fit, & in pe&ore reconditum , cujus tamz

quam rei proprie dominus fim & difpenfator ;

,numchä

turíus idem à moe offeratur Patri aterno: idque

hat

fiat quanigciüs in loco- maxime "apto devotio-

-

*

Dl.

j

5

n

272

Traéiatus III. Cap. X.

)wa

"

[

m ^

ni. Hxcautem oblatio cum intimis detideriis, & j

m (

amore voluntatisaccenfo, cum alca fubmiflione &

i

k AW[&W

teverentia pexagi debac. NNam Deo cüm talís ob-

j

latio ttanímittitur, &mul offertuc gloria , laus, &

WWW

gaudium ínfinitum ex parte sjüfdem oblationis :

y Päew

quod nec Angeli, nec Beati in czlis

/

ag

ao

tatione poffunt.

pexf?ccrc pll:f

a

gt

C

APU/TIIX.

;m:iiozqniä 9

Miffam effe vem maxime acceptám Humanitati

Chrifli , facratiffmà : Virgini ,Lommibusque

Mc?lmlx p

Sanélis

d lt

£m vqrs'a infuper 68 grandi ex-

- Xentisa.

yin m

rl

-

ET

—5

Mu

.Etciam Miffg excellentiam ita cdlligcmuvsä:þ-

Miffa eft res maximé accepta factratiffime

m

Humanitati Salvatoris, in qua cantum ei praíta-

.Q&dm:mudä&

musobíequium , quantum in nullo alio przftare

ag

poffimus.Hoctam generaliter dictum,ex eo, quod

ag

immediare retalimus, fuam accipit veritatem,

ETE

Sicut egim volantas Chriíti maximé convenit

EM

cum voluntate Patris : & hic , ut explicavimus,

d. qu

Íammam ex Miffa gloriam & honorem percipiat ;

T

certum e(t , quód anima Chrifti eodem. honore

bin):

: Joan. 4.

dcle&ecur, cüm,ut ipfemet ip vivis teftatus eft ad

tintst

lioc veneritin mundum : ut faceret. voluntaretn

"!

Patris: hunc autem fuum effe cibum & volupta-

Iu

tem.Enimverà rationem magis propriam invenio,

odj

quód in Miffa reprafentatio fiat' paffionisac mer-

ïllhibtquy]

zis, omniamque myfteriorum Chrifti

P

] Salvatotis.

Viemprgr

Pro cujus declaratione

'WI'HMM

Advertendum cít, quód San&i ia

ia valdé

"Mlrqe du

uifle no-

ümfb

ex iis afficiuntur quibus (c Dco gratos f

vetunts

7

J (44]

at

De Miffa e ejus Ex»ceäe?tia. —— 329

vérünt,dum nobifcum in rerris verfarentur : & có

l

lii

tl

majorilla eft lztitia, quó eafuiffe acceptiora coge

i Ingmw

N

noícunt, Adeoque íd verum eft , ut quiliber San- San&i vel-

wag]mh&

&otum ultró fuz cederet felicitati,ut itezum iterüe " 6nt rurfut

1ton dj

De

pati, ut

que patraret,qua Deo novit acceptiffima,&c dif-

*

O, qua&

u

cillima quzque pateretur. Martyres quidem de gra

ta fci-

fuistormentis & doloribus mirificé letantur;Mo- utir,effer-

machiEremirz,ceterique Confeffores,de fuis jeju- *ent.

IY

niis,vigiliis.corporiscaftigationeincredibili fruun«

£m

tur gaudio : quin oprant, ntlongé majora pro Dei

p w

honore pertuliffent , cum veró fieri non poffir,ut

Áprt n

zutfum calamitatibus hifce fübjiciantur, letitiam

quandam acsidentalem petcipiunt , càm eorum

memoriam agimus in tertis, & mattyria , labores,

merita emnia Deo offerimus,gratias dando, quàd

i is lgt

ele&osfuos ita animarit, ut ín obfequiis przftan-

u hais

: dis omnem laboris moleftiam perpeffi fint.

g

Quód autem nulli San&orum, conceffum eft

quhágit ^ humanítati Salvatoris, quz, quia unita Verbo di«

«ümm vino,que voluerit, poteft efficere; ewnim cüm

4 jv

videret ex paífione fua & morte fummam Patti

g n

lztitiam & honorem obrigiffe, fcivir & potuit in-

j

a

U

venite medium , quo illa ipía (zzpiüs repetereturz

tantaque illi gloria accrefcerer , quantam ptima

giin

sf

vice recepiffet » quod hac ratione perfe&kum eft,

'excitatus quippe Chriftus à mortuis & ia celum

f

"

fublevatus non. poterat iterum morierido pari ;

ln

quaptopter antequam moreretur;facrificinm Mif-

br

r

Íz otdinavir, in quo tam gcalitcr paífionis ac mor-

)

uf

d

tisexhibentur myfteria, üt majori veritate nec paf-

fus nec mortuus fit: nec tanciim exhibentut , (ed

hrorm

& mirabiliter exercítantur, perficiuntur, repetun-

tur t offertut denique idem Deo Patii facrificium,

qll

i,

quod in cruce Filius obtulit , eodera quo tunc,

11 [CDW Ó

pon:

yl

i

q

274

Tratdatus III, Cap. X.-:

h

pf

sl

pondere; merito; valore: quod & fufhciene fit,ut

n».mmw

idem, quitunc honor & gloria accrefcat. Hoc &

1l

lii gca

nos perficimus , dum Mitfam celebramus : ünde

Matgum

Chrifto Salvarori, quod dati poteft, maximum ob-

p

lmm

( uX

fequium exhibemus , & in'hàc nos magisoftendi.

ydbio

inus fervos & familiares; quàm in qua

Wocul

mundo continetut,

P

Vis r€; guz

p

m

p

T

tl 04

»

B. M.

N i

^'Tenim

, Patres, proeximio munere, & oþti-

gindomctor

JEfimare-

"m

debemus ,

4 ma orte oportet, zftimemus, nos habere id ,

id nobis

-unde obfequium aliquod przftare Chrifto, illum- &j t

dv

efle, quo

- que reficere poffimus , ac potiffimüm cum noftris

Deo grati hoclaboribus non conftet ,4pfeque e

a nos religio-

Diipttà

e(le poffi- & ob(trinxetit, quippe utilitati noftra iftud come

£Dus.

(uigi

. paravit : utque foretomnino urile & fruc&tuo(um ;

jegtint

nulla pocait miferia frangi, nulla incommoditaw :

dl

debilitati,

«

wje zi

Deipare

nod defanctiffimaCh

& SanGis

Qu

tifh humanitate dictum WWWM

nibil Mif. eft, proportione

de Virgine facratiflima, & quo-

t

nec enim ipfis fezvitus

ságratius ! |ibet Sancto dici poteft :

u

offerri p9 orariffima exhibetur , nifi coram nomine facrum

deiüpitae

te

Miffz officium Deo offeramus.

andre, uf

Non quod ullí Sanctorum, aut Deiparz.

s

nian. g

-modi facrificium liceat offerre , ( hoc enim pet

mm.qw

Conc. Trídenr. probibetur ) fed mermoriam ha-

iil

: bendo meritorum &Deo grates teferendo pro be-

gt

- neficiis inipfoscollatis, & ea gloria , qua in calis

titptiig

perfrmuntut; eorundemSanctorum merita cum ip-

wriftdrini

o facrificio ; licetofferamus San&tiffime Trinita-

FTrater I

.

lt r

anues de

I 5

, ut defe&tus noftri reparentur ea ratione,qtia fu-

l

autil int

los Ange« prad

i&usAu&or hoc ipfuto confideravit; ait enim:

3t0t0s D

Jos, ubs

&Si velleta

liquis, àt pat eft, Angelorua Principi

tidrin d

orem

frerá. & Reginz tantam gloriam raatmqne hon

E

cfef-,

tll

(

L (

De Miffa c ejus Excellentia,

t a ia

27$

defe:te, quantum ipía promeretur, eodem ardora

tl

voluntatis, eadem reverentia & fubmiffione, dum

AU lt

Miffaabfolvitur, aut communio percipitur, offe-

"Íptd n

ratcaftifimz Matris amplexibus dulciffimum Fi-

Venty m

lium, quem ín ftra tunc habet potéftate : quam ob-

u

lationem procul dubio recipier maxima cum lari-

tia,ó majori gloria fibi ducet, quàm eam, quz ab

|

hominibns aut Aogelis qualifcumque offerretur,

& hoc fipíis licebit facere , quamdiufpecics Sa-

2 t t

menti in ftomacho non confumuntur.

m r

as

Eadem hzc oblatio cuivis alteri é San&tis potc&ï

offerri; fetvata, quam diximus, cautione, eorum.

vifinimsadi

fcilicet nomirie, & tum ad honorem ipforum, tum

j (:qu:cauasl:-;

Dei omnipotencis.

ial

Quandoquidem igitur páteat clariffimé , qxuan,-?,

vt

tam Deogloríam & honorem deferte poffint Sa-

nüla icoca

cerdotes ceterique Chtiftiani , quantam letitiam.

Auguftz cxlorum Principi , omuibufquecivibus

Bmrindt

curiz czleftis per fan&tiffimum altatis Sacramen-

tum ; videant illi, quibus hec innotefcent, quàm

g in o

? "

folida nítantutratione , ut totis viribus conentut

j

e(fe re&é difpofiti, ne veluna diesdilabatur , quá

noncelebrent, aut faltem divina illa communio-

W.MDUW

ne paícantur. Ad quod excirari debent, quiamis

m&mh WU

nimé easlatet, quin tam grata & diti oblationa

omne id;quod petierint adfalutem,à Deo, à Vir-

"

ag

p

gine Matte, à San&is, adepturi fint : nec enim

aliud poterít imperrare, quod hac fa&a negabitut ;

"

i

r

porró fiduciam Mtatti oporter augeri, quia per eam

1]

oblationem , quam modó jam di&o San&is offe-

n

rimus, illos ipíosnobis conftitnimus interceffores

gt

pant?

i»

& patronos. Hactenus Joannesab Angelis, cujus

Aïl (

hzc do&ina, dubium non eft, quin futura fit le-

ut lnv

2.

[)

gänti utilis & jucund

1

S2

$ 1l

M

i

J

l

376

Tradíatus III. Cap. Xl.

M Ü

$. II

]

Id

(

Lura hic adfeiti poffent magna & eximis:quz

"

umcücü

« oic

sl

g

fi pcrtra&arcmus, inimmen(um excurretet o-

tàtio: uade fuffecerit hzc fub brevitate ttonfcur-

p

SM

d [cquitut

m

rerc, ut aliis liceat diutius immorari.

.;äina

Excellen-

Dicimusergo nihil effe, quod parem Beatisin

NT

tiz Miffa

incom-

cxlo tam Angelis quam hominibus afferat lcetiti-

gnonnulh* a

àmMiffz facrificium ; nihiltam fru£tuofun

gm o

geudio,

amqu

morta

libus: nihil efcacius ut liberi fint;qui in Pur-

ssl

atorio cruciantur: nihil denique utilius,ut fpirita-

gt

j

€

s divitíz omnium animis procurentur : 1dq; tan-

"TT

tàcum excellentia, ut nec illa.qux interdiu & no-

r lem It

&e opera bona & cum eximiis virturibus conjun-

W-*m:uu

&a agimus, unum habere mémentum poffint, re«

B

foe&tu Miffe, qux rité fueri&oblata.

g Q

ferret, ut mie

Adeó ut quamivis illa tantüm con

ix;niüaä |

nori labore commodis no(tris ftaderemus, huma-

s ial

namq;

ditatemus inopiam meritisChrifti; fane ju-

ao

fla fatis fuperq; olfet ratio,ut omn

i diligentia &ftu-

IPNTE:

dio, purifque mentibus ad divina accederemus,

a r

il

CAPUT XL

av w

Cnltum exteriorem in. Miffa effe neceffavinm ,

inyt, o

Va v

quiaper bunc Deoob[equium praflamus : item

de antiquitate &À gravitate caremoniarum

a,

tüm-rum

Eecle[ia: ac de magna religione , qua ad illas

ttdfidityi

praciseobligamur.

t denyy

t I.

W mtriof

A&tenus pracipué tractatum eft da fan&i-

MT

* af

dH

monia vite , anitoi munditia, religione in-

terna, varía deniquc conditione fpiritali, quibus

DP

inBs

X

J a;. j

| De Miffa & ejus Excellentia.

277

infttu&am decex effe Sacerdotem, u rité füo mu-

l

nere perfungatar.

TT

. Enimveró, fiea; que di

&a funt, abaliquo ob;

ferventur ; dubium effe non poteft, quin idem gra-

4n10m [yi0]

i d

viter, decoré, culruque externo oblaturus fit : nam

ex ptimo retà (equitur. fecundum. Ne tamen

a

huic do&rina defit aliquid , neve non abíoluta

la

zi d ln

perfe&taque fit inftrutio Sacerdotum ; de fecun-

alitumtiunf

do etíam nonnulla adferemus, prafertim hiíce

feifnainhr

communium temperum periculis, quibus magna

eft religionis inopia, & quoad hoc pun&um füm-

d

mus defe&us: (ant enim rati Sacerdotas, ( quam-

VE

vis numero multi) qui dignitatis (uz memine-

,quzinmdukm

runt, & ea notunt implere,quszipfis in hocab Ec«

r

clefia pra(cribuntur : unde rhultam falireoffene

ml

fionem ipfamque dignitatem in contemptum ad.-

)u

j

daci, neceíle eft. Qui reatus aliqua ratione-major Non po»

e(L,ac proinde minüs poteft excufari,quàm ille qui teft exea*

du t

indefe&u fan&itatis & internz affe&tionis com- fati érror

inexterme

g

mittitur ; in hóc enim aliqualis manet excufatio ,

tu.

d

cüim non tam facilé ea acquiratur innocentia &

WWW

putitas , qua fufficiat ad dign? celebrandum: eft

-quippe ad id neceífaria omnium virtutum exet-

1*

citatio: homines vetó pervetía nature libidine

ducuntur, cujus non illico domantur appetitas.

l i i

Scedutcultus exterior adhibeatur ; nulla eft tan-

i

ta remota , quin potius facillimum habet cona-

] xus?l'f"

i

tum: (ant aempe huic faa inftitutálfque obferva-

Wlfw

- tediflicilenon fit : & quibus ob(érvatis ín illo pec-

:gu"

carum effe-non poffir. In quo , cüm res fit fiuela-

bore, meritó offendirar Deus, fi viderit negligen-

T

tes, maxime cüm bic harear,quo miniüs grata fibi

iniS;

obíequia preftentur , & nos ipíos reddarous in-

]

.. dignos, qui ad tantam dignitatem fuerimus ub

ile

m

mati.

jj

S3

-

r jl

252

TTraClatus IH Cap. XI.—

Qlj dega

mati. Hinc forté, ( quod mihi cettiflimum vide-

ceicnex

gt

terno cul-

tut ) afferendum eft ,. illum , qui exterioti culta

; ggiti

igth

tu, de-

non celebrarit, interiori etiam cariturum,id eft,

Wumu

feier & — puritate, fan&timoniá, attentione, & ceteris, qua

ho

ininterho. ad id requiruntur ; nam hic videturlocum habere -

dt£s16,

ml

illud Chriftí: Quwi ia modico iníquus eff , &4 in

majori iniquuserit » certéin reminimi laboris,

j

uimtt

quàm ad Dei cultum novit pertinere, qui fiiam

m

,,M.!m

f mü

gum&ü'f

oftendit perfidiam, qualem hunc effe in iis, que

P

magisardua funt oportebit ? unde id fernper mihi

viíam eft confonum rationi facilia proctitare,uc ad.

gt

D

' difficilia poffis adfpirare : & i fuetint Sacerdotes

àminiit 9

infervandis cercmoniis cultuque externoreligios,

im&üa [min

mwz')ïfvmd( |

r

opinor majorem idcirco fore gratiam;qua ad diffi- .

ciliora penetrare poffint, & interna difpofitio cor-

IU

chxmüü

?

fTsc etate

rteípondeat extetnz.

.

(

ii

Wmmuf(ülm

cultui

Huic rationi major & efficacior. fubjungitut :

U

Miffe ex- hocnimirum tempore decet tmaximé Sacerdetes

terno ftu-. & Ecclefiafticos incumberein cetemoniarum ob-

guei u

, dendum. (ervantiam , cultufque divini per has promotio-

zi

L

Xïi&?mliay m&m

nem; (ünt enim nunc hzretici , quiilis bellum

ais

indicunt, arque incredibilem voluptatem ex op-

pieffa illarum religione aucupantur. Atque ita val-

PTTI

dé confentaneum eft , ut qni nos profitemur effe

ET.

ia

. Catholicos, & Dei gratiá filii famus ejufdam Ec-

clefiz univerfális, conemur eorüm obfiftere cona-

/ltyin

tibus, & turbulentoserrores impedire : quantum

E.

veró hi lingifis detrahunt,tantum augeamusfactis, ^ du

-& cüm temeré«eas condemnant,nos cum laude ex-

Disteoi

tollamus. Cavendum unic& ne noftra torpedine w

& negligentia ipforum corroboretur audacía, &

uzdisd,

falfitas animetur.

LOT

vf

1pltzqug

$.

[

MAC 'IL

Der Mäæ e ejus Exc-eäen?ia: 279

Whma'hïm

TTR

NI

Ro hujus intellig

entia & fundamento notan-:

V ii

QGïaD:;us

P

dum c(t, quód cüm homo corpote conftet &

Créator

t f

animá, & Deus fit utriufque architetas & Domi-

eft corpo-

tll

nus,non tantum homoteneatut anizá;fed G cot- ris & ani-

hi

poreomnem exhib

ere Deo reverentiam & hono- ra, debe-

tur illi ex-

^O DAD) g

rem:Corde enim Greditur ad jullitiam,re atttem

terior &

At g g

coufejjia fit-ad falutesm ; nec (ufficirmente Deum

interior

i n q

colere; vifi cumdem extcerno culta venecemur.Tta

cultus,

"itilest o

in mundi exord:o,homines pfi & fandi Deum cac« Rom. te,

du

perüntcolere ceremoniis externis, ganua fl«&en-

foerieht

do, manus oculosque in czlós elavando;altariaex-

tectcnd

fituendo, facrificia deaique offatendo. inftinctu

1gratiam,qunäää

naturz ; ficut de Abele conítar, cujus exemplo &

alb

poftet: excitati funt: quorum nobis Scriptuta lo-

cuples teftis ex(iftit. Profanis veró hiftoriis idem

T

decemur, multos fuiTe Genriles; qui (aerilego cul«

mj d

tu. & vatiis ceremoniis 1dola fua venerati fünt:

st

demon enim , qui in his colebarar, pro fa&ufuo,

quem haber fingularem,& invidiá;quá flagrat per-

TO

Gen. 9*

tinaci & (tultá , utdivinos fibi afumat honores,

Cur dz-

ti qu*hsw

cüra (cicentcultum exteriorem e(Te indicium latriz:

fDonvo-

lp vt

interioris; volu:: ut fibi variis czremoniis defetre-

luerit ho-

gt At

norariex-

tur j & Scriptura teftatur quód Sacerdotes Daal e-

MMDS ?müï

terno cul..

"-

um invocaverin? factificiis & incondita vocifera-

[(15

g s

ag

'tionefe profternendo : quin & Barbarorum inltar

3. Reg.18.

"i

, atqac-fu:qncium Íe cultris lanceisque itycidcruxrf: $

donec fanguine tori perfunderentur.

7 f

Differeotía veró. facrificandi pro temporum

n

- vaiecare fuit , quód primna illa ztate, qua legis na-

urm'cäuc?ï;J l

vura didka eft , càm nulla effec lex fcripta; itanec

10

tecifa effet. ratio ceremoniarum: fed quilibet

pro m(in&u nacure , feaafilata divino effertet,

$ legem promulgavir , in ea

Ac pofteaquam Deu

í

maxi«

S. 4

3fo

w

H

Tratfatus T11. Cap, XT,

Ínlege

maxima erat pars czremonialis, ut rituoptimo fa-

fcripta

d

Deus mul.

criücia offerrentut, & debitus Deo cultus exhibe-

A

h

j

tascarg. Tetur, quibus varii mini(tri przfecti funt,Sacerdo-

fnonias

tes alii,alit Levite, Cantores, Oftiarii , Exorciftz ,

m

commen:

NT d

avit,

& fimiles: cuilibeat veré- (num erat minifterzium,

Nj

quod diligenter exequeretur, nec alienis feim-

L

yeisi

raifceret ; his porrö-gravcs erant pc;næpropo(ïtæ,

fi

- gii

k

fi vel in minimo defeciffent,quod

vitico & Deuteronomio videte cft,

peciatim in Lf-

m at

$

IH,

M

F

4gi ii

Tfi verb ceremoniis antiquis Evangelicalege

du

Cærem& :

derogatum fit: adeó ut non tantüm neceffatiz

sjilün

niz in Ec-

illa non fint, fed nec adhibere ullo pacto liceat s

jripentd

cleia (üat alterz tamen its fübrogatz funt meliores » &legis

ia i

ab Apo.

cui ferebantur, ceafentanez: quas auctor Spiri-

m

Rolif &

[v

om

tus (an&tus fanciri voluit per Ecclefiam , quam fuo

M ts

regit afflatu, & qua ea(dem per manus Chrifti

m

atque Apoftolorum traditas ha&tenus confervat :

frsanitt

quamvis veró nonnullz pro conditione, terspo-

rum mutatz fint , in genere tamen conftat (atis

R

yisniüs

Chriftum czremoaiis fuiffe ufum temperi. locoy

ij cimi

LtUe.22

pet(onz accommodatis ; legimus enim :; Poftís

ts st

Matib.2

.26.

genibus orabat. ltem : Procidit i2 faciem fuam.

rb

JMean,

*

Et iterum;SuEJevatis fefns oculis dixit, Pater ve-

uf

41t borá . &c» quando autem inftituit fan&iffi

ATU

, mum Sacramentum , à caena & cetemoniis legis

iyeeen)

E

anriquz expletis , ut novas edoceret , lavit pedes

D(cipulorum, mentz accubuit, áccepit panem in

ttgola

3manus, in czlum oculos (aftulit, gratias egit Patri,

T0tj: B

Y

benedixit pani, confecravit , & frangens Difcipu-

ä;ffor/)lfäm(

lis partitus e(t: quas ceremonias id tempotis con-

Jetfiag

- ven'(fe, noncft qui non videat.

Átistrtjy

. Chrifto dein ad czlos elevato,poftquam imple-

Vfl

qui-

Utdegroa

u of?cnt Spiritu fan&e À poftoli, ceremonias;:

bus

'HH?'HI : .

De Miffa e eiu:yExc'eUentia. a

;M' TR busin

Qy

Is

Miffa uteadum eflec prafcripferunt:ut con-

Ui ftat ex

Miffisab eifdem compofitis, & ex S. Cle- Clemn. .2

inid

Á :

[

4

menteD. Petri (ucceffore, multifque decretis Po

n. (enff. 4*

ls

l, t

0ffs & 62*

i

tificum & Conciliorum;que brevitatis caufa omit-

timus : & quia plures de hisin Miffe expofitione

W»Jm

Itili - tra&atus reperiuntur. Apoftolus quidem inftituit,

WWFWM ut capite velazentur mulieres, non item viti:& ubi

"'tibij).. nonnulla de facra communione ordinaffet;adjun-

Pït

xit: Cetera, cim venero,d:fponam.Etenim certum

1. Cor. *f

;

cít, quód cífentialia Sacramenti numquarn effec

ii

- otdinatutus, quia id uni Chrifto fuerat demanda-

mubín tum,(ed qua(dam dumtaxat czremonias pro dig-

thyim nioriejuldem ufu:& perceptione; unde ritusquos

1nittit « habemus, effe antiquiffimos, & maximam eorüm

iquatj ^ partem à Chrifto & Apoftolis, czterifque Ponti-

tHimem! ficibus & Coneiliis ad nosufque dimanaffe, con-

p Qu ftanter tenendum eft.

d n

$. IV.

T E

Es erat cettiffima & rationi cenformis, füp-

gwwnhl L

pofito, quód Deus nonnullos fibi ritus vellet És dédi.

j impendi,idq; ex hominum natura, qui corporales ,. . qui-

odl erant, minimé conveniebat, ut quilibet de his fta- Jipecpro

sisjimi " tuendisliberam haberet voluntatem : hinc nempe ia libidi-

ne care-

uuiisit fummaoriretur differentia & deformitas; caligo

tnonias ex«

)

guiPi maxima ercorum fuperítitionumq; offunderctut;

; fed necefle erat,ferrentur illi ab Ecclefía;& publi-

cogitraret .

d

' duh

ca Prelatorum atque Principum ejufdem auctori-

tate,quod Svarez doété & fapienter his verbis an-

T al

notavit: Hiritus fundantur in llis verbis Pan-

Suar.tem.

0

al

Mi t.Corintb.14.Omnia feeundimi ordint fiant m

g-di/þ.s*.

a,

yobis : £d ideo oportet in bis omnibusettam minu- [ech i.

emana

;

1 Vidüb

tilfimiy, certum ordiné ab Ecctefia conflitui-Tum

- quia fi bac velinquerentur nuiu[cujmsa, rbttvio,

ceitt

multa indecore Q imprudenter fierent.Tum eti-

$5

4m,

poffqb 4

ll

!

242

Tvatfatüs III. Ca XL-

J

m

A

l ,PJ!Wu j

am,gquiaexiflumavit Ecclefía,in tam alto ö'-þ,v-';:' p

f

maw

cro minifferio, nibil efe love exiflimandumyquo. |

a

gl

eminis maxima decentia 8 gravitate fiat. 'Übi:

j"

T

T

eptimé quadrat iilnd Cypriani in expofitiont Ox ,

j

rationis Dominwa: Placendum eft diyinis oculis :

( 2

etian in babitueorporis. Denigue quia hac unie:

jl

otmms

formitas, quaim bisomnibus lervatur,ad [Bleno

giüls n

T

dorc officii Ecclefaflict [petlat, & unitaté Ecclefia:

cómendat, C pafforum ecjus. eura ac follicitudint.-

g l

Wirror in

minta d

Etenim juftum videbatur, ut qui antiquitusipfe"

"

quacum-

at cm

legem& ézremonias fanxeraulegem gratiz iifdem

queMiffz

p

ca:emó-

adotnaret;fed talibus,quz cum mytteriis ejufdé le--

nia faltem

gis convenirenr ; quasdícimus eífe eas regulas &

s

Á

l

|

eftculpa

inftitura,quz in Miffa, & cecerisadDei culrum fpe«

lia

vehialis.

pl

Cautibusobfervaraus ; ad quas ita obligantur om«

nes;ut ear omiffio vel minima;peccati falté venia-

du

lisreatum infligatsdico, falrezz vezialis,nans,ut u-

p

f

gt

J

tamut terminis T heologicis,culpa,que in his com-

;*)WPWPWWI»H

mittítür,de genere fuoeft morralis/ícd ventalis erit

aut levitate materiz, aut alia ex eauía , qua pecca-

gt f

tü de genere fuo aut fpecie mortale;efficit veniale,

pl

$,

.

f

T

jj

T fotté dicet aliquis nimiam effe feverit

arem

lrl

A

afferere, quóüd Deus ob errorem in ceremo*

lu

niis vel minutis,& omiffionem immutationem,ac

TT

vitiofam verbi prolationem offendatur.Enimveró

I«

hic nulla eft exaggeratio, fednuda conclufio veri-

pumto

tatiss quod ut meliüs intelligatur, advertendum

, fimna

eft etiamáte minimainduci veniale peccatum, Et

hii

hoc facilé patebit-ex eo quód ill ud,quod (ine uti-

difcrtn

litate dicimus, quantumvis leve-eft- verbum . oti-

Wl

ofnm,aut inurilis cogitatio, fi vana.cogiramus ; ac

w ittim

licecid f piüs & facilé contingat; non effugit ta-

tl

m judice

men ratiun:tn'?pgccati- ; & in hocreicora

liümr,ym,ï

fiftemur,

—

W,MM

De MzJZ € ejus Euteleytia. 282

lf

fiftemur. Porro g:avius cft peccare negligenter vel Mattb.rus

j

omiffione in quavis ceremonia quamvis tninuta,

LTA

quz ad cultum fpe&tat divinum, quam verbum

nj

aliquod próferre otiofum ; multoque 1d amplius,

W"'/f diin

cüm in hac materia nthit pro levieftimandum fit ,

"&l]kfllkm

uód myfteria altiffima omnem requirant feduli-

t irur, uji

tatem & diligenttam ; idemm dici poteft de qualibet,

TT

omiffionis culpa & peecatísoccultis, quorum ta-

L

men rationem reddituri fumus, quamvís dubium

ag

nonfit minora effe , quàm illa quz in defa&tu ce-

tremptlde

remoniarum committuntür,

n

;.

Verüm fi hzc refolutio nimis appareat rigorofa

tl

ne mihi forté velut auctori adíeribatar , dabimus

ericDinml

teítimonia 'Theologorum, qui dehis accuraté fcri»

qadpam

plerant:& quorum fententia omnibus amplecten-

mj

daeft;inter ceteros deMiffe czremoniis dode di(-

usl

putat Feanciícus Suarez, hie interroganri,quo mo-

du

doteneanturSacerdotes ad ea;que inMiffati & Or-

Suarez

gt

dinatio precipiuntur,ita rc(pongct:Dica primo te -

neri Sacerdotes ad. (ervandum sntegrum vitum

to, 3. P.

ii u

85. /edh.3,

r

Maffa. prout in Miffaliffatutum ac definitum eff.

Do&rina

h

Probatur primó ex Concil. Tridentino fe[f. 22.6.

"T'heolo-

gorum

m

deebferyandis in celebratione Mi[fa. Secundoex

CirCa CX«

d

'bnlla Pii Quintiprefixa:t principio Miffalis, -

rémonias,

i fic dicit s Mandantes ac diffritlé omnibus

gummw

Difp. 84.

€4 fingulis per(onis im virtute fan&la obedientia

[Eä- 2»

"d

;.migiuwïþ

pracipuenutes , ut Miffam jaxtavitum, modum;

€4 normam qua per Miffale boc à mobis traditum,

T

decantent ac legant :neque in Miffe celebratione

j

d.

i?'

aliascavemoniásvelpreces, quàm qua boc Miffali

m

i

continentuv , addere vel vecitaré prafumant.

mirit

Quod intelligendum e[t feclufis privilegiis:ztamen

iioj,

qui illis gaudent, tenebuntur fervata proportione

qritd

€4 dicere, quain Mifalsfibi peranffo continetur.

&il W:'.;

tr.

H

24

Tracfatus L. Cap- XI.

i

i

r

Vertio accedit ratio bujus pracepti, quia bacves

g

g

gravis eff , €4 ad debitum culimm divinum [be-

M

T d

&at , utque tantum minifleruumordinaté fiaty-

y

j

guando vevo bae omijfio fit peccatii ventale, quane

do vero mertale,ex materie gravitateC$ ex con«

,

pl

" : W"MW l

zemptn vel negligentia judicandum ff , & pau-

n i

ló póft: Tertió dicendum efl,boc DECCAIMIIEX geo

nerefuocffe mortale, tamenex lcvitare materia

sf

velinadvertentia e[fe po[fe ueniale.Et magis pat-

fl

, ticularitet tra&tans de hac omiffione,id c(t,(1 omite

|

gigant

tas;aut alia recites ab his, que pracipiuntur, dicit:

;Mm (ïlïm

Quapropter in boc genere peccandi facillume evit

uD

cnipa gravis,fi materia[st alicmius momenti, Ita

qyanit

Suarez, cujus mihi opinio certa videtur, & digna;

ol

quzab omni Sacerdote expendatur. Magni etiam

m

fant ponderis & momenti, quz circa hoc Concilíi

Seff, 22« Ttidentini verba allegantur , & fic fe habent:

Judiun i

de obfer-

nantacuraadbibenda 6t ut [acrofantla [Mif-

vandss in

! luniruti

f [acrifiesumomni religioniscultu qc veneratio-

vt

o

nt celebretur quioitfacie cx;]hmqre poterit,qui

Varit

cogitarit, maleditinm $n [aeris Litteris eumyo-

|

gm,quM'm

ltrem.8 0473 qi facit opus Dei negligenter.

sod fá ne-

st

ce[[avio fatemtr:nullum alind opusadeo [antdum

DOWUT

ac dipinum à Chrifli fidelibus trallari poffe,quam

[IUTT

boc spfumtremendum myflerium,quo vivificailla

ET

hoflia.qua Deo Patri reconciliati (umus,in alta-

Dowgt "

ri per Sacerdotes quotidie immolatnr ? fatis etia

EL

apparet, omnem operam C$ dil:'genn'dm 15 €0 þa-

Tinyy,

nendam effe, ut quanta maxima fierspore[l cordis

munditiat$ puritate, atque exteriori devatioge

L

"ii

c pittatis [ecie peragatur s & infrà: Ne f[uper-

Wi

ffituni octs aliquss deturseditlis 84 panis propofi-

TWf n

tiscayeatur , ne Sacerdotes aliis,.quam debitis

Vr

boris celebrent,neve vitus aut alias caremoniat

€$ pre-

! ;mdquum

J C[/, J

| De Mifía & ejes Excelleptia, — 285

Mffll flü

h

€4 preces in7MifJari celeóratione adbibeant,pra-

Iy j

ter at qua ab Ecclefia probate , ae frequenti &

':J'ï"lrliuui

ecepte fueriut,Ha&tenus Conciliü,

VRi

(Af:daäili/nfu f

Vrtigi

APouUT - X

Quantaenra Deusolim commendaritob(ervan-

PRainj j

Ham ceremoniarum , & quam [:ver:' tATHUS

WWW

( puniverit trauspgrejfores: itemumova legisma-

t gt

Jori effe dignas veneratione.

mïwïugm.

h,T E videaturSacerdotibus nimiis ftridtum,quód

ii

'obligentur pracisé ad cos rítus, qui in Miffa

hi

& Officio divíno adhibendz funt , confiderent,

M am

quantaDeus cura olim czremoniarum obfervantia

ifulaumi

commendarit. Innumeris qua(i vicibustamquam

paruirelig

rem graviffimam:neoblivifcerentur,pracepit;plu-

ml gt

nulla hic loca inferemus.

Ti d

tibus veró omlþflis non

& L

"

l, ihlda

Loca qisdam Scriptura , in quibus commenda-

v

datur eb[ervantia caremoniarum. Et de non-

TTE

nullis pgnis transgre[Jorum.

aj

N deuteronomio Moyfes raoriturus repetit le-

ii

. gem, quam Dominus fanxerat, & czremonia-

rüt$ oblervantíam fzpenumeró inculcat , Cap. 7. Desz,

jpr u

jl

ita monet : Cuffodi ergo pracepta €$ ceremonias

jv

atqne judicia, qua égo mando ribi.ut facias, Ex.8.

.]Qmmql""'?'

Obferva €4 cave, ne quando oblivi[caris Domini

Dei tui,€8 negligas mandata ejus,C3 ceremoni-

T al

"Ti

&5 quià pratipio tibi. Iera10. E wunc /frael, qnid

Dominns petit Ate, mifi ut timeas Dominnm De-

a

WW'M ,

B tuumy» cuffodia[que mandata Domimi, C$ c«

remeonias ejus? Ec i. Videte ergo, nt impleatis ed«

u

remonias atque judscia,qua ego ponam in con[pe-

r;/ttr;& ,

n veffro; vix ulla eft pagina , quz rale monitum

W,(;&ui'!':

dul

non comprehendat. Denique c. 2£. maledi&tionis

fülmen delinquenti predieit : Quód f andire o*

m

4gerit

T

256

Tratdatus 1. Cap, XII

lueris vocem Domini tui, ub cuffodias €4 factas

J

ennia suandata ejus €d caremonias: venient [u-

per teomues malediBsones ifHLa, & 4pprehendenl

j m

£r 5 & plurimsa maledi&ta in eos congarit, quicz«

1 o Til

remoniarum legem fuerint przvaticati. Hinc cer-

tum eft,quia totiesidemDeus repatandoccmmen-

r

(mccumdwm

davit, rem effe magni momenti,& ad cujas ob(erä.

a wgmmz

vantiam cura & ftadiüm requiratur.

pninc o

Confirmatur id ex eo , quód ubi decutfu tem-

aponidi t

pomm,& Babylomcx cxulu i&Bcommodo ceremo-

g t

niatum ufus pzaé defeciffet, voluarit Deus per. E-

g d M

zechielem eas renovari: quem his verbis huic mu»

m&oczumomu

Execl,.4. heti deftinavit : Pili bomimis poue cor tuuma , (*

UMI

vide aculis tuis, C auvibustuss audi , omniaqua

q danfnL

ego loquar ad te, dt tiniverfis caremoniis domus

Domini, 69 de cuntlis legibus ejus ; & inftà: $a-

gl ag

At t

cerdotes autem (* Levita filii Sadoc .quicufladi-

Mm u

erunt caremonias fanänaru mei, Ctm errarent

z..unamcm.f

filsi Ifrael à me; zpy jaccedent ad meyut mzmjï'rm:

gn o u

smibi, & (labuxt $n confpetlu saeo.

ial

Clarum eít; quanti Deus czremontarum aftí-

L

^

.

ia t

maric obfervantiam

quod & inde conftar, quia

3 a i

Lewis.;. minimum in hac defectum atrociter cqüygant.

N

In Levitico mandatut : 4pima ff pravavicans

At

N

