mine ejus facrificia offerimus - cürn ipfe folus fic

[

n

offerens & principalis.

Ex his intelligetur locus Apoftoli difficilis

'.up::wm[u

44 Htbr;

TT

fcrupulofus,qui adHebrzos dicit;quód inlege an-

tiqua p/sres fa&li [nnt Sacerdotes, ideírco quód

us

ï.-ocus di£.

pinapuia

morte probiberentur permanert: bic auté (Chri-

ficilis A-

poftoli

pl ii

ftus inlege nova) eà quód maneatin eternzfem-

kl

pitermum balet [acerdotiii.Unde non eft neceffa- explica".

ümw;mm&[g

riü,at plutes fint, ficut reverà tanturm unus eft, qui. !*

ais a

velutcaufa principalis & propria fua auctoritate

i

facra myfteria celebrat, & divinum cffert facrifi-

cium. Hinc patet.differentia , quód olim filii, qui

; inuett

poft mortem parentum facerdotali minifterio fun-

W"W','Im

gebantur,non ipforum etant miniftrifed facceffo-

TT i

tes,illudque eadem,qua pattes,auctoritate exe; ce-

ain r

bant: nunc veró in lege gratiz Chriftus folus eft

d

príacipalis Sacerdos,qui Ícroper offert facrificium,

" nï""', j

ubi vult & quandocumque vult, offeratur. Cateri

ioamïh"?m' ,

qui eodem nomine & officio gaudemus , non fu-

í

!

í

/W:,"'Z ,

musChri(ti fucceffores,nec id hoftro nctmine obi-

7." Sacerdos

jri,

rus, gec eadem, qua ille, auétoritate : fed tantü

m

l

Til

velut infttumenra & miniftri. Unde & dicit ibidé g,

n mi-

(id p .-/:

Conf:iliumTridcnt.quamvis Sacerdos inalus fit && nwit faoi-

)u

pec-

Mis

y

23f

JrAGÍALUs . IHII. Cap. Ik

[í æM

j

ficii vir-

peccator, non peffe deminui valerem & efficaci-

^

yu

tucem,

am facríficii.Nam id ratione principalis offerentis,

d «Lscg»"

?t«

non inftrumenti, íemper gratum £que acceptum-

u

que eft : quod facílt in exemplo declaratur.

[ Mtunqmmü

Si Princeps aliquis ditem ele&mofynam eroga-

| Lz;manüont

ret,& hanc quidem per quzftorem fuum: qui lieet

1 -f* ü(elknriol

fceleratus fit & invité acegro animo eamdem di-

g

ftribuat, nihil tamen illa meriti perdit aut virtutis ;

nam hoczftimarí debet ex Principis , non aliena

T

ml

voluntate , proríus ita fe hicres habet : nos enim

glnetd

quamtumvis petverfi ac maligni minuereeffica-

ciam Sacramentorum , quia miniftri, non poffu-

ol

sl

mus ; Chriftus quippe principaliter operatur,-ip

:f&a v

cujas ipfi nomiue celebramus.

xeislr ia

"M

Aoltan d

Excellentiflimum efl privilegium noyi Teflamen-

iradpi

||

tipro principali Sacerdote atque Pontifice

B

If af

Chrifium habert.

ml

Ocfibene expendamus, inveniemus ratio-

n a

pnem privilegii excellentiffim:, nobis talem

efíe Ponti&icem,qui myfteria novz legis confecret

ufv Qd

"r o

& petficiat , quod gravtter animadvertit Apofto-

| Selqmünþ

,.d,?' Heb.

lus dicens:Talis enizm dicebat ,ut nobis efet Ponti-

feoy fantlns innocens , impolntus , (egregatus à

nj

peccátoribus, C$ excelftor calisfatlns : lex enim

j [umyhmm

Wbj

bomines conflituit Sacerdotes infirmitatem ba-

bentes : ferzmo autem yurisjmrandi,qui poft (egem

d/o/niumn,9

f

ff

efi, Filium in aternutmperfeiium.

Te Domine, laudant ognes creaturz : voluifti

l ml.'f'm:?*

enim adeó nos honorare& extollere , ut pro Sa-

pj

cerdote noftto & Pontifice non minorem dede«

Mil

ris,quàm Unigenitum tuum : nos quoq; ejus mi-

'iildliw,

ntut.

L

niftros elegeris, ut tá divina my(teria fqndcre

Ve-

CM

De Miffa & ejus Excellent.

2329

WWM

Vetum epimvyeró advenc,quod Chriftus Do-

minus non folüm dicatur unicus & fummusSacere

Mdl

dos atque principalis offerens in hifce mylteriis,

WWWW'

Mu

qma Sacerdores offerunt dumraxat ejus nomine &

"lkcmofvnamcrg

au&orirate,& tanquam miniftri ; [quamvis id fuf-

ficere poflet cetta ratione]fed etiam aliam ob cau-

Á

AO tmden]

Íam longc excellentiorem. & admirabiliorem :

396 tv

qula nimirum Chriftus realiter & veró ubique &

toties affiftit, quoties hac divina celebrantur: &

"t o d

abcnyeni

concurrit velut caufa principalis, realis & efficiens

Yi nitrfro

ad operandum mediante Sacerdote zamquam in-

ftrumento & riniftro. Quod maxime fanctorum

if

d at

mylteriorum diguitatem amplificat : atque hoc

modo proptiiflime vetificatur de Chrifto , quod

Sacerdos fit in eternum : quia-toties quoties in

Ecclefia facrificium offertur, ipfe per.fe offorat

In Miffa

m Ti

veluti caufa prmcxpalxs.

t u il /i(l

Hinc etiam procedit,quia rcpræfäntauo,quæ in

Tenovans

tur & re«

Mifla fit , tnyfteriorum Chri(ti , tam eft propria,

tam viva & naturalis : ut multi fan&i nontantüm

peruntug

iiv

OtfDRIàa

afleruerint Miffam effe rcpræ?»ntauonem omni-

myfteria

sf od

Chrifi.

um myfteriorum Chrifti;verüm etiam repeti om-

aol

hía, & de fa&oin ea iterum implari.

gt iil

$ GregoriusChrsflusinquit,qui s fe refurgens

Greg doorn,

i? a

37.78

àmorthis,jAnon moritur adbuc per facra bofa,

Evang,

nv

$n [no »y[Feréo pra nobis iterii patittir.INam quo-

u*

tiesei bofHiz fna paffionzsofferimnuzs tottes nobis ad

TLl

abfolutionens uo/z*m paffauem illims reparamns,

Cygr.l. z.

um)WW

Sanctus veró Cyptianus: Paffio Domini eff (a-

erificium ipfsumn, quod offerizuus , €8 sdeomibila-

efp.3 4d

7 fnf[ä"

Cacslium.

Mi

lsnd, quàm quod ille fecit, facere debemus.

x

MA

S. Martialis unus 6 72. & S.Petri comes ia dl—

d

Mari ia

rlüfc mud 1]

€it:Quos 7 ndei per invidiam 84 odisi immolave-

€f.adBur.

a P

oty putantes fe Chrifli namen àterra abolere ;

degal Ej

e€

0^ d

Tracfatus HI, Cep. IF.

yi !

40$

T^

j '[)r

qni

hos ipfiam nos, cas(a (alutis no[lra im ara fautti- .

7

(

li

ficata perficimus: (cyenzes boc folo remedio, nobis

g "

yitam preffandam C9 mortem effugandam : boc

yàq

enim rpje Deminus ju[[it ss agere in [(ni com-

Gl

memorattonen.

p

^

"

Ldu"-

S.Laurentius Juftinianus: Chr;/2; p affionss & bu-

P n

I u/f.fer.de

" T

Chrsft.

manarcdeptionis my[Peria in Msffa myfHice cele-

,'.«, aglb

zorf»

Brantur:boc tpiDDomino affirmante,qui ait: Hoc

uotie/cunq; feceritis,im mei memoriam f actetis.

m

ag

San&a deniq; Ecclefia in qugdä oratione fecte-

iibl

ta: Quotres emim bujns boftia iommemoratio cele-

- gl

bratur , toties opus noffv e [alutis exercetur, non

dicit, reprefentatur opus noffra (alutised exer-

a

^

cetur : & idem omnesfupradidti sffirmant.

1Pm

H

; 411

jerrinea

Totam Chrifli vitam unam tantum AMiffam

A rinl

"FH

m

1

fwffe.

m

Tenim firem altiüsinfpiciamus, dicemus to-

]

tam Chrifti vitam, doncc exfpiravit in ctuce,

; m il rm

unam rantüm Miffam tuiffe.

s

.

In vifceribus facratiffime Virgi

nis ramqu'am

m

xlisd

calefti divinoque facratio , carne fe Chriftus hu-

WW

mana veltivit,quz Pentificale erat,& ornamentü,

n

quo facrifioum offerte conveniebat: unde venit

TOU

P[alm, przcin&us fortitudine, & exmtavst ut gigas ad

AA d

15.

currendam víam noftce liberationis, Atque totius

j

ifte virz decuríus fuit affidua quadam przpara-

DI

tio, facrificio offerendo premiffa : adcó ut pedem

t iug

nullum figeret.qui nonad eum finem ditigeretur,

Luc, B.

Ts

ficut ipfe fignificat :Baprifmmo babeo baptiz.ari.C$

d

|.— quomodo coarctor ,u[que dum perficiatnr ! Dalne-

t Nl u

um in fanguine meo conftituendüm cft,cüm offe«

rar in factificium, illumque in altari crucis eftun-

n Jon,

./ dam

Nitlnis

(

:

1

14 p

241

De Miffach ejus Extelïen;;

|

|

L

J dattantó vero operis hujus petficiendi defiderio

É

/'/'rlmiu.; teneór , üt corde mágnis ftringár atiguftiis, donec

"Mtils; impleatur. Septemdecini horas quibus paffio-om-

WWntilin: pis perfecta eft, ab eà qua iirabili in agone confti-

tatus fariguitieo fadore matiavit, ufque àd mortem

hf quámin ctucé pettulit,omne id fpatium in fáctíficii

Mi oblatione tardavic. Tres horas ; quibus Cruci fuit

winal affius, acutiffimis certàas dolotibus; & ardenti-

wrwfut fimonoftriardote inflamtriatus, illas; inquam,hOa

Ímwte £asimpendit, uc divinumi illud holocauftum tarfi«

wb * qué admitabilem Miffatn Pö[ädöfetj diceretqué

W poftfel&cacetum: Zré Z47]/a ef , nempe jam Cons

iiibum. femmatum eff : quà voce emiíla protio capite ex«

lm - fpix,'ävit;

Hactatr grandiá;cam divina & immena réptas

fentamiusad vivurh , ant potiüs celebramus , repés

tutim JIfu

timus, & myfticeexercemus, Átque hoc propria

Mitla nominatür,

qyis d

P od

KT E iy /Mifa comam ventudris, quam cum

! Difeipalts Chriffus celebrauit;

Vi gt

m

"VUb tendi Bachanilie myflteriuti, fion tan :

as

türii eft facrificium, quod Deó Patri offertur,

Qub Verüni etiam Sacranientuni, & cibüs, quiin ani-

,wltni*"fä inorum refectionem praparatur ; definitio allatà

x

gif ieftringi poteft , &cuni antürni myltterio applicari.

4f Quodfet, (iita dicamus: Miffa e(t realizer cenam

d

n

j/ in&ituere, quam cum Difcipulis Chriftus paffionis

r if Bo&e celebravit;& eft cutmillo men(ze accumbere;

'l/l'

WW

e ejus niariu facratiffima Cerpus & Sanguinemi

? faumere,

.. Nec id per modüni teprafentationis aut

n

æv

d figar

litic

z ; fed proprie, tealiter & vere; tamquama

j^ t»diusinter Apoftolos Domirus confidéret:^nec

7!

Q.

e,,.l "'-

If

y

iM

OHE

842

Trattatus III,A/ Cap. IV.

(

m(l

enim ibi deeft Apoftolorum congregatio, ubi adeft

W (

H

jp

Magiftri perfonalis exhibitio : & quemadmodum

WM

tunc fummo affe&tu Corpus & Sanguinem confe-

$

li

p

*

crans fidelibus erogavit , eadem omninó ratione

j

f

sim

idenshic quotidié operatur. Unde S. Chryfotto-

l

Y

mus: Hac eff illa men[a, €4 minnus uibil babet 1

"

Chryfoft.

[

born. 83,

non entm illam Chriftus , banc vero bomo perficit,

J

p

,;;,a&

qucmc

$n Matth,

verum banc ipe quos, Eadem prorfus menfa, idem

convivium , idem Dominus, qui tunc fe Apottolis

us

commuinicavit, & imodo fidelibus communicatut.,

äimlïüüïm

FTTT

'^ Hincetiam notandum eft , quodin calicis con-

Qui intel,

g

ligaturca-

fecratione proferimus : Similt smodo pofleagttam

"N ägvifm i

licem qué cérarum e[t. acciptens Cd bunc praclarum celicem.

confectà Tdenifte calix, quem Dominus bibendum Apo-

quneriit

fDus , eun-

ftolis propinavit. Non intelligo eundem ex argen-

volaudt w

dem effe .

n

cum€9 ;

to calicem, quia in hoceft diverfus, & id parum in-

tercít: fed calixaccipitur pro potu; qui illo conti-

quem

n

Chriftus. neur : ficutaliquis bibiffe amphorar dicitur , rion

accepit. perfe amphoram, fed vinum eá contentum. Átque

í

uml

ità dicitur idem effe calix,, quia calix , non vinum,

ii i y

manibus poteft apprehendi. Quia veroid, quod

hii

ineft calici, cm eum nos accipimus , idem eftin

fcunmi,m

fpecie cura illo,quod inerat calici, cüm eum in ma«

L

nus fuas Chriftusacciperet, ideft , vinum vitis: &

quod pofteà ín potum datur, idem e& non tantum

ET

fpecie,(ed & numero, hoceft, Sazguis Domini ve-

( jfiri fefn

Chrifli; ideb re&t & vere dicitur, quod

I^ llSïfGPlPïm

eundem calicem Chriftus accepit :

& [icuctunc

fo&errcfu;, li

confecravit , ità& nunc confecrans ad bibendum

fs

propinat: Zdccipite $ bibite ex eo omnes.

o

Gregor.in

Sic D.Grecorius : Calíx, quem Sacerdes Catbo-

bemn.

Do-

ï?"mquäquc(

Pa/cb.

licus facrificat , non ef alius, vsfiipfe , quens

([mu'üm

minus AApoflolis tradidit : quía licet mulszs locis 3

i

referbat:

lu,

snuhmeris diebns con[ecretur Corpus ChrifHi, non

D

c.än'dfü

"gt

:

fangui

j p |

De Miffa c ejus Excellentia.

243

ZUAT

ü funt mnita caipom Chrifii: :tanon [unt mhltica.

FU Outubd

de conf,

lices, fesl wnum corpus Chriffs €$. unus [anguis,

dift.2. :

El&'.ïangwncmu

cutm illo, quod [umpfit im utero V*

& m

dedit Apa,/!ollk.

rgimas , C 7204

L hi C

Si ergo ipfe idem eft Dominus, qui inäitat, &

&

[v-]

!u nilà fia mamu cibum erogat: fi ipfe cibus eít, quicom

tibniri: divar, & ipfe potus, qui bibitur: fieadem intentio,

ii idem finis, ad quem omnia diriguntur; cur non

;;ïmüfidpüiïaï eadem fit coena , idemque convivium ? Proinde

um cüm canatfet cum Difcipulis Chriftus , dixit : Zioc

pitust factte i meam commm emor ationemp» non dixit : Re-

iminut pracfentate hoc, nec aliam rem fimilem facite, qua

yünmit hanc Geuificet : fed boc (idem) faeite iz meam

sileinà cemmyemzorationem. Profe&tó omnes eum Angeli

xnny collaudent , quód talemac tantam amoris relique-

du Kilpani

ritteftationem.

qq, has

ho[gm diaur, t

C A-PRUT V;

m A D?clammr;

quid AMiffa fit verum €8 p/raprium

QC&X, mmlï

facrificinom , tam perfschum , tamque excel-

| 1;:;&&0233&

9

Nl

Jens, u idem omuso [it, eju[demque ponderss

46 WrEHtES , CHIL C0 , quod im Cruce Donints

n

d a.

immqlavi:.

Q

p

lmäfwr'

j

Liam Miffe definitionem licet colligere ex

J

j

fecunda ejuídem fignificatione : quà dice-

t

WU&

bamus accipi pro voluntaria oblatione , quz Deo

jii^

T

offerretur.. Etenim fi conformiter huic fignifica-

tioni loquamur , dicemus : Miffa eft acrificium ,

" can N

quod Deo vero offertur , excellentiffimum acce- Miffa eft

jj

(ti

j

m

pülitmumque, quod poffetunquam offerri. Hzc excellert«

i

€

ít

]u Jj

definitio magis propria & effentialis: nam qua- tiffimum

p uT

SMQUC- dicta funt, & dici potfent ; in oblatione &CFIIHC-'"-?»'

Qz

divini

(l//!("f'

IH

z

Á

2

! wil

r

244

Tratfatus 11I, Cap. P.

J

4gn

4

qm

n

divini illius facrificii ,, eàm Deoa

dfinem rcqui(ï. |

[

tum offertur , perficiuntur. Porró hoc proprium

munus Sacerdoti incumbit: & ad id particulariter

M

t

i

:]

a«

poteftatemaccipit & Ordinem Sacerdotalem , at«

J

Qqueanimo ejus character imprimitar piritalis, ut

g n

in Miffa Deo immolet facrificium admirandum:

« ia

due

ideoque rationem facrificii diligentihs inquiramus,

quantum permittet brevitas, quam fectamur, &

Vg

ftylus, quem planum volumus & dilucidum: al.

iquutt u

tiores veró & Scholafticas confiderationes Theo-

,

jgrin

logis relinquemus.

z i

$. I.

m

wl

TM

fDeuspec:

Roquofciendum , quód ftatim in mundi prirt«

Águin

€atum rà-

P

cipio , videns Deus unius hominis temeritaté äm;üm

Vi

tione tuh totam pofteritatem effe damnatam,& nepotes ejus

utili, tum

euLagtn

filiosirz ac perditionis nafcituros , ad pietatem fe

honorificà

M

r

n

nvertt

,tantum volens refarcire detrimentum

3

reparavit, ?

ea

M

ratione, qua miferis tum commodo eífec, cum .

ww

honori: idque per facrificium , quod homines ma- ln

5

ximi valoris offerrent , quodquein rigore juftitiz .

VMIE

veníam mereretur peccati, Deum placatct,&b'ene. ? S

( m

ficia cumulatiffima deferret : ut fcilicet non vide-

j*

;

uf

retur impunis homo receptus in gratiam , fed pe

&

b

fe, ut (ibiignefceretur ; fuiffe promeritus,, ficut

.

|

LT

flagitii reatum ipfe contraxerat, Induftrie id qui-

p

|

l

chipc

dem excogitatum eft: fed necinter hornines, nec

AU

in creataris erat, qui tale (acrificium poffet offerre:

hrlin i

j

nam cüm fcelere primi parentis rei effemuslafze

ROm

Majeftatis, peccatum hoc, quia contra Deum , in-

alitiam ac Q

fihitam quodam modo continebat m

demeritum , quod aboleri nunquam po

ffet, nifi ""ta

ti; hoc I

er facrificium infinitz virtutis ac meri

dum ab Vi

verQ à creatis of-'fcrri Don poterat , ne

Omi«

I 41

De Mt:;]ä'ö*' ejus Excellegt. — 245

iuiie, hominibus, qui divinam in fe iram concitarant.

dou]

Hisita conftitutis rationem falutis invenit D

4

ej Inventie

valdé mira

'(:&;JM& Sapientiaamor ille czleftis (qui abinitio ergamor.-

Deum ef-

fe homi-

i ftbds

tales benevolus fuit, & qui cxl?:ingcnjofus appel.

latur) ille, inquam, excellentiffimam invenit ratio- nem fa-

a

nem, tamque inauditam , ut & ipfos Seraphicos &um.

wam'atþ)xirgn&

HUSIH()UJHL

fpiritus n admirationem pertraxerit. Nempe de- '

terminatum eft in. concilio Sanctiffimz Trinita-

A

4

!

dicdum:

tis,ut Unigenitus Dei fietet homo, & humanz

coníorsnatura cauffam noftram ut frater a(füme-

midctis T

ret, & Sacerdos fa&us ac procurator generis hu-

mani, quin imó velut fidejufforim fe omne debi-

tum transferret, & pro cunctisofferret facrificium,

quod, quia ab homine oblatum, verum fuit facri-

at

ficium, & quod mereri poffet & fatisfacere : pre-

Tonin x

fertim cüm id veniret ex ea parte;qua neceffitatem

m,&anOföf P

pateretur, & cujus ipfe procurator particeps eflet

j at

naturz, Cumque offerens Deus fuerit (nec enim

jdt dmnmaf

is potuit unquam definere j factrificium procul

ts

n

dubio fuit infiniti valoris , ut homines noxa fol-

ys

, w&'n.m

.M,.

.;

verentur , & Deo conciliad caleftis iterum dona

Vw

iginte

gtatiæ impetrarent.

a

d

.. Sàcerdote ergo maximz dignitatis , utpote vero

« UIWW

Dei Filio & re maximé feria exfiftentibus, conve-

i

niebat,ut hoftia feu vi&ima,quæ offerretur,eifdem

UL

9

proportione zqua effet. Porró in creatis tale nihil

u

p

erat nec efle poterat: omnes quippe creaturz erant

T

j

!

infra dignitatem Chritti Sacerdotis. Unde clarum Non pe:

eft hoftiam illam fuiffe immolandam, qua non

tuit meliug

yiit

effe facri,

f

minoris momenti foret, qgäm affumpta humani-

ci

T d

,

0

9»,,

m

tas : quz, quia unita Verbo divino, omnia creata cia

pOm

jj

infinito valore excedebat : cumque effet vera natu- quód fe«

o

rahumana, calamitatibus mortique obnoxia;ap-

ipfum

f

!dl ,

Chriftus

vf us

tiKlma erat , quain facrift

cium offerretur.

offerret.

d

Hoc

i

p

Q 3

J

/r

240

Tratdatus 117, Cap. T.

Hocmirabile commentumDleusi mvemt,m quo .

fuam oftendit quàm maxim? benigniratem & fa-

JKJ' Dt

chmlam immen(amque, quahomwespxoiequx-

"u

li

tur,caritarem. Quod $. Auguft. luculenter his ver-

j

f mtlwixe?

-A"S"ff bxs declarat: Quz taw ;u,fua €3 fanctus Sacerdos ,

lib. 4-^d

PU

uam uaicus Fility Des? Quid tam congvuenter

Trin ;,,4.

aV

offerretur pro bomimbus, $ ab /Ja»:mzöm,quaw C4-

ol u l*l *BP

vo ? C quid ram aptum buic imsnolatiom,quam ca-

ro mortalis? qmd tum enundusa prà vitas sOrtáe

F*"" 4[:11!1

liusm, qua»' Caronetaex utero wrgmalz

€$ quid

mmWW'

rilitts

zam grate ^ offerri £9 [u[cipi poteff , quasas caro [acri

i, t

ficti noffv , cerpus effetEum spfims Sacerdotis noffri ?

qsdm

.. Fuititaque Dei confilium , qui remedia falutis

humanz veftigabat : quo habito Sacerdos cospit :

f

eíie Dei Fxhus & fibi noftre onus redemptionis

m

ümpofuit , promifitque fe in. facrificium oblatum

t

iri : exinde Patriaeterno obtulit, quod in tempore

WWW

MAWI

füopro hominis liberatione offerret. Quod facri-

r

ficium Paternz Majeftati tam gratum acceptumqy; ;

j

M

H

:ch

fuxt ut huic omnem iram condonarit mlfcrls era-

o

j

tiam fecerit, maximis denique beneficiis afflictos

i

N

imularit : idquein virtute facrifici quod pro his

friri. lm

offertetur,quodque oblatum jam erat & receptum

acceptatione divina.

lo

Quamvis veró omnia beneficia, que homini-

QOUX

bus Deus fecit , refpectu facrificii immolandi con- :

hf ttg

ferrentur ;-voluittamen Deus, ut iidem homines ;

qmdUngm

ad receptionem beneficiorum pignus darent , und?

UM» TOR

certus effe po(fet , ]uf*cum redemptionis pretium

hffm[ Sm! T

poftea effe per(olvendum : id autem fuit oblatio vi-

wdarm/m

Ll

étimarum, & his fimilium, qua figura erant hu;us

] [Homgpr

divini facrificii, & quafi proteftatio ea tunc recipi

5"!)10:1)) E

beneficia , quód poftmodum excellentlvanum

"m

munus offerretur.

1

"n

$. II.

"/.l m

De Miffa & ejus Excellentia.

247

Ut s

R T7I

il

[ hnmi;ts.m

Y Incevenit, ut adhuc prima mundi ztate ho-

—

I ciegg

I

mines fancti divina infpiratione facrificarint:

M of

fic innocens Ábel optima gregis fuiimmolavit: cu- Gez. 4»

QMMWW

jus victimam relpexit Dominus , &ignem mifit de Hier. qu;

L'!immäm,ym

calo,qui eam devoraret : ut affirmat S.Hieronym. Heó.

Noé item juftuspoft tempeftatem diluvii fedazam

M(Wm

» W Vht n

adificavit altare Domino, 8 tollens de cuntas pe- Gf:n. $.

Val & j

coribus £ volucribus munda , obtulit. bolocauffa

^f ninlur

Jnper altare ; odoratusd, eft Dominus odoram [na-

t aj

vitatis , Gcalleruitcum jaramento , quöd terram

Gent. 9« '

, Qu

aquis ultrà non deftrueret;ait enim: £iec e[t figsum

Dito G

faderisinter me€9 vos * Mrcum meun ponam in

L0 t

nubibw cali, C erit fignum fuderis inter me z 1n-

ff

ter terram ; cumá, obduxero nubibus corlum , ap-

x g

parebu arcus meus i nubibus , €8 vecordabar fo-

deris meiquad pepigi wobi[cum. klujus filius ma-

f (uti

gnusille Melchifedech Sacerdos niyficum panis

u

g i

& viniobtulit Gcrificium : cujus? (tirpe Abraham

g

Íicpiüsaltaria ftraxi(fe & facrificatTe legisur : quod

dgiqolt

& Ilaac, & Jacob, & Job, ac pluresalii Patriarchee

fecerunt, Denique cüm vellet Deuslegem popu-

mïmcxaxw

lo fcribere ; varias in facrificando caeremonias

conimendavit ; qua ex Íe, cextum eft, accebta non

:Wäwä

fuiffe , fed in quantam figara erant hujus facrificii,

d

quod Unigenitus Dei oblaturus eífez. -

mmwxlwg

Unde notandum, quód non fine ratione, ubi de Cur facri-

*

?

n

cía anti"

o

facrificiisin lege agitur , toties dicantar fuitfe Deo f

nlüllm

va diceaà

n odorems fuavttatis.Exenimin fe fragrandam nul- 3

apntur

j

od

n

n

lam habebant , imó odorem admodum mgratum, (5 eg

lbllm)qm

r

?

(

fanguinem animalium occilorum, ventzes aduftos, iuodorem

li PW*AJ*

vifcera cremata , quo fenfu per Iíaiam Deus lo- fwavitadis ,

modd

quiut : Qxwo mabi multitudinem itiimarum Ifas.i,

E

velira-

j

'348

Tracfatus I11, Cap, F.

s

W

veltrarum. dicsut Dominus ?. plenus [um , bolocags

ffa arietumtS adipem pisguinmts [angninem vi-

jj

tulovum, d agnorum , 9$ bircorum nolui. Incen-

m

g

fum abomsnatio eff mibi,laborav: fiflinens.Sed in

edorem [uavitatts Deo fuiffe dicuntur , quia uni-

cum & verum Filii fui facrificium referrent , ut te-

Tphefij

ftatur Apoftolus: Ghrzffus dtlexir n5 ,€4 tradidit

&i

|

ia t

femetipfum promobis , oblationem €$ boftiam Deo,

dn odorem (navitatgs,

A,AMWQ

$.

IIl

gt

Um ergo tempusgratiz affulgeret , quod re.

lag

WaGal.4, C

Ge plenitudo temporz appellawr, & felein fa.

"ls

crificium Chriftus obtuliffec in cruce ( quo in li-

p

bertatem affetuit getus humanum ) fandaffetque

hlhdrer

Ecclefiam & confirma(let ; minime, erat conve.

[

niens, ut nova hzc Refpubl. qua cateras longiffi-

f

meantecellit, nulla haberet facrificia , quibus Deo

nf

bene meritolitaret, Porró vetera illa ofierre, di-

a

guitati novz legxs non co^gruebat ; undé Chriftus

"t

pridie, quàma cruenta victima offerretur , in ccena

^

Sacerdotale munus obiens fecwazdim ordizem

d

Se]: 22«

AMelebifedecb (wt notat Concilium Tridentimum)

n

LE '-

inftituit , ut perpetim in Ecclefia idem facrificium

qtia

offerretur , quod ipfe oblaturus e(fecin cruce : nec

|fnt

tamen, utibi, cruentum , aut mortali concretum

l

Axis

accidente, fed incruentum füb panis & vini fpecie

$

m cumnäg

delite(cens :ita tamen , utidem prorfus in fübftan-

W/,!Uäufï,ï

tia & eífentia at

que omni eo , quod ci&nfigm con

BL

fequeretur.

-u

- Enimveró ne Sacerdotum indignitas & reatus

Mflm j

valorem tanti facrificij ulla ex parte poffet minue-

m"/llfr

te,fibinomen & officium Sácerdotis zternüm vine

! yili

dicavit, voluitque per fe tanquam principalis Sa-

jl

cerdos vero. & realiter emnia: Ecclefiz facrificia

N ilo, Jlfl

offerte:

UY.

De Miffa C ejus Exeellent.

249

| P "fl'll;' M &

offerre; reliqui veró tantüm eilent in(trumenta &

Ut s

miniftri , qui éxterjori actione funserentur; nos

VH tlj

ergo ficin Miffa Patri eterno idem offerimus (acri-

f""/',ü//mm

ficium , quodin cruce Filius immolavit,:

"dnir. qi

[

N

r

$. IV,

i'XL' H g!"fii

Um dicimus idew: faerzfrcium , immenfam

ia )

quandam gratiaram & excellentie dicimus

jnfinitatem: càüm enim idem fit;eandem habeat vir- Idem eft

tutem,idem meritum,tam fit acccptumPatri,quäm facrificid

r lr

tunc,neceffe ett. Idem véró reale & effentiale effe quod in

Hid ,

&

]stf

facrificium conftat certiffimó , quia eadem fit bo- ;

uod in

m !gnal

ftia, idem Sacerdos principalis, idem Deus, cui ab cruce ob-

in)nddty

hoc illa offertar , eadem cauíà ob quam offertur; latum.

n t t

fic definit Conc. Tridentinum : Ua ezirms eademá, Sef. za.

T

efh boflia, idem nwnc offzrens Sacerdotum minifle- cap.z.

hg as D.j*

r10, 2ui feipfum tunc n cruce obtulit , (ala ratione

yiloer d

Differunt

[

offerends d:verfa. Nempein cruce oblatus eftChri-

accidente

h undf[h&*kl

ftus plagis & doloribus affli£tus ; inaltari offertur

&'modo

j 8

panis & vini fpecie tectus , fiae dolore & vulnere , ofcrendi,

imin t

fine ulla paffione mortalitatis, ibi per manus carni-

;)iumïvlimür;ï

ficam improborum: hic per manus fandjorum Sa-

idmns

cerdotum , fed eadem eft facrificii (üb(tantia & ef-

WWGW'

fentia, Quod & San&ti Patres clart afferuerunt.

. S. Ambrofius : Urnu eff hboc noffrum facrificts MAmb fup,

,,WWW

g i*

um cum eo , quod ChrifHus obrlit z Pontifesc enim H* T

uofer ille efl, ari hoffiam mundantem nos obtulit y

u

ys

s

ipfam offerimus €9 nunc , qua tunc oblara eff , boc

m

T

enim facite, inquit, zz mei CORITRETHOT AC IQHETR ; 03

aliud facrificium , (ieut. Pontifex olim offerebat ,

;rumm&ä' mf&'

fedbfnym [emper offerimus.

hag

Cha/þ/l. :

Eandem ibidem fententiam

habet Chryfofto.

fup-Heht,

d

n

mus, qui & alibi (icait: Saera sp/a oblarzo,cuimors

10

A

,wa"!

Wieritas illam Sacerdoroffevat, eadem eft quam de-

[

f

i£

PA

L

20

Traclatus: 1II, Cap. VI.

WM q»

1dem

dét ipfe Chriflus difcipales [uss : nibi babet 1fda,

p?

qu

bor.z.

uan illamtnus: quia non banc [antlificant bomi-

L

d

f* 2-

yp

adTim, P5

fedipfe Chrifius auisllam ante [acraverat.

Í 3;1)(2

Hancob caufam toties Ápoftolus afferit, quód.

k

gt

Tantàm aliudin Ecclefia facrificium non habemus, quàm

g Is

indige

illud quod in cruce obtulit Chriftus : atque ita ve-

mus facrie

gt

ficioChri

rum eft, quod hoc fufficiens omnino fuerit, necal-.

fii.

" tero indigeamus: nam ideminaltari offerimusin

j ;Kfmm['ï |

at

us

immortalem memoriam, & quafi luftcum merito-

f;m:&udïü

rum , quod ipfe Chriftuscommendavit. Quineti-

Conc.

am offerair, docente ConcilioTridentino, U 4//ms

ET.

Tr:d.

falutaris virtus inremil[ienem cormm , qua à nobis

m n

SEJ $2 i Ts

7uatzdie coimattuntur,peccatorum applicetur.

J

[

, quen:zaäyaï»

G AULV

eu d

v

De quatuor. titulis €9 rationibus principalibus

E

Deo [aerificandi : ad qua omnia [acrificiaan-

i

[

(l

uquareducuntur.

caar»z,,:ic[)u,

,

l

éci.

.LX di&is infertur, quód re&t dixerimus Mi

E

^(àam eífe facrificium excellentiffimum : acce-

Milm

u

priffimumque, quodaliquando poffet offerri: ete-

| ginbed

nim idem eft effentialiter cam eo , quod in cruce

fcm,gm;e

oblatum eft, in hoc ramen diverfüm , quódalio

:|

]

Á

modo aliifque accidentibus offeratur, Et quamvis

bic (f recte eftimes) omnis Miff excellentia dica-

Wal

|

D

tur ; quia tamen id ben? intelligere multum inter-

quiv at

eft, paullo fufius petractabimus.

mg li dOmw

Advertendüm ergo eft , quöd prater rationem

allatam , ob qnam voluit Deus ut facrificia offer-

] d

rentur, videlicet ut reprzcfentacent, verum &perfe-

Numqud 1

|

l

AE Uf

Ü

éiffimum acrificium, quod pro libertate humana

18 Mïlmmg

poft offerretur ( qua raione Miffa ceteras oblatio-

nes

]*

1]

De Miffa c ejus Excellentia.

2f?

! WH"

nesimmensüm exeedit, cüm rantüm repræfcma-

:5Uf/än59€(n;

S. b.1,2»

tio fit, fed ipfüm redemptionis noftre opus myfte-

Pit r

q.162. e5

riis plenum,& actualiter exercitum, ut diximus ca-

2:2: q- 8$,

ï:o&?iusaflöm,;

pite precedenti : |przter banc rationem pluresaliz

Cyril. (

DPisti m

fuerunt , quibus homines de jure & lege naturali

Rup. fup»

'-l!.l 2.'()11:][.15

Deo facrificare tenebantur , cumid lumen naturz Levss.

OOU t

Pbio ls.

& ratio dictaret, praterea fingularià Deo inftinctu

de vidla.

1 fenimi

moverentur. illz.autem licet varize ex S. Thoma

mis. Lo-

Mdonmeri

ab au&toribus celligantur, ad quatuor tamen poti- ,2j ,.

mc'x»i;Qmem

fimas reduci poffünt.

Ant. c. 13

[ l

Prima quidem fuit, ut Dei majeftatem , excel- Prima ra«

wrm,quiuïi!

lentiam & univerfale dominium , ipfüm Regem tio facri-

N

TTR

candi.ef!,'

Ti li

T

Regum, czliacterra conditorem agnofcerent , at-

[3!

queut tali penderent vetigal , id eft , honores de- IJI

ajeftas

Yl

cernerent, & veneratione profequerentur, Pt i5nofca.

hoctitulo holocaufta inftituta funt , genus factifi- wur.

ii ;nka;:/üx

cii, inquo victitna tota cremabatur & confume-

v n

liei

batur igni , ut daretur intel

$

, omne quod habet

creatura , efíe Dei , & totum ejus gultui & glo;iæ

offerri debere.

szmsW

. Quod fi id cum rigore Deus exigeret, nec res

deilim *

humanas tanto amore & clementiá. gubernaret ;

av.&uwü'»ï M

jutt& nofram aliquozum vitam fibi poftularet of-

( Wc

fexri , peteretque hoftias filiorum , & ea quze carif-

M&W AW»OF'

fima nobis &. defideratiffima fünt : nam omne id

j t

tamquam Domino & Creatori debetur. Unde &

l

/Exed, l;.

smrfsï

»*'m*"!

inlege praícriplit , ut primogeniti tam hoininum

Vi dud

quàm animantium fibi offerrentur; quo poteftas

d

!j

fua & dominium n veneratione effec, huc etiamà

J

facit ctebra illa repetitio, /44ea emws funt ownia. Gem z..

05ü1q

i

pat

"

Numquid. Abraha mandávit , ut filium fuum Deus num.

quam vo.e

d

offerret unigenitum , quem vifceribus praferé-

lo hosis

l)

bat, & íammo amore complectebatur ? Sed piit-

nem cru-

qUO

d

"d

Íimus Deus , qui in nullius dele&tatur perditione entà of-

ye)

aut ferri;

W

s2 Tradfatus ILL, Cap, PT.

aut exitio, tale (ibi offerretur facrificium , nutits

Wl

i

"

quam confenfit, fatis erat obedientia Patriarcha,

Jb

av

p

[

& illa animi prompritudo, quá non tantüm filium,

fed & fe ipfe morti devoviffet : ideoque fübmifit

(,«LLU'OU

n

arietem , quemin filii locam immolarit. Fuitet:

r

d

&

' jam contentus illa ceeremonia , quam in primo-

genitorum oblatione populus exercebat : nimi-

:woäm

rum teftando cos efle Dei, ipfique deberi ; quo»

ol

rum Deus capiebat dominium, iterumque hi ad

f

arentes devolvebantur : nec um

aam humanum

WM,WW

4

l

aliquod facrificium

legitur adamatle.

lo

Unde Auctores graviílimi Iephten arguuntte»

PT

Ia affe-

runt. Na- meritatis, quod filiam, licet religionis trülo im-

eiem d

M

zisn*. d* vyolarit; Uni

genitum fuum voluit Deus fic offer-

Tmäfïj

Machab.

ri, quia unus hic füfficerec pro omnium noXa aufe-

Aembr.l.3.

fim i

off. c. 12-

renda , nec aliorum aliqua oblatio requireretur,

lal

Bier. fup.

Hinc Apof'colus : us pro omnibus mmortuus eft,

Qesottt

Ier- 7.

ergo omncs mortui funt; €dpro omnibus mortums eft

eidedas

'qud 222

4up l7- Chpiflns quzin null

O coni?:qucn;ia habereteffect-

Til

um,nifi inChrifto,cujus vita quam caterorum ome

Ib. Iud;c.

o

Jud. 12,

nium,majoris erat aeftimationis.

Wm

Coleff. 2.,

Hanc etiam ob caufam demon ( ficut maximé

Mdl

?^ C^ s. honoris ambitu inflatur, & fuperbia magis magifqs?

Mgiem

tumet , quiin ea fit opiniene , quam ab initio , ut

Deus habeatur, concepit) ab his, quosin füum tra-

fälwzu&my;

xerat cultum, filios fibi filiafque poftulavit offerti:

& cüm fit hominum hoftis teterrimus, permifit ac

miæ/.,ï

voluit, ut, quorum odio flagrabat,eorum vel inno-

du

centium magna fibi multitudo offerretur , tefte

«

F

Pfal.105. Píalmifta: /mmolgverunt filvos [(mos C filtas [nas

empontts ; C5 effuderunt [ang uumegm innocente ,

Ti

luT

li

fanguaem fiorum [uorum €9 filiarum [uarum ,

"ytu [

quas facrificaverunt [culptilbus Chbanaan.

Secunda ratio eft , ut pro acceptis beneficiis

1NDN

Deo

1

De Milfa e ejþ?: E;c':'elïe)zh

243

P

A

)d

!]

"t

Deo debitz gratiarum :&iones redderentur,

dare. Secunda

ratio eft

At

turque fymbolum aliquod gratitudinis; & loco tri-

ad gratias

ais

buti eorum, qtiz accepiritus ; norinulla pars offer-

rum adiig-

3: g [l

tetür, itaSalomot; Qs« de manu tha acCepimiss vern.

Vamyln, hn

dedimus tibi, Tale veto facrificium appellabatur

3 i r

hoftia pácifica & (acrificiutm laudis, in quo licet to«

mat;b:t: fit

tuim animal offerzetur , non tamen integre confü«

l

[

Mi qu

mebatur flarmis , fed vifcera dumtaxat & partes

tilia

ctaffiores, Sacerdotibus reliquum àc miniftris fer-

tukaunuy

vabatur, ut fcilicet Ggmficaretur, boha; quz nobis

"a

à D'eo datitur, illideberi: fed càm in nottram de-

d g

derit utilitateni , ipían affe&u & voluntate effe

o od

catitentutn, catero utéremut,

hitDmsücuEg.

'Tertiaeft , ut criminum réatü horines folve- Tettiaad

mnom od

fatisfaiios

téüturi quod facrificium propitiatorium norhi-

nem pro

ia al

nabatut & hoftia pro peccatis , quod genus olim

sj

peccatis;

commune etat , ac pro cüjufque delidti expiatione

il

varià offerebantur (acriücia , ut fuse in Leviuco

D

d

ordinatut,

"

vmommüïï!

Quartaeft, utà Deo, qua peterent beneficia , Quarta od

beneficia

impetrarent. Nam & ipfi acceptum erat , ut pro

impetrafi-'

a

p

horum; quz ab homine peterentur ; confecutio-

psoi

*

j

ne,aliquid offerretur, quod facrificium victima

hn

Muuxm?h

falutaris & itnpetratotium vocabatur;

i

1 M .mm[ul

Y

C^A PUI NI

"

i

l

t

du Miffa facrificia omnes D:*a» faerificandi rätione:

d

JmD

