Gi673
author: Molina, Antonio de

À

8

ä

-

——

N12«511986178 021

LELLEE ERE TT

UB Tübingen

——

——

a

—

—X

l

A

Af

HA(U&

"lh

INSTRUCTIO

SACERDOTUM

dx R. P. F'.

ANIONIO MOLINA

Hifpano Carthufienfi -

EX

SS. Pätribus & Ecclefiz Doc&toribut

ftudiosé concinnata.

H«'f'

|

(

(J

J

t

"T

;U i

/j

,

n

If

N

BL

M

!u

H

| [uL

(

lii

[

| df

(4|

——

:

7

E

LasRuM ENEUM SACERDOTALE. Zxo4. 30.1£,

SIFE

INSTRUCTIO

SACERDOTUM

Á

SS. MISSJE SACRIFICIUM

dlgnc reverenter, ac devoté celebrandum:

)uA eminentif/zna Sacerdotum dignitas,

requifita vita perfectio cb f[antlitas /imma Sacrificis

exeellentia , debita ad Mud praparatio , attentio ,

frequentatio , nece[]arm per finceram Confeffonem puritas , €$

ibfa deniqite div.num Offcinm recitandi

£E

attentio ]al:de expam:ur,

*

SS. PATRIBUS, ET ECCLE&I!E D

$4

RIBUS

ftudiosé per VII. Tra&tatus concinnaca

a R.P. FF ANTONIO n MOLINA

MONACHO CARTHUSIENSI;

Opus fan? aureum , quod poft. [eptimam in Hi, jþzmm

xmpïe/]z'anem latinttate donavit

R.P.F. NICOLAUS $A4NSSENIUS BOT

Ordinis Pradicatorutm.,

Cui ultimó acceffit Tra&tatus VIII. five Explicatio

in Canonem & reliquas partes Sacrificii Miffze.

Editiadin Geymania Quinta; C"varierum Epi[c

ea M

xXvPS

defíderto poffvema , eum copitfifimo Capitn

423

Rerum (5 Verborum Ind:ce,

COLONLÉE AGRIPPINA?

Apud FxaANcIscuM METTERNICH, Bxblïopöï

lIncer güloon YQaagen/ ANNO M.D.CC.XI.

^

l

i

Y

W

11

J

a

MV

Ü

& t

AMAT

A

3

N

VN

WU

| Uoa)

dj

7

, l.b

ddcrq

:a:äag

fn^

Atrgy

*J»f

D

;/f

K

1141

s

1. Ns

mro,l

uWc

T

RY

OE«

»,

o

Á

"f

V

ï

" XX"

SSN

5

d

—

:

4^

17

RA

D)

a

j

&

Y

U

A D

m m

(

((Q

H

À

A

d

7

E

—

L

G

/AUC

IO

RIS

Nter czceras calamitates, que etatem

p6

?

hanc miferandum in modü afficiunt,

.

z

E non mi

t

nima eft, forié maxima, efle

C d

K

Pa5l abufum, licentiam , confufionem in

munere Sacerdorali. Etenim tam humilis zfti-

matur ha'c dignitas, quz in Ecclefiaftica Hierar-

chia veré princeps , ut fine cruciatu dici necco-

itari pofli. Non loquor de honore, quem Sa-

o.'

Á

cerdotibus deferre laici tenentur , [in quo vehe-

menter deficiuat] id tantüim deploro; Sacerdo-

tesà (eipfis vilipendi, quivocationem fuam am-

pliffimam nefciant , ignorent in hac inclufam

excellentiam, conjunctamque Religionem vitz

fan&ioris, non meminerint rationis exigendz ,

neque eorum, qua fcireipfos neceflarium eft.

uz luesadeó invaluit , ut miferationem excitet

craíliffima ignorantia, & torpor afferenda falu-

tis. Nam ex coto numero Sacerdotum, qui gran-

discít, paucos reperias, quirationem aliquam

reddere poffint , multosqui intelligant nihil efle

hoc fungi officio , quàm à laicis vefte diftingui ,

& Horas curfimrecitarc. Ex quo fit; ut equé de

quavis arte Mechanica, & de facerdotio cxifti-

metur. Nempein flatus dele&tum cum Sacerdo-

rþi-

te mercator, patroni, nrïcdici & fimiles proa

3

ui9

L'

!

PROLOGUS AUCTORI&

r

?

j

trio comparantut: ac porró difcutitur ,quis ho«

y

5

rum faciliüs ea quzrat, quibus vivere tranquillus

lmf

offic.

uod veró pejus , & ex hoc fequitur , uc

n

qui hoc pacto fefe ad huncftatum applicant;poft

j

& fungantur eo tepore, quo clegerunt, adeoque

r*füd

nihil pzné diftet eorum vita à fzcularium, ut ho-

/MM

M.

dié experientia conftatíatis, Ecenim omiflis qui«

j

bufídam, quz magiseflentialia, & que minus di-

K,Sllx(di

€i poflunt, dicemusid , quod commune eft , in-:

gt

que omnium oculis veríacur, ícilicet quód exig-

t

norandafeu confideratone; quam diximus,mu-

nus füüm complures exerceant quoad exter-

W

p

numcultum, fine ullà pocné reverentià ac reli-

[

gione.Videmusenim celebrari facrauflima my«

fteriatam modica gravitate & decoro , fine mo-

( Ml

do, caremonia, pronuntiadione , uteum , qui id

j

i

intueatur penitüs ex affe&tu, dolore concuti ne-

u

i

-

ceíle fit. Certum quippeeft,i Genrilem myftam

r

videremus litantem idolis ea celeritate & ievita-

um

tc, dicam, qua plures Chriftiani Sacerdores offe-

runt Deo zterno unigenitum Crucifixum , qui-

!

bus non fannis jocifque exciperemus? Frquod

lacrymas merctur, fi nota ipfis eflent (an&ta, quaz

| [

in Miflà tam abje&é tradamus, nunquid certó

li

j

nobis illuderenc & ipfi ? Quocirca, fi animi rectà

affcdione crutinemus,clarum erit non efle opifi-

üp

BI

ccm in Republ. quin munus füum, quantumvis

humile, exiftimet magis, meliufque, & ad amuf-

L/

duj

Dfnp

fim fciat exercere , quàm Sacerdotes vix fuam

A0

gítimantes dignitatem divina exequuntur.auod

aut dici

lmpuþ,

ita cüm fit, imo plusquàm hic dicitur ,

pocctt ;

PROLOGUS .4UCTORIS.

oteít; non cemeréquifpiam judicabitunam ef-

,'guism

fe hanc calamitatem in maximis, plurium cau-

Id

fam,aut cunctarum. Nam cüm fümmo Deus be-

Ifüfj

neficio homines affecerit dando SS. Sacramen-

ol

tum,&obftrinxerit fibi Sacerdotes maximis me-

[

riüis, eos legendo in ampliffimam dignitatem ;

,udo-

graviter & molefté fert fceleratos , qui ob delatüi

lique

honorem debuiffent fervire enixiüs: multoque

üisdi-

magis utSacerdotes noxiosodit, id eft , quod in

d

miniflerii deficiant fervitute.

kip:

Hinc meum femper fuit judicium, remeffe

Ym

lu

praclaram, dignamanimoillius, qui ardet ho-

norem Dci, Chriftianamque rempublicam afle-

cide

rere; conniti , ut, quatenusin fe erit, medicinam

Tije

admoveattanto malo. Etenimjam abhinc mul-

]00-

tisannisin voto habui , ut quifpiama ingenio va*

qui

TE

lens & fan&titate huicfefe accingerer, quó graffa-

tadudum luesaliquando tolleretur. Quód veró

] um

id ipfe facerem,prafümere nunquam volui:cüm

!.&Wï'

st

quódfcirem (Deolaus) meaminfirmitarem ad

rem maximéarduam, tum etiam ut his , que ad

[ qm—

Monachi profeflionem fpectarent, pertinaciüs

E;quod

inhererem ; mihifcilicetfolicario incumbit ora-

l&)qüz

re & filere, ftudiofis & magiftris docere , quz ad

ul

falutem. Sed,cüm vult, fupremailla Mens quz-

dam excipità communi curíu, &utitur adalia

Mi

(

inftrumentis,que placent. Ita fa&tumin fcriptio-

WUVIS

ne hujuslibrijad quam fateor vim quandam ani-

nf

mo meo impreflam effe , violentiam quandam

(í j

internam, cuirefiftere nec fcivi , nec potui. Hec

j

ipfa impulit me ad fcribendum, que non cà

pie-

gt

4

am,

gumh

PROLOGUs AUCTORIS

y

bam, &ad quz opus erat majore fcientia, erudi-

;

tione, &ípiritu.. Quocirca ex hoc alii(que ad-

^

jun&is, quz concurrerunt, neque híc funt refe-

renda, mihi adeó perfüuafum eft, fuifle Dei vo-

a

luntatem , ut hzc fcriberem , ut fieri non poffet

unquam re non ita credere. onod cüm affixum

v*(m

ïlmm)

animo eflet, opinatus füm conftariter voluiffe fic

tdi

Deum, utauctor raminfirmus tamque humilis

redderetur fecurus, & (i quid fcriptum foret bo-

Q

hydt

:

num atque utile, adícriberetur Au&ori princi-

(

pali, & eidaretur gloria, àquo omne bonum

rocedit.

L

g

Non me latet effe boc zvum tam ferax libro-

rum, qui fcripci funt, & quoridié fcribuntur à vi-

ln

risdoctiffimis pleni eruditione & fcientiá,in om-

Q

(

nigenere facultatis, in omni materia, ut videri

T.

J

queat fuperfluum,quod ultrà fcribitur. Sed hanc

u

abundantiam librorum nunquam mihi vifum

V

"

eft, [urquibufdam inepré ] vertendam effe vitio

ujus ztacis , quinimo, felicitatem eftimandam,

bonamque fortem noftri evi,quod inter cetera,

M

quz affligunt, in hoc à Deo ditatur , ut videat, &

! lj

mirctur viros fapientes , quifcripferint ad mira-

DT

culum dod & erudira , que magno fru&tui fint

s

Ecclefiz. Proinde judico non eflerationem ju-

D

ftam , quá avocentur àafcriptione hi, quibus da-

[/7

tum eftid poffc ad Ecclefiam inftruendam, & fi-

Em

deles ad virtutem excitandos, quantumcunque

n

enim Ícribitur, reliquum femper eft, quod fcri-

frrg

batur; neque falíüm erit unquam , quod perSa-

[ !

lomonem Spiritus fan&us propalavit : Facezdi

Al

phwes

*

PROLOGUS AUCTORIS.

i.

plues libros wullus eff fnts. Néque limitem effe

Qied

convenit, quódfaliva multorum fit tam varia ,

Y r

qui indigent varietate doctrinz : hi enim de hac

kl vo.

guftanr;lli dealia. Deniqueob hujus abundanti-

pofi

am annusinfelix vocari non debet, fed fertilis &

firum

beatus; maximé veró, cümiftius materie, quam

lo fic

tractamus, (umma fit penuria; quamvis non va-

ürjli

lerecifta, hec excufatio haberetlocum.

ebe

- Quód ficuipiam videatur, hanc doctrinam

pnnci-

non effe tam neceflàriam , prout hic fignifica-

um

mus: cüm Ecclefiz Do&tores multa & praclara

fcripferint , que adinftruendosSacerdotes que-

rjb

antfufficere. Huic refpondeo ita efle: & fiSan-

TE

&orum documenta Sacerdotes traderent me-

Inon

moriz,ac attenté ruminarent, füfficiente do&tri-

videt

na potirentur. At certiflimum eft, paucos efle,

du

qui,quid dicant illi, noverunt. Hoc enim Sapi-

vfüm

entes folent inquirere, qui ftudiis applicarunt

[e v

omnem curam. Nequchi omnes, fed iitantüm,

du

qui$S. Patrum verfantfcripta , mque illis affidui

rettr

funt. Aclicéc in hoc omnesincumberent

- .quæ-

a

San&ifcribunt , hinc inde jacent fparía, variis in

"

libris, & diverfo fzpé inftiuto : híc una fenten-

ii t

uia;aliaillic: unde omnibusSacerdoribus fuffi-

m

ciensnequiteffe inftru&tio. Quocirca is, quiin

hoc tantüm füdaffet, at quz fparía erant circa

u

ldimränl

anc materiam colligerecin unum corpus, ube-

rem meílem in Ecclefia omnibus Sacerdotibus

d

ylttt

offerret. Nimirüm dareturjunctim ,quod hinc

'(dpcha-l

inde magno ftudio effet conquirendum. Ec veró

im fata-

j

fateor hocfuifle mei con'(ilii; primümen

j

gebam,

j"

!

PROLOGUS 4UCTORIS,

gebam, ut hgc doctrina tota effec Sandorum;,

Deinde vifum fuit foreíariüs, (ut meliore guítu

!

acfru&tu legeretur,fi formam quandam ponerc-

musdodtrinz redactamin ordinem eum fua de-

D

elaratione,quod proindeà me factum.

Adcóut, cüm multosfibivideam plaudere,

"

j

quodin fuis fcriptisnihil aliunde fint furati ; con-

tra glorier nihil hiccontinerimeum, fed eíle ex

N

i

alienis monumentis excerpta , efle doctrinam

i

Sandorum, &quam graviíIimi Auctores tradi-

A

j

derunt. Furtumnon eft, quia effe nequit , quod.

AW

habetur proalieno , uthic ; cuilibet enim fuus

v

auctor adícribitur, & ex quo fonte, declaratur,

Porró quz videri poffent à me didta aut excogi-

tata, aliunde deduxi ; adeóque fapiüs aut fem-

| um

b

perallegari poflent auGores, ex quibus ,qua di-

co,defumuntur ;(nec enim ex hacfcriptione ho-

norem mihi aucupor , feu famam aurg popula-

ris, quz non mihi, fed aliisdebetur ) omiflum ves

L

ró, ideff, ne nimiüm videremur prolixi ; neve.

NI

ejus,quod dicitur, obfcurior effecintellectus, fi-

lum fententiarum abrumperetur, lectorideni^

que offunderetur confüfio; pra'fertim in hoc li-

|

L

bro, quinon efít adjadantiam & curiofitatem ,

M

(ed adfru&um ; undefüfficit dicere , omnia de-

ld

dudia effe ex auctoribus magná fide & xfiima-

ln

tione, Quapropter in hujus compofitione libri

[

i

de me, velur altera Ruth exiftimo, de qua narrat

"T

facra Hiftoria , cüm pauper cílet, nulla haredi-

um

rate aut cenfu, ad diviris cujufdam agrum (eíe

]i Uþu

conulit a fequens mefforum ve[Higiay&ipicas col-

4 INUUL 3«

igens,

"n

PROLOGUS AUCTORIS

i

ligens, qua excidebant manipulis, quo fcilicet

«

labore penuriam arceret.

Idem ipfe conatus

ORElv

Id

füm,quiconfcius mezegeftatis fübivi campum

feralitlimum facrarum Literarum, atque ibi fe--

(

quens veftigia 8S. Patrum ( qui funt primi mef-

ores, quitam copiofos manipulos camque áb«

TU

undantem meflem coégerunt , ut per cam ho-

lat

Ti

dieque alatur 8, Ecclefia, ac pafcatur fpirituali

doctrinz cibo)fpicas nonnullas co

l

t

legi.ad com-

tid-

ponendos hos feptem Tradatus , veluc feptem

qi

ii

fafciculos, quos Deo offero, ejus inügrg quod

pracepitin Lege,ut de fruduum primitiis quili-

r

betaliquorfpicarum manipulos penderet. Que

XCOgl

meaoblatio fi Deo grata fueritacce praque, affa-

fem

tim operz precum tuli,

luædl

jl

Duo híc notanda: unum, inquododti non«

nulli religione quadam dul fünt , cüm ea , quae

l uh'

um*

fcripfi, priufquam fubiicccentug przlo, examis

narent. Hi,ficutalii forté, exiftimabant de pri-

j I

mo & fecundo Tradatu . efle rigidos valdé ac

du5

ftrictos, qui tantopere debitam Sacerdotibus

yiar

perfecionem atque fan&imoniam inculcent ;

n*

volunt enim omnes Angelos,Seraphicos; nec

.(

um

iftud quidem füfficere, Enimvero, cut hoc vide-

,mma i

tur ; hunc obteftor , judicium füfpendat , donec

g

librum femel evolverit:fietenim, opinor, ut per

j

€a, quz fequuntur, quidquid durum nimis afpe«

j

rumque, mitigetur ; adeó ucjuncta fimul omnia

[

optimam faciant harmoniam. Porró ,fi & cunc

perftec opinio concepra , monco, expendant ju-

j

Plcäsc

dices ejufmodi , numid; quod à me allatumeft ;

WS,

incuim

PROLOGUS A4UCTORIS.

"V

meum fit, meicerebri & nonSan&torum. Quód

ml

fihoc [ut veré eft ] & (int Do&orurh fentenaz ;

J

períuadeant fibi hanc e(Ie dectrinam fanam &

9

fixam , quamvis videatur difficilis, nempe diffi-

»

cilia funt, quz pulchra, quz excellentia. Ad hec

Ü

meminerint Philofophi docentsin qualibet re-

gii

rum claffe unam efle perfectiffimam, eamque

normam czterarum ; unde & Cieero maximé

al

conatus eft depingere Oratorem perfe&um , ut

at

M

hic reliquis eflec exemplo , & ad hunc illi fe totos

conformarent. lta etiam meritó factum , ut de-

g

Ícriberetur Sacerdos perfe&us , quem omnes

W

il,!a

ftuderent imicari &efle. Etenim ut in gradum

fummum nunquam pertingant, non tamen id-

/

circó diffidendum: quin , quoad poterunt ,ad-

ln

fpirare conentur ad maximam illam perfectio-

r

nem. Sanéconíulentemaudiant Poéram Horat.

j

iï.:m

W

,

epift. r.

Non pofis oculo quantum contendere Lynceus,

Non tamenideircocontemnas li pus immgi:

Nec, quia degberes inviddimembra Glyrani:,

Nodofà corpus molus prabibere chiragra.

Alierummoneo : ftylumeffinxi planum, gra-

DN

! Mu

vem, rebus,quz tractantur, confentaneum : uni-

ceenim fugio dictionem immodicis figuris, ver-

li

borumque infolentia affurgentem. Nec eamío-

| ff

lm;quz doctisomnibus improbarur, (ed eciam

lr.d

quazcunque arteconftat, fummaque clegantia,

Itdy

mihi non tantüm nihil adferre videtur , verüm

MU

in rebusfpiritualibus & feriisimpedire íru&um;

Atgy

pre-

lil

;n his enimnulla of-*ccqratio, nullacuriofitas

tcn-

AU

PROLOGUS A4UCT7ORIS.

i

cenditur, nihil, quod deledetauditum, multa,

l;

ux animis ferant falutem. Ita € Patribus non

m

pauci ftudiosé in rebusfpiritualibus difcefferunt

df

àlenocinus verborum , ftylum planum fecuti &

lnt

feré communem ; talis eít $. Auguftini in ícrmo-

u^

nibus, & in materia morali. Cüm veró is clo-

It

quencia inftructiffimus , magnus Orator, Rheto-

(I

ricam Romz, ac Mediolani profeílus., in 1llis

)it

humiliter ferpat ; credendum eít fa&tum ex infti-

010

tuto. Si autem dicor hic conjectare , non id fa-

A

t

cio inoperibus S. Gregorii; nempe fatetur hoc

)

ipfum de fe, quod patet in Prologo Moralium.

ylum

a

Ip[am, inquit , artem loquendi,quam magifferia

nl

difcipline exterioris infinuant , fervare de[pexi.

/

d

Nam ficut bujus quaque Epiflata tenor enuntiat non

i

l0«

metaci[mi colliftonem fugio , non barbarifmi con-

(rit

fulionem devito , fftus morufque prapofitionum ca-

fufque fervare contemno quiaindignum vehemen-

at

zer exiflimo , ut verba celeffis oraculi restringaum

ungl

ub regulis Donati.Ydem feré S.Ambrofius P fuper

jIihy

Lucam. EcS. Hieronymus, cüm foret ex natura

74

difertus, aic: Mwltuo laboravi in deprimendo

l gm'

le;idipfumin pluribus Sanüis eft reperire. Mi

li

W W

iftud nullo confüiritlabore, quia eloquens nog

It ;

fum; atfateor ,uceflem, ftylum deprimerem ,

a

me his conformans, quivulgari di&tione utun-

wur. Hocenim mihiunicéin ous, ut Le&or plus

j

Ü

j

attendac ad fübítantiam fru&tumque íenren-

,J'dm

fitionem.

tiarum , quàm ad verborum fucum fcq compo-

"U

4 Gregor. inep. Proaem.ad lib. Moral. c.j. & Ambr.l.z.

j

p

in Luc. c. de Nativ. Salvat.

De-

!

PROLOGUS AUCTORIS.

$^

ä

^ Denique; exveroaffirmare poffum , ex quo

r

me applicui ad fcribendum, conatus fum 1llud

dicere, quod maximo eflec commodo Sacerdo»

i p

;

tibus , quod excitare poílet ad dignam muneris

1W

functionem, acque in hoc oculos defixi, nihil

mv

pratereà concemplatus. Adquem finem nullis

X',TW

füccubuilaboribus, quin ea adferrentur ; quibus

1f

facilé quis ifto poriretut, Evenit porró, ut fic cre-

zW

Ícerecliber plus quàm vellem; quem opravi,par-

vuseflet, & finugeftabilis: vifum tamen füitmi

E

nuüsincommodum, ficreíceret, quàm fi omitte-

iM

retur aliquid, quod ad rem deferviret.

tUt

, Defervireautem permaximé dico,fi eminen-

| ij

, tem piilimamque Canonis & reliquarum

j

uih

;» Miflie partium explicationem eximii Dodto«

;; risP.Francilci Veken,Societ.Jefu,adjcerem,

m

"

,» quem pro necetlària Sacerdocum plerumque

;; ignoranrium inftructione , juffü SS. Alexan-

d

ulm

; dri PP. VII. edidit Colonig , dum ejuídem

,,; tunc quà Nundi Apoftolici agetec Theolo-

LT.

j gum, & Rome poftmodüm Epi(coporum

,, examinatorem. Tractatumuriq; uuliffimum

;, &devoriífimmum,quiomnium verborum,my-

,5 fteriorum & ozremoniarum in hoc Mitlze fa-

|

, Ctificio, & Canonecontenrarum expofitio-

; nem, adfolidam pi;tatcm , &reverendalem

;, függericaffectum.

Decetigitutfané,ucanimum hunc,quo (cripft,

benigné adípiciantSacerdotes, & ita legant, cam

candidé;tam finceré,quo animo conícripta funt,

tlà

; .-('!kl.odüüat,fpondcc.) foye 3 ucnnzullush Pænitcn

Uue

PROLOGUS AUCTORIÀ

?

u

&ucatur. Quatenusveró in me exopto,quotquot

11

,

funtSacerdotes,legant, & fi fieri poffet, gratisof-

trdo

ferrem , fola conditione ut legerent. Magnam

IDnl

enim & uberem fper fubjicit mihi animus,fütu-

tili

rum ucquicunquelegetint/proficiant.Non quód

hulls

arroganter prefüumam in hacfcriptione tantam

ibuf

effe efficaciam; fed quia fpero mittendumà Deo

Ts

Spiritum; dum hzc legentut atcentiüs, qui fru-

[, lf*

é&tum operetur. Cüm enim tnihi perfüadeam ,

a

nec fine fündamento & probabilitate) ut hec

od

t

€

riberentur, fluxifíe é mente divina , etiam illi

incumbit, (ut finis confequatur;ad quem fcripra

JIisld

funt) vimillis addere atque vittutern. Quod eer-

Aifült

tius eric, quó majores funt defe&us in opere cul-

pdoe

paauctoris humani. Si porró ifte finis íequatur,

!

(ii]

operz pretium factum eft, fin minüs; & hoc erit,

mque

cüm receperit voluntatem Deus, qua fcripfi, cui

exit

placuiffe pretium eft immane laborum : & cui

d

placere fcribendo ftudui, 44 majorem ejus glo-

heolt

viam. Amen.

A

p

|

Jrmufm

Jmml

poro

i

/

xpolïw

D

S

O

[e

EX

ii

N

W.

H

yi

!

nf

u"&l "

i

«

i^

ARGU.

SUBSRSEOITSSETMBRRSATSO

B

9R -e35o- 50 us« pl esc «696e o D

dgcqumpqmpqqgqqouquie

j

"

ARGUMENTUM

Mi

:zj,q'

TOIIUS LIBRI.

n

J Nientum principale eff , inffruere

M

Y

Sacerdotes , ufque offendere veligio-

1

nem, qua tenentur vatione ffatus ac

n

y

Ü

muneris ,modum denique pra[cribere,

i

quo [e omnt debito (ol'uant.

ii

"u

//)/

"Ald hoc fundamentum eff,cogno[ce-

re excellentiam Eïmamzmdmem Sa-

o

TM

cerdotii , beneficia , f

7

"UOYt72 , quem

|

ll

Deus exhbibet Sacerdotibus , rationem

i

i

þ'riäz]ïmam, ngæ fuper tilzs exigetur.

"n

:

De ö]uiäm' omnibus fermo eff inprimo

WW

Jracdiatu.

i

I

N

IAUErO non

þæjjïcit generattm (ci.

lh

[u

yeo

a

lieationes,n

e|

ifr diflintté €9 finguln

ill

coeno[canturs; binc

!

Tractatu (ecundo

hn

offenditur [anttitas €9' perfeäfia » quA

U

J //;;,

pollere debent Sacerdotes ratione mu-

Á

neris, 9 quantum in-virtute decet, ex-

lg,

celant [aculares yfingulatimcommen-

W/r

daniur

^

Oa

P (

Anck;umfnkïrïum Toris Lisnr-

-

*

dantur nonnulle "Virtutes ipfis magze

propria , mumirum Oratio, Cafíitas ,

Paupertas Exvangelica, Moderamen

b

deni

d

1

"ue , quotn Ecclefiafficarum cen-

7

þ»mm a(i/raäï*:iane atendum.

6

l

7

/

"

UA vero primarium munus Sa-

K

gM

cerdotis eff Miffam dicere,Horas reci-

It A

tareytrattatur tertió de

$5 Máfa facri-

(

c10, eju|aue excellentia, 9 qua gYAUL-

tate,quo decoro tp[um deceat celebra-

M.

nit-

re. Denique,qua attentione €9 IT Itb

recitandum [tt Offcium drvinum.

qW

Poft bac maxtimée v

efert

ff

Autm

fcire , qua

M

preparationeopus [iz

ad di

gne

£9 reve-

TU

renter celebrandum,

p

de quo in féquen-

LHbus [ermocontinuus. Primói

enere

JTracfatu quart.

j

AVILer

0, poffea particu

D

! fü

duobus f

equentibut. Prapara

Ho eniza

|

nl

ad duas partes principales redacitur ,

l

E

€ fimt puritascon[ctentie, 9 con[ide-

;

If

"]

li

V4ltO €jus, quo agifur.

j

J

Proinde Iratfatu quinto diþeriün*

;

j

u

ie Sacramento Panitentia :

A

4omoda

,],,;mm

id ritä ]?equmm:zgam ; ub j

f

4

7 7-

i

dium

AncuMENTUM Torrus LibRi.

dium ti"aditzif'cä'äfcïäiztiæ exgurgam

(

da. Sextü autem , de con[ideratione de-

!

bita ad digne celebrandum. Ubi habes

eouria exercitia €9, zmeditationes ante

]

|

€S9 þq/ZMi A.

Poffremo, neforté ex primisTradla-

ii

Ti

tibus nonmulli Sacerdotes metu€9 pu-

25

W

fIanimitate quadam. corriptantur. ,

A

s

qua abflineant Ynterdumá IMffa cele-

braudasTrattatu feptimo declaratur,

b 0?0

Y

finia

q'wim diligenter J";"kquentazndum J AY $.

)j

i

[L Wdl

Sacramentum: ubi adducitur egregia

doctrina Santtorum circa banc mate-

ï

;fzfzzm, tam

.þra" Sacerdotibus, 7u4'm lai-

[WA1

"Tdradlatu

äen??zie otkavo exponun-

tur occiltiffima [aerificii Miffe myffe-

bünv

ria €9 carenionia , quorum cognitione

animus velut bolocauffi qgnis debet ac-

w

.

!

ii

cendi,€9 totum Ad m

3)

orcm,DEI glo-

dj

riam.

P d

E

wvïr"/!/,'(//" Jü

W." Á

*' Sacerdotes , qui :;ccedimr! aa Domimum,

fanctificentur, ne

37

k

percuciat €os Domif

n

nus, Kxod. 19. Y. 22.

APPRO-

K

N

äää&ääää-äöäï ü*äöemä'ymtwä

'ng?l«

,,ev-"ü-s

810 r

QW

m.zäi

Qu

ia

APPROBATIO

4 i

COM)/ 75 Am-wa/*pz

d

Éc Injlrï»fha Saterdoturi pet R. P. F. Ax-

H

xoNiuM de MoiNa Carchufienum primür

6p

hxfp'ämco Sermone edira, nunc vefó latiné red-

Til

dita per R. P. F. NICOLAQMJANssqu Bor , Or-

W

diiis Predicac. admiodüni] piaeft , & propter va«

(

ria prepofico Argumento connch ,Videlicec de

Sacerdotum mlmüeno,convcriauone & exems

ji

plo fumrniám commendatdonem meretur , dig-

ngd

nà quæ cxcudatur ác dwulgecun Ita cenföo

tif

nii

L Be]erlmc&.Arc/uprwä 5 Canamc. Ecdt.

Cdtbedm/. Mtvv:rp 4c Ltärvr Cenjar.

(Á

vt

ml

LICENTIA

EDITIONIS LATINJX.

n

T Sacerdetes Domipi induantur juflitim d-

i

U;

I Dei in Ectleffaexultent , uriliter bac

Dgghï'

Infiractio inlatinum Idioma franslata per R. P. F.

Nicelaum Janffen. Boy, Ordin.noffri Pr.ed;mtamm

P d

ConvmtwAntwwrP zmprtmetur

an,

Fr. Michael Ophovius SS, Theol. Do&or,& Px iof

osW

FF. Predicatorum , ac Vicatius Provincialis

per Brabantiam.

n

**2

CEW—

|

j

^

uiititiii

edi

—

i

$

|

CENSURA

j

|

Ordznarii Colonzenfis.

Jm

u

TNfrutii Sacerdotum.R.P.F. Au-

-rowit de Moxiua Carthüfienfis ui-

Du

fpanicé primüm conífcripta, & in lu-

[

cem edira,ac multoties in codem idio-

[

mate ex poft recula, tandemque lati-

lfj

né reddita,meretur in hac quoque lin-

M

guá denuo przlo fübjici, ac publici ju-

m

M

risfieri. Ita cenfeo Colonix r1. Au-

tifih

tl

m

guPci 1:711.'

/

"

ConxzLIus B

nzwix S'S.AThcbl.

( n

lin

V Wg

Dc—)öt((.)rþ, Libro:fp'm ch?füf. :

"

1l

l Áitj

D7 j !

[j

1

IN- |

GL(M/

/

i

l)

H Eikkkkkkkikkikk

*93 99 9 UM w A

k i

—

[? 113

LIT LLI

T

-U

ii

illlll

"

|

ï.

l

INDEX

À

IRACTATUUM.

fU

CAPITUM, ET SECTIONUM,

Quz in hoc Libro continentur.

m

ILRACIATIUS.I

p

il

De eminentiffima Sacerdotum dignicate, & di«

ftridaratione, quam funt reddicuri,

Pag.3

Md«

Car.1. 8357

('t

Umquam gentem adeabarbaram

p -

D

(-!

extmjfe,qum Sacerdetes babue-

If«

*

vit: «t deautloritate ac bonare,

l*

C

—

e

&

uem Gentiles írs detulerant, r

I

w

i. De bonore C auctoritate, qua fab lege xaturald

[j d

Sacerdetalemunus celebatur,

UL Debonere, aucForitate,qua ]uä lege /?rtpts S4-

cerdotale munus colebatur,

,1$

IV. Deprecellentia, quam veterinovalegis facere

24

Ti

doetium [uperaddit,

p

V. Sapétorum aliquot [ententie adducuntur, quie

24.

W$ Sacerdotalis dfficii dwmta: commendatuy,

Vl. Sacerdotes vatione feá muneris c a'zgnztatt:

natura bumanalimites tranfilire debent :ad

ép

confiderandi funt tamquam quid altioris or

Y

tis,C$ cenditienis, ä- plu/äzum bamines,

34

N

E

Ay

l

INDEX CAPITUM.

D

E yU Sacerdàótes im. Scriptura an'eli appellantut,

0

2* quorum -w'rvenda.4ignitat&m"æmulgnmr C

i

r

quantá ab banc canfa

y4

comveniat,

$

m ]IzPientiä- pradites e

H

37

p

VIiL Sacerdetes a

L

us dexcellentius ob;re patun

d

1;!!&41

i

:

& minifieriumquam Prac

;

F

urþreæDbmäp?]au;a-

gem Bap'isfam declaratur,

42

gt

JX. -Sacerdojes in Scriptura Dii appellamtur guim

ratiío eft,

li

q;:.äd l'aer(gtafuïm remittcndarum ba-

.

beant pteflatem,

46

Ms

C. Demaxima SAc

p

'erdetum dzgnitkte LA

qui

( mj

poteflazem " habeant. eonfecrandi && tractandi

uj

Corpus C SanguinemChrristi - c quonj;qdo ig boc

U

Sacrattikna Virgini Marie comparentur,

$4

XL. .-Declaratur unio . Chriffi cum eo , qui [anétiffr-

IJU

munvecipiz Sacramenium, per docirinam San -

orum & cemparationes eorumdem; -

$$

n

[

XIl.. Mysteriaque à Sacerdotibus peraguntur , fu-

perant omnia mirabilia, quaolim Deus patra-

Lb

Uvif,

"

63

Y r

AUL Offenditur d.

£

gnztas Saceido talis ex e0,qi

üd

i

Chriflus Sacerdotibus prampzi[fim maorem ge-

L]

*

!]

]

FALIAB 0mnibgs,qua ad miniitertum ipforum [he-

|

&Gant : unde mugnavita fantlitate praditos effe

T

f

t

eportet,

57

j

jl

.XIV. Quibus cavemonits e& adiukäi; Chriffus

l Mi

ptimos Sacerdotes crearit , &iv quomodo per ifía

fl

$ooSacerdetalis diguitas demeonflvetur,

74

ts

KV. Demonstvatur excellentia Sacerdotum, quód

gj

(Sþrgjgäggz,a..: Jfti amicos adféiverit , d [nerum

/Iffi/ï(,;,,,

T ele

é

7

i

Fs

: cyrz'z:uäz'ärq-s: «:crefom'm,

*

p

L

XVi.. Deus

N

N

INDEX CAPITUM

R.

(tlun.

"XVL Deus à Sacerdotibus ffritfifimam exiget

IHf

ii

exerciti muneris vationem : f qui mal? fundis

( ferint, quantis [npplictis ffnt afhcieudi,

$4

J

XVII. Adinonentur Sacerdotes,u£ 0älzgutzm ?fla-

MTC

tu5s fui refondeant , C quanta. cantrá facienti-

Mij )m

bus penapraparata i it : qtma' Sm('ïamm /äntm—

[]

tiis declammr.

$9

[3

M n

Y

1

TRACTATUS lT.

/

vl

^ -DePerfe&tione vite & Sanditate , quá ftatus f'u1

/

^

Ini þhh

magnicudini refpondere Sacerdotes cenen-

tür, & dequibufdamvircutibus, que illis m-a-

p

ximé COBVCIIIUI]E. ?

Áif,

^

p28:

lii

E altiffmo virtutis & /Zmähmamæ gm-

TA

Car.1 D

du , quem Sacerdotalis dienitas poftu-

j

lat ; quod ex precedentibns dsduä'um infertur

96.

j

L Declaratur magis /þecuztzm perfedtio ch [an Bi-

j gt

|

fas, cil Sacerdotes adjlrzngzmtur unde p/m 9-

pera ad eam [ibi comParmdam Panere Lenentur,

r (

100.

m

Ill. Sacerdotes excellere ple/;em tenentur in þm-

d

éitate vita : i regiafpiritus mbzlztaze decbent

e]e amämzz

I0$

IV. Sacerdotes osoni debent macula /þlrtmlz care-

æ] l dll'w

s

u

r£ ad exemplum earvm,a]w invelert lege Sa.cer-

doteseli gebantur,'

!IO

V. Devvirtutibus zmultis , quas 'ueafzmmm Sacer-

JMJ [ J

: ] fW

dotis lezalis ngnz;?mmnt,d" quibas Saærpz'atem

Evan gel CUf decet exoraart,

IIg

**x

VI.$acer-

w p

$4

J

INDEX CAPITUM.

|N

VI. Sacerdos totus [it divino cultui. con[ecratus ,

yr

j

velut res cujus prater Deumnemo fibi portem

nüw

vindicare po[fit ,

II9

VIL . Sacerdotes quam maxime orationis exercitio

incumbant ,

fine quo wix [atisfacereofficie pof-

j

. Jimt,

luug

424

"VIll. Oratio mentalis ef exercitia fpiritalia

Pïa-

T

( pri? ad Sacerdotem [pelant : acproindeomni a-

W?Wl

lia occupatione abflinereprobibentur,

271

"

l !

U

A. Sacerdotem quàmmaximé decet virtus cafli-

Tatis, eju[que muneriomnis impudicitiacontra-

dl

Yiaiur,

5

136

W

X. Graviffim? Deum offendunt , qui frne caflitate

W

4d aivtna accedere non verentar,

ij

144

W

XI. De quorumdamin bac vitapunitione, qui c

0n-

d

UT

Jeientid pollutá. [acram Euchariflinm percepe-

runt ; C quàm facilefit anim

'i

IWM

Zem,

f' obtinere -puritgz-

149

li

XIL. Sacerdotes ad caFWlitatem cf virtutum exer-

TM

citiaoblig.

arz:, exeamplis My?a(um Gentilium de-

"n

claratur,

1j2

r

XIL.— Paupertas & bumilitas Evanzelica pro-

| .

pria efl Ducomveniens dignitati Sacerdezum ,

At

Iff.

W

D.

XIV.. Appendix ad docfrinampofitam ,qüa" EvAn-

gelica paspertas. Ecclefiaflicis commendatur,

Ái

Ió4.

J

XV. Omnes Pralati ac Beneffciati aäligmiur in

con[cientia totum,quod bone[Le fullentationi u-

$

ero-

perfuerit, in eleemo[yna

N

.1 aliaque Pif' qæm

£4re,

169

$.1.

MI

INDEXXCAPITUM'

lnnfarmu

$.1. Eccl

,

f

flaflici uerum dominium [uorum cen];(um

í pm

ac decimarum acquirtnt,

178

m

J

Mtr()

$.2. Refolvitur puntfum principale circa banc ma-

3

"

feríam,

473

ifriy

-$.3. Probatur cenclufio zenevalis, per ]uris Cano-

li

nes C aucloritates Sanclorum,

177

nl n

$.4. AMucforitates Sandlorumulzerits adducuntur

TTUM

( explicantur ,

Pe2 1

;

J

l

.5. Conclufto c declaratioomnium ditlorum, 154

ivl

XVI. Dedivifiene redituum Eccleffaflicorum,qua

fM

|

]

- elim f'acla eff., & beneficiorum eredlione, que fu-

radicfamulttm couffrmantur,:

If6

mþimr

XVIl. Peccata Sacerdotum long? graviera funt

Il

peccatis populi , C ia majori feveritate Deus

f

cafHtgat,

194

Fm'!f!'

XVIIL. offenditur porrà graviffima effe Sacerdo-

| yuritzz-

£um peccata : e quäm graviterä Deo cafligen-

W

£ur,

Y

I9f

u a

XIX. Recenfentur quadam [upplicia mlkirkä

lie*rj

ii

renda,qua Sacerdotibus inflixit Deus ob peccata

fl

3

Aliqua , qua

v(ame(z n0n ita gravia f([/idebantur,

|ju "

204.'

s

qritit

Jit,

/ex-

XX. Severitatemporroffen

quam ilf pfmt

dis Deus Sacerdotibus exercet,

2608

at

XXI.. Deus Sacerdatibus maxim?indignatur ,quia

l WHW 1

fuis

peccátis reliquos ad pm'mdumüfqartmmr.

2(5.

/

?

j i

]

n

,

W)l

/

iil (

ii

e-

U

TRA-

l

L

';

^

y

?

1

IJNDEX GARITUM.

"

p

£

T ER ACLAJYIJ G

]

:'Wd

V'Dcf'an&o Miflie Sacrificio , cjufdcquE:' excel-

l

i

( uuili

Jentia: quo irem externo cultu peragi 'Conves

E

r

— . miat qua deniqueratione Officium divinum

E

222

j nl

attenté fic perfolvendum.

(

Ecclefía Catha[ica,.veruzh àc þraprz'u'm

TE

CA]?. I.' ä N

[2 d

! Mi[[t

?ur.

ejje þzcrzfciqng quod m Miffa o

"

2242

V.

y

IL Haec vocem, Miffa, ab-Apaffolis impofit am

Wt

J

effe , unde c femper bac Eccleffam tifam fuiffe ,

de eju(dem i1tem declaratione & etymologia ,

Iti

226

«

D]

11(4

[l

li. Mif[um effe legationemad Sanctiffr

;-',-u»aw Trini-

I

Mib

l

Latem, nomine totius generis bumanz , de nego-

k

tiis ectantibus ad [alutezuniverft,

231

)

IV.. Maffamn effe repra[entationem omnium my[fe-

uA )

viorum Chrifli, tam vivam d perfectam , ut in

m

ea mirabiliter illa renoventur , fao[que iterum

m

effectus [ortiantur,

235

"ss Solus-Chriflus eft fapremus & printipalis [a-

]

W

1x

*

cerdos novi Teflamenti,

j

ibid.

Dl

$.2: äxce/lmti[]iüm eff privilegium novi Tefra-

N

menti pro principali facerdote atque . Pontifice

?

[

Ghriflum haberi,

234

X/ü/

i

iffom

$.3. Tetam Chrifl

f'vitdnz unam tngztüm Mi

flüy

fuiff.

240

li

$.4. Eandemin Mi[Jacemam renowari, quamcum

/' ttá

241

Di/&jpulis Christus felebrd-vit,

V. De-

u

DN OD!IEX. CA IPTITAOAPM

V. Declaratur quad Miffafit verum öv;vraprmw

l

AC r;,ä'cmm, tamperfecfuxs tamque excellens, ut

ddem omnino fit e;ufdcmg, pan: deris ac vir£ulis,

108 &t

eum ee, qaod in Cruee Domiuus in»molavit, 243

l"l C()l]?t«

-ML..De quatuor titulis & rationibus priuc zpalwys

dwmum

Deo facrificandi : ad qua omnia facmjcm Anti-

J

tareducuntur,

2f8

VII 1n Miffe Sacrificio omnes Deo j?n m]z"rzmdz rá-

i

tonesexcelleatiori quadà máóda concurrunt.l252

lm/m

$.. Mi at:/lperffc'?zgrmumha!amh UPs

2j4

n

OE sza eff perftä?z[ mum [acrifrcium , quo pra

[

p

acceptis beneficiis grares Deo aguntur,

26

[W/"ü"» :

$. 5. Miffae]F per/ädz[/þ'muw /Zxcr!faum propztz.»z -

w/rgm

EF IY

forium Pra pe CALAS.

$. 4. sza eff efficaciffimum fm zfcmm &t 4 Deó

VTIill

-

2fe

esiulata zmpetremu:,

duugv

VIiL. De prima Mifía ch:*/lent!d, gwad fít ves 1n

p

Eccle[ía maxime venerabilis,

263

s

IX.: De fecunda Miffeexcelentiaquot fit acrifici-

illy H

um,quo maximus Dea bonos deffrmr » Adeb gra-

TL

tum 45[617::471-;« ueJut tale à creaturisofferri uibil

il

267

fl"dhsf

X. Mt]am effe rem maximo acceptam Humani -

j

o

tati Chrifi, Jacratiffima Firami, ompibu[/que

,,Wl

Sanélzs: cum varia mfeper e gr ma'z excellen-

7 Pllr "

- fia,

272

7][

L. Cultum extertorem in My?a cjfe nece[arzum ;

" j /am

quiaper hunc Deo alzüqu iusn praflamus item de

