agritudibum indicaj & fiforfanid perfe&te nequeas

!

implere, rog; ut ipfe fapiens & nobilisMedicus ve-

] Wl

Q

BZ pulfum exploret, cognoícatq; ita omnem lan-

m'r,mm

n

tiorem ; tuautem clames: AMiferere met, Domtnet , prpu, 6

g

quoniam wfirmus fums fana me, Domtne,quonam Pfal. 29»

ifigny

conturbata funt o[[amea. Cyreumdederunt me ma- i i,

.m*.?fgmzm

la, quorum non eft ugmerus. Om»e caput lapgsi-

TL 0 t

Id

J

v:

dum, €$ omne cor mterens, à plantapedzs n[que ad.

ii

qertuem non eff in me [anitas uulnus €3 lvvor; €9

L2

"

at

plaga tmens non efl circumligata,nec e&rata me-

iil

dicamtne, nec fota oleo. Cognofcensin te tot gene-

r nlämæ'&-

ramorborum, peteabillo , utte reftituat fanitati.

u

Sana me Domine , €$ anabar , [aluum we fac , C Jeremaz,

[aluus ero. Sana anumam meam, quiapeccavi tibt. Pfal. 4o.

m

Obone JESU; fis mihi JESUS , id eft , /a/us., vel

jl

falutarzs, vel Salvator. Dic anima mea ; Salus tua

a

s

ego [nm.

ge um

'' Cüm autem Medicus tam fapiens fit, tam po-

u

isgi

tens, & medicina tam efficax ; fi non perfanáris, ti-

"

-

s

"

biculpam adfcribe , quí zgritudinem omnem àte

fugarinolis. Quapropter da lorzm AMedico,etentm

Ecclo.g8.

u

ilum Domtnutns creavit,E8 mon difcedat àte. quiao-

u

4

meþy

pera ejus fuut neceffaria.Dalocum,;ut cecum agat,

Lon?

ij

":

-

quod? re tua elle videbitur : dic illi;ad falutem per

ab

fectt confequendam : Ure , feca, caffiga, corripe.

7 ;umnf'

Obreftare illumnete deferatdonec falus tua fuerit

7

D!

o^ a

"d

confirmata, habeafque medicinam, qua eam con-

Q D')y,

À

ferva-

(

j

T rdäatu; F II. C4p.

YIL-

j

$24

"

rad

4

fervare poffis: in(riat te , quid facto opus , quid

j

fagiendum (it. Quód fi nec cunc (sneris,time, ne ti-.

PU

Jerem. s.

l n,rtïf,

bi improperetur : ZVszgmed refmma non eff n Ga-

LX:I

l

m

p

laad, attt medicus non e[l ibi ? quare ergo non eft ob

derem. . dutla cwatrix fila populimei? Exiterum: Curayi.

mLR

1

(

m Babylonem,€9 non eff fanata , derelshquamus.

'.'«L?mw'l'"""'[

m

egim , quoniam pervenit u[que in colotjUdicinm

]

ejus.

gb

ODIELUNE

n n

Confideretur s AMICUS.

qin Nuntitt

Oc die. excitatus memor e(to horum verbo-

amlmmlocia

Cant. s.

rum : Cemedíte anztct CÀ bibite, CÓ tmebrtamámi

iif Mi

Prow g, cariffrat. kena : Venite, comedite panem meum,td

mm?wghm: f

bibate vinum, quod z[cui vobas. Coníidera,quod

p Aulqüldffw

Chriftus Deminus folemne inftruat convivium a-

diniem g

wiimhn j

micis fuis & familiaribus,in quotum & tu gumero

ceníearis. Expende beneficii magnitudinem,quàm

s at

s&quum fit te diligenter exíürgere , & magno voto

i

praftolari horam, qua cum cateris accumbes;prz «

dceníde

!

f

L

(

- fertim cám te minim& lateat , has ep/ulasapparari,

at qi

ut confirmetur neceffitudo femelconftituta, ipfi-

394 m

que familiares benevolentiz percipiant certumar-

argjndus qu

gumentum. Porro , nunquid juftum erit, abfti-

ia ii

neas cibis vilioribus, qui ftomachum forte inflan-

1 ao

tesimpedirent ,

quo rainis ququfïtistliCiis cum

qqrgfæ iottoe

uftu vefcereris ?

Prima

Fmdunu

Primo confideta , quanti Deus zfítimet hbx.niiï-'

Fl qum

!

cpnüde:a.

*

nem, quahtoque;llum amore profequatur. Càm

Zjb t

enim fit Rex potentiffimus, cui obedit omnis crea-

", u

tura, vulttamencum homine confítiniere amici-

ï'![!ükqmm[) Qu

citiam, eamque veram & propriam ; & defiderans

"

d

ab hocamari , üt ma

j

orelletamor , & equalis vi-

Vil

Philip. z, deretur ; (imilis noftri elle voluit & zqualis. deff-

Whukïmtlhgg

tuf

miltudinem lomiaum f atius ,£9 babun :'Wm

il

Vgj v

4

lQ

:

i Tii

W

De Confiderat. ad digne celebr. — ság

J

ut bomo. Et volsit per omnia fratribus fimilari. Hebr.v,

*urj

Enimveró cüm effet in quantum homo Dominus

QMW ^

fs

& Rex univerfi, hoc dominio & majeftate uti no-

Ptj

luit, (ed modefte & familiariter agere, ut amabilior

:M

; Ltm U

videretur. Und? & candide afferuit : /os amici mei Tont.Vss

»Jl;"mX W À à

eflis. dam non d«cam wos fervos , [ed amices, quia

Mi

omnta, qua attdviaà Patre meo, nota feeivobis.Di-

Lut, [7-.

Pv

co attesmi vobis amicismieir, &c. Eftque hzcami-

TRU

U

r

éitiatam conjunécta & conglutinata , ut fratres eos

A

JWMK

appellet : Ajenriate fv atritie: mez . Imó & prodi- Matih.2g

A

torem faum hoc nomine dignatüseft : 44mitce, ad Matibsta,

I h g

quid versfhi? Miraretantam humap . cem, & dic

dob 7.

"""Mw;md

cumPropheta: Qwid eff bomo ; quia magnificas

ïfv,?müdm;;

eum ant quid apponis erga enm cor tuum ? Ex ex-

Va r

—

Ls

clama cum $. Gregorio : O quanta smifericordsa eff

Wil

conditoris noftri! fervidigm non [umus , €8 amici

Quf

vocamur ! quanta eft dignttas bominum c[fe ami-

ag

4

TIUUS

€i5 Dei!

d

Secundo confidera , quàn

n fitarctum x*inculum Secunda

confide«

á

2 a

u

vera amicitiz, quzefacit, ut amicus fit alter ego.

[

[]

Expende ; quàm verá Chriftus amicitiá difcipulis

w

fuerit conjun&us , quod & offert omnibus, qui

hanc ipfam familiatitátem arnicitiamque volunt

,mu'egmfügï

M

m

1

N

M

contrahere; quo amoreeos fit complexus , quan-

)À

us

táque illos benevolentiá complectatur , qui fe e-

jus fübduntvoluntati. Recordareeorum , qua le-

t5

n

gitti vel audivitti , quantis illos Deusafiecezit be-

s u

neficiis , à quibus tora mente obfequium fibi dela-

a

gu

tum vidit , quahtoque illosamore, & quibus o£-

d

ficiis profequatur, quos fibi adfpicit dedicatos. Ne

g.

mM)[þL

W

autem moleftum frt aliena exempla inquirere , ti-

bi ipfe füfficientem materiam fuppeditabis, & ex

at

W

J

te ipfoid faciltintelliges. Quis tibi contticiffet a-

j

j

(

micus, quamyvis tua opera plurjmüm eguiffet,

.'m/'/f'w'c i

quem

'MW

$20 . Tradlatus V,I; Cap. V 1.

p

quem tu inepuá tuà atque inhumanitate, bpä

me

P.

prohriis & contumeliis offendiffes? Et' ecce Do-

gtl

j

TU

minus omnium , qüi nectui , nec ullius-.eget :

à

]i

cujus nthil intereft humanarum rerum , quemtu

eccando exulceratti,in fuam teamicitiam invitane

igptit

NT

dotrahit , facitea , quibus füam in te benevolen-

tiam teftetur, & fecittunc , càm illum fceleribus

gäimad&foïw

tuis ad fürorem provocares. O bonitas infinita!

mm[:w.pot

Pra cateris hoc ponderandum eít,quod in fignum

g ii a

amoris maximi verzque amicitia vitam fuam do-

jg i

gama g

; Ia(q. Is,

naritamicis mortemque oppetierit : 4ajoreu bac

dilecltonem nenm bhabec , ut animam [uam posat

M

quis pro amtezs [ui.. Etie&tus etenim hujusamici-

mäï'wïüm vl

tiz,& argumentum fuiffe illam veram&candidam,

diogollt

um

hinc colligitur , quód licec Chri(tus abetlet corpo-

re, animo nunquam; und£ & ccelos adícenfurus

WMW ) C/! m/f

/ Mattbas,

confolabatur mosítos : Ecce ego vobifcum fum, w[-

Alulsmamt;

que ad con[ummiationeryn [aculz, Expende hicfen-

;mpwpm's J

tentiam illam melle dulciorem , quz omnium im-

( a(cþr

Prev.s.

prelfa & affixa animiseffe deber. Delicie mea effe

9s ID 1

cum fs boxignam. Adverte porröï adea,quz prz-

t Cb

cedunt: Dom?nus poffedut me in (notso viarum [nae

attn lt

rum, antequam quidquam faceret à principto » 4b

a52 icu

aterno ordinata [un, C ex antiquis anrequam ter-

"sf m

ra fieret: nondum erant aby[fi , CS egojam concepta

geillr,

eram, & catera, qua fequuntur ;& poft hzc: De-

Va d

licia mes e[le cum filiis bonsznum, Quisamor, qua

z v

gratitudo fufficiat , ut fünsmam hanc benevolen-

?Wm Q

tiam compenfet ?

^

"t i.

'Tertia

confide.

Tertió confidera,quo

dpraeter honorem & diggi-

t qi

tatem , quam ex hacamicitia confequitur homo,

ratio,

"idlius v

maximüm etiam emolumentum ptoveniat : cüm

Srm qujj

énim exProvetbio: 4mricortere omnia fint commue

;älf, itadcnj |

þgm

Witertuín

&iía ; [ mali fint, 'üvc boulixj infettur , guöd

Chri-

J

n

De Confiderat, ad dignä'telelz;. $27

"i.

AT.

Chrifti ua fint, & titulo amicitig de his poffis di-

vzw

Pönere tanquam de re propriaz quin & malatua ip—'/

L 'äju "

l)

Íe pro fuis reputat;inque fe recipit ea (e fluturum ;

&

4 Cv

[

7)

unde per Prophetam : Lorre 2 fas

te raea Verba pl as

Nütgg

deliélorum meorum , & continuo.; Delifiamea àte

'lï.(

d

moz fuut abfcondiba, tamquam fidejuffor , qui alie-

ii

num debitu adeft foluturus. At graziam fidejmffo- Erclj. 29

PA

AT

O

vis neoblvod[carispo[utt enim animam prote. Cüm

v

autem tibi ille cuncta füa boua cummunicet, &

TO o

d

malorum tuorum infe recipiat pondus, par eft , ut

m

tüetiam zgricudinum 'ipiïus particeps exfiftas,con-

SUTT m

doleas dolenti , & partem tot injuriaräm atque

;"ï"urf:z;

opprobriorum inte miferando recipias. Exiftima

&

tibi dici,quod AlexanderRex Ionathz Machabao:

"Ut voceris amicus nofLer, €$ qua nofira [(unt fenttiat y.Macha;

i

I

nobifcum , €9 con[erves amuwitias od nos. Juftum

Oo,

Ll

ii

eft, ( illi amicum te putas , e

,

jus incemmodis tafnf

al

quam propriis afficiare.

uutac-

a

Quapropter celebraturusaccede cum affectio- Affe&us

xmmürlumt;r

ne amoris maxime inflammati ; quandoquidem aaMuffara

d

intelligas, à Chrifto id poftulari, qui dicat delicias

II

füas tecum exfiftere, tu etiam fatere, te Chrifto

ga ii

velle conjungi, huic uniri facra fumptione, utamor

ij

ille mutuus incrementum fumat, & fuis tandem

numerzisabíolvatur.

ug' dl [

xl

Poft miffam, fecede cum íolo . collocuturus, Poft

m-

quitua familiaritate vehementer dele&tetur.. Gra- 49*

IMWW

tias illi maximas age pro fummo beneficio , quod

j WM

in fuam te amicitiam elegerit. Veniam pete pro

us

"

omni ineivilitate, quam ei oftendifti. Deinceps te

j

p

uj

pollicearis ad ipfius voluntatem nutumque fore,

1 af

ac fübiturum quoslibet labores, ne ullo pa&to de-

J

J

fisamicitiz , ita denique gefturum magna, ut non

j

g

mediocrem ex tua focietate percipiatletitiam; ro-

r

8a

ji

j

7

$24

Tralatus FI. Cap. FII.-

gt

ga ignofcat , quód amicus , cüm ab eo vocatus ef-

lm

J

T d

fes, & hocipfe optaret , tu velut fueris inimicus, &

(

rWFm

5

modo cürm id petat , indigne camen cum illo vi.

s

dearis a&turus. Primó igitur exhibitá reverentiá uti

N ia

Deum & creatorem agnoícas , teque fatearis indi-

OLE

[ i.

gnum, qui velterram, quam preffit, ofculeris aut

PU Akm&t[

cotam illo fiftaris. Sed quandoqgidem divina illa

Majeftas tecum velit amicitiz confuetudine devin-

gg;AptW u

m t jm

citi , feàte traétari patiatur:tw portó confide; fi

« Uinanida

id feceris àmote candido ; gratiam te illi incredi-

s ts t

bilem praftiturum. Deinde memineris fepius il-

lum amici nomine compellare, & quidquid petie-

m&uctctur, l

ueloatpt

ris, hac rationepetere: Si ia eft, Domine, quod

ditveals s

mihi fis amicus , tantoque me , ut affirmas, com-

ishadiiptd

plc&crisamotc, indülge, quod peto, & concede

uml

id, cujus me noftr indigere, Sr Zzvem gratiam in o-

odb at

enulis iis. Etenim fi übinon videris eas acquirere

1f Qnrt

virtutes, pro quibus larpiüs rogafti , lamentare ve^

du

Judiz. 1* lut amore languidus : Qwomodo dics , quüd amas

1

fRe, CA AYAIIMS EU5 02 ff mecia

ts

Recordare, quàm arcdto neceffitudinis vincu-

ztgetyd um

EUY

1. Reg. 18 lo conftri&ti fuére Ionathas & David , cumqueil-

le Princepseffet , hic veró miles gregárius , voluit

D

Ionathas fupplcrc hanc imparítatem , & amicum

m

Ífuum David propria vefte, tunica, armifque in-

À

rltrion

duit , ut fecura idem ipfe videretar. Multó majo-

ra prafta: Chriftus in Sacramento; qui non tan-

|

]

d nl

tiimlargitut nobis füa. veftimenta , füiíq; nos pau-

Wramage d

peres facultatibus ditat, verüm etiam participes

Pdlyce v

facit (üi effe , ut fimiles ipfi eatenus fimus;, quate-

mrc.m:un Poamw

n

nusalicuiid creaturz poteft, competere. Obtefta-

reigitur etiam atque etiam , efhcaciter hoc inte

atj lat

operetur ; meritis fuüis te veftiat , virtutibusarmet,

TO r j

ümgacurque co munere, quo Ionathas ergá

D»

Mi

|

Tk

De Confiderat.ad di näreleär. : $29

V,

d

vid, cüim enim Saul Rex odiffec Davidem,

loqueba: x Rey;

19

"WT

ii

tur Jonatbas bona de David ad Saulpatrem [utmn.

Bll

iaf

"a

. Etenim hoc Ionathz patrocinium tant fuit effica-

Utf

€iz , ut quamvis Saul. decreviffet illi mortem in-

: tl

ferre,placatus voce Jonatbe juraverit : Viyit Domit-

'*10&*::'4

nht.qia non occiderur.Recordare etiam amicitiz,

2

quam iniit Alexander cum Jonatha Machabzo ;

r

ïb'

cui Rex: zdprtu es, nt [is amicuas nofler : nnc evgu L. Macbao

!

n

s

l

confHituim te [nmmnum Sacerdotem gentzs tua ,

"Wi

4

l

&c. Ut in amicitia conftaret, honoribus, quibus

M

l

:

potuit maximis, eum extulit; mifitque purpuram,

"c-n.ü:

Mi

A

qua indueretur , coronam auream capitiäin(ïgnc ?

t

aliaquedonaregia, quód deinceps amicus Regis

ellet vocandus. Uride & tu materiam fümas alicu-

d tixa

"

g jus beneficii petendi, pracipu? roga, det tibi ani-

murm veri ac fidelisamici, amorem addat , quo il-

?( j J'mnnztll

Mb

J

lum candidé ames, tantàm quia ipfe eft, & propter

mN

bonitatem, quia meretur, fine ullaattentioneenum

aliquando indé damrioafficiaris. Ora, te inftruat ,

Qmäwu,ix'fimü

TET N

qua fua voluritas fit , favoremque conferat , quo

"

tb

t

qu

ao Y

eam implere poffis, utque illi fis acceptus, vel gra-

viffimis te offer laboribus exercendum.

ngbxfä,g?

i

5

»

DIE MARTIS

n

,

1

Corfideretur ut PA'TER.

Xlï:ï:)ïü',

YX0Oc dieexcitatus, recordare ratim filii prodi-

Wixþi

1

ÀR oi, quiin fe rever(us dixit: Swrgam €8 ibo ad Lue.tsi

"]

cyart

patremaeum, $ dicam ei. &c. Echocaffe&tu fur-

nü'

j

ent

Ti

ge diligenter: vide, quàm feftinató ille iviffet, fia-

j d

3morem;quo poftmodum à patre eft receptus,certó

'WV( )

Cognoviflet; tu ergo in illo te pofitum itinete exifti-

z

P

ma, totamq; hanc hiftorisanimo prafenti evolve.

Primó confideraimmenfam Dei caritatem, qui Prima

JUCM) "

dul

cim effet Dominus totíus univerficui omnes crea» *onfidéz

sapio.

"m qpnï,

Li

tucc

»

T

$30

Traifalus YT, Cap. P11.

nÜ

tura [2:1v1unc, quem ut 'Deum venerantut & co«-

,j

u

qih

4

"

lunt, tanto homines amoré complexus eft , ut eos

J

pl

fibi in filios adoptarit, volueritqueab his Pater ap-

| j

g,,z Pa pcïiau ficteftacur Apoftolus: Zdbfit Dens Fulium

od

[Unnon in mundum , ut adoptzanem )?lzaruwreczl:;-

umïumpawï )

remin. Exiteruro ; ZVfit Dens fpirttum Flis fatin

fmaaefdxcms

corda vefflra clamantesm ; vAbba Pater Ündeinnu.

';] il 1 140 "

meris quafi vicibus hoc nomine Salvator ufüs eft

li [i

Y

D

, dixitque ita Patrem cxleftem debere nominari ;

glv

Matib.a3. Patrem nolite vocare fuper terrami , HHnus e[t enmms

" Omamdw

Pater veflev, qui incalis eff. —

fglawn (

Secunda

Secundó confidera , quód non folüm DOS in fili-

gs, Bu /

cofifide- s 3do; ptarit , woluentquc ut Patrem vocaremus?

ramno.

p Modint

verüm etiam tantüm afficiatur hoc nomine, ut hoc

At

audiens inclinetur ad przftandum omneid , quod

d n

per ipfum petierimus ; unde precepit, adderemus

YUAU m 7!1]u

Matib, o. hunctitulum : Orantes éseite, Pater noffer. Ex per

m'LConm,m

lerem.5. Jexcmxam dicitanimz peccattici : Frosns mseretricse

nubt, notatum

fatia efi tibuysoluifli erube[cere, in omniate fcele-

AMAT 6

ra ingurgitafti: Sa/resa amodo veca me,Pater meus,

W

!

dux virgtuttatis tua 14 ej. Mirare amorem adeó

aoj ts

1. Toan. 3. enRuantem,& dic cumJoaune://;dete qualem ca-

g i

ritateu dedit nobiPater,ut filii Dei nomiuemnrtS!

Ro dl

Lan.y, — fimus. Desit es poteff até filiot Dei fieri, bzs quicre-

At s

duxt i noniine ejui.Ex hocanimosconcipe,ut eum.

llmlgvm[m

£fsi.5.. hocnomineappellescum Ifaia: Ta euizs Pater ne-

Val um

Jier es,CS A brabaws neftsvit nos,CS. |frael ignoravit

40(111([1; mep

n65. ]u Domine, Pater nofler, Redemptor noüm &

l

lmmtmmm [

facilo nonen tuum s quare errare nos fecifHide vite

ü i j lnlh'uc

1His iadura[fé cor no[lrum , ne timeremuitea Ad-

4 ij hanom

'verte praterea : ficut magna eft hujus norinis di-

gmcas, ita obligat mulcüm ut tracteristanquam .

i

"[0; QUOM

- filius à cali Patre ; undé cüm dixiffet S. Joannes: ,

L lCPmbc

gb — Dediten yt:jintm filtos Dei

feris fubjecit: Qué

ged

8 Qtt

.

LE

Ja Mi

De Coäa'erat. ad digne celebr. — ; ):

x x f[anguimibus , nec ex volumutate carnis, nec

Turigi

N

ex voluntate viri; [ed ex Deonatifunt.

* MMM&:

"Tertió confidera , quoód Deus non tantüm vo- 'Terria

luerit vocati & effe Pater nofter , (ed etiam mattis con(ide-

tuíre

fibi nomen affampfecit , cujus folet effe amor in- ?:tio-

hrj

Mi

teníus niagi(que lolicitus; ita per Ióiam : Nunauia 1eis 4 g»

Nály

m

eblivi[cs potej? mater vufanten [nura, ut non smi-

xmn

Wiv

fereatur filzo nters [ni ? €9 fj sllaobita fuerit , ego

tamen non oblivifcar tui: in mambusmes de[cri-

Á

Mi

iij

pfite. Quemadmodum f cui mater blandiatir

fíe & ego confolabor vos , €3 im Perufalem confala-

du

bimin:. Eciterum: 2da nbera portabimini , 8 fu-

per genta blandieutur gobs.

dj

Wa

!

u

Aimor tibi & affectus horum verborum maxime

i

Tw

ponderandus eft, unde incipias confidere; & iu hu-

niyogi u

jus Domini atque amantiffimi Patris amorem in-

ii n

flammarti. Confíidera , quód , uttu boc nomine fi-

a um

liigauderes, non tantüm füfficiens pretium folve-

j

rit, fed etiam fanguinem effuderit cum vita , utte

ii

adoptaret,

*

ag

Quapropter celebraturus aftima te velut fj. A8eut

m d

ad Miflam-

lium prodiguns , qui' domo patris deferta om«

WI]WIW

ne paiimonium diffiparis, inque humillima con-

rl

ditione modó fis conftitutus; & tandem de Patris

d

tui bcnignitatc fpcm concipi'ens decernasanimo te

5&&1 TI

:q?l

velleire ad veniam impetrandam; fic autem ra-

m d

(,dc

tiocinerig ; cüm Pater meusfit , non poterit amor,

quin me recipiet ; recipiet me , ignoícet, amabit ,

mlf,ln) m

h

er

curabit , inftruet, adjuvabit, confület , tuebitar ,

mml)"'w

docebit, imó honorabit ; cümque erit neceflari-

m"r

um, puniet me, & tanquam Pater caftigabit. Ex-

2 g

pende veró, quód filius prodieus ipfe quafierit pa-

n

trem: fed hic Pater benigniffimus non moratus

n

^

m d

eft, donec eum quareres, (ed te à , fe profugum

Ll Y

ma-

ii

$32

Traclatus VI, Cap. F 11. :

i

4

u*

maximis laþoribus per vias diffcillimas veftiga-

üga,lt

f(

jerod

vit, unde rumina, quot gradus ille fixerit invios,

u

jn

& indignos füa majeftate. Ubi igitur fubibis Ec-

gump Y

clefiam, aut illum in Miffa adorabis, advolvere ejus

ïgänfolfïilldignlll[

veftigiis, magnoqne perfuíus pudore & verecun-

girio

dia precare: Parer , peccavi in calun,€9 coram tes

L?(o l$.

;/,..(Mc)mmm |

jam non [um dignus wvocart filius tut.

ygsds

"Cümte facris veltibusindues, recordare , cjuöd,

;*,ïmhhh &Kä

preceperit pater ut filio prodigo veftes & calcea-

ginliim

menta adferrentur, annulus digito imponeretut,

ora,te veítiat & ornet , ut decet filium tanti pa-

xinueltenun

tris: ne forte in ejus oculis velut fcurra nudatus

Aoptnüonem)inf

apparcas : Kedde mibi , Domine, flelam primam

üqm&oyolïu. (

fanectete n

Jantlaatis d innoceutte quam ego perd (di peccatzs

meisye nudus inucitar in con[peélu tto. Ubi veró

feugun yiti

celebrabis,exiftimà tein gratiam receptum,tibique

WMW/W

iminfuhut

praparatam effe meníam regalem, illum cum hu-

wl vj

milizzte & confufione ckcipias' , tuam confeífüs in-

dignitatem.

pduf

Poft Mif-

Doft Miffam abfoluto prandie te exiftima fece-

ET.

i.

dere camPatre;cui iterum advolvarisgratiafquea-

Mif

arhi D

gasimmenfas, quód tanto amore te receperit,dices

orro : Domtze mi , pater mi ; in me benignitatem

T

tüam oftendifti , qui filius tuus cüm effem cooper-

"t coxähm,fä 1

tus fcelere & nequitia, atq; optarem efTe in numero

aj Myr &m

famulorum tuorum, & comedere , fi quid menfz

Wt

uz (apereffet ; tam bene faifti erga me affectus, ut

Qubizmmiimy,

feceris extua bonitate, non ex mea malitia.

H imr) diilltfpfu

Iterum roga, ignofcat peccatis tuis, feriem illi

PT JH t

tuz peregrinationis aperi, omniumque malorum] Ü i,

& periculorum, in quibusá patre profugus con.

vtvcröpræten'n

ftitutus fuifti, natra illi famem , fitím, & penuriam

ïUSPlldOM, djcgs;

quam enmum rerum perp;ifus es. Atqlle hzc

Th 606/1!&/,;]

rlaris, tibi

comparans cum lïfanore , inquonunc ve

Patrique

/

f

U

533

De Confiderat. ad diane celebr.

" aMam

l

pl

Vndrí

Patrique reftitutus, in amorem ejus effundere ; ac

'

i

pollicere conftanter, te fore deinceps ad ipfius nu-

W'ïw

tum atque voluntatem. Attende quanta ad id te-

: ! 15::70!'!5(3

nearis religione, poftquam clementer receptus es;

*s [

& quàm foret indignum & barbarum , ut quis ex-

'1?51.112'&

ira

ceptus boc pacto nollet fe ad obedientiam Patris

conformare, rantam fperneret benevolentiam, nec

n

"

p

1

de graciis referendis cogitaret. Ora, det tibi affe-

Lb

!,(Wj

étim veri filii, & raliseum diligas & ames; dettibi

magiftrum fui timoris,qui temanu ducat;in jiciatq;

TV

k

RU

libidini tuz frenum , cumque fciat tuam ad mala

[j

dv

propenfionem , incladat te , ne rurfus fugam inire

! Ua

aliquando poffis. Quodcumq; volueris, pete con-

?d;z,gngfüdä;m

ftanter certuste voto potituruni; nihil enim nega-

ii

re unquam poterit: Qwzs ex vobts Parrem petit

Lut. I!o ^

d

pauem, nunquid lapidem dabit ei? Syergo Q0t. CH

ml

fitis mali, noffis bona data dare filus veflrts, quan-

to magts Pater. ve[lev calellis dabit fpiruum bo-

m,mmm

[

num petentibus fe ? Qyuodfi non perfolveris, quod

debes, vide, ne tibi improperetur :-$£ Patereg? Malacb.te

;—,?üwxämfï

ii

fum, ubi f honor meus ? Va (lis [Geleratis Y dere- , a Y

guat

iquerunt Dominum abalienati funt vetror[um.

g

u:*-.

Etiterum: J« filii de[ertores, dicit Dominus,ut fa- Jfai. y0-

ceretzis confihum ,€9 non ex me , €d ordiremini te-

!

M'**:"b

" m&br

lam,CS non per [iritum meum. ut addevetzs pecca-

N

Vf xvl

tum [uper peccatum. Übi autem impugnabere ali-

T. n

-"L-f !nknfl'f»..

quo dzmonis impulíü, quoteà Deo abducere co-

nabitur, dic , teipfüm argaendo: AVusgmid von spfe. Dyeut, 326 .

y1

[

!

i

M

eft Pater tuus, qui polJidet te , C9 fecit , C$ creavit

at

)

Jl

te? memento dierum antiquorum.

I

1 m

p

Ó

Utveróprateritorum memoriá criminum affi-

j m

ciatis pudore, dices: Deuw , 4ui te gentuit, dercli

"

.JJW'["

;

quifh , C$ oblitus es Domint Creatoris tui.

tfumlx »

r

gt

j

h

L15

DIE

X

[

zIWW

334

&"mäiatus F I Cap. FT.

lr

h

j

n

DIE MERCURII

!JM] "

g »

Cenfideretur «t SPONSUS. —

jm

p

F[Oc die excitatus puta à te audiriSponfum vo-

, (

Can?, 2.

cantem : $grge, propera amica med , fpeciofa

.gmgjh

amea, £$ veni, offende mtbifaciem tuam ; fonet vox

-;345&&1&0601

Ltà ii AMrIDUS mels: vex euim tta dulcu,CÀ facios

ii

t4 decora. Tuautem illectus tam dulci alloquio ;

&am, $s

giini; t

fucgens utere verbisSpon(e : Surrex:, t apertrem

;;,W)Plua i

dileilo meo: manus mea (hllaversnt myrrbam €4

j

digitimei pleni myrrba probatifoma. Fac tibi dili-

gt

gentia furgendum eft, ut quzrasSponfum, cui ftu- *

deas vehementer placere; pro quo medium erit

5 d d

i r t

conveniens, ut manus mytrham diftillent ; id eft ,

at

omnia opera fiant cum mortificatione fenfuum ;

tam intermorum , quàm externorum,

Sm/ä(üüiff'fü

Prigja

xon(ide

- Primó confidera , quám mira füavitate, quàm

ss i

;Wimhjiüdïu

sátio,

'bfande cum hominibus converfetur Chriftus , qui

Deuüs cüm fit, & Dominus taütz majeftatis , Rex

tuln m

omnipoteris , non fads duxit , fi Magitter nofter ,

;g&gw'm j üïSi

ia (ntdm

Redemptor, Pa&or,Saccräos,Mcdicäs, Pater & À-

micus effet, voluit etiam Sponfus appellari: qui ti-

a.Nmpoüzo,gr

culus eft artiffimus , fámmz index familiaritatis,

dipgq

qua inter homines majoreffe non poffit.Imo hic il-

atl

le major eft & perfectior,quàm in matrimoniis hu-

il um

manisfoletetfe. Ipfe Domints nomine hoc fe ap-

$i erinim

Mahb. 9.

Ml

pellatin Evangelio : Noz poffunt filii Sponfi, quam-

dru ctts illis ef) Sponfus, Ingere, &c.& ficillum vo-

ficani u

Toaz. 3.

cavit D.Baptita: Qu babes ffor[urm , [ponfus ef.

Riplt; j

Portó in Caaticis fepiiis animam nomine Sponfe

Miyunms,

Jæa:.lg.

compellazDomiuus.Et inApocalypíi: Bears.qu ad

hat C nj

€gnam ntptiarum. Agni vacati [unt. Ec iterum:

nf pnpm i.

Venerunt nnptia Zdoni, €9 wxer ejus prqpar:wit fe-

1 i

Hc dcfponfmd facta efticum tata natura hu-

D flüwtmgdf;

Inaha;

"

UT

De Confiderat. ad dignä.cleleiär. fs

T

gnana ; in Incarnatione Verbi : Zpfe tamgnam ópon- Pfal. ITÀ

Jus pracedens in thalamo [uo , & .celebratur cum

P'SPUNSU*

qualibet anima, fide,& caritate, in baptifmo : Spes- Ofea z.

mi:mgm?

[abo te mibiin fideyES 1m inflitua, CB n jutdicto; £5 1

L L

mifericordia , €9 in miferatuambus ,. C$ [cws , quia

i

Vg j

ego Domimus.

L "Wï

Undt ejusalcitude , majeftas, nobilitas, pulchri-

i

tudo, divitiz , cateraque attributa multüm pon-

H«—A,æmþl

h 'Ww

deranda (ant: exaltera parte humilitas naturz hu-

-

jf fs H

manz , inopia, deformitas & qmiferia ; quodquc

LT

""

.ulla fuerit ratio defponfationis , p;gtcx-baxïc cha-

Mi

A

u

ritatis & clementiz, quam concepit ; quía maximé

erga illam afficeretur , ut Sambfon aix de Phili-

dn]

[«

]i

14

'Éxa: Hac placttt oculiz meta , CÓ banc accipite Iudic. d

o

E I

suibi uoxerem.

Secundó confideta , quod divinum illud matr

i- Secunda

QR

coniides

monium, quo ar&tiffima unione Verbum Incarna-

xatio,

ial f

tum naturam fibi humanam conjunxit , renovatur

SWW xïxm

& quodam modo extenditur ad quemlibet homi-

æ,üïb;in&xc.

nem fingularem , in SS. Sacramento : quod pro-

inde vocat Chryoftomus extenfionem Incarna-

:MMW

;

u

tionis. Nam pofito , quód non conveniebat ,ut fe

us

H

n

d

Chriftus jungeret pcrfonalitcr & (übftantialiter, id

amrat

eft, unione hypoftatica , cum qualibet natura in

—

particulari: netamen videretur id eveniffe amotis

t

a [

D

Ti d

defectu, quefivit medium, quo fetam ar&tt cuili-

.bet hominum adftringeret, [ quod fit in fumptione

j Vmw:: WJ

Sacramenti J üt arctius vinculum cxpcti necexco-

é;

4

m

gitati poffec ; unde ipfe teftatur:. Qui manducat T.

W

MP

d

mears carnem , C$ bibit meum [anguitem , i me

wwn

manet €$ ego tiilo. Et quimanducat me , G8 sp[e

l:

f

j

qiver propter me. Atqueadeo velut ibi feinclufit

j n

utero Virginis; itahic fe includit ventri peccato-

« du

gis.. Et ficut mediante illo o»yfterio cum homini«

Ll 4

us

iad9",

N

;rWW

336

T. f;zä?ntus'V l. Cap-P Il

jl

busconverfatus eft ; ita mediante hoc Sacramento

ii

cum iiídem tractat , maxima

i

w

endit.

queipfis benefici-a im-

j

g

"Tertia

g

confide:

Tertio confidera , quàd tantus fit erga animas

hujus Sponíiamor , ut ion tantiim eundem iis o-

£MA

g um

jauo,

v

ftendat, dum debitum ab ip(isaccipit obíequium;

!ummï

fed etiam, quod omnem excedit admirationem, fi

g o

qua fit ; qua fexcenties fuerit in adulterio depre-

henía, (celetibus obnoxia, eam ipfe quarit, invitat,

" 'mm;lft tm.

& trahit ad fe, iterumque & iterum in gratiam re«

F,minhaptiim?v'

. €ipiet, modo illa dolens revertatur ; adeó, ut quan-

qpana t

tumvis fuerit flagitiofa , (iferio meliorem frugem

"T ;mrcris.(

polliceatur, eundem ei exhibitutus fit aniorem at-

m

quebenevolentiam , velut fi nunquam fidem da-

disiors t

tam fefelliffet. Recordare verborum, quz protulit

ub od

hr

('Pu;»

"

/

/

, Verem. $ Jeremias: Vulgó dicitur , fi dimiferst vir mxoren

li

n

(uam , C vecedens ab eo duxerit virum alterum ,

Q

;agmpm'

nnquid vevertetur adeamultrà? /nun'qm'd »n0»n

k

a

palluta €$ contaminata evit mulier illa ? Tu autem

;SWB 49),

fernicatae cum amatoribus multis, tamenvever-

Á i

tere ad me, dicit Dominus, Etiterum: Frons mu-

n m

lieris meretricis faiLa eff tibi, nolusfli evube(cere:

MEn edi

ergo [altem amodo voca me: Patey meus, dux vir-

s m

gimtatis mea tuej: nunquid wracéris im perpern-

visdimmls

um , aut perfeverabis infinem? Ac per Ezechie-

linet, t n

Exzechac.

lem: z»quo mundabo cor tuum , ait Dománus De-

Msl

1, CA ACTAS Opata bac operaemulieris mnevetricts

[

€$ procacis?

100 o

Expende, quanto Dominus defiderio feratur, ut

li alkins

expurgetillam ab immunditia inuftaque adulterii

At dlmüblpf

- labe, itefumque caftigatam makitáli amore pro-

tedetran )

equatur.

À "eRus

!

flmailb»um

Quapropter confirmare animo & lpem concipe,

;'txtma/tum;a

adMifm jic

du&us

et fueris multis ori/minibus infamis , fi

gt A

pæni-

!

l".

C:!, n

4

De Confiderat. kd dignbcelebr, $37

i

Rn

po:nitcntia reditum inftituis, excipiet te tanquam

"t

Íponfüs , benignoque favore complectetur. Unde

N

celebraturus confidera te conjugem effe , quae plu-

1y !Cgia

t

tibusà marito affecta beneficiis adulteros fectata

'lwwm

fuit. Novit tamen tantam ejus eíle pietatem &

N

uj

n

manfuetudinem , ut facile veniam daturus fit , Sc

an "

folitoamore atque benevolentia redeuntem exce-

J

iil

TM

pturus. Accede magna humilitate & verecundia,

EO

Bl

i

teque beniene excipiat, precare, & renova qua

j

tecum inbaptifmo fponfalia celebravit ; ora porró

"n

p

ut ornamenta tibi neceffaria addat, quibus ipfi

A Mi

fponfa prapareris. Celebransputaà tevocem illam

*füfxï*ïsfiü'i;

audiri : Ecce fpon[us vesitt, exiteobviam ei. te veró Mattb.as,

' MW,*E&J

eífe in itinere, at venientem excipias. Quando eum

ii

adorabis in Sanctiffimo Sacramento , dices, ut

h Jinkesm

lubet : Spozfus fapg ninusma tu mibi es.. Recordare Excdi, s.

tirtemirr,

quanto pretio hzc ei (ponfalia conftiterint, & quo-

at

modo fanguiuem copios? effuderit , utte adorna-

TO ATT]

ret. Sumpturus autem , dic verba fponfz : eziat Cent, 4«

TT

dilelus aneus i bortum [utm , €9 comedat fru-

g r

um pomorum [urum.

Poft Miffam exiftima te jam receptum eífe in Pott Mif-

a

m

gratiam , & cum folo collocututum fecedere ; fam.

may.

gratias illi immenfas age , quódte peccantem ía-

finuerit, &; revertentem: maximo amore com-

"T W

plexus fit. Pete veniam de peccatis ; roga , 1gno-

hmw"w

Ícat, & ciim fetibi tam przbeat benevolum, te

d

non pofle omittere, quin amore eum arctiffimo

tibi adftringas , & tractes amiciíTimé ; nempe me-

1 i

tetür , cümtibipepercerit,omnem amorem atque

WF»

Uj d

vt

benevolentiam. Memineris quod dixit de D.Mag-

m

dalena: Remittzmtur ei peecata multa , qtontam Tad *s

dilexit multum ; cui autem miutus dimittitur , mi-

mWfWax

nàs diligit, Aique hac fiducia exercere potes om-

nem

j

1

|

i

n

7

435 ^——11j razfr'g'tf?s EE Cap.2Ful-.

7 dÀ

nemaffectum amoris & benevolentise, prout fcies,

n

MN'

l

& prout Spiritus $. di&abit. Hicrecordare verbo-

;

P.

gt

Genef. , Cüm zIoc nunc os ex oj hus meis , C caro decarne

d

m pH

eid

"a ; qua vere pronuntiabis. Et horum: Ersnr dao

g

$2 Carpe una? q;uod tefte Apoftoio meliós verifica-

-üsgumc Ce(

^m Cot.6, cur Is Chriffo, C5 1 Ecriefia. Ydcmtque dicitur rectz

x Dd

at

cum Chrifto, jungimüröc unimurin Sacramento,

Conufidera divinum hunchoniüm,qui ex Índia cz-

dd bmdï&"æ

lefti delabitur opam maximarum vi.onuftus , &

mAU

margaritas defexens pretiofi(Timas, quibuste exor -

1 m M'dm &

,

tare defiderat,modo blande (aaviterq; eas petieris.

m ieli

Noli hic tepiduseíle aut verecundus: roga, te in-

st i

ftruat omni virtutum fplendore , ut maxime eiac-

Birashutn

ceptus fis: jam cetfet aliquando animz fterilitas, ut.

d cerdg.iü,

"

deinceps ftu&um percipias bonorum operum atg;

Y

T.

exemplorum.Obteftare,cüm ei cognica fit tua infir-

ii C

mitas & maig propenfio,tueatur ce,includat, omné

dhlactag

auferat occalionem, corrigat velleviüs delinquen-

rgafmm,&äaxz

tem, ne forte minima contempta facem pracferant

m if

ad ícelera majora.Denique,toto hoc die magis mae

iil

gilque inflammandus eft amorisaffectus, & Gngu-

fance (

lari votoac diligentia incumbédum ibi eft ad gra-

b m

tiam Sponfi, & procuranda ea, quibus gratiffimus

a. m

illieife poffis cum amore, humilitate & reverentia.

i usbtl,ul

vt s a

DIE JOVIS

nte, lqm

Confidevetur stt CIBUS A NIM A

liieo i

p (

Oc die excitatus puta à teaudiri præconenä,

Ltb

Sapientiam fcilicet divinam:de quain Proverbi-

B

Prv.o. is: Sapietpa foris clamat, ín platess daz ocem [uanss

ECX Cb

Venite, À comtdite pancm meum.Ipíe panis meuse-

m qi

lc&us,qui meus nominari meretur. Áut verba,qua

*2, ll

&xcd, :6, Deuslocutus in Exoda: Ecce ego pluam volis pa-

Va g

n

i

]

l*'i.

DE Confiderat. ad a!ignä celebr. — $38

llj

"»em de 'cælo:egrm'iamr populus.e colligat qua fif-

nb

LA

n,«l '

b

a fíciunt per ffagnlos dies.Nota , quanto ftudio mane

farrexerint Hraelitze, ut manna czlefte colligerent ,

TQ«JI

L.

v;"

20'"1?5»1:

ra[ertim cüm fcirent colligendum effe;priufquam

Q

T

NU

Sol radios emitteret: eo:enimilluceícente cotum re-

Y

"A

lo (olfebatur. Quod fa&um fuiffe ait Spiritus fanctus,

U^ Ufpsorwms ommibns e[et, quoniam oportez prawenire Sap. 16

Jüis ^ chemad beueditlionem Dei, €£ad Orieatem Iucis

Qs

V. adorareDeum.Ta igitur tali diligentia fürge;ut col-

