Hinc provenit;ut in Scnptura (zpiüs deiftis (a-

771

ctificiis ranquam faftidiens loquatur , uti Apofto-

lus refe:t , 'bi fuprà, ex Pfalmis: Quia hn/?m;J Hebt. 10,

l

an[m 39«

oblationer €$ bolocautomsata , €4 pro peccato xio-

Sacrificia

l hn

Àuifhi, nec placsta funt cibi, qua fecumdiom legem

j

antiqua ex

efferunar , e4c. Jlla ergo dicit Deus minime fuff-

f* parum

cere; ut furorem fuum vä hominum fcelera non ef- valebant,

fundat: /mpo[fibile eff imquitfanguine taurortm.

MW"W

ii

€3 bircorz anferrs peceata. Tunc dixuecce vento,

n»tfanamDew volunzatém ttam.Hiac(ait Chii-

Wcllff u

ftus) ex iplazternitatis fade, Ó Pater, in hanc mife-

qwnlcgw

tiatum abyffam defcendi,quód oculis cuis antiqua

,mnedat

legis acrificia parü accepta fint: ipíe igitur venio,

ürtuam menrem itnpleam ;litaturus ejufmodi vi-

ul

(yit99^,

Gima, quz gratiffima fatura fit, tamque efficax,ut

inveterztám omniüdelictorum rubiginem fitab-

n (Wu!(

fteríara.Alibi com gente fua expoftulat Deus, & (a-

ii

u

crificioram objicit vilita'em quæ,mqmr,ncccff itas

l

fe

yt'

mihi cit , ut hlrcorum aut vitulorum (anguine in-

digeam? JVos acespiam de domo tuavitulos, ne-. Pfal.4gi.

W//I-V/'

que de gregibus tuis byrcos , quoutam euea [nnt

MW'

Pl

eumnes

st

26

Taacrarus ParMus

r

3441

omne: fera filparum,jumenta in montibus E4 bos

L

j

es: cognoviomnia volatilia eeeli. Ed pulchritudo

.Pv

u)m

agri mecume[o. Si e[uvievo.non dicam tibi : mem

Ü

enim ff orbis terravum,€9 pleniudo ejus nun-

g

an

m

quid manducabo carues taurorum aut fangus-

"

weri bircorum potabo? dern cleganter r, apud Ifa-

r p)uw

wjei. x.

iam capit. Quo wibi intltitudinem villimarum

Mzmö

veflrarum? dicit Dominus,plenus fum, bolocane .

j

ii

fle avietum £4 adipemm pinguium ,€4 (anguinem

Jerem. 6« visulorum £ agnorum d bircorum nolus. Ipfum

gmm

item perJeremiam fcilicer ut fignificaretur,quàm

jd T

humilía ex fe abje&taque effent ilta (acrificia.Quód

igd

finonnunquam accepta forent, [ ficut veré erant

d.

cüm exlege ftatis ceremoniis offerebantur] id e-

hh

ftimari aut ex pletate offerentis, aut quia pre(igna-

u-

rent facrificium illud divinum,quód in lege gratiz

."Cf'ff]'l»'*

excellentiffimum habemus. Caterüm qualisinter

N

lt

[

factificia diverfitas reperitur, ralis inter facerdotes

[ur

con(tituenda eft; nam ex (actificiorum praftantia

u

NU

facerdotii dignitas eftimatur, fi ergo faerificia an-

!

pius

tiqtiz legis excutiamus, dabirür videre, quanto di-

g."m:t

ftent intervallo, quantoque munere Evangelici

morl

Myfta fanganturiin id enim Sacerdotes quondam

yani

Minifte- urplurimüm incambebant , ut agnos, arietes , &

ln

yiuto 5a-

hujafmodi animalia occidereat ; pellem detrahe-

I

cerdotum

vec, Teft, *

ent , in partes Ícinderent;fuam altaris factificio ,

V

Sacerdótiofferenti fuam affignarent; lavare item

| i

pedes & veotremyignem vi&timis (tuere; & fimi-

N

lia ipfis exercicia erant; quz magis ad lanienes aut

fhijtiy

coquos, quàm Sacerdotes pettinere quis neget?

z

.

nj

.Fcrtur :Sifacerdotium

æfpflliolhl;

X quibus hocliquidó in

äi CUIHI AF

in vetetilega,imperfe&am plan& & mancum,

3yii

/tantælfuexiz digr;ica:is. tantá cultum vcnctätþn

c.s

ut

ä;;&gw

LIMUE

Pd

Dre DxGNJTAü SAGERDOTUM, 27

L ]

ut jam declaravimus , quód uwmbra rantürn effet

Vhlhrii

DT

Evangclici ordinis quantam püutamus hujus,ex-ï

cellentiam zftimari oportere? Arichmetici vellem,

fldafj/tr, n

numeris (uis rationem inirent , fi horum adinvi-

atf

cem

roportionem depreh«ndi poffe judicarent ,

ii pudl

nu

F

fed

lla inter finitum & infinitum;inter ímmen-

vt

Ám lg

fumSolis otbem & minimam (cinti?lam pg»;cft a(-r

fignati proportio.

d

Ite'n infertur; omne, quod in factis Litteris fa-

s.l

cerdotii antiqui præ&antiam & auc&totitatem con-

vt qua

fitmat, primarió novz Ie'glsvfaccrdodo attribuen-

s

gt

dum eft: cüm illud umbram , hog ipam veritetem

includat..

imurde

- Ex his fequitur : ut Evangelice hujus diguttatis

zi

Præccllcntiam explicemus, nullum eft tantum flu-

n gt

men ingenii , nulla dicendi tanta vistantaque ca*

avdiintt

ia quz in hoc non deficeret, cüm quecunque di-

d

ci poffunt ampla & magnificalonge infrà magui-

l

tudinem futura fint, Etfi veró tanto nosoneri 1m-

'W&W

pates fatcamur,&'quæ di&uri famusjipftus rei di-

ndm.W

uitatem nec inminimo adzquare poffint? dice-

galbu

. mus tamen fine verborum fuco , cüm tantum ne-

bt

- gotiam (ilentio preteriri nefas videatur ; eó quód

o d

maximé interfit , utSacetdotes , quos in tantam Maxima

" tl'üb

Deus amplitudinem evexit;cognofcant fug digni-

intere(t ,.

p

quod no-

j t

tatis praftantiam,minifterii (ui induant au&orita-

int Sacer

tem, Deo denique gratesagan qui eas elegit; Ut aoie; am.

intanto faftipio collocareo qui & 44aros elezit 4b. plitudi

yil

"

em fiyn

omni vivente,offerro facvifiaum Deo, & placare ?

ignitdris,

p

propoputo fuo. Nam beneficium non agnofcete ,

[

qwä'

Eccli as«

tefte Philofopho, ingratitudinis eftproinde Chri-

Al

ftus, càm Apoftoles initiarar, percunctatus eft 1

r

j

Scitis, quid fecerim vabis ? Ec jure percundtabor:

IQM; I;Q

y

d

Patres & Dominimei, quibus tantà praftitit Deus

g:ag

m

1

yn

28

TRACTATUS PRiMUS

gratiam, ut vos fibi affampferit in Sacerdotes , Íciz

——

W

tis, quid fecerit vobis? an iateilexíftis, quid fit cffe

.f'ïï :

* Sacetdotem? atteoié tumínati eftis , quodnam fit

.am.!l

munus, quod ille vobis comendavit ? majeltatem,

m*'

in quamr elati e(tis?vinculum UJGH[OKUID.C:UO cone

m

ftcicti eftis? rationem ftrictiffimam, que (uper iftis

|

|

r*"h'"

exigetur? hzc evolvite, ne pates firis flliis Heli ,

i

"as

t.Reg.a, quorum cum dellecore meminit Sctxptura Fili

s

Heli filti Belsal; ne[cientes Dominum,ned, vffeiss

m

Sacerdotale,pempe immemores fuz. dxgmtans,ü-

307]

nealiqua divini cultüs obfervantiá , impietatem "

exercebant: unde fe Deusconvetüit in vindictam,

L

i

Tratl.z, c, uti infrádicetur. Neergo fimili nosingratosultio-

20.

n

ne perfequatur ; ferió decet munetis crediti digni-

w ii

n

LR

tatem inífpicere, qua quanta fit, divina ad fpuantc

Mit;n

aura explicare propcfitum cft,

N

MT

ICAPUT

V.

J,hu

.üihl

Sanllorum aliquot fententia adducuntuv.quibus

Vs

m

s

-Sacerdotalis Wcu dignitas comsaendatur.

"Ka

$S. Patres. &

? An&i Patres,, cüim de liac:matería loqui infti-

efferunt

4

hia

tdunt, eloquentiz explicant vela, & omni fce«

fDaxime

matum Rheroticorum varictate inftar Tullii aut

inhii

dignita-

tetn facer-

Demofthenis enituptur hujus amplitudinem mu-

(l

u

doti

netis «xaggetate, féd infra dignitacem, & dicendo

ln

ii

zquare nón poffünt , quod vix affequi datur cogi-

[

tando. Quiatamen Sanctorum in hoc genere do«

&tina graviffima eft & utiliffima; vifum fuit non-

TT

nullas eorundem fententias addacere , cüm firtais -

ii

ülll/!frm

ter tnihi períuafif&m maximum legentibus emo-

lumentüm poffe parati ex iis , quz deSan&is ex- «

777

cerptá bic adne&erentur , ut fundamentum fint

duj [

l

eorum; quz fupczædlficarurr fumus.

Mf

Sequitur catifa, ob quam in Hi(panicum idioma aucia-

LUm

ritates Sanílerum yon comverterit , illem bic wm ad rem.

fulavimus,ciun lakim? (eribamus,

ij

$.

-

ET

Dz DicxiTATE SacERDOTUM,

29

Podg]

l

N

il qidg

/ 'Agnus»DionyGus Are

[o)

gzagita libro , clulucm de

i od

,ceelefti Hierarchia in(criptit , füb nomina Sa-

Ub

' cerdotis intelligi vult hominem cceleftem;in omni

rdmm,quom

fcientiz generé verfatiflimum : Qu Saterdotem

Dion. de

cal Hser.

eperi

dicit, augu[Horem pror[ufque dyvinum infmuat

( dl

yirum, totiu[qué [an&la feuentsa peritlfimam.

't'-l-

p H

'S Iguatius in Epift. ad Smyrnenfes; facerdoti-

um aflerit epiceg effe bouorum ommium,qua funt

wf

Ignat. ep,

dpiaij.

3n bominibns. $i quis ergo Sacerdotes ínhonora-

10. 4d

Sm]m.

inpiutm

verit, Deum inbonorat , € Dominum fefnm

Chrifiup primogenitum omnis creatuva. -

inida,

al

Gregorius Nazianzenus : /Vuon tbf inquit, bo-

/Or4$.12,

porss expevs vidétur boc [acerdotium , quod ipfi

4d cives

lgl

quod, Angeli puvilimi Dei eultoves venerantur timmre

m

gerculfoss

tanquam ipforum eultus minime impar ?.

-- S. Do&or Ambrof(ius tom. 4. fafum tractatum

"nb,l.de

de diguitate Sacerdorali inftituit, & dignasSacer- 7

o

. 55

;:MUMW

cerd,

gl ;

dotibus przmittendo falutationes, magnaillos ve-

neratione compellatz Z4udite me , beatsffimi Pa-

,,;Wïïh'

l &ml[ü'

tres,Cd fi dygnum ducitis fantliffimi fratres. ddn-

dite me f'rps Levitica,germenSacerdotale.pra-

TL

Lj

L

pago [antiificatayduces 94 vellares gregus Chriffs

melk

s u

andite rme rogantem yos pariter €6$ timentem , &

hbonorem [acerdotalem demon[lrare voleutem-:ut

lmduwz'*

€m bonoris vobis prarogativa monfframns, me-

u

ritaetiam CongrHA YequirAmns. Dign& e]i e5122,

d

Btdignitas Sacerdotalis prizs no[catur à uobis d

c[fy[üm p

deinde feryetur à nabis,ut Pfalmogr aphi feitemria

p

repelli queat à nobis,Homo cit in bonore effer.non

ïic&ï*ïæ j

intellexit comparatus efl jumentis infrpientibus,

J

& imilis fatlus ef sllis;bonor igitur Gd [nblimitas

facerdotalis, nullis potevit comparatianibus ada-

" u

(tpg dias

;,,ul'""

gu-«m". $i Reghs fulgori comp aresc$ Prín

demati,

j

; wu

3o

Tnaacrarus PaiMus

P.

demati , /angä erit inferius quam i pinmbi mt«

L

j*

1aUnm ad aurifulgorém compares ; quippe ezum

videas Regum E4 Principum colla [ubmiti geut-

WM'

bus Sacerdotum, &$ exofculatis eorum dextris o«

rationibus eórum [e credant commumiri, Sicin»

"

i MW"

greditur S. Aubrofius , & inftà pergit ; Vibl ef

in boe (ectllo excellentins Sacerdotibus , i quod

MIX !

i rmm"l

Jumusprofeffime aione potiss quam nomíne de«

g

mon[tremnt && nomen congruat ackioni . atii8

re(pandeat nomini ne fit nomen inauc $ crimeu

],1 [

)u

"

immane,ne [it bouor [ublimis, $ vita deformis,

ne fst deifica profeffio, €$ sllicita actso.

vaï'tl(hl

eiit

Eloquentiffimus Joannes , qui ob auteutn elo-

quentiz torrentem mctitó Chiyfoftomus nupcu-

joit

atur, fcx librosde dígnitate Sacerdotis etiídit: in

u

/äll'«'l

quibus multà adfett, qua digniffima (unr, utà Sa-

cerdotibus altffiimà memorià reponantut , ex illis

/;,;nmgi

injha

Cheyfaft,

(equentes ententias deprompfiaus: Sacerdorum

lib.s.de. ipftm im terra quidem peragitur ,

fidinverum

d

erendum efh ,.

de Saterd. colefhium claffem ordinemáue vef

nl

atá, id quidem merità. Quippe non smortalis quif-

ln&;äxägm

piam,non Angelus ynon alia quayi4 ereata peren-

Md

tia fed Deusspfe ordines bujn[modi di[ponityed.

Htb

eirco necefje effsSacerdotem lic effe purum. ut fl in

"n

ealis ipfis collecatus , inter caleffes illas virtutes

frjw,

medius fLaret : terribilianamque atqne horrifica

lilhexu[.

funtqua adminifirat.Siquis confideretquantum

LC

id fit myflevismyis probà vatelliget,quanto bonore

/räfippir

quantag'g dignitate Sacerdores Spirstus $. gratid

7)

dignata fuerit . Etenitn ii qui terram incolunt,

li

atque im ea ver fantur.comm:i[Jumefl ,ut ca, qut

ln

in clis [un.difpen[ent,iis datum e[f , ut poteffa-

LT

tem babeant ,quam Deus Opt. Max.nec AAngeo

WW/'*

lis, nec Avchangelis datam e[Je volmit : wed,enim

7 /

ad idos dicum e[f, Quacunque ligaveritis ffp"f

W!/fql/

Ts

Ds DIGNITAT£ S^CERDOTIUM,

j4

Wp/mäl

gerram, erunt ligata $ incaliss & quacund, fok-

i

eritis [uper terram,érunt [oluta €$ inealis E-

« näm::iga

zeyim quidnam boc aliud e[J2 dicas , mifi omnem

Ym t

rerum celeffium poteffatemaillis effe concefJam ?

yiri Y

quid cnm boc bonore conferri pateflt à terrajnds-

HIULT

cands principalé aufloritatem [umir coolum,fer -.

thif, f

vns fedet judex 10 terra CO Dominus [equitnr ec

t

jus fententiam atá, confirmat: ut quidguid bicsn.

(l 4

inferioribus judsayerit; bocálle $n (upernts com-

u Bermt

probet. Qugnam qme[o poteflas bac nua major effe

df

ueat? Pater omnem pote[latem dedit Fvio, ca-

h

terjem video eandem-ip[am omnifariam potefla-

at

tem à DeoFilio Sacerdotibus tradittam.Nan quafs

us nuncd

jam in colum translati, ac fuprà bumana natu-

aielidial

vam pofits.fic il ad principatu ff perdutti (unt.

Á t :

Alibiidem Chryfoft.Q»o igsznr non oportet e-. Cheyf, hg.

ïumf,tli

fe puriorem tali fruentem [acrificiosquo folatira- mil.óo ad

u

dio non fplendidiorem manum carnam banc di- £P 4nt.

j i

videntem ,5 quod igne [biritalirepletur,linguam

w,r'qmiml !

qua rremendo nimis (anguine rubefcit?! Cogita,

mmlllï?ï'ï

quali fis infignitus bonore , quali men(a frnaris ,

m*rmtl""m

quod AAngelividenses hovrefcunt,neá, Gberà en-

*

dent intueripropter emicantem inde (bendorem

*

sipe

m

boc nos pa(cimur.busc unimur i fatli (amus un&

Chrifli corpus, G una caro.-Audiamns ergoQ? $a -

jl

"T il

ecrdotes & fubditi,quali e[ca faths [umus digni ,

audiamns E& borreamns (autliscarnibus [uisuos

ij

il

dedit implers, (emerspfst appo[(mit g9molatsi: qua-

!

")qwn

ztam igitur erit nobis excu[atio.esm talibuspaffi

j

T

talia peccemus,cum Inpsfiamus agnicomedentes,

T/)

Idemalioloco: Sacerdotimm eff ipfo etiam re-

Homil. s.

ful

,W

n

gna majus ac veneralilius, Nam [ivis videre,

in caf. G. *

M(f

quantum ab[it Rex à Sacerdote.expende motum

[/ais

' [wm

L

poteflatis utrió traditasvidebisSacerdotem mul-

m

n

i

tà jï:blimiü:äege]&dofn:em,anquam enim ne-

l

t

T&ACTÀFus PErMUS

»

i5 admirandus videater thronns vegitis,obreme

i

mas affixas, C$ aurum quo cin&use]l : tamenree

r

v& terrenaría adminiflrationem [ertitur, verim

ul

/

n

Sacerdoti thronus incats collaeatus cfleqde ca-

"

leflibms negotits pronumtiandi bubet au&oritate.

"

Item : Habet Saterdos juflitia tboratem Pabet

P

Bom.s.4d

s

gep. An. C Loricam veritatis,babet &àcalceamenta moultó.

'4'

i

bonejfwora ab Evangelto pacit, babet & gladiuns

;MWM

non ex ferro, fed f[hiritus)babet && corónam capits

impolitas : [plendidior becarmatura atque pre«

m

yüfllü!n"'s

tésfior efl. Quamobrem Rex bic dicendus eff , &

;:»l.icmw

multo lobonoratior. Nam fi de bouis celeftils

agatur, Rex ad Sacerdoteg, nonSacerdos ad Re-

d

Ha&enus Chryfoftomus.

m

gem confugere [olet.

$.

lvl!":fw

ndo;: Auguftinus, in ('Jomr-'-

n

d DQ&orümlux&iplc

mentario fuper Pfalmos;attonitus & taptas ob

fsh)

altiffimam Sacerdotum dignïraæm, & divinamy-

ul

ftecia, quafacris eotundem matibus peraguntur

lus

n

in hunc modum exclamar: O vestrandaSacerdo-

n

D

Mi

Murufi.— tj dignitasim quora nanibut, velut sn utero Fír-

fap- Pf2 oinis Filius Deisntcarnaturi Q facrsim &8 «olejle

iil

my[fersumsquod pev ues Pater €$ Falins 09 Spirí-

rijtus,

tusS.operaturVUnoeodemá moaentodem Deus,

Mu

gqui prefidesin celis,sam inagibus veffrisefl in Sa«

3 W.I?!l!ügm'xï

cran. Altaris.O venerabilis [antlitudo wannu

Mi

ü felix exéreitii o vire mundi gaudigi Chráffus

n

trallat Chrifium id ef. Sacerdos Dei Fl enjms

/V(aMu

—ofmnt delicia effecum filiis bomiuumCquod dar

!&w;m,

noneff Angelus ronce[[aeft bornini-Sacerdos entm

Ti

boc ine[fabile cofes: tnyflerin $ angeli couficients

^ ditgy

fibiquahi Fapanli affiff unt. Super bos tatufigsi pri«

WM[

vilegi fHapet caeitz, miratur terra,veretur bosmos

Wmiy'i,,

eYatur

bfrr?: infernns,contremp[cit diabolus C) ven

ua!,(,v,,,,

?

jkäWi

AU

3DE DicNiTATE SACERIDOTUM. 33

rtgwl,ob!u/.

quàm plurimum AAngelsca. celirudo, 1n alio quo- Ser.s7. d

Va

dam Íérmone dicit : O Sacerdotes 6 4m anitma cu- J1^fres in

€m,

"l/tu tj

jnslibet jufhs fedes efl Deiymnlro magis [edes Cótem-

uf

plum Dei vos effe debetis mundum C immaculaté.

tasdrniui

Si fepulehrum ejns gloriofum efd, in quo corpus eius

1777

jacust exanime , emultó glorzfiora 8 diymura de-

t ml

bent effe corpora veflra, qua àmorthis [n[citatus

'6'!/44:/1»

wottdie inbabitare dignatur. $t beatusefl venter,

n

qui novem me»fibusChriffum portavit&$beata de-

i d a

bent e[fe corda wefirayim qnibus bo[bitium quotidie

ud, d

eligit Filns Dei.Si beata fnnt nbera,qua parvulus

lil

Jusxitbeatum debet e[[e os,quod carnem ejns [umits

ld Re-

€$ [anguinem [ugit. Carnes ergoveflras cum timo«

fs

re cjus configite , C vobis diligenter providete , sst

lngiua; qua vocat de coelo Filium Dei, contra ip|um

n Com:

Dominum loquatur y €$ ne manus qua intinguntur

fanguine Chrifls , polluantur [anguine peccazorums,

:mpmsab

lia

Haótenus. Auguftinus.

Laurentius Juftinianus vir omni pietatis laude

wagumüü

i

infigniffimus,in quadam quam deVenezabili &di-

vinoAltaris Sacramento habuit concione,miro elo-

ininoc

:vlimWW

quentia ftudio , & fervore orationis Sacerdotalem

g

evehi dignitatem , inter c&tera notatu digniffima

hac referuntut. ag pror [usCS. admiradaSacer- zaur,

nradmnw

luft. ferm., ,

n

dotz eft dignitas , maxima tllts eft collata poteflas:

e Corpes

d

fuAnamque prolatione, €$ ad eorum pané libitum,

re Chrás

w

eorpus Chra[Hi de panis tran]Jubfl antiarur materis:

L

eefcendit de celo incarne Verbum &8altarisuerif- ^ 7

MDHFW

n

T

fimé reperitur in mensá x boc illis prarogarum e[f

nü""

gratiequod snnquam datum eff Angelis : affifiunt

j

" !;,//ll"

Deo, illum conutrettant wanibus, rribunnt populit »

35 [eG, fu[eipiunt. Verum -dngelorum, frue 44&4»-

7

7 d

IIWW

tíhum [jve minifly antium,quoniam vice fanguntm,

Ti

manam debent conuere. ^ .

"

prtim "tngelicam quam b

M

&

fatio-

TRA.CTA;I'US PRIiMUS

Jf

a^

fationem babere. Accedat ipitur Sacerdos ad alta-

4

"

!

Ij)mw

ris tribunalut Chriffus, affifü at ut Mugelus , mini-

LU AURY

l

yi

Jfiret ut Sanéius : populorum offevag vota, trt ponti-

Á

fex v interpellet propace,ut mediator , pro fe autem

4

(um

exbret, ut bono: buic expedit,ut divima landis fit

o

»

gn

emator , veligsofus 1n fe, bunailis corde,C2 ergapro-

xcdimorum errata vompa[[ione compunttus.

| r'j(;!mlmï

"

l

;Plurimz Sanéterum fententiz his poffent ad-

jangi: verüm infrà:propriis queque locis mifce-

um

]

buntar; przallegatze tamen eorum qua circa hanc

"

ziateriam tra&tabuntur; fandamentum fint : quod

eul

enim fübnectam ; commentarii potius locum for-

D

tietur : cüm iltis przjactis firmiori auctoritate, quae

-fqm dicturus ftabilienda fint.

CAPUT VL

[u

[

E

Sacerdotes vatione fui muneris d dignitatis natu -

w

F

re bumana limites tranfilire debent : adeod, con-

fiderandi [unt tamquam quid altyrzs ordinzs 68$.

r

;fdnditiäni:, €s plujq'uam' bamine;; ;

u

/$ T.

Ti ote

Sacerdo-

Ngredimur efgo

& exordium ab ea Martytis

[

tium füm-

]

ARA

snain-ter-

Ignatii fententia ducimus, quà facerdotium api-

!ntj

cem & fupremum bonorum omnium verticem ;

risdigui.

"

Vr w

gas.

« qua hominidedit Deus , conftituit : cui refpondet,

** quodà Chryfoftomo adjungitur , Sacerdotem me-

X

L

diüm quoddam effe inter Deum & homines : fie

ii

ucilli itinferior; his veró füperior effe videatur. .

ts

Sacerdos

:.Exhac fententia elicitur, Sacerdotem ratione

9

plus quàm fti muneris &

2

radus, in quo collocatus eft ,' non

!ï'fämfomg

homo effe

debere de hominum plebe a(timari , fed in am-

Wirfd,

debet,

pliore conftitutum ordine & dignitate: qualesaf-

Juriy, (

UT

4,«,;];." firmat S. Auguftinus haberi illos, qui fpiritalibus

fug. 9- $ inhiantes defideris, fe viiorum fordibus expurga-

A

Iunt

j

!

TM

. Dz DicNrrATE SACERDOTUM,

35

Mritil

runt, & veteri, nt fic dicam, homincvdcpofïto, CO.

Atl w

lefti Adam, Chrifto nimirum, induti in via virtutis

0014 f p

roborantur. Hi certé homines appellari nequeunt,

^if frain

qui füprà humanzfortern naturz ad füperna tran«

! ld)

"cendunt. Porró 72 homo, in ficris Litetisfere pro-

'w tll/d,n

bro datur; qua notione ab Apoftole accipitur di-

]

centead Corinthios: /Vozse bomines effzs,€8 fe. 1. Cm,m,,

Menl 4l

eundim bominem amhnulatis ? Nominentur veró 2»

Hhoscio

Ydiahint

filü'hominum: quippe qui natalis füi & natura ex

homine ducant principium, quoad reliqua Angeli-

at quod

shomhr

€& aut divinz cenfortes poteftatis cenfeantur. Ta-

lia erantanimantia, que vidit Ezechiel [ & viros Eztcb. 21

r

. fan&titatisopinione & re praftantes denotant |de

quibusait, tantüm in eis fimilitudinem hominis

fuille ; £ ffssslirudo bominit i eit, His equales i

EL j

pgrïcätifïixfm vitz inftitutione effe decet Sacerdo-

ad:oq; (tt.

ces: citeriim dienitatis excellentia , quá eminent,

um

tantaeft ; nt naturz noftrz fortem & humilem fta-

tumlongiffime relinquat.

- "Atque ita multa dignum eft confideratione,

pa ag

quod inlegepricepit Deüus, ciim demodo, quo

'. Sacerdos offerret, tra&tareut, ftatuit enim ; ZV//us Levit. 164

g*

iNon adfic

dperinum [it in tabernaculo , quando Poutiféx in

homo Sa4

]jum der um

ii

reditur [antinarium. Qui fieri potuit, utnemo

cerdote

adelfet ?ipfeSacerdos homo nónne aderavRefpon-

celebrane

i o.xcmül*

detur , illum ut fic non pto homine , fed folüm pro te.

&hom'fW

Sacerdote z(timatum effe , qui ordinis füperioris

g

elfec & dignitatis. Clarius hoc altera translatione

!CCHWJ j

Hebraico magis conformi indicatur,: ZVow erit

la

| hi

bomo in taberzaculo, quando Saceraos intrat [an-

W. (

tnarium. Cinm enim Sacerdos accedit oblaturus ;

:]im"'ïf ]

homo nogadeít , quia hominis exuit Pcrfonam,

1

j

cogitatus exuit humanos , virtute Anpelica: & di-

,1

j

vinaconfirmatur, quamobrem: quia fanctuarium

P

ingtee

.56

: TRACTATUS PRIMUS

w

ingreditur, victimas litat, adolet incenfum. Quod

EJ,*W

diferimen, dum agni aut vituliimmolantur, incen-

[

/)

i

fumadoletur, & càmi pfe veriDei Filius in hoftiam

Tmfr

Patrioffertur: hazc eadem eft difcrepantia inter vez

ng

jd

MP

&era & novatam facerdotia quàm facrificia. Undà

ig

oftulatur meritó, cüm Sacerdoslitaturus accedit,

L

t

aliquidamplius quàm homo fit,& virtutum fplen-

dore humanam abícondat vilitatem: qua ratio da-

ul

bitur petenti, quopacto facrificium peragendum

WSII L]

h

fit, fic quifque neceffüm eft , ut perfaadeat (ibi, qui

j

noverit proportionem fimilem aut cona

païaciq-

hu

nem reperiri non potle.

Huic confiderationi favet Apoftolus hac dé re

F.

P

fcribens Ommis namá, Pontifex ex bominibus a[-

l

fpmptuspra bominibus confltmitur m bis qua [unt

edDeum, ut offerat dona 9 [acríficia pro peccazis.

ss

Ubiadvertendum «à Pozt;fe:x, quamvis proptia (i-

iecim

gnificatione Principem Sacerdotum appellet , ut.

|

m

plurimümtamen in $. Scripturaindifferenter poni

!

|

dl

proSacerdote : quemadmodum multislocis & hic

as

exApoftolo clarum eft, ubi de cujuslibet Sacerdotis

leertm

munere manifefté tra&tat : dicit ergo quod quivis

Finr i

Sacerdos a/fmpeus eff ex bomimbus : per quod,

Saqeräo;

d

numero

quid intelligatur, declarat Gloffa Interlinearis: Ex

[

anmero bominum a[Jumtrnr ad aliquiddignins.per

heminum

s

$ít exet-

quod pu[[it alios jtvare, & Glof.Ordinatia: /4/fum--

ia

prus.id

ex communibominum flatu , fnper alios

pur.

c:kzh hy

elevatus, & eloquendi modus, quocommuniter

utimur, cüm Religioíus quifpiamad Epifcopalem

I

D

1

Rn

dignitatem extollitur , dicimus enim : 44/fwsprus

Áitráy;

e[f ex tali Ordinc. Pariratione Priufquam aliquis

Sacerdos effet, in hominum nutnero cenfebatur :

1j dj

4'"/7'! Áj

ubiinitiatus fuit ; affmmptus ef ex bhominibus , id

W(m.fm

eft, de (tatu illo coramuni fublatus eft , ut eminen-

WW:

norl ?

*

Ilj

DE DicNiTATE SACQRDOTUM.* 37

Ctnlum,

lt i,

tioticlarefceret dignitate : füumChriftus couftituit

Quazftorem, ut de hominum quareret neceffitate,

lll

AYt t

&provideret i bis que funt ad Deum: Ydeoad

tantum/henorem illumextulit ; üt vic&rius confti-

tf L

tutus fp

iritali omnium falutiinvigilaret, patgrnäq;

lnisa d

m[mfph

omnes benevolentiá conjple&ïcrctur.

"

V 300 d

QuAOPAELOE - VIE

tapendum

Sac'efdotrs in Scriptura zAwgelt appellautur , quae .

tlb qi

yum vivendo dtghitatem euulentur : €8 qu antá

mpafado-

ab banccau[am [apientta praditose[fe conventat.

licdtre

E 1

$. I.

E

dl

Uemadmodum Sacerdotes ex parte munetis Sacerdg.

um

fui plusquàm homines funt, & alterius ordi- tes vocan-

'p:mti:.

tur Ange-

nis; ita Scripturaiifdem nomina imponit, quz in

.I, [

yropn'aü-

!ïlperiori dumtaxat dignitate collocatis proprié tri-

bent his

at u

buuntur. Sepenumero Angelos efTe dicit,ut conftat e(e fj

piqont

exMalachia : Labia Sacerdoti5 cuflodtent fcten- les.

jistde

tiam,E legemequivent ex orc ejus,quia Adngelus Malach,

at -

Domin exercituum eft, quod hiíce verbisexponi

tz.

qnod qui

Chryfoftomus: 442 ignorasquid fit Sacrdos ? dn- v a, 2

fj

gelus utiá, Domimte[ft : non ex feip[o logquitur , fl Jup.y. ad

defhicis , xom tllum dejpicis , [ed Deum , qui sllum Témotb,

i

iil

ordimavvit. Legatus eft, quinon ex fe, fed Dei juffu

"oD

legatione fungitur, atque ut talis zftimandus eft,&

sj

colendus. Ac propterea ad hunc locum cemmen-

tatus $. Hieronymus Sacerdotes Ángelos vocati gp,, .

aitquiaAngelustantumdem eft ac legatus aut nun- fvp,Ma-

i

L F

cius: Sacerdos, inqdit , Dei vertf/Iimà "Angelus, td lách.s.

eflsuuntius dicitur , quia Dei €$ bomtnum feque-

rl

Fler eft, eiufque ad populum nuntiat eoluntatem :

yT

CÓ ideircbin Sacerdotis pettorerationale eff , £8 i

yo"

vattonali doilrina CÀ veritas ; wt di[camus Sacer-

e $

dotess

"

88

y

T&R&AcrTATUS PniMUS

W

dtem dotium effe debere , €4 praconem Dominica

Verttati.

T

j p

Sactrdo-

v

tes debent

Quia Angeli (ant, omni apientià inftzu&tos effe

,2

effs (a-

oportet ; proinde dicit Scriptura Sacerdotes fcien-

Ts «

piemes,

tiz totius debere efe cuftodes , & in depofito

um

feuatca fervandam effé ab iis divinz legis intere

l

pretatiomem , ut tempore congruo inEccle(iz u-

Ai j gl

— furam refundatur : nimirüm illis incumbit igno-

rantibusexponeze legis veritatem, & dubitantibus

wüïmw

Sup-!! g'

infundere fideiclaritatem. Hincalibi idémS. Hie-

$4 2,

g

ronymus : 444 Sacerdatis pertinet difeiplinam ,

m

snterrogatum vefpoudere delege : f autem Sacer-

ao

do: ignorantiam. [acrarum Scripturarum. obten-

v

derit y frufira jallat dupnitatem , cujtis opera non

p

exhibet,. Et tdeo Paulus fevibit ad Tuum : Ut po

qens fit exbortariin dottrina fana, 84 contradicen- .

[

tesrevincere, Etaliolocoidem vir (anctusfcribit:

zi

Qn' Sacerdos eft » [ciat legem Dowint, ff enim

d d

agnorat legem , tpfe [e avguit. non effe Domint Sa-

—

, €erdotem : quia ad Sacerdotem pertinet , mon [a-

WWN n

B [cire legem , fed ad intevrogatarefpondere de

[2

lege , legem enimm vequivent ex oreeius. Nota :ó

"

ku

reqirent: quia jure fuo idiotz poffunt àSacet- '

t,um

dotibus Chriitianz legis exigere rudimenta & ía-

T

nam informationem : quorum notitiam jlli tan-

500

Cor $,. tamfübi compäraffö debent , ut licet facrarum Li-

UL

«erdots terarum volumina penitus abolerentur , in Sacer-

Q

urca tefla» dotuim ore inveniri &

suehti,

reftitui poffent. -Unde S. .

| ml

Gregorius in Regittro: Quid eff Sacerdotale cor,

t i

Greg, n

veg. tdf-

nifi arca Teitamenti ?. in dU , quia Jhiritualie

il [

320*

dothrina viget , procul dubto tabule legts jacents

8 qllOd Í

idcirco Sacerdotibus veteris teftamenti vini ufüm

3, al

interdixit Deus, & quidvis aliud Eluod',illos, dum.

munus fuum exercerent ,. ebriorum inftar titubare

follS-'vmï

ü

D

coge. -

/

Ti

Dzr DicurraTE SACERDOTUM,

39

(f Mw

eogeret. Ut babearss [cientiam di[cernendi inter, Levit. Y«

'

[anttum €$ profauum, doceatisque filuos Ifracl om

»

üilfogs

niaá legitima ?H€4.

Xtoxer

uaivis multiignorantie pratextu nubema«

VU du

Hquam fuis poiïe eiroribus obducere videantur :

du

Sacerdotestamen excufationem prattexere hacra-

ub cdela

üone nequeunt; quod ipfis propriiffime conyez

T im.

niat omnis fapientia & doctrina; Atque ita djli-

dibiantbi

enter advertendum eít , quod ilïggniofä confides

lm -

ratione eruit Ori'gencs Ícribens in Leviticum: nubi Orig. fup.

Áiphur,

cim mentio fit de caterorum hominum peccatis Levst.

DMTA

-dicitur: $: peccavertr per 19norautiam. Nullaau-

n t«

'tem de erratis Sacerdotum mentio habetur : quod

Auprtd m

prafüpponatur illos ex ignorantia delinquere non

. U

poffe; tenentur enim tantum fcientize imbibiffe,

gutdditen-

quantum fatis czeterorum effe inftru&tioni judicae

Vusfcibi

tut. Obfervandum Jané , quód ia peccato Sacer-

i,j um

dotis nou, addit legislator , Quia. pev igm»:kn—

-gz Duritio

tiamnan peccaverit : neque enim ignorantia CA«

w j p [d'

"dere p

oterat i eum , 4qui m:- alios doceret , proue-

us erat.

D

um

min. N

-.. Quanta porró noftrorum temporum calami-

Quanta

calatpitas .

:polïunt i

tas, quanta confufio (càm hzc do&tinaà Spi-

acerdo--

minend U

riu fan&to profluxerit ) e(le & . videri Sacerdo-

tes eífe ine

Eu 1u3 ;

te$ , qui nec Theologi fpeculadvz'; nedum

doGot.

j i

practicz ,' nec Scripture. facrz: ledtioni incubuü- ;

Wg,m&v

erunt, neque incumbent , fatis fuperque ido-

M

neos: fe arbitrati f1 latiniratem vix à limine falu-

u Uü.dï-[

M

tarint/ Utinam hujus cognitionem omnibusiftis

j

p

infundat Deus ,. ut optent intelligere & intelli-

qld

7

I(;Mfs

gant, quod pfittacorum inftar reciuantes igno-

raht; adhibeat, inquam, remedium , qtu po-

j

n

tet Deus : nam procul dubio triftem judicandi

dj

Ü

poteftatem in eos exercebit , qui de.tam crajla

d

q

C 4

ig'no-l

hW |

4o

Tnk.cr;.rus PRiMus

n

p

A ignorantiá fuerint convicti, Attendite, attendite ,

42

quieumque hujus mundi vanitatibus intricati illi-

j

€ita committitis , & füummz , quam habetis, con-

k

5

traría dignitati : agite, quod tempusin nugis & me-

tis gerristeritis, cum ufüra jam tanidem in divina-

um

rum rerum contemplatione & ftudio collocate.

u

Nosautem Pralati , qui velut in füa

'M'T i

quippe puppi

gu

fedentes Ecclefiafticz: Reipub. clavu

m tenmetis,quà:

tandem affectione movebimini ; éà

m fümmus Ju-

gul

dex rationem ftrictiffimam exieet,

quod eosinitia-

z

ftis , quiafini proríüserant ? quód

riulla fedulitate

ii

eríixi eftis, ut acrá dockriná imbuerentur;

quód de-

lst

tam ferja

prehen(i eftis remiffi & negligentes inre

-

qua ad ftatus illius decorem , ad divini cultus in-

PQHLJ-

TU

ecementum maxime pertinebat ; certi deni

qüc e-

^. ftote, fapientiam requiri in Sacerdote ,

nggï'fs

:quia Deiin

n

[

tetris Aqgclus conftitutus fi;/

[

tafts d

$. II.

gt

.I

N veteri quidem Teftamento Sacerdotes Ange-

losefe nominatos conftat; quid in novo? ma-

al

üt

4Mpor.s.x.

gisitemexprest & communiter. Quod clarum eft

!gw&

"!

ex Apocalypíi, ubi per Angelos feptetn Ecclefia:

Wnn

ant

&

"* fum, ad quos (cribit Evangelifta ( (i Sanctorum de-

Wt n

clarationes recipimus) Epifcopi fignificantur aut

[

T

earum Sacerdotes , hoc ita intelligendum effe ind&

ts

- liquet: quippeilla quz ibi recenfentur , Sacerdoti-

It

us quidem in terra conftitutis, Angelis ceeleftibus

| Jingd

convenire nullo modo poffünt , & ex hoc loco de-

B

ov fumpfit S. Chryfoftomus , quod commenrtatur fü-

nj

per Pauliepiftolam ad Galatas , quá hábetur : £rf

Yij

"dngelus de colo evangelizet vobis , praterquam

w) 'U[/äm ;*,j

quod evangelizavimus vobis , anatbema [j ubi

entia

hia

enucleate additur z4ngelis dc celo , ut differ

inter

N

D

Dzr DiGNITATE SACERDOTUM.

AT

Udifc j mmg

inter terreftrem, qui Sacerdos, & cceleftem confti-

U ii

guatur , ita ut cüm in fronte pofüit Evangeli(ta,

li

Angelo Ephefi, zquivaleat huic, Epifcopo Ephc(ï;

il'nnugis&m

& fic de cateris.

m indm,

' Paulus etiam prima ad Corinthios pracepit.; ;. Coriftt.

Áb ag

ut mulieres in Ecclefia capite velarentur, & hoc .

Wt

propter Angelos, quod licet de füpernis illis Spi-

Ts qu

ritibus intelligi poffit, quiprafidio fuo homines

lm

tueantur,& quibus hi omnem teneantur obfervan-

deosinia.

tiam deferre ; magis tamen proprit & aptiüs de

xelite

Sacerdotibus accipietur : propter honeftatem qui-

dem & reverentiam ipfis debitam; tum propter

btollk

at

cautelam & decoriratia , cui prefentibus iis (em-

ltüsi. -

per invigilandum : Arigelis enim cceleftibus pa-

iniqie t

rumintererat , fl opertzean aperteeffent. Etenim Cur Sa-

cerdotes

yaDein

Angeli Sacerdotes appellantur ['ut acute excuffic

nofter ille Dionyfius Carthufianus ] quia inaltiffi-

Angeli

Vi

entur,

mam totius Ecclefiafticee Hierarchiz dignitatem

Anfpeculo

prove&i funt : & cüm tefte S. Diony(io fum-

Sg[lrd.

vinh

mus ordinisinferioris , infimum ordinis füperioris Libr. de

i m*

atüngit , & in infimo cceleftis Hierarchias choro c«icf-

: Hierare

dinnd

Angeli credaptur; patet , quód Sacerdotes, qu

l

Summum

tp[

gmïcdtüä

füpremum in Hierarchia Ecclefiaftica locum ob-

infimi at-

n

d

tinent, meritó Angeli vocentur ; nec nomine üingit in.

p

tenus tales effe debeant, fed totis viribus eniti, fimum

fupreri,

gint

uüt iifdcm-cælcftium virtutum imjitatione confor-

&[CW!

mentur.

D

i/öi fuprá.

d

Ideni nofter Doctor , qui omni femper fancti-

u*

tatis opinione praftantilfimus fuit, Sacerdotes in

MP

n quibus

cort

