til, CE creditur veritat Sangninis Chrifli,ac vir-

49

p

It wnitatis C$ charsatis, Atqua hzc ex Iono-

centio.

'

,

W!

p

i

"

Poftrema formz vetba: Qui pro-vobrs €$ pro

sW Jl

multis effundetur in remiffionem peccatorum,ab

ii

aliis inrelligantur de myftica cffufione Sanguinis

w

Infew

t

in pra(enti Sacramento,, ab aliis de diffufions rea-

"d

f

' incruce: quidni cum pluribus de utraque intelli-

d

Zz 3

gamus i

p

|

'»*,gmmm,(

218 Trallat.VIII. Cap.V. Expofitio.

æm qme l

gamus ? Dicitur autem ettundendus pro multis;

' u'SCfH

quoad efficaciam ; etíi pro omnibus quoad fuffi-

wiint

cientíam: nifi malis per z54/tos intelligere omnes:

fuioit

quia (unc multi. Additur, zs rem:ffionem peccato-

h "T

Y» IoAit, Y«

vum: teftc enim S. Joanne, Sasugwuis ejus emundat

hdu

nos ab omnibus peccatis. Ad quod prefignifican-

gl

; uN

dum etiam in lege veteri omnia iv f[anguine mun-

data, €$ fine bujus effufione non f at am remn[fio-

yigain

a

mgt:

*eem, vidgrc eftinEp

iftola ad Hebrzos c. g.

a con

(

TR Ms

«,Wmfz&m

MHec quan;:fcunque

feceritis , in mei memoriam

iinolim t

f^cietis.

ii p

St ea ac femper fuit magnificentia divina, pro

E

(ümmisin noscollatis beneficiis nihil repofce-

arhSapn'eüiih

u)

1€, ptzter eorum memoriam: abje&iffima veróin«

genferim,

gratitado noftta, omnium oblivifci. Nota funt ex-

Mirtoiatn

imia Dei benefa&a in populum Hebrzorum fuz

Ü

Pa1.147. familiz primogenitum : JNon fecrt talster omni

J

P(al.is, ndtioni: nihilominussos fuernut memores mul-

Dieta

titudinis maifericordía ejus. ldquein. gentis illius

PRMN

opprobrium haud immeritó vertit D. Bernardus

F

vdiem)

; ferm. 1. in Cantica, ubi erga Deum gratitudinem

al

corendans,solo,inquit, vos /udaico notaré oppro«

mgun

brio, de quibus Scriptura ttflatur, quod non fne-

t

vint memoresbencfatorum ejus,Cd ommabilium,

BN

qua oftendit iliis.

um u

Qnod Judaicum oppro

brium ut à fuis Ch:ifïiäQ

htedin

nis Salvator averteret, non folüm in jugi; quod ín-

mines d

ituit, Sacrificio, fuz Paffionis,unde reliqua berie-

:

ag

cia ptoHux&re , imaginem, «a qua füpra diceba-

mus ratione, adumbravit: verüm etíam ut in illam

hii

ia ho

- mentis oculos intenderent,hifce mandavit verbis :

Lue. a1,: Hocfacite in meam commemorationem,que pau-

loaliter ex Apoftoload Canonem accommodata,

DI ;

eun.

'

"M

is Canonem C reZiqM: partes Mifte. 727

1

eundem tamen len(um habent : qui ícilicet in fefto

ii

Corporis Chrifti hocrhytmo redditurz

uod in cema Chriffus geffit ,

t tdee

P

Faciendum hoc expref[fit

4n f[ut menoriam,

R :IEWMM

x

t

Atque hinc fa&um, ut tam prefens Sacramen-

tum , quàm Sacrificium dicatur Eucharifticum,

L

L.

4

fiurwgj

quafi gratitudinis ergo inftitatum.Prima enim;ea-

que pracipua gratitudinis pars in memoria benefi-

F'ME'!H

u

ciorum confiftit, tanquam cererorum officiorum ,

quz benefa&ori debentur ; fundamento. Quem-

TT

admodum &füpremaingratitudo in beneficiorum

Sen. 1.;

oblivione ponitur : cujus rei caufam quidam 6 fa-

ämp&whï

de ben,c.gs

elidn

culi Sapientibus attigit ; quia »nmquam fiert gra-

tuspotefl , uui totum beneficium elapfum efi. De

x

gennflexione & elevatione Calicis,qua illius maae

d

dati recitationem excipiunt, videantur diata $. 3.

m

-.

T ]

,

CAPUT 'VI

-

De parte Canonis fequente Con[ecrationem.

mz.W g

Etunt Henricum III. Angliæ chem, qui q'uo'- Spond. d

at

tidie tres Miffas cum eantu pratter alias priva*. z. i,

g

tasaudiebat, petente aliquando S.LudovicoGallia- 455,4/.45;

$

".

rum Rege,esr tot MifJis, €4 non frequentins gon» Y273.

jgr J

ctonsbus vacarer? hoc dediffe re(ponfum;haud mi-

nl

" il

p

nus urbanitatis, quàm prudentiz plenum./e malle

amicum [unva fepiis videre,quàsm de eo loquente;

sw[:

licet bona dicentem, audire, Haud aliter, i Chri -

i

p

ftum ames, de hac Sactificii parte fenties, Ó Sacer«

MT

dos, eamq; tum cateris ejus partibus , tum aliis re-

j)

r d

d

V

bus divibis jure merito antepones : quod hicran-

T

dem falutari fuaviffimaque ejus prafentiá tibi de-

p

i

tut frui ,. de quo alibitam magna & eximia, fiveà

ab Evangeliftis comme-

7

?mphll;is P[ædici , five

fmos

tr'

ZzA4

^

"

7:! Tralfatus VIIT. Cap. V;. Expojit'ib

ï | þWW)

if mynlliol

morari , five etiam ab Angelis przdicari accepiftí.

Anabis autem Chriftum,fi digné,ut oportet, hilce

wmpgmallllä

ag

myftetiis opercfis: charitatis enim veftem hz po-

ftulant nupuz , nec alius quám amoris ignis hoc

p

gl

holocauftum fuccendit: Brevis quidem amanti eft

hüjas ptaefentie mora; fed quàm felix & fructuofa,

" l

fllih 9«

fi & uti noris! Quod à Chrífto dictum; Quam-

i

diu [umin mundolnx [um mundi , id de cjus in

ggfünam

altari przfentià didtum exiftima : hac enimduran-

*.m)qusn.

gv

te;lamenfuum & Numen Chtiftus fpatgit , & in

modum benefici Solis ceeleftes gratiarum radies,

Nl

fs

tum in omnem partez , tum maximé in circum-

ftantes, atque ipfum Sacrificantem diffundit : qui-

EL

bus & pietatem eorum illuminati ,. & charítatem

d amli

inflammari neceffe e(t: dummodó tamen non di-

diam toni

ligant magis tenebras , quàm lucem. Id nefat, eo-

df

autidulm

zum, quz fequuntur, confideratio juvabit. -

iaf

5. IO'

/

lsst

be Ovatione, Unde

Igamipmn'

& memotes nos fervitui,

Ia

Oft memoris animi przceptum, 8 facris tabu«

poun, u

P

lis recicatim , eum tum fuo & miniftrorum ;

w N

tum populi nomine profitetur Sacerdos ; memo-

mpinw]

rem inprimis Dominice Pa/fienss, quam meritó

türinTrde

tam beatam vocat ; quoniam nobis ab illa omnis

yricbiari

beatitudo tam prafentis vitz , quàm fututz veluti

tildii t

é fonte promanat : see won (* ab inferís Refurre-

1167

Éhionis, fed €8 in voelos g loriofa Afcenfronisin qui-

Wa pnj?gl

bus duobus myltetiis quidnam momenti ad fa-

tWt

lutem nofttam confiftat; ut prz cxteris commee

wi nabisqu

morati oporteat, diximus c. 2. $. 19.

/

hf

Horum autem memoriía eft Deo glotiofiffima:

r (

m om-

T

quippe per quat'fl teftemur eum effe horu

nium

D

U 7

;n Canonem, C reliquas par;te! Mi/fæ. 729

W

tiium myfteriorum donorumque autorem : que

i

TMj

cüm füpcmaturaha fint;longé magis divinam ora-

i,

Wa t

nipotentiam & bonitatem commendant, quàm

ïul"

alía Dei opera, etiam cceli terreque creatío. Sie«

mï'ïmm:

L3.ad Boà

nim,refte Auguftino, grazza Det noz folim omniía

Wsipi

—f]dera €49 omnes caclos, yerum ttiamomneis Angc-

táf. , 6,

! I()mm'

los [upergreditur, quid de lumine gloriz, quid de

W n

hypoftatica unione, omnibafque aliis promiffis &

Ui n

donis, qus D. Petrus maxima C$ pre(iufa antonoe

FT Pm? Ie

W[mæ

"

mafticé vocavit, fentiendum ?

N

Dtpci

" Néác nudam modó memoriam vacuamque ad-

dorogwes

fetimus, fed cum Paffia , que tam praclara ^Ma-

tht

jeftati , ejn(que beneficiornm maguitud:ni fuffi-

t

Ti

ciat: cum Ao/fía pura, quam Dominus per Mala-

Malach.gi

dniigeei

chiam nomini (uo $ ofmzi lore offerendam prz-

dixit: cum fascla , quam Pater fantlificavit , &

dentt, 10«

Egæhz!yfiü/b

d

tinxit oleo bypoftatice upionis , pr& cesfortibus

feiís : cum boflia immacslata , quppe qua fimul

P/al. 444

eftSacerdos,& Ponzsfex [antkus, innpcens; fegre-

fatus à peceatoribus : denique cum paxe vita 4-

Hebn 3.

vt

terne, de quo iple Salvator : Qu mandncat buuc

IoAat. $a.

n

panem , vivet in eternum , & calice [alntis per-

j

gæï&ï

petsa. Nam totum hoc Sacramentum eíle quod-

dam pigsus f'utura gloria , & felicitatis, doce-

jns

r

mur in Tridentino , & inorationeEcclefiz , que

Seff. 13.€,.

1

priícribitur in fefto Corporis Chrifti , fac nos 4i-

?.

p

j

g?

qinitatis tue femptteyná fruitione repler&guam

mj 1

".

jl

pretiofí Carpqri.r Cd Sauguinis tui tempor alts per-

"

Ceptio prafigurat.

j

i

»

: Ne veró tanto antidoro , divini(que beneficiis

t

pati nobis quidpiam atrogemus, & quafi cwmz Dea

Dob.gi

i^

compofiti, ex equo certare & jaftificari videamur ,

m[.'.s.'

"additurin Canone;de 255 damis «c datis:ac i cum

dw.

n

Davide diceret Sacerdos : Qxwis ego ac popuIus t Para-

d

p

xR f

mew, h?alge

|

]

W»IW;

730 Traäai. VIII. Caþ. PI. Expofitio

mens, ut hec tanta rhuncraofferamus ? 754 (unt

; ;cgtzlümat'

4nökm5 i

omnia,Ó" 444 de mann tua accepimns , dedimus

tébi, Quare rantum abeft, ur veterum bencficio-

/ ,SEd oblatil

rum nomina diffolvamus , utacceffione novorum

; w[]älndlgai

ea plurimüm créfcant; atque ita femper divinas

j Q

mi fimus.

qdgu

Majd&ati obftri&ifli

?$. I

pent

j U

Supraque popitio ac fereno vultu C$c.

Sejï 6 c

m n)

Um nihilominus , Tridentino tefte, £«nza fft

;mugdunm

16,

Dei erga nos bonitas , ut no[fra velit e[fe me-

(

vita, (Sacrificia hic dicamus) qwa ipfrus [ut dona:

Abf[) AM

neque aliud creaturz erga creatorem condjtio fe«

vwieiond

rat : rogamus ufitatà apud factos authores meta-

Honma

phota, st propitio ac fereno vultuea refhicere di-

nonfanq

gnttur , Bicuti ttium (ibi chatiffimorum in veteti

Hgüürä TtU

lege muneta facrificiaque refpexit, €4 accepta ba-

1777

bere. Quod ut fano fentuintelligatur ;

ifanre

Notandum,in prefenti munete, feu Sacrificio,

d

tepctiri duo, rem ipfam oblatam,& a&tionem of-

um

ferentis; hanc iterum diftingui in aCtionem of-

bt

ferentis principalis, quem Tridentinum docet effa

Seff. 12.

Makttde

€. 44

ipfammet Chriftum,& in a&ionem offerentis mi-

nifterialis , quieft Sacerdos ex hominibus affüm-

i, ts

Dundddb

ptusac íio etiam modoipfe populus.Quoties por«

huD

1ó novz Legis Sacerdosà Deo gratíam & benedi-

i, mj

&ionem fuo Sacrificio petit, non confidetat illud,

utin re oblata confiftit ; neq; ut in a&ione princi-

lloinf

ganimre

palis offerentis : fed ut dicit a&tionem , qua Mini-

trdidion

fter vel populus illud offert. Etenim ves oblataeft

Matili.5,

, i:duüreligiu

ipfeFilius Dei, de quo vox cocleftis: Hzz eff Filius

tibtgoy

mens dilelins , in qua mihibene complacui ; cui

tlityiney

nemo hominum vel Angelorum quippiam gratiz

m4

velbenevolentiz apud Patrem fuis precibusadji-

Jicere

|

k

4

.C[PIH m

n Calnanem,ä- reliquas partes Miffa. 7sf

mïMïïuïiu

jicece prelumat. Pari füpra preces & benedicto-

V j

nes noftras eminentiá gaudet ejufdem Chrifti ob-

I)WM *m

latic. Sed oblatio Miniftri ac populi, benedi&ione

TM

& gtatià indiget , atq; hanc fuis precibus Sacerdos

Rlotig

X

implorat. Quo enim vi&ima, qua offerur, irl ma-

joti eft preto & amote apad Patrem; cograviüs

)

li

|

delinquunt. qui haud pro dignitate illam tra&tant.

:szu:agf,

Aei appendit Dens , inquit alicubi D. Gregotius;

quantum in ejus Sacrificio, fed ex quanto offera-

1!

tiarxuod utinam intantz hoftiz oblatione ad eam

fu:mm.-z':[w

faltem religionem charitatemque adícepdat , qua

2uptbn

"Abel, Abrabam, Melchifedech, vi&imas longé

gazra d

inferiores obtulerunt !

Horum autem prz aliis memoria celebratur ,

du

non folüm quód eorum factificia fuerint quzdam

us

d

figrz.five, ut cum S.Auguftino loquar propbetie

l. 26. cotk,

futura villime,quamChr:ifius obtulit,& adhucin

Fauft,

q

"

altari offert : verüm etiam Sacerdotem fui munetis ,, ,s,

;a*iwf

admoneant, ut dum fuz oblationi parem de coclo

m*ä& Rïf,:

püm

gratiam ac favorem exoptat, parem quoq; cum A-

bele innocentiam, cum Abrahamo fidem , cuta

QXWDM

[ 44

Melchifedech religionem conjungat. Obinnoxiü

r

illum , gratumq; Celeftibus candorem vefpexiít

Deus ad Abel,E$ ad munera ejus, Magni veró il-

Ge.d

WW**

yn

lius Patriarchz obedientia & fides, quam cum alibi

r

Ízps, tum prafertim ufque ad mortem dileiffi-

yip

- mo filio inferendam demonftravit, hocinter alíá

r d

p

remium retulit,ut s femine ejus omneas nationes

"i

E

enedictionem fint confecutz-Sua deniq; Melchi-

i

quam mulis

w»v

L al

fedecü religio ad eam gloriam evexit,

capitibus celebravit Apoftolus inEpift.

ad Hebr. ;- ^*

cï./?g

]

"

/ j'j

militudinem nimirum cumFilieDei.De quo; quia , ,

/

eodem Apoftolo teftante , grandi: ef? fermo , $

" d

tetis ,

)

"

!

dninterpretabilis ad.d;fefendum , omiffis ez

illud

u-

d

782 CTradfatus VIHL, Cap.PT. Expäjïtio :

illod unicum à novs legis Sacerdotibus notatü ve«

j 97

0 u

lim,Melchifedecb ab Apoftolo proponi f/se patre,

fiue matre , fíne genealogid v non quod unus de

giod o

beatisSpiritibus fuerir, ut Origenes , aliique puta-

[

u -Ml"

tuat ; fed quod de patentibus , genereque quod

qmü

p

habuit, (icut & de initio ejus & fine, nulla in facris

Litetis memoria extet, Quod myfticum Scriptute

lr

filentium , praterquam quod infigni emblemate

jvf

Chriftí Sacerdotium reprafentet , tacité nosmo-

lol

Gen. 14.

net , ut quifquis e(t Sacerdos Dei Altiffimi , etfi

sl

fecundüm conditienem humanam in mundo vi-

auiscontg

vat, immemot tamen mundi, rerumque in eo cha-

ieitdum

du

riffimarum, etiam parentum ac generis, (oli Deo ,

fuoque apud eum officio vacet: haud aliter ac fi

Ym Qon

pratec Deum & ipfam nihil ín mundo exifteret ;

fib i

aut certé nulliuscurá; nifi quam Deus matndat, ad

j

ipfum pertineret,

ts Cum

Hunc Canouis patagraphsim hzcclaudunt ver-

LT.

ba : Santfum Sacrificinm , immaculatam bofti-

;gtmml)mm.:

am : multí ea referunt ad Sacrificium Melchife-

n

dech, dequo proximus fermo pracceffit ; (ed me-

,alb

liàs alii per Appofitionem conjungunt cüm initie

quisanitg

paragraphi , ut fenfus fit: Supra quz dona , que

Mdfb

fan&tum hecSactificium & immaculatam hoftiam

hdu

conftituunt, refpicere digneris. Eft quidem inter

Qul

€a magna interje&io: fed que facrz orationi gra-

ündtrt,

vitatem & maguificentiam addat, Quam opinios

Vngnm

nem (uàdet , quod predicam claufulam facro

tonditra

Canoni addiderit Leo 1. ut rerulimus cap. 4.. füb

lt quim

initium : in folo autem Sacrificio Melchifedech

d d

non apparet ratio tam pregnans addendi aliquid

fsolts

Canoni, fed in Sacrificio Chriftiano nihil quip»

iil

pe efficacitis ad divinam erga nos mifericordiam

"untefrtim

commochdam " quimïün&ims & innoc

ll?'

Q&fm&u(

tla

gt

lma

W — $3aCanonem,creliquat paüe:MiKæ. 735

Ü

RU

tia Filii, qui pce nobis immolatur. Quare Don*

g

tifex non contentus utramque fuiffe in przceden-

Mij

tibusfemel comrriemoratam, ad majorem empha-

T

fimatque affectum repeti curavit , iterumque Pa«

|

R,

n

tti quafi per modum recapitulationis repraíentarir

"Mi

$. 11L.

;

Supplices te rogamus ,Omnipotens Deus, €de

Ri

Aud à varitate abluferit, qui ad aram,quan.

l

do facrificatur , objecerit animo myftícam

od d

Jacobi fcalam , qua coelum tertz , divinaque hu«

u

manis conjungar, & Angelorum;nunc ad R egi fuo

od

inferyiendum defcendentium in tetram , nunc in

Ed

celum, ad vota hominum deferenda afcendentiii

Á a

viam non tam facíat , quàm defigner. Quo pa&to

p ilutic

füb Sactificii tempus defcendant , vidimus cap. s.

ag

$. 1. in prfenti oratione eorura aícenfura implo-

ramus. Cumque aulicis ipjuffa Regis; cui honotis,

pori

fervitiique causá affiftant; abire non permiffum ;

Tl

rogamus Deum, atque unà Chri(tóm, ut aícenfum

iyiz o

illis mandet ; quo Sacrificia & vota hicà nobis obe

lata , ad füblimius caelorum altare exhibeant. Sed

WM!

d

uodnam,inquies, hocAngelorum officium? quod

illud füblime altare? quisfan&tus ifte & fingularis

Angelus,qui pra aliis huic minifterio praeft?

m:xsäïfim

dl

Quod fpedtat ad primum : pinguioti Minervá

id concipatet, qui exiftimaret, aut Chrifti Corpus

l

& Sanguinem reipsá ab Angslis deferri in coelum,

"T.

aut non aliter ad Deum petvenire Sactificia noftra

91

"

& vota, quàm Ángelis qualecunque tandam offi-

Tl

cium circa ea przftantibus. Beatos illos Spirirus

"a

preces noftras, Sacrificiaque perferre ia colum ;

v

g

(quod ab illis fieri, in Scripturis difcimus ) io dua- 742.,, &

r

'WI

bus prafertim officiis coná(tit, que benevolentif- 7-

j

"

üunt.

0€, ;."'

W

ü;n& &ftu&tuofiflimé humano geneti impend

Büs ^

[|

, ;i-gaM"!m,e

yip Tradfat. VIH, Cap. FT. Exbofitio :

Primum eft, quod (uas cum nofttis preces & obla-

jgnit

tiones conjapgant : ut noftrz minüs digna & effi-

j n

p

caces , illarum confortío fuppleantur & adjuven-

tur; atque íta per hofce gratiofiffimos apud Denm

; l") qwi t

yritt

d

Parronos tam publice, quàm ptivatz caufae quas

Sacerdos cum Deotraétat, magis promoveantur,

pgnu

& feliciores exitus confequantur. Alrerü eft,quod

gt

gj

cum íciant Majeftatem divinam , fervato hie-

rarchico ordine , inferiora per fuperiora, ho-

"

s li

mínesque per Angelos gubernare.: illius con-

oyrà vt

fpe&uí fe fiftant ,. parati ad excipiendum & ex-

equendum , quidquid divina bonitas,auditis Ec-

ho

WäChdRo

clefiz precibus , ad hujus & fidelium benum

imperarit. Nec fe folüm promptiffimos ad hac

Buj

exhibent: fed pto fua erga nos benevolentiá,ultro

kpcdii

ca prenfant , fibique committi depofcunt ; ut hac

Mi

ratione divinam mifericordiam magis provocent,

Valcuniad

& ad nobis benefaciendum invirent.

bodftre

Utriufque igitur officii caufa, annuente Numr-

aigrgui

ne, tevolant Angeli in empyreum czlum;qui ordi-

Dtoeonlin

narius eft lo;us, ut divinz glorie manifeftandz,ita

st

hi(ce quoq; officiis per Czlires obeundis deftina-

wumband i

Aeendentü

tus. Idque tandem eít (ublime illud & fpirituale al«

tare;cujus in haeorationeEcclefia meminit,imirata

lolegim

AP'C dl- $.

divinas literas,quz nobisin Apocalypfi idem czlo-

náutted

rum penetrale , ubi fprituales orationum victime

aldaqu

offeruntur,per modum altaris defcribunt.Modum

irporro

autem;quo officium illadAngelicum peragitur,nef-

Yaonelifa

Hom.3s.de

cío, an meliüs exprimere poffimus, quàm ex$.

v'ituNne

áncotnp.

Chtyfoftomo, quem ajunt Angelorumconípedtu

ht i

Deiua-

$5f,

intremendis hifce myl(teriis (zepiüs fuiffe digna»

M p

tum. Is enim ptzmiffo exemplo heminum impe-

"nfmDn

ratori (applicantium, ramosque olearum preten-

[

dentium ad commovendam ejus 'mi[ericordiam( aimni

n

Ál

n Capopem ,& reliquas parte;f Miffe. 73$

Utj

& humanitatem,hac lubdit de Angelis: Proramis

Watnpi

elesip[um Dominicorpus offendentes rogant pro

N

genere bumajo, quafi dicant, pro bis,Domine;,ro-

AE

us

gamns quos u adeo dilexifli, ut pro eorum [alu-

Vg

te mortem obires C9c.

u

Ut

Mb

Ex quibuscolligitur, Angelumillum , cujus hic

E

mm'w

fpeciatim fit mentio,non effeChriftumDominum,

db

utaliqui volunt, quod.Zngelus teflamenti magni-

Mu

que confihs fubinde à Scriptura nominetur: cüm

Rrtin

enim poflimus fine incommodoin fignificatione

Kti

propriá vocem 4ngelns accipete;non eft ad meta-

T

phoras confagiendá, Praterquá quod minus de-

cetutàChrifto przfentealiquid obtéturi,rogemus

ls

p

Patrem;ut eü id facere jubeat, v.g.noftri tnifereri:

immää

& par eft ratio in príenti cfficio. E(t itaq; ex cae«

Immi]

leftibus fpiritibus aliquis, cui ex officio incumbat,

Sacrificantiadeffe,eum juvareac dirigere,ejus pre-

n

w

ces Deo offerte:five fitipfe Angelus coftos Sacrifi-

i one

cantis.five przíes templi;aut altazis; five alius ad id

!Mmm

àDeo conftitutus. Quamvisautem unicus fit, qui

L

NgüW

przcipue;atq; ex officio id agat:credibile tamen eft,

w

eum haud incomitatum legationem obire, aliisia

defícendentium locum ad Chrifti venerationem

inob

p

2 d

& obfequium éceslo delabentibus : neque enim

w*v"h »

umquá ultre citroq; cormeantibusAngelis rnyftica

*acat ícala,quam initio vidimus ad altare ere&tam.

läw

j

Finis porró hujus Angelicz miffionis explicatue

s

inCanone hi(ce verbis:U/z quotquet ex bac altaris

wf

2

ld

participatone (acrofanttum Filii tui. Corpus &

ls

g

[

Sangutuem [ump[erimus,omni beneditlione cele-

d

9

fl €8. gratiá vepleamur.: Additur claufala, Per

j P

Chrifium Dominum naffrum: bic enim eftin quo

)j

Pater , ut teftatur Apoftolus , opszi sos bene dict io-

" M

vcnig

Efbe/.' zL

" fpirnnali in eale[libns benedici. Con

vero

nj

'*!&MW)E

736 Tradiatus VHI. Cap.V1. Expofrtio

vetó, ucà Confscratíonead Communionem,quo«

g nor

ties Chrifti t mentío, ejus prafentis ratio fingula-

ïimusamm

ti affe&tu habeatur : affe&u, inquam, nam in geftu

cotporisfervandz rubricz, que non nifi in oratio-

n r

*Mum: u

ne fequenci ad fimilem clau(ulam capitís inclina

tionem praícribunt:

djns lt

"

$. IV.

v "M[g;qwiml'

caiti

-ZMemento etiam Domine famulorum famu-—

larntaque.

Wmm?um

ET

On (oli Angeli afcendunt & defcendunt per

N

myfticam Jacobi fcalam ; fed homines quo»

at

ao od

que Angelici, vitz mixtz,qua ex contemplatione

& actione conftat , addi&i, Hi enim , ut praclaré

hus

Erud.

fub hoc fcalz fymbolo trad:dit Hugo Victorinus;

p ;::mH

"Theol.c.1.

&4afcendunt [npernorzi contemplationc£ó de[cen-

drandag as

3it,z7.

dunt compa[[iome miferwórdwe, Quosinter in dis

isqun

vino hoc Sacrificio canfendus jure merito eft Sa-

yrümy ao

cexdos, quando ut mediator Deum inter & homi-

: Mimo o

nes nünc ad ejus confpe&um & fablime ccelorum

ïmqmmügnis

altare attollit cogitationes & vota: nunc terram re»

gl

petit, or&nibufque fübveniendi ftudio;ipfos etiam

- at

xlb d

dcfun&orum fabterraneos catceres, ubi aliqua aU.

xilii fpes fupereft, animo fubit.

Todhuliy

"Etveróanimas, quz in flammis purgatoriis de-

atdeibiur,

tinentur, fidelium fuffragiis ; ac potilfimüm acaee

atdlz

ptabili altaris Satrificio jnvari, Catholica Eccle-

'rlbaizo

fia jmxta "dpoffolorum tv aditionemin (acris Cone

dicneis

Seff- 21.

cilus;&noviffimé in Tridentino nos docet.Quame

imr,quiz ]

€.2

óbtem Sacerdos, ficutí vivorum memoriam ante

ET

&jf"ï'

anitso.

Confecrationerm, ita jam vitá fun&oráü Deo come

t Bier)

mendar : imitatus in hoc Chriftum ; qui cümaute

fri notd

fuam mortem ( quam Confecrario refert ) no&ram, TM

viventium regionem pcrrranäiüct benefaciendo;

Hs Qu

enebtis

r p

Po& eandem inferos invifit, ijíque qui in t

&ume

:E?üï" ip Canonem,dh &liqu?: M Mifü' d

& umbrá mortis lugebant , optatzglorie lucem

'*ï*'mmb;

intulit,

[ä*mi&:ig

Dicimus aurem : AMemento famulorum famu-

N-

lavumá, tuarum, quinos prace[fernnt:at nimiram

Vaj

nosfecuturos anitadvercamus , & forté poft hoc

|

Sacrificium. Id ergà; cüm poftiemutm effe poffit,

!

haud aliter quàm fi reveraforet , (ummá animi ia*

ln

nocentià & religioneobeundum.R efertOrigenes Homn.gón

n

«

*

HabreorumPontificem, eam przcipué ob cauíam

qu

tuliffe tintinnabuia ín orà extremá tunicz hyacin--

at

thinz, ut eorumífonitu moneretur refonantis per-

d

petuó resum extremarum memoriz : cujus eximi-

ii

um huncfructum Sapiens promittit , 4 eterpum

yxsien

non peceare.Haud aliisChriftianoSacerdoti ad (uf-

E&'£ li, 7£

vt

citrandam tantz utilitatis memoriam tintinnabulis

;kra(ïü!5

1

e(t opus:quàm perperuá quoridianis in Sacris mor-

g

m d

tuorum commemoratione.

.

gup

st

Addimus, cesw frgno fideijid eft,chara&tere bap-

m

tiími, quo infignitiad Chrifti familiam pertinere

dignofcuntur, Sed quia folus chara&er ad fru&tum

;E;v?.ü'ü'a*ü

Sacrificii percipiendum non füfficit, copulantur

W,W*'Tf

9529*

hzc vetba:é? dormint in fomno pacts. Qua meta-.

phorá finalis perfeverantia , five mors in ftatu gra-.

T d

d

tiz deícribitur. Cür enim in eo differat fomnus à:

gui

,

morte,quod hzc omne vitz principium tollar, ille:

z

veró folas vitz operariones téporali viaculo liget ;

m

4]'39

jufti.cüm ex vita abcunr Apoftolica phrafi dormire

p

p

a

dicuntut;quia gratiam recinentque animz víta ac

.,vv".fm

"tb

beatz relurretionis aliquando fecututz eft fc-

men. Hic verà fozmnns , licetin animabus pur*

9('/

[p H*U

gatorii nondum fit plenz pacis , (ive beatitudi-

nisin reipfa : eft camenin infallibili expe&atio-

"

p

Á

n» & fpe. Quz ut ranto citiüsin rem deducatuz ;

Wä

(civiunt preces fequentes: /p/s; Domine;Cg omni-

f

446

bus

ii

n (

738 Tradat. VIII. Cap. VT. Expofiria

| g D90

bus in Chriffo quiefcentibns loeum vefrsgerii lus

. pdittt

cis ( pacis, ut indulgeas. deprecamur, per Chri- .

M

u'ül n Wf

um Dominum nofirum, Amen.

g (*

Ad fpecialem commendandorum memotiam

,Iäldmt./? (

fetvire Sacerdoti poterunt,que de memoria vivo-

; vMoqülydW q

j^

rem infinuavi cap. 4. $. 3. Quo autem majortáffe-

qu

— Gu & curáillis Dei famulis nofira (vffragia impen-

- gieht

al

*** da

mus, à Chrifto preceptore noftro , quet, ut

m[mq (

Ajo s - . aliquándo Ecclefie propheta promifit. ecs/z soffri

as od

híc vident, illud Chriftianz philofophiz placitum

Luc, 6.

WW)TH EW

nobis dictari audiamus z Prout Uulris vt faciant

vobisbomines ; ( breviforté in ecdem purgantis

gb

| (Wïil gwim

. flammz cruciaru futuris , & quidem propter pr-

| franiücca

" fentis Sacrificii negli

gentias atque defefïtus)ö' pos

p

epain

X facite dh": Jfimiliter,

agonuat:

$. V.

.

qum

[

i

Nobis quoque peccatoribus.

ii ii

! TT

Egifh, 56.

Cité ad Diofeorum fcripfit Auguftinus: ut olim.

i

»s

Demóftenus ter rogatus, quid przcipuurmeffet

Mginiü

n

| pnmsSmu

in oratoria facultate , ter réfpondit, effe Pronun-

ciatiónem : (alii id referunt de AGione ) ita fide.

m o

vulttudintn

praceptís Chriftiang religionis rogaretur, fempet

ytm dl

r-efponfum[ia, Humilitatem.Quod eum in come.

muoi Chriftianorum víta veriffimum fit : magis

isiri tbo

támen in Sacerdorali;& maximé in prafenti Mif-

n PW L.

ijut, u

fzofficio obtinerlocum, Atque hinc Ecclefia inter

totalios vírtutis hujusindicesritus, facrum Canoe.

- ünimái

nonis filehtium tribus hilce voculis- interrumpt:

mitpesi

mandavit: quibusSacerdos,poítquam pto aliorum

Aulfia o

Bebr. s.

peccatis Sácrificia obtulit,fe quoque czrcsumdatum

mj

Mul

jufirmnitate, & peccatorum agnofcat. .Non /quod.

ullius peccati mortalis fibi confcius exiftat : procul.

wlificm

eper-

;'winorumm

DE C AA gnim ab aris,quosillius confcienria gravab n

cutiat

MWM

in Canonem d reliquas partes Miffa. 738

M

cutiateos Dominuscum Oza: fed quod ab Apo-

L

2 . Cof, 44

W"P'W:

u

(tolo didicesit : AsbzL mibiconfeius fum: fed no

L

in boc juflificatus [um : qui antem judtcat me ,

o

Dominus efl , & àSapientez. Quis poteff dicere ,

Prov, 2

RUi

AMundum eff cor méne : purus [nm à peccato

Mu

Mundo quidem corde effe quis poteft , idque pro-

*

n

babiliter & prudenter exiftimare : fed eá certitudi-

ïmumn

ne id dicere non poteftque omner foimidinem,

i

iná

timoremqte excludat;quemadn.odum contra va-

s

nam Novato:um fiduciam, ( ab atani pietate ve-

Sejl. 6,e.gr

U.'Iff;mï'.'

motam, Tüdentinum Concilum definivit : ut o-

mittamh humilitatem non fpé&are, ad quid per di-

i ts

vinam gratíarn fimus eveàti : fed quid naturz no-

(trz relidtz conditio ferat, Qaad ex S. Augü&ino

guicist

ens Concilium Arauficabum ita veriffime 4rasf. s.

J

expend

Can, 22,

ronuncíavit : /Vemso baLet de fuo nifi vpendacrum

( peccatum : (iquid autem babet bomo veritatis

u

&6 juflitia, ab iLo fonte eft , quem delemus fitire

r

u

án bac eremo.

n

Jl

Ad quem divinz gratiz;zternzque vit fontern

gins"

[

vt

afpirans Sacerdos, poft diffidentiam fui ex pecca-

J

o :üm confiderationeconceptam ; fpem erigit i

t

multitudinem mi[erationsm divinarum,exeaqs

NWS'

M

partem aliquam €$ fücietatem «um . Santlis fibi

W

donari, fubmiü(ïimö patit, & iv eorum con[ertis

WL

ngn

p

Hniunon pro zmeruorum efiimatione, fedvem'a 18-

j

»

dnigentid, admitti,Dicitur porró multitudo mi«

dl

ferationura divinarum, ita przeunte Propheta in-

T

Carmine peenitentiali.& explicanteEcclefia in Eu-

NT

cháriítica oratione: Dems,eujus mz]ericard;lz non Pfal. ye.

3

d

efl numerns,€d bouitatis ivfinitusef) thefauvns.

"

Nec unam fané alteramve mi(eracioné nobis ad (a-

Á il

lurem fufficere.facilé intelliget, quifquisScholatticá

Füö

"i

j

n d

divinorum auxiliorum divifionem in prevnientia,

Aaa 2

eoimis-

m

!

249 "CTraifatus VIII. Cap. VI Expofrtio -

L

(guith;

comitantia, fub!cqumtia, eorumdq; necctiitaté non

p fu.

folümad beneagendum,fed mala etíam cavenda,&

qyfonutt

in vitz finem períeverandam , vel extremis labrís

D[l'qmmmhif

deaguftarit, Pars veró,qua cum Sandtis petitur, nul.

gao,dfl!f&a:

lam ipforum gloriz divifionem defignat;fed fimilé

ul k

5 fortem,five hzreditatem : hoc enim fentu pats (z-

gl

a. Reg.zeo.

pius fumicur n (criptura, ut : AVo» eff nobts pars in

giindtl t

44.5. David,ueque bareditas in friso /[as. Etalibi : Aoy

mquoduüor.t

- efl tibipars neque fors ín fermone s/fo. Pia igitur

st d

fiducia exetcetur communicandi cum Sán&is In

g ts

gloria : atque adeo etiam in gratia.præfentis vitæ,

ytiutit l1

chatitate, religione ; czterisque virtutibus: nam

: dmedr

hic etiam locum habert illud Apoftoli: $£ ta»ez

Rem. $« . compatimur , ut Có conglorificemsr. Meritorum

mjy NT

tardicte

denique effímatio, quam deptecamut, non de bo-

j f

nisjuftitiz meritis ; quz in pretio effe apad Deura

ade, peh

inter Catholicos conftat, fed de malis meritis fi-

tadiliene

v& peccatis accipi debet; ut vel expofita venza Jar-

gitíone , quam imploramus, fat liquet, E(fe auteva

/

tam bona , quàm mala merita, probat illud, quod

| hr

degrat.& D. Auguftinus fcribit : S. Pasluro poff bona meri-

Bb.arb.— taeonfecutum coronam, quipoft muitamalame-

Wf

€£»6,

!

vitacon[ecutis eff gratiam.

1

Porró Martyres, qui hiccommemorantur, di-

vmipic

ver(i funt abiis, quorum fpecialis: memoria ante

la nl

Con(ecrationém habita : & qui-clcmxomncs,ümfn

dlincpa

fententia communiort , nomine Joannis, nonE-

A

&lzudibusprc

Mun,le. n,

'vange

liftam, fed illum,quo iszer natos mulierum

son furrexit major intelligamus, Atque ita dece-

Vimpeta

Otsfione |

bat, inter hofce purpuratos pártim præccdcntcs,

m

^ partim (ubfequentes , medíum veluti apparere

ET

.Summum Pontificem noftrum, Virginesque quz

MLA

dipor-14.

hic Mattyribus miícentur, fegmi 44gnnm quocum-

pteltntin

que ierir, eriam ad incruentum altare, que juncta

af«

lt f

LU

IHZ',D

in Cananem b reliquas partes Miüfz.) 741

g

m

Martyiii lautca' olim ad cruentum comitari non

Wmv!

N

detra&tarunt.

ïtæjaä

Iti; cur cehfcantut eootdine ,

(ui ]

' Difquirunt hic mu

d

numero, dele&u: & quorundam rationes proba-

biles reddunt : led inaliis locum forté habet illud

ij(dn

n

apud Jureconfulrós vuleatum: o omntium, que

l. zo D.

P

l

döl leg.

leïk&

4 majoribus conflituta (unt , ratioredds poteff .

j2

nonquod rarione, qui ita confiitaerant , carurffe

cenfeántur ; fed quod plura viderint fapientiflimi

n

:m!um

legam atitores, quam affequi vulgo poffimus.Idqs

d s

prefertim de illis religionis ne(tre Principibus

przfumendum, quibus Chriftus ze/famentum [u- Pfal. 49.

kb

ia n

um [uper Sacrificia ordinandum commifit. Da-

tur hícinterim, & in (imilibusab EccleGa prefcri-

gt

ptis, Sacerdoti occafio fimplicis obedientie exer-

gigint

ii

cendz , quzíola przcipientis autoritate contentas

d

haud illubcqtcr fübinde pracepti rationes ignorat,

$. VI.

sicom

fer quem bac om

nia, Domine , fempfr Lona

zi ï'fï«ï"!-

;hM.imm

creas &9t.

MWM

Ui totius Chtiftianz occotiomia finis decanta-

n

tus eft ab Angelis : G/oria in altiffimis Deo, r L^

T

in terra pax borninibus bona voluntatis,eundem

"A

N a

Ecclefia in hoc Sacrificio ubique fibi propofitum

habet. Hinc paffim precibus divinas mifcet laudes,

P^

i

yP

& laudibus preces, utcum hz pacem, beatitateme

a

g

'que impetrant, illz gloriam Deo reddanc,

. Occafione igitur Chrifti Domini, per cujus ob-

ï);æ

teftationem moreconíueto prior oratio concludi-

JW a

tut, celebrari mandat omnipotentiam Dei, quam

4

26 [

(

per Jpfum, tum in omnium rerum, tum praíertim

j

J

in przfentium bonorum creatione oftendit. Quo

.

nf

mnía verba

*

Per que:m bac

jj

fpc&anr hac folc

0m-

4àa 3

140,;,;:0!;

L

742 "Traiiatus VIIH. Cap.VT. *Expajti&

ch

omnia, Domine,[emper bona creas.[andi

1ficas;vti- :

vific as, benedicis, E praflas nobis.

;:f:mlafi lk |

Erfiautem per bac bona alii intelligant acciden-

niüimglom.n

tia panis & vini: alii Corpus & Sanguinem Chri-

m

fti: verifimiliis ramen eft corum Sacramentumiin-

Iahüdl):i Q

telligi, ut dicit compofiium ex Chrifti Corpore &

gggmb:ne :

Sanguine, ac (irnul ex. vifibilibus accidentibusfea

u th

fpcciebus. Hoc enim, Compofitum, cum fit quid

alopdicim

créatum fea factum;à Patre perChriftum cteari (eu

um ln

fieti debtir : nam Chriftus eft Verbum, per quad

Yean. Y,

zil &ixim'ni(

omhnia fAHla funt. ldem quoq; Sacramentum Pa-

í

äum-quw |

ter per Chriftum fanlificat, vivificat , benediuit,

V:

communicando illiintrinfecé toram fan&itatem ,

nicicid

vitam & benedi&tionem ipfiufmet Ch:ifti : neque

virjj o

enimin eo folàm conrinetur Chrifti Corpus vel

um proem.

Sanguis, (ed cam tota(ua (an&itate , tàm fubftan-

Veebis d

tiali; quansacciden:ali com omnigratia acbene-

Juan.5.

dx&iohe,quam Patet »on ad men[uratm Ubigeni-

zi

to dedit.PerChriftum deniq; illu:i nobis preZar in

a

(piritualem cibum & potum. Cumigitur Deiho-

nof,zternaque gloria tn ejus per. creaturas maní-

(

fe(tasione confiftats per Ipfi«m quoque, per quem

Dl

