cietatem: proponariusinde ab ocülos, quantoa-

hu tliti-

pud eos in honore Sacerdotalis dignitas habica fit.

In primis fi de legis naturz ftatu féu conftitutione Quis a«

;bzbitum

&i

lbquj velimus;

itilla à mundi creatione ufque ts legis

iiquidem

intempora Moyfis , quando ícilicet pet ipfam po. Paturee

yeviif

pale fuo Deus legem Ícriptam promulgavit , quod

/utt eo

przcedens avum legis naturz appellatur: quia

i hrei

nullaetlet, quàmipfiusnatarzlex, ad cujusnor-

afefüta

mam re&zque rationis dictamen emnes homines

ss D

conformare fe , & vitam inftituere tenebantur.

d HI?OIW

Hoclongiífimo temporís tractu; ecfi nullus cer-

tus ritus colendi Deum , nec cxremoniarum circa

i

d y Ru*m

facrificia inviolabilis effet confüetudo ; conttat ta-

Mgn[.vt'

men jam inde ab ipfo mundi principio Sacerdotes

TUTLI

extitiie, qui fingulari ad divina peragenda nia-

" "[m"h

nerefungerentur: ut exprefse teftantur facrz Li-

terz ,u

b

À

u

i adfirmant Melchifedech & fuiffe Re- Genefa4.

gem & Sacerdotem. Ex hiftoriis quoque , alii£

jl

l

J

que au&oribus oftendi peteft , hanc dignitatem

1

Primoge«

,,,mm

tantz fuifle zftimationis , ut neceíArio priorem

nitus no»

natufequezetur , adeeque illufrium familiarum

jl

hllum slg

A a

o li

primogeniti, Sacerdotes effent : & hanc pra-

cerdos ;

1]

qlllh

Fipuam eíle prarogativam, qua jus primatus na-

-

$

tailili ;

y

lo

TRacrArus PniMuS

Hie* - calitit, (eu primogeniturz, fibi vindicarent ficaffe-

pif ad

runc SS. Dotores Hieronymus, Auguftinus, Iíido-

[l

u. Heb. rus, Euc

hérias, Thomas, Antoninus,Lipomanus,

v

.

M

sn Gen. — Cajetanus, Glofla ordinaria , & Scholafticz hifto-

X

"Aug. Td. viz fcxiptor. Hanc veró preeminentiam S.Antoni-

PJ

Gl.'-)l: od

* nusin fex poti [fimüm rebusait confiftere. In vefti-

E

zif fch

j

Jaft. fup

mento proprie Sagerdotali eidem minifterio depu-

Gen iy.

tato : in facrificiorum oblatione : in ultimaz bene-

d

Eucb. l. 2. dictionisà patre fufceptlonc: in ceteris danda bene-

p

i

Paj

in Gen*f.. dictione actibus publicis & folemnibus : in recipi«.

€. 48.

enda duplici cibi portione, & duplici parte haredi-

s

d ho.i.2.4.

105.2.1. tátis: & indominio füper reliquos fratres: quod-

F

ni-

p

ad i.4nt. que omnes haíce prerogativas habeat prim

RM H

L. p.bir.

d

€

[27 28 A2 0

us , quia Sacerdos fit. Hancetiam dicunt fui

i

D

cellentiam, quam Eíau germano fuo ]acob pre

(

$.9.Ca-

jet. fap .

lentisedulio divendidit: quem idcirco Apo&olus

Dl

Hebr.5.

dul

profanum vocat , quód dignitate füa cellerit ob

Quam

tam vile pretium , nec poftea pa&um refciderit:

præemi-

nentiam

"dbut parvipendens , quod primogenita vendidif-

É

Wt

fraiti fuo

[et. 'Tali ingenio reguntur i, qui nihil praeter lubri.

vendide-

ta hujus vitz lenocinia appetunt : afpernantur ni-

rit Efau.

mirum qua folida , que verz divitiz, utpote fpiri-

,

od

Genef.3.5.

Hebr, iz

tales nuncupari & zftimari debent. Gloriofus Do-

kbuty

&or S. Thomas híc, Efàu non tantàm profanum

Tho.fup.

Heb,22,

fuiffe contendit, fed etiam (imoniacum , addit-

RLT

Ie 8, 3.

que Dionyfius Carthufianus illum reum perjurii

Wi

Dion.i44 fuiffe: quod, etiamfi interpofito jurejurancio vene

ditionem fanxiffet, id tamen non intenderet im-

plere, fed vi dominium ,. quo ceflerat, fibi vindi.

73

care. Quin hocvelletextum , ubi ait, pro nihilo

hi.j

duxiffe, quód jus fuum vendidiffet, quia jam fi-

Tl

dem datam fallere deftinarat, Atque id probatur ,

Jf

quod o animo decrepitum parentem accellerit ,

(m'(,plm

et. Sed

ut (üpreme bencdiötiegis fructum prariper

áa

Uodm

parum

u$

: Dr bremfArE SACERDOTUM, IT

rent

pafum emolümenti aftutia & fagacitas hunrana

Non pi"o-'

(linus i

urtaftutia

percipit,ubi cum divina providentia non confentit:

Efau con-

Liponum

quacautum efat , ut Jacob , quantumvis fimplicis

dlticelils

tra Hmpl]-

naturz & pacificze mentis,dolos fratris füi eluderet, cit

atem

n$Ant

& u

machinas ditlolveret, & jus, quod obtinuerat, reti- laceb,

neret, Nec ideó maxime , quód ipfum emiffet , (ed

iltiodes

quia divina mens fanxerat, ut hareditate ifta pöti-

uinziem

sj

retur.Hinc abíque mendacii crupulo potuit Jacob $. 4fug. 7.

€ont.one -

affirmate:: £go fum primagenitus tuns E[au. Qui

i r:a'pi.

dac.es. d&

quamvis períoná non effet , erat tamen jure , cui

Gez. ad

Pmm:

renuntiaverat frater, Sic dixit Chriftus de Przcut- , 5

gt

fore,quod effet Elias : fpiritu quidem; non pezfoná, Matiloux,

;

yanigen

l

quia. ficut hic przcurfor venturus eft Judicis , ita

li

;

d

ille przcurforfa&us eft Redeinptoris.

mb p

- Caterüm veftem, quá Jacob Rebecca operuit ,

ipo&olus

affirmant S. Ifidorus & Eucherius , fuiffe Sacerdo-

Jf4. in

Genel 1.

jeit d

talem, quáfolüm utebantur , dum folemnemali-

Euch.l2

Ácadeits

quem actum facerde io adhexum exercerent: qua-

in Genef,

quidf-

les funt (acrificia offerte, & ultimam à patrebene- « .

gb

dictionem recipere. Proinde dicit Scrip

tura fuitle Quz ve-

i5 data

;[müï Pi'

veftem hanc admodum pretiofam , & folitamafz I

acob à

u[PolCl I

fetvari in loco odorifero , quód tanto in pretio ha-

matre ad

yiois Dv

beri debeant ornamenta , quibus divina myfteria

ICCIPICDE

yianid

j

peraguntür ; unde etiam Ifaacgrato veftium odore dam bene-

,üühaa

(

& fragrantia alledus majori adfe&tu benediétio- "!no"

*

g

nem iinpcgtiv;r.

T l

$. II.

Wpdmï'

.'lfr[*b'r .

Er didta enucleandus hiclocus occurrit Apo- y o«u,

ftoli; illisenim incogniti&diüïcil?: caperetu. difficilis

l[lF;

h-

Ad Hebrzos dicit Chrittum privata auctoritate Apoftoli

u

officium Sace: dotale (ibi non afferuifTe , (ed jure id explicacus

€Or* $o

t

obtigiiï?;, pattiaque auctoritate : illi coramenda-

Pater -

i

cum effe, quod Píalmus maxïifc&atx, ubi

&Lter.

y

12

| TRACTATUS Pa1MUS

$

ffalm. 3.

aternus: Filiussmens estu ,ego bodie genui te s Ície

p af

la

licetin hoc die zternitatis. Qui locus non videtur

j

evidenter inferre , à Patre Filium facerdotio deco-

]

a

H

ratum: nifiprefüpponat do&rinam jam allatam;

J

N

quód nobilium familiatum primogeniti fint Sacer-

d "x

dotes. Atqueita, ut probet Chrifto de jure com-

ügjmf

mendatum à Patre hoc munus , oftendit, quia eo-

dem parente & in ipfa zternitatis die genitus fit,

ammg

cdon

unde & fübjungit: Suemt i» alro loco dicit : Tu es

Sacerdos m eternum (ecundum ordinem AMelchi-

«

fedech.. Quafi fignificet idem eife , Primogenitus

m*m

M

meus es, ac fi dicas Sacerdos es, & jure cibi hoc mu-

"

[

MA

nus obtingit..

^

Quifnsm

Hác ipsá doctrinà

nititur , quod aff&rumwmul.

[

u

!

fit Mel-

ti, Melchifedech Regem Salem [ qui obvius pro-

chife-

ceffit Abrahz , cüm vi&or de quinque Regibus

13l

D

dech,

revertiflet, & à quofpoliorum omnium decimas ,

ia

Ser;J deci

quód Sacerdos eifet Altiffimi, recepit. ] Sem fuiffe

fra, t

"us avus

No£ primogenitum: qui cüm obviaret fuerit 350.

kl

[n:

,Abraþæ.

annorum, & vixerit poft Abrshze mortem trigin-

b

(

D

taquinqueannos. Quia vetà primogenicus INo€

Sacerdoserat, & Abrahz fio nepoti occutrit , ut

La

de vi&toriagratularetur ; & Sacerdotalem benedi-

lnl

iM

Mser. ep.

étionemimpertitet. Sic D. Hieronymus, & com-

W

(d Evag.

munem effe Hebrzorum traditionem afferit:. cui

TE

i.

S. Thomas, Glofíà ordinaria , INicolaus de Lira,

Heb.ad

l W&*c&;

Get. $,

aliiqueadftipulantur, Et notandum, quoties hujus

] SWZE

Thom.

obaliud intentum meminit Scriptura , eum appel-

g

IN3e. Lzr

lat Sem Noé filium: tantüm hocloco ubi facerdo«

||

Mj

(Glzfond

tii firmentio,Melchifedech vocatur,quafi dicasR e-

ïFmrurz, |

$n Genef,

-

gem ju&tiffimum, & Regem Salem fuiffe dicitur ,

TeÍiy

id eft pacificum, ut hac rátione excellentia Sacet-

5

n

dotalisoftendatur. Quod nimirum in tam eminen-

: Reges;

l"*ï*mmm Í

tidignirate confituti Reges eíle debeant

(Wbïi

ggquam »

/h

[uf

Dzg DiGNITATE SACERDOTUM,

13

genimy

inquam, qui retundant effrenatos impetus, pallio-

5 Don r

num ftirpes elidant , femina etinguant: Keges

erdotiod

in induenda virtutum omniüm pcrïöötione , Czte-

jm lus

rifque facem ad eas praferendo. Hinc fubnedti-

i nl

tur debere efTe Reges juftiffimos, id eft , inomni

yejrec

fanétitatis genere eximios: & Reges pacificbs, id

vlt, as

eft, cales qui exteríüs cum proximo, interiüs cum

TO

Hibr..7.

animo tranquillitate fümma perfruantur. ; Adjun.

ur dica«

i: d

git'ApoPcolus eum , nec patrem, nec matrem, nec

o Jlb

tur,quàd

genus habuiffe , nec füorum principium aut finem

Melchi,

Mgrm

dierum.Non quód iftis careret,càm verus effet ho- fedech

UI

mo, ( in quo graviter antiqui quidam decepti funt nec pa-

nec

alferentes fpiritum fuiffe human

afpecie: quem er- tret

fpaurem,

Emntþmul-

rorem $$.Auguftinus & Epiphanius abunde re-

nec genus

fis pto»

darguunt) quod manifeftum eft: & ut fic patrem& pabuerit,

lgbrs

matrem habuiíle pro certo credendum. Sed dicit /tug. l44

dcas,

his eum carere , quód illius mentionem faciens 4e Her*

AT. 34*

gafule

Scriptura, facerdotii tantummodo rationem ha-

E5 p!nm.

ficapo

71.:r. $5 a'

beat, & uttalem; príncipio nec fine dierum coar-

t

€tari. Infig

[o]

num, Sacerdotes adfe&tu tamm fcjun&os 67. Vide.

nti- Caffrue

ss

& feparatos debere effe ab his, quafi nullis pare

Brwfrih"F

bus nati, tam juratos fpiritualium rerum conte

t V Melchss

fedech.

"

plationi, & in cultu Dei occupatos , velut coclo la-

1b &[Om'

p£ aut ad hoc folim vita donati effent. Apoftolus

(f

denique ornnibus modis fimillimum Dei filioex-

dust

m CUT'I

ftitiffeait: quia convenit talém effe,

1 Altlmml Tra&. 2.

Sacerdotem fe profitetur, Sed hzcm

i

faciamus, e, 1.e? de-

uoüöb"w

«

qua fuo loco proprie difcutienda fünt.

$neepss

u

j

Munus acerdotale magno fuiffe ia pretio fub le-

genature , fatismodo arbitror declaratum. Quo

j

(j

tempore facerdotium adeó erat imperfedum &

i

debile,ucnulla expreffa lege,nulla Dei fanctione ef-

1N

mncn

fet inftitutum, fed folo naturz inftinctu, licecinter-

s

;

M

dum Dens fanctosaliquos fingulai infpiratione di-

gnaretur,

,

Huc

g

]

N

»

14

TRaAcrarus PRaiMUüS

]

l&b. Ii,

Huc facit, quod Propheza Job; qui eá vixit zta-

te, denuntiat. Hic exaggerans divinz uluonis in

j

! j

eccata feveritatem , ítaait: Bakbenm Regum di/-

p

[otuit, $ pracingit f'une venes eorum, ac illbjungit:

Duciu Sacerdotes inglories,€8 optimates fupplan-

£at.. Quali velit , tantus eft vindi&tz rigor , ut

A d!

non folüm regia majeftate non fle&tatur , quó mi-

L.v»þü

nüàs militare cingulum eis detrahat, regiis armis ex-

t (;JUI

uat, & in horum loco fune vinciat :: verüm etiam

1l

MV

a

Sacerdotes füa privet gloria & auctoritate , turpil-

W

iv

fimafque illis ighominiz: notas inurat. Hoc cum

Vsdyh

W

majori, qua poteft, exageeratione proponit : quia

tD

i

Deus ftatum illum , eui tanta dignitas, tanta gloria

[

W

lob fuig

adjuncta eft , magno furore diflipat & evertit. Id

Sacerdos.

Í

lr

expertusloquitur ipfe , quodSacerdos : ut multi

Patres affirmant , & colligunt non ex eotantüm,

uód in dies holocaufta pïo filiis immolaret : fed

[

m m

U M

Tob cujus;

etiam Rex effetut communis fert opinio:illo enim

Rlius,

l

vixittempore, quo Reges etíam facerdotio funge-

MA

t

bantur, de quo 1. capite : tàm primogenitusfuit

"n

Zará, deftirpeEíau.. Atque ita Sacerdotalis digni-

m

[

r

tas primogeniturz illuftrium familiarum obtinge-

g ia

bat, qualiseracilla Job , que erat Reguoiillorum

?talruy|

& Principum, qui? femine E(au prodierunt.Cum-

R

que eflectam claroloco nátus , tanta przditus po-

D

tentia, utpote regali titulo infighitus , meritó feve-

l W:,n

hi

zam Dei manutnaperit: qua virum tot amicorugm

!

pauló ante ftudiisgloriantem, tam multis opibus

circumtluentem , in tantas fübitó calamitates egit,

imma

ut ab omnibus fe defertum , fpoliatum, opprobriis

LT

ïüäniauc

divexatumin &;;culinü fætor;bus inveniret.

! V:fwlm

V dtjp

CA

"r

MUs

Dz DicNITATE SACERDOTUM,

Ij

t vitg

CAPUT HE

ht ultui

m Imi

De honore , autloritate , qua [ub le.g-a fcripta 3'4.;- !

N

n,acibbjurg

cerdotale munus colebatur.

W Ilpffu

$L

[L]

tint j

Xa&a legis naturalis atate , Deus fibi gentem

W* qoa

E

itpivicist

elegit. cui certam vivendi , normam præfcnba :

m d

ret. Pra cateris igitur Sacerdotes inftituens, eos

facra, ceremonias, omnemque cultum edocuit ,

t i

ri, hr u

pracepitque , ut omnes illorum colerent auctoti-

[

(yi: qi

tatem, imperium, juflàque amplecterentur. In pri-

mis mandavit Moyf,, ifti minitterio Aaron & qua^ Exoz. z6,

gt

i'.'[til.

]

!

tuorejufdem filio

sdefignatet, quiinduerentur ve- Vefles Sa«

cerdo'ales

T

fübusSacerdocalibus, auro, hyacintho, purpura ,

nt pr&-

cocco bis tincto, byflo adornaus. Etenim tam arti-

QtanQa,

tiofz,

— ficioía erat hzctextura , tamque admiranda operis

hit: d

xiloenm

polymiti varietas , ut nullos hodie teperias phiy-

ilng

giones aut fegmentarios,qui non dicam exzquare;

:

fed nec ex parte imitati po(fint.

;gmimsïuk

Omnem hunc exquifitiffimum ornatum

adhi.

pl

beri voluit Deus, ut Sacerdotum major eílet di-

m

enitas & reverentia : Factes vefPem [antam 41a-

gnmdlamm

Tonyin gleriam €9 decorem.

j n

Adeumdem finem multis ceremoniis Sacerdos Sacerdog

l Ixmïw

|

Wv

creabatur, ut plaribus in Exodo & Levitico capitu- cresbatur

,nrii

ulo f?ul[is ca.

' lis videre eft.. In primis juíffit Deus, utàpop

rifDOneis,

n

fejungeretur: quód deceat Sacerdotem à commu-

ml

ii hominum ccctu feparari , aliaque vite coníue-

i

tudine uti. Deindé utante,fores. Tabernaculi

j

quotidiana exueret veftimenta : quia ei neceífa-

T

rium fit vetus peccati fermentam deponere , om-

ia prava defideria cum vitiorum fordibus ejice-

(

16 vivopuroque fonte feabluere; qui tam divi-

nuin

y

16

TRACTAT&S PRIMus

num minifterium digne & reverenter obire velit.

IU

N SR'

Yta porró mundatis facris ornamentis veftiebatur ,

vtl

fanéizque unétionis oleo perunctus certas victi-

i !gü&ü

mas pro confecrationis beneficio litabat. Et hec

p

infpiciente populo peragebantur , ut venerarentur

'Wg&

illum , quem tanta folemnitate divinis obíequiis :

l

mancipatum agnofcerent.

NI

Plutimaadjecit Deus,quibus crefceret honor &

j

w

j

ebfervantia Sacerdoralis. In omnibus plane voluit

Ui Wsa

Sacerdotes plebe efle fegregatos.Populum cenferi

n

Num.as.

imperabat: az £ribum, inquit,Levi noli »merare,

quinn!

ned, pones fummam earum cum filiis ffrael: [ed

«uutt

cor[lhrue eos [nper Tabernaculs miniflerium. Om-

IT

nisautem populus füpra viginti annos , Sacerdotes

Qu

& Levitz unum poft meníem cenfebantur.Etenim

d

càm terram promiffionisinter fe filii Ifral divide-

a

rent,neluit; ut cum populo acciperet partem tribus

TRER

Levi, neque certa hzreditate frueretur , quiaipfe

bt l

u

eorum elle portio;illoíque fovere geftiebat. Erwzt-

u

que Levita mei , C$ ego bareditas eorum. Scilicet

u

Ddv

non convenitSacerdotem tertenis impediri,aut ne-

I.*'*gg

W

f

Num.lS-

gotiis futilibusintzicari. Fuis erge Levi deds om-

Populus

nes decimas ifraelts 2 po[feTiouem, pro emin:[Terio,

Ms

quafi ve-

quo [erviant mibi in Tabernaculo federir. Quip-

lüm;sg

Gigalia

u.[).mu

pendebat

peut cultum divinum, cærcmoniafquc & vi&timas

Sacerdo-

Wmh

procurent, czteros tamquam vc&igalcsu fecit &

M

cibnis,

tributarios , atque agricelas ,qui feminarent , me-

L

li

terent, & deterra frugibus eos fuftentarent.. Hoc

(f

bene advertit S. Cyrillus Alexandrinus, Philo quo-

Cyr. AL .

que gravis admodum fcriptor diferte ait : Ex bis

*'»dofu P[oq

l.3.de Sa-

eer. Philo

vebus liquet jnxta legis judicium, Sacerdotes equi-

l æb'l

dlïüpmn

lib.de 9a- parari bonore ac maje[Vate Regibus : fiquidem vlis,

cerdotmnm £

G

:mlaud'(f

lonore.

Nqua Principibur , canf&rri-trüilm smperat.

7s

$. II,

(j

Di; DiGNiTATE SACERDOTUM, — :7

Ver olv

$. L.

it velids

Uid po:/rö dicere

Regibus Sacerdotes zquari? Princeps

s Ctftts d

n populg

metitó dixiflet in altiorem dignitatem evettos, 1

eferebat

itlet, D

majori donatos au&oritate. Videamus igitur Deü

Sacerdoti

LVelleratttg

nontanuim julfi(Te;ut à plebe Sacerdos coleretur,

tanquam

fed ctiam R'egibus & Principibus mandafle, ut o-

fubdiulf.

vimsobfcq;

mnem illi teverentiam obfervantiamque defer-

'eretoorl

rent. Ita patet Num.27. ubi cüm vellet Deus Jofue Num. aze

gplatvoli

toti populo ducem praficere; Moyfen tamen ad-.

monuit;à Jofué Sacerdotem in fümmo honore ef-

|urcenfet

MBEIMIAY

fe habendum, aít enim : To/le fofue filium Nun ,

lls [ed

virum., in quo efl [piritus , qui ff abit coram Elea-

a. Om.

&aro Sacerdate, Pro boc; fi quid agendum erit,E-

cerdott

Jeaz.ar Sacerdos con[ulet Domnum. A« fidicat:

Quamvis in populo futurus fit Princeps cun&iq;

yr Étenim

xddiride

ejus imperinmamplecti debeant, Sacerdotem ta»

m

men fibi agnofcat füperiotem ; adeó ut horum ,

quz decernet in plebem, priüs à Sacerdote confi-

u,quiaip(c

j Wt

lium quzrat :qui ex divina voluntate , quid fa&to

opus, refpondebir.

g. V

i at

In Deuteronomio item pracepit ,

ut dici legi-

timé creato lcgis divinz traderetur exfcriptum,ad

m

cüjus mebtem omnes vitz füz dirigerer a&iones;

nj

& plebi quitatis jsira adminiftráret. Hunc gra-

gni Qï

duim excellentiz conftituit Deus ,. cüm Ifrazlitis

XUC

wl

mandavit, ut filis aliqua occurreret decidenda;ad

&12115 [

Sacerdotem appellarent , quodque ill fecundüna

u

j

as & equum judicallet , omnibus prebaretur.

;

Á

Quod (i res adferretur protíüs ambigua; fzntentiá

11

É

QIIO'

n

Sacerdotis procertiffima veritate haberetur: adeó

lrE'ff

ut quicunque bove jadicium pertinax anderet con-

"

l

"

temnere ; capite luetet , in pocnam fibi, cereris in

r ls

exemplum; audi textum : 5i difficile &* ambiguum

-

in- Deut.iyi

epud tejudicium efe pev[exeris,eg ]tfdi;(tm

L

r

W

!

M

18

TRAcrArTus PRiIMUS

Wh

g

sra portasceuas videris verbavarsarp [nvge & a.

"

[cmdg ad locum , quem elegerit Dominus Denut

i

EHns, vente[qne ad Sacerdotes Levitici generis ,

/

quare[que ab eis; qui j udicabunt tibi judicti ve-

ml.

gui

ritàtem, €$ facies, quodcunque dixerint, feqne-

K

44

rifd, fente

ntiam ecorum.nec declinabis ad dexte-

ais

rAm,net à

4 finiflram. Qui autem [n perbierit no«

JWP&

[ens obedire Sacerdotis imperío ; morietur bomo

ille,£dauferes malum de l/rael,cunttufque popn-

Ins audiens tymebit , ut nullus deinceps vutnme-

(f

fcat [uperbia.

N

M

" Argumentum quoque exce

llentiz cü,quöxd! Sa-

w N

cerdotibus pracepít,ur caput nemini quamvis cla-

ia

l.gvb.zx.

ra fticpe aperitenz ; quàd videlicet in ummo di-

u

gnitatis faftigio collocati nulli mortalium deferre

hac ratione deberent. Porró in Num. hortatur, ut

bw:"ï

Aum. T.

| hi

memores fui munerisin omhibus fuam aucorita-

lailiim

Sacerdotes tem tueantur:7 & aszer 6d filii tni cuffodite facer-

au&orita

tl

temíuam

dotium veflrum, & omnia,qua ad cultum alta:

ris pertinent , €d intra velum funt, per S«terdo-

i

tueantur.

Mrkq

te i adminiflirabuntur , fiquis extraneorum ac«

lorte

ceferit occidetnr.

Deinde prodigium:

lud oftenfurns,quo ]ordä-

d-:i'»:t:,ïbl

Jordanis

N tt&)

retentus

nis rerentüs eft, & port£ aquarum apercz funt,ut

Ob reve-

IT

populus omnis tranfgrederetur ; Sacetdotes fta-

rentiam

pendi hujus miraculiadminiftros elegit: qui pedes

Wt

Sacerdo-

W

Q

tum.

in extremo aquarum tinxerunt, quafi tranfite vel-

lent, ut videretur flavius curfum fuum Sacerdoti-

ttiói

bus ftitifTe: atque ita illi procedentes in medio]or-

M)üüüpo

À

Jfue ».

danis fteterunt accin&ti , done£ omnis pepulus a-

fm.m

zentem alveum tranfiiffet : ipfi(que exeuntibus fe.

tf tMp

quebantur undarum montes repreffi , reverfique

dfüomm

'üty

in alveum füum tota crepidine flaxerunt. Confit-

Á

duo-

nat ;tiam,quod pracepit Dominas Jofue, ut

ecim

W&Wdah

P

INüs

Dz DicwrrATE SACERDOTUM, .

19

Vr

decim vitos per fingulas cribus sligeret;quiéloco,

Dimm)

in quo confiterant Sacerdotes, duodecim lapides

u [

affamere&nt , utinmmonumentum admirandz Dei

1l judit

potentiz toti pofteritati erigerentur,& in fignurm,

rirt f

quód Sacerdotes in fluento Jordanis ftetiffent.

ahadden

Advertendum autem eft diligenter , Primates

lpl

totius gentis dele&os,qui humeris fuis attollerent

vrirdin

lapidzs ;

ftabat.

quos pedibpg Saccrdotqm calgatos cone

A

;

um

& Hf

OST hac voluit

Deus Sacetdotibus deb

;tum Miniftes

tio Saceta

hat

honorem &obfervantiam alteto portento af«

dotutn

us d

ferere, Nimiim ut mutos Jerico ab(que omni

muri Jeti-

gmo d

bellicarum machinarum irnpulía profternere: fo-

cho cot«

im defem

lo, operá Sacerdotum ufuseft : quí eostubis ac zuerunt.

ottatüfy U

buccinis arietinis clangendo funditüs diruetunt.

audorit

E hoc faffzcit, ut potentiffima ac miunitiffima ci- Iofue 6«

ii

vitas in lraelirarum tranfiret poteftatemn, Ob qua

d ddtd

tanta exiftimationa officium Sacerdotale cultutfi

eít , ut frequenter in facris literis, ubifermo de Quiexil«

" S(md"

uftri aut

um d

Principibus ac Regibus habetur, repetias ilios, et-

fi reapte non effent, Sacerdotesappellatos. Quod

regia ftit4

e vocati

j goJOIt;

2. R.:g. pater, ubi dum recenfentur omnes Princie (unr Sa.

g

pes domus David,&munera quibus fungebantur, cerdotet;

1 :[[Z(

additur, fi/ii autem David Sacerdotes erapt. Ec 2 Rag.9.

lo

cettum eít reipfa non fuiffe tales,cüm effent de tti«

UE

mhlIWW

bu Juda: in qua; Apoftolo tefte, nullus potetat f« Hebri i

j

cerdotio fungi : atque inde idem ille probat Chrie

hu

Id

um non potuiffe Sacerdotem effefecnndüm Or-

p

fu.

dinem Aaron, huic loco conformiter loq

uendo , , Rég.201

l

neceífe cft affirmare,quàd Sacerdotis no

meh pct- 757 JV;z,

L

fonas denotet ptimarias &regales.

i

ag

Eadem notione L;r.Rabbé

(

hanc vocet alio cap. repetías : ubi dicitur [ram d«/emen

Jaititen Davidis Sacerdotem effe : & conftat ofa- € ^/102

yu du

ietp,

j

d

4

€

l'.

o

bl

vt

20

CToacrATUus Parwus

lanC

€io non fuiífe, cüm fic anté nomipentur Sadoch

"

^

& Abiathar Sacerdotes : fed tantüm fignificatur

p

i

ánter Regis amicos primum tenuiffe lotéum , &

n

g. Reg«c.4. quód reliquis judicibus pralatus effet,Sacerdorem

Sacerdos 4

pellatutn. Ita accipiendum eft, quod 3. R«g. de

j

pro Prin«

D

ul'X iM

Zabud filio Nathan dicitur Sacerdotem effe , fa-

€ipe, &

r 'L((mlül

períona

miliarem (cilicet , &'quo privare RexSalomon u-

R«gu,

teretur. '

i

! C Eligïïhf

giiïüblli*ll

Hac explanatio alíis quibufdam S. Scriþruyæ

ol

locis dabitlucem.

Geuef. 41.

Enimveró pradicta robur aceipiunt ab his,que

g:qmu:.ö

Zxed 16.. de Ozia réferuntur. Cüm is anne-ratís (cx:o de-

n

1ob.12,

ARA

Alsas.

€ cimoregnate cospiffet , tantá pracfuit clicitate ,

»

2. Paral.

E uti

figaes aliquot abhofte victorías reportarit ;

ul

€. 26,

- plurimas urbesarcefque munitifmas cx(truxerit,

T

i

Oziasgex inque tantam excreverit potc&acem, ut exercicum

ut Bajori trecentorum feptem millium cenfuerit, quibus

u

giiet in

honore

iple atma dillribuit , & ftipendia numeravit : tam

n

Sacerdoti

1

; denique profperis bello ac pace fucceffibus ufus

*

&nunusvo lit,tüit nomen j

us per exteras gentes long? latéque

A

"

n

m

lutufu- vagatetur, Ad taritum honoris & famz culmen ;

hD l

pare.

cüm evectus effet , dicit Scriptura , £levatum eff

ii

cor ejus in interitum [unm: adeo ut mcro faftu

alteram (ibi voluetit vindicare dignitatem , nem-

A

Mu

i

M

pe Sacerdoralibus indutus infulis churibulo acce-

qu

pto ingreffus fit San&uarium,[quod fas (oli Sacet-

ARl

doti] ut adoleret. Officio hoc, quód fibi excellen-

Pnfllcl

unu

tius videtetur , uti volebat, Sed enim fua fretum

MT

potentia Ázarias Pontifex ab íncospto conatus eft

lg]'

detertere: Non ef, inqait. ez offieiz/Ozia, nt ad-

VTA [i]

oleas iucen[um : (ed Sacerdotum , qui eon[ecrati

tl

:

li

funt ad buinfcemodi mim]lerium: egredere de

Mj

Sanülaario. Relu&antem Regem lepra invafit,

Porró man«-

bus ,f:]

que & ip(um revocavit à temeritate.

D

fit

aj h

H

*

[

MU

Dz DrzGxiTATE SACERDOTUM, 21

tinennrf

fitinfe&tus ad vita finem: adeó ut Joathan filio

lm [piü

regnum cedere, & ? populo eje&us campeftrem

ife n,

caíam habitare coa&tus fit.. Quod fanó multa di-

t fuetde

gnam eit confideratione, ut intell 'gatut,in quane

d N

tà faerit id temporis zftimatione dighitas Sac

*I- Chryf. has

x df

dotalis: quandocäuidcm, nt regni füi gloriam t

Stomon

ed- i 4 dé

- deretclariorem; eafe Ozias prefumpferitadorna- verb.lfas,

te, quod elegantiffim? in duabus homiliis Chry-

-:7z anedio

iXj (oftomus; nbi hanc hiftoriam füsé exponit.

sllius, &

bom. ; &

l'eccato huic fimile fait Saulis offerentis facti-

pring.

vlisque

ficiu : qui tazdante Samutle fe exculavit, dicens :

$0fi. 1.

wode

Jeteffitate compul[usobtulifacrificium, Ob hoc

iiat ,

Ícelus tanta eum viudicta Dominus eft perfecutus,

Sauloffi-

ag

10 Sacer-

ut & regno «X vitàexuerit, non obftante, quàd ^

otis fun«

selra

multis lachrymis. Samutl. teatum. de

refettim

precatetut. a.

Eadem fuit temeritas Core , Dathan; & Abiron ,

j, quht

cotundemque aflsclarum : qui invidià atdebant. Nuss; ug?

vt

ob facerdonii honoreto Aaron & liis delatum : Temeritas

Vs

—

fins

cümque Levitz cffent; ibi illum affezere níteban: . Core &at

g u

tüur, qnam prefaürmprionem fic altus eft Deus, uc C 2rum.

T

fpe&ante omni Ifra£l terra abforbuerit vivos, &

m

infernus ctuciandos devorarit,

micm 4

?7$ IV.

/

j Y

"Ognitum eft, quam poenam Matiz inflixerit Poena wa-

C

qlasit

3 ?

Deus, quód fratri fuo murmurando dérogaf- riz fororis

"d

fet: qu& tanta fuit, utlicet Mofes pro eaenixe iupo Moyti,

d

plícatet, leprá tamen infecta fit ,& diebus feptem

0"4" f*;-

j

€xttra ca&ta gcmucrit c&tecotum. communion

D

prívata,

mwü*'ld

wll

Maximas imó poe

Inas » quas Deus 6xu!ccrat6

furore de Ifcaelitis i

MW;

n dcfetto fampfit , feditiones

1

",/,ndl

ille adverfus Mofen & Aaron acciverunt: quipe

?ïiuvaüh

pe:Sacerdotibus illatam injuriam promptiffimé

g m

vis patienter alia crimina

]

Íemper ultus eft, qumþ

Fj

fetxe

Á

y

j

22

TaacraArus PnarMus

"

$

(

fetre videretur , in illa tamen vindex inexfpe&a-

N

a

4

tusanimadvertit,

t i

Alig plurimz legunturin facris Littetis eotre»

fs

jl

priones.quibus eos,qui Sacetdotibus debitum ha-

('W (10

norem negarunt, apprehendit, quod fcelus quan-

[ qu,ü

efee 4.

tum ipfi difpliceat, conqueritur Ofeas: ubi exag-

,:mnml

getans magnitudinem peccatorum , qua Iíraelitze

j J,"

. inidolorum cultu commiferant,eos comparat his,

-j

qui Sacerdotes nullá teverentiá obedientiáque di-

m

nantur: Populus tqts, fícut hi qui contradicunt

P

Tsed.i

7* Sacerdeti. ln Exodo fan&tum eft : Homo quicun-

Rebellis

[ Wmïw

Sacerdoti

que fuerit a fuperbiayut non exandiat Sacer do-

w

&poriature

6« aut Judicems quicunque fueritsn diebus il-

m

lis mortettr bomo ille.€4 omnis poptilus timebit

li

eum,cam asdierit. Proinde multüm commendat

g?ïf

" SpiritusS, ut honor Sacerdotibus proprius dcfe-

(

:VA

edeT. tatur:Jntota animatua time Dominum, C$ Sa-

»

n

€erdotes illins [an£Hfica. Acftatim a'tero verfu re-

wl

etit; Honora Detum ex tota anima tua, & boua-

ii

rifica Sacerdote:. Übi manifefté liquet , Sacerdo-

ld

tis honorem-divino fübjun&tum fuifle : ac fi velit,

adivina Majeftate nihil dignius aut venerabilius

bteris

hii

xepetiri. Unde fic explicandum eft à Sacerdotes

fanthifica , id eft,illos habe tanquam rem fan&tam

tylr

L

& Deo conífecratam, quia ín fan&iffimo munere

| M

eccu

antur. Hanc ipfam obfetvantiam pluribus

item

j

Mij

.r]:'l- lo«

ocis inculcat ; /wite tangere Chriffos meos,

lttds

€9 in Prophetis meis nolite malignari. Ec : Qj"

Llb

adietshs t apcitqot,tangit pupilam oculituei.

V.

D

Wm/amä

Áf

Liud füppeditat facra Hiftotia, quo eftímari

A

poteft, in quanta veneratione münus Sacet-

Nutr3f. dotum haberi oporteat, cüm Phineesheroico fa-

us.pu*

lg

cinogo' (c nobilitaffet ; quo zelo Dei impolf

giono

IN

Dz DicwiTATE SacrRDOTUM.

23

dey incxfpoä

gionecransfixit Zambri Ifraelitaro aufum cóncum-

berecum Madiauito fcorto, in grave totius popu-

Literisen

li fcandalum,manif:ftamque divinz Maj:ftatis in-

jutiam , ut oftenderet Dominus, quàm gratus fibi

itdebitgnl

ET

hic viodi&tz furot ex(tiuffer, fuam ipfe iram miti-

gavit, premiumq; ftatuít ultoti, dicens ; Er£t tamz

Jb

tpfiquam (emini ejuspattum (acerdotsi fespitev-

htl

tompità

num : quia zelatus eff pro Deo fuos €$ expiavit

feelus fliorum ljraet. Unde patet, quàm debeat Sacerdoti

diviáqd

1777

e(le Sacerdotibus cordi honor divinus,quantoque proptius

ft 2elus

eis zelo & fetvoreincumbendi , ut tarpitudinem '€

m

onoris

TINTOI

omnem atque immunditiam ex hominum cotdi-

1Vitii,

bus evellant & extitpent , quod veró maximé ad

ii

rem,ob facinus tam infigne & glotiofum nullo a-

jpplum

goome

lio premio dofatus eft , quàm in Sacerdotali di-

gnitate conftantia , inque nepotes propagatione.

stpriu:d l

nun 1

Ita Ecclefia(licus,à quo thagnisencomiishoc ipsä :

fa&tum celebratar: Jdeoffatsut élli teffamentum Ecelius:

gt

paeis, ue fit ills & (emins ems faqerdatii dignitas

x

$n aternim ldem venerabilis (enex Marhathias fi-

gt

-

liis fuis ob óculos potuit,per hoc eos animando,ut

st

fine metu przlium ineuntes fanguipene prolege ,

Ti

Dei profunderenon dübitarent, P bisees, inquic- r Macb.t,

];üïäSW |

barpater noffer zelando zelum Des acceptt tefla-

lmm Iu

mentum (acerdotii ater i. Exquibus colligi po-

yifimo?

L

&eft (ummo in pretio dignitatem Sacerdotalera

ial

haberi, cüm ipía quafi in tipendium operis heroi-

Ci & excellenriffimze virtutis data fit.

! md"'p"'

u^

. lMlud denique imprimis notandum , quàd ipfe Chriftus

,l

it

Chtiftus fammus Sacerdos & Rex Regum ; cüm etiam mas

Doftrá te&us catne inter homines verfaretur; po-

losSacer«

dotes ho-

It

A

teftatem Sacerdotibus quam habebant, non dero-

noravit.

d

"

garit, (cd eandem agnofcensleprofos à (e munda-

Matth.8,

fizs

tos ad illos remiferit; ur pro munere fuo ipfi defi-. Zuc, s.

N

p

p

B

nirent

gk

N

"qnácrarus Parwus

ïgall

yiet

nirent; fani e(fenc, nec ne, tum etiam at reciperent

j

oblationes , quas lex prefcribebat. Quin aliquos

[

r

fanate ftatím cüm nollet, eosad Sacerdotes mifir,

n

quí initinereàlepra mundati fuhe , ut viderenrur

jl

ob prompram obedientiam , qua fe offerte Sacer-

"

v?

dotibus non tárdabant, fanitati priftíng reftituti,

a

Luci. ldconftatin decem leprofis , quos propter ca&el-

«MW

lum Samariz obvios habuit.Et quod tmagis miran-

gt

dum.cüm fciret Chriftus Sacerdotes efTe hypocrifi

infe&os, fimoniá depravatos, avatitià ardentes,(ü-

;5'13',&1&5

petbiá ínflatos , pluriumque vitiorum contagione

'y;*i:g:m'«

pollutos; precepit tamen populo, vt eos henora-

- ;gm'ua fs

m

tet , & . quz pradicarent exequenda , cerficeret.

— Matbis, Onniaqua dixerint vobis, feroate &v facite: fe-

thcï

eundim operaveró eorum uolite facere.

q

hi

Iy.

i

COA D U

[

i

D

De Pracellentia , quam ueteri nova legis (acer-

Mp

dotium [uperaddst.

jur. ï

$.

I

p n

À, qu& prata&ta (unt, quamvis magna appa-

hzW

reant ; ntibestamen fuerunt & ambra,quibus

lr

verum & propitiatoriotn legis Evangelice facer-

DT

NetsTe- dotium fignabatur: omniaenim , qua in lege na-

ht

ftamen

turali & fcripra tam accurate obfervata (unt , figu-

Vrb

tum novi

! fam quaüdam five tabulam pictoris arte delinea-

| ltglxïn&-

figura

tam prz fe ferebant, per quam altifima legis grá-

tie myfteria prenotabantur. Hoc Corinthiis de-

[

1,Cer. ia.

puntiat ApoftolusOpsnía in fipuva contimgebant

Ti

illis.Et ad Hebrzos , ubi fpeciatim defacrificiis &

Mts n

"

facerdotio tractat , dicit veteta illa adumbratam

/rtnol

fuiffà imaginem prz his,quz in novo Teftamenro

f(i) [4,

Hebr..dv. peraguntut , ait enim: "Umbram babens lex fu-

li,

[ (

Hm.

lm

L

! fur?rum bonorHun gon gpfam imaginem ver

Á

XUj

DE DIGN[TATE SACERDOTUM.

1j

Ut

Ac ibidem fuse interfe nova legís & :mnquæxa- Qux d,fre.

j Qmmnu

cerdotium & facrificia comparat. Quód nimirüm rentia in-

Cs

non fit minor corum d: fïercnm,quäm vivi homi- ter Sacer-

iU videm

nís & picti, aut [ut meliàs explicemus,] rantaeft dotes &

viferte f

diftantia, quanta effe pote(t; cüm Deo vntuh ,rauri,

acrificia

novz &,

Áine refs

& cztera anitmantía OHCFUUIIII, cumqnc cndem

anuqua

poptedi

Unigenitus propeccatis noftris interemprus,& in

legis,

Is

noftram juftificationem refufcitatus offertur,quod

Mltbyyon

facrificium divinz Majeftati: adeo gratum , acce-

vudnto

prumque eít & fuit, ut propter illud , oràni furore

mwn!zgwua

dep'*fre peccatis indulferit : quamvxs enim peril-

us

la graviter foret exulcerarus , majoti tamen per

m&l Mlb

hanc fioftiam clementià eft mitigatus.

etjnt)

