ftituunt: uni; qui ob curas temporales opum, aut

,ï(mz

n

ejufimodi : quas effe fpinas dixit Chriftus, quae fe- Lue. s.

E l

men optimum füffocant, ne fru&tum uberem lar- -

CFDP?-

bnring

giatur.Eft hicobex generalis, quo dzmson & mun-

n

Zïiüm:

dus innumeras animas arcent , & defideria falutis t;;;

orás

Bl

comprimunt ? Ícilicet ne defint rebus terrenis, & libusbona

hk

mundi vanitatem fequantur , quam fibi omninó multa

.m&m.

amplectendam ducunt, ab oratione facrifque exer. ollic.

citiis defle&tunt, quibuscertiàis falutem fuam affe- -

TL

p

ruiffent, Ne autem fe obligent ad confitenda pec-

r

cata , & difpofitionem neceffariam ad celebran-

gt

dum ; abftinere malunt feipfos uberrimo fructu

privantes.

d

hj

$. L.

r

g

«t Db*

]

)

i Qs obtc&or, meminerint ejus pärabolæ » bsc.dd.

T d

M

quam ad rem inftituit Chriftus de Patrefa-

[

yii

pl

milias , qui ad folemine epulum multos invitavit;

hifefeexcufarunt, quód curis tum quoadopes,

C

tum quoad ftatuta deft

inerentur. Unusboves er-

mummn

ptos erat exerciturus. Alter pfæcon"am do

, fg-(

"630

Tratciatus V1T, Cap, 1 x.

feu villam comparaverat, quam neceíle erat in-

fpicere. Tertius ducta uxore nuptias apparabat,

4mg"3»"f?W'F

Ceteri alliqua harum excufatione utebantur. Ad.

P

vertendum porrö omnes easlicitas fuiffe (ine mi-

:WW' 71

ftione peccau.. Nihilominüs adeó indignatus eít

m,]mxuto.

paterfamilitas, ut jurarit à nemine iftorum cznam

Mi! hlS ,

effe guítandam. Ratio eft, quiaut licita finp tem-

i i et

pore, &loco, debitifquecircumftantiis, non fiunt

100 git:

tamen fine peccato , cüm melioribus præponmj.

ygres d

tut : fic enim negligitur fpiritale bonum, nonau-

&EIWS ) ïï""

diuntur Dei infpirationes, qui invitat ad long? per-

fedtiora, & maximi valoris.

ndo',?bü,dm

lh.

- Multa li d

Infüper , multa fant licita & honefta fecülaribus

€ent lai-

nyllimdi

five laicis, quz Sacerdotibus nen licent, quiain

cis, non

liv gt

Sacerdo-

ftatu Ecclefiaftico & perfectiore conftituti, Unde

sipana

in Jure prohibentur fzpiüs curis terrenis incum-

tibus,

i, gw'/mmiüm

bere , negotiari ad opes augenéas , eó quód devo«

unin a

ti int cultui divino , fpiritalibus dumtaxat com-

Tr. . c.8.

yumpimuit

merciis mancipati : utfuprà. Proinde mandatur

ln

etiam, contenti fint honefta quadam mediocrita-

NT

T. 2.6. 13,

te, vï&u, veftitu moderatis; de quibus & füprà.

firttit w

Hinc mage vitiofum eft in iftis, quàm fzculari-

bus, propter haíce curas & occupationes rariüs

Terony i

accederead SS. Sacramentum , rariis celebrare.

)

Á t

Quibus idcircó jure dicitur: 442ez dico vobis.nemo

r

virorum illorum.qui vocati [unt . gufLabit canam -

Paena eo-

fuuntm c

meum. Quá fententiá minatur Deus grande fi-lpplf-

Iufb , qui

a,

Miffa ab:

cium;à quo nobis fant caveamus; Vel enim intelli-

flinent

giur decena ejuídem Sacramenti , & tunc ficjufto

1t' qi p

"i il

propter

Dei judicio, ut qui idacftimare nefcierint, & ob res

Dccupa-

lii

viliffimasfe diutiàs privant bonis czleftibus, [ càm

tbdtisis

tiones,

tamen particulariter fint invitati Jin cordis duri-

t jmithe

tiaatque appetitu emortuo confiftant , adeó utin

njm' lt

|

; diescrefcat tadium , nec ip^ optent recipere , ,fäd

cuds

I hd

'llm.c"

W

n

R,

De Frequeniatiaxe Mife — r

b

N

eüristemporálibus mifer& pafcantur, ubi porró ac-

N

TP

Ay |

cedunt magis, ut ajunt; pro forma,nullamin mente

M

T

percipiant dulcedinem , omni utilitate fruftrentur;

j

hi.

quin in fine vitz, aut non recipiant: fin magis;

nullo emolumento.

i

]

Contingit his, quod omhnium parenti Adz, Gemf.2;.

T

qui càm polfet ex arbore vita comedere iüvitas

71

tüs à Deo, noluit : cüm vellet, non potuit, ut

-

"p

ob priorem culpam plecteretur. Et quod virgi- Matsb.as,

nibus fatuis, qua' fponíüm exfpectarunt dor-

-ïümme

mieudo :þö&, cüm feró veuiffent , foris permanere

juffæ fünt.

j

hts

Quód fiintelligatur de coena regni caleftisl'ut

Mij u

ia

alii volunt | magis terribiles fünt illz minz, & gra-

vius fupplicium impendet.- Etenim jure punien-

þmm;:

7

tur , qui humaniffime ad divinam menfam invita-

ti, eamdem craísenegligunt, & ob fivola nego-

fl

hinis

tia, ac res peritaras fefe excufant, Nempe cumad

€xlefte epulum intrare putabunt, excludentur: Qxi

PT ETA

n gt

fpernis, nànne €3 ipfe [perneris? Cumfatk

ä;kcglmï.ä?

fieris contemnere,contemréris.

gau: de-

n

Ls ]

$. I

us

T verbnon mirentur , nec nimiuseffe, quem

n

dicimus , rigor videatur. Nonillum egofom-

l

niavi ; notat idem S. Cyprianus , qui ait; Sicut eft

L

p g

argumentum confecuturz falutis ; frequentare

Dd

SS. Sacramentum , & cum ardenti affectu reci-

^i

L

pere : quia principium eft in hac vita fruitionis

j

Wm,&m

divisz , qua poftea in zternum potientur ; ita evi-

u

dens eft fignum damnatiouis, nullo duci affectu,

nullo defiderio ipfim percipiendi; qui enim hoc

Pm

i

agit , jam in hac vita per propriam voluntateni feà

m

"d

Deoincipit difparare, unde nec Deus injuriam faci-

tnàfe ziernüm disjungat.

c':t, fiejufmodi homine

x ,

Ss

-Nám

y Wmh

642

Tratfatus V11T, Cap, 7 X.

ul

[

Gloria

Nam firecte ixxfþiciamus,nfhil eít aliud glotia &

1l WD

cceleftis

regnum coelefte, quàm elle cum Deo , & frui con-

e(t efle

at D)

5

(

vivio fempiterno , de quo Chriftus: £go diffono

cum Deo:

qone m

U

Infernus.

vobrs regnuta , ut edatts CS bibatta [npey men[am

gX

fine illo.

j

emeam , mvegno . Exalibi: Bearus qui mandu-

Luc,2.

eabit panem inregno Der. Cujus convivii figura eft

gpa

Lt 14,

ipfum$SS. Sacramentum : unde hoc frequentare;eft

" ho:m'.us»fw'

j qi

velut pignus futuri ; ut canit Ecdefia: Futura lo-

ría nobts pignus datur. Exin oratione ultima Mitfe

i

ii

de $S. Sacramento: .F«c nos, que[nttius , Domine,

jsmgstt

divinutatis tua [ompiterna frititione vepleri,quam

ii

pretmfi Corporis €9 Sanguints tux temporalzs percee

prto prafigarat.

adn ü

^

a vt

Si contra

vl

deamus , / quid fitinfeznus, & con-

Vi

demnatio zterna , nihil fan£ , quàmà Deo disjun-

&io, quod fignificabit Judex in fua fententia : /ze

d

me maledity inignem aternum..Exenimquitam

Yard n

benigue invitatus ex mera negligentia ; aut ob fri-

aenjogtt

iprmcutcid

volum quoddam negotium noluit accumbere;non

habebit, qued queratu

»wwnpumx.vïkm

j

É fi &ternüm ifti paenzefue-

tit addictus.

3

1punni, a

Qui &clà — Necmirentur,quod D

eum & cmwiviü ejus cöit;

lp od

qubsielundk

abftinent . tenyni dicamus, Ia eft, & hoc claimat ille per Pro-

Chriftu& &heram: Q Sacerdetes, quiae[puitis nomenzuetm,

tj

eum fuo

convivio

1€8 dixiflos : ]n quo deffeximuu te? Ex vefpondet : n

tD Bl

€on:erm-

axo.qnad diciris ; Menfa Domini defletla eff.. Quid

;'(Wkulw,,ag

nunt.

sefert;neftri Sacerdotes hoc non dicant ore? Nece-

pundm,

Malach Y« yim eftinter Chriftianos tam audax , tam à mente

ib lum

alienus,qui hocaufit: Sed sulr:,ait Apofkolus: can-

ftitiios

lMd Ti V. renrur [e nofte Deumfsélis autem negant.Proindt

ZUBCN

licet non dicant verbis: sezfa Domim: defpella eff,

n atl

i

clamanthoc ipíum operibus ; quandoquidem ob

übnrr;

h

res vaas, quales (ànr hujus mundi, nihil eam afti-

Vi d

ment;& privent efe bonis maaximis, qua in eadem

fW!lt?qug[u

Clariüs

sepamunicantur.

l

|

Tl

Ài

E

DelFrtquentatiane'MijZ

643

)

x

.. Glariüsid exemplo innosefcat.Si rex convivium

k

Wt

ditiffimum, fe dignum inftrueret , omnefqueauli-

Wdy

"m

i

cosinvitaret benignéad cibos lautiffimos , exqui-

M Wla

E

fitos, promitteretque his , qui accederent, à pran -

, T

dioíe daturum maxima beneficia. Omnibus veró

AR Ql

Tn

paratis ipfe in capite accumberet , cunctos, ita fa-

'ln('.wm'

ciant , horratus, illi veró huc illuc circa menfam

j lnl

dicurrecent , quód fozte aliquid fit oblatum parvi

ii

momenti: dicerentvemanus e[lelavandas , ive ob

t

ejuímodi rem vilem nollent accedere; horam pran-

W(VWM

dii i(tis nugistezentes , quód maliat cibis craíIiori-

L

busveíci;quis non dicat ab his repem & regale epu-

lum defpe&um efle? ilji vecó jiftam effecauffam,

1j

qua fe vindicet, aliàseos non admiffürus ?

n

I no v

M

Videamus igitar,num comparatio inftiui pofm:

:)mm

li

drebus minimisad immenfas, & ,Deüsne meritó i-

L

um n

raícatur & conqueratur.Et vetó queus eft -perlfai'-

»

ad'mf ä&)lm'

am ftatim principio prophetiz , velut qui maxime

Ifh£,X,

indignatetur; utex verbis patet duste cali , C an-

ueritur

ribus percipe terra.Cyuid hoc, Domine, quid expro-

Deu: de

usl

brabishomini, cümcalum & terra querelz teftes üóminuma

ia

eliguntur ? quaíi dicat : Non audiunt me homines, /"gratitu-

1ne.

j

bt

quibus dedi intelle£tum; audiant celum & terra, li

psipotm

cet ignorent, an caufTa mihi fit conquerendi. Quid

H

l

ais, 0 Deus? Fz/u: enutrivi &$ exaltavt, tpft atitem

n..,ï'wü;

kj

p

fprewerunt we,cog novit bos po[[:forems faum, €3 a-

Id

finus prafepe domumi [ue,ifrasl autesm me uou cogna-

g

m

u

g

Vity- F populus voeiisoon vntellexit. Quàm male üibi

i

grates referimus, Domine,qui creafti nos & volu-

$i

ifti, ut Creaturze tux tibi ferviremus. Infüper nos ad

ij

[f

eam extüli&i dignitaterg, ut /nenfie tuz convivas

j

n

adhibueris , & te rzeciperemus in. cibum , «qua-

q:räï

les, imó Augelis fuperiores efficiendo. Cüm- ve»

u MP

£O tottantzque fint rationes , ob quas grati accep-

u^

352

| uque

H

p

644

Tralfatus VIT. Cap. 7 X.

lgl

JJ u

Prrsgri- tique effe deberemus;tantusef torpor noffer ätque

ais

tiors Dco necligentia, ut compares nos bovi & afino , ani-

quim Qe

g

tcm!&"

mines ,

mantibus rudibus omnino & ignavis, eorumque

noscompatatione condemnes , illa etenim , utfint

m

mm&ïlli)

M

zudia omni humanitate , dominum tamen cogno-

fcunt, parentquc illi & famulantur ob modicum

a&ktlw

aioit

"

feni: norunt prafepead quod füftentantur, tan-

taque fame & defiderio illuc contendunt, ut ruptis

WF&:(UL :

Ígpe vinculis teneri non poffint, quin ad ordinaria

jnto as

paícua decurrant. Nosautern , quibus preponitur

jicus M

sícn (

V

menía cibufque cxleftis, qui nos ad honores extol-

lit, eternzque vitz confert alimentum , tam fümus

ib ped

ingrati , tam immemores beneficiorum ,.

Agnoïümus, |

nos ingratitudine polluamus.

D

qt infami

vndiicem lz

3

$. I 1I.

mudqutn t

A /AOdo non zftimatur , quod dixit Pfalmifta:

qqoub:mknu:fm

Pfal. 45. -

Homo ewm «n bonore effet ion tntellexsticomne

mwalalimm

du

paratim efl jumentis snfipientibus , €6 fmilis fatius

eff i i. Yd jam parum eft , cüm per Ifaiam clamet

(

Deus, nos illis ipfis jumentis infipientioces e(le:

quaudoquidé nos excellant in quzrendo loco, ubi

iritugil

vl

afcantur. O res digniffima omni confufione! De-

witi,

uspanem de celo (Sffert, homo fürdus contemnit *

Panem Angelorum negligit faícipere,ut aere terre

norumfe queat faturare : ille cim folidus, hicin&at

Ut

fumi, Paícua czle(tia miferi perdunt, & abejuf-

A

dem Deiconverfatione difcedunt, nein tempora-

ts tindo

libus vel modicum patiantur detrimenti , autnele

at m

praparentparvo labore, aut nefcio potiüs, quo in«

fm[lr&m)&

ftin&u; quare fugiunt ? cur fefeà Deo fejungunt?

o

inaximis Ípoliant opibus , ornamentis? ut qui

Qlibühnyutï

amorgis divini illx'enrd,vilipclldunt , quz commen-

"thttaberra

tus eftipfe Deus, ut ad fe traheret homines, €os

'ïïdlffgmfcum

fxuuirct, infeiptumtransfert?

Aüpente «

Muti

M

!

Wi

De -Frequmütz"ane Miffe.

645

WW;

Muti fünc, vaionem non habent , aftaliquam $:cerdo-

Itin

E

facularesadferant: nullam facerdotes, qua adinit- «e«magis

lpabiles

tetur, Poterit enjm dicere (xcularis:Uxorem duxi, cu

T Hämlä

àm laici

familiz mihi cura incumbit: nequeo toties me ex» q

n

pcdirc à ncgoziis , & preparare communioni : fors

Rn

fatisfaciet. Alter dicez: Operariusfüm , nequeo vi-

Wütgy

é&ui lucrando deefle. Mercator emptione ; vendi-

Mtgu

tione impedietur. At Sacerdoti nihil horum eft:

!lkv;l

ipfe veró juratus eft cultui divino , altatis minifte-

m,ïzqm

rio dedicatus. Ad hoc munus fe obtulit, càm Ordie«

Rottrgn]

nem facrum füícepit : unde & Clericus vocatut,

t z

id eft; Dei & Ecclefiz fervitio mancipatur.

Ms

Agnofícamus , Patres, vocationem noftram,

conditionem ftatus noftri. Cumque invitati fi-

H

Il

mus ad epulum tam magnificum & folemne,

Ht

;J;

l

quo uberrimus fru&tus; non perdamus id curis

fosic

hiíce mundanis intenti , quz nihilfunt , fi exme-

j iil

rito zítimentur.

st

Cxpnpow

at

Sa/ærdntu »qui fufficienter funt dipofiti . Miffamm

mmfm

a

s05 debert omittere titulo reyerentue atque btds

militatis.

od

$. I.

i

j

Uncagamus de iis Sacerdotibus, qui intet«

N

dum ab(tinentà Miffa , ob cauffas magis ap «

T

:?

parentes, titulo humilitatis & reverentia; quia ft-

m.

p

bi videntar magni peccatores, indigni qui toties

facrofancta myfteria frequentent,quód fape diftra-

at

p

g

ntur, nec ea excellant puritate , quam vellent.

Ml

Quibufícum, ut vincantur,parum negotii erit; pa«

g

tum utaberrore deducantuir. Tantum eos remit-

e f 6

glvy'.'ä':.

to ad figna feunotas fupra pofitas, & precor enixe,

buistr.

cas diligenter evolvant ; cogitent , quam araent.

u i

$5

bus

!

La

2406

Tracfatus V T1, Cap. X.

"

s

^ bus monitis ad quoüdianam communionem San-

j

- &i hortentur.Si enim iila dicuntur fäecularibus,qui&

j

d

non videat ad Sacetdotes majorem vim habitura :

[

JH

qui non folüm recipiunt facràm Synaxim in parti-

N

T d

culare fibi commodum, fed etiam pro univerfis of

ji

,gumm

ferunt in facrificium velut miniftr publici,quosad

i

i

Nota

lic munus Eccleíia deputavit. Unde omnescrea-

"

bené.

j

Crecacorz

türz meritó poftularent, ne tam eximiis bonis pri-

in

j C

Oormney

ventur: conqueri polï&nt,& ctiminari abftemiosil-

VWMAWI

* ]

queri pol. los,cüm finguli (ua ratione fpolientur aliquo bono,

,,MPWI[B

fent de Sa-. ipfi veró infinitis; crudeles ergo in omnes in fe cru.

n

g "B

cerdotum. deliores cenfendi.

Qua laculent & fapienter no-

j cele-

st

brande

tavit D. Bonaventura : cujus verba hic adfcripfi:

gt du

negligen

Cizm Sacerdos ab[ó, peccato mortals, C in propofite

w'w!lb] '

t:ia,

- Bozo, non babens lecitimum 1mpedimestum, ex ne-

"

Jraf.de gligentia celebrare omittit , tunc quantum inipfa

pr4p. ad

ij

Mtg'. bo$.

eff, privat Trinitatem laude C$ gloria, AÁngelos le-

lD)

ttta, peccatores venia, jufTos [ub[idio €4 gratia ,in

st n

Pargatorio extflentes vefrigerio, Ecclefiam Chrifli

g

fpiritmali benefício , €8 [eip[um medicina €$ reme-

gt

dio coptra quoridiana peccata,C9 vuffrmitatey.quia,

gt

" ficut ast Ambrefrus, (i quotie[cuna, effunditur San-

Bov

us Cbriffi, toties 12 remiffionem peccatorum ef-

d

funditur , debeotllum [emper accipere , ut femper

t6; tl

ntbi peccata dimittantur : quia]Jemper pecco , de-

t ,.

- beofemper accipere wsedicinam. Item privat fe om-

qeatusy

ntbus ralibus provenientibus ex [acra communione,

tsb

qua [unt peccatorum remiffo , fomitis mitigatio ,

(l o

méentis ilumtinati, interior refettio, Chrifhs &8 cor-

porz «jus myféici incorporatio, virtutum roberatio,

p

miwtmqum

. 60nt: a csabolum arvmatio, fidei certitudo, "þn'?le'

gcnn'zmq;m;

VWatso, caritaris exercitatio, devationts augmenta-

L0 C$ Angclormmconvivatio. ]tem »oncomplet

qiodl e

Bl injuntlum magna dignitatis ob/equium , nec

,mr;hocmm

O]fi«.

*

J

Ü

qu l

De Frequentatione Miffe. .. 647

m[mmq

officium exerce

t debsta [ervitutts Deis C9 tamen

Bj

feriptum eff : Maledi£lus, qui facit opus Dei negli-

i.

tl

genter.Item contemuit Chriflipraceptum de obfer-

yantia buius Sacramenti ; ideo Chrif us comminae.

N

"p

tur : Nifimanducaveritis carne filii bommis & b

;ä?iäd?n;

beritzs ejus [anguinem , non babebitts vitam in vo-

bis. 4tem abjtcit viaticum (ua peregrinanoml; ex-

M

tss

ponens fe perictlo mortis: quia nifi recipiat alumen-

"

Fb«äxï.

tum Corporis ChrifHi ,€9 vita vegetationem, effici-

tur [icut aridum membrumsad quod non tran[mtte

M

pitur corporalzs cábs nutrimentum. Ultimó, quan-

At

|

K

;

um in fe eft,

evacuat divinum cultum, €5 latriam

Uzde dici-

creatori debitam ingratus de beneficirs.

ET

zur in INumeris ; $: quiss sotndus efl ([cilicet à pet- Nu, p, .

wuwg*um

cato mortalt) €4 in itinere non fiter it ( feil. aNter

MA

impeditus ) & non fecerit Pbafe , anirna tlla de po-

:rimm

prlo fuo extermingbutrs quia [acrificium non obtH- —

ii

liz Domino in tempore [uo. Ergo quantum potes to-

£0 conatu, pev exercitium boni operzs , lacrymarum

ia

w

contritionem,€$ devotiongs flammam , expelle áte

TULM

omnem teperem €$ negligentiam, ne ImveniAras ve-

sls

:iwl

fpuere tantorum charifmatum dona.

Ha&tenus verba Bonaventurz , quz utinam al«

v

diüs expenderent Sacerdotes , & animos concipe *

'WWH

rent gencroüorcs , nixi Dei clementia & benigni-

g eitt

tate, & voto, quoipfe ducitur , ut hzec facrafre-

creatu-

"m d

quentemus myfteria,

ne nosipfi , caterafq;

1

.

Utinam pcr(haderen

t Dilatio

ul[llf

xas tantis opibus fpoliemus

celebiandi

fibihanc non effe humilitatem nec reverentiam ,

lu$exne,

j5

n

r d

.. proptie & formaliter loq

uendo: potiüs pufillani- gligentia ,

il

mitatem quandam vitiofam , a

ut orporem negli- quám hu«

"d

aut dzmonis fieri aftut

ia, miliiates

s?

gentiamq;in difponendo,

füb colore virtatis cona-

du

Á

. quimultos eó perducere

tur ; hocenim certum eft,o

mnibuseum virib? con-

Wmfü l

tendere,

$s 4

'W l

45

Jracdatus V 11. Cap. x.

yi

tendere;ut vel unam Millàm impediat.Proinde ini.

Wy,;;,ä: L

J

quum eft, falfa hac pertuafione ludamur, fore (cili

p

cet,ut cum tempotris dilatione ac

creícat reverentia,

g

ii

J

humilitas, aut melior difpofitio

; id quippznon ita

j

eft: fed qui magis diffecunt,

miriüis apti redduntur,

f'I/O'ul 9»1 .?1

£« 4. y« 6.

: Quia veró circa hz

€ varia Sanctorum attulim

g

bujsns tr.. tantüm hic referam,

Us,

1

Ambr.in

quod Ambrofi

us ad Deum,&

" ,,.Manl !

à S, Thoma refertur :

erat. pra-

Grave eff, inquit ,

qtód ad

; al t

f^. ad

menjam uam mundo corde ,

G mantbus innocepn.

a n

Mif s.

Libus non yenimus : (

d gravins e[f , fédum peccata

u u m

Th.. p. q. métuimus , etiam [a

$2,2r1.10.

erificium non veddamus, Ex

PT

quibus eliciant Sacer

dotcs, quàm non debeant ab,

32 argu-

ftinere à Miffa,

aitfraymm

snento, 24

nec tam facile, ut quidam. Sedhac

T

Cotfrä.

fentet

iia ad limam Thcolog

icam aptanda. eít,

MI(&M t

Quipp? conftat fatis ,

celebrare in mortali effe (à.

siadt t 4f

crilegiam gravitfimun

, & hoc caíu melius eft, aut

/)/)f//m/p)a/lll

minüs malum, abftinere, ne tam

grave Ícelus com-

sijin a

ItaexPli- mittatur. Unde verba ill

a explicanda, ut intelli.

tat verba

njrijtitunt

Suarez ,.

£

j

gautur de venialibus , ob

quz non ea;

qua pareft ,

accedimus puritate.. Autfi

síni a

$2.5. difp.

de mortalibus , intelli-

tmdru

8o, feh 1. €

€ , fi contriti & confeffi i

la fimus: qua ratione

vt ,Dm'wy

melius eft celebrare cum h

umilitate & fiducia di-

&i E nlnn

vinz mifericordiz , quàmt

imore iftorum abftine-

Mdt, t

re:quz, ut ait Hieronymus,

quamvis gravia, fi

m

difpliceant, non damnant,

*

neque impediunt,

minüs percepturi fractum

quo

. ii

accedamus.

"Mndpznm

I

a enidno]

DE haceadem fiduc.ia tua

&.at doctt Joannes Gcf—-

"Wentim; f

Íon, auctor

J

W

GePf. n iv

gtavis & fpiritualis :

& quia do-

Motwgi]

* Qrina hzcpia

& utilis,

de grap

ad confortandos pufillani-

Mädt LE

4d M5

mes, & docendumi

gnorantes , & multis pauca ad-

conf,o, neCbemus. Izterro

tlf

o

£, inquit, »ze, /7 dignus [im aC«

Do&rína cedere ad

Donsinum , fj f

9 4'/40'"1&;;

infiguis,

dffiGieuter praparatus s

'Wr/m;,, lii

defizo primuirna, tremifco,

refürmido : tandem ficve-

: ïmarl/fm

ffondea

lm

.(M

E

De Frequentatione Miffa.

$49

j

fpondsomihi ipfí: Iaterims quanzutma n me efl, ni-

R

bil, Deo propttio , msbs confctus (am [nper peccato

j

mortali, aut peccandi propelito : peccata autemve-

i

i

niali, etiam non confe[Ja , nequaquam obfiffunt s

hoc ttnuma fcio, quod apud Dominum miferwordia,

Nài

€f copiofa apud cumvedemptio , quód pietatis ejus

"

j

fontem nulla poteft moffra iniquitas evincere, vel

p

L

ficcare , quüd fi decreverit [alvare , nemoekt , qui

M&

"

condemnet, Ipfe pracipit , ut [perem ineo, CÓ meto-

p

tum in [(uas manus projiciam y obedio ut po[fumynon

eft erudelis , aut mendax. Venientem ad eum non

i

Mi

ejicziet foras provolutum [uis pedibus nou indignan"

üm:gm !

ter abjieiet , fed praveniet me in benedilliombus

-mi

dulcedinis, dum mibi difpliceo. O auima mea for*

g Is

micata es cum armatoribus plurimis s puek (ponfus

T

jnbet per os propheticam , utrevertarit: modó et-

SPEnA

zam te [n[cipiet, fs millies ab[celferis, contemp]erzs,

AUE L

irriferis, te vententem nonrepudiabu, penitentem

urond

aon afpernabitur. Si quis ex bominibus talia dice-

LR

vet, cvedeves, confideres , C accederes : Dens ipfe

T |

boc dieit , Deus boc pollicetur , imó Deus boe impe-

ii

rat, CÓ ta diffidens non accedes ? igitur 1n [naveri-

wmsicb

?ate , non intua vanttate confidens valuntarie uli

um

facrifica. Immmnudus es , accede mundanda ad fon-

al

tem puvitatis iscontaminabilem : e[urts,accede pa-

bno Ti

ftenda ad panem wiuificum €9 indefetlibilem: -

u

grotas , erit boc tua infirmitatis effcaciffimum ar-

usl

gumentum: fluxum [anruints paterzs , nec fanará

potas à medicis, boc efl., à tuis exerattus y tange ple-

n

zafide cum muliere bamorrboifta fimsbriam vefli

g ln

d

menti fefa, [acrofantlam videlicet bofliam, €9 fLa-

1im [anaberzs : fi pereul[anzte fentis à [erpentibus

m:[; 'Wlkf;'fg

perverlarum tentationum, quid veflat , nifi ut Jer-

" dl

[ d

peutem Chriffum elevatum in[bicias ? [i. dieis

jj

$57

Pro-

640.

Tratifatus FI1I. Cap. X.

p

ylsvw?æ

Propheta: Quomam umicus C$ pauper ego fum,parz.

ticep! effo [acro[anili bujus myflerui, bubebis Chri-

.

füum comstem fiduna, 8 bofpitem ditälw'ä?u.m; CAcR

um

fortaffis, debilem €$ claudam conquererais s memi-

H s

neris,quaniam tales ad comam magni Regts non [ae

uj

]ign vnuitantur , [ed etiam trabuptur , €8 iatraré

Qogmcon[ü&i

compellumur : lubrica (usn v ngquisy C$ inslabslas ,

)d

ecce hic panis cor bomimis confirmat : triffis ey €8.

q'mm "("

[

AWXiA? ecce vinutm,quod lat ificat cor bominis : in«

ii d t

quietaut tey68 Enrbant plurima? adbare ei, gui tite..

ii

mentes fintbus fedat , qui efl pax noffray ipje emim.

mILI

t : ]n mundo quidena pre[]uram , in me autera pa-

cem babebitzs : peregrinaris a Domtno? infortstue

m PWMM

Va

dine cibi bujus amabilis n[a, ad montem Des. de

as d

evgotandem formidas? quid expavefcis., 0 amma

mea? $ quare conturbas me? fpera in Deo,€8 cou-.

st

Doeiiz, p

fitebor uli ,quoniam ipfe eft [2lutare tuum. Saffi-

t

vabnnda forté quaris,ubi eft Deus tuus ? in boc cer-

lteme t

tà Conuivio , &n quio ChrifTus fummtur, rezolitur me«

s d

moria palJionis ejus ytmens Drplettr grgtig?,ïj* fitu-

lk s

va glaria nobss pignus datur,

I1I.

*

ninia, nl

Ípraan

VENIQUE refolütio hujusarticuliquam

li&f-

E.efolutio

d d

totiusma-

exSanctorum & Theologorum docirina col-

Mtodone d

t£rix.

ligere, ifta eit : Sacerdoti , qui excuffà conícientia

fibi non et conícius mortalis delicti: aut fifors

Mj ii

Brxentro

[ quodavertat Deus ] fragilitate humana , in ali-

Jos at

quod aut aliquod ejufmodi lapfus fuecit , de his

contritus & confeflus , et(i multos in fe defe&us

m A Y

lbwi d

culpaíque veniales animadvertat, nec,

uo vellet,

fer

4

iM

tur devotionis affectu : (f tamen adhibuerit dili-

f

gentiam,quz in fe erat, ut accederet con fiderate &

Criyfe

reverenter) hac difpofitione habita melius eft cele-

Bunbs Y

brare, quàmabftinere, licet titulo humilizatis &

majoris reverenda,

anm:

El

u

De Frequentatbone Miffa. .

61

.

rdos

p

( QOuamvis veró dicant Sancti, poffe interdum Sace

n

tam

communionem differri ad conciliandam iajorem

'Mï

p

facilé o-

reverentiam ; tamen Sacerdotinon facileabftinen- st

Wï'"""m

dumà Miffasquin majori castione,quam laicus dif- Miflam,

lus

"i, ) [

fertcommunionem : utrumq; raró fiat : ut quidama quàrm lai-

"

cuscom-

gï

Itj

TTheologusconfült:vez eff negandum, po[[e inter-

feunioneé,

dum bujn[modi frequentiam differri,ad concilian-

Snarex,

o

Wmm "

dam majorem reverentiam: sd tamen potius d ebet ao ss

W"ll"

A

e[fe rarum €3 extrairdinarium,quam frequens:me difp. óp.

forte contingat illnd P[almi 1o1.

Pereuffus fum ut. [e8 4« ad

Mnin

nen.

fünum, $ arut cor meum, quiaoblitus [um come-

F'!"vlmng'

E

T m

dere panem meum.

Ut autem id claritis intellicatur , exemplo fiet. pectas.

ïïfglwtüf,i:

Ponamus duos Sacerdotes hac Dominica celebra- tur id ma-

| W(.': a

re , pati devotione & difpofitione ; fimiliter altera gis.

M.

L

h

Dominica , pari diligenria fe preeparare , fibi item

"a

d

€avereà peccatis pari ftudio ; unus veró huuilita-

Á

tis & reverentiz cauíla differat in fequentem Do-

As i

minicam , alter celebret tota feptimoana. Haud du-

ag

bie, hic excellentiüs erit difpofitusfequenti Do-

:

minica, quam ifte, qui non celébimgrit ; prxtcre&.

)

füperat in maximis divitiis, quas fibí totique Eccle-

uod deocto diebüs dicitur , ea-

at

fix cumulavit.

uwäu

dem ratione de quatuor, duobus , uno dici poteft:

T a

nempe ceteris paribus, qui celebrat, longe non ce-

as

lebrantem excellit.

p

d n

"RO

juxta.hanc refolutionem , quae vera eft & fecu-

vl

g

fà, zequum videtur , ut vigilemus, ne nos damon

g

Íub períona religionis , reverentiz, & humilitatis

d

Miflà deterreat. Vera religio eft , offerre Deofa- Qua vera

crificium Filii incruentum. Vera reverentia eft , fa- religio;re-

T

j

e. verentia,

u

AA

cra myftexia venerqf*, quoad poffümus,devot? c

& hurpili-

lebrando. Vera humilitas eft , agnofcere tantamin

jj

nobis efle infirmitatem , uc vel pedem figere ne-

7)

j

'guca—

N

pint

452

Traliatus VII, Cap, X,

WWWG

queanus fine przfidio Sacramentorum, Et licet

P d

folàng. demohis averteremus læt;itiam,, qui enixg

gurat ne celebremus , conandum eó nobis effet ve.

g

mmllthe

. hementer, cüm cecti fimus , effe ejus cogitationes,

" ut damna in nos maxima procuret,

g n

"

ia

$. 1V.

OLje&io

Orte cuipiam videbitur , hanc refolutionem

'";mäno [

€ontra di-

E

& dodtrinam , qua. confülitur frequentatio

"P.

&s,

Sacramenti, etíam his, qui multis venialibusinqui-

gxqo* D

aol

nantur,non re&$ convehire cum üisque füpfä a.

é&atu fecundo & quarto diximus de pucitate & (an.

qaphuüm

nilehiog

&imonia , qua ad celebrandum: opus, & deprapa.

tatione neceífario adhibenda; quandoquidem ibi

ol d

ad digne celebrandum tot conditiones, tantamqs

nb

diligentiam poftulemus, Hícautenividemur con-

tieuy u

tenti effe, (1 Sacerdos conícientiam immunemà

Á

mottalthabeat , & mediocrem ponat dilig&miam,

'upugm/imm

ut humiliter ac reverenter accedat,

a u

Selutio.

Huic objectioni. refpondetur: fi hzc duo de

paa Naeden

— fupexf&cie tantüm infpicias , contraria: videntur,

:ugzm&tmq

fin altiüs, nen tantüm non diffentite, fed & conve-

( od

Compt.

fatio.

nire inter fe deprehendes. Quemadmodum n can-

n n

* s. acora. C VOX elata & depre(fa non diffonant , (ed fuavio-

Vr

&guvi, remin mufica hatmoniam efliciunt :quanteq; il-

lia ia

laelevatior, hzc depreffior , tantó confonantia eft

tlt, u

melior ; ita hic : quantó magis commendatur fan-

Vif

étitas & perfectio, quá opus ad digne celebran-

U d

dum,& ex altera patte íe fübmittit Majeftas divina,

Brüii u

ut homihibus myíteria altiffima. communicet,

L ümus l

| quamvisiiimperfecti (int & peccatores ; tanto me-

Ti

liüs hifce duobus inter (e convenit , harmoniam-

Tiflpii

que efficiunt dignam eodeggsDeo. Quod ita eífe

Ytrl ii

in divinis clatius patet: Si per fe contempleris ope-

ra divine jufltiz , tam funt ftri&a , tantumq, hor-

Jutn,

[

üormpxq

rorem

"U.

d

De Freäumrnianä Miffe.

433

-

vofem incuciuntut eripere videantur omnem fpem

L

W

falutis. Ec fane fatendum eft tam eífe fevera, ut nul«

æmïm

laidoratione queat explicari. Exaltera veró patte

A

divinz miíericordi& effectus tam funt lati , tam exe

tenu,ut videantur ad audaciam um

l

pellere, omncmf

MM

queaufetre Cauffam timoris,

xïm

As

At hec duo exuema, quz adfaciem tantopere

contrariantur, fatis interfe confentiunt, codcmq;

Evrm'gsm

ex principio & origine ducuntur ; in Deoenimju-

Bmmw

futia & mifericordia unum (unt, una eademque

D

MR

fimpliciffima perfe&io.

Ws

Simile hüic,quod dicimus. Ex una parte; ut quis

g ;?ämj

Sacerdos fit, & digné celebret, canta requiritur ían«

AUUÉ cty

€timonia & puritas,ut pon fufficiat Angelorum : ex

tompr;

altera, invitantur tam Sacerdotes quàm ceteri ad

;mm

frequentationem SS. Sacramenti. His autem nul-

cu

la pugna, fed inter fe maxime convenit : unum alte-

to temperatur, & uttumq; eodem ex principio di-

d

kl

xganat, Nam eadem ex Dei mifericordia, & infini«

p s

taerga nos carítate proceffit, ut ad munus Sacer-

Tl

dotale nos exculerit , & ad divinorum adminiftra-

imt

tionem Sacramentorum fublimarit : qua cam ams

Qu

pla funt & eximia, ut ad digne pertractanda non

fufficiat puritas Angelorum. Ex illa ipfa Dei boni-

g

tate profluxit , ut fragilitatem hamanam mi(eratus

d

voluerit fe nobis conferre , invitare nos amantet,

o od

numquara à divinis excludere , duminodà adíit

meþ'

d

mediocris quzdam difpofitio, quamin hoe Tra-

(

étatu dixinus (ufficere,

od

ticulari & terminis Refpon-

Enimveró ut:magis in pat

etur &

mmüulj

$

mage lingularibusobjectioni farisfiat , & hac con-

declaratue

gt

u

venientia liquidius declaretur, revacandum eft magis in

s

in mémoriam, quod füprà advertimus. Nimirum partieulari

*

(

eretür c.$. f.7,

ujus ,.

Ya

dxifpofuio zecipiendi Saccamentum fic confid

cum

p

éf4 — Tratfatus VIT. Cap,x X

n

J

cum proportione ad dignivatem ejus , qui recipi

imnad

tür;talis eft ; ut nulla diligentia cüm humana

,(

n

tum Angelica ad eam parandam füfficere poffit. Si

d

veró cum proportione ad noftram paupertatem

atque ftagih'catcm ,catantum exieitur , quam pea«

5 n

catores 2dquirere poffumus, füfficiz, quaeà nobis

;,Sonuranims

gl o

pofita eft ; illa enim habita melius femper eft acce-

dere, quàm abftinere.

p

Portó (i excutiant hoc Sacerdotes. diligentiüs,

dicedetet

invenient fe , quotiefcumque celebrant , hanc ip.

fam doctrinam ad praxim 'deducere , quamvis

m

enim fint fanctiffimi , ubi ad facrofancta mylteria

fl 'Püfcaitïm?

yye od

accedunt, de íe confitentur : Domize »o fum dig-

nus, utsutres [ub telum sueum.Et ad hoc vel (an-

gbl

u

&iffimus tenetur non proforma ; ut ajunt, fed verz

mgpai?[tioml

JTimic

ita fentiendo. Quod cüm ita fit, non tamen abtti-

net à fümptione Sacramenti : quin. continuo in

qw'qmdzam'ctak

j

Íe recipit. Adeó , ut ex una parte agno(cat nullam

innitqurdg

fanctitatem füfficere, quz dignum faciat homi-

at t

nem tanto Sacramento: ex altera veró , licet pee-

wb dl

^

'cator fit, qui hec efferat, fetamen determinet ad.

fciras

fuícipiendum , confidens Salvatoris ejuídem mi-

m ts

fericordix & bonitati, atque intelligens fic ipfi pla-

atcilinum:

cere. In. utroque autem re&é facit, & praccist

tlcyrnh

doctrinam hanc ultimam: cum

]

fl

tium deducit.

LU

"

PF;(()L*C ad excrcïi-

Se A

At valde confideraidum

í pofïtö hoc ita ciï::, &

Tk us

dici; ut auiimus áddatur infirmi 5,non idcircó Sacer-

Vr

doti tam humiles fint cogitationes , ut contentus

SK V)Wï:,u[ W

hac difpofitione, quz míinima eft earum, quz fufh-

Qtturitos

ciunt, accedat ; imó par eft, eam perficiat, quoád in

duisii

Q ei

fe erit. Ut veró intelligatur illam poffe perfici, &

l

t

quouíque adípirare debeant vota noRra,'dicicu.r

"tt, u

ad dignam fumptienem Sacramenti opusefle ali,

samque

RUHJ P;gPan

it

.

ii

P

De Frequentatione Miffa,.

65$

p Na

tamque perfecta difpofitione ad dignitatem eo-

Mi

rum, qua fümenda, ut nullum ftudium , nulla fan-

"i

»

étitas cüim hominumtum Ancg

[»]

elorum queat fuff-

mdm

cere. Etenim illuc refpicit doGrina füpra pofita;

N:W) ?m

ubiintegritas, munditia, praeparatio Íurama poftu-

"t At

lantur. Non ut animis dejiciantur homines, fed eos Trast. 2

r

concipiant & conentur. ad perfectiffimam . hanc & -

L.

difpofitionem, nullis denique in hoc laboribus füc-

cumbant, memores quanumcumque profecerint,

MO

.

fe adhuc efle debitores. Quod autem ad finem dici-

m

mus; ad idem eft, fcilicet , etiamfiin fe, quam vel.

lss

lent, perfe&ioneni non reperiant, non ideó fic

trg r

mente . concidendum, ut abftineantà Miffa, fed

a,

celebren; fidenter eoaninío , utifta, quam deüdc-

Wm M!*w

rant, pctfcc"tlonc ahquando potiantur.

ttrl want

-"Eadem hic methodo u(üs eft S. Chryfo&omus,

MME"

qui quadam Vice cm oftendi(let, quanta opus fan»

mm-m

