tem. At quà fieri ratione pote£ , utignisillecons

du d

Deustuus

fümens & ardens , quod Deus de fe teftatur , non

X

u

agnis com- abfumat , nedum calefaciat frigus animorumt , nec

spuqen

fumensef! hütnanz: mentis duritiam atque afperitatem miti-

valtuci

adem di-

et & refolvat ?

;

cilur a

ss

Hebr.12,

Una vice clim defcenderet de cxlo Dominus

ul .

(aut Angelus ejus nomine)mons Sinai flammis

undare , ícintillas ejicere , tonitrua audiri , fulmina

i

iX lt n

torqueri , nubes denfiffima operire montem , buc-

m

; einà pcrürcpe/rc , & monsipfe concuti , ut videre-

tür non pelfe ferre Dei Majeftatem: EratZ, torus

M

Exad. 9.

DT

mons terribilis, at quomodo , cüm ipfe Deus toties

: undtne

in unam atimam defcendat , illa nullum edat fig-

! liil

num flammiferi amoris,tamquam fi non cognofce-

ret,quam recipit, Majeftatem EO quód quadragin-

lcm Cfït&m(]

intür of

ta (olüm diebus Moyfes cum Deo verfatus eífet, os

1 ipi

illi refplenduit in&ar Solis , adeó'ut intueri faciem

ll

non poflent ob immenfum fplendorem , qui ad-

N

.thtf, Qj

Á

2, Cht 3.

/

hzíeratex confortto fermonis Det.Sed qui fiuttati-

"ag (

to tempore cum Deo veríemur , necinfronte aut

&Wml Wbï

o;f, necopere niteat interna lucis argamentum ?.

e&

.]". Cly, l

De Prepavatione ad Miffum.

373

Alcorez

W'mw)iücæ

Sialiquid tragematis homo fümat,non ftatim ip-

tlj

genuscibi

fum deglutit , fed ita veríat, ut fapore ejus veltoro

^

melle &

Uf ii

die perírui poffit: in nobis veró , ciun Deo velci- (;ccaro

t d us

mur , nec veluniushorz Ípatio durat (apor & odor conditi.

'Mfmmw

illedivinus ; profectó reseft digni(Tima admiratio-

?!W?ä m

ne,quz & timorem debet excitare manifeftum.

$. II

ais

riff.r.

o

Er admirationem , dicit Ariftoteles , coeperunt 4

etaph.

F

homines philofophari : ciim enim naturz effe-

vgmmsm

4nprinm

a d.

;

us viderent, cauffafque eorum ignerarent, mira-

tg.

bantur res novas, & quo agente fierent , inquire--

bant; per hunc mentis difcurfum ac fabtiles cogi-

jporclum

demn dte

tationes invenerunt rerum naturalium puncipia

d ii

& cauffas : unde naturalis ícientia, quz Philofo-

phia vocatur , dimanavit, Nos igitur chm videa-

SMC ltmf;w

mus, ob fcelerum noftrorum gravitatem,effectum

at

novum atque.mirabilem , quem jam oftendimus;

ï;cwmmu

curemus fcite ejus caufTam & originem : ut & hirc

profluat (cientia, quz animis noftris maximo coni.

m&üïobmu

modo effe poffit.

pri S'xdlmlï

'anm&n )ht

Itaque praíüppofito , quod certiffimum eft, Defeftus

hunc defecum non eííein Sanctiffimo Sacra- commodi

Wi

ais

nong& in

mento, [ quo , quantum ex ejus eít parte, zquali-

d-

d Wuïm

hii

ter fine exceptione offertur gratia omnibus , qui &en

to,fed

,af

eam recipere voluerint ] clarum ett, illum defe- i, teci-

n

m

€tum efe in recipiente. Hoc enim ratio naturg- piemte.

n*(wk)'ü

d

u

lis & Philofophica oftendit, à cauffis produci ta-

um

lem effectum,qui conformis fit difpofitione, quam

"i

inveniunt in fubje&to ; ficut conftat experientia;

M

i

71

quod ignis facillime lignum ficcum corripiat;

qüod fi humidum fueritac virens, quamvisignem

$li A

gnfi)m p

a^

applicet, non incenditur : quin immo ignis iple

WI(/ Dn (

vires amittit , & eíle definit: quia. difpofita non

«(

/

e(t matezia ; utab igne corripiatur. Sol ipfe indurat

]

aj

lutum;

um

j

a

374

Tracfatus IY, Cap. I

"

un!f"

lutum, ceramque emollit;atque eadem cera ad So.

^j

W""

lem aprica candefcit, homines veró infufcantur;

Camii; unde Sponía in Canticis: Aolire conliderare, quid

?Uil

"

j

felca fim, quia decoloravit me Sol. Ydemque cibus

fano corporirecteque diípofito vires addit; inducit.

ii s

"

j

que pinguedinem , alteri malt fano.& zgro dam-

j

hi

num adfert, ac noxios creat humores; fic docet. 45

Medicorum aphorifmus : Cerpora no» fana, quam-. 5 i

và magis nntrzs , tantó magis ledz. Quin ipfum jgpos

manna, quod erat faluberrimum & faporeoptimo - il

zefertum, quo riunquam melior cibus erit, juftis & ;.wit j

re&t affectis erat fummze deliciz , in quo, quem ,j ji

vellent, invenirent faporem : alteris veró , quibus at

guítus erat depravatus, naufeam excitabat , utipfi- ,,,j i

Nuns, 31, mmetteftatifünc ; 24yma noffra jam nan[eat. J'per — assl

cibo ifto leviffimo.

il U

"Contra-

Etenim anne mirandum eft hos effectus produ-

^gios cffe-

m

&usin bo.

cià Manna, cüm eofdem edat fanctiffimum Sa-.— —A".

nis & ma

" eramentum, cujus ipfum eft figura ? hoc in iis, qui -al

lis opera-

' convenienti difpofitione accedunt , mirabiles cau-

r .Wf'['i:"

turSS. $a. fat effectus, qui nec dici poffünt , nec mentecom-

mhmhcm,ï

crmen: prehendi; his veró , quos malé compofitos repe-

tum.

titimn

tit, ob fupinam megligexu;iatn & indignitatem , ve-

ÁÉr

Anti u

nenum adfert & mortem indubitatam , quod fatis

b

1. Crr. 1. clareab Apoftolo definitur : Qwismandncar &5 Li-

li

bitindigné . indicium fibi osanducat €$ bibit, Su-

Chryf.

vt

per qua verba ita commentatur Chryfoftomus?

aoj

Quid ais ? die,qua[o, tantorum bonorum cau[a,C8

Q hii

emen[a, qua vitam exhibet , judicium fit ? £a [ane,

la, 1114'1 |

fed nonob ejus naturam.fed accedentis voluntaté ,

, ficut C9 corporalis prafentía Chrifli , quamagna

:/i,qmm

iif

ia nobis bonaattulit, oxom in mundum wenit , eos

L

qui ilum nonveceperunt ,sult mageis damnauit :

ts

la quotquos autem eceperumt eum, dedut eis poteffae

tens

De Praparatione ad Miffem.

375

1 |

lgan. .

tem filios Dei fieri. Ex Chriftus ipfe teftatur: $/som

i

IT

veniffem, C5 lacutus eis fuiffemn , peccatum non ba-

berent , vunc autem excu[ationem - habent de

M dl

eccato [uo.

Idipfum , quod accidit in mundum

Chrifto veï

AT

niente & prz'dicante , quotidie contingit in iis, qui

?'W&zg[a&

bene vel malà difpofiti San&iffimum recipiunt Sa-

Lars [ d

cramentum, hoc conftat fatisex illo effectu, quem

Pa

rimüm in inftitutione operatum eft, erat male dií-

H (s

pofitus Judas: und mottem ei attulit & ruinam;

d

Pof futme«

uodaffirmatEvangelifta : Pof? buccellam tumc u-

ptionem s

o

troivit ín sllem Satanas , cui fübjecic Dominus:

m

n

uod fatis, fac citiies, quafi diceret: quia indigné 45 mon

, .s

buccellam recepifti , malum, quod mente conce- invafit.

ii t

tum e(t , velociusexequéris; nam per buccellam

ml

iftam S. Auguftinus aliique Do&ores intelligunt

Sanctiffimum Sacramentum , porrö ille fic ait :

"n

Aug.

wérigl

Buccella Domiinica venenum fuu

fnda, quam ch

"]. .

, érati. 22

ldl -

]u

38 0oane

accepit, in eum épimicus intravit,non quiama

erat, quod accepit, [ed quia bonum malus male ac«

im,wüw

cepit. Videte ergo fratres, panem celeftem [pri-

y a

tualiter manducate ,innocentiam ad altare appor-

wmm?c)hw

"tate , antequam ad altare accedatts , attendite

jius

quid dicatis: Dimitte

sobis debita noflva.

"

]u bonis enim fantla ad fa*

gt

Etinralio Tractatu :

in malis ad iudicium : certé entm no-

m&m "

lutem [unt ,

j

vimus,quid accipimur,

€$ utique faxtium efl,quod

? Qui manducat,

(j

accipimus, [ed quid ait Apoflols

j

'€8 bibit indign? ; iudic:

um fibim

axducat €8 bibir.

rme

lla ves ma

"T al

INon ait, quédi

la eff , ed quia illemalus

Num enim mala erat buccella,que

j

e[h; qui vecipit.

traditaeff juda

à Domino? abfit ,medicus 109 da-

atl

ret venenum , [a.

Iutem medicus dedit : [cdindigné

Lf

em [uam accepit.

u

W

l

! accipiendo, ad pernici

Ààa 4

deo

T M

E

É

876

i

: Tratfatus IV, Cap. T.

i

: Adeó ut , cüm exfifta

"

t realiter in Sacramento

5 r

Chriftus, qui e& eratiz c.

aufauniverfalis , hunc ef-

,5

fe&tum operetur,

fecundàüm difpofitionem , quam

35

.Imoiü«

Anvenit in fübjedt

1 mmuü

o5 quod ergo re&tt difpofitum.

eft, maximam pe.

tcipit copiam bonorum : quod

$

—

mmsh(dm

veró malé , non

j

tantüm fruftratur emolumente,

p

fed etiam gtavi

flimo damno . afficitur.

" :jüovt[dm

Choyfsf. cormparatione i

*

Eleganti

bom 2755

dexplanat Chryfoftomus

.

* Sieut

ia

3. ^d Cer,

Cibus COr DO0Y Alzó , enm COTPHS IAUEAZLE 2B4

dzs bumnori-

diDm d

*Servanda

bus otctpatum , ampliz: lsdit €4 nocer

» Zec nllum

Mtbüi»fhfw

ipürmis — prafPar auxslsumi : fic

dizca,

(piritualss bic cibus , f ali-

n a&ct

quem invenit malitia iz

quinatutm, PIATSS 095 per-

ij

dir: non (uà natmrá ,

fed acetpientis vitio ; tale

ïü)m&ïqucnos,

entm (unt [ocs ude v

reds?

cellam intravit Satangs;

erz , n quem poft Lues

giucjus üW) ü

Eeclef. z.

Undsé dicit Spiritus (an&us:

(

Qnitiment Deum,

praparabunt corda fua, 6d in c

ficabunt animas [uas.

onsbedu ejus /an&i:—

anpiin

Curaccef

wulyime'

fürus pro-

Propter eandem caufam Apoftolus przcinitin-

bare íe de-

bl

ftar Curionis , ut quicunque ad panem hunc divi-

beat.

num accedet comefturus, d

ebita prapatatione fe

difponat , ne fort? judicium

fibi & condemnatio-

WT

l

p.Cor,1;, Qiém manducet.

depane illo edar ,

Probet autem [(eifum homo,4 fic

D

€$ decalice bibar,. Re&tbautem

dicitur : probet f

"pfum , cümin aliis cibis contratia

LT

fit

Da qnig

ratio:. quibus ut veícamur ,

primó placeantne

motders

guftui, (intne (aní , experimur.

Porró in hac efca -

: fbslini

nulla talis experientia requiritu

r, cum illa proba-

ticplnd,

tiflima fit, fed eum, qui eá frui v

elit, neceffe eft, (&

probare, recéne difpofitus (it ,

EL

ut pafcatut, fienim

'ttr; fs

minüs; nonadferet fanitatem

ille cibus, fed'ani-

titlzt fs

mum veneno 'mortali affliget.

Fartiped

Prater hanc cauíam, altera eft *

ob quanä;qüi

?"*'9 F

1oc cibo ftui velit , feipfüm, non

hunc, probet, ne-

ceíle

jükmdm

Ti

[

]

ä'ïrah

At

De Praparatione «d Miffam.

377

:

ceffe fit. Videlicet quia reliquos cibos in cotpus no-

Gd

ftrum convertimus, quód mortui fint , & nos illis

Ol

!

"DI

ipfis fimus przftantiores; unde cibum probamus,

fitae idoneus, utin noftram fübftantiam convertá,

Of 5'[

tur, Sed divinus hic cibus , non mortuus eft, fed vi-

B7

vens, ( Ego fum pants vivus ) & longé excellentior

Tur. * g

nobis, quiillo vefcimur , proinde necin noftram

fub&antiam convertitur , noíque in fe convertit;

mllü!hm

'u) N l/["

quod fibi Deum dixiffe afferit Auguftinus : ANee £ Mugufr. l.

me mitabis 1n te, ficut cibum carnis tua.[ed tu mu« 7- Conf.

LT 77

taberis in me , adeoque cibus probandus non eft , ^4? 1*

"MM

rv t

- fedipfinos, ne füumamus indigne, probare debe-

mus, re&teque nos difponere , utin Chriftum, qui

inmylin

1 efbgejus fümus, convertamur.

ii

CAPUT IL -

x

. Quám graviter peccent , qui celebrare im peccato

vhlspaatie

mortalipre[umunt : €$ quamjufta

1p[is [rt ra:iaf

Symihm&fg

cir Dei judi;igm perhorre[cant.

$.

I.

N t

f n

Uobus modis homo poteft effe indignus, &

/

nigmini

D

malt difpofitus ad recipiendum Sacramen-

ib ag

tum- Autquia per mortale peccatum inimicus fit

lais

Dei; aut quia in gtatia, licet exfiftat , frigidam ta-

ls

men habeat caritatem , careatque iis virtutibus ,

yux ho

quibus illum decebat exornati, & difponi ad dign&

récipiendum.

;an»ïil"

Si loquamur dehis , qui in primo generecen-

um

lfl,üüfl.-'ln[w

fentar ; ceffat omnisadmiratio, quód nulla potian-

tur utilitate frequentande Sacramentum , quod

m bat

fl

ex faa ratione cibus, cm fitanimz , eft vivorum;

qui veró peccati mortalis labe eft infe&us , mor-

jhcü dy&i

?

tuus et fecundüm animam ; unde mirüm non eft,

n

[]

Aa $

jin

5

Tratfatus IV Cap. 2 :

D

finullum percipiat emolumentum, cüm nonfpi- ,

"

s

Pc]üï(

ritualiter ; fed corporaliter & externe tantüm vef- — 0

Mirum catur. Enimvero alia eft & divería cauffa admi, 007

j

iM

efí quüd. rationis : quo modo enim faffert Deus injutiam — li

Deusferat

& opprobrium , quodab hujufmodi fibiinfertum — ii

indigné

2cceden-

qui heri poteft, utnon abforbeateosterra, ut Chos . i

tes.

re cum alfeclis , nec vivi fepeliantur ininferno? | '(wmä;irrï

cur non exitab altari ignis, devoratque pravari- lum

Levitu.

catores , ut quondam filios Aaron

qpi ali/cno ta

n- -';;WW ;þinä

tüm igne thusadolebant ?

4 (lfl[iMD'i n

Profectó fiid cum attentione difcutiatur , vide

a

-

z

gl N

bimus in hoc maximt patientiar- Dei invictama .. «b

elucere , qui ferat Sacerdotes mortuosin peccatis ^.j jj

celebrantes fzpiüs divina myfteria , & recipientes ,

Sandiffimum Sacramentum , touefque differat - r

exulcerati furoris ultionem.

d

Sic hominem Deo nihil deferre , àquo hoftis

t

zítimetur , & à quo pro tunc aternis fuppliciis |

WMIMM-

addictuseft, qui execretur animam , qua fadtae

avl

caverna draconum , fpelunca bafilifcorum, cloa--

i um

cainferno ipfo putidior: fic , inquam , hominem ,

Deco nihil deferre , ut audeat cteatorem füum , ju-

ynpdoyad:

jarpeita

dicem füum, in fcetidiffimam animz paludem de-

"TT

thergerc! Íe facris praecingere veftimentis ! Íacro-

o

amalitent

fanéta Mifl celebrare myfteria ! ceremonias illas

a d

facratas mente facra perficere! R.e etenim veta in

uv

his omnibus fimilis omnino eft impiis illis delu--

"falutribumm

oribus , quiex una parte cernui Dominum ado-

nidm

rabant, & verbis ad reverentiam c'ompofïtis

Pororseh

Similes

venerabantur : ex altera veró maledictis & cavillis

10b nty i

fünt Ju-

'obruebant , dabantalapas , & arundine caput pul-

"

daài itri-

5

j ts

:fabant, Pares his funt. infeliciffimi: Sacerdotes;

(oribus.

MM Ápt

lus

-qui ad divina accinguntur, cüm fe reos peccaü

N ag

- mortalis depcchendant ; inumó aliqua ratione;o

Qtandui

majo-

1 tsl

De 'Pmpamtiane ad Miffam.

379

ts

majorem fcientiam, & alia quedam adjuncta, que

5&.div«ä ab

culpam aggtavant , pejores cenfentur , quod Tho-

masà Villa neva Doctor fanctus füper hac Apo-

1l D

Conte.3.de

ftoliverba : Reus erit Corporis €$ Sanguinis Domi-

Sacram,

ibxi l

ni,itaadvertit : acfi Chriff um occidiffet €8 effudi[-

at (

Ah" a

LS

Jet eius Sanguinem. - Quafcumque enim blafpbe-

anias , qualcumá irrifones, quacumque 0pprabria

F rz

lx diotz

innpis/[itni fudzi corporaliter in Chriflum exercue-

vunt » has omnes [biritualiter repetit impius come-

vitn d

or, Filiuza Dei vur[us ín [emetip[a evucifigens,k$

z-

eflentui babens. Cyuod etiam affirmat graviter S.

in D

Cyprianus in huncmodum: P/ss modo n Domt-

UI

num manibus atá, ore delinquunt,quám cim ipfum

rà, gt

Dominum negauerunt. Quia ante expiata delicla,

al i

ante confe[[onem fatlam criminis , ante puvgatam

con[cventiam, facrificio €2 munevi Sacerdotis [e in-

f ippit

D

gerere non verenttr. Ex paulö poft: Aor £oncedit

u

pacem temeritas ifla, fed tollit nec communicatio-

n t

nem tribuit.fed impedit ad falutem : perfecutio eff

QM:MW

bac alia,€$ alia tentatio gravior. Ruardqri opor -

Zfpor, 1.

LMWX&XW

u

tet; quod fcriptum efl: Aemento unde exciderss ,

; o

€ age poenitentiam, fin autem; venio tibi 8 move-

1

bidem Furantue

Tif

bo candelabrum tuum. de loco [uo. Atque i

i

Corpus

rem addit tremendam atqueterribilem: Fascibus

riftiy.

d

d

adhuc exbalantibus [celus [uum,C8 contagia fune-

g

fla redolentibus , Dousimi corpus inuadnnt , [pretzs

,MW'[

falutaribus monitis , atá, contemptzs, vis infertur

p

Corpori €$ Sanguini Domini.

^

! 5&539

Porr

[]

)1

'.m ve«

? [MEJ«

res eft omni digna admiratione , cu

taifta fint, & incredibilis fit audacia , injuria terri-

r

bilis, contemptus intolerabilis, qui exercetur ir

jl

P2$1

M

j !

Majeftatem (üpremam ; tanta nihilominis Deum

4

effe patientia, tanta maníüetudine , ut (ufferat diu-

Ti ^

V

tiffimstam nefarios cavillatores, excitet ad melio-

f

rem

-

U..

-

L2f

Tracdlatus IV.' Cap. Il.

äzwm"""'

rem frugem,invitetad gratiam, &fi ver&eos ponni

"

teat, non deneget veniam delictorum. Hoc tantam

movet admirationem , quam nullis verbiseloqui, !/9'

€og

;)

i

o

itatione tanti:m & mente compledti polis. Sed l

hazc nobilisbenignitas & maufuetudo cad ere dum-

1

j

MM

taxat poteft in pectus illud divinum, &in caritatem

j

m

illam infinitam,qu immenfo amore homines pro.

w&gülümm

g

fequitur , eorumque ardet (alute. Nec enim omnis ,

patientiaman(uetudo,tolerantia humana,quæ!f'uit

ii

aut eritin mundo, nec virtus & caritas Angelorum

iil

^

Efbe/: 2«

ad hoc füfficeret. Unus eft amor Dei (üfficiens, qui

siumat

et infinitus dicit meritóApoftolus; Propzer zimsians.

s vt

earttatem [uam, qua dilexit nos.

y,qusixbmönwm

Patientia

Chrifti eft

- O Patres, quàm potens & efficax effet ifta con-

] ,mpafümcomz

efficax ad

fideratio , f ferio illamarriperemus! qua non cor-

3up l, 5"/'?

emollien. dis duritia per hanc mitigaretur ? Ipfimet dzmo-

sieiatt

dum,

ni , fi capax effet peenitudinis , füfficeret , ad com.

ii

punctionem ut vocaretür , Deumque amaret ar.,)'

lr Mmzlj

Güiffime, fi perpenderet hanc Dei bonitatem , hoc

um d

votum ejus maximum, quo defiderat , à vitio ad.

m.cymtmide

virtutem , àperditione ad falutem, à morte ad vi-

^

d Dd 2

tamrevocemur.

i qim ia

Quod pe&us tam ferreum tamque. agrefte,

Mm ä)mm

quod non ad ejus amorem excitetur , 3 quo fedi-

R& m

ligi animadvertit , przfertim fineullo (uo merito,

t od

& ab eo, quem toties per fammum fcelus offendit?

o on.

GObteftor vos, Patres, in viíceribus Chritti, & per.

ag

4

immeníàm ejus caritatem , accingite vos Íedu-

z

l

lmspmm

lo, ut bonitatem illam contemplemini, patientiam

d cucia

DeiOpt: Max. raculatis, qui innumera vobis prz-

[ &mcmäqm

ftat beneficia, tamquam in aliquo humana opera

1. t L

indigeret. Etenim pudore füffundi debemus , qui

'-,mcmm'zö,qv

gmorem odio , benignitatem inhumanitat:, pro-

merita demeritis compeníamus.

ä.if j ?4.'[/;[(']'

$. L

TT i :

E211

".'ï'ïm: &li M'(Qx,

| De Pmparatz'ane ad Mz'ffam.

ïä&ormfä

V

$1.

.i!!lllüly lel!;

Oc ipfüm Apoftolus verbis acribus & ve-

f'ämp!t&i;a&

K hementibus docetR omanos: 44 divitias bo- Retmn. 28;

fbj

nitatis ejus C$ patientia €$ longammitatis contem-

"b o

sis? /Anignoras, quoniam benignitas Dei ad pani-

r

gentiam te addnucit ? certe nihileft, quod nos æquï;

!t;ï»'ecaumam

invitet ad fcelerum fuga'in & virtutis amorem ;

mïmquziw

uàm benignitasSalvatoris,qui tanto tempore pec-

z

cata noftra füftinuit,diffimulavit fe contemni,utip-

zl

fiimpietatem noftrá aliquando damnaremus,& ad

chramem

atrios reverteremur amplexus, Det Deus, ut ver-

N,

à

aque fubnectuntur ab Apo&olo,nemini,qui hzec

edeitm

legerit, poffint convenire : Zw anzete fecundzm dn-

005 QUE

ritíam tHATm, C imponitens cor, the[anrizas tbi i-

sl

vam in die iray Córevelationts ju[Hijudicii Dei, qus

tss

veddet unicuique [ecundnm opera ejus.

T

Do;mq;cmr:

Qui non

deflexerità via malitiz & perverfita? Timen-

hi,

feíe excitarit confideratione dum eft

tis, nec ad virtutem

ei judi«

: W»xäw

bonitatisac patientiz Dei , metuat ille, vehemen-

:

Ccium.

j ii

terque metuat, ne zternóm fuppliciis inferni ad-

judicetur ejufdem fententià, cujus modó man-

ov d

fuetudinem afpcmatut :Iudex enim ille incorru-

m n

[

ptuseft, quiex operum merito feu demerito judi-

st

Ww*w

- €abit. Enimveró ( Sacerdotibus impiis, qui ftulta

M

"

s

temeritate, cüm Íe reos multorum. criminum

mlmm(w

cbgnofccrent, divina myfteria celebrarunt; par

YU

fceleribus peena infligenda eft ; quanto timore , ju-

^

w

flumeft , concutiantur futuri füpplicii confidera-

p

Deus eft

g

tione & metu ? quanto fcilicet Deus equior eft to-

k

lerando, tanto poftmodum erit gravior punie

3. patiens &,

u

do, tunc meritó, quod olim per Iíaiam, in eos fu

1- everus,

ylort

u

cHut par- Ifai, 41.

Tif

minabit : ?4cu; [emper, félui, patiens fu ; [5

gMriens

i

yi

jil

352

qracfatus »I F. Cap. 11, |

MIW;IU

turient loquar, diffipabe €8 abforbebo [faml. Sunt

g

m&ïm

profe&ö verba , quz fignificant iram illius, qui

P

injuriisexacerbatus eft , & indignationem füam

"

vult pacáre vindicta : ficut teftatur per Ezechie-

a

«

Exech.4. lem: Complebo furoremmeum , C veguiefcere fao

Wægj;gcxem

ciam indignationem meam,C9 confolabor. Eadem

Wimm D

Pful,;, utitür metaphorá Propheta David: Excizatws eff

i

tanquam dormteni Dominus, tanquam potens cra-

dia i

ulatis à vino, Toto vitz hujus tempore videtur

z agl

dormire Deus;nec exidimare injurias& opprobria,

quz ab hominibus committuntur:fed ubi excitatus

f mcs,üin

Grig.lio. fuerit,liberetipfe nos furore fao.Hzcanimo cim

u ia

a6, Moral. Pcrcutriü&tGrcgorius,ita locutus eft: Deu; peccata

Qs um

6 u! »

$n die ultimo judicat , qui peccautium derifr»ne

v dl

portats & tantó tunc. duriias diffvihionem exe.

qud nit

rit , qanto ntnc vocande peccatoribus [nam le-

- vine patténtiam [lernit : qui enim diu convey-

jylnerma

^ ilb as

tendos expetlat , non comverfos [ine retrattatíone

"

eruciat.

7

Tib u

O Domine Deus,

| quis XHI&incat fortitudinem

mgmm

ire tux , quis rigorem punitionís tuz ? 7 lo-

Rij

Pfalm. z.

quetur ad eos ia ira [na , €8 dn furore (uo cone

p

Tl ts

lob. 26,

turbabit eos 5 meritó Job :. Ciem vix parvam

Jlulam feymouum eius audierimus , quis poterit

itth nl

ETE

tonitruum magnitidinis ejus iptueri?. FiliiYfrael,

if

Dew,s. Quodtantàm perciperent loquentem cum Mofe

Ita tenent Dominum, perterriti dixerunt:. $4 wltra audie-

Vehu

Dson.c 4.

& g []

vimus vocem Dossini Dei noffri,omnes moriemur.

e4.caleft,

TM

Hzerarch.

Átquo modo loquebatur eisDominus? non in fu-

Hieejup YOte,

fed amic? legé Ginciendo, adhortans propofi-

Mhm; Quzn;

€. 5.

tíe premiis , ut eam inviolabilem confetvarent ;

r

Lexerds. jmó Deus i

pfe non erat,fed Angelus ut proba-

il

mata per.

ii

þih'or fententia affirmat. Sed quàm terribilis etit

.lng.elo:.

VJ'OX

n

l4 CWI.

De Praparati one ad Miffam.

343

M

/"Mlm

wox irati , fariofi , judicantis » Si Chriftus, cüm £. !5

RU g

3.de Trzm,

in mundo viveret manfuetus & bcnignus, qua -

€. 11 Da«

ii

dam vice modicum indignationis volens often-

snafc, lab.

RM&

dere;t ramis fortuito inventis confecerit flagellum,

theideln

Wi

ejeceritque vendentes & ementestanta efhicacid,ut »« £»/

Vi 1

eed,Gre«

ocyffime diffagerent, quamvis viderent men-

gor. 1. 28.

Ll u

fas Íolo proftratas , pecunieque immenfam vim

Ors C. n

Vrf

effufam intuerentur, idque ciun vix ullo furore ex-

e55. 5 T h.

mmmdm

candeíceret ; quis erit timor , qua trepidatio , cüm 1.£. 4.111,

venerit ampliffimà poteftate furibundus Iudex? ^«22

M

q:172.4.2.

'$. IHI.

N

L2

xillinizs

Tülhcetyl

Patres , fiin cogitationem faturi judicii fer- s

ephan,

O

remur, alia nobis vitz ratio inftitueretur : vi- A&.7.

6d Dinyan

deremus enim , nevindex ille czleftis in nos fu- Jzaz.2..

ktttim r

/

eus in

T TT

rorem fuum diftcingeret: placaremus illum, dum

hac vita

stv u

tempus eft mifericordiz & miferationis , petere-:

placandus,

TZ) 172

musdenique ut nos in hoc vitz curriculo, mor-

bis, laboribus , calamitatibus epprimeret , immo

'i(u 'EMWIMM

tormentis , quzcumque perferri poffent , excru-

ciaret ; ne polteà iratum & furentem confpicere-

d

mus, fupglicorum metu vacui liberique eílemus,

gt

dul

quz Dei vindi&ta quó magis differtur, eó triftior

ventura confirmatur,unde rect? dicitApoftolus,74

i nl

autem [ecund;m duritiam tnamy$ umpenitens cor

T

the[auriz.as tibi sram $n die ir& , CÓ veuelationis

x

m w DJW? .IZ

iufhi judicss Der.

:

w

x

Verbum hoc, zfefaurizare, ad rem proptit fpe- Mli irz

w

d

€tat. Sicut enim is , cuiingentem thefaurum cu- thefauros

DP

mulare in animo eít, arcam praparat fortem & secumuy '

"

od

robuftam , quz nullis rimis fatifcat , ne, quidinfit,

m

A

queat videri:ac paulatim congcrit aureos aureis,

ml

d

leftertía feftertiis, donec arca repleatur, quanto-

«x

u

e diutiüs tardatin apetiendo , tantó magis cre«

W

n

ugP.

unt opes accumulando ( quamvis enim minue

tadm

7

Lt

wlllä[

354

Traifatus 1P. Caþ.ulvl.x i

n;iaj

J

j

tatim addat , reperittamen omnia uíquead femif-

d

"i

y

r

fem,; quem vel negligenter injecerit.) Ita ad amuf-

i

fimfe res habet , quam tractamus , nimirum pe-

" æu[ü

€tus & judicia Dei funt velut arca claufa, in qua

;':L 503(& miï

P'wan

D

nihil videas, qua fideliter humana merita tam

j

«

bona quàm mala confervet. Impii peccatores

n x,mW z

quotidiein eam congerunt peccata peccatis: five

id mortale feu veniale fit, non difcernunt neque-

4 m

d

ineminerunt , eo quéd (it in arca pectoris divini,

nmdw

& quia illi füis oculis imminentem non videant

gl

ultionem. Sed v v2 , quando aperietur, cüm fci-

À

mdwmïï

H

licet vitz hujus curfu pera&to , rationem inftituet

g

i

Deus:inqua exponeturjcoràm; quidquid conge-

n nl t*

fum eit, etiam minima verba otioía, & inutilis

:J,ïbmï':z:x:þgcs

cogitatio , ubi apparebit maximus thefaurus ira

J p

accumulatus, tantó major , quanto plus temporis

g

habitum eft, ut cumularetur, quamvis enim diu

m n

]

tatio ifta differatur , nihil tamen tradetur oblivio-

m

jl

g

i, nihil perditum erit ex his, quz congeíta (unt.

h

z.

Deut. 2. Yta DeusperMoyfen : Nbue bac conditafunt apud

*

we , fgnata n thefauris meis ? & fübjungit : 27ea

u

eft ultio , €$ ego retribuam eistn tempore. Sanctus

Trtttendd

dbhi, veroJob:Smsaffi äun/i in facculo dilitta mea, $

ii

curafHitniquitatem meam. ExenimDominusalium

&f

non creabit ultorem ; quoditerum de fe tq&atur ?

For, i2 Mibi vinditla, €6 egoretribuam.

uj

Liberet nos Deus perinfinitam fuan pietatem

hii

deultione terribili , de farore irz & indignationis,

? d

de rigore juftitiz fuz: aperiatq; nobis oculos;ut dif-

AUj u m

camus ejus timere judicia, fïciemq-, habeamusApo-

Xf trimor

Webr. w ftolo dicenti : Horrendum eff. incidere ia manus

sudy f

Deiviventz. Porró hoc timore perculfi, multoq;

gt

d

Ui

mmagisamore ejus , bonitate & patientia dudti, a

ii

meliorem frugem à vitiorum tribulis mentem re-

yoccmus ;

^ h)

34f

J /

- De Praparatione ad Miffam.

vocemus ; éx ejus fingulari bonitate excitemur ad

M

RWL)JM«'R

virturem capellendam, & ad divinorum myfterio-

t

Wlmus, [

rum veéneratcionem lllïPCl amur,

-Secundum hoc(ut eó, unde digreffi fümnus,

if

" tgpy m

revertamur j non eft mirandum , Sacerdotes , qui

"tB w

fe flagitiis eravioribus centamifiant , & hac lue

infecti ad divinafe. accingere non verentur , non

I CL À

eft, inquam, mirandum , ut ante diximus, fifre-

ARU It

p

quentando my 'fteria mhxl percipiant emolumen-

ia

ti; fed contrà cauffa eft diveríx admirationis, quód

Deus incredibili manfüetudine maximam tole-

u

sl

ret 1mprob.t item & audaciám. Pro horumautem

z lgl

[f qui fuerint | admonitione, füfficiunt, quzat-

tulimus, mihi etenim pro folamine perfuadeo,

v la, d

nullos effe aut fore tam infelices ac PC['dltOS aut

ss um a

faltem paucos haberi. Quicumque tamen ita per-

moplasum

dité os & frontem pertucuexunt ut in divinis

" uzmmwmd

nullà reverentià moveantur ,. non exitimo hos

promptos umquam fore , ut qua fcripfimus,evol-

Wæmm

vere aliquando velint.

mhuu»wl'""'

y gl

C APUT-HI

T NWWW

Peccata venialiat affechiones terrenas AETHE R«

a lm

erdinatas multim zmpedzr:, que D PPTPEHRY T

yi

Chif[mas Sacramenti perceptione efecius debm

Wal-

20

confequantur.

"g

t

PRatermiffis iis , qm Deum divinaque my-

£eria prorfus afpernantur : de his verba facia-

T

mus, qui gratia Domini ejuídem ac favere pre-

t nf

venti , eximio nituntur Pcucho & diligentia, ut fefe

d

àgravibus iceleribus contineapt , mentemque ad

MIM [

dlgnc celebrandum hac ratione componant. Át.

d u

2

"quein xfus locum habetadmiratio, quam exagge-

ml )

B

KaImus,

g" d

/

a

386 — Tratiatus 7 V.ï Cap. I1I,

samus, hifcilicec parum in virtute videntur pro-

ipqs /

N

feciífe, poftqua

m

luribusannis celebrarunt. '

4

[

|

i

"Tantz fuit e

cacim hzc conílderatio apud

mn'&us $u5

Cardinalem Cajetanum , virum doctiffimum , ut

mf

Opinio opinionem quamdam ftriétam & fingularem cen-

winrund

Gajetani

ceperit , quà affirmat eos, qui actu peccatis infedti

niotabilis

MU

quamvis

venialibus celebrant aut. communicant ( prafer.

Meditmiid

tim fiin ipfius Sacramenti adminiftratione : com-

rigoro(a.

japorit

Caájer3.f. mictantur ) n

ec attendunt , veladea , qua agunt,

p

4791 feruntut parvo aut nullo devotionis affectu , hu-

udilinun

jus impedimenti caufá nullum recipere fructum

Sacramenti , nullum effectum gratiz caleftis. Ve-

m&uumt,&e!pt

wiytit

rum quidem eft hanc opinionem elle rigidm nee

communiter rcccptamäThcologis ; fatentur ta-

I:cuadustïahi./*

watetint

men illi quàd celebrare in folis venialibus, cam

x al

1

quadam mentis torpedine & attentionis defe&u,

impediat non omnem , (ed magna ex parte , fru-

du n

—

&um, qui erat petcipiendus: adeó ut mirum non

keio al

"

videatur , fi pluribus pof annis nulla fequatur

um

vité pra'ftantía , nulla heroicarum virtutum pet»

d

Set? 5$ 4. £e i.

Unde fapientiffimus M. Dominicus de So-

dlift. 1,4.2..

Gu a

4. 8.

to examinans & rejiciens fententiam Cajetani , ita

qiumig

V

dicit: Mrgumentum Cajetax: fateor multum urgte

|

ve, [eilicet, quomodo Sacerdetes

quotidie celebran-

du&mm

d

ges non uber irzs proficiant,mec loc

wpletiorem per [ua

ant carstatis babitum:fed Re[pondetur,

Ti

epera refer

quöd 2nSace

rdoribus tepide celebrantibus augtmen-

1 fU mæmä

nifrsg;

tumgr

atiaeft tenui[fimum :item ferver caritatis

que [unt quotidi-

Ui

remstittur per peccata ventalia,

asa , C ideb videtnr langnere gratia C caritas.

i Wm)m

Quia autem plurimüm refert, ut hzc doctrina

Wkllü'mmos,

At

reciz intelligatur , inagis fingulatim cxPongtqr.

(«

?"W, i

l

D

11

! De Preparatione ad Miffam.

342

tirimtris

Sdl:

.

Mtitl:

Ro que fciendum, quód fanctiffim

um Euchä-

lr CUl

P

; riftiz Sacramentum duos habet effectas;unüm

V d

omnibus Sacramentis communem, qui eft dare

äm&lxlgubm

gratiam & augmentum illius his , qui nullumim-

J m] pfcansm

pedimentum objiciunt. Alter ipfi eft fingularis ,

rf

conferte fcilicet nutrimemtum fpiritale, animifque

stine

dulcedinem atque fuavitatem infundere;hzcenim

D

7 kau,qyz g

cibus ptoprit operatur,

ii

Porró peccata venialia , in quibus horo recipit Venialia

d du

fan&tiffimum Sacramentum, quz. diftrationem impediunt

inducunt,& expellunt attentionem, hzc, inquam,

particula-

byit qua

remSacrad

a dior

cata impedimento funt, quo minüs fequatur

tnenti ef-

un

-mgis;fm;

dus effectus Sacramenti, qui mentem fpiritali

feGum;

dv

pakcitrefectione , & qui proinde ex integro amo- corumue

kuminis d

vetur, ut clariffime afferitS. Thomas. Primusve- tem mi- |

* nuunt.

| tIrW:h:

fÓ cfïg:&us, & communis, quamvis non omnin

[9]

. 0.3;

m:z&öülmmlm H

impediatur, diminuitur.tamen , multoque minor ,

*

29*

rl iE

& (ut Soto j tenuiífimus eficitur , licet quippe non , g

*

extinguatur tatus ignis caritatis , remittitur tamen

& flacceícit. Undt fequitur, quód genus hoc pec-

g a

j

catorum , quz tam parvi momenti zftimantur ,

quibusevitandisnullum ponitur ftudiam, nulla in-

j

MILLI

u

duftria, in qua: facillime minima data occafione

j

"

prolabimur, nosfpoliet opibus maximis & ditiffi.

i.

[

Wlur

]

mis : przcipue veroanimaruimimpediat incremen-

3

r

tum, fru&umquc ; qui ex frequcntationc uberri-

WW

as futurus erat, quotidie remoretur.

j

[

Coningit nonnunquam n filiis Principum atq; Comp;;,

Magnatum , licet delicat2 nutriantur, cibos come- atio-

T i

w'f

dant lautiffimos , debiles tamen , irbecilli, & fine

r2

aliqua oris vatietate confenefcant, caufa hujusred-

.

12[15W

dith;, quia exaltera parte praya ducti cohfue(udine

tetrá veícuntur, cujus guftu magis delectantur ,

&

quàna

L. DIP;IP".'

Tratfatus IV.' Cap. I11,

jf

254

quàm exquifitis ferculorum deliciis, unde deftrui-

wmm&um;

tur vigor ftomacbi , & calore naturali abtumpto,

m

[

nihilaccrefcit folidum , nihil bene conftitutum. I-

dem híc accidit: nam etfi pretiofiffimo ac vivifico

* MC(W

Corpore &SanguineChrifti,fimul tota cum divini-

v I,UP'

"

tate veícamur,nullo virtutis adipe pinguefcimusgtt.

uf r

ueanimo manemus infirmo, maleque affecto: ut

o

claráad oculum experientià docemur, hujus cauffa

um m

eft , quód ex altera parte terrae inhiamus , 1d eft, af.

',P,m(a,/c:pm

fe&tionibus ducimur tetrenis , converfatio noftra,

m am

- guftus,deliciz noftrz in his, quz fant de terra. Un-

j t

de nobilis illecaloranimi,qui eftcaritas &recta vo-

ij

- luntatisaffectio,confumitur, nec cibus ille divinus,

sj

quem debebat, fortitur effe&tum.

yfirimm

Kyefl. 16,

Qxamobrcm noluit Deus mittere filiis Títael

Miegin n

manna czleíte , denec omnis farina ZEgypti ab(u-

at

meretur,deficerentq; cibaria, quibusalerentar;nec

muk/"ffff [

enim meretur czlefti pane fu&entari,qæui efcisinhiat

W(w aps

terrenis, Idem contigit, ubi ad teruam habitabiletn

TTHETT

, pervenerunt, cujus dum fructus decerperent , man«

Lef. $

m

ma defecit , & ànnoná cali dulciffimá caruerunt..

IULT

O fruges terree,qua uberrimo nos proventu fþö—

mlw?.*w

liatis! O farina ZEgyptia,qua obftas,quo minüsno-

| lngut ia

