bis piuat. manna Íuav

Mfimum , cibus ver? czleffis!

| palitma

Quidaliud funt occupationes mundanz;folieitudo

rerum temporalium, cupiditas opum, honorisam-

; rimun

ial

bitio, appetitus deliciarum,vanitas & diftractio co-

ha, d

gitationum, ira, invidia, ceterzque animi pafliones

[uitmg

Dj

&affeckus effrenati,quid (uncaliud,quàm farinaZE-

; gyptiquá nos ipfos alimus& fülkentamus? quin et-

[ Mi

Dmiting

iam ad hazc anhelamus per furnos labores;per diur-

fl Qu

nasnoctumaíq; cogitationes.Sed dum his veícimur

nihil defideramus, quod calefte eft,cibum nobilio-

üamü;m

co'r'nedimgs

] df/.'xilflm

D

, g?m,immö nobiliflimum afpernamur;

-

la

349

d (

De Pfæp:zr'atione ad Mij]z*zm.

LCN

m

us,qua

quidem,fed nullo fpirituyuterefcere poffir

:;AWEFJW&

miferia tamdiu nos aflliget, donec farinam hanc vi-

n

z

MURAT

tiorum malarumque affectionum digeramus.:

SS pE

^.

D

lo

. Y Anc doctrinam

elegantiffime tradiditS.

Gm' $. Greg.

M:nmmi

I

4

gorís fuper veríum : Replet?

prsispro pati- lb.2,cuYe

lr

"

-

gtf

bt fe locaverunt , €8 famehet faturati

fint 5 abi fsger 1

eguthe

Íic commentatur : Hec verba contra negiigentes

truar ia

[aera altarzs miniflros , atque andaces Domnrici

m deli

AffeGus

p at ol

cürporis [m[ceptaras, canvemienter dici po[Junt : qui

inordinati

n D

aimirum comedunt , 9 faturavinon po[Jwnt , quia

valdé im-

litet Sacramentmm ore percipiunt, virttite SaACTA-. e Vunt

1;&01:1&2&'&&30

meuti nonreplentur. 44 wirtute ergo tlla: Sacrá- Saciamen;

5:cccibusf£eüm

J

menti jejunant, quiavepleti fuerant. Salutis quip- vieficttü.

at

pà frutbum nan percipiunt im come[Pione [alntaris

boflia : quia ea, quubus fevepleuerant; flagitia pare

sl

tant in mente. ANon faturantur evgo ntfi f amelics,

j ysdtct

quti à vitirs per[etTe iejunantes dévina Sacramtn-

üm]qm;&irhü

ta percipiunt inplenitadine virtutis. Et qtia frae

mek

peccato eleti etiam viri effe non po[junt , quid re-

ffat, mi ut à peecatzs , quibus eos bumana fragil-

14 maculare nou definit , evacttare quatidæ co-

g

nentur ? Nam qui quotidie non exhaurit, quod de-

u

gt

linquit , et[i musima [unt peccata , que congertt s

d

paulatim animavepletur,atque e seritó atferunt

:

frutium interna . [aturitatu. Hac veplettone n

4 cææ

M

evacuare Paulus wofinnans, at ; Probet feipfum

d

bomo , €$ [ic depane tllo edat , $ de calice bibat.

Quid enim eff boc loco probare , nifr evácuatá pec-

j

Pl

«

atorum nequitia , fe prabatum ac purum a

Dominicam men[am. exhibere ?. De vepletis et-

m

M

jor

iam [ubdit : Qui enim manducat & bibit indignés

nus pl

j 0

judicium fibumzanducat €8 bibur.. Quiergo quati-

od

/?

die delinquimus:, quotidie ad. penitentie l4-

!

B6 $

menta

nl

390

DIMW

Tratfatus IV. Cap. iII. |

u »W

mentacurramus. Quiaitpa folavirtus efl , que e«

j

vacuat , quodin ventre anima culpa coadunat : E$

SWWJI(

il

tunc veré famelici [atuvantnr , gttta quo (Pudiofrus

(j

lii

mundamur lamento pesitentia, eoubevirem di-

VIW

r

h

T

jn

vina gratia, fruthum vecipims iy [piritualivefe-

] Hü)m

£zone. Ex quibus verbis inte]ligis caufam, cur fre-

quentàndo SS. Sacramentum parva nafcatur utili-

ao

» Cs

t3s: nimirum, quianullam adhibemus operam, ut

jgntt Q

mentem expurgemusà vitiis,que communia funt,

dmm'mmn

& levia videntur: cüm tamen fint ejufmodi, que

animum iriquinent , multorumque bonorum ncs

J M,'UW" PWP

ais

priventfruitione, - Quod in Proverbiis exiftiman-

Prov i.

dum eft fignificaffe Spizitum fánctum

gtb

,uþiait: ,

nima [aturata calcabit favum.

o

V& ITI.

i

PCEDS

hd U!ffff

at p

graviffima

N

On minüsgraviter de hoc fic loquiturChry-

debetur

foft. Ad dévina Chrifli m i yflertia negligenter

mmcäüw'?!b

gv

negligen- 4ccedens [npplicim intolerabrle wneretur s etffe-

gdusidaa d

terreci, — smelin anno boc quts audeat, Jgnis [prritnalisplena

piebribus. eff ;p[a zrez[a: 69 quemagmodum fontes naturali

du

ter [caturiunt aquams s [ic bac menja fammam

AimMW

quandam ineffabilem fovet. Cawe zgitur accedem

SPPJK&.

cum fhpula, lignis €$ fano, ne majts effictun incen-

| Bo

dium,C$ animum,qui fit exus partíceps,exnr as.Hic

..ingrcdm,

S. Doctor ob negligentiam , & defectum fpiritus

3 Dintis s

atque fervoris affirmat poenam graviffimam in-

Gd

curri: cüm veró de ftipula, lignis & feeno mentio-

lm n

- Cer. 5

Tonttatttca

nem facit, alludit ad verba Apoftoli dicentis: z

quis [aperadificar [nper fundamentum boc(auod eff

tperryo;

Chriffus Tefus) AuTHPIaYg enttum ,lapides pretiofot,

ïm pondií

[qua virtutes & opera bora fignificant ] /;gz4, fa-

.aurrogmm)m

numfhipslam [hzc fünt peccata venialia ] wszwfcu-

29fUm nj

jnfque opus manifellum erit, Ytem alibi luculenter:

aisl

€byfjf. Si Chrifs W aitenderet , C5 non infimtam f

ican,

Sütenpy,

0HÍ-

! l

u

be Preparatione ad Miff[am, — 30t

SacrA- bom, 66.

Z W'ill

bonttatem , jam a nobis ab[luliffet dwvina

"U«Itl,:

Ti

68 in- ad pepl,

menta: diquos enim mos bac poená efficimuis

i, fl MM ,

ientes 215

k n 144"'1-06 e

dignos ipfisSacramentis, dum ea [u[cip

*8 lr

digne ,64 illa €4 Christum traducimma 09 quantum

rf

d mobis eflFamna C banore privamus, Nota vàmie

al a

wins digne ; idelt , minori , quàns decet religione,

"ag

puritate & fanctimoniá, Porró jureid quidem al-

t

ferit, bam Chriftus mira pra-dicavit de effectibus

Cnemalr,

(ai Sacramenti: Qwi mandncat bunc panem, ViUE Togn, &

Lj qu^ inateruum. In ve manet.C$ego insllo. Qui maudu-

E;cbonmmnrs

£at meyvivet propter me, aliaque his fimilia. Enim-

hliniza.

veroin his , qui indigné recipiunt, & fine przpara-

nbi.

tiane debitafe ingerunt Sacramento, non operatut

l

hos effe&us cum tanta, quà folet, plenitudine & a-

busdancid.Undei

ft

uantum in fe eft,fama & ho-

irbniin

nore privant fanct

mum Sacramentum,, qued

yjrungit

tam mitifice Chrittus laudavit. Quippeiis, quilin-

cer* & candidz hoc fcrutarentur, & con(iderarent,

iertir tj

dubium forfitan oriretur de veritate magnific

&w&nM[kM

Mmumä'

promiffionis ae virtute Sacramenti, cüm viderent

lwl

in his,qui illudïfrcquentant,vxx minimum fructuna

, r

äPP:!].'C[C.

Compa:

Enimverb cüm Machaon aliquis civitatem

qwit

ratio.

ingreditur, inftructus theriacá, aliifque medica-

a

mentis pretiofis nec vulgaribus, populoque edi-

M)KMP

cit, (i his u(üs fuerit remediis , talem & talem agri-

"

5.urg;

I'W

n

tudinem mojbofque depulfum iri : illi vero

I;Fus

non utantur antidous debitó ordine , nec ex medi-

U

CW'W

W!

ci preícripto; certum eft non naícituros fru&kus ,

r

qui promjiffi fuerant , unde queti poflet medicus

Mil

f d;!""»

fibiitrogariinjuríam, & fuam vileícere au&orita-

iadt g

tem eorum negligentuà , qui debitum ordiuena

qu

non fervatient; illis vero , qui defe&tum hunc vir-

T

tutis intuerentur ; anía daretur de re medica nmlä

CIl«

"À

Bb4'.

392

Traatus IV, Cap. T .

]u

M

fentiendi, quin & ultrà proclamanti fides fort? nul-

9

"m

f

p

la haberetur; càm in unis alterifve nullum effe-

»

Ti

ii

"

étum viderent. Eadem omninoó ratione aKerit S

"

5

Chryfoftomus , qued ii , qui fanctiffimum Sacra-

p

Lm[ 1 qu

mentum percipiunt minüs digne , illud ipfum&

Mb

Chriftum aüctorem de fama & honore predentur,

Quuapropter alio item loco Sanctus ifte hortatur:

j mmc&ü

Chryfoft,

» gnubus

Nolmus,oblecro,fratres , nolumus vnpudenter nos

hom. 24.

épfos sntevimere , [ed cum omni bonore €9 mundi.

g

M

u

$2 1. ád

Cerinib.

"

g vt

Ua ad Deton noflrum accedam , €8 quando id

propoftum tibi fuerit, dic tecum : Propter boc cor-

m

i » quod acetpio , nom amplizs terra €4 cigis ego

ao Wi

fum, nom amplins eaptivus evo , fed liber : propter

mþ&yþkä

g

boc córpus etiam celum €$ bona, qua t eó. [nnt, me

acceprurum effe [evo: uec non immortalem vitam,

fs od

Angelorum [edem ,C3 Chrifli confuetudinem.

ïcgioähzum?.!a'

x

WL ACSPA VT TV

ii

i

nti

714"& Deo poflulari diffolitimem €9 reverentiam

Wa , ut vectpiagur €$ tracletur [antiifft-

AAYY

ia

v

7 Sacrqmenmm.

[Un

jn

b

I

l

Uiattent? ea, (.ïu

z diximus, examinarit, in-

j

N(W

j tehcen

- tellizet clariffimé, quam ob caufam parum

aut nihil proficiant Sacerdotes , licet per multa

Nertati

annorum fpatia celebrarint. Nimirum,, quianullá

viur, ld

Przvià diligentià conantur , ut re& difpofiti fint,

Ts

nec elaborant , utimmunes (int À levioribus

pecca-

Contie:

ts, cumque his fünt contaminati , &on curantfe

anprgwä ü

omni ftudio expurgare. Nam (ut diétum eft) Deus,

fuoli v

quiinSac

tamento fümitur , effe&tus fios producit

confotmit

iif

iett

er ad difpofitionem , quam invenit in

'undz meïm

fub

jecto. At Majeftas illa füprema poftulaz, &

xtn, v

meritó, càm ibitam excellentia nobis bona com-

mung-

'1.!. Cd !

"

393

Mþdiü]z;:*w,(l

&i

De Praparatiene ad szlzm

municentur, nosipfos etiam caremus rité difpo-

RI ,

b

fere , ut illum , quife nobistamamicetamque fas

'"*JW:['O[zl

miliatiter offert vra£tandum , digné tractemus &

*Jwæm )

recipiamus. Quod bene confideratum inoptuma Kebusexe

bud

ratione fundatur , etiam inter mortales. Rebus fci- cellenti-

) u,lbd IF'

r

licet magnis & excellentibus divería debetur ob- b

usplus

€beturo

Ut fefers

fervatio & particularis reverentia , diftinctaab ea,

1W1Wl!m

uz communibus & ordinariis exhibetur. :

!

Var U

SicinScriptura videmus failfe illicitum , utali-

i d d

quis humili vefte indutus palauum Atfüeriingre- gr. ii

rl

deretur : qüia veftimenti abjectio, majeftatis eíle

Fxmnümmzu

diminutio videbatur. Idem de Rege Zgypti, Ut Gez. 4«

;,fm'hkmmzr

enim Joleph Regem conveuiret , veltibus, quibus

dl

in carcere üfus fuerat, rejectis, indutus eft decendft-

Vr

M

Vi

fime, & refedtis capillis ea, quà par erat, honeftate

Regi oblauus eft/ Idem & nunc invaluit, ut qui au«

.*!.mflu.'uälul

lam frequentant magnates, Regique füntà cubi-

T.

culis, bene veftiantur , & affittant fingulari deco-

at t

10, fuifqüc catemoniis & falutationibus ftato tem-

duv i

poreutantur, genua infle&tant aliaque hujuímodi

edant figua veneratiobis, quorum apud plebecu-

lam non eft ufüs: quia talis reverentia Principibus.

t

fs

i

d

debetur, quz ipforum defignet ampliffimam po-

v M

us

teftatem. Immoó inrebus pane infimis, fibenead-

vertamus , idem ordo cum ceita proportione fer-

vatut , talis eft inter tractaritem &c rem tra&atam,

"

t

recipientem & receptum , locum & id quod illo

.»g)ml-

'continetur : fic medica potio non ceQte accipitur

u

fine przevia difpofitione , nec balíamum aut liquor

i

preuofüs in váfe putido alfervatur : manus etiana

leprà infecta, plagifque & ulceribus horrida tra-

m

jl

étanda ditiffimam auri maffam, fulvo fplendore

J n

rutilantem, videtur illi injuriam irrogare.

silal

li

xaa

Bb;

$. IL

i

304

frac'iatm IF, Cap. I.

L

u

$. II.

Meritó

lf[ ng

Unc veró extollendo cogitationem ad res

d

Deuspo-

N

füumimas , quihunc ordinem in creaturis fez-

ftulat. ve-

Nerenter

- vati animadverterit, cognofcet facifejquàm juftum

l

g

£raGari,

fit, ut Majeftas Dei infinita ( cujus judicio maximae :

ts

res mundi, hamillima reputantur) depofcat fibi ab

p

".

his, quibufcum converfari vult , fingularem exhi-

9

beri revefentiam& fan&titatem,diverfam ab ea quae

! )muql!

datur creaturis. Unde, càm in deferto primüm ap-

gamahqms"

pareret Moyfi in rubo ardenti & incombufto , vel.

jecicumen

Exgd. DA

letqueaccedere Propheta ; monuit Dominus , cal-

ij couutu

ceamenta exueret , miftoque timorecum reveren-

n n

tia, quia ibiDeus effet, miraculum propiüs intuere-

at ?nïum&,äl

d i

Extd. 9.

tvur. Deinde cüm populo legem manu fua fcriptam

eifet laturus, ita Moy(i precepit: /ade ad popsium,

gfmm dntt

€$ fanfiificatilos bodie €$ cras;aventque vefHmén-

:rmnlïf:m

"glorndtr

ta [na, À [snt paratiin dum tertium:yn die enim

tevtiadefcendet Dominus [uper montem Sunat.

depi m

uod valde mirandum eft: quia illi cum Dee

iv

loqui non debebant, nec eum intueri , neque ad

st

monptem,in quem Dominus deícenderec , perve-

m

nire. Mandacim quippe eiat exprclïüm , üt nemo

AX

gl

ad montem, ne quidem ad ejus confinía accede-

zi ao

ret , idque íub paena mortis, nihilominüs tamen

odl

voluit eos proparari , quia à long? praíentes eflent

ol

futuri. Bone Deus, quo fuiffet opus apparatu, fi

tsl

videre , loqui, tractare eum manibus debuilfent !

feoptring

nobis ille hujus intelle&um largiatur. Sed ulurà

'?ntgpdltmm

pergamus. Magis utique mirandum eít , quód,

M GU(E qwnql

Deus facturus miraculum íub ingrellum in ter-

Teitin]

m

nif

AL

ram pror

ionis , quo fifteretur curfus Iocdanis,

ul

& viam fterneret populo tranfeunti , ( quamvisid

Q. 41335il.?€ï(

inperfona non videretur fádturus) tantüm quia

ts m

rem valde mirabilem ititietentur , pracepit Jo-

"ag

Ue;

De Praparatione ad Miffam.

395

. füe, populo ediceret: SasZisficamzims : eras enim fa - uf. s.

uj

ciet Dominus inter vos mirabilia,

1

TUb

D

$. III.

Juantum

d i

T quiaad propofitum no(trum magis magiíq;

"ojtdcorg

g

elatum

E

delabimur , res eft digna confideratione, quód d

t arcz

r

volueritDeus;ut arcaTeltamenti;qua lignea erat &

Tefta-

t

'ry

um

inaurata, in qua tabulz legis & naanna fervabatur , menti;

?-,'.,ämbnq;

tanto honore , tantaque reverentiá coleretur , non

iäïgm'm

[

poterat eam aliquisattingere, nec videre nudatam,

"N

uod nec licitum erat Sacerdotibus & L evitis, nifi ^hfwe 3.

J al

velo fuo coopertam , quando autem vecta eft per

ORUMAT

Iordanem , maandavit , nemo accederet , fed magna

;GPIOFPSW&«

inter populum & arcam diftantia haberetur.

ag

Semel, càm fagaffent Tfrael Philiftei, arcam n Ague

funipy

captivam duxerunt, &quo poterant,, eam hono-

m

re venerati , in templo juxta idolum collocarunt,

mum:w

quód continuó detutbatum eft , tantaque in po-

m

m

pulo ftrages edita , morbis, doloribus, variaque

[[r

us

egritudine, uit neceíle fuerit eam reftituere raxi-

R

ü»i* ! wïx*(

máreverentià & timore.

z, Reg. 6

1 iti'.!?jmn j

Quie cüm delata effet ad Bethfamitas , qui in in-

-;z*«;.t'l'lma'ïfc

greífuI(rael habitabant , illi incredibili plauferuns

ub

latitia, & cum maxima folemnitate plurima facrifi-

n

cia obtulerunt, quod càm laude diguam videretur,

um

Y

in

& religioue effet pleniffimum,quía tamen non fatis

.

à

s -:mziü-'

h

y

MR p

caute nudá intuebautur,hoc contenti, eam fe habe-

re;propter hanctemeritatem& defectum venerati-

gU

"

enis,peftem immiatDeus comunem atq;dete(tabi-

ni d

lem, qua quiuquaginta hominü nmillia devoravit.

7 da

üc(

Poftea etiam Levità, quimanum lüppofuemt,ut TIr&H, z,

i 9

TU

ii

"

ruenté fü(tentaret,vitá privavit,de quo latiüs fuprà. v«r9. ff. .

0i

li

uid fibi hzec volunt, nifi ut doceantSacerdores

h

Evangelicos Sacramenta Dei fanctifíuna füummo

'[Uf jia»

honozeatque rcvgrcn;ia colenda & tra£tanda effe,

cüm

7 d

,

j

306

Tratfatus. I—V.W Cap. TY.

j

* cüm hotum figurain canta füerit olim venerationat

p

"

N

x

j

Tho. AVL

Merito Thomas à Villanova , cüm füpradida :

,

J

la nova

l

"WI

natraffetadmirabundus exclamat : Quanta graur

j

€0c, 3; de

n (

Vacram.

L45, quanta feveritas , quanta májeflas , qnaptus

f g

Mltaris.

oxor» quantus Levyor marca lxgnm UTaptaue giü- '

15, J

PO

gt

Domine , curade ligno? Non utique , fed proptey -

QUE

nos bac ommiafatta [unt. . [n sls tevremur , i illis

[SU Kquiïä

adntonemtury tn ls iufh/ruimur , ilos examinas,ut

j

nos erudus. £a ets di[camus ,quanti piaculi, fsul

Mumgdus;ml'

€9 periculi fit , indigae tratlave eut [umere [acra-

T

:äxhx;s d

fautium Chrifli corpus 1n boffia fatutars? enjus ty-

pum fic Deus mag mficavit, fie [ablimavit ,fic vin-'

ia

dicavit, V'a [aerilegzs manibus , ve immundis pe-

Wm,conhi

oribus immundorum Sacerdotum ,à quibus tam

W,WIHAW

in[olenter quotidie tangitur €9 fBfcipitur.. Si talis

tultioin umbra, qualis fiet n vevitate? Stignoran- —

WIM'WC

ter aut imprudenter videntes , aut tangentes typis.

Wü(l!f/?'*j")ä*

camillam [sailitudinem , tam acerbamorte dam-

guiirlgal

uati[unt , qua animaduer frofiet n contemptores

ii t

mejeflatis ? Fiorre[careferens, €$ tato corpore con- gt

£reniifco. Tuntum myfLerium nonin feipfos [edin . gggiud

jféapotius umbra debuit commendari: st [Giammty « lol

quód otmne füpplicium C5 tormenttumE minu eft (l«

ii

gitto, quo Chriffus conteranttur in boc facrificst,.

judm,t;,g«

: fure eptimo clapgat ZApoffolus : FHorreudum eft in-

vt

eiuderein mianus Dei viventzs. Audito boc tegurut,

(s

quis non contrenei[cat ?. ad bujus tuba fanitumcn-

uv

jus aures uon tianiant? quis de cetero , bzs cognitis,

fcvcrcnn'apwg

impus as €8 immmundus andeat accedere 2 Nerba

ia

íuntgraviffima , digna fpiritu tanti Doótoris. Et

:

Mtantilg

adverte non

J

am efle fermonem de his , qui infana

ts onay

quadam temeritate cum mortalis peccati conícien-

Mb um

tia accedunt, fed deiis, qui nullà fer? reverentà &

V: Dl

li

difpofitione , nulla fadta expurgatione venia

!P'"r* Ártimas

at

]um)

E

|

!

MI?, (

T

De Praparatione ad Miffum. — .307

mmm

M

&nimo diftracto & apud Indos verfantiSacramentis

P.

"n i

a arvam

QTL

fee ilmgerunt.Porrö i bene excutiamus, omnia ift

Cu pama

[

fupplicia horrenda pro defe&u reverentiz & alte-

fzpé Deus

m,u,,,

m

rius delicti , quodleve admodum videtur , inflicta

Braviter

"'f'äim,' p

fuerunt. Át , cur mirum aftimabitur, í1in myfte- caftigwit.

"atf

xiis fanctiffimis fumma cura , fumama diligenta &

IN

attentio requiratur , quafi defuerit, Deus maxi- ..

w 0777

meindigneuuir? Montem in quem deícendit, non

"ur ij a

pfe,

fed angelus,in tanta voluit haberi veneratione,

Tlor rj

em aufüs elfec accedere , la-

ut quicumque ad ped

LU

pidibus obrueretur.

Curnon , ubi Deum ipfum

tj enton.

manibus. attrectamus - maxima in nobis reveren-

bt

tia, puritas, confideratio inyeniatur ?

km ia

$. LN.

]

xtfgin. Y

[2 Nimvero fiApoftolum examinemus dicentem, 1. Cer- :7.

uimanducat €$ bibu. indigne , judiium fib:

t o

4,A ltl

manducat £$ bibit ; hac indignitas non videbitur

arheriia

dumraxat intelligi in his,qüi in mortali funt,fed eti-

r

aminillis, quifine timore ac reverétia accedunt,

v d

quod videtur innuere, IVos diitidicans corpus Do-

TT [r.gu.ïä'

mini;nam in hac culpa re&te includitur,qui £&ne de-

m

bitaattentione,& cura hoctamquam rem commu-

ml

nem &vulgarem orditur.Quod ipfimet Sacerdotes

m— 1

judicent, qui quocumque fint negotiointricari ,f

j

. VNocentur a

d celebrandum , fineulla preparatione

j

fe(c eb conferunt , tamquam adaliam rem quame

)mmüi'W

TTLd

cümque vocarentur.

Qua ratiene illi fe de hac ic-

feverentia Purgabunt ?aut quonïo

do excellenaffi--

u at

mos fructus percipient Sacramenti ?

Til

- Netames hzc ego fomnialfe videar,audiant glo-

j

d d(

tiofüm Bonaventuram füper locum illum Apofto- ponav.tr,

M

l

li, Probet antem feipfutm bomo , &cc.fic enim com-

deprap.

ad Máf-

Qu

mentatur : Proba tetpfum ex quanta carttate 69

At €. i*

:

"

Qynalz

fervore aceedis : w [olimi emitm mortalia

r

Vitandá.

n

394

Tradatus IF. Cap. I.

,

vitanda [unt, [ed etiam venialia peecata per neglï.

4151'"'("(

L

'entiam vel otium multiplicata, €$ etiam per ig-

confiderationem ac per diffraklionem diffolutu vi-

ul

"

t4,C9 malacon[uetudinzs , lícet euimauon oceidapnt

n

animam, tamen reddunt bominem tepidum , gra-

ldml gt

vem G obuulilatum , indifgofstum €$ ineptum ad

' Mcatl? D

celebrandum : sifi dli pulveve; , 6 fl'ipsilavenia-

lium , per afflatum fhiritus E flammam caritatis

ytliont

"OL

ventilentur €$ con[umantur , exarde[tente igne

mw WHPII

tordes imcon[ideratione. ]deücave , ne mimi teji-

dus 5$ inerdinatus atqne inconfideratus accedag,

yiisbt

quiaindpué [umts ,[i non accedis reverenter ,cm-

i

eum[petle €$ confidevaté : de quibus Adpoflolus ait «

Mh WW V

udicium [ibi manducat C$ bybit. Pcofe&tó juftum

,MDMM

eft, fidem habeamus viro fanctiffimo , qui illu(tra.

r p

tüs Dei fipientià & rare quodam fpiritu afflatus

jl

monumentá fua poíteris confecravit. Etenimego

Wl&l&flfüm

non admiror vehemeuter , quód hzc & fimilia di-

ul

cantur, nec admirabitur is, qui amplituditiem Ma-

'äïDmu

jeftatis divinz confiderabit,qui recolet quantá mo-

deftiá a(fitant ei Aneeli acSeraphici fpirítus : qui

w

denique intuebitur candorem & familiaritatem ,

p

m

quá fe nobis viliffimis creaturis communicat inci-

bum, extollitque nos quantumvis humiles adam-

liffin:am dignitatem , & immeritos maximis fibi

T'diel

b

!dmd

eneficiisobfzingit. Quis híc meretur Deum po-

bl lg.

ftulare, càm íe tra&tandam przbebit, omni hoalore

& reverentia tractetur ?

x'

Rpnpa

Porró ut hzc doCtrina majorem, immo maxi-

t ii

mam habeatauctoritatem , quedam ex Concilio

Asinqnom

Tridentino fubne&am , quibus fummatim, qua

"0011 przä

fufiüs hoc capite dicta fant, continentur. Hocde

GCenc,

,

t

Trid. fff-

cadem matetiía , & de dignia Sacramenti perceptio-

t

uái1-

1j. clfc ^

ne fic hortatur : 5j pon /seet ad (acras vfdff 5

ln

n

E.. w Præpa;atian: adMif[lm. — s09

M

^

us quempiam accedereymifs fantie , certé quó magas

li 5!!

"n

fanfitas €4 diwinitas celefits bujms Sacramenti

Mm

if

viro Chriffiano comperta e[f , cà diligentins cavere

! mmm

iill'e debet, ne ab(que magna teverentia C (antlita-

9j

- eadidpercipiendum accedat : pra[ertim citm illa

"j f

i5 verba apud AApoffolum legamus *

plesa formidin

e

f

uimanducat €8

bibit indigné judicium fibs man-

It 4j

dueat & bibitynon dijudicans corpus Domini, Qua-

Ui inty h

re communicare volenti revecandum eff inmemo-

.*1 "Wl;'/l,i:

viam illud praceptum : Probet [eip[um bomo , &c.

lr lg

geff. a2 c*

Atq; idemab eodem paulo poft confirmatur.' Per

T g.

apfum facrificium

fit« t (icum vero eorde,CS recla

Abl

fide; cum metu €6 reverentia, contriti ac peniten-

atbl

te; d Deum accedamus , miferic erdiam con[equa-

iilb

mur. €$ gratiatm wveniamus $n Anxilio oppertumo,

EÉccehác conditioné neceffariam,quam &nos poni-

m cucur

t n

sus,ut fructü exSacramento percipere mereamur,

p

dlecl ld.

CATPUTY.

ol

nstgiin

a»;w': poffit Deus omnem difpofitunern conve-

mientem nobis fuppedirare , meritó tamen exi-

UE

( git» ttipíe , quantim im nofira parte fuerit ,

eam obtinere fIudeamus.

m

$. I.

:mwm

kgmriuns

" Andem aliquando magis fingulatim tracte-

A. mus de praparatione nobis necetfarió adhi»

mmk

»

benda. At quid poífumus miferi & infelices, con-

"u

ceptiin peccatis , natiin vitiis, maximis calamita-

(

$us

tibus fubje&i ? Sacratiffimus Przcuríor fanctifi-

"]

catusin utero matris , & excellenti actarà quadam

u

I&(;J

innocentiá praditus , indignum fe putavit , qui

d

(

j

baptifinate tirigeret Salvatorem , folveretque cor-

In,

tigiam calceamenti.-Angeli fandti, creati in gratia,

WA

confirmati in glozia , tevecenter quafi territi divi-

T

nam

D

Dt P WM

!l

400

Jralfatus I F. Caþ.: F.

nam Majeftacem , uec. ejus oculis mundi fatis aut

a

gj

"

caíti apparent; quid ergo peccatores nos ipfbs pre-

g

"

j IMW)

paremus,qui licetin hoc mille annos expendamus,

dienicerte non erimus, ut vel femel tremendum

y d

^

"

Mitfz facrificium immolemus.

a

Hutilis

Pb i

Id pie confitetur D. Ambrof. Qsanta ehi&, in-

r

confeffio. quit, Dontze fefu Chriffe , cordts contritione ,€$

, itth n

il

"Amnbr. in lae

rymarum foste, quantareuerentia C9 tremore,

P k

orat, pra-

far«ad

quanta corporss ca[Hitate ,C6 amme puritate, if ud

;:mpwiöm !

divinum €9 caleffe [acrificium eff. celebrandum?

d d

Miffam

dom.4. — Übrcarotuain veritate [umitur,CÀ [anguis tuus um

n

qeritate bibitur , nbi (ummis ima COHiHngWntur,

DT ia

ub adeff prafentia [antiorum Angelorum , ubitn

um

es Sacerdos €8 [acrificuum , mir abiliter €3. zejfabi-

hum

hiter conflitutus, Quis digne boc celebrare poterit,

7,/' /]M, WM,[W

nti tu Deus omniporens offerentem feceriz dignum

smitiit f

Scio, €$ vere [cio, * boc ip[nsa pietatvue confiteor ,

ubf

quia non (um dignus accedera ad santum myfte-

Wp;;!miwgn

rium, propter nimzià peccata mea , €8 ipfinitas ne-

jpri ii

gligentias. Sed fcro ver actter, €9 credo ex £oto Cor -

jugret p

dey quia potés me facere dígunm, qui(olua potes fa-

lijonti

s

G

cere mtndum de immtndo conceptum f:mz'nen,'

tiahytaln

de peecataribus juflos facis €9. [antdos,

Wagriijr

Idem pari affectu & elegantia sffirmat S.Fr. T ho-

ia

masde Villa nova , quém metitó inter gravifïïmos

s ftti, D

fapientiffimo(q; Eeclefizz Do&ores poffumusalle-

lii

gare, Et quia verba ejus notatu digna funt , plena

(firlrs

lanovA

Tho.ÀVil- (oiritu, eahicinferemus:

nanau di[pofrtio .que.

Ib midy,

preparatiosqua puritas [ufficvet ? Quid poteff facere

C0tc..3 - d&

Hiciaqed

Sacram.

homo putridus C9 umpurus ? quemodo poterit fe th-

[3

ZAltaris, ponere ad tavta Aaje[latis edulium ?. Ecce feella

Wpotcüdfgrü[

"JHSS. &mmc

Job.25. ao0m

funt munda in cox[petiu ejus quanà m agis bo-

Do6Grina

"tl f

devotiffi-

mo putredo.£8 filius bomtnis vertais? Va nobss sui[e-

"

4

";*,'Q)P!"i, Qu

ma

—

oiufí

Mu

"

v/;

:

p

fT

fmk! quis pote[e facere mmndn de.

. de

anf j toe

[ Ct;l,'r.

. pe Praparatione ad Miffam.

«01

HUl

d conceptuti [eminey nifi tu qui folus es ? Im peceato

ïf&tomno; ï"'-"äï

M d

conceptt ,im peccAto nati, im peccatis nutriti, ia«

modomundabimur ,nifi tu , Domine "nundAVers,

ul

:! Á lm

qua folus [anttsa €9 purus e ? Dümine, da od ju-

bess*6 jbequod vis.INon inventt fn facco Benjamin

i [nttt ;

Tientriit!

./im:; frater fofeph aurum , nfi quod ipfe pofuerat ?

ned, invenies thó bone fefrt,in petlore n:flro bouum

Vr r

atsquod, utfiipe prefHiteris? Utinam Dowrne|, uti-

ttyriur f

Vétluniun)

pam in corpores noftri (acco gratia tua fCyphum.[a«

éro buic friumento ab[condas €8 pie inferas, bac le-

iiuura

fe» Ht in quo beatum furtum imventum fusrit, fit

ti rb

tibi [ervus perpetuus. Et quid tibi dicam Domine

Agilrin i

Deus ? hoc unum video.boc unum fet,quia quas di-

TTE

ligis animas, ipfe purificasvtp[e mundas, 1ple ornats

tl

ip[e dstas, ipfe decoras,€8 pulchrificas , ut placeant

mjrcipm

coramuctlis tuis » qua prizsplacuerant : diligis ,

ptt.a:wmfï!m

quia dilexifH;faves, quia faviffi; magnificasquia

"

preveniff, glorifitas.quia magnificafls, C9 tandens

NT

boifererzs , cui mifertus es, C9 mifericordsam pra-.

du

JUas,cut mifereris : gratiam pro gratia , donumpro

i, q**iïï'-lïblu,ä*

dono,C? cui gratzs dedifhi munditiam gratis quod,

Wmupzum[mw!l

adaujes gratiam.dona tuavemunerans,Có munera

t mäu.

tha tratificans. 7u ergo diligis, tu pravente,tu dife

Wt

g

ponis,tu exaltas, tu magnificasyn olorifigas, tté m

m

m

nia faczs. Quidergo à snevequiris ? tnum cff hane

W

u

Av

"

difpolitionem prafLare, nolfruna eff peteres tuum eff

Ó

t

ejficere, noffrtmm defiderare, € boc nifrate , $ per

te; 4 qH0 eff velle, C8 perficere.

cx Qu

,j

,. Hecitaqueeft veriffimum, quód Deus fit, qui

V,WI? WHF]

unus poteft digne mentes noftras difponere,ut cum

Íru&tuSS. Sacramentum percipiant, quod in ratio-

T u ,

r

ne naturali fundamentum habet. Quippé docet

yäft[?idü'

j

m um

Philo.fopllia;'(iuantö forma aliqua ef riobilior &

fj

praftantior , tanto excellentiores difpofitiones de-

Cc

bens —

402

Tratlatus IV.cCap. Yi«

)

bent pxjæccdcre , adeó ut ultima perfectaque difpo-

,lmv[üümms

:

fitio ad formam, necelfarió ab ipía forma dimanet,

n

Pclïw

K

SolusDe. Solàs ignis difponere poteft fübjectum, ut in id

r

"

!

usdifpon

nitforma i

gnis fecipiatur : & itain.ceteris natu?ahbg&

qn m

ad digné

contingit. Nunquid etiam juftum videtur; ut.-Deus

l []mmn

recipien-

us

excipiatur animà humaná, eandem ipfe,& q—uidcnzf

"PL

äum.

folus, zit preparet & difponat?

^

gt

"' Cümfe Rex itineri dare conftituit, & ne

cgtæ-äiï

gl lntitt

in págo pernoctet,non moratur, donec ab ig[,iscö'ïq

iaf

loniserigantur tentoria, cubicula exornentur: cum

g iit. :

hocfacete illi ignorent, imó nullo modo conveni-

guageel

enter poffint, Verüm ipe omnem füpellectilem

thosini

premittit, cconomos; pratectofque aula, qui di-

af

gnam tantz majeftati fedem metentur.. Aftinim-

vaüt,qu&d':*ïd

fnenfum amplifïïma Dei Majeftas créataram om-

gminibao

nem excedit quantumvis illuftrem & excellentem,

n d

áclonge mágis, quàm nobiliffimus Princepsfordi-

mdicima

Páma di- Qimnïu111 tenebrionem. Unde prima, quampo-

A2j

ligentia . nere debemus, dilige'hjtia,,pi'iüfquam celebremus ,

ATT

fit haroilis fit demifse apnofcere impotentiam, fappliciterque

at d

confeffio. flagitareà Domino, & conftanter cumferventiffi-

mmgmw

n

mis defideriis, ut mentes noftras fic difponat, 'quai-f

mcnom*qr

Es

y

liter omninó convenit , difponantut.

fs r

$. IL

Quamvis

Uainvis veró hocit

a fit;vulttamen Deüs,quan-

ipritits

fine Deo

-

Jitit PDPXlïu) )

tum 1n nobis fuerit , (tudeamus efficere;. hice-

nihil pef-*

Pt

fimus; in-

*

nim ordo generatim in rebus fpiritalibus attendi-

Pa

vitattae

tur : etfi nimirum fine gratia Dei,& favore fingulas

Mi g,

men nos , ri nihilfacere poffimus, quod acceptum illi fit, aüt

m:x[mm

wt facia-. 3nt meritum aliquodincludat : /voz ezim [umus

fnus,quo

Wrum, T

in nobis.

ifficsentes cagitare aliquid à nobis , quafi ex nübiss,

al

2. Cor 3

fed. fafficientia noflra ex Deoeft. : $ nemo pote

2.Cer.1l,

i*fim Qd

dicere Dominuifefus nifi m Spiritu fantlo : &cipfé

:

f;iterg E

"df

&

-:']fi: v

peon. Boutiouiss vur up t

-"pihil» WU. d

:2

1

2

a

u n,n"ï*ly,

, De Prapavatione ad Mz];zm | 402

iibjþjäf.gmiää fibilominus tamen nos invitat,totieíq; bortatarad

Jdjs. virutemcapeffendam: quin ipfe rogat (epiflime:

AR

à

Cowuertinnii ad me,Cjegoconvertar ad vos, Apo.- Zacp s2

"r

ftolus veró: 44ppropinanate Deo,C appropingsabir Tacob.a,

vobis ; & per Ifaiam : Expetlat Dominus, ut euife- lfas, 30«

ï»mþ&,&qma

reatur uofiri.Licet enim quodcund; volucn't,pofl

i od fitefficerein omni re creata,nec impediri ulla ratio-

ne queat :"o[u»tari en:t ejus quzs vefiflet? rtig, Rom. 81

lf;o'mbþüsw

MV? (

i tamen Zfine uf5 ad finem fortiter , €4 dionis $4849

mb

omnta [naviter. Ad quam (üavem difpofitionem

m i

iin . pem'nct agereres Gngulas pro naturz conditionc.

h

Unde homini liberum voluntatis fuz tribuit arbi-,

quue ada,qi'm-

i, A.

- triumjinfundenfa

;gratie füz rorem, quo illü pra-

fs rb

venit,optat & defiderat, fructus ab homine,

quan«

tum in illo fuecit;proferantur.Et communiter,cüm

las

^

: ipfinos hortamur, & ad virtatem colendam cum

nis st

libero atbitrio przvento à gratia accingimus;Deus

ia qopo-

lf"mw'rblm»

etíam gratiam auget , ac pleniori nos favore profe-

-

m(mämn

Q?J

uitur, Hanc ob caufam, quamvis ille folus poffit Deus noi

"

i

eperdriin homine difpofitionem neceffariam & monet,ut

v

T m&?.m"

convenientem pro receptione Sacramenti ; vulct

a- pr tpare-

kl

mur ad (q

men omné ipfi diligeritiam adhibeamus;invitatque

reCipién4

Ww.

05, ut przepacemur, Sic per Prophetam :O /frael,

dum,

l

praparare 12 occur[um Domini. Et quod Samuel 4mo; 4.

j

dixit populo, à nobis poftulat Deus, faciamus :

d

U*. Prapavate corda veftra Domino, 4 Jervite il foli. x,

W

j

Reg. 7.(

fs

Porró Spiritus fanctus docet: FHomints eff prapara-

Prov.16,

D&&ü*i,' *

u

:

reanimam [uam. Vli enim , qui omne ftudium in

Biïf)

gii?

hoc ex füa parte collocarit, conformiter ad negotii

j

v

mementum, rnon deerit

gratia & favor divings,

$

jpi

li

! cimille orum operetur.

d

N

r

E

22 D

tenim quo

dtanta (it diligentia, quz poni de-

be

»mf Mjiwvn;'

tinhac difpo^tione procuranda, non

opus eít

Atrationi

cxaggcrgr& » €üm hocipfam dictum Gt,

Mf j

€A2

c

1

x

-

404

Tracfatus IT, Cap. F.

W;rim

eít confentaneum, ut ex dignitate hofpitis , qui re-

(

ipiendus eft, coenaculum praparetur.

! ;(3!)7"13'"

Videmus hoc expexientia , fiadaliquam urbem

, i

. fe rex conferet , multo anté tempore varii fiunt

m a

epparatus, theatra eriguniur, adornamtur compi-.

l,,;'(Al.

ta, fümptus denique incredibiles fiunc. Sed num-

quid meritó mentem noftram. excolamus , ut ex-

cipiatur Princeps ille caleftis , qui infcriptum ha-

ja] gtnmï.lï

AMpec, 19. bet veftimento ; Kex. Regsm C$ Do

(ninw Dazpif

j

nantium

sj lat

David immeníos theíautos auri 'argentjque

jl i

cong;ffcrat, lapides pretiofos , metalla , aliaque

tnaximi valoris , ut templum Deo exftrueretur,

d

]

Sed hzcilli videbantur exigua, quód omne quod

thocmdl

offetfieri , debitum effet: rationem autem dedit

2.Patal.

dndphid

29.

Íe dignam:Grande opus e[f , neque enim hominipra-

a d

paratur babitatio . fed Dea. Filius veró ejus Salo-

n d

mon, poftquam templur famptuofiffimum didif-

gatzindind

. fimumque exftruxiflet, tale, ut meritó orbis mira-

ä,qu TU

culum haberetur , exiftimabat pro majeftate Dei

g

excipienda, domum , quam zdificarat , nimiseffe

x d

