" agunionem: €$ nulloeam limite ctreum[eribunt,

xl s

nifi cip pravia deficit praparatit.

dur: n

5- ,It

"T

IDEAMUS pbfrö féntentiam in liac matetíá

lymum.;ïu'

d

Y

"M. eorum , qui in alte

to poft Apoftolos

*

»iäeculc.æ

vixerunt;

d

Xin hebdotnade, diebus Dormi-

i

S. Bafilius quatet

Bafil.ep.

nica;Luriz; Mercurii, & Sabbatho fidelesait com-

ad Prob

ngot

!

AW

^

tnunicate folitos: quin & cateris; f alicujus Sanäþi Pattitid,

fe(tum occurreret.

koi

Epiphanius ter in feptimana

fuos fübditos , & Epiph. in

u

cempei-

quidem de precepto ; reliquis porró diebus nonid

À

dio dotfrs,

"

illicitum: imó multi accedebant.

j

,

S; Ignatius difcipulus Joannis Apoftoli ad fre- Igninep.

[

p

tatut : 44 Ephe/;

guenmndm-'commmancm, fine die hori

Date

(BFW : I"I;

s — Trallatus V1I, Cap, Ir;

|»

Dateoperam , i frequentiias congregemisi ad Ega

n

Mn

chart[iam : quando eyim boc aguur y expelluntur p

i

poteffates Satane , qui ain; [nos comvertit sm

fagit- ',,1 :&:1;055'

144 ACHLAS al péccatum,

r

fs

Cypr. fer.

S.Cyprianus his proximus fuper OrationemDo.

.,

"

1 ]

t

[

6.4e ?rat.

minicam exponit « 0 Pasem noffrittw ,aitq; intelligi

"

[

[

g

Doms,

de SS. Sacramento :

fi

zi

]

g

lC verointercztera: Pa»es |

'vw

ncfirum, td el*, Chbrifium,dari nobzs quotidià petis £

í

mus, ut quivn Chri[fo manemus€S vivimts, Afan, 009

m

,

Elificatione Cd corpore ejus nonrecedams pequi i5

- dn Chriflo manemm ,€€ Euchariffiam quoridie ad P d h

cibum [alutze acctpimus intercedente «liaup pra- u j

ytfi deliclo , dum ab[lenti , C mon communivamtes W.

d celefis pane probitemur y à Chrifticórpere fepa- . i

remur. Timendum enim efl C orandum , ne &um mqmdfmdic

wis [eparatur à Chri[li corpore, proculvemasneat um

42 ferm,

de Cána

&falute. Item alio fermone vehemeriter ad fe- ymffdm

Domins,

quentem communionem inftigat,

d m

4ttban.

S.Athanafius fuper hzc verba Apoftoli: Probes st

Jup. 1.

autem feip[um bomo, &C, dicit: Confcientiaexa- wisnd:

C^^ winata femper accede ad (aerum Chriffs Corpus , ii

Am&r.l.)'n

non ex[Pectes feffos dies.

u übiqu

de $acr. c.

S. Ambrof. item,(uper Orationem Dominicam

enlicn

4. Ó re. CXplicat só Panem wofirum de SS.Sacramento: /ffe,

g

fertur in c, inquit , panis vita eterna , qui antma noffra fub-

bf m

Nehni 2ffe,

ffantiam fulcit,pants quotidsants eff : 4tcipe ergo

w Guj t

deeenfecr,

diff. 2,

gf«aïidrä, qnod quotidi tibi profit ; fic vive, ut qup-

toyiimir

s. Amby 1 P I merearss aceipere y quy non meretnr quotidi?

Wrtir

4.de Sacr. A tperesnon merebitur poft Annum s quotidsà fj ac-

c.6. C re- Cipissquotid«é tibi bodie eff ; quotidié ergo wtiliter

fert.c. 5$

[ 7'""4"0]

qanotief-

Jéemitur,quod docet Dominns quotidié petere,

o

cunque de

Hisautem, qui (e excufant , velut peccatoresa»

At n

sonfecr,

deoq; indignos,qui cclefti cibo paícantur,refpon-

difi.2,

Ti

detidem; àr quotiefeund, efnmdstur [anguis Chri-

Imos

B.

Y

hi

LR

li

De Freguentatione Miféa.

$91

lhk

ff s s remffionem peccatorum effunditnr 5 debeo

qu /hl

: mcr:'nä femper accipere, quia femper pecco , $ quia

fetmper i firmms [um , debeo f2mper accipere medi-

]

Cinatm,

uod de peccatis venialibus intellige, aut

de mortalibus, fide his contritus egerís peenitene

l]u

W?m

tiam ; fic enim Sanéti confulunt frequentatiónem

r hi

Sacramenti , quód antidoton fit excellens contcza

f;qm

n

omnem zgritudinem.

à

Ita $. Hilarius: S£ eon fznt tanta p&ccam, utex- Hilar..in

LDUN

€. $s ten

N

i

€opimuntcetHr quas y non [e debet a qkotzdianame-

unt,de

L

T

dicina Corporzs €$ Sangumis Domini feparare

eonf.dift.a

-lmmw

gui^ , [i peccare

Mröln

?

quieverzt , Wicammunicare 70n de-

dinat.

nulw

Idem omninó Auguftinus epiftola quadam.Ve. 4,;, e»;

IT

.zum quidem eft cuni alibi dicere: Quorádze Encba- 115.Lsb.de,

LL

vrifiacommurionem accipere , nec laudo, nec vit

u Etcl.dog-

?naft.

?lfrmüb

peros fed hoc intelligendum de confüetudinege-

netali ; càamenim tam degeneraffet fervor pietatis , Qui intel.

al

moreíque multorum effent depravati , pro his uni- ligendum

t non

D

t

verfis non eífe laude dignum cenfet, at fi fpeciatim

robari

ij njn

rogaretur de his,quiad virtutem ferió incumbunt, |,

ofb fpue

baud dubi& probaret, quemadmodum aliis loCis nionem

Qub

confulit & dilaudat ; quin ipfe communionem Pa- quotidianá

nemquotidianum interpretatur , ubiait: Siq&oté- Afue, fer,

jmiycat

Wx?'w

diavtes cf! , cur pofl annum illnm [umas , quem jam 28demer»

medum Gréci :n Qriente facere con|ueverunt ? bis Domie

uml f

ial

accipe quotidie , nt quotidré tübiprofit ic vive t d

3

r t

guotidic merearis accipere,

/X

S.Tt-. 3. p.

Eadem ratione S. Th

onias exp

ücat hoc Augu&,i-k

q.äo. 440*

Wml*

!Wff'

hi: quotidie accipere,nec lauda,nec vitupero, fcili- Panis

cet id generatim accipiendu

melffe; qui&multidif. quotidia:

j

[: nus, quem

ii

pofitione neceffaria carerent , qui autem re&t? e

timus,

fent difpofiti, hos probat , laudat & hortatur , at-

eR SS, Sa-

d

tenim) cramentá,

"

» ipum porto $. Thomas confirmat, E

COR«

[

$92

Traffatus Y'11, C'?: lF.

y

i

1

|

comiunier Sancti panem , quem quotidiantiim

Á

k culüïöw

"d

11

petimus in Dorninica oratione, exponunt de quo;

Aus.Jugv. tidiana frequentatione Sacramenti. Ita Auenfti.

éef^*4 — nus, Teruillianus; Hieronymus, Athanafius ; Áthis

a

jl

P(-alm'b brofius, Cyptianus, Hilatiu

r j

m

.S, aliique graviffimi dul«

Y

«6 .z.

ej. €tores, .

b

Pelag, c«

Qu

10

d fant figit do&trinam , quam d&diæäsd;

-(«JNL SH&&QW

9.1.(". l- fl'e

quentia tomriuünionis ; €üm velint Saricti , ut

sle Orat.

hzc pro qtüotidiano pane accipiatur , & taletri

3;315&,d;mïl$ï

Háer.fup:

hq-l

Matth. 6.

bisà Chrifto inftitutàm effe & relictati,

*

gt HMW

u'mäïm ;

ZHtban l 4',*'

Cyrillus Álexandrinus cónfülit eniz bane coga

de Incaf.. cnunionis Freqne'ntiam $

: mofietque eos, qui illam

a gt

ZAmbr, L.

$d& Sacf.

ptoctaftinant & tátiüs acceduiit, nonideo accedes

Mmymsh»gw

re majoti cum obíezvántia * conttà vetà evenire ,

ghineir

6445 Cy'f"'b

j.er, 6« de

t hujufimodi miniüs difpofiti aceedant ; verba ejus

Abumn]is p

eras, Do- àccipe: Ega tgitter. pfobo smeipfseem ,

!l ([W/f /mm

.

[di iadzgnuw

mini. & . ipyepio , €6 abflinso

,

quando tttur quicusque t

virigtitt))

(;

fermn- de

0 N diai

CaenaDo-

& qui ifla dicis , dipum evis ? Nam fipectandóina

enias, Hi« ERE es, C peccarenon defmis ( delilla enim quie

: f

lar.:4

sst

Matth.

Intelligitf) expers omntnberiz vivifrca byitus fantli.

ficatzanis, Quare pras, qua[o, cogitatitonts [uleipiay

atimid f

eril- l. ;.

32 loat «€4

fludiosé janääqlt: vitias, C benediflionem partici:

vt

37. 6- P^ 4« P&f) qüæ

(mibtévede) nan wpovtem [alieun, vevim ebs

trtmd m

.t.. 17«

iam mürbos 9mnet depellit : fedat euim , cim inmos

p tb

bis manet Chriffus, [atientetm melbrorgm noffras

laol

um legem , pietatem corrobnyat . pevtuvbatithet

Yl At

atipsi ex[Hngit . agrotot cuvat , collfot veduites

"od

grat, & ficur paffor bonws ab omni vos eregit cafih

ais

w

f

G E

»

a. U

.Puütloritate : Sapflorim þoriä

nf

adducuntim.

amgnionis. lh

ANCTUS Chityfokomus atitea cceleftiq; fa

31

S

UTR n

gloquentiä mürifce fepius hanc m

atériani

WWW

tractat,

|

LT

De Frequentatione Mifja.

r

L

"i

tractat. Exomnibus veró locis duo potifïïma col-

ligi poffunt digna acri confideratione, quz ad rem

il

lh

hic ipfe efficacibus argumentis & luculenta oratio-

^l

M

M L

ne profequitur,

W

Unum, ut nemo exiftimet fe, quia abítinuit , Abftinetd .

majori cum teverentiá accedere , id enim falfüm ; 395:5a-

ciamenta

uïä&.jmm

imo veró plus habetille reverentiz, qui benécom-

noneft

Mkml

polïtus recipit SS. Sacramentum ;' irreverentia ete-

plusde«

ts

Uf

ferre.

u

nimíola eft,cümindigné & mente fcelerataad my-

"t

feriumitur. Hanc doctrinam ponitS.Do&or

P h:'. Ghr

s.

»fif-

RU

tibus locis, quodam fic ait : /ec e//, qstod sv

57',/4 hem.5.

ia

Pefturäat » guia nouuunditiam animi , (ed inter- fup..ad

ts

valla tempovis lorgiorismaeritum putas [ummamá, *- Tif'"ü'

Lt

"

arbirraris reverentiam , frmon (ape celeftem illam

[

o

adeas men[am, ignorant, quomiam indigné dccede-

!N/At, '(:llm

ve, etiam (j femel tantum fiat» fupplicio tradet , di-

Urtrecui

gneé verüetiamfi [apé accedas falutem inde congqui-

llj

r&2 INon est audacte fape accedere ad divinam

vl

men[am: [ed wndtgne accedere. INec intelligimus

dl

mileri, quod bí,qui Chbriflum erucifixerunt ,femel

tantiem id fecerunt , €d. us Chriffum prodidit, [e«

s

Vinien

meltantum prodidit : quid igitur banc vemtem-

poris intervallo metiris? tempe[tivum accedends

—

; Cgr.Alesá

tempus munditia con[ctentia facit.

m

* wb fupr i

WW

Alccrum,quod fuprà reculimus ex Cytillo,idem

* Ambr.l.s.

que docent Ámbrofius & Auguftinus, eft, nihil fa- 4» saer.

g t

cere procraftinationem ad hoc , ut. quis digniüs

& c.4: Aug.

m itl, (;ü?!

: fet- 2:7. de

majori cum difpoíitione recipiat Sacramentum

*UCross

ii

adeoqueipfà frequentatio meliorem addit difpofi-

Deomins.

ul

tionem. Undé dedie querendum non eft ; fed ut No» cona

,S)MF

adeft confcientiz puritas , adet tempus & hora fert dila-

communionis, Hoc fzpiüs repetit idem Sanctus. tio,ut qui£

jgilf

ignius

Ó

Alicubi dicit: INon eff exfpetl anda folemmtus , ttt

accedat,

i

accedas ad boc Sacramentttis (ed femper eff folem-

Chry(.hros

iib

Pp

nitds,

,

yll

- pl

Wl

iil

$04

Traclatus V 11. Cap. 1Y. —

,[!l"'".*

/

li nitas ; cim ade[t cordus munduia : quam fibabue» * :

1!)1':

ii (nm

j

qgii

Cor.

ris, femper poteris celebrare folemustatemyC8 [em-

er accedere s d euims [olum temputs prafcribit Pan.. " um

lus ciom ait ; Probet jeipfuim bomo, $ fic de paneil. ' n ij

Hom.$. loedat. Iem alibi : Zempejffivum accedendi tem. i

fu. x al pues munduiacon/Gtentie facitulil babet amphis, j !ä;,ib,,,mw

Tnotb. quod in Pa[cha con[ummatur soy[Fertum , illo quod '

ï«,mlüwf""f'

£ontinuo celebratur. Semper Pa[cha eff. Eciverüm:

m

Hom.s. ^ Nontempus acce[Jus dignosfacit, qui aecedant ad

f

up.3d f acra Chriffumyfferta, [ed mentas [inceritas ac pu- f

At

us

ip "n

vitas , cm illa [emper accede , fime 1lla nnquam,

d

PUL

AE

Qna poftrema particula valdt notanda eft.Idemq;

ij .

W

m

Hom. 17.

^ repetitalibi: Qu munda confctentia [nnt, C uita

f'£- ad

irreprehenfibili |fli femper accedant ad diuima $a- ^

Y

Hebr.ho. eramenta,

quvvero tales non fuerint , neate [emel. "m

25n2.44 Eadem fapiüs. diverfis locis fufficiet adne&tere,

(mi

Cor.tola

, quod ille ad pop. Antiochenum: Jve torpeamus i

*

AC

bom.60.e^

ér.adpop.

gutur tantadignt carttate & bonore putati ; none

nexmdena

aintioch, — 'Videtzs

, quantapromptitudine parvuli paptllai ca«

Av t

& inerat, pipgt , €$ quantonpetu labiauberibus intïguni',?

ad Philos L ccedapius cum tauta quoque alacritate ad baue

À ümwä*æh"u&q

£on.

pririna

Homm.60,

mer[am : quin imo cum longé majori trabamu

ov bro

ad fep.

"tanquam in[antes latlanes [piritus gratiam , & a-

n

« landalt,

Jdnttoch.— us (it mobzs. dolor bac efca. privari. kla

| &;nus

Bo

Chryfoftomus.

- marif

Greg. Lo.

S. Gregorius eidem favet doctrinz , ait enim :

Pa[ch. - Providens Dominus nobis dedst boc Sacramentum, 79

gef.c.

Veqeli

Ut quiamos quotidie peccamus , ille jam SIOYÍBUA -

'"Ifuid/it

potefL , per sfiud Sacramentum v emilfinem pecca-

- Ui tb

/;wgma.,

decenf.

-zorum con[equamnr.. Quotidie enim tpfe comedi.

/ fllldw,ïxäl

dift.z.

Pt

tur m veritate , [edinteger CÀ vium atqu

f ip!md-

eulatus manuet.

'IBHH, t

de Cana

Bere. f'r^.— S Bernardus maxim;)s fra&us hujusSacramenti nj J n

Dern.

recenfet ; 525 1nquit ecffrm nen tam Jape

039430 |

'7 j L,Q'".

- De Rrequentatione szþ-.

595

PAU

enodà., nec ram ucerbos fentit motui tracutdia , in-

:g,,r

r/W

"

"t

vidiayuxurie, aut catevarum buju[modi gratias

?!

ii

ï],

n

TL

agat corpors €$ fanguini Domini: quouum qirtus

'

"h

hii

lh

Sacramenti operatur n $0. Duo enimn pracipue o-

,.

j

hi, peratur in nobis , £ fen[um ï/rft';mi't in minimis, [«

Nl

ingravtoribus peccatis impedit omnino con[en[ume

Qui vulnus babet , medicinam requirit : unluus

ä"f",ün

fm*f&&k&

!]

vhanmw, dam [nb peccato fumus , medicina epti-

H!mi(üuu

ma e[t Satramentum: quotídi accipe, qmotidie Gu«

vaberta.

,

'*ihlmu:«

Idem docet Innocentius Papa: Cavenaum

eff , 1880c.1.4:

Wlmdl*ü!w'

Viltin,

at [[nimilten Sacramenti [umptio drferatur ,

i, 4« nyfte.

!

Mif

M

€» 42«

mortis Spiritnalis periculum incidatur.

eidtion

$.

III.

in fu.

r

Sententia. D. Thoma circa fr:qumnk

COnATHMMIOHLS .'

;

Ut iþW/

du

ANC omneniSan&torum do&rinam,& pla-

I

res eorundem auctotiuates , ( qua , nenimi-

iyrtiyt

üm prolixz', omittuntur ) compendiose tradit S.

uuM!i!fgï-'

"Thomas more fcholaftico, ea pietate elegantiaque,

" du

quz fanctimoniz tanti viri , & in

b

cenio clariffimo

n*.*.v,(;t vnnir

conveniebat Etenim eó , quód fcientia hujusarti-

mämgwuf?

euli tam clara fit , t à quolibet queat intelligi , &

i g;([ p [

ponantur exprefse & formaliter quecumque ad

hanc materiam

ab

Jes t

fpectant , ipfam hic fuis verbis in-

feremus.

l

Igitur quaftionefacta , licitumne effetatq; laiv- s dhows »

Plg'lf

FM

dabile communicare quotidit ? fübjecit: Refpondeo p. 4. se.

d

)

dicendum , quid. circa afum bujns Sacramenti 9t

f

'.wp"

duo po[funt covfderari , inum ex parte. iplins Sa-

f

fwgdvï

cramenti , cujms virtus eft bominibus [alutarss, C

L

ideó utile eff 7ua.fidlä ip[um. [umere , n bome

rmdmä "

»

ao

qu0f

)

qlllï: W

$96

Tradlatus VII, Cap, IF.

j

quetidié ejus frutl um percipiat ?. undé Ambrofrus

p

dixit, in hb, de Sagram, $ quorte[cunque effunds-

gibeam

zur [anguis Chriffi , in vemiffionem peccatorum ef-

d

finditir debeo [emper aceipere,quia femper pecco.

m

«dlio medo pote[? confiderars,ex parte [umentis T

um

Jl

jPeh

quo requiritur , ut cum emagna deyotione C9 reuc-

di anunm' |

Tentia ad boc Sacramentum accedat ; &4 ideb, f a-

g

liquis [e quotidie ad bocparatum inweniat, landa-

«ildis n

bile eff , qnód quotidie [umat. Unde Auguffinus ,

g m

eXm dixtfitt: AAccipe quotidie,nt quotidie tibi pro-

a qae

Fit s fnbjungtt ; Sic vive,ut quotidie merearis acts-

ypds la,

pere.. Sed quia multoties im, pluribus hominibus

multa tampedimenta bujus devotuiis occhtrrunt ,

d at

ggo, at

propter cerporis velanima indifpolitunem , non eft

utileomnibus bominibus ad boc Sacramentum ac-

iydnim

lr 73

edere : [ed quotiecunque [e homo ad illud invene-

i lp i

vit preparatum. Unde in libro de Ecclefisffecis dog-

as t

matibus dicitur : Quotidie Euchariffie COTEEMUIIO-

(omamt (

nem acciperenec laudo,uec vitupero. Ex poftfolu-

ïmi:mïim(uuquu

tionem primiita ait: Quia quotidie hoszo indiget

ais

falutifera Chrifli vértute, quotidie potef? laudali-

Vi

lter boc Sacramentum [u[cipere. Ex ftatim : Hot

ünd fcmPcr i

Sacramentum eft cibus []arittalis ztade ficut cibus

TR

cerporalis qnotidie [ummur ,ita boc Sacramentum

df

quotidie fl/fmere,laudtiäi(e»te/f', unde ng;nw do-

As d

cet. 0s petere, Panem no[irum quotidianum da stüe

um Cl

*

Pzs bodie , in ctijus expofitione Auguflinus dicit ; Si

qnatidw ACCIpIs , GHotidie tibi bodte e/if.fEi:—iB folu-

M f

"i

er'li,u;s eft tionead fecundum: /n bocSacr amento traditur H"0-

accedere . s memoriale pa[fionis Chriffiper modum cibi,qui

hum

€urm atrpos

1e, quàm

wotidie [umnitur : C$ 1deà fiemficatur per Manna,

Mtö Udaci

quod quotidie dabatur popslo n de[erto.Ecinfolue

dj

differre

€ufó ti-

tionead tertium: Keverenrta bujusSacramenti ba-

Hsf

U

€1198

"t flno

mor. — g mirtm ameri fonjtn&ggx :OX amere

J

Yovo-

i

WWRW

mc CI) !r

^j

Wrw

De Frequentatione Miffa....

$27

hu

prwncamr'deüderium fnmend: , ex titnord antem

^

Wl,:

con[nrgit bumilitas reverendi, Et ideo utrumque

/(l,pK

pertínet adreverentiam bsjusSacramenti,CS quod

m

quotidie [ummatir , &$ quod aliquando abffineatur,

At

Md

dmor tamen C$ [pes, ad qua (emper Seriptmra nos

Ij Mhþ

provocat , preferuntur timori. Ex quo patet acce-

u MJW

dendum efle potiüs amore , cui (emper timor feu

hu

j

W

reverentia filialis conjungitur.

Hac eít fententia fugimi Doctoris digna con.

"f"*üu T

Mi

fideraione , queque altiffima memoria repona-

Wuw

ur ; unde colligitur, quód nullus fitlimes vel cir-

cumfcriptio quoad fumptionem hujus Sacramen-

hll.' errm

lag

tinifiejus , quiaccedit , indifpofitio. Si veró ben&

Illkbmur

femper eft diípofitus , laudabile eft & fructuofum,

Quz etiam docet füprà Chryíoftomus aliique

af

San&i , ad quam fe conformàt omnis Tbeologo-

hii

rum fthola ; omnes tüm vetetes cum moderni in

dj

hac convéniunt conclufione iquod gcncratinä&

nb

abíolute melius fit atque utilius frequenter hoc Sa-

atlcimiit

eramentum fufcipere, quàm raró. Ita praftat com-

wtiyab

municare aut celebrare , quàm abftinere : Denique

jntta

fatiuseft (em

T

per ad frequentiam accedere , quàm :

ad raritatem.

—

Haíce conclufiones probant exprefse Thcoldgi :

j m

auctoritates non adjungam, quiaid ab hoc inftitu -

T ii

toalienum, Cui libet, confulat duos hac zetate do- suar.tem?

lo

€tos & graves, Francifcum Suarez , & Henricum $: difp.cg.

ed. A.

(

E

Henriquez : qui plurimos citant, & hanc materiam

Henrig,

;MM'*W

luculenter profequuntur.

10)1.2. )-:O

m

Adeó ut hzc doctrina fic intelle&a generahter e acr;.

L

r

x

IF]

ecttiffima fit & fecuriflima; quamvisin particulari Eveb-c.sge

, WW

long? fecus feres habeat , de quo poft Deo dante:

ii

nunc veró folüm oftehdimus omnes Sanétos con-

uitl

fuluiffe generatim & hortatos fuiffe ad frequentan-

r

dam facram communienem.

$. IV.

u

fi

t

35

Tratlatus VII. Cap. IF.

'!ugiml

F/

$.

1 V.

4m!

j

rl

Quid Concilium Tridentinum con[nlat eircafre-

;

"1] h

u

i

iij

juentiam COMImiMAnIOLL,

«Olöphonem dictis imponam referen

f,!(;,« quid

(HWW

l

C

dehoc Concilium Tridentinum , cüjus verba

j t )

graviífima , dignaque omni veneratione fic habe :

mwm, C'Qm

C'vm'il/.

Demum paterno ajjcti. admonet [antla Sysodus ,

m

"m

qrid. jeff. ortatur , vogat $ ob[eerat per vifcera mi[ericor-

at,itlïïo" i

35. c. 8,

dia Dei noflri, ut omnes €$ fmguli , qui Chriffiano

jm,dzcon[:q.a

nomune cen[eutur , in boc umuatis [ino n boc vin-

;m&ümlslaïv;

€ulo caritaizs , tu hoc concerdia |ymbolo jamatan-

sst

dem aliquaudo conmveniant $. concordent , €4 hac

y od

faera myfleria Corporis 8 Sanguinis Chrifli eafi-

dei conflantia 9 firmitate , ea amimi devotune,ea

pietate €f cultm cvedant. €4 generentur , ut panem

(elipi

D

du [uper[ubflantialem frequenter [ufcipere pa/-

féut: &8 i vere ess fit anima vita , CÀ perpetna [am-.

Tsl

tz4 mentis, cuius vigore confortati, ex bujusmi[era

j

jr nl

péregrinationts itineve ad celeffem patriam perve-

a

tiire valeant , emudempauem Angelorum ab[a,ul-

findamov

- o welamine manducaturi, Icem porró : Optaret

d

quidem (acro[antla Symodus , ut v fmgnlas Auifis

f qn

fideles adflantes , mon [oiismm psrituali affetin , fed

lkmzing,

faeramentali etiam Enchariflia perceptione com-

muxicarent , qu ad eos [ anthiffirni bujus faerificiót!

dlreino

téas imimz

- frathus uberior perveniret, Qus verba plus cz-

ag 1

terisomnibus noftram fententiam afferunt, quibus

fubne&tam.- quid Cardinales À latece Legati , cum

st

toli ,

plenaria auctoritate dubia refolvendi , determina -

PUIOS, C

WP** rinoquipradicta exponendo ficloquantur : Offfar

- Concilums Tridémtinum Epi[copo wolent: prafcribe-

h d

doclir:

n dl

Ceuzil,

recerta tempora , ut dies Dominicos , quartam.

Trid.

:U ',01 ?Wa, ii

fextam feriam , quibus tautiz m liceat viris laicis,

1475

l (;IB Whr P

cunj:?atkg megotiarorzius , CU mulier 'M' '"

Hn0n

H

[

1j

De Frequentatione Mz]]t.

$09

(1

mon conjugatzs, $3. EucharifHam [urere s ob irre-

IQMM

j

verentiam , quam poteft. quoridiana bujus Sacra"

menti [umptiotn füa diecefi parere. Hoc fuit d:ci—

t

fum in mexfz Januari1587. Quia antiquo tempore

c]u

eratla confecrattone. omnes adflantes [(umebanr

*J»Qïajfb

N

Euchariftiam , 8 eo licitum eft quotidie Eucha-

4f

otidie,de ccnfecr.difH . 1. Quao

tlu,,m

j W

viffiam [umere,c.Qn

Tunt fideles , ut ficuz quotidie

""f"ï'!

tj

prapt:r/ exhortandt

peccant ,ita quotidie medicinam acciptant, c. Quo«

R,

pre[cumqs de con[eer. dift. 3. Qux verba cüm tante

Mi

fint au&toritatis , ut fit nefas his cortra ire , confir-

kWW

LT

mant eaqu híic afferimus , & os occluduqt omni«

*Itgmüä.&j

bus; quz objiciullo modo poiïïmt.

V

TT

$. V..

t

Conclufio pmdi&ämm , um dotlrina.

hi

notatu digna.

v nl

X dictis colligete et do&rinam'eam, que at

Vrt ial

ferit & commendat frcqucntandmn elfe SS,

"

aynay

Sacramentum , fecuram eífe fixamque ratione , ut

" iqt'.m lïä'r

fundamento. Et veró confonat his , qua Chriftus,

n inyns

Apottoli, Sancti docuerunt. Conttà arguere hanc*

ya ii

fthuentiam communionis, rese(t plcna pericu-

li & malz famz , cüm traníveríum à Sanctis eatur;

hr

ad hzreticoram dzmonumque inftitutum fiatac-

mum&*

;gb

ceífus; hi enim avent vehementer eam confüetudi-

m u

nem abolere, quz jam inde ab Ecclefie cunabulis

nj((mug

erfeverat. Pro quo apprime notandum eft , quod

A

m

Nota.

s

confülit Joannesin fua Canonica:ubi monet difci-

P t

» d Rv

pulos , caveant fibiab hisilluforibus , qui pezica-

k

obtrudunt ; nempe:

lofa dogmata commencantur &

cüm dixitfet , Probate fpmruzs » [rex Deo fint, adje- r.Ie2n.2:

lm

- cit: 'os quod audiflis ab initio , inyolis peymane-

IWM "

7-

t , ia vobis perman[erit , quod-audihis ab:

um yy

£t05

n Ld l

p

MW

i

40 ^. Traatus V11, Capr.

&

r io, 9 vos n Filio €$ Patre manebitir, Et conti, J/ Pm

s t

D

nuà : Hze ferpft vobis de bis , qui feduinvt vot.Ex

1

Cyr.5n

cluibus vetbis SS. Cynllus & Anacletus normam

I/a. 26,in

3lla verba

Ípirituum probandorum effin

gunt. Qoód hos, qüi

i n

lpiestum 16 conformant ad fanctorun

?

PA

Patrum doctrinam,

Jalutis,

veteremque Ecclefiz morem fectantut , recipere

J

T

B&RMW

nuaclet, fecuri

g n

quacam

poílimus : qui veró ab his recedunt, audiri

£pift.

debent. trepidt , tamquam adferant falfa & frau-

ggka )

Kegula ex-

dulenta, Huic videtur alludere , imó alludit Jere-

s i x

aminandi 1nias,cüm aitiStare

fuper viam , €$ intevrogate de

n

lil

do&rinam femit

x w

dj

movam,

$s antíquis , C5 ambnlate in ets , C$ invenietis

lerem. 6.

requiem animabus veftris, Itaque ftante jam olim

quün at

Conclufio

in Ecdefía coníüetudine frequentandi SS. Sacra.

NT

D

, mentum,idqueadfirmantibusSan&tis pleriíque;cla-

t WWWW

À

rurs eft, quod quatenusnos ad hanc magis confor-.

r

u

mabimus,

1

t

penfatisadjundis perfonarum , tempo.

um u

ris, loci, aliorumquc, qua prudenter excutienda

du dl

funt ] eatenuslong? fecuriüs procedemus : qui veró

sjaciniud

ab hac difcedent, temerarii judicandi,ut qui inperi-

u

culo & ertore verfentur.

aol

COA POR

an i qd i

Posnntur quedam notabilia CÓ fundamenta , þl—

adbirulra

bus a[fignari pofit. »setbodus in fre

quentanda

d w

C0791999451027:6.

lm E

Uz dit&ta hactenus ,'t'am certa & fecura funt,

At omum

ut de illis ambigere nemo poffit , nihil enim

tsl

do cuimus, prater ea qu« Chriftus, Apoftoli , San-

&i, Doctores : attulimuíque dogma Catholicum,

liimy,

fixum , ratum. Quod veró diflicultate & pericu-

i

Ie non caret , in quo utendum prudentia & indu-

Rï Olmih]s;

ftria5 hoc ceníeo : qui hzc dockrina generalis ad

!

Ti&ctm gt

ufüm & exercitiam Chriftianorum applicabitur ;

?m:nr &'üj

huic enim nulla methodus aptari poteit , qua

t g

omnes complectatur: (ed attcndcm'ia, funtpruden-

"ag

,

ter

-

4

I

'

n

!

V[D!

De Frequentatione Miffa.

601

^i

, teradjuncta períonis & rebus, Etenim càüm ex 1.2.4. 64.

"

x(HM

. 'Theologorum mente , virtutes confiftant in me-

R 1

dio, habeantque pro extremis duo contraria ( li. In ufaSS,

Wt

u

cer ea non femper proprio nomine cenfeantur ) ?^€7-

Rq) a[(m

A

neceífum eft in illis aliquando peccari per exce(- "

eccari

»y

)u

lMi

fum & defe&tum ; quod proinde evenire poteft. poreft ez-

-.(,m:

N

Imó evenit in ufu SS, Sacramenti; Quapropter ceffu&

H

hic advi

gilent Przlati & Confeffarii , & ceteri defe&u.

*

omnes, quibus animarum falus incumbit ; fint hic

h('a

7

fidi & induftrii dipenfatores , &Dei fervis cibum

w

congruo tempore fübminiftrent. Quod ex hac

" lh"l-'ï'-'a |

arte cüim difhcile (it, ex illa tánti momenti , cum:

d n

P M

que. Sacerdoes velut aeconomi fint menfz divi-

nz(quibus fic congrtit , ut fumante dent ceteris)

3 udlmmi

uia przfe&ti funtanimarum regimini : nec omnes

Lt i

zque calleant Sanctorum doctrinam, & quid ipfi

pircsti

judicarint obferyandum ; fübnectam[ Dei gratia

fgwþs,graö |

nixus ] quedam figna & notabilia , qua fpero fore

uuit

ut in boc negotio lucem adferant. In quo enixe

càm rogarim, fuo Deus favore me profequeretur ;

N

dicam id, quod mihi videtur convenire maeis

ul

cam do&rina Evangelica, SS. Pattum , Doctorum

11

a

v

Ecclefiz : quz veró di&turus fam,non tantàm füb-

jicio eju(dem Ecclefie Catholicz determinationi,

T.

uH

fed etiam omnium fententiz & cen(üris, qui de

wyfï]ï'

hacre meliüs fenferint & judicarint,

ais t

$. I.

^

lg

Laici omues ad Confe[[arii arbitrium fe

D

vt

conferment.

2

:

WN ,

j

Rz omnibus füppono velut certum , [ quod

um

P

mecum omnes fancti confulunt, qui de fpiri-

T dl

l

tu tractant. erudiendo ] quód hi qui ftudent fuz

faluti enixiüs, patrem fibi fpiritalem elegerint,

L

æ?odus

od

cui cogniti fint intime , . cujus in his qua ad falu-

j/

P

tem

622

Tratfatus YVI I, Cap.F.

J

p

tem Ípe&iant , confilia fequantur. Gui Confeffa

d

J

rius feu pater fpiritualis conetur , quoad fieti po-

g

"

teít, do&us eífe, multarum rerum ufü peritus,

g

fan&us. Quamvis autem ejuídem illi i cunctis

s

x

fequi debeant fententiam , maxime veró in üfü

" ;Wmm !

SS. Sacramenti , quia hoc multum referat ; nec par

Lal elu&lf

P.

Pdemo fi.

fit, ut feculares fuo nitantur judicio , non Sacer-

»

k qma YU

dat 00j«

N

dicio in

dotis, Neque enim zquum eft , ut quis in prepria

a X

cauffa judex fit, ea potiffimüm, quze facile queat

caufa pró

FE

judicantem decipere. Si porró Confeflarius , cui

g t

aria.

P

ordinarit confitetur, non videatur füfficiens, alium

al

uü»lt

conínlat nagis idoneum, cui firícere & candid&

g us

gperiap Pcnetralc mentis, & ad ejus fententiámfe

uf o

confarmet , nec directe aut indirecte prdtuzando

eio la

ut ifte ad confülentis guftum & falinam aliquid

faii, b

confttuat. Futurum . quippe tunc quis dubitat,

wmis)

qiin, Deo volente inpoenam , & hic & iftein er-

iyitulp

rorem ducerentur ? Ubi autem fe quis fübjicit vo-

i frt j

luntati divinz uc eam impleat, &, quidquidad ejus

immi ia i

pertinet obfequium , operetur , fidendum eft, fore

LTET.

utàDeo Confeffarius illuminetur : cujus proinde

ol

fecurüs con(ilium fequi poffit.

m u

Hoc prafappofito , utnorit Confeffarius quid

cuique'expediatin frequentanda communione, ex

ratione ftatus, conditionis, emolumenti,confidera-

rl

te eiprocedendum eft , plurtimaque notanda funt,

Burant

Qus.,

ut hic inftà fübne&ten

megmu

& H

Ib t

Cosfe[Jarius - examinet fPudiofe ! intentionem &

S

Tnzs

finem . ejss , qui frequentare defiderat S Com-

VAMMMIOLETR

itnaxo

[

fire men-

(

i

n

J Rimo conetur difcutere atque ape

x

tem , & intentionem eorum ; qui frequenmfc

ïïfddmr;qu

fe(lario fa-

n con-

ciendum ?

defiderant S$. Sacramentum. ,Sæpiüs enit

um

tingit

Ij

1

f

r

De Freäkentati one Miffa.

603

'II.Q-JF H

"r

T

w

tïngit , in fe

inis maxime[ quarum natura infir-

m

d r

.mle

mior eft, magilque fubjecta vanitati ] ut , quamvis

a

s

ipfe non coguoícant , putent fe accedere velle

r

ad conimunionem bona intentione, & fpe pro-

n

Vanz glo,

't'&:w

fe&us animorum : fed reipíà eó ducuntur vani-

riz dam

hn

AE

k'th'&.("

tatis & glorie quodam fumo, quia id efimari ,

.

Ua

u

vident, & quia multi (ane prædici fanctimonia

]"

PERY

hoc ipfum laudabiliter frequentant, Quod fi n

"N

"

mente vel minimum hujufce glorim deliteícat,

ii

i".'äf('.'."li*m]

quamvis te& & occultt , damnum infert maxi-

tf

mum,&ülffïcit ad füffocandam omnem virtu-

tem: qucmadmodum modicum fermenti totam

P

a

T

^ i

41

Ls

Digmvy

gni

malfam corrumpit. Unde Confetlariüs. de hoc

j

1(

a n

certiorem fefe faciet aliquo experimento morti-

ficationis , ftudebitque tentare. fundamentum,

üray

z

« l

quód in vois fola Dei glotia babeatur: fic enim

h

fte Chrifto : Sz ocn- L;u. E

reliqua fecura fixaque erunt , te

H

lus tuns fuerit fémplex , totum corpus um . ducs-

dum erit : hi autem ocHlAs tuus fuerst nequam , to-

n.m-At V

-u corpus tuam tenebro[um erit ; intelligitur hic

mv

r

oculus effe intentio & finis, qua in hi; » qu& agi-

M

N

"IU

d

: mus? habetur.

TC

$. IIE

gl

-Co;;/x"derandm ef flat

«s per(ona: t frequeutet. SS.

T

n

Sacramentum , €$ oblrgat:'anibw [e folvat, qui-

z

i

Uus ex parte ejus tenetur.

Qgid flf

u

/Q'Ecundo confideret ftatum , conditionem per-

cundó»

" u

"

hJ fonz ; obligationes quibus tenetur : quod fi fre-

quentando S8. Sacramentum his fatisfacere ali-

uln*mw'

H

quis non. poffit , omittat $. Communionem , do-

.'1—

! d)!&m : NL

nec id decur ; quippe generatim hoc fervandum eft, Obligato-

riis cedant

a

utilla, quz obligant, praferantur his, qux volun-

voluüraria

p

nt ; licet hac per fe excellentiora fint & oaa-

tgxia [m

jotis.

m

do4

Thzöhtm" VII. Cap, IF. '-

:MM,WH

$, Regrs» jocis virtutis5 unde Samuel : /2e/zor eff obedientia,

n

j

g

wàns vichima , per obedientiam intelligendo res

j wmmml

quz obligant, per victimam , quz fünt voluntatis,

"T

Quapropter ftadiose curandunt, üt his diebus ad

gt d

eommunionem accedatur , quibus nihil Hecedat

e«uoad obligationes , qua cujuslibet flatui adne-

" Wc D

wq,km &W

€untur ; &quibus fufficiens cempus ad(it ad prz-

:»ï:Pz lm

parandum fe, confitendum, orandum paulifper an«

gConïcüziii d*

te & poft Miffam , neciin his defectus aliquis com-

zi u

Abvufus

mittatur. Advertendum tamencirca obligationes,

g mga;i [

$nando

vocanturà eas hic cenferi, quztales vere fünt,

nonautem pra;-

d vitit en

obligacio-

vas mundi confuetudines , quibus dicitur, Vito

net,

nobili eundum efe ad ludos, fodales, convivia &

i vodidez

j

ia g

hujufinodi, quzà mundi atfeclis obligationes vo-

wnedicdm

canuur: cüm non fint , fed meri tantütb abufüs ,&

profana negotia:à quibus zquum eft ab(tineant hi,

g»Mo&i At

ET002

qui frequentare voluht Sacramenta , & faluti (uz

"a liv did

incumbunt: neque fabdant fe arbitrio legibufque

at

mundanis , fed hifce advér(entur,, ut faltem à vit-

n t

tute exercenda non impediantur.

Regula

— Etenimut hitic methodum convenientem trada» ^

ETU

valde con-

a iptimy

€n$.

mus, prz'venire debet Confeffarius, ut quicumque

plus quàm femel in hebdomade communicare vo-

AL ia

tlbf

luerit , preterquam quód confiteatur x MifLe ad-

T lmdï&m')

fiftat ; alteram habéat mediam horam, qua fe ad

communionem componat, alteramqueà commu-

tl qur

nione q

uibus locum dare debet ftatus & conditio, :

tiln, ätbinqu

t ts

finecorum, quz obligant, defectu aut omilfione.

$. IV.

Rttdtn

Licentia. [em. venia frequentande communionis

B0 d

*b o

! dependeat. [emper. à Confe[Jarii. arbitrio 84 o-

Iuatata.,

Qf

QQUid tertib notandum, ut quaiädo alicei con-

"ara] df l

cellum eft ceties frui S. communiore , in menfe

;Wmmüm(w

v

ii

:2 ]

li

j

]

De Frequentatione Miffz.

f&ä;-

f

jl

vel hebdomade , non intelligatur iíta licentia tam

dN

eneralis fuiffe, ut non dependeat ultrà ab arbitrio

R

u[m

Confeflarii hanc revecare, przícindere, comma-

N

MT

D i

&

tare prout vifüm fuerit, Cüm enim id ftatuatarin-

h

QM( 4&:

terdum ob nonnulla adjun&ta , propter falutem,

ht

[

aut etiam fpiritale incommodum talis perfona:

*

hs

t

d

haudquaquam fequitur eodera Íemper ordine &

i.

erv*lït

um

ftilo eíIe procedendum , adeó ut nilil porró ab ar-

! ï...zw

bitrio Confellarii dependeat. Quin potiüs ad ex-

Interdum

2 IT

neganda

E

ercendam humilitatem , obedienuiam & mortifi-

m*:mlw—,

Commu«

cationem negari communio nonnumquam debet,

Dio fine

P^

«?l,i'mrï

ut de virtute cxpcricmia fümatur. Si enim id im-

c*aqGG.

hia

u

[

perari molefteferant, fignum aliquod edant into-

ss fral

lerantiz, eamq; fibi deberi contendant ; argumen-

Ti

1j

tum eft clariffimum à talibus non frequentari ali-

diizi

nl

quando SS. Sacramentum ad mjorem Dei glo-

rjam & anima füz profe&um: fed hic mifceri prox

'zes r

þtiam libidinem aliofve &nes contortos, non fine

titabiy

r ts

labe peccati.

Similiter advertendum , licet huic concedatug

^i

1

]

^

toties & illis diebus communio;id non tam gene-

m?mm

