multis fimiiles debere etle Angelis atfirmat, pra-

Sacerdo-

jj

eipüe veró in quatuor. Primo in Ícientia & fa-

$

tes debe-

li

pientia , utjam ofeníümeft.. Deinde caftimoniz anr timi-

'tu ),M. ;

d

laude debent excellere: que virtus Angelispro- leseffe

m

Wm

pria cftimatur z gua ita Sacerdotlbus amplecten- Avgeli

h

gt

da

)gj

22

TaaAecrarus ParMus

"

42

2*

daeít , tamquam corporea maffa compofiti , nec

Vi

carnea mole gravati , fed fpivitali ab histerrenis ef-

Ü

i

fentia elevati effent , ficut imfrà fufiüis exponetur,

u

Tertio, nuntios effe & legauoms munus. ftadiofif-

T

ial

fime implere decet; ut nimirum cundctis ventxbus

1] )urümä*

fideiafferant veritatem, & credentilus Dc1 annun.

rh.mw

tient voluntatem.. Quartó denique, qucmadmo.

u

dum Angelos ícitnus hominum minifterio & tute-

m J,'tkül«

le dcputatos ; fic Sacerdotes ii(dem præfides &

vindices conftxcutos.

pm,.l A

i d

CUU Y VA

v

];,M l

Sacerdatec altius 65 exce/!mtzm obire munwö'

I(Ufu

minifLerium quam Pracur[orem Domini joan-

nem Baptiflam declaratur.

[40 1.

$. I

);:Lp..

X dictis fï:qultur ineminentiori munere ver(a-

L/-n IM'FT

E

ri Evangelicos Sacerdotes,quàm fintea munia,

(y/r;q-

T

quibus Joannem Baptiftam decceratam fuifle con-

W.,.IMD..

fitemur. INemo éxiftimet virtutes & fän&ltatcm

E

Va

hc d

gmfonamm inter fe compaxarx id enim facere,

magna foret ineptiz & temeritatis : cüm Deus fo-

D]

Ym

lus hujus fit judex & arbiter , qui cujufque merito-

SENILE

Prov. 16 riastrutinat actiones : Pamieramr [pirituum Do-

f

diex

L minus. Qg'mtum veró ad hocattinet, clarum eft

& manifeftum excedere & in gloria & in fanctitate

Domini Przcurforem , qui prmf quam naíceretur,

i [«lv

in utero fanctificatus eft , o

gratía ftabili & innocen-

MJUOM(C

t&ix laude illuftris modo mfuper clara Dei fruitur

»Mmf (

Vi

majeftate, qua fanctiffimi viri meritis debebaur ;

tuf'le'

contrà fcimus & indolemus multos eífe Sacerdo-

m

tes omni virtute deftitutos , atque ( opudou)

um c;

gravi peccatorum pendere depreffos. Hic ergo

u-

nulla

L

Dr DicNirATE SACERDOTUM. | 43

ücompofm',m

nulla poteft inftitui comparatio , aut quipollen-

tia reperiti :conferimus tramen minifterium Sacer-

Dlitre g

Álérg

dotum, cum eo quod ille prz Chrifti perfona ex-

us hll

ercuit, De hisdicimus excellentius effe munusSa-

cerdotale ; quàm fándtiffimi Baptiftze,

o

.. Hocitaefle Evangelii veritas declarabit : com- Duo mu-

3 a,

niaS.Io-

; Qutmadno.

periemus enim duo inter cztera mufiia, quibus D

annisPrate

jJoannes prir'üariö func&tus eft unum Pracurforis ,

T

curforis

p

alerum Bapuftz. De primo deriuntiat Zacha- & pyii.

rias , cüm linguz ufum recuperaflet. Z puer Pro- fia.

pheta Altiimi vuovaberzs : prasbis enim. ante fa« Luc.t.

l

ciem Dominiparare via ejus. Chiriftum nimirum

jmmut

pracedes , ut mentes humanz rit& fecomparent :

i u

recipiendus quippe eft, qui.(anctificat & vivificat-

Modus perro , quo hzc inftituenda eft preparatio:

erit , 442 dandam fcientiam falutzs plebs. ejup..

Idem Patri prdixit Angelus : Pracedet parare

Donnuno plebem perfeilam. Quod & fecit pracdi-

numcvcrä-

[nheanuras

cando, baptizando, & indice teftimonium ferendo:

g il

Etce g nus Des , ecco qui tollit peccata munds ,

s entitet

adeo ut omnis populus tam magno tefti fideim ha.

d eüjm bwp

-

buerit: quod dicit Evangelifta: Ur-emnes erede-

vent per 1//uza..

-Imn. Is

T

-.Munus hoc multa effe auctotitatis nemo

.inH-,Comp:-

mïu[guemtnü

]e rantur Sa*

Cietur: majoris tamen procul dubie Sacerdota

cerdotes

uy.(þntmf

R

zftimandum et: nam per hocomnis anima piis:

cum S,Io.

monitis inflammatur , ut muadi Salyatorem in

pnkns^

aqne.

J

«2]

venerabili Euchariftie: Sacramento congruá dif-

j

i

i?

pofitione recipiat : idque Sacerdotes non tantüm

lr

J

adhortatione perficereconantur , & bapufmate,

r od

quale eraz B. joanuis [ quod in paenitentiz agen-

mas

ul

lüu

da, & Chrifti rite excipiendi fignum confereba-

Ll

tur | verüm excellentiori methodo & májori ef-

agf

[ ia

u

ficacia ; dum magnum Panitenj Sacramen-

:Prcï

[

*

tum

0

| kwm

44

TRacrarus PüiMus -

1

tumfdelibus adminiftrant: quod propria fibi vit«

$

D

tute confeífos peceatorum omnium teatu abfolvic;

f

';mdöl

cceleftis gratiz fontes aperit , attritis denique cons-. ''

w

j

uitionis beneficium impertitur. Ifto apparatu gen-

]

"

Ü

tem perfectaminftituunt; eó quód tali difpofitio-

"

neanimusadornetur, ütdebita venerationein n

'-!wyä

O-,

""

biliffimo Chriftum excipiat Sacramento.

[5

Porró fi teftimonium perhibere , ataue ipfüm

g Y

indice demon(trare magni zftimatur ; Sacerdos

W

lss ]

non id folàm digito uno praftat, (ed utraque manu

N

5

populo 1þc€tandum proponit: & teítimonium

mmü

tantz auctoritatis ac obfervantiz profert , ut fimul

Gixerit: Zoc e/f CoYpHs um , omnes fternamur

ts

fleboueoi

cernui, & inhoftia adoremus, quem Cathelici Dei

filium confitemur.

g]; t

;Quidtantoperé admiramur , quod plurimi ere-

du

lt

diderint S. Joanni afferenti Chriftum veree(feMe(

fiam ; cüm idtam effet verifimile, ut fine tefteid

agam

credere debuiffent , cumque dioceret ipfe Chriftus

n

[«

opera fua teftari (e ele , quem Prophetz tot ante-

actis fzculis prenuntiaffent? At res eftcitra con-

'anu

troverfiam omni admiratione digniffima , quod

r

^

D

ubiSacerdos panem manibus complexus ( in quo

minimum apparetDivinitaus faturz argumentum)

ubi enuntiarit: Zoc e/? gl-arpm meums quicunque

alfiftimus , ingenua provolvamur, Deüm venere-

ET

mur & redemptorem , fenfibus noftris frenumin-

|

)

jiciamus, oculis manibafque fidem aegemus, ce-

téros omnes, qui panem fe videre, tangere,guftare — "u la

alferunt, mendaeiiac b'afphemiz arguamus , ne-

ldl

Ícite item quz tangant, & quetueantur, dlaame. ^ "nf

mus, nee ftandum effe experimento fenfüum, fed

n

teftimonio facerdotum.

mwm

- Sant veriflimum hoc eft , quia teftimonium

Joan.

lu

Dz DieNiTATE SacERDOTUM.

Ll

Ti

Joannis pondus accepit , quód fan&us ipfe effet, &

MWyj, virtutum omnium fplendore illuftratus : verüm

Hdtimy - quod perhibet Sacerdos , auctoritáte ipfius Ch.ifti

nititur fic dicentis: qui veritas prima cüm fit, fal.

MPttüw,

tidipis

lere nequaquam aut falli poteít : hoc eft princi-

kj

pium , ad quod tota. R eli

1

mdogcinm

teducenda eft.

gionis, no(lix certitudq

m;'uc iplm

Alterum$S. Joannis officium, Baptiftz illum co-

Munus

5 Acetdo

gnomento infignivit : quipp& baptizabat folemni Bap'ifiz;

AUA

rità ad fluenta Jordanis , ubi dignus eft habitus,

T

ut Filii Dei Baptifta eligeretur , excellens certe mu-

vt

nus & admirabilis przrogativa: fed hoc Sacerdo-

Mmir

taliminifterio an comparandum? quantum porró

NiciD

ifte Baptifmus à noftro diftet & reliquis nova le-

gis Sacramentis , in quibusadminiftrandis Sacer-

yimiete.

dotesoccupántur ; neminem efTe, quiignoret, exi-

eleMt

füme. Enimvero à Joanne Chriftum effe bapti-

pdtid

zatum fingularis privilegii eftindicium ; fed majo-

iCnhs

tis haberi, quo Sacerdotes fruuntur, in dubio pofi-

tum non eft.

r t

d

Unis tantüm vicibus Baptifta facratiffimum

[

fo, d

Domini verticem attigit, idque füammá revereven-

s (ntt

ti & fübmiffione, cüm fepiüs (e ranto indignum

!

muhere proclamaffet: Sacerdotes veró in dies Sal-

D)

5 Qu

" vatorem fuumi manibus complectuntur , verbis

, füis confecrant, & in pectoris füi adytum facris

J

1

i

amplexibusdeducentes , ibi eurn includunt,quem

negotiorum füorumfamiliariflimum Macenatem

Uf agnofeunt. Tanta numquam dignitas $. Baptiftz

:^. ebtigit, & Patribusin veteri lege negata eft, quip-

T

;, PeEvangelicisSacerdotibus deftinata erar,

u

& 3

Ex quibus liquidó apparet Sacerdotale munus

UW'-

À

hoe

is W&erio'longä pracellere ; & prae

$e

! M m

pr

-

^

46

TRAöTAi'us PniMus

'«y*(.

PU

Sacerdotes

d

nandos.

jure nue'riti[ïïxbo Angclos efï& 'nomig

N

g Vw*a

S. Fran-

Hoc optime intellexiffe videtur Seraphicus P.

u

ciícus ma-

FP*'

Ü

Franciícus : de quoin ejus vita S. Bonaventura ré-

9

,U

gishono-

rat Sacer-

fert, folitum dicere , fieadem via pauperrimo $a-

p

dotem

cerdoti & Angelo coclefti , aut cuivis Sancto , qui

PT

quim Àn- Sacerdos non fuiffet , adeoque S. Baptiftz obvia-

| mam

ge 'um.

»

.

ret ; feprimum & fhajorem Sacerdoti honorem

t

- exhibiturum.

à

at

i ?0.« |

CAPUT IX

t

gt

Sacerdotesin Scrip;um Diappellantur : eujusr.

.

Vg

ti0 eff , quüd peccatárum vemutendorum bá:

p

beant peteflatem.

[rist

" d

LU

li

On exiftimemus magnos Sacerdotibüs de-

g

"

ferri honores , f1 Angeli vocentur: quin po-

j

AUX

tiüsipfis Angelis honori cedit, quód nomen ipío-

t

p

rum Sacerdotbusimponatur : càám horum munus

Yén

long? poft fe Angelorum ac Seraphinorum mini-

fterium relinquat , ficut fuprà San&torum Patrüm

p

auctoritate contirxï]atuhï eft; & infrà clariüsoften-

1

L gen

detur.

W

'Hac de caufà non füfficere judicavit Spiritus

ia

fan&us eos Angelos vocari: pluribus enimlocis

:

feinmom;

in facra hiftoria majoribus & excellentioribus en-

1/177|

comiis Saccrdotcsindigccaviz ; ait regius P(altes:

M L

Sacerdo-

Afferte Domino Filui Dei - afferte. Dorsino filtos

tes Filii

"arietum. Bafilius illuftreillud l'heologoram fidus,

Htbl

5 i

Ddvo- qui maximo in Scripturis explicandis judicio

coptur.

olluit , in hunc Pfl. commentatus , primum ver-

"M

"F (aitn. 28.

füm Sacerdotibus quadrare farbiryatur : dicitque- "/n]

Bafil. fup.

Pflzl- :8'

rede "u

Dr DicwurATE SACERDOTUM.

UI

47

rect? Dei filiosappellari , qui eidem ex officio fà-

CUT

crificant , & tales fint oportet , qui hoc divinono-

mine volunt honorari , rationem hujus ingenio füo

rl

Tonaveyug

dignam affert :tfolus enim verus Dei filius Patriac-

apertior

ceptum offerre facrificium potuit: ideó enim venit

in mundum, quia nullum tale poterat reperiri. Quui PjaIm,go,

ia

€Ur.19o,

lpitzdn

ergo ex parte & mandato Filii Dei propitiatorias

hoftiasimmolabunt, quantum fieri poteft, ipA affi-

Vr onortz

milari debent ; ut eodem nomine & encommio di-

'mi habeantur,

Hinc Apoftolus ubi de Melchifedecli mentio- Hedr. 7

;

i

nem facit , [ quiSacerdos Altiffimi primus panem

ur:tuim

& vinum obtulit, infi

l]

[e4

uram ejus facrificii ; quo

adirm Mi

poftmodum Evangelici Sacerdotes litarent ] inter

catera przconia (imilem ait fuitle Filio Dei. Atque

jta convenit , ut Sacerdotes vocentur,, & fic vitam

inftituant;ramquam Chrifti Dei : quoillos nomine

clotbus de

P dl..!o4.,

appellatScriptura: Zve/re zangere Chriflos meos ,

PA 4*

w qupe

j

&in libris Machabzorum : Qui [imt de- genere

F;;H&. l,

Chrifforum Sacerdotum ,. & ylüribus locis.

hu

lixm

- Sedaltiori indiget confideratione ( ut fäþientcr

annotavit Gregbr,ius ir epift. ad Mauritium Ím- Greger:

m bs

ératorem ) quód in Scriptura ratione quadam ^r-4-

jndaisd

4fE. 31«

abíoluta Saeerdotes Dii effe perhibeantur , quia äa

cerdo«

exe.eue"dus;-quod imponeretur , nomen non etat: te

s Dii

wiaid

hs?

ut in Exodo videreeít , ubi defervo dicitur, qui appellati,

feinmortem domino obftrinxit: Offerer eum da« Exed.zts

a

s

Exed, à2,

minns eju Diis: & E:quenti cap. Dominus do-

; a.vtrlgqmp

[.

us applicabitur ad Deos. & : Diis mon detrahas.

j )

Á

Inquibus locis intellieit Gloffa laterlinearis, Dirs,

li:

Mf

ideít, SacerdoriLus . Idem

planein Pfalmo : Dewe Pjal. $g

d

5

j

j

[letit in Synagoga Deorum.

[a1,

-Hoc ipfum D. Hieronymus excuffit füper E--

fi!

d :

oga-

Vaffgeüum, in quo Chriftus Difcipulos interr

Lfts

M&n

8

Tmcmïus PR1MUS

,1

Matib.— vit: Vorautem quet me e[Je dicitis? aicenimS.Doe-

r»ïäs ,

17. $0$

"

5. Hier,

&or : Prudens Leélor attende quód ex confequene,

] /'(-Wh

N

Eibus,textud, fermons 'Apoflo!i nequaquam boe

jf

mines » [ed Dui appellantur. Gum. emm dixi[et :

«

[

dl

Wwem dicunt bortnes e[fe filium bominis? [Fatims

( fübiecit : Vos autem quem me e][e dicitis? quaff di-

us

Ceret : Hominibus, quia bomines [unt.bhurmzana opi«

T

santibuss vos qus efHis Dityque me e[fe exiflimatse

.

Quod fan& maximá dignum eft admiratione,

W)mugl

quandoquidem nomen Deorum exofüm füummo-

Wïüw

pett fuille ex veteri lege conftet : fed Sacerdotibus

od

idinditum , quia altero dcfïcicntxeþfuprcmam notet

yotiti

aa&oficatgm.

:

$. II.

[i(, p

ii

D

fb

fisSynagog« Sacerdotibus ( de quibus fu-

M!

»tà diximus , non tani in honore habitos ,

141 MX

| quoód tales effent,quàm quía Evangelicos Sacerdo-

9N

tes defignatent ) de facratiffimis novz Legis Sacer-

Ym

)

Sacérdo. dotibusagamus, Horum fi dignitatem jufto ponde-

Wrsntt

t&&Evan-. e tcutinemus, meritó Deos appellari judicabimus,

gelicire-

VE

&GeDii

qui polleant au&totitare, qua propria fitDei: ea

vocantur

j

nempe, quaà mortales fcelere oppretfos erigunt, &

Wt

à poteíta

peccatorum farcina ab(olviint.Hanc tradiditDeus,

tc.

f

ciim à mortuis excitatus Difcipulos fic affatus eft:

tean. 30.

jl

tccipite Spiritum fantium , quorum remj/:ritil

f

: peceates venasttuntur eis5 8 quorumretinueritir,

|

Atf

fecti

retenta funt.. Ex quibus verbis Theologi certam

'& indubitatam conclufionem eliciant ; Sacerdo

RU

J

tem fcilicet in adminiftrando. Paenitentize Sacra-

BU

mento, ficut dicic: Ego te ab[olvo , pofle dicere,

,WH( f:?['urw

— Egoremitto tib: peccata ttta, fimiliter omni dubio

"gt

füblato Doctores aflerunt Sacramentorum for-

n

maseffe veriffimas , necid tancüm, fed & practi«

Mi

Cas,

Tin

Dz DroNrTATE -SACERnb'ruM.

49

MWiaiini)

cas, qua efficaciter & per modum cauffz efficien.

ïbi/:xranlffw

tisillud.operantur , cujus figna vifibilia. (unt z.

l Mu

Quemadmodum f Aïthiopi dum dico , Te pofità x

) t dj

nigredine album facio ; efficaciam haberent &

hrzi?[in

vimhzc verba , ut eodem

/

momento nivjs inügr

?ilqll:?;u l

dealbetur.

«

i

- - Hisfuppofitis, quz citr.

;ï.iiem fumt ; quid admie Mira Sa-'

fcfimui

rabilius & magis obftupefcendum , quàm homi: cerdotum

Halitationt,

nem haberi mortalitati obnoxium : qui tantá fit

poteftas

vamlummo.

adremit-

potentiá , tantá preditus aucteritate, ut f1 accedat

tendapee-

(üdotbus

altergraviffimorum crimitiutn pondere onuftus,

Cata.

denuntiare eidem poflit. Ege te abfo/vo , remitta

um

tibi peccata tua? atque hoctanta veritate & effe.

&u ; ut fi impedimentum ex rei parte pofitum non

fit, ftaximillo inftanti, quo Sacerdos de(iic , oms

/ quiBus f ,

nireatu anima abfolvatur ,. & tamquam particeps

vt habito,

Angelicz pucitatis refplendefcat; quamvis. om»

Á

nf -

ni cloaca immundior ,. omni fuiffet. damone

foetidior?

*

,,WgSaw-

Semel dixit Dominus Pamlytzico: Han;al, rermt- Luc. .;'2'

m&wm*a-

y i

tusitur tibipeccata , & quicumqueaudierant,tanta

offenfione commoui fünt;ut intra (e dicerent: Quis

u f;l Wïï"

| [elïüs *ïigw

poteff dimutere peccatas mf [olus Dens ?. inhoc

ol

veritatinon parcebant , quia id facere proprium efc

fecDei.Hocporró munus,hanc poteftatem,licet fi-

bi propriam,Sacerdotibus Deus delegavit : adeó ut

ii

fide Chrifti interpofitá: quecumque illi in. terris

1

peccataabfolverint , abfoluta fit habiturusin czlis.

"y

W

?

-

y

^

Ogratiam fingularem ! potentiam admirabilem."

1c)idmïï! '

auctoritatem ftapendam, qua oninem eloquentia

Dj

"

"

Í

í

A

füperat facultatem ! Ó prodigam liberalitatem ,

(

r

l

p

quà Deustantum donum hominibus impertivit?

imilildïü" (01'

6 clementiam & faaviffimam benignitatem , quá

*

ämm,W*ï ?ï:ccatonbus fuum Judex. judicium cedfit /

Quis

x

WE |

- A TRACT'ATUS", P-arjwus-

4

yf

: Quis fuit ille Princeps,qui vel familiariffimo f.-

U

bi tantum concredidit , ut regia au&toritate in gra-

viífimis regni negotiis uteretur , ut quidquid de

u

mhü

proprio ageretur honore , quacunque judicia fe-

bt

»/W

renda effent , quamvis perduelles lzfz majeftatis

:Dmhm

arguerentur, folus ipfe determinaret, quod ratum

:

judicalfet , ratum haberetur ? talem Regem nullze

imil

»

d

hitoriz loquuntur , qui vel germanum aut pa«

J

trem tantie prafecerit dignitati. Etenim , quod

d

mortalibus inter fe inufitatum , hoc virtutum au«

p

&toreii ; Religionis affertorem , gloriz Regem fe-

éiffe nullus obítupefcet 5 ille enim qui humanoin

g

corde inveniri non poteft; in divino Sacerdotum

peo

pe&tore conquicfcit: & hanc au&toritatem dedit

tionuni, fed omnibus Sacerdotibus , quia fine dif-

qmmlh H

u

cretiotie uuumquemque pro neceífario intimo am-

lexatur.-

g m

|ti mm

Nulli an- : Ecquando claþ(ïs tempotibus tanta Deus largi-

zi

tiquorum tateuíuseft? quem Sanétorum veteris Te&amen-

Sacerdo- titár nobili munere honoravit , extulit? nec ami-

sl

£um tanta , .

vl

poteftas

c

U

im füum Abraham , quicum familiariffime con-

ve atus, nec fideliffimum Mofen , cui facie ad fa-

€redita,

p

ciem locutus eft; necaliumi SS. Patriarchis adtan-

g,

hts

tum honoremprovexit. An fort? Baptiftam fuum

& Pracurforem? Hunc quidem raris przrogati-

lat

vis affecit , fanctitate & innocentiá , fed hoc pra-

! rcnu':&gg;

E

cellenti minifterio non ditavit : Baptifmus enim

quem predicabat , peccatorum remiffionem non

Is

operabatur, folüm admonebat , ut paenitentiz ali-

df

uando mortales incumberent.. Quid ultrà ? nec

]

t fmg

Archangelis aut (üpremis cceliPotettatibus licet di-

qet, t

cere: £go te abfolvo , aut remuto tib: peccatatwa.

m

Sacerdotibus dumtaxat Evangelicis hac auctoritas,

fe ha-

nj

LT.

hié honos delatus: qui vcg?: affirmare pollunt

bere

ATX

Dr Drcmw&z SACERDOTUM.

$X

Favl

bere claves regni ceelorum , ut aperiaüt iis aut

Wirtuts

claudant, quibus id convenire Deo affentiente, ju-

t qw'dqmdü

dicarint.

Youe j

Maximi in facris Litteris eftimatur , Eliam tri« s.

Rega7.

t nojl

bus continuó annis claufiffe coclum. ne plueret , Z

1

t qudta

:';b. P

iterumque ubi vifum fuiffet;aperuiffe, verüm quid

m lt

unis vicibusid facere? Sacerdotibus femper licet ,

M àui P

non ut detur pluvia illa materialis, fed ut ros gratize

ttin, qui

& fcelerum ablutio procuretur : hocque ipfüm

VCRU dU

verbis divinis & à Chrifto traditis operantür dicen-

nl

iDumano

do: Egoremuto tibs peccatatna, Huic nihil poteft

fineinjuria comparari, càm zqualitatis ratio ne-

cetdoum

queat afTignari.

atem dedit

Erenim. omnem honorem & auctoritatem

ü finedi

quam Deus, priuíquam carnem indueret, Angelis

jntmoam

conceffit, u in Dei períona loquerentur & dice-

rent , Ego Dominus ; abftulit Chriftus fa&us ho-

usl

mo ; nectaleauditum eft amplius, fed Sacerdoti-

yTdanete

bushoc deletum , qui in Dei períona & Deo fimi-

dio a

les pleniffima auctoritate ab omni crimine abfol-

N

(

vunt,& ficut Chriftus ipfe, confecrant, Eic eff cor-

| wmmü

pus meum. INotumarbitror , priufquatm Deus car- Angels

W&sldï

nem fumeret , quànta veneratione Angeli apud deferune

BaPuüxm(W

homines habiti 4nt ; càm eos adoraverint Abrae Sacerdo-

Vs P(W*

ham, Mofes, & plures Sancti , quosilli nullá reve- tibus.

1

g

rentia dignabantur. Nunc veró maximá homines

. B;ynfmü

coluntobíervantiá, & fpeciatim fingulari Sacerdo-

tes preveniunt honore , quibus divina exequen-

u

D

tibus myfteria cum vekeratione aífiftunt. Hoc

"

n

teftatur Evangelifta Joannes ,. cui cüm Angelus

t

j"

appareret , & mira, quz fcriberet , revelaret ;

fetur ille procidiffe ut adoraurrüs : fed inhibuitAn-

1] rlk

PW

(s

gelus dicens : V;de ne feceris,conferuus tutus [um , Apecigq

^

in]

ideft, noli id tentare: Sacerdos enimaes, nullus & 24«

Da

mihi .

n

4

p

1

TzacràATus PRiMUS

,

;J

mihià te honor debetur, quippe fodalis tibi füm,&

p

7

*

^

eidem Deo infervimus.

j

us

!

&

-

*

;nona

: z

$. III.

ä

st

o

AU^

Patres Sandti COgnofcamuä & zítimemus di-

opP

gnitatem , ad quam nos Deusexulit : grates

Vi

jU

g

eiteferamus, quod tanto nos dignos honore duxe-

"

Teuad

rit, tam eximio munere honeftarit. Qui fieri po-

::g(bx;ljïu.&

teft, ut elingues fimus , nec in laudes Dei prorum-

1'—3) us [

pamus. Q» dedir pote[Latem talem bominibus ? O

Archangeli, ó beàti fine corpore Spiritus , canite

j

j d

g ia

| pro nobis omnipotenti Deo canticum laudis: im-

E

paresenim fümus tantis meritis, haret lingua, defi-

!

nauut

ii

ciunt verbamentis oculi ad tantam munificentiam

65&upefcunt. Quid ergo mirum, fiSacerdotes Dii

Wt

| rl

vocentur , qui propria Deo auctoritate & potentia

mjxäfa:

fruuntur?. Veriffimie ita eft, Deos efle in terris, qui

(Urenn l

;.Corinib,

Dei Pote&acem receperurit € caelis. Nunc certe

' «mïj(l

4.€»16, nonadmiror,non ftupeoApoftolum injurias & op-

« probria fibi illata, blafphemias nuncupalle : quam-

d

lais

visenim genus hoc contumeliz fit detractio quz-

dam honoris Divini ; Sacerdotes tamen eodem et-

[

p

lt

jam pertringi dicuntur, qui in terra ptze füa au&g-

n

' ritate Dii appellanmr.v

dotalis in re conffdcrationc

"

[Sï:'(-

^

Sacerdos

Hzc majeftas Sacer

ffima clariüs apparcbiä. Quantus illeeft, qui

| tl j

benedicit digni

Chrifto in dim celebrat, plüribus vicib

us ipfi Chrifto bene-

i

hoftia

Ül

dicit, Crucis fignum füper Corpus & Sangumem

confecra-

ta,

Dominicum formando? Omni cert& hocadmira-

äW Áini

tione majus eft : Apoftolus enim pro certo & in-

]Mü, in (

dubitato refert, quód, quialteri benedicit, ejus re-

ii

erior habeatur: Size contradillione , in-

uedr.7. fpe&u füp

"O

us eff , àmajoribus benedwitur. Ex.

quit , qued miz

"Ug

Præfti-

hac ratione probat Melchifedech Abrahz

m

Gifle,

NU

Dr DicNrrArE SacrRDOTUM.

$3

Xl

diffe, quia benedictionem ei fuam imperuvit. Huic

id, quod oftendimus , conforme eft & confonum.

Nam quód ante confecrationem pani & vino be-

nedicat, mirum non eft : fed tes eft maxime ftupen-

almemis :

da, quód facta confecratione, cüm in altari verum

Mült: ont

Chritti Corpus & Sanguis creditur , manu extenía,

ilbmredix

benedictionem imperuiatur.

ulecip

, Hoc argumentum pofuit $. Thom. in matetia g ,,,

Depronm.

de Euchar:flia , & eidem fcholaftict refpondit di s.g. qu.

mulw/0

cendo illas non effe proprias benedictiones , nec s. 4. »-

Sacerdotem uti crucis fignatione ad benedicen- 4'£«4-

;!'Imsy, cafn'æ

T

dum, fed folüm ad commemorandam virtutem & /

u d

modum Paífionis Chrifti. Contra hanc folutio-

slicentiam

nem una e(t difficultas , quód Concilium Trident. Ceneil,

exdotesDi

ubitraclat de acrificio Miffz , abfolute myfticas 74 fef-

21 €. 9

| &Potenn'a

vocet benedictiones , quas in illa Sacerdos expri-

yetis qu

mit, abíque dilferentia priorum aut.pofteriorum.

Yux

Hactamen latiüs in fcholis ifcutiantur: nos ve-

d

10 ad rem inde eliciemus id,. quod dignitatis Sa-

y a&ïwm" N

cerdotalis augeat fplendorem & majeftatem. Chri-

üusitafque duobus inaltari modis confiderari po-

deo Q

d

teft : uno, prout fummus Sacerdos , qui potif-

T uww

fimtofferat facrificium : & ita benedici nulla ra-

pl

tione poteft ; omnes enim benedi&iones , quasa-

gitSacerdos , ipfiusagit nomine, & tamquam mi-

u 2d

YUR

nifter.. Altero confiderari poteft, inquantum ho-

il

ng

fuajque Deo immelatur : & ficSacerdos perfonam

d

Chrifti Pontif. Max. reprafentans modum quen-

]

dam feu gradum füpcrlationis habet pre eodem

j

j

!]

Chritto, in quantum ille efthottia & facrificium ;

nf

"

gtöf'

quodà Sacerdote offertur. Hinc licet benedictio-

r,jj

nem exprimere füper hoftiam confecratam,quam-

a

"W'B

vis in ea veraciter Chrifti Corpus.agnoícatur &

'M

aderetur, Quanta porro fit hac dignitas & prz-

d

É

cellen

V

j

!

y^

$4

TRACTATUS PniMUS

[2

"

cellentia, neminem , qui non coecus fit , videre exi-

T

F m

£imo: voluit nimirum Deus ut Sacerdos , in quan-

L jmtu

tum minifter, eminentiori fitloco quàm teneatip.

| W,

fe, in quantum hoftia & facrificium ; utque tali au-

TA

r

étoritate benedictionem impertiatur.

p

[

4

gie

CX P x

A'?üüïh q;m

b: maxima Sacerdotum dígmtate : utpote qui 0-

zeff atem babeant confecrandi 3 tratlandi Cor-

gv

prsC$ Sanguinem Chrifli: €9 quomodo in boc

N^

Sacrati[ima Virgini MAR iA copparentur.

WW

Ya

$. I.

n

muld

L /LAGNA diximus de poteftate ligandi &ab-

/l

p

folvendi: prz hac Sanctis & Angelis ante-

g

Dupliéi - pefüimus Sacerdotes:

majori tamen porro ma-

teftate :

| n

yollet 5a-

i(que admirabili minifterio potiimtur. Dupli-

Y

ul

Ál

cerdo-

cem quippe in facerdotio poteftatem , ad quam

caterz reducendz (ünt , veneramur. Unam ob-

DN

tium,

tinentin Corpus Chrifti myfticum, quod eft Ec-

ia

dityit

-clefia: de qua anté egimus. Alteram habent in

naturale & verum Chrifti Corpus in fanctiffimo

a

dtcs

Altaris Sacramento : hzc veró fecunda origo eft

& radix, und? prima emanat : quz tantó eft ma-

l

fiicin

!

| n

" jor& excellentior, quantó magis verum Chrifti

Corpus myfticum excedit. Has duas effe claves

r

ia

Ut

ajunt Theologi Sacerdotibus concreditas, unam

Ordinis, alteram Juriídictionis. Quód fi diximus

; d:lidaara

: fuprä neminem reperiri tanta vi præditum ingenii,

t dj

'tanià eloquentiz copiá inftru&um , qui fedepri-

ag !

ma illa auctoritate digne verba facere poffe con-

D)

€ divi-

DT

fidat; quis gd fecundam hanc rem maxim

nani,

Vi (;

$5

Em

Dr Dicewrrarke SacERDOTUM.

U

nam, pro dignitate tractandam non requirat di-

Mtrins

vinum quoddam (ctiptionis genus ? quid autem,

nos homines adducemus. Si quia potc&auem in

oQmtry

3j d

folvendis liganclifque animis habeant Sacerdotes,

W

nontantümantiquisillis PP. fed & SS. omnibus ,

atque adeó gloriofiffimo Pra curíori , totique Àn-

,

gelorum ceetui excellant ; non dubito, quin vix

V

jnveniri

"aTte

Eo(ïit , qui cgm ipfiscomparare poffe vi-

if G.

deatür &

nec in ill:la Sacerdo»

Enimveró nec in militante hac ,

te: valdà

TTTE

triumphante Ecclefia quemquani video, qui eis

fimiles

tpitiin.

queat z-quiparari , quàm Sacratiffimam Virginem p,

Vipaxc.

;Mariam , qua cateras creaturas innumeris prze

rogativisantecellit ,. folaque eft proxima. Divina

ii t

majeftati, fola, qua fuper omnes polos exaltata

hod n

incoleftis regni confortiumaffmpta eft; Perpen*

n oO m

dite ferió Sacerdotes muneris veftri dignivatem,

voselleadmodum/fimiles Reginz ccelefti compe-

m Dl*

i, d um

rietis. Fuitilla, qua primó Dei Filium caftiffi-

« mis füis vifcetibus excepit: iderh quotidie vobis

yi, Ui

licet: Fuitilla qua o&to hifte verbis: £cce Z4nezL-

um)qmät[ülu

la Domuni, fiat voili fecundum verbum tuum, ip-

]i

pl

füm Verbum Patris zternum à regali gloriz folio

& azternitatis lede detraxit, & in Purifflmo uteti

n ?üï'f

fui (acrario collocavit & fovit, vos quatuor tan-

g

tiim verbis aut eumdem aut fimillimum effecum

vemm["

producitis, cüm illis enuntiatis, decodloin manus

"m

veítras deícendit Deus , & veftris in amplcxibus

g ao

defiderat commorári, Rem fane omni. adimira-

j (

tione digniffimam , omnibuíque ante (zculisin-

I

auditam !.

du

M

j

'Divinam Majeftatem

-in ütcro Pu.elllæ virginse

bufit

ld]ï

li quieícere voluifle- mixatur, Auguftinus : quo

y m

'dccla:at in Cantico ,. :

quo baptilinaus fui diem

D4

cuim

$6

)

W

TRacrATUS PnuiMUs

Q

;

cumS. Ambrofio con fäcravit? dicitibi: 7» ad lzbe

vaudum ["fcepturss baminem

v

yAton borruiftz V'irgie

d

susuterum, Qua(i exclamet: (Quid agis Domine

0o

a

Deus?tunon refugifti oneris hu jus maznitudinem,

Q

quód naturam noftram

primi parentis depreffam

u

lapíuac peffümdatam à

g

duriflimo jugo zterna re-

dimeres fervitutis: idque ut impleres, null

[

o potui

ftihorrore à fententia dimoveri ,

-quin teipfiim ar«

w&æt&(

&itni

q1215

mo Virginis utero , & anguftifTimo quafi car-

cere tuam includeres májeftateni. Hoc admiratur

w thx

& flup

et Auguftinus : aft alterum quantó admita-

wmwm

bilius ? - Deus

qos d

quidem in Virginale corpus deícen-

dit: fed tale,

quod puritate fingulari niteret, nullá

r

nb

,

Uns

"

maculá, .nullo peccati veftigio deturpatum effet;

[

Vs

Virgo eratex hominum ftirpe ; fed qua religione&c

innocentià coeleftes Spiritus füperaret. Virgoeerat

um

carne amicta & compaóta; (ed quz fideribus effet

ii

candidior,& fole clarior refplefideret.Q uód autem

Jiionte,

idem;lle Deus, quiin Empyreo regit , cum omni

jrée

fua pompa & majeftate non dedignatur miferrimi

us

s

n

peccatorispenetrale ingredi, tantis aliquando ob-

j

ii

noxium celeribus? hoc eft , quod miremur , imó

1

quod omnem Iüp&ret admiratzionepn Patet igitut,

m d

o

exceptá

eipatá nihil effe in hac immenía rerum

ts

univerfi

táte, quod cum facerdot

*i

e, qt fic, confcrþi

sls

ullo modo poflic.

j

lb

$.. 1I,

] li

Lura (übjiciam : fed pacetua, Regina s&gniæ.

ET

"

fH4, & cautione honoristui & altiffimz digni-

't!/lügll]ogm

tatis, te enimterrz Dominam , cali Imperatricem

'y.ïhisaümcnw.'

iconfitemur : quod hic dicimus ; millüm magnitu-

"Rif

dini tuz.& majeftativülnus infliget : fcimus enim,

M tdprh

adi

?-m inte brachio potenu Dfus operatus eft 1

2

nec

E

Dzg :—DIGNI.—TATF. SACERDOTUM.

47

diciubi:]mhk

E

necimminur poffe. Quid enim unquam füpernus

wgf»rrggf, li

illearafex ita nureris fuis abfolutum effinxit? igie

as D

tur ábíqueullo tuo detrimento & honotis tui de-

FE ii

rogatione expendemus clementiam liberalem &

Itnjy dePMI'ä

copiofam , quam unigenitus tuus generi humano

Jratman

.faceredignatuseft.

t lo potg,

In di&a comparatione , certo qüo&am mödo

Compaes

ra'iodi-.

itpuma,

nonnullas video excellentias, & adjunéta quzdam

lus

toquali

'feu circumftantias, quz majori me feriunt admi- examina.

tj

tatione ; .quàm Myfterium illud incarnationis Filii tur,

ibalni.

Deiinvenue Virginis femper inta&o: ipía enim

mitin. |

fuis verbis caufe efficientis rationem non induit,

itet, mll |

fed tantüm meritorio coníen(u digna eft habita,

m df

ex cujus purifïimo fanguine humanz formam na-

Telpione

türz Deus affümeret. Verba autem, quz profett

Vigoenat :

'Sacerdos , quamvis dimidia, illorum quantitäte,

iabuseft: -

füntcauffa vera , propria & efficiens ( ficut Chri-

Qubdmtcm 1

ftiinrumentum, cujus nomine proferuntur ) üt

t omomm [

"Corpus ejufdei Domini noftriiin hoftía confecra-

ao

taaccidentibus iifdem fabfit, quibus ant& panis

fübttantia (abeffe credebatur, ibi ( ficut diximus)

vüqurio oþ ]

i,

putitfims & nobiliffimz Virginis conclave eft in-

F-

p Dutigt

- greffüs: híc in pectore multis criminum aduftio-

i

Arym

nibusdeformato recumbit, ibi parvulus, & cujus

tit, t

locusiftenon incapax: hicin ztatis füze plenitudi-

^ij tantüis quantus eft incoclo, & quod mireris,

füb alterius minima quantitate j'ibi mortalis & pe-

'riculis mortiqueobnoxius: hic immortalis pror-

g

L

"füs, invi&us, impenetrabilis, ibi unis vicibus;hicin

diesfingulosrequiefcit, ibi cattiffimo Virginei fan-

x

guinis alimento nutriebatur; hicad fpiritalis vitze

Illf

, uu Mmgwm'

"füftentationem ; Sanguinis füi & Carnis vivifi-

Dsa]lml

^€üm Sacerdotibus confert nutrimentumy; ibi hu-

1

s

tátem

; '-r'n?.x"xitatckä Virgine ve(tiebatur : hic humani

fimul

W

$8

TRaacrATUS PRIMUS

,

fimul & Divinitatem offert fumenti,, ibi verteba-

,

tur caro Virginis in carnem Chrifti? hie ita con--

«iüïd!x

jungitur caro Chri(ti cum carne Sacerdotis ficut

r f

"

l

illa, quz unitur cemedenti : adeó , ut Chriftus &

A

Sacerdos unum quid fiant , vivantque uno eo-

14

".

demque fpiritalis vite inftituto, ficut quàmpri-

inüm oftendemus.

,5

a

CAPUT XL

HM?

Deelavatur unto Chrifficum eo, qui [antiiffimum

;II.WGïW

ib

vectpit Sacramentum ,per doClrinamSantiorum

v

ts

eó corn'paratian:s eoru:ydew.

Qu

$. I.

Yus

Vnio,

[NIO qüi Chriftus fe cum Sacerdoteaut quo-

[7]

l'l,

Chrifti

vis alio communicante, ut ita dicam,cenglu-

H

h

, «umeo

qui recipit

tinat,& poteftas , que Sacerdotibus in adimplenda

u

Sacramen-

hzc divina axyfteria confertut , tam eft admirabi-

mghïï [

tum eft ad- lis, adeoque humani fagacitatem ingenii excedit,

quta

suirabilis.: tanta depique, quantaab intellectu explicazi poffit

valist

autéxcogitari. Hiec eft unioilla mirábilis, quam

inter íe & fideles fuostantopereChriftus exoptavit,

j

càmà fuprema cena Patrem ita allocutuseft : Pa-

l

loatt 1. ter fantte * rogo* ut omnes unuen [smt, focut tu» Pa*

D

PA

ter in me ,CÀ egointe, ut tpfiin nobis wnum fint , *

i

freit À mos unum [nmus. Ydetn voluit cüm diceret:

r

lonn.6..— Quinsanaucat meam carnem, 68 bibit meum [an-

pi, ;

guinemyin mt manet,C9 egoin illo: (icut Pater meus

du

i

in me et , & egoinillo , quia ejus vita & elle mea

ftdtrln

funt, Sicut mifit me vivens Pater, E$ ego vvvo pro-

if

TU

pter Patvem;ic , quimanducat me, viet proptev

BA

P 770 :XMa ut dicere cum Apoftolo pofïït: l'ivojam

um

5ton ego, Uivit verózn me Chrifl us , idelk, nonego

u L

!

d proprià meá vitá fungor,hoc enim vivere;hoc elfe,

x

:Wüma

a

oc

MM

Di-: DieNITATE SaCERDOTUM,

$9

UP M

hocoperari meumnon ett, fedChriftiqui operatur

il i

Og:ntu!g;

.

