Tertio, quas dederunt omnes Sancti & San&z,

!

dum in terris verfzti funt, in fümpuone ejufdem

gurinfio

li^

Sacramenii : & precipue quas nunc refert in gloria

ts

p

oninis exercitus Beatorum.

rtó illas, quasin mundoii, quirité & cum

Val

m

frudu Sanétiffimum . excipiunt. Sacramentum.

u

m

Harum laudum partüicipem fe faciat tamquarm

imembrum Ezclefiz , atque defideret vehementet

um

w6

Dominum laudareomnium cordibusatquelingu-

n.,.mf 24

is, & fateatur quamvis cunctorum unus datet, fore

ü »

j cm-

fe tamen imparem ac debitorem tantis meritis

m,?

tantzeque bonit

tati, Quia smajor omui laude. Pro

1)

xb

quo dcteöm füpplendo, optetut ipfe Deus feipfum,

amct 4

mFrorW

Trallatus Y I. Cap. Y11IJ.

$$6

amet & laudibus profequaturf Solus enim eft , qui

EL

"

idaffaum preftare potfic.

Ó

Quoad.Secandum pun&um humillimé roget

veuiam omnium delictorum: przeipu? qu.öd 3-

uD

lz t

piis illum indigue receperit in Sauckiffimo Sacra-

mento, ac (ingulatim de modica difpoütione, quá

$

finy "

nunc eum excepit, deque omnibus dcfc&ibus,j

,.(:'H hiurotmt

, qaosin Miffa commilit.

:.gn iP(mS o

&am , ea pct:.zt"bcncücia,—

: onad "Tertium pun

^jgis p

qux labores maximt, quibus affligitur, levare pot-

ls ln

W

fint. Petat confidenter omnie1d,quod voluerit:quia

M

Kiz mont

ille nihil negabit, quifein cibum dedit. Quando

s p

autem nihil fciet im fingulati petere , obfecret.

i ongiun:

Deum, cüm noverit i pf& fines, ob quos hoc Sacra-

vi, ul

mentum irfticutum eft , & effectus, qui hoc me-

a at

diante in anima produci poffunt, ipfe bosin mente

yaneoo, ia

peccatoris operetur , prout ei videbitur convenire,

m TitUcOU

nec pertuittat ut. vel defectu -difpofitionis fru&u

zi

z

careat Sacramenti,

ii

) Adver-

eít,

J,

. Quoad Quartums pun&tum. advertendum

t

1

TLT

fentia no.

üód inSanctiffimo Sacramento Chriftus Domi-

tabilis,

viidyamy

nus feipfum confignet in poteftatem recipientis

ib n

omni cum the(àuro meritorum; adeó ut, quidquid

ao d

fecit ipfe & paflus eft, tuncille poffideattamquam

zi

,

rem füam ;non enim minüs noftrume(t quod.da-

at d

tur gratis, quam quod no&rislaboribus compatae

gtl f

mus. Ac fecandüm hoccüm thefauro tam ingen-

Mawga

ti potiatur , juftum eft eum offerat zeterno Potri, ut

tolts, d

defe&tus fuppleantnr , fibique certó perfüadeat ni^

lt dninig,

hil zqu& gratum acceptumque divinz . Majeftati

Bo f

Tradl. 1. .elfe polle: ut (uprà declaratum eft. Cumque hoc

maxime referat , vifum fuit hic redt& fübjuntum

þttre a

cdþrg.

UE i.

iri formam oiferendi,

quá ad hoc meliqr excogita-

Vi dtiny

!

Y

ri non poteft,

W WRCIP[W

Oraftia,

oe.

VM*H

!

1*4][.&4&

?

bt Confiderat. ad dignbeelebr, / $52

j^à

Oratio, quá Cb;i/fu: eterno Patri

h

t h

"

Qs

offertur.

L

"NU Vr

i Omine Deus Pater fandtiffime, quí per abun-

DN

2

dantiam charitatis tuz dedifti nobis Unige-

Joan, »

D

nitum Flium,s* emrzs qui eredit in eum, non peve-

at,fed babeat vitam aternam : & ut thefauro me-

ritorum ipfius noftri fappleantur defe&us ; Ego

t

M

z

miferrimus peccator, fed tua mifericordia fidelis

J

:-Cx.

Chriftianus & fervus Domini Jefu Chritti, velut

Eccle(iz membrum huncrecepi , & meoillumin

10]t )

pc&or,e comp!e&or tamquam rem meain & mi-

NI

p m

hi conjun&tam : atque ut talem in unione-chari-

tatis, qua feipfum largituseft & obtulit pre nobis

T

in cruce,& fe dat modo, & communicat in hoc

Sacramento , tibi eum offero cum omnibus meri-

i

tis atque virtütibus , in zternam gloriam & lau-

M n

rl

dem, ac infinitam gratiam & beneplacitum tuum :

Ut w lo tibi perfecle complaceat:ut quitibi placere

"

n vt

de atiibus no[lv£s non valemusd:le&iffimi Filit tui

r

meritis €$ patrocino, perfette tibi placeamus, Offe-

n

x

ro tibi Pater fan&iffime omnem ejus charitatem,

Tnmqülu., "

religionem, obedientiam, humilitatem, pauperta-

N iæ:

f

tem, manfüetudinem, patientiam, cum aliisomni-

a

g

bus virtotibus, quibus praditu: fuit, ut illis totum,

ii

quod mihi deficit, fappleatur. Cumque ego ribi de-

yad

w

bitas nequeam gratias agere pro beneficiis in me

mwgu

€ollatis, offero tibi omnes laudes quas ipfe de-

AA

7f

o

dit, cüm in vita nobifcum vcriärekur;, & quas

]u5

tibi nunc fonat in gloria: cumque parum fatis-

facere queam pro peccatis , offero tibi omnes ejus

"f5

M

W

labores, jejunia , vigilias, fatigationes, orationes,

n

jb

quidquid denique fecit aut pertulit à primo in-

g "

fanu eonceptiouis, donec exípipavit in. cruce:

opusgd

pl

/;)mh

$54

Tratiatus V I, Cap, 1X,

omnes dolores ac tormenta paílionis, ornem

(u

fanguinem pro me effüfum , omnia vulnera pro

yrm

ol

tme accepta , ac mortem pro me toleratam, Hic

m

eft theàurus , Pater. clementiffime, in quo to-

Mil f/( d

D.

li

tam fpem repofüi :hae funt. divitie , quas. offero

M '?'

in fatisfactionem debitorum. Adípice, Domine,

,,Memit'

os Chrifti tui , & cüm fit hic Filius tuus dilectus,

N"A[jämo Mïü

inquo tibibene femper. complacuit , qui' nunc

mihi eft intim& conglutinatus ; füpplico tibi, me

du dl

quoque adfþiti&s mifericordig tua oculis. Sub

s ntoentur o

ejus protectione & tutela , füb umbra meritorum.

s ulb

ipfius compareo coramte , utillum primo adfpi-

at la

!

ciens, me clementer ac benigne intuearis tam-

ditco agp;.gczad[

i

—

quam zem ejus & fervum juratum. .Ne permittas,

ag

ut pereat illa anima, qua. toties in fe excepit Fi-

d d JAZ'I;.TI(

lium tuum , aut utilla ab hoc umquam feparetur,

matttn) iib

pet infinitam. tuam mifericordiam & pietatem.

i, quim p

AMEN. ,

»guu r

Subjunget poftulata pro libito : ac certus fit,

viedtmati

qui Filium dedit , nihil negaturum. Similiter

gpilen i

qui recipit ànobis munus tam imimenfum tam-

Atlb t

que acceptum , quod hic offerimus , an non

du qtüïagiïm!

talionis vice reddec omne quod peuerimus, fi

:lïusbmxgmw

ad fuam gloriam no

"

&ranxqug falutem pertine-

a, qu

bic?

,

nt, tl er

Hac quatuor puncta valde confide

randa Iïmt;

i W?m?m k

quibus ruminandis plus minufve temperis im-,

üm'mgmmpmm

pcndxcc » prout opportunitas edocebit ?X applicando

ROXS Q o

€2 ad particularem confiderationem, in q

[

EL

uafc ^

Utl i

lo die fpeciatim exercebit.

'lïïl Bs ing(

TCC i

"d qs

Wt g mttm j

CA

v

il a?

1

u

pe Ca'nfderat. ad dign? celebr. — $8

i

iT

f

CATI IY

r!()mg[þt

1::1'

Pani;tlr farma €$ nmodus genevalis inffituendi Me-

U

r

meuto , £$ offerendi fantium Mifs. [acrifici-

i

HDM

um , proquibus debet offevri, aut pro quibus Sa-

"n

cerdos ordinartt.

*

M

w

t in-

In Miffa

IN fän&immo Miffe crificio includunu;

thefauri

]

finitii thefauri czleftium divitíaram : in illoe

infinití,

"

nim contidentur omnia Chrifti merita, quæ'mfi.

|

fvl

d

nitafunt , necullo limite circumferibuntür; quo-

"n

) UE

rum in Miffa habet poteftatem Sacerdos, ut ex

atbitrio applicetad quemlibet finem , & pro quo-

1

a

rumcumque falute. Unde fecuro animo liberalis

eíie poteft in applicando lioc thefauro; nec ti-

U.

meateuni minuendum elle, aut mihoris foreuti-

pv

M

litatis, quamvis pluribus uno eodemque (acrifi-

Cavenda

cio apph'ce:ur. Ex quo inferri quis non videat,

illiberalie

m

eos Sacerdotes non etugere reprehenfionem, qüi

tat in aps

dU

hic parci funt , ingenteíque divitias brevi termi-

plicando

ca tb d

no circumícribunt? & contrà dignos eíle maximis

"]

Km, 6«

laudibus, qui largi funt, tamque grandia proxi-

u

mis füis bona largiuntur alieno non fuo labore

bt

comparata , quz quantumvis multis comumunis

centut , nihil ex füa. virtute aut efficacía deper-

A ul

15

dunt ? Quapropter ut norint Sacerdotes, & ha-

u

m

beant in promptu methodum , qua facilà pluribus

p

m

N

rebus tum generalibus tum particularibus appli-

"d

"

€ent hoc divinum facrificium, ne per ignorane

« od

Wi*l

M

tiam proximos ingentibus bonis, qua eis potlunt

Q,M'E J

conferre , privent; re&t me fa&urum exiftimavi,

fi methodum quamdam (übnecterem , quà dici-

m infti-

gantur, aut faltem hujus cx"cmþlow, altera

—

2

: euant.,

7

[

——

v

$6e | Tratfatus V1 Cap. 15

.'x.fïoy g ii !

DP

l

d

tuant , prout finguli magis expedire judicabumt,

i. f

Pro quo neceffarió quedanma (unt confideranda,

j

iU

Pdt[

Nil refert;

Primó rem effe nullius fer& momenti, [ cujus ï!.'»jwo

p i

Ü

quipri relioione plures ducuntur) quos primó , quos

J

feme

100, quis

deinde, & ultimo loco in Memento ponat. Suffi- — ;;

j

i

fecundó

ís

ibl

natur in cità

Sacerdote haberi intentionem dite&tamoffe- — /!/

t

m

M

cmenro rendi facrificium juxta leges juftitiz: & charitatis :

gi jl

€à forma & ordine quo Chriftus eum vult appli-

cate, & velut applicare volent, qui id petierint.

E Tthia W ju!ll

Quantum igitut ex fua parte interitionem habeat

, pbl

fatis faciendi illis integre, pro quibus ex obliga» ? o ]

«

tione offert ratione ftipendii aut eleemofyng ac» . i&*

N

ceptz , aut promiflione obílrictus: atque applicet g.

ex facrificio , quantum ipfis debetur. Acfineho- yli n

tum detrimento offerre poterit & appl

icare pre M

la finoat

pluribus & ad plures fines, ut libuerit. Nec limes

Pa

i

hic aliquis definiendus eft: fi enim pro pluribus

1 ygäiizf

fiat , meliuseft: ficut quando intentio eft pro om, U WM f

o lr

nibus ac fingulis fpeciatim , velut fi pro uno tan-

tüm offerret , optans ut eis totum facrificitim aut. — o i

illa pars faltem applicetut, quae licite & fine ali-.

nan u

quo alterius incommodo poterit. Hac intentione : lia t

O COR

& affectu fecurus celebrabit pro omnibus tam vie a

'vis quàm defuncis, 8&radplures fines, certusob | ia

tantam maltitudinem nihil minüs ptodeü&. "Unde

Aizjnmen

nullius effe mornenti deprehenditur, quis primó;

quiDend

D

tll t

qui ultimó ponantur : hoc enim folüm ad ordi- "

nem conducet. Quilibet íe huic conformabit ex assl

devotionis affe&u, aut juxtaid quod melius ei vie izcnn

Mulis e-p-

debitur, aut memotiam confervabit. Tantüm mEVingehipmu

plicandus

eft valor

confülo omnibus Sacerdotibus, liberales fint in "Gu

Miffz.

offerendo factificio pro omnibus cauffis genera- t Cin )

libus & patticularibus , unde aliquispoffitfruétus — "g,

diminare; affe&tum , devotionem & defiderium

aPpli-

T t

w

D

l

WDS

De Con[rderat. ad dien? celebr.

fót

Vo

sj

applicando , ut fingulis paruculariter applicetur

modo jam di&to, Etenim fidejuffor füm nihil eum,

o

E Ti

B

pro quo offertur, perdere, nec offerenten.

"

j L

Secundó notandum eft, quodlicet hzc metho-

N

ldu

dus inttituendi Memento prolixior fit ; perceptá

ii

tamen ipfius fübftantiá , panctifque five articulis,

M n

TRUE

dQb

qui eà continentur , reductisad ordinem, facilt in-

(

ftituetur.. Át (appolito communiter-tantas moras

i

nontrahi, qua juxta hanc methodum elffent tra-

NDM.

hendz, poterit, & juftum et ut altera liora fecun-

T n

düm ordinem hic pofitum. Memento formetur,

R IG u

prout cuique erit opportunum , deindein Mifla il-

T

]uc fe remictat. Si vero fingulis diebus id facere non

o

poffit, (altem aliquoties in feptimana ; & reliquos

"Y

dies remittet ad po(tremam vicem, qua. extenfiüs

u)

applicavit. Porró attendet maxime , ut ad &ngulos

"

d

"j

i

aut fingula in particulari afectum extendar.

Tertió-notandum eít:etíi non liceat Miffam Quioran3.

focrre pro hareticis & (chifinaticis, quódexcom. dum in

etinen«

s i

A

"

municati , privatique fint Ecclefiz fuffragiis; lici-

b

Qj

m

topro hw

a

D

tum tamen eí(t atque opus magnz caritatis dice-

rencis &

MA

w at

re Miffam & offerre facrificium , atque orare in

infidelibus

i

N

j

Memento pro converíione omnium infidelium,

"

attendendo principaliterad exaltationemi fidei Ca-

4 HWMJ)

m

tholicz, augmentum Ecclefixatq; profperitatem :

m

T

& pro hoc Deum obteftari, illuminet & convertat

" iot?

cunctosinfideles , tam hzreticos, quàm paganos,

g

Judzos & fchifinaticos : reducatque illosin finum

k.l«

Ecclefiz, ac mittat prdicatores veritatis : promo-

: u

veat Evangelii promulgationem atque converfio-

ob

i

nem Gentium : conformiter ad id, quod Difcipulis

H

ia

):

fuis dixit Chriftus;Rogare Dorzzenm we[[is, u milt- Luca 19

9

p

0m

]

y Pa

tat operarios s ?df em [itam,

Nn

Sequitur

L

I

$62

Tratciatus V1, Cap. 1X.

j

us

, 1titl) À

»!

: anuitl;r, Memente , feu. forma errcm*i facri/ï;

H

eim. pro omnibus , pro quibus. potef? C$ debet

4

"Ti

ygda

offerrt.

i

z U0

Cuioffer- T OMI'NE Deus oxünipotcns, Pater aterne,

tur facrifi-

m&&a, Q

qui cam Unigenito tuo & Spiritu fancto, in

Cium.

iwu fuecu

"Frinitate perfetà unus es Deus vivus & verus?

m m

qui per taam infinitam carítatem dedifti nobis u--

nigenitum Filiutà tuum , atque, ut hic offerretur.

v!ämonö fu

g qu

Quisof- . profalute generis humani , voluifti. - Ego paupex

fex [2]

quuwätfo-

& mifer peccator, fed cuá gratià fidelis Chriftianus,

tauquam.- meumbrum hujus corporis myltici ,

T i ac

r ag

quod c(tEcclefia, & in nomiüe ejus, & velucmini-

mquam p

fter ipfius, in eradu mihi conceífo, conforman-

n pttz d

do re generali intentioni totius Ecclefiz , offero

uuz divine Majeftati hoc fan&tum facrificium, &

y It2

omnia , quz in hac hora toto mundo offeruntur ,

ur anda

qmin as

quin & omnia , quz à prima indzin(litutioneuf-

dQcl, m

que nunc oblata funt. In unioneiftius infinite ca-

xitatis , quaipfe nobis dedifti Unigenitum tuum :

EO

. & hujus SS, Sacrificii, quod Filius tuus ipfa obla-

tl

dl

Quidef tioin cruceimmolavit. Itaóffero, quoad mihi da-

fertur,

st

tum eít, omne, quodis tunc obtulit, Corpus ejus

| & Sanguinem, quem ftatim confecrabo,conformi-

1tu0s s; Q

ter adhoc, quod ptæfcrip(ït, ut in fuam memo-

mukïkmmn

riam fierec: cuncta ipfius merità & labores, quide

tll

H

guclentrig

quidfecit & pertulit in vita fua jam indeà conce-

, ptione ufquein mortem,, Simulque offero omnia

t tijn

meria.SS. Virginis Mairis ejus , oraniumque

dOI ) N. N.&(

Sanctorum , quidquid fecerunt, aut petpeffi (unt ,

ï[OfUm,Ang l |

-dumnobifcum veríarentur interra: atque omnes

'.Fomniuma'»m

laudes,quas tibi dederunt, & modó dant in gloria.

m

. Similiter tibi offero omnia metita Juftorum , qui

u7

nunac

A

ü ] guhm |

" f*M

De Confiderat. ad dignitelebr, . | 563

m'?fm'

nunc füperíünc in mundo : omnem eorum fidem,

fpem, ecar&atem , devotionem , poeenitentiam &

Ij

mortificationem , & quidquid horum placet ocá-

listuze divinz Majeftatis. Cum his omnibus jun-

s

&o. Ecclefiz :thefauro , ex mea parte tibi offero

omnia facta, di&ta , cogicata totius vite mez , qua

uAEm

Pt

h

tibi accepta fuerunr , gaudeoque in his aliquid

tf

tibi fuiffe acceptum: & vellem omnia mea opera

DI

Ri

& cogitationes fuifle ejufmodi , ut fifti potuiflent

n

T OU

A n

, Ceram te: féd.qualia qualia fuünt, eain altari tuo

M

pono atque offero.

un]

i,

'Totam hoc facri

ficiumita Eumüläfum tibi of. Ad quos

nes of«

AXr

fero ad majerem gloriam tuz divinz Majeftatis,

fertur,

t

^

ft

*

fatj

tamquam .primum & principaleim finem :im cul-

mmäiþ«&

h

'tum füprema adoratioris, & fignut honoris at.

AT UPAYCAA

-

que reverentiz , quam, par'c&, creatura debeat

jonend a,

creatorj. ,Secundó tibi offero ad honorem & re-

i ii

verentiam facratiffimz Humanitatis Domini mei

Jouisd

Jefu Chrifti, in memoriam & re vercnijam fan&tif-

Áimx ejus [ncarnationis , & Nativitatis, omniume-

d graa

gmiïä&ü

T

"

r

quemyfteriorum vitz , paffionisac mortis, & glo-

1 hämxcm

riofz refürre&tionisatque ad(cen(ionisejus : & ad

gloriam & venerationem facratifTimx VirginisMa-

MN&.&MW

U

rie matris ejus , omniumque Sanctorum & $an-

cinas

4

j 1

&arum czleftium ; pgæfcrtjm ejus San&ti vel San-

me

z cujus hodie fetumcelebramus, & cunctorum

qui hac die gloriá zeterná potiti funt , -Cuj uícumque

u

"d

ftatusaut conditionis : & ,

quibus ego jp(& maxime

"d

afficior, N. N. &ad honoremomnium Spirituum

isé

beatorum,Angeli petiffimüm Cuftodis, & genera-

i

al

liter omnium civiumaulz czleítis, tam hominum

t

at

quàm Angelorum.Uz z// profíczat ad bonoremsno-

il

bis autetms ad [Alutem : CÀ dlli prozobis intercedant

WW'Q $n 64/15 , quirum memoriam AQHAMS $N ferras.

Nna

Pro

*

164

T rdö'r'atll: VI, Cup. 1X. |

pl

Pro quibus offirtur. in gfnerali.

ITAQUE hoc facrificium offero tuz diVinæMa.;

jeftati, primó & principaliter pro Domino meo-

|

EU

M

ESU Chrifto, ingratiarum actionem pro omni.'

*äjxïimü

nibus beneficiis conceflis ifti SS. Humanitati : pro'

;:lem) u

omnibus donis, gratiis & przrogativis eidem colla- *

| 5*316( 1d i

tis. Gratias pro his ago rnaximas & immortales. -

f:ülïtmh at

Porró in gratiatum actionem omnium beneficio-

yameco

rum , quz facratifTima Virgini contulifti , omni- . *.xlpfum'fimd'ïï

buíque Spiritibus fü»remis , & Sanétis & juftisin

v ag

terra, tótique gencri humano, & gcncralitcr omni-

, d

ff

g

buscreatutis; Pro quibus omnibus debentur tibi

&oco s

infinitz grates , quas tibíago, & inquem finemà

^me hoc fàn&um facrificium offertur.

insinuta

Offero etiam in fatisfactioném omnium pecca-

Atana uv It

torum totius mundi. Et in oblátionem pro omni-

]o, m

bus neceffitatibus fpiritalibus & temporalibus; . citrhza

meis & proximorum meotum , fint vivi, fint de-

z dbam

g

functi, jufti, peccatores, fideles & infideles: gene-

m n

ratim pro iisomnibus , pro quibusin Cruceobtu-

at

ol

lit Dominus meus Jefus Chriftus: in unione iftius

um

charitatis, quá omnescomplexuse(t , $ voluit ,

T o

omnibus prodeífet, neminem à participatione me-

Agaa qu,

ritorum excludens. Ita defidero , hoc facrificium -

"

VOR

rofitemnibus, nemine excepto : & fpeciatim bis,:

qu) N

quibus obftringor , ingradu & ordine mihi con-

!u

AU

ceílo, & ea forma , qua divina tua Majeftas po(hf- ; "

ho

lat; fibiloffcratur , ac prout magis tibi eratugp eril ;

i m

2

A

5 rl j

Muenp

*r.i'c.m li

LL Im!

p Va

-:äl.quüdmcc

J ü?- l

De Con[iderat. ad dizne celebr

5é$

r

Pra quibus offertur facrificium m

partzmlurt.

W*"me

Amculamer offero hoc factificium , primoó Pro Mif-

i

am pa-

m

pro. his aut illis, pro quibus Mitlàm dxco, aut

€.

ii n

'—'Rm

quibus id à me debctur cum volüntate ut appli«

cetur tantum, quantum ex juftitia ipfis obmnmt,

i,

i

1q

]

COl]f'OfH'll[CF ad intentionetn &dCVOUOUCFD (iLIJ.

i /d

r

id peuvelunt aut velut ipfe pollicitus fam: fine

'ullo tamen-incommodo eorum, dumaliis etiam

"L

b

t

hocipfum mtcndo applicare.

Ms Ls

" Secundo , in gradu quo poffumofferre & apph-— Pro hit;

cmkrm.z.

xinenndri

,. Care, OHCLOPIOannbUS quibus füm obligatus, q'ibus

lgaru!-

alunie

.& nendum velfponte vel ex negligentia (atisfeci :

.utper hoc faccificium, omniaqueopera bona ,qua

J

fa&turus (um, tantum ipfis obvcmat, quantum fuf-

at

fictmmm onere fim expeditus.

*fmm

" Pro (expfa

.. Tettio, offero prome mdlgno peccatore, mi.

uis nes

mm&

fero.& egeno , tam enixe quàm poflàm , fine alia.

ceffitati»

WM a

rum,,obhoatlonum prejudicio. Et offero in gra- us,

gwhnm T

tiarum a&xoncm pro. omnibus beneficiis acce-

1 Mfm(.xm

M

pus, gcncrahbus, & partlculaubus, fpiritualibus &

wdecs

temporalibus ,. jam inded creatione mea; ufc que

iU

* We)

Præ(&ns momentum: ficut cognoícis merecépilfe

T n

ita gratias ago. Qum hoc facnüc:um affero in

s ii

.fïïpplcmentum gratiarum, quas. tibi, quia pat-

per. fam , füfficienter reddere non potlum. Et

"

ln fatlsfaöhonem omnium peccatorum meorum;

g,mim

i

)

& :quz commifi-in primo rationis exercitio feu ufu

h

uíque modo, opere,verbo, cogitatione & omiffio-

j

j

ne, mortalia & venialia: oimnia, qvmhacumque

tandcm fint, impono huic f:m&o altari, utim*

/

meníz charitatis tuz flamma confümantur : utque

omne, -quod me deficit quoad veram (ausfactio-

Nn;

nem,

ül

y uf

"i

$66 T vallatus Y 1. Cap. TX, "

u l

yni

nem , fuppleatur hujus facrificii infinita. virtute, j

Similiter offeroin victimam & hoftiam falutarem

["foclmn'l

|opre omnibüs neceffitatibus meis ,Tpiritualibu's.&

p

corporalibus , ut ejás vi & efficacia perfe&? meab

;g(uSll!m) Pm

"

j

omni peccato abfolvas, à faturis cuftodtas, liberes

m

j

à vitiis, paffionibus & affe&tibus effrenatis, & ab

'ïmomr.;bus m

omni illo, quod übi potfet difplicere; aut anfam

) gr.zw*mmïkä

dliquando offerret peccandi , aut impediret, quo

E;u,;cmino [

minüs obíequio tuo perfe&te forem mancipatus,

gyadts o

Portó liberum ab omni malo perficíasin omtii

a ;;m&bmcfa&

— bono: daveram fidem , charitatem; timorem fan-

. guwlim,ï)o;

. &um: veramreligionem, obedierítiara, páperta-

dhochium d

tem, caftitatem, & munditiam cordis :cum faþicn-

a Quidiz

tia, fortitudine, prudentia,temperanria, juftitia, ce-

"—

teriíque virtutibus ac donis Spix*iïtusl'fän&i.' Fac

J

ïgybtl/;:f&:li'ngäi

me participem virtutum & gratiarum , quibus illi

at r

Éuuntur, qui tibi accepriffimi fürit; & füecunt jam

jactrs, ld

indeà mundi principio. Denique talem me; qua-

aqu ii

lem vis; efficias , & qualem decet effe , ut rite hoc

coblem ol

munere fan&tiffimo defungar. Omniamea ad ma-

c

Üpítms m

]

oremtuam gloríam dirige , accoricede , utintua

tilagad

gtatia confütutus feliciter decedam.

j

d.

Propa:-

Eadem ratione & forma; quá roga

vi& obl'-

rentibus,

od

fra

tuli pro me hoc facrificium , offero & rogo pro

t xl

ribus,

^

& fibi

, parentibus meis , fratribus, & fingulis eorum fe-

ts

confcede. cund'üm ftatum & conditionem ; & neceffita-

Yal ml

ln

gatis,

tem fingulorum. Atque in hoc eodem gradu pro

D

omnibus fratribus meis fpirituali'bus,tquvibüfwm

fingulariter devinctus fum, ut exaüdias omnes

bUS, Af[thPïrC

Mi

iplorum orationes, omnia' vota inpléas, omni-

lu E

bufque: malis corporalibus & fpititualibus me-

dearis.

nf

Pro ami-

rl

cis,b: ne-

Similiter tibi , Dormine, Iilppl!cö pro omnibus

us:

D 'bdilis[ilUL

fi(-jwybü! . con.

fanguineis meis, & ?.nucis.& benefactorib

ut

]

pe Confiderat. ad digg? celebr..— $67

fz;.

1

1

ut eorum tu fis pramium, & referas gratias pFO & comz

&

T

]

omni bono mihi praftito ; opere & voto feu cogi- mendati£

Q

ij

"Y

( Mi

tatione. Ác pro omnibus, qui precum mearum

R

aut Mifle füffragia implorarunt;aut quibus id

'æ('l Mu

RU h. l

ollicitus fum , juxta eorum fidem & devotionem,

äl

offero omnia deíideria atque neceffitates.

i

. Proomnibus inimicis, qui mihi aliquam inju Proinimie

LT

VU

^ d

riam intulerunt. Ego, Domine, quia fic te velle co- cis«

bf

K

noíco, remitto omnem iramatque vindidram, ip-

D)

ii

fifque przítes omne bonum , quod mihi meilque

amicis & benefa&oribus, oro, ut impendatur.

*ml&æ"ü

".

Supplico, Domine, tuz divinz Majeftau,

fï)fci- ProEccle.

15':'.' d

fia,& ejus

pe hocfan&um facrificium , pro omni ftatu Eccle-

augmebta '

tl

fiz Catholicz. Utin hac conferves & augeas ve-

& profpe-

atb

ram finceramque fidem atque religionem :eatn jirare,

lais

gubernes & dirigasin omni profperitate. Ejufdem

1

at

inimicos vilibiles' atque invifibiles retundas. De-

iaj

firaas errores , hzrefes , falfitates , fuperftitiones ,

d

Ícandala,quidquid denique illam pertu rbare poteft,

äz'htä,m

'Ethuncob finem cuftodias atque perficias ftacum

:A-A,amm

S.Inquifitionis , omnibu(que ejus miniftris virtu-

-

1

Lj,'ä,ïmïm

tem addasatque auctoritatem.

I

ina.

Supplico tibi, Domine, profummo

Pontifice, Pro Pon-

tificeMax.

&imm 11]

quem nobis Paftorem , Pralatum atque Vicarium

& Pralatis

ia t

tuum conftituifti : fapientiam illi infunde , gra-

Écclefiz.

A

wot

TM

tiam, fpiritum, ceteraíque virtutes, qua neceffariae

-&zmïfïl*æ

funt ad populum Chriftanum fan&e & religiose

Y

p

gubernandum. Similiter pro omnibus Cardinali-

M

a?

bus, Archiepifcopis, Epifcöpjs.& Pralatis emnium

ii

Religionum : & generatim pro omnibus Paftoti-

du

p

:mï(ü

bus Ecclefiafticis ab ipfo Papa utque ad in&Bmum

91.3&5&

Confeffarium, cni animaruni curaincumbit, om-

nibus fapientiam , fpiritum & gratiam infunde, ut

fuis fübdicis faluci efle poffint,

d

Simi-

/

Nn 4

, Lal

$07

,Tm&äzytm F Cap. 1X. :

MMW

j D

äo hi-:' :

a

jl

qui ani-

Similiter ib faprlico pro omnibus Pradica.

J

"

& B(Jf

marum fa.

toribus; Confeflàriis, Le&oribus & Magiftris: ac -

luiiovi- Proomnibus, qui doctrina & exemplo Ecclefiam

gdit

pait

gilant,

ornant, & proximis facem praferunt virtutüm, -

dpubiläl"m)qaz

infunde illis augmentum gratiz ,ut cum (anctitate

ial

doctrine- con

n

inipiet

jundta, Ecccham verbis & opere -

10

confirment.

Wlä,de&n&c

Proomni.

Supplico tibi pro. omnibus Sacerdotibus &

infi d

bus Sacer- Di

doribus.&

aconis atque omnibus .miniftris altaris 2 ut eis

groistuan

mini(tris

munditiam vitz & fanctimoniam largiaris, qua in-

d

aquis.

digenc, ut ad gl

snnlium ;

füo fungantur.

oriam 'nominis tui dignä munerg '

sl cond

P:oreli.:

*Recordare, Domine, omnium eotum,

qui fefe

us od

giofis.

in. Religione aliqua tibi dcvovcrunt:kærgirc ipqur

;m&Czshbhd, q

gratiam, ut vita honeftaque confuetudine habitu

^i

fuo digui videantur , & profeffione , quam edide-

1 Mizee Mil

runt, ac ftatui üo refpondeant.. -

il

Proom-

nibur Ke

Adípice , Domine clementiffime , oculis tuz "maa:m]wrd:

pietatis ftatum omnium Religionum: recordare - £,al

ligi?nibus

*

quanto fpiritu & fervore initio floruerint , recor-

zncm

dare Sanctorum , qui eas tuo nomine in(tituerunt :

ii i

cümque fis omniporens reforma illas,. & reduc

1p0onyolns v

ad fpiritum antiquum fanctitatis ," conferva eas,

nibetndn

auge, & provide illis de gente fancta , de veris

1555

cultoribus , qui in vinea tua operam diligentem

ziniut

navent,

m f

Pro Regi--

Supplico tibi etiam, Domine & Rex.ciemen-

bus, Prin

Mytana uf

tipibus&

üffimepro ftatu fzculari, pro Regibus & Princi-

Tolbay, b

*orum

pibus Chriftianis, confiliariis eorum atque mini-

"n

suinifuis, fris: pro omnibus Magnatibus, Dominis ; Judici-

Prlrtr: i

bus, & Primipilis :pro iis omnibus, . qui in fubdi-.

: fipararspeüi[.,

tos imperio potiuntar : pro eis des [piriuim & gra-

$: ïqllfünfdü*.m

tiam,qua tanquam veri lervi tui exerceant potefta-

Ms p

tem à te fibi conxc&lläm in Ecclefiz tuz utilitatem,

1

H

€

t

E

Y

J

M

d

ID i

M

De Confiderat , ad dignä celebr. — $89

N

cim fübjectione & agnitione Przlatoram fpiri-

Wt»,

waalium & Ecclefiafticorum.

j

Recordare, Doniinejomnium regnorum atque pro omgi

Á

W

MTA

bl

z

N]

[

Vrl

rerum publicarum , qua Chriftianam fidema profi- regao &

"gt

xentur: confervain illis veramfidem & religionem, rep.

pacem, conformitatem, profperitatem fpiritualem

ul

& temporalé, defende illas,& contra hoftes nomi-

lgl

TAE

"T

nis tui fancti clementer tuearis. Speciatim tibi (üp- P ro no-

d

Wv ]

plico, ut oculis tuz mifericordiz ad iþï"cias hzc re. ftro regno

J

"w

gna Hifpaniz ; in quibus tamdiu fidem & religio-

nem Chriftianam , inviolatám atque incorruptam

confervafti. Secunda , auge &accumula ommibus

u)

R

virtutibus : provide , ut his Reges & Principes ma- ^

d-

tv

(

neant Catholici ,

ul

Ml

quique virtutem fibi fe&andam

arbitrentur,

H

Mp

Miferere Regis & Principis, quos modo habe- Pre no:

f

musida illisfalutem & omnem profperitaté , fpiri-

fito Rege

m

& Princi-

tualematque cem poralem:tribue lapientiam , for..

lMi

utudin£ , religionem & omnem virtutem : ut velut * *

& m. !

miniftritui hzc regna fe]iciter & in pace tueantur.

Supplicotibi , Domine, pro omni Ecclefiz fta. Pro omhii

ü'.itmälïv;m

tu : pro conjugibus , viduis, virginibus, orphanis, 8""'

Wuwr

&c,cuilibet fecundüm ftatum & conditionem, vir-

tutes addas neceffarias , ut tibi perfedte & integre-

mumt

famulentur.

Generatim tibi füpplico, faveas omnibus, qui Preom-

a

d

ineratiatua conftituti funt , ne ex tam felici ftacy bibusjuftis

(2,

^W R»M*

prolabantur. Speciatim eos tibi commendo , qui

Eu

us

in tentationibus,periculis,aut occafionibus peccan-

n

di verfantur: da illis fortitudinem , ut nihil eos

d

àte feparare poffit , ipfofque

j

(s

,p,xrficc inpnini virtu-

[

te atque fanctimonia.

r

«tb

"

uc

Recordare, piiffime Domine, omnium eorum, Pro omni

T d

qui perfecutione aliifque calamitatibus aflliguntur, neceffi.

Nn;*

qüi tate,

L

37*

de(fftttm FI. C;z A -

püt

l

qui captivi, qui maris tempcüatibus jactantur;

MA

n

j

r

itineribus inviis feruntur , qui pauperes , qui in-

2" D

ml

L

r

firmi,, & illorum qui.patticularem aliquam ne-

T 1(55"3"'

ceíTicatem, corporalem five fpiritalem , patiuntur,

«

ut cuilibet fuccurras atque opiculeris, prout tua

NT

indigent ope atque fubfidio. Speciatim his, quiin

g^

ggmh

articulo mortis peticlitancur : defende illos con«

shamss n

tra hoftium impulíns, libera ab omni difcrimine,

gmcxmuw

! mtintua gratia fan&te defungantur. Vellem, Do-

"m

mine ii , cunctorum faluti fortunifque coníule-

a m

re, modo facultas mihi adetfet : fed cüm hzc me

:V(iM: F[W

deficiat , fapplico tuz. divinze Majeftau, ut tam.

yitticoiam

,

quam communis omnium parens rcmcdia.lïlþpc-

ms. lii du

d:tes indigcmibus ; & cun&etum promoveas tum

lxb

Pro &ri: corporis tum animi falutem. Etenim progenera-

,mmï;d!l Á

Gibus ter* ]i remedio , fruges tertz liberalitet & abundan-

Ig,

W;;/;,;WW/A

; ter largire, Da & conferva tua paterna providen-

1

levati

ayaiutm

La opes temporales, ut hoc juvamine fub

sf m

extollamus mentem in Deum, & his , quz axerna

MT

funt, inhiemüs.

CD?m'::Dm'.R

Pfo his E

Recordare. etiam , benigniffime Domine, eo-

mu

qu! m pé&* rum, qui in peccato mortali verfantur, 2s224028i-

cato tnor-

sls Wi«

tali exfi-

dem nolis mortem peccatorts , [ed magus ut comuer-

tatur €$ v.vat.Scis, Domine, eos fine gratia tua

"A'»J',?ngdæ

ftunt.

C ao

convertinon po(fc. Supplico tug infiaitz pietati,

?

i, n

eis concedas auxilium efhicax, quo ad veram peeni-

!

V,

nitentiam trahantur, atque iterum vivis tui mytici

D

-

iïmï"f(&?ï

corporis membris uniantur.

gb

Pre infi-

Supplicotibi, Domine clementi

ffime,'pro exal-

"

L

COfv j

delibus, ratione S, Fidei Cathclice, & Eccle(ia augmen-

n

to : & ad hunc finem extendatur pietas ta & mi-

T ï.fq,

&üttus

fericordia ad omnés infideles, qui nunc ejuídem

o t

gremio excluduntur ; uttandem aliquando frat u-

u

num ovile C$ unts paftor Unde & adípice clemen-

ter

D

J Cl). t

n

De Gbifider'at.* ad di('gn-ä celebr..— 7

m

ter hareticos & fchifmaticos . qui aliquando oves

Rtin

tur cdn[ïgn;ti fueruntc haractere baptifimatis. Ab

E

N m

erroribus eos vindica , per quos à caetu fidelium fe-

W

fg

grégantur. Recordare Judzorum gentem mife-

",

A0 t

ram & obcacatam pertinacia , aperi illi oculos, ut

)v

E

H?i ü

cognofcant Regem fuum atque Salvatorem. Pius

efto in Paeanos , Idololatras , Barbaros , demonis

(

ia !)

w:?

[

h

falfitate atqueillufione deceptos. Da te/Timonmm g,q;, v

n

quia abinitio creatura tta funt €$ effunde mife- y " fal.T8.

m

ricordiam ti(afw jn gentas , quate non noverunt m

um

$n regna, qua nomen tuum 309 invacære?unt. £. Pfal.42,

mitte [ncem tuunm €9 qeritatesa tuam in corda eo- ^

ii

om;mä

Varinurs

vum. Ipfis detina pradicatores , qui verbo & ex-

$

Lu:f IQ»

*2

$

emplo eos doceant & convertant: Fide Domtine,

n n

u

quia mefjis quidem multa , operarii amtem pauei:

V us

gnitte ergo operarios in mae[fem tuamC9 ad verbum

y&mj i, ';")ri.k)

evangelixantibus yirtute anulta, nt omnes gentes,

r n

d

"d adorent coram te, P[al. 's;.

ualcuxsque fecifhi ,veniant,

DE &MHIW

b

omine, &5 vlorificent xomen tuwm.

f

O Domine Deus vivus & veras, Pater aterhus peroratio

M

od

immenfz majeftatis: pro omnibus hifce neceífita.. & Con-

p

n

i

tibus, & iis, qui hlc continentur : & pro quolibet clufio.

yam "

in particulari, fingulariter & diftin&, tibi offero

A d

hoc fànctum facrificium , tanquam pro uno folüm

tl

L

offerretur , ingrads , forma & ordine , quem no-

i

j mf

(

"

.,

vifti; prout debeo, & prout me offerre defideras,

-

( quue"

attenus meis & proximorum neceffitatibusatque

d

Lal

obligationibus , ut cuilibet obtingat pars debita

& conveniens, fecundüm ordinem aterna fäpicn.

d

"

ii

tiz tuz : ad majorem gloriam & honorem, lau-

1

deíque tuas fempiternas. Omnium horum, tibi

; fl

Js)

fupplico , recorderis , Er ommium circumftan-

4iMm, G.

t

Forma

I!þ/iif-ï'w

D/CWW'""l

572

Tratdatus F. ]. Cap. IX,

r

»

N*ldfh

p

i

Forma brevior infittuendi AMemento,

fU

N Miffa non poteft communiter tatdiu Me-

li

I

n

gadloc

mento extendi: unde id alia hora fiat , & illucte

f

remittas in Canoné , aucrefumcbmviüs. /Cui fub..

!

ohmth

fequens forma poterit defervire :

L

i PI

( onpae

DomineDeus omnipotens, offero tibi nomine

nmmuwcmn '

Domini mei ]ESU Chrifti hoc fan&nm facrifici-

um, tam mtcmc, quïm goiïum, & proutabilloin-

3l PW Omm j

ftitutum eft, pro omni fine, intentjone &pcrfoms,

ii qm i

h SCW) pe

pro quxbus voluit & vult, ut offeratur. Patticulari-

df t

