licare poffit ais pro quibus peculianiter celebra-

T

-h.

re intendit. Quid enim hic difficultatis , fi fru&tus

Wi

10

hujus Sacrifici, joxra quorundam oprnionem , in-

finitus exiftac? Sed demus communiori fententiae

illum finitum effe ; quidni Deus,, qui vel unicum

n

. M;L'.

milii granulum ita per univerfum diftribuere po-

T

teft ; uc nullus mottalium alicujas expers portio-

Dmmg[

nis exiftat ; multó magis id poflit circa fru&tum il-

lum ampliflimü? Ceterüm, cüm nos lateat, quan-

ifözhïuä

^

d

[l

d.

tum ad fingulos pertineat , przftar de illius deter-

nctict

minatione Sacerdotem non effe follicitum, féd fe-

ln

qui confilium Doctoris equé in pietate atque in sm,q,,,g,'.

.'(-gïzæ

"

fpecu!atione fübrlis : videlicet Deo id totum relín- 7/5,25. $.

TM

quere, qui optimé norir, quantum pro caufis, tum 19- '

Ü

communibus,ttim privatis, habirá ratione appliea-

tionis, vel generalis per Ecclefiam, vel tpecialis pet

j

Sacerdotena fa&z , ac difpoüciönis cüujufque, ex

[:

g

pa&tis conventis cum Chriíto fuo; ad unumquem.

s

que pertineat.

m

t

Wl

$. IV.V

"

n

Communicantes €9 memoriam. veutrAntes.

P

um

du

On eft hzc nova Otatio, fed prioris pars, à

Pa

verbis il'is aceptz : Te igitam , Clementiffi-

m

me Pater,Gcad ("c;quentcm níque otationem pro-

g

iv m

du&ze: Hanc igitnr Oblationem :tübi etiam con-

um

d

fuetá formulá concludítur , Per Chyiff um Domi-

"d

^

numnoffrutn.Idque poftulat verboràm connexio,

P

"

«t

quibus pl«na ententia deerit, nifi communzicantes

wf

l

'br

M

referatur ad vocem

ï-)ræ;edenrcm offerimtis ; vel

U P

offerunt.

D

I

Porrócommuuticantes ,

unan'svis à multis acci-

n

«id

piatur de communicatione noftrà. cum Deatis in

j

,

!d

coclo, quorum commemoratio fequitur : ab aliis

tamen verifimilius intelligitur de fidelium Sacrifi-

P À

j,

Yys

cigm

p

f

yr — Tracfatus VIII. Cap. IV Expaþia

IT

cium hoc offerentium communione inter fe : id &«

Imd(ïfm f

nim fuadent verba, quz fammis feftivitatibus in.

qme "

, terponuntur, hoc modo : cemmwunicantes 6$ díem

facratiffimum celebrantes , & pauló poft , fed &

n

gilipit

semoriam venerautes , ubi particula adverlativa

:mmqug (wm

fed; cum copula &4, diverfitatem itaporrat ; ut fen-

fus fit : Offerimus communieantes, diemque ce-

ijdin "

a K

lebrantes, (ed & preterea momoriam venerantes,

g a

Per hanc autem Gdelium commuriicationem de-

D gein

notator unio , quà inter fe devinciuntur; non fo«

lüm praprer eandem fidem , fpem, charitatem ;

lo

Quf d

fed etiam propter illtus hoftiz oblationem, quam

Yav d

!

iüfingulare quoddam , ut loquitur Tridentinum,

l

Se//.13s

unitatis [onumyinculum charitatis,concordie-

UT

[

inflnef

que fymbolum , Salvator inftituit. Unde & ejiís

participatio, S. Damafceno tefte, communio ap-

- ii

1.4; fid,

Torcty

pellatur, Qzia, inquit , perillam efficimnr uaum

Y

f* 14«

Cbrifli corpus my[Hcum , quod ex fidelium tan-

L

iucpta

quam. membrorum per cbaritatem. connextone

inpium

as

eompagtnatur : quin immocs unus effcimur pa»

Tennrad

uis myfiicus. Idque deinde confirmat $x Apofto-

lo: Qosspanis, unumcorpus multi fumus om.

N

Y.Cot, 10,

195,qui de uuo paue €$ uno caljire participamus.

f m

Sed quidquid fit deliterali feníü capsmnicatioms

,f pitinm

* t

cum S,anäis:teipsä/in hac patte Canoníis cum illis

comimnunicamus, venerantes memoriam eorün-

Valtimd

i crem

dem :ac tnprimis glori[efemper Virginis. Ma-

tiumali f

rie, deindebeatorum -Apoflolorum , ac plutimoe

rum Aartyraum nominatim:tum ceteroram San-

iety/tram

Q:orum in genere, omniumque patrocinium ime

tMarrym [

implorantes. Primo autem loco veneramur Dei-

tone d

param non folum propter excellentiam dignitatis,

Dilotork

1

tatizq; patrocinandi : fed etiam propter fingus

tdtooy

;

a

rem cognationem cum pratfeni Sacrificio. 1

P-

um

fa

/

4

iH(g

i

'"*E"ï'il

in Cananem,& reliquaspartes Mij].'e; 7u

74 M

fa enim falutatem ejus victimam mundo edidit :

» :&M)

H

.

venter €-

utque ex facro epithalamio difcimus

R'Wmujg

jw: propter virginitarem vallatus /iliis acer-

Cagt. 7,

vit$ füit zririci & wbera ejus botrs vinea , unde

Md

meliori fui parte cocleftem conficimus panem,

vinumque expriminsus , ex quibus munda hzc,

F*W«"äiai

"

P/al. 6*.-"

xmmw

& fecundum. ordiuem Melchbifedec , oblatio

m

conftat. Accedit in hoc Dominice Paffionisthe-

Is

atrum nullam potiori jure. perfonam introduci,

ts

quam quz fingnlari redemptronis prerogativà

:'mlgm

gaudcns ; primarius meritó cenfetur Senguinis

il

Chrifti eff&&us, A nulla denique decentius duci

ii

Mattyrum chorum , quàm d Marryrum Regina,

ader t

& plus quàm Mattyre ob do/aris gladium , qui

g d

in Paflionc Filii , juxta vaticinium Simconis, ejss

Ltte; 3c

g

animam pertranfivit.

fimul Apoftoli Hng , five

iA

Porró Martyres, five

2on,in hànc prodeunt fcenam;(oliq; é facris tabu-

r müfu M

dg(m u

lis nominantur : per nullosenimChrifti Paffio ma-

gis ad vivumi reprzentari poteft, pet nullos magis

M ["JW

honotari hoc Sactificium, Ipfi namqs Chrifti ve-

-WM p

6

fligia fequentes,ejusó, pajfionum Í

cii effesli, con-

m'-m 'wü

fa oftenderunt;

I, Pe£, 3..

p

füturati [umt movty ejus: & xeip

1. Cor. $,

,dmi

proteftationem illam divinz potcftatis atqj domi-

r

P bili,'?. ;

[ets

niiin vitam no(ttam ac mottem;,ad quam facienda

wv

"À

Sacrificium deputatur , non effe honoratiam tans

j

17

tüm ac c&remonialem, ( quales interdum in Pria-

H!M'

cipum aulis frequentancur) fed'obligatoriam, ma*

W"

T

ximeqferiam atq; (ynceram : ut cuivis tot Apoftoli

ac Mattyres vitam fuam in tormentis pofucm'm«:

T d

Jf

nesque-etiam ponete parati fimus,quandocunque

9g

Dei honor & voluntastulerit. H:c enim animus tá

ngü

j

laculento opere comprobatus maximé corendat

"

Wf"

r dl

præfhntiam Sact

ificii, prefertim illius, ubi ex tam

nobi.

MW ;'

Yy «

712 Tracfatus F11I. C.

:'/CW»C

4p. !I/ï Expofitia

nobilis hoftiz oblato

pro nobis fanguíne acriores

as

ft;nuliad noftrum quoquetantó ignobiliorem of-

i?

ferendum fuggeruntur, Átque binc fa&um opi«

gl

nor, ut non fclàm ad Martyram memorias ,. fed

:mgü:bircmvic

fuper ipfis quoque eorundem fepulchris tanquam

gsioltt

alraribus auguftiffimum hoc Sactificium celebrari

ïgïäi»?ïiümml

coBfueverit, quia nullás locus vel ornatus, cjus dis

d

ULL

gnitatcm cfäca;iamqug m,a'gisxob oculos ponite

-

] lo

$. V,

PT

A

De Ora,tian:? Hanc igitur Oblationem fetvititis

,

m a

noftra,

M g

Offquam oblatum eft Sactificiam in.—cxpiatio-a.

uj

P

nem culparum,gratiarum actionem, impetra-

iil

iDonmn:d

tionem bsneficiorum ; congrüebat ,uüt negligere-

tüir prirnarius ejus finis, qui eft, fignificare ac pro-

Aeum t

téftari fapremam Dei excellentiam & dominium ?

umf

infimamque noftram fübjectionem.ac ferviturem;

d ona

quemadmodüm olim per holocaufta, quz tota in

)—'m,mumail«

Dei honorem cremabantur, fiebar. In hanc igitur

a

finem novaadditur oblatío , ideofervitutis dida:

- ia

& títu quidem fingulari, expan(is fuper oblata ma-

ii

nibus; ficuti olim quoque victimz in holocasuftum

,mruv d

Exod 19.

mactandz manus imponi folitas;ex libris Exodi &

^ nigdromo

Levit.r.

Levitici difcimus.Ex

quibus ut fmguiargm aliquem

itim qim:

ietatis fenfum colligamus,

Eu[eb. l..

um

Norandum ex Eufebio de demonftratione Evan-

^0 udeer

€10.

gelica , illam manuum impofitionem füper caput

g

vi&imz fuiffe quandá fabftitutionis noram, Cüm

ii

enim rario, pietafque diGtaret , Deum , à quo om-

Ottt n

nes vitam animamque accepimus, íummo jure di-

"Pidinroj

gniffimum effe,iu cujus honorem.& cultum , non

"torfren

viliores tantüm animaatium animass fed noftras

Vtdmdr

us,im-

queqae, qlziþus nihil in mundo .præ&a,n;i

"Rtdlrsle

mola«

4

li

J

jn Canonem, ch veliquaspavtes Miffe. 713

s

47«*[0'*33«"

molatemus ; id veró re ípía ex'cqui, nec generi hu-

mano expediret, nec per ordinariam Dei legem li-

MUg

Ea

il

citum foret; vilum eft, ut anitnantium animz no-

t

a

fitarum fübirent vices;& in harum redemptionem

d

m:k'

r

ac pretium illz tantifper,indulgente Numinis cle»

(

mentia, przftarentwr ; donec gfandis illa faccede-

t ij

ret victima mundo toties ptomi(ïa,guæ feofferen-

N

do nofttarum omnium asimarum pretium copio-

H

fac perfolverer. In hujus itaque fubftirutionis (i-

««M*]

gnum facrificaturi imp,onc(bant victimz manus ,

camque capite comprehenfam atque detc,,nt;»,m.

qua pro (uo capite aris fiftebant.

tuctini

- Satis jam vides , Chtiftiane Sacc'pdok, quid bic

k

tibiagendum. Agnofcefupremum vite nacifqug

Dorminum: quantum illi debeas, expende, Ani-

«

l,.

ARA

j

mam (cilicet ruam, omniumqueanitas , quorum

nomine Sacriü-."mm offers.Ecceomnes anita maca

iib

Ez,e:hJ.S.

fnt, dicit Dominus. Hzc eft (ervitus nobis con-

2

at

eteàta , inaumerilgue tam noftrorum ctiminum ,

u

d

quàm diviporum beneficiorum titulis cumulata.

dl

Sed, Ó divinam Clementiam! debitum non'exigit,

M

"

füb(titutionem patitur ; nec jam hircorunt veltau-

T

gt

rorum; fed Uoigeniti fai , ad quem ineruenre im-

I

molandum mox accedis. Obftupefce ingensillud

.W.WUN*J

a

pretium anime tuz: in hujus redeniptionem id

o

Deo offer : nec bievi vitz ficredempta ufüra con-

Ms

d

tentus, aude etiam fpetare , ut ele&orum albo ad-

Ícriptuseternum in omni felicitate&gaudio vivas.

g

Qui prafícripra ab Eccle(ia vezba expendetit;vi-

i

debit ea apté in hanc featentiami quadrare. Hinc

p

"r

enim diciter Oblatio firuitutis, quod ad eam fpe-

T

"d

ciatim proficendam inftituatur: ac fimul ad recog-

p

n

/;

noícendum dominium Deí, quod connexione re-

j

onder. Per voculam ze-

latiya noftzz fecvicuti refp

ii

T]:

fira,

)

",(WIW)d

34 — Trallatis VfII. Cap. IV. Expofttio

" i

fíra tàm Sacerdotis ipfius, quàm omnium circum«

l

ftantiumn , & particularitcr offerentium fervitus

denotatur : ficut & totius Ecclefig per verba íe-

y,&erlüix uc

üentia fed.&& cumtla f'amilia tue. Ecclefia enim

&thl'im(L'bP

Igmhln'» Fm f

* Tim. 3- (ecandüm Apoftolum Desis: eftDei vivi cujus de-

.'aw"f' ! ?'l' |

us mtflici ac Familiares,omnesChrifti fideles exiftune,

n&l&fïtk "

Cumqne catera verba fintclara , id tantüm ad

[Clhwx&

illa, d:esa, noffros in tta pact difponasobíereaudá

"

(

Gccurrit: Magnum Gregorium hzc addiffe Cano-

m quod t

ni affliti(fimis Ecclefiz ternporibuss esm geztens

sdio ?mfcn

contra gentemexurgere, emjumg'?xpnjïnram ter-

visinfifieve plus jauo cerneret, quam i codicibus

u vindi

legevet : càm quotidie nov & improvite clades

Kupuwetuukm:

od

affligerent, atq;ipfa etiam R.oma mter Longobar-

dorum gladiostrcpidarcr, Exultante ig'tur mundi

ii ag

pace àc ptof pcritatc,ad illam gaz Dei eft;comuni-

1l hptat t

xidononta

bus vots confügiendum cenfebat. Damna item

ETU

malaque prafentia nihil zitimanda,dua:modobe-

nigniffimus Dominus has exaudirer preces , at ab

yuujthritun

aterna damnatione nos ertpi, E9 in electorum tuo^

uzgmm.

C

rum ubcas grege unmaerari, Que quàm apte no-

scengcuunt !

t

*&zig ati;m'tcmporibu

é. VI.

vt

Dv

Quam Oilatianem

tu Dens $n omuibus quafue

Pus,

?

tnirfh qu

Sthzccon

clufio,& qua;.dam veluti räcapitula-

* d

tioquatuor Oblationum precedentium: qua

t i

Patrem rogamus, ut ptefentis Sacri&cii oblationé,

tf o

rfetmrim

quatenus omnes prioras comple&itur, ím omni-

Ens ivc pro peccatis , aut a&ione gratiarum ; five

otideie

to obtinendis beneficiis, aut in holocauftum, Pe-

?äüh'äminm

neditlam;ad[cv iptam, ratam , vationabilé accep-

ia 44],")

tabilemá, facere dignetur:.tam ex parte tei oblatz;

RI

per Coníscrationem ; quàm ex patte Sacerdotis ,

"d

pape

t in Canonem, C veliquas partes Miffa. 51 f

wm:u

populiq; offzrentis , per (uam gratiamad hocne

celfariam, Idque eum in finem, ut panis & vinur,

uz hactenus, ut diximusc. r. $. 5. Corpus & San«

Mu [

guinem Chrifti (ub propriis (peciebus futurum re.

'uöm;qg

relentabant, jam reipía fBiant Corpus 6d Sanguig

n

Domimi noflri fe[u Chr:ffó: neque abfolute tan-

t d

tüm, & ia fe, fedetiam re(pectivé , & nobís, inu-

L

lm

tiliatem feilicer, & talutem noftram.

iiltábn

Orat autem Sacerdos pro effe&tu Confecratio-

trytwig

nis,non quod rimeat de efficaciá verborum,;fi ma«

u

do debito proferantur ; fed pattim ut non (uis vi-

(H&Hfh?üülï

tibus, verüm divinz omnipotentiz effe&um adeo

Mi

fupernaturaleni adíccibat : patrim etiam , ut in te

tanti momenti omnia tuta t/meat , ne forté ex

pl

g

fua parte aliquid defir. Hic enim locum habet il-

Pre 1

lud Sapieutis : Hom:nis efl auimam praparare

f::z?ffïfjj

g um

per inteationern coníecrandi & facnficandi : ve-

unad.

J

1üm in te tanta id non (ufficit, fed reftat, uc &z. De-

U

"i

-miü

minus jnbernet iieguam, qua rité tanta myftería

t n

pcmgamur.

E

h

il

- Cat

erum ver

bai ï!a,aef,fcripta;n, rationabilemy

zM

Qub

acceptabilem , fuüiffe etiam tempore S. Aribrofii

v

ad rem prafentem adhibita,conftat ex 4 . cjaslibro

ül-

deSacismentisc. ;. duoq; reliqua haud recentiora

1!

WI*"

cenfznrar,In quorum fiogulis,etfi plures multa my-

fteria, reconditaq; indagent : falva tamen eorum

: '-«W

. pietate & fapientia brevitati mez, & forté ctiam

l

literali feofüi con(ultum iri exiftimó, fi däxf:.ma ü-

i*

W

nam effe omnium fententiá magis minusq; exprefs

"

d

fam:qua videlicet Deo cornendetur Sactificii obla-

"

"

, tios uteam £2 ozanibus benedittan, & inter dona

r d

fibi grata adferipeam, & approbatam confitma-

j

Wy

tamq; quod vox raza defignat : praterea ratiena-

)

JH

bilem, ditinis fcilicet rationibus congruenrem: ac

tan«

" d

*

1

yflmmä

714 T;*aäat. VIH.Cap, V. Expofitio,

; af

tandem acceptabilem, id cit.dignam,; quz nonfo-

qniqr a

]üm ex patte doni, fed etiam ex parte Mini(tri of-

ferentis à Deoacceptetur: non quidem ex noftrig

yüliinfhwtiouc«

p t

meritis habere;fed (ua g:atia facere dignetur,Neg;

" ]lm tidd

hoc inufitatum , five in prenti Sactificio, five in

litceris facris; ut verba quz ideaxfed fb rationea-

gl

liquo modo diverfa fignificant ,. multiplicentur ;

PTO

tum ad magis declarandamrei magnitudinem,tum

giadi vtl

etiam üt longioreejufdem rei confideratigne ma-

ngei. |

gis nutriatur & crefcat affcätus.l)rætcrqaam Eluod

fingulis Cracibus,qua hie quing; fokmantur,(ingu-

lt Pnfamï,q

(x at

lactiam vctba optari conveniret,

mipäüoïzï

GAOPOB TU

p

De Con[ecratione,

neoímsa

&ei)lationcs vetbales haud ftuftra , ut ha.

117

RE Grenus vidimus, multiplicatas, u^ atandem fe-

1!!:0'4!::1/702

quirur realis Qb!atio, fané digni(limatanto previo

quttiMint

apparattper quam nimirum incruento verborum

Aumertu, i

gladio idem slle Chriffus 1 dltartimmolatur,qui

i, [hntrh

in ara Crucis femel feip[jum cruente obtulit.

x qunle

Quod qua ratione fiat, ecfi ab alíis aliter explicetur,

yeit; Bof

faciló intelligitur per occifionem quandxm mytti-

i

^cam & repralentativam ; quaquantum-eft ex vi

Bitftm t

ügniücationis & veritaris verberum, Chutti Cot-

d m

pus (eparatim à Sangüine, Sanguis à Corpore füb

A0T Qu

Ípeciebus panis & vini ponuatur,tanquam corpus

la

& fanguis vittima occifz. Sicenim aptiffimé te-

tipeirin f

prefentatur cruentam ChriftiSacrificium femelin

A D

Cruce pera&tum, quo Sanguis ejusà Corpore rea-

"ts dv

liter fepexatus eft , & Corpus à Sanguine per vio-

Tif

lentam hajus effufionem.

f

n w

ntätio;.

Quod fialicui non placeat in hac reprarfe

Aïlflhbüï tli

ne conítitusre veri hujuseffentíamSacrificiicin om-

»«äronccdkur.

H

d

?.*fm( , än Canonem, & yeliquas partes Miffe. 212

t

hitamen fententia uti illa potelt ad divinz paffio-.

Wtzmïæ

z

his mortisque metnoríani, faltem accidentalitet ex

ha

AT

Clirifti inftitutione cum eodem conjun&tam.Nul-

d

:'Wk'fä"y

là enim magis expreífa, aut humane necis ;eit vi-

Wm

éimz jam taactatz imago; quàm fi uno inloco

R

cotpus, in altero feparatim totutrifanguinem ex«

'MA

g.

ponas. Ut exemplo Agni Apocalyptici in coclo

R IMEUQUT

ftantis quafi occifi amplias declarabitut c; 7. ad

w ,.wd

d5 pnus De:r.

«x.mi

8 L.

"n

x

De Per]änä; quam Saeerdos bie fk/?inet;

ARA

Y

Oc pracipué loco Sacerdos illud S.Ignattí,

)|

H

H

rn EpiftolaacEphefsos fibi di&tum exiftimet,

Epifo :4ä

Effote Mintffri Des, & Os Chriffi: u enim opti-

r

mé obfcrvat S. Ambrofiusl, 2. de Sacramentis.c.4,

reliqua omnia, qua dicuntur,laudem Deo defe-

i

"i

runtioratio pranatttitur pro populo, pro Regibus,

j

!

proceteris : ubiyenitr tt confitiatur venerabile

fLUR

Satramentum, jam non [uis (erimonibus Sacer-

simat

dos , fed utitur fermanibus Chrifi, Hinc non ali-

TL

ter quàm fi ipteeffet Cheiftus; aic: Foc eff Corpus

L.-m r

meuto : Hic eff Calix Sanguimis mei.

2

Confidetet igitur,cujss hic perfonatn exhibeat,

"

nec vultum tántüm, oculos, rmaritisad ejus digai-

r

gue

tátern & majeftatern componat, quod & hiftrio-

tel

" [p-"

nesnorunt, quandolicet fiat viliffimi , emeritito

p

haBitchgem aut Czfaremin theatirum deferunt:

197

fed prefertim fuppares Salvatori animos induát

j

".

eaque in Deum religioneiin eundem ac proximum

d

o

jf

cliaritate, devotione & menris clevatione hoc Sa-

)

crificium offzrat; qua Cliriftus idem obtulirin al-

!l VQM

v

4d

tima Coena , vel etiam 1n Ctuce ; quabtüm támem

"d

m

mortalibus ejus fequi veftigia päfïibm * haud z«

j

quis conceditur.

p

nMM

Qogli:-

| f:: Tradlatus VI1J. Cap. F. Expofitio

j o

Cogitct etiam híc fefe in nobiliffimofanctorum

Angclorum veríari theatro: nam,tefte Chtyfofto-

gm,h fl

as

.6eSa. DO s per id tempus €8 "Angeli Sacerdoti a[fident,

I

eerd.e. 4- Chcmleflinm poteflatum univer[us ordo clamores

,(glllm)&P

" r d

excitar( locus edMltari vicinus,im ilins bonorem,

j

qui immolatur , AAngelorum choris plenns eff.

Qui oculauiffimi fpe&tatores omnia interna Sacer-

]

gj

dotis & externa confiderant , ftatimque notant, fi

quid inillis diffonum fit à perfona, quam fuftinet,

girieitdt

m

Sed mentis oculos maxim? in Chriftum toramque

SS. Trinitatern omnia intuenté intendat, & ab oc-

ia

€ulto precone(Angelorum Ícilicet a(ïï&clmium ali-

a hz g

mmedamutut

quo) illud fibiinclamari intciligat, 77ec age.

$

D

muncuma

De Con[eeratione corporis Chrifli.

W m

Uid porró Sacerdoti agendum in Gonfecratio-

avdtaptat

ne panis, præfcribitur veibis fequentibus , qws

nmll!i!nt/)n

pridie quàm pateretur, &c. Quorum alia pream-

aipium

bula funt ad Confecrationem, & à Sacerdote pro-

rmulüplkanot

feruntür hiftoricé & recitativé : alía vim Confe-

nl

crationis eontínenr, atque etram perfonaliter & e-

gt

puncíiativé dicuntur. In hiftoricis rcfcttut,äuo pa*

mlupryn

&o Dominus nefter hoc Sacrificium inltituerit ,

VÁunrife

Pattique obtulerit in ultima Ceena : s znfpreia?

feipinm

Sacetdos, €2 faeiat fecundim ekemplar : idque

od

tam perfe&tum & fingulare;ut ad imitationem,ne-

hum

| Hieju

que quoad oculos & manus , neque quoad verba

quicquam defideretur. Per confecratoria Sacrifi-

fitdemr

cium peragitur: ütraque compendio explicanda.

tiluinge

Priorum initium eft, 4 pridie quäm patereturt

Va

Is namq) déleliffimus Patris Filius Dominus noe

f&ünuc]usUg

*ie dfter

fler fefus Chrifins, cujus fub finem prioris oratio-

nis meminiius, apud Patcem : ís inquá,pridíe fu

Sonlmcapm

la,

Paffionis , cüm a veríüs eum pararemus vincu

A-

fïüholüæic

'WMM

[

in Canonem, ä' reliquas partes Mifaa. 7';)

Hagellä & crucem , patavit nobis falutarem hanc

TM

meníam, hcftiamq; inftituit, quz non cerera ran-

d

LT

tüm fcelera , fed irnane etiam illud advexfus ipfum

LT

facrilegium,& plus quàm paticidium expiaret.4c-

UM

cepit autem panem, ut difcerenius hanc victimam

"hiui

haud minus animabus fore neceffariam utilemque

Rof

quàm corporibus panem : £s fanttas €$ venerabs-

1 g

!

les mautts f(uas:ex qüarum folo contatu nobis ve-

fwl

al

]

nerationi effe deberet,eriamfi majoraabzffent my«

Ü

:ä.*;:?u

fteria, Et e/evatis oculis n columrum ut doceret

ii

nosuniverías anima noftrz cogitationes & vires ,

ii

dum hac geruntur , à rerra in coslum transferte ,

tum etiam uttanti operis,quod erat patraturus,pri«

Y

^ 8

mam. cau(am aütoremque agnoíceret : Patrem

!

(ni

."

fuum omnipotentem , quem effe in coclis , dicere

il

D)

nos & cogitare in Oratione íua docuerat, Deinde

[7)

,?EW/ !

premiísà gratiarnm atl ione , quam alias quoque

At

ante inügniora miracula premittere co nfueverat ,

,

g

(]

ut in multiplicatione panum, &Lazati refü(citatio-

at

ne, Benedixit, five confecrando , ut aliqui volunt;

i

r

QUE

five potiüs bene precando, & divinam omnipoten-

jy

-«m&ü

tíam fuper panem invocando;ut prarfto effr,&jam

& futurisSacerdotum confecrationibus. Poft hec

tl

&Ww

NJ

fregit pànem, vel jam confecratü, vel potiüs mox

d

T d

confecrandum, deditque difcipnlis [uis , dícems :

j

U

edccipite, €$ mandhcate ex boc omnes :

ajrä

Hhoc efl enim Corpus smeutn.

j

w

j

- Hacrandem miranda porentiffimaque funt vete.

g

ba, quibüs in perfona Chrifti àSacerdote prolatis,

9

cceli fores aperiuntur, & annuenregrerno Genito-

i

,uüml

)

reé finu ejus Unigenitus defcenditi atque ille Rex

yid

nl

glorig defideratus cunctis gentibus, quem coeli

P

celorum capere non poffünt ; in ata fe fiftit, & füb

"d

"i

I P

-

exiguz hoftíz involucris , inter Sacerdotis manus

!mmffs

í

Gogq

&

H

jgamm,

L

93ó 'frallatis VH Cap. V. Expifitio

g ia

éollocatus amabiliffgmo ore totique humano ge«

"]

- peti propitio dicit: Ecee ad[sm. Eft quiderii ío-

s diur t

lum Chrifti éorpus, cujus priefentiám fpeciali jure

N

ad fui veritatem fácra verba depofcunt $ fed illud '

m

arcáho nexu, aüteaqtie veliti cátena & diviniffi

LL

tnuüm Sanguinem, & fanátiffimam ánimarn , atquié

: thum !

ápfam Divinitatém; omnefque Ccelorum delícias,

"m

& gratiatum thiefaüros fécuni ttahit;

a

lh

jafic Catholi&ä&i à

ajinipmt

Mntb.zö.

Non eftánirnüs Veritatem

Marc.14, latictis Evangeliftis coramemoratam; & à D. Pau-

gt

mieunpt

Lucis lorepetitarü plüribüs deroopftrare;aut contra No-

itumingod

1.Cor.jj, Vátotes propugnate: procul profasi à tantis roy-

ul

Afuc, 22, Íteriis,vel ucfacrà tnagis formulá utár, forjs cases.

Neque pr&fentis eft inftituti,ut fcholaftica (nbtli- .

ip[uüt!gngtïw

?

- praimtn

tate mitabileim illatà crans'abftantiattonem & fa-

cramentalem przfentíam , aliorumqj thirabilium

Aabmililn

Til

taernoriáni, qua ín hoc Sactamento abfcondita

funt, petícrutemuür: magis athet ad aras noftec Re-

Tancier t

demptor fimplicem fidei ocaluim, quàtb fublimi .

vit dv üg

aumodutta

fp&culatorem intélle&um. Primtum igitar hoc ob-

ajv

fequium Chtifto Domino fuá nos ptefentia dig-

nanti exhibeamius : credamus fimpliciter verbise« Ri

jus»eaque z» zlla propria €9 apertiffima fignifica. , "*

iuly

[

]

!

Seff 1.e3. Hones qnas, ut Tridentinum loquitüt , prefefe-

tzm'r

runt , €4 fccundum quam à Patribus sntellela

"

ia

rl

fnnt; veriffima fateamur.. Idaóque fepofitis ficti-

tiis & imaginariis tropis, boc, fcilicet 22, qued fnb

iisgead

Atj at

Seff. 15«* [ecie panis offertur , (interpreteeodem Concilio)

4

Watini]

atqueadeó continatur , veré ac reipfg efle Corifii

Alityttam j

! corpus,firmiífimé tencamus.

$. III.

".ul fm'!þï

*0-1

De ej!lfdem adára

tione, eleuatione, &v reliciof.

mpmqua

conztatiu,

r

ET

tcliïx-,

Ofita bac fide ; nullus dubitandi locus

Wi

P

quitur;

TI.Q.:;Q"»,

à

in Canonem, & reliquaspartes Miffa. 721

W[M "

"

quituz, quiti tantz Majeftati, quamvis fub fpecie-

n

:5

rum velamenus latenti Lauiz cnltum, qui vero

Wib

Deo. debetur, exhiberi oporteat. Ut ením utar ra-

M

tione Concilii Tridentini , quz híc later Majeftas, s.

egïx;.a«:;:;

";G'wa&w

idem ille eft Deus , queza Pater introdscens 12 or-

m*zm,æ!

bem terrarumijdicst : Et adorent eumomnes 44n. P(slm.o64

t

:

gelz' Dei

quem Magi procidentes adoraverunt ; Bebr- 1.

Matth. z«

wl

quem denique in Gatilaa ab Apolfolis adoratum

aÍt. 28«

o xl

fiiffe, Scriptara teflatur : eandemigitur venera- ,

(6. ao

ts

tionem exigit.Quam ut reddar acerdos,poftquam

ial

jam itetum per confecrationis verba , Dei Unige-

nitum in orbemerrarumintroduxit,unà cum An-

nxüp,rr'ui:m«'

"

La

gelisaltare circumambientmbus , càüm prefercim &

u

ipfe fit Angelus , aut certé effe debeat , Numinis

piieued

praíentíam agnof(cit, & genufle&ens quàm poteft

.. n

fubmiffiffimé ac relígiofiffim omnium Dominum

votot

adorat..

«

W,m.uü

iM

"Tünc veró tot

ietiam populo adorandum pto-

mw

ponit elevata füper.capur hoítia, non folürn ad

commodiorem adorantium adípeGum : verüm e-

o

tiam in venerationis ac fübmi(fionis argumentum.

"d

Apud plurimas enim nationcs , ac prafertim Ori-

u

iUl

entales in ufu pofitum, ut qua fingulari cultu pro»

3

ui volunt, fi ita res ferat, capiti imponant, qua-

PU

J

6

A

füaque omnia illi fübmittemtes. Simul Chti-

« i

ftum reprzfentat exaltarum à terra in Crücem,

"

a

Tonn. 12

"

uf

omniaque ad fe trahentem: & e ccclis Angelos,&

m

t

"

j

in tetris mortales , quin ip(os eriam inferos. Ita

"m

nl

li

procurante Patre , ut in nomine Jcfu , ubicusque

atb

L

5!1

fuerit;etiam in altati, ogzme genn fleclatur Cele-

Pilip. aj

jf

flinms, terrefórium, 6d infernorum. DeniqueEce

»

clefiz,pro qua apud Deum legatione fangitur,cjus

1

r d

j

vcluti geftz rarionem reddens,oftendit,quàm ma-

I-Puvig

n i

J

&n4 G pretiofa. & calo retulerit dona : qua vo-

J

Zz

lentibus

E

)Cmm;t

qvadlatus VII. Cap. V.-Expofitia

722

PA

lentibus ftui ad otonem falute

m& bcautgtcm de-

^s :aj'i' Nïli

[

lerviant,

gdiri

Mira fané benignitat 0$ bumanitas Salvatos

alpitta

Ti g.

ris noffri , quod velfemel populi venerationi ex»

jyaniacd

hibitus é Sacerdotis manibus non evolet,re&taque

p

via Empyre

um cclum glotiofo debitutn corpori.

Sed placet diutius diwitias fwi

:mptlh ngm

uno impetu petat.

p:coujuugïg*ü

erga bomints amoris, quas in hocSacramento ef-

ur, nobifcum cothmuni-

Seff-y.e2« fnfas Tridentinum teftat

Dionj

care. Reponi ergo à Sacer

dotein altari fe finit; ejuf-

odl

H

ue manibus fzpius conire&ari.

lndl

, O quàm p

urasdecet effe ejus manus , quantis

ibxga,it

meritis graves,

qua fub candidis panis exuviis ces-

lette illud pignus attrectan

t ! Vidic quondam Ifaias

nl

forma, 00

lfa. 6.

unum de Serapbimnon manu , fed forcspe tuliffe

calculum de altari : cur autem forcipe ? Non erat

Mgogipy

n qu

ericulüm , ne ignis lzderet: angelicas manus :

tU

Íed pra religione ac reverentia, prunam Deo fa-

ctam aliter, contingere Seraphinus non audebat.

At q

al

Quo

fo:t exeniplo Chriftianos in Graccia Sacer-

ao

eis olitn aureifque forcipibus ufos le-

dotes atgent

r

gimus, quas a

d cxleftem hanc prunam ex altarica-

iendam exhiberent.

Utinarn uniuscujuíque ma-

p d

m

nus Sacerdotis, quibus facrum Domini Corpus at*

COTNI

tingit,fint Seraphicz forcipes !Utinam auto chati-

tatis fulgeant, & czterarum fplendore virtutum;

- Msl

gdh, !tquf

veluti genamaturm corufcant !

Spenda-

Hujusmodi reor fuiffe manus magni illiusCone

"ii

9ius a.

19f gun;

Chrsfis

radi Egino

nis, Apoftolici per Germaniam Legati,

quibus facrofantctam hoftiam fub Sa-

?"Ch!iflus 4

14252

cujus dígiti;

«rificinm artrectabat,

ea luce fplendere foliti;utad

! T wd(b(]

(cribendumve, etiam obfcurá no&te,

- ubi?'

legendum ;

lucernis aliis n

on effet opus.Traxerant hanc lucem

5, ait (

s --ut

[ [

à raligiofiffimo contadtu Domini Corpori

. elun

4

[

!t

A

$n Caponem, c? reliquas partes Miffe. 223

"n

;

J

elim Mofes g/orsam vnitís à con[ortio fermonis * Cor-3:

Domini. Ni(i mális interps radios fan&itatis, qui xed, 245

JLTTN

alioram aliquando San&orum illuftrant faciem;ex,

of

hujus digitis promicuiffexquod inter facrificandum

eotlrgis

in hos maximé anita fe diffündaret, & viamoris

ïmïmag

ac religionis impetu per digitos quodammodo e-

ketiuj

rumpere, Dominumque fuum ampleGti, cum eo-

r

"

tl

que cgnjungi geftiret.

$, 1V.

N

vnyom

hia

De Con[ecratione Sanguinis Chrifl

£.

Iberaliffimus nofter Domminus, haud contentus

a

r

Íe (emel Patri pro nobis obtuliffe fub acciden-

-

lal

tibus panis , iterum fub vini fpeciebus fe offert:

eundem quidem quem prius, fed nova vetborum

od

p

forma , novo item titulo religionisatque amoris.

Religio quippe erga Patrem integrum poftulabat

mf;r;&a

u

Sacrificium, quod non nifi (b utraque fpecie exhi-

betur; erga nosamor completum volebar fpiritua-

53

gt

T

leconvivium, quod non folocibo, fed potuetiam

Ka

fpirituali conftat. Quem futurum fuum Sangui-

;j

nem luculenrer.antea promiferat ; cum diceret:

g

u

bïw

Caro mea verà eh cibus, 6 Sangnis mens verd efd. Ian.a]

[

potus./ Accadebat perfecta reprzfentario mortis

t

J

p

Chrifti: de qua cüm initio hujus capitis dixerimus,

nf

teliquá eft,t (acrofan&ta verba paucis exponamus.

«t

j

"

Necopus hzrera in preambulis, quz fjmili mo-

do gefta, atque ante cónfecrationem panis, fimili-

p

ter quoque explicantar : excepto quod híc adda-

yi

5

Jl

tür, pof/gnam cenatum efl , quod de ccena legali,

"

j

»

qua Chriftus agnum pafchalem cum difcipulis co-

xj

)

p

vvs,v

medarat,dcbere intelliei, colligiturex Tridentino $n

ly.*hu 4

Seff. 22. ubi prafentis Sacrificii inftitutionem de-

fcribens, ait Chriftum : celebrato veteri pafcba ,

i

p

mfï" 1

qnod iu memoriam exitás de v/Egypte anultitudo

&&2

filie-

x

um

224 Tratlatus VHT. Cap. V. Expw)in'a

Jim[) Vd lll

filiornm Lírael »umolabat, novumn inftituiffe paz

at

féha , fe ipfum ab Ecelefía per Sacerdotes (ub fig-

Wa:iunis-'!

nis vifibilibus zmmolandum, in memoriam tran-

gt

itís fni x hoc mundo ad Patrem : concinitqu

:

Ecclsfia in fefto Corporis Chtifti :

mlhbjudirchï

jronon

Poft agnumi typieum expletís epnlis

ol

Corpus Dominicum datum Difeipslis $

j

Ejuíque tationem pauló póft reddit:

I)

Dat panis celicus figuris terminum.

Onmitto difputationem Ícholafticam, an. pratet

nbl

gj

écpam legalem pracefferít etiam communis coe

na. Poft priorem certe accepit Chriftus w»e pre-

Mu

st p

clarum calitera , eundem feilicet , quem accipit

Sacerdos , rationg ejuldem fan&iffimi Sanguinis ;

dehachrma

qui finitá Confecratione in calice contiaetur. Ca-

pieainl

intaypona

licem verà praelarum, quo epitheto totante fzcus

lis eux decoravit regius Vates, cüm men(íam Eu-

TT

dC

S

chatiftícam fpiritualiter inebriantem defcribens ,

exclamavit : €4 ealix mens inebrians quam pra-

A

Pfal z2

o «

tlarnus eff!

Sequuntiit verba Confecratiohis : Hic eft ením

3reimm

Lürz;. CAlix Sanguints wmei, qua ex S. Luca, & Apoftolo

mtfmr,ujulq:

p.Cor, 11, defampta zquivalent illis ex Mattlizo,; & Matco:

Mttmoto

Matiaó. Hic eff Sanguis meuss five per metonymiam po-

ha Kal

nidil

Mare-14- - tur continens pro contento : five pet hypallagen

calix Sanguinis sccipiatur pro fanguine calicis :

Wnitgr,

l( trtlihh

quomodó vatgó dicimus effundi vas aqua, vel ca-

licem vini,quando aqua vel vinum eontentum af*

Vi

-N

fundirur, Maluit autem Ecclefia ex pluribus formis

hm

gquivalentibus praícribere fupradictam : quia per

calicemSangsinis magis exprefsé fignificatut San-

TM

guis, ut in Patfione ufas, & jam potabilis, quàám

fiuelim

et vetba alterius formz, Atque hac verba (exce-

ol

ausá

ï*ïcmcc:qm

Ptä pastieulá ewjm , qua fc-:lius q.onnoxfonis C

L

ap-

Hiny

tj

]

Wi hi

14 /Cmanem,äv veliquas pa)te: Miffs. 22$

apponitur ) veliifdem fyncnyma,in omaimmíen-

rl

tentia neceílaria & eílantialia fünt ad. valorem

Confectationis : an veró fola, ut plures volupt,an

f'" It'»'rl,' g

l

cum (squentibus, vel quibusdam eorum , adhuc

hd

[

liseft (üb Judice hic minimé determinanda. Czfe-

Mij |

rüm licét non omnia verba hujus formz , que uc à

a n oyl l

Chrifto dica recitantur, habeantur in Scripruris :

od

Credimus tamenjnquit Ianocentius IIL quod for-

cap. Cu;u

M

artha,

mjimm

mam verborum , [icut in Canone veperitur ,

&

ml

£ celebr,

Chriflo 4poffoli, $ ab ipfis acc.

Miff. -

Wumm». eeffores,

eperint ccfrnm fm'-

i

(

Ad caterorum quoque verborum fenfüm quod

sinfin n

attinet, placebit, opinor, (i ejufdem Innocentii IlI.

im[ri*.' 2

de hacforma con/ulti explicationi isfitamus: Ca-

u

j

ml

j

pite enim füprá citatoait,cüm intextu Evangelico

tantum ponatur soyi Teflameri , hic interponi &-

p

ii

terni:tum quod novum Teftamentum; five pro-

T dl

miflio, quz Chtifti (anguine fancitut, non tempo-

T dul

talia concernat bona , ficuti vetus faciebat ,fed z«

terna:tum etíam quod illz fole voluntates tefta-

gi m

toris immobiles, zternzque exiftant, qua noviffi-

mz funt, ejuí(qs morte copfirmantur : quod Chri-

Mgf,Xm

j

fti teftamento convenireibidem ex Apoftolo pro-

j

bat, Addit calicem hunc dici myflerinm fidei,quo-

s

L

nam aliud ibi ereditur, quam cernaturs.&4 ali-

ud cernitur,quam eredatur : cernitur (pecies vi-

p

J

L

g(

