Deo fpem ponere & cogitationem, quod ftatim

jv

n

ex Hieronymo & Augufüno oftendemus.

!

Facatate

Enimveró hoc paupertatis ftudium , quomodo

ii

domina-

E

il

turáva-

hac etate frequentari poffit, nefcio , regnat quippt

st

inexhaufta opum fames , nec vitio vertitur Eccle-

pl

fiafticis, (1, ut reditus ampliffimos obtineant , arti-

| t

bus utantur cauiffimis & negotiatione mirabili ,

te/ii

Íscularium inftar , & forte conditione deterieri :

tb

verüm id prudentiz eífe ac fagagitatis judicatur ,

1777

unde fiilli, quod exercetur, aífentio; planum et E-

Vl

vangelium contra nos militare , & à SS. Patrum

nf

42&12458 noftram everti , acerdotii denique natu-

tam

*

N

(X

De Sanélitate Saceydétum,

157

WMPA

£am pro'rfüs huicindüftriz adveríari. Si veritatem

Y [

loquor, vix dubito, quin ineptus effe dicar, & mihi

t

Mil

WMJS Yi2

foli velle fapientiam vindicare. Sed ut ut eft,de hoc

diílerere, cüm materia graviffitma fit , mei effe mu-

f

neris puco ac facultatis: erandem item injuriaim hu-

i ii

juíce libri le&oribus infligerem , nec fatisfacturum

untaxyig

me exiftimo ; fi omitterem fcripto comtnendare ;

L Quanig

cujis in hoc mihi negotio intelligetitiam Deus

ücoromin!w

tetuncerod

conceffit , atque ita dicturus futw gratíat itinixus ,

uam idem milii Dominus largitus eft.

hi Dtacig

^^ Utergoidbenigniüs excipiatur;teftes adducà ini«

as

tegtos &orni exceptione majores : quorü auctoti-

m

tasad hujus confirmationé otnhinó nece(faria eft,

ial

" $ Hieron. in quadat epiftola de vita & confüe« ,.

as g

tudine Clericorum ac Sacerdotum, fic infit: C/erf- Epifl. 4

zpelflt/; qi

cus,qui Chrifh fervit Ecclefiay interpretetur jrimo Nepat. de

tr,uaed

vocabulum faum;C$ witatur efre, quód dicituriCle- Vita Cler.

j li

f0 enim gracó, [ors appellatur latind , C proptevea

i ml

vocantur Cleríct,Vel quia de forte [ntDominisuel

at

quiatpfe Dominn [ortid eff, pars $ bareditas cle-

oiun

vicortm e[W. Qui autem vel ipfe Damint pars eff yuel

Dominum habet tahquam partem C bareditatem

i Q

?:ïundo "HIF

dfnam , talem fe exhibere debet , ut €8 spfe polfrdeat

d

Dominum;E8 po[fsideatur à Domino.Qui Dominuns

jdm,

polfider&deum Propheta dicit : Pars meaDomtnit,

mbilextra Domitum babere poteft , qnàd fi quid-

t

w

quam alind babuerit prater Dominum , pars ejus

WL

non erit DominuiVerbi gtatia , f attrum, fiargese

s

t fi pofelioness f uarsam fupellettslem oten sfHa

(quu

m

partibus Dominu part eitut fieri néx diggabitur , f

aut£ego pars Dowinifum Cófunicnlus bareditatie

T

ejus, non debeo accipere partem inter cáteras trí-

,alfcnüh,:,d

bus, fed quaft Levita & Sacerdes vivo de decimss ,

t 07',&4-'

t &";.9

i

GHaliari ferviens de altarss fila&owf wf en

LL L

i

1649

Tru&'þus II, Cap, XIIL:

1 W

! adi

MWW

benfa, vitlum & vefHtum bis contentia ero,€2 ng«

dam crucem Chrifli nudua [equar , ne lucra (aculi

m?r)" ) jW

p

1

?2 Chrifh quaras militia »me pl babeas Sacerdos ,

au

p

quam cim clericms e]fe caepifH, negotsatorem cleria

I MW

u

eum C ex inope divitem failum. quali quandam

«'üj;&;rll.ïl"

^

i

peftem fuge , ignomintia [acerdotum eff

ii

flndere divitizs.

(

p;yapri?

p j

WW

"

Notaad :

Circa hzc &alior

um ifafrä SS.t&f'cimonia adver-

ial

dodriná rendum eft, nonarg

SanGo-

ul Sacerdotes ut reos peccati ,

quódaurum,argentum,aliaíqs opes poffideant: fed

h AWW M

rutn Intel-

müïl!"*l,m

ligendam.

ad majorem vitz perfectionem dari confilium , ut

T d

peritura illa & fortisboena vilipendant; cüm id fic

mente Chrifti,& facerdotio magis conforme. Por«

ial

Lodi

15 neceífe eft;ut parvi pendantur divitiz, aut nulla-

tenus,quod perfecti(fimur eft,poffidendo,aut fal-

| du

"

]

j

tem voluntate & affectu , fecundüm illud Pfalmi:

Á

Pjdl.e. Drvtia fi afflmant,nolite cor apponere ; adeo fi Sa-

«cerdos multarum rerum abundantiá feiatur;cone-

r

m

tur effe pauper (prrita , & mundi vanitatem decli-

| 'u,'aiFM:

net, pecuniifq; dumtaxat ad Dei gloriam utatur, ad

-honeftam corporis fü&cnmtioncm, & iisin rebus;

; 1 hwiwui

E

& 1. biz, ob quas clericis opes concedit Ecclefia;ut deinceps

xponetur,& pracaveat,ne avaritiar& aut prodiga

! ii

m

hts

litatisinfimulari poffit. Quia veró hocardnum ac

T

«ifficile eft, & magis confentaneum ac conveniens

-dignitati Sacerdotum, oinni cedere 0pulencia'&þä-

Mi

trimonio, folifque Ecclefize ftipendiis enutriri, ve-

bl HM

ftiri, & Evangelice: paupertati incumbere ; , hinc

tiun]

adillam San&t non tanquam omuinó neceffariam,

Mhutbj

"fed utconvenientem adhortantur : atque ita ipfo-

dmmnf

rumfententia explicanda eft.

ha

Auguft.

ktdid

S.. Auguft. ad hoc luculenter: Quit» terra pra-

Ib.de con-

zemrtu

Jumunt babere facultaté , quomodo son erube[cunt

n

feilud | uj;

facxis.

.d'""f Dommm pars barcduatzs smea? Ubs

[ d 90

*

Apa-

x

De Santlitate Sacexdotum,

!QP' Xm-

19

Wt»/tum

l

"Mpüllolicumi Qua conventio Chriffiad Beltal ? qui'

/27'", L] lttmþ

derrenas Paj].- 7007 reltngquere nolunt,cur peecata

]

h þlfm&:m

popelicomedunt . f decimas cum filizs Levs acctz

VWiutra

pinnt , quomodo imter. cazeras tribus partes acespi-

9 fMl oj

ent 2 i nominis (us etymologiam attenduntcttr Clez

rici A [orte eibit fnnt ,wifi quia Dominus eorum [ors

am.,/f/,,,,,

velbaxedetas fit ? eur [altemclericatus [m figna,

Ddronialy

quibus à latczs difcermuntur, non perpendunt? non

enm [inecanacaptta eorum raduntur €$ tonden-

AUE

ia

zur , [ed per[picaesTima G evidentiffima vattane :

al t

nam his fggnts [ecernuntur à laicorum conver[atiou

*ir um

nt.Caput entm radere fignat cogitationes terrenda

sonforme Bu

€8 fuperfluas à mente re[ecare: quia [rcut pyli nom

fumt pars corparis , fed quadam [upevfiuitas proce-

drtiz umb

flienhhaxd

dens à corpores humore , fic bona temporalia non

iil i

fumt nobis naturalta ,[ed altena &$ [uperftua. Unde

Sacerdote; misimam partem capillorium in capite

ATT

x

retinent,ut per eorum abrafsonem.[e minimam ter-

jviemdit

renorum [olscitudinem babere defignent: illam ta-

men ,et[i minimam;partem retinent , quia dum in

jämmu »

g, o

bhoc mundo [nut , à terrenis cogitationtbus omninà

/vacni effe non po[Jmnt. Crines praterea radimus, us

st

dnter nos €$. Deum mhil intereffe approbemus.

s atf

.. Hisconfentit mellifluus Bernard.ita dicens: F- permarg,

pväoWW

mos ceciderunt tibitn praclarss ,CÀ tu opibus inbias epift. ad

m

tervens ) fiots babere bae mtal Cdilla, breviter t Pulee-

LI

gt

birefpondebitur : Memento quod recepifá bonain

MW'W

ita tha, RecepifTis tnquit, nonrapud[l ; ne etsam

uWW l

dle boc tibs fruflra blandiarts, quód tuis contentus

mmorrm

&liena non rapias , Vermntamen qna [unt :latua?

at

Beneficia Ecclefiaflica? rell quia [urgas ad vigs-

di

lias. vadss adAfil[as, chorum borzs wollurnis dir -

r

qu:l

m frequentass bene faczs ; fic enim Eeclefia prae

ww

quid-

.fndap gratis non aceipis : vertmtamen .

qi

il

p

166

Traécfatus II Cab, XÍI.

n

ne,

!*fou bé- quid prater neceffarium vitiumCS [implicem ve[lis

24ms de altarivetints t um non eff yrapina e/f facri-

yil

legium eft : babentts evga Vitlum; 9 quibustega-

WM

mur us Contenti fimis.Quibus téganur dixit,noti

)am

quibué laciviamma , mon quibus [uperbiamus j uon

(

guibus mnulierclis ajfunilemur , vel placeamus;

es & cóhfilià Sarnictorum;

ia

: Hïc (éntentiari hab

um

$: IL

Prüdentia

Raviffima teftimoriía allata furit & ipfoEvarie

p

£nundi e-

G

)!

PT M

^

gelio (tabilita: reperias támén 1llos ; qui fé

tionesa

cogità ra*

P

ttüdérites ac dockos venditerit.; & quibus in hoc

gimus

l quwm

paupem"

témporuim decutfu, ob certás aliquas; frivolas ta

Wostüa

tem repel. m

en, atiohe$ & curi carne cónjunctas ; videatur

N

lendam:

omnino conveniré, imo

néceffariut efTe ; ut Prae-

! ao

] r

lati; & quiin Ecclefiaftica dignitate tenent ptirieis

lat

patani ; magnificas edes habitétit , copiosá ferva-

tum familiá &ipchtur,& iniisrebus quàm raximé

1 [ isn

jwmra»;m,;i

ftudeant excellere ; quajlujus tundi Principibus

ác Monarcliis conciliant aniorem & officia tubdi-

^upmiad

tottim ; nec Ecelefiaíticos in hoc cedere debere; ut

rl

imajoreim apud populares auctoritátém ; apud mae

g

gnates berievolentiam fibi parent : idq; plurimüiti

L

aftimatur ab his, qui lacin refe ufü

N

ittin

4

pg'ricog ácfapi-

entes árbitrantur.

miw

uibus ; quod certum mihi femper vifunieft

dlisng

wjï

& indubitatum, refpondebo , quod dicam; fecui-

lin

dirin Chritti & Sanctorut docunienta, & re&bz ra-

W»&m;lþ

tionis dictámen füftineri poteft , & hac cempeftate

It m

NWWFM

Ái&ori- 6xþ€tiöhtiäduc'c magis innoteícit. Nimirum au-

ws Ecclé? &ioritas excellentia ; amplitudo Ecclefiaftica que-

fiafticorü

Df

tümcunque ; alterius eft genetis à (culari dignita-

mn!lbld.ïlm'

fpiritualis

& inanifeftám includit differentiam : illa, in-

effe debet, U€ 5

Es

tj

à facularii quatm, nobilitas & auc

toritas , quz fpititaliseft &

l/m;'

liverla,; - :ch;ioü, necullosnode dependet five augme

D

m:a-:

tur

las

|

|

De Sandlitate Sacerdotum,

Ifr

"H

j

tur famulantium nc.aero;aut periftromatum opue

LTA

lentia,auriargeniiq: immenfa vi,domuum (truétu-

i Pl

ra admirabili,qua paria fint Regum vel Imperato-

| Vr d

rumynonattalico menfarum apparatu,& exquifitis

fgrhany,

ciborum illecebris, aut hujufmodi quzz hominum

ir, tj jhtin

oculosinefcare foleut. Sed omnisilla excellentia &

k&mïomm,

dignitas confervatur fedula virtutum operatione&

Evangelicz paupertatis exercitio : potiffimüm li.

uünf&þfäim

beralitate erga pauperes & afflictos,aliifa; his (imi-

vtdqif

libus, que majorem excitabunt reverentii , quim

WI)USIIIIIOC

ampliHimä familia, profani & inutiles famptus ,

ips o

atque ab Ecclefiaftica dignitate prorfusalienr,

3]])&33; WMH

Necmei folius hzc f fententia : nam & hanc Bafesz;e?

jme;ule

anteme cenfuüit M.Bafies in Salmantina Univet(i- 4:32: 4rf«

]

L -u.

dretintn p

tate Cathedraticus Primarius, vir eximia Iäpicntiæ

l CopiOSfl int

laude nobilitatus,ücenim habet: Epifcop: pradwi-

m;quimmmï

t5 n [oliem pro minifVer o Epifcopali exifliment fe

yi gb

Jlipendium rectpere , fed etiam pro dignitate feGatus

stlb

[ini.Diguitatem dico [piritualem,quoniam [unt ma.

xm&gw,m

giliri perfetHonis,Cideo decet,ut babeant ampliffi-

mms

n

mos frubi us, qiibus po[int caritatem C$ miericor -

[ M) XW

diam erga proxsmos exercere. Et forta[fis bas ia

T ad

12 snajori bonore baberentur C magts ab omnibus,

enamagnatibus [ufpicerentur quam propter muli&

[npelleitilem,plurinamá, eleganter veffitam fami-

g*

ENAWX

d

liam , multamá, va[orum ex auro

C'Q' argento copi«

I

am, C$ mex[a [iendorem,

$ equorum, A4tque eqHi-

ii

p

Wi , eurrunm C3 leclicarum multitudinem.

u

W'

Non mirum ita (entire Theologos & Sanctos

" q:moil.

. Cartb.4s

lmo[dül-

mnes, cüm ita declaratum fitin ConcilioCarth.

agt-

refera

7]1me ?

exíiil

nenfi,ubi dicitur : Eptfcopus vilem fapelletiilem

€$. incap. k4

men(amsac vitlum pauperem babeat: 4 dignitatis

£V. 42.

l leL&

p

[U& autboritatem fidei €$ vita meritis quarat. -

, diff, é in

l[ls)qu:

Cotic.Trá-

Quód fi his contradixerit mundus, coníüetudo

dent,vide

!ewah

ARYe- l'nfrö*

J i

102

Tvallatus L. Cap. XITI.

|

t

inveterata, & concupifcentia malorum,qus aldiffi.

p

yot

mas egit radices : & fuerit aliquis ( ac erit fortalle )

(

cui videantur hxcteftimonia Sanctorum pre vetu-

| f

at

l2"

ftate exoleta; & prfentiur temporüm conditione

n

D

'antiquata : cui item videatur hoc, quod fcribimus,

Wmnm(

bjus eíle auctoris , qui monafterii tantüm 1Epta no-

verit, ighoret es, qua foris aguntur & tractantur,

* n;*f*m?[fl |

gmmdkl)q

illit (atis fiat , majoréteftem adducam , majorem

J SS.Hieronymo, Áuguft. & Berard. cujustanta fit

[

yu

j

QKI(WI

auctoritas,ut temerarius judicetur, quicumq; illi fe

:Lqm [

t

.non fübmittit, audetq; ulteriüs reluétari, majorem

dico fore auctoritatem , quiaConc. Tridentini, cui

q!'Mtim

. prafuiffe Spiritum $. & omné ab eo do&trinam in-

Vuan

* fpiratam & confirmatá confitemur : necid antiquü

L.

| r

elfe dici poceft,cüm noftra fit etatis,&ita vicinum;

utidem tunc, quem modo habemus , fuerit ágendi

!wsd

'c procedendi modus.Hoc ergo Coricilium fanctü

du

"

a i

€pneil.

ità decernit : SanéFaSynodus admonet Fpi[copos om -

Trident,

mes uz fatlua ipfrs ac vita atHionibus (quod eff veluti

jir ,

filf 25.0-1. perpetuum quoddam pradicandi genus ) fe muneri

qunikd

de eefor.

0.

iNota,

Juo couformes offendants in primis. verà ita vsores

fnos componat ut reliqui Ab eds frlugalitam, mode-

]

!io*:l,fin,ærbl

i, contmmentia, ac (quanos tantoperà commeudat

utteg

Deo) fantla bumilitatis petere exépla pof[nt. Qua-

hia

propter exemplo patrum no[Irorum in ConcilioCar-

pdh& P

at baginenfinon [olism iubet, mt Epifcopi modefla u-

luxurim:g

TWrikty

pellectils $ men[a ac frugali vitiu contenti fintyve-

rum etiam in veliquo vitegenere ac tota ejus dotno

fintij ;

! eaveant ,né quid appareat, quod à [antlo boc infH-

WWWIQ

tuto [it alsenum: quodá, non [pmplicitatem,Dei xels

ïff&mml

AC vanitatum contemptum pra/eferat,& fubjungi::

35) !b.]s J

* Quaverüde Epi

ifcopis ditha funt , ea npn folum . in

tam [ecula-

*b

guibufcumá, beneficta Ecclefiafltca ,

V

9

dits ftfi

ria, quam regularia obtigentib , pro gra

eendi-

f!u

T

l

:

i

De Santlitate Sacerdotum,

H7]

Wofllm,qmæ

onditione ob[ervarts fed C ad (antla Romana

liav

Ecclefia Cardinalis pertinere decergs.

1 p

- Hxcverba Concilii utipam in conclavibusac a«

n o

ttiis Pralatorum fcripta haberentur, in quibus fe

ii

tanquï fpeculo contemplari poffent, aut;ut melius

ïmï(znrümlipm

dicamus, utinans nunquam & memoria exciderent,

m ts

omniamq: impreífa menubus fzperevolverentur,

ilan, mj

tunc planum effet , qua ícribo , ión & mea libidine

arl prtni

autignorantia provenire, fed effe doctrinam Spiri-

m

1

tus$. qua omnibus Ecclefiz Proceribus ac mini-

xj

fttiscommendatur , ut meminerint virtutem effe ,

i Til n

que illuftret , non divitias & fuperdtüos apparatus.

vododamio

Ne tamen hecpure fpeculadiva videantur, & Quidat

relati

y:ntcidan

minusapta, que in exercitium & praxim adduci

valde pau3

asfriarans

polfint ; 'expetientia horunr temporum aperté

eres.

nm,fucmgum

mecum docet, & contrarium manifeftat: in qui-

Coicln d

bus Pralati non pauci, digbi hoc nomine , vixe-

pf

rünt , qui licet ceníns haberent opulentos , utpoté

" d

Ecdefie Principes , nihil. eorum ufurparunt ,

d

que à nonnullis ad dignitatem Ecclefiafticam

i

cpnfärvandam nece(faria judicantur : tapetes pra':g

tiofos , palatia , regalia , zdes inftru&tiffimas nun-

BMJJMW"

um"?"h .

quam habuerunt , fed frugaliter ac temperat? id-

i

!

ftar religiofi aut Clerici pauperis viventes, humili

palla & amictu contenti emnem veftimentorum

i

luxuriam abjecerunt. Porró res eft certiffima » Plus d«

u

glwgïf'w

non idcirco vel hilum auctoritati ipforum detra- maturfan-

um fuiffe , at (cimus & fateamur , nece(feeft, in *itasPra-

j

ÉI

torum,

f þ.

in majotiipfos quàm tertze m

aegnates aítimatione

l

&

quam di-

uiffe & reverentiá: quorum fcilicetmanibus, ve-

vitii,

a Jf

ul/'

[

ftibus, pedibus, ofculà fizerentur. Quod mini-

me contigiffet, (i induti ferico, auro onutti, magno

Wnt," |

amulantium grege ftipati undequaque circume

(

4

Yedti, &i domus adoruatz periftromatis , drviciis

^

m u

La

ple-

[

1 Wä"

fü

5

v 164 '-fmc;?;zltuä'l 1, Cap. XIF.

I;fü

z áctheauris , meníz regales & exquifitarum

J

plen

os conftat in

(

a

epula

rum deliciis oppletz failfent. H

j

vita& po

& mortem claruiffe miraculis,

& olfa ipfe-

ïyï

haberi : fieti item di-

n

rum aceineres in veneratione

ligentiam, ut Sanétorum catalog

oadícribantur.Ád

thuu,ü

o

uod obtinendum nihil proderit majorum fteina,

magnificos apparatus &

his fimilia recenfere : pro-

d

o?&cm

modeftiam,continentiam,

p)mmïv

derit veró paupertatem,

humilitatem oftendere, q

uamipfi & famulares co-

P

-

il

luerunt : proderit ipfosad normam & decretaCon-

cilii Tridentini Sanctorumq; exempla vitam infti-

m&:&m(*

pod

vuiffe, Unde patet non e(le inepuim aut abfurdum

diceré,paupettatem

Evangelicam maxüme dignita-

Pml»;&am

act contrà confilium e(fe car-

Ls

t fpiritali convenire,

telam morum huic velle

nis & fanguinis , €e

rrup

(gem

& Magifter meus doGtiffimus

contrariari, Quod

Leon in hacre his verbis con-

gllnwi&da

Pater Ludovicus de

lia

fimat: Hanc difficultatem non e fffet d

sfficule defrs-

ii

ve,nifi corruptnof?

ri faculi smores contra antiquam

velen

dinem adeb invalifent , t in

& retlam con[uetn.

rïmlu*m

f

» favorem etiam

babrrent graves 74 dotos vi-

gusit

yo5.

Faxit Deus in cujus gloriam &amore

m hae

hij

fecribuntur ; ut mihi

[ quibusaliàs deftituat , | vires

, imm

fuüfficiant: quibus ro

borentur ea & fructificent ,

fttiiay

füotum refor-

que ipfo a

uc&tore ad miniftrerum

i

mationem, prorfus neceílariam,

inchoata funt.

iunim)

!

CAPUT- XIV.

(ira

tUtl

p endix ad do

Eriyam pofitam , quA Evangelica

afhicis commendatur.

l

' paugertm Ecclef

$. T.

l'ïmmm

r (

Oportet :

7 T fapradiéta meliüs intelligantur, notandum

inEccdefa -

"eft hicnullo modo dici (nam

nequidem fom- Wj

effe bene-..

e effe Wg[ä,m

ficia opus

I

TU

atu':,h eft ) beneficia Eïbleiiaiüea non deber

*

OPUe

hm."o

De Santditate Sacerdotume,

IÉf

( 1

tgüts&exqm&

epulenta: mea enim opiriione talia fint , omninà

conveniens f : & plurimüm laudanda eft Impera-

i. Hscs

Ya ol

torum; Regum, czterorumque fidelium religio &

pietas , qui indoletam liberali Ecclefize patrimoni-

hr« hr

um ditarunt, Laudanda eft Pontificum Max. pru*

gpaltobanz

dentia & fedulacura , qui decimas, primitiasatque

oj fs

offextoria plebis Chriftianz applicarunt, ut benefi-

danírem

M ontnentat

cia Eccle(iz opulehta effent & copiofa, utpete qua

omnino neceflariaforentChriftianis; graviteritem

gi&'fimulaf:sæ

zi Con

scmolefte fero legationes Ecclefiafüicas ac cen(us

1bagna ex parte diminutos & abalienatos , fentioq;

wf'miuminüi-

id eontigifle in fcelerum. noftrorum emendatio-

yurt

nem, Deum videlicet nimia Clericorum avaritia&c

qainte g

prodigalitate exulceratum permifitfe , ut exactio-

vnlliomdttt

i

nibus, tributis ac portoriis gravarentur,

prum ht [

Quz veró intendimus dicere , duo funt. Prim:

] .EccleSal

meaxddn:

icis fügie

quidem confulereEcclefiaticis,ut omnem avaritid

endaáva-

vt

& cupiditatem non minüs quàm peftem quanda

m

J

ritia.

glr! W li W";

exitialem fugiant , memores hanc eíÍe malorum o-

mllmimw

[)

mnium fontem & originem , Apeftolo atteítante,

um

"

gui ait: Radix omsium malvrgum eff aupiiitu; qu 4 1, zäm."ü.

st

l gm

quidam appetentes erraverunt à jïdä » €$ in[erme-

yanot

runt fe doloribius smultis.. Quód fi de (cularibus

i

Mi

idem a(leriz, Qivolwnt drvites fiert , incidnnt £n

: u*

tentatiouem , C5 in laqueum dsaboli , C$ defideria

W

siultainutilia C nociva y qua mergunt bominos i

interitum ESperditionerm quid dc Ecclefiatticislo-

queretar, qui in ordine tam perfe&o fünt conftitu-

11

;

tiut fundamentum ftabile paupeztas meritó requi-

Wï!!vfu à

ratur ? Secandó,cen(ilium meum eft,ut quamvis a- Beneficia-

ne ti divites

l

liquis beneficio opulenzo ruatur,fe divitem effe

yic non üt td«

[

"

putet,néve fibi perfuadeat hoc ceníü fe gaudere,

lesfe tra-

triumpher,infletur,genio indulgeat,zdificia exftcu-

t

4[5

jd ("35; |

gnifice inftru&ia;ad epu-

í

acïlïunpcuoü,pmata &ma

j

as

jl

Wlfl |

I08

Tralfatus 1. Cap, XIF.

Á

las promifcut amicos invitet, & in ejuftnodi profa-

nis famptibus remEcclefiz prodigat &abíümat in-

j

ftar primogeniti,qui parentum ex afle hzres agro-

4ü Bme.

rü poffeífiones difperdit ae diffipat,&patrimonium

hla&l

y

$

üniverfam luxuriose effundit , quod procul dubio

"

execrandum eft & onmnino fceleratum. Sed intelli-

V

Ü

g

gatis , fibi concreditum effe tale beneficiü, ut ex il

[

, W&u 9

lo victum fibitemperatum comparet, quod fuper-

n

erit,sanquam fidus adminifter in pauperes eroget ,

g

aliiftj; pietatis ftudiis impendat , ux ftatim dicetur.

Hoc ipífum eleganter confülit his verbis S. Ber-

&W AW

giN

ei

Bernard.

nard. Copceditur tibi[i bené defervis,ut de &ltarto

M

&pift. ad

qiUA 0n Autem u de altario [nxurieris, de alta-

Pulco-

río fuperbtus,ut inde compares tibifrena Aureas[el-

«om.

dl

,

las depilas,calcaria deargentata, variam fupelle-

&ilem ovnatt pur pureo dyverfificatam : [ed ut ba-

MLWM

i

bentés Alimenta, €$ quibus tegamur, bzs contentifi -

Ixio'ta. :

n izitt

Beezard.

mus. Idemq; repetit altero fermone in hunc modü:

Veubi Clevicejqut peccata populiconedz t bonum

ii V

$2 declar.

fugee E-

erat tibi magis fódere aut etiam mendicare. Soli-

g

vavgel.

gsiat

€itus ergo effo tanquam vedditurus ratiunem pro

Kece nos

eisgemtus effunde,dsgnos age frutlus penitentue;

ia

reéliqus.

9514,

alioquit eatibi novevis mpntanda , qua modo inter

qmamt

elelictas comtedzs C$ parvipendis.Veniwht enm ante

t

sribunal Chriffi, audiesurque þopulörum quavela

fityeint

gr'a'w:, accu[atto dura eorum,; quorum clerict vi-

Vr

xere flipendim , quid tibi smfpiens divitia fapumt,

lml

quibus mercarzs sam grave iudwium ? De altari

T

Mi [irit yutvat clericusyivat non luxurietur non

Tolords

fuperbiat, non ditezur, nec ex clericatu ditior fiat,

tiutj

tion fibide bonts Ecclefia amplapalatia fabricet,nec

dEmEfizp.

doculos congregetspec in vanitate vel fuperflaitate

iwur, u

difpergat nec extollat de facultatibus Ecclefia con-

ij

fengsineos fuos. Huc ufque Bernardus.

s. IL

J. :[?'mfm

1

r

pe Santlitate Sacerdotum,

167

e&mw!ïmh

intides

& TI.

Explïcää

Drdelonn.

[ Dvertendum , quz de paupertate dicta fünt,

tur do&ri-

t

TO

majori ex parteelle de confilio , & eo con- », ,a.

Qd

mroaddi

filio quod falutare admadum fit ; & Ecclefia- rum.

(ticisonanino laudabile, fi acccpteht. Portó fic ac-

"

u

j utei

cipiendz (unt fententiz SS. Hieronymi , Augufti-

ni, & Bernatdi', qui, ut faprà patet , exigere viden-

jtt od

PARUESCOR ,

tür, ut Sacerdotes & clerici fine patrimonio aut

snlmdienr,

hereditate, caim perfecto mundi contemptur vitam

zntdot

infticuant ; ficut tum temporis multiclerici & Ca-

VUUTTT]

nonici Regulares fatagebant, illi vero harc rem

mini ul

tamquám atiliffimam,non utabfolute neceffariam

feuimil

commnendarunt, qui enim bonis (uis frui & here-

iaj

ditatem ad fe delatam voluerit poffidere ; licite fa-

ciet: quitiimo licet, accipiat de beneficio, quantum

um [b

g iaf

honettzfaftentauoni poffit (üfficere , inquo füi-

yiucoadi

ipGus & familiz includitur alimentum , pro ratio-

T

ne dignitatis.

Verüm omnis (uperfluitas & dilTi- Quid in-

decoro & télligatur

od !

patio , quidquíd denique moderationi ,

i Pt henes

TTTE

Ecclefiattice profeffioni advérfatar , penitus v

ftam fu.

tanda fünt : cujus certa non poteft cradi regula,

ftentacio's

nyuäus?cnltfm

M n

que omnibusfit communis,. Sedád quod quifiue aem,

'tenebitur ; arbitrio prudentum & ufu peritorum

duf

"

"ftatuendum eít: de quo fibi confülat ; qui faluti

d

r

füse inv'igilare[ä confidit: nemo cnin'f in proprga

Wïw n

caufa judex etit incorruptus:

] Wm

1]

Hac licet ita fint , 'amplianda tamen aliquo p,t.. »

"T d

modo videntur , ut humance fragilitati & commu- lm pez«

yim

^nium terhporum calamitati fubve

niamus, Exenim di&a re:

i Ecclefia principes ,' & qui opu

Jentis beneficiis laxantur,

!

li

fruuntur ; ea virtütislaude excellerent , quam ho-

"

il

jl

- horis exigit amplitudo; exiftimem illos in pauper-

cuh

miffione , fine minimo

' '*tgtg fpiritus animique fnb

L

d

L 4

au

j

dé? 1'muc'i'4m.c IX Cap, XIP,

w l

M

auctoritatis dipendio, eptimeé victuros. Namín

«Uih

dignitate conftituti licet Írugaliter & modeft? vi.

u

Jl

verent , in honore tamen haberegtur ob ípectatas

g

virtutes , quz folidam & veram merentur laudem,

Sic SS. Martinus, Nicolaus

; Ambrofius, Bafilius

y gt

& fexcentialii, quia hacrati

'fl h

one vitam inftituerunt,

Imperatorum ac Princi

pum honore digni fad

wg, Ilmm?f

funt: imó hacatate , ut

fu

prà diximus, ejufmodi

yaii

exempla praclariffima ne

n defueruntnec dubium

g,MWW

íle poteít, quin & nunc v.

iris (anctitate pteditis ea-

a

dem nominis exi(timatio o.

riretur. Sed quia ple-

m

roíque hac religio deficit,

unde & eis debitareve-

Wmm)

fentianon praftatur, ne omninó in contemptum

qs.

adducantur ; jufta ratione permitti videtur , ut ali-

qua nfm:

quo Íe efferant fplendore & apparatu: mundus e-

n

nim exteriorailla demiratur, & ad deferendos ho-

"

notresfic quodam modo impellitur ; quod magni

[

du

faciendum effe non facile quis neget.

. Hac veró appendix (ive ampliatio dupliciter li-

.

slv

N

mitanda eft : Primó adverte naturam noftram ma-

g

ximté pronam e(iein rerum ommium abundantiam

UT

& fuperfluitatem : unde huieinordinato appetitui

fibedin

non ftatim indulgendum , quamvis ad id jufto ti-

| üitim

tulo moyeamur : prafertiny ubi majus damnum,

| gmm,üh(

exemplo luxurig timetur , quàm foret bonum,cu-

jus gratia aliquantulum excedimus in apparatu.

| o

Omuhü

Necenimin hacnoftra ampliatione perfüadeat fibi

aliquis permitti profanos inutilefque fümptus,con-

p

vivia fplendida, decoctiones, & ejufinodi: necli-

| i,

cerein parenres, Ecclefi

70!41/

& thefauros erogare, ac

difdem ad füblimiorem

illos evehere dignitatem :

Edl

multó minüs

primogenituras cen füsque petpetuos

tlj

'conítituere ; quod

, ut fatis docuit experientia, pef-

fimum fibi finem

)U

fortitum eft, & fumi inftar,quod

ftabi-

V toa

qr

hg

! De Sautditate Sacerdotum.

169

MT

Mi

ftabile putabatur; hue illuc diffipatum: quia Chri-

Xj

fti patrimonio visillata , &

busauxilia (übtracta funt.

pauperum calam?tati-

r

Ambroüug, À

Secundo , hoctitulo, nullus exiftimet licitum , '

plusaliquidà (e poffe ab(ümi , quàm ad victuma-

Paf

h dpil

miétumque honeftum fufficiat , & quod fatis vi-

deatur etle ; ut temperata ac religiofa moderatione

iif

vivat, Non idcircó füperbiant Clerici;aut fefe ex-

ogptedübiun

altent, fed potis majori cum gratiarum actione

atvdise,

Deo profternantut, confefTi hoc effe medium,quo

1 Mpl

tsbarm.

virtus, quz deficit, filpplcatur : quód fi & illam

compararint , habent quo minoribus polTint vive-

iBoeyun

reexpenfis: eastamenà fe fieri , ut auctoritatem,

iln, w

quam ex enon merentur, à Deo concellis opibus

"s myndt

Tnereantur,

df

Euimveró,quia vivimus temporetam mifero ac

i quingi

difficili;ut ea quz de confilio adferuntur, & ad pie-

d

*atem erudiunt , nihili pen? zftimentur , pouffi-

a iin

snim ubi de paupertate agitur,utq; nullum curetur

mmmïmm

praceptum , quód non fub reatu peccati mortalis

u undd

"

"obftringat ; qua dicta fünt, nullo modo poffimt

gurinaoqq

füfficere,nifi lübnectamus ea,ad qua pracise cleri-

mmüldlll&r

ci quoad cenfüum Ecclefix dipenfationem obli-

lii

igantur, unde-in fequentibus id clariis exponetur.,

RD APAUII X V

mhw

gios of

Omnes Pralati ac. Beneficiati obligantur in con-

Nota,

WW

W

Jetentia tot um , quod. bonefle [uflentationi fu-

ii

gerfuerit , in eleemo[(ynas, aliaque pía opera e-

"

rogar;.

,

z d Lj

Es eft Ecclefiafticis denibie Ícitu mäxim& né- Neceffa.

y cycbatä' |

um e£

i5 Ctn

ceilaria, qualis fit conditio füze dignitatis , ac r!

cclefía-

.cenfaum, quibusinde frauntur, & quo fine eos re.

fticisfcire

(ocill

4

Gpiant , quo pactoiis (it utendum , qua ratio de (ondirig.

oc

P

il

170

Traclatus ,H; (V:dp,., xr.

jl

nero flatus hocexi

p

& benecfi-

getur : ex horumenim 1gnorantiá,non pau«

1

ca animorüm pericula folent evenire. . Proinde ,

ciorum,.

quia id noftra nvultorum referat, quamvis alienum

M

j

à libri hujusfcopo & modo procedendi, varia quae

i

circa hanc imateriam à Thoologis & Juriítis fuse

tra&antur , compendiofa refolutione complectar 1

w

4

l.

.:ut; quibus integrum non eft , ad illorum fcripta re-

"

"d

curtere, hinc, quod Íequantur, haurire poffiat.At-

j mm!lm

queitaremoto omni argumento pracipuas addu-

cam fententias,qua hacin retam ab antiquis quàm

«WWM

movis Dectoribus feruntur: unde fäci!*c conítet;ad

|

ab

,(iuid Sacerdotes teneantur,

MMM Ol"

| gt

'5. ru

m

Eccleffa[lici uerum démininm feorum

?;n/i;ubz 4€

jinim

dccin/mrum acqueunt..

"

Opinio

quorum:

: Pinio eftgraviam Auctorum , quód Pr:flati

h f

MV & ceteri ab Ecclefia beneficiati , non acqui-

m,mmmg

dam,

.trant dominium nec domini fint redicuum,przben-

f,»ufmwh

darum, sliorumque ftipendiorum , & diftributo-

jgncii

.num, quz ipfis ratione officii aut beneficit ero-

:k'cmqmu

gantur : penes eos veró tantüm elle adminiftra

j

tionem , qua fibi de honuefta fuftentatione provi-

j ii

tndiig

deant, & reliquum fdeliter in pauperes difpenfent,

adeo ut ex juftitia obligentur, quod fuperett , in e-

i

leémofinam diftribuere, non ut rem propriam, íed

hücinr

alienam,quz vero domino reftituitur : quodfi non

Vg

fecerint ; fürtum, rapinam ac facrilegium cofamit-

Tib jtii

tere,&ininteerum, quoad fieti potetit teneti.

lm füttgg

Hanc opinionem valde probabil&'r'n reddunt

u ttgi

Lj

müultorum graviffimz auctoritates: & pro fe habet

Canonesac decreta Conciliorum , & rationes fa-

"m

tis eflicaces. Quantum ad primum ; videtur eífe

iü Th:ol?g

iälzöïæ Thomz , quamvis fïnt-, qui pro altera eum

£«

n

De Sanélitate Sacerdotum,

171

,m'g"müm

fententia adducant: fed re bene petípecta id clar&

1 t h

afferit his verbis : Bororsm Ecciefraflicorum Cle- $. Tbomn.

Al QU

sicinon [unt veré domn ;fed difpeufatores , [ecn.

4 quodi. 6

ATb AT

Pfæfdmdj, D]

dium illud 1.Corinth. 7. Difpen[arta ymbi credita eff.

1j

Pertinctauter ad ali[nen fatorem yut fidehter diflvi-

imorconyi

Buat eniqua ejus dfpen[attons commutuntur, [eci-

lnl

ditm Mlud /,Corintb. 4. Htc jam quaritur imter dif-

dul

perfatores,ut fidelss quis invenzatur., 1n hts ergopo-

a papusadi

tefl duplicster peccatum contingere , uno modo ex

aämquisqua'a

conditione ipfius rei.dum u[ivpat [ibi quafirem pra-

dich atl

priam, €8 2 n[ns fuos convertit id , quod effet aliis

erogandum : alio modo ex inordinato u[n eorum ,

qua 1n partem [uam cedunt , & infumma Theolo-

gica: Ecclefraflicorum bonorum Clerii fant difpen- 1.1. qu.85*

;m;;nþm

Jatores , vel procurasores ; dicit enim. Auguflinus art. 7-

M

ad Bonifacinm : Stzprivatim poffidemus quod nabss

ffficiat, non wMla bona uoflva [unt . [ed ullorum quo-

! gilltl

Zz0-

D al

vHm procuyationer gerimiut, uon proprietatem

mmïï

bis ufarpatione damnabili oindicemus.Hanc etia

t 12 Aprleg.

e reddzf.

NT

opinionem defegdit & probat fafiffime Navarrus,

.Eeclef.

j hod cF

& inpurneros,qui eam tenént, tam antiquos quàm

ündt dnü

recentiores alie

Q

o

at, aitq; commtnem effe omnium

Canoniftarum , adeó at tionnulli ex íis dicant hze-

MW'?*?

reíin effe in jure contrarium tueri : & Francifcus Fr. $av*

M

Sarmiento auctor admodum gravis & doctus, licet miento

"a

e

g at

huic fefitentiz totus adverfetur, & alteram firmi-

g

redd. Ec«

tér cónetur ftabilire ( nimirum Clericos veto do- ,j; ; p, z,

j n

minio potiri ) nihilominus qui primam opinio- 1.7.3.»4»

a

gtf

nem tueantur , multos adducit , & ipfe tandem

fine tcg'giveriatione communmem etle 'confite-

114

r d

tur

Aloritt 1

- Histamen non obftantibus, fuerunt, &iiqu

j. Opinio

dio

veriór aCe

jj

quiri do -

j prité

dem i Theologia vngxtiH'uni $ qui attento ftü

$

U

Ái,

r Qnim,

172

Tratfatus 11,-Cap. XF.

v

i

hoc negotium excuflezunt, & pe(t longas aliquan-

agüf

d

to lucubrationes fententiam illam nimis effe ftri.

u

étamac (crupulofam judicarunt:contrariam autem

"

i

longt eífe veriorem, & juri ac rationi maxime con-

j

fentaneam: videlicetClericos verum acquitere do-

W'M

minium beneficiorum, prebendarum , Íructuum,

ftipendiorum ac diftzibutionum omnium, qua ra-

Domin, tione officii perfolvuntur. Hanc tenet M.Soto, & '

"

gt

Setolib. . & doctiffime confirmat: eamdem toto fuó Tradk,

D

zo- dejuf*. de R ed. Ecclef. defendit D. FrancifcusSarmiento;

o iure. g.

quam & nünc communiter omnes Theologi fe-

j

f. &rt.3.

quuntur. Ac mihiilla veritati magis confoma vide-

tuz , cui inhzrens hane pono conclufionem.

; (

Omnes Clerici verum dominium acquirunt re-

(

ditnum, prbendarum, aliorumque ftipendiorum

fio il

& diftributionum, qua ip(is ratione officii aut be»

du

neficiierogantur. Unde licet graviter delinquant,

, m&

fi inütiliter dilapident fru&tus beneficiorum , aut

vf

v&mm

illos, non ut par eft, dift£ibuant [ quod pofteà exa- |

?

iUMWï»

xlt

minabitur ] valide tamen fünt donationes aut ven-

1.

ditiones ab iisfadtz, nec emptor aut quivis aliusad

teftitutiónem . tenetur.

n

Advertendum tamen eft , cüm dicimus eos ve-

Onhi

