qui Principes funt eivitatis, [ quod magis tolerari

j

pofílet] verüm etiam fic incedant in trivio nati, &c

profetariz mulritudinís plebeeula ; càmergo hic

jpeeph t

profuía intemperantia cernatur, major excitatur

m

lu&us, ubi paupettas temp!orum & ornatus pe«

j

nutiaronfideratut.

g n

Eaimveró ; ut dixi, aliquam habere 'poHEtap-

ummäi'üf

u

um

parentiam excufatio, quódEcclefiz pauperes funt,

j

mmmflbühï'?

nec habent, unde comparati ornamenta poffint &

omnisappatatus,qui dives & pretiofus cultuidivi

' «',OIMWW |

no facri(que myfteriis debetur : quapropter illud

Wg,ff yg'mm

jari non urgebimus, cum aliqua ratíone niti vide»

A IW(WW)W

!* Nontam

arur, Sedid rantàm, quod nullo pa&to negligen-

:,mMIS«

neceffariz

dum eft, aámonebimus , cüm i(tz pauperes fint,

E

funt divi-

faltem nirot aliquis & munditia adhibeatur , om-

mjojaus

tiz quàm

níaque, quz ad Deicultum pertinenr, decora fint,

vuplatio

snunditiz,

& nullisob(oleta fordibus: adeo ut vers appateant

ET

domusDei.fi non in divitiis & (upelle&ili copiofa,

a tnlr,

faltem in nitore & religiofa compofitione, Quód

rvoln r

fi acquirti non poffint antepeudia altaris argento

d ln

auroq; intexta; qua ramen habeti poterunt,mun«

2, It d

da hábeantur, & fao nitoreconcinna: altaría item

zwr:qum&ji

decentia fint abomni pulvere emundata : orna-

Bf

menta traQtentur bené, & fuis quzque arimatiís

"tf

recludantut : calices involuti fint velifque (uis

Auttatrl

latis ,

oqope:ti, ne, exceptís Sacerdotibus aut init

qui(-

De Milfa d ejus Excelle?tia. 221

m :

uipiam eosattingat. Et quod maxime commen-

Vünotii. ^ datumeeífe velim; corporalia , parificatoria , cate-

Wil raquead Mif ufum deputata , pura & nitidaha-

"iafu. beantur: riam ad hoc nullis opus eft divitiis, fed

Wi tantüm, utdiximus ,amore Dei & timore , ac zelo

M promovendi cuktus divini : quz fi adfint, fine du-

w bio & abíque difficultate praediéta fervabuntur ;,

Wt finminüs,clarum eftargumentum , nontam defe-

'l'

/

Wa Gtum divitiarum , quàm amoris & reli,

"WwjE riamin caufaelfe.

gionis pen?-

mä*,olmugobfc

2

$. III.

4y jteotnt

Ro exemplo & inítructione Sacerdotum ad- Cartha:

m ia

P

dam híc , quanta diligentia Ordo Carthufien- fianis

fis hanc munditíam & nitorem in-rebus Ecclefige Cotaen?

r

dimpft? commendarit: ubi enim in Statutis mentio facta.

munditit&

i, eft,deemnibus ad (acrum MitLe & altatis minifte- intemplg,

anipitl- riam pertinentibus , fequentia verba fübne&tun-

mll ur :Onznta antem pradita mundafmt,C9 bonefla

j

D

uqm?mpm

ld r veligtofa, $ prafertim corporale C$ palla altaras

i quàm pur:jfima (nt , C quoties opusfuerit muten

Mow&myþgü zur , quemadmodum €8 alia queque tam Sacerdo-

st e3 , quàm altaris paramentaz €S im biseurandis

Jadiuw welumws facriFam cum onrmi diligentiaimuigtla-

" uU .ses nequid aut vile autruptum vel fordidum, ia

W&Wü

w facro[an&to altarzs myllerio appareat.. Et eodem.

ial

d cap. mandant, ut cunctalintea, qua

Ecclefiz &

"

| divinocultui deferviunt , intra clauttum mona-

g*

j

chorum laventur manibus eorundem Sacerdos

4

u

:

Plr

/ tum , nec aliis quibufcunque foris lavanda mit-

Á

tantur : quin & ipfam aquam five lixiviam in

o

^ locam mundum & decentem jubet effundi ; càm

!

chf'

/ werotritafuerint vecuftate, non projiciantur de Ec-

XPM

í

)

( defia, necalteriufui deputentur, fed confuma)mtur

" 4 & crementeribidem , ac cineres in pifcinam al«

[

u í

taris$

-

/l

n

"

322

Tracfatus 11I, Cap. XV IT.

"

taris difpergantur. Et hz ipfi ita certis diebus

exequimur totam fupellectilem lineam lavando,

D

ut nullas exteriorum manus 3PPOI]3.[-

|

Ex qua religioü coníuetudine decet haurire Saz

cerdotes, quanta curiofitate & decore res Ecclefiz

o

ag

eukuíque divini debeant attre&tari, càm ad myfte-

ria maxima condenda pertineant , & € quibus fru-

ggein

€tusimmortalis poffit exfpectari.Unde omnes ob-

5;,de

ax ial

teítor in vifceribus & amore Chrifti , cujus hic ho-

nos pcriclimtur ,omnem mcgligcutiam novacorri-

sinqui

gant fedulitate , & agnofcant multum fe ob&ringi

g n

ea,auam effe oftendimus, religione.Porró noverint

ftriétam à Deo rationem exigendam elTe , & gravi-

we&kïm [

ter poenas fe daturos, fiin hoc non eà, quà par eft,

i nf

S;ceräq4

Qu "

diligenuia vigilarint. Nec fane perfolvent tantüm,

tes ob pece

quod ipfi deliquerint , fed & peccata fecularium,

du

n

cáta fzcu-

larium

quz nec minima, nec patva porsio'nc continentur,

anmbü

n

m o

judicandi. Nam exiguailla cura , quamSacerdotes habentin

rebus Ecclefiz , & parvus decor, qui in iifdem cer-

r'mm

nitur, cauffat fine dubio , aut íaltem occafio eft,cur

";;;imm

iftierga eaídem res (acras omnem exuant reveren.

tiam & venerationem, Obteftor veró majorem in

smia,

modum omnes Przlatos & Vifitatores,quibus hzc

m

cura, hoc onusincumbit , obteftor , inquam, fin-

d n

gulorum veftigiis advolutus, per amorem & reve-

mmïmfm

^

rentiam Dei noftri, per vifcera mifericordiz,& per

N

immenfamcaritatem, quá nobis Corporis & San-

Vi t

guinis füi .communicavit Sacramentum , atten-

g

dant diligenter , (ingulari cüra , ut negligentia cit-

eiilstsd

ca hzc omnis corrigatur ; advigilent & leges fe«

l;-:m;uugm*

rant , ucin cunCtis Ecclefiis & altaribus nitor appa-

Emm,m,

reat atque munditia, quznon folüm in fzculari-

'ïllfm'fm

bus devotionis excitet affectum , fed etiam Eccle-

"mmm

fiafticos ad inajorem provocet fanétitaten

wlmæ

$.I V.

|

(

De Miffac e;iw Exc;äcn;id, 322

ZT

l t

»

lita

d

$. IV.

MPPWW.

Ecaftiment hanc rem patvi momenti , cüm Pralatis

N

Hs

maxime referat , & Deus ipfe feratacerbiffi. convenie

mefi contrà peccetur.(Quód i hane nihilifecerint,

procurare

i ial

muaditiá

Íperoin tépore radonis, [ e/7, qw« querartd iudæef]

&nitoré,

2 iguht

videbunt & intelligent,fuerintneres nullo in preétio

lm

habendz. Nec velim, perfüadeant fibi non decere

Á ilich

Epiícopum aut Vicarium, ut deEcclefiarum nitore

n

& munditia quzrat, nam calices, ornamerita, fin-

xintdltg

dones habeantur nitideé & decore: num fufficiens

ts at

eorum fit numerus, ut mutari fiepius poffint & dili-

Sundt g

genter adíervari : ac plura his fimilia, quz parva

une, qipit

videntur, cüm magna fint, & ejuífmodi, qua digna

:peü'olvmt It

füntomninó , àt in his Przlati & Paftores cultum

a

Dei promoveant exteriorem. :

xtiontcot

Quód fi illis hoc minime videatur, memine- peus inl

rintnec indignum Deo reputatum fuiffe , fiipíe , tituit mi

d

quiinomnia dominabatur , prafcriberet fingila- nuuflima.

fedodt

tim quod in rebus minutiffimis, quoad decorem

gt

& munditiam templi fervandum effet. Mandavit

d

enim quondam ,' ne lampades aliquis emungeret

Wom&m

digito , fed emunctoriaad hoceffent , eaqueex ai-

ro fabrefacta , juxtaque ponerentur lebetes item

1,&&&«&

'm?umü"

exauro , aqua pleni, in quos continuo ellychnia

piojicerentur , . ne ingratos excitarent odores, aítt

nlcmmï

gU

folum macularent, INe vafa Tabernaculi cultuf-

"m

yat

que divini tangerentur, niíià Sacerdotibus : cum«

(

que illa Levius darentur, non effent aperta, íed

gulmoïlxï

j

fuis involuta findonibus. Néve tunc quidem ea

CU ÉL MP

aliquis attingeret, aur currui vehenda imponeret ,

JH

p

[

fed ipfi Levitze humeris füis deportarent: varia-

quzmü

que effent aromata , pafülli, pulveres pigmen-

tarii, ut jucunda effet in templo (uavitas ; imó mo-

h

WV

)

Xa

men-

t

ml!

if

324 "radlatus III, Cap. XF111,

Qu*

40^

inentum ac POl]düS 11110'1.1131.[.10] rerum Deus 1pfe

,,mntl

npot

;

minutatim ordinavit; ahaquc his fimilia: quibus

j don

" oftendit , quanti atimet ea, quaz ad cultum perti-

"n

nent divinum, fibique valde acceptum effe, fi rbi-

rum

ni&riin hoc cutiofi forent.

P H.'thx

Atl

T

Abafus

Advertant preterea : quamvis apud umverfos

j u

po:eft ex- obtinuerit abufüs, non idciteo defperanduim eft re-

»

, sgiicbt

füptl — mediuminveniri poffe; quod fine ulla pene diffi-

sicil

cultate poteft adhiberi, Tantüm amor fit & zelus

'Cüa

" mmuu

cultus divini: hic enim media facilia fuppeditabit:

j u Na

quod fiille deficiat, nectantus fit , utea, qua lic

g t d

monemuüs, efficiantur ; timorem falccm concipiant

ob rationem, qua flzictiffima ab omnibus;ut fuprà

p p

mmDOmWs"

ofeníum eft, cx1getur.

D

(1, i. w/(!

CAPUT XVITI.

PT

u pfffm

Dens magni facit ,fires ad fuum cultum dedicate

ïg m J Ormm

oruata [int €$ praflantes.. De magna itemobli-

du

gatione » qua Ecclefiallies buic obf!ringuntur.

mw«

MA ) u

n -f

iuftanie

$. I

m*qmiu.cb

Ro majori dictorum confirmatione , & ut.

ais g

Jf s m

conftet maximi à Deo z'ftimari , quód res Ec-

clefiz praftantes fint & nullis fordibus conta-

jl v

minatz , dignum erit confiderare ea, quz inlege

NPORTA,

Dominus ordinavit , inilla enim normam pxæfcx l-

D'U.UIII u *'-IE

t vll

pfitomnium eorum, quz agenda fünt, & quomo-

do facra munera fint obeunda,

qronlg

Divitie

; Statim,ubi fervmute/Egy pti de gentibus idolo-

Yil (j

"Taberna- lams populum fuüum afferuit, juffitque ut Repub.

at rdigy,

€u lA

conftitutà ceremonias& ritus mgularcs exercetet,

mknfabm

mandavxt ut fibiexftrueretur Tabernaculum , in

dknnan,qa

quo ipfe folus colcrctur » & fibi decernerentur ho-

vt

*.

à

DOW)

n -

De Miffa ch ejus Excellentia.

325

lm

nores divini. Quamvis veroó domus itta tantüm

i mm&;;aü

duratura eílet eo tempore, quo populus peregri-

:,' de fu.,mml[(

nareturin deferto , donecad terram veniflet pro-

l t df 1h*

miffionis , in qua fixum ezat habiturus templum,

ac perpetuó ftabilitum [ unde &ifta portatilis ne-

T

ul u

cellario erat, & quz variis partibus huc illuc pot-

trdundin

fet circumferri ]üibilomnius mirabilis fuit opu-

Mtlroy d

lentia, magnificus orriatus , polities denique , qua

*rrit rl

fa&ta eft , mirabilis. Sant tam fingulari difpo(i- Deus for-

läu Él

tione minutiffimarum partium ipfemet diftribuit mam ejus

praícris

i t rl

officia , ut& Mofen docuerit de forma , & ty*

pát.

tv

pum dederit ac menfüram , ad quam fingula de-

bamingind

berent przparari. Sic habes Exodi 25. ubi poft-.

quam Dominnus Moyfen ore. tenus inftruxiílet ,

EX0d.25.

fubjunxit: Jefpice , C fae [eetindum exernpiar ,

TWIL

quod tibi in monte mor[lratum efl. Enimverout

hzcomnia perficerentur decor? & (umma curio-

7 m)/nmlm'm

D

[itate » noluit operam qUOl'UD'XCUDJqUC impen-X

Dmgm:tle'oli-

di, fed artifices iple elegit, quibus fcientiam eorum,

gtl p

quz facienda eflent, infudit : adeoque id verum

eít , ut iftorum ingenium in hoc dumtaxat opere

eluceret ; quod latt ibidem tra&atur , ubi & refe-

mmümmæ*

runtur divitiz , qua tanto operi infümpte fues

ydnnt

l

runt , immenfa auri argentique vis , lapides pre-

d

tiefiffimi , veftesactelz ferice purpuraac hyacia-

od

tho contextz , ornamenta Sacerdotum admodum

s d

Traci. 1.c.

opulenta [ut fuprà declaratum eft , ] tot cortinz

ib

tot vela & involucra auro & ferico ditiffira : li- *

(hiraGs

2. .*

u^

quor veróin lampadibus, /fromata C oleum ad fs .

dj

munartia cann'mmnda. Dcniquc qUæC' mquc F'.';C-

M&F

tzunt ordinata , majeftatem & amplitudinem Dei

l

Hllfaldw

reprzfentabant , & eum habebant ornatum atque

Vr s

excellentiam ,.quz ad. cultum divinum aaxunt

HBIUIT'*M j

perünebat,

gf

X

$

Poft-

M

;zïk)('

3aé . TraWatus II, Cap, XVII,

p

"Templum

Poftquam autem terram promiffionis obtinuit

f'x " m L

Salomo

d

j

nis diriffi.

Ifrael , templum fibi voluit Deus adificari fixum &

a**h[

mum, ftabilitum.Etenimres eftadmiratione digna, confi-

s;

m

«t

derare omnes divitiäs,apparatus' &f umptus, quiin

[

j

hac zde magnificá funt impenfi.Nam fi hiftorici il-

ET

o

lius ztatis affererent omhia,qua Scripturareftatur,

at mmw

nemini füam fidem probarent , nec credi hac ab a-

n t

liquo potuiffent unquam , nifi à Spiritu fan&to fo-

g

rent dicta & propalata facris monumentis: unde

jb

totum credimus,magis certó, quàm id,

quod oculi;

f lus

intauemur, & manibus attrectamus.

j N

Mira igitur comemorantur de hujus xdificii tru-

--

étura, divitiis & majeftate. Artificum;qui continuó

siim

pet feptem annos huic operi intenderunt, fcribun-

um nf

tur ultra ducenta millia, quibus adde prefectorum

m

j

tria millia & fexcentos : cümq; zdificium tam effet

excellens & fuperbum , & tot in eo occuparentur ,

du

!ïï.ï

Eu m

incredibili tamen fileritio & quiete , quia Dei tem-

ag

plum,perfectum eft : adeó ut nec malleorum ictus

audirctur : nam foris extta urbem ita aptabanturla-

m

gdoimd

. pides, ligna, omnefíq; czlaturz, ut opus tantüm ef-

xis at

fet, unumquodq; fuo loco poneretur. Totum zdi-

HCiUIH marmoreum erat eatenus afïabr& .elaboratü,

D

quatenus architeckura unquam poffet ; quin & ip-

| mzmï:g,qm

| t

fum camentum. lapides erant quadrati , quorum

czlatura erat admirabilis ; cumq; hzc effent admo-

| Myxacunet

dum pretiofa,cooperta tamen fünt tabulis cedtinis:

| fan m

n a

.. quarum figurz artificiose erant effidtz , ipfz vero

batemm:Erg

&. Paral. ita compacte , ur lapis omninó non appareret , his

9.3.

iterum laminz füperadditz ex auro puriffimo: Por-

timdanghy

rà aurum erat probatif/imum , de cujus lamtinzs te-

lm Wil

Mu

xit domum. €9 trabo ejus, €4 pofíass €8 partetes, €9

effia, fed E8 clavos fecst aurcos ,tta ut fingnls clavi

ODonie[

Bchos quinquagenos appenderent,| Nibilgue erat in

tf

tem-

327

D? Miffa ci ejus Excellentia.

"nfgs — gegpplo,quod non anrotegeretur. Sed &6 pavimen-

gum domus texit auro inrinfecus C extrinfecus.

Mrelftr

Hac breviter dicta fint deopulential& majeftate

a

templi : quis veró przditus tanza fa.

cultate diCendi,

m , varietateni,

"Üinhf

qui efferre fe poffe confida numeru

opes,predium, ele

gantiam, pulchritu

dincmqsvafo-

Vr

tll

, rum? quis exprim

at candelabra,menfías ex auro pu-

emunétoria & vaíà , in qu& elly- * 41. for

tiftndo f

riffimo, quin & *

Erat cipes.

chnia conjiciebantur ? dicit enim Scriptura :

eteri n

lbid. 6

multitudo va[orum inpumerabilis ta ut ignorat &«

tll

l

rur pondus arz5 , quod. & de auri copia intelligen- p

/dumeít. Nam finumeres id folüm , quod Davic qu;ntum

i

Rex huic operi implend

o reliquit: invenies £r/4 reliquerit

D

feptem millia templo

nycu

mallia talenta auride auro Ophir , $

exitruens

zalentorum . argenti probatiffimi. Porró unum-

iil

quodque talentum templi fecnndüm magis proba- , payaj,

vifcndt

bilem opinionem plus minüs 62. pondo autiaqua- zg.

Mocruttr,

t i x

bat: inquo innumerabilis thefaurus comprehen-

ditur,excepto eo,

quem Salomon amplierem & di-

vt

iid dicemus de balfamo , quod

tiorem adjecit.

pu

ciugatrt

debat , quid de czteris a-

oleiinftar lampadesaccen

v p

romatibus, qu& inara ;hymiamatis petpctim ado-

s. n

lebantur ? meá quidem fententiá nihil potelt expeti

st

autintelligi, quod majorem praíeferat opulentiam

at

& majeltatem, quz licet tam magnifica effent , vi-

3

sl

debatur tamen Salomoni rem efle humilem & ab-

poyu

"ina mugnitudi-

je&tam , cafam efTe rufticam prz div

v

us

ne, quam fe inhabitare velle Deus p

ra

dixerat, aje-

batenim : Ergone crediile e[f quó

d babitet Deus 3- Reg.t ..

lice-

iil

cum bominibus (aper terram ? [j coclum &$ e&

lorum te capere non po[Jurit , quanto magts d

0701146

d

m &mu

bac ,quam adificavi?

?

O Domine Deus nofter ,

Rex totius univerfi ,

y,äP flzg;

divitias

r

meritó Sapiens ille tuus judicavit , omnes

homi-

X4

LP

j

?)

328 Tradfatus IIJ, Cap. XFIIH,

,'*?y

hominum in cultum & obfequium tuum optime

5'

impendi, & quodcunque offerimus nihil effe pra

^ WMON

eo , quod debemus ; fine dubio ita eft , & dignum

qucmï*

ita confideremus & intelligamus, rem etfe fcilicet

W

du

j

€orifonam rationi & voluntati divinz , üt quzcun-

g ib

que ejus eultui applicantur, ditia fint, ormata & po-

j o

lita, quoad in hominis fitum erit poteftate : con-

»In E«ccle

trà Deum graviter offeudi , i notabilis fuerit defe-

:W ?m?m

Ctus & negligentia- Sic judicarunt omnes Sancti:

: qü(

fiz exor-

i Wm

dio tem.

unde & in nafcentis Ecclefiz exordio , quamvis

, hii

?[um(

fit,

V

plaopy. Chriftiani maximam colerent paupettatem in íis ,

quá

lenta,

gt

l:

qua ad proprios ufüs pertinerent; in tcmplis tas

men cultuque divino opes ponebant maximas, &

um [

i,l

jl

omnem facultatem , quo factum ut & tunc pluri-

i

j

) 0

ma haberent vafa aurea atque argentea , ornamen-

x

taadmodum pretiofà , thelauros Ecclefiz (atis lu-

) ;gr:mfgänDEM;

culentos: & hoscommendaffe Papam Sixtum D.

$t

Laurentio , utin pauperes etogaret [ ne manibus

WWMW

im

piorum diffiparentur ] graviflimi Au&ores af-

hu a

z,C0nbf.

45.4pol, firmant. Qu

in etiam SS. DD. Athanafius, Gre-

Tagum i

[

gerius Naz

« rrian.

ianzenus , Optatus Milevitanus, Am-

5W'Du,m

/ Nazian, Drofius, Auguftinus, Chzyfoftomus, teftantur füa

j

ia

erat.de

etate in Ecclefiis fuiffe aurea vafa atque argentea,

xl

Jeipyo.

Opt. Mil

apparatum divitem & opulentum. Noftro autem

n

QUE

l.6. cont.

" tempore , proó dolor! creícente ragis

magifque

d

Parmoz, ominum cupiditate & avaritia, imó prodiealita-

qz vt !

lnbroy. tein (ümptibus privatis & profanis, templa omni

Qu

2. deeff, funtnudaornatu,

€.28. /dug.

prorfus ad paupertatem redacta:

etilitongl

in quibus non thefauros invenias, fed eorüm,

$n Pf. i15,

Atl

Chryfoff.

qac maxime neceffaria fünt , penu-

)X

bom.4.in

* riam & defectum.

(tiscatfn

Matth.qh»

l. de $.

11

Babyla,

w W!:['f[, !f

n

$. II.

[

:

^ D

De Miffa e eyis Excellentia,

328

tss

? : Uj m;ill[.'i

5 EL

Qd i

Raviffimo dolorisaculeo conficiauir hic , ne-

a

celfe et , quem zelus horioris divini appre-

F Wyufm

hendir, ubi viderit hinc majeftatem , opes, magni-

Fä;omm&F

ficentiam templi Salomoniis , quod edificatum ett,

Dd

utanimalia mortua offerrentur, illinc Ecclefias

'àbfri i

Chriftianas , pauperesomnino , & nüdas pne ne«

X mll

cellario orhatu : quodque magis deplorandum oc-

, u

currit, illud ipfum quod habent, prater hoc, quód

It

pauperes fünt , ita ciïi:'turpe & immundum , ut

5ü mm.

quod excitare debebat ad ftudium virtutis , ad nau-

Xot as

Íeam excitet, & rerum . divinarum"contemptum.

C

Prqfe&ö culpa id vacare non poteft ; càm argu-

ROL é2, D

mentum fit evidens deficerein multis timorem &

Fedransh

amorem erga Deum , quem bonu.s quilibet habere

,

paStun],

tenetur.

m [ maiht

Quia veró rem hanc magni momenti zflimo,

fl

cenfeoque correctionem inducendam eífe , nera-

As G

tio contra omnes Principes Ecclefiz , quibus hoc

J t

onus incambit , ftrictiffima fübdacatur ; adhortor

hn

fingulos , meminerínt obligationis füz,quá tenen-

UT

tur, &excutiant diligemer, nurm füfficiat dicere, Ecclefias

, Mi

ubi templorum negligunt decorem & ornatum , ea effe pau-

eífe prorfis indiga , nullis reditibus locupletata,

peres non

excufabit

"

quz proinde ex eleemofynis debeant reparari.

Epifcopos

ii

Quantum ego firmiffima opinione auguror , hee

& benefi.

excufatio nulla eritad tribunal iudicantis , quod ut ciatos,

vt

multis per(uadeam, tiac utar aptitfima c

yinadt

tione.

pmparaT

j

fu.

Quis confentaneum dicet rationi , imó toleran- Compa-

dum putet, ut aliquis degrege nobilium, cuid

e. ràtio no«

tabilis,

cem n*;ï*ï?ia ducatorum annui ceníüs obüingu

zi

nt,

€j

1

« miliam füam tractaclautiffime,ut ille,

-

—

ET

—

inquam,

/ "j

339 V:Tmc'?dtus III. Cap.XP'HE,

n

Umä,

inquam , conjugem legitimo nexu (ibi copulatam

jcll

induat viliffima ve(te , aut (altem ita veftitam eífe

p

u

t

q L

diffimulet, :sec neceffaría victui procuret, adeo.

4

fanit

quemiferz caram nullam gerat , ut ipfa ftipem co-

$

Dd

'ulmhgn

gatur emendicare : ille veró hanc füam impietas

temexcufet, quód paupet fit , nec habeat;unde vi-

gjï

fl

j

h

vere comamode poffit , nifi ex mendicitate? fan&

5

æ?l()(ï)

W(homnm(

tolerari id polfe nullo modo videretur , & ab om-

ni ratione foret alienum : ac barbarum eífet naaxi-

gil

NT

me, fi totum, quo fruerecur maritus, eidem ex dote

Jdc?qu&mtm-

conjugis obtigiffet: quia autem nupta fit, huic vi-

m,qmminpl

(v '

deri,fe poffe emnia diffipare & effundere, illam

veró fübditam e!fe mendicitati , quáfcilicet com-

atl d

paret victum, & amictum.

db at

'7IISIA'0.'G(AGMJ I

Suppofite neminemfore, quihoc intelligeret,

quin Dei & hominum fidem judicaret imploran-

st Nl

dam, jus & fas zquitatis perfringi teftaretur ; cer-

du

Epifcopus tam eft Dominos Ep

iícopos Ecclefiz (uz fponfos

Mp unt

eít (pon.

effe , unde&cannulumgerant , in fidem matrimo-

fus Eccle-

fjl ft

fis,

nii, quod in füa confecratione iniverunt. Porró

at

nomine Ecclefiz accipiuntur euiam Ecclefiz Paro-

zi

chiales per totam dicecefim , càm earum etiam cu«

s ul

ram habeant , certum etiam eft omnes eorum cen-

t

fus, quibus fruuntur , effe dotem fponíz : nam

i s

illi dantur ratione hujus matrimonii: quippe nec

siel

patrum teftamento , nec proprià induftriáà eos Epi-

ts n

! fcopi comparavére. Etenim , cüm hac ita int, quis

itinde

exittimet rationi aut. juftitix elle confentaneum,

aotingd

ut omnes illz:pentiones in fabilia alenda. priva-

fieroed

tiíqueufibusabfümantur , Écclefiz veró maneant

z&ommgm

y

ita pauperes , ut vix necelTorio potiantur apparatu,

A u

nulíum fit altaris antependium, utajunt, nifiex

Vaf

viliffima materia , nullus calix argenteus , nulla

;Hs t

corporalia;nifi crita;fordida, abjecta Quis etit tam

pcrfriötæ

]

Wüllcm

De Mi[fa e ejus Extällef;tia. : 3j

t

i, P

erfti&tz frontis, qui audeatalferere ecclefías pau-

eres effe, cüm dote illarum gaudeänt Epifcopi,

"ümp "

l

! gaudeant, quotquot beneficiis cumulantur? Item,

fï'l', Ufl;p[ä

m quis credate dictamine rationis , aut ? lance zqui-

22 fity

"nc

atis fluere, utin congrua Epifcopi füftentatione

At

tiiiael

includantur zdificia fumptuofa, tapetes Attalici,

fapellex copiofa, & hujufmodi fuperflui appara-

Ww,&lbog

tus , atqueifta omnino effe neceffaria ad vindican-

zentlma

zyedmerdot

dum apud fübditos auctoritatem , & ex altera par-

tead deftructionem aut faltem indigentiam Eccle-

agl

fiarum , quamin pluribus modó intuemur :

k efinin n

Au&ori-

Cerie videtur juftum , ut fi tanto ftudio aucto-

tàs Eccle-

j mildimun

ritas Epifcopalis afferatur , pariratione auctoritas

N

fia aHe:

Ecclefix procuretur : quz minor non e(t , imm

O renda.

]uihocimcüigae

magis neceffaria , & unde Epifcopus maximé peri-

i ia

ditatur. Nam hic fan&timoniá vitz , fpiritali (uà

ng lat

Xoteftate , munetifque, quo fungitür , excellentià,

—

facilt obtinebit eam auctoritatem, quz füfficere

ln

po(ïit, quaque illi futura fit magis propria , tunc

m

etiam, càm nullis circumfluet divitiis , atque om ni

externo apparatu carebit. Sic SS. Bafilius , Marti-

inenies

nus, Nicolaus, & fexcenti lii , quamvis nullis opi-

m&ummww

bus abundarent, non minore auctoritate, quàm

m qe

hodierni Prafíüles , quin & majore pollebant,

ts

quandoquidem à Regibus & Impcratoribus cole-

rentur. Vecum ip Ecclefiis hecnon concurrunt :

:

Ww

* voLunf

po, 0

ubi enini ab omnibus videntur defertz & orna-

TT

mentis nudatz , contemnántur , nullaque ipfis in-

effe religio exiftimatur , quod nosip(i ob fcelerum

[5 "r"wg

noftrorum gravitatem quotidiana experientià do-

W)W

'ch'anopüïü

cemur: jacent enim cempla prorfüsinculta , quze

1 "

fide & affectu fidelium debent inftaurari , fed pie-

al P

$

»

tasin his ut plutibus efttam frigida, immó tepida,

y ali fï*, '

" d

P

( ut fructum fperare nullam poflis.

|

9

Tis,

?E

[

4 Dngw

332

Tracfatus III. Cap, XP I1I,

Iis, qua diximus , qua folutio adferri queat;. W

ii

ncfcxo ; neque enimi auguror poiïc 'eífe refponfum !

iil

ahquod apparens aut verifimile, nedum quod fa-

d

tisfaccre ullo modo poffit. Quod f1aliquod non-

mPONU

nulli forte cxcogltabunt , optarem. vehementer,

j wlmmulit[

ut Sacerdotes , qu1 jam fententiam. judicis exce-

guam

Prop(

wmmpm'lüü

pcrunt , ad nos mitterentur dicturi , quanam e[fet

veritas aut falfitas folutionis excogitate , illuc re-

J [,HOHL

mitto aI'ChICC&OS vanarum rauonum qux eásmo-

g æqmb

dó fcrutantur , ut libidinis fuz expleant appeti-

»j

xl

tum : vellem tamen pravas deponerent affectio-

nes, (quibus inveteratis difficile paratur reme-

dxs

Y

dium] & dum tempuset , fidos fc ptæbctcm dxf'

At ]or

m du (IW

pen fatoresdivitiarum Dei.

Qu di&ta fünt de Epifcopis, cum proporno.

u

ne mtelhads etiam de pa&onbus ceterique , qui

Ial

n

xcddmbus Ecclefiafticis potiuntur : nam. omni-

bus füa oblieatio incumbit , ut Ecclefiz neceflita-

5

vt

tibus fubveniant j.cüm ex parte ejuídem ipfi fa—

mupkmc

cultatibus abundent.

n

D

v»r'mumwv.)g:

xinitil

$. IIL

wm?glu, q&

2*vAad. z.

cut xyxchus confirmetur , adverte , quod

gt

€« 16.

He:

tl

Cenfus

prà dictum eft . antiquis omnes ceníüus

Ecclefia-

Ecclefiticos in quatuor pattet &quales divilos

wmma

fticiin

fuiffe : quaram uua Epifcopo , altera Beneficiatis,

Vaie]

quatuor

tertia pauperibus, quarta fabrice& cuilibet Ec-

Wt

partet di-

clefiz neceffitati obtingebat , unde conftat fuiffe

n

vift,

mentem " Dontificum- & Concilioram , ut Eccle-

!

fiz abundanter de omnibus provzdcretur[helcz

enim fic, ut cultus divinus perageretur ornate &

decenier | quandoquidem ad id parem. reliquis

PO[UOI]CFR oLdmaunt Cum VCLO nuBc .G.l"t Ec-

cleüa pats non applicetur ( qua daza quafi olim

ul&

üflf,ïïlllr ;

De Miffach ejus fxcc!lmtia, 333

?QJUUQ i 1

fuit pro alimento cemparando ) quod : moraliter

LT

ferecertam eft [ aut probabiliori conjectura dici-

"tb ln

tür , partem illam in Epifcoporum & Beneficiate-

udíg

rum portione efle iriclalam , quia illi omnes Eccle-

ARütt

fie facultates inter fe partiuntur |clarum eft pracise Pralati &

Ia lia

omnes cum proportione ad cultus divini & te

$n Beneficia-

s Qurue

ti, qui Ec-

plorum amplificationem obligari ; quod fifacere

clefie non

tytze, il

d

ggglcxcrint, non tantüm rationi contrarios eífe,fe

: provident,

32 Qutim

etiam reos aquitatis &c juftitie; quandoquidem inju&i fuas

t g

Ecclefiam pauperem & afflictam (uis alimentis &

s d

ropria dote fruftrentur, fimili prorfus modo, quo

L p t

füprà diximus, illosteneriad pauperum egeftatem 7ra&. 2

ble

68p. 16,

leniendam. Porró obligatio , quam nunc poni-

mus, certa quadam ratione &ri&ipr elt & magi;

T

racifa.

às, C d

Sufcitet Dominus in minifris fuis fpiritum Pon-

iA 140 006

tifiqum fanctiffimorum, ac Sacerdotum , qui olim

x al

floruerunt ipnocentía vitze, & zeloclaruerunt cul-

tus divini, ut per huncadferatur remedium ei tei ,

quz pleniffima indiget reformatione. Enimveró

f medicina abfolutiffima, quam confulimus, adhi-

L

beri non poffit, ( difficiliüs enim modó reparatur ,

r at

quodpecunia reparandum eft ) falzem procuretur,

ut dilizentia & ftudium aliquod revivifcat , id eft,

&Wmüf Wïf:

Eccleíiz , cüm pauperes fint, muada: habeantur

"

gt a

— & nitidz, & ómne, qued in ipfiseft, ex fena- '

bw,äm"&ï

H

t&ivum quendam effundat decorem atq;

WW u

q'u'

1

honeftateni, quz maxims cone

g

r d

^

vgmt minifterio cultus

M

divini,

l

ï: '

imui

[

yi

j

ii

AU

ujp"

APPEN-

[ T

p

i

W'MM

Miliktitthkkk

APPENDIX

iij

N'"J

j

T AC-IA-DH5

n

t

T ER P T,

s n

IN QUA REGULJE QUJEDAM IN.

,"&Wm

DICANTUR , QUIBUS ATTENTE

MS üd(m [

& religios? Officium diviaum

at It

,Ob p

rcciccgur.

T

g doaon,

CAPFUI'T

i p

Quam fit necefarium , €$ quanti momentirecita..

vt

re Officium divinum cwm attentione,

-'.fg(urfllllüyï [:

(9v/

(Av,

LW

EPOSITA M:ffa, majorem debet po-

qint

A Miffa

7 [

. nere diligentiam & ftudium quilibet

Swmdmm ffi)

proxim é

Fal

obligatur

Sacerdos in períolvendo Officio di-

andique

Sacerdos

0j

vino eà , quà convenit , attentione,

ad Offi-

fpiritu & reverentiá : idque ob duas

ubl

Cium di«

przcipuas rationes. Prima , quód ipfum fit opus

a, M

N

vigum.

v dj

proprium religionis ; cultufque divini ,& per con-

ia

lequenspreprium munus Sacerdotis ; undé con-

fianter tenendum eft , rem effe Deo gratiffimam

tom x

hoc debitum cum perfe&tione exíolvere : nec ul-

hi. g

pádn

lum exercitium virtutis zque effe acceptum , quía

Ti

non fitaliud , quod tanta folvendi religione ob-

firingat. Etenim quod obftringit (iveobligat, ex

iil

omnium fententia preponendum eft ei, quod vo-

Toqoa

tontitln

luntarit quis perfolvit ; in quo notenda fünt verba

quadam ftatuti Caxchufienfis , qua ita loquuntur :

ül/thy [

i. B Sta Exregulanoffra vihil operi Dei praponere licet ,

rtnigi

subCarth.

Wt

$. lgo

ïg:.ækpu'dey nomine landum [olemnia,queDe

07"04-

t

T

325

li

- Appendix de Officio divin.

U

zidie per[oluuntur , volumus appellare , Ht ex boe

i

i[qriü; appareat , quam nos opers 1lii oporteat effe

D

intentos, Spiritus euim. [antius gratum nonreci-

pi quidquid Aliud , 7142»: debe; , negleito eo, quod

debes , obtulerzs.

n

Notandum etiam,quod ad omnes Clericos dicit

TL

Innocentius Terius in quadam Decretali : Srricé 1ne. Do*

lentes ,4€

LR

lj

precipimus in virtute obedientit , ut dyvihiumo of-

celebr.

fiesum notkbur num , pariter €$ diurnum , quantum

Mi

Af i.

10j

D

eis Deus dederit , fludwse celebrent €$ devote. Et

E

[ml

advertit acutifTimusCajetanus hoc preceptum non

elle de Officio períolvendo , quod jam antiquitus

071

erat ordinatum, fed de modo recitandi, f(tudiose &

devot?, quantum Deus dederit , id eft , fecundüm

hi,

conditienem & qualitatem cujufque , quapropter

991

videtur in nulla re aliatantum diligentiz & ftudii

:

L nj

ponendum eíle.

Secunda ratio eft, quia facillime in recitatione Facile

nl

iOb

Officii divini variz oriuntur diftractiones cogita-

Peccatut

in Officie

tionum : & quatenusid facilius eft ; eatenus majori

mm,miw

divino.

'x&qw&

virtute incumbendum, ne iftud detrimentumác-

cipiatur. Nam omnes illz mentis evagationes, fi

WU ii

)

proveniant culpá aut negligentiá orantis, quamvis

WM;&F

per folam omiffionem,quód tardiüs eas conatus fit

as d

gt

excutere, (Emper peccati venialis reatum annexum

habent. Ac dolendum eft graviter, ut qua ex re

p KW

Vf

grati effe,Deo debebamus , & fructus jucundiffi-

Ts

mos decerpere, ex illa ipía peccatorum in animo

jl

tribuli faccreícant.

f

À ! OWW

- Pre quo audiamus D. Thomam , ubi tractat de

f

»

rpoumw

eratione iti hunc modum: ZVoz eff ab[a, peccato » ?.* 481

MP

quid aliquis orando evagationem mentss pattats

r art, 13*

l[ifllf",qg r

videtur enimderidere Deum : ficut fs alicus bomi-

v'M, Il

P

niloqueretur.eS nom atterderet ad eaqua tp[e pro-

fert

in j

E]

Appendix de Officio divigo.

W'(

fert. Unde Bafiltus in fermone deorando Deum;di-

ul

eit, quüd divinmm . aux:linm eff implorandum non

remfíe , ntc mente buc velilluc evaganté : eóquàd

" "i

talis von foliym won fmpetrabit, quod petit, [ed ma-

r Deum irritabit. Si verodebilitatus fixé nequis

*mwiilil]

:

erare , qHantHmcHndHe potes , teipjum cobi-

yint

beas , C Deuignofcit , eà, quód non ex negli-

Ym [E zcc"s

gm;iæ,'/m' ex fragi litate son potes , t oportet yaffi«

li

. ffere coram eo y & Gregorins ait : lllam oratío-

adembol

nemDeu nou audit, cus, quiorat, non intendit ; &

«Wmmï'

1. Cór. 14. ulteriüs adfert verba Apoftoli fic dicentis : Sz orema

Wmus:u

lingua, mens mea [re frucin eff. Qnd ergo? orabo

[pirittyorabo €$ mente, atqueiterum : 24alo $n Ec-

änm tl

i

clefia quinque verba fen[u meoloqmi , quam decemm

U:nih'f?ïy :ï;';ïï»'

awillia yerborum in lingua.Huc etiara videtur allu-

g i

In c, Non. dere S. Hieronymusin Decreto : A4deliar eff quínd,

s ferprat

medioeri- P[almorum decantatio cun corazs purttare [eresa-

&er , de

zi um

tate, CÓ [piritali alaeritate , quam totius P[alteris

con( dsff.1.

x enzis u

?

modulatto cum ansietate cordis €9 diflratttone,

i

K

"Utigitur hocOfficium attente & reverenter ex-

J uH

m i

T

folvatur, & multa excufentur peccata , qua hujus

E

' defe&ucommittuntur, opus eft diligentia & exer-

z

citio fedule przparationis , quod Spiritus fan&tus

gicttmodt

Ercij.;,s Videtur poftulare , dum ait: - 24»te orattonem pra-

hn

peraanimam tuam , €6 noli effe quafi bomo , qui

nitunr:u

tentat Deum , minüs enim non facit iPccimpara-

u,mïm

tus; cüim ad orandum, ficut ad aliud quodvis opus

p

.. profanumaccedat, nunquid infanum illum & de-

Spdin )

mentem vocares , qui finem velicaffequi , fine ufü

58b tl

autoperatione mediorum? quin etíam moraliter

n duj

non poteft evadere finereatu, tale opus inchoan-

* lt

do. Ut veró ad hanc praparationem & diligen-

tiam incitemus, qux fequuntur confideranda funt.

" füüdïbu; (

hagmlmprc

C A-

ä*W:lI& i

WWM *-

M

prendix de Officio difui;zb.

337

*f nl

CUPU T IpD

'MWWI:M

RAU

Quandocumque. retitalis aliquis Offictum divi-

^ib 'W/MM

9?»

"H fe Corporis

, /*WM

bynus e[fe cogitabit.

JfLicr,anod eff Ecc(e/ïa, BIED-

VE pj

