€clettis ; evite filit, audite me, timorem Domini Pfal. sgi

f tntd

dl

docebo yor. Ex iterum * 49di foli w difeiplinam Prov.t,

patris i. Hoc ttudio de lectulo (atge,ut taiMa-

a

giftti lectione erudiaris , dices pottó : emte, 4d- 1jai. s

m

Jeendamus ad moritem Daomini, 8 ad DomumDes

u,Auæw N

facob, C docebie nas vias [uaj, MA erigit mihi Ifai, ss

as at

gurem, utaudiam quafimagiffrum,

ag gt

. Primó confideta immenfam Dei earitatent, quà p

d

etga nos dü&us rióri tantüm mifit nobis Pattiat» congde,

d

has & Prophetas, qui cxlitàs informati nos in- ratio,

i.a.('f"'w

fttuerent , verim etíam Filium faum ad nos defti-

mnlï'f

hávit fapientiffimum Magiftrum. Maltifariam Hebr, z.

T

p

j

wuulti[a, modzsslim Dews loquens pn't,riäm* in Pro-

n

phetis »noviffimt diebus uFrs locutus eff nobye in Fi-

dio, quem eon[Titnit beredem univer[orie, per quem

) il

fetir €8 fecula.Pet Prophetam veró (ic: Ersnt ocu- 143 :qi

q

W

;!Mb

"]

lititividentes praseptorem tuum$ auru tue audi-

m al

nE voeers poft tevgimanentis: bac e[f via;aminla-

te inea, Examina 7 poff rergum , idef, quamvis

l

jriad

fugias, iníequitartamen , admonendote; ne viam

intres

y

,WJ

s2f

Jradiatus F I. Cap. Y T.

$,

jj

doi. intresperditüonis. Etalibi: Fa Sion eæ'ultntei;g

A

ao

W,W

Domino Deo ve[]ra,qui dedit vobis Doflorem jufl i.

j

ji

Wul"

tie. Quinipfüin ad magifterium promovit Pater

jl

Maisb, 17 cceleftis, dum diceretin Transfiguratione : Eiic eff

! MW r"?

wl

* Filis meus dileiIus , in quo mibi beué complacui ,

spfum andite. Etipfe Chritus hoc fe titulo ornavit:

i qpsutt

gt TT

Mattb. 23. , vOCEmini magi/fri ,quia Magz/ler 'w/Zer Hnus.

Ioen. . eff Chriftua. Et iterum : /os vocatzs me AMag:fler,

g

€4 Domine, €$ bené dicitzs : fum etenim.

jslinin

Secunda

Secundé confidera, quód,ficut ait S.À mbrofius:

;»g[umlma Dys

coüáíide-

yatio.

Primus difcends ardor nobilitas eff Magiflvi. Ta-

" Wac,monm

Lib.2.de

liseft nobilitas hujus divini Magiftri , qui Verbum

DNAVUIT

W"go

eft Patris eternum: s quo recondits [unt ovnes

d

Cöl('jï: L

thefamri f2pientia C$ [cientia Dei, Ype eft primä

fisgritn

*kgll. 18,

veritasqua nec decipere,nec decipi poteft. Ego.in-

ais

quit, £» Loc ventin mun'dup; ,Ub Lellumonium per-

hat

bibeam veritati ; & doceam fapientiam quandam

ln

: 4 C"- 24

m

cgælc&cm »que 46[cqndita eff ,quam nemo Priniis

pum bujus [aculi cornouit , quam

sst

Deus ante f[ectla in gloriam noffram,

pudejlimvif

iimtintd

Teri

Tertió confidera , quód, cüim tam nobilis cü?:ti

m

confide- .

tamqy excellensMagifter,tam humanus fuerit,cam-

wj

yati-

que benignus 3c affabilis, ut caperit facere€$ doce-

n&unhnswhisyt

t

r

re. Primoipfe, quod do&turus erat , in (e opereex-

Tomeinti,

primebat,tam mitis,ut equo atiimo fufferret Difci«

ul

pulorum imperitiam ac ftupiditatem , quibus pre

qs:uwgäu&p

capacitate fe accommodabat, tantoq; inftruebata-

Ts

more;&tanta humilitate inferviebat ufq; ad pédum

Bu

abluütioné; & (ut ait S.Clemens) de nocte futgebat,

UT izntg

ut dormientes cooperiret. Felices Djfcipuli taliMa^

üpeitlms,

þfnl 93,

giftro ! Beatis bomo , quem tuerudieris, Domine,

Md

AffeBu, .. Quandoautem celebratutus accedes , exiftima

Huihügifhiviu

anteMifs$, te ire , ut ejus fis diícipulus , & precare , ut ab illo

Wfröfdf/:m

talis habearis, & conditiones tibiad hoc necei

[rias

LL r

ad-

L

De Con]iderat. ad digngvæl;ln fog

'MISW

A

sd

2

djiciat, quoad in te fuerit conare illas obtinere : 5, e- 'f

d 4&":. Í

DN

quit uenit ad me , C non odit parrem [uum, CO ma-

trem, &c. adhuc autem CÀ animam [nam ,non pox

Nl

hj

L

" gefl meuis efe d:fCipulus: 68 qui nón bajulat erucem

M lu

fuans €8 venit pofl me , non poteff meus effe difci-

AL &'WJWm:m

ul

« pulus. Recordareejus, quod' de illo teftantur E-

" MWFW

vangeliz : Erar decems fscut potefFatem babens , Matib, 73

il M"rd

1f

roga, t te tam potenter erudiat , non folàm intel-

T

le&tum illuminande , fed etiam ad opus movendo

qmufäs

voluntatem, ut te practicam doceat fcientiam,qtjæ

L

' epere demonftratur.

i

Po& Miffam confidera te velut Magdalena fe-

Afkäusj;

nl

& petitiga

dens ecus pedes Domiui , audiens verbum illan.

nespoft

A

Ibidem perfifte magna attentione , humiliter, nulli

Miffam,

lzil

elteriintentusz Qvia , qui appropinquant pedibus Deut.as. .

i tomumyr

Dei, acciptent de dotlrina ii , dicilli: Loqnere 1. Reg.s.

vt

Domine, quia audit [ervns tuus. -Audium quid lo- ?f2 $4.

* quatur 1n noe Dominus meut. —

T d

p

J Potiffimüm & fipiüs Deum rogabis enix?

:.- Do- P J 1420

a,

e me facere voluntatem tuam ; audi Píalmiftam

P/al.118;

toties petentem : Dece me ju[I;ficationes tnas. Bo-

iab

!l

x

nitatem $ difciplinam €9 [cientiam doce me.Pete,

n

in duobus punctis principalibus te inftruát, fcilicet:

d

j^

T

Ur noverim te , €9 noverum me, aliquid nempe de

m

g

multitudine mirabilium, que inipfo funt,cognof-

Cas: ex cognita ipfius humanitate operibufque di-

ob

n

"m

- vinis, incipiascomprehendere tantillum perfectio-

"

num divinarum : & incipias cognofcerealiquid eo-

N

j 9^

MUA

-rum,quz in te multa fünt, tuam vilitatem, pec

imperfectiones, &c,

Fata,

A

[,lgsD*y

iM

- Recordare , quód príncipa

lis doä;rina hujus di-

. o

vini Magiftri vita ejuídem & exemplis continetur :

J

Jn(pive.C9 fac [ecundim exemplar, quod tibi mon- Exod, a$5.

"

j ff

il

ffratum :H.Memiqcris etiam ejus lectionis, quam

, þ&mu

o

Tradlatus V1. Cap, VL

a l

in monte habuit,quá omné docbrinee fuz fübftan

p

ii

Matib,s, tiam funimatim. receníet : Jeat: paypng;.äekti "m

j

w

mumfib'

tetbeati gquilngent, beati qui e[uriunt C fitinmt jus

55

fLHitiam, beati qui perfecutwnépatimturs bearé mri-

!

fericordes , beati mumndo corde, beati P'"'ff.i;.gt.

[ W&

Con&dera duas principales lectiones ,

quas

ii

- habuit ad Primam & Vefperas. Ad Primam

qui-

L,;()thm

SEAN

dem pralegit in cathedra prafepis, docuirque

pàupertatem, . humilitatem , patientiam, m droli-

n mqum

ii "i

cuert

Quiddo; . cationem, labores, catitaem, &c. Ad Vefperas

veró przelegit in cathedra Crucis , ubi nos docuit.

Jnvo wnüdm

Chriftus

Piimoó, quomodo füper omnia Deus diligendus

m

gu

in cnxe,

fit, càm ipfe pro.nobis vitam & fanguinem pro-

quiuié

pinatit. Secundó veram obedientiam J Fatius obe-

Wbpmtm

diens n[á, ad mortem. Tertio paupertatem & con-

m

temptum mundi , quibusin fummo graduipíe ex-

aujrim

celluit. Quarto dilectionem inimicorum : Parer

j

ignofce. illir.- Quinto perfeverantiam in peeniten-

alapita

ia & mortificatione , nec elle.audiendos ejuímo-

(jnjrii

di; qui Chrifto acclamabant: Defrendar ae eruce.

Vil

lst Dd

Innumeras denique vittutes; quamfm'hï; copiofa

,

4do&trina traditur.

v

u d

Ultimó confidera cum timore; qu

àd hic Domi-

ha dul

nusvelit.Difcipulos fuos efle dociles, atq; in difcen-

rl j

do veloces. Si enim ex fua inftitutione nolint profi-

solint w

«cece,deferic.illos utMag,i&er,äcyerxi;izi]udcxffu-

o n

Jer. 6,

dlire lern[alé, ne forte recedat anima mea à te . dp-

Mul

Pjaim, z. pf;hfndltldl]l,'iphn;?,n!qüdndo iruþktar-gamfþ',

fntilelism

DIE IOVIS

([v(æu:;ub'affg

Gonfideretur «t PASTOR.

Wtr,rqu

rj al

- H9e die exatatus .confidera te velut ovem i;etz

' mfwyfl

.ditam , feparatamà erege, &, quód ovis fit ani-

ne.

"WMM,(! |

&31 tam rude &indoctum, ut ng:gægl yqrdxm

ciat

lg j

'qu À

beCQn]Zdemt.ad dign? celebr. : g

fciat invenire pattorem , nec gregi Íe conjungere ,

MMM

o ut necelle fir ab ipío eam pattore quari & re-

hi

h)

lmy

duci.Quani in te inhabilitatem confiderans clama

i

.ad Dominum: £rravi (icutovisqua perut, quare pf,,/,,;,l.æs

Boj

r

fervum tum.. Cogita tamen te etle ovem ratio-

nalem , qua cm libero aíbitrio donata fit , poteft

E&lm

'up

& debet aliquid ipfa conari, ut Paftorem inveniat. -

T

-Hac diligentia furge ad querendum illum , qui vo-

rq j

,cem tuam tanquam balantem ge[cipicns veniet, üt $

p

adíeperditum reducat.

R,

-Primó confidera carítatem immeníam; quá fe p

v fowinm

j

ánmiffione Unigeniti erganos ferti oftendit Pater confide-

wmdhm

.etermus, ut ille Pattor noíter effet, ut ait Propheta : ratio-

ülobüm j

Saluabo gregem meum , €$ non erit tltraimrapi- Exech.qi ,

deigeanls

sam, CÀ fufcitabo fuper.ees Paflorem uuum , qui.

w p

gpafcat eas, [eruum meum David. ipfe paftet eas À

st

apfe erit ese in Paftorem. Ex alibi : $scuz Paffor gre-. 1fui u d

d

gem [uam pa[cet,in brachio [uo congregabit agnos,

Go

$ ininu [no levabit » fatas tp[e portabit,

Secunda

t s.

Secundó confidera etiam amorem,quo erga nos

cop&de-

du&us eft Filius Dei (übiens hoc munus paftorale,

ratio.

tantoamee & diligentiá,tam provide & fapienter,

san g

"

.utPropheta declarat: Eece egorequiram oves meas,

Ezéch.34.

d

K vifitalo eas ; [cut vifitat palLor gregem [uum ,

d

quando fuerit in media ovium [uarum diffipata-

g

yum» inpafcuss uberrimzis pa[cam eas, CÀ $n mon-

Jibus excelfis lfraélersnt ga]&za eoria : bireqie]-

["mwuun

p

"

wtent in berbis virentibus. Egopa[cam oes meae C5

egoens accubare faciam,dicit Dominus Dein. Qæd

yu t

iperteraz, requiram ; C quod abjclium erat ,redu-

"ii "PW

*am ;€$ quad confratium fuerat, alligabo ,€$ quod

dpfirmum fuerat , confolidabo , &9 quad pingue €e$

T d

i

,

fürte,cnllodiam; €8 pa/c am tllas m judscio, Memie

nj ,

ueris.conftanter horum verberufn , ut in t

«hog

pun i,

mu-

-

$12

Trathatus F L. Cap. VI.-

! Mma

(

fl

munustam multiplex implere dignetur. Confide-

4 Ml

E

rans porro , quód tam infigni Paftore gaudeas , in

/Kl

sbeio

mente revolve per totü diem verbaPfalmifte : Do-

ag

j m

Pfll- 226

minus vegit me,auc ut habetaltera litera: Domzusgs

n

LU

p^[cit me, velpaffor meus efe, &5 mibil nuhi desrit,

äu&fWMShg'

"Tertia

TTertió confidera,quód voluerit Deus, utopitu-

QPzHot p

gonGde-

laretur hominibus, fungi hoc munere Paftoris , &

'gaulas,pndepï

gatio.

tantos ultró labores affumere. Nuh'quid meritó,&c

guauat,

Ge5.31-

majori ratione dicet cum Jacob: Dis sotuá, affns

Y

WOPM.PH?

urebar C8 gelu: fugiebatá, fomnus aboculis meis,

m dentn

feque rriginta annis [eruvoitibi: €9 ego damnum

4 p

omne reddebam ; proprium nempe eft Paftoriste-

Áye inolir

farcire omne damnum gregi illatum ; attende,

st u

quanto amore quantaque pietate de ovibus füislo-

LoeoS; Q »-

lean, 1o.

quatur : £o fjum Palfor bonus,£4 Cognofcoovesme-

r

45 C$ cogno[cunt me naea: €3 avimam meam pono

VL

roovibus mets : Ó alias oves habeo , quaman funt

stb um

e& bos ovili , À illas oportet me adducere, Et Qv&

faslimets

smea oceim meam atdiunt , 9 ego cogno[co eas , 6

Rn

fequuntur me, C egoyitam aternam do eis, 68 nin

tiünydia

pertibunt iu asernum , E$ nonrapiet eas quifquam

t iv

demann mea, Quod fignum eft eas effein proté-

&, las

éione ipfius, qui maximo erga illas amore duca-

Läma&k"übw

tur, &, quod excedit omnem exaggerationem, fe:

s»iamtm,oxäm

ipfum ovibus fuis deditin cibum : adeb; ut carnem

H

n

fuam comedant & (anguinem bibánt.

t

Totohoc die revolvasanimo parabolam de ove

m

Eus.1y.

erdita. Confidera quantüm amorem oftenderít

À

t

onusille Paftor, qui reliquerit nonaginta noveni,

titt t

|

uteam , que fe fua voluntate fübtraxerat , & in

ïth&Pmoqm

4

viam declinarat perditionis, rc;uþcrarc't"; expen

ol i

labores,quos exegit, in querendo per montes,val-

"p t

les, deferta, no&u & interdiu, per viasinvias, quas

ïihïtï'tfl:mmm

t te inveniret, perluftravit; quomodo inventant,

r&m)müobmm

guæ

,

1

w

E «(l

hi

De Confiderut. ad dign? celeby.

$13

3

t

W (

h

quz perierat , fuftuleritin hümeros, & maxime fit

"g

rl

latatus , ac indixerit folemmtatem. (Luod[ïf&mel

Vg

tantüm contigiffet , non ita mirum videretur : fed *

hi

cüm ipfe (emel inventus & reductus audes iterum

D

hl

iterumque & feepiüs fogere,& te ip(um perdere;ille

tb

optimus Paftor totieste quarit , inventumque re«

Ui

ducitad caulas, unde procul dubio major debet ad-

ts

m

miratio cauffari.

r

«'mjwumsyzjlä

.. Quapropter perge ad celebrandum magnis de- Affedus:

' üy;,mmx

fideriis atque ferventibus , ut femper in grege illo ^:e Mit?

ID«

nti m

cenfearis , fübpra(idio nobiliffimi Pa&oris : liga- 5

Wa

tu(que vinculis amoris , quóte dauxerit , fequare :

iina,

ab his recedas paícais ; quze ii difplicent, ipfo folo

n

contentus ; ora, ut carne fua ce nutriat , fuis verbis

Thadinhra

paícat atque exemplis.

V o um

Poik Miílàm exiltimate ab hoc Daftore redu- Poft Mif .

Mlb us

&um effe, qui ex tua inventione vehementer lte- "At

TU TIMIU

tur.Gratias illi immenfías age pro amore tibi exhibi-

:Ja;mgmjæm-f

sinusi n

to, quód totieste qua'fierit, & ? rabidorum denti-

busleonum prafervarit,qui te velut przdam rapie-

watu al

bant, ut devorarent ; ille veró, cüm tu fugeres, te

mt'lm*! tiu?ï

quafivit , & velut violenct ex inimicorum abftulit

mt"W"

pote&ate, & denuó cum grege conjanxit. Hinc

otqu

veniam exorz , quod toties fugientem retrahere fit

i

lp m,u

conatus ; obfecra tibi curet fcabiem tuam, & palto-

AA

1

u

u

rale circa te munus obeat:te regat,gubernet;pafcat,

n

rj

!

;t

& tuorum fru&tu operum beneafficiatur ; puniat

gmo,

te, quantum placueric , & quautum videbitur con-

"

j

venire, ut te à fuga prohibeat , fübque ejus femper

u

i

j

tutela & patrocinio delitefcas, fi

g

e

nette fignaculo

VA

oevium füarum , ut fialiquando teultró perdideris,

grädou&ft*?ï

cgatut.

ipfe iterum in tuam falutem quarens accin

[

i

i,

. Mirare vehementer;quód,cüm fisin cutela Opti-

A

mí Pattorisjin nobiliffimis pafcuis ambules ; debilis

j j

XKk.

:amen,

J "

fin

$14

qvadiatus VI,. Cap. YT,

/

]

(

^

R

tamen , macilenta & fcabiofa ovis videatis: time

;m:'l!: ;

autem , quod per Ezechielem teftatur: /os autem

hat

r

li

Exech. su . £7 4g 65 met, bac atcit Dominus Dens ; ecce egoju-

dico t'nter'pecmö' pecus, arietum €$ bzrcorusa: €c-

nfc q

m

€c ego 1jpfe judico inter pecus pingue €9 macilentum,

DIE VENERIS

b

m

n

C fideretur 4t REDEMPTOR.

P

Oc die excitatus zmemor efto verborüm Tfaiz :

g ixdips

Was. s2-

Confurge.fede Jevu[alem, [olve vincula colls tui

jior, X Qd

captiva filsa Sion, quita hac dicit Domtnwus : Gratz

d

veytttu dati efrts, €$ [me argento redimemini Con-

iudaüwm; o

fidera te captivum detineri in catafta , mancipium

Lücmuiim

crudeliffimi tyranni , cumque in tanta es fervitüte,

tibi nuntium ferri redemptionis , & verba fupradi-

eydomin

Jonidt lt

&talteaudir. Alacriter furge Ípem concipiensli-

um

beratis,confiderando,quód per peccatum homoà

daxmone trahiturin fervitutem , & à propriis vitiis

sl zil

& malisaffectionibus tanquam à tyrannisaflligi-

smiaz um

g,

tür , quz fane durioreft, quàm capcivitas ZEgypti.

Prima

Primó confidera charitatem immenfam , quam

d m

confides

h- minibus Pater avernus demonftravit. Nam ciám

z htss

gatios

illi perdita (ua libidine fe hoftibus fübjecillent, mi-

itnit, i

ii

fit Unigenitum decalo , qui miferiis & fervitute

Tebodna

afflitos redimere: ; ita tamen utipfe Dei Filius pro

nobis vendetetur , ut inimicorum traderetur pote-

us

P[al.zro,. fati, Redemptionem milit Domumus popu lo [no. Mi-

RTM w

Ifai. 9-

fit, t diceret bis, qui vinti funt ; Exite-€8 bis, qui

bt

WCWIE ) U! I

in tenebris: Revelamini. Ipíe veró de fe teftatut :

M:Müfit 26 Dominus , üt ,uradimrem capttvis indul-

AUMU n

lYfai.6r.

Rorn., 8*

gentiam, €3 clawfis apertionem, & Apoftolus :Pre.

oDl

prio filto fuo mon p

epercit , féd proomnuibus tradidit

Vr

O inaflima-

Xpïga[. r

illum, Merito exclamat S. Gregorius:

Wtw LUR

Bilis dile&lio charitatis, ut feruum redimeres , Fi-

j MAsU] m

ejuf-

lfym tradidifli! Confidera ütm chgritatcm |

em

'[ill!m?m 'ä

dN

X

!T t

!

! De Copfiderat.ad ;'ignä celebr, ;z;

il

?f,tïs:i

demFilii, Qu dziexit nos , C$ tradidit [emeip[(um

17

grouobzs.

W'D/ii;zmg;

Secundó confidera , quantitæ&imet Deus ani. Secunda

"W. mamtuam: certenulli parcit pretio, utillam redi-

conidee

tatio,

"Wi mat, quamvis ipfe crudeliffimis hoftibus traden-

'

l

J

j

dusfit, qui tam immania füpplicia fünt illaturi ; id-

D que, ut difcasaliquando teipíum zrftimare , nec vi«

"Ms - liffimo te vendas pretio, qui (amrmo redemptus es,

hts

utetiam intelligas, quanto pro te labore niíus fic

mll ij

Salvator, & quomodo tu eum debeas miferari,

Ws cüm videris funibusarctatum, crudiliffime exfum,

hiniuigr cruciaffixum, &c. qui propria fua voluntate fe tra-

, Quatatt

didit manibus inimicorum, ut teliberaret. Si Prin-

i

i .15;';,&;

"n

VM

. €eps, ad quemà patre devolveretur imperium, fo-

!

lotuiamore, fe traderet infeftiffimo Turcz , utce

iriu us

(I

ex tam crudeli hofte eriperet: poftea autem reíci-

]ä

ia

pl

g resillum immaniffime cxdi, & barbaro quodam

maï:þ

. furore laniari, quo non pio affe&i moverére? Ac, . .

p

u

utpudorcafhciaris, confidera, quod parcifïïmüs

C

æim&;üï"ï fisinillis, quz tibi pro Deo uio facienda incum-

x;mis

ys ,bunt, & quód timeas ipfe pro hoc aliquid perpeti

"

?

.& elundere , qui ad tuam falutem largiter omnia

1

]

)

:

!

iU

W . füppeditavit.

1

us

Tertio confideraameremillam atq; fapientiam, Terrá

MMW-'«T*(

quód affertor tuus pretium hoc redemptionis in. coufideg

du

o

, . fanctiffimo reliqueritSacramento: ut (; fort? fpiüs ratig.

m

ab hofte capiaris,(zepiüs liberari poífis,quod in ora-

jb

g

tione petimus , Ut redemptionis tua frutlum tn mo-

t

WW'

bis jugiter fentiamur.Unde potes colligeres quam

jl

g,l!fw

dfc non tuus debeas, fed ejus, qui tanto pretio libe-

ravit.Sic aitApoftolus: /Voz e/f;s vel£riempts enims 1. Cor. d.

[

"

IF')

efzs pretio magno,8cS Petrus : /on entm Córruptt- 1, poir, rA

iM

bilibus auro vel argenta redespti effis, fed pretiofa

*

Állis

[anguime tanquam agni immaculati Ghri[Hi.

j

"

P

"Vide

$16

Tracfatus VI, Cap. F 1.

am[&&

Vide, quantam aliquis habeat poteftatem igï(i

W

mancipium,quod zre fuo fibi coemit ; huicincum-

j

o n

y

bit tota vita fervire , nulliusrei dominum effe, nec

iil

j ]

|

fai ipfiusnec fuorum laborum ; hic flaris verberi-

buíque fubjectus eft , vendi iterum poteft, & tra.

sst

"

jnam

tatut ex libidine magiftri, Numquid ergo potiori

gj [

s ia

jure tà, quí fummo & maximo pretio redemptus

es, erisnon tuus, fed ejus, qui teredemiít ?

j &im?igu

'"Affe&us

Unde celebratrus exiftimaà te apetiri thefau-

sls

ante Mif- ros meritorum Chriftitantumqueà te fumi,

quan«

eiclio 0

fam,

tum fatiseft redemptionitue , idque cum ferven-

pit

tiffimo defiderio , ut in teprinie redempuonis fru.

(müdmm 8

&us renovetury orando Dominum tuum, efficaci-

(

ter te liberet & poteftate, inimicorum omnium,

maximeque à te ipío , vitiis tuis , affectio

$

nibus &

HM: Qd

libidine effranata.

futrdtu, qui [

pot Mi- Poft Miffam etiam atque cfiam Deo gratiasage,

inee ia

fam,

quódte tam liberaliter fuis divitiis afferuerit in li-

x Tib dl

bertatem : & pro omni eo , quod eatenüs fecit&

guomeed

allndive

perpeiluseft. Veniam pete , quód toties illum ip(e

vendideris, quodque fueris cauffa , ut cariffimuni

RI T

pro te pretium debaerit offerri.Omnibus virib? te

wMam.D&Xgu

Pfal $. dn ejus offeras obíequium , dicendo : us fum €go,

myagualc

falvuma mefac: [erumus tuus [umego, dasmiiintel-

EUAT

le£lum , ut difcam tmandata ttta.. Offeras te enixà

qtistidg

WO mïü&m

adimplendam ejus voluntatem, & polliceare te ui-

hil faurum, nifi quod eidem placere przcogno-

) m, qlll Umgm

Matib.25.

ris, dic : Cofige timore tto carnes meas, ledvali,qui

Qu

filialis fit, & qualemin nobis ipfe defiderat Quin

n i,

etiama licet ervüsfis, dettibi cor animumque fi-

i J'dmän

lii, quo ipfüng tit parentem profequaris , magifque

WiíddCs

fervias amore , quàm timore, te faciat fervum

.mfubc'slmcm&

fidelem & prudentem in difþcnfätione tibi com-

A

1

il m

-

j

mlüa , diligentem » üt talentis traditis füper.

lucre-

71 I(;fi",

f18

E.

u

th 1

l

De Confiderat. ad dign celebr.

$17

Iadwm;

gis, te arguat & caftiget , cüm opus fuetit, & fic

Dl

habeatin fuorum numero amicorum. Corripeme Zer/ xe

.M;;gdommü

Domineyveruntamen non in furore tu0, nefarté ad

h. Wmc

Itj

sililum vedigasvae. Et flagella tita iracundia, qua

mb

Xtgdi

propeccatis zoffris meremur, averte.Te fignet fig-

j

i

naculo famulorum füorum, induat vefte ac nota

m

centuriali, ut te ipfum aliquando zftimes, & ab ip-

Wm—m

T fs

L

foprobus & impiger habearis; ut ipfe te cuftodiat

atque fuis feptis concludat, ne aliquando fugz arri-

Md

piendz occafio offeratur.

Ó

mm!,-[lm

DIE SABBATHI

A.lftm M

Vt D 3.

Corfideretur «t SACERDOS & S A-

CRIFICIUM.

Hhc frurr]

us d

HOc die excitatus confidera te ipfum tamqüam

Sacerdotem , qui oblaturus eft grande atque

tialogtt

folemne fàcrificium pro füa teriafque mundi fa-

lz

lute, Vide, quantá fit opus diligentià, furgat ille,

piarstd

quitanto munere eft perfuncturus, Tu ergo exci-

æ,q&x.lmm&gm?

tare his P(almiftz verbis: /ntroibosz domum tuam Pfal.6$.

äm&ulü r

$n belocauflis ,reddam tibi votamea, qua diflinxe -

du

vunt labia mea, DiligentifBime ad tantum opus te

W lw:ïw!*f

cotnponas,quandoqdidem à Sacerdotibusantiquae

legis pro facrificiorum oblatione tot tantzque prz- 7r44. g,

m d

parationes exigebantur, ut fuprà declaratumeft. — & z.

T d l"ï*'m

atl

Primó confidera immenfam caritatem atterni Prima --

'Patris, qui Unigenitum nobis Sacerdotem miifit, confiderg-

m

IQLE

quód non eífet alius , qui furorem conceptum pof. tio

gt

as

Íet mitigare. Juravit Dominus, 64 non penitebit e- p g 169.

"

sum, tu e$ Sacerdosim eternum [ecundum ordinem

jj u

i

AMelelifedech.Confidera charitatem Filii Dei , qui

p

tam lubés hanc in fe provinciam füíéep t,cüm vide-

n

UHW

ret nullós alios Sacerdotes , nec facrificia fufficere,

«

Talis euim decebat , st nobis effez Poutifex [2n. geby..

g ;

E

£us,

l

Wli

$18

'Tra&atäs FIL Cap.F1

W;O

D

éEns, Tnvocens, tmpollutus , [egregatus à peccatori-

j mSAM(

n

f

dus, CÓ excelfior Gu lis fadlus : qui non babet neceffi-

"

»[)& ;

tatem,quemadmüdum Sacerdores,pris pro fugs ae-

pl

f]r

jl

litbus hoflias offerre,dezmde pro popuo : lex e»im ba-

: Juüqum |

soines conflituit Sacerdotes vofirmitatem babentas :

M

yjc

fermo autem iurisjurands , qui poff legem :[l', RE-

r

"T.

Jium in ateruum perfediums unde €9. faluave in

p Ka

perpetutem potef? , [emper vvvens ad. interpellan.

dum pra uobzs. "Valem e

f;;fummi Wd

rgo Pontiü*cem/ pgbis eífe

gt

diligenter attende.

L

dium inmo l

Se;:unda

ecundó confidera , quàm bent fun&us fit mu-

confide-

gt

1ere Sacerdotis pro gente faa deprecando, cüm in

xatio,

hoc tota vita fuerit impeditus. Qui in diebin carnis

msSawdes.flomf

Hebr. $.

jeta preces fupplicationesá, obtulit, curm clamore va-

D quoufmumuci

ii mmaüq

lido C laerymss, exauduus eft pro fua veverentiat

€$ auidem csmn e[fet Filius Dei; didicit ex bis, qua

vuic d

s fotinmun

pálfus f obedienuziams 84 confammatus fatlus eff

sini WM r

omnibus obtemperantibts [sbi, can[a [alutis aterna:

appn')atw 4 DesPontifex

mnæmm;a

fecundum ara(inemMclf

ebifedecb,

a;*'w't"cþaxs,&

hll ag

Nec velin fine vitz ab hoc munere ceffavit, quin

& in czlo isterpellat pro nobis. Nec fatis illi vifum

Miniseta

a

fuit fe effe Sacerdotem;fed etiam in facrificium vo-

luitofferri; nec enim poterat aliud inveniri, quod

Wahroieemta

t qudonto

effet infiniti valoris,quali nos opus habebamus. A-

Hebr, 9*

deoqs non per f[anguine uituloruna €4 birccrtm.[ed

m g

C

per propriwma [anyuinem introiyit [emelin fantla.

"Tertia

Tertió confidera, quód non contentus femel

fl ,

confide.

oblatum füiffe hoc facrificium , quod pro mille

Q dctnttr

gaiio,

TWH ff j

mundorum'redemptione íuffidiebat j invene-

Bündnfn

ritznodum, quo ip-füm eadem efficacia & valote

quotidit offerremus : & inftituerit tot Sacerdotes ,

LZCCZIC[(W'/&Q

qui velut mmiftri & vicatii eandem haberentfa-

äg'f: qJïdübl |

cultatem confecrandi & offerendi divinum iftud

UTO Ofäcio

facti-

*

t

De Conjiä?mt. ad digu? celebr. — $19

?.r ]f!"!m, )Wh

factificium valore infinito. Et quamvis pr*æf&irct

| ! WW«I!M!

fore ,ut tam ibulti in Sacerdotes legerentur, qui in-

| ääk'lm;/ h / El

dig

nieffent , & nefariisfceleribus dignitatem hanc

contaminarent , ad id noluit attédere,

ut feipfum

VPW.'/wm

corunicaret his, quitanto beneficio rit& uti & frui

N7

h'z.ï

j

"m

vellent.Nulla huicgratiarüi actio pote& refpondcrc.

M

T

Quapropter c

elebraturus confidera te velut AffeBu$

W'J-;

g ante Mif-

ZW*'

minittrum, & vicaria pra

ditum ;pote(tate ipfin

.

.

tam- .

M gl

Dei, ac (ümmi Sacerdotis : qui ejus nomme,

quam idem ipfe fores, Patri zterno illad ipium

tl

facrificium immolabis; unde & pro iifdem ttu-

Pv PL

lis,eademque intentione,qua Chriftus obtulit fum-

TT TT

mus Sacerdos.Confidera, quod anima tua ficaltare;

ï'f;f"fiü&r:ä(m::

in quo offertur hoc facrificium , & effunditur San-

ivf

guisAgui immaculati. Procura,ucin hocaltarifem^

per ardeat ignis diviniamoris , qui confumat obla-

ifobirln

Levit.él

tionem: ficenim mandabatur in 1egc ; ]gnisautem

m

haliune

in altari [emper ardebit , qnem nutriet Sacerdos:

;?MIJMMS-

fubjiciens lirna mane per fingttlos dies,lignum,quo

confetvatur hic ignis , eft exercitatio virtutum.

Po& Miffam, Deo gratias age immenfas , quó

d Po'['tMifsäv

o

te in fioram legerit numerum Sacerdotum , &in

"

ov

tam amplum honoris faftigium te fublimarit , ut

Bs

e humilitet ve-

ao d-

ipfos Angelos excellas dignitate.Pet

niam, quód forre indigne nonnumquam celebran-

k

Mqrbt

dodivinahze myfteria pro

fanaris, Similiter quod

"l

TM

cotdis tuiaram pollueris litando idolis malarum at-

ldl

fe&ionum. Ora, ut denuó hocanimi altare confe-

u

st

cret: dic enixexCor mudum cvea ia me Deus,CS [pt-

Pfal.so.

m

l«

L

vitum vetum innovain vi[ceribus mets, roga., ut

p

"tibi infundat (anctitatem & munditiam , qua dign&

j

jnue?

hzcczleftia myfteria celebrare poffis.Utautem ia«

D

x

telligas, quid tibi p

etendum, & cognefcas religio-

n

C w

H

Íolema-

^

/pein, qua x officio tuo obligaris ; expende

,&UM "

4

nita-

/

J

$26

Wü

Tracfatus FT, Cap. V'II.

Ua

n'atem ceremoniarum &

,

veftium, quibusfein /

ia

À

b

Jr&G. ».

ducbatSaccrdoslcgaïis,

ut facrificia offerret his lon-

"

" od

€.4, y. 0.

geinferiora, quod fupràlat& declaratum ef. Ob.

a

tetare, cüm te Deus nobilio

,

y

ai

ri extulerit dignitate

Sacerdotis,det tibi conditiones iftas cztetafc

Q

p.quas

i

J-J[LNSdcmt

ceremoniis ifts & veftibus voluit fignificat:

€: &tu

gt mn

tua ex patte coneris has confervare : fi enim

x

a

minüs;

quanto major eft dignitas, tantó triftius

jl a

erit judi-

eium & : paena fubeunda, ut di&um eft.

i

,a onmi

CACOPOUCT X g

&

iibl

dedam

Pontntur item fepterm &o

vlfider ationes p altera.

gl lr

bebdomade , eadem ,

qua pryeres. , forma €4

"A: Ua

enctbodo.

*

la

DIE DOMINICO

!

wápiud D

a n

"

Cerfiderztur ut MEDICUS,

sptummd

Oc die excitatus, confidera te f'cbr;' ethicala-

H

s nddmet

berare, defperatum eíle à medicis,

dcquc vi-,

nf

ta tua effe conclamatum,

aut f1 mavis, aftima te

: IIJIWIW,KW

cecum effejaut paralyticum, five leprofum, & tibi

n a

nuntium perferri, Ecce Chriftus totum mundum

atibwvaiule

Matik., 4.

petagtat fazans omnem Inguarem €9 omnuemin.

u u'»ïtfmilbsm

Jfermitatem : & quód nullusab eo Íanitatem confe-

fsb

]fii. a5

[

quitur, nifi qui ad eum accefferit : 76 falset ficut.

1 nl

Cervtsclaugdus . 68 4

perta erit lingua TmHLOYHTH,

mw)immm;

Quàm juftum eft, à tetalis Medicu

s conveniatur,

eüm eraviffi

lsst

má labores zgritudine , quam unus

D

ip(e/cumte

poreft?

quantumvis fores debilis & vi-

t u ol

ribus defe4

üs nunquid conarére ?

Su tge €rgo, &

ddde, f

exiftiraa te abillo curandum effe

ab omni genere

morborum.

T. Dj

Prima

J:"u"oa(ur;h,/m

confidera Ti

Primó confidera charitatem Patriscterni ,

qui

»'«mni,;

tio.

ver-

ïl.dh'f)!

ium füum nobis Medicum tranfimifit. A(gft

j

éum

Ü

At 1-'://,-,1;/,1

ol wu

J

H

Qh

4

j$2r

LTMT

De Confiderat. ad dign? celebr.

D

"l

bum fukm, €4 [anautt eos. €$ erspui eos de suteriru Pfal 1167

ää !

t u

eorum Ex idemFilius fibi de hoc nomine gratulatur.

t- l

d

A

Matib. 9: ,

b M

' INon efl opus valentibus medico, (ed male babenti-

TM

bus, Àt feipfum innuit per Samaritanum, qui exce- Lwe- 10,

Xl&

A

üä'üü]g l

ptum à latronibus clementer curavit. Adverte veró

maxime ejus elfe muneris fpiritales animi :egritu-

D

m

*j

Y

dinesauferre: nam ad hoc venitin mundum : U Zfas. é1.

i

Ed

:*m[)nd;

motderer , inquit, contrztzs corde,. In cujusfidem

corpora etiam omni morbo liberavit.

Ü

Secunda

Secundó confidera & expende , quanto amoris

cenfide.

^

affe&u medicum egerit, quanta facilitate & prom-

ratio,

Ht

Mb

pritudine fanarit omnes , qui auxilium opemq; im.

plorarunt. Ut iret ad famulumCenturionis,tantüm :

fuit opus dicere : Domie, puer meusjacet n domo Mattb.s.

A

»pamiljti&u«s,ö male torquetur : (ubjecit enim: Ego.

v AUL

veniam,C$ curabo eum.. Leprofo, qui dixerat : 5

Matthb, L

vis.pores me mundare, refþondit': Volo,»undare ,

d

ita (it. Cüm ditum ei effetà Jairo Archifynagogo:

t i

Filiameamodo defuntla efl. Veni,ympone manum

at d

tuam [nper eam,€$ vvvet x nullo refponfo reddito

sinind

[urgens lequebatur eum.Deniq; : Ov;na:,qui babe- Lttt.4.

L

isunma

bant infirmos vartzs languoribus, ducebantllos ad

nhwmäw

eum : at ille [iagnlis manus inponens eurabat eos 5

du

qusa virtus de lo extbar,CS fanabat omnes, Ex om-

zi

nes, qui cam fide & devouone tetigerazt fonbri- Mattb A.

r a

am ve[Imenti ejus , [alvi fatti funt.

ii

Denedictus fit hicMedieusqui cam facile vel gra-

pl

ji!

M

vifimos morbos perfanat : non petiit falutem ali-

La

quis,qui non ftatim impetrarit , nectantüm peten-

ais

u

tibus dabat, fed etiam non petentesad petendum

mjüü

invitabat. Paralyticum quidem ad pifcinam per-

cunctabatur : 7 /ants frert ? Cacum: Quid vissnt. Iogn, s,

!

factam ribi ? Nidug Naim, AMifericordiá motus [a- Luc.:18.

ii

1

J

m

per slarn, dixit ; INoli flere; Pluribufqï aliis non pe- bue7.

tentibus remediü obculit & falutem.

"d er.

er'

$22

'fmä*atus FI. Caï ; VfI.(

yi

(l

"Tertia

njï.[mi

Tertió confidera,quód hic Medicus caleftisnon

Y od lM

N

con(ide.

folàm tanta przditus (it fapientia & poteftate , ut

fIFAJ

gátio,

gX

at

verbis dumtaxat fivetactu (anet oninem eoruidi«

A

Aff

nem, & debilesconfirmet ; veriim edam tanto fa.

u

[oid

g,qu(](

gretamore , ut in Íe omnes noftràs receperit cala-

mitates atque miferias: [/aegnores poffras ipfe tu-

P

[*

C

0'7';. $8.

lits & doloresmoffros ipfe portavit. Aciníe ormnem

TA

a eum

K

medicinz vim expertuseft , quà nos epebamus, ut

PU ]M'AG

1

majorem illa haberet efficaciam, & lubentilüsea

p

P sl.diztá utermur, * Rationem vivendi ftrictiffimam ferva-

gt

vit quadraginta diebus jejunando fine ullius cibi

at

fümptione, totoque vita fuz cüriculo frugi fuit, &e

ssmi ia

amator paríimoniz, Sudavit & fanguinem, mortis

sf

angore corteptus. Fluxit Emguine aperüs unde-

lm m

fl

quaque venis , utgutta non remaneret. Pureatus

[

Ui

Ilüf!!

eítfelle&aceto ; & fic de reliquis, Quodque om-

ripyiib at

nem excedit eloquentiz facultatem , nobis, üt (- Syunecdr

matemur , medicamen miícuit Corporis & fängui- , W;WWMC

-mis füi , quo omnes quotidie morbos radicitus de- ia gedd

pellit; prateritosfugat , prefentem infirmitatem — , jy d

abigit, & à futura zgritudine confervat.

PLNTTTT.

AffcRus

gitur celebraturus coneris aecedere eo affes

ER

adMiffam Q & defiderio, quoilli qui malorum fibi reme-

deg v

dia poftulabant , confiderando, quód nunc non fit

m

minori poteftate , apientia , charítate, nec diverío

n t

animo , quàm tunc erat. Cumque illis tam facile

Vs

cencefferit (alutem, quam precabantur : confidas

biadpamzifcrl'cg

etiam conftanter te tangendo & recipiendo Cor-

ngarimüs.QaPm

pus illius & Sanguinem , perfectam animi falutem

m D

coníecuturum. Unde meminitfe poterís eorum, .

MULTT

quz nonnulli dixerunt Chrifto, dum pcacrcnu(ä*-

TT

nitatem, velut : $: vit, potes me pittadare ,

Zt nf -

ïï':tmäqx;md,m:

David miferere mei: & Bimilium.

amquam

fidbrcüf:.?lïmït.

!

Poft miffam «onfidera, quód te , t

Medi.

d

j

U

j

X

Ü

N

De Corf derat. ad dizné celebr. | $23

»Ww

Medicus vifitarit ; gratiasilliage , quod cüm eflet

"

* 1um &m

eftatis, tale munus voluerit obire: tan.

ngromæ

funnma ma

]

Qu

NU i

taq: erga zgrum charitate affici, ut velitte ab omni

vulnere períanare,qui nihil habeas.quorefpondere

Y h mm([ä

;offis. Veniam pete,quód tam tetros ex anima tua

Pl

Wsf

emittasodores, & mens tua fit nofocomium trifte

Ut

m

&fordibus oppletum.Omnes illi morbos & caufás

um

du

TU

