ratim accipiendum effe , ut in confüetudinem ver-

d

n»g'f"x..;

tatur , adeoque occurrentibusillis diebus commu-

M.

Mi

nicandum fibi effe períuadeat, vel deficiente difpo-

M

fitione. neceífaria ; imó vero fi diebus. praícriptis

v i

WE

neceffaria quedam negotia offer&tur,quibus quie«

te folita , debitaque preparatione fruinon poteft,

"Müæx i

omittat communionem , aliümve in diem transfe-

MÁ

T

MA

fat, ut adfit continuó reverentia illa, quee SS. Sacra^

r

)

mento debetur, Iftud etenim cavendum eft maxi-

T À

44

In&, ut communio frequentetur quafi ex confüetue

L

(

dine, five fervore charitatis : majorque attentio ha-

beacur ad difpofitionem & commoditatem ejus,

»

(

qui comrmunicatucus eft,quàm ad dies cenftítutos,

50 x'.

j

^

éot

f

Wm:

Tracfatus I/fIJ. Cap. r*k

u

T

$. V.

jns!

"Aduertendum, quid. per Communionem | profici-

j L.

V"W )

at , ant deperdar commnnieans : non tamen il-

I,.WWJ

lafacilé omittarur, quamuis clarmi non appare-

agl

at profect us.

7/77

m

Uartó , advigilet Corifeffarius diligente

.r, 'quid'

u

"m

Qsid

poenitens comimuniosem frequentando pro-

cwam.()&&?d

quarió ?

ficia. Nam fi, deprehendar eum per hoc nulla

m quokbü W

jene reverentia accedere, temerarie , fola con-

r

fuetudine du&tum; frigide omnino , frequentiq

ao

am illam deminuat, aut certé admonitum ejus

o d

negligentize ad majorem charitatem inflammet,

li, dndnt

Sed advertendum, quód prater hos cafüs , quos

* [n negan.

at od

4da com-

diximus, ad exercendam in poenitente humilitatem

du

munione & mortificationem [ prudenter id fiat ] facilis nott

pix Dceenin

.uendum | fit Confeffarius in communione abneganda , ma-

s at

prudentia, «;-»s ubi videt füos velle incumbere ad falutem;

xáprmd

quamvis etiam videatur parum illosautnihil pro-

sulegun

ficere, & peccatis venialibus crebró inquinentur,

n nf

imó interdum mortalibus, modó peenitentia du-

Trogurad

&ti vere conterantur ánimo, propohantqué me-

ii

liorem frugem. Quod notatu dienum lt , quiafo-

J

lamatita

lidís nititur fundamentis.

Vg t

Non faci-

| Primó, quia fpiritale emolumentum non ita

d enl nf

là percipi. acquititur , ut facile percipi poffit : ut contingit ii

t t t

tor fru&us árbore, quam creícentem non videmus, creviíle

il n

fpiritalis,

ofted cognofciníus; fufficit videri hon deficere,

&t tgdr

quod ipfütn attribuendum eft virtuti fàn&z com-

t vj

munionis , ficut & in his tantàm peccatis effe, qui-

lmämgmd: .

Joi boctr.

büisantea ; utafhirmar San&gs Bernardus, quem

^ WO [e;mdm

füprà vide;

e.4. . *

tCiiag

päccatï-

nr s

Secundó, -qujla etiam Sanvö.ti docent ob

vf"i'

3

;

'»'flfmün j

Mll.cw

il

De Frequentatione Mij]fe. -

607

venialia non.eífeà communione abftinendum. Ita Ob veniss

1a non

MW

Ui

S. Auguftinus in Decreto: Quapsvis quts peecato

differatur

Win,

mordeatar , peccands tamen de cetero nom babeat

c6ommu-

Mb.,,w

con[uetudinem,CÀ commmmwuntcaturus fattefaeiat la- nio.

"a

ht ymis €8 ovattonibwus.con(dens de Dei wnerscor- 1n c.Guos

dia , accedat ad' Euchariflan sotrepidus C8 [e«

f- tidse , de

: wäm;ü

cenfee.

vus; hoc autem de illodico, quem peccata mortalia

m

difl, z.

f

L

non gravant.Quod poftremum addidit , quia id -

b

M

tatis pro quolibec peccto mortali adcertos dies S.

comreunionereus privabatur,qua fumma erat poe-

1

mvm&m

AL E

na:unde &inemen excommunicationis proHuxit.

7 c. 45

Qua ratione intelligas fententiam S. Auguftini &

nmn (unt

XtiRY

Hilarii , càüm dicunt, fi peccata tanta non fint ; ut

1anta,de

Wmsg;

meréantur excommunicationem , abfüinendum confec.

n

non ele à quotidiana communione Corporis Do- dift.2,

T t

mini, Dicere volunt , fi peccata mortalia non fue-

DEU J

sst

41

rint, obqus communione reus eft privandus , id

non fíat propter venialia, hanc effe mentem Augu-

mämäägu

dpcintget,

ftini conftat ex ejus Epiftola u&undï: przdicaiu

decretum referuntur.

g ab zei

Tértió,quia etiam eft documentum Sanctorum, Ut inde-

/votus non

to m

U!

licet aliquis feipfum deprehendat miiori chatitatis

t

AT

us

f

m&gm&

flamma accedere, quàm vellet, & fuo judicio,cum ,

6mmu-

"

torpore ; non idéirco abftineat à $. communione; nionem.

us

modoó, quod in feef , conetur efficere, humili-

)ul

i

terque accedat , & cum defiderio promovendz

Laf

falucis. Ita SS. Bernardus & Bonaventura,quem au- Bern. /er.

aeCana

du

di: Licet tepide accedas, accede fiducialiter , confi-

omiis.,

ie»

dens de Dei miferatione : qtia quo magts ager es,

Bona'v, l.

mwm

Lantomagts indiges medico. Alibi dicit, ne opinetur 7, 5,,zf,

ii

homo feaccedere ut Chriftum fan&tificet , verüm re/igionis

ut à Chrifto fanctificetur. Enimveró Joannes Ger- ?receff-

7: €. * T.

Íon, auctor fane gravis, fic quodam tra&tatu : Q

IMW !

Ger[on.de

d A ov ep.ad

propterca ad boc Sacrameimitim non accedit ,

Fepl- Miffatit

éof

Tratlatus Y11. Cap. F.

]

y 1

j5

i:pia'u: eff ac frugians,fimilis efl ex,qui diceret:4d

j

j

sgnem non accedo , quiafrigidus [(ums. ZMedicum

NU

(

non requiro, quia vifirmus [um.Sacramenta medi-

r a

€1n& [unt , etsamls vofirmus frs , accedez Chriffus

a

ltfgmä eff , etiamfifrigidus fis , dumimodóinmer: al

d

peccato non fisy accede : nam (epà accedit boro àd

Euchariffsam frigidus 8 indevotus , €9 poff illam

S

fervidus E cale[cens invemtur. Ex Venerabilis P,

TT

Lud.Gra» F. Ludovicus Granatenfis in Tra&atu de Commu-

Mlilmsmfü

eat*r,de. nioneita dicit: Quamvis autem Sacramentum boc

g,;ip[nfnqmrtl

Commut, . , oura [st dignitatie, nontamen ob eam caufam ho»

o debet ab illo abflincre , fuam confiderans indi-

Tinye

qmncm [

gm'm:e:n AtqHe 140p1ATA , &ATI EH ufum pauperum

thefamrius ille apertus eff t2 u[um infirmorum com-

güidigain

wingitt

lita eff bec medicina , pra indigentibus oblatum

eft hoc auxilium , €d pro famelicis cubusille dotus

nidgumd

ttimimpudi

i

elf. Verum quidem eft panem hunc effe Angelo-

rutp » fed $ panis cff penttentium: eff quidem ci-

xinelaratr

ao t

bus [anorum , [ed £ medicina ef male babentium:

eff qausdem eonvivium vegales fed & vefetlio fl la-

li (ntm)

trlq d

borantium : nutrimentum quidem e[l vobuftorum,

fed €8 lac eft infantiumiita ut omnibus Sacramen-

uml

mugmcnmm.

tum boc commune fit, INemo igitur quaniumcun-

m hb

! que imperfelblus, ab[linere debet bac medicina,qui

tj f

ex toto corde appetit [anitatem.. Audi Chriftum:

leni. (j

Md.ttüup.

; ANon efl opua valentíbus medicus , fed male haben-

O tibus.

EY

Confefia.

Mu

tiuste

Hacretuli, ut ne Cönfcffärfi faciles fint inne-

corifide-

ganda communione , nifi manifeftam urgenteme

Kyaml

T Dtri

ret, wcmi. QUE caufam viderint. Addo , licet paenitens lapfus

Difirum

fit i& nosnulla peccata mortalia , dummodo de

"00 Ql D

i

Chrifü.

his doleat ex corde, proponatque feriam emen-

F'htndimm; (

datiorem ; negari non debet illi communio his

ütreen

l. C' .or, f.

diebus, quibus folet accedete. Sie moi ext/fimet bo-

al

f20;

L

H'f |' g

L

Wi

De Frequentatione. Mifa.

9

;äl.

j

T -;.njg.ipqgitlþpo&dlus, ht minifiros Chrifii d d;f- l

UI pen[atores myfleríorum Dei;quibus incumbit re-

N

M 'ipere peccatores ea chatitate & clementia, qua

l

!

l

! . eosilletecepit. Áccum Chriftus neminem ad (e

"hW wenientemejecerit, cur illi peccatores parnitentia

| ..]*W"i'lfm : du&tos 5-CQIPOUS ejus participaione excludant ?

!N

VM IM

*

$. VI.

l

i 1

zadj;

NUB[

4l

,v.

". "Dilationon addit communicaturo majoremre-

^

werentiam, melioremye difpo[itionem,quin ad

M

ul

ïullm,m,

g. : "boc ipfa frequentia plurfm&m confert.

hrlads s.

Üinto perfuadeat fibi Confeffarios per fre- Quid

LT

- quentem communionem nullo modo de- quintà?

sj t perdiob(ervantiam erga SS. Sacramentum : illam

ss Yeró magis magifque frequentando accreícere, ad

n

j, , minüsquantum eft ex parte ipfius frequentationis.

"

rl d

7 ;Fieti

uidem poteft, ur culpa communicanuss.: ali-

o d. *

| :)f' 4 quid

eperdatur ex hac reverentia ; quia forté mi-

»j

;mori przparatione accedit, aut certe fola confue-

—

x

,tüdine , (-ut diximus ) ad quod. vigilandum eft,

quizgä

14&»(?»

L:

s5

,omnifque defe&tuscorrígendus. Verüm ex patte

Sáctamenti & ctebra fumptione reverentia & de-

sstb

w

, Votio augmentatur. Quamvis atem inter homi- Apudim:

1.

)d

mes locum habeat. . Vzmmia familiaritas. parst mioes (a-

.

Wäï

€ontemptum, (ecüs eft in converfatione cum Deo, miliaritas

parit con««

g

. & eontrà fit.. Cujus ratio eft , quia quantó magis

temptutn,

4/" cum hominibus verfamut , tautó melius eorum

non fica-

,Imentem aperimus , cognofcimufque aliquando pudDee

ii

-affe&tus pravos & effrenes: unde nafcitur contem. um.

j

, ptus. Deum «eró, quantó ar&ids illi conjungimur,

z^

g

t

tanto ieliüs magnum eífe perfe&tumque de-

A

prehendimus ; quem proinde majori in. hono-

«

a'c,WïJi £e & reverentia habemus. Quod clarà ad. ocu-

,5 - um pater in his qui virtucum ftudiofi frequentes

*

Qq

P

:W*W!,

wIo -

qyallatus VH. Ca. F.

m

ad Deum orationes fundunt; hi enim maxima

De-. ,i/j p

um venetatiene profequuntur:ad quam nullo mo-

u

"

doattingunt , qui raris Deum precibus intarpal'.

"

T

v

lant. Hinc procedit illa differentià,quam S. Grego-

ia

Grep,

" rius inter corpotales & (piritales delicias contti-

ag

bpoin. 36.

nE ang.

tuit : quàd corporales delicie, c!hm non babentur,

LA

grave im fe defiderium accenduntscium veró avidé

jl

(

eduntur, comedentem protinus n f afliduum per

mqum&ïü ;

fatictatem vertumt. At contra [piritales delscis,

spyalt |

eum uon babentnr , $n fa]lidio funt : cum verà

aniy qum

u ii

babentur , in de[iderio s tantoque à comedente

ampliss efariuntur , quantó. & ab efuriente

i Wdif:

amplisis cómeduntur. Unde & Sapientia dete :

ii Dart

Qui edunt me, adbuc efurient , & qui libunt me,

nritrmat

Kecls. 34.

adbuc fitient. Atque ita docet experientia, quantà

N .

fapiüs frequentatuc Sanctiffimum Sa

cramentumy

Mofiliciha

E

accre

tantó major erga id revereatia

"

fct : nodà

quiqiun

'sum debita przparatióne accedatur.

ugiitug

" Ad lianc rationem alía eft : Nimirur ficutin SS;

t

" Sacramento eíconfertur graría,qui nüllum óbicem ,

h

ponit : qua'mö accedit frequentiüs; tantó major b(äi'nemm

vl

gratia cre(cit : & crefcente gratia crefcit amor; ti«

, ttiidu

mor,devotio, reverentia,czterzeque virtutes, qua r

modudrnt

'ex illa nafcuntur. Et verbifte fünt pracipuz difpo«

duf

- fitionesad digné cormmunicandum. Ex quibusli-

Lt

lrlODd

quidó fequitur, eo digniüs & meliori difpofitione

t

&c teverentia aliquem communicaturum; quo fz-

DA tet

, pitscommunicarit. Et hoc procul dubioyquantum

ram(mmdb

eft x patte Sacramenti, & crebra frequentatione,

san&i: tümm

nififors in communicante fit defedt

f

ps; : 'qüi. nulla

df

| preparatione accedit,

*0: 06

' Denique hocipfum expr

eà docenit SS, Chty

Va d

foftomus & Cyrillus - ZVor eff andacie [apiias ac-

Acceo

€edere ad Dominicam f)::n[ain, fed indignà

dere,

j

(

hn

!

yll :E

i

i

T

De Frequentatione: Miffa.

6fr

|

"Rur

, dere, etiamfi fémel tantion quis accedat toto

tempore vire (na. Plazes eorum fententias przece-

???'Wm

At

'Müï

deriticap. videbis. Quod fi penitiüs intueamur ,.

i

ipfa eadern experientia nos docet,eos qui rariüs ac-

.Wä*)]

4

iL

Ml

eedunt,minore reverentia duci,quàm hi qui fepiüs.

Ut verbo abíolvam, vera reverentia SS. Sacramen. 15veram

Mi

; Wu;

ti in hoccoafiftit, ut quisillud recipiat, ompem o. '»etze-

7

peram, quoad in feerit , ad debitam przparatio-

W u

tiam ; quï

m.'lifg&]

:;fu

nem impendere.Ubi (ati vernseft honor, vera ob-

Chriftum

letvantias quemadmodur (i hic fit defetus , ge- recipit,

Bd

", Fa"' f [:]

nuse(t faítidii & contemptus: cüm nefciat efti-

ht l

]

nüre, quz petdit, & vilipendar cariratem, qua vel -

maxima Deus feipfum offert eum omnicamulo

n

meritorüm atque virtutüm,

il

. Nonnutnquam, fateor, San&ti docent abftineri« Toterdus

d

dum effe humilitatis & reverentiz cauía: fed hoc' laudabile

lzi

propter fingulare vitium peenitentis , qui de divi-

eft ab(ti:

ii

nete ex

at

nis zqué judicat atque humanis , perditque reve-

À

rentiam frequentando, quia fola confuetudine ac-

-reverene

I

,tia,

cedit, fine ulla quafi preparatione.-Et fic utile eric

inpa

abítinere intetdum, nifi minima, quam habet, re-

ii

verentía alia ratione corrigatur, Étenim fatiuserit

d

emendare hoc vititi(anm,& majori accedere con-

yelrar

fideratione & affe&u, exercendo fe in oratione ac

n(mmdl

Inimilitate; non omirtendo communionem. Hanc

[me

autem propter fefe, & quia res(umma, relinqueres

r

non auget reverentiam, utdictum eft : potiüsite»

i

rata fumptio ad hoc confert. Quod toties innuunt

u

San&i, cüm ajunt, licet laudabile fit abftinere in«

wy

térdum $3. Sacramento humilitate, reverentia, ti-

more : melius tamen effe id recipi cum amore &

p

7 Wi(c"

pe divinz clementiz ac bonitatis. *

1 j

Y

füz

$, VIIl

p

n

612

; «üaö'r'atwl FII. Cap. F.«

'&WW

t

kb

. ^

;fl&fl JI(P

"

$ VIL.

il

D

T

ANon potefl quis [2pists camrnmaiæ::mh:(pe'u-m-'e'pe,r;s

(l

-exce[fs

i

u ntfiin cafibus duobus fed pet defe-. g

um in multu poteft.

^ g

Qu -

Exto netandumt licetS. Ecclefia decuríu tem-'. m

$

L

r

porum, vetusillud praceprum , quo teneban-.

tur Chriftiani fingulis diebus,dein fingulis Domi-.

dam Feftis cqmmugif; v pf

«; iicis, inde pracipuis quibus

care, licet; inquam, eam legem ita revocatit, utíe--

m

. meltantüm pracipiat in Pafchate communionem:

o dv

prudenrer hoc inftituens ob deptavatos homi-

num mores & confüetudinem. inveteratam pec-

S

P ii

confn: m

.candi, omnefque huic rantüm volens obftringere,

nioemoant

'Num

:quód effenttanti peccatores , qui difficillime à via

ia

flagitiorum. poffzntaverti; numquam tamen ye-.

quam Bc-

tuit frequenrandum effe SS. Sacramentum, nec id. "

TET

clefia li-

du gt

tnitavit

"limite aliquo circumfcripfit , quin potiüs confü-

commu- luir, admonuitquefideles ad frequentem commu-

vt

mionem. mionem : üt(uprà patet. Solüm hoc fanxit, femel xziit

Jan bec.

tantüm in die communicandum e(fe, ctiam Sacer-

tijtno d

drad.c

& 4

** doti:cui tamen quibu(dam in cafibusbiscelebrans — "rinmin

di facit poteftatem : velut cüm-Paftori duplex — um

arechia incumbit , cuifatisfacere une Miffa nan. iftin)

oteft; nnmquam vetótettia id

á

; TR

-

7i2:c lieet; nifi die

P

"

, Mi

Naralis Chrifti.

Quapropter ín commutione re

cïpi&hda duo-

P Vi ümdmm

Quomo-

do quis

bus ranrüm cafibus per exceffum peccari poteft. — lliujg

commu* Unuseít, cüm centra pracept

um indie plus quàm, Mitqi

nicando - (emel aliquis communicat. Alter, cüm ind:gnéacs. - lm

er exc€* cedir fine difpofitione neccífatia ant conyenienti: — hliy.

Íugm pec-

id enim vel (emel in vita audere, maximim €

Duniigg

eetí

al (04

pjc;atum, adeoque exceffug,

P

Wu,,

613

?

De Frequentatione Miü;z

i

* Per defectuni veró & omiffionem hi peccanc , Quomü«

qui re&é difpofiti ad communionem , fola nepli-

o per'

at

defeGu,

É

ü/l,lm

gentia confitendi & colligendi fe, vel certé tirno-

Ti

re & pufillanimitate vitiofa non reciprunt , fuaf-

n

queanimas ingenti privant thefauro meritorum.

Quanam fit difpefitio ad

:

TM

H

tl

id fufEcicns, con(equcnf

n

Mmum

ter dicemus.

j

5. VI[IO :

WR

QM ft Ji&a/itia f*

(f

ciens ad vecipiendum S$5.

hantni

Sacramentum, & qualis debeat procurari.

Maurges

n ii

l .

Eptimo advertendum : Difpofitio neceffati

à Quidfep-

idoistm

ad digné communicandum poteft duplicite

t timo ?

r n

confiderari: uno modo, cum proportione ad dig-

n

nítatem ejas;qui recipitur: & fic nulla poteft pata-

m at

ridifpofitio, quz illi cotrefpondear, licet quisex-

Nolladilie

gentiafuf-

-

m

centis ab hoc annis intentus foret , quamvis etiam

ficit; ut- ;

ülmmwfï

caritatem Seraphim omniumque San&orum vir^ (uisacce,

tutes comple&etetur, Omnis enim puritas creá- dar,(ecun-

t

ss

tutarum fordes (ünt pre iifinita Dei puritate. Ni- dum quod

mjtum in czlisimmunditiam, €4 /» 44ngelis fuis Chrifus

—

fmereture

y3uo

vtperit pravitatem.Columna calicontremi[cunt,

u

& pavent ad nutum ejus, Pottó ( hanc difpofitio- Pa

r

nem

oftularet Deus, fruftra videretur inítitutumm

j

"T

e(feS

:

. Sacraméntum : emo enim effat, cui liceret

555

tecipere, Enimveró piiffimus Salvator,quiid infti-

tuitad medicinam eorum;qui infirmí etant,ad no-

Ti

ftcami (e- conformavit debilitatem: & nihil altrà

2

aM

petíit; quàm quod ipfi

d

poffemus,quodque pcrmfc—

-

on

n!t

teret humanz fragilitas natuta.

" Unde alteracft difpofitio; quam poftalat Deus,

rf

"A

j

Tabeamus nosiofirmi & péccatores. Qu etiam difofio

1

ftad fütm-.- neceffarja

7

flgglexeü ; una; qu& pracisé neceffaria «

L

prionem

4

yM

i

6r4

Traclatit VIT, Cap. F.

n

i

ad recipi- prionem SS. Sacramenti, & qua fufficit, ut lauda-

p

j

'HWW

enU37- — pilitet & cam fru&turecipiatur. Atque haec eft ha-

H

bére conícientiam nulla mortifera labs infe&tam,

aut fiita c(t, (ublatis per confeffionem peccatis,in «

c;,mqmþcim

cumbere; ut atdenti affe&u à quolibet nofttüm

fjgus

Chriftus recípi queat in Sacramento, Ifta eft difpo-

(j lt

firio, quam omnes Sau&ti ac T heologi neceffariam

iindie

dicunt & fufficientem, ut quis accedat : qua habit

a &htmms!

cohfülendum eft (emper, fecurus (it ; confidatque

fore,ut à Deo omnis (uppleatur defe&tus , (i ad(it

mxpoüm Y q

cum humilitate bona voluntas ; & de hac dicitur,

igum i

ao gt

quieam habuerit, licet multis venialibus abundet ,

non'effe ci àfacra (umptione abftinendum; ac fa-

wuïmmum )

viaseffe cumamore & d:fiderio proficiendi acce-

Mdl

dere, quàm pra timore & humilitate abftinere.

db

Qua dif-

ol

pofitia

Alteta e(t difpofitio: qua ducimus non effe(a-

Wmm

debeat

tis at przfatam dumtaxat habszamus, que feré mi-

procurari.

nima eftad faltem nonindigné communicandum:

sf

fed illam ipfam conamur perficere, quoad licet vi-

gyradna

ribus humanis przventis à gratia. Echaec difpofi-

PT

tio neclimitem nec terminam habet, Nam; ut di«

d

Qlv

&imus, non poteft hoimo; ut maximélaboret, adil-

lam pervenite,, quz cum dignitate Salvatoris con-

timilbufe

veniat, Proinde ju(tiffimum eft, utqui eum tecipi-

jarlqi

hr m

3mus gratis, connitamurrecipere perfe&iffima dif-

pofitione ;ubi enim omnibus nervis in hoc inten-

wirigeg

derimus, officiorum adhnc magna religione con-

YO r

.fttingemur, Quod nos San&ti monent tam ferió,

t d

»tam enixé ; quodque omnibus femper , arripiant,

If

al G

ï

confulendum eft.. Porrad huoc finem dirigitur

Tra8, ;, omnisdocttina , quam fuprà pertradtavimus; übi

lzi

de (an&itate, qux facerdotali munéri adnedtitur ,

deam[in&ul

& de przparatione ad. celebrandum.. Prafertim

mof)dll*mu

quantó

lii

cümhec veram fit , ut ibidcm dicebamus, :

major

UT

De Frequentatione -Miffa.

6 .

rhsjot e(f praparatio & diípofitio, tantó major eít

hhj

ftu&us,qui ex Sacramenti fumptione comgaratur.

i

$.. 1X,

MWM

Cþri/lu:magna afficitur bonore, chm à fdejïliäu:*;

A

h

SS. Sactamentum frequentatur,

Bmxä

Ctávo confiderandum

Sufcipete Eucha-

iid

o

T'Maü T,HM

tiftiam eftactus latri. & cultus divini, tam 9*«vo?

'Wmhgwæ

excellens & heroicus, ut majorem Chriftianus fa-

me

cere vix poffit , in quo equum Servatoti Chtifto.

WWW

obfequium praítecur.Etenim res eftcertiffima ma-

lg

ximé eum gaudere, fi ab omnibus fidelibus,quibus

E

tumieni

impedimentum noneft,digne excipiatur. Unde &

Quare

I&MMn

füb fpecie cibi, & panís quidem , quicommunior

hriftug

ninirdn

eft, hoc nobis teftamentum condidit.Ut (cilicet tp- . (ub ( ecie:

fa neceffitas hujufce alimenti nos doceret , qua0- . panisCore

r eré

j

n g

tum egeamus hocanimerum edulio : propriaque pusfoum

r

utilitas nosob(tringetet, ut fpids id reciperemus, !eliquerite

at

Acptopter eamdem caulam nobistanto percCh,ri :

ftuscommendat , i mandueaveritist &c. nomn

d

babelitis vitamin vobis, .

«

nf

Mi

lærL-r;ur ,

MWMB

, Quód Chriftus magno quafi gaudio

sl

eümà Fidelibus frequenter fumitut in Sacramen-

to, prater hoc, quàd fit eonforme Evangeliovfan-

al

&orumq; Patrum teftimoniis,confirmavir ipfeDe-

ii

us, docuitque plutes 6 famulis fuis fidis fingulati

inftin&u, & varia revelatione ; unam veró fubji-

sinp

ciam , quz eft probare fidci , tabulis teftibuíq

ue L:53 Iw*

1Mw

locupletibus fitmata ; habstur autcm inter eas;qu

" "nustsó-

st

tis diie

1

d

fa&a: D, Gertrudi : in cujustertio libro revelatio-

na pieta-

num hzc reperias.

!

1556.78..

)

"

;

aidam ( indubié Con

feflarius a!iguis aut Prz-.. Notsbilii

l

dicator)dué&us zelo indignatus eft quibuídam reli- revelatio -

7

giofis fzminisintelligens eas fzpius communica

^

r: &c:lr;d?:

m

q 4

6d

Trallatus: 1. 'szv PT.

yum

gt U

non illo, 'quo decebat dévosionis affe&u, quod u-

bitrifti vultu, afperis vétbis fignificaflét; caufam

g

qmm 1

j

dedit, ut nonnullz percullz metu feipfas commu-

(gii

nione facra ptivarent. Gertrudis veró indolensfa-

iy

perte gefta (oliciris à Chrifto precibus poftulavit,

m

i

jndicaret;quid (ibi de hoc videretur,ille refpondit:

Cum deliciz mez (inr e(le cum filiis hominum, .

Mu

quibus in figatim amótis hoc condidi Sacramentif,

li. Q?

gu mkxca l

ut id frequentarent , inq; meí memoriam fü(tipe-

rent: 1 quo ipfe mead fimem ufq; maündi futirum

gf g

pollicitus fuücertum eft,quicumq; à me (ejünxerit

diiox t

eos homines,qui bonz fuüt intentionis,nec motti-

:Dwslpon(im '

feralabe inquinantur ; & verbis feu opereà mei

jl

participatione corpotis amovetit, hic fané delicias

B

mihi fatripit, quibus eram fruiturus. Similis aütem

ais od

eft pedagogo Principis, qui juvenem àfodalium

Ddl

ceti caftigatione dura excludit,quos camen ille a-

d

ma' maxime, & quibufcüm verfari gaudet ; caufa

muy, t

ver hc adferturiquàd déceatPrincipem elfecum

TET

Magnatibus zegni,non pilaludere in c«:-riiþiiis,äli-'

hie

ifq; ejus ztatis lufibus intentum effe, Etenirà Ger-

Mil

trudis hac comparatione intelligens difplicuiffe

k)lmqmae

Chrifto,quód timore & reverentiaabftinuiffent;ita"

r

[

locuta eft:Si hic homo ex nunc proponeret melió«

p

r4,& peccatum faum deprecaretur,nonne ignöfcaf

( i

res? Refpondit Dominu: : Non tantum ignofceré,

wetind

fed etíá ben? afficerer propofienti meliora, quem-

ii u

-

adinodum facetet Princeps , ( magifter eum fuis

Mirimit

rcdderet, & in amatam duceret focieratem colle-

nicqnavit C

His,qui

&aneotum. Hzcex ifto libro hactenus de fu(aþtä.

s

abftine-

bantex-

Idem confirmator rebus geftis San&torüto, qui

fatormde

yeveren-

hurilitatis & reverentiz caüfa cüm abftinerent,

| DT

tia,íefe

obtulit fe Chriftus in hoftiaab altati delatus , o

Nl

Chriftus

gitut

P

ebtulit,

ingrediens mentis (übiit Plïq&traiä,fquöd le

SS. Bo-

tl

T

WJ

4

617

Atj

De fr'eäu;näïme Mg[[!e

"

$5. Bonaventuta, Catharína Senetift, aliifque ; in

& fignum placere fibi magis cum amore fumptío-

WIW

ls

.

nem, quàm abítinentiam cum timote. -

m(ï

m

^Hac & hujufmodi notent Predicatores & Con. Notent

Q

radica«

ii

feffarii, quibus fifidem negent, habeant. ( quibus

"

tores &

-'la&m

nögafi non poteft) facrisLiteris,ubiDeus ipfe tefta-

Confeffa- -

ia

tür: Delicie med e[[fe cum filiis bominum ubia- jii,

WMWW

nimaadultera, qua fe mille modis contaminarat j Prov. $.

m'*"vï:*a;p

invitarur amic? ad reditum:quod (i faciat in ptom- Jerem. 3.

li

)

ptu effe priftinam benevolentiam, folitamq corr-'

Vi

verfationem. Expendant, quàm benigné & aman«

térDeus lponfam fuam inCanticis,animam,inquá;

T. ts

cöi*bpclïct ; vetbailla dulciffima verbis exprimere

Vav Ls

Vaf ia

ftultum, cogitatione' v :iH?zquare. .Bifcanthi hu«

manitatem comitaté;dulcedipem, quam immerfía

Mi

DeiMajeftas (ui oblita erga homines ufuütpat ; quà

thtl

facilem (e prabet, optatq; ut ab his,quos amat;re-

tl

dametur. Sic ecenim- mitigabunt nimiam zelum

lt

hoRoris divini, nec tam parc! erunt ejus erogandi,

li

qüód nobis Deus largiffimé communicavit.

"T

Benigni-

.. Ad quod ftimulam fors fübjiciet , ficontem-

tas Chrifti

MWW

plentur,quàm amicé egerit Salvater cum peccato-

hais

erga Za-

re quodam notorio feu publicano, imó omnium

Chzum; «

s

pripcipe;Zachzo ; hunc cupido incefferat videndi

n

Chriftum, in atborem conícendit, ut voto potire -

tür:etenim cüm videre tantüm vellet,Salvator de-

v o

'i'

EIM

dit & frui: Zachaejinquit.feflín ans defceude.quia

Luc, tós

f

u

^ hodie in domo ta opartet me manere Ya faftum,

df

nec curavit Chtiftus obtre&ationem & cavillos

i

Pharifzorum , qui frendebant eum divertere ad

peccatorem;alienum idà tanti viri gravitate ac fan*

WMW

&imonia arbitrari. Sed enim non folüm ille hof-

T

T d

pes fuit Zachzi, verüm etiam, maximis affectum

beneficiisad virtütis tramirem tevocavit.

j

»

Pot-

Qq ;

3!! '

Tm&at)a- FII. Cap. F1.

p

Portó ,. &i Chriftus tequitur non. invitantems

"m

u)

hr

quatit f non querentem, quiaadvertit bonz-e-

pent

um effe mentis : qui fieri poterit , ut fe aeget illi ,

quem invitat, qu&m quarit , fieam videat edidiffa

guonwW !

opofitum vitz meliotis ? quare autem nos mi-

,nfuümnm ;

niftriillam negabimus his , qui cibo illo czlefti ad:

yut

T

famern animi pellendam ftui volutt? quare fum-

mu.

mo bono íltos privabimus ? illud fan& percipiturea

,afmbumt*

ratione, qua Zachaus falut

s

em :cH: confecutus hof-

P d

pes Chrift. -

;

PT

oónt d

Qua adve

ttenda &vhotahdai,diximus ; attenté

n

confiderari debent: continent enim do&tinam

md(', Q'WIAIII

veram, fixam, ratam, nonabíimilem Sanckorum,

N

Quàd fi bené excutiantur , methodam dabunt

,WW

Confeflatiis , quod dies euilibet. ad communícan-

st

dum pra(cribent, habita ratione eonícientis ac.

Ddiemla

T

ftatus;ac caterorum, que ad id ex;min/ari" dcbgntg ]

lod

CAPUT VL

sl (

Jraditur methodas magä'pa'rtimla;:fi.v r ä&m'

à

la m

rfv;-;

Vav

, yanda ia frequentia comml;nianf:.

Oi

QUamvis pradióta poffint fofficere, uthusSacer

lingedt

dotes & Confeffarii ducantur: quia ramen teg.

epcanr

eft maximi momenti, quam atrenté introfpexi, vie

allln atl

fum fuit effetre (pecialiüs, quid fentirem » quid fe-

T.

qui alius incafu particulari poffet. Norínt autens

id à me dici, meamque effe fententiam, quam

f

ia W

OQmneg

fuübdo iüdiciis&cen('um.orum,, qui rem mdliüg

u&m&m; |

Chriftiae

veftigabunt.

U

TM

ni quoti»

$.T.

mf

die debe-

LT

tent aece,

"

DI

go.igitl;r primó : vellem, & opto thefäähüï.

del'eg

;E,"Cmv [

ut quiliber Chefrianus fingulis quifiþ'ïs?

dU

U

De-Frequemtatione Mi]f*

/ä!, s

aut femelin hebdotnade ad communionem acce-

VRi

guf. |

:ml![ ?

deret, & nemo licetcraffus peccatorultradiesocto. 4fe,

Pift. ad

eam differret. Hacaperta cft fentehtia Auguftini, ^

anuare,

t mww

Quem nonnulli malé interpretantur , forté , quia

€» L. d&

Wumm

ipfam fontem non adierunt , & exíftimant cumli-

Ecclef,

Wa

mitem ponete, non effe fzpiuscommünicandum. 4zgmet,

lwwm

quàm femel in feptimana ; unde & eam metho- * 57

&

dum preferibunt velut Auguftini.Sed erranutad —

oculum claré patebit, fi attenté evolvátur. Sanctus

enim de&or diverfis vicibus quotidianam 'com-

"s

d

munionem confüulitatque commeodat. Quod ve-.

ric i

tó dícit : Quotidie accipere, nec laudonec vitupe-

nbl

vo, intelligitur de contuetudine generali, qua om-

NIMW

nis populus vatiis locis id temporis indies corimur

nl

nicabat : quod forténon erat fine incommodo.

o

Undedicit: o5 /asdo,& prudenter adjunxit, zec

ii

pitupero, Confalit autem (emel in hebdomade, id

eft,nonnltràdifferendum cffe,& hac ptoculdübio

1

mens eft Auguftini, Cui quidem ego affentio : && s;

vera eft

u

videtur juftam, ut omnes Concionatores & Con- Poruien

feffarii hocipfumconfulant & proegrent, ut quili- tia , pec-

Fatä nou«

betChriftianus in feptimana femelaccedat.Etenitm

impedi.

i t

nulli neganda eft communio, qui ad hanc velma-

unt cofm,

u

ximus peccator fa volet componere : quin potiüs

tDuhio«

n

adillam animandus eft, Nec enim impedimento

nem,

funtgraviffima peccata , nec relapfus : dummodo

WW-F*

d

horum poeniteat,nec (celus fit continium,neu con-

"

yit

H

ftitutus (itin proxima occafíone peccandi, à qua

g

nolit recedere ; quz faciunt,ut homo in Éatu infe-

d

lice ver(etur, tiec veram agere peenitentiam poffit.

Ébimvetó fiaccideret mibi peccator innume-

u

tis graviffimifque fceleribus cenftridtus.quem in»

telligerem vera duci peenitentia , & propofitum

df

edidi(le virz melioris; confulerem profe&to fin-

if

gu is

&25

Tralfatus VIT. Cap. V.

y l

,g,b(' T

golis Dominicis communicatet. Quód fi Sabbate

j

fequenti tediret eoderti, quo anté, pondere gravas

p

j

ijm

gt

tus péccatorum,videremque,quód pocníteteteum

yul

j

, eümpropofiro emendandi , magis hinc'accendas

Ilmm

a

tem, necommuniotiem femel inceptam relinques

P

Wüb

* tét. Etfi iterumiterümque fie reverteretür, com-

m

tmünbicaretomnino admonerem.

à

g

inim nf

Piiconf. ^ Quód (iquís hanc nimiam effe indulgentians

detio, puter;ob(ecso conftituiat alem ante pedesSalvaro-

ET d

iiupm

ris: Numquid veniam fceleribus ex animo petens

tem tecipiet Chriftas magnoamore, magna pie-

Qutujatwl,

tate? huic (imiles effe ejufdem miniltri tadeamus;

» m

Etenim fi quis lzefus à vipera me accedar, qui the«

m

riacam habeo fanitatis;ego veró nolim eam redde-

mCufl[lfiW'

whucdnt

tefaluti, quod fepius id jam contigerit,nec caverit

ille à morfu ferpentis : nunquid crudelis ego, in-

u u

humunus, barbarus? Sanécrudelior eft , qui pec-

u(«i/t/mi////

éatoti negat animz falutem, lice: id fit poft medi«

at

4

cinà (zpius applicatam.Si hoc minis videarur;quid

lvtl

fibi voluntChrif&i verba cum Petro interroganti,

antenincu

Ml"bols j

uoties peccabit n me frater meus ,E2 dimuttam

ninim j

, ei? reípondit: No» drco tibi n(que fepties, fed use

hmj

que feptnagtes fepties,imo feptingenties, &c.

Ms d

&i s

m of

dentia

'Hic nihil deme prudentiz, quam habere debet

pceaitens

Confeffarius,in procurenda omnium falute, quin

at mol

inducen-

ubi inveteratam videt confuetuidinem peccandi,

dusad e-

t la

aut (celus crebró geminatum;differat fane commue

( qu

nendatio

"nionem, imó & abíolutionem. Sed fiat hoc difcre«

t uf

6em,

t& & prudenter, ut cedatin commodum; non dif-

Áv d

peudium animarum.. Nam fi videt niíti reum, ut

bmüüs&hguüh

fe corrigar,quamvis non omnibus netvis,& ad hoc

Uptrtagy

vidsatur adfperate ; negari non debet medicina,

H uf

Qu ad id confequendunf nop minimam feret o-

. MU'I lllq

conetut

/MPQWI l

,om Centeffarius etiam, 'rluoäd in fe eti;.

cfficete,

R

um

é2t

iil

De. Frequentatione. Mifia.

W

efficete, fic vivat ycenitens,ut communicare fingu-

] MVM

At

"

lisfeptimanis poffit ; & fiteus non fit mortalis de-

lii necin occafione proxima, aut hujus . virtuai

Ws

propofito; nullatenus debes negári. Quodà ver&e

limm

"

"Theologiz regulis non eft alienum, ut multis fun*

W[W(lm

damentis facile probaretur ; fufficiat referre , quie

^

m

n

n

wgjus atatis vir doctus circa hanc materiam fua-

"a

det: Pradens Confeffarsms & (uteo bomsne non ii

t

exquirat divinam aut. ddngelicam puritatem: quez. l.8.

Whmäm

fed fatis eft &.Aþfeb.ääv; u de preteritis babear ju- AeEuchnra,

L

flam acca[atsonem, G. de pra[enti mon hnþu;,g 1n- F'*'i't

i.

juflam delt&ationem, de futnro verbjnffam vo-

U

luntatem»lic fuficientér d i[politus accedet.Ex pofis

st

u05 Cbnfg/[ariu:indimiïdani*d.f abfolutione(ut

Ka

quibabent attritionem dignam,qua affeium pä(:j'—«

nin

catiexclndat, nec ín[orde[eit peccáto publico, esu

rl

jut(candalum ante communioneri aufereudmm

d

fit) poteff incitare ad commmntoné,quamvit (acilé.

vtl

recidant non ex babituali eon[uetmdine, fed prov.

ag

pter extrin[ecas cam[as, qua forté tentant. Habes

Ti

j

enim bomo jus ad medicina Sacramentoru,nt ex».

i

hilaret faciéin oleo,€d pamis cor bominis cófirmet.

Pjrülul';;

hgt

p

.. Adeó, ut difpofitio, que ad (cmel in anno cormn-

municandum fufficit, ad idem fingulis Domini-

d

us

cisfufficiat , modó ad illam fe homo pra»patare ve«

lit. Quod autem ipfe dico, cft, ut Prdicatores &&

T il

u

Confeffarii , quanrum ín fe erít, conentur procu»

rare. , Chiiftiani fe ita difponant ; nec rertendi

d

us

funt fed animandi ; quod pracise volunt SS. Am»

i

Ll

C

Bro[ips & Auguüihus t Qm montueretum quq:idi;; Sugrà in

«Wg

accipere ,non merebirnr pof? anmtm, id cft, d-if'.; boc tradh,. -

j

4

pofitio, qua fufficir,ut quis in anno femel commyue * 4« 51

T ia

nicet , fufficit utquotidie , dummodó ad hanc fe

od

"

€omponat.

Tl

"n

,50"'&

yn

$u

Ballahe VIT. Cay. p

qtu

W

"

j

56 I[

i

d

s'ir;ppoüm igitür ,

quod cuiliber 'Chfi&iam; &

a ,ijfhm !

.. quamvismaximus fit peccatot , c

on(ul;;dcbge k

g

ut fingulis Dominicis frequenter;

n

41

