Chtiftum qua Agnum in pueri-

WI;

j ptimö

von

tiaama

bilem : deindeut. Agnum patienrem itt

Uäïw

Cruce: tertió Agaum jam regnantem in coelo,

i

j

.Erenim infautesac pueros ob atatis tïencritudi-

U

.'W)

nem, morutmq inbocentiam dici Agnos, pratet-

s

uam quod diverforumidiomatü ufus fuerat,teftis

jb

j

W

e(tClemensAlexandriuus], 1. Pedagogi c. 510 quo

erudité oftendit,omnes, qui in veritate verfantut,

Ml

W^

apud D«um pueros effe, etiam ipfum Dei Vetbum

r

L

x

" d

pro nobis hominem fa&unyideoqueà Pracurfor

"

Bbb 4

dici

j

U

730 — Tralfat. V1 Cap. VIIfJ'ExPafzf;if ?yCW

dici Agnum,quonram Scriptura puerosacspfag: n*

*e3 dgnosnominat. Ad ptimam igitur obteftatio- — 0

nem diviniffimi hujus Agui, confidéremas eum u — 402

Agaum parvalum & delicatum , vel. Beatiffimz 'mïi"mw'r

Matris (ugentem ubera, dequeejus pase comsedens — iU

) Regnz, tem Cd iv ejus finn dormientem vel etiam ahis dul

' uiumpW

ciffima quadatu humanitate feíe communicantem, ^ nipl

eiqué fübmififfimo affecta (applicemus , ut noftri

ao d

triifereatur, reform

;

ando aos ad illam "Agni iagis — juniip

nem.quá cam;qua in pueris ineftimplicitatem at-

que innocentiam (eGantes, ex eorum parvulorum ^^ pl

Matib. g, nümero fimus, de quibus (criptum : A.

fueritis, h effiiamini fs

cficenverfs — N

cutt paryuls , nonintrae. | g M

bitís in regne caloru

.

| Arfjonenont

Chitítum veró in ctuce omnia tolerantem íine

ho

vercl^, quandam ctíam induifTc im

aginem Agni,

; emzabota

If'f 35.

teftis eft lacalentusIfaias Pro

pheta: Oblatus efl, —— m

guiaip[e voluit ,ed

zon aperuit os [uum : fichbom — il

vVis ad occifionem ducetur,

6 quafi Agnus coraus r

zondente fe obmutefcet.ln

quem locum cum plari-

[

me,quzÁgno pariter & Chrifto patienti conveni-

n

ant;collegerinr Interptetes,(ummaeorum eft: hoc

! hadimne:

fymbolo adutbbrari fümmamChrifti in tantis Ctu«

tetaun

ciatibus patientiam & maníuetudinem.Quas quo»

- d Pa

que virtotes poterimus humill

ftulare, ja ecindó dicentes

imé à Domino po-

weittdi

L Miferere nobis.

uinro

Chriftum denique in celo

regnantem, defcri-

lp

i Agat nomine & figura;patet

ex Apocalypfi plu- *

Jmrisli

rimisin locis,bi Agnas appare

t, qui figillum ape«

tit; qui impiis irafcicür,

LU

cüjus nuptize venerunt. Et

I

Mpotal.s, c!uigi ém app

atet 24n45a7n occifus , quod non fo» .

iil

um tationeSac:íficii crueati femeloblati inCruces

led etiaxm incrienti, quod quotidie in Miffa offer-

' - Wi

m

tat, debere intelligi, Aureolus, Lyranus, Alcazar

i

-atbi«

| ehis

U

u

^

$n Canopem,eh reliquas partes Miffe. 761

huj

atbitrantut : valde apté & conformtter ad ea, quz

P

dc hoc Sactificio dicebamus c, 5. (üb ipitium. Nifi

&Mæm

ralis cum Andrea Cafarienfi dici quff ocez(nm ,

M

uodin ceelo fervet vulnerum cicatrices , infignia

"u

occifi. Nihil autem accommodatius.quàm utAgno

Vrl

o

jam triumphanti, cui , quia eccifüs eft, data eft

Nity

"

omnis poteftas in ccelo & in terra, tam noftro,

w;mmü

quàm totius Ecclefiz nomine fupplicesd

?camm :

Wäthw

P

Dana nobis pacem.

$. II.

Srp -

De tribus fequentibus Orationibns,

V

vl

N prima pergit Sacerdosinftare proEccleiz pas

Jb um

]

ce. Nec mirum quod uná alterave pacis implo-

fationc non contentus,eam toties repetat ; id enim

t

fit ob praftantiam Pacis, quz, ut vidimus c. 4. $. 2-

d

emnia bonain fe comple&itur , ideoque poft Dci

r'ba'z/'thl [

glotiam non hujus folummmodo Sacrificii,fed ip-

iv

fius etiam Incarnationis, omniumq; przterirorum

N

tlm

|

Chriftilaborum ac paffionum finis príncipalis ex-

ti

immyo

títit, ficatiex Apgelorum Cántico,c. &. $. . nota-

x

bamus. Accedit quod tantum hofpitem excepturí,

vt

haud immerito decjusloco folliciti (epius fimus:

Pfal. ?.

ci

t

tefte autem Scripturá, fald z s ef) $n pace locus tjus,

T d

& alibi, Pacem babete, €$

24 Cof. $e :

pcu: pacis ö' diletlio-

xl

nis etit vobifcum.

- Sequitar oratio pro. remiffione peccatorum &

us Jinté

g

dono períeverantiz , quo Chriftus faciat »osfurs

femper inbürere mandatis, 4 à [e numquam fe-

wm

Wf»ï"

parari permittat, Id enim,ut definitTridentinum,

Seff.ó.e. d

aliunde haberi non poteft, »:/ ab eo qi potens eff,

T if

j

M'

eum qui flat, ff atuere,ut per[eyeranter fler£d eum

qui cadir veflituere.Et quamvis magnum illad do-

'num,4sod cim darum femel fues it , amutti non

g

Mu

I

potefoinfallibiliter obiinendü abíolüta certitudine

A

Bbb 5

kpoi«

.

202. Tralat. VTIT. Cap. VIU«E"MFG?

Wmc

polliceri nnuquam nebis pofiimus ;, 1upplicibus . - "m

Wug. dé. tainen p:ccibus,UtAugu&inus teftatur : ezmereri i.

i gt

if'f."?e"/f Iud à Deo poffamnsatqs profequiturTridentinum

H

si/uin"fmmf

in.divino auxilio [pem [emper firmiffima collocare.

lcni[] hl)loa

'Ctxl.m intertia orátione, quadi pro imccgrä men«

ais a

tis & corporis falute per hujus Sacramenti fump«

teriortuqe

tionem con(equendá fundimus,nihil peculiate ex-

wæmmtn

ponendum occurrar , illud in priori haud fineani-

i

madverfione prztereundum videtur , quod, utà

jgr oonti

peccatis eorumque peents liberemur;Chríltum ob-

al n

teftemur per hoc factofan&tum Cor pus & Sangui-

nem faum,ipíam lytronac pretium noftrz redem-

.Wumurw

igapit

ptíonis ante oculos ponentes, Quo nihil efficacius

fmgint

ad ejus mifericordiam inclinandam. Amat utique,

berdntt

quos.tanto pretio r&demiít, iisque, quos (icamat;

sivaninieet

fuam deeífe miíericordiaru nen finit, Legimus

vcni lr

1n Hierof.

mancipium quoddam ob fua fcelera laqueo addi-

(x:rvzdcnn ]

geregr.

&am, fuiffe à Radzivilto liberatum , quod olim

Mení[e

;-W' w

dept.

centum aureisillud redemi(fet: quid non (peremus,

neq D

à Salvatore noftro , quisos corruptibilibus auro

1, Pet. t.

pmpünm i

& argento nos redemit , (cd pretiofiffimo Sangui-

éonteod

ne füo?.

a

L

L

mjmim

f

De fumptione Corporis Gh;*iþi. :

tit Prinsip:m

Acr'ficium habere feinftarConvivii ,quoä mor.

t d

tales more noftro inftruamus Deo, pro fuacle-

^ ttitipity

meatiaad eam nobifcum familiarítartem fe demit-

tromodo f

*

tenti;notum cft iis,qui vcl mediccriter facras pagí-

oonder

Aldalachl-

nastractazunt.Hinc enim Aitare apud Prophetam,

tvl

*U. 75

AMen[a Donsini dicitur & in Levitico,vidtima Pa-

ELIT

L£vtt,z2.

nis (cti cibus Dei. Ea demq; ob caníam iis folis fa-

fptuyr,

V.25*

erificía conftabant, quz in men(is hominum cffent

Tb vnim

iu honore: cztera veró ut immunda profcribeban-

tur.

1 ilig(

D

*

:9." p

!FM:)

d

in Canenem D veliquas partes Mi $g. 783 :

*

tut, Sed qufa Deus folo affe&a noftro contentus,

:

^

ferculis noftrisnon eget , eacreaturis remittit, &

has faüi veluti loco ad illa confamenda fubftituit , ut

m

"lf

ignem in holocaufto,vel etiamSacerdotes;aliosque .

in pacificis aut expiatoriis vi&timis,

)

Mumgw,

Sacerdos itaque, qui ha&enus ex pane vinoque

Euchariftieo menf;m Deo inftcuxit ; nunc viciflim

dtm]

E

fit Deiconviva: maximi fané Príncipis , ut locum

"

"

Prov, 25

X

habeat monitüm Sapientis ! Quando federie ; ut -

d

AUR

cómedas cum Printipe , diligenter attende, qua

iv

apponuntur ante faciem tuata, idq; dum facit,vit-

dct appofitum Paxers, non vulgarem , fed cae-

5

flem, quipve qui coclorum cutiam pafcar,plenaque ^

aic

—

beatitudine repleat.Huncergo manucapiens, & ,

E

vivam in fe excitans tanti myfterii fidem;non in ex*

N

q

R

terna heerentem fpecie,fed ad interiora velaminis

22

petvadentem : Panens , ingtit , celeflem accí-

g

píato » &9 »omen: Domni invocabo : colorum

d

tetreque. Domini , hinc haud longé diffiri, fed

s

propéinrer digitos füb ejd'(dex,n 'Panis vglamcr?tis :

?

éontenti.

L

.

Invocatautem pii Centurionis

verbis : Damin'c Matah, £.

n

non um dignus , ut intres, C$c. quibus infimi in-

L

"E

ftar, ténuiffimique hominis, qui magnum confpi-

n

ciat Principem virum limen jam áringentem fui

j

m

H

tugurii, demiffiffime atqueex animo fuam profite-

tur indigoitatem. Cumque fciatnullo id Principis

wü*.

í

s

commodo, fedin füi tanrüm giariam fierh beneti-

cium non derre&tans,modum excufat:quippe quod

Iidïü

jf

unico verbo , etíam ab'abfenre ; finecant: Maje-

m

p

yp

ftatis abjectione conferri queat. Ter hae verba

æi-'

j:-ü

reperuntut , ut interea magis expendátur magni-

$5

tudo venientis; . & cam noftra parvitats confera-

KnWL

tur : illius Ornipotentia cum noftra imbecilli-

[

W*w Í

tate

3

( o

264 . "Trafat.VIHI.Ca .VIII.E:gpofiia -

tate t illius Sapientiacum incredibili noft:aftulti»

:a(thvcllwte

t1a: illius Bonitas cum cordis noftci malitia: & (ic

n

"m

magis tam difpar: utrinfque conditione obftupe-

g i

fa&i, tantó cotdatiüs dicamus ; Domin

,

enon [img

dignsus.

Zbusvümmun

ig ii

Porró ad hzc verbaSacerdoQ manuferit pc&ut,

five ad indignitatis fuz conícieütiam teftandam ,

j

five ad (e puoiendum, quod accuratioremiin tanti

lmdvoüm*

Principts adventum. przparationem neglexerit,

ys d

Tum veró hoftiá (ciguat , deprecans ut Corpus

Jv .

Domiai ín zternam vitam animum ipfius cufto-

av

diat ;acle humiliter inclínans, cabitisque fuper l--

W. Wi

tare pofitis, ( uc(ic ihtra aram Sacrificiam con«-

L D

fummetur) ambas hoftiz

; n

xerenter con(umit.

pattes ore egci pit. ; & re-

NT

Sumptá diviná hoftiá , Sacerdos jungit manus,

At

& quieícitaliquantulum in meditatione fan&iffi-.

tni Sacramenti, Ita Ordo Romanus, hand longio-

rem préícribens moram , ut imbecillitati humanz

DIM

| Msl

corí(ulat, & continnationi Miffa. Alioqui quid mi-

nàscoramDeiMajefta:e,& tot beatoramSpirituum

gm'usld

comitaatium ccetu, hic à Sacerdote przítandum;

EL

quàm quod olim vel in unius reverentiam Angeli

1 fignmp

fa&um ab uttoque Tobia , quando illius per(oná

tuilopa

& dignitate compertá , proffrats per borastres

i. Crel

Tab. 12.

vadadumt

in fáctem; benedixerunt Deuri? Qvid autem in-

terea fit mente agitandum , quibus vivz fidei;pro«

, Ayistel

fandz humilitatis, intimiq; amoris actibus vacan-

Ám Á

thbond

dur, (1a tnnc quemque un&ione fpiritus docet.

Ipíe quoque cceleftis Panis vi quadam fua, pié (ü-

pobten

hgorm ]

!u Reg- 14.

mentis mentem illurnipnat ; haud aliter quam Jo-

natha oculos juftatür mel. Ita Difcipulis inveniffe

t : C

legimus , quando in Emaus caftello, vel divinum

LT

hunc panem, ut pluribus Scripturz Interpretibus

. Wiltun

Pla-:

j

j

lW

fn Camneä,ä- rel;'qua; partes Mife, 285 '

:

placet,vel certéalium;qui illius imaginer gereret,

"i

"i

acceperunt; aperti emim [unt oculs eorutm,e4 cog- Lut. 24«

noverunt eur in frailione panis. Sic & hodiere-

Ih þ"lllll.

ligiese communicanribus oculi fidei panduntur,

nj

quibusDominum agnofcant; nunc ut regem fuüper

n

Sion conftitutum, Redemptorem , Monatcham

BWMQ

Oibis potentiffimum : nunc utMediatorem,Spon-

muing,

fum,gAdvocatum,PaRoum,Do&orcm:Sol pitatoe

ïmm

rem ; aliquando ut Lucem mundi;Viam, Veritatem

&'W'N

& vitam: aliquando aliis modis.Simul divino igne

Vs

cot faceenditur;ut illuftrationi mentis affc&tus ref-

$, Botta"v.

CA r

pondeat, $i Serephico Doé&tori, uti par eft, credi-

de Prep,

tht

mue, nullam tefc&ionem fpiritualem poft Com-

Miff c.M.

i

"

sunionem fentite, /guzm e/f [jirittalis infirmi-

satisyel mortis : lgnem pofuiflssn finu,€$ non [en-

hi !

tii calorem ymelán ore,€8 non fentis dulcedinem.

Mmbss

s. IV.

z

De [(umptione Sanguinis Chrift. —

euitut

Q Atis conftat, non poffe nos Deopatesunquam

lii

gratiasreferre : non folüm propter beneficio-

k

st

rum ejus magnitudinem ; fed eriam quod exhibere

fe gratum pro beneficiis divinis ficuti novum vire

a

tutis eft opus, ita novum Deidonum beneficiumq;

1 d

r d

exifta. Crefcunt igitur nomina apud Deum con«

p

tta&ta,dum ea conamur diffolvere,& ubi bencficiis

W.

acceptis refpondere gratitudine nitimur : hocip-

i

p

gi

füm faltem preterimus, qüod in ea voluntate, fi

rc&a honeítaq; fuetit, nobis Deus largitur. Quod

p

probé fciens R egiusVates, cum przclara beneficia

y$.

in gentem Hebrzorum à Deo collata commemo-

ii

Iwu

raflet : Confiteantur, inquit, Domsino mericor« Pft:l; d-

um

h (

diaejus , €d mirabsliaejus filius bomiuum. Vox

W

fonat,

p

'Wf:jitcantnr apud do&tos Interpretes idero !

j

quod

VMMMW)C

.76? Tracfat. VITI. Cap.VIHI. Expaj;'tio i

qued laudent, celebrent , gratias agant. Propheta

jeliandt

igituralium gratitudiots modum impoffibilerh ag-

g ln

noícens, Dei mifexationes, beneficiaque invitar,ut

mrollc&llh 9"

slineitan

ipfapro fefe gratiatum officium obeant;pro prioti-

v

bus fequentia ; pro veteribus nova, atque ca tan»

dem, quz poftremo datafunt loco

jin

feinüuüï

y

, Ptoleipüs eo

Tünunere perfungantut.

meejM&;m

Huc refpiciensEccle

fia, Sacerdoti; Gumquäm*,

gymgindi

deralot

jam fané quàm maximé ad gratitudinem obligato;

fimilem ejus modum prefcribie: ut, cüm neíciat,

df

quid pro pretiofiffimo Chrifti Cerpore , nonío-

p

Jüm in Sactificiutn, fed etíam in cibum (ibi dato.in

uxqaad[mnöü

gratiarum actionem Deo teddat;paris valoris offe-

vtl

rat Sanguinem: hic veró cüm aliud vicatium fui

lo [piximlm

'donum &,zquale non habeat; velàtr pro-feipfo

ob peman

confiteatut Deo, füoq; pretio infinitam ejusmife«

xdélumam: l

nibuieptt

ricordiam ac bonitatem commendans,majori eam

clamore in coelum, quàm Abeli fanguis vindi&tam

ginbuilim

sv

extollat. In quem fentum facile aptabitur,quod in-

As

terim'ex hymno Davidico à Sacerdote reciratur *

P/al. 1t».

Quid retribuam Domino pyo omnibut;quavetvie

ial Q

n* o

buit mibi ? Calicem falutaris 4ccip

7AT Y [2 n)a:

meu Dominiinvocabo.

tegans Deom

tempelcib

ml. .

C Additir verficulus. ex alio- Pfalmo : Landans

3nvocabo Domini, &* ab inimicis neeis [alvus eyo.

farizm ; U

'Cujus poftrema parre explicatur fingularis hujus

D TY

Sanguinis virtusqua dzmones czteros; fpiritales

hoftes procul fugat: non eotantüm niomine,quod

Doyfremg

fit ChriftiSanguis;fed etiam quod partam inCruce

C

Onfumptc

Pfal- 22»

de tifdem vi&toriam, modo (epíus di&o reprefen-

Quod con

tet. Ita olim 4 Davide predi&tum : Paraffi iz con-

r rerdo,

[pettu meo men[am advtrfuseos , qui tribalant

Ra of

z5e , & in Agni Pafchalis Sangnine adurobratam,

AU0 genye

[ibato d

E&'Odo( I$,

quo tin&os poftes peicuffor Angelus przte

' Simi-

m fcül

Qn l

2n Canonem,C veliquas partes Miffe. 767

f

i

"ais

Sirilitandern ritu; formulaque , quibus Chrifti

W.

Corpus , fümitarejus Sanguis: in unum jam Cali-

* c

hg

cem colle&us , qui perzot tamque acerba vulnera

i

pro falute noftra in Paffione profluxit. Rogare De-

iL*

um: potcm Saccrdos ut cam hoc Sangume poten-

M'WML

tiffiné infe influat divinus amor:ex quo füum quo-

qus pro ejuídem honore ahquando fandat San-

Mdn

uínemyaut alium cert&Calicem,quem divina pro-

u

I

videntia mi(cucnr, quantumvis amarum , proim-

Utiyg

pnf imé exhaurtiar.

J TR

u

Sequunjur duæOratuones,quarum primá pcutur,

itciinis:

ut4vod fecundàm fpecies erecorporeo fmnimaus;

At

hs

purá mente recipiamus , quoad gratiam & ada-

m dlitgi

lios fpitituales effe&us : alteráutdona acceptain

r

nobis permaneaut, & novum incrementum quo-

od

tidié fumant. Idqbe a4Parendo intimis anima yif-

VAU

ipa]

ceribus (ive potentiis: nimirum fanctis íemper co-

gitationibus illuminando intelle&um, piisaffe&ti-

fjin

d

bus voluntatemaccendendo, memoriam denique

n

ii

divinorum beneficiorum perennitecordatione oc-

yelt t

cupando. Curaque hic fintatur Sacerdotalis Com-

MWle'

mun'o, opufculo quoque prafenti finem impono,

regans Deum oratione , quam oft . Communio-

unm A'

nem praícribit Ecclefia, Dominica tertía poft Epi-

phaniam : Uz qwos tantis largitur uti myfleriis ,

/

dl

g

affeBibus nos eorum veraciter aptare dignetur,

$. V.

p

p

Depoflrema Miffapartepofd Communionem.

FMW

:

Onfumpto Sacrificio,digitisq ad Sacramenti,

gt

C

quod contigernnt, reverentiam ablutis,rever-

g

titur Sacerdosad Altatis cornu,ubi Miffam incho-

g

M

avit:ut fi gmficcrut,Evanvehcam Veritatem ad Já-

wm,a"ï

daorum gentem, unde primüm prodiir, üb mun-

,;'-[:(*lf'

h?

difinem redfturam. Arque hic: recitato veríu &

Jl

* Ccc

Col-

1

IN

| aC

'Tmägm:, Pl Cap, FH2

Colle&à uná vel pluribus.Deum meritó laudat probeneäcih.

dj i

ts il

quaz in iplum & populum ex prafenti Sacrificio emanarunt,

"Tum Deo comite,quem confactá falutatione Dez2/a5 vo-

«';mollttïiou*l'

bifcusm , apprecatur, populum dimittit. Quod feftivis diebus

facit verbis expreffis, dieendo ; 1e, Mif eff, id elt, Ite, di -

]

; sniffio concediur. Mzffs nim , fi vim vocis [pe&temus, d&

: VeteLdoh

fignificat, quod zzzffie, quemadmodum apud Ter:ullianum

& Cyprianum rezi(fa idem fonat, quod remiffio. Alis verà

d mkäow

: märmimüh***

diebus tacite id facit, loco priotisformulz dicendo : Bene-

dicamus Domtpo, Vandem ante mediurb Altaris inclinatus

N

il

Sacrificium jam peractum Deo commendat, populoque di-

miffo benedictionem imperrr.

i

df

Similem miüion:mlkg )qsapudGehti!es ufürpatam per

n.ï,mmexp(u

'vocem 1Jizet, hoe e(t,ire liceuquam Przco peradtis (acrifi-

lo ld

ciis acclamabart. Sed alriori meute Cbriftiani, in hitce ritis

odf

bus,ad Chriftum refpiciunt : vel(ai$ ultimó benedicentem

1tprocde

Eue. 22

& adícendenrem n ceejum, vel inextremo Judicio benedi-

ETUST,

&utum eledlis, eosque in domurmPatris fui ad eternas man«

Ml eqi

Taan.t4.,

fiones dimillürum.:

ul m

fbriluciae

Finitá Mifiá recitatur: Znztiusn Evangelià feeundiim Io-

anuem : quod aureis literis conícribendum, & pet omnes

^ if o

lmminis,

EKeclefias 1n lociseminentiffimis proponendum effe , haud

jmmeritóà cenfuerunt graviffimi Authores, quos refert,taci-

Ninyatm

b ie. d Ci-

teq; approbat D. Auguítinus, Ncc quidquam Sacerdoti in

li,

i. d. 29

0€ articulo convenientiüs, quo [ ut'ex Medicorám judicio

v Todordl

[X

verifimile fit] nondum perfe&e confümptisfpecicbus, Do-

minum fum adhuc tealiter przfenteca. in viíceribus geftat.

T

In prima enim Evangelii parte agnofcere poteft, quancus fit

EL

Hofpes, quem fub vilibus panis, viniq; involucris larentera

1 &mxr&ugufh

(ufcepit,nempe Veréuzs sxernum Dei Patrís, ger quod em-

[ TT

55a fAGIA fant,quod eft fós omnisita quod cftMundi Lux.

f

pibc(ni

Inaltera parte opportanée expendet infinitam ejus Clemen-

ii

tiam & Benigaitarem, qua non in Mundum tantam, fed in

Vibl

atuimam quoque fuam venire haud dedignatur;uc cara vivi-

(inctn,

ficetiilluminer, donetqi poteftate f/jum. De: fiers.Vidcat tau

n6 r

men,nurm infe forfan habcat locum;quod deMundoe queri-

Ptliaiopen

r Evangelifta ; /n 2undo erat, & mundus per ipfum fa-

Áibdbitei

Jean, t.

&us efl, ei» mundus eum non cognowit. In proprin venit,

firitiln d

£5 fus eum non receperunt.An ultimis denique verbisatten-

Rüctyruys

dat, num proglorza Ünigetit; calem Holfpitem tra&er,ea-

EC

que cogirationcab Altaridiícedens , Dcum toget, ut in fe

Á ch'-ü,q.ui(

qüoque impleatut , qued ja codem Capite ab Evang.lifta

u

-

1 'hngi

à

"Mp

d

P

in Caämein, E

e)t'ätld: partes .Mæ. 769

Mtpe,

fubjicirur, de plenitudzne ejts mtot «amnes accepimta ; (l

$«

Xmlä&

deatq; ex hac plenitudine tur aliàs femper, rum prefertim

Ws

t

M

in rccolic&tione po Miflam ubertim haurire,

uj

^

"

ii

$. VI.

Ritty

Moniiso od Lefferem. .

V

[

H

Icrete Le&or , de prudenria tua confido, haud fore, u

L

[.,)

Vubys

perle&to hoc Libello, in primo flatim Sacrificio omni-

um meminifle, caq; ad praxim revocare contendas.Sie cnim

J

non colliceres attentionem, fed confüpdetes : nec pictatem

Bs

x

nurrites, (ed füffocares, Paulatim & per parteseundum, Hoe

lr a

dieante factificandum ex uno Capite unumalterumve para-

graphum expende, eiq; mentcm & affcétam accommoda ;

Es dpim

eundem cras & pcrendie rcpete , donec cnra & (tadium in

mu»:;.-xi.

cenfuerudinem tranícat, T'am vetó fimili podo ad fcquen-

i!!l'.l!v."f-"-

tes procede : fic enim fiet, ut nulla tandee divioiffimi ht«

1t

A:

A

GC

jus Officii pars fuá pictate carcat ; qua camen nec ribi mo-

-

ia

leftiam; ueque iis, qua runc dicenda agendaque Occurrupt,

ullam remoram creerc, Nihil humana mente facilius, nihil

j d

fubtilius círca ea; quibus affüevic : in i& oculi in quamvis

T d

fe infiauat negotiorum molem, fuamque citca corpora iub-

t

flantiam imitara, fine ullo obice fenfüque pervadir,

j

P

H

Nolim praterea, ut,fialiis con(ideratioaibus piis affc&ti-

busq; aflueveris, in Libelli hujasgratiam quidpiam immu

k ; 'mv

T

i

tes, T ua forté funr mceliora in codem contentis

sutq; in pau-

n

rtleyidenté .

l. 2. ff.de

€isconcedantquod in lcgibus monentTurifoc

"

fi.

rl

efieutslstatem debere,ut recedatur abao

j

qued du 4-

: CQ,

quum vifum effydeg

d

in morjbus fervandum Ut enim pru-

A

denier 'Augu(iinus:Ca

nfeetuginis mutatio,quam-vik tütsls- p ts

at

Vate ad Itroet,nouitate £ame

perturbat. Ad ilios ecgo pizeci-

1 esti

P

puchoc Opu(culum dirigitur , qui vel recenter Sacerdotio

initiantur,vel nondum cerram ali

"t

quatp rationé ioteriusillud *

j

ac fpiritualeSaccificid cgm ex

tetiori conjunpeudi inivernt.

r d

i

Quin etiam hos ipfos nolim adeo ip prztentibus acquief-

T

! d

cexe, ut ülcerius non (tudeanr, aliorum lectione vel propriá

Á

» d

meditatione proficere. Abfitenim,ur devarionis tantoSacri».

j

u

'J",

ficio debita (ummá me acigiffe exiflimem:vix minimá cjus

parcieulam delibavi, Exencpla folitm d«di piori quorumd&:

M

L

jir

conceprüum & iffe&unm : quz,ut eftin proverbio fuam re-

gulama nop adzquant Deniq; ficubi im prüdebsa veritate ab.

m

Ó

j Mm

4*

erravero;quicunig; esLeGor, errorédece:lubeniiffimé cor-

i

jjas

*

perpetnó devindiffimü profitebor,

"

rigä,,mcq;fufï difcipulü

CC 4

P!u

INPEX

3

a

a

E

d

71

SOTNES

L

pirit

m

— st

g

»

Y

ä

QRESRPAD U Dd

' j nl

LN DLE X

Jjb

i.

RERUM MEMORABILIUM,

h iuüu h

, (&æ in hoc Libro gontxinï,:qncurj.

MMA!

A.

)

H

^. nf

Aarbn,

"iron interomnesI[raelitas elefb us eflSacerdos.P.15

fudnbad&

4

Placayit Dei irarh[kvient:m,ua*. Inilum E$ Moj-.

fen ,quia Sacerdotesgraviter Dess asimaduvertit,

^^ dlwtn

um

213. & 214. Qna faerit ejtis culpa ad aquas contr adi-

1172

&lionis, 2)4. Ili imputata eff populi idololatria.

n h

Abbas.

»

*

/

"bbas I[aac , ne Sacerdos fieret, fe abfcondit, 98. ALb

.1]

u

Theodorus noluit offcium diaconatus exercere. 98. 99.

7

436

dtinc

"Algatbanis zäbbatx': di&ium notabile.

*

Abfolutio.

vidi

,Qgt)mw's S«terdos enu

ntitt yerba, Chriflus tamen ab-

bunin

folvit, 225. & feq.

L ef-

*

"Abfoluttonis facraæentæli: mir

1;28

mg

f:&z: $

5

Mf

- Abufus.

A5an[us 4 con [netndines depravata firmantur diffimula-

tione € favore Pralatorum, 297 «dbtifus, qui ve,/f circa

/

"m

nitorem Ecclefía , tolli pateft.

344

v s

Adam,

í

nj

pro-

Ejus (celere-omnes [untvei, 244.. -1dam €$ Salomon

p 80

2 ,

priaomnium verum natur alitum cognouerumt,

427

H

Admiratio.

: Dieg

Per admirationem bomines coperunt p

bilofphari » 373

(it h;

Admirationem exitat , in pluribus tamparvum eje —

excitat

dj 7']

frutium ex SS./Schqmmta ; 372 Majorem

admi-

N

SUL

GNND EX RERUM,

3 i

admirationem $5 Sacramentnm , [i penitiss confides

« Fenr,

ibid.

Admirabile.

]

hN

n

AAdmirabilis eff unia Chrifficum retipieute SS, Sacramen-

"WU

I

ium,58. Admirabile verbum e[f : n me manet,

& ego

du

in illo, 9. ZAZagis admirabile eft. Chriflum Sac

erd0ti ?

Wacad.

quàm Matri parert, 67.

"Admirabile :ü. primum nomen

Chrifít,

376

Admonitio.

tdelay

fudub fzd Sacerdotes, 217. & Íeq. /41ia ad C'anfe]fario.;'. 445

t

!

Advertentia,

par u

"dduertentia ad dionendum tmnemento in Miffa. 559. ,Item

TT d

ad frequentandam Communionem, 6oo, u

Íque 4o9, . Itzms

n

pro Pradicatorións €$ Confe[fariis,

0. & $22

4Egyptus,

Jl

dIn /"Egyptofas erat Sacerdoti creave R.

J

)

epem Cä* deponeve, 4

Solns Rex €$ Sacerdos ve]fiebatur P

"Inrpurd, ibid. Sacer-

M

dotum cura tempere fatnis , 6.

Ipforuæ yita qnondams.

spirabilis.

2$

[

M

r u

Ethiopia;

Sacerdotum inæthiopia Vira quondatn tnirabilis, 153. Ne«

:W'M

miniregem e[fe litebat, nifs caterás

Sacerdotibus prami-

neret religione C5 [apientiA,

2

N

AHB&HM

"

"A5 ffeblus terrenign[lum calóremá, aime ïmrumpunt, .

L

, Al

"Affetlus inordinati valdé trapedutent effeiium S5.Sacra«

Ó

menti,389. Mffellus timoris $ amoris conjtgendi fupt,,

P uj

gf

, €3 praparant bené ad Commnnionens,

44

J

Alexander.

j

HBoueravit Dei Sacerdotes, 52 Dedit yation

27

d

M

cHtt boc faceret ;

em xwäilg

$

u

Ya

la

Alleluja qrftd figoificel ;

370

P g

Ccé

p !

Altàe

z

l

INDEX RERUM

777

Altare.

a r

Certum eft effe Altare inEcclefia, 224. Exfirutur id d

folum facrificium, bidem. Sqnaficat mer(am ,in quá

"244

Chriffus cenavst ,

262

: ünbi]

Aman 4 conysvio Regt; mmortem [u'þiit ;

Amicus.

- u

De;u Sacerdotes babet

f

pro maximis amicis , 25.& röq;

at

Chriflus vocat Mos amscas [uos ,74. Utile eft effe ami-

enti Chrifft, y26. & Íeq: Honorabile efl eí, us à Chrís

a

flo amicus vocatur, 523, & laq. Omnenqua fHnt in gr as

«

tia (nnt amici Dei,

:-?I

] l

Afnici;ie eonfirmatur aqualitate.

42j

D! n

Amor,

,

adlii amore, alii timore flefluntur , 194. dmoy máagnus ef

Ál

Aift i

magifler inyentionum, 245.. Amor Dei remedia int.

xit;324. Mufertomnem diffcultatem, 46g. add illush

pud

snflammandum ,efficax erit confideratto eotum , qua

f

Deus pro nobis efl pa(fus,ibid. 44more Deioportet in-

tsl

cendi Saierdotes , cim ab altavi di[cedunt , 65 & 66,

j

d rí-

«dmor ( timor conjungs dfbcn;, (?'Lreqmruntw 4

,.';Ar

?

l

«;lt'«*l

444

D

m relabrandum.

Angelus.

] Ártatr

^. $aterdotes vocantur Adngeli, €4 debent bit fimiles effe 27.

[7/77

Qua fit bujus rei ratio,ibid. & 4/, /» quibus wMlos debe-

E lten?,

ant imitari,q2, vAngelus,id eft, Legatus aut nunttus,

1

| hum

17. foannes Baptifla vocatur ZAngelns , 43. Major re-

Mun'aiþ

yerentiadebetur Sacerdotiquam AAngelo, 46. ZAngelis

bonorieff , quód Sacerdotes vocentur AAngeli,ibid. Ho-

1 dbaij

nor ,quioltm datus ef* Angelis , tramslatus efl ad Sa-

4 r

cerdote , y1. "Angeli fuä AMi[[a d« celo defcendunt, E5

"M [j

reverenter Adfiflunt , 265. Gratias agunt pro benefi-

J pud

ctis. qua n0s ipfi recipsmns,i bid. Ofmdvntur:x noflras

g«i velebramus , neglgentia , 34 Semper mulri [unt

85

m

d. E

[

m

1

INDE X"*R,;E R üM

áp Eca(t/:'ag 313« Sunt n Choro, quando Officium) divi'a

Mi

buth recitatur ,35. Honorant Sacérdoress

j

Auntichrftus.

'x'f*"q/u,a:

JnHferet ex Ecclefia Sacrificium M.

U

L

[

4.22j. Regnumejus

k

dnrabst per tYe$ annos C$ dimideum,

ibid,

l

S. Antonius,

i

Hagzaralia) valde Sace

rdotes 25« Queyebatur

ersens tolerét Azténtionez $n orando,

" guöd þl

i

4

Apoftoli.

L

Quanudoillis Chrifhns dédit SS.Sacrameutum, imperfetli

s

usl

erant ,

622

Arca Teftámenti,

t tranfiret fordaüem,[nblata eff bumeris Sacerdotum,

87. Popula non licebat ad &am accedere ;ibid. Sacer-

ján

lp

dotes (unt uerA Arca Tefl amentiybid. Quanto illa bo.

&ore colebatur,

395. Betbfamita illam alacves eXcepes

jpi)

finty ibud.

gl:'/n' "n

HÍa Viderant d:fraapeijtam » péflevexati

funt,ibid. Cor Sacerdorss elb drca Teflamenti,g$, Dos

a

mum illam,inqua

É

1l fu/:mt, Salomon "ume;mbamf,

T iW

$06;

r

Ariftoteles judicabat neceffarium

ad Rempnabl. cou[evrvandam.-

effe muau:ï&';':c.frdamle

Attaxerxes: genzilis Sacer

gt

tiibuto exezit.

40:9:0:1' 'vq/de bonorayity C$

[

N

i

p

Áífueri Palatinm non erat licitum

bus induebatur:

('ntfaft i(/i » QUi vili-

j

E

Aftutia E[/au non prevalnuit cantra fimplicitatem Jaco

MW W j

thenz;

b

!)b

gllm'

"dthenis ómnes Judicés erant Saeevdates ; 4« Sacerdotas

g )

Ztbenienfés maguá virtute vivebant inff ay Eyemitae

d

MW

)

ymiiy3. 'Ubeffeut ca]li - potum (nmebant ,ad reffin«

il

£&Hendum ardérem libidinis. -

ibid,

j

jl à

Artentio,

p

Ef necefaria ad resutándum Offiium diviäkä,33a. Ti«

Wlll,li

Gec a

plitter

INDEX RER UM

pliciter poref? baberi, 346. Que fit mettor, 347. Genti-

| TLT

Jeserant valde attenti, ciem [acrificarent, 47o.In Athif-

fa debet baberi attentio eorum,qua dicuntur € finnt,

m

! "agg. ÀNom eft credibile majerem baberi attentionem ,

Mf

eum Miffa acceleratur;298. Exercitio opss ad procu-

-

vandam attentionem in Mifa,

299

j

Avaritiaregzat bac etate, 158. Cafhigatur 4 Deosn Eccle-

frafscis, cim gravantur mribato, 165 Qued fint ayari,

ürijlh,in

156

efh dignum vituper atioue ,

] gi

Auctoritas.

DT

N

Sacerdbte: anüloritatem [uam tneri debent , i$. Omnis

auloritasqne delata ef Sacerdotibus autiquisuma g ia

propria efl Evangelicis , 227. "Anitoritas Sacerdotum

nj

nulli SanBorum veterum conce[Ja, yo, Magna efl an-

"m

&oritas,quam babet Sacerdos in altari, 33. & feq. Ne-

Bc!hfzf

ceffe efd , ut conervetur anttoritas Ecclefie; 331. C hri-

[//

Belj

flus omnem [nam autloritatem: quoad botpines judi-

candos Sacerdotibus contnlit, 425. & leq- "Autloritas

NU

Ecclefraflicornm [piritnalis effe debet dsver[a a facu-

[

106

larium.

n

S. Auguftinus,

l

u

VAdmirabatur myflerium Incarnation

35 55- C;oäqueri-

tur de bis,qui procurant, ut Mi[a brevis fit;g03. Pec-

Iu

442

fl imabat.

Wi

cata levf'n TAf d.

- Avila.

iso Sacerdotum.

126

Bontqn

4M. Avilt jt(d:jcium de off

,B.

[

Baltazár.

$5

nterfetli biflorsa.

Iri

BA!MMH': Regis i

Baptifmnus.

Is

B-apti[mæ;: f;r,afmis non remittebat

peceata, yo. Parniten-

In Baptifmo rejiitftr

tia eff Bapti[/mms Laboriofns4.44-

íbid.

bomo meristis Cbrifli ,

162

) C&

S. Bafilius guantes cen[ns ha

butrit in Epifcäpa:u,

ne-

m

INDE)&' RER U M.

&Wä';n-ä;.

Beneficia.

ftwai

Jlla non agno[cerc eft primus gradus ingratitudinit. 27

Beneficiatus.

L

lii

Benejïciafi aut Pa[lores , quomodo fe debeant babere in

w

AMaffa tratbim aut celeriter celebranda, 302. $1 Eccle-

!

333

fía non P'ru'uidmnt de neceJJarite, injufhi [ftnt.

ïm'm'wï

Benedi&tio.

i äl""r

Chr:flo,in quantum ef facrificium Bbenedicit Sacerdos.$3-

]

Qui benedicit, major efh co,cts benedicit, z. Benedi-

&iones Leilionum brewes funt , €4 devora afpiratio-

nibs n

»€5.

354

tinun

Benighitas.

ii

Benignitas &* patientia Dei , nos invitat ád panitenti-

fq. ]Wi

ATH ,

361

l

Bethfamitz receperunt alaeres AArcam Teflamenti , 295.

[513'2.'""""'

uia difcoopertam viderunt, puuiti (nnt pefto- Abid,

m ii

314

Bethel, i eff , domws Deisvocabatur aute Luz.a.

n

S, Berpardus fevere loquitur de cenfibus Kcclefiafliciss

p

166, Reprebendtit prodigalitatem Eccle[iaflicorum,83.

Invebitur in illos, qui indignä munus Sacerdotale ob-

ennt ,

196

i.

Bona Ecclefiaftica.

r

L d

H"mï. ]

Desflis f8ritla vatio petetur,itg. Divifa ft(erm f»q

zHor partei ,

146

Bona fpiritualia.

i-

p

Bonum [Firituale proprium praferri debet bonis prox

?:.

A

308

Bonitas.

256

Proprium €$ xatur ale eff Lonitati fe diffandere.

T d

Bruta »sajori ducuntur gratuudime quam þaminc:. 6«

il

C

j

"]

5

A

241

' ;ffa gelzöratur.*

T d

: CzEna Chrifé realiter;

y

"]

Cce 5

Czic..

n

P j

Czremoniz.

( n

. &S&elemnes & mylHeriofa [unt caremouia , in cqn]:afætimg

'ym (

m lp

Sa.erdotwm, i. Qua fervata [unt in primis, digsita-

tem Sacerdottioffendtnt. 72. & 73 /.th.mre d&mon va-

"n

dnerit bonorari caremoniis externis, 279.45 leg,e veter£

ia

plarimas Deus ad [nutmmeultum voluut adluberi , 280,

j

Quas nuni habemus , 4 Chriflo €3 "Apoflolis dumanae

m,F*

runt ,ibid. Ceremonia ad Dei culttm [peitautes non

qniet

patuit quilibet inuemire, 281 Qoieunque errar in M;[-

[j

prin

[4, ut vinius efl peccatum vesiale282. Dollrina Tbeo-

lagorum ctréa caremonias Mofe 28 3- Gravis pena (La-

lum 4

W

tutur us qui errant in caremonits, 205 &cieq. Lan-

dat Demns .eos q^t [ervant caremonias, 266. Caremonie

"

Ecelefíe nobisores [unt antiquis, 287. 4n Regum pr.:lq-,

HB uagna caremonit, 290. Caremonia $n Maja (umt

D

atlus latría,204. Caremonian

a[ant irreve-

a

yhi

TERLIAP.

eg/g&g t4

uhà

ibid,

Calix,-

z

difr

p

Calix & Patena.quibus ufus eff Chriflus, quo [oco fint, 75

Calix,quem in Msfa con

II

fecramns , 7tfo,qua idem [it

eum calice Chrüfs.

242

Vlry'

Captivare.

n

gu?mw& 1nteletius in

rebus fidei cap

tiyandus.

402

,4"!

Catitas,

1

t

Quorumeunque Beatorum CATILAL perfeäio;f efl maxima

j

1 $C

Totius munds, 260. 4n cbaritate ordo (eruandus. quis,

36y. Quavera eff , opere [e offendit ,272. Chriffi cari-

NT

f&5 porefd emollire corda durilfima: 380. Tanta dtbet e[-

Je Sacerdotts, ut omnium labares f&eos effe arbitretur,

[

128.& leq. Caritas De

tþfzï*d excedi longé charitatem

Mdra

omnium Santlorum.,

269

]

Ca&igatio.

] Gs

Quanto rígore puntat Deus peccata Sacerdotun , 104 G

hij

deq. Hels emm filiss cafhgatne , ob negleilum muans

h

Sacere

l

I"VN' Dy EX RER U M.

Sacer dotale, 35.208, & leq. Den: ca/ix'gat acriter murs

Mil

mura conzra Sacerdotes, 21. fic Cbore, Datban $$ Abi-

WMHJ

