ter tibi offero pro hls,qmbus (àm obhgatus, & pro

nieipío, parentibus meis, fratribus fpiritalibus &c

At minitus

carmalibus, con[ängumcxs meis, amicis, nenefa&o.

sl l:

o rotbatur

ribus, & qul fe meis precibus commendarunr, ini-

lat

muicis & malevolis: & pro his, quibus 1p&a iquam :

mtuh injuriam , aut fcandalum aliquod dedi, Pro

n jeaume

huidcded

tota Ecclefia tua , Pralatis, Pattoribus;. m'm&rxs,

PHO

membris& capmbus tam fpiritalibus, quàm cor-

pomhbus : ac pro.omni ftatu & cox.dmone & ne-

ceffitatibus fpiritualibus & tcmpomhbus proximo-

rum:ac pro ommbus pro quibusrogare foleo &

"I

debeo , & pro quibus merogare dc(idems. Omni-

n

hY

umiftorum rccordarc atque nnfäxcrc 1 Et 0n271um

armm/fantmm -

k

J

Hoc modo magis minufve extendendo m(htüe-

qi

tut, i?:cundl..m opportunltatcm tcmpons Procue

IN

rando, utaffeckus ad qucml ibet inparticulari ex-

tendatur, & ad omnes ommumnecefïimtcs.

b

- AMemento defun&arum.

N Memento (eu commemoratione defunctorü

fic rogabis : Primó, pro illo, autillis, pro quibus

-offertur 14cuf1c1um ut pats debita eis obtingat.

Secun-

!

)

n

/De Confiderat.ad dignb celebr, — $73

Secundó , proanimabus, quibus particulariter

NW m

?

! fam ob(tri&us, quacumque tandem ratione: ut fi-

V

neprimorum damno applicetur his ea pars, quae

x;*qu

u^

applicari poteft ad tollendam obligationem. "Tere

At (»

i

tio, pro pamþus H majoribus & conEmguincis.

4

m

Quarto , pro familiatibus & amicis, benefactori-

EeUdnT

bus & commendatis. Singulatim pro his , quibuf-

Yi

[

,curfa fraternitatem , aut fcedus fpiritale contraxi.

Pa

Quintó, pro otnibus Sacerdotibus & Religio(is «

U ts

n*

i

Potimmüm , quiin meo Ordine , aut familia cen-

z&'il rt:w

fentur. Sextó, pro his, qui in Eccle(iz munere de-

d

Dd

fan&i funt, velut przedicando infidelibus , auc in e«

jufmodi minifteriis occupati,qua ad Eccleftz com-

Ed

modum & falutem animarumiinftituta fünt, Septi-

ammt»;wg:

mó pro iis animabus,qua ab omnibus defertz funt,

n

nec habent interceflorem ; & pro his, quz gravio-

M

i

;l

ribus peenis torquentur , & proillis , quibus

i

I

businftat dies libertatis & redem-

as at

pticïnis.

-s

"4

N

ii

squm

* )

)v

;

A

al

N-

—à

WP us d

p

:7

Q

quim.

w

n

d

ii

a

v

E

«l

)(-

æwwï

C

d

i

[

i

E

«ni

üqlmb'(i, :

T d

ii

m

lal

quia

T

f

/

PMJ

TRA-

w*

p

u

374 ]*

]

Ó

m d 6(

l

-sagt-

f)/m,!usdwf

:

g

29

g

TRACTATUS VII,

j

u

DE FREQUENTATIONE

"

SS. SACRAMENTI,

g, u

UE TAM SACERDOTIBUS,

;mcäüganï;(lïm

s quumd

QUAM LAICIS INCUMBIT. .

;gxgïomDClu

Indigni

-

EE

RiX quo cospi Ícribere hunc hbrum.,

sl

funt no

ä,v

przcipué Tra&tatum .de Miffa, &

:mrähüwuïi [

1.

fuine Sa-

Ts

RT

muluplici ejus excellenua, in oculis

n um d

cerdotis,

aR

.

qui longo

I

fero, aut, ut veriüs loquar, cordi af-

Vaeindgilf

tempore

fixos habeo nonnullos Sacerdotes [fi

laris

tamen illi boc nomine digni cenfentur , | qui ad

lab(ünent.

(4l

tamnobile munus fublimati, quibus thefaurus im-

meníüs concreditus eft, quo facilzipfi ditefcere, a-

liolq; innumetos ditare poflünt , merá negligentiá

od

autob caufas frivolas , feipíostotamque Eccefiam

Dninant;

ingentibus opibus privant , mnltos diesatque heb-

as mécnt

domadas, imó menfes à Miffa defiftendo. Quodq;

vehementer deplorandum eft , nonnulli fünt ita

o cimiti

D

immemores Dei & füi iplorum , munétis (ui atque

Tif u

dignitatis , ut; tanquam laici effent;toto anni cutti-

Ed

culo ab&ineant , càm dicar Apoftolus; Forramur

u l

A Ceor 4 6,

Wt d

Vo5,ne 1n vVaCuum gratians Dei r:vrhian&. Quime

excruciant magis, quàm fi viderem fame perituros,

d'oloquemtm,u

eó,quód nolint ve(ci cibis fibi appofitis,iifq; exqui-

Lturdsici,

ïbl ät ) j tfüï

fitis, per craffiffimam pigritiam nolentes orieos

inferre, nedum admovere, quod iplum àSapiente

Knll"() ill[] l i

Prev.ag.

dicitur: Jdb/condi piger mganszm fuamo [ub a[cella,

lls

b 26.

urpiHima

*

h):; ):d.c!:, [anm applicat cam , qua 1est

.. foret,

"Mi

AU j

1*57414

«

47f

De Frequentatione Miffa:

^V

foret, omniumque- excitaret .commiferationem.

^

Porró majus eft,quod modo dolemus,cüm bonum

j

li

!

praftantiüs amitatur, & perniciofior fames gfa(fc-

tur.Etenim uccefipifcant Sacerdotes & laici;qui híc

m

fummá negligentiá deficiunt;nec fálutis fuz memi-

nerunt , crudeles fibi ipíis quód reculent eum the-

AE

]

fanrum , qui Sanctiffimo Sacramento continetur::

LE

1

[

, utque intelligantquantum inter(itEcclefiz,, & par-

I

ticularis quarumlibet animarum emolumenti,quin

magis;gloriz Dei, de hac materia nonnihil fübjici-

ass

endum efle duxi. Nec bene dicoà meid dictum iti,

mg'xïäm:;,j

"i

hr

MA L.

quia rihil putavi fcribendum,quod non ex San&te-

hu

rum Patrum do&trina tamquam foónte hautiatur.

&

Vix enimaliquid przter eorum

tsl

laturus.

fencentias fum al«

rl

l

JX

dJn

L

T

"

It

'CAPLU-T. I

m

(L

u

Damon conatur i'rnp:dir? frequentatioxem. San-

"Y

dl

&if[imi Sacramenti , quia in eo virtus anima Cï

Q

od

utilitas Ínnoma continetur.,

ll (y

m

ii

o

ZEmon cüm fit infcnfiffïmlus generis liuma-

nihoftis, conatur ei damna maxima , ipfam-

-&u

mï

,que internecionem infq,rrc , tollendo omne id;

DF.W

M

j

ex quo ah"qga polfec. utilitas mentibus obvenire;

T

'quod ut. efficere queat commodiüs, omníi aftu

"

doloque nititur , ut , quantum fieri poffit, impe-

j*

diatur ufus & frequentatio Sacramentoruim ; quo

ubi fit , languefcit animus adeoque debilitatur,

n "

ut nullo alio impulfu aut pralio , fua infirmitate,

J

-

fe dedatinimicis , aut mortem oppetát , eterpüm

jj P

fors moriturus.. Quo in bello hoftis calídiffimus

,,/M W.

* , eadem utitur induftria & ftratagemate , quo dux

Allyrien

JTratfatus VII. Cap. I.

yit

$76

Judüh s.

j

m æ

Aílyriorum contra Judzos Holofernes; qui Be-

j

thulianis velementer infeníus cinixerat obfidio-

H

ul

ne civitatem, Porró ut minóri labore, ac fine ul.

j

la fanguinis effufione eos fibi fübjiceret , quo-

m

,

rumdam confilio , qui terram illam diligenter ve-

ftigarant, hoc vemedium adinvenit. Cum depre.

m

henfi ellent aquedu&us ; quibus. fontes. in ur-

m,bdg, pmml

bem ducebantur , eos juffit difrumpi , ut deficien-

g,

teaquaant morerentur fiti, autfeíe dedere coge-

Mmqsmüm!

rentmr, Ec fàne alteram . füturum erat , nifi auxi-

al at

liante eis Dei. providentia mirabilitez per caftif-

aldatinin d

fimam Jüdith liberati fuiffent. Idem conatur ima-

s t

gnus ille nominis Chriftiani- hoftis , qui cüm íciat

;mx,uuofquiü

Sacramenta. elle . velut aqueductus; per quos: in

ii opr t

mentes noftras aqua caleftis gratiz delcendit: &

"m ámtemdds

fant fontesilli divini, dequibus Ifaias. ZTasrretus

Bæmyqumllia

awiilnzatit

aqnas in gaudio de fontibus Saluatorzss omnem na-

vat operam, & diligcnr.ifïir'nä enitur , ut ponat obi-

at d

cem, quo minüs ad aquas horum fontium acce-

atchriid t

damus. Potiffimum, quia SS. Euchariftiz Sacra-

vytitelnae

mento ipfe Chizitus ommnis fons & plenitudo

hgt

ial

gratiæ continentur, votis viribus incumbit, ut pau-

ciffimis detur aditus ad. nectar. illud divinum.E-

viendtet

nimveró priufquam inftitueretur , fe actiter oppo-

mf;[ dul

füit,caspitque in hominibus depravare voluntatem

altia if

& affe&tum , ac perfuadere nihil d/fc aliud , praeter

At r

vanam quandam pollicitationem, qua omnem ex-

demgü[qm

cederet intelligentiam & veritatem. Hinc eft, ut

MELUM

[oat. 6

Chrfto dicente:Caro mea vere eff cibus, $ fangtt-

t mägiüm

is meus vere eff potussmultum fcandalizati fint:Da-

*5; Qum

rus,inquiunt,ef? bic fermo , €$ quispoteff eum aH-

Jtftajgr,

dire? Alii verointra fe litigabant eftimantes non

, Bttrénegi

tantüm durum,fed etiam fieri'non polfc,quöd dice-

"tf

4

retur: Qmoda potefi bic carsem þmm nobts d

4

:'WMM;

|

W

l

g

Ü

De Frequentatione Miffa.

77

A spanducandum ? Adeoqueid invaluit; tit non fo«

"r

Tf«mm

làm ad judaosineredulos,vérüm etiam ad Difeipus

R

las Chtifti pertingetet;quibus & lecres duia vide«

i

w/nm)k

P

bacut, uide & norinulliab ejus confuétudine receC

fetunt; quaproptef Salvator ii$, qui mánfetant ; die

Nm&mw

Xit: Numquid $ vos vultis abire? quosüt conifite

M i

tnaret i fide, promifit Íe exlos fübiturutn , quein

n

d

l0

ipfiinttüereftitur, & turic creditutos ; quidquid de

TE n

Sanctifimo Sacramento docuiffet;

u m

"r

Ex éadem hac radice , & crudeliffimo bello,

iil

üod detmóon in divinüm hóc Sacraméntum ex«

ts

ciravit , tot herefes , camque vatii etrores dimanae

:&mm,;;;x

tunt , ut toto quáfi mundo luesgraffara fit , & a«

:mmi;,g;

xima femper fuetit difficultas credendi:tunc et-

m.amm

jam cüm veritastatiti myfterii innutne-is tmiracti»

r g

liscomprobata effer, Denique, initante mundi exis

Ri t

tiograviffima omitiiumi erit calamitas, htiius f quo . D24. $itta

ád ufürit |céllacio Sacratmenti. Infaridus erim ille

€12. jus«

:

ï"-':-'?mfm

Vrj

D

1ntef»

Aatichriftus ii id primó & principalwet- i cum-

prekatidd

ul

j

bet; ut &thedio auferat Mitle facrificium;

nZehh SS. -

"v'elu'e,ä

PE.

3 u us

rkll!ï

Danicle.prænuntiatut.,

.Exenitn hereuci Luthetatii , Calvinifta ; céterí« Hareidl

g

x

a

que fatis evideriter oftendunt , dum Ecclefize ad.- oderont ;

verfantur , f& miriifttos effe dzmonurn , quando .

utuit

g us

acfa

WW

quidemita abhorteant ab afa Mitlaz & SS. Sacra-

mentlä

)

u

menti; ut maximo tigofe & immanirate ipfumi

profcribant , iiíque ? regionibus imittant exulacumi

sl

i*

ád quas impía ia dogmata invexerunt, Quod fieri

dzmone tnágiftro clarum eft ; ut impediatur fru-

t

Gs , quem éx frequentauone perceprüri- funt

m d

Chtiftiani quo cibo fí animis. exípolietur ; eun

:

j

k

fane petire neceffutn eft;ac licebit illi dicére : Per - P(al, sut, ;

:

"T af

€u[jUs [(nsa us finun, C arutt CoF moemm, quia üblt-

f

ifüüüd

W]Wm í

(tfi /m eémedere ;lmäm

$

9

Qoe

y

Tratdatus VI1T. Cap. 1.

,

Quoanimoetunt militesut citm verfütisfortf. , /

4)1;

WGH

fimiíque hoftibus confligant( qualesfüntipfide. 7', i

mones,qui carne & mundo comitante bellummo. ^. i

bisidixerüt: qui vel domeftici majora nobis dam-

(

na párturiunit ) quo, inquam, animo erunt milites, //

x

f

:quinullum fibi robur compatant , & integris heb.

iUf

d

domádis atq; menfibus nullo cibo reficiuntur? talis

S$. Sacra- certe deficie: & apt? fatebitur, o£/sse fum comede-

ædhommum!

elux &Cqu

men"um repanemmenuo, panem vcrum,quï de celo lapfus

Vnàt

f»z,.

roburati- virorg dat thundo, qui lolusvere cibus eft animarü,

b a

lonzt. 0.

dequo Chriftus: Caro mea veré e[l cibus , €6 fans

"

us mewuvere ef porsu. lum panem;de quo Pro-

mque Mütm

ia vtt

Pfal. vos. pheta: Panis cor bomints covfirmat, Wum, de quo

a, t

Pfu;. idemalibi: Pazem 44ngelorum manducavit bomo,

vertit Hieronymus , Pazem fortium ; & velut $,

r st

:

(sl

Chryfoft. qui homines eones facit terribiles atque

formidandes demonibus ; unde & Regius Vates in

a i

B/l:2:. alio Palmo: Paraffi sm copfpetlu eo men[am, ad-

Miclckcun

verfus eos,qui tribnlant me , non dicit eumprovi-

ao

1d i, qu:

diffe de (cuto;gladio,hafta;aut ejufmodi armis,qui-

bus fe conttra hoftiü incurfüs tueretur ; fed de men«

uealtyi

fa,qua majorem addit fortitudimem, quàm omnia

ilinch- d

Cyfrian.

ÜBbaep.2,

generaacmorum.GloriofüsDoct.& Mart.Cyprian,

Mvl u)

gaivaliy

lucalent: Er ezem ad boc fiat EnchariflHia, ut po[fit

eccipientibtu c[[e tutela , quos tutos effe contraad-

dbl us

ver[arizm qolumu, munimento Dominica faturi«

um

£atue aymanus. Nam quomodo docemus Cprovoca-

WM,M

smus eos £m confe[fone nominis Chrifhs (anguinem

Bd

fi fundere/fieis militaturis [anguintChrifh dene-

Ton a lss

umajene

ln

gamus? aut quousodo ad martyrti pocnlumsdoneos

QGireg in & f'acimussfi mon eos ad häendqm prins n Écclefía po-

ID $, n

$i. . culum Domini jure coummnicationts admittimus?

lu Qnfutm

Marfil.

Et $. Gregorius: Jnter cetera arma , qua contra

düf",ætu

Lib.7.re»

(w- €s 3&

Priucipems mundi, Deo faveute eonmli , potif-

U Pmp

HIB-

uT

De Frequentatione Miffe, — syp

i

u

M

fimum efl , ut Corpus Domim frequenter acetperes,

t

M

Cüm fciat demon certiffimo hocita effe, in nul-

L'NM

lotantam adhibet diligentiam , quàm ut multiplici

ratione impediat ufam hujus divini Sacramentiz

Wmh

cumque id perficere riequear, quód hzec apud fide-

Q

ng

les Deo invante fit nimiüm inveterata confuetudo,

f

-& altiffimis defixa radicibus [ que apud hzreticos

*mm

nulla et jomni tamen dolo & verfucia nititur di-

HMM

ü

-minuere hanc frequentationem in fingulis , quan-

ia

mm

, .zum pote(t, Unde mihi conftanter períuadeo, il-

ä Clmmih

']um fibi de/maxima. plaudere victoria , quotief-

"

;

cumque aliquem faa aftutia 3communione

abdu-.

uedi( D*mon

z

cit :contrà vehementer indolere, maximeq

crüciatutg

i ánnmat

cruciari, cüm Chriftianos illuc accedentes intue-

ubi cele-

i lnira

tur:prafertim, ubi celebrent Sacerdotes rit& & brantem

aithzciba

condigne. Credo, flammas inferninon tantam il- aut com-

municana

st ln

lipeenam infligere , quantam percipit , cüm videt

tem videt?

ss

'inius Miffze (acrificium efferri. Sicucenim magnis

contra nos torquetur invidie ftimulis; ex una par-

m.,mg"mw

d

-teubi conípicit, quantus Deo honor accreícat,

quantoque inde potiantur gaudio , quanta gloria

d

ducin

u

Sanáiinczlo: exaltera veró parte, quantam Deus

hominibus indulgeat gratiam , quàm vario fru&u

Y Ihk

r

eorumanimz cumulentur; egreícit maxime, & in«

: eredibili rabie accenditur. Unde mirum noneft ; fi

dl

, omnem moveatlapidem, utimpediat id, ex quo

»

"bonumnobis,fibi penam fentit dimanare.

t

Ex ditis inferendum eft , quemadmodum de- Omnei

p

Chiifti .

mon cum íüis minillris fuum effe putat , aut to-

j s

p

&umauferre , fin minüs poteft, impedire ex parte

ervi prgs

u

curent

uíum SS, Sacramenti: fic econtrà quife Dei mini-

frequents -

WMW

'£ros conlficentur, quales Pralati , Pradicatores, tion

em

Confeflarii , ceterique qui in animarum falutem SS. Satrt»

rl

t con. IR€Dti,

; ilicqmbunt, proprium fibi munus exiftimen

92

fulere -

:

-

y I!fl""

$fa. T*aatus VIL, Cap, ].

fulere & procurare frequentationem tanti myfte.

j

»

tii: in hoc enim fanctis Patribus, Ecclefieque Do-

i

€toribus fimiles reddentur * qui omnibus nervis,

j

t

lingua & ftylo idipfüm inculcarunt , quorumque

li

mmAn

teftímonia fuse Henriquez allegat, ac concludits

«

at

Henrig. : Pradicatoris offcium eff generaliter hovtari ad

pb

e,qmt

Àib $.4e

frequentiam communtanis, ut in tnore babent Pa«

Euch.e.53;

ii

tres, Enimveró quód hzc materia gravis fitut be-

n olos

ne confirmetur, fuámque induat au&o:it'gl:em,pro

W n

coníolátione & parznefi Sacerdotum , ominiumq;

gl

eorum, qui hzc lecturi fint, nonnüllas de hac San«

;W,mu W

€torum opiniones & fententias inferemus.

i li Pa

g p

CAPUT IL

ia

bbri/ïw Crebrü CPenixéomnes invitat ad frequen-

nj

tandum. SS, Sacramentumsuec excludit quem-

ssipt

( guam, nec terminum limitemtue circum[eriir,

set, n

4

n

$.

$

m

niz Dontuoc

^ Icrgopriinö?:

fonteaquam hauriamus, ínve,

^V nireerit, quodipfe Dominus auctor ranti Sa-

il o

*

9

vtl

cramenti , nos adhujus frequentationem i

facris Litteris multifariam invitet. In Canticis.cüm

4

uju nv

"Sponfis cacleftis vati fuzIncarriationis myfterium

apíomu

declaraffet, inftituit generale convivium oninibus;

dyndu s

hum

Cant.;. quiingratia effent, dicendo: Comedste amici, $

-

Bibite, E znebriamini charifftmi. ,

quiviu

Chriftus

Piz: atque venerabilis memoriz: Pater Fr.Al-

jnvitat

aorcsCy?dinw

phonfüs Orofco [ cujus corpus etiamuum inté-

ts Cj

2micos,

$. O"b]Z'o

rum atque incorruptum fervatur velut immen-

ttieidel n

fuger .

fus chefaurus Madriti in Collegio- S. Auguftini ]

Vl

in Commentariis füper: Cantica dicit inter reli«

Cant,

n

quas declarationes hunc [ocum «onvenire San-

gno

FUR g

il!llm

i

De FrcqumtatinneiMi'j;." *o $h

mäv ] !RD!

dtiffimo Sacramento, atque eílehac verba Chri-

h »

fti, quibus nos amice & familiariter ad fui com-

t

"

gunionem invitat. Quodque per o cémedste amá-

r

f

ei, E6 bibite, alludat ad verba Caena : 2decípite; C5

H

t

comedit. & ftatim: decspite CÀ bsbite ex to ommes.

L.

'*Vd le

Hunc cibum comedite,qui eftcorpus nieum: hune

T

calicem bibite, qui eft (anguis meus. Atqueampli-

d

3

u$ advertit invitari omnes amicos , qui fcilicet in,

Mïlæ

ratia fünt :folos inimicos excludi , quiin mortali

r

ul

Mj

ctimine verfantur. Verum eft, differentiam efle

TT

M

inter amicos & chariffimos. Quod amici, quamvis

W.'ïwmm

inaliquo , non tamen graviter , deficiant , come-

dere poffint, fructumque ex efu decerpere , licet

H

non tanta plenitudine & abundantia. Sed charif-

fimis dicitut, smebriamini , donec fames faturetur,

dnentisn

majore cert& copia & ubertate : ficut- enim dixi-

d

Trad.4.

mus fuprà, quanto perfectior eft difpofitio in re-

al

cipiente, tantó major & cumulatior fructus per-

cipittr,

;

"

. - Aliud convivium non huic

áadmodum -diflïnii-

i

leidem Dóminus inftruitin libro Proverbiorum?

ubi hzc fcribuntur : Sapiestia. edificavit. [ibi do-

Pro.p.

jgoxi

Sapientia

w

mum , exctdit colummas feptem , immolavit vitli-

zterna dd

pes [tae, mi[etuit nimum , €$ propofuit menjam (u-

panem

as

qim mifit ancsllas (uae,ut vocarent ad arcem:[i qUis (aum &

Q/lparvulw oufngdp adme, ö in/ipnntlbm 10514:4 ng.-lm in;

e[tVenite,comedite panem meum,€À bibite vinum, V*

t

ant SS Do- cypr. L.2

quad mifcui vobis. Qus ad rem declar

u

€tores Cyprianus, Auguftinus, Dionifius

Carthufi« *£3 ZAdug.

vdi

l.l7.deC'i-

anus, cujus fententiam fequemur. Dicit ergo, Sapé-

'vit- £. 2-0/0

; Wa-uü'

'entiaid eft, Verbum ztereumincarnatum,edtf/éd- piouyf, -

y

- it fibi domum, id eft, fanctam Ecclefiam: excidit Carth. fus

iO

-columnas feptem , id efk , (eptem Sacramenta, Et per?rov.e

5

magis precipuo facit men-

Mi

Wa*i

fggciatim tamquam de

t

to»-

! yit

,

$43 Ti*a&?&us YII. Cap, 11.

"m

lut

Gionem de SS. Euchariftiz Sacramento, »fenje i

j

sem füaviffimum atque dulciffimum , & propojwie

je

menfam tegiam & dignam fua Majeftate , unde &

us

[*4m vocavit : »ifit antillas [uas,id eft, predicato-

p

"

ao

WNullus

res& minifttos, non ut timore gentem afficerent,

Wusb

excluditur

fed ad regale palatium menfamque invitareat,.Om-

iwinv&länü

&Deicon- D'€5porro : non tantàm magnates fapientes , opue

vivio.

lentos, Przfettos & Reétores, íed etiam parvu-

jjoos 4

los, paupetes , idiotas , omnes denique nemine

Wzmmw

i puid

exclufo, Étenim verbisadmodum gratiofis & blan-

disinvitat; enire , comedite panem meum , €$ bi-

g

bite vinum,

quod miféus vobis.Magnam habet em-

Quidvelit 5ha

fimsà Panem meurm , divinum, inquam , pa«

hocganá

ia

$2u.

nem, quifoluscontinet faavitatem, divitias, pred-

j

PT

um omnium deliciarim , qua ab homine poffent

i

Pa

optari: qui vert panis meusappellatur, dignus mea

ia

"

amplitudine & magnificentia , ad quem-tantüm

ul d

invito , qui folustam abundantem , pretiofam di-

La

(

.. licatamque menfam inftrait , ut nihil ultrà expeti

,*gm,wbïäü

polTit aut dari, ne quidem de abíoluta Dei potentia,

j d

Paniseft , cui Zachatiasineffe teftatur bonitatem,

MIWMW

Z&cb. ».. pulchritudinem & divitias Dei : Quid eff bonum c-

, o

jut, $ quid pulchrum ejus, mf frumentum eletlo-

EhD[Pm: q

vij. Md a

P&pulum

vt2 C5 vinum germinans virg ines ?

Deus ad.

Porró fi:oculos paullulum retró oonvertamus

odlb

$52n83 o. 2d figuram hujus SS. Sacramenti , ubi populum fu.

biacme

lim invi--

qra du

vivit.

um Deusmaximo affecit beneficio mittens panem

Aaiam vb

deczlo nobilifïi.mum,qui omne delicium omnem-

, que ambrofiam complecteretur, Manna, inquam,

Donins ts

bujus figutamSacramenti, dixit: Ecze egopiuam o«

Id ln

Iml.u/.

bis panem de calo egrediatnr populus , €$ colligat

t conrivm

Qmïdübi vlj

q(u fuffciunt per fingulos die ,ut oninis inedia pel-,-

licebat , folo

tunrhorore,

: anibw id diebus 'R:ptimanz

Sabba«

258 dics

j

LT

De Freque;ztatiane AMiffe.

143

Sabbatho nihil invenie

batur, quia tunc dies erat :

Y

!Wüm,

lj

uietis & non laboris;atque adeó ille,qui pridie ni- ,

Kb

hil collegerat, Sabbatho jejunare cogebatur. Idem.

..

"WQQM

nunc agitur : qui in hujüs vitze hebdomada hoc cz-

]eiti Mannanon vefcuntur, nec proficiunt ex abün»

dantia,quam ipfisDeuslargitur , nequeex amote; .

lls

*

quo ad hoc invitat , in Sabbatho letiriz & quietis

oj

aternz. jejunabunt ejufinodi , tantifque deliciis

t

rivabuntur : tunc enim tempus tranfiit colligendi,

d

adeft verütempus comedendi & fruendieo; quod:

IWMïþ

r

inhujus viFæ feptimana cumularis,

$ 1L

IM, kmvæu

Í

tinias

Ed enim à figura deícendamus ad veritatem, E.

Y ttimy

S

ipfaque verba Chrifti-Salvatoris. In Evange-

!

g i

lioS$. Matthzi epulum generale proponit dicendo:.

Mattb.ir;

It n

Ventte ad me ovanes , qui laboratis $ auerati efiuss

onvivi.

€$ ego refictam vos, Convivium profedtó amabile,

umChrifti

Rn i

x ub

fetivum , verba tam (üavia tam blanda , ut putem. oieres,

d

nullum effe peus adeo faxeum atquo adaman-

uml

tinum, nullam mentem adeó fractam aut debili-

a pv

tatam , quin rurfus animata velit aceedere adta-

Ll

lem hoípitem, qui tanto amore omnes omuino

invitat. Rec auctor libelli,. qui Contemptus Cosiopg.

um

ghs tiutis

w

mundi infcribitur:

Excitant me fan:

& verba ifta fumma pietatis, 4*/4.e.

(b

plena dulcedine , plenaimmenfi amotis, O dulce

faicio

& amicum verbum auribus peccatoris , quod t

;gw

Dominus meus invitas pauperem X mendicum

ad Sacratiffimi Corporis tui comimunionem !

251

tam pia mifericordia ,tam ama-

"Quid (ibi vulthac

/Rü'

bile convivium?

Angeli atque. Archangeli &e-

Whllw

munt hotrore , .San&i corripiuntur facro quodam

d me omnesiNif ii , Do-

d

metu, &tuþdi'ci.s: Venitea

.gne

o 4

)

$44

Tralfatus VTI, Cap, n

y

mine, hoc ipíe dixiifes ,

w,)wi

an

quis fidem cam audacen.

L

uf

baberet? Ni id pracepi

ub

cedere?

,

des, qtlus foret aufus ag.

"i

)H,J

jo

, Gertum igitur eft

[o]

, otnn

M'M"

iem auferriäChriftö»

metum & pufillanimita:

tem , cim tam amice &g.

44"1""'?"'"

familiariter nos invitet,

ao

"

Etenim f attentt exper, -

damus , videtur ille, qu

aties de hac agit myfter

g i pm

fuis verbis conari ,

ut iriertes excitet animos, i

q

s j

fui defiderium ac

cendat.

x

uid enim fibr vult

tam crebra repetitio ,. magnos

tructus fanere his,

ageum p

ui füfcipiunt ; damna illis

» qui negligünt?- Quid.

s pei

JTeas d. ä

bi hec volunt,

Erafum panw vsvus qui da/&gadia

d um

. decelo, qui eft cibusanimarii: Qui manducat bune

Wmmm

paueme, Utvet im eterus m, Et: Qui mandgcat mes

yind i

am carnem , C bibit menum [anguinem,in mema-

v

set,E7 ega.jn

sla : ac plura ejufmodi,nifi quod invi-

prurtod n

tant homine:

—

fiat comm

$, ut hoc recipiant,unde innumera pofz

i

l

oda percipere: Profe&o ex alterà parte

n r

di&

im eft: Aiz 'rna:;ducqwrm's carnem fl bemi«

gitdunt,

w GÀ bibergnis ejus [ auguinem nog babébitis vi«

iarsa

?amin vibir, Nihilinde

intelligas , quàm protus -

ii

frequentandum effe Ss.

Sacramentum, -

d

5$C H

t

Pauwcs.mgsw

tl

]i Nimveró fi. confideremus: nonnulla v

hogianto

quibus de hoc my:

fterio tropice Salvator ufug

Essth, eft

; tepetiemuseuma

petinin, que

/QnV]-

liquando dixiffe , quàd qui.

Qoitii

vium m

am potens op

um atque- deliciarum. prandem

Mp

na cco

inftruxerit ceena

aæq'

m, plurimofque invitarit , femel

rl

iWerumque fama

los emittendo,, qui invitatos vo-

g

€&tent excu(ant

ibus autem fe frivole graviter in«

lp

dignatuse(t

juanda vell

, tulitque fententiam fore,, ut , fiali-

Worntdyw

€nt , numquam admitterentur, Quod

t

Xerribile (ü

v

pplicium e

ft, & clarum argumentum,

D flp

Deum iole(t; fq:xe,

-(i:ccg(&ns adeíle vocaci ctm';

| .Wm&

)

!

[

W*

| De Frequentatione Miffa.

p

L

Wlaä

et hoc exérnüm eos privaturus fit ; ut infrà dice-

b

pür,' Hoc clart per Ifaiam: »ravit Dominus i 1 o ge,

dextera [uay &4 in brachio fortitudinss [ua, fi dede- €.9. $.1.

äïmu

ro tritieum tuttva uItrà cibum inimicts tiits C8 ff bis Ifgi, 62.

Wma

m

lerint filid alieni vinum tusr , $n quo laborafti s

"

-?awn

hü« T

quia, qui cangrqganpi/lud , comédent,£4 laudabunt

3

Donnnum, $ quicomportaut illud, bibent in atrits

fantlie meis. Sunt verba natatu digna, & que ti

Minetere

W

morem meritó ineütiant; Cum jurejurando in-

ribiles,

me'

gratis posnam , gratis przmium Deus conftituit,

At

tlilw ml&

Ttem in Evangelio contra invitatos ; 44wer dico M""l"'öïg

"

vobts, nema virorum illorum y qui wmfi Eent', g

xj Q'l'm

Abtt ccen am meam,

u

"AE

E Convi-

lterüm dixit, à Rege quodam ad filii nuptias in

yrum nu-

V9 g n

vitatos effe quamplurimos, quibus vocandis itera

ptiarum,

Atf

tofervos emifit verbis hifce dulcibus & blandis;

Iöidc"h

L n

Dicite invitatis : Ecce prandzum meum pnram,

"n

l

ganrimei 4 altiliaocci[a funt , €d omniaparata:

A ww

m

venite ad uuptias, Nolentibus auütem venire tri-

TTTE

&em fententiam tulit. -

»biles & claudqs;

: Portóad utrimq; convivium d

pauperes , czcas

& vicis $z compitis precepit voca-

W

ri; qui inftrudtiffimo epulo fruerentur, Ea eft enim

r wüt

benignitas Salvatoris , ut omnes inviter , excludat

st

neminem , quantumvis humilem & abje&um,

zjt

s

' jtod& ipfo opere complevit, übi cum Publicanis

TT

& peccatoribus communiter verfatus ef: Phari-

fieis veró,qui fe religianis &Dei zelo acceníos ven-

ii

ditabanr, id zore ferentibus, cm exiftimarent hóc

indignum fanckitate Chrifti, refpondit ; ANos efPo« Metrh g.

ul

pus valentibus medsco, (ed malé babentibus. Aque

MSWW'

)

Chriftus.

-omne marmur excuffit , dicendo; Aoz veni voca-

i

venit , u£

gt

vejuflas, fed peccatores, Benedicta fint, 6 Domine

invitayet

| d

ordiz tue , qui tanto amore; peccatorei

MWWJ

x;u ) vifcera miferic

9j

iemen-

$$6

Trálfatus V II. Cap. 11 «

yn

clementia. & fuavitate peccatores ample&eäs,«; N

dedï

p

accedere convivium, menfam tuam

cumque tales nos Íjmus, auimosaddis , ut ad hoc

dia

6 Sacramcx;--,

m

torum paícua audeamus.

j m

Sed advertendum à Chrifto vocari 1cos pecea-.

aolb

tofes, quos poenitet f£elerum , quique meliora jam.

MMW

conceperunt. Si enimadhuc obdurati præfumam:(ï

gt

huic epulo accumbere , certi ünt , venenumfores

[ Vt!h(uwm

quod ptæfänïi(fimam»fxt mortem allaturum, ;

$. IV.

;que Wml &

d. Nl

&i intra-

Nde & Dominus , quamvis przcepiffet i-o.

Wm&t:ü]*

Vverat fine

u

cati omnes debiles & claudos, ubi vidit

aifivdemes

véfte nmup-

tialj, puni-

quemdam (ine vefte nuptiali , mandavit, u pedi- -

d

tus eft,

bus manibu(que colligatis mitteretur, in tenebras.

þjusmwfvüm

Matib.i2, eXteriores, Per hanc. tunicam nuptialem intelli-

u

n£etr. 4*

gitur charitas, qua fola operit multitudinem pec-

catorum. Qui hac fuerit indutus, licet miíer eífe

videatur , tutó intret: quippe per illam omnis maz-

iM

n

cula occultatur.

ui veró fine hac ingreílus fue:

rit, procul dubio eidem (upplicio addicetur. Et

gt

us

hae ratione debet intellizi. Nimirum quód in

palatio hujus Regis diriffimi. fuerit aliquod cue

RO

biculum five condave, in quo hec ve&imenta

du nd

muptialia di&ribuebantur omnibus qui erant in-

tl

grelluri , ut decenter ornati accumberent, |1d .

ln hii

omnino dicendum eft : nam videretur injuftuseffe, -

of Veang

eui nudosinvita(fet, & ut tales exterminaflet, Un-

TU

de autem fibi pauperes & mendici. veftes compas

Vr t o

tent nuptiales ? Sed fi itz offerebantur uluró invi-

Wunrítwio

tatis, jam fceluseftintraffe fine vefte nuptiali; &

TM

meritó, quifquis fait, poenas dedir. Sicad prapofi- -

lünt !65 d

tum ; Chriftus ad menfam regiam Sacramenti om-

at qia

ues Pagpc;cs ) zg,rog & peccatores imvitat, Verüm-

J

al

54?

De Freäumt;tian; Miffs.

3

ad portam conclave eft veftium, nemp? Sacramen-

Nj

tumPeenitentiz : in quo fufficienter ornamur vefte

nuptiali,quz eft charitas, Hac circumdati, licetin-

numeris vulneribus morbií(que confe&i fimus,

Wæm

äïm-m

bene & abunde tegimur , & fecuri intrare convivi-

[

um poffumus, neceft , cur ultrà timeamus.

hi

Hac in Evangeliocirca hanc reperi materiam.

lï.i?mm

Quidquid in eo perquetotam Scripturam à me le-

gitur, verba fünt invitationis, quz animent paupe-

H

resatque infirnías, & ab omni pufillanimitate re-

trahant, Neceft, quód directt vel indirett ali-

VR.

quem deterreat: nifi eos, qui charitatis non fuerint

LT

ami&i veftimento. Ultrà, quid San&i de hoc fen-

m»m?-

PU G

ferint,veftigemus, & quam do&trinam ex Evange-

liirac Scripruzz fonte hauferint , infpiciamus.

ngm

ETA

CAPUT IIL

p

Mu

db Mpoffolss nnfr&atam effe con[netudinem , ut

p

fidelus quotidié commwnicarent , qua deinde ali-

n

quot ahnosam-Ecclefia perdmravit.

s w

domip

RIMIEcclefiz Pattes & Magifri , quiimme-

vigid

P

diatet fontibusSalvatoris hauferunt , exque

a: us

ore dicentis arripuerunt do&rinam vitzque in-

ftituta, Apoftoli (unt:- quos Ecclefiz fuz Chrittus

x m n*

d

confituit Vicarios , ut eam abundt inftruerent

El

dehis, quz neceffaria forent ad falutem. Enim-

ulb du

veró, ut hoc fine errore prudenter efficerent , Spi-

zitum mifit veritatis, qui illos fapientiz luce im-

DT ii

gds

plevit, & confirmavitingratia, ne in hujus inftitu-

tione reipub- ullatenus hallucinarentur. At vi-

WMWJ

rejudi-

n

L

dgamps, quid fandtiffimi Do&ores in hac

Carintà

Wltü

ii

f

W(lflf

Traifatus P . Cap, HI.-

i^

«arint: quid de verbis Chrifti , quid denique, càms

p

Ecclefiam ipfi regebänt, faciendum curayerint.

ia

j

Perfevera-

S. Lucasin Actis Aþo&olorum ,ubi miífionem

j

r n

bantfide?- Spiritus fancti ,

& multitudinem Edchum quotidie

pj

Jesin ora-

É

tione &

accreícenrem deleripfiffet , [ modó enim quinque,

i

commui

modo tria millia crediderant | fubjecit de vita in.

nione.

flituto ; Erant autem per[cverantes 1n dotirina

j

mu(mm x

wABor. 3. edpoffolorum , €3 oratiomibus , €d communicatime

fratitonis pants.

.e?li)m »

ao

li

Omnes Sandii & Interpretes Scripturz hic fra-

£ionem panis intelligunt effe communionem SS.

s od

Sacramenti. Ex quo loco alifque,&c hiftoriis Eccle.

oj

t

fiafticis àtis conftat , quamdia vixerunt Apoftoli,

j

quin & aliquot poftannos, fuiffe confüetudinem

y

ire t

fixan in Ecclefia;ut in Miffà quotidit communica-

suhitt r

€a.2.

rent fdeles,Sic etenim ordinatum eft in Canonibus

Aesft.

Apottol. in Liturgia,(euMiffa S. Jacobi,Porró hzc

(4

Commu- coníüetudo cam fan

É

&a;Pia; & ex do&rina Salvato-

TET

nio quoti-'

/

rís , aliquotannos à morte Apoftolorum duravit,

m

dliana

muleis an-

Cujus rei fidem facit Clemens Papa Petri difcipu-

dünyeid

nisduravit lus: & Djonyfius Pauli (ic teftatur : Pt Evange-

€lem.L8. littm CÀ f

acrarum literartum letlionem . qui ad [u-

eonft, A-

mendam EnchavifHam parati on erant.foras smt«

TOEANOS

gv/i. £i18i

alias 20,

tebantur , atque omnibus traditácommunione di-

"Tl

wm,q&

Diony, Wina Sqcerdos gratiasveferens finpr my[lerita im»

Eccl.Hie- ponit. Sanctus veró Anacletus ( quià Petro quintus '

Müluq

v€0ny.c. $.

il

I5 c.Ter-

Ecclefiam in annum 112. gubernavit ) mandat, ut

edia, d

-hac cenfietiido per Canones Apoftolorum ftabi-

t

eonfec,

lita, & eoufqu: confervata, (arta tecta cuftodiatuts

&H»mm

df adeó ut qui nolint communicare, prohibeantürEe-

hr

elefià; verba ejus (unt : Perafta confecratione om-

slmd

Bmdc?

-s Communvcent , quinoluerint EcclefafTtis c-

RU

rere lminibus : fic exim Apoltoli fl'atuerunt , 8

iba

- fanita Romana teuet Ecclefia, Ex S. Hieronymus

eudam

^

4

De trequentatione szlt

$48

JQW

!*W'Em

eciam füa statéid apud Romanos Hifpanofque m z5o., ;5

ufü faiffeaflerit, & S. Auguftinus di

Apol.cont

Wl"&ä

x'zer(ïs idem lo-

dovin, ch

éis teftatut.

ep.ad Lu-

MTQ

Deniq; éertiffimum eft hànc ab Apoftolis con-

cian.Augé

kmd)m

füetudinem profluxiffe, fed ab ipforum morte pau-

l.2, d& fer«

MW&

]i

larim deferbuiffe fervorem illum caritatís; quam- Dom, sm

'nwwm

"visin nonttullis Ecclefiis hic mos , ficut & utriufq;

7800f€,€e

wlg(m

A. €$ fefs

fexus nonnemine , confervatus fit.. Quin hodiein

38.de UEr.

4Ethiopia, latiffimo imperio Presbyteti Joanni$ ; p ej.

Bu

vigetilleperomnes Ecclefiasquemadtodum per- »p;fl.121.

Mi

hibebt hittorizautenticz, multique fide digni, ce- InZEthio-

Qul

Wt

ftes oculáres horum tempotuiti reculerunt.

Ad mi- p'ga adhuc

m

. Viget quo*

n

"nüs Conftat id nullo vetitim przcepto fuiffe , cà

tidiana

M»Mf m

in Jure habeatur : ZVos probibeat diffen[ater cossunio.

^H e. INf

lbt

"manducare pingues terra 3p menfa Domini,

ais

w

£robibeat,

dé cenf-

Kj lr

-CAPUT IV,

diff z.

i'müïs'ämq

mv

Omnes , Santli'enixà commendant [actam cotii«

i

