fi eodem vitio & pejori fortaffis laborent ? cerce

j

yl

andi

aperiant oculos , & temporis videant , ubi collo- P

:

uàm fz-

muw:x ,v1

cent, intervalla: Confiderent, utrum illud ipfum

cularés,

a

tempus, quod tam eft pretiofum , in altere quàm

df y i

dinhoc meliüs poffitimpendi. Ubi veró nilul effe

i

um ve-

/

adeógrave, adc'ö" religiefgqa & vantá dign

T dl

U

]

;J;y&'l"

304

Trallatus I2I, Cap, XF.

$Y

g

M'l.!'d

Inbw — neratione depreliendent (quod fuprà fatis (uperque

!.J'Na q

Traít- « * declaratumeft ; ) tunc aliquando definant parcere

;juf

jl

)

tempori in re ampliffima & fummze utilitatis, cüm

U'ü Pc

in rebus nihili, vanis, iifdemque (zpe vitiofistem.

1 j zdlum a

üs prodigant : ac fateantur meram damonis effe

.;;;am.u nui

vexationem citó eo munere velle perfungi, quod

(äwipuüiaxa u

! ig(ïs proprium & effentiale incumbit,

gt POUuS 0

al d

CAPUT XV.

PE

iïtrkm Sacerdotes uürgm'an 2Miffam debeant,ut

j k PiZ q

j onubxr l

conforment [e audientium -vn!ugta:i, && tádio

affciantur.

s d d

qundoptia

i T nemo Sacerdotum fe excufare poffit ,

[

j

í

iil

:uód fe audientium conformer voluntati,

er

^

]d

H

t

»1 n boc

net£dio afficiantur, ( quzerat adverfariorum ra-

d qwdgmm

( LL EE rcfþondcbitur huic , & radicem expendemus,

P

quaznam fitifta obligatio, quà Sacerdos teneatutr

esdedond

audientium parére voluntati , & Íuam eorum poft-

al

ponere devotioni , quod intellige de mora volun-

at

tatía: nam ea, quz neceflario adhibendaeft , nullo

'me&mxiw.«

modo potei,l omitti áut abbreviari : neque etiam

gl

Miffasintellige, qua vereexttema fünt & exceffi-

lod

va: quippe & hasin publico celebrare imprudc'ij.

E

myceid

tia foret.Sed loquimur de iftis,quz mediocres funt

FOM

& moderatz , quamvis magis ad extremum mor&

Em

quàm brevitatis accedant : de quibus proind& quae

*r.Mqumnempei

fequuntur, intelligenda funt.

7

»

'irndn d

Prafumi

Dico igitur primo

, quód Sacerdos non debeat

72 ag

non debet prafümere oudientes tzdio affici, fi tractim cele-

od

suditOré$ brer & cunctanter: necenirfi temert licet judicare

aum ta- ;

deproximo; hic veró peccat , fitaedio afficiatur

Vitrtitey

d:o iptér^

"6; lls m

effe.

ergo illud nec debet przíumi. (lqöd autem ille

V duf

pccccg clarum c& , quiatzdet ejus rei, qua pe't*fe

Z

A

Qp

De Miffa & ejus Excellentia.

30f

Md

i

bona e(t & laude digna, ut oftendimus. .Ac magis Caf.

bf

Á

id clatà conftat ex eo,quód ille.qui temporis hujus geactd.

us

ufürá putat fe privari, alia die1 10tervalla liberzimé

t nenitfn

nugis & illicitis (zpe abfumat: ezgo vitiosé agit ,

st

: Goj

quód íde uedtum concipiat, ciim nullum cempo-

-

tis tnomentum meliüs umquam collocaturm fit,,

Vif

j

aut collocari poffit ; ergo Sacerdos id non debet

pra(umere : potiüs opinetut, fict ipfc accedit ut

I

Miffam dicac teverenter & tractim;. ita camdem

omnes audituros.

7

Lt je

Dices huic piz opinioni locum non

&lïä, cüm.

DN

idab omnibas fatis aperté dicatur. Agnofco fine

fronte modum , agaoíco & fateor omnem teli-

gionem adeó petditam e(fe & profcriptam, ut ubi

enc v

Q volmul

Sacerdosabfolvit, det Deus , ne priufquam abíel-

t

vat , dicant illi in faciem effe hominem triftem 8z

mmpendtmus

moleftam, quod

que aliàs eum fgcil& fnt cognitu-

ti, Sed ad hoc

i

uecdituat

Dico fecundó: etfi conftetSacetdoti quód audi- . Sacerdos

j

totesob Miffam tatdiorem tzdio & molef(ti sffi-, nonomit-

us

at fuam

ciantur : non tamen idcitco tenetur feftinare , fed. "

dicidui

evotio-

eá quiete & morá petgat, quá Deus dederit fervo-

nem pro4

i

rem pietaris.Hec conclufio obiter attenta;dura vi-. pter audie

V

L.

"

Ü

. debitur & nimis triftis : fed ratione fuaita figitur, entes. — ,

A

D

aürtamquam evidens à Theologis habeatur.S. T ho-.

Y

mas in matería de caritate; ex propofito quaftio-

M**Mw

nem inftituit, De ordine diligendorum ex caríta- 2.2.44.16

n

.qwli

te. Multam hcmpe intereft (cire ; incarítate ordi-

nem quemdam effs , atquealia prz aliis obtinere

1l

ii

ocum, & anteponi debere, fecandüm hoc quod

p

"

2

j

dicit f; ponía Ecclefia, fen aníma fancta : Ordinavit Cant., 2

rdo !R

cnlmmfh

in me caritatem. Ra(olutioautem quam ponit S.

caritate,

iij

Do&or , cujus mentem Thsologi omnes in hoc

A.

n

lub v u

fequuntur, ifta eft: CzmDess fit objetum ac be-

tithdinis

;i

kf g

^

"

306

Trac?am; Ill öa . XF.

g52

titudinis can[a» ipíe quog, magss ac prises. dils-

"l

T

gendus eff ;adeó ut illa, que fpe&ant ad honoreni

m

p

g

eultumq; divinum, ceteris omnibus long? antepo-

nenda fint ; pofDei amoré, (efe ipfe plus amare de-

bethomo quoad animam& ea, qua fpiritalia funts

æ&qu

Wl

plus,inquam;quàm o mpes proximos: & hoc fen-

dPr5, 4.

fu verame(t adagium:Caritas ben? or dinata inci-

pit à feipfo ; indc amare teneturanimas & bonum.

mqmm&lm

g, u

fpirirale proximorum:cui fuccedit amor ergabona

du

corpotis propría & proximorum: in quo liberum

eftalienas proptiis anteponere utilitates; quod ta-

ao

men in bonis fpiritalibus locum non haber. Nam

PRTTAQUUS

dchisait Chriftus,quamvis & fpiritalia effentani-

g

Mctth.lä :

morum:Quid prodeff bomintfi univer[nm mun-

yuieit

r

dum (ucretur , anima veró fue detrim:?etuw

g

pa'tiamr ?

HecT.

heologia cüm (it certiffima, fequitur eti-

ii

am Sacerdotem non re&té fa&urum, fi propter tz«.

garqytit

dium quod auditores patinatur indebité,quodqne

dnanimx

e(texternum quid & corporale , omittat eo modo

Miancemt

celebrare, quem judicat optimum,cüm in hoc cul«

d r

tui divino dewahatur. An ob exiguum proximi

r

damnum , quod adfert ifta moleftia, emolumen-

mobéalet

tum animinegligemus,quod percipitur maximun,.

mudtiln

teverenter & devoté celebrando?

o

TT

Rationis hujus efüicacia magis intelligetur h

Nesioiy

pa&to : Certum eft peccare eum;qui non caftigarit

Vi t

fiveadmoauerit proximü de hac re, quam conje-:

VBMW

&u:a probabili intellgit fore eidem ad falüté men-

lfwnp.mm

tis; quamvis illum putct afficiendum eífa moleftiá

Fatgnogri

ex hoc monito feu corte&tione : bonom enim fpi-

)mmlw

zitale huic fa&idio debet anteponi. Ergo tutpius

Mtaig,

aget ille , qui proptar idem incommodum, quad

T

ietur o*

forté incurzet, proprium fibi damnum pat.

*

miífia-

ii

(

De Miffa c ejus Ex;cellen?iä. E 1

MAULT

miffione ejus rei, que animo poteft magnam utili-

'Wädlm

tatem adferre,quandoquidem fpiritale bonum tibi

'Dmïwlnng:'m

proprium, plutis quàm proxitni debeat aftimati.

LTM

Sed contradicet aliquis, auditores non tarirüm

h qe ii

tzdio affici& faftidire;verue etiá offendi & fcan-

Va hr

dalum fumere : capiunt enito anfam murmuris &

lrl

impatienter ftomachandi,aliorumq; peccatorum:

tunur ebong

adeó ut jam animis incommoda impendeant;qus

us

ürevitentur, confequenter dicendum eft, Sacer-

s ulbem

doti convenire (ingularem füam devotionem pro-

ais gplt

ximis condonara. Hac eft replica, quz in hac dif-

Ttontis N

ficultat« maxime urget ; ad quam

ia

Dico primó, mihi non videri credibile, unde Noneft

r

nec concedendum, quódauditoresicandalum ac- creden-

Áit devimai

um du«

j

cipiant/fi Sacetdos tra&tira celebrer, licet tedio & ,

iteres

moleítià afficiantur ; quod ex hoc facilé colligitur.

fcaudali«

fsf

Nam i eosqui huncSacerdotem tardum fugiunt, zariex

a p

& quetunt magis expediram, fi hos,inquam;pety Miffa targ

Qr6.

jl

cuncteris, uter illorum melius fuo munere funga-

»

tUt

tut, & dicant ex animi religione & conícientia ;

od

procul dubio erit, ut judicent pro illo, quem fugi-

d

untilicet tamen contratium dicerent, profectó fe-

m&&la) W

querentar libidinis (uz affe&tum; cüm illud afferat

ii

dictainen rationisErgo hic verum dabit fcanda-

QX

Jum;aon ifte qui rité & religos? munus fium obit.

5

p

- Verümita fit, & noverit Sacerdes fcandalum

mo fcary

WW

accipi; quid facere tenetur? Refpondco, quam-

dalizen-

gt

vis ÍciatSacerdos,quia moretur;ab audientibus an- tur, noa

,

famatripi murmuris & ftomachandi, ac fimiliam. idcirco

gi

n

g

"

péccatorum;non idcitco definat celsbrare eo mo- *cceleres

do. quem putat optimü, qui conformis füz devo-

cli f

tioni, & maxirmam utilitatem animo eftallarurus,

t 3nl£W "1

u

- Hzc tefponfio dutior videxi poffet,quamreliqua

kmiP i

antedida: fed (j examinpetur;prout füo nitizur fün-

nj

2

damens

f

Ó

MHS Á

]

mmlt

3of

Tiacifatus II. Cap. XyAG.-—

:

W

,hquo

daménto, cétra cít zqué, öc candem Euf"hïs ha

bet vetitatenm. -

4

d

1

p

Woobh;

jh

d Tbotmz,

'S. Thomas, ubi tract

at äe mareria fcandali,þanc

mWim

z.q. 43»

ropriis terminis mover quaftionem :

D

aï'. 7«

Qràm bona [Diritualia frnt propter fcanda-

WJW !

gr.7. i

Ium Wimittenda? & de his ipfis, ut patet, fermo«

gt

pem habemus. Refpouderille cum diftin&ione.Si

00'?0'6-

i aonen

j

fcandalum procedit ex infirmitáte vel ignorantia,

ia

(fi patet mev.g. aliquis malé agere,cüm fallatut :)

EL

proptet hoc bona fpiritualia funt vel occultánda ,

äüm,& qu M

veletíam interdum differenda: ubi periculuto non

suionsm o

ámnhiaer, quoufq; reddita ratióne hujufmodi fcan-

songanlé

- dalim ceffet. Siauté poft redditam rationem fcan-

' dalum duret, jam videtur ex malitia effe , nec €a

giguolé

$ illth

füntomittenda, qu& ad virturis incrementa fpé»

Gant.Unde fifcandalum quod ex eis'oritur,ex ma-

y (/Wüfu gu:

seuillln

litia ptocedit & petverfa libidine, cum velpntim-

du gh(hl/fr

20 pediee buju[mods[piritualia bona,nihilid curan-

—— dumett, nec vel hilam à re optima diícedendum.

iij n

At

Maith.15. Hoc docet Chriftus Difcipulos:interrogantibus e-

nim Adagifler [zis; quia Pbari[ai audito boc ver-

a

g u

"o féandatizati funt ? Relpoudet, Snsste idos, ce*

Ex Chüflüi ; fj5;, ducescecorum. Et genetátim fciebat ille;

ubonadd

do&rina

PRTAMY

'quód þlurcs ex do&rina (uaoffenderentur, & oc-

& miracu*

gt

lis multi

'cafióne atriperent graviüs delinquendi; quod &

ácandalis teftatur : $j »on vens[fetm

€8 locutuseis fuiffem ,

d

titltimm

j 5 peceatum non babeyent , nunc autemiexen[atia-

Van. 15: ^negp won babent de peccato fuo ; additq; pro re ad-

imbib&uopmmm

C Mi

modüm fingolari: Beatuszff, qi non fnerst [can-

Dufoman lpm

J!anh,u.

dalizatus in me's fuetuntenim pauct, qui fcanda-

lum non acceperuntifed nec ideo coficiones,mita-

Syttiipnm

Wdclo

cula aut bona virtutum exempla omifit : càm ta7

menfolaoriffione, omne id damnum potuiffet e-

V lf

E

vitati. Alia efTet ratió in iis tcbus , quz corporales

t

l

| WUHWIIP[

funt,

| 4

De.Miffa cf eiz),c Ekcel!entim E

funt, & ad bogm vel malum indifferentes : pot-

&nudemää

funtnempeille (ine aliquo detrimento omitti, Et

!Mrnäfcw

quamvis ad hoc nemo obligetur,majoris tamen e&

lm

vittutis non facere, ut (candalum proximi vel pu-

1? paffivum evitetur; ficconfulit Apoftolus; cüm

fnirfa

"Ut (

ait:$z efca Jcánd alizat fratrem meumi,non man- v Cor &

lii

ducabo targes in aternum. Übi advertic S. The-

mas in explicatione hujus, Perfettzonistlla abfH-

Vr m

quatllar)

nentiaefe, non netelfitatis. Eculteriüsadvertit ab:

tl

(tinendum fic effe à carpibus , quz fuperfluz effe .

poffünz,& quas fi nen comedam, nihil patiar : fed

'0blpefm£imau

ojllon

hancrationem non militare, ut. abftineam pana

um tl

& vino,quamvis íciam fcandaluim certó oriturum:

multó igitur minds abftinendum erit à predícatio-

mijioeft, t

iincental

ne;à litteratum omiffione, aliiíque rebus fpiritali-

eceiformum

bus & &u&tuofis, quamvis hinc multi offendan-

t 5 quod & factum fuit teftc codem Apottelo :

u ianm

Pradicamus jefumChriflum crucifixum; Judais

hd

ipi lm

quidem [candalum , Gentibus autem flultitiam.

Prebatut

Porró fecundàm hancveram communemque

g

ex di&is

"Tlieologiam, claté videbitur veritas refponionis s conclufie,

sj

g, nl

éertum quippe eft, quod ii qui offenduntur ex eo,

quod Miffa ardiüs abfolvitur, non peccent ex ig-

r

notantia nec ex ínfirmitate , quod exiftiment ma!e

lol

agere Sacetdotem ; quod inde patet, quia nulla ra-

at

tione reddita ipfis atistiet: unde fupervacaneum

d

etit dare rationem ejus rci , dequa talem animo

i

Ambibére opinionem,ut eam perdito affe&u & in-

um .

Veteratà pertinacià numquam íint depofituti ;

,,mgf,?'"';ä

cum omnem fpiriralium: recur amiferint fapo-

yiab

rem; ergo ipforum fcandalum giinimé curandum

€(t; quod fi oftendantur fibi imputent : & fifafti-

duw I ;]'

j erp

diant, aliam Miffam veftigent : fed liocita videat ..

;jf

yillf

Deus,utnullam reperire poffiot, que placeat-om-

"

ij

nþfquc

*

y

"

318 Vyatfatus: III.. Cap. XVJg;

jm

)l

ne(q; Sacerdotes ita fint religiofi & prudentes , ut

officio fao fungantur, ea, qua conveuit, gawitate

"

uf

)

& teverentia , necaftiment allatrantes impios ,

od

quorum clamotibus obedire, eft rem nullam vello

g

terminare.

7

,.W,P[O?WSW

O-AP U-T- XVvl

1 d jv

De bonore & veverventia, qua templis locifque

ggdt

faeratis debetur , ubi fauifimum [acrifici-

j

tss

um efertur.

;mmman[ud"

R o hujas complemento docttinz , qux pbrti;

g d.

4 p

net ad cultum Miffz externum, quo ptincipa-

s quuti

liter faper(unt tra&anda. Unum de reverentia,que

ïü&.ïïlwhmm

: templisloci(que facratis, in quibus MifTe fiunt, de-

ii D

betar. Alterum de manditia & nitore, qui inorna»

ii

mentis, vafis, findonibns , ceteraque Ecclefie fu-

yinanig

pelledtili fetvanduseft, Quz duo hoc ptafertim

bt

tempore omnino curanda funt : quamvis autem

cuh&tis Chriftianis neceffària fint ; maxim& tamen

^g ii

quint

Sacerdotibus & Eccle(iz miniftrís:qui ad hzc ma-

ston dl

Moenbr.1L2. cuto

gis prcisé obligantur , & quibus ea ex officio in«

sss

bunt,cum ut (ervent ipfitum ut curent fervati.

8e offic.

Itadffirmat S, Ambrefius hifce verbis : AMfaximé

as

€421s

udm&vm

Sacerdohi convenit ornare Dei templ& decore con-

;imäou;üw.i*

| 4rHtosut etiam boc ciltu anlaDomini reþlmdm(-

COR

s. I.

ilim

Ecelefias verà & proprió Des domos appellari &

w

Chriftus

e[je.

iil

templum

vocat do

Uaad primum,füfficeret aperire ocalos üdei;&

diriged

ceníiderate eas effe domos Dei : (ic enim in fa-

urzdyrd

£um Pa-

crisfrequenter appellantur, utà Chrifto apud Jo-

tris.

tyirdiiny,

ican. 22,

annem :»olitefaceré domum Patrit mei,domum

wdétylny

Matib, zi "eg0tiationis ; &capndMatthzum ab eodem adfe-

DT

3f4/,6, tuntür yerba Propheta: Donus mea,doms arati',-

r

[ LE

L:

m

Dé Miffa & ejus Extelfe)tiz. p

W&M

onis Vocabitur. Factum vexó, quodin duobus iftis

LU

Evari-gelni locis memoratur, notatu dignum eft &

| i]bmnm ht

magná ad hoc propofitum confidératione ; tanta

Val

enim fuir Chziftimode(tia & manfuetudo ramque

admirabilis,ut in toto vita decuría nulium crimen,

Til

hoc excepo, ptoptiis ipfe manibus caftigarit,cüm

r

plurestamen occaíiones fuiffant oblatz : femel e«

m r

nim ptecipitem dare voluerunr, fz;pitis lapidare ;

fzpiüs calumniis obruerant 5 at nihil de fua bzni»

gnitateaut man(uetudine remifit, & maxima fem-

Ài g

per u(us e(t erga peccatoras benigaitate , adeó ut

:m.quo?m'p.

lt

numquam contta eos argumehtuim dederit ira-

cupdiz , nedum vindickeaur feveritatis; imó re»

aMede

darguit Difcipulos, qui igaem volebant excitati r;, g;

Vr um

in Samatitanos , quód fuiflent tam inhumani, ut

r bta

Chriftum cum fuis prohiberent civitare. N;hil his

o lx padti

omnibuscommotus,cüm primüm Hierofolymam

mquimviumm

intraffet, ubi vidit aliquorum impudentiam;q.. :a.

mopuinnu

templo negotiarí auderent , ( quamvis in jis qua

M'.quia&htcm'

pertinebant ad facrificiorum oblationes : ) tanta

NI

fuit itacundia inlammatus, ut vendentium men-

gnuoutt

fas fübvettens pecuniaque effu(a , addítifque ver-

jevlt: t

bisafperis & vehementibus; étemplo omnes fla-

Dupim

gellando ex pulerit : fetebar nempe hoctam gravi-

d

ter,ut latrones eos effe iacrepitaret : ait enim : Fe-

MaYWb.et,

|

ciflis ilam , (domum meam) fpeluncamlatro:

Dis ejecit

d

num; nectuncíolüra initio przdicationis, fed & vesdentgs

in fine ejufdem;cüm poftridie Palmarum remplum & emen- .

)d

effscingceffas.Qxo facimoreindicavit,quanto fer- tet.

qug

p

- tetur zelo, ut decor & religio domi Íuz fervarerur:

nam,ut diximus,tantum hic indignationE comno,

ntür t

j

tus eft;eaq; fingulati;& itaincipere pradicationem

WIWP y h

voluit & terminare, Quod monet Evangelifta,

f

i

7)

ubi dicit , merporatos fuiífe Di(cigulos ejas,

quod

)P

V 4

[Cfin

yr.WW

312

Tratfatus I!I. Cap., XFI..

p

: Pfal.6s,

fcriptum eft: Zelns douss tua comedit me, 84 oþ—

j mügnm»

probriaexprobrantium tibi cecidevunt [uper me.

(

Adverte porró non folüm Eeclefias noftras vo-

-IJE

^ i

cati domos Dei ea de caufa,qua templum Hierofo-

gois *

lymorum, quod toties & tam abíoluté fic appella-

um

Qyrogm

cür, quia ibieffet Arca Dei , & Deusipfe ibidem

n

colerecut, facrificia offerrentur,orationes petitio-

:

nefque fierent ; fed etiam longé majori proprietate

j d

"

& ob rationem mapis principalem , quz una tem-

YnEcclefia

plis Chriftianis pateft convenire : nimirum quia

us drin

peculiari

idem Deusin his habitet realiter & petfonaliter in

äuodm lo

xatione

Sanctiffimo Sacraménto.in qno períona eft Verbi

r ludbo PW

eft Chri-

gt

divin cju(dgmquc Unigeuiti Filii Dei, magis fin-

Vfius prz-

gulari modo, quàm in cun&is pattibus univerfi :

ens,

f[(lllll]lfmeW

namnon folüm divinitate przfens exfiftit, quá toti

mundo zqualiter per effentiam,;prefentiam & po-

p

tentiam ; fed etiam facratiffima Humanitate Salva-

w

toris,quz in czle trantüm empyreo fedet ad dexte-

m

d

fam Patris , & cadem omnino ma jeftace & gloria

in altari fiftitur , quamvis füb tegumento fpecie-

dfuinidin

rum,Hoc promifitChriftus Difcipulis cüm exple-.

mym«ægmæ»

to redemptionis opete ad Patrem efTet tranfiturus:

Mattb.ult

vi nl

Ecct €go vobifcum [um omnibus duebus

infmtin

conf4mmationem (aculi.

1tifqyue ad

fsv

Miagnum

lt Chri-

: Quod fané privilegium eft zximum populi

gt

Chiiftiani , & uade meritó gloriari poffit. Haber

ftum effe

ts

áticolam

nempe Te(um Dei Filium pro vicino & . velut cive

Tl ueet

Ecclefiz,

in omni Ecclefiaadeó, ut non fit gens tam humilis,

fluiliam

tam abje&ta , in cvjus dítione , fi modó Chriftum

novit;hanc non colat habitationem, & in(tar alio-

Mnrettty

rum incolatuin haberi velit:fi enim duodecim fint,

illoaccedente jam effe tredecim negare non pof-

niditr,

Mieami

fumus: quo beneficioac favore u

Os Gbn voluit ob«

Niqund

"

Q:ci/ngcrc ac dememif

Y

|

Dd)"llk!m

Rem

I

Dé M;f/? e ejus Excellentia, | 212

lf'fmamdu.,æl

. Kem profectó dignam omni eftimatione, dig-

M

nam ampliori reverentia, quàm quá illam nos in-

TM

grati veneramur. Proinde dixi , ut excufemur ab

Vnin fs

hujus plena do&trina & explicatione , fufficere, ut

me'a/u;ääcsppfg

apertis fidei oculis confideremus unumquodque

li Df"!if[c M

templum effe domum Dei, & in fingulis veré &

EU p

perfonaliter Jefum Chriftum Salvatorem exfifte-

Tathtrta

re. Etehim cüm dicitur Mojeftatem ibi effe divi-

AL Cetrattny

nam ;tes cftcitra dubitationem certiffima, ibidem

Ztimm qui

congregatos effe innumeros Angelos , qui palati-

tl

um quoddam vallando exftruant, & Dei Majefta-

In noftris

J ATAES]

tem laudibus profequantur. Sic affirmant com-

templis

liB m

muniter Sancti:G in noftro Breviatio Carthufien-

snultitudo

pitiuned

fi, quodin Ecclefia eft. antiquiffimum , tamquam

Angelo-

zum,

nreilt u

certum hoc prefüpponitur : unde in oratione ad

gandye

Completorium fic precamur : Pifita, quafunims »

Hmziged

Domine,babitationem iflam,E4 Mngeli tui [antli

a d

babitantes 1m eanoi in pace ctiflodiauts & Apos

AMeb. 12

hat

ftolus id videtur afferere adHebraos;ubi dicit:/Voz

i

gt

acce[fiflis ad trattabstem monté, & acce[fibilé 1g-

nemed acceffiflis ad Siom montem €9 civitaté Des

h((xgäisam*ï$*

gdhuudit

véventis,fernfale. caleflem,t4 mnltors milili n«

shnitn d

gelarü frequentiam ; €$ Ecclefiam primitiyorum.

Hoc cüm veré ita fit5 tanràim opus eft aperiamus

:mWï'W

oculos, & expédamusid diligenter; cerré nulla alía

inftru&tione egemus , ut loca facra profequamur

gport

honore & teverentia:xutpote funt domusDei, quas

m wnflhü& "-'

" mnüv!ü]i]b-'

1pfe'gelit, & in quib

us beati f piritus commorantür

D.

[

$.

.

"

jitt;!

JDe bonore 68 veyereutia , quatemplis &* loc

i:fdy-

i

jiaitó /

d

lil

eris debetur , quia antiquitus in magua [imt

3

babita veneratione.

vedet

P

A Ntiquam eft exploratumque,mentem fuiff

fio

Dei, utiis locis, in quibus ipfe effer, aut fe

(:

D

"

V5

aig-

U

7!"!

Ml! !

314

Tratfatus IIf. Cap. XPT.

h

íP

aliquando manifeftaffet,magaus honos haberetür,

jd

Geuef. 29 Yacob fugientemà furore Efau mox ín ericeto dg«

p

d

p

— prehendit:qui foronians vidit(calam , quzà terta.

TU

exlum aíque pertingeretquà Angeli & defcende«

&uhm

rent & aícenderent , . & Deus in fumrnitate illius,

g, D

experre&tus ille tantam erga bunc locum concepit. :

swa

WGCE L.

facob lo-

venerationem, ut dixarit timore fancto perculfus :

J

cum, in

Quám terribilte e[o ocms sfle| yevé ton efd bic a-.

gqutmtmx

jfert, t

quo De-

lindnifi damus Dei,&4 portacali.Atq; in hujuste«.

um vide- ftimonium confecravitlocum iftum, erexitq; lapi-

Wiw'xmus»uo*

rat, hono-

ao

tgvit.

dem, quo fuerat ufus cervícali, in ticalum, oleoqs

inunxit : ut locus ob; Dei vifionem coleretur , &

T

fanctitate haberetur confpicnus : civiras veró adja-

thm 1

censLuza nomine ab so vocata. eft Dethel ,. ideft, ghuen i

ermanfit.

w

domus Dei : quod exinde nomenilli

, €üm paíceret Moyles gzegem foc

i

rifui,eutnqy ao

E*xdd. 3*

ageret psrloca maxime opaca & folitaria montis iei ii

Horeb, apparuit illi Deus mirabilirer inrubo at«

p

dente & tamen incombafto; hicad tam grande

gaiadt Q&u

myfterium volentem aecedere prohibuir Angelug

Ua

diceas: AVon apprepies buc : loeusenim in quo flas

ulJnmuM

terra [anttaeft 5 folue camen calceamentnm de

t u

Treem

; pedióus tuis, & (ic veni cum tevetentia & tirnore. t

tdadimig

Moyfes.' Quod ubipercepitMoyles;terrirus aP[condir f aci- -

dl

em fuamynon enim audebat ad[Dcere contra De-

M:WM

3m;& ex hocmons ifíte magna in veneratione eft -

Ti

; dhabitus, appéllatusque et mons San&us , fiva

»EvT

g Ec-19» monsDei,ut patets. Regum,; ubivocatur mon$ .

Mlé li

Dei.Sic etiam montem Thabor appellar Petrus A-

t g

poftolus;in quo femel rantüm in transfiguratione

ftdst li

Chiiftusgloriam faam & majeftatem oltenderat,

iuc Ht&jmmi |

ait enim:Cum e[femus ctm ipfo $n monte fantto.

Noftra

lpl t

templa

Enimveró fi laca ifta culta fiot tanto honore , -

Áf

quód unis vicibus fs Deusibi manifeftaffet , quz

potius ho.

al r

noranda,

non

if

/|

pe Mi:mz £ ejus Excellentia.

3r$

m

[;ni"*

ríon teverenua noftrís templis debexur, quz Deus

:E&n u !'n t[m

ipfeinhabitat,& ubi velut in Domo propria mora-

Ubl g

tur : ubitam eurabilia conficit, & homineminnu-

Bpcirdin

meris bencficiis obftringit ?

At d

Si veró fan&ti illi Patriarchz tantum honorem

lk

iis losis deculerunt , in quibus femelatqueiterum

W*Wapcrculfn

Deum confpexére, aut certé Angelum ejus no-

Vinteef h

mineloquenrem; quém non cultum nofttts eccles

hn

fiisexhibuiffent, fitempore vixil[ent tam beáto ,

æbn,emirq; lii

quo nos vivimus , no(tram tamen felicitazem arfti-

ïmdidmm;

mare ne/cimus? Si Jacob tanto fuit timore percul-

w ol

fus & revcrentiá, quàd vidiffet fcalam, cujus fafti-

hat

gium czlo ferebatur ; quo non timore fan&to per«

TAT

celleretur, fivideter, ( quod tpfi indies fidei oculis.

xulipcral

intuemur) defcendentem à Patre filium Dei,& po-

odl ag

nentetn fe in manibus Sacerdotum ?. nec veró ín

TT

fomnis , fed vifione magis certa; quàm fit oculo--

s od

rum,magis cerra.quàm tactus manuum.Potiori ju-

drdua i

re hic exclamaff:t: Quam terribilis eff locus ifle!

yeré Dominus ef in 10:0 iflo , non efl bic aliud,nifs

Tl

lm

domus Dei &* porta cali'San&us itemMoyfes fi fa-

ciem avettit,nec rubum ex quo Angelus loqueba-

s ufimants

&ur, aufus eftintueri;quid faceret ad afpectum San-

mmumw

u

&iffimi Sactamenti, przícttim ubi de fide noffet,

ibi effa Deurn in perfona , hominem fa&um, no-

i

W&szw

ftra carne circumdaram, qui ficagtt cum homini-

n

bus,utab his tractetur, & in cíbum excipiatur ? ni-

y d r

h Rpgulm

j

hil eft quod huic poffit comparari. O fan&i Pa*

"I

i

triarchz ! ficat é czelo cum pudorenofta: intuemi-

tmT 1

'l

p

lh

nifordes & ru(ticitatem,qui remplis honorem de-

" ]

ferte neícimus ; nec ea intrare & ibidem affiftere ,

d nl

quá par eft, reverentiá curatnus ; ita procul dubio

um i

judices noftri eritis arguendo nos fuiffe ignaros

m

Utbanitatis, rudes in imitaada virtare, qui ne qui-

s

€R

n

3195. Traclatus JII.-W Cap. XFTI-

y

T

dem veftto excinpio ecclefias& loca. (andtiffima !f j

qu

j

longeque excellentiora anti

quis honore fuegimus

gt

u

3 ,.g.m(ccuti.

L

» PW&M[

od

u

od Pïu'T '-lei,

nnm[mü*ï

De munditia €4 nitove, quiin templit adbiben-:

mmmcmow

7 odms efi, atque in i15, qu

*

æ-aä Mife kgrtþei?m*

m i

apparantur.

giur, n

(b a

g r

Raafférto templa effe Dei domes, quz ipfe

gt m

u

inbabiter, & ía quibus (uum velit cultum pro-

grqiiqo

. moveti ; fatis etiam conftàt. quid requiti poffit

utihq"ïu i F&w

quantum ad ornatum, compofitionem, & excel-

glamodns

lentiam loci , omniumque rerum, qua ad cultum

d

fummi Monarchz deputantur. Porró videmus

fiisgeit

quantá id curá , quantoque ftadio in R.egam pa-

siddcnpitt

latiis ob(etvetar ; quanta fedulitare ea , quze a

ii

Compz — ipfüm Regem,ad men(am regiam & ad quodlibet

ssl

tantur p4« '2nlze obfe

quium fpcäam,curcntur: quá nen di-

jigunquli

latia Re-

glas Val

gu

ligentiá efüicitur, ut omnia d.tia fint ; omnia preti«

templa

ofa ? nihil infit, quodfordium aliquid contineat,

giiniind

nec munditia (ingulari comtnendetur ? qui veró

duim,

Principi affiftnnt prompriffimi ad quemlibet nu-

Witin

tum , tunicis incedant praftantibus adornati &

i

diftin&isab habiru reliquorum ? omnia denique

ia

regix domus ornamenta , & quidquid 1:fta conti-

Rij Mm,

netur, tantz refpondeant Majcftati ? O Domine!

dlojutinit

& Rex (sculorum immortalis, cujus infinita eft

r s

Majeftas , cuique zmillia millium Angelorum fa-

CU l

Amulantur, nonne pudor eít conferre terrenum

1 n

alquod reptile, vermem viliffimum, cum tua im»

.menfa dignitate & potentia? numquid dolendum

"àtt (rg

e(t maxiré cultum tuum quafi negletum jacere,

Wfi,!m'

reípe-

)

J

De Miffa ä- Wei'us Excellentia, — g07

"i

t

lL.

refpe&tu ejusqui hujus mundi Principibus exhi-

dïläihonoufn

betür, domum tuatm, in qua prafens realiter exíi-

ftis, itatffe inculram , ut pené nihil fit, quod Ma-

Mil

- jefatis tuz amplitudinem teftetur ? Tibi templa.

noftra inhabitanti maxima Angelorum multita-.

17

do affiftit; miniftri cxleftes. Nos, qui in terris ver^

famur, ita iÍmmermores fumus officiorum, tam ru«

mäqïþmjf,:,,,

des humanitatis , ut ea ;'quz obfequiístuis man«

cipata fünt, tta&tate neíciamus reverenter , nec

debita veneratione , ne quidemi illa qua mortali-:

UJOMIQWP/&

bus'convenit maximé , profe&ó neminem effa

ia

atbitrorqui aliquo zelo moveatur, f hac infpe-

&il lt

xetit, quin in pe&usei dolore rumpatur, & turpi-

o

tudinem noftram ac immunditiam nullatenu$ ex«

m, at

eufandam putet.

z Doro lm

fibt deli&a, quz com«

Etenim quarmvis multa

aioignpe

munitet hac negligentiàcommittuntut; omiffis iis

TET

in quibustamfzculates quàm Ecclefiaftici offen-

;mm&adqu

dunt, fpeciatim Sacerdotes admonemus , in iftis

wwgm fintdiligentes,qua fibi ex muueris obligatione in«

ammiy cumbuünt, Nam fi in his defeceriot , cüim ipfiex-

n mqm& qu

emplo fint , id etiamá fe jure pofle fiert fzculares

exiftimabunt.

ol

li

ydqi

* Dici nen poteft fine lacrymis:

iquis enim fibi ab Dolen-

dum eft .

J

byil

his tempeter, cüm ecclefias viderit, quz nec ap-

"templa &

IT5

parentiam templorum aut Domus Dei praícfe-

ornamen-

H]nl&q q

i?

rünt; nec alicujus nobilis ; ne quidem pauperis

ta effe tam

!j

alicujus mini(tri videntur effe, [ quivis enim con- (ordida &

m

n

funderetur eastautis fordibus obfolefcere: ]adeó immunde.

a

üt potiüs caía ruítica dici poffit, aut hata peco-

m

Aiïg';.

.fum, quàm Dorüus Dei? licet veró püdor fit bifce

j; ,

svillot

/

verbis uti , major tamen eft ignominia rem ita

]

fe habete. Ornamenta altaris tam (ant abjecta ,

ia

t&m atcofa , tam nuda omni ornatu : Sacerdotum

1

Wl"m"ï'?ïs?

:tunig

M

W:

E : Tradlatus 11l, Cap, XVII,

j

*4Lilba. *tonice ram viles & contaminate : ac, quod pree :

Pi

& ami-

W.

&us.

cereris deplorandnm eft , ipía altatia, in quibus:

temenda myfteria celebrantur, tam craífo (unt

obíia pulvetc , tam ab omni nitore aliena ; (in-

rwmlww,

dones, quz ad u(um pattinent Miüatuxg, tam

Pupew d

fuatfordidz & fitu quodam injucundz ; ut naue

m

feam excitent & faltidio adhareant : nec enim

UT

clericuseft quantumvis pauper & humilis, quam

MW*SU

siam*

NI

non pudetet hujuímodi mantilia ad meníz ufüm

j

adhibere, Quín & ipfe calix(ordibus opplerus

Corporalia, ut vocant, maculoía, immunda:

g n

quidque denique divino cultui & facris minifté-

Mmö[l PIW

s m

riis depntatum eft, tam procul ab omni abeft de-

cotoac munditia, ution fir apparentia majeftatis

nMWMq

aut venerationis , imó videantur omnia devotio-

m d)

1

nis impedire affe&um, omnem honorem & rc-

n

verentiam eliminare, Qu (i intuerentur hzretici,

pagani confpicerent, cüi effs dubium poreft, quin

ial

ladibrio haberent Chriftianos, & fidei noftre my

:ms[!:nmþül |

ftería deridorent.

"

xiistt t

. Hic ita deficiunt verba, ( atque adeó nnlla

i

d

exaggeratio: ) ut veritaslong? excedat ea,qua di«

igias, i

p u

cuntur: nec enim dici poreft autcredi ,. quod in

hoc oculis datur videre. Porró nihil díxi ampli-

ETU

ter; cüm in maultis id e(fs Ecclefiis affirmavi:cer-

T

té omnibus commune feté eft; demptis quigpe

RI W

trniiltmdl

Religioforum, qui diligentiorem navantopram;

& nonnullis Cathedralibus , nonnullisque aliis ,

1sjldra

quz paucz admodum (unt; res eft maxime deflen-

gt frd

da ceteras omnes in pagis & apud eos incolas &€

ff t

cives,qui parvo numero funt; ita negligi & incul-

;06 füft qlm l

tas jacere; quin & in majoribus & dítiotibus non-

i,

numquam tantus eft dcfectus, ut meritó pudeat

"t d

Ecclefiafticos, quód tam parum illacurent & zfíti-

-Jmeht;

: "at i

f

i C;,. n

&

De Mifa d ejus Excellentia,

819

Uitde qi

ment, quz in obíequium cultumque divinum

;lm

l

VT p

lflnt adhiben dar.

$. II

Vr d i

WWIMF,E

U4E ut excufentur , non fuffieit dicere , Ee-

iud: i

clefias pauperes effe , quodin ominibus feré

LTA : f g

locum habet. Nam ad hoc , quod sommenda-

mus, anon opes Craá , fed Dei amor & timor, ac

*bf uf

zelusad cultum ejuídem promovendam-requirun-

m

tur.Nec petimus ut magnificé templa exítruaatur,

W'dh Wl.'

ótnamenta ceteraque ex auro gemmiíq; fint ditif-

iL st

fima; quod fi procurari poffet, re&té quidem: di-

Opiimà —

dQ d

vitie enim tueliàs numquam applicantur , quàm

Án obfequium illius, qui univerfa t Dominus mo-

applican-

nuttà n

tur divitiy

irommadmi

deratur ; nimirum agnotcit homo , fe à Dso, quz

cultui di;

s ho t

accepétit., eidem referre accepta ; cum optima

vino.

n

quzque in fervitium creatoris effundit ; & hac

n p

reveta.ita fant expofita & impenfía, ut cum ufurá

'»&WMW

receptarusfit : rumpatur invidià heretícus, quema

excacavit avaritia,maceretür fus Bzeotica & grun-

PT

niat diffipati opes; qua fic expenduntur. Profectó

xma

ugui

quifquis id dixeri, Judz hunc «ffe fimilem nega-

^a. 1

i& müä» W

tenon poffom, qui unguentum: in Chrifti pedes

g Q

li

jf

effundi zgré tulit & murmuravit. Utinam dare-

tur matetia hiccopioía , unde ftomachandi an-

MWM?

1

i u

fam arripere poflent haretici : parum aut nihil

damni iftorum adferunt murmura, qui, u folent,.

i

res juftiffimas & eptima cum ratione conjund&tas

p

W/

atguunt (ine fundamento, cum fané errores ipft

JWVW

"l

graviffiraos tueantur. Gontrà veró homines re-

at

ligiofi jure queri poffunt , & deflete pauperta-

ol

tem Ecclefiarum , omtiiumque corum , quza

jord

cultam pertinent divinum $ eatenus caufarn ha-

ib )

ales ex«-

ät majorem plerandi ; quatcaus mort

eedunt

lplm Ó

![llï

!

j

320.

Tralfatus III. Cap. XVII.

P

&

ceduntin cultucorporis , & domuum appatatue

; 40

datur enim videre ecclefias ornamentis refiquiíq;

j

ad facra minifteria (pe&antibus inanes & vacuas;

d

Homines

hominum veró domicilia fericis aureifque rapeti-

,^

jnornatu

p

,Wus,mï(

excedunr.

busexornata; arcas & conclavia veftibus referta

"

dl

pretiofis, armatia divitibus plena vafis,ipíos deni--

A &l&æh

quetorquibus Indicis Attalicoque ve&iturucilan-

ggchmm&"

tes. Necis Regum dumtaxat eft amictus,& eorum.

du Qd

