Wdommfb tesavaritia , faftu, hypocrifi infames erant, qui &

IOR g ipfïlm plus quàm Vatiniano p&rf&cud fünt odio,

huj

qua tabe lividi eumdem & cruci affixerunt, íed

lint 4l fcelus excidium Judzisattulic. Pro cujus reparatio-

liil ne damni , fandtiffimos Deus Sacerdotes , A pefto-

iil los nemp& eorumque fücceffores, excitavit: qui

ier;id refarlerunt omne , quod collapfum erat, & no-

ümüng vam quandam Rempubl. atque Ecclefiam con-

w ftruxerunt, priori majorem longé atque excellen-

ünlike tiorem. Idemnobis pofthac confidetarelicet: ni-

uüpu, mirum ficut Sacerdotes boni& virtute prediti

ii magnum Reipubldaciunt emolumentum ; ita ma-

i atque perverfi graviter fpo nocentexemplo, &

«nllzf Deum ad capiendam provocant ultionem ; undé

ic ol

mirum noneft , fi & iple maximoin delin- :

Ti

j C;UCHCCS

füroreinflammetur, qudd ha-

/;

étenus declaratum eft,

*?mïüS ,W&

at

guimui

h

qm*

»

-

3

i

:

ss

v

EN

i

—?y

n

g

i2

£

um

D

t

d

[: qwulw

N

.

u

[

(l

jl

Ü Dnrþ/

7»3

A-

"CM

j

*[4&(

3 [222]98

]

l

p

j

i

"

ibbbl

z

VE

ii

j

nþmnm!

MGBADORORNRRIRIRRARDMRARARARORORORORIMARNOR — 3l

Ww

i

p

TRACTATUS III.

pe

j

Ü

DE SANCTO MISS !

,M;[mif

SACRIFICIO , EJUSDEMQUE E X- ii

CELLENTIA: QUO ITEM EXTERNO ;jb

cultuperagi conveniat : qua denique ratio-

du &

ne Officium divinum attenté fit

x

pcrfolant;um.

um p

Jents; n j

CAPUT-L

aminz i

djgmf f

In E;cle/ia Catbolica verum ac prbprium effe facri- .

mur ii

: ficmm,l quod in Mis[Ja oferatur.

« ia i

Maxime

W 7VA»

ACERDOTIS officium e(t acrifica- !l2 i

proprium

eft Sacer-

re, idque maxime illi fingulare & "

dotis of

proprium: ad eum enim finem fa- DL

feire facri-

2

ficíum,

y o ii

cerdotii dignitasinftituta eft, tefte n

Apoftolo : Onsnis samquePontifex ii

(ieh. r

ex honsinibus af]umptus pro bominibus conflituitur

L

$n bisqna funt ad Deunm,ut offerat dona €9 (acrifr- zi uas

via pro pectatis ; etfi veró cunctis Sacerdotibus hoc, t

fuerit commune , potifTimt tamen Evangelicis, & hia

excellentiori quodam modo, quibus, duminitian-

Rqum:

tur,in forma dicitur confecrationis: 4dccspe poteff 4-

lii

tem offevendi [crificia , Milfard, celebrands provi-

Mtt?tumg

Vs EÉmortuis in nomsneDomini, Qvibus verbis (a-

i m

cerdotalis characterimprimitur,& ad confecrandáü

atri offe-

mf

Wfbn&]m

corpus & fänguincm Chrifi , ac Deo P.

LT

rendum- 1

]

fm]g ,

223

De Miffa d ejus Excellent.

,

, rendumin facrificium, poteftas confertur. Átque

T

4) l.'

ita pro füprà di&orum explicatione & majori

!

:

fundamento ( ubi de facerdotii excellentia tracta-

tumefi ) videtur non ineptum, fi de facrificii exce;-

:

lentia aliquid proferatur.

Certum

n

. Prz omnibus firmiter probandum eft , quód,

clefia effe

eft in Ee«

WITSI

eíle in Ecdlefia Chriftiana aliquod /proprium

& patticulare facrificium , quod Deo offertur, preprium

BI

l

tam certum fit & evidens , utin dubium vo- facrificid.

TA ETERÀ

"iR

cati nullo modo polfit , nifi fort& per-eos qui

EUJWW-

2 tl

judicii careant ratione & intelledu ; ia quo-*

rum numero haretici hujus temporis cenfentur:

qui tanta pertinacia & temeritate inter ceteros

errores , inhunc etiam prolapfi funt , ut nolint

[l

omnino in Ecclefia Chriftiana haberi proprium

aliquod & verum facrificium. Etenim hic non

mppam f

tantum Sanchis Patribus , omnibuíque Eccle-

ifrur,

fiz Doctoribus , facris Conciliis , teftimoniis

dismélalt

denique Scripturz adveríantur : verüm . etiam.

ggrlgt

bonz rationi contradicunt. Cüm enim elffentia-

"

le fit & neceflarium omni Reipubl. bené infti- du

jencnus

P

tutz, ut in illa habeantur facrificia , qüiEüs fütis , s;

i

W*m*

p mqm?f

Deo cultus exhibeatür ; ( quod & ipíi Gentiles ,,, ;,

intellexerunt & teftati funt ] cüm etiam nulla

m

li

fuerit Refp. quantumvis barbara. & agreftis ,in

,

.fmt&m

d

qua prepria Deo facrificia oblata non fint; quo

n

modo aliquis vel füfpicetur , ut Chriftus eam

jv

Rempubl. quam abíoluüflimam inftituit , i

"m s

hacre tanti momenti mutilatam atque mancam

S.Tln;.z.z:

,W,'

reliquiffet.? cüm item conftet exSancto Thona

" 8;0 4, Ig*l D

WM!

[ quod & omnes afferunt Theologi | Deo of- 1

r

ferre facrificium elle de jure naturali ; qui hoc

pümlmfr& !

naturz inftindu fuos Chritus fideles fpoliat-

hf]w J K; ');

Íet Dockriga etiam certa eft & ftabilis, quod

graua

H

24

- Tyatfatus 111. Cap, T,—

p

,gn(t

j

D

Lex ficer. gratia non deftruit aturam , fed ant? perficit. Hig

l

dotium,& €rgoita conjunctis & connexis ; lege, facerdotio,

juritc

facii&ciü facrificio, ut quacumque inuna mutatione facta,

femper

m

inaltetis confequatut ; | ficut efficaciter probat A-

jun&a.

poftolus , ubi dicit:Zrazslato facerdetto, wece[fe eff

Pl

Heby-. 16.

um t

st €À legis translatio fíat |evidens ett eommutata

t mcll

p4

per Chriftum lege veteri in novam & meliorem,

facerdotio veteriin novum& magis perfectum;ea-

dkECsL

dem ptoportione inftituendum fuiffe facrificium

iriomi

gt

RO

novum, quod antiquis füccederet , tantóque effet

gtl

perfeétius, quantó legem veterem nova antecellit.

Ulterius fuppofito , in lege Evangelica effe Sa-

u

cerdotes( quod nec ipfi haretici inficiantur jquam-

,,u.&'v.emmfl

vis male intelligendo petvertant) certum eft effe

m

facrificium , quodab illis offeratur : nam aliàs fru-

M u

ftrà Sacerdotes haberentur. Atque idem exaltari

i gnarit

argumentum defimitur: (1 erim altare eftin Ec-

vvl

lasl

Heb 1.5

clefia, (ut exprefse afferit Apoftolus, & tertius Ca-

um

1. Cef. 19.

non Apoftoli & genératimomnes Sanái ] clarum

eft debere eífe facrificium , quod in eo oRferatut:

iraaja

d illum quippe finem altare exftruitur , adeó ut

um um

3

correlativa fint, & ad fe mutuo altare & facrifi-

albeidez

l

cium referantur. |

A

«l n

'

W.

J

Patet igiturerrorem hunc infeliciffimorum ho-

Áf

minum taim effe alienum ab omni ratione , utca-

Mne(lgmu:(,a

dere non poffit in intelle&um, nifi eum qui perti-

A Dnemlci)

nacia perfidiaque ita fit exccatus , ut de errore in

mmug'jmm

N

errorem & in graviores turpiorefque delabatur;

fdrill

fedin hocagunt tamquam miniftti demonis, qui

t a

femper maximum Ecclefiz damnum molitur , &

iCtmms

fiovit effe maledictum exttemum , auferre SS, al«

n df

taris acrificium poflit, ficut de facto ex iis provin-

etefe n

Ciis exftirpavit , in quas funefti etrores ut peftes

Gbl

qu;dam exitiales domiriantur,

I

5 äPIUPH'Hm,H

IU t H

De. Miffa & ejus Excellent,

22$

mxffd Em[efaä

" Inhocetiani haretici (e cffe teftantucAntichri, Heretici

LT.

fti pracuríores : qui, &Sanctorum opiniene, in i

d fonc pra-

IU us

curíores

pritmó &principaliter incumbet,ut inEcclefiz de-

Antichri-

lii

trimentum tollatur facrificium altaris,quod inter-

fti.

ttriti ]

prerantur aucores grav flimi adDamielévidelicet Jrez, 7 .

"ibsed i

milleduceatorum nonaginta dierum fpatio, ( i

d p 2g

a ag

Hilar.et»

eft,ribus cüm medio annís regnante Antichrifto )

Aucior.

dul

auferéndum etlc Ecclefiz facrificium perpetuüm,

lais

smperf.

& in templo fuam ipfiusim

aginem erigendam,ut /uper

Hs at

proDeo colatur & adotetuf: 4 zesspere cza ab[a.. Mattl.

euuctol

tum fuerit juge [acrificinm, €$ poftta f'uerit abo-

24. fiéC

a:sffenté -

begude

minatto 24 defolationem,dies mille ducenti nona

unt £Tierz

ia qur

ginta,& iterum : Tulzet juge faerificium, €8 ejecit

£& Beda,

u) extndit

locum [antlificationis ejus : vobur autem datum

Dan.8.W.

6 g.

; ndák

eft ei contrange [acrificinm propter peccata, le

í

m m

dem,quo tuac demon par A ntichriftüm potietut,

in drre nb

jper hateticos artoces nunc adipifcitur : qui ab Ec-

N

:

V

vii0. elefia SS. tollentes facrificium innamera per hoe

xioi s damnainferunt, & conantur id'cfficere, ut popu-

wino ts

lusChriftianus, qui plurimaá Deo beneficia rece-

I; lt ,2&63

pit; omnium gentium fupcrcc ingratitudinem ,

"

quod ben? advertit Vener, Abbas Petrus Clunia-

Petb,

cenfis, S. Bernardo coztanzus : Qwi ab Ecelefa

Glutiace

jo

Chrifet [aersficimm tollere conantur, boctentant

contra

b

wm ïle

damone [uggerente,ut gensilia, qua pluribus efl poseo-

A

s

4 Deo cumulata benefictis , minus grata 1Ui fít , brufas

9$.

minoremá, cultum $ bonorem slli exbibeat.

u

Sed miilos faciamus cos homines, qui heretica

d MPMW

g^

pravitate decepti fomnia vapa fectantur,& craffos

quotidie errores patturiunj.Necenim cum iftis ex

ia

i

propofito difputamus : volurmus tantüm fideles

æxrrcmtf« certiores effe , nefeducti hallucinentur. Omnes

d7 , porró Catholici conftanter fateri debent, effe in

| filflfu i

m (a-

1]

! Ecclefia proprium, verum & exgellentiffimu

C(if

X

y

2a

Tradlatus Ill Cap. I

wg)[l]m )

crificium, q

uod Deo zterno per manus Sacerdo-

W

li

2

tum offertur , qui rainiftri fiac Chrifti fammi Sa»

a

L

cerdotis ctque Poatificis maximi : fic enim id Ec«

nnmï

cleia intellexi: jam indeà temporibus Apoftolo-

p

m m

5

hi

rum,& fanctiDo&ores idem docuerunt, ac deter«

minaram eft & (tabilitumConciliis multis,ae pra»

h " [ui

Gocil.

fertim Tridentino: 57 quís dexerit in AMiffa non

MT

Trid.jälf.

proprium [aervificium, ant

5]& [m&&&ïxm

AL

offerri Deoverum €4

quid offerri non fit aliud , quam nobis Chriff um

';h';cl mmnun:

£AH. 1D0

dexi i u

ad manducandum dari,Anatbema frt, Adcó wt

Mitffaet . Miffa, quam celebramus, unicumfit & fan&iffi-

idgdican T

facri&ci- müfacrificium novi Teftamenti: quod à Chrifto

ia

umnovi ipftitutü efl;non qvando in cruce fe obtulit; (quip-

gm&) mm,ut(

erta-

menti,

pecruentum fuit iftad facrificium;dolori;plagis &

gl r

mortalitati obnoxium : qua ratione femel cantàm

ipom 94

ml

oblatus eft) (ed in caena ultimoa , cüm Corpus &

Sanguinem füb panis & viniaccidentibus colloca-

um

vit:tunc ením fe non (olumDifcipulis in animarum

ydnat

dedit alimentum , (ed & Deo Parri in facrificium

fiimigon

obtülitincruentum, fuofque legit Sacerdotes , &

Jebidnmaf

poteftatem dedit atque facultatem, ut idem ipfi &

xalómaji

fücceffores offerrent, dicendo: foc facire i2 moe

tiydtqom d

eommemorationem, Yaque duo manentcetta &

Mi

confirgnata : unum, quód in Ecclefia Chriftiana fit

v

verum ac propríum facrificiam : alterum, quód il-

; Qigimit

lud folurn in. Miffa offeratur , cujus quö vatia

At qw

excellentía declaranda eft.

r g

VO CAU

IT

TR

Hanc uocem, Miffa, ab Apoffalis impofitam effe,

d

unde €$ femper bac Ecclefiam u (ans fuiffe , de

Buf

; eju[dem itew declaratione & etymologia,

htmefe

$. L

atl d

"Y retici nontantüm negant, & ex Ecclefia

nt»

obf

- ASS. Mille factificium eradicare cqntcndu

|

*

[

|

Wfiæjuql

D] -

Rs

| De Miffa & ejus Excellept. — 227

fed & ipfivoci eu nomini, dam idaudire nolunt,

lr

UMW f:c i

bella indicunt.Atque ita ore (acrilego aufi fant def.

puere, Miffam e(le, à Papa & (equacibus ejusad-

inytbu l

lal zi

inventam. Qin impiiffimus Lutherus, figuifar

hujuíce maledicta fationis , infctipfitlibrum De

lümdhïrmulm,u;

abroganda Miffa ( talis citalus qualis liber , calis

kriis Mf

liber qualis auctor ) atque hoc nefario fctipto rem

vj

optimatn & fan&tiffimam rollere conatuseft/ E-

Cafíro d&, ;

umf

tenim licet nonintendam, & abhujus Tra&tatus

Haref.

Áv M

ftyloalienur fit cam hzreticis difceptare, ( quod

ver.Miffa

li df

Stunica

" quwi'lüü

ad Scholafticam Theologiam fpedtat ,. & quod

devera'

multi auctores graviffimi hac arate cum laude fe-

relig. Ses

:xcfcob:fhuiquq

cerunt ) verüm,;ut Catholici roboreatur in ide, &

baff.O--

üm;do'.ozi,gügsïü

agnoícaut perfridtam hzreticorum frontem , qui

X07A. Eif,

gt km:lmrf

innumera conperunt mendacia, & fomnia fine

de factés.

a, n

fíc.noaa

menfura vendunt, nec verentur omnem tueti £al-

Tefham.

ciddbacs

fitarem vetitate profctipca, nos bíc Laconicé veri-

Bellarza.

kovfinciunt

tatem aíferemus.

toth.2 l r,

um

ffæ facrificium

e2. de.

Sciendumitaque nón foldüm Mi

; , Sm&üm:

à Chrifto infttutam fuiffe, quod generatim em-

Mif. Suas

rez,t0.3^

nesSandti airmant, & efficaciter Scriptores alle-

difput,

M.;fuitml

gati perfequuntur, fed & ipfam vocem, 44;//a, ab

M

7 4. Het4

A

j

po&olis impofitam, & jam inde in Ecclefia fem-

riquez L,

Wüwþ P

er perfeveraífe.

9. de

Miffa.

n '.Wm'?

ui primus à Chrifti ia celos Alfümptione ,

Primus

omniuin

j g,^ edàámnum congregaris Apoftolis celebravir , Ja-

cobus Minor fuiffe creditur, fcater Domini nun-

celebra-

[ cupatusproprer affinitater, & quia facie Chiifto

vitS, fa«

(

cobus

TL

h,'f( & fandtitacc e(fet fimillimus.Etfi veró Petrüs foret

jf princeps Apoftolorum , veluittamen ifto munete

Miaäl'.

a-"

11 1

gtl

:decoratum effe Jacobum;quód Hierofolymorum

f

) ptimaEcclefia ere

eflet Antiftes & ei provinciz delegatus , in qua

&a fuiffet,fertur etiam in caena-

üm ngg?üx)i

£ulo celebraffe,in

T [

]w

"

quo Clllarif:us cum Pi&ipulis,

an

] mü

i

22$

Ti rac'ä'a?m IH, Cap. l.

j

!

in quod Spiritus lan&tas deícendit . In qtia Miff;

y

il

j

omnes Apoftoli ac Difcipuli accepiffe Commu-

A j

nionem dicuntur, ipfaque Virgo fanctiffima pri-

!

4 n

ràüm in Sacramento Filium immortalem, quem

anté ip vifceribus fuis carrie veftierar mortali.Idem

(

p [

) Wnsmï

ille Apoftolus ptopriam formam & officium cele-

brandz Miffz inftituit, nomenque ipfurn indidit,

. Ei.aü&com

Ber.A11. tefte Baropioin Annalibus , ubi de cosna Domini

auut. N

Ecclef.

i pimpin

4

tra&tat. Porró dehac Kiturgía feu Miffa, quam

lat

Ab Apo. cotnpofüit D. Jacobus, mentionem facit fexta Sy-

ftolisom- nodus generalis can. 32. & S. Proclus Epi(copus

ial

nes hoc « Byzantinus.Nomen hoc poftmodum irerando ce-

äuw RbHïgW

nomine

PNTUM

Miffa, ufi

lebravit S. Cyrillus item Hierofolymitanus,offici-

fuerunr.

umque przdecefforis (üí Apoftolerum ampliavit.

ifias Gu

Cyrill.in

S.Clemens Papa & Marttyt, difcipulus Petri &

Qu

Catec.

|

ab codem in Pontificem creatus, in quadá epiftola

|

m

Clem.

Myflag. s.

przcipit; ne Clerici &Presbytezi aliquid ullomo-

^

do (ine Epifcopi au&oritate moliantur:ZVec 44jf-

Teingarn

fs fsne ejms confen[a celebrent , & paul poft: /m

!

n hn

e"fif-s-/'

alits locis [acrificare €9 Ms1ffas celebrave non li-

iv

cet,nifiin bisin quibus proprius Epifcopus jufferit.

n

Aldias

Abdias Epifcopus Babyloniorum per Apofto-

vlv

lib.7,

nb

los ordinatus [ qui à fe afferir Chriftum in carne

Hifl. A-

vifum]in Hiftoria Apoftolica affirmat S. Matthe-

T0 qutomt

1

?'thl'

um martyrio fuiffe affe&um po/? myfleria Do-

l

hm

mini eelebrata, 69 MifJam Ecclefie dittam.

ï'liml,qm

A5 lexs

Alexanderinde PapaáPetroVL.an.CXXLepift.

Titondn l

Epift. 1.

1. ad fidclesitaait:Ieter Miffarum folemnia [em-

Dthatrig

per paffio Domini mifcenda eff.ut'ejus,cujusCor-

tCnijg ls

pus e$ Sangnis conficitur, pa[fio eelebretnr.

':.'ur:fquodip(:n

Telefpb.

Telefphorus Alexandrum excepit, qui fica

( LC

?5 0?-44. aniver(os Chtiftianos: Adiffe ab bora diei tertiá

Voftratyrt

emnes'

Chr:[ts

funt celebranda, quiaea bora Dominus ertieifi-

ln dittyi

ndiffe

fiacles, a»w:—:jri, € fmper AApoffolos Spiritus S. defee

ltgi-

Whm

l

[

l01

De Miffa && ejus Exte./länt.

229

TM

legitur, atque ibidem inftituit, r 45 Miffa bym. FehixPa-

N at

ef. P

nts eAngelicus dicatur , quód tres MaiJa n no- ?^

arz-

Hndi

ae Nativitatis Domini celebrentar.

ffus cap.

tititán ;

Ha«comnia in nafcentisEcclefiz cxotdio & pri o5ses,

zl

ma atate ordirata funt; que & medó pofl tct fz- decenf,

Dl fs

Jiffins 1.

culorgm decurfus farta reéta confervantot : atq; ip-

Cyprian.

glilnisd

fi SS. Patres & Concilia,quandocunq; de facrificio

epift. ad

V D

mentio habita eft, M flz vocabulum ufurparunt, (;;

mll eu

Felix quidem primus mandor, ut in Martyram brof

commemorationem Miffz celebrentur.Evariftus, ^-:-62.53

tlf

Gregor.L,

odl

ut Ecclefiz poft Miflarum (olemnia confecteptur,

z

lmb

l;'

quod & ab Hyginio praceptum ceft. Eadem voce. ;;

lib. 4

Vi i

fzpiüs utuntur $S. Cyprianus, Ambrofius, Avgu-: »p;f.

-10.

finus, Gregorius, Leo Papa: item Concilim Leo-g. s.

dormatgi

thcn*- 00",6'1.1-

iiipsdet

Carthaginenfe, Millevitanum, Vafenfe,Aga

Cartb. z,

Minqmditpfüd

fe, & plurima alia.

1

£aht. 3.

vjb

& LL

Cdrtä.q,.

x

Uprofitoigitur hanc voeem, Miffa, effe anti- z«p. s4.

.

y Labl

quiffimam, /& ad nos per Apo(tolorum tradi- M^evit.

ean, 12

tionem devenifle fignificationem ejufdem & ety .

Á r t

Vefenfe

d

mologiam, oportet;declaremus, unde definitio &

€42.3;

:

varia Miffz excellentia poffit intclligisetenim plu-. & 4;

g

Vaä

W(,huhm n

ribus omiffis duas tantüm fignificariones adfere- Agat£en-

gf

N

mus, quz momentum & pondus habenr, & mul. fe£47-

hii

torum auckoritate fundantut.

2I: 6 47.

ia

Prima, quód Miffanomen detivetur àverbo

uf ho-

Pcclara

j

j

mitto:nam in hoc facrificio mirtitUnigenitum (uü

menmif.

Deus Pater, ut eumdet fibi offeramus, ficur enim ,

If

yinr

anté mifit;at homo fieret;& pro hommibus « ffer- 3

'WMMM

retur ; ( qued ipfe teftarur;mifit zne vivens Pater) mieodo

1/lhs

ita& hic mirtít , ut (üb Sacramenti fpeciebos, fa:

]eat. 6 .

ais

ctificio cfferatur incruento : atque Ecclefia fancta

S.'Tho. $,

iW"'d

Patri illum zterno offerens remittit: Hancratio-

4 93- 2.

i n

nem adduci his verbisDodtor fai.&as:Prüprer £oc 4,545, -

T al

P

221]/4

L

"

TM

Hllg-iES- 230

I d

Vlä'f- l. L.

Tratfatus IIl Cap. IL..

deSacra.

mi[fa ominatnr,quia Saccerdos per dagelii pye-. J

n

j

g. 06 d Deum mittit, 04 populusper Saterdotem,

y

,l ,

j u

u

4nnoc. l. Fel quia Chrifüts eft bofianobis mi[fe 3 Deanss

6 PW

ade myf- de & ii fine Miffe

Diaconus populz licentiat ,di-

i

Miffac a. £ensifte, M.

um

Bonav.

sffa eft.feilicet bofesa mifa cff ad Deg,

nmhbïïw

in d ut illi fit accepta.ldéHago dc S.Vi&kore,Ianocen-

f

nyff.

tius HIS.Bonaventura.Lindanus,Bellarmiaus,&e.

g

Mijffaz.

u I

Altera declatatio:Miffa vocabulum efl Hebraicá;

Lid.l.4. jta expre(sü inDeuteronotnio

p XC?W t

Panwp. c.

ut 24iffach legatut,

3.Bell.l. y.

id eft, oblatio voluntatia:dicir eniz Scriptura vul-

r d

Z

dgMAj:r.z

gutatranslatione t Celebrabis dicm feflia hebdo-

3

Qp Mümf

l

Miffaà

Deut,3o, Émadarz Domino Deotuo,ablatione, fpontaneajoco

w&! quod [m

- hujasyoblatio [Pautanta , Miffach eftin Hebrzo,

d

Miflach,

) Conc. $2«

"Hecexplicatio magai eftimanda eft:nec folüm

(

2102, 20

recipit illá ConciliamSenonen(e,fed & alii gravi(-

|

- decr, fide; ii Aackores commendant, Pamelius , Claudtas,

]

Mjariuen

€M.

! n iett

Tertullianus;Demochates : & CatdinalísBaronius

Claud. de certó exi

ftimat ab Apoftolis hocnomenex fonte

] WWIIW [

T T277

Hebraicaram littecará defumprü effe: & quód ab

liil

grafat.ad

;|

Grat.

illis reczperit Ecclefia Latina ; & ha&tenus confer-

)

M

n

Xáturgias, Vatitatqs hoc valdé probabile reddit,abApoftolis,

mbpini

Pomcl.in priafquam Latinà Miffa celebratetur,vocem Biaric

pm*jktr

um

ad Dati-

fuifle u(urpatá.Et hoc verifimiliter probari poteft,

N

Wil

MASTR n gque

d nomen (it H:brzeam, & oblationé fignificet

hm

Schalgs, Voluntariam;queDeo in gratiarum a&tionem offe-

ia

ó

/ Teri.L de ratur,potiffimé quia populü fuum de fervituteaffe-

um

era.m

Siwä

í

Ffrin.De-

tuetit in libertatem - illa enim erat oblatio (ponta-

tl

saoch.tra.

nea,de qua pet Miffach in facris mentio habetur.

T0 d

2. 6 4.. de

Quod (in&iffimo Miffz facrificio convenire

facef.

dl

quisnon iatelliga?nam in hocUnjgenitusoffertnt

WUu jerg

Miffa.

Deo Patti,qui ut att laias,ob/atu; efl , quia spfe vo-

Baroz.

&0.34.-

- Istit. Qrin iple Chriftus,cüm undique iufidiis ap-

peteretur,admonuit Judzos;ne tam folieité fe ob-

;d':dzrcmus.üf:

Deut. 16.

Jfe , lderent, quiamoriturus non effet, donec volun-

lwnTrinirar:m,'

tatem

*ä&cri!ii:;.

l

MT

23t

l

De Miffa b ejus Excellent.

;

L.

e-

n g

mtl:m"afïumcree motíendi:£ge pozo antmam m

4

V. Iogfi. 10«

am , ut iterum [umam eam » nemo eam tollit

Mf

me , fed ego pono eam à me tp[o. Potef atem babeo.

VWl

ponendi eam , €$ poteffatem iterum fumendi

L

cam. Ex patte etiam hominum oblatio eft vo»

7f£W!&)ff:(üW

luntaria , nam liberé eam Deo offerunt, at grati

n

fint acceptis beneficiis : quorum pracipuum e

tl

generis humani redemptio ; que in diyino hoc

btl

facrificio reprefentatur,

n

Utraque hzc etymologta magni eft ponderis

umfb

multeaue auctoritatis ; undéex qualibet deducí

w n

oteft id, quod facrificii excellentiam manifefta-

dubl

te qucat.

vl dl

DADPILI IL

V fedtcliqus

hls Ci

sz]'nm tjfe* legationem ad. Santhiffmmam Trimi-

um

tatem, uomine totius generis bumans, de ne-

xomanttt

gotiis (pellantibns ad [alntem univerfs.

vtl

Ifa in fetam alta, tamque divina myfteria

ifienc

Y Rcop:ehendit,ur nna definitione intelligi nul-

xiïutüämw&l

lo modo poffint:utideat declaremus,quid ficM.ffa,

TC

utendü eft ca ratione, qua in declarandis rebus im-

menfis & infinitisadhibeturthz enim declarari fo-.

d

d

lent pec multas varia(q; defctiptiones;ut illzz ial

sq

n

junz manifeftent , quód per (eunanon potcf.

d

Prima de-

Y um

Sitergo prima defcriptio ex primo Mijlz ety-

finitio,

mo delumpta : Miíla eftlegatio, quam genus hu-

r at

quód'

d

iirit

manum inftituit ad San&iflimam Trinitatem , id

Miffa fit

,

jl

j

eft, ad Deum vivum & vetum , per Sacerdotem |egatie.

tamquam Iegatüm , utnegotia tra&tet maxime fa.

ni jl

p 7

M/]!J

ría,& quibus majoraeffe n6 poflünt.Singulas par-

tesdeclatemus, Primo,legationem effe ad Sandtil-

"

um

fimam Trinitatem, clatum eft : quia foli Deo tale,

dZOS)M

4

quale hic facrificium poteft effecrijunde excluditur

"

P

ome«

n p,]lïl

H

232

Tratfatus III. Cap. III.

D

omnis cteatura; & ipfa virgo Mater, qusczterag

;

Wï::

"

dignitate excellit, fic dicit Sacerdos, ubi ipfum in«

tipit, Swfcspe fantla Trinitas hanc oblationes,

l'fdalq

qu

j

&c.& in Canone:7;//6 reddnnr vota fna eterno

j

Hape le-

I

gationem

Deo vtyo €$ vero. Quod vexà. hanc legationem

"

dat toturm

det genus humanum five Eccle(ía Catholica,idem

Nïd ?M

P

D

ipi

Áw

g*nus hu.. Sacetdos dicit item in Canone: Hawc igirpr obla-

vhanum, Z/ouepeervitutis nofire , fed C9 cuntla

vjv

familia

i

182 (Oblatio fervitutis noffra;)id eft.quam offe- .

p ii

A

ilhongtet

rimus nos Sacerdotes, qui fpeciatim fervi tuifu- ,

mus,tuo cultui & obfequiis mancipati : & hecof-

P

f

fcrimus facrificium , ut (ervitutis nofttz & fubje- DI

étionís aliquod teftimonium demus: nec tantüm :ïxizpmï&u'mngrln

eftoblatio noftra, qüt tamquam riniftri eam offc-

fedm

rimus, fed £4 cuntle famisa tua, i eft, cotius Ec-

oant

cleíiz Catholice omniumque fidelium , qui per

mfi.ïfäiävfü"

b tj

manus no(tras& minifterii hanc offerunt, & quo

ram nomine eandem tibi offzrimus, atque idem

.'Wj/(fü!ll,&i»

repetit jam confecraturus, Üzde €9 memores vos

ii

fervi tui.fed & plebs tua fandla, &c.

b

€one.Tyz,

Idemqy declarat Concilíà Trident.ubiaitAdif — odl

de

A* feff. vevhomne

.22, c, ó,

5,9Hant i m vis privatitm dicantur.com-

Autiny

r

munes cen[ers debent:eó quód à publico Ecclefra

miniflro, son pro [e mntüæfz,fed pro omnibus fide-

)

Mp

hibutquiad cerpusChrifli pervtinent,celebrantur. —

Doniaus

Do&t:ina denique eft ce:tiflima omnium San-

i

L

r

an&cfu'vïm

&otum atque Theologorum, quód M:fa dicatat

Wif

nomine Ecclefiz couu(que populi Chrittiani : nec.

lal

Min: fs

rantüm fidelim , qui in zerris perigunantur, fed

& eorum,qui ia igne purgatorio cruciantur: cüm

lt

& hifructuum inde petcipiant, & rali prorfusin-

!

dig: ant facrificio, (imol ergo & vini ac defundi —

Vf

Sace:doi dant legationem, ut cum Deo de nego-

h

fiis fuis' maximis colloquatur.

*«

Vi

Por-

M)

De Miffa & ejus Excellent,

223

WKJMAKI h

Miffa eti«

Porró majoris eft momenti;quódSacerdos non

am offer.

Wüdns,gj,k

folum legationem obeat proEcclefia militante,ve-

tur nofmi-

hu D

rüm etiam pro ea,quamSandi i czlis mumph:m- ne San&os.

) d/m !f /ll "

tem & glotiofam conftituunt, nám & hi fru&um rum.

I) lag kgm

aliquem ex Miffa decerpunt: quamvis veró non

Uïäïü'ho[an

proficiat illis ad peccatorum remiífionem quam

Milmxgmrvi

petfectam adepti (unt , nec ad beneficiotum aug-

M i

mentum;qui maxima quzque obtinent,& iis, qu

m?uamolïc

ullo modo d«fiderati poffent , fruuntur proficit

'amm(m: tiife

tamen ad honorem & glotiam accidentalem, ut-

"icp l.

que cumulatior fit gratíarum a&io , quam affidué

arottelie

pro beneficiis perceptis Dco rependunt : quod

imus: t

procul dubio gtratum acceptumq; eft:femper enim

snininunde

febeneficiorum vinculis conftcictos agnofcunt,&

uildiutiat

quód (arisfacere numquam poffiat. Arque hoc fig-

nificat Ecclefia,cum dicit fe off-rre facrificium ad

lm g g

xf t

bonorem [acrati[Dma Fwginis Marie,C8 (antlo-

Negoua 3

1mus,1(qmdtm

rum Apoffolorum ,&c & (ubjangit: Ee sflorum

quz in-

um

omuium Sauntloruma,ut illis profiudt 4d bonorem, M.H*a tra-

TM

&c. Enimveró negotia, de quibusin hac legatione &antur,

tl

tradtandum eft Sacerdori, (unt graviflima, & qui-

uut gra.,

vifliraa,

mmiww

bus majora effenon pofrunt'tta&ac qunppc de fub.

'F' T

je&ione & obedíentia, quam creatori omnis de-

betereatura:de majeftate & dominio, quod idém

Id?nmmb"'*

Dominus in omnia hab:t :in cajus agnitionem

Wm;t,(tlml

üm M*'

grande rributum penderé vehc mands,& diriffi-

hd

mum off:rce munus, gratias itern irmnmenfas agere

pro beaeficiis acceptis, & veniam petere delicto-

PF[.IO* 4

rum: beneficia zoftulare, omoibufque laboribus

penpt

folatium: gratiaui

enique exorare & favorem, ut

" g[ODCW

&terme feliciratis porruan ob ipcer poffi&que gra-

gpit w

viffima &

maxima n:gare n:

us aufit.

[)p/

de o

ic Q

F');'"Tu '*"v

'ü

| crgüw

antam in altari Quante

7,1ll (W

æu(&JLnï&'—,- H nlv,m Sac

1

t

gemreprefentet, au&oritas

tüh

]

E

&

At

ial

234

Tratfatus lII äay. "IÉ

Yis fie $3-

& quàm feria negotiecur.Eft etenim velut procu-

j üsttüï

€erdos in

A

[/j]

a

rator tetiüs generis hamani, &, ut ait Ch:yfofto-

"i

n

altari.

f

5

Cl:r]f.'

mus, Qnaft eommunis qmidam totius orbis pater

íbi

Tom. 6.

ff',

£fl Sacerdos. Dignum igitur eff, utomnium cu-

f" 1.

rAm agat, omnibu[que provideat, ficut & Deus,

"

Timo.&.

gt

cnfns fungitur vtce , atque alibi, Medius ff at Sa-

MHom,.y.in

cevdos inter Deum Eg uaruvram bumanam:ulline.

; vïw(mïsom

€.6. Ifaice.

fg&am uj

vententiabeneficta ad nos deferens ,U noflras peti-

tiones inc perfereni: Dominum iratum veconci-

i

Hier.fég.

lians etrique natuva, nos quioffendimus eripiens.

. mimonclcm

Malach.1.

ex illius manibss. "15 Hieronymusaffirmat,quod

;gmmm'xïïam&t(

idco Sacerdos &t Domini Angelus : quía nuntius

-

M

Laur.Iu-

némps & legatus , qui hominum fupplicationes

fíin. in

r

m

Deo exhibet, iterumque hominibus Dei mandata

fet- de

i

ä.

miri i

Chr iB

refert. Laurentiusitem Juftinianus fic affsrit : Sa-

cerdos dum celebrat, mediatoris gertt cfficium,

:3 (/Ml//ä/.'li//l

ü

corpore,

2. Co:

propterea delinquentium ónmium debet effe pre-

1 ,,,,Wn/m

'

f'iath. j.n

cater. Idem Apoftolus !cgationis munus fibi cete-

lod

rifque Sacerdotibus attribuit dicende, Pro Chri/fo

|

dj

legatioue fungimnr. Chriftus nimirum legatus

bt

fuit principalisquem genus humanum interceffo-

Müwidigin

rem & patronum coníHtuit;pro remiffione pecca*

Miwum

torum ceterifque bencficiis,qua meceffaria forent,

a dv

obtinendis:quo munete nunc Sacerdotes funguni-

LU

tur. Ex hacratione colligunt Santi, quare Sacer-

)

dl

dosin veteri Teftamento fuis veftimentis mun-

IT

Sap.18.

dum depi&um gefferit : quod & Spiritus fan&tus

Dl

teftatui:/n veffe enim pódevis quam babebat,totus

;|

| t

erat orbis terrarum. Nam, ( utbene advertit S.

Hie;-.

Hieronymus & Gloffa Ordinaria ) incoloribus ,

epitt. ad

matería& qualirate veftium. Sacerdoralium ele-

W!Cv'n,imlf

Fabicl.

14 Mpl ï(/f"

Giof/z

menta figoificabantur,ex quibus mundus hic fub-

Ord.

lunatis componitur, orbes item czleítes cum eftris

Tlhæmcfzä;

|

Sap.19. luisac planetis ufquead celum empyreum , quo

MT

curia

t

De Miffa.c ejus Exellent.

23f

d ttniy Vq'qF

cutia eft beatorumSpirituum & habitatio Sancto-

Mu

rum Lamína vetó áurea,quam ftonte geftabat [in

/ili/iwhl;x

qu:ffcriptum erat nomen Deiincffibile ] eundem

TM

Dominum fignificabat,& Creatorem umverfi:qui

Vi fet )

velut fapremus Monarcha ómni prafidet Hierar-

N

hviy

1777

chiz calefti ac terrenz. Quod (ua majeftate deno-

21l

tat Sacerdos (actis ornamentis decoratus, qui tan-

"w tacelebrat myftetia,utlegatus & procuratortotius

T 1077

otbistertacum, Hxc confideratio ex prima Miffe

Ávlini

fignificationc defumpta eft;quam legationem effe

usf

fctircm miffam declaravimus.

'

At

!

C À PU . M.

m ii

iusDemund

Mtj]abx effereprefentationem omninm myfterío-

sf d

"um Chrifis, tam'vivam & per(ellam , mt in

i r d

ea mirabiliter illa renoventar , [aosque ite -

rum effectus fortiantur.

mf

vt

j Ltera Miffz definitio fit ifta : A44iffa e]l/m"zm- Miffs eft

al n

6 perfettiffima veprafentatio omninm my- vivare-

um fleriorum 7e[u Chrifti Domini noffri,incarnatio- preíenta-

pumMÜ misCrnatmitatisytotin[que vite fantli[imefacra-

1io myfte-

lorutin

"n[fi»ne pa[foonis ac mortis, eloriofe reftrrettsonts,

Chrifti.

,?mcmïüm*?ï

; Amtüm['-':

atque admirabilis afeenfionis. Q:we cam vivéac

m&mx&uuhï

proptié in M:fa exhibentur, ut ipfe Dei fi'ius pr-

: feus affiftat, & (uam ponens figaram& perfonam

:

àg

j

) liv

-reprefentans per feipíe ram altatamque divina

T

y

myftetia opererur. Res veneratione digna, & al-

ii

uiül"s pertractánda fatellectu.

N

9

&.L

IMon

[

Ordit

Solus Chriflus eft [upremus C2 principalis Sacer-

dos noyz Teflamenti.

tium À

(

N

w

Solus

gqmw

' T hoc meliüs intelligatur; Nota cum Theo-

Chriftus

"u

logis & crede, quod Chriftus fit (ammus

operatur

n

dl

Pon- effe&um

H

l

li

236

Tratfatus 111. Cap, I V

Sacæää

v

Wmo. (

qfnento-

Pontifex & Sacerdos, qui per fa realiter & efficienz

V;

Wl"l

j

ter effectum omnium Sacramentorum operatur $

rum ut

Wsm

caufa prin.

&ita quamvisSacerdos dicat: Ego te Daptiz^; Chri-

7l Q

eipilis,

ftus tamen eft , qui velut cau(ä principalis efficieng

Al

'animam à peccati labe expurgat ; quamvis item dí-

41 qun W

cat Sacerdos : Ego te abfol'vo ; Chriftus eft, quiab.

p

folvit, & miniftro Sacerdete ac mediante actione

ysi p

aM ?mï(

facramentali flagitiorum maculas expungit. Acma-

a at

gis pacticulariter in fanctiffimo Euchariftie myfte»

rio , Chriftuseft , qui tam mirabilem tranflübftan-

st

tiatiotiem panis in Corpus, viniin Sanguinem ope-

L

ratut:Sacerdos veró inftrumentum dumtaxat&mi-

mmqus(mïüm

nifter , qui verba pronuntiat in nomineac períona

Dämm&pm:ïpu

r

ejufdem Chrifti,(ic cum ait : Z4ccepzt panem im (an-

&as €4 venerabiles manus, ipíe in manus acc

ipit

d

peccatrices: & licet dicat : Hoc eff corpus meum,bic

n

xigw//!mf*i*/"'

e[f [anguis smeus, non fitconverfio in corpus &fan-

'mr;rmWff

guinem Sacerdotis , fed in Corpus & Sanguinem

sigun

Chritti.Idcirco affirmant exprefse fan&tiDoctores,

ml uni

gj

quod Chriftus per fe tanta myfteria operatur & fa-

crificium offert, etfi minifterio Sacerdotis. Ira S,

r

Cbryf.

Chzyfott. Noz fuut. bumana virtutis opera bac:

í

fs

bom.s3.4n qUi

dim atl

1456 la fzcit im illa cana , idem eanunc quog;

Mattb,

facit : nos minifirorum tantium tenemus locum :

ï?()ü mmm

l

qui vero fanttificat €8 mmutat ea,tpfee[! ; atque

gchnnmï?m

r

iterum : 7u /aice , cum viderit Sacerdotem e[fe-

tll

rentewm , ne exiflhimes tpfum boc factentem , [ed

at

b

Chrifli manum invi[fibiltter exten[am.

pj

Ambrof.z,

$. Ambrof. 1. Officioram : /» zoffro facrificio

A'Vulr&guzndc

Offc.c-48. Chriff us ipfe feoffert quafi bomo,quafiveciptens pa[-

Wa

ftonemvuelat Sacerdos nofer, ut noflra peccata di-

AOb

Conc.Tri:

mitta*, YXem in Concilio Trid. dicitar, quódidem

^itt üdfm,

!

dent. feff.

Chriftus, quiin cceena & cruce (e obtulit Deo Pa:ri

.

3?*"üfmncnra

l

3$.0ap. l.

in factificium, rinifterio Sacerdotis offeraturin

altari;

Tn'dmg

r

De Miffa cj- ejus Excellent.

227

ltl

altati: atq; ob hanc ratioae in Pfalmis vocatur, $4-

um

cerdos 1n aterns [ecundim erdinéMelchifedecb, P[al. 165,

urChri-

'ï'/fpllfh,w,[

Necre&é diceretutSacerdos i« etern&.fi unis tan-

Utb

usSacer.

tüm vicibus facrificium obtuliffet:fed talis vocatur,

dosater-

UT

quía per Sacerdotes (amper offert factificid,

quod nu;.

Ninlye r

oblaturus cft, quamdiu finis ron erit mundo,

Vrl ii

uinímó ut magis ptoprié loquamur, folus

xupr, Jcg

ipfe uinicus eft & principalis Saeerdos : nos veró

mäüriffizmyflo

quamvis vocemur & fimus veré Sacetdotes; vi-

dincadils

catiitamen dumtaxat & inftrumentaillius fumus,

i getop

non fucce(lores in facerdotio, fed miniftri,qui no-

dl

