f ^ Eintum primís illis Saceztlotibus honor

X4 maximos exhibuiffz,meridiana luce clarius rufn erga

jlb

acerdo-

eft, ex quo ptoceffit;ut, qui vera (an&itate flotue-

tesobfer»

nïmgihüä*m

zun:,eofdé illosfamma veneratione profecuti fint.

- vàntia.

g

Narratde Magno Antonib Athanafiustlicerille 4,5454y,

du s

tot tahtifque virtutum oninium ornatmentis €X« ia vitad,

jdmodert

cültus eífet, ut longé lateque fama fandtitatisejus 4men.

g o

petvagante ipfi Caefares (uis illum litrerrs faluta-

WW;

rent ; liceranimantia bruta fefe ejas voluntati fub-

Qu

dérent;& demonibus rára meruendus forer atque

khüm?*mïï

terribilis;nt malti ab illisagitatiinvocaro Antonii

p

nomine libezacentur 5 talis cantufque Patriarcha

, n

,

]

adeó Sacerdotes revetebatur, ut demíflo corpotis

vefi

u^

habitu Sactas illas manus deofculazetur,& fupplcg

ín pl

benedi&ionetrm recipetet,

Anion. $.

Qs

De gloriofa virgina Catharina Scnenfi refert

£f 7)3]3 .Bitc

) A"n

' Antoninus:cüm Sacerdotenrincedentem vidiffet,

23 6« Df

y

ia n

tettz, qam calcaverat; ofculum imprimebar:

De

T va&latus I. Cap. XV-

j

J

yó

Bosav.ss. De Seraphico Patce $. Franciíco ait D.Bonaveme

p

j

eita S.

,

tura, illum ram intenfo honote Sacerdotibus de-

|

1

Zrancifos,

tulifIe ; ut ad facerdotii dignitarera lufcipiendam

,;SIM

b*

;

i

fiumquam potuerit adduci.

Exemp!a

In prima fanétz Ecclefis ztate conftat (atis,cüny

K(ï

J

honóris /

vigeret fidei auctoritas & R.eligionis zelus, quan-

lol

W

exhibiti

Sacerdo-

tá obfervantià Sacerdotes ubique genrium culti

j5

tibus.

fint ; quandoquidem ipíi Principes ac Imperato-

ï

gt

tes maximáillos reverantiá dignarentur.

p

ia

Quantum honorem iifdem exhibuit Conftan-

gt

Cencili tinus? de quo intercztera Ómnilaude digaiffima

WW*

ei Aïiz:em'

corumemoratut,cüm celeberrima Níceni Concilif

j

e5b

v

, ripari,

conventio a

i

geretur , ipfe pedibus ramdiu religio-

J

ji

;

fiffimus Imperator infitebat, donec omnes Patres

Dola

æ "

concedi(fent : Et ?4ncnom ais federe fuffinust,

li

lh

quam [acrofantlns Sacerdotum chorusanuif-

P

N

fet : necceteris altioriolio; fed fede dimiffa & m-

[

dv

]

fra pedes ac veítigia Sacerdotum.

j

Av

"

ü

Sursus $n

. De Henrico Imperatore quid ? numquam ille

| *váts S.

adnnonis

regiis infigaibus aut diademate folitus eft infigni-

CA

1

Archiep, tisDifi benedictionefacerdotali munitus effet,

Imtr

Colon.

Scverus Sulpitius de B, Martino rradit, crim ex-.

j

d"uriu:ï'ifl. ce

«psta d.

ptüsaliquando convivio à Maximo Imperatote

effet : tantam ei hic vel tyrannus & (utnmafuper-

iris

Moertins.

bia inflatus. venerationem detulie , ut ipfe cum

Presbytero fella juxta Regem pofita accumberet.

[

Pateram ergo Reg! à míniftro oblaram ille Epif-

t

4

copo poriiis dari juffit , expecans atque ambiens

Vrl

ut ab illiusdextera poculum fumerer. Sed Matti-

j f/fleu í

nusubi ebibit, illam tradidit Przsbytero, nulluma

Mil

fcilicet exiftimans digniorem, qui poft fe biberet,

nec integrum fore, fialiquem prauliffet: quod

I r

. : fa&kum imperator omneíque , qui cunc aderant,

pti

(:'-Iïänom':

fic adrirati (ant,, ut hos ipfuljli, in quocontem

ld.

- Hlþï!

1

0Im

[!

.D? Dieniate Saceidotum:

7?

O0 ,

d

fuerant, placeret. Aliàásitidem Augufta ejufdem

2 li

uxor à Martino fümmis precibus cxtorferat, ut ad

«onvivium veniret , quod ei tpfa paraffet, illoau-

tUf at

tem fedente , eminus (ecundilm famulaptium dif-

ciplinam conftitit, cüm opus effer, fübminiftrans:

lus que

finitá ceenulá ftagmeota panis affampfit micafq;

jl cii

collegit: fatis fideliter illas reliquías regalibus epue

AC lgt

Tif

lis anteponens.

at Cotfat«

Omnis ifte iis temporibus honor, ex maxima

'quam de Sacerdotii dignitate conceperant ; opi-

l:dgniaïm

viCondlf

nione procedebat, contrà miferrimo hoc fzculo

extrema hic eft negligentia & defpectus; qued illa

lo cpte

eDuutt

dignitas b idiotis non expendatur, autaftimetur.

Porró hacoritur inter profanoscontéptio , quàód

infülfis moribus Sacerdotes eam parturiant, vitas

Junth-

»miif; n

que illorum abhorreatà priftina majorum gravi-

tate & fanctimonia , fed de hocinfrà füfiüs: mo-

dó Pgopoüto infiftamus.

umquam li

T

CAPUT-XV,-

gt

v m t

IDemopflratur. excellentia Sacerdotum , quod

Chriflns illos [ibi amicos ad[ctyerst , fuornm

mïm?mm(!

slegerit arbitrosfecretorum-

d

j u

5. I.

MRU

JErimoniis circa pedum lotiopem rit? imple-

C

Qu i'u'tþ

tis Vacratiffimum myfterium agí ceptam eft,

TU

"

& Sacerdotum ordo cteari hifee verbis : Zfac fa-

gmtttt

£ite in menam commemorationemjd eftjpfe Cor-

)

pus meum & fanguinem confecravi,incruentü (a-

gsbylcl

i

crificiá obtuli, idé ex hac hora facere fatagite,quia

:lül

"

plenatiam ad hoc vobis confero au&oritatem,

pl

m

quod, et(i non referat S. Joannes, reliqui tamen

qu

m,fuse fer-

n

"

id";tf,c&amm: ipfius enim erat intehtu

. (nonem

^

4

!

^

78

Traifatus I, Cap. Xf.

n

monem Dominicum enatrare : fed revera hacita

Wv"

p

eracta func, unde facilé intelligas lotionem iftam

|

à

diípofitionem quamdarq fuiffe, ut ifta fan&iüsine

w

)

(tituerentur.

LL

.f

i

il

42an.15*

- Apoftelis veró initiatis prolixo illo (ermone

pak

14. 15».

ufus eft,quem prz cateris Joannes ftuduit declara^

jmd

1e, In quo inter plurima amore & benevolentia

Chriftus, pleniffima;cosfic affatns aft: Zamsmon dica vos fer-

j m

vocaát »a3-

m

cerdetes

yos ; quid hoc páffime Domina? quo eos nomine

&micos.

appellabiszan forté majus poteft nobis encomium

obtigete, quàam ut fervi tui dicamur & fimus ?

i

nonne tibi fervite plus, quàm regnare eft ? eftne

wl

ereatura,qua tuis ob(equiis dedicata non fiunum-

g

, quidtutotius Re&toruniverfi i qui ezgo fieti po-

yit

»

teít ut eos fervos appellare nolis ? Non dicit Do-.

fs

miaus ; Servi mei non etitis : qued enim tales fint,

(s

anté confe(fusa(t:Zos yocatis me magiffer $ Do-

Dor n

minus,€4 benà dicitis: (um etenim.SedSetvi mei

1 n-wncml

licetfitis, eorum tamenloco vos poflhac nomine

Ms

tenus habiturus non füm : quipge 10 altiflimam à

bl

(taig

me digsitatem fublimati eftis : proinde vostitulo

execllentiori honorabo: clegi enim, quíbns tati»

Q

"

quam arbitris & neceffariis myfteriorum omniura

At

atcaria revelavi,clegi eos de quibus fümmam fpem

ii

concepi, & quibus confiíus furm, hoc vetó atmicís

Mi

proprium eft, ideoque ex nunc o4 " dix$ amicos.

vtl

ereger,

- S. Gregorius, cüm hoc verbum excuteret,fumo

TW

)

affte&tu exclamavit : O soirá dbvina Donitatis dig:

fit /mqul(

nátiol fervi digui uon [umts, €$ amitá vocamur

- Rrüens

&yill, . quanta dignites fl bonsinii.e fs amicos Des! Cy-

llklf/im;k

Alex.lib. villuseti&áadmirabundus interzogat: Qsid majtu

10.606/2,32.

&tl

uid clarius quam Chrifls amiuum 68 e[e Gd ap-

Rnl

Jenti. 22.

pellarit excedst hac dignitas natura bumanater-

; ïdmu'm

it Pfal-

minos. Omm':f Enium jerwn'n: Creators, uta

tifta 5

-

T

4

De. Dignitate .Sacerdotum.

79

dl

tüifta,sec quidqua eft auod jugo lervitutise]us non

gt ronat

iil räü&iüi:

/hbjitizmr,quod ct ita fit.ferratesmandatafuay

Dominusui fervos,[ed amicos appellans;ut amicos

inilt fs

$n omnuibus tratlat,magua «v []lendidaifl apra-

ia [unt; Plan&appatet homincs ufq; adeó à Deo

tl decs

ztimatos,nt in amicorü numero & fomine, & re

dbentrole

habiti fint;fienim adagio credinius; dmicos efl alL-

a. Rek.u' *

df

ter ego.lta videmus Jonathà Saulis &liti, quàd fin-

gnomsnominc

cerá cum Davide amicinrá contraxiflet;illü ipfti pa-

itnomitm

ribis fecü veftibus patibus armis, cin&ifo; militari

lr fs ?

induiffersut ró'David effe;fed alter Jonathas vide-

g 1 d

retur.Idé cíi Sacerdotibus Chriftü egiffe fateamur,

von (

quos paribus fecum circumdedit veftimentis. Or-

o itipe

Baméta quippeSacerdotum veffes denotant Chri-

Vn dici D

fli:itaut cümiifdem Sacerdotes induuntur salteri

almiaist

; 4t4 Zui

Chrifti videantar, Plusauté Jonarhá contnlit Sal-

af

vatot:qui nódumtaxat veftimenta fua; verüm eti& c ?o]/-': m

Vi

pröpriumCorpü's & SangüiréinVen.Sacramento 1. Cor.12,

Jliconia

eofhunicavitquo mediánte (e iraunir fumencisucé fuger sTe

idilinimi

ducbusunum quid exiftat:uitq; Sacerdos non alte

t ver£o,sa&

& Chrs-

sindeyt

effe.Chriftus dicatur;íed quodammodo idem ipfs

fjus;ait,

Chri(tus,falté cercum & illum manere in Chnifto, , ooones

:mmaqmm

hvimonos

& Chrftumin illo, & vivere hunc propter Chri- fideies aen

dscantur

juma

ftüm, ut ipfe aflerit, ficut XI.cap. eftafteníum. .

Corgus

d

Etfi magnus hic honor,magna hac dignitas a.

Chrifis,

y i

nf

metur;pauciffima tamen illa vetba,quibus Domi-

quia [unb

evbüm :wm'y

nusSacerdotesamicorum titalo dignatuseftprz-. ;pfeCórs«

ter hzc qua diximus,immen(am divinarum opum./ws am

Áj

snaje-

j

Er

vimin fe recondità habenr,cüm enim,ut ajunt; d-

res quàm

HiCeYomniA frnt communias lequitar Chríftum.

miuores,

,,[[ul»*

Sacerdotibus tamquam amicis füts czleftium divi-. Quid utis

atf

ut litatisin

tiatum qu&f(turá detuliffe.Et (apé.ita fe reshabet,

amiill it

Secerdos,cürn divina celebrat myfteria,thefauzu

ig &micitia

n

gl )

hrift

x

ditifimü mcriwrü.Chnüi,cuilibucricapplicandil

Ti

9

abcat

)

xufm

46 7?40?42:4: l, Cap. XF.

n

WP

j

habeat poteftatem,lignum autem claciffimum ha«

$

juíca- familiaritatis indicium fuit , quód ex tunc

"

,.a'»

fuam ad menfam Difcipulos juffetit confidere, &&

fecá comedendi dederit facultatetn.Hoc veró non

s

ss

intelligendum eft, ut de menfa matetiali & com-

A

muni interpreteris, ( femper enim id ipfislicuerar,

AT

j Jr

mlm

Ll

i

quin & Publicanis & Pharifzis )[ed de menta SS.

gj

Sacramenti accipias, in qua iftius cibi participes

o ptopria füftentatur divinitas.Et hoc ma-

' W*m

facit, qu

H

ximum aificitiz monunmentum fanxit ; hunc favo-

!

jin'ffït'ivïlüïjï

qnim

rem exhibuit ; quo major effs uon potuit.

jther. y.

Magnaus ille regís Affueri amicus Aman,tantum

ii

w

!

fibigratulatus eft, quód aliquando à rege ad pran-

cätifmmþg

dium effetinvitatus; üt cognatis & affinibus regía

in fe benemerita recenfens, ceteris oznnibus hoe

paawm.

hi

unum praculerit :à R egina invitatus, é$ CrAs €4p

v r

Rege praofurus (umr, O Patres, zquum eft.utoffi-

t

ciorum, quibus nos fibi gloriz R«ex devinxit, ma-

moriam reparemus: zquum eft, at expendamus

z ia

eujus meníz nos convivas accumbete voluerit,

D

jj

1

cetté illucefcente die magna animi letitia & fpi-

[&L'T:;B'ä:

ritali gaudio dicere quilibet pdtq& : Hodiecum

Rege pranfurtts (n

".

S

h

a, Reg.o.

Daàvid Rex,cüma

Miphibofctho obpatris Jona-

- thzfinceram & acicabilem benevolentiam gra«

l

lt

tes teferre flatuiffet, parem Íe poffe referre exifti

] t

rabat; fiaffidugm in menía comitem illum ad-

"WW

hiberet. 7» cossedes, inquit, panem in tnen[a w264

Df

emper. ]dem przmium teftamento cavit , üt Rex

Mllm &

-Salomon filiis Beizellailargiretur , quód fibiin fu-.

: Ffüiusum

preina neceffitate conftituto ftrenuá operá navaf-

W«'þgen:rz

(ent: Erunt comedentes in meua tna. Enimverà

$Mp

Muf

Y

nihil hzc,ut cü amore Ch:ifto Sacerdotibus przs

jïlfqua'ü

ple ad

ajg

! l,'titg comparentur:hi nimirum in dies curn i

fncne

££

L

.De Dignitate Sacerdatum.

Q ls

menfam ccleítem accumbunt, pane illo vivifico

ib qudus

veícuntur , qui cibus Angelis & divinitaus eft ali-

titorln]

mentum.S;cpenfavitChriftus fidem,quamApofto-

ao

liadhzrendo coluerunt , cm diceret: Ego dsfpono

xl d

vobas [icut difpo[utt mibi Pater mensvegnum, ut &«

ilipíslicung

datzs Chbibatis fuper men[Am meam inveguo meo ,

eemenliti

& fedeatis [pher t bronosjtedicantes duodecim tribus

tl puics

I/räc"l.(&xæ vetbaadDifcipulos Chriftus habuit,cü

t Brlocme

jamSacerdotes inftituilTet: ideoq; hac ratione pote-

dr,flunrfzvo-

runt apté explicari : Sicut difpofuit mihiPater meus

U

rcgnum,ut menfa divinitatis ejus paf'car ;2

vobis,

um

qui familiares mei eftis & amici, eamdem in

þ.ccle-

qid a

fie militantis regno paravi;ut eiaffideatís,&ceodem

iib tj

edulio caelefti,quamvis diverfimodead ve(tram ca-

xinibur ho

pacitatem inftructo fruamini; fimul etiam,ut maxi-

um

m folium auctoritatis occupetis, ex quo fenten-

nelutofi

tiam de gravifïïmis hominum negotiis , peccato«

OA

rum ícilicet abfolutione aut ligamine feratis : quam

tcxWWï

dixim.s poteftatem facerdotio annecti. Fuit itaq;

jee vt

fumma Chrifti die

o

natio,quód amicorum titulo de-

j t

corarit Diícipulos , eofque menfze füzz, quam pa-

j Bo

raífet, convivasaffiduos defignarit.

$. II

pdptil

Rædi'&a- augent,

quz fequuntur :in quibusra- Quare

P

g

tionem adfert Chriftus, ob quam Apoftolosa- Chriftus

micos fuos eíle dixit: Quia omuia quacumó, audivi

Difcipu-

d

'W

sl

os atnicod

gt

& Patremeoynota feci vobis.Cyue Íententia non pa-

vocarit.

rum difficultatis involvit : qui enim fieri poteft

Mmll",

f

Chriftum ea omnia aperuiífe , qua didiciffet à Pa- Quj Chrj-

od

iU

j

tre? Filius tantum percepità Patre, quantum novit ftus mani-

Pater : in generatione quippe aterna , infinitam illi feftarit

d

totum,

DL

fapientiam communicavit : in generatione vero in

uodauà

nl

o od

/

tempore per fcientiam infufam , multoque magis djv àPaj

per ícientiam beatam , fanctiffima Filii humanitati «e,

Y

F

tari.

X

Tpfllm

$2

Traclatus J, Cap, XF.

1 Uv

tantum contülit, quantum ipfe fciebat per (cienti-

L5

3

am vifionis: qui ergo potuit Chriftus hzcmanife-

uj*

r

Y^

ftare Diícipulis adeo rudibus & incapacibus codle.

M/m

ftium difciplinarum, maximt cüm fubjunxerit Do-

minus: Azsitavobis habeo dwere, qua nom pateffis

gD-

n

N

portare modo, [cietis autem poftea ? quid ergo? Do-

g

ctores i

y»s IWP

u

n varías circa hanc fententiam opinione

;

abierunt,

a5bl

I!

€hbryfoff.

Grzci Patres explicant - 0om»£a, at non abíolu-

[s

u

qéeoph

Butbyn

& intelligas,(ed commodá diftributione, id eft,om-

' ";':,qwmmü

nia, que Ícire vios pro hujus vite ftatu convenit.

æ s n

Hac explicatione ruit omnis difficultas, & verba

eootyd

Muguf. planafunt ácfacilia, fed qua limitare videntur il-

n

4« 66 lid,quodextendit Chriftus. Latini Do&tores *ó

a

fif.,w.öa

lsb, de a-

feciin temporisfuturi differentia accipiendum pu-

tant, ut nemp? fignificetur, quód miffus Paracletus

| IU::?LAW

goneChbrz

fi^. cap. o.

in decurfü feculorum nota fa&turus fit ea, que Da-

177

Filio commifit, uthominibns revelatet,

Beda bic , tet

a

0' ali,

At fi explicationes ha altiàs excutiantur, diff-

bt

. €ültate & objectione non carent : nec, ut ex inte-

groaffentiar, queo permoveri : illaenim verba ma-

b

jus quiddam magifque abfolutum includere viden-

p

«ur, & excellentius quiddam concipit intelle&us.

v

Itaque, fine priorum declarationum nota ( quz,

| r

^. quódSan&torum fint, non uíque adeó cemere funt

NT

rejicienda ) alia gloffà intento noftro accommoda

) M"M:g

adduci poteft : quam multo fote cenfentaneam ar-

ms,qu[m

bitror, corfideratis, quae circumftant , tempore a

u

occafione,quibusprafata Difcipulis fuis dixitChri-

l

i

i

fecum (

Alia €X- - &us - cürn videlicet Sacerdotes creatos facrxe Com-

tff:ï' TUtt n

plicarioad

munionis participes feciffet ; in hunc feafum allo-

propoli- -

qusrecopug

[10:m

cutuseft: Ex hoc vospro amicis veris & néceflà-

| "m

riis habiturus füm: omne enim quod Pater mihi

D

c?ntulit in generatione aterna ; 'immen/íos nimi-

Kuna

Wi

]

]

IT

De Diguitate Sacerdaltum.

42

du

rum fapientiz füz thefauros, plenatiam potefta-

m la

tem, & infinitum majeftatis füz fplendorem, cete-

Mapadle

raqueattributa , fuam denique divinitatem, omne

tss

hoc,(imul cum humanitatequam ex putiffimo vir-

L

ginisMatris (anguine allumpti, vobis & communi-

Agidero])

cavi & manifeftavi,non verbo tenus (c enim inca-

uf paces eratis ) fed opere, Corporis mei & fanguinis

Sacramentum impertiendo , ejuídem confecrandi

atnonzbfl

Potä&aæm conferendo, quod cüm dedi; cantum

imidefon.

hn conrent,

dedi,quantum mihi dedit Pater, & hoc munus lar-

hs w

gitusfum,quod divinam in feincludit fapientiam&

majeftatem, caterafque virtütes, quibus ipfe Deus

evidemri

dorninatur, quapropter e»nia qnecumque audivi

P EM

Dostore

dpatre meo, notafeci vobis.Congruebat certe,cüm

piendunp.

fuiip,(ius' tantam Apoftolis fecitfet notitiam, & fio-

hus Parschnn

*

rumteftes arcanorum elegiflet;ut ftatim fuübjunge-

j

Iet, Jam non dicam vos fervos,fed amicos : vobis

d

enim penetralia cordis mei aperui;

sl

dit mihi Pater, manifeftavi vobis.

& quanturrll de-

w ent

Huic interpretationi faver Ecclefia , que illis

atmmübm

iplis verbis in (imili occafioneutitut: ordinatisni-

j

mirum Sacerdotibus & SS. Sacramento munitis ii

N

j Dv

Chrifti nomineait Epifcopus : /ame s dicam vros

Ex Ponti«

l

ynum d

*f

, férvos, quia feruns ne[citqtid factat dominus ejus:

ficali Ro«

&Bano.

t g&tottmï

j

! V05 aHLem dixi amicos , quia omnia , qua audyvi à

VDWMDW'

Patre meo , nota fecivobzs.

uod fané indicat fta«

i^

tus, ad quem füblimati funt , amplitudinem: indi-

"

glb

cat amicitiam & famiïiaricatem,quam deinceps co-

m

m

lerecum Chrifto debent : hujus quafi archam re-

cu

!)

ceperunt Corpus & Sanguinem Dominicum, ejuf-

jl

$"

demque confecrandi poteftatem : quod pignus in

)

micó

fe divinorum arcanórum thefauros,& omne quod

)

nne

Chrifto dedit Pater, comprehendit,

"n

f

tl?-

'JOmm'a &qula pra;;:liita plarimum digni

ti&

| j

j

$4

Tracfatus 1. Cap. XFT.

y

æl&t

tis Sacerdotalis excellentiam. commendant : fed

ra!

"

miniis & longe infra amplitudinem declarata funt ;

n

uód non tantüm verba deficerent , fed & ipfius

intelle&tus acies nimio fplendore obtunderetur:

| ',jlll

w

;quamvis vero plura quis poflit concipere , defutu-

4;4-'""!

*tatamen vérba exiftimo , quibus exprimantur co-

,,;ïunul!

gitationes, fatis ergo vifüm ett breviter conceptus

perfcripfiffe, in quibus confiderationis materiam

r

a:ï'ü*".i('"

invenire quivis quïït.

3likt£(lffmïaï

QV

CAPUI XVL

gt

Deus à Sacerdotibus fl vitliffimam exsget exerciti

munerisrattonem ; €9 quimale funtli faerimty

w

[CM)A;") :

UR

quantis, fugþlicii: fsnt afficiendi.

st

$. I.

Uæ hactenusat

*

tulimus,utSacerdotum digni-

Dj

-0

tas & majeftas oftenderetur , oneris impofiti

t

inferunt magnitudinem & pondus: dicere enim

d

f

quódin tali ftatuhemines ipfi non fint, plus quàm

Archangeli & Seraphini, cum facratiffima Deipara

sugani

comparentur, Dei filii & appellentur & ánt, quili-

ewcl

bet tarhquam Chriftus fit & Deusin tetra : dicere,

inquam, quod Chriftustantum illis'cxhibucrït ho-

IN

norem & reverentiam, ut non dnmtaxat à cubicu-

* fis,fed etiam à menf elegerit, & velut intimisamis

| rtth;m

tdta

cis pe&toris füi fecreta revelarit; hacc officiorum

ibin

przftitorum exaggeratio poftulat parem merito-

:/,73:0/,)4

rumgrátiam referri , & dignitau's excellentiz vita

rb n

inftitutum adzquari.

od fïcut beus in benefi-

77

Deus. lar-

-: Proquo notandum, qu

j/

24«/:1",

4

gusin

ciis conferendis eft largus , itain repetendis ftrictus

dm, /JM;

dando. — fit, & ( fi dici poteft) rigorofus & parcus; hac por-

Va

firidusin. 5 rario non ut communis illa hominum in(titue-

exigendo,

tülir;

Prev,16,

tug (ed pro fao arbitrio & fententia, ut ait : Poudus

- pe Dienitate Saferdomn).

4*

378

Ltte. t9.

€4 flatera [nnt judicia Domivi; ia ut qui plus rece-

( |

SuiGior

wmdedins

petisplus redditurus (it;tete Evangelitta: Crs meL-

erit ratio

tum datum efemultum quaretur ab eo: $9 cut com- com Sa

tf fed t

mendarunt multum;p!ns petent ab eo. Hinc S.Hie- cerdoti-

Xe um

bus-

ronym. Pulgus indollum in die judiMi , ramquam

Hieron.

Qivte, d

Gitb €3. crirnmum',cornþjemr virga €$ baculo.

$-

Vpanamur

cerdotes autem magnis [uppleis torquebuntur :

eg Quzp..!]ai.

ICV!WODCCPM

sJ

bocDomini fiet iudsctogutolTendut 1n cuntlis mtra-

D0U Datefit

Bbile confiliums [uums, C$ juffit ia verstatem , nt qui

Ins acceperunt, plus exigatnr ab ers. Aqyita pra-

J

&tict in parabola de talentis: ubi fervo cui duo ob- Maitb.is.

m

tigerant talenta, alia duo füperaddita func ; & illi ,

cuiquinque , alia quinque, quod (1 duo tantüm

ii utty

reddidillet, nonfolüm non laudaffet , nec przmio

affecillet , verüm duobusillis receptis poena: adju-

dica(fet: ut ei contigit; quiunum talentuni reftituit,

rdommdignij !

nec füperluczatus erat. Fixc videlicet ratio pro Dci

Mi;jmporlü

(übducicur voluntate, ut expofitum eft.

Á

; dore

Tetribile fuit portentum, quod Scriptura narrat Exem-

j ia

oblatum fuiffe BaltazariBabyloniorumMonazchae plum ter-

d

ribile,

qui magni ficum & regale epulum regni fui magria-

Y &m&

übus cüm apparalTet; in fine coenz viderunt quafi

aniel.y,

n n

manum bominis feribentzs tn (uper ficte partetts au -

xülistxäxb?mï"

leregie: ande licet magno timore omnes pcrcellc :

g

rentur, vehementiüs tamen turbati funt, quód non

d

ellet, qui (criptum legeret, donec Propheta Daniel

"

D "

g

idipfum explicaret, tria erant verbaChaldaica: 444-

ztty Thecel, Phares, quze Gignificant ; Aremerues 4p-

d

mmüicïïw

peufío, Divifro. Hacc ille fic explicavit: Z4ame : -

meravit Deuregnum tuum , C$ complevit sulud.

fícxe

Thecel : appen[us esin [Latera 69 mventus oj sminus

babens. Phares : dyvifusn e[f regntm tum , $ da-

i

perem

;

um eft. 7Medis &2 Perfis. Appenderunt pau

r

j homrf

regem ip ftaterajinca

pofuerunt regale diadema &

F

Íceptrum,

a

L

i

T

46 .

Tracfatus I, Cap.

XFI,

i

9

| u

j

fceptrum,cxteraque mfiwnla,honoxem & majefta-

] (

j

Ti

tem ; cumque hec 1mmcnü elfent pondem , non

| (

x,JL

[

POtLllt virtus nec OfHClOl um remuneratio æqulva-

lere: quxbus deficientibus ad vite mtcmum &

mortis calamitates dainnatus eft.

t b

dj

$. II.

.w[

oU

Tudicium

Remendui certe eft ac horribile cogitatu,

m*

Dei firi-

y

&um.

quam trifti fcrutinio cuj ufque virtutes ac vitia

ii

J

Deus examinabit, ficut enim aurüm expcndmur,[ïc

m

& homo : aut[ at Gloffa j ficut pecunia & metalla

s Mmcon

examinantut , utrum deb1 um adíit pondus & om-

y MMNQ

fiis qualitas requifita ; fic & mortalium excutientar

u («f

actiones , quz fiuna monade feu moimento defici-

*SW )

fo

ant; iniqui,ut ita dicam,pondetis effe ]udlcabuntur.

hi

, Und S. Archangelus Michal ( qui ex Ecclefiz

tradmonc animas (uícipit demigrantes ) pingitur li-

omficatur animam de

bram manu geftans , quo fi

5

hac vita exeuntis evolare ad ipíum tamquam libri-

LL

pend»m ut examinet, num tefponderit obhgauo-

[

D

w

mi ftatus, quem g ceffit in terra,

l

'Tunc, tunc c'(pcmcmur quanti fuerit & quàm

VA

immenfi Pondcus cáfula illa(acerdotalis , qua no-

bis, cüm initiaremur, impofita eft , tunc oblxoauo-

num & visculorum ex ea dependenuum gravxta—

tem fentiemus : certe tanc appaxebl t quanta fit ha-

benda dignitas Sacerdotum , cüm tam fevero judi-

u

Ml

ClO bené ce(tz tcütlmoma quuuentur.

[/

ipiáàum

Hocipfum M. Avilla fanctitate morum ac vitze

potabile

venerabilis intellexit : cui cüm diceretur , Sacerdo

TU 7UUR

BU

tem qucndam recens ordinatü intempeftiva morte

LU

utpote juvené obiiffe, percunctatus eft, an aliquan-

*Multum-

- do celebraffec: refpondentibus,(emel, fub;ecxffä fer-

'»'/'f,'ph]

(J]rt: l

defertad

u* Vucbo lleua , de que dar cuenta. Non vana

MUH;W;A

'udlcem L

oplmonc veritatem d1x1ffi: augutor , & exactiffimü

uper

nl

457

]

De Dignitate Sacerdatum.'

Dortn g

lïlpcr hoc fore examen .omnino credendum ett.

Qued ferió nunc,dum tempus eft, xftimare, & ex-

DL od

endere actiones no(tras non ordinaria fori lance ,

l!t E

æfntcmum,t

- fedipfius fan&tuarii elfe examinandas ; poenitentize

.

ftimulum & pietatis cenferet incrementum.

— Advertendum veró eft libram fanctuarii Scri- Lipra

- ptutaatteftante, multó fuiffe majoreni illa populi : fanvarii

i. Qu

Vt654C Vi

& revera medietate tota excedebat : adeó ut ea qua. 'PtJor

qua

inforo & ad ufus profanos utebáur,fi integra elfet

vulgi.

rf

Y

t femela

& unius pondo ; pre illa fanctuarii medium dum-!

müsfam.

taxat pondo contineret: tánta erat divcrütasimtcr

-talenta, modios, reliquaíque mepfuras. Quia ni-

1000

yexo d«

mirum decet , ut omnes ilie excellentiz fupra vul-ï

vicbumt. *

gus in Sacerdote reperiantur.

jecbedhle

Hinc Origenes diligenter confideravit hiftori-

Origen.

Lom.9.1n

)nrga

am , qua reterc tranfitum populi Itrael per Jorda-

Iof.3

nem, ubi Dei juffu per pracones mandatom eft, ut

anmam at

Sacerdotes Levitice ftirpis arcam facderis defer-

u lhr-

rent, & ne quis inveniretur , qui ad illam cujut-

Wbügm

cumque tandem effet dignitatis, accedere pra'fa-

meret, fed t cubitorum duorum millinm fpaiium

f

relnqueretur, Quid tei Sacerdos eft,nifi arca Te-

il quo

- ftameni, in qua manna vivificum & lcgis pracepta

l,mcdüï!f*ï

Dep!;)-

requieícunt? Inter Sacerdotem ergo'& populum

yandum

du ff

talis dittantia requiritur, utLaiccrum vita & con-

eft Sacer-

veríatio nedum ad duo paffüum millia adfacerdo —4,,., ,a

x&eïiïhqw"tï

att

um

j talcm»pcrfe&ionem

dtt.

:

ingat, undt pro maximo in- effe vulgc

v

fortunio & ignominia ait Prop

heta tempus adfutu- meliores,

u

.rum, quo Rcfp. Chvti&iana tantis malorum con

nd](tlw*lw

&

i

.curfationibus opprimetur , ut inter Sacerdotem

j

populum nulla fit fatura vitz ac morum diverfitas:

Ifaía.14

hat

Erit ficit populus , [ic Sacerdos.

u

)

fen

Ef inter nos hoc malum ( dicit, S. Bernardus,

eríam à

(

& potiori jureid ipfg dicam) & in tam div

virtute

Jtt"

j

4

44

!^

Tracatus I, Cap, XVI,

"

virtute viam retroceditat , utexclamage poffim:

j

r

Non fscttt poputus [ic Sacerdos.Nidemus etenim ple-

F' w(?"

beios & proletarios multos , qui majori virtutum

i M

defiderio excitentur, diligentieriad vitz acmorum

at

honeftatem capeffendam ftudio incumbant, quàm

ii

Sacerdotes; in quotum, pró dolor! converíatione

quanta fepenumeró vitiorum portenta , à quibus

D

ipía plebsabhorreret,reperiuntur ! O Dei atq; he-

sq

minum fidem ! quantum dedecus, effe non tantàni

m

o

virosíed & mulieres in Laicorum grege, quitam

, varis virtutunmt ornamentis nos przcellant ! quanta

g

infamia [.& ubipudor? ] videre tot in eculo de-

g ii

od

gentes, qui orationi incumbant, mifericotdiz ope-

.xibusvacent , omni denique pietatis exercitio fe

mn,;mb;l,

/'exornent? conttà Sacerdotes vitam inftituere pror-

(l

m

fusab omni fan&titacis fpecie alienam , adeoq; illos

bonorumaé&tuum eífe immemores, quibus offcio-

n

p

rum relieione adítringuntur ; ut, quod debent vul»

I;mim

J

go exhibere (an&tipronia exemplum, illud ipfum à

imcin

plebe Sacerdotibus proponatur ?

:

ingtji

Chryfoft.

Sentit hocgraviter , & meritó D. Ch

ryfo&; ubi

kndtrüt

Mom.so. ait;Pe

ve magna confuloeff Sacerdotum C6omnium

ii

?mper-

tlericorum , quando lass inventuntur fidelores ac

tl

fes.

jufHores : qno godo autem non fst confwufio e[fe illos

L

suferiores laiezs quos etiam effe «30ales magnacon-

| lii

sxiseron.in f^fio eff ! Idem fic S. Hieron. Qualis edificatio erit

ii

eap. 2 ad difciphli, (i [esntelligat magiffro e[Je majorem s un-

if

Témm, — de Presbyteri C6 Diaconi debeut magnopere provi-

Mi

dere, ut cuntlum populum comver[atione €9 [ermo-

la,

ne pracedaut, quia vebementer Ecclelfiam deftvuit

Itf

epeliores latcos tiveniri quam Clericos,

äh&m&&g

Ututeft, hac ifenfüra à nobis ratio petetur, &

Vrj

haclance tratinabimur : quód fi alicubi deficiamus

- *ETMgtmz

in divine atq; humana religionis obfervantia ; di-

cetur

, MW/('

,

pe Dignitate S&cerdätäm.

49

;

d

cetur nobis quod olim Babylonico Baltaffari : 445-

mistig

peníys s m Lateva,Cd smventus esmints habens, ac

oj

proinde , dvifusm efl regnum tuum, €$ datum eff

liüzatmm

AMedis €$ Perfir. Regni fcilicet amplitudo & pra-

Rur/ant qi

miorum dignitastibi przparata dabitur meritorum

('omerdti

atiam referenti,quod ultionis flagellum peccato-

: Matib.2rs

i, dquis

ribus promifit Chriftus, cüm diceret: «twfererur

4

Premium

Df

vobis regnum Des $ dabitur genttifacientifrutlus qia Sa.

brontaim

ejss.cuicamq; populo &genti,(i virtutibus operzm cerdori

dandum

tg, qum

impenderit, daturus eft (acerdotale bravium, & ju-

br! quata

eidabitur;

re quidem : nam ut $. Hieronymus: Nv dignitor,

qui ejus

itlaclo

Jfed-opus dignitatis Sacerdotes falvare con[uevit.

habüerit

ao

Dcus.pcrfonarum acccptor non C&l, nec cham&c— fan&ita-

rexito

rem, nec diguitatem Sacerdotalem praemio afficit, tem.

litrpt

fed vircutibus quafi ftipendium perfolvit:

atq; ubi Bseren.

uper Sos

ao

Sacerdotum merita & rectas operatienes inveniet,

ghon.s. -

us

ibi jufto judicio facerdotalem infulam ac ceronam

dul

imponet. Hoc teftatur Chryfoftom. càm pradictis

fübjungit: Laicss £s die judécti folam Sacerdota- Augr

lem accipier, C8 à Deo Chyifmate ungetur 1g Sacer- imperfee

n lii

dotem : Sacerdos autem peccatar [oliabitur facer. 8 ub

f9.

j

dbtii dignitate. O remtriftem & deplorandam,vi-/"

p t

Xilfe hominem in fümma & (acratiffima auctorita-

j i

i

te, qui Chrifto Judice,facerdotio exuetur, ad infer-

ni triremes damnabitur , & nebulonum infamium

qxlako W!"y

y i

confortio addicetur ; prsmium veró illi paratum

| l'[[

i

devolvetur ad pauperem homuncionem , qui licet

mifera vifus fit conditionis , religiofam tamen vi-

j

L

jf

tam duxerit , frequenter precationibus fe dederit ,

& meritos Deo decreverit honores, quod propriif-

; us

l

fim& füerit Sacerdotum.

l"tm

joist

o

if

Sapienter idcircó obtemperandum eftconfilio,

qued Evangelifta PhiladelphiaEpifcopo proponit:

o^

Scio quia modicam babes viviutem ecee venio cità, Mpoc, g.

s "

éené

f:

14

»

j

90

,Traäigtus I. Cap. XVIT.

tene quod babes , ut nento accipiat coronam tuam.,

p

4

Ia eít ,.Ó Patres , & confiteri debemus parvamin

4f'

.Mvehl

nobis vivere pietatislcintillam : certó item credi-

te, brevinecopinató venietin judicium Chriftus:

W

p

i

quamvis enim univeríalis judicii tempus incognie

W

t:um mortalibus fit. & Angeliss particulare tamen

&W*m

f

cujufque procul abeffe non poteft : fümus enim in

ä;ygrifl; !

vitz terimino, & cümi minimà putaverimus , manus

Domini irtuet füper nos: quotidie efferri videmus

P

gentiles & contribules nofttos fine Paenitentiz Sa.

, gt

cramento, fine ullaad Deum fuiipfius commenda-

gt

tione.Apoftolo bene confülenti pareamus,& facer-

| (WEQM, þlg]

u

dotio annexa vircutum ftudia amplectamur, acnos

afnrd)

ipfos religione, qua fümus devincti, (olvamus ben£

vivendo; ze alsus accipiat coragam . mfrram. In

u

altera vita corónam Sácerdotalem promereamus$

Roi-ïz;;nz

[

nam quid prodd& in hoc muudo.illainfigniti , fi

fuprema Judicis fententia alter! imponetur?

z.uulrfv'):

C A;POUCI. XVAL

Rv

"Mádmonentur Sacerdotes , we oblgatini fLatus [ui

ht d

re(pondcant. $ quanta contr af actentibus pena

ml—d

| práparata fit ; quod

cälü&w'.

claratur,

San&amm [:fztenti:ä df-

TT

$. T.

[

1

]

An&iffimus Do&or Gtegorius divinz: rigorem

p

Greg.

.

!

'Jam. Pt

ftitiz in exigenda À Sacerdotibus ratione per-

al

45 Evang.

Pcndems,in Íermone quodam gravi & luculentoad-

| hnj

hortatur illos , ut meminerint , quantum negotii,

| hrtgg

uid oneris habeant , qui officiorum magnitudini

|oses

quoquo modo refpondeant : 7ismeams , inquit;

"nirg

vehbementer fratras chartffona, $ curemus. s con-

tds

ventat atlioni noflra ip[no vsnifferium noffrum ,

3:.*:00)::;1!,»

de nofira quotidid relaxatione cogitemts ,con[rdeves

Zif*iffntm; l

sin [ine ce[Jationes quid fiusus .. mempé Sacerdotes,

"i

ganfe

3

N

r

777

De Dignitate Sacerdotum,

penfemus negotuum noffrum:pen[emui pondus quod.

: D pog

fufcepimus : faciamusa quotid:é nobtfe urn v attones ,

CtOlten

quas cum "udice noffro babebsmus.Mague e(tima- Sapientes

Hiciom Cs

praveni-

bitur effe prudentiz,qui praecognitaDei in judican-

tur ratio

tzempusmw;

atus .

AO t

do feveritate , eamdem pravenerit , necimpal'

in

eunda,

praftolabitur : praefertim cüm judicii dies Deo ipfo

«amieni

[

admonente, cüm minime cegitaverimus , adfutura

tInus,

fit: Effote parati, quía qua b

Mietidems

. bomzis vestet.

.

ora n;a'n pnians, filum

tentie

* IdemS.Greg quod faprà, alibi verbis notatu di- G,ry.

TO.

nis tecenfet; ait enim:SantIum Evang elium.fratres bomn. g.im

ais at

Chariff/mi, foheité confiderare nos admonet,nenos, F'eang

hu cs

' quuplus cateris in bocmnundo accepi[fe cermmur.ab

Jyomusber

autore wundi gravius inde iudicemur , eism enim

afran. d

augentur dona ,vationes etiam augentur donorum.

Onereamis

Reat hortatur nos id folicite confiderare debere ,

hlnll';lllfb i

atq; ita pigritiz veterno excuti;ne contingar;ut ho-

u)

nor in hac vita nobis delatus &neglectus, in peene

|

!

!

.€onferat gravitatem, & divnitatis noftr amplitudo

gj li

majorem cauffet ruinam , equidem tantó erit illa

fuunhim m

