affe&us , quote ad celebrandum componas. Deni-

U nfe

que (ubjecimus gratiarum actionem àMiffa facien-

l

dam, quá gratiam & favorem cæle&cm merearis.;

At

D

lt

CUPU T WE

1

u)

L

Ponuntur [eptem confideratioues , qua per dies (ep-

Kïf,l:

dies

tumana, diflinguuntur , per bas quotidie confides

AU nufn,

124 o*

atur Chriffus f[ub zitulo feu nomme dvver [o,

ii

Ui

DIE DOMINICA

Confideretur ut D E. U S.

"" mmg

X.IÀc die excitatus & fomno , oculos mentis in

Ratio fefe

hu us

cnitate eífe tuum

excitandi,

Deo fige, qui fümma beni

o

Ls

confervat : exiftima te hodie creatum efle; acque

sb L)w

ita agnofcenste obligatum ad laudes divinas , furz

min d

ecum voto , religione tefolvendi hocdie & om-

u ,l:quvät.'m

nibus diebus vitz tuz,dicas porró: Dens,Denus me-. Pfal. os.;

t

ss ad te de luce vigilo.Benedicam Domintum inom-. P(al, ss.

vt

"i tempore, [emper laus eiuj 1noremeo.

W&WP

In hac confideratione , ficut in reliquis, quo- Notandá

whoc genes

tiefcumque ad Miffamte compones , imaginabe-

raqm.

iU ümx ml'ü

ris te videre cxlos apertos maxima claritate , &

isd

San&iffimam Trinitatem in throno Majeftatis

du di

VH

& glorie ; omnes Angelos & Sanctos, qui in cho-

risfüis concinant , Sau&dus, Santlus, Santlus : qui

Fm*ülwa

oculos defixos habeant rnagno amore & reveren-

MWWJ&»

tiá inillo Regeac Domino , à quo tanta felicitate

potiuntur : qui defiderent. vehementer & expe-

.wh i

"

Wona

-€tent, ut celebres facratiffima myfteria;ubi recipias

d g

füb velamine Sacramenti eumdem illum,quem ipfi

dariffimt ad faciem intuentur.

fl s

f

Prima

Etenim primó confidera id, quod poteris intelli-

lo 1

confide«

W FIWJ

'Scrc: quoad perfedtiones & attributa divina.

ESSE mï"f-

n

492

dradiatus F'I. - Cap. ?I.

W

"

Sumtna

.

perfe&io-

ESSE ILLUD INFINITUM, quod finealiqüg

Mell.

yith

rum divi-

comparatione rrmensum excedit omne effe ,om.

um

i

naup, nemq;perfectionem creaturarüm,quod nequeant

auft

ille menteaut cogitatione corplecti , quod feip.

i o

füm perfedt? cognofcit & com prehendit ; con(ide-

gt

retur deinde.:

3

EJUS ETERNITAS, fine

principio & fine, fi.

Mcm a

ne fucceífione, fine mutatione.

;«jeveniüm'

»qui femper fuit, eft,

&erit idem,eademqueratione

: Cetera omnia fnuz

jl

s al

Pfal. 101, tantur, €$ Jficut veltimentum Veterafeunt: tu au-

ben idem ipfe es , €9 amnttui sou deficient.

D

EJUS MAGNITUDO. Celem $88 tevram

Cg0

scrd t

Jfai. 657 impleo.

um

42.7.

Celum mibifedes eff , €4 teyya [cabell,

Fïxs.l;[:dlxifagf

pedum meoruma. Atque in omnibus creaturisita eft

putilint. At

prafens , ficutill

&in feipfis. In cujus comparatio«

hia

Jfs4» — nemtota hac

machina univerfitatis quafi [PHila fi»

aumopidn

tila , £$ tanquam. momentum [Latera : Et 0mnta

gt gt

quafi non [int, [sc fuist coram eo , d. tap.

quam nihi-

slptaidat |

um 59 inane reputata funt es.

s il

EJUS MAJESTAS.Ad ewjus ad DeHlum colum-

ipilmb

t ]05.7.5. f

& carli contrema[cunt, C3 pavent : €$ im confpeHiu

T

w

ul

mom

T

; ïEt»CH' 1é:

,

ejs calum C8 cvwli ealorum j abylfus Cd univer[a

b

Datn.7.

terra, C 0H*14.. qU& in ea funt, commioventur : Ej

icinyd

czm con[pexertt ad ea , térrore concutientur. .Et

Qs

ilaþ.].;.

millta minunnietstudirant ei, €8 decies millia cen-

iqoiticumg

LÀ

tena miliim alfiffunt es , €d son ell numerus mili-

Vrpidin

tum ejus.Et hifamulantium greges non fünt minüs

Ts d

quàm Angeli ac Seraphini: quorum infimus pluris

EUR

aítimandus eft, quàm tota machina (üblunaris: ;

Pfal. 105.

pslonii h

EJUS FORTITUDO. Qs re[picit terram,t9

Ifai.40.

, faeit cam tremere,

ng!b)rdbflln:, c

UI

:uolem erra.

Qui appfgdi"t t/rt'äu-f dingt;g

ULP

'fi Tidny jj

| EJUSSAPIENTIA. Qui numerat multitudi-

Aba M

P/ali46. netm /fe/?;zrüfm $ omnibus ei$ nomina vocat. . Co-

gnofci-t

]

-

m

De Confiderat, ad dignä-relebr. 4 p;l

U

l

nofcit perfe&tiffime , quod eft , quod fuit , quod

t

"

erit, & quod efle poteft. Er o»znta fnnt nuda €$ a- Hib, a.

m

m

f llm

ertaoculis ejus , ettamocculti/imacordium.

WM!W*

.. EJUS PROVIDENTIA: qui fine defatigat!io—,

d)l,fo

l]

neconfervat, regit , fovetomnia: tam füpremum

j

Angelum,quàm vermem viliffimum,& quemlibet

l

rj

ita in parciculari tanquam' de eo folo curam habe-

lii

"

ret,quid eveniet fingulisjipfe prarfcivit & pradefti.

d.

STUU

yMhityy,

navit,ufq; ad motum cujuslibet folii in arbore:pra-

..IW

Ícivit, caderetne planum in terrzm, an oblíiquum.

niljj [,l":r'!!.

-EJUSPOTENTIA. Omxia quacungue voltit, p r

.

DO' th ;"IKW

fecit n colo & interra, in mari &8 in omuntbus ab P/al. 32.

li f,»*'»,b'm hs

Jlfis. Ipfe dixit , €8 fatba [nmt : pfe maudavit , G8

Wt

ereata (unt.. Ad creationem totius univerfi, folüm

i I?LLwAth

fait opus fignum unum voluntatis , ut exfifterer

T

7)

cum omni copia & varietate , quin unico illo actu

.'!M,fæ"n/ï'ü/im

produxit omnia ; proutvoluic, cum omni proprie-

tate & particularitate. Enimvero ficut facile fuit

d ,

l

producere, ita facileeft ei omnia creata in nihilum

rj d

redigere, inque horumlocum mille mundos prz-

em n

ftantiores, qui nunc non fünt , ponete in rerum na-

TL

tura: nec menfüram habet ejus potentia nec volun-

uïummmm:*

tas, cui nemo poteft refiftere."

lWWW'

. EJUS BEATITUDO: quam in fe habet , nec

[

M

m

dependet à creaturajcujusnec miniji glotia,nec au-

geri poteft bono vel malo totius creaturz , qui ne-

lef

MW

j

u

minetenetur, àquo cetera omnia dependent.

u

EJUS PULCHRITUDO : quem intueri, An-

I Pet. y.

Miee^

gelos hominefa; beatos efficit; J qwer defiderant

«dngeli profpicere , cujus vifionis tzdionunquam

'UDO-QFW

afficiun:ur , in qua eorum confiftat felicitas ; Cuj us

p

pulchritudinem $91 €$ Luna mirantur, & omnis

pulchritudo ac peifedtio creaturarüm fimul jun-

j p

,

w/mW;

yil

j

494

Tralbatus i/I. Cap. 77.

(

us

&a, tantüm eft pars exigua hujus infiniti decoris,

Ut

EJUS DIVITL£E.Gleréa C$ divitta n domo einz.

AU

u

P[4l. i. Domini eff terra €8 plenttudo ejus. Tui f[unt coli €8

g

Ánconia

P/al 3« ,5 off tevra, ovbem terratd plentudinem ejustu

D [tmrtmlmt

Pfal. $9. fundaffi, Aquilonem €? mare tu crenfli , qui plura

W(MW /

ereare poteft, & omnia poffidebit.

h

dhenietoc

EJUSSANCTITAS & PURITASqui non te-

cipiet cadoaliquem, vel minimá infe&umlabe: nec

2'.';[ ch[&nm[. :

in amico f'1o familiariffimo diffimulabit minimam

fs omyti

culpam venialem, fed bic vel in futuro penam

28 üngdæ Pt

d

exiget condignam.

a i

EJUS PATIENTIA: quitantam hominum ne-

n&u&,änil;(utm

quiffimorum multitudinem füffertidololatrashz-

| , Vs

reticos, blafphemos, perjuros. ganeones, &c. ip-

aling a i

f fquc vitam, quam volllxxþ,permittit,tanqtlam €os

non intueretut, nec poteftatem haberet puniendi:

- gdpéus

u at d

quibus tamen non claudit venix portam, illifq; ip«

v ia D

fisalimentum przbet, naturalia bona largitur,mul-

ia u

tafq; fupranaturales infp

irationes, opemque Gngü-r

- as du

larem induleet.

d

EJUS JUSTITIA rigorofiffima, qui confenfït,.,

maximum inferretur füppliciumF ilio;t» quo febi be-

atl

v btl

u complacuit Ideo (olim , quia peccatis fe alienís

oneravit, quiuno tantü fcelere provocatus, princi-

Ui

o lnl

pem Angelorum cum affeclis cxlo dejecit,omnem-

Qv l

*

que fpemabftulit recuperandz falutis, qui propter

DME&&LDM

unü mortále delictum ftatuit;ut anima in zternum

LT

atrociffimis inferni cruciatibus amigatiu*.

[Wl/ll lelhlll/& [

^ EJUS BONITAS: quiSolem fuum oriizfaa"t'þh

Piritmay g

Matib, s. pev þanwü malos, 89 pluit þ)per jtu[los €8 iniuffp.f;

. quinihil zqué defiderat , quam (e ipfum commu-

nicare omnibus, omnibus ben? facer

"

, fine ali»;;ljuä

VM Dülmm

v M'Xff/flftllnt,u

c?cm'mcnto, tagtüg quia eft , qui eft.

Ac

T

|

| U

De Confiderat. ad digu? celebr. 4,10 j

1

"Müh -- AtMISERICORDIA EJUS /uper ommiaope- Pfal, ii

ll fllllm"

Ya cjt5, qui non ob(tante, quód maxime deteftetur

Vi T/ll/nlf:.'vj

mortalepeccatum;quo graviffima injuría fibi irro-

" tfllm,

gatur, ubico actu contritionis excitato homini vel

Ez;:b. 18.

infinira fceleraremittit , Eromzium zniquitatum

kjus non recordabor amplius. Semperq; peccato-

remad pornitentiam invitat, benefaciendo his, qui

m

S&ïï!;qninona

fl

l

nequiter operantur.

x

Denique omnesiftz perfectiones, alizqueine

B]

numerz , fingula per feinfinit funt , & excedunt

immensüm omne id, quod intelligi vel excogi-

n

Meitts

MM

tari poteft. Atque omnis infinitas perfectionum

y

d

ipus, in ipfo eft una; fola, infinita & fimpliciffima

perfe&tio , & unus- puriffimus, infinitus & fimpli-

m as

t

ciffimus actus, qui eft ipíum effe divinum. Talis

autemeft ipíe Deus , ut ardentiffimi Seraphini fa-

(

€iem alis contegant, & defixis mentibus contem-

lï

plentur mirabilia Deitatis : quippe nefciunt vel

minimum, quod in ipíó eft , enarrare, unde folàm

ia

proclamant: SaztIus, Santbus, Santius.

- Hafce perfectiones jam pofitas utileerit nonnü«

m&&mwt*&?

uam ex inftituto diligenter confiderare, ut pofteà

liib

de illis breviter & facile conceptus formari poflit.

s d

Ubi ergo confideraveris omnem iftam magnitu-

jidmquts

dinem & excellentiam , mirare vehementer eam

dais

contineti uná hoftiá , in qua tuis manibus fe velit

g

Pfaim. 2.

Deus (iftere. Domine, quid eff bomo, quód memor es

n bäqm;ü ;g

eijus , aut filius bominis, quomiam vifstas eum? Er-

u

WU^

güne eredibile eff , ut babitet Deus cum bomisibus

ZcPd'dc,

LF:W"

fuper terram? Sicalum €9 calicalorum non te capi-

Wnt, quanto magis domus bac ? Dominus in templo

n

ln

jl

j

T

Jantto fao , Dominusin calo fedes ejus, oculi ejms n F[alm.t1o,

TU kim

panperem re[piciimt, &cc

(UIM)M j

Sccundo confidera, quanta voluerit Deus ve- Secunda

j vag;a:

T

406

Tratfatus VI. . Cap, YT,

confidera nerarione tractaretur alcaTc&amcnu, quz, ut di-

tlo !ra&f.

EW M

: 3-

c&tum eft, figura tantüm erat SS.Sacramenti : : quan-

WWW

tà volueriteffe fanctimonia miniftros (qos : Aga-

ljln j2

, MW'

amisi, quifertzs vafa Dosnin: ; neceffe erat, nulla

*

4 t

elienctlabeinfecti , nontorti, non claudi, neceib.-

WWW

Trad.2

bofi, &c. ut füprà Tractatu fecundo. Homo de fe-

, al

€ap.4.

miune Aavon , qui babterit PACHÍATH , &on oürn'at

m

[rosodund

sncen(nm, nec panes Deo [uo. Santh eritis , » quonte

""

qim ego [antiss [um Dominus Deus ve[fer.

]:

^ Hicexpende, quanta ma]e&atc defccndcchus

Ahutolhglwid

IÉ

in montem , ut legem fetret ; quantam veróin po-

mmacre 1

Exod. 19.

pulo voluerit eíle przparationem: F'ade ad popu--

Ium;€$ [autbificatlos bodsie €8 cras, la*umtäy vef[ti-

geinom lg

mmm fua,

C$ fint paratisn diem tertium : 1n die e-

wlb

lii

pum tertia de[cendet Dominus fuper "HoHtem Sinat:

canf.;tue[que tevminos populo per circuitumi, Ó di-

twoiu l,

(sl

c&s ad o5 : Cavete , n ad/cendatis in montem,nee

zipinidi

tangats frxas us Jamá, adoenerat du tertius, 9

€9 reane inclaruerat , €$ ecce ceperaunt aadiri to»

thlntrrt

hn u

nitrua, C micare fulgum €$ nubes denlifima ope-

gnn*mhnmn

rive montem,clangor qd, bucema vebementizs per-

fivepebar :

totus autem mous Sinai fumabat , eü

ao at

quid defcendiffet Domsnus Deus faper eum inigne,

L W""a

eratque omnis vpons terribulis , & [omttus buccina

"Lb r

paulazim cre[cebat in majus, € prolixius tendeba-

('!""["WWH

Euv , dixitque Dominus ad Moyfen :

Defcende & !

LU

contefFare papulum ae forte velit traxfcendere ter-

Wl

minosad vitdendum Dominumye, ypereat ex ets plu-

""Wmhm

rimawmultittdo:-Sacerdotes 7uag? qu: accedunt ad

if M!y dm

Dominum, [ anttiicentur, ne percttiat eos &c.To-

nj ^iphani

tü id caput vald? notabile eft;ut intelligatur;quantá

MP]:;SS SWJJ

volucnt Deusreverentia ab hommxbus tractari. :

At D

"Tertia

'Tertio confidera , quantam habuerit Deus cu-

W!Il (

copfide- -ram , ut gens fua electa viveret in emni munditia ,

rauo,

Mif

hone- .

J

C:;,

DE'Gagefz'd. ad dign? celebr,

497

At

honeftate; decoro, etiam quoad externa , cujus ra-

ln

m

tionei 1pfe dedit :

nomam ego in medio ve[fri

Wümsläus:;æ

fum Dominus Dens veffer, quantam adhibuerit di-

*W;md?äg i

ligentiam; ut éexterminarentur leprofi,& utrum ta«. .

tj

l]

las elfent , examinarentur : nec tantüm homines,

15 nj

Íed & domus & veftimenta : &,qui paterentur fan-

^g me

guinis fluxum, aut alio humore immundo infe&ti

MM,W

elfenc, Una noGturna fomniillufio virum ifta die À

'mmhw

populo feparabat.

j

iv

sls

- Ex hiscolligi poteft , qu

antus fit Deus amatöï

puritatis , undé & intellige quanta- verecundia te

t p

Qut fa.

deceat comparere ante oculos divinz 'Maje&atis,

tür i

dicetenim cum Propheta : P2 ssibz, quia vir polla-

lfaicó.

M LT

tini labiis ego um , C ia mediapopuli polluta labía

vt

babentis ego babito: &$. Re

gem Domintem :xer:f'-

türiem d

Tuum vid:oculzs mers.

fb t

Cümad celebrandum te compones, expende & Ageaug

At ts

rumina;quód operi illi divinoad(tabunt millia mil- aue Mif-

lium Angelorum,naturz cceleftes fpiritus in gratia fam.

TL

du

creati,& confirmati in gloria: qui affiftent cum tre-

ao

more, agno(centes fuam humilitatem przMajetta-

te divina,cum Job effare: Aeequid bomo Dei com- Iub P

ij W*'ä

paratione jufHificabitur , aut fatore fua puarior erít

;Hlihl'llrï'p"mä

" 3 funiik

vir ? Ecce qui [erviunt ei , non [unt fLabiles . €9 in

;m;væ.*!

pirt?

l

]

"rgalzs [uis veperit pravitaterm. Eciterum: Quid Jebzs;

€fi bomoyut itmmaculatus fjt , €À ut juflus appareat. .

x i

ygit d

Zatus desanliere? ecce inter Sanélos ejus nemotm-

ym

emutabilis &$celi non funt wotndi ia confheitn.ejia

.

^

d ,

D]

quantó magis abominabilis C snutilis bomo , qui

iil

bibit quafi aquam iniquitatem ? Cuando adorabis

IIWV'[W

'aut tecipies SS. Sacramentum; poteris ex hisnon-

t

C*lnw

nulladicere: Dews meus es tw , €8 copfitebor tibi :

m d

Pfal. 1175

:

Deus meus es tn , €8 exaltalote : confitebor tibi ,

qullïm m,,'

. Confitebor tibi DDomirie Pfal. 2$

ü

gt

j:

Päiam ekqdi/fi ane

Á

J5

eitó

wet — Tradatus VT. Cap, VT.

Deusmeus in toto corde meo,, €$ glorificab

0 30725 Wuïä [

-tuum in aternum, quiiamifericordia tuamagna eff. ^ "

fuper me , $ erui/Há animam meam ex inferno in-

g

feriori--Confiteantur tibi Domine omnia eperatsa, 90;

m

P[a1. 344:

Santlà ttt benedicant tibi. Tui [(|mt cecls , €8 tua *

d

Pfal. $s. , €9

4

1

!j'

vinot

fl terrayorbem terra Cf plenitudinem eius tu fun-

da[hi ; juflitia €À judicium praparatio fedis z.

,æmm&W

D

Bfalm. 73, Tnits efo dues o ttaefl. nox, tufabricatus es ZAuroe

vám €$ Solem: tufecif! omnes terminos terra , a-

(udi

flatem €$ ver, tupla[malti ea. 1 es Deus folus ,

non efl alius Deus prater te. Tu folus [antiu,tu [on

A-K

uietfomoe

lus Dominus;tu (olus Alei[ans. Tu s fHendor Pae .

p em

[dr.!. :

deman"

trís, €8 figura fubflantie eius, portans omuia uerbo

virtutis tua Verbum fupernum prodiens,à Patreo.

weju n

lim exiens, qui natus orbi [ubuenis , ctr[u declii

27

qupn ]

zemporis, llumina nunc peclora , tuoque umore

vtvf

concrepa.

iMteBus

Quando ce

l,cbrav&rïs , confidera yauþbï-;atefn,

dodi, at

a

&petiones tuam & inopiam , quá debitas Deo gratiasagas.

N

iMif. QORerilli.omnia laudum przconia , que Spiritus

beati jam indt à creatione fua obtulerunt; quecun-

s

oria potiti fünt. -

gt

que & Sancti , poftquam coelefti gl

Denique, qug omnes creatura: à principio dede- tülamy

rünt, modó dant , & uíque.in finesfeculorum da- s

bunt;at infrà latiàs. Defidera à te poífe oronesiftas uslecin

Inbee tr.

laudes cantati : & licet fecilles, fatere tamen tuam . Jgujan;

s. 8. f.3.

infirmitatem atque in(üfficientiam. Latare,quód Dj

Deum creaturz collauderit ,& tuosfüppleantde« !uj

fe&tas, Supplicailli , ut lumine fuo.mentemillu- ubf

(

ftret, quo agdoi&äs aliqnid perfectionum maximae wf

x

rum,qui

bus, prout fiéri potetit., te exornet, fumie uf

.lemquete

fibi faciat, & faz.conformem voluntatis: iij

dettibi profundiffimam reverentiam. & timosem.| lo

Anconfpe&tu (uo.; & càm ammammnmkgmk W,&obh'nh

um

De Copfiderat, ad dizne celebr, | 400

Nb

"fö!Wl ,auæm.inhabicarcf, cim datum fibi dicat : Ce/^m

"M . ce)s Domtzos candem tnam animam ccelum effi-

"s

jat, conditiones;n ea coeli ponendo, qua fünt ma-

I.h"mm

nitudo, claritas,firmitas,

pulchtitudo, incorrupti-

i

À

[

T

ilitas, alacritas, puritas, altitudo, &c.

7

g

n

Hacconfideratio memoriz infigenda eft »quia

D

l

wfii fundamentum eft caterarum,

Mu -

DIELUNA.

| ij'mmm,;

Confideretur , ut. R. E. X.

M

u - E[Oc die? fomno excitatus, exiftima tecompella-.

V g

riafponfa: Egrediumin: filia Stou,C9 videte Re- Cam.g:

wuyamj getm Salomoneu, in diademate , quocoronavit eum

m moater [ua » in die dv [Bon[ationis ejsu. €8 in die lati-

i

ili.mà. £ix cordss ejus. Sarge cum hoc defiderio videndi

ij u

.Regempacificum ; quidefeipfo teftatue: Ego as- P/al, :

teno.con[Litutus [um Kex. ab eo [uper Sibnmontem

l, WW*' ]a,,,gmm ejs , & huictoto dié eftointentus. -

k gt

- Confidera igitur -priniö majeftatem, qua füleet Prima

facratiffima Humanitas Chrifti Salyatoris in ceelo,

con(ides]

NWWW

r»alio.

A t

fedensad dexteram Patris , faperomnes cteaturas,

x ii

inquas imperio dominatur univerfali; reverentiam

deinde & amorem;quo adorant eum omnesSancti,

Cut

g

,WIW

codeftefque fpiritus, dando & fonando laudes per-

enpes,Regem illum & Dominum füum falucando:

V

t

Dignus e

M

agnus quioccifus efl accipere uietutem

-Afa: " io

du

€9 dwinitatetm,C9 bonerem. C2 gloriam. Hunctu

s

in tanta veneratus Majeftate , füpplex & cernuus

gau

collauda: 7a 2« ipfe Rex meus 68 Deus mens , 9f p/5], 4s,

T

mandas [alntes Jacob,

Pfal. ;4.4

mints , €9 Rex magnus [aper ovunes Deos,

annäam Dent ma'gnu: De.

y

j

hp

T

Secundo, confidera tiimorem & reverentià, quá secunda

g:,&fä

s,

€oram Rege colonus aliquis afficitur , quomodo confidee

mut

re

qþïïp;ug,& oblivifcatu

D I5

orü, qug, ut l*ogucrctur, rátio,

me-

KU

J

«

] wmpd"ju"

$00 *qü'raö'f.atu;v y1. Cd FI,

s

"

m

memoriz tradiderat. Át

tende fi cras convenire Re. "

Wm

gem deberes, auteum ho(þitio

füfcipere , quantá »

j

diligentià incumberes, ut meliori vefte indueréris,

g

mundus nitidufq; appareres, quas non verborum "T j

jà

formulas excogitares , prafertim ab eo grande ali- 3"[2(: *

quod beneficium petiturus? porró cüm jam leque- /^

j

;',,,:umä

zéris, quàm non tibi effes attentus & prafens ; nec

,;,tg,idaumvn

aliorum quorumcumque meminilles ?

Tertia

* 'Tertio cohfidera , quomodo illg RexRegum

-

^g M gt

i

£on(ide

Dominus Dominantium, univerfi au&tor. & re

t

ji

1atio.

-'

ybny

é&or , tui amore fe ita

fübjecerit , ucinvidiz ttadi

g du

7

tus Judzorum, prote coronatus fit fpinis, arundi

atj

neo fceptré percuffus , contumeliisobrutus,

fputo ""'

jl

i

faedatus , Rex denique falíus ignominiose faluta-

tus, In gratiarum adtionem illi pro&drgc,te"fuijx-

fauiyin

D

n

ia humilitate, venerare illum & adora verum :

"

*

"

fi potes , det tibigr

C

15

gt

Regem fzculorum: impetra,

E

tiam.adorandi in fpiritu & vcritatcl,ïq—ualcm fibi

s

um j

latriam poftulat exhiberi,

d celebrandum compone

s, ia nat

Eodem te fpiritu a

nl

exiftima animam tuam e

(fe caftrum hujus fummi

adidi- 2ux

Regis, quodtu proditoris inftar hoftibus tr

fi. Nunc verb. poenitentia du&tus veniam petas wurlt t

lefe majeftatis, &

eidem àte promittas fidele hii

fi modo r

poft hac obíequium eífe przftandurm ,

animam ab inimicoruim liberet fetvitute.

Confi- 3gali

dera dehine illum adeffe magna Angelorum tur- taylti

ba comitante , nonira inflammatum, nec praci« H

pitem ad

fupplicia irroganda ,

fed volentem im umj

mente tua, quà pulfus eft , fe

dem figere, camdeme ii

tque. maximis

beneficiis cumularee i,

que novis à

4Non enitm hi

it Deus Filium (uum in atndum, Ht hg

Ivgn.— 3.

er ip/M07- ais

judicet wsumdum.fcd ut [aluetuy mundus p

st omnis qui eredit in ipfumynon pereatféd babeat g,

!

De Con[iderat. sd dizu? celebr.

jer

"t espams ateynam ; & idemalibi : Ero ves, ut vita9 r,n, as

I'n(þirioüfgm ]q;&;gn:, €9 abundantirzs babeant. Recipe illum

Ro gxagnb amore, reverentià, imó verecundià, quod

"u toties ipfirm excluferis à te: aperi portas anima

4

"Exlemy tux , committe illi clavem tuz libertaus& obfe-

Uij quium illi fidum pollicére , dicendo: &ex Chriffe

Vubrs, elementiffme,tu corda noffra po[fide, Domine Deus Ifai. $6«

tht

nofler , po[federunt nos domim ab[i, te, lantum in

"

J

"

u)

l

dl fe recordemur nominis tui. Poftula, ut ingrediatut

m

àj tanquam Rex potentiffimus pulfis hoftibus tuga«

; tilque: Exwrge Domine tu ira t&a , $ exaltare in rfal.er.

.IIECOWZ

q fenbus inimicorum meorim. Exurgat Deus,C$ df -

P

] COX

; fipentur intnaici ejus,Cd fagtant,qus oderunt eum à

vl

jj facte ejus z ficut deficit fumus deficiant.&c. Quan-

[/

ij dofacies de perfequentibus me judieium?

i

10422

aind u

[

.Poftquam celebraveris,exiftima illum in animam AffzBus

& petitio-

|

jj

tuamintraffe,& dominium in eamatq; jus fibi vin-

|

Y

dicatle : in medio autem cordis tui fedem i

ili (ta. nesa Mítla

at

&i

tuas,tànquam Regifolium , Yeniam pete proditio-

ex nis tuz. Supplica, in anima tua conyentum agat, il-

MWW

; lamemundet & caftigetà labe, legefque conitituat

j

, exbeneplacito volufitatis. Starue legem tuam in

»)

usü*

y f

dio cordss mei , quz fixaibidem fïabilifquc con-

j

gt

)

4 fiftat , & cujus przfcripto omnesaffeGtiones & defi-

jonr

, detiacomponam; precare, utarci fuz vigiles pre-

;utü

g

d

i

hn»ï

jïgatr s qgi eam fictueantur ; & muniant , ut nun-

1

" quam poffitin hoftium tranfire poteftatem.

; Hoc die fpiüs obíecrandum eft ; 24dvenzat ve-

UA*W'W f

If

d

4

£ntim tuum, ur floreat Ecclefie militantis imperiu,

lateq; dominetur toto mundo , fide & caritate : an-

geátur verb regnum criumphantis , implendo fedi -

g5 ; .Baapoftatarum Angelotum : regnet folus per gra-

W;,y»f .tiam inanima tua Deus, M£ sjo» regnet pecCaL H 19 nogy. €,

jf - mmortab tuo corpore, Vt mon ominetur uuei aminis Pfal, a.

*

It 2

u-

pl

D

I'(CIIFM

$02

Trattetus YT, Cáp. 3-

|

sujuftitia, Ev nemineris, at Apottolus, qubd'teaé /

"

.IWW

Rof 14-

j

numipfius »en e/f e[ca € potus , fed juflstsa ed paso

,

T

-

es TAH dzüm/in Spgrj;g /an&a. Memineris étiam effé

regnuir eorum,qui pauperes funt fpiritu &perfecuJ

^m

Joan.1s.

tionibus exercentur: Regzam metem none[f de loe

yiaW [ W

mit14o, ne (cilicet atfe&tus tui, cogitationes & vota

Rs

jn his tercenis vetíentur, fed anlieles ad cacleftia,ad

m

,jhaan

etetha & conver[atio:tua Va valts [rr, & hacatfe-

ao um

&ione dices: A4dvemar regnum tuu» ,fcilicet , ca-

leffereg num.Exenim ut à Dea confidenter petas be«

'fdin' *( *

unor a

heficium,cónldera, quod Propheta affirmat; Pre-

aisl

dicu

parabitur in mi[ericardia folium dtier, quod Filium

nil

i

fuum conftitüit domim mifericordi : cujusregni

ml

divitiz in hec potitfimim fite fant, quód 4ives fit

at

Epbef. »..

in mifericordta, E xpettat Daninient, ut mi]"efädtüi'

I faä 39

veflri, 8 1de « xcaltabitur parcens vobts.Cütmneém-

at n

vsfindum.

pealicajus pi& aiferetur, regnum ejus & folium ex«

ii

tollitur, quafi in hoc omriis honor , ornís opuleri:

tià foret conftituta.

m

dipdmintt

Hac contenipladone fpés eloriz caleftis tévivit-

,,,,,

'en

WWIGF[M

cat,ubi nimitum fis certuste cohizredem & R

$

RQm. ,Q

cum Chziftofore : Hereder quidém Des,cobarede "Wt

y

autemChrifhiConeipe venerofas cogitarones;que "

mundifi untïafþematc : nee teobftringe rébus vifit ?

—

firnis,fed memento,quàd regum»i calovum 9

d

*

impal

m

titir , C$ violenti rapiuntillud , & advertéa

dhog ii

Ro $,

Apoftali: $i tamen cowpatimur , ut conglorifjes wjri

mur 3 guiá F [uffincbimus, €$ conregnabim

Hf

LT.T

pplício t

Denique imaltüm verere ; ne & tueofü

:

puniáris, quo affliCti/fueruntte

bellesilli &£contu« Mu

Lueg.

maces , qui vociferabantur ; welimas buncvegnáre ' Mi

fitper nos.Tà quorüm ircernécioneim &xulam ex- "Ttii

ercitum feraciffimim animávic. Id opere nedixe- n u

gé- Wigdo

!issfe;f Regem &Dorr;inpritfaccfe , morenilli

Xa$,

".Tæfi?f.

De Confiderat. ad dignä celely. — qo3

WWD& 1 tasj& (edem in mentetua prapara, ut in ea efficiat,

" lii quod fibi videbitur convenire: f enim nunc prz-

gt

i irado & rebelli animo fueris, certusefto , fotc , üt

äü(ä[äm&w&

dicio decernatur.

;ctl:ribili inteju

DIE MARTIS

Wirgf j

W;hmna&'m

Coufideretur st HOSPES ANIM E.

"ii

.^K Oe die excitatus tibi à Chrifto dici opinare *

L

Md

Zachee fefHnans de[céde.quia lodie in domo Lut. Y9

M!nlm Á

t«aoportet me manere, Confidera, quód offerat (c.

,

euttuo hofpitio excipiatur,erigere magná diligen-

tiá, memor anima tug domicilium debere à te

*M&?&üïn

Mnh]

n

amundarí , & hoctui effe muneris: nam ipfe orna-

AR

menta fecam conferet , & ditiffimam fupellectilems

M

explicabit,

i

r

fidetaàmotem immen(um,quo IP'tima*

2

n

Primojgitur con

habitet cxlum em- confidé-

"um

etganos fertur, quippe cümin

ratio.

Pytcufn,UZi millia millum mintfIrant ei, €9 decies

Dan.7»

ais

millies centena millia a[fiffuut ei, faastamen dicit pr,o, g.

jirr i

deltcjas e[fe um filiis hominum , ipíemet autem ro- Prov. 23.

gat, Fili,prabe mibi cor tuum, 8cin Apocalápfi: Ego 4o,,, 3

st

gt

floadoffinw, E6 pul[o : f quis aperuertt muibi jann-

- am,intrabo ad illum , €4 conaba cum illo. C ipfe

mecuit, Qonfidera ; qubd hic Dominus femper fit. .

t

wf

cum Patte & Spirit (àn&o : & hostres numquane

e huic Trinitati fe-

poífe ab invicem feparari ; und

al

rqu«!W

demeffe prezpatandam ; $: quit

diligit me , fermo- Joan. V

WM:KM

ntm. meun jervabit s $. Pater meus diliget e-

aW"*

um, €$ ad eys veniemus, C manfimnem apud eum

Mhö

faciémus.Quàm dives eritanimatua tanto hofpite

p

od

Memineris, quantacura favegerit Abraham,ut. äe.ejf,:;..,

j

tres Angelos cxcjpe[ct z quanca ,diligentia- IP(C &

jur

uxor omnifquefamilia infervierit : alii ut cibos ap-

m

pararent , menfam alii, pedesalii abluerent, unde

y a5l*

écu excitaread obíequium canti hofpitis , ut di-

nio

li4

gll

$04

if

"

T;ac?ams VI. Ca V1

gn eidem poffis miniftrare.. Quemadmodum

gb

?

vetó Abrahamzres vVidit, €8 upum adoravit , itain

ägmlml

i

al

ii

divinoSacramento myfterium SS. Trinitatis vene-

rate,dic ficut ille : Dowsine ;f ipveni gratiam in ocu-

WPWPM

,yäumuïmï:

lis tuis. metran[eas (ervum tuum : sideirco entm de-

elinaflis ad [evuum velirum.

Secunda

Secundó confidera , quantus hic Dd&ainds .f-it a-

ggitih

confide-

mator munditiz & puritatis. Nam ut homo fieret,

Momabïü

tétio,

quamvis matrem humilem & pauperem elegerit,

ficums

uam.

a o

eam tamen effe voluit virginem caftiffimam:

iudeà conceptioneab omni peccati labe c

[2)

:

Crvae

vit. Imó cüm mortem

i

" exctdguöi?

N

jamobiifet , findohem no-

o oO

vam fibi comparari voluit, & hoc Íepulchro tumn-

a d

lati, cui nullum umquam corpus fuiffet illatum. .

Ü &humüin

Quód veró magis ad tem fpectat,licet femper humi-

y ag ij

litatematquepaupertatem fuiffet fetatus,voluitta-

ucü d

men utpro inftitutione SanctiffimiSacramenti effet

PW * -280

canaculum grande fHratum. Ut figuificaret fe velle

at gtj

excipiin animis , qui capaces funt & ampli, & vir-

aol

tutum maximarum fplendore adornantur.

*Ertia

ant r

confidera:

Tertió confidera , ut. Chriftus, quocumque

d

tio,

*

greffum direxit, quamcumque mundi partem eít

a futy

ingreílus, hanc maximis Íemper beneficiis cumu-

iinfn g

larit. Intravit in uterum virginis , & illam fexcen-

( w

tisgratiz muneribus ditavit, Intravit domum Za-

UT

ehariz, adhuc vifceribus matris inclufus, & ab oti-

Tpheias

$inis peccato Baptiftam liberavit, matrem ejus

TT

implevit Spiritu fanto, & prophetiz dono cu-

Íntn i

mulavit.In mundum venit , & huncluce , doctri-

A pt ii

na, mitaculis , falute , ceteriíque bonis replevit. In

tf

domum Zachzi, & dixit : Eladie domus buic falus

'icc Mbm l M l

Deofatta eff. Mortuus infernum peuit, & exhoc

zínig

fecit patadifüm,cüm farictos Patres (üa vifione bea-

* 6Qj

tillima recreavit, Qin & arca veteris Teftamen-

3 LT

u

".C:y;

De Confiderat. ad Zign? celebr.

fU"

M

V,

LT

. tiy figura hujus , quód excepta fuiffet ab Obede-

Wi

dom, Bezedixit. Dominus Obededum, 64 domuie-

z. Aeg. 6,

3

wj lg

j

LL

jus. Hofpitas Eliz & Elifzi quántis beheficiis affe-

cit? Porro fi Principesterrz eos magno honore di-

771

gnantür & cumulant, à quibus excepti fum;,quam-

visvelunatantüm nocte, cuum non eft dubitate,

)hi')mus 6

li

fi exceptus à te fuerit ,

Vrf

quiia mentem tuafn czlefti-

"

l

Ducl

bus donisexornabit.

n

, Celebraturus autem hoc a

ff

ectu ac,ccde. 'Exi- Affe&iut

Qp

ftimatibi obviantem Chriftum comitante Ange. 3^'€ V "?

*

o

lf

lorum exercitu & dicentem ? Vis me excipere ho-

R n

fpitio ? tu veró fübjicies: Id quidem lubenter, cüm

i at

inhocmea confiftat felicitas, fed domus mea pau-

tl

per et. & humilis, nec inftru&a ornatu. debito,

ut tantus hofpes excipiatur. Si tamen dommum

Va

hanc tibi delegifti, ecce portam : tantüm fuPpli-

"

icoerdt

co, ut tua ex füpellectle mihi tranfmittas , quó

D

illam.tibi apt? przparare poffim: Quia domum pyj , :

Mi

tuam decet [antiitudo Domtze , ergoimmundam

u

vitiisemunda, & primó tuá fanctitate purgatam di-

(s t

gnetis expoJire: Aoow fum dignus, wut sntres [ub te- Manb.8.

?mz

üum meum., fed tantum dic verbo. Quiaporens es Eecli. .

:qqmw»ä

(

fibità boneffare pauperem.

MWM d

- Qüm confecraveris aut

fump['cris; cxi&im;

il- AffeBus&

n

lum jam adeílé: quem falutabis cetnuo corde ma-

petitioneg

À Miffa,

w

gnaque humilitate , & precaberis , ut benedi&tio-

ia u

nemtibi impertiatur. Inde grates age, quód ca-

j ia

famtam humilem abjectamqne fit ingreffus, ve-

"

niam pete obíequii male praftiti, & defectuum

o

I

qgmw

quos forte commififti, roga, hos fuppleat, nec ag

vice folüm , féd quotidie & íemper , velutin do-

il

n

mum füam , divertat. Imitare hofpitam Elifzi :

qua , eo quod Prophetafreguenter divertebat ad , Rog u

at

649 , fecit ei canaculum parvum , &d pe[uit imeo

n t

deciumn

164

kjarar- Tralatus VI, Cap. V.

p f'

[ ff'd

Mru

1

letkun &4 men[zmn €9 [ellam Q3 candelabrum, $i -

M

T

l:

hac ratione & ti Deum exceperis , dicet tibi; quod:

ad illam Eli(zus : Ecee fedulo mintfIrafH: nobas ,

:MU)&

g

m

J

quid vts , ut faciam tubi? Nunauid þakan:gorb'

g

M"m, 3 ir at loqmr &egi?

"Memineris, quomodo exceptus fità Martha &&

:äg m&dsl&

Lu,i, Matia:quarumuna fatagebat ermrea frequens snis

g nt

|

niflerium : alteta fedens fecus pedes Domini , an.

4nm] |

diebat verbum illim , itrumq; fuo tempore fiat,

neceffeef. Cümimpedieris i operibus obedien. .

hI

tiz,cariatis, mifericordiee erga proximum, exi-

Qríirt

ftimate occupati circa frequens miniflerium, Ui

verb orationi aliifve exercitiis fpiritalibus incum-

A Tro

; bes, exiftima, quód (is altera. 4aria fedens fecus

Wib

pedes Domini , audieng eerbum ais Obíecra,

«sf

cüm animam tuam elegerit , in qua fedem figat &

dehp t

requiefcat ; liberet eam ab omni alio hofpite, & -

i o

Pfal. «s.. unus ipfe ibidem dominetur.. Con(erva damum i«

Ektoln

Jtam. smmaculatam . in. (émpitermum , Dominee

JLMMW

Santlifica tabernaculum tuum, AltifTsne, Mi«

PIITTE

mam tuam ipfe fic honora. Recordare quantain.

veneratione habuerít domum patris füi.Rex Salow .

rytalunt

b

mon, qui noluit , ut in eapingrederetur fllia Phae

b n

t. Páral.? jaonis : Dixsr exim, not babitabit uxor tmeain do-

lib

mo David Regis lfraél , e) , quod domus lac [antkis'

du

ficatafít , quia vagrefja eff in eam arca Domimi.

Ti

frinifi

Deplora vehementer preteritos annos , quibu$:

Mij wj

animam tuam in fedem daemoni prarparafti, & do-

fiimin

mum Dei fpeluncam effecifti latconum, quod per

llb,qm»/ïin

Iga. 7*

Prophetam ipfe improperat : Spelumsa latronum.

Ptf

fatiaefl domu ifla: ego vidi dicit Dominusdlcem:

Fer. 15

Qd ef-quod dilefkus enews ip domo mea fecit fce-

Iinmämam

WWMM:

derasmulta ? Humiliter veniam pete, utex hofpitio

,.d,m' Em,m:

um,

ä&c punc exhibito oblivifcatur fcelerum prior

Fac

Wi

E3

ü

^à

H

h

De Con[iderat. ad dieu? celebr, — g0p

átij

Éac cum [ervo tn

o [ecttudim wi[erscordiam ttram,

Infuüper cüm Rex fit potentiffimus , folvat te fervie

t

Ll

M

L

ii

uite peccat , & tegia nobilitate donet ; dettibico-

gitationes nobiles , heroica defideria , teadícribat

n

numeroamicorum, à cubiculis te eligat, ut femper

éum illo verferis, & hujufiedi, quzab hofpire

W*"qmm

Mn 1

tam nobili & divite peti polfünt , & impetrari po-

vmmw[

tiffimüm, cüm ipfà

niope deftituta.

hofþlta paupettima fit, & ome

Hmmm

It s

DÍE MERCURII

WW

Mini

Con[ideretur. ut M A GISTER.

FO T

-Oc die excitátus , exiftima te percipere vocet

ia

! Magiftri divini vocantiste ad fcholam doctrinz

trin i o

