major,quanto ftatus, ad quem evehimur;fuerit ex-

" [mz:mib i

cellentior. Hoc evidenter divinus Bernard. Sz a/zro-

rem ( non meltorem effe dele&lat:, nom pramium

fed practpitium expetlamus.Jam ex precedentibus

ms&mM y

patet;Sacerdotalem dignitatem fümmam etfe,qua

u

in Ecclefia poffit reperiri : ergo videndum ett, ut

d

honoremillam non folüm datum , fed etiamcre«

mm&l

í

^

ditum accommitfüm patemus : fic in prattantif-

1j qw

í

jl

5

fimo ver(emür munere , utomnium oculosin nos

[

ConjeCtos arbitremur : utnos & munusnoftrum

Ti

quafiin aliquo orbis tercz theatro verfari exittime-

n

l

[^|

mus: ut omnia femper,que jucunda & vel bonefta

ul

j

4il

nobis videntur,noti modó extraordinariis cüpidita-

u yi

'þibqs,ü:d,ctiä ipfi riaturz ac neceffitati denegemus:

t

p

Tratfatus T,. Cap, XFII,

!

02

fi enim minus ; non pramium,fed fupplicium pto-

pediem imminere firmiter nobis per'fuadcamus.

jf

Quemadmodum veró ex altiffima rupe pracipita-

i

N

rimaxiroe periculofum eft, ita in zterno falutis dic

Wh&

crimine periclitantur Sacerdotes f1 ? fanctitate vite

b

a

Gcinnocentia in peccati abyflum pracipites ruant ;

um

Hieran.

idaíleric S. Hieronymus : Grandss dignitas Sacer-

Wmm

Jib.13, s

jom

M

dotum;[ed grandis ruima eorum [i peccent yletemur

£Ap. 43*

ad ad[cenfe«m , fed rimeamus ad lap[um : mon eft

atl

Ez:eth.

tantigaudis excelfa tentfíe 5 quanty-moveris de

æktmce

Augnf. — (ablimtoricarrti[[e.Quod confirmat & D.Auguft.

T

epif 149« ubidicit : Sicmt iil e(f s bac vita beatius Presby-

s g

6 refer- aov d

zgnitate, [5 eo modo militetur, quo Jmperator .

at

tur c.An-

$€ ofhnis

nofter ChrifHus jubet ; itamhil eft apud Deum (

mmwrgmäf

40 diff..

fhimsymiferabilius €$ damnalitua , f perfuntlorie

d

atque adulatorie res agatttr. Hlis affentitur melle

wj

Ambrof.

dulcior Ambroftus in hunc modum: $w sibiul eff

libr.de

qm

Sacerdote excellenttus, fic nibid ,e»/i miferabilius , fs

dgn,Sa-

l

cerd.

de tanta vita periclitetur , [j Sacerdos in crumme

teneattr ; quia ut levinus efl de plamo corruere s fi&

j

k

€Ap.3. ,

gravius eff de [ntlimi cadere dignttate: quia fHi-

al

ha, qua de altoeft, gravica[u calliditur.

purit

Sacerdö.

Notandum eft , cüm ait: i de /aga

vjzu.peri;-

tern non

* ln i

clitetr. Nam Sacerdoti magno vitio vertitur, fiin

iltigg

effe fan-

&utcp, ma

, eo quid de morum probitate, ad quam tenetur,de-

dots,n?ä

ficiat: nec enim a(timare debemus ftatum illum,

lum eft.

:W

quafi communis vitz inftituto contentus fit opor-

ii

teat ; fed talem tamique füblimem , ut nifi Sacerdos

j g

|

omai fit virtute exornatus , aut faltem in virtutis

M

i

ftudium ftrenue incumbat ; periculum fitimmanis

1

t (

ruinz, ob imminentem exactoris rationetm , qua

Pl

pro dignitatis amplitudine exigetut.

nj

juxta hanc dotrinam non inepte commentabi-

enos,

Mi

mu:, Sacerdotes eífe duosiillos calathos ficis pl

»

qUOS

D

| "a

]

m

De Dignitate Saærdotm;z,

93

Hl

quos ante Domini templum confpexit Jeremias: r epy, a.

Sacerdotum enim eft prz foribus Ecclefiz vigilare;

mmgc

"

&cultui divinoafiftere.Porró de calathis cüm per-

Tif

cunctaretur Deus Prophetam quid videret,refpon-

gtts!iäümïuan

dit: Fieus : ff7 us bonas , bonas valae : malas malaa

p

valdé , que cored: nov po[[unt , e0 quód fint mala.

m!wm

Hoc proríüs ad rem facit : (icut enim nihil pracfta-

(fuetsum

bilius, quàm Sacerdos fanétitate venerabilis , qui

L

uml d

officii ac (tatus füi religione fe exfolvit ? ita nihila-

deó deteftabile & divinzMajeftati abominandum,

TU

quàm Sacerdotem dari » qui dignitatis füze imme-

eresi)'

mor, profanis fe totum dedat cogitationibus, &

,ulnpmm

mundanis intricatüs necotiis coeleftium exercitio-

o

us

rum curam nullam habeat; iftum fic cenfet Papa

T

Symmachus: 'iliffimus computandas eff quieft ho & p.Vi-

(ntnur t

morepreftantior , nifi

obl

gtiam pracellat fcientia GÀ 1 fegnu, x

digmtate.

4.t

mï(fdMW l ü

Q PL

TT

Agnum timorem incutere debet revelatio , D,'),,,;f,

gt

M

quam Dienyf. Carthuf. lib. de 4.Noviffimis Carté. 5

"T d

g 4« fig^

rcfcrt,aicq; Religiofüm quemidam Anglum raptum

*U1/l. aff,

jior.

in fpiritu deductum effe ad (applicia Pargatorii vi

47*

gt

fenda , & inter catera horribilia fammoperefuiffe

) u()&!xmll

admiratum,quöä tam paucosibi confpiceretSacer-

m

dotes, reffeclu eorum,qui w biá, tervarttm caftino-

"

st

ntam pollnunt : reípondiffe veró Angelum: Quia

n g

"eraliqu talium vcram babet contritionem , ide

€treo pen? omnes hujufmods ezernalitter. condem

,hmtm ,W j

m

mantur.Sunt espo Sacerdotes, qui innocentiam co-

cnalh*mH

luerunt, & illi aut (tatim coclos adícenderunt , aut

reviffimo tempore purgationis igne mundati

Aofls f

unt : füuntitem quiáb omni pietatis opere abhor-

yoeti

f;*al

ruerunt, & in voluptatum ac cupidinum coeno de-

nj*

"

H

a^

f'ïcïff füa turpitudine acerdotale decus facdarunt

-

$

! WU"

, ii

Qf

94

Traifatus 1. Cap. XVII.

his perraró ob fummam ingtatitudinem Doeniten.

h

p

')mqm

tiz conceífum eft Sacramentum , ideoque plurimi ,

f

accernis fuppïïciis funt addi&i.

jil

Enimvero ne

N

hzc (ine ratione aut

(ifndämentb

þgtm

^

»faï'm

dicta videantur ; adducam S. Chryfoftomi füper

" ao

hocjudicium ? cujus quoties verba lego , & nunc

TU

ïl

, dum Ícribo, totisartubus ac mente coptrenifco:

[

« q

quia nimirum ex ore fluxerunt iftius San&ti , qui di-

gj p

Cbry

p vino quodam afflatusSpiritu hec perícripfit : 2Von

Wm

Vom. z.

in temere dicofed nt affctius [umsac [entiot non arbi-

AGR,

£roy inter Sacerdotes e[fe multos.qui [ai;ui]'z'an:, fed

gl

lt

Apoft. —

muliplares qui pereaut : in can[a e[f. quoniam ves

Sententia

s

excel[um requirit anmmum,C9 innusmeris ocults il-

horribilis.

d £

us opus eft ndique. Hic adverte, quod objici forte

[)CI

potuiiïät , hoc occupatum fuiffe càm praponit :

ANon temere dico , ideft , nequisà me hoc ita dici

K

WV

exitimet , quafi & libidine mea proferatur ; fic veró

jfUn

dico ; prout exploratii mihi efle firmiter fcio, quod

l pi

ii

Ms

& unuíquifque noftrm procul dubío fatebitur , f1

Y

*

WUA

rem altiis infpexerit. Etenim fi expendamus Sacer-

dotalis officii excellentiam,& quanta ifti muneri fit

h

n

annexa fanclitatis operatio, ('utinfrà oftendetur) fi

Cogitemus,quàm incorrupta exactio inftituetur : at

t'uz;um

p

exaltera parteinveteratas vite noftrze confuetudie

1 dul

nes difcutiamus,debiles in virtute progreffus.& in-

firmosad pietatem conatus ; paucos falvati minime

|

treie

videbitur obftupefcendum; interrogemus itaque

mibb

j u t.'f&]ïar,(

Matth.15., um Apoftolis admirabundi : Quis ergopoterit fal-

At

vits e(fe : & quid refpondebimus: quod utique füis

Deminus refpondit: 24psd boxtnes boc sympr[fibile UT

eff- apud Deum autem omnta poffibilia fumt : viri«. Wuttnj

bus humanis. nemo íd affequetur , fed gratia Del — vf

|

quavis poteft* quz facienti

l

It

quod infeeft, numj |

t

ggam denegatur.

Ad ,

"

N

D

De Dignitate Sacerdotum,

9f

ldienheo

:Ad hanccum divinagratia cooperationem lucu- De dili-

lj ldtoqugm

Jeni nos adhortatur Primipilus Apoftolorum Pe- gentiaad-

E

monerur

crus: Qaapropter , inquit, fratres, magts [atagire,

Va fidn

at /jer bona üpera certam ye/iram vocationem €8 e

lln z P;tr.

Arfioni j

deiijonem factatz : fic enim: abundauter minifira-

il n

bitur obis sntroszus tu aternum vegnum Domini

Y Contrenif

ü(a/fn' €€ Salvataris f«f« Chrifh. In hoc; Patres, o-

3itdr qui

mni nervorum contentione elaboremus ; nihile:

xioplt: M

nim eft , quod tantam requirat diligentiam & affi-

duitatem , quin imo cztéra omnia nugatoria quo-

htitmrr

nf d

dam modo funt & futilia ; tota autem vigilantia in-

lLa

cluditur in 70 02g15 fatag:te, ut nimirumintelliga-

m li

mus nop mediocri tantüm ftudio effe incumben-

N

dum , fed quanto fieri poteft: adeó ut his qui fibi

um præponi[:

per(uadent ftrenuam fefe dare operam , nectamen

mehoc jadt

te ipfa id efficiunt, dicatur magzs [atartte : quo ad-

var; vt

monentur majori conatu eniti & vigilantiores eíle:

(

nullus quippe excipitur , quin certam .Facere vOCàa-

tionem fuàm teneatür.

;ulmo m&m 1ü

Vocavit nos &clegic Deus ex omnibus genti-

WMSW

bus, üt eminentiffima facerdotii dignimte funge-

gl

temur : quod cert? noluit eíle caufam , 'ut damna-

gbl

tionis eternz peenas fübiremus, ( necenim morte

at

MUW U)Vï.&

peccatoris aut hominum perditione delectatur:)

fedut Sacerdotalepramium in calo bene fungen-

MW,&?M

tibus retribuetet , nifi forté fcelerum confcie: tia

le*

j ?MUS

nos illo fpoliaret. Incumbit unicuique nofrüm

h iuzmïg'ä?

hancele&tionem certam facere, fortiter in hac vite

jutl

j

arena decertando;virtutum nosarmis defendendo,

ymis

q**«

j

& infra conditionis noftre amplitudinem nihil

lgnirt

comtpittendo: ficnempée coeleftis ille Ago-

H

!

up J":n:

Anor.hcta. finito certamine brayium -

l

ternitatis imponet,

)

«,',':9 $

AMEN.

/

q

TRÀ-

$d

Ia

iil

"T

'-061 (96 )56 ;

(

a

a

M :;Mm

Ph

hk

bhikkhkibiik

Mp p NSSE RE N EOARAR ARA IRIRROS

!

WW

'::

ao

mJ

!

c!&&l

IRACTATUS II.

)u

n

DE PERFECTIONE VITJE

,;:Jäomxï,ïu

ET SANCTITATE,

UA STATUS

m

SUJ& MAGNITUDINI RESPONDERE

EL

Sacerdotes tenentur, & de quibuídam

PA

ia

. Virtutibus , quz illis maximé

conveniunt.

j ;:w;*m'x&'&

Wi

l

,

!

i

irit

i

ö XKPuY t

-

tfot]2

De 4Itiäïma-virtutk €$ [aAnttimomia gradu , quem

fi

Sacerdotalis digmtas poflulat , quod ex prace-

Á

!

dentibus deduitum infevtur.

DAEN

a

,

) UA£ przallegata fünt, cüm vcritat&

U

$

);Q M

-

fümma non careant, cüm certum

E

,

k.'.:käx;cu:

item fit , rationem à Sacerdotibus

A

quód

me*u)u

Va d

0 (Lrictiffimam elfe exigendam,

A:

"inampliffima dignitate fuerint col-

um::mïum

Wt

locatiï ; re&tt me facturum exiftimo, fi vivendi mo-

düm & virtutesip(is propriasenucleat? perfequar,

1 lll dlj/(mzu;

quibus obligation

i füz refpondere, & folvere fe

D7 0nlmds

d& fiat , (üffe-

Ttzttines

religione poffint. Quod ut commo

cerit præcedcntiacompendiosï: referre : his enim

] lii

Af

ad duasevidentes prarmiffas redudtis; bent fequi-

tur vitz innocentia & mundities, cui obligantur,

RTM

ficitaque

iibl li

P

RIMA PROPOSITIO. .

"ts

Sacerdotium eft fumma dignitas, & res excel-

**';HSP"&"A*TUSLQ

s inftituit,

lex;ci(lïma , quam inrerum natura Deu

| "j W»xï;

SECUNe

L

]

De Sanülitate vSactrdatum.

?

[

SECUNDA.

i

W r'

-'l'

!

otibus tatio petetur exa&tiffima (ecun-

ü Á Saccrd

M

dàm ffatus ob:enti amplitudinem , & beneficio-

rum, quz à Deo receperunt, quaptitatem.

Sacerdga-

Ex hisin bona confequentia infertur Sacetdo-

U 1

tibusin.

tesad (üummum perfc&ionis apicem conari debe-

curmbit

EVITI

re,quantum in hominis fit poteftare, adeo ut fan.-

adfum-

&titas Sacerdotum inftar normz fit;ad quam actio-

mum gra-

A STATIS

NNDERE-

nes füas ceteri qaicuraque compatare teneantur,

dut fan4

Gitatis

m -

HincDo&or Areopagita cüm vellet Religiofos

conari.

& Monachos ad virtutis amorem inflamare (l:cet

1

Diony[.

inpocen:: videreptur fj peculum & (an&imonig

li£r.d.

——ÀÀÀ—À

parfe&iffimum exemplar : ut cenftatex vitis Pa-^ ce/eftá

trum & Collationibus Caffiani, multifa; locís Hi-

$F.

!

eronymiAuguftini;Gregorii,aliorumqueSancto-

pl n

rum , qui heroicarum iftius evi virtutum teftes

gwi a

füntac przcenes) càm vellet,inquam,(ttmulos il.

Jis addere;ajebat tantá debere effe preditos fan&i-

tate, acf1 da Sacerdotum nüraeto een(erentur.

, umv

San&tus potró Chryfoftomus quàm maguificé Monachis

; m m

anGiores

od

loquitur & confidenter? /MMaxacborz, inquit,cer-

debent efz

t ' l!ïhm)qm

tame ingens C labor multus eff:verum i confer -

fe Sacer-

ve quis volet iu]litutá illius [ndores curmn vetlà Ad-. doies,

qpie d

miniffrato [acerdotioxerté tantum e[fe inter duo

Chryfoff..

UL

lib.6,

i

$0a difcrimen comperiet, quautum e[) inter pri-

D

Y

yati ( regem.oc etiam optime multi Anacho-

deSacerda

um

rece intellexerunt,qui ecf forent integtitate & re-

m& Ejïl'.

ligione illuftres addivinas revelationes extollerea-

i

Molti

gt

tur, prophetico exccllerent fpiritu ; facerdotio ra-

San&i

sraï"a*'s'br

»|

men initiati prorfus noluerunt , fugiendo & abí-

noluerunt

imä,mf»-

condendo fe & rationes excogitando , que nobis

- dotes.

e(TeSacng

ineptz ac abfurda viderécut. Verüm hoc ardebaot

J

0j

46&

fingulati Spiritus fandti impulfu, qui mentes illorü

n

.

i lu&nl:bat,ut petcipere poflent facile , quanta fan-

J

Sülng

)

Qirare

; ,;.W

[T4

Traäatus II, Cap. I,

d

Citate munus rantum deberet futtineri,utque fibi

,

perfuadäfcnt,quamvis magnas habetent virtutes

Wwolm

& incredibiles ; nullam tamen efle in fe , aut fatís

[

4

amplá, aut claram,aut illuftrem,denique fatis dici

ii

mngün

fingique poffe , quz dignatam divino minifterio

wnt?xag

1n -vi'?h

judicaretur. Patet id in Abbate fan&iffimo Ifaac ,

)

PP. £ar.

l,-,m,qw

ui cüm in monaftíca veríatus difciplina fic fa&as

Zogn 2,1--

e(fetad omnemanimi moderationem, & vitz in»

"

nocentiá;nulle uteum umquam cupiditates à cone

gent

du

cepta femel integritate & virtutis ftudio «educe-

rent; & jam omnium ín Scythi confentu mona-

ag

chorü initiandus eligeretur ; ramdiu in fpecu deli-

mmm

tuit,donec Deo infpirante eft repertus:qui deczlo

w

lianc lluerc otdinationem meritó arbitratus , (ub-

pl

jecit (e eligenti volunrati.Similiterfanctiffimi P.

poM:r;

o

Antonius;Hilarion,Macarius, Árfenius,& glorio-

fiffimus Patriarcha Benedi&tus, innumerique alii ,

ag

quotü magna& prgclara in publici omniurn utili-

jm

taté virtutum exftanr of&cia & mosumenta pieta-

[

tís,quiq; in terrís Angclicaxquafi puritate vixerunt;

ti'm:'m

facerdotalé ambire infülá ex (e numqná aufi fünr.

S.Francif-

'mf.ïïnïüa

éus noluit

Seraphicus Fraücifcus jam Diacomus multum

u

rogatus eft Fratcum interpellatíone , ut facerda-

picat

effe Sa-

«erdos.

tium füíciperet : illeergo quadam vice faper hoc;

Mu

utrüm fine periculo faceret, meditabundus ince-

tftts

dens , appatentem fibi Angelum vidit, qui manu

ilimn,

phialam cryftallinam oftendens liquore plenam

l

Sjm

clatiffimo , videntem fic allocutus eft: Francifc

,

EL

tam puram, ficut hic eft liquor, decer animam e

r

e

j Plï/i Cl

Sacetdotis : tanta Veró erat refplendenris liquoris

Itl mumy

clatitas , ut vit ille (an&iffimus de facerdotio pre-

]

"tf

fumere non auderet.

j

:"md/ /äw[

dnviis

Abbas etíam Theodorus fpectata & nobilitas

D7

m ut mi-

L

l?-!rf" * rà vittute, Diaconuscüm eflet , numqua

piíterio

th, !

De Sauclitate Sacerdotum

lt

29

niftario tuo fangeretur, adduci potuit : cüm vero 4e bumit

lbt

multís eó rationibus impelleretur, orationi fe de- 4"te me-

Xleinfe, s

dit,fi forté divinz voluutatisargumentum illuce- ""*

u,dcmqudui:-'.:

ret : & ecce appatuit oranti columna ignis ad ciz«

dino m

lum ufque pertingens; ac vox audita «Si inftar co-

kndilimoli

lurna hujus igne flagras carítatis; minifterio fun-

UT

gere diaconatus , quo vifo ac audito perfuafus eft

n &v

numquam illud exercere;nec ut tap

pitttro

potuit umquam permoveri,

gdref calicem,

ldo cedm

Pluta (üppetunt exempla, quztemeritatis no- Non faciz

yedlamone

fttz atque audaciz redarguunt inconfiderantiam, lisad à-

itiade

cerdotiugi

nosquorum animus tam anguftus eft ac humilis,

fitpro«

isqido

tantifque interdum opplerus tenebris ac libidi-

bitaus l

motio,

num fordibus, virtutis ut fplendorem intueri non

ntlfni

pollit, ad tam czlefte adfpitabimus contuberni«

TL

um, tantis nos ultró honoribusofferemus ? qua

umg[iqm lh

portó virtus , quis animus ad pietatem iis ineft ,

amnümadti

qui (ine Majorum confülto aut Superiorum au-

o t

&oritate , fua ipfilibidine tantam ambiunt acin«

u

'vadun; quodammodo dignitatem ? (cilicet hunc

g

inter & Keipüblice quemlibet ftatum maxima

yogts 0U

dilctepantía nonreperitur. Certé qui fapientize

g U 5

patiterac fanciatís laude floruerunt , & quibus

s i

purgatior pauló atyris ( quippe quiczlitus, quanta

mä!übun&ä

effetoneris magnitudo, agnofcereht ) longé fecüs

judicarunt,

)&mk'.l&ihq:l

S. Joannes Ch

"

tyfoftomus , cujus ( ut hic eum

llïoölmsfü"*h

landemus

)divina atque eximia virtus magnis po«

)

puli

uoïywä:þ

Chriftiani lu&ibus funcribufquc fübvenit;

omnis memoriz clariffimum lumen : hictalis ac

uffp

*156'(5;

táptus multo tempore in latebtis hzfit, & omnem

u

declinandi facerdotii mo

dum veftigavit. Eodem

)P

fpititu & fancta fab

miffione fex de facerdotio

r

i

libros Magnuo Bailio familiati fuo inícri

Pür.: in

fch 'p';

Ga

quaps

*á

J

P

j

J00

Tra&fatus I1. Cap. II.

y

j

quibus efficaci(limis rationibus atque elegantiffi-

y 5

4

»gcnl

mo ftylo dignitatem perfequitur Sacerdotum , &

W:" "i lt

vitz quám eos decct inflituere , parzncfim long?

[

q

j

rzclariffimam, tnter cetera (ic commndat : /Ve-

N

Ür

UO

n

x

eeffe eff Sacerdotem fic efe purmmsnt fi in spfis ce-

aM ]

lis collocatus,snter cæl&]ies illas virtutes maedius

,:

fUv

«agit

1&!

flavet. ltem aliàs : Sacerdotes animum Solaribus

j

[

vadiis puriorem e[fe oportet, ut dicereills l[iceat ,

Fivo egojam non ego,vivit veràin me Chriffus,ne

(

wiu

quando defolatum illi Spiritus [antLus relinquat.

leniti

Deniq; cüm inftaret S Bafiliusut facris initiatetur,

4.)0(

RI

fic re(pondit: Necdum borre[cis quod ad tale mi-

yin

nifterium me nitebaris pnduceretindutumá, [or-

Y

j Wi

qm

didis veflibus Sacerdotii tn[erere dugnstati, m

J

Qu

[

taléChriflus à conpryanziti congvegatione fep ara-

qwc"'J'

"

yeriti[plendore ettam vita tot iluminantisorbe

Dd

f'lgere debet. animus Sacerdotis: nofler autesm

tantis operitur tenebris mala can[cientie , ut in-

?

tl

eurvetur femper,nec ad Deum andeat ve[picere.

dul

Sacerdotes item falesterra [uut : noffram autem

i

iM

inliptentiam quis queat facile [uflinere ?

l jani

7 Tfü&- P

Malta hujuímodi iis libris continentur , qu&

l

i

GHP. j

huic propofito ferviunt : unde füprà qualdam fen-

&ü)ilqll

tentíás deprompfimus : & deincepsaliquas excer-

k

pemus, cüm ad rem facere vidébuntur.

m

CAPUIT l,

ii

hiluij

Declaratur magss [peciatim perfetlio 68 [antli-

LA5 CHi Sacerdotes adflringuntur : undeplns

It

" epera ad ca fibi comparanda ponere tenentur,

0mnide

Dignitati

.

L

Q g

Sacerdo-

at 4f

tum ad-

X di&is ben& infartur, üt faeerdocium recté

E

neé&itur

ad niniftretur,fan&itarem requiri maximam,

^

i Qmiv;

fadjas, quodclau

s videbitur, fi n patticulari magisrem

Mil

ip.

*

De Sanäitqte Sacerdotum: ^ t

Ca;.f Il

LU

fam examinemus. $1 enim Sacerdotis minifteria

longà munus S.Praturíoris excedanr:& fi ad iliud

I ts

obeundüm ralem elegerit Deus,qui excellenti effet

avl

virtate pradirus, fan&ificatus priufquam nafcere-

COmmend

tàc

tur, ab eante &ta

a

ultot deferti,af; e:rimi fic dc-

n fongfa

WIALA ]

ditus vitz, ut Angelus potiüs quàm homo víidere-

m ln

tur ; quz vite innocentia , quz religio ac probitas

in Sacecdote requiretur , fi ad dignitaris amplitu-

7777

dincm viccüs debeat comþarari ? Ecenirn f1 verita-

'me/'nF/u,zr

teri dico; quod dignitas Sacerdotis ( uc SS. Patres

du

Tvadi. ,

minitretty

afferunt ) erninenter celeftium fpirituumri excellat

eap. 7.

Md tl

dignitatem ; quis me ineprite arguct,cüm illum in

*

vitz fan&titate ac munditia parem. Angelis cffa

m'urumä!(or-

volo, quos ipíe muneris (ui au&toritare & ;pre-

xgnynan.,:üw

flantiaantecellit ? Przterea fi quilibet Sacerdos ef

.

ztxowf!pwi'

[* 4

"d

claves czl

1

parhitnl

quafi Chriftus , & Deus inrerra ,

wl at

rtcepïnquibus fummam imperii vim, ligandi fci-

!

licet atque (olvendi habet poteftatem, ( quod foli

ilb MU

Deo proprié ex natura tribuendum ) cui inicum

i iptrt

videbitur , & dixero Sacerdotes Chrifto debere

vl

affimilari , & quantum humana fragilitasconce-

h!

dit , divinarum in fe virtntum exprimere excel-

x d

lentiam : Denique fi Sacerdotes omnes fua Chii-

iil

ftus predicatione in amicos & commevfales per-

T d

peosadoprarit;que abfurditas po(tulare,ut vefte

hn

Íemper induantur nuptiali? cercé quoridie epnlis

iftis ftuuntur, ob quas eos felices vocat Evav geii-

rl

3 '/1[06. $s

fta; Beati, inquit, gui adcenam uuptiarum Z4c-

nflm

ni veratifunt. loitur cüm honorifice excipian-

n BIW l

tur;omnidecoro accumbanr, & fimiles Deo red-

i

dantur, à quo ad tam divinam menfam funt invi-

J4P

tati. Huic aftringià (piritu (ancto videntur , cüm

»

h

dicit: Quando federis, &t comedas ad men[am Proverb.

23,.

T

potentis, diligenter atteudeyga appanumtwr t:

)llnf'æ

5j

57

P

AWM

q02

(

Tratfatus II, Cap. xII./

)fïic

P.

bii 6 fitmitte manum tuam , [ciens quia tde

u

lia opertet tepraparare. Hunclocum fic legunt

ZAHnbrof.

[

f

1

Septuaginta Interpreres, & SS. Do&tores , Am-

Lioffcec.

i

3r

brofius , Auguftinus, aliique acde menfa. Vene-

iW

gin

Ausuft.

tabilis Sacramenti . intelligi volunt , quz me-

li

$t2(1,47.

ritó menfa potentis & diviris appellatur: nam om-

1

t

$n. Ia.

Ü

5

& |

nes thefauri & tota Dai potentia infümi debue-

/l

p

zunt, üt tam magnificum ac regale epulum para-

PU

retut, admonetur autemconviva , Z4itte zmanums

'""l'»el**"(

tHuam . [ciens, quiataliaoporret tepraparare. De- .

;;,quct'fwh'

um irüortalem ! homunciones miferrimi ac pror-

,

i

fus inopes tale poterunt convivium appatare? an

yipi

forté (imile condent Sacramentum ? quod nega-

r

]

tum eft Angelis,poterit homo:foli idDei potentiz,

(Y

fateor, refervatum : necaliud fibi hoc vult; ut Au-

u

guítinus declarat, quàm, ficut Salvatoz nofterar-

u':,';;,r;

um

dentiffimo flagtans amore nobis quietem fuisla-

d

boribus, libertatem (ua fervitute,vitam deniq; fua

:| üimhm

morte pepetit; ita Sacerdotes, qui in menfa facra-

tiffima Deum verum eummdemque falutis fuz affer-

]

vj

» W

torem recipiunt,tanto inflammari debere caritatis

m

incendio,ut pericliranteDei honore;fanguinem ac

us

vitan profundere haudquaquam vereantur ifta;

LUA

,'.V-,a.

catitate ,

& virtutum omnium parens ac regina

lm

meritó zftimatur , quantum fieri poteft ; ipfius

kiuy

Chiifti tudeant aff2qui fan&itatem, & prafertim

"as

eam imitati conentür, cüm ad diviaam Sacra-

!

At

mentorkm fun&ioncm accedunt.

quni

g' I Il

fl poh

f eut

E

ST de vobis , Patresampliffimi , de me eft,

o hr

quod (ctibo, maximo cum pudote ac tremo-

re:timirüm quia video inter nos pluresqui ne mi-

At r

ftri-

Sntm)

nimum quidqm fatisfgcerc tot officiorum con

D

&i

102

h1

pe Sa;zäitate Sacerdotum,

LT

&i vinculis(atagunt, Càüm oculorum íncendoaci-

m [ h

ern, ut iïnnoccmiam ac puritatem muneri noftro

annexam conrernple:; illa perftrin gicur,nmmioque

VOGOIGS b

detenf ]

«

fplemdore hebetatur,

& eb petducor, ut iftam So-

An-

laribus radiis, gloríofi Przcurforis fan&itati ,

t Taton

gelorum mundiriz, i pfius denique Unigeniti Dei

debeam majcítati comparare. Qüm vero redu&is

itinideb

luminibus prono adípe&umores plurimorum cere

Al p

litman

no dcprvayat'os,confuctudincs tamquam alteram

nàáturám radicatas ; füffaodorignominia , confu-

hr De

Tilst t

fione percellor , nec video qua ratíone, quo titulo

Sacerdotís nomen multoque minüs facerdotti am-

ft"

bire dignitatem audcamus. Cüm itemn, perpendo

od p

hac menfuta rationem omnibus effe reddeodam,

Jepstuit, *

« t

concutior ttemere, & neutiquam admiror, fipro

a noftcat

paucis faciet fententia judicantis. O Deusto zqui-

tatises arbiter, fateor: fed & clementia tibi vin«

ao fl

dicas bonitatem : ergo folita, obteftor, piétate &

lil

at

mifericordia , icelerum noftrorum reatustége, ac

i

totius negligentiz maculas tuz paffionis merito

r

abíterge.

JNon utconfun

dam vos bac fc

iiäo', fed ut Pa-1.Co-

yingitt

rinth. 43

tres meos chart[[imos moneo. Minime intendo Sa-

Neconci«

g wl

cerdorum infringere animos,ut quáfi defperabon-

dantani-

yptti äüf

exerceic mo Sacesi

dideaffequenda ftatus (ut perfe&ione

definant quod ceperunt ? id enim cemerariu

m fo- dotes.

um

ret & abfutdum ; (ed per Jefu Chrifti vifcera hot-

) QMVWE

tatum eos venio, ut incam rationem incumbant ,

uÜ

"

qua multi fan&itate florucrunt : recordentur vir-

tuti fe, non defidiz ; continentiz, non voluptati

: memi-

pietatis: exercitio, non otio effe natos

) [imü'; )

^

nerint fein (ummum honotis faftigium eveQtos s

BHe, ut

mp^ .

ideoque ftrenuis animis elaborandum €

P

teftinguant malarum affe&tionum aftus, pcxditcs

fno«

G «

[o

M(FT'W

104

Tracfatus L. C Izff.

d

mores in melius emendent , cum fervore faluti

u

füz invigilent : fic namque mentes humanz ci»

a

n

j

leftium bonorum plavía irtiganttiz, ac gratia Dei

DL

»

"

cooperante ( quz petentibus non 5:gatur)officio-

W

rum fe vinculis & teligione folvum.

u

t

'Altitude

E:fi vetó fumma fit dignitas Sacerdoralis, ut fa-

!

excitare

facerdotii tis oftendtmus ;; non idcirco timore debent cor-

ripiSacerdotes, ut defioant obire minifterium, cui

"

debet ad .

&neliorem

fuaipfi voluntate f devoveranr,& ad quod à Deo

gin

nW

g

founer; Allumpti (urit ; fed majores deber hocaddere apt-

[

mos,ut variarum virtaturm ornamentis circamda-

fun&io .

g k

nem,

ti, dign£ idipfum valsant exercere. Quàd ficzla-

(&MW

fiium donorum affluentia deficiente nondum pet-

Q'L'&Mm

fe& illis cingimur ; faltém in votis illa habeze, &

vintat

B'aülxx i ':'

vitiotum fordibus eliminatis ad integriratém an-

'hclar?,atquc humilitatis (tudium am ple&i defide-

rio oportet , quantum ia nobis erít , quod perfe-

)d

l

&ionis defiderium, fi (incérum eft & efficax , ac

'*W*W

cum diligentia conjunctum ;à Dzo meritorium &

um

laudabile reputatar, & duos hos effe&tusin omnie

| F'l,mzugïzö

um animis conditionis noftcz amplitudo ; & fan-

iniyii

" &itas requi(ita opetari debet.

IWIM:I

Sententia fuit Zenodoti, qua ob famzs celebri-

[

€icero

tfatem Gracis meruit inter Adagiateponi : Sitgs^

(

Orator.

$m apprebende, €$ medío potiéris.Tulliusicem

ad M. Brutum de Oratore petfe&o , cüm vellet

NT

fingere & cxprimere Oratorem fummum, tantas

D

ait ci neceffarias qualitatcs, ut necinveniatur , aut

: ; :j///lizb:

umquaminvenieadus fit, qui omnesin fe efTe pof-

fit confiteri. Dicit tamen neminem ob id defpera-

tione debilitare debsre, quód propofkum fe affe-

: gUad "i

qui poffe diflidat : fed illi, quem aut natura fua aut

fütin,

pratantis ingeníi vis forté deficiet,tenendum effe

"(frvide

curfum quem potetit, ait enim:;Par eff omnia ex-

3l

perirni

—

[

!

1

pe Santlitate Sacerdotum,

Iof

QU r

peririeosqua ves magnas 6 magnopere expeten -

H As

dasconcupioere, * & prima [equentem, boneffum

Ht rl

eft in feeundis zertiisá, confiflere. Pari rattone, Ut quis

uj

boüum imó optimum Sacerdotem qualem quan- bonus fit

lt

Saceydos,

tamque fingere non deceret ? unde illud ipfum,

maximé.

Atl

quod in tali eft optimum ; defperandum non eft:

laberan

tttdlntgg,

ná in praftancibus rebus magna fünr a, qua (unt dug,

"üfertm, oj

optimis proxima,quód fi fecundi, aut infra fecun-

dndi D

doseíle non poffimus, medium faitem locum ie-

nlreap.

neamus. Hoc e(t, cujusadmoneo, dum facerdotii,

ticttrmd

dignitatem & fan&titatem oftendo : illadtamea

Qulfteh

quod hacteaus eft didtum, minus eft pro tci maje»

um

fiate, & quam longé ampliotem cogitatione tats |

iib

tüm & mente comple&ti debeimus. Finto ye:bis S.

Bafil. bss

Vi

Bafilii, qui poftquam Sacerdotes munetis fui &

snil, z.

ii deide

puritatis fervandz: memores reddidiffet, hac ex

de bap-

quipele

Apoftolo fumpta admonitione concludit: Clm has ;

?/[mo, €»

um L

stad, promt/[rones babeamus , dileili,vepnrgems .

2.Co-

À

st

n05 ipfos ab omms inquinamento carnis ac[psritus,.

rénlp. 7

Á oms L^

perfictentes [an&ificationem in timore. Det: ncc

ia -

llam aliqua in ve dantesoffenfionemsut non vi-

!

tuperetur mim;[icriüm noflrum , fed tnomnuibus

Vil

cþy:mewde»m: nosipfos tamquam Dgi nfifz(zjiras.

ii

T

CAPUT :

jó g ü*?-

Sn&erdate; excellere plebem tenentnr in fantli-

/|

d

tateyita : ö' regia [piri

d nobilitate debent

wl

: e[e con[bicus,

gmnöiü f*

af

) N 'A

Uod voluimus effz vitz Sacetdotalis inftitu-

i

tutum , nonnullis ftri&um nimis ac difficils

mutrf'(

u

fortaffis videbitut,te etenim vera arduum prorfus

it

l

apparet ab homine infirmo in peccaris concepto

TU

H ;

."I" M

rod

Tratfatus Il. Cap. 1LI.

1 ? Nm,

& nato S, Baptilte poftulare virtates: cüm ille in

p

j

m

"natris utero fanctificatus, & tam inufitate Dei fa-

P m

X

vore przventus (it : flagitare item ab eo, qui carne

y/ ;1

yr

cingitur mortali , czleftium mundittam Angelo-

"n ;A ggml

rum, afperum ac durum reputatur. Uade;quamvis

praallegata veriffima fint ; pronoftro tamen fo-

| 'VL,«JW'g

latio minus aliquantulum exigemus , eam nimi-

:,-a)w'"-ojgü?

£um vitz integritatem, quz in veteri iege äSacct—

dotibus exigebatur , quod ceité moderatum erit

[f'hww

omnino, cuüm facerdotium no(tram itad antiqui

| .,;,,'gmun

Teftamentilong;(Iimé poft fe relinquat:tum etiam

:m&.m&nï*

quód cenditiones omues ab illis equifitae, probi-

m

2.C»-

eia1b, 1o.

tateni his (e&tandam denotarent.Enimvero fi tunc

] W&.miv

omnia te(le A poftolo,in ng'ris contingebantigi-

, A'm,'l- lu

tur.ea maxime quz ad facerdotii mirüfterium f pe-

: d

ii

Hie.p. 9tbant, hinc SS. Patres , qua tunc Sacerdatibus

fif- ad conveniebant, nunc maximé convenite fenfu mye.

^

ia

L

Fabiolat. ftico atbitrantur,

Íic DD. Hisronymus.& Grego-

dnit

Gregor.3n

gller.l.2.

tius id magis figillatim perfequuntur.

Quirr'malm

£. 1. (f5

Primó itaque precepit Deus , uté duodecim

T.

€» lib. :

* tribubus filiorum Ifracl, una Levi eligeretar , quz

bt

regi/l r£

à plebe disjunéta cultus divini miniftería fubitet :

p;uþlulul

€. 24*

Eotezepore /epami;xt tríl5n Leui, utportaret are

Deuter.

Y9. -

cam faderis Damini , hinc elicicut uba conditio ,

j

Sacerdo

qua multutn Sacerdotibus softris neceffaria à po-

þui,m',

tesà ple-

pulo feparatio probetut:id eft , u nullis populari-

m

be fint

buscogitationibus íntenti,nullis intticati cupidita-

feparati,

ii

hi

tum impedimentis excellentiorem quandam vitz

[

E

)

rationem perfequantur,hoc enim per hanc fegre-

c'c'z:pcu:h

gationem intellioi fic declatat Ambrofius:Zides im

«dmbr af.

!rm//vf!n

L 1. 6ep2t,

Sacerdote nibilplebeiumrvequirimibil populares

tl

&. d Ire-

nihil commune cum [Hudio atque u[n C snoribns

gausm

lo

multitndinisobriam à turbit gravitaté feriam

ilun(,

t fa-

at

2yilog, yi:hm,jt'ngaldregandus,dz('gnimsjh'w'ndim

eer

, (1

j IIl

De Santitate. Sacerdotum.

107

TUtes i

cérdotalis, Quo mado enim poteft obferyari à po-

D

ulosqui mibst babet feparatum & pepnta.difpar Á

mabcolqlïiü]

multitudinei ind enimo $n te miretur i [wa «n te

Ddftam hyi

recornofcat t fi mibil in te ad|piciat.quod nirrafe

Sidsqua

anyeniat?li qua in fe erubeftit,un teyqué veverendit

i

BO Lmenfy

arbitratur offendit ? [npergrediamur sgitur ple-

105; 640 t

" deas epinsones, aC vtlgaris fexnita [olià declinemns. .orig.

ts

t

"

:ec heec Jeremie verba:So- born.1te

HacacceditOrigenes fu

hat ej

Ins [ecdebam, quonia cüóminatine vepleflitne, ait e-

fetet -

mä'fudanriqui

nim: Qsado yrtAmultitudints smitamuv,ntc con-

| erith. o

um

: varfatianaflm P popnlo e[ff smelioryeo pe[fnmus di-

o p

cere,Salu: fedeba fedemus quippe cum plursmis,

sreroütüng

quando auté vita nofiva fuit talusue nnllus nobís

apbtie

fenfu s fermaue , ge/iz'.t coaquetur s tiumc po[umus

lml

- diere Sofus (edeba ficut dixit Jeremias Sacerdos.

cerdatbn

Eandem do&ripá de Sacerdotum digna & (an&ta poBrina

t

fupraple

bé converfatione confirmatmirificeCon- notabilis

us eft : ex Gonc.

.M& Gty»

cilium Tcid.in prócemio feff. 14.cujus titul

Trid.

- Quid clerici laicos sn vita, fictst in officio, prace-

Ontilo

;E&uo&ecïm

dànt, in quo capite inter cetera hoc cormendatur :

Trident.

ia

Monegt Epifcopi (uosClerscos,at cover[ationesfer- m u

Yi

s0one, fcientia Dei populo praeantmemores ejus

a?

guod [evipti eff x Santhi efFote .quia & ego fantius

suuond

sARCÀ jnxta "Apoffoli vocé nemini dent ulla offen-

N

o fioné ut non vituperetar minifferin eorüi : fed in

vlf -

omnibus exh:beant (eficut Dei minifivos.ne illud

üsïmiwiäj

Propheta détd vmpleatur in eis , Sacerdotes Des ,. "

Qu

contarpinant fantlaty réprobant (egé.Ex pótt;i- 53

p

dé rep:titin hunc modü : INibil eff quod alios ma-

Jmbt

gis ad pietaté e4 Dei lii affidue iflrnat quàm

eorg vita €$ exemplg.qui fe divino miniflerio de-

j

dicarunt. Ckm emim àrebus feculi im alttsvé [nb-

u

4f

lati loctin confpitiamtur, in eostamquain [pecuo

gf

n

lüveliqui octlos conjiciumed ex eis (umunt quod

,j

j

tmitentur. Quapropter fic decer omuino cleri

| )

,

10$

Jqralfates II Cap. ILI.

H

jn

cos && forté Deivocatos vicam more(a, [(uos omnes

i^ Á

