
»

VO

fbi retinuevit Epfcopus de hus qua fint paupertbus

n x

crogdnda; veletiam in u[um munt[lrorum aut cul-

V

[5

t divinum expendenda nou efl dubium , quid

cantra fidem 4i/j;:n/zztwmif agtt ,€$ mortaliter pec-

ts

UY

f

eat;Cad refltutionem tenetur, De bis autem,qua

funt pecsaliter fuo n[ni deputata , uiderur e[fe ea-

itütire at

dem vatin, qua de proprizs bonte, ut cilicet propter

tb

À

quitida

irmoderatum affeiium C5 u[um ,peccet quidemyfi

dmmodérata fibivetineat, Cd aliis uon [ubventat, fr-

d s

eut requirit dcbitum charitatzs. Siter) nop finmt

Wratcig

vadicta boaa diflintIaseor um diffributio fidet ejus

WM; (

comnnttitur ; Cáquidem [iin modico defictat uel [

Plynm l

perabundet, pote[! boc fievi abf bona fidei detri-

tj

mento, quianon pote[! bonio in talibus puntiualiter

ka;fm

'aceipere illud, quod fieri oporzes : f& vev fit multus

Mu

exce[fus, nanpoteft latére : undà videtur bqua fidei

tali,

Wi fau

"Mu

rcyngnqr:;fj ideaknen eft ab[quo Pecgm mor

uo

|

f. Fl;, m

!

De Sanélitate Sacerdotum.

1f$

UM

! « Quod idem omnino de Clericis dicendum eft:

B)

atque ita retineant,quo vivere honefte poffintreli 1

TM

quum paupetibus & Ecclefiis fideliter partiantur:fa

ml

enim híic manifefte excedant, mortalis contrahitur

M&ührelätwpo&

£eatus,quod ipf ü hactenus oftendere conati fümus.

!

TOi

- Pratereaadvertendum eft, quod dicit S. Do&tor Notat-

n qupl

étiám iti hisab Epiféopo, quz proprio funtu(üi de« dum hoé; .

:

amöidcmqh

putata; peccari polle,fcilicez propter inmoderatum

ht

«j

affetium €$ ufum,fi immnoderata fibiretineat, €d a«

W

ROA

his non [(ubveniat Jicut requirit debitum cavitatis.

l.

um

Ádeó ut numquam liceat plus fibi refervare,quám

iuzpph&tum.

adhonette vivendü füfficiat , etiamfi cántàüm quata

a agl D

tà pats dacetur, qua dejure obtingit. Idem atferie

vt qu

quodlibeto 6. art. 12. &proportionaliter eadem eft

dhnigt d

de reliquisBeneficiatis ratio,quod totum ititur ra«

u(u»rwm

tione fundamentali, quam pofuitnus natürám &

ynddmi

€onditionem if(torum bonorüm, & ftatusillorurt

j

vt

qualitatem; qui iis bonispotiuntut.

:

Undefequitur, quamvis boria pattiionii,

unæ

wþamw"l;'

TA

Clericis relicta (unt, propri& & abíolute folis ipfis

obtigart;& horum tamin vita quàm in morte pe-

Raö MWMTP"'

s at

fies ipfos fit difpofitio ; füperfluis tamen in rebus & '

i, t

inutilibusea abfumerenullo modo poffünt, etfi ia

talibus neclaici peccarent:idque ob hancrationem,

il

TE

voui

quód ratione flatus; licet divitiis circumfluant;mo -

defté vivereac fiugaliter,ficut pracipitConc.Trid.

ETl

tenearitur,& opes proprias piis fanctfque operibus.

POT l

applicare, quod etiam atlerit S. Tliomas dicens :

m

d

Propriorum banorum. Cleríci dominium babent i $TA de

f

44

j

NHde ex ipfa verum conditione mon obligantur, u 19*

(

"i

j

€4 alis conferant : po[junt tatmen in ear um difpens

m !M, "

fatioze Beccare , vel propter inordinationem affes

niil g

Cs y per guam contisgit , vel quód fibi plura cone

pl j

f

4nt, quàm oparteat , vel ajiis etiam non fubues

AÉ

d

:

th

190

nïtüwl

" dracfatus 11, Cap. XPT, —

P

Wä?

niant , fecundium quod vequivit debutum caritatiz,

,5

i

& idem iifdem pznt verbis quodlib. 6. ubi füprà

,

affirmar. Verum eft hanc obligationem inbonis pa-

u

T

trimonii longeelfe minorem quam in bonisEccle-

um

fiz, ob rationes allatas, unde de illis libers dare pof?

1 MM

t

funtfamiliaribus ac amicis, fimilibufque pro arbi-

P

trio impendere: dummodo non fint res inutiles &

'ï:m&qmmu

à flatus Ecclefiaftici decoto prorfüs alienz.

$; 115

m

a

Conclufjo

X didis facil? colligitur, quàm

Ht frivola &

didorum

mT

parvi momenti quzftio , quá latiffime inter fe

in ordine

| atv

]

ad copfue-

difceptant Theologi & Jurifte, utrum (cilicet Cle-

tudines,

rici vero potiantur domihio ; ciim quacumq; opi-

j il

st

nione obligentur in eleemofynam erogare omne

íuit

id, quod honeftz füperfuerit fiftentationi, fiveid

fiat titulojufutiz,five citulo mifericordiz, & ex na-

iil

tjnfna

turatalium bonorum atque ex ftatus conditione.

ii

Sola'et differentia: quód íecundüm primam

fententiam Clerici difpenfateres tantum fint &

f

WIW.'.HI-; n

adminiftri ,'ac proinde ad reftitutionem tengan-

fiywaje

tur , fi quid pauperum detraxerint portioni: quod

f inalios, velamicos, vel quofcumque , eam diftri-

ff

|mmass

buerinz ; amici illi vel quicamque tandem , fecure

j demnhii

acceptam poflidere non poffint. Sed fecunde &

magis pcobabili fententiz adhxrendo , licet gra-

Mnonria

in

[

I

viter peccent , ad reftitutionem minime obligan-

"

i

: Animad. tur. Quinimo fi hoc altiüs difcutiatur (ut advet-

lr

verlio M. tit doctiffime M.Bannes) parva admodum diver-

Banmér — fitasreperitur: nam cüm in utraque opinione ve-

Ug

Euo) Poüm

rum fit , totum Elccmofjrnæ deberi , habita fiften-

tatione ; quamvis prteritis annis multum defrau-

LU

t

darint, hocanno nihil habebunr, unde re(tituant:

m d]& |

Md

omne enim, quod habebunt , licet ex pratetitis

i ]

annisfit congeftum , dare tenentuc ; nee refert five

»

[

L

Dpe ;S;anä'r'itate Sacerdotum,

IjI

I Ml!mm

hac obligatione, five titülorefütutionis teneantur.

tb ( di

Nifi forté ex patrimonio feu bonisaliund? acquifa-

Vpremio,

tispoflent reftituere, aut detrahendo aliquid hone-

u i hn

ftze (uftentationi , & per hoc reddendo

,yquöd aliàs .

fibi indebit? applicarun.

Jtha&dmp

Wbuliguepro Ü

— Undedicit M.Soto, cüm £ füa fententiaad refti- $of^ li&

)

e

n

tutionem non teneantur [ quam & hic ut. magis :Io

uf

W&nz.

probabilem fequimur | debere Confeífarios, pre

Iure. 4« 4s

fatisfactionis paena , largiffimasin

»ponere ele&mo- . 4.

giel fl

fynas: ut fere zquivaleant reltitutioni ; ejus verba INote

nc dQ -

gl

funt : ZVos debenr Epi[copt ob. id fecurima pacare

Grinam.

tl

con(cwntias , [i n eleémo[ynzs evogandis emif[rores

,

ZQ4OU Q q

Mint , quod vinculojuffitte ad reflitutionem non te-

TU C (

neAntur : nam cxza etiam praceprum m:fertcardia,

de quo prívata fumws » [nb reatu martals criminis

4

Jeadon f

ia at

obliet , ind? fatzs debent exterreri, ut fidem Deo

dhtus ao

f&to lefam fervent.Praterqitam quód quamvm lex

eosTuflitia ad veflitutionem non obisget,debent pro-

iopn prodd

i i

fectieerum confefarii es , quos pauperum negls-

d

fentes voverint, tamu vita , quam in mortss arti-

€ulo per modum [acramentalzs [atisfatlzonis lar-

g t

r

l imas eleemofynas imponere : ut eódenz propemo-

j

' umdlm,

dum rvesincidat, ac fi tenerentur adveflitutionem.

Quod autem de Epi[copis diitur, id de reliquis et-

m

tamSacerdotibus u gradu intellgendum eff ,ac de

T N

$5 prafertim , quibus animarum eura incumbit.

D-MH«

Colligitur etiam non poffe Epifcopis & Bene- Non po-

g lm

ciatis certam partem , quam ele&mofynis impen-

teft prz-

Ícribi cere

u

dantjita pra-fcribi, ut, quod füperfit, reliquam pro

rsin

n

(m

f

d

arbitrio poffint diflipare, id veró poftulatur; ut

eleemo-

'Hdebtr j

"]

OBefte vivant & temperaté , rnemores fe inftatu fynam.

tj 21l (

perfectionis effe conítitutos : & càm acceperint,

lb:bunh

m

undeé honefte vivaut , füperfluum pauperibus cu-

unt ,

;raf

fent gtogari. Idem fapienter notavis M. Bannes

qui

' leco,

PT.

H

Tridlatus 1. Cap, XVT.

p

fani.. loco fuprä allegato : cujus verba do&ta juxtà & Pids

ul

LJFM

4- 2344.6* via,cüm commodo effe poffint,& ejus fint viri; cue

nfw

dub.ult.

, jusfapientiam &cau&toritatem corriplures veneratis

ij

Do&Gtinàá

"i

digna

tur,hac adícribenda effe duxi , qua fic f habenr :

nf

»VIWAI

conüdéra- Ex dillzs omuibus [2quituryqnod sst po[Jumtts Epi-

tionic.

Jfeopis partema aliquotam taxare, hat [iéleémo[ya

WIJ(JJF"W

ais expenderinti non teneantur unltra deyeluguo és

pä&üümu*

leemo[jnam faceveéÉtvatio efl guvmiam (ut dixi-

us ) offictum pafPoris bomi non debetita limitari ;

j

Mllm'ml

quoniam perfeflta r featius pa&ülat',,üt]ïiapw ftf&a

sil ,tentatur omhtem [ablantiam adbuc E6 vitam

ij

wm .fä.ïqm

própridm prà [alute amimavium impendeve,Verunz

£amen qiiia hgjufmvdi ca[us vari j(mt 68 i cóm-

ngiv]immu

mp)f!j?»ïf

miibus nete[fitatibus oportet Epifzopos ut patréi

pauperum €8 vidiavum [nperintendere y exiflimó

/gäifhmm

lm;ï'!m

neminem ioruma e[fé iu ff atu [alutis , nifr hotabilé

eleeimofyndt faciat , pro fatnltate [nb]l antió , has

"',W//ma",""

L;uafl'm'uccï

bendaeft enim vAtio vhagnitudinis [Fpendi C4 u-

ml»gmuuq

bertatis feutiuum , à

Amita extflant.

qtþua ÉEpifcopi pluis minsfve

wf

[ T

Égo fand iullum Epifcopitin Hifpasia abfoluerétis

ájinw.

sifi[alteu quartam partesa reditutin in eleeimifya

Qu

nhds expendevet, C boc intelligó in commhtiibus nt

tl

teffitatibus , mat ia gravióribus quales folent effe

mdni

tesupóre famis, AUE pe[H us at Dinrimarum agritu-

jtm p

diuum;ad aspliuis tenentir juxta roportiáném n6«

poppl

ceffitatis paupertebu,qini [unt vrués pyopPués ita t Alia

firingy

Haudo tekéantitr ex pyopria [upelle&ili eleemófy-

(aau!,quzdu

3uli facere. Seguitur [ecundo, quód Epi[cópsistene-

Iuy dnqiveré pahpevés in [noEpi[Copatitad facsen-

ubl

bj

dum tel prottirandum fieri illis eleeinofymai, 9 sf

|

fatisfacit.fioccurréntibus Bauperibis 6t smifericor st

wïjï"&!ill!, quä

i ?lf!!üiclrjgf]

0c enim reliqui de popula tenéntir facere.

,W:Eu)i

* Corá Deo diét: ego non irifi/!gga,qaamädbäpi/tä,::

'C:f jj

De Sanéhitate Sacerdotum

L

Mabiigi

j fint Parres pauperum , £ quomodo fimt ín flarp

ls

kx falutis, mufi praditam. cnram babeant : ut f

mfümpurem polfinz /ubwmre,/n!w:mant, fin mingus, [aitens

ii

condeleant : &* citm fibi non fmppeterent faculta-

mllzm;a/m;

| £e5, exbortarentur divites. ad miericerdiamt

f rl

exemploque fuo ac dt!zgentm e(ficerent forta[fis

mlm htl llr

majores ez'c:mof]na: " quam ex proprius divitiis.

Idem do&iffimus Przíul Francifcus Sarmxcnto, Érancf

(müx

üm/ dinitei

ubifüptà : £z/, inquit, millies [Peesalzter. C mi-

Snrmxen-

te de red.

FUif

nutum. determmemr, quantum Clericus expen-

Eccl.z "2

auifilal

dere pojfit, quantumcumaue Jfüritle fiat baccom-

6,3, fl Es

v

putateo , fi reperiatur vere aliquid fibi fupereffe,

velparfimouia,vtLaliaquacumque rationeyfieré

nwnr,(f ia

non potefl,ut id quantumcumque [it , mon cadat

[,x[iopa: il

iib :W

fnb debisa caritatis:tenetur enim ex pracepto e-

Ltemo[ynam f acere de [uperfno, quod praceptum

hiij WH

ii M*! li

non petej? lege bumanarectpere determanationt.

Alignam.Ecin fine Tradtatus ; de fieam dici-

pf

plinam, quam antiqui Patres exiguntén Epifcos

j bumnuþx

pis && Clerscis, contemplemur, non po[[fumus non

f'ateri, abeorum inflitutis tam longo interualla

waab[um

nbtlw"l"!

diffidentes , n maximo con[fHitutos e[fe penmla.

» Qu dicant Au&tores graviffimi;bic videre cft.

Amrmmï

Sané c;ufmodl (unt;qua digna fint fempiterná me«

moriá;dignaaltiffimà confiderarione,quamvis au»

J ,;?lmü"

tem przcipué de Epiícopis vídeanturloqui »qui

ny)lm

propter paítorale munus rajorí tenentur obligas

rl

g

tionis vinculo:iidem tamen Do&ores expreísé aí-

ferunt, quz di&a (unt de Epiícopis, ad proportio-

",Iu p

nem de omnibus Benefictatisintelligenda effe:po-

'de'qm p

tifimümfi cura ipfis animatum ipcurmbit,unde fit,

»x//W[f/""1 j

wtllm

,

ut (irictids, quämceten obligentur ; omnestam

T d

I IIIIW

magna fatis religione conftringantur:quác fe ex-

fmvant. Dei affulgente gratia perficsteconcntur.

;/4 nb 4

C A«

W/!! T

1

gf S

194

qraclatus II Cap. XVII..

,jM

CAPUT XVI.

j

i

j

Peccata Sacerdotá longé grabiom funt p'etcaii)g

Mum-'

(j

populs, ed ia majors [everitate Deus cafligat,.

|

lt

m':*h"'

AF «Uofunr, quibus humanus animus d virtu:

j cemimpellirur,

amor (cilicet & timor, aliia- r

j

j

, more commoventut , alii timore : officiis alii, ali

;

Alilam

ug. minis: alii premiis,

aliifuppliciis. Primo modo i

yma

16;al

s

þ':'

tnore fle-

flc&untur íi, qui alta quadam mente pradui offi-

&unwr- — ciorum teftatam benevolentiam , officiis vincere h

aut equare contendunt, hoc potiffimüm medio ii

hatenus ufi (ucus : proponendo fcilicet Sacers (s

dotibus ac Dei miniftris dignitatis fuz excellenti- ' j hi

am, & quantis Deo beneficiis obíteictifint , quia. g

exomoibus eos elegeric, qui in ampliffimo effeng rj

graduinde virtutem oftendimus,quamab illisco» . gj j

li oportet, uttantz liberalitati tefpondeant. Sunt jJjuum

veró nonnulli quitam prafra&o &atroci funt ani« um

mo , utnon tám moveantur officiorum gratià ijb m

qüàm füppliciorum meru & terrore, undefecun- i j

do etiam medio utendum, &altera ratío íneundat — (

qua ícilicer,quàm gravia fint peccata Sacerdotum, n

declaremus , quibus exulceratus Deus horrendis .j

€os fuppliciis perfequatur, de quo loquunturSane : (

Qi verbis confideratione digniffimis : quorum sj

-aliquas hic fententias pro dicendoram fandamene j

toinfíeremus.-

&

I

:5. 1.

wdldm]

«Joannes Chryfotomus: NwZa re Dess wsagis ,. j á

Choyf. S

offenditur,quam quód indigni €$ peccatoret. iyuy

bori. 41. . faterdotii dignitate prefulgeant, & pauló poft :

"ititptog

n Matib. c; privatim peeces, nibil tale paffuvus es. yfrám fas

'rfe

cerderiopeccas, pertfés, & wnalia hom. vehemen-

rque

"u

invchi:ur cDico hq?-ribile qxadfiqm 4

$ye-

Nddi,

L0 m

Dpe .g'anäitate Sacerdotum,

195

Bu

dremendum : non eff tamalum in Ecclefia Deg Homil;

LITITA

Vemoniatos effe, Bicur Sacerdotes, quipeccatorum

/85. 28

Makb.

Wflflplllm)!,

fordtbus inquinantur : boc epim pej]ïmum efl , fí-

NNoh tam

cnt Dasnlus ait, Chrifóum coneuléare, €$ [angsi-

fpalum eft

19 dtintodi

neém ejus poutum ducere .€5 [Diritut gratiacon- effe àdz-

itritimd

t melíam facere , mmltosgitur: deroniaeo pejor mone ar-

mtofcisdi;

effqui peceati fibs cun[csis accedit, quonia ater-

peptum

uim $a-

yk mo m

nutradetur tormentis: nullus igitur cómunicety c

erdotera

atmyadici

niff ex difcipilis fit , nullus impuroanimo , ficut

PCCCBIOQ

i,l vinct

qudas pasem calefle affnmatine fimilia patiatur. vem.

n med

S, Augull. Grayizs peccant indigne offerentes

iab lol o

Chrifluna regnantem in calis,quam quienm cru- Extgges

ratio.

st fae ls

efixerunt ambulantem im terris , Gc iterum «

aiteiin,e

Augu-

AMagis peccant.,-qui tradunt. Chriffum pec-

ftini

uamplil]]moclla

catoribus tembrit, quam qui tradiderunt cr-

u atl

erfixorsbus j udeis. Flicetiam applicari poteftil- 4vrufr,

vpsiz.

lüd': 7Minus peccaverunt fudai erneifigentes im fep. Pjai.

iomdtmrm:

terra ambvlantem , q*uäm qui contemnunt in ""

n g

celo fedentem, & quod ait Plaltes; Deaderunt in

mm&m

P/falm.

efcam meam fel , & in fiti mea potaverunt me

68

m

&teto.cüm enim Chriftus fitiat maximé animarum

fecit

!

falutem ; Sacerdotes, qui fuá nequitiá proximos

offendunt, fitimillam nontantüm non mitigant,

fed & fel & acetum offerunt fitienti : quod longé

x,äequw

fj f

magis atmatitudine fua cruciat , quàm illud, quod

obtulerunt Judzi; unde fir, ut vulneribus dolor

j

accrefcat : Er fwper dolorem uulnerum meorum.

addiderunt. Plus enim damno animarum, quàm

j

j

yi

propriis aflligitur vulnecibus , ac magis zgro fert

animo maleficium- Sacerdotis, quem medicum

WWJ j

t

conftituit procuranda faluris. :

»

Greg,

/ l/l'"!

^ Hoc fpeciáli adSacerdoresoratione Gregorius

bom, 17.

7l

&mziþ

CÓfirmat: Nv puta,fm:re: cariffimi,majus pr&- in

Evans,

L

a Sacerdorséus rolerat Deus.

n ,

'l?ld.iuü ab aliis; qua

IN2

gmmd e

3

"

106

Traciatus . 1I, 4C4P. XVII.

p

4

j

: quando cos,qnos ad alsorum corretiionem pofuits

r

j

3

« dare de fe exemplaprayitatis ceruit quandoipfs

P

peccamus.qui compe[cere peccata debusmmswoffi- — , i

"

eium quidem Sacerdotale [ufeipimus , fed opus

"

&

:

N

l,

D

officá nan implemus,

i m)wlh(

perniig^ P (fimusBernardus

delac mati;ia t/nagngloquie

WWNIW

fermieons tut contentione imagnoque animicrüciatu : Heu,

W:(üm:,

verf.S. — beu, Domine Deus,quia ipft [unt in per(ecutione

»

ammþl" L

pua primi.quividentur in Ecclefia tua primatum

N d

zenere,gereve principatum. ddreem óion otcipá-

,äuuplsl)im

verunt,apprebenderunt munitiones, €* &niver-

2577 fam deinceps libere €$ poteflative tradunt smcens

WWW

lml"hlmi

"77 "dio aivitatem.Miferaeorum eonver[atio, plebit.

sua mi[erabilis [nbverfio efl. 4n vevà Sal'vatori

hii

Qu

d

animarum gravior nllaeje poterat perfecutiod

"

d

dnique agunt €d ceteri contra Chrifium : rmerità

du

t4men erudeliorem eam cenfet per[ecutionemy .

TU

quam à propriis [ufhinet mintfer is. Egveffaefl imi-

ao

s dititatà fenioribus judicibus vicariis tnis , qui

MMW.

! undentur regere papn!um' iuum. INon efl jant di-

[ d

ceve, Ur populus fic Sacerdos: quia nec fre populus

p

st Sacerdos ; non enim ita cerruptis moribsis vi»

-

dleennim

vnnt feculares, ut Evclefoflics.

$. TE

tio ling

Mnemeam feveritatem , quá Sancti peccata

!f[iori,&üg

o

Jipttrofe

:

Sacerdotum carpunt & exeggerant,ex facris

dvl

Litteris hauferunt,in quibus animo iniquifümo de

tidotap

illorum iroprobitate Deus conqueritur.

N

I EWHW,J

xech 8, :« DicitPropheta Ezechiel, cum Ba

b

jrlonc 'domä

lii

; füz cílet,càDao in fpiritu fubiatam in Jeru(alem.

ut peccara populi & raalitiam intueretus : fe verà

um

Áaeil

conftitiffe ad tempium, & ingzeffam vidiffa ido-

—« lolatriam populil(racl;quixeptilibus & animalibus

N

yun

aret, Wümi)

j

E

&

P

iverhíque idolgxum picturis incenfum lit

inde-

»

197

10.m

-De Sunttitate. Sacerdotum.

Wi inde.fe vidifle lacrymas plangeneum mulierum

liitija,: eb.Adonidisoccifionem, qui iuxurie. totiufa; tur»

"Wügj, pirudinis idolum.colebatur.Cntoq; hac effent tam

mf'þmhfdl

horrenda;ut nullaaliaiis comparari peífe videren-

turzait Deus Propheta : Fili hominis vidifti abo«

ligis, Iitfatiopes maxitoas , quibus ad furorem provos

g.] cor & iracundiam;

ut peenas fnmam condignas &

fupplicia de peccatis : fed adbse conver us vide-

if

AA

bis abominationes majores bus, Et dntrodnsit

t ip atrónm dommns Dominiinterins. Etecce jm.

L

i d

offi templi Domin: inter vefi;'(m[ugh €4 altares

Mf

quafi viginti quénque viri doría babentts contra

templm Domins;edfactes ad Orien

"

wj

r4bant ad ortuna Sulis. . ^

£a

z

f-em, €4 ado*

A d

! Quzfi (ayerficie cenustaptüm ínfpiciantur;pri-

ii p

l CW/M.'M

. Ota peccata pofterioribus videbuntur graviotas p&

-illic ftellionibus. viliffimi(q; animalibus adoleba-

] ,aþul/m

"tur íncenfum, divina exhibebánttr obfequia, cui

hii

Íceleri par;nedüm majus effe quis credaticerré non.

TOE

adcà deteftabile videtur, cemplo & altari tergum

s d

Obvertere,ora rerquere in Otientem.Enimveró fi

Wiuttþ'?'

penitiis intueamur;(at ingeníesé advertit S,Chry-

m

foftomus )causá reperiemus hac dignam exagge-

ij

ratione. Ill enim, quiainatrio comittebantur exe«

)

teriori,feculariii peccata defignant : hzc veró quia

j

if

ininterioti at&io (eui (anctuarie tépli,po:tà inter &

p

altare,(quod folisintra: eSacetdotibus fas erar)pece

Pk

r

d

catadenotantEcclefiafticorü,quaptopterDeus fu-

)u

6

tore accenditur,& maxiraá irácundiá inflamatur.

N

Qrod feculares divitias; honores, immundi-

n(ufü

jl

tiàm ramquam idola venerenrur. & colant (quea-

J»

WW

j

nimalia funt verà fordida,humilia; & veneno.ple-

niffima, & ne quidem vera nec viva.fed pictatan-

jf

indi-

j

tüm & appercntia ) gravüïïme Deum ad $

3

&am

du

! u,l'

74

102

Tyaflatus 11 Cap. XVLH.

r

Jl

G&am exuüicerant, i& alciont acciogunr. At Sacerz

j

j

dotresmagis illum provocant, fihameros templo.

& altari obvertunt, id eftimmemoresofficiorum;

^ !lfwh

)il

uibusà Deo ratiorie dignitatis maxims funtob-

L]

at

ftri&i , diffolutàam quandam & liberam (ine lege

I

M

jl

vitam smplectaatar ; unde adípicere-templum:

W,ü

d

solint & altare; tiifihumeroram tenus, tamquam

p

n

äwuaäW)

qui vefte & nomine Sacerdotes habeantur,fed vi-

umeüm'

ta & robufta improbirate altati minimé relponde-

Ag

ln

snt,divinzq; legis przvaticatores.àcondigna (an-

éirate degenecent;obquamSacerdotum mpieta-

mm&üï g

j

tem tantopere (e Deusira(íci clamst , at fupremo:

eamloco velur graviffimum fcelus deteftetut.- -

g

CAPUT. XVII

H

Wmmrfï'

Offeuditur porrà gravifima e[feSacerdorumpece

v

n

" :MM,: ] q:t?ws*k graviter à Deo ,:qäz;genaur.

m

J

L WOWN

Rophetati Mälach;ar;x lcgavitbcus, ut potif:

fiméSacerdotum peccata reprehenderet;& de

WIM*IM

yroiut

injutia illata quereretur,unde ejus prophetiz;pra-

féttim quz duobus primis capitulis continentur,

d

Malacb.

ftezinnd

7.«

obfetvanda fant; fic veró conqueritur : Fi/tus bo-

porat patrem €$ [eryus dumins [num.Si ergo Pae

| t

[

zer-ego [um, ubi efl hsnor zmens é fj Dominusego

Tihatte

fueminbi eff timor meus?décis Dominds exercitu.

ial

pusolrm

um:ad vosiSacerdotes qui defpicitis nomen mesi,

€$ dixiffis: in quo de[peximus uomen tuum ? Of-

st

fertis fuper altare meum paué polluti .€4 dicitis:

dl

dn quo poÜuimus nomen tuum? 12 €o,quod dicitis:

lm

Menfa Domini defetla eft. Verba fant plus anci-

at frdicn

piti gladio longé acutiffima : fetit enim peccantiü

Mib

animos,quávis renerrima fir querela expoftulantis.

udomm,as

leüi L

Idem per Ifaiam declamat : Filjos enutr?vi 64

iiquib/afpäa

ué

Vi

exaltayiipfi verà fi:rgberun: me,quibusiftazq

[u

s

Lt

|pe Sanditate. Sacerdotum.

109. .

i

ac Sacerdotibus conveniant ? illos nempeut fi'ios

proptio, non alieno lacte paícit,

quod per eun-

t

demteflatur: ld nbera mea portabimini

,öfuper Ifdï. 66.

Mul

genta blandewtur vobis: quomodo ficusmater :

Jfasi, 45

WWWWM

blandiatur ,ita € egoconfolabor tos, & iterum.

ni portamini à meo utero, qii geftamini àyul-

MOIWIM,

w mea , magisautemquàm pe&tori no admovee

atf

re & finu geflare, eft carnis & (anguinis vivificum

Mlirarnd

dare Sactamentum. Etenim filii itti, quos hac ra-

kv

tione Deus fuftentavit;atque ad [ummar dignita-

tem extulir, non tantüm meritorum erga illum

t

ln t

memotiami non confervant, ut ad mandatum ejus

lus d.

omne, auctoritaremq; fe videantur conformafle 5

Til

verüim etjam religionem venerationemque nomi-

d

nis indigné abjiciunt , tem fané ingratiffimam ;

quz nullo fatiseloquio poffitimptobati.

Bwf

Sacerdotes tui,Deus,quos pra Ào gelis fublima-

v p

fti, quiideó omuia tibi officia , ftudia, omne!que

'honores debebanr, fic grati exiftunt,ut pro huma-

.n?khwdäwfs&&"

nitate inhumanitatem, pro meritis contemptum

p

VMIT

ac odium fufcepiffe videantur?Namquam tantum

i Dl

ícelus mtindus vidir vel audivit , quin imó ( &t

terre foftines? ) à culpa fe alienos audent profite-

',lni[lmsi"!";

ij Dn

zi: In quo deípexímus nomen tuum ? averte áno-

bis czcitatem, Deus, id vel cogitandi, Cognolca«

] DWM

mus,ó Patres, hujufce excufationis indignitatemy

!PWW

vix in nobis aliquid eft fan&titatis, ( que ramen

xmlwl!l

abíoluta requititur ) & hoc

finon fateamur, czci

4

M!*"?M

fumus , ac meritó nos increp:

bit Dominus & di-

u wf

cet, In hoc meafpernamini, £n a , quod. ditttis »

7

Menía Domini defpetta eft-

Quis ifte tam omnis

fima

sationisexpersatque delirus , qui tantam auí

us fit

"

N

MAI

eloqui blaíphemiam, AZe»(a Domini de[petta ei?

[7

Amát

"

SS.Hieronymus & Cyrillus id explicancZVen q^

of

n

iv/q&

"h

!

zib » qracfatus - TI. - Ca ETE |

MIMS

r

bor aliquis audeat dicere, 4 quod tmpié cogitat,

feeleratayoce proferre; fed opera peccaterii defpa -

j " D]

l

ciunt men[am Dei,fic Hieron. Cynillus veró:Qui

d

. &i0is adbibet bonorem, quem.debet, attavi fanito,

jf

j n

fattis tefl atur ilud effe pollutum (* contemptibi-

Je, adeó ut qui fine puricate ad. Altare accedunt j

| W&M"

quafi ad meníam ordinaríam comeftuti ; opete &

La

WMWW

fa&to teftenturquàüd men(a Domini defpedta fit. .

Jn bee.

Saprà diximus , commentatore fuper Apoftoli.

' 13515« verba Joanne Chtyfoftomo, quod Sacerdotes &:

| "

qui.in turpitudine ac impietate ad facrificia acca»

j Wm

Y

dunt, DaiFFilium pedibus conculcent; fanguinem:

i?*?w

polluant pretiofum, contumeliam denie; Spiritui.

gt

fan&oimponant: & fiilla non fufficiunt;attendite:

H

mmmïma

pet Prophetam dicenti.Offertis fuper altare spez:

vt

panem pollutum. N erbum eft tertibile & hotren--

p i

dum,quod clamer Deus peccata Sacerdotum fuffi-

i r

zadmt

eete,ut factificia contaminentur,& panis fordidus

acimmundusimmoletur.An forté in panemillum

ia

faccofíanétum immunditig cadat maculà auttür-

imnen i

pitudo? in illum panem, quem n altari offerimus,

Migidi

D

quem verum Chti(ti corpus confitemur ? ut quid

Deus clamet panem übi offetri contaminatum ?

d

Cecoflima fide tenendum eft, facrificium cor-

Qui intel-

D7 Cm*:ïmjm

lgaurà poris& (anguinisChrifti non infict,nec fierbpoffe,

nj

Sacerdo-

quin illud ipfum eternoPatri maxíme gratum fit

tibus

malis

& scceptabile : quamvis enim peffime vivant Sa-

Gs

efferri fa-

cerdotes, veriffime tamen inCanone coüfitentut :

A

wmg.qm

erificiua Offerimus practara Majefflati tua bofliam purá,

Hmmfzgftmn

immun. Vofliam /auttam, bof'iam immaculatam,

panuens

N

dum.

3

fantium vita eterna.Sed exaggeratDeus impieta-

ithug, b

'

tem Sacerdotum;qui quantum in fe fuir,(celeribus

ytats J

€oriati faht ea contaminace;que puriffima funt &

Ál

ab omni labe prorfsaliena , quod ita declarat S.

'WiMegm

Hic-g

DT

De San&iiajt-e Sacerdotum.

20r

?f

"^ Hieronymus : Polum»spanem, ide[l Corpus Hieron;

j

Mpb Chrifli,quando indigni accedimus ad altave, £9 J P'aMas

QH-CVrIHusW

erdidi €m imus , nóu veremur mundilmum

C o!f

':' UT

"l corpus [umere, d fanguinem Fibere : tunc enim

VÜ epere dicimms : Menfa Doun: defpetla eff. Exe-

"l m ficut Sacerdotes,qui cup ditaribus liberi in in-

2 ij nocentía & putitatead divinacelebranda accedüt;

Mfdcfp:äaü veré dicuatur honorateDeum & fanctificate;jnen

"tbrixli quód honorem aliquemDeo & fan&iratem füper-.

ii addant; verüm religionefua & munditia, Dei fan-

Miüume €bimoniam & putitatem declarent, ac pio exem-

vutm plo plebem ad Dei laudes excitent ,'quod rali«:

ais buspotiauur miniftris, quireverenter & . decoré.

m divina my(teria exequantur. Ita Sacerdotes , qui

liil » viciis oppleti ad (acra audent accederé , quantam:

mbtklm. iníeef, fanstiffimum facrificium dehoneftant &

Gdl ,i'nflciunt ; videntur enim fe viles & ford:dos zfti-

fa.

mare :unde fit, ut prb ejufmodi à populo habean-

m&inpaumillum

turz]li eriam, qui Deum non noverunt , ex mini-

d d uv

ftrorum nequrim'a, illius eftimant (an&itatem, Et

itddeimn

oc eft,quodarguitA poftolustQ s £» lege gloyia-

ROM- L

ris;Ber pravaricationemlegis Deum inbonoras,

"

d

nomen enimDeiperver blafphematur inter Gen-

Seph. v,

æä-mm"

t65. Unde & Sophonias : Saverdote: ejsms polln-

x

"d

frtmt janéium.

qy

&. 1I.

d

ia

Gnoícamus hic , ó Patres! [celerum noftto-

:

mmtm "

rum gravitatem,quám fit infame & horren-

m.nOW

dum in flagitiorum fordibus ac cceno volutari:non

'/fþ:lmw

miremur,quod per ProphetasDeus in peccata no-

y

, fuainvehatur. Etenim per Malachiam alioloco

m d

improperat: Porautemvece[fiffis de via,E8 fcam- Malacb.

uU , — dalizoflicplnvimos n lege , srritumfeciffs pa-

WU. Em Leyi,Magnam habet emphafim,Pos antem.

]

H i

5

Vos,

[

202

Tracfatus . T1.- 64.'. XFIII.

WMultis

it

Vos, qui obftrí&ieltis antis obíequii & amoris.

beneficiis

p,g!(

Sacerdo-

mei vinculis, qui of&iciis qua pra(titi, honoribus.

tes Deo

ques d«di, tenebamini refpondere. Vos, qui à me

W

obligan-

fublimatieltisin eam dignitaté,quz principatuexe

P

eur,

[

cellit Angelorum, Vos, quibus claves celorü con-

j

credidi.Vos,quibus poteftatem contuli & auctori«

i

" [

taté ligandí;peccata atq; folvendi. V os.quibuícum

1 Wmm!

agotamquam familiaribus & amicis,quos menfie

gcl.e

pux

mez convivas adhibeo, & Angelorü pane fuften-

XV

to:quos cfle volui myfteriorü czleftii divinorume:

d

gocal

que cultotes & adminiftros.Vos;quibus Ecclefiam

meá trado gabernandam, ut ad virtutis amoré te-:

gl

n

x

pidos inflarnetis,& ad patriam fempiternam duces

vos & hottatores preebeatis, Vos;inquá [o pudor!].

m

eftis principes, qui vià (alutis averíati in perditio-

dndnt

[

d

?

nisabyffum deviatis, nec propriis contenti flagiti-

is,aliostrahitisad ruinam& excidium: quippe qui

du

z n

probitatis effe debetis & innocentiz magiftri, ne-

quitiz eftis & perverfiratis ; dum ccteris fcelerum

gl

facé pracfertis : illienim perditos Sacerdotü mores

me

fecuti.eos zquate aut füperare contendunt;aut po«

mmm

tiüs patva fuazf[timant peccata,cüm vos msjoribus

d

advertunt impeditos.7w/Hificavst anima fnà aver-

m

]erem- P

fatrixfrael comparatiene prayaricatricis]uda.

moedi

Similes quzrelas alibi per Jeremiam depromit:

Qu

Querela Quid e[l, quód duellus mens in domo mea fecit

ts ig

Deicon- fcelera multa ? Fierine poteft, ut illi; quos tantamr

rtar

tra Sacer- dilexi, ut amicos mihi alfump(erim & familiates ,

L:

dote:,

Jerem.iz,

tamgraviter me offendanr,& dom: mez;ubi pra-

nl

fensíum , tamnefaria contra me facinoracom-

Mif

mittant ? etenim 6 inimiius mens maledixiffet

Vg

Pfal. s mibi , fuflinuifem utique : volerabile enim eft

k 0/(510(;

'quafi ab extrancis lace(; & provocari. 75 ve-

PNhniri

Yó hognauannimis » duxitaeus C$ notus meus,

&

que

?Wï';i',m

W m

Däïy;!?;väitäte Wacerdotum. — 203

WW*WM

qui hmisl meonm, dnices capitbas e1bo5, tu me

iil

itritas ? ptavitet &. molefté- Deus eorum fert pe- -

X Vi

quitiam, quos honoribus extulir, fibique neceffa-

MUU IT

tios a(lumpfit.

"

" ecafis

. latevelationibus S. Birgitte quetitur multo- . Chrittus

od

ties. Chriftas de improborum Sacerdotum peffi-. "^88erat

cata

nilt gt

maconvertíatione, eorumque impictatem verbis $..

erdos

lts

acribus & vehementibus deteftatur : dicit enim tum,

ts

pejoreseffe Jadzis & Ethnicis, & illorum peccata Z» Revef,

jeddnonam

gravioraeffc càm peccato Juda, qui prodidit Sal- 9 rgis.

hajaíctam

* I.€. 47.

vatorem; aimn Judzorum invidia, qui-hunc ipfum

48- 49«

Mil

crudeli(fimé ceciderunt,& morte tarpi(fima con-

1-4-:.132.

i

demnarunt, atque iteram; pejores eífe quàm om- 153.155.

i

sioqi opd

mes peccatores terrz;,& quoad peccati deformitaté,

xdaia gl

Lucifero efls comparandos. Alibi it£ ipforü pecca-

iscoutnidod

tisinfligi maximos & graviffimos cruciatus , :nec

ilim gt

e(feininfermo,ne quidé ipfos demones,quiitator-

Aiit mgm n

queantur, Ité acerríma reprehéfionis aculeo inve-

m

étus,maledi&ta plurima in eos congerit,que vehes

me

méter ab omní ícelere, (i eftimarentur, poffent de--

terrere:dicit enim cibü & potii & quodcüq; attin-

Tl

müüïümw

gunt,terrá quá premuncaeré quo vefcuntur,devos

taeffe & maledicta.Plura deniq; hujufmodi maxi-

,,guimfa[lif

mé horrenda huic fan&tzMatronzDeus revelavit.

gt

/Qiramvis veró revelationes ifte non proCano-

AMWW f

m d

Dicis, ut ilke quz in Scripturaleguntur , habendze

fiht: piz tamenfünt-& authenticz , quibus malta

j

"

ii

m af

veneratio debeatur, qui eas latiüs hac de re volet

L

-

*

'

con(ulete, loca-adeat pranotata, ---

;d:nthw

.. Maltum huic propofito infétvit, quod exLe- Levir. 4.

; COHZIW ;

vitico fapienter animad veztit Chryfoftomus , ait

g

ille : Offendere volens Deus, bominum peccata

C

lib. 8. de

lenge majori fupplicso expianda À Sacer dotibus ga;

erd.

"TT

£, HETAH -

g m

quam dum à pryvatis f:mt, manda

í

AA

/

| tndesm

E

264

Tratfatus II. Cap. - XIY^

| gl

4[::

J

fundem pro'Sacerdote , gBantum prp »ivev[os.

j

populo faerificsum efferatur :quod' qnidem quid

'szad

;þ'

"

aliud fgnt]imt,qu,äm Sacerdotis yulnera smajori»

g

medicamento indigere, q'namconjnntla finuLu-:

^

as

wiverfi popnlivulneraindigent.Poyyo mrajerí non

91 o

P u

ïpdigermt,, nifi graviora forent : gravtora au-

, ftem fiunt, prüpter Sa

g

3

cardogi:, qui " commiferit y;

ts

Jh boc

d;;gm'ïat'em.

ii

qrati.c.

: Sed quid mí

rum,ait idem San&us,qtiöd in S'a;!

um

cerdote fic aggravatur culpa & pasaa; cüm eadem:

mmyutt

Yo. $.2

etiam augerekur in familia ? d

z

p gum

ellata fant;

equo v:dc,quæ (ug'fä

i

:u:mb

4 C€AP

uT XIX

Amw 750

Retenfentur quadam [upplicia maximé borrene.

;fgmly

Mu

da, que facerdoribus woflixtt. Deus ob peccata

Ít]M

P^

" altqua, qua tamrh non ita grayía y/idebantq;i

1 þa;mMQl

2$ 1

Wmnþf'l

Uz diximus modó de peceatorum gravita-:

liib

Q

:te, facrig Litteris exprefsé & in praxi conti».

la

nentut, in quibus legeze cft Deum trifter & fe--

m*mfium!

verum fuiffs judicem.in puniendis Sacerdotum.

cysti

nonnullis íceleribus ,

li

tolerandà vidébantur.

qua levia tamcn& inalüg

tOR

Poena

Id patet clariffimé-in occiüone-tï!iorhm Aawh :

lts

Abiu

Nädab &

. ;

Nadabo & Abiu,quiSacerdotes creati cüm effaat,

nl

Levit,1o

primiüm facrificaturk arrepris rburribulis fuisime

agl

pofnerunz ignem 9 incenfum defaper , offeren-

IT

pes coram Dominotgnem alienum qnod tllis pra-

vbtün

