Quotes ^ Dico fecundà, quód his, quivit'amäqüuntutj

frequen- arctiorem, à gravioribus abftinent fceletibus , ve-

m

tbunt,.. rijla eriam declinant, faluti fux diligentiüs in«

gl n

qui'ad rne-

N

qum ul

liora qud-

cambunt; concedi poffit & débeat bita in hebdo-

udie ren- D2a

ds communio, nec tefert €os non catere defe-

qmapüemm

dunt.

&ibus , aliquid proprie libtdinis fuperéffe, nee

M

profeciffe multaniit Victatibus,modó ad id adIpie

idm i

£énc & conentur. His veró; qui plàs profecerunt, -

st

Qui orationi & exetcitio fpiritali vacant, & inquie.

g.

rünt circà hc , non effe nimlum arbitrot, fitet,

aüt tertio quoque die fruantur. Qu intellige, (ec-'

vatis, quas füprà diximus, conditionibüs; Si ex ta--

[

lia

1

jgimidl

tü & nullo defs&ü obligationem , þlfäþarärc fe:

ii

poffint ea quiete;qua &onvenit, anté & páft. Adeb,

üt plis difficaltatis judicem in hoc , quód poffint:

ia

. & velintíc expedice àuegotiis, & rité difponere

ovl

tl

ad digné communicandum, quàm quàód debeant .

wort n

jn vittutibus profeciffe. Eteniniut dicit S. Bona-

ventura, homo accedit, non ut Chriftum fan&tifi-

ptosindda

ect, verüm utà Chrifto fan&ificetur ; unde neceft

Val dfind

fiéceffe , ut

.

ts qin

quiáccedit, fan&tus fit,aut äbfo)uzgs in

hp d

virtute: modoó talis effa defideret.

""Pro quo norandum. Cüm Apoftolis Chriftus

]

m

D

dedit Sacramentdm , infirmirerant tam in virtuté,

UT

. quàmin fide. Quin eadem no&e praviter delique«

tumfummm,

Ubimhm

fünt, unusnegando, reliqui Magifttum deferendo;

m d

pletique fidem & fpem R efürre&tionis abjecerunt;

quam illis roies przdicarat; Unde nou arbitror

AUnione r ]

qui

Nriad p

santam perfectionem requirendam effvin his,

[I-

623

3 De Frequentatione Miffa.

il

"frequentant : quandoquidem communiomcdiulþ

r

fit ad illam adquirendam.

"Confiteorinfcientiam meam, ( 6 hzc eft :)qua«

MW*

tenus rem iftam altils infpexi, eatenusopinio mea

h

vites cepit, & optavi,omnesad eam fe conforma-

LT

'tenr. Siáliisaliud videatur, refpondebo id Apó-

)

ftoli: Unnsquisque in fno fenfu abundet. Et quod &* -

D

n

Auguftinus, Unssquit faciat ; quod fecnudum

ii

J

fidem ]uam credit effe facieudusn. Flac

N

f.acilifv;gr

ii

fequenti caplre innotcícent,

CAPUT VIL

LAl

' Declamtir, liceatnt aht cumvenien: fity t pratey

"n

Sacerdotes Alsi ad communtionem

T

guatiqffie

triemdbn

accedanr.

ha r

w

tll

[ Ancqueftionem movetS.Tho

gr;as,cujus*fe;— $. Thom.s.

"A& Aíponfum vide füprà. Cui cum Angelicus do-

P. 4. 80.

tic at

M

l

arí. 3o. [

i

&or fapienter refponderit,fententiam (tiar ábuii-

N

bec Trach,

i

xmï

: dé confitmans,que fané cum Sanctotum doétritia

€4. $.3.

* convenit ;témerarium foret alio modo refponde-

amar

re. Non faciam;neque latüm unguem ab hus, qua

g

&i

reíolvit, difcedam. Que di&urüs fum, habebunt fe

st

per modum declararionis, quod veró ipfe dixit cla-

* f& fatis & diftin&é; fed (tilo (chola(tico, efferam

gpiis

"terminis, qui familiares & cormmunes funt , atqde

"

$ta figam, ut ultrà dubiam effe nemini poffit.

j

i

Pro quo ad ca; qu pracedentibus cap; dita; &«

p

^"nimus & cogitatio referenda; illaenim furidamen-

".

d

*tum funt corur quz hoc articulo decidentur.

l4

ml

Ubi confiteor tne fatis admirari non poffe (cru. Notsferw:

"pulum & religionem , qua loquuritur de com- P^

2

r d

quorum.

M

g,

munione viti graves & docti , tamquam foret

datn.

a

u

"

65 periculi plena , & affiduá. frequentati

one in

g ,

!

difcr i;

yin

24

Jracfatus. VII. Cap..VI.

difcrimine verfaretur Dei honor,auctoritas & vir.

tus Sacramentorum. Hoc zelo feruntur;ne quis in

€a re fors delinquar. Cümtamen contrà commu-

T Coae*

d

hio fit verum antidoton, falus, vita animarum ; &

rebra frequentarío fit id; unde Deus maximo ho«

,W,Hbl'

u

nore afficiatur : quam omnes , qui ejus íe ho-

sj t

'nore & gloria duci putant, habere in votis & pro-

E

cutare deberent,

odl

nen

qu mcumbü'(

.. Poffet quidem

,dumEuchariftia ihdign&,fin;äl-

pofitione convenienti recipitur, incurri periculuim

axioen

irreverentiz;ac difpendii animorum:unde necom-

Asbl A

nibus quotidiaha comrmunio prodeffet : at ini-

& gl

,quum foret , i timore hujus periculiautinco:

Á

.modi, ( quod aliquerum tantüm eft) tam genera

d«

ais Cur

edictum poneretur, tamquam res de (e illicita aut

i mintd

peticulofa effet: aut SS. Saeramentum non zqué

dgiatt

^

;. laicisforet inftitutum, nec illi jus haberent fibi

.

nf um

-^ pofcendi, quotieste&? fibi difpofiti. videbun

tur :

"

imir m

aut przcepiffet Chriftus toties f« nec ultrà , fuíci-

Msb

/. piendum effa. Igitur loquar hic fidenter: quía fpe-

1o nihilmeà S. Thoraa receffutum, qui aliud íen-

fimi

ferit, tale (ibi admipiculum quarat.

Vi

nl N

QuidS, .

EtenimrefolutioS. Thoma eft ejufmodi:

Qs

MAV

Qu m

"Ülhomas .

tum e[l ex parteSacraments, utileeft quotidutap-

Ti lm

€irca quo.,

tidianam

fiem [umere.ut'homo quotidie ejus frutt um perci»

Mme ge

commu.':péat. Quantiefl ex parte [umentis, quia multoti-

tl

nionem. erim pluribus bominibus multaimpedimenta de-

ïmmmtlllïsl

,

.gotionisoccurrunt propter corporis vel anima in-

mämdilþoüa

Aafpofitionem,non e[l utileommibns homsnibus.ad

n

. doc Sacramentum accedere 3 fed. quotiescungue

Uttanmlin

- fe bomo ad illud invenerit praparatum. Flec vet-

Emt,qumd

bis ejus methodicé digeftis. Ex quibus liquet alium

U n fe

nen effc limitem, pfæter non .ciiä d:

fpofitutm. |

z

i

mï)unmm

"df

€.II.

u

n

J

624

:

De -Frfquentatiane Miffa. -

Slim,

5. lL.

g

UNCteliquum eft utenucleetur , quando-

) nam hemo recte difpofitus dici poffit, quod

MD"W:

fuprä oftendimus, ubi elt fententia San&torumae Caf. ,

FH'WME

Theologorum omnium: qui confcientiam Habet 9. *

nulla mortifera labeinfactam ; fin minüss, füblatis

m

per confeffionem peccatis de cztero proponit ad

virtatem incumbere; hic tutó communicet ma-

T :

ümtm

gnam utilitatem percepturus. Quinetiam [teftibus

SS. Ambrotio, Auguftino, Chryfoft. ] eam difpofi

WMP

tionem, qua fufficitad (emel communicandum ;

m

fufficere diximus, ut fzpiüs, licet quotidie; rationé

Dunipn

adfert Chryfoftomus evidentem : Isl babet am- Chryfofts

gt

i , quod 15 Pafcha confummatur myflerium , h!m.s.

.

e

um

1llo, quod continue celebratur: unum quippe atque

d Time

tirimi

idem eft, eadem litatur boflia, 1dem

þrigïcmm

ipiny

con[ummatur , femper ergo Pa[cba e[f.

"4

WJ WWM

Adeo ut,fi is,qui in Paíchate communicat ad im-

kintt

plendum Ecclefia preceptum,füfficientem habeat

d gt

difpofitionem ad efüm Sacramenti, & poftridié

eandem habeat, volueritque füfcipere : fictertio,

wdüïi"

quarto,quinto,czteri(queanni diebus, imó & tota

vita ; recte facturus videatur. Communio enim he-

MWW'

W'PW

ferna nen aufett de difpofitione ad hodiernam ,

n

yir

petiüs faperaddit : quantoque magis communica-

yith

rit, tanto meliüs erit difpofitus, modó ex altera

p

patteillam difpofitienem non amittat , & fi amife-

rit5 conetür recuperare centritione & confeffione.

iF

T

Utinam multi aut omnes in hac difpofitione perfi-

d

fterent,qua femel rit€ communicarunt , ( quamvis

etiam non efífet adeó perfe&ta , dummodo fuffi-

f';l

i

y

ciens ) utinam cum hae in diesaccederent! jus illis

e(fet petendi SS. Sacramentum, & afficeret injuria,

V

Rr

qui

p

626

Tracfatus Y 11, Cap. V TI,

j

m F

qui negaret habita difpostione;aut ullatenus igypez

M

j

D

ditet. Id veró optari nullus miretur , nec ftupear, fi

"

üP

d

,l

$ef.22,

tatmen;audiat Concilium Trident. Opzarer facre-

]

agritl

€» 6.

anéla Synodus ut n fimgulis AMffis fideles adflantes

T m

--

l

son folm (pirituali affetiu.[ed [acrament ali etiam

;

i

Euchari[Ha perceptione commsnicarent , qnà ad

B)&DIUS [ 1120

eos SS. bujus [acrificui frutius wberior proveniret,

,;,y.:mmnvo t

Atrogo , utrüm liceat mihi optare , quod Con-

uþ;zhizcmm*

ciliam: Si licitum optare ; procurare an liceat?Cer-

j

tum, fiprocurarerefas, & nefasoptare. Huic me.

W&)Eu M

conformaus,dico me optare & defiderare vehemeé-

At

ter, ut Przdicatores & Confeffarii , ac omnes , qui

—

ved vt

faluti invigilant animarum ; optarent & conaren-

ls

fpari

tur efficere , plurimi effent, qui fead communio-

fjtatt

nem quotidiariam compararent, ut confuetudo illa

TU gt

fanétiífims, qua olim viguit, fi non ex toto,ex par-

m r

te, quoad fieri poH'et, revocaretur. Sanéperfuadeo

panimaod

mihi rem fore Deo & Ecclefiz accepüífimam,

Quód fi muld frequentarenyincommodum unum

xin n ia

dnboc

g ane

e^p. $.

' idque maximum auferretur, dequoinfrà.

Enimveró , fi objiciant tantam modó non effe

n

f igrid

caritatem, neczquam vitz perfe&ionem,ad quam

d'itrm,

omnes olim adfpirabant; Refpondeo id ita eíle:

unde & dixi non poffe fieri , ut integr? ea confuetu-

do revocetür : at cur defperemus fore,ut multishae

zttate tantam Deus grätiam & favorem conferat,

|

Tu lm

quantam habuerunt veteres Clriiftiani , aut finon

l Orfin

Ti n

zqualem ; eam, quz fuüfficiat ad dignt communi-

candum, ut in virtute etiam illi pcrüciant'ur ?fi por-

ln in

Vitz

ró hac Deigratia donantur , cur eos cerlefti edulio

rivemus?

t t

li, s

inï:io Ec-

Advertendum etiam : licet generatim loquen-

€lefig in

do olim effet. in

cclefia majus virtutis ftudium ;

Evdiradqum

P

apomulls haud dubie tameá multi fuerunt magnis pecca-

us

i tl'tpoü[ü

ul

m

De Frequentatione Miffe.

622

b

tis obnexii: ut ex Epiftolis Paili conftat; prima ad *rant. pee

, Cata,

N

Vr

h

D

Corinthios fic: Ego ; fratres , non potsti vebrsloqu

L

1. Gof* 3«

n

quaf [psrittalibus, fed qua[icarnalibus : cm emm

d

"i,

fit inter vos z,elus €9 contentio,nünne carnales e[Dzs,

)7

ch

€4 [ecnmdizm bominem ambulatis ? Ex quinto cap.

Yitry

arguit illos tamquam impudicos & adulteros, &c.

lfü«

lLL

[

Apoftolus veró Jacobus in Canonica:Uzde £elle,€$ 1cob, z .

Vrbl

contentiones $n vobis? nünue bunc ex concupifcentiis

ii

Mu

veftris ? Eciterum: Z4dnlterí neftitis , quia amtet-

E n !

tia bujus mundi inimica eff. Der? Alüfquetlocis

IDv

certum eft, fuiffe fceleftos, qui & pro talibusnunc

'&W&.«

"^

haberentur ; unde & vivunt: modó non pauci , qui

223 t

nj

praditi virtute nonnullos,multos forté ex veteribus

t u

illis faperant innocentia . quibus, non video cau-

RRU

fam, fi petant redte difpofiti , cur quotidiana com-

munio negetur , quandoquidem jus ad eam habe-

m;:imw

m ii

ant fideles, ficut etiam ad cetera Sacraments , qu

fin contervatio falutis,augmentum vitz fpiritualis:

maxime, cüm Íciamusin primitiva Ecclefia quam-

E»Wïï ;

vis aliqui delinquerent fzpiüs venialiter, ob id

numquam communione quotidiana privatos fuif-

d

fe , nifi gravia & mortalia committerent ; ut füprà 17 boc sr-

d

eapus: ia

"du

eft dccþracum.

-

;

d

"d

$;1H.:

. if

Taque fümmoepere defidero, perfuadeant fi- Ad quotià

d

I

wr

bi Confeffarii , non effe necefum ad quotidia- ^inam

[*)

ue

nam cemmunionem , ut quis fanctus habeatur &

o^

nionefn

. confirmatus in gratia ( quemadmodum multis por re-

qu

d

videtur ) nécrequiri, ut in culmine fit perfectio- quiritur

IW'W

nis; fufficitad hocadfpiret ,

curam habeat fuz fa- (anGitas

autfüsnma .

lutis , de oratione facienda inquirat , difponere,

edig,

fe yelit ad quotidie communicandum, id denique '

jj

hf:ic-crc pollit fimul o

bligationibus fe folvendo :

,

Rr a2

z

»

yr

624

TraBfatus V11. Cap.V11.

u

inquo poftremo plus vigilandum , quàm ut fan-

r

&titas vitz adfit. Etin hoc excellebant' majorem

ænhocmw

w

g

habentes. opportunitatem , qui vixerunt prima

jfith llllllfnqu

Ecclefiz ztate. Tunc enim fideles hereditate, pa-

lzi QU

;'[,L!m

Ü

trimonio , bonifque adquifitis fefe exuebant in

"(G][

i

«ommune totum referendo , atqueita pauperta»

ylint

. tem amplexi , curis erant liberi temporalibus , va-

),chx

i

st

, cabantque commaodiüs orationi && communio-

. ni , in quibus uni id temporis tenebantur. Nunc

g

jl qucm M

veró multosimpedit amor & affectus divitiarum,

.quibus congerendis intentos tempus deficit, ut

giqe t

Wegare

fcsitq

hiscom:

quotidie fe preparent ad S. Synaxim. Sedeos , qui

.

founioné,

1

ftis non detinentur, ( vel ex ftatus conditione, vel

sui, bl

ia qr

quifebe. füomet labore, res terrenas contemptui haben-

j t

nédifpo .do) & quadam paupertate feu mediocritate con-

nunt;inju

tenti , ut fpiritalibus meliüs incumbant, eos, in-

MmMOItS

füitia eft,

witit, Datm

quam , privaréillo bono, quod

Íis commodo

eíle poffitin mente, [ prefertim

:

ais at

adánt adjml-

g a

€ta vel circumftantiz , quas fuprà pofuimus Jin-

juftum plane cenfetur. Qui porró id aufi fuerint,

u t

nz.NttpmM

Thren. 4- vetuant fibi dictum perProphetam:Parvwli petie-

runt panem €5 non erat,qui frangeret ei5, Per pat-

qmam Em

f u

vulosintellige animasillas , quas diximus non effe

pcrfe&asin virtute, ad quam tamen incambunt,

frdn, qead

Pereos, quinonfrag

u

pl

Int, mjni(*cros, quibus h;:c

, difpenfatio credita eft.

tnidnim d

Saltbnin

$. IV.

w ln

Um mentionem de pane fecerimus, alteram

alcha

qui

C

frar n

adnectemus rationem , quz efficaciter dicta

confirmabit. Chriftus Dominus SS. Sacramentum

Volus

ts nar

reliquitin fpecie panis, qui cibusomnium commu-

niffimus; docuit porró nos orare , Panem nofiruws -

mm,q

lum

ii b

quetidianum da nobis bodieid c(t, Domirje, dano-

16

!

j CW

D

De Frequeptatione Miffz.

629

Ri

L:

f

bis noftram portionem, & fuftentationem com-

.

münem:hoc enim fibi vult panis quotidianus,quod

d

db

veróille acciptatur deSS, Sacramento , eft opinio

üäm '

Sanctorüm, ut fuprà quod magis confirmat Evan- Inbectr.

mwm

gdii'ta Matthzus , qui loco panis quotidiani pofuit «:4. . 1«

Qu

Panem fuperfub&mtialem, id e(t, panem alimenti -

mem

)l',

fpiritualis , excellentem atque divinum , qui füb-

mmlmm

ftantiam excedat rerum terrenarum.

ïmä

Rationee

I

- Tgitur ex una parte Chrifto dicitur panis quo-

multz pro

[m&ü;m

tidianus, quem nos petere jubet quotidie, com-

commu-

me

mendatque ejus frequentationem , qui nobis n€- nonequoe

mmn&',c.

ceffarius fit, ex quo innumera fimus commoda pet- tidiana.

tris

[irani

eepturi, Exaltera Apoftolos videmus plenos Spi-

MMFM

ritu fndté , qui confuetudinem quotidie recipien-

Suprá in

tf

di im Ecclefia fixerunt. Iterum ex una parte fan-

dectt.6di»

p s

r

&iffimos Doctores audivimus,, qui illo

s fecutiin

m

regimine, maximo adfe&u , vetbis clariffimisad

«t

od

quotidianam excitant communionem. Ex altera

p

veró , Ecclefia numquam illam vetuit , aut limite

iL

iM

circumfcripfit , nifi femelin die tantüm accipere

ny

tur. Nec prohibet folüm, imó optat & defiderat, -

quetidiana communio , ut antiquitus , fic modó

th(wM

h!qzi,m:

frequentetur,patet ex Tridentino. Que cüm verif- ,

fimafint, qua adferri poteft caufa , ut his qui ve-

us

g2 P-

lint accedere füfficienter difpofiti , communionent .

uotidianam denegemus ? nullam fane video.

Sinihilominüs cuipiam videatur,largum me efie

nimis, & fummam copiam facere , nonhoc mihi

il

W«

adícribat , qued ipfe non. fomniavi, quodque af

Do&tina

j

ferant SS. Do&tores, Cypri

anus, Athanafius, Àm-

przdicta

us

5

brofius, Chryfoftomus, Auguftinus, Hilarius,

Cy-

eftSazn-

)9

rillus, Bernardus , S. Thomas; hacipforum eft do- a rum,

qmw

!

&xina , quamexprefse & evidenter tradunt , quos

gt

vide fuprà. Ex oretam

gravium auctorum fümpfi

Rr j

feiQe

ii

p

o';o-'

T: fac?atw FII. Caþ. VII —

':HMJW

refolutieneim Ícriptam in hoc articulo: qui laxio-

5

j od

rem cenfent, his attribuant : . his fe opponant , qui

aklü

contradicere przfumant.

, vamh

Pharifzo.

Tantüm rogo advertant hi ,. qtü zelo dücuntur,

N

yum zelus ne reverentia Chrifto debita &

Sacramentis pet-

n d

apparens,

datur ; advertant , inquam , ne fpiritum aliqucm

m K

concipiant Pharifzorum, qui fe eodem duci zelo

g lo

exiftimabant, indignum rati Chrifto & ejus (n-

f&o hc&c 2

€timonia, coctus ingredi peccatorum , eofque ad

vipetu

Mnftlv. $.

fuam admittere focietatem Sed illis benigne re-

gmeio

fpondit Salvator: Az» eff opss valentil? medico,[ed

viale babeutibus, INon enim veni vocare inftos, [ed

mshltmsïm

| peetatores. Quapropter nonexcitabantejnaufeam

um v

LT

Íeclera graviffima, in cujus fignum fanabat lepro-

fos, hydropicos, paralyticos, alia que agritudines,

juquios

[ 11/5; Ml( '3

quamvis horrida effent & faedze adfpedtu.

g a

$. V.

i, n

Obje&ie u

Na tamen formari poffet dbj&&io contra

s aol

Conira dis

di&ta : quod nonnulli auctores graves, do&i,

(ufs t

M

pii , ceníeant & judicent. omnino fufficere unam

d

in hebdomade communionem his, qui Sacerdo-

Ulfmlfm)im

tes non íunt, & hac eos contentos eífe debere,

quanturvis fint virtute ac fanctimonia excellen-

d oymm!

muon

tes, unde videor ego temerarius , qui plus, imolar-

iflimam licentiam concedo.

k*, qu M

Solutio,

Hocargumentum, fateor, incuffit mihi religio-

qi d

Mi

nem altiàs cogitandi ; quód , qui hzc dicunt, au-

ii

&ores magnz (int auctoritatis , quibus& ego plu-

timum deferam. Sed i cogitatione ferio inftitu-

LT

tj

ta, & collatis his; qui hajus fententiz , cum illis

Ym d

qui meam tuentur opinionem , inter utramque

partem tanta eft imparitas, ut fexcentos illa, hzc

unymalterumq; cenícat, Unde videor mihi, quód

tali

Jii

fp li

és1

De Frequentatione Miffe.

talibus fidejufforibus tutó me opponere omnibus

Qm«

Á

Pofïim,

qui contrarium afferere conantur , nec pe-

riculum effe

audacie vel temeritatis : cütri , Ut.

b

i.

oftendiyaus , confilium,

quod híc datur, fit SS. Pa

"

hancutcolums

trum Doctorumque Ecclefiz , qui

ibus faera Con-

Ya

R

nz füftinent , qui fontes fünt , & qu

deffet Catholi-

[

Ntüm

cilia hauferunt fcientiam , qua, qui

f

UI

cum, definirent.

(fe : ita ta- R-*Pl;i'.ïï

m

Puto ficde audacia me purgatum e

kh

men , ut ipfe quid r

eplicare velim; Nimirum quo

hi

femel tantüm in hebdomade

ldw«&mwi

fundamento laicis

ermittunt ? Ecenim non €

x Evangelio , neque

Mu

Nam Chtiftus hocSa-

Ut

cris Litteris id didicerunt.

ut Sacer-

cramentum infütuens non mandavit ,

d

dotes quoti

die , laici femel tancàm in feptimana,

msufl'

aut illis, &illis diebus comm

unicarent. Nec pa«

at

(truum, fed quoti-

nem hebdomadáalem aut men

nes omnino,

dianum nuncupavit: quin illum om

ubi directe

m

-docuit , peteremus. Profe&ó meício,

Wh*tü

vel indirecte ifta limitatio præfcribatur.

Neque

da eft:

i

fan&is Doétoribus hzc fententia tribuen

[

càmà noftram illi tueantur : 2

deoque patet ; vide-

u

lu)

tur faltem, illam eorum

ex

arbitrio profluxifles

t d

dies quamlibct conte

eüm opinarentur ad octo

guamue

punionem rect& differri.

Hinc applicari eis poí-

"m Gxïï*'

Bet

huliz S. Judith, ubi cis

fet, quod Presbyteris

uinque dies nen. habito fub

fidio decreviflent 1e :

vos qui tentatis Do-

:lfnh. *

WI,WCV

hoi dedere, aitilla : Qw «f5

1

ii

d

minum Non eff iffe fermo, qui

mtferz':ardidm pro-

i

ni iram excitet.

Pofuifits vos

n

vocet , fed potis , q

Domini , €$ m avburim u-

ia

tempus mi[erationis

WW

firem digm can[Litutfia ei.

s

$. VL

u

[

Rt4

ls

632

Tradcfatus V II, Caf. FII.

D:W

p

— a A P

x

g

Adver-

téntia no-

j Numin hac re confi

deratione digsum dc;-prc.-.—ï

D

o

hendo,

sin

tabilis,

quod magni effe momenti reor, &

ín

non parum involvit difficultats. Videlicet , cüm

s

ita exoleverit quotidiana communio, ut res rariffi-

a

ma videatur ;apud omnes fama habet; cui illa con-

ceditur, necefle eftillum efle eximia fanctitate atq;

CT

innocentia; qui erge quotidie communicat,Sanctis

illico ad(cribitur. Hoc diferimen e

ft maximum vir-

ml;glw !

"tug. ep. tutis,

vel vera ea (it , nifi fixa , ftabilis, radicata, Sic

i Mj

€4. ZÍnfel.

mecum Sancti docent

Jfugr. a.

» & experientia confitmat;

mquatläh'

Thef/al, 2.

fuerunt etenim nonnu

lliilluftres virtute,

quiillam

,

Chryf. h- ipfam mifere perdiderunt,

quia hafce oloriz titilla.

loanan.

smil. 3. in tionesadmiferunt. Ex nat

ura enim hos fümos dili.

UERET

gimus: taxime veró mulieres $

1 4 n

Jom, 17.

fexu conftitutz ; unde nullus faci

quódin fmgiliori

f'£er ad

l& huic exponen-

ts

Kun.

us periculo ; necdicendum unq

uam, eam ab om-

Ti ii

nibus, ficut & Confeflàrio

étitatis.

: haberiin opinione fan-

ial

Hic, inquam, caut? agendum; rebus, ut (unt, &

fgriet: tg

ts

communione quotidiana vix in ufü ; unde Confef-

abjezt Nlü

farii & Pralati ex (üa judicent prudentia, & hanc

lbeeolcdi

do&ttinam íta (ectentur , ut in commodam » non

qeifalnnf

difpendium cedat animarurn.

Porró diligentia &

ftudio opus, ne fcquamur,

quod pra'fcribit hoftis

ais

ille, contra frequentatione

m Sacrament ; procu-

£andum certe

» Ut paulatim vincatur , & accreícat

ufus quotidianze communionis: fiet enim, ut ifto-

AMOG

rum nihil timendum fit.

Fidenter dico magnum

ägcndac&;

Chrito & Ecclefiz obfe

elle, mag

quium fic praftandum

lt mtlijm

Porr

namque utilitatem ad omnes venturam.

Ó ad hoc faciet humi

litasexercita proprizque

" UCC t

AL

vilimfis- cogaitio in his ,

qui (zpiffime frequenta-

bunt:

4

J

r

De Freq:?entdfi'm& Miffe.-

633

]

b'uno«!l perluadendum ipfis , quotidianam'com-

muniohem/non concedi , velut habeancur fancti;

äg :Wt

*

fed quia defiderant, ut aliquando fint , & ut pro-

Txä,

rie fuccurrant infirmitad. His aliifjue mediis

mïn'

lii

utendum , Spiritu-fän&o docente , confortniter ad

/

M

g

forum conditianem, qui fünt acceffuri.

"t

jUEN

i

€-AP UET VIL

kgs

Vr

ii

De veligione , quà arHà obligantur Sacerdotes

)m.tl

XI&WT:Z

j

ad Adiffam : €9 licet de pracepto non tenean"

iur g

liv

bunt.

uqtidz': , €on[ilio tamen ?fillyimf par;.

dj

Vrj

UPERES'if árctiàs apatmus, lïtn/cluecefïäri;

Ut g

um aut conveniens , ut celebrent quotidie

4200

1

.A

S

Sacerdotes.

'c:,::.,æzägn- |

- Videtur frivolum de hoc tra&tare figillatím $

mmmn

maxime cüm laicis dictum fit convenire , fzzpiüs

frequentent: & quó fzpiüs, eó meliüs, vel quoti-

sstl

dit: ergo & Sacerdotibus: quia magis illiad hoc

m-,w

obligantur. Nihilominus, quia Sacerdotibus hic

ml

liber con(cribitur, zquum eft; adjiciamusrationes,

d

( LO us

g

g hir

uz id faadent, forte pcr[üadcbunt,(unt ex mulfæ.

N

& fant graves,

g at

as

$

L

i

RIMO do&rina , quam hlc rigide Thcoiogi;

ii

»

Hg:!t'f-

figenda eft: ut füpra veritatem fortiüs confi-

ftat moralis exhortátio, & quae confilii adinftar

1 bW

oD

- adducemus , ut quihbct fuo manere meliàs fun-

gauur.

aüuW

Rr 5

Quo

e

L

6

y mg!llh

Traclatta V1 L Cap.V HH

Sacerdo-

Quad Theologi hic docent, in tribus confi-

j

tesnon

* d Eu

ebligan-

ftic.. Primo : Sacerdotes nullo pracepto ebligan-

tur quoti«

tur , ut quotidie celebrent, niíi quis ad id fe be-

ib

Obhgmc

die ad

reficio aliquo obfttinxiffet.. Quod tamen adhue

i5

Mifam. moderat? intelligendum. Hzc conclufio certa

; gtl

habetur ; quia nullum eft tale przceptum Eccle-

jimün

fiafticum neque divinum. Etenim nimis hoc ftri-

MNWWH

&um foret : quia multa que id impediunt , offe-

g

"

u

Alique-

runtur. Secundo : Sacerdotes tenentur ratione

L

gl

tiesin25-. officii faltem aliquotiesin anno ; ita Sanctus Tho-

no ténen»

d

mas. Et quamvis fint , qui putent non tam arcte

tur

md:br;ndum

3.f.4. $5, Obligari, ut ad mortale, etiamfi numquam cele-

i

art, 0.

braret , modó in Pafchate accederet communio-

ämhmn&m

i

quoä j

nem, plures tamen íünt, iique graviffimi , qui

fs

contraríum tüentur, fcilicet, Saeerdotem ; nifiali-

Jyen i

uodes in anno celebrarit, peccare mortaliter,

Vs s;

nec abíolvendum , nii meliora premittat. Sic

vut stl

DPuarto-3-

aüctores graviffimi , tum anriqui , tüm recentio-

at

res,quos vide citatos apud Francifcum Suarez,

difp- 30.

& Henricum Henriquez. Quapropter hoc velut

Wx&ugmä

257

.

NT

Hem'i .

certius & fecurius tenendum : & fundatur. cüm in

w a

1. 9. de

munere Sacerdotali:ad quam dignitatem nemo

u s

Mif 6.23. effertur, utotiofam & velut (üperfluam gerat : tum

al

Tenentor in pra-cepto Salvatoris: Fio£ facite 12 meam com-

Tdcdmio

puecepto zuemorarinem. Quod vero iis verbis intendetit

divino.

rv

obligare, quos tunc inftituit Sacerdotes , ad ce-

fltiltisk

Ceneil.

lebrandum ; declaratur in Tridentino : Chrzffbus 44-

(idis i am

Trid.feff. poftalis , quos tunc. novi Teitamenti. Sacerdotes

22:€ 1.

W ul u

]

- eonflituebat, Corpus [uum, ut [umerent, tradidit,

eig

At

€$ eifdem eorumqy in facerdosto [ucceforibns , 'ut

offerrent , pracepit per bac verba : Hoc facite im

Dori,efi

16, t

sucam commemorationem : uti [empaer Cathbolict

Feclefta intellexit 6d docuit.. Et canone a. Anathe-

lbdng

1

tbrdf od

ma his, qui negant, inflig itur,

Ubi

Él

D

*

!l QW.

Mhm

be E;equentatiar;e Màffe..

63;

u

Ubiadvertendum , nonid tuncà Concilio prz-

st W

"

feriptum effe velut novum praceptum, fed de-

MTIR

claratum folàüm obligationem, qua Sacerdotes rati-

VEf

one veteris pracepti tenentur : & hoc iis verbis

includi ; unde & infrà : Curet Epifcopus ; wt $i (Sa- seyr a5

lmm äfx

cerdotes) fa/tem diebus Dominicis C feflis [olem- c.14. de

Teie d

sibus , fautem curam babuerint animarum , tam feform.

frequenter y t fuo muneri (atisfaciant , Mi[as ce-.—

v p

r a

lebrent. Sed hoc preceptum , quia affirmativum,

nou femper obligat ; unde & diximus non effe quo-

Npcnd

tidie celebrandum. Sed obligat ad aliquot vices, de

n

quibus judicandum prudenter ex natura & condi-

A n

-

L.

one ejus , quöd mandatur, ut ftatim dicemus.

vinpit

Prater has obligationes, qua fatisarótz,certum eft Scandali-

ins d

zant; qui

à Sacerdote , fi anno integro, aut paulló minüs

1 n

dari his, qui

non celes

Ya

Miffa abttinuerit, grave fcandalum

brant,

norunt Sacerdotem , nec tárnen celebrare. Vix

d f

enim poteft intelle&us refrenari , quin 1dicet hoc

ia

procedere vel ex grandi deli&to, quo inficitur con-

w

Ícientia , velexpravo affe&tu , cui conftituitadhze-

n od

rere. Quapropter zquum eft , ut & in illo (ibi me-

:wwr

tuant. Sacerdotes, & fe faciliüs tanti ochü religi-

d

one folvant.

».

] o

3 Qxc;tiesin

In decidendo quoties Sacerdoti fit celebran

dum, variz funt opiniones. S. Thomasait: in Fefti

s anno cele-

?gm*o'w

brandum.

T

(olemniffimis & folemnioribustotius anni ; quibus

ld

fideles ad communionem folent accedere. Alii,

9 d

ter aut quater celebrando , folvere.

Fos dicunt

-

obligationem.

usl

Porró, etfi ver

& fic impleatur præceptv.;m :ta-

,I

smen , ut fcandalum evitetur , quilibet fe confulat,

y

r dl

7 l

/

.

uid facta opus: di&tabit enim, procul dubio,con- '

cientia [ fi candide veftigent veritatem | num ne-

L

!

ul

gctï'c fit £equenciüs celebrare,

Qui .

F3

yi

é 56

Tralfatus VIL- Cap, V 11I,

qi

" Quidautem mirumid exigià Sacerdotibus,chm

Ine,Saeu. in Concilio Agathenfi legamus: Secslares , qussm

A

gU

ql

lares,de. ANatals Domini, Pafcha , Penteco[le , non commu-

eenfecr.

ntcaverint, Catbolici mon eredantur, nec inter Ca.

K

dl]l- Z«

tholicos babteautur.

g pQ

u

?!(

Àt omittamusea, quorum pudcf meminilfe,

oorum

[

necenim Sacerdotis nomen merentut; qui nefciunt

aftimare dignitatem, ad quam à Deo füblimati

d

us t

fünt, quandoquidem Maurorum inftar , qui vi ad

UP

quo&ä

pilum |

Miffam coguntur , compelli debeant folis inferni

paenis , ut femel iterumque celebrent : cüm ta-

n

men res fitejufmodi , quae fummo ipfis in pretio

qunMW

d

habendaeffet. Illos ego remitto ad diem rationis,.

quam adeo ftri&am fate polliceor,ut ttemore nga-'

WWI&W

ximo concutiendi (int.. His igitur omiflis ultrà vi-

Coront

deamus.

Y

noj d

$. II

ym,[äMOM'»

Laudabile

av uritt)

SUppofita jam obligatione, quzim duobus con-

L

J

hum

NU d

& fru&uo,

fum (z-

Mtit: nempe, teneri Sacerdotes ad nonnun-

TY

iüscele- quam celebrandum , nec teneri ad dies fingulos ;

ass

4re,

tertium eft, effe fas, fanctum , laudabile, fructuo-

trumt

fum, quotidie celebrare , communiter loquendo:

nl

nifi fint rationes juftz , qua impediant , tune

T

etim ceffent , coníülendum eft ; & idipfum

ml

$uar.tem. fuadent Theologi. De quo Suarez do&t juxià

$. ds[p.8o- ac pie.

ii

[«8. 2 ,

r

Hoc füícepi , ut per(uadeam Sacerdotibus: &

vurutit, N

.opinor magmum iis à me przftitum fore ob-

tf s

Íequium , &i propter hzc , qua hic dicuntur, dili-

tenel ia

gentores evadant in fuo munere, acdivinafre-

u o [Emlllü

quentiüs myfteria operentur : adeó ut nullus adfit

nndum; lte

dies, quo nencelebrent , nifi, urgeat impcdimcntü j

Shsd:x&ag

Ad hoc nellém cos moveri ftimulo imperfecto

atque

ln i

'pe frequentatiane AMiffa.

637

Msj

b

[

atque humili, velut timore peenz , & rationis exi-

gendz , quz haud dubium (triciffima inibitur de

Vgj "

talento tam grandi, quale poteítas facerdotalis,

Mi

deque uberrimis commodis, quzindétum ipfis ,

tum proximo totique Ecclefie provenire potuit-

lggzmz;

fent, Neque etiam propriis incomimodis, aut cu«

Rtte ii

N

piditate bonorum fpiritualium, qua confequi fo-

d

lent : quamvis id meliüs. Sed incitamine perfe-

Eyn:'x,x]

ünt if

&iffimo , quodeft, ut placeant Salvatori, fcientes

magno illum affici honore , .ac renovari paffionis

o d

memoriam , quandocunque hoc facrificium of-

gmim

fertur ; unde & pramium reddet divina Majeftas,

ol

quód rem acceptiffimamimm

La

tim San&i teftantur.

qlariht , quodafía-

Quàm

igrtics

Gloriofus Martyr Hippolytus, declarans quo-

rara fit

modo elé&os Chriftus, invitaturus fit ad glo- ii

riam , ita de illo Judice : dicet , inquitJ/enie(et- quoudia-

p- na.

iam vos) Sacerdotes, qui puré mths [acrificium o

ss

s; Orat. de

us um

thlifH s , ac pretiofum Corpus C Sanguinem men

coffutn-

quotidie smmolaitis.

A«

sl

Narrat Gregorius

deCaffio Epifcopo Natnien- :nn::ull

ii

fi: IIl mos erat quotidsanas Deo bofftas offerresita «t Hom.37.

n m

pané uullus dies vita ejus ab[cederet, quo nom orms- *h Evang.

PT

potent: Deo bofliam placationss imerolaret. QM—

dam vero notle ejus Presbytero per vifum Dominns

d

yot

ad]Litit, dicens :Vade,dic Epifcopo : Mge quod agiss

eperare quod eperaris, non ce[[er pes tuua, non €

efet

B

manus tua, Natali dpo[folorum ventes ad me , $

yt

retribuam tibi mercedem tuam., Unde dubium

noneft, quin Miífam dicere, fit res Deo accepüffi.

j

T H

ma, quo ftimulo adduci debemus ad quotidi£ cele«

g

brandum; ficenim fapplebimus multos defectus,

T

quibus ei ex fragiliwate difplicemus.

d

5' m.

&

6;

Tratiatus VI1, Cep, F 111,

j

'

TU

$. :H

T porró clariüs & apertiüs de hoc agamus ,

[

u )'6

u

diverfitas conftituenda eft inter eos, qui ab.

HWW(MX

ftinent interdum à Miffa , & inter caufàs , cur eam

Wi CMMMA |

Sxtrdo- omittant, Neglectis veró iftis , qui diutiüs abfti.

tes,qui ab-

t

J ugml

ftinent ob

nent, eo,quód é curpitudine vitiorum nolint emere

nint m&gü*

fua pecca- $CT€ con

Ícientiam purgando : quorum puder me-

|

ji "

t repre- miniffe, quos vocari Sacerdotes pudet: quibuse-

henduntr darguendis nulli fatisaculei verborum, nullapote&

qiis: A

condie

[*]

na invectio reperiri; cüm ingratiffimi (int ,

NaT.

& brutali quadam ignoratione ducantur. Profe-

Q&,W&tmf ! ï

&tó immundis animantibus fimiles funt, quz unic&

ii u Qd

Dós

delectantur in coeno , & contemnunt paícua lori-

d

da, deliciis & jucunditate plena. Autfi magisex-

wegand

ubl

tollendi funt, filio prodigo zqui videntur: qui ho-

nore, affluentiaque paternz domus contempta, ut

dirimmta t

vagari poffet, factus eft nebulo & fcortator, eó tan-

mmpn'munr:faäm

dem redactus , ut inter fubulcos illuftris, comede-

n vaim

m&&m&w

ret que erant pofcotum, idquetam parce & frugg-

liter , u fatiari non poffet. Ejufiodi eft eorum

d

conditio, qui in fcelerum volutantur putredine. O

vifts, Va

infelices, quos Deus ad culmen honorum evexit,

a, Ls

dum Sacerdotes inftituens convivas fibi continuos

iaj r

adfump[ip, & amicorum titulo decoravit! His ille

gt

pro ingenita benignitatelucem favoremque addat,

utaliquando prodigi inftar (ui meminerint , & dif-

criminis , in que verfantur, admoniti , dicant:

Lueo15,

Quanti mercenariiin domo patris mei abute

Qu

quni

dant panibus , ego autem hic

Ils qid

fame pereo?

lifteron

t quadfg

C A-

Jot & g

E

It

|e Frequmtm'mk Miþ"x;

639

Ml

]i

"

CAPUT.IX

X

W(»c

Dite

j

a Mfa abþiuert » ob vecupationes t:mpamneä 3

E W&M&'

efl veprebezufrone dignum, quäd De

d

N

;

M MOlr/fä f:- :

iíi)

rat , €9 ut tale caffiget.

LQ—Q W

Egletis ergo iis Sacerdotibus, qui hoc no-

1,?3&]0

t

N

mine indigni funt, loquamur de alteris, qui,

A

Deigratiá, non verfantur in mortali, & curam ha-

t

bent falutis : fed nonnullos interdum aut plures

ml

u

diesi Miffa abftinent ob caufas minüs malas , ma-

r TM

n di

gis, ut videtur , juftas. Hi duplicem ordinem con-

Ti

r

