tum acquirere dominium; intelliges, nonin bona .

[

radicalia & hareditates beneficiorum , fed in redi-

tus dumtaxat & fructus, nectam proprit horum

fionin

dominifunt, ficutlaici íuorum boaoram , quzilli

L

quavisratione, cüm libuerit, diffipate poflunt &

Migähm

abfumere. Domini quidem (unt, ita tamen ut par-

Jemuna

temiftam piis operibus & eleémofynis impendere

l

lici

teneantur , quod fiillamin illicita effundant atque

r st

diperdant , longe graviüs offendent quàm laici pa-

trimonium & rem domefticam helluationibus dif-. |

quddu

tj

fipando ; hi veró in hisaliquando non peccabunt,

s

in

L. :

. De Santlitate Sacerdotum.

173

xx&þmmlfa

A ii

ih'.quibus Clericus , non folüm ratione ftatus ip(i-

us, qui perfectior eft, verüm etiam ex Ecclefiz bo-

BU

norum conditione & natura. ^Hinc procedit Cle-

METUTTN

ticum dehis boriis teftari non polfe , nec baredi-

P"mjmchm

bus eacommiíctere , fine Ponüficis Max. licentia,

tinm, i

qui velut generalis adminifter & difpenfator tale

llmomnfum, q(m

poteft concedere privilegium , aut certe nifi alicubi

t on)

vnttol Trd

adcó confuetude invaluerit, ut difpenfationi :l:c.iu.u'.X

'valere videattix.

um

$. TI.

M

msïïïfologi [

principale ciréa bänf tuá-

ojv

kl]olyitur prsgsum

teriam,

xl

MNI ergo quzftione fepofita , qua inter fe

m aoqitrt

O

diíceptant Theologi & Jurittz ,ac pgæülþpo- ;

qucftipendiont

yneolfciat

fito eo, quod diximuselfe probabile & lecutum ,

füpereft explicare , qua obligatione in reditibus

yitc du

expendendis Ecclefiaftici conftzingantur , & quo

vodftorm, i

piodo & quàm graviter peccent, fi ea religione fe

fpipitin

non folvant , quod feguenti ;ömcluüone inng«

lus

N

teícet.

qui g

"CONCLUSIO GENERALIS. -

du

OmnesPralati €4 BenefiesatiEcclefiaflictquam-

m

n

UM

"Es Cur am auimiarum won babeant obligantur jure

mmmm,

edrvino pofitiva difpen[absli omnes reditus Ecclefia-

T

l]!ico: $5 :leþmajjmkö' Alizs ptus ap:rr'äw exp'mder:,

l

WW

folahabita bonefta fuftentatione proratione digni-

tatisalias mortaliter delingununtnfiforte materit

yi

j

us

pareitas excufet, undé vemale peccatam effe po[[it«'

1 hac conveniunt omnes, qua Theologi, qua

iil

Juriftz : nece(t, qui contrarium tuezi aufit , folüm

T

nonnulli

huic, quod diximus effe de jure divino

50!&"4&'

. €ontradicunt , inter quas

elt Dominicus de Soto ,

[licat

"

i'äm do jure Ecclefiaftico tan

a

j

174 . Tralfatus I 7."Cap. X V

f

rf

hzc patva eft differenua:magis tamen communem

f

I

opinionem fecuti fumus : ille vero in eo quodeftlen-

tialeeft;noftrz etiam conclufioni adftipulatur.

[1;1.

ao

41

Utauter hanc effe ómnium fententiam probe-

d

P

fmus , Íciendum eft etiam Francifcum Sarmiento,

«

'qui plus ceteris in hac materia indulget , nontan-

Wbu,

tüm nobis nonadveríari , fed omnino confentire,

jqui

g

Verüm quidem eft in.hoc puncto laxum viderir

quia nimirum totis viribus afférere conatur&ftabi-

w,üw

PA T

lire, Clericos in fructus beneficiorum obtinere do-

t

?mvthm

minium:idque tam vehementer, ut laicis nonnum-

quam eos comparare videatur , & permittere ip(ïs

g j

ia

abfolutam adminiftrationem, in quzcumque pla-

"

liil

"

cueit,difpenfandi: quod in principali conclufioue

J

i5

hujus tra&tàtus aliifque pluribus locisapparet, adeó

u

hia

ut Do&Gor Navarrusid advertens graviter offenfus

illi Apologiam de Reditibus Ecelefiaff icis in(cripfe.

tit: in quaipfitm acriter perftringit accufans hare-

ais

dicat a

finin jure adinventam in Ecclefie pzzjudicium ac

m

bonarum confuetudinum totiufque hurani ac di-

vini juris corruptelam, &pluribus iium rationibus

hd

fustimpugnat. Unde mirum non eílet , fi multi

PN(IPWIW L

P5

eum fic intelligentes deciperentur.

nf

Ut veró omnisabfit deceptio ,& damna, quae

digipen

peclara

"r opinio :

inde fequi poffent , evitentur , hujus auctorisexa-

fotiritis

!$armien-

minare opinionem neceffeeft , ne fit aliquis , qui

"if

fto

ipfius auctoritate fretus , & libidine füa reditus

ln

E

facros difperdere ac diffipare velit, qui autem id

Qüm )

fibi licee contendunt ex hujus Doctoris fenten-

Wim:( Aiy

tja, numquam poterunt excufari, qvia ille fe ipfum

174 il

explicavit , licetnon tantá , quá decuit , clatitate,

d d

eam tamen adhibuit expofitionem , qua (ufficere

jtty Tj

j

offit, ut eius docrina fan£ accipiatur, quod patet

Mu

clau-

äquibufdam-locis Íui traétatus ,& quo duas

fulas

ï:

1

/

DL? Sandfitate Sacesdotum.

17$

4» $. 0. $P

zgmmmm

'fula'sv apponemus. Dicit igkur primó in fine Tra-

2102« 1.

d

Qu

€tatus: Quae haétenus di&ta int, quatum ad legem

hi

ii

juftiie & reftitutionis vinculum intelligenda ef-

fe : fed Clericos nihilominus caritate & miferi-

chftütiamw*

m g

córdia non eíle abíolutos , adeoque ad eleémofy-

*Wga ;

nas erogandas teneriexeaparte, qua honeftz fu-

lrv

ftentationi faperàbit; . unde ait , quamvis millies

aobl vik

& millies prafcribam , quantum-honefte poffint

od

expendere , fi etiam ex aflïgnata portione aliquid

Bo d

fuperfit; fiveid ex temperantia & frugalitase, five

tubcononmum

alinnde proveniat , jatn in ufüs pauperum: debe-

lr

tür, nec quod parfimonia fervavit , luxuria poteft

dilapidare; cujus verba defctipta habesinfrà c. 16.

um

j ii

hujus Tra&atus.

Eodem c.

Secundó id magisevi

denter deciaraf: ; cuüm 'ai£

odSappara,a&

5.9. ö' 10

iftam obligationem effe ftacüffimam ; & ftrictio-

igmvi[rrorïmfc

:Mmijnifnþft

rem eà,quà laici conftringuntur , qua' ex natura

ucastutt

cenfuum Ecclefiafticorum procedit, & ex prima

inft&utione : unde facrilegium fitad res profanas

" qudidumf

äthumm&

bona facra apph'cari ,cüm prater intentionem in-

ftituentis illa diffipentur. & (equenti cap. ita dicit:

gilnuid

4þþa

qmdt, us

pracepto caritatis maximé (sit diélum e[i) Clerici

9

L

Zs

cor[Iringuntur ,itavt nec e0s dominos confhituere,

df

aliquid plus eis tribzat , ut Ab eleemo[ynis ex debi-

qo, r

zo caritatis excu[entur.. Quoad aliasamen multa,

;

non e[f fine effettumaxime enim sntereft , an Clerie

- ii

à

€ns dominus vel w[ufruttuarius judicetur.

as*

uin-imó ut omnem dubitationem auferret,

d

ipfemet Audor molefte ferenis doctzinam fuam

j o

i

tam male inwlle&am , ut docere putaretur Cle-

ais

ricos ad eleemofynas modo jam .dicto. non. tene-

p

ri; alteru Tractatum edidit, qui infcribitur De

»uontm

Pld

4,4b impugna-

4

&750 hbelli de redetibus Ecelefia[Hei

$

IAS-

l!llïtif

;

D*l yäu'l!f

176

Traclatus 1. Cap, XF,

]

ptonibus D, IN. inquoclari(fime oftendit, non effe

4

ul

fuam fententiam , qua impugnatur , quod cap. 1

od

Circa 24« maxime innotefcit, Scinfrà (ichabetur: /temmo.

minswn , ordum od , quod dare dominium Clevicoreruns

"

"uthn, 6.

i

tv

fui beneficii, $ Eifcoporerum fue men[a , eo modo

quo gós concedimus , [cilicet ut eas non altenet , fed

P

ii TO

F jl

ex fruilibus fe €4 [uos alat , €$ omniareliqua pan-

p;r:äw etiam [ub peccati mortalzs reats ( ut dixi-

at

mus ) diflribuat,nullum babet inconveniens, 68 eft

l

;:äm:tlbym

y

AuBoI& oojrssjuri confona, Cuibus vetbisipía noftra con-

g

qui pro-

clufio pracise afferitur : ipfe veró hanc fuam tefta-

gt

bant no-

ftrá con-

tur effe opinionem, & quz à fe (cribantur, ifto mo-

u

clufionem doaccipienda effe , und? liquidó conftat ipfum ita

S.Tbe?- fentire, quamvis interdum in contrariam partem

guodl«d.!.

Á

E num,gï& Jj

ferri videatur.

lil

"i

d

ll.,ö— .

: !

,.18).0. "

Hacneceffarió mihi referenda effe duxi, ne quis

€$ Cajet.

in ertorem adducatur tam gravis Ícriptoris au&tori-

ábi4. Aéu- cati confifus: tum ut clatum effet, conclufionem

AA

l,&"[ feer-

Matth. 6,

uam pofüimus , communem eíle, & ab omnibus

fartam tectamque confervari, fic $. Thomas ubi fü-

ä

gu.74»

T

Anto-3- P.

prá, & Commentator Cajetanus , S. Antoninus,

m

PE"I'

N

sit1;.c1, Abulenfis, Soto, & fuse Navarrusin Apelogia &

$. 19.

Manuali. Denique ne plutimorum fententias ad-

lu

Soto lib-1o

ducamus, copiosé de hoc tractat D. F. Antonius de

I

dejufiit,

& jWe)

Corduba libr. 1. quftionarii , ubi iiídem verbis

Ro

tb

u

41.4.5.4. hancexprefse concl

ufionemponit , & variosalle-

jl

Navarr.

gat, qui eam tenent & tuentur,, Eamdem dodtifl-

de reditib.

T

éinMan.

meprobat M. Bafies in materia de caritate, qui fz-

tipe

€.2348.37»

pérepetendo miratur hanc do&tritam clariffimam

rl

Cerd. l. i.

& certiffimam , adeoó igriotam efle , aut tam craífa

;Erfle!izminr:!»

u 18* ,

oblivione fepultam, ut nova audientibus vi-

Büä- 1.

deatur ; idem ego teftor & affirmo me

Pt

q. 33- 4. Ó

ï—"f dl) qWä

Y

] fummoPer;c adp?i:ari,

j

4 m["]

dab. m'?- '

$ IIL

"r

L

Blnds

Deé Sauliitaie Sacerdoiuim. | 172

J

"m

$

H

D

Pr*aäthr conclufo gexerals, per furis Canones

VL TE

£9 antloritates Santloruma.

Es eft non pátvi mometiti, quánà tractaimus:

LL

R

unde ut illa habeatür cérta, & Clerici ex hiia

VA P g,

ius fe decifione Componarit ; heceffumn eft éam fic

Umun, H

Ms us

&oüfirmari & ftabiliri, (quoäd fieri- poferic ftilo;

üó ccepitius) tit iemini deinéeps dubium effa

hannin;

»olfit. Eninivetó ptter hoc, quodelt comimunis

pl i

"Theoloeorutn & Juriftarum fenteritia illa ipfa de-

vibaclumelt

terminata eft & ftabilià mültorüm Conciliorum

Ganhm & Turisatictoricáte: tum étiart jarminde à tempo-

j pibics Ap'o[ïo'lör'um ufqüe àd Conciliuiin Ttidenti

d iium,quod ultimoEcclefia corivocavit;hae do&tris

ha (ata tect4 pertranfit, quam probationem folis* -

oat;

iaclfcdüfï,"fq

' damelle & efficáceni; noii eft qui ion ititelli

I)

S(cr'pmmy Ü

Faridanieritum conclufionis affettze eft ip(à tedi- Fundá:

:!Ta,wlïd"W tüütEccleflatticorü coriditio&natüra,five fiüt de-

ménrufii

coriclufigs

&10mS m autprimitia,feufideliu dona&oblationes,feu

tiis;

ilem? quocumiq; cindem modo Eeclefiz aéquifità:qua à

5599 prinefpio inftituca funt;ut divinio cultüi provideré

zP tüty pauperüm fubvenirecar ipopiz, Mihiftrorufa

sR alarisfoftentario haberetut. Adeo ut quia Pralatis

qulM9 Céterifque incambit bonorumEcclefiz'ac diftribu-

,J tonurmin pauperes adniitiiftrátio ;,ipfïs'vciut ih ftis

,4i9. pehdium & merceden: hujus minifterii accetero-

j

JuP. fum,quibus occupantur; concedatr; ut éx iis b«

yiti

jS) ' BiSquze difpenfant; cantuti poffinit retineté;quars

| À

j tumfibi & (üis polTit (üfficere. Ha€ Ápoftolorum

Q EE

*

estinaniriter fic interprétantuf,

€clefiz mens feimper fuit : quami itetm SS. Dö-

»,1[ noti

m;v Gor

lu /

iric eft; quód bona Ecclefiatticá commtiicet

. Votentur bona paüperumi, patrinionium paupes

T d

poffi—

- £ütn; päqmöuiumChrifa: & Clerici; qui ea

deht F

W"M

178

Traldatus IH, CZ- - XV.

j

[ d

u

dent,appellentur procuratores pauperum & admi-

niftratores feu difpenfatores , ac talium bonorum

m I

[m

deféfores, ficut eos promiícue SS.Do&tores&cCon-

9^

m

i. in Ca* cilia appellant, ut in Juris Canonibus videre eft

nonib.16.

at

4. 1. €. Vie

unde tamen non fequitur illos dominos non effe,

m

dentes ; c.

[ quod minus probabile oftendimus |(ed in ipforü

/ Mum

xpi/copus vatelam

.& dominium bona facra transferuntur ea

um

e.peutil, conditione;ut modo di&o pauperibus applicentur:

ii

& fnali

uod dignum eft, ut ab omni Clerico diligentiüs

jb i

a2,qu. L. expendatur,hoc veró ita effeinnumeris teftimoniis

"

probari poteft , quorum hic aliqua fübnectemus,

d

Alexander Papa III. in quadamDecretali (ic ait;

i

lo c.2.d« Ciem £pi[copus &8. Pralatus Ecclefiafl cartm ve-

ts

donat.

j mi

eum [it procurator,€4 non dominns , Cfc.

il

Inc.Quid ^ S. Auguftinus: ZNoz funt tla nofira , fed paspe-

|

l

ha

9ute"yz3. y1p, quorum pracumttanem quodam spodo geri-

| gt

297 . euus, uon proprietatem nobas n[urpatione damnabt-

fl

livinditamuss & idem, ut habetur in decreto:

(Qmm.*ïfam

In c.De- Decima tvibuta Jfunt egentium animiarum , €$ ideo

hum

emeÓ. — r ex debito requiruntur, €$ qui eas dare nü-

t

197* Lost ves alienas invadunt : €S quanit paupcrqin

loczs us faune symortui fuevint , tantorum bomici-

tl

diorum reus. ante aterni [ndicis tribunal appare-

hsag)

Lit: quia rem panperibus à Deo delegatam [nis

Mf

ulibus refervavit.

Wrt ts 1

Nota, quód dicuntur Decima tri

buta egmtiuni

Wetion

animarum,C8 res à Deopauperibus delegata: cüm

"n

Manb.aó. enim pauperes femper nobifcum fint , ut Chriftus

fimii

ipfe ceftatur, eorum curam voluit quoad victum &

f»"llfwampmh

amictum Eccle(iaíticis demandare

atque ea de

HCTH n D:cm

cauía reditus percipiunt, non ut rebus frivolisaut

W(WWW

füperfluisinfümant. Unde fi laicum arguit homi-

M'"/"Ilm

cidii S. Auguftinus, qui furatus decimas auctor fit,

V

PatCC

quf)df panperes f/ame & inediá contabeícant ;

illas

Mif

108

De Sastlitate Sacerdotum.

ïwcspzup:mg

179

illasdari in horum füftentationem; hoc íta clim fit,

(F) X UIJUIDBO'L

meritó ho$ Clericos licebit arguere, qui res paupez

a Dndni

Camrbu ii

rum pto'arbicria privatis fumptibus impendunt ;

nccipforum curant neceffitatibus fübvenire.

dhdonias p

- S.Hieronym. item in Decreto: Quontam 7;,,'4. S.Hieron,

ia d

quid babentClerict,pauper um eff ,*2

dospus illorugo ", Fsf*

las

ad Damas

emuibu: debent effe communo; : fnfceptioni peregri-

fumd» re»

gcluylom

noru€$ bofpitmn invitg ilare debent: maximé curan-

ftrt; e,

10 ddrei

dg eff illis, ut de decimutt oblationtbus.camnobizsed Quoniam

ammestlmons

«due T,.

xenodochizs, five boffitalibue, qualem potuerint.fu- !

d

Bentationem impendant, S. Ambrof. in eandem

n?r, in

jaDtcedlcat

etat.ad .

fententià fatetur:Ommia, otee habeo,pauperum [unt.

Auxent.

&ij

S.Hieronymus fuperMalachiam : 5 q1ando fa- e& refer£,

ul],(f(,

mes, pentivia 8 ege[Was opprimait mundum , (ciamya 9 c. Cono

'Mf?"af/dfw

boc ex tra Dei defcendere , qui fe $n pauperibus, fi "enior.13,

eSe.

qwdw nigr

non aceiptant eleénio[ynam, fraudars dicit [ua po[z

Hier $n

um

4 fej]ïans ; & ibidem altero capitulo in hunc modum: ,,

Rever-

Mil

Ua juxta 85. Patrum traduionem novimus res timus, 1ó«

'MHW,)GWI

qu. Y.

Ecclefse, vota fidelinm e[fe pretia peccatorum ,pa.

WAW""

Irimonia patperum , Gc.

dIn fqpi

o p

/ 4n Canonibus Apoftolorum fic mandatu

i: P T€- j xta ;o'.'

7 IULU

Cipinius , st in petefLate [ua Epifcopus re; Eccleffa qu. v.

T d

babeat, t ut potefHate ejus ind'gentibus omnia di-

Cat. 4r.

Á poff. g

MM

T

fpenfentur per Presbyteros C8 Diaconos, €4 cumti-

refert x q

more omuque folicitsidine miniffrentur. Ex hss

gqu.1. cape.

Qu

g

autea ipfe quibus indiret ad [uas nece]fitates €8 pe -

- Ptétips-

sp'!

mw

regrinorum, CÓ fratrum ufus perciptat, ut wibil erg nus.

p

polfit omninó deeffe , quibus exprefse noftra cons

e

,

t

mmïoiwq

W

clufiocom probatur.

4

Idem in Decreto plutib.capp.afferitur: Epifcopys tnc.Ha?

ini!"

t

Ecclefaflicarum verum veram babeat poteff atego , Peativaz

g

"m

hu

ad di]þen/a;zdum ergaomues , qui i;idtgerzt ; & ite. 1^ **

yati

W/jï»

tum: £prfcopus babeat poreffatem in rebus Eccle- p g, ls

i

,

em patientibus, cum omms fcopus ro,

j

äf»"tädzämfe; aeceffitat

44 2

TtVe- dH 3.

-

1

[ tþuwh

Fé7

qradfatus. 11, Cap,. XF.

i

5

at

ïe'üerentia €$ rmore Dei: participare etm étiat.

l*lJJ',

Y

wwl

n

epertet,qua nece[Jaria [nnts[r ip[e C qui cum eo [nnt,

u

andigent, Si autem res Ecclefiafticas Epi[copus in

i

.,äw(f

fpas proprias oolnprates u[arpare uolterit , aut fras

tribus vel (lis , uel. quibu[eumque propinquis de-

['W i

4 ]ul

derit, hunc oportet reum. effe cancilio.

t *W

!

M"" "

Epi?c;)pi

Illud ipfum,quod EpiíCopi,nec cateti betieficia

& benefi- ti po

(lint propinquis nedum parentibus, nifi citulo

r d

i

9

.;Ciati n:hil au

pertatis, rem Ecclefiz ero

o

are, multis Cationis

,;:;M st

ex bonis

busatq; Conciliis decerminatur eft, Canories À«

dslyid

E£cclefiz

amicislar-

poftolorum fic loquuntur : Oszsem zegottorum

?)p'mmgïzM

ginwr, Ecclefjafeicorum curam Fpifcopts habeat. j ea vee

ii

Can.39.. [ut Deocontemplante difpen[et ; wec ei liceat de eis

as w

44f,

aliquid omninü contingereaut parentibus proprüs;

d

*

quaDei unt,condanare : quid fs pauperes [unt,tan-

Intjysa

" quam paup:rilms fabmimflret, neeorum occafione .

(

Ecclefiares depradentur. Ite Canonrevocatuseft —

um

Concil. .. n Concilio Trid. Om»inó verofantta Synodus eté

,f

q04. fe[f.

( Epifcopis & Beneficiatis ) ézterdicit,ne ex rediti-

m

25.de re-

form.ca.,

bus Ecclefiafliczs con[anguineos familiare(ve [uos

;"&mfm&gu(j;'u

augere fHndeant : i 68 ZApoffolorumCanones pro-

M ais

Can. 39.

bibeautyne res Ecclefiaflicas, qua Dei funt, con[ans

M

& ïf '-Af-

uiners donent : [ed fipauperes [int , t pauperibus

hts

diftribuant: eas attem non difivabant , nec di[fi-

umaj*»'g'm

pent illortm caufa, Im quam maxime pote[ ,eos

vjj .

fan&la Synodus mouet , ut omnem bumanum hune

erga fratres , nepotes , propinquo[que carnts affe-

Afriu

um , undé multorum malorum n Ecclefia femi-

narium ex[Lat, penttzs deponant.

2

dl

2

l

"Arguz

Unde eff

caciffimum eliciturargumentum: fie-

|

Tohelraf 7

mentum:

nim Pralatis necBeneficiatis licet cenfüsEcclefiz in

efficax..

Pf Ml

confanguineosquamvis parentes difpenfare,nifi ra-

Hrimt

procon-

€lufione,

tione &titulo paupertatis,ficut expre(seConcilium

]?iarqucajlö

declarat & jubet,multà minüs licet eos profanis re-

x

bus

n

'

( J

! De Sanditate Sdcerälatum.

Ifr

] ,Wlemm

bus impödcre,&ii; qua nec coloré habent pietatis. J

Hfaiam,

S. Auguftinus quodam fermone ? /Aementote, 4

ug, fer,

g7.adEref

Qüd pauperem vitata Sacerdos gerere debet, quad

2nitas.

hn

Wpereff preter vicium Cóveflitum, pauperibus da-

"ss

rejuon differat s quia omuta, qua babet , pasperum

(1 77

wunr, &calibi: Qeidguid wobis Deus, plufquat epus goy. 115

n ", 2 dederit, »0n nobts fpectaliter dedit , [ed per nos de tem-

"

m Qp

7

s erogandum tran|mifit: quod [imon dedc.rtïfxu:; pere.

g Cum resalienas 2nva[imus.

a, Cntres À

UrbanusPapa inDecteto: Zpfe ezim ves fidelium 1 cap. Yi«

hmsw Oblariones app]-/lanmr,quigDomino offeruntur, Gc dentesis.

We

tt* fübnedtit fequentia , quamvisea nonretulerit Gra- 7^*

waltth* tiagus : /No» evgo debent in aliis ufbus quam Ec-'

!

miinpyfi clefga]licis C2 pradittorumChriflianorum fratrum.

ii cel indigeutium converti: quia vora [unt fidelium,"

um 3 pretia peccatorum, dc pátrimonia pahperum,at-

a eueadprad:cium opus explendum a Domino tradi-

i[müt&»dw t4, Srquisautem ( quodabfit) fecis egerit , videat'

ij ne damaationem ZAnauis €9 Sapphir a percipiat »

mfmdw:(wl" C$ reus [acvilegti effiatur , ficut qui pretia pre-

d! d'oruma fraudavertnt,

n cap.

, Dci[unh"'g'

$. Gregorius : Ome , quod faperef? nece[rtati-

Quia tua

d Pbus in canfis pias C religiofis erogardum ef : Do.

fraternz-

aijiet mino /Magtflro dicente : quod [upereft , ddte €lcé- 13534:4.1.

L

W

.xiaïfi(' mo[ynam, $8 omnia metnda [unt vobis.

]

V

u

$ IV. -

j

W.

1

"

1

Auägritata San&omm nlterizs adduct(ntur es

p

"

explicantur.

p

- Q Bernardus hac dere magna fzpilis exaggera-

Berttardi

'!'?"

tionetra&iat,quadam epitola , Qmidguit, ait j 5, epsg.

d. ppgrep nece[fartum villum €8 fimplicem vefHttem ad. Fulco-

nem.

Qsit , g altarío retints, tuum wou eff rapina e[f., fac rie

xrenta u

n decla -

gtium ef ; atque alibi ; Respauperum son pauperi-

mnat.fuper

jit

$,

Evatigel.

jf j

/

6'? 447' e;par facrilegsi erimen effe dignofeitur: J an?

44 $

pülïl- Ectt 4205:

i

"

j

y$2

Tracdatus 1T, Cap, VX £E.

Mj mc

patrimonta pauperum facultates Ecclefrartm [unt: |

-

C facrilegis eis erudetitate [urripitur , quidquid

j ;

fei miniftricd defpenfatores,non utique domina, ul -

4*

gl

tra vium acciptunt C5 veffitum.

r/,g,üm

In quibus & fimilibus verbis Sanctorum duoad..-

4um

vertenda fünt, ut moderat? & minüs fevere, quaz

ij

tam ftricta jacent, intclligantur. Primó, ut nomine

As

vi&tas&veftitus,om"is congriia & pro ratione dig-

n

nitatis honefta accipiatur'iïxf'cemätib , vanitatem

quamlibetexcludendó & füperfluitatemi: quo mo-

WWWWW

i t

do idem dicunt,quod omnes quà Theologi, quà Ju-

riftz.Securido,cüm affirmant,fi quod fapereftnon

| ï;iähwm)ml

erogetur, furtum, rapinam,facrilegium aut quid fi-

W"W |

milecommitti ; videntur illorum favere fententiz,

m,,,,ilmium

qui in fru&ibus beneficiorum Clericos dominati :

g:q;llün'!w/"

x

| m;/M-WA

négant,quod probabile effe fuprà diximus& opini-

onem omnium antiquorum fuifle puto. Sed con-

] [WWEI:W

trariaverior eftac maeis confentanea rationi. Pro-

; TT N

inde (ecundüm hanc verba allegata. explicari pof- i

fünt , ut dicta per modum exaggerationis , tiec for- wl

4

puiim

ealiter aut proprie, qqod arguitur, furcim e(feaut

rapinam, fed valdeaffine feu equivalere, cümfüa | r

paupetes portione fpoltentur , id eft, (übtrahatur pami

stnjidautm

quod ipüislege divina & Ecclefiaítica debetur 1 ea-

demqueeft ratio,cá negatur id, quod quovistitulo

Vs

five jufutiz five mifericordise pauperibusobtingit, | lnnnz

atque hoc modo San&ti & Canones intelligendi

Mib

fintcüm bona Ecclefiaftica pauperum efle vo- -| x

Auntnon quód hi illorum domini fint aut poffeffos- | ii

res, fed quód benigne & clementer fint' erogan- | ttíiya;

da, càm Eccleftis ad id collata ze(timentur.

Wtl

Sacrilegiam comrmitti, cim inaniter & prodige trmargri

Ecclefiatici reditus expenduntur , gravifimi Do- |siij,

ékores afli;malat.-firigörenï,& proprietatem Ícho- | ;; i

lafticam

i iz

De Smc'litat/e Sacerdotum,

143

Sar . iraB.

tl

lafticam fpectemus: illi enim cenfts feu reditus in-

ercd.Ec*

d /lmþ/m, im

ter ies facras in quarto gmdu numerantur; ia fentit

clef..g. 4-

r:,mmymä

Fraucifcus Sarmiento &cNavarrus;ac doctrinzAn-

£.5 n.'xa,

l,

Navar.in

gelica confonum & conforme eft. Suppofita ergo

M

-ea explicatione,quam dedimus maxime lené & be-

Aya[og.de

reddít,

Hs

nigná,duob? te(timoniis probationé concludemus.

Eccl.S T.

um - IdemS. Bernardus alibi acerrime in vanos Cle-

2.2. 99*

art. $7

Mduitd

ricorum fumpcus invehitur: C(am.mr,inquit,nudi,

m m clamazt famelict, conqueruntur G8 ditnt : Nubts

Bernard,

epift. ad

iuuqnm — famezsfrigore laborantibus,quid confer st toi mu-

Hentr.

dnige

tatorta fervata 12 domibus ve[lris ? nofirim eff ,

S£tto9n.

jpigepo

quod ejfunditzs, nobis crudeüter [ubtrabitur , quod

inantter expenditis ? noflrts nece|fitatibus detrali- :

zicgæumamqni&ü.

xlv

turquidquid accedit vanitatibus v.fivzs. Dua de-

Cs z

niá, malade uno prodeunt radice cupiditatis, dum

yos vamitando perttis C mos [oliando perimitts.Huc

jdimskapi

accedit,quod bac omnuasnó negotiatuonms fludio,nec

t pum.Saifaü

a a.

propriomantum exercitio elabovatzs, [ed nec jatre

m

bereditario po[fidetis,nifi fortà in corde ve[fro dixe-

vitis; Hareduate po[fideamus [autlnarium Dei. Hi

: j d

"0mnmnes in futurofLábunt magná con[Lantia, advero

d

T mükïh

fus eos.qui fe angufHiavertnt[l ante pro eis patre or-

TT

phanorum, C$ judsce viduarum, Ed dscente :.Quod

' onfectflis uni ex minimis meis ,nec mibi fecifhzs.

ao

S.Bafilius, in quadamEpiftola ad ApoRatam Ju- s. Bafil,

gi gt

itaait: 44 Iuliatt.

lianum,qui talenta aliquot anri depofcebat,

:

u

k

A pofi.ep.

Reditus Epifcopatus mei hi funt, (audite Praeíulem.

Kunt

divitem) unus ager, decem olez, decem alvei, una

n

iibf

j

mola, domus una, quadraginta oves ; octo palms,

m

j

d

tres fici, parvus hortus, quorum ego rhe dominunt

1

non cenfeo,fed difpenfatotem: cüm mihi incumbat

olatà

ri/4

vtl

eorum cura;ut iride pauperes alantur.Et porró Íub-

] wmwä '0

jungit : Hic ftatus nofter tam eftar&us , ut fi fors

ndutt

l

- quifpiam Sacerdotum ea (ibi refervet, aut in malos

M 4

z

uíus

D^" u

M4

J MW

Tratfatus 1T, Cap, XF,

r

JWM

ufüs cxpcndat, æqualcm, poena mereantur, & qui

, CMM

p

dilapidat,& qui ex altari furatur.De altari furamur;

g

quidquid pauperibus negamus; quin pro facrilego

i

talisa'ftimari poteft, nec fervus efletChritti,qui bis

ao

4j !

pauperi nudo obviam fa&tus, prima vice illü non

veftifet,

;

grrrm

ütmhu]u'

Conclu[ia €3 declarat

10 q;mm:m ditlorum.

4Ec eft lingua Sanctorum , hac eorum eft

g d

J yooam

R. R fentenca,qui pleni fapientiz fpiritu, divina

luce illuftrati , corde mundo, pravifque libero af-

jgtt D.

I!Eïim.) um

fectibus , rem (incere & candide judicarunt, po-

fterita:e fuum iudicium litteris confienatum eífe

gt

st

voluerunts ne pratexi polfet excufatio ab iis, qui

7]q

"

à via veritatis devii appetitus fequuntur effrena-

[

gnut

1v

tos, avaritiz & prodigalitatis tramitem veftigant,

magno pauperum detrimcn;o, magna honeftacis

j

l

dcicici

ll

"

&frugalicaus detra&tiane.Etentm htc prevalere des

berent docamenra Sanctorum, S. Ecclefiz,Conci-

v u

3 WT

liorum plurium & Cananum auctoricate ftabilita:

illa fane da&trina amplectenda eft , auz tam eravi-

tetra d

um Auctorum lucabrationibus commendata fuit ,

A

ut abufüs omnis tolleretur , peffima eradicaretur

mv

«onfüetudo, qua promifcue Ecclefiaftica bona pàs

f at

trimonii inftar difïipa,:xtulr,Qilantö hxcaltiüs intu-

ii

eor,majori admiratione percellor,nónne mirum eft

Em

tantam poffe lucem abícondi , veritatem tam cer-

äx W Pmm

tam adeo effeincognitam,adeó víi impia deprava-

Vi

tam nonmne mirum eft ea.qua tam clareà Sanctis

n (t a

fcripta funt,ÀConciliis determinata.violentis expli-

Fit nfind

«ationibus (ic ad incóceffa torqueri, ut profufio re-

i

LUb (pef

sum Ecclefiafticarum , helluatto Clericis permitta-

p Yoeg

tur, nee magis eos doceanit offendere, quàm hare-

M.

des quofcumque feu primogenitos,qui patrimonia

Matnp

m eft

ingtiliter ?gluxg;igg*s effandung nónne miru

m

n

l

p

De Sancdlitate Sacevdotum,

"

ii

tam exeos hos effe interpretes , ut differentiam fole

rl

ipfo clariorem intueri non poffint ?

"n

Firmiffim? mihi perfuadeo firichiore

»i longt Suidy "

m'MïnfU;Qu'æ

rationem exigendam eHe, quàm communis Cleri- tio üper

bonis Ec. '

lägmnq D7

corum fert;opinio : numquid ftri&am judicabi-

clefiz fub»

mus , quz & ultimum exiget quadrantem diffipa:

ducetur,

WMM,

tionis? neminem huj us ignorantia doctrinz excu»

t lzctormt

fabit; càm eam fcire teneantur omnes , qua tot

t fmm, d

clua(i tubis proclamatur , quot libris perícripta

v ia

continetur, Porro ficut non poterit exculare ig-

Non ex«

IU

norantia, ita nec inyeterata cpnfï-letudo : non

cufabit

imámne

enim hzcconfüecudo, fed corruptela, igut & plu-

ignorlan.,

x isai

rimz aliz , quz mundo invetera(cunt ; praíertim ta: nec

n d

illz, quibus omnis Doctoram fchola reclamar ; (j 9ntraiía :

coníuetu«

gimelig

yerà aperté talibus non contraitur , Pralatorum

j

d9.

id fit refpectu & timore, quód fi & à Pontifice

a ha

hicprmlcr:da

Maximotalerantur, non idcitco eas probari, fed

p

Pctmifci & diffimulari, negraviora forte incom-

asl

moda fequantur , cenfendum eft: tum etiam ut

*!"'.mei

omnis tenyeraria. abíit judicatio ; prg[ïuncrc de-

n

bet Bontifex à fingulis pra ratione dignitatis elee-

m «t

mofynam conferri , quod & fit fepenumeró oc-

culi, nec contraria:de Ecclefiafticis opinio ha-

minü'mbm?

wibhucdod

beri potef,/ Etenitm confüetudinem illam, licet

peífimam , non adeà radicatam elfe credendum

du

eft, ut pauci fintin Deitimore educati, qui fancte

j t

& laudabiliter reditus faos impendant; fànó multi

1 MW

l qui

ünt, qui confanguineisaliquid dare religiofum

rngg(

putant, nifj titulo neceffitatis; quos videtur Deus

munde fuperftites confervare, ne omnino cor-

tr

qh'al:'l

ruptela pravaleat, utque habeantut illi, qui cete-

T "

Forum judices effépoffint. Unde plan mihi coftat

of

per ignorantiam numquá excufandos , qui hic fue«

Ecnlmsv '

füe.

m

J

tint deprehenfijaec IUaviQimam hancamplexi

,

tint

i

1fó

Traffatus I1, Cap, XVT,

yn

f

p

€ajet-*. rint do&rinam, ita fentit Card.Cajet, hifce verbis:

pi

1.44.182.

INeque obflat f£ dicatur, quod jura ia fint per

d

qrh.7.

40

contrariam con[metudinem abrogata (ciente tanto

u

.

-

"

tempore Romano Pontifice, €$ n$n veprebendente

ælv W&r

quoniam talis nom con[uetudo,ed abu[us eft : 4 [i-

W&d

d

siiliter multa per patientiam €3. prudenitam to-

p

um

lerhntur, qua fi deducerentur in judtcium, argue-

J

Dered.

rentur icem Navar.in Apolog Ego vetó confide-

509

Ecch, q.3.

tatioue feu imaginatione ptopria:(ufpicor &veha«

«üüü(m d

$.16

LMMW

Nóta'

méter timeo multos e(fe Ecclefiafticos.qui zternis

torquentur fappliciie, quia verà hancdoctriná fe-

g

j Wt

gatn,

;on)e&u-ï

cuti non fint,five per veritatis ignorantiam, quam

o

m

fcire tenebanter, five per negligentiam , càm fcie

g

rcaropere tamé implere nolucrint,& (ingulis ho-

p

tü applicatipote(t: No/mit intelliseve,ut beneageret.

| &W'&

p

Plutes irultó auctoritates & rationcs adduei

Pl'!l"

poffentut affertio pofita conficmatetur;fed alienü

r QU

eífec à (ulo. & tcopo hujus tra&atus: in quo que-

Mu

w,m

ftiones Theologicas ventilate non pratendimus ,

fed fimpliciter & nud& de&tinam tradere Sacer-

ts

od

dotibas nece(fatiam & convenientem : eui inten-

decst t

to fufücit, fi, qnod. dimus, ben? expendatur.

gaeeon

C APU l- XVIl;

ditlza)

- De diviftone vedituum Eccle(iaflicorum , quao-

bamr;sþ'av;m

s dim fa&a efl, & beneficiorum ereHigne, quo f«

us

pra didla »multim confirmantur.

i un,

QI

L

N

| g

r m'cliüsrinte"ig

atur & con

firmetur , qE;Dd

Ddl

s Ll

bonorum,

præccdcmi capite diximus,rema omnium ca-

mmrcm:

gitatione dig:.ä (ubneG'emus. Anriquitüs fedente

ii

Eccl. an-

no 470.

Papa Sunplicio , quia nonnulli Epiícopi minüs fi-

tinipi

deles reperiebácur in eleemofyais pauperum ero-

ts

gandis, fa&a eftbonernm Eccléfiafticorum divi-

L

qua di«

fio; ficut € mulus j(ufis Canonibus apparet;

vifiong

i Q

-

|

f

& y

De Sandlitate Sacerdotum.

147

&d(ajcr,bzm

vifione Ecclefiz bona in quatuor partes z quales

Ex e.de

tlj h

red. ée,

diftributa funt: una Epifcopo obtingebat , altera

(uatuer,

MW /m, "

Clericis,tertia pauperibus, quarta Ecclefiz neceffi-

€ c. Vobis

Áb rl

tati, & quamdiu id obíervatum fuit, & cuique fü& i 12.

ll,flüM(l(/?;g'

MH

pars fideliter fubminiftrata ; non item ut prius Epi- qw. . &

ib

fcopi & Clericiad eleemofynastenebantur;quan 455

Til g

doquidem pauperes íüa fruerentur portione :

a Evocnfd

J

ii

quamvis -obligatio illa non ex toto ceffaret : .nam

—

xtr h

femper zationes fuerunt, ob quas magis, quam íz-

klv qiaei

culares, obítringerentur.

slb

, Sed decuría temporum ficut pauperum portio

spntümqua

certum deminum non habuit , ita & hzc defiit iis

ioim nl

applicari: vt fatis conftat ex confuetudine, qua

mcingdtle

nuné tenetur;idem de portione fabrica (entiendum

imythnwri

eft:nam etíi alicubi adeam ceníus fint.conftituti;

& at d

parüm tamen hi faciunt refpectu ejus,fi quarta pacs

v

vapplicarccur.Und; plusqaàm probabili conjeétuta

u gpgz

inferze licet,duas iftas partcs,Epi[&oporum&Cleti-

Tl Puuwiimüs

corum adjectas fuitfe portioni , &ficut initioyanum

uvl t

inanfitfe camulum redituum. 1oc ita eile, ut dixi,

wcmtmcmmix':m

docetexperientia, cüm necíüa Ecclefix , nec fa.

dub g

pauperibus certa portio diftribuatur. Certum item

eu

& indubitatum eft.Primo , càm illa divifio ufürpa-

WI*M&WHM

batur,G Epifcopus autClerici inaliquo Ecclefize aut

pauperibus detrahere voluiffent, furtum, rapinam,

umf

ac facrilegium commitlüros fuiffe, & reftitutioni

mï""""'

oblieandos, fic D. Thomaslocis citatis , cui omnes

Do&tores adttipulantur. Secundo, dum ifta divifïo,

" l&th

non exercetur , quod modó clarum eft non fieri,de

"d

u

bonis Ecclefiafticiseadem ratione judicandum ett,

jemus

d

quáante, priufquam dividerentur.Quo in cafu cer-

m

!

tior etiamnum eft do4trina;qua fuprà ftabilita fuit:

emf

conftat enim Ecclefiam confidere Epifcopis & Be-

neficiais, quandoquidem totus ad.ipfos cumu-

lus

4 j

jl

p

5

|Traifatus 11, Cap, XVT, -

o

K' N

lus devolvatut, ut refervata fibi honeffa füftentatie

d

jl

u)

qul

one;catera,qua füperäbunt,in cleömofynas, piao-

j jüö'w

eta;& communemkEcclefiarum utilitatem expen-

ii

;

dant.Etenim injuftum eft pauperes & Ecclefias füa

Pí

MO

parte defraudari; nec eft , unde illa reftitui poflit,

jl

T

quàm exEpifcoporum&Clericorum portione; un-

g t?

i

de &ríctiori quodam modo obligantur, quàm fü.

4 o o

Eül

pràprobatum eft ratione generali, qux ibidem ob-

ligatio ex mifericordiz titulo naícitur ; hac veró ,

Ngj ujnm,lï"

þa [W'W

quam ftrictiorem dicimus, oritur quafi titulo jufti-

m

tiz : quia preefümitur ab iis id poffideri , quod jaga

de jure pauperibus & Ecclefiz eratapplicatum,

m

'"S.Tbo.2.2,

Totum hocaflerit & confirmat clariffims Do-

d

q185.4.7: GorAngelicus; cujus verba digniffima funt , qua

quæïhïod,gz.

hïc adfcribantur : $z duf istla fint bona qua debent

ii

$ u[urn Ept[copi cedere,ab bis,qua [nnt pauperibus

fatioint

€$ sniniflris 9 cultus Ecclefia eropanda.CSaliquid

mi:m
