in mejiíta & plura includit , »0£» »emaner, €$ ego

includat,

r

$n illo: Ó vocem vere divinam nectare & ambrofta

"

?n6&

It Clb

fuaviorem ! fed non fufficit dicere , medullam ani- ,,, $.

"u umv

mz & vifcera penetrosibi moror, ibi delicias meas, egeim $lod

Iïw:quämpn

ibicarnem meam & fanguinem inalimentum mi-

nifo: mutuisibigaudemus amplexibus,& infepa-

rabiliamore cepulamur , cert hac non fufkciunt,

l

[

majorem emphafim denotat: £» me manet , C2 ego

fufifnm

$n tllo. Neício quo melle,qua dulcedine affluat fua-

um

viffimailla melodia; videtur nihil in faetis Litteris

tanta fuávitate refertum , tantz afflictis mentibts |

eile confolationi, quantam adferat unius fencentize

rolatio : ts me mazet, 4 ego1nillo: ££ quimandu-

nteatque

catme , Wivetpropter me. Exenim fateor qui hic

m gl

porrötra&anda effentnullo verborum genere fatis

ulinplni

'exprimi pofle ; paucos reperiti , quiid queancaffe-

duniad

uicogiiatione : in quorum numero ut fimus , ut-.

tüïl C!Ctalu

que dulcedinem illam in animo fentiamus , rcïigif:-

j

ne viie & innecentia comparemus,

yols, qu

WMHOW

$. 1I.

jians

Tfi unio Chrifti cum eo, qui digne S. Euchari. In uniene

II

V)[i"'xrlmmh,

ftizz Sacramentum percipit , verc & proprieeft

-

cum recis

li m

fpiritalis mediantibus eratia & virtutibus, quz in

jente

womww

facra (imptione conferuntur? negari tamen non. gnirabile

poteít , quin & corporea (it, & quód per hanc me- marrimo»

du

uä!'hm*pm

diantibus Sacramenti fpeciebus noftram corpus nium,

*

realiter &'veraciter facraxiffimo Chrifti. corpori

ejusU

nE ul

conjungatur. Hac copula contrabitur divinum

m m

llud matrimonium, quo duo corpora unum fiunt:

f

'& de quoícriptum eít: Erwsr dwo n carne nnà :

"

T

Gene,

n

"

D

"iaque jam n funt duo , [ed una. care. Quod:

M. dnb.

ACr -

,

d

j matrimonium expendens Apo&olus ait :5

we5-

i

x

60

TaAcrTATUS PR»IMUS

3D

vll

,

Ephef.5. pentum boc magnute e[t , ego auterm dico , in Chrza

[

j

! flo&$ £n Ecclefia, additque,hac de caufa: Adembra

(

p

(

[tmus corporis ejuss8d de carne ejuaCÓ de offibus e-

)mu

"

jus. Ita at quilibec Qhriftianus,qui ad (àcram Syna-

,

d

xim rite accefferit,queat dicere: Foc »unc o5 ex offi-

wä

(U.

bus mets,E$ carode carnemea. HincSS.Doctores,

g"

jim

ut hanc Chrifti nobifcum conjunctionem & caele-

Qu

^' fe matrimonium exprimerent , przclaras fane &

m

U

m/l

maguificas compararioncs*adduxcL'unt. ;

2

era

Cyeill.

Prodeat Alexandrinz Ecclefix Cyrillus : ille,

mmüï

AE

4-n Ioan.

Alex. Bb. Sicut [i quis, inquit, liguefatle cera aliam infude-

rit ; alteram cumaltera commn[ceatynece[fe e[l 5 sta.

s

€2p, 17.

Compa

:W

ui carnem C9 [anguinem Domini vecipit , cum

W&m

&m)m-

ratio mi-. ?p/0 ita conjm

ngitur , ut Chriffus inip[o, &$ p[ein

tabilis,

Chriflo inveniatur.

Wg*m"xï-

Declara-

Adverte tamen hocnon ita effe intelligendum,

tur magis, quafi inter carnem noftram & carnem Chiifti u-

t M'JZ

180

D

h

nio quzdam effentialis contrahatur, quippe id fieri

gl

non poteft : fed dicitur uniri & idem elle cum re-

cipiente hac ratione, qua de ferro candenu dici-

t

mus ignemeffe: non quöd veraciter ita fit; fed

quz

quia adeo vires ei füas ienis communicarit pene-

lat

trando, ut omnes effectus, incendia, calorem, at-

Verit

dorem poflit producere inftar propriz virtutis, Pa-

u'zmmg

ri modoS. Chrifti corpus rité fufceptum , per gta-

od

lts

tiam,quam animz infundic

,miras qualitates ope-

ratur: lrafcibilem potentianï refranat ; illicitos

tiptinm

appetitus mitigat , affe&tibus immoderatis frenos

gualg

injicit, ad immortalem vite & gaudiorum fruitio-

fronmg;

.nem difponit? tantam denique adfert conjunctio-

tit g

nem, ut per hoc Chrifto caro no(tra conformetut :

! Ui

qua fimilitudine una cato & unum cum Chrifto

M

- corpus eíle dicitur , ficucipfe tetatur: z» me ma-

fsl

"Attt V G$ egoinillo, Cj vivit propterme , & Apo-

^

olus:

nj

MM

6t

Dr DicNirATE SAcrRDOTUM,

ULTA

folus: /7ve jam mon e$o, vivit veró in me

ïccaufä:lm,

Chriffus.

Vnio

ud !üäfh-.

- Ceterüm ,þqno,d afferimus, hec unio non eft

hrifti

Ailninfs

er folam voluntatis utriuíque conformitatem:

.

cum recis

l- piente .

&»mmä

quod haretici Sacramentatii commenti funt , ex

x Dods

ftimantes non realiter , fed fpiritali quodam modo non eft

per folam.

itn&cel.

carnem Chrifti manducari & fanguinem fumi.

Ccontor-

t n

Qui vero facr fidei lamineilluftrati füumus , ma-

mitarem

I

4

voluntatis,

jorem veritatem agnofcimus , ampliorem majefta-

yils: ld

tem veneramur: corifitemur & firmiter credimus fed realis

lmifid-

fos in fan&iffimo Altaris Sacramento verumChri- &vera.

ujb

ftamrecipere, & riosei realiter uniri, non tancüm

(h , o

per voluntatum conformationem & caritatisaffe-

T

us verüm etiam corporali conjunctione; quia

fänguincm ejus bibimus; & carne

?n realiter mnan-

dloendum,

dücamus.

» ial

"* Hinceft, quód anima in Sacramenti fumptio-

4

u

gl

rienon folüm fpiritalem gratiz infufionem coníe-

yelecimtte

quatur, & caritatis ceterarumque viitutum orna-

mentis decoretur ; fed etiam caro recipientis ,

caln d

ii i

quantum fieri poteft , pro fua capacitate, ex Chri-

od fe*

fti carne párticeps féddatur munditiz , caftitatis

üa, (ahma f

&temperantiz , quz immoderatos concupifcen.

) fmii "

tiz ardores extinguit. Qüi effe&üs ton produ-

cuntur tantüm per ,contactum.corporalem me-

um P

diantibus Sacramenti fpeciebus, ( quod digne &

[i W*"

Tf

indigne fümentibus eft commune) verüm & per

gratiam & virtutem fpiritalem, quam Chrifti cor-

mmülcfäüïw

pus communicat recipienti: ideoque dicitur hu-

gallde

jus in fe coipus convertere , & unum cüm eo fieri

«up

fl

& effe, UndéSarcti magnificas. faciunt compara-

tiones, ut hzcunio Chrifti cum (üfcipiente decla-

uumfïw

retur : quibus bené intellectis divini flamma amo-

"

al

p

*

y

tis ingexadjtur, & fexvor pietatis augmentatur

$. IIL

j '

j

62,

TRAcTATUS PRIMUS.

ïny

"

z.

j

A HH

4(

f

I5

4&

Alia com-

n

Ivus Gregorius Ny(lenus , utidem extollat &

g,

paratio

D

exaggeret, non minórem comparationem in«

item no-

tabilis.

fütuit, ait enim : S«ewt parum fermenti [ibi affimi-

jl hu

lat totam confperfionem, tta corpusChriffi m fue-

Fü

Greg.

f

Cari

xyffen.

vil iptrAno[lrum.totum ad f[e tran[mutat Cf rr amse

d Pm!w

erat có*. fert. Ad hauc alludit Chryfoftomus . cim dicit:

gt

tecb. caf- Noy

[ecum.ut itadicam,m unam ra([am veducit z

37

g m

Chryfoft.

neá, id fide folim, fed re ip[a nos [num corpus effiest..

bom« $8.

q

r

Exalibi: Ea re nos alimur , quam AAugeli videntes

j

in Mattb, tremunt , nec ab[que pavore ad[bicere po[funt . €8

r wt&

Hom. 85

w

$2 Matth.

5n05 in unam cum tllo ma[Jamveducimur , effetiiu-

num Chrificorpus €$ unacaro. Item : Ut taque

jouttn

JHomsl 6o.

omaiio

ad pop.

non tantitm per caritatem boc fiamus , verim €$

A"'i?:ho

gmx'kïw'l

ipfa ve tn illam mi[ceamur carnem : boc per e[cam

efficitur, quam largitus eff nobis, volens offendere

d

pl 1

defiderium, quod erga nos baber. Ubi clare patet

SS. Patres non vereri afhrmare eum, quírite hoc

riewiet

lnn.

percipit SacramentumyinChrifti carnem transferri,

eodem fþiritu fruí, in unum corpus, in eandem

malfam tranfmutari , & plura his fimilia: qua ta-

ul

men illo, quo diximus, fenfü accipienda fünt.

S. Joannes Damafcenus de has materia ficlo-

)

hu

Alia

Id

€ompzra

quitur: Quemadmodumilla , qua mediante igni

tio.

aurum attingunt, deaurantur , fümptoque colore

'Dümdl-b'a

vel ferrum auri inftar refplendefcit ; ita fideles,

bbr. 4. de

Ua

fíde ortho-

qui digne ad Sacramentum corporis Chrifti acce-

hn

dqxd e,

dunt, ac mediante igire caritatis carnem ejus facra-

145

tiffimam cmï'tingunt, eidem uniuntur Chrifto , a-

MM

AU

lii

deoque fimiles videntur vita & opere , & quadam

l

zatione funt.. At verum ceri eft, ipíiin Chrifto,

dudcnm

& inipíis Chriftus. O myfterium venerabile! Ó

Vs

mni ad-

dignam"'Dco.m.ajeftacem'! 6 prodigium o

Wi

mira-

AUL

Dz DiewrraTE SAcERDOTUM,

65

mitatione majus ! . Quis audivit umquam talia?

quis digné poterit hocexpendere? quistantum fa-

n

vorem mente complecti? quis petere , quid dico

DPAGOGoter)

peure? quis defiderare tantam meritorum gra-

rf

tiam audeat ? Sacratiffima Chrifti caro omni labe

xrorfus intacta , íe conjungit putridze carni pecca

nf

M r

toris! Sanguis Chrifti vivificus,cum fanguine mor-

Is Qs d

tali ! Pote£ profe&tó dicere quilibet Sacerdos ,

f

quantumvis mifer & humilis [ poftquam ritz fa-

tificarit ] quod fapienter & divino afflata fpiritu

if

eratulare-

lt

virgo Agnes protulit, càm fibi defavore

Esj

yfm: d

tur, quemcoeleftisilli [ponfus prattiterat , dicen-

do: fam cerpus ejus corporimeo [ociatum eff , €8

rf

1177

fanguis ejus ornavit genas meas.. O immenfam

urim Ü

omnipotentis Dei benignitatem! Ó clariffima fi-

gna ardentiffimi amoris , quo amplectitur & depe-

iprijam

vf

ritgenushumanum! Q»is /nguetnur potenttas Do-

ydrt put

mini, auditas faciet omnes landes ejus ? coufitean-

tur Domino mi[ericordia ejus, C mirabilia ejus fi-

u

mmsïm»

lits bominum.

s h enit

CAPUI XI

iia: u

ial

,. M/I eria,que à Sacerdotibus peraguntur. fuperant

T Ld

emnia mirabilia , queolim Deus patravit.

u ch

p

$. I.

j

MLA

L

URE ait Dominus per Iàiam: INe smemineritis Iþ;, 43.

»mmww

]

priorum, €3 antiqua ne intueamini : ecce ego fa-

«t

Cio nbvJA , É4 nuncorientur , utique cognofcetis ea.

w

Promiffis his ftetit Deus , càm long? majora perfe-

ott,

Md

rm[fm

cit, quz vetera illa quafi oblivione deleverunt ;

l

n

yi

nempt facrificium hoc omnium mirabilium maxi-

Tib

int mirabile inftituit , & frequentari mandavit.

g

Mira

,i;;J

fpl

i

à

-

64

Taàcra1US PRIMu'ä

g

Exod. s.

Mira quadam ratione, & multis pro

dipiispo.

k

ii

€ feq-

paulum füum Deus à fervitute ZEgyptia & captivie 9

(

Exea. L

tate Pharaonis liberavit: per marisrubri altiflimos

"

flucus viam ternendo, iiídemque prócellisregem : |5/f

*

sl

Wx

Exed, 16, Cüm toto exercitu involvendo. Iíraelitas fic affec-

WWW

$ap.16, tos, qui fexcentorum millium numerum exple-

j

bant , quadtaginta annosin longiffima folitudime |9

T

;

avit edulio coclefti , quod vel quemcumque co- . |/?

1

Num.2o.

?mg'btf

medentibus faporem offerret :jinibi etiam falientis g

€1. Cor.

9. lof. ó,

aqua rivum unico vitgz tatu ex datiffima rupe gt

finientibus elicuit t poft veró Jordauis impetum re- W»W

preldit , ut tranfgrederentur : inde füperbos muros guiein*

urbis Jericho dicuit & folo zquavit, non bellica

lofuesz. catapulta autariete , fed fo]o cubarum concentu;

füo denique populo optimam , qua fub cocloeft,

"

r

egionem al[lienavit, & Principes,qui eam diuturna

N

pace obtinuerant, ejecit. Sed hzc bene meritalon- liib

ga inferiorafünt, quàm ut iis, que modó oftendi- ET

mus,comparentur. Quamvis enim illa f0 tempore w

prodigiola vifà (int: funt tamen hujafmodi,quz in zil

rebus, reatisoperataeft manus Creatoris, illeeft, — al

E

Wa

Pf.n4. de quo Píaltes: Ormata, quacumá, volt Dominus,

fecit n colo C n te7ra,E8 vu onmbus abyffis. Ome- — ünoui

nia quippe ejus fubjecta funtpoteftati : acproindé, — mum,

quam przdicta adferte poffent , multum detrahi- . lii

Majom

tur adinirationi. Hzc veró prodigia,qua declara- — ul

funt mira-

mus, in ipfà Creatoris perfona creaturz mínifterio — Wslg]

cula nov

legis

& opcratione.complentur ; hincjubet Déus,anti- |uyg

m

quiman: quane intueamini , fed alta, oblivione fepeliantur s

tiquz,

S L

cum novis enim legis gratiz qïifacuhs com'þarari (

nullo modo poffunt.

/;'*"!/m//'l;

Profectó ita et : erantfiquidem figurz &ima- Wg.

ines adumbrata omnium corum, qua maxima in

ttitígi

lliás

oya lege Deus facere decreverat: nec ifta u

funt

Pj

í

l

INus

De Digzitate Sacerdotum,

é$

lts Pm&ggïc

h

füntaftimation:s aut momenti p hoc,quód ho-

t ün

minibus concefferit facultatem , ut toties quoties

rrbriddis

quatuor voculas proferendo, Deum ipfum mani-

eprocde

bus fuisgeftent : idque tanta certitudine , ut anté

tiltas d

immenía

i

illa cceli machina rueret, aut cesleftes or-

Mttum ey

bes diverío motu. raperentur ; quàm vel minimo

[nz ol

teraporis puncto prolatis veibís mora fifteretur.

IAUTIQUE (

Prifcistemporibus mirabile vifum eft, quód o- 7 R«g. i::

tàti ln

ratione Eliz Prophetz dofcenderit é coelo ignis ,

tilinany

qui holocauftum, ligna & aquam , quaifta erant

smllpewmrc-

irrigata, abumpferir , fed quid ad hzc; que omni

X(OOs muros

n

fünt admiratione majora ?

, nontelic

T COTCRDAUT

MY ;

$. II.

übeolod,

Efcio, an repeiri poflit res magis &upendä » Mirutb eft

aridiücüm

I

N quàm quódDeus tantis meritis homines ob- homines :

xmentalon-

ftrinxerit;in ram füblime dignitatis culmen evexe-

ingratos

efle Dea .

»,odö O(ffndi-

tit,&quód illiacceptorum bonorum immemores

beneme.

in

f

tati perfiltant , nec de gratía quidem cogitent iro,

sïmem

habenda , nec honoris füi amplitudisem expene

4

äümx Mür

dant. Nunquid deplorandum eft adeó hanc apud

m

nos copfuetudiné invaluiffe,ut fepiffim res haíce

|

hn

t

divinas non confideremus ? illas nempo zftima-

mus, at communes & obvias, quz fzpé oculis no«

j

m

pluné

ftris offeruntur : illas quafi vilipendimus, quz effi-

caciffima funt, ut divini in nobis amoris excitent

qi)

Ü quzüw

iacendium;illas tarn frigida pietate tra&tamus,qua

LGW[W

n

s

&xcutere omne frigus poflent , fedintam affiduo

o

frigore, anr

(

otiüs rempore, non poflunt.

d

£hryf:

uU

Quid S. Chryfoftomus : Zauquam leones ignem

borish. é9d.

Wer

fhirantes ab illa men[a recedamus, faii dsabolo

ad gopul,

m

tervibiles, & certé non immgtitó : quia Deus no-. Assiech,

ls

m?"(

"

&er ignis eft,qui ab(orbet & confümit, at sssquid Deuter ,

pote[Í honso ab[condere iawem in inn [uo st ve[fHi- Pre 6

"pnuta

d

l

68

Jratfatus I^ Cap. XII.

r

leod, 10 gpentaillits non ardeantiSi defcendente de coclis

Dominojut legem condertet, mons Sinai fecte Dei

[

prxfentiam nequivetit,quin vivas flam:masconci-

jl

i

pecet & atderet;nes poterimus ín cordibus noftris

MM

geftare Chriftem, nec divino catitaris igne flagra-

Áj

j

bimus? 7angit, Ptopheta tefte; monres , 62 fumi-

Qfal. 103

(IHPW'

4

annitolo ca&u; qui fieri potelt ur animis noftris

affociatus,& indies quafi conglutinatus cum fic;illi

/

soninflammentur,nadum incalefcant ? Magna fa-

giay

n6 eft mentis noftre dutities, magnus inftar glaci-

[

N&Rxg;mü

eialgor:nec faxam illud duriffimamrumpitur,nec

qia

radiis Solis diviniliquefeit ; nec flammeus iftsig-

VEWaud

nis, qui fe vilceribus noftris inclnfin glaciaro afper-

gl

timam diffolvit, Atqui montes niveftrati;que flu«

licholan

j

mita ftantia non refolverentur , fi, ut proximi fü-

ag

mus,ita & illa folaribus vicina lammis urerentur?

qaruia

l

2eny].

Seraphinus ait S, Dionyfius, quia maxirgé Deo

';«i'im,m.'

Bb.deee- propinquant,

divini amoris incendio prz catetis

m ml

lef. Hier. fpititibus inflammari:& vosSacerdotes qui in hac

Sacerdo-. Hierarchia Écclefisftica Deo proximi eftis,quippe

1 '&iz&,gïpm

tes funt

z u

I

. familiares illius, quid obítat, quo mintis velutSee

Seraphin

Cb

jn Eccle-

raplíini ardentiffima Deum catitate amplexamini ?

fia(tica

id facere meritó deberetis:fediu, ópiiffime Sal-

ml

f

Hierar- — vator; per inzftimabilem & immenfam amoretn,

€

.

ET

qui tc,ut tanta perageres,adduxit,qui tibi, ut nobis

taniquam inftrumentis uteteris; perfuafit ; menti-

|m Fi'n'aw

Ug

bus neftris caligine difcuffa lumen infunde : at be-

- | tj

nemeritatua agnofcamus,quibus nos in tá alto dige

lil

nitatis faftigio collocafti.Nonnetu dixifti Domine,

dg;

Kaein — Jpnem venimittereiu terram *ergo talem ia no-

bisaccénde, qui vitiorum noftrorum tribulosab-

DT

L

; qu

fumat; & cgi amotis aydcnti dcfi"dc»rjo' qenügat.

ämi/ibUSP

;

C A-

p

De Dignitate Sacerdotum,

67

d) s

Y

CCAPUT XIIIL

Vns il

Milemmun

O:/i:.nditur dignitas Sacerdotális ex eo, qz:ä/;i

trordbrwds

- Chriffus. Sacerdetibus prompti[fite snorems

trrire ln

gtrat im omnibus , qua ad miniflerium. spfo-

t Gf

rutm (peilant : unde mag

T

"Aayite, jkn&iïate pras

Vtaniis of

o dires effe cportet.

tytrcum ftj

$,

I

N

Mul

ROccdamus porró in compatatione facra

tiff-

wtlarglo

SUDpitnte

mz Virginist ibi enim plura fupererant difcu«

cutienda , quippe in altiffimo Incarnationis my-

aatsitige

fterio reii unam prz cetéris admirabilgm video: Magis

glaciumafpcr-

foirum

durigeh

& eít, quód Filius Dei, quem Seraphini & Ange-

eft Chrie

lice Poceftates venerantur , fe tanta eum fübriit-

utproximifw

flum obes

xiuterentur

fione Vitgini fubjecerit , quanta à quolibet obs-

dil' [ Slq

diente fiexi poteft maxima. Quod fialtiori mentts. cerdoti ;

at Duo

diupmæ!cn's

oculo inrueamur, majoricert& nos decetadmira. quam as

tione affict , cüm idem ille Deus quia homo Sa- ''!'u&

ii

yidis i

cetdos fit , ei promptiffime fubdatur, unde non

tanta videbitur obedientía, que matri Virgin&

ysinis

exhibita eít : licer enim creaturaeffet, reliquasta-

f

u ö?ü WI?

méü puritatis & fan&timonix laude plurimum

fuperabat : ita valuntas ejus volüntati divinz erae

qedmat

conformis ; ut nihil umquam appeteret, quod

Mw'w

non Filio (ao probaretur. Tum etiam, qui obe-

M

t

diebat , quamvis fecundüm anime conftítutio«

p j

nem & divinitatis fibi propriz majeftatem excel-

ubmmimtl 1

lentifimus foret; atque omni venaratione profe«

jidU

nW

quendus ; tamen pro &tatis ac corpotis tenero £a«

,!c[go

tuparvulus erat & &liusfamilias, qui füb matra

firo

9

e(fet & patre, ejufdeenque laboribus aleretur: his

i

[

autem fimilibus proprié obedite incumbit. Licet

ctiam jure fuo divino regia dignitate emineret in

4

actü

cl

WS

(

6?

Traflatu3 1 '"Ca & XII).

W?

p

P

a&u fignato $( utfic cum Ph:lofophis loquamur)

,

nontamen in á&tu exetcito: diffimulaverat enim

PL

majeftatis faz geríona , (plendorem naturz noftra

M

'w DMW

humanitate obumbrarat.Etcenim tnajorem caufare

n

W M

debet admirationem , illum , cüm modo regali fit

"

diademate infignitus,Judax univerfo mundo con-

,52

th

þ. 9s

ftitutus, in.dextera Patris collocatus ; Patcrxipfc

Mi

faturi (zculisíefe fübdere non Virgini fan&iffima,

P

fed miferrimo peccatori , qui ad facerdorale mini-

g

fterium füblimatus eft, & tam pracisé eidem par&-

gkibi&mk

te,ut priüis terta & eelum ruerent, quàm vel tern-

n

À

jt

il

!M'

poris pun&o Sacerdotis voluntati rclu&aretur.

ia

" Chitio-

.... Que excogitati major poteít obedientia,quàm

bedientia

illa; at quoties & ubicumque confecrationis ver-

Puzm;i

€rga Sa-

baSacerdos pronuntíat , toties abíquaomni mora

gTWI

esidgtet,

divina Jefu Chrifti majeftas delabatur, & reipfa

t

ac períonaliter fe fiftat , atque hominis manibus

a

somprehendaur , iifque dumtaxat hoftiis fubfit ,

p bind

quas Sacerdos determinarit ?fic etenim in altari eft

t n

con(tirutus, ut pro celebrantis volu ntate aut exal-

quiziau

tetur aut deponatut , aut fidelibus erogetur , aut

a

denegetur : & quibuícumque libuerit , facrificii

toniti)

virtus & merita applicentur. Denique quidquid

Mi

d minifterii fpe&at executionem, hec Chriftum

facerecerta fide credendum.R es eft profedtó;qua

Jpiri

ttlbeli

omnem intelligendi vim , multo magis cloquen-

D

tiz facultatem excedat.

f

* Semeltantümlegimus in Scriptura Deum vo-

t il

ci homines obtemperaffe;idq; cüm Jefue fücecffor

ille Mofis & minifter ante fideliffimus turbata &

ht ol

imä !!!Um

laxato hoftium acie fugientes infequereturiqui vi-

KX*X W £t

*2 C

densSolis occa(um jamjam imminere, & noctera

impedimento fore,quo minüs ád fatietatem czdee

-

eilla 8&z

rentur, & palma nobiliffima referretur, '( p

o

Wczþ

|

Mi |

De Dignit ate chera'nltum.

é5

eonfidentia, quam veri fetviin Deo conítitaunt,

hplilus

IDUVd s

ad Solem convetíus eidern pracepit;ne loce cede-

ret , donec Amorrhzus ad internecionem deletus

D atorz s

Dijortm t

effet, Obedete Domino voti bominis. Magnahl

cerie adferc admirationem , dicere Deum homini

rmodorcga]iä

domundoms

loquenti patuiíle : at hoc proprié non fuit Deum

a5 Prtrii

ad obedieotiam quafi compulíum, fed Soli tan-

tummodo imperaíle , ut obeditet. Quis veró non

vtl

dotle ia

attonitus demirabitur , quod idem ipfe ceelorumm

Domiínus non unis, fed innumetis vicibus voluns

Ecidrmpa!ä«

dmielteme

tati & voci Sacerdotis obtemperet , à tegali & di-

du

vino folio in manus mortales, (zpe etíam ncfarías

dcfccndat ?

j

eaquin

50 Il.

qtIonis tl

| Patres , quàm admírabile prototypon & ex- $seerdoti

imnimot

busexetü«

emplar, at omnes promptiffimam fuperio-

f &rcipf

tibus obedientiam exhibeamus! Deus enim, cu-

plo Chris

i ab

fu obedie

juseft mandare, cujus ipfifübjicimur moderamini

entia ex-

slsfb

ss

& imperto.fübditis fuis,nobis, mquam,parére non e;cenda,

recufat, Ubique gentium fi veftiges, an reperias,

M a d

qui tantá alacrirats mentem impleat Przlatorum,

egu t

quanta rerum omnium Dominus Sacerdotis ob-

i o*

temsperat voluntati ? Dominus fervo, Rex (ubdito,

Iu

qm

qu

Magiftet difcipulo, Deus creaturz. At quin ulrro

j I

Prepofitis nofttis fubdemur,nec iis cantüm, fed -

sthw(

qualibus & inferioribus, & omni homini , fi'vera

j

Dei caritate ardemus? Quis tandem erít Sacerdos,

(fibanc fibi.à Deo praftitam ebedientiam intuea-

w

tur) quiilli reluctari audeat, & fanctiffima ejus

"

ii

mandata conculcare ? quis non, priufquam hac o-

lf

bedientiá, felucis ufurá privatum velit?

f

t

, Cüm Chriftus ad Joannam divertiffer, ut ba«

nj

gt

ptifmo ejuf(dem tingeretut , ille de canta humilita-

du

j

tetüpefadtus exclamavit: Ego à te debeo baptix.

&6

L

'.'.' Maliib.t

(f

Y

J

u

7?

Tra;ä*'am: PA 'C"a XUT,

$

"]

vi,£4 1n venis ad me:Pati modo quemlibetSacer-

V.

dorem magno podore & profunda animi fabmif-

F

fione iterate oportet : ZEquum eft, Domine, ut.

f Sgglüüï

tuum ín omhibus ample&tar numen & atbitrium,

(

& te mez fabdis voluntati ? per mirabilem hanc

J

tuam fübjectionem te obteftor, ne finas me um-

j ,mynl&

quam anino effe tefra&tario , fed qui tuam ad a-

Ji

U

tmulfim exprimat voluntatem. Magnis utique co-

a

j

natibus decetallaborate, ne divería à Deo fera»

u)

þll

mut libidine, fed conformes plané fimüs :quod

;*;W* .W

, tahto nos honore fit dignatus, & mraximam de

g

rit.

- nobis fpem conc

guty.

Genej.i0. — Cüm fan&tusadolefcens Jofeph ad crimenab

*

gt

, uxote Putifatisdomini fui vocaretur, fapienter cü

w

LA M

plum pro

PM

Sacerdo: :

agiuiteto Ícorto ratiocinatus eft : Ecee Domsinus

us

n

tibus,

mens omnibus mibitraditisignoratquid babeat

o

$n demo [na,nec quidquam eff, quod nonin mea

"d

fit poteflateyvel nom tradiderit,prazer te,qua u-

W

3

C(üd.[f

'tor ejus es:guo modo ergo po[[nma boc malum fa-

H

£ere,Q peccarz in Deum meumnon fieri poffoer-

p

bittor ut maxiímorutm in me meritorum gratiam

lr

ia

tam nefatio(celere compeufem. O Sacerdotes ju-

ml

1cid nos dicere convenit,cü act demó nos füis ar

001

tibusaur caro (üis illecebris, aut ia vanitate mun-

D

. dus invitat ad cxleftium mandatorum & divini

W

NÀ

n

Numinis contemptum : nos, inquam , convenit

n

dicere & itetare, Quomodo poffum boc malum fa-

lul

eére,tam facro me crimine ob(tringere? Dominus

A

meus copiofiffimum meritorum fuorum thefau-

r

l

£umtn mánus meastradidit: nihil eft cujus mead-

4

14

n

.

ii

1

n Ubl l

aniniftrum non conftituit, imÓ nec fponfam fuüam

ia

1u

À n

Ecclefiam à mea poteftate exemit, mihi abfolven-

WnLí

"

dorum ligandorumq; peccatorum legavit au&to-

Wtp

- titatem ('ac proinde calorum clavcs concredidit)

[

cip-

IIj

De Dignitate Sacerdotum,

71

us !

eipfum denique non excepit , ut m« fabderetur.

vo

luntati : quo modo igitur hane proteram r

atl

fandus, qui immerentem rantoperé exaltavit?

h D

X arbitg

$. III.

T

enim fi Sacerdotes non fumus rupis inftat fi-

itibiem l

E

ne fenfü & ratione;nec inftaz dzmonum prz-

teltasmem,

fta£tisfieri non poffe auguror,ut nobis animus,pes;

ipitum d

manus,lirfyua, aut aliquid corporis adfit, quod di-

gaka!iqucc&

vinam in (e peccande excitare queat ultionern.At-

At Deo fera

que ita fi lingua delinquere Sacerdos velit , aliena

du iquod

uratur, nece(füm eft: quo modo enim lingua illa

tuigum de

quz vetbis fuis tam excellentis myfteria conficit,

E

otiofa aut jocofa proferre poffitifi non iaj quantà

] ia

mínusturpia & viticía? os quod Sanguine Chriftí

,fapicnteraï

pafcïtur,an poterit apcri:i 1n murrnura.juramenta,

te D

mendaciaConfeer azum eff os tiumait melliluus

pBernard,

gl

Bernatdus ]talibzs aperire illucitum efl.a[fnejeve

Iib. 2.de

Anprin m

verà facrilegum. kloc fi de verbis nugacibus && (,,57 4

ii u,qut//'

jocofis ; quid de peioribus affirmarec? Si Sacerdos. gugen.

« [

Deüm manibus offendere prafütnat ; alienas, qui-

yieiuttt

us peccet, affamat ; manus quippe qua factofan- .

n p

&um Chrifti Corpus tam familiariter verfant, in

,OSzce'.&otäï

quibus omnes fuas divitias & opes Deus colloca-

lod

vit , fietínc pote(t ut inquinentar iis ; que cidem

u

d

Domino contrátianrur ? Oculi perbeati funt, qui

Lucaict

o &

vident & penetrant gquad multi Keges volzertnt

[

" videre: & illitam faci'é intueantur ca,qua dittca-

h mulm )

an?

MW

hanr,multó minus qu« illicita cupiditate accéd

d

Auditu accepi, Mauros qui Mecham,ut Maho-

am

um d

"

methi maü(olaeum adípiciant, proficifcantur,t

z

pilil

a

o

- felices, ubi viderint fe exiftimare ; ut multi ex

illis

) [2

| l

oculos eruant, quia indignum videatur iis ocu-

i

em!h

j i

lis profana intueri , quibus ram fanóta tamque di-

i

j

(

vim, at opinantür,; co'

xemplai funt. Deum im-

D

d

E *«

mor-

j

14

| pf

72'

Jraéfatus I. ng P TP

^

mottalem ! quanrum intereft rnter mentes homí-

iqüt

num & cogirationes ? Chriftiani ad hzc pudore

pl

ii

non fuffundimut : qua ratione;Ó R.ex xterne,ocu-

i;ummtl

los meos erigam , ut vídeam vanitates , ut illicita

"l

muül[

pf s. conremplet, qui ínteomnem putitatem,infinitam

^ Mdhb.lxo

pulchritudinem admiror?Domine, Jverte vcslos

,qu

$H605,n€ Videant Vanttatem:tumetitó przcepi-

J z*lhübmwm

fti, aut cexté confuluifti, ut fideles f(ibi oculum eru-

PT

erent;qui fcandalo feu offenfione perimerer;id eft,

d

Ut ptopriz libidinis affs&us refrenarent , multó

gl

magis id Sacetdotibus faccrc incurmbit, qui coram

r

N

l

$aéerde; tuamsjeftate tam mira operantur.

tibus re-

xpendite ergo, Patres, & zftimate (erib, orn-

W&SW J

medium nes vos cuftodiz Veneràbilis Sacramenti dedicas

tisq

melioris

tos, quorum nec corpota nec ánimos profanís ufi-

ftue

l

,

vit2 esit

erpenfio

bus inherere fas fir, cüm veró rem aliquam vilem

ugiidi

"

d

onoris

atrentabitis ; dignitatis veftrz memoteseítote, &

ii

cellati,

honoris eximii, quem vobis przftitit Deus, ut ita

u n

hii

fimilem referre venerationem dií(catis, id pruden-

Chryff. ter contülit S.Joannes Chtyfoftomus hiíce varbis:

um

0?—40.. 6I.

a

&d pop.

"dttendampss staque mobis spfis,diletlilTimi, tali-

wdatsocb,

nf

Bu fruentes bomis, €4 cusm Aliquid tuvpe dicere

Voiuetimus/Uel nos ab iracorvipi viderimus,vel

tiüstul

alio quoquam bujufmda'i Vitio; cogitezus quali-

t

busfati fumns digui, €À ft irrationalium nà-

lnl

£ís motuum /corrc&'iq, taliscogitatio.

wl

Vl

--

CAPUT. XIV.

tit lpl

Quibut eerimoniis E6 adjunilis Chriftus primasv

Jttdop,

Aaterdotes crearit , ? quo modo per ifla $a-

ii

cfrän:

alis diguitas deimn/l;/*:mr.

lg('l

$.L

!

p

' Axime intereft , ut Sacerdotes rectam vite

Gf

mm,a;gü

normar féquantut, (cire & intelligere fta-

À :3(1&

tus

^ XIy

De Dignitate Sdr;)-datum,'

95*

n

tus fui amplitudinem, & quanta eos Deus aftíma-

tione dignetur : idque przíertim illorum emoli-

Mrzenus

mento, quianimo erecto & nobili indole officie-

lts il

rum gratía excitantur. & amore pari ducuncut.

Mtrminfria

Hincopetz pretium effe putavi, paululum huie

sdurtewih

pundo infiftere, & rem altiüs indagare.

EO at

Pra omnibus, quz facerdotii excellentíam de-

Bu

clarari poffino;nihil mihi tam aptum videtur,quàm

Tintreridaf

ponere ob oculos ritus & cerimonias, quibus

atnt, ml

Chriftus Dominus primos inftituit Sacerdoes: his

À gicoum

bené expenfis & acítimatisclatiffima lampas orie-

tut.Porró pretermittá temporis & loci adjun&a ,

ilttio

quamvis in illis , quod examine dignum fit, repe-

d

tiassquoad te

m

s quidem, Pafcha erat folemnif-

Prof:m's Mf

fimum, & qua

És

antea numquam celebratum eft :

Qaando |

um viltm

nam ptifcis fzculis, [ut tetigimus] in enigmate &

Chriftue

vefllot &

figura pera&a funt,quz tunc reip

fa Deus & homo ordinaves

as ut ia

implevit : erac etiam v.tz Chri(ti (upremus dies rit Sacet-

pl

(Pridie quám pateretur)quo nimirum graviffima dotes,

al w

negotia homines componunt, & quo maximé in

,l(ülüïmiaw'(þ

uoscatitas eluccfcit. Hac refpiciens ait Evangeli-

1

i nl

fta:Czm dilex:lfet [UHos,quierant s mundo, in fi- "- *

nem dilexit cos. Ecut fignificatet eori przcellen-

widcvimllh"*'

qrimit

tam,quz actarus effec.(ic Difcipulos fervens amo-

T d

re allocatus eft : Defiderto defideravi boc Pafcba

Luc.2z,

mandncare vobifcum,antequam patíar.Locus e-

;ogtmio.

tiam fua confideratione non caret: Chriftus enim Quo loco

Y

cüm Apoftolos ad paupertatem voluntatiam hor- primi or«

tatus efTet, & ad illam,(no prziiffer exemplo,utpri»« dines cols

y]?IJ C*W W

ymd? y i

miüm facros Otdiues conferret,appatari voluit cg« 9f*

fu.

naculum mag nur [fr atum.Etenim tvaditione di-

*

lbidem

dicimus calicé in quofanguinem fuum Domin

us

m

confecravit ditiffimum fuiffe,ex uno lapidc preti-

Qfo effi&um, & inauratum: qui Valentig aílerva-

rc&iü!äl"fdg

E j

tüfs

»

"

74

Traäaty: I. Cap, XIF,

,9

tarquem & ipfe hifce'oculis vel indlgnus vidi.Pa-

s

tena vetó, que Corpus coafecratum excepit, 8 fj«

[

)

mili materia fabrefacta [ ur refertur ] Genuz non-

l

l

numquam videnda proponitur.Utergo tam gran-

WW

de my(tetium conderet Salvator,cüm omnium ef-

"

g.

fetDomiaus;potuit PrincipisautR eguliíntrare pa-

latiién , in quo tam pretiofa fupelle&ile atezetur,

F o

Maiib.z6. & hoc innuere Evangelifte videntur , cüm claré

s

Luc?i. — exptimatit Cbriftum loci proprietates tam fignaté

f &(M

l

diícipulis indicaffs; omne autem geftam eft,ut e-

C»'?m;j'i

Carem

o; jusquod inftituendü erat , exeellentia oftenderee

i

nis in pri

tur, His itaq; prztermi(fis carimoniasinfpiciarus,

&kgsz

1na ordina-

quibus hifce in Ordinibus uíus eft Chtiftus.Primó

Vi

tioneSa-

uidem federe fuo jutfi pauperes illi pilcatores,&

nii

hn

cerdotutS. je(e menfa (rgere.Quis ifte, qut hominibusaffur-

Pw,"h' :

git i Gignificat hoc Scriptura verbis gravibus & di«

Yoan,15.

gnis confiderarione : Seiens qmia ommia dedit es

li

or]

Fiil

Pater insnanuseá quia a Deo exivst, C$ ad eum

(

at

vadit; furgit à cana , & ponit ve[limenta [ua.

[

n

i

Peníare hic oportet, illum, qui furgit , « quali

eyit

l

u

aMa

effe cum Patre poteftate, ac proinde omnipoten.

Id

n'us

tem:peceffaria enita ezat tanta auckoritas & facul-

maadgt: "

tas,ut divinum hoc primus facrificitim offerret, &

Q

r

N

'

l

k!:

codem litandi Sacerdotibus faceret. poteftatem.

pen

Sciamus igitur illum àDeoproceffiffe primó gene-

n

ratione zterpa, póftincatnatü in temporead nos

l

T

deícendiffe : & morte cradeliffima peremptum ac

ltm'cri:lmu

"

xeíurredtione gloriofa triumphantem ad czleftis

j Dony

U d)

"

regni folium effe reverfum, Cürn tanta fit pczdi-

E

tus dignitate, à coena furgir, veftibus exuitur,fe lin-

! Mi

teo precingit,aquam mittitin pelvim;pifcatorum

L

illorum pedibus advolvitur, eos lavat, & ofculum

&git : affiftunt veró millium Angelorum millia ,

Dd

um

qui hac fubmiffione attoniti obftupefcunt. Sancte

Deus

r

J

3

Dpe Dignitate Sacerdotum,

»

nl

j

Deusquidhoc ? quinam ifti, quibustam nobile

T r

ir G.

obíequiuto exhibecut ? fuüt Archangeli ; Poteftae

tes, Principatus, aut Seraphici Beatorum Spiritus?

;'tlcfgotzmgm

V

non (lïüö: nec enim umquam Deéus tam inufita-

*

cam Angelis praftitit benevolentiamifunt veró his

tpliay

omnibus nobiltores & excellentiores: (tint ii quos

tileteren

initiare facerdotio decrevit : & talibus officiis dig-

u Cl C

nitatis hojusamplirudinem ftudet maniféftate, &

st pnat

dineure

primus ipfe c(fe qui Sacerdotibus deferat , ut füo

exemploquilibet Chriftiani illos pari obfarvantía

vufendette

colantac venerentur. Nihili porcà zftimandum

sf

vibirito

eft Reges ac Cafares Sacerdotum manus deofcu-

lari: non mirum Angelos fümmaipfis venetatio-

zpilcuorcs.&

nédeferrc; cüm verus Dei Flil[ius princcps/hotum

xinburdfur

pedibus ad volutus & ofculo digaatus fit.

;revibus&di'

d n

I

wia dul

cs('.Sxan&o-

a ddam

