duitur,

Wmmw

vefeievia, Ed circumdabss tibi eos qna]? (pon[a.. Ni-

J/5ià 49. mirum ponfa fi pauper eft , die nuptiarum, fordi-

gwnflmm

mül&-ü

das veítes, quibusinduitur , deponit , atquealienas

- fumit mutuo, ut faltem , qua ratione poteft, ador-

-a)tümmu l

ia

netur: Át, quamimprudcntcrföxdidi, uttracte-

mus cum Deo, accedimus, cüm alienis fumptibus

qup

g

poffimus optime exornari ? in Sacramento enim

Donitentiz tiobis offeruntür ornamenta ditiffima:

ii )

d

Muguf. — utteftatur S. Auguft. füper hac verba P(al. Coz-

fuper

feffio C pulchritudo in confpeéln ejus, fic nempe

MWW; D

ninpili

[al. 95« commentatur: Pulchritndinem amas? vis e[fé put-

£her ? confitere : non dixw, Pulchritudo €8 confe[-

i, a

giannt

fio, fed Confe[fia & pulchritudo. Fardare tepotuifli:

formolum te facere per teipfum non potes, [ed confi-

tb

1

m'

tentur bonaines peccata [na, vomunt mala que avi-

dà voraverunt , uon redeunt ad vomitum [uum, fi-

eut canis , C [ic ex confe[fione [equitur pulchritue . Mi

do i» confpetlu ejus , [anttitas $ magusGcentiain

tl

n

fantiificatione ejus.

!

Ille ergo qui fefe, cirm invitatus fit 3Deo ad con-

as d

ftgetat

. vivium regale , deprehendit fordide vilibufg; indu-

tum ; habet, fi velit , unde fe veítiat in Sacramento

. Ti

Matib.zz. Poenitentiz, ne fort & ipfi dicatur : Z4mice; quo-

Apnttxat

modo bsc intra(Hi non babens veftemnuptialem?

lzioly

Jlleveró, qui fe exiftimat vefte caritatis ornatum,

fibet qu

omnemque pofüuit operam,ut aífidua oratione vir-

fütmuntrdy

tutifque exercitio mentem expoliret ; plus ati-

fand, d

mare debet Sacramentum Pornitentie : quod; u

tj funt,a'm

divitias & ornamenta reperit , omnia fackt cumu-

Bu d

latiora: gtatia enim cacenti datur , habentis auge-

3 C |

L

i hi

d N

DE Pesitept. Sacramenteo,

4i9

$ir, quantoque majoreft abundantia, tántó ma-

Mom

juscrcmcntum advenit: unde confeciucntcr cum:

QWM;JX h

roportione , tantó uberior eft fru&usin fumptio-

P

ne San&iffimi Sacramenti, qui minor eft, f Po--

Af

nitentiz Sacramentum non praceflit.

"um d

Huicconformiter loquendo , qui fead Miffam

Qu

arum fentit effe, difpofitum ; confiteatur:nam vir-

TM

tute Sacramenti füppletur defe&tus , qui autemin

Ts d

feamorem quemdam fentit efferveícere, animique

x

fandtam compofitionem deprehendit ; optime £a-

14: D

ciet confitendo , ut rectz affe&tionis augmentum .

fs

confequatur. Denique , qui recipit Sacramentum

lario

Ponisentiz,modo ex füa ipfe parte impedimentum

mj i

non ponat, fupra omnem difpofitionem & omme

vitónuu d)

metitum;quod diligentià acquirit;datur ei ex epere

n ibai!i

eperato, virtute propria Sacramenti , gratiz novus

i t

gradus, qui eminenter omnes mundi opes exfupe-

n

rat : nam gratiz cuilibet gradui , faus gloriz corred-

ii

pondet.

V

gl

De aliis cogsupdi: /ingt;lat;'m, qua ex confe[fione

i

yiutw

venialium eem[equuntur.

T )Rater rationes dictas, aliz fünt magis parti-

od

Wid

j

eulares , ob quas plurimüm refert Peenitendz

u

frequentare Sacramentum.

d

Primo,obcen(üras,qua aut imprudenter,aut þer

L

i yies

z

ignorantiam craffam incurrimus: quibuícum cele-

H

brare admodum peticulofam eft, pro hisenim non

"

füfficit contritio, fed opus cft abfolutione, que

qui

communiter datur ante abíolutionem peccatorum,

d

II.

Secundó, ob peccata , qua fort? gravia com-

ia

miífa fünt, À nobis tamen. non ita aftimantur

u

ignorantià culpabili : unde frec de illis tanta con-

T d

tritio excitatur , quz remittuntur virtute Sacra-

menti,

4miP

2n

"d !

440

Tratfatus Y., Cap; If.

s,üOi

menti , fuperque ifta cadit abíolutio Sacramenta-

H

, QAs&«wmoh

lis, dummodo ex malitia non omittantur-

IH.

Ms?amc

Tertió , propter examen quotidianum con.

;

Y

fci

entiz : quo rati

o fubducenda eft talis, ut fatis-

"

qm,& qam

fiat debitis fine ulla dilatione.

h

IV.

Quartó, quiafepiüs confitendo conícientia fit

7

religiofa , & à levioribus etiam declinat, quod ad

perfectionem valde conducit, modó abfint fctu-

CA

puli impertinentes, fiátque amore Dei, cum pro-

giivd D

pofito evitandiea , qua vel minimüm poffent of

[ Mumüi! W

fendere. Sicut & contrà , càm raró confitemur,

a C"W

confcientia laxa efficitur, nec aliqua tenemut re-

ht

ligione , rifi in criminibus manifeftis : & modb

peccata mortalia non inquierent , cetera non vif

dentur confitenda.

v.

Quintó , quiaper.crebram cxohïologelïm' hu-

hr mná d

militas exercetur, cüm ob leviffimos defectus quo-

a p gt

eind r

tidie indolemus , qui eft actus valde meritorius,

inquo homo agnoícit, quanta habeat veneratio-

i n

ne Salvatorem , nam idciteó pedibus Sacerdotis

atiandd

advolvitur , & intimaconícientie , ominium cogi-

nsgrar

tationum factorumque apetit , po&ulatque humi-

yett, u

liter abíolitionem .delidtorum, quia illum mini-

ETNT

ftrum eífe Chritti agnofícit,

yttmnerm

VI.

Sexto, ut dierum £iat collatio: qua ihnotcfcit,

od

i aoms

quantus fit profectus , aut quantum in virtute per-

ul

datut , tum etiam propter confufionem ; quáaffi-

citur homo , dum advertit fetotiesin idem reci-

tl

dillé: peccatum: videt enim fe , quod heti confe-

Wtbf

»

fus eft, hodie coufiteri debete.

-'Fmdffif)quoiiä

VII.

Septimó & poftremo , ob reverentiam quz hic

t

oftenditur erga Sandtilfimum Sacramenturn alta«

Vititrgi

ris , ad quod veretur homo accedere

. fmc præyia

7) mw/ï)

difpofinone a.ltcrip's' Sacramenti,

L

: Hac,

l

l, GM

De Penitent. Sacramento,

431

MW()

Ti

Heac, quz diximus, nocent illi; qui confcientias

1]

habent planas & compofitas: nam qui fcrupulofi

N qn

müllmg )

Qu

funt, regulis magis particularibus indigent: & Íz-

&i ij

"h

piüs abeo, qued vitam confert , debent abftine-

hM

re, quia illud ipfm propter fcrupulos majori fit

r

detrimento.

"N

,

T q»'lw.

Tk mff'('l'f

Qupu TT Hnm-

EM

- De«ontritiose £9 dolore, quo confitenda [unt pecca-

7'2'5'1*!

ui,

z4, quamvis venialia: €$ deobligatione, quá te-

T,

nentur Confe[[arii advertere, quomodo admt-

Pa

ni[lrent Sacramentum.

M m

5: L

ha SIcui nonnulla.diximus de varia «tilitate,

nv

quam. parit frequentatio Paenitentiz , ita ad-

s"yïv;ï&mm

vertendum elt, ut fructus obveniat, eà, qua par eft,

LLX

- difpo(itione Sacramentum . recipiatur , illa enim

Y

i

deficiente forfitan contingeret, ut non tantüm nul-

r n

lautilitas (équeretur , fed & grave nobis.damnum

obveniret , quodtantó effet majus, quantó in ma-

m,?m;æu

teria magis facra , & ad altiorem finem noftrum-

queemolumentum inftituta.

DA

Pro hoc cavendum eft, ne con

feíIio àut celebra- 'Confemo

1 ;&m-.qæ'az

nonfit ex

tioMi(L convertaturin curfüum communem; & in

confuetus

d

d

confüetudinem ficcam &languidam;fine affectu & a.

. - ulla confideratione , atque homo fit bovis inftar,

ämm ilkm?:

quazterendo frumentum it &redit eodem,íola con-

yeat,

fuetudihe, quod iuit Ofeas: Epbraim vitaladaEia Ofea ro-

u

diligere trituram,aut velutJeremias: /Vullus eff us Ierem. 8

"

agat penttentiam depeccato [unydicens: -Qxfid fz-

[inni

citoymes conuer [i [ant ad cuv[um [uum , quafie-

omOW"'

quns impetu vadeus ad pralium.,

um

Ee ,

Juttum

j

"

44*

Tratfatus V Cap. III.

yl

j

r ld

Juftum eft, Patres, confideremus , quid fit eonz

W

fiteri peccata & abfolvi de illis, confiderat& con.

^

fiteamur.zftimando quid fit peccatum, licet tan«

tàm minima culpa venialis occurrat , quam füffi-

L

k

cit dicere, eíle invifam Deo , inanima maculo-

WMW

fam, quz ex hac fceda appareat & immunda, nec

pro parvo reatuille putandus eft, ob quem Deus

WI

WWO

animam in gratia exfiftentem , quaque in eloria

futura eft aïiquando, horrendis Purgatorii flam-

j

mis addicit.

mu"*&""

* Slenislia

3 nobis, ut

Expendamus hac peccata venialia , non lance

GSan&is

publica & communi : quippe illa in foro mundi

zíimen: hihilgravant nec zftimantur , cüm (int sendaces

Wt at

tur.

filis bominum in [Lateris , (ed examinemus lance

hf

Ffalm, 6v vera. (aptuatii , quá ufi funt San&i & viri illu-

f ag

ii v

ftres, quideczlo lucem acceperunt , ut diícerne-.

tent peccati gravitatem. Hi amariffime flebant

Nlem,ail

ob culpas nonnullas, quz nobis levicule viden-

1 has

tur, cujus ratioeft, quia norant quid fit divinam

Vg d

offendere Majeftatem; ficut. ver? difplicet & of-

a

fendit quzlibet culpa venialis. Porró omiffis aliis

i

exemplis, qua de hoc in vitis Santorum copio-

tth danuti

st fcriburitur, quisnon miretur legendo Confef-

Wa

fionesS. Auguftini, qui ea nonnumquam ponde-

kimx Y W

tat maxime , quz nobis ridicula videntur ? Tribus

vtl

ant quatuor capitulis exageerat , quód puer non.

i ol

nulla pyraex hortoalieno furatus fit. Item , quód

cli(trr[zngm

delectatus fit aliquando, càm canis leporem infe-

Qurd, i

queretur : quodque accumbens menfz nefcierit

ts r r

uantum fatis effet ad fuftentationem , ut liberiüs

í

lr n

umere aliquid poffzt, pro fedando appetitu : quód

üpimg, Ín

mortua parente graviter indoluerit : fimilelque

thqm [

enarrat culpas, & cum dolote fatetur:73 feis , Do»

ïthllatidjc h

8u146, de bac ve gemium cordis mei, €$ flugien ocu-

lorara

N f

M

i

De Penitent. Sacramento.

443

Wgü

s

TYorum mesrum. At evidens eft Auguftinum non fü-

T.

U

iffe pufillanimem fcrapulifve obnoxium, féd ma-

X

L

o animo, magno intelle&u preditum virum.

) Mz

T

Sed lux Spiritus fancti offundebatur animo , qua

(v

nmmm

€ognofcebar quid fit Deum offendere, culpa vel

Ninpi

Jl,cr

leviffima; ipíe quoque amor czleftis tantum exci-

Dl .,qm &

tabat dolorem.

"gt

Sanctus veró Hieronymus:Cios iratus fuero aut

i m

lg.

pme notiurnum phanta[ma delu[evit , ecclefiam ine

irare non audeo, ita amimo QÓ corpore co u:rcwf[ca.

TM n

5.' Ii'

MT.UR

M&;m

Ert? conteri debemus , quod tetíes Dei Periculo,

iri bt

C

offendimus Majeftatem , ad cujus

amorem (um eft

TT 71

Íumus, Du. Venialia

& obfequium tot meritis obftricti

nihil zfti«

um r

ti & ferrei nolimus elfe ; quia in fümmo peri-

fnarc.

s at

culo verfamur , cüm vulnera & miorbos pati-

ul

muür , & negligimus medicinam, càm afpero cal-

m gt

lo auimus ebducitur, ne impetus. ferientis au-

a Wm-i

diatur.

ATT

Quz fpes de hoc homine haberi poffet , qui Compa:

a d

tam foret adamantinus , ut quamvis lancem mul. ratio,

T

tis plagis conficeretur; nullum oftenderet figpum

4oloris, ne quidem lzfionis ? Sidicant non effe

:

s

vulnera ad mortem, fed tantüm punctiones quaf-

W,(&d:

dam, quz illicó (anantur ; refpondeo eas faltem

u

elicere fanguinem , doloremque adferre fauciato.

DMOL

g52

Quinilli, quifano corpore ita pungeretür , gemi-

tus forte & lachrymee excuterentur. Teitur fic ob-

T dl

"

dureícere , cüm fpiritali aliquo vulnere etiam levi

affligimur, fignum eft torpere (tudium: vircutis,

r poit

Jf

mentemque ita effe imbecillam , ut difcrimen fit,

ne quotidie in pejus degcncremus, atque ex te-

ndöwma

pidis omnino &igidi reddamur

, quod minapur

gt

SPiritus

v d

j

" s

n

Tracfatus Y Ca '.VIH.. v

g

y

WF

Ax

Eecli, 19. $

piricus fantus : Qui fPermir modica, paulatim deg

T

mmjüü

U

Ecclef.7.

m

cidet. Yemt Quitimet Deum , nibil neg ligit.

"

Notabiliseft doCtrina Concilii Tridentini, circa

9

;m(inCOW

hoc, quod tra&tamus , dicit enim affignando diffe-

fo[ät

g

Seff.14.c.; Eentiam inter duo z 4/u5 eff bapti(mzi, CÀ alius Par-.

T

gynsii

nitentia frullus ; per. bapti[rmum enim Chriflum

^i

dnduentes, woua prorfus in vll efficimur creatura.,

,L;iazCthï]mo

! qlenam CÓ integram peccatorum omnium vemi[fio-

uetm con[equentes .ad quam tamemnouttatemt3 ia-

B) mka D

:QND&WPGW

Paniten- regritatem, per Sacramentum Ponitentia, [ine no-

tia e(t ba«

i

gieigtun

tifmus

JPris magnts fletibus 8 laboribus, dívina td exigen-

gt

j

a

borio-

te ju|Fitiay pervenire non pifumus. . Acqueita, ubi

fus.

confitemur (ine gemitu & dolore neceflario;nullus

Bu ptmiüï

e(t fructus Sacramenti,

ais

$$ Bern.

dontm t

Meritó afferit S. Bernardus , quód coufeffio f'ä- j

Jferen. de

'&a ore, non corde, fictaeft. Unde Saul, dþ;zmviS

2 m,?B ul

B. Andr

m d

"A poff.

ii(dem verbis , quibus David; peccatum füum con-

Confeffio

am f lm

fiteretur, nihil obtinuit, quia nonrefpondebataffe-

fine dolo- óus cordis. Similiter cüm fit fine dolore confeffio,.

nl qul

tefida. — acine propofito melioris vit , refpectu illorum

;oïfem:Frm m

nlb nl

criminum,quz confiteris,confeffio fi&ta e(t &zqua-

. fidelufarià, adeó ut, fi omnia peccata fic confitere-

inugeri s

re, facrilegii reus effes.

)

;iui'.lmfimmy

A

Quid magis- ridiculum , atque alienum À ra-

tione dici potet , quàm : Accuío me dehis |

& illis peccatis, càüm nullus fit dolor , nullum

; i G

propofitum corrigendi? & prater irreverentiam,

hlitgg

quz Deo fic exhiberetur, injuria fieret judici, cui

talisfe fteciífet: hic enim fidem habens verbis fe-

fenitntg n

ipfütn amaré accufantis & proponentis meliorem.

tll qg

vitam, fruftrà abíolveret de peccatis. Profecto

MO g

dolendum elfet , ( de ejufmodi hoc Apottoli veri«

Vuni ünfcfüj

z, Petr,2. ficaretur : Contigit illzs illud veri prouerbti: Cans

nj

&

teyer fits ad [unpa vomitum , €$ [us lotain -'Wl"':' m

[

i

CIN

l

. De Peuitent. Sacramento.

44f

Mu

fl

broluti. 'Türpecft canem evomere , quod gravat

ml "Ml(

in ventre, iterumque à vomitü properare ad vef-

Rl

B

M

cendum. Ácidem Faciunt,qui peccata,quia gravant

lii

animam , evomuntin confefIione , & rurfusad li-

u7

bidinem feruntur & fordes peccati;fic in volutabro

"Fitu(wn

füs quantó fe magis abluit , tantó magisinquinatur.

u

Avertat per infinitam bonitatem fuam Deus, ne

'?"'*"wgï

ulliaccidat Chriftiano, nedum Sacerdoti ( quiad

Mi

!

virtutem maxime obligatur ) ut, cüm fead lava-

'2hls

u

erum confert Posnitentiz , fordidior indeemergat,

C( M Fm l'**ï*'

id fane fieri poteft fzepiüs, ni

dio accedamus.

Q cum diligentia & ftu-

-

1

wj

ii

lezi

Sacra«

Ne permittac Deus,; eó ptoccdamus audaciz,

ut Sanctiffimis Sacramentis. debitum negemus

.mentis

non de*

honorem reverentiamque. Etenim certa hac eft

i ^"31:0:æ53

ferre , eft

&l

m

ratio , qua rupis inftar faxeus reddatur animus,

via ad ob»

AT

cum mala confuetudine depravati vitiorum gra-

ftinationé.

h.

vitatem fentire nolumus , & os impudens trga

"

Deum habemus, quod per Ieremiam Dominus

DAW

D

r t

a

ám roperat ; Frozs szulieris meretriezs fatbaefl Torem, g.

-

tibi , noluiflt erube[cere. INe fimus umquam tam

)

"U

mifera atqueinfelici conditione, ut nobis conveni-.

u

W

ais

at illud : /mpéns czzm $v profimdum peccatorum ve-. Prov,is:

duerit, Coutemnit,

j

i

i

w

a

)

$. I1I.

n

Atres Confeífarii memores fint magnà Íé Admo.

3

m5

P

in his teneri obligatione juvandi eos, quiad nertor

pdgnitemiæ Sacramentum accedunt; & intuean- Confeffg-

,

j

Yil,

"n

tur diligenter , num inillis par fit difpofitio , quá

ii

n

Íru&us Sacramenti non impediatur. O quàm

"

mb n

fttictam à Confeflario rationem exiget Salvator,

t d M

qui tantam deeo fiduciam concepit , ut credat il-

JIMW f'æ

li animas, quas proprio Deus fanguine redemit;.

A* ,

ml

heno;

n

"Y

It

4

446

qrallatus V. &ap. 1y.

:ïagwl

n

honotéim füum , facultatés commendet , quzfto«

j

zem coele(tis conftitaat thefauri, velitque, ut ad

f

iil

huncanimz divertant , à quo juventur auxillo, at-

FOUf

m

ue ad falutem erudiantur, qui feria eas reprehen-

vinn.

!

one vitiis avocet , ad virtutis amotem accendat,

s

quam ftrictam exaggerationem Salvator , fi in his

gmn&iüontsï

inertem & defidem reprehcndcrit ! Meritó dicet:

.;Plömac) L

xech, 3. Sanguinem ejus de manutta regniram , quamvis

-il. 'saliqüoll,

idtantim, quod conveniebat , omiferit admone-

jj ]

€oncl. rte,ut expreíse Concilium Trideniinum : Debes

Irid.S-;l.' ?

rgo Sacerdotes Domimi , quantum [pirítm C9 pru-

wam D

14. 6 8

MT

sentia [ugge[Jerst , pro quaiitate eriminum , C8

v

paenitentium faenltete , [alutaves C$ comvenientes

JatisfHiones snjungere : ne , fiforte peccatis con-

m&lhm) QW

tasibca

niveant , €$ indulgentits ac remilJ[i5is cum peni-

vla a t

tentibus agant , alieuorum peccatorum participe

ldl «t

efficsastur.

Cumque hoc negotium fit maximi momenti ,

at d t

sl m

fubjungam nennulla pro ufu Sacramenti Peeni-

n pl

tentiz , qua procul dubio utilitatem adferent liis ,

qui illud frequentant, quorumin numero maxime

xj d

funt Sacerdotes.

ic,mmakw

d

CAPUT IV.

G2 gt

ag

De Cox/'oj]ïanc, €9 modo peccata 0rdiuarid

copfitendi.

It n

M "'mqu[ï

K UANDOQUIDEM Peenitentig Sacromene

t ii

d.

mentum neceffarium omninó fit pro vite mo-

rumque turpitudine abneganda , & ut digné

Sancliffimi Áltaris Sacramentur recipiatur : fi hi,

qui frequentant quotidi? , non lpercipiunt fru-

étus debitos ; certiffimum eft hoc procedere,

quód fine convenienü dilpofitione confiteantur,

1Ve

^ i

De Penitent. Sacramenta,

447

WW

"U fiveid fiatex ignorantia , quá nefciunt peccata di-

g

m

cernere, [ ut contingit in mults, qui timoreDei

r

ducuntür , & quamvisfeadvertant laxe fatis & ne-

EF&WW

gligenter vivere, dummodó à gravioribus pecca-

!VQWW

tis abítineant , nefciunt confiteri venialia, immó

mm(; Í li

1

non vident quid confiteantur | five quia in eonfef-

T lii

fiene multas conditiones neceffarias , at debité fiat;

I g

omittunt. Proinde, ut hi & illi juventur , Memo-

mm

ziale cum fignis aliquot fübjiciemus.

32 d M

Sed advertendum primoó, quód hoc Memo-

s

rale peccatorum non fit tam copiofam, ficut

Wa !

Summifte tradunt, & alii, qui ex propofito de

Jf

hectractant : hicenim folüm intendimus metho-

!u f

dum prefcribere , quafe facile poffint examinarc

& confiteri de culpis ordinariss illi, qui quotidie

jwjrp

n

aut altem crebró confitentur , eamque metho-

dum ad aliqualem ordinem reducemus, ut me-

framanot

moria juvetur: nam ut confeffio generalis infti-

T d

cuatur, alii libri farit accommodati, ex quibus

qui voluerit, proficiet.

nïmämï'm:

gharotu

Secundó advertendum , non poni hoc Me-

moriale, utomnia , que in illo continentur , tali

tatione quis confiteatur, quippe hoc neque ne-

MU

eeffarium , neque conveniens eít, fed tantàm dif-

currat per fingula, in quibus Ízpiüs delinquit ;

d

& ut quilibet, cürn excutit conícientiam , me«

j

mor fit eorum, qua commific , deque his con-

fiteatut omittendo eeterà, quorum tuhc reus

V

j ss

i

Ron eít, |

MW

p

ld IW

E

j PT

j 57

'-

th

MEM

j

9 [448 ]6

i*' WW' |

"ä(:-ä:*- -ägæ F ää.æ—- -æä.æ- ämm)gm'iml

MEMORIALE ET FORMA 5*

CONEITENDI PECCATA, IN QUJAE

/ üj,mmm:

COMMUNITER LABUNTUR S$A-

pi

um

cerdotes , & illi, qui fzpiüs

P&Pmm

' confitentur.

1

Rimó'íe accufét de defe&tu difpofitionis,

l li "

quam habettam ut confiteatur,quàm ut cele-

P

fje, qi

bret, & poterit dicere hoc modo: Accufo me,

|

puomni Y

quöd ad digné recipiendum fancta Sacramenta de-

aimotit

bitam dilizentiam nonadhibui. Quód careo dolo-

A p !

re & contritione peccatorum , & propofito firmo.

du b

acftabili melioris vite, prout dignitas hujus Sacra-

yrptini

menti requirit, necad celebrandum , quà decebat

J

.

foupina

affe&tione, me pra paravi.

b

u ia r

Accufo me , quo

d communiter recipio

hæ&

a, ts

Sacramenta, cum prafato defe&u : & de omni-

A:

bus defectibus , quosin confe

commifi.

Hïioniþus antea&isf

b qet

ghagd

Hic dici debet, fi in patticulari occurrat ali-

J

M

d v

a

quis defe&us, quem in confeffione vel in Mifsá

k

1. 0

commifiti : ut i alíquod omiferis peccatum, quod

1

UT

confitendum erat , aut fueris aliqua confeffus fine

Chif [pM, (

contritione aut propofïto emendanti : aut fi in

h ity,

Mitfa particularitet deliqueris in attentione , cz«

htgistm

remoniis , & réverentia, admittendo/profanas Cco-

gitationes , & hujufmodi res vanas & impertinen-

. ficulmm,qmm [

tes. Si à Mife oblatione copntinuó diftra&tiones

od r

d l

admiferis , nec quá par erat , devotione & affectu

gratias Deo egeris , neque animi tranquillitatem

Vatfoo vt

conatus fueris confervare.

m

uód relapíus fueris

in culpgs, de quibus alidseras confeffus: & gene-

l(fcrc' "p

ratim, parvam te diligclïpiam pofuifle, ut vitam ad-

melio-

&km dimum |

fl

Y

)

»

H

H

"n

De Pemitent. Saeramenpto.

4549

|

N

meliorem fmgcm converteres, & mores inc

om-

TR

l

D.'

pofitosimmurares, Hoc

TA N

quoad pr:gamBulum ffu

s

prafationem.

UT

'Poftmodüm examen con

fcientiæ, ut memotia

NI

)

juvetur, ad tría puncta reduci poteft: ad id quod

Deo, quod proximo, & fibi ipfi debetur.

A

t o

In bis, qua Deo debentur.

ID

atj

Cufo me, quàd in Déi amore defeci: neg

D trg

| prz omnibus illum amavi, quód in cteatu-

risanimum habui & cogitationes defixas.Non de-

0

fidero, ut par eft, placere Deo, ejufque complere

d

voluntatem. Ea, quz ad obíequium ejus fpecta-

T2 us

bant ; potiüs confuetudine aut neceffitate , quàm

affe&u erga illuma aut caritate perfeci, Nulla fe-

"

J

récura incubui, ut Deum mihifemper ob oculos

ponerem , inque ejus ambularem confpe&u, fed

7 m;&äm

&b hoc fzpiüs mentem cogitationemque averti:

Bsl

Infpiratíonibus , quz meà vitio ad virtutem ref^

que Deo acceptas vocabant, non attendi. Ín

d

d

M

il

mültislibidinem magis & voluntatem propriam

a,

fecutus fum , q'uäm dictamen rationis internz.

Omnia quz ad cultum divinum & obíequium

[

Chrifti fpectabant, negligenter multifque defe&ti-

[(mü ."LGL

bus implevi.

j

In fingulis horum explicare debes culpam pat«

[ur.

Jv

ticularem, quam contraxifti, Prafertim, quód ins,

" qilf

fpirationibus & dictamini rationis interno.non

À

tefpondifti; hoc enim peccatum fpiritale eft, at-

que animo valdé perniciofum , nec cognofcitur

W

facilé , multumque Dominus offenditur, fine ali-

png

j

Titt

u

)

qua feré cognitione peccati ; nifi diligentcr at«

[

tendas.

2

Ofücium divinum petíolvi modica cum attene

qui^

1

F

uone

[

j ?

j It

n

$60

qratdiatus .Y Caï. IF.

Jl

?l

ntt

tione & reverentia: in eoque díftra&riones paffus

m

1

(um, in: guibus ejiciendis neglig

ens fui,

!

UPW

I

Hic declarare oportet nota

biliores defc&us,

Af

Wmunt l

»

1

Ka

velutfi in magna fueris diftra&ione, quxlongo

.'4

".

ii

j

tempore durarit ; tuane culpà exorta fit, negligen-

:

'.WWM

terne illam rejecerís. Siin recitatione Officii u-

::eimäo g

num pro altero tecitáris : fi nimis celeriter , vitio-

m

sé, interrupté, mifcendo alia verba ant a&tiones,

":ih ?0&5 l &

qua poterant evitati, $i bic (omniculose aur ofci-

j mummüï

tanter,te gefferis, aut aliam quamlibet commiferis

gf

itreverentíam, quz offendit ngefl:a'tcm Salvatof

gl : )

ris , quicum locutus es.

s I OU

Oratíonibus vacavi negligenter & remifse ,

duj dii

diftra&iones admifi , nul;ä pent reverentia ab

duniln

folvi.

:

Hic etiam ac

cu(eä te dä cogicationc auc motu, fi

M/W/Z

quis fuerit , infidelitaris, Gcdubiis in rebus fidei

oboitis: qux non eà fidei copftantiá, & quà de«

Bo

cebat feftinatione, propulfatis, De defedtu tímo«

ba&e?aewmmi

pec-

ris Dei, quodque abftinezs nonnumquam à

catis, non tam tímore Dei , quàm humana aliqua

Qlutmd

/

confldcrgtioqc & refpe&u.

T

" iyvis3 quaproximo Jebantur.

nl

ut me-

tl Gj

Ccuío me, quód non diligo proximum

nulo bt

Quàd

ipfum, & prout abillo me vellem diligi.

pmomt]

illum offendi verbo aut opere: inadvertentcr;in -

p ;

di(creté auc maligné.Qnod motu aliquo irz aut in-

nl

dignationis fuerim accenfus ; quód illi malum ex«

Prele;

emplum aut fcandalum dedi. Atque bicomnes di-

"ipiati h

ligenter atrendant, quilibet p

roratione dignimtis:

fb tgp d

sferrim fiiis dederis(candalum,

quós ttio infot-

lo tenebaris. De judiciis temerariis :

"t btl j

mare cxemp

bonam

f

quód vidi nonnulla & audivi,. que cuoain

PQ! -

i à

1 |

'

De Penitent, Sacramento.

4

MU

partem accipi poffent , in malam fum intetpreta-

"

Md

tus, pravamque opinionem concepi.

'Hicduofunt explicanda: unum, (iid; quod juz

"

P Ri i

]

j R

dicatti, leve & commune effet,an grave & inufita-

Rnf

tum. Alterum, fi judicáris determinaté credendo

ita effe,nam tunc eft judicium. An tautüm fufpica-

V ii j

L

tüs , credendo quidem aliquid mali in proximo

mimfhax

eífe, non tamen ut rem certam,fed ut dubiam, un-

t J

de decipi poffis , & zes forfitan non íta fit.. Atqua

hazc major ant minor culpa eft, preut res, de qua

üicasin

1 i.

habetur (ofpicio, magis aut minüs pravis :ac prout

u

judicia fuí picandi auc conj«éture funt evidentio-

od

res , aut econtrà: & prout fufpicio vehementior

Moa

eft, magifque ad judicium fertur. Quz fingula de-

d at

clazanda funt.

tüaitm.

[

du bis qua fibi tpfi debentur.

AU

à

UE

Ebet examinari quodcumque cogitatione, ver-

y

fs

-^ bo& opere commiffum cft.k

[

" ) thmüï*

Quantum ad cogitatian::.

n

Ccufo me, quod c'ogitatiöncs habui inutiles &

otiofas: quibus fponte aut negligenterimmo-

w,-mmmnv

ratus fum. Cogitationes otiofz vocantur illz, quae

A

dU

m»-

nullo bono finc habentut, nec utilitate tua nec

KWQNO "

proximi : & hz licet nullam habeant admiftam

v W.m

af

pravitatem, nifi quód inutiles fünt , inter peccata

xmi

(GUY

'venialià cenfentur.

d

-

Prater hoc examinandum eft, an alías vitio-

!Jïl'"lu)'

m s

ascogitationes habneris, qux excitarunt ad (u«

d

T

Fu

perbíam , vaeam gloriam, propriam aftimatio-

nf

nem, invidiam, iram, vindictam, impatientiam,

ial

T d

»

i

türpitudinem , aut res lafcivas atque venereas

"3.

tf2

)P

ä

ani-

nu«üï

452

Tracfatu$ V.. Cap. IF.

animo teprafcntatunt ; in quibus omnibus quanta

mll

, MD rlblin

fuerit mora, explicabitur. Si advetteris teillis im-

D

j

peditum fuiffe, & tunc fedulà, an negligenter cas

obf

ejeceris; anfignum aliquod aut fufpicionem repe-

/

m jrinis 000:

rire poffis te confenfifs « habito enim con(enfu,

culpa eít clata, ficut & cüm fponte fueris immora-

at

&us, in quo dcle&atio morofa confiftit. Sed quam-

vis €ó non deveneris , negligenter tamen haíce

I

sst

cogitationesà te rejectas effe, non caret culpa.Un-

deinhis ficut in czterís , circumftantiz aggravan-

TT

tes declarari debent: reliqua, qua-non augent ,

P (cggtkä ht

nec minuunt;funt omittenda ; v. g. in cogitarioni-

fs d

bus vanz gloriz, fe aliquis accufet: Quód cuma ab

g atl

aliis laudaretur , fubjeceritaliquid di&to vel fa&o,

Deiqe at

utin majori laude atque zftimatione haberetur ;

fntitd agl

& ficdereliquis cogitationibus dicendum : que

lm

magis minüíve vitiofz (unr ; prout magis minüfve

5

adhaferit voluntas & affe&us ; quod facile de-

prehendet omnis, qui Deitimore ducitur,cavete

Qul

que;ne vel in minimo offendar, &cqn(ï:xcntiæ pu-

W*WW

ritatem fe&atur,

It

Hic generatim te accufa,quod cordis integritati

gi!almkïm

parum ftudeas, affe&tiones effrenatas non fübjicias

It tss

rationi: quód motus proprii amoris ac voluntatis

Og

fecutus fis, proprioque fteteris judicio & fenten-

Yi ta

tiz ; declarando in fin

gulis pgrticu!aritfr quodnam

pusabfumpim,1

admiferis peccetam:

"Ia

fectfrigu

Quoad verba.

BLLU

Cufome quàd plurima verba inania & otio-

A,

fa locutus (nm. Verba otiofa funt, quz nul-

UL

lo bono fine, necad Dei gloriam; nec ad proximi

utilitatem, efferuntur,

iif

At

1

ocofa,

Pra?tetca. de verbis vitio(ïs. Si dixeris j

ridi-

tj

|

MVWW

mm

De Penitent. Sacramenta.

463

1 JVMW

tidicula, narrando aliquid, aut negando; irrito-

h.

ria, quibusaltetum fübíanna(ti & illuifti; quam-

*

Eqaw

vis in rebus levibus. Si murmuraveris aut detra-

j

xetis explicando fueritne in re gravian levi, an ve-

LL

réan falsó.Si nimis contentiosé egeris in re nullius

Bs

momenti. Silubenter aliorum murmura & detra-

At & u

&iones audifti, Si in rifü aut cachinne nimis in«

L n

compofitus fueris & effufus. Si mendacium ali«

quod officiofum dixeris,jocofüm, vel pernitiofum.

l r

Si faperbé dete & cum jactantia locutus fis , nar-

t Wïwim,

tando tes geftas intui zftímationem ; prafertim fs

titáis

hic excefferis, aut mentitus fis, aut dixeris advet-

läqmmäa

tens, ea intentione,

vatin

Denique accufes te de omni in quo te verbo

du

fentis offendiffe, explicando/fingula, prout necef-

tidtánia:

crprapicid

fatiaerunt , ut intelligat Confeffarius gravitatem

peccati,

iglit

v

Qwad opera E$ omijfiones.

at

vt

Cuío me, quod occupatus fui in rebus vanis &

nulla cum utilítate conjunctis : ficut enim co-

MW&SW

gitationes & verba otiofa funt, ita etiam opera

MW"JMW*E

vana , nullius emolumenti, quz in fola occupatto-

n

o

neconfi(tunt ; przíertim fi te occuparis iniis, qua

dl

a

: Ls

vanatantum cutiofitare placebant. Siin otío tem«

ps

pus abfumpferis , ubi diligenter adverte & cum

fcrupulo, an ipfum perdideris aut malé collocaris.

Si excefferis in efu, potu, & fomno plus, quàm ne*

dimh

ceffe erat ; & hisuti poriüs voluerisgratia delecta-

«

Sonis. Siiniis quz ad vitturem erudiebaent ca-

: F'nm

y t

uus

peflendis , tardus & piger fuifti, Infüper te ac-

cufa, quod potuiffes pluribus operibus bonis infu-

d

date, quz omtferis prx negligentia & tarditate.

y

Quód in exerciriis virutum levis & inconftans fu-

-WW

* edïa

Ff5

/

if. :

j

W

4/4

Tradlatus F. Cap. F.

i

n

gl Ü

u

eris, Gczpiffim? , quz laudabiliter propofueras ,

l

q

immuraris, Si bonum aliquod opus omiferis ob

jl mh

hominum diéteria aut malignam opinionem. Si

[

! Mf:u "æ

omnia fa&ta ad Dei gloriam debitofque fines reta-

a

jgul

Ági Qume

N

leris; precipu? fi quid cum hypocrifi ad vanam

Md

?o(ü'

gloriam confequcndam , alioíque fincs vitiofos

oftentáris.

j

i*

Prztet has culpas , patticulariter unufquifque

,»naumcom(

copfitebitur eas, quas commifit ratione ftatus (i-

ve digaitatis ; quemadmodum Religiofi circa

C!

obfervantiam | votorum. De obedientia quidem

&rga Superiores, fiinterné & externé quoad hanc

T.

dcfecetint, & ncglcxeïimca, qu&e erant injun&a,

nec fecerint, quà decebat promptitüdine & ala-

dMami /7'

|

critate. Circa paupertatem , 5 rebus. füperfluis

utantur , animique affe&tionem illis habeantadfi-

xam. Si dederint aliquid, aut receperint fine li-

Tenmyd

centia. Sioccultum quid necexpofitum volunta-

U

tidgum

tiSu þeriomm retineant, Similiter de obfervantiis

lml t

L:

Religionis & conftitutionibusfive ftatutis; & de eo

quod fua caufa & culpa perditur ac relaxatur de ob.

fervantia & rígore Ordinis, quodque aliàs refor-

rnandum erat;oríttitur ; ubi nota peccatum, quod

confcientiam R eligioforum valde aggravabit.

Cnfrmia

Sieft paterfamilias , curetie ucrüm domeftici

sj

bené & chriítiasó vivant. Si füo illos przeat ex-

ln

emplo, Si ele&mofynas pro ratione dignitatisero-

ln

gtt, prafertim de bonis Ecclefiafticis. Si avarus, fi

ddcontlo:

cupidirate ducitur opum,; unde parcus eft, & ele£-

It m

mofynas negligir, fubtrahitque, qued pro ftatus

conditione expendete debebat. Sicontrà prodi-

Q d

dlim at -

,gus ; bonaque Ecclefiaftica profané. & inutiliter

'A'mmm f[)n&:ü

abfumit. Si familiam alit ampliorem, famptus ma-

ol

jotes impendit , faftaque majore extollitur quàm

hons«

De Pemiteut. Sacramento,

455

"m C'IN

honeft? füus f(tatus conformiter ad temperantiam

Qp y

v JJG(J

LA

Ecclefisfticam requirit 5 f1ita ditlipat res ïua;, ut

i

K

b"v

in eleémofynam nihilreliquutn fit,

Nota. ,

bi diligenteradvigilent Clerici divites , qui-

]

[

que beneficiis pinguifTimis frnuntur, norentetiam

Md Ug

Confeflarii quomodo eosabfolvant..

"14 n

"Hoc otdine poterunt inquiri cetera peccata:

3l

[ A

(l

quz, qualiácamque fuerint, poterunt reduci ad u-

BN

num Buu&um eorunis quæ hic tanguntur.

m

X

VAE I (14

V ivas

am

JCAOPUL TU

Jt

d

Ponuntuy quadam figna valde nec?j]hrz'd prä ufa

AMemorialis [upraditli, Ez de tota ma(eriq

"31

Canf:]ïanis.

k ralfp

"m

A [7,

'T commodiüs pfædi&o M—cmoriaii utämilr,

Q u^

u

u

& intelligatur methodusconfitendi , que-

w[w

)

dam notanda funt magni momenti n

Fc non pto-

yvt

A

'-furura.

D

w

;&m&f—:;

£ide

m&w'*i

'

ia

"s

Co»feffio enialium s eft. de obligati

Nf-uv M

i

"

azg : [äd

arbitvio facienda.

æäl;m.w;*

t

m

Don

V5

Y) Ríimo norandum eft, quöd cohfcmä Qenig—

u

lium non eft de precepto, necobligatione :

j

fed de confilio urdi & frü&tuolo: quippe grandia

['«ms[ï«f

pl

d

inde commoda promananr, Quod intelligator

Ua

cüm venialia efTe , manifeftum eft ; fi enim fotet

1l

"

s db

dubium aut peciculum, effe mortalia , tenemur

ad eorum confeffienem. Et (uppofito quód non

t

MT

m

fint hujufmodi venialia: fed eatantüm qu fpon-

Jli

n

te

FE

u p

!ä,' L

P2

Trallatus V. Cap, V.

WMW- |

te & deconfilio coafitemur pro majori con(cienz

» n

tia;eïintegric'atc obrinenda, & frü&tibus inde pet-

i

cipiendis; magua tunc libertas e(t confitendi, A-

dcó, ut, quamvis plurimüm referat diligenterex-

5

"

cutete conícientiam fingulofque defe&us cognot-

;f

cere, poífit tamen quilibet patticulaziter memi,

mpcattcc

