teftetur id San&tus Auguítinus: qui cüm jam inde.

i at

ab occafu in oratione pernoctaffet, velut columna -

od

fitma & immobilis , mant oculos illuftrante So-

j Ddl

le; deco querebatut ; quód inteziorem mentiso»

gt ia

culia . deftruerer, ( quo contemplabatur lucem.

mïadlqüimlh,

inacceffam divinitatis ) raperetqua tranquillam .

hn

, & veram aními quietem ; unde plus fatigatus e-

tsl

rat, quàm totam no&em exteníisin crucem bra-

tv df

cliii; orando tranfiffe.

Mu

LU

l

v d

$. IV.

Cl

Gitur,Patres,noftri eft muncris',ä laude & con"

Mi

fideratione Dei numquam ceffare. Quoties di*

taoiarig

citurin Pfalmis de viro fan&o & integro, E* zu /e*

m

ge ejas(Des) vaeditabitur die ac nolle ? (excenties

1777

hac repetitut fententia : nec enim fieri poteft, ut

UM

quis evadat in vtrum probum & illuftrem fan&itae

Vr il

te, nificrebra meditatione delectetur; unde ipfe

:Prte

LT II)M"'

lu

fsl Vi Dayid Rex & regni Vncgotiisr impeditus de íe

peue

j

]

hcm,q l

pe Confiderat. a diant celebr. — 7

qi&nerat octtli met ad te diluculà, ut meditarer

M tj

inquaülfüü,md

4loqnia tta. lrern alibi fibi tam familiare hoc exer»

citium affetit, ut mane;meridie, vefperi, media no-

g Qs

&sDeum collaudet. Et,Septíes in die laudem dixi Ahug. L gt

Wib

e Civit,

t

tibi, idemeft, ait S, Auguítinus,quod femper laus

D& (.13,

ejutin ore meo:preíettim veró Pfalmus &6.facit ad

€» l. 3. de

Vrf

propofitum: ubi inter reliqua habetur: Memor fui 452. Chr,

Vrj

eperum Domini,quiamemor evoab initio mirabi- c.3s. &

ag

aliáss. fi-

lum tuorum, 64 mneditabor in omnibus operibus

nj

1915 69 in adinyentionibus ttisescertebor.

€ut. £ il«

u

ludySep-

Oquanta eftignominiaid audire nos ab homi-

t&ies 1n die

gt

ne (zculari , maximis regni negotiis occupato ! cadirju-

dl

t um

Qnis omnium ita obligatur intendere divinis lau« /f5:4 eff^

dibus, quàm Sacerdotes, qui manu contingimus /4?^*

pl n

& adminiftramus res humanisoculis incredibiles,

lr al

maximas, quibus majores non fecit Deus , quíbug

d tclm

cetera omnia velut compendio contineritutzQuód

ldu

fitanta eft Dei induíttia ad exercendos intellsétus

aM at

Ahumanos & Angelicos ; quá utetur inventiorie

mmfmm

tam efficací, quám illa, quz à nobis quotidie tra-

sngtagla

&atur ?

|

gj

Plurima invenit Deus pro faluté hominum; & Dusio-

utamorem illisfuum oftenderet, digna admiratio- ventioneg

ne ; duo tamen ceteris vehementer excellunt ; u-

Deipre-

ciguó,

num eft mirabilis,& divina Chrifti Incarnatio,

i

Cüim enim (celas hominis maximum attuliffet de-

T

trtimentum ;invenit Deusremedium peccati,quod

fl

gaiint

tanto ipfis reis honori fuit,tantoque emolumento,

"

ut exclamet Gregorius: O felix eulpa qua talena

Greg.n .

gl

bexedi-

jj

ac tantups meruiit babere redemptorem ! De ea-

éioma

dem hacinventione fatetar Auguftinus : Iec fa-

Cérés,

v

uf

P

tiabar , íllis dicbns, dulcedine mirabili confide-

Aug.l, 9.

Y

C^. £« 6s

u i

vare alsitudinema confilis dyuini fuper [alutem

generts bumagi,

'gOuDWPä'ä

Y

Alzetg !

476

Tradatus YI. Ca i d

H

n

inventïa

SS.Sa.

Altera ibventio cateris longé przftantior eft.

dÀ

cramenti

San&iflimi Sacramenti: licer enim in ifta prz(tite-

Ü

exaellic.

rig Deus hominibus fummaa maxitpaque beneficia,

JHM

M&u

IW i

tantümque illosextulerit, quantum poffet defide.

tati : quippetam fe(eintimé cum illis conjunxit; ut

T j Dus -m'

fa&us fit homo;homo Deus effet,& ut ralis ab Ofna;

ni creatura haberetur : itatamen utilla commue

sst

nicatio & unio perfonalis fuerit cum una natura.

g feim

Mugimgnflw

fingalari, que eft facratiffima Hamanitas Salvato-

ris, quz períonaliter conjungitur Verbo divíno, .

d

Sed hic medíum Deus invenit , quo fefe utiret

hdu p

ia[wo?u& w

cun&is hominibus, & (ingulisin particulari : non -

quidem unione hypoflatica aut perfonali, (; hoc.

p drinyt

"Ti

quipps non convenieba:) aftilla excepta, at&iffi-

ma intimaque conjun&tione ; nimitum communi-

aiptlzain:

eat jngulis hominum füam divinitatem,fimulcum.

l

TU

d

humanirate :: Deum veram & hominem petfe-.

" &um:quod una buccella totum (umitur hominum

en ii

ipncludituz vifceribus : corpuíque eorum & anima

ET m

al

cum Chrifto tamquam cibo veriffimo conjangi-

tur, utuna cadcmque tes exfiftat. O quanta hzc.

tj

x dston ii

induftria, quot hic inventionum miracula !'Sané

in hac ioventione cumulatiffima eft, quod con«

gt

templemur, non tantiim hoc brevis vite momea-

Ms D

to, fed tota aternitateiquz cüm lon giffima fit,con-

ij j

templationem in illa igemus, quodque mitemar,

ii

ufque (ufficiet, nec umquàm faftidiemus contem-

Wif

plando. Át quàm juftum eft,cüm hanc Dei invene

Áidig:

tionem manibus quotidie geftemus, & hujus mi-

Quddie, j

niítri fimus atque inftrumenta , exerceamus nO$;

hdj

vitamque noftram in hujus ponamuscontempla-

pH

tione miraculi, ut eum perfedté aliquando ame-

HUf r

mus, qui tam mirabile opus in noftram utilitatem

aaïontcmpl,(fOHI

abíolvit 2

Va

C À«

)

"

De Confiderat, ad dign? celebr. . 477

A iib

. ATPUIT. IL

uj ch,m

äarn*; offendit, quàm necefaria && propría Sa;fr.

pf

[

Wmn]umM

. vþdotilim fit confideratio, Cj orario mentalis.

:IHL'HW

r]

' Racepit Deus in Exodo , ut agnus Pafchal;s

Exod. 13«

3&:

M CQ

j

u

. non crudus,nec eotus aquá ,fed affatus come-

8 Uf

deretur. Myfterium hicerat: nam quod coquitur

E

aquá,ollz impofitum coope:itur, nec ejus fer& cu-

j

m

W

ra habetur, donec menía inferendum eft ; ei verà

mmï!, þ t

"quod affatur, (zepiüs advigilandum ;! oculis mani-

pb

bufque opus. utad ignem vertatur ; ubi gota hu-

Chriftus

Ro

juíce divini my(terii affiduam contemplationem,

€um amo-

*afnlüqapazä-

Tali ratione comedendus eft divinus ille Agnus,

re & cone

ID A

qui per íuam immeníam mifericordiam, pro nobis fideratio.

ij

voluit in facrificium veré offerri, & feipfum in ci- nefumen-

M?:m;a/l-

bum dedit,à quo oculoscontemplationis non licet "**

niety n

avertere, & qui millies volvesdus eft in iis flam-

tf, 12.

qu&m

mis, de quibus ait Dominus : /gsem ventmittere

vlv

n terrams & Propheta : /n meditatione meaex-. Pfalm.8.

^

B Ogl

arde[cet ignis. Hic e& ignis caritatis, quo Salvater

—

hoc divinum inftituit Sacramentum, cujus con-

templatio fufficit, ut in cordibus noftris fimilem a -

dind t

d

morisexciterus. De hoc igne mandavít olim De-

Levit, é,

«,nzcüsz

us: Zgnis eff ifle perpetums, quinumquam deficset

Dv

in altari. Sipro facrificiis antiquis nefas erat ig-

xEWW

v

nem deeffe altari.quantó magis eltari noftto, facri-

r.qwmi

ficio noftro non deerit ? Porróine igpis ille anti-

gt

h

mmwk

quus deficeret, juffit Deus : Zgmis amtemim altari

" a

d

Jemper ardebit , quem nutriet Sacerdos, [ntjsa -

ens lignamané per (ingulos dics.Hoc efl propriuma Sacerdotig

! bülüiw

lg

Sacerdoti, nutrire hunc ignem amoris divini affi- *' ?mosis

1

me'f "

z

duacontemplatione ejus,quera ipfeDominus erga

13gnem

qi?

,quibus nos obftringits qurrirg,.

!

nos þabct, & beneficiorum

oc

Ia

474 "Iratddatus V1. "Cd'þ. 411' ?

" ab

i

hoc enim ligno fovetur & faccenditur ille ionís;

atque ut perpetüus fitconfervatur. Illam altaris ige

ji Mgw&t!t&

" l

nem miferat de czlo Deus : fed voluit, nt tminiftes

Rom,s.

rio diligentiaque Sacerdotum foveretur : Tta carja

,'mu.urmt :ankml

-

j g

t4s Dei diffufaefh in cordibusnoffris pev Spiri-

tum Sastlum ,qui datus efl nobis: fed vult illam

äwmcmm«

l: nootn

Dominusaugert & creícere noftra vigilantia, &

i

continua confideratione czleftium,

[

l*d digmm: V

diimqu

DicitS/Thomas;& eft Philofopia certa;ufu cog«

tiita,quód aqua, quia natura fua catet calore, ut il-

ao g

gadeoridem:

lum babeat;ad folem vel ignem debet incalefcere :

nec id fufficit, verdm ut confervetur, ab eo retno-

gX

' veri non debet : fienim id fiat, (ubeunte frigoread

liC

naturalem ftátum cohvettitur. Omnino fic nobif-

vitas ob

At

cum fe res habet,qui.cürn calorerillo caritatis nartte

tilsgifitg

rá noftrá non polleams, neceffümn eft; numquam

àDeo feparentur;qui illumin nos infündit:(i enim

vll

prttdiz

&b eo fuerimus disjunéti, continuó frigebitnus, &

ad ea, quz naturz funt, devolvemur : proderit au-

p D

iimgia

tem exctcitium orátionis,quod con(ulit Propheta:

* Pfdlm.33. zdcceditead eum , 64 luminamini: cujas lucem

'äi(nummmm:q

f udityte

omnia generabonotum confequuntut.

Inter alia encornía , qus de fponfa predicavit

24f t

fponfus czleftis, dicit : Guttur tumm viunian opti-

dosrwmmqm

At g

Cani.o. müm.dignum dileflo meo ad potandum , labiit-

que & dentibus illius ad ruminaadum.

prirbingis

mimdduy

Advettit bene S. Auguftintis, quód vinum dene

tibus non ruminetur * quippe hoc ciborus eft,

polumnyi,

qüi maximé duri & folidi fant: unde videtur co-

Mf

. gitationetn chqilcndam effead viniitm comfoupi

LA

Zachar.g

:

OmaeDei

excellentias: ad vinum füperftanriale & czlefte :

mf; Dl

bohnum in

de qio Zacharias : Quid e[l boniem ejus, 4 quid

Ttnjfr

MC

SS. Sacra- €f pulebrum ejus nifi fenmenti eleorum.€ vi-

1 0,, m(m

£üchto. U"fngerminah: virginei ? includitur hocin patie

r

t

De Cm/z"d:mt. 4d diga? celebr., P

at

A vino Sanditfimi Sacramenu , quod fub fj pecie-

T n

.

bus illis delibus & ele&tiserogatur. Ac de hoc vi-

ii

Itj

o factatiffimo jure dicitur,faporem ejus ab Eccle«

r

fia in gutture confervari, & novo femper guftu

*'4"! n

pollere , veluti continuó biberet, quia numquam

Mi

ab ejus cornmemoratione difcedit ; porró vinum

Nj

:

tala eft, quod non tantüm bibi oportet, fed etiam

eenfetur dignur, ut dente confiderationis rumi-

m

betur. Etenim quod ruraipatur,femel comrneftum

mfümg.

in osdenuó regetitur, iterumque conficitur denii-

lIEME'»'(E:ci

bus:adeó ut idem ejuídem cibifapor & guftuste«

ntoies

£urrat, tamquam crebró aliquis vefceretur.

lt d

AitS, Chtyfoftormus;quod in animalibus eft zu-

Quäd fit

!

raminare

if

(biods

s

minare, in hominibus eít cogitare ; per cogitatio-

sbedri

&i

fpirituali-

nem enim & corifiderationem tenovantur guftus,

ter.

tdedimen

ntilitas ac refe&tio,qua in rebus divinis haberur.Et

wbf

hoc eft,quod convenit proprié San&iffimo Sacra-

Wï"

ul d

mento perconfiderationem. Sic D. Gregorius (ü-. Greg. u-

n

i

| .ï Wiv..)zæ

pethunclocum: De boc,inquit, vigo sotandum pet Cant

liv

e[f; qnod omnes quidem potant, fed labia fola, €8 "*

foli dentes rutminant: quiadum perfetliores qui -

ii at

5& vt

que pefe auditura verbum ad memortam rtvo-

d

€ant,atque exercitatione affidua cogitant,qua[

ados revocantes quod [ump[erunt quanta frt vir-

n

Es cibiqnem comederunt fentinnt; idcireoín le-

..LG'v,h 053

pj

£e feribiturqnia animal,quod non ruminatime

iil

mundnum babeatur:quia quisquit bona qua acce-

W*ïf

perít, non recogitat, vacams à fantlit cogytationi-

:' il Wf

busnecelfe eft, nt immindis vepleatur.Ex particu-

j

latiter timeant Sacerdotes ; nifidivina , qu cele-

A ii

brant, mylteria attentids ruminaverint , foreutà

m dl

Deoimmundi & indigni;qui offerant;cenfeantur. Confide..

W'H'*','g,

Hanc ob aau(am S. Propheta Jeremias , qui & ratio ani-

n ,

antüm m2dente£,

ipfe Sacerdos, intft eeteraamaré , ( nont

ul wdu&) [

[

tiomi«

/

,

446

Tralfatus Vf. C&þ. III.

W[O

nomine fuo., (cd totius Reipublice | lamentaeue

nwtmïl

n

Tiretir4. de damnis ab inimico illatis : Cosfregit ad nu-

VUWö "

suerum dentes meos : cibavit me ciuere,ac proin«

Dount

Uguüï,l

de defipit omniscibus. i

N

iæ; ut hoc

)uc&vmus» u

Opus, opus habemus lacrymis Jerem

j

,ipfum deplorernus : nam defeétu dentium, id eft,

fj

: confiderationis, quibus ruminemus divina myfte-

4 d m

ria, quz nos fuftentant,tam parvus dele&at gvftus,

- velateinete vefceremur ; fünt tamen illa. [ & quid

' W,m Y

A

Tv

negligimus? ] manna fuaviffimum, quod omnem

m

in fe eompledtitur dulccdincr? & füavitatem. -

at x

CAPUT. II

satcilund

wodis, m

Tempore Mif Sacerdos maxime fit mente com«-

*vuirgopét

pofitus : ut meliits & majoriattentéene myfte-

eliraed xl

TÍA 4/:;&'0':4 ferutetur.

af

Uamvis tam fit proptia Sacerdotibus medit

R

bamii p

tio & oratio mentalis , ut meritó principalitet

as dndag,

hac debeant occupati, ut di&tum eft; przcipué ta-

ii

men,cüm divino [acrificio incumbunt, cam necef-

1 gt

faria eft hzc difpofirio , ut fineilla fieri non poffit,

Wt rindm,

quin multi defe&us, multa peccata committantur;

t st

quippeipfe conüderationis defz&us in re tamfe-

t junlygg

-

ría & gravi , magnus ipfereatus eftsunde nosad-

Balonelg

2rev. 25, taonitos voluit Spiritus fan&us : Qwando federis,

r

ut tomedascum Principe.diligenter attende.qua

Qüt Ümy P

pofita (unt ante faciem ttam, € fl'atue eultrum

"mg"ü"&qnieu

$n gutture tuo, 6 tamen 1n poteflate. babes ani-

TRütd i

mam tuam. Cyamvis hic doceamur , quomodo

ad men(as Principum invitati, có quód varia & ex«

.]mm) ïfm(ä(c |

L

L Pfïm' F'cmmlü4

quifita fercula apponantur,modum debeamus pre

M Chnül. pOïrOg

fcribere appetitui;neforté damnumaliquod nimía

Voracitate iacurtamus ; certum tamen eft hunc

?"äfanmm p

»

foluni-

i lii

L0

De ronfiderat. ad dign? 'rkleär. at

15»&0&(1

folammodó feníum non intendiàSpiritu fancto,

, C"f"!"du

fed etiam longe altiorem, magiíque fpiritalem.

L] "MMW'

Gloriofi Do&ores Auguftinus & Ambrofius de

menía altarisintelligunt, & meritó velit nos mone-

ijmiaz, u

re Spiritus ille divinus, ut cüm ad meníam illam re-

"i i

gi'am federimus cum R'ege Regum, totiuíque uni-

n

verfi Reétore comefturi , [ qui ob infinitam fiam

Pitíogke

caritatem , cüm ^imus vermesterrz , viliffimi ho-

LC

munciones, invitat nosad cpulum rcgalc atque di-

Iu

r

l

vinü ] aperiamus.ocülos mcntis,&rdiligentcr attene

(s

tiq; cenfideremusid , quod nobis apponitur ;quia

materiainefít maxima contcmplationis: non exifti-

U

memus eíle inftar aliorum ciborum villulz hüjus

L o A

terteftris, (edeum effe cibum , qui menfz Dei ap-

ponitur,quo ipfe &Angeli (uftentantur,unde vald

WWIWIIIM

neceffaria eft confideratio & attentio: proinde di-

citurs fFarue cultrum in gutture tuo.

TSx:!d.wbmd/!::

Inconviviis vulgaribus utimur cultro, ut in

ii

partes cibum dividamus, & majori vefcamur ur-

hg

banitate atque modeftia, ne helluones fimus, &

Y bmnumw

voracitatis: arguamur : quód fi culter gutturi ad-

ii

moveretur , periculum eíf*t ne comedendo (üffo-

" vt

caremur : fedin hac menfa czlefti nieritó confuli-

m&&&mmnm

tur, fFarue culirum in gutture tuo , utdifcernamus

uml

guftum & faporem hujus delicii à ceteris, nec (imus

yiis r

velut hi, quos arguit Apoftolus, quinon dijudi-

,l. Caef, A

r 'U'WW

cant Corpus Domini; & ifto cultro fübjiciamus

fenfum guítas, qüi'eumdem (aporem ex hoc,quem

u ISF"

i"

ex pane & vino communi percipit , & falía fentire

g

N

dicamus, ac necire quidguftet : nam hic panis ni«

lhileft przter verum, facrofanctum Corpus & San«

,,mwsu,ws:'l

u

at "

"

"]

guinem Chrifti, Porró ut hanc rerüm differentiami

g,

ponamus, tantum nobis commendatur attentio &

j; t9.

Qþqüæjcratio & fan& magná opuseft , ut myfteria

taum

ji

442

Traclatus Y 1. Cap. HH T,.

yn

A

tam divina tractemus, qvz captum mentis longif-

ia

«Dæmmph

il

Sab Mif (ime excedunt. Proinde juftum effet, ut inftante

famexe — bora celebrandi conaretur Sacerdos omnes exuere

D

(

qusnomm

endz om-

nes exter-

«ogitationes externas rerum creatarüm,imo & fui«

gt

um

ne cogi-

ipfius, quoad externa corporis, ac meminilfet folà

taiones — animá ac potentiis illius ad alcare effe proceden-

ia

dun, ad hocfeipfum hortabatur Bernard.ucipfe fi-

g n

Bern.liér. onificat hifce verbis: /stentsones; cogitationesyvos

aq f nt'

de amire. , rtates,

affeiliones £$ omnia interioramea,venite

Des.

quini qitt

afcendamus ad montem,ubi Deminus videt, C$ vi«

sanlo qii

detur : cura, folicitudimos, anxtetatar, pane fervi-

ais u m

1utes, ex(petlate me bie ,cum aíno corpore 1/1o . do-

ntimi i

nec ego cum puero,ratione feilicets£S 1ntelhgentia,

iveeimsd

n[que «lluc properantes , poflquam adoraverimus,

atlinms oU

revertamur ad vos : revertemtr enim , CÀ; h:ft*!

Y lm a

guam cità revertemur !

atiho, at

Quàm zquum foret; ut Sacerdotes omnesid-

sefmi g

ipfum faceremus , cm celebraturi ad ecclefiam

tdehurdt

contendimus? ad ejus nempt fores & valvas , qua

12 Mrenin

impedire poffent, exuendz funt cogitationes,& Ío-

o vt

laanima atque intellectu comitante ad aram pro-

i d

cedendumeft ; quo fiet , ut Abraham imitemur,

* &b (

L

quiülfum ex Dei mandato eblaturus alium noluit

n d

przfentem effe,& ad montis pedem fervis fuispra-

atyli,

Qenif.22. Cepit: Exfpedate bhic cum afino , ego €À. puer illuc

ftt,

A

n[que properantes,

temur ad vos.

paþ*qua(nradomwrimml,nwr-

Vrl

Cümin verticem Sinai vellet D&us defcendere;

:far'» titin

Exod. 19. cum Moyfe locuturus, & populo fancturus legem,

A rihty

Msm'r, hücpmu

praeepit, ut folusipfe montem fübiret , necinillo

elIet homoalius,necgrex paíceretur ; his non cofi-

volur;

[

tentus montem fpilla & obfcura nube involvit;

atque illuc intravit Moyfes cum Deo locuturus.

Da

,.Banerö femper intellige, - cüm dicimus iïlu

eum

"

l

!

ts

De Copfiderat.ad dizn? celebr.

443

"m

üt

cum Deo locutum fuiffe , ex veriori (ententia, non

-

QWUS us

fuiffe Deum in períona & effentia , fed Angelum

iscnn]

dumtaxat, qui ejus nomine loquebatur.

In Levitico item preceptum erat, ut Sacerdos Levis.16.

UI g

oblaturus inceníüm , folus fanctuarium ingrede-

n

MU ri r

retur , ne forté contingeret aliquid , unde attentio

offet turbari. Item ut incenfum injiceretur thu-

[ Ht

ribulo , quo fumi nebula excitata admoneret in--

Vg

Ibl losfs

ternam animi quietem effe (ervándam, At , videa -

mus-modó quàm fit magis confentaneum , ut Sa-

t uml

ml

cerdotes hanc in nobis folitudinem preparemus,

excutiamis, quidquid natum eft, t urbare attentos,

hm n

& mente fimus divinis myfteriis alligati. Necenim

1 i

accedimus -oblaturi, ficut Abraham filium , fed ,

m n

[

Dei Filium naturalem, verum Deum: nec arie-

tem ejus loco , utille, offerimus:atipfum unige-

,lz&mmm

nitum Dei Filium in perfona. Nec locuturi fumus

]

cum Angelo, ut Moyfes, fed cam ipfo Deo :nec

ginbin a

id tantum , f& & eumdem manibus contingemus,

inque animos noftros ac pe&tora tranfmittemus.

gt

Denique non adolebimus in fan&tuario fumum

alands

y

y

incenfi , (ed verum Chrifti Corpusac Sangu/nem

p

offeremus ; quz oblatio omnium eft. füaviffima

s

atque acceptiífima , nec parumquam Patri eterno

rmwh'!"*

offeretur.

;

ii

. Siverb confilium eft Chrifti, Cim ovaverér,in- Matth. 6

traincubiculum tuum, €8 claufooffiol occupatio-

SWW

nibus lord Patrem tuum in Ab[condito ; quamö ju-

d

ná

T

ftius erit, hoc

procuremus , cümad Miffam a;cc'di-

bt

bb.-

mus oblaturi :

^M

ii

j i

M

d

"

Hh 2

CA'

ydi "p

W

TL

«pí — Tradatus IVI; Cap. IF.

m

;

C APIEBT IV

"L

i

wl

i

j

Ut quis bona cum difpofitione celebret, duplsci potif-

du

fs affetione ducatur , timore C$ amore : ad

j ht n

quas affelliones cetera reducuntur , n qnibus

; 4 uknt

- devotio cazfiflit.

.

hr

dv

1

j

[ Y c attentio & confideratio ejus ,

.quod $a-

n

i

mf

cerdos agit , & myftetiorum , qua celebrat,

äwfm&m:(h

a

fonseft & origo, ex qua proficifcuntur cetera af-

fe&iones bonz , que hominem efficiunt , ut de-

um f

;

votus , aptus , & rite difpofitus fit ad dign& cele-

mmampungm?

brandum. Quz affectiones licet multz fint & di-

umb

vui a

verfz: quia multis eft opus, utquis digne celebret,

!/

& dicere poffit (e cum difpofitione

débita acce-

- pumitriu)

dere; omnes tamen ad duas principales, velut ra-

&Iflluüfm/fnm

dices ceterarum reducuntur. Primaeft ; timor &

u nadtuda

revetentia. Majeftaus divina.. Secunda, amor &

ipeyud

fiducia mifeticordiz eJus & benignitatis. Ha du

sampr

Amor& jun& femper fint & velut fororiantes , ut unaal-

ii mta

titpor

teram juvet, atque abaltera juvetur : earum quip-

FORT

femper

jungendi. E

e disjun&tio, fine periculo etle nequit. Nam fi: a

con

fideret tántüm homo, magnitudinenr, maje-

nintr. Aja

ftatem, & juftitiam Dei ; diférimen eft , ne abjiciat

Js.,[hmhmronfn

Ípem omnem confequénde falutis. Si vero fo:

mllünem;' WW

lun attendat ejufdem mifericordiam , patien-

df

tiam & benightitatem , temerarius evadit , auda-

Ht h MWFA&

Ciamque affumit : peccandi. Quaptopter Davi4

Q/n&xm;m/h

utramq; conjunxit, & vifum eft illi, ut Dei caneret

VU Ht d

acuta.

(4) Vox "mifericordiam , huic (a) Superiori tam alto, (b);

!!/0'1?071:4 ,[w |

Baffum, ut vocant, fübjungere, qui illumtempera-

() Vex

Vs

ret: quz eft confideratio majeftatis & juftitiz divi-

'fm 6 (* l T

gravis.

PÍal. 10

,, nz, áicenim: Z4ifericordiam €8 judicium cantabo

MW, JJ"*M

nibi Domine. Flg du voces (uaviffimam faciunt

aK

LP h

)

" CINV

De Canf derrz dien? celebr.

414

N

[

harmoniam, & in Dei operibus ubiq; conjungune

n i

tut :Üsver/e vie Dominimifer cordia Cj uertat, pag, ; P

Mlm

u

Piiffimus B'*mardusquodam fermone luculen-

VM(W

ter oftendit,quàm fit neceffarium, ut duz il affes

Vf [71 !

&tiones imul ambulent, fe mutuótueantut : atque

hocatlerít ,. declarando qui debeamus adorare &

ofculari pedes Salvatoris, illos autem fimulnon pet

Ts quif

fe ingulos ofculemur; dicit porro in hunc modums

mlm»u

"Magnus frutbus eff vn primo o[ctlo , quod ad ped:: Bern. &.

QU R

d

Domii acczpzmr,tamen curato, ut neutrefraude: jup Cant,

Ianud.

vis Iorüm : fi enim jam dolore peccatz. , 9 judscu

"'WWLLJC.

tmore campungeru,wrzmm CO judieu 'vofttgza la-

Ah

L

biaimpreffiff1 , quod [i timorem divtna intuiu o-

lj

T

dj

nitatis; C9 [pe confequende indulgentua, tepoperas s

uU

etiam mifericordie pedeu ampleits te pweris : a-

ls

ltaqmn alterum [me altero ofinlari nom expedit z

h..M! fír

qiia C$ vecordatto ls judieti »n baratbrum de-

v od ard

üem:zom,; præup:m:,d' m[ericordizfallax affen-

n

ratio pe[Jimam generat [ecuritatem. Daium eft &6

r r

mibimifero, naunnnqmn] federe fecus pedes Domi-

r*rrg

-

U

Y üïWl-

ni 7e/u €8 ;modo bume, mada "Ium , totadevottone

m «!w Q;nï kh

ampletli ,in quantum me [aa beniantas dignabae

Yv

j

zur admattere. 24t fquando mt/eratmnæ ejus oblt-

T

tus;flimulante canþzentm, judicto pasió diutius

Wt

um us

inlarerem; mox veetu incredibily, ac moiferabils

t

confulione dejetlus , €$ tenebro[acireumfufus hor-

"

5

rore, boc folzam palpttam' de prqfundæ clamabam s

, t^

l

MO

Quis sovit potefl atemaratsa ,

præ'tu(are 1H01-

m

iil

À

ram tuam dinumerare ? Quod fieo reliffo; pea'em pfal, 39'

p

vwml

mifericordia plus ampleti eontingerez 5 tanta &

"

v

'Contrarto15CHvia CÓnegligentia dva!wäar,txt 0s«

[j

T'M

feüzw €$ oratin t:p:d:ar €$ at ngr«ar

u

]

promptior, € fermotucauztor, 89 ommis denutq, -

d

d

trquue bamznss [Fatun mcazz/lpm!zor appafe: et.

m

ib ;

Prae.

j

yn

»

h

ia

Tratfatus Y1.. Cafi. 1.

,l

£roinde , magiffra infirutlus expertentia, non ju^

T l

j

dicium [olum. aut [pam miferwcordiam , [ed m:fe-

m

E

l

( i

ricordiam pariter GÓ jndícium cautabo tibi Domi-

,;,qï!!?r

ne :cantabtles mibi evant amba pariter jufli(icas

f

tiones 1f]à . in loco peregrinationu mea s quou[que

?:j]gm[cäigm

au:fericordia fuperexaltata judito , miferiacontz-

;;jknlia Smï

cefcat , ac fola tibi cantet glariif "m , €$ »on com-

: 5Fac:ümmï

pung A.

,gi D

Satis 'cl&ganter & doct oftendit Sanctus , quan-

gmx'.cujusmä

tum referat, ut hz duz affectiones timoris & amo-

m

ris conjunctz (int , & quantum immineat pericu-

- enormum

lum, fi àfe mutuo feparentur. Ídem nosmonet

!teli. s

mgximt 9s

Spiritus fanctus, übi ait : Ae dicas , 7Miferatio Do-

d nb

minimagna eff, multitudinis peecatorum meorum

: A(q;:xbüïtifrï

miferebitur : mifericordia entm C ira ab sllocità

— pngrzdnitt

proximant, €8 inpeccatores refpicir traillius.

( um

Videturloqui cum hominibus temerariis, info-

hilgnds d

lentib,Dei nixis mifericordia,qui hanc faciunt fce-

V, t

lerum tegumentü, & velut anfam arripiunt in pec-

st

cato perfiftendi dicentes: 44feratioDomini magna.

uv s

ef/ nec reddet mihi ex merito flagitiorum. Spiritus

]

veró fanctusait: Ae 4/cas hoc, fcil. nenegligens,

audax & íceleratus evadas, hànc audaciam mitiga

m o

miinz m

Juftitie condimento, & utraque fimul mifericordia

feilnig

& irain mente verfetur. Dicit porróP(almifta : Be-

lo G

neplacitum eft Domino (uper timentey eum, €8 n

G

mi[ericordia ejus.

em , qui äer.ant fnper

$. II.

"A

[ aasmncq

Ad cele-

Uarrï:is autem uiraque affec&io & confide-

- quis iegi

brandum

t .

Opusamo«

ratio prodeffe queat omnibus utriufque fe-

"ayín lr

ze& u-

xus ; Sacerdotibus tamen maxime , & fingulari

]

$20i,

«quadam ratione : nam in his principaliter con(i-

u'nug) j

t d

ftit devotio ac difpofitio neceffatia ad celebran-

tüp,

e; ti-

[' iqun

.dum: id eft, ex unaf pacte, altiffima humilitat

more

;WIH, üf' t

De Cw;jde;'at. ad dignécelebr. — 47

more & reverentia ducantur, confiderando fupre«

]

*[ [

Prij

i

! &m)m'

mam Dei Majeftatem , quz veraciter. continctu£ '

WW,W

Sandtiffimo illo Sacramento, eundemque effe Do-

mü'?"""i'f(i

minum, qui fola voluntate fua creavit, confervat,

& regit hanc immeníam univerfitatem, quam.rut-

UM A

Vi p

fusin nihilum redigere, fi velit, poteft : in cujus ad-

UY

I

fpe&u ardentia Seraphim alas comprimunt , tre-

munt, percelluntur horrore divino, atque maxima

iäï

g

reverentia affiftunt: eui ftelle matitinz laudem

f

ültän»lm

nuntiant;cujus rigida lance vix mundi haberturSpi-

V,

ritus beati. Ex altera parte accedant ad eumdefn au-

&torem omnium magno amore , grandi fiducia de

rl

: .

benignitate ejus & mifericordia : qua ficut inom-

Tuigiytrisym

nibus , itain hocopere vehementet refplendefcit.

T TET

Atq; exhifce affectionibus duabus velut radicib'in-'

numerz dimanant affectiones virtutü, quae ornant

Wr/ja///m

animam & componunt,ut ipfoDeo digne p afcatut.

r D

Pro affequenda, de qua loquimur , devotione,

d

& affe&tibus, qui inea confiftunt, plurima ora-

:mmm

tienes virorum illuftrium rq':etiuntur. S. Ambro-

fD

fiustomo 4. duas ponit, qua ante Milfam dicen-

m «x&m.w[b

da (unt. Et in libello, qui plenus eft fapientià $&

LM(MW

fervore, quem vocant Contemptus mundi , paite

NT od

4. devouffime funt orationes & contemplationes

d

Qu

Ts

'l

San&tiffimi Sacramenti , & in Memoriali R. P. F.

A

ludovici Granatenfis invenies luculentas, &c.

WWMW

"

quæ lcgcntibm magno erunt CIDOIUHICI]EO, cüni

efficaces. conceptus & rationes. comple&tantur,

Wufmt

"

"

"quibus devetio queat excitari. Sed quotquot

BD

1

-ejufmodi fünt orationes, quantumvis eleganter

M

g

compofitz, hoc habentincommodi, quód, fi con-

r il

tinuó aliquot diebus recitentur , ex confuetudi-

u

ne illa guítum perdant & attentionem ad fenfum

Yít

gt

p'

xim£ prztenditur. Unde utilius

Mil

4vcrborum, qui ma

Hh 4

multo

(i5 À

x2

yt

j

Tratfati: VI, Cap, V.

j

Ej(ülm

multo erit nonnullas con(iderationes mente com.-

g

[/

1

U]IJ

pleai, iiflemque exerceri per formam meditatio:

Ms

m

nis ; & quilibet has inftituat ea ratione, quamex

n

affe&tionis prcripto, & fpirita docente optimam

j

H0y/

jim.

judicarit. Experientia enim ipfà docuit , eas otatio

nes,quasunufquifque füo modo infütuitlon

ge ma-

Fm M

eruditi-

m

joris effe utilitatis(licet careanc elegantia &

one)quàmaliorum auctorum quantumvis elegan-

njb

tes & doctz. Vnde vifüm mihi eft,

proopeSacerdo.-

euinditt

tum, qui volunt feipfos exercere, & ad digné cum

as OR

attentione celebrandum incumbunt, nonnullas hic

g ii

mifcere confiderationes , quas multis annis mihi

;kaoupm

deícriptas habui , & confido magnam fore iis uti-

alondiunl

litatem, qui has voluerint frequentare, ficut vere

vl t

quidam perceperunt , quiid conati fünt : nontan-

nacine A

tüm ad attenté & devot celebrandum, fed eti-

um r'-;/?l

m at

am ut toco die ambules in prafentia Salvatoris,

eodemque fcuaris affectu, quo facrificium te ob-

;,?ciw'mdzquæm

latum eít, quz res eft (ü

mmi momgnq' » ut quis

(

qm;olmm

fpititalilucro diteízar.

p

Wmm

CAPuTBV-

"

A UiA

E

2

Praambulum ad confidevatines , qHas ad devote

meo,ici&äsi:

celebrandum Sacerdotes exercere polfeme.

ET

N ol

iv

Ultz- fint confderationes , quz. juvare

1

a, nvl

.V J poffünt , utq

t

1is concipiat profundam defe

Ranrnt

humilitatem ,

timorem & revereutiam Majefta-

Vr and

us divinz, quz Sandhiffimo Sacramento veit

Dbl

conüuetur. Áliz multze funt, quibus fpem fidu-

" Quv

ciamque concipias mifericordia: ejus & benigni-

NORPTE

tatis , qua cm hominibus agit. Qua funtaffectio-

lais

nes precipuz, qua animam ad di

gne celebrandum

tlbf

€omponunt. Ethuic conformiter, funt innume-

: ?,rff-'rufznrm

T& nomina & tituli, qui Chrifto tribuuntur m Sczi-

'

ld ii

Ptlll' a:

'

Jl j

.De Confriderat. ad diänä' celeby. 3 489

UM

W

ptura : ipféenim unus anirse eít, quodcumq; illa

ii

a

defiderare poffet, quodcumque opus habere; un-

b

d

ix:mc

de vocatur Deus & Rex, Magifter , Paftor , Sacer-

dos, Medicus, Amicus; Pater, Sponfus, Lux, Fons,

; Q

i

^j Q

& ejuímodi Íexcenta. Quorum alia pertinent ad

^W

ib

majeftatem , & timorem qui ex illa debet conci pit

^V

lil

aliaad rnanfuetudinem, benignitatem & amorem;

of

uofe homipibus communicat. Enimveroó cünrex

MVT

"r

Nf

parvitate intellectas humani, omnes haíce confide-

*

rationes mente comple&ti nequeamus, &muitorum

Jf RA

conjunétione quafi quedam caligo offundatur;uti-

É

t

leeft quamlibet perfe (pe&tare in fingulari, cuilibet

"o tum

D

BM

diei (uam afTiznando, quo fit ut edium excutiatur,

l?äq'*'«'æ'ai:m

]

E

quod eriri foletex continua eorumdem cofitem-

ij

d

)

platione. Átque divifioneifta ; poft aliquod inter-

vallam temporis feipfam anima depfchcndcf ple-

at

nam vatia, confideratione , quz facile ad Myfteria

WT

digné celebranda queat excitare , quod hic prætcb-

n

dimus pe: quatuordecim confiderationes,qua die-

bustotidem abíolventur, quolibet (uam ruminan-

H

do : nam materiain fingulis füfficiens eft non tan-

o

tüm pro uno, fed & plþuribus diebus.

uum,qmddm

In quibusnotandum eft , quód ftudio tam bre-

um

m

ves& compendiofz tradantur fine aliqua. dilata-

as n

tione, cüm camen dilatari maxime potui flent ; quia

ht

mgmïmlg-

materiam tantum füfficimus,quam pro libito usruf-

smiz

quifquc extendat , exerceat , contempletur, Íuo

modo & fpiritu afflante, Et hoc mihi utilius vide-

tur, quam ob cauffam noluieas mutare , necau-

lïfl mw

lu

u

gere , fed eadem ponere forma & ftilo , quo illas

Ya

:1"'" |

mihi conícripferam: hac- enim ratione muiti fe

dug U^

] Ltl

z

profecifle confitentur.

mmmgï;

:gnfor.m'(; ,

Particulariter Nota, quód ve

rba Scripcuf:s,quæ

in illis habentur ; licet o5 rationem jama dictam

(ueP,

Hh;

non

j

4090

Tratlatus VI, Cap,V.

ym

"

^on exponantur fufiüs, plurimum ucilitatis pof

fint adferre, atque in illis fübftantia. principalis

A g

confiftat, Que (i ben& expendantur , erit inyeni«

w»

: :'W-W

refüfficiens pondus ad hoc , quod tractamus, Et

credat firmiter, qui le&urus eít, fi (e exercea ali-

(AP1

quando ex inftituto , & pun&a infrà pofita men.

r:MWP

tefuerit complexus, memoriaque hauferit , facil-

limum erit opus , nec quod fua. magnitudine tz-

y U

dium adfetre poffit. Porro mirum non eft , (i prin-

wCWNM

cipio aliquam difficultatem offendat, cüm nulla

Dit

fitres , quz non aliquid laboris includat ; quamvis

m

multó minoris fit momenti.

Notandum etiam circa haíce confiderationes,

Mi ect

quöd prima & fecunda magis pertineant ad affe-

T

Ctionem timoris & reverentiz : nam in illis per-

ab

penditur majeftas & amplitudo Chrifti Salvato-

upantil

ris: in prima quidem íecundàm: divinitatem, in

1200 0508

altera (ecumdüm humanitatem. Atque hzc con-

asidudztg

4

fideratio majeftatis Chrifti memoriz maxime in-

iil

hzreat , tamquam fundamentum & bafis cztera-

IT

'..'

rum.: quod eftaffe&tio humilitatis & timoris, qu&

ïïwa;

gl ss

inde promanat: & quia hanc ob cauflam major

inqe ia

poftea amor & admiratio oritur , confiderando

t a a

quód tanta Majeftas fe humiliet & fübmitrat ad

icnas n

neceífitudinem cum hominibus conftituendam

Müam

tam familiariter atque amic£ , ficut in ceteris titu-

Ws

"r

lisconfideratur.

Qs ngk

Advertendum eft.quoad ftlum & ufum pat-

ü l IHD Rtgng

ticularem harum confiderationum , quód ubique

Rüntr: Wi

hicordo fetvatur. Primó eft una confideratio five

UTO

argumentum, ut experrectus ftaum recorderis

Sairi

dicendamtibi effe MifTam, & quanto fpiritu & fer-

vore dicenda: qua diligentia alacriter & le&ulo te

ïfi".flalf*ai r

lt

cortipias , hinc triz habes puncta , quibusteante

am

qwm

u

pe Confiderat. ad dignt celebr, — p

!Mlm"m j

tl

Miffam parare poffis , poft qua (equitur fingularis

hi

Icmjmwrl win'

