WE

Uoties Íe accinget aliquis ad recitandum

LT

five publict in choro, five privatim, confide-

ret fe effe membrum Ecclefiz univerfalis, cüm hu-

i

Voitdt d

x fny

jus, quam militantem,tum illius,quam triumphan- Ecclefis

militans :

d ninj i

tem appellamius: una fcilicet eft,quamvis in diver(a

& tiums

dignitate conftituta , (icut enim unuserat populus,

anm: n

hansuga'

qui per mare rubrum tranfibat , licet jam uga pats e

ft.

ii «qumem

iivl

tranfiffet, & fecura maneret in littore, altera per

mare adhuc graderetur , fübjecta periculis unda-

o Md

rum, niíi ezs potenter Deus repreffifiet : ia unae(t

riptarm

Eccefia, quamvis lii in portu verfentur , alii mille

M ul

ca(ibus pugnarites turbulentum hoc mundi fre-

r dj

tum navigemus.Erenim confiderandum eft,quem-

lt

admodum in cxlo Beati: omnes , tam homines

g g

quàm Ángeli Deum ardentifIimo Amore comple-

WWMC-

&untur ,eidemque maximas fine fine laudes decan-

2

p

tant : ficin terca mult fünt fanctitate prediti, qui

j i

Deumimmenf(à caritate diligunt , amant, laudibus

ü wäg qll!

profequuntur : uni. publict inaliquacommunita-

j

te , alteri privatim: &generalite-r omnes creatura

p

€à, qua poffünt, ratione, Deo benedicunt.

j

- Secundàm hoc, cümad orandum (e homo ac- Omnee

"p

:

cingit, exiltimet fe pofitum in mnafede immenf; "reature

jl

u

f

cujufdam chori , cotius nimirum univerfitatis, in

chorurm

omnium oculis & confpe&u, ut faas laudes cun-

confti-

nträful**tüf

Coram laudibus conjungat , iifdemque commu- tuunt,

Pfu

g

nem Dominum profequatur : hic neceffe eft , gau-

quunw

deat omnes efle intentes in laudes divinas, & co-

neur

"

338

e divine,

Appeudix de offrci

ffe&tum, unus tan-

i Wpuloï

netur unus cunctorum æquare a

m

i

p

n

tam caritatem expetat, quanta reliqui omnes po

Y

i

( autem hanc in fe advertat deficere , invi-

tiuntut,

" H;mmum |

tectamen onines cteaturas,ut OPC

ram fuam pariter

mHOïïmau

, ad divina praconia con

ferant ; cluod apte fiet per

Atl

ut inftà dicetut : brevi-

y

É

h

4f magls Q

Invitátortum in Mactutinis,

ag

.

te

r vero fepiüs hic vcrqu repetendus eft : AMagnifi-

cate Dominum mecum , C exaltemus nomen ejus

g

n idip[um.

Item crebró toto affectu dicendum:

omnuta operatua , ]

:mhc?um

Confiteantur tibi , Domne ,

Santli tui benedicaut tibi.Confideret etiam,quam-

E

"visomnes rescreatz hoc quàm maxime intendant,

Ninocnlá

non pqilä tantu

m laudare , quantam ipfe meretur :

d I

ouni làude s unde optate debet ve-

] ipl]us&'Mi;

uia major eft

hementet , utfeipfum

Deus celebret & extollat :

mePFMM

his etiam verbis, quibus DF

rancifcus fzepe uteba-

lum

u*

eft compel

landus: Dígzus es DomineDeits

m n

AMpor,4, U3U

m,6$ virtuten, $

fler. ac

eipere laudem ,C$ glorsa

k'qwmrm

[

quiatu creafli

omn»ia , €$ propter

Lal

beneditlinem s

voluntatem tuam creat

a funt. Item ad Chriftum

dinlhit

Cif

t, t

Salvatorem: Digzis 6

Aguus , qui ocetfus ej 46

Afu'. $.

&

pere vt

yeutem Cd divinitatem , À. [apientiam ,

d t

£$ fortitdinem , €8 benedi-

;;Mdn,zw

hbonorem, Ó gloriam ,

Elzonem, C8 gratiarum atts

onem ab oranibus crea-

mytsurii,

&

eurris : quiarede

mi[li nos Deo in f[angutne tuo,

o

Deo noftr.

o regnum , €$ Sacerdotai.

w ssl

: f?cz)?i 405

I II.

vie d

CAPUT

ucilot

" Muliym refert aliqua uti praparatione ante divi :

: Prftí,

»i Officii recitationem.

Dvertendum praserea, quód juxta copfilià

L

* Spiritus fandti l azte oratzonem prapara ant-

?

A um

mam tuam,C$ neli e(fe, quafi bommo tentans Deum ]

iif

valde conveniens fit .& neceílarium

, ut attent?

Officium

Vatoro

p

Md -

j

338

EMZMMQ

A ändz'x de Officiodivino.

Officium divinum perfolvatur , priufquam nosad

tl

ipfum accingamus, aliqua utamur praparatione;

Md

uod debet fieri femel atque iterum ut minüs quo-

Ml

udie, ante Matutinum , aut Miffam ; aut Vefperas,

2 n

aut fimilem Horam, ubi fuerit commoditas major,

rl

utin czteris magis compendiose fieri poffit, re-

imt!?:Mjr,

mittendo fe ad przparationem magis prolixam &c

timetiman copiofam.,

d deedi

Hzc preparatio multis modis poffet inftitui:

m Ü

fed quem hic ponimus , tum facilis, tum utilis vi«

d

du (

Af

U

detut.

o neu, *

Primó confiderare me oportet przfentiam Dei,

nj

ad cujus laudes me accingo : Secundó excellen-

gt

tiam ipfius & Majeftatem ,. quàni digna fit im-

dibxe ia

mortali prconio & laudatione ; propriam deind&

adulgt

humillitatem & indignitatem,illiufque immenfam

uDmi)" .dignationem , qui laudari velità viliffima creatura.

[

M&! g

Denique confideranda eft prcipu? realis prafen-

f t

tia & períonalis affiftentia Domini Salvatorís in

5!I1-M(W5

fanctiffimo AltarisSacramento, Cuí multàm pro-

PU

derit, memoriá tenere fequentia nomina cum füa

Lm J

(;

w

declaratione , atque iifdem uti fepiüs tam ante,

ö!

quàmin Officio , aüt alio quocunque intervalle

(Wmm 1

temporis aut loci.

;

jl

T

d

, Domine Je(u Chrifte fili Dei vivi , & facratiffi-

me Virginis Mariz : Deus vere & homo pcrfe&e,

t

unice & fidelifIime amator noftri, qui esin hoc

P rii

fanctiflimo Sacramento:

"ML« d

W

P

Prefentiffirus , realiter & perfonaliter , ficut I.

"!

s

unufquifque noftrüm :

4dttentiffimus , confiderans, qua agïmus& di- II.

ïrj"ffi!

d

cimus ; quanta attentione perficiamus :

MTM

Promptilfimus , ut precibus noftris indulgeas,& III.

n

pauperum tuorum augeas facultates :

&ucm |APl

I2

Sapienm

40

WM

Appendix de officio divino,

IV. Sapz;&mzjfmw qui quidquid redtum eít, me-

T

liüs quàmnos intueris , qui intima Ícrütaris cordi-

um, & cogitationis deprehendis :

WNW 05

w. Potentiffimus , ut uibuas , quidquid petimus;

»

;f.iocnhsï

* «quodq; nobis mage neceflariim eft : qucmlin hoc

i äggmmo

emo impedite poffit:

g od

Vl

"Amantifanus , quinosarctiffime infinita cari-

g eiecc

tate compleGteris, arctiori, inquam , quàmea, qua-

i

pl

nosipíos amplexamur:

n

VII.

Béneficentiffimus » affertor nofter & munera-

iilinel

tor: ex cujus liberalitate profluxit omne , quod-

cunque habemus , qui nuriquam definis beneficia

j

;gognfasproi

àn dis z

beneficiis cumulare :

ao x

VII

Amabilifmu: , quem decet, creaturz immens

Ío amore atque immortali profequantur:: quem -

at ralil f*m

fuper omnia quareres cui inhiare debemus :

vmtin, od

IX, — Landabiliffanus , cui adinfinitas laudes & pras.

qn uj

asb ts

conia res creata tenentur : cujusad celebrationem

st

nominis maxiniá omnes contentione ferri debe-

Q(ius;:'

H

9, rfim?rs [

X. AReverendiffi

1zi45 , quem omnis decet hohot &

satittn,

veneratio : tibi enim affiftunt Angeli & Scrgphim

OT

aldffima cum fübmiffione & reverentia.

g ia

Haé fi'viva apud omnes memoria reponantur,

gis m

& eorum fuerit ufüs in Officio divino;acalio quo«

dbis,

thmhmx

cunque tempore , dubitari non poteft, quin uber-

tima meflis nafcitura fit, mentis in Deum affidua .

Ti

elevatio, & jucundiffima cum eodem familiaritas

ftm ts

& coníaetudo,

102 if

Qui veró majoriftudio & diligentiaad Offici-

:

?.:m'-SCd(]üom

um divinum fe com

párare volet, ia fcqucnc;btls

'Fïum,mcquu

Potcrir Íe exercere,

';.Lþrtm; q

PO erd

G A-

,':r;"fmïfüc&]

Mi

3

Appendix de Officio divims.

344

M tl

.E'"fmfm:

C€-A,P U T i1YV,

Qu

Præþar-u*io ante Officii dévini recitatia;?em.

"D u

Txis animi oculis im Chriftum » quiin fanctif-

F

fimo Sacramento prafens affiftit , quamvis ip-

rf

feinfüo conclavi repofitus fit; ita tamen hocde-

um

betperlici exercitium , tamquam omnium oculis

publicé videretur , quod hac poterit ratione in-

!

Ti

Tl

rv

choari,

Amantiffime Dom

ine Jefu Chrifte , infinitas ti;

lr n

biago gratias pro immenfa illa caritate, quá, Deus

cüm eíles, humanam pro hominis falute induifti

s oimmit

naturam , nec hOC contentus eidem tecommuni-

zolcqaa'll- r

care. voluifti, & nobifcum familiariter & amicé

i x

converfari , nobis affiftere in hoc$S, Sacramento.

n

Item pro univerfis beneficiis , quz toti Ecclefiz

müa&.dï"m

praftitifti. Infinitas etiam tibi gratias ago pro iis,

at

quz.in me folo peccatore declaraíti , nempeàte

Creatus , redemptus füm: tu me in Chriftianam

adoptare focietatem , & huic Religiofo coetuifo-

N;MXWW

hh

I

ciare dignatuses , ut pariter cam multistuo facer

obfequio divinis laudibus in(üdarem: refero tibi

gt

grates , 0 dator munerum, quód mead tantari ex-

gt

tulitti dignitatem , & in illa me hactenus confer-

r

vafti. Confiteor vilitatera meam & enorme de-

st

meritum , propter quod iudignus fum, qui ultrà

Eï.f*vwzl;

fpiritum traham , dignus (um quem abíorbeat

s

terra , infernusaccipiat cum demonibus crucian-

dum..Sed quoniam in me oftendis clementia tuz

f:ivdwïäï

abyffum, mequeeligis , ut fiftar tibi, & laudes tuas

th,*'

decantem ; ego voluntati tuz morem geffurus, &

utfolvam mereligione,' quá teneor , ut intelligant

emneste ita velle & precipere;veuio nogien tuum

cele-

:

j

)

J

i

342

"'Jppendix de Officio diviga.

Faä'

celebraturus , at qu'aipfe unus quafi elinguis fum

, 9

100

& infuüf&ciens , defidero uniri ceteris creaturis

A

UL

laudes , quastibi dicam exiguas , iparum omnium

j tl

n;lqut À

laudibus conjungi. Offero tibi, Domine Deus , fi-

Lodnfi

N

dem, caritatem, fervorem cun&torum, qui hac ho-

j

42

tátoto orbe te collaudant: & cüm membrum fim

' ;;»ï

»

:gxkaägïü

Ecclefiz , offero tibi univerfas laudes, quasinea

"d

tj

g D

per omnia templa viti fanctitate illuftres, uterque

9u

vetusts

D

Religioforum fexus, & quilibet privatim decan-

"

1 m j

tant. Itemtibi offero amorem immenfum , quoin

^g

cxliste Filium complectitur Mater. fan&iffima,

MOEWM

totus Angelorum exercitus , San&orumque infi-

Q w

nitus numerus , cui adde fempiterna eorum prae-

d ebnalia

;ohia & laudationes. Denique omnes omnium

la

€reaturarum , quarum particeps effe velim, qua-

TT

zamque ardentiffimo affe&tu etiam atque etiam

figtitt

exopto tibi hafce laudes offerre , quas ex Ecclefiz

nl

præfcripto recitamus , eadem, quaipfa inftituit;in-

nf

tentione , & multiplici fenfa , quem his verbisSpi-

Mieeind

ritus fanctus voluit inelfe. Supplico tibi , benignif.

aline t

fime mundi Salvator,, recipe, quod offertur , mu-

nuslaudum tuarum , corde illo , quod amoreno-

ïgmïæïïanü,k

;e&;mm

fti (auciatum eft , in eoque valere incipiat , & fpi-

i:.m.alm,m

titum ducere in conjun&tione precum Pii[ïïma-

rum , quas fudifti , dum interra viveres, in conjun-

i, u

o

&ione,inquam, omnium preconiorum, quz atet-

i

nofatri attribuls,omniumqnc meritorum tuorum:

tenps ag

que fic conjun&a & unita Deo trino & uni àte

offerantur : Ur jucundum [it ei ob[equium noffrem.

fioraz Til

tflitm;

Porró obteftor , utrit& hoc exequar, nominis

Mi

tuilargire fubfidium. ///jmina intelle&um meum

s

| Aa'augm:m

lucis tux tadió , ut percipiam mente , qudd pro«

nuntio ore . Keczpe memori am& cogitationes on-

RU q;i]f

nesin te , nihil ut mneminilie extra te, nihil ut co-

&zaf;aiqum

gitarcv

443

('lfüf';(fl'iima,

Appendix de Offício divino,

at

gitare pollit. /sflamma & incende voluntatem

LIM

meatnu , utamore tuo ardeat , necab alio umquam

Zwl Jþü.'mn

igne corripiatur. Pzrt fica &xegeaffectiones meas&c

*5 Diniyfe

defideria, emnelqueanimz vires tuo vigore robo-

"n ul

rentur, Drrsge & perficeintentionem meam ex be-

d eminni

neplacito voluntatis tuz : utomne obfequium no-

ob qui

ftrum integre ad glori,-am laudemque tuamdiïigæ

tur : qui cum Patre & Spiritu fancto in Trinitate

ï-ïïfïbts, u

i d

pcrfc&a ; verus es Deus. Atquead honorem & re-

r qoi

verentiam facratiffima tuz Humanitatis, in me-

L

moriam & venerationem omnium eorum , qua

Mi

hac horá egifti & fuftinuiti , onanibus diebus vitze

^tuz : in memoríam omnium beneficiorum , que

Ti m

hac hori mihi contulifti cunctis diebus vice mez*

n ünns o

in memoriam denique divini huius myfterii , &

vdeiint

Iki:marqucrf'i-'

fractuoíàm ejufdem commemoratrionem.

t sl

Hicrepeti debet myflerium partictlare, ctti ta-

i f

leni Horam applhicare velis , (ecundtm dz/f;'n&w-

nem,qua Anfra ponetur.

lyä:mä'.smh*sï?

Refultet eciam ad honorem

facratiffim Virgi-

'ssïgwü&;m*«ï:

nis Mariz , matristuz caftiffinz , & fancti Iofeph

y, u

Virginalis Spenfi , Angeli mei Cuftodis, omnium-.

Mä ) GP& W:

que Spirituum beatorum : Sanctorum eríam San-

C'mïm?;

"

étarumque, qui hodie ad cal

eftem gloti am evecti

a:;v.zk

W

funt, quorumque feftivitatem colimus & foliem-

mml it

nitatem ? eorum denique & illarum Sanótarum,

u

UA

qui fingulares apud Deum fe patronos mihi profi-

WGWW 'l

tentür: N. aut N.acgeneratim omnium electorum

w

T

Jj

tuorum: U Ls proficiat ad honerem , nobitautem

rm"

jg i

adfalutem: €$ «lls pro nobís intercedant in calis,

Ls

iil

2

quortunm merortam agimgt.r Unterris,

[

— Adaugmentum item Ecclefiz , & reftigerium

Fænamm, quibus inigne Purgamtio anima cru-

«

fnof

«t

ciantur; atquead omnes fines, ad quos hoc pla-

cuerit

ii

Y4

[

!

344 — Ap mdz'xdeöjfz'cia dgfäina.

i

"

[

«;aïïmæ&

j

cuerit ordinare; de quibus & reliquis ex tuz voz f

!w

u

"

1

j

g

luntatis beneplacito difponere dignetis. /4mez.

a

J

Si retineantur memoriá, qua in hac prapara-

tione diximus,& pracipua aliquando puncta,quod

Mmumm

jat

facile eft , mentaliter excutiantur: maximum inde

emolumentum naícetur.

qyali !

7l

d

D.

(imia t

laceteris Horishoc previum cxötcitium com-

3 9

?W&)(

pendiofiüs poterit exerceri: prout fequenti. forma

E

declaratur.

]

ia

$« V&

essedonem

i

a?ueü

Praparatio smagis compendiofa ad princtpi-

ye eodtt (

A ciu[aue Fora.

"qüa&bääcmotïcrd

Rimo revolvet breviter myfteria , quibusta-

P

jdt, quaa

lis Hora applicatur : fecundüm diftin&ionem,

Aotocsqid

quz infrà , deinde hanc fübnectet orationem : Be-

j|

TUf D

NU

nigniffime Domine Jef Chrifte , infinitastibi ago

gratias pro eo ,quod ecifti & füftinuifti hac horáin

i d

die paffionis tuz.Et pro omni , quod eadem hae

|

(A?

hera fecifti & füftinuifti cunctis diebus vitz tuz, ac

pro omnibus beneficiis quaz in hac hora mihi con-

ii t

hm p

tulifti omnibus diebus viz mez.. In hüjus memo-

riam & agnitionem tibi offero Officium hoclau-

Mrimy,

dum tuarum, homine & Íecundüm intentionem.

['icgmy

Ecclefix tuz in conjundione quarumcumque lau-

Sud m

dum, quz in hac hora toto orbeà viris religiofis ti-

4*

tsl

L

bi' deferuntu

k

earü edamquasin ezlis acratiffima

dl

Virgo , omnesSpititus beati ,omnes denique San-

dftcts n

&idecantant: przcipu? tamen in tuarum conjun-.

Necse v

€tione precum atque meritorum. Supplico tibi; re-

Atófünffs

cipe has laudes fuaviffimo & dulciffimo corde, in

"tdtinby,

quo vivereincipiant & valere: me infuper gratiae

"df

, tuz rore ita foveas , ut inillis ver(azi attente & re-

"ag

s'frentcf poffirþ : ficenim gratz aliquando & ac,

At j

eepta;

"W Átà

Apþendix de Of/g'fia diviue, — 34f

f?*ï&nhgum

ceptz erunt oculistua divinz Majeftatis. Amen.-

"t d!gr.m,«,æ

Sacratiffima Virgo Maria, S. Angele Cuftos,

omnes Spiritus beati , omnes Sancti caclorum, &

?zqmdomg

Jufti quotcunque i terra, omnes denique creatu-

fwf T

r , 7Magvificate Dominum mecum , €9. exalte-

us nomen ejus inidipfum.

Vitticitume:

Hzc & fimilia exercitia przvia , quibus unuf:-

ht fs

quifque uti poteft, funt facilia , ut in principio Ho-

rarumrecitentur : & quamvis id utile admodum

[

]

fit, utattentionem quis obtineat ; przcipuatamen

Ó adïrlui:ti

difficultas füpereft , ut mentem habeas prafentem

durante eodem Officio, in cogitationibus & iis,

"

quz ibidem offeruntur : tum etiam attendasactu

fra, qdus

ad ea, quz recitantur, & fpiritus confervetur,quem

indinire

initio concepifti ; Zjoc opus , bie labor eff , unde in

d

hoc laborandum maxime : cüm omne ftudium

n

frindia

quantumvis vehemens in hacrecollocatum, fuo

Rib

D

TM

nec fructu, nec laude carere poffit.

W

G APE OK

uml

u

Ut quis Foras atteuté perfolat , neceffariam e[fe

u ts

recollethionem praviam , €9 compofitioneuw ex-

n n

teriorem.

d

!

T incipiamus ab ed, quod facillimum

e;

v

NU

l;lïudm(ïf

quoad primum , componat fe homo exter-

ne fecundüm idofficium, quo eft functurus. Si

p

in choro fit;premat oculos & reli quorüm fenfuum

g"

d

affe&tus , caveatque vel verbum efferre , nifi quod

j5l gt

"]

pracise videbitur neceffarium ad ejufdem mu-

u

"

neris funftionem: multó autem macis à rifualii-

il

n

que actionibus , quz dedecent & tempore, & loco

n

"

conetur abftnere: quidquid veró ibifiec, decen-

oWb

E

üiffime agatur atque honeftate fin

o

culari. Si enim

j

inexterna compofitione , qua admodum facilis

i gm!

f

eft,

j

(]1(0

346

Appendix de Officio divine.

uf

eft, fuerit defectus, nulla fpes relinquitur, quá ex-

m

pe&tare poffimus internam vigilantiam , que plus

" .:[mm

g

habet difficultatis. Similiter , fi privatim recitabit,

lvqm(

ad oratorium, ut vocant , five conclave 1hquod ab

4

mdf q&m (

omni rumore tütum & alienum fe conferet , inque

yv

lllO iE COIDPOI']C" decore tanqmm omnium CXPO(

'5:, mlqu

WMADW

tusoculis in choro verfaretur , caveatque, dum

ij

g

recitat, divertere ad cu]ulcumque rei vel minimz

operationem , & certus fit vexationem effeà dz-:

n(m OPNJN

moneimmilffàm , quamws enim figt res nulhus

gt t

momenti , que attentioni nCCEH'lX'læ llOl] contra-

ao um

nm&ümüf

dicant , nec infringere poffint pr"eceptum fant

tamen ejufmodi . qua obicem porant, quó minüs WU'W

reverentia debita Officium divinum « queat per fol. dumogt

vi. Immo firmiter fibi pexfüadcat vél minimam .azrch-,

diftractionem externam , quae fieri poteft oculum

uv[, ij "f[/f"'d!

N

v

m

D

femel extollendo , aut aliquid oppofv um intuen-

yxts

do, fufficere, utrumpantur ea, quz velut quo-

"

Ws |

Tl

daui confiderationis filo dcdu&*a nectebas, & pe-

reatattentio , qua in optima oratione vivebat:

mX

adeó ut cordefemel abalienato à divinis, arduum

X T

M vït h [I.ü

fit & difficile, quod amiferis, recuperare,ut omnis,

qui hoc voluerit exquirere , expeuentm magx[ha

P n

m qu

i

deprchcndet.

Prajacto fundamento hoc faciliori , videamus

d

id, quod majorem continet diflicultatem,

Yotu r

m

GL

C AT UI VIL

Verim la

De triplici atteuttones que fervari 1pate/f in Ojiï

€i0 divino,

fm mgw

Atl ]

Uantum ad magis punmpalc : quod eft

MO Qu

cuftodia mentis & cogitationum ,

adverte

a D

fecundüm doctrinam $. Tnomæ . Cajetani , atque

omni-

A U

&

"f??y't'riaäiw'& |

zïlpp'enïdix' JE Officio divina. — $47

Ti

omnium "Theologorum , quod attentioin oratio- S.750.2.2*

J üam,?-

- qu.83.4r*

ne uriplex effe potfit. prima quidem, quá cum pro

"

T Ti

ofito folvendi attenditur ad verba , ne quid in eis

[22009777D

ibi.e n

Hwncfzvegbr

erretur : fecunda , quá attenditur ad fenfum ver-

f[usm, ver -

:553.2(01!&1'([;:

borum: adeó ut quod ore pronuntiatur , verfetur o Hera

rP

in mente; tertia ,.quá attenditur ad anm oratio- Canenice.

" n-[,,que ü

nis, fcilicet ad Deum, & ad rem pro qua oratur;

ii

t

ad Deum , inquam, qui obje&um orationis e(t, &

[i]

ad quem Officium integré dirigitur , ut d nobis

u L—.mm]üuj

laudes debitas referat , & ecentibus infundat gra-

d

tiam copiofam. De fingulis aliquid pauló enu-

ts i

cléatius dicamus.

u um

Prima neceffaria eft omnibus; quiad Officium

x

divinum obligantur , nequeab iíta idiotz (efe ex-

u '.rl mflnï

culare polffünt , füfficit veró ut mandati religione

DCCU

tefolvas, nec repetere teneris , nifi ftudiose ad alias

o?FöliID'D n

cogitationes converteris mentem : fed fufficiens.

s g

minime eft, utrit& fungatis Officio : nec carabis

;Cur.:iäræ,

&

À

culpá peccati , nifi & duabus alteram conatus fue-

N W

j

tisprocurare.

zif

u

Secunda non ita necelf

Taria eft o/mnibus : qui

Md

enim illiterati fünt, nec intelligunt , que reci-

d

tantur, ad fenfüm attendere non poflunt : his

eiam , qui intelligunt, non eft omnino necefà-

ria , quippe licet dum in Deo autin fine ejusrei,

j

yuit

t

pro qua oratur , fixas habeant cogitationes, non

attendant ad fenfum

€etcur.

Trexbm'rum , ut poftea di-

*uI Hr

Verüm hzc attentio iis, qui eam tenere pof-

j

fant, magnz e(t utilitati , & hoc proprie ett atten-

M'

jf

dere ei , quod recitatur, quomodo precise com-

74

pletur, quod in regula confulit Augu&inus, üubiait;

ul j

Cizm oratis Deum, boc ver[etur ia corde, quod pra-

S (s

fertur inore, Underedte faciet quilibet , ut íecun-

n

g" .

düm

l(*

j

348 — Appendix de Offícia 'a'iwina;

j

; dum fuam capacitatem & intellectum, quem Deus

gl

dederit, finon intelligat omnem fenfum Pfalmo-

D'w(" Dfu] '

rum, aliorumque, qua in Officio dicuntur, procu-

rettamen applicare intelle£tum & attentionem ad

" q,ub

d

ea, quæmcelligit , eujuímodi maxima pars eft eo-

'

M

fmämnt )

J

rum,qua recitantur , adeó ut, quicunque Latinus

gt

ett, conceptum aliquem de his formare poffit,

iä&accx;losinü

quod juftum eft , fiat.. Nam'carere nequit irreve-

i Q

rentiá, quód verba SpiritusS. pleniffima myfteriis

';';amms& :

& vario fenfa , pronuntientur ore, pmfanæ vero

a lat

cógitationes domimentur in corde. Pro ujus at-

i um

m

tentiomis exercitio quzdam utilia fuþjtlngemus.

ib

C ATH XEIIE

g n

"ddmonita , nt attendat quis ad /Enj?m&

suipea

ts , quod recitatar.

ïïfl'l!f&f 1 Eg W

7

ia

M : [;

$.

h

"ii fs

Declata-

d r

Rimó ; afficiatur maxime erga otatíonem Do-

al contada

zur Pater

no(ter,

minicam, quam accepimus ex ore Salvatoris,

alinlcmi

& conetur inteiligere fenfum verborum,variafque

g g

de his formet , ac memoriz ttadat commentatio-

nes , quarum hic nulla adducitur , ut vitemus pro-

Pater no-

lixa, & quia multi pulchras fantattulerunt. Ad mi-

fter eft o.

nus intelligat litteralem fenfüm , & id quod verbis

Diti

ratio no-

Tine

illis po&ulamt,m'emineritq; orationem effe,quam,

: Tl d

"Chrifti

ututeremur, ínftituit Filius Dei , ac proprio illam

L

nomine fignatam dedit, ut xterno Datri offerre-

5["?3")

"pridentg

mus.. Hac.animi affectione & cenfidentiá (emper

Mdl

]

recitanda eft: cüm enim in Officii contextu Íre»

]

if

quenter occurrat , magnam habet vim . ut. excitet

|

Alb D

attentionem, fe,rvorcmque orationis intendat.

Jo t

j

|

f d

Qu

$. Il

|

lir&W "

349

æbfyfä)

Appenudix de Officio di*uinf.

w

]

u

3

"

£.

*

:

"as

ld.

. De uer[u: Dens in adjutorium , &c.

"i

Attrüy

QU Ecundó, ubi dicitur? Dews i adjutorium, &.

Q:W[)m

j

Advertendum eft, hic peti favorem & gratiam,

pl

h

quá prafentes effe poffimus in Officio divino : un-

ï

fämrg ga'i

de dum Sacerdosintenat; Dews n adjmtormma, && Quomo*

j

rf

li

tefpondet Chorus : Demine ad adimvandum, &c.

doin prin*

ayie;

ciplo Hos

r

4 w

cogitationes & affectus excitandi fant hac confide-

drut

"m

zij

ratione & difcuríu mentis: Domzive adiuvame, ut

Deusin-

'5& TUtds

hr u

coram tua majeftate prafens fim, & te rité collau- vocanqus.

demin tuorum focietateA:

neelorum : animam me-

fe]

amab omni expuzga peccato ; isellectum illumi-

VL

na, memoriam refove , voluntatem aecende , om-

nes denique cogitationes meas , affe&tus & defide-

t djfa

AT,

siatransfer in te, appetitus rege effrenatos, & me

interiüs exteriufque componeac tuere. Hac & e-

]

juímodi alia, fi nos exerceamus, in mente verfari

poffnt, ubi cantatur : Dem $z adiutorium , quod

s

fiin hanc confüetudinem venerimus, facil? erit.,

ii WW

cüm fübmifse recitabimus officium , remittere co-

isveun d

gitationom ad ea, qua tunc folemus ruminari..

um

NI

$. III.

m

M

' De Gleria Patri €8 Allelnja.

»!

l

Extioó, cüm dicitur G/oria Patri poft Deus

m

d

3

d

]

K inadjutorium , confiderandum eft tunc pro-

Qu i

UuT

poni thema eorum , qua in efficio divino agenda

d

i

& dicendaíünt : hsc enim tantüm comamentaria

Aoon n

aim iV

j

funt&gloffa hujus verficuli : unde teries poft

quemlibet Pfalmum aliifque in partibus repeü-

| dum

at

tur , ea ratione, qua Mufici in (uis modulis &&

:mqlï: 0

éeantu, ad quamlibet copulam inliteram princi-

palem

Ó

ií

m

350

Appendix de Officio divino,

n

ff

on affe-

? Al

&u

icen-

alem volvuntur. Proind? prima repetitio, ficut &

n

catera omnes , excitare dcbet affedtüm, attentio-

[)

dum Glc»

)

ria Patri,

* nemrenovare ; ut confideretur omne, quod ibia.

D

(JM]

gitur, aliud mhll effe quàm laudem & gloriam$S,

'J

|[JÀ

"Trinitatis ; càm veró inclinatio fit ad hunc ver-

n

^ g, QU

füm, imaginari oporteteum, quiinclinat, fe habe. .

/Gnü 'Lt 2

rein vertice omnes creaturas , qua Iimul Patrcm

y gt COR]W

& Filium & Spiritum fan&um reverenter hono-

(xïhtf yDa

rent, & dum dicit, five audltvct[iculum illum,hos- "

-Aicundoà

poterit formare conceptus, fcilicet in »ó G/orza in-

cludx&mtclhgl omnem magnitudinem & maje.

" Angchcomm

s celi l

ftatem divinam , hoc pa&o Benediilio, 89 clarí-

x ooemwl:

72 ] Mpmma, €$ gratiarum atHio. bonor,C$ vir -

t35, €9 fortitttdo, Dorsino Deo noflyo Patri & Flto !

cin, Iurplw f

n t dat

€3 Spiritui [anido. Omnes creaturz coeli & terrz

stontetn

dent glouam, honorem & laudem Patri , Filio , &

RO

Spiritui (an&o. Dowsine fefu Chriffe per pzzf Inim

sss D

cor tutm [st gloría Patrs, €9 Fylo , 9 Sptitui /an-

mwhmladcmp

&oc. His & (imilibus incehdi dcbet affectus , quo-

IDNIW &C...m.

txefcunq, Gloria Patrirecitatur: adeó ut ochxum

- nbl

gerat excitantis ad id quod facere omnes tenemure

Quid fi-

DPorró "4Ze[uja interpretes reddunt, Lamdate

201 'Tttïh»lï t

gnificec

Deum. Unde cüm dicitur Z4/le/uja poít G/erzaPa-

pl m

«Ieluja.

Jl

tri, confiderandumeft, hac unica voce inyitati o

z ttady

mnes creasuras adlaudem Dei omuipotentis,

AT

lii

5 lv.

At m

De Inmratorw.

Vcduqum*

Uarto In Invitatorio ad Macunnas adverte

AHICREQr Q

fimiliter invitari omnées creaturas , ut operant

il

AOT

fuamad Deilaudes conferant , & hoc modo pote-

trit ordinari.

Vütitem

)(I'h

Veiíu priiào invitezur facraufïima Humanitas

t D

, Salva«

th'lm ' Appendix de Ojj"z'cz'oa'i?z';ga. FIj;

]

us

Salvateris, rogando, ut haíce laudes con jungat ii;,

Quo moz-

o appli-

"ii

T«4

quas aterno Patri obtulit , dum viveret , & qua

candi vet.

ARU j

modo in gloría ab eadem offeruntur, ut illarum (u Inyira-

Tubn (s

perfe&tio , noftrarum füppleat defectum: pariter torii.

wäf&dhms

invitetur facratiffima Virgo Maria,& Jofeph fpon-

" tbdrug fl

fus Virginalis , qui tresnumero unam in hac vita

ïï;wzh';nulläm

familiam conftituebant , & nunc in eoclis procul

m

dubio unicé conjunguntur ; fic ipfis dicatur: 7-

nite exultemius Donino , &c.

j

;

äüm!]um,bc

st

/

Verfü fecundo invitetur AngelusCuftos,cateri-

fïdm&m.i(&

que Angeli eorum ,. qui inchoro verfantur: quos

eertó credat affiftere cuilibet noftrüm in fede pro-

n r

pria ; rogentur illi,ut laudes noftras fuis juvent lau-

TT

nfridanid i

dibus , fuppleant quod nos deficit , excitent & im-

einrCellcs

pellant, ut alacriter Dei preconia perfolvamnuse

jman, ol

quin & omnesOrdines atq; Hierarchiz'Spirituum

beatorum, Angeli, Archangeli , Principatus, Pote-

hluriim

flates, Virtutes, Dominationes, T hrorii, Cherubini

i mv

Bu qe

atq; Seraphini laudent pariter : Quosiam Desm ma-

g ii

gnusDominus,&c. unde dignus elt omni laude,non

tantüm humaná,fed etiam Angelicá : &ccüm tantu$

N

fit;nostamen adípicere non dcþdignatur : Quoniam

sst u

nonrepelet Dosnzis ple[üm fuam , &c.

d

"t

'Tertio veríu invitentur Sancti de ceelis, Patriar-

ao

chz, Propheta, Apoftoli & Difcipuli Dotnini, glo-

p

riofi Martyres , Confeffores & Virgines : omnibus

his dicendum eft : /ezite «deremus €9 procidamm

U

4nte Denvo , &c.

X

Vetfüquaito: odie fj vocem eius audteritzs

g

invitentur omuesSancti & Sanctz, qui die tali?

Hb

(onos

terra fublati funt, aut quorum fcftivitatem agimus

aut cormemorationem, obteftando per gloriz iftius

mác,

Y U

immenfitatem, quá frui tunc coeperumt, juvent

17

la?dantcs Dommum in terra , & gratiam nobis

W

adipi-

^

:

/;xd't

!

I

3$2

Aþpendix de Officio divino.

4

k

adipifcantur, qua laudare illum hu

n

jodi

j?s diei curri-

culo digne poffimus.

j

p

;ïes Sancdti & San-

Quinto veríu invitentur om

&z .quos pro fingularibus patronis habemus , aut

quorum gaudcmus :eh'quüs,[ivc etiamii , quo-

rum ifto die fingulatim celebrare laudes propo-

p

füimus : univerfi denique juftorum cectus , quiin

mundo verfantur , omnefque omnino creaturz, ut

I

fnma, qi

adgloriam Omnipotentis fuam conferant lauda-

!

bidm d

tionem, & füppleant penuriam devotiom'; » qua

g ünmma

peccatores laboramus : at enim tales fümus, exclu-

aisv

dimurà laudibus divinis : Quia »on eff fpeciofa laus

i ore peccatoris , optemus ergo, ut fimul omnesad

as gt

- gnrueu

divinarum laudem pra'conia fe convertant.

sislapai

. InGleria Patr: affe&tum füum hocvoto exten-

- m D

dat, ut , cüm omnes creaturz fuüfficere non polint

adlaudem Deo acDomino noftro digne períolven-

: agnadutia

!t

damyipfa beatiffima Trinitas fe ipfa amet & collau-

j a

det, atque inde creaturarum fupp!ea'tur defe&us.

zijetin d

Hæc funt qua in Invitatorio manent cglxüdcranda;

/

$. V

ij

"

.....

ln

AW

T

j

T

| De benedislionsibus 4 conclufiantbus

zonum.

l-;;

'rchgiontgïm

! Uinto nota benedictiones le&iohum eífe

N

quiortlen

. breves quaídam afpirationes , & velut preees

- 4 Quimgy]

jaculatorias , faciles admodüm & accommodatas,

ut excitetur attentíot quz, quàd clarz fünt, À nobis

b mf

non explicantur ; tantüm ad has advertere debe-

l du SP

mus & de iis forra:re conceptum. Similiter con»

Wtainy

ag g

clafio earumdem lectionum pylcherrima efafpi-

ratio, nimirum , ubi non intelleximus ea,quz lecta

Ub f

funt, optime concludimus Zs aurens Domineymi[t-

t

rere nfiricü vero intellectg fuezint &cconfiderata

.äümmrtwga

Q«

i

flb ilwlu .

Appendix de Officio diviga.

3$2

d

"m

i

;

8

M

nihiloeminüs bené digredimur , mentemque con-

vertimus in Deum dicendo : 77 aute», Domize ,

Tütts (nd

&c. & per hocgratiam petimus, ut de his, qua au-

w

Xf

d

dita funt & intelle&a , proficiamus.

" fuïmd,

)

KOVE

tf p

Mæms *

' De Oratiozibus €$. Pfalmis.

TM

adent d

Extó nota; quia longum effet nimis , & fort&

S

tzdiofüm;fi de omnibus pertinentibus ad Offi-

zi qu

cium divinum ageremus ; generaliter admonitos

iv d

omnes velim;quilibet, fecundüm has confideratio-

p,ut[imulomr

nes, quashic deductas habet, (tudium ponat dili-

TU

gentiamque, ut inaliis rebus ejufdem Officii , qua

a lo

faciles fünt & perípicuz , fimiles commentationes

Md

rüminetur. In Orationibusid facileett , prefertim

àis,quz ordinarie dicuntur : cujufmodi füntad Prí-

hii

mam cum fuis precibus, &c in Preríofa, & ad Com-

&i?üima&coüau-

pletoriam, coxerifq Horis: adeó ut;cüm recitabit,

aiuw'*«tämxä&vl*i

applicetfenfüm verbis & affectum: nec períolvat

us ul

idoneris,ficut quidam,ex cenfüetudine dumtaxat.

|

ldem procurandum in Pfalmodia: (ünt enim plu-

rimi verfus & Pfalmiintegri , qui fenfüm habent

;'SMF]*MW

i.

religione plenum , facilem intelletu , qui ad virtu-

j

y t

À

tem erudiat,quem denique percipere poffit omnis,

neiut

qui intendere volet cogitationem, Quod veró ali-

ff

MVZ

"

quisnon intelliget;ad intentionem remittat Eccle-

)

d

d

fizz, & puter ferio verba ifta,quae cloquitur, dictata

elle afflante Spiritu fancte , atque infe includere

u

n

"

myfteriaimmenfa, quz velit Ecclefia , à fidelibus

i,

proferantur, ut divina & una Trinitas collaudetur.

2 af

Etenim fi hac ratione id fiat, velnon intelligenti

onian )

naícitur fructus & emolumentum » ficut contrà,

i

guamvis intelligat , fi

nulla confideratione curet

Z

recitare ,

ha j

^

j

3$4

Appendix de Officio divine,

jl

il

g

recitare , fola confuetudine ad hoc adductus , catet

[

gt

ifta utilitate & profectu. Atque hacc füfficit adver.

u

P

iDe

tiffe, quod (ecundum modum attentionis.

M d

CUP II

*

gt

De tertia. attentione, €4 moda,quaxiäa

;Wï)mm

procuranda eft.

vnoer t

Uantum adtertium modum attentionis , quo

z»

jounim ,

n

attendimus ad objectum & finem orationis ;

sls

Advertendum eft hanc attentionem efle optimam

gb o

& maxime generalem. Optima eft,quia magisim.

eyafeem

mediate Deum contemplatur : maximt veró gene-

ais T

ralis, quia communis elt omni generi hominum,

as du

do&torum & indoctorum, tum etiam, quia hzc

äf:WWC

nec primam excludii nec fecundam: potiüsinclu-

, vünsalnd

dit & adjuvatur abillis, ut ftatim patebit.

'm:wam:gw:

Secundó advettendum eft, licet verum fit,quod

Ti

affirmat Cajetanus , quamlibec harum trium at-

vl d

N

tentionum fufficere , ut te religione Officii reci-

Dd

tandiexíolvas; non füfficit tamen , ut rit hoc ip-

N

fum fiat, & finelabe peccati; unde vald& notan-

toeccumad

dumeft, quod ille, qui cum perfe&ione & meri-

r

H LA

J'Q*r—:'w

1

"

to penfum hoc volet per(olvere, triplicem illam

itlurtea;

attentionem procurare teneatur, Nam , ut dixi-

