cáponere,ut habitu.ge[f uyimceffn.[ermone,aliifqs

M i

",

p

omnibus rebus vibil nifi gvaye moderatum,ac ves

p

o

Ligsone plenum pre fe ferant. Leyia etiam deli-

^

u

Ga , qua n tp[is maxima effent, effugiant,nt eo-

o

s

rum acliones cunttis afferantvenerationem Cám

t

D

R(m

fgiturquo major: in Ecclefia Deié£ó utilitati $

ornamento bac fint , itaetiam diligentiss f[unt

j a

ab tp[is obfervanda. Fla&tenas Conchum,ubi fane

4 m

multa fant digniflima,quealtá memozii reponan-

-mW

tar,ut (ecundüm hzc vitz fuz initituaut act

gal

y

^

iongs.

$.. II

3 ka D

Oluit ergo DeusSacerdotalem familiamàte.

Mwm»q

V

liquisolim fejungere;& cultui (uo dedicatam

qu

AL

n

Sacerdo-

nobilitate excellere, liberamque effzà ve&tigalium

p

N

o

tesà fpiri-

onere & cributorum, Hoc ipfüm nunc majoti jure

*

tu nobiles 2

T

fuis Sacerdotibus poftalat,fiat nimirum alta qua-

fint.

r

dam mente præditi,& animos ggrucr«»ü)s iuduant:

nonago de vanis majorum ticulis & exterioti li-

v

L.

bertate quátantoperé ambiunt ac veaetantur ho;

u;;.-:s*ärr

mines plebeii, ( licet etiam iis gaudeant & exemp-

tion'bus faisac immunitatibusfruantar)hzc enim

"u

minoris (ant momenti, fed (piritualem commen-

(

do nobilitatem, & liberos affectus, quibus negent

Qn

jlied

vectigal demoni,catni ac mundo:genérofascom -

mendo cogitationes,quibus fuperna veftigenr , &

| lomup

terrena altis fordibus immetía prolctariz multiru-

1

ltzmüïn

|

Phil:P. ?- dini relinquant;ac fateanturcumA poftolo, -ffra

pl

conyev[atioef? in celis,nos cumillaftri Angelorum

du

gente commetcium habemus;quippe nobiles no-

Aüitry

bilibus adhzrefcunt, Tales effe Sacerdotes atfir-

1. Peir, 2.

|

Is;rhmæ

matS. Petrus: vos zutem genus elefium , Regale

[Itttocy

M

facerdotium.gens [aufla,popuius acquifitionissut

|

li

d

l

Viribtes ejus aumtintietis,qui vos de tenebris vo-

"tln

(AUit,

L

7

4j ]l

De Sanäim*te | Sacerdotüm,' — 109

WT//Z; /[mm

cavit in admirabile lummen (utwmn. Gentas dieit e..

Vfj

detium,non per carnem & fanguinem, Íed nobi-

N

"d"'"'"ü,m,;

litate [piritos & adoptione fiiorum Dei, fimile ei

Sacerdoà

AYt thag]j

animi munditia & clarítate. Regae facer dotimm :

tes qui

"lï'!ldnr.«m

Rege£$

Reges effe oportet;ur in pravas menrtis affectiones

IHlttn (

dominemini , & corporis lbidinem reprimaris:ut (inr,

ACnbdugn

in omni actulegem impleatis divinam,& ad re&z .

Wl/l!(l/!l);t /m

ratiopis dictamen vitam compatetis , véftti re&to*

tumybifin

rescüm eftis, populo item operibas bonis ad ex-

amireponm.

emplüm 1mperatis. Regesterrz vos appellat.quód

30401004,

terrenas delicias contemnpatis : Reges hominam;

quöd ip1llos, Deo tantüm fecundi,f piritali utamie .

aiamite

ni poteftate,quz longé major eftac praftabilior eá,

TM

r

vés hujus mundi ia fübditos gaudent

quam Prioci

rediplim

exercere, quid ulttà ? ipfi vobís.damones patent ,

Tj

& veftram auctoritatem verentur, tabta cum Deo

ag |

vobis conítituta eft neceffitüdo , ut ad nutum ve-

(orodutnt

ftrum czlo delapfus fuorum fe. fi&at tmanibus Sa-

.eeitil

.cetdótum.Vos denique quia regz!i eminetis facet-

quarc o

dotio,corónam quod regn: inigne eft.& in verti- '

d o

ce geftatis. "Pro tanto merito gratiam Deo refcry—t CT.

muhacelt

Evangelifta: Qxia fecifHi nos Deo nofiro regnm. G.

€$ Sacerdotes, & regnabimus fnpär terram.Hioc

ymconnte

etiam fibi reliquifque Sacerdotibus adícribit Na-

Gregor,

;;,qnhusucgm

Nazaanz,

Y nkü[äi(ï

zanzenus: /sspersum enim uo3 ipfi gerimts mml-

ótat.ad cé-

yidit

to etiam prafl antiuus & perfeciuns regnoterreno,

"ves Na;.

tam illuftriloco ftnt Sacerdotes,vt fe & Reges ap-

Md

pellent & habeantur. Addit Apolftolus : Gers fan-

umAWW

Ga;quz confecrata & divinocultui (it devota,que

vll

annuntiet virtutem , & Dei pradicet majeftatem.

qip?

Populny acquifitionis ; quem fibi Dcps fanguinis

f

L

i

! g!;äl!

fui pretio comparavit.

j

Mitabile eft, Deum voluiffe,qni minifterio fuo

u

r

;

7

Sacerdotes legesentur , nobiles effenz & agimo il-

"T

uftiiy

n

4

4l

»

410

Jraéfatus II. Ca

lF.

gW"

luftci, [ ur jam di&am] «ft at nonoe videmus id fa«

;l

A

LP

cere reges terrenos, quorumà confilio aut cubícue

Pü

4"(&

n

n

lisiitantum effe poffunt;quigenetis fplendore aut

P mum

adícita faltem nobilitate antecellunt ? Mandavit o-

«t

du

x-hq

D8. 1

lim Nabuchodonpfor,ut Afphenez przpo(itus Eu

j

212

n

nuchorem zztrodnceret de filits /[vael £ de fe-

WW

sniye Regio. tyranmornna pueros,in quibusnul«

| gt

la ejfet ynacula, decoros formaa & eruditos omzs

g'tïitW

fupa'en;id, eantos feientia €4 dollos difeiplina, &

l*m'mm'

quipolfent fGavein palatioRegss,"ut euutrititri-

j m

bus annis, poflea [Larent im con[petln Regis. Quis

ergodemirabitur,à Rege Kegum & omniumDo-

gt

d

mino eligi Sacetdotes , qui & ftirpe regia vittutum

ont

fint; & cximi:a animorü pulcþri:udinc elucefcant?

n

CAPAILT.IV

qizin

L

l

nl

Sacerdotes omui debent macula [pivitalicavere,

g u

adexemplum eorum, qui in'vereri lege Sacer-

i

v dotes eltgeþ.znmr.

|/

"

st d

M

S b --

. Wa

"TON fatis vifum eft Deo unam ducdecim

?Xiüm

tribubus elegi(le, hanc fuo juffa à plebe fe-

"u

l

d

gregatam cfle, ipgularibus gaudere privilegiis, &

emnialiacura fepofita divino cultui ex íntegro effe

| Hs

mancipatam:non id fatissinquam, fed plura exegit,

d

t

1

ut quifpiam ex ifta tzibu, Sacerdotali munere fun-

Levizl.

getctur;ut videre cítin lega& prefertim zt.& 22.

J qäuf

e& ..

Levitici, ubimültz tequiruntor condiriones : in-

Qd

Condi- tet ceterasha 21. cap;Homo de feimine "daron,gni

lTA

tionesre- babuerst maculatm.non offeret boflias Deo (uoymec

ltrivgl

quifitz ad

accedet ad minifleriz vins.fü cactis fuerct, fi clata

At

facerdo-

tium anti«

dits;fi parvovel grandi,vel tote nafo.[i fratto pede

At

quum. Vélmánn, fi gbbns fisppus, [ialbuginem babens

Pj

37

D

s y

De Sakä'r'itate Saterdotum,

TIÍ

nen.ïcwdm

án octilo, fijugem (cabiem, fr ;mpr!zgz"ncm- incor-

ifüüähom

oreés Vel hermio[us.Ecficut certum eft,quantum ad

Wilplnjo. ^

fenfum literalen, legem hanc exoleviffe, & plures

r Ma,

defectusibidem enumeratos parvo fore impedi-

ovl

mento;quo minus aliquis nunc initiareturiita con*

DLT

ftanter dicendum per minuti(fimorumdefectuum

VMohon,

expre(lionem,Deurn fignificaffe, eum;qui futurus

Pitility um

efletSacerdos, vit« innocentia & fingulati mentis

dpina t

putitate excellere debere: nec in illo reperiri poffe

tj

vel minimam morum deformitatem, quz exofum

effet redditura , itacommentantur $S. Elierony-

, Mi Q]is

lrcritnDo-

mus & Gregotius; aliique, A Deo videlicet, quo-

Hier, d*

Greg. ub$

Ifayimm

ad hoc munus, cecum excladi; quia indignum fit

fuprà

elictan

protíusac ineptum , eum Sacerdotem effe, qui

Condi-

nulla fit erüditione atque do&trina illuftratus , &

tiones illae

[

n

c&leftem Theologi difciplinam vix à limine fa-

mylticé

explican-

u'r(u.lifarm,

lutatit, R ejiei veró clandum $ quia velit Sacerdo-

tür,

m dttt

[

teseíle, qui viam virtutis umra celerirate perfe-

quantut.Fra&o pede aut manu debilem ; quia de-

cet, agiles (int , qui optimis exercitiis incumbant

Gibbura ; quia eorum abhorreat convetíationem,

gt r

,quiad hac tetrena devexi voluptatom in ceeno

volutantur , il'ofqueamet, qui cxleftium amote

Lmüïxxiyw

jpiie

ducuntue , & ad füperna mentibus elevantur.

ag

Hunc potró, qui parvo, vel crandi vel torto nafo,

id eft, nefarium, aftarum,& verfipellem ; quia (in-

g.mmxkld ?x'mä

eeritatem candoremque animi ampic&atur. Lip-

K Mhm-"

pum, quia fuorum toilat de numero miniftrorum, ,

i

sz[mu'

qui nulla confideratione incumbunt aut attentio-

p

ne, ut divina mínifteria rité peragantur, Albugi-

j

nem in ocnlo habentemiid cft;in cujus mente pra«

hp

vi affe&tus radices agunt : quia, ficit nubes oppo-

(4019

fita aufert oculo vifionem , ficinordinati impetus

T (l

zectz raionis judicium abfcendunt, Herniofum

if

A

ji

depiz

h

II2

JTratfatus. LI. Cap. IF.

j W(,uu

denique ; quia abominetur eos,qui corpus infami

p

cupiditate maculant , & à libidinum turpitudine

d

nequeunt avocari, fic pet omnes defe&tasin lege

a

nominatos, interne mentium deformítates intel-

,íP

liguntur.

Praterea, cüm hzc ita precepta effent;ut facile

| h

p

capi paHe;nt & teneti ; eadé tamen Deus tepeten-

;gllldtlm

docommendavit; Nec ingrediatur intra velum,

j !al[

wec accedat ad altare, qui mactla babet, 8$ con-

'W". W

tanmináre uon debet (antlmarium meum. Quz

lt

fic expofita proeuldubio probanr;quod i conclus

gl

one poficum eft, Sacerdoti neceílariam efle mo-

ij at

rum integtitatern, munditiam vitz, & viitutisa-

Is

bundantíam, ne inipfoinveniatar vellabes mini-

ennol

ma, quz infamiam arguat aut fccditatem: per hanc

enim, vel leviflfimam, Angelico munere declararü

! iriindignum,quod bené ex sggerat Apoftolus ubi

Jrin

P5 Cg.,

dicit: $ic nos exiffsmet bomo:ut miniffros Chriflà

tipin

rinth. 4, €4 difpen[atores myfleriorum Dei,quahi velit;Ta-

ln

Sacerdo- |is à nobis vitainftitaturtam fancta & àd omnem

tes vivant,

compofita puritatem ,omnes cxpers vitii & offen-

ut decer

toinifiros

fionis,ut ex a cujas derur intelligi, nos e(Te »zná-

Hü

Chüfü, Jféros Chriffs €9 difpez(atores myfieriorum Des,

Idem Apoftolus alio loco expendit emphafim

n

ii

inclu(am im 0 15:/fros Chr 1] i declaravitque eo

t

fighificari innumeras & excellentes virtates, qui-

| Mi

a Corni, bus cópatatis veré miniftri Dei & haberi poffumus

m[lümmgü'm

[

& vocari:cumq; diceret, Ex bibeamns no[mettpfos

|

Bu sls

Dechra — ffeur Dei miniflrosgloísá addidit, que exponeret,

tur in quo-

nj

oporteat

quod allatum erat iavolutum : ( minsffros (eilicet)

in multapatientia, in tribulationibus, in necef-

"dgiys

e(Te mini -

s

firos

fitatibus,in ang u flHiis, a plagst,in carceribus,im

li

me;

Chifli. — feditionthns, in laboribus,im vigiliisan jejuntit,

t£ 15

.M(m

Árii

zn ca[Hitate , im [esentéa v in /langanimim

A

Spirí. — "n

il

]

De Sandlitate Sacerdotum,

113

qu,quicorpmi[&

N l

Spiritu [ancla , in caritate nonfiLa, vn verboveri-

tatis,in virtute Deti, per armain[litia À dextris C8

Md

Fniféris , per glariam C ignobilitatem, per snfamia

r

€3 bonam f'amam ut fedutloves t$ veracesficut qui

ignoti Ó cogniti: quafi morientes, 4 ecce vivimms:

Vdfenz u

ut cafligati 5$ non martzfcatl:i: quaf trifes , fem-

D (Qet

per autem gaudentes : fjcut egentes mnltos autem

(ritrg u

decupletantes : tamquam sibil babentes » C omnia

N TTS

olfidentes. . Ceecus fit omninó , quinon videat ,

nntn, Qu

quanta hic attentiüs infpicienda adferantur; híc

udlsconde

n deme

enim quafi myftic? explicantur illa , quz in Sacer-

dotibus antiquis obfervari voluit Deus; quorum

1 i

loco virtutes (üb(tituendo , qualia fint oportet Sa-

6s nil

cerdotum ftudia, declaratur. Ad quod pauló fufiüs

t p

perficiendum Deo auctore accingimur.

mee du

CATPDSEES O.

TT ii

De wrtutibus miltzs , quas Velimenta Sacerdotis

iOf

legalzs fjemficarunt , €$ quibiis Sacerdotem E-

;1.gux'.'wtilüïa-

Vangelcum decet exarnari,

/

N

j

al

Tá ;liquem fuprà d

iCb conditiones non defi.

E

Suþ. Le

j

cerent,non tamen hoc folim,ut facerdotio fun-

sl

Vil2

geretur, fufficiebat : re enim vera , fatis minims eft

yalut

vitam nulli türpitudini aut reprehenfioni obnoxid

mftk&?&W

ducere, nifialtera Juftitiz pars adfit, que docetho-

mwsvmcj-?

minem piis operibus infudare,& virtutem À natura

pe

infitam corroborare diíci

P

»lina ; unde pracepit De- Exe4. 1?3 ,

Eu

us, ut Sacerdotem nulla conditio deficeret ; ad mu«

" d

hus tuum rit? decenterque obeundum ornamentis

admodum divitibus indueretur

ULL

,quz fingulariar-

-

:þll/d!l"'*'üx

iticio, ipfius Dei juffü, confe&

a elfent.

Wguv iï:'lm

Quz quidem veftimenta,prater fenfam littera- 7,,5.

'il

j

«m,quem füprd oftendimus, multa reconditain fe c. ».

Veftos $43

[ /.[ ll C:,r

mnyfteria comprehendunt, potillï;nüm virtutes in.

gcmä

cerdops

"

114

T vatiatns 1I. Cap. F.

)'RBW

antiquifi. te

quibus Sacerdotem decet exor-

i

rva5 & fpiritales,

! Wml

gnificant. 5 rj (ic SS, Hieronymus & G

regorius ubi füprà.

virtutes

l)

Saceidotis

G:?gor.

Veflimenta etenim Sacerdotis; quia aliud

T

Ü 1 jion

innova . 4/4m "ve

Éa cpera uirtutum debemus accipere ?

i

lege.

Proplieta atteflante » qui aut : Sacerdetos tui in-

r

q,lææ)mï

Hier.C — duantur juflitiam.

!

Greg. u*

Porro confotmiter huic dectrinz & Spiritus

u

Emi

j

Jup.P[-31 C i ctiintento , operz pretium videtur.magis enu-

p

cleat& myfticam iftorum ornamentorum referre

Juuujü.ä

declarationem.

g

bat:

€xuere

Primo ordinariis fe:veftibus Sacerdos exue

i

m

inziet

vitérem — utiielligat

ur Dei miniftre opus elTe deponere fe-

hominerm

cundum priffinam comver[ai tanemveterem boni-

r

" h:ff *l em,qui corrumpitur fecundzm delideria evtorts :

dyet at

nj

renovari autem [pyritu mentis a& ; 8 indnere no-

Iu

" eum hominem ,qti fecundzm Deum cveatus eft in

juflitia,CÀ [antlitate veritati, GL ex quo fueritini-

piüetlln

tiatuslong? diverfam vitam fibi effe ducendam ex-

m

iftimare. Ind? ve(tiebatur tunica longa & candida,

z

quamAlbam vocamus; hac fignificat Sacerdotem

m

debere obtinereintegritatem & vitz innocenuaámyg

al

quam puer babuetit;in cujus fignum ei inBaptifine

Vign

Recupe- - dictum eft:. dcespe veflem caudidam C$ smmacn-

dmï*w w

rare inno» /475 jssocentia , quam praferas ante tribusal

dtfmhxluäx

cemiam. ()5,/7; Ejufmodi etiam verba preferuntur , cüm,

Wt g.

. ubi Sacerdos inftituitur , Racerdotali veftimento

i

donatur : ut rfiemor fit virzutis ftudi

o cengenitam

Ti ,

cis efflorefce-

,tunc puritatem quotidie magis ac ma

L2

per

Tmmemlis in-

Mi

j

xeroiti

g re debere. Defüper hac, pallio fü

Kf/ IIWW

emniüm . due

batur mirabili opereintertexto , ut

detur intel^

^ bf, fömm

virrutum, liei non füfficere , fi

probus eftimetur & integet ;

nj

ti totius virtutis ornamenta ,

fed pracer hoc requi

us

qua fiativum quafi

colorem addito fplendore ac-

id eít,

ägæfqua

8td, 29 c;pdant. Há&c tuuaica vota erat h]mfnth»m :

£010-

W,,,,,,m

.T.

De.Santfitate Sacerdotum.

IIf

Mi

colere ccelefti & intalas u(que propendens , mini-

Jtytc d

itdihi ia

mt dubium eft , quin id fibi velit, ut virtusSacer. Vita Sa«

cexdoruq

Man At

dotisnon fit plebeiorum inftar, fed heroica & qua,.

ccele:

Va i

ficosleítis, qux' Divorum in coaelis commoranti.-

füs.

um zmuletur munditiam , exprimat fanctitatem :

ut non tetra, fed corli incola, non homo, fed An-

ime & a

geluszítimetur: quod efíe Difcipulos , càüm eos

dnt pagits

Sacerdotes inftituiffet , dixit Chriftus « os de

inm rl

boc Ioan, z5,

mundo zos effzs.

Hoc eft vettimentum quo cir-

cumdati Sacerdotes o

irsenitar

ptabat Pfalmifta : Sacerdoreg Pfal.

j

d dputtlt

tl indnantur jufliziam. Tuftitia porró virtus qua-

damuniverfaliseft , qua ceterarum in fe formas

gum

ngnwü

compleétitur: quaíe Job , qui['ut fuprà ] Sacer- Trad, ;

dos erat , amictum teftatur fuiíe; dicens : fuffitia *"P. .

um

indutus [j $ vefHivi me [icut vefFimento, Ubi !9

mzmmgüq

notaillum velle, f&

vf

juftitia plané füiffe coopertum

D Grag. [A

qqia docente $, Gregorio, quiunain re

juftuseft , Moraz,

iigdme:

cxterarum reus; ftmilis videcur illi,

qui ex uno

Mga& mä&aï

latete tectus , ä;cero nudatus incedit

j

1 fed opus

eft veftimento,

quod totum corpus operiat , ac

uum:maï

tueatür.

mnmüm

Subdudtitium ve&iä ht

timorem: ille enim

yjus dicit Gloffa effe Dei Timor

:Wö [

juftitia cuftos eft & fan&titatis Dei.

fn i

defenfor : quae füpe

refle neutiquam poffent, fiti«

1 : (Mm'

mote deftituerentus, Unds communiter in Scri«

ii*

ptura fantitás & timor conjungunur , $a Sapiens: Ecdl 2

du

(f

Fisccedens d fervitutemDet La im inflitiaGlti- .

$

more,

g

Et deS. Simeone affirmat Evangelifta : Erae Lue. zy

jufbss

8 rimoratis ; etenim (i

D

C fe res habet , quó

jutior

» €ó majori quis ducitur timore : quilibeae-

Jrcüfjr*o"gii

nim»q

uanto ditior , tantó diligentiüs invigilat, ne

Iszlv ;3;

sf

n

tieíauri & opes conquifitze rapiantur. Ex hujustu- Exem.

;

Cz, quz czralea erat, fimbriis dependebant zz4- plum &

m[l( " 115

$,

"

f

li

nabula de anra puri?mnoqua cx mento$.Hiero. do&jna;

2

-

nymi

yP

116

Tralffatus 11,. Cap. F.

W«

nymi erant fepcaaginta due, & hacinter malogra-

ym

d

nata in extrema parté tunica per g yrum.

1od innuere videtur , non efle fatis,

fi vita Sa;

1!

l"vw"gl

j

Q

j

cerdotis in

fe(c incotrupta fit, fed debere illam illu

J

p

&xi fao luminejintuentium in fe perftringere aciem,

üymh(fm

& opere, verbo ac motu omni itaafficere , ut illi;

agint

vittutem quam ftupent , imitari ocyüs conentut j .

ml

qi

fic enim animi pulchritudinem foris promicare ne-

äi:fv(mf[':q

ceífe eft, & ex oculis, vultuque, toto denique cot-

n

, pore corufcantes quafi fanctimoniz radios emitti ,

"m

ut velut campanz fono omnes ad pietatem invi-

&

q ï[ml.W

tentur ,

nec paffüs debetfigi , quinon ad virtutem

erudiat , & re&z alicuj(ts affe&tionis inftituat tra-

jechsd

£tationem, ut quoties greffüm fixetit , tocies de di-

4

u

(ermonem habuiíte videatur : & in marginem

j

n

vinis

Iu

m decet plane , ut integritatis

(

-- ufque veftimentoru

;

circamferat teftimo

nia: nihil deniquein meimbris

m,a&

,quod

! s

emnibusfit , quantumvis appareathumile

:tonà fan&titate compolitum quivis fateatur.

rutidim

rtenoh

Exed. 304

Super

bis duabus tunicis , Swperbumerah deco-

rabatur, v

eftebrevi quidem, fed que alias (mptu

aret : nam facta fuit de asro,hyactue

& valore fuper

tho €$ purpsra,

coccoG, Uis tinélo, G8 byffo retortao-

QUmm

3

mirabili arte & textura,variorum

p polymitarz'o

.

m

coloru

m

ecIes

fundens, qui quatuor elementorü

| t

fimilitu

r

em quandam referebant. Hinc colli-

L

unc Docto

resin ifto fhpcrhumcrali totius mundi

Wm

*

í

telligat Sacerdos ,

R,

j

ignificationem inclufam : ut in

h

fortitudo illum tanquam Acdantis a

licujus humeris fuftinen-

RUT

t (an&timoniam requiri,

& patien- dum effe, camque proind

a t

tíia.ad fuf-

(lit (üfficere: ut intelli-

ferendos

uüz & fibi & proximis po

WL]U], f

nium hominum fce

lera & neceffi-

libores,

gat, inquam,om

tates fibi effe portan

dàas, ac cum facrificio litabit ,

.

F:«aïä

um reatu veniam

L

sanq

uam cauflidico , pro omnj

Pra-

u

togandaga

o« P:cmul;a.ndag',

61

De Sm!ïitate Sacerdotum.

i

kbzcixmb'

?

Pratereà confectuny elt * Rarionale , itém ex " idefi

dÀ

pectorala.

anro, byacyntbo, purpura, coccoá, bis tunt1o,E9 byffo

T

Exod. 3g»

Mfel

retorta , quadravgulum duplex , menfura palm

55

ol

fatlad, funt catenula fibi invuem cobarentés de a&-

pcdiphgcrm

ro puriffimo. Pofitiqüe (unt in Rationali lapides Caritae

tditre, u

duodecim pretiofiffimi,in quibus (culpta erant no-

qua: ad

Vayiscont

proxim

mina duodecim tribuum Ifrael, [Fngnli per notmina.

X

habetufe

fingulorum. Parati [npt. &5 duo lapides onychini ,

m'ud:m'qucca

adfiriéli €9 inclufi auvo ,E2 fculpti arte pámmaria,

valoremit

fingnli [ex nominibus filiorstn lfraél , pafítió, funt

jj

en lateribus fuperbumeralia i2 monutnentum film-

abl

rum jfrae!. Hic noverit Sacerdos. humeris fuis fü-

j ifb

ftinendas efe omnes fratrum moleftias,& diffscal-

j, od ded

tates; ac quamvis melefti &graves fint,ftimandos

yinmugnt

elle pro unionibus, nectantàm humeris geftandos,

t intprz

fed & pe&oribusinfigendos efTe , & ipfis medullis

vemmen.

praferendos , ut fic eos ament atque miferentur,

Wk, Qu

Hzcomhnia catenis ex asro fabrefactis uectebanz

vt

tur : quo fignificetur caritatem effe , qua reliqua»

ghumïtm

rum virtutum cuítos (it & ornamentum,.

rf

g

$. II.

Baö 5]5""'"

Us tetigimus , ornamenta Sacerdotum veteris

;w&W

— Teftamenti , divinis plcna myfteriis erant: id-

citcó enim noluit Deus , ut ex Íegmentariorum at^

g

od

Hg)

bitrio pararentur , fed ipfe facurz módum quoad

)

fingula minutiffima pre(cripfic: nimirum utincel-

ligatur , omnia quid majus portendere, & arcana

utW ,

plmima cofitinere, Id denique maximé commen-

(

"

dagum voluit Sacerdoti ,ut fatisfaciat ; ducendam In pedlo-

P

re Sacer-

elle vitam , qux exemplar antiqua religionis fit,

Id

7

dortis fit

quz pietatis & do&trinz radios lone? lateque diÉ-

z

do&rina

mlwlf; p

fündat. ; Quod ihn

uebant verba , qua n Rationali a qeritas,

mf

£d Thum, id cft, dotire-

)mW

'fcfïpta vilebantur, Urim

H

?4TS

"

4

;|

;mw

r

Trallalus II Cáp. F.

"i

nam t$ wriiaiem , aüt fecundüm alios, illmüna.

WZ

i?

tionem €4 perfetlionem, nec enim fafficit, ut Sacez-

dotís animus virtute prxditus fit , nifi eamdem

d

)

"menti effe infitam , foris doctrinz & bonorum o-

h

i

perum exempla declarent.

u

tArgu-

Unde colligere eft ; f1 Sacerdotibus antique

W"D

e£nentum

efficax.

Legis tantum Deus virtutis ftüdinm comimenda-

n

n

vit, quod exigetabiis , qui in leg'eAEvangchca mi.

niftrare præfümant : cü&n' huju.ä facerdotium ex-

hn

cellentius fine omni comparatione habeatur ? Res

yn!

digniffima confideratione , quam al excuffir S.

g u

w

Ambrof, Ambrofius: quiidem , quod rangimus, cümexa-

w&w: :

B. 1. Off. ainalfet, ita fubjecit: $125 figmra tanta obfervan -

'4'- 5

1 yini

Lia, quanta in veritate ? di[ce Sacerdos, quid fit la-

vare ve[imenta tua, ut muxdum cor celebrandis

"

exbibeas Sacramentis, Si populus [ime ablutione

j

! /mflw

vellimentorum [uorum probibebatur accedere ad

"bofliam , t illotus mente pariter C8 corpore , au-

/,Al Ó

disi

[

deas pro alizs [applicare ? pro aliis drvina Sacra-

a,

D

menta mintfirarez

D

Cur. Sa-

S. Gregorius beneficia recolens, quibüs Deo Sa-

cerdotes, Cerdotesob(tricti (unt., vulteostam effe fanctos,S

aM

falterme. taliafanctimonie exempla edere, ex quibus cate-

ml

fu8qY

ri;quod imitentur , delumant, & hoc Chriftum

I

Grer.

voluitfe , càm Apoftolisdicerev: /os effzs falter-

Udig

offi. 1Y.

j i&th(&

r4. Porró ficcommentatur: Sepé videmus quid

$n Evang.

I t ts

petra [alzs brutzs amimalibus anteponitur , ut ex

£adem falzs petra lambere debeant €9 meliorari.

dtey

uaft ergo inter bruta animalia petra[alzs , [ie

qoatign

ij

! debet effe Sacerdos in populis , ut quifquis Sacer-

doti jungitur, qua[iex [alu tatiu atevna vita [4-

wiajyi

gorecondiatur , id eft , tam efficaciter vite fan-

1 vaoz:

Ctitate & virtutis exemplo permovere proximum

Bga

ccceí-

Vj d

l

| Sicerdos (tudcaf, & quicumque adillum a

ferit;

(j 7 '

De Dignitate Sacerdotum,

IIg

Hümlfæ, [

ferit ,& moribus & folo alloquio guftum quendam

nl

fentiat pietatis, & vite fuæ emcnäacionem auípi-

It n g

cetur,

t l.

dcAPDT Vb

Bacerdos totus st divimo eultui conjecratus y velut

TU a -

lm m

res Cujus prater Deum nemo libi partetus viudis

t'apdan.

«are poffit.

$, I.

dedbum

ddvari

iRater hzc, qua attulimus, in Sacerdotum or-

retufr $

A namencisaliad quiddam ad rem faciens depre-

hendo : przcepit enim Deus, uc facerenc tiatam

1 n

Exod, 39«

"

audjmut-

Sacerdoti , & illiadítringerent /ammam facra ve-

lmll

merariospis de anro pnur.[Jimo » Jeriberentque 1nea

vtl

opere gemmario , Santlum Donini, $ adjunxit:

Áie bt

Erit * lamina femper in froute gacerdatis ) At pla-

ia -

catus fit ei Domints.

Hic maximt innotefcit , qualiter Sacerdoti v

du

T

vendum fit ; nempe fanctum fe effe Doraino ope-

ribus oftendat, ita vitam comparet , ut quilibet di-

vinoillum cultuieffe confecratum fateatur, ut nuL-

" &NSW&

;umtüt[müyf ;

la creatura vel minigam in eo partem fibi vindi-

cet, ut dicipoffit Aomo Dei , 'cujus-imbiberir fpiri- 1. 7524

g, p

tum , cujus proindé Íetamquam poffefforis volun-

T

fer.6p.

tati fubjiciar. Hac de caufa illum Clerzesm vocari

ad Nepo&

g. f ii

afferit Hieronymus [ quod pofteà magis expone-

trad. 3.

r SL?WW

tur ] decet quipp? , utfefe velut Dei zftimet hare- ,,, .

"T i

nfecratur: i& $.x.

ditatem : idcircó enim inungitur & co

i

quo a&uimpripiicur animz characte

r ille indele- Clerieus

ymi

b

Deofacer.

bilis, utfe deinceps non foiipfius, fed Dei eff cer-

jj I

ul

tus fit: cujus ignum menti impreffum gerat,&per

Sacerdos

uod divino zterpàm cultui mancipetur.

; Deo & di-

(f ó

a

Usd* fequitur : quemadmodwm calix, qui

vitio cul- . '

jpermo

"

; diyinis fit minifteriis confecratus , alceri ufti ap- wi eftcor-

ml

H 4

plicaci feeratus.

Wm

320

Traéfatus I1I, Cap, VT,

p

plicarinon petett , foretque facrilegiumfi ptofanis

AKW'

;Ddl!, f.

quibuícamque , etfi non illicitis ufibus adhibere-

"

tur ; [ quodin Rege Baltazare gtaviter Delisani-

l

madvettit ]itaSacerdotem convenit nihil tractare,

»

(

j

t

quod fanctumnon fit, & ad eultum honbris divini,

ad hoc enim przftantiori modo, quàm

ipfe calix ,

,zu

coníecratus eft : qui; ficut & catera va

rP

a, inftru-

p

qi

mentum quoddam mortuum eft , & exteriori (o-

g i

lüm contactu Sacramenta cohtingit : Sacerdos ve-

1 gt

i

xó proptia fibiactione & verbis, c«leftia illa iny-

fteria conficit , & in fe non externs tantüm attin-

m

gendo tecipit, fed & ad intimas animze medullas

EUA

s

o

transfert uniendo illam Chrifto ,& velut unum

quid inter fecopulando.

$ g

Sscerdos

g

€fi cufto-

Ex predi&is (imiliter infettur , quanta venera«

rar

dl;ä Chii-

tione corpus füuim haberé debeat Sacerdos , quia

l,

videlicet in eo tamquam adyto excellentiffimum

Jif(w

in

Ecclefiz Sacramentum affervatur , nec in ilload

Fa

diem unum reponitur [ ut die Jovis (an&to in area

4

ia tid

facra velut fepulcro, aut ea hierotheca, quaz in fefto

od

Corporis Chrifti quibu(dam in locis tantiim pro-

3 lus

ponitur, & adeum finem omni rubigine abítería

"

um

nitidiffims exornatur : qua Íolemnitate traníacta

G

prioriabaco feu vafario recluditur j talis enimatca.

(! ii

vocari poteft quilibet laicus , qui tunc maxima fre-

véas

quentia accarrant, ut confeffione expiati vivifico

fli,ïllqïfü:

illo ciborecreentur : quibus rité peractis., ut ant?,

n

negotiatione profana intricantur : fed Sacerdos

hii

meminerit fe onani tempore inftar fan&uarii , hu-

ü!dgmm

jus Sacramenti cu(todem effe : qui non tantüm

RLT

vigilare dilizenter , veràm etiam pulcherrimis vir-

äï'*/l/m

tutum. gemmis animum illuftrare debet, quip-

TIt (j

p

q

4

qui fit ipfo fan&uario fanfihor , & vivaftatio

u füäm &

Dcitatiä.

Hanc

Tb

4JI

De Sandlitate Sacerdotum.

121

i

jufbn

x

)

Hanc ob caufam tam enixe Deus olim inlége Levi. zz,

222

d

commendavit , ut Sacerdotes fibi caverent ab jis,

du D

qu« vel minimam labem poffent imponere : ne

UT

cadaver quodcumq; attingerent, ne domum, ubi

D'nrigi.

vel paternum haberetut , intrarent: ne jungeren-

tünp(as

tur illi matrimonio , quz aliquo infamiz dedecore

"i, jf

fra&a , aut repudiata effet : ne immundis cibariis

L titerr j

vefcerentur : adeó ut in ipfaufque menfarum fer-

ïï&arjosvc.;;

culacaverit, ut (anctieffent & confecrati: ac proin-

f*'"Wämy- * depanes propofitiontsillis a(figuavit & victimas im-

a,

.anolatorum. Hacenim effe, que unumqu'emque

trelilis

admonere debeant fánctimoniz & puritatis , pre-

:

cipue veróin ea parte,quz ex facrificio obtingebat

u

Sacerdoti ; juxta multorum PD. fenrentiam , com-

at vetie

mendantur virtutes & animi bona, quibusillam

t qui -

deceat exornari, Undé pracepit , ut daretur ei pe-

Levit.7. '

lrl --

-

Gu[culum & armus dexter bofiiarum y armum Saceridos -

v ia

*

etenim habere debet, id eft, fortiter ad emnem pa- habeat pe-

ia

. tientiam erudiri, ricque ulla calamitate à virtutis

mesum &

us, hu-

curriculo inflecti aut retardari. PeEbss veró , 1d

T

brachium

xunm

: eft, zelum & animos, ut peccatoresá vitiorum tut- jeum,

at d

- pitudine deterreat , integritatis pulehritudinem

commendet. Brachium autem five armum foitítu-

uml

dinis obtineat, id eft ; bonorum operum ftudiisin-

; ditina

um

viétam fibi vindicet probitatem : ille autem Zexter

d

— fitut quivis intelligat , omnes Sacerdotis motus ac

operationes debere eíle ? lege Dei ac re&tz rationis

dfc?üWz

impulíu : nec in iis finiftrum quíd aut reprehenfio-

"T

iE,

ne dignum polleinveniti. Addit pratereà Textus « f,,445up

vi

z

armum illum;praterquam quód dexter fit, debere Pe&ufca-

]

i

elfe * 4rmum elevatinis $ (eparationis : quia rü

lum..

n u

Levit, ?.

E

"T

mirum ejus opera non tantàüm recta eífe onrtc;,

Uh. 28e

Ehoh&æ

verüm etiam excellentiam quandam & aktitudi- ;,, , poe

nem prafefecre;ita ut plebeiorum communia exer- Tragl. esui

eitia

5

k*s

jl

122

'fmä?ams JII. : Ca PU

ij

[

citialong? poft fe relinquat. Pe&wfculum item fit

ii

cos[ecratum , necenim ih pectore Sacerdotis defi-

j !

deria f(edeant & affe&tus ,'qui non ad (àn&timonie

$"

i

& religionis incrementa excitentur.

a

$. II.

4

T kï

LÀs

ij

Atetigitur, omnia ea, quz ad Sacerdotes vete-

(

rislegis petinere dicit Scriptura , myficofen-

du

fa & allegorico plena eíle; ut commendetur rara

xD(O i

n

vitz modeftia & puritas, qua decet cunctosab o

À

wkd M

mni labe & maeulaexpiatos eminere. Ut hoc ex-

j

jdt

preífiüs Deo. fignificaret , pofteaquam plurimas

[

i

Zenis. 3.

cxremonias & fanctiones culiffet , ita fubjecit:

.

n

Sint ergo [anthi , quia À ego [anttus fum , Domi-

mf'c?

Sacerdo-

tes t

nus dti [antlifico vos , & iterum ibidem: ass

fandti.

evnnt Deofto , C monpollutzt nomenejus: incen-

] Dwrll'

Jumenim Domini $ panem Dei [uiofferunt , &

í

-

audat

j

ideo fantli erunt.. Quibus verbis quanto pudore

ls

nos oportet füffandi, quanto timore percelli? nihil

mïx&&u

minus à Sacerdotibus requiritur , quàm fandti ut

ml

fint. Satis faerit feculatibus, fi virtutem colant, &

[

iecatem fequantur: fed illi rnionfatisfaciunt, nifi

la

fan&titate & religione excellant,

pe

| edoml

Quia r

Santium, dicit

dhryfö&o'mus, non folamunda-

eífe fan-

l

E

&um.

tjo peccatorum facit , [ed quadam eminentia $

As

|

C€hryf. —

excellentia magza virtutum , prafentia ffiritus ,

[

bnm. H

€9 bonorum opertm opttleutta. Awque hoc exigitur

Pimmqm

fur-ctift.

à Sacerdote. Laicos idem Doctor eíle ait inftar

W/ïl(, i |

44 Habr.

Compa-

hofpitii, in quod Rexaliquó profe&urus divertit:

lo

id licet humile fit & . rufticanum , nihil intereft :

lii ]

gátió,

füfficit veró utadornetureá, quáfieri poteft, ma-

| Frütn

ximà diligentià , & fordes bene everrantur, priuf-

liz

quam regía fuppellex proilla die inferatur , porrà

Wt

ubi Princeps recelfit, ad priftinum omnia conver-

tuntur.

"

De Smä'itätc Sa&erulotuin,

123

Mk/m[mmg

tantur. Siclaici & quilibet feculares , quamvis po-

äorc&r:;dom;«

pulariter vivant, & parva virtute prediu fint, tole-

1 nf

raritamen poílunt? Apoftolus enitn iis ipnofcit ,

Tf

T1C/fs 7,

'(iuöd occupationibus terrenis impliccntur: Fgo

autem volis parco, tantüm in id incumbite , cüm

excipiendus eft Rex Regum, ut omni cura fepofita

Fäïätrdatsvag

penetrale cordis pia qfxadam fedulitate compare-

, m)'me[m,

tis. Sacerdos autem palatium eft ordinarium Dei-

:bmjwrm

tatis, Deo propriuma & con(ecratum , quod , fatis

t

minime eft, fi expurgatum fit, & periftromatis ex-

At r

olitum ; fed eiam grande (it , oportet , zdificio-

Mlugn s

rum mole, & divitiarum congerie opulentum : a-

HM&A» iükll "

deo ut,cujus eft; divinz Majgüatis dignum effe re-

il .

ceptaculum, omnes fateantur.

n d

Laici facrificium funt oblationis , quod pärtim Laici fünt

m M

renti cedebat: & ali- oblatio .

Deo offerebatur, partim offe

Sacerdo-

*/IM[W, Ü

quando cor dumtaxat & vifcera animalis Deo lita-

tesholo:

[

bantur, catera Sacerdoti litanti obtingebant, Hu- (aufum,

p

jufmodi plane funt, qui in fxculo verfantur: quo-

qalatt

l

rum fibi Deus corda tantüm & animos depofcit ,

ml

reliquum corporis , licet negotiis profanis impe-

xïzdsïlmh E!.

diatur. Sacerdotes veró' rationem induunt holo-

h

caufti, cujus nihil remanere poffit, & quod Deo

——

oblatum , penitüs igneabítumatur ; illi enim divini

T u

amoris incendio cremari debent & exuri , totosfe

ivinocultui fic mancipare , ut nemo in ipfis fibi

.,?n[mllfr'-

y gtf

partem qua defideriorum, qda a&tionum vindicate

Md

políit , id proprie eft Deo offerri ac confecrari,

hinc dicitur : Sap& erant Deo fuo , & infrontibus

jjnite

Santium Domino confpjcietur

mm P^

Ferire magis debent verba , quibus Sacerdotes

quäfrf!-'ï

advice fanctimoniam Deuüs adhortatür, Sagáf,

TT

dl

?xlqmt,fnt.,guiaä ego [«ntlus [um.Videtux exige

n.:'.

ut

z

n

jnun/

g

Ls

£x

IW

224.

Tratiatus I Cap. V L.

(MW

ut pares fibi conentur effe (anchitate, & cinctarum

m.

n

/

imitatione virtutum : ac proind? Sacerdotum vire

jf

tütes non debere effe communes, fed tales, quz di-

j

ína

vinisproxima fint, ficut & ipli anctoritate & po-

t

tcn;ia proxime cam Deo comparantur.

1 MO[

u

C A U-T-: VE

'mm

Sazerdotes quäm "RAX IÉ OrAPlOMIS exerüttio i,

f

8'

l

