ut ei offerant facrificium acceptum.

Vaj

Unde inedium efficax ad hanc pur

itatem confc. Dent pr

paratur

t i

uendatm, Sacramentum e(t Posnitentiz , cum id

ui cele«

Mp (

fzpiüs frequentamus: ut Ecclefia declaravit, adeó pyirurus

TT

ut cujus confcientia fuerit obftri&a mortali reatu conftetur.

quam vis maxime conttitus fit, obligerur tamien ad

M ol

conf«ffionem Sacerdoti faciendam; fic Concilium

i uniny d

Tridentinum hifce verbis: £cc/efraflica amtem Seff. 5

d of

con fuetudo declarat, eam probationem nece[[ari- *^P-7*

zl

am ejfe, ut nullius (ibi comfcims waortalis peccats ,

ii

guantumvis [ibi contritus videatur, ab[que pra-

Md

mi[fa Sacramentali confe[[ione , ad facram Eu-

lt

charifliam accedere debeat. Nechoctamquam & .,

Duwnin t

novialiquid à Concilio (tatuitur, fed velucresfoli- j L.

B d

ta & continuo ufuin Ecclefia frequentata; ut con- i& 22.. ,

ftar ex Concilio Niceno, Ancyrano, & Elibertind. 4mor. c.

acijjnmni

4. €» feq.

d

Quod verà de preceptoeít & omnino neceffari-

E/séert.

um, quando homo im mortali exfiftit ; idem eft de

multss

m,lömlhfi'

confilio fideli , càm venialibus tantüm obftri&us

£AT9:1$«

sbels

£us.

A.

cft, quibus fiepiüs contaminatur,

ii

Que cum ita fint, videtur ad rem, aliquid dice-

ii

x

2]

16 dc Poeniteotie Sacramento,ac normam in non.

sl

pullis przfcribere, ut digné & cum fru&tu

i

uberrimo recipiatur. Quod at. majori

U sf

diftinétione trra&emus, Tracta-

gt

"um infticuimus fingula-

n

»

IWWW

Xeim. :

m

Zl

4 dmüm

j

ghi

sl

þ

TRA-

"

Dd 53

M'W'

3 [422]5*

yi!

nlbl"'m'

Fäü*ü

LE

g3b-: qé2290- -52 f -

,

,,);WW

DA DU5:y.

.n!l"" "

NTRAC

DE $.

m

" [mm

SACRAMENTO

sl

th

u u

j ,mllwu

POENITENTIAE

T TGUS

E

DE MODO CONFITENDI;

1 ih?(ü) SGM

d

Ac nonnullis advertentis neceffariis ad

yriscloqi

Conífeffionem.

d

GXTPEIIIYX

Q

(l g

Quanto beneficto affecerit Dens bomines per Sa-

d

cramentum Paniteutit, & quam facile ( efi-

€ax remcdium fit omnium peceatorWm,

ipiginet

ii

us

'ä

N

9

,gx

I

Nter fumma beneficia, quibus

hominem Deus affecit , unum

Mïmmä'm

5

fuit € przcipuis, in quo diviti-

kl

lod

At

l

/ asmiíericordizfuz , immen-

. Y

3 fam caritatem,& vifcera pater«

siiimn

OT.

9 e

'ni amoris oftendit , ipftitutio

bedlontum

Sa;ramenksii

diasdinus

Poeriitentiz, Nam per hocut prudens

& atrentus paterfamilias providit de medicina;

QOLOA

ia d.

Sacra-

prinfquam laborarent fübditi, & de remedio, pti-

sentum Ufquam damoum pateréntur. Quod graviter ad-

Hrpde

Posuiten- vertt Concilium Tridentinum, cüm agete incipe-

ii

tiz ci re- rer de Sacramento. $i,

101 nf

fnedium

inquit, i» regeneratts om-

ante mor«

aibus gratitndoerga Dewum effet, ut ju[fHitiam in

D

bum,

bagti[mo . ipfius beneficio €$ gratia [ufceptam -

LT

605-

)

423

u

De Pæniteht. Sacramento.

couflanter tuerentur, non /uif[et opus, aliuda

p €oneit.

j

Terid. qu-

spfo bapti[mo Sacramenutum ad. pescatorum ve-

ld. o a

UT

miffionem e[fe nflitutum. Quoniam antem Dens,

dives im mifericordéa , cognovi figientum . no-

firum, illis etiam vitavemtdium contulu qui fefe

poffea in peccats [ervitutem €& damonis potefla-

AT

tem tv adidi[[cnt, Sacramentum videlieet Peni-

tentia; quo lapis pofl bapts[mum beneficium mor-

ITLE

tis Chviffs applicatur. In quo Sapientie faa alti-

tudinem & mfericordiz fuz abyffum oftenditDe-

us, qui lapfis, pcenz loco, remedium ftatuit pecca-

IN :

ti. Portó remedium tale eft. quód . facile, efficax ac .

odl

unle fit ; ut (ingula declarando oftendemus.

nl

$ I

2

|

Quàm facile iemcdim;n Jit Confeffia. —

Uid facilius pro remiffione innumerabiliuta

hpinprd

Q

& graviffimorum peccatorum , pro quibus &

ufuitfe

quidem fingulis mercbatur reus erernüm: pcenis

merm.

inferni effe addi&us? tantum exigitur Sacerdotcm

n *P&

accedat, dicatque fub figillo confeffionis ar&iffi-

10 ; Pater; accufo me , quód tot tanraque admifi

mm&&lxw

wqw

fcelera, quz innumera fi fuerint, audicu dictuque

horrenda : ubi tamen Sacerdos enuntiarit: Ego £e

At

ii ?

ab[oluo ab omntbus peccatis tttis s ablolctas & li-

d

ber eftomni nexu criminum, ac velat testentia jü-

mmuW'F

dicis reftitutus innocentiz; adeó ut filere tunc da-

s o

d

mon cogatur, nec poflit ea flagitia arguere ad tti-

bunal divinum.

T d

Chryfoft.

/Expendit re&é Chryfoftomus contrà fieri in

.

æïlk

judiciis humanis: ubi enim habent fatentem ream,

0fA.. 0. 2

; Genef.

ii

-morti continuó addicunt , aut illi peeox , quam

Nota.

inqü'nvü'a "

incurrit : bíc veró confeffus crimen 'abfolvitur.

DwlP^,

mundo , qui carceres non

Si. hujus effet ufus in

Hd 4

Vacas

"T. u

yi^

444

'Apud ho-

Jradiatus p. Cap. T.

meel

mine s rei

vacaregt ? nemo enim fotettaminfipiemsreus,qui. /

Y

€oní: ffi

n

".

imallet condemnati,ubi judici confitendo crimen,,.

jolt

damnan. idque (imeaibitris, liberari poffet., Quód fi ipfe.

Am

tur apuá | Chriftus hauc fibi caufamzefervans volui(fet,fibi.

Jz [W

ag

Deum àb.

( j

confiteremut , ádhuc benc£cii ratio maxitna per-

—folvunzgr.

ftaret ; etfi aliquo modo fuiffet d;füicile, quia reve«

riti illamChrifti majeftatem & fan&imoniam faif-.

femus. Quis modó impudens os prz timote non

ugisdnimu

abícondat, qui onuftus peccatis, ingratitudine in-

famis, pronus in omnia (celera illum magis magif-

)

(eghuowï&

que offendit,qui tot tanti(que bencficiis immeren-

j Y

jl

tem obftringit : Etenim fi fplus effet Pontifex, qui

lgt

ab(olvendi haberet poteftatem , quàm juftum fo-

Wil tll

Iet ab extremoterrz, & à eun&tis mundi partibus

'mogitbtrta

eum quzreremus, ut felices effemus aliquando,cu-

ao

jusab ore beneficio potiremur abíolutionis? Sed -

w d

& hoc difficaltate non careret. Si veró Angeli mi-

o um

niftti effont, qui non conftant corpore » qui nefci-

dntdhtrmijd

ciunt quid fir peccate, metuere poíTemus,ne illí de :

i d F

noftra frsgilitare & peccatorum multitudine ob»

tsbf

ftupeícerent, Quód fiid nopnullis Sacerdotibus

s

valdé fan&tis incumbetet ; nos, qui miferi fumus

j

debileíque in virtute, puderet tot(celera enarrare

ttdrieig

jis, qui procul abomni feripercrimine abfuiffant,

ntqitiz

Verüm tam facile voluit hoz eífe negotium Chri«

eluncilnde

ftus, ut crearit tot. miniftros hujus Sacramenti ,.

vi([imifquc;m

quot Sacerdotes abfolvendi auctoritatem. habe-

- Yinityeg,

rent; homines noftri inftar , infirmi, debilesz ne

:zmicioriq; L

aliquid cenfiterem ur,quod eos atconitos redderet,

ul

aut novum inauditumque videretut : nam in feip-

wf nicni

fis illicandem ejufdem naturz fragilitatem expe-

ü:oþ. .r

WI:/,;),,'W

riuntur. Qaod videtur innuiffe S..Jacobus cüm ait,

Mil s

Confitemini altevutrum peccata veffra: quamvis.

1

d

'qi nj

spim foli Jacerdotes pollcant ab(olvendi au&ori«

tat

Em

[

T

425

'fflliram

ff;ümek

De Penitehit. Sacramento.

taté,pet virtutem Sacramentiut: fignificarettamen

L

hujus facilitarem, dixit; confitemini atterutrum ,

b Quj

id e(t alteris, qui fimiles vobis (unt, Uade patet ,

li

quàm fit (uave remediutm quod vulneribus nofttis

TU

(

fanandis Chriftus invenit.

MTM

"Vaf

$, 1.

"Ht

Ut

7Magis declaratur facilitas canfef]loki:. :

u

Rophera David lztabatur,quód Pater zternus

VU eetn

P

judicandi poteftatem Filio tradidiffet:pro quo

«*TnPnnäu,qui

injlni,

& illum rogabat, hoc Pfalmo : Dess jwdicism £m5 Pfalm.zr;.

Regi day& iuflitiam tnam flio Regis.Filiusnempe Multum ..

»

-

jopdyais

cum hominibus erat vetfaturus ipíe homo, & ita

eft habere —

hrdgalre

Chriftum

homo hominem non tam ftri&? judicaret, opina-

judicem,

dl

batur ; unde & nobis maximum obtingeret bene-

ii

ficium. Q»od munusà Patre fe obrinuitfe Chriftus

o u-

teflatut: Parer »onjudicat quemquam , (edomne

asl

lognn. b

judicium dedit Filio:-& de codem Pettus Apo-

stl

ftolus:Jpfe eflqui conflitutus efl 4 Deojudex vsvo-

Ad/or, 10;

ais Sardti

r 689 mortuarum. Exenim f nobifcum folus ifte

TU

judex habitaret, letari etiam deberemus, quia fra-

muk:lmwfl

ternofter eft, qui tencré nos diligit & amat, maxi-

W(Wime'l

meque no(tram optat falatem & incolumitatem ;

5'5)*.&!940950.

ob hanc fcilicetafferendam, fa&us eft homo. gra-

yhui WW

viffimifqueperfan&tus laboribus, propriam nobis

,

l

ial i

vitam impertivit, quem alterum judicem mitiorem

n

amicioréq; legeremus?jute dicemus cumApoftolo:

Quis accufabit eledos Dei ? Deus quiinflificat ;

Ro?n. &,

usl

"Ui

quis efh; qui condemnet?Chriflns fefus, qui mor-

g

tHut effimo qui & re[urrexitqui etiaminterpel-

Chriflus

T d

judicandi

Mi

y

lat pro nobis. Sed non hic re? ingitur Dei miferi- .

ote(ta-

cotdia;quá homines profequitur;

nam hoc benefi- cees Gbi

] //M

ld

cium quod in fe maximum erat, excendit latiffirme, tradiam

)

Dd ;

&

yf.

426

Tratlfatus. Y, Cap, l,

V'tonfm

Wntl

& plaribuscommane fecit,Q«ippe candem an&to:

lyämm

Sacerdo-. rj

tatem,quam Pater dedit Filio, FiliusSacerdoribus

,JP

tibus,

g

copimifit , ut videre & ipfi poffimus : Fe/ins non

d

judwat quemquam,[ed omne judicium dedut Sa-

Jwüm

r

(«

cerdotibus.illam poteftatem judiciaria,quam dedit

Filio Pater;Filius pro finali judicio refervatifed to»

IQ

db

dicitn

to hojus vitz curriculo vices fuas Sace:dotibus.

commendavit : homines cum ipfis conveniant:

g

Yocun

quod ipfi judicarint in terra; ezit confirmatum in

ao

cxlo:quzcumqre abfoiverint, ab(oluta ezunt, fen-

T

tentia, quam vel in rebus graviflicis tulerint, fir»

ag wwlb

ma validaque erit coramDei tribunali.At quis hoc

dionertto

a(ferit ? an forté S. Thomas, aut Scotus, an Augu-

quitga.

ftinus, an Hieronymus ? ipfe Chriftus ore fuo divi-

!;Au. 20.

no: Quorum remi[eritis peccata, remietuntur

eis, À quorumvetinueriris, retenta funt.

Conc.

Hoc pié admodum & religiosé con

(ideravit

Qïiu/[*r/:(l/vllr

Dom.5,i2. S,'Thomasà Villanova. quodawfermone ubi de

ii

Suadrag- hac matezia fic agit : Videtur , ( homine tenuslo-

queudo:) poffet conqueri Patec de Filio, eumque

NU

arguere ergahomines prodigalitatis, dicendo : Fi-

(W&WW

li, quid fecifti? quam curam tranftulifti ejus; qued

—

tibi commendavi ? tibi à me res tanti momenti

mij n

credita eft, u: judicare poffes homines, & offeafas

tuerciay

in me remittere: quamvis enim homo fis, filius

ts

tarnen míhi es naturalis; necerror in te, autinju«

moptinq

ftitia poteft cade;e:tu veró tantum fayes homi-

fiondoyots

nibus , ntfummam illam au&oritatem plena po-

[

te(tate ad alios tcanftuleris , qui & homines funt,

ial

& miferi , & peccatores ? Qnid autem fa&uri fünt

b hi, Sutrdo

judices cum reis, quos fnpplices videbunt, nifi

odl

quod vellent, übi in propria caufa concederetur?

'-vclutnumqum

Sed' quamvis hec noftro mote loquendo vera

at

liil (

- fint, inlncgotio' tamen falmis humana procur

x

?

TM

VCI)'L

be Penitept, Sacramento.

ial

427

dz, Pater & filius & Spiritus fan&us optimé con-

um

veniunt; hihilque ipfis nimium vidstur , modó

Hlna; ii

in

!

u7

fioítram cedat utilitatem.

Ex hec juftüm eft , ut in hujus frequentatione

Vil und

ULTA

Sacramenti , quid fit confefIio ; intelligamus: &

qualis fit mifericordia, quá ibi Deus nobifcum uti-

tl r

2 g ontnat

tur, quale bencficium , quo tam fuave & facile

remedium procurando nos obftringit, efficitque

tototom

ut malis maximis, peceatis Ícilicet , liberemur,

Mu n

hac , inquam , cenfideranda funt ut prati fimus;

n f

tantaque nos liberalitate dignos faciamus ; quem

ul

fra&um ex hifce confiderationibus, velim; omnes

Souy al

confequantur.

du rl

i, OU

$.

I11,

mj

aog od

"$ ft remedium confeffio-

Qaiw effcax U pore

us

aladd

ii

Iximus de facilitare confeffionis, nunc de cffi- Nullue

MMMW

cacia videamus. Non eft medicinain munpdo, pharma

€um hc

,tmm »

[quamvis omnes virtutes berbarum lapidimque

prodeft

vt

cognofceremus ea fagacitate , quá Adam & Salo-

. corpori,uk

"T

mon: ] quz tam citó omnem infirmitarem radici- animz

WWIW

tus expellit écorpore, quàm hecceleftis medicina Poeniten-

orsnesanimi zgritudines morbofque vel graviffi- !*

u

mos profligat, Volvatur aliquisad pedesSacerdo-

T

tis onuftas omni genere peccatorum & flagitiis

deteítandis: (irité confiterur nec fnaex parte po-

.WM'*

]RMSI(P

nit obicem, ut adíit fructus Sacramenti ; continuó

ubifinit Sacerdos : Ege te abfolyo, eodem inftanti

(Yrd

aQaW

fine ulla dilatione liber eft & immunis ab omni la-

;UOS foP'm

be, velat numquam peccaffet.

09 «

Do&trina et Catholica, receptaà Theologis,

gl

.determinata in. Conciliis Florentino & Triden-

T

d

tino,

—

P.

^

r

W,S»

424

Traifatus Y.. Cap, 1

*

f

Samf

tino, quód Ecclefiz Sacramenta contínent & cauz

"d

ymenti

P.

continent

fant gratiam , quam fignificant : in quo przcipué

j

w

m d

& caufànt

differuntà Sacramencis antiquis; quz licet figuifi-.

jri

gratiam. carencgtatíam, nom continebanr tamen, nec cau-

t

fabant : undede illorum precipuo, circumcifione.

videlicet, dicit A poftolus: 44ecepie brabam fig «

" eità

Kot. 4.

M&h'

num tircumtifronis, fggnaculum julitia fidei.Scd.

Ecclefiz Sacramenta cau(ant idem , quod fignifi-.

j st

gv

cant, adeó ut id quod (ignificant hec verba,Ego te

abfolvo, etíam operentur, & caufant in mente - il«

d

(

lamque veré abfolvant ob omni vinculo deli&o-

rum, Quamvis autem in modo caufandi gtati di-

gues OW

veríz fintTheologorum fencentiz.cogveniunt ta»

wl

men in hoc omnes tamquam in re fideicertiffima,

u

quód veré & realiter caufant & conferunt grati»

dj

a

am quam fignificant.Qancum veró ad modum id

(4l

Sunt caufa

declarandi, verior & conformior eft S. Scripturz,

& SS. Conciliis, quód Sacramenta caufaht grarie

phyfica

lyit n

granis,

am, ficut caufz reales & phyficz. (-ut vocant ) que

fericum

realiter & efficaciter expellunt peccatum, & gra-

tiam in anima preducunr virtute (upernaturali,ve«

t

lut inftrumenra potentiz divinz, atque Homani-

.

[

a

tatisChrifti,quam virtutem admiraturAuguftinus;

Mi

Amettidn

Muguf.. übiait : Quaeel[f iflayirtus aqua, quacorpustane

iract. 8c,

Qits €$ cor ablsit ? Ita, quemadmodum in lotiona

m

$n loan.o.

Compara-

panni, qui fordidus eft, lixivio ac (inigmatis pin-

pl $

tio.

guedine, omnes maculz eluuntut , quodque im-

Ts od

mundum erat & infe&um., purum nitidumque ef

m naina

Efficacia flicitur ; fimili modo, eademque proprietate &

"ii

verborum efficacia, hoc, quod dieit Sacerdos ,

Egote ab[ol-

teodlg

abíolutio- vo,

virtute (upernaturali & divina, guam illi Dewus

tttre n d

nis,

quós effe-

communicat, realiter & efficaciter , mira quadam

ax m)&f ts

Qu:iope. 9€€

ultaque ratione & veriffima , omnem aebfter-

cic-

DI T

reur, — git ?nimæ labem atque fecditatem, qua inf

Nl

bat;

]

mDe Penitent. Sacramenta,

429

me '

bat; quzque antéerat. deteftabilis, fit formofa &

Wi

mem

eafta, nivi(que inftar candidiffima: fitlibera nexa

Rlri;

i Wfü;m

peccatorum : homo veró qui mortuus erat pecca-

tis, vitam recuperat fpiritalem : amicus Dco effici-

dem

tur, quem vehemeriter offenderat: producitur in

mf/mäaä

anima gratia & caritas cum ceteris yirtutibus, &c

biufjjs

donisSpiritus fan&ti, quz fi antea habebatur , cu-

TW:qulgmh

mulatior fic, meritaetiam bonorum operum,quz

ltï:mb:,l;(;/:

percotam vitam fuerant acquifita;& amiffa pecca»

i hodj

to,reftaurantur atque refurgunt ; (ive integté, five

i d

in parte,fecundüm contritionem &difpofitionem

ii

pernitentis. Omnes hofce effe&us multoque plu-

0C

tes in inftanti mira officacia operatur Poenitentiz

tdicenin,

Sacramentum, Nunéintuere, anin mundo herba

nf

aliquaaut medicinatantz virtutis inveniatur?

odl

d p

CATU L.

n

De magnis commodis, qua ex bujus frequentá-

t i

tione Sacramenti na[imntur.

dl

d

Ertió diximusuutile effe r'emediuda,'qüqd fe-

cam confert Sacramentum Penírentiz , &

us

st

hoc przcipué mihi declarandum propotui, atque-

à me tantizftimatur;ut fieri non poffe judicem,ut

g

—

omnes utilitates, quas inde anima recipit,enarrari

poffint. Sufficiat feire, quóüd peccarum cüm fit

;&,humw

tés ira Deodeteftabilis, itanoxia homini, ( quippe

Wl?ïf

quod maximam in anima ftragem edat : ) ut nullis

dn.

p

u5

d

TM

verbis queat explicari ; nihilominus tamenfi fefe

homo difponit, facirque quod in fe cft eratia Dei

dmlwl.l/

nh&æmüJ

adjuvanre, ut digné recipiat Sacramentum Poeni-

tentiz , italiber ab omni damno peccati exfíftit,

at

qetiith

"i

utanima melids, quám ante lapfam; difponacur,

& convaleícat ; hiz autem nop attendimus habi-

k

[2

tuíin

T

n

430

Tratiatus V. Cap. Il.

Wabo l

tum & malam :nclinationem, qua peccando fz.

Mpmlm

piüis roborata eft ; & paulatim contrariarum adti-

Iu

bus virtutum debet fuperari ; verüm quoad gra-

T

fitét

tiam & caritatem reliquafque virtutes, ez confe-

Wba'l qm

runtur majori abundantia ; quàm priis habeban-

f Mu!

tur ; fimodó ex patte difpofitionis nihil defit.

Qw

ii

Porró reli&tisiis, qui mortalibus contaminan-

mwuüüm)l

tar, [ nam none(t quód his commoda propona-

AM;PW

mus, cüm neceffarió fe ad hoc Sacramentum de-

|

g m

beant confette, nifi peticlitari de falute velint:] lo-

gj

quamur cum Sacerdoribus : quippe ar&iffime

gurini g

obligamur , ne in tam hemili, mifero, acinfelice

flatu verfemur;ex altera veró partein veniales cul-

seimetolnt

pas fepiffime impingimus ; (ine quibus fragilis

iil

hujus vite curriculum non licet tranímittere.Sa-

v du

cerdotibus etenim maximos adferz fiu&us hujus

N

ii

frcguentatio Sacramenti.

yittil ('Vdi(l! 1

s. ll

pj

MWM du

arum egrimdiuumh medi-

Pæqiteptfg eff cun

€iná,

vt

p

Rimo.Penitentia eft medicina quzdam gene-

dionuiga

r

ralis pro qualibet animi egritudine,cumq; ipfs

f linent

variá laborermus, & facilé nobis offeratur reme-

damwylnts

dium, ftulti famus, qui hoc non utamut, inró ipju-

heidibw

riá auftorem officimus, qui id'in noftram contulit

Jf Nafl

Compa- ,

ratio,

fanitatem, Hoc ipfum exemplo clariffimo inno-

it u

teícit.Si princeps aliquis pradives,mi(erarusegro-

rfndicabaugom

tosfuz ditionis , omnes infumeret thefauros in

Yaecíni

compatatione pharmacorum , qnz graviffimos

Áltpompifi

queant morbos perfanare. eoque adhiberet medi-

'ï"liimdcplom

cos nobiliffimos : idque myropolíum ubi aliquot

vamde,

us

Wtb

?apis adotnaffet, juberet edici per curionem

Cl

Ul

De Penitent. Satramento,

4it

Q

omnes afflidi morbo ad palatium accurrerent:e(fa

li,

enim parata medicamina , quibus curentur ; illi

m';ynümqm?

veró non a'ftimanres regram liberalitatem tranfi-

TU tj

rent infpiciente Pripcipe, mortique mallenr infe-

iTb

liciter oceumbere , quam falütem petere digna-

LT

Id

tentur 5 elarum efb;illum iniquiffimo laturum ani-

p

mo rufticitatem imó ftultitiam fübditorurm; maxi-

ml p

meque indoliturum, fe tot fumptus, immenfa(que

Itv d

opes diffipaffe pro ingratis, Idem in noftro cafu

Quantum

ii

centingit, Impsndit Chriftus ingentes thelau-

impende-

iyciln

ros divinitatis fuz; ut generale remedium pto qua- rit Chri-

lrl

libet animi egritudine ananda inftitueret, idque us ip in-

ituenda

iiv

maximo fuo laboretrigintatrium annorum decur^ ft

ceniten«

t qift

fa. In vitz autem termino przcones emifit,quia- ü

a.

uanlnitee

tos emnces ad Ecclefiz cogerent myropolium ,

ut ibidem fanarentur ; quod ipíe à morte teítatus

lz fb

eft : Sicoportebar Chriffum pati, €$ vefmrgere à

LW'. "!'.( .

mertuis , €4 pradicari in nominevejus pemiteuti-

am. 4 vemiffionem peccatorum in omner geutes,

A« poft (ummaas calamirates, quas ipfe pertulit,

Wmhlll Id?

videt homines depreffos miferiá, qui loIa cemedii

petitione allevari poffant, nolint tamen vulnus in-

dicare, cujus aliquando putredíne moriantur. Me-

Conque-

d

ritu I'Ch.l'i;

s

ritó his indignetut Deus, merítà ingratos effe pro-

ftusde

clamet; dicetque : Ego dixi, i» vactium laboravi,

comemp s

T atl

tu Peeni«

fine cau[a €& vane fortitndinem meam con[um-

tentíz,

gt

pf- Nam fruftrà hoc remedium inventum eít pro

ap

u

m

iis, quinon recipiunr, autcerte male recipiupt ;

fmm*

vindicabo ergo me, & finamillosgrirudine mot-

bifque confumi , quandequidem medicamine fa-

T d

aili & promptiffimo uti nolint;apud hos nempe,ut

ny

pet laiam deplorat, vsinss €$ livor, & plaga ttt-

Jjsit t

t "

mens.non efl ciriumligataynec cnratamedicamis

d

»eynee fota ojeo, unda fint ait Dominus, pleni vul-

T

neribus,

"

! lh

i

j

mlszg

47*

Tracfatus W. Cap. II.-

neribus; doloribus pleni, pleni zgritudine, nullus

qt

venarma incidat, nullus medeatur afflidtis. Jufté nul-

i

rm?ucm

la erit excufatío peccatorum , cum medela fuerit

j n

facillima cenftituta, & improperabit illisChriftus:

jgpoii

.

Terern. $.. Numquid vefina non eff in Galaad, aut medicus

sls

sion efh ibi ? quare ergo uon eff obdutla eicatrix

;mllkï bibm

filia populi mei? Par rcfinam intelligit Gloffa bal-

ag

famü fivetheriacam, aut quodlibet aliud pro mor-

n ims:

bisgravioribus medicamen, Ià Galaad enim:mul.

mgxmc&ïxsq

tiplex erat medicina, maximüs medicorum numes

gt D

rus, qui facilt cutate poffent egrotos atque inde

gqatomiod

metaphoram defampfit pro egritudine fpiritali,

dicitque: N'wmquid medicina non efl in mea Ec-

ng;?;x'nfüiam J

elefra? aut medicus none[t ibi At cum cánta (it mule

m

titudo utriufque, eur non fanatur gens mea ele&ta,

cum acerbiffimo dolote torqueatur ?

angiiníu

sl

Patresmei, morbo fatis gravi omnes conflidta-

st i

mur. Peccatum martale przfentem anima: mor-

temadfert ; ab hoc plus quàm à mille mortibus

s atini

Venialia

Á

funt infir-

nos Deus tueatur, Venialia funt ejuímodi gri^

hod

gnitates

tudines, quz licer vitam non etipiant, fanitatem

i

animz,

tamren, va!c;udincrfx , vire(que adimunt : & ob-

Tor t

flant, quo minus anima proficiat & viribus confite

S

metur. Cüm remedia nobis fint prom

tiffimana-

qui C

t

acile incidi-

tiesadcil

limus efTe ín&rmi & debiles: fed (icut

ümaytinr

mus in lavia delicta, ita nos (epiüs

: facili medica-

alinadtad

minecüremus.

b

Dheim, d

Certum eft

, quo

dhomo in agonejcon&itutus/,

Mif D

Ticet defperent medici, & extrsma undtione mu-

SOQtD

nitusfit ; vita tamen adhuc fupgatur :fed quís vita

nmlingujnlslïll

illa contentus effet ; tam debili, tàm imbecilla;

quz jam pugnet cum morte ?,omnes fané optare-

AtQU; W

mus corporis fanitatem & vires non infirmas.

"W"! ij ?

"ii

um

o-

Cumque in hoc fimus cam diliggmcs,"ut non

L

De Pæniitmt.v&zammmta. PT

liimab omni mortali zgritudine liberemur, fed et-

n

b

iam ad primos dolores & füfpicione tantüm mor-

J fllmmod;lafæ

bi; ad medicos properemus ícifcitantes remedium

MTIR

prafentiffimum, ut corporis fanitas non violetur ;

Á ii

cur nonidem pro anima procuramus? Chriftus ad

Wf g.

hoc fe veniífeatferit : Egoveni, ut vitam babeant,

Jaat.Yo; :

zi Gof

- £$ abundantizs babeant , unde & eis praclara me-

dicamina delegavi.

t

!il'töudpmma,

d

* Etenim quamvis ad venialia curandaaliis etiam Ad tol2

lenda ve«

NY

. poffimus remediis uti ; Peenitentia tamen long? eft

nialia ma4

efficacior atque utilior. Porró inter ejus virtutes

ial

xiine Pa«

!

Ti i

haceft'omninó zftimanda , quód catera remedia,

nitentia

aimit

eii culpas auferant;gsatiam tamen non conferunt, conducit

TOE

necprahabitam augent. Sed Sacramentum Paeni--

tentie non tantüim perfe&e reatum tollit, verüta

mgcnsmmioil

z

etiam gratiam & augmentum gratiz largitut. Pra-

fe&to f ut corpus omninó convalefcat, praftitiora

ml

u m

medicamina veftigamus; cur nonad idem conni-

gt

timur , ut petfc&äm anima falutem coníequatur e:

$.

II.

J

fous , in quo animi macula

mw&w&

Panitentia ell

abluuntur.

W;&m

Ecundoó, Poenitentia eftfons, five ftagnum;

.WWWM

quod Chrittus f fanguine paravit, utin eo o-

vjl

nines animi maculz abluantur; Nimirum optat et«

p

j

iàm atq; etiam, mentes noftrze purz fint,& ab oms

u

niimmunditia alienz. Ita in Apocalyp(i Joannes:

- Dilexit nos , €$ lavit nos Apeccatis nollrzs in [ane Adpoect:

a

gnine [no. Porró quia tam facile homines fe flagi-

f;a,wm

uis contaminarent, voluit fapereffein Ecclefia lava-

T af

n

crum fanguinis fui, ut quotieícumq; vellent, in eo

n

j

n

lavarentur ; fic pollicitus erat perProphetam: Er4f 7,,j, (

d

g

".

füns patens domui David, €$ omnibus babitantibus

"

"Ti

WA U.

'fffv/alem in ablusionem peccatoristd menffr

[-

u Wf

()mf

.|

Tratlatus V. Cap, 17, ,

) pf

'434

"

Venialia

Omnes Sancti aflerunt veuialia effe lutiinftarg

inficiunt.

j

aut pulveris , five fuliginis , qua animas inquinat,

j

earümq; pulehritudinem , quá aliàs Deo & Ange-.

ol

95

pi?

qu()(ï

Compa-

lis (imt acceptz, deformat. At quis erit, qui faciena

ratio.

habens fordidam, pulvere oppletam & luto,ubi vi

Á

gelim

d SNW ul

derit fontem, felavare nolit ? Nec id tantiim defa-

cie verum eft, fed nec manus feedatas teleramus, &

p

hi

m,ulll

tales (i int, pudeteas educere , ne forte confpician-

tur ; idem detunica:imó marginem ipfüm fordere

g m

iniquum ducimus , porró fi ceni vel parum adhzz-

M, ün&mma

ferit, id excutere non tardamus. Sed enim cümani-

r

mus fordeat immunditiá, foníque pretiofus & per-

um m L

m

fpicuus nobis ad(it , cur non in illoabluimur , qui

co fine eft excitatus?

R

) ulwdmbw

Qmnet

Sordidos effe nosPropheta teftatur: Fa&z fums,

fordidi

v/l/l, ;lll/lljn

fuümus.

st iapmundi omnes nos & quafi paunu menflruata,

afnud

Ijeia 64.

univer[a juflstia m[tra. Mirabile eft , quodafferit.

[DWMWI; [./

etiam opera bona plane deficere;& pofita in fenten-

jon ettg

tia judicis aftimari inftar panni irnundi, infedti fan«.

iab

guine & mucore , ut naufeam excitare videantur.

w d

Si nobis oculos aperiret Deus, & lucis fue radio

g lt

illu&raret , quo penitiüs infpiceremus cogitationes

vrittzymm

noftras & defideria , quidquid loquimur , & quid-

r ts

quid operamur ; tunc aliquando intuentibus con«

u

ftaret, quàm fimus immundi. David fic illumita-

tus exclarnavit : Delséla quis intelligit ? ab occnltie

jfufqp:&wh

Atl

P/.ul. 18.

meis munda me ,& Joannes Apoftolus nos admo-.

)ttconftf[iedm,

a,Jdenn. 1.

net : $ dixerimus , quomiam peccatum non babe-

Aülterligy

suus s ipfcnos [educimus, 8 veritas in nobis nonefl ;

Ypttr A

ff autem confiteamur peccatano[tra, fidelis eff Deus

Bdu,

:

€$ juflus , ut remittat nobis peccata no[tra » & t«

Al

onundet &os ab omni smquitate.

n

M

Enimveró, quàm joftum eít, cüm

ficpiàis nosipe

Q5

fos maculamus, cium poffimus, fpiüs euun lave«

- InW2 .

I

De Penitent, Sdcrdm?nto.

435

tll

mur? potiffimüm , quando reeipiendus eft amator

l A

TMM

caftitatis , auctor munditiz, nunquid meritó fon»

temadeamus, & ipfi nosin balneo SanguinisChrie

l

Qf i

ftiexpurgemus? inquo càm maximá fuerimus lo«

"ub

ti adhuc tamen lotione indigemus ; unde S. Au-

Mianimdi

guftinus : Semper confitere , quia [emper habes, Augif.'

Xf

quid confitearis, difficile enim eff in hac Vita, ut fjc [uper

tüonfícn

bemomunudetur, ut nibilinveniat :n fe, quod conf- P fal. gg,

tiín frdan

teatur, Cüm Deus Moyfi praícriberet figuram ta-

3fcfpaumld!,g.

bernaculi, (an&uarii, omniumque eorum,quz pa-

linizai

rati deberent, interreliqua mandavit : Facze; €9 /g« Exos 2

Ti

£rum anentm cum bafi [ua ad lavandum , pone[gue.

od

illud in tabernaculum teflimonti C altare,C9 miffa

aqua lavabunt in ea Aavop. C8 filiiejus smanus [uas :

mf

ac pedes, quando ingreffuri funt tabernaculum,e4

unri

acce[furi

f

?

ial

st ad altare , t offerant in d tbymia-

7

ma Domtno,ne ferte moriantur.

ml

Hoc labrum erat expreffa figura. Sacramenti Labumie

:

al ii

ernacüg —

Penitentiz : undé & totüm ere conftabát , quod l

-

u

ut paretur , fundi debet ; vec enim alia ratione uti

ihgurá

Poeniten-

5,&WW

queas. Similiter , ut peccatorum remiffionem per d«

,

;mmüäuw

Parnitentiam operemur , neceffa eft cor notrum

WW*W

ferreum atque adamantinum mitigetur & lique-

mw NM'

fat amore divino per veram contritionem. spot-

)

"v

10 fufüm & conflatum fonat clariffime , ita poft

p

T d

contritionem & agnitionem fcelerurm confequi de-

us

mpud

t confeffio clara, diftincta, fincera & plana : fi-

" d

i

ne ulla excufatione aut diffimulatione.R e&£ autena

ii

pracipitur: Penes iliud tpter tabernaculum teffimas

um

ss $ altare , ut fcil. cümadaltare fan&tum obla-

tuti accedimus, primó fontem intrerhus fanguine,

Wh ,((W

Chrifti exundantem,in eoq; nos abluamus, ut qua

wwfv

J

amur.

j

v

decet üna';imonia & puritate cocleftia oxdi

i

p

e2z

$. UL

L

n

436

"ratlatus F. Cap. L.

j

j

j

III.

g

$.

!

- Pounitentia el! avca , quá omues Chriflithe-

g*

J:,DW

r

fauri continentur.

d

"Ertió , Peenitentia eft arca, in qua omnesthe-

fauros Chriftus depofuit,omnes divitias,opes,

f;m&ü"älï [ fl l

pretium denique , quod pro noftra redemptione

gt n

;perfolvit, hac omnibusaperta eft , exqua (ibifü-

m

"mantaffatim , und£ zs alienum queant diffolvere,.

g ) ülm Cmm

S:t aliquisnon folvendo , cui offerantur immenfe *

ij r

opes , quibus fe liberare poffit: ille veró paulatim

dv

an n

fummolabore peraffcsid conetur efficere, quia ci-

dimyrictorum

ftamaperire nolit : 'nonnc hic fui impos & ftultus

Á

videretur?

ss u

Omnet

* Iisomnesad(tringimur debitis , quibus opus &

magälpümml

dcbitores |3boreft;ut fatisfacere poffimus. At omiffis anti-

dantngt inff

fimus, quis, ( quz etiam ignoramus, utrüm foluta fint, fü--

marm u

fpicari autem licet nobis multum defecille ) de his*

spandx t

loquamur,quz quotidie peccando contrahimusjin

d p!umm

Prov.z4- quz & jufti de die fepius labantur , tefte Sapiente:

it,zim,müpcrnasr;

Sepriet inimmo Apoftolus, quamvis ):ecepiiï'et SpititumS.&

m n

in die ca.

confirmatus effet in gratia; afferit : /n »olrzs offen-

nclnga,

dit juftüs.

lacob,2-

dimus omnes ; unde optimus magifter fapientiffime

j

Mattib. 6 , infüituit,

quotidiä precaremur : Digstre pobis de-

Quamvis fita nofira. Etfi vero delictailla leviffima videan-

J w

minima

tür, nonid tamenfic zftimandum eft;quin pra no-

xv

fint pecca.

ta,faculta-

ftris F/acultatibus grandia fint & exceffiva. Ita S.

as

téro no

Hieronym. Pro minima culpa totus mundus [atie-

T lom(o

firam (ü-. facerenon po[fet, nifr Deus pro fua mifericordiadi-

*s nl

Pemnt. ,

waretur igno[cere , &S. Abbas Agathon : $/Deus

Hieronn

"i,

tégula

mobás imputaret diflrattiones cordis , $ uegligen-

"R

tiasy quas in ovationibus no[fIrzs , €4 Officia divino

Jus.

3 ftfüäm*aca'

Agathon. incurrimus , [aloie(fe non po[[emus.

Quapropter

V r Qu

snvitis — & David precatus eft : /Voz stres 12 judiium eum.

PP.

TLT

Wtl

i?mlus: /'ll/(/A

fervo moi qHid non (y&fcqh:w in eon[pe

9nenis

z

Ml

wH

De Penitent. Sacramenteo.

"

,"M

l

! 4

, s Vivens , & inalio Plalmo : Sz gzsquitates ob-

Pfal. 14.2.

hh

Pfal. 129»

'

fervaveris Domine, Domtse quis [uflinebiz. Yem

ii

Md

Propheta Job : Vere fcto , quod non inffificetur ba-

10509- ;

mo compo[itus Deo ; fj voluerit contendere cum ev,

ii

mon poterit re[pondere ebtunum pro snille.

Atdttrn

i

A

Graviores itaque fünt culpz , in quas quotidi

"Ut oj

incidimus , quàm facultates quibus, prediti fümus

?ïïi;filö!sg

à natura ; valor enim omnis orerum noftrorurà

A mv

inftar nihili eft, ut fatisfacere poíffimus. Atmagna

u1

eít (tultitia, nos velle debicis obftringi, aut certe per

"u

moram diuturnam períolvere, cüm nobis pateat

mkä;eff.s

thefaurus meritorum Chrifti , lqui fine certo limite

in Peenitentiz Sacramento applicatur : fed quantó

x t

N

ha

"

magis ipfi ceperimus, tantó plus nobis obtinget, id

n

A UC

H

eft, conformiter ad contritionem & execrationem

u

Ti

peccatorum, propofitum melioris vitz , & defide-

u

rium placendi Dei ; conformiter , inquam, ad has

v

irtiWi]

dilpofitiones plus minüíve ex thefauro illo potie-

gt

a.

mur, adeó , ut fi per nosnon fteterit, tantüm inde

u

'fimus percepturi, quo vel graviiïixno nos onere de-

1. bitorum folvamus.

Y

mxä&ïüil?m

$. IV.

W:D*IW

n dl

Penitentia eff conclave , in quoanima pelcherri-

us vellibus adorzatur.

g

ii

DRatereà , licet fupradictz rationes nuilæ efï&nf,

J mw

nec homo fübjectus effet morbis, nulla.labe in-

fe&us , nullius zre obftri&us , (i tamen convenire

j

j

s

principem deberet, & male ac fordide induto offe-

n

rentur pretiofa veftimenta , quibus induatur: . ille

d W"S

W,fmet"

veró recufaret accipere,, nunquid infipiens dice-

retur? Igitur : Quartó, Poenitentia eft conclave,

! Mf'ar'"äf

inquoanimapulcherrimis veftibus adornatur : un-

N LU

d& Apoftolus : Jedpimini Domizuw ] ESU 14 Romnais.

W;;M /

Chris

L

ynm

P.

"Tratfatis P. Cap. 11.

T

p

Qui 1:88 (57/0u,id eft, meritiscjuídem. Er Dominusper

contte-

j

-Ifaiamloquens cum anima , meritorumque recen-

L

Ü

tur, Chri

WJ

u

fto & ejus.

fens amplitudinem digito conte(tatus, ait : /;vo ego

Srt

meritisine diest Doninus , quía omnibus bis veluternamento.

