| f

WW (F

' cftmäant » fine quo vix [atisfacere officio poffz

L2

.

*

m

lícutiamus mapis enucleat? rationem , ob

Pl

jaot

(di

quam à Sacerdotibus, ut dictum eft;tanta vitae

ss

ac religionis exempla & teítationes requirantur.

Levit.3. San(Wfint, quia incenfun Dom

m&mggü

k

ini 64 paones Dei [ui

M

offerunt.

po!

(l

Conftat fütis per incenltim in facris L itteris ota-

J

W,,v

"at

Pjal. 14v. tionem fighificari : ut videre eftin Palmo : Diriga-

PHY ov atto meavfs ut incen[um ts confbetTu tuo, & in

simm

m M.

|

4fec. s. Apocalypfi: Habebant phialas plenas odoramento-

n

vum,qua [mnt orationes [anflortm ; ve etenim veta;

g

gmmrf!!l

nihil equeDeo gratü acceptumq; eft, atq; fragran-

tia illa odorifera,que ju&orü orationibus excitatur;

ut:ï*rnänn

Propria

Unds recte infertur proprium effé & adnexum

ql('.»,iw ni

eftSacese

dotibus

facerdotio,vacare precibus, $z crebró Deum inter-

niu t

atifidua

Wal

pellare: Sacerdotss enirn eft populo divinam con»

Or2tio,

ciliare mifericordiam, quód per fe id ille facere non

inumi:tw

poffit :Sacerdotise(t, Dei ponere furorem, ( quane

Dua

do hominum impietate exulceratus fe ad füpplicia

9N

&.pcenias accingit. 'Quin immoó càm ipfe , & per

Jfas sd.. Prophetam dixerit : Domus mea, domus ovationts

lr

MaHbRT. eff , & Sacerdotes miniftri fint dosius Dei ; benz

ln

fequiture mente Doctorum, orationem cH&'quam

!t

viivibre f equentare, qua fe excolere maxim? conveniat Sa-

zi

fup. 1. Ti- cerdotem; ita S.Ambrofius: Secerdores die « 20«

r

mistb.s. Uleproplebe fbi commija oportet orare : mundiores

:14, g

ev-

tv

T

De Sautlitate Sacerdotum.

12$

ülüte, &

ergo debent e[fe cateris, quia allores Dei [unt , fie-

ls

sum plebiz bominibus, orationis cat[as ad tempus

Bd i

abflinere pracipttur , quantó magis Sacerdotibus

rl

Augaft.

ui femper orationi a ere debent ? Magnds Au-

er.2. 30

Ut

uftin. Zalem. effe oportet Domint Sacerdotens, ut

e[llq;d-

"

quad papslus pro fe apud Donsinum non valet, 1p[e

Ug

pro popnlosmereatur , quod popo[cerit impetrare »

quia fcriptum eff : Si peccaverit populus , orbit

mj

ro e0 Sacerdos , i autem Sacerdos peccaverit ,

qui erabit proeo

.

f!tï!tü;m,gbl

j

um

Dicit S.Gregoriusi

n qua&am epi&ola,pr'eprium

1m&ym.

munuse(le Sacerdotis;inter Deum & populum;pa.

n udr

tronum agere , ut remiffionem ei peccatorum ob-

tineat: hoc ut rité exequatur , opus eíle, ut ante

al

per osationem cum Deo neceffitudo & familiatitas

Grag. lib,

i

conftituta fit: Qu enim fiducta pro peccatts alte-

.. Regiff,

ais ad Deum interce[for venio, apud querms depr

[]

m'/ïfältlmä'm |

dcag. 24«

TTTE

priis [ecurus on [num $ hi fortaffe quifpjam. apn

potentem virum , qus (ibà ivatus , C6 msbi ejjet snco-

rj '

n

d

fui

gonitus interte[Jorem [umm we fieri quaveret , proti-

du

Aané ve Fþondere)n : a intercedendum venire ne-

m gülc&ülïmm

qHeo , quia ejus AoLitium ea fedula familaritate

-s babeo. . Atque ita concludit neceílarium eífe ,

d

ut munere füo ben? funeatur Sacerdos , orationi

; o&ïvmü

incumbat : per quam ftabilis firmiffimaque cum

gl

Deoamicitia conftituitur, & con(tituta roboratut.

od

l

$. 11.

d

e orationis exercitio M. Àvi-

- GBNS item d

j CM ?

la, vir rara quadam (apicntiæ laude praftans,

j p i

inquodam fermone adSacerdotes , nonnulla no-

i doit

tatu digniffima adfert : quz càm in prafens defer-

j GEZHOHC

viant, & au&torem habeant probatiffimum ; San-

at

"€torum etiam fententiis duxi inferenda, ut & pet

T

Y d

l

"hacid, quod intende, confirmetur & fertius eva-

A.

at "

"dat, icergo infit ;

'W

126

Traä'am II. Cap.PFII,

Dolrind

MJ

Magnumeft adolere & acrificate: & hecadeó

WW'

éradita à

M.tvila.

connectuntur , utunum fine altero eíle non poffit.

i&

L

h)

Adolere eft orare, & cujus e(t orare, ejufdem etiam

g

facrificare reputatur ; ille porró eft, qui intereDeum

44 m

(

j

& homines conftituitur (equefter , ut clementiam

P

p

illius nature noftre conciliet, non brutorum vi&ti-

| J

q

mis, fed vivifica illa Filii immolatione , quà factá ,

,

omnisprotinusira fedatur , & ad nos fe divina fen-

4 Mi

füs benevolentiz convertit,

g&mm

Chyfof.

2

l.6. de Sa

De hoc orandi munere ficaureusille Chryfoft,

,wuäom |

€leganter: Eu qui pro civitate totay4uid dico ci-

cerdeiso,

gl

vitate? imó verópro umwer[o terravum orbe lega-

m

2Hé &nterCedit , deprecatoró, eff apud Denm,ut ho-

c(:mrwüf

YRÍWHTB, ÜYAMHID , 199 UtYentium odo , fed etiam

"

u

mortuovutmpeccatis propitius fiatqualem quafo effe

j

1

W';a.f.

eporzet ? Equidem neá, Mofis ,neQ, Helia fiducioam

Y

[

fore unquam [atzs putaverim ad f[upplucationem

l

:!f

jot h

bhjufmodi peragendam: quandoquidem qualfimun-

[j

[

dus ulinnruer(us concreditus atq, adeo vmmum [rt

Dj

h

i

þater,ät ad Deuss tpfe accedit, deþrccam quidquid

r

h

hu)

u

ubias bellorum e[l , extingui, turbas fol'us , atque 1m

:2

bornm lotum pacem uc felemverum [latum fuc-

"

at

m:l

tedere : dcnig'? celerem malorum unicuique immi-

d

Hentium quaprivatim , quapublice defuntlionem

BUA

poffulans.Porr sidum cp[um oportet tautó omnb? in

rebus uispreflare proquibus antercedit,quantà par

s

efh ut [nbditos pr afellus excellat.Cim autesa ieCS

ii

Y

lo h

Spmitum S.4mvocaterit, [acvificiuma, illnd borrore

iil

acreuerentia pleniffimum perfeceru , commumi o-

mium Domino mambus a[fIutte pertrattatot qua-

, Teex te, quoto zlltzn 122 ordine collecabuzms ? quáns

Rcsc!id:gu,

tam autem ab eo utegritatem exigemus? quan-

f

p

tamreirioneni? Confderaenim quales manus las

amque

Ut

; a;?m'mþmnm e(fc oporteat : qualem lingu

| verba

ctfl, à :

o$e Sanäitate Sacerdotum. :

I2f

2f n

verla illa effundat . qpa demquere mon pttriorem

Wuduy — fan&tioremue effe comueniat animam , quatantum

( ls

lum tamque dipnum Spiritums. receperit. kda-

Agim» . étenus Joannes Chr yfoftomus.

; Utdémgn

O Paues , quidad ifta? ego quidem animusque

U meusincredibili ftupore hereo ac perturbor, cüm

tantam in oratione efficaciam exigat Chryfofto-

iUl qll:ï[ääi

tudniefs

mus , ut totimundó commodum adferre poffit ;

affirmat , Mofis & Elie virtutem ac fiduciam par-

- vam fibi viderinec fatis efficacem. Enimveroifte

* Cl

(üa interceffione obtinuit , ne exercitus ille maxi-

Mutdtt d

hais

mus Ifaelis ob graviffima fcelera ad internecio-

nem in folitudiue deleretur ?. hic autem pro libitu

um b

eclos orando conclufit , ne pluviaterram rig:irct »,

i j ia

iterumque ad beneplacitum ; imbrem excivit : ig-

utuldi

Hilufitim

nem czlitus evocavit, qui eos , quos vellet devora-

f

ret; eademque oratione fortiffima mortuos vivis

reddidiffe conftat atis. O me miferum! fi excel-

umqw/m-

m

lentiffimorum heroum virtus fatis efficax non judi-.

«€etur , quz pro totius mundi falute Deum interpel-

]FuquW '

MQthüqM "

et; ego , quiin :zmpliori Íam dienitate, tiecut ini-

nimüm quidem iftorum equo (nctitatem auteffi-

« mm[n

caciam deprecandi, quidimpctmäo? Eienim cünt

wmzmutw

divino tribunali (iftemur, & nobisbella , peítes;

Pnhuäzh*"&m

crimina , harefes , alizque calamitates innumera,

me ^

uà corperales,quà [piritales, in;putabuntur ; tünc

quäu,ü, !

Y

fotta(fe Sacerdotes fuifle peenitebit, & facerdoui

x(äi?. ,w T

honor,'rcditu('quc. accepti tam grave onus vide-

W.W, J

buntur , ut fimus optaturi quàm maxime , netan-

,,/,rf:mi»f?

tum unquam pondus jubi(Iemus.

l

N

;;/ZIWFWI'I

Reseft digna , qu Íe

rio expen

datur à me, Quï

77

"mihi ipfi non füfücio , qui amicorum ego auxi-

mf

lis,ut Deo concilier , cujus in meindignationem

ele-

n

peccando excitavi à me; inquapi; qui vix Íc

iW

;wlnw ;au

L

j

128

"Tratcfatus l, »/Ca 2 » VTI,—

)

hl

rum meorum foetorem pcrcipio; tam fpiritales ac

I*F*Wn

vivifenfus requiruntur, tantum exipfisanima me-

"

gy

dullis caritatis incendinm ; ut omnium mala fenti.

re facile poffim, & tali fan&itate excellam, quaDei

j

MTO

füuroyem arbitrer mitigandum , qua ex Judice irato

i ch

benigniffimum fore parentem confidam.

Y Jænimmu

Kunm, 16.

De Aaron loquitür Scriptura,cüm ignis concita-

m mmm

tam multitudinem corripuiffet , & ftragem ederet

qiri,

A!H

luctuofam, accepit ille thuribulum, €4 £auffo igne

de altari emifit incen[uma de[uper , €9 ffans inter

ij i

hmmn('W

mortuos C viventes , propopulo deprecatus eft , €$

NWW

Qm(m

plaga ce[javit. Sacerdotes Dei vobis tale quid un-

T

qiam evenit ? tam forti oratonecum Deo præliati

lod

eítis aliquando, utipíe irà accenfas dixerit : Sinite

A

me fulminare, vobílque non acquiefcentibus,evin-

MM

ci fe permiferit? N id quidem vidiffe puto nemi-

Dum

l mï»

nem. Quin imo funt [ utinam fallar! | qui nec ora-

M

n

tioni incambant, nedum ea vitz inpocentia praditi

xl t

fint,qua Dei furorem ab hominum cetvicibus pro-

pulare ullo modo poffint; cert? [ ut dicam, quod

anjatigu

D.

LA

fentio ] vereor efle;qui quid fit ozatio, quid orare;

Qu

Qu

minime intelligant : nam tefte S. Hieronymo, ora-

tiogemitu nuagisquàm verbis perficitur: & unus

bbont

CB»

At

i(te novit ric cemere, ut vires habeat otatio , cujus

Spiritus S, mentem in(truit ad orandum. De hoc

: AdRorm.8.

nosadmonet Apo(telus: Qwid orema , ficut opor-

k

tet, ne[cimns : fed spfe ä:z'rlpu

ts

qnitibis inenarrabyibus.

poäü[at pronobis ge

lt

.. — Sciendum hicSpiritum S.in fenec poftulare;nec

t

gemere: fed tantüm dici , po/lulat pro nobis gemuti-

o jgei

Atl

" àus, id eft, movet cor noftrum & animos, ut gemi-

tusedant, qui narrari non poffint.. Quantus eft

^ij Mi

;

udor haberi. Sacerdotes , qui tam parum huic

3;-:1;,/,&!":

gxefädo dediti fint, ut fi per fpatium unius Z4//e-

Wgaf/

fert,

[

dj m; :

. De Saæ&?tkte Sacerdotum,

12

J üm![m

rert;aut pauló majus,in Aemento pro amicorum

Db

aut aliprum íalute. fuerint intenti, exiftimsnt fe

Atimij

abundé ora(Íc,& munere fue apprimé fatisfeciffe t

ii

0 Deam immortalem, fic exulceratus tuus animus

Attr od

molliszuc? fic bella conficiemus, pacem exorabi«

ufdm,

mus ? Fidem incredulis, íceleeibus emendatio-

nem, juftis conftantiam & invictos animos, labo-

Müm Jgnls fron]

Lltetmek

remíinimo res (ummas obtineamtis ? oratio qua

hao

nugax videtar , negotia maxime feria componat?

rf i

Gemitibus, gemitibus, inquam, opus eft, non iis

pf d

qui humano affe&u emittuntur , fed quos divini

st u-

Spiritus impul(us exprefferitt qui zqué intelligi

chopxæïm

nequeant ab his qui non habent, atque ab illis;qui

s iver : ub

habent, epatrari non poflinr, Scitis, qualiadebe-

dodbustr

ant effe fuipiria, quz efficacia fint, ut univerfo

if

mundo remedia falutis queant compatare? S, Ba-

filius id oftendit ; càm air , Sacetdotibus, ficutin

r gicen

st

muncre (uo Chriftum referunt,ita cundeto in ge«

mitá & oratione imitandum cffe : hec enim fibi

s

annexa habet dignitas, Sacetdoralis.Excutiant di«

fcäuï&ümaqm

O,ïm» GPX& qd

ligenter càm ad divinaperagendafe componunt,

quanto Salvator affe&te, gemituquantifque lacry -

Va

5 &gur: E

mis Cruci affixus, facratiffimo ctuore undique de-

fuente, pietatis numquam immemor pro omni«

GW[)WIO)C

bus, & quidem infeftiffima gente depracatus fit,

m Y

Heär,; $

i MW |

Dicit Apoftolus: Cura clamore valido €$ lacrymis

preces [uppluarione[a, offerens, exaudtus eff pro

nerd"

fna reverentia, hic ergo nobiyin exemplum to-

tius vituris,ab hoc nobis animi compun&tio defüu«

,s.mfewii

menda, Arque ita éüm in nomine ejus precamur,

w/llld!

Ia]l

illumque manibus noftriscontingimus , 1n corde

um

item fufpiria ac gemitus ducamus ; ut quemadmos

| Po , 4b

um ipfe exasditus eff pro [(na reverentía , no$

i

Q L

ndo & 5

H

s facti

etiärp ; cüm i;li geme

i

xarfdo fimile.

fucri«

C a

j

428

i

, Tratdatus: LI. xdap.- Zi.

ii

fuerimus, ab eg tmereamur exaudiri. Porró i ali-

, UI

quifiat ( de quorum me fateoreffe numero ) qui

uF ht

metum non mediocrem concipiant , quàd in ora-

tione fundends (e aridos omnino experiaatur;fen-

"

$h

fawd |

tiantfe proximorum falati non intendere, nullafo

W

"t

n

j g

efle (an&titate; qua cfficaciter Deum poflint obte-

gt

ftari,nulla adefle fufpiria,nullam divinatum rerum

intelligentiams videant denique fe prgcul abetfe;

bim (ontt

ui fruantur hoc munere czlitus dato,quod ramen

| ,-;.mmhw

ad facerdotium rité obeundum proríus neceffari-

PT

um eft, & ut quis patronus & ittercefIor coram

ibemiune

fupremo Judice fiftarur, Ec horum aliquis fo-

«tidig

licité me interroget ; Pater, quid faciam ? lon-

at

'giffime abfum; qui modum teneam orandi & de-

(

precandi. Facilis eft refponfio: Si facerdos non (it,

/ caveat huic (e muneri immi(cere, nec enim tribu-

Quistiól

nal illud divinum ulla ex patte eum terreno hoc

iirin

poreft conferri, nec quifquam praefumaraccedere

] Wm&ä

tamquam orator, qui ín hoc genere numquam eft

converíatus , exercitio quippe opus, neceffitudo

T

t r

. conítitura fit, oportet, fan&itas comparata , affe-

]

€tuum inferiorum facta exftirpatio;extrema que-

E

Cuts

Afw[ H.

dam fcdulitas, & (aper hec omnuia Spiritus $. gra-

l.

J

Q

tia& favor: quia exillo, tamquam fonte primp ,

:

czlefte hoc munus ditnanat. Si vetó Sacerdos fit ;

tclligm'-'-:*sï

tet la

dicam, Ploret, quia temeréfe inge(ferit tante dig-

lum

nitati,cüm deficérent eum conditiones,qua ad ob-

Dodtos

. tinehdam illam omninorequirebantur.Dicam,re-

r

farciendum effa damnum: nec facilé refatcire pot-

Pl

/le, nifiomni diligentia, quod ha&enus defuii, fa-

M

vtfoms]

!

tagat comparare. Dicam, Vereatur ne fibiid con-

L Jih

dp5,14. tingatquod dicitur in Evangelio * ic bormocepit

adifieare, Ó non potuit cenfummare, O Domi- /'

hrj

scavil-

:firfwnim

: gs Dgus averteà mipiflris tüis, no infernale

latores m'Wäjz,

l

il

LW

De Sanitate Sacerdotum.,

13f

d hg

. latorésnos opptobriis divexent:averte , inquam,

feorclänummg

t r

neargaant & exprobrent tenuiffenos fummam

digniratem, & vita humili ac fordida, eá nosin«

nino:xpcriaanzg

f

dignos reddid:ffe,

Mittnder g

Dnpoliogy

Hactenus doctrina fanctiffimi viri M. Avilg,

, qui velüti majore quodam numinis afflatu per-

"üriimie

cul(us fatis fuperque oftendit, quid referat Sacer-

wegmaldd

dotes orationi continuz effe intentos, ut religios

n tant

ne folvantar , & quomodo ratio iniqua prorfus

g ccar

tutclor a

fabducetur, (i maximz noo relponderint digniras

tà, Lucem ftiam cun&orum animis ínfundat Da«

i dqis(

us; ut inrelligant 1n quo.deficiunt, & erratis co

st

g'f,

od

à niþis emendare ferió vitani conentur.

CAPUT YVIIL

fcardosmonl

acenimbe

Oratio mentalis & exercitia Jpiritalia prapfü

gmiereno lo

Ad Sacerdotem [beslant : ac proindeomni a-

Mi

Jiaocenpatione abflimere probibentnr.

u

d

]

j

at W

| I;ri potell, ut face

rdotes non pauci, cum Ho-

n

ras 7. Canonicas, Rofarium, aliafq; preces re-

[ Mmtmqu

citarínt, faris fnperq; fe óraffe putent, dec Deus ita

g ii

fit, & illiobligationifuz refpohdeanr. Sedid quo

lii

«vtclliga*pt omnes quod-4 fa recitatur effe oratio-

aT

nem, & quz fit oratio , de qua hic agimus ; apté

ügmäümm

. modà exponetur : fieri enim poffe quis neget, ut

T

multz Horz mulreq; preces à te recitatz fint, nec

r

tamen oratio ulla habita faerit;necà Deo recepta ?

U

* Pro hujusintelligentia Notandum Otationem

d

yod t

( quod omnes Theologi cum S. Thorna fatentur )

yercat

effe atum petentie rationalis , intelle&lns $. g. Thon) -

D

voluntatis:& ita accidit orationi, fi voce profeta-' ». 2.4, sp

gcho

tüt:& comuniter preflat eam fine fono peragere:

pj

c:-:ïipias tamef cum

per modi obligationis, velut

l"

l2

OfEcig

j

L

kt

/

Jj2

Tradfatus II.' Cap. VILI.

j

W

officidm divinum; aut ob alias caufas fic recitatur,

Unde ab omnibus maximé probatur d«finitio tra-

pf

[

i'üg T

Q'd fit | ditaá $. Joanpe Damalceno: Oratioeff elevario

Y

p

Onto — »rriris Deum,adcoutillaquz folavoce abfol-

,j

vitur, abíque haceZepatione mentis ip Deum,no-

m

mine orarionis digna non fit,nec ftri&? loquendo

(H!W*w

e([e poffit, ficut enim-homo pi&tus proprie homo

M..m

gon eft,quamvis fic vocetur fed rancrüm forraa ho-

,

W"" t

minis,que vità cateat & fpiritu;íta oratio,que fola

mm"l' |

vece perficitut, vocalis eft, & (ine (pirita cüm fit ;

" [( wl

*

mortua repütatur , quz necullam emolumentum

od

i

patiat; & raro dettirnentünon ferat; nam vix fine

4liqua pecccati labe, hujufmodi oratio abfque fer-

W,»I"""'

vore pietatis &animi contentione recitatur: ac

prafertim cüm ejufdem peragendz religione con-

W/WM

wj

. Thom. fttingimar.fic D. Thomas;à quoA poftolus citatur,

«b f(up.

/

W;M"f

ert.132.

& plurima San&orum teftimofia adducuntur,

a

qux infrà in Additione officii divini refereptur.

Tract. $.

du

Unde ínfertür, ex eo quód ad Horas Canoni-

w,eþmþä

Adper.

cas obligamur;non debemus mentali orationi non

folven-

! int;ndcregfcd tnagis illi adftringi vidermur,utcum

f

dum rité

. tam precifa obligatione meliüs Horas perfolva-

! r«dm(u;

vofficium

-mus:non enim fieri poreft moraliter, ut attenté &

um

divinum

«onfert

tité officium divinum tecitemus;fi omni orationis

fnpluw,n

"Dratio

mentalisexercitio autintentione careamus. Hoc

frloams

pftty

menulis, porró dicimuseffe orare, &afferimus ad Sacerdo-

tem attínere, ut femper affidua cum Deo a&tiona

TT

[710/77

mentem in ipfo figat.Potró fancta Mater Ecclefia,

qua przcise ad Horás Canonícas nos obítringit,

ZT

. €üm eas ita pattitafit, ut per quamliber pzné dici

diffecentiam aliqua debeat perfolvi 5 .certiores

'wlü!llsd!m

M

. nosfacit munetis effe noftri, toto diurno tempore

Em

impediri oratione divinifque laudibus, & calefti-

77

um teram centemplationi deditos e(fc.

V Iu

Hac

De $Sanditate Sacerdozum.

135

(

tl

Hoc verum cüm fit,& & mente $. Matris Eccie-

whtrdii

fiz,ut magis debite fuo officio fungantür Sacerdo-

rf

tes, cavit fapienter, ne illi ullo pa&to facularibus

lod

negotiis implicentur,hoc per multos Canones Ju-

AT

ris & Conciliorum probari poteft:potiffimüm per

mc(hi&äloqmm

eum; quem Apoftoli fanxerunt,& ficíehabet : £-

; n detr.s. ;"

pifcopus aut Sacerdos auit Diaconus nequaquam gpiyc . ggs

T pyiels

dax al

aculi euvas a]]umant y[im aliter, dejietantur . & dift, Cany

duviioquelt

alibi: JNen oportet Eprfcopum att. Presbyterum. $

prituint

autDiaconumpubliets [e adminifivationibus im-

zemolun;]

mitteres fed vacare C* commodum fe prabere hifi-

imty at

bus Ecclefiallicis. In animum ergoinducant hog

ara:ioab.'qn(u-

faceresaut deponantursneno enimpoteff duobns :

Q recittt d

dominis férvire.Conciliumitem Carthaginenfe:

Epifcopus velSacerdos tustionem teflamentor us

pieigaec

lls

non f&cipiat.&4 nullamreifamiliarts curam ad .

X

ia addcunt

ferevocet:fed le&ioni 8 oratiani €6 verbo pradi-

—

& Te 1*

d

catiouts tantummodó yacet.Clemens Papa in de-

Hetfi, ll',

x C

cteto : Sacerdotem oportet irréprebenfibiluter yi-

4 i

vere; €$ fummo findió miti , ut omnesvita bujus

sdjcojpit

al

eecupationes abjiiat , ne fidejuffor éxiflat,nt ado - .

d Pulolï)

yocatus litium fiat,neve in ullaaliqua occupation .

z

ne pror us inyeniatur mundialis officzi occafione

W,MKCM

s

ao

perplexus :neqyenim judicem, neque cognitorty.,

WWW

fecularium negotyorum Clericum eJe oportet : n

prafocatus prafentibus hominum curss non poffie-

ia

&mwmw

verbo Dei vacare s fed hoc exhsbeant vacantes las

dci : Clericuta veró nemo occupet. ab bis féndiisy:

müllülh

us

per qua falus bominibus datur.

21

f

S.

1.

i

NT

rqu

Uanius circa hoc

zelus faerit majorumteftatur

l]

[ püf(

if

A^

""hisverbis eloquentiffimus Cyprianus : 72 prs- . d

T

j&,

dé in Concilio Ep:fcoporum flatut& e[fmt quis de. st

1:!:W

vis tAtorem-wel enratorem digna,

(leriq': €$ Deiminift

13

te[rds

".

€cx 0 mä*,&my II.; Cap. VTII. :

jn

veffamento [uo mominaret : -q'tmndoq"uidelm fa-

i

lel[ll

gnli diviho (acerdotío bonovati Ó in clericali mai-

jf

eyp.l

?M

* wifferio canflituttmon nifi altari €8 f acrificiis de-.

i

Ep.9.

r d

ecfertur

fervive, & precibus atá, ovationibusvacare debe-

m

$n c, Cy- &t

fertptum ff enim, Nema militans Deo im-

q

D.

l g?üt

ptian.eu plitar f cuvis [ocularibus,ut po[fit plaeeve ei,cttá

a

d . feprobavit.Quod cism de omnibus dilin fit,quan-

|

s

g

o magis molefliis C9. curis facnlavibus obligavi

son debent , quidivinisvebus 69 [piritalibus oc-

;admniSW

, ii

enpati,E4 ab Eccleffavecedeve, «* ad tervenos &

g:;ü'füï(llm

faculares atinsvacare non poffunt? Cujmsordina-

zionty Q? religiomis formam Levita priis in lege:

gl

zenuey unt.Nam Leviticatribus,qua templo 9al-

QWMM

l

na'lm,w

tari G divinis minifleriis vacabatnibil de porti-

|

one terra perotperet;fed aliisterracolentibus,illa

t

tanttins Desi coleret,63 abalistribubus decunis

Tuunt

[7

pET

« €priviitiis fuflentaretuv.Quad totü fiebat de at«

m

i.

o Eloritate & difhen[atione dvvina, ut qué operatio-

aibns divinisinfilebant in nullare avotarenttur,

g::äcba&nïzu i

mec copitare amt ageve [acularsacogeventur. Qua.

t;fmzascirz::cz

Mu

yihne vatio 66 formuatnClerotenetur,nt qui n Ec«.

du

clefia Dei adordinationem clericalem promoyen-

turynullo modo ab adminiflratione dwvina , nec

| Tujnilo

b altari-8 (atvificits vecedant : fed die ac noile

lod

caleflibns vebus ac [piritalibus exercitiis ferviat.

lml

hj

Quod Epifcopi anteceffores noftri veligiose coufi-

derantes, 64 (alubriter provisdentes cen[uerunt,

Junni

he quis decedens ad tutelaveleura Clevicui nomi-

777 !

/WM 0][,','"

maretcé fr quis bocfeciffet,naoffevretur pro eonec

fasriicin pro dorzione eius celebraretur. Nc

z. "]

:'rr)/.x'hnm

2uim ad altave Dei meretur uominari, qui ab

&b

1

'M/,//w,,

4à

tari Sacerdotesed Dei misiffros voluit ayocare.

Ug

Obcüpa«

i

In Jute Canonico plora ejufmodi continentur,

'"Mm

fpha.

Wic nibas. 15"

ibus 'Saecrdotibug achfticis interdicitut

tifte-

'V(f/w/,

-

W

De Sanctate Sacerdotum,

17

hi,

tifierium, ludi illicirsnegotíatio, & cerere occupa- facular j-

u$ ,

Mdl

tiones fzeculares, przcipué veró 7324/5de vita €$

fintliberi

? (/( MIM«

bonejfate Clericorum.Exc,ne Clericivel Monachi $acerdo-

Vhirutqui

fe immifceant negotius facularibus. Exde Clerico ves.

ln u

venatore. Et ín dift. 88 . Decreti,

(lemtia

Ex quibus claré patet Ecclefiz (empet menté fu-

iffe utSacerdotes orni prorfus occupatione mun-

vidifi us

ln i

dana folverentur, & intelligerent fai effe muneris,

altari & divinis vacare;orationiac ledioniincam-

Urilincu

hum d

bere , aliifq; fpiitalibus exercitis deditoseffe nec

Nuim. wg» .

m

immeritó :fi enim in vereri lege Sacerdotes ac Le-

ia

vita nihil aliud poterant ; quá divino infiftere cul-

ti,& facrificiorü oblatíones procurare;proculdue

gmmplsöal-

whi dl

bio meliori ratione id nobis curandü eft, càm plu-

n

riü officiorà viuculisad hocà Deo obftri&i (imüs,

Enimveró ne quis fallatur , quod exiftimet

de- Concil,

ubucdenm

&reraantiquiffim 'que arculimns(quia forte iis

ab- Trident,

üifadum ,

! füpradicta

T a;:rar/f- ;

ulu conrrazio derogatum fit) in oullo aur patvo

confirmmaf

pretio habenda effe, advertat omnes eos Canones

ntinMh

confirmatos effe ac renovatos per Concilium Tii«

v

uogmnm-w

uulv.llq""'

deotinum : cujus hie verba. gravifima adícribo :

Statuit (anila Sysodus , ut quaalias à. [wmmi5 Conpsk, -

nl m

Pontifcibus, €4 [acrisConcilus de Clericoria veta, Trideut,

t du

honeflatescultu, dotlrinaá, retinenda;

ac frmul LAf 22

"

cap. N

de Infu, cqmeþziambm,charei:xalci:,?a/ïäw,uc

jugii

quibu[cung criminibus nec non [actularibus ntv

lp

qotiss f'ugiendis copiose ac falubviser [ancita fue-

ufuf

j

, füut:eadé in poflersi ii[dà penis vel majoribus at«

l

r

Aitrio0 Ordinarts mponendis,ob[erveutur.5Si qua

uf

£ ul

verà ex bis in defuetidiné abuffe Epifcopi compe-

m

reriuteaquamprimi in us revocari,Cd Ab omui-

yr t

7

bus acettrate cu[lodivi flndeaut: non ob(iau[hibns

" LP

cotífaetudunibus quibuscid, ne [ubdutar s neglee

tj mi

üeemendationis ipfi condignas Deo vindwe pot-

qari

845 per(olvat.

l5

iee

uj,ute

[2

Tyracfatus II. Cab, 'IX'.

WW

Hzc non modóà Cletici & Sacerdotes fed eti«

WP) )

"

am Prazlati examinent diligentet : finem (pe&tent,.

m a

&d quemfupradiéta omnia prohibeoturiNimirum

i w&ml

ut curis terrenis valedicant , orationem frequen-

WW

tent,& fpiritalibus intentí cam foloDeo ineant Fa'-l '

E

miliatitatém: ad qux propri:ffimé tenéntur. Hine

n

^

tulitEcclefía,ut omnis plebs decimis,primitiis alii(z-

que cenfibus eos fuftentaret: ac proinde non inep-

n

| -,mnïzh j

'þ'l 104;-

tum videbitar, fíin ipfos quadrare dicamus illud

Pfalmiftz:Dedse idlis vegiones gentildm,ö, labores

;gliciitt

N

popselorum poffederunt.ut cufladiant Jufhficatio-

nef ejuscd legem ejust vequirant, Áttendant bic

ii

qui beneficia & reditus Ecclefiafticos obtinent :

WWM

Vobis concsffit Deuis ópes & facaltates, quas Pa-

d

tres. veftri teftamento non cavétunt, nec veftris

ais d

partas laboribus poffidetis,quid ita ?comediisla-

m

ais

bores & bibitisfudores populorum , quám multi

fant qui totisannotum decur(ibus terram vertunt,

neri

il

agroscolunt, ut enatis frugibus veftram leniant

paupertatem,& plutibus[utinam fal(us fim vates! ]

ln g

rodigis & avartis infauftas fune(ta(que opes ac-

ii

quirantiilli verà libenter & Dei juffu, w cwflodia-

qursitma

tis jnfbificationesejueed legem ejus vequiratirut

u

Vacetis ab occupationibus histerrenis, & pratet

Wittoiin

vitcutem & fan&imoniam nihil arnbiatis.

qu Waj

u?d'mïi

GAPBI TOX

A0 "u

Jl

Sacerdoemquam maxim decet virtus caffita-

ts : eju/2ue mun

DT TT

trariatur.

á

erá omuis impudi:ina con-

Pt a

"hegio

$.

I,

J2 bes

Ut o

v? G. eió,

Upra rationem pofaimus, ob quam voluit De--

VDnt o

gc Àe

u

S

us ut Sacerdotes (an&i e([cnr, nempe; quia E:-

, t

i

f

0 1 "

De SandFitate Sacerdotum.

13

: Saccrdgmu,

nesofferrent Deo füo, pxes nimicum propefizso-

tf

ais Vitlete hic, Ó Patres, hujus panis a vzftri no-

UM

vz legis , d:fferentiam : vos etenim (' & quis ne-

Mtionem

fcit? panem illum divinum;qui de czlis defceundit,

ÁlbDroies

qui vitam confert morienribns, Corous, ihquam,

r f

& Sanguinem Domínicum offertis.Porró fiad pa-

fispiviigd

nisiftius puré materialis oblationem tanta vitz pu-

Aitdenonin

títas, tam heroica virtutüm zmulatio petebatar ;

t ml

quam non fan&imoniam & integritatem in czle-

TU TT

fti hoc fácrificio requiremus ?

Quantum.

itjfuti

Res noratadigna eff,quód caveritDeus ut tan-

fit dela.

i tndan

rà reverentià panes illi propofitionistra&tarentar,

Á

tum pani«

Á b

quandoquidem nihil in fe (an&itatis comprehen-

, buspto-

iuts qua

derent,& rantum nude offerrentur in altati, dicit pofitio.

f otc wl

etiam Nicolaus de Lita, & alii graviffimiauctores ni*

ihomedii

ex tradítione H«braorum;hos panes folitos collo-

N

cati in menía aurea, ficut etíam erat illa , in qua

At

pin(cbantur : imó & ipfomn clibanum tis coquen»

sl hn

dis ex auro fabticarum fuiffe,

fv

* Domine Deus, quà opulentiá, E;uo fplendore

vittatum non vis Sacerdotum animos elucere?

g

quantam iisin manibus requiris guundiriam , qui

od

uiumquimin

panem hunc divinutm contrectent,tam sdmiranda

gt W

myltetia conficiant & complectantur ? majorem

certé puritatem, long?nitidiorem , quàmaurum

gt

expolitum; poffidcat animus, & eamembra & ea

"

)

e&iones, que cam czletti minifterio deputantur,

l

Exed. 25;

Sisd mannz coníervationem pracepit Deus,

'H!(" Wf'b

; uliif

ut vas de auro puriffimo fabricazetur ,"novum

ii P

prorfas, quod nulli alteri afui inferviffer, im

One«

Feturoueatez de ignis Setím ipcorruptibi

j

bus,

quz :ntus & foris aurg tegeretur , cui maxima

venetatione omues deferrent ; quales volec effe

TA

mentes Sácerdotura, in quibusramquam facrarie

fl

NeLuim

L5j

134

Jqraidatus. 11. Cap. TX.

NW(:

.| ;WW

xæfum illud & czlefte Manna fervatur ? quàm:

,F

g

munda debeat effe corpora , in quibus velut atca

novz legisteftimonium reponitur ? fan& poftalat

,

"

& neccHe eft;u: incortupra fint, neq; carnalicon-

j

cupiícentiz: obnoxia , aut libidinum turpitudine

p

depravata.

Unde licetadvettas, etfi Ían&timonia Sacerdo-

j gw*'m miü

Inboc

Traflz. s. taliscon(iftat maximé in omnium virturum acqui-

"

*6.

. fiione, ut fuprà manet explicatum 5 precipué ta-

| pilitg

d

menin caltitate tum corporis tam animiretiwen-

da:ficut eninz nullum eft vitium,quod ineptiorem

,;,...m.gm

reddit Sacerdotem ad munus (num rité obeun-

m

dum, quàm ímpudicitia & libido; ita nulla pen&

[(leimm

nj

virtus, que magis illum exornet quam contínens

tia, & ad digneacrificandum meliüs componat,

n

YGevst.8.

Hinc in lege veteti Sacerdos hoftiam immola-

tsf

Veftesli-. turus inter cetera otnamenta femoralsbus [inéis

Q*rww ]

ner figui-

!t

ficant. ca-

induebatur,cautumque.erat alibi in hanc modum:

JINon ingredietur (Sacerdos) f/aniinarium, mifi

n

fitatern.

Levitaé, pries tunicalincAve[fliattm.28 femimalibus lineis

As

yerenda celabit, accingetur zona linea,cidarins

dolhandie

d du

liueam imponet capiti. bec enim vefLimenta fun

fantta.quibus cuntlis,cmm lotus fueritindmerar,

As

( Peffimenta fnut fanfta) nimirum caftitatem &

m

putitátem demonftrant,hinc jubentur fieri de líno

m

candidiffimo;quod proprié denotat integritatem,

T

Nam utlino candor inducatur, multoties laborane

pondxt DW,,

dum eft: primàm enim fetitur,inde raetitur, ficca-

hrituji

$

tur, iteramque hume&atur, & econversó pluries:

Áiri W;'m

quo fa&o mollitur ac teritut , carminatur , inft-

Miagi

lum torquetut, texitur , & apricum folis zftibus

lidmg,

tamdiuexponitur, donec candor inducatur , qui-

Vr

buslaboribus exantlatissut candidum manere pof.

e

Al fqgg'm

ac per

fit; lavandum cfþ (ægiüs, & fmigmatisadipe

2 "Wf«

cine-

1

| be Santlitate Sacerdotum.

139

1 fcrvam)ä

cineres colatíone fordes exþungendæ (unt, Ira eri-

liqubrwos

am pro callirate obtinenda & confetvanda multis

tl ?l n

laboribus enitendum eft , frangendz fünt tmmo-

Meg atdig

deratg affe&tiones, domandi appstitus, corpus je-

lm tridà

;junie fübigendum, virtatefque exercenda, ut cum

corpore animus puritarem & runditíam poffi-

V

deat, quam abàs amiffurus eft.

"Ut pur

Lege etiam anriqua fan&tam erat , utad efüm

wpatiptct

Agni Palchalís [qui figura & typus Sau&tiffimi Sa-

mutipitetiie

cramenti] unafquifque lumbos precingeret: Renes

ayliguoa

vVefiros accingetis Qcod Sanctide caflitate colen-

läxnd m z.

22 (f t«

da interpretantur. Etenim illa ztatetatm erat ne-

T

ce(faria continentia, ut non modó à (a&riüciorum

m contnto

cüm oblatione tum patticigaátione arcerentur ,qui

ij conyons

in perverfa ac profufa libidine jacerent ; verm.es

Aiaminmie

tiam cenjuges, qui ufulicito debitum foiviflent,

TT

QuiaproprerSacerdotibus praícriptum fuit;ur mus

ao

neye (uo fancturi nxoribus abftinerent, nec tem-

ia

. plo egredecentur, ne ullum periculum imrmunda

Le'Vit, 21«

i

voluptatis incutrerent: /Vos egredietgr Sacerdos

ulnuinl - de famé]es, o podluat. [antizmarinm Dei [ui, quia

— ojentn anita untbionis [upzr e&m eff.

ffitate daAtu.

mxfutril.ilï""

xcehimelechSacerdos urgente nece

. rus Davidi commilitonibufque ejas, cüm nihil ali»

du al

ud fapere(fet.pames prapofsztamir.percanctatas efti

Mmmuïgc?

1. 'Reg. z.t.

Simundi funt pueri maximó amulieribusiRefo

pondit David, & reftatus eft:Cogtinmimas n05 ab

gug-.wax.mW;

heri & nudins tertiss ,quando egrediebamnr Ed

r

/

Sau&umï,

faerunt va(a pueroram fantd a Übinotandum và

id eft .

j Ws

j

fantIa zquivalerc his, caíta & raunda, nec. caruali.

caftum,

filcy at

j

actu deformara, qua fignificatione & alibi reperie.

&apriW?

tür, ut videre eft ia Exodo, ubi Deus in monre Si-.

a,

nai datutus.legein , dixit - Moyfi ; P'ade ad popu-

Exod, 1.

a

——

Inmi , G$ [antlifica illos bodie ( crat, quad ax«

zünig

j

ponens

Wf !

J

104.

'Lfmäams ll, Cap. IX.

(V

ponens Proplietaait : Eflete paraté in diemzertia

)yx

M&E.i

sinn, d ne approquinquetis uxoribus veffris adeó:

l j

gt

"

ut quod pet fazificare voluit Deus, per a£ffine-

,

jj T

ve, Mofes etiam ab omni actu licito,ütimerpretaw

s

tus :.& pet hoc admonebantur parati efIe & recté

j

ag

affc&ti;utlegem à Deo reciperent:eft enim ille ma-:

[cuü*m j

guüs caftitatis amator, & graviter qualibet impu-:

iil

æwmh mll

dicitia provocatur, nam & fi quis noGturra fomni

yit ide

D

aut morbiillufione pollutus effet;irmmundus habe-

Esi.22.

batut : omn:s bomo qui accefferit de flivpe veffra)

mmhhm*d

ad ea, qua confecrata [mnt , Qd qua obt&lerunt:

m

f a

fils ifrael Domint, in quoe t immunditia , peri-

" mkm. N(

bit coram Domino.

|

|

mlïölpägfub*

AE

Uod repentina morte. percufferit Dominus'

du

Ozam filium Aminadab , quia manüm exten«*

| lr

2. Reg, &.

m

diffet; ut arcam ruentetm exeiperet 5 ficut Scriptu-

