X. Digas pauem illum & manna divinum, quodimfä

Mtiter,

omnem dülcedinem atqie fuavitatem comple&ti-

! i.? D.

l

i^

tür. Surge alacer, & dic velut privatus ille Alffüeri :

kin o H

U

9.

)

Eflber. v ;

die cuim Rege pran[urus g.

"Prima

L;;kwfm

Primó confidera, quàm füblimis fueritinven-

con(ide£

tio, plenaque fapientiz , quod fein cibum fideli-

ratio,

M

bus dederit Chriftus. Numquam induftria huma-

p a

sa&ut Angelica excogitallec rem adeó utilem at-

TRU

d

que proficuam, & beneficium tam immen(um pe-

m

e

La d

i

Ímya

tere nemo aufus fuiffet. Putabant homines, nihil

yuui — fibi potuiffeà Deo ultrà contingere, quàm quod

uU illebumanz confors naturz füam falutem faluti

uU - moftte pofteriorem ducerec, vita fanguineque

giwmt! nobis profufo. At ecce rationem invenit fapieh-

gU ia & charitas Dei, qua arctiffime fe illis commu-

nicaret factus efca & cibus:qui modus fe apiendi

intimus eít, & quo non eft preftantior commo-

i n

difve uberior, f excipias unionem hypottaticam

X u

& perfonalem.. Quemadmodum enim .ex cibo

"

5$ & comedente una eademque res efficitur , cibi

1

,

(íuübitantia convería in füb&antiam cemedenus :

j

(

dta ex Chrifto & füumente una eademque res

d

w

"

efficitur, non quidem Chrifto converío in reci-

jj

a

pientem , fed hocin illum , quia id raage confen-

yunat

ftendit

táneum e& rau'omv.' Unde in hoc opere o

Deus

o

]

sp

*IMM |

Tratclatus V L, Cap. V 11.

Deusimmeníum amorem , quo erga homines du-

(

citur , qui divinz affe&ns charitatis hic prz reli

"

ii

sl

quis, quz ad falutem noftram inftituta (unt, ma-

xime eluceícit. Quippe in hoc Sacramento fin.

pistit

gulis arctiffime conjungitur includendo (e eorum

p

m

hd

viíceribus , & in (e convertendo. Et hic propéius

JUaM

€ft veri amoris effe&tus conjungere Íe cum re ama-

',,,,"waäecalie]

t illique fe totum commaunicare. Non potuit

,,, äuin'd'l"f

certe cxcogz'tati majus monumentum . charttatis,

,E:oïmmm

Vnde hoc ipfum alta. confideratione ponderan-

" Axgdmml

dumeft, deficiunt enim verba & fententiz , utid

-*lcmwnh&æ

exaggcr emus.

äQlüZmïïüülïC*.

Secunda

Secundó confidera , quomodo hic pänis ca-

€onfide.

ipin, i

le&is przcognitus fitin manna, quod datum eft

ratio.

gtïït& d

d

filiis Ifraelin deferto, dum peterent terram. pro-

u)

7

f

z

miílionis; quod vocatum fuit propter excellen-

,

tiam panis de czlo , panis Angelorum , omnemin

a &G.'w"

b

« ?

J kUuauL

fe continens dulcedinem atque fuavitatem. Ex-

£

[ t

(

pende, quomodo omnia ifta encomía veit & pro-

m ln

E

9ie huie divino cibo conveniant ; illi enim fe

gt h

veris líraelitis donat ad veícendum, qui de po-

m

teftate Pharaonis erepü, & profugi ex Aigypto per

al d.

mare rubrum Pcenitentiz,ac hujus vitz cra(lam fo»

ni, Vi

lituditem tenduntad veram terram promifïionis:

Fb

ille cibus eít his, queis defecit farina 4Egypua, cori-

ii

lO'nnou

folationum fcilicet terrenagum refectio. ire eff pa-

' Wllimi:

115 qUi de calo defGendut, non ficut manducava-

tl

vunt patres veflrimanna. INon enim AMoyfes dedit

fz]orcmm:ï:;q'

vobis panem de calo , [ed Pater meus dat volis pa-

Venttr. qad

nem de caloversm.Hic eft panisAngelorum;factus

Ts

"U st

cibus omnium , adeó ut & Dei cibus dici potüt,

bt

qnamvis diíparinobifcum ratione. Quódautem ille

UM

s'!, I6

contineatemze dele&lamentum , €$ omuem dulce-

jj

nj

dineme , C$ [aporis [wavitatem , ci prop;ii(ïïm?;

Con-

Vl t li

X

]

CW

E

De Confiderat. ad d;

xe ce[eär. $41

Aü'

a

qim.

n

convenit; nam ut dicit S. Thontas: Smavitaten bu» 5. Tb.in

n

- €org,

wn&w

us Sacramenti »ullus exprimere [ufficit , per quod ^

'bfi/fiu-

[piritalis dmlcedo in fuofonte guflatur.

^. Meritó cum Sapiente exclamabis: O qsam f5a- s55 12,

W

fl

DN

vis eff Domine [piritus tums in nobis, qui ut dulce- c» 16

"

E.

A

n

j

diuem tam, quam babes,in filyos demon[lrares: pa-

ü

ne Juavi[[imo de celis pre[Pitoveples eos, babente in

h

UFM

eonmem dulcedinem , €À omnzs faporis [uawita-

f

st

"gem, Et chm Pfalmifta : Panem celi dedifHi nobis, p[alm.z7.

t

anem -Angelorum mauducavit bozgo.

d

Tertio confidera proprietates & conditiones ci-

Tert.il/

conlides

bi; quz fünt : fuftentare & eonfervare vitam , refi.

ratio.

ciendo, quod confümitur ex humido radicali , ve-

Satcs ia

AW

getare & augere corpus: ad laborandum folidare:

41

k

famem pcllerc appctitu fedato: guftum delectare.

P

m

(f

ui effe&tus ut producantur, eft neceflaria difpoft-

tio & calor in omacho , utcibus digeratur: fi e-

p

nim hic deficit, corporiinfertur damnum, & mali

p

m

procreahtur humores. Actende porró, quàm réde 7

hac conveniant cibo huic czlefti : ille enim largi-

Y

sun

(

tut , confervat & füftentatviram fpiricalcm. Panis

UR

TA

"

evim Dei eft , qui deftendit de. calo, dat vrram

th ]i

u

amuindo. Vnde , quia dat vitatn & eam confervat,

denean

panis vite vocatur ZViff mandncaverttis carnem

TA

wmü

filti bominis , €$ biberitis ejus Jangttinem , non La-

bebitis vitam in vobis. Hicincrementum addit vir-

T t

cuti & fan&timoniz,per htnc reftauratur,quidquid

d

a u

h

calore noxio deperdiiur, mala fcilicerinclinatione :

(Nl)umw

&reparatur , quidquid depravata confüetadine a-

N

mittitur. Vítes confertad füfferendoslabores & re-

ylit

?

lu

primendos demonum impulfüs. Paraffé z con-: Pfalm.azs

gpit,

Lf.

p

»

fpetlu meo men[am, adver[us cos qui wibulant me.

n

N

Et, Eltas ambnlavit in fortuudine cibi illius , n[- $ 1?52- $b

hm «C

que ad montem. Dei Hereb.. Hic unus mitigare

j

potelt

$42

Tradiatus VI. Cap. Vfl.

m

z

"

ootelt omnem animz appetitum , & exclade-

üitmwmï

re famem ac defideria rerum mundanárum, que

4

tcmporibns

[6)

o

übernantur, & brevi intercidunt

ia

Aug4r.26 Quod affirmat S. Auguftinus : lm esbe? potuid

o

n leah. — appetapt bonisnes,ut non efariant neque fitiantbog

jn, u

qn

vere non preffat , vtf tfee eibus C porus , qui eos d

i

guibus [umituy ummortalest$ ypcerrnptibies facit,

um fuott

Etenim delicias & füavitatem , quamillein anima

ii

palato gignit;folus ille poterit effari;qui euftarit. At

;j

hoc certum eft, prz itta dulcedirie cunc&ta hujus

mundi irritamenta videri infipida atque injucunda.

gis qolinod

1 imm&?()(f&i"

Eftquippe manna abíconditum, gsod vezzo feitynifi

X ia

qui accepits eft vera mentis füavicas & refectio. Dea

nique cibi habet ptoprietatem , utneceffe fit boz

mm.Agtiamg;

nam efle difpofitionem in (tomacho, calorem cari-

Teiopttgd

aipidiü

tatis,& confiderationis digeftionem: conformiter

v ii

enin ad hzec fructus atque emolume

4

ntum coníe..

uitur.

ii hr

Affe&us

at d

Itaque celebraturus exiftima apimam tuam fa-

üuctntnadt

adMiflam qre effe affli£tam , omnino infirmam & debilem,

:xm;coämuz

ut veloreflum figere non poffit ; fatigatam laborib"

vitz,plenam amaritudinealque uiflitiazporró hune

B goctn

cibum; ut hzc damna reparentur , unum effe, qui:

LT

mederi poffit.Cófidera te àChriftio invitari,qui di-

miüam,qmmiy

Rwavcimm,

Mattbur. cat: Venite ad me omnes,qHi laboratis,C9 ego'r:jïciä

905. Accede & excufàte, cüm invitet.omnes eos

us n

htl

qui fatigati funt & enufti , te etiam adrepere de-

I5 rl

^ preffüm peccatis, varicque fatigatum impulfu, ut

Fflcmoätm, t

truaris fpiritali refe&tione, quam ille afli&tisatque

Ioan. 6.

laborantibus pollicetur, dic autem : Domsne fem-

to lo

Mattb, 6. pey da nobis panem buuc. Panens noffrum quoti-

A0 Coguom

nl

diantm faper[nbflanttalem da obzs bodte. Cume-

Pa

ue ille miferatus fit eos qui per defertum feque-

olo,ne forté

VRW

Matth. 14« bat(ïcur », dixerit: Dimittere eos jejumos n

; defictana

*

-.

Cl)y

|De Conf a'emt. 4d dizne ælebr.

343

s

KU

defitiant $n w ; Ota, ut tecum agat finnliter; nec

ï"mw «

patiatur :e aridum & jejunum ab hac menía rece-

& Dï'1 H&' ?

dete.

ï [M thi

Poft Miflam recordare, quód à filiisIftatl ob Poft Mif-

IBA"AWM(

ii

miffum manna voluerit Deus,fibigratie redderen- 5*"'-

n,-,,( "

» Il

[ præccpltemm, ut vale coriclufum ponerctur

N

lj

inárca admemoriam 1cmp1tcrnan* mcmmcns et-

A.

dry.

Af]

iam, quanto furore fitaceenfus , quód cüm frue-

At

!1

rentur hoc edulio nobiliflimo, crudos eoíq; viliffi-

T o

mos ZEgypti cibos appetierint. Gratias illi refer in-

E

T

entes , quod amore ductus maximo ufus fit omni

Q

(s

;

apientia &poteftate,ut inftitieret fuave hoc homi-

ii

nibus Sácrameritum, volens ipfis arétiffimé comu-

fant

j mm, tj

nicart AgC iem gratias,quod te Pä[IiClPEm fCCCïiï.

j

n

Veniam pete , quód euin toties acceperis indigne,

m

iM

quod fzpiàs defectu dilpofionis carueris fra&tu

p

uberrimo , fapiüs etiam tancum beneficium male

ce-llocans. Roga;cüm cibus h; verus X proprius,

tv

omneminte cibi effe&tum pmducat (quem recen-

febis, prout tertio pun&o centipetur ) atq; integi-

i us

gnat.bonos cogitarionum humores ; tein fetranf-

ii rmïw

r*'H

A

w.v

.1

formet, ut jam per tenon vivas, fed per xpfum Qu; lean.6,

a

lwm mf*

mandnucat me,Uvuet propter sne » xmplcat in te u-

mümm

nionem 1llam,quam ipfemet fignificavit. Qs man-

ducat mear carneuyc8 bibit menm [angumem, im

mmwh m

Bie 1;anet À egoi illo. Cüm vero ad hujus infitu-

t C&Wm

tionemSacramenti permotus fitamoreerga homi-

, t

W

p

nes vehementiffimo , aliquam tibi hujus amoris

As

n

.

"

uor

partem offerat, ut eum perfectt ames , feroperque

g

cum eo fis caritate conjunctus. Et ficut duo Difci-

i

puh eum cognovemmm fractione panis , ita in di-

À

y If

vina hac panis coinunione aperiantur mentis oculi,

pi

ZM[

ut&tu cognofcas,& dicas: /Vonne cor noftrum ar- Dut, 24

wb

t

4eus erat v nobis, dum lequeretur ig ia

m g

MW"

"o N | Tratdatib FT. 'Cap. V1J.

Admirare vehementer, cüm toties hoc ccelefti

WW"'

;;MWW

ciþo paftaris , anima tua debilis permaneat atque

infitma, certoque tibi perfuadeas tein caufa effe, fi

d

non digeras illum calore caritatis & exercitio con-

fiderationis.Poftula; ut , cüm tibi Dominus talem

g

cibum largiatur, det tibietiam caloreniatque com.

gbf

u i

fiderationem: & cave plurimüm appetasaut pro-

r m

cures delicias vilesconfolationum terrenarum. Ad-

lf

verte, quàd filios Ifrael, càm farina fructuqueter-

reno veícebantut; defecit cibus cccleftis,quo & de-

Wuqumæ

inceps caruerunt, Prze omnibus veró metue , ne &

a n

siDu

Iesn.13, tibicontingat, quod Juda: Poft buccellam introi-

qiit inillum Satazuas. la credendum eft , fi nonad-

anmprmtwïsf)'

fit debita difpofitio, tibi fore in ruinam, quod futu-

;ox,qumwmïmi;

maudimis f

rum eratin emolumentum.; Nam , 942 zandgcat

tht

€$ bibit iadigoe , judwium fibi ma;z?'umt €$ bibir.

r W(!M/fr/,

DIE VENERIS

ag qu,

ammumus, D

Conlideretur. s&t/. FONS AQUA. .

NIVAE.

adgrioth

diu, hi,

X.TOc die excitatus exiftima à teaudiri heec Verþa

lfeia s.

" Yaize: Omnes fitientes verite nd aquas , €8 qui

tb

non babetzs argentum; properate , emite , C$ come-

teorilt,

dite: venite, emite ab[que argento, €8 ab[quewlla

asl

'commutatione vinum €$lac, Gonfiderate ipfum

t:dïw.mwic.

vcluuamt;uiantcm zítate fervente per: deferta cali-

aytitciet

diffima, fiti confe&um & crede majorem elfef-

du

tim, quaanimus Deo inhiat, qui hocuno poteft fa-

ivl

turari, Etenim quanta alacritate fequereris invitati-

w"þ"&ä;mg*;

tem, qui tead fontem dulciffimum & frigidiffi-

W/"" Mim;

mum effet du&turus ? hoc affe&tu fürge , dicens:

"ihrtig,

Pfalm. 4 Quemadmodum defiderat cervus ad fantei aqia-

L A r

yHth, ita defiderat amima mea ad te Deus,. Sitivit

Vi

dnimatmea ad. D(,/um fontem viynm.

Primó

:mb:omjdm,

T0

/ j beme-zlpa'emt. 4d digncelebr. - ;4;

r d

t

]M)l]u

]

.. Primó confidera,quanto Deus feratur defiderio, Prima

utab hominibus ametur; quandoquidem fibi om- confide:

*ilixenww

.nesattribuat titulos , quibus eos ad amorem füur !ati0-

lt

invitet, Et quia illiqui vehementer fitiuntmaxime

)

Ri

fibi exöþmucaquas & fontes, fe fontem aquz vivae

ï'ï*'«ï'ïmnqwq appellat. Ita per Jeremiam: 4ze dereliquer unt fon- Áerem.ae

m y temaqua viva, $ fodernmt fibi esflernas diffipatas,

"Emi que coutmere noz valent aquas, Exin Pfalmo: 24- Pfal. s.

CL

s

| padteeff us vira.Ecin Apocal ypti: Ego/fitienté da- poesar ;

DCR

bo de fonte aqua vvua gratzs. Ac de Chriftoper Za-

t

u*t!»a,*

;1

. chariam fpeciatim pradi&tum e(t - Ere? fons paters Zach, 18«

n

u

- doreut David, 89 babstentibus ]'lerufale 9, 25 ablu-

D

Honem peccatorzs €$ menliruata. Quin ipfe Salva-

D

tor, quamvis effet (iti lauguidus, Samaritanam in-

ü

il

n

vitat ad aquas: $: fesres donum Dei, &c. ipfe dedi/-. Ioan.

ui biberit ex

^

z;zä'/;za/äz'

1

fet tibi aquam vivam. Ex fübjicic:

«qu4, quam ego dabo et , von fitzet in aternum ; fed

ATU

aqua quam ego dabo ei , fiet n eo fons aqua falien-

TU

ts £n vitam aternam, Denique s die magna fefLi-

L

* vitatis clanavit ipfe Dominus: Szguis [tit., ve- Áean. g.

"]

U

" miatadne , C$ bsbat , €9 flumina de ventre eius

ial

/

*

| flwentagua vive.

nw:m'd*ï'"ï

7 A

st [2

n

Secundó coníidera, animam tuam effe hortum, Secunda

lj

Ji

!

,gm!h

[7]

qui variis pulcherrimifque florum ftirpibusabun- confide4

N

det: effe tamen periculum ne brevi omnes, quód tatie.

"

jam pen? marcidz (int, moriantur ficcitate ; per a-

at

quam veró revirefcit omnis pulchritudo , & flores

igio

fru&tafque producuntur, ita (criptum eft : Lsgsnem rob. 14,

babet [Dewn, f pract[umn fuerit, rur um vire[cit ,€8,.

u

li

rami ejus pullulant : fi fennerit in terra radix ejtts

umap^,

C in pulvere emortuus fiertt truncussllus , ado-

nj

L

doreno 4qua

?

germtnabit , £ faciet comam , quefs |

WW*

enmm primiuu plantaem e[?.

"

m j

àm multos effe&tus aqua Terra

Tqr:.iö couiide—ra ,qu

-

wfuf(ü j

i

pi9- |

M m

D

yi

g

p46 — Traclatus FI, Cap, FIT. --

;'lgl

xnmïqücv

confide;

at, fitim extinguit, & reficit fitientes ;

fatio,

pmdu

:MMJS' i

quod

ordidum eft, etmundat, quod ficcum, irri-

TU

,l

gat;

zftuantem refocillat, flammas reftinguit,

5116 L

dices vel mortuas elicit ac producit.

lantarum ra

p "d VMW d

"Undicelebraturus loqueread Dominum, càm

AEeädc

u

fit fons vivus, & ad fe invitet omnes, qui fitiunt, &

: o

noante

adMiffam

p

tu maximr fitías ; auferat à te fitim & defideria re-.

d

chbas n

rümtemporalium , augeatque in te & accendat fi-

ia

^W

a a

L

Af

tim eorum, quzaterpa 1unt ; & quorumanimus

ho

cocitatione incredibili voluptate perfunditur: de

qua di&um eft : Qu bibunt me, adbue fitient : &,

ass 66

KEecli.24.

qim,ic a

AMatib. s.

Beati ,quie/ur;umö fstiunt inflitiam. Yndica illi

ld d

hortumanima tux prz aquarum penuriaarecere,

fntenisan À

Pfal. uz. p

lantas tuas languidas eile atqueexuftas : Ecee a-

pimawea

ficut terva [ime aqua tibi. 'Te coeno pec-

ts

caterum oblitum indigere munditiá , cümipfe fit

v quejta

aj

Zach. 1. fons z» ablutionem peceatorzs €8 menftruata. 'Te

ij m

Ierem. g.

ficcum effe fine devotionis affeQtu : Quzs dabit ca-

l

sst

ii

"

N

iimeoaqHuAT , '€$ octilis tmets fontem lachr)rmg.

rum?

Extinguat in te concupifcentie. flammas,

auinies D

Es

l

libidinis , omniunsque malorum affectuum miti-

M Tr

get ardores : acfateare te idcirco adj celebr.

andum

Y

L

womra, d !

r &q:«,bm qii

accedere.

Poft Mif

Po& Mitfam exiftima ,

quód in (acratiffimis

3 Prífeni at

J

fam.

Chrifti vulnerib? refe&tus fis, ac fitim tuam reftin-

W ndu

l pmc:

Ilfaia 12.

xeris fonte divino : Zlaprtetas aquas im gandio de

Wlhlfïümm.

foxtibus Sal'vator

i;.Putàà te haberi eundé fontem

Fm&:&gmfi

VAAR M

vivum, & eundem , qui te invitavit,

qui tibi fon-

tem oftendit : unus enim idemque e

&. Gratiasilli

N

dlm szlüm];

age pro beneficio accepto. Ora, ignofcat, quod

zam negligens fueris in fonte illo perquirendo :

Vi

quöd xotlestanm folicite veftigaris aquas fordidas

&p

utentes coníolationum terrenarum , qu& ani-

Obteftare

nitigant , fed accendunt,

; fllæ iiünx nent

ierum

-

I

u

De Con[iderat. ad dignecelebr. | $42

IQJ)&

T o

iterum iterumque , ut in te, prouc opus erit, omnes

tb

li

(

aqua producat effe&tus: Lava uod eff fardidum,

4l

riga quod elt aridum , [ana quod e[f [ancium , €$

RUT n

€$ exetingWe ardorem totum caraalis concupifcen-

uxk nV"

[ od

A

tí4. Fruere bonisà Deo conceffis, aquá vitz fa-

.?:ngg!m

tàre : per hanc refocilleris , totamque mentem

ia

tuamirrigaabundanter. Adverte, ut terra, quas

NU

Ti

dudum caloribus exurebatur , caderitem aliquan-

. dopluviam tam avideabforbeat , ut tota quafi os

se

unum efficiatur. In hoc fonte te ipfüm fpeculare,

g!.iüwllhü;

omnes tuos defectus turpitudinefq; confidera fin-

j J*mnir:h;

gulatim , ac propone conftantem emendationem.

z::xzjm.;aza'tr

!

Adhocfavorem & gratiam pete illius, qui téad

16 AC

fontemiuvitavit. Atficere verecundiá , quód cir-

VA L

cum undique arbores fructiferas cmitcmplcr,is ,&

Dd

:

, vide, qua religione adtcingaris, ut fis £anqmam Li- Pfalm 1

'MMW L

gnumsquod plantatum ef? [ecus dectr us aquarum,

K

U .

f

quod frutkam [uum dalbit in tempare [5o.. Quod

n

Elan'catus Íis in Ecdefía , ut nobilibus Sacramentis

Nb

p

continuoirrigeris. Denique cum timore rumina

TM

[/u

]U

hzc vetba Apoftoli:. Terza Japà wenientem [Uper Hbr, &,

"i

»

R

p

fe bibens imibrem , 89 generans lerbam epporza-

nan ilis, a quibus colitur , accipit benediitanem

A

p

& Des,| Proferens autem [binas actribulos, reproba

«ll €$ zmaleditto

,M;L,,W

proxtmia , cujus aonjumm(:tia in

]

combufiioanem.

val L

[1*^

s

Hoc die fzpiàs ingemes': Donzine , da mihi a- tuan., ^.

J

tf

fïquam VIUATL, UE M02 [iiiama amp/yas, ut fugiam clo-

h

g

acas immundas terrenarum conlolationum. Dices

(l

9

edam Pfalmum: Quemademodum deliderat &er«

34

Am'

E

vus .afi fontes aguarum,

i?

()llau ,

J,Wm*mïï !

Mm à

DI5

f

p

Y [,,M

$44

'ijh

: Tralfatus VI. Cap. VIT,

DIE SABBATHI

j*

—g;mfw

"

950

Canfideretur £ SOL€? LUX VERA.

»

452

u X

Oc die excitatus audi Ifaiam : Surge, illumi-

n

lfaia.do.,

.mare feru[aler , quia ventt [usnen tuum, C$

qume

gloria Domini [uper te orta efl , quia ecce tenebra

Yl

;110& du

operient terratm , GÉ caligopopulos: [uper te autem

'*M.n&uüg

erietur Dominus, 09 gloria ejus1n te videbitur, Et

; o a d

x£hef.. Apoftolum: Surge qui dormis C exurge amore

rasmad

k£uszs ,CS ulluminabit te Chriffus.

ii Seco,

ff

Exiftima, quód fuerispluresannosin obfcuri

;äa;.'g:c:ososgg

mo conclavi , fedezs :2 tenebris C umbra mortis.

Y

"

sbiat

K 1

vunr. 4

Quodqueadte vox delabatur : Ecce illuminabit te

l

ii

Sol. Exfürge alacer , ut lucem hanc clanrffimam

intuearis.

mo s

pl

Prima

Primó confidera, quód Chriftus fit vera lux,

confide-

ssrur]

Ua illuminat omuem bominem vénientem 1n bhunc

ratio.

j

loan. 1«

mundum, Ex Soljuftitie : Orzetur vobis timenti-

ieituinm ls

bis nomen meum Sol ju[THitia , €6 f[anitasin pennis

Maiac-4-

POT

eji. Et Zacharias teftatur , quód Chriftus venit

203833,/;

Kuc2 1. Oriens ex alto* ilummare bis,quiin tenebris 8 ín

LUYUN

umbra mortis fedent. Exc Simeon de Chriftoait?

Lucf 2,

Lumen advevelationem Gentium. Ypíe veró clarif-

g ET

lean, 8.

fimie: Ego[um lux mundé , qui [equitur me, non

zaanns

i, Cs

anibulat in tenebrts, fed babebit lumen vite.

$ecunda

ii

Secundó confidera, quàm trifte fit & quàm p&-

con(ide-

ticulofum ver(ari intenebris. Porró fine hoc divino

Md la

ratio,

fsb

Soleomnia tenebris fant pleniffima, plena obícuri-

Ws r

1.1oan. ? tatemortis: Quis0z manet in ill , intenebris ef,

Ro [

Prov.s,. C intenebris ambulat. Exin Ptowerbiis: Vsasm-

Qütjztitot

piorum tenebrofa, ne[ciunt ubicorruant.

"Tertia

Tertió confidera varioseffectus Solis, ut men-

h midnn;

Mstonrc

copfide-. tem elevesad ea, qua fpiritaliter in anima Chriftus

18tio-)

Wmusdm:

Proäqcit.

$«l

r " ,

pe Cohfiderat. 4d/dig:a2* celebr. $48

| h Ti

. Sol illuminat resomnes , fincalbz , fintnigra EffzGus

quo deficiente omnibus tenebrz offundérentur , Solis,

"m

nec illarum cognofccrctur momentum . aut PUI-

N hn

chritudo. Secundó, qua per noctem triftia funt &

'.LHWIWM

obícura, per Solemlatitià quadam clareícunt. Ter-

Win

j

[

N t j

tio, quod frigidum eft , calore accenditur , glacies

'M&äm WM

reíolvitur, quod durum eft, mitigatur. Quarto,

QU

l

pluviam Sol producit, quà terra faecundatur,quam

öflm l

(ü

"m: *jvm

& ille fao influxu aptet ad. frugem educendam.

IJ.':(MI

Qldnfö , plantas radicöfque elicit , flores fru&uq;

as

producit. Sextó, inabditisterrx venis aurum lapi-

deíque pretiososgignit. Denique in omnibüs mi-

n fl:'mhw mlv

?

T

EH

rabiliaoperatur: adeoó ut, fiqua in herbislapidi-

& 8 0 41

bufqluc occulta vis deprehenditur, Solis attribuatur

virtuti , qui in ejufiodi naturalia fuo influxu do-

MAU

minauir, *

N

L

ii

tl

"velut ad Affe&ur

ho

. Undecelebraturus confidera teipfum,

g ntrumt-

Solem aecedas, ut lumine ejus & calore perfruaris: sdMiffam

d

"ccedite ad eum,€9 Mumiunamint, Qu fscit veri- P[aln.33.

lo2 3.

tatem,venit ad Incem. Implebit Dominus (lendo-

kniqi:&üm*f

Ifai& s8.

ribus animam tuam, [ralorifieaveris Dominum.

Mä,a.m!mbuï *

Pof Miffam , puta Solem animse tuz cubili in- po Mif«

M

clufümelle. Ecce quàm clara erit, quàm pulchra, fam.

ggiini

uàm inflammata , quàm plena cceleftium divitia-

I!Wum

yrt

zum inflnxu, Gratias illiimmenfasage , quód luce

n

lu

fua te illuftrarit, & dic : Pepalus, qui ambulabat i ia o

U

j

3»«

tenebrisyvidit lucem magnam: babitantibus inre-

TW

m? (

grone umbra mortis Ins orta efl ez;.Oraut effectus

5

m

omnes in mentetua producat , quosSolin vifibili-

m iil

busoperatur. llluminet telucis (üz radiis, quibus

ab

omnesanimz tuz angulos perluftres, & bonumàá

ia

' ;(W"k

j

malo, pulchfum àturpi difcernas. Oftendat tibio-

T

"I d

.,'

9

mnesatomos culparutn minimarum , quas pto ni-

" bilo ha&enus duxi(ti. Dezes mews sullutmina tenébrat p fal.vy.

1;!.?2317365;'

m 3

Wa

]

^

pl

36

Traä?.äm; FI. Cap. V11I.

lt

p

test : tlIaminactulos meor,ne uequam obdormtam

li

fa. i2.

15 morte. Emute lucem tuam 64 veritatemtuam.

pim

í

" ul [

if

Pfal, 42,

Splendor paternaglori

& d Iuce lncetm proferens ,

!Mm 'P"

[itx lucis € fons laumnis dies diem VIavoinans Ue-

!W

yu/aue Sol illabere micans nitore perpett, jubavaue

T

Janél Soirstus ivfunde noflrs [enfibus.. Mnmina

nunc peclora,, tuogue asyore concrema. O lx bea-

m

[

lL

ti[ona veple cordis intima tuorum fidelium.

,

Obfecra porró , animz tuz infundat fpiritalem

illam alacritatem, quz effectus eft graüz, & do-

P/af. so.

us

num Spiritus fancti: Redde mibi lettztzam dfalutaris

um'aumïms!q

tut, Lattfica ammarm fervitut. Frigiditatenï tdam

accendat in amorem furi, glaciem & afperitatem

ii

dyoDomn

cordistui obfirmati diffolvat , animam fterilem fe-

:jusfonïriïfi*d, V.

cundet, exaftam caloribus itriget , in eam denique

!]..'l'h)" Jryys

copiofiim lachrymarum imbrem effundat. Virtu-

-

g 7/] Wj;

tum plantas eliciens gemmacte faciat ac pzoducere

flores fructufque bonorum operum & exemplo-

II

gt n

ruim. Mille divitiarüm cumuülos inanimze tüzpe.

g amen

netralibus congerat , donorum füorum gratiami

;

i a.

impertiendo. Denique , agat , ut folet , intluendo

particulari auxilio & favore , ut in oranibus ; qua

ad cultum ejus fpeGtant;inveniaris aptiffimus.Qua

þþl. 26,

fiducia dices : Demizus slIumtnatio mea C4 [alus

Afl q

N

7ea, quem timzbo. Ex diligenter advigila, ut com-

fdie

modum ex ejusluce & inflaxu capias. Nam licet

Sol faà influat virtute, & ad'omnes resnaturales

n

!

:xgmn

tonsaylrim

concurrat ; nifi tamen caufze particulares fe ad ope-

randum applibenc cumifto concurfü, tiullus feque-

Veunfas

tur effe&us. Qnid prodeft lacere Solem, fi claudas

tmmdedi (

oculos, nec feneftras , ut lumen fübintrez; aperias?

ornfrna]

:['W/tm Atf

fob.24.

Cave, ne intereoscenfearis, de quibus dicitut:

Jpfi rebclles fuerunt iu51i. Et de quibusconque-

L ) wällll.

doan, 3.

TM

ritur ipfe Dominus : gm iux vent 1n minudum,

[

e

[

h

^() h

n

LT

De Canjz'dcmi. ad dign? celebr. — $51

"u

dilexerunt bomints tagis tenetras , quam lnoem ;

i

U

LT

erant enim mala eorutm opera. Qmnuis enim; qui

] h,/'»(,'

male

agit, odit lucem , €€ nonvenit ad lucem, ut

ts

MM

105 mgm'fdfemur epera ejut.

[

NT

M

«7.:4,]1

CAPUg H

Is

i,

"Ruíri

fit immediate ante €8 poff

*l 'Q".u

Qufd faciendum

Ein.

M:affam.

P

N

V

ölïctur Sacerdos ant & ipfo tempore , qüo Accedas

N

celebraturus eft, in adtibus cüm obedienti , Sacerdos

cum aCu

fPn

tum humilitatis fe exercere. Ad. Lumilitatem qui-

umilita-

nv

Ü

nj

dem fe excitet , Íeindignum confitendo , qui acce-

tis & obe-

dat ad Dominum tantz Majeltatis,&c comparearxin

dientiz,

ejusconfpe&u , nedum recipiat; nimirum , quo

fit viliffimus vermis tercz, pulyis & cinis. Adobe-

-

"Ls

"

dientiam vero , teftando , quód f audeat recipere

)ealitdii

.

ipfum Deum, fit ex ejus pracepto , quiita velit , ut

Sacramenta recipiantur : cujus eümiintelligat vo-

uv

á

luntatem, atquein hoc ipfurh delectari , fe audere,

j

)

aliisnon aufurum.

,,

$. I.

wv Do

um

De confider atione , qua [aeris [e ve[ibus induere

m

i

Sacerdos debet.

QuAE

4« Umfe veftiet adMifTam Sacerdos, cxidixnabit

fs

u

Íe prarparari ad cel

ebrandum facrz Incarna-

2] j

jj

.

ofter ,

vl

tionis myfterium : in qua videtur Salvator n

"Y

Verbum Paeris, fe exfpoliaffe maje(tate fua , & cir-

m

camdedifle fibi panm'culos humanitatis .noftrz.

Cimin forma Dei «[[et, femetipfem exinanvoi , Phil.*.

Itj

3

formam [erui accipienisln limilutdinem bominum

f

fatlus , €4 babitu inventus ut bomo. Qua confide-

rj

tadone orabis.: Dememe $ESU. Chrife ,2* Oratios «

()th i,

Mm 4

tegu-

$$2

yoi^

Tratcfatus Y L, Cap. V FP

5

"

cüm fagm tegumen noflra immortalitatzs nduere dignatuä

veftes in«

& obfecro te per tn yflertim SS. Incarnationis tua "

r

[

duuntur.

l.

Ht exuas me veterem bominem cum omnibus atiis

o

6æ fttis , cum vitiis Có concupb[centis , C8 induas

jl at

zue novum bomwemsui [ecundum re Deum meum

f

ereatus efd m juffitus d fantiitate Verttatzs, ut ad.

"'Wmmä;m, !

smpleatur in me , quod "Apoflolus tuns pracepit, di-

G'.(mmmmc

cens; doduimini Dominum JESUA Chriflum,

" Confideret Secundó fe invitatum effe ad nu-

t Duri

ptias Chrifti & Ecclefix , atque his fe indui orna-

M[MH [

mentis,ne inveniatur (rze ve[?e nupttals, Se veniife

Mivf

ad domum parentis velut alterum prodigum,om-

;icge'dc(o&cpcl'

du d

nino nudatum ac derelictum ; cüm omnes Opes

diíliparit: excepturf veró effeà Datre pütfimo ma-

if D

gna ejuídem lzuitia, qui dixerit: Cir proferte ffo«

gj

1

Luc, 15.

lam primmam, C2 12dnite lum Ora, dettibiomne,

ii

1

quod externis illis vettibus fignificatur , tanicam

Cmür/,gmzfa

nuptialem charitatis , & ftolam primam fan&itatis

tU

Pfal, 131

"

h

atqueinnocentiz : Ur Sacerdotes

ejus indnafzt&r

, LLAMI

j

juflitiam, E5 San&i éjus exultent.

u t

Canfidera Tertio ,. quomodo, ut Ifaacbenedi-

utümuat

Cionem impertiret filio Jacob , quz erat primoge-

li, m

xiti & magis dilecti , mater eum induerit. veftibus

lais

À,

pretiofisEfau: Er fLatim, u fenft pater veflimen-

ttlothsdia

zornm fragrautiam , benedixicilli: & fuit benedi-

d a t

€tus. Igiturexiftimet; quód optima mater Ecclefia

""-DWVA,PWIA

conferat veftes primogeniti Chrifti , qui Filiuseft

M 0 tht

Patri maximé dilectus, ut fit ei acceptus, & fimilis

Fal f

filio amantiffimo, cujus per(onam reprafentat, be-

Wirig;

nedictionis mun»s adipifcatur. Enimveró confor-

Vav

miter ad hanc confidcratione;n, quamvis veftes fa-

?: iil )

cerdotales multas habeant & myfteriofas fignifica-

Pillifigyy

gvam , liones virtutum , 'quibus interne Sacerdotisanima

L LT

e4.56. debet exornari: quia tamen de his fuprà lat dixi-

-

2 "'wrm: N

De Confiderat. ad Jign? celeär. H

WW

IN

Wj

mus , modó bene ad propolituin intelligemu , ve-

ht

ftes feu inftrumenta Paffionis Chrifti;bhzc enim

hi

otiffimüm in hoc myfterio confideranda eft : &

n

uv

h

quia 1fta confideratie facilis eft & communis.

MWID(W

.. Amictus fignificat velum, quo os Chritti in paf- Ami&us,

PMttja,

"

fione opertum fuit. Cüm id capiti impones, obíe-

V

'g«

cra per immeníam charitatem , quá hocludibrium

- T

/

hr

al

pcrtuïit, det tibi , quodin oratione poftulat Eccle-

M

]

Al

fia: Impone Domine ,eaputémeo galéam [alntzs ad

I.L',m

*

Jf',!,;mþl

expngnanmdos omnes diabolicosCd butmauos incter fins.

Alba fignificat veftem candidam , quá Salvator Alüt.

MU i

as

àrege Herode per contemptum indutuseft. Cüm *

m g

hac indueris, ora per contameliam , quam hic päf -

fus fuit: Dealba me,Domme, €9 zmunda cor meuns

;a;äih;gm

Á

J

st iu fanguiue Agm' dealbatus , gaudizs perfruar

TUb ( 49

fempiternis.

AAE T

Cingulum fignificat flagra, qt

iibus toto corpore Cingulum

compunctus fuit. Ora per acerrimos dolores, quos

tj i t

tunc pertulit, Precinge »e, Domzine, cingulo purt -

t

tatis, C$ extingue in lumbzs meis btzmorem libidi-

il

j

nÓ, ut jUgiter manedt du a virtus continentia &

L

callitatis , ac veremortificationis.

ag

ao

Manipulus & Stola fignificant vincula , quib

us Maäpu-

1

lus&Stola:

at ;uä:wmvä

conftri&us eft Salvator tam in manibus , quàm in

,.bagmät:l :

collo. Poftula propter horum venerationem: /4e«

vear, Dom:ne, portare moampuluem (letus €$ dolorzs,

ii

j

Wt CHm exiitatione percipiam meredem laboris.

^

.

t

ini

um

(

Etad Stolam: Redde mibi, Domine,flolam primam

fj 'm"f'

immoartalitatis , quam perdidz in pravaricartone

primparentis.Ac potetis (abjungere quolibet mo-

do: 2bfolve, Domine , vincula peccatorum meo-

g

vum ,quia fuunes peccatorsm circumplexi fnnt me,

m d

€$ con[lringe me vinulis mandatorum G9 confr-

IwaM,

lkorum tuorum: ut. ommes animamea vires volum-

W[U

tatí

(

.AMMm $

*

D/ (ii dl!u

j

5f4

'Tm&äm: FI Cap.V 1I.

j"

y

fati t perpetuo adbareant: vie unquam ad lubyl-

T

cam carnis [etlandam lbertateya maa culpa la-

1i

3

Xezxiu.

j

r

«t

qilli

! Calula,

Cafüla fignificat veftem purpüream , quà De-

Jf p

minus indutus fuit tanquam Rex opprobrii & illu-

!lin Ü

51

fionis. Obfecra pér ienominiam , quam tuncpaf-

qu Humams?

füsek: Dormine , quiduxifti , Pugum meum [uave

eff, & onus menm leue : fac ut iIud portare fíc va-:

ia i

leam, quàd con[equar tuam gratiam. Ac pro at-

d od

bizrio fübne&te : 1pdue me, Domine , veftimento.

gpi gt t

]alum,- €$ indmmento ju[litia circumdA me,ut con-

s qinindt

ls vilot

"

|

gruis. decoratus ornamentis [acrofantia my[teria

tHadigue celebrare valeam,

nm atj

Indutus facris veftibus elevesmentem ithum,

quij, m

Pllte]

Lj

l

& obíecra, nonattendat ad eum , qui hiíce indui-

Ti

tut, fedadillum, quem reprafenrat , & cujushec

nbl

füntornamenta: ac per amorem , quo cz'ga-.,illum

f Donan, d

fertur , impertiat tibi benedictionem Filii maxime

dile&i. Quo affectu adaltare procede , ubi eaat-

u

tentione, gravitate, dévotione verferis, quä-decla—

2000

l

eduni

ratum eft.

;'-LT,EU'.»" (mï'..

y

;

[

H

?

n

pvrr

a

U

Excrriifum erdinarium po[t Mifam, .

&gun

Q;arubr

)OST Miffam Sacerdos conetut femper inhis

i

"

u

poft Mifsà

l

M

quatuor punáisfeexercere plus minuíve tem-

N

j

i

2

exercenda

poris inharens , prout opportunitas edocebit. Pri-

hh od

mó, gratiasagat pro beneficiis acceptís. Secundó,

Harin ld

veniam rogat ob defectus commiflos. Tertió,cos-

ténbnm E

leftem (bi gratiam deprecetur,. Quartó , offerat

Jutinm n

Patri Filium cum omnicumulo meritorum.

W fütitroug

Quoad Primum , fib Miffa confiderare eum

Qu gra- .

M

Pt igy :

tiz Deo - Oport

et , quàm fit infüfficiens ad veddendam Deo

Ut lts

sgende., gratiarum actionem pro tam immenfo bcneHCïIO:r

unds

ï*ïi'fe&ulüppfä

]

j

Mi

$55

De Confrdeyat. ad digné celebr.

"hj

unde omnibus votis cxoptct utprohoceum col-

g

M

laudent omnes creaturz , & ad dandas gratias opi-

tulentur. Offerat Deo omnes laudes, quas jam inde

E

"

T

uü

BN

à mundi principio illi dederuot , quafquc dature

funtinlonoiffimam zternitatem,

T 2 o

a

Piimó quidem illas, quas dixit facratiffima

Wnin

Salvatous Humanitas in pun&o incarnationis , to4

IV-( /tk

toquc vite decuríü, & maxime cüm hoc San-

MJLTT

€iffimum condidit Sacramentum : quia tünc

tür

"b

OPUD]C' CO9nOoVit r*rardc bcnchxum quod tam

MLC TT

inuno quàmin altero homines rccxglebant. Un-

t d

de videns nullos füfficere pro reddenda gmua-

"d

rum 8&!01)6 mf& VCIUE CQPUI totius UCI']CUS hH-

BU dul

mahi, omniüm nomine gratias retuht & petfe-

w as

&iffimas laudes Patri xterno atque S:mccxfhmæ

orin

"Trinitati.

Secundó illas offerat; quas dedit Salvatori fi-

ii

cratiffima Deipata , càm eum füis ipfa vifceribus

concepit , & quas toto vite fuz carriculo, pouf-

L

u*,&*

fimum quocies füblatum in czlos in Sanätx[ïimo

Sacramento excepit.

V

