verà À tetrenis abdudcto, & eccleftibus fociata pro-

fräAugn(ïAnus:[

cedant ! Nefotté locum habeat illa Anaftafii Si-

ïïlafJP-U*i &

O*a. de

nait:e exprobratio ? Refpondemus , habemus ad

iicdr

[um Sy-

Dominum. Quid ais ? quid agis? Mens ad cadn-

a hn

waxi.

ca bac & mortalia fu[hen[a haret, pecunit[aue &

i odl

epibus £4 voluptatibus, €$ litibus forenfibus va-

cat s €4 dicis: Habemus ad Dominum $ Attende,

ial

oro, ne forte non babeas [ur[utn cor ad Dominum:

D

fed deorfum ad Diabolum. Caterüm fietiam cum

Supetis urbanitatis funt leges : quis non videat z-

[

hdu

quiffimum effa , ut , quaudo caeii fe inclinant , &

S

putpain

ipum DeiFilium cum füpernz aulc Piincipibus

attcvmmdt

ad mottales dem ttant; terra fefe erigat, tantifque

iil

obvíam hofpitibus,quia corporibus non licet,ani-

mis faltecn,extra luteas fuas cafas;aliquo ufque prae

sfmetis

cedat ?

lii m

lmtijntud

'Sed quid agant humana corda jam in colos fub-

vesta ? quid ibi primum, quid deinde loquaptur?

bradgelt d

ptzit (üblimium Du&or cordium , dum antearas

loQui qii

u iab

concinit: Gratzas agamus Domiso Deo zoffro. O

iEb

verbum, quod in (üblimi difcitur, humique igno-

ratüt ! [n primo ftatim cceleftimn occurfu illa veri-

^ulrda

Aantmynifor

dlacob.1-

tas patet : Osne datum optimum-C$ome donum

at

perfetium defur[um e[. defcendens à parre lumi-

zum. Atque imprimis hocipfum cordis ad fuper-

3squigi

riudinsc

na rapti bencficium. Nequeenim proprio impe-

tü evolate ad Creatorem poffümus: quos nempe

r

terrena inhabitatio deprimit, & proprius amor

Vg

ves

M*Mq

in Caponem, & veliquaspartes Mt]?.e. 69$

"W"m u

velut innatumg quoddam pondus deoríum ia nos

i;?'mv'l([

ipfos & bona nobis cognata familiariaque incli-

nat. Sed diviniauxilíi gratizque pennis.eft opus ,

B

quibus animus adjucus , Jever fe fupra fe , & qua

Thrett. g,

fur(um [unt,quarat s ubi Chriffus eff im dextera

MMHQW

t

[

Dei fedens,qua [ur[nqs [unt, fapzat mom qua fu-

X

praterram. ltà (zpiüs ad hoc propofitum monet

A

7j]

Divus Auguftinus, fed przcipo? de dono perfeve-

hrj

rantiz, cap.7 2. ideóque pro illisip(is piis cogitatio-

lul

nibus ac defideriis, quibus ad caeleftia conícendi-

mus, hanc gratiarum actionem äSaccrdotcimpe-

N

N

rari contendit, dgnuque €3 je[!um ef?, à popus

TU

lo refponderi.

mi'häüf::i

$. 1I.

UA

De media Prafattonis parte,

u

Acerdos proilla fola divinorum beneficiorum

S

patte gratias egifíe non contentus, ad cztera

i

fïïm**u

omnia eas extendit verbis , que fequuntur: /ré

digntm 65 juflum eft : equum 4 (alutáre, nos ti-

à vrfji &W

g

bi femper & ubique gratias agere. Et fané quid

M

1. Cor, z.

dignius, quàm agnoícere, quec$ quanta à Deo

donata funt nobis: & quidem gratisex fola cjus li-

9

m

beralitate & dono , abíque prioribus meritis no-

P d

29

ftris? Quid eg4/55,quid jmfliusquàm agnitionem

hanc 1n tanti benefactoris laudem aliquo figno

jg^

«t

ptofiteri ? Hoc autem eít grazias agere , quodío-

n

m

lum, abíque alia ufüra; pro omnibus fuis beneficiis

divina munificentia À creatutis repofcit. Sed nihil

3,)4

M

ji^

etiam zqué nobis (2/tare, vulgata te(tatur pare-

]

i

4

Ml

mia , qua dici folet : munificentiz divinz fontes

PAU

d

ingratitadine ob(trui ; copicfiüs in beneficiorum

n

!

jl

memores derivati: fezper autem id faciendum:

:yJ!tJl

J

tum quia nullum tempus divinis beneficiis vacud

:

Xx 3

fluit;

j Wi

,;anantm,d

$24 .'Traäat. FIH.Cap.H1. Egcpa]z'tü

' ii ht

!

fluit 5tam quia que vel aaico conferüntur o«

j P"Fm

p

mento, in fe tanta exitunt, ut pares nunquam gra-

K

funi

tias referre poffimus, etiamfi tota eas zternitate

m!iOA*x

frequentemus.In ii(dem veró s574, occupati opor-

menu

tecquiacum omnis locusdivinis miferationibus fit

(.]Jllfllhn !

plenus, noftra eriam gratitadine debet exundare,

?[zl 32«

Miferieordia Domini, inquit Prepheta, plenaeff —

l

wodmimö

i

J

2

fad

Fjal, 3j

terra,& alibi,Bezedicam Dominum in omni teme ,

gt r

pore . [emper laus ejus n ore meo. Péetereo lucue :

n

lenrifficma SS Patrum in harc rém teftimonia , uni«

mb

co D. Auguítiai excepto, qued ingenuz illius gra-

tírudinis meminetit, quam etiam in adverfis exhi-

j m

?jkl- 70

beainus. Itaenim in hunc veríum Davidicum: Re- - w

pleatuv os meum lande;ut cantem gloriam tuani

P'lsmlm 'llll

j

pwhc

HCJMM

tota lie maguitudinem tuam itajinquam,comen-

Cuiliiem

tatur: Quid eft.tota die ? [ine intermiffiane. In pia-

| Jentrtoln

fperis.quia con[olavis :in adver[rt quia corrigeris.

Jntequam ej]äm,fquiafeciäi: citXm e[feym,quia fa-

Idl

u

lutemo dedi[Hi : cim peccaffem,quia iqnovifli m ?

ao

eonver[ut e[femn, quia adjuvi[ls : ciem perfeveraf-

dlremydnr

fetm. 24 ceronaftz.

Cum autem omnes,rum maximéeLegatos deceat, Wt

Principem;ad quem mittuntur, digais titulis com- quraoon

uitgm

pellare * Sacerdostanquam populi Legatus hof. ,. n

ce Deoaccumulat: Domine SanilePater Omnipo- pandun

vens e/Eterge Deus:Quuosioter zternitas nonfo- — Vati/ir

lüm ad divinam Majeftatem defcribendamaffa- — mk(si

mitur: fed etiáad divinia beneficia plurisaftiman- T omnesdi

da:quippe que non ab hodierno tanrüm hefterno- — "iittiín

ve affe&ta;ut inter homines moris eft, proficifcan- Rtit; C

tuz, fed à charitate, mifericordiaq; zterha. Quod Plf'i!ml,qui

fz piüs ad noftram efga Deum gratitudinem exci- — "p

Jereim. 3. tandam inculcatScriptura,ut apndJeremiam,Cha- — iij

Eph, w vitate perpetná dilexite: & alibi, Elegit nos in TM

spfo !

"u

^M

| In Canonemy,eb veliquas partes Miffa. 604

M'&:

ante con[Htntionem mund:i. Oruidni igitar hoc eti-

Qïru

p

am nomine perperuas, quantum mox:alibus licet ;

Ut

m

gratias referamus ? Idq; quó efficacius & apnd Pa-

d

d

zternum grarioäüs, & apud Patrem eternum gra-

o

tíofius fiaz;additur folemnis precationum Ecclefia-

Qv

"t

fticarum claufula, Per Chriflegm Dominum no-

Nb

[Irum.Quod entm de fatisfa&tionibus no(tris pee»

!f&ummm

nitentízque fru&tibus veriffimé dixit Tridenri-

r'!'lijlmu;«ü?,

num : eorex Chriffo vim babere : ab illoafferri

IN

Patre.Idem de a&ionibusgtatiarum czterarumqs

"w

fl

1]

virtutum a&tibus parijure díei debet. Unde etiamy

ïäbztzm

illad apud vitz (piritualis Magiftros paffim inyeni«

w.'wn.l.:'.* ^

tur eonfilium : ut benc, ceeloq; dign? operaturi; o«

ul:.ltm':'mg

pus noftrum haud folitarium ,. utà nobis tantum

proficilcitur,fed i& s;one, ut loquuntur, merítorü

J AE

Chrifti, (ive ut cum íis conjan&tü, Patri offeramus.

:t/':'un?lff"i»w 1

. Ac meritó (ané mertales id facimus:cum etiàm

ii

Ahgcli (ais laudibus;aliisque religiofis a&tibus.gra-

ia

tíamapud Deum conciliaturi, ad Chziftum Domi-

3.'5 ng'f"'['w'

num recurrant : per ipfum divinam laudent Maje-

s

ftarem,adorent,cum tremore revereantür,& com-

muni letitía coucelebrent ld autem faciunt Angeli

je

(

u

2

d

prorías omnes,infimi ,medii,(upremi: hi per Sera-

ä'q m

phim,quiin primá coeleftium Spirituum hieratchiá

TU

"

primum dicunt chorum: illi per Poteflates, Domi-

!

TU

js

natioues, Firtutes infimi denique fimplici 4dnge-

Á

wl

lorum & Coclicolarum nomine denotantur : Et(i

zl

9t

verà omnes clará Dei vifione beati exiftant :nam.

Lt

a

etiam de infimis , qui ad hominum cuftodiam de-

-

t

2

putantur,à Chrifto didtum,Semper vident faciem

L*'*v

P i

"

Jeff

Patrismeiquiin caliseft : Beatorum tamén no-

Mauh.'n.'

( d

m/

men per excellentiam Scraphinis tribuitur;quia hi

i

p

uti naturá,íta & gratiz donis, ac iaprimis beatificá

du

M

P

UH

. Vifione & amore cateris pre'ftant.

Án

Cate«.

p

XX 4

ia

1

W&/

696 TracatusVIII. Cap. THI.Expofitio

Czterüm id Angelotum purillimis animis Dee

um landaatin veaerantiumque exemolum , non

yatrim y

[

ad (implicem rantüm imirationem,fed piura eriam

1

n

h

Pnäcaris incenriva Sac*rdot defervit. Atque inpri-

m

ac

] digniüs fentiendum de Majsftate divina:

p

quz tana (it, ut beatozam Spiricuum myriades ,

j

]

quoruüm finguii ocbis terraram R*gss omnes &

a r

Imperatores , tum gratiá animíque ornamentis ,

gsintisd

tum potentiá & dignitare exuperant , comtremaif-

Yob, 25.

st

Cant C$ payeant ad »ntum ejus. Quid ergo nos

d

4nz

facere conveniet terrz vermiculos, vel potiüs prl-

d us

ly Sestt

"y

verem cineremaque;qualem íe coramDeo illemul-

Gen, 18,

PA

a

tarum gentium Parciarcha rcpurabat? Poretit pré-

ho

térea Sacerdos ex Seraphicz chatitatis affe&tu tan-

lg

tam gloriam Deo gratulari, & eo ipfo gaudete ,

[.]r n

quod, càm homines parum admodüm poffimus,

à tam nobilibus na:uiis totá virium contentione

,-;:z//' 7

laadetur,

uin etiam excitare poterit zelam in

" uanaacd

perduelles Angelós,quifuas partes in Deo laudan-

scinn

kf

M

a

w

n

do colendoque deferentes, in peccatum & inferos

H

fe precipitarunt;ubi fanéturm ejus nomen blafphe-

maat & contemnunt: ac fimul toto ferti cenatu

m

Dai

ad illas partes (applendas,corumque hic in divinis

Q

laüdibas occupandum locum, quorum ruinas per

a CX

fe aliquando in ccelefti Terufalem inftaurandas

Gu

[

copfidic. INe tamen teme:é in ceele(tium choros fe

T'Y

i2

ingerat,veniam ac facaltatem preca

r (applicibus

um

hifceverbis ; Cune onibus £ noffv as veces, ut ad-

Espteis

mittiYubras, deprecamur,[upplici confe[fione di-

€enies,

al

Vg

$. 'III.

N

in Caponem,cy reliquas partes Miffe, 497

b

]

T

$. I1I.

Qu

^g

De extrema parte Prefationis, videlicet d

Ut

AT. s

h]mno trttxmyhah ?

b

WH:

SANCIUS, SaNcrus, Sawcrus.

i

r

Riunphalis vocatur hic hymnus in Liturgiis

M

"tl

SS. Jacobi & Marci: quia duplicem celebrat

"BN

tiumphum : unum cceleftem, rerresum alternm.

al

Primus in illis contioetut verbis.quz ob devidam

"'mm,m;

obítinationem perfidtamq; Tudaicam divine Ma-

ATRT

jcftati acclamarunt Seiaphini apud Ifaiam : $7-

lfä;, [

Rmkqää

Gus, Santlus, Santius Dominzus Deusexeratum,

,

um m

in Mifla retinetur ex Hebrzo vox fynonyma Sa-

o

baoth ) plen eff omnis £erva gloria ejus. Altezin

fequentibus, que Chrifto Hierotolymam ingredi-

T li

qutitel

entí tanquam Davidis filio & Mefliz accinebant

Matt.-zl;

mir.!i.? |

curbz ; Ho/anzaflio David, bencdiélus quive-

nit in nomine Domintióofanna in altifiets Qui-

r

b

bus ex Scriptura petitisunum alterumve verbum

gronde

xrauud

Ecclefia adjecit.

In prima hymni parte $an&hi nomen ter repeti-

s imans

tum , Perfonarum quidem Trinitatem defignat ,

2

W'Exf» Y

quemadmodüm & illa vox; Dominus Dens, infin-

P

rj

gulati numero prolata , divinz effentiz unitarem ?

quz tamep adduneur de gloria Domini implente

I

5 w

a

j

y

terram , & qua apud Ifaiam przcedunt de Domi-

L

x5

M

o fedente in throno, ac verifimiliter gerente ef-

m

h]

Md

figiem hominis ; peculiariter ad Verbi Iocarnatio-

dl

j;l

j

n

nem referantur. Unde D. Cy:illus aliique exffti-

Cyrzt,

p

Comn .5

T d

mant , hic ablaia vifam effe Chriffum fedentem

Ifa.

ad dexteram Patris : quod congtuit cam Joannis

12. ubi dicitur 1(2ias eoloco vidiife g/oriam ej2 ,

ícilicet Chrifti, €4 /ocutns effe deeo, INec delunt,

qui ingebiosé obferventadcircó hic apparuiffe Se-

AC Xf

raphin

à

[ WW)C

69f Tracfat.VII. Cap.HI. 23?0/;!;0

m

raphin & alisextremis complicatis medias expli-

sl

caffe,ut Crucis efformarent figuram : eoque fizno

me [

]i

infinuarunt, tantz Majeftati Crucem nontam à

-l (

du

furore Judeorum , quam ab amoris incendio per

5

Seraphin adumbrato preparari.

j j Hfbfm

Apté igitur Sacerdos utrumque illud My(;mri .

d

um hicante oculoós habebit , ntpote non przí(entis

)

tantüm Sacrificii, fed totius Chriftianze teligionis

gepimcium(

fandamehtim, Utq; tanró digniüsdivinum illud

m

Notn. $n

ttifagion conéinat , illud D. Chryfoftomi fibi di-

grovtl

Seraphin,

Gum exi(timet: 'Uua cum Serapbin canis ? Unà

siflond

eum Seraphin fla,cum illis aas extende,cum illis

ao

vegiim tbronsm. circumda. Stex itaque ere&to

st hbt

ad Dei laudes animo , conftanssn ejus obíequio ,

bez d

non cadat cum . Lucifero , extendat in ctucem

Jesinmodn

binasamoris alas, tam corde, quàm corpore crucis

d Qu

mortificationem arple&endo , ut dicere poffit

qivítatda

cum Apoftolo, Chriffo confixcus [um Cruei: canat

um gt

quafiin eodem cum Seraphinis theatro conítitatus.

m t

ante thronum Dei : nulla'enim cotnpofitio loci, 'ad

omneum dcvetioncm cHicacior.

ia

per.m.:' l

Mareria autem carminis eftDei San&titas & Ma-

tf

jeítas, illainfinita & per effentiam San&itas, à qua

vll

tanquam primo fonte omnis alia fanctitasderiva-

titjacud,

tur: illatremenda Majeftas , cui omnes exercitus

^ Gifmartrx

]

ferviunt.; (ive mortaliam ad Judaicam perfidiam

ii

exícindaepndam atmatorum : fiveimmortaliam;ex

Iqm P

msdeip[iu:

quibus smillia pillinm miniffrant ei. &* decses

- Numnol

milies centena millia affifl unt es. Id faperett, ut

pan. '4.

ttre bre

Sacerdos, qui tam fan&to Numini nifniftcat ,..vitae

[

lj

Vr

quoq; fan&titatem fe&etur,juxtailludLeviticizSam-

?üïïïïïa-.aum

Laovit, i, 6t effote, quoniam ego [andus (um.

[

[j p

ts

Quod attinet ad alteram hyani partem, Sacet-

Bs

Hebr.1z.. dos, qui ptius accefTerat ad Civitatem Déi vipen-

£t5

| F

[

Iüü).

il

Qu

n Canonemse reliquas partes Miffe. 698

tis , fern[alem caleffem , C muitorum millium

*

à

"Ingelornm frequentiam , €8 Ecclefam primiti-

ümq

verum qui confcvipti [unt in celis: jam hic fe

l'*-zm

A

"

Q

confert ad terreftem Jerufalero, tpífcetqs fe eurbe Matthbi ass

plurima. Hebraorumantecedentium &'(cqucnti-

*?äwi:

um Chriftum, ut ex co;!ö fimulterraq; difcat, qua

Ro

vertat inlaudem Dei. Hic autem audit, & ad pre-

hvkzm[aw

fensepinicion accornodat Hebrzam voculam, O-

g *f'fäf

fanna: de cujus fignificatione cum haud parvà fit

TM

controverfia, veri(imilior fententia obtinet , eam

kmiaqm'

fuiffe (olemnem formulam gratulantium,& faufta

iura: .

acclamantium qualis'apud nos eft, 76 zrisumpbe ,

vt ia

viyat Rex,bene fit Principi.Hicenim feníus &He-

.'A,,m;ax:ez»

btzz detivationi convenit,& turbarüm triumpha-

J eo20

lem in modum Chriftum ut Regern excipicntium

—

affe&tui. Qaare & nos vocem illam ingeminantes,

TU

B

exintimo cordeRegi omni, Dominoque applau-

Ltj ü

damus & congratulemut;bonaq: omnia imprece-

Md

mur. Obverfari tauncanimo poterunt acclamatio- .

"

? vn'xm

nesApocalyptice: Benediélzo, C9 claritas, 66 fa- Aspcal ,

wv

píentia, €$ gratiarum atl , bonor, €9 vir-

D

tu5, C fortitudo Deo noffro in (ecula f[aculorums

N

yu

velilla brevillima : /vat fefus, quam velut teffe.

um

j

ram, in corde, ore, (criptis femper habuit vir fans

z

9^

" &iffimus Franciícus Salefius Epifcopuchnevcnfïs,

Iv

qui pi&fcriptis (an&eq; geftis id confecucus,ut nul«

u;flæul

p

la &tas de ipfiuslaude,beataq; memoria códicefcat.

L

Netamen hic forté zelas Pmdentiä deftítuatur,

"

j

annotare brevirer porefï,bdna, que Regi' pnoftto

,

w

p

gratolemur vel imprecamur,aut effeinterna & jam

j

pofleffa, aut extetna & poffidenda. Hoc autem ad

j

rem przfeorem eft ditcrimen ; quod ipf de bonis

ii »

g

internis; jaimque poffeffis gratulari tanteim pofti-

i

tf

P

pmus.

r

mus;exprimendo gaudium;quod deillis hauri

, g'zUJ

Nifi

"mlm, d

go "raifatus VIII. Cap.IV. Expofrtia

li

Nf forté addamus imprecationem inefficacem ;

nl :

u

adeó tamen finceram;tt fià nobis eabona pendee

W [] 510"!

qui

j

hn

"l

rent,illa ipfi propriajimó &fempiterna facere vel.

"

a Ut

m

lemus. Sed bona externa & potfidenda poffumus:

( quantum cit in nobis) cfficaciter defidecare , op-

ym

x

M

"

taudo ut omnes mortales Deum Chriftumque co-

r

gno(cant , revereantur & ament, idque pro visili

" ia

nof&rä procurarido & promovendo.

Y

oiiola

W Chanf

CAPIUT IV

a ii n

De parte Canonis pracedente Con feerationem.

M&A m

hnicicl

Rzfationem excipit illa pars Miffze,que com-

P

muniter vocatur Canon , quafi przfinita fixa-

fecommenod

que regula ab omnibus in celebratione hujus di-

! flm o

vini Sacrificii obfervanda. Conftat autem, ut tefta-

04 n

itir; [elda

tur Tridentinum, czzm ex rpfrs Domini verbis,um

ex Apoflolorum traditisuibus.ac fantlorum quo-

nnqu p

Ti mongtu

que Pontificum in[Htutionibus. In quibusquàm

ETO

graviter & delibérate procefferint, vel inde colligi

poteft, quod paucula verba à quibufdam Pontiti-

[ ACCRIRONI

cibus Canoni inferra , quafi totidem oracula ad

Mi

modmurtil

perpetuam memotíam in eorum vitis annorentur :

frsiimdns

ut illa Lecnís Primi:SanéPum Sacriftcinm, inema-

eulatam hofliam ; & hec Gre

Chl p

gorii primi:diaqqg

noffros in ttta pace difponat.

tidouod

5. I' À

fs (ng

De filentio Canonis , 4 maemoria Paffionit.

pitai f

i

ii

Otus Canon (acro-ptofundoque filentio pet-

hat

agitur, nonnifi tribus humilitatis voculis in-

tt b

tertupto: hoc enim omnium feté gentiumi opi-

p C

nione , NNuminis cultum , pietatemque quàm ma-

n n

ximé decet, Imó nullo hymno digniüs predicari

ts nyi

Majcftatem divinam, quàm arcano filentio, haucï

]

'wpon«. M

LUA

lu

I

*u!l'v' -

in Canonem, C veliquas partes Miffe, 7or

&A

obícute infiavar illad Davidis : 72/: frlentinm Laus

P[al.&g.

T

Deut in Syony'ta enim vertit S.Hteronymus,quod

i

!

vulgatus habet Intetpres: 7e decet bymnns Dens

j

i

.'AII.N

$n Syen. Ut omittam filentio denotar1 illum com£

NY

L

pofitum pacatumque anim:ftarum , quem ad De-

[

um rité venerandum adferre íacri My(l debe.

"i

mus : gravitatem item negotii , quod pro humana

EX'R

falute quafi foli cum Deo tra&amus: inftantern de-

J

nique Ch«ifti Domini przfentiam , de qua Zacha-

tias : $s/eat ormonis caro a facie Domini.

Zach. 24

Wattlas

Apud ómnes quoque Catholicos eft ia confef-

il

fo, huic facrificíi parti qnàm maxime propriam ef-

[

M

m

fe commemortationem Dominice Paffionis : non

T

Fun

pj

u

folüm ratione confecrationis, qez , ficut videbitur

r

wli

u

ol

cap. 4. viva quedam eft & expreffà mortis Chrifti

i

u

""

m

imago; fed aliatum quoque precum & ceremoni-

o m

arum, quas in perpetuum Chrfti pro n»bis pati-

m,.pïsxü

entis monumentum Ecclefia inftituic. Quod'ta-

men non fic áccipi velim, quafi fingula: Canonis

mïäätäig

preces ac ceremoniz , fifigulares quatdam partes

Paffionis defignent : fed quod totus Canon per

Msgkm'ïï"t'»

d

modum unius figai, fi non zx reram vel adionum

fimilitudine, faltem ex voluncace ínftirientium, in

n

Chri(ti patientis memoriam nos ducar. Quemad-

.»,&'*MW

modünm in vocibus cecrnimus,quod non per fingu-

"

las fyllabas fingul;re quidpiam exprimant in re fi«

&u

ghificatá, fed hanc toram per illas omnes conjun-

&as.

m

»

ab autem ifthzec merhoria promptiüs excite-

u

j

P

tüt , [olet plerumque in príma Canonis fronte i-

3513"3

mago Crucifixi depingi : ut Sacerdos ad inchoan-

g*

PT al

dl

"l

dum Canonem explicaturus librum ; ftatim ante

(

oculos my(terium habeat, quod eum tunc recole-

[L)

f

[

te oportet. Si fors alia imago defiderctur, vel pti-

ma

5

! 702' Tradfat. VII. Cap. 1F. Expefitio

m

ma Casonislitrera monere immemorem potetit.;

"

eft enim majufcula, T, quam effe Crucis charadte-

oNicimlilO:

,'Mo[g 1

eem ac (ymbolum,ex Ezechiele alíisq; tam propha-

nis, quàm facris autoribus notius eft,

5

j lii

quàm ut hï;

fit probandum.

;*.fmrif;"q"'

1

jg i

j

$, II

E;jii[)llm r MP

De Oblatione, Teigitur Clementiffime Pater.

[rina Etdt.

S: hectertia ex . illis fpeciebus Oblationum,

upotri

de quibusegimus Cap. 1. $. 4. tota nempe im-

j O "

penditur , ut varia beneficia, tam pro Ecclefia in

dhioit.

communi, quàm pro períónis privatis dmpetten-

Tunpit

tur.Dirigitar ad Deum Parrem,non jam ut eft no-

um

men tott Trinitaticommune, proutfadum vidi — yllia

mus Cap.7. $. j.- led uteft ptimx períonz pro-

fs m

prium ; 1d enimcorrelativum F proximé con-

lus qia

juadctum evincit, Tacité camen ac ratione ejufdem

vxmtotüs d

efTentiz in folo Patre exptefTo, czterz etiam peifo-

wl i.

nx fübintelliguntur. Meritó autem Pazrezs bic im-

ml

a fdeia

ploramus rirulo Clemenziffrmi : fammaz quippe

Clementiz eft, non folüm peccatotibus ienofcsre,

ial

fed eotdetn etíam novis beneficiis cumulore. Addi-

x

imus oótreítationem ad ím petrandum efficaciffimá,

auetov

pet Jefurz Chbriflam Mediatorem fcilicet & Ad-

tijiiqorit

vocatum noftrum: Fz/isms tuum , uttanto magis

URDGQUE

patetni aními benignitatem cominoveamus: Do-

zcnusimpfmn(

mintm no[irum, ut Pater non inalienos beneficia

fetniveta

conferte, fed filio fuo in (uis fübditis, difcipulis, fa-

niem um

miliaribus , amicis, imó fratribus & membris be-

setr pl

d

nefacere cenfeatur. Quidni enim etiam apu

od

ttem valeat, quod à nobis eftimari voluit Chri

ls

mmners n

Matth.2s,

Dominus, cum dixit : Z4/ze5 díco Vobis,quamdim

Dciu

feeiflis uniex bis fratrzbus meisasinimis ,mii

Vf cpi

fn;]if: ? Qaz (ané ratio ad magnam fiduci

am po-

atbus DT

A

ftulata

7-

U.

12 Canonem C relz'qudf partes Mifie. 70 3

I?H:Wïm

ftulata confequendi futlicere deberet,etiamfi mag-

!ka

Ieatt. 164

"2

fica illa pollicitatio, 5 quid petzerítis Patremin

fs

nomine »meo, ore N eritatis prolata non effzt, Sed ne

Ilacob. 4

E:W'?f

forté repulíam adhuc feramus, propter illud D. Ja-

"

cobi, Peritis, eo quod malé petatis: conditionem

h

ad bené orandum requifitam adferre conamur,

m

a

humilitatem , fupplices terogamus ac petimts,

Gu

Eecli.35,

Ut eniím ait Ecclefiafticus , Qvatio bumiliantis

m

Q

!t

fenubes penetralbit, donec appropinquet, uon con-

"

E.

It

IK

-

folabitur |€9 mon . difeedet , donec. Altiffmus

*l

adfpiciat.

CR

]

Tum fupplicem libellum explicare incipimus, ac

vlf

p

Patrem rogare, ut accepta habere dignetur fuaque

u

benedi&ione profequi dosa G Sacrificia,qua of-

v qà

L

p

ferimus. Jnprimisautem pro Ecclefía [antla Ca-

A

n

"

tbolica : qui ordo maximé ebfe«rvandus. Bonum

enim totius Ecclefiz precipue in hoc Sactificio in-

Lwl

J |

tendi debet ; non folüm quia n fe pracftantius eft

,-:xfmläm-

utpote univerfalius & ad nobiliotem finem ordi-

N

I

3. uv

y

natum ; fed etiàm quia Sacerdos offert hoc Sacrifi-

A

cium utMinifter & Legatus EcclefizNotum quip-

j;';lmtmm

H

j d

pe eft, quo pa&o Legatus non debeat primo loco

u

E N

agete res fuas velamicotum, fed Rcipubl,aut Priu-

j

ia

cipis;à quo mittitur. Noveritigitut Sacerdos czte-

,^

raomnia quz por prafens Sacrificium poftulat,ea-

b

—

tenus impetranda, quatenus communi bono fan-

pyr

&z & univerfalis Eccefia fubferviunt. Sin veró vel

in"

71

«tl

n

politicum. (tatum fpirituali przferat , vel privata

"m

uf

15

commoda publicis anteponat , fe non folüm non

P

exaudiendum, fed fcedz etiam pravaricationis in

j

füi muneris admini(tratione arguendum.

z

&p al

Beneficia autem, quz pro Ecclefiá petimus, ad

p

g"

Dus

quatuor capitatotidem vocabulis , fed valde prz-

l/['uuu LÀ

ft, ut

gnagtibus expreffa , revocantur. Primnum e

Deus

p

7(;4 Tralfatus VITI. Cap. IV. Expofitio lï;,fminm,ö

Deus dignetur Eccletiam pacnflcarc :qucd verbum

PT

non etl reftringendum adimmunitatem ab ipte-

i

ftinis, externifque bellts : (ed in ea (ümendum am-

ii

plitudine , qua pitfim Pax .n Scrip

urá fumitur ,

QMR D fd

d

pro omni falute, profperitare, beatitudine.Quam-

w;gip(imüq

lfa. g.

obrem per Chiiftnm Prznezpens pacit, quam ome

st

nia cocbirari folent bona( ieuti éconcra bellnm q-

(j Ncrim

niverla mala) Pairem obfecramus pro bono atque

m o

felici Ecclefia ftato.. Is veró , qua tatione non ex

gt hgt

tectenistantüm bonís, fed przcipué fpiritualious

u flitwog

e(timari debear: cuilibec Chriftiauo notiflimum

teurin at

füppono, qui aliquando illàm Regis fui pacifici

utitm

loan.18.

confeffionera audietit : Regnumvm'-enm non eft de

hipinm w

boc niundo.Idem de (uá pace dicere potuiffer ;imó

IT NI

losn.A4-.

dixit equivalenübus verbis : Pacesm relinqua vo*

ial

J

bis: pacem meam dovobis ,: 205H quomada mlfndul

i

ï

Qurio

dat, ego do vobis.

vaplun v

Alterum bensficium petimus,ut

Düus dignctur

vl Cion

Ecclefiam ewffodire : ne (cilicet profperitarem fe-

du

mel patram, malis adverfifque rebus, quas tot ho-

qegurivadt

ftes moliantar , aliquando amitrat.. Docuit hang

precandi formulam Salvator ipfe , cüum dixit: Pa«

xIwm. 17.

ter [anHle, ferua eos n nomine tuo y ejuíque pro-

p

te&tionis fiducia, vd etiam experientia oiimxcanta

'enitte

eiat intec Chriftianos . ur S. ]udas inter eorum tie

tulos pofuerit: Z Chriffo fefu confervatos. Tet-

üioquodam

Inepift.

Dorintro

Caz,

tium bene(icium denotat vox adxwaare;td et con-

:-;moriam,qm

gregate, (eu colligere: qua petimus inctementum

Xolyime

Eccle(ia , plaium acceflione ad eandem : juxta il-

Ez;ch. II

lud Ezechielis: Cozgregabo vos de populss, €$ ad«

Wüttgmífs

unabo de terris.Qunaium deniquead celiquorum

Raf infeo

camuluam poftulaius , ut Parec Ecclefiam regat :

."ï:'nmm, qnibu

*ndiqe

non gcncraii folüm pïFW!dQntia ? quæ nunquqm

gninsd

"tf

Pfl. 224

dcgü ;j(ed illa f; pc.ciali, de quain Pfalmis : Do

r:gi—:

r.azmS.GRgc

!

4

Ti

n

4p Canonem, coveliquas partes Miffe. 78j

"

regit me, G nibil mibi deerit, in loco pa[cma , sbi

sue collocavit,

wm&w

Poftquam uüiverfum Écclefiz corpus commen-

zurü&nþugfïï

datum eft Deo;. ad particularia ejusmemb:a de-

ii

"RI (

L]

Ícenditur: ac primó quidet ad Pontificem Roma-

ht

T

num, vifibile ip terris Ecclefiz caput & Vicarium

Iu

Wa

Eu

Chrifti, Nec imirum fit proillo fpeciatim precaii

.A

AU

Sacerdotem , pro quo ipfe Chriftus fic orare dig-

nátus eft : Rogavi, inquit, fro ze,Detre, !t uon de-

Luc, 22

ficiat fides tna : pro quo itemn cum.ab H-rode de-

d rl

tinererur in carcere , tota E. clefía fere satermi][io -

lal

A. 124

gé oratit. 'Tum hottante Á poftolo: 44emezto té

l y(uum&

a nco p

Pr spofitorum velrortm , gui vobis locuti funt

verbut Dei,oratur pro Epicopo O:ditarío loci:

lum

inantiquis Liturgiis ex ejuídem Apoftoli confilio

o

t* 7222,2,

addebatur Oratio pro chc,uz nempequzeétam c$

tranqnillam: vitam (ubditi agerent.. Jam veró

euitt

fervandus Canon Romanus: . nifi aliud obtineat

jpin

fpeciale privilegium, vel legitima eonfuerudo. De-

(y&m&

i

. Dique pro privata falutcl: cæïcrorum fidelium,

p

^

$.

I1,

a

giit

AMemente etiam Domine.

p

Uamvis intet Theologos controvertatut , an

Ug

-alio quodam fenfu detut proprié memorta in.

T

4 Wn

in Deo: inter omnes tamen convepit , illam Dei

Ed

b

memoriam; quam precibus imploramus . non nifi

Ut

meraphoricam effe. Sumitut enim pro novo alí-

quo divinz mifericordiz effe&u , per quem erga

J

j

crcatutas ita fe g(ïfau!äü]üc homines folent.quan-

uf

.

. do eorum, quibus optim? cupiunt, opportunába-

M

l

nefacieqdi eccafione recordantur, Quod fapien-

i*

Ó

q

ter expreffit, & per divinz oblivionis a^tithefia il-

!

d

luüravnS.Grcgotiu;, cüm ait: Def memoría nec: L.32.Mod

w

obli- r4l-e-ó»

1y

Y

m

seé Tratiatus VIIL. Cap. IV Expä/itid

obliyione vumpituy, nec recordatione farcuur.fed

-Fquc wggg[i[l(

dium aliqita de[erens pratermuttit , more bominis

g).ïüqmm

gNlef"u

oblivifci duitur :6$ vium pof? longum tempus,gná

PT

volperit,vifitat , noffra nautabilitatts confuetn-

dine vecordatus vocatier,

m

Hoc ergo fenfu Deum rogat Sacerdos; ut seri-

gt

sst

nerit famulorum fuorum , non eorum tantüm

slhadon

qui jam ingenere, veletiam ípecie commietdati

fuéte ex Eccleíiz przícripto; (ed aliorum quoque,

jninort

a Cf

quos Ecclefia prívatz Sacerdotis devotioni com-

mfatittllü:

mendandos relinquit, Horam igitur memor fit

Sacerdos, quorum Deum fpeciatira memorem cu-

;'zqmn'busö

pit. Non fnáferim tamen longicres commendato«

wOj

niscicil

rum catalogos contexi: hzc enim diftra&io eft pa-

tiibeo: d

rum apra/huic parti Sacrificii, INec velim vetbis ni-

mis prolixis vel proptias , vel aliorum neceffitates

Tileronmátt

exponi: qüam enim páucis Ecclefia in priore $,

um

uinireca

Seipfam, Pontificern , Antiftitem commendavit ?

Prz quibus publicis negotiis non decet privatas

as r

caufas multó longiüs produci: prafertim apud il-

zxladt

lum Principem; qui omnium cuju(que miiferiartim

5i, Qul

probé conícius ex ipfo Veritatis ore nos prídem

mut,nqa

Mattb.6. adámonuit: Oraztés autems nótste muitum loqui,

tl pt

cujusrationem mox réddit : Serzemm Pater ve-.

Qirazot

ss

fier , quid opus fit vobis , antequam petatis eutn.

sl ad

Pauta igitur fint veiba , fedaffe&u charítatis, pis- -

tatis , gratitudinis , mifericordizque þtægnantia.

"dv

Quarumaliarumque vittutum erga proximum ex-

d g

|

ercéndatum occafíio ram in hac commetnoratio-

ais

né vivorum, quàm in altera , quz poit confecra-

,

"i il

tionem fequirur, vitá fan&orum fe offert.

*

M hZDC Pn

Quoantem commendandi btevins promptiuf-

ts

que memori occatrant , variz à variis tradüntur

Xitquby

praxes. Non diíplicer illa , quam ex Gabriele Bicl

Vgl

. aliií-

If

MW

$n Canmäm,ä- reliq'uæf partes Miffe. 729

ln i

alii(que tuggerit,qui fene&utem füam haud minüs

Wll!l"u

picrare;quàm doctriná venerabilem reddidit Mar-

'W;lum

tinus INavarrus: ut nempe pro imaginibus TmemO- pj s.

'Ilmem

rativis accipiantur fex. calus Grammaticales, In 4lic.25.

l

Noiinativo Sacerdos feipfum collocet, atqseum, ?. 111,

"ii

pro quo fpeciatim celebrare intendit: in Genitivo

"M ts t

, paréotes tam corporales, quàm fpirituales : in Da-

n

at

tivo benefa&ores : in Áccufativo inimicos fuos 8z

"m

l

calumniatores, juta cxcmplum patiter & do&ti-

hbt

nam Chrifti Domini : Di/sjezze snimicos vefhros ,

r

Mattb.5y

"

benefacite his , quiodernnt vos ,€9 orate pro per-

fequenzibus & calmmniantibus vos.. Ad Vocati-

:msm*am

vum objiciat animo Ecclefiz , & prefentis inpri-

bbicon

M

mís Sacrificii Miniftros, quafi ad hec officia voca«

I[L'-S» w

T

tosà Deo: ad Ablativum , recordetur. pauperum ,

miferorum,;acratrione daimni vel in

mr-m&

juriz;quam pa-

.me

fiaflli&orum prafertim,fiipfe interdum Sacerdos

j

aliqua injuriz caufa vel occafio fuerit. Sunt tamen;

vt

Ti

quibus ad bünc ufurn magis arrídeant imagines

E

a

piz :ut B. Francifco Borgiz quihque vulnera Cru-

"m

g

cifixi. Qaz fané , preterquam quod Canoni con-

fo d

gruant,, in quo Dominicam Pa(fionem memoriá

colimus, apté etíam diverfis comméndandorum

g

" d

claflibus accotirodati poffant: üt , verbi gratia,

j

' ad vulnus manus dextrz oretrius pro Magiftratu

d

j

w

Ecclefiaftico,ad vulnus finiftre pro Civili :ad dexe

u

tri pedis vulnus pro fanguine vel armicitià conjune

&iís; ad vulnus finiftti pro inimicis : denique intrà

H

fanctiffimi lateris plagam abdamus nosipías, unà

j5»

cum iis, quibus fpeciatim Sactificium applicamus.

"

Poft hanc private devotionis parenthefin , Sae

s

cerdos ruríns publicas pteces nomipe Ecclefia res .

J

fumir:in quibus divinz boniratis memotiz fpeciae

[

f

h

tim commendat ogzes ciremlantes, eos [cil. qui

P

Yya

a( !

: Præa

708 Tradfatus VILL. Cap. IV. Expofittó

m

" TT

prafenti Sactificio interfunt, five Miffam audiünt;

m

Nec fruftra eorum fidem atque devotionem ad Dei

fi)

' notitiam refert :: pro menfura enim fidei & devo-

a $

:þwcxxüa!ESFi

tioniserga hoc facrofanctum Sacrificium;fru&uti

igyüni(um( j

ejuídem Deus confert. Tum proillis quoque pr&-

j

catur, pro quibus , quamvis forte abfentibus , ipe

ml

cum populo illad offert. Ac proillistandem, quí

fpecialiter ad Sacrificit oblationem concurrunt ;

gl

"—

vel eleemofynam dando in fufteatationetm Mínie

malingy

ftcorum , vel quid aliud, faltemn ad Sacrificii cele-

britatem, folennitatemque confetendo. Illi enim

gj

gicnldun

omnes, non períe quidem,fed per Sacerdotem Sa-

erificium offerunt. Reptafentat autem Deo, taci«

?

?zmhtianc(u

téque commendat diverfos fines , ob quos illud à

gus i

[rm

populo offerri contingat : five in Saersficium last»

di5,pro bencficiis acceptis; five in Propitiatorium

tor p

Ms

pro redemptione anímarum ; five in Zzspetrato-

Vicomtatt

vium, prozterna alute, vel incolumitate tempo«

3

rali,

u

Laríffimus hicTheologo apetitar campüs ád es-

plicandos Sacrificii fru&us : quinam , & ad quos;

Cs

(bl

quo oyrdinc, quá quantitatc,.difpoütione ,c&tero«

vtb

rum iüidemnitate participentur. Sed Scholis hac

aptior difputatio ; quàm Aris : & prater tionnulla

mit a

gU

ante delibata Sacris operaturo fnfficere exiftimo;

fi ctedat , fru&us hujus incruentz oblationis effe

fifm

q&ám maximos , quippe per quam £rsdus ebla-

tirrfrgy

Seff.22.

tionis cruenta, utloquitur Tridentinum , uberri-

?im!plrne lr

€» 2*

mé percipiantur : eofque juxta Chrifti Domint

ttitt d

inftitutíonem ita difpenfari, ut & füam partem to-

fth,

ta habeat F cclefía , esterique qui ex Ecclefie pra-

t

Íctipto in Canone nominantur ; & nihilominüs

Fi:ïr dt m

magni momenrí pottio remaneat, quam Sacerdos

Vhquorum.

ex recepta in Ecclefia probatáq; confuetudine ap-

Atj

*

PT

A -

ja szlom,m, & reliquas partäs Mijk. 709

