tuüm

M!MWG

ia Canonein,eh reliquas ;urteäMiää. 065 |

jj

tum etga' Deumrn , cui toli altare dicarum 5 tam

i,

erga corpus & fangainem Chrifti ; quorutm, fub

Mi

i

fpeciebus pahis & vini, futurar eft menfa; INiG

i,

malis cum D. Thóma & aliís pet altare tibi repre-

Ràrgs

fentari ipfummer. Chrftum : eique per torüm

s

N

Mffz officium tot ofcüla teddete , in grari animi

"inffs

fignificationem , pro illo amorís ofculo , quó per

""ïbmm

Incàrnationem naturairi fibi noftzam defponfans; «

T tres

illud cánticorum defiderium implevit; Ofc&letir at

lass

m ofchilo oríés fui.

* Tum ad populum cohvetíus ; faluratióne 6 fa:

ii

eris Littetis petitá; & à Vitis [an&tis beatisq; Spiri-

*WWW

tibus frequentara, precatut ei quàm optimé, ac di-

Biuttg

citi Dominos vsbsfcuri: populus verófalutem ted-

ln

dens, ex Apoltolicátraditione tefpondet; €£ cuss

r o

fpiritu tho. Qu reciptoca falutatio, cüm aliis eti-

FEIM'

am Miffz pactibus convéníat, turn huic prfettim

eft aptiffirtia ; non folum ut divitie gratie auxiliam

spili

n ii

ad digue offerendum imploretut : vérüm etiam ut

m

hac veluti teffecá corftet mutua inter Sacécdoteim

T d

populumq; concordia;pulfis proeul ex anitno om-

ni odio, tancote, diffenfione ; aliisq; finiftris affe-

Mü'"f& f& |

sl

mlüwü

Gibus: juxta Domini przcéprum : Sreffers en-

puitunm ad altare,t$ ibivécordatun faerit.quiA

j5

frater tuns babet aligqnid adyer[nm te : velingué

:

ibi munui tuutà ad altara &v vadepriti recons

IMM

r ii

ciliarifratri tua: 8 thue Glferes mnuns thutihi

Cbaritaris quippe ufitatiffimum fignum mutua fds

lutario eft;

T

!

: Quam ob catifam 5

ácérdos hif äpüfämä e:ii"(fieei

1

D

fe

)

affeQkuo chiaritatis érga protirhü , qtio planéotme

iþä;i. és

"

nibustarf hoftibus;quam amicisibene velit;& &x a«

Rutb. 24

firig precetür;ec.inqu&;anittiojqueri AngelurGes ,, piu,

T d

deoui, Boos mefforibus, Proplieta vi&ori Afi.de- j;p, 1;,

bique

(H

Rs

- rf fm&am VIIL. Cap. 1. Expofitio

,WM)&"

áw. nique Archangelus Deiparz ; iiídem vcibis áli-

in

CWWW

mdiwia

quando teftati. Pari affe&u tefpondeat populus ?

p

atque ita embo mutuá inter(efe charitate devin-

T

B.Iean.s. Gi vota etiam precefque conjurgant, fidweiamá

j u

babentes ,quody quidquid petierimt, accipient à

mjgmo [

Dec: quemadmodum Chrifti fidelibus alterutrum

ao

diligentibus, inEp

iv gt

Is

prorniü.

i

iftola S.]oanqis Spititüis fanctus

acimtocá

— Hanc vero

4

précuri anihuorunique confenfito«

g

nem prefitetur Sacetdos, cüm non dicit., Oresm;

drinim p

neque Orate, Íed (s curii populo conjungendo,O-

quu d v

remus, Actandetti ad devotioneni accendendari

m :

ex Scriptura, ac pletuírique Píalierio ; tanquam

wreur i

divite omnium píarum affectionum che(auro al

2

ghnoppt

qqem,vcrficqlum,depromit.

fvndad

r

gulatlan

6. 1 V.

ao

- De quatwor modis .aferän;!i.

' Seff. 22,

mujo df

-7 Ériffimé Tridentinum, dbi.de Mif Sactifie

(p, T

.V ció agít; inde ejus magnitudisem excellen-

Qpl

ais

tiatmque commendat, quod unicumn cüm fit . ome

ln

nium tatien veterum facrificiorum pcrfe&ioncm

g

comple&tatur, Quotquot igitur in illis invenie-

Atl

bantur differentiz hoftiarum , quotquot rátiones

Deum colendi ac placandi, huic unico omnes in-

& ondgr,

t qurá

funt, velut illorum omnium confummationi &

compendio. Híc Sacrificium ptopitiatorium pro

" 444"51'!, q

T9tudno,

expiandis peccatís, Eucharifticum pro beneficiis

TM

acceptis , pacificum próaccipiendis , hic dexique

* Dtodan

Holocauftum , quod pure latreaticum non nifi in

Dei gloriam cedat;pesfect.(fimé continetur,Ita in

hóvalege divinz Sapientiz placuit tortamq; dif-

] j

ferentium hoftiará exteriotem occupationem tol«

e.

Jhic(j

*lgfc,&.lþirituaüs fru&kus abundantia com penfar

d

'i

A p

jj

ia

i

hij

in G;wmem,&!rgliquk: partes Miffe. 677

ln

Ad hauc veritacem exprefse relpexi Ecclefja in

W:da,

pratione quadam , Dens ,qus l'egalnms differen- pon.8; .

L

Va i

tiam bofliarum unins [acrificis perfeblwone fan- poft. Pent,

si[!i ttacité veró eandem infinuavit, quando Sa-

Wj

cerdoti facrificaturo tor previas oblationes , qui»

"

bus futurum facrificium Deo commendetformif»

agj

ue ram diver(js praícripfit.

ia enit hoc facrificium vert propitiatorium

eft cuiuroblatione placatms Dominus, gratiam-

MEETI

Trid. seff.

Kai

que & danum pamnientia concedeus , erimina d

22« €. À.

peceata etiam ingentia dimiuttit. 1dem fequen-

a d

t lin x

tem orationem : Sufcipe [antle Pater , aliaque

connexas inftituit J quibus precipué exprimatur

ml

oblatio pre peccatis. Sed quia (imul eft hoftia gra-

tiarum & laudis ; hincaliam oblationem fubjecit ,

qua fan&tiffimam Trinitatem laudémus pro colla.

1!

us

tis heneficiis, Infta eam expendamus , hoc verbo-

rom initio ; Sw/czpe fantla Trinitar.

nhalm

p

'Quia pratereà idemmet factifieium ad nova be.

peficia à Deo obtinendai

ngentem vim obtinet ;

g&w

o

á

idcitcó Ecclefia tertiam in Canone practipfit: 7e

33

igitur clementiffime Pater, qua divinam pacem».

WW

bonaque tam temporalia,quàm fpiritualia,quz ad

n

QW'

eam conducant , exoremus ! Hiíce denique non

u

contenta quartam anteconfecrationem oblatio-

p2

nem adjecit , qua vis holocaufti mirificé exprimi-

a

tur:quemaadmmodüm cüm ad verba Canonis:Ha»e

sgiter oblationem fervitutis noffra , deventum

L

fuerit, Deo dante videbitur.

Mw

1

g

N.

od

bg prir?a Ob'l4tio7;e

; Safcipe fanc&ke Pater.

g

W

1

Anc Oblationem diximus, inftirutam pfo

L À peccatisiidque ejus verbafufficienter decla-

.Nvs3

, Fant.

nb:ü"'

doto TraDu. II Cap.][, Expofitio

FV

raüt, Dirigitar ad Patrem, non uteft riomen Pro«

hi

Iü [0

prium primz Perfonaz : fed ut toti San&tiffimas

u

Trinirati commune, ejus erga craaturas rarionales

ij

[o)

tentiam providentiamque defignat. Nihil enim

lii [

;

4

ic ad acceprionemillam notionalem nos cogit i

9)

j

écenrrario anrem non in proprietate folius prima

(ouinis

Petfonz ; fed in tituloomnibus communi, nempg

D M Qbm IW'

faprema excellentia, $, 2. explicata,fundatur debi-

p

tum fupremi cultus, quód creaturg per oblatio-

gt

tem Sactificii Deo perfolvunt.

gtl

PorróadjnaQa, Orsuspoteus, aterme Deus,8e

poftea.ribi Deo meo vivo E$ vero, illam Dei excel-

mmpancml

um

lentiam noltramque fubje&ionem ineulcant; ficu-

ti hzc étiam qua fübduntur, pre is»nmerabilibus

peccatisoffeufsonibns ac negligentiss meis: pecca-

]

ta énim novo tirulo fubjiciunt hominem Deo j

TV

non olutm tanquam attifici opus, quad de fe nihil

|

habeat: verüm etiam tanquam Judici reum , qui

li.

adyan

pizterea omaibus bonis índi

ERN

niffimus exiftat,

gnus, malis vctöfiig-

ia

Sacerdos itaquead hec mentem refle&ens, ge-

neralem praxim $. 2.traditam,prafenti Oblationi

m ia

/- [npitaim

fpeciatim 'appiicet, atque cum viva fide divinz ex-

eellenux in tíralis antea enumeratis fundatz affe-

wtilr. j

v pdu

&um internz fübmiffionis, ac prafercim de pecca-

pu Cnft

tiscontritienis conjungat, Cüm veró finita oratio-

Moafet m

ne hoftiam tanquam jam Deofacram in altari de»

Vl d

onit, fe qnoque in perpetuum cjüsNuminiycqnv

j

?

ecratom devotumquc agnoícat,

Saxpoiy

Vavl

ld fapereft animadvertendutm, quod Sacerdos

hic offerat panem , non faz fubftanriz: gratia: fic

dituraChn

thenm

enim non eft digna hoftiía, quáDeus pr acrificiis

antiqox Legis ad totius muodi expiationé falutéqs

tl

tll

(u[,cigia't,,Scd Pto;:mChri&i co;pus,in qtm.d pauló

r

I!

lg i?54nqn;m,ä' ïeliqugspar;e; Miffz. 678 :

":Wü»hh

pott pet verba Confecrauonis convertecur, Qoía

"HW&:&

enim illud «ft vera hoftia; quz fub ejuídem panis

at

eccidentibus in Miffa offartut : hic panis peranti-

(

dnclle

cipationem dicitur hoftia, & taziti(por oblationis

"n ts

cztemonias fubit, donec illnd fuccedar. Decebat

d

quippe , uti plucibus dictum $. ;. tanto Sacrificio

Vij

aliquem Oblationis apparatum pramitri ; cüm vee

ró illam obire non poffensus citca yictimam ip-

as R

,ggeua;&(.

fam , utpote quz ante Confeetatíonis verba , qui-

T.

bas (acrificatur, pobis prafens non effer, reftabar

Mlamïmä

ut dicka füb(titutione utentes;manibus quidem of»

ia

fetremus panem;íed animo n yeram bo(tiam mox

D

ii

chcQKutam inrento,

z at

$. Vl-

»xugipmm n

De mixtiue Caligi:.

j

]

Oft oblatum panem przpatatur Calix ad ob

zi

P

g

lationem ; qucmin finem Sacerdos aquam vj«

no mifcet;ita precipiente Ecclefia, ut monet Con-

gm'm 1

Cilium Tridentinum, tres bujus przcepti adferens s,7,5;

cauías: L. eff, quod Chriffum Dominum ita feeilJe. «.7.

WW*

eredatur. 2. quia latere ejUus aqua fimul oum

j

fanguine 6xiust.quod Saerameptum bapmixtia-

qni

nerecolitur. 3, cum aqua in Apocalypfe B, joau*

w*aï

tris, popu's dicantur, ipfius populi fideliscumgds

j

gpite Chriffo uniía. veprafentatur. Quam . rauo-

(

[ye*

nem adfert quoque, Innocentius 1II, . Cap, c&»

j5

ys"

AMartha , decelebrat. Miflarum. Addi his po-

ij

teít, aut porius (ub altima ratione intelligi. confef- -

IM

2

fio Catholica duaram naturarum divinz & humas

'dz in una Chrifti períona; tcfte enim Nicephoro,

QWZW

2

"a

1deo Atmeni mixtionem illam admittere nolue-

biff. . 3.

"

'runt, ne hanc duarum naturarum unionem admit-

d

rgüusm

rere viderentur.

yue

De-

n

"n

^

ä?ä qratfatus VITIY, C

4

n

u

I

d

. IT. Expofitia i "

w'lhlm

Debecaucem ex prafcripto Florentini Concilii,

aqua vino milcenda effe modiciffima ; ut (ignifi-

i

g

,dqpaou

cetur, quautilli nos fimus, fj cutn divitia immenfj-

Va l

tate & Chrifti Domirii*M'*ajefta'ie confetamur ; mi-

aj

qnien

nores Ícilicer quàm gutta in calice, aut potiüis iri

immenfo mari. Quod expr«ffit Ifaias , cüm dixit;

HMWW

a

g

já

Jfai. 4.

Ecce Gentes ,quaft flilla fitula reputata fent cos

tam Domino. Utque praterea in(inuetur, queme

i

apuw.

aisf

admodüm in liqioribus inter fe commixtis major

ad fe trahit minorem, eumque fuis qualitatibus &c

';nutïsæom

conditionibus imbuit, & quodammodo infe cons

g u

Va g

Vettit: ita eum ex hocSacramento f þetati fructü ,

quo roagnitudo Chrifti noftram patvitatetp ab

gt

forbeat, fuifque divinis moribusac veluti vita in-

formet; ut quafi obliti propriz eatnis & fanguinis,

& ia voluntate, fermene, converíatione fimiles

Duliin!

gal: E

Chrífto, dicere poffimus cum Apoftolo : /2vo

( imatnt

jam nou ego: vivit verüin me Chrifus.

lgG;»

|

wm ülr dU

Hiíce veró myfteriis recolendis aptiffime qua-i-

Cuzyosekih:ct(l

Tat oratio; qua inter micendumm recitatur; Deus,

r

eedortum

qui bumana fubflantia dignitatem: in qua cele-

brautur tres conjundtiones , ac veluti mixturz

Vigg m

proríus admitabiles : prima in hamang naturz

ebendi

cteaticne: altera in ejüs affumptione ad verbum ;

Q ao p

tertia in ejufdem elevatione ad gratiam & glori-

dl

am, Eteríim admirabile diving patentiz , fapien-

lb

ii by

tizque opus eft homo, in quo cam mortali corpo-

Mu

re copulatur fpirirus immortalis, mediaque Ange-

Vor lh

os inter purumque cbrpus fabftantia confticuigur,

ii ü

füpra hocevedta , ab illis diminuta. Sed opus ma-

.l

is (tupendum eft Homo-Deus: quippe cujus ex«

^ ali n

ttema infinité diffita unio nihilominus omrifera

?*Pfec.onfwam

3

f

j

maxima fübftantiaIier conne&tit, Mirándum de-

"It ts

nique, quod juftis omnibus cft commune; naturze

noes

üf!rl'"!iquü

qu

in Canonem,creliquaspartes Mi/?ze dæä& ;

HMMM

noftre vilitatem componi cum divinz confortio ,

infiínumque noftre fervitutis gradum cum divina

IQJWIM

amicitia & adaptione: & quod infuper in Deatis

lfs

i

cernirurjintelle&um fjaitum petentizque immer-

;

furn elevati ad videndum actum purum & infini*

N

tüm ; non per fpecalum & znigma, fed immedia-

uhhwm

té (icut1 in fe eft, De triplici hoc nexuvideri plura

V

N

offunt apud D. Bernardum hom. j. in vi gilia Na«

Serta. 23f

i.

Natal.

us

tivitatis Domini , & iterum in fermone de tribus

E2

mixturis, Poterir autem Sacerdos, dum araríonem

()eminig"

Mpj

haánc recitat , ex mixturis tam admirandis primam

ïïümm,

& (ecundam jam fa&tam credere ; ad tertiam in fe

Zf

endam fpe adípirate, -

tht

gqpuloguä ?OmPi

$. VII

fppsdes

De elvla/:ie»:: Caluis, 68 orationibus adjunttis.

m»fuï'/nga |

Q

U

ia incruentum legis novz Sacrificium , licát

iib

anicum fit, duabus tamen partibus conftat :

m

iil

Cotpore fcilicet Ch'ifti füb fpeciebus panis, ejüf-

ib

que facratiffimo Sanguine fub vini fpecicbus; hinc

Sacerdos interdum unitatis memor , per mogdutm

;?M'S:W

mu&m

unius utrumque offett,interdum ratione partium

v2

oblationem dividit, Atque hac divifione nunc utis

j p

q ii

tur, quando poft panem feotfim oblatum , proce-

dit ad oblationem calicis; vel potiüs oblationem

pxci

fanguinis; ab vini fpeciebus max füruti przoccue

Nmmm-

me

pat, quemadmodum $. 7. de oblations panis dice-

bamus. Idque haud leviter confirmatur ; quod Sa-

WW

cerdos dicat: Offerimas calicem falutaris, id eft,

wl

V

falutis ac redemptionis nofttz : hzec namque ad-

T n

fcríbi nos poteft calici pro prafenti (tatu , quem

ia

M

"ante cóníecrationem obriner;fed pra fururo,quem

fue

illius virtute confequetut. Dicit porró in plurali ,

r

j

uo tantüm, fcd etiam popu-

fo(insus"a quia non f

Vv5

t

ll[llbwl

('8;' Trdä*at*. PIII. Cap. I1. Expofitio

p

li nomine offert. Precatur denique, s z» conpes

a r

diu divine Majeflatus im. odorem [naustatis ad-

fge

[

iib

fcendat ; quorüm verborum fingula, phrafi in fa-

ctis Litteris ufitata , illamoblationis gratiam apad

yr

f

Deá defignant, quá Sacerdos populusq; exoptant,

"

n

TL

Sequitur brevis precatio, n [Farizn bumilsta-

pis, quzzalia comendatione ftimuloq; pietatis non

,,,-MWW

eget quàm quod decerpta fit ex lengiori illa ora-

g r

tione, quam medías intet flammas fornacis Baby-

»lnt

u

Das.g. loniegconcepit Azarias, Deicauía com duobus fo»

p

j

«ciis inea(dem conje&tus, iisque non obftantibus a»

n fAtlle

petto liberoq; ore miraculosé pronuntiavir. Hac

hn Hm

veró patte tam fuo, quam fociorum nomíne divíe

oj

nam Majeftatem precabatur, ut loco incenfi,obla-

m

tionis,vetiq; acrificiiquz Habrzis inBabylone ca«

Ms t

p'ivis przítace non licebat , dignaretur fufcipere

Horan g

inyfticum facrificinm, tam ffiritus bumiliati ed

a a

gontriti , quàm przlentis mattytii , ad quod cam

lil

fociis (eabtulerat:eoq;placatus populum afflidam

clementer réfpicere, & ex manibus hoftium l:bera-

te. Quem affe&ü facilé piusSacerdos ad tem prz-

fentem accommodabit ; non quídem fabítiruendo

N

p

Wfslim. o. lacrificium myfticum conzrstí covdss, inlacum ve-

|

(

fi facrificii, fed huic conjangendo. Idque eo im-

&gti a

, penfiàs, quód hacoblauo adhuc pertineat ad (pe-

um con

. €iem ptopitiatoria,de qua diyimus $.4. concluden,

gadit

dam demum cum lotione manuum, de quain $.2.

pn i

Tertia Oratio, Feri (antLHificator, ditigicar rum

(un codi

3d omnes períonas divinas, rum fpec'ali tituload

E

Spiritura SanQum , cni per igaram dictam Theo-

Md

logis Appropriationem ttibuitur confecratio Cor-

"tgrlfng

poris & Sanguinis Chzifti : haudaliter, quàm ipfa

iib a

verbi [ncatnatio. Id inter alios Patces praclaxé an-

. Aoula

e Fide Ot

noravit S. Joannes Df:mafccnus lib. 4.d

thodoxa,

Faj

ng,rW «

'i'n, (:Ma;ïm[n,ä? reliqua,.; pärte: Miffa. ls/g

ll l

uj

Mi

thodoxa, cap. 14. ubi, poftquam oftendit ea; quaa

naturam fuperant, in $

piritus San&i operationcm

u

Ri

zeferri, hecfubdit : Q»

o tandem smodo fiet ifl od ?

At

of.

i

ajebat (antlaVirgo: quauiam virum non cog»

co. Refpoudst Archang

elusGabriel ; SpiriturSan-

Im lm!

&us (npérveniet 12 te,

P virtus Atiffimi obum-

"g

do pa*

r

r

brabit tibi. Tu quaque nunc quaris : quamo

nis Corpus Chriffi ;

(f viuum cnmagna coujun-

ïuïw& ;

fiat ? Tibi stem ve[pondeo :

OM

&num fanguis Chrifhs

Spsritus Santbus fuperuenit ; eaó, efficit, quaorde

Ti

tionis facultatem ac suentis intelligentiam ex-

VO m

gt

cednst. Hunc igitur emnis fan&ificationis fone

tém prafenti orationa imploramus, utínis poten»

UO N

tiz ac bonitatisgreffibusadvenire dignetur,& non

T r

,

At

folum (acrificium jam preparatum petficere, fc.d

! (ga etiam erga nos benedictione complere. Di«

alhuhti]

citar autem Sax£fa ejus »opini praparatum y

Lnl t»g;m

qqia honor & gloria Sactificii foli Deo defertur,

Z

al'qzæiïm

14

$. VIIL

E

!

De figno Crueis,

d

d

N poftrema oratione Sacerdos ea, qua obtulit»

Cxuce fignat, ut Deo reprafentet Chrifti meri-

g

]

vmüüï

ta, quz in Cruce per mottem confummavit. Hz

wmpdx,

enim erat conditio; fnb qua Dominus per laiam

pradixit voluntatem fuam in Chrifti manu diri- If« d

um

Wm&m

gendam : $; pofaeris proptecato aninam fuam,

Quam conditionem jam irnpletam exhibemus;

i

quotíes illad falutis Iig:ïium formamus, ideaq; cum

j

i

fiducía Deü rogamus,ut nebis poftulata concedat:

T

atque (i fyngrapham exhiberemus, qua feFilio ad

m d

id nobis przftandum obligaffer.

H

a

y

n facrificio re-

d

Atque hzceft caufa , curtotigs 1

ft

j

pesatur hocfignuaypraterquam 5uod fic prote

W,JW

mutr

.e-

&

z

w»ä&ä*

j

EP& TYl at PIT. Cap- I Expuftia

E

,

udo D

mur nos cultores efle Crucis & Crucitixi inprimig

"

j

amaates: hanc enim rarjonem reddidit Tetullia.

n

deexhors, nns, cnt olim Chriftiani manibus i

.

r

n

,

Mart.e.$. cisexpanfis orarent,

n fqrfnam C«

" amd

li

Sed quid;inguies,myfterir in nurmero ; cut nimgy

j

femel, nuncter, quandoque etiam quinies Crux

g Vr

exprimitur? Video muitosid referread vatías pate

g

tes, cau(as, inftrumenra Paffionis Chiifti :quorüm

n

pietati ac fapientiz nihil penitus detta&nm vala.

Sed ne tam multis Le&otis memoríam onerem.;

5

qmnmst(

n&th?ïfj

lis pretecmiffis communiffimam fimul ac raema-

ratu facillimam( quidni dicam pietati apti(fimam?

l,[mu; ht

mmüümu |

rationem propono : Crux efformatur femel, nt di-

vjnæ naturg unitatem reprzfenter : ter , ut Perfo-

adbat

viirnz

natum Trinitatem : quinies, ur totidem Chrifti

etumbatit

Plagas grato animo recolamus.

i

Suipe nl

3unt, qui ad rres Cruces à Deo petant totidem ;

vittutes Theologicas : ad unam Cracem, pto illa

a, m

e zi

nnica fupplicent vitrute,cuí conquirenda peculia.

t

ti confilio fudíoque incambunt :ad qninque, pro

quinque (enfgum cuftodia,| Quidni Sacérdos ex

;mïluä'.w

totfignis falutiferz Cracis, vel unicum impendat

r

hoftibus fnis, omnibufque, cutm quibus aliquando

a toud

fimultatem geffit ? ut nimiram eo figno omnem

jttintotmd

iis injuriam offenfamque condonet, quo Deus pet

ampisrs

Chriftumi mundgm fibi inimicum reconciliavit ?

"tomdr

Preivitpreclaro exemplo, non quidero Sacerdos,

:&cimaliqms,

"r u f

fed Francorum Rex Ludovicus XII, Quod refert

Spondanus in fuis Anrialibus ad

Rif

annum Ch,l"iiï:.fT

titim d

M.CCCC.XC. VTl

-

& IX-

"tthodfi

hm

De Lotioue mautnum.

Uilegerit, quaotam olim munditiets exegetit

Mb femmy,

Wifag.

. Deus, nonà Sacerdotibus tantüm, fed etíam à

lai-

u

2 ädnäüäw,ä' feiiqu'a'; partes H / 4 éf£

l

l"" j

w laicis, quando in veteriLegé; rebus divinis o pera-

"M

'.Q t1 aut intereffe debsbant. ; Haud mirabitur à Chri-

"ib ftiana lege in faolong? digaiori Sactificio , fingue

latem fanctiffimz putitatis ciram babitam, Ideo

"Ene — fioh Íolüm ante illud maunuslavat Sacetdos; íed et-

N

iam fubipfum Saerificii tepus , etremos faltem

"fl&z'w ! digitos eluit. Verüm eo difctimine;quod illa ptio«

m tis T'eftameaci baprifmata harerenr pleruriique

1. Pet.gi

s

i

" depofitione fordium carniá : Scd Evangchi Sacer-

Mmlm

. dote: , quanivis corpocis rnunditiem nr:gligere

UI

bon debeanrprzcipue tamen aote ocalos habearit

ahpuä

J Confcientia bona interrogationem . apud Deuhns

fs

: Qgcm« in finetd ,.cüm ante facrificium térieantut.

M n

ex Apoftolico pricepra fespfos probare & i grd« 4 cos, r

vioris noxz coüfcit fibifuerint , quantumcumqüc.

i, nrn4

etiam fe con:rítos exiftimept; habita copia Cou-

fetfirii per Confetfionem expiati :: przlenti ritti.

Md

U['m["lk

monenttir, üt ia minimorum etiam psccatorurm

emundationem incumbant, quz tefte S, Diony(t0 . z x;rteft

ol

g

»

per exttemitatom ablutionem denoratur : (ecun-. b;erarch,

düm llad: Qws Jorus eft; non indiget, nifi nt pedes: ^. 9-

y

j um

lavet : coque impeníus ; quó jam propitisad my

Toan. i$.

atja facrofanóta accedunt.. Prartáze id poffant

Wü

T d

pet intetiorém dolorem de culpis praterítis quans

tumvis levibus: fed przcipué oportet , ut przfen-

v

tem omnem circa eas affe&tum deponant.Er maxt-

us

mécitca aliquas , qua fpeciatim huic facrificio ad-

M

^

".

". veríaatur; ut (ant levia odia & difcordie, levas i«

, Cem evagationes & fcintille libidinis * quorumilla

p

unionem fidelíum diftrahunt ; quam tamen pre-

fentis facrificii Sacramentum de(gnar : hz veró il-

lud caftaram cogitationum feminarium, & Pzrgi«

T

um

nitatiigermen,qued ineo

dana commendat Scri-

Zq;hlff'],;

at

prura, tuffocant.

j

Recl-

J!!Mvd '

| H Traääf. VIH. Cap.11. Exspofitio

Recitari iateren jübetur pacs Píalmi illius votta

g SVIW

p

a T

vi,quoDavid exul orat liberarià perfecutiorie Saii«

lis, patrigque ac templo reítitui:idque fi fiat;fuas in

Wäo GPM'

templo tum grátías tum laudesNumini addicit,Pri«

(nprmde

us verb Verfus ad excitandá de. extergendis pece

rf

cato:ü reliquiis memori&apré deferviet : quo pro«

yi ii

fireatur Sacerdos non já fc nter peccatores, (quod

li neceffe fueric fa&tü ante oportuit)ledémter $nnos

j atroum

entes lotuzü maánus : ad eos fcilicer nzvos auferen

yidinut f

X

dos;quibus eriá jufti ac innoc&tes fe teheri farentue

DrÓntin

7t, a, 1, Cüm ajunt : Sj dixerimus, quonjatm peccatum non

abemus, ipfí uo.'ffrducimk: , 6 veritas in. nobis

Jf obaiont

(b w

won eff-Utqi alios verficulos brevitatis caufa preete.

tsl

team,etiam illüm;sasdiá vocer (audis.ac enare

véntimiver(amiralilia tia,qui ad Eucharifticam

dl

P/al.110.. Sáctificium,quodin semorram fuorum mirabilíe

doshut

$m Deus inftituit, mirificé alludit: hunc inprimis

Vrl

Sacerdoti haud abí(que animadverfione & affectu

buagutdf

. percurrendum exiftimo : Domize dilexá decerem

vittilte K

domus tne, C8 (ocum babitationis glorie tia:Cue

ii

jus priora verba,ur litterali fenfa veterisTeftamen-

d iuwinfee

títabernaculum , pofteriora verà ejufdem Atcam

zgnum.üohm

k Ref- 4- dofionant; quz (epiüs in facris Literis, Grevía Do-

&WW], ll

indwy&üüdl

minidiciturtitaallegorico prioribus Chriftianorá

,Témpla;poftremis, eorundem Alrare fignificatur »

t f

in-quo illud peragitur Sactificium, quod ob fui

hi 041

Ál h

maguirudinem & excellenriam &. Ignatius Mare

Kpif M. tyc Gleriam Dei nuricupavit,

"ii

Porró Sacerdos intimo affc&a horuma decorem

m r

complectatüt , non modó in Templorum & Alta-

rium munditià & ornatu 5 verüm etiam ac toultó

G*Hïibuiwllam]

mTlid(m'mo,

- tuapís in decentibus ceremoniis ac ritibus Mini-

*totim

i Ctrto» fiorim, ur juxtaconfilintn Apoftoli.e»snia Pones

Àl Sil

fAhe feehndim ordinem fiant:ac pracipucin illa

g, l

MM

äü*ck;zanem,& reliquas partes Mifre. 437

uhnf( !

Bliz Regis, five Eccle(iz giorin, qua tefte Prophes

'"mlmt

ta, eff nb int&is, utpote in fan&tarum illarum cogi« 4l As

Mi

tationem & affe&tuum exercitio pofita , quibus

compendio explicandis hanc Opellam impendi-

ha,

dimus, Omnem denique gloriam ; qua toti fane

Mi

&iffimz Trinitati ex hoc provenit gloriofiffimo

MN!W(F

Sacrificio , eiderb gratuletur, per folemneillud &&

divinum acroama, quod ad'calcem Pfalmi'm.ä

i,

morati addicar : G/oría Parri, ede,

d

H

X

]

!R

De Orarione; Sat pc.San&a'Trinitas*.

ln ts

DOf oblationem pro peccaiis;in qua hactengs

n

* feré vetlati ; fequitur oblatio Eucbariftica , pte

uvn t

immenfis in nos collatis beneficits; ac imptimisres

ul

detnptionis noftre,qus per ttia myftetía corri pen«

p

dio adumbratur, Primüum eft Chrifti paflio,ur catte

ab

fa raetítoria noftrz falutis: alterum ejus R efurres

&io tanquam noftrealiquando fature exemplar

tertitim ejufdem Afcenfio, que Dominus neftet,

vj

—

tüptrivit portat erenatC3 Uelles ferreos confregit, Pfsl, tbi

D

ju5

arä,ïim minifiravit yobis sntroitutn n eternum

g*&h

regnnm, Obhotum igitur smemoriaps, non nudá

j

& jcjunam , fed quaintimz gratitudinisaffedtum

r*tm

includat, Sacrificium offerimus. Nec obillam tane

st

tüni, verüm eriarn i» boxorepm B. AMarta femper

Virgiris , €3.5. Ioannis Bapriftes €$ fantlornm.

r af

zipollolorum Petri $ Panls, Cxflorum , (quoe

IWQW

tum teliquie in Altari quis(cunt) €$ ammsem San* .

j

Gorum. Quibus vetrbis ad bencficia ipfïs.quoqm

,W

j

W

Ccliribuscollata gratitudine extendimus, Tefte &«

y

nim Tridentino, cam ob caufám, in honorem & N P

C

"

meémotiam Sanctorum, non ipüs quidem, fed ;, 3. -

"

DEO foli Sactificium offerimus , s Deodeills

rum villerisé gratias agentes, eorum p

atro- :

u5

einsa

an,& |

Mf« frallatus FILI. Cap. 1. Expofitio -

€itiía imploremus: Otque ipfi pronobis intercedei

'(l A[quc j

gchuiwli )

re dignentur in chlis , qdotnm memoriam faci-

muss in terris, Quz poltrema Verbaex hac Miffze

g 9

precatione in rertium caput füz dé eadem do&tri-

:;W!io:z

nz Concilitim anté laudatum tratsfcti th.

.. Sacetdosigitur in pta'fenti oratione totüsindee

fj) m]&m

um

miffifimam gratiátum actionem intehtus eo no«

B

p

mine gaudeat, quod divino mutiere ; infinitee dip-

nitatis nactus fit hoftiam, quara pro immenfo res

g euinix

la

demptionis beneficio Deo reddat, fimul affe&tu

benevolentiffimo gtátiffimum illud in terris offi-

sl

ciüm Ceelitibus praftet , quod ipfi in ccelis obire

d

slit Mi

non poffant, lubentiffimé ramen facerent,(i ftatus

conditio Deique voluntas ita ferret : illud inquam;

sv

officium , quo pro Dei erga eos miferationibus ,

finglgz

quibusipfos pattim in mortali vita eft profecutus,

u p::a.w:co:

"

; pattim in immortalicoronandigna tandem gratias

fl Dood

Mpdenctt

tum actio répetidatur. Gonfidat quoque fuis eos.

j

partibus haud defuturos, quibus pro Saciificio ,

d aiin,

z at

" ^*f quod in eorum memoriam hicoffzrimus, ipfi in

st

Apu. s. Cclis ante thronum Agni orationum fuarurn in-

N

cen(um pro noftta falute repralentent.

mv

j

i

V

4

dorgpis

$. XI.

t od

. Oratefratres, eSc. w(que ad Prafationem.

Ti o

^YUm Sacerdos non füo tantüm nomine,féd et«

&i

d iam populi-Sacrificium offerat : jure;ab hoo

Aequat,

poftulat , uc quod fio nomine gerítur, ratum ha«

C

- beat, & precum fuarutn communione pro füoag-

no(cat : Fratres veró compellat, non Apoftolorum

tantüm exemplo; fed przcipué ipfiu(mer Chrilti,

|

äpx:rmzq;

) imiyj;

didhr;a, qui nosnon erubuit, tefte Apoftolo : Fratres fuos

vocare, Simul(cipfatn & populum admoner.cüm

*l-ämm;m]

nvicem

Qatras omnesfint, inter (c ament , & pro i

a:ïUiJGESg,y

orent.

i

Mnx

in Canonem, ä- relzquæf partes Miffa. 649

uW

orent, Aaquc inter hzc manus extendit, ac fi frà-

IMP

luv..

j

terng charitaris pe&us omnibus panderet : zur-

ts

rj

famque jungit, quafï intta illud receptos comple-

DLT

Gerecur.

MMM

Quiautem aliosad orandum hortatur, ipfe ex-

Tüig,

emplo preit, & oration bus, quzx fecretz dicun-

'Wwa

tur, attent ts vacat. Id nomen obtinent, quód fi-

Pl

^

lentio peragantur , ve m.q »ris wlrgmms caufa 5

imïtän

l

(femper enim facrum teligioni filenrium fuir) vel

TA

A

ad denotandum occultas Jidzorum confpiratio-

g

Ls

nes & machinationes in Chriftum.]Jam enim pro-

:

g

piàs ad myfíteria pa füionis recolenda Sacerdos ac-

as us i

cedit, Alià: communi cum ceteris Miffze oratio-

Lirp ha t

nibus vocabulo Colle&z dicuatur : quía Sacerdos

tgtnam

fungenslegatione ad Deura pro populo, hujus vo-

at r

ta precelque compendio colhg!t & fupplicis in-

flar libelli Deo offert, Eas tandem finitas Sacerdos

r

MW'M

ad populu:n refert,quando altiori voce (olemnem

n,:äWl

ptofert claufulam, Per omzoia facula aculorum :

hic veró ex folemni ettam. formnlà, Sacerdotis

precationes approbat , per Hebreum illud velaf-

WW'

fitmantis vel aptantis adverbium; Z4mez. Neque

eíl, cur populum íis, quz non intelligit, a(fentien-

tem, inconfiderarz forían temeritaris accufes : no«.

M

r d

vit enim omnia ab eo fpiritu veritatis fi mul & cha-

d

títatis dictata, cui (c fuaque omnía Íecuré commít-

" dl

"

F1r

tet c queat,

OUA POUCUESSEHIT

De Prafatioge

daWr /

3f

".

p

Ápienter zquàa *prf

sgorius: Tanto Deus

Hotí;.á. t

:

Ab bamlinib:: digsisa

bon amndm é /P,L]u.mts Evatig.

p*

;

lp

pro bominibus : »zdrgrm ufcepit. Jure igitut Ece

j

Clefia, quà magis in hoc 'aufï...o adDominicz paí-

,F[mä

x

Qn*ns

T

jCMMm)&

é9o Tyaciat. VIII. Cap. 111. Ekpoftia

fionis commemorationem appropinquat, eó i«

"

*Kiiumlpllilüb*m

penfiüs divinas laudes fibi celebrandas proponit:

«)',,Smrifli!f!

advocatis etiam ii earum focietatem cecleftibus

fpititibus, & infantium atq; la&entium linguis ad

m

I

j lt r

M

uiyw

eloquentiam excitatis. Ut fic Ícandalum Crucis e-

i d

vacuctur per gloriam, & infanz Salvatorem blaf-

phemautium voces immortalium zqué arq; mor-

g';m ;äktmlqï

talium hymnis obruantur. Quia autem hafce Dei

jb

geemit

laudes Sacerdos proloquitur ante Canonem , ea

Miffe pars Prafatio dici confuevit. De cujus afiti-

itpixims,mäld

quitate ab ipfis Apoftolorum temporibus petita

s i n

iqunad

videti poterant Bellarmiaus & Scotza: Nos ada-

lia; quie noftro inftitato megis conveniunt , gta-

n lcnid

Bo i

dum faciamus.

& l

lo

| De prima partePrafationis.,

atl

hyaor um

"E NitioSacerdos manus hinc inde extenfas, om»

dl

nesque cum íisfaculates curas fuper altati depo-

nit: quippe qui jam magis quàm anté foli Deo va-

auloitio m

care, cccleftibuso; my(teriis debeat totus efle in-

n

tentus. Hinceriam populum (aluraturus , haudfe

3 uD

pro more ad eundem convettit, fed deinceps ulq;

ais ag

ad Communionert peractam, in medio altaris, at-

t inirayt

bitro (olo Deo , & quem fzpius refpicit Crucifixo,

Mi

quod agendum eff, agit. Salutat autem populum

t dqtndo

coüfaetà formulá, de qua egimus c. 1. $. 3. Refalu-

n tl

tat Sacerdorem populus confuerá item formulá;&$

LOT

cum (piritu tuo.In quam, cüm alibi ín hoc Sactifi-

38, Qu

Tract. z.»

cto; tum híc przcipué quadrat, quod acuté ab Al-

Motnr, s

berto obíervatüm plares recenfent,non reddià po*

ge Miff.e.

Mclidmi:l;

.I lii' FQ

pulo falutem paribus verbis, quibus eam accepit »

RUK (

(fic enim, &* Dominus tecum, tepondendum fo-

n i

ret) f«d dici, &4 ei Darits 10 : uc infinuet populus

t L

Sacerdotéà c eítinaari,non inftar alicujus. de nu-

msero

ïm;;, Vltbi

wüä'.! :

iü- Cananeæ;z,ö- reliquzä partes Mi[f'.e. äþ:

w«,

"T "

merocaterorü mortalium,;fed veluti quempiatn ex

m

czle(tium fpirituum familiajjuxra illud Malachiz :

f:'"*'i"'mæ;ä

Labia Sacerdotis cuflodiunt [nientinm, quia dn- Malach.y,

í

us

elns Domini exeréituumef1. Dequo hujus tef-

M iipt

ponfionis literali fenft quicquid faerit, apté profe-

Wt

k ad mores, eá auditá, tacitus fe monebit Sacer-

N

dos,ut jam faltem,quando in laudando colendogs

I

Numine baatorum Spiritaum focius eft futarus »

Rütttsg

;

corporez molis & follicitadinis oblitus,pené cotus

fit (piritus, veré fcilicet, ut D. Paulus loquitut, ffz-

L. C:;r. D

hr engg

ritális,quo lic puriüs fap&tidsque Deo deferviar;

VA

Mirilic

o $

qui quántus eft , Spiritus eft, ideoque fpiritales fui

Ut

cultores & miniftros amat.

Hortatut deinde Sacerdos fefe zqué «c popu-

L

lum, ut furf/uz attollantur cerda : fanctis fcilicet

WL*NW

cogitationibus & affc&ibis:he enim funt alz,qui-

ui rygä)?

buscor humanum terram fagiens, ceelam petát,

o

codloque excelíiorem artificem ejus. Qua folsm-

nisexhortatio non e(t novellz inftitutionis , fed

güæ MW*

mü&üm'

manavit édifciplina Apoftolorum : quam S. Jaco-

"

d

bus, quam D. Matcus, quaim deinde alii fuis in Li-

r

od

turgiis pofuarunt : cujus apud antiquiffimos Pa-

n

tres f piüis mentio celebratur : ob quam auguftum

MilTz facrificiura my/Pica €8 fur um ferentia Sa«

) &WW

&pfä

T

f

era aliquando nominarunt. Verüm ne corde ia

* g

ML-

fablime eve&o , forté non (equantur, fed humt

[

repant opera ; fimul Sacerdes explicat & attollit

j

RE

l

manus , quibus opera dsfignantur. Quo ge-

d

M

ftu docemur , non Íolis cogitationibus , animi-

g

que defideris!; fed operibus etíam quzrendum

g ul

DEUM & in caelum tendendum. Itaenim hanc

)

j

rium interpreratur S. Gregorius in illad Je:e-

&

W"Wr

mie : Levenmws corda nofíra cum manibns ad

Thren, 3«

WWW *l

Deun,. Vetba ejus (ant : Cerda cums manibus

XAx 2

jl

jfvüt »

Millm:d'

6s2 TYalfatus f/III. Cap. HHT. Exþojz'tia

um qufl'l

levat,quiarationem fuam opertäw Yoborat : 24"

arboro

quifquis orats fed operari diffymulat, cor Jevat,at

suanus non levat.

m

jgninpd

Portó populus Sacerdoti tir& monenti obtem-

" Wl qwlf

perans, bhabemusinquit.ad Donoznum Oa vetba

utinam non folis labiis excidant, fedex corde re-

d

WM. kä W

