excellentiori quodam saodo concurruvt.

T

vl

7

I przdicta diligeritiàs expendantur, a pate-

"d

jot

j

J

&bit, quàm multis numeris novz legis facrifi-

jl

Citim, vétera omniaantecellat : nàm excellenuori

Wv

[

J

hr

quodam atqué eminentieri modo in illo omnes

d

ec

P[O j

Dl

j

/

264

Tratfatus 111. Cap/. PT

p

;Jmu'f**nm

ezx rationes concurrunt , quin & alie ipnumerz,

n l

quz erui & confiderari poilent. Sic fancta Mater

4

:

Ecclefia in quadam fenüt oratione: Dezs qs: lega-

11

linm differentiam bofliarum umus [acrsficus per-

m

H

fetlione fanxifli&cc.Unde oftendere,quàm perfe-

gt

& omnia pradicta noftro facrificio conveniant ,

l

nonabs re nec ineptum videtur.

ii

vam[.

/5. L

ia

JMiffa eff perfetisfimum bolocanffums.

g i p

i n

Uoad primum , ut divinz amplitudinem

Q

vt

Majeftatis agaofceremus , nullum potuitof-

ferri holocauftum,quod que id fignificaret: obla-

(insi Dos

Coloff.:. tusenimeft, &quoudie offertur Prissog enitus avi-

min gt

npisad

Infacufie| zi crearure , cujusvita ceterarum infinitt excedit,

cio Miffe

& per hoc facrificium excellenti quadam rationé

Ri m

fignifica-

tur Dei

teftamur tantam eífe Dei amplitudinem & Maje-

'aWch:cL'm:

irs Va

Majelat, ftazem , uteidem offerri non polfet , nifi quodim-

meníz fit victatis & dignitatis.

A g vt

DAT

Propheta Ifàias hanc Dei exaggerans Majefta-

i t

dfsi.40. tem ait; Ecee gentes quafs fHnlla fitula C quafi * mo-

L

*Pulvifcu- j,

haott d

lus,

entum [Lateraveputata (nnt (in confpectuillius)

Ecce in[ula quafipulvis exiguus: omnes gentes qua-

s d

tl i,

[i tion fentsfic [unt coram eo,€8 qnals a:bilumES ina-

me; imoLibantus non fufficiet ad [ncceudends, da«

Omne — naaaliaejus nan fuffcient ad bolocaufium. Exenim

DT

creaturz

oblatz

re& dicitarmenta & ereges Libani non füfficere

| DeivcäurmF

in facrificium : nam nec totus orbis terrarum , nec

| ümnäümmm

Don zqua-

rencDej omniscreatura, quz illo continetut ,

ad hoc fuffi-

Áv d

Majeftaié, cerent : fan& nec omnes Angeli jundti creaturis

Wïmmdläw

elfent holocauftum , quod Dei Maje&aremadaz-

Jäümülibmqw

quaret. Quapropter in hoc maxime Salvatoris no-

QUi

ftri fapientia & poteftaselucet: qui fcivit, & tale

MuLTY

potuit

.QwP': D

Hn CIP' ;']'

pe Miffach ejus Excelentia;

2f

Riiris

otuit dare facrificium, &de facto dedit, quod non

TT

tantüm refþondct, verüm etiam adzquat magnitu-

m z

dinem &dignitatem omnipotentis Dei :adeó ut ve-

LT njg

1eliceat dicere, à nobistam excellens facrificium

m

offerri,quale;qui fibi id poftulat ; meretur: & quod

excellentiam ejus , cui offertur , abunde fignificet,

?mmm

"

quod denique tantum fit, ut maqu qffcrri nullo

/

modo poflit.

-Prater hanc agnitionem' Majettatis

& excel. In Mifa

ignifica-

bl

lentig divinz: potentiam , infüper fapieniam &

tur poten-

t um

bonitatem divinam in hoc facrificio agnofcimus

tia,fapien-

& veneramur, quz tria funt attributa & períe-

tia,&boni-

ln

tas Dei.

&iones in. Deo , ad quas ceterz reducuntur. Po-

lligmämb*a-

fnmguun []

tentiiam quidem & dominium univerfale creatu-

rarum: cüm credimus & teftamur omnia fine ter-

mirfneetd

j uxdam 400

giveríatione ejus fubjacere voluntati, qui de his

ma"n:m&'.lþjd

exbeneplacito fuo conftituat, tam in czlo qüam in

terra. INimirum uno voluntatis füz acta panis in

fg ; i qwm

Chrifti Corpus, vinum in Sanguinem commuta-

g

tur : accidenzia veró,quorum exiftere eft inj fübje-

L]

Go , &cab eo efferitialiter dependere , fe folis ; fub-

;,f;:quwi:

1

ftantiz inftar , abíque fubje&to confiftunt : huma-

Wwi u

nitas porró Chrifti, quae in empyreo face lumi-

ag t

rioía reíplendeícit, czlo delabitur , & accidenti»

dul

busillis humilibus fübetTe l:xtatur , & in cibum fi-

',ulll

i

! [uccen'

u:i'[

1

delibus fe erogari permitit. Hac tam mirabilia

7 i

Í

Dei voluntate perficiuntur, uteum Dominymef-

ä(:gü

fe cunctorum nullus inficiati poffit.

us

t

»

Sapientia divina maunifeíte fe oftendit, cüm

temedium adinvenerit calamitati noftre , quz tam

)COBW' 4

at

A

ab hiominibus quàm Angelis eterna. fore judica-

jf

atur: quis enim vel cogitaffet, genus humanum,

Deo reprobante & perofo , fututum hominem

»cmiW j

Id

J

eadem ex ttirpe , qui offerret tam gratum Deofa-

up

cgificium,

l

"

216

Tralfatus 111. Cap. V 1t,

Fl

qu

erificium tamque aeceptabile, ut de rieore iuttiuz

j5

omnibus hornibus veniam méreretur, omnetri

b

1

n

Deo cultuii debitum & honorem deferret, mira

j

nf

quadam & excellenti ratione datnnum omne réa

,E

farcitec ii quo dénique convenirerit taritze ratioe

,g[,'intmlh

nescommodorum, tillas néquiremus imaginatiy

4 [Cuhmd

nedum explicare ?

g',,i*kxk) [

Divina veró boiitas tnájota fui teftironia dare

Ü voymstzc

fion potuit:nám communicare fe,cim ei propritim

5» (M,Odhmu

fit, tion potuit éxcogitari Cohjunctio aut fui par-

muuumtüo'*

ticipatio magis vnita, quàm illa, que Deum ho«

g

inini copularet; qui factus horio fub pánis & vini

ia

Ípecie in potuti Íe & ciburi propinátet fingulis,

poun tin

eorumique vifceribus inclufus fic jungeretur , ut

affcimr.deo

€omédenti éibus conglutinatut,

5

Undeliquidó pátét; quàm verüm

hïq Boïoöaü;

WJMW:

ftutxi offetatür, quartique perfecta fiat ceftatio divi-

Itb

i Maje(tatis cétérorumque attributorum, &

gund (s

quám re&tt obíequia Deo debia irripleantut,

UMT

t Dd

TE

DT

AMiffa efh. perfetliffmum. [acrificium, quo. pri

acceptis beneficiss gratés Deo agumtur,

äg&w.uim

u

^yUoad fecunduti ; iempe graciaratai actioneimi

t o

clarüta eft, maltó praftantiüs hoc noftro facri-

timitam ,

ficio, quam ceetis antiqüz legis gratias refetri, in

m

illis enimn quantumcumq; furmptaofa effent & ma-

Til

gnifica , tantürti minima pars éorütii, du récepe»

Ó at

tant; ab hominibus liabatur : quod infinuavit Pa-

G6ti, 28«

ttiarcha Jacob, ubi dixit : De omsibus, qua dederis

eurdrds

1

tmoczrn'q"

mibi, decíimas offeram tibi; .Ql:m'tul.um, zítimás

turei ; qui ofmnia concefferit ; ietehtis noverd

ia

pärtibuä,- decimar offerii ? fed il

la exátiaruti actio

j

átterjs

l

Á

De Miffa & ejus Excelentia, /257,

ii

attendcbatur cx gratirudinis affzctu, in cujusre(ti-. In Miffa

offerimug

Ug

moniut ralis fiebat oblatie. Nos veró in lege no-

*

Cl dtfmcg;

va tále Dco offerímus facrificium, quod beneficiis

id quod

refpon-

Lt (t

ab eo collatis longé majus fit & przítantius, quip- deatbe-

UCH ia

pe offerimus ipfi Unigenitum , quem & nobis, ut. neficiis

Ht

offz;remus,ttanftoifit utque omoi nos debito fol- collaus,

veremus, pretium dedit, qui licet gratuitó nobis

od

datus fit,nihilo tamen minus fatisfacit, quàm illud,

quodé propriis facultaribus.fi quz effent, confer-

diniguia

ftoc te

retur, Quod fiinternum affe&um aítimare veli«

gtl

mus, certum eft omnem gratitudinem,quá impel-

lt poflint creatarz, minorem effe quàm beucficia

ol

vt

àDeo collata. Unde, quz 0s deficit, à Chrifto

gratiarum actionem quafi mutuamur, eamque

Yi uget

offerimus: ille enim cüm inopiam neftram per-

Ípe&am haberet;pro omnibus grátes egit.& com-

:&iäiütfüübdm

penfavit ea beneficia, quz à Deo receperamns,

& potiffimüm,quod nobis in divino hoc factificio

o

collatum eft. Quapropter, cüm aceepít panemsn. In Catee

d

fantias GÀ venerabiles mans:, dicuntEvangeli-

36

Mattb.26,

[

flz, Elevatis o.ulis im calumgratias egit. Deo

Marc. 14«

Pattt; ut hoc modo noftram przveniret ipopiam

Lttc, 22«

Im Mx 9"

MDWI V

& egeftatem :ac proinde quoties illa ipfa my(teria Chriftus

celebramus, eadem verba repetimus , tamquam noftro

m d

nomiüe '

zterno Patti nofttam in agendis gratiis fatecemur

th

jl

infirmitatem, ut earum , quas'Chriítus pro nobis

gratiase«

qp

itDeo

"

perfeQtiffimas folvit, meminiffet, ezque fupple«

Pagri,

rent quod nos deficeret: ideà enim tale à nobis

jj [WW

[]

f

Offatti factificium ; quod omne Deo debitum

»

comprehendat, quam etiam ob rationem Eacha-

j

j

i,

tiftiau vocati vel facrificium Eucharifticum , per«

/

ili i )

indä quafi dicas gratiatum aQioncm.

nc'clfcnfi V»;þ

ul g

K

PT

nj

4U.

25f

Tratfatus III, Cap. VII.»

"W

$. III.

N

x

x:diP"

Mif eff perfediffimum [ac

rificium prapitiaio-

IT

I

s

rium pro peccatzs.

"

(

Üoad tertium, videlicet Miffam faccr? pro ia

i.,

;; m

dulgcptia pcccatorum,,manifc&a eft novam

.:i;l

r

inter & vercrem legem differentia: olim enim nul-

ï

!

ii

la actificia per fe poterant fufficere, ut unius dume

j

1

v

d

d

taxat criminis reatus auferretur.: ut (zzpis affit-

Hebr. 10,

. "g,zi:öuM

mat Apoftolus, & preísrtim cüm ait: Zwpoffibile

ao

eff [anguine tanrorum €8 bircorum auferri p«

* g

cata. itemibideni : Owsnis Sacerdos prafto efl,eaf-

yiefidio

dem fepe offeréns boftias, qua numquam pe[[nnt

Ti

ein

auferré peccata: hic antem nnam pro peccatis of-

lj

ferens boffiam, in [esmpiternum fedet in dextera

r

[rfii

AdG2l.4.

Dei, idcitco etiam idem Apoftolus illa ipía facti-

Y

UAR

n Miffa

ficia infirma ( egena elementa appellat. Quin

AT

nobis effi- imó omnes fimul creaturz ex fefe pro nnitis pec-

A

Caciter

cati fatisfa&ióne non fafficiebant : verüm cxleíti

Hl

M

Chriftifi- n5v

& legis factificio Chriftus pro emnium fatisfe-

(

!

(tisfaGio

o

cit peccatis, & fi opus fuiíTer, ut mille muudi redi-

: fpplicatur.

merentur,fufficiés erat vidtima & fuperabundans:

V'cm'!lD'oþn

MO

idquede rigore juftitiz , ut communiter feptiunt

SSWW&HHM

'Theologt; Ua enimoblatione con[ummavit in

- Bubr. 10,

Wrtbwtty

fempiternum (anttificates.Quam (atisfadionem;

lfm"dv,izmzqæ.

quiz iníe fuit fufficientiflima , efficaciter applica-

mus,quotie(ciimq; à nobis fan&iffimum hoc facri

iWl

( Sejjï x:l

ld)

ficium effertur. Unde doce£ fancta Synodus Tri-

sap. o

f)&gm m

dentina.faerificsum tfInd yeré propstáatorinm effe:

i flä"/tiflw;'z,f

bujus quippe oblatione placatus Dominus gratia

* .:,"k'/l)i] [

€d donum poenitentia concedens crimina G pec-

ia

cata etiamingentia dimittit. INam frutiusobías

Wa

gionis cruenta , quam in crute obtulst Dominus,

r fifi

fa-

'i":'f!"*"h 7

pcr l:æs nþ:rrimäpervfl?z'uæqr. Quo deereto

Ws

hi

L

r'famqi

i

1 g

ll

De Mi[fa c ejus Exce/!änti;x. 259

tis quucc,quäm proprié & veré divinum noftcum

ii p

factiticium vocetur Propitiatorium pro peccatés ,

cuüm in hoc tam abundauter peccara omnia rem;t-

UnaMifia

tl r

zantur.Hinc Rusbrochius;an&or gravis admodum

Vi d

& pius, affirmat, eum homine

ufficit' ex

m;,qui velinnumera "

€ pro in-

exicdhmanm

flagitía patrarit;uná rantum Miísá,quantum eft ex

nutderis

Éu d

, pattefacrificii, i aliunde nihil obftet, po(f perfe-

peccatis,

t t d

&uífimé abífolvi, & ea, quà prius, fraítutum inno:

. €entià; adeó ut ftatim ad cxlos penetrare poffet. Ex

xv i

iria du

ín hoc veritaci teftimoninm przbet : nam virtus &

iil

efficacia factificii nullo límite coar&tatur, nifi eaur

Boltra affe&tio minüs compofira determinarit.

Ltimqun t

Hinc etiam Concilium Tridentinum abfólué

nl

& finc limitatione dicit virtace hujus oblationi$

gm t int

obl

übecrimam percipi remiffionem peccatorum,quá-

vis eaingentia fiat & graviflima, quin'& i forma

Mi 2ppr1f' ld

fuz contecrationis dixtt Chriftus, &idem repeti-

siepostt -

mus quotidics/rc eff [anguss meus novi Teflamen- Mattbad,

TT

j oemrm W"

H quipromnitis effundetur invemiffiong ptcca -

tors,& Julius Papa in decteto: Omane erzmen,ata, 0 Cinm

pl

07A€ cr$«

peceati oblatis Deo facvificiss deletur.Idem habet

7nen.de

ii

Concil. Bracarenfe : cui omnesDD. affentiuntur.

cenf.diff.ad

xwmumu d

S.Gregorius: Z'ec pamá, ffngulariter vitima ab

Canüjrg.

t

juie

&teraointeritu ausima[alvat, quailla nobss vuor-. ear.3.c.1,

, »&m i

temvnïgfyiti per My[leriumveparat.ldem alibis

Qregar.

a (whï

ibr. 4.

WNon longe à noffris fertur temporióus faéla,quüd

Dial.c.yg,

i

d

quidam ab boflibus caprus longe transduthus eff.

Hom.37,

i

"

Cmá, din teneretur 1 vinculis, e sxor fua.cht

inE vAng.

i

n/ff' "

)

€x Cadé captsvitate nüreciperet ex[lintluputayir, |xera-

plum ne«

y j

Proquoiam velut mortuo bofhias bebdamadibus

tabile.x

rf!

fingulis curabat offerrí: cujts tosies vinenla folve-.

T

j :

',1[

antur in captivitate .qmottes ab ejss conjnge ob-

L

quil"

late fusffent hoflia pro auimeejus ab[olutsone.Nà

e fadsndis

T M

yffo pofl tépore reyerfus admirai vald

-

P

€AYit V0

'

4

*

j

H

!

260

- rrzääafz:srï IH. Cap. VII.

mmmf

PJ

gni

Mxori,quod diebus certis,bebdomadsbus [fmgnlis,

um

ejusvincula [olvebantur.Quos videlicet dies eyus

u

jl

P&Ilü

L

uxor atque boras difcutiens, ttinc eum recognoe

yit abfolutum,ciom pro eo facrificium menzinerat

r

juvidd

n

ä.'v

oblatum. Hincergo, fratrescari[[mi certas con-

W[;þlf" li

um

fideratione colligite, oblata à nobis (atra boflia,

T

quantá in nobis [alvere valeat ligatura cordis, fs

d

oblata ab altero poruit $n altero [olvere viucula

d

corporis.Etin ea Miffa,quam ordinavit JacobusA-

oftolusjita dicitu: : U ea deleantur peccataqua

mcsmyiar

yetiiselo

admi[fimus,€8 ut toti popnlo tuo is prapituus, t

sj g

zibigrato C divinooblato[a. vificto,digut babea-

mur vita &terna, & i ea qui infituic Bafilius;/Ut

st

boc [acrificis fiat acceptabile pr peecatis woftris,

peinxeat

lm

£$ pro papuli ign

ovaztia, &in ea, quama Chryfo-

rf

ftomus:Fae nos digno

sofferre tibi dona,£8 [acrifi-

peui

TMM

diri ln

cium [Peciale, pro nofiris peceatis:e$ praffa nz in-

ia

veniamus gratiam in con[petlutue. Deniq; modó

ainacad

in Canone lggimus, Pre redemptioue animarun

i visigil

so[ftrars. Ex quibus videre eft, quanta excellentia

xdgmidto

factificium noftrum fit propitsatarsz pro peccatio

i

$- IV.

isgewrin

AMffa efh efficaci[rmuma facrificium, TP Dca p-

LL

a

ftalata impetremns.

nf

Uoad quartum , Mi

flam facere pro petitiona

t d

ualibet audienda, fatis magnam eminentiam

| quills

lioc pra: ceterís habete facrificium declaratur : fi

Til

enim Dco agnumaut. vitalum aut ejatmodi ani-

mal immolare, efficax ctat medium, ut olim peti-

!kffm;paam,;n

um

!

tionis effe&u porirentur,& ad eum finem iftaoffes

m,qn'l

Hmm ü:

rebani;quam non habsbit efcaciamFilius Deioh-

latusomnicum thefauro meritorum ? Si Patriat»

.

|

A

li

chz Abraham;ob ülii (ui folam of ezendi volunta-

:?zu:ümbom

1em, afferugrit Deus f« daturum illi oranibufque

lg,

HGPW

T

De Miffa ef ejus Excelfentia.

2ór

W&!lmdlhä

népotibus pizmium mmenfüm ; quam non mer-

'umitrs

cedem períolver, cum (ibiab eterno Unigenitus:

MLA [

immoletut ? quid petemus,quod non accipiemus?:

Wa)mmuu&

ceité 29i proprio Filía (uo nom pepercit!, fed pro Fon. &

:

Y fnitphuy

nobis omnibus traduit Hlum, quotuoso non cnmh

Mnbifini )

dllo omiia zobis dozabit 2

Mgl!tlrimdu

Si leges cüm diving rum homaue ram feveré

l

in|

7771

inhibeant, nePrzlati aut Principes quicunig; queis

Mdnaslobusd

judicate incumbit. & Rempubl. gubärner(- vllas

latgitiones accipiant:quód ex natura inftin&tu be-

dhutirgattg

Wf

ne meritis refpondere teneantur , ( quia fieri non

nf ii

poffe videtur,quín ingentia dona judiciorum reli-

nf

gionem vetítatemq; perfringant:)quis non audeat

prafümere,certa quadam tationeDeum nobis cb-

rpropmmza?n

ligari,cum inM:fla divitizilli infinitz cranfmitran-

pequa (ní

ts

tür? Ecenita fi veré dicianuöd munerafcangunt

gidpdum

posnas.ficut claré docer experientiarcim nullum fit

m

eortam a(íperum aut inbumanum,quod donision

molliatur,hec beae volentia erga datorem inclipe-

u TL

tut ; Deus qui nec faxeuni pe&us nec ferreum ha-

j gt

betfed tenerrimü & cum clementia maximécon-

W;;Woyzm:

junétum,preceps deniq;ad omtetm muperatiot &

i

putac:us, negabit quod pctietimus,ubi tam divis

[WW,HND"

nam tamq; efficacem à nobis asceperit donstiorié?

Certiflimum eft & extra omnem contioye:fi-

n

t

am, efficacius nihil e(fe ad poftulata obtinenda ,

P

r

quamMiflz facrificiü : unde ad hunc ufüm fempet

i

)

Ecclefia Miffas celebravit, ut nimirum peteretfa-

r) j

1 Vl(dümæ

latem,pacem,profperitatem, ceteraque bencficia,

*

ra

quà publica,quà privata, quà ccrporalia, "

ifoi-

y i

j

titualia, cumque id omnino certum fit & indubi-

Jit

»E

taturn, ut hic ultra moremur, nonelt neceffe.

Confide

(

Tantüm hoc referam, quod dc&te & pié con-

ratio no-

xü)[lW

fiderat Thcologus quidam hujufcc atauis, & ipÍe cabilis.

tatne

m

j

h

i

"

5ó2

Traä?zztm; II. Cap. VII.

H

i!atrez'/.

p

y?

tamquam verum exiftímo, trum Theologiz, tum

(nt

Zomn. y.

n[l'bl'

factis Litteris confornte. Chriftus nempe inczlo,

di[p.79-

U,cf*huï

kat-z.

quamvisibi non fit, velut iterum fatisfaciat & me-

gj

gtilt

reatur;orat tamen, & nofter apud paaem advoca-

Ram: $.

d

Ü

tusexfiltic & evrerpellat pro nobis.Albi diciteum

P

u

il

;, :,u'gmii

hn

lebr. e.

Apoftolusczlos afcendiffe, uz appareat nunc vul-

yrqfiaa'w: ;

;

tuiDeipronobis.Joannesit& Apoft.z4dyocat& ba-

A,I(üm'm At

3, 1042., 2,

bemus apud Patrem Je[um Chriftum jufium.Át«

que ira dicicÁu&tor preefatus credi pofle valdé pro-

MT

Chriftus

babiliter , quoties M-ffe facrificium offertur , vo-

g s

or93s Pa.

ties Chriftum pro offerente, & pro quibus offer-

g d

trem pro

m

bis, pro

tur, orare, Hzc confideratio pià admodum &

mihi verifimilis videtur. Nam, Chriftus cüm a&u

m

quibus

WMiffa of-

& ver& minifterio Sacerdotis & advocati funga-

l

1

M

)l

pmmbk

J

fertur,

tur,cumque fit proprium Sacerdori, orare pro po«

g

( FW."[.'K!

ll

MU

p»lo & intercedere ; non ineptum erit , $i nobis

[

perfuadeamus;illum, qui in omni re eft abfolutiffi-

7

mus non folüm benz (uó munere fun&turum,offe-

quaj

ii

rendo facrificium pro bis, qui privatim offerunt ,

aol

aut illis pro quibus offerir, ( quod certumeft. )

qadn,

verünr etiam intercedendo & patrocinando , ut

zlén

cajquz petierint at defiderarint , fi pertineant ad

winistgl

ipforum falutem, aut Dei gloriam , adipifcantur ;

AO

, Bebps 7.

quod fienificare videtur Apoftolus, ubi tractatde

" um

facerdotio Chrifti ad Hebracos ; 'Unde r falvare — iinii,

i2 perpetuum poteft actedentes per [emetiffum

; ii

|

T

4d Deum, femper vivens ad. interpellandum pro

ntbis, & continué addit , Za/is en:t decebat at

BiOnd m

nobis effet Postifex, &c. ubi fané officium erandi

(

cum otlicioSacerdotis conjungere viderur:ut enim

Df/ri/mlfüü;

id petfecte obear, convenit, ut pro his,quos habet

MPaj

fubdiros, intercedat : & potiffimüm pro his , pro

lii

quibus otfercfacrificium: quod nihil ponic humile

l

2

lt

ia Chafto, (ed potiiis quid confentaneumrationi,

ita

i, i

4

Il 6'/' n A

De Miffa c ejus Excellentia.

264

irafentic V. P. Dionyfius Cartha(ianus fuper hac

iüu'dhsncmy;;

verba Apoftoli: Qvwi etzam interpellat pro nobis , 12 ferm.de

ï&m!ukfzæg:

Cim in altari Chrife-

Idemque Lagrennus ]uftinisnus :

"ia

Chriflus immolatur, clamat udemRedemptor ad

Co(p.. :

;"ll!'/l.rmbidm;g

Patreny,corporales [nasescatvices offendensiquae

LT

tenns ab aternisfupplicis (nabomines interpel-

Ahatil

latione cuffodiat.

mf

"z cüm ira (int, [& ita effe

üirmiter credo, ]pa-

zi

tetrem hanc eífe digniflimam, & omni zftimatio-

iC danr, r

ne majorerm, profectó (i maximé gauderus , cüm

dqoginfe

San&tum aliquem inrercefforem nadt fumus, qui

npasin t

'nos fua apudDeum otatione commerder,noftrisq;

VOl

laboribus opituletur; quantó meiior ratio exultan-

»-

Vadoaiu

di,quód pro nobis apad eternum Patrem DeiUnt-

rin a

genitus patrocinerur? Confirmatum jam eít fatis

Miffz facricium effa cfhicaciffimum, ur iis, quibus

munat, i

indigemus & quz petierimus à Deo,potiamur,Pa-

unirce!hbæb!unþr

e du

tet etiamjidipfumin fe continere omnem perfc&tie

i t

onem & excellenttam, quá faciibcia ancique Iegis

[

l

R

commendabantut, orrem denique virtutem eo-

ij

-

,W&W

rum & efficaciam long? eminentiffima ratione,

(äq(f idem San&us luculenté hifce vetbis confit-

juipa

Laur. Pu--

mat & concludit : /;des per[P

m s

sHà ntllsm attep- g, iä"d.

tabilius Deaxafern' poffe [aevtficium , fue ad ex-

ts

Jolvendum laudes , frve ad exbibendum gratias,

w,UIW

five ad impetrandam tmdulgentiam , vel ad glos

givy

Tiam promerendam ; quatm Corporis $ Sangus-

1 " "'"W

f aczofd

»um mylleriam.

2i$ Cïb)z'jïz'

jdlï ) Td"w,ï

C A,P ULP IT

g Bu

De prizma Mi(fa excellentia, quod fit resin Eccle-

E i

. ffamaximóevenerabilts.

r

$

ais

L2X dictis ha&enus colligemus. variem Miffa

1 oilid

'

q';;

excelleptiam : notabilem & dignam multa

;:q"ajmio,:-

confideratione, Sitergo prima: Miffa eftres ma-

P

ximé

R 4

m

l

304

Tracfatus I11. Cap, V III,

g

gtl

ximoé venerabilis, tanta gravitate, [anctirate & té«— —

h

(

nl

veretítia,ut ei nullain Ecclefia par fit.nedum com-

j

a

parari poflit. Adeó ut nec benedictio Agni quam

g

magna folemnitate Pontifex exetcet,nec cnjufquá

ig i

Epifcopiconfecratio;ad quam tres alii debent con»

n

j i

venire;nec ipfaEcclefiz,tantís cxrimeniis peraga-

n

tir ,autaliud quiddam—tanto perficfatur apparatu:

gt p

San&i de

imó ne quidem ifta in comparationé trahi poffint.

" HincMiffamSanai exquifitis verborü citulis ve-

g av

Milffa

nerantur,appellando eam myfterinm tremendam,

gisvaumt

smagnificé

meu&oy(müb"

loquia-

terribile; diviaum, Deificum[acro[antium, ple-

a&cï('mblim

jur,

num divinwate,bouorifictm, [ammum, [ingulas

re,& innumera huju(modi,quibus plera funteorü

1 g u

monurenta, é quibus ómnibus duo tantüm aut

EPT

triarecenfebo, quz Mifz excellentiam commen.

- Jl

3

dant, & qua mihi neratu digniffima videntur.

fondti

Qu

S. Chtyfoftomus:Drm confpicis Dominum im-

Jeiiéadf

anclatum, Sacerdotem [acrificio incumbontem ,

st

€ tarbam circim'u[am pretiofo 1llo [anguine

1 hr

intingi ac rubefieri , etiamntte inter mortales

V i

ver[ari atque in tevra confiflere cencst-an non

g

$

d

gpotims n calum transferris. C carnts contagía-

»em omnem abjitsens mente pura circuimfpicis

vililgi

quaim celo(unt ? Omiraculum , 9 Dei benien-

pl

zatem! quicum Pátre fuvfum [edet , 15 illospfo

Ms

zemporis articunlo bominum manibus pertratia-

htr m

gubien

1nv, at [eipfum tradit volentibusip[um excipere-.

€reg. 1.4.

S. Gregorius: Quis enim fideluum babere du-

Mil

€2p. 56

biupa poffit.im sp[a vmvcolationis bora, ad Sacer-

iirelsj;

CumMif-

Tterm

»l

fácelebra-

dotit vocem celos aperiri, inillo Jefu Chrifti my-

1

fitfidtg

féerio dngelorum chovos adeffe, f(ummis ima focs-

Blf

tur,de ce.

1o A«pgeli

ari, terrena caleflibus jungi,unumá, ex wifibili-

Ro miji

defcen. — Ms at que inpifsbilibus fieri ? Exenim mirabile cft,

::W('Iabi(m

duat.

quéd inillo facrificio Ecclefig triumphantis glo-

; ä;lmm,,(

i

ria

Í

L j j

Dpe sz]l'z € ejus Exce/lenti); 26j

*Wïztt.üümæ;

riajungatur cum militantis hemilitate & inopia:

WP" f;f-"f&i:

cüim nempe Rex Rsgü & caput Principum inuu-

ïkütd!&lo Agll(l

meraanlcorum czleftium tarba comitapte cxlo

"Ut

delabitur, & terrena jungit cekz(tibus, humilia ex-

mrsa'iidm

cellentibus, ima fummis: que ad eumdem finem

Atj

congtegata idem adorant myfterium, ubi enim

iar g

Sacerdos pronuntíarit,circüm undiq; millenzAn-

miétdipl

gelorum cohottes prono afpe&tu fandtiffimo Sa-

v

cramento advolvuntur , & manus venerantut S$a-

immmli,

cerdotis, divinamin hoc munere excellentiam ag-

hnj h

nofcendo,cüm fibi tanta auctoritas delata non fit:

,/n'mm,ägln-l

unde & in Dei laudes prorumpunt;eafq, referunt

ul

grates.quas referre ipfi prz negligentia non cura-

vdip r

mus, O Angeli !6 czleftes fpiritus,quoties pudote

at

fuffandorci memini vos effe preíéces:quia nofitá

m vt

fortaffis ingratitudiné aliquando arguetis,qui Íci-

licet in alti(fima dignitate conftituti eam nefcieri-

zäw';mmwb

i r

mus z(timare,necrité ejufdé minifterio perfungi.

Augelos -

nfb

Porró affitereAngelosteinpore factificii;tes eft

Mifle

San&orum teftimoniis comprobara, Ambrofius adüftere,

Mi at

quidem id affirmat & Chryfo(tomus, hic veró ad- . 4mbrof.I.

TTE

de dig.

gj

ditita dixilfe dios teftes fan&itate preditos, qui-

acerd.

i d

bus id videndi gratiam Deus contulerit, Sinctus

Chryfoff.

porró Cyrillus in yita Eatlymii refert de eo,quod

1. 6. d&

Mim:w"w

Miffz te&pore immeníam viderit curbam Ange- dac erd.

M W* :

lorum, quorum alii Sacerdoti miniftrarenr, alíi

[

,mnwihl "

proftrati Deum venerarentur: quod & multisSan-

i

iïlyiiff'æ

Giseveniffe rradunt fcriptores. Idem fané viderut

T

"inntiere Apoftolus, ubi comparationem inftituit

WWM

n

inter my(teria novi & veteris Teftamenti, & eam

j n

Dei Miizftarem, qua in montemSinai defcendit,

d

m

Ü

& qua modà in fan&um altare , quamvis invi-

MIJM T

fibi'iter,delabirur,ait enim: No» acceffrfhis ad tra-

Hebr, ïlii-

i

tri

MP

labilem montem €4 acce(fibilem ignemt turbi.

d

88695

iE

J

TL

266

Tracfatus III Cap. FII -

ii

nem 64 caliginem €4 praca/lam » €2 tnba fontm,

jn

TA

- &c. fed accejfiflis ad S102 mantem, E cipitateza

m

" W'j (i!

Dei yvoenttis & fern[alem caleflems,e7 multoram

3

y

7

;H M

millium Angelorum frequentiam.z4 Tefl amenti.

"

:M[

Mül m

novi mediatorem ,'-'eJum €9 fanguinis afberfro-.

)F,,(N

J(sö "

nemn melias loquentem quim Abel,

V

Et pcocal dubio (i gobis oculi aperirentur,ut fa«

n th"-

u

4« Reg. 6. muloE!lifzi,viderenaus ibi exercirus caleftes,& di£

g

gnym

ceremus feverentiat eorum exarplo, qui Domc.

nofuo & Regi a(fittunt, intneremur dcmq quàam

19105 ofïundac noftza itteverentia & torpcdo, ut

;umla Mj

u,mxm; [

veró concludamus ca.quz Sandti copiose de hac re

.m?] ,wn,l!idl

Laur.Juff. dif(stunt, unam tantüm fenteariam Jaftinianiad-

fer de

feremus : qug ita fe habet : Sacra 7Mife oblatione

Chraur,

€or

tulla majarnnlla atilor ntulla oculis diviná Ma-

Fa

N

fisaniam

Verba

jeflatis eft gratioriquaDeo honorem,dngeltscon-

noratu

tHberninm, ex[ulibus caluna, rclzgwm eultums ]

m—mW

digniffi.

juflitia debitum, uovmam [antlitati ,obedtentià

71(0 n

103,

. Jegé gontibus fidem,latitiam mnado,eredentibus —

Pmmwtm

iilv

TAT

M

gwd:um,ummtcm pap lis, Sacramentis !egal:.

bus finem,inititi gratiavvirtuturobur bominibus.

brntatlur

pacemlucem vientibus [pem laborantibus,Có per.

amliiahjur

TT

yenientibns tvibuit [peciem. INempe dalares Me-

dzatoris noflvi,irriratacony sE É A excepta flagella,

n radum

acett 3 fellis poculayclavorusn Ó lanceavuinera;

n um

ex divini bujis (aerificiücelebrationememoranz

j hotren

mu,»wml)u

tv Offertier aterno Patrinatiaffampta bumae

| lt dl

Bitasiquatenut agno[cat ipfe,quem genutt,guemm

que pro [alute bomintm mi[is in terram,ut 1nter-

n Iul

pentioxe tpfius delmquenttäu: veniam, lapfis ma-

A cmojd

mt,.f]ü]ïtf atis prebeat vitá.45n eujus oblationit

gm itid n

hora,qanti fas eff cvedere, aperiumtur cali, fs

TM [

Yatur edAngeli Santls laudantexuitant iufli.cape

jtuDp qi

UW Vifitautur, campædm folyuntur , iafernus in-

li

ge!i

TDe Mifa é ejus Excellentia.

267

n a

: ge.t,fu»iftag;in þiriuj letatuy Ecelefia, Quamobré

Mi o

cálligstur,quantacsu veneratione ibi debeat ad-

"u

7

l

EW

flare Saverdos, cui confecrandi boflias atá, inter-

Min 3f

cedendi propopuloefl inzpen[aanttavitas, Huic

'u'v"/i:!kim.'jg

expedit,ut drina fit laudis amatorsreligiofus im

dj

fe bumilis corde, €$ /erga proximori erratacon«

neitog r

pelfrone compunttus. N exba fanc digna tam fancto

d

au&ore, quz legentem pelliot reficere ,& hono-

aj on

remcultumq; erga divinum hoc myfteriü excitare.

X

C AP.U.T'IX.

N

o b

Defecunda Milfa excellentía, quàd fit (acrificifi

Aj cydbta

-quo maximus Deo bonosdefertur , adeü gratís

i j

acceptud, ut rale A€re

aturis offerri nibil poffit.

ib

ii M

dul

Ecundam Miffz excellentiam fic deducimus:

aob d N

Miffa cít lacrificium religionis & cultus divini ,

u,nhgm:mm quo fummum Deo ob(;quium & lonor defertur,

*

adeó

uliudi M

gratum acceptumque, ut nihil eiia mundo

—

comparari poffit. Et hocaffirmat D. Laurent, Jutti«

M

niagus in hunc modum: Saze sl[o alio facrificro

—

Bonorifeentiizs la&datur Dens,quam per altaris

immaculatám bofiam:quam pracipue,ob dwine

';migb'mubliä;'

laudis exhibitionem complendam , Ecclefia (ue

p Mp W

n

Ghriflus offerendam znflitnitupfrus namá, pa[fio-

ng,»lwuw

mis €$ bumana vedernptionss 1n eá m)[ce cele-

brantur myflevia, Pidestgitur per[picue nulluno

j

mu'»[nl '.

l

acceptabilaus Deopo[fe offerri[acrificium.

j

Hoc ita e(fe & ex fupradi&tis colligitat , ubti £s 5ce

Mffmx:ff,imi»'rw.

Y

- oftendimus in Miffa offerri Unigenitum Deo Pa- "* Ail £ c .

u)

ul j

tti cum omni thefíauro meritorum , quod rantz

m d

.;ï

dignitatis eít & momenti,ut nec omnescreatucz

jutt i i

v;m:'/(

oblatz. ulla ,ex patte xquivalere poffint : in quo

f

fummus Dao cultus exhibeatur & ín immenfüm

Tf

n'i-

major oblatione totius univerfi: in quo fiat ag

uo

j fim

264

y;tlä' l

Tralfatus HI. Cap. ïI'X.

[

Ya 17,-!:

tio majeftatis & amplitadiois divinz, qua fibi in«

n

i

tradf.e,

T

$. .

7* fiaitz vittütis facrificium poftulat offetti : ut fuprà

i me[.'i

l

declaratum eft.

dexit s

Nullhcre. — Nec tantüm id maximé gratam acceptumque

ynd

atuaniü eft,verüm etíam,ut magísproprié loquamat, nihil

UI æümu

per Gha-

eft quod gratum umquam fütt, nec effe poteft, ni-

Uq x od

Am|

ftum po-

fiin virtute hujus facrificii: quod Parer zternusin ;

l

kgmm- |

teft e(le

i

accepta.

Baptilmo & Transfiguratione filii fui voluit figni-

5

Q ( an

Mastb s. ficaveHicefh filiusmeus dilesbusin quo mibi be-

ï.,amythm??

& 17

ne complacui,quafi dicetet : Hic per fe unus mihi

i i 'c'üiïeïF

aol

placer, cetera veró per hunc, & per merita ipfius,.

& inquanrum ei(imilia funt; nec ullaalia ratione,

näll jngant

Epiref. 1.

quod etíam dicitApoftolus:Gratificavir no3 in di-

i

leclo Filio fuo. Omnis gratia; quam nobisimper-

m ts

uvit , ex Filií.copiofiffima gratia ramquam fonta. .

d t

Ieatt. 1.

dimanazir,& Evangelfta p(oüqmm dixiffzt:Pidi--

hls

[

Quid hoc 9? £

loriam ej25, (Ícilicet Verbi) glorzam quaf

fitgraua Srigentti à Patre , plenmum gratia 68 veritatuss

nf

progratia ftatim adjunxit: Erde plenitudine ejusomues acce-

sgiic

pimus grattam progratiad.eft omnis gratiacu- ;

of n

jafcamque gradus vel conditionis nulla excepta,

immg-hum M

plenitudine Chrfti procedit,& eft dícendi modus

eileinln

Jo). 2.

apudHibreosficut & illud: Pe/é pro pelle. & eta-

i

&da

que labet bomo , dabit pro anima f[ua. Fluic

EPhe. 4« con

pnatn]

forine eft,quod Apoftolus alibi dicit:V sdenig,

d quiscnl

noffvim data eft gratía fecusdim wen[uram.

m rida

|

donationts Chrifii.Ecenira. cettiíIimum eft , om-

vctilzin

nem gratiam tam inhomins quàmin Angelisà

|

! at

|

Chrifto deductam effe & deduci, nullamque fore

m,mlüïl

creatutam Deo acceptabilem nifiin illo & per il-

t ag

lüm,(equitm* etiam nihil poffe e(fe tam gratam &

Ettgdy,

acceptum, quam facrificium Mi(le, quo Chriftus

ïgpcrunmstl

cum omni camulo meritorum immolatur. Unde

X*J!fobuju;&än

hec paullo fuus exedti opesz pretium videtus

L

$i

[ le" l

De Miffa & eiu; Exceleptia, 209

'ïï'ldiwm,g'n

Sicaritas, qua omnes omaíno 3ancti jam inde

rior eft

Mi(ï'a gra«

M

ab orbis principio arferunt, & ex hoc in finem uf-

ompibus

que ardebuat , fi merira can&torum & praconia s;5 a.

, f ic

Deo fa&a cumulentut , fitormenra Martyrum & rum meri-

At

cataftz , qui heroica fortitudine vitam & fangui- tis.

t fxfklp[]ldk

ném Chrifto profuderunt : fi vittutes Confeffo.

ttrgem,

rum,Patriarcharüm,Ptophetatum,Monachomm,

:ciïitbivoluüüg:

Eremitarum, ceterorumqne omnium, qui alio ge-

hvl

nere mattytii magis prolixo & certa quadam ratio-

V

Dcpthemi

ne magis difficili (eipfos cruciaverant , & jcjuniis ,

lo

vigilixä,omridnc, rebelles fregerunt appetitus: de-

al

nique jungantar omnia obfequia Deo prattita ,

stf

quamvis gratiffima, praterita. prxíentia , futbta $

d

nontam perfe&tam laudem & honorem comple-

Ua t 1]

&entür, quàm vel eafola Milla , quam Sacsrdos

:quamdïiüf:lm

humillimus & pauperrimus celcbrars.

' Sciendum posró, caritatem cujufcumque Deatt

dj n

inclis perfe&iorem longe eífe & eXcellentiorem

(u(u;'! sidt

um

ca, qua fan&iffimus quilibet in terra accenditur ,

dipii at

quia nimitum fit carizas illius,qui divinam effenti-

iil

am contemplatur. Hinc Chriftus Dominuscum

MWM

extuliflet admpodum fan&titatem gloriofi Baptifte,

gt

quo ma

jot natus de muliere non fuiffez , addidit: ,,, ;

i autem minor e[] in regno calorumymajor e,

WWW".

;Müfäïm !

illo, quod ita cüm fit, ut przdi&a magís xftimen-

tut , hoc fübne&o : Si cum meritis San&dorum in

i

ml

(v

térra exfiftentium , conjungas caritatem omnium

m &

Beatotum in cxlis tam hominum quàm Angelo-

;ham'MW j

La

tum, etiam facratiffimz Virginis, quz ceteros im-

U Ld

n

maniter antecellit : hzc fic in unum collecta mi-

ubll"f"[

H

fimé exequabunt honorem & reverentiam, qua

ip

,;fxfbn

lf

