&timonia , ut quis digne accedat,fi yojunxit? Hec ag2 Hom. zde

(mww

£em non tdeü dico, ut non aecedasans : [ed u1 non te- ini.4d -

Corinib.

nont *.Wï

mere €3. aä(c]ue difpolitione accedamws. Exiteram;

.,WW

cum fuiffet hortatusae frequentationem SS. Sacra-

at

menci, ut reciperent fideles quotidie,nec ad Pafcha,

æäm.

nec feftivitatem exfpectarent, fübjecit:/fa son d- Honil.s.

€à dico,ut fimpliciter quomeodotHiiqne communice-

up 4d

f

tis, ed ut dignos vos tpfos conff etitatis. -

"

Similiter SS.Ambrofius & Auguftin.(per eadem

verba ) poftquam dixiffent'jfe panzs guotidianus,

p

accipe quotidie, ut quotidie tibi profit ; addiderunt:

Wnïf

" dl

Sic vive,ut guetidie merearis accipeve.

Eadem ratione non mtcndlmus Ícribere, ut pu-

"i

ql

fillanimes fa&ti Sacerdotes abftineancà Miffa , ne-

p

g

que etiam ut cofuetudo peffima quommchm fi-

»

gatur , quifolo curfu ordinario ad divina accedunt

i ï(ug

Ene ulla preparatione , aut confideratione prz-

PT d

x )

viay

656 . TraH.VII, Cap.X, defreq. Miff., !

via; velut ad meníam comefturi aecederent, utrof-

que voluimus admonitos, ita vivant , ita fe compo-

nant, ut digné celebrent, innumerifque à Deo be.

neficiis afhciantur. Quod veró ipíos deficiet ex

difpofitione perfecta , confidant forefe aliquahdo

obtenturosabillo, qui immenfa noftri charitate

eitaccenfüs, "Unde ei laus per infinita facula (z-

D

€ulorum.

Hac,Patres mei, fe[fe mibiobtulerunt , ut feribe-

vem ad inflrutlionem €9 exbortationem Sacerdo-

£um y voveo, multorum indà comrseda fequantur,

;

Obfecro, qicumqne bac legent , omnes defeQus

àthe commifos (qui non pauct) adferibant ignoran-

te mea CÓ tenuitati , qua [e nequiverint nltraex-

Mi

tendere. $6 vero frufiäm altquem decerpant , éra-

tentur Deo bonorum omnium autlori, €$ memine-

MO

rint, i»fiæ faer:ficsz bujus "mtferrimi peecatorzs ,

qui ad (cribendum fe contulit.

"d majorem Deigloviam , quem laudent omnes

MAT

ereatsra 3 [ecula þculafum. AMEN.

Soc'm.Xw

2

XL

n

LA

D

en

As

JEXe

At

lro

ütroyo

d hd

J

(

Ri

Mi

Wi

EXPOSITIO

Mbf

P

MA s

Ht mj

CANONEM

Ui nl

hatat

RELIQUAS PARTES

uj m

IWW]R ]

l/l'l p r

SACRIFICII MISSZB,

1

PER

m

R. P. FaaNCISCUM Van der VEKEN

U

Societ ]'Esu SS. Thcolog. Do&

)

f

;ï

s

Tt

IRA.

«96 68)5(-

vj(?l

DT SS —ääääämämää m

SUQgQQopgQpQpQppegqqQpqu

QUW !

PU

:ml()b[ä(äm)

TIRACIAIUS VIII.

1,be3[

gt Ür

uAnto tremore €5. veverentiA Sacrifr-

quaumüh

cium AVisffa pemgmdum.

j

AcNus in Bostica Ecclefiafles, & vitae

ïe&mdfi

f piritualis magifter Joannes AVlla .cüm

om(üs Q

ex familiaribus dxdlcxifct,quendam re-

adis

cens Sacerdotio initiatum immaturá

fventtn

morte deceffifle , percun&tatus eft illicó, an ali-

dul

quando facris operatus füiflec? refpondenti veró,

ais

femel duntaxat, (ententiam hanc omni memorià

TROTOUNTIUX

dignam fub)ecn Multum defert ad Judicem. Atqde

d

ita fanéíe reshabebar. redditurus enim eratratio-

ml

nemi negodiàfe geftiinter omnia gravaïml,quæ

us

pro divinz Majeftatis glorià & publicá privatáque

AO

mortalium falute adminiftrari ab hominibuspof-

hiM

funt. Dicturus erat caufam, quà animi corporiíg;

sithatrdrd

puritate , quá attentione & rcverentiá obtuliflet

lm

eterno Patri in facrificium corpus &fanguinem

orde&langul

unigeniti Filii fui: qbà fan&imonis dignitate fü-

*n0i dino

ftinuiffet perfonam fümmieternique Sacerdotis

Jobmfimtm

Jefu Chrifti: quid peregifletin Ecclefiz ; imo to-

tius Univerfitatis bonum , lcgatione pro ea fun-

Amoii

dumlmpl(

Gusad Deum? Anforté curplfïïma prevaricatio-

f ejí

ne, qui ad mundum expiandum mifíus füerat,

r qu (

novoeum Ícelere impiatlet? Unde alioquininter

Queadion

Chn.ftxanos tot bella, populorum clades, everfio-

ncs

d

1

)e,

m

J

u

TraLfat. VII. Expaftio in Canonem,c^c. 4 f9

L

*66, Es

nes provinciarum , aliaque irati Numinis argu-

menra:quod ramen per placabilemillam goftiam

Un

vel femel oblatam, conciliare poterat, & pro offi-

cio debebat?

ij

Atque hec, Chriftiane Le&tor, quia minimé ig-

i

noras, quantum, obfecro, ad fupremi Judicis tri-

bunaleos ceníes perlaturos, qui non femel dum-

lg

taxat, fed in dies fingulos, ad araslitant? Exclama-

hag

/

bis fortaífis, Ó veré fapientesantonios, uilariones;

mïkrïïaw

v

um

Francifcos, qui munusSacerdortale maluerünt in

M

l,

l

aliis venerari , quàmin fefe fufcipere ! Quantótu-

tiuseft, pro fuis quemque delictis offerre Deo fa-

!t [Uäïm,

"n

crificium fpiritus contribulati inara cordis,quàm

hiU

d

pro totius mundi peccatis, inaltari etiam Angelis

d

formidando, grandem illam vidtiimam irfiolare l,

Id

Sed nonideó hzc adduxi,ut in primo ftatim li«

M*MMW

mine,ad munus Sacerdotale vocatos ab co fufci-

pape

iendo, veladminiftrando deterream : abfità me

'*:'ämm üï

illud: 1. Reg.2. Peccatum arande nimis coram Da-

"

mino,ut retrabam bomines a facrificio Domini. Ab

M

illo, inquam, facrificio, in quo non animantium

qiig

corde & fanguine honori divino minimé refpon-

w

dentiü, fed incruenta oblatione illiushoftiz , quz

fola obinfinitam fuam przítantiam cantá vajefta-

WF*

N

"

J

o

tedigna exiftit, placatus Deus bonis cocleftibus

"E

NU 1

mundum itnplet, vivis morcuifque folatia prebet.

Verüm eó folàm hecfípectant, ut moderatus

L

W'ür* )

timor, qui cumnalibi, tum pracipuein religiofis fa-

nx'&

vbjæ-

crifque actionibus cortendatur, dicacas Deo my-

4 J

j

üa*s, ad debitam cura

m induftriamque follicitet:

qu

Te23

qua

660

| i»CM"""'e

Truäatm VIII. Expofitio

(

.«

uá üii officii magnitudinem con(iderantesfan-

n

jl

g

&iflimé & religiofiffimé illud obire contendant.

Urenim demenuüscft cemeritatis irreligiosé in a-

qrir

;iöü[ior) aPn |

rasirruere, & Sancta non fandé tractare: ita nihil

magis confultum , quàm Sacerdotem divinitüs

gl

conítitutum, eà, quá par eft, animi religione, die-

T d

L

bus eciam fingulis diviniffimum uiflz facrificium

conficere.

fcunicum:

Neque eft;ó Sacergdos, cur ab aris abílineas pro-

amimdbi

jimo i

ter hoítie Majeftatem: haud enim folus eam of-

fers,fed principem in eadem offerenda Sacerdo-

n AChrdol

tem comictaris myfleriis tantis parem , ipfum fci-

tins non mot

licec Chriftum. IsSacerdos fimul & victima indi-

Vr

gnitatem tuam füpplet , infirmitatem füblevat ,

alias d

Ííuaq; in ore cuo ponit verba , que apud eternum

Mnuseh

Patrem non gratiofa folüm ,fed etiam rata effica-

vl iim

ciaque fütura certó prenovit.

N

N

r d

Nec fuo apud Deum Legato

Ecclefia deeft ,

quippe quz fuis quoque verbis gratiam facrifi-

d

canuadjungit, omniumque caremoniarum fatis

OY

gnara, quibus in aulam cocleftem fummi infimi-

uniitnte

que admitranuur , eastibi prafcribit, quas filegi-

Agehicty

timé obferves, irreligionis nunquam , aut profa-

timidiy

nz;ut fic loquar, ruíticitatis damnaberis. Quin et-

incrctund

iam ne in tanta negotiorum mole ac varietate,

Tonam st

qua pro publica privataque falute apud füpre-

LOU

-mum Principem proponenda, & feliciter per pa-

*' vm'mus,rehg

cificamillam ac propitiatoriam victimam tranfi-

At n

.gendacomanittuntur,hafites fludue(que; quo vi-

"1 Qu

modo

delicet ordine, & delcctu, quotcx?lporc &

"u y

quod-

6ór

in Canenem , & reliquas partes Mifa.

quodlibet geras: ecceiterüm Ecclefia , tanquam

ij

.Mma

j

provida parens, ifthzc omniain fuas claffes, tem-

poraque digeffit; multoque Matre Zebedzorum

mzïb!f lt

fapientior , aptiffima verba formula(que preivit,

Mifer

U

» T

quibus pié ufus exprobratoriam illam repulfam:

Nefcitis, quid petatis, Maxh. 20. minimé excimef-

Ui

cas.

Hocunicumtuarum eft partium, ut þo(tquam

Wlf*vzp.

animumab illis omnibus expurgaveris, quz pu-

Ll

riílimo facrificioobeundo repugnant, praferi-

n

pras à Chrifto & Ecclefia precationes acceremo-

m

nias nón more preconis e pratoria tabula reci-

las

tantis,percurras,fed debitamubique attenuonem

d

adferas, affettumqueconjungas. Ecenim, ut de

Ti

Regum Rege Prophera regius canir, Pfal. 98. Ho-

f

nor Regis judicium diligit : nectantüm judicium

l

Eccletiz Principum, fanctiffimosritus xumini ve-

hd

nerando convenientes fapienter inftituentium,

:wkütïmïü

fed caeterorum quoque, ac Sacerdotum inprimis,

u

)l

utnon temerécacoque impetu, fed deliberate &

€x animi fencentia illos exerceanr.

n

Atque hic tandem prafentis libelli eft fcopus, ut

a?

adaram in divina Liturgia fa&uris rationesquaí-

! .WX

dam, excitande devotioni idoneas, compendio

proponam : eafque non aliunde accerfitas, fed ex

j

ipfis precibus ac ceremoniisnatas, quas Chriftus

f

g

erti

Dominus, religionis fupremus Magifter , ejufque

fidiffima interpres Ecclefia facrificanti prafcri-

u

"

bunt.

j

uod enim Patres in Tridentino Concilio

oj

de Canone Miflz definiunt, nihil inco contüneri,

ZU) Wn

q";

Tt 3

q/fod

!

éáz '174474!.*?111. Expofitio in Canongm, :

quod non maximé [ancfitatem ac pietatem redoleat,

p

mente[que afferentium im Deum erizat : idem de

cateris Miflz parübus exiftimare debemus, cüm

i

pariaucoritate pofteriorum faltern Pontificumin

Miflali ab iis recognito ftabiliantur.

]i

Quapropter ad fanctam piamque actionem ,

mentiíquein Deum elevationem, id folümreftat,

ipigbanc!

ut quz fancta piaque effe conftar, eligantur , ficut

m

Philofophi loquuntur, propzer id ipfurm, 2.Fchic.c.

gicc: h

4. convertendo mentis oculos infanctitatem, &

dabuque OPmml

pieratem eorundem, illamque fui gratia profe-

|coliob [ldm

quendo. Quorum primum, cüm adjudicium at-

mmisChlïlW

que attendonem pertineat: alterum innumcram

p t

piarum afiedtionum varietatem comprehendit,

queinit

M

qua in fuis Miniítris circumdara Ecclefia rité ac

m;/pm'mz//mim

decenter coram fupremo Rege apparere poffit. -

(irjn d

la n

Scd,neirhemor inftitui compendii equo lon-

nl

gius proloquar,filum abrumpo, & rem ipfam ag-

quuyod

gredior.In qua inter antiquiores facem mihi prz-

fan, n

cipué pretulerunt Gabriel Biel & Fragcifcus Títel-

yrpirimj

mannusin Canonem MifTz;inter recentiores Car-

fiumimndi

dinalis Bellarminus &

Joannes Baptifla Scortia de

t sc u

facrificio Miffz.

uibus i quid ex me aliifve ad-

d v

Qu2 najs

jecero, benevolus Le&or zqui bonique confule-

inma? T

r€ digne:ur : & fiforté ad pietatem profuerit, mei

f

velíemel, nonaufim

]

i

al'imml,f«di,

peterein facrificio,in pr;cif

bus meminifle.

lftraibaad li

-

»

d

PO[löDm

Dd

r

C A-

"

&[663]3-

'

NT

UT

j

QuAPUDCP-R

(fo

i.

Wöüüdm:

Ipitium Sacrificii Miffe.

:ü)

p

$. l.

ïäöüfm,j

De Introitu. Mi[a.

Lïü&'sm"j |

]

Roximé ante Miíffam, dum factis vcüvayus Sa-

ag

cerdos induitur , tmemor eritdoGtrinz Apo- j«

TA

ninz.

ftolicz : /xduimini Dominum Je[um Chriflum,

ii

4

.. dabitque operam, ut non externo tantüm babitu

iripz;

& officio, (ed moribas quoque, virtutibusque ín-

W,Wml

tetnis Chrifto fe (imilem exhibear. Juvabit eum in

triur:

üncm attcntä tecitare oratíones cunc præ(criptas,

Lanps

atque euam à Deipara Virgine, Sandtisque Patro-

usl

nis (piritualia animz otnamenta emendicate.

1

Cüm jam indutusad Altare procedit, meditas

p

biturChriftum,qui à finu Patris veluti divino quo-

il

dam actario egreffus eft:ut f emetipíum eo tmodo;

nj

quem 1. $.c.2. defcribo,pre falute noftrain hoftiam

ii

fan&tam , viventem & rationabilem offertat 4 &

ijlisi

per propriuem fanguinem sntroiret (emetin San*. g, p

a, aternávedemptione inventá,Exorditur afig« z *

ia

no Crucis: fi enimà Divini Nominis invocatione

uf

u

l.

Wt

N

aufpicandz rcliquz orationes & a&ttones noftre ;

gt

quanto mogishac emnium gravillima & excel-

4

ii

Ff

lentiffima ? Tumalterna voce cum miniftro legit

r

n

j

Plmum, fudica me Dens, anticipato ejus verftüs p(aj, 41

"

nïxï'mv

Introibo ad altare Dei, quo quid acturus;expret-

fiàs admonetur,

Porrà David eo in Carmine precipué petit , ut

liber ab exilio & incircumciforum atque infideli-

um confuetudine, ( cum quibus verfati neceffz ha-

Tt

bebat )

f,,,,,mäf"

(ó4 — Traifat. VIII, Chp. 1. Expofitio

"r

Ü mpolt

bebat ) Hierofolyma ac tabernaculo reftituatut ;

gt

ibique lztitiá, quafi revivifcens , in cithara Deo

a

MGIWMI

confiteatur feu laudes dicat, Quz in rem prefen-

tem commodé transferentur, fiprimó ad ver(um

m

Ht

jl

,

f*dica petat Sacerdos liberati ant prafervari ab

gt

exilio Cordis : quod fubinde facrificantem dere-

m

linquit, & Dazmonis fraude in turbis cogitatio-

g

num non fanétarum,prophanorumque affeduum,

,uftrt ul

alia cuncta agit,quàm qua officio facrofan&to con-

gpm um

veniant, Deinde ad verfum Esizte, animum ad-

;gxpcccamwnf

vertat ad Montem & Tabernaculum. Loco mon-

lial

tis Sion teprzfentet fibi Calvariz montem, tan»

quimn

quam proprium commemorandz in hoc

Sacrificio

wv lts

Dominice Paffionis :

loco quoque tabernaculi

sls Cott

ofaici,

ín quo erant Arca & Manna hujus Sacra-

at a

menti figure, altare Chriftianum confideret inftar

ffüä!m t

divinioris longeque auguftioris tabernaculi; quip-

gunndiond

pe quod Veritatem per ifta fymbola adumbratam

ämdumgfr 7

(tmenlm

contineat.Deduci autem huc poftuletà Dei /uce &4

weritate:utdivina gtatía illuminante,intetior (ene

jv

fus, cum externo Sactificio czremoniisq; concor-

Wil

det.Deniquead veríum Confitebor,petatà Deo il-

l:misbwmcgan

lamanimi ferenitarem,latitiamstranquillitatem &

T

pacem,quz tum aliarum functiones vittutum per-

diteareicr

ficit & ornat, tum pracipué a&us réligiofos & Sa-

aol

cti&icium decet, Dignum eft confidératione,quod

wclldycon

deConfeer, ex S.Hieron

dift. ,. c.

ymo refertGratianus: Medior ef quin-

iioum Md

W0 Wie--

que Pfalmorum decantatiocum cor

dis purítate,

Mi dun t

iocrzter,

Cä'* ferenitate, &à fhiritali

bilaritate , quam to-

wüm&um,ncm!

tins. P(/alterii modnlatio cum anxitta

€$ irifíítia.

te aordi.f

LT li

Mi Vi

P(almum hünc, folemni Sanüiffimz 'i"riados

M

epinicio conclufum » €xcipit invocatio diviniau:

"Bl

xilii ; «4djntorium nojfrumin nomine Domini :

um Tugm, h

quo

j

ET

*

$p Canonem, C reliquas partes M:]le | J? $

quonempe Omnipotens , qui fecit codlum & ter-

Wlüma

QQ*W

ram,lüpra conditionem aggravantis corporis,ani-

mum noftrum ad debitam ranto Sactificio atten-

VRs

tionem, reverentiamq; attollat. Cüm autem, refte

Prov,i&

Ut

Sapiente , js/Ius prior accufator fit fui : it'hoc

It

Miffz introitu przcipiturConf:ffio generalis.Que

LIS

mpm

jute facienda cam profunda inclinatione: ut hoe.

l.æw

n

ritu teftemur noffram indignitatem & vilitatem

k

maximam, tum ex naturz conditione;tum prefer-

i

t

timex peccatis contratam. Valet hzc confeffio fi-

t&ïdmüï

veád excitandos in nobis pios posnitentiz motus :

Ht

five etiam ut, [ juxta mültorum Theologerum fen-

ieo rE

tentiam ] leviores forté culpas ex opereoperato

l me

relaxet.. Confitemur veró non Deo foli, fed etiam

tholeon

San&is, frarribusque Chriftianis : quia Deum of-

(Harinc

fendimus , amicis quoque ejus difplicentiam , &»

r

-—

quantum eft in mobis, triftitiam creamus, Quem-

of

admodum per veram poenitentiam , non rantüm

st

Clementuffimum Patrem : fed. czleftes quoque

Lluc.' 2f,

Spiritus, ceterosque Sanctos exhilaramus.

d

Poft hzc pro matua peccatorum remiffioneal-

s

ternis Deum rogant Sacerdos & minilter; ac que-

dam £ Píalmis fübjiciunt, quz anímos erigant ín

EW'W

divinz mifericordie (pem * adeo ut Sacerdos jam

T ul

audeat ad Altare afcendere, illudque in fignum re-

conciliationis cum Deo & Sanctis, in medio, ubi

p

d

vt

San&orum R«eliquie quiefcunt; deoículati. Vel

ofculatur altare. ex multis lapidibus & cemento

"Id

conftru&um;nempe Ecclefiam ex diverfis populis,

4l

ii t

velut. vivis lapidibus & charitatis glutino coag.-

'Mrl

Wl

E£hef. s;

mentatam tantp deofculatar amaote, st ferpínna

27.

proeasmpéndevet é& [acvificaret, libique exhibe -

i

T

"

ret Etclefram glorío[am,non babentem maculam

; rj

ntque rhgam, Indc veró ad dextrum cornu, quod

m

Jq:t'e

; ]udæo-

'MW,&M

060 — Traciat. VIII. Cap. 1. Expofitio

Judazam defignat;progre(fus, divinam legem lats

l Wa

demque annuntíat : quemadmodum ele&o Ju-

Qütomp

l

"m

dxorum populo, quem prz reliquis divina Bene-

neficentia velati in dextera locarat, primüm Chri-

ii

ftus przdicavit.

;

h intud

l

$. II.

a

P[lusï

m t

j

"Kyrie eleifon, C Gloria in excelfit.

dem

Uia initio Orationis nihil utiliüs impiorai

ia

Q

gndei g

mus , quàm rifeticordiam Dei, à qua (ola

omnisboni priücipium peccatores fperamus: Sa-

m glmw

cerdos.à cornu dextro ad medium altaris defle-

ii (

&tens, ibique ffans & in caelum erectas, emittit il

as Cmnotd

lm füpplicis animi vecem Kyrie eleifon, qua La-

üis umümx qæ

tiné redditur, Domine miereve. Repetitur hzcfes

win j

xies, ter vero Chriffe eleifom admiícetur : ut ficins

Ti

vocentut fingule (an&iffimz Trinitatis pecíonx ,

ul

& ptopter ceterarem cum eadem natura identi-

iapttét

tatem, ter fingule. Singálari veró. nomine Secun-

ml

da Períona honoratur, qux fiagularem pro nobis

o

naturam affampfit, Vifum eft Ecclefiz Gtacas iftas

v od

voces, ficut & alibi Hebrazas Latinis admifcete :ut

quni d

hác vocum communione,qua Latinos,quàHebra-

[

hn Gd

os&Grzcos fareatur unü effe populumDeiuti lin«

guarum, itaanimorum fideiq; vinculo connexum.

D

Hymnus G/eri4 , qui (uis temporibus fequitur,

ings f

duabus conftat partibus: Prima, eaque brevior, 8

f

f

coclo petita authores habet beatos Angelos, qui *

W

ücents

ZLuc.?.

naícenti Chrifto accinuerunt , G/oria $z altiffimis

iirenindi

Deo, & in terrapax bomiuibus boua voluntatit.

ttptlrg

Alteram multà prolixiorem homines addidéte ;

ftm d

quippe longé magis pro Incarnationis bene-

Senaif

Heb. Z

ficio ad divinas laudes obligatí : swíquam e«

3atnd,

nim. ddngelos » fed [emen Abraha apprehendit.

Acce-

A4tyQuyg i

LY

?

Ri

in Canouem,C veliquas parkes Mi/?,e. é67

Accedit quod fuperiorum Mentium propriumfit,

IW' '*

v

ea paucis compledti, ad quz exprimenda infetio-

!N

res pluribus verbis & conceptibus egent..

TT

- Deptiore partehujus hymni aliquid- diximus

u

Cap.4. $.. fub initium : quod fcilicet duplicem

exprimat tam ipfius Incarnationis , quàm pracfen-.

tis Sactificii finem : unum primarium, qui e& Dei

loría ; alterum fecundarium , qui eft pax & falus

Eünh,

noftra. Eodem queque $. circafinem vetba ifta ob-

IWXM

feutiora alterius partis,grazias agimaus tibi proptey

At

m

magnam gloriam tuam,ad (upremum quendam

Wa

affe&um Charitatis erga Deum accommodavíi-

imffmläm

mus. Cumque catera faá fe explicent clatitate, in

ii

illis tantàm, quz Chrifto Domino acclamamus :

n

uoniam ts folus Santius , &dc.. animadvertet

hi,

'Theologus : didtionem fo/us tribui Chrifto , non

d

ratione pcrfenæ,üc enim à San&itate illa excellen«

cutant

tí & imparticipata;quz fohDeo tribuitur;exclude-

j

remus Patrem & Spiritum Sané&tam ] fed ratione

e(lenriz.five naturz u fenfusfit, nulli natarz con-

FW*W

gl

venire San&itatem illam,Dominium, Majeftarem,

nE

quàm ei , quz eft Jeía Chrifti, erfi aliis pcrfoflis

conveniat.

od

.. Ferunt B.

Gafparem Bonum ex Ordine Miäi-

z

Wm

d

morum,verba ifta,Z4dóramn: te,quoniam tw folus

SanBas,tu (olus Dominusu folus Alti[fimns. Je(u

j2

lss

Chrifle íemper habuiffe in corde,femper in'ore: a

s

deo ut ducenties per diem repeteret;iatqs hincinter

r La

1

familiates vix alio nomíne,quàm 7 fa/us fanGias

j

compellaretur. Nimirüm Jefuamor apud illius a-

d

Fl

nimum obtinuerat,ut hi fuo dile&o gloriofiffimi

] Fam,

titulieum mirifice obleétarent : quare nunc debi-

Wf-

tos gratulande, nuncab omnibus agnofci exopz

,

T

tando, nunc infima fubmiffione deferendo fatiari

non

jjmP,

;;ua»m*,&','

668 . Tratfat.VIII. Cap.T. Expofrtio

non poterar. Urinam Sacerdóres vel temel ia Mif-

g

gt

(a, quando ex Ecclefiz praícripto przdicta verba

;;:MWW

exprimimus, iftum viti religiofifimi affe&tum tmi-

temur !

" i

;HH(UJ o

$. III.

D

De Colletdis, Epiflola, Evangelia, $ Symbalo,

T,;lmwïüi&h

Oftquam Sacerdos per Dei laudes ejiis quo-

g o

P

datnmedo benevolentiam captavit, ad oran-

;:NG ,uuudw

dum (a convettit, przmilfa folemni falutatione,

dpiqa

Dominus vobifeum , de qua diximus Cap. s. $. s.

u if

eodemq; Capite $, //. de Collectis & reípon(ione

d wdoW

"ámen, Scd ecce quàm apté poft orationes noftras

üudaüïspliü

fübjici'ur Dei fermo, five per fervos ejus Propha-

ao

tas & Apofítolos in Epiftola, fiveper ipfum Dei

'mixgiwfm!amh

Filiumin Evangelio expreffus ?^ Üt videlicet mo-

TU

neamurfi velimus Deum nos exaudire orantes,ex-

gt

!

!

|

audiamus eum doeentem & precipientem, facia-

lgnrum

musque quod ipfe vult nosfacere, finoftra defi«

detia ab eoimpleri cupiamus, jaxta illud Scriptu-

üm&wuü

ean.is,

tz: Simanferitis in me , (perFidem & Charita-

ov

tem)£$ verba measn vobis man[erinr. ( per do-

quigun

Guineg mee & przceptorum obfervationem )

Msl

quodcunque volueriris,petetis,C$ fiet vobis,

du

Sacerdos itaque , dum Epiftolam vel Evangeli-

o cvmg

urnlegit, ad uttnmque attendat, voz st verbum

ts Oi

bominum, fed ficut efb veré verbum Dei, àcoclo

lp

L Thef. z.

nos alloquentis, inftruentifque do&rinávitz , &

bdbolsco

ad omne genus virtutum inflammantis. Legat eà

[or

attentione & reverentia,qua pat eít; ut divinaora-

xiltin i

cula homo excipiat.Neque le&orem tantüm vel

dlb

atditorem divinz etuditionis, fed fa&lorem quo-

Mitafnjs

Tacob. 1.

que fe exhibsat, ansotando fempet aliquid quod

*ïiriwalccami

vitz. ,fuæ ac motibus ex coclefti do&trina compo-

neudis

stf

n [l'l

in Carl*anem,ö' reliqnas partes Miffe, 449

N

ÉN

; hendis conveniat, Id in Epiftola le&ione nosmo-

nent applicat& ad librum manus & velut opeti ad-

Dd

motz : Ad Evangelium veró, quod, (tefte Aagus

ftino) inter omnes divinas antloritates, qua(ane

üis Litteris continentur, meritóexcellit, piütcs

EMM

czremoniz adhibentur. Ac primó petit Sacerdos

.

uritatem cordis & labiorum, ne rem facram pro-

nllkm

hanus contingat, Deinde figoum Crucis impri-

ttm

mitlibro, ut indicetin eo contineti vitam, more

s ;

»

u

El:m]

prodigia legemque Crucifixi. Tum eodem figno

B hn j

fe munit in fronte; ore, pe&torc.In fronte quidem

L IMPQ

ts

fede pudoris, ne erubefcar Evangelium. Inore; wt

illudaliis przdicet. In pe&tore, uridem fidelicor-

bt

deíemper confervet.Denique perle&to Evangelio,

L a

infigitofculumlibro, ut tam charz, qua in eo con-

Mi

continetur, do&rinz animam quodammodo affi-

L-mw

gat & mancipet.

tigien

Legitur porró Evangelium ad cornu finiftrum

n b

Altaris, quia Judzis, quos per dextram d:fignari

mm&n

dixímus, Evangelium repellentibus , ejus pradica -

tio translata ad Gezte;. Vertit (e ad aquilonem,de 41*

'N yotun

j

quo (criptum : 44b aguilone pandetur ohnne mA- foooii,

um ; &;diabolus inquit:Sedebo in lateribus Aqud- cap. 1.14.

WW

r

L

lonis , fimilis ero. alti[fimo. Contra hunc aquilo- lfaia e44. .

nem vox cvangelii perfonat , ut fignificetur , per 4

al

yit.

evangelü Chrifti annuntiationem, fubveríam effe

diaboli poteftatem & principatum.Sed & fi quan-

m

do diabolus corda hominum occupavetit , fi effi-

d

^

cacem Evangelii vocem auribus eceptam in corda

dimiferint, illius deftruancur confilia, & expulíis

qui

gachinationibus femen verbi Dei radices agat, &

al

proferat fructus vit zterna. Przcedit le&ioné

z

u

fpiricuale canticum, quod Graduale dicitur, ur pet

MWS

fpirituales affeétus, quiin 0 continen

tur, ad do-

WL

r

&rinam

T

$7e Tradlat.VIII. Cap. H. Expefrtio

ao

Gtrinam Evangelicam melids difpon: mur. Diebus

ag t

vero folemnioribus Evangelium excipit recitatio

Qmaamd

Symboli:: tum ut declaretur quisnam E.vangelium

g

à Chrifto & Apoftolis predicatum fecutus fit fru-

m

Rem. 16.

Qus: tum ucimpleaturillud Apoftoli: Corde cze-

m[o&m Ubku

ditur ad juflitiam , ere autem confeffio fit ad [a-

vim jncp

put

Intem. Profru&u autem fpirituali, recitabit illud

g&um.qmn

Sacerdos diftin&é & devoté , & ad ea prafertim

atrendet, que in Sacrificio wfui veniunr,utad divi-

;?uaglaþïl-

nam omnipotentiam,divinam Chrifti humanamq;

naturam, paffionem ejus; refarrectionem, aliaque

ymd t

in quorum fide pleraqne fundautur, quz in prin-

Bpïmmüm

cipzlioribus Miffz pattibus profecuti fumus.

Poterit veró ad invifibilemChtilti in Sacramen-

C

mkïtüm-'. m)

to przfentiam fpeciorim refle&tere, quando De-

um non foloram vzfibiism , fed etiam invifebils-

demmjsg

xiadt d

1m Creatorem agnoícit, Quare ruri incipiat ani-

amríaiti

rsum paulatim fupra fenfus erigere, cogitando re-

rum veritatem iftorum-limitibas non circumf(cri-

at q

siclam

bi : imó eo vetiora queque & nobiliora exiftere ,

/ntcwiäem&

quó magis fenfuum noftrorum judicium;ac plebe-

iam veluti cenfuram tr; nfcendunt. C'uod primum

tl

iab d

omhis vítz fpiritualis principtum, in hoc maximé

fpirituali Sacrificio, ante oculos habsndum. :

pinlean

titdgi,

Go Pabl L ollo:

imtlï:Hq

De Offertorio.

Wityoytg

Orum eft, quam M.ffz partem Offcrtotiun;

LOm

N

defigner. Multi nominis raríonem petunt

:fq«:hbn' Á

àmtneribus, que tunc in alrari juxta antiquum

Wátttga

morem offsrunturà populo. Alii magis refpiciunt

Humzmiqm

ad a&tionemSacerdotís runc preparatitis hcftiam,

k mk

uam

varíisque precibus Deo offerre incipientis.

Wal

CUM

«po[tetisorcm opinionem amplc&or: tam quia rn

a.-

9s

ALj

n

in Canonem,e räliq.ua.f partes Miffe. d7

,'w

gis defetvit (copo pierats , ad quem przcipué hoc

!b q:'

Opufculum refertur , tum etiam , quía verios ap-

as

N

patet. Quidquid enim fuerit de prima nominis

"s

tee]

impofitione; quando forfan illz Sacerdotis preces

WI(M

nondum erant ab Ecclefía inftitatz : cüm jam ta-

Mij

il

men non folüm obletione populari communiores,

&mkmr

PU

fed etiam principaliores exiftant , haud videtue

1

Ll

"

t

dubitandum,qdin faltem moderni vocabuli ufus

AUrine

"U

eas potius fpectet.Idem magis declarabunt fequen*

:

(

tes Paragraphi.

gl ;

ATE

7

uem ob fin?m inf

itutum Offertorium ?

Uplicem finem reperio : upvm imitationcm

rhuita

vüe(is

veteris legis, in qua victimz, priufquam im-

!

molarentur, multis cetemoniis dedicati folebant :

m

[

l

j

lr

]

A

alterum magisque przcipuum imitationem Salva-

v mytotg

toris noftri. Jetu Chrifti. Cüm enim tota Miffa,

d

communi confenfu fidelium, viva quedam repra-

óseiit

i

fentatio tam vitz quàm mortis Chrifti exifta;non

decebat. illam partem pratermitti , quafe, etiam

push

lm

ante paffionem, Patri fuo axerno in heftiam cbtu-

ii

Md

MP d

lit : & quidem frequentiffimé, aut potius femper,

MO

Y t

d

continuando oblationem füi, quam jam indeà

d

primo fuz conceptionis momento ircepit, Teíle

f rd

pE

enim A'poüolo, ingrediens mundum . ita Patrem

y

À

]i

allocutuseft : Zo//iam &6 oblationem nolutfli.cor-

Heb. I

pusautem aptaffi mibi:bolocautomata pro peccas

Wma ;

0 xon tibi plaiterunti Tunc dixitecie veuio: i

:

al

$n Capite libri fcriptumm efl de meut f aciam,Deni,

7

s

voluntatem tuam.Bc Íi dicetet quia video infuffi-

J

sientiam antiquorum factificicrum ad te digné co»

9;18

u

j

lendü,& pro peccatis placandü; ício veró me utrü-

yip

d

qdait

que pra'ftare pofle facrificio corporis mei, quod eü

(

ruoó

iu finé ex tua voluntateaffümpfi : ecce me paracifli-

mum,

n

T

472. Tralfat.VIH. Cap, I1, Ex;ojz'ä

,uthP'"

muro, tam ad illud , quàm ad cztera omnia, qtie

ia

Lex & Prophete de me predixerunt. Neque erat

« u

(

ratio, curab a&tutam heroico umquam defifteret;

gl

Dia,

fciebat namquam eum Patri pratiffimum effz;adeo

g

ut Apoftolus noftram illi redemptionem ac juftifi-

"

cationem fpeciatim ad(cribens, in ea nos volunta-

a

te fanctificatos affirmaet : nulla quoque neceffitas

mW"æm

ad eundem fubinde intermittendum . cogebat;

ginaatt

quippe qui non à fenfibus & phantafmaris, fed fola

d

fcientia pet fc infu(a dependeret ; ideoque pari fa-

i;)qua&'mlm

cilitate in femno atqueín vigil'a exerceri poffet. .

at

Sacerdos itaque hanc Miílze partem aggreflu-

mitd p

rus , illud petfe&iffimz oblationisexemplar fibi

giümtmim i

ante oculos ponat, idque quó melius imitetur, cz--

tun,goi

RAU

terosq;etiam religionis a&us, qui fezé perpetui in

davia

fan&i(fimo hoc Officio occurrunr, majori fructu

yz):iudll'fm

obcat, operz pretium erit generalem illorum pra-

buimQila

xim przmittere.

(nut

sE

gb od

Onapraxis (eryanda in oblatione 4

liisque a&i .

hus

busrtligiofis ?.

TT

miptttt;

]. 10. de

Uod apienter dixit D. Auguftinus: Sacrifici

CIvit-c.g.

"um vifibile invifibilis (acrificii e[fe frgnzm. i-

DT

lius fcilicet fpiritualis facrificii, quo; ut explicat D.

z(ümmq; Perfc&

mingtitf

A& 2 q. 85

Thomas, anima feiptam Dei offert; idem de vifi-

!'1-

biliadoratione; oblatione, alíisque religiofis adti-

db

busdici poteft: ad hoc enim funt inftituti , utfüb

ii i

exteriori aliqua forma interiotes affectus fibi ac-

tb j

Sápinm

» T. 4.

commodatos defignent, Ab(que his fi fiant , corpa-

"ii

valem quidem exercitationem per [e parum utíe

fem habebunt : fed deftituentur illo Spéritu ac Pt*

?hm telus

atb

dm.4. — ritate, quibus Patremà genuinis ejus cultoribus

W- &P!lm

gdor:gdum ipfa Veritas pronuntiavit.

Idque

!

ls

dn Canfiém ehreliquai partes Miffa. 025

lmä

Idque ut clarius pateat ; ex communi Theolo-

t

T

gorum dotrina ponere debemus, R.ligionem

Ti

e(fc virrutem , quz inclinat ad debitum cultum

Deo exhibendum. Cultus autetn, five reverenría,

h«

T

fivc honor divinus, habet dao : alterum mareria-

V atjuy

le, quod eft quodvis officium, .de fe aprum ad fig-

h U

W

nificapdum & conreftandum ,. itim cxiftimatios

nem noftraga, quz fümmz illi & immen(z Numi-

mmw

M

nisexcellentiz.conveniar , tum voluntatem ranta&

al

d

"r

nos Majeftati, uti pat eft. fübjiciendi : alterum fot«

male , quod in exeteitió utriufque iilius actus pet

ï;æïngil:z:j';

taterialem cultum fignificari corififtit. 'Id porró

lgt

&ridaïg eft przcipua perfectio & velati anitna ac

i ln

ud eít í

iueatun:

fpiritus tocius religionis : ill

pv t

plrituale fácri«

ficium , quod fecundüm Augiftinum peraltezum

lag

um

illud vifibile ac mateciale fignificatur: in.eo deni-

que fita e(t Vetitas , quam tantopere in Pacte fui

adocatione Chriftas commendat.

nAÉ

1

Iq;mq' |

.. Quaptopter Sacetdos. teligiosé faeri

»Ecatmliä'ls'g

!

inprimis intelle&ui proponat in&nitato Dei;Ma-

al o

jeftatem, ac (pra nos ac quaícunque natutascrea-

tas aut creabiles eminentiam ; nuno-fub concepta

omnipotentig , à qua pendet cfIz .creaturarum s;

P d

nunc fb cepcepurinfinitz (an&itatis, clementias,

ht

taliaramq; perfa&ionum diyinarm : quatum m&«

3

,;,m

moriam.pét í(e fatis ingerunt (acrg preces;quas Ec«

i

elefía preíczibir. Proponat autem noa pet fimplis,

^Y

jj

cem levemque apprehentionem t (ed pet vesum.

g

ac deliberatum judicium: ac pre(ercim fidei , quá

du

j

,5

mulró dignius quàm pet rationem natutralem de,

T ;Jlþ

divinislentimus. Deinde voluniate c'on*cipiä't at-

y

fe&um tefolutum: & efficacemm interminatz illi

| l:HfW'

j

Majeftati fübmitteudi fein omhibus ; esdendo éi

"

d .qnia'

V

:g*»g

übiquc ,& prunos patver ïcfcrcndo. Quo

reípee

[

Y

174 Tyalat. VIL. Cap. 17. Expofitio

;WW)&

teípectu divine fubftantiz difficile nobis non eft z

i

J

( qais enim nifi prorfus in(anus, (uam cum divina

hïPm

swg PIM

jn

componat ? ) fiat intuitudivinz voluntatis quz c«

juídem «ft perfe&tionis & excellentia cam divina

W uTW

fub&tantia: ideoq; patem eultum ac venerationem

d

metetür. Diviaàth igitur voluntatem potiori (em-

qiintt

g

pet loco capiat haberi, quam (uàm : etiamfi fortu»

jmmm n

marurn, hororis, viteque jacturam facere; ut eciara

éinerem ad nihilum redigi oporteret; Tumdeni-

at

que fignum aliquod edat, quo talem ämml dchbc-

n

tanoncm profiteatur.

m

n t

* Porro Ecclefia de figuisad hoc iphflïmls pettos

éur Miffz officium abünde profpcm j üt quando

bt

jubet Sacetdotem, nuncmclmarc cervicem , quafi

gt

paratüm ad jugum Domini fufcipietidum : nunc

ii

jingere manus; ac fi reus eas Judici viriciendag

f Qa

óffertet : aliquarido genu fle&ere , at coramti tan«

illiagc

ta Majeftate fe minorem agnofcat. Pracipué ve«

gt

gó idem devote' mentis confilium teprzfentat

li

dtmi

ipfe a&&us factificandi-, quo Sacerdos fuam quo»

ais

dammodo obftringit fidem : itafe populumque

aplumt

Chiiftianam pro folo Dei nutuatquearbitrio pa-

tiedio n

tatos vitam ponere; aut in alium'querbvis ftatum.

Qw t

cónvétti, ficuti ipfe prafenrem fioftiam mä&at,aut

wl

aliümi certe ip ftatum immutat,

furmilid

'"Atque hzc in genere di&taad pamculatcsMxH'æ

Vi

ptecationes & czremoniás magis applxcabuntur

lmfrmn

m(cqucuubus.

D

wzmamqmpl

irod

$..

I11,

De praambulis Obl.gtmm, ofmlo Almm,ac /'a-

(adar

Iutatione papuh.

oj

Sutrtli

Acerdoshanc Mi(la partem exmdntut ab ofcue

o

S

lo Altam, magni amocis honorisque fymbolo;

