que in te habeat , quicunque aut ne-

?5

gligit , aut non poteft lectione formari.,,

! d]

Hac&enus Cornelius,

Quam terrificum in

Judicio accideret Curatori, audire debere

ex ore judicis: ferve mequam , ex ore tuo te

À

judico, Luc. 19. quis eft, qui hoc audire

meretur ad fempiternum fuum horrorem ?

ille Curator, qui falutaria predicat qui-

dem, ea tamen non firmat fuis fa&is ,

Iu

ex.

fed potius , quz «dificavit verbis ,

emplis contrariis

iterum deftruxit.

Hc

nimirum pefíima exempla judicabuntur ex

ipfa facra do&rina , quam populo dedit,

;'e(,«

ideoque condemnabitur talis fervus nequam

?

$i

ex proprio ore, Quanta tunc confufio !

XXVIiI

His ita ex S, Scriptura, fan&tis Patribus,

aliisque Do&oribus & Interpretibus pra-

miffis veniamus ad conclufiones.

Prima

ID

eft : utraque irreprehenfibilitas eft de ef.

|n»

fentia ftatus Ecclefiaftici , qui eft fubli-

»

miffimus , & requirit. perfe&ionem vitg,

le

eo fenfu , quem explicavimus : ad hanc

enim pro poífe etiam inferiores ftatus

bO; Wi

dirigere habet; fed quomodo diriget Cu

I

l

rator ipfe carens perfe&ione , & fimul

A

exemplo deítruens , quod zdificavit ver-

bo ?

| J

CV RATORVM,

38

p

!

bo ? Secunda eft : irreprehenfibilitas ex-

g

terna plerumque non manet f.^ interna,

J äïlüma

* nam quidquid macul

at culpabiliter exter-

i

! e;d j'

nam converfationem , gravat , & repre.

U* hendit ipfam confcientiam , quia hec ob-

Ic d f

! Jigat ad fe exhibendum fübditis immacula-

!UT tym & innocentem moribus.

Diximus:

IU ! pleruiigue , poteft enim contingere , ex in-

€ 000

advertentia aut previfione nulla offendi

t t

fubditum in verbo aut opere non proce-

VET

dente ex malitia , quo cafu reprehenditur

OUU

externe Curator, non item interne, Be-

t g

ne tamen facit, fi intentionem mentis pu-

-f

ram fuiffe fubdito demonftret. Tertia fit

bis, d

Conclufio. Ex hoc pnon fequi, Curatorem

t f

debere efle prorfus impeccabilem , quod

It q

humanz fragilitati videtur effe impoflibi-

o d

le, cum & juitus fepties in die cadere fo-

d

leat, & refurgere, Hinc fervit illudprinci-

ifi|

pium S, Chryíoftomi apud Cornelium à La-

Potz

pide in textum Apoftoli 1,ad Tim, 1. Habens

fidem & bonam confcientiam , ubi citat S. Pa-

bus p

trem fic loquentem : ,,Quamdiu veré ma-

. hn

TT

,, netin navi homo , id eft, ex fide, li.

, Cet peccet, reftitui poteft, fpem habens

( füb

j

, falutis, ,, Quam fententiam fic ad prz-

me

fens explicamus : requiritur in Curatore

Jl

perfe&io eminentiór in virtutibus, & omni

ul

(*

bono, Si tamen contingeret quendam in-

l

nata mutabilitate nondum vere folidum in

NT

omni perfe&ione , decidere aliquando de

V

R. P. Mesler,P.I,

C

fub-

J

MA NVA.t£E

24

fublimitate perfe&tionis ad inferiorem

gradum

s Ordinem ,

nondum eoipío

deceffit ab omni perfe&ione, reftitui

gll'fl«us

ln

enim poteft, & fpem falutis nondum

al nlfxt.

Cito refurgat per poenitentiam,

novum

concipiat fervorem , & quod

[ Mm

praviore forte exemplo deftruxit , indi-

lata & feria ponitentia reedificet, Hoc

medium eft infirmitatis noftre in pun&o

obligationis ad perfe&ionem propriam,

,'E

Manent itaque tales quoque in perfectio-

ne nature fuz accommoda fecundum

:;a ET

j

mentem S, Chryfoftomi citati,

XXXV,.

Sed ve illis , qui in loco tam füblimi

V

n

pofiti fcandala feminant , & quos do&trina

m n

videntur xdificare, exemplo proprio non

ceffant depravare & deftruere! in cau.

|?

telam his ferviat fequens ratio.

Quam.

| v*

vis Curator füblimiore donetur gratia à

"

g

DEO , quia ad fublimiorem ftatumn vo.

d

( ]

catus, qui ampliora requirit DEI dona,

nihilominus etiam graviores ad majus

i

fuum meritum , fi vi&or exiftet , fentiet

oppofitiones & aggreffiones infernales

»

Diabolo enim multum intereft , ut in

»

» X

Paítore fimul jugulet & gregem per fcan-

dala Curatoris. Firmet fe ergo unus

»

» lt

quisque , quantum poteft, in gratia , Ut

fortiter retundat aíffültus tam nocivos Ll

diabolicos, quia in hoc negligentem & | ld

torpidum Curatorem terribile expe&at| uj

|

judicium DEI,

AL

eb

CVRATORVMNM

33

V

ln

5 d

MW

(

l

J

uibus virtutibus im fpecie ormari

N

debeat. Curator , ut acguzrat utyam-

2

L

pv.

Y

que irreprebenfibilitatem.

J&Q

li, 1

1

jam replicata utraque irreprehen- XXXII,

T.

fibilitas in Curatore inveniatur,

i, [

1 put

absque dubio fpeciales quoque requi.

runtur virtutes ,

Juibus ornatus eífe

p9

TODTIc

|peres

debet, Et has legimus z. Tim. r. Cbarie

ts de corde puro , * con[cientia bona , €

fecutt

i

fide sen fida. Hunc textum pro Curato-

re fic explicat S. Bernardus ferm, de

m i

tribus ordinibus Ecclefiz, ,, Neceffaria,

vdodri

9?5

inquit, eft, & omnino neceffaria na-

Jrio no

?5

vis ifta Przlatis , tribus compacta

EY

925

lateribus , ut fit charias de corde puro,

, Qu

$5

C con[cientia bona , Cv - fide non fidla, Pu-

I g!iü

95

ritatem quidem cordis in eo Przla.

fatum Y

$5

tus habeat , ut prodeíle defideret,

ET d

95

non preefle : ut proprium : commo-

95

u n

"

dum , & hohorem feculi , & aliud

N

955

quidpiam fuum in przelatione non

pferni

»5

quarat, preter folum beneplacitum

u

25

DEÍI, &'.animarum falutem,

Sed

cum intentione pura irreprehenfibilis

u f

95

Py]

quoque neceffaria eft copverfatio , ut

""

Pl

forma factus gregis incipiat facere,

n ^

"

,5

& docere, ne docens audiat à fratre?

955

Medice cura teipfüm, Talis enim oc.

[

?)

cafio plurima damnatio Prelati, plu«

2

»rima

^

6

MAN VALE

j

25

rima fuübditorum perditio eft. ( ita

li

S.

Pater

bonam

conífcien-

l nül

Ü

explicat

v(yH!

tiam ) & pergit : ,O0portet enim ir-

h

nu

»

reprehenfibilem efie eum , qui preeft,

quoniam ea, quz arguit in difcipu-

D

25

2»

lis, oportet fummopere vitare Magi-

p

ftrum.

Et fide non fi&a , quia qua-

&

35

D

25

lis eft in converfatione, talis fit, ne-

)

55

ceífe eft, etiam in occulta cogitatione,

25

ne videatur foris humilis , & intus fit

elatus.,,

Hec explicatio clariffime

co

nfirmat explicata $. preced,

V

XXXI

Atque ut in particulari de requifitis

)

in Curatore virtutibus

difcurramus,

|

Ante omnes alias neceífaria eft multa

devotio , & oratio , ut fit nimirum vir

multze orationis, non folum loquendo

Breviarii ,

fed

de oratione .communi

li

de fpecialibus indies orationibus & om-

ni modo ferventibus, ut his in fe at-

l W

trahat multum affüuxum gratie divinz.

Rurfus S, P. Bernardus Epift, 2or, in.

ftruit Curatorem & Przlatum.,

In his

requirit tria, fcilicet verbum pradica-

J

Ubi

tionis, exemplum , & orationein.

de tertio , videlicet oratione fic allo-

l ]

quitur Curatorem ; ,,Tu tamen, fi fapis,

?5

junges & tertium , ftudium videlicet

,5

orationis, ,

& complementum uti-

55

que trinv illius repetitionis in Evan-

)!ö

?5

gelio de pafcendis ovibus, In hoc no-

veris&

| i])

CVRATO'R/VM

37

Wi

P

veris

ilius '"Trinitatis

Sacramentuimn

D

?*

nullo modo fruftratum a te, fi pafcas

*

2

verbo :

pafcas exemplo

*

pafcas

U g

25

fanétarum fruéctu orationum. Manent

iM

25

itaque tria bec: verbum, exem-

t

ol

2

plum, & oratio, major aurem his

QUIÀ

qw

eít oratio ,

ut dictum

2

nam etíi,

j m,

2

eft , vocis virtus fit opus , & ope-

gt

PP)

ri tamen & voci gratiam, efficaciam-

Linfüs

22

que promeretur oratio.

cïariü

,

!

Erut hanc neceffitatem frequentis YXXII,

& ferventis orationis in Curatore tan-

l liUl'[

to clarius intelligamus , notandum ,

TWH

in cura animarum ipfüm fructum la-

; mij

boris ab hoc non ita pendere, quam

rurm vj

]

a gratia DEI, ut huic potius adícri-

bendus fit omnis fru&us laboris.

]ta

i,f

legimus

in

Apoftolo

I.

Cor.

3.

st

ubi: Ego plantavi ,

AÀpollo rigavit , fed

Lt

DEus

incrementum

dedit,

ltaque neque

dint

qui plantat ,

eff aliquid , neque qui rigat,

OL! fed qui incrementum dat ,

DEus,

So-

lt

lius enim Domini eft , ut aitS. Aupuft,

od

traét,

,lnterius dare

$. in Joan.

VU

» Vitam & vigorem oratiee ad crefcen-

( u

& adolefcendum

5 dum-

in fide,

hl

, virtute , & Chriftianifino. ;,

Inte-

jl

rior fiquidem hominis vocatio & pro-

feftus a folo DEO venit, ejusque era-

tia , & Curatores funt mera inftru-

menta DEL, ejusque gratiee. Audiamus

I

3

(Groyis

MANVALÉE

38

Cornelium a Lap. in cit, text, Apoft,

$ [uï

g

» Hinc patet, prirao exteriorem con-

. cionem , vocationem , exempla , mi-

v

» racula non íufficere ad converfio.

[U0N

n

» nem , & vitam fpiritualem incho-

t

» andam, vel promovendam,,, Secun-

n

I|

do hinc ,

Profper l. 2. de vocat,

1

qi

gent. c, 6, & 8, probat,

, Quod, licet

H

?

omnes zqualiter eandem concionem

f

)

hl

u

audiant, alii tamen parum , alii vero

»

multum ex ea proficiant, llli nimirum,

ss

,

(V

v

quos DEus peculiari interna motio-

[

)

ne afficit , & quorum corda tangit,

M

[.]

Y

n

»

ur vitam mutent, vel ferio profi.

»

ciant in melius,,, Unde illi tam con-

;

"]

i

cionatores , quam auditores in concio-

ï

]

ne plurimum proficiunt , qui pro hac

motione DEum fedulo precantur. Ex

|

!

quibus patet, fru&um laborum pa-

ll]i'p[

ftoralium expectandum a DEO frequen-

i

(UU)

te & devota oratione procedente ez

| t

corde puro.

3

n

XXXII] Utdebitus modus teneatur in exercitio

T

m

cure,requiruntur dua virtutes fpeciales;

!N

R

AU

humilitas & maníuetudo , que funt

Ti

radices & fundamentum omnium alia-

rum virtutum,

Has virtutes fumme

(

1

neceíTarias Curatori füumme commendat

p

fummus Paítor & Curator Chriftus

Ui

JE(us Math, rr, Apoftolos fuos allo-

U:p

INl

cutus his verbis ; Difcedite a me , quié

qi-

/

CVRATORVM,

39

"1 d

mitis - fum — &9.— bumilis . corde,

Quafi di-

cens: O Curatores! Praelati eftis? Er

(emph n

ego : dominamini aliis in fpiritu ? &

QOnyer

ego: vobis honor debetur & reveren-

lm i

tia? & mihi pre vobis,

His tamen

m SECLT

non obflantibus difcite a me, quia mi-

w

tis füum & humilis corde,

Si talis füm

hd l

ego, cur non & vos Preelati aliis, fed

COUnCIQD:

fubditi mihi ? Reflectamus ad exem.

[ ahl W

plum Chrifti & ejus verba , ficut le-

| Dimn:

gimus in hiftoria lorionis pedum difci-

Id f0j

pulorum , ubi inter alia dixit Chriftus

( i

ad eos :

vos vvocatis me AMagifler ,

&

exem-

10 pr

bene dicitis ,. fum etenim,

Item :

fatn q0

plum enim dedi vobis ,

"ut

quemadmodum

J

1 COnclt

ego fedi "vobis , ita 69 vos faciatis, Exem-

D

ergo pro-

plum fuit humilitatis ,

mur, L

Vvocat

ad

imitationem.

Sunt aliqui

Qrum n

ejus perfuafionis, conciliandam officio

)f

paftorali authoritatem per gravitatem

tdenht

externam, ut prelaturge íuus fervetur

honor,

Vera eft ratio, & plaufibilis :

|eett

interim ícire debent , quibus mediis

hzc authoritas, hic honor, hec reve-

(yecii

w

rentia quari debeat, Non invenitur,

ye f

nifi in virtute, nam fuperbia & often-

jum d

tatio non parit honorem, fed contem-

s füt

prum,

Ita S, 'Thom, 2, 2.q. 129. c, 4.

)mm

Ubi .,honor, ait, eft cujuslibet virtue

(j

» tis premium,,, Et divus Gregor, in

fui

moral loquens de predicatoribus íic

TT

t

[j

C 4

aiti

4o

MANVALE

ait,

»Predicatores boni & honorem

N ï?ï

qus

» propter elationem fugiunt, & ho-

qu

|

» norari tamen propter imitationem

,

5 volunt.;,

Per que verba fignificat;

Wi

t

non debere quarere eos talem hono-

rem , unde perdant humilitatem , fed

per virtutes , quas in fua converfíaàtio-

ne palam oftendunt, Denique S, Chry-

foft, fuper Marhaum loquens de pri-

matu cclefti, fic ait: ;,Quicunque de-

» fiderat Primatum cceleftem , íequa-

, tur humilitatem terreftrem , non enim

» qui major fuit in honore, ille major,

» fed , qui juftior, ille major;, Majo-

ritatem ergo aítimat deberi virtuti &

juftitige.

Ubi hac majoritas, nonexu-

labit neceffaria authoritas,

quia illa

hanc parit, non oftentatio, & gravi-

tas

Vs

externa,

Plane carens virrute, fi

Denta

n

honoratur in oflentativa gravitate; me:

«(

ra adulatione decipitur,

1 40

'XXXIV

10

Fructus bumilitatis requifite funt

fimplicitas , finceritas & rectitudo, de

N

quibus fufius egimus in Manuali Religio-

QU

Q

forum in communi viventium , ex quo

hic loci fatis erit defcribere fingularum

I |

Ti

naturam & quidditatem.

Per fimplici-

Ml

U

tatem inteligitur fimplicitas ;» aione,

& concernit

bonum ,

quod agimus,

4f

Per finceritatem verum, quod cognofci-

& t

mus, íeu veritas in verbo & — doctrina,

MU

Per

*CVRATORVM.

41

M

J

Per re&itudinem regulantur tam fimplie

It, (

eitas in agendo , quam finceritas in lo«

IUf

;

quendo, Vocatur etiam aliis nominibus

lV

difcretio , prudentia, circumfpectio &c.

lm

h

hec re&itudo comparatur navarcho in

fwem,

navi , à cujus ordinatione potiffimum

OTVerlt

dependet falus navigantium , dum peri-

(

u

[2

?rn

tia nav

hi etiam in magnis & fubi-

$ dj

taneis periculis non caret proficuis me-

-

qu

diis & con(lliis,

T

uU

Don d

Atque ut practice oftendamus, qua- XXXV.

lis üature fit rectitudo regulativa fim.

lls

plicitatis , & finceritatis ; ponamus

^ M.

Curatori frequenter con-

i d

xemplum,

tingit, ut agnofcar neceílitatem aut

Don ext

utilitatem aliqua circa aliquos delin-

qui 1l

H

quentes corrigendi , aut omnino gra-

X grz*f

vius corripiendi. Rectitudo fuadeat,

n

circumftantiis$

modo

non

penfatis

int,

effe commodum . propter indifpofitio-

nem agnitam delinquentis, differendam

u

ergo correctionem ad tempus commo-

0,

dius , ubi difpofitus erit eger ad re-

cipiendam cum fruétu correctionis me-

i

dicinam : tunc felicior erit effectus ex

t

in

Mi

yar

paucis verbis , quam in indifpofito in

[ üu

multis inve&tivis orationibus,

Igitur

n

rectitudo in quacunque occafione fuadet

ante omnia , penfatis circumftantiis lo-

d

ci, temporis &

erfone difpofite , aut

& quo-

CC

indifpofite præm»?ditari quando ;

modo

C5

MANVALE

2

"h

siodo. cum fructu agendum aut loquen-

dum.

Haec eft pnatura rectitudinis re-

!ahgxö -

lu)

gulativs fimplicitatis , & finceritatis ,

jet

utrique oftendit modum neceffarium

aututilem ad affequendum finem emen-

dationis. Jam reftat agere de precipua

neceflaria virtute omni Curatori , quae

defcendit ex manfuetudine.

Eít au-

«l

TU

tem patientia in laboribus ; & adver-

fitatibus. De qua fit

E'

MVUW

6. IlI.

W

De patientia. fumme nece[favia. ommi

Curatovi anmimavum.

poftolus Paulus 2, Cor. 6, omnes

XXXVI A

Curatores adhortatur fimul, & fi«

mul ad imitationem invitat his verbis:

in omnibus exhibeamus nosmetiplos , ficut DEI

viniftros, In quibus nos tales exhibeamus ?

fequitur im multa patientia, in tribulationibus,

T

in nece[fitatibus, in anguftiis, im plagis . in carcee

vibus , in. feditionibus , in laboribus , in vigiliis,

$n jejumiis, in. caflitate, 1m fcientia, in longanimi-

tate , in o fuavitate , in. Spiritu. [andlo , in. chari-

li

sj

tate non fila &c, , Hac eft. fumma Con-

fitutionum , & fcopus minifterii noftri,

ad omnia ifta & fingula debemus efle

ä

n

W

!

parati in multa patientia, Si obveniant trie

bulationes ? patientia ! fi neceflitates

1l

! fi plage & car-

W )

&. anguítis ? patientia

CCTES

CYRATORYM

43

U

ceres ? patientia ! fi feditiones , plurimi

.

lii h

labores, vigilie , jejunia ? patientia! &

fs

fimiliter in fingulis aliis i» multa patientia.

k

li

[

i

Et cur in patientia Curatores fe exhibe.

I

re debent /kut minifros DEI ? quia &

p

DEus incarnatus in multa patientia exer-

It g

cuit curam animarum usque ad mortem

EL a

crucis. Si Principali fic conftitutum fuit

Y d

a DEO, ne mirentur miniftri DEI, fi

& idem fibi a Chrifto conftitutum fit,

Et ideo parati femper fint fe exhibere

Chrifto, fiu ejus rmmiffros im multa pa-

ientia,

E f

Videamus jam de Chrifto Principae XXXVII

li noftro , & exemplo ejus firmati di-

Ícamus

, OR

patientiam,

Incepit JEfus

| tb

nofter curam animarum przdicatione,

; Vr

in hac indixit bellum vitiis , & a vitio-

f D

fis quot affultus paíffus eft ? omnes re-

j

eum!

tudit virtute patientie, Quot irrifiones2

ii

quot udibria ? quot calummias ? quot

TI

blasphemias ? quot perfecutiones ? quot

hp

ilufiones ? quot finiftras & peffimas in-

u

terpretationes ? fuftinuit omnia unica

Imo benefecit omni-

jÁ (

munitus patientia.

m U

bus , & maledicebatur : plurimis reftituit

j

vitam , & ipfe fzepius querebatur ad

QUE

mortem ; nullun genus malorum -eft,

qii

quod non ipfe virtute patientie füpe-

ravit, Iu perfona Chrifti Ifaias , prout

n

j

hunc Prophetam citat Apoftolus ad

Hebro

44

ANVALE

Hebr, c, », locutus eft dicens * Ecce ego

yit

€v pueri mei , quos dedir mihi Dominus. in

fignum. C portentiin. Ifvael,

Et fenfus eft

Y

ficut lfaias Propheta , qui fuit typus

Chrifti, & poft eum alii Prophete hoc

ipfo , quod divitias & honores con-

tempferunt , ac tam mira predicarunt,

& vaticinati funt , a ífcribis & judsis

quafi ftuiti irrifi funt, ita Cbriftus cum

fuis Apoftolis & Difcipulis ob novita-

i Wi

tem do&rinz , vite , paupertatis, humi-

1]

litatis , paffionis &c. fuperbis judzis , &

Philofophis fa&i funt quafi portentum,

Perftiterunt

fpe&taculum, & ludibrium.

tamen firmi unica virtute patientiz,

XXXVIHI,

Itaque hec omnia Curator zelofus

expectare debet a malevolis & vitiofis

fubditis , ex eadem quidem ratione,

Quod fic explicamus per paritatem?

Si quis premit lefum pedem alterius , &

T

pedibus terit etiam ex improvifo , quan-

ti clamores & ejulatus illius , quific |

patitur & premitur ? fic , qui verbo

doGrinz ,

ex intentione quidem fana-

Al

tionis premit vitia, ceu vulnera animz,

dolorem excitat in vitioío , linguam

hujus in calumnias,

irrifiones ,

detra-

&iones folvit, & totum fceleftum ho-

minem provocat in períecutiones ver-

1

bales & reale

Sed ma&i animis! Cura-

tores venerandiffim? fi feveriore medici-

ith

na

CVRATORVM

45

NT

na fecundum rectitudinem ordinantem

il

h

veftram fimplicitatem & finceritátem

fu"

pali-

pare debetis vulnera fubditorum, fi

nite

FL)* "

clamare & furere palpatos a Vobis, folam

]s

patentiam habete pro fcuto, quo vos

U

tegatis, ne in interiora veftra ad exci-

edi m

tandam quoque paffionem veftram pe-

ET

netrent clamores ifti , & erit idem vo-

ts

bis premium , quod Chrifti ,

& Apofto-

lorum

noi

Ti

. üt cum veritate dicer

e poffitis

u

cum Chrifto: Noenne oportuit ha

€ pati Chri-

105

fium ,

C ita inrare in gloriam

fuam ?

JTGCDUU

Luc, 24.

Sane Chriftus d

enique paí-

Titeni

fus & mortuus eft, ut difc

ant viri per-

Ti

fe&i , Curatores,

fieri quoque Marty-

fi

res in fpiritu ;

in multa patientis,

jiv

n

On)

t

GC APU D

antate

n

(j

De qualitatibus

Curatorum

!04"3

neceflariis , ad directionem animarum,

, QU

[ v

$.1

n ul

.Sþecialz'a

| num

de dofima &2 Jcientia

Curatorum . zecefftria.

UT

C

urator duplici polleat doctrine & XXXI

m

fcientie dono,

Primum efít do-

num cognitionis & fcientie removen-

j

di doctrinas falas , heereticas , & fcan-

da-

MANVALE

6

dalofas a fuübditis fuis, ne iis impro-

j

h

!]

vidi, & ignorantes ovicule inficiantur,

& contaminentur, Alterum donum do.

u

&rine & ícilentie e

ft

i& 9

qua fübditos

N

errantes & peccantes corrigere fCiat,

Ü

b

j

& pientiores ad ipfam quoque dirige-

)

nl

re, & ducere perfe&tionem chriiua-

il

l

nam, Omnibus debitor eft, Qui absque

his donis do&trine & fcientie fe intro-

mittunt curze animarum , in valde pro-

fju 1 .'&!

pinquo perverfionis periculo & ipfi

veríantur , & fuos exponunt,

Jgno-

l :

rantes Jerem, 14, comparantur . Onagrir

(afinis pre ceteris fylveftribus ) /ffan-

tibus in vüpibus ,

id eft excelfo loco,

qualis eít cura animarum.

En Onagri,

ait Propheta , ffeterust. in. vupibus, Alter

Propheta comparat eos canibus non

valentibus latrare,

Ita Jerem, 56, funt

f

€anes onuti mon «àlentes latrare,

m

MAU

XL.

'Talis indoétus Curator nullo. mo«

J

do fatisfacit miffioni fuz, Quae eft hec

ï Af

miffio

?

.

infinuatur a Chrifto Joan.zo.

[

fiut müfit sme Pater , 9 ego mitto -vor,

Et explicatur

Math. 28. euntes evp

D

docete

0msies

gentes.

Supponit ergo

)

»tti

hec miffio doctrinam neceflariam 5 quo-

D

modo enim docebunt ipfi indocti ?

» Wi

Apofítolus Paulus, ad Ephef. 4. dum

1

A

enumerat gradus ac dignationes inter

vt

5 »

Chrifti afíeclas magis confpicuas ; di-

t

CVRATORYM,

47

l impr.

xit quidem : dedit quosdam quidem. Apo-

li

4lios

m

ffolos ,

quosdam autem — Prophetas :

vero Evangeliffas &8v. non obícure fi-

il

Ya (

gnificando , poíle numerum iítorum

lj

anl;.

alia fine aliis effe, nec omnia ac fin-

lt d

Ubi

dri;

ula effe omnium,

tamen ad

Paflores defcendit, aliter locutus eft,

Üp

Paítores fiquidem cum Do&oribus con-

[ int

junxit; alies vero , ait , Paffores & Do-

tidey

&ores , ut indicaret , duo hec officia

T

feperari .a fe invicem non poffe,

l 'Jgd

ir 0

Audiamus doctum diícurfum P, Seg- X7 .

neri inflit, paroch, c, 5. n, 1. fic ait:

ir) fi

0 Ioq

» Non erogata in egénos munificen-

2

n

tiffima ftipe, non fingulari in Sacri-

, M

)

ficiis offerendis attentione, non di-

25

QU H*

vinorum myfteriorum difpenfatione ,

2

quin ne fanpuine quidem pro fuo

k

25

grege fufo digni ii Paftorum officio

»

redduntur, fed DEI tantum verbum

jl

]

pradicando,

Unde non mirum,

diit

22

nullam aliam muneris partem tanta

J

energia precipiendo ; jurando , pro-

t o

22

teftando Apoftolum . commendaffe ,

TU

25

preter doctrinam, Audiamus Tex.

25

tum 2, Tim, 4. Zefifior coram DEO

K :

m

233

€ Obriffo

7Efu , qui judicaturus eff

N

»

vjiv0s

*

& — mortuos

Ad'ventum

pe

25

ipfrus

&

vegnum ejus ; predia -ver-

» um ,

*

.

inf'a

opportuge ,

imporiune

32

Ague ) — obfecrA ,

increpa in omni pa-

[

zgtiin'

MANVALE

48

Ml

q

» tientia .

& dedrina. lta P. Segneri.

Cauía eft,

f *

quam affert S. Chryíoft.

li

hom, $4. in Genef, ,Ubi populus,

Qx

P

inquit , fui Paftoris incuria ( adde ig-

»

norantia ) fpiritualem . famem cceie-

»

ftis doctring paritur, ibi eft omnis

füi

2

pieratis & religionis exterminium.;

Hac ratio potet ex alio textu

Apofto-

Ic. éfg4 fides ex u-

li, fzlicet Rom,

ditu , auditus autem — per. verbum — Chriffi.

*

*

fcilicet. preedicatum

quomodo. atdient

2

er verbum Chrifti

fine pradicante

intelligitur praedicatio Apoftolorum &c.

5 Qui quaft Legati a Chrifto , ejus ver-

, bum predicant; ait Cornel, a Lap.

in proc. cit. text. Apoftoli,

n

XLII.

Inter alia quoque officia Curato-

) f

ris eft, ut fit peritus architectus cedi-

n

ficii fpiritualis juxta illud. D. Pauli ad

Ephef. : 4.

AMifü im opus mimifleri in

Chrifli,

Manea:

«dificationem

Corperis

mus in hac metaphora edificationis

f

popu

li in Ecclefiam Chrifti, & intellige-

li

mus, quanta

doéctrina & ícientia,

&

|

fimul prudentia difzret;]va inefle de-

beat Curatori.

Primum eft

in con.-

]s

ftru&iene alicujus z

dificii, ut materia-

]sl

& fufficientia ad

lia praparentur ,

.

manus fint, ne dum edificandum jam

j (s

eft, hzc defint.

Ex nihilo nihil fit,

E

Materialia/Curatoris funt ícientie tam

alces

l'?

f

CVRATORVM

49

Pa

! tice ,

Y

quam 'Theologice , ut füo loco

*

fufius

explicabimus

*

laudabile proin

Wi eft,

li

]

fi non defint fele&a promptuaria

W3 pro utili ufü collecta &c, His, qui ca-

"H ret, quomodo editcabit Ecclefiam in

!f füis

fubditis ? ex nihilo nihil fit, ^ Alte-

UM rur eft, ut frequenter applicentur re-

U oula & menfure,

ne in aedificando

"! eveniant defectus menfürarum in longi-

!Ü rudine , latitudine &c. quo cafu edi-

! li ficia jure corrumpuntur ; vocanturque

! ( ftrumofa,

Similiter in edificio noftro

cu-

J pyftico Curator architectus eft ,

j |us eft de omnmibus ordinare , praci-

iljpere & ítatuere fecündum ordinem &

*

menfucam

*

unde prudentia

diícreti-

(g; Va pollere debet , quatenus difcernant,

w fed fimgulis fuis fubditis fingulariter , — quae-

pj nam in via fpiritus /imgulis applicanda

[

, menfura , ne deficiat quis , aut exce-

ij

i

|

N

j

at pro fuis fingularibus circumftantiis,

Cl

^

"

li

,€eundo vel ad . dextram, vel ad finiftram,

l

Wiliy

gl 1€

d in medio fe teneat , in quo confi-

Ítit virtus,

Ill

vl t

Preclara hac de re eft animad- XL/77

n? verfio Cornelii a Lapid, in c, 4. Pro-

D! verb. fcribentis :

,Precipua , ait, eft

» Obfervatio in edificiis ,

ut flructure

Y

2

omnes

perpendiculo

refpondeant ,

b

neque proclinationes in

ulam par-

tem habeant,

Simili modo ftructu-

)

A, P. Mesjer,P. L.

D

m

MANVALE

$0

55

ra virtutum in fabrica animse deber

ad

55

fieri ad perpendiculum , puta ,

25

reétitudinem

rations & prudentie,

T.

2

qua virtutes fingule . per fe, & com-

n u

?

parate cum alis , reétum teneant

)

ordinem & commenfurationem , quam

P

prefcribit lex & recta rario , nec

lateralem de-

»

in alterutram partem

pendeant, aut devergant.

Sic enim

395

]

11

H

95

opus erit appenfum linea rationis , li-

»»

bratumque,, Hucusque Cornelius. Hac

"

omnia dependent a directione archi-

tecdli , qui ,

ut inquit Plato de regn,

operationum fingularum princeps elt,

& fingulis operariis demandare deber,

quod commodum eft, donec commilf-

.

fíum . abíolverint.

Apparet ergo , quam

Al 1

neceffaria Curatori fit fcientia magna,;

N

h

de

edu-

& magna prudentia difcretiva in

cendis fimgulis ad confümmationem zdi

ficii fpiritualis,

Particularia

de con-

ftructione talis a&dificii dabimus

n s o 02

ï

n

e V

i

BANS — OANÉ

BANS

H

[

a

n

D

EU

W ;

$. II

€VRATORVM

l Qu

$X

D

T

T

$. If.

W

n quibus fe exercere. debeant. Currago.

l [

M

'üno;

ve$. AUAYUML ,

fum quosd profedugs

5.(;';

jroprzum, tum

quodd direííiouem

u

0

Jubditorum.

ilem (

Sic a

ultas habemus

M

grates S. Patri Ber- XL/F.

Toni,

nardo , Cur

atores omnes

inftruen-

lus H

ti de ordine & medi

is pertingendi tam

j qu

ad propriam perfe&ti

onem

*

quam alios

dirigendi in eadem via per

d

fe&ionis. Mul-

( t

tum enim intereft ordinate

& per me.

t d

£5-

edi

dia ordinaria quaecunque aggr

ad ob-

UH

tinendum finem tam nobilem & fu

blimem,

Quee fequuntür ,

, Qu

i

do&rine funt S. Patris

Thdg

T

ferm. 18

. in Cant, mihi

num. 6. & 7,

ibi oftendit

P)

n

mediis vulnerat

quo ordine,

& quibus

K d

i fint eurandi ^

laboran-

tes nimirum antiquo

vulnere

d a

peccati

Imi

originalis ,

Per quod vulneratus

eft

quivis homo,

Synopüin doGrine fic da.

Inus,

In

fenfu

morali

medicus

eft

Spiritus fan&us

2

vulnerata anima eft

cujusvis hominis ( ex

cepta immaculate cone

ceptaMaria)jam ad v

[S]

rba veniamus formalia,

Per Baptifmum fa

natur vulnus antiqui

55

delicti

, Temanet tumor & ulcus, quod

forte füpercrevit in vulnere ,

ampu-

»»

tandum eft a medico Spiritu

fancto

2

"edio penitentig — C* compunctionis,

Si eft

ïu

2

g CCIg

MANVALE

$2

"

25

acerbus dolor,

leniendus | uguento — deyos

li

b»

tionis , quse devotio confiftit in con.

25

cepta de fpe indulgentie exultatione.

l

1f

25

Medicamento

pocmtentlæ

apponitur

1

35

maligna jejuniorum , vigiliarum , ora-

MWK

25

tionum, & fi que alia funt poeniten-

n

25

tium exercitia.

Addendus

cibus boni

j

em

25

operis ,

jitaque comitentur poenitentre

25

labores pietatis opera ,

qudj

confor-

25

tant,

Cibus fitim excitat ,

necefle

W

25

potus,

eft potfu , bic eft oratloms

25

eomponens in ftomacho confmenmæ,

25

quod bene geftum eft, & commendans

25

DEO, Poít cibum & potum necefía-

*

5

ria efít quies

*

quies eft contemplatio,

25

cui poft fudores actionum incumben-

25

dum, -In hac quiete dormiens DEum

»

fomniat, per fpeculum quidem in enyg-

l"

25

mate , fed raptim , & quafi fub quo-

25

dam corufcamine Ícintille tranfeuntis,

25

Inde inardefcit in amore, qui zelat,

& decet amicum fponfi

His omnibus

—

25

35

repleatur

fervus fidelis & prudens,

25

quem conftituit Dominus füper fami-

ü

25

liam fuam,

Hic replet

hic fervet,

hic ebullit

I

25

hic jam fecurus effundit

25

habet enim plenam charitatem

quam

|e

25

qui nondum eít adeptus, periculofiffie

25

me promovetur , quantislibet aliis vi-

I

deatur pollere virtutibus.,,

Ecce or-

dinem proficiendi ad propriam perfectio-

nem

CVRATORVM

S"ï

W

1

|

nem Curatoris! '& hic ipfe obfervandus

in dirigendis aliis animabus ad perfectio-

ném fuam ,

que enim ipfi infunduntur

"

dU

) U

a Spiritu fancto ad propriam curam fe-

cundum ordinem , effundere debet etiaim

i pt

(

in alios ad horum curam fecundum eun-

COU

U

dem ordinem , ut cum fru&u in 'aliis la-

(p!

JH

l

boret, qui debito ordine a Spiritu fan&to

: (f

y [

eft informatus, & curatus ad perfectum,

hnh

Y

Contrahit S, Pater omnia fic in ter-

XLFE

J

minis dicens :

,LEn quanta prius infun-

Cmn

TU

35

denda funt, ut effundere audeamus de

b

T1ote

plenitudine , non de penuria largien-

T

mil

25

ts

I, Quidem compunGio.

2, De-

Wu

votio.

V

35

3, Penitentie labor,

4. Pie-

25

tatis opus, 5, Orationis ftudium. 6, Con-

D

r

?5

templationis otium,

7. Plenitudo di-

?5

le&tionis.

ib

Hec omnia operatur unus

Il

W.

95

idemque Spiritus fecundum operatio-

!

!

Mi

25

nem, quz infuwfo dicitur, quatenus illa,

55

qu£ efufo dicta eft, pure & ab hoc tu-

V

[ü

(

35

te jam adminiftretur

ad laudem &

925

Hec tam fublimia lo«

t d

gloriam DEL,,

cutus eft S, Pater perfectis, quibus via

ftn

l

!

perfe&ionis alias jam nota, Dixerat enim

ferm, t, in eadem Cant, fe locuturum fa-

pientiam inter perfectos,

Nobis imper-

fe&is phrafes $, Patris valde alieni funt,

dilucidandi fecundum itylum obvium ho-

rum temporum & planum.

Eamus per

Partes,

jl

3.3

Inci-

MANVALÉ

$4

n

XLFI

Incipimus a prímo, cuod eft compunilio,

Chriftus Math. 5, Beatos pronuntiat lu-

p

f

gentes, bheati, qui lugent , quoniam ipi con-

hi

folabsntur. . Hi, qui lugent , per fanctos

Patres ij funt, qui fua aut aliena pecca-

,ïn*.» f

ta deflent, adeoque illi, qui de fuis prz-

d

cipue, deinde etiam alienis compun&i

D ü

funt;

Et hec compuné&io non eft mi-

»

nutus , fed vehemens & cordialis dolor

precipue de peccatis propriis , qui talis

fit ,. ut potens fit tam deftruere admiffa,

j

Unde diftin-

[j

UH

quam cavere admittenda,

guit S. Pater compuné&ionem primo loco

D]

pofitam a laboribus ponitentiz , quos po«

nit tertio loco.

Et fane nifi primo com-

i )

pun&i fimus, quem effe&um fperabimus

ii

fequentibus

?

nondum

exonerati

31

a peccatis ?

i

:Cv

f

XLFVI1l Werum, ut vehemens compunctio non

:

ducat in defperationem , & ultra limites

excedat fuos , devotionis dono fecundo lo-

[e(0)

leniendus eft dolor vehemens,

Per

f

devotionem non intelligitur przecife ora-

tionis exercitium ,

quod S, Pater ponit

quinto loco , adeoque iterum diftinzuit

l

orationem a devotione,

Sed hzc confi-

;

ftit in recognitione beneficiorum DEI

cum gratiarum acione,

S. Bernardus

ferm, 1o, in Cant. dicit:

|

l

,Eft unguen-

l

o» tum contritionis , & eft unguentum devo-

i

f

»» tionis , eft. & pietaris,

Primum pungiti-

LU

»vum

€CVRATORVM.

55

DA

, vum dolorem faciens: fecundum tem-

tit ]

*

*

tertium

. perativum dolorem leniens

fpiï [

,. fanativum, etiam morbum expellens,,

at

lbi explicat unguentum devotionis, quod

t putr

fiat de divinis humano generi collatis be-

li

& ultimo addit;

neficiis ,

,;Humiliatio

fmpur

,. Contriti cordis humilitati congruit car-

lr

, his, & majeftatem decet glorificatio,,,

It d

Vult dicere : qui compungitur, operatur

i t

circa feipfum , ut decet humiliantem fe ,

tdmif

qui vero »ícendit ad donum devotionis,

e dil

operatur circa DEum, quem ob benefi-

m J

cia fibi collata glorificat, quod eft altio-

TO

ris ordinis,

S»níus igitur horum omnium

10 C0

eít. Si quis vere contritus exiftit , addat

"Ibimt

etiam lenimentum devotionis , Gu oti-

Qd

tur ex meditatione benefacientis

nobis

DEI in collatione remiffionis peccatorum

GEHO

per contritionem,

Inde concipitur fpes

obtente indulgentie , quze fpes refolvit

| if

il

0 (

r.entem in impenfam gratiarum actionem

cum exultatione ob reobtentam gratiam.

"

if 0

Sic glorificatur DEus,

?l

W

'Tertio loco ponit S, Pater laberesXLVIH

|

IU

f

ln

penitentia,

Defcendit ex unguento devo-

(q

tionis jam explicato , ex hoc enim id af-

m /

fequimur , ut fic DEO placere per labores

t

li

penitentie cefficacius intendamus , qui

urï

DEus tantopere nobis jam placere ince-

pit,

Qui enim femel guftavit, quam fua-

,

vis fit Dominus , libenter fufcipiet labo-

D 4

res

$6

MANVALE

res ducentes fe & fübditos füos ad DEum,

d

*]

"Tales labores funt jejunia , mortificatio,

D

vigilie , & oratio, hi funt effe&us , feu,

u

n

ut maneamus in terminis S, Patris, labo-

