tractare debeant fuas conciones , fua-

lo

?*

25

que munia circa proximorum falutem

w

obire,

1 atiti

?*

Nimirum perinde, ac fi fa-

25

crificarent , & facris ( ut reipfa fa-

QTT

55

ciunt ) operarentur,,,

Similia legi«

j glogff

mus in Épift, ad Philipp, C, 2.

Sed tf«

MOrus

fi immolor. fupra facrifiium , — . obfequium fidei

gt

vefira , gaudeo , && conflanter. congvatulor ome

t p

wibus vobis,

Übi priore utitur metapho-

n

rà , dicens juxta interpretationem — ejus-

dem Corneliü in hunc textum:?

PrS.

. dicationem , per quam ad fidem con-

,, verfi funt Philippenfes , effe Lirurgiam,

quia per

» five facrum minifterium ,

j

G 4

55

hanc

M ANVALE

104

IN

n

hanc przdicationem , quafi per facrum

ii

f

minifterium converfi, denique & Chri-

fto oblati & confecrati funt.

A

?

Qua-

?5

fi

dicat

ego fidem veftram , vos-

"

Wiv

1f

95

que ipfos ,. quos ad fidem adduxi,

"

?5

quafi victimam per

meam predicatio-

1

Ui

35

nem quafi L'turgiam & facrificium DEO

95

obtuli ,

& offero , illudq;^ lubens

25

confirmabo

?

& Ífanciam meo faàn-

55

guine,

l

LXXXV

Ex quibus colligitur, puritatem, in.

dufiriam , & ftudium proprie fandtitatis

eque neceffarium eífe in pradicatoribus,

ac in facrificantibus ,

quibus. neceflaria

devotio , labor & ftudium,

Utrobique

eadem eft obligatio fan&titatis & puri-

tatis,

Ratio convincens fumitur ex alio

loco Apoftoli , nempe ad Coloff. c. r,

ubi de fe

fieoa -

Cuus Fadus [um ego

Minifler - - - ut impleem verbum DEI,

Quid

eft ;mplere verbun. DEI?

eft plene illud

predicare ,

unde dignitas predicatorum

& Do&Gorum Evangelii conftat, utpote

quos Chriítus vocavit in partem fui offi-

cii & Minifterii, ut predicationem Evan-

gelii,

quam ipfe cepit , hi compleant,

opusque redemptionis humane abfolvant

& perficiant.

Nonne ergo pr&dicatio

N

plena debet effe fanGtitate, & fanGiffime

tra&anda, quia per eam explicato modo

implerur. verbum. DEI,

A Ían-

j

€ YRA TOR V M.

[

IO$

d

n

A fan&itate hujus officii veniamus a« LXXXVI

tele

lun,

! fru&um , unde gravis obligatio prad'a-

|tionis utilis , fecundum talentum a DizO

ii

Tà]] , v

Ut

cuique datum, pleniflime evincitur,

p

den aj

jam loquamur

de efficacia verbi

i

I

1 Dredin

predicati a Curatore in fervore fpiritus,

ifcim

audiamus Apoftolum ad Hebr. c. 4. ubi

d

( hi

fic loquitur

L

L

Vivus eft fermo DEI ,

Ló"

T0 [

eficax , * penetrabilior ommi gladio. ancipiti ,

€* pertingens usque. ad. divifionem. anima , ac fpi-

us , compagum quoque ac medulorum,

In

fatm, i

! fani

hunc textum Hugo Victor'& usloquens tam

TET

de efficacia , quam fructibus predicati

& auditi verbi DEI, fic ait :

, Vivus

fecefn

25

efít fermo

DEI

ut credas :

efficax,

Jrohiqi

*

*

ut timeas,

&i

?5

ut .fperes

penetrabilis ,

)

Vivus eft in preceptis , & prohibi-

i &i

of 61

?5

ticn'bus : efficax in promiflis, & com-

35

minationibus : penetrabilis in judiciis

i ny

?5

& damnationibus,

Quia igitur vivus

n u

ln i

25

eft fermno DEI, credendum eft, eum

35

vera

promittere

*

$

quia

efficax ,

Tntont

2)

credendum eft eum promiíía perficere

; I

25

quia penetrabilis eft, & falli non po-

y d

25

teft , eum offendiffe dolendum eft, &

m bu

enc

de caetero cav

ii

C

]

um eft.

]ta cita-

vt

tü

3 Hugo ;fcribens in c, 3. Joélis.

ab[qlï:

S, Bernardus fru&us fingulares verbi LXXXV

u

f

DEI auditi & przedicati fequentibus ner-

j

vofe explicar ferm. $5. in Cant,

5,Qua.

» rit, inquit, anima verbum , cui con.

I

5

s (entiat

106

MANVALIE

fentiat ad corre&tionem , quo illumi-

u

j

. Getur ad cognitionem , cui innitatur

5 ad virtatem ,

quo reformetur ad fa-

. pientiam , cui conformetur ad deco-

, rem, cui maritetur ad fecunditatem ,

ÍIta

» quo fruatur ad jucunditatem.;,

fs

S. Pater,

Principalis autem fru&tus eft

V

quemadmodum

enim

terra

ipfa vita ,

absque pluviis arefcit , & vivere defi-

nit ad fecunditatem , aut corpus fine

cibo diu vivere non poteít, fic neque

vivere poterit *nima nottra fine verbo

DEI, neque fru&us

bonorum operuin'

germinare poteft deficientibus his faluta-

1

ribus ac fpiritualibus piuviis,

"Terra,

nempe noftra propter corruptionem : na-

ture de fe valde

infoecunda

audito &

predicato verbo DEI fecundari debet,

ne fpinas

pre frugibus

progerminet,

Quam fimilitudinem de pluviis $, Chry-

t

h

foft, ferm. 7,

apud Maxim,

inftituit ,

fic loquens

*

*

.Sicut terra pluviis non

» rigata , etfi infinita fufceperit femina

L

» fpicas proferre non poteft ,

fic ani-

» mus divinis fcripturis non irrigatus,

f

. etamfi quis innummera apud eum ef-

. fundat femina , fru&um nullum p:o-

]i

» ferre poteft,

LXXXV111

Jam fequentem faciamus reflexionem

e efficacia & fru&u

verbi DEI predi-

J

candi & audiendi,

Ad finem, qui ob.

ligatur

CVRATORVM

167

t

l

xl]

Tl

Jigatur , fub gravi obligatione , & qui-

dem rigorofe juftitie , plane eadem ob-

AU d

ligatione gravi tenetur pro poffe ad me-

d

dium neceífarium impetrandi finis.

Fi-

INj

nis eft faius animarum , precipuum, fed

h

fumme neceffarium fimul, eft predicatio

TU

& auditio verbi

DEI.

Unde fiad-

m

mittatur obligatio graviffima ex rigore

( d

juftitie procurandi pro pofle finem, non

us (

fupereft ratio , quod ab hac obligatio-

s

ne gravifma eximatur predicatio verbi

1 Yal

divini.

Nec

refert ,

poffe per

DEI

Qper

gratiam fuppleri defe&um predicationis &

H

auditionis verbi DEIL,

quod fieret, fi

Terr

ipfe Spiritus fan&us quarundam animarum

T D

internus Informator & Inftru&or effet ,

yito d

ficut experientia multoties conftat, quod

At

deficientibus Curatoribus , aut negligen-

germipe'.

tibus, alique anime pie & fantte idem

) n

faciant, quod Tobias fenior iu captivita-

mm[ui)

tem abductus legitur feciffe $ I captivi-

(s i

tate tamen po[itus viam veritatis non áelertit,

: femit

(S;

Id eft viam vere fidei,

ob,

I,

jc t

& religionis eque , ac charitatis & vir-

n

tutis , nempe Du&ore & Docore Spiri-

eum

tu fancto,

Nam neque hic cafüs exi-

lur j

mitab obligatione gravi Curatorem, ne

ftatuto tempore prwedicet cum omni in-

duftria, & fervore fpiritus verbum DE!,

01

tum quia in Parochia femper erunt qui-

dam reducendi a viis peffimis, tum quia

M

forte

[

108

MANVALE

forte etiam meliores adhuc ad meliora

dirigendi,

Utrisque debitor manet ex

di&a gravi. obligatione ,

quousque vel

vel

ipfe decedat ;

ille,

Hinc nüllus

eximitur ab illa gravi obligatione pr:e.

dicandi cum efficacia poffibili & fru&u

verbum DEI.

»

p

Exurgit ergo queftio * quoties divi-

ni verbi pabulum porrigendum fit ovi-

bus ex obligatione

?

E

R. Primo,per fe

loquendo ftandum decretis Concilii Tri-

dentini, quod feff, 3. c. 2. de Reform, &

fef. 24, c, 4, de Reform. fic decernit.

& omhi-

,, 9altem omnibus Dominicis ,

, bus diebus Feftis,.,

Et ratio eft , quia

fic pct

imum fanétificantur hi dies, ideo

enim refervati & fanctificati funt DEO,

cum laboribus

per reliquos

dies

onerati fint fubditi, iftis faltem diebus

occafionem habeant audiendi verbi DET,

& in

J EM

[

u&ionem capiendi neceffariam pro

falute animarum fuarum,

Interim fecun.

do, R. ex praxi univerfali etiam pruden-

tum & confcientioforum Curatorum ceffa-

re illam obligationem in propria Paro-

(

ubi vicina Ecclefia indi-

chiali Ecclefia ,

get fubfidio vicini Parochi , & commu-

niter ibi convenire folet etiam pene to.

tus populus vicinus,

Quod enim deficit

per Concionem in propria Ecclefia, pro

iftis

Parochianis

vicina

"£

fuppletur in

Eccle-

CYVRAATORVM,

109

'34-

Ecclefia,

Addendum tamen eft ex alle-

)['r

1

.....

gato Concilio in declarationibus adjun.

JOUy

us füb mum. 4, in verba : Per fe vel alios

li

nv

idoseos , efle cogendos Curatos ad' fübeun-

n

WU

da hzc munia per feiptos, & non per

V&Ww

fubítitutos,

Tolerandos autem, utper

fubftitutum füppleant in iliis tantum ca-

ífibus , quibus expreffis verbis Canonum

Ote

3

Decretorumque Concilii permiffum eft,

!

fti

ut per Vicarios

5

adjutores, vel füb-

10, Dtt

ftitutos

pofint officio fuo fungi,

Hac

"

intelfigenda rurfüs- per fe loquendo, &

hAOI "

ubi nulle fuppetunt ratiopabiles caufe:

CECEnf

qualisjuxta praxin noftrarum Diccefium

i ont

univerfalem eft , íi ad principales Fe.

WT

füivitates Sanctorum ,

qui funt Patroni

.

Ecclefie, & ad fefta Dedicationum , in-

: DMH

vitari folent hofpites Concionatores &c,

] r

xll

Adjungimus tam. frequentis fermonis

Xc

motivum tale,

quod omnes fàlutis. fuze

()

)

avidos ad omnem fervorem neceflario

movere debet,

Habemus

adverfarios

i l

d

nimis

vigilantes ad perdendas animas,

Potiffimum illas aggrediuntur, quas fpolia-

ma

tas vident fepe fanctioris do&rinme; reli-

WaP

€:e enim hz ignorantie , & infirmitati

n

at

natur& corruptz , quid mirum, |facilem

iu iis pro parte perditionis fus tentatio-

nem effe&um a potiori fortiri ? .quid

enim poteft tam vigilans hoftis dormi.

tante Paftore, & oves negligente? Huc

Qquà»

L]

iIo

i A

N IYX UESE

D d

quadrat, quod Caffiodorus fuper Pfal.

notat de conftantia & fortitudine adVLr.

"th

farii.

U

Bellum

ait, cum eo grave eit

$*

quia occultum ,

quia cum fortiore

?

4':

?5

quia hoftis infidia non videntur, qum

32

adverfarius nec labore d&eficit

?

nec

?

2

V1CLUS

liquando difcedit

fed tanto

DI

atrocior redditur, quanto eum per di-

25

25

vinam gratiam debellari pofïe contige.

rit,,,

Omd jam remedii in cura ani-

marutrm

-N Gregorius l.

rg. Moral.

m

ult, neceffarium afferit predicationem ver-

i

bi divini , dicens :

Refiftere tentatio.

« M

, nibus non fuffcit ,

qui

hunc verbi

, DEI gladium male vivendo poftponit,,,

Hic gladius fuit,

quo Chriftus . tentato-

rem in deferto , & ad

ejus exemplum

cum aliis innumeris D, Paula fuperavit,

ut de hac refert S

Hieronymus in ejus

4 IN

Hinc Curator illud manda-

Epitaphio:

tum DEI lIfaie c, 58. fibi dictum efti-

met 2 Clama, ne cefes » quafi. tuba exaltans vocenm

tuam , . C annuncians pzpulo 1meo [celera eorum,

Clamandum ei eft, & clamore non cef.

fandum , frequenter clamandum , ut po-

pulus excitatus frequente clamore, debi-

teque inftru&tus in modo pugnandi ferrie

ter vefiflat in fide, x,. Petri,. 5.

nï

Conürmatur hec veritas ex eo, quod

Il

A

XcI

U

legitur de aliquo viro fapientifimo in vi-

tis Patrum l

5. libello y, n. 46. uti

M

videre

CVRATYORVM

III

videre eft in Cornelio a Lap, in r, Petri,

c. $. Is fenex dicebat :

,1lres effe pro-

« f

25

dromos diaboli; oblivionem , negli-

n

25

gentiam & concupifcentiam

Etenim

25

ajebat ,

fi oblivio venerit,

generat

?5

negligentiam , de negligentia vero con-

LI

»

cupifcentia nafcitur , de concupifcen-

& X

9

tia vero corruit homo.

Si enim ita

Yle cr

ut oblivionem: re-

25

fobria eft mens ,

It CU

25

ífpuat ( intelligit reipfa ignorantiam,

. Mori

25

quam tollit debita inftruCtio in verbo

Fionem

25

DEI ) ad negligentiam non venit, &

'à fante

V II

fi

non

25

neglexerit ,

concupiícentiam

U Y

25

non recipit , fi vero concupiícentiam

Ylnon

non recipit, nunquam 'cadet opitulante

(e0rtt)

» gratia Chrifti,,,

Ita . ifte,

Curatoris eft

ergo oblivionem , feu ignorantiam tolle-

:

re, & celfabit negligentia ac concupifcen-

tia,

Hoc fit frequente & fervente prz-

j

:

i

dicatione verbi divini ,. ut nemo igno-

AUL &

ret neceífaria, nec facile quis ad obli-

M Y

Il

vionem veniat , fi verbum DEI ei juxta

ii n

prefcriptum . Tridentini

Concilii

diebus

101

Dominicis & Feftis folennibus proponatuz,

m

ficque tam nociva ignorantia expellatur.

Wf

Unde non mirum, Apoftolum fuüb obte-

M

ftatione divini judicii urgere przdicatio-

nem verbi DEI, 2, Tim. s. Teflificor coram

(

DEO , C 3jE[u Chriflo, qui judeiaturus. eft. vi-

vos ( iortuos, per adventum ipfius , Cv reg-

H

f;:f:n gjus pradica verbum , iufla &«, quomodo

a

in[la-

M AN'VAL'E

«

i2

qu

inftibir Curator , nifi frequenter verbum

DEI predicet ?

U

PO

6. III.

De gravi obligatione Catbecefis

frequentius. inffituende,

Xc1

uanquam eadem fundamenta gravis

jä

obligationis fint pro. Curatore quo«

ad fubftantiam in concionando && cate-

j

chizando, nihilominus fuperfunt particu-

Md

laria quedam pro parte catechizatioris

rudium & adolefcentulorum , quz foler-

Ante-

e-

tiore ftudio exponenda veniunt,

quam ad ifta ípecialia defcendamus , ad-

vertimus per modum confilii , ilum Cu-

ratorem utrique parti obligationis fuem

commodiffime , fatisfacere pofle, qui pro

concionibus formandis affümit: materiam

catechifticam fecundum ordinem.

Hinc

tam illustaari mtel-

enim veniet uno a&u

leüum quam accendi afeüum, quod fimul

)

fit potius per concionem , quam per ca-

l

in catechefi

enim folus effe-

techefin ,

j

&us intentus eít iwffrudio , in concione

(f

tam infirutio , quam affedius, ad commos

vendos

pro poffe

animos.

Accedit

il

alia ratio.,

In Catechefi folent in parti-

bus nofítris abeffe maritati ,

valde

qui

il

multi laborant ignorantia neceílariorum

l

fidei

Á

j

CVRATORVYM,

Is

d n

113

fidei ; quibus, Íi non occurratuf per

conciones tales catecheticas,. quibus ad-

effe folent ,

aut faltem magis compelli

poffunt ad prefentiam , nunquam in his

Ctili

fads inttruentur in füummum przjudicium

7

chriftianz

educationis

prolium,

'Tale

Á

7

*

Spicilegium catechetico - concionatorium

ante paucos annos przlo commifit Plur,

Wt l

Rev, Exim, ac Clar. Dominus Jofephus Ig-

FUTC

naüus Claus, Vir hujus fxculi , ingenio,

h &t

zelo , & libris itopreflis in ufum Curato-

It t

rum meritiffimus.

Hic ipfo facto docuit

z

methodum facillimam, & fimul- utiliffimam

L f

uno a&u fatisfaciendi utrique gravi obe

x

d

ligationi, quam obligationem graviífimam

Ts, d

in fua praefatione lectu memorabiliffima &

jhum Q

propugnavit, & evicit folidiffimis £unda«

(

mentis.

"am bonum & jucundum alie-

qu

no labore iublevari, & alienis opibus

[f

ll

ditari, ac accipere gratis, quo fubleve-

n

tur.noftra cujusque inopia!

j n

pd lt

Jam ad, particularia fundamenta de- 'XC][],

fcendamus , que- propria hujus funt loci,

W

as d

Et videamus rationes, quibus tam gravis

obligatio appareat , ut Curator folers &

conot

frequens fit in catechizando,

Petuntur

Qu

autem rationes ex circumftantia adolefcen-

l

tie & juventutis,

Oftenditur. nimirum,

hanc aptilimam effe sztatem , in qua

ube

j

rior fru&us catechizationis fperari po-

telt,

Primum . fundamentu

m defumitur

g APMesler,P,

ex

MANVALE

114

ex illo textu Prov, c.' 1. ZAdolefcenti feientia,

j

j

cr imelledus , quod enim differtur ad ma-

turiorem atatem , inveteratis jam in ma-

M

n

ii

]o, & idiotis in do&rina cbriftiana , mul-

DL

t

ta experientia tefte, fi non omnino in.

utilis ,

faltem — difficillimus

labor erit,

mgd u

adolefcentes effe

lgitur vult. Salomon ,

)

inftruendos , ut capiant intellectum fana-

rum & fanQarum doGrinarum.

Quod

! t

enim in adolefcentia docentur, hoc ple-

U

rumque manet per omrnem vitani,

Negli-

!

gatur adolefcentia, vix ulla setate matu-

riore fupplebitur,

Hoftis nimirum faci-

lius arcetur extra monia, dum irruere

cogitat , quam Íi jam intra monia re

Adolefcentia facil-

ceptus ejici debeat,

lima & promptiffima eft ad malum , nifi

fanctioribus do&rinis , & ar&iore difcipli-

na conftringatur.

Unde neceíle eft a

MA

AU

hm

pueritia mox inftrui , & dirigi ad pieta-

tem & chriftianam vitam , quod fit in

"

Catechefi,

XCIF,

S. P, Ignatius cum ífua univerfa So-

"n

cietate pro principio quafi primario te-

nent Catechefin, in qua ipftruuntur ado.

lefcentes & juvencule in rebus fidei, &

bonorum morum, imbuunturque ad om.

nem pietatem.,

Et fepe per hos mediate

l

inftruxerunt ipfos parentes , horumque

W]JI/; l

mala genia ad fan&iora principia traxe-

^ jiw W

defeCtu

Iünt, Quodj f a contrazio ex

1 00

Íciens

CVRATORVM,

II

4uïoxtjïm jw.

fcientie fan&tioris fervor adolefcentie non

li d

coérceatur, in nativa mala jam prolapfa

tj iny

dificillime corrigi poterit, que tamen

Yil

premuniri potuiffet (Gentia €v inteledu, ne

] O]miy

in talia mala proruiffet,

Solers nimirum

H

ür

n

medicus , ubi przvidere caute poteft,

Va

medicinam fore fruflraneam , aut difficil-

ledum

limam ad curandum , fi morbus ingrave-

m (

Íceret, principiis fane obftat, ne ingra-

ir, bt

veícente jam morbo fero nimis medicina

u Y

difficillime morbus faétus

paretur , ubi

&tite n

eft curationis , qui ne quidem preferva-

Ti !

tivis adhibitis morbus fieret,

Similiter

Mf j

medici facri confiderata lubricitate juven-

EO )

tutis & inconftantia innata , previden-

ts fid

tes morbum peccati de facili ingravefcere

; L

poff? , folerte & frequente catechefi , tan-

ye dl

quam przfervativo aptiffimo , prevenire

ul d

poffunt & debent , ne morbus fiat , ne

E

malum naturz ulterius proferpat in ho-

J j

minibus ad peccandum ex natura corrupta

proniffimis ad ipfam incorrigibilitatem,

jrei !

Alterum fundamentum zque ponde- YCZ.

Adolefcentia à

iman)

rofum mox fequitur,

potiori totius vite fundamentum eft : Si

mntu:ïi

j Df

hec deficit ex ignorantia, deficiet ut plu-

rimum per totam vitam.

Unde in Pro-

yd

verbiis'c. yo. legimus t Qui congregat in

hi ,

meje , filius (apiens eft , qui autem . [levtit. in afla-

te., fil

4

ius confufionis,

Cornelius à Lap. in

M

text, mox cit, numerat quatuor ztates, fee

p

2

cundum

MAN

NVALE

116

cundum totidem partes anni?

,5 Pueritia

eftas juventus

*

*

Autumnus

jyeft. ver'?

, &tas prov feähor hyems fenectus, Ad-

dxtque $

» Sicut eftas apta eít colligen-

, dis frugibus in hyemem , fic juventus

v ; idonea eft comparando viatico in re-

h

, liquam vitam,

Et infra in fymbolica

(

exphcatmne fic pergit ?

;; Homines me-

25

tere folent id, quod f'emmaumr, & di-

25

dicerunt in juventute * virtutes enim

25

& vitia adolefcentie adhælent homini

35

usque ad fenium & mortem,

Labore

L]

25

juventutis paranda funt alimenta fe

nectutis,

??

Et qui non laborat in ju-

»

ventute in docrina facra , ignorarns

manebit quoque in feriio;,, Ex his ergo

[

docemur , juvenum atatem aptiffimam

& neceffariam efle pre fenio capiendis

doctrinis facris

Cornelius a Lap. in tex-

tum Proverb, g. & qui mane vigilant ad me

invenient ine , hiec fequentia advertit,

3,& Ís

35

ri fapientes & relisiofi maxime labo.

25

rant in educanda juventute , atque in

$5

ea fitam effe reformationem Ecclefiz,

?5

ac bonum totius reipublicz,

IHlius

enim femen & radix &c fundamenrum

25

55

eft juventus.

Juvenes enim fient viri,

25

regentque Ecclefiam vel rempublicam,

5

quique pro fuo talento & gradu,

aC,

?5

qua 2 puero didicerunt , aliis inftil-

22

labunt verbo & exemplo , legibus, cone

filiis

CVRATORVM

117

h

r

w

n

filiis, concionibus & moribus,

]taque

inftar fermenti timore . & . smore DEI

25

fermentabunt, & imbuent omnes fibi fube

& t

35

ditos, cognatos, amicos, vicinos &c.,,

[t j

[l

1

Huc concordat, quod legimus Ecch XC77

1 frml

c, 6, Fili ! a juventute. tua. excipe . docirinam ,

lr

Omin

«* uque ad camos invenies (apientiam . fapien-

n

li

hi

tiam nimirum fpiritualem, five doctrinam

chriftianam ,

que diu difcenda , ac a

ii

o

1

pueris per omnem ztatem , ut in fene-

Un-

"H

&ute ea plene patiamur & fruamur,

de ibi poft alia fic habet Ecclefiafticus

Id

If

li 1

v. g. In movifimis , id eft , in fene&ute ,

invenies vequiem -in ea , fapientia, €* conver-

igna

Jr

fï

tetuv. tili

in obleclationem,

Tren. 3. legi-

D

mus

l

Bonum eft viro , cum portaverit. jugum

Tu

ab - adolefcentia — (ua.

Nempe illud jugum

«

n

do&ring & difcipline chriftiane, de quo

)

ait Chriftus : Tugwn meum (uave eff , &* ouus

T

meum leye,

Math. E t.

Hinc patet , quan-

ta neceffitas folertis & induftriofe cate-

ne i

chizationis in bonum totius reipublice

HT

Bd

chriftiang, & cum neceffitas ifta pariat obli-

gationem gravem Curatoris ex circumftantia

d

adolefcentie & juventutis aptioris ad has

Vs

do&rinas capiendas pre etate virili & fe-

j

jj

nili , relinquimus unieuique ferventi Cu-

ratori ex his fundamentis educere necef-

farias fequelas,

Atque hec fundamem-

ta ideo voluimus fagacius explicare, quia

-e ,

ab aliis , quos defupier legere datum

1f

*

3

118

MANVALE

n

indicata quidem , íed non adeo folerter

.

explicata reperimus.

$. IV.

De gravi obligatione adminiffrandi Sa-

cramenta Ecclefíe plebi cura, fue

commiffe.

imus hic generaliter de omnibus Sa.

XCFII, Ag

cramentis adminiítrandis ex iis folis

rationibus , quze indicant Curatori gra-

vem obligationem eo modo adminiftran-

"

di, quo decet.

Qualiter enim fingula

adminiftranda fint, feu quo modo, fin-

Rationes

gulariter expendemus. P, s.

porro hoc loco examinande apparent duz,

Prima eít, quia Sacramenta funt fumme

neceffaria; fecunda eft, quia funt fan&iffi-

m2, unde íumme zeftimanda tam ab admini-

ftrante, quam fufcipiente, Has duas ratio-

nes antequam examinemus , premittendum

eft, quatuor effe Sacramenta adminiftranda

a Curatore: Baptifmum, Penitentiam, Ev-

chariftiam , & extremam Unctionem, nam

Matrimonio tantum affiftit, non admini-

ftrat,

Jam de neceffitate, qua eft pri-

ma ratio examini fubje&Ga , de neceflita-

te, inquam, fingulorum adminiftrando-

rum Sacramentorum agamus,

XCFIIi Sciendum namque eft

,Sacramenta

» elle » p«r que omnis vera juftitia vel

» 1l-

€VRATORVM

119

ij

,, incipit, vel cepta augetur, vel aniiia

$, Teparatur,,,

Conc. . Lrige d9 7 Eer

Baptifmum incipit vera juftitia, utpote

per quem ingredimur in Ecclefiam DEI,

omnis. Sanctitatis.

Per

fundamentum

jfran

Euchariftiam czpta augetur ? per Peni-

i

7]

It f

tentiam amiífa reparatur, ut ex hoc ipfo

effe&u fingulorum agnofcamus fümmam

ib

neceffitatem,

Dominus enim nofter JEfus

Chriftus univerfe San&itatis & Author &

283

ALOTL

Promotor, falutis noftra avidiffimus , fe-

cundum multitudinem mifericordiarum fua-

driit

rum confiderans fragilitatem humanz na-

u

ture , talia inítituit media gratie , qux

,

Matoné

fngulis effent facillima ad fufcipiendum,

& tamen infallibilem effe&um habeant ex

w

t fur

gratia, quam continent , & conferunt ex

opere operato illis, qui rite ad ea fufci-

Yf

ioalti

pienda funt difpofiti, nec ex parte fua po-

nunt obicem, Quod ultimum reliquit liber-

Uts f

J

,

d

tati humane ad meritum , aut. demeritum.

t

l

nidrim

Jam loquendo de Baptismo , ejusque XC7X.

neceflitate

abfoluta , Concilium Triden.

m

m

tinum feff, 7. Can. g. fic ftatuit : ,Si

5 quis dixerit , Baptismum liberum effe,

i

. dii

, hoe eft, non neceffarium ad falutem, ana-

; thema fit,, Nam per Baptismum ingredi.

n

il

U

mur in Ecclefiam Chrifti, Chriftoque incor-

poramur, & per eum in fpirituali fenfu ve-

l|utiterum creamur, ut dicit Apoftolus ad

al

Ephef. c. ?. Eramus natuva fl irà - - - con-

d

yiyi-

H 4

t

ago

MANVALE

qit

vivificavit nos in Chriflo - - - Ipfius emim ftt-

j

UL

n

mus. fatlura: creati in Chrifto. $ Eíu.

Id eft, per

Chriftum Redemptorem rurfus creati fumus,

quia in Baptismo fpiritu Chrifti regenera-

ti, & velut creati, fa&tique fumus fratres

Chrifti , nova creatura , filii-DEI , & ci.

ves Sanctorum.

Juftificatio tota . meritis

Chrifti tribuitur, ficut creatura tota om.

nipotentie. DEI,

W

Jgitur juftificatio im-

pii, fve originaliter talis per: peccatum

Adami, five impii per peccata actualia &

propria talis , Chrifto attribuitur,

Et

prioris gratia per Daptismum , pofterioris,

per Ponitentiam , per merita Chrifti ve-

nit, & tales quafi noviter creantur, neme

pe in fpiritu & gratia.

C,

De Euchariftia hoc fpeciale eft no-

tandum ex Concilio Tridentino feff, 13.

€, 3. quod reliqua Sacramenta tunc pri-

m

mum fancificandi

vim habeant ,

cum

LT

*

*

quis illis utitur

at in Euchariftia ipfe

fan&titatis Autor ante ufüm fit.

Item de

effe&ibus ibidem Can, 5. ,, Si quis dixerit,

t p)

vel

precipuum fru&cum . fan&iffime

?2

Eucharittie effe remiffionem peccatorum,

35

vel ex ea non alios effe&us provenire,

)

25

anathema fit,, Item alium effectum fta-

tuit ead, feí,c, g. in fine,

, Cujus vi-

n,

» gore ut confortati ex

hujus miferce

|

», Peregrinationis itinere ad coleftem pa-

», Wiam ( fideles ) pervenire valeant *

, €une

CVRATORVM,.

121

j M'ï hi

h lia

, eundem panem Angelorum , quem mo-

, do füb facris velaminibus edunt , abs-

Mu

Ef-

til

. que ullo velamine manducaturi,,,

fecus igitur. Ss, Euchariftie , fi digne

f

l

fumatur, eft confortatio noftra quotidiana

DFI

in hac miferiarum valle contra omnes

00f m

tentationes apertas , & occultas infidias

I t

diaboli, unde non convenit, ut fetio pe-

Ht

tentibus pro cujuslibet. neceffitate aut uti-

TT Dét

litate negetur adminiftratio hujusSacramen-

L du

ti, cognita nempe & ponderata hac neceffita-

Jity,

te, aut utilitate( unde ad quotidianam , aut

pali

nimis frequentem requiritur fpecialis difpo-

(rili

fitio prudentis Confeffarii? "Talis enim

lr t

negatio effet negare precipuum medium

confervande & augende gratie tam ne-

k du

ceflariz fragilitati humange ad obtinendam

) Mi

falutem , non obftantibus tot impedimen-

tís provenientibus, partim ex natura eo-

r

rum

,

corrupta

pronifima ad malum;,

partim ex tot

tentationibus

*

a.

r j

]ten.

licientiis demonis, mundi & carnis,

j dind

De extrema Un&ione Conc, Trid, C7Z,

al

feff, 14, in do&rina de hboc Sacramento

VOT

ftatuit.

Primo , hoc Sacramentum effe

pOV

25

non modo Penitentie , fed etiam to-

f

i

r

AUL

9^

tius chriftian:e vite, qus perpetua po-

W

"

À

?5

nitentia effe debet , confummativum.,

25

Secundo,id eífe infítitutum a Chrifto

35

Redemptore , apud Mareum quidem

m

2)

infinuatum : per Jacobum autem Apo-

H5

» ftolum

MANVALEÉ

T22

,5

íftolum , ac Domini fratrem commen-

Qb([l'.

Tertio, etre-

W

jiM

j

35

datum ac promulgatum.

?5

&um effe deli&a , fi que fint adhuc

,5

expianda , ac peccati reliquias abfter-

25

& swgroti animam alleviare, ac

gere ,

m in eo divine mie

ü

25

confirmare , magna

)

(fericordie fiduciam expe&ando , qua

FE

""

7)

infirmus fublevatus , & morbi incom.

liv

moda , aclabores levius fert, & ten-

35

25

tationibus demonis, calcaneo infidian-

i

35

tis, facilius refiftit, & fanCtitatem cor«

?5

poris interdum, ubi fa

]uti anime expe-

confequitur.,,

Quam autem

»)

dierit ,

neceffarium & utile fit qu&rer

e hunc ef-

& , fi poffi-

fe&um tam multiplicem ,

N

bile fit, recipere hoc Sacramentam , ex-

l

plicat idem Concilium fequentibus verbis?

i v

Clementiffimus Redemptor nofter, qui

??

u

95

fervis fuis quovis tempore voluit de

tl

falutaribus remediis adverfus omnium

22

L0f

l

53

hoftium tela effe profpectum, quemac-

ln

modum auxilia maxima in Sacramentis

D

2

E

55

aliis preparavit, quibus Chriftiani con*

JM

?5

fervare fe integros , dum viverent, ab

f Wn

35

ompi graviore fpiritus

incommodo

Cs

NU

bb

pofünt , ita extremze Un&tionis Sacra-

[

25

mento finem vite , tanquam firmiffimo

iNam et-

,5

quodam przefidio, munivit.

32

fi adverfarius nofter

occafiones petr

qlü It t

Al

?5

omnem vitam quazrat, & captet, ut

devorare animas noítras quoquo moco

L Dm;u

P»]

t

» pomf;

1

€VRATORVM

123

It t

I

Mi

» poffit, nullum tamen tempus eft, quo

u

A

» Vehementius ille omnes fusx ver(utie

. nervos intendat ad perdendos nos pee

ia d

ia

»)

nitus, & a fiducia etiam ,

fi poffit ,

2

divinz mifericordie deturbandos, quam

0 d

»

cum impendere nobis exitum vitz per-

dub

?5

fpicit.,,

Ql j

CII.

i, d

Id adhuc notandum ex Tridentino,

( nf

Patres ftatuiffe ,

hoc Sacramentum infi-

tintm

nuatum àpud Marcum, íed pofiea per

Tif t

Apoítolum — Jacobum

commendatum

A dU

& promulgatum fuiffe

quomodo

f

per

Marcum

infinuatum ?

quomo-

f pà

do

per

Jacobum

commendatum &

Marci.

6.

Mittens

im, d

promulgatum ?

Qs v

Chriftus Apoftolos , ejus poteftatem de-

d d

dit fuper damonia , que multa ejicie-

v

bant: & füper egros, quos ungebant oleo,

q

& [anabant , non tamen tunc facramen-

taliter , nondum erant Sacerdotes a Chri-

" qUW

Tient

Íto inflituti,

Ideo Concilium utitur

"

termino

*

*

infinuatum , poftea vero cum

t d

agl

jam Apoftoli conftituti effent Sacerdo-

KOm

tes, quorum eft facramentaliter ungere

j o

extrema Unéctione , tunc S. Jacobus ut

.flr

f

Sacramentum commendavit , promulga-

vitque his verbis: Jacobi s. Infirmatur

N

quis ex *vobis ,

inducat Presbyteros Ecclefie ,

G& orent fuper eum , wungentes ewm oleo in, No-

mine Domini, t9 ovatio fidei falvabit infirmum

alleviabit eum — Dominus , & , fi in. peccatis

fit;

MANYALE

124

rl

fit , dimittentur ei. Gc,

His verbis cog-

noícit Ecclefia ,. Presbyterorum . effe

qu

ii

hocSacramentum velut jam faàtis promul-

atum facramentaliter adminiftrare, Un-

,

G?'"

e Cornelius in c,

6,

Marci fic : ait;

V

, Apoftoli, qui curarunt oleo ungendo

egros , typus fuerunt Presbyterorum

J

idem facturorum circa

egros fuos,

25

25

oleo eos ungendo facramentaliter , ex-

25

trema Un&ione jam inftiruta ut per-

»

etuum Sacramentum,

Sicut Joannis

Sacramentum ,

2

Baptifmus non fuit

25

íed typus d& preludium Daptifmi

]ta

bl

a Chrifto mox

inftituendi.;,

Cornelius.

Sit ergo Curator maxime

if

u

intentus : & attentus apparente quodam

Y

M

periculo mortis, ne fua culpa & remora

pereat tantus fructus & eifectus tam

E

ATA

proficui ; & utilis Sacramenti.

MA

CITE

De Poenitentie neceífitate ad repa-

VA

randam amiffam

ratiam ex eodem Conc.

Tus

Trid, in fequentibus informamur,

dicat r,*» [íeff r4, c. z. finem a Chrifto

J

inftituti hujus Sacramenti, & utilitatem

his verbis :

»Si ea regeneratis omnibus

25

ratitudo erga DEum effet, ut jw

j

g^

»

itiam in Baptifino ipfius beneficio &

»!ti

gratia fufceptam conftanter tuerentur,

U

Pl

non fuiffet opus, sliud ab ipío Bap-

1;

tl

?5

tifimo Sacramentum ad peccatorum ree

4

t

35

miffionem effe inftitutum. " Quoniam

VerQ

d

CVRATORVM

|

125

Iw

à

2

vero DEus, -dives in mifericordis ,

(CNOrt

»

Mi

cognovir figmentum noftrum, illis

2

etiam vite remedium contulit, qui fe-

iniltrefe.

»

lc j

fe poítea in. peccati fervitutem , &

?2

daemonum

poteftate

tradidiflent ,

)b t

; Sacramentum , videlicet Pcnirentiie ,

tsv

4

»

quo lapfis poft Baptifmum beneficium

x |

Indicat

2

mortis Chriíli applicatur;,,

Attll

fecundo , quando Chriítus inftituerit hoc

QUE

Sacramentum dicens : ,,Dominus autem

lat r

,. Sacramentum Penitentie tunc pre-

TAE

22

cipue inftituit , cum a mortuis cxci-

2

tatus infüfllavit in difícipulos fuos,

) g

n

22

dicens :

accipíite Spiritum fanctum ,

t froy)

EPT

quorum remiferitis peccata, remittun-

: Qu

25

tur eis, & quorum retinueritis ; re-

o

renta funt.

25

Quo tam infigni facto,

d

h

»

& verbis ram perfpicuis, poteftatem

l.

?2

remittendi & rerinendi peccata , ad re-

2

conciliandos fideles , poft Daptifimum

Ü

d

[f

»)

lapfos ,. Apoftolis & eorum legitimis

»

fuccefforibus

fuifíle communicatam ,

Tif

2

univerforum Patrum

confenfus íem-

MCF'

23

per intellexit,;,

Indicat tertio ,

&

utlit

Cc, 3. explicat rem & eíficaciam hujus

$. Of

Sacramenti his verbis: ,Sane vero res

"M

» & effectus. hujus Sacramenti , quan-

x

UM

, tum ad ejus vim & efíficaciam perti-

(

(s

» net, reconciliatio eft cum DEO,,,

Ex his ergo apparet , effe&tum hujus Sa-

cramenti eíle peccatorum remiflionem ;

I

&

m

126

MANVALE

g

& gratie per peccota poft Daptifimum -

uda

commifíía amifle reparationem,

hd

quam neceffaria fir omnibus , quis pecca-

?

"

tor ignoret confiderans & experimento

)

M

capiens tot turbulentias , remoríüs, &

conícientie

erturbationes fpiritus &

)

ortas ex peccato , fed ab his íe expe-

ls

p

diens fufceptione hujus Sacramenti , &

s

inde recuperate grati DEI cum om-

lääilüïl;

nibus bonis & effectibus gratiae ? Reli-

R'»:.gu:am

qua de adminiflrratione hujus Sacramea-

ti; ejusque modo & cautelis examina-

W*. (

bimus P. 3, fuis propriis locis,

CIF.

Alvera ratio neceffitatis eft Sacramen:

torum fànétitas , & hec potiffimum ur-

get fan&itatem adminiftrarionis , quia

Sancta fancte

tractanda,

Horum fàn«

LR

€titas vel exinde patet , quia Sacra

[ iar,

menta fluxerunt ex latere Chrifli poft

18

mortem

lancea

aperto.

Miraculo-

t th:z

fum hunc

fuiffe efluxum ex mortuo

corpore Chrifti in comperto eft apud

omnes.

Inde dignofcimus rurfus hu.

jusmodi effluxus fignificationem . potius

ex fymbolo , & figura, quam a natura

fumendam.

Quodnam ergo fymbolum

hujus eflluxus fanguinis & aqu& in tex

(

[

tu Joan. ro. & contimuo exivit fanguis & :

áqita

9

*

