eliciatque cum poenitentibus tales actus

lh

Inftruuntur quidem juniores in confue-

yili

tis formulís ante & poft Confeffionem,

recitant quoque memoriter , fed plurimi

fine affe&u

cordis,

Hinc bene fit, fi

catechifta tales inftruat de necefütate ,

hi

ut, qu& ore ibi depromunt , idem in toto

Q 3

corde

246

M A N VALE

äww

corde fentiant, & feipíos in preparatio-

EOW

ne ad Confeílionem poft examen excitant

nl

li

ad dolorem & propofitum ex corde,

Mhn

, [it.

CLXXX . Notamen 3.5sm» $i Confeffarius judi-

cat, quedam nondum efle clara & pa-

i

tentia , prefertim in gravioribus, opus

WE

erit in talibus dubiis formare quzftio-

^

Pal

l

5

nes, donec ftatus pateat , ut fuperius

"

jam infinuavimus,

In his tamen quz-

4j

A

h f

ftionibus , prefertim in materia lubrica,

valde fit cautus , ut a levioribus afcen-

D

U

dat ad graviora, ne graviora pre levio-

ribus quaerens, vel fcandalum det nil fi-

mile cogitantibus, multo minus admittene

tibus ;

vel curiofitatem excitet inexper-

)

tis ; vel denique ut fcist , fi in leviorie

il

l

bus fatis certatum eft, graviora & ulte-

jjtilm

riora non effe quzrenda,

Si

maritati

Wm

circa ufum matrimonii afferant , fe ha-

n

bere dubia , animentur a Confeffario , ut

g

Ti

ea.fua dubia ipfi clare & fidenter pro-

ponant , ne fuis quzeftionibus faciat due

li

LU

-ï,

bium, ubi non eft , fed potius diffolvat,

quod reipfa eft,

Hec cauvela non folum

1 d

neceffaria eft intuitu poenitentium , fed

:

etiam ipfius Confeftfarii.

[^Y

Si enim quz-

ftionum . fuarum finem haberet meram

Mul

jfül

curiofitatem , non effet firmus in accepta

gratia Sarramenti , quc protegit , & impe-

zbf

dit proprias tentationes ex tali occafio-

N

ne forte exortas,

Hec enim gratia Sa-

" nj

Cra-

TAf

CVRATORVM

247

Pt

cramenti prefervans debetur, & dabitur

&tl

a DEO certo Confeffariis , quantum in

/

hoc minifterio inferviunt DEO pura in-

tentione , non quantum inferviunt pro.

UM

rie fuüe.curiofitati , & forte omnino

Ey

male & impure fue voluntati.

0U

?/li

Notamen 4.um

Ad formandum ab- cpyxxi

GLIUS

breviatum , nihilominus bonum judicium

"

notemus , fepiffime contingere , aliquas

Ti

perfonas fe accufare de turpibus cogita-

o

tionibus , imo & defideriis , exinde non

2

mox judicande fünt graviter peccáffe,

il

nifi per queftiones tales reipfa invenian-

tur,

ln

Frequenter enim mnon difcernunt

U

inter cogitationes, quibus voluntarie ade

IQris

herent, & inter cogitationes ac defideria

Vs

fe tantum infinuantia absque adhzfione

ritt

voluntatis

Scrupulofiores Confeflarii in

1

difcernendo peccato grav

i a non gravi

fe ab hoc du-

,

breviter expedire poterunt

bio , modo quzrant

*

*

an tunc, quanlo

d

qu

plene. adverterunt. huj

usmodi cogitationes aut

defideria , ftatim rejecerint ? fzpe enim

ïïx'at,

QlUm

diutius inadvertenter fe in talibus deti-

r

nent, dein primum fe recolligentes , ad-

vertunt eas effe rejiciendas, & rejiciunt,

T

ij

& tunc prudenter Confeffarius judicare

poteft , fuiffe adhucdum mera

m ipfinua-

n

tionem & fuggeftionem , in qua fe deti-

nuerunt ex natura mere diftra&tionis ,

Ó

non ex influxu alicujus perveríe morali-

tatis & confeníus.

Q4

O-

d

248

MANVALE

N

GLXXXII

Notamen $.wum

Multa

experientia

edo&i fumus , non facile quosdam dimit-

sl

D

j

tendos effe. fine abfolutione (nifi judicari

debeant abíolute indifpofiti ex circum-

i

i

(i]

ftantiis) quamdiu fpes eft , fatis eos pofíe

difponi per proprias fuas remonftrationes

a

& inftru&iones , quis fcit , num ipfe pre

alis fit a DEO . ele&um ipnftrumentum

4

verz converfionis ? tentabit igitur absque

tzdio & ex charitate,

va

Jl

m

Ratio hujus no-

taminis eft, quia vel fünt ponitentes in

i

[

talibus circumftantiis , quod non pro fuo

libitu, fed folis diebus feflivis , ubialias

QUi

magnus concurfus eft , ad Confeffionem

accedere poflint, vel maximam patiuntur

iil

MU

tentationem , ne redeant, quod reipía ex-

u

perti fumus multoties, quod jam proxime

adftantes tentatione hac vid&i adhucdum

:

li

recefferint, non caufa Confeffionis , fed

caufa hujusmodi tentationis , ut aperte

1 d

poftea manifeftárunt.

Et quid tunc fit?

accedunt alios Confeffarios non bene ine

l

l]

[g

formatos, aut non fatis do&tos, in praxi

Wf

]

nondum folidos , qui ftatum morbi non

'[EJA

fatis agnofcunt ,

.& fic mifere perire pof-

fe

funt ex ipfo re

m

edio terrente, quod ad.

BI

hibuit doétior Co

nfeffarius plene informa-

Pig

tus,

Faciat ergo charitativus Confeffa.

]

il

rius quacunque occafione , quod poteft,

J

Et fi nec fic proficere poteft , cordate

p

exerceat juftitiam in nomine Domini,

A

iNota-

CVRATORVM,

249

Tyie

Notamen 6,"" Sunt aliqua vitia , qui-

CLXXXIII

E

10 ;

bus, fi fe aliquando homines. dediderunt ,

Wi

fentiunt fümmum pruritum naturz , nec

Qity

deeft naturalis proxima occafio ubique.

0 p

Curatio horum difficillima eít.

Quaqua

AOf

fe vertat Confeffarius , fentiet difficulta-

lt m

tem,

Abíolutionem differre

P]

aut nee

EM

gare , prohibere poffunt circumftantie,

USQUR

Semper abíolutionem dare, forte contra

: [«

principium generale eft ratione propofiti

&

deficientis,

Comperimus tamen experien-

tia, talia vitia plus habere infiriitatis,

!

diij

quam malitis , & dum inquifivimus in

Og

dolorem & propofitum , in fingulis Con-

ID

feffionibus fuiffe utrumque fatis firmum,

LT

faltem plerumque.

Unde faivo meliore

inchnamus magis ad modum procedendi

cum talibus benigniorem , quam rigidio-

rem adhibendum, ne terroribus in defpe-

raüonem agantur , fed benignitate invi-

ä

tentur ad emendationem,

Interim pro-

K I

videndum talibus congruo remedio,

Et

pn.

certe congruentius

non experti fumus,

quam fit fequens ; frequens nimirum Con-

J

le

feffio, fi fieri poteft, per aliquot hebdo-

;

madas fingulis Dominicis, aut ne differa-

tur Confeflio ultra, quam fentiant majo-

rem pruritum, & graviorem tentationem.

Ratio hujus remedii eft , quia in nova

"m

Confeffione (five deliquerint , five non

deliquerint ab ultima Confeffione) novum

Cons«

L

O x

MANVALE

250

concipiunt dolorem, novum faciunt pro.

W

T i

"Ul

j

pofitum , & ipfa devota fufceptio S, Com-

munionis novas addit vires,

Et fi DEus

xpxææ

o

viderit hunc conatum, fperandum in Do-

mini mifericordiam, multiplicaturum DEum

j

j

gratiam fuam , qua denique e labyrintho

jitin

j

emergant,

Optimum quoque erit talibus

at

perfuadere , ut, fi femel relabantur , nul-

jo modo differant Confeflionem ; quo

quirà

1N

medio faltem hoc cavebitur, ne per fre-

f

quentiores a&us crefcat confuetudo,

0j WS

CLXXXIV. — Notamen 7.»:-» Magna felicitas Con-

Y

feffarii eft , f1 poffit, magno licet cona-

n (

M

tu, quosquam e faucibus inferni animas

[UIN

& reducere ad ítatum gratise

m

eripere ,

Á

3

cum perfeverantia.

Sed quzítio eft ,

11 m

quid proearum perfeverantia 1,*-, quid

th

2,49 ftatuere debeat pro affequendo hoc

Noftro

"

dono perfeverantiz ?

judicio ,

Ailr

experimento multiplici firmato , fi .non

,

Bll

neceflarium , faltem utilifimum eft, ut

(

d

talibus injungat Confefbonem generalem,

i

Hoc fit primum,

Et ratio eft, quia dif-

ferentes, aut omnipo negligentes talem

n

Confeffionem , innumeris expofiti manent

tricis & machinationibus diabolicis círca

t

ll

|

pr&terita peccata , aut circa Confeffiones

21 'EE

preteritas , ;earumque valore ob defe-

$1

&um integritatis, doloris, aut propofiti:

(

E

i(

quibus omnibus occurritur per Confeffio-

i

nem generalem , remanentia enim quo-

*

Cifle

d

€VRATORVM

251

"m

cunque dubia tolluntur per hanc Confet-

(n C)

fionem redintegrantem quascunque fingu.

Ál

lares preteritas Confeffiones,

lgitur tali

1j

Confeffione facta valde gaudentes ac cone

])

EL

folati ,. jamque uberiore gratia DEI di-

l

h

tati , facilius refiftent tentationibus, DEO-

J

que fe committentes fruentur pace inter-

Dl

pa uberiore.

2'"m eft: premunire debet

Qu

tales contra futuram tentationem defpe-

T

rationis,

Experientia plane didicimus,

plurimos vere & fincere converfos infe-

D

ftatos poftea tentatione hac defperatio-

(

of

nis.

Verfutifümus nempe hoftis, qui

prius occultaverat malitiam peccatorum,

)

1j

a

ut citius committantur , poftea deletis

peccatis per poenitentiam , eorum prateri-

N

torum malitiam tanto cum exceffu

de-

q

aX

pingere folet emendatis, ut, nifi premu-

niantur, & DEus fpeciali gratia fuccur-

i,

Q1

rat, facile primo in pufillanimitatem fpi-

u

ritus , deinde in tedium ex recordatione

do

tot peccatorum commifforum , & fic fen-

fim in defperationem ,

vel faltem ejus

1l

1

graviorem quamdam tentationem incur-

rant. Premuniri autem poterunt fequen-

d

Qu

tibus remediis.

Primo, perfuadeantur , ut

fpecialem fibi deligant , Confeffarium , fal-

n

tem ad tempus, huncque primitus infor-

ment de ftatu preterito,

Secundo , fre-

quenter confiteantur , & precipue, fi quid

,

talis tentationis occurrat , f'atim manife-

Ítent , antequam virus ulterius ferpat,

Tertio,

i

MANVATLSE

T?

252

'0*5

lt

Tertio, fecuri de gratia divina , & remif- í

fione peccatorum , DEO totaliter fe com-

mittant, & in ipfis tentationibus reflecten-

j

^^ D

tes ad gratias acceptas, & obtenta acex-

ff |

perta gaudia bons confcientie , frequen-

)

ter eliciant a&us Theologicarum virtu«

b

UL

tum , feque in ipfa tentatione frequenter

0 A

figno S, Crucis muniant,

Denique pa.

iv

tienter expectent eliciendo a&um fpei,

m

quousque providus DEus , qui facit cum

xl

tentatione proventum , ut poffimus fufti-

As )

nere,totam tentationem quafi fumum di-

fperdat , ac in nihilum redigat,

Sspe

i

enim talis tentatio eft temporalis poena

peccatorum , unde ut talis a DEO cum

patientia ferenda , & cum fiducia finis

expeétandus,

Denique ex charitate pro

talibus frequenter oret Confeffarius , ta-

hl

liumque perfonarum memoriam habeat in

n

Mifie Sacrificiis pro impetrando dono

j

patientie , perfeverantie , & infringenda

fortitudine tentationis,

GU

1

"V]1

Ual

6. Finals V.

lU

i

Solemue principium , quo amimentur

h

D

f

Confelarii ad fiduciam in DEI gratiam

certo adfuturam in admimiffra-

D

&

tioge Sacvamenti Penitentis.

]

unt , qui horrent confeflionale ex di-

CLXXXV S

T

verfis rationibus ,

el quia exiftimant

fe

CVRATORVM

215

.M

fe impares tanto muneri, vel quia timent

j

fibi ips , ne dum aliis predicaverint , ipfi

reprobi efficiantur ; vel aliis quibuscun-

I

L

que rationibus,

Unde fe fubtrahunt huic

minifterio tam neceíffario , quantumn &

Qu Ll

TIni

quando poffunt

Ad hos omnes animan-

dos fervit do&Gtrina D. Jacobi Alvarez de

Pl

!D

paz. tomi - 2.5

5.

Cc. IO. pene in fine,

Übi

i

$2

NJ

,,Non debuit profe&to DEus

?5

vitam Apoftolicam , & animarum faluti

B)

M],

»

vacantium Apoftolicorum Virorum pu-

95

ritate privare,

Et pronum eft illi,

] (

S'pul

25

qui ob proximorum amorem ipforum

?5

corfortia non fugiunt, carnis fuz tur-

i

A

?5

bationibus eximere , ut majore cum

25

fpiritus libertate tenebras peccatorum

D

25

difpellant ,

&inter fideles auxilio indi-

y

3)

gentes luceant,, Qui igitur fe exercent

n

e?r li

in vita Apoftolica propter DEI, & proximi

amorem, quod maxime fit in admmlftra-

GQ

tione Sacramenti Penitentie , .ex ipfía

" xd

gratia Sacramenti miniftrati certo prefer-

vabuntur a DEÉO , ne proprium inde in-

currant. malum aut

L

periculum

?

atque

fuficiente lumine defuper illuftrabuntur,

ut non facile in refolutionibus exerrent

Mi

Ubi enim invenitur major labor in pro-

Ilj

movendo honore DEI

& proximi falute

pura intentione , & ex vera charitate fu-

Íceptus ,

ibi etiam copiofior

defuper

aflluet gratia , & copiofior defuper il

W

luftra-

&

MANVALE

254

luftratio divina ,

uti tales multa ex. g:noni

Ut (

erientia edoó&i aperte fatentur.

animofiores itaque fiamus ,

fequentia

j !

Incredibile eft , Princi-

agl

confideremus.

palem noirum Chriftum non

fpecia-

1 g

fren

liter adftitirum iis, qui fe debite prepa-

J

rant ad

adminiftrationem tam falutiferi

j

Sacramenti ex pura & fan&a intentione,

hs d

ea pro poffe preftandi, quz per gratiam

RME

u

DEI pro falute fingularum animarum fa.

lubria prudenter judicare poterint, ideo-

Q

Prid

que ipfum hunc fuum Principalem enixif«

fime implorant, ut fufficiens fubminittret

Dd Ll

TFL] J

lumen , gratiamque impertiatur ad caven-

da omnia propria pericula , qux fibi oc-

a

currere poffunt tali adminiftratione , in

qua fungetur auGoritate ipfius hujus fui

i

Premittatur igitur tam bo-

j

l

Principalis,

na & fían&a intentio ,

& acceílurus ad

nr, U[

Confeffionale humiliet fe coran DEO,

vt

j

a quo tantum fructum fperat, & cui la-

il

J

borem fuum confecrat,

In ipfa admini«

i

D

ftratione non fit curiofus, fed ítudiofus,

1

D

A

nec quidquam imprudenter aut pr&occu-

pate refolvat, etfi fortaffe expoít acci

M

T

Q

V

dere polflit , contrariam opinionem videri

probabiliorem , folari enim fe poteft, quia

«t «

prudenter refolvit, prout tunc fibi videe jy;

batur,

Talis itaque gratulari fibi poteft )j

de merito boni operis bona intentione , ,

& fanc&o ftudio fufcepti & pralttiti,

Sa- w

ne

CVRATORVM

2

Ti

u

ne non inftitutum efít hoc Sacramentuim

I i

f

a Chrifto Domino , ut Confeffarios mi-

riftros fuos indueat in tentationem , nifi

| PN

improvidos & ultronee volentes, fed ut

f

per eos convertantur animze , à fru&um

H

T.

Sacramenti accipiant,

Excitent ergo Con-

il

Ti

feflarii in fe fidem , & ex fide fiduciam,

UI

0l

quia facienti , quod eft in fe, nunquam

fdi]

4

DEus denegabit gratiam.

Neque enim

nf

viribus propriis pugnamus contra hoftes

l:

]

animarum , fed viribus gratie , & Chri-

Eu

Guilielmus Peraldus

fti Principalis noftri,

I

li

Epifc, Lugdunenfis in fumm, virt, ac vit,

i

V

'Tom. z, TraQ. 4. c. 92. agens de cha.

j

Q

ritate , afferit, DEum habentem chari-

ht

tatem ( operantem ex charitate DEI &

w

proximi ) non permittere erarre errore

mb

periculofo , fi ille , quod in fe fuerit, fe-

JrUS d

cerit, ut veritatem agnofcat,

Indigitst

DA

his verbis, DEum non defore ftudiofo

ai l

veritatis in Confeffionali , ut lumine fu-

ldh

Jl

& mini-

perno illuftret fervum fuum ,

i

pli

ftrum Sacramenti in rebus dubiis , & et-

$

(

-

fi poftea cognoverit fortaffe fe erraffe in

u

fuo judicio , errorem iftum non fore pe-

il

riculofum , unde tantopere affiigi debeat,

du

cum occafionem modo non amplius ha-

"EL

beat corrigendi errorem admiffum , quem

)

!

DEus certe füpplebit vel per alium ve-

Q^ Y

rora decernentem, vel per feipfum in-

N

Ípiratione aliqua divina ,

vel reddendo

I

denue

MANVALE

256

W

iv

"

|

denue occafionem: corrigendi priorem er- 5

"

,

rorem, Quod maxime fervit ad fiduciam 5*

confervandam in DEum apud illos, qui

J

fe putant , impares effe tanto muneri,

quando ex vera charitate DEI & proximi

tali minifterio

fe non fubducunt, alias

non deftituti debita fcientia , & aliis re-

M 1

d

quifitis in hoc Manuali fatis explicatis,

& declaratis , etfi quandoque in exercitio

videantulf fibi erraífe.

Lb HH d-b ee n

TLT

Ed

APPENDIX

T

JDe

W

Vifitatione infirmorum, 67 affifiemia

iu morte, €7? utvague maxima obl

ij

:l

:,

gatiome Cmuratorum.

IU

occafionem dedit

uic

Appendici

VM

quorundam Curatorum opinio , qui

ia

non folum verbis,

fed & facis

h

8

ordï CU

l

s defendebant fequentem propo-

H

fitionem , ut putamus , fcandalofiffimam ?

i

Curatorem non obligari ad aliud , quam

ür

ad providendos :egrotos , itaque neque

lj

obligari ad vifitandos infirmos , neque ad

Il

affiffendum moribundis, etfi talis affiftene

tia petatur, fierique poffit » Curatore,

Dixi: fed & faétis; quia certifimo fci-

mus,

»Wc

CVRATORVM

257

1'10!' hi

mus, huic do&rine praxin quoque accef

fl

*HOJ,

file , & quod fenferunt in pr&occupa-

tione judicii, reipfa & fa&is exhibuiffe in

TUf

opere , cum maximo fícandalo & lamene

IU

to fubditorum,

Exiftimant itaque tales,

L, dl

&l ]

vifitationem infirmorum , imo & afliften-

tiam moribundorum effe opera füperero-

J

(2

b

gatoria , & folam provifionem eíffe de

H

fubftantia. cure,

Cui fübftantie ita te-

naciter inherent , ut neque per íe mo-

ribundis affiffere velint, neque per alios

H

patiantur

fieri talem afliftentiam , — uti

conftat ex duobus cafibus non fi&is , fed

factis,

Duplex igitur quzftio eft: Prima,an &

"i

quoties vifitare oporteat sgrotos? altera,

LU

quenam füubftantialis obligatio affiftendi

[

moribundis ? five an hzc affiftentia fit

de fuübftantia cure , an vero opus mere

fupererogatorium ?

4

M

I0,0

Refpondemus 1,.2e ad primam quz-

Y 1

ftionem,

Quamvis ex parte Superiorum

p

)

non fit abfolute decretum , quoties Cu-

rator obligetur vifitare infirmos, eos ta-

]ED

d

men vifitandos effe aliquoties, prout ne-

gotia & circumftantie permittunt, in com-

perto eft per Rubricas Ritualis Diccefanis

five enim

loquamur de Rituali noftre

lA

Dieceüs Conttantienfis antiquo, five de

moderno, prefente anno 1766, impreffo

J

:

[ P Mesler,P,LI,

R

&

MANVALE

258

& reformato fecundum normarm Ritualis o

Romani,

Iu utroque de intentione &

mandato Eminentiffimi Ordinarii abunde ;

conftat,

Sic in Rituali priore" & anti-

n

quiore hzc formalialegimus , inibi fol. 144,

,. Monentur omnes Parochi, & alii cue

?5

ram animarum gerentes , ut illis non

:

R

fufficiat egrotos Sacramentis providif.

45

fe, fed , fi fupervivant, vifitent, ac

fi

95

falutaria monita fuggerant :

vel:s

confiteri velint ,. Confeffionem audiant,

$5

25

& abíolutionem

dent : multo magis

t

2j

hoc preftent, fi ab &egrotis petantur,,,

1

dem Rituale fol, 172. addit : monendos

efIe domefticos ,

inftante periculo mor-

tis fe confeftim vocari,

ut in tempore

prxfto fit morienti ad commendationem

anime &c.

rl

Sed & novum Rituale reformatum jux«

i

ta normam Ritualis Romani in Rubrica

W

J. de vifit,

Infrmorum hec una ferie

habet :

,Parochus imprimis memipiffe

debet, non poftremas eífe muneris

,5

?5

fui partes, &grotantium curam habere,

»

Quare cum primum noverit, queme

55

quam ex fidelibus fue . cure commiffis y.

923

vgrotare, non expeé&tabit, ut ad eum,

Ph]

vocetur, fed fepofitis ommibus aliis ;

23

negotiis, ultro ad illum accedat, id-., Q

95

que non femel tantum , fed fzxpius,,;

35

quatenus opus fuerit, omnibus etiam,,

""

CVRATORVM

259

35

Sacramentis jam adminiftratis

H()l'—

li

'

teturque Parochianos fuos , ut ipfum

23

admoneant

cum aliquem in fua Pa-

rochia zgrotare contigerit

pr&cipue

ij

l

25

fi morbus gravior fuerit,,,

Ratio hu-

dl

E)

jus decreti

invenitur in nota fubjecta

Is)

his verbi

.

Quanti momenpti

fit hec

iJJ

[

»

vifitatio , ex eo facile colligitur , quia

J

P

VE

cum mors unieuique femel tantum ac-

i

f

cidat, irreparabilis error (üt

neceffe

Vi

t

25

eft, fi quis hic committatur,,,

hr

DI

In Rubrica tertia de difpof. infirm

n

ad fufceptionem Sacramentorum hoc le.

,Durante autem mor-

110

j]

glmUS monitum,

25

bo poft factam femel Confeífionem &

Yott

tum

N

?»

fumptam Euchariftiam , expedit

$5

ad

augendam DEI 'gratiam ,

tum

,)

ad animum in conjunctione cum DEO

( us

$*

firmandum , *egroto fuadere , ut fe

tb

P

DEO fubinde etiam ob leves culpas

jf

reconciliet ,

?5

licet non femper facra

nl l

, etiam Synaxi reficiatur,

Accedit man-

oUf

datum Eminentiffimi Ordinarii

noftri

in

Is

Decreto

novo Rituali prefixo ,

quo

q

ftringuntur omnes Curati ad ufüm hujus

Omw

Ritualis , & ccntentorum in co per vir-

T

:

tutem $, Obedientie , & nullum rema-

N

net dubium , quoscunque non obfervan-

tes coram DEO reos fieri formalis inobes

)

dientiz , & fi accedat. contemptus

gra«

at

viter delinquere poífe, prafertim eos ,

Y

2

ex

260

MANVALE

yd

!

ex quorum pegligentia , ut facile fieri

m

poteít, irreparabilis error circa zgrotos

j

& moribundos committeretur,

Mn Y

at

Si querant, quid negotii intercurrere

poflit in tali vifitatione infirmorum ? re-

4 [OM

git!

fpondet P, Paulus Segneri in inftit, Pa-

|

roch,

c'

244

,In &egris vifendis duo

" 7 1

59

fpe&anda fünt; agrorum coníolatio ,

& multo magis eorum utilitas,

Sola-

J

l

bl

?5

tium ingens erit , fi ad aegrum invi-

ï:'ïxus "

;

fens illa fuaviter ac blande fuggerat,

25

gp

?5

que inducere pofünt ad morbi mala,

25

a DEO miffa, equo animo perferen-

da,, Et poft alia : ,,Proderit dein egro,

25

?5

qui ad ipfum invifit, fi doceat offerre

eu

DEO dolores, quos patitur, ad fatis-

"i

$2

faciendum injuriis illi illatis,, Et poft

u N

$1

ali

a rurfus

,Pronum eft, egrum fubin-

| du

n

,, de iterum irafci, exacerbari , excan«

,, defcere , aut aliis etiam gravioribus de-

Quis tum

. lictis, iterum | obftringi.

[

laboranti opem feret ?

sün

Addi hic poffunt fequentia, — Magna

li

Yj

folicitudo' Curatoris debet eíle in Con-

!

feffione infirmorum, quando providentur,

hm (

circa pr&teritam vitam , prefertim , fi

aliquando vixiffent in confuetudine gra-

NI

viter peccandi , & nunquam Confeffio-

m

nem depofuiffent generalem,

Quam fa-

cile contpgere poteft , etiam in faGa

Con-

CvRATORVM

£6r

: Confeffione quedam non veniffe in me-

4

moriam , poftea autem occurrere , & fi

Confeffarii , eo:quod

copia non fieret

nunquam vifitare foleat , quante tunc

TC

anxietates , quante defolationes exinde

oriri poffent ,

apud rudiores precipue,

l,

l

qui media fe juvandi per contritionem

$ d.

qUI)

ignorant? accedit, quod fepe virus ab-

|

fcondatur pre verecundia, & nifi Paro-

r

0ld

(dm

D

chus palam oftendat charitatem fuam fre-

quentius vifitando , ut fic fua folicitudine

n

quafi provocet ad fiduciam & Confeffio-

Thai

nem, & füa adhortetione animet ad fin-

Ico

cere & integre confitendum , prefertim,

207l

f fufpicionem hujus mali aliquo modo

fetre

habeat, evidens aderit periculum ster-

fs

ne mortis

Confirmatur ergo ex his &

ol

fimilibus non folum confultum effe , fed

fibin

in multis inveniri obligationem — fzpius

N

vifitandi

infirmos

propter curam ani-

Sdf marum,

.)L'

9

Et hec eft communis praxis ferven-

|

tiorum Curatorum, adeo , ut in noftris

M

quibuscunque Capitulis abunde & valde

t

icrüupuloie fatisfiat, circa viitationem in

(entt

firmorum & affiftentiam moribundorum

m

mandato Eminentiffipi Ordinarii, & pre-

ln

fcripto Ritualis noftri,

Novimus quose

dam

qui , ubi ingravefcere incipit

7)

morbus

,

non

dubitent

per

plures

W

horas invigilare neceffitati fpirituali egro»

I65

to-

Al

262

MANVALE

torum füorum : alios , qui & mane &:

vefpere invifent : alios , qui omnia alia i!!'

negotia feponunt , etiam vifitationes in-

Ü

tentas viciniorum Parochorum , & ex.

cufationes ab omnibus gratanter accipiune

f

J

tur, fi hujusmodi caufam perferunt. Cone

L

venere etiam viciniores Parochi, ut pro

cafu emergente abfíentie , alter alterius

J

n

?(

obligationi fatisfaciat, monitus & requi-

fitus , ubi mox ad íua redire non licet

abiturienti,

In cafu diuturnioris abfentiz

conftituunt Subfidiarium ex PP. Franci-

h

D

IIT

(

Ícanis, aut aliis, qui refideat interea, &

omni neceffitati invigilet,

Hec eft. pra-

xis noftre totius viciniz,

Certe conftat

ex his , magnze fibi quemcunque ducere

confeientiz , fi in talibus emergentiis , fua

vel levi culpa , intercurreret error,

Qui negat, Curatori ineffe debere ma-

g

ternum , & plusque maternum affe&uni

d

erga fübditos fuos , obruitur tota mole

4 1

rationum & authoritatum , quas attulimus

& deduximus tota r. P, hujus Manualis,

Sed nulla mater dignofcitur , que curam

Wi

negligit egrotantis filii, qui fummopere

I

indiget pro tali cafu confilio & auxilio

p

ejus.

Aliud exemplum habemus affe&tus

Q

materni in fummo poft Chriftum Curatore

f

animarum D. Paulo, qui , Cor. 1r. de

*

*

fe ita loquitur

quis infirmatur , C ego non t

infmmor? quis infirmatur in corpore , & U

ego

[

CVRATORVM

243

mar;*: )

l

ego non infirmor in animo ? quem ai-

|| fe&tum animi vere materni fic explicat

QUs

'"fheophyla&us , quafi dixerit Apoftolus ;

d

h

ignefco , incendor , ardeo tum dolore,

((

ii

quafi meum effet malum , quod fubit

t

proximus : tum zelo , ut illum curem.,

lii

lTenere amantium eft, ut

fuccurrant ,

i

Leri

quantum poffunt, corpori confilio, & ani-

Fegl

l

me auxilio ,. ideoque frequenter invifünt,

lcet

vifüri , quid confilii, quid auxilit pro va-

N

mua

riais circumftantiis fuperfit,

p " do

ad

fecundam

931

Refpondemus

lm

principalem quzftionem. Si tanta eft ob-

Onll

ligatio aliquoties vifitandi infirmos, pro-

ut vidimus , longe certior , gravior , &

At

ponderofior eft obligatio affiftendi mori-

s,ïdä

bundis.

Ad hanc oftendendam utimur

duobus fundamentis, que nec confüetue-

(

Pri-

ïäH*

do, nec ulla ratio enervare poteft.

&UU

mum eít neceflitas morientis , quz qui-

. fflo

dem tam magna eft, ut ex hac confee

n

iil

1l

quatur, & fluat fumma , quoque obligatio

Ia

Curatoris, talibus affiflendi.

Secundum

CU

fundamentum

eft ira hoftis infernalis,

TO

D

Uv

cui fe Paftor opponere , quapntum potett,

EM

tantum debet .ex officio ,

& fime to-

tius cure, qui eft falus animarum.

Sit

ergo

I,w

Primum fundamentum eft, Secundum

L

quantitatem neceffitatis anime fubditi fui,

!)

&

Q

R 4

264

MANVALE

& finem unicum totius cur$ animarum,

d Vi

j

metienda quoque quantitas

obligationis

Curatoris,

Sed anime fubditi per totam

li

viifi

vitam nunquam tanta fuit feceffitas, &

nunquam magis urget finis totius cure

du

[

animarum Curatorem , quam in fnorte

fubditi fui, utpote a qua dependet zter-

nitas five felix, five infelix ; quis igitur

m 01

negare aufit , nunquam majorem obligatio-

nem efífe Curatoris fuccurrendi anims,

j

"

.

quam ei affiftendo in morte ? quid -

juvat

l

a

Wil

omnia praftitiffe in vivis, fi in folo ul-

timo agone deferantur ? non enim vita,

fed bona mors finaliter falutem fert , &

ficut eft finis vite , ita etiam finis cure

(

n

auüimarum,

V

h

Dicunt adverfarii * confuetudinem effe

)

J

in fuis locis, ut fa&ta provifione , ; ceffet

1: I)

omnis reliqua cura , non fe permiffuros,

J

Y

ut fiat a&us confuetudini contrarius , ne

Mif

emergat aliqua pretenfio indebita a fub-

'A"

E

ditis, Hoc eft totum horum fundamentum,

"H

Dicunt confuetudinem effe , quz graviffi-

Mi

ma defuetudo eft , ut oftendunt tot ra-

Arta

tiones & fundamenta , prefertim de-

TM

n

fümptum ex ipfo fine cure animarum,

« fe

qui in fine vite maxime qusrendus &

At

folicitiffge exequendus eft,

Et quafo !

J

qu: confuetudo cít, que non eft legitime

U

introdu&a, & fi fciretur, a Superioribus

LE

mediis ,

Vehementimæe, & graviffimis re

trifi

etiam

CVRATORVM,

LIof4

äma;::; |

etiam vindicativis , in momento notitie

tolleretur ; & qu& dire&te contradicit Ri-

tualibus Diccefanis , ac mandatis Ordi-

&

nariorum

*

J

& que

! ln

alium non poteft

oftendere finem, nifi propriam quandam

[hor

libertatem , &

evitationem proprie in-

&ph |

commoditatis in tam grave prejudicium

Ü

!

It

aut periculum animarum ? quod ultimum

g(is—

maxime oftenditur allatione fecundi fun-

Iifa

damenti,

at

Secundum: fundamentum eft, ira hoftis

j luï-

Ti

infernalis, quam habet ad animam in ago-

ne pofitam,

Pugna enim decretoria eft,

tt

CUrg

fi hic non praevalet inimicus, ij eeternum

amplius non przvalebit,

Legimus Apoc.

€, 12, qualem & quantam iram habiturus

vefe

fit diabolus adverfus Ecclefiam fan&tam

r

in fine mundi tempore Antichrifti,

De-

n

fcribit S. Joannes his verbis ; va terma ,

N

€ mari Y quia de[cendit. diaholus: ad vos , ha-

füb-

beus iram magnam , [ciens , quod modicum tem-

QU

Hunc textum Patres & Afcetze

pus habet.

ll

explicant, & allegant , dum loquuntur

) T

de morte cujusvis fidelis , & ex eo tria

pO

explicant: primo, defeendere. diabolum ,. vi-

PU

delicet feftinanter accurrere , invadere,

du*atï

1

& perturbare agonizantem, Secundo, ba-

g

bere iram. magnam , fcilicet omnibus viribus

inducere cupientem a4 defperationem,

circa quam principalis ejus tentatio eft,

& graviffima, Certio, füens, quod modicum

R 5

teme-

MANVALE

266

tempus babet , fcit enim , pugnam effe de-

/ DM'

cretoriam, & idcirco, poft victoriam ab

n*

&14533

anima partam, amiílurum fe omnem fpem

j

pugne ulterioris per omnem zternitatem,

m

A

jam penfemus ex hac ira & invafione

(

[

demonis tam atroci agonizantis fammam

neceílitatem , in fimilitudine Petri ambu-

lantis ad Chriftum' fupra mare , & inci-

validi,

pientis mergi ex timore venti

ccidit nimirum agonizanti , quod Petro

) i

eunti obviam Chrifto

in aquis maris ;

qui videns ventum validum , timuit , C cum ce-

j

pifet mevgi ,— clamavit. diceus : Domine. (alvum

me fac, Math, c. :4.

Agonizans eft fimilis

Petro in aquis maris

*

*

ventus validus

tentatio poftrema eít ? timor reprefentat

M U

)

anguflias anime intus & foris terribiles,

unde non mirum , jam incipere ex tam

QU4f

violento impetu animam , nifi cito fe re-

10

yl,p

colligat, mergi ad mortem defperationis :

Chriftum reprefentat minifter Chrifti Cu-

um

rator animarum , ad quem in tantis ane

f

1 æh

j

n

guftiis & tanta necefüitate clamat agoni-

zans; Domine falvum me fac , adjuva , affitte,

T

Kt utinam eveniat agonizanti , quod Petro

E

incipienti mergi : &* continuo TE[us extendeus

*

manum apprebendit manwm — ejus.

Extendat

iU

quoque Curator manum , & appreheridat

d

manum morientis , & timentis tam inteme

tl

peftivum & validum

ventum

tentae

w

PAU

i

toris tam irati , erigendo ad [pem & fiduciam

it ]

n

CVRAÁAÁTORVM

267

t

in DEum,

Nihil enim ita tentatoris iíiius

Tif

vim & violentiam infringit , quam fpes

1/;

& fides, quas virtutes ut Curator in ago-

n

nizante refufcitet , piis afpirationibus al-

if

(

laborare debet, qualiter inveniet in no-

m

AU |

vo Rituali Conftantienfi noftro , & paffim

in aliis , & hoc eft extendere manum , &

IT

apprehendere manum agonizantis,

Ex

If i

jl

quibus fatis agnofcere poffunt fummamn

«

necefftatem agonizantium fubditorum , &

M

ideo fummam quoque obligationem afli-

ftendi iis , cui nulla prevalere poteft

I (j

[h

ii

pratenfa confuetudo , potius damnabilis

defuetudo in tantum prejudicium ani-

l)

1l

lil

iarum vergens,

r

Officii igitur paftoralis eft primo, fre-

MC&,

quenter fignare moribundum $. Cruce,

t n

per quam dazmonis

vires infringuntur,

K

lf

Secundo, afpergere quaqua veríum aqua

0fi$

lufirali, per quam fugatur,

Tertio , cum

j t

poffit contingere , agonizanti in memo-

Ij a

riam redire quiedam peccata ex oblivione

"

"

lo

omiífa in Confeffione ( & hoc eft prima-

1

nl

rium medium tentatoris , unde urget de-

|Pett

fperationem ) opponere fe debet Cura-

tor, repetitis previe actibus doloris, ime

pertiendo aliquoties abfolutionem facra-

"

mentalem five conditionate in incertis,

five abíolute in datis certis fignis doloris

& petitionis,

Quarto , commendare ani-

mam DEO , prout praeícribit Rituale.

j

L]

Quin-

MAN VALSXSE

268

W

Quinto , afpirationibus uti folitis ex Ri-

z

tuali, vel memoria , quze fieri debent

(&X

i

breviter, non fefnanter , neque altiore,

quam decet voce, quia plerique folent

habere

acutiffüumum . auditum , unde cla-

more magis offenderentur , quam adju-

varentur.

]

j

!

Manet

igitur ex toto argumentum

principale * ubi fümma neceffitas , & ex-

tremum animz periculum , ibi fumma &

4'X1

extrema obligatio eft Curatoris ex officio,

& obligatione juftitie fimul & charitatis,

Er contra hoc fundamentum nulla prz-

W

valet confuetudo localis , multo minus

v::

defuetudo vitiofa in ingreffu , & pro-

greffu , & nullo tempore , nec coram

Principali noftro, dum coram eo fteteri-

villicationis

mus in judicio , rationem

n

noftre reddituri , nec coram hominibus,

n

Superioribus noftris ullo modo ju-

ftificabilis & toleranda,

W//

(m il

z

TAT

32

(/4

N

Y

Q"»

2

fe

L

j

—

s .d

e

1

lod

a

a

U

Z

^

D*

h:

T

Jfïþ

G

;itrnm

RUT

^j

IN-

Z;?/

Yj

-

)

i

d

D

3

Q I

Bf & NS

d

Q

ahl

A

(

$n

ïf-x

. Al

d

0if

a (

1 0A |

INDEX

JP*W

RERUM MEMOR A4BILIUM

[ 6f

HUJUS

MANUALIS CURATORUM.

F'v

Numerus non citatur folii . ed. marginis,

inus

pro.

0bbb ii n

Q

Abfolvo,

Abtolutio,

[»:e.ter:z;

eprebeuduntur | Confeffariz. tam . cito

) ]i

Jemper | abfolventes.

70:

e

142.

ConfefJavii indigmos abfolventes peccata

eorum im fe tvansferibunt,

143. n

Cozfefvius poffitt ab[olveve eos ,

qui

eademi [empev levia peccata — comfiten-

fur. 170. m etiam eadem femper gra-

via confiteutes. ibi Que obfervanda zn

abfolutiome. 179.
