fcrutari , quid aliquem maxime inhi-

22

)

l!

beat, & diftinezt, ne purus fit & li-

25

ber, ac agilis ad obfequium DEI,

35

Dv

omnemque virtutem , radicitus refe-

Care,

€CVRATORVM

199

f

i

5 care, & in profundum maris demer-

TW

faciamu:

»

gere

5

alioquin

»

quid

lTi

?5

velimus, omnia erunt fruftra.

Hazc

lg

»

mortificatio dura eft, & viva quedam

AA s

i5«l

2)

mors, qua carnem quafi ab offibus

p»)

abradit, íed neceffaria, & ufíu ipío

In l]

fit. facilis,

25

4,:^ Cum nmatura notira

'Prfan

32

fallaciflima fit, ac mille angulis ac ver-

l V

?0

futiis pradita , in quibus feipfam fo-

dul

5)

vet ac retinet , qua nifi funditus ex-

Tif

»)

tirpentur, parum proficiamus, lnter

[ceni

2

hec maximum eft , quod etiam 5an-

; u

3*

&os tenet , velle videri , velle, ut

pend

?)

alii ad nos íe convertant , ut nobis de-

r dli

)

ferant, nos honorent &c, hoc, in-

J

?)

quam , plane abnegare quartum eít,

ONT,

?5

ut fcilicet funditus veníamus ad illud Jo-

yidum

2)

annis Baptifle : non fum dignus fol-

(

35

vere corrigiam calceamenti ejus. Hinc

.

to

abítrahere

fe

faliem — mente

Gtnd

?

Jure

»)

ab omnibus hominibus,

G-to

Se ex-

LUH

9)

edire ab omnibus rebus , quz fi fi-

»

b

i acciderent ,

affe£tus. adhaefionem

Onigi«

It

22

& curas nimias , ac folicitudiaes ad-

25

veherent: a quibuscunque intro recep-

Joni

?9

tis imaginibus mundum & liberum fe

25

fervare.

7."* Animum íuum figere

Itl

j

E»)

in DEum , quafi in fcopum , catera,

L

23)

ut; jejunia , vigilias , paupertatem

29

huc referre, tantumque ex iis affu-

fibi ad hunc finem

22

Iu

quantum

uti-

fh

N 4

200

MANVALE

ütile eft.

t üülw

are

8* Sic íe in omnibus

?5

DEO refign

; ut fi quis faíto ja.

læctaläg

25

&etur pelago ,

& psllio refideat ,

IT

2)

talis enim. quid agat, nifi ut DEO

gd i

22

totum Ífe refignet ? fic faciar quivis

j

»

perfectionis cupidus.

9.^?. Difcere

zl

»)

contemnere omnia, & contemni ab om-

1

» nibus, ut cum $, Paulo fiat purgamentum

» mundi,

& peripfema omnium.;, Hac

u

ifte, Miramur fane , confiderantes qua-

litates horum & fimilium mediorum ad

M

perfectionem , eorumque vel fublimita.

nitam , multo minus sítimatam

tem vel praftantiam a paucis fane cog-

(

; & plu-

(

l

"

|

rximis

nitus ignoratam,

Interim cer-

hi

tum e

äe

l)

ex Aícefi aliam non effe viam ad

i

unionem cum DEO , feu viam unitivam,

p t

quam totalem abftra&tionem & abnega-

tionem non tantum rerum omnium

je,

íed etiam íui i

3

f

pfius a feipfo , intellipen

d)

do de affectu c

ordis & am

ore , hac íüp-

T

pofita , tunc & non ante

a fequetur illa

perfectio ,

qua eít plena &

depuratif

* (In

Jaty

fima perfeétio dilectionis DEI

, €X qua

fequitur unio.,

Ut tunc converíatio om-

nis noflra in cclo [fit , non amplius in

terra; in his folis vita abfcondira eft,

i

vivunt, non jam ipfi ,

fed in ipfis vi-

vit Chriítus,

Hec vita , hec felici-

!

taS; hec adhuc in terris beatitudo fo-

] h'.f !

nü)»..,l

lorum Perfe&or?m eft. Inaniter ii«

uT

tur

CYRATORVM

£gotr

tur ftudiofus perfectionis allaborat, niíi

fi

hzec talia media apprehendat , & qualiter

d

!

& quamdiu fe in uno detinere debeat , ac

it )

ad alia media aufü magno afcendere

Q

poffit, a fuüo direétore initruatur & du-

[

catur; ut fic gradatim & per ordinem

P

introducatur in cellam vinariam, ubi

Dl

deliciatur Sponfüs cum fponía anima,

Hs

CL

3 0U

jam audiamus ex S. Cypriano com-

m q

pendium quoddam vite & perfeCtionis

chriftiane , nempe a&us plurimos , qui in

linit

u

unum omnes colle&i perfe&orum funt,

& manifefta indicia & f[igna perfe&tionis

4l

| (

obtentz, S,. Cyprianus tract, de Orat,

Dominica, hos a&us fic explicat : ,,r.me,

mal

Iify

25

Humilitas in converfatione, e.4e , Sta.

25

bilitas

in fide,

g'u'o :

Verecundia in

J

j

IT

35

verbo,

4,? , Infactis juftitia, 5.*9,In

25

operibus mifericordia.

6.^ , In mori-

[j

25

bus difciplina,

7."? , Injuriam facere

lp

25

nonnóÍfe, g.*», Factam tolerare poffe,

[ d

unti

25

9*» , Cum fratribus pacem tenere, ro,me,

n

95

DEum toto corde diligere, 1:.2o, Ama.

1

( 0

25

re in illo , quod Pater eft ; 15,"o, TTi.

»»

mere, quod DEus eft,

13.ti6. Chrifto

i

ii

ig

ud

?

nihil omnino przeponere, quia nec no.

95

bis ille quidquam prapofuit, 14.:9 , Cha.

It |

ritati

9?

ejus

infeparabiliter

adhzrere,

22

15,? , Cruci ejus fortiter ac fidenter

95

affiftere,

16,9 , Quando de ejus no.

23

mine & honore certamen eft, exhibe«

Q

N 5

»re

&o?

MAN VATLE

99

re in fermone conitantiam , qua con«

H&

TT

"

35

fitemur , in quzftione fiduciam , qua

[

23

congredimur , in morte patientiam ,

My

Hoc eft cohzredem

I

IT

qua coronamur,

Chrifti velle effe ; hoc eft preceptum

»)

DEI facere ; hoc eft voluntatem Patris

95

adimplere.

Ita S, Cyprianus,

Videat

(rra

(

ex his Curator bonus & fervidus , quale

& quam excelfum wdificium fpirituale

fuperedificare debeat in animabus , vel

faltem | ip(is

fuperzdificantibus

dirigere

ipfe velut archite&tus in fpiritu ad per-

p

fe&ctionem tanti templi DEI.

Igitur a

Curatore fovenda Afcefis , ut alteri of,

ficii fui parti , qu&e eíl: adifiare & plantae

vt ex hac fatisfacere poflit,

Atque ut

hoc opus aliqualiter facilitemus , in come

pendio dabimus , qualiter inftru&tum effe

j

^

debeat zdificium hoc, velut Palatium

DEI, & dignum hujus habitaculum pet

Q

fingulas contignationes, incipiendo a fune

damento , & finiendo in tecto.

CLI

if

Ji

"Prudens archite&us primitus folici-

tus eft pro firmitate fundamenti,

Igitur

hoc fundamentum in triplici via ad per«

fe&ionem eft & defümitur ex via purga-

tiva t confiftitque. in humili contritione

cordis, in abnegatione & mortificatione

fui, in diffidentia in vires proprias, in

mera confidentia in gratiam diviname

Quaindiu hoc fündamentum non efít fir.

N

mum

CV.R ATORVM,

203

l

u

mum & folidum

,

?

CitO corruet totum

U

edificium,

Unde prudentia difcretiv

I

urget , ut in hac via purgativa tamdiu

X

fe anima diripenda a Curatore detineat ,

quousque hic prudenter judicare poffit,

D hp

animam in hac vía folidam eíle, & vere

]i

fundatam,

Memor fit Curator illius D.

jf

[

Gregorii in Paftor. P. s. admonit, $57

N

TC

by]

Nifi prius , ait , perverfa deftruantur,

.

Pl

*dificari utiliter reca non poffünt,

II

25

quia nifi ab auditorum fuorum cordi.

Ü

!l

9?5

bus fpinas vani amoris (amoris proprii)

j

evelleret, nimirum fruftra in eis fan&e

!| (

|

?5

Predicationis verba plantaret

655;

Ex

lt

quibus patet, fundamentum «zdificii fpiri-

k W

.

.

&

tualis effe debere viam purgativam

UP

ficut fundamentum eít primum in zdi-

1 d

ficio , quod omnem induftriam boni archi-

hm

tedi requirit , fic via purgativa prima

s

eft, quae fcientiam & indufiriam boni

UR

dire&oris in fpiritu ad fe neceíffario trahit.

JEdificium fuperftruendum firmo fun-

CLII

folit

damento eft via illuminativa , que neceffa.

Jpat

ria eft ad duas inferiores contignationes

|

i

conftruendas

& ornandas,

»

J

Nempe in

J

Via illuminativa docemur , abíoluta via

purgativa ( quantum ad do&rinam , nam

quantum ad exercitium , femper durabit )

H

l

fuperedificare virtutes, & conítruere, ac

exornare duas primas contignationes , üt

(l«

ab iis condignus fiat affenfus ad tertiam

"W

con-

MANVALE

204

g

contignationem , que füprema eft, & ita

( a

f 5

Tl

magnifica , ut fiat vivum gratie, & Spi-

ritus fan&ti babitaculum , in quo man-

lxüin D

jl

fionem faciat tota Ss, Trinitas , juxta

[

I

illud Chrifti Domini, foan, r4, Er ad eum

veniemus , C* manfionem . apud euim faciemuse

Vi-

l!

M

deat igitur anima chriftiana & DEO de-

vota , afpirans ad perfectionem , quibus

r,!v

virtutibus , fcilicet DEO dignis dignum

habitaculum zdificari & ornari debeat:

[

& Curator, ceu dire&or eam folertibus

do&trinis adjuvet, ac totum opus.dirigat.

W

[

Atque ut breviffime de hoc ornatu aliquid

dicamus, noícere debet director , que-

nam virtutes primo , quznam fecundo,

N

l

& quenam tertio loco , tanquam in tot

A

contignationibus hujus zdificii

myftici

éxercende veniant.

"m

inah

d

n

CLIII

In infima contignatione , immediate

(

poft fundamentum pofitum per humilem

contritionem cordis , mortificationem fui

[1

&c, locum accipiunt virtutes morales, &

*

Vg

ex his precipue tres

*

humilitas , mare«

t;

)

fuetudo & patientia , quia per has vire

MT

tutes acquiritur pax interna cordis , &

Jl

pax externa cum proximo , cujus utriuse

ä

i|

que pacis defe&tus maximum impedimen-

tum eít omnis virtutis,

Per humilitatem

J

'T

acquirimus veram fapientiam fpiritus juxta

ATH

illud Prov, rz, sb buwilitas, ibi fapientia , qUa

p

nempe a nobis removemus omnia pacem

tUure

CVRATORVHM

204

L(x'

turbantia , & nos fundamus, ac firma.

n

mus in interiore pacis cordis,

Unde

D u

quaxrit DEus apud líaiam c, 66, .Super

j J

quem requiefcet — fpiritus meus ( qui eft fpiritus

Hl

pacis) mif [uper bumilem ? — Ad pacem ex-

"

ternam íervit manfuetudo , quse virtus

D d

eft, qua ir& motus adverfus eos , qui

Qul

J

nos injuria afficere videntur , comprimi-

mus , & moderamur,

Et fi diu conti.

J

du

nuetur injuria , aut paffio , patientia con-

rb

fervat . manfuetudinem.

Unde manfue-

lr

tudo & patientia individus funt focic,

ii

dum manfuetudo patientiam affert , &

TT

[l

|

patientia manfuetudinem fervat 5 qui enim

D

manfuetus efít, in omnibus injuriis , pa«

M

]

tiens fit : qui patiens eít , manfuetudi.

Yi

nem non facile amittit,

Utriusque porro

virtutis exercitium in hoc confiftit , quod

a

A

manfueti & patientes , dum ab aliis ad

iram concitantur , fileant , donec interius

Ti

ceffet paffio, & impetus nature , & fic

n [i

facilius frenetur, & cohibeatur ira,

Un-

n

de fit, ut ex ore egrediantur blandiora

Ti

MU

verba, mollioresque fermones, & in cor-

de retineatur ferenitas ac tranquillitas,

h.&

Sic

!

ij

quantecunque inferantur injurie,

mens beata manet in pace , & requie

|

opulenta, dicente & promittente Chrifto :

Dicite a me, quia mitis fum , C bumilis corde,

E

&* invenierisrequiem. animabus. veflris, Math, 11,

lem in Pfalm, 36, Adanjueti autetm. baredita-

bune

206

MANVALE

bunt ievram V C deledabumtur in/ multitudiie

)

ww

p4cis.

"

I

Vi v

€LIV

Ab hac contignatione afcendendum

];v(,,'j [

in cdificando ad fecundam ,feu mediam, in

j

qua locandz fupt quatuor virtutes cardina-

les,

$cilicet prudentia, qui ceteris lu-

ïü)

men prefert: temperantia , que animam

perficit refpectu ejus , quod infra nos eft:

fortitudo , que perficit animam refpeGu

p

ejus, quod contra nos eft : & denique

L'ä

)

Y

l

juftitia refpectu ejus, quod vel eft fupra

ïM

nos, vel eft juxta nos, fcilicet refpectu

!

DEI & proximi.

Omnes quatuor virtutes

operantur circa unum , idemque opus me-

HUZ'

ritorium,

Prudentia eligit, quod eligen-

dum eft ; temperantia cavet , ne quid

temere agatur: fortitudo , ne quid parum

4 W

agatur ; juftitia ordinat ad debitum fi-

FM

nem.

Atque ex his

fatis. cognofcitur

Yi

natura , neceffitas , bonitas & effe&us

l

fingularum harum virtutum,

n

€Ly

His duabus contignationibus in no-

D

bili zdificio perfe&tionis chriftianz fuper-

edifieanda tertia contignatio , omnium

ornatifffa, & vera DEJ habitatio , in

qua operantur tres virtutes "Theologicz :

fides, fpes, & icharitas , quibus nos im-

h

medixte DEO jungi oportet, harum enim

eft,

Et

Ti

immediatum objectum DEus

La

"I

charitas denique fert in perfectis unionem

42

cum DEO.

Itaque fides eft oftium, per

quo

CV RATORVM

*

207

quod ingredimur

*

per fpem inducimur

in

interiora

?

.

*

ad

dicente Apoftolo

Vr

Hebr, c. 6, fpem incedentem wsque ad inte-

riora velammis,

ia

Et Charitas eft ftupendus

C

ille ornatus ex puriffimo auro omnis per.

r

fe&tionis, refidentia SS, "rinitatis , tha-

Eu

lamus divini Sponfi , in quo deliciantur

Sponfus & fponía,

De hoc ornatu au-

105 d

reo legimus Apoc. 3. Suadeo tibi emere 4 me

t

GT

aurum ignitum , &* probatum , ut. locuples fias,

—

Solo hoc auro perfe&e placere poffamus

Ll

í

DEO , imo hoc ditati quafi in DEum

r

IT

transformamur, quj enim) mamet in charitate,

us

——À

i DEO mamet, " DEus in eo. I, Joan, 4,

:

imo cw» DEO unus fpiritus efl, 1. Cor, 6

[

If

qi

Hunc ornatum decere DÉum , ejusque

s

babitaculum in figura edo&i fumus in

i

ornatu templi Salomonici, de quo legi

Vfct

poteft libri tertii Reg, c, 6

*

^

j

Perfe&tis contignationibus his edificii

CLF1

noftri fpiritualis ,

templi DEI, de fu-

1

perimponendo te&o nemo folicitus fit,

f

DEI enim eft hoc te&um fuperimponere,

qui dat gratiam perfeverandi in perfe&tio-

mmiug

ne chriftiana,

,

Noftrum hoc eft folum,

ut digni inveniamur , & preparati ad hoc

(mgïl?

te&um recipiendum,

Wi 1

Nam, quando per

noftram libertatem mediantibus gratiis di-

.;

vinis in hoc Palatio DEI per tres expli-

(

catas contignationes orpatifime & mag-

nifice zdificando noftra defudabit indu-

1

ftria

W

MANVALE

208

J

9j

ftria, ut habere mereamur inhabitantem

Md Qp

Spiritum fan&tum , ipfe hic Spiritus fan&us

T d

te&um imponet gratia perfeverantiz ; quoó

D

LL

"a

confervetur tota ftruéctura noftra fpiritua-

x

lis,

Per hoc tecum enim aliud non

n

!

intelligimus , quam ipfam hanc gratiam

T

perfeverantie dependentem a gratiofa Pro:

f

videntia divina j qua Spiritus fanctus

l; i

ele&is fuis tantam firmitatem & fortitu-

"

ü

J

dinem infundet ; ut nec fpirantibus a

i r

mundi quatuor partibus & angulis flatibus

D

tentationum ; & infidiarum quarumcunque

ij

n

diabolicarum , edificium deítruatur , fed

füb eadem gratiofa Providentia immoe

»

[

tum ftet, dummodo noftra non fluctuet

m

confdentia, & habitatio in adjutorio Al-

y

tiffimi,

Unde David Pfíalm, 9o. aití

qui babitat im adjutorio Altiffimi , in. proteclione

H

celi commorabitur,

Legatur totus Pfalmus;

totus enim fervit ad przefens propofitum,

]^

j

fud,

€LV1I

Sunt porro innumera , de quibus

LU

Qu

monendi effent tam directores animarum;

quam animze dirigende per vias altiores

[

ad ipfam perfectionem , fed Manuale ifta

ï

non fuftinet,

Duo tamen principia;

pr

unum pro dire&ore , alterum pro anima

Ü

n(

dirigenda breviter adjungere non omitti«

U NT

imnus.

Pro dire&ore hoc notamus prin

lT

cipium, & folenne quidem ac neceífarium

iti

[]

ad evitandam quamcunque confufionem ;

Hrg

ne fcilicet proprio fenfui imnixus potiu$

impes

)

CVRATORVM

209

impediat operantem in animabus Spiritum

l PAl

fanctum ,

quem adjuvet,

Senfus eft:

li T

Spiritus fanétus fpirat , ubi vult : ducit

If

fp I

per vias admirabilis Providentie íuz,

WT

per quas vult, Hanc animam elevat e, g.

f

per illuftres humilitatis a&us , quibus illas

!

3P1

vult eíle impenfe intentas , altiora ipfe

lird

operaturus

five palam , five occulte,

of

Mf

Alias animas per vias ducit altiffimas

hus 4

perfecte charitatis , & fic alias aliis viis,

T

per.opera mifericordie , per patientiam,

ut Jobum &c,

Unde Auguftinus : alius

d

fic, alius fic ibat,

jl

Attendat igitur Con-

if

felfarius & Dire&or , ut premittat fuce

IT

I

——

dire&ioni congnitionem earum viarum, &

1

ilorum mediorum, per quse épiritus fan-

a

&us in iis operatus fuiffe dignofcitur,

V

ut (ic fua . ulteriore dire&tione ad altiora

timis

fat adjutor Spiritus fan&ti , iisdemque infi-

Jitum,

at principiis & viis, ne alia fit vocatio

Spiritus fancti cum gratia, & alia voca-

qubu

x

tio Sacerdotis dirigentis fine gratia, Alte-

rum principium pro animabus dirigendis

|DOrd

le if

in via perfectionis eft, ne he DEum co-

gere velint ad danda illuftriora dona , ut

Vi

D

potius ad perfe&ionem volare , quam

afcendere poffint.

Magno res fubeft pe-

i

riculo , & occultam fÍpirat fuperbiam,

14

Sane nunquam legimus dixiffe vel unam

animam ad fané&titatem afpirantem ; "rgeo

*

!

W

meinte, 0 DkEuw

bene vero : trabe me

m

A. P. Mesder,P.111,

O

pof

2Io

MANVALE

Poft te.

Oret ergo pro illuftrioribus d6-

& fibi pro»

Llnqüim

nis, quantum DEO placuerit ,

fuerit , bene facit ? nec ceflet ab oratio-

g

atl

ne, melius facit , fed optime illa orat,

que orationi jungit plenam refignationem

j

m

contenta de micis, fi non accipiat inte-

j

anet.,

Senfüm noftrum exprimi-

i

grum

E

at

mus clarius in fequente paritate.

aliquis mendicus valde importune petens

u

eleemofynam : porrigitur aliqua, fed non

vniln

x

contentus,urget pro majore cum clamore

valido , quafi nihil dignum fe accepitfet,

at

Et ecce petu-

La

Datur major eleemofyna.

lans ifte neque hoc contentus , vult co-

DL

t

sf

habitare quafi ex jure in domo Patrisfa-

milias, non ut fübditus, fed ut rcgens

& imperans.

Quid dicetur de hoc men-

dicabulo ? infolens expelletur , ejicietur,

h

& forte etiam datis eleemofynis priva-

x um

bitur in penam infolentie tanquam ocm-.

li

nis eleemofynze indignus.

Ergo aliter

mendicare oportet.

Mendicans humiliet

fe ante fores , petat ex gratia eleemofy-

nam , & quamcunque acceperit, referat

lr

cordiales gratias ,

& in bona pace pet

"

D

N

acceptam eleemofynam reficiat fe, — Vide-

bimus , fi denuo poft aliquod tempus

À

Ti

redierit ad petendam rurífus eleemofynam fl

ad priores fores ,

majori dignus judica- ij

bitur eleemofyna , & absque mora acci- gj

piet,

Sic ergo.fit orantibus ad DEum, wj

ut

At

CVRATORVM

2I1I

Ti

ut ejus dona fpiritualia accipiant, qualia ei

ls

ho

tanquam largitori omnium bonorum pla-

cuerint,

Si cum refignatione orent, &

illa1 (

grati fint in minimis, ficut in maximis ,

& in iis operentur interea , donec majo-

Ài i

ra accipiant , fic fe dignos exhibebunt ,

vex;rï»t

ut accipiant majora dona, quia fua mo-

à

deratione , humilitate , refignatione &

2

gratitudine longe citius movebunt bene-

fs

ficentiffimi füpremi Largitoris animum ad

tnz

pietatem & mifericordiam , ut det majora

n

femper dona , & demum etiam magnifica

& pe|

& altiffima,

Hic eft modus & orandi

[

ii

& operandi in via fublimis perfe&tionis,

Qp

CAPU T. IFV.

(mm

j

De qualitatibus & difpofitioni-

! PHT&

bus animi adminiflraturi

Sacramentum

w

!

l

u) Vil

m of

n

Penitentie 5 denique de modo

adminiftrandi,

gj

Mj

Ed

referzlx

Prima quahtas eft charitas.

( r

Vi

fcientia neceffaria tranfimus ad exa-

CLFII

j

minandas qualitates animi boni Con-

fi

Tl

j

feffarii,

Et quamvis omnes hujusmodi

dotes & qualitates fingulariter explicare

non permittant anguftie harum pagellarum,

L

D

precipuas

tamen ,

& unde alie confe-

quuntur, annotare & commendare non

W

O3

omit-

MANVjALE

212

jl

r

omittimus , quantum nos docuit multa

! gf

experientia ; folertesque inftru&iones ,

,J

quas accepimus a fervidis in fpiritu Pa-

tribus, fimulque eruimus ex iis,

qua

lii !

j

jam egimus in preíente Manuali Curato-

"

rume

j

Prima igitur qualitas boni Con.

"u

ii

feffarii eft charitas,

Oportet przprimis

/nn

Confeffarios efle charitativos , atque ex

charitate libenter fe huic minifterio fub.

IN'

qru

I)

H

jicere , füppofita vocatione divina , aut

Obedientia,

Scilicet absque tergiverfa-

"]

tione, absque multa mora , quantum fieri

1N

j

poteft, folam & unicam DEI gloriam &

falutem animarum

intendant ,

ac pre

oculis

habeant , : prefertim

cavendo ,

"W

ne aliqua figna impatientie foris notari,

& inde pconitentes abíterreri a petitione

i

Eluceat

W

hujus adminiftrationis poffint.

lj

ergo hac charitas tam in verbis , quam

l

in actionibus,

Hanc charitatem prepri-

m

mis exigit DEus, qui Sacerdotes ad hoc

(

munus gratiofifflme elegit , velut Domi-

, U

nus vineze mittens operarios in vineam

J

Ym

fnam : infüper fublimiora Curatori com»

mifit dona , talenta, & gratias , non

plane ig hunc finem , ut commoditati

fug ferviens omittat opera neceffaria, fed

ftrenue & amanter intuitu mercedis ster-

ne deftinatas perficiat operas in cultura

P^

AV

vinez,inter quas precipua eft adminiftrae

[

Nec dicat

tloggjacramenti Ponitentig,

Es

quisi

*

CVRATORVM

l

213

Ti

j

quis* difficilis eft labor! eft incommo-

i

A

n

dus ! nimis diu durat &c, refpondebit

IÓ

i

$, Q

enim DEÉus : propterea majorem recipies

)1

mefcedem in gloria: hanc intuere, huic

(ur

li (

te intende, affume charitatem, que om-

nes incommoditates nefcit, fed dulcorat

r

omne amarum ; parvuli tui petunt pa-

W

nem , oftende te matrem ,

ne conqueri

[10 |

poffint coram me , neminem effe, qui

d

eis frangat , ut vix deinceps petere au-

J

M

f

deant,

Hoc eít pa&um inter me & te,

if d

&

41

ad labores te conduxi per diem ,

vefpere dabo tibi-mercedem inzftimabi-

lem, füperabundantem gloriam in ccle-

nt),

ftibus,

Ita DEus ad Curatorem, quafi

A.

dicat : non eít modo tempus quietis &

M

Qn

commodi tui ,

fed laboris,

n

Dbeuüe hec & fimilia perpendit quon-

CLIX

Ui

FDf«

dam Magifter Joannes de Nivella, Leo-

dienfis, Ecclefie Decanus , qui in Mona-

| hi

Don

fterio de Oignies ad regularem tranfiit

Id

vitam , uti legere eft in magn. fpecul.

exemplorum diít, $, ex; 88.

Hic bea.

eu

tus Vir vix

lnn

unquam indulfit otio aut

quieti, quin femper indefeffe in. revoca-

Odwr

tione

4

animarum pereuntium laboraret.

?

Ad eum podagra diutiffime & dolorofiffi-

me laborantem Phyficus quidam venerat ,

propriis

expenfis

eum curare.

voleas,

[

Quefivit S, Vir ex hoc , quanto rempo.

re perficeret curam fuam? refpondit Phy.

iM

07

1l*

214.

MANVALE

ficus: perfe&iffime intra quartuor menfes,

yitt

^

Mox ille tibiam manu percutiens clamorofe

V*'a l

li,

dixit : heu me miferum , Íi pro ifta

carne & a predicatione & falute hormi.

!

u

)l

(

num etiam tribus hebdomatibus ceffem,

& anime, quas Chriftus pretio fui fan.

A

h

guinis emit, per me interim liberande

a demonibus diftrahantur ! en charita-

tem hujus Curatoris eximiam!

fed illu-.

o

ftriori apparet ex fequente cafu.

Agoni-

M

Zabat in morte eo vefpere , 'cujus no-

il W

G&e eft defun&us,

Et ecce vir vagus &

u

nudus ex his , qui Ribaldi dicuntur,

in exteriorem partem domus venit, in

qua ille interius decumbebat , rogavit ille

vagus de confeflione colloqui fan&to Vi-

IO, fed refponfum eít a fervis ,

quod

non poffet ,

& fic moítus recedebat,

Mox vero zgrotus quendam ex circum.

(rià

fedentibus advocavit , dicens: revocate

T

ilum, quem a me repuliftis,

Hoc au-

il

dito mirati & confufi omnes , hominem

J

reduxerunt ,

qui omni

diligentia facta

'

Confefione, & abfolutione fufcepta re-

cefhit,

At quo fru&u ? vix per quartam

partem leuce bomo feceffit a domo,

cum repentina 3orte percuffus cecidit

jam defun&us, '

Ecce exemplum excel.

lentifimze charitatis, perfeverantis usque

ad mortem,

Jam videamus etiam glo-

rim triumpbi ejus in cclos,

Cum $.

Ma.

CVRATORVYM,

P2 EY

IEZP()]H

Magifter Joannes deceffiffet , quia femper

in vita fuper affliios & pauperes pius

D j

fuit , ita , cum poft mortem ante lo-

lt

cum purgatorii ,

innumerabilis

t

in quo

multitudo detinebatur , ejus felix anima

V

l

ab Angelis deferretur, & ibidem multos

Jefat

recognofceret, quorum auctor falutis ex-

I

]'l'

titerat, pietate commotus pro eis füp-

( il

pliciter Dominum exoravit

ut a pona

AIW

purgatorii folverentur,

Nec mora exe

5 n

auditus eíft a Domino

&

non tantum

!s d

cum illis, pro quibus exoraverat

verum

Q

Ti

etiam cum multis aliis animabus liberatis ad

")

celos maxima cum gloria introdu&tus eft

llf

J

Habemus ergo hic triumphum charitatis,

quem ícilicet in cclum habuit 1He, qui

ol

vera charitate in DÉum, & animas pre-

,

üofo Chri(li fanguine 1edemptas omni-

CUf«

bus Curatoribus preluxit

Ambiamus

(

d

labores, ut perveniamus pariter ad tri-

dl

umphurn,

Wal

Exigunt

hanc

charitatem . fecundo

[

CLX

anime cure commitfz,

Has animas ad pa-

r

f

tan L

i L

ternam curam

tanquam filios in

fpiri-

& Confeflarius in

i

jl

ritu accipit Curator ,

fufceptione & adminiftratione fui mini-

fterii

Unde etiam dicuntur penitentes

fiii & filie Confeffionis,

Inter hos pc

itentes maxime

numerantur peccatores

graviores, dicique debent

eoe:

'bb

ptes ,

afiicti,

Sl

defolati, querentes folatium ,

nm dium

"

^

&

216

M.ANVALE

;:forem

& panem vite a patribus fuis fpirituali-

bus ex fua abundantia fcientis & pie-

4 p

"

tatis,

Quid jam patres ex charitate de-

bent fuis filiis ?

fane, quantum plus eft

, M

TT M

anima, quam corpus , tantum plus de.

bent his fuis filis patres

fpirituales

5

quam patres corporales in talibus circum-

QU

ftantiis periculi mortis fuis natis corpo-

ralibus,

Bone DEus! quam nulla cha.

ritas foret in parente aliquo corporali,

fi filios petentes folatium aliquod & au-

u

vt

xilium in maxima neceffitate , vel etiam

M

panem in fumma fame, cum tamen faci-

le poffet cito füccurrere, increparet di-

cendo , nunc mihi non vacat: eft mihi

nunc incommodum , ut tibi fuccurram?

[

alio tempore venias,

quando mihi erit

b

commodius: vade, ab aliis pete , quid

n W

me tüfsbas ? profecto talis aut fimilis re»

r

. Vi

m

Íponfio non proveniret a patre, fed ab

du

immifericordiffimo tyranno.,

Hoc faciunt

:ffSW

in fimilitudine Confeffarii , & Curatores

'L;W'WL

VOA )

vel recufantes ,

vel nimium differentes

'.:,.L'*'cs

[

audire Confeffiones fuorum , quantum-

cungue de falute periclitantium ,. ex ra-

tione , quia tunc ipfis non vacat , in-

commodum eft,

Hinc charitas venera-

bilis Magiftri Joannis ,

de quo num.

prg&ced, narravimus , tanto illuftrior eva-

dit, qui fine mora ,

absque dubio re-

L Wl

velatione divina edo&us , reduci fecit

pecca-

CVRATORVM.

217

rPl':ïm

l

:l

peccatorem illm gravem , qui a fervis

repulfam paffus fuerat

5

eique . charita-

It

tem exhibuit pene in articulo mortis

1 pl

fus,

Quis fcit, an non alias ille Ri-

p i

baldus veniffet in defperationem , . & mi-

tj

ferrime interiiffet ?

Quis fcit, an non

(

Ümiliter nobis a DEO parata exiffat ali.

* (Qyy

T

qua occaáfio ,

in qua dilatione charita.

la d

tis anime perirent, quz exhibitione in-

fhon

dilate charitatis falvate fuiffent ? Quod

f&;;

quidem maxime verum eft in provifione

lt

egrotorum.

iNon rarus

nf

evenit cafus,

quo , fi differretur talis provifio :

, poft

( c

paululum tales fine Sacramentis decede-

TIt

rent,

Utinam omnes Curatores & Con-

iM

feflarii de fe cum veritate dicere

poflint

W

ilud . Apoftoli 2, Cor, 5,

Charítas | Ghrifls

[

w'gtt n», nempe*$ ut fine omni dilatio-

r [j

ne , aut tedio , Ífed omni amore mi-

d

feris füccurrant , adjuvent, folentur , &t

QU

qu& eis ( fi Curatores fint) non folum

j

eX charitate, fed etiam ex juftitia de-

Fetts

bent, cito & fideliter exequantur, cum

gaudio urgente charitate, & accurate exi-

3*

gente juititia !

oportet

ergo omnimodís

Confeffarios , & univerfim Curatores feffe

charitativos,

Caufam & modum abunde

explicavimus P, 1, c, r. & hec eft prima,

Y

principalis & fümme neceffaria qualitas

boni Confeflarii. & Curatoris,

k

'An

O ;

$. Il

[

218

MANVALIE

'vaü,d

z d

$. II.

Continuatio

de

"m

difpofitionibus

aliüs

9t

4

€? qualitatibus bomi Confeffwü

".

€? Curatoris.

g

gin;!

tera qualitas eft, ut fint alacres &

i

CLXI AI

patientes.

Que quidem qualiras

u

[

a prima , fcilicet charitate & originem,

?C**W ! |

& augmentum, & denique perfeveran-

j U

tiam obtinet,

Originem quidem, quia

jn;1

cbaritas patiens. efl, 3, Cor, 13.

Quafi

dicat Apoftolus: ,Effc&us charitatis eft

jj

» Datientia,, Cornel, a Lap. in cit, text.

li

[

Pauentia non eft actus elicitus, fed im-

1

fs

peratus a charitate,

Augmentum etiam 2

d

'»'D

l

nemo credit, quante fint deliciz a DEO,

1 «

& per DEum ,

fi quis ex charitate

,

tam DEL ,

quam animarum , pravia

r

nimirum tali intentione ,. animam quan-

!I

t

dam non fine dolore parturientis, ut

li

(

cum Apoftolo loquamur, DEO, cc-

T

MU

fl

oque generat fuo annifuü ,

&

atien-

Audivimus aliquando de ralibus

u

cüis difcurfum ab aliquo experto ,

x

jüsinipfo diícurfü pre gaudio , quod

[

l

.

ipfa memoría habitarum deliciarum

'('Xil':ï

ovatum eft, quafi exfilire vifüm eft

1

T

pre defliderio fimilium , & cum fi-

Af

7bili gratia DEI obtinendorum fructuum

laboris & patientiz fuse.

Quid ergo

mirum,

CVRATORVM

219

mirum , fi dicamus , augmentum patien-

tie ex charitate provenire, quam DEus

I

.;

tantis deliciis remuneratur adhuc in terris,

Hoi.i

l

ij

preter merita, qua' tam copioía refer-

vat pro gloria in cclis? Denique etiam

fperare licet ex hoc fonte ipfam. perfe-

lts

verantiam , tum quia talis manet in pro»

pria humilitate , íciens, fe non per fe

jl

DI

talia operari, fed DEum , ejusque gratiam

per ipfüm , cujus gloria eít falus anima-

Vet

Q"".

rum . unde femp r meretur majorem

gratiam ,. & manifeftum valde ficnum

lll

-

[5 &

accipit verae fue vocationis ad Ílatum

Sacerdotalem , ex ipfis nempe fructibus,

[

If

ad multam fuüam coníolationem & quie-

m

rem internam : tum quia participat fuo

modo de omnibus bonis fÍpiritualibus

u)

talium animarum,

dU

Cum enim ingrata

10n fint, multos preces pro tanto be-

rv

nefaCctore vel vivo. vel defuncto fundere

qui

folent ; rependendo charitarem charirate,

)j J

& DEus, cum fit equiffimus , ac ju-

r

ftifll(ous Remunerator omnium , nemi-

T

i

nem fruftrabitur fructu impenfi tanti la-

boris , & exhibite charitetis , qualis

eft converfio vera , & fincera peccatoris

M

ad DEum.

Audiamus brevirer alieno

exemplo , quid nos expectare poffimus

in aternitate, Íi patientes fuerimus in

lebore & induflria,

i

M

Refer-

229

MANVÁLE

CLXII

Refertur fequens hiftoria in magn,

HPIO' ,

l

'«Ie, J

fpecul. exemplar, dift, 7, ex. 68. his ver-

k

bis * Quidam frater , bonus predicator,

) gt

habens multos filios & filias Confeflionis,

i

hanc virtutem habuit , quod paupercula-

W

rum, & devotarum perfonarum Confeffio.

nes

libenter audiret;

Quo jacente in

Ti

extremis. quedam devota mulier vidit in

t

exceffu mentis , quod idem Confeffarius

W

eflec filius perditionis., usque dum jam

& tunc Do-

fpiritum . exhalare debuit ,

minus mifertus falvavit ipfum.

Cujus

anima tunc egreíffa defcendit in graviffi.

1nas incendii poenas

Sed ipfa die mor-

tis fue vidit lachrymW?$ & orationes de-

1

Mi

"

votas devotarum, filiarum fuarum mage

Hora

nam partem

incendii

extinxiffe,

( w

M m

autem liberationis ejusdem fratris de pure

il

M

gatorio, venit vox ad eandem fororem

n?

dicens ? propera ante Altare S, Cathari-

(

ne, quia ibl hodie Dedicatio erit ; in

!l

ilo enim Altari idem frater folitus erat

Huh

celebrare,

Que juffa complens, vidit

J

fratrem illum duci de. purgatorio, & ve-

»

nire füper idem. Altare, & protinus mul-

ti filii & füilie ejus, qui ante obierant,

&

ad Patriam

tranfierant

L

defcen-

fta-

debant de ccelo aá idem Altare,

timque idem frater

cum eis folenniter

Jl

afcendit,

Addimus gloffam hiftorie ad-

AX

"

je&am ab eo, qui fcripfit eam $ ex quo

ly

exenme

CVRATORVM

221

J

"

exemplo, ait , apparuit, quam bonum &

falubre fit , pauperibus & defpectis , &

jj

(

de«otis benefacere , & Confeffiones mul-

&i

torum audire propter DEum , quia ta-

T0

lium fletibus & precibus ifle frater íuit

Yl

cito de purgatorio liberatus,

u

jl

Tertia qualitas iterum . defcendens a CLX/J

charitate , eit benignitas animi, ita qui-

of

dem , ut , ubi quandoque major necefla-

rius videtur rigor, nunquam tamen defit

[ U

Defumi-

(j

aliqua. benignitas & fuavitas,

tur

ratio ex

ipfa. natura Sacramenti,

ti

Sacramentum Poeenitentie eft Sacramen-

fU

tum gratie DEI , & mifericordie ejus

d

Wj

comparand:e.

Sicut ergo DEus exhibet

vere poenitentibus mifericordiam & gra-

lu

j

tiam', ita miniftri DEI exhibeant benig-

nitatem,

Affectus nimirum mifericordise,

jl

fbat

ficuc in Principali Chrifto , ita in ejus

!

miniftro . Sacramenti

prevalere

debet,

]

l

ng

1

j

Et fic videtur exigere tam Au&or Sacra.

menti , quam ipía ejus natura & finis

Vil

inftitutionis,

r

Videamus , in quo confi-

ftere debeat hec benignitas , ita , ut

m

Vil

etiam locum .habeat , ubi neceffario ad-

hibendus, forte gtavis rigor, ut inde

agnofcat penitens tam periculum fuum,

quam gravitatem peccati.

Benignitas

od

duo in fe comprehendit : beneficentiam

& blandum modum loquendi,

Sic lfido-

fU

rus ] Etymolog,

Benignus , ait, eít

f

»ponte

M AN VALE

2242

&

, fponte ad benefaciendum paratus ,

i

)!

Ü

, dulcius ad eloquium,, — Hec defcriptio

"TE

optime defervit ad prefens propofit:m,

"1

Benignitas

ferviat

Corfeffario tam

ad

L

7

u

benefaciendum , quam ad loquendum fua-

J

viter : ad benefaciendum quidem , quod
