res fufcepti ex motivo poenitentiz,

Inde

-RD

veniet fru&us quoque remiflionis pzna-

rum , ficut per contritionem fecuta eft

remiffio culparum , fi nempe di&i labores

offerantur DEO ex motivo poenitentiz,

Praxis ifta fit ? faciamus intentionem , fi

quid grave, arduum, & quomodolibet la-

boriofum , ac incommodum occurrat in

)

cura animarum , & univerfim in omnibus

[

functionibus officiorum noftrorum , inten-

damus ea omnia facere , aut pati ex mo-

tivo penitentie prompte & alacriter in

u

remiffionem quoque pcenarum reftantium

ex culpis jam remiffis,

Effe&tus hujus in»

,E

tentionis erit accenfio ad zelum , ad fer-

vorem in omnibus actionibus & paflioni-

bus , ad mortificationem quoque fui in

futtinendis incommoditatibus propriis , &

ad exacius omnia pro poffe preftanda,

Quam bonus DEus, qui nobis tot media

fuübminiftravit, non folum obtinendi ve-

niam peccatorum quoad culpam , fed etiam

quoad poeenas !

XLIX.

PC;

Quarto loco ponuntur epera pietatis,

li

Hzc alio loco nobis explicat $, Bernar-

dus, Íícilicet 1, r, de confid, c. M

Mf)

» Care , ait , confiderationi , videlicet

»0€

CVRATORVM

lj

$7

E

T

25

ne quid temere agatur

confideratio.

EEL

25

ne previa curandum eft

Przcipuum

i

25

autem in partibus confiderationis eft

! EU

id

f

Á

25

quod exprimit Pfíalmifta pfalm,

"

35

4$. vacate ,. Ó* videte , quoniam ego (um

Lf ]

Domints, llec pars conüderatloms re«

| feCU

1p1€1t DEum : altera pars , que fequitur,

i ab

ipfam ordinat aGionem. ,,Quid,

ait rure

pmpvaw

25

fus, quid tam ad omnia va!ens, quam

h,

25

que ipfius quoque adionis partes be-

TOTOR

55

nigna quadam prafümptione

fuas facit,

COURl

2?

preagendo quodam modo, & præmdx-

IT OR

Neceffario

25

nando, qua agenda funt,

!7, u']ff

?5

quidem ,

ne forte, que & previfa, &

& I

» premeditata poterant effe

proficua ,

DAT Jf

55

præClpltata magis periculo fiant,

Re-

AE

cenfet dein effe&tus hujus pietatis

,5 Pri«

hs

)

mus eít purificare mentem , de qua

ly

9

)

oritur confideratio, Secundus regit af-

»

fe&us, dirigit a&us, corrigit exceffus,

lP 1l

&

. componit mores , vitam boneftat ,

rl v

95

ordinat,

"Tertius

divinarum pamu &

4

]

1

?5

humanarum rerum fcientíam confert.,, Si

Iv

of

hic fenfus quoquc hujus loci eft, ut pietas

AMM

"T

confiftat in confideratione , tunc opera

i d

pietatis hoc loco dicta erunt meditatio,

confideratio

omnimoda

circumfpectio, (

pracautio,

Per meditationem & confide-

"

rationem dirigimur ad DEZum , & omne

.

bonum.

Per circumfpectionem & cautio-

"

$y

nem feparamur ,

O

elongamur a malo,

D

Uni«

MANVALE

$8

j

l

Univerfim autem per hec opera pietatis

confortamur velut cibo , quo acquirimus

tb J

M

i

in fortitudine fpiritus pulcherrimam qua-

tuor primarum , Cardinalium dictarum,

Jj

nn

virtutum harmoniam , & connexionem ,

ut oftendit S, Pater l, cit, c, S, atque hec

J

[i)

u

denique pietatis opera tam

neceffatia

[

eítimat S. Bernardus , ut illa omittere

vitam perdere fit,

, Cui tam pio, uti-

(

, lique otio nullam in vita operam dare,

23

nonne vitam perdere eft ? ,,

(

Pal

His operibus pietatis tanquam cibo

confortanti accedere debet quinto loco

frequentia — orationis — vocalis tanquam — potus

componens in ftomacho confcientiz , quod

bene geftum eít, & commendans DEO.

Sicut enim omnis fru&us tam in profe&tu

y!

jroprio , quam alieno a DEO petendus,

ex(pe&andusque eft, ita oportet frequen-

ET

Vi

tifüjme per orationem & petere , & come

"!nhi

mendare DEO 0omnem fructum,

Neque

enim, qui plantat eít aliquid, neque qui

rigat, fed qui incrementum dat DEus,

ut fuprà ex Apoftolo c»ldivimus.

Opor-

tetautem, ut oratio non fit tepida , fed

ex viva affectione procedens.

Sit nempe

fidelis , humilis, & fervens, talis enim

fine dubio celum penetrabit , unde cer-

"d

tum eft, quod vacua redire non poffit,

ï

»4Q

ut docet S. Dernardus ferm, 4. in Qua-

drag,

Inter has orationes apud Eccle-

BU

fia-

CVEKATORVM

$*

z

T

K

.:—i

( fiafticos Sacerdotes

precipua eft reci-

t

IU

tatio Dreviarii , talis enim pro poffe

attenta, & fervens recitatio , ficut per

Ql

IIERO

l

intentionem orantis dirigi debet in bo-

num totius Ecclefis , fic etiam fpecia-

äniu.x

liter in bonum concreditarum fue curz

TCC

animarum applicari

poteft.

Per hanc

Qmit,

devotionem denique difponi poffumus ad

pIo, Q

contemplationis quietem , quz fexto loco

um d

ponitur,

Contemplationem comparari quieti ani- L7,

4

m& in comperto efít apud Ssn&os , &

J

0 10

Afcetas.

Bene quoque comparari fomno

| pot

afuo Magittro Bernardo didicit ejus di-

^ QUOC

fcipulus Gillebertus Abbas

5

continuator

Dio,

iucubrationum in Cantica, ubi hic füo fer-

TOU

mone primo ita difcurrit* ,, Quafi dormi-

n

» Vit Joannes fecumbens in pe&ore JEfu,

lii

35

ubi reconditi funt omnes thefauri fa-

X Cf

?5

pientie & fcientie DEI : ubi vere

n

[

b

quietis locus , intelligentie ferenum ,

JUe (

?5

fan&uarium pietatis , dele&ationis cu.

p

?*

biculum,

O0

Hic dormi , ut videas, quod

?*

ipfe vidit ; Verbsm in principie. Joan. t. ver-

35

ïa, li

bum apud DEum , & verbum DEum,

n

35

& intelligas in Chrifto cum Patre exi.

N

», ftendi cosxternitatem , perfonalem di-

I

25

verfitatem , & veritatem confubítan-

93

tialem,

Quid tibi videtur fimilius fom-

35

no ? huc fe non poffunt humani ja&are

??

intuitus ,

irrumpere ratio,

Bonum

$,€ergo

MANVALE

60

j

1-/'

22

ergo eft te obdormire , & humano-

n w

25

rum fenfüum , & affe&tuum oblivione

25

fopiri , ut hujusmodi fomnia fomnia-

25

re poffis.,, Concordat cum his , qu&e

a nobis

dicit

S,

Pater

ferm,

citato

tf

I8.

quiete dormiens

DEum

, in; hac

, fomniat, fed raptim (ficut fit in fom-

?5

niis) & quafi fub quodam corufcami-

?5

ne fcintille tranfeuntis.

LII.

Hoc fomnium , fi frequens detur,

promovet ad plenam charitatem — fepti-

mo & ultimo loco pofitam , nam DKus

etiam raptim vifus

tantz cognofcitur

effe bonitatis , ut anima intuens & f[ub-

limius eam cognofcens , ejus fummo in-

ardefcat amore , ex quo amore fequi-

D

tur verus zelus ,

& fummus fervor in

omnibus , que propter DEum in cura

animarum aut facienda aut patienda, Hzc

Av l

it;que funt , qus ideo fufius explanare

voluimus, ut quafi in compendio : nofcat

Curator, ubi incipere, ubi finire , & quo

ordine acionum aut graduum & medio-

i

rum perfeCtionis procedere debeat , tam

—

in curanda propria perfe&ione , ut fiat

irreprehenfibilis duplici irreprehenfibilitate

fuperius explicata , tum in

procuranda

aliena perfectione per füuam directionem,

necopia prerequifitorum confu(us, non fer-

k fj

vato ordine & gradu ad perfe&tionem, nihil

proficiat infeipfo , nec perficiat in aliise

4

CV

d

Hac

CVRATORVM.

6I

^

i

Hec funt dona Spiritus fan&i , quz acci-

m

lT

pere contendat Curator pro feipfo per

[ Q

infufiouem , ut poffit etiam aliis. communis

care per effufionem,

NNec deterrestur füb.

QU

Ál

limitate donorum , cum , ad contempla-

T; D

tionem pracipue, videat requiri fpecialem

1 10 f

vocationem divinam.,

In hujus autem de.

V

fe&tu fufficiet meditatio , donec aliter DEO

bene vifum fuerit, "leneat igitur puram

lr o

animam, oculos mentis in DEum, divina-

" fs

que elevet , humilitati ftudgat , frequentes

in fe eliciat afpirationes & defideria dono.

m Jl

rum perfeciorum, fed cum refignatione

Bo

in voluptatem divinam, Cetera relinquat

& fl

TU

Spiritui fancto , nec enim omnia ifta dona

funt volentis & currentis, fed miferentis

| ii

IOT I

DEI. líte eft opifex perfe&ionis: an non

poft in omnium animabus formare vas

U

honoris, qui fcivit ex mero & vili luto

s

formare hominem ?

sxp!agarr

) It

$. III,

, &

meco

Zgitur de [anca jucumditate , £9 bi

t,[/"

laritate sentis im extevua conver/atioue

i x

Culn

WI$ , tanquam . iudice intevume

Jan&itatis €» perfe&lionis,

OMCW.' :

(

ueftio eft , qualis hilaritas mentis quo« LZZ7.

Q

ad externam converfationem appa-

rere debeat , ut indicet intuentibus in-

ternam Curatoris fui perfectionem ? reípone

demus :

62

MANVALE

qun

demus ; ex przftantioribus mediis ubique

proficiendi eft hilaritas quzedam & latitia

Sl

animi , hac enim accenditur fervor , &

majus femper proficiendi defiderium, Hanc

| hm

AV

[

4l

hilaritatem mentis

tanquam

fructum in-

terne fanctitatis fumme zítimárunt anti.

m

[

qui Eremi Patres, Ss, Antonius & Abbas

Apollo, qui pofterior ad quingentos ha.

bebat difcipulos folitudinem incolentes,

& fuos ita imbuebat , ac dirigebat, ut li-

cueriteos videre exultantes in folitudine,

adeo , ut nuliam ejusmodi exultationem

W

in terra videre liceret : non enim inter

tot iftos ullus moror, aut trifítitia erat.

Habebant enim prifíci Patres hilaritatem

mentis & letitiam fpiritualem quafi fingu-

1

.lare fcutum & remedium ad vincenda

omnia , qui in via fanQitátis obvenire

Ii i

folent , impedimenta , dicebantque: non

l 462!

oportere ineíle triftitiam in his , quibus

: falus in DEO, & fpes in regno codlorum,

Hzc eft illa lztitia fpiritus , quam in fanctis

& perfectis requirit facer Píalmifta pfalm,

99, fervite Domino in latitia $ introite in con-

|

Ia

fpeciu ejus in. exultatione,

LIF.

Ut autem hzc hilaritas mentis pla.

.ceat DEO & hominibus fimul, oportet

' Ó *

effe recam , non diflolutam & diftractivam

jtit

Ípiritus ; nempe, ut ait S, Dernardus ,,Qua-

lt

lis decet Santtos, ferm. 13.in Cant, Ad

iïhäcw

ha

tualibus,

nc regulgndam in perfonis fpiri

Nj

I

qualis

€V RATORV M.

3

A

s

qualis unusquisque Curator eít, legimu

il

in S, Bernardo ferm, r3. mox cit, n. g.

r

aliquam periodum omni noftra confidera.

tür, d

tione digniffimam , per quam rite explica-

frif:

tam difcimus qualitatem Lhilaritatis DEO

WUY

grate & hominibus, & ne fit diffoluta,

5 d

que non eft index perfe&tionis internz,

entos ;

fed nimiz diftraCtionis , aut levitatis animi,

Icolr

Periodus ifta eft: , Àmmólemus DEO ho-

W t

» ftiam laudis , & curemus omni vigilantia

RUT

25

jungere fenfum ufüi , affe&um fenfui,

|tzt

35

exultationem affe&tui, gravitatem exul-

D n

?5

tationi, humilitatem gravitati, liberta-

li g

35

tem humilitati,

quo interdum liberis

ATLALOT

25

mentis paffibus procedamus.,,

Habe-

Á g.

mus hic quendam aícenfum , quo ab affe-

VN

&u ad affe&um afcendamus , donec ob-

Qvet:

tentu fingulorum jufto tem;eramento ap-

Q n

pareat affe&tus omni ex parte perfectus

m

ad omnium. edificationem,

Accedat Íin-

CtlOni

gulorum explicatio , quantum capimus,

jf

quantum fapimus,

la lt

Incipit S, Pater a few[u. Quid prodeft ZZ,

i

fenfus absque ufu & exercitio ? inutilis

eft, qui quafi mortuus non applicatur ad

s D

f

u[un, Sed etiam ufus absque affetíu quis eft

,

quz ejus utilitas ad meritum & premium ?

I

animam oportet cooperari corpori, ut in

dl

corpore fit exercitium , & in anima affeCtus,

(

& hic ufüm elevet ad premium, |Sed non

I

omnis 4fedus eít ad meritum,

Hle folus

u

talis

M'ANYALE

64

talis eft, qui pius, fan&us, & intentione

W

bona ac fincera ad DEum in nobis eit,

n 5.

Hec cognita nobilitas afetius facit exultare

Wl

[

animam : quilibet enim latatur, qui bene

|

eu

fecit, tum propter meritum, quod fibi

tum propter fpem premii,

q

comparavit ,

que repofitaeft in finu fuo.

Jungenda

hnuium

o afeui, id e(t , talis fit affe-

d

jgitur extltati

Cf

&us in ufu fenfus, ut faci

at animam ipfam

Quod difcimus ex

H gt

audere & exultare.

4 |

exemplis San&orum.

Aft non omnis exul-

Wi

M

tatio obtinet intentum , quia non omnis

Y

bona ,

datur

enim exultatio diffoluta ,

-QL.&-

M

qua fpiritum diftrahit & diffolvit,

lis exultatio foret, que erumperet in me«

V

ros rifüs, cachinnos, in verba levicula

ac , epo-

ac fuperflua , in nimias facetias

li

res &c. talis enim exultatio , ut ait P,

Michael a S. Catharina in Trin, perfe&o

Clm !

ER

val, 3. tra& 4, erud, 3. in DEI famu-

lis non tam letitia foret, quam diftra.

(

&io, libertas , diífolutio,

Unde, ut per-

gamus in' do&trina S. Patris Bernardi,

biaritas temperanda aliqua gravi/ate , ne illa

foris excedat, & animum potius dehone

ftet, quam gratum faciat intuentibus , Ut

$

& San&i, fi qui prefentes , zdificentur,

r

& imperfe&iores non fcandalizentur. Sic

mirati fünt omnes, qui intuitu funt vule

W

tum $, Antonii femper hilarem & jucun

M,

dum letitie internz figna femper eden-

| 008]

tem , fed grata gravitate morum usque-

quaque

dl

CVRATORARVM

& inm::

J

l

65

l s

quaque temperate. Similia legimus in

hi, Vita S. Francifci Salefii.

Qf i

Jam vero ipfía gravitas , ne fiat

cum Z7ZT

jQiexceffüu , &

ingrata ac molefta ,

fuo

T :

uD p

quoque indiget temperamento , quod eft

]

Ut bamulitas $

ts (td &io

per hanc non intelligitur deje-

aut abjedio animi , fed quedam

m j converfandi & agendi amenitas , qu2 ori-

üimstur ex voluntate & defiderio ,

quantum

ümisex Ticet ,

fe omnibus accommodandi , omni«

Wimbusque fübferviendi , ut, qui videt gra-

üllt vitatem , revereatur ,

qui experitur affa-

"i, (; bilitate

m & officiofitatem , ac , ftudium

momnibus pro poffe & licito inferviendi,

uque eft fpecies humilitatis , amet, Hzc

& Q gravitas

temperata

humili

officiofitate

Xu!maxime decet in converfatione externa

,Wià Curatorem , ut nimirum gravitate difTolu-

Jliw tos compefcat ,

& humilitate attrahat

niül omnes , ficque jun&ta humilitate gravita-

QUE

ti omnibus omnia fiat , commendabilis

Berptr

amore ob

Teverentia ob gravitatem

b

ls DEIU

)

humilitatem & fuavitatem, Inde fit, quod

S

d ultimo S, Bernardus dicat, bwmilitatem ío-

du clandam Jibertati ,

!

fi enim per humilita-

|

"

j

ficat

m

tem intelligeremus

dejectionem

animi,

enul

per hanc jam aliquo modo ligatur fpiri-

fi

tus , ut minime libere , fed nimis timide

!

(

agat , imo frequenter ommittat utilem

!

acionem.

Per humilitatem vero a no-

I

f

"

7!

L

!;'

J

is expnlicatam manet libertas ,

& generofi.

"T

as

Qu

i .R.RMezler,l?.I,

MANVALE

66

tas fpiritus , ac quodcunque voluerit & 3;(5".0

P

decuerit, exequetur. Sicque pro pruden-

W

NT

tia füua & . necefüitate circumftantiarum ,

J":l |

modo gravitati , alias humilitati aliquam

.

[

am , prout cuique in

P

concedet pravalenti

individuo corrigendo aut inftruendo , aut

g

I l

adhortando, aut dehortando, aut in com-

muni converfando aptum , ac necefle ju-

dicaverit,

Ubi videmus per afcenfum

a

[

iftum a feu denique perveniri ad depu.

ratifimum ac perfe&iffimum 4fedum & li-

bertatein , qui nempe affe&us tot tempera

mentis ad juftam dedu&us menfuram in

medio conftitutus apparebit,

Quz prin.

cipia plane ferviunt Curatori tum ad per

fe&ionem propriam, tum ad dire&tionem

M

aliorum ad eandam perfectionem,

I

E

hr

$. IV.

De boneftate Curvatovis im. admittendis

velaxationibus ,

€P faciendis vecrea-

£i0nzbs,

31

rrant, qui putant, relaxationem mer»

LV]]E

tis, aut etiam quandoque recreatio

fl

$

nem moderatam effe incompatibilem cum

Sane orm-

W

fan&titate & perfectione vitz.

00

nes vel plerzque facre Religiones & or-

m jj

dines ftatuere pro fuis Religiofis quotidie

Ll

unam ceu alteram horam, prafertim poft

I(Ut

ftudiis

V1f

mþnfam , in qua fe recx.'eare & a

QVEs

CVR ATORYM.

67

l wl

"

n'.l

feverioribus remittere poffint,

Imo tem-

"X pore autumnali more aliorum fcholaftico-

IT

'

"À rum tem

r

pus dilatant ad aliquod hebdoma-

il

A L

das , ut tanto fortiores reliquis . enni,

n

aut diei horis ad ftudia fe impendentes,

TUeno

atin

Ed

l

in his refumptis viribus magis & magis

proficiant,

Jam füo tempore Plutarchus

" nece]

in moralibus

agnovit

hanc' rationem ,

t afte

quam probat fequente paritate; ,,Lyram

n a d

» & arcum remittimus, quo melius poffit

m l

» tendi; ita recreandus otio animus , ut

J n

» ad labores reddatur vegetior.

]

Ità

enfüram

etam fenfit Plinius l. 18. c, 16, & ipfam

(ug pr

naturam hoc fuadere:conftat ,

nam qui

nd

tota die in laboribus verfans, & confu-

riomet

mens vires , neceffe habet no&u quiefce-

1

re, & fomno reficere vires confumptas.

$. Antonius

Eremita cuidam

venatori

fcandalum fumenti, eo quod fe recrearet

cum fuis, fatisfecit fequente refponfione:

jnitti

» lta eft in omni opere DEI, fi plus

! TR

. a menfura tendimus, fratres cito defi.

» Clent,

Expedit ergo una hora rela-

Xare rigorem ecrum,

Ym

f

Itaque talis remiffio & recreatio virtu- LFII

tis eft, nec dedecet perfectos, imo per.

p

$dl

ficit eos , fi tamen fit moderata, nec in

modo, tempore, aut Joco excedens, Szepe

yel

]

enim fit, ut , quod in fübítantia fan&te

i

ftatuitur, & probatur, paffione quorun-

ii

dam nimia in hzec velilla recreativa laa

E2

tius

ïïe*

68

MANVALE

«

tius extendatur ultra circumftantias debis

u'l&ü

tas & intentas, unde à virtute tranfit ad

W

en

vitium,

Sane menfura cuique propria ad

[

virtutem metienda a circumftantiis. Unde

fi

s

lis regula pro omnibus, nefcimus,

[

(

genera

an hic poffit habere locum, lnterim non

n

defunt aliqua principia , quibus inherendo

K

tam faeile excedi non poteft.

LIX.

Primum principium fit.

Sia ftudio

feveriore remittitur , eligatur occupatio

ietermedia , & recreatio, que non fit om-

nino incompoflibilis cum ftudio previo,

& fubfecuturo ;fic enim abrumpendo om-

nino ab aífueto ítudio non tam facilis

orem

fit regreffus finita relaxatione ad pri

Non

fervorem.

Secundum principium.

admittatur remiílio aut recreatio , quz fta»

tum facerdotalem dedecet, e. g. interea

I

nimis libere converfando , aut jocando

Ó

cum fuis fubditis , unde perditur autho-

ritas & reverentia, fi fic cum eis ageret

ut fui fimilibus,

Non vacat hic modus

'Tertium

agendi aut Ícandalis aut tricis.

principium,

Non usque adeo relaxetur

animus, ut difcurfüs vel a&io neque per

IY

virtutem Eutrapeliz honeftari poffit, Quod

fit, fi per jocos vel fcandalum , vel aver-

Quartum

fio, vel ira proximi excitetur.

principium.

His femotis

convenit , ut

i

quilibet fecundum fuum affe&um per mo-

affüumat

a

dum relaxationis & recreationis

quene

C VR ATORVM

$9

|

4l

d (

M.

quendam laborem manvalem ftatui con-

ii

venientem , prefertim , fi folus fit, & abs-

Ti

:O

ld

D

que focio, ex. gr, curam florum in horto t

exercitationem quandam muficam

*

*

de-

, Wt

ambulationem in campo $ folicitudinem

cconomicam: vifitationem vicinorum &c,

ntenm:

Jurio

in quorum fingulis fübeffe potef vera

ratio honeftatis,

Cui fi jungatur debita

bona intentio, non apparet periculum ali-

a f

cujus inhoneftatis,

'Taliter ergo pertine«

UA

bunt ad virtutem Eutrapelie , cujus na-

Qn f

turam & qualitatem oportet aliquantum

) Jra

explicare , quia hec notitia in fimilibus

RIdO (

lumen przebet diftinguendi virtutem à

vitio,

j (ecf.'

TIQrer

LX

;

N

Ariftoteles de virtute. Eutrapeliz l. 4.

Y

Ethic. c, 8, agit , dicitque eam elífe ur-

nl

MO

......

banitatem

laudabilem.

De hac poftea

Mi

Ti

egerunt quoque Ss. Auguft, & 'Th. hic 2,

lil

$ q. I68, 3. 4.- if C,

Ad virtutem Eu-

[ d

If d

p

trapelie , utfit vera virtus quilibet ludus

Al

aut jocus , tria requiruntur.

Primo , ut

cmi

Tet

tales ludi aut joci , & inde veniens de-

le&atio non quzrantur in aliquibus ope-

du

(il

rationibus vel verbis turpibus, aut noci-

QU

vis, Secundo,ut attendatur , ne taliter

^

Unde S. Am-

gravitas anime refolvatur,

L

brofius monet ? ,,Caveamus , ne dum ani-

35

imum relaxare volumus, folvamus om-

nem harmoniam

.

quafi

concentum

i*

35

. quendam bonorum opeérum.,,

"Tertio,

A

E 3

ut

W

[9]

MANVALÉE

! Xäk

ut bujusmodi ludi & joci fint decentes,

a

& congruentes perfone , tempori , loco,

& fecundum alias circumftantias debite

w

ordinentur,

Per quod di&a duobus pre-

a.

"

cedentibus numeris confirmantur, S, 'Tho-

mas loc. cit, poftquam naturam, & ratio-

»

nem virtutís Eutrapelim explicavit , fic

D]

profequitur fuam doctrinam : ,,Hujusmodi

?5

autem dic&ta vel fa&a , in quibus non

r

25

queritur nifi delectatio animalis , vo-

?5

cantur ludrica vel jocofía, & ideo ne-

25

ceffe eft talibus interdum uti ad quan-

y»)

dam animz quietem,

|LXI

Delicata nimis virtus hec eft , & vir-

tus & vitium invicem in confinio habi-

tant.

Cito eft virtus , cito eft vitium,

!

j

1

Ariftoteles virtuti Eutrapelie five urbani-

tati opponit per exceffum [currilitatem , cum

Ícilicet jocus eft nimius , vel intempefti-

VUs,

el indecens , videlicet fi eft ineptus,

l

aut mordax, aut maledicus , aut fpurcus,

aut diflolutiones excitans &c,

Per de.

fe&um vero opponit ruflicitatem , qui enim

magis graves & feveri funt , nullosque

jocos aut ludos admittunt , aut catones

*I

M

funt, aut ruftici nimium tetrici , agreftes,

morofi, & melancholici,

Idipfum ex ve-

li

D

ra ratione docet S; Thomas loc, cit. fed

M

3. 4. in C, denique S, Laurentius Jufti-

nianus in l, de difcipl, & perfect, monaft.

I 1

converfat, c, s. ficait ; ,,Sunt tamen mul-

»ü

CVRATORVM,

7X

P ,

P

ta verba , que interdum prudenter,

W

/]v

& opportuno dicuntur tempore , vel

?5

(

25

pro propria fublevanda fragilitate , vel

J

avertenda triftitia;

25

pro proximorum

!f

25

Hec nempe talia ab infirmis mentibus

N

48

I

»

nequaquam redarguenda funt , quia otio-

a,

23

fa non funt.

Plerumque hujusmodi mae

lfs

JUR

»

gis fru&ificant, quàm fpiritualia & di-

23

vina.

Non tamen in confuetudinem

Wo,

23

deducenda funt füb intentione fedu&o-

1lbo;

P

ria, & raro fuo loco & tempore pro-

F

l]&

Iu

nuntianda,,, Hec de virtute: Eutrape-

li

$, & oppofitis viuis prudenti füfficiant,

T

0 [

C APOU-DP- E.

VU

r

il

De offhciis Cur atorum.

It CU

ant

r»h

& T

It

N

.ï

Duret

Quenam fimt offcia generalia

Bd

Curatorutm,

ii enr

il

e qualitatibus p

erfonalibus Curato- L X/7

]los

D

rum tranfimus ad regulanda officia

CALOIT

1

eorum , que , general

iter loquendo , tria

xgreus

funt,

Sunt enim Medici , Judices,

&

Ti

Doétores, ut vel ex ipfa hac divifione

d

offiiorum , in quacunque republica pre-

eminentium , confirmentur refoluta prio-

Sed advertendum , cui«

ribus Capitibus,

A

4

que

D)

MANVALE

72

que eX iftis officio addendum fan&itatis

MQU

& formam & normam,

Non enim dicun-

POUE

tur

Medici, Judices , & Do&ores fim-

sH

u Y

pliciter, fed Medici facri , Judices facri,

Doctores facri

, hon ex eo folum , quia

yi

u

Sacra adminiftrant, fed maxime quia Sacra

fan&te tractare debent , quod non fit a non

t

W

San&is, quibus fan&itas vix eft in notitia,

multo migus habent debitam eftimationem

fanctitatis.

LXIII

Sunt nimirum Miniftri DEI facri in

ümilitudine cum Jofepho Patriarcha vet,

Teftamenti, quem conftituit Pharao fuper

univerfum /Égyptum , unde & ftudeant

Curatores noftri ei quoque fimiles fieri

in adminiftratione curze animarum,

Jo-

fephus fan&us fuit

. 'unde dona fuprema

revelationis

fomniorum

»

& alia tam

intelle&us , quam voluntatis à DEO ante

u ':

fufceptam curam JEgypti promeruit, &

t

accepit,

Ita quoque Curator fit fan&us

feu perfe&us , cui DEus fine difpendio

grati» totos thefauros gratiarum tam pro

Ífua prooria perfectione , quam pro fubdi-

torum ían&a direCctione effundere in fi-

num poffit,

|

— —

LXIF

Secundo, Jofephus his verbis meruit

in vocatione füua ad Principatum à Pha-

raone honorari :

*

ANwm invanire poterimus ta-

lem virum , qui Spiritu DEL. plenus ft?*---

"

quia oftendit tibà DEus. omnuia » qua locutus es,,

nuh-

CVRATORYM,

73

1 .raz",æh;

nunquid (apientiorem & confmmilem tui . invenire

| emm M*

l)

potero

*

t eris. [pper. domum meam , & ad. 1ui

Wt

lts i

oris imperium cunttus populus. obediet,

Uno tan-

tum vegni [olio te pracedam, - - - Ecte ! con-

.OIUH], 1

fhtui te. [uper univer[am. terram. FEgypti s tulitque

£ quay.

annulum de manu (ua , C* dedit eum in. manus

Q1 ft o

ejus, * - - Fecditque eum afcendere (uper. currum

L D noi

limatio

fuum . fecundum , clamante — Pracone , ut. omnes

coram eo genufleterent , & Prapofitum effe. [cirent

univer(u terra JEgypst, - - -

Vertitque. nomen

E inr

ejus , C vocavit eum lingua JEgyptiaca ,.— falva-

ia n

torem. MMundi, Geneí, 4t. quam appofite

140 [iy

hec fingula ad perfonas facras Sacerdo-

ftudon

tum Curatorum, videamus.

jl [f

Primo , Curatores þleni effe debent. Spivitu LXE

m p

fantto , Spiritu nempe DEL — Hinc inftitutio

| füprer

Seminariorum Epifcopalium , & Novitia-

a u

tuum in Religionibus plusquam neceffa-

DEO d

ria probatur , in his fiquidem vafa DEI

peni, !

ita folerter inftituuntur , ut fiant per af-

f laio

fufionem gratie Spiritu DEI plena , &

difni

Ecclefiafticam ac religiofam difciplinam

j m p

plenius addifcant, quatenus ad officia íta-

) fubci

tus fui rite exequenda omni modo adapten-

i i

tur, fi tamen eam difciplinam ftudiofe fi-

bi procurent , & teneant,

Quid enim

juvat voluntatem Domini intelligere , &

j

poftea contemnendo per contraria facta

u i

profanare ? Igitur non e fchola perfectio-

nis ita avolandum & involandum in cu-

ram, ut poft breve difpareant orrnia in-

dicia

)

E.5

MA NVATLSE

74

"

dicia tam folentis 1

nftru&ionis , & pie

l )l (W

jj i

educationis in fpiritu.

Appareat ergo

VW J

vere fapiens in fufceptione curz , ut omnes

vtl

(j

videntes & audientes inde colligere poffint,

J

oftendiffe ei DEum in di&ta quafi folitu.

dine Seminarii, aut fchole morum, qu:

utiliter ,

fapienter & fru&uofe facere , &

loqui in cura oportebit,

Inde fubditi

multam habebant confolationem , & in-

;

W

ducentur ad debitam reverentiam , & in

"

|

fpiritualibus obedientiam,

Yf

LXyI

Reliqua in textu

citato Genefis fic bre-

& Curatoribus appli-

viter explicamus ,

camus,

Domus mea , feu domus

DEI , cce-

leftis Pharaonis , eft Ecclefia viva DEI,

" m

LL

feu fideles congregati in unitatem Eccle-

|

fie & Parochie commiffz Curatori ad cu-

randum. Ovis imperium eft doGtrina fan&ta

fübminiftranda Íían&ificandis in fpiritu,

poteftas füprema

Mf

[

Augni [olium e(t. manens

Deitatiss Ut pateat, Sacerdotem poft

DEum effe fecundum in regno fpirituali,

qui nimirum poft DEum regat, & ordinet

ad fuperna »populum fibi concreditum,

LAunulus eft abundans gratia DEI, quam

Sacerdotibus vocatis ad

confert DEus

ni

nobilifmum DEI opus, quia funt Le-

I

initrumenta di-

gati DEI ad populum,

vine gratie , & miffi in opus Minifterii

.

in edificationem corporis Chrifti, Áfiei

"M

acerdo-

fus [uper. crium eft. exaltatio folis S

tibus

m/rd

CVRATORYM

ZY

tibus debita;ratione erdinis & poteftatis,

t

íocli enim afícendunt,ad altare

EI fía-

C

crificaturi, & oblaturi DEO DEum:t: fo-

p

li habent poteítatem folvendi atque li.

QUA. o

gandi: foli Prepofiti funt a DEO con-

ürtm, «

Ítituti animarum, quas do&rina & exem-

fitee,

plo ducant ad zternam falutem. Siita f&

(e fi

habuerint in cura animarum , merito &

n, (

ipfi dicentur mutato nomine : Salvatoeres

u d

Parotbie , ficut Jofeph diétus eft Salvator

mundi,

Ex quibus omnibus in fimili-

tudine explicatis firmatum credimus,

fs f n

U 29j

quod precedentibus Capitibus hujus Ma-

DN

nualis de propria perfectione & íàan&ti.

v DE]

tate Curatoris multimodis demonítravi.

; Brde

mus, & amplius confirmabuntur expli.

ial

candis hoc c, 4.

L

m fui

| fpri

$. Il.

- (v

r flihm

:

Explanantuv ea , que fpe&tant

ad officium . edici.

DIfIUR

[ Or00

!

onorandum efífe medicum propter LXyVIi

Te

(l

li

H

Ocet

neceffitatem Spiritus íanctus

N

per Ecclefiafticum c.

g.

Hec ho-

yiti

noratio in tribus coníiflit,

Primo, in

t

reverentia medico exhibenda : eít enim

n

perfona publica, & ordinata ad bonum

u

commune,

Secundo, in obedientia, qui

f.^

enim íub cura eft medici, non vivat

ad propriam voluntatem , ífed ad prae-

fcri-

M AN

YVALE

76

ícriptum medici, alias medici culpa non

mfäï»w

erit, fi omnia in deterius eant, "l'ertio,

,

st

in füftentatione perfonse , neam., ut ait

Chriftus Math,

1C,

Dignus efl opevarius

sercede . fua.

Et Apoftolus idem in ter-

minis repetit 1. Tim. $.

Si tanta ho-

noratio debetur medico corporis , eo

UI

Audia-

major debetur medicis animee,

[

mus

lofiam Cornelii a Lap. in c.-38.

)

Eccl,

» Iropologice , ait , triplicem

N

25

hunc honorem debemus medicis ani-

»

m , qui fcilicet animse vitia, paffio-

[

»

nes' & peccata curant.

Quales funt

2

Confeffarii ,

Reétores , Concionato-

E

res. Idque tanto magis , ait Raba-

"

2»

nus, quanto anima precellit corpo-

Vs

Jyi , ac morbi anime graviores funt

2)

Jf

»

morbis corporis, atque íalus eeterna,

[ih

(l

ll

confert

medicus

fpiritualis ,

)

quam

VPT

]H

35

praftantior eft*fanitate corporali , ad

It f

»

modicum tempus duratura , quam

LT

confert medicus corporalis,,,

Interim

LT

j

ortet illum , qui fe offert medicum

QX

füive corporalem five fpiritualem , efle

Iu

artis fug peritum, ftudiofum, & ed

UT

fervitia , omni commoditate corpo:ali

f

fepofita, prompriffimum ; ,,Nam impe-

D]

, ritus eft réipublicae pefüs , & mul-

, torüm homicida, imo carnifex,, ait

Cornelius

loc,

cit,

inferius.

paulo

WC!

Quod íàane pariter , & multo magis

4l

W

cenfen-

CVRATOARARVM.

y/

T

, T

cenfendum in medico imperito fpiritua-

li, cui anima concreditur, & ex ejus im-

iT Q

peritia eeternum fzepe perit. Videndum

]

DT

ergo , quanam fit ob

xlg?*,

tio , & que

m p

ars medendi periti medici fpiritualis,

at

Eft obligatio gravis Curatoris ut me-L XVIII

NU

A

dici facri,ut íciataptas & congruentes prz-

.0

Ícribere medicinas ad. curandos poniren-

tium fuorum fingulorum internos animi

tipl

morbos, Secundo, ut fciat dedocere eos,

Qics &

i, pl

ubi, & quando opus fuerit, falfitates erro-

ils f

rum, quibus eos laborare advertit, &

VIOD4N

docere virtutem & veritatem,

Ad hec

: Ml

perficienda magna praexigitur induftria,

magnum ftudium tum litterarum , tum

DO«

virtutum.

ts lt

Si hec fubfidia per libro-

rum impigram elucubrationem ,. & bo-

gt

intus

ni exempli oftenfionem comparare non

adnitatur, horrendo illo divine vetionis

j d

fulmine ferietur ; quia tu feientiam repu

!

, qui

a

]nteri

vepellam te , ne Sacerdotio fungaris mibi. O

]CdlU

4.id eft, fegregabo te a numero ele-

1. f

étorum Sacerdorum,

quorum nomina

Ícripta fünt in libro vite , ne cum illis

ccleflis premii ac-ipias retributionem ,

o

fed cum fervo ignavo mittaris in tene-

npy

&r

bras exteriores,

Dua igitur funt prin-

cipales obligationes medicorum fpiritua-

N

ium, curare nempe peccatores, & fi-

deles Chrifti tueri ab erroribus, & hz-

iM

zefibus,

Hinc in his omne impendant

j

le

MANVALE

78

ï

ftudium, & fint vigilantes cum induftria,

ac cauti in confiliis,

Itaque

gt

U

LXIX

Primo .debet Curator , & maxime

Qu

Confefíarius ante omnia allaborare , ut

uU

J

penetret ftatum morborum anima egro-

PTUL

tantis.

Sicur hoc ítudium primum eft

W

medicorum corporalium. Torum í&epe

i^

intereft ad fructuofam medicinam ,. ge-

[

nuine agnoícere ftatum morbi, Et hoc

'.,nu

quidem maxime neceffarium eft in me-

W

dico fpirituali , quanto enim occultiora

[l

fünt, nulloque fenfui externo pervia vul-

nera , & íolo fono oris per confefífio.

nem utcunque manifeftata , tanto major

arguitur neceffitas inquirendi, ubi /u/picie

fundata eft larentis adhuc gravioris mali

AR

)*

nondum fatis cogniti,

Sunt, qui, pla-

1[?

ne fine conícientia, contenti confeflis ,

l

omittunt sziverfim prefertim in concurfu

ii

magno penitentium , omnes quaftiones

& mox abfíolvunt. Et tamen multiplici

Mi

experientia conítar., plurimos éffe, qui

leviora confitentur ; v, g. cogitationes

impuras, & reliqua omittunt, etíi com-

miferint, putantes obligatum effe Con-

feffarium reliqua inquirere: alii volen-

M

tes nefciunt explicare ,

donec inquira-

tur, & tunc quidem aperiunt omnia:

m

alii

adhuc herent in conflictu fecum

mem:

an confiteri

velint .

& tan-

ipfis ,

'iiicos

dem virus

detegunt ,

Íed

nonnifi

"n

quaftio-

C VRATORVM

79

*

Til

queftionibus fatis preífi

*

alii peccata

filentes de conífuetudine

confitentur ,

eccandi, de occafione proxima in ea*

d mn

Qd

dem domo &c, quorum tamen cogpnitio

multoties vehementer judicium — variat

imææg:

Tnim

prudentis , & experti Confeffarii , ut

vere & intime . cognofcere incipiat íta-

U g

m , r

tum morbi & pcnitentis, ac diípofitio-

nem neceífariam ad validum Sacramen-

i

[ ing

tum , precipue ratione firmitatis pro-

pofiti,

His ergo vifis apparet , necefli-

Xculi

IY v

tatem efle inquirendi , ubicunque ali-

qua fuípicio ett.

Sed moderate & cau-

0nfel

te incipiendo a minoribus ad majora,

) oj

donec pateat veritas,

Sed non ita intel-

i

5 Ti

ligendum de ordinariis & levibus, quid

