Hinc fe quoque parvulum fecit,

li

infantibusque fimilem, ut imperfectioni-

Q |

bus eorum tanto melius fe accommodet,

Unde

CYRATORVM,

9

1. Qw

Unde non fine fublimi providentia di-

DT

)5

fpofuit DEus , ut decollato tanto Cura-

lcdm

tore , ex prefe&o gutture vice fanguinis

tds |

Mil

lac profluxerit , quatenus vel fic palam

Tin ii

fieret, quód veré fuerit mater & nutrix,

Clfere :

fuorum fübditorum curam gerens, ut fi-

,eq

liorum , aut infantium in fpiritu,: quos

0 cord

fovit , ac blandiffimé demulfit,

& fl

1.

Breviter audivimus , quis debeat in-

lis,

effe Curatori affeéctus maternus $ videa-

t f

- ert

mus etiam , quantum noceat hujus at-

fectus carentia.

: poft

Qui non utuntur modo

gubernandi:fuos fubditos , quo ufus eft

qui x

fummus

Paftor Chriftus JEfus, quan-

tum ifte profuit, tantum illi nocebunt,

Y Cttt

Chriftus porró fuo modo gubernandi ani-

nE

mas docuit & declaravit, non ponas &

totert

terrores, fed manfuetudinem & miferi-

ho J

cordiam!ac íuavitatem regiminis; Eccle-

aT

M

fis fuc fpiritum effe,

Hac pietate emen-

m Q

davit delinquentes , hac lucratus eft pec-

o

onfirt

catores , hac fecit juftos

.

Matheum

Iür ,«

quidem unico verbulo ,

Petrum unico

af

Obtutu , Samaritanam petitone modicg

luceni

aque, Magdalenam adimifione cujusdam

i

obfequii, Thomam denique oftenfione pe-

&oris füi genuit DEO & colo. Aliquan-

üïwüi

«

do flagello ejecit; ementes & vendentes

If

Iw

é templo Zelator honoris Patris, ac Do-

1]

mus DEI, in quo cafü poteítatem &

f

(f

^

juftitiam exercuit , absque eo tamehn ;

$

quo

[j

xo

MA NVATL:ÉE

quod ibi legamus, aliquos ibi redu&tos effe

D

ad bonam frugem illa occafione & modo : at

nj

ubi in cruce expanfis in figaum amoris pe-

Ó

pendit brachiis, tunc omnia ad fe traxit

[

It

j

IF.

tEx quibus concludere debemus, qui-

)!

QQ

nam fit fpiritus regiminis Écclefaftici ,

nempe fuavitas, mifericordia, & manfuee

D

tudo, Hoc fpiritu fuaviter ducuntur ad

jugum Chriíti fideles, & portantur in fi-

n

pu velut à nutrice infantes,

il

Qui hoc

fpiritu carent., non proficiunt, fed ob-

Hinc S, Ber-

V

funt, & multos perdunt.

nardus Serm, 223. in Cantica Curatores

Md

p

omnes hortatur, ut fe quidem ,, Exhibe-

"

"

ant Patres in corrigendo, effent tamen

matres in amando, ut fufpendant ver-

[

55

25

bera, producant ubera, ut pe&tora eo«4

f

25

rum non turgeant

typho füperbie,

W.

s

2

fed charitatis

& pietatis pinguefcant

35

laéte.

if

36 I

In quo witermum ajfecbum

potiff

D.

auum Cuvatov offendere deleat.

F.

hoc poti(fimum Curator oftendat affe-

In

&um fuum maternum ,

quod provi.

deat fibi de mediis neceíffariis ad eorum

falutem , quz eft finis totius curz, Neme

[xm

pe, ut ea media applicare difcat conve

M

nienter ftatui & circumftantiis fingulo-

rum

CVRATORVM,

1I

d

hi

!

rum , & fic eos dirigat in via fpiritus

N

Gaudeat in Communicatione eorum , quz fi-

tD

N

ttrij

bi in privato ftudio de bonis & donis

coleftibus copiofe affluxerunt,

Hzc re-

TI, Qd

folutio firmatur ,

& dilucidatur aliquo

hia

loco Cantici

Canticorum

,

juncda in-

matfis

terpretatione .S, P. Bernardi in illum

Jtur d

locum Part, r, ubi dixit Sponfa :

-

In hunc

p

troduxit ime Rex im cellaria fua.

Qui f

textum fcribit eleganter S. P. Bernardus

fl o

ferm. 23. c. r, in Cant, adducimus fynopfin

$ h

gloffe ipfius , non in omnibus verba ejus

Qraton.

formalia,

Per Sponíam intelligit animam

Eyhib

perfe&am (& nos Curatorem animarum,

- famel

cujus eft eífle perfe&um , ut infra explica.

It Vere

bimus N, ar, per íequentes ) per adole-

fra *

Ícentulas intelligit animas imperfeciores,

tendentes

yertia

fedulo tamen

ad perfe&io-

nem, ut & ipfe denique Sponfíe fiant

pl

(& nos intelligimus animas concreditas

cure Paftoris,

ab hoc in via perfectio-

nis inftruendas & dirigendas) his premif-

fis , explicatio S. Patris jam planior erit

legentibus: ubi S, Pater exprimit mater-

pj

j

num affe&um , in quo nempe hic con-

fiftat in fponfa ad adolefcentulas, nempe in

at dl

Qommunicattone

donorum ecleftium ,

quae

n

ipfa fola accepit 2 Rege introduda in, cellaria

jl

fua.

Duobus primis numeris citati fermo-

3

E

nis miratur S. Pater, unicam introductam

(

Ij

eífe fponfam in cellaria Sponfi, cum ta-

ii

men

g

MANVALE

12

Qu

men ex precedentibus eodem c. r, in Can-

l

n

tica pateat , plures cum fponfa illuc cucur-

ut

riffe, Cur non omnes introdu&te, etiam ado-

( [

lefcentule,qu& tamen omnes fimul cucurree

runt? refpondet S. Do&tor; Sponfa, qu&e

d

amat ardentius , currit velocius , & citius

f

pervenit, & ftatim introducitur fola tan-

n

*

*

Adole-

quam domeítica & chariflima

fcentule vero , utpote infirme , nec po-

tentes cum fponía fimili devotione cur-

rere, foris remanent, Has autem fponía

charitate plena confolatur, & hortatur

D

;E

ad patientiam , ut squanimiter ferant

[n

fuüam repulfam, & fponfe tanquam ma-

D

tris. abfentiam.

Annuntiat igitur eis

Wi

gaudium , quod percepit in cellariis , ut

interim confidant, quia non debet adole-

fcentulis effe alienum , quidquid gratiie ma-

Ti

tri acceffit, cum .quacunque meritorum

IU

prarogativa

tollatur à fponfo ab eis,

charitate tamen, & pia folicitudine femper

fit, & maneat cum illis ,, quafi adolefcen-

tulas fic alloquens: putate & vos pariter

[

introdu&tas, veftrum enim omnium meus

profe&us eft, quia partibor vobiscum, quid-

quid plus forte vobis meruero,

Hinc

Y

effe fenfum , pergit S. Pater, refponfio

pi

fequens imperfectiorum indubitanter often-

di

dit,

Sequitur enim: Exulrabimus ,. & latae

Ti

bimur in te.

Cur exultabunt in fponífa ?

Am

j

refpondent; ZA4emores ubcmhm tuorum, quafi

E

dicen-

;CVRATOR.VM.

13

l inün(

dicentes? plenis fcimus te ad nos rever-

V Q

füram uberibus, à quibus & nos reficien-

p

de erimus cum gaudio & exultatione, Ex

cirts

quo videmus,quomodo de fponfa matre pre-

lg

fumant adolefcentule , cujuslucra & gaudia

b cty

fua effe reputant , proprie repulfeinju.

Olt t

riamin matris introdu&tione confolantgs,

Ado

Deinceps Num. s. vertit S, Pater di-

F

WCpe

fcurfüm' ad Superiores & Curatores ani-

f Q

marum, quorum afífectus maternus ex duo-

f

bus cognofci poteft ad exemplum fpon-

JOrtatit

ferat

íz,

Primo, ex benevolentia & pia affe-

&ione exhibenda prafotibus: adolefcentulis,

T fD

T

Secundo, ex eadem exhibenda etiam abfea-

$ibus

5

nec enim fponfía

folum pie

Ir, üt

iole»

affe&am fe oftendit prefentibus , dum

fimul cucurrerunt in odorem unguento-

J m

ltOTU

rum Sponfi , fed etiam ibi, quando fola

introducta in cellaria Sponfi , non efít

) dj

obiita adolefcentularum, divinis recrea-

femt

ta gaudiis, & locupletata gratiis, con-

Jefte

folata eft iftas in fpe futurze commuricatio-

r

eis in reditu ex cellariis , quafi inde folum

Ws

gaudens , quia accepit communicanda, Ut ex

que

bonis acceptis reficere. quoque poffit filio-

tiat

las.

Non igitur hzfit pietatis affe&us in

pulo

accepto , Íed in communicando, Quod ipfum

M

(i]

eft myfterium hujus loci: oftenditur ni-

17

mirum, in quo etiam Curator füum affe-

€um maternum oftendere debeat Filiis

Dempe in charitativa

fuis in fpi:itu 3

l]

Gommtus

MANYALE

14

Gonmmunicatione acceptorum in privato abun-

dantiore ftudio , & fingulis pietatis exer.

citiis,

t

F - Ut igitur vere coriunicare poffit Curator

J

animabus fue cure concreditis, huncque

Vil

maternum aífe&um oftendere , oportet,

ut fibi pr

ovideat de mediis neceflariis cui-

cujus unius curam ha.

que ad falutem ,

bet, quatenus in pr

omptu habeat foler-

ter communicanda fuis fubditis. Primo ita-

que requiritur, ut fit induftrius incomparane

da fibi fcientia pro poffe abundanuore, qua-

D

tenus femper habeat , quz utiliter pro

i

umítantiis fubditis communi-

fingulis circ

care poffit,

Et hec eftfubítantia, prove-

u

niens ex coórde vere materno , prout pae

tet in Sponía introdu&ta in cellaria Spon-

fi, Secundo requiritur, ut cure anima.

ift

rum fibi concredite non tepide, fed ftu.

l M

'diofe fe impendat , & quidem cum tali

amore in fübditos , "qui excludat omne

proprium com

modum corporale, foli in.

tentus utilitati- & neceffitati fingulorum,

cito ubique fubveniat,

Ec hoc pertinet

Ex his duoe

Ti

ad modum cure exercendz.

bus prerequifitis emerget tertium, nempe

m

zelus

animarum , fed cum difcres

verus

N

tione, qui zelus cum fcientia dicitur, De

hu)

fing

ulis, cum fufius egerimus in alio trae

i

&atu ,

hoc loco in compendio quadam

Bu

"

notabimus,

ä

$. III.

€V RATOR V M.

15

GU

l qw,

$. IlI.

Primwmmn figmum affecius materm df

t

lt

procuratio abuudantioris fc/z'entiæ.

(por

rimum in Curatore debet efíe ftudium

FIII

NUl

P

proprie perfe&ionis in fpiritu, NNemo

tm ]

enim dat, quod non habet. Qui non accepit,

t fols

qua ratione communicabit ? non abundans

rimojt

in fcientia, quomodo abundabit in doGri-

Xopirà

na?legimus in Apoftolo ad Coloff, c, r.

Y qu

ubific? quietiam manifeflavit nobis diledtionem ?

Itr t

fOrmun

vefiram in [piritu.

Que eít hec dile&io ,

eft dile&io ex intimis animi penetralibus,

prove

ipfoque intimo mentis . fpiritu profecta,

J p

qua non folum Curator,providet fibi ad

Sy

proprium profectum, fed etiam abundan-

- UT

tiorem pro pofífe quxrit do&rinam, ut

fl i

potens fiat fübditos , quos tenerrime amat,

um d

abundantius

inftruere.

Sicut Parentes

LOm

naturales, vere amantes fuos natos, non

foi

folum intenti funt procurandis temporali-

[orün

bus bonis ad fufficientiam pro alendis pro-

vertint

libus, fed etiam pro abundantibus , ut

js dut

inde fuo tempore accipiant quoque con-

t

gruam ftatui dotem , & pinguiorem pro

d

poífe haereditatem.

In hoc oftendunt ves

J

rum afífe&um paternum & maternum,

(j

Cumque hi folliciti fint tantopere pro emo-

lumento corporali natorum , an non de-

cet

J

MANVALE

16

,

ce: patres fpirituales folicitiores effe pro

emolumento fpirituali fübditorum,quatenus

;mæ

fibi ftudio continuo & privato comparernt

abundantiorem féemper fcientiam & doGtri-

nam, quibus fubveniant non folum pr&-

|

rl

i

fentibus

T

i

eceflitatibus, fed etiam futuris

100

utilitatibus 'obventuris in fuo, profectu,

Oportet igitur eos fibi comparare fcien-

tiarum facrarum fübftantiam , ut femper

diflici-

parati inveniantur

3

etiam in

lioribus. fubvenire fubditorum inopi$ &

neceffitati,

LÉ

IX,

Eam fuiffe mentem D. Pauli ex aliquo

textu. videmur evincere poffe,

"Textus

ifte eft : Ego autem libentiffime impendar , C [upere

UM

1

impendar libentiffüme pro animabus vefhris , — licet

lus vos. diligens minus — diligar.

2, Cor,

12,

non fatis fuit huic tanto jCuratori impeudi

IT

libeati[fime ,

fed.oportuit etiam libenti[fume

L

"

faperimpendi.

Impenfio ad ordinarium fpe-

TUd

&at , füuperimpenfio ad extraordinarium,

Ordinarium dicimus illud ,

quod requiri-

tur ad fatisfaciendum- generali

precepto

DEI: decina à malo , & fac bonum, Pfal, 36.

& r, Petri 3, Extraordinarium ad dire&tio-

nem quoque animarum, quse currunt in

via virtutis ad ipfam perfe&tionem,

Ad

b;

extraordinarium ,

hoc plane non fufficit

|

It

j

ordinarium ftudium , & ícientia, femper

l

requiritur füblimius ftadium, & accurata

i

fcientia myfteriorum "Theologie myfticz,

jl

imo

]

|

CVRATORYM,

17

ii n

imo major &illuftratio divina, ut fraudes

& trice diabolice difcernantur à verita.

m]p

te & veris motibus gratie , cum ipfe ho-

i QT

ftis infernalis fe quandoque oftendat in

l

vultu Angeli, ut füb fpecie aliena & pie.

ïä

L

tatis imperitas & improvidas feducat api.

TOf

mas: & fi accedat erroneum & indifcre.

t f

tum

judicium Curatoris, bone DEus!

f

quantum pondus habebit tentatio ?

tl

Addimus duo motiva quzrende fubli. .X

Vpie

mioris fcientie , quibus fe extimulare DO«

teft Curator ad querendam pro poffe

L i

Tey

abundantiorem ícientiam , ut quem inna-

tus affe&tus maternus in fübditos non fa.

C n

tis movet ad majoris fcientie comparatio-

m

nem , urgeat faltem propria falus, que

m

cum falute fuübditorum ipía periclitatur,

Linti

Primum motivum eft obligatio juftitiz ,

li

qua tenetur Curator pro poffe fatisfacere

um i

cure fuz,

Alterum eft ítrictiffima ratio

jharit

reddenda sterno . Judici,

Obligatio ju-

r

ftitie eft indubia, & certa propter be-

reuy

neficium , quo fruitur & alitur intuitu

Pf

cure animarum.

Quoties igitur acceptat

diredi

beneficium , & utitur fru&ibus, accep-

rrü

tat quoque labores beneficio coram DEO

T, ;

annexos, ficque ad hos feipfüm obligat

» lii

titulo juftitiz irigorofz.

Inde confequi-

i5 tur quoque alterum motivum , nempe

gU ftrictiffia ratio reddenda sterno Judici,

g Negligentibus | timendum eft judiigm du-

il

£, P. Mezler,P. I.

y

ri[Jis

MANVALE

18

, fed non

j

viffunum, cap. 6, quia prefunt

TU

utuntur beneficio , & non ex.

profunt ,

fuas com-

hibent officium, fua qua&runt ;

f

moditates & commoda ,

non quae

]Efu

:

Chrifti funt, Talis confideratio horrorem

h

incutit ferventioribus in cura , qualem

W

erzo horrorem incutere deberet illis, fi

qui effent , quos c

onfcientia arguit & ac-

& infufficienter doctos,

cufat negligeRtes ,

multo mi-

qui fe non debite impendunt ,

nus füperimpendunt curg?

. IV.

L;,.(

Secundum | fignum affe&bus. anatermi eft

^Nirt

aon feguis , fed impeufior cura auimarum,

Q

XI,

er impenfiorem curam , de qua hic

fermo eft, excluditur tepiditas animi,

MI

in ex-

j

&

incommoditas

fuperveniens

ercitio curz animarum,

Requiritur

ni-

M

mirum, ut Curator füze cure fe impen-

dat cum

cordiali amore , qui excludit

omne proprium corporale commodum,

Debet igitur fe impendere fubditis , quan.

l

tumcunque, & quandocunque fibi incom-

modum videatur, nifi caufe dilationem

N

aliqualem exigant vere rationabiles, & ne-

[

ceffarisa.

Soli debet intentus eífe necef-

f

i

fitati & utilitati curandorum , ut his pro

li

hr

ld

pofle absque tergiverfatione; aut m.ulta

"l

di-

CVRATORVM.

I9

?

D!

* dilatione inferviat,

Et hoc pertinet ad

0 g

d

modum curz,

0

Al

m

:]

Fundatur hec propofitio in ipfo nomi- X

)

!

i

ne Cwa, utque non qualiscunque, fed fe.

dula, ftudiofa , & onerofa,

v

Igitur, qui

]nb,

?

plus intenti funt fuis commoditatibus cor.

poralibus, & ideo pro data occafione ex

u

aliquo tedio laborant quidem , fed quo-

lio r

modo & quando ipfis placet, prout pu-

re neceflarium , ne publice carpi a Supe-

roribus, aut Vifitatoribus poffint , fine

circumípe&a utilitate , & ex juftitia debi-

ta fubditorum, non merentur vere nomen

Curatoris,

Si

enim illum fervorum car-

mipimus, qui quidem fingula in fuo fervie

--

TEUM

tio preftat, fed protrahendo fuos lab

Ores

ad longum tempus, prout placet fuse com-

qui

, moditati, quanto magis carpendus ille fer-

$ at

vus DEI, Curator, qui plus intendit fue

ind

commoditati, quam neceflitati. aut utili.

für t

tati curandarum animarum? . Magna eura

x

eft, magnus requiritur labor, nulla oc.

ercli

eafio pretermittenda, nullum ftudium , nul.

T0

z.

J

la induftria ; abfit omne toedium, quo

,U

fervor neceffarius fopitur, & fenfim pe.

o

nitus excluditur,

qto

Gravitatem & magnitudinem hujus cu- y7]7

2j

r$ edoceat nos Apoftolus ad Ephef, c, 4,

j

ubi fic $ 4ies autem — Paflores & Dodlores. ad

hi |

cen[ummationan . (antlorum in opts — Miniflerii in

j D

adificationem , Qorporis. Crifl,; In hoc textu

)!

[)

B2

Apo-

MANVALE

Zzo

Apoftolus exprimit tam officium , quam

D (f

iinifterium Curatoris.

Officium eft , quod

N

l

m

collpfum reftaurare, deinde zdificare ,

*

abfolvere & confummare

*

ad con(ummas-

p

tionsn Santlorum,

Unde non fíatis eft, (i

obiter fubditos inftruat taii inftru&tione,

u

que fibi commoda , parum ad profecum

M

utilis fubdito ; qua ratione taliter dirigene

T

tur ad confümmatam fanéctitatem ? hac

confummatio San&orum per laborem Cu-

ratoris eft ejus officium,

& fimul mini-

fterium ejus, ad quod affumptus eft ex

obligatione juftitie : i» epms minifleri , Íci-

licet, ut plene & ftrenue opus miniftra-

tionis fue exerceat, fuaque omnia fub-

ditis impendat talenta, ornnes ad coelumt

ducat, quantum poteft cum omni fervoe

re fpiritus , urgente charitate materna,

AR

que excludit omnem teporem , & pro«

priam commoditatem. Sic fru&tificabit in

adificationem. Corporis Chriffi , fcilicet Ecclefie

25

ut 1154

ceu zdificium Chrifti

fpiri-

(l

35

tüale fenfim affüurgat , numeroque ac

M

virtutibus proficiat , donec tandem ab-

25

folvatur , & omnibus fuis partibus, om«-

25

ni ornatu & . perfectione compleatur &

]

»

confümetur, ,,

Cornel. à Lap. in c 4.

ad Ephefios, citans S. Anfelmum,

XIF, Ex di&is hoc & precedente Paragrapho

in confideratione inevitabilis & tremen-

di judicii DEI , colligimus duo fugienda

effe

CVRATORVM'

2Y

Uïl3 Qu

effe Curatori t

& duo omnimodis ample-

D

W

étenda,

Fugienda fíunt fequentia duo.

Primo otium, quatenus neceffe habet mag-

(j

no ftudio, ut cum fru&u non folum ignoran-

Ü d

i

tes inftruat, fed etiam proficientes dirigat

ad con[ummationem . (antlitatis,

Quod , utfa-

Y'ofeft

citato

diii

cile colligere eft ex Apoftolico

Textu, & ipfa experientia impenfum fo-

? d

jrem ()

licitum , & fuo modo irremiffum requirit

ftudium, Cum enim omnium & fingulorum

i m

k d

fubditorum debitor fit fa&us in accepta-

tione cure & Beneficii, paratus pro pofle

iii, l

minir

femper inveniri debet occurrere fingulorum

neceffitatibus & utilitatibus. Fugiat fecundo

TA

tepiditatem & focordiam in operatione, &

Celür

fo

ipfo exercitio cure ,í unde vocatus ad

exercendam curam , fine difcretione per-

WECTTA,

z

fonarum przíto fit urgente charitate, Et

M.

forte inde ceífavit wítimatio Sacramento«

fcabta

edá

rum in plurimis , quia in eorum admini«

flratione viderunt Curatorem fuüuum ne-

í

f

t

"JJ',

gligentem , tepidum , & fine ullo pieta-

X i

tis fenfü , & fervore fpiritus & charitatis;

lm

ideoque ficut hic non fatis videtur zfli-

ij t

OE

mare , fic illi plus eftimare ceffarunt, Hzc

igitar duo extreme fugiantur.

,'m ü

Écontra alia duo omni poffibili modo X7.

h

iníe perficiat,

Primum eít, ut habeat

r

charitatem veram ,

& ex

intimo corde

ij

erga fingulos fubditos , & ipfam fufce-

Áj

ptam in fe curam.

Hec enim charitas

Ü

accele«

B 5

MANVALXÉ

22

auxilium fübditis ,

f

accelerabit

absque

mora preftandum , non obftante ulla in-

ne curandi

À fe

fi

commoditate propria ,

r

animadverfa aliqua impatientia & pertafi-

]i

tate , ac fuga laboris non audeant am-

ü

plius accedere ad petendum auxilium , ad

W

quod tamen coram DEO Curator obliga-

tur ex juftitia,

Et etfj hoc femel & tan-

tum uni contingeret , fübito tamen diífa-

mabitur apud plures

(hi funt perverfi

"

mores hujus fieculi ) & fic denique ex uni-

jui

co a&tu poteít evadere malum . commune,

Secundum eft , ut nunquam oblivifcatur

tam obligationis juftitie , quam rationis

aliquando reddendz fupremo Paftori Chri-

(

fto , non folum pro emnibw , fed etiam

Hac enim

pro fingulis fu cure commiflis.

frequens confideratio confervabit -fervo

rem , & augebit , eumque ducet denique

Tf

&d verum zelum animarum,

$. Vs

Tertium. fignum matevni affectus in

fubditos eff zelus difcretus , qui dicitur

eelus cum. fcientia,

elus animarum nil aliud eft, quàm mag-

| g

XVIZ

na folicitudo falvandarum animarum,

horum enim falus finis eft totius cur&.

Originem fuam habet à charitate , in qua

etiam fundatur,

[ta S, Bernardus ferm.

E

59. in Cantica, Dicit enim ibi ,, Zelum

, €He

CVRATORVM

27

s»lü*L

, effe intimam quandam ftimulationem

Die dj

, charitatis , pie nos folicitantis &emulari

Jrtn

nE

35

fraternam falutem

*

*

emulari decorem

i Wi

55

domus DEI : incrementa lucrorum ejusz

gt u

2

P

incrementa frugum juftiti& ejus : lau-

tilm

35

dem & gloriam Nominis ejus,, Hinc

lr oli

Bernardinus Rofignolius de difícipl, l, 3.

k &t

c, $&. duplicem . ponit zelum,

Unus eft,

men di

quo bonum proximi procuratur , & ejus-

t pee

dem malum avertitur,

Alter eft , quo

JUe ert

DEI gloria queritur , & repellitur id,

COmu

quod cohtra dignitatem ejus eft,

Zelus

bliviog

igitur inflammatur à charitate , informatur

) ratiot

a fcientia, & firmatur a conftantia,

ori Cl

fd etit

Ut porro Curator dignum fuo oflicio XV1]

& minifterio zelum habeat ,

necefíle eft,

J&c eni

it-fem

ut fingulorum cure fíuse commifforum

animas tanti zftimet , quantum «zftimat

ttdinr

propriam animam , fciens fe pro iis ani-

mabus sxque refpondere debere , ac pro

propria ; eft confideratio ponderofiffirza,

ac fimul veriffima,

Quid enim juvaret,

fi. fan&é vivens per fe mereretur falutem,

f

fed per accidens negle&tor animarum fue

lii

cure concreditarumi

miferrimé . damnare-

tur ? audiat quilibet Curator S, Chryfo-

yam

ftomum 1, 3, advérf, vituperat, vit. mo-

inimu

naft

C b)

Etfi, inquit, omnem vitam noftram

uu

$

35

dilisentiffime compofitam , & inftructam

L[e ! !

55

egerimus, hac non evitata negligentia

jdi

35

nihil confequemur emolumenti , cum

|y

B 4

ea

!

f

MANVALE

"4

(iL

E

ea talis ac tanta fit, que fola in ge-

, henne profunda

poffit . immergere. ,,

i

Y

Unde S, Gregorius ], 3, Epiít. 32. fingu-

los Curatores fic adhortatur ;

5

Perdi-

gt

ju

, torum animas DEum noftrum de manu

, Veftra ícitote requirere, fi tantum ne-

, fas, in quantum poflibilitas exigit, emetne

, dare negligitis, ,,

XVHI.

Contingit tamen frequentiffime , pre-

LT

fertim miferis pro Ecclefa DEI tempori-

bus, quibus abundeat libertas vivendi , &

n

damnabilis Policifmus, in quibus quilibet

n

;!'!F'

fibi ipfi propriam cudit normam vivendi,

fepofitis plurimis preceptis DEI, & om-

i

nibus Ecclefie , contingit , inquam , la-

bores Curatoris multoties effe infru&tuo-

Íos,

His in folatium dicimus , effe qui-

T

dem infru&uofos quoad animas fua ipfa-

li

ij

rum culpa pereuntes , non quoad proprias

animas , quibus & meritum manet & mer-

ü

d

ces in gloria à Chrifto JEfu fummo Pa-

ftore,

Quid enim ? an verus zelator

animarum., & fummus , qualis eft DEus,

n

falva tamen libertate, omnes animas con-

——

vertirt ? an Angeli Cuftodes nimio pro

i

ï

animabus fuzc cuftodie concreditis zelan-

—X

E

tes fervore , omnes ducent in celum?

Ws

nec tamen inde DEus fuüam Majeftatem,

T OR

r

nec Angeli fuam gloriam perdunt.

Au-

——

E

E-

Q

diamus S, Augufünum füper Joannem,

UMT

I

A

qui , Zelo ]?omus DEI , inquit , come-

ditur,

p

CVRATORVM

25

LT

, ditur , qui omnia, quse videt, cupit

lmerg

W ,

35

emendare, & fi emendare non poteft,

1 g

» IN .tolerat,as gemit.,, "'alis non carebit fuo

"U

merito , cum id non fru&ui refpóndeat,

1 Ó my

fed labori,

,Unusquisque, ait S, Bernar-

ADEOT

», dus l, 4, de confid. c, 2. fecundüm la-

Ht en

, borem accipiet , non fecundüm pro-

55

ventum,,,

Ec ratio eft, quia . cura d

NT

Curatore exigitur, non curatio, que DEI

eft, hujusque gratie , & Apoftolus dicit £

|tempy

vend

plus omnibus laborayi , non dicit; plus omni«

bus profui, quia loquitur de eo, unde fi-

: qui

VIVeNd

bi peperit meritum , & fperat mercedem,

, on

Advertat tamen Curator, ad verum X£X.

u h

zelum

requiri

quoque períeverantiam,

f&

Unde errant, qui poft aliquot labores in-

die qi

fru&uofos ftatim defperant de omni fru&u,

Q

& inde fervorem amittunt,

Infignis eft

|propd

do&rina S. Francifci Xaverii, ut legitur

As

in ejus vita l, 6, c. 18. folitus is erat

o )

monere Curatores animarum , ut non for.

zelttt

tius, quam perfeverantius perferrent vitia

t Df

fubditorum, inürmitatem fuftinerent, fru.

as C0D

gemque fementis facte , laborumque,

mnio !

quamvis fere& fpei fructum , velut boni

u

agricole expectarent

non ignari eos,

lt

qui feminant in lachrymis , in exultatio«

ne mefífuros,

j

f

Accedit do&rina S. Chry-

E

foftomi conc. 1. de Lazaro , qui,, crebro

Jum

» fit , ait , ut pifcator , qui per totum

W

» diem vacuum attraxit rete , fub noctem

4

.

if

!

b5

j

jam

aó

MANVALÉ

/

25

jam abire volens, capto , qui per to-

p

It

«n. U

3

, tum diem illum fefellerat, pifce defcen-

Q

, da. ,, Et idem S. Pater

hom, 41. in

"

"

(

l.

Genef, ,, Non folum, inquit , femel atque

E

iterum hoc facite , fed femper, nam

p

etfi verbis tuis non obtemperet, poftea

[

Y

obtemperabit, iterum te videns urgen-

tem erubefcet, & reveritus tuam cu.

;

25

ram, ab his, quz te offendunt, defiftet, ,,

Interi

.

m multum Íí&pe intereft ad matu-

I

randum fructum , quo modo fe Curator

infinuet obftinato, quod refertur ad fcien-

«

n

tiam, que& neceffario jungenda eít zelo,

XX,

Quzritur ergo , quis fit zelus cum

fcientia ? ad zelum cum fcientia requi.

rüntur due virtutes, fed moderate ambz

V

M

er tertiam virtutem , quafi prefidem &

moderatricem.

Virtutes funt juftitia &

manfuetudo , moderatrix efít prudentia,

Nec fola juftitia , nec fola manfuetudo

Mifceantur, ut manfuetudi-

proficient,

nem elevet juftitia, & juftitiam temperet

|

manfuetudo,

Ut-porró utraque obtineat

M

fuam menfuram, prudentia allaboret, qug

eft virtus praé&tica , per quam & finis ho-

neftus prefigitur, & media ad hunc ob-

Q:f:o

i

[

tinendum congrua eliguntur, Sic prudentia

i w

hw

in Curatore habet pro fine correctionem

Í

li

A

& utilitatem proximi a fe curandi, &

t

ad hunc congrua eligit media, e. g. Quos

|

l

videt, aut fperat corrigi manfuetudine, ]ï*:*ant

his

Xl J

i

CVRATORVM

27

Q t

his non applicat nifi lenia media, ita ta-

D

rsen, ut etiam in manfuetudine non cef-

hOfF, [

fet omnis juftitia,

Quos autem depre-

fmda

SET

hendit incorrigibiles , & ^ obftinatos, iis

Dpe,

tamen

applicat feveriora media , quin

tf )

OF

omnis cefTec rmanfuetudo, Prudentia di&tet,

dny u

in quibus utra alteri prevalere debeat,

UT (

Sed quoniam h«wc prudentia moderatrix

m

fingulare donum DEI eit, multis preci-

LAb ml

bus , iisque humillimis a DEO indefinen-

fe Cur

ter petenda efít, ut fiat nofter zelus cum

yrad (

fÍcientia, & adhibeatur cum íru&u.

& zl

Jus QU

CUP UI m

j 6Q

1t2 4

efden .

De Qualitatibus requifitis

in €Curatore quoad proprjam

'paüiäia;

p

perfe&ionem,

vtf

Artet

s

tenje

Qb

.Quæmm fit obligatio proprice perfe-

Qret, d

Giomis im Curatove.

fris |

junc (

uratores ad ffatum perfe&tionis obliga- X Y7

C

ri , nemo: Theologorum eft , qui id

que

m

in dubium trahat,

DEO enim funt con-

r

1

TeI

fecrati Epifcopalium manuum impofitione,

ut DEO totos fe dedicent, jam non fibi

vivant , fed vitam totam divinis Myfte-

i

procue

riis, præiïercim in aliorum falute

randa

MANVALE

28

l 1'Lhi

randa, fi fint curati , impendant

& fu-

fFomS

j

perimpendant,

Attamen, in quo confifte-

qit

re debeat eorum. vite perfe&io, ad quam

Ts

vi ftatus obligantur, non usque adeo li-

MT

quet

Sicut enim à pari omnes in colo

W

funt fan&i , licet inequalesin gloria, ita

M

poffunt plures dici perfeGti , licet in per-

fe&ione fint inzquales, & ficut illi nihilo-

minus fancti. funt ,

licet. non fan&iffimi,

A

fic poffunt aliqui eITe perfecti ,

licet non

perfectiffimi fint,

[

XXII

Petamus refolutionem huius dubii ex

iiquo principio , quod nobis poft multam

ff

meditationem & confiderationem vifum

fuit fatis folidum , & tamen humane fra»

Confiftit autem in

gilitati accommodum.

duplici irreprehenfibilitate , una interna,

li

altera externa,

Interna eft irreprehen-

fibilitas confcientie , quam nullum pece

LuHr

UAUW

AIMANG

catum arguit, aut fi arguat , citó per pe-

Exters

Cv!

nitentiam deletum arguere ceffat,

— a

na irreprehenfibilitas provenit ab externa

inculpabi

converfatione cum proximo,

Explicemus utriusque irreprehenfibilitatis

"l

naturam & obligationem,

AXIIT

Primó de interna irreprehenfibilitate

notandum, conícientiam bonam originem

n

Q

habere ex conjecturis & fignis , que moe

ralem quandam certitudinem dant, nos

rr[t

effe juftos.

Cum enim conícientia fcele-

1

l

1

rum remiffione & vcaia in Daptifmo, aut

Peni«

CVRATORYM

29

n

|

Penitenti? Sacramento accepta, uti con-

00

fidimus, nullius peccati fe ream cognofcat,

EL

d

quod eam angat, aut mordeat, tunc pla.

UC a(

cida & pacata ftudet puritati & fan&i-

titg

monie, fpem & amorem in DEum & ce-

gJOM)

leftia defigens , re&aque tendens ad beati-

& 1

1

tudinem & gloriam zternam, Inde fequi-

lil

tur pax interna , tranquillitas & fiducia

E

juftitiz & gratie DEI tanquam effe&us

li

hujus pacis,

Felix igitur , & fatis per-

fe&us eit , quem, fine fuco , & noxia adu-

dubi t

latione examinatis omnibus , in nullo coa-

Ícientia fua reprehendit,

Ll

| vilit

Hanc

irreprehenfibilitatem

internam XXIV.

(De r

S, Ambrofius vehementer omni

bus com-

utem i

mendat ícribens in Pfalm. 44. , Quis , ait,

dter

35

puritate & fimplicitate pectoris dulcior

35

w

fru&us ? quis cibus fuavior ? quam is,

um pe

25

quem animus bené confcii fibi, & mens

E

p

innocentis epulatur.,, Et S, Bernardus

[

]l

de confid

$55,

Nihil, inquit, eft jucun.

35

extet

dius , nibil tutius , nihil ditius bona

w[OXimg

25

confcientia,

Premat

corpus ,

trahat

25

hii

mundus , terreat diabolus, illa erit fe-

55

cura,,, In fequentibus exprimit perfe&io-

nem vite ex bona confcientia

"

nam

p

5

i

nonnifi perfe&us bene moritur , & fe-

ij

cure prafentatur Judici,

SIC t — ho«

Qu

, Da confcientia fecura erit , cum corpus

t

» morietur

L

.

fecura , cum anima DEO

r

WQ [

» prælentaþitur: fecura , cum utrumque

in

gt

MANVALE

20

j Fwex

»

in die Judicii ante tribunal terrificum

]

i

,»Jjufti Judicis ftatuetur ; future bene-

, di&ionis non eft utilius remedium , nec

n

certius teftimonium bona confcientia

»

E

ix his igitur colligitur , perfectum effe,

T

[

r

qui letatur bona.confcientia, & ab ea

teftimonium habet irreprehenfibilitatis,

XXy

D]

Secundo, irreprehenfibilitas

externe

converfauonis prgecipue a facra Scriptura,

& fanctis Patribus commendatur Curacori,

Ubi previe advertendum , fermonem effe

f

de irreprehenfibilitate coram prudentibus

T

& piis,

Nam à reprobis ob caufam bonz

operationis , contrarie eorum operibus

malis, reprehendi nec infolitum , nec no«

xium.

Uti legitur de illo jufto Sap. 2.

intereft ergo , ut Curator animarum ita

n

irreprehenfibilis fit in externa converfatio-

ne, prefertim in fun&ionibus Ecclefiafti-

fIf

cis, ut nemo inde jure fcandalizari poffit ,

fed omnes zdificentur ,

exemploque ad

D

fan&iora trahantur. Non prodeft do&trina

contrario apparente exemplo.

D

XXVI

Hec irreprehenfibilitas, ejusque neceffi-

D

tas commendatur ab Apoftolo ad Titum

i ,

C. 9. in omuibus te ipfum pr&be exemplum bono-

vum operum , in doctrina , in integritate , in grae

vitate , verbum . [anum , wveprebonfibile , ut. vis,

h

) d

Á

ij

qui ex adverío efh ,. vereatur ,. mibil. babens. dicere

de nobis,

ITT

I. Tim. 3. Oportet ergo Epi[copum

irreprebenfibilem . e[fe,

Audiamus & quosdam

ulu,

&e

P^.

CVRATORVM,.

3í

Cutiv

SS. Patres, $, Chryfoft. citatus à Cornelio

& QR

à Lap. in cit, text, ad Tit, 2, alloquitur

I

Curatorem his verbis : ,, Sit. do&rina &

55

cientia.u

exemplar virtutis tuz Íípeculum vitm,

ID d

»9

quod . omnibus proponitur ad imitan-

du

55

dum, velut archetypus , & primitiva

Itis,

25

quedam imago, oimnia in fe habens,

,5

&tem

qu&e bona & honefta funt , nam, ut

??

ait Seneca , longum eft iter per pra-

Tptr

J

cepta , ,eflicax & breve per exermpla. ,,

Hieron,

ad Oceanum fcribens in cit,

m di

denti

text. ,, Omnes , inquit , virtutes in uno

» ífermone comprehendit , & pené rem

1 Dont

39

contra naturam exigit ( Apoftolus)

peri

?5

quis enim ille eft, qui absque peccato

C no

j

25

& reprehenfione vivat

-,,

E citans Na-

TT

üm i

ziancenum in Apolog, r. , Vitium, ait ifte,

» in Epifcopo eft, non effe optimum,

erfit

»)

quia, ut ait Plutarchus ], de do&rin,

defal

Frincipum , fünt Principes tam facri,

ipof

25

quàm profani inftar lucentium gem-

Que

^

?)

marum , atque adeo, fi quis in illis

J

35

nevas apparet, detra&tioni patet , atque

25

calumniz, ,,

vedf

Titur

Addit his Cornel, à Lap, loc, prox. XXVII

Cit,

,Door ergo debet

efle

for-

j l

n

y)

ma, & ípeculum vite fuis difcipulis

, inftar Chrifti , qui ait Joan, 13. exemplum

L/

?5

dedi volis , & Pauli 1, Cor. Y1, imitatores

j

$55

mei eflote , ficut

c* ego Chri[li,

Et poft

pauca: ;, Operibus exerce; quod fubje&os

un :l

92 dO-

"

MÁÀNVALE

32

0 !

$)

33

doces, & predicas : a&us tui in alio-

22

rum correptionem proficiant, in adjuto-

(M Ml

vt

25

rium fibi vitz tuz imitationem affumant,

25*

Sicque te in cun&is operibus exhibere

9^

feftina, ut fcripturam , conftru&ionem-

25

