Ex haé&tenus adductis locis hujus Con-

CXXXIF

st

cilii Tridentini fequentia pro Sacerdotum

qonud

informatione , & majore incitamento ad

dl

omnem pietatem , & gravitatem in hoc

Q ib

Sacrificio oftendendam eruimus principia.

|

| Mi

Primum eft : cum Ecclefia, quse con-

em

'

ducunt ad majeftatem & devotionem Sa-

; Dey

crificii per feipfam quoad ritus & cere-

velte

monias in omnibus & per omnia ordina-

jftoli

verit , obligati fünt Sacerdotes in adhi-

vjl

i

bendis ejusmodi ritibus & ceremoniis effe

te|

fcrupulofe accurati , quantum poflunt.

d

Tum , quia , ut patebit n, I36, infra,

]i

negligentes facile peccare poffunt vel gra-

(5 |

viter, vel leviter : tum quia ordinatio-

ni Ecclefie , voluntatem fuam adeo clare

j WW

ganifeftani omnino parendum eft, cum

W.

enim

MANVALE

176

m

enim fingula

tam ordinate difpofuerit ad

non eft in poteftate cujus-

,

di&os fines ,

j

Vi5 i6

huic minifterio applicantis , vel

Y

quidquam

addere, vel quidquam demere

de ritibus & ceremoniis prefcriptis,

Si.

.

cut nuper diximus etiam de ceremoniis

in adminiftratione

Sacramentorum

reli-

quorum prafcriptis ab Kcclefia in fingulis,

CXXXV

Secundum principium, Quamvis füb-

n

ftantia & effentia Sacrificii juxta. commu-

niorem confiftat in fola confecratione,

"

nihilominus fan&e & religiofe tales cere-

M

monias adornavit Ecclefia , ut quzdam alia

partim antecedentia

,partim confequentia

adítruxerit , que vel ad laudes DEI &

gratiarum .aCtiones ,

vel ad populum in-

firuendam in fide , vel ad . devotionem

ugu

excitandam , vel ad ejus vota & petitio-

Iu

nes DEO prefentandas pertinent, Audia-

Jl

mus S. Auguftinum Epift, $9. ad Paulin,

g. 5.

explicantem obfecrationes , orationes

& poftulationes in

Miffa adhiberi folitas.

Dicit : ,0bfevations effe confiteor ,, &

u

?5

alias orationes Miffe , que fiunt ante

f

35

confecrationem , in quibus eft frequens

?5

deprecatio & obfecratio :per Chriftum,

PP]

& alias res facras,

Orationes efle eas,

qui

955

que fiunt füb confecratione, ex gfzco

Ti

L

25

verbo indicante oblationem vel votum,

a

Qni]y

35

quale eft in confecratione, —Poffulaiiones

by]

fieri poft confecrationem , cum populus

Tttmy

,)benes«

d

CVRATOAYM,

J

R

177

» benedicitur, tunc enim , inquit Augu-

t

!

ítinus , Antiftites ( Sacerdotes ) velut

55

advocati füfceptos per manus impofi-

|

&

»

tionem mifericordiffime offerunit Pote-

|

!

us t

9*

íftati, Scilicet cum Sacerdos poft con-

TO

ID f

fecrationem: pro feipfo , pro vivis &

»

defunctis poftulat beneficia , cumque

[npu

?

populum benedicit, tunc eum quafi mi-

5 [ij

35

fericordie DEI fiftit , & fua poftula»

QT

$??

tione beneficio afficiendum offert, Qui-

Tif

»

bus pera&is participato tanto Sacramen-

? C

. to gratiarum actio cun&a concludit,.,

] di

Ita Auguftinus citatus a Cornel, a Lap,

- E

[

in r, Epiftole ad 'Trin, c. 2, an omnia

[en;fz

]&

verba fint ipfius Auguftini formalia, an

B

aliqua explicationis gratia fint citati ce-

onet

leberrimi interpretis fcripture , nos later,

t

Ecce igitur, quanta devotione & accu-

ludit

ratione a Sacerdotibus

tam myfteriofe

Jin

ceremonie adhibende fint ,

ne DEum

d

iU

honore & gloria , & feipfum ac popu-

lum aliquo fru&u privent.

Jl

d

Tertium principium, In additione vel die CXXXV1

Ti

minutione rituum & ceremoniarum in Sacri-

Q

ficio Miffie poteft fieri vel mortale, vel ve-

dur

niale peccatum, quando autem omiffio ali-

le

i

qua fit vel mortalis, vel venialis , ex mate-

gff

ri? gravitate, ex contemptu, vel negligen-

v[)":l,

tia judicandum eft,

Unde femper in

n

, Otmiflione alicujus partis pertinentis ad

|

T

» integrum ritum Miffe aliqua culpa ine

Y

A. P. Mesler, P.LI,

M

tere

MANVALE

ijo

-

$, t€

rvenit , nifi vel ob inadvertentiam ,jif

vel materia fit adeo levis,

, i

?

, excufetur ,

, ut'pro nihilo reputeturo,

P. Sebaft, !

.ggc, jcl.

Qui

d'Abreu

inftit, paroch, l. 4. c. 18.

d

1

mentem fuam expreffius explicát in fequen-

dst

:

tibuïjuj

Erit autem .culpa rmortalis, fi

n

notabilis pars Ormittatur.

V, g. Evan

35

Venia-

?2

geliüm , Epiftola , vel fimilis,

In-

22

lis , fi aliquod leve pratereatur,

22

ter que Diana cum aliis numerat Cre-

55

do, vel Gloria 1 Cominunicantes ? hanc

x

l:

igitur oblationem , que in Pafchate &c,

i

3)

additur,

Unde non video , ait iíle,

29

quare aliqui credant, in Canone vel

25

minimum verbum omittere, efle mor.

tàle, & cur in his non detur venia-

le ex levitate materic.

Ur fi unum

52

nl

25

vel alterum nomen alicujus SanGi , vel

D

!

communicantis omittatur , ficut fi omit-

)2

fron

ii

ll

?5

tatur Credo vel Gloria ,

aut aliqua

v

25

Oratio , quia revera proprie non mu-

X

25

tilatur Miffa , neque facra a&tio Sacri-

,Omiflio,

pl

25

ficii.

inferius hec addit,

fi fit in re aliqua pertinente ad convee

55

)*

12

nienterm modum agendi, regulariter non

videtur mortale

* fi autem fit alicujus

*

n*

25

by)

ceremoniz continentis fpiritualem figni-

t

D)

—

59

ficationem ,

natura erit gravis,

,5

fi omittatur mixtio aque in calicem; j

*

25

fradio hoftie

*

mixtio ipfius hoftie !u

DO

32

cum fanguine , aut fippa omnia, Ve

iE

plur&

CVRATQORVM.

179

» Plura, que fiunt fuper oblata, &

|

, alia hujusmodi,,, Fiucusque P. d'Abreu

Soc, Jef. qui Rome hezc fcripfit,

"

das devote

* Quartum principium.

Ad complen- CXXXVII :

ceremonias Omnes in Sacri«

lj

fidio Mifle prefcripras , nil addendo,

Va

nil omittendo requiritur tempus | idcirca

medie horse, quo tempore ita comple-

|

ri poffunt, ur nec celeritate detur ícan-

dalum , nec protractione audientibus Mif-

fain caufetur tedium,

Rem gratam nos

facturos exiflimamus , fi ea , quae circa

Dll

hoc tempus requifitum & füufficiens pro

[j

fua Dicce(i fcripfit & declaravit Card.

WT

Profper Lambertini ,

oflea fummus

Ponufex Benedictus XIV.

M

*

libro inílitu-

m

uüonum Ecclefiafticarum inftit,

34. S. 5.

fic habet ;

07

»in. Miffalis rubrica hsc

i

»

leguntur : Sacerdos autem maxime

2

"

curare debet, ut ea , qua clara voce

N

?)

dicenda funt , diftin&te & appofite

2

AT

proferat : non admodum feftinanter,

n

2

ut advertere

oflit, qua legit, Car-

«

2

dinalis etiam

ona in eo libello , quo

ud

25

Sacerdotem pro Sacro rite faciendo

)l

2

inftituit , hec tradit

*

*

Omnia verba,

25

qua five elata, five fubmiffa- voce

35

proferentur , clare , diítincte , fer-

25

venter , & absque ulla feftinatione

"

lvï

25

pronuntiabis; nihil interim mente re-

» Volvens, quamvis bonum & fían&uin

j

A

yideas

18c

M À

NVALE

m

25

videatur , quod a propria & litterali

25

!vin Cüb

verborum fignificatione alienum fit ,

y

35

ut & menti Ecclefie conformes, quae

DAIx

25

omnes Miffze preces, lectiones, & fen-

qt

E»]

tentias magno cum delectu ad Sacer-

u

25

dotis & ad ftantium inftructionem,

P^l

& devotionem felegit.

Scriptores

25

autem juxta rubricam temporis fpa-

25

tium, quod in Miflz celebratione im-

35

penditur, duplex conftituunt, vide-

25

delicet interius & exterius,

Primum

25

quidem in recta , integraque verborum

33

pronunciatione ; in precibus , cateris-

25

que rebus , qua a facris ritibus pre-

Ícribuntur , attente, decenterque ab-

35

35

folvendis collocatur,

Alcerum vero

d

3

ilud , quod pierai Sacerdoris libe.

rum relinquitur,

Admonent tamen

ut

hanc

?5

fecundam — prolixitatem ,

35

quo poffunt ftudio , finguli evitent,

f

j

Pri-

35

ne faítidium populo afleratur,

Í

25

mam vero non fíine gravi culpa omit-

»

t

offe fatentur,

De illa fane fermo-

;N

»5

nem habebat $, Philippus INerius, cum

35

Sacerdotes , qui in Sacro paragendo

2

cclefti voluprate fupra modüàm cu-

25

mularentur, hortari folebat, ut dice»

2

rent; non palam has delicias , íed

33

clam in cubiculo magis

optarem.

Hoc

aéto innuebat , Sacrum reli-

giofe quidem fieri debere , cavendum

tamen

GVRATORVM

181

E»]

tamen , ne tedio populus afficiatur:

VU

25

in cubiculo autem pierati habenas la-

25

xandas effe,

Itaque fi fpatium ;iem-

UT

:SJ&.'?'

p

poris interius , quod requiritur in iis

«s

»

omnibus rite perficiendis , que mo-

dion:

35

do explicavimus , feédulo perpenda-

35

tur, non ita brevi tempore , ut mul-

p

ri f

p

ti exiftimant , Sacrum expediri poteft ,

fen ex unanimi ícriptorum opinione

nf 1

5

] &'ff:

»

ad tertiam hore partem ( inchoative )

Prini

5

falem — debet pertingere , neque ho-

25

rm dimidium excedere.

H:c fenten-

tborg)

J

AE

EM

tia pariter continetur in illa luftitu-

tione , que in appendice Romani

Spï:ï-

|

l 4(»!

3)

Concilii, excufà fuit,

N

CXXXVIII

Idem Eminentiffimus tunc Cardina-

; l

lis ad horrorem negligentium , & nimis

AT

fe(tinantium in Miffa Sacerdotum infe-

fitém

yius loc. cit, hec fubnecdut:

,Ipíorum

ID

»

oculis fubjici potius deberet exemplum

l

l

Rogerri Salysbirenfis. Epifcopi, qui

To

25

mifere vitam abfolvit, uti refert Gui-

cum Sacrum

[

35

lielmus Neubricenfis ,

i5 d

nimis feftinanter & Íine debita pie-

25

ägCH:

*»

tate celebraret, qua arte fibi gratiam

n

2

Henrici L Angliz Regis conciliave-

Ti

2

rat, Infuper intercetera quz in Con-

lS;'

!

cilio Conftantienfi contra Joannem XII,

35

A

prolata funt, illud quoque locum ha-

du

currenter,

»

buit; quod Miffam raro ,

h

duf

23

üne devotione celebraret,

Non fe:

mel

x

3

MANVALE

1$3

g

mel etiam improvifa morte sliqui Sa.

cerdotes oppreffi fuerunt , quod

ro-

23

biffimi homines divino íane ju

4

icio

»

contigiffe putarunt ob indignam fefti-

32

nationem , qua rem divinam conficie-

bant ,

35

quemadmodum Pius Settala

25

Dernotenfis Epifcopus teftatur,, Ha-

[

étenus Cardinalis Lambertini fanttiffimae

memoria.

p

CADU A . HE

De fcientüs necefífariis ad admi-

niftrationem Sacramenti Pcnitentize.

b

$I

Quantum — Confe[fario meceffavium . fit

Jfudium

Theologie moralis

N

f

contiuuatum.

neceffitate ftudii "Theologie mo-

CXXXIX De

ralis , & quidem continuati, au-

diamus virum omni laude füperiorem

1:

Benedicdtum XIV, l, jam fepius cit.

Hic inflit, 3», graphice de hoc ftudio,

ejusque continuandi neceffitare fcripfit

tanquam certiffima fequentia.

Sic or-

Jitur citatam inftitutionem,

,Duo pro-

» fecto certiffima fünt : primum quidem

»

eologie moralis fcientiam illis om-

» DiDO neceffariam eífe, qui tanquam

Paro-

CVRATORVM

* £

505

q

»

Parochi 'aut Sacerdotes pro admini-

W )

ftrando Penitentie Sacramento comn.

J

bb)

?*

flituti Confeffarii munere rite perfun-

Alterum eft, nonfatis effe,

M

]

gi velint.

?»)

quod eandem facultatem aliquis feme!

Seu

?*5

percurrerit, perceperit , & palam etiam

docuerit ,

fed affidue

excollendam ,

]

f

L

95

ut animo penitus defipantur ea, quze

& nova femper docurmen-

2

didicerit ,

»

ta, quibus eadem facultes plurimum

. aflluit, comparentur,

Poft paucafic

,Eti profe&o , Ífi ut melierris

pergit :

k

23

Confeffarius quis habeatur , necejle cft,

(2

ut generatim a levibus culpis lethales

?

faltem difcernat: in illis autem , qu:e

frequentius ufüveniunt, ea cognofcat ,

55

qui& culparum genüs ,ac naturam immu-

] M

efficiunt

!3

tant ,

aut ipfas graviores

?5

infuper . cafüs Pontifici five Epifcopo

?5

refervatos, & eos, quibus cenfura ali-

tm

qua pariter refervata conjungitur; illos

)

etiam , qui ad reftitutionem impellunt :

], u

fiofer

39

peccata, que juxta diverfam bominum

:5

conditionem , ac munera crebrius ad.

s d

fdo

25

mittuntur ? quid neceffario requiratur,

ut fideles fuis criminibus diífolvaptur $

[

q

quonam tempore pera&te jam confeffio-

Sct

o

[

25

nes repetende oinino fint: optima

.3

tandem confilia ,' quibus criminofi ho-

)

?2

mines ad bonam frugem traducantur.

3 s

A

inquam .

hec necefíaria i"xmf, $

,.hac

10

M a

18!

MANVALE

j

35

hac certe do&trina prediti

effe non

)

A

?5

poffunt , nifi Theologiam moralem

25

plane calleant , cum prefertim harum

, rerum cognitio jure Pontificio & Pon-

*

EE

tificum decretis

innitatur

3

iu

que faue

^

235

nemo divinare poteft, licet pracla-

»

35

rifimo floreat ingenio.

Poft pauca

concludit : ,,Ex his quisque facile con-

» Jiciet hujus

do&rine neceffitatem in

» ilis , qui ad Sacramentum Ponitentiz

, adminiftrandum eliguntur.

o )

Deinde

il

|

füam fententiam ab initio propofitam con-

firmat fequente textu,

»Prapara opus tuu

4

4

1.

55

monet Spiritus fan&bus Prov. 94, &

u

95

cum id minime füfficiat , ftatim fuüb.

95

dit$ 6 diligenter exerce agzum tuum,

Uti«

95

nam non

contingeret ,

quod tamen

925

frequentifime videmus, aliquos nempo

35

"

Sacerdotes , qui initio preclariffime

?5

Confeffarii munus fuüfceperunt , inde

"I)

Fog

33

poít diuturpum tempus omni ftudio«

:

TAf

»)

rum cura neglecta,

priftinam mora.

32

lis "Pheologiz fcientiam amittere, ita

55

ut qui in ejusmodi arte peritiffimi fues

E

rant , tandem exigua folum , confufae

95

que ipfius artis ícientia ,

primisque

A

33

rudimentis inítru&i vix inter 'Tyro.

nes adnumerentur.;,

Hactenus fapien-

*

ü

ffimus Pontifex,

CXL

Ratio porro hujus neceffitatis eft , quia

[

Sacramemum Pæniten;iæ inftitutum . eft

[

pe:

CYKRATORVM.

Mb w

185

per modum judicii , & ipfe Confeffarius

DIO::;

fuftinet perfonam judicis, debet ergo ha-

Il

bere fcientiam omnem neceffariam , quam

O

habere in caufis debet quilibet Judex,

quæ L

fi bonam & juftam cupit ferre fententiam.

J

Quod quidem in Confeffario tanto certius

- p

requiritur, quanto certius eft, non folum

1le t

poteftatem ei traditam abfolvendi , fed

fem r

etiam ligandi, atque retinendi , unde res

Ytent

a&a non eít coram DEO, fi indignum

D

abfolverit,

Ex hoc principio deducit

T C05

P. d'Abreu l. 9, fpec. paroch, fe&t. s. r

4 f

» Graviter peccare Prelatum exponentem

4

25

ad confeffiones audiendas Sacerdotem,

Íih.

25

qui caret fcientia requifita, Ipfeque Sa-

I

?5

cerdos id procurans, aüt acceptans, quia

ATa

» grave peccatum eft committere facrum

Y

3?

minifterium perfonz non capaci, illud-

niine

55

que exequi fine capacitate.,, Addit

ii

autem 4

, Excufabitur

tamen Sacer-

tulio

3

?

dos ignarus'primo , quando audit con.

mo;aa

. feflonem moribundi , fi abfit alius,

m

25

a quo poffit abfolvi,

Secundo , quan.

j f

» do audit confeffionem hominis do&i,

Yfüf

25

qui probe novit explicare fpecies, nu-

Ts

25

merum, & circumfítantias peccatorum,

T

PE]

TTertio , quando audit perfonas fpiri-

Wl

f

35

tuales, que communiter folum veniali-

??

ter peccare folent,

Ita iíte,

Appofite ad rem prafentem legimus (Xz7

d

«, 1$, quales qualitates & dotes

! -x,qdi

ha-

n

5

MAHN

.

Á

&

1$6

iil

habere debeant, qui conftitui poffint ! fu

quas

omni

"6

14 .

(l

per lírael Judices ,

H

»|ne-

ceffe eft inveniri in Judicibus. fpirituaii-

f

bus.

J

Textus ifte eft * Provide auttm de

"

27

f

ommi plebe viros poteutes , ( fimentes DEq

83

a

in quibms [it veritas, C qui ederint avavitiem

"g

w p

r confitue ex cis rribunos , 7 centurienes ,

quinguagenarios , G Decanos , qui. judicent pos

pulum in omníi tempore,

"

Quidquidi aurem. majus

Á

j

Wérit, Télerant ad re, CF ipfi minora tantummodo

judicent.

Explicemus . ad propofitum, Pri-

TO , provide ,

alloquitur Moyfen focer

ejus , qui fuit dux populi Ifraélitici,

Hec igitur providentia in novo Tefta-

]

ti

mento ad Epifcopum peor

2l

net,

Provi-

dere ergo debent ,Epifcopi , & nullus

Confeffarius prefumat fine licentia pro-

prii Epifcopi fubire hoc munus,

Unde

ipfüm examen previe inftituendum , &

^ n

poft examen approbatio ad curam , pars

Wi Y

eft hujus: providentiz.

Secundo , viros

potentee, intelligunt aliqui fapientes ,

quod

Lgni

ad fcientiam competentem muneri refer-

tur i alii viros virtuti: , nempe valentes

1

animo , ftrenuos & magnasimos , qui

V ntn

Magnorum & Magnatum vultum nonm ti-

meant , fed unum, tertio, fimeant DEw*

Judicem judicum

,

& Regem regum,

n

Quarto , i2 qibus fit veriras tam do&trine. &

4

vite fanCe , quam juftitie , que maxime

ad

"

requiritur

[74

$

juftum ferendum judicium

(

ex

CVYVNATORNRVM

187

ex veritate , id. eft ,. fecundum " fcientiam

hn

i

ffy

rerum , quz pertinent ad judicium fori

N

interni, cui preeft judicio Confeffarius,

- Aty

Quinto , qui ederint avaritiam , ne fcilicet

!t Df

propter bonum quoddam temporale , quod

ff

avaro in fpe & deliciis eft , deferatur

Tiny i

vera juftitia in hoc judicio exercenda,

j

Qui tales habent qualitates , tuto mini-

LE

fterio Confeffariorum per electionem im-

liil

mitti, & conftitui poflunt, ut Curatores

animarum,

In, h

Cum tamen graviores caufe

1 font

fepe occurrant in cura animarum , propte-

h

H

rea etiam cafus refervati ftatuti & pub-

L[;E

licati funt fingulis Confeffariis,

Igitur

?i

fexto, majora hac veferan ad Pralatos,

il

Septimo , misora vero & ordinaria ipfi iu-

þx

dirent fecundum . neceffariam .fibi procura-

tam Ícientiam in Theologia .morali,

In

m

hujus rei ignum Sacerdos in vetere Tefta-

DRS

mento , qui erat judex , infcriptum ha-

*

L

), T0j

bebat in pectore

Dodrina C* veritas, ut

qui

legere eft Exod, c. 28.

Tede

ln

Legimus & alium textum Malacb, c. 2,

CXLII

qui quidem intelligitur primario de ipío

qui

Chrifto judice sterno, fecundario vero

Ym t«

pir

& per fimilitudinem intelligi quoque po-

teft de Confeffario fedente pro S, Tribu-

ff

nali ,

ut Vicarius Chrifti eft,

'Textus

AUP

? |

ifte eft t Er [edebit conflans , C* mundans ar-

m

gentum,

Senfüs vero ifte : fedebit , unde

H

intelligitur , quam ferio & accurrate,

[

non

198

MANVALE

non Obiter & leviter, quafi per tranfen-

i

&

ii

nam Chriítus univería conflaturus ,

mundaturus fit, etiam ipfur) argentum,

lb )

l

cum dicat jwflitias judicabo pfalm, 74. &

Ecclefiaft, 3. jufhum — «* impium — judicabit

ID Eus.

Quare etiam juflum ? vifurus, an

$4

ia bono lateat

minimum quiddam mali

1

five in re, five in intentione, five in mo-

IN

do &c, fimiliter Confeffarius fufficiente &

pro poffe abundantiore ftudio munitus,

federe debet pro $, Tribunali conflans

& mundans fecundum doó&trinam & veri.

tatem pcenitentes fuos five bonos five

malos,

Audiamus gloffam Cornelii a La-

pide in cit, text, — ,, Meminerit , ait, Sa.

35

cerdos, przfertim Confeffarius, fe qua-

55

fi Vicariuz) Chrifti federe pro tribu-

l

23

nali, ut non leviter hoc judicium per-

35

agat, dicatque cuilibet penitenti : Ego

25

ab[olvo , fed mature culpas examinet,

25

easque non tegere, non oblinire , non

25

fuperficialiter delere, fed radicitus era-

*

" g

35

dere fatagat.,,

Et poft pauca

9

quid

'N

2)

enim prodeít penitenti abfolvere , fi

blta

25

padix , puta eadem proclivitas & oc-

P

cafio proxima ad peccandum, refideat,

55

que ilico eum rurfum ad peccandum,

3*5

& recidivim impellet ? nimirum fiet,

PE]

quod vulgo dicitur: Canis ad vomitum,

55

& fus lota ad lutum : Vis nóÓffe , an

» quis bonus fit Confeffarius ? vide, qua-

va

T a

»168

GQVRKATORVM

189

T s

M

*

fi hi vitam

25

les fint ejus penitentes

ln )

25

mutent , aut in San&itate valde pro-

r

l. *j

?5

ficiant , fi heroica opera capeflant,

* [

L

?^5

fcito, infignem effe Confeffarium. Sin

[

2

poemnitentes maneant iidem, hoc eft,in

|

il

[

i

[ m

25

eodem ftatu vitii aut virtutis , fcito,

25

enervem efífe Confeffaium , & unum

lm

?)

e trivio.

Ita Cornelius a Lapide. Ex

:ien;e&

quibus facile colligitur , quanta neceffitas

ftudii Theologie moralis ad fatisfacien-

]

dum muneri confeffarii,

Ibi enim prin-

ET

cipia moralia traduntur , quibus confeífa-

0s f

ris omnia media adminiftrantur , ut in

i.

cafibus' occurrentibus pro hoc tribunali

"

juftum ferri poffit judicium five folvendi,

TP

V

five ligandi , & etiam infimul traditur

)

modus tra&andi corrigibiles , & incorri-

u d

Wi

I

gibiles &c, quibus principis bene infor-

1 Roj

matus Curator facile , accedente pruden-

df

Ü

tia & lumine fuperno , colliget, qu&nam

I

proficua adminiftratio his aut illis , ut

Q Cf«

fingulorum procuretur finis intentus , fa-

: qui

lus eterna , qui finis femper primus &

Je, 1

unicus fit in intentione Sacerdotis,

( o

CXLHI

elei

Non omittamus hic ad juftum terro-

rem indo&iorum Confeffariorum fequen-

Confeffarii

in-

tem notare doéctrinam,

dignos abíolventes, peccata eorum in fe

tranfcribunt, Legimus in Apoftolo Paulo

H

I, Tim, s. hunc textum : AMamntis cito nemini

imipo|ueris , seque eommunicayeris peccatis alienis,

Hune

"]

MANVALXE

ago

Hunc textum fcimus a potiore parte in.

terpretum intelligi de impofitione manuum

Epifcopi in ordinatione Sacerdotum : non

| Qr.

tamen defüerunt alii , qui eum interpre-

tati funt de abíolutione in Sacramento

Ti

ul

Pgnitent

ia

1ao,

Ex quorum fenfu fic habet

Cornelius a Lapide in cit, text,

,,Con-

33

feflarii , qui peccatoribus

» V. g. Concu-

p

25

binariis , ufurariis , [imoniacis confitenti.

T

25

bus non fatis contritis , aut non ha-

32

bentibus propofitum eflicax emendandi

?5

fe , aut nolentibus reftituere per fimo-

25

niam, ufuram , aliaque injufte acquifita,

25

manus imponunt , eosque abíolvunt,

23

omnibus eorum peccatis communicant,

253

eaque in fe transfcribunt,omniumque rei

$5

fiunt, ac pro iis DEO pcenas dabunt

155

Ex quo patet,

quantum damnum ex alie-

Ti

nis peccatis contrahere poflit Confeffarius

indo&us , & alius quicunque; qui vel ex

defe&u fufficientis do&rine , vel levitate

animi, aut favore alio indigno , indifcri-

AE )

;N. pI«

minatim ormnes abfolvit , non attento,

W

quinam poeitentes fint rité difpofiti ad

gratiam.

Quanti momenti hzc

confideratio !

»N Ua

sV

BÁANS

( i

$.H

CVR A

OR

M

IyI

F ht

lj T

6. II.

g

Bono Curatori €9? Confeffavio ad «edi-

l inre.P

Xf

ficaudum & plantandum eque. uece[fa-

rium eft ffudium — afceticum.

lt dj

l

l

I

""','

uplex officium

inunxit DEus Pro-

Mu

D

CXLIE

phete Jeremi* c.I. nimirum evellere ,

ünfte

defiruere &e, & ; adificare , « — plantare.

Pa-

10n j

rier hoc duplex ofücium ad curam ani.

I

marüm fpe&are, & ob quas caufas, hujus

&t ff

loci eft fufius examinare.

illaà principie;

QQu

qui pertinent ad primum officium

*

*

evelle-

JIup,

7t Gc, abundantiffime inveniuntur in Theo-

Ti

logià morali, & ideo oftendimus , quan-

i

topere necefífaria fit fcientia heec Curatori

bt

& Confeífario , ut illi primz Parti fatis-

&

facere poffit,

Sed illa alia principia,

r

qu& pertinent ad alterum officium, quod

[

eft adificare , * plantare , ab alia fcientia ex

leritat

profeffo tractantur, ícilicet a fcientia afcc-

ndftr

tica, Sicut ergo fcientia Theologie moralis

tLen0

bono Confeffario abfolute neceffaria eft,

fit &

quia ejus principiis potiffimum & frequentiff.-

N

me utitur; ita eidem fcienti a afcetica ut plu-

rimum neceffaria eft, quia frequenter con.

tingit , animas quasdam pientiores dirigen-

das effe in via perfe&ionis. Omnibus debi-

tor eft pro quocunque cafu ad procurandum

finem totius cure , qui eft falus animarum,

& non obünetur ab imperfeátis , faltem

[

imgme-

MANVALE

192

l

immediate , & fine purgatione , quia im-

j

n

mundum non intrabit in regnum celorum.

Et hoc eít argamentum prafentis disqui-

m

[

fitionis,

In hac oftendemus per fimilitu-

dinem cum bono architecto, neceflariam

TU

effe quoque bono

directori Confeffario

& Curatori fcientiam afceticam , & qui-

if

:l(

dem ex fundamento, ne vel ipfe decipia-

Boni architécti non

ii

tur, vel decipiat.

folum eit fcire .jacere

fundamentum,

fed etiam cum omni ornatu, & arte pr&-

cipua füperzdificare

edificium.

Quis

T

u

enim dicet bonum architectum , qui fo-

lum fcit ruinofa edificia deftruere , polire

terram , ut apta fiat, & preparata ad

aliud zdificium fuperftrnendum , & forte

WT

euam difponere fundamentum, absque eo

tamen, quod nórit edificare , & debitum

n

uj

ordinem contignationum, ac denique orna-

Y

tum fingulis contignationibus fecundum ac-

curatam menfuram & regulam convenien-

i

4j |

ter difponere , & ordinare ? nemo fane,

nam denominatio in his & fimilibus de-

fumitur ab opere przeftantiore. quod eft

Hl

poffe bene zdificare , & adornare &di-

ficium,

A

CXLF

Myftici itaque archite&i edificii fpi-

rituàlis in animabus funt Pradicatores,

H

lls

4 |

Confeffarii, & uriverfim Curatores,

"n

feliguntur pre aliis tanquam optimi, Ve

r

íaltem fatis bopi architeGti ad sdificatio»

gem

M

CYRATORVM.

TU

155

nem templi DEI in animabus cure fuse

T Cplby

concreditis , quafi a DEO accipientes vez

l (

rum fotmulare extruendi talis auguftiffimi

" fdï

edificii, quod fiat dignum DEO habita-

TCe]

culum,

Quodnam hoc formulare ? vita

Con

& fan&titas Chrifti ; ad cujus exemplaris

no

fimilitudinem fingulas animas per imitas

H

dtry

tionem Chrifti dirigere debent.

Sicut

60 1

Ículptor, fi velit aliquid fculpere fecunes

QUR

dum quandam picturam tanquam exemplar

At F.'Tr

fculpture füz,ad quod continuo refpicit;

d

üt artifidium fífuum conforme fiat ex-

Qul

emplari,

Et fi ita faciet ; & fciet facere;

, Doh

tunc meretur & nomen & mercedem boni

"ls d

architecti,

textum

Legimus aliquem

t fute

Eccl, c, 38. qui jun&ta do&rina Rabani ex

n

Cornelio a Lapide totum hoc myfíterium

debim

nobis aperte declarabit,

"Textus ifte eft $

Je Or0A.

Siut owuis faber, C* arcbitedus , qui. uodem

d 4

tauquam . diem . tranfigit ,. qui. (culpit fignacula [culs

qveniet

ptilia , & affiduitas ejus. variat — picturam $ cor

0 far

juum. dabit im — [unilitudinem. pidura , & vigiliá

bus d

fua. pevficiet . opus,

'lextus valde obfcurus

luo«[ d

hunc habet fenfum clarum juxta Cornes

q

lium citatum : Archite&ti, feu fculptoris

affidua cura , labor, & operatio in eo

fita eft, ut varias formas & figuras ex-

f

(

li

fculpat,

Totus igitur intertus eft, ut

u

imitetur formulare, quod pro exemplari

d

, m

affumpfit fuz fculptionis , donec vigili ftue

dio & labore opus intentum perficiat.

LQLW

«

Ai,P. Mesler,P.Ll;

N

Jara

194

MANVA LE

CXLVI

Jam iftum textum myftice apud Cor-

Eu

nel. a Lap. Rabanus fic explicat, ,Quid

,,E( |

2

per fabrum hunc ,

&

architectum ,

n

25

qui ftudiofe nocte dieque in opere fuo

n

(

A

55

laborat , ut fignacula ículpat, & ho-

25

minis imaginem arte gemmaria for-

? r*

[

25

met, nifi Pradicatores íanéti ( adde

25

Confeffarii , univerfim Curatores ) infi-

25

nuantur, qui omni tempore aut dicendo,

"

25

aut exhortando;aut bona exempla oíten-

U

?2

-dendo , suditores füos inftituunt , qua-

N

25

tenus interioris hominis virtutem eli.

j

3

ciant, & ad Conditoris füi imaginem (vi-

55

vaimago DEI eft Filius DEI, qui incar-

33

natus in vita fua a nobis imiirabilis eft)

u

m

A

»

animam humanam reforment ? an Inon

[os j

25

ile faber & architectus ítrenuus in

"T.

25

arte fua fuit, qui in epiftolis fuis ira

n

55

fcripfit dicens: DElI enim fuümus adjuto-

35

res, DEI agricultura cítis , DEI eedifica-

lts

2

tio eítis, fecundum gratiam DEI,

n

?5

qua data eft mihi, ur fapiens archi-

n

»

tectus fundamentum pofui , alius au-

d

25

rem íüperedificat , unusquisque au-

&i

2

tem videat, quomodo füperzdificet ?

y.ä "

2?

I. Cor, 3. Filioli mei , quos iterum

»

arturio , donec formetur. Chriítus

W

»

in vobis. Gal, 4,

Et in alio loco :

SJH

PP)

Renovamini , ait, fpiritu mentis ve-

d t

b

2

flre , & induite novum hominem,

?Ui,fc

?

qui fecundum DEum cteatus eft in

D

ER

jutti-

CVRATORVM

193

Fhü

1

25

juflitia , & fantirate veritatis, Ephef. 4,

lil

»

Et item : eftote ergo imitatores DEI,

u

d

»

ficut filii. chariffimi ,

& ambulate in

» A

)5

dile&ione , ficut & Chriftus dilexit

p

)»

nos. Ephef, ;.

Et rurfum : nolite,

»

inquit , contriftare Spiritum DEI, in

ïl(a

«

ï

)

quo fignati eftis in die Redemptionis,

dicnj

»

& reliqua.

Quot enim Ípecies vir«

lol

23

tutum funt, tot operariones bonas,

3)

& documenta Doéctores

fancti

in

t g

mentibus electorum & converíatione

m

»

2

exprimere fàtagunt , ut íint fancti

u

dicentes cum

! LE GR

25

corpore & Íípiritu ,

»)

Apoítolo : Ipíe autem Dominus fan-

(s &

$ el)

ho

2

&ificet vos per omnia, ut integer

"

22

Ws

u

vefter fpiritus , & anima & corpus

?dventum Domini

fis

Pl

fine querela in

noftri

ht

J

Ra

banus;

JEfu Chritti ferventqr. lta

alica

Dl

Jam declaratum eft totum . myfteri-

CXLFII

T

um , quod hic inquirimus, fcilicet San-

li d)

&orum efle , five per publicas e cathe-

li

dra , five

er privatas inftru&tiones in

p

5

ff

Confeffionali , five per confilia que«

qent

cunque falutaria animas füz cure com-

Chri

miffas dirigere in viam perfectionis.

01

M

Sive deinde dicatur ,

ipfos Curatores

j

effe architectos ,

quí cum gratia DEI

J

sedificant edificium fpirituale & myfti-

[

cum virtutum in animabus curandis me-

diantibus talibus doc&trinis, five dicatur,

"

Na

lpfasn

MANVALE

196

ipfas animas sdificare in feipfis juxta

ilud Apoítoli : smesquisque. autem — "videat,

(ane fub Curatoris

quomodo fuperedifice

P

n

directione, qui ad

id tenetur ex officio.

" u",f. f

Quis enim fibi ipfi

adeo fapiens cre-

& directione

datür, ut fine adjutorio ;

alrerius. fapientioris & doctioris rantum

adificium perficere confidat , in cujus

conílructione tot tricas, machinas, ine

[;

fidias , & deceptiones experiuntur fingu-

li , (epetar occultas , ut vix & verita-

te fucus difcerni poílit, cum fàthanas

fiepe fe transformet in Angelum lucis?

mi

accedit principium —conftantiffimum in

Aícefi, DEum ab omnibus velle humili-

[

tatem &. obedientiam , & ut nemo fit

j

judex in propria caufa, nmi falli velit 45

inimico illo bomime , qui fuperfeminave folet. zi-

st

zania4, Math. 123,

Maner igitur , ficut

du

ad

rimum officium Curatoris requiri-

& d

tur fcientia "Theologie moralis, ita ad

Dl [

íecundum requiratur ícientia aícetica,

&

:

]

ll

!t

cum, ubi principia pro defítru&tione ve-

:

teris hominis reperiuntur in Theologia;

t

principia induendi novi hominis , hunc«

E

que perficiendi adminiflrrentur

ab Afcefi.

ä

.

'Wuk XH

ägää&

X

1

|

1 uDO

$. IIl

€VRATORVM.

157

D

"n j

. $. Til.

g

Genevalis | motitia

objecti

AAfcefeos ,

X of

& requifita edifcationzs |pivituatis usque

R5

lr

k

ad confummationem [anétitatis , im fub-

^ Jevamen Cuvratorum.

fifi

ln CUj

J*

bje&um Afcefeos eft triplex via ad CXLV1III

d5, li

O

[

perfe&ionem. Via purgativa, via il-

f

luminativa , via unitiva.

Ad primam

i Vene

PT

ífpe&tat expurgatio peccati, d& extir-

patio radicum omnium peccatorum, ut

lii

erverfa , & de-

funt : concupifcentia

m h

fideria noxia,

Ad íecundam pertinet

T

cultura animae per oppofitas peccatis

0 f

Virtutes ,

a

quod requiritur magna

d d

ratia & illuítratio divina ,

a qua illu-

iM J

ftratione fequitur illuminatio animz , ut,

, ln

quod ad bonum pertíner , clarius videat,

st

unde dicitur via illuminativa ; ad viam

ia

unitivam requiritur ipía perfectio, & per-

«s

fe&ta charitas, qua íolus DEus , fpre-

ncve

tS

omnibus aliis

DEO

inferioribus ;

Iu

in corde & defiderio ac affectu eft , unice-

du

que amatur, & que extra DEum aman-

"

da, propter DEum amantur,per hunc amo-

rem perfectam unitur anima cum DEO, &

Non eft ani-

ideo dicitur via unitiva.

tus ex Manuali facere Tractatum , ideo

íufficit infinuaffe has tres vias cum gene-

rali fingulorum effectu, Reliqua in Afce-

fi5

|

3

198

MANVALE

tis indagentur,

Prefentis autem loci

at

f

eft oftendere füblimitatem actuum , &

[l

ipfius perfectionis

ad quam dirigende

fun: anims coní(iflentes in via illumina-

.ï

tiva , & ulterius elevandae ad viam uni-

L

tivam , & afferre media, quibus ad fi.

In nu-

nem intentum perveniri pofílit,

*

ce jliadem exhibemus

*

S, Cyprianus

nobis fübminiíftrabit compendium vitee

& ipíius perfectionis, ut vel inde colli.

(

gere poflimus, quantopere ad hanc di.

redionem neceffaria fit Curatori fcientia

E

afcetica , ne in hac ignorantes ; ceci

lufcis ducatum praftent,

t ompendi-

um videbimus n, 1$0,

Nunc ex alio

quodam Sene inter Patres eremi audia-

(

j

mus media & gradus ad perfectionem,

DA

CXLIX

Media hec íuggerit Senex quidam

znmsBzä

rc-*mgl

ex Patribus innominatus apud Corne-

i

lium a Lap. fcribente in c, 17, Genef.

' ii

t m

Sunt autem fequentia,

51,2? Ambulare

|

»

jugiter coram DEO.

249 Ín omni.ä it d)

T^

by]

bus tam triftibus, quam letis confor«

vbl

mare fe voluntai DEI,

ac dicere :

ü':ras 1

PE)

fiat voluntas tua ! fit nomen Domini

i

?)

benedictum,

3

3,7e Recipere fe in fun«

22

dum animz fíüg , ac inibi diligenter

2?

