Gi672
author: Mezler, Benedict

z k

$ d

DA

Qv

—

42 b .

-- E

—

——

r

-

du

ais

*

*

W

A

E

s

x

P

xv

E

ue

i

X

»

Y

N

*

x

a

:

-

M

*

:

"

Ug N

As

ES

N

x

ii

x M

v*

At

6

iib

E

('f

!

N12451197479535 021

[

DELLLELLEEE TET

UB Tübíingen

l

P

Y

ii

fl

MO

——

l

L

I

À

1j

1Y Unt

i

hj Pz:

j

n

la

l

t

V

MANUALE

CURATORUM

€ONTINENS & METHODICE 'TRACTANS

AE

QUALITATIBUSe

lf Tw

£5

OFFICIIS, OBLIGATIONIBUS«

(ïv

J

ET MODIS

Ef

*

£ [j

Jingula perficiendi , ac . adminiffrandi

'""E&-

v

QyAE SPECTANT

AD CURAM

AN IMARUM

Zam

im evellendo ,

€" deffruendo ,

quam in «dificando

€ plantando

Ex Princpis, ex S. Scriptura,

Ss. Patribus , Doctoribus approbatis,

Rationibus folidifsimis , ipfaque experieniia

dedu&is €? fivmatis

AVTHORE

R.P.BENEDICcTO MEgTZzLER,

Cand. Canon. & Exempt. Ord. Premon-

firat, in antiquifs. Imperial. Canon. Sorethana Profeffo

& antehac Vicario ac Curatore in Maria , Cella,

SUPERIORUM APPROBATIONE.

GUj deded4idddd hdR

......

CONSTANTIAE,

"Vypis Antonii Labhart, Eminentifs. Ordinar, Typogr. Auïo

MDCCLXVI;

E

—

lm

—

—

FT2

d

Uers

s

*

Pluwzmum: &eveveudis

Pranobilibus,Nobilibus, Religiofiffmis,

Clariffmis ac Eximiis Daminii

D. JOSEPHO FRANCISCO

VEESER,

Ss. "Theol, Lic, Noi, Apoft, Parocho

in Dietmanz, Ven. Rur, Gapig Wurzachenfis

DEC'AN',

D.FRANCISCO CONRADO

R EH M,

$s. Th, Cand, & Ss, Can, Lic. Parochoin Hochdorff;

ejusdem Ven, Capir,

CAMERARIO,

D. JOANNI IGNATIO

GIMM*I)

Ss. Th. Lic. &Ss, Can. Cand, Parocho in Aindyrn,

V.C.SECRETARIO & DEPUTATO,

D. FRANCISCO ANTONIO

S CATEAXA- D-Emms

Ss.|j Theol, Cand. Parocho in Unter- Effendorff,

V.C.-DEP:UTATO,

. Caterisque d?" Ven. Capitulo

Plur, R, R,. Keligiofiffmis €? . Clariffanis

D.D,CONFRATRIBUS

CON- CAP&ITULARIRUS

in Qbrillo Colcndifiznis Venerandiffmis,

Eydvag R OOA BR A ORARS

mu

1&

u

Plurimum. Reverendi ,

'M]

Pranobiles , Aobzles , Religiofiffiani ;

:

J

Clavriffm1,; ac Eximii

!

DD. CONFRATRES

|

j

CON-CAPITULARES!

IN

]id

jl

V

rJgJ

lurimis annis continuis in

veltro Venerabili Capitu-

|

lo Rurali curae animarum expo-

fitus dum operam dedi, multa

V

benevolentia a vobis, Colendlf

Íuni

Domini

Confratres &

|

!

Con-Capitulares honoratus fem- |

|

per, quantumvis ummeritus óc

in-

WN

sE

DEDICATIO

indignus extiti.

Quid autem

rependere tunc gratitudinis pu-

blica/ potuerim , non inveni.

U;"l l

E

Modo occurrit Manuale iftud

Dj

Curatorum , quod pro rmea

propria utilitate illo ipfo tem-

pore, dum verfarer in parti-

bus veftris, Cooperator in vi-

nea Domini coexiftens, ac ve-

ftris tum. do&rinis. eruditus ,

tum exemplis firmatus conícri-

píi, & modo, ut pluribus pro-

deffe poffit, praelo committo ,

veftris honoribus in gratitudi-

5! nis te(leram dedicare Ítatui.

pl

Et fane, quot annis in ve-

p

HUIU nera

bili Capitulo Commem-

li

brum extiti, adverti in fingu-

& Concapi-

r lis Confratribus ,

j tularibus eenulationem charif-

,j matum meliorum, in exornan-

|

dis

X 3

PEDICATIO

'fxq)&

dis ubique Templis & Altaribus:

in folennizatione dierum fefti-

u

[l

yorum, uniuscujusque Ecclefiee

T

[

propriorum: in frequentia con-

cionum, & infílructionum ca-

PG

techlfhcarum

in adminiftratio-

MM

ne gnavi & devota Sacramen-

torum: in indilata provifione

J

eegrotorum .:

in neceílaria affi-

Ítentia moribundorum :

uni-

verfim in exercenda cura ani-

W

marum. Etfuper omnia 1n vi-

gilantia Superiorum | zelofiffi-

i;

inoruin ;

ä

ne opus Dz1i negli-

j

genter tra&terur , Íed quotidie

accrefcat & perhiciatur,

Gloriati femper fumus in his

Superioribus noflris, quos in

regendo íuavitas , in. docendo

claritas ,

in admonendo man-

[uetudo adeo nobis commenda-

vit,

dum corda eorum

fin-

DEDICATIO

-:

AUU,

]

. finguli advertimus ad nos incli-

l

nata, eoruim cordibus & noftra

W

nemo noftrum jungere dubita-

MI

verit, ut fic fuerit. communis

(

pax, Ócut ait S. l'extus : erat iis

YX

l

enima unaü, 9 cor umun 1m DEO.

Teo

Quantum influxum talis una-

10

nimitas

&

concordia

Pa-

di

Uf

ftorum habeat quoque in ipfam

curam ovium, harumque pro-

dl

TV

fperitatem fpiritualem, quis non

videt? quid enim magis turbat

Yi

gregem , quam 'difcordia Pa-

g

Ílorum? pax & unitas eft fons

X

omnis

boni ,

difcordia

óc

averíio animorum omnis mali.

1h

Authoritas Paftorum ad. oves

j1

hac ipía concordia Paftorum

n

firmatur & perficitur , dum

[d)

finguli fingulorum a&ta. & fa-

Yj

£a ad populum commendant,

t

ubi econtra in. averíis ab invi-

cem

J zL

DEDICATIO

f

cem animis alter alterius. diCta

& fatta carpat, reprobet, d&

diffamet , nempe ut malefaciat

(i)

inimicis.

J

Floreat igitur hec

concordia fub vigili cura Supe-

Ln

A

riorum, & mutua officiofitate

W

& finceritate Con-Capitularium

ad invicem ; nam pax é con-

Qu

lr

cordia his duobus fervatur; fci-

licet in reverentia ó&z obedien-

l)

tia Superioribus

debita , ho-

M

N

rumque ad fubditos inclinatio,

ne & benevolentia.

Secundo-.

in officiofitate & (inceritate ve-

ya inter zequales.

Et hzc fit perpetua laus to-

tius hujus Venerabilis. Capituli

Rurali, quia pax & concordia,

fiducia, amicitia , & ex iis in

exercenda cura animarum fàn-

cta aemulatio perenniter durat,

Vos autem Superiores & Con-

fra-

DEDICA'TIO

ü

fratres ac Concapitulares Colen-

diffimi , & mihi ex omni Ti-

h

tulo Venerandiffimi , benigne

ha

fuícipite hoc munufculum me-

1

um 1in publicum teftimonium

Áint

gratitudinis meze.

Meque, ut

r

Cooperatorem veflrum — per

COQ-

quindecim idcirca annos in vi-

T

nea ifta Domini, aeftimatiffi-

dien

mus veftris favoribus commen-

lo

datum retinete in cordibus &

ïatio,

Aris perftiturum femper

ndi

en

Pluvimum Reverendarum

&6 . Claviffsnavum — Douzinationum

j 10

Feflvarum,

ufub

d

n

Obfequiofifóimuin, Servum ,

& Concapitularem

fn

f

P, Benedi&tum Mezler ,

Canonice & Sen, Sorethanums

J

X5

AP-

A

i

[

ECW E M E EVU d E Dd

Wm$

APPROBATIO

$

]

EMINENTISSIMI ORDINARII.

la

Iu

Xü 1

:äf M ääftzzzmle Curatorum , quorum off-

UM

QY

cium juxta Tridentinum Ange-

w

licis humeris formidandum ,

&C f€e

P?

ífte D. Dionyfio de coleft, Hier. om-

h

nium divinorum diviniffimum eft co-

operari in falutem animarum a/s ,

Beverend. Eximio D, P. Beneditto Mesder,

Celelerritoe €? Exempte , Inperialis Cauo-

zie Soretbane |Ordinis Premonflivatenfis

&

Canonico. Semiore, Viro in aíceticis

moralibus teftantibus id ejusdem erudi-

tis Opufculis jam pridem in lucem edi-

tis practice verfatiffimo , indefeffa indu-

flria inter tot tantosque vinee domini-

cw labores , dum per quindecim & ul-

tra annos foris curam animarum follici-

tudine vere Paüorali adminiftravit, ex

va-

g

i

variis facris fontibus fundamentaliter &

emphatice congeftum , ac ab omni fi

dei, bonorumque morum fallacia peni-

ANI

tus mundum ut pa&oribus— in genere,

Ípecialiter illis de Ven, Capitulo, qui-

im of

bus ex Confraterng pratitudinis Titulo

| Ang

dedicatum eft, ad dirigendos eos una

V n

cum grege fibi commiffo in viam falu-

, ^t

tis eterna , falubriter profit, fiat lucig

eto

Ita

publicæ.

t Ál

Conftantie , 25. Julii

Msl

176 6.

T sz,"

'AI"U u

s d

| erud

Carol Mart. de Dayer,

m &

Ss, Theol. Dr, Cathedr, Eccl,

; jndi

aCur.Senim-J & Infig, Colleg.

m

ad D, Steph. & Nicol,Canon.

TA

Capit.Confil, Ecclefiaft, p, t,

fillo

Libror. Cenfor,

I[; D

CEN-

V

nl

»|

CENSURA S. ORDINIS

i

PRAEAMONSTRATENSIS,

i

$x

É

[

W

AÉ OSEPHUS, Imperlalis & Exemptee Eccle-

J& Gs Urfpergentis Abbas , necnonS. Ord,

"É

Przmo

11it

níi

ratenfis per Sueviam, Alfatiam

& Grifoniam Vicarius Generalis & Vifitator, Gc,

Edidit Adm. R, P, Benedi&tus Mezler, Sacri Ord.

s m

^

moítri in imperiali & e

mpta Eccletia Soretha-

xz Canonicus Jubileus, duo Manualia , unum Su-

sl

periorum : Religioforum alterum, Ut trinum fit per-

feGum, confecit & Manuale Curatorum, Hoc, eum

[

&quefit diguum, ac duo priora, ut in lucem pra-

W

dicat, Praíentibus licentiam concedimus. In quo»

!

rum fidem, & robur propria maou fubfcripfimus ,

i

li

I

& Sigillo noftro muniri fecimus,

Urfpergz, 15. Jan.. 1765.

TARUf

IOSEPHUS ABRAS,

m

Vicar, Generalis & Vifitator,

lo

QU Gurus ( as as ) us um m 00

[if

ïnfrafcriptus legi Manuale Curatorum A, R. Glarifz,

N

D. P. Benedi&i Mezler, Canonie noftre Cano-

|

pici Capitularis, Senioris & [ubiloi, Quod , cum

pnibi contra Fidem orthodoxam, vel bonos mores

conuineat, fed omnes & juftirie & cheritatis obli-

ii

gationce , officia & munera Curatorum animarum

tam iu evellendo, & deftruendo, quam in zdifican-

h"

i

do & plantando methodice tra&ier,quotidianz uti-

M

lirati, ac neceffitati Paftorum animarüum percom-

lii

znodum Przlo dignifümur cenfeo,

]

Sorethi, 15, Decemb., t764.

l

d

P, ISFRIDUS STROBEL. ]mper,

f

Canon, , Soretb, Cand. Can.

b

& Exempti Ord, Prgmonít.

Geanonicue, & Prior.

llj

DAR

Ü

l

«t

pE

Bf a

* -i*' -ü-

E

UE UE. äääääää&&

DT

A"a"

tor, (

tri )

PR/AEFATIO

SOrel

IN

1 fit

BOR

loC Cit

I

n unaquaque arte primum eft

& p

hg

E

fibi;comparare cum omni in

pümu

duftria notitiam Regularum ac Conftitu-

tionum illius artis , cui fe impenderes

& ex ea emolumentum quoquo modo

Ra*

-

trahere quisque deliberate itatuit

tio clara eft, quia , fi obvium eflet cui-

UT

que ea perficere , qua artis funt , ars

non effet.

Oportet ergo in iis , qus&e

$ 0U

artis funt & inítrui primitus, & ipío

Tarfi

ifca

lil

experimento feu exercitio proficere:

[4

u

rcorm

nemo enim. artem profiteatur , quam

non didicerit, eorumque, in quibus in-

Ítructus eít

con2

a fuis Magiftris ,

qpe

(

ünua

five

le&ione

in fcientificis ,

yo

fhive

BG B 4TI.

hwö

flve operatione in mechanicis refricare

memoriam & ufíum conatus fit , (icque

qui

& legendo & operando fe in arte ormuai-

j

li,

mode perficere ; ut Magiíler derique

mD

audiat, & fructus obtente artis perfe.

€&te metat , quos feminavit in multo la-

bore & induftria.

f (

iUl,

1ta induíftriofus fuiffe legitur Apelles

glhn.

M

piétorum nominatiffimus ,qui nunquam

d

tam Ooccupatus

in alis fuit , ut diem

L

li

pretermitreret ; in quo nihil pingeret

te

artem füam exercens.

Hinc fübducere

T

fe folebat a negotüs aliis ;

& dicere :

[

yu

jl

hodie nullam adhuc lineam duxi: nulla

xa

n

dies fine linea 5 quod deinde tranfiit in

proverbium,

Optime novit, artem de-

f

ficere, ubi nullius vel line& in die ft

-

exercitium & experimentum, Hinc con-

flat ; quanti momenti fit ; in perficien:

dis artibus & quotidiana refricatio me«

h

moriac Regularum ac Conüitutionum 8r-

-

us

P6EFAJGO.

refr:'ca;

tis , & quotidianum in artificio confi-

] HCQ.

ciendo ftudiofum exercitium,

T. Om

Si hoé verum in artibus fimplici-

d

bus, quanto verius in arte artium, qua

1 p

juxta' D Gregorium eft Repimen ani-

oulto

marum , cujus artis füblimiffima innu-

mere quafi Regule & Conftitutiones

Apeh

funt, quibus pepitus exhauriendis & ad-

Qu

difcendis vix tota vita íüfficit.

Necefli-

Jt d

tatem continue leclionis & frequentis

Ya

relectionis vel inde abunde cognofcimus,

dc:

quia ab ejus exercitio omnium tam Cu-

qicn

ratorum ; quam curandorum dependet

|: DN

eterna filus , quam, femel amiffam ex

anfii

propria culpa, in eeternum nemo repa:

l

rabit, sternum infelix & infeliciffimus

em G

de !

futurus in cruciatibus & tormentisin-

cq

fernalibus.

Secundum hujus neceffitatis

Yici

.quantitatem metiamur quantitatem fin-

0 n

gularum obligationum , quas in fe ultro-

nt

pee füfcipiunt Curatores in acceptatig-

R$

lj

PARGEFA;TAO,

ne Beneficii & cure animarum, & qui-

D

n

dem per contractum onerofum ex obli.

«

f

gatione juífliie , de qua firidiffimam

rationem . reddere

debebunt

&

fupremo

l/

Curatori & 'udici JEfu Chrifto , qui

eos conduxit operarios mittens in vi-

ia

ii

neam fuam, daturus vefpere , id eft,-in

n

(OU

morte & judicio bonis operariis mer-

at

cedem invitando ad premia fupra mo-

dum gloriofa & gaudiofa in ccleftibus ;

RAf

econtra tnalos a ífüa amabiliffima facie

l

deturbaturus in ignem sternum , &

hi

Iul

omnia tormenta infernalia, ibi in seter-

num luituros, que íüa incuria, negli-

L

gentia , ignorantia , potifsSimum mala

if

vita & exemplo dato animabus fusz cure

u

li

concreditis peccarunt, Hem! quanta con-

fideratio! quanta neceffitas quotidie fe

perficiendi in doctrinis ac Regulis hujus

ertis artium, ut fiant tandem ipfo exer-

| n

citio in hac arte perfe&i, Ah nulla dies

n

tran-

PRAUERTDPATIO,

li

tranfeat fine linea, id eft, fine aliqua refri-

1 (l

catione memoria Regularum ac Conftitu-

lm

tionum hujus artis per le&ionem alicujus

Upren

de his argumentis tractantis Doctoris,

0, (v

Multi fane fuerunt , qui haéte nus

I v

de cura animarum & qualitatibus Curato-

di

rum operofe fcripferunt, ex integris Tra-

5 m

ctatibus prelo commiflis hanc artem

Tà f

artium illuftrarunt, tum ex "Venerabili

[tb

J

fzeculari Clero , tum ex Religiofis Ordini-

| f

bus, doctiffime & clariffime ac ipfis ex

j,1

fundamentis & folidiffimis principiis om-

n u

nem obligationem Curatorum , & quam

negh

gravis ubique fit " demonflrantes. Sed

1- [

in libris multo pretio comparandis , ut

p o

adeo tantum pretium multos deterrue-

t 002

rit, ne tales fibi compararent,

Que

die !

confideratio & ratio movit me conífcri-

/ hU]U

bere prefens Manuale Curatorum valde

) a

compendiofum , in quo brevitet omnes

m

ln

qualitates; officia, obligationes ; & mo«

uan.

JE X

di

PIETXIEITI

x

di fingula, qua Curatoris funt, perficien-

N

"

9l

di & adminiftrandi , continentur. Pau-

AY

cm pagelle funt, fed plurima continere

) M

videntur momenta rationum & expe-

rientiarum , ut in fübflantia contineant

omnia fcitu neceffaria pro cura anima-

rum cum íructu obeunda,

Cumqueé

"

"

nulla mole gravis fit libellus , neque

n

multo pretío comparandus veniet,

Inde

!

A

faltem hoc fublevaminis fentient Venee

j

randiffimi Curatores, ut quod in aliis

|

di(perfum ; & multa luftratione libro-

Li

j

rum, non fine labore, forte hinc inde

j

tedio, conquirere deberent ; in hoc

li

Manusli colle&tum , in uno contextu;

ac methodice explicatum inveniant.

[Il

Alia quoque fuit caufa, qus hoe

Manuale promovit, Perfuafio nimirum

plurimorum , Ícientiam afceticam non

l Wl

€ífe neceffariam Curatoribus, & fatisfa*

! M

were ftudium "Theologie Moralis , cum

ne-

PJAR OA ..Li.0,

TU

neque in Authoribus de hac neceffitate

b

Aícefeos mentio fiat, nifi forte obiter,

Ynüngn

Id quidem verum eft ordinarie, & quan-

do fermo de vitiis extirpandis & evel-

d

S*

(ineit

lendi

2e€

cum tamen fæpä' cafus emergat,

in quo etiam pientiores anima& veniant

anm

dirigende per viam virtutis ad ipfam

m

f

perfectionem, & jam DEus oüm Pro-

li

phete Jeremie ,

& , ut volunt Inter-

Vi

preres & Patres, in eo fingulis Cura-

n dlii

toribus, non folum injunxerit officium

Yb

l

evellendi & deftruendi ;

fed etiam offi-

cium adificandi & plantandi , non vi-

x n

deo, qua ratione ícientia

aícetica ad

n b

iftud officium , feu alteram partem offe

ORU

l!

cii paftoralis quodam modo , fcilicet

s ho

pro tali cafü sdificationis & plantatio-

i

nis non fit neceffaria Curatori , qui eX

officio & obligatione jüftitie omnium &

y It

fingulorum fübditorum debitor eft, Hinc

fs

opere pretüium ítimavi, fynoptice

T

X a

qui-

(

PU ERSTITI.

|um

quidem & compendiofe ex Afcefi illa

notare principia , qua pro tali cafu fíci-

?W

tu fumme neceffaria judicavi, Sicut ex-

qná

hibet frontifpicium,

!*0!

"

Ceterum extra experientias , quas

i

:ä.;lw

ii

manifeftavi , proprias ,

reliqua pene

-

omnia non proprio feníü explicavi, fed

juxta

claraam mentem $, Scripture,

u

Concilii Tridentini ; fanctorum Patrum

Y

& Doctorum ubique allegatorum;

Sta-

i

bilivi quoque folidis rationibus ,. quo

T

[j

minus dubitari poflit de veritate, quàm

Íolam babui in intentione & defiderio;

L .*i

ld nimirum exegit tractandorum prin-

, (

W

cipiorum pro fíalute animarum gravitas

& necefífitas,

[

Adverti nempe multos

in mulris laborare a veritare alieno fen-

u

fu, neque gravitatem rerum fatis hu-

1

cusque apprehendiffe , cum . ordinariis

:

Íolum intenti ,

minorem curam ha-

u

beant majoris utilitatis, & quandoque

t

etiam

PULUE BOATY FO.

t il

etiam neceffiratis,

Alias res sflimare

cif (

proprio judicio & prudentia fallaci,

lt q

cum azítimsre deberent fecundum regu-

las & Conflitutiones prefcriptas in fub-

) Qu

ftantialibus hujus artis artium. ^ Ubique

n

gravis error eft ; & prejudiciofus verze

Vi, f

cura animarurr,

Ad quem eliminan-

pture,

dum, pugnandum mihi erat non folum

Patrüt

rationibus íolidis ,

fed etiam authorita-

- $t

te Scripture & Patrum, ut veritas pla-

qià

na appareret ,

quamvis fortaffe tantee

quat

veritates non omnibus fimiliter placitu-

Vder

re f[int,

frii

Quod attinet citatos Patres, eos non

Vif

citavi ex ipfo fonte, cum non fuerint

pulto

ad manus ipforum libri, fed extraxi &

ofen

deícripfi ex Authoribus clafficis & ubi-

s u

que eflimatiflimis.

Spero exinde a Le-

jniti

étore benevolo eam fiduciam in Patrum

i h

allepationem , quam ego habui in ipfo-

(

rum Authorum fidelitatem ; unde eos

269€3

ex-

PUAEZXJ T LO

ä

extraxi,

ldcirco affigno precipuorum

ïx

Do&orum exemplaria, quibus ufus fum,

Cornel, a Lap. impreffus Lugduni apud

Parres de Tournes, Anno 1732.

Opera

omnia. D, Bernardi Lugduni impreffa

apud Antonium & Horatium Molin 1687,

Magnüm fpeculum exemplorum impreí-

füum Duaci in Officina Dalthafaris Bel-

leni 1605.

His ita preemonitis jam accipite & fu-

icipite Venerandiffimi Curatorcs! hoc Ma.

äl.

nuale ea mente , qua vobis obfequiofif-

in veftris Sacri-

fime offero.

Et mei

ficiis ac orationibus memores ,

fimul

"

mecum fíuüpremo Largitori omnis lumi-

nis & boni defuper dati date honorem

& gloriam, qui voluit ex vili vafe for-

honoris.

Cui

foli debetue

mare Vas

omnis honor & gloria per fzcula,

il

[

t

t

ELEN-

CICISEEUN s

—..m

i

TA ä.-rlïï*j"* -u ""*ï&;—f——ï&ä

$

Dittm

:

ZR

NÁ

B:Ka NS

X

l [i

3e

3«

X!

XX

TA

ä,

X|

:

[

II EC -u

T'L"'——*' E .::. ö']

lLt

m

d

0s

LLENCHUS

Tpre

16

PAX I IU

M;

FW

CAPITUM, PARAGRAPHORUM

l$ 5

I

M

HVIVS

MANVALIS

GU d- d d9 d d H

&f

pag.

C M

Iim odu&lio €» divifío,

jiol

Stcti

PDARSI

fimil

De qualitatibus 7

ofüciis Curatorum, 7

ln

[isu)

CapruT 1l

; 10f

Quinam . affetus precipuus effe. debeat

D

ip Curatore amimavuu

qui in fe

Ju/cipit curam.

ibid,

'

$. L Debet babere Cuvator affe&um

ceve dThuaOlevmum

in fubditos fue

cure comuuffos,

1

1

*

-

$, 11

|

ELENCHUS

pag..

Y

$. Il Zz. quo matermum ajettum potiffe-

j

(

um Curator. offendere debeat.

10

(,

L2

HL Prumum fignum affedus ma-

terui eí procuratio

abuidantiovis

Jcientie,

v

$. 1V, Secundum frguum eft , nom fe-

i

gnis, fed fludiofa impenfio in cura

TART

$. V. Tertium frgmum eff melus cum

Jcientza,

22

CAPUT-IL

4 f

De qualitatibus vequifitis in. Cura-

tore quoad propriam pevfe&omem, 22

$. T. Quenam fft obligatio proprie per-

T

J

]

|

fétlionis in. Curatove,

1DiG,

f)

$, 11,

uibus virtutibus im fpecie or-

Zai

ebeat Curator , ut acquivat

T

duplicem. irveprebenfibilitatem.

3y

$, IIL, JDe patientia fumme meceffaria

omui Cuvatori auimavum,

42

Caruc lll.

ï'

JDe qualitatibus Curatorum | neceffa-

1,w

vis ad divefliouem anumarum,

4j

5- Io

HUJUS MANUALIS

Pàag»

!

^

$. L. Speczalia: de do&rina €» fcien-

l

tia Curatorum. ueceffaria,

ibid,

DA

$. lL. /m quibus /e exercere debeaut

T

Curatores , tum quoad profechum

proprium , tum quoad direcomem

4

Jfübditorum,

n

. Hl.. 2Agitur de fau&fa jucunditate

Ti

€2» bilaritate smemtis 1m extevma .come

vevr/atioue cum fuis , tanquam m

)

dice interme jün&hitatis

7 perfe-

éHionis,

óz

$. 1V. De boneftate. Cuvatovis in ad-

mittendis velaxationibus , €? Jacien-

dis recreatiouibus,

66

)

CuxruT TV

n

Ti

JDe offcits Curatorum.

rA

(I

($. L Quezam fimt offcia gme.mlz'(zi

Curatorutiu.

l

1

*

r

$. , Explamantur ea , que jpe&ant

ad officium Medici,

ïirl

$, ItI. Expenduntuv eà » que

funt off- t

cii qudiis,

$2

, IV- Eypenduntur ea , que pertznent

acVi,

ad officium Do&toris

$7

,. V. Reflexio neceffavia. fuper expem-

l

PA

9

fs &? vefolutis tota

XX X

PARS.

T

ELENGCHUS

|

Peg.

PARSE

!

CaprvuT UNrIcCUM

JDe gravitate obligationis Curatorum

USN

im ffugulis offfciis..

9$

S. L. 7Z graviter obligati ffat Cura-

fores ad curam anzmarum,

ibid

$. II .De gravi obhgatioge Cura.-

torum i predicando verbo DEI,

103

'*A J

$. H .JDe gravi obligatione Cate-

cbefis . frequeutius. infiituenda,

122

$. IV.. De gravi obligatiome admi-

aiffjvandi Sacramenta Écclefíe ple-

Ui cure fue commiffa,

21g

P^A S. II

De modo fingulis officiis &* ob

Jiga-

tzouibus fatisfactendi.

130

j

L

Garvr L

JDe modo fatisfaciend; obigationi im

offfciis concionandi €» catechisandi, ibid,

S. L. De modo cum fru&tu concionandi, ibid,

l

$. H, De utili modo catecbisandi,

[£/71

L

CA-

HUJUS MANUALIS,

N

Pag.

CarvuT ll

M

De modo & veguifitis circa. admini-

ferationem Sacramentovum Baptifmi,

//

extvema Untiionis, & Evcharifiie,

z fo

$. 1. Quam ueceffarium Jft obfervare

(

in admünuiffrandis Sacram

entzs pra-

Jeriptos zn Jenguls vitu.

$ €9? cere-

K

2022125,

ibid.

ht

$ AL .De modo adminiftlrandi Sacra-

qguenta Daptifud, C? extreme Um-

f

&zozis,

tj

j

: l

S. HlL. De modo . admzgiftvandi Sacva-

7

meutum Evchariffig,

166

$. IV, De ceremonzs vite forvaudis

u Jacrificio Miffa,

172

CarpurT IIlI.

De feientiis neceffaviis ad adminiftva-

ER

Houem Sacvamenti Pamitentie.

183

HUR

$. l.

Confeffario meceffa-

riusm f füudiwm Theolgie Mora-

His contimuatum,

ibid.

$. 1. Pozo Curatori €v Confeffivio

ad cdificandum & plantandum

i

eque neceffavium eft fludium . afce-

!

D

zcum.

ior

K $. ML. Gezeralis motitia obje&i afce-

eur -

&

vequifita edificationis

/pivi-

/I,S

ELENCHUS

pag,

|

J

iritualis usque ad confusumationem

Y

Jau&

itatis ia fublevamen — Curato-

YUlli,

197

ä

Careu- IV.

De

ualitatibus

&* difpofitiomibus

animi admuünmiflraturi Sacramentum

Penitentim. Denique de gode ad-

211

guiniffvandi,

l Prümua gm[ita

$ eff charitas.

ibid,

$.. H.

Continuatio

de difpofitionibus

alüs €2»

uslitatibus boni Confefa-

"uratoris.

218

v Cv

$. i1L JDe sodo adminiflraudi : Sacva-

]

anentum . Penitentia.

231

$, IV. jVoeta

minua fecialia, ex multa

if

&a , ad facieudum jffu-

11 (

praxi colle

Guali exercitio admini-

daium

ia

jl

févatiomis bujus Sacvamenti,

244

T

findis V. Solemze Principium

ad

$.

1

auimandos Confeffrios ad fiduciam

[

im gratiam DEI certo adfuturam

in adminifiratione. Sacramenti Pe-

uitentic.

2j2

App

endix, De véfitatiome iuffrmorum

J

&

affiflentia im morte , & in utra*

(!*P'

2j6

que obligatione Curatorüm,

l

li

ETU

i

)

INTRO-

NT

»

,

Y

ZN

h

GX

[/^

j4]

A o

NES

L

EL

d

d

[2

N

—

-

li

L

kw

E

m

A

"

AGSSM

TTTE

Y

DUS

hii

IN EO.DU.CTIO,

l)

d

DIVISIO

1b1)c

PRAESENTIS MANVALIS,

j4]

Q25 d-bbb ER

[

2l

V

us Gregorius r. P, Paftoralisc, r.

[

Al

vocat artem artium curam ani-

E

h

anarum, Mira expreflio! an non

fuffeciffet dicere; effe artem precellen«

l

/

tem omnibus artibus? unam & füpre-

mam ? non fíatisfeciffet , ob duas ratio-

"! nes, Prima eít, quia in regimine ani-

l

[/

inarum concurrunt plures artes füummo

labore fingule - comparandaz.

Secunda

Il

eft , quia ipfüm. ex tot artibus combina-

tum regimen animarum fpecialis ars eft,

? Unde neceffe eft dicere,effe artem ar-

l

tium,

Utraque ratio fequente | difcurfü

E aperté monflratur, & dilucidatur,

Principalia officia Curatorum , & qua-

fi generaliffima duo íünt,

que legimue

A. P. Mes]er,P.I.

in-

WOA

INTRODVCTIO

2

Prophete Jeremie

g

inuncdta à DEO

n ime"

c, r. his verbis ;

Q

Ecce. conflitui te bodie

[v

j vegna ,

ut evellas ,

d

mor

Jüpev gemtes;

1

deflruas , €? difper

das, €? diffies , €? edi-

Duplex igitur officium

)u

fices, €? plantes.

a

generale

et- D

mum evellere €? deffrue-

ve . Ac.

Alerum €9? difcare C gplan-

M

tae,

10

Ad fatisfaciendum huic duplici

cffi-

[

Pluribus di-

cjo Curator neceífe haber.

M

ftin&tis mediis ; & fingula hzc media

ecialiffimae funr artis.

Sit bonus Con-

fp

iï

cionator : .

fit bonus Catechifta: fit bo-

nus Confeffarius : fit bonus & exactus

Adminiítrator Sacramentorum :

fit tam

in publico , quam in privato optimus

W

Confiliarius in dubiis conícientie perif-

q

fimum , & aliis quibusvis circumftantiis ,

DI

AU

in quibus,

ut frequenter fit, recurritur

Bone DEus

*

!

quam

iil

ad judicium ejus.

!

neceífaria media curae animarum! an non

fingula fpecialis dicantur artis?

Specialis ars eft bona Concio , ejusque

[

ad populum cu frucu declamatio, Sin-

ularis ars eft bona catechizatio , ut a«

L. m

tsfiat tam fapientibus ; quam infipien-

U

tibus feu rudibus, fingulis pro fua capa-

!u

citate '& guítu, ne fapientibus nimis hu-

"

!

Yi

mili do&trina naufeam pariat, nec infi-

[^

M

explica«

piemiþus feu rudibus altitudine

torum

[

EU *DOPSV-I-S' I Q

l

[

li

»7

! torum myfleriorum inutilis fiat , cüm

d

. g

non intelligant. Singuleris, & precipua

o

quidem ars eft, unde omnium & fingu-

Ü L

lorum ponitentium dependet falus, ex-

Ó

Al

ceptio Confeífionum , talis quidem , ut

H

penetret fingulorum

circumítantias &

]i

cafus , & congruis mediis obvier fingu-

lorum

necetfitatibus.

Singularis ars . eft

-0f

adminiftratio reliquorum Sacramentorum

tanta

authoritate

& pietate

admi-

bu d

redi

niftrantis , ut ex ipía tali adminiftratione

& inde elucente cítimatione tam Vene-

sCot

[it D

rabilium . Sacramentorum Ecclefie , in

x

populo etiam creícat eadem eftimatio

It ha

adminiítratorum Sacramentorum, Singu-

laris denique ars. eft ,

X

promptum &

doctum inveniri Curatorem , quiin rebus

y

Vantih

quoque difficillimis congrua poffit dare

cunmitt

confiia ad íolatium & commodum pe-

tentiut,

u

Cumque hs artes fingulares

an m

concurrere debeant in Curatore & reécto-

re animarum , nemo dubitet ; ipfum re-

itnen animarum effe quoque fpecialem

artem,

Ipía enim hec combinatio tot

us

N

artium eft quoque ars , que dicitur ars

[

artium , quod eft regimen animarum,

iipit

Ex fípeciali : quidem- ratione , quam ad-

g a

jungimus.

mb

Non omnes Concionatores ,

Catechi-

[ [

ftas, Confeffarios, Adminiftratores Sa-

gxp]ffä«

cramentorum , Confiliarios &c. approbat

A2

regi»

4

INTRODVCTIO

«

regimen animarum, quos fepe plebs ut

!

artificiofos in his artibus extollit,

&

qu

quafi canonizat; fed illos folos, qui in

& ex certioribus

j

fua arte cum fructu;

principiis laborant, & finem eure ani-

7

Multi mul.

marum pro pofíle obtinent,

tum laborant, & parum proficiunt ,

quia non cum debita fcientia, & hos, |

etli Cicerones eílent in facundia, & ta-

(

les populo apparerent , reprobat regi-

inen animarum,

Multi omni labore

€z

V

bitum finem non obtinent ,

etfi fcienti-

RRM

fici, infelices non proprio , íed alieno

defe&tu in.íua obílinatione pereuntium,

Hos non reprobat regimen animarum ,

u)

ut füo loco aperte oftendemus ; quod

!

his tam debita laus ;

quam merces ma-

,

neat à Principe Curatorum Chrifto JE-

,' fif

fu,

Dicendum igitur

ipfum regimen

n:

animarum fpecialem effe artem , 1taque

IÀ

(

artem artium.

Er hoc luculentius pa-

tebir in decurfü doéctrinarum totius hu-

!

jus Manualis,

N

Antequam vero incipimus nofiras lu-

cubrationes, conveniens eft duas gene-

rales premittere quaftiones , earumque

[

]u

refolutiones, qu'busin ipfo Manuali non

occurret opportunus locus.

Prima eft:

|

D

IEPE.DW

an cura animarum dependeat à fpeciali

l

vocatione DEI? 1i enim ita effet, peri-

hl

eulofiffimum effet íe ipfüm velle intru-

DT

ere

s

z

ET—D LYISI-O

uT

derein curam animarum, Alteraef(t *an li-

"

ceat füpterfugere ? pofito nempe , vo-

; ii

cationem divinam fàtis probabiliter effa

ob

cognitam.

Ug dj

Prima

quaftio refolvitur affirmative

T

ex fequentibus rationibus,

Primo, id

TT

manifefte docait Chriftus Joan, rg. dum

& ,

I

fic fuos alloquitur Apoftolos : zoz vos se

elegiffis , fed ego eleg? vos , €? pofüs vos,ut

i nj

0te d

eatis, €? fruttlum affevatis £? fru&fus veffev

maneat.

Secundo, de non à íe vocatis

d

l

| li

loquitur DEus per Ofeam c. 8, 7/7 reg-

zaveruBt , €9? nom ex me: Prz'izczþes ex-

TU

titerunt , €? ego ignuorawi.

Quem tex-

EU

tum D, Greg, r. P, Paftoral, c, r, ex-

qui

ponit fequentibus verbis: , Ex ífe, &

;S ne

35

non ex arbitrio fümmi Reéctoris reg-

io P

PA]

nant, qui nullis fuiti virtutibus ; nequa-

tf

35

quam divinitus vocati, fed füa cupidi-

iti

35

ne accenfi , culmen regiminis rapiunt

Is p

is D

25

potius, quam affequuntur, Quos ta-

25

men eternus Judex & provehit, &

35

non cognofícit, quia quos pertmitten«

ns l

25

do tolerat, profecto per judicium re-

genv

29

probationis ignorat, ,,

lgitur veros

Paftores non vocet lucrum temporale per

m

lY

avaritiam , riec dignitas per ambitionem,

nec commoditas & exemptio per acediam :

u d

fed Chriftus per gratiam : zoz vos z elegi-

(peci;

-a

Jlisyfed ego elegi vos, €? pofui vos. INemo er-

Lïuu-

goíe intrudat non vocatus à Chri

fto,

A 3

Ad

"ua—À

iU

6

'INTRODVCTIO

Ad alteram quzeflionem refolutio eft

| w

It l

A

negativa, Oftenditur tum ex fructu illo-

rum, qui Chriítum clare vocantem fe-

[

cuti funt, tum ex damno illius, qui cla-

re à Chrifto vocatus venire renuit , &

perüt,

Primi generis fuerunt omnes &

finguli Apoftoli, quorum vocationi &

impenfo labori orbis debet fuam con-

verfionem , qui fuit Apoftolatus eorum

ampliffimus fructus,

Secundi generis

u

fu ile Juvenis Math, :9, qui clare

vocatus à Chrifto : emz, /equere me,

renuit venire 3 cum, audisfét autem adole-

Jcens. vevbum , abiit trifits y evat enim ba-

Lens multas boffeffrones.

Chriftum poftpo-

fuit fuis pofletlionibus , &.fic' denique

in morte utrümque dimittendo periir in-

felix, Vocatione igitur five clare, five fal-

tem probabiliter íatis cognita ; non eft

tutum íemper füpterfugere labores ex

inanibus quibusvis pretextibus , quia vo-

cationi annexa íunt fpeciales gratie , per

quas tam propria: , quam aliena falus

)

procuratur,

N

His ita preliminariter explicatis jam

dividimus Manuale noftrum in Partes :

has in Capita: Capita fubdividimus in Pa-

ragraphos ; hos denique in Numeros,

n l. Parte agemus de qualitatibus, & offi-

I

de [)

ciis Curatorum, In lJ, Parte de gravitate

i

obligationis eorum in fingulis officiis,

lr

In lil.

ENP

DJIVv-rSsro

7

ülfuno d

In 1il. Parte de modo in fingulis obfer-

fith

l

vando,

Sit ergo

At

——

; Qu G

47

n

M

Sa

E

f

*

n

A

5

N

s

ALE

a d

OT

«

itioni |

| :

P

m u

A R;S II;

$ EOfUr

r

u d

? H

QUAI-JI'E&ATIBUS

!n d)

OFFICIIS

CURATORUM.

271

pollp

DA rP UT L

deniqie

n

(ivell

Quinam affectus przcipuus effe

n d

debeat in. Curatore , qui ia fe

Jore

fufcipit curam animarum,

quà

V

6 I.

[2n

; li

Debet babere Curator. amimavum . af-

(5 J

feüum verà. matermun. in fübditos

fue cure commfos.

Durte

sin?

[.

uando DEus conftituit Moyfen in

at

Ducem & Curatorem Hebrrzorum,

,&or

de affe&u loquens , quem habere debeat

n

ad)populum íuse curz commiífum , fic

ei mandat * porta eos im fiuw tto, ficut pore

taTt

Il

A 4

$

MANVALE

tare folet mutrix infantulum , INüum. 1r, non

UA

*

V

Y

igitur utilis eft affectus minor , quàm

materhus,

w

Requirit DEus in Curatore

pietatem matris, que mifericorde lenita-

A

te inamoret fuos, Quid eft enim in fi-

nu portare

?

H

eft afleCctuosé retinere in

j

J

corde,

Unde atffe&us politicus , & qui-

cunque non radicatus in intimo corde,

non eft veré maternus,

Sit ifte affectus

[;

immutabilis , & quafi connaturalis , non

[

tortus aut fimulatus , ut quilibet fubdi-

torum ex eo , quod videt fibi exhiberi

foris pietatis officium, judicare poffit ex

intimo peéctoris fibi profluere , quafi per

ubera matris,

Z

In exemplum:' fibi proponant Cura-

tores Do&orem gentium , magnum Eccle-

fis Prelatum , D. Paulum, qui toties in

lt

l[

fuis Epiftolis ufus .eft hac metaphora AMa-

tris. Sic ad Gal, c, 4, fic .Cor,4, fic ad Theff,

€, 2. aut nutricis idelium , quorum Cura-

tor erat.

Nempe voluit demonftrare

.

charitatem ,

qua in

eos ferebatur , &

quàm tenero eos profequeretur affectu

cum defiderio eos ad DEum deducendi,

n

Unde modó illos compellat filios, quos

genuit , modó quos

iterum .parturiat,

modo f[fe dicit nutricem , que eos fo-

veat,

