nimirum fignificabatur ex morte

& latere Chrifti , quafi fecundi Ade j

a,

dormientis in cruce Ecclefiam quafi »

À

CV RATORVM

127

i

Chrifli Sponfam formatam efle,

uod

J

explicat Cornelius a Lapide his verbis:

S) quS P

, Hoc intelllgge non proprie & preci-

D

M

u

» fe, fed fymbolice &

rate , quod

Femyrs

mortem

» Ícilicet : per

f äli

fanguinem

&

; Chrifti Ecclefia redempta , inítituta ,

lil

'

T

» & fanctificata fit.,,

95, Cyrillus &

PiCenr

Chryíoftomus putant, aquam fignificare

| an

r

Paptifmum, qui eft principium Ecclefio

iig !

[

& Sacramentorum | ceterorum.

Per

P

fanguinem vero reprafentari Euchari-

lr u

Íftiam ,

qu&e omnium Sacramentorum

1j

finis eft, & complementum:; ad que

duo quafi ad principium & finem ce-

facram

Imu

tera Sacramenta omnia reducuntur. Hinc

patet Ecclefiam fieri & confiftere per

5 u

QU

Sacramenta,

Nam Daptüfmo naícitur,

Confirmatione roboratur ,

Euchariftia

uia- k

paícitur , & perficitur, Peenitentia ía-

natur , extremà Unéctione munitur, Or-

r

dine gubernatur, Matrimonio propaga-

p m

tur,

di

CF.

qrlis

Videmus ex his , quanra fit Sancti-

m PD

tas

venerabilium . Ecclefie Sacramento-

n11

rum iníua inftitutione, & origine,. Vi-

(

NI

deamus , quz fit fanétitas eorum in fuo

fructu, & effectu,

yt j

Per fufceptionem

!

I

Sacramentorum, & inde

articipata no-

[?

bis merita Chrifti paffi

mortui, ju-

Ítificationis & fíanctiratis gratiam mere-

Clarum

"

mKur, nobisque applicatur,

(j

Dnempe.

28

M. ANVATLE

ij

y

v

nempe eít, ait Cornel a Lap. in Epi-

j sU

ftola ad Hebr. c,^1o.

»Quod per ío-

Qd

» lam Chrifti in cruce oblationem non

ii

Py]

omnes infideles , pagani, & pecca-

cur]d

, tores Í

int' juflificati , fed requiri, ut

AU

; hec Chrifti oblatio iis applicetur ; non

p

» per folam fidem , ut volunt lNovantes,

; fed eriam: per bona opera, & Sacra-

, menta ad id a Chrifto inftiruta, ut

y

JA

55

omnlzbus feculis docuit Ecclefia.;,

M

[

CFT

Verum quidem eít, nullam ab ad.

m

miniflrantibus virtutem Sanéctitatis habe-

Df

re Sacramenta, operantur enim gratiam

Vl

ex opere operato , non ex opere ope-

i ln

rantis,

Nihilominus

neceffarium — eft,

ut ita a fingulis fan&te , & cum tania

authoritate, ac attentione ad ceremonias

prefcripras adminiftrentur , ut ex ipía

adminifiratione appareant fumme ab ad-

miniftrantibus eftimata , & a (ufcipien-

tibus eftimanda.

Et quis fcic, an non

ífepe vilipendantur Sacramenta a íuíci-

pientibus , quia videntur forte ab aliqui-

bus tanta levitare , inattentione, aut pro-

peratione adminiftrari ? fancta. fancte efle

—

tractanda ex verbo DEI omnes doce-

mur.: A4aledidus enim , qui facit opus Dl

De aurhoritate

negligenter. jerem. 48.

in adminiítratione Sacramentorum often*

denda conílat, quia in ea repraíentant

Chriftum , cujus miniftri funt in difpen-

ans

l

,

CVRATORVM

129

ln

! fanda gratia cuique Sacramento propria,

s

n

« Eft ergo functio magnifica , & fumme

!t* honorabilis , in qua verfatur gloria &

Bone DEus!

!1y honor divini Principalis,

W& quanti zeftimavit minifterium füuum Apo-

lm ftolus Paulus,

Dicit de fe Rom. rzr.

t ZMinifferium. meum bonorificabo,

Honorifica-

,& tur gravitate morum, maturitate con-

lt filiorum ,

actuum honeftate.

Cauíam

4« hujus honorificationis explicat S,. Paulus

in d

. 2. Cor, 6. Nemini dantes ullam . offenftonem ,

ut non -vituperetur minifferium. noffrum , fed in

tl

omnibus exbibeamus nosmetipfos , ficut DEI Mi-

5" miffros,

De attentione ad

ceremo«

Wt Q

Mm é

nias agetur fuo loco tertia Parte

J G!

mox fequente,

TU

4

li

eiy

N ,

E

L

eza

L

N0«

hs 7j

r

)

)

i

QU

f o

u p

wD)

A

[

s

Fs

T

"*

)

N

22,

:

A

O

d

8 0

(

LUf

ed)

2

m

R, P. Mesler,P.11.

!

PARS

E

eA-

LA A W E]

d

&

*s qD3)

Jïää

a

äägäg

au

W

[

PARS Ill,

DE MODO

.

SINGULIS OFFICIIS

&

OBLIGATIORIBUS SATISFACIENDL

UUPUT E

De modo fatisfaciendi obligatio-

ni in officüs concionandi & cate-

chizandi,

$. I

De 7nodo cum» fruciu conciomaudi.

; mni confideratione digniflima pro

P

T

! Concionatoribus funt, que do:

CyII äv

cet D, Gregorius in cur, pafto

ral.

Prologo Partis

tertie ,

ur inde

)*

nofcant , quo ftudio & qua providen

tia preparande íint conciones & ex

(

pa

h

hortationes ad capiendum inde debirum

G

4l

i

fructum,

'Tranfcribimus ipfius verba

formalia.

Sic in Prologo citato hac

Tj

J

hgbet ;

,Non una , eademque cuncti$

T

; exhor-

1

€ Y3X-A T O.R- V« M.

131

32

exhortatio congruir, quia non cun-

»

€&tos par morum qualitas adítringit,

2

Sepe namque aliis offüciunt, qua aliis

P

profünt,

Quia & plerumque herbe,

»

quav hec animalia nutriunt, alia occi-

25

dunt. - - - Et medicamentum, quod

Cl

hunc

morbum

imminuit

,

alteri

»

»

vires jungit :

& panis, qui vitam

D

55

fortium roborat , parvulorum necat.

2

Pro qualitate igitur audientium for-

25

mari debet ferno Do&orum, ut &

fua

& tamen

25

fingulis

congruant ;

pl

a communis adificationis arte nun-

35

quam recedar,,

Hzc in Prologo,

1)

Deinde c.

|!

terr. Part. omnes

inftiruit

per fpeciales admonitiones, qualiter hi,

qualirer alii docendi, & exhorrandi fint,

[o7

Mox c,

P

reoulat exhortationem

inul-

tis exbibendam, ut fic fingulorum vir-

lil )

tutes adjuvet, quatenus per hanc con-

traria virtutibus non excrefcanr, ,Lon.

Lt

» ge laboriofius, ait, auditores innume-

(

» rOS , ac diveríis paffionibus laboran-

Xl

, t8, uno eodemque tempore , voce

25

unius & communis exhortationis ad.

i

P»]

monere,,,

C. 3. loquitur de exhorta.

tione, qua uni adhibenda eft contrariis

/

paílionibus laboranti,

C, 4. docet ali-

;

quando leviora vitia relinquenda effe ,

iC

ut graviora fübtrahantur.

»Q'lia P]e'

»,rumque , asit , duorum

vuriorum

la

NEUZ

132

MANVALE

, £uor ingruit, hoc levius, illud for.

fi

um

m *

25

tafle gravius premit: fi nimirum vi-

25

tio rectius fub celeritate fübvenitur ,

P

uN

, per quod feftine ad . interitum tend;-

li

tur. ,,

C, s. docet, infirmis mentibus

l f

non debere

alta

ni

preedicari.

, Alta

55

enim , inquit, quaque debent multis

f

35

audientibus

contegi, & vix paucis

52

aperiri,; C,6. loquitur de opere pra-

dicationis & voce,

5Predicaror, ait,

, plus actibus quam vocibus infonet, &

25

bene vivendo veítigia íequacibus im-

25

primat, ut potíus agendo , quam lo-

55

quendo , quo gradiatur, oftendat, - --

35

Neceffe eff; ut hi , qui verbo fancte

?

predicetionis monent , prius ftudio

2*

bone actionis evigilent , ne in femet-

2

ipfis torpentes opere, alios excitent

Py)

MOCCI E o m

Prius punire propria fle-

? m

25

tibus curent , & tunc, quae aliorum

W

23

punienda funt, denuncient, & ante-

22

quam verba exhortationis infonenrt ,

2

omne , quod locuturi funt ; operibus

li

do-

In

25

clament,,;,

He íünt generales

&rine D, Gregorii l. c,

(l

CFIII

Atque ut meliorem methodum for-

J

mandi conciones diícat Curator, pra-

confiderare debet

fequentia.

Omni

ln

l

modo diabolus intentus eít noflris ma-

M

M

lis, unde aliquos tentat in naturalibus ,

intendens oppugnare ip €90, ad quod

| hfl

noftram

CVRATORVM

123

fj

noftram naturam agnofcit effe pronio-

l

rem. 6e, g. Ad iram , ad luxuriam &c,

alios tentat in moralibus : e, g, in ace-

dia, in fuperbia &c, Imo & ipfi vir-

ruti infidiatur ,

ut

er vanam gloriam

"H 4

Tl

eam annullet, & unde fperare poffemus

falutem

?

pauc

inde promereamur pcnam,

Subinde variat , modo hanc paífionem,

p

modo aliam etiam contrariam predomi-

d

nari faciens ,

& univerfim

nunquam

cominus

V le

quiefcit ,

E

eminus ,

Ops

portune ,

imporrune omnia commi.-

I

fcere &perturbare ,

ut

vel

fuadeat

"T

faltem im-

nea

nobis eligere mala ,

ivel

pedire

majora bona ,

éL exercitia

idi)

virtutum , ipfam inclinationemm . noítram

ATl

naturalem

advocans

in

fübfidium

CUK

l

tentationis

fuge,

Sic

tentator

&

11

Of

ipfe homo fünt

quafi ex una

par:

:1

Te;

Ex altera parte eft Chriftus cum

antc

fua gratia, & ejus Minifter fua exhor-

ent

tatione.

Chriftus interne operans, &

Tib

confortans : Concionator excitans, &

d

invitans,

Qusritur, qualis hujus de-

eat effe concio , five exhorratio , &

W

quo modo inítructa; ut in tanta per-

turbatione

naturalium

2/

é moralium

J

(f

fua doctrina animam hominis illuc de-

ducat , ut a parte fecedens diaboli &

WP

corruptae pl'Opl'iæ natur& qusrat gra-

W

tiam Chrifti , & verbo DEI pradica-

[

13

to

MANVALE

134

(y

to firmiter adharens , per hanc gratiam

Chrifti agnofcens fraudes inimici gene-

g'gïm

rofo diffenfu íe'ab iis expediat ? Ratio

(

dubii eft ex S, Gregorio, quia Concio-

nator uno eodemque fermone exhorta.

tur plurimos , quorum divería quali-

tas morum eft , & affectuum naturalium

j

ac moralium, e. g. Si fermonis nervum

n

ponit contra füperbiam , adeffe poffunt

nimis humiles & dejecti in íuo fen(u,

quani cito quod in prioribus fructificat,

in pofterioribus perturbat ; & nocet,

Etficin innumeris aliis occafionibus , de

quibus agit D, Gregorius l, c, c. », in

admonitionibus,

Certum nimirum ex

his

de fallacia

tena

praconfideratis

tatoris , hunc nullam occafionem inrer-

miffurum , five aperte invitationis ad

malum, fíive caufande perturbationis ,

ut multa íaitem impediat bona,

ut,

quod ad falutem profertur in fermone,

J

in contrariis affectibus vertat ad culpam

& damnum , tantummodo , ut vim &

m

efficaciam verbi divini vel minuar, vel

tollat,

Ad hoc dubium refpondere in-

cipiemus n. 3ir.

Modo proponamus

unicam faltem exemplum veére utilis

methodi formande communis exhorta-

]f

tionis,

Con-

CVRATORVM

135

M

.M:

Conveniant ad unum fermonem au- C2X

diendum unus defperatus ,

alter pra-

füumens,

Uterque adificandus , uno

(

eodemque fermone,

Quomodo ordi-

nandus hic fermo ? fi enim depredicat

ï

|

li

nimium mifí?ricordiam DEI fuper om-

lr

defperantem ,

nia opera ejus contra

DOryin

firmabit in fuo vitio nimium prafümen-

POQJ

*

rtem

*

fi juftitiam nimis terrifice expli-

fenf

cat contra prafumentem , in infimum ba-

&m;a'l

rathrum defperationis dejiciet defperan-

Q

"s

.....

tem,

Ergo utri

que declaratio &—ex-

I

T

plicatio cum tanto temperamento fiat ;

n

ut defperatus difcat quarere mifericor-

n

diam DEI

non tamen fíeclufo omni

[ (ls

timore , & pr

ei

'vG

1mens

difcat

timere

TT

iuftiiam , non tamen feclufs fiducia in

ia

Bonitatem DEI ; fed hoc opus ,

al

j

nl

labor eft, argumenta hujusmodi

non

u

lunt obvia , ftudendum , allaborandum

JilbIls

eft, & praprimis implorata gratia divina,

PL

RO

ilpi

adhibito labore , fructus a DE«

Ípe-

Iffl| Q

D

randus, qui Dominus eft cordium

tV

folus ex lapidibus poteft facere filios

el

Abrahe,

Dein deber ira. inftruere fer-

[

monem fíuüum cum gratia divina , ut

W

f

contra utrumque vitium loquatur, fed

t

ia

temperate

?)

ut utrumque virium

attamen. modum oftendar,

damnet ,

Ecce

quo utrumque corrigi poteft.

ip uno exemplo, quanta ars fit Omnig

J

l4

bus

136

MANVALE

bus atilis concio ? quantum ftudium re.

FAc!

j

quiratur in concionatore «tili.

CX,

Ex his ergo quoad modum concionum

formandarum ad utilitátem quorumcunque

auditorum fequentia, ut credimus , fervi.

u

Primum eft, fe-

re poterunt principia,

Je&io materie utilis.

Videat Curator,

quenam vitia forte regnent in fubditis

fuis , prefertim cum fcandalo conjuncta:

contra hec fe armet omni modo, fic ta-

men, ut prefervet innocentes , & con-

Ubi tamen

fundat , ac emendet reos,

obfervandum , ne per continuos fermo-

nes tale vitium impugnet , eoque indi-

Ícreto fervore, quafi nulla alia utilis fu«

pereffet , de qua agat , materia,

Ex-

perientia enim conftat, per immoderatio-

nem fervoris , & continuationem talis

materie longo tempore , nullis aliis ine

U

termixtis fermonibus , innocentes carere

frucu , & reos magis exacerbari , ut ne

quidem fermonem amplius frequentent,

iludente & paffionem acuente diabolo,

n

Hinc fequitur fecundum principium, Ut

omnibus zqualiter falutaris , ordinetur di-

r

fcurfüs , optime facit exhortator , fi de

utroque oppofito agat, de vitio & vir-

tute , ut , quanto vitium , przcipue fi

cum fícandalo fit conjun&um , magis re-

Mi

prehendit, tanto virtutem oppofitam com-

mender,

Sepe enim contingit, per ex«

'iïiig |

Celll«

CVRA'TORVM

137

ctm

ceffivam

reprehenfionem animos magis

exacerbari, quam emendari, cum e con«

wario per oppofite virtutis remonftratam

It

excellentiam ,

bonitatem , felicitatem ,

BCL[F*':;; |

fru&um &c,

auxiliante DEO ,

amabili

Nl

dl

quafi vi & efficacia attrahi poflint animi,

j

T

etiam defperati,ut per contrarios virtutum

a&us facilius & felicius oppofitum infitum

Ubdjs

vitium eradicent,

'Tertium principium,

TR

Finis concienandi eft duplex $ illuminatio

ft

: I«

intelle&us per clariorem cognitionem &

explicationem veritatum , & accenfio vo-

FA

T«

luntatis per affectus,

Igitur ad hunc

duplicem finem in componendo intentus

Is

3

fit concionator , ut per illuminationem

firmet fidem , & per affe&um accendat

u-

In

charitatem,

Quartum principium,

a

concionibus ordinariis & parochialibus

ts

non copiofe adducantur textus Scripture

$ Ifs

Si in horum addu&tione &

AC

& Patrum,

allegatione tam copiofa vellet Curator

It &

fuam ja&are fcientiam , inutilis foret ifte

D

labor coram ruíticis , qui talia non ap-

boln

prehendunt, & qux audierunt , cito ob-

.

livione iterum dimittunt.

Si qui tamen

u

adducendi

textus

ad

corroborationem

f

do&rine , breves fint , & dein propriis

J

verbis explicentar amplius ad captum

)

auditorum.

Quintum principium, Apo-

íftolus 2. Cor. 3, monet, non effe qu'-

!

!)l

Va

rendam litzgram , fed fpirinum, eo quod lit-

tera

l

I5

138

MANVALE

tera occidat, fpiritus vero vivificet,

Iei-

tür potius ftudium intendatur in fpiritum,

quam in litteram , ut videlicet auditos

rium, prefertim plebanum excitetur ad

)v

duplex prxceptum charitatis, DEI & pro-

ximi , in qu& tota moralitas tandem de-

[!

finit , ut patet ex Decalogo.

Ad quid

ergo ftudium circa germanismum fubti.

lem , & inufiatum plebi? Interim tamen,

fi concio formanda honoris , ut vocan*,

ubi auditorium mixtum ex doGis & in-

do&tis, ita morale inftruatur , ut indo&ti

habeant, quod intellipant , & inde zdi-

ficentur , do&i vero ex aliquo fubtiliore

conceptu totius concionis inveniant quo»

que, quod approbent.

CXI.

His principiis addamus fex Leges boni

Do&oris , & utilis do&trine ex Cornelio

a Lapide in c, 25. Exod,

Ubi fic ,, Mo-

25

raliter ergo Do&ores & do&rina funt

25

lux & candelabra Ecclefiz,

Eorum

,5

hec fit prima Lex : Do&or , ait S,

?5

Bernardus, fit concha , non canalis,

?*

Hoc eft , prius fcientiam recipiat , ea-

29

que fe impleat, ut plenus eam deinde

25

in alios effundat,

Prius fe doceat,

?*

quam alios,

Secunda, quidquid prz-

?5

cipies

eíto brevis , ut cito di&ta per-

29

cipiant animi dociles, teneantque fi-

25

deles,

Tertia , non tantum intel.

??

le&um, fed & affe&um imbust. nam

» octri-

CVRA

ORVM

139

?5

do&rina fpiritus non curiofitatem acuit,

?

fed charitatem accendit ,

inquit $

?5

Bernardus,

Quarta ,

prius doceat

2

facto , quam verbo.

Sic enim JEfus

,5

prius

czpit facere , deinde docere

06f &

55

Do&rina , inquit S, Gregorius , cum

j

?5

omni imperio docetur , quando prius

?*

agitur , quam dicatur , nam do&rine

I

DI

25

fubtrahit fiduciam, quando confcientia

1l

2

prepedit linguam,

Etc $, Cryfoftomus

hom, 23. in Math.

Si bene , ait, vixe-

25

55

ris, & bene docueris, omnium judex

eris

25

Si male vixeris , & bene do-

?5

cueris , tui folius, nam bene docendo

h

25

populum inftruis, fed male vivendo

95

doces DEum, quomodo debeat te con-

9?5

demnare,

Nam, ut ait idem ferm, de

Wont

?5

com

punct,

Grandis eft condemnatio

f«

?5

componenti

fermonem fuum , vitam

?*

vero fuam negligenti

Quinta

1ta

ii

?5

doceat, ut delectet, itaque influat in

fU

35

animum audientis

jit$,

omne tulit punctum,

?*5

qui mifcuit utile dulci,

Sexta, qu&

nl

ud.

nofti ,

?*

fine arrogantia poftulanti prze-

j

?*

ftes : quæ nefcis

fine occultatione ig-

norantiz tibi poftula impertiri,, Ha&e-

nus Cornelius,

ex

his omnibus

Igitur

clarifime eruitur, quanta gratia DEI! bo-

nis & facris Doctoribus neceffaria , quan«

tumque ftudium , & induítria ad forman-

das

conciones

ex omniti

parte

utiles

A

]

Mag-

140

MANVALE

»

lt l

Magne fane gratie eft formare vere uti.

lem concionem ,

cujus fru&us

potius

pendet a fpiritu , quam a littera , fru&tum

enim fert non clamor, fed amor con-

cionatoris , nec rifus

auditorum ,

fed

li

contritio , non laus approbantium au-

ditorum , fed converfio multorum ad

DEum.

CXIT.

Finaliter adjungimus exquifitiffimam

do&trinam D, Bernardi ferm, 10, in Cant.

de bina la&is fpecie propinanda ex duo-

bus uberibus fubditis fuis tanquam filiis

Do&rinam

a Curatore,

in compendio

fic damus,

Dicit igitur S, Pater : Duo

fponfe ubera effe compa[fiouem & — congratu-

latiouem , & in iftis effe duas la&is fpecies,

nempe una eft congratulatio , altera com-

paffio. e, g. videt Curator , aliquos forti

aliqua tentatione concuffos, & inde tur-

batos ac triítes , pufillanimosque' fattos,

non pofle jam ferre vim tentationis, con-

dolet, mulcet , plangit , confolatur , alia«

que pietatis argumenta reperit , quibus

iv

erigit defolatum,

Hoc modo conciliatue

affe&tus , fit grata infinuatio , & plus fic

perficitur , quam

omnib us

inve&tivis,

Écontra , fi promptum , fi alacrem , (i

L

bene proficientem cognoverit filium fuum,

L:

exultat ,

aggreditur falutaribus monitis,

accendit amplius , inftruit , de quibus

ïï

poteft, ut perfeveret ; utque in melius

ET

|

[

ein-

i

CVRATORVM

I4I

MU

femper proficiat , exhortatur,

Omnibus

fe conformat, omnium in fe tranfert af-

fe&tus , matrem fe denique probat non

N

minus deficientium , quam proficientium.

Has duas la&tis fpecies defumpfit S, Pater

ex illo textu D, Pauli ad Rom, t12. Gas-

ii

*

L

five. cwm. flentibus , per

dere ctm. gaudentibus

que verba, ait, materni. breviter expri-

muntur affe&tus, quia nec dolere parvu-

T

li, nec valere queunt, absque illa, quz

i,

genuit,

Utrobique neceíle eft fuis eam

[mc!

conformari vifceribus.

Hecin fubftau-

[l

tia do&rina eft S. Patris,

Éx qua unus-

d)

quisque Przedicator & .Curator ftudeat

[

in formanjis e»ncionibus utramque lactis

lj*

fpeciem habere paratam , compaflionem

)

& congratulationem , difcatque ulterius,

Ufb |

non unam propinandam omnibus, fed

o

prout convenit per circumftantias fingu-

Ti

lis.

Quis ex his & tantis cautelis, le-

105

gibus ac principiis proficui fermonis am«

'on

la

plius miretur, nos in Introdu&tione prz-

lllda

[

ä

fentis Manualis dixiffe, fpecialem eíe ar-

DI

ld

tem bene poffe exhortari ?

6. Il

hi

De utih s»odo catecbizandi.

.

ii

rnelius.a Lapide in c, 6. ad Galatas CX7/7

:

CO

de voce : Citecbizo h&ec habet: ,,Ca-

a

|

» techizo. vox grzca eft , & idem eft , ac

, v0ce

—

MA ONOVUOASY

142

voce fo

iid

na

Ie &

feu

inflruere.

Quia

?5

25

olim myfteria Religionis vivà voce

»5

tradebantur, & nefas erat fcriptis cotn-

um p

mittere, ne in infidelium manus & no-

t

g

!

2b

r

25

titiam devenirent, propalareatt

2 $

prO-

55

fanarentur, & irriderentur, Inde cate.

;

25

chifta dicitur , qui hzc myfteria docet,

25

& catechumenus di&us eft, qui audiit,

& didicit: Catechifmus vero ipfa doctri-

25

na & inftructios,

Ex hoc deducit idem

,i,nterpres S, Scripturz catechifmi & catee

chizationis antiquitatem , unde €eam ve-

concludit,

nerabilem & eftimatiffimam

Imo exiftimat ,

conciones Apoftolorum

fere tantum 'fuiffe catechefes,

Ex quo

ipfo colligere eíft,

catechizationem vere

Hinc ea,

effe partem officii Apoftolici.

quz diximus P.preced, de gravi obligatione

catechizationis ,fumme commendantur , &

confirmantur, ]uvat ergo quzdam notare

de do&rina chrifiana & ipfo modo in-

Et cum defacto

ftruendi in catechifmo.

non fint catechumeni ,

de

inftru&ione

rudium , & adolefcentium Ííermo erit,

CXIF.

Si bene ponderemus , Chriftus ipfe

non quidem catechifta , fed AuCtor cate-

chefis fuit in illo famofo textu. Math, 19,

Simte parvulos venme ad me , ralium eff eumm

vegnum. celorum,

Non, quod Chriftus ver-

bum do&Grins ex ore fuo eis communica-

b

?qeric

118

, [.il; tw

Vgrit ,.1ed quod inde exemplum d

CVRATOR V M.

143

H

Viris Apoftolicis , ut ament parvulos,

iis benedicant, eos inftruant ,& eundem

effe&um in iis producant verbo & fer-

mone, quem produxit Chriftus eos bene-

dicendo , & manus imponendo,

Nam,

ut ait Francifcus Lucas

Non eft du-

WA

25

bium , hos parvulos à Chrifto bene-

TR

[

?5

diéctos evafile in viros fapientes , &

25

fanétos , qui deinde Ecclefias rexerunt,

Al

25

& fidem Chrifti propagàrunt,

Ratio

fo,

u

25

eft, quia manus eft organum Oorgano-

25

rum, quare Divinitas Chrifti per ma-

25

nus divinam fuüuam vim & gratiam ex-

TU

25

ercebat in eos, quos tangebat, falutem

Qu

?5

eis corporis , animique. dans , occuita

iytz

9?5

fua virtute eos fanctificans, DEOque

25

offerens

e

& quafi

confecrans

335

En

La

eminenter

effe&um catechizationis ,

&

cujusque inftru&ionis parvulorum,

QUf

In hoc textu multos reipfa vocavit,

CXF,

01

l]

& eis commendavit munus catechizationis,

ftimulumque addidit , ut (e huic minifte-

dU

3j

rio inftruéctionis parvulorum libenter ad-

l

dixerint,

Talis fuit Joannes Gerfon, Can-

:j

cellarius Parifienfis celebratiffimi » ominis,

'Talis

(

qui librum de hac re conífcripfit,

tD J

S. lgnatius Loyola cum univerfa füa So-

cietate tefte Ribadeineira inp vit, S. Ignatii

]4 3. Ce 24.

Ex antiquis $, Bafihus in

u

Regul. brevioribus difputatis interrog. 292,

hu

N

Operg& pretium eft ad excitandum queim-

U

cunque

MANVALE

144

^l

T

cunque Curatorem adducere quedam ex

jir

tra&, de pueris ad Chriftum trahendis

3.

joan. Gerfon, ubi fan&e & pie fe, fuum-

T

que factum de

pueris catechizandis de-

fendit,

Inter alia fic fcripfit :

,, Adeo

"T

chn

22

jam indignum videtur apud multos, fi

al

25

quis ex "Theologis , aut famofus in lit-

j

teris , vel Ecclefiaftica dignitate pra-

25

ditus

ad hoc fe opus

inclinaverit,

»

prefertim circa parvulos , quod mihi

»

»

in fabulam , & improperium cefferit,

Convincit autem illos exemplum Chri-

"

»

25

fti, qui, (inite, inquit parvulos venire ad me,

talium e(t enim vegnum celorum.

O pientif-

b

!

fime JEfu

D

quis ultra poít te vere-

25

cundabitur effe humilis ad parvulos,

25

quando tu , qui es DZus , usque ad

»

caftifimos puerorum amplexus brachia

1*11

25

manfuetus inclinas , atque circumligas?

Mp

25

n

Pl

da mihi aliquem , qui fpiritualis eft, qui

querat, non, que fua funt, fed que

1

A li

Id

25

JEfu Chrifti ,

quem totum repleverit

LU

charitas , humilitas & pietas, & nul-

»

lum in eo locum

inveniat vanitas &

25

cupiditas , cujus converfatio in coelis

»

unus ex Angelis

fit 3

qui tanquam

95

DEI nec benedi&ione, nec maledictio«

1j

25

ne moveatur , qui nullis ftimuletur

25

vel alliciatur formis

corporum ,

fe

[

(f )

abftra&us in fublimi arce rationis , in

»la 1

M

P

fola animarum perfpicaci qualitate ver-

feturs

h

* A

CYRATOARVM

145

u

1

» fetur, & hec intelliget

4»

Deinde ob-

"! trectatorum | objectiones

folvit,

»Sed

, IUUL,

ii (

» dicent; occupationem meam ( tanquam

25

Cancellarii) in majoribus effe debere.

n

lto

Nefcio prorfus , íi quidquam majus

10j

effe poteft, quam animas ,ab ipfis in-

ferni portis eripere, & tales parvu-

e Df

25

1V6r

lorum animas quafi plantare , aut ri-

gare

artem non indignam horti

| hi

»

Ecclefia

d

Cl

J

Tem

Sed afferunt , me in

25

pradicationibus publicis ifta magnifi-

CH Li

"E

centius operaturum,

Id quidem for-

7

. tafle pompofius ,

fed* meo judicio

an|

J

[ l

[j2

non efficacius, neque fruétuofius , nam

qui femel eft imbuta recens , fervabit

[ D

odorem tefta diu,

Venite ergo ad me

&

"parvuli, ego vobis doctrinam , vos

n

»

mihi

orationem

impendetis,

Sic

,

Angelos noftros viciílim

laetificabi-

tlj xlu

95 mUS.,,

Hactenus pientillimus & hu-

qüä

ever

millimus ifte Cancellarius,

Legitur quo-

que de hoc illuftriffimo viro, quod cer-

A

tam formulam orandi prefcripíerit illis

as u

adolefcentibus, quos in catechefi imbuit

C

hoc vel fimili modo: Bone DEus! mi-

p

TM

ferere anims noítri inflructoris Joan-

nis Geríon,

Et quis dubiter , preces

innocentum celos penetraffe ; & mife-

ricordiaam DEI

pro utriusque repor-

"

taffe ?

3

xg'eh

P

A P. Mes]er , P.LI,

K

]am

MANVALÉ

145

one catechefis ve«

m

CXFI

Jam a commendati

Ma-

niamus ad materiam;

& modum.

j

in fubftantia , lo-

teriam quod attinet ,

pubï j

N

uendo de noftris partibu

s, & Dicce-

QA

"

ft in Catechif.

L

joi

fibus , eft eadem , que&e €

j

mo Romano , nifi quod ide

m Cate-

ii

T

licetur modo ru-

L

chifrnus Romanus €xp

dibus noftris congruo per qua

ftiones ,

IL

bene inte

& refponfiones ,

ut

lligant ,

&ni omnis inftructio-

TM

quod eít conforme

nis.

Ad quid enim i

nftru&tio, ubi non

u

Provincie

M.

jl

[

eft intelligentia ? non omnes

^i

& Regiones sequaliter capiunt

& Íapiunt,

& climatis

qua

liter ali& policitiores ;

fubrilioris

dummodo una e

ademque fit

& approbata ab

doctringe fübftantia ,

varüs Diccefibus pr&

fidenti-

Epifcopis

il

bus.

Hin

c manet füuus honor & laus

.

venerabili Clero , cuj

us pracipua in im-

B

&rina chriftiana

u

buendis rudibus in do

elucet cura ex libris catec

heticis pralo

AW

commiffis in his partibus per quiaeftiones

(

&as ad captum Pa

]

& refolutiones fuccin

trie noftre accommodat

as, & in nullo

J

hn

quoad fübítantiam a Catechifmo Roma-

no diícrepantes.

Modum catechizandi quod attinet,

1CL

CXFII

varius eft, in eundem tamen plerumque

iil

3 '

recidens, Communis praxis eft, ut qu*

dem nobis conítat ; pr

eemiffa invocatioe

[

blicam r;citaq

L

Ue divine gratie per pu

U9s

ï

CVRA TORYM

iity

147

N

üonem unius Pater & Ave , audiri vel

juvenes vel puellas recitantes alternatim

(

publice unum Caput catechifmi parvuli,

8

if

Quibus pro merito remuneratis incipit

carechifta fuo ordine aliquot quaftiones

l C:,

OL

formare , & adjungere refponfionem,

ac explicationem uberiorem pro captu

IOfts

rudium.

at

Quo finito procedít ad exa-

men di&tarum quaeftionum ex ipía ju.

li

ventute pra&vie inftructa , & ubi oc.

l Dor

currir occafio,' repetit fuam explicatio-

lIa

nem , additque, fi qua addenda obve-

J

niant. Hiftoriasaptas vel premittit, vel

Til

é[it

adjungit, Aliquifunt , qui in nullo alio

variant, quam in hoc, quod in praceden-

Xy

(nt

te catechefi , antequam finiatur, pro

fübfequente catechefi jam forment quae-

l]

jl

fiones & refolutiones per modum in-

fltructionis praeviae,

Et tunc fequentem

[f

eatechefin mox inchoant per examen &c.

græi

recidit in priorem modum,

In hoc

101

»

conveniunt omnes catechifle , ut par-

vuli faciliores , adultioribus graviores

n

Q

proponant queítiones pro utriusque

partis capacitate & captu,

Preter communem , publicamque ca-

CXPIH

iij

techefin in templo coníüetudo eft lau.

dabiliffdma in plerisque Parochiis noflrig

"

U

introducta , ut Ludimagiftris fcholarum

injingatur, fi non fingulis diebus fcho-

t

Q

ke (uz , ialtem íingulis hebdomatibus

*

K x

fal-

MANVALE

148

g

(altem binam vel ternam ut i

nftituant ca-

J

techefin, cui invigilat Paftor, & fape

b

ü

ícholas vifitando explorat ; ubi neceíle

"

"

eft , induítriam Magiftri , & fructum feu

n*

fcientiam juventutis,

In confirmationem

pt

ferviat

?

quod ftatuit Benedi&us XIV.

"

fanétiffimus

& fapientiffimus

Pontifex

Diecefi ,

adhuc

Cardinalis

pro

fua

tunc Lambertini, in f

is Inftitutionibus

inftit 9. ubi fic :

,Sicut

Ecclefiafticis

, autem de Parochis , ita & de Ludi-

quos à tra-

?»)

magiftris ftatuendum eft,

», den

da pueris chriftiana doétrina libe-

.

D

nime judicamus. Et

m

25

ros & immunes ml

poft alia :

,Ob hanc caufam Cle-

eam condi-

35

mens XI. Ludimagiftris

»

tionem imponit , ut pueros chriftianam

quod nos (in fua

25

legem edoceant ,

»

tunc Diocefi )

precipimus & volu-

'»L

2»

mus, ut, qui Ludimagiftris examinan-

P?]

dis prepofiti funt,

nullum prorfus ad.

PP]

mittant, nifi prius in illis omnibus ,

25

que ad fidem & Relig

ionem pertinent,

peritosque certo

P

fe penitus inftru&tos ,

aliud

probaverint,;

Eadem

inftit.

!

Pon-

qu

oddam movet nobis dubium $s.

1

tifex his verbis :

,Sed quoniam in

ut pueri in pa

» à

gris fxpe contingit ,

(

,, fcendis armentis potius , qua

m in au

implicati

,, dienda chriftiana: do&rina

, tempus conterant

&C5s

: Exiftimat

u

quidem

CVRATORVM

1419

lgv

quidem füfficere ,

,,Si Parochi gravibus

sdn

59

folidisque argumentis parentibus often-

lrï li

»5

dant ,

in manifeíto perpetue dame

E

$

nationts

verfari periculo ,

fi liberos

UC

TLat10)

3

)

fuos Religionis elementis erudir

nee

?5

Infuper perfuadeant, ut fuos

s J

gligant.

Iont

$5

quique liberos ad parochialem Eccle-

df d:nm

» fiam adducant, ibique Parochum fidei

fl0l

Dpa;

rudimenta explanantem , & ipfi audiant,

.,Sm

25

qua fortaffe non perceperunt, cum in-

t [ul

?5

ter pueros ageren E*5

vel percepta ex

H

?5

animo penitus exmderunt.,,

lta qui-

dem zelofiffimus

Pontifex

Sed bone

: Jl

AA

DEus! quid efficiet in: noftra Patria , ubi

Parochi auctoritas alia auctoritate fupera-

(s

(

tur, & fimul ex confuetudine commu-

ni maritati quicunque fe exemptos a do-

Tiapat

[

l

&rina chriftiana. audienda «swftimant

n

n

ut aliter

T)

luper tanta paupertas eorum

TOU

fe fuosque fuftentare non valeant

nifi

nUS a

pueros aut puellas ,

quamprimum per

&tatem licet ,

pro data occafione pafcen-

yibu

tD

dis gregibus deputenc* denique ubi ac-

cedit rufticorum duritia

ih conmmunitas

T

'(

[

tibus verfantium

ut illo tempore, quo

doGrina chriftiana explicatur in templo,

s p

u d

a paftura fua nullum dimittant , vel per

alios fuppleri permittant.

His igitur cir-

cumftantiis perpenfis non videtur aliud

remedium, quam , ut quandoque Paro-

chus pafcentes greges quafi deambulans

jl

R

1n

jl

j'

150

MANVALÉ

in campis invifet , & ibi inftru&ctionem

h

t

& examen inftituat , vel faltem in hye-

m

YU

W

me fuppleat defe&tus veris, zítatis, &

]A

autumni folers in catechefi , vel potiffi-

)

mum examinando &

inftruendo

edo-

ceat tales ignorantes, & per illas anni

partes in catechefi publica factos invifi.

biles

Si quis alium modum oftendere

potuerit, libenter in hoc

edoceri cupi«

mus , & rogamus,

UÜOFPID P-—IE

(H

De modo d& requifitis circa

adminiftrationem Sacramentorum Ba.

ptifmi, extreme . Unctionis;

& Evchariftia

$.L

uam) mece[Jurium fit ,

obfervave

àn adminiflrandis Sacramentis prefcviptos

infingulis vitus C? cevemonias.

uanquam absque dubioRubricifte, quo-

CXIX Q

rum opera non funt ad manus no-

ftras, multa & varia de ritibus & ceremo-

y

niis fcripferint, earumque obfervantiam

neceffariam vel probárint, vel fuppofuerint,

attamen variasrationes invenimus & nos ,

D

quibus erudimur in ftudiofa attentione, in

obfer-

€VRATORVM

IjI

Is

obfervandis ceremoniis & rubricis, in Sa«

j

cri&cio Miffe , & adminiftrandis veneran-

t

diffimis Ecclefie Sacramentis.

Prima ra-

Yi d

J &

tio defumitur ab obedientia Ecclefiz illos

ritus przfcribenti debita,

Secunda ratio

Ilj

|

. f

|

petitur ex pietate, quia devotionem pro-

,

[

movent,

'Tertia, ex refpe&u Sacramen-

ln

füummaa

torum adminiftrationi debito ,

um

enim conciliant iis majeftatem & zftima-

tionem, . Has tres rationes in prafente

$, deducemus, inftituendo paritatem inter

ceremonias, prefcriptas in vet, "Veftam, &

noftras ceremonias in novo Teftamento,

Qf

ut vel exinde hujus attentionis in obfer-

f.

D.

yandis ritibus Ecclefie major habeatur

ratio.

Supereft quarta quoque ratio,

quia ceremonie funt facrameptales, feu

plene myfteriis , de quibus $, fequente

At«

aliqua videbimus , & explicabimus,

que ut previe omnem viam occludamus,

r

contrari& opinioni , & negationi bujus

necefhtatis ,

premittimus

Decretum &

r

n

Canonem Concilii Tridentini feff, 7. Can.

X3. ubi fic t..,,Si quis dixerit, receptos &

&

25

approbatos Ecclefie Catholicz ritus in

folenni Sacramentorum admiíiniftratio-

Ws ?

955

u

»

ne adhiberi folitos , aut contemni , aut

9?

fine peccato a miniftris pro libitu omit-

??

ti,aut in novos alios per quemcunque

Y

25

