
j(

m

principaliter

inteligitur de beneficentia

ágits (

ífpirituali , ad profe&um quomodolibet

g p

promovendum tam in retrahendo a ma-

g

lis, quam in dirigendo ad meliora ; ad

tT

blande quoque loquendum , ut ex ore

—

A:

eluceat affectus charitatis, qui intus latet

LE

in corde, & fiducia maneat, ac augeatur,

—

licet. quandoque rigidiora exponantur,

non tamen rigide,

Nam ad fufcipien-

dum hoc Sacramentum , non obftante

verecundia, aliisque impedimentis a de-

! M

mone opponi folitis , potius invitandi

benignitate funt , quam duro , afperoque

jl

fermone repellendi aut.impediendi , ne in

j du

ipfo minifterio Chrifti, qui omnes vult

i

DN

falvos fieri, & ideo maxime inftituit hoc

Sacramentum , fiamus quafi

advocati &

t

adjutores

diaboli ,

abfterrentes rigore

D i

'u

verborum vel a fiducia, vel a confeffio-

ne integra , & fic a gratia,

Explicee

mus necefftatem bujus qualitatis boni

Confeffarii a paritate,

T

CLXIF

Sacra do&rina in Confeffionali a Confef*

ffariis danda eft peenitentibus fuis, velut ali-

!

quod donum, quod fupplicanti egenti diftri«

hni-

CVRATORVM

223

Mi

buimus.

Eft enim vera eleemofyna fpi-

[

ritualis , ut utraque pars benignitatis in

Is

uno hoc conveniat a&u , nempe bene-

O n

l

fidium & blandum . verbum,

Legimus

m

Eccl 18, Nomwe ecce verbum [uper

datum bo-

a

nnn ? fed urnaque

t

cum — bomine — juflificato.

lTam fermonis blan

dimentum , quam di.

T01)

ftributionis donum reperiri d

ebet ápud

0a

hominem gratiofum , feu DE

O & homi-

Qu ;

nibus gratum , adeo , ut fi defit verbum

d.

gratiofum ipfi dato, potius hoc difpliceat,

LU i

quani gaudium afferat,

Unde Eccl. non-

Jpeat

we ecce. verbum — fuper , ( id eft, melius eft )

Dant)

F

datum- bomun ? igitur bonus Confeffarius,

T

qui benignitate" non caret, non folum

Yatte

fübminiftrat pemnitentibus fanam & [falu-

ET

brem docirinam pér modum dati fpiritua-

vtl

lis , fed etiam jungit doétrine blanda ver-

r

ba, per hec oftendens , quod cum af.

i

fectu charitatis det

ifta bona.

Unde

8 TU

S. Gregorius 21, Moral, c. t4,

»Dile-

j

» &io, inquit ,

noftra femper exhibenda

25

m

eit, & veneratione fermonis

P)

& mi-

Ti

2*

nifterio

largitatis.

Et S. Chryfoft,

L

)mefR

3. de Sacerdotio , ante finem

»Donum

ij

2)

Ex

Cj

ipfum , ait , donantis vultus , geftus-

j

» Que conduplicat,

,Et in c. 18. Genef,

10m,

4 K.

,,Sæ-pe ,

ait, fermonis ob-

f

» fequium magis recreat accipientem,

» quam donum

ipfüm, ,,

Hac igitur

Atl

Ícientes, ne (imus difliciles erga eos, qui

yr

ad

MAN VALE

a24

j

n

d

ad nos ,accedunt,

lta exigit charitas,

dicente /tpoftolo r. Cor, 13. Cbariras benigia

ef. — Sed quid , fi rigor & correptio ne-

"

ceffaria eft poenitenti ex quocunque de-

J

mum capite , an exulare tunc debeat om-

nis benignitas ? non fane ; Íi enim pri-

mam partem benignitatis impediat indi-

hr

fpofitio poenitentis , periculum , aut ne-

I

ceffitas , blanda tamen, & confolatoria

T I

verba , dehortatoria , adhortatoria , in-

Ítru&oria &c, deeíle non debent ,

ne

u

gravius correpti in defperationem caden-

tes, diving quafigraude plene renuntient,

&

inde

fed altera parte benignitatis ,

oftenfo affe&tu vere charitatis , quafi le-

niente emplaftro , vulneri acrioribus me-

diis facto , impofito, ad grati& facramen-

talis medium melius . difpofiti . recurrant.

2 N

Charitas omnia vincit,

Unde non male

decernimus , fi dicamus ,. benignitatem,

dU

Ti

J

femper , & per fe neceffariam , rigorem

per accidens , quia beniguitas in verbis

debet lenire dolorem rigoris per accidens

hinc inde exhibendi.

CLXF

Quarta qualitas boni Confeffarii eft,

ut non obftante benignitate , pro fuis

circumftantiis etiam fit magnanimus , &

cordatus, Hoc utique judicis eft , qui

poteftatem habet in fua manu abfolvendi,

aut damnandi reos ,

rout juftitia exigit,

aut permittit, Hinc, quia facer judex

€

5

u

L

/f'u

CVRATORYVM

Q*g

225

eft., tantc fit fortitudinis & magnani

mita-

LT

TL

tis animi, ut neque potentiores hujus fa.

m

culi formidet, neque eis aduletur quo-

U

A

modolibet : neque ex altera parte infir-

&f

mDjores amplius dejiciat, vel eis acceffum

du

ld. ]

ad fe impediat,

Sed unicum fundamen-

E

tum totius judicii fui fpiritualis fit bo-

num DEI ex animabus , & harum íalus

filt

2zeterna.

i

Paucis omnia ? fit fine prejudi-

cio, unde unde veniente, fed cordate exer-

"

1

ceat judicium füum juxta merita caufa-

rum : cogitando , fe non eíle judicem

U

t

corporum , fed animarum , non munda-

num, Íéd ccleftem propter poteftatem

al

[ l

$ T«

füam, quam a ccelo accepit , non mini-

ATR

ftrum Regis terre , fed Regis Regum,

qui eft Chriftus,

Hic chara&ter elevet

A

IK

) ni

mentem non ad fuperbam arrogantiam,

que diffolutionis & exceffus mater eft,

[

1

fed ad competentem fortitudinem judicis,

Jors

& cor ad aufus etiam,

fi neceffe , ma-

qqi

C

gnos & arduos, exigente juftitia & falute

animarum , excitet,

Ad exemplum S, Jo-

annis Daptifte Herodi fepius inclamantis::

t t

non licet tib? e76,

prO [

S. Paulus r, Tim, s. monet Timo.

CLXF1

Y

theum fuum fuüb gravi obteftatione , ut

j

Prae

nibil faciat in alteram partem. declw iido,

mifit : wt bac cuftodias fine prajudicio,

Qua-

i

fi dicat : ea, que dixi de Presbyteri ac-

cufatione , deque peccantibus arguendis,

w;üï

P

A,P, Mesler,P,1,

facies

226

MANVALE

facies & cuftodias fine pwjudxc; 5'id eft,

Hveh t

jl

.5

fine preoccupatione , & pr"emoltamom,

b

judicii, ita, ut nemo te preoccupet, fibi-

j ll

que

conciliet

dát

5

anteauam

aiteram

paruen audieris . aut rem totam zquo

fv

& indifferente animo examinaveris ; men-

te prajudices ,

& ei, qui te preoccupas

vit, caufam adjudices,

Unde Syr. ver-

tit i nula anticpatione praoccupetur — meus tud,

Et alii : fie praferentia , qua unum gttfi. ais

cum,divitem , nobilem &* alteri praferas , cuftodi

bac mandata mea,

Addit Cornelius aLup.

, Judicium enim debet fieri de

caufa,

Ui

lf

itur bo«

, non de.perfona,, Tam ex

nus Confeílarius fit cordis & animi , ut

fine ullo refpe&u ad quascunque perío-

nas, pura peccata , modumque ea cone

fitendi ,. & ex ea facile

cocaoi

endam

difpofirionem aut mdf»f'ntl(mcn confi«

tentium -exaininet ,

Nam

j

trutinet que,

fola peccata funt merita caufe in hoc

4

f

judicio , & fimul ponderatio partium ef-

Circa inte-

Wv

fentialium hujus Sacramenti ,

gritatem Confeffionis, circa conmczonem,

& circa propofitum ferium emendationis,

Hec fola tanquam effentialia Confeflionis

facramentalis in mente verfentur judicis

aut earum no«

U

fpiritualis , non perfonz

bilitas, potentia , divitie &c,

il

CLX li

Prater has qualitates precipuas boni

n

M

Conteílari requiruntur adhuc tres dotes,

Ícilicet

CVRATORVM

227

fcilicet, ut fit ftudiofus in exercitio ? pru-

dens in refolutionibus ? & denique hu-

Ü (

milis & DEO gratus in bono effe&u ex-

AL

ercitii

fui,

Explicemus has dotes ne-

)

ceffarias.

Primo, bonus Confeflarius ftu-

(

diofus fit ia exercitio hujus

minifterii.

T

Senfus eft : dum audit Confeffiones, non

Slï

fit vagus cogitationibus , fed potius in

[/7]

magno & continuo ftudio , prefertim , fi

i

Hoc ftudium fit

j

quid gravius Occurrat,

94l

& verfetur circa memorata tria eílentia-

lia Confeffionis , que funt: integritas,

n

contritio , & propofitum.

Quod quidem

ftudium facile eft in levibus , & ordina-

ris , difficilius & operofius in gravibus

Il

& extraordinariis,

Unde additur

fe«

- h

cundo , fit prudens in refolutionibus,

Hujus prudenti& audiamus vel unicum

exemplum, unde plura alia quodammodo

Accedit confeflionale

colligi

poffunt.

tuum e, g, quidam Sacerdos , qui utpote

nd

perfona fpiritualis , & fpiritualiter vivens;

j M

leves quosdam nzvos tanquam ordinario

IOngs

fuo Confeffario confitetur , & pene fem-

per eosdem , & quafi memoriter eandem

formulam . Confeffionis

tibi

recitat

de

Confeffione ad Confeffionem , czteraque

complet, qu:z funt confitentis.

An pu-

tas, talem a te femper & mox abfolven-

dum ? annon tibi occurrit difficultas rae

tione propofiti ? fi enim tibi confiteretur

Pa

alius,

"]

MANVALE

228

f

alius, fed graviora peccata, per multum

f'c(

tempus , & femper eodem modo , forte

n

!

etiam numero , merito fufpectum

v

ibi fit

I

propofitum poenitenüs tui , quod toties

L:

fregit ,

cur non & in levibus ? reipía

f

precife ratione cogniuonis clarioris fir-

mitatis propofiti , ron facile

eluctabis,

Igitur prudentia tale tibi miniftrabit di.

1

iV

£

am confules,

Prud

vii

en

s enim

ä

fcrimen ,

Confeffarius in priore cafu non inveniet

difücultatem , inveniet autem in -pofte.

riore,

Nam primo peccata venialia,

fpe&ata humana fragilitate , non facile

caveri poffunt , funt enim 'peccata infir-

mitaus , non malitiz.

ecundo , neque

quoad numerum datur obligatio confiten.

di , dummodo unum certum proferatur,

unde poflit abfolvi,

Tertio, qui coms

mittit peccata venalia , & confitetur, fi

fit perfona DEum timens & fpiritualis,

facile & fufüicienter compungitur , & fic

refurgit , ficut iuflus fepties in die cadeus ev

re[urgens, Prov, 24,

Econtra longe aliter

fit in gravibus peccatis , quia funt pec-

cata malitie potius , quam infirmitatis ,

daturque obligatio gravis cavendi omni

modo, & facile caveri poflunt vitando

occafiones & focios pravos, & fi id non

fiat, fignum valde clarum eft, propofi«

tum non fuiffe fatis efficax , quia toties

jam patuit fallacia, E, g. dat tibi quis ala-

pam,

C€VRATORVM

229

Y

Tl

pam , & ecce mox te accedit , rogat

veniam , dolet, promittit emendationem,

ln craftinum redit, & novam dat alapam;

QU

repetit füuum dolorem & propcfitum,

Perendie idem facit,

Quid jam fentis

d

de hoc propofito, quod tam fzpe factum,

nunquam fervatum ? primo die credidifti ;

]l

Il

altero jure dubitifti: tertio: die credes ti-

Vi

J m(c

bi illudi ex propofito inefficaci in re tibi

tam gravi,

Idipfum clarius apparet in

T-x

repetita offenfione gravi DEF ! funditur

Vefy

DN

prefumptio contraria in.Confeffario , prz-

n i

fertim , fi non fit adhibitus conatus in

11 I

diminuendo numero peccatorum , maxime

vero tunc , quando propofitum non du-

Wil

ravit, nifi per paucas horas, ut adeo eo-

dem die, vel fequente denuo reciderint.

Cumque non liceat temere exponere Sa-

cramentum periculo nullitatis , palam fit,

fine meliore difpofitione penitentis , &

n

propofito efficaciore , non poffe proce-

dere Confeffarium ad abfolvendum , &

abfolventem peccare graviter,

Hinc , ut

difponat talem poenitentem , fi fieri poteft,

hoc opüs, hic labor eft, prout inferius

A i

( u.ï

pluribus dicemus,

In his.ergo prudens

Confeffarius fufüeiens invenit difcrimen,

ut priores in levibus abfolvat , non item

pofteriores in gravibus ob defe&tum fuf-

ficientis propofiti

illos enim non facile

in quibu

»

e

eft ti-

judicabit indifpofitos ,

inOre

"

E 3

MANVALE

230

mor DEI, & manet gratia fanGificans

operans omnia meliora , ideoque prze-

lL

7

j"

fumuntur nunquam deficere in pàrtibus

effentialibus Confeffionis ? contrarium om-

nino eít in peccatoribus gravibus * pro

ilis eft bona prefuümptio , qus contra

hos eft, & difficillime enervatur rationi-

bus contrariis , que potiffimum defunt,

ut patet ab omni experientia.

CLXPFIII

Accedat denique tertium , ut Con-

feffarius humilis maneat in bono quodam

effe&tu exercitii

fui,

Nam juftificatio

impii opus eft folius DEI ; ut quid ergo,

quod DEus per feipfum Ooperatur utens

minifterio Confeffarii , hoc inftrumentum

gratiz divine fibi ufurpet ?

Ímo inter-

eft, utin omnibus & per omnia frequen-

tiffdis orationibus inftet , ut DEus fru-

&ifieet per

laborem

& minifterium

iuum , fcilicet ex iis falutem animarum

operetur,

Sic

humilibus

dabit

DEus

gratiam , non füperbis & elatis ex alieno

bono,

Cetera, quz hic notari amplius

potuiffent. de qualitatibus Confeffarii ut

Judicis , Medici , & Do&toris facri,

jam expenía funt P. r.c, 4.

e2

-aWe

LA

6. IlI.

CVRATORVM

231

n

5(?*

')Ep

$. Ill

Jdttfn

ln n

De sodo adamimifrandi Sacramentum

Penitentie.

DUU

3

COT

li

d ipfam adminiftrationem Sacramenti CLXIX

0ny

A

nl

Penitenti? requiruntur tria,

Ante,

*

*

preparatio

in ipfa adminiftratione pru

det

fcientia ? poft adminiftrationem

W

j

devotio & sratiarum actio,

xplicemus

fingula,

D2 preparatione fequentia bre-

(

;|

viter notamus.

Primo ; $acerdos con-

00

0

feffiones- excep turm, confiderans , quan-

If

tum opus D"I perfe&turus fit, ante omnia

rlm

brevem ahqmm intentionem faciat. v

QT

quod velit adminiftrare hoc Sacramentum

n

ad

& falutem

lï)

1 TA

3iii

|

laudem DEI

arunie

ifl

Addat motiva. 0.

o

ex motivo obedien-

»

o*

V'?'!

TUf

tie

.

ex motivo pr Opl'w poer

IIUS

Pt;æ

fci-

ATU

licet in fatisfadionem pro pm')rm pocr'a-

1

rel L

eol

te fuis fub-

tis , ex motivo charitatis d

jizlU

ditis

&c

absque dubio talis premiffa in«

tey

fJH&n

tentio ex taülbus motivis au

b1t

E

rvo-

yrem

Internu

m

j

D

patientiam in arduitate &

diuturnitate lab

DOI

nr

is operabitur ,

harita»

ll

tem accendet

; & omnes qualitates boni

Confeffarii

'(cu.blt

Secundo , premit-

tet

intentionem

generalem

dï&GäV?ï"*ll

-..,,

omnes penitentes , qu os non exj

Ji ,I(N

exa^

E

/s

in-

(CO('I"IE in actu,

Cum

enim

tentio,, prefertim in tam diuturno exer-

P4,

UCXO,

232

MANVALE

citio ,. propter concuríum mimium p'er

(UN FB

(

jj

multas horas durante , plurimis non fit

jl

obvia quomodolibet diftractis , & . inde

hd M

innumeri poftea fcrupuli oriri poffent,

p

DI

annon ex defectu a&ualis intentiohis plu-

el

rimi non fint abfoluti, fufficiet tunc vir-

9 1

"m

W

«

tualis, feu a&ualis premiffa, virtualiter

w

per totam tunc fefionem durans, & per

4, (

n

omnes poenitentes actualiter non exceptos,

lw '

"

Tertio, humiliet fe coram DEO , profi-

teatur fe peccatorem , petat gratiam tan-

v n

i

topere fibi neceflariam ad pleniorem fru-

G&um laboris fui.

Aliqui furgentes a loco

M

preparationis tundunt peGus dicentes ;

DEus

propitius

efto mihi

peccatori,

Quod tamen non fufücit in iis Confeffa-

ris , qui fe fciunt peccati gravis reos,

requiritur in his contritio perfe&a , fi

non fit copia Confeffionis,

Quia hoc,

ILD

ficut alia

acramenta ad fuam adminiftra-

"

fd»eulnu

tionem requirit ftatum gratiz.

Sic de-

L

nique preparatus accedat cum fiducia ad

100

audiendas Confeffiones,

CLXX

le prudentia & fcientia boni Con.

feffarii in ipfa adminiftratione Sacramenti,

preter ea, que de preparatione fcientiz

neceffarim fufius in przcedentibus expen-

j

dimus, adbuc fequentia pro facilitando

p

labore prefertim incipientium adjungimus,

Primo, Confeffarius attendat, an adfit ma-

teria ad abfolutionem fufüciens, fcilícet

!]

certum

CVRATOR

VM

Id

i

£&33

i

certum peccatum , faltem — veniale,

Si

Smr[

hanc habet , attendat , annon vice vería

i

afferatur materia, a qua abfolvere non

ij

ii

n

|

J

poffit propter cafuüm refervatum , fi talem

J

nopn inveniat, attentionem fuam impendit

incy

ad materias , que indigent inftru&tione,

li

j

aut remedio contra recidivam, & hzc in-

X p

terim, quantum poteft, notat, Secundo,

1

!

w

in dubiis materiis parat examen., eous-

tf

jja

que donec ei, quantum fieri poteft, cla-

| m.

rus fiat ftatus tum peccati , tum con-

]

itj

fcienti& poenitentis , oportet enim hunc

OC

Óftatum omnino compertum elífe tam ju-

Jf

dici

2

quam

Medico,

Porro . in dubio,

f0l

an peenitens graviter vel leviter peccárit,

«f

fi refolvi non poffit ctiam poft examen

(

aliquod , non inquietetur Confeffarius,

Al

quia hoc femper clare difcernere non eft

f

de fubftantia Sacramenti, nec femper eft

fdri

in poteftate Confeífarii , qui fedet & ju-

db

dicat ut homo , non ut DEus, & cate-

11

&

roquin confitens fecit , quod potuit

?

debuit , fatendo peccatum , prout tunc

Cü.rïr

agnofcit.

i

Tale examen frequenter neceffarium

CLXXI

effe praxis oftendit ob duas potitfimum

rationes,

Prima eft ignorantia pluri-

morum in ícitu neceffariis,

Hanc igno-

rantiam Confeffarius füa ícientia fupple-

re debet ut Doctor.

Sed in aliquibus

n

ibus Moralifte videri

cafübus , de qu

r

P

poflunt,

MANVALE

234

Fa

poffunt , prudentia Confeffarii difcerne-

re debet, an non fátius foret relinquere

$u

^f

lia

penitentem

in peccato materiali, ne

T

veniat in formale absque fpe emenda-

B

tionis,

Quando autem queritur Con.

feffarius in dubío ab ipfo pcnitente ,

refpondere debet , quod res eft, nam

quarenti debetur veritas,

Altera ra-

tio eft,finiflrra perfuafio multorum, Con-

&

firentur nimirum aliqua leviora , «v, ra

cogitationes impuras , fafluri etiam ora-

viora, ff inquirantur.. . g, Tactus & acta:,

putant enim Confeffarium obligatum effe,

ad talem inquifitionem , & ni quarantur,

non efle neceffe talia confiteri , & fic

multoties

absque

inquifitione

patitur

fubíftantialis integritas Confeflionis.

In

his fe palliat verecundia panno pervetu-

flo, & ab omnibus rejecto , & tamen

Ml

fe pailiat,

Hoc pallium tollat Confefla-

-38&10

rius fua inflrué£tione , & demum qua-

ii

ítionibus füis rei veritatem explorer

»

quamvis de jure non deberet,

Et hoc

frequenter fieri ex multa praxi dolenter

referimus ad cautelam & inítru&ionem

incipientium,

CLXXII

Tertio, cognito plene , quentum

Pon

fieri poteft, flatu peccati & pcenitentis,

l

It

fi quid explicandum , monendum , ex-

g

hortandum, dehortandum , prefcriben-

dum &c, tunc id hoc loco fiat, fed

Q N

Pfü-

CVRATORVM

233

Jf

A

!

rudenter & fícienter pre oculis haben-

J-'«"fque:s

.do ífolam falutem animarum.,

Adver-

]

Jj

tendum autem

?

in ordinaris d& le-

Oi

vibus

non efífe detinendos

penitene

" CQ

tes

E)

fed neque a contrario facile di-

mittendos afferentes

extraordinaria d&

Pnf

D

gravia, etiam in concurfü magno , non

Id«

I

enim folent confiteri, nifi tali occafione,

Á

& fi hic preepropere tractabuntur , quan-

r.g

do & quomodo ipfíis neceffaria: explica-

buntur ?

gïä-

Hoc autem, quod mox fe.

Al

quitur , valde omnibus commendamus , nimi-

rum maximam

curam

1

in inflruendo ,

1

dehortando &c, adhibendam illis , qui

fí

prima -«egraviter peccarunt, curm enim

QUE

non fint in aliqua confüetudine peccan-

h

di , feria dehortatione , non tamen fine

Ils

affectu compaílionis , contra recidivam

premuniendi funr.

Ut plurimum enim

"

rü?

iunt vere contriti , vel faltem faciliter

)

ad compunétionem difponuntur, utpo-

ret

te quos potius infirmitas, & improvi-

dentia , fubinde etiam turpis curiofitas

Aitei

inror ]

traxit ad lapfüm , quam malitia,

Hinc

n

erigendi funt ad defiderandam , & de-

nuo quaerendam priorem gratiam DEL,

cum qua ipíis vivere tam bene fuit ,

J

econtra poít lapfum leíaà conícientia, &

tumuituante tam male effe incepit, Om-

[l

nimodis ergo

allaborandum,

ut

pre-

!;

veniatur melancholie ,

d

in quam ex

inftin-

MANV

A.

n

LÉ

1

236

v

, .p&ä

inftin&w diaboli folent cadere, per quam '

m

l

denique pervenire poffent ad defperatio-

l

hj

nem, & qusrenda íolatia corporis in

continuatione peccsti , cum perdiderínt

i

folatium anima per lapfum & arnifio-

nem gratia.

Atque ut mens iíla no.

"

fr

fira magis pateat , apponimus certam

L

hiftoriam ex magn. fpec, Exemplorum

M

P. 1. difl, 2, ex. 93. defcribimus fim-

*

*

n

plii , fed non ingrato ftylo

prouti

ibi legimus.

tl

CLXXIHI

,flPrater quidam abiit haurire a-

al

quam de flumine, & inveniens mu-

25

lierem lavantem veftimenta

?

pecca.

LA

25

vit cum ea.

Hauriens autem aquam,

,[M

25

ibat ad. cellulatn,

Infilierunt autem

25

in eum damones per cogpitationes ,

Miv

25

& contriftabant eum dicentes: de ce-

25

tero quo vadis ? non eft tibi ulte«

"

Ann

25

rus falus ,

"

ut quid etiam féeculum

VU

25

perdis ? intelligens autem ille frater

?5

l

quia volunt eum omhino perdere,

55

erigens fe viriliter per confidentiam,

If

25

dicit cogitationibus fuis: unde ingref-

25

fze eftis n me cogitationes male , &

T

v li

25

contriffatis me, volentes me omnino

25

perdere ? sow pecczvi. Etiterum dico:

Wil

25

o n peccamt,

Et ingreffus cellulam fuam,

p

25

continebat fe , ficut heri , & nudius

aM

tertius

l

(Eft phrafis antiquorum ,

i

,x;olens

[

exprimere, quia vixit vita prio-

Aq!l

re

CVRATORVM

257

Wi

re fancta & religiofa , quafi nunquam

peccaffet, )

,Revelavit autem DEus vi-

Jf

» cinoejus feniori , quia frater ille ruens,

d

b"

»

& in ipío cafu fubruiffer. diabolum ,

nil

25

& viciflet,

Veniens autem^ ad illum

M

35

fenior ,

dicit. illi ;

quomodo habes

Il

»

frater ? ille refpondit : bene Abba ! di-

)r u Hl

»

cit ei fenior t & non es pa:tus rriftitiam

fn.

»

his diebus ? refpondit ei frater: non,

)N

» Dicit ei fenior : revelavit DEus , quia

35

ruens íubruifli diabolum, & vicifti.

Tunc frater retulit omnia , que fibi

adveniflent.

Senior autem dixit: certe

iil

355

frater, difcretio tua contrivit virtutem

Cl

inimici

25

27

Pallad, 1, 3. 5-42

Ecce,

Iy

quanti interfit animare primo lapíos ad

T

antiquam fiduciam in DEI mifericordiam

NS

J

& depellendam — melancholiam peccato

(

femper annexam ! unde fi

admittere-

] (c-i

tur, venire poffet ad defperationem ,

quam diabolus quzrir.

Quarto, magna prudentia & fcieritiaCLXX7*

l'Cff |

Kdf

Confeflarii requiritur. in examine firmira-

tis propofii fe emendandi,

Non fit

contentus obreftatione fimplici dicenii: ,

fe habere firmum propofitum non am-

plius peccandi , niífi etiam . cognofcatur

frmum propofitum vitandi occafiones

proximas.

Nam illud propofitum non

peccandi de íe firmius non eit ceníen-

p

um , quam Ííi quis proponeret nolie

conme-s

!

MAWN

v

AL

"

i

235

comburi , nifi accedat propofitum fe s

non injiciendi in ignem,

Qui non vulr :

comburi , íe elongat ab igne, unde cef 1

|

J

Áar periculum fui propofiti faéti : qui

non vulr nova tentatione vincl, fe elon-

gerab occafione proxima , fi fit volun.

taria, aut ceffet periculum ex nova ren-

(

r

tatione relapíus.

Ert plane in examinan-

da firmitate. propofiti

fepe potiílimus

i

i

labor in gravibus peccatoribus & con-

fuetudinaris , indiget ergo magna prw

; Í

dentia, & ícientia,

In ipío ergo exa-

mine interne füfpirer Confeffarius devo-

tus ad DEum

deinde ponderet , quo.

ties talis confüetudinarius jam fefellerit

fidem datam in prioribus Confcflionibus:

quot annis verfetur in confuerudine: an

occafiones fint proxime & voluntarie;

AL

qualia conamina & media przfcripta

Ti

M

adhibuerit , vel neglexerit: neceflitatem

li

!

firmi propofiti ad valorem Sacramenti

luculentius explicet: & denique attendar,

an modo majora figna talis veri propo-

fii , quam antea , deprehendere pot

fit.

Si non ? quid juvabit abfolvere non

abfolvendum a DEO? ergo differat ab-

il

folutionem faltem ad aliquod témpus;

fi forte per ipfam emendationem & co-

If

natum adhibitum firmius pateat propo-

T t

fitum intra illud breve tempus , & fic

poítea tuto abíolvere poífit, Quo tamen.

Ecrïæ

caiu

CVRATORV M.

239

pltg,

cafü non omittat monere poenitentem ,

ll s

ut in proxima Confcílione five fibi, íi

unde;

copia fit ,

five alteri facienda , non

[ääl M

omittat noviter confiteri peccara , utpote

d

a quibus nondum eít abíolutus, confi-

I vll

liuumque dare ,

ut ,

qua ultima iíta

Vi t

Confeífione , in.qua non eft abíolutus ,

ATmIn4

evenere , indicet pro informatione Con-

ii

feffarii , qui prudenter inde colliget ,

T0

qua imodo ipfi neceflaria vel utilia erunt.

j mt

Pofiquam bec omnia expedita in au-CZ XX77

D Q

|

Sdäþ

ditione Confeflionis , reftat , ut Con.

fellarius cogitet de injungenda poeni-

;

Hac

filler

tentia,

fit fimul vindicativa &

medicinalis,

nbus

TR RL

Sed quomodo ? aliqui fue-

runt Confeffarii, qui ad minimum unum

n d

Rofarium aut Pfalterium Marianum im-

WOA

pofuerunt fingulis pro levibus culpis.

Áenpi

fnctr

Alii adeo leves panirentias injungunr

ut

nifi

m

etiam pro gravibus peccatis ,

penirentes arcerentur timore DEI prop-

tendd

ter iftas poenitentias ad peccandum ma-

PPOP;'

Pis animarentur , quam retraherentur.

t p

Ü

Uterque error eft contra regulas pru-

3iy

M

t

dentie , nam priores Confeflarii pro-

priam devotionem habent pro norma

iM

f])

inungenda pcenitentie .

non peccatos

T

rum vindictam

aut medicinam ,. non

Ti

enim talia funt, qua talem vindictam

aut medicinam requirant.

Sic eriam

"" pofleriores neque medicinaliter neque

vindi-

a

MANVALE

240

vindicative agunt.

Sit ergo ponitentia

p*

proportionata peccatis de via ordinaria.

Ubi vero cafüs contingeret, quod pc-

r

nitens tanta & tam marnifefla fipgna da-

[

ret , quibus colligeretur , eum vindica-

m

re exceflu doloris &c. in íeipío, quod

vindicandum 'effet a Confeflario , . re-

ii

mittere poffet hic de gravirate pceni-

tenitiae,

Quomodo enim

agnofcitur

)

a Confeffario , paenitentem fatis cogno-

i

Ícere gravitatem peccati fui, quid opus

eft, eam duritie pcenitentie ei oftendere?

lgitur in injungenda panitentia, & ejus

qualitate ac quantitate certi nihil fítatui

poteft modo , ficut in primitiva Eccle-

$1

fia ftatutum fuerat pro gravibus delictis

graves fuftinere pcenitentías etiam per

annos extenfas.

Id adhuc

addendum

valde proficuum , & aliquando necetl-

Iul

rium in praxi.

Si Confeífíarius judi-

Mu

Uj K

cet , neceflarium effe poenitenti. citius

ln

& fepius confiteri , ut per injungen-

MY

D

dam pcnitentiam id efficiat , Ííi nimi-

rum protrahat aliquam pcenitentiam us-

j DI'O!

que ad proximam Confeffionem, E. g.

TV

íingulis diebus mane & vefpere certas

hl"l

J ]

preícribat

orationes breves ,

fcilicet

unum Pater & Ave, ut habeat memo-

à d

riale promifforum in Confeffionali; infi-

u

fi cito

t t

nuet autem ei :

confiteberis ,

cito liber eris a poenitentia ; fin minus

5 n

tibi

B

..J!:,.jfr;

CVRATORVM

24I

Yl

tibi adfcribenda protractio

*

*

aliqui. ad-

0f dmif

dunt; fi una vel altera vice ex oblivio-

j

n l

ne omitteret ; poffe alis vicibus fup-

Ia

lere : fi autem ftudiofe omitteret, fe

. HUGB;

ilos velle obligare füb veniali, ut pec-

) Qui

catum hoc confiteantur,

In tali tamen

)

caífu femper injungenda aliquá peniten-

pati

P

tia levior, v. g. quinque Pater & Ave,

!

M

^i

Ij

moX exfolvenda poít Confeffionem, ut

QQQ«

partes Sacramentales cohareant, quia

lQU

penitentie exí-lutio eft pars integralis

xnderl/ 1

Sacramenti, velut executio judicii, ^ Ali-

g

quibus placet íequens principium: me-

f

lius effe cum leviore pwnirentia animas

f0

mittere in purgatorium , quam graviore

dd

l

An

defperantes mittere in gehennam.

j

hoc principium conforme fit difciplinae

,endgm

Ecclefiafticee indifcriminatim & per om-

1::;11:1»

nia , hefitamus ; in caíu extraordina-

ju

rio & raro non credimus contemnen-

M

t

dum , ubi id prudentia fuaferit' vifis

109vf

circumfítantiis,

In caífu ordinario fíer-

TUf

vandum principium : debere pcniten-

m u

tiam effe proportionaram , medicinalem,

& vindicativam,

Non

quadrat omni-

"

bus pedibus idem calceus,

]i

.Circa abíolutionem hoc adhuc no« cpxxyl

tandum , quod forma integra adhibeatur:

dicimus formam omnia , qua antece-

dunt, & coníequuntur ipfam abíolutio-

:j,ïüï |

nem,.,

Hoc intelligendum ; nifi tantus

!

A. P. Mesler, P.1,

fieret

MANVALE

242

J

4

fieret concurfus populi poenitentis , cui

m

j

Jl

commode faiisfieri non poffet , fi omnia

In tali

M

"i Jl

recitarentur prefcripta,

tamen

a

(

cafu cenfent aliqui omitti poffe : mifereatur

a

& in^ulgentiam,

Ali : ultimum : Pa[fío

PT

hr

Deomini nofri &'c, nos neutri parti adíti-

I

pulamur , quia tot annis , quibus fungimur

hoc minifterio , nil prorfus diminuimus,

& nihilominus omnibus fatisfecimus , in

(s

maximo etiam concurfu penitentium , qui

apud nos rarus non eft, fi tamen alicui parti

D

nos fociare cogeremur , priori adjungere-

mvs nos, quia illud : »wifereatur ,. & indul-

J

geitium fatis fuüppletur per ipfam abfolu-

tionem ? in pofteriore vero oratione vi-

n

ij nl

detur contineri fpecialis fructus ex ipfis:

verbis.

Ultimo in fubitaneo cafu, quo

ET

mors timetur ante perfectam abíolutio-

nem, neceíffe erit conjungere abfolutio-.

LE

!

li

Ml d

nem tam cenfuürarum , quam peccatorum

fuüb.hac breviffma forma : Ego te ab[olvó

14 n 1

A cen[uris €* peccatis. in nomine C6.

Si de»

itbto

TOTQOL

fint certa figna doloris ex impotentia

morientis , abfolutio impertienda fub con-

t tf

di;ione.

N

a n

"

l

i

CLXXVII

Denique -poft completum judicium

i gj

j

debetur DEO devota gratiarum ad&io,

At

tum quia juftificatio impii . & fic fru&tus

i

1

m

totius exercitii , opus DEI eft , quod ,

m (

magis elucét ex applicato fru&u pretio» ;

E

V

fifni Sanguinis JEfu' Chrifti, & totius '

redem-.

CVRATORVM

243

lb

redemptionis , virtute adminiftrati hujus

W

admirabilis Sacramenti , quam ex ipfa

creatione totius mundi : hinc DEO fum-

m[

Mif

il

mz gratie referendm funt,

Tum quia

( hi

per devotam gratiarum actionem fit quafi

ul

nova oblatio DEO animarum poeniten-

101

Ti

tium ,

fuique impenfi

laboris,

Hac

J

autem gratiarum actio DEO tanto zefti-

EV

matior erit, quanto per eam ipfi Au&ori

j *m

ratie adfícribitur fructus ,

qui a folo

Lart

DEO venit per laborem quidem Sacer-

Interim cu:a

Ia

dotis , inftrumenti DEI,

M

l

fit inftrumentum vivum , ex impenfo la-

Yl

bore etiam fibi

fru&tificavit maximum

(

qmeritum,

Re&e ergo faciet Sacerdos,

& tam fuum laborem, quam poenitentium

ifis

L.

fru&us DEO . commendet , dicendo bre-

Q

viflime ? confima hoc DEus , quod operatus

Jitio

€s in nobis,

Triplex fane gaudium in tam

um

ftudiofa adminiftratione

Sacramenti

&

p

devota gratiarum actione fentiet Sacer-

$d

dos finito labore ? primo,, gaudebit pro-

Secundo,

Yent

pter promotam gloriam DEI,

b

proter comparata fibi merita,

Tertio,

propter animas e faucibus inferni ereptas,

que funt

pretium totius redemptionis

yid

humanze applicatum virtute adminiftrati

Sacramenti,

Hoc triplex gaudium, fi

bene perpendatur , effervefcere faciet Sa-

cerdotem Confeffarium ad ftudium & la-

e!

borem , ut non fe fubducat, fed accine

)

Q 2

gat

Bf

244

MANVALE

« Mi

gat ad ulteriores pro data oOccafione ex

"

hac adminiftratione pariendos fructus , &

(

amplianda fua merita.

(

Q

Ái

ER LUE

»

Notamima quedam [pecialia, ex suulta

.

Praxi colle&a , ad facilitandum ydudium

im aQuali exercitio adminiffva-

W

ztiogis bujus Sacramenti.

i

otamen primum, Confeffarius fedens

CLXXVH IN

pro S. Tribunali oculis fuis non

vagetur, fed totam faciem te&am habeat

ftrophiolo fuo.

Ratio eft , quia multi

ponitentes. fcrupulum accipiunt , an fint

n

bene auditi , fi adverterunt tam vagum

oculum Confeffarii,

Deinde reipfa fum-

ama attentio neceffaria eít ratione ftudii

iW

pro emergentibus cafibus ? ratione for-

mandarum forte quzeftionum $ ratione in-

t

veniendorum

congruorum

remediorum

contra recidivam :

ratione doctarum &

p

n

prudentium refolutionum

*

*

ratione coe

LE

ii

gnitionis, difpofitionis ve! indifpofitionis

confitentium &c, Quis vero in tanta evae

* ph

[

(

gatione

fenfuum fufficiens fit ad

ifta

AT

omnia ? accedit , quia frpe ícandalum

UY

fumunt circumítantes , neque confidunt

in tanta curiofitate fenfuum , omnia rite,

devote , & accurate fieri , cum multi in-

i

M

ii

It i

de colligent neceílarias quoque debere

effe

U Q

€VRATORVM

245

m'he

diftra&iones mentis.

Conveniens

effe

lcïus d

ergo eft, & quodammodo neceffarium ex

rationibus datis , ut per totam auditio-

nem Confeffarius maneat in eodem fitu,

Si-

& colle&ione fenfuum externorum,

militer caveat , ne in locutione fua geftus

Atl

j

,

,

manuum varios admittat quafi actor in

1/77] |

comoedia ,

aut concionator in cathedra,

In hoc judicio tam oOcculto non opus

eft geftibus manuum , fed

& |

dio capitis,

.irngenio & ftu-

Nn |

Notamen fecundum, Quia ad Con-

CLXXIX

Xboi

fnül

feffionem requiritur dolorofa accu[atio , &

non fufficit pura narratio peccatorum , qua-

int

D

lis frequenter fit a junioribus

*

hinc be«

m

(t«

ne fit, poft audizam. Confeffionem inte-

frdi

gram ( quae non facile interrumpenda eft

BU

per quzeftiones , convenientius formandas

abfoluta accufatione ) fi quzrantur univer-

* ln

orum)

fim peenitentes , an delerefe de confeffis fe

accufent , nifi in ipfa formula id jam

m

C0

manifeftárint: & fi putentur infufüicientes,

t

ut parvuli, ad requifitum dolorem & pro-

ii

MUU

pofitum , preeat Confeffarius ut Do&or,

n

