tales in utilibus quaftionibus torquean-

i

ls

tur.? Hec & alia principia proprio lo-

"

co P. 5, fufius & clarius expendentur.

ODcut

Secundo, poít cognitionem morbi im-

J

mediate fequi debet electio congruorum

iil

remediorum ad íructuofíam curam.

Un-

hd

de ruríus patet multum

ftudium, &

itiot

oppido neceffarium in innumeris cafi-

( i

bus obvenientibus.

. U

De f(ecunda obligatione ,

qua eft LXX

| o

r

g

corripere errores,

& arcere herefes ,

ne contaminent commiffum gregem ,

r

monemus breviter ,

fe habere debere

inedicos fpirituales , ficut fe habent me-

"

fti

dici corporeales tempore ipngruentis pe-

1$

"

MANVALE

8o

«f Y

peftis, aut gravis luis.

$i hi qüïdqunm

n

ld

i

advertant ex fignis ingruentis

pettis

J

periculofum , utuntur quibusdam prz-

fervativis ,

vifuri , an malum ingruens

impediant,

Quod fi deprehenderint fibi

inobedientes, aut malum eífe nimis radi.

(f

I

catum , tunc propter bonum commune re-

ferunt Magiftratui ,

ut poteftate do.

minante

compellantur

recipere 1medi-

cinas falutares ,

vel pro cafu & cir-

cumítantiis neceffario feparentur infe&i,

in malum

com-

ne privatum vergat

inune,

In tali cafu primo moneant , &

inftruant Curatores fuos fubditos de er-

rore aut heretica opinione,

Secundo , in

[»

cafum inobedientie , & incorrigibilitatis

reliquos dehortentur à communione cum

talibus in do&trina & focietate.

Tertio,

publice poteftati denuntient Ecclefiaftice,

P

Quarto , interea non negligant tam firmare

fideles in vera fide publicis inftructioni-

DT

bus, quam etiam inftruere infectos , da-

f

tis occafionibus , ad infringendam cum

UR

gratia divina contumaciam fuam , nemo

enim vere hereticus

fine contumacia,

fOfe V

jl

Hzc autem procedunt in cafu , quo vel

k

certa figna, vel fundate fufpiciones ad-

lj

funt ingruentis peftis fpiritualis$ ex. gr, fi

L]

Paftor novit, & in comperto habet , in

I

domo quadam latere libros hzreticos,

"Q

eosque effe in ufü & leGione ? vel fer-

J

Val'ig

U

CVRATORVM

8I

li

w vari infolitas precatiun

Is

culas cum fuper.

J

k ftitiofo earum ufuü E

vel quosdam in di.

": fcurfu in pene omni

"U5« mifcere errores

bus focietatibus im-

. &ut fententias omnino

Wy! hereticas

. & acriter ac

ls dere,

cum bili defen-

Habitis talibu

s fignis, aut aliis fi-

0 milibus in

gruentis peftis acci

t[hte (

quam vir fortis

ngat fe tan-

; & advigil

ans gregi fibi

" » commiflo,

Nec omittat e

Xequi illud in

! (; fequentibus verfibus

prinicipium £ Princi-

"n pls obfta, fero med

icina paratur, dum

m «; mala per longas

invaluere moras,

1020l ,

U

$. IlI.

Ind, j

tultti

Expendumtur ea , que Junt.| officii

QRe QU

J'udicis.

Teth

Msf

ebrzum verbum Elobim fumitur fin

1frmat

H

laris, & pluralis numeri.

gu- ZXXI

Singularis

umeri compe

tit DEO tanquam

fupremo

ïruc"tionä

l

l

Judici, & fcel

erum vindici ac vetori, Plüe

)

'ralis numeri

attribuitur

omnibus judici-

7 Ü bus à [

O conftitutis ad

judicandum ho-

:V mines,

Sic de Moyfe dixit

DEus Exod, 7,

tumecl* Conff.

ituite DEum DPhara

onis , id eft , princi-

W'pem & cafti

Batorem ejus vice DEL, Et

"*' Chriftus Joa

D. Io,

]

ad Judaos ; sonne fcriptum

8f eff in lege veftra ; qui,

ego dixi t Dii eflis ? vo.

cantur ergo & hi

t Elobim , fed ita, ut

! illius, qui in fingul

ari dicitur Elobis, DEI

:* judicio tremendo

fubfint : D&u; ffetit ^im

" £, P. Mesler, P. T.

Slmml

MANVALE

82

.

&

!'jl! [ .ltv—v

4

SynagogA

Deorun :in medio autem. Deos «

Utinam femper judicent ;*

(at, Píalm, 8r1.

m

Di à DEO con

ftituti ceu ludices populi

exprobrationem ipfius

V

in fpiritualibus, ne

DEI fupremi judicis experiri debeant;

n

usquequ

o judicatis iniquitatem , & facies . peccato-

? ergo pro cautela Curatoris

At

vun [umitis

H

tanquam ]

udicis à DEO conftitui po-

pE

, Videamus , qua

puli fue& cure concrediti

ratione officio tam nobili & eminenti fatis-

facere tam. coram DEO , quam coram

hominibus poffit.

Quedam autem con-

cernunt perfonam judicis fpiritualis : qua-

dam ipfum judicium , feu normam judi-

candi, Quamvis enim de his locuturi fi-

i

mus expreifius P. 3, a&turi de munere Con-

feffarii, attamen hujus loci eft , genera-

liter quedam de fpiritu judicis , & norma

judicandi fedulo annotare.

LXXII,

De perfona judicis loquitur Apofto-

lus ad Gal, 6, Vos , qui

fpirituales effis, Qua-

fi diceret : talem debetis habere affe&um

internum lenitatis , qui eft donum Spiri:

tus fan&i, quique, ut ait. Chryfoftomus,

/E-

?5

fpirare, & qua& inhalare dicitur verbis

lii

2?

monitoris & judicantis fuam lenitatem &

]enf:

25

dulcedinem, ut ipfa verba & geftus fpi-

in

X

rent internam quandam lenitatem &

22

»

fuavitatem

corripientis.

Correptio

n

li m

pE

enim, ait Cornelius à Lap, in cit, text,

i

?

, eft quafi pillula per fe amara , quia cor«

4 Iept

——

CVRATORVM

93

i Du

» Iepti vitium d

It g

facchz

etegit, & incufat : hiä

c

2

2)

»ro & dulcedine vocis, & com.

ii

» modz infinuationis , vel etiam exte-

t j

»

nuationis culpae oblinienda , & ama.

lr dl

25

rities illius dulcoranda

*€92)

Qua do-

jiit j

clrina infiruitur Curator ,

a Cura

utpote per-

m

fona fpiritualis ,

ut ubique in judicando

iil

L

pateat ejus manfüetud

bumis,

O tanquam virtus

Ecclefie ,

ejusque capiti Chrifto pro-

jnonti f

pria,

Qdf QU

Poteflatem. enim — Dominus . dedit im

«dificationem , && non in defirutlionem ,. ut ait

UT (

Apoítolus a. Cor, c, I3,

Hac manífue-

VRM

1

tudine Moyfes

»

conftitutus judex

Os

na j

puli- Jfraelitici ,

adeo placuit DEO,

VUl

ut meruerit adinitt

i ad familiaritatem ine

vereCut

timam ,

& colloquium

cum. DEO.

u

Unde S. Chry

allerit :

foft, hom, $2, ad popul,

r

,Ling

uam QCuratorum anima-

)

rum quafi fieri lingua

fi

m Chrifti ,

r

25

in loquendo ,

docendo ,

corripiendo

» imitetur manfuetudinem

1

fIf,

n

(

Chriftüü , &

af

25

inde maxime hos placitu

ros Chriflo ,

25

eftiffima

u 5

fi pafcant gregem mod

"C

25

bernatione

*25

lgitur quod attinet per-

(oftos

Íonam Curatoris

tür w

tanquam judicis fpiri-

tualis , meminerit fe fpiritual

em efle,

T

Ifi

lenem videlicet íe

& maníuetum effe de.

g

"t

bere ,

& hunc affectum in eo

xm'g "

femper

(

prevalere debere, adeo ,

ut ex ipfa,

etfi rigidiore correptione

eluceat cba-

fh

w

30

Titas corripientis , cujus ira in pecca-

U

»

F3

fum

L

MANVALE

24

.

tum eft , non 1

n peccantem , in hunc exhi-

Qw.ö

& charitatis ; juxta

&,qi

beat figna matern

ilud D. Auguftini i

n S. Regula :

,Cum

[)!

& odio vitio-

, dilectione hominum ;

25

rum.,,

Quod

attinet formam & normam

LXXIII

judicandi ,

ne aberrer Curator a norma

fti ;

ei exhibemus

judicandi ipfius . Chri

Chrifti,

duplex

exemplum

judicantis

*

C.

8,

Ubi

ei

Prinum

legimus Joan

exhibita eft adultera ,

de qua fpirituali-

non criminaliter ,

ter judicare debeat ,

g

uamvis enim hanc poteftatem quoque

ha

buerit ut Deus in univerfas creaturas,

aderat tamen , & venerat in mundum

ut Salvator mundi, cujus non eft judi-

care mundum aliter , quam ut falvet,

fj

nempe ut fia

t exemplar eorum , qui

feu 'Salvatores mundi

qual Jofephi ;

per adminiftrationem gratige

, non per

condemnationem ad mortem ; & extre-

mam exercendam juft

itiam conftituti funt

hibita eft Chrifíto

M

a DEO,

Tgitur ex

.

adultera : quid j

am faciat hoc exem-

LT

plar perfonarum

fpiritualium in tam in-

tricato cafu ?

fi abfolvet ,

videbitur

lc

agere contra

legem : fi condemnabit;

g!

fuerudinem a fe tan-

peccabit contra man

Mi d

topere depradicatam.

Utrique tamen

4 |

fatisfecit, nec abíolvit plene, nec con-

T

demnavit,

Audiamus

Auguftinum,

ul

,Quid

v

CVRATOR V M.

85

f nv

tll

» Quid eft, alloquirur Chriftum , cum

j

ici

24

Q.»*t.

n

»

nec ego te condemnabo ? Do-

35

mine ! faves ergo peccatis ?

non

Ol h

55

plane ita,

Attende , quid fequitur ,

55

vade deimceps jam. noli peccare.

Ergo &

ET

35

Dominus damnavit ,

fed peccatum,

l 4 Q0t

non hominem.

55

Nam 1i peccatorum

&xtibar

55

fautor effet, diceret: nec ego te con-

; r

?5

demnabo , vade , vive prout vis , de

, Ui

5

5

mea liberatione efto fecura.,,

Perpul-

fpiritu

chre

Beda

*

,Quoniam mifericors ,

Tif

, & pius eft ; praterita relaxat: quo-

| quog

,Miam juítus eft, & juftitiam diligit,

PAU

, ne amplius jam peccet, interdicir,,

mundiut

Habet igitur Curator exemplar maní(ue.

d d

tudinis Cbrifli in. concurfu fimul admi«

L

d

li

l

J

lIra-

niftrandee juftitie; debite peccatis,

m g

Ícatur peccato , non peccanti , huic re-

ferver

s D

lenitudinem judicis fpiritualis ,

g p

erigat ad peenitentiam feria remonf:ratio-

k eut

z

ne tremendi judicii DEI, usquedum ei

ii t

videri poffit , dignum factum abíolu-

*

hr

tione per vcrba Chrifti

^

nec ego te. con-

( u

demnabo: vade , 6 moli amplius peccare..

m

nllä

Alrerum judicium in exhibitione ri- LXXIP

Vi

goris oftendit Chriftus Joan. 2, — Et. eum

fedffet quafi flagelum de funwulis ,

omnes

iemþïf-

1

ejecit. de templo &, - - -

Et dixit; auffer-

qu:gï

À

t jfla binc , 62 nolite facere. domum — Patris

domum megotiationis, In hoc exemplo di-

Ícat Curator modum & normam judicii

;

I

2

^5

al i.ä

MANVALE

$6

fs

aliquantum rigorofioris, non tamen de-

Primo fecit

X

ftructivi , fed reparativi,

AU

JEfus ex.funiculis quafi flagellum : per

hoc intelligitur gravior

peccatoribus

confüetudinariis debita increpatio , &

Y

MU

fi fint publici peccatores , publica cor-

confundat

ad

QÜ

reptio ,

que quidem

emendationem , non tamen dejiciat ad

de(perationem,

Secundo , dixit JEfus ,

nempe infiruit,cur eos puniat, non in

fpiritu furoris , nam inítructio indicat

fpiritum lenitatis, per inftructionem vult

rodefle ,

non obeife.

Dixit

ergo :

aufferte ifla bint , &2 molite &c, quia opor-

tet ad dilectionem proximi increpationi

gravi addere inftructionem , & pre&

Ícribere remedia epmiendationis , ut vel

inde nofícat peccator , omnia fieri cum

ra

dile£tione hominum, & odio vitiorum.

]j

Dices : multoties abutuntur tales benigai-

tate , & de Confetfione ad Confeffionem

eadem repetunt peccata in nullo eraen-

dati , majore ergo opus videtur effe

:[

rigore,

Bene dicitur hoc pro re na-

ta , & debitis circumftantiis , pravius tunc

ü

adhibendum flagellum , quod fit ve

differendo , vel omnino , fi neceffe fit,

i

Lt

negando abfolutionem ad majorem cau-

fandum terrorem.

]

Tunc enim ex ipfo

hoc modo procedendi intimius pene-

[l

)

J

trabunt miferum & periculofum íuum

R

fta-

Q VORZRUTCO RC V-NC

97

"b ftatum , periculum mortis 9eferne, &

li imo s

inde confequentem neceffitatem emen-

tlin ,

dationis ferio proponende & fervandz,

Yi

Er hic modus multos ad fíàaniora redu-

tb

xit principia falutis capeffenda , quibus

Vs

imprimendis

nec fuffecit

objurgatio ,

fudt

Interim ,

quantumvis gravior,

quanto

ij

gravius eft periculum tanti peccatoris ,

"t f

tanto ferventius ex charitare pro eo Cn-

l, n

rator 1

5.

L

af

iii

ftat precibus ad. DEum,

Ert

o infi

hoc e(ít ulümum ,

quod requirit dile-

OTAT Y

,

€lio proximi cum odio vitiorum,

[ p

l Q

$. IV.

VDALIO

& w

Expeuduntuv ea , que pertinemt

W Y

ad officium .Do&orvis facvi.

feri at

tea,

qua' dicenda fünt de officio

LXXV

Vif

hii

U

Doétoris

fàcri

E

& fpiritualis,

of

[io

M

brevius expediamus, formamus de qua-

litabbus diverfis talis Doctoris quaftio-

0 d

r d

nes, ficque breviter pro poffe omnia ex-

pediemus,

m

Prima quzeftio :

duenam

ijup

eft prima , fumme neceffaria , & quafi

f

e(fentialis. qualitas boni Doctoris facri,,

ut fructum plenum capiat ex fua cura?

(

R. Propria Doctoris fanctitas , quam

m

1]

nuper explicavimus per duplicem irre-

prehenfibiliratem,

Debet enim

effe

primus in opere fancitatis , quod alios

edocere contendit,

[

Audiamus Corne-

F

yll-

$8

MANVALE

loffan-

n

lium. a Lap, in c, 4. Eccl, fic

tem,

»Nolint

Curatores efle celeres

35

in mandando , & tardi in operando,

25

Ícilicet ut. multa aliis ordinent ,

&

m

35

mandent ,

fed nolint &

ipfi ma-

Wi

25

num operi admovere,

Verus enim

j

25

Famili& - cetus - & Belli - Dux non

25

dicet fuis : ite, facite hoc milites , fed

b

25

camus

faciamus commilitones :

7)

pri-

55

mus erpo íuis anteibit , & manum

25

operi admovebit , uti dicebat, & fa-

ciebat

Julius

Cafar

5 22.

Memorabilis

Dgft textu

s Sapientis Ecclefiaftici c, 33.

ubi myfíleriofe fic ait; 9 confezrvalit di-

féiplinam ,

C runc — refpondebit,

Cur

non

refpondeat Docor , antequam confer-

vavit difciplinam ? g, Coníervare di-

íciplinam juxta Rabanum

»ell :ea s -quae

, docentur ,

prius

confervare digna

» propria

Operatione,,,

Ut

Ícilicet

Doétores íacri prius faciant ea , que

alios docent effe facienda, inftar Chri-

fti ,

deinde - doecere.

qui capit -facere ,

Jgitur doétrine fanétitatis aliis commu-

nicande precedere debet propria fàn-

&itas Doctoris,

LXXVI

l

Quanam eít fecunda qualitas boni

ü

Do&oris ?

&. Habeat bonum modum

& meth

odum docendi , & refponden-

di,

,Cornelius a Lap,. in c. 33. Eccl,

citat.

Lyranum docentem , per difüpli-

nam

CVRATORVM

It Ulw

89

"45 in textu preced. num. cit, intel.

la

lici

pR

[

bonum modum & methodum

nj

docendi & refpond

endi- ,

il

D

ficeque Ly-

ranum Cornelius explicat :

,Doctor

I g

T Q

» DOn tantum vera doceat, fed & bo.

. nam in dccendo methodum adhibeat ,

Dur;

25

il

$$ .l

ut methodice , clare , & breviter re-

» fpondeat,

Ac tali ratione ea , que

35

25

pramedicatus

eÍt ,

enuntiet

»

ut

TA

22

quz didicit, ab auditoribus mente

o

d)

capi , & memoria retiner

poflint.,,

mongi

Sic ergo in Do&ore requiritur

oromedi-

161

tatio dicendorum & refpondendorum, tam

i i

quoad do&rinam, quam quoad methodum

[ Df

dicendi,

Sed poft alia notat idem Cor-

QOf

?5

nelius loc, cit, ,,Non fufficere premedi.

m

25

tationem & ftudium, fed adhibendam

g

»5

quoque eífe orationem , ut DEus men-

,

]

25

i

tem illuminet , non tantum ut verum

Áalt

25

cognofcat, fed & eo modo illud pro-

, Q

25

mat ,

& enuntiet

2)

quo auditoribus

n

25

congruum & íalutiferum eft futurum.,,

[77]

Audiamus mentem D, Pauli i-qui d. AH

(UIH

2. requirit

; Ut facer Do&or fÍit eperarius

"

joconfufibilis , — rele rraMaus verbtm veritatis.

Sumitur Metaphora e. g£.a coquo, cujus

y l

non tantum eft fcire bene coquere, fed

co&a quoque bene tra&are

5

& fecare,

Exemplum quoqu

e a pari eft de fectione

nucis.

Sicut nux claufa , fi rec&te fece-

10

tur, plane aperitur , ut intima ejus pa-

p

[

15

teant

MANVALE

9o

I

teant, nucleusque capi & comedi poffit,

indeque dicitur enucleari,

Ita Scriptura

vel do&rina obícura

UT

& quafi claufa di.

citur re&te fecari, cum ita aperitur, ex-

ponitur, enucleatur , ut fenfus m ea 1

G

lil

......

I

conditus , quafi nucleus , p*tea

telligi ab omnibus poffit.

LXXVI1I

Quznam tertia qualitas facri DoGoris

;

B. ut fuo judicio non admodum fidets, in

intricatioribus dubiis libenter quzrat con«

filia a doctis aut libris

ad id idoneis,

Que quidem humilitas & diffidentia pro-

prii judicii , urgens in rebus difficilibus

alios confulere, magnum bonum plurimis

& in plurimis jam attulit, & afferre pafim

folet

Ut tam propria , quam aliorum

experientia

multoties didicimus

Hine

Ecclefiafticus c, 32. omnes monet

17

fine. confilio nibil facias , «* pofl failum non paui-

ini

tebis, S, Bafilius in Ifaie c. t, ad verfum

26. fic ait 1

3 200

Sacra qucdam res eft U;J-

25

fiülum , voluntatum unio , fru&us di-

25

leCionis , humilitatis m('srnP

E diver-

25

ío intolerabilis

eft fuperbi

argumene

25

tum , exiftimare fe nullius agþrc con

»

filio,

fed fibi uni attentum effe, quafi

35

folus pc?xt confiio decernere , qua

, Optima funt.

Sed

R TuLiseme gt

quinam confiliarii

plæ ceteris eligendi

eveniat , quod

dicit Chri

us Dominus

fic

tts

€460. GHv

;:

caduaur, Math. 1«

tf

catum praflet , ambo in foyca:

R. a.

CVRATORVM

9I

ht

x Imprimís removendos à confilio , qui

vitiofo aliquo, eoque vehementi tenentur

affe&u, nam hi fecundum fuum affectum,

cui tenaciter íiadhzerent , non fecundum

ï

veritatem & ícientiam dabunt füa confilia,

His femo

tis

-12

affumendi confiliarii bene ex-

ercitati ,

optime fame

5

moderati , &

Do

tl)

precipue feniores , quibus multa expe-

] fl

rienüa & anui funt, & ex his prudentia

[

(

& diferetione pollere nofcuntur, infuper

!

i i

n

fene&us authoritatem fpecialem adierre

VN

folet

14 p

,Nam hi, ut ait S, ['ieronymus

» Epift. 2. ad Nepot, state fiunt do&tio.

il

» I€s,ufu tritiores, proceffu temporis fa-

fin

» Dlentiores, & veterum ftudiorum dulcif-

l

AVL U

» fimos fru&us metunt, ,

Interim , quia

magnum bonum bonus confiliarius

is

li

5

uem

DTWJ

non fecundum affe&um naturalem , q

nt

homo ad hominem poteft habere nimium,

V

TiU

fegatur quis , fed poft invocationem

divini Spiritus , cujus donum bonum con-

3&(

fiiium eft,

Dein ele&io fiat cum plena

)

(

confidentia , & firmo propofito, profer-

tim in cafu propriz confciet

itia

iLigo 4

j

fequen-

di confilium

5

non obftante

quocunque

TR

proprio affe&u , fi is inclinaret ad aliam

Z

partem,

V

Nam , qui fic cum DEO in-

cepit per humilitatis infügne , & pravia

Mi

ferventem orationem , cum DEO quoque

finiet,

']

Unde denique pro quarta qua-

litate facri Do&toris

I

i

Sta-

MANVALE

92

!

f

il

LXXJVIlI

Sratuendum eft, ut fit vir multe &

erventis

orationis.

Piane in tam variis

)

Y

confcientiarum cafibus , & fepe vehemen-

fd)

ter intricatis facile contipngere poteft , ne-

que bona confilia fenibus mox obvia efIe,

j

cO quod etiam do&is & experimentatis

in confiliis dandis occurrere poffint mul«

j

]

ta impedimenta , aut pericula , quibus

Ad

[

etiam hi perplexi fiunt, & manent,

oraüonem ergo confugiendum , qua con.

filium petatur ab ipfo DEO,

Hujus rei

figuram aliquando in alio opufculo noftro

dedimus fufius, hic in. compendio addu-

cimus fubftantiam,

Contingit frequenter

talibus, quod contigit Agar famule Ab.

raham in deferto.

Egebat aqua ad fe.

focillandum Ismaélem puerum fuum,

Cir-

cumfpexit undique , non vidit puteum,

AUU

unde hauriret aquam,

'Tunc declinavit

paululum , oravit, & flevit,

Et ecce !

mox videt quefitum puteum , quem ante

oerationem & fle&um non vidit : ex hoc

aquam cito hauriens , pene prz fiti emor.

tuum filium refocilavit , & fervavit,

;(.

Genef. 21, poft orationem & fletum , ut

ait S, "Textus : aperuit DEus ejus oculos , ut

videret fontem , quem prius non viderat,

Ecce ! virtutem orationis & fletus pro

;n[

peccatorum converfione per figuram iftam!

optimus nimirum confiliarius , qui & ipfe

alis rite conventus & exoratus dat do-

h

num confili, aperiendo & horum & Cu.

rato-

CVUR GA SIOLN VAUM

23

Dd

rstorum confilia petentium oculos , eft

n

ipfe DEus , unde

Ecclefiafticus c. 37,

d r

V VO

*

*

monet utrumque

In bis oumibus deprecare

i

étriffimum, ut dirigat in veritate viam tuam, con-

Q

filia tua,

Concordat inftru&ioni , quam

Jj

Tif

dedit filio. pater "Tobias. c. 4. Owmi tempo-

QUUDL 1

:? , alebat pater, beuedic DEsum , Cv pee

; Q

4b eo , ut vias tuas dirigat ,. C omnia conjilia

If

tua i €o permaneant,

W

L

$. V.

10 f

10

Reflexio

nece[favia

Juper

expenfis

AA

€» wefolutis tota Parte [.

h

li

abemus ex ha&enus refolutis in tota p xXrx

« f

r

H

hac Parte Menualis noftri , quanta

n U

neceffitas Curatori, non folum fe exhibe-

re fubditis pro publico nece[[arium , fed. & pro

Ero/«n

Jingulis utilem. minjfrum. DE1 in fanGtificatio-

nem animarum , quis mecefarius ? quis uti-

lis ? neceffarium dicimus illum , qui przeft

a li

cure , ut Sacramenta adminiftrentur , &

E

ut vulgo dici folet : Eff mofler Parochus :

AT

eff nofler Curator : admini[trat mobis Sacramentat

pradicat.| flaturis

temporibus —

catechizat ,

:f,mp ]

l'alis eft propofitio indifferens , an bo- -

|Y

nus, an malues,

Non fufficit, cum füb-

ditis malis & tepidis in fpiritualibus ille

$

melior videri poffit , qui malos male regit,

Sic plane non canonizatur a laudatoribus

y

imalis,

Alia funt judicia tremendi DEI

M

fupre-

i

94

MANVALE

fupremi Curatoris,

Plura requirit in Cu.

g

E

À

ratore bono ars artium regimen anima-

rum,.

Quis ergo wl5 ? utilem dicimus,

qui ifta omnia coram DEO & hominibus

[

j

yn

bonis facit Jeze, (alutariter , dode, pie, &

Wi

[ande , utpote infignis doGtrina , fanctus

exemplo, materno amore fubditos com-

ple&ens , nullo parcens ftudio , nulli la-

:

bori, animas fingulorum fubditorum tan-

ti eftimans, quanti füuam propriam : fe-

pofita omni propria commoditate corpo-

l

rali , aut paflüione fe omnibus indifcrimi-

natim, fÍolerter & folicite impendens $

V

nil aliud querens , quam DEI gloriam,

[

animarumque falutem.

Sacer medicus,

juftus judex, in via fpiritus tam in theo-

Doctor.

ria , quam

in praxi

optimus

Hunc, inquam , talem utilem & necefía-

rium oftendimus tota hac Parte , cujus

!

il

laus vera, non adulatoria, feu deeepto-

ria coram DEO & hominibus,

Sit talis,

qui , quod divinz gratie ipfi ob perfectio-

nem propriam copiofe aflüluxit , & con-

tinuato ftudio femper plus & plus in

do&rina comparavit fibi, magna teneri-

ES

tudine affectus vere amantis matris efflue»

Il

re queque faciat in fubditos tanquam

al

filios , gaudens non tam de munere gra-

l

tiz à DEO accepte , quam de copia

communicationis filiolis

fuis

faciende

*

^

exemplo Chriíti, S, Pauli , & omnium ;

quo.

G Y KR AT.O:.R VM

9j

quotquot hac&enus eorum imitatores fe

T a

exhibuerunt in communicatione doctrine

»mdc

fhæ

duran

adminiftratione Ífuz cur

*0nnu

apDimaruim,

O quante pu: nge Curatoris

s(,w

ere neceffarüi , & inutil

, qui involat

:

in beneacmm & non exb ibet officium,

Q (

qui locum occupat tam fublimem & ex-

, lj

celfum , ad quid ? nifi tanto. ut profun-

Tüm

dius cadat in gehennze barathrum! o quan-

lam 4

ta e converfo gloria utilis Curatoris ,

i Q

cui dabitur /effio im judiio, Matb, 19, &

Id

Danie

12, doCtus fulgebit quafi [plendor fir-

n

f

iU

mamenti , & quia ad juflitiam erndit multos,

phri

quafi flgla im perpetuas atevnitates,

Vil

In vim five dehortatxoms5 üve ad-

LXXX

[ u »)l

"

NV

N

hortationis audiamus duo exempla

Ünum

ad terrorem , alterum ad folatium

Re-

necve:':':.»

fert Cefarius l, miracul, t£2, C

ad ter-

l7L

rorem mali Curatoris.

D

Erat quidam in

quadam villa Sacerdos miferrimus , luxue

Sh ü

rie & commeffationibus vacans , animas-

arreu

que fibi

commiffas

omnino negligens,

t

deque fítudio requifito minime folicitus

p

t

Qui cum mortuus fuiffet, accepta terri-

bili fententía damnationis detrufus eftin

f e

infernum,

Sed quomodo fufceptus in

&

abyífo ? audiamus ad horrorem. Parochia-

If

ni fub eo defunéti, faxis apprehenfis in

i

locis infernalibus illum ar&tare coperunt

& clamare ; tibi commiffi fuimus , tu nos

neglexifti , & cum peccaremus, neque

a

VCLs

96

MANVALE

m

"

n

verbo , negue exemplo nos revocáfti : tu

occafio noftre damnationis

fuifti

(*

&c,

gl

Quem cum agitarent , lapides poft eum

n

mittendo , ille in puteum cadens nusquam

aW

comparuit,

Alterum exemplum in fola-

,

"

f

tium boni Curatoris refert T'homas Cam

tipratenfis l. apum r.C. 14, p, 2. Fuit Sa-

T

p

cerdos in Brabantia curatus , qui anima-

bus fuz

curz

commiflis tam diligenti,

y

tamque fncera cura przfuit, ut quos in

bono vincere admonitione non potuit,

u

multimodis provocare ítuduerit exemplis,

)

Si quam ex ovibus aberrare videbat , im-

iU

portune & opportune ad

revocandam

inftabat , nulli parcens ítudio , nulli la-

bori , nulli induftrie , quia omnes ama-

)

bat ut pater, omnes fovebat ut mater,

aut nutrix. in fpiritu,

'"Talibus acibus

ferme viginti annis cunctis imitandus emi-

cuit,

In ejus morte , ut oftenderet

DEus , ad quantam gloriam fufceperit

animam, corufcatio tanti luminis refplen-

duit, ut per unam leucam circumquaque,

& eo amplius quafi dies effet chariffima,

in lucem fübitam tenebre reverterentur,

Fa&a eft in morte beáti viri dicta coru-

fcatio lucis, diffufa per Patriam, prima hora

no&is , vigilantibus plurimis , & ipfum

lumen emiflum multa millia hominum ure

decunque viderunt , qui ad majoris &

gratioris agnitionis , & veritatis lucem,

in

,

l

CVRATORVM

(

M

in vifione tanti miraculi edificati funt,

N

1l

& profecerunt in fpiritu.

Subdit relator

l)

o

miraculi hoc morale,

, Beatus ergo ille

p

U

» Prelatus , qui fubditis fuis viam vite

»]mr

» exemplaris oftenderit, & volitus altio-

J0fmas (

» ris exercitii vendicaverit Principatum

95

&

Exciamat Cornelius a Lap. in text, cit,

QUi j

Dan. 12,

.O quam gloriofum eft reg-

] drlg

» num., in quo cum Chrifto Doctore

l

« QUi

35

Do&orum regnant omnes San&i, ful-

O p

35

gent . omnes Do&ores ut ftelle, ut fo-

; Oftm

25

les in. perpetuas eternitates ! O Ifraél,

lg

,

?5

quam magna , quam diuturna eft do-

AOCR

,^

mus DEI! quam ingens eft locus pof-

ul |

?5

feffionis ejus , qui numerat multitudi-

15 dITà

)

nem ftelilarum , & omnibus ejus noini-

, m

?5

na

Vocat

*

!

o sterna Sapientia , JEfü

s

?5

amor noíter, da , ut alios doceamus

95

Wt

ad juftitiam , ac tandem duc nos in

TT

, 9an&a Sané&torum , ut ibi ful

geamus.

(f

, quafi ftelle in fecula

,; ficulorum,

tej

Nj

hrili

teret

æ?

h

,EN

t

v

lat

Y^

m

;;;

^W

ii

Gï?

T

UA D*

mäxa

h

n

K.P Meslev,P.T,

G

PARS

E

y

Rannmenn

Varrr ) a m A n

s a

sX a

zNa

TU

PARS ll

lv

CONTINENS

t

, CAPU T UNICUM

:;

De gravitate obligationis Cura-

torum in fingulis officiis,

UE

"

Au graviter obligati fimt Curatores

j

ad cuvam. animavum.

raviter & graviffime Curatorem effe

DN

obligatum ad fedulam & utilem

LXXXI G

curam animarum communis

Ont

adeo,

nium Doctorum eft

fententia .,

quod ifta obligatio non ceffet ob peri-

culum proprie vite juxta illud Chrifti

Domini [oan, to, Bonus paflor animam [uam

dat pro ovibus (uis,

Quem explicat Cor-

nelius a Lapide etiam de periculo vitz, di-

£

cens $ .7.29 Paftor pro tuendis ovi-

25

bus vitam fuam periculo exponit, Idem

faciat Parochus cum ingruit perfecutio

f

25

9*5

pefiis, hoftis , uti fecit S, Athanafius,

N

,5

S, Caryfoft, S, Bafilius , S. Ambrofius,,,

h"uf

fideiium

'empore tamen

perfecutionis

zl

per hoftes fuos infideles adíit

quedam

difcres

s

CVRATOR V M.

AR

99

diferetio , quam infinuat ipfe Chriftus

Math. ro. Qum anutem) perfequentur vos in. ci«

]

vitate. ifla , fugite in aliam.

Quem textum

fic explicat Vener, Beda,

, Fugite, non

» timendo paflionem , fed declinando, ut

?5

tribulationis occafio Seminarium fieret

CUM

k)

Evangelii,;,

Quod fic explicat Cornel,

Lap, in

cit.

text.

» Ne

fcilicet

u (

25

predicatoribus occifis fuccideretur pre-

d5

»

dicatio fidei, fed iis fugientibus alibi

25

fpargeretür , ficque fugientes , Evan-

»5

gelio , & aliis locis, imo eidem loco,

25

(

L

ex quo fugiebant , vel abfentes vel

25

redeuntes confulerent,

Hzc fuga victo-

95

ria erat , fugiebant enim non ex ti.

?5

more , fed ex amore Chrifti, ut ejus

um d

t u

ll

55

fidem propagarent,,,

Exempla legun-

tur in noftris manufícriptis archivio in-

IUl V

fertis tempore belli fuevici de Religiofis

N

00 0

curatis & Canonuicis noftris , cum enim

( paucis

exceptis ) tum ob hzreticam

(r

Hl

"l

violentam , tum ob rebellionem pro-

priorum quorundam malevolorum füb-

at ü

Vl

ditorum fügerent omnes reliqui , loco

non neceffarii , in provincias, ubi omnis

li

5

fecuritas, diviferunt fe in diverfos pagos

l

& villas, urbes quoque & caftra catho-

Jils

lica, ut ibi curam animarum exercentes,

Profeflioni fus dignam agerent vitam,

ficgue etiam in fuga fervirent Evangelio,

Vitam ergo Apoftolicam fervárunt etiam

[

G a

l[es

fugiens

ioo

MANVALE

fugientes ab uno loco in alium.

Inter

A^

hos

fuit non unus

u

?

qui ceffante peri.

culo tantis teftimoniis fervoris exhibiti

3yl

in cura animarum muniti, redierunt ut

poftea in Abbates Collegii nofiri eligi

merucrint,

LXXXI] Abítrahendo jan(ï ab his cafibus quae-

;ra

ritur , qualis & quanta fit obligatio r

iv

exercende cure animarum ? graviffimam

efíe cenfemus ex fequentibus rationibus,

quarum una fe tenet ex parte Curatoris,

altera ex parte curandorum,

Ex parte

Curatoris

invenitur

Obligatio rigorofz

juítitie in re graviffima tam ad DEum,

quam ad fubditos.

Ad DEum quidem,

quia, qui contulerunt bona fua ad fun-

danda beneficia Ecclefiaftica , ea bona

donárunt DEO intuitu falutis propria-

rum animarum , ut conftat ex fingulis

*

litteris fundationum

*

ideoque facta funt

bona DEI fÍpeciali ex titulo oblationis

fa&zw fidelium,

Hec fibi oblata DEus

acceptavit , & ordinavit ad fuftentatio-

nem Curatorum, ideoque intercedit con-

a

tra&us onerofus DEum inter & Curato-

rem, ordinata nimirum ifta fuftentatio

intuitu , five fub conditione onerofa la-

(—]

borum in cura animarum.

Ad fubditos

ex alio quoque capite eadem emergit

obligatio juftitie : hi enim decimas de

fructibus DEO confecrantes addunt mul-

tum

-

-

u

CV R A nLOSRVy M

ToI

;

P

q

tum quot annis benef

vll

primitus fun-

dati frucibus , & jus habent, ut corre-

n

fpondeat labor: & induílria in curandis

i

'l

Mi

animabus huic augmento Benefíiciati cu-

rati,

Ut adeo hezc obligatio juftitiz

omni ex parte videatur graviífima,

[E(b'h

Oapo

Ex parte animarum curandarum nova LXXXIII

Ml

ii

accedit ratio gravitatis dicte obligationis,

fit

Confideret

Curator.,

inter(it

quantum

(

ln

animabus, ut rite curentur ad felicem ca-

l

piendam eternitatem $ cclo pre infelici

u)

sternitate in inferno.

Si perditur ani-

tf

ma., eternum perdita manebit: fi falva-

QuUidé

&

bitur, sternaliter feliciffima erit, Quanta

BU

"

ergo debet effe folicitudo , charitas, ]la-

&

bor , induftria ex parte Curatoris , ne fua

i pyou

culpa , ignorantia aut negligentia vel uni-

ca perdatur anima ? cum fcriptum lega-

Hinc ut

It

mus Deut, f9. Animam pro anima,

D

fe quotidie Curator excitet ad fedulam

t D

induftriam in cura fua , frequentiffime con-

fideret fequentia: Primo, quanta fit di«

(lentz

alit

u

gnitas anime curandze,

tum quia fpi-

(

1N

ritualis , invifibilis & immortalis , tum

quia ereata ad imaginem & fimilitudiner

ftn

nenoi

DEI: tum quia pretium redemptionis eít,

foh

utpote pretiofo fanguine JEfu Chrifti e

d

UP

faucibus inferni erepta, & a poteítate

| &

diaboli exempta, adeo , quod anima quz-

cunque magis mftimata fit Chrifto , quam

ld

L

propria fua vita , quia pro ea redimen-

3

a

102

MANVALE

da vitam pofuit, tum quia in Daptismo

fa&ta habitaculum Spiritus ían&ti, & ab

hoc fanctificata ? tum quia capax eft beati.

tudinis celeftis & wternz,

Exinde col-

ligitur, quam pretiofus thefaurus in qua-

cunque anima curanda fit a Chrifto con.

Al

creditus Curatori, quem de propria Cu-

V

ratoris anima depofcet , neglectum aut

[

amiffum fua culpa juítus & tremendus

judex sternus,

Secundo , quanti conftet

animas vel falvari , vel damnari fua cul-

pa & incuria,

Anima

nimam . pro' anima.

quidquid minus eft , non acceptatur a

l,.

DEO, — Unde fi lubet Curatori propriam

falutem confequi , fua culpa non amittat

vel unicam animam.

Tertio, quam in-

felices futuras animas, fi pereant, quam

"

felices . fi falventur, quia agitur de una

tota eternitate,

Quarto , quanto profun-

dior abyffus expe&et Curatorem regli-

gentem, & perdentem fua culpa animas,

cum quanto cumulo zternalium tormento-

rum,

Econtra quantus exceffus glorise

ftudiofo & bono Curatori obventurus fit,

i

qui per omnia pro poffe fuz obligationi

u

.ï l

tam rigorofe fÍatisfecerit in sterna glo-

ria , uti

oftendimus

fupra n $380o. ab

exemplis,

(5 |

»ANS

BANS

PÁNS

Ts

l

!

6.II.

[

CVRATORVM

103

t l

6.-IL;-

faji |

R d l

De gravi .obligatione Curatorum

.

At

iu predicando verbo DEI,

lrl

(f ;

poftolus ad Rom, rs. fic de feipfo LXXXIV

propna(

A

fcribit t Ut fim Minifler / Chrifflü 7E[u,

liiy , fanctifieans: Evangelium. DEL, ut fiat oblatio. gen-

(rema

tium acceptà , P [andificata in Spiitu — [andto,

e

fe tane

At coj

,. Loquitur methaphorice

25

quam Concionatore & Sacerdote,

Ea«

ir fütt

bor docendi

& concionasdi eft con-

W. A

9*

39

fecratio

*

*

victime preftantifme funt

at

3*

ipfe animse $ facrificium eft

ipfa ea-

Jropr

]

br)

rvndem converfio,,,

Cornelius a Lap.

[ am]/t

u

a

n cit, text,

qui hec adjungit :

57Vi'

quum

de hic , qua puritate , religione &

l, qu

3*5

r du

9?

ftudio Concionatores , aliique fimiles

