Ecclefiafticum Paftorem mutari polfe,

m

25

anathema fit,;,

Jam examinemus tres

:S*' l

P

K 4

I$2

MANVALEÉ

memoratas rationes, inílituta pariter me.

.QQE

!

)

morata paritate,

W

CXX

Ceremonialia precepta antiqui Tefta-

y.r

imenti inlibris Leviticorum & Numerorum

[/^

multa fuerunt, & quidem a DEO prz-

Ícripta

fecundum modum & ordinem,

ut patet legenti eos libro

Cum tamen

ee ceremonie pro fine aliud. non habue-

rint, quam facrificium veteris 'Teftamenti

m

figuram noltri Sacrificii; nihilominus de-

lo

n

bebant obfervari illa przecepta ,

quia a

DEO Moyfi dicata, & à Moyfe populo

promulgata , proinde in obfervatione il

lorum przceptorum obedientia locum ha-

[

buit. Quanto magis in Sacrificio Miffze novi

Teftamenti , & adminiftratione Sacramen-

torum novz legis,quz tantopere excellunt

& infinite fuperant illa facrificia , & Sa-

cramenta veteris legis 7 licet enim imme-

diate non fint a Chrifto, ordinata tamen

in

funt ab EÉcclefia , cui in fimilibus pote-

ftatem ordinandi dedit Chriftus,

Secun-

& ad

M

do,ille ceremonis devote erant

[ h

devotionem populum . excitabant , ideo

obfervande

quoque erant ex pietate.

Cur non idem dicendum de ceremoniis

prafcriptis ab Ecclefia in adminiftratione

Sacramentorum , & Sacrificio Miffz ? funt

plane devotlfïimæ, devotionem augent in

populo, & plereque infüper non carent

fuis my! iteriis.

$Sane

devotiffime

funt,

"Y

u*

,

CVRATORVM

Uir'g

153

ut patet eas legenti , potiffimumque cor-

refpondent in actione externa San&itati

(

textuum in devotione interna, quam hi

textus excitant , & movent, ut afpiciens

00;

eas ceremonias tam multas & varias ipfe

fithom

)f

quoque populus excitetur ad devotionem

m rm

"

internam, & ad eftimanda tam fan&a Sa.

giti

cramenta , tam devote flbi adminiftrata,

'ant

precipue in Sacrifieio Miffe , quod eft

I

V

opus diviniffimum.

Tertio , ceremoniz

a

veteris Teftamenti , prafertim circa Sacri-

ficia, tunc temporis precepta , maximam

na

ipfi Sacrificio conciliabant majeftatem , &

zftimationem,

Legatur hiftoria Dedica-

i |

tionis templi falomonici , quanta majefta-

As

te, quanta authoritate fingul& ceremonis

adimpletze fint, & quantum beneplacitum

u

j«

inde habuerit DEus , cujus majeftas &

Iu

gloria manifefte apparuit, & implevit

n

templum Domini, vifo confenfu internz

Pl

M

p«

devotionis Regis & populi cum ritibus

ecur

& ceremoniis externis plenis majeftate &

&n

pompa, Inde videmus , quanto plus gra-

Kin

tie divine promereamur , fi confentiat

h1

Vav

interna devotio tam Sacerdotis, quam po-

puli cum accurate adhibitis ceremoniis

preícriptis plenis gravitate , pietate &

&ftimatione in Sacrificio Miffe & admini-

flratis a

Curatore

Sacramentis

2

r

Hinc

apparet, quam neceffaria & proficua fuerit

nt

inftitutio Seminariorum , in quibus Reli-

K ;

giofi

MANVALE

15

gt

giofi & do&i

ihcipientes per inftru.

in

ritibus

& ceremoniis fu-

i5

&ionem

QQ i

ture -curz adaptantur ,

ut tam Sa.

Y M

criicium Miffze

L

quam adminiftratio

Wil

Sacramentorüm per

gravitatem — facri-

ficantium , per ordinatas & uniformes

aCtiones adminiftrantium , in populo zfíti.

mationem debitam confervent , & pieta-

tem ac religiofitatem iis Sacramentis im»

[

pendendam adaugeant, Et ut denique huic

obligationi fatisfaciendi ritibus prefcriptis

a Curatore melius fatisfiat , confultum

-

erit , quotannis ad minimum fÍemel eos

relegere , ut refricetur eorum memoria,

neé per oblivionem , ut fieri poffet, mul-

te ceremonie: fucceffive. intermittanturs

aut debita gravitas & pietas in adminiftra-

tione Sacramentorum minuatur , aut pe-

reat,

6. Il

Ml

vDe enodo adminiftrandi | Sucramenta

um

Ll

Baptismi, C? extrema Unctionis.

lls

acramentum Baptismi omnibus neceffa-

CXXI S

rium effe ex fide docemur , dicente

*

*

Chrifto Domino

Nifi quis venatus . fuerit

It

ex aqua CF Spiitu — anto , non potefl introire

O.Ja.

in vegnum DEL. Joan, 3.

Hinc quanto plus

N

neceífarium hoc Sacramentum, tanto ac-

i

curae

CYRATORYM,

155

T

curatiore - modo ,

pietate & au&oritate

TOi

adminiftrandum eft,

ln modo obfervan-

iv

do inftruitur Curator per Rituale Dicce-

Eïl

fanum $ de pietate ex . precedentibus cone

|

|

ftat , hoc ipfo , quia Sacramentum eft,

& íancta fancte tractanda coníentiente de.

Df

lt a

votione interna cum ceremoniis externis.

"

L

TP

Auctoritatem requirit ipfüm minifterium

Q j

iacrum, tanta nimirum aucoritate & gra-

t D)

vitate adminiftretur , ut ipío facto con-

ftet a fe eftimatum , & ab affiftentibus

Áeipi|

feltun

aut fufcipientibus eftimandum eífe Sacra-

] &i

mentum,

Dicitur Baptismus ab Apofto-

Vr

lo ad 'Tit, 3. Lavaerum regeuerationis ,. &* re-

Tij*

sovationis Spiritus — (audti,

Per Baptismum

N

enim regeneramur; & renafcimur in Chri-

nitre

o , & novi homines , puta fan&i , jufti,

m n

^ p

DEI amici

&. fili

efficimur.

Unde

Baptismus dicitur renovatio , feu iterata

generatio , quia -quafi de novo , fecun-

dum carnem genitos ,. regenerat fecundum

fpiritum & virtutes,

Concordat cum

jj

lN

textu Chrifti Domini Joan. 3. füpra , in

quo dicitur homo renatus

ex. Aquá ,

fci-

n

licet regenerante , & piritu (ando reno-

vante,

Renatus dicit novam nativitatem,

yis

P

non renovationem , ficut dicitur nova

UM

omus neo-extructa in priore loco, non

renovata, refarcita , & fuffulta.

N

Quanquam porro ad DBaptismum ne-

CXAXMT

* Y

€effaria fola aqua naturalis tanquam ma-

teria,

NI

MANVALE

156

"

terià, &.forma : Ege te baptizo C'c, nihilo«

minus ceremonime baptismales funt mul.

Wf

Q

y

tivarig, & quidem tales, ut, fi contin-

geret infantes in periculo partus , aut

mortis conftitutos fubito extra templum

(

baptizari debere, poftea, fi fupervivant,

ceremoniz

in Ecclefia. fupplende fint,

Unde facile colligi poteft, eas nullate-

nus contemptim tractandas , vel quomo-

dolibet negligendas , vel, quod. pejus ef-

fet, pro libitu immutandas , ne agatur

contra Canonem ConciliiTridentini n, 119,

in fine citati,

Singule enim ceremonicz

t

funt myflerie[a , & conferunt aliquid fpe-

cialis grati& , uti

fequentibus numeris

oflendemus,, Videamus generaliter ; qua«

les precipue ceremonis in adminiítratione

Baptismi prefcripte fint ab Ecclefia omnia

Sunt autem

bene & fapienter ordinante.,

fequentes,

Formatio crucis multoties re«

*

li

petita

*

Infufflatio ?. Sal benedi&um gu-

ftandum a. Baptizando ; Deprecationes va-

rie * Adjuratio demonis : Le&io S, Evan«

gelii ; 'Terra mixta fputo cum pollice applie

cata auribus & naribus

*

*

Et percepta

in

aqua benedi&a folennis

introductio

templum ad fufcipiendum ipfum Baptif-

ä

mum,

In templo profeflio fidei per Pa-

trinos nomine infantis, cui manus impoe

"

^i

nunt refpondentes , ut fignificent , non

ln

proprio, fed impotentis infantis nomine

AL

eam

CVRATORVM,

137

ïfo L

*

*

eam Ííe facere

profeffionem

Injun&io

Ut y,

oleo catechumenorum : lIpfe. Daptifmus :

T

*

Linitio cum chrismate

*

Veftitio cum

"

veífte;alba, & apprecatio pacis,

Nemo

fetyig

credat , ab Ecclefia iftas tot ceremonias,

& tam fanC&tas Daptismum praecedentes &

evrviveru

IP. [f

fubfequentes fine myfterio in fingulis con-

D]l

tento prafcriptas efle, que myfteria abs-

Uomo.

ue dubio inveniri poterunt in Rubiciftis,

u &

Unde concludendüm eft cum P. Sebaftia-

Qu

l

no d'Abreu e Soc. JEfu "Theologo inftit,

|

l, "94

]

aroch. 1, 9. feót, 6;

,Eas obfervandas,

DIOni

,, licet enim non pertineant ad effentiam

i

, Baptifmi , continent tamen magna my-

Tetis

,, fteria , & funt in precepto Ecclefiz.,,

Ws i

fam eruamus breviter myfíteria in cere-

AE

moniis iftis

contenta ,

ut tanto fortius

Qu

Oftendamus

earum neceífariam obferva-

AUtem

tionem.

je r

Prima ceremonia eít frequens for-

CXXIII

n g

jes Va

matio figni S, Crucis , & incipiendo fe-

Ea

ipfum fignat baptizans , ut vel inde re-

pl

coligat fe, & cognofcat, adminiftratio-

nem fuam eíle vere fan&dam , & facra-

m

o i

mentalem ad augendam propriam. devo-

tionem,

Multoties ante , in, & poft

ho

Baptismum fignat cruce Sacerdos infan-

W l

tem, cum enim demonem expellere , &

A

ejicere nitatur, ha&enus refidentem quafi

in throno peccati originalis , his armis

gJ..AhQ

ur S, Atha.;zgüus

a

Utitur utilil:cr , ham teftat

iB

MANVALE

158

[ Ü

in vita S, Antonii ,

hunc dicere folitum,

W

crucis eít aheneus murus ad-

, Signum

Eft

N

,, verfus demonum

machinationes,,,

nimitum fignum victorie & triumphi Chri-

[4/

at

fti JEfu in cruce mofientis & vincentis

peccatum & infernum, Unde hoc fignum

maxime horret videre , & iterato per illud

debilitantur virtutes diabolicse,

Altera

N

ceremonia eft infufüatio in forma crucis,

Sacerdos enim mox adjuraturus adjuratio-

ne demonem, previe infüfflando aliquam

ratiam divinam infanti infpirat , & po«

tefítatem adimit demoni in animam infane

tis,

Sic S. Auguftinus loquitur de Or-

dinandis ,

adducens exemplum

Chrifti

Joan. 20, infufflantis Apoftolos , & dicentis

Accipite Spirirum. antlum. &v ubi fic S, Pater

ait * ,luflaio hec gratia quedam eft,

» qua per traditionem infunditur Ordina-

,52 tis*),

Hoc ipfum dicamus de infuf-

fladone infantis, quod opertetur aliquam

gratiam , dum eum e poteftate diaboli

incipit eripere, proteftando contra eum,

ut exeat ipfe , & det locum advenienti

'Tertía cere-

Spiritui fancto Paraclito,

monia eít íal benedi&um ori infantis

Addamus etiani

immiffum ad guftandum,

terram mixtam cum fputo applicatam

auribus & naribus

infantis,

Saiem fa«

pientie guftandum dat, & finis exprimi*

$ur ») Oratione, ut baptizandus expleatur

4j

cibo

CYVRATORVM

159

" 1'01

cibo celefti , quatepus nimirum fuo tem-

Tiny

pore fit femper Domini Spiritu fervens,

neuu

fpe gaudens , Nomini divino deferviens,

npilc

ficque fiat ipfi Chriftus propitius in vitam

V

h

i

&ternam,

Per terram &c, fenfus externi,

X

ls

m

nimirum aures & nares unguntur pollice,

þö l

ut aures fiant apertze ad audiendum cum

PUM

fru&u verbum DEI,

& fic 'fiat iftud

n

LU

UL

verbum DEI per virtutis exercitium in

af

odorem fuavitatis , fcilicet fpiritualis & in-

ïuql. tl

terne, ut dele&abiliter virtutem exerceart,

(«

ficque infans promiífam beatitudinem ob-

[

tineat,

CXXIF

Quarta Ceremonia frequentes depre-

cationes fuünt, & adjuratio per formatio.

UM

nem $, Crucis in fronte infantis,

.ï) "

aï[

Legi-

mus de Chrifto Domino , quotiescunque

m el

n)

aliquod miraculum Ooftendere voluit ho.

minibus, prius fufpiciendo in colum de-

Jniu

1

Ua

diffe honorem DEO Patri tanquam ho-

)

minem , & mox deinde poteftate divi.

Qaboll

nà beneficium hominibus exhibuiffe, Un-

eu

ls

de Ecclefia in omnibus

eundem ritum

T&

Obfervat per varias deprecationes pre-

eete

miffas Baptifmo , agnofcendo omnis boni

]

Af

fontem DEum effe ,

ut poft acceptam

P

laudem & gloriam tanto certius & citius

divina bonitas conferat gratiam, & ani-

ma per fübfequentem Baptifmum fiat ha-

bitaculum Spiritus fanci;

Neceffe eft

it

autem jupgere propter honorem Trinita-

N

Sis ,

MANVALE

16c

t

(

tis adjurationem demonis formate figno

d

crucis in fronte infantis, quia prius eji-

& D:r

ciendus demon, ut hoc ejecto fubintret

Spiritus fanctus.

Quinta ceremonia eft

un&io cum Oleo fan&o , quam undio-

"

nem immediate fequitur Baptifmus , &

hunc fubfequitur un&io cum Carifmate,

Cur premittitur un&io olei? Cur fubfe-

quitur un&io cum chrifmate ? Un&io-

nem olei nobis explicat S, Dionyfius de

D

Eccl Hierarchia c. 7, docens , eos,qui

baptizantur, oleo inungi , ut intelligant,

ä

hoc figno fe inungi quafi Atlethas Chri-

fti , ac confequenter vocariad facra cer-

tamina pro fide

& pietate obeunda,

j

, Atque tunc quidem , ait Dionyf. olei

, un&io baptizandum avocabat ad facra

Pramittitur

ergo hec

j

i

» Certamina,,,

un&io, ur nofcatur, quamvis per Bap-

tifmum fit futura remiffio peccati origi-

nalis ( & quorumcunque peccatorum ante

h.

a

Baptifmum commifforum , fi aduitis fal-

tem attritis confertur ) non tolli tamen

omnes effe&us peccati originalis ; ideo

i

baptizando remanere continuum certarmen,

V

ad quod fortiter

agendum uncione

Unde hec cere:

ii

S, Olei premunitur.

]

monii a Sacerdote proprio nomine per-

agitur: ego te linio, Sequitur vero umctio

Chrifmatis Baptifmum non nomine pro-

—

prio Sacerdotis , fed nomine DEI: DEw

|

|

9tiifiie

hui/(;g,/,

CVRATORVM

16I

Ti

; «;/u

Omnipotens €2c, Ipfe te liniat. &, quia Chrif-

prir

ma ex oleo &

balfamo

conficitur ,

li

& petitur gratia, ut fuos novos milites

emome;:

& Atdetas ipfe DEus roboret íua gratia

n ui

in pugnis fpiritualibus contra demonem,

fb j

carnem & mundum, ut memores ju.

Af

cundi odoris, qui e balíamo efflatur ,

ir (ii

vitae fanctitate , morumque füavitate cae-

Undi

teros omnes ad vitam - chriftianam ,

yís d

virtutisque ftudium pellicere fàtapant.

85,q

Ideoque Baptifnum fuübícquitur unc&tio

ll

Chriímatis ,

quia per Daptifmum jam

; (r:

repeneratus , & factus habitaculum Spi-

T C

ritus fancti , majoris & perfe&lioris gra-

AUA

tie capax, inflitutus jam eít ad recipien-

; Ol

dum plenum robur omnis grati& , quae

i

neceflaria efít ad vitam bonam ac íàn-

D

ho

j

&am:, & inde refultans bonum exem-

i)

Dl BHP

plum ,

quo etiam alii pelliciantur ad

bonum,

qnj

Denique ulüma principalis

m ant

ceremonia eít veítis alba , qua induitur

ts

Baptizatus ad fignificandam plenam pu-

ritatem anima' virtute Sacramenti Dap.

Cüj&'

J

J

tifmi jam collati ;

& ad indicendum,

jl

jam penes futurum Adetam Chrifli fore,

ut hanc veílem candidam vere inno-

Wt

(

centie & puritatis ipfe confervet , ut

a

illud veftimentum immaculatum perfe-

rat ante tribunal DEI ad capiendam

j y

j

inde vitam aeternam tanquam mercedem

innocentis & íanéte vite,

a

L

jf

&,P. Mesler,P.I1,

Jam

MANVALE

162

a

CXXE^

Jam vidimus principales omnes ce-

g

h

remonias baptifmales myfterioías efle,

Wi

iM

Sicut enim in Baptifmno per ablutio.

qui

nem corporalem intelligitur ablutio íà-

«

cramentalis interna a fordibus peccatu,

L

ita non minus per ceremonias reliquas

hi

intelligitur bonum alíquod fpirituale ,

V

quod confertur anime Daptizati, Unde

hac ponderans Curator colliget , ne-

&

ceíle effe fibi , ut totum actum admi-

u

niítrationis hujus Sacramenti, cum om-

i l

ni ferietate ,

ietate , attentione , &

uü

auctoritate períolvat, nec de ceremoniis

qii

quidquam vel negligat, vel variet ; no-

T

ícens Ecclefiam in his fuiffe fatis pro-

f0

vidam , & in ordinandis ceremoniis abs-

W Sg;ra'

que dubio a Spiritu fancto informatam,

11 UY

Sacramentum eft , quod adminiítratur,

TOU

& ceremonie fíàcramentales , íeu my-

Qu

Íteriofe funt ,

habentes varios fruétus

g

*

*

unde credat,

internos & éípirituales

Tij

quod; quia Sacramentum eft, fructum

z

ferat per gratiam iníitam ab infltituente

Chriíto ex opere operato , & quia ce-

l

remonis facramentales, per intentionem

A

Ecclefize ordinantis illas, uberiorem quen-

la

dam fructum afferant ex opere operantis,

N

quia illos deprecantes & orantes ac fig-

uT

nantes alios DEus libentius audit , &

lo )

exaudit , qui fanéte Sancta tractant, Re-

ifiys

vereatur ergo DEum in bujus admini-

mme

Ítrae

CVRATORVYVM

16

Qp

T0

Ítratione Sacramenti , & prémiffa inten-

(s

tione adminiftrandi ; & faciendi , quod

t d

a

facit Ecclefia ,

& inflituit Chriftus fe.

d)

LU

cundum communem [íenfüm Ecclefia ,

Sp

d

vel oralitet vel certo mentaliter humi-

5 li

liet fe coram DEO , & attendat, que

(PI'H.[UR:T

legit & facit;

Talis certe magnam de-

m

votionem fÍpiritus íentiet in. adminiftra-

tione hujüs Sacramenti,

. E

(r Hdms

Esdem íunt rationes in adminiftra:

CXXPI

um qp

tione Sacramenti extremaáe — Unétionis ;

ne, d

TeTmoni

tum quia Sacramentum eft , tum quia

&eque utilem & füo modo neceffarium;

Cf ] Ilf

tum quià etiain ceremonis fünt fíacra-

B pra.

ientales & myfteriofe,

Hujus qui-

js dbee|

dem Sacramenti materia remota eft ole-

O

um olivarum ab Epifcopo benedictum;

ylritut

proxima eft unctio quinque fenfuum ex«

[e ny

ternorum fecundum modernuüm ufum

fnida

Ecclefize.

*

$

unus

Fructus eft duplex

qredat

fpiritualis , alter corporalis,

Spiritua-

fridu

lis eft remiffio- peccatorum ;

fed per

ditoent

áccidens; cum enim per fe non fit Sa-

T

cramentum inortuorüm , qualia funt

Diont

Baptifmus & Pcnitentia , ut primam

mqr

£ratiam per fe conferat, conducit ta«

a

inen per accidens ad hanc remiffionem

T

.'

pro caíü ; quo sgrotus effet attritus ;

ul

nec poffert aliud Sacramentum füfcipere;

y

fufficiet ergo ad gratiam attritio cum hoc

/ ,;Jnm

biüis dis

Sacramento, Unde A

! poftolus Jaco

citi

"

P

MANVALE'

164.

cit: & ff im peccatis. fuerit, dimittentur. ei &c,

a

Alter corporalis finis & effectus eft fa-

g n

nitas corporis , -fi id faluti- fufcipientis

g

expedierit,

Non igitur promiífio hujus

wl

effectus eft abfolute connexa extremae Un-

PL

Ü

&ioni, fed folum conditionate;qui proinde

atil

effe&us non dabitur infallibiliter ,

nifi

q

quando talis conditio eft juxta ordinem

d

ivine Providente , & Prefciente.

n

n

CXX?II

Unguntur quinque feníus :fpecialiter,

cum enim inítitutum fit hoc Sacramen-

Ww v

)u

tum ad perficiendam perfectam homi-

nis fpiritualem fanationem ; & quinque

íenfus fint radices morborum ípiritua-

lium , recte inunguntur quinque fen(us ob

rationem, quz exprimitur in fingulis, Prae

mittituripfi unctioni primó invocatio di-

vine gratie per merita Angelorum &

San&orum in Lytaniis flexis genibus re-

&

oratione conveniente

cirandis appofita

MUU

iftis circumítantiis, ut legere eft in Ritua-

l

li,

Additur immediate invocatio ipíius

EAU

fumme Trinitatis , ut per impofitionem

manuum Sacerdotis , & per invoca-

f

tionem omnium-Sanctorum. extinguatur

*

(

omnis virtus diaboli

*

cum enim per

Tf

extremam Unctionem confortandus fit

(

eger ad ultimam luctam cum diabolo,

Xl

recte priu. hujus vires infringende funt,

1f

Af

ut quanto infirmior diabolus fit in ten-

il

Ooc Sa-y

L

tapdo , tanto per fufcipiendum h

Cr&*

CVRATORV M.

l6$g

r [

i d

eramentum ezger fortior fiat divina ora-

MU ]i

tia in refiftendo, nempe per virtutem

ii

& fiduciam concepram in füfceptione

i

g

|

hujus Sacramenti.

Poft unctionem ,

]

pmx j

que eít de fubftantia ,

fequitur invo-

V, g

catio DEI , ut c^nfervet egroto fuzrum

Qd

dona virtutum, & ut medelam non ío-

Ilf

lum in corpore ,

fed etiam in mente

percipiat.

Finitur

tota adminiftratio

xidlitr

folenni trina Benedictione infirmj.

Ita

MT

videre eít in Rituali.

loni

Extra cafüum ergo

fümmsee neceífitatis nil immutetur,

Et

tngx |

"

ITILUG-

notandüm , cum requiratur tactus phy-

ficus in adminiftratione , íolent cautio-

(isob |

dico

res digitum inungentem tenere in feníu

inunéto usque a

confümmationem tO«

Yio d*

tius forme , & fic in fingulis fenfibus,

m &

;

In caíü

fumme neceffitaris omittenda

J5 T

omnia, qua non funt de fübftanria,

Su fH-

Nentt

ciet aponizantem actu & phyfice inun-

Ritü

gere in uno fenfu cum expreffione fim-

ipflus

plici etiam

enfuum,

In

jOnet]

reliquorum

Lufitania pro tali cafü inunguntur. eegto-

OC

tiin fingulis fenfibus ,

ita tàmen, ut

U

tantum in una aure , uno oculo , una

n

manu &c. fiat unctio.

]ta enim fenfit

ls !

P, Abreu Lufitanus absque dubio ex pra-

xi Lufitana.

ii

Sed contrarium prefícribit

noftrum Rituale Diccefanum Conftan-

tienfe pro cafu fümmze neceffitatis, vel

! öa!

etiam tempore peftis ,

ut

ibi videre

Iw

eft

MANVALE

166

W W

eft,

Supereft ,

ut Curator multoties

f

inculcet fubdms, ut animadverfo peri-

w

b

T

culo non tardent Sacerdetem vocare ad

j

adminiftranda Sacramenta

infirmorum ,

"

NU

antequam ingruat fummum periculum , &

deficiaht vires. corporis ,

quia necefhtas

bi

v

frequenter cogit Parochum ,

ut multa

agat

dífponat, reparet , etiam quan-

doque

per

Confeffionem . generalem ,

a

ad que perficienda .indiget

prolixiore

t

NI

tempore , & melioribus viribus infirmi,

hIM]

ut fruéctus tam hujus ,

quam aliorum

h

Sacramentorum certior & uberior feratur,

6. Ill

De w1do . adminiftrandi . Sacrasmentum,

r

1

Euchariffiz,

"tf j

^j

o hoc

in loco a nobis füunt ex-

tI

CXXVHI Du

pedienda,

Primum eft ,

venera«-

At

d

bilis hujus Sacramenti debita confervatio.

Alterum hujus debita adminiftratio,

De

primo hec breviter notamus, Primo, hoc

Sacramentum

auguftiffimum

confervan-

dum in loco mundiffimo ,

& fimul fir-

ï

miter clauífo,

lta declaravit Concilium

Trident

feff, 13. c, 6. feu Interpretes

Concilii Tridentini per h£c verba :

51

l

ft"

]

, Ecclefiis parochialibus . femper Eucha-

», riftia refervari

debet in aliquo mun-

(

Al

;; do , fingulari ,

& fignato ( firmiter

,5Ciaue

€CVRATORVM

167

s

X

?5

claufo )

loco , ut infirmis füccurri

Nec confuetudo excufat con-

&tf

35

poffit,

VO

traria, nee paupertas Ecclefi& , nifi

Tfqn

»)

forte fubeat periculum a manu. fàcri-

1

I!

lega, contra quod periculum fátis cau-

els

?5

It

Ms

25

tum eífe non poffit per quamvis dili-

U u

Secundo , cum

$5

gentem cuftodiam.,,

u

ftatuatur locus j/imgularis , non convenit

rA

quidquam in ifto loco deponi & cufto-

li

1l

n

N0

diri, preter

auguftiffmum Altaris Sa-

if

u

cramentum ,

& quod ad hoc pertinet,

!l

A

Ciborium etiam a micis, aliisque rebus

fedt

forte incidentibus frequenter mundetur,

NNec tot particuke fimul confecrentur ,

ut deficientibus fufcipientibus brevi peri-

culum fübeant

corruptionis

cujusdam,

1

ii

!

Tertio, claves ad 'Tabernaculum non di-

mittantur in Ecclefia fub cura fecula-

rium, fed maneant in manibus & cufto-

J t

Antehac qui-

dia ipforum Curatorum,

Venera

dem conftituti. fuerant faeculares ,

VOocae

at

ti cuftodes, fed quo infelici effe&u legi

, D

poterit in Magn. fpec, exemplorum ime

y, o

preffo Duaci ex officina Belleri,Anno 1605.

r

;Eom,- 2.-difl;-19,

ex, 2,

de venerabili

Hoftia Uratislavienfi,

Aliisque fimilibus

[

pluribus hiftoriis.

De adminiftratione hujus Sacramenti

CXXIX

fequentia confideranda & notanda veniunt.

Cum in omnibus Sacerdos fit exemplum

fubditorum , ut fua devotione , pietate

i

g

L 4

MA NVALE

168

[029

at

(

& gravitate in adminiftr

ione Sacrament;

prgeiuceat devotioni , pietati & gravitati

ii l

fufcipientium hoc auguftifimum Altaris

s

"

Sacramentum , ut ex eo , quod vident

i

in adminiftrante, intelligant quoque fufci-

[

(

pientes, quali reverentia ipfi quoque fu-

fcipere debeant, aucta aftimatione & fide,

[

ldeoque quod Concil. Trid, decernit de

devotione &c, fufcipientium « a fortiori

quodemmodo , ftringit etiam adminiftran-

tem.

"

d

Seff, 13. c. 8. poft alia fic habet,

25

Hec facra myfteria corporis & fangui-

25

nis ejus ea fidei conftantia & firmitate,

25

ea animi devotione , pietafje & cultu

25

credant, & venerentur , ut panem, illum

2

füperfubftantialem frequenter fufcipere

25

poffint,

Et is vere eis fit anim& vita,

235

& perpetua fanitas mentis, cujus vigo-

25

re confortati ex hujus miferze peregri-

UM

25

nationis itinere ad coleftem patriam

Ff

?5

pervenire valeant , eundem panem An-

39

gelorum, quem modo fub facris vela-

[ío]

25

minibus edunt , absque ullo velamine

?5

manducatur;.,,

Hec de fufcipientibus,

quidni etiam de adminiftrantium a&ione

fanctiffima ? Illi fufeipiunt in os, hi ma-

nibus propriis tenentes immittunt in os;

ilis eft ejus guftus , his ejus ta&tus : plus

videtur effe tangere, quam guftare,

CXXX

Primis temporibus Euchariftia quoque

(u),

data eft in manus fxcularium , ut patet

k,

ex

U A.

*»Dügreä'

CVRATORVM

169

n

Id

ex Tertulliano l, de fpeétaculis , aliisque

n

fan&is Patribus.

lllis, inquam , tempo-

l4

ribus communicantes S. Hottiam excepe-

u

V n

runt, non ore , ut modo fit , fed expli-

(Ue f

catis in formam crucis manibus, viri nu-

IU

dis, femine puro linteo , quod Domini.

tf

cale vocabant, te&is , ut patet ex Con.

j

Ti

cilio Altifiodorénfi c, 36, inde manibus

hi

VI GU

Hoftiam

OT1

admoventes

fumpferunt,

d

Cauíam variati hujus ritus Cornelius a

Lap. in Epiít, 1, ad Cor, c. r1, affignat

duplicem $ Periculum , & irreverentiam, — Cen-

fetur nimirum intercurrere, & fepius in-

u

tercurriffe aliquam gravem irreverentiam,

illm

|

|

fi fieculares indifcriminatim permitterentur

j

etiam tangere venerabile Sacramentum,

IU

& minorem irreverentiam effe per guftum,

i.

immediate fumendo in os absque ta&u,

Vr

jam fi per Ecclefiam antiquus ritus mu-

xtram

tatus eft propter periculum & irreveren-

n A.

tiam , eoipfo prudens Curator colliget,

: Vels|

quis fenfus Ecclefie circa reverentiam &

debitam devotionem in tac&tu Ss, Eucha-

jamite|

yibus,

riftie, quem habet adminiftrans,

KHore

j

Quaeftio formari hic poffet, an con-

CXXXI

gruum fit & falutare , ut Sacerdos di-

i o

ftributurus Ss, Euchariftiam populo pr&-

yh

mittat aliquam exhortatiunculam ad au-

eI

gendam fidem, reverenuam & amorem

in fumptione ? [ta enim fcimus moris effe

in Congregationibus aliquibus majoribus;

& !

Ü

quane

170

MANVALE

Tta

lj

quando eft generalis Cormmunio,

eepfuerunt tam fpirituales , quam fecula-

Wi

res perfone graves & dote , quz id fa-

ii

ciendum exiflimárunt ad excitandos tepi-

j

dorum quorundam animos, ut cum majo.

2

re fide interna , & devotióne externa ac«

M

cedant.

Alii vero ex caufa, quod hoc

non fit prefcriptum in Rituali , & non

;

effe mutandos praefcriptos ritus , & ideo

Verum aliud

Ia

hoc non licere cenfuerunt,

Hn

eft novus KRitus, aliud eft antiquo ritui

N

prámittere excitationem ad majorem devo.

ii

tionem.

Exhortatiuncula precederet ri.

tum adminiftrationis , & huic non intere

jup

]

A

n

mifceretur,

Adducimus in exemplum

hx j

brevem talem exhortatiunculam lingua

vulgari,

l

b

1 $

(jtigc im Soprifto

Wl i !

qæïnbä

bem S .

4

lf

Sua ir aefnnd gu bem GGff bej

p

$um gu gefen, fo erbebet euct Go

wüt 34 Gftt i 3Betracdbtung — fofdbes

bobe Geleinmus be8 — Gaubens , ub

bur Qicbe.

Creroefet i eucb ben. latb

ï:

ben, Daó iür gebendet , men iv cuv

pfanget, bic Gomme gum emigen. Qebett

TA;J:TJ ':':

vie Lunreine 3u bem Defovcbtenben. emigeu

hT

Mi

& ob.

SSetvadbtet — bie — unausforedlide

J"f

Siebe, wit voeldbey fib wnfev æ?gt(tg ï"b

t

CVRATORVM,

tb f

I17t

ID r

$6re. SyCfus Chriftus mit Gottfeit tb

S*enfebbeit eudb. fammtlic) itteilen voifl,

Qei

eus feinem. anberm 3iel unb nb , al8

Is

U f

eud) fedig au maden, iunb bargu bie

LEEDt

Cs feiner gottlicbem (naben. veicblico

mitgubrinaem,

Grmedet ín euco ein vedbt

jl

berglide Gegenlicb , nb fommet mit allem

&n

SRertrauen — ub

& i

Sofnung su bem Giftb

VET

te$ S5Cvrm.

9Serbemütbiaet ntm — eure

IQ riti

$ergen qegenr ber focbten Sevrlidfeit tb

m

Sajetàt Gottes.

Grsitteret vor . Cbr»

feret ,

unb fommet mit

aufaebebten

TU T

,

Aflef

Sénben , nieberaefóblagenen 9fugen , ub

D

mit Yoabrer. $ergens » 9inbadbt.

Hac formula vel fimili le&a recita-

j

bit sedituus

Coufiteor , ubi incipit ritus

hujus adminiftrationis,

Itaque talis ex-

citatio ad a&us theologicos , & veram

devotionem przmittitur, non intermiícee

fl '

tur ritui , & fic judicamus ceffare fcru-

( M

pulum variati ritus.

Accedit ,

uod di-

i $

ftributio $. Comrrnionis ipía non fit

Sacramentum ipfum , fed diítributio Sa-

[

cramenti , in qua habenda ratio majoris

IT

o

devotionis in füfcipientibus,

Quidquid

i

fit, fatis fit memoráffe opiniones , Supe-

d

riorum eft in talibus judicare , & decer-

nere,

Ultimo pro cautela addimus, ut

Curator non nimis feftinet in diítribu-

Í M

tione hujus Sacramenti , dum madidos

incipiet habere digitos , ne cum digitis

i

iterum

MAN&AL:

178

! "i

ierum vetrahat S, Hoftiam, non fine

j d

periculo irreverentie gravis quoquo modo

f

obventure ipfi Sacramento,

p

FI;C:*S*,E

$. IV.

f

W

u

De ceremouis rite [ervandis in. Sa-

nj

cvificio Miffe.

Ia d

CXXXII Qwacrifidlum Miffe tum Sacramentum,

Mi

X tum Sacrificium eft,

Qua Sacramen-

tum nobis confert gratiam , & fpiritua-

jl w

]u

.]em füftentationem * qua Sacrificium nos

tb d

Corpus & Sanguinem Chrifti DEO offe-

[

rimus,

Adeo non repugnant hec fibi

invicem , ut potius per admirabile in-

ventum divine JBDonitatis

altiffyÁ. &

admirabili

concurrant

gradu in Miffe

U

j

Sacrificio,

Loquamur jam de Miffa ut

h

Sacrificio , & videamus, quid decreverit

t j

!

Concil. Trident, feff, 29, Can, z. fic ha«

bet :

»Si quis dixerit , in Miffa non

:

y

35

offerri DEO verum & proprium Sa-

ml

925

crificium , aut quod offerri non fit

PP]

aliud, quam nobis Chriftum ad man-

29

ducandum dari , anathema fit,,,

Ad

d

fi:

Sacrificium proprie diéum debent con.

currere fequentia? Sacerdos , Altare, res

Sahr

DI

oblata, oblatio DEO fa&a, quxdam im-

mutatio rei oblate , & hoftie confumptio.

H

Definitur enim Sacrificium oblatio rei

"

fenfibilis a legitimo miniftro fa&ta DEO

per

I

|

CVRATXYORVM

173

»,! per realem immutationem, ad teftandum

ilius fupremum dominium , & noftram

10 l (

fübjectionem,

Hec omnia conveniunt

in tremendo: Miffe Sacrificio,

Nam

primo , fit hoc Sacrificium a legitimo mi-

niftro , qualis eft Sacerdos, ad hoc mu-

IN

Ü

!

nus fpecialiter eonfecratus, Secundo, pa-

nis & vinum eít utique res fenfibilis,

Tertio, immutantur in Cor

pus & Sangui-

AU

nem - Chrifti,

Quarto, offertur DEO

FD

Sacrificium ,. quia,per hanc a&ionem te-

TE

ftamur. excellentiam DEI , & füpremum

1] D

Dominium , cui in fignum talis recogni-

[

tionis offerimus rem pretiofifimam , &

[

faremur noftram fubje&ionem , & poft-

]

quam, fic. obtulimus

?

etiam circa finem

j &

oblatam hoftiam fümimus , & confumi-

Mïlïæ

imus,

Chriftus quidem juxta Apoftolum

f i

ad Hebr, c. 7, unico Sacrificio fe femel

everit

obtulit DEO per cruentum Crucis Sacri-

Y hi-

cium , quo expiavit omnia peccata quo-

| T

ad fufficientiam 1 per Sacrificium vero

) O

incruentum Altaris nobis voluit applicari

Crucis;

n

fi

virtutem . Sacrificii

Unde hoc

jici

pofterius fuperfluum non eít, imo fane

congruum, & effectus fummi amoris Chri-

n

fti in nos , ut videlicet effet memoriale

(

Sacrificii cruenti in Cruce pera&i. Duo

li

m

igitur in noftro Sacrificio confideranda

j

funt : Unum efít, quod fit verum Sacri-

l"

ficium, ut oftendimus ex requifitis Sacri-

U

ficii,

s

MANVALE

174

Alterum eft , quod fit reprafenta«

h

p

ficil,

tivum Sacrificii facti in Cruce,

Sicut ag-

j

pnus Pafchalis erat verum Sacrificiums , &

f

M

fimul figura & reprefentatio . Sacrificii in

qu

Atque hec cirea hoé

((j

Cruce peragendi.

M

Sacrificium declarata fufficiant,

Verta«

)

K

(

mus «fermonem ad ritus & ceremonias,

BU

In Miffa feu Sacrificio MifTe eándem

L

Cxxxili

uN

Ecclefia habet poteftatem ordinandi ritus &

"

iv

ceremonias , ficut in adminiftratione Sacrae

1

h

[

mentorum , falva tamen eorum fubftantia;

!

)

prout de hoc . decrevit Concil. Trident;

fefT, 2 1. C, 2, de his ritibus in Sacrificio Mif

)

r

f& idem Concilium feff.22. c. s. fic decrevit?

9

Cumque natura hominum ea fit, ut non

[PA

25

facile queat fine adminiculis. exteriori«

22

bus ad rerum divinarum meditationeri

mïomam

Ht

25

fuftolli, propterea pia Mater Ecclefià

(

35

ritus quosdam ; ut fcilicet quedam fubs

AUA

9?5

miffa voce,alia vero elatiore in Miffá

"n (

b

pronuntiarentur , inftituit.

Ceremo:

"

|

?5

nias item adhibuit, ut : mytiticas Bene:

|

q

59

di&iones, lumina, thymiamata , veftes,

l

|

35

aliaque id genus multa, ex Apoftolica

D

5»

difciplina & traditione , quo & majeltas

;ï:

tanti Sacrificii commendaretur , & men:

29

,5

tes fidelium per hec vifibilia religionis

E

)9

& pietatis figna ad rerum altiffimarum,

:

?5

qua in koc Sacrificio latent , com*em.

1l

T

ä,

plationem excitentur,,,

De puritate &

tj

;

fà

né&itate Canonis Miffe idem Concilium

Vbl

fefT.

CVRATORVM.

175

I

(5

feff, 22. C. 4. fic loquitur :

,,Et .eum

ä'

,9

fan&a fancte adminiftrari

conveniat,

WU

95

fiique hoc omnium ían&iffimum Sacri-

?5

ficium , Ecclefia Catholica , ut digne,

f

»

reverenterque offerretur, ac percipe-

[r

2»

retur, factum Canonem multis ante fz-

DA

52

culis inftituit, ita ab omni errore purum

&i

35

utnihil in eo contineatur , quod non

fitis

,^

maxime fanéctitatem ac pietatem quan-

Mun

35

dam redoleat, mentesque offerentium,

Is enim conftat tum

?5

in DEum erigat:

'&.antiau

ndnn

$5

ex ipfis Domini verbis,tum ex Apofto-

0

N

25

lorum traditionibus , ac fan&torum quo«

T0l

/

25

que Pontificum piis inftitutionibus.,,

M

Ü

r

fU

