Gi668a
author: Pawłowski, Daniel andNouet, JacquesandSanctius, Johannes

^

.

£

X

*

E

IN

^i

—

$

-

hes

*

!

-

*

ll

*s

^.

b

»»

A

L

*

-

—W

*

-

E

-

*

3

s

"

T

F.

$

|

x

a

Ff

—

m Ó

— —

-

L

x

—

o

"t

s

sls

M

ES

—

-

-

lw

Nk

N12«511985212 021

BEU AUA

UB Tübingen

R

K

VELGF

0

N

7

z.

j ;/// ///

(A

D

^

:

1]

MT

[

E

5

J

"T

M.

3

V

L————-—-—-;

/

/

—. -

ENS

i

z

Z

$

N

T

bott.

-l

SUU

EE

SSSD

NS

;

n n

h

Á

g

jian; &

ONCG

,

R

1

ID

.

i

z

N

tGj

l

TE

i

ii t

DIL

[oquar ad COI Cs

! JOAN, (

i

Znbses-

;;9) Oee Co p

[&w

"

KAQ

-w» j

LOCUTEO DEI

ïä

COR RELIGIOSI

IN SAcRA, OcrIDUANA

ld

Em

EXERCITIORUM

SPIRITUALIUM

Solitudine commorantis:

R.P.DANIELE

F

ä

PAW LO WSKI,

Socxctat JEsu Thcoiogo "

con(cnpta.

Adf)unä:fs Exercitijs Spiritualibus S, P,

lexATi: per R. P. Jacobum Noüet S. J.ex-

i phcams & brevi Diflertatione de Hu-

mmtmc R,.P

Joannis aan&u

Ord, $, Bernardi.

Epiftio- "I SEPTIMA.

me Gratia &8. Privil. Sac. Caf. /an:j? "

Er Famlmte $u Perwmm.

»:N

*

* g x*(8*

s

?

PPRS

FD 15 26

VOT

/ac*?

x d

u

DIEINGwE

$9 hu o

:?'*'i.ü

-a*"l;)

rS"

pud JoaN, CaspAR BENCARD,

Bibliopolam Academicum,

449 M. DCCFiI,

j

|

J

foget

|. 0

)

m

;

litudinem , d

i

Dacam Eam in fo

Don

XEi'h

lequar aA Cor Ejus , Ofez 1,

»o

]

pnoni

tlcit Deus Apimam im ol

nbs. n

VCI Su. p

iudinem , quando,

eufuln

Q Exutii

periorum. imperio , vel intern

1

inftin&u eam allicit ac invitat ww

rist, D

ut reli&o tantifper hominum fa

mupttry

miliari confortio, & inquietis ne vj

otiorum curis , intra cubicc "

Vocl

filentium foli DEo vacet: £049i ,.

1ur ad Cor Ejus , cüm confolatic Oi

l,i

nes coeleftes in Mcditacionib-»ij

j qiuäm !

j

D

initillat, 4/4 Ribera,

Trercitiy

locietan

i, qu

ADporig v

tdum F,

»

:

i

;

"! quotie

[

- "ilirgm|

ä

* At ml'[cn

ä":lt,

INDULGENTIA

PLENARIA.

Pro peragentibus Exercitia Spititualia,

Conce[fa primiuem à Paulo V. Anno 1690. die

W , ( X3» Marj per Bullam , qua incipit : Romanus

t£ 1

Pontifex, &c. pro folis Réligio[is ; n quidem

son nifi per decem dies ab aliorum comver[a-

Hone feparatis , atque bac exercitia ab[olven-

1 M pibus, — Extendit eam poflea Alexander VII,

44nno 165 7, die 1y2.. Odfobris ad quoslibet Ec-

; Vel i

elefiafficos , ( Laicos, in Domibns Societatis

jnteri

Exercitia Spiritualia peragentes, etiam eos ,

invit, qui »on nifi per odio d1es ijs Exercitijs vasave-

|Tiht,

Bula ejus incipir : Cüm ficut nobis

num.

f

!

nuper exponi fecit dilectus Filius, Gofwinus

jietislt. Nickel , Prz pofitus Societatis JESU , &c. Ts-

Y tenceffionis eff 14lis.

qubic. "

Omnibus & fingulis Chrifti fidelibus,tam

przdi&z Societacis,aut cujuscunquealterius

gon[ola[ïl Ordinis , & Cengiegationis Regularibus ,

4quàm alijs quibusliber Ecclefiafticis , & Lai-

arionb

?

I

tis, qui in domibus memeratsz Societatis

|Exercitia przdicta,juxta laudabilem ejufdem

Societatis confuetudinem , per O&idui fpa-

tium , quandocunque peregerint , & interea

lemporis veré paenitentes & confeffi , Sacro-

fan&tum Eucbariftiz Sacramentum fumpfes

tint , quoties id egerint , plenariam omnium

peccatorum fuorum Indulgentiam, & remif-

llonem mifcricorditer in Domine cenccdi-

llw;l(c,

yexba

Verba Angeli Gabrielis,

4 quandam Per[onam magnua probitatis 9 | ffx

Hifpania, Anno 1600. Exercitia Setieta«

X)SM»

i5 facevre cogitantem,

Exercitijs; qu& facere cogitas, per meotis

|DI

yatiocinationes & meditationes (in eum feré

il

modum,quo fiunt in Societate)fingulare ob-

fcquium Reginz noftrz praftabis: fignificat

enim tibi,fe faiffe & effc tanquam Patronam. jl

J ph

& fundatricem illorum SocietatisExe;citio-

j ar ]l

1um, fequc adjuviffe , & docuiífe S, P. TewA-

TIüM , ut ita fierent.

Refert revelationem | r

banc Ludovicus de Ponte ip *vita Ven, P, Eal 1 m

bbafaris Aluarex & 43.

EAu

ORATIO

tb

S,P.I1G

NATIO

l

n exeru!zz:[þznmal:&ns valde famz!mm,

tl

Nima Chrifti , fanctificame

d w

Corpus Chrifti,falva me ,

Sanguis Chrifti, inebria me,

777

Aqua lateris Chrifti, lava me,

xb

Paího Chrifti , conforta me.

O bone JESU , exaudi me,

H [ Annoo

lllü" !

Batratua vulnera abíconde me,

Itf 7!'

Ne permittas me feparari à tee

ttie litn

Ab hoíte maligao defende me.

Mn o g

Ia hora mortis mex voca me ;

j

j

Ét jube mevenirtead Te z

Anittitgr(

Utcum San&istuis laudem te;s

;

3

W vocgt

Àn (zeula (xeulorum , Amens

ls

«39 (0) 30»

ob &gäg T€uyewy v

N N C

x

UR

DC IS24 X9E od 2621 24 X

3

umccru

DIES PRIMA

|tuty fv

San&iffimz Trinitati con-

nlued

figui

fecranda.

Exertihl -

Patrünan Or

atio Taculatoria ( Zefferamaliqui v9-

cant ) bac die identidem rcpctcada

P lo

erit hzc:

lal

) Mi

0"ine,noverim Te, uoverim me!

Ex S. Aug. Lib. 2 Soliloq. c, 1«

MEDITATIOTI

)

.Praliminaris,

lat

n

v excitandum animum,ferven-

j

ter £2 exa&le vacandi DEO &3 rebus Di-

vinis in bis Spivitualibus Exercitiis.

Przíctribit hoc S. P. N. Ignatius in Lib.

Exercit. Annotatione qumta pr.mæ Hebdo-

med»,uybij sdOs..

madum

juvatut ; qw/ufupzt exercztm /r'h-mg

mo atque liberali accedens , totum

udi-

um ( arbitrium [(aum offerat

f«o Creatori et.

Rzemittitur OR ATI O PREPARATORTA ;

4

utcam vocat S, P. N. per quam petitur à

Qs

E

P

Dies prima

T

Dormino Deo gratia,ut vircs stque operatio-

: [) pf]

nes noftrz omnes fiacexé ad ejus gloriam &

1

m

eultum tendant,

Pro exemplo fervire po-

m

teft hzc aut (imilis oratio? Digziffime Deus,

t

aui mibi bane boram laudondi 1e conceffcfi ,

o

da mibi gratiaw tuam efficatem , u1 omnes &

'*.:Iguuiul

l

Biones r paffiones mea, ( prafertim bec Me-

hn n

ditatio, cum omnibus omnium mearum poten-

i

tiarum functionibus , ad gloriam ruam cedat :

UA '

qua.ego omnia Tibi offero ex amore Tut , quia

W- |

fuimmum Bonum es , Óe quia dignus es, 9 fis

ting

id ,quod ese

Initq

PRJELUDIUM I. Vi

vá fxgic 1pprchca de

ii

praíentiam DEI, te totámque Univeríum

tipi

implentis & penetraatis , viciffimque appre

) drnt

hende, te in illo viverc , moveri, & effe,

LT

PR LUDIUM II, Peteà Deotibi prz(ens

9 um

te gratiam , fructuosé & ad guftum bepepla-

* d

citi ejus,peragendi hzc Exercitia Spiritualia.'

j

4

Itrie,

" PUNCTUM I. Audi DE'IM dicentem,

t

[

Prov, 1. Audi Filimi , difciplinam Patris ttii,

l"

AT rcg

la

(b ne dimittas legem. Matris tua, us addatut.

Hzc audiens confidera,

ii (

grauia capiti tuo.

Q ö[

atrem tuum b exercitía divi-

SJgnatiuni P

U

»«, €F ia focios ao vexillü

1 mojl

( MC

BRf

collegiffs; Matrem quoquetuam,So«

Vren

cieratem JESU, de bis Exercitiis annuatim.

ht

geragendis legem tuliffe : ex illisenim eft.

l [

nata , per a adolevir, & hucufque con(ervas

J t

LT

tur, confervabitürque ; qui illa negligit, vi«

tam

AMeditatio prima,

$

r

tsm hujus Religionis aegligit , & ordinarié

rram 4

non perfeverat,multó minüs quieté vivit; &-

te n

quidem ijfdem principijs resconfervantur, &

in quiete perfiftunt, quibus primó &unt, &

Dui

c!Mi»

conítituuntur. Ex hisinfer,quo animobxc

Excicitia aggredi debeas, Dicigitur ad $, P.

«sl

hu M

Ignatium: Pater soi Sandle , nolo effa degenor

Filius tuu: Sandla Mater mea Societas , wole

n t

£n bis Exercitijs quàm exatliffimus effee-

y u

lll

Audi Chritum Dominum dicentems

Vi quil

Mattb. Y £s

Viri Nipivita furgent in judicio

"

etim generatione ifía, (p condemnabunt eam.

Simile quiddam & tibi continget, fi exercitia

bzc fincfru&uanimztus percgeris;furgent

gtl

€nim in judicio externi homines, & confun-

| drcc

dent te, quia ex illis optimos fru&tus retule-

runt ? multó autem magis cozfundect te

prxfïn'

Eratrestui , qui per hzc exercitia in magnos

C

Sa»(tosevaferunt. Si alicuianimzé Purgae

riudl

toric, autalicui Sancto é czlisad hanc vi-

d

tam regredi , & eadem Exercitia peragere

m

coacederetur , quàm exadté ea peragerent 2

íliithe

Immó (itibi ipfi po& mortem idem concede-

mfxdc"f

li

retur , Ó quomodo perageres? quod igitur

yit

poft moitem faceres redivivus , id fac vivusz

Ü *æ"i

!

meditareristuncaccurate, faceres propoíita

T

refoluté, &c, hzcigitur modó fac.

poitt

!.

Audi DEUM dicentem per S. Pau-

;tnlmLI

lum, »,Cor: 6, Eccepunec tempus acceptabile,

gt

ecte nunc dies [alutis.

Neícis, &n non hzc

ultima

glig";;;

A 4

4

Diei prime

altimá jam funt exercitia; an adalia fupera

y)

vives; an non ultimum jam fit falutis cuse

It

medium , ad quodalligatz funt gratix effi-

caces , & gratia finalis, fine qua noa' falva«

beris. Cum igitur id nefcias, infer, ita tibi

n

procedendum effe in his exercitijs, tanquam

ultima fint : in dubijs enim citca falutem

tutior eít pars eligenda,

Id ergo in'ijs fac;

quod faceres; fi ultima cfíent.

AD'

s COLLOQUIUM :O zterna Sapientia,

Fili DEL,ó quàm folers es circa (alutem ne-

pl

ftram !

Ago tibigratias pro tam fingulari

i

i

per Exercitia Spiritualia , S, Patri noftro in-

ftillata ; ad falutem & peifetionem medio:

T

pudet Domise , hactenus illo negligenter

i

Ti

ufum effe ? faltem nunc, Teadjuvante; pera

gere illa cenabor , juxta placitum tuum ,&

d

debitum meum. . Fiet hec Domine, fi Tu

nau

( 4

benedixeris mihi, per interceffionem pretio«

fifimz Parentis Tuz',S, Ignatij, & aliorum

htent

:

$5, Patronorum meorum,

VW re

Poft bac 1. delige Sanilum aliquem Patro-

«

"TY

"um Exercitiorume a. Fac intentionem obtt-

(

n í

nonda Indulgentie pev bacexercitin. 3, Fac

:Pucc;

jarticularia propofta cavendorum , ( faci-

q.1,

endorum i2 Exercitiis. 4. Ordina mortifitae

«J'hCO

Ó

2iones 1nternas, q» externas , (»c. In fine,

L

Pater, Ave, & Anima Chrifti?

'ï:fl (

&

t

LT!

Doe

l

;k hii

]

Dollrisa Prallica,

;

if

tl

'

-DOCTRINA PRACTICA

Qu tut

TET

Tlempore Matutino Diei pri-

v li

m2 relegenda.

T

tqtt

De perfetia intentione , adlionibus

filut

noftvis prafigenda,

hij

1, J^XOcent graves Theologi, inter quos

Suarez & Vafquez tom. 3. in 3. part.

rpim!&;

difp. 15. fe&. 31. & alibi,ad hoc,ut opera

jcem

hoftta fint meritoria, requiri intentionem

ingtli

faltem virtualem, feu ut quisoperetur ex vi

efiteit

intentionis prxteritz,quz moraliter influat,

melit

& caufet actionem de przíenti ? fic omnes

ligettt

a&tiones R eligiofi per totam diem erunt me-

IC,'PCH'

ritoriz , fi mané Intentionem actualem pro

umy&

tota die fecerir : hzcenim intentio impri-

ATE

met animz affe&tum, ex quoomnes totíus

1 Pmio-

diei a&iones fequentur & fluent, dummodo

aliorut

Intentio Matutina per aliam contrariam

non retractetur aut interrumpatur.

, lul

, Plusdicuntalij, dumafferunt , Intena

tionem iftam ad omnes noftras actiones eífe

i 0äli'

de Przcepro Charitatis

atque ita docet S,

T hi

éji

Thom. 2. 2.q. 69. a, j« dum illa verba Apo«

ftoli 1. Cor. 19. féve manducatis , [roe bibitis,

ytij

faty

five aliud quid facitis , omnia in gloriam Dei

facite , ceufet cffe preceptiva ; explicat aue

!

tem mentem fuam , dum in QQ. difput. de

L]

Charit. ait

[

Virtualiter vreferre omnia in

*

x

*

quia L

p

Diug , cndit fub pracepto Charitatis

ut

&

Diei prima

ut addit t, $, q. 100. a. 10. przceptum e(tdia

ligeadi Deum ex totocorde, ad quod perti-

net , virtualiter 1cferre omnia in Deum , fic

J

faltem ad minimum, ut 6 quzreretur ex ho-

qmut

minc

acifne boc opus propter Deum? visne

fï

lo

M LLL———

boc opere loudare Deum? .difpofius t ad re-

lmat

fpondeadum prompté , facio , volo.

Ptl b

3. Certum eft, Religiofum, ficutex vi fta-

D

tüs fui cenetur proficere ia via Dei,ita teneri

|

gitatt

ad iftam Intentionem

L]

ltectio enim ifta

,

s

eft motus in Deum, atque ideo eft initium

« u

viz Dei,

Hinc accurati fervi Dei fingulis

windt

actionibus? przíertim notabitioribus, actua-

D t

à

lem intentionem prafigunt, aliquot faltem

t

verbis, e, g. propter te Deus: etque ad hanc

TT

ccurationem urget nos Regu/a 17, 5umma-

N

rij, iu qua jubemur omne: , rectam intca-

tioaem habere circa res omnes particulares,

Wi "i

lN

Excelluit in hoc P, Nicolaus Lancicius, fa

&il

má SanGtitatis clarus , qui dono DEI eó de-

KIpt

venerat , ut fingulos paffus , dum incederet,

& fingulas literss

dum fcriberet, actuali

f |

Mtfl I

nteatione OH:V.'I'ICCDCO dicens n mente, Pro

4

VAU

pir 6! idémque faciendum alijs (uadebar,

4» Sicut autem perfectio Chriftiana , jux-

At j

t2 Apoft, ad Ephef, 5, confiftit in quadam

mj

bl

comprcbcnf'ouc Latitudinis, Leng'tudiais,

Sublimitatis & Profundi, ita perfe&cta Inten-

i n

uIj

tio f1am habet Latitudinem , Longitudi-

ht

nem , profunditatem & Sublimitatem, ut

vxdcblmus.

p

$.T,

Datirina pmäim. ;

tumd

5.

É

quod p

Latitudo Jstenitouit.

Deuni

ttureri

1. Comple&itur hxc totam actionem,

& omncescjusctiam minimas circum tantias,

yn? i

extenfiorem , intenflonem &c, fi enim in

5 lial

0!

obíervanda lege DE! Jota urum aut uous

apex non debet przteriri, etiam in laudando

jecvd

Dco nec minimus apex debet prateriri. quis

t t

offeratur Deo,

y enim d

?. Complectitur totum hominem , cum

:fk imIiW

omnibus potentijs & viribus, tam animi

u Gnguü

blls» ii

quàm corporis, ita ut quis iatendat laudem

DE! fe toto : tacta latitudine ferebatur in

yr f

Dcum, qui dicebat Pfal. 101. Benedic ARÍITA

4 P. h

mea Domino , (^ omnia, qua iotra me [unt

, Itl

e.

Et ? omnia o[fa mea dicent , Domine,

m m

. quis [imilis tibi? Pfal. 34.

:ticuïarf!

3. Comple&itur quintuplicem frudum,

CiCiUs J

€uiliber bonoopeti hominisjuíti anncxum ?

)ne

nempe 1. fru&dum adorationis Ó laudis ,

in:cdarf

juxta Apoft. fup, cit. qui vult; omníaà r.obis

i iU

fieri in gloriam DEI, z. frucium gratiarum

LU

a&ionis ; eft enim rcalisgratiarum actio, fa

il

ccre opera. grata DEO. 3. frucium merite

lanlljull

rium aug menti Gratiz & Glorizj quem fru

TA

&um refpondere operíbus bominis jufti, de

,ïgudinih

finit Concil, Trident, Seff. 6 can. 24. & 16,

'&:mth-

4. Frutium impetratorium quorumcunque

ygii

benorum : cít enim inter bomipcm juftum

jtelt ,

& Deum ifle quafi contractus , facio , t des,

ex

j

$

Diei prim&

ex teftimonio ipfius DEI , Ges. 4nonne fr

! J)UWI

Jn

[ td |

bene egeris , recipies ?

$- Pruiium [atisfae

W:

&orium , quem. re(pondere cuilibet operi

hominisjufti, colligitut ex-verbis,poft abf5.

tt; f

u inq;

Jutionem $Sacramentalem proferri folitis:

::;;iäii!d

quidquid boni feceris Cne. fit tibi in remiffro-

-jüübllfqm

mem peccatorum ? nempe quoad reatum poc-

nz ; reatusenim culpa remittitur perSacra-

od

mentum Peenitentiz,

4. Comple&itur metiva omnium virtue

tum, ex quibus fímul fumptis quodlibet

Yitn

opus fieri poteft, ita ut opus illud fit ímpe-

;:,

)

|

um

ratum ab omnibous virtutibus, perinde atque

; MR

Contritio, procedens ex motivo Charitatis,

cít actus imperatus charitatis.

"ia

$. Comple&itur intenfionem & Extenfio-

! DT

nem ad omnem poffibilem fervorem , devo.

; lo

tionera , amorem & defiderium majoris glo-

j i,

rie DEÍ : fundatur hec Latitüdo in verbis

corm

* pitent

EccleGaítici, €, 43« Benedicentes Dominum,

-Ill, ad

exaltate illumy, quantàm poteoflis ; major of

i

'mioua!

enim omni laude,

E

1

ldo D

5.

II.

(?Puciom

Longimdo Inteutionif.

JNctur

Xtenditur hzc [, ad omnia & fingula

: dto

..gimomenta tot/us vitz, juxtaillud? Pf[al-

z rby

&am DEO ineo, quamdin fuero,. Píal, 145,

b

Il. ad tetam zternitatem & ultrá, fi quid

^nqi

ultrà poffibileforet , innuente id P'rophetà;

,f chet

$os AHÍEIm ambulabimgs i9 nomine Dominf'

Des

At

j

Dottrina pmäim.

?

LU

Dei noffri in aternum , Ó ulirà, Michez 4.

m f

l, sd volesdum faciendümque aliquid

libtt r

ptopter Deum femel pro femper , imitando

Deum, cujus verbum manet ia zternum $

Sputai

tri al

feimel , inquit, juravi C& Pfal.88, lVe»ad

T

retractandum omne tempusprateritum,non

teitumy

in obfequie De! transactum : fic retractabat

p

Job diem ; in qua natus cft, V]u.b. É s

$.

nr

yitt vt

Profauditas Intentiouis.

$ qued,:ï:

Xtendi:ur L ad bumiliationem fui jux*

lud íci

erinded

ta menfuram propria vilitatis, & nihili

*

.

in talem profundiratem de-

Charitt

peceatorum

miferat fe Pfalmifta, dum 4e

profundis cla-

mabat ad Dominum , Pfal, 129, 1l. ad re-

« Erren!

i, d

tia&fationem , & compeufationem emnis

mali, tam à (c, quàm ab emni creatura

majiiit

commiffi z a&us iflc imperatur à virtute Poe-

lo 10 !

pnitentiz juxta doctrinam Theologoerum,

j Duri

Ill, ad conjun&iienem cum omni etiam it-

[ir; W/'

rationali creatura, omnium .npomine 'lau-

dando Deum, uti videre eft inCanticoTrium

puerorum , & alibi, ubi etiam Draconts d-

vitanturad laudandum Deum , Píal, 148.

n

IV. ad conjunctionem fuf cum omnibus pec-

"T

catoribus, imó etiam dcemon bus, atque

illa

omhibus damnatis, volecdo fupplere lau-

dlnl

p

dem,quz Dco a

b ijs dencgatur: iaudabili-

Ittày Í

.ter fit hzc adimpl

etio defe&uum laudis Dei,

ld Pro u

ph

Paulus 4d«

non minüs quàm laudabiliter S;

j

pf

impite

y

1O

Diei prime

implelbat ea , qua deerant Paffte»um Chrifti» , [

82 carne [na , pro Corpore Chrufti,

quod eft

Ecclefía , Coloff, 1.

E

IV.

$.

|

Sublimitas Intentionis,

Im

L

Levari illa debet l. ad cenjunctionem

!

2

fui cum omnibus Sanctis, quoad omnes

li

corum a&us: ficin Canece Milfz dicimus?

du

accepta babere digneris , ficuti attepta babere

dignatus es munera pueri tui jufli. Abel. Qipc,

Wcmv |

l, ad unionem cum pretioüflima Deiparen-

jn |

te, volendo agere inftar illius, feu Mariané ;

Maria enim eft Mater noftra, & nos filij eius

oM

nonemancipati,quiin jure unum cum Matre

cenfentur, 1MI, ^dintimam conjunctiorem

| n4

yrmd.

cum Chrifte , offerendoomnia perillum , &

IM

in illo, volendóque agere Chriftiformiter ?

guit

hoceft, qued fuadet Apoftolus , omnia areve

illun,

innomine Domini Iefu , ad Coloff, 3, lV, ad

N

aliqust velut transformationem in ipfum

y Frol

Deum , offerende actiores noftras pleniffi-

ifus

mée volupbtati & guftui Dei , quia nimirum

"n (

eas vult, & prour vult, tanquam jugeac per-

]u t

petuum faciificium , debitum Deo , velut o-

mnium authori,ac Domino vitz & necis,íd-

Il]!tqlllü

: .guoadcor

que unicé propter bonum ejus , & quia eft

fummum bonum: fundatur hzc ElevatioIn-

At n

ts

tentionis in illo Pía], 23. Exalremus nomen

"Mitatut

sjus in. idipfum 1 & f& ie juravit per femet-

Wüoafl

ipfeum, Gen. 22. nos quoque peffumus lauda-

rc illum per feipfum,

DIEI

Dotlrisa Pratlica,

Xf

n

DIEI PRIM/E

l qui

;MEDITATIO-IE

De Fine , ad quem creatus cft

;n&-'ou

Homo,

d t

dicimm

De boc $, P. N, in. Mtdit. quam ap-

Creatus

ta ht

P

ellat Fundamentum , $£« «st

Z

t

bomo as bunc [izem, ut. Dominum Deum

revvereatur , eique fer-

Depttt

faum laudet , ac

farit

viens tandem fal'uns fiat.

fljen

ORATIO PRJEPARATORIA,&

m Matt

PR ZLUDIUM I utin M'cdatatuone

Qiontt

TTUE:

prxced.

pR JELUD. 1. Peteà Deo gratiam co-

mitr,

gaofcendifinem Creatienis ruz, tendendi ad

i p

illum , & cnnfcqucudi illam.

RT.

PUINCTUM l, Aud: Deum dicentena

niyflml

per Prophetam, Pfal. p9 Ipfe fecit nos, v non

p:':nilïi-

1pfo noss

Et per alium ; Nu»quid non Dens

imilru.

snaus creaoit nos?

Malatb, », Creavit te

wacptr'

Deus originaliter de nihilo: quid coim cras,

ieu t

antequatm cras? quoad animum , nihil eras :

[tif;fd'

quoad corpus, in matcria prima aliquid eras,

d

fed ante materiam primam, quid etiam quoe

jo lt

ad corpus eras? Creavic te , tot alijs poffibili-

g

bus creaturis ia fuo nihilo reli&tis, Fecit te

nonmoaftrum;Fecit tz nafci,non ante adven-

tum

al

piti

I2

Diciprima

tum Cbhrifti, non tcmp?;rc diluvij, non inter

Ethicos, non inter Judzos, aut Harcticos;

m

non ex parentibus peffimis, quite pravitate

jj

omni imbucrent ;

non diftulit nafceutiam

,

j:;l Ptmf»

tuam ad tempora Antichrifti, Item , fccit te

ad imaginem fuam, fpiritualem quoad ani-

T

iniitg

msm,immortalem, & bc;tixudinis &tccna

cspacem, &c.

ytrum

Ex hisinfer , Primà;

icx nihilocsv,& ni-

glb

bil eriginaliter es; nihil igiturtibi arroga ,

i

pro nihileabemnibus teputari patere, nihil

d

tibi deberi exiftima,

Infer 2, quantum de-

s

beas Domino DEO tuo , pretantis produ-

52'0, aquC

&ionis tuz circumftaotijs ; quàm facé illi

TU

fervire tenearis !

Infer 3. Sifpiritualises

austtt

quead animam ,quid igitur corpori nimium

D

condeícendis , & animam parüm curas? Si

MATW

immortalis es , quid igitur tibi cum tempo-

TITUM

t d

ralibus? Si imago DE! es, quomodo aliquo

n£vo deformari te pateris?

ia d

1L, AudiCbriftum Dominum dicentem?

fimpt

Non potefl avbor mala bonos feudius facere,

"dum.

Matthb.7. Et confidera fruc&tus, feu proventus

At Of

nihili tuie

Ex parte animz , naturales ifti

P

funt? ignorantia error, primi motusanxie-

ttí 0

tatis , turbationis , inconftantiie , paffionum

Árilur

prazdominantium, Ex parte corporis, pro-

ii lt

ventus naturales funt, omnia genera mor-

a

borum, & omnes modi mortis; hxc enim

ENST.

pmnia, dum deficiunt ab.aliquo effe,

pert-

Alitiof

nent

í

| Medit&tio "A

15

Wil sent ad tuum nihilum , in eéque radicantur.

"l; Morales deinde proventus nihili tui funt:

yari

inclinationes ad omnia peccáta poflibilia , &

[cetti

ipfa peccata , qux jam commififti, & propter

NT

uz àd nihilum tuum redire deberes,

1020

Ex hisinfer primó, debere te paratum effe

i at

ad omniía genera morborum, & mortis, juxe

ta placitum Creatoristui, Infer z. proptet

CS,&Dï«

morale nihilum tiium, nempe peccarum , de«

beritibi contemptum infuirum, cdium z.

p

1 l

ternum,depreffionem, dereli&ionem;oblivi-

um

onem, perfecutionem, & p&nam om dimo-

DrUU

dam , atque ira, fi quidpiam horum quando-

vdeill

que tibi contíngat, tanquam dcbitum tibi

alise

lubensaccepta,

jmim

L Audi DEUM dicentem t Orsnem , qui

invotat nomen meum , ad gloriam meam cre-

1 $l

Avi um , lfa. 43. Et confidera, ideó te:creas

empo

aliqu

'tum eíÍeà Deo, utcum laudes, reverearis , ei

fervias, & tandem falvusfias, hoceft, DEUM

'entet)

ipfum pro mercede laborum referas. ldco

te fatum effeChriftianum, ut imiteris Chri-

fmm

yentus

ftumín omni virtute ; ut utaris digné Sae

ls i

cramentis ejus tibi competeutibus, & fi opus

fucrit, moríaris pro Chrifto. Idcotc fadtum

;201":5'

jonunt

Religiofum, & Socium J a su , ut fervias ei

,pe

adinftar Angeliis omzi puritate; ut fervias

m

illi ufque ad defatigationem ; ut non tuam

folüm, fed & proximi falutem precüres,

qit i

tns

eitl-

Ex his infer Pgimö , non effe te homihe

*

f

u

M

Diei prima

fi vitatua non eft laus Dei, fervitus Dei , a- a,,'(ficl

mor Dei. Infer 2. Non cíle te Chriftianum,

fi ia aliquo non imitaris Chritum, ín quo

s:'.'fl(l n

potes, Infer s. Non cfle te R eligiofum,fi vita

m

tua non cít perpetua naturz violentia; nou

"TU

elle teSocium ]ESU , fi non zelasanimarum

fjj

falutem; fi in puritate Angelica non fervis

j;dth

illii ufque ad defatigatienem,

Erubeíce &

j

propone meliora.

ii

COLLOQUIUM,

Feetfli nos Domine ad

h Iüf

T? , v inquietum eff cor noffrum , donec requi-

at

efcatinte. S. 4ug. Ah, quomodo Creaturz

run di

omnesrendunt ad fines, übi à Te deftinatos!

hum

quasto conatu lapis tendit ad centrum fue

duus

um ! quanto impetu ignis evolat ad fphz-

gt

ram fuam ! & ego nontendam , non evolabo

Q22

ad Tc, Deus mcus? 1n fine Pater, & Avc.

bt

HORA CONSIDERATIO-

il

iMid

nis, l'empore pomeridiano

alftati

diei primz.

al fl

CT

De Fundameniis , fen Principisse*

77

Ditlamsbus , quibus ordinarie iunius

! fokvï

folest imperfecls , & perfetis

Aünt.

Jina,fISq

Re!xäzcþ'.

níed

Uz principales funt in bac vita morrali

tühica

D

Scholz t Una Chrifti , altera Aotichri-

uli, P

füi , Ícu oppofita Scholz Ghrifti,

Scholam

Chri-

tbus

Hora Confiderationis.

»

*

, Chrifti erexit Trinitas San&i(ffima , dum Pa-

tidnt

n

ter novillimé 0

obis locutus cít ia Filio«£uo,

m,lüqö

uiet VERBUM &

fubftantialis Sapientia,

n&i in homi*

iM 6b gbumbratione Spiritüs 5a

Scholam Ant

ichrifti erexit

MÓ megm propagata,

MiM! -rinitas fccleftithima ,

Diabolus, Caro , &

dhuc in Paradifo

! Abandus, initiaque

ejus a

boni & mali affe-

UM £éta, dum per fcientiam

&atam homo factus eít;

ut jumentum.

Dutiti

lis, icuc aliz Scien-

4. 1o his duabus Scho

W eis &cartes toto calo diverfz traduntur »

ita

( etiam diffimillima: tradu

ntur Ethicz me-

In fchola fua

f rum humanorum regulativz,

trim l

zternas rationes zter-

Chriftus procedit per

i pl

nz veritatis,cum om

aifanctitate & juititia

erolud

hominum,juzta

connexas, ad omnce folatium

.

A&

iludt Letamisi 45 D

ont

no Deo vef[tro ,

"qm'a

.

* dedit vobis Doctore

mjnu

flitia loel, &, in Ícho-

r1

dicur per fallacias eterna

* JaAntichrifti procc

An0

falfitatis ad interitu

m ducentes ; diaboius

Rom. $,& non

nim in veritate non ffetit ,

a carnis mOts elt; Sap:

entia bu-

fl'cat. Prudenti

i;:'i:ä':

dus mundi , fin

Ititia eft apud Dsum, tà Cer, 3.

T

ffeutientibus Scholis de-

3. Ex his tam di

l

mmenta ,

feu principia & dicta-

.'-fumuntfunda

mina,iísque vi

tain fuam dirigunt imperfe&i,

Imperfccéti ex Schola

& peifc&ti Religiofi.

m

& Ethica Antichrifti

, (eu diaboli; carois &

ut ex fe-

yichti-

muadi ; perfedti ex íchola Chrifti,

colt!

queatibus di&taminibus patebit,

hii

/ Pri-

&t

16

Dici þrzm

Primum fundamentum (eu. ditlamen im- !^

perfectorum Religioforum, eft boc;jam noa

à 4;»'040&

jdie

fum Novitius, pridem pratextam exui ; ha-

tgïr:liï,

beoego meum Deuteronomium ; non indi-

i

geo pa dag: go &c.

[

T

Hoc dictamen pertinet

ad Belial 5 qui fignificat idem , quod f/ze

jj:[iäq; (

—

j*£o , proindéque defümitur ex Ethica dia-

boli, Non es, Reiigiofe, jam ampliüs Novi-

;s:lbrum.

tius, fed es inveteratus malorum ? Exuifti

ial

pretextam, fed non induifti Chriftum

*

*

Ha-

«l

dlict

ices Deuteropomium tuom , fed non DEI &

áaa

Cbüfti: Noninadiges pedagogo, quia Ma:

qtiato

giftrum non agacfcis Chrftum : Non es

Novitius ad nuncupanda votá, fed'effe de.

Fagmt'u

rfe

bes femper Novitius ad pe

AL

Gionem ? Non

hi d

annos DEUS computat, fed animum,

'quzüd)m

'eutir (

Oppofitum huic di&tamen habeat perfedi

hrtü

Religiofi ,dum aimntt Geram me,utprima

diei Novitium: defumüncquc di&damen hoec

footttg

ex Ethica Chrift:, quam non ígaoravit fer-

ol !

vus DEI David , credens in Chriftum vedtue

Opto

qum, dum dixit? Nunc cepi P(3l,26, Idem

ipfas r

didamen inftillabat difcipulis Chrifti & fu«

Áptti d

is,S. Antonius Abbas , ante mortem ita eos

It n

alloquens: 4dmoneo vos,à viftera mea,ne tan-

L,I;d/ciumdt

H temporis laborem vepentéó perdatis , bodie

At lener

ves veligiofum. fiudium arrigniffe arbitrali-

,ivïmim [

)nt : Re

mnini, Sisergo, Religiofe, veteranus, fi-

cut 5, Petrus, ut tecingat alius , & eas quó.

Anloref

non vis , (icut cin&us cft, poftquam fenuit.

lm ipí

- Wmiüö,;

Pccrusf :

"

Hora Con[iderationis.

m

Sis veteránus fortitudine , multa

»t iy Petrus.

inusgendo & patiendo pro Deoe. Item, fis Novis

ui; i tàus exactá obfervantià omnis religiofitatis,

niuj, mmode(tià , teaeritudine conícientiz , & z(ti-

etint Imatione omnium, tanquaim Superiorü, tole«

100 fint raatiàq;

correctionis & difcipliuz religiofze

Secum

dum diclamen imperfe&orum Reli-

Cà diz

: Licet alijs, cur non mihi?

sNoris .gloforum ett

huj Etiam alij fub eadem regula viyentes babest

intellectum,do&trinam, ac probitatem, & ta-

"MC

liter featiunt, & aliter procedunt, Di«

Dgg meaa

Mi &amen boc ab exemplo, ett üimile iili pro-

Non €

, nuatiato Pharifzorum , contra Chriftum

efe de

'pugnantium, jeamn. 7. Nunqguid ex Printips-

bus aliquis credit. ineum , aut ex Pharijäi:s ?

I:Nonw

quafi dicerent ; tot alij docti & probi non 1e«

, & nos fequemur?

ul quantür Chriftum hunc,

; Pharifaicum ergo hoc dictameneft , & et

xarim

ien o

( tontra regulam religionis , proindéque ad

fcholam Antichrifti fpe&anse

ripit It

ioü*ei Ort

Opponuot illialiud boni Relig

yrete

qiem .

ipfius Chrifti defumptum ? Quid ad 102 r me

"o

fequere, Atteadetibi & regulz, Non venifli

,'RCUSl

imitari homines quofcunque, fed Chriftwn &

»tan- ,

Judicium dealijs relinque Dcov,K& fac, quod

ris,

:

die | facere tene

*

Abi- |

Tertium diciamen itmp

c.rfc&orum Religi-

u

b pec-

)a'o

forum : Regulz me non obligaat f

€ato ;

hoc eft confilij, non przcepti. Et hoe

quö

di&amen in fchola diaboli tatum eft: €o e-

nuit

onets

Iu$, -

*im, admifífo, ctiam florentiffima Religi

& i.

)

18

Diei prima

1

corruunt , fublatá obíervantiá regularuni,

a

,;gisof

per quam florcbant, & fubüftebant.,

Bonis Religiofisaliud in corde fimülque

l Ndü

o

in crc eft , nempe hoc ; digaus eft Deus , ut

obíervem etiam non obiigantia fub peccato,

j Ái

Ad Chriftum , Chriftique fcholam pertinet

4]1[30.&

di&amen boc , utpore czleftibus incolis

yx

u&tatum , prourteftaturS. Joaanes Á poc, 4

;.u',[x'-[

Dignus es, Domine Deus noffer , Accipere glou

yit

vium, ( bonorem, C^ virtutem. Etccrté non

witlt

decet, Religiofum effe plebejumDei fervum,

'"iSy mi

metu folo ab ijs tantüm abftiaeatem , qui«

dup

bus adaexa eft Inferni , aut Purgatorij peena,

p

Quarium diamen imperfcctorum : cone

d ln

«€cdendum aliquid tempori

L

*

remittendum

L

aliquid de rigore & feveritate; rigor ifte ob

r

€ft valetudioi ;

arcns femper tenífus facilé

?a;onw

xampitur.Cujus fcholz fit dictamen hoc;col-

IOT

ligitur primó ex dictis ámpiorum Sap.z, Exi-

LT

quum ,& cum tadio efl tempus vita noffra qrc,

i,fb

Venite evgo, C fruamur bonis , (c.

Non jr4-

DT

dereat nos flos temporis, Colligitur deinde ex

DT

to, quia fub pallio neceffariz valetudinis ,

m

«ommoditates carnis & fuperfluentias fua-

ttrfi

det ; fpe&at igitur ad magifterium carnis,

^

&dcóque ad fcholam Antichrifti.

t

t

Non fic boni Religiofi , qui fibi occinun

tj

illud Aogelicum, 4dpoc, 10, Tempss nop erit

m

amplius: Momentum, ex quo pendet zter«

:ili]s t

nitas; Nendum ad fanguinem reftiti ; Ne-

D

mo mittensmanum fuam ad aratrum , & re«

fgi-

Flora Confiderattonis.

i9

Puan

fpiciens retró,aptus eft regno Dei ; Non decet

ll,

fub Spinofo Capite membrum effe delicatü ;

ämülqc

INon prodcft corpori , quod nocet animz»

Deus,t

Habent & alia imperfe&i Religiofi didtae

fecCato

minafua, Ethicam moribus Chrifticontra-

penoe

riam redolentia , qualia funt :jus naturz ad

icoli

boc habeo ; non hoc requirit Juftitia diftri-

Apoc.

4

butiva; folusego videor, & notor ; futuris

p

eft profoiciendum ; fingularitates funt iftz ,

E 10

& exoticifmi ; fic fiesexoticus, nec promo-

iftrmut

veberis; minor inde erit gloria DEL , f infe-

t

rioribus pofthabearis , habenda eft ratio fa-

rjpet

mz proprigz.,

Hzc omnia funt fallaciz dia-

m; qr

boli, fiaem vanitatis, commoditatis, pro«

tendt

prizQue excellentiz fpe&tantes,proindéque €

rilttd

Íchola Chrifti eliminandz,

" fngllz

Opponunt illis boni Religiofi bas verita-

hQC,COI

tesz Religio eft perpetua naturz vielentia ;

; Z,Eïl"

Servusiputilis fum: ego & afinus pares (ue

10]1" ö'"

mus ;folz palez mihi debentur , & verberags

Yj

DEUS regit mundumsnon mihi frangam cae

jutt, put,ipfi eft curade nobis;fi hominibus placee

yiit; xem,fervus Chrifti non effem ; hac eft glozig

wl Dei,confufio mea; Chriftus in infami ftipite

unh pendet, & ego famam quzram ?

Ex hacantithefi dicaminum collige;Reli-

im! £iofe, cujus fcholz difcipulus fís, & f aliqu&

jr principia non ex fcholaChrifti haufifti,in his

dtt* , Exercitijs cjura illa, & fola dictamina Magí-

N Rritui Chrifti fequere, & cxícquezte

M

fj

*

40

Die:i primæ

1

,mn!

DiEI

PRIM/E

.m,&lüi«

jgit

MEDITATIO Ill.

UT

De Medijs adobtinendumFinem

al

homini à Deo ordinatis,

2 F"

,:Jcmini.

VerbaS. P, N.I, c.funt : Re/iqua

;[O[OCOU

verà, fapraterram [ita, creatafunt bomi-

st

g m

nis ipfius causa , ut eum ad finem crea-

eonis [ne juvent,

T

t odiD

ORATIO PRZEPARATORIA,&

j

T

PR JELUDIUM 1. z fupra,

PRJ/ELUDIUM 1I, Peteà Drogratiam ,

yina

cognofícendi, & ufurpaad: media , ordinata

tibi à DEO ad falutem;

n

Y

Puncum l. Audi Deum dicentem per $.

T.

Paulum , a4 Rorm. 3. Omnis treatura inge-

snifcit , & parturit u[que adbuc, — Etcoufide-

n&rinh

Ameoto

ra,0mnem creaturam datam tibicífe à DEO,

asel;f

tanquam medium ad falutem , iagemiíceié-

qe, & parturientis inftar clamare, utteodas

1 ilmuü

f hii

adDcum, Fecit Deus in oculis tuistot gradus

€reaturarum , ut per eos afcendasad illum $

JW;M

extendit tam pulchrum czlum;utex eo,& ig "Ibn

eo appetas pulchritudioem Dei , & detefteris Itl

deformitatem tuam : lucent tibi plaueta, Lga ll

ceat ftellz , ut appetas lucem Dei,& horreas "ts

tencbras tuas : terra tibi tot fructus parit , ut lt

fructifices Deo,cümquce pro zterao fructu re« !l

Ícras

»

al

»

: Meditatio 17£,

l

feras: dedit tibi teipfum,ut perdaste propter

