rentur ,quos fuffultià Deo toties vicerunt,

Af)

4. quia deíerere mundum oon eft illis grave,

|

ii

qui pridem illum jam deferuerunt, 5. quia

10€

vident interdum B, V, vel alios Sanétos Pa-'

TM

tronos , quibus fpecialiter addi&i erant, 6,

)

M

uia in aCtibus Fidei, fpei, Chatitatis, de-

prot

fiderij videndi Deum moriuntur. Ecce, tali

;

ud,

morte mori potes , imó debes , R eligiofe z ita

M

ergo vive , ut fic moriaris,

ii

CerioqQuiuw, JESU mi, miJESU agoni-

qitb

d

zans in cruce pro me ! indigniffimus quidem.

p

fum Spiritu tuo , quia tamen ponis animara

!

I

tuam pro me; petoá te,uttibi conforims o«

tuny

siar: immittein cor meum , ultimum Spirie

u

tum tuum , & vivifica illo miferam animam [

ao

imncam, O JESU mi, agonizans pro me ?

d

In $nc, Pater, Ave, & Anima&

"t

t

Wf

pit]

^&if|

SEC us

DT

"i

n

pO.

Dotiriua pratiíta.

69

DOCTRINA PRACTICA

;

lt

Tempore matutino diei quarta:

relegenda.

!quaa

[f

Y

. De tempeffiva preparatiene ad

ortenm.

Tüt!,

j

uamvisà nonnullis Viris afceticisita

defcribatur Religiofus ? R eligiofus eft

,q

«j &ánima merensac dolens , indefineari mortig

i memoriá ? nibilominus tamen videre períz-

i pe ct , Religiefos non u(íque adcó ad mor-

il tem , preut par erat , paratos mori ; neceffe

ii igitur eft , Religiofum mortis fuz horam,

um debitá animz przparatione przftolari $

y,gani«äprxparatio autem poteft eífe ifta,

j L HabeatReligiofus fingularem affectum

ammerga pretiofiffimam Dei Matrem , quotidié.

t

pqueeam peculiari cultu veneretur;ut per eamn

jj dm petret felicem mortem ; potiffimüm vero,

ii quotiefcunque eam falutat , eum reflexiene

l

TT

& affe&tu proferat illa verba : Sanóla Maria,

Mater Dei , ora pro nobis peccatoribus , nune

il

( in bora meortis noffre. Cultum hunc Matris

Deieffe folatioe in morte, probavit P. Joannes

à Campis Montenfis , Deiparz devotiffimus;

ejusenim Rofarium perpetuó volvebat ma-

nibus ; ejufdem Offcium quoridié cum g.

*

Pfalmis,qui littetis San&iffimicjus Nominis

a1€

isad

feondgnt ; zecitabat ; fingulis Sabbath

E

Ne-

DO

57o

Die: fecunda

'lQm

Wevitios , cum quibus diu habitavit.fecon:

"

ferebat, cífque Hiftoriam aliquam de Deipa-

u

"

ra narrabat, Ille ergo fub mortem , infuetá

"

Jatítiá perfufus,Patri cuidam dixit: O fi nóf,

fes Pater mi, quantum in morte adfctat fola-

JH

tium , Deiparam fiogulari ftudio coluiífz !

r

-4nnu& Colleg, Tornac. Y601, Nec. morti fo-

j)

Jüm noftrz favct Parens vitz, fed etiam poft

at

NT

mortem curam noftri geritj apparens enim

hi

Patri Hieronymo Carvaliodixit, magnam fe

u

gerere curam pro hominibus Societatis vitá

p

fun&dis,uté Purgatorio liberentur. P. Nie-

remb.de Ameor, B. Virg. (v 12,

ulq

2. Deligat Religiofus aliquod tempus,

ln

qU

U!

fingulis Hebdomadis , e. £. die Dominico,

[

A

vel alio fefto,quo non interveniunt complu-

hi

"

f

1es occupationes , & eo tempore, fegregarus

ab omniconverfatione , in Templo , velalio

j

loco, ita fecum difquirat ; fi mihi nunc mo-

u

riendum effet , quó animÓ, quá prz paratione 'it

morcrer ; éftnealiquid, quod tuncconfciene

tiam gravaret? & fi quid ejufmodi repererit, v

doleat , emendationem proponat; & pro con« ^

fcíliose non differenda adaotet;

N

-- 3: Singulasfacras Communiozes, per me-

u

dum Viatici fumat , & cumeis actibus , quos

TO

fumendo Viaticum exerceret: quisenim nos

ï(i!lqt

mneliüs ad adventum Chrifti Judicis noftri in

i

Ms

morte prz'pararc poteft, quàm ipfe Judex,qui. i

l

M

nunceft cibus nofter, & quem qui manducat, jti

vivct ia aternumo

'

4 Qu

Dotlvina prattica,

"t

ïrlrffü

4« Ouales Virtutum actus exerceri folent

' Dcf;

cum moribundis, & qualesin extremo ago*

ne clicere vellet,eorum in vita habitum con-

ftfie

Mi

trahbat; tales funt actus Pidei,Spei,C haritatis,

itÁuli

Coatritionis , Fiduciz erga B. V. refignatio-

nis in divinam voluntatem , defiderij viden-

lufe

diDeum,&c,in hisigituractibus frequeatan-

r o

die habitum in vita contrarium fiat, fiétque ,

imnpi

'

TEU

ut morienti a&usijdem in menté recurrant $

ficut enim umbra correfpondet rebus, qua-

ia

rum eft umbra ; ita actus mortis correípen-

u

u M

dent plerumque actibus vite , & ficut plecti-

tur hác p '&fà peccator, ut moriens oblivifca-

| tenpt

tur (af,qui vivens oblituseft DE!,ita hac mie

fericordià praemiatur juftus, ut moriens re-

ominit -

cordletur DEIqui vivens oblitus eft fut,ut efz

ttonpl-

fet pex frequentes actusmemor DEI,

:cgttgaïl

$

Pater pretioflfam DEI Matrem,

Q dü i

eligat alios etiam

Patronos mortis fuz, quos

j od

eo fine quotidic colat , iííque mortem fuam

" Pllm

commendet, Ex his Patronis fit S, Michael

yu

Archangelus , itémque S. Angelus Cufftos

yi t

proprius,

in quorum honorem deftinet, zter-

Uf»& FW

falváà oblatione

nóque jure illis infcribat(

iU

omncsaóctusamo-

TU

u

pro animabus Purgaterij J

ris Dei , quofcunque totá vità eliciet ; prze

| g&lhif!

!

terea quot

idie eos invocet, lifdem Parronis

| u'!f"m

m Virginem

u

adaumeret fpecialiter S, Barbara

i

& Martyrem , in cujus honorem deftinet , &

| (c]ud

o

(u

ribat omnes Sacras commiue-

: pleno jurc ei infc

nioneg

j

^

n

92

Diei quarta

! *IS M

totius vitz , falvà itidem oblatione fru&üs

m

fatisfactorij pro animabus Purgatorij ; prz-

f

th

terea quotidie invocet illam mané & veíperi

,il

Adlegat infuper fibi Filius Societatisin pa-

('S

tronos mortis $anótos Societatis , nempe

al

S. P. Ignatium , S, Franciícam utrumque , B.

Stanislaum, B. Aloyfium , &alies NP. ia

n

querum honorem omnes adtus mortificatio-

i

1

"

nistotiusvitz deftinet ( falvo jure anima-

Ji

ii

rum Purgatorij ) & quotidie (ingulariter eos

ij

A

invocet,

n

$. ^d Dominum JESUM agonizantem ia

irto

Ài

&

evotus,

Cruce Religiofus peculiariter

ju

quotidiéque tempore meridiano ad puiíum,

"

yDt

qui folet dari pro falutanda Dei Farente, Sa-

yocll

lutationibus Angelicisadjiciat hanc Orati-

J

u

unculam: JESU mi , mi JESU , agonizans im

n

AU

m

trücepro me, 1memento agonia (» mortis tue

qm

pretiofifima ; momentum | agonia ^ mortis

n

mea dedice , offero , unto cum. agonin ( Morte

N

£uA ; fit morstua vita mea , 6 JESU mi !

ny

7, Quotidie conferens fead femaum,infti-

du

tuatReligiofus praxim mortis,ufitatam olim

PatriCafpariDruzbicki,vitam czleftem pla-

titit

né in terrís ducenti: Praxis hzceft ejusmodi,

gt

lyiet

I. Decumbe in le&o, veluti amplius ex eo

t

non furre&turus,2, toti mundo, rebüfque ejus

valedic. 3. teftamentum fpirituale ratifica:

Prnr

Éu

4* SanGiffimum Euchariftiz Sacramentum ;

EM

atqueExtremam Undctionem fpiritualiter fu-

me, 5, Eliciasbreviteractus, quosin morte

velles

*

15

Dotlrina gratlica,

velles elicere : Credo , Spero , Amo fuper om-

ff

nig! Doleo ex amere iui j Condono omnibus

n

Imimids

meis omnia. Eiat voluntas tua! de-

r

jlero vvidere te , (nc. 6. Agonizantiin cruce

it p

Chrifto, & articulo mortis ejus,& pretiofifh-

x

ompiümqne Ele&orum,

mz Parentis ejus ,

ub

icuium moitistus& commez

da , & uHi; 7.

N

art

1n maunus Sauctiffimz Trinitatis,

JEsU Chri-

(atit-

$i, B, V, ompiümque Eledtorum , Spiritum

TE

g. Ultimo veluti aohclitu n9e

yereot

tuum trade.

*

ngemina , sícqua

mina,JESUS & MARIA , i

ebáormi.

pem t

g. Pecaliariter Re

ligiofus fit addi&us ftu-

levttuty

bundos; non patictur

dio d'ifpoucudi mori

pui(um»

nim Dcus malé mori ceum ,

qui alijs ad bene

Cüursa',

motieadum profuit ,

interdümque Deus hoc

« Qute-

defc&tum zeli circa

ftudio poft mortem punit

iun

&nimasin vita commiílum ,

quod tali bifto-

s

Lib. de

rià comprobat P, Ja

cob, Hautinus,

] m

3. feit. 8. Sacerdos

Gommun, Generali , parte«

p

ftre przebui

tíe viden-

H

uidam Societatis nO

p

ft cbitum fuum;

alteri ejufdem Socie-

dum po

aviffimo religiofiffi-

Mllm)ium(

tatis Sacerdoti , vito gr

guunt

ex quo effet €

móoque,

& narravit inter alia,

varias Urbes &

ysp

emiffus ,

Pu:gatorij fupplicijs

g

Provincias fibi effe l

uftrandas, quód vivens

fs g^

miffius , atque ita Tute*

zelum exercu:ffet re

i

u

juffum fe moribundis

j

lariumAngelorum ritu

Florentius Montmoe

! ru

fct

affitere, R etulit hoc P.

Provin-

lmguwn !

Iencius qui.cüm eo

rempore ageret

4

cialgra

gtl

j

gt

"llcl

74

Diei quarta

j

cialem , detota re edo&tus eft per literas ab

;[fi!,h :

&0 Patre , cui mortuus apparaerat.,

!

5[!(?34

9, Ágonizantium memor fit Religiofus

!

vjjcm

quotidie , & pro iis oret , quetiefcunque di-

cit : Fidelium anima jer mifericordiam Dez

ub

;,elïOl

vequiefcant in pate , conjungátque femper

'»,:,*»,'»Bom

Orationem pro animabus in PurgatorioOra-

;«'.msimf

tioni pro agonizantibus,ex quorum momen-

;;f;(JDIii

to pendet eorundem JErernitas, & qui funt

auxilio fuf'&'agiorum.cgcnti;

T

hmi:quiautem

;;iüfïfü.

um ei

dutelligit fuper egenmm €8 pauperem , in die

datà

$44 , 6 à die malg moertis , Jiberalit €H

Dominus Píal, 40,

j f

iuter

DIEI

UART/E

u

;::Simm

MEDITATIO Il.

n

d

De judicio DEI particulari,

ln d*

Idem fundamentum habet Meditatio h zc

, lia

in Exercitijs San&i P, N, quod przcedens,

t Chr

ORATIO PRH-IPARATORIA,&

lb d

PRJELUDIUM 1, i fupra

quaäm

PRJELUDIUM Il,

iegtg

Pete à Deo gratiam

confpiciendi inti

A

timorem judicij cjus,

ts

PuNCTU

M

I

Audi Deum dicentem :

1 de

Ezech, 18. Unum

quemque jnxta «vias fuas

"W M

j'dicabo : & confi

dera, Judicium uniuscujuf-

ünr d

quc, feu particulare, in ultimo inflanti vitz ,

Ut tin

cxactifimum fore, , Namque difcutientur

üt fpzc

noa

AMeditatio II,

7)

lt

nónfolim gravia peccata, fed ctiatn verba

otiofa , ut przmonet ipfe Judex, z. Difcati-

entur etiam juftitia feu bona epera,intentio«

lipi

QU d

nes, inclinationes , & omnimodz circum«

ftantiz, 3. Difcatientur intenfiones a&uum,

um D

tam maloruni quàm bonorum. 4. Omiffio-

fimpt

oO

ncsbonorum, evacuationes gratiarum divi«

j

narum,impedimenta & obítacula,obftru&ió-

qi funt

que fontis mifericordiz divinz, $; peccata

TR

in caufa folàm, quz poterant fequi ad pofi-

NI

tionem caufíz eorum,nec tamen funt fecutas

6.Peccata aliena, tibi tamen imeritóimpue

TT

tanda, fcandaláque a&iva & paffia, Tanta

eft materia judicii illius , & forté eftadhuc

[

alia, quam Deus novit. Time ergoillam , &

per Sacramenta , actáfque fupernaturales ,

i

pr:[crtim charitatis, diminue,

li. Audi Deum dicentem Mal s. 4cce-

M

dam ad vosin judirie, Et confidera judicij

jnio tl

illius particularis formam, 1. apparebit ani-

ma Chriftus crucifixus ( ut docet. Innecents

st

ib, 3. de vilitate conditionis humanz )cum

ouit

quadam exaggeratione bencfciorums quo

vultutunc intueberis Chriftum? 132 non erü«

l gmflnl

befces coram illo ? 2« Sublato hoc fpedtacu-

j

gj;;pltm ;

lo , fedebit protribunali Chriftus, yel loco

i j

cjus $, Michael Archaugelus, 3, Stabit ac«

cuüfator diabolusà finiftris, & dicet : juíte

gj

llfi TE

Judex ,tanta ifti homini pzzftitiíti, ille au-

tem tc fprcto,confilijs,& infpirationibustuis

)

a

gt

76

Diei quarta

u

l

lj

abjectis,me & fuggeftiones meas eft fecutuss

u

41à dextris ftabitAngelus cuftos tuus.teftabi-

tárque omnía, $. intus confcicntia, ad inftar

i

|

n 1

libri, omnia reprzíentabit,

Quid tuac re-

u

fpendebis judici tuo ? poterísne dicere illud

!

.nnm

S, Auguftini ? Feci Domine, quod juffifti , da,

mlt

quod promififti,"

SoR AudiChriftum Dominum dicentem

nUFIS (

j

Matt. 1252.3. Quomodo fugietis à judicio ge-

benna? & confidera modos , judicium illud

qu p

reddendi tibi favens 1. Si neminem unquam

ipent

2 t

judicaveris, nam non judicaberis , ipfo Ju-

dice id afferente, 2, Si teipfum judicaveris;

(ntud

2011C0,

nam ,tefteApoftolo,non judicaberisà Domi-

n0o. 3. Sifaventem tibi reddideris Matrem

«t m

Judicis, B, Virginem mifericordiz Matrem.

ia

M od

Hacigitur deducere in praxim propone,

CorroQuiuM inftitue illis profz Eccles

N

fiaftice verbis; 2uffe Iudex ultionis , donum

T

fac remiffionis , amte diens vationis, Ingemifco

.h Q

zauquam rens, cnlpa rubet vultus mens fuppli-

u

canti parce DEUS! («

ul

In fiae Pater, Ave , & Ánima Chufh &c,

0nÁo]

[fo,

HORA CONSIDERATIONIS

UT

tcmporc pomeridiano Diei

(tut

uarta.

T COF|

De Tejldmemo bominis Religiofr,

"u

fitt

Ertum eft r, Prohibitum effe Religiofis

JPrechïs teftari , & Teftamenta corum

htj

iziita cí[c. Conftat ex jure €auenico in Au-

thent,

Hora Confiderationts.

9?

fetiti

thent. Ingreffi Cap, de Sacrof, Ecclef,

Ratió-

Atl

quecít , quia Religiofus profeffus nec pro«

d

prium habet, nec proprij eft capax j teftari

ünc

&utem e(t a&us proprictatis. Religiofi quo-

tillu

que Societatis noftrz , necdum profeffi , poft

1 d

vota tancüm fimplicia,licét validé poffint te-

ftari , licité tamea non poffunt, fine prafcitu

tote

Supcrioris,qui poft mortem corum,teítamen«

iit [f

tum ía grariam confanguineorum fadum ,

; ilid

irritare poteft, ita ut confanguinci, non ex

w

Teftameato fuccedant , fed ab inteftato, ut

docet Suarez , tomo 4.de Relig. lib. 4. c. 6.

T

lvt

Certum eít 2,Statutam effe poenam in Jure

si Doni

Canonico, Cap. Mozachi. contra Religiofos ,

Matrem

qui poft mortem , babuiffe aliquid proprij

Matrtt

deprchenduntur : ftatutam , inquam,effe p«

nam, ut non inloco facro fepelantur , fcd ia

PODC«

a

fterquilinio, cum pecunia vel re per eos poí-

feífa, ut fecit $. GregoriusMagnus, quem jus

h d

T

allegat ; imó flin loco Sacro fepultusfuerit,

eftextrahendus,fi id fine magno fcandalo fic-

suil

ri peteft, Nomine autem frofrij intelligitur

non folüm dominium, fedetiam ufus & pof-

Ian

felfio , independenter à Superioris confenfu,

1v

ii

juxta doctrinam Theologorum.,

Certuin eft 3, dubiam ad minimumi effefa-

J

lutem eorum Religioforum , qui multa fu«

il

hr

perflua , unius ve&toris oncrarie currui vix

ïd

fufficientia,& interdum pretiofa,coacervant,

j

(Qd

detinent,& tandem poít mortem rclinquuat,

n

«t

D 6

quamvis

J

At

u

38

Diei quarta

h

ii

quamvis ea cum licentia Superioris coacera

Af

)

4

vaverint,& detinuerint, quiaCencilium Tri-

vtf

a

dentium decernit , Seff. » s. cap, de Regul. ut

J

fapellex Religioforum , ftatui paupertatis ,

T

quam profieatur,üit conveniens,nihilque in

i .í

Ér

Pt

cafupeifiuum

Non poteft igitur licité Su«

perior religiofus,immó nec ipfa communitas

M

rcligiofa , etiamfi habeat dominium Bonord,

[0^

)N

dare licentiam fubdito; feu particulari Reli-

n

giofo,ad fuperflua, quia non poteft contrave-

j

nire Concilio, Nec tantüm licité, fed uec va«

u

j

i

lidé poteft Superior religiofus dare facultaa

tem fubdito ad fuperflua, quiaeít folüm ad«

sj

T

miniftrater, tam bonorum temporalium re«

ingl

ligionis, quàn eorum , quz aliunde obve«

niunt fubdito ; adminiftratio autem illi con-

u Md

ceditur àconftitutione Eccleílz ad neceífaria

T

folüm, non fuperflua, Do&riaa hzc defumi-

CR

tur ex graviffimis Theologis, apud Sanchez

gäananvat

lib. 7, in Prac, Dec, cap. 8. C^ 19. 2 num. 20»

j M

Sed quidquid fit de his ? Nusquid decet So-

- d

cium Chrifti, ( qui non habuit ,ubi caput re«

E

[(777

clinaret, & qui nudusincruce mortuus cft )

t

onuftum fuperfluis mori ? nunquid cum tali-

bus farcinis mortuus cft S.P, Igaatius? qui in

'AIm; d

cubiculo fuo nihil habuit przter nevum te-

Htj

ftamentum , Thomam de Kempis de imita«

Mu

tioae Chrifti, & Miffale ; quod pridié Miffz

Iu

dicendz curabat (ibi adferri , ut adnctavit P

Jiinin

Wi lii

Coníalvus in Diarie. Aliosé noftris Servos

x

Dei

Haora Cän/ïdemtiani:.

73

7

Dei , talium faperfluitatum hoftes , & elimi»

nTr.

patorcs referre , fup

erfluum duco,

UT]

Certum eft 4. Ine

(fe Keligiofo bona qua*

'itlf,

dam,qua is nuncu

patione Votorum à Íe non

raxi fequenti , & de

J I

a).icnavit ,ut Patcbit ex p

tl«

ficere ejufmodi.

bis poffz teftamentum con

at

Praxis Teflamcnti Religioff.

T

n Px U

"

Go N. N. volo facere Teftamentum ultie

2247

oluntatis mea » in omnem vitam

J

E

A

qmortem meam. c

in aternitatem valiturum ,

j

ad majorem

Dei mei gloriam ,

( recreans

117

(dümtà

dum gu[ium ,c

of , &eneplacz'tümque dinvinuva »

jemrz'mzi 1 quodex

digm T

ut con[ulam anima mea

libera d bene p

lacente ooluntate fa

cere defide-

dc oor

ro » quantum mibi,0 San

diffuma Trimitas ,

li ote

& Domini mei

vt

DEUs meus,þergmtiam fnam,

j

que 6']

us Parentis i

c(k('»lmï-

3 ESU Chrifls , pretiofifima

Sandorum interce[fonem , 1

icitum eft,

" Siülbt!:

&us huic

Atque hic imprimis pravios a

inm W,;

ento accommodatos elicias, nempe

teftam

j

a&um Fidei , Spei, C

haritatis , Contritionis»

jant

"

Gratiarum actionis pr

o bencficijs totius vi«

QU

u

DE&I volunta-

tz;Kefignat

ionisin omznem

zïdcu'mfflf' |

leadi Sanctiffimàá Trinis

(oulm

tem ; de&iderij, vi

li

tatem j affectus erga B. V. &c.

Deinde ipfum

rnvfüm u

»

'Teftamentum fic aggrcdcrc.

]

i 1mlW

k

vatiem tuam

Ego,

mi Deus , amore tui , per£

f

nis

» omni fubo

oliavi me omnibus Lonis ; terve

j ,

Q concupi-

g

fianiiá temporali , etiam jþerqtä,

i^, .

H

j

80

1

Diei 71447*:&

14 ; fpoliari me emni bonore synundano & ca-

j

m

pacitate ipfius , omnibus voluptatibus etiam

per jus natura. licitis ; oumni demum dbertate

r MEN

prepriá. ad. faciendum , quod. liberet mea vo-

fjl.ldl'u

Iutitati, His igitur. jam pridem in. [andio [iu

g

bt

z depofitis , qua mibi vefidua [unt ex . dono

140 , de his , juxta beneplacitum tuumy ita di.

yinm

]jm?W.

ln

:Mümf |

1, Corpus & animam meam trado omni-

u

um creatrici Omnipotentiz tuz,& proteftor,

te cffe primum principium rerum omnium :

, fumt

ignofce,fi in primo uíu rationisad te non

gj

fum converfus.

rdpnit

2,]us in estrema neceffitate defendendi vi-

u k OI

tam meam,trado fuaviffimz providentiz tuz

-;;oftmt

& proteítor , te effe Dominum vitz & necis ,

Af

n M

fubdóque me tibiad omne genus mortis,

3* Inannibilabilitatem,quam de potentía

jnecitit

ordinaria habet materia & anima mea, trado

hm

E

divinz immortalitati tuz , & proteftor, me

j

nolle effe;nifi propter te, & ut amem te.

m

4« Petentiam obedientialem meam trado

o ity

e£c&trici miraculorum potentiz tus, & pro-

u

teftor , te Authorem omnium fupernatura-

IT

lium effe,

ttrado

7. Alias, tam corporis, quàm animz po«

A Mat

tentiastrado virtuti & potentizHumanitatis

DT

Chrifti , cui Unionem H

ypoftaticam gra-

n

tulor.

A Yi

1 6, Virtutes & habitus naturalesin anima

asf

rcfi.

$r

Hora Counfrderationis

] 6* li

re(identes, trado zternz Sapientiz tuz, cíque

T

mein zternum difcipulum devoveos

lii

7. Paffiones omnes& propenfiones meas ,

I h

trado indlinatiffimz in genus hbumanum pro»

h n

enfioni tuz , cui in zteroum adhzico.

177

3. Libertatem illam abíolutam , quá hoc

ittli.

moimnento maximus pec

catorum effe , ipsüm-

fubdo emi-

q

ue Luciferum adzquare poffum,

Oi«

nenti

ffimz libertati tuz, cui mme in aternum

gtot,

mancipo,

tesomnes, fi qui mihi

mim:

9. Famam,& hono

j n

trado imprimis fupre-

aliquo jure debentur ;

mz dignitati tuz,dciade linguis,

viligenfa-

yledin

nibus, & obtre&tationibus hominurs , ita ut

bligatione eximi

auztit

nec poft mortem ab hac o

k gt

velim,

coin Reli-

ytif

10. Merita omnia , fi quz hab

mceorum,

trado Reli-

9mcm'u

gioncratiene laborum

gioni mes,nec abea qu

idquam volo, nifi ut

v lt

méque vee

r

mc traet, tanquam manciplum,

a fterquili-

p

lut inutile pondus poft mortem i

nio fepeliat,

"T.

hicollatas,& hà«

uf

11,Giatias omnes àte ml

bitus omnes fupernaturales

in anima re&den-

IF[M[W

tes trado,& dcpono ia mani

bus prctiofätflmæ

me per manu

sejus

Dei Matris» protcüörquc,

WW

protcüatio

,l

omnia accepiffe;& hzc eft eterna

mca,

naturales & ac-

12. Virtutes omnes fuper

finitz bonitati

,',anim

quiátas,fi qua funt , trade in

tuz ,

p

Lx

$2

Diei quarta

tu£,& peto,ut tandem confumat omnem . ma.

!

litiam mceam.

"

I)

Ij. Fructum adoratioais , & gratiarum

acionis omaiüm acionum mearum ; trado

[

:

eminentifbinz Majeftati tuz , ad fubdendos

du

N

tibi omnes infideles & hereticos,

u

I4, Fru&dum imipetratorium omnium

acionum & páffionum mearum, trado Mifee

"1

ricordiz tuz, pro exiftentbus in peccate

"p

"m

mortali, & pro agonizantibus,

15. Fructum omnem fatisfa&torium , tam

:m:ds

mearum omnium a&ionum & paffionum ,

;lrl

quàm alienarum , in vita & poft mortem ad

Il

kuli

mte Ípectantem , trado animabus purgatorij ,

yinean

plené & totaliter,

*

ht

i

tot

Sic me nudum , exfpoliatüámq; in mero ni-

1

MOR

hilo meo,coram te flatuo ; & fic , tefolocon.

a'

;mu

tentus,mori volo,agonem meum agoniChri,

r

AV

fti uniens, Sic meex hac vita transfer, & mi,

fericerdiffiné fac me effe id, quod vis,Amen,

Qu

l9000

DIEBI

A^M

UAR T/EH

NVVV

WUs

BUA

il

MEDITATIO III.

1

De JEternitate,

T0U

;

j

i

Ratiocinari nos de ca jubet S, P. N, dum

Il 0f

ait, i Lib. Exerc, bel4. I. funile3. Ratioci-

sandum eff ,

mmbm

Jupplicium ateruum peccato jufta

erregari

fti

QRA «

Meditatio 11I.

$

cmmv

OR AT. PRJEPAR. & PR JLUDIUm r.

ut fuprà.

1tiuu:;

PRJELUD. II Pete à Deogratiam ,ap«

'mæ

p:chcndcndi A&ternitatem, fternendíque tibi

lod

viam ad eam fancté inchoandam.

PUNCTUM 1, Audi Deum dicentem ;

It

per $. Paulum, Ti 6, Apprebende vitam

L

aternam: Ec confidera immenfam longitue

dinem arernitatis, feu ductum zternz da-

n

rationis , tam versüs aquilonem, & occafum

i )Im

ivfernalis infelicitatis,quàm versüs ortum ,

Dentut

(inmut

& meridiem caxlcítis beatitudinis,

g

pulvifculi ita miauti,ut eorum decem millia

p

contineantur ia uno grano papaveris ; Sít

igitur totum hocfpatium, quod eft intracze

merta

Jum & tezram,impletum talibus pulvifeulis:

lo tot

quid putas, quautus erit numerus illernm

pulvifculorum ?

& tamen bunc numerum P«

pu'thri.

is cifris

d

Clavius expreílit uná unitate, adje&

lyiS,AmW.

quinquaginta uaà , nempe tali numero

H ooooooco000000000060000000000000

(

6000000000009000000. ld cít, mille mil-

libus millionum , millienum, millionum,

millionum, millionum, millionum, miliio-

j

num, millionum, Jam non fic, fed difpovans

tur numeri in tam longum, quanta longitu-

docft diametri czli empyrei, nempe pluse

j um

ium :

quam octoginta millionibus milliar

| Niitt*

quàm ho

rrendus confurget pumerus!Sed ex«

a

primitüzneperillum longitudg aterni

;stisæ

nihi

oy

$4

Diei quart

,

nihil minds; finitienim ad iafinitum nulla

eft proportio, Et non dices? 6 eterniras ! ciom

p

n

H

te non cabiam , t,& me capbias.

u

(

LI, Audi dicentem Deum per Ecclefiaften,

kï

DC

cap. 12. lbit bomo in demum aternitatis fua :

r Wl

ÉKt confidera immebíam fuperficiem zterni-

tatis, tam fortunatz , quàm infelicis,

Qui

ul

eít in medio Oceano , quocunque verterit

u

t

oculos, noa attinget litus; fic, quocunque

Jl

Beatus oculos verterit , non attinget termi-

g

pum,codémque modo damnatus ; undique

vl

& undique zternitas, Ecee talis fuperficies

t g

£ternitatis ; committes aliquaodo Religio-

gt

fe, te huicímmenío mari ; ah quomodo ,

1

pro tanta navigatione providifi, & provi-

des tibi?

I]l. Audi dicentem Deum , Jfaie 32.

Quis ex "vobis babitare poterit. eum avdori:

bus fempiternis ? Et confidera corpus ipfum»

feu craffitatem aternitatis, De fide eft , fore

in inferne fletum, ut docet Chriftus, Mazz. 8.

de quo S, Bonaventura caf. 49, de inferno,

ait: zam copiofum illum . fote , ut fi fingulorum

daunatorum afferyarentur lacbyyma , inte-

ger ex illis congereretur Oceanus,

Cogita

ulterids; fint totiategri mundi , quot fuc-

runt , funt, erüntque homines, quot foliain

&tboribus , quot guttx in aquis, arenz in

mari, atomiinatCrie, & uaus damnatorum

fingulis mille annis, unam guttam ex oculis

fuis

Meditatio 1lI.

9j

!tl

fuis emittat , implebit lacbrymis fuis omnes

i

,,', m

|

Muades j /Éteraitas autem in infinitum

continuanda manebit tamdiu ,

quamdiu

igtüa

Deuserit Deus.

[

O anima mea! zternitas

CorLoQUIUM,

UTle

te, bona vel mala,

manet ; & in potcftate tua

Qu

e(t, cum DEI gratia b

onam confequi: cur

u

lo laborare?

ergo non incip

is fezió pro cz

i

fitorijs vanitatibus ? tran-

uid tibicum trad

t

fibunt hzcomnia , q

uidie ex rebus mundi

itate bona ob-

yiqu

contriftabit ? quid pro atern

Deus! qui me

Wäcic:

tinenda g

tave eric? zterne

Mp

zternüm creáfti,

ae permittas , quafo,

ol

i

me perire in ztcrnumm :

( Prmi-

TEU

Ti

)

T

M

l

!

i

i

j

(i)

L

fl

j

LUE

LU

(

0i

M

Át

r

Ü

jl

n

h

ni

:az 1U

l]

mn

Qu

"

TA

DIES

$6

Diei qk:'ntæ.

ml&d

DIES

UINTA

Al [UO

B. Jofepho,Sronfa B, V. confecranda,

;;Q[CS !

P

Oratio jaculatoria hujus dici erit ifta ;

ii

Demine, dum "veneris judicare, nolt zme eon.

Hemnare.

4

E

MEDITATIO I.

j A

"

De abyffo Judiciorü Divinorum,

m

De judicio Dei fieri poffe Meditationes in

»dzui- |

Exe:citijs , ianui

t S, Pater , ín fine Exercitij

" í

F, Hebdom. 1.

h u

ORAT.PREPAR. &PR /ELUD. L ut fu

P.*

pue

PRZELUD. H. Pet

cà Dzo gratiam , per

st

quam a judicijs ejus formidet cor tuum.

1':71 Mc

PuscruM L Audi Deum dicentem, per

Y

$. Paulum ad Rem. 9. Càm tendum BAl

fief-

U

fent crc. Jacob dilexi

» Efan auteym odio babui *

o

Et confidera abyilum judiciorumDei circa te,

Pm'w

astequam ex(titifti, r alterutrum horum eft:

n

vel przdettinavit te Deus, feu elegit ad glo-

l

riam zternam,electione meri doni, fine ullis

p

tuis meritis; vel poft. pizvifa peccata tua

Wicja

reprobavit te; borum ciüim neutrum determi-

| :;r.-fcq!

naté fcias, quomodo non pavebis? z. ordi-

eriret

navit feriem przdeftinationistuz,cum mul-

tl

tis occultis tibi conditionibus, licécin pcte-

tt fs

ftate tua pofitis, f , ff , rcc quz cüm tibi fint

stj

igaotz , quomodo non pavebis? $.compue

[

£avit

' Meditatie 1,

97

tavit & determinavit diestuos , fecítque de-

.

crexo fuo termiaum vitz tuz; quem cüm

Iiajl; ;

iguores, quomodo non pavebis ? 4 deter-

f; ï

minavit numerum gratiarum efficacium tibi

e n

dandarum , & r

V u

furam peccatorum à te li«

uv

bceré comimittendorum jquam cüm ignores,

»

uomodo non pavebis?

lL. Audi Deum dicentem g. Reg, 16. Nos

qm,

juxta intuitum bominis ego judico? Et confi-

dera abyifum judiciorum Dei circate , tetá

i

vitá tuá. t. Nefcis, utrüm odio, an amore

;

iij

E

dignus fis, 2, Neícis, an fis perícveraturus

:

ï'

ufquead fisem, 3. Non unus forté ex fzcu-

u

li

h

laribus eft te melior. 4. Scis evidenter , quód

m

'f

peccaveris ; remiffum autem tibi effz peccae

n

tum, nefcis: q

ua neícis , an vel unicum

m

adum fupernaturalem in tota vita tua eli«

li W*

- cueris , qui tamen actus requiritur ad remif-

hii

fionem peccati, $, In Angelis fuis reperit

Qu

pravitatem Deus , columnzque czli cecide«

u

runt,& tu non timebis?

- HI, Audi Pfalmiftam Pfal. 67. Domini »

i

ln

Domini zexitus mortis: Et confiders aby(fum

jm

judici&mchi circa mortem tuam,& ea,qua

jf

P.

confequeotür mortem, I. Multi , qui diu be-

yde

nà vixcrunt)in extremo virz pun&o damnati

?l«

fantjid & tibicoatingere poteft. 2, 8j ju/fus

|

vix falvatur , tuubi parebis? 3. Clamabat

PGEC-

i

i j

ille: amima mea ! 7o. annis fervivifii Deo ,

e quid

n

?

G egredi tfmes ?I aWtem CO tempo:

diclcs ?

g

n

88

Die quinm

ynr

dices ? 4 Porté jam recepifti mercedem tuam,

vanusvánam,

Et nonne timebis?

mihi

j

CorroqQuruM, Quis non timebit teDomi-

Ü

j

-gul

ne;quia folus piuses? non me ita terret jufti-

2

!

tia tua, ficut meterret mifericordía tua, cui

Iv

"l

M[lf

imalé refpondet miferia mea.

Tot mejam

bmqw

valláfti beneficijs,muaivifti pizfidijs ; & ego

n

(l

hoftilianimrao conttate ipfurrexi,munitiones

r;uf

t

tuas contra te verti, O quisercitexitus meus?

Miferere Domine,& ne defpicias ín finem.

g

/

In fine, Pater,& Ave, & Anima Chrifti,&c,

gt

y b

DOCIRINA PRACTICA,

,ufl sc

Tempore matutinoDiei quintx

yt

ub

14l

relegenda.

;r:;k; Wt

De timore Judiciorum DEI,

yrint,

Omine judiciorum Dei intelliguntur

TOU

"IN

non folüm illa duo Tribunalia Dei,

CUM

quorum unum abfolviturin morte cujufque

dewt

trim

hominis,alterum peragetur in die noviílimo;

fed etiam mirabiles quzdam Dei difpofitio-

WA

nescircacreaturam fuam ,quas Scriptuta in-

T

atb

terdum vocat zbyffum : 1udicia 1ua abyffas

muita Pf, 35, interdum , (cieotiam quandam

u q

imperferutabilem ? Miralilis fadia eff feien-

L

daiua ex me, confortata eff ( mon fotero

f.:darürq

4d eat : uoneuuüquam ,e5bem , in qua eft la-

i2 $

tibulum Dei ; insezdum , /gcem inacceffibilem

D.

2 Tinetb. 6,

L

2. Ín

-

)

M

i

Dotlrina pmäim.

$9

|

1l

!

».In re autem judicia Dcei nihil aliud func

|

juxta Salianum,lib.2. de timore Dei c, 3 niüà

) divinz illz actiones, que fuperiorem quan-

il- . dam Regulam, & quotidianá pervulgatáque

aj | providentià fublimiorem fequuntur, Quod

m

ipfum przdi&tus au&or (ic exemplificat : ufi-

qu , tata, inquit, providentia cít , ut , qui ían&e

»& — vixitfelici morte defungatur& ut perditam

usl

vitam mors exfecranda confequatur, perinde

h

atque is, qui Babylenem , vel Hierofolymam

4, ^ magais & continuisitineribus contendit, fi

! malirer Baylonem, vel Hierofolymam per-

*

veniet, Sed illud mirabile eft , fi is, qui Baby-

( lonem intendebat,ad cámque dies noctéfque

properabac, Hierofolymam perveniat, & vice

versi ; hoceft ,ut , qui diumalé vixit , bene

moriatur, & vice versi ; atque bzc inter alia

i

funt abyffalia judicia Dci , quz ut religio-

lDCil g

fus affaeícat falubriter timere ; hz qufuaz

u

fubfeivire praxes,

(ini

Primó cogitet interdum : quis fcit ; an no»

Ál

men meum fcriptum fit ia libro Vitz? in«

]u

! geffit olim cogitationem hanc $, Dernardus

fratribus fuisin fermoae ad eos habito, di-

lil!

il

cens; quisfcit, an omnium veftrüm, quos

lja

video , nomina fcripta fiat in libro vitz?

n

fundatárque hzec cogitatio in illo ipfiusIn-

[

.€arnatz Sapieotiz oracul: 1Mplii vocatipase

i

5i eleili : Nom omnis , qui dicit amibi , Domine ,

Non

H

| Domint , intrabit i2 regaum ealorume

fuat

h

PIC)

Diei quinte

n

funttamen formanda ex hac cogitatione duo

extrema, ad infernum deducentia ; nempe,

i

;:.W |

extremum przíumptionis, & extremum de

p

Íperationis;fed temperanda e(t illo effato

g

$2non es pradeflinatus , fac ut pradeffineris

TT

€» enitero ita vivere, ut. calefli babitationi

congruas, Dequo quidem effato controverti«

X

tur,an(itprolatum à $. Augultino; hoc ta«

"

men de illo featiendum, quód fundetur in

i

doctrina inpremx poR Chriftum Eccle&zDo-

Goris,S, Petri, qui ait, Epiffola 2,cap 1, Frae

at

tres , fatagite , ut per boua opera eertam vve-

ii

firam Vocatiouem ( Eletiionem faciatis ; Et

l

hoc eft : fac ut pradeftineris ? ut dum tibi non

&i

l

confítat de Electione tua perbona opera cere

tam tibi illam facias. Velim tamen Religio-

vh hi

fe , círca ha anc quzftionem, &cog:tmoncm

l .l[&w

hzc advertas ? Scis utique, quàsi bonus fit

Deus; Scis, quàm dignus fit omni poffibili

Qits

amore? SClS,ql!Od Deus, etiam damnando te,

Hpo

u[lblh

ficut non poteft non effe Deus,ita non poteft

u

non effe bonus, Scis , inquam , hzc omnia;

quomodo ergo non erumpesiu hunc actum ?

feli

6 Deus!ó bonitas!Ó dignitas amoeris! dato,

n

ïf'w

quód fim reprobus; dato, quód te non fim

u

amaturus in zternum , hoc ipío per totam

vitam meam amabo te, & ex amore tui fere

n

R CC

viam tibi. Si homines munadani có etiam ti«

tulé inhiant & adhzrent vifcose rebus tem-

lt

pazahbus. quia illis non funt fruituri poft

A P

inoriem

EU

Y

Doiriza pratlica,

9I

OR QU

mortem ; quantó zquiüsego fruar teín vita,

fi te non fum fruiturus poft mortem ? caream

DCIDFB

m d

cxlo,& dato,quód carcbo tein czlo, hóc ipfo

f

nolo te carere in terra,ne fim bis mifer,& ibi,

Ml

& híc z nc m ante tempus ivfelix, quidquid

jl

fittandem ; committo tibi , & judicijs tuis ,

d«

mihi fafficit,ita adh e:zcre cibi, ut non dimit«

CU

tam te , quamdiu fuero,

üriu

Secuadó ; non fidat Religiefus ftatui fuo

:Do.

nimis , fed audiat $. Hieronymum,quem fo-

Ftis

nitus judiciariz tubz , torum muadum ad ex«

uemum Deijudicium convocaturg , non at«

j Ut*

h

)

tentum duataxit & pervigiiem. íed etiam in-

| of g

tedtiffimum fervitio & timori Det reddides

ETU20

T2tj audiat, inquam, illum dicentem: Non

Hierofolymis: vixiffe , fed Hierofolymis bené

liei

iQut

vixilfe, laudabile eff. Magna Dei mifericor-

us 9

f 451, quéd d

e fzculo nequam eductus fis, K e«

W

li

I

igäo(e. & pofítus in Religioae: fed nunquid

M

i

)

; hóc ipsó in gratia Dci confirmatuses, & im-

J

u

r

4 peccabilis redditus? EftReligio czlum ; fed

!

a

|in czlo deliquit irremediabiliter Augelus,

, Ef Religio paradifus; fed & in parad.fo prie

|

|

mi parentes innocentiam abligutiverunt,

T

|

