Romz Exhortatione natravit,

an"

potrt

ORATIO PR/EPARATORIA confnueta.

TI

PRJELUDIA a

ccipiantur ex Fxerciti;s 5,

P. N, Primum fit, Hiltorica quzdam confi-

q o

deratio , Chrifli ex una parte , & ex altera

j

[uc;fcn, quorum uterque omnes homines

j üum

td fe vocat; fab vexillo fue congregandes,

BgQ

Secaine

—

116

Diei fexta

Secundum , ad conftru&ionem loci, ut re-

przíentetur nobis campus ampliffimus circa

dt! /

Hierofelymam , ia quo Dominus JES US$

nczut«

Chriftus, tanquam bonorum ompium fum-

il

mus Dux affiftat.

J

Ruifum alter campusin

r

Babylonia, ubi fe Lucifer, malorum & ad-

|

u

l

veríariorum Ducem exhibeat.

L]

J

Tertiüm , ad gratiam pecendam , ut. poffi-

;;MW

ius exploratas habere fraudes mali ducis ,.

jufi

invocatà fimul divinà opc , ad cas vitandas;

;!W ;

veri autem , optimíque lmperstoris Chzifti

ígit |

;guofccrc mores ingcnuos, ac pcer gratiam

E

tact

ámitari poffe.

gt ii

PuwNcTudnM l, Intuere per imagina-

N ad*

tionem in campo Dabylonico ducem impio-

ET

rum ,incathedraignea & fumofa , horzibi-«:

quda

lem fgurà, vultüque terribilem , convoca-

u

tos damonesfpargentem in totum Orbem,

.iftülütf!ï

ad nocendum omnibus hominibus , dcto-

i

h t

aaotémque ad miniftros fuos, & inftigan-

doty

tem, ut injiciant hominib..: catenas , tra-

MU

hántque ad vitia, & demum ad

confortimnm

ET

damnationis zternaz, Perpende 14 i2 campo inill

Babylonito , ideft covfuionis & perturbatio-. ,

hu

nit, 2,ip cathedra : locum enim alium appe-

Wi

tit, & fuis perfuadet. 5. igneuseft; ignem

um

enimconcupifcentiz & irz omnibus afflat,

VAERRUC

fumefus ef , fumófque vanitatis aliis pro-

[j

1

B

pinat, $. borribilis , & tamen à quibufdam:

[

hii

amatur ; vide deinde, quàm muglti ad eum

Md

8CCUro

Meditatio 1.

H

lh

accurrant, "Tuigitur vífnefequiillum ? vi-

T0U (

de, analiquid ejus fit in te ? ante nonte*

Jist

um Íit

neant catenz ejus aliquz? ao non obfcurárit

te fumo vanitatis, inquietudiae, appetitu

DT

apparentiazum , murmuratione , &c. vide &

n&:d-,'

cerrige.

]

II, Intuere perimaginationem Chriflum,

125

in amzno campo juxta Hierofolymam, hu-

dict

mili cenftitutum loco, valdé fpeciofum for-

antj

má & afgectu fumme amabilem , mitteatem

hat

difcipulos fuos per orbem , ut omoi homi-

;xatiamg

num generi doctrinam falutarem commu-

Bicent , adhortantémque cos, ut quemlibet

naginl'

juveot , adducántque primóad fpiritualem

impit

affe&um panupertatis , & fi ita vifum fucrit

hor;h

DEO , adactualem paupeitatem ; deindcead

joovot

opprobrii , contemgrü(que defiderium , &

Orbtt

confcqucntcr ad humilitatem, Perpeade fín-

Ns Y &W

t, invegione Hierofolymitama. ideft,

gula.

yilil

viflone pacis; noneft enim pax finc Chiifto.

u

2, Ip campo patenti[frmo : diligit enim Chri-

"

ftus latitudinem cordis, 3. 1Im bumili loco

i i WP

hamilibusenim delectatur in terra,fuüblimia

g

ad czlum refervat, — 4. perfona ejus eff fpe-

j äPF'

&ofa & amabilis ; nullum enim repellit,

rf

, ;'gnc::

nullum defpicit.

Vide deinde , quàm pauci

j d

f

&accurraut fub vexillum ejus, Vocavittejam,

u

ii

p

keligiofe, Cbriftusfub vexillum crucisfuz ;

ii o ftraxit tetanto tempore ad bella Domini

igityr haQienus mili-

lsiii::::f £eicnda ; quomodo

LA

i?

118

Diei fexte

sáfti ? quomodo tentationibus deemonum

if

reftirifti ? quam gloriam duci tuo. atculifti ?

(

vide , dole, & corrige.

I1i, Audi dicertem Deum per S. Joannem,

y

Ep1.6 2, Qui ditit fe in. Chriflo manere ; des

bet , ficut ille ambulaoit , v ipfe ambulare,

1

||

Moc audiens, confidera individnos Chriíti

|

"

«omitres , 1, defe£ctum omnium rerum teme

l.

!

|

M

poraïium. 2,laborem , & cum labore fterili-

du

l;.»,ï,': u

satcm5 paucifimos enim reliquit difcipulos,

3. períecutionem ab omnibus , & adver(ita-

ii

tes omnes, Si Chrifties, debes cum talibas

qtiotb

iltbat

comitibus ambulare ufque ad mortem,

CorioqQuiuM !], Fiatad B V, implorando

gffäf!?)?h

peream à Filio gratiam , ut fub fan&iffimo

asl

m

ejus vexillo manere,; & ad mortem perfeve«

zare poffis: terminabitur hoc colloquium per

g:czaSoc'u

Ave Maria , &c.

siüCun

CoiroouiuM. II. ad Chriftum hominem,

, of

mt tibià Patreimpetret hoc, fub

TV

fine , Anima Chrifti.

j

da:ü-rqucin

TT

CoiroQuiuM li], ad Patrem ; ut annuat

st

petitioni, cum Pater nofter, &c.In fine

Mf

ulet,

adora profundiffim? San&iffimam Trie

: Bnitatem,

!1»7,5, 6'A

Wif

eden

"

KOOX

(

v

lgt

FO

$L

vim,

tiltt,|

HORA

f!iritll,& ]

Hora Con[ideratienis.

XI

Áemr

HORA CONSIDERATIONIS

At

teimpore pometidiano Diei

fextas.

At

De excelfis cogitatiopibus , & AGli-

LTA

la,

bus beroicts Filierum DEYF.

Chrili

Agnusolim fpiritualis dc&trinz Magi.

T L£f

M

W Eücr,P. la

Ithafar Alvarcz ( dequo re-

fterilie|

velatuim erat $ Therefíz, quód illo tempore,

ipuiot

quó iile vivebat, nul!us illo perfe&tior in Ec-

verie

cictia Dei effet ) inter complura vitz fan&tio-

risaxiomata etiam hoc Novitiis fuisinculca-

talibuy

n

te fclebat ?. Non degenerandum efl ab. excelfis

lorandt

togitationibus Filiorum DEI2 ut fcribitur in

um

vita ejus, Do&rinam haacitaimbiberat No-

vitiusejus Francifcus Perez, unusé quadra-

| pcr[cwä

jum t

ginta Societatis noftrz Maityribus , quorum

modó Canonizatio procuratur, ut in ipfo caz-

Mmïm

dis , mortífque caloreid fociis identidem in-

puqt

clamaverit? Eja fratres, mou degeneremus

ab excelfis. cogstationibus Filiorum Dei ! Ad-

j Wï

notavit id P, Joann. Nadafi,in anne dierum

j

illu&rium r5, Jilii. Fandatur eutem dodtrie

"

na hzc, primó in illo Pfal. 81, Egodixi, Dij

eflis , & Filii excelfiomues : deindein iis ver-

bis Sap, $. Cogitatio illerum apud altifimumz

& tandem in promiffo Chrzifti, Joan t z. Ego.fr

exaltatus fuero À tevra ,. omuia trabam ad

a

meipfum, Siergo Religiofi funt Filii excel£ ,

uti funt, non debent degenerare ab excelío

jM

fyiritu,& confcqueater ab cxceifs cogitatio-

F3

nibus)

120

Diei Fxt&

sibus.Si item Religiofi funt jufti, uti debect

l miw

D

1l

effe, cegitatio illerum debet efleapud altif-

lt

f&mum, proivdéque excelfa, Si denique R eli-

J

giofi funt tradtià Chrifto exaltato à terra,co-

L

J

gitationes eorum dcbent eífe exaltatz feuex-

lm

celfz.

| fv

f

Per cogitationes veró híc non foli

« j

Ht

adus intelle&üs intelliguntur , ícd etiam

ii

J n

a&us voluctatis , & refolutiores heroicz,

hi

m

quas adtriacapita reduco , nempe ad agere,

ad pati , ad emiztere.

]p:*üm

u

t

Primum caput excelfarumcogitationum,

à Filiis Dei haberi (olitarum , eí(t. -4gere, hbec

ii

eít , I. elicere defideria ardentia, & infatiae

g mi

futrib

bilia, tolerandi injurias, probra & omnis ge-

nerisadverfitates : hocdefideriumin» Chritto

gt

Filio Dei totá vità perdurabat , quod colli»

u u

frein

gunt SS, Patresex verbis ejus , Luc, 2, Baptif-

TO

s hbabeo bDaptixari , (^^ quomodo coarcior ,

ujque dum perficiatur ! Defideria itaque prz-

g

godoad

di&ta fuat cogitationes filiorum DEl excelfz,

hunc t

ntpote in Chrifto Filio Dei fublimarz & dei-

ficatz. ». gloriari ia Cruce Domini noftri Je-

D v

fu Chrifti, hoc eft, gaudere, & honori ducere

ij

(ont

omnes defpectus, contemptus , injurias , per«

fecutiones &c. Gloríationem hanc effe excele

voffta

fam Filiorum Dei cogitationem , probárunt.

tiribus

ticulo

Fratres Domini Jzsu , Apoftoli, qui ibazt

gaudentes à confpeliu — Concilii , qubd digni

poolel

effent pro. nomine JESU contumeliam pati.

f tb

Vottstt

34 Peculiariter affici inimicis , omnibüfque ,

H

I

qui

iM

Hova Confiderationis.

I2Y

liil

qui aliquando molefti exftiteruat , ferventi

tndil

charitate eos diligete, gratias fingulares eis-

tigiedti

dem à Deoexpetere, & omne malum ab illis,

dtttrat

& orationc & re, depellere conati, Hzc cogi-

z euet.

tatio vcré eft exccelía, quiaà Filio DEI pro

TT

crucifixoribus orante in Cruce eft exalcata;

«leiam|

Y

4. Statuere feipfum centrum odiorum totias

MroicE,

mundi, maledictorum , calumniarum, detrae

TU

&:onum, cruciatuum, cumtota inten(ionc, &

od

durationc eorum, Ét hzc cogitatio excelía

foturt,

e(t ; fuperat enim totum munáum totàámque

i, bet,

natutam , ufitata Filie Dei , qui pro nobisfa-

Hinfatie

&us eft maledictum. 5. velie alienos defectus

nnis £t

fibi attribai ; fub nomine (uo vulgari ; excu«

Chrit

lationes fuas non recipi; à Superioribus dame

od e:lli

nari & puniri ; ex meris fufpicionibus , fínia

ftris relationibus, confidis conje&uris tradu-

2.8»2?(/ 'ï

T

ci, & tandem facere omnes abfolutos fama

'W?"*ä

fuz Dominos, quantum in feeft, nullóque

Uiund

modoad reftituendum obligatos, Excelíam

hanc cogitationem effe, probat feipfo Filius

j

Dei, mortuus propter peccata noftra, accu-

fatus ex confi&tis criminibus , damnaatus, &c,

m

&,Contentiffimum effe quovis etiam ignemis

niuriïf; F['

]NU.: md'

niofiffimo , moleftiffimóque officio, à Supes

rioribus injiuncto,omui item loco, Superiore,

r

"T

cubiculo, &c. ficut &l:us Dei coatentus fuic

igniv

permolefto circa peccatores falvandos offi-

IFM D

cio, latibulo, ZEgypti, & Nazarethano; con-

in i

tentus autem Pz,ziidibus, quamvis fceleratis,

iilgie

q

fuíifque per(ecutoribus.

F 4

Alres

X2x

Diei fixtà

t

/

Altertm caput , excelfarum cogitationum

n

:

Filiis Dei ufitatarum, eft, pati cruces omnis

geueris, & àtoto univeríoj pari omnes pere

yil

hLU

"

miffiones Dei? omnes omnium domonum

n

inícGationes ; omnes omnium hominum ine

w

! [

lu

f

jurías ; pati ia corpore & anima , in fama, &

n

j

L

quibusris aliisbonis; pati perlinguas , cala-

r;!.?"i (

mos, fufpiciones;udicia , marmurationes,irs

xifloncs.&c. pati autem innocenter, fize mure«

quilt

ii

muiatione , fincappetitu vindictz , etiamà

!t 5.]

Dco faciendz ; pati quamdiu libuerit Deo,

Caput hoc excelfarum cogitationum fum-

aM

mum obtinuit gradum in Filio Dei paífo in

aum;

carne noftra , ad cujus imitationem bortatur

n

nosprimus ejusin terris Vicarius. 1 Perri4.

TAUTUS

(aícanm

Chriflo pa[[o ia cavne c» vos eddem cogitatio-

»iià

nearmamint Pertalem cogiuationcm, Ies

folutionémque citiffim? ad przaltum perfe«

jj

Gionis faltigium pertingitur, juxtacffatum

:Jmïgm

$; P. N, Ignatii, qui Patri Hieronymo Na«

fiip

taliquzrenti , quà vià ciró ad perfectionem

J

vcnire poffet ? refpondit t r eum, Dei beneficio,

(

Áui t

multa pati contingeret : que. verba , fundens

10 tiün

lachrymasS,Pater dixit Patri Natali,& is po«

ftea Fratri noftro Paulo Cicotto, virointe-

uhh'qm

gerrimo, qui idem retulit R, P, Lancicio , ut

tpert

ipfe (cribitim Ops/esod., coll. e, 22,

fuften

ertium caput excelfarum cogitationum ,

Wibf

in Filiis Dei reperiri folitarum , eít, omiztere,

mulifü

(cu negligere, hoccft, I, nullam laudem aut

p

a[a-i

Hera Confidevationis,

n

P'ülftrm

gratitudinem ab ullo, pro quacuaque, fpc-

DT

E

ra1e , deiderare, aut deea oblata complacere;

ts p

2,à nullo ex Supericribus, zqualibus & infe-

OOA

rioribus, ullam fui rationem refpedtámque

ÁtUm j

ob ztatem ;officia , meríta haberi velle. 3. à

| &ma, &

nullo hominum confilia fua; intentáque pro-

TR

bari velle.4. apud nullum hominemgtatiam

Ont$,lfe

aucupari , quzrere, curare , nolléque ,ut ulla

t fotfe

creatura fe amet , fed potids omnces oderint ;

ttimi

in doloribusfuis gaudeant;gemitus fuos non

t Deos|

curent, $. filereindelationibus & accufatig«

t fu.

nibus, nec fcexcuíare ullo modo , nifi in

yítin

damnum gloriz Dei, boníquecommunis cc-

jontatut

dat, Nunquam item afflidioncs fuasulli ex-

Butiu

ponere , necdefiderare , ut innocentia fua ab

(

ï

aliisíciatur . ab omni efficio etiam & actio-

2

« m

ne, in ipfa ultima manüs ctiam impofitionc,

&d nutum Superioris ftatim recedere ctiam

aol«

d

cum ignominia, & aliorum infultatione. 7a

wynt N"ä

fiDbiipü non compati , nullümque dolorem

promere, 8« nullam commoditatem ex ulla

"l

piiebà

creaturaquzrere.9, nihil cora alioin laudem

" i

fui narrare,fed penitüs fe & fua nefcire vellc.

MM :SF

10,nunquam inquirere de appellatione fui

'adaliquod officium , & nefcire emnia ad fe

j qom

"

'non pertinentia. Tales omiífiones & ncgle«

&us fuerunt in Filio Dei , qui non folüm ne«

glexit,fed etíiam exinanivit femetipfum :cu-

m

L

——

jusaltiffimo exemplo adjungo , exigus ap-

| mi!!l" !

criptis

" l

peadicis inftar , id quod legi in manuf

$

H

Patri$

U

í24

Diei fexta

Patris Gaíparis Diuzbiki, de P. Laurentio | [

Susliga, celbri olim Concionatore, qui cüm

àquodam Provinciali ex cathedra Leopo-

lienfi, . inqua coeperat concionari , amotus

fuiffet , & miffus cífflet Luceoriam ad idem

)

ofücium , eámque humiliationem, ut illi à

| ja

quibuldam infultabatur , moderato ac reli-

Á ii

.1

giofoanimo tuliffet, in ee ipfo loce à Deo

maximé exaltatus & tam regno, quàm Socic-

u

tati oftenfus fuit ; cümqueex illo loco effet

n

abiturus, vidit in fomnis B. Virginem cum

]

puero Jefu, quiaitilli? Peze 2me ,. quidquid

gl

4

m

vi;:tum ille Mi Domine,quid petam aliud ,

quàm ut tecum [in im aternum! xefpondit

Bu

puer zsus ; Eris ? ait ille? Demine, non fatis

TL

eredo, nam [um mifer peccater : tum. Domi-

" niril

nus ]zsus 2 do zib inquit, manum meam, quod

Diünmut

Atv

futurus fis mecum im aternum : apprehendit

"

WK W

illemanum fan&iffimi Pueri, & cvigilavit,

Hzcexipfo Patre Laurentio audivit P, Gaf-

vllqu

par 1623« 27. Novemb, Godovij, ubi fimul

qumn

manebant tempore peftis Lublinenfis, & lo«

fa.

quebantur de illo genere viz & vitse fpiritua-

pemin

lis,quod zegligentia appellatur; quz eft co-

gríno

gitatio Filiorum Dei , feu corum , qui cum

It vl

]zsu Filio Dei futuri funt in eternum, Dum,

tm D

ütonis

Keligiofe , cogitationes has legis, ita lege,

yt cas habeas , fi Filiis Dei vis

li Dic

adnumerari,

Mp i

l wig,

DIES

ss

Medistatio 11I,

Iz,)*

. ij

DIBI

SEXT/E

^ Quic;

la [j

!

. MEDITATIO III.

. Aot

!adiden

D« eligendo vita perfttla , àn Reli-

uillià

1one , fl atu.

4Cttll

Modum electionis faciendz proponit $, P,

T

N, fub finem Hebd, fecundz,

1 ici-

ORAT. PRJEPAR & PRAZELUDIUM r;

ycoefit.

ut in Med, prima, diei primz.,

em um

PR /ELUDIUM Il, Pete à Dco gratiam,

ytidquiä

viveadi in numero perfedtorum Dei fervo-

j alitd

rume

:cfpondit

PUNCT, I,

! Allequere Dominum Deum

n ]a:ii.

tuum , Quid retribuam Domino pro omnibus ,

y Dorr

qua retribuit mibi? Ex coafidera bencficia

tf quäi

Dei innumera, quz tibi preítitit Deus ab in-

wchwöü

ftanti vocationis tuz ad Religionem ad bcc

ufque tempus ; ea bencficia nemo meliüs

m'xgjxhvi;

um d

nó(ie poteft, quàm tu iple. Fxpende finem, ad

j, nl

quem vocatus es ; adduc in memoriam media

falutis, quibusin Religioneabundas, ita ut-

ib

T ffmwrw

neminem incufare poffis ob tuam à fne tibi

|qu du

pra&xo deviationem , nifi teipfum, non utene

tem vel malé utentem mediis. Dc hisergo

w[unm; Dumf

coram Deo teaccufa , cum propofito emea-

dationis.

;f),f"lcgci

ET. Dic Domino cum Ezec

"

agitabo'tibi omnes. annos. meosin. amaritu-

J

dina auima 1. Et ftatue ob ocalos tuos ia«

j

COon«

Db

1216

Diei fexta

confpectu Dei , vitam tuam ha&enusin reli-

km u!l

1j

ftm

gione tranfactam. Vide , quos fructus, vel po«

n

riüsquz damna hujus vitz habeas? quàm ine

lcm"b*

[

i

dicselongerisà perfecionc? quàm vicinus

[] um

fis lapfibusgrav:bus ? immó quàm dubius, ne

[

ia eis fis? quàm Chrifto Domino , & regulis

|

/

tuis difformis? &c. Ideóne te Deus vocavitad

j

j

T

huacftatum? confuadere coram Deo,& dole,

;[U "

p

IiL, Audi Deum dicentem 7fz, 48. Seruus

7eus es tu lfrael ,. (roe, im te gloriabor: Et

fgitit

;:ff&; 111[

con(idera, quanta fit honeftas, utilitas & fuae

vitas exacti fervitii divini, non folüm coram

þfl Í fa?

. Frit

Dcoó & confcientia propria, fed etiam coram

p f

externis? Quanta hinc erga Deum fiducia?

quantapax mentis ?quanta fecuritas in vita?

g lunt

& morte ? quanta commuuitatis zdificatio ?

ii

quanta gratiarum,benedi&ionum, protectio-

ii

nífque divinz affiduitas? quanta zterna bea-

;äii'gliccnü

[

titudinis certitudo ? his bene expenfis,ita cum

&nimo tuo ratiocinare,

, pm'mm

1. Si quis te confuleret, cui optimé velles,

IT

quánam ratione in religione viveredeberet,

pQ

quid illi fuaderes?hoc ergo fuade,& perfuade

5 nl

tibi , ne dicatur tibi:

; tribty

qui aligm doces,cur tee«

ipsum non doces?

triln.

E

24 Si morsnuac ingruerct tibi , qualem in

religione vitam vixiffe velles, qualem vixiffe

! ftnis,

nolles? nunc ergo dum tempus e(t ( & quan-

| gitte

- Mdl

tum fit, non nófti)illam clige,iftam neglige.

3:5i jam in judicio Dci ftaturus effes, qua«

l;m,

Meditatio. !.

127

i d

fem vitam vixiffe velles ? qualem tibi apud

dj

judicem & Affeffores ejus profuturam, & quae

lem obfuturam cenfcs ? hancergo relinque»

quit ib

? vicitu

illam delige,

TT

4. Quidà te fa&um voles, quando in pur«

16gtli

atorii flammis ardebis ? quid fa&um voles,

eatal

quando ad confpectum digniffimi omni amo-

aol

rc Dei venies beatificatus ? poenitebit te , tan-

t

to bono , tantz dignitati, Deo, tam abjccté

TE

fetviviffe. Quid fa&um voles inter ter millia

eifectiffimorum Dei fervorum conftitutus ?

si fute

i toram

hoc, fi fapis , nunc facito.

h Coratm

s. Frivole funt caufz , que te à perfc&ts

fdycia?

vitz ftudio in Religione remorantur; hz

enim funt; r, horror difficultatum , vincens

rin vitdl

ificario?

|

D

díque fefe, 2, horror vigilandi fuper fe, 35

ymtc&io-z

Metus privandi fe levibus felatiis, 4, Metus

eebte.

difpliceudi aliis, fimilibus tibi in negleda

qita, j. Metuslinguarum irridentium & car-

,m;xmumi

pentium, quód te illis non accommodes, Hzc

& fimilia, vide,an tibiin articulo mortis , &

Ts nllm;

d

coram judice DEO , fint fuffragatura? quid

71 yg[fulk ;

rcípondebis Chrifto dicenti: Hxcne tanti

erant,ut me,qui tanta tibi feci,his poftpones

j

tes ? In fine fac patticularia propofita,

InCorroquro dic: Fons emnis pertce

"

Qionis, Domine , qui dedifti velle; da &

Uü ViXi (

!

perficere

.

Demum Pater, Áve, & Ánima

,(gquln'

Chrifi.

;afglig"

F 7

DIES

[fä)ql:; )

128

Diei /äptim?

y

DiES SEPTIMA

gl

Sancio Francifio Xawerio con[e-

i

ggtdiCF'

cranda,

Oratio jaculatoria hujus diei erit ifla

"m

p

4dmor meus erucifixus eft 18,1

guatius Martyr,

m

in Epift. ad Rom,

l Eigd

MEDITATIO I.

j

ïi!dff i

De Paffone Chrifli Domini,

(jgu

Huic, materiz confiderandz , integram

um

Heb domadam tertiam Exercitiorum fuorum

joini

dcftinavit S. P. Ignatius,

æoJcmïl

ORATIO PRJEPARAT, conífucta,

qaopo

PRZELUDIUM , Statue tibi ob ocules

(rfidt

Chriftum fic te alloquentem : Vide boro

»qu&

as

fro te patior ! nen eft dolor ,

ficut. que. crucior ,

at

€c, ( fuper boc eff peena gra

Viof , QUiA te tAta

UR

ingratum . experior. $, Bern,

ORE

PRZELUDIUM 11, Peteà Chrifto Domi«-

g'm(am

no gratiam , ut intimé tibi imprimas dolores

jarvet

paflionis ejus,

07

num

PUNCTUM L Intuere Chriftum Domi-

fibutt

paffum, tanquam ebje&um tuz cone

anit i

fufio

nis, & increpationisimperfe&tionum ac

tl

ncgligentiarum tuarum? & audi illum tibi

littis

dicentem; r. Egoviliffim& zftimor , ac ven«

. puir;

OF j tu autem appretiari cupis, 2.

Ego ad

imort

pedes Judz jaceo; tu ini

micos perfequeris.

tcjun

3 ' DO&Ii-

Medsitatio £

129

M

3. Do&rina mea cxaminatur, & traducitur j

tu talentatus ab omnibus haberi vis, 4. Ego

! [M/i'»

ufque ad fudorem fanguineum oro; tu tam

acediosé, , Ego falfa teftimonia & iniquas

accufationes fuftinco ; tu nec vera de te- €is

1t il

audire, 6. Ego opprobriis faturor; tu vis

fu.

bonoribus & xítimationibus cumulati,

71

Ego flagella fubeo; tu autem rcligiofz ime

patiens cs. difciplinz. 8. Egoin fpinis; tu

viseffe in commoditatibus omnimodis, 9«

[

Corpus meum unum vulnus & ulcus ; tu non

tcgnm

yisullam violentiam & afflictionem corpo-

VOU

rituoinferre, 10. Mihi velantur oculi ; im«

modeítia tua agerit tuos, t 1, Ego felle, &

u I'

aceto potor; tucibos & potus fapidos quaris,

Confunderead hxc omnia, & ad alia, quz

eculit |

paffus ] ESUS vitiistuis opponit,colléqae 1lIa

niypH |

(l v

ex animo tuo,

lI Iatuere. Chriftum. Deminum paffum

"TT

[

[

tanquam fgcculum omnium virtutum relie

u

gicfarum, 1. tractatur & conculcatur ad ine

l

ftar vermis ; Barabbx poftponitur ; inter las

lt

trones fufpcnditur: quantá humilitas ! 2« ve-

um[)ömi' |

ftibus exípo

liatur ; moriens non habet , ubi

3, allegas

TU

caput reclinet : quanta paupertas !

tis multis calumaiis, in materia tamen ca»

j

iHumibx

fitatis , neq

ue per malitiam ,ab ullo ar-

obediens ufque

T

guitur;quanta puritas? 4,

,ad mortem ?. quanta obedientia ! 5, oícula-

J

1

T NI

turJudamj pro crucifxoribus erat ; quan-

tus

Dd J

1:0

Diei feptima

tus ínimicorum amor ! 6, tacet ufque ad ad*

(un

mirationem Pilati *

*

quantum filentium!

ugf(.'r

7, füb eruce fatifcit ? quantus labor

)!

Í

.

pro glo-

ria Dei ! 8. conciliat HersdemP

1

.*ato:quaf»ta

a

afhóris folertia ! 9. Vigilat totà

nodte: pen-

j

det in cruce , cenfputus »colapbi

zatus, fpinis

v

POII

coronatus , clavis confixus moritur ; quanta

mottificatio ! vide ergo hoc exemplar ,quod

monftratum eft tibiin monte,& te conforma

!

iii*.

hl

Igd

(uní

H Intuere Chritum Dominum paffüm ,

tanquam objectum, quod abftergit , quietat,

n

1tum

& dulcórat omnes amaritudinces i

n quacuns-

Umc;[ï

queoccafione,& circum ftantiá fer

vitii divini

udl, 201l

tibi occurrentes, Gravis eft tibi feveritas &

u

difciplina relipiofa ? dulcórat illam tibi

Chriftus Bagellis , fpinis, clavis fuis, Graves

T

funtlinguz , infamationes, falfz delationes ,

m

fufpiciones ? dulcórat illas t

ibi Chriftus , ja«

i f

Gis in fe blafphemiis, falfi

S accufationibus ,

(wogfe&i 1

detractionibus, calumniis,

irrifionibus, Gra-

Certt

ves funt Superiores? dulcór

at illes cibi Chri-

podadi

ftus, fuá damnatiene per A

nnam,Caipham,

db

Pilatum, &c, nunquid hi n

en gravcs illi fue«

n5

zunt ? Gravestibi cibi mal

6 codti , infulfi,vis

Vgf f

les,

infufficientes? dulcórat illos tibi Chri

fell

ftus

qitodz

€ & accto fuo,&c. Ipfe judica

,cui potiüs

conveniant talia ;

qpíübi

Chrifto, an tibi? hoc ex-

ilur(

pende , &emniag

ravia

Chrifto leyia & dulcia,

» abhinc fint tibi pro

poinir]

Corri0e

iilet

Dotirina pratlica,

1j

T

XCox.ng.um. Inftitue ad Domipum JE«

il

[

$UM per Orationem illam,reflexé atque cuim

p g[a.

int:mo affedu recitstam

Anima Chrifti

Quasi r

fan&ifica me? & Ia fine Pater, & Ave.

J p.

DOCTRINA PRACTICA.

Ápini

Ut

Tempore matutino diei feptima

t

relegenda,

Q

De obligatione e [upererogatorio

ïum.

conatu femper proficiends.

ittat j

Ertum eft 1. quód in via Dei non profi.

A

ceie , fit deficere 5 non progredi , fit re.

lii

gredi, non teadere ad perfedtionem , fit re:

u

trocedere, Conveniuntin hoc SS, Patres, ex

» tbl

quibusS, Auguítinus Epift. ad Demetriadem

ourd -

ita loquitur; famdiw uon relabimur vetro,

ia

quamdiu ad priora contendimus : at , ubice-

ij

pimus flare , defendimus , nafrümque non

TT

progredi , veverti eff.

hus

Certum eft, ». Religiofum fub peccato

d

mortali teaeri tendere ad perfe&ionem;j

do&rina hxzceft communis Theologorum

p

T

cum S, Thoma 23 2. Q« 184« Af£. 4.. Ó 5. Nam

;n/w'l;llf

Status religiofus eft ftatus perfe&ionis ac-

(j

quirendz , fcu eft via ad perfc&ionem : Sicut

n

ergo fub mortali Religiofus tenetur effe Re-

t t«

ligiofus( id enim nuncupans vota religiofa

j prf

promittit Deo) ita fub mortali tenetur ten-

derc ad perfc&ionem, —Deinde, quia Reli-

j

giofus

LI

132

Diei feptime

giofus non tendens ad. perfe&ionem, com, D

mittit peccatum |fimulationis, mcndaciias

j

mjlmi |

hypocrifeos ia materia gravi ; ftatus enim

re'igiofus promittir omnibus, & oftendit

"lgW !

lanétitatis perfectionífque curam, ideóque

habet reverentiam apud omnes, etiam fuma

Wlml

f

mi ftatüs hbomines , & privilegia in omni

jure maxima : i igitur aliter fe haberer reli-

nr

giofus, certé nos effet immunisà peccato

PL

impofturz in rc grari.

f;:Kt[!'gi

Certum effe videtur 3. quód. religiofus

[c!igiofos

peccaret mortaliter contra przceptum ten-

:jüläm 1

dendi ad perfe&ionem , £ effet effcaciter re-

g, n

Íolutus, non nifi ca fervare, ad qua fervane

g

da obl;gatur fub mortali ; reliqua veró , vea

st

nialiter folüm aut fub nullo precepto oblie

um od

gantia , paratus effet non fervare. Docent id

J t

gravifimi Patres , nec in. doctrina folüm

bt n

Theolegica , fed in fpiyitu religiofo eximii,

ítifin t

Suarez, Sanchez, aliíque : quamvis enimtalis

qiiy

refolutio, & tale animi decretum in feipfo

tbique

fpe&atum non fit mertale, ficut & propofi«

ligiet

tum cemmittendi omnia peccata venialia, in

&U M4n

fe praecisé fpectatum, noz eft mortale ; ratio-

ylier ;

ne tamen periculi proximi incidendi in pec-

Vliprt

catum mertale , eciam illud ipfum animi de.

Áptro

cretum eft mertale: $i enim Viri prudentes,

fipdtt

dum concordi fententía affcrunt ; aliquid pe-

Nrímo,

riculofum effe , fzciunt certitudinem merta-

Qtinudr

lem periculi proximi , multó magis dum

Mtimttot

Dcus

Dotirina prattica,

15

,

Deus dicit, Eccl, 19, Qui fpernit modita ,

Verditi)

paulatim decidit , facit certitudinem periculi

((05 nj

proximi perveniendi ad ruivam per modica

oftali

violata ; refolutio autem ad periculum proe

idcöquc

ximum ruinz, feu peccati mo

(rtalis, eft & ipía

us

mortalise

Ti

Praterea,ut bene explanat Sanchez , li, ,

t'reli

in Decal, c, 4. . 18. Religiofus tenetur fub

«

mortali taliter vivere , ut non fit gravitét

fuz Religioni perniciofus , iaducendo alios

golu

Religiofos fuó exempló ad nimisrelaxatam

1 t

regulam , perturbandóque fuam Religio-

r

nem, itaut valde expediat fur Religioni ;

fT

eum expellere? hzc autem damna inferret

Kö) v

religiofus , habensprzdictam refolutionem $

tb

fi ceaim nunquam vellet fervare filentium,

yetid.

nec orare, nec modefté incedere , & ingre«

a

u

deretur omnium Rcligioforum cubicula , &

gt

|

fimilia religionis ftatuta transgrederetur , eó

m'xmlilflf

quód fingula hzc ad culpam non obligent ,

]'m'

gi

il

abfque dubio graviter perturbaret totam re-

apm

ligionem , & íe in eo ftatu conftitueret, ut

iil

eumtanquam incorrigibilem oporteret exe

pellere ? hactenus Sanchez,

Atque hac dc

T

iaf

obligatione femper proficiendi: jam que ad

j*

fupererogatorium ( placentem tamen DEO )

conatum attinet , perítringoe

j

Primó, ufitatum eft fervis Dei fetvens &

;n]'"d l

nme[ll-

continuurh proficieadi defiderium:funt enim

é numerocorum, qui efuriunt & fitiunt jufti-

;Ois n

j

tiam ,

p

dcuti

14

Diei feptime

tiam,ausimque dicere, quód fcutex Sacra.

Q

j

mmento Eucbariftiz tantus percipitur frudus,

[

yial

quantum dcefiderii ignitià commtunicaturo

i// l i" n

adfertur, ut docuit Deus S, Catharinam Se.

"

.rm« f

nenfem , Dialog. eap. i10, ita religiofum ia

ul

p

U

via Dei ad perfectienem tantos facturum paf

fus , quantum de deti2erio proficiendi ha.

(( í

buerit.

j

TE

[

Secundó , folest aliqui ferviDei ex de(ide-

(p'd* d

utK

tio proficiendi quotidie fecam inire ratienes,

ncmq

&n profecerint, an veró defecerini ? fic facti-

yol

tabat S, P, Ignatius ( utfcribit P. R ibad. in vie

df

ta ipfius /ib. s. cap, 1. ) przfentem diem cum

j m

beftetno conferens, & cum profectu profe-

uneu

&um,atquead boc exactiüs praftandum fug-

E

gefficilli Dominus examen particulare , tam

jinatmor

ad eradicanda vitia, quàm implantandas vir-

pl

tutes aptiflimum,

Hoc divino invento ufi

prem

Patres Noftri , czleftes progreffus fecére. De

g

P. Jacobo Granado , qui primus in Provincia

Mul

Bztica , pro noftrisobtinuit facultatem recia

srido

tandi Officium de $S. Sacramento quavis Fe-

f one

rià quintà;9. Lectionibusnoa impeditá,& in

portali,

eidem Provincia primus fuit auctor recitandi

nb!igarur

Officium de Immaculata Conceptione B. V«

fíata ve

diebus Sabbati; de co , inquam , perhibet

foyvitit

Biblietheca Scriptorum Societatis, quód ad

TOE

ultimum ufquemortisdiem examen particu-

Kurirtu

lare inftituerit, & prefe&um etiam aliená

LT

1nanu,cüm proprii ob infirmitatem non pofa

t

fet ?

1

Dotirina. prattica,

"h fet, adnotaverit : idem ad nuntium mortis

tfb

elatis manibus exclamavit : Lerazus. um im

TT

bis , que diita funt mibi, in Domum Domini

itap j

ibimus * vilutus nempe Deum Deoram ia

tumit

5ioa , poftquam tali invento exaaimisivit de

Ij

virtute In virtutem,

Vi la. :

'Tertió ? non defunt fervi DEI, quiprater

defiderium addunt etiam votum femper pro-

ltl !

rediendi ia via Dei , feu tendendi ad perfe-

t|ontsy |

&ionem, Tale Vetum uuncupäife narratur

fadi

P, Nicolaus LanciciusSocietatis noftrz, famá

D

n

fasctitatis & miraculorum in Regno Po!o-

n eum

Bixz & maguo Ducatu Lichaaniz clarusicirea

woft.

votum cjuímodi , folius doctrinz gratià,hzc

m g«

|

inauo, Siquidem perfe&tio Chriftiana confie

(t, tl

ftitin amore Dci fuper omnia, atqueita ten«

J

dere ad perfectionem , eít tendere ad talem

« il

amorem ,& quia talisamor Dei apponiruz

f

6mni peccato, & babitibus vitiofís , paffioni-

gt

büfqucimmortiücatis.& de(ideriisinordina«

1

tis? ideo is, qui vovit femper tendere ad per-

Imr

[

T

fe&tionem , obligatur novà obligatioae fub

pcäiu'»"f

mortali , quodvis peccatum motale devitares

T

obligatur quoque de novo fub veniali, vitare

[M jl

peccata veoiala , paffiones mortificare, & ha-

jitt

:

:

1

bitus vitiofos extirpare, ac defideria inordi-

lal

nata refrzaare. Obligatur infuper exercere

T

yticte

aQus virtutum, juxta ftratum vitz proprium ,

g aiicui

przfertim veró actus amoris Dei fuper omnia

p

f:cqnen:cr eticere,

[f

Quarté

156

Diei feptima

|

i "äü!*

Quartó, habet Deus etiam tales fervos,qui

ftudio obtinendz perfe&tionis przter votum

n

femper proficiendi peculiari voto feobftrin-

fu.

gunt,curandi & fectandi femper id,quod per-

1 lggucm

fectius illis videbitur. Tali voto obftrinxe-

D

p u

rat fe $, Terefía, ut perhibetur in ejus vita,

De Patre quoque Joanne Breubeuf, Socictatis

noftrz refert P. Nadafi in Aano dierum illu-

J

firium 16. Martii , eum decem annis ante

diem mortis voto nuncupato fpo pendiffe

Deo, fc ia fingulis, quz ageret, id quod per.

Tl

c&tiuseffe intelligeret,curaturum. Compen.

favit illi Deminus votum hoc exquifitiffimo

folores

Martyrio , quod 4770 1649, fubiítapud Hu«-

ronesin nova Francia ab Iroqueis ethnicis ;

ufitn

w jl

mam capto primüm cvulá funt ungnes ali«

quot , & inflidta fudibus verbera per fingulas

ii

corporis partes; tum przcifx manus, oscon-

Y

tufum lapidibus,lingua adufta, ad collii & ad

QMT

rencs ignecandentes admotz fecures; igni-

3

tum é colloappenfum collare , adje&um cin-

fügint

IN

gulü ex pice & refinatis corticibus accea(umj

circulolabia concerpta , truncatus nafus ;in

lenpettt

baptifmi opprobrium totus fuit bullieate

ufoni

NINC

aqua perfufus ; tandem ad palum alligato de-

tracta fuperior pellisé vertice capitis; ampue

huem d

tati pedes ; caro é cexis ad offa uf

ttore

que avülfa ;

mandibula fecuri diffffa; ferroutz plagz j

'hotjus

diffec&tum pectus ; cor evulíum, atque à Bare

Nbnftio

baris devoratum : tam exquifitam pro Deo

TTR

Bnaduys

Dotlrina prattica.

157

t

na&tus eft mortem , qui cidem , exquifito pere

eLYo

fcctionisvoto confecraverat vitam, Pudert,

obftis

Domine Jzsu, hac de fervis tuis fcribere, &

Id gt

legere tam perfc&a; pudet , inquam , ncsim

(rittt

imperfe&ionibus neftris delitefcentes , &

5 Yi

quando tanáem carum finis erit ?

'eatin

1

Vl

DIEI SEPTIM/E

| autt t

alift

MEDITATIO Il.

T

De doloribus pratiofifgme D El

gt :

Parentis.

ifimo

L

Doloreshos innuitS, P. N. in Lib, Exerc:

nicit ;

de Myfter. Sepult, pun&t, s. hisverbis: 4e

tj al

eruce. (ublatus eff mortuus Dominus per. o«

agu

feph. atque. Nicedemum , in confpecin ipfo af-

fisciffima Matris,

d

ORATIO PR ZEPARAT. confucta,

al

1

PRZELUDIUM 1. Conítitue te coram B,

ii

Virgine, glad.ódoloristransfixà,

inte

PRJELUDIUM IlI, Pete à B, Virgine , ut

i

al

im»etret tibi gratiam fupernaturalis com*

ul

affioais,

j

7

PUNCTUM 1, Intuere B. Virginem prz«

li

ü

NJC'

fentem du&o Chrifto ad Pilatum,audientem

i

wulfi j

accufatores,fpcctantem , vel audientem illu-

fiones ejusapud Herodem,audientem queque

! Pllgz;

i hr

poftpofitionem ejus Barabbz , przfentem fla«

gellationi , fpinz coronationi, decretoriz ad

j

grucenà

,a&ul

158

Diei feptima

crucem damnationi , itineriad montem Cal-

il

variz , tandémque crucifixioni & morti, In-

gui

fii

tuere , inquam , & expende Martyrium hoc

gravifimum ex his capitibus. , quia quan-

Wi

,

"

tüm quisamatbonumaiiquod, tantüm odit

p

malum illi oppofitum , taatámque dolec, fi

illud ei infligatur: cüm igitur B. Virgo fum-

m

