fici i

p

mz 'Trinitatis fuper anim

arum falute.

ro-

Nempe dum miferi mortales in altà & p

Wne

p

72

Exercitia [piritualia

j

fundà gloriz DEI & fuz falutis oblivione vi.

|

vuat , & totos fc vxtus & terrenis affccti.

sz

-

n

!

$u

busimmerguat, pius & mifericors Deus de

"

iis falvandis ex infiaito erga cos amore co-

:U

)

a

gitat, & rationem init tam falutaris confilij "

j

exequendi,

Vides hinc DEI curam circal|""

mcrc

falutem hominum , hinc peccatorum incu- ^

riam , utrüm tibi v1dcr.ur ftupendum magis? if

j

Qudqutd fir, fugefecordiam & cocitatem "

pa

illorum: curent alij honorem fuum : am- ?

4l

biant officia fpeciofa : ftudeant fibi parare "

ht

amicos gratiofos , floreant etiam & magui !

" m L

apud omacs audiact ; tu de gloriá DEI , tu de

(u

falutetuà , & pcrfe&xonccogltz contemne, ^

mihi crede, contemne imagnificas illas nu- *mb

gas, quz plurimum laboris habent, nihil| g

admodum utilitatis.

Tantíne eft fümus ín- | M l

anís gloriz, uteum pretiotuz falutis & a« PW**

'm w

ternitatis emas?

ETE

PUNCTUM

II.

*ummot

hus l

Cogxta, quà ratione Filius DEI magnum

i'lud ncgonum humanz falutis reftitueadz

W!

fufcepit , quàámque mirabilibus mediis ufus

fit, humano certé judicio tàm contrariis, ut hne

T

ad ca plané tota fzculi prudentiacaliget, Po

terat 6 celo ed nos hüc veaire magoifico

[

apparatu , mundum ingredi tegio more ,

m

cum pompá & amplo comirzatu , atque fa- f

telli«

w

í

E, P, N, Ignatij:

7$

lim; Cellitio: poterat corpus gloriofum beatitue

iij diais dotibusoraatum fumere, séqueomnis

j)y| bustam Angelis quàm hominibus adoran«

lj dum prebere« — Maluit tamen omniaiftaor«

(tmjj nameata abjicére;exinanire feipfum; infantiv

n ia Je corpusinduere , & fe materno utero velut

Mp reum carcere inclufum, divinz juftitiz fifte«

mpi! re» paretum ad omnia dura & acerba pro pec

iuey catoribus perferenda, etiam ufque ad mor-

1am temy — In capite libri feriptum eft de me, ut

param facerem: veluntaterm tuam ; Deus meus voe

mpw lui.. Adora Regem tuum in fiau Virginis,

,tud fanquam vermiculum in throno latentem ,

tmy, mirarc fuífnmam illam rerum abnegationeme

ls« Quid ad hzc dicent fzculi fapientes? hzccie

, iili, ne mediaad gloriam Dei ? Ad'animarum fa-

w lutem y Tu veróquid fentis? Credisad pere

ia fectionem: tuam neceffariam. effe. demiffio-

|nem. animi , contemptum tui , abncga-

fonem proprii judicij ; proprii: honoris ,

€commodi , libertatis

$,

*

Hec credidit Fi-

Iius Dei z tus fi verbo:non audes , factis ne-

Mi .

25j

1s

fiyzdt

PUNCTUM

III.

:J!ifuflls

jj

VPerpende, quid'agatimutero B, Virginis;.

( quo' affe&u: media illaznaturz. & (enfibus:

jl! adeó- repuguantia amplectatur , quo zelo

9^ divinz gloriz , quo amoreerga Patrem , quá:

n f

tià;

]

* £xatitudine ,. quà: -re*li;äione: ac:reveren

wl

suei

-

74

Exercitia fhiritnalia,

f

I.

quà humilitate , quo parendi ftudio, q.:3

fenfu miferiarum noftrarum , quo dolere ac

p[f/l'l

deteftatione tot peccatorum , quà demum

cbaritate erga te,

Hzc nimirüm caufatan-

!

tz humiliationis, hoc preffus pondere amow

1

ris in te fui in nibilum tuum lapfuscft, Amor

d

pauperem fecit, mortalem , humilem, do-

ii

loribus mille , mille incommodis obao«

;,

flill luü

j

],

zium, ut per omnia fratribus fmilem face;.

yl

Ácia

ret.

Vides, quàm prompto animo, quànr

g

alacti , quàm forti fefe obtulerit Patri pro

us

falute aliená ? Quid tibi in tua agendum cen-

"7

;uqmu

fes ? Agnofce quàm frigidus in amere fise.'

i

í;

uz propterte Chriftus fubijt, proptes Chris ^

"i

!31.

ftum fabirerefugis Sicredamasamantem2

1

Mutaaffedtum tuum: offer te Deo alacriter "

i

daWa

gro Chrifto tue ad emnia Noli metuere

sonfüfionem hancj fimilem te Chrifto facietz

:iaqmüu:

d

boc incsommodum , bhunc morbum

baug

rentationem , hanc mortificationem aman. U

M C

ser fuftine ;j excipe gratauter ; imaginem

r fem

Chrifti in cordetuo exprimet, Gaudet.

'

'

amor fimilitudine , aut nep.

L Pïkll!*

amabis , aut fimilis

[

eris;.

i ju

ylier,

DI

, RA d

yteti

6:6;.1

Vf

IL ME. "

N

l

, P, IN. Pgnatit,.

7j

N

odl

n csll at RIXIT AT IQ.

TE

DE CHRISTI NATIFITATE,

[77]/17

Trte ao

PUNCTUM

L.

f]iu'm!

h d.

Ivifionem bonorum fecit pro fua fapis

entia infinita Chriftus Dominusin prz«

TT

m fates

fepio. Musdo reliquit fuas divitias ? carni

fuas delicias

P

*

; quia

, Deo gloriam dedit : pacem

hominibus bonz voluntatis,

Efto forte tuà

itri pro

U Cet»

contentus ? gaude bono tuo, pacem animí

& tranquillitatem retine , diligentérque exe

utt (is:

t Chri

cole ; at fi pace frui velis, noli partem alio-

rum invadere; cave ne gloriz Dei manum

1antem?

dlacrittt

facrilegam injiciasz cupiditas honoris tem-

füetue

peítas et , huicfi locum feinel dederis, de

tranquillitateanimi actum eft, — Nec pacem

o fcitt

i,

retinebis, necgloriam apud homines forté

&cquires: apud. Deum certé nunquam, Cave

241 A0

ae commodis corporis ftudeas: qui corporis

7)

[

fui fervus eft;pefimi Domini miferum mau-

cipium cít. Cavemundanis gaudiis & jocis

n

Dicit

acquiefcas , turbulenta illa quies ett.

pax, pax, & non eft pax,. Denique unde bella

& lites , nifi ex concupiícentiisnoftris, qua

militantadveifusanimain, Tubellum i1s &

internecinum odium indicito : bello. pacem

Qquatc. Forte certamen tibi datum eft,ut vin-

€as , fed nibil d "icilebonz voluntati,

H

Da

pXNe

!

26

Exercitia [firitnalia..

PUNCTUM

I L

j

Qd

Veni ad fcholam : magifter natus eft,docer

Imlrm

exemplo fuo, quod nondum verbo poteft ,.

À Ü

I

quid inveniesin præfc-pio» prater bonam vo-

j

luntatem ? Non inveait locum ii diveiforio,.

l

[

(

cim fit Dominus omnium £ contemnitur im

u i

mundo Rex gloriz , & mundum contemnit

jph

t

viciíftm..

Et hoc tibi fignum ; invenies ia-

Wi

fantem. pannis involutum , & pofitum im.

j m

przíepio,

Ita eft , nihil circa puerum vide-.

jl eiit

bis przter nuditatem , paupertatem , lachty-.

7

Tile

mas , abje&iopem, & contemptam. Quzris:

muum h

caufam ? Pacem infert muador pacem tibit

ymertl

offert , & requiem utique opulentam , quanr

pretie rerum omnium caducarum emit. Hoc:

fignumr, cui omnes contradícunt, Nou pla-

li, !

cet avaris , quianon eft aureum 5 non füper-

bis, quia non eft gloriofum.

Omnes. hoc

-

-

)E (

fignum petuat , convellüántque , & tamem

fignumpaciseft, O czcitatem raortalium Z

Pacem quarunt,& Authorem atque azbitrum:

(s

pacisdeferunt,

Quàm veré dixit Chriftus!:

d

Pacem relinquo vobisz non quomodo mun-

uml

dus dar.

Munudus quzrit pacem in divitiis,

um f

Chriftus in divirurum contemptu : mundus

at t

in honeribus , Chriftus in abjectionc, atque

Miürea

opprobrio. Sed noen omnescapiunt verbum:

tï àlemo

hoc; pauci fub figno paupertatis. militantz

timi f

paucifequuntur Chriftum , pauciores confe-

M r

quuntur,quia omnes pené perfequuntur.

PUN-

B. P, N. Ieuatis.

"

li

PUNCTUM

I IT,

Itl

Qued femel Chriftusaffumpfit , nunquam

0 put

-äimifir.

Qaalis natus eft , talis vixit ; tres

J04m w

habuit comites vitz & mortis, paupertatem,

reilori

humiliratem , & patientiam ? hzc eft vera

tifttin

Societas]zsu, quam haud fcio , an ingreffus

fis. Hocuoum fcio, nifi continuam in ómnis

Itemoit

Jitg ite

bus mortificationem honoris , & commo-

am lt

dorum quzras, ut Chrifto fimilior fís, nifi

D vide

tantüm ames contemptum tui, quantüm

aeundus odit, nondum te effe in Societae

ii

Querit

JESU, Tales enim faére , quotquotfpiritum

homines

m tlbi

$£cermanum Societatis habuere ,

mundo.mortui,

,quim

j Het

(oa pl

11,

MEDITATIO.

vret

w

DE CIRCUMCISIO NE.

g um

PUuNCTUM 1I,

pndit-

«atpiut

YAlvatoris efficium "Cbriftusà fanguine

(hrli

LJinchoat : fanguisPrimitiz vitz,

Tan-

r

tum illi tudiumfuit noftrz falutis, ut pri-

s dirit

mum ftatim vitz momentum occupárit, Nos

m

contràtardé inchoamus falutis negotium ?

4 It

meliorem vitz partem fibi mundus aufett.

U:Ifillm

Tu falten obfequij erga Deum tui tardita-

jftant

tem aoimi fervore compenfa,

Cave ne pr -

scomie

mitias vita rcligiofz fegnis teper occupet ,

j

qui

"n

7$

Exertitia fpivitualia

f

W j

qui fuccam omnem pietatisexhauriat, Hane

j

propriz perfe&ionis incuriam facilé excipit

m

l

ambitio & politica prudentia, qua , quia

j

circa majora non poteit, malé domitas paf.

qll

T

ii

i

fiones in perfequenda ne(cio quà vani hono-

ris umbrá occupatas tenet,

Huic ubi femel

j

,miq

"

um

mFaorbo mens zgrota fuccubuit , nihil folidz

wirtutis retincc przter pratextum gloriz

]

j

j

Dei , quo veluti clypeo fe tegit contra infpi-

xatiencs, contralumina , centra monita fa»

jjnu

lutaria , contra conícientiz morfíus & acu«

m

'

u f[ii

1cos,

Quis credat ? Vix aliquando convale-

fcit , vix refipifcit fub finem vita , cüm laf-

l .

u it

fatum in viis iniquitatis miferum hominem

Á

D

yal

tzdium & pudor rediread fe, & Dco, 6bi-

que vacare cogunt,

Sic totum pené tempus

. Pmimii

vanitas fibi vindicat, & gloriz Dei, falutí-

ïd gluïtl

que animorum nihil ni(i triftes vitz reliqui-

D

&5 tradit,

Erige teanima, & fcopulum hunc fuge, :

, C

Maturé incipe, vel fi jam gravem temporis iil

ja&uram feceris, dole; fed neadjiciasiterum w

peccare.

| m anud

ho

PUNCTUM L

—

a rent

Salvatoris efficium non depofuit Chriftus, yjim

fed ufque ad mortem retinuit femper , imó jjqni

ufque ad mundi finem.

Omnia Cbrifti ope« Zmoi

rafunt opera Jasu, opera falutis , opera íal- Vocome

yatoris,

Nos coatra tardé aggredimur fa-. um

uteme .

l

B'O Pl N- ]gndtä.

73

Urilt. Ms

lutem , & perfectionem noftram : citó defe«

il rj

rimuse

Levitas animi & inconftantia fru-

€&tum pené omnem noftri laboris abfumit, Si

QU qu

Dit p

uando mensin oratione fervet , citó intee

i dene

efcit? folitudinem & recollectionem hodi-

bi emel

ernam prima quzque occafío diffipabit, Non

lol

habetradicem virtus noftra ? idcirco in tem-

gloria

porc tentationis recedimus , afcendimus , de-

tinffi

Ícendimus, furgimus & cadimus, fed dum

nita fv

inter afícenfum , & defcenfumtota vita labie

& act

tur , nunquam ad perfe&ionem pervenimus:

onvale.

Agnolce fragilitatem tuam: vide, an invee

üm ld

niasoperatua plena.

Interróga identidem,

yminet

dum te ad inutilia & noxia cupiditastrahit,

0y ibf'

Hocopusíalvatoriseft? — Quid hoc ad falu-

Tempu

tem proximi ? Quid ad perfcétionem ? Quid

,ai

ad gloriam Dei?

mïxqui-þ

PUNCTUM IIf

Chriftus officio Salvatoris fuit contentus,

W [

T

aliud, quamdiu vixit , nullum quzfivit. Sed

nec in co quidquam przter gleriam & falu-

du

tcm animarum.,

Kex erat, imperium fugit

Pontifex przeffe noluit; Dux populi Ifrael,

l

non venit miaiftrari , fed miniftrare ; Judex,

,[än'lïll!lu

judicis munus recufavit ,. quis me conftituit

; Id

judicem intez vos? Meritój Salvatorisenim

jjiop

.

officium omnium e(t honorificentiflimum, &

"

JESU nomen fuper omne nomen,

Sequerc

n

falvatorem tuuim , unum id cibi ambire offi-

D 4

cium

hue

Exercitia jþz'ritua!ia

,üP

«cium licet, falvandi animas, cztera Dei arbi,

Hàc rc.

j

itrio & fuperiorum curz :elinque.,

j

gulà metire verum honorem $ fi quod tibi

Jj

mu*lmq

munis imponatur à fuperioribus , ne quzas,

antibi honorificum fit;

j

Videan aptum ad

mra//( f

falutem proximi ; fin minüs , ad falutem tu-

[

[7]

am. Hoc fi aííequeris , omni tc dignitate

p

füperiorem puta,

"u

[ubW

o

m

I,,qu!'

SEXTUS DIES

:Wï&

p

ToMois hujus diei et ele&tio -.gfadüs perfe.

5;m0f€m

À &ionis, quem à nobis hic & nunc divina

jumoi

voluntas requirit , qui gradus perfe&tionis

; l

eppofitus feré eít imperfedtioni , quz no-

gf

ftrum maximé profectüm retardat, Vnde in

—

gl

atriusque dele&u híc laborandum, utendüm-

Qw

que regul:s ele&ionis , quas B, P, Ignatius

P

przfcribit;

Eft enim ele&tio centrum, ut ita

lia

dicam, exercitiorum , quo tendunt omnia,

qu£ circumftant ? fiquidem qux przceduat

L

| CXM m

cle&ionem , difponunt animum ad cogno-

qu:m*cn

fcendam divinam voluntatem circa gradum

fimutk

profe&us, in quoverfari debemus; quz veró

diundi

fequuntur, juvant ad confirmandam volun-

qabfo

tatem in electione jam fectá , ejüsque praxi &

executione,

Huc confert meditatio de duo.

a poti

ll

bus vexillis, quz continet excellentem quaa-

|

dam viam perfectionis Evangelicz , ad quam

nos$

B. P. N, lgnat:'i

et

Lal

nos Chriftus vocat , quæ in co poffta eft , uc

exuto omnt amore mundi & rerum caduca-

l Hitr&

rum ncs totos majori Dei gloriz impenda.

quii

mus;inquofta eft ipfa perfe&io, Etquia

t quezi

DUUI

inillo amoreexuendo pugnandum eft contra

naturzx peiverfas inclinatioenes , quibus Do-

UCC Ll

mon velut armis utitur, ut nos à Deo dividat,

Quitate

ideo pérfecta illa fui abnegatio & mortif«

catio fubimagine pugoz defcribitur, Con-

t r

fert a. confideratio de tnbus gradibus humi«

litatis, qux contipet quendam progireífum

$

in via perfe&ionisillá,quam diximus, Nam

qui in primo funtgradu, ita omnem propri-

i perfe

um amorceim , muadíque affe&um exuunt,ut

c diviti

malint mori millies, quàm peccare mortali-

e(kioni

ter,

Qui funt in fecundo, ita deponunt o-

gz n*

mnem affcétum proprium & mundanum , ut

vade i

malint mori millics, quàm peccare veniali«

TW

ter, Qui veró in terrio gradu funt,ita domitos

NU

habeot ombesaffc&us, ut cos in contrarium

um

ducant , hoc eft cfficaci & mirabili pondere ,

"T

pon naturz, fed gratiz , in ea propcndcant 5

t

& horreant,

quz mundus horret , ea fugiant

ob cau-

il p

quz mundus amat , idque eam fclüm

T

fam,ut fimiles fint Chrifto Domino ; tametft

ativé

j quzmö

aliundé par gloria Dei foret, tam neg

fio-

u nl

quàm pofitivé,verbi gratiá;eligant confu

Wmi :

nem potiüs quàm honorem; tametfi in utro-

L

que nulla fitDei offenfa; (

quo in cafu par erit

$

: utriny—

nm quiu. :

8i

Exercitia [piritualia,

n

utrinque Dei gloria negativé ;quia nihililli '

de fua gloria peribit; ) imó veró licéc ex

pü

WUS

utroque parem fuz boniratis ranifeftatio.

r

nem eliciat ; (quo ia cafu par erit ejus glo-

H[(Wü

j

le

ria pofitivé , ) Verüm illud poftremum viz

J

contingere poteft ; cüm major Chrifti imi.

l

il

J udc

tatio fit etiam major Dei gloria pofitiva,

m

Gonfert 3« ad electionem rneditatio de tribus

claffibus, in quantum decet , quà intentione

l

ii

circa finem fieri debemus, hoc cít circa per.

)

fc&tionem , eà nempe, quz fitefficax, id cft

; aol

, lydipa!

quz ad mediafe extendat. divinz voluntati

fubordinata , cum perfecta refignatione pro-

H

i ifilu

priz voluntatis, quzcunque tandem illa fint,

His meditationibus perfecté difpofitus acce.

jiti

dcsad electionem , fecundüm tertium eli-

,Nitia

'Ac&us &mpü

gendi modum, fcu tempus à B, Patre affigna-

tum, qui moedus per viam difcurfus proce.

TE

dit ; primus vetó per viam extraordinariam ?

j m

Secundus per fumina ordiaaria & confelatio-

n 2n

ncs fi Piritualcs.

10 t

distediol

PUNCTUM

P

bt

1 M

Ac 1.

iidem propones tibi ac velut in

r ii

rn

medium frofers przcipuas aliquas inclinae

tiones , quz fcré. imperfectionum tuarum

lh C(

üb

fontes fünt , quales felent effe,

I. Negligentia & languor in ftudio per«

fc&tionis & ufü rerum fpiritualium.

2, Des

l

B. P, )-V. Innattj

8

lt vt

2, Defectusobedientiz & (ubje&ionis fu-

10 r

periorum voluntati,

iifefts

3. Defe&tus recolle&ionis , cóm mensad

exterioraeffunditur, & fecum habitare nce«

us g

"DDUD Yl

Ícit , & ex fpiritu gratiz vivere,

tll n

4« Amor propriz exccllentiz , honeris,

poftira,

gloriz , undc vana jactantia, placendi ftudia,

ltibut

1cípectus humani,

entiont

$« Averfio à fratribus quocunque przs

a ptt

textu,

NT

6. Iracundia.

Juntati

7. Inclinatio ad corporis commoda & ca;

int pre.

quz Ípe&ant fenfualitatem,

la f

8, Diffolutio animi & laxitasin religiofa

us at

difciplina.

um eli

9. Politica agendi ratio, quam fequitur

ifbgna

defe&tus fimplicitatisagendo cum fuperiori-

u

bus& zqualibus, Artificiofa ratio demeren-

(sarit

di amicorum favorem , quzrendi honorifica

atl

efficia, emulos deprimendi, &c.

10, Otiofítas & temporis jactura, ex labo-

ristzdio & quadam inertià ; que omne onus

detrectat.

,

[

11. Amor proprij judicij, fuz opinionis

tcnax & ad judicia temcraria audax & pertie

TL

yidi

nax,

12. Contentiones , diffidia , & diícor«

w(ih'um |

diz,

ip ,

|

D é

PUN«

J

/L/

34.

Exercitia jiiritualia

r

PUNCTUM

I.

"

Ulu'

Duabus aut tribus hujusmodi imperfe.

.gL:W

V, wf

&ionibusin medium addu&tis , quas tibi ma.

Qu

vt

"i

gis nocere putas, ponc tibiob oculosquam.

j

gl

dam idcam perfc&tionis, feu virtutem, quz

m

proprie Societatis funt , quales funt zelus

44

diviaz gloriz,zelusanimarum, lenitas quz-

;

;*i'gmhl

"

!L

dam cfficax ad pelliciendos animos, puritas

51in

li

qu£zdam inviolab.lis, quz cx proximorum,

n

"

rxoul

iotcr quos vezfamur, vitiis & fordibusnihil

w iit

coatrahit, prudentia difcernendorum fpiri-

i

t i f

tuum fagax & tractanderü animorum , amor

:;::It id

Chrifti ardens, efficax imitandi defiderium,

q um

magnanimiras ad ardua & heroica egg:edi-

m D

cnda & pce;ficieada.

Hic eít pimirum fe.

"1] um

ptemplex fpiritus,quem in corda noftraChri«

Ed ill*.ü".ui

ítus caput Societatis infundit, Addccjuídem

gmm

eximias dotes, quales funt do&trina eum hu-

qsi

militare , charitas & unio in tanta nationum

y s

& inclinatiocum varietate , in. hominum

uriogrd

pauciiate tanta rerum multitudo geftaram

ta x

in toto orbe , ia fioreatiffimà juventute An-

^wio qi

gelica puritas , (aavitas gubernationis in

fecotiost

tam cxactà obedientiá, inter tot occupatio«

It u

nes & negotia tantacum Deo familiaritas &

autceodz

unio,

titatts

PUNCTUM

ItL

RA C

Erige mentis animum in finem Societa«

L*;ouis k

t1$;

4

B.P, N. Iguatij,

5

tis, ad quem tot illi dotesà Chrito Domino

| imqu l

collatz fuat; nempe ad majorem Dei glori-

tD g

am,quzin coconfi(tit, ut ex xquo nos, cxus

to omni amore mundano & proprie totosin

0r Qu

falutem & perfectionem noftram, & proxi-

TT, qiz

! zelt

mi impendamus, quatenusà nobis & à proxi-

mis fummé zítimetur Deus & diligatur, cí-

queomneobícquium ac reverentia defcratur.

uritàs

1n quo illud non omittendum videtur , etft

orum,

snihil

falutem proximi noftrámque fic fpectare nos

Societas velit , ut mutuó inter fe inplicatz

fpiri

videantur , adeóque cam vitz peifectienem

j AImot

quzrere dcbeamus, qua apta fit ad juvandum

rium,

preximum., & viciffim ita falutem quzrere

:,

gedi.

proximi, utejus procuratio conferat ad no-

um fe«

ftram , tamen priorem femper nobis effe de-

aChri

bere falutem noftram & potiorem : ratio eft ,

videm

Q

quia non poteft effc idoneus ad falutem pro-

ximi & perfectionem curaadam , qui non eft

vt

ipfeperfectus. Pratereaamor , quoquis fere

yomind. -

tur in proximum,oritur ex amore Dei;in quo

gcihrum j

mta confiftit perfe&tio, non contrà,

Procue

tl

ratio quidem falutisalienz juvat me ad cone

U! fecutionem propriz perfectionis, fed non

a

juvat ut caufa , przbet tantüm occafionem

u !

exerceodz virtutis multiplicis, quz facit ad

—

1

charitatisaugmentum. Quare cüm princis

pium & caufa prior fit effe&tu , fequitur, pere

——

fe&ionis ideam ita nos intueri debere, ut

cain

dul

"

&

$6

Exercitia fpiritualia

4

W at

eam ín fe quifï«;uc primó , deinde in alijs pro

r

cujusque captu promovcere contendat.

ul

ul ^

I

PUNCTUM IV.

onwtm ,

MU gt

Propofito mihi Societatis fine & perfc-

hllnq

étionis informatá ideá , fíc me comparabo, ut

j

"

7 Mm ;

i» nullam magis partem voluntate propen«

iif

nl

deam, ftatuámque illam aggredi imperfes

&ienem , aut illum perfe&tionis gradum per.

"

fequendum eligere , quem é divinà voluntate

n!

& rc meá effc cognovcro,

äïnmdfmül

PUNCTUM V.

ägmzis b

,nitbo

. Eamob rem petam à Dco & ChriftoJEsV

4

per B. Virginem & $, Patremi Ignatium , ut

ca me luce perfundat , quá diffipatis daemo-

-i.m'

"

num fraudibus & naturz propriz infidiis, in

ejus agnitionem voluntatis veníte pofim

O

circa imperfe&ionem , quz magis curfum

Dmmw |

perfcétionis mez retardat,

bcat,&cm

EC

PUNCTUM VI

& Vi

Difcutiam fingulas & tribus imperfe&ios

l yuü

nibus , quas clegero, & ut ordinem aliquem

tencam, primam fic examinabo , quaf alia«

rum examen nullo modo ad mc pertineat , ac

penitüs ingreffus in intimos animi receífus

ftudebo diligenter agnofcere & Ícripto no-

tare ejus iu mc effe&us : five illi in fuperio-

E5 crumpant , five in zqualcs , flycin dome;

fticos,

-

,

B. P, N, Ignatii.

$7

Ti

ddjy ficos, five externos , domi;foris in orationi-

bus &c, 2. ejus imperfectionis vires? anra-

dices egerit altiores, an mc abripiar etiam

!

rcpugaantem , an diu vigucrit &c. 3.pericu-

E

la, in quz meconjicit gratiz Deiamitteadz,

Mbo, u

fcrvoris, &c, Ubi primam eo modo diícuffe-

fptte

ro, accedam ad fecusdam, deindead tertiam,

u ptrft

feorfim (rgularum effectus, vires & pericula

annotando,

lm ptt.

lag

PUNCTUM JVlIIt.

Tum demüm fingulas inter fe conferam ,

& fervatis B. Patris noftri regulis de cle&io-

nc, videbo, quznam ex iis magis urgeat,

tojst

quz noccat graviüs, qux demüm mihi fit fu«

um u

demo.

gicnda.

PUNCTUM VIII,

idis, i

X

Mox ele&ionem factam Dcee & Chrifto

Domino offeram, petam , ut eam gratam ha«

a quiu

beat,& confirmet quod operatusceft in nobis,

& vires ad exequendum praftet , tum eam

B, Virg, ponam in finu,& me fine ejusfpecias

u,:!fc&fü'

li Pxxtïdio&intcrccüïanc nihil poffe

prefitebor,

T

qu/lh' W

") [

]

j

p '

juit

$EX-

hi

T

$8

Exercitia /]7:??!04!:"0

——

"

l täf

SEXTUS DIES,

ow

L MEDITATIO,

j

DE DUOBUS VEXILLIS.

WH

5hü

yi

il

'

Motiva ad perfe&am mortificationem,

I

i*g'b

Eundum ad perfe&ionem duce Chri-

p

QI!W

fto per viam morctificationis.

PL

um

Quam fit equum fub vexilo Chrifli pu-

4

5,

ä&;

3

m

gnare adversts gmundamas concupif-

ä'.);jm()dul

eentias C3 affetlus praves,

L

p a

Á

jii i

PUNCTUM

l.

g. |

D

ieip

Omo es , ergo vive fecusdüm ratio-

mïmhï

nem ; Chriftianus , vive fecundüm gra-

g

tiam ; Religiofus , fac qued profiteris , (zcu»

at

lo morere ; Jefuita, Chiiftum imitare,

Ke-

simum,

gere humanaos affcctus rationiscít , vincere

foribus.

gratiz , extingucre , religiofz difciplinz , ia

Cheito.

contratium ducere , fpiritüsíocietatis, Vide

quantzfit neceílitatis pugaare cum sffcti-

lgmio,

uoc n

bus mundaais, quos nifi comprimas, ne ho-

ude tat

minis quidem nomen retinere potes, Tam

frect

neccffarium eft contra mundum cum Chrifto

Miz? n

pugnare , quàm yivere,

Vitaenim hominis

w )

malitia eft ; fuper terramaut vinci, autvia-

um tj

ccre neceffe eft, — Qui vicerit , faciam illum

Íedere

u j

3, P. N, Ignatij,

185

federein throno meo, Taotum proficies ,,

"1

quaatum tibi vim intuleris,

[]

PUNCTUM

II,

LLIS

Meortificatio durum nemen , tes jucundif-

fima, Quid luce amabilius? animam implet

nDep,

luce fapientiz. Quid pacecordis jucundiusa

Chi- '

Componit turbidos animi motus & trane

qu:llitatem affert, — Quid vità melius ? occi-

l

dit vitam terrefirem., & cceleftem reftitulte

i P'J

Quid fuavius virtutum concentu? fuum em«

:upi . ;

nibus modum ponit , fuam vim affert , fuum

fervat & augetdecorem, Quidamore Dei &

Chrifti fpiritu lenius ? nihil Ípirat prater

amorem. Quid optabilius beatitudine ?

Viam aperit ad beata

m zternitatem , laque-

ritio-

at , devia dirigit ,

osexplicat , afpera cemplan

Y

mgra|

omnia adyería amolitur.

Et adhuc mortifi«

b

(

IU

catiónem times? Tot bonorum fontem uber-

natum fugis? Íter tot

Aj M ;

rimum , tanquam yenc

j n

foribus compofitum ingtedi

dubitas duce

fancto

! Hn;,il |

Chrifto & beatà

Vixginc , przeunte

*

"a

bus Angelis, comitantibus

A'

Ignatio, invitanti

jm d

i

tot fanctorum agmin

ibus. Fatere? amabo,

D

u

unde tàm inquieto es animo? lUnde tot an-

p I

follicitudines, vitzqQue mo-

gores, cruciatus,

"

jido

j

leftiz? nifi quia mundum amas &

tc ipfum ,

j

gins

nedum hos affe&us fatis domites habes ,

Tu

nondum tibi mundus crucifixus eft, nec tu

"

Mihi ctede,

m

munade, Vis altà pace .frui E

f

pen UD/ *

-

]

36

Exercitia fbiritmalia

r

snundum difce contemnere , vili zftimare, /

"

quz in pretio habet, in pretio habere & ama-

ICAR

i ?b"

J

;c,quzcontemnit & odit, tunc habitabis in

htl

,lgltl

li

requie opulcuta, tunc miraberis , & afflues, &

éilatabitur cer tuum,

,lb '

It

]

PUNCTUM .III,

i

* Pntat, (í mortificationi ftudueris »cíque te

), «

totum addixeris , contemptui fore & ludi-

u

brio? falleris,

Pauci mortificationem am-

Diícent tuo

pleduntur, mirantur omnes,

i»;undum (

exemple , viam mortificationis non effetam

g

difücilem & afperam , dabunt Dco gloriam,

x:bfim fll

qui imbecillitatem hominis efficaci gratiá

fyüum d

corroborat , pudebit eos fuz igaaviz, sé.

H noütf j

que ipfos objurgabunt , forté etiam dicent:

non poteris quod ifte?

Et habebis zmulos

gloriz , quos timebas derifores fimplicitatis

Y

tuz ? fed altiüs attolle oculos,

Quantam

putas,Deo gloriam affers, càm prz ille mun-

)N

dum , teipfum , omnia creata , arená cxiguá

viliera fentis & faCctis probas? Quantum ho-

norem Chrifti cruci & vexilloexhibes, dum

Iyim

te ejufdem veítimentis induis, quibusille fe

Il 1

tui amorcinduit? Quantum Societati , dum

in filio matrem agaoícuot homines, in fru-

&u arboreim ?

!

Quantum denique tibi ipfi,

quem in zternitate gloriofum non opinie

Aimus

hominum , non honores, non fama ingenij,

n /cgl

eloquentiz , docttinzve reddet, (ed morrifi-

iitilii,

catio

B. P. N, lgnatii,

9t

LM

catio affe& uum , fed contemptus mundi, ;uif

TC t

que ipfius abaegatio?

jjb

1mmum

.

fetad Beatam Vir;

Colloquium pr

A

i

ginem ,uttibi àPilio impetret gratiam, ut

maneas fub vexillo ejus,

Primó per pau-

pertatem , deinde per abje&ionem queque

fcuigaominiam , ut lpfum imiteris viciniàs ,

Que t

medó eontemptius tui ia Dei offenfam , &

: lüdie

] 4f

detrimentum prcximi nonþccdat. Ave Maria,

&c,

nt tuo

Secundum colloquium a

dChriftum homi-

[etam

nem,ur à Patre impetret tibi illud idem.Ani-

yiam

ma Chrifti fan&ifica me, &c,

g

Tertium ad Patrem, ut aanuat petitioni,

t, S&-

Pater nofter , &c.

(icent?

mulos

hotatis

II. MEDiTATIO.

um

J

DE TRIBUS GRADIBUS

humilitatis.

j

j aipi

"m

s lt

Eundum ad perfe&ioneih duce. Chriffo

yuil/

per viam bunilitatis Gj perfetie

fibiectionis,

y;i

rs:fiml'

FPUuUNCTUM

I,

jiith

Rimus humilitatis gradus cft , fictedi«

"

ïngcnlï !

vinz legi & voluntati fubdere , ut millies

mori malis, quàm peccato mortali grat

iam

goni *

cjus

a

;

]

r, 2

IExercitia dpiritualia

[

ejuS amitrere , & amicitiam violare,

Deunm gg*m""i

fi

time , hoceít eaíimomnaishomo, Ergo fi ho:g;i.

i

j

w

eitomnishomo, abíque hocnihil.eit emais

p

u

homo.

Agitur hic de falute, de xternitate,

p

n

;nihil deliberandum eft , qui amat animam

M

i

j

ifuam plus quàm me,non eftmedignus, Quis

j"

' ,M'u

reftitit:ei , & pacem habüit? Angelus? Ceci-

dit eodem momento, quo fedivinz legi fub-

Pn

o

traxit, Adamus? Luit etiamnum pecnas pro

3dcm

parcate rebelli mifera pofteritas, Juftum eft

50

g ?EC'

Domine tibi fubeíle , & mortalem paria Deo

n

noníentire, Voluntastua zternae(t, à qua

j

velit , nolit, creatura pendet; pro qua Mar-

udenc?

ic lt

tyres fanguinem fuum fudére omnes,proqua

Religiofi mundum reliquére, pro qua Chri-

i fanz

ftus Dominus dedit dile&tam animam fnam,

«uma

Pof tot exempla fi rebellis fum, ( meam vo-

g, d

luntatem , regulam erroris plenam, divinz

quiid

non fubjicio, quz inferorum flanms fcelus

ecdato

meum expiare poffunt ? O me felicem & bea-

dgto t

tum , quem ia ftatu religiofo divina gratia

u E

collocavit, ubi quià divina gratia excidit,

qumi

pro monftro & portento habetur! O infcli-

um

cem ízcularium ftatum !

O mucdum im-

diriy

mundum , in quo tam fre

quentes ruinæ,ïtam

ifbus fo

Tarainnocentia!

d Quan

PUNCT' Ut.M

L

:eiocx;on

di

Secundus humilitatis gradus cít , fic tg di-«

vinz voluntati fubdere , ur mori millics ma-

-

lis,

BP ON. Igmtii',,

27

* DG

fis,quàm veniale peccatum admittere delibe-

of

raté , Dic;quzfo;quisquis es , qui gradum il-

tlleng

lum: altiorem putas, qui amas. vitz laxita-

rcmiugc,

tem ,quanti Deum facis ? Quem propter ina-

àtlltag

nem gloriam fciens & voleas |1zdis, quem:

» Qui

tuis. affe&ibus immortificatis ludendum , &

! Ceti-

z

.noncrucifigendum tradis. Quanti ejus fua--

i ib

viffimam providentiam , cujus fpecialem cu-

*5 prü

ram & tenerum. affe&tum non. meretur , nift.

imel

tenera , & delicata confcientia, qua leviffi

i Deo

m5 fentit peccati aculeos ; Quanti ejus glo-

iqu

riam , cujus vel fcintillu!la juftà & prudenti:

Mar

a&imatione bono omnium creaturarum prze

roqu:

ponderat, adeóque meritó vitz tuz przferen-

Clii«

daeít& famz: propriz & honori, commo«

(pat,

dísqueomnibusr Quacti familiaritatem cum:

I YO«

Deo tuo , orationem , perfectionem, fervo-

din

dem amoris ? His omnibus 1enuatias, fi laxi--

widui

üs. vivere ftatuis,, Vivesis Religione, ut fx-

at

culares non mali in mundo , tepidus, humi

M g[m

repeas,ad magna nunquam affurgens, fine

tl

pacceanimi, fíne guftu rerum divinarum; fine:

Qirte

lucro animarum, vir fterilis, vircui non bee

lm

. nedixit Dominus , quinon profperabit ia

actibus fuis.

Hzcíltenon movent,ununr

liH:yW

addo, Quanti facisfalutem tuam ? Hanc pee

riculo exponis;qui fperpit miþnim.a;xp.auhtimw

r

dccidit,

T i

jg m

PUN--

]i

24

Exereitia fpiritealia

( !

J

PUUNSCT UM

BgU

j

Tertius gradus hurmilitatiseft , fic ce Dei //"

voluntati fubmittere , ut, et(i par ejus laus

foret , malis camen nudus nudum fequi Chrie

Hic

ftum, téque ei penitüs conformare.

l

thefíaurusabíconditus, hzc Evangelica mar-

garita ,cujus pretium nemo fcit ? nifi qui ac«

1

cipit, Amor cnim contemptus & crucis Chri«

fti , rerümque omnium naturz blandientium

fuga , ante Chriftum mundo fuit incegnita;

WM

Sed ubi primüum hujus humilitatis in fe vi«

un

yam expreffit imagiaem , adcó pretiofam fz«

gt

cit , ut Reges ipfl & mundi Principes fe Ree

gno& fortunz fplendere libenter exucrínt,ut

(

Cbriftum fequereatur, ejüsque humilitatem

fj

&

TM

& paupertatem fibi omnibus triumphis glo-

ziofiorem duxeriat, Hanc eandem tanti fea

€ére fancti omnes , ut (ibifatis fecuri non vi-

m d

lg !

dereatur in profpertis , mundámque applaus

dentem & arridentem ex animi fenfu intimo

uo,tl

metuerent, Hanc tu , fl mentem S, ignatij fc- p

queris, neceffariam omnino ftatuead lucrum japt

animarum, Nam fi ex andimo nondum abhor- (lili:

zes ab iis,quz mundus amat, fi càám tibi pro yrin

Íperé omnia cedunt,non doles,né times,nonz ia

dum adtantü münus fatisidoneuses. Szpilse lu

f minüs deliberaté , certé ex infirmigatecae lub

des, Virtutes heroicas non attinges, qu ani« ln

308 rapiunt ad (cfc, Chriftum denique lon ä W!e.t

I

B, P. N, Igsatij.

9f

l | fequeris iatervallo ? inter Aulicostanti R e«

Áb

is locum non habebis, |Colloquium ad

Ehriftum ut fuprà.

j lu

DUSUSSERL CA

u Cbri-ä

J

"

li

II MEDITATIO,

1l« |

u DE TRIBUS HOMINUM

S(:[!Iil]'

claffibus.

'atiutt

yguiti

Eundum ad pevfetlionem d'uce Cärifa—p&ar

T

viam perfetta vefisnationis €$ confors

m f

[ Ne

mnitatis cum divina voluntate,

erintt

PuNCTUM

L

Jitatttt

Tatuifti Chriftum fequi? Iter aggrederes,

ii gle

Finem hunc tam gloriofum tibi propofui«

mti ..

fti ? De mediis cogita.,

Dare te in viam cera

tum eft,, & mediis.ad &aem uti cfficacibus ?

N ONM

Hnum tibi reftat , ut viam non ex arbittio

j d

suo ,.fed Dei volustate capcífas, & media eli-

yuu

J wuït

gas, nonquz tibi magisarrident , fed quz à

g 34 hmm

Deo przfcribuntur, Sic Chriftus vixit, unum

Chrifti exemplum ob eculos penc ? filebit

"L

ro

propria voluntas,conqueri definei & divinae

voluntatis confiliis acquieícet.

HW*HM

d

" Locus non placet, velles ín ampliori &&

Md a

Élorentiore urbe vivere, veríari cum nobilia

bus viris ? Non ita Chriftus, Dominustuus,,

t.q" d

Wempe illetotius falvater orbis ,unius fe re»

qucmgo

g;a;s

]

g6

Exercitia fpiritualia:

qu

gionisexigua angulocontinuit, Raró Hie! ü

n

rofolymxs fuit u1f fub vita finem. Raró ig /'

precipuis urbibus vixit, nullos Prmcxpcs vi-

j

dit, paucosahcu;us nominis viros, in villis,.

umhb

in caftellis, in deZzrris frequens, cum rufli-. '

ht(cila |

cis & peccatoribus affiduus , infinitam illam: "

nuollCS

ftimaaimarum uuius Patris volunrate coer«. '

" lrt

cuit;.cur.non & tu.vanitatem tuam? Magaum

:ij[ i

tibi theatrum ,. milii crede ,. obedieatia, & !

Ó ; ol

voluntas Dei, magnus campus, in quo excur-

n

ratinduflria.tua , hoccontentus vive, hic ru«e

jmutt

fticosexcipeà Deo miffos xqu& alacriter ac: ^

nobiles,.

Omne quod dat mihi Pater, ad me

MS&U&

anl t

