rao amoris exceffu amaverit Chriftum , & ut

wgi'lldï

Filium,& ut Deum fuum,. ideo fummoctiam

m

l

exce(fu oderat malum ejus, adeóque fummé

J d

dolebat cum :ffl;gi,

2, quia dolor Chritti

wf

erat dolor ejus, eó quód. Cor ejus effet Cor

n

Chrifti,& fic Chriftus ia corpzre,illain men-

ähü

te erat crucifixa,

3. quia ilia plus quodam-

dufium

yelictt

m»do eft paff;, quàm Chriftus; nam paffio

Chrifti defiit in morte , tuac autem ejns

at

paffio & compaffio noa defiit,fed crevit ; nam

ii inho

Chrifti corpusexanime ipfa cum fummo do-

i N

loris fenfu excepit depotitum de cruce, & per

g h

triduum fepulturz harebaat vivaciterin ejus

qedtant

imaginatione cruciatus Chrifti; eámquec: u-

n C

ciatibusaffecta eft Mater Dei, quomodo tu

f

fise doloribus, & cruciatibus, tefalvandum

Con

putas ? refolve ergo tc ad omnia pro DEO

Q0 f

fuft:neada,

wim f

11, Intuere , qualianimo tantum Marry-

Mzrfymn

rium in paffione filii fui B, V, futiauit. 1. fu«

lHnpui

ftinuit ex amore, & cum actuali fummoóque

&more DeiFiliifals 2, fuftinuit fortiffimé &

ütim ;

if

CODna

Meditatio 1T.

19

t

conftantiffimé , unde dicit dc illa fcriptura :

li [':!

Stabat, 3. fuftinuit cum amore iaimicorum

n

Filij fui & fuorum ; cum amore, inquam,flae

W"ï

gellantium & crucifigentium 4. fuftinuit fine

T

dcfiderio levaminis, dolorum fuorum, folam

|

;.,lï

!

intendens gloriam Dei, Hzc omnia difceà

u

r

Beatiffima Virgiae , & addifce, eedem modo

T

omnis adverfa& Dco tibi immiffa tolerare;ac

m

propone,

nm

II lIntue:ze dolentifóbmam Dei Matremj

N

ri

& cogita, quomodo practicé poffisilli, & Fi-

Cot

lio ejus patiesti compati. Potes igitur com-

D]* |

pati. 1.fiquolibet die aliquem actum erga

jitte |

Chriftum patientem,Matrémque compatiene

Pa(ïw |

tem elicueris 2, fi quotidiealiquam mortifi«

|ejit

cationem in quocunque corporis fenfu fecee

|

3mm

l

ris, in bonorem & imitationem Chrifti pa-

w

rientis, Matrisque compatientis, 3. Si imagie

u |

ncm Chrifti crucifixi,ejüfque Matris fub cru-

[Q[Ilüf:ü

ce ftantis , quozidie cum affe&tu intuitus fue-

yuutt

ris. Cogita, & fac. talia, qux tibi Spiritus

Sasctustuggerer,

)mndo ! |

]u

CoiroQsiga. O Mare delerum , Maria!

|

quàum magna elt contritio tua? quis mihi det,

ut fim particeps compaffionistuz ! O Reg;na

phy

Martyrum ! fi iodignus fum, prout fum, gra-

n

ti: faaguinei Martyrii pro Filio tuojid.mihi

goq

faltem impetra, ut fim compaffionis Martyr,

n

& prz amorc Filiitui pro me paífi moiiar:

LT

G

HO-

—

146

5;'«' feptima

HORA CONSIDERATIONIS

M

jj

Tempore pomeridiano diei

yul

feptimz,

igll')

De frequenti exercitio Fidei

D

Divine,

| "f'PI'M

j

' Omnibus quidem Chriftianis. incumbit

exercere hdem , tam per actus iliicicos,quäm

"

imperatos; potiffimum tamenRcligiofis pro«

u

w

i

!

pter fequentes rationes.

Primó, quia vita Religiofa, & omnisre'i-

"

;JimMa

giofitas cx vcra fde nafcitur,& inea fundatur;

quando enini Deus vocat al:quem ad religio.

- estt

ii

nem, dicit illi intcriüs,quod olim dixit Abra-

hamo , Gev, 12, Egredere de terra tua & de

ts

coguatione tua , C» de domo Patriís tui , C

gwimiuil

PTTIN

vade ii terraem ,quam mon[ivabo tibi ; audict

hoc is,qui vocatur;credit Deo.ficutAbraham,

DO

& ht Religiofus,

loterdum eriam adhibet

Tew

Égna feu motivacredibilitatis Deus,dum vo«

Wt

cat ad religionem : Sic Patri Martino Olavio,

[t N

dum in Sacr.ficio Miffz Sacram Hoftiam te.

tll

neret,ariiculatà voce dixit Chriftus : I2 Socie-

wle,

1416 "oioeidum Qp moriendum tibi efd , preas

:xrc.'igi

15 potifss inibi , quàm ego tibi t quà ille vcce

v rcäig

auditá ad prz(entiam *acrz Hoftiz , & ipfe

nírio

Hoftia Dco ftatim factus eft, ut refertur 1. p.

tdcon

Kift, Societ, Jib, 12. num. $, Vocatio ergo ad . ii

Relig'onem eft lacutio Dei, & revelatio ftae li

tüsad (alutem ordinati, ebedire autem voe lijy

casti Deo. eft quzdam fides feu aífenfus ob-

fcurus,praftitus Dco loquenti,

$8

l4t

Hoera Confiderationis,

N

D

Secundó ; quia vitareligiofa , & omnis re-

lt

ligiofitas in fuo vigore, robore & fervore per

veram fidem confervatur ; quia ijfdem princi«

pi5 & adjumentis res confervantur, quibus

'r

incipiunt primó effeicüm igitur vita rcligio-

fa incipiat ex fide,ut proximé dixi , etiam per

fidem confervatur. Et certé ficut hominesfe-

rb

culares, ita & religiofi deftruunntur defcdtu

quam

sf

actualis fidei de przfentia Dei , ideóque S, P.

N- ( ut habeturin vitaipfíus à P. Ribad.con-

T

fcripta lib, , c4 1« ) optabat omnibus noftris

hataty

id familiareeffe, ut Deum in omaibus rebus

digio

prafcstem cernerent, & univerías res, atque

TO

flagulas in Deum referrent , neque miaorem

devotionis fpiritum fentirent ia actione,

TL

Wtuiïü

quàm in ipía meditatioae, Itaaquila noftra,

ad iutuitum pexfentis Solis juftitiz , provo-

j ul

j

cabat pulios fuos,

j

i QMH

Teitió ? quiaquicunque in Religione noa

perícverat culpabiliter , illein vera fiiede-

yudt"

U

ficit. Non dico, quód (it hzreticus , vcl amit-

mnoo!uä

o

D

nl

tat fidem,vel deficiat à ide , fed quód deficiat

j

; in fide quia fi fides vera cft confervativa vi-

l.";l

j tz religiofe , ut didtumeft , dum deficitur à

j

, .'W ,

z

( vita religiofa , non per aliud deficitur nifi per

fa,

alhw

)

j depefitionem confervativi vitz religio

TRU

quodconfervativum eft fidesvera, | Deinde,

W

"

qui culpabiliter son perfeverat in religione,

aï" tlf,"&

vulttamen falvus effe, is vel non credit,dixif-

il

u

h

ífe Chri&utn , aut faltem &dem aduslem de

P N

P

hee

M

]

141

Diei fäp!imd

hoc non habet , quód dixerit Chriflus ? Nezo

ld

muilen: inannm ad aratrum, ( re[iciens

I

reiró , apruse[l regno DEI: Vcl fi credit dixif.

"

/

fe , ipfo fuo fadte contrario mendacem facit

"i

Chriftum,

mm/

Quartó : quia vita religiofa , przfertim in

d

j

"l

SocictateJESU , eft virtualiter continua fidei

r

profemo ; & virtuale exercitium cjus: qua

^ gt

cnim intentione primi noflri Patres in Socie-

i

l

l

i

J

tatem hanccoalueruot , ni(i ut cífeot Vicario

g

Chrifti femper ad manum , quocunque cos

n

mitteret , feuad hzreticos , feuad Etbnicos

j

convertendos ? midaliud item finis Socie.

!9!31 [

tatis continet , nit curam fa!utispropriz , &

p

proximorum ? quz cft autem falus fcu vita

;ulem l

aterna , nifi ut cognofcantte DEUM , ( quem

gntdcidm

mififi ESUM? Quid deaique omnes Socie.

uf

tatisoccupationes fpcctant, nifi vel przpara.

ETA

menta ad fidci propagation£ , vel ipfam fidei

ep

propagationem? Ex his ergo patct, quantis

titulis comperat religiefis exercitium fidei

h

divinz, Jam quod attinet ad praxes, ha pof-

E

funt CfTC.

tj

lt

1. Obfirmare animum in fidevera, itaut .

|

M [

diabolus defperet de. tentando religiofo in

ftcift

materia fidei : obfirmatur autem per prctee

ht ul

tationem refolntam , vivendi & morieadiin

D

Á

'

fide !xac;q

t

Á*

I

/

m

l

1fi

'ozic"unquc daturoccafio recitan-

dialiquod fymbo!um fiJei. ve A poftcl:cum,

aiimgim

V, Dy

fivc Coxcilu N;czni , five S, Atbaoafii.

iil j

2, De.

Hora Confidevationis.

14;

n

1, Defiderio & emeadicare à DEO gra-

j

tiam, quamplurima patiendi, faoguiné.nque

It ln

fundeadi & moriendi pro file ejus; hzcelt

ml

felicitas. felicitatum , ponere vitam pro Do-

mino JESU,qui pofuit pro nobis fuam ; occas

10 n

fiones h ujus defiderij & emendationis hz pof-

ltl

fuateffe, 1. quandocunque fidei Symbolum

D qlli

recitatur 2, in Sacrificio Miffz , quandocun-

t«

que ofculum imprimitura!tari, & inclinatur

tcilo

üt «t

caput ? cunccaoim ore velfolà mentedici po-

teft ; En Domine : cervicem pro fide tua! En

bnici

L

fanguinem

.

En vitam pro henore & amore

Socl

tuo!5, Ad menfam,dumlegitur Martyrolo-

lliZI*

E

gium ; tuncenim poteft defiderari fides talis,

qualem habueruat $S- Martyres; poteítquo-

o

que defderari, & petià Deo Martyrium per

ts 0C

interceffionem horum S$S, Martyrum , dicen«

y&zwff

do c, g. 0 fl haberem fidem talem ! 8 (í more«

w&ämäï

rer pro Chrifto ! ó San&i Martyres impcttate

W q"'ff*

id mihi!

du

3. Defiderare & emendicareà Deo verama

lCh!*W

ejus notitiam & fidem per totum orbem ? Ta-

]e fuit defiderium 5. Patris noftri ! Domine !

J

it] 'm "

fi te bomines moffent

[j

illud queque S.

M

Francifci Xavetij : Meimento clementiffime

i,: rcu

h

verum omuium conditor DEUS , animarum

infidelium , bareticorum £. peecatorum , quas

gt

ad imaginem ( fimilitudinem tuam feciffi:

ij

Ece , Domine, in opprobrium tuum bis ipfis

nfernus, (vce, Mlud prz-

tlï-hm quotidie impletur. i

6 ;

terca

144.

Bd

terea noftri Frarris AlphenfiR odriauez;Laici

(r

quidem, fed magatin SpirituDocloris, quo

Mif

offerebacíe Deoadtoleranda potiüs in zter.

Ü

naüm omiainfernitormenta , quàm ut Indi,

[

Mauri, Gentiles effentà vcra fide extorres ;

[j;fü

guod ejus defiderium ita placuit Deo,ut in

L

"

quadam ccftafi revelatum ficilli eum tam ac.

censá voluatate tantum promeruiffe, quantü

fb

fuiffet adeptus omnium homini conver(o.

iil

c, ut refert P. Mitbael 3ulianusin vita ejus.

À

44 Sacrificia, quz ex prefcripto noftre rc«

.'igas n

ligionis fiugulis nsenfibus pro Indis, & Gen-

juim

"11

tium converfione, fimiliter pro partibus Se«

pentrionalibus, & hareticorum redu&ione

ylin

per(olvimus, exa&té peragere , atque in prz-

ip

paratione ita fructus diftribuere , ut & Genti-

w

bus, & laborantibus circa eas Sacrificium

TU n

pro(íit, In Sacro;cogitatio kzc ideatidem ha«

t

beatur; Ecce Domine 3ESU, im opprobrium

( 2

Sanguinis tui , animabws infernus impletur!

Poít Sacrum , deíideria converfionis carum

D

gentium ; & Martyrij eliciantur.

$« Offerre fe Superioribus, & ab ijs expea

tere Miffiones laberioías , O quam pulchri

funt pedes talium Miffionariorum , evangeli

nf

zantium patem ,

evangelixantium — bona !

g!

perducentium parvulos, & rudiffimam ple-

Hert

bem ad Chriftum ! Quid tota vita Chrifti,

przfertim — trienplm ultimum, nifi miffio

ypri,

u

fuit? non lcgit Chriftus R hetoricas & Philo-

HL

Íophias

Hova Confiderationis,

144

:

fophias, non occupavit fpeciofas,(ublimésque

IiS.ülE'. '

It at

Scribarum , Pharifzorum , Legisperitorum

cathedtras , fed tasquam Miffienarius omnia

it lj

cgit,dixi(,convcrfams eft. Per quos Regnum

forro

Chrifti,fidéfquetamen obícura dilatata eft ia

t it

orbe terrarum toto, nifi per Apoftolos, & A-

A.

poftolicos Miffionarios? Amator hominum ,

(umü

Fili Dei , da quàm plurimos Societatinofiez,

ttíta

& toti Ecclefiz tuz M ffionarios, indefatiga-

4 ejus.!*

biles,atque tam fudozisquàm fanguinis pro«

p t

digos pro te opcrarios ; non fe & (ua, fed Te

[ Geufï.

[

& animas, Sasguine tuo redemptas, fin-

Dus St*

ceré & ferió quzrentes.

Dic huic & illi:

Arient

( nófti eaim loqui ad cor ) Ire Angeli velaces,

[

in p

ad gentem,cultu idolorum, defe&tu Paftorum,

Gu

i

varictate fuperfticionum, afturià berecicos

ificiu

rum coz'unl(am ac dilaceratam 1 We , laborae

m bi

te, infudore lachrymis & fangine ferite, ut

ii

€um zterna exultatione mecatis,

im?m !

DIBI SEPTIM /E

g u

p

MEDITATIO Ill

T

lrkrf

l Hp)gc M

De fígnis clavaram , &* Lancee ,im

, ITUT)

gloriofo Chrifli corpore rehittis ,

Horum meminir S, P, N. in Meiit. 7, de

jf

A

gk.

i Chum

apparit. C

brifti poft refurrect, pun, 2

mü mx&

QRATiO PRIEPARATORIA confueta,

PRAELHUDIUM , Conftitue tc ia coeaa-

j

8' QX'M

gule

)

Se «

146

Diei feptime

n

culo ; is quo Chriftus Dominus $, Thomz

fi

exhibuit fixuram, locámque clavorum, &

H

mirtere u

p

1

iit manum in larus fuum.

"

!]

PRJELUDIUM 1EL, Pete à Chrifto Do.

r

inino gratiam fanitatis fpiritualisex cicatrie

cibus vulnerum ejus.

hr

r.

PUNCTUM F Intuere in. manibus

ul

Chiifti Domiai vcftigia clavorum , & revee

vt

rentiffimé inquire, curea vulnerum figna in

ia

manibus gioriofís reliquerit? audíque eum

li

refpondentem : ideo reliqui, r; ut fcias ea,

Qu

qua acerbiffima fuerunt,effe gloriam meami

tiique

z. ut fcias , hoc effe chara&eres , quibus ia

T1

manibus meis fcripfi te mihi. 3. ut fcias,

TT

manusmeaserga gerus humanum effe per-

foratas, & apertas, plenáfque hyacinthis, Ex

FOU

i

hisdifce, g, gleriari in infirmitatibus, acer-

T N

biratibüfquetuis, 2 gaudere, & propter bona,

auzagis, & pro omnibus laberibus non re-

E

vilny

feias , nifl aculeatos farca(mos & vulnera,feu

verba tecruentantia, 5, concipe fiduciam ad

lisfa

(

Vulpera mapuum Chiifti, &

per ca pete gra.

tias tibi neceffarias.

: Chri

ll Intuere loca elavorum , fignáque vul-

; Rifín

! Qla

nerum ia pedibus Chrifti glorioff, & inquire

caufas eorum à Chrifto relictorum, tum au«

IBU ,

di; ideo ca reliqui, r. ut fcias, me non effe

diter g

preproperum ad vindictam peccatorum, .

177 Í

ut & bona & flexibilisterra eS, non autem

jénin

duia pctra , imprimam tibi veftiga paffionis

imnca

Medstatio 11H.

147

Titm

mez, 3. ut iutueus perforatos pedes meos,

fcias, roneífealiam ad falutem viam , nifi

(

viam crucis , vuluerum , mortificationis. Ex

s

his ?. confundere, quód tam diu te ingratum

& inutilem , & contemptorem fuum toleret

at |

Dominus JESUS, 1. Offer animam tuam ad

du

impreffionem vulnerum Demini, refolvéque

(d/4d

tead emnia,qux voluerità te fuftineri. 5,in-

u

gredere tandem cum gaudio & cxgltatione

eud

viam mortificationis.

IIT,

Intuere fixuram Lancez, 1n latere

TT

Chriftigloriofo , & inquire caufam,cur canm

eri

w

reliquerit ? audíque refponfum ; Ideo reliquis

lat

I.ut fcias, me ctiamnum eífe vulneratum

charitate vt , exhibeafque viciffim cor tuuma

: PCI- |

mihi, O cor Domini ]xsu! quantüm differs

s

at

à corde meo ! ». ut habeas refugium in la-

tere meo : recurre ergo ad illud in omnibus

Wt

anguftiistuis, ut in judicio meo videas hoc

v

gt

vulnus,& confundaris,fieo abu(us fueris. Ex

his fac propofita congrua,

Vi '

CorroquruM fic in(titué taccipe effigiea

UM

Chrifti crucifixi , & exofculare quinque $an-

&iffima vulnera ejus,

?[(lul'

Oículans pedes Chrifti , dic Y« Demiaue

j

Ti

JESU. , per vulnus pedis 1ui dextri peto À te ,

ducas me 'viA crucis ! 2, Domine JESU , per

d

vuulnus pedis tui frniffri peto Àte , dirige i con-

il "

fpeün 110 viam falutis szed !

u

Oícu«

üonis.'

$ j

g

143

Diei fetima

Ofculans vulnus manüs dexterg , terdic ?

[

Domine JESU , per 'vulnus tua dextera peto À

ge , colloea me ad dexteram tuam in judicio

i

£0 !

Ofculans vulnus manüs finiftrz femel dic?

(

Domine JESU.per vulpns manís tua frnifira

)

petoàte, benedic omnibus , qui finiftrà de me

(v coxtra me — loquuntur , fcribunt-, agunt,

u

cegitant !

'l.:nGll

Ofculaas vulnus lateris , terdic : Domise

3ESU , per vulnus lateris. C cordis tui peto À

te , ut ultima [it ve[piratiomea,nomen

C amor tuus !

ht

In fine, l'ater, Avc,;c Anima Chrifti,&c,

uobi! ü

d

u

M

Domin

gugïü

&

DN

UM

tj

W

( mp

WW

N

h,

k eoní

pi a

qul

ial

DIES

Medttatio F,

14y

tl

DIBS OCTAVA

ii

j

dandto , cujus momen geris , confe-

cranda.

|dici

yiln

Orstio jaculatoria hujus diei erit iíta:

T

|

4mo JESUM Amore MARIZE : 4mo. MAA«

nf

J

RIAM amore JESU. A&us ifte ufitatus fuit

l

tatri Gafpari Druzbicki Soc. ] ESU.

"

*

78

MEDITATIO I.

]

De Amore DEIL,

Contemplatio ad amorem fpiritualem ia

(

nobis excitandum poniturà S. P, N.in Lib.

Exerc. Hebdom. 4.

ORATIO PRZEPARATORIA confueta,

PRAELUDIUM I, Cogita tc ftare coram

Domino , Angelis, Sandtifque omnibus tibá

ropitiis.

PRAELUDIUM. H. Pete à Deo gratiam,

1

per quam beneficiotum ejus in te collatorum

magaitudiaem perfpiciens,ad amorem , cul-

tum,ac fervitium ipfius totum te impendas,

PUNCTUM I, Audi Dceum diceatem:

leregn $m im cbaritate. perpetua dilexi te ?

& confidera , impendere fe Deum amori tua

feipfum nempe totum ,

pené ac totaliter ,

L

Iapriais

totüámque reliquum Uaiverfum

enim amor , quotc Dcus amat,c

ft ipfe Deus,

L3

nihilquf

p

t1/6

Diei oclava

nihílque eft in DEO , quó te Deus non amet,

j M

Deinde amat te Pater zternus , Filium fuum

E

tibi dans; amar te Filíus , Incarnatus, paffus,

u

ii

mortuus pro te, & cibus fa&us prote ; amat

/

te ctiam Spiritus Sanctus , donis te illu-

r

j

minans ,ornans, fanctificans ;jamatte Omni-

poteatia, creans & confervanste ,amat Ef-

s

feotia & immenfitas femper tibi prefens?

L

amat f2pientia & providentia gubernanst

:.

j

amat zteraitas, immortalem tce faciens?

L|

qiti

Infuper amat te DEUS toto univerfo, dum

rl

emnescreaturas, ctiam ipfos Angelos, erdi-

tf m

lum

nat in minifterium tuum, Expende hunc Dei

tuiamorem erga te, & vide,an refpondeas illi

t ng

pro modulotuo, &an illum amestoto te,

TU

totocorde, toto eo, quod habes, qued es;

| ,Fäscrc:

LT

meliora.

totoco, quod agis , & pateris ; proponéque

E

!

- II, Audi Prophetam de DEO dicentem ,

I

3 aW

lfa. 69. in dileclione , t indulgentia [ua ipfe

vedemit eos , C» portavvit eos , &» eleyavit £65s

j«

NT

Hoc audieas confidera, amati zeà Deo fum«

mé & fuper omnia,

Inprimis enim amatte

H DHR

fupra emnem aliam creaturam , quia nulli

IT

Co

ereaturz taatum przftitit, & prxítat, quan-

tum tibi , 6 homo, Cui creaturz alteii h

inme

ypo-

ftaticé unitus eft Dei Filius?

pro qua paffus ;

neníu

cujus fa&us cibus? Quod etiam amet te

Dinc

Deus. Hemo fupra vitam fuam mortalem,

tipnon

audi Auguftinum: Dilexifli t Domine plus-

qqo4n

quam

AMeditatio 1,

£ft

DT

quam te, quia meri dignatns es. propter me.

I ant

Deusergo amat te fuper omnia; & tu non

s pf

amabis Deum fuper omoia ? Vide jam , fieft

TE

aliquid , quod plufquam Dcum, vel non pro-

t il

pter Deum ames,& repudia omnia,

Jtbni« ^

I

Audi Dcum tibi dicentem , J/ai4 «

t

Quid eft , quod debui ulira facere vviuea mea

fs |

( non feci? Hocaudiens , confidera , amari

t

!

|

te à Deo non folo affecti,fed re ipsá ; exiftens

jjen5n

j

enim in omnibus & fingulis creaturis tibi de-

fervientibus, dat illis effe, poffe, vivere; fen-

dum 4

I

gtl

tire , moveri, intelligere, permanere, propter

|

cDei

bonum ufümque tuum : prz(ens ipfemet tibi

3illl

in fingula momentate confervat,& veluti de

tot6,

novo creat te,providet, & profpicittibi: cum

sle; !

ipíis creaturis defervit tibi; cum foletibilu-

i

cct ; cum igae te calefacit ; cum tezra te fu«

!

ftentat; cum aére tibi dat refpirationem;

"

fpecialiter autem , ut au&tor fupernaturalis ,

affidué operatur in anima tua ? hec tibiDeus:

TUl

& tu non repones miferum amorem tuum

TL

tanto amore DETtui? conteatüfne eris folo

ol

affectu , cóque inefficaci? non laborabis pro

u

*

Deo ufque ad defatiga

tionem?

,gi]üïm !

Ó charitas , ia

!h gm'

CoriLoQuiuM, Ámasimne,

immenfum, DEUS meus] & cgonec cum

m

menfura quidem rep

ono tibi amorem ! ergo

Fltfüi ]

! fed , ah feró

gt

abhinc diligam te Demine

m antiqua

! amo

:zlcm !

cognovi te , pulchritudo ta

* ergotandem te , totome,

Sufcipq Domine »

j

sili-

-

7

i

1fa

bien' 0av

sniverí[am meam libertatem , accipe mespo.

g"

víam, inteleiium ( — voluntatem meam:

j

quiquid babeo , & fum , mibi . largitus ei

E.

totum id. zibi reflituo, tueq, adoranda trado

il

n

( [ubdo veluntati ; amorem tui felug mihi

cu]hæ

dona, ( dirves fum fatis, nec aliud quid-

[ [

quam ultra pofco,

nbaml

' Infine;Pater,Ave, & AnimaChrifti, &c,

! ,'IM

DOCIRINA PRACTIC A,

T Mm

Tempore Matutino Dici odavz

«

telegenda.

unmuttà

jnorm|

De prafeutia DEI,

iild

Nnui foprà, in Hora Cenfiderationis diei

" d

tertiz , eblivionem prgfentis Dei effe fon«

J

j

tem omnium defe&uum ; & in Hora Con«

ii

fideratienis diei feptims , ficut homines

n

fzculares , ita & religiofos deftrui , defcctu

"ii

actualis fidei de przfcntia Dci,

Atque hzc

| «t ort

ibi incidenter;

hoc loco de religiofo ufu

cjuídem przfent

n

duxi,

iz Dciex profeffo agendum

(qu?

; erti

Primó itáque certum eft , ati ibidem dixi

efficaciffimum effe remedíu

m contra pecca-

P(UN,

ta memoriam przíentiz DEI.

Nam , ut ait

(uer

lunin

Clemeas Alexandrinus lib, s. de

Padag. cap. ,

irhun.

Hác folum vatione

fit» Wt quis nunquam la-

ilentt

?:4t. Hoc remed

fibi ipfi femper adeffa exiffie

i

io $, Paphnutius Thaidem

h

£Bcre-

Doitrina pra&ie;'.

05

þ' L

fneretricem , & $, Ephrem aliam procacis víe

hg

tz mulierem ad frugem reduxit,

Á

Secundó , certum cft , nibil effe prefentiug

T

ad vincendas tentationes, ad cvitanda peri-

Itj

cula, & difficultates omnis generis fuperaus

n£'

das, quàm memoriam przfentia: Dei, Expe-

rienttià fuà id didicit ProphetaDomini,ita ut

]

audenter pronuntiaret, Pal 21. Etfi ambus

lavero in medio umbra mortis ,mon ttimebo ma-

A

la, quoniam tu mecum es,

H

u

fen tti.æ Dei

Tettió , certum eft, jugem prx

memoriam , vitàmque illi accommodatam ,

effc compendium & fammam perfe&ionis in

hac vita : conclufit Deus ipfe veritatem hanc,

14

Iu

dum docens Abrahamum , quomedo poffct

T

effe perfe&us , dixic ; atmbnla coram me »

0f«

effo perfecius , Gen, 17. Hinc quicuaque pla-

fUL )

"-

cuernat Deo , in memoria prxfentiz Dei po«

t

tiffimüm enituerunt, Elegit Dominus duos

put

ex omnicarne,qui nondum fuat mortui;fer-

IT

amencum Antichrifto; & ia

vatíque ad cert

TU

quo przcipué

hi tam privilegati fervi Dei

hoc de illis refert Sacra Scri«

44

excellueruat ?

i

prura, Genef,

z, Ambulaevit Heuoch cum Deo,

[

Quem aliqui

Judzi cenfueruat fuiffe Angce

i

lum incarnatum,ut Cornelius àla

gidc refert

]

in hunclocum. Eliz veróquid vivacius ia«

»

hxferat,quàm przfentia Dei? hoc in ejus ore

h

frequens fuit Vivit

d

Dominus , $2 cujus cone

"

Pictiefiffima Filij DEI

^ Bein ffo s. Reg» 7

Mates

t

154.

* Diei ollava

Mater omnes

puras creaturas fuperavit pere

f

fectioze ;

quàm agtem Dei przfentis indetj.

nenter memor fuerit

E mchOf

; innuitur in canticis ?

L

Ege dormio, & cor g;

[

D

Quz verba nonnulli $

m "oigilat , cap. . *v ,

v

S. Patres, & Theologi

m(flnz

explicant de B.

Íomno Dei mem

V. dicüntque eam etiam in

d

orem fuiffe, Immó $, Bena«

ventura, S. Bernardinu

ggmhol

$, & nofter Canifius

.(::fmüm

tradunt, p

quód B, Vir

luribus San&is revclatum effe,

K'HC(II l

£0 integras feré nectes orando &

meditaado

traduxerit

E

jgäzäisc-

» ut adnotat Cornelius

ytiun

in hunc locum,

|

relatufünt, Tom,

Verba $. Bergardini digna

[

1t lt

2, fermo91. Art. n6 $, $0«

qintis

322U5 ,

( liber

qui aby(faz , et» fepeliz i nobis rationis

"

? arbitvij ailus,

Q per confequens aiups

merendi, nmon credo j

quti

quis talia in Virgine ope«

ratus fuevit , fed anim

A ejus libero ac meritorio

gt

AH tunc tendebat in

Qu'mtö

DEUM. Adjicie ex-

emplum é noftris uau

i d

I , de Petro Cottono ,

3

/git:

in cujus vita /À, 2, z,

10. fcribitur , quód fin.

gulari DEI bencfii

/ lftonü(ïr

o decem c

írciter annís

beitit

&nte mortem , etiam d

ormiens, liberi arbi-

trijufum habuerit

J t

; ad orationem ac medi.

tationem , & conf:

€

* m M

quenterad DE] przfene

tiam memoriá retín

endam.

. fpetu

Quartó, certum eft

fum

; nullum religiofum

poffe effe verum religio

7

fum, nifi fe exerceat

in uíu frcqucnti mem

oris

przfentis DEI.

DI

7077

Quia cüm nulluspe ffit effe ve

rus religiefus,

nifi tendat: fcm perad

pnty L

peifectionem , juxta

fupo

É T

l

|

Dotlrina pratlica,

5j

cmir;

faperids dicta, & peife&io confiftat in jugi

tisini

memotia przíeotiz Dei, juxta proximé di-

Gattid

&i ; manifefté habetur, neiinem poffeeffe

htj

verum religiofam , nifi fe exerceat in ufa

üco/ogi

memoriz przíestiz Dei. Ex quoetiam fa-

lum ia

Ditis

cilé eft colligere , quód religiofus, qui fub

mortali obligatur tenderead perfectionem ,

nifr

plurimüm etiam obligerar , exercere ufum

effe,

Vok

memoriz przfeotisDei, — Facilé quoque cft

ex di&is colligere, quód , fiquis velit fcire

TT

profc&um fuum in via Dei , inde poffit no-

lipaa

Ícere , an & quantüm profecerit in memoria

1 o

przfentis D z 1 per diem & no&em; in mc-

fithis

moria , inquam, non qualiquali , fed cum

u

reverentia,amore,& conformatione vita ad

u

exigentiam przfeatis Dei.

Ut

|

Quintó, certum eft, memoriam prafentise

"o

Dei eífe inchoationem beatitudinis zternz

i

l

,

in hac vita? ficut cnim beatitudo czleftis

ïu'uä Á

con i (tit in vifione divinz faciei, fic inchoata

"]

beatitudo terreftris confiftit in hoc divino

"TO

intuituzhincGloffa ordinaria ad illud 5, Reg.

( mcdi- T

17. Vivit Dominus Deus Ifraél, in cujuscon-

me:ao "

fpe&tufto , ait; $z confpectu Domini [lat ju-

flus modo , fLabis & im futuro, — Mens vepleta

,n'ofum'

recordatione prafentia DEl1, qued uifi calum

Ht

efü? Semper DEI memineris , o calum mens

D

iua evadet , & S, Ephrem ait: Qui eff. femper

( .

memer DEI, eft ficut -Angelus ; 4ngeli enim

],u" i ,'..:

fempet. vident faciem | Pairis, Scdjam com-

m

imncmn o«

156

Diei otlava

memoriandz fant praxes aliquz fre

quenti; ('

memoriz circa przfentiam Dei: ex

quibüs

F:zï?

AGI häc-

1. Occaflonibus habeudz in. memoria

pr

l'(/

prxíentiz divinz , quz in vita religiofa quo-

[

tidie occurrunt , bene uti : ita enim eít or.

)P

dinata vita religiofa , ut nifi velit

hoc i pfo

iecn

u

j

dclinquere ; non poffit non freque

nter me.

E'ud

iM

l rmui

minifle Dei religicfus: quod inde conftat;

Impeudis enim quotidie , Religiofe , ex

f[l'"

J d

przícripto religionis horam integram me.

ij

ITb

ditarioni , przparationi illam przcedenti ,

Lj

& rcflexioni fubfequenti

.

ecce jam pluse

w

Al li

quàm una hera, in qua nen folüm potes,

Irmodl

fed debes effe memor przfentis Dei, Deinde

"L

paraste ad Sacrum faltem per quadrantem;

m

abfelvis Sacrum per dimidium horz; in gra-

ag

tiarum actione moraris faltem pcr quadran-

f

tem ; ecce iterum hora, in quaobligaris me-

iqont

aminiffe DEI. Officio Canonico Sacerdotali

u

perfolvendo impendis quotidie pluícuàm

cum

horam ; nunquid in ea non debes effe memor

um

Dei, qjeem alioqueris? jam in examine ia

Al

tutino & Vefpertino, Litaniis , collequiis

u

Spiritualibus , Salutatione ^ngelica, fingulis

qini

horis dici folitá , & ad ternum per diem pule

n N

Íum ter repstità ? nomine Dei toties per d:em

i

invocato & audito ; in ipfis dcnique citca

tnei

animas religiofis fun&iOnibus.concionibus.

AIULTU

canfeflionibus,inftrpétionibus, quot & quan-

^ tj

tx

Dottrina pratlica,

17

Vfrqucr; .eg funt occafiones exercendi memoriam

t1 quix

ix(catiz divinz! Utercergo Religiofe , his

occafionibus prout debes & eris memor Dei ,

Dhtmort

Deáfque crit memor tui , & firmabit fuper te

oculos fuos.

d or.

I, Orationibus jaculateriis ad Deum fre-

i

| quenter uti , quas mirum in modum com«

tt me

mendant Sancti Patres, & viriafcetici, $, Au.,

onfht,

guítinus Epiftolà ad Probam ait; Dieuntn

t

fratres ini FEgypto erzóras. quidem babere

D me«

erationes , fed eas &reviffimas , &nraptim jacus

ltati ,

latas , tre dum fportulas texebant s dum mas

que

nibus laborabant, (»c, VIaum ex jaculis hu.

fotts ,

jafinodi jaciebant ; Dilizam te Domine fer-

Deindt |

titudo mea 1 hzc cadem jacula etiam nos,

intem; |

maau lingus vel cordis;jacere poffumus,quo.

igu

«unque loco, in quecunque negotio, Vocan-

tur autem hx Orationes jaculatoriz , quód ví

Wu-

amoris jaciantur in Deum, & flcut (agirta Jo-

i

gtl

nathz nunquam rcdiit retrorfum, ira hxc ja«

fluf.jlm

cula nunquá fint fiac frucu. Jecit femcei rao-

5: gt

tüm jaculum ta!e latro in eruce, jecir, inquà

sj i

&

adcor Chrifti,dum dixit: Memezfo mei Do-

mine , dum veneris in Regnum euum , & 6

al

[

quàm jaculum hoc non rediit retrerfum !

!

f;güh!

2

3, Micas temporis & mínuta, qus inter

finem & initium diveríarum occupationum ,

gd:cm

«did

|

atque in ipfis eccupationibus idectidem in.

ycibüfu

. tercurrunt, non finere fru(tra abire, fed in ijs

1qüin'

mcmoziam praíentis DEI aon per aliquas

l"

imagi-

p

148

Diei -o&aw

M 6

imaginationes, ca

put fatigantes & lzdentes,

fed per aC us fidei,

fpei

glcni;ff

virtutum ad Deum dir

» amoris,aliarümque

"

ectos , occupare, adhi«

ï-j'r(, lt

bitocirca hoccetiam ex

amine particulari,

Hzc 6 ex

;;JNI'J

docebit te U

parte tua adhibueris, Religiofe,

d

nctio Spiritüs Sancti modosalios

qii

habendi femper in memoria przfentem De-

gud

um;quitibiinomniadione ita inhzrebit,

ia

ficut febricitanti, ia omni,

qued agit, inhze

ret calor ejus febrilis,

? Primid

;'j:'ruet 3

DIEI OCTAV/E

iibl

4nAom

MEDITATIO II.

IT

j

Ü

De amore pretioffftma D E 12a.

jatd

reutis,

s

x m

Quantüm nos afficierga Matrem DET&

noftram , Virginem beatiffimam , velit S, P,

ao

ilus S

N. patetex tot colloquijs, quz in Exercitiis

laria i

fuis prafcribit, & dirigeread eam jubet.

ORA TIO PRJEPARAT, confueta;

iL omott

PR/ZELUDIUM I, Conftituetecoram

penito

pretiofiffima DEI Matre, totam Societatem

dugroy

noftram fub pallio fuocontinepte, ut often«

H: AU'

fum Venerabili Patri Guttierez,

J Matri

PRAJELUDIUM II, Pete à Chrifto Demie

tfi; ]

20 gratiam affectüs teneri, intenfi & zterni

I.'tm,quz

crga Matrem cjus,

IH qul

PUNCTUM I, Audi dicentem DEUM,

t ut

Jfaia 31 4ttendite ad Abrabam Patrem ve-

'»::auiralig

ferum

Li

AMeditatio L.

159

j Izdczm'ä

firum, ( adSaram, que peperit vos,

Hoe

audiens,confidera : ficut Chriftuseft Pater &

Atl

auctor Socictatis noftrz, nomince cjus in»

ft, li

ltri,

figaitz,ita fortunatiorem Saram(quz Dori-

of

nam odoris fignificat ) B, Virginem effe Mae

allas

trem Socictatis: adejusimaginemin monte

t De. 1

Serrato S, Ignatius in alium prorfus virum

rtbit,

mutatuscít j in zdecjuídem Virginis, quz

inhz

mons Martyrum dicitur, die Affumptionis

cjus primi decem Patres vota fua primó nun-

.

cupárunt

,

in ejufdem Sacelló Templi S.

Pauli publicam fecerunt Profcífionem , Pri-

mum Romz templum Societaticeffit $, Ma-

tiz de Strada ; Iila S. Ignatio Conftitutiones

u

fcribenti apparere folita fuit ;1lla euadem in

Exercitiis Spiritualibus inftruxit; llla do-

mum íuam Lauretanam , olim Nazaretha-

l&

nam , ànoftris inhabitari fecit.

Si igitur es

u$

Filius Secietatis , totis medullis cordium

stl

Mariz afficiaris, cultümque & amorem cjus

lb"l

io omnium , przfertim puerorum , rudium ,

[

poenitentium & difcipulorum tuorum cordis

:ICW"m

bus propagare ftudeas,

g a

lI. Audi Deum dicentem Eccl, 25, Memen-

T

10 Matrts £u4;

in medio enim magharorum

confflis Et coafidera , uoa aliam effe Ma-

,g;mïf

trem ,quz tc Societati genuit, ni(i B. Virgi-

oOl

nem: quamvisenimte vi(ibilitez non moe

1M ,

nüerit , ut iogredereris Societatem , prout

n J

monuit aliquos , per illias tamen mifericor-

$ia

þun

]

160

Diei offava

| fuJHf'l

díam ftetit, ut te fibi in Socium adlegeret

Dominus Jefus:revocain memoriam, quo-

f u

;vgt ld (

modotibi adhuc in pueritia affe&um ad il«

Jam injecerit Deus; quamufquantus coram

ao

qm

Bcoes, tctus Mariz es; hsec Mater pulchre

j;m'hï?»

diledienis, &timoris, & agüitionis,& fan«

éizípei, non permifitte illaqueari dile&io-

WWM

g;orinull"

nibus vanitatum, stque ad timorem, aguitio-

I

nem & fpem zternorum perduxit, Jam vide,

quàm gratus effe debeas primariz huic , poft

AE

Deum & Chriftum , Benefactrici tuz , quan-

p

tuin affici illi debeas:coordina quetidianas

crga ipfam devotiones ,& proponc.

um

Ill. Audi B. Virginem dicenatem tibi,

qtdi

quódolim dixit P. Joanni Nunnio adhuc fz-

yuiqui

culari , Vifze fervire Filio meo u[que ad de»

slm bor

ionea

fétigationem ? Et coafidera imprimis, hanc

effe pracipuam in Socictate JESU devotio-

TO

nem ad B. Virginem , nullis parcere lab 'ti-

Va

bus, in fcholis, in cathedris, confeifionali-

wifi,ü

bus,circa zgrotos , incarceratos, rudes erue

ITIL

ls.

i

diendos, &c. omniáque hzc exadté peragere ,

b

& per manus B, Virginis DEO offerre; nun«

Tpreteoy

quam ad otium & quietem adfpirare ; indul«

ititemin

geatias , fiagularitates, & conniventiasnul-

hh qu

las velle , & tandem prz laboribus mori. De-

ttim,die

inde refponde B, Virgini, & dic,

fimi d

in CorroQuio: Et quidni , pretiofíffima

")80, ;

Dei mci Mater ? velim ufquead dcfatigatiom

atm fervirc Filio tuo? qui pro mc fatigatus

€

" Sl'mg:

1

Hora Con[iderationis.

16f

il eft ; fudavit , fanguinem fudit, & tandem in

i le&o crucis quievit? quidni velim & tibi

umd) ufque ad — defatigationem — defervire ? ubi

i& quiüs & fortunatius impeadam, expendáme

nlig que & prodigam vires meas, quàm in ebíce

ii quio vcitri ? Nolo me fuperari ab Aulicis,qui

ilediae

in obíequiis Dominerum fuorum fatigantur;

& moriüntur, &«,

paitio

ides

In fine, Pater , & Ave,

o p

HORA CONSIDERATIONIS

|quit-

tempore pomeridiano dieioctava.

(lina

De Servitio Dei fine intuitu ullius

j ub.ï )

mercedis & de defiderio videndi Dess,

xhuc r

1, Poftquam Chriftus Dominus retulit de

; i^ quodam homine divite, annófque plurimos

