affequi velis, Chritumama,Chri(tum quzic,

Inenten

nihil preterea, Chriflus enim manet in zter-

Qus a

num ,& regni ejus.aon erit fais, Favorem,

DAUR

plau(um, & cztera, quz naturz blandiuntur,

£0

adimere tibi homines poffant etiam invito ?

luteg.

Chrifttum, nifi'velis » tallere nemo poteít,

radijs

Nibil

PUNCTUM

I V.

Q oít-

! [0"

Homo natus de muliere , brevi vivens

tadt

Nihil

tempore , repletur multis miferijs

ititds

vità aoofttà brevius » fi tempus fpectas: nihil

( 201

loagius, fi calamita:es & erumnuas. Quideft

j mo«

homo ? 4nimal «vi breviffimi , folicdinis

x,'al]i'

infinit s

Qui miferiarum aculeos nondum

) DC'

featit , magsam partem vitz ignozat, At ubi

UC

fclix ille & beatus, qui nunquam fuerit cum

fortuaa fua rixatus? Et effe (ub fentibus de-

licias putamus, I nunc, & vitz caducz amore

implicatus, zternam oblivifcere, Gaude exi-

liotuo; triumpha in carcere , te felicem &

[j

beatum in tantis zrumnis przdica, At fancto-

Yntti

rum longé aliud feito effe judicium , qui fi

j I

Chritum prz oculis non haberent , pondus

u

hujus miferrimz vitz ferre non polfcat, Effe

j

enim fine ] ES U graviseft infernus,

|etus

eff:cum ] ES U dulcis

ia

Paradifuse

Bu

j

T v

II. ME-

ii

"

Exercitia jirituzlid

r — j

lI,

, u

MEDITATIO,

i ul

MEMORIA MORTIS i

PUNCTUM

r.

, r«

)L':I;ium ])0

Ors eft finis temporis, initium xterni. m

tatis, Tempus non erit ampliüis, nec jj

qua labuntur cum tempore : non fpes vac g , o

mon contentiones , non plaufus , non amici, an p

50njoci, & cztera , quz nos bíc deludunt, J

fomnia ; fed neque dolores, morbi , curz , la. af

bores , confufio, zgritudo animi , tencbrz, qum vt

sear&tiones: ab co momento mundana non jpumon

erunt ampliüs : unum immortaliter ma.

nebit , bené vixitfe, Chriftum amáiffe fhoc !/

u:sum nos fequetur zternítatem adcuntes, O

: Mu

momentum ,undé peadet zternitas! Ó vana

li,

hominum ftudia! quanto labore toto vite

Yayoti

fpatio quzrimus, quod momentum unumé

um

manibus,ctipict ; & inanes ac vacuos xterni-

moritut

tati tradet, — Si fapis, quzre, quod sternum

fl M

€ft, quod mortem non timet,

Unum illud

Quie

eft Chriftiamor & poffeffio, Ad hoc vitati-

tiri jut

bi conceffa eft , ut Chriltnm quzras ; mors,

utinvenias; zternitas, ut co fruaris.

hm G

fu.

l!

PUNCTUM

1.

[

Multa funt in morte formidanda : dolores !t :

€orporis ; aogores mentis , przterita: virgs "t

vyecordatio , futura incertitudo ; nibi] tamen j

LT

l

B. P, N. lgnatii,

47

"'—*Vmagïs metuendum, quàm imparatus ad mor-

|Ü, tem animus: nullus autem minüs paratus»

quàm quiamere mundi tenetur implicatus,

Ill sec afpirat ad Chriftum, Quo tunc pudote ,

uo dolore animi perfundetur Religiofus

D

Chriftum Dominum fuum oblitus? Quid ab

!efef

eo [pexabit in morte , quem ia vita neglexit?

lit, net

Quáà fronte fe illi fi&et ? Quemode objur-

'AEUE T

gantem feret,& focordiam,vanitatem ac ftul-

1afüici,

titiam exprobrantem? Quid ergo pro Chrifto

ukM, £cifti bactenus ; Dic, amaboe, fi tibi jam mo-

TCACL

riendum effet, paratuseífes ? At onine moe

jiSUCA

mentam vitz ultimum effe poteft, Ergo ad

i4') fngulamomenta mortem exfpecta;

tet mi«)

fe:u

PUNCTUM IIN

jnte 04.

LO

Mu'ta funt in Secietate,qua nosia morte

; folantur,

Nam vita Religiofa cft perpetua

Qv vi)

Przparatio ad mortem. R eligiefus eoim pere

n MW

p at

ctuó motitur munde ( fi veré Religiofuseft)

moritur & fibi. Qworidie morier , inquit Apo-

i folus. Moritur propriz voluntati & Judicio,

m

Quid ergo in morte acerbum effe poteft bo-

rl . mini jam pridem fepulto & mortuo? Mortui

l

g!;mfs'f fumus , & vita noflra abftendita efl cum

L Chriflo in Deo.

Vitz exules fumns.

Mun-

. dus hic fegulchrnm corporis , corpus ani-

!

dolorö! micarcer : mortem timemus, quz nos ia

s libertatem afferit ? Adde mortificationes ,

p ..

TE þqna epera , confcientiam nullius rea

m gra-

vioris

Ml

l

49

Exevettia fpiritualia

vioris peccati, preces tct (an&ctorum virorum,

quibutjuvamur, Sacramenta, quibusarma

u

mur ad mortem , fratrum obfequia , fuperio:

g t

rum vigilias nuaquam nos dc

tentium., Sed

l pl

nullum majus folatium in morte quam cüm

ii

in fiau Chrifti moritur Religiofus, & in ejus

40

manoibusanimam deronit,

Quanrum enim

yil q"*

folatiuin cum Chrifto mori! quantum pro !

Chrifto? quactüm in Chrifto ! quantum de-

,musq"a"

»lldlï ) :

nique ut Chrifto fruaris, Mihi vivere Chri- !

ftus eft, & mori lucrum.

lmmm

iulum,

Mlglma

104 , D

iII.

MEDITATIO,

) DT

DESIDERIUM /£TER,

«oä tT

HitAUS.

ilïtü!'

PUNCTUM 171

ETS

gim n

Ui de foturo fzculo non cogitat , Chri-

O

fianus non eft, multó minüs Rclxgm-

10 p

fus, Iterum dico, Chriflum non amat,qui ad

eternitatem non afpirat,

Hic enim quoti»

|

die Chriftum Dominumoffendimus, peccata

bl

peccatis camulamus , abutimur ejus benefi

m , tam

ciis: quem nontoadeat vitz fuz tot vitiis ob«

tperítd

1 iatett

noxiz? Heu mihiquia iacolatus meus pro-

longatus eft ; habstavi cum babitantibus Ce«

iudion

dar. Sí non propofuero Jerufalem in princi-

Wüitdte

pio lztitiz mez , adharcatlingua fauclbus

LT

melSQ

"WIOZL,

PK&N-

B.P,N, )gxa':;j.

49

If

PUNCTUM

IL

s

Y

Ipti

Mundus, in quo vivimus, plenuseft pccca-

n SC& [

tis & peccatoribus;vivimus iater boftesChri-

p cid

|

|

fi Domini, iater quos amor nofter gravi»

16j

ter periclitatur? quisferat (inedoloretot ia*

enim

jurias amantiffimo Domino irrogari folitas?

1 pro

Nihil frcqucntiüs auribus , nihil oculis acci-«

ndt-

pimus, quàm blasphemas in illum voces, hoe

chri«

micidia , deicidia, crimina Izfx Majettatis,

Adde exterao malo proprium & domefticum

periculumz Utrüm Chriftum Dominum ve-

1ré diligam, quamdiu hic vivo,incertus fum,&

),

fifciam , nullum momentum vitz cft , quod

mihi meritó fufpe&um eífe nsn debeat ,.

EN

quod non poffit tam pretiofi amoris jactu-

ram afferre ? ó periculum ! ó jaduram ! ó tri-

fte momentum ! Quando illud erit tempus,

à Umï)f

cüm dicere poterit anima mea ? Amplius

non5 peccabo,

Mp

ihf jü

PUNCTUM ill.

T

|

|

Etfi de amore meo in Chriftum fecurus ef-

Wm

fem , tamen quamdiu híc vivo, parüm amo,

j

imperfecté amo.,

Quàm muüuita amorem me-

d

jj |

g p

um interrümpunt! Somnus, occupatienee,

diftractiones , impedimenta innumera; in

us te

rinci

|

zternitateautem continenter amabo, Quàm

J

multa hic fervorem miauuat amoris ! Cupi-

jjobit

ditates noxiz ,"affetiones animi , pesturba-

tiont$;

n

Exercitia j]»!ritwlid

$o

] d

tiones , infilclitas, fragilitas , levitas snimi:

«5[

in xternitate nullus tepor, meridiesamoris

fervor continuus, Denique amor

PC!PC!UBS;

viz quantumc

umque intenfus long? abeft ab

li

Habitus idem, fed actus diver-

amore patriz j

7

(ed non idem lumenj hic

fus, cbjcüum idem,

)l

abfentem amo, illic prxfentem ; bíc defidero,

J

ilicfruor, Etquis viator peregrinari fem.-

er velit, nunquam ad patriam pervenire?

/Wl

Q»uando veniam C apparebo?

e

PUNC—THM I V,

Inaudita ef/ ngusmodi dilellio, qua ami-

r

ü

eum amat , Q ejüs pra[eptiam non amat.

videre fummum bonum?

y

O quaotum bonum,

Domine ]zsu , ut videam ? — Carcus fum in

! ferfe?

vià , ad te fufpiro, adte clamo quotidié ,

vj

i

Domine ut videum. Eja Domine , moriar ,

il

qe goriar : moriar , ut 1e videam. Cmpto dife

J

jbl'vi

& efe cum Chriflo, Quàm fordet tel-

J

lus, cium colum a[picio

-

Non poffum bsc ino«

[

vari amplis , volo ire domum : Erue igitur

[

de cuftodià aoimam mcam *Sitamen in vin-

| 54

culisadhuc me effc velis,tene me vinculis cui

hu

amoris conftridum a:&t üs, nulluar pro te

iccufo laborem: amoremtuum eum gratià

m

suà mihi folüm doncs, & dives füum

fatis,

] (7)'!/

SE-

B. P, N. Ignatii

$t

Atln,

4mor

SECUNDA HEBDOMADA

T

ZT

Finis bujus Hebdomada eff , quarere o«

lirer

luntatem DElcircavita perfe&zanem ,

j lie

qua in ChrifHiimitatione fita eff , cujus

ltroy

vita exemplum e[E €d motivum effisa-

fcm« |

eiffimum ad. (anchitatem. in. quolibet

ye?

flatu, & vocatione confequendam,

QUARTUS DIES

De Regno D EI

AT

Einis bujus diei eff , /latuere vocantem

am"l

!

Chrt/lum f:qtn , eémque quam proxi-

fum,

me imitari, quod eff. fundamentum

m i

Focat autem

»o: ad

ddt;

|

ferfe&onis.

refHituendum regnum fuum, quod nibil

at

aliud efl quam þlu:&ä perfetlio bomi-

PNM]

m

nis,qua confiflit in fubordmatzane cre-

T Ll

atura fui Creatorts voluntati fe 12 0-

] MHJ; .

spenibus pertmittentis ,. ex ejus nutu

r'T) FB"'

,]sum |

€2 arbitrio ad eju[dem gloriam vitam

fuam divigentis,

j &

gn!

Hocregnum vetus Inmo per frau-

f

dem deceptus evertit , nowas rejhws:

C reparavit.

2

A4d

$i

ï

Exercitia fpiritualia,

42

[

"d bujus perrà gloria Soctetatem

omnes bomines vocat , alios quidem ad

l

propria perfetlionem , €d [alutem bor-

zando 5 alios etiam ad . alierum perfe-

Gionem €$. [alutem cum fua conjun-

1y

gendam.Et bic eff proprius fpiritus So-

cietatis,cujus ideam babes in bac me-

ditatione , €&9 veluti [emen,. quo tot

I-W

bomines .Apoflolici in. Societate. for-

d

mati funt,

!

l

CONSIDERATIO,

uomedo te babeas in s , qua . circa

1

Deum £$ Chriflum Dominum.

PUNCTUM

l.

!

E !

Onfidera quaoti fit momenti in. Socie-

l

tate unio cum Deo & Chrifto, qug per

prafentiam Dei & crationem , ufum Sacra-

41

menti, & catera pictatis exercitia compa-

ratut. 2, Quàm excelleos fuerit in eare S,

Ignatius, qui vel ia leviffimis & breviffi-

m:s actionibus pictatis totus ardere videba-

tur.

3. Quanta in eo irreverentia admitti

T

foleat, quàmque 6t ea noxia ? cüm ex illa

a

|

oriaturtepor, d ffolàtio, diifipatio animi ,

Aus|

prava intentio, & graviflimi alii. defectus

.ä"l E

inaumeri , quorum przcipuus eft , quod cum

v

proximo agenies mundanam converíatio-

Pun

nem

E N Jgnatit,

57

ij

nem babeamns fïhe (enfu pictatis, fíne fpi:ri.

T.

tu , finc früctu,

r

PUNCTUM

IL

l

. Confidera ,quomodo te habeas círca pra-

xim Communionis, Miffz, vifítandi Sacra-

d

menti , le&ionis piz, fuffragiorum pro mor-

tuis , tofarij , &c.

PUNCT UM

TL

"

Propofitum emendationis, & remedia.

Le&io Geifon. lib, 2. cap. 7« & 8, Exercit,

dc tribusorandi modis pag, 154.

u

DIES QUARTUS.

DE REGNO. CHRIST.I,

Ite

I

MEDITATIO,

w

(ri

uAM IusTUM SIT ET

j

beatum , in reguo Chrifli vivere

"

iM

PUNCTUM L

/

Itl

li

Rbprium Chrifti eft corda regere. Eft

P

enim Rercordium jure natura , utpore

n

Filius Dei ; qui fingit fingillatim cerda no-

u$

ftra, atque adcó hzres , cujus patrimonium

jn

cor noftrum;

Chriftus tanquam fiius in

10

Domo , ait Apoftolus , que domus fumus

[/!

5

n05,

f4

Exercitia þz'rimalia

l

lj

nus, O nobilem cordis inquilinum ! 2, Rex

yu

c& cordium jure. belli , populus fiquidem

l,

acquifitionis füumus , vicir ille deemonem

& icgno tyrannum expülit, ut regi legiti-

mo redleietur imperium, 3. Rex eft cordi-

'i

p

um tituloefüptionis ; empti fumus pretio

"i

magao,non auro ; cor enum noítrum emni

j

ï

auri ponderc pretiofius eft, fed immaculati

"

Atl

Aguifasguianc, cujus pretiumánfinitum eft.

"

Vita cordis nofiri Ssnguis Chrifti,

4. R cx

j

qmd

eft cordium titulo donationis ? omnia enim

u

Pater dedit illi ia maaus $ fed nihil liben-

Hüo

tius habetin manu fua, quàm corda homi-

nufni.

"

Juitoium animz io manu DElfunt,

[

An& cortuum in manu Chrifti tui ? ;5, Rex

l('lfg

f

eftcordium titulo ele&tionis,

Elegit enim

d

nos ante mundi conftitutionem ? jam tum

dedit ille nobis cor fuum,

at

Domine quid

nall

cft homo, quia magauificas eum, aut quid

Qul

apponis erga eum cor tuum? Dedimus illi

Dor

viciffim nofirum , cüm ingtefli cjus Socic-

N

ratem fumus , & clegimus cum in. Regem

* eii

ac Domioum fempiternum,

Àn te paenitet

Qii

hujuíce contractüs cum rege tuo transacti ?

Chui

Forté cum reprobis dices : Nelumus hunc

icgnarc fuper n05? horrenda vox ! attuata-

men eit, cüm tegratiz fubrrahis , cüm in-

Tt

fpirationibus refiftis , cüm fequeris naturx

p

impetum, Renova hic facdus cum optimo

TU

reg

?

B. P, N, Ignatij,

$55

It

rege tuo.

Audi quid dicat. Prgbe,fili,cor

d«

tuum mihi.

Su(cipe Domine JESV univer-

1CIl

fam libertatem meam ,/&c.

li

IT,

PUNCTUM

l

Beatitudo cordis oo(tri eft, Chrifto regi

9.2

M

fubeffe & abeoregi, Regoumenim Chtiiti

faluseft & perfectio, & beatitudo animorumz

u

"

in regno Chrifti nemó improbus , nemo Íce-

leratus & impius, Rex virtutum eft. Tu veró

nunquid de numero fan&orum ? 24 Ín regno

Chrifti nemo mifer & infelix; Rex enim glo-

h

riz eft, Gloria & divitiz in domocjus, 3. In

u

D

regno Chrifti nemo fervus , eft enim rex ree

a

gum & Deminus Dominantium, Tot igie

M

tur reges in regno Chrifti, quot fubditi; tot

beati quot fancti.

Tuveró durum & acet«

um

bum Chrifti imperium tibi fingis ? Ecadhuc

pnd

vacillas? Adhuc delibezas, utrüm te Chrifto

]uü

totum traditurus fis

*

[]

Qnàm fuave iugum

il

1

Domini & onus ejuslevc et ! Tu refugis &

ferre recufas? Et hoc in ejus Societate , hoc

RP

'a

eft nobiliffimà parte Regai, in quá tot fan«

&i, tat heroes dimicant ufquead mortem p:o

l

Chrifto, & fe beatos putant.

(

PUNCTUM

IIf

"

Tui juris effe non potes, fi maximé veiis,

i

Propriu

m cordis eft amare , amantis íc al-

Aut igitur fub Rege vi-

i

teii totum uradere.

4

vag

$6

Exercitia fpivitualia

|

vas neceffe et, aut fuüb tyranno, TTyranno

fervire non vis? quzre igitur regem , quem

)j

Chrifto przferas , quzre meliorem , quzre

imperio digniorem.,

Habet pro folio zter-

zA

nitatem, Kegnum ejus regnumomnium f.-

culgr j um. Profceptro emnipotepntiam, O-

mnia quzcunque voluit, fecit, Propurpura

fanctitatem increatam;

Dominus decerem

indutus eft : fuper ipfum efflorebit fandifi-

W

catio mea,

Pro corona Verbi hypofta&mé

Utit

;

tríbus divinze

naturz coronis alteram , eám.

31106 t

que infinitam,

Hoc diademate coronatus

jn

incedit: banc coronam gerit in corde, in ca-

j

pite, in manibus, in emnibus membris,

yitm

!

emnia enim in Chriíto regia funt; Quznam

"

igitur tua mens, quod confilium ? Vi$ zter-

ii

nüm fubeffe ranto Regi? neminem cogit ,

w

neminem volentem (pernit, Libera & rce.

u

gia fervitus eft,

Amantibus imperat , non

qmit

relu&aotibus,

Nunquid & tu vis abire?

w

Chrifte JESU rex cordis noftri, ad quem ibi-

gs'tm

mus, verba vitz xternz habes? Rex nofter

;

1

wbj

eíto in zternum, impera voleatibus, impera

4

j

etiam nen volentibus , & rebelles noftrasad

* Qui

te compelle voluntates; Et (i neceffe cft , vel-

ecul

le ut imperes , impera priüs , ut

T0

velimus,

hit,

]

T Dd

II, ME-

B. P. N, lgnuatti,

W.

At

II

MEDITATIO

Qu

DE CHRIST L IMITATIONE

[

t

'[h

Quam jufium þ't && bonorificum ,

0 d

Chrillum feqi.

a

PUNCTUM

r

ha

Hriftus dux cít zternitatis, ortusé £nu

M

Patris velut fol Viatorum amicus quos

n

lumine fuo illuftratmotu regit,infinxu cor-

q

roborat.

Dodtrina Chrifti lumen eft & lu-

(

cerna pedibus noftris.

Prazceptum Dominui

I$;

Jucidum illuminaas eculos. Ad hanc lucem ?

Am

uàm falíz fint mundi leges & humanz prue

(l

dentiz rcgulz.facilé pcxfpxcxcs. Difces quàm

i

beati pauperes fpiritu, mites , mifericordes,

It

mundi corde, atque ut compendio quodam

Wi

omnces veritates Evangchcas complc&ar.

d j

xntcllxgcs, quàm veré di&tum fit , quzrite

[

primüm regnum Dei , & cxtera adjicieatur

f i

VOblSo

UM

Sit ergo Doctripa Chrifti pretiofiortibi ,

"N

quàm lumen oculorum tuorum, Cave nc

:!'

oculos claudas.

Veràm quidem illud lu-

menomnibus lucet , fed f quis feneftras clau-

ferit , xzterno fcipfum lumine privabite

Cave lumen tuum teocebrz fint , ne ad opi-

—

niones heminum vitam tuam exigas, ne

$

imnun«

€-—-

st

58

Exercitía jþirituafia

le.

mundi judicio felicitatem aut miferiam vi-

tz mctiaris,

Etrabis, mihi crede, & coc-

Ra r

cus coccos fequens, in foveam cum illis ca«

5

des,

V&quidicuut bonum malum, & mae

N

lum bonum.

Perdet Dominus fapientiam

B5

fapientum , & prudentiam prudentum repre-

gm

babit,

4

;

Ó

P-UNCTUM I n

P

u

Chriftus vir ille oriens eft, qui homines

j

ad laberem invitat exemplo fue,& vitz

OR

fuz cuiríu ordinatiffimo, emnes actioncs nos

pmï)

ftras dirigit ac regulat, Exultavit ut gigas

T

adcurrendam viam , à fammo cxlo cgref-

"

fiocjus, & occurfus ejusad fummum ejus;

i

;

m y

Quztre, quo tendat per tot labores & mole-

AU

ftias? Refpendebit, vadoad Patrem.

Quó

tanta humilitas, modcftia, patientia , mife»

ghx !

que&

ricordia, charitas? Ad Patrem.

Non decli»

g

navit ad dextram neque ad finiftram, — Se-

quere currentem , humilitatem fecare, imi-

4 ng

$

tare virtutes 1cliquas, recto itinere ibisad

&ternitatem.

ftil

Hzcceít via ; ambulate per

ft,

eam ? initiavit vobis ille viventem viam ,

LI

bocceít, quse ad vitam ducit.

Multi hanc

J

viam calcant, ac rerunt, pauci ambulant

Qttt

per eam : fuperbus es, calcas pedibus hanc

viam , fed non incedis per eam : quaris

commoda tua , calcas Chriftum , non Íeque-

Xi$

B. P, N, Ipnatij.

E

D

ri, Fertquidem te, patitur calcantem , fed

( E

&d zternitatem non ducit,

I)

PUNCTUM Ikh

f]à

"Do&trina Chrifti fruftrà facem praferret ,

A

fraftrà exemplum regeret euntem, nifi gratia

vires fubminiftraret ac robur: Non enim

volentis neque currentiseft , fed miferentis

DEI,

Sed nimirum exemplum Chrifti non

cítexemplum mortuum fed vivum, uad?é vis

occulta gratiz manat , quz nos ad imitan-

d

r

dum eum provocat , trahit , exftimulat , core

roberar, Quàm fuaviter equitat ; quem

gratia Del portat ! vis ergo noffe, utrüm re-

;35

Cctum ad beatam zternitatem tencas iter ! Vi«

4

de, aa Chrifti de&trinam fequaris,an exeme

us

Vivísne fecundum

]e

plum , an gratiam ?

*|

u0

Evangelicas leges ? vivis fecuadüm exem-

plar , quodtibi in monte monftratum eft,

Ü

1]

quod tibi Chriftus moriens reliquit , quod

fanguive fuo delineavit ? vivis (ecundüm

h

gratiam , an potiüs fecundóm naturam?

"

!

Quàm pauci funt Dominc JESU , qui poft

te irc volunt; cüm tameo ad te venire ncmo

[

i&

fed non fce-

fit, qui nolit ! Optant confequi,

qui :

amant gaudere tecum ip patria , fed la-

borare renuunt i

nvia, O ftulti & tardi corde

t

ad credendum , nónne hzc oportuit Chii-

i

ftum pati & ica intrare ip gloriam

tl

uam ?

V

C 6

Ill, ME;

ii

6o

Eagercitia Hairitunlia

EMIUESM D

IIl

MEDITATIO.

i

UL

DE GLORIA DEI ET CHRISTI.

milbo

uam iufium ed. bonorificum frt ,

u

* 'I(d "

gloria Chrifli fervire,

,ui'ä"l]

PUNAGTUM I

u li

, Ms

Elus gloriz D&i hominem DEO fimilli-

"m

mum facit non naturá íed voluntare,

yun (

gnii

quaz fimilitudo maxime laudabiliseft, nos

in Deum quodammodo traasformans, Deus

T

enim ipfe, quidquid molitur in rerum naru-

"

J

f

r4, noa alium ob fiaem facit, quàm gloriam

fuam & manifeftationem fuz boaitatis.Facit

jna

& fimillimum Chrito Domino , cujus vita

fb

mórsque, & quidquid vivens, moriéusque fe«

i ld d

cit, unam Deigloriam fpectavit, Facit deni-

j (, qu 11

que ejus Societate dignum , & fimilem $,

1

lgnatio , quiomnia ad majorem Dei glori-

IU

am fecit & filios fuos tauquam Aquilz pul-

los ad folem gloriz diviaz probari voluit,

»

lute

Téae filium tanti Patris effe degenerem? Te

p:o gloria DEI, pro qua Cbriftus fe exinani«

- Deii

Vit , pro qua omnia vitz momenpta con-

fumpfitpro qua mortuuseft,nihil ferrejnihil

moliri velle? Forté indignum cenfes ftudijs

ii

tuis, quod unum Deusdignum fc judicavit,

PUNSs

AE

: Ba P. lv. Ignd'i]*c

6t

Siml

D'

PUNCTUM

IT

Zelus gloriz Dei hominem abfolvitomni

J

debito erga Deum.

Hoc enim unum dua-

taxat bonum fuo Creatori ttibuere poteft :

"

fed & fufficit ? majus aliud bonum ne Deus

quidem vellepoteft. Bonum enim divinum

eít gloria Dei , primus radius divinitatis, &

extra fe fplendor divinarum perfectionum in

creaturis relucens, & maximé ex ejus operi«

l.

bus boaís & fanctitate refultans , ideóque

t

bonum quedammodo infinitum , bocum

0$

univerfale, bonum omnium alia continens

u

bona, inftar eceani, in quem omnia bona

D

confluunt; eatenus bona, quatenüs gloriam

m I

Deoreddunt, eó mcliora, quó majeremilli

It

gloriam exhibent,

O tedivitem , qui hunc

&

thefaurum in manibus habes! O beatum fi

4

per te tranfeuntem , cametíi non exeuntem

nl

ex te , fideliter difpeafes , non injufté retine-

as, Visícire quantüm'ames Deum tuum?

M

Hoc

Tantüm amas, quantüm glorificas.

k

enim unum illi bonum velle potes,

Visfcie

!

re quantüm profeceris , quantüm in animo

lateat boni? Videquid ha&eniüs pro gloría

Dei fecetis , quid facerein pofterum velis,

PUINCTUM III

1

j

Zelus gloriz DEI hominem omni bono-

rum & gratiarum generecumulat, Fonseít

W

QIn«

z

Exercitia Jpsritnalia

j

omnium donorum Dei: fonsomnium homis W

nis meritorum,

Cur DEVS vitam homi-

m

nitribuict ?

Ad gloriam (uam.

Cur gra-

ii

ciam ; Cur gloriam & beatitudinem? Ad

M

f

gloriam fuam : fontem i

gitur habes dono.

rum DEf

Par eít ratio hominis meritorum,

Quà

tenditcharitas? Quó fpesafpirat; Quó vir-

tutes omnes collimant ?

Adgloriam DEI,

:

Cur meretur homo? Quia placet Deo, Cur

i

placct ? quia gleriam ejuspromovet. Deus

ii

ergo emnia homini dona confert , quia Vult

gloriam fuam; homoomnia merita compa-

tát , quia vult gloriam Dei,

Non eft igitur fervile, Dei glorizfervire,

uU

q

Divinum quoddam & excellens borum eft,

majus quàm vulgó homines opinentur,

" laï

W f

Quzris digaum Dei gloriz fervum 2 Solus

Chriftus Patrem digné glorificat, Rcliqua

" Á

creaturz fi vires fuas conferant, ff collediis

r

ftudij; uno omnes ardore contendeat ad

uqt

gloriam tantz Majeftatis , currant licét totá

quäm

zternitate , afccnsümquc moliantur, fem-

Mb

per infiaitodiftabunt intervallo: tantá Dc«

ipit

usgloriá dignuseft; quem tu hactenus tam

f dol

tenuiter glorificáfti !

Quzris menfuram glo-

at

rie DEI? zquare D

El meritum , menífura

ud

Chrifti eft : zquare poteftatem & vires crea-

Süeni

tür& , menfura beatorum : gloriam DEI re-

tid

J

bus

"i

B. P. N. lgsatii

65

lotj

bnusomnibus anteponere , mepfura Viato-

hoti

rumeíft, Hác metire teipfum dum vivis»

: gfln

olim in czlo menfura hominis crit; quz &

Z

Angcli.

l10«

[

IV. MEDITATIO,

,'u.'

i,

DE ZELO ANIMARUM.

At

eus

uàm juftum & bonorificum , vVacare

ult

duce Chriffo faluti animarnm,

I.

"

PUuNCTUM

numef,

itt,

: Nius falus animz tàntum b^

ur nulliusrei creatz pretio

zftimari

d

funderes ,

(Ufy

poffit ;

etá millies pro-ea vitam pre

Nam vita

hzc mortaliseít , atque

adeo fem-

J

er finitz

durationis erit, licét multipli-

fxqull

cetur millies ; at vitaanimz i

mmortalis cít,

Id

il id

atque à

deÓó zternz durationis, Et tamen

Qu

uàm fzgé non fol

üm vitz, fed etiam exiguo

cüm de falute animarum

[

labori parcimus,

D

agitur / perireanimas

videmus fiuc fenfu ul-

falutem levi fumptu

un

lo doloris, quarum

fi &uderes virtüti , quo

]i*

arare pofíemus

*

O

ar eft ardore

L]

!

( mortificationi tug ,

fi pex

ia

[

fc&ioni , quo

t animas merticriperes, quae

unt cu

lpà & negligentiá tuà :

f

miferé pere

, dic

tcpidus & f

milis tui faiffet Xaverius

n d

D

ama;

64.

Exercitía Jpirttualia.

amabo quid fi&um effet tot. hominibus;

1 n

quos in czlum ttiumphaates evexit? Efto er-

W(R

£9S5. Xarcrii fimilis, & fimilem czlo prx-

)

L

dam acípolia inferes.,

;Ob

PUNCTUM

In

LL

1]

Salus unius animz majorem Dci gleriam.

[

exhibet inczlo , quàm quz ab omnibus fi-

]

(

mul fan&is cxþibïra eft in hóc mundo , Glo.

ria enim , quam Dco tribuit in cxlo, adz.

! l

quatur zternitati ; in qua f* colligas emnes

yh

10

At

acus virtutum, quos vel uaa anuma beata

»

cliciet, fuperabuut procul dubio omnes a&tus

1gül

ab omnibus fan&is, dum viverent, clicitos,

O luctum mirabile & compendium divinz

gloriz fingulare ! exigua eft vita tua, cxi-

gua proinde gloria, quam Dco reddis,

Vis

u

compeníare brevitatem vitz, vilitatem ob.

P

fequij tui? Salva fratrem tuum , quzre ani-

t

j

mam ,quz pro te Deum per totam aternita«

" iw

ul

teni glorificet.

OUU

?PUNGTUM IIl

ymt

Jutum animz pretium Sanguis Chrifti,

(ut

(uett

& viciffim pretium Sarguinis Chrifti ani-

ima, Paffuseft Dominus in ftatera crucisnon

siltel

aurum , mon gemmas , fed Sanguinem

,Ito

t

Ífuum appendi , ut animz dignitatem vel

ipfa pretii oftenderet magnitudo. Nemo

00

A

falit Redemptorem , nemo circumvenit:

lL ]i

ql

egit hoc commercium j pretium folvit;

&ne

D

B, P. N, Igndtz:i», -

6;

T

it unicus Filiss Dei.

h:

| fanguinem, inquam ; fud

Érigete , 0 anima, tanti vales, — Difce hioc,

p

undé animam z(timare debeas , quo plus

de Chiifti fanguine babet , co gietiofior eft,

Quid ergo divitem pauperi prafers; cujus

7

animam fi videres decolorem ac degenerem ,

f.

forté ferre prz horrore non po[fcs. Noii fee

(

cusdum faciem judicare , fed re&tum judici»

iz.

Non formá , non flore ztatis ,

um ;ud;ca.

na

nen veou

ikoct

fiate

,

non veítium ornatu , non

4

nobilitate mctiendz funt aaimz , fed Chri«

lus

fti Sazguine.

0t,

n

PUNCTUM IV.

Xl

Vit

Omnestibi animz pretiofz fiot , (ed nulla

b«

tuà pretiofior,

Quidquid fit de alijs ;falva

.Ne forté dicatur.-de

T

temetipfum , i potes.

W«

tet alios falvos fecit , feipfum n

on poteít

falvum facere, — Nefifalus quidem omnium

exponere te periculo

hominum ageretur ,

falutis tuz deberes,

Me fi totus przceps

jl !

ruere deberet orbis ,

vcel veniale fcis effe ad-

iti

funeftum eít,

j

mittendum, At i tamgrave &

eanimam

n

vel pro falute totius mundi perder

tuam $ quantö

magis pro vanitate,

pro le-

rl

famz tuz & exiftimationis ?

viffimo beno

10

Miferere crgo anim

z tux placens DPeo, Qui

it

fibi nequam eft,

cuil

bonuserit? Quid prodeft

lt

lucrári , animz veró fus

tocum muadum

Iu

detri-

-2

J

66

| Exercitia Jpiritttalia

Getrimeatum pati , aut quam dabit heme

U'"l

coinmutationem proaaima fui?

[ Fl

,f

n

CONSIDERATIO.

l

l

etátis Cj vita ZApaffo- -

MAT

;ng'—: J frt finis Soci

ic&.,

Iu

[

PUNCTUM

l,

,;vg/' li

Iaís Societatis noftrz & vitz Apoftelics

eft major DEt gloria : quz in coconfiftit,

W?SJ

ut ex zquo nos, exuto omni amore mundano

& proprio, totis viribus DEl amori & obfes

?

quio dedere ftadeamus, & proximos ad cun«

(lit

dem fnem cosaíequendum impeliamus, &

ii lDr

€mni opc juvemus.

Eft enim mag»a DEI

T a

£loria, fic ftudere (uz faluti , ut omne pecca-

J

qw

tum mortale excludas, 2. Major , tanti facere

D

m

ejusamicitiam , ut veniale deliberaté nullum

W

admittas, 3. Major , fíc ad perfeQam purita-

TE

tem amoris afpirare , ut ,. quidquid natura

g hb

blanditur, & à muado diligitur , abhorreas,

d

l:

& contraría ames, tum ut longiüsab inordi-

Ti t

natis affectibus difcedas , tüm ut ad fimi-

Yuse

litudinem Chriiti propkids accedas, 4. Mae

d qu

jor cft DEL gloria , ita hanc amorisperfedtio-

TteI

nem & puritatem períequi , ut ex occa-

fione, tametíi non ex inftituto , proximum

fzpcrfc(

iiti

ctiam ad eam procurandam & confequen-

wit )

dam juves. $4 Major denique DEI gloria cft,

utrum.«

tf

B. P. N. Ignatii.

67

bij

uaf ex $390 pro-

utrumque ex inftituto & q

curare, fic placé ut in peifectione noftra &

|

x.ximi, non proprium boaum,quod mage

num eft ,fed gloriam DEI fgc&cmu's,e;üfquc

7':

amore ficgu

lar! arieamus ; fiveà nobis, five

Hiceít Éais Societatis

ab aliis fit Frc»ffäa.

noftiz : hié finis Chri iviræ,i

g

W.f ordo inte

er perfetlionem noflram, &$

lt

t

ximi fervandus,

4n)

! psrfeïäiawe

bfü

PuNCTUM

II.

Af

uüt mue

Tíi duo illa fic fpe&et. focictas,

,E

E

tuó inter fe implicata videantur, fic

DH

plantut cam

perfc&ionem quarat quisque

(

fit ad promcvcndam falutem

telt

&bi , quz apta

roximi , & vicilim it

a falutem quzrat

l

u

roximi,

ut ejus procuratio conferat ad pro-

qtli

orem femper falutem fu-

iUl

riam? tamen pri

am habete debet.

Ratio eft, quia non poffet

u t

eíic idoncu

sadcurandam perfectionem pro-

ffec , quemadmodum

fl«

),v(i- |

ximi, nifi perfectus €

DpEU$creaturas non pe

rfecit, niff perfectuse

|le

ferturin proximutm ,

Adde quó

damor, quo

|0

DEI, inquo propria

confi-

d

oriturex amore

n

Noo cóntra

, nam licét pro»

um

ftit pcrfc&io.

imi juvet covfecutionem

curaiie falutis prox

u

Qionis , non tamen

juvat ut

propria perfe

.cït.

caufa & principium,

(cd ut occafia quzdam

yn

excre

68

Exercitia [piritualia

J [

exercendx multiplicis virtutis, quaz charita.

ti$ augmentum importat & perfe&ionis, Ex

p

J

quo (equítur , fic nos ideam perfectionis in-

D

tueri oportete, ut eam in nobis primó, dein.

p

d& in aliis pro cujusque ca

y

morere,

pru conemur PIOf

jil

Iu

i

Qu fít /Zzn&'z'tmrö perfetHio , quam à So.

CIetatit bomintbus , €$ virts

"Apoflo-

licis requirag&br iffn

$,

l

PUNCTUM

lLI,

Ti6

Anditas & pcrfc&io Societatis in eo poff.

S

Atei

ta eft, & cxutoomniaffedu inotdiaato,

& cvacuato amere mundi & fui ; totum fe

;sit l

quifque impendat in majorem Dei gloriam,

sitti

in eáque vires omnes & facultates confumat,

i

Licét enim mortificatio illa excellens, non

adi

fit perfe&io noftra, non poteft ab ca fejun-

ii

£i, Caufaeft, quiaeodem motu delnimus

m

imperfedti effe

& noftri amantes , quo per-

Wt

£c&ti effe incipi

mus & Dei gloriz amantes,

4gmiu

Et hzc eft ratio

&ur S, Ignatius in meditatios-

Vetl,

ne de duobus ve

xillis pre medio Deigloriz

ttat]

Precurandz pro

ponat illam amoris proprii

titel

& mundani per

At CUR

fic animum a

fedtam abnegationem ; quia

bducendoà terrenis, necef.

PT

fazió traducita

damorem Dei; quemadmo.

900

dum Dzmon

contrariam viam init,ut nos.

Qi.äfru

ab

66

- B. P, N. I[goatii.

dan

ab amore Dei fejungat, nimirum nosamore

tis l

muadano implicando & terrenis affc&tibus :

0if i.

quibus paulatim czleftis amor tepefcit &

d:ia..'

Ízpé ctiamextiaguitur, Quare multüm bic

p.

confert , nosad perfectam mortificationem

*

cxcitare, quam ille nobis defcribit velut pu-

£nam quaadam fub vezillo Chrifti incun- .

r

dam cum affe&ibus omnibus t;rrcnis.

Qui fnt gradus perfeäioni: Apoflolica,

PUNCTUM

I V.

Tin meditatione de duobus vexillisdee

yf.

AL Lineavit nobis S, P. Ignatius ideam pere

at0, »

n

fc&tionis Apoftolicz , ficin tribus gradibus

iam,

humilitatistriplicem perfe&ionis gradíi defi-

m -

gnat Quorü primus,qui in fuga peccati more

, t

taliscít pofitus,omaibus communis eft (zcu-

latibus, & ceceffarius ad falutem , fed debi-

l -

ninu

lis & imperfe&tus, undé qui eo conteati funt,

ni(i perfe&torüm precibus fuftenteatur , fzp€

T

um "

graviter ruunt, nec in eo gradu confiftere

vaieat,

Alter, qui in fuga & deteítatione

uf

peceati venialis fuper omnia fireseft, pro-

lorif

thll

priuseft ecrum ,qui unam Dei gloriam fye-

&aotcum quadam indifferentia circa bona ,

qüla i

l-

& mala temporalia, & mundana, quz cum

mo

peccato non funt conjuncta, Undé fi fine Dei

$u

offenfa frui poffunt honore , & divitiis, eas

n]

nonm

]

9go

Exercttia þ?z'rimah'd.

nronriccufant Hiac gradus non fufficit viro.

Apoftolico, tametfi neceffarius (it j fed pras.. (ilh

te:caá alpirare debetad tertium, qui eorum gl

eft, quibus mundus crucifixus e(t cum fyis ,ncfou

pompis ,honoribus, & divitiis:

qUiun pro- tcg(!ff('

penlonc quádam gratizac pondere feruntut i

in paupertatem , contempt

ludibxia & g;g(sf*?'

aliaomnia:à quibus mundus

horret , eam j

tantüm ob caufam , ut Chrifto fímiles ex a. p

morc fiante

N

"

lgifllum*

DIES QüINTus.

"

:iflir& l

Finis bujus diei eft cagnofcere ,per quams — |

viam ingreffus fit Rex noffer

fner

CunxisrTus]zsus

I)

igdt

"CONSIDERATIO,

Quomodo te geras cum domefficis,

PUNCT UM

R

Onfidera , quantifit momentl unio &

charitas fraterna, 2. Quanti ad nnio-

nemervandam ftudium bonz converíatio-

n

nisin recreationibus. $. Qnanti ad rectam

converfationem linguz moderatio, 4« Quan-

lo

ti unio cum fuperioribus, 5, Curaofficii do«

|

u

Sneítici. 6, Amor tuz vocationis,

h

PUN.

B, P. N, Ignatij.

7 :

Áici W

PpuNCTUM 1l

n Vide; quom'odo fis affectus erga omnes do-

mo"f" mefticos , qu

omodo & quibusin rebus eos ju«

1. Quomodo in converíatione

I! vare poffis.

$5

I* te cerere debeas , & quid in eà rc pecces.

li :Cyuz vitia linguae fint frequeatiora , & tibi

i& magis familiaria , joci, detractio » rixw, 4»

j 6m

uomodó cum fuperioribus, $, Quomodó

S'^ 1n officio domeftico, fi quod habes, — &, De

egendi , & ambiendi officia politicá ratione ,

an teipfum,& fortunam ut loquuatur,guber-

'nes,an veróte totum quoad eccupationes

tradas, & permittas faperioribus,

que

PUNCTUM III.

,

Emendationis propofitum , & remedis.

Le&io l, 3. Gerfon, c. 4« & 7» Exercit, de

digaofcendis animi moribus p. 103«

)

J

DIES QUINTUS.

I

MEDITATIO,

"EL

j

u

DE INCARNATI ONEÉ,

PUNCTUM

L

j of

fah&ifü-

Qu*

Erpe

nde admirabile confilium

