Deum,& lucreris illum ? dedit tibi corpus,ut

I.

illud mortificans vivifices, & in Dco veram

nanciícaris vitam ? dedit animam , ut fapias

061

ca,quz funt Spiritüs Dei : dedit tot potentias

animz,ut per earum ufum intro£as in poten-

tias Domini, Et quando tandem toto corde ;

li

& tc toto contendes ad Deum ? Tor illicia ad

17

fexviendumDeo habes,quot motusczlorum,

Tui

&quot morus potentiarum tüaruüm ; utere

illis, ut fruaris zternüm Deo,

l, Audi Deum Patrem dicentem , 2. Petri

M

. Hic efb Filius meus. dileiius, in. quo mibi

somplacni , ipfum audite, Hoc eft , ó homo ,

oritdt

medium falutis tuz przcipuum eft Mediator

ortik

verus Chriftus Jasus; ille eft Via , Veritas, &

Vita; dum illum tibi donavi, nibil tibi ne-

9 w avis habesineco tbefaures omnes gratiz ,

^ do&rinz , exempli, omnis perfe&ionis, Sa-

i^ erameuatorum, meritorum : fi efuris, cibus

fffäpEï tbus eft ; á ficis,potus tuus eft ; fl infirmaris,

17 s harmacum eft; fi mortuus es,vita vivifcans

;uu:»rï" eft. Ex his infcr,mag—n-am fere tuam damina»

!^ tionem , 6 hoctanto ad falutem medie non

j . eris ufus,vel non,ut par eít,fueris ufus, Vi«

r dc, quemodo ufus fis gratijs ejus, exemplo,

«t* s crameatis , paffione , mortéque cius, &

n .u«l quomodo deinceps hzc omnia in falutem ti»

bgrlc

biconvertere dcbeas,

jnt d

Ill Audi Chriftum Dominum dicentem,

jaur

Ba

fei

Efe'

»

-

s

1

22

Diei prima

Ecre Mater tua, loan. 10, Ecce pretiofíffima | H

Mater mea eft mediatrix , & advocata tua,

mediümque poft me falutis tuz ; ordinavi

"

l

enim , ut nemo falvetur , nifi mediante illa,

qu

omuaiáquete volui habere perillam, Cüm

NW

adhuc effes parvulus, injecitibi affe&tum ad

q

hanc Matrem,& feci eum in tecrefcere,cum jJ

quo omnia boza ftatim in te fuccreverunte

fovit te ifta mater , etfi immorigerum 2 con- d

,

texit,etá fxdum ; iras meas à te avertit, peri«

cula amovit, gratias efficaces impetravit; m

l

propter illam miré direxi cor tuumjregebam

lt

te,fervabam te,fübtrahebam occa(iones, ten-

tull

tatori non permittebam tantum , quantum |

volebat ; dulcedines mundi amarulentas red. |

"a

dcbam ; tandem te vocavi , & adduxi ad me |/^/

, D

V.

propter MARTAM, Infer ezgo , quantum Ma.

m oï

riz debeas!erumpe in omnimodos effe&uss.

exardefce quo

(

que in amorem DEI PIQP[CI;,.I

1

MaAntAMe

inq

CorraQuiuM : Frgone , mi ]E

SU,non fcr-; !

htali

viam tibi , quinon folüm intot creaturie ,

ij |

fed etiam intua perfona , & ia pretiofiffima m

Parente tua defervifti, & defervis mihi |üui

Q'& eft vel unica in me fubftantiz particula, |/i

qua non teudit in. obfcq,uium ».laudem & ae ll

morem tui,erue illam ? malo totus non effe, liil

quàm non totus fervire, laudare, & amare tCe. Mruu

U

"

,In fne,Pater, Ave;& Apima Chrifti, &c. ——

!

lii

»

n

DIES.

LT

y

!]

«$ X( o)( 5t»

2j

CUA tl

" D

IES SECUNDA

Otdicay

Verbo Incarnato confecranda.

üft iHh

Cun

Oratio Jaculataria hujus diei erit ifta : Do«

mine , etfuego commifi, unde me dammare po«

d a

1655 tu non amififis , unde falvare. [oles, Ex

RUT

$. 4ug, Medit, cap, 39.

tUt

QUH

MEDITATIOLIL

u p

n

Deformidanda gravitate,8zmen-

m;r:gcbam

E

(

fura peccatorum mortalíum,

Cenfiderationem iftam fuadet S, P. Nj

u

tunt

] Medit. z. Heb, 1, punél, 3, Memeriá ver(ane

dum erit,quanta[it. peccati gravitas Óv ma«

hii

gunM

, litia, Deum omnium conditorem , utque Do«

"DO

minum effendentis, Et pauló fuperiüs? exer-

veamur circa peccatum meortale, & particus

JE p

lare quodlibet , &rc, confiderando, quod petcaa

J,100

(a to tali, vel femel duntaxat commiffo , ferte

I

detrufi fint multi ad. infernum, aterninnque

gtj

!

ul

müm dämnatio

; Oratio preparatoria, & Preludum 0,ut

u mlhl'

n

T

H

P?AELUDIUM li. Pete à Deo gratiam,

concipiendi horrorem peccati mortalis

j p

[

. PuxcruM [ Audi dicentem Deum,Sriro , f

m [

H

*

j

[ *Ut

de , quia malum (v amarumeft , veliquife

|de Dominum tuum, lerem, 2 Hoc audiens,

| Confídera 1. tam malum cífe peccatum mor-

Dliï

tlle 8

[

LE

24

Diei fecunda

yjit

tale, flcut bonus eft Deus , utpote oppofitum

uf

directé Deo, de(tru&ivum & annihilativum

j

Dei(quantum in illo eft)crucif zivum Chri-

[funicü

fti,& omnium poffibilium creaturarum an-

nullativum j audebifne ergo, R eligiofe, pec.

(lghon

W P" |

catis tuis aliquando moliri interitum Deo

j

tuo ? audebifnce conari crucifigere Chriftum,

1

PU

Latüfque ejus crueatis maaibus fcrutari? 2,

"T

adcó amarum , & damnofum effe peccatum

mortale , ut in eo nihil pro gloria calefti

"

podlis mereri, nec proco ulla creatura ad z.

p

t l

qualitatem fatisfacere poffit, etiamti infinitá

gratià przdita fit,& etiamíi tormenta inferci

ht

UTv

fubeat ? tam damnofum effe , ut tetá xterni-

ial

tate proeo riomento , in quo peccáfti, (is fu-

turus odibilis Deo; ut fpoliet omnibus me-

p

ritis, faciátque captivum diaboli, & ponat

yanm

n

hominem in metu damnationis per totam vi-

tam, feclusá fpeciali revelatione de obtenta

qu'zm u

Qmoitt

venia, Iofer ergo, quamodo horrere debeas

C

peccatum mortale , & propone.

IL, Audi Chriftum Dominum dicentem,

: OT

Matt, 23. implete men(uram Patrum «vefivoe

871

Dutitay

ru:mi Hoccerté eftad quod tinniant ambz

aures tux, R eligiofe,& contabeícat cor cuum,

vTubos

quia ex abyffalibus Dei judicijs, finguli ho-

iit, qi

minesfecundüm meníuram, & pleaitudinem

* ksmuh'qt

peccatorum fuorum confummantur , & tam-

AMtod

diu, utconvertaetur, (uftinentur , quamdiu

tiptir

fuorüm peccatorum cumulü non habuerint !jttu

con- "-ähäucdiu

3

7Medlitatio I,

22]

confummatum.Si femel peccaveris mertali-

gt

ter,neícis,an non hanc menfuram,& hunccu-

i.

mulum compleb:s. Nunquid eajm innumeri

!nim (l

TOA

pro unico mortali funt damnari?Vide igitur,

gt

quàm horrere & caverc debeas peccatum, nec

sbuti pst entià Dei , te hactenus tolerantis,

qtum u

du

III, Audi Chriftum Dominum dicentem

(v

lean, 3 Spiritus , ubi uult , [pirat , & vecem

ejus audis, fed me[cis , unde vveuiat , aut quà

^ yut

vadat. Neícis, Religiofe,quando, & quó au-

ln qi

end il

fereturSpiritus gratiarum efficacium,fpecia-

]iümque favorum DEl; & horum enim apud

m

Deum meníura eftzfit hoc,utab aliquibusau-

"

qu titt

feratur regnum Dei,id eft gratia vocationis ,

& detur alijsgcompletur autem hazc menfura

iil

interdum in poenam peccati mortalis alicu-

mnibus

jus commiffi;interdum per aliasingratitudi-

j &"

nes. Hinc infer,quàm gratus eífe Deo debeas !

Wt vt

quàm cautus in omnibus! quàm obíervans

omnis religiofitatis! & propone;

o

CorroQuiuM ? Toleráfti me Domine ha2

&enus, toleráfti ! fprevi Te, conculcavi Te ?

h;,mdirc

T

cruc £xi Te ! vidifti,fenfifti,tacuifti! Ergóne

pun*

Sburar mifer tam longá patientià Tuàá? Idcó-

mnllnl"

ne Tu boaus, ut ego fim malus? O amor in-

ett t

fiite, quomodo ampliüs deferam Te? Si vi-

if

f

des me aliquando peccaturum, fac;ut proillo

j

[e!!

momento à Doemone infidear, aut pcenas in-

mutüfl

ferni patiar , donec pertranfeat momc'nytumd,

tf

qll

)

quo pcccaturus erame

! nouh

! xln fine dices Pa

BA

DOCTRI-'

26

| Diei fecunda

g

DOCTRINA PRACTICA

[] lfllf |

Tempore matutino diei fecun-

u

gif

|

de relegenda,

"

|

n

De Canfis riua. Religioforum,

i

J

wpltf

qu

A cft mundi hujus volubilitas, tantüma

swit

E

que vit& noftrz mortalisinfortunium,

m

ut ctiam ij, qui Deo ferviunt, interdum notn

PT

flat ftabiles, & in Angelis fuis Deus reperiat

pravitatém , candidíque Nazarxi fuper car-

('e'.*"ï li

t

bones denigrefcant, & qui vefícebantur in

croccis, amplexentur ftercora, & qui ftabánt,

ïllm ! Sl

st

aut ftare videbantur, miferrimé corruant,

p

Quo infortunio, ne & tu, Religiofe, involvas

zis; pervide in hisexercitijs caufas mi(erabi-

p

d

lium rglnarum in R eligionibus, & ex Reli-

gionibus, ut ijs perfpe&tis cafdem devites,

i qid

Prime igitur ruinz R eligioforum , in Rez

jatm

4

ligienibus & exReligionibus,caufa cft,quam

adumbravit Chriftus /» «dificata Domo fu-

qua (

hldi

per arenam fine fundamento , cujus ruina

feilaeft magna, pofiquam de[cendit pluvia ,

t

venerunt flumina, & flavverunt venti , Matt,

lwifiC

Wa

74 Luc. 6, Caufa , inquam , ruinz eft , non ja-

D

&um aut non bene ja&um in NovitiatuR eli«

"t

tll

giofitatis fundamentum ; non radicatus hor-

ror omnis peccati , praíertim mortalis ; non

5

Al t0n

n

penitus abítra&us à ízcularibus defiderijs

animus;non inducta mortificationis internz,

ag

.

Cxter

27

Doflrina praäicd.

U

externzQue aviditas,fcu fames & fitis crucis j

non impreffz cordi rationes zternzjnon fta«

CUT

bilita reruni fpiritualium zftimatio; fub ex-

teriori felüm modcef'ielá, tanquam fub ciae-

rbus dolofíis, mundani confervati igniculi,

Itl

& prepter metum , perpetuámque tot fupe-

atl

riorum vigilantiam , protraduum utcunque

yumum

tyrocinium, ex quo vix pedem mifer religio-

nduts t

fusextulit,& ecce idem, qui fuit ante ingref-

gt

fum religionis , comparet , interdümque

pejer ; hinc fenfim fine feufu deterioratur ,

ag

st

Ízcularefcit , ineptus Religioni redditur , ac

corruit , Si coram Dco, R eligiofe , judicas, te

ii

noníolidum in Novitiatu pofuiffe funda-

? corit

b ii

mentum, necin petra zdificáffe, fed fuper

arenam, adhuccorrigere datur ;optiméenim

smiíer

nófti, quid à te requirat Deus,quid confcien-

k Md

jeith

tia , quid Religio, quid inftitutum , quid in.-v

fpirationes DEI,

u l'w M

Altera ruing Religioforum caufaetft ,

ufltmu':

quam Chriftus ob;ecit Angelo feu Epifcopo

, Dm')

Ephefnz Ecclefiz dicens , 4poc. 2. Habeo ad-

"L.

versium te, quod charitatetm tuam primam re«

i P!uwl«.

liquifti. Caufa ergo elt , receífus à primo NO0«

,mi ! Mul"'

vitiatüs fervore , feu intepefcentia, princi-

e, i L

paliter ex malo & infu&uofo ufu Oiationis

mi,chlï'

ac Meditationisorta, dum ad cam przpara«

j

tio,aut non inftituitur,aaut miferé inftituitur,

yii P

dum non fuo tempore peragitur, decurtatur ,

dcadtf li

j

tandémque ctiam omittitur, Sic dum in Me«

,gis'mi

«t

L

ditatione

/

*

28

Diei fecunda ..

ditatione non exardeícit igais, noxié tepefcit

l munaif

animus, tzdium faftidiümque rerum fpiri-

j

l

i,'v j

(pff

tualium introducitur,vita ipía religiofa defi-

pibad ultimum teporis gradum deveaitur, &

';i:fofüm'

| 1

J

hn

ruinafubíequitur ; tepidorum enim,tam mee

ia

dicina quàm pana, non eft, nifígravis ruina.

Cave igitur, Religiofe, cau(am haac ruinz ,

t t

ailid

atqueita obfirma animum;prout obfirmave-

yriti t

xat Princeps Theologorum noftrorum, P,

Francifcus Suarez,qui dicere folebar,fe malle

st

totam fcientiam fuam , tet aanis quzfitam ,

Kgmnuisc

jliutin.

P n

perdere, quàm horam unam orandi , coníuce

tam in Socictate, intermittere, ut perhibetur

nj ii

in vita ipfius, przfixà Tomo de Gratia.

ais

a, m

Tertia ruiax Religioforum caufa,eít prz-

€edenti proxima , & ex ea proflueus, quam

bndli

exprobravit , licét in graviori materia, Jacob

fupltatn

ia d

Patriarchafilio fuo Rubca Ge4. 49. Effufus

es ficut aquamon. crefcas,

Effufio nempe ad

b i

exteriora, & captatio ultronea diftra&tio-

li V

num ,converfationum , folius tzdij vitaadi

DN

caufà,ingerendo fe in negotia non neccílatia,

euím d

Ípontaneé & uon ex obedientia ; per calem

prt at

ad exteriora effuionem diffipatur Spiritus,

Vib

interna negliguntur,io via Dei non (umitur

^itili

incrementum,ucc proficitur , fed tandem de-

ER

ficitur & perituratque ia ruinam itutuIn quze

nhu tf

mala nc devolvaris Religiofe, attende cibi &

u d

Religiofitati :eft, quodagas circa animam

Attt drr

uod

muldq

um

tuam ; Etcrnifätis nggotia habes; age q

€

29

Dotlrina pm&'ica.

ittega

eft muneris officifquetui ; cztera Deus non

um pr

requirit à te, Si cogerisad exterioresoccupa-

of d

tiopes, commoda te iilis, non dona, idqueex

eatür d

parte folüm,& non totum;tecum autem in-

Mm It

tus habita, cubiculum ama,& amabit te ama-

viscuot,

tor folitudinis JESUS.

ac ia

- Quarta ruinz Religioforum caufa eft ái-

ibf

milis illi; ob quam corruít Lucifer,nimirum

um d

appetitus excellentiz propriz , defe&tü(que

bufe a

humilitatis,ex quooritur zftimatio fui ipfius

quztit

fuga emnis centemptüs & neglectüs; jactatio

yli colt

nobilitatis, doctrinz , aliorümque talento-

1 chhibcm.

rum j defiderium & procuratio eminentiz ,

(

przlationí(que fupra alios, officiorum hono-

äüfllcü PIl'

ratiorum, mantionis commedioris ; indignae

ueis, qu

tio,dum alij przferuntur, muncribus fpecioe

llCIiIv lm:

fis applicantur , vel ad res magnasgereudas,

ad altiora doceoda, &c. indignatio quoque

ip w«b

ob non habitum fuí refpe&tum ob labores

fuos, &c, Ex indignatione oritur amaritudo

(v MII 0

jj

animi,& infipida vita in religione,& tandem

g

(ui

ejufdem defertio, Ob talem excellentiz pro«

' mtu

ln

prie appetitum corruit olim ín Provincia

ylV'

noftra , circa 1630. quidam , qui cüm ceram

atü!s

Generali Exercituum Duce Konieckpoliki

j gt

j

j

concionatus effet, hanc abeo laudem tulit. 2

(

Egregius effet. Pralatus , fi Religioni uon effet

"m

t

j

obligatus hoc encomio audito Socictatem

deferere decrevit , allegans inopiam parens

d !

Ti

m- jure naturig te-

TA q

fum »ad quam fublevanda

,

nerectur

30

Die:i fecunde

neretur, Collegium Cracovienfe in eorum

[:HW,

Íuftentationem fexcentos florenos obtiulit?

gwutrii

fcd illereperit alium pratextum,afferens, fe

gt

,,;JIIZ J i

ante ingreí[um Societatis fuiffe Monachum,

*.rhcum

atque ita dimiffus , re&à Barum ad Koniec-

.

polski Ducem difceffit

,

ad quem non ad-

i,::IDHlm

IT

miffus, id folàm refponfi tulit, fe Patrem

N. N,Jefuitam nóffe , & illum amare ; alte-

y il

rum veró non nóffc, Sic miíeré deceptus; ab

gt

TU

Epifcopo Caminiecenfi Piafcki aliquod exi-

guum Beneficium impetravit ; deinde P. R e-

|

!

g

L

g N

é&orem Caminiecenfem adijt , ufurus ejus

operá in iterata admiffione ad Societatem j

j

ilkmu

|

re rantifper dilatà in defperationem incidit ,

j

J:um.dilb

ift

& quadam die, dimiffo à fe famulo, cultrum

arripuit, decémque i&cibus cüm peáus ísu-

ünnton

1

ciáffet , animam efflavit, extra locum facrum

|

vl

wb

fepultus, qui terram Sanctam , Societatem ,

Pralaturz cauía deferuerat,

ieDd,

Quinta ruinz Religioforum caufa cft ,

wmDu,

quam exprimit Deus Ofea 7. Comederunt

Tun,dir

Alieni vobur ejus, ( ipfe nefcivit ? nimis li-

quitt

bera & iocauta copveríatio cum íscularie

f ftimk

bus;defde enim eft , cum fancto fanctum

IT

fieri, cum pervería perverti ? ergo & cum

dul

fzculari incauté converfantem , ízcularem

4

fieri, certum eft. Et quidem interdum ad

hanc converíationem deveniunt Rceligiof

ex tzdio folitudinis & filentij, interdum au- ï

num ;

tem cx occaüone-boga » ratione Miffio

Con«

AMeditatio I.

3i

TT5

Confeffionum , eleemofynarum ; fed paula-

ob

tim contrahitur confidentia, liberior agen-

iferens

di modus, communicatio fecretorum , literz

occultz , & tandem ruina,

Quidtibi, Reli-

otachuny

d Konitt«

giofe , cum fxcularibus , qui focius factus es

TY

.Angclorum ?

Sexta ruinz Religioforum, przfertim in

j Punet

ia

& ex noftra Societate,caufa cft, ut alia omit-

lu

tam , fortis perfuafio, quà putat Religiofus ,

aliquoä g

fe poííe falvariextra Religionem in fzculo,

od

& quidem ibi fe utiliorem forc Ecclefiz DEI,

, font t

quam in Religione, aut ad minimüm zqué

utilem.

Hzc cít decegtio & captivatio ocu-

&t

gen incdt

lorum*diabolica? potes falvari in fzculo ,

fcd d8n (alvaberis, propter przcifum Prz-

xujo, u

deftinationis füllum, — Quis tues, qui vis , ut

, du

Deus fe tibiaccommodet circa vitz ftatum ,

& non tu Deo? putas, tcforeutilem Eccle-

ii

fiz Dei,&tu radicem omnis boni , volunta-

omm m["

tem Dei , deferis. Putáfne lufiffe tecum De-

um,dum tead Religionem vocavit? putas

^ n j

m

quoquetibi collufurum Deum , & ad incon-

nl

ftantiam tuam mutaturum feriem przdefti-

ja

nationis fuz circate? Nulli bené cecidit -

(;;0!

m

alca bzc?fta igiturin gradu tuo, &

l,

ag

"

non certues,

emi !

u

j

i M

J mttfd

"

DIEI

"

Diei fecunde

?

(

DIEI

SECUNDZE:

f U

j jl

MEDITATIO Il.

qun

Wmt

De odililitate peccati venialis.

"

Facit illius mentionem S. ?, N. Hebd. 2

*

*

ytr d

die $. derribusgradibus Humilitatis,dicens

.modioii

rali illud odio heberi debere , w; psullz vel

1;'.ïcltdtb!

bumane quantatunque felicitatis , "vel pro-

T

prie mortis couditione propofitá adducar u-

mwäl

quam , ut eulpam, licét venialem tantiun ,

aliui

decernam admittere,

Jup t

ORAT, PREPARAT.&

; i mit

"

PR JELUD, 1. ut fuprà,

"

PR /ELUD. ÍI, Pete à Deo gratiam, falu«

) ii

tiferé penetrandi odibilitatem peccati venia-

n qu'x& |

lis, illádque vitandi,

;ilcmm !

Puact, I, Audi dicentem Deum, Levir, 17

iv F

Jalise

Sandii effote , quia ego (anéius [um , & confide-

ra , quód , ficut impoffibile cft , ut (2n&itas

3 iib

DEI compatiatur ullam inerdinationem,

*Q

j

fedetl

4

etiam leviffimam, ita impoffibile fit, ut in.

777

nobis Deus toleret adprobativé ullam inor-

u*

lt

dinatienem venialiter peccaminofam, Si

!

Em

( quod fieri non poteft )in Humanitate Chri«

-gwmnti 5

fti, aut in Matre ejus,aut in aliquo ex Sanctis

R n

jam gloriefo, vel unicum peccatum veaiale

1 Md

compareret,ita illud non toleraret,ut ftatim

UT

unio Hypoftatica inter Humanitatem &

"ïmlu:gs l

períge

Meditatio 11,

2

perfonam Verbi diffolveretur , ftatímque

104

Virgo MARiA »aut Sandus ilic gloria cz-

]

lei privaretur; ita eft odibile coram Dce

peccatum veniale, ut illud non fit admitten-

s

dum,etiamfi ex admiífione illius falustotius

V ddla

mundi fequeretur,& etiamfi omnes damnati

"

in

San&os converti deberent, Videergo,

ts et

n

quanto odío illud habere, quantà folicitudie

TT "

ne cavere debeas.

I]l. Audi Deum dicentem $ 5; Pater ege

allia u

fum , ubi eff amor. mens ? Judica tu ipfe , f

]en tetli

quis filiusita diceret : Keverá diligo Patrem ,

fed tameu citra vulnera mortifera& morrem,

ATA

quid ei meleftiarum ac injuriarum inferre

potero, faciam omnia fíne. refpectu liberri-

mé, Quidputas? amarétne Filius ifte Pa-

nitim,

trem ? quid putas? an non crueataretur coe

gccmi vl

paternum rcfolutione tam audaci Filij? ef-

fétne Filius , & non potiüs fceleratusturco?

um L

Talises &tu, Religiofe, dum venialiter,ple-

m conüäb,ï

né delibezaté , offendis , aut paratus es of-

i, ul

fendere Deum. Scisex. Apoftolo , quod pec-

r

cato mortali rurfus crueifigatur Cbriftusz

iil

proinde per peccatum veniale qucdammodo

: u]hmm!:

confpuitur, & injuriis afficitur, Iftàne non te

minin "

moveant? Silexes , finon movérisad vitan-

nuitit

chr[-

dum peccatum veniale.

L1L Audi dicentem Deum , Qui medica

u

"

Eccl, 19. Sicut per

ff

fpernit , paulatim decidet,

"

i

ionem

frcggcgs filicidium , & madcfaót

tigaos

j

[

34

Diei feeunda

tignorum domüs , non ftatim corruit de- u

)

|

mus , feddifponitur, ut tandem corruat ; &

ficut morbi aon faciunt quidem ftatim mori

niS;T

hominem , difponunt tamen , ut moriatur,

ita peccata venialia non inferunt quidem

mortem animz & damnationem, difponunt

j

tamen ad illam , partim , quia dimi.

WUS[

E

nuunt fervorem charitatis, quo diminuto

D

rcdditur bomo minüs petens ad refiftendum

m

tentationibus ; partim , quia impediuntgra.

Jn Q

'tias actuales , reddüntque hominem indi.

"

gnum gratijs efficacibus ad refiftecdum ten.

^ cq&'

tationibus, & fíic homo voluntate fua ruet in

«ili i

praceps. Et non fugics tapta pericula,ex pec«

gt

catis venialibusoriri felita ?

"m

Corroouiuw ? Ideóne , mi DEUS, com-

ul

mittam aliquid contra te, quia eft leve ? im.

il

mó veró propter hec ipfum nen commit.

pf

tam , quia eft leve; fed vincam me faciliüs

"

!,

eftes

ob levitatem ipfam, Ero cumgratiatua in -

minimo fidelis, ut merear fidelis eífe & in

ä:gu:m'mcï

fänon viti

maximo,

O! DEUS meus, aufer de corde

i*

-uj

inco omnes nzyos? O Sanguis Chrifti mei ,

Mimttem

ab omni etiam leviffima macula ablue

Ant f

me ! &c, In fine Pater, Ave, &

lrità,

| Ánima Chrifti , &c;

Alipr o

-t qi

- Wt

At bntn

'it!iouc'mqm

HO-.

Hora Confiderationis.

35

fttut i

HORACONSIDERATIO-

COLUA j

htim n

nis, Tempore pomeridiano,

0Tj

diei fecundz,

*

t quida

lum

De bhorrore — peccatorum — venialiuns,

Q dni

Magnus Dei fervus David, hac fibi propo-

TW

fità quzftionc ? Cur timebe im die mala! fic

lu

rcfpondetz Iniquitas caleanei mei cireum-

upcdiumgn

dabit me, Quid per itam calcanei iniquita-

minem i

tem intelligatur, per fententias interprerum

deedmt

non ec,(equórque fenfum corum,qui peccata

efoa m

venialia iatelligunt, quz ordinarié ab ho-

il

minibus pulveris inftar habestur, contem-

nunturcalcanco teruntur? hisigitur fe cir-

DEUS, t

cumdari timet Prophet&, eádemque timenda

iere!

funt alijs Dei fervis; facilé enim ab ijsdatur

n0i progreffusad mortalia, Hiac Sanctz There-

n lil 2 oftenfus fuità DEO locusia inferno , in

gii!! quem incidiffet , i quzdam peccata venislia

iil non vitáffet, ut ipfamer fcribitin vita fua

dub eap. 32. Modi autem comparaadi fanctum

(l timorem,horrorémque horum peccatorum ,

qiit ^ peffuat effeifti :

Hhu

Primrnó, elicere frequenter actum amoris

Deifuper omnia: quia ac&us non folüm id

i

* habet , quód , dum eft fupernaturalis, deleat

( peccata, tam venialia quàm mórtalia ; fed

etjam continet virtualiter horrorem, dete-

nana

HO" Qationäniquc omais peccati veaialis;

hoc

3

36

Diei fecunde

hoc ipfo quia eft (uper omnia,eft etiam fupra //

illud bonum , quod quzrit, qui venialiter xrnWP

"D

peccat ? zemo enim intendens ad malum ope.

YALHT,.

WW d

Occafiones autem eliciendi scum

amoris divini, Ó quot habet Religiofus pert |

anqlm

diem ! quis illum prohibet, fiugulis horis |

j gt

ad pulfum horologij, fimul cum fslutatione

.lqwm

Angelica, actum amoris Dei elicere , verbis ;

vel folà mente

In fingulis deinde confct-

entiz examinibus , Sacri auditienibus vel .

k&ual

celebratienibus , orationibus vocalibus, &

WN: n

temporibus , quibus nulla alia urget occu-

Mdc

patio, &c. Ó quantz dantur opportunitates

abitte

eliciendi actum hunc , & digniffimum , uti«

jute d

liffinum!

vt

Secundó

In fingulis przparationsbus ad

TET

Confeffionem Sacramentalem, & in quoti-

A0 QU

dianis examinibus , vel eciam Meditationi-

.

bus,cbfirmare animum contra peccatum ve-

Em

niale,per proteftationem,refolutienémq;, re«

quemmï

folutioni S. Anfelmi perfimilem,in hunc mo.

ol

dum ? Demine , fiex una parte veclu[as inferni

Tujtendi

fauces , ex altera parte peceatum vueniale,

frente

feienter d. plenà. deliberatà committendum ,

Mriptortt

prcomlu baberemt mallem in mferrum vute

hu Lud

ve , quàm [cieurer (9- plenà deliberatà , "veniae

«t fnort

ltter peccare

Echzc refolutio non eft merí |

ET f

affectüs, & per rmodum alicujus piz fuperee

p

E

d mon

rogationis , qualis fuit illa $. Auguftini,ut

*l ,l Ql

Ícribit Ribadeseira in vita ejus;

Domine , "

4

Atitm Á 1

Hora Confiderationis.

$3

ttütig V?välde exultat animamen , quod tu fis DEUS ;

[ renit

verim Jiper. impo[fibile fieri poffez , ut. -Augt-

hm i

flinus effet DEUS , ( tu Muguftinus , omnino

di du

vellem effe Auguftinus , ut tn effes Deus. Non

tinr t

e(t , inquam, refolutio contra peccatum ve-

TO hori

niale fupereregatoria & meri affectüs ; fed

At

eft zqw'u*tis & omo»imodi debiti, comparan-

EU

do enim eo meré poenam iafernalem , tcum

jnde u

uia peccatum venizle eft difforme raturz

tienibut

intelle&uali,& eft offenfa Dei ; paena autem,

alb

ut paeca, non eft offenfiva Dei,nec eít diffor-

mis, fed conformis; tumquia peccatum ve-

ag t

Pporruuim;

niale interdum folá materiz quantitate , vel

(imum , V

qualitate differt à mortali peccato , proindé-

que affinitatem habet cum illo veluti intrin-

gionbutl

fecam ;nullam autem ejufmodi affia:itatem ,

gt q00€

etiam cum peccato veaiali, habet pana , ut

j

cna.

Eadem re

folucio ita -inhx(crqt cordi ali-

i

u

quorum Dei lervorum , ut cum auxilio Dei

yinii

)

obftrinxerintíe voto fpeciali , ad non com-

MWM (

i

|

mittendum unquam peccatum veniale,

fcienter & plené deliberaté,

Bibliotheca

f

h (,W !

j

Scriptorum Societatis noftrz perhibet de

j

ij

t

Patte Ludovico de Ponte, quódis viginti

ul

ante mortem aanis votum hoc nuncupave-

j

i

rit, & feliciter Deo adjuvante imp'everit,

0 nüic

fandé mortuus 1624. 17. Febr, Corpus il-

lus Pll W

w

lius , in quo Angelica habitavit anima , poft

mortem Angeliftipare vifi. lbidem refer-

J

uSom

tur

il

l

38

Diei fecunda

tutr de P. Jacobo Alvarez de Paz , cujus Afce.

iäl;

p

tica fcripta prz oculis habemus, utinam &

| Waf

pre animis! Eum a6, ante mortem annis,

,Fmp 'M

fimili vetoneu committcadi pleué fcienter

*;Hö"

ullum peccatum veniale, obftricdum ,oblis

4

gationi huic cum divina ope fatisfeciffe ;

inflmm*

unde non immeritó eundem,die quodar ce»

T

lebrantem , Chriftus Dominusamplexari vi-

Tl

fus, corpüfque ejus incorruptum poft mor-

"TT

tem maníit, & exeo liquor balfamo non

,'g;mnilu.*

abfimilis promanat, atteftrans, eum fuiffe

gs;n;äo

bonum odorem Chrifti,

Non poffum &

as

tertij non meminiffe,cujus przclaram men-

VM s

tionem, nontam ad imitandum , quàm ad

*s li

confuzdendos tepidos , ferventioribus au-

qm ft

.,,tem admoyendum calcat , facit P, Eufebius

Daim

| ^ Mierembergius Viz4 Divine tap, 13. Fuitis

[ïhl ! S.

P, Jacobus de Saura, qui divinoamore fau-

tf

cius votum (quod mox rcferam ) conce-

! M

pit; cámque illad cerdi fuo impreffum

Wn, a

optaret, ex fpeciali inítinu Dei pectus fibi

i p

ipfià [uperiere cordis parte aperuit , pro-

1177

prióque fanguine votum fcripfit, & nomine

frniun

r

//

fub(cripto &rmavit ? vulnus illud adcó alté

in Diog

incorpus defcenderat , ut cor ipfum peae-

tráffe videretur , preut poft mortem relicta

m

J

E

l

inibi cicatrix teftabatur, Vetü hoc tale fuit :

; Pitm d

-Amore Santlifma Trinitatis, 1ESV, M«

R 14E£ , ( Santlorum omnium , voveo ; quhd

ïzälliancm f

^il

ad maximam pefecdionem vwelim | conniti:

ü ht

näjiiþ

|

|

Hera Confidevationis,

32

] CUjUS K

2àfli ,mi Deus ! defiderium meum , C quomo-

, Minam

de moriar pra amore, quem habeo , tibi

Tef) 4011

periffme cum afftu [erviendi, O DEVS

at (cieat

mueus . ( amor meus ! fufripe me. im fere

CUOA

um tuum, ( meam mihi negligemtíam be«

TSSIm

nignus vemitte,

Voveo item , quod uiri velim

xluoäam R"

ad Angelicam puritatem i quad ad rem nul-

r

lam affiiar , nift ad te , C^ propter tes neque

n pol t

aliud amabo , nifí 12 Deum meum; quod in

Allumo t

vebus omnibus , ubi peccatum mon cernitur »

E

,em ff

ebtémperabo — fuperioribus mneis , omnémque

" yoüum j

illorum. "ooluntatem affetiu , n perfediione ,

r 1

quá potero , exequam ; quod , quidq.uidfz-

I quiml

tiam , dicam , cogitabo , defiderabo , idomne

tionbus dl

futsrum. f& amore. Sandlifima | Trinitatis ,

? ub

€$ Domini mei J ESU , ac Domina mea Maria ,

i

?. X;' Ful

$. ofephbi, $, Patris mei Ignatij , c» Curia

Qs r

teleflis univer(e ; quód vegulas meas fervae

us ) !

lo , neque . deliberatà. peccatum etiam mini-

p n

mum, aut ünperfectionem ulldin. commit-

Dc'l Ptaui lbl

tam s quód cum gratia DEI mei conabor effe

dm continuo adiu , exertitióque amoris » tofie

1 g;uih

;:IO'

t

&nomw*

formitatis , refignationis , & defiderij , ei-

ll g

'-

dem DEO meo placendi , C quid omni loco

n

ac tempore , ip. DEI prefentia ambulare fhu--

Í XP

[

debe.

uco , ut ejus nun-

j

TE

Votum hoc non ideo add

|eupationem cuipiam perfuadeam j nuncupae

IEJV»A

[

TL

iC enim illud fine fpeciali Dei inftin&u, &

I

qif t

j

confilio Patris Spiritaalis, pcrickulofum eft ,

j

40

Diei fecunda

& 6 violetur, conftituit fpecialem malitiam,

l

intra Íphzram tamen peccatí venials , (i ve-

nialiter peccetur: fed ideo adduco, ut fal-

tem per firma. propo(íta religiofus obfirmet

animum ad non peccandum venialiter. Non

| ,Wllll.

video praterea periculum in hoc, (i religios

fus hic & nunc , ad non peccandum veaiali.

;mgrum f

ter, obliget fe voto, duraturo folüm pro

g

unà vicc, e. g, i hic & nunc per quadran-

tem voycat, fe ron admiffurum diftractio-

j gt

::üm»& Q

nem p'eué voluntariam in meditatione, &

um p

fic dc alis: ficenim paulatim difponet ani-

mam (uam ad wuberiorem Spiritüs Sandi

| adup

gratiam; 503 pztietur namque Deus fevin-

AELOD

fmoti

ciliberalitatie à creatu:a , votàque hizc pare

ticularia promavebit ad univeríale votum

| RKTU

non peccandi venialiter:quod;quid eft aliud,

fud, , Q

quàm inchoatio vitz czleftis , & quxdam

ij f

j u

confirmatio in gratia. O vita Sancta ! utinam

ita detür vivere, & placere dignif.

Jemini, &

fimo DEO ?

jom pett

d proftn

VMCU

us rud

p

"t unibs ]

u

IT

, obung

vn dui,

iAtgis, op,

hatng l

DIEI

Meditatio. IHI.

4l

nalitin

DiEI SECUND/E

ls, n

MEDITATIO III.

DAT

:' Ufrill

n De punitis & pun

iri filitis à DEO

Kthglm

pecmtis.

Yenidl

m p

Integrum cá de re. habet $. P. N, Exerci-

ium primum Hebdomads primz,in quo ex«

Wi t

ln P

licat peccatum Aagelorum , primorum Pa»

iw,| rentum,& que

dlibet particularc.

wu ORATIO PR/ÉPAR.& PRAELUDIUM ;

s dl

ut fuprà,

i feri

PRAELUDIIIM II, Pete à Deo gratiam.

fan&i timoris, & horroris peccatorum,

lac p

- ptua

PUNCTUM l.

Audi Dcum dicentem :

( ts

Gd Exeche . Complebo furorem meum ,

yrt quie[c

ere. faciam indignationem meam i

wiup €65*

Hec audiens con(idera indigoationem

Dümin! 5

& ultionem fuper Luciferum, ob

u

uaum peccatum faperbia,ob quod cortuit fee

mel pro femper,totá Divinitatis dexterá pere

cuffus,& rudentibus inferni detractus.Confi-

dera quoque peenam primorumPareotum,ob

efüm unius pomi , occafione cujus impletue

hucüfíque hominibus infernus : pasnam

Caini, obunum fratricidium in reprobum

-

fenfum dáti, & tandem damnati ? poeoam

Saul Regis, ob abiectum fermonem Domi-

L

i; nià Dom;ne abjc&ti, Ingredere praterea in-

,

fernura

i

z;

24

Diei fecunda

fernum cogitatione , & videbis ibi innume.

T

"

o

fOos , propter unicum peccatum xteroüm

g ]

damnztos ; & non difcesalieno malotimere?

l(l]ülhl

Etiam£ non in R eligione folüin, fedin calo

cum Lucifero eifes , time, rec contemnesdas

fiid rw

putcsetiam mipninias l'aradifi cui;id eft Relie

v

50

gionis tuz, prohibitiones, etiatm cizcaefum

p

unius somi.

"

1L Audi Deum dicentem , Zfafe 5« Va! qu£

1vabitis iniquitatem i funiculis vauttatis,

Mu

Jj

( quafi virculum plauffvi Jecaium. doc

qnem,

eft v horrendum , feu formidanda poena,;

ifmé l

qui puniuntur peccatores , vizculum feu col«

ligatio impieratis , quasdo nimtrum propter

allont.

uaum peccatü jufté permittuptur prolsbi in

heiofl

r 00

aliud, & rurfus proprer hoc inaliud,donec

perveniatur adultimam ruinam , & fiat pece

ïïtm;&xü

[

catum corum peccans peccatum : quiaenim

femel peccárunz , reddiderunt fe indignos

fpecialiauxilio ad vitandum aliud peccatum,

atque folà fufficienti gratià fupernaturali

inftruéti, illam ipfam ineffcacem reddide»

ruünt , miferámque iniquitatis colligatío-

ncm effecerunt , ufque ad compedes & cate-

nasinferni,

Hocaltéin cor demiffo, pro&

cide coram Deo , & per vifcera mifericordiz

ejus pete,nete puniat poená permiffionis pece

T

cati ; elige potiüs paenam infernalem ,quàm

hanc permiífionem,

BMll. Audi Deum diceatem, Jfai& 6. Ex«

$£46&

AMedttatio Z1,

43

TET

t4cAa cor pa;ulz' lmjus. & aures ejus aggrama-

| etertüt

Heceft maxima & ultima poena , qua in hac

lotime

vita puoiuntur peccatores , Excscatio , dere-

dip l

lictio,nltimaimpoenitentia, dum per iterata

'tneoda

libet$ peccata mereatur privari ultimà gra-

d

tia efficaciad poenitendum.

O pornam , ad

TT

quam omnia omnium creaturarum corda

immutentur ! nónneimmutaberis & tu, Re«

n

ligiofe?

vatal

CorroouiuM, Scio Domine JESU , quod

W h

nolis mortem peccatoris! per cam ergo

gà p

mortem, quam pro peccatoribus mifericor-

l!lm) jlm ML

diffimé fubijfti , peto àte,nepunias me per-

] PIOPw

miffione peccati , & exceecatione cordis!

' .[Olibi j

Pretiofiffima Dei Mater María, quz pecca-

yJ, d

tores non abhorres , averteà me infelicita-

g tem iftam ! potids moriar , potids inferno

du

*

ardeam , quàm ut peccem ! In fine

j iij

Pater, & Àvce , &c

ll& chaluï-

W

"

« !

gmo

1 "i

ciäöi"'

"

1] pfd'

GCJ

j

"

L

i

DIES

Diei tertia

f*:[lf

DïES TB RTIA

,5 ,,cilt

I vlüüls

Preiofffme DEI Parenti, Maria

jpui

con[ecranda.

y)l

Oratio jaculatoria hujus diei erit ifta? Pa-

Md

i

yer,peccarvi in coclum,Ór coram tes jam non [um

dighus vvoecari filius tuus. Luc.15

pj

n

Í

fCIVl

MEDITATIOI

Y

um

De comparatione Religioff cum

tl

v[llh l

Filio prodzgv

Suadet S, Pater adhiberetalia Exempla, &

u !

AH

«omparationes , ad contemptum noftríi in:

ducentes,dum iaHebdom, j. Exercit. 24 p.

VA

