portuaum, flveimportacum , non vereatur

m*

acri inte verberum ceafurà uti, liberriméque

dl

proferre poffiz , quidquid ille de te fentitac

epo

judicat, multóquepluseo , quod judicar íd-

J,'::UI;&]

que a0a a!o fine.quàm ad te mortificandumg

gt

cámque tibi dixerit, mi frarer , valde ftupis-

gipre t

jfiier

dus, imprudeas & ineptus , & telluris inutile

poundus es, religiofo (piritu cares, malitiz

emilil

plenuses, & id genus fimilia , quodfl fragilis

ETA

tas humana fefe festiat commoveri,mox im«

of ;(

perum hunc zàtio compefcat , & cave fis in.il-

i

gmmum j

lum odin etiam leviffimo conciteris, imó

gt I

potiüs cum maj

iim f

€taris.

ore caritatis aff'c&u.conlplc,

ln etr

LIT, Purifimum, fíacerámque femper af-

UT

fc&tum , quo fuperiores profequeadi funt,die

i, 5ol

ligentiffimé conferva, eófque verecundo ve-

jum f

W $

nereris obtutu. Magnáerga illos fiduciá fe-

rare, religiofümrque hunc pectoris cando-

hll

rena

Humiliatis,

zi

l obcd:'c:v

zemn ergaillosnon minori curá tueare, quàm

TR

Rex aliquis mundanus fuum diadema felet

'cru;md.

cuftodire. Nam reverà veri corona decüsque

!

JJerji

j

Rcligiofie(t, dependereá fuis fuperioribus,

Qunical

J

velut ab ipfo Deo , Quamobrem nunquam de

tltple

ijs inHtré judices , nec nullusambigas, quin

m&mogxc

Religiofus fui füperioris acta ceníeus , dam-

nánsque,quz faniere modo poffeut excufari,

ts Cüex

fit perfimilis adu'terz , qui datam marita

itdetun

fidem fregit , caltíque religionem tori pro-

vltey

fanavit,

MA

L111. Queties aliquo tequis iafortunio

trintt

maótaverit , vel aliquid , quod tibi bilem mo-

nl

vere polífit, commiferit, non illum, fed Deum

(ct, d

üppella , & intuere , quo ffc volente , vel pere

axdummt

mittente , quidquid eft factum , evenerit pro

t upi

anajore tuz peifectionis incremento, Et verd

vintt

fifabierit, Deum quidem hanc afflictionens

m

permififfe, vel immififfe tibi;paterno prorfus

fs

affe&tu pro majore tuo merito ; cxterüm pere

m

fonam ; quz fuit illatz iajuriz velut inftru-

hii

mentum , non eodem tecum àffe&u egiffe ,.

jj i

quin imó potiüs odio,rsalitiàque precipitem

a&am fuiffe ad te Izdendum , vel offeadene

wow

dum, cave tale judicium exprefsé pronunties;

j

n([lf'

nifi tibi cenftet etiam animus cjus & intene

(ga!,äii

tio, Solius namque Dei effjinteriora inten«

r

tionum fecreta dijudicare,

at

LIV, Semper effli&im defidera, & paratus

T

tfto ( quatenus à te fteterit )

ad cdicendam ,.

9

prodene

z2

Documenta:

prodendámque quibuslibet defectuam tuo.

j

mum pravitatem , nec uaquam velis cos, verie

[ gtuws

satémve celare, maximé cüm fpes affülget

st

oportuno te coníilio circa defe&us ejusmodi

u

(

manifeítatos, juvandum, Et adeó Gncerum te

glllf[ ! ,0

veritatis candidatum: exhibe, ut quifquis te

ii

videt , aut audit de tuis imperfe&ionibus lo«

4

quentem , hoc judicium férre poffit, tenon fi.

j

mulaté , fictéque, fed candidé , & ex animo

fuiffelocutum, — Nontamen ego ,. meojane

5)0[(

dato confilio, hecago , qua(i perfuadere co-

Qu

ner, utimprudenter apud quofcunque tuos;

':m'

M

1ora

dcfe&us prodas, fed fuadeo , ut paratus fis, ad.

qomui

libenter illos caique manifeftandos, fi tamen.

yir erp

id; vel ratio pofcat, vel prudens occafío feratg;

Til mu

fuadeo itidem;ut in emnibuscogitationibus,

b

jp u

verbís geftibus, & actionibus flve parvis.five

i W

magnis veracem tefemper exhibceas,. Occul.-

Aoet !

tarc oamque veritatemr, & verum falfo füca-

un? l

xe , fupcrbiz causá , proprium: cacodoemonis

D

m

cft , Deümque vehementer: irritat , cujus;,

t a

aciem quantumvis i

iunts

Bgimæa cordis: non. effu-.

:

W5

LV. Ut faciliüs ha

ïiitum H'un;ïli"tatis 1f

qu pol

tua u

duere , fuperbiámque poffis exuere , non fí-

fitis ol

nas clabi vcl unum diem , quo non quàm fe»

verifimé te caftiges , & repreliendas , omni-

ytezclfe

Mi gt

büsquete convitiis objurges, quibus mererie:

K'Kh Dl

ab aliisobjurgari, maximé fi quando tenta-

&ionis aliqna procella tibi incumbat;adeó ve-

Hm hl

hemens

m

——

Hiumilitatir.

L

itm

hemens, ut prope fís ad impatientiam pro-

J

rupturus , dum rationes omnes conquiris,

J ifïulgc:

quibus caufam tuam commendes, & inno»

tlto]

TCCU

cectiam probes, zrumnámque depellas, haud

VÍerte

aliter, quäm fi tecum Deus iniquiüs ageret ,

aut malum omne, qued pati petes, nequa-

ibutlo«

Y

quam divinz providentiz fubderetur. Tunc

'Tanim

igiturtemetipfum ficaffare : Ergóne de ten-

tatione , vel zrumna, quá premeris, conqüeti

meout

audes? óte ftolidum vehementérqueamca-

uertt

tem? Quz enim injutia tibi fadta ? Multé

ii

deteriora meruifti? Nunquid toties ajcbas»

sf

vix omnia Erebi tormenta fufficere tuis pece

ytunet

catis expiandis ? Et nuncecce , vel leviffi-

od

mum ventuliflatulum , vel fcintillz fumue

donibt,

lum breviffimo temporis fpatio difcutiens

em'xs.(iu

dum , fic perhorrefcis? Nefcis mifer tribula-

s Qu

tionem verifimum effe tuz. mentis alimen-

lo

tum? Ignoras erumnam, eífc pretiofiffimam

ol

ele&mofynam , quam tibi Deus , pauperiem

i

tuam miferatus , munificentiffimé cft elargi«

UA

tus, ut videlicet occáfionem tibi fuggerat ,

quá poffis à miferiis tuis refpirare ? Siccíne?

ilb

tun'eam abnui$ , imó refpuis? Veré nunc

g m

fatis oftendis indignum te tali favore pro-

il

ptere

feminati animi tui móllitiem , liberae

meni,

beris zrumná,

mox auferetur illa tibi, ne du-

Wmïs

bita , Deus equidem generofi te laboribus

t

Herois honeftare cupiebat , exfpectabátque,

T

j

ut magaam de futuris quoque facinoribus

L

egre-

24

DocsthmentA

egregljs fpem concitares ; optabat ille te ad [

,

aliquem digaitatis gradum firgulares iater |!

,j

amicos fuos evehere ; tu veró mulierculz de.

J d)

lieatulz ritu tractari de(ideras, Apage(isin.

j

felix, latebrasquzre mifer; cave dcinccgs

//Hl

;ll

de religiofz perfe&tionis faftigio affequendo

on 1501?

loquare, Egifti (cilicet perfonam tuam, cüm

EL

j'

tc tam vilis ab;ie&tíque animi homulum de.

wl;'Hh

monftráti, Colus & fufus muliebris potius,

,j Al

i

quàm|lancea , aut machzra tuas manus des

puring

€cret,

4

Parietum occuleaduses umbiis, noa

iU

€s aptus , qui fub Jove frigido hyemes velut

[

L

NUE

generofus miles; fub mollete&um te recipe,

W

um;M

abdere elegantulo cubiculo, tapetibus fplen-

dido ; quiefce molliculo grabatulo , aut con-

g

VA

fide iecticulá plumeá , nulli veatulo pervià,

gt

fubjice pu!villos tencllules cubitis delicatue

,ham'u'x*.

lis, cave in publicum predeas, cave prst

yrt m

lium ineas,

Nimirum tuum corpufculum!

Qu

affuetum tunicis, loricz onus non fert, caput

opertum linteo galeam tecuíat; mollem ocio

ts qi

deatis

manum durus exafperat capalus. Vah, Non

ET

erubefcis? Abfque laboris zrumaa , pugnan-

r

arumm

tium petis (tipendia? Ab(quepravia triftitia,

|Munt i

czli vis gaudia ? Sanctus dici vis, & effe fas-

Alioil

C&us renu's ? Ecce te ludum jocámque fa-

]it) pot

ciunt cacodz mones , qui, fi.poffent agere b«

vlitien

RA, quztu potes, & non vis, quàm fe beatos

—

aüutuinarent ?

uluc

hl.v«.'nl&

LVI, Sitcforté vento fuperbig curgidum

in Rag

Humihktatie.

2j

ht

inflatádque advertas (Si tamea id agaofcere

ts

pofíis) meditationibus ac ledionibus ejufce-

lii

modi intende, quz te ducact ad viam Pur-

Mapelr

gativam , ut vocant , Íubindeetiam ad illu-

minativam-progredere, non tamen ad uni-

t «'ciucc;

feetesd,

tivam, quz convenit animis jam purgatis

m clr

omninó , perfedtieníque proximis, CuiSco«

po affzquendo conducet Joannes Geríoa, Epi-

tltm d

ftolz 5, Hieronymi , Opufcala Climaci , Da-

ispotii

nnusd

rothei, Arrias de mortificatione , Epiftolze

Catharinz Senenfis,San&ctus Bonaventura,de

ïbïis;n»*'

progreffu Religionis , Meditationes vita

mes vtl

Chri(ti , Stimulus divini amoris, l'arvum

terttft

purpln

bonum , fimilésque alii libelli , qui mentem

modeftam fübimiffamque reddunt,

,lut (0n«

LVIL Nihil terreare horum perfpecto do«

O pttrii

itiatie

cumentorum rigore, neque dicas cum Ca&

T

pharnaitis: Durus eff. bic fermo, ( quis $o«

terit eum audire ? ]oan. 6, Ecquis hzc do«

mll

cumenta redigat in paxia ? Non ita loquare,

veant

non, quia radix corum amara, fed fru&tusias

GT

M

de ftatim prodituri , dulaess Quin imó docu«

menta ifthzc omnite dolore liberabunt &

1l Pugm

zrumná, téque pacis &terog gaudio cumulae

vianudtà

bust&in veriffimum tranquillitatis ,& ime

d dl

paffibilitatis ( qualis tamen hic fperari pe«

jntle

teít ) portum collocabuat. Quod fi eb animni

! jg»'.' ( bU'

mollitiem , non redegeris in. praxin doctri«

TU

nam haac, femrer exiftes malé mortificatus,

r

triflitiz & inordinatarum paffionum plenit-

mus

w;gidum

B

ii

Deocumenta

25

y

"h

fimus , iaquietifimus , aliis, & tibimetipt

)

g;hq

moleftiffimus , religiosique babitum feres,

u

"

fed eaim moribus mundanum hominem re.

D

j

feres.

ll

Ex quo fict , ut nec mundi voluptate,

j

nec rcligiofi (tatás felicitate gaudere queas,

[

"

Adeóque ut cvites parviffimam difficultatem,

gt

«

innumeris & intolerandis zrumnis caput

(à

objicies, aditüámque omnem tibi ( impin.

[ F"

hi d

gendo ia ip(a prima participia ) obfítrues ad

n

N

omaem fpiritualem perfe&ionem,

Quam«

ii

obrem mi frater, temetipfum vince, ani*

mümque commafcula , fac ex neceffitate

virtuteme

Attolle ocules , eofquein Deum

fervatorem tuum comiter defige,qui te ad fuz

confectanda veftigia Humilitatis invitat;

-

viatrita eft , & ionumcerabilium fancterum

—

i

pedibusdudum complanata,

Refpice czli-

tes geaios , emnésquc czli cives, qui voce

manüque tibi pldudunt, & ad hanc femitam

ineundam vocant. Arztende celum, terrám-

que, mare, & quidquid ubicunque creatura-

rum eft , quz tibi prorfus indefeffo labere

officiofiffimé vel hoc felo fine deferviunt,

:

Equidem hoc ego tibi ex communi Docto«

rum fententia finceré & fevereé &mul edico,

—

quód religiofus continuo nifu non conten-

de»sad majorem in fingulos dies perfcétio.

nem acquirendam , non fit de fua falute fe-

cutrus.

Ergo neceffum eft, omnem mentis

vecordiam excutere , firmitäxqac ftatuere,

nunquam

l

Humilitatis.

277

Ui

nunquam nos contradiduros noftrz profeffi-

!U ftt

eni , quz coram Deo, fanctáque Ecclefía nos

rtintm n

ebligat , ut acquirendz Chriftianz peifee

&ioni ferià feduióque attendamus,

VOlptt

httota

LVIHi. Hzcdocumensta in praxià redige

Culrter,

ad litteram abíquegloffa , quz fenfum mu-

tet , fententiarümque vim enervet,

Atque

ls p

( ipin

ita pcrfe&ilïïmæ Humilitatis apicem con-

frues

fequére , fandtiffimaque veftigia affequére

Quin.

ESU Chrifti Servateris noftri: Qwi bumis

TNEN]

liavit. femetipfum uqua ad mortem ,

eceffiat

mortem autem erucis,

n Deun

Amen.

itead u

fvitit

a decum

W etli

q

aycitttt

um

1

T

Q

2

d

T

TL

[

, o

d

T

g n

j hr

nunqum

EXAMEN PARTICULARE

TRIA

COMPLECTENS

TEM-

"

E-—T

QuATUOR AÁppr

lud )

g

PORA,

"

g

tiones , ad cujuívis vitij (eu peccati

uj

"T

N

extirpationem utiliffimum.

g

Rimum tempus eft matutinum , quo de.

,'aïld !

bet homo ftatim , dum à fomno furgit,

11

u DL

Penere dxhgc

vem fui cuítodiam circa

n

10l

ccc

ta

m ,aut vitium aliquod particulare,à |.

J[], a

uo cmc

udari CUDIC-

WU 3

ä

Secuodum tenipus eft pomeridianum , in |,

quo petcnda à Deo gratia, ut & remipifci, |

[:M )

quoties in pcccatum ; Íeudeli&um iftud para

lent

ticulare inciderit , & in pofterüm cavere P'*fn

r [ofm

fit, Deinde priorem faciat difcu(fionem, exi«

QIW j

f

gens ab anima fua rationem , de peccato illo,

Jginitt i

& fingulas diei partes prateritas percurrens,

(1 xOMS n

ab ca hora , quà furrexit, ufque ad prafen-

Nouni

tem , quoties illud commiferit ; pundia toti.

deidupli

dem fi anct in prieri linea , deputata illi d: cl

imitt; Y

in Tabula feu figura Examinis infra pofiía,

EN

k ii

Quibus peractis e

$Ü

;uó proponatrper fpatium

wgili

diei rchgm.m diligentius fefe cohibere

| eiLunt,

Tertium tempus eft chpcz:mu"n ,in quo

tioribus

poftconz horam facienda c(t difcutlio

fe-

hus

cunda , percuffis itidem horis áogulisah Ex-

aminepriore, ufquead przíens lapfis & co«

dem modo remoratis cnumc..-.u(o ue vic

Vs,

quibus deliquerit, parem eis ït...&oru'v nu-

merum (xgnabxt in pofteriore linea cjuf-

dem dici,

Ad-

L

4dditiones

FH

Primacft , ut homo quoties peccatum il-

E

lud, qued extirpare intend't, commiferit;

p

manu pecteri admota , doleat de lapfu , quod

1

fieri poteft ctiam aliis præfcntibus, nec ad«

vertentibus.

)quá

g,

Secunda ; utfüb no&tem numeratis compa-

ratífque invicem puadtis linearum (quarum

lm cir

ia

prior priori , feu pomeridiaco, políterior po«

teriori , feu vefpertino Examiniaffignatur)

attendat;an À priore examine, ufque ad fecun»

juum j

dum alisua fuccefferit emendatio,

m

Tertia , ut conferat diei fecundz, atque

ii

przcedentis examina invicem , confiderans

p

quid profecerit,

antm, t

Quarta, utcollatis hebdomadarum duaà

(uto i

rum inter fcexaminibus, pari modoemens

ECWICM

dationis rationem habeat,

Elm

M

at

Notandum porró in figura fubjecta cuivis

a

diei duplicem líneam , pro duplici nempe Ex-

i il

n

amine, potmeridiano, & vefperrino, aflignari ,

Mi

l

& quidem diei Dominico primam lipezm

longiffimam , fecundam pauló breviorem di-

ll

din

n

ci Lunz, tertiam diei Martis, atque (ic pofte-

qme

rioribus dicbus , breviores femper lineas tzie

u

(l

A

bui:cüm par &t diminui indies errato«

:c

L

ul j

rum numerum,.,

jii o

j

blb

|

u

"

o :O

1

GY2

W^

VAPS

ii

þcl ld

T4-

B 4

|

Tabula , ffve Figura Examinis 3

particularis.

i

[Domim'ca

um '

I , Ti SEHINTAEURO tss at

ÁÁ

lLunæ

Martis

HmancSme

nrim

(qu

Dies 4Metcurij ————

j äa

Uovis

—

1("

fii

Yenéris ——

LSabbathi

gibasat

w

Wi

T

(

htl Jo

' BlbIh

At

E r eacme i

GRADUS

HUMILITATIS

—

— t

zl

at

S.P.BENEDICTO

Olimaffignau, & nunc effi-

caciffimis motivis , & utiliffimis

praxibus ad uíum & commodum omnií-

um , Humilitatem feduló difcete

& pra&icare volentium

xlluüran ?

»

Zelofo quo?)iam Afceta.

Cum VFawltate Superz'arm.

"A

x

m

zzg)*lHS

d

DILINGewMw£,

Apud Joau, CaspAR. BENCARD,

Bibliopolam Academicum.

dipso Ms DCGllly

i

ää

u

)

( WOH

V

A

:

J

'/"x

3 La

R

tugquecmirzc

TTE

yttu , Oa

khbils: Ht

um dinina

I T.

wmitál

qui&atmncn

j neduni

J logieil

tipr gii

irguemp

"um imy

iutr, qui

: ïkdzbalnn

«6 ( 0) 569

TTTPUDTTTUT

GRADUS PRÍIABS

Defpicere. fespfum.

M OTIV A.

L

( ALE

Ntuere teipfum , tanquanla

leprofum à vertice capitis

;X

ES

ufque ad calcem pedis , hore

[7)

Y

rendis ulceribusplenum, &

turpiffimum fatorem ufque

&

quoqueemittentem , & quid aliud eft à ca»

pite ufquead calcem ? Non cft fanitas in care

ne tua , omnia pleaa peccatis , miferiis ; Ícé«

jeribus, Heu quantüm hzc fcelera tua cox

ram divina Majeítate feetent ?

l, En quàm mifer, & veré miferabilis es.,

commuaicáfti jamN.ubi fru&tus? toties reli-.

qua Sacramenta accipis, ubi fru&us? quotie

dié meditaris, examinas te, veta renovas ,

De-

loquerisfpititualia , audis fpiritualia.

nique quid multta , pro te ipfe Filius DEI

fanguinem profudit,& tamen ctim hs omni-

bustàm imperfe&us ; tàm fiigicus es. DET

amator , quàm tutpis ergoeris, fi tetám ef,

are non poffiare

ä;acia balnea faa

Á *

! äf&a

-

Éradus primus

IIf, Videergó, quantus fís , compara oma

[]

M'

mia tua , fapieatiam , vires,faactitatem cum

l lh["c

,ut

omuibus hominibus, qui vixerunr, & pulvis

€5; comparahominum omnium, qui vivuat,

li

J'HS] ll

V

j

fan&itatem , & cumillis ele&oseos, quiia

€xlisífunt, & nihil crunt.

Gompara jam

,Jl d

ii

omnium Angelorum; & hominum perfectio.

Mi

nem, cum unica Deiperfc&ione, & minüs

[.ff[ ! q

u

nihiló eruat,

nj

Compara jam te unum ho«

yin

mauncionem cum immenfíailla Ma

pufhill UH

j?&atc,paq

gentia, fapientia Dci , &c,

gquig me

IV. Ex omni creatura defpicere te potes ,

mmtc

afpicc, quidquid vis , & videbis omnia ad fi.

LUR

ncm, adquem creata funt à Deo , toto im-

gluo ] €0!

petu tendere , cümquc acquirere , te veró

irisrelit

folüm , qui folus neviíti »quantus fit ille,qui

TELCS

Deus tuus eft, abillo malitiosé te avertere.

iguomin

En quomoedo iofià omnes creaturas abjicere

qu p

tc dcbes,

ium d

V. Quidquid afpícis, quidquid tangis,

aotididn

quidquid guftas , ingratitudinis erga Deum

& fcari

tt accufat , ambulasin libertaie Dei, quid.

di,qui

quid infrà te , juxta te, fuprà teeft , hec veré

eft palpate beneficia Dei , & tamen ergà

profuíam liberalitatem , heu ! quàm parcus,

j Dj

vus lum

quàmtenax es,. Enomnia materiam defpi«

€ientiz tibi dant,

qid neu

VI. Ex omni actione defpicerete potes,

I[C, PO((C; I

eomedis ? en miferum? vivere non potes,

eentia

Bifi comcdas, Dormis? quàm hec bcftiale?

Miotute

es

Humilitates.

3

pmoi

es ibi, quafíhomonon cfícs, ZEgtotas? ea

lt

debilitatem: ! aliquid. non intelligis ? a

A

ignorantiam ! erras ? en impetentiam ? af-

mel

fiigeris? libera teipfum , fi potes,

qui

VH. Videfiagilitatem tuam, fi peccandi

j

cccafíe cft , quàm tepidé refiftis! peccares

tdit«

fingulis momeatis , nifi Dei manus prafer-

itlt

varet , quàm pronusad omnia vitia? quàm

mlv

parum properas ad folidas virtutes: veré ex

ilt,PG-

te nihil, nifi miferia & calamitas,& perditio,

& qua(i merum ulcus , cx quo nil nifi fanies

putt

emanat.,

"Ti

VIIL Vide,quàm nobile fiscompofitum;

tott

quoad corpus.terrz gleba es, emnium mi-

fv

Íeriis velut gleba expofitus. Denique putre»

ilqi

do & fterquilinium; quo ad anitmam, ipfa

Vettota

ignorantia , in peccatis natus totus, ad pee«

xsxïs'x'wv

cata propendens , (zpe — Desmonis manci-

pium fa&us ; mille hoftibus circumdatus,

il Ilngl'h

quotidianis peccatis turpiter dchoneftatus,

& fic minds nihiloes, meliüsenim eft noa

Dfi 1 ï&:

cífc , quàm in peccatis effe,

t

PRAXIS

n Mi-:

I,

Hujus Gradüs continuus poteft effe

gt

jit i

ufus,illum tamen fusé exercebis, cüinali-

quid vacui temporis na&us , pauló fufiüs

effc, poffz, & operari tuum , fecundüm tres

:"Wo(lh

differentías temporis confiderare potes De«

) Pmä!

fpe&ioautem hac cífe debet non folüm ia

À $

cogi«

W'i

*

Gradus primus

yt

cogitatione , fed etiam in verbis & epere

?

"

[

j

Item dete italequaris, & ita te tractes, fi.

! gl

gt

€ut cos folemus tractare , quo$ contcm-

nitmus,

j

w-m

li

II. Initio crationis matuzinz conferens te

JJ

j

i

eum Dco anté (acrum opus ipfum , illum, cui

offertur, & Ecclefiam confideranscu;us no.

miue offeitur, Ante horascanonicas, & aliag

quafcuaque preces; in examine maximé poft

teccium puactum.

(;RAI

Hl Anteíludia attendens tuam igporans

i

tiam, & quód mendicare fcientiam à libris

|

[

n

debeas,

BU

)

; &t

1V. In menía confiderans, quàm vilis fs,

äl

It

-monfh |

qui &oc iftis vitam cranfigere non potes, ac

proiande ab ipfis dependes vitam ab ipfis

- ginimiso

emendicans.

Hic etiam eccaíio eft contem-

" magnïs

nendi te rcaliter , ut fcilicet nihil exquifiti ,

m

nihil ad voluptatem , fed folüm ex quibus

äläm PO[Ui,

j|

tuz indigentiz poffis occurrere,expetas,

jn uri

ib f

V. Quamcunque creaturam afpicias , lice-

bit in ea aliquam perfe&ionem cernere, quá

^ ia

tu ex toto,vel ex partecares, & aliquid ab ca

^ ( i

diícere , ex quo ad tui de

! OT

fpectionem pregre-

di poms.

] graitrt

Vl, Vcfgeti decumbens, & mané furgens,

ti proda

«atllum a

quód tastüm temporis (ine fenfu & operatio-

ne quotidié confumere debeas, In recreatio-

j'dih i ln

ne , vel aliàs , ubi plures conveniunt , ftudcas

Meftibu

per compatationem tui cum aliisoccafionem.

-U qid

ia

,

Humilitatis.

5

r t

in defpicientia tui proficiendi arripere, Sia-

bl

gulatua opers tanquam informes urfz pat-

CtiMt

tusintuere, Commoditatibusia le&e, habi-

tatione , veftitu, &c. renuncia , cegitansrem

Thrt |

plané indigaam , ut tàm vilis & abominanda

1 ,

creatura bené habeat,

U

hut

GRADVS SECVNDVS.

tl

gDOW

Diffidere fibi ipff,

i r

^ N quid in tuis viribus fidere pofís ,

"E

conjunge omnes animi & corporis

riit b

vires, & ecce te folo , fine Deo nec digitum

EM

inovere, nec greffum faceré poteris , f ia

j ipít

minimisomninó nihil potes, quid obfecta

ottelte

in magnis tibi fidere audcbis,

Il, Tantüm nunc potces tuis viribus, quan«

xquïäü ,

x quibui

tüm potuifti, cünm

nondum fuifti , quidquid

!

jam ultrà potes ex te, nec hilum eít, omnia

ls.lï(t-

à Deo, fine quo organum inutum es, baculus,

1 ï'*i

qui fe movere non poteft,

lia ?

III. Ecce Angeli tàm puri t

àm sb emni

Mw

carois íncitameato, & mundi liberi , quàm

i' 4

funt, Adam in innocen«

graviter tamen lapfi

lum nuflum viderat ,

lig

tia producdtus , ma

nullum audierat ,

& quàm miferé fe perdi-

u

dit, tu in carne & peccatis natus e$ , mil-

jl

je hoftibus ciocus , mille iofidiis appe*

'Mm

titus, quid eges ?

illorum tàm robufte vi-

jnc?

ros

A4

$

€radus feeundas

res uno appetitu fra&z faot, tug

" Wl

j "

jam ita dei ; |

M

J

Atl

bilitate quid poterunt?

[tm [

IV.

Examina ergó te, quidnam in te fit,

j M

"

ul

cui &dere peffis ? ingeniümne? ah ! quàm

P

obícurum , quàm cum emni labore debile?

l

m]mm )

Voluntas? decies mala vis , quàm femel bo-

P d

* a

num. ([ntelle&us ? ipfaczcitas, ipfa igno.

L

rantia eft ? corpus? ipía debilitas eft, Modus

T

ruus ageadi? (zpé cür putaste aliisilló mo4

Jf

Jii4i

ulb

dó placere , miré illos effeadis.

Và . Experientiam confule , $ triftises, ff

4Hiu1

g, p

tentatuses, agegdum, fi quid potes,facte

letum,liberate, Deinde quàm multabena

ginyq'

proponis, & quid przftas? Hodié ardes des

jr, T4en

1 smlm i

fiderio virtutum , crasomnis defiderij obli-

tus es , fi quid potes, cur non peragis, quan«

g:[t!ibih :

do beni quid cepifti? Centum bona defides

at

ria habuiíti , & non unum perfccifti.

mimm

VI.

Omne tobur tgum à Deo eft , actioz

dtfhcam

,h eun dw

nem nec unicam fine Dco elicere potes.. O«

mnia bona à folo Dco velut mari procedunt

.uqucndi t

Exte veró nil , nifi nibil & peccatum, Perdi.

,. gmiz D

tio tuaex te Ifraél , à metantummodó auxie

*me t

lium tuum, Ofez s.

| N

mau'mö !

PRAXLIS,

prtfumcrc

/p& revolve illud $ Pauli , nou fumus

qribus, d

"9

fufficieates cogitare aliquid ex nobis,

w nif e

& id S, Joannis : Nemo peteft dicere , Domi-

ano00 fu

u nlb

mus]isus,nif in Spiritu $, — Non vos cftis,

qui

Efunilitatu:

,

*

TT qui loquimini , fed Spiritus Patris veftris

ltem 2 tine me nihil peteitis facere,

itittel

II. Anté quedcunque opus, maximé f

1 i

paulógraviusfit , coram Dce propriam ia«

te dbl

firmitatem , & impotentiam fatere, ejüfque

emt b

auxilium enixé implera, Id potifümüm fiet

f llng

in opcribus manifcf£é fupernaturalibus, ut

, Motit

anteorationem vocalem & mentalem , exaes

mina, Miffam , &c. Cave, ne cum proxime

N

convcríeris , c&ámquein bono zdificare ftu-

TT

dens, ipndu(triz & gratiz converfandi inni«

CT

taris, fcd potids totam fpem tuam ponc ia

-

TTV

Domino , qui eft Dominus cordium.

TT

IlI, Idemadvertein admirando poenitens

«j

tiz Sactamento , dum peniteatibus remedia

s,qu

prxícribis, aut falutaria alía menita com-

municas,

Hanc difidentiam in ipfis verbis

3&:446

h

exprimerc ftude, nunquam abíoluté dicen-

l,

u

do : faciam hoc vel illud , fed femper adden-

i Ü

do cum divinagratia, & perfedtior medus

ULL

loquendi effet ille $, Pauli; Non cgo, fed

hu

[

J

! gratia Dci mecum , id eft , gratia Dei uteng

Mil :r

e,tanquam inftrumento,

p

IV. Nunquam aggredere aliquod epus,

maximé , fi habear aliquid arduitatis , nifl

prxfumere poffis, id Deum velle, ita fupes

j FH

rioribus, & ipfa inftituti ratione exigenti-

1

bus ; nifi enim Dcus id à tc ficri velit, grae

tiam noo fubminiftrabir, ac preinde tu tibi

at

zcli&tus nibil cffcctum dabis E contrà tamene

j ii

ad*

d

- A ;

-

8

Gradus fecundus.

fi advertas Deum aliquid velleà te, quantum.

vis arduum & excelfum fit,

M

gredere,

fidenter ag-

Deus enim , qui Prophetam per os

afinz docuit , tetámque orbem fuper nihi.

,

j

Ium ftatuit, frequenter folet imperitiffimis

inftrumentis ad magna perficienda uti, ut có

/

ïL ggi

i

majer ipfi exinde refultet gloria.

E

"1

J of

V. Occafiones peccandi maximoperé fu-

9l

gias, & maximé afpe&um , & colloquia foc«

!Um mmm

IDiaarum, per quas Cedri

trüerunt»

.Libanï compu.

u

| i u &

g

i

Vi, Eadem de caufa cor tuum ab afpe&u

amxs Mi

ergà clegantulos juvenculos abftrahas. Hic

j

j, M

eaim etiam afpe&tus, przterquam quód ma.

"n

£nam inordinationem caufet, difp

onit quo-

quead priorem,

& reddit multa Societatig

minifteria minüs pura , minüf(que grata,

ä,gglcmis';

' mipïumb

Vll, In omnibus tuis propofitis maximé

adverte , ut fí ea vis effe proficua, & fortiri

dpünut

T

effe&um, illain divino auxilio fundes, Alio.

IN

ram judicium fzpé exquire,& fequete. Non

bt

fidas memoriz tuz , verba canonis,con.

fecrationis nunquam memoriter

! cgïki T

uml ]

pronuaciabis,

liguum l

'PH totam

1

ti,benté

15 qui

SRCUIDS

vutillion

Ilm ,&

iil

€RA-

Humihtatis,

y

rqulutunl

t "

GRADVS TERTIVS.

tj n

t il

Reputare fe divinis donis

tj

indignum.

[j utt).

Ogita te effe vas fpurciffimum , ime

IC

mundifimum & pleaum adhuc fec-

Sdiy

tentibus fordibus, &c, contrà donum DFf

RUil füt

etiam minimum effe puriffimum , plenum

COlDPll'

fplendore & pulchritudine; quid jam mi-

rum, fi Deus ia tàm turpe vastàm nobiles

[

s D

gemmas infundere nolit.

H. Recerdare , quoties, càm tibi Domi-

)uödm-

nüs dona fua ultró offerrec, tu tamen illum

Ítque

Qitatt

cum donis fuis, ah quàm turpiter abcgeris &

neglexeris; aut fl accepifti , heu quotics con«

T

tra ipíumDominum tuum illisabufus fueris,

N

dignümncete jam putes, vel uná gatiz gut-

ii

tulà,

3

WI. Itáne divinisdonis diguus? quider«

N

gó DEO digaum, digeum remuneratione

"]

egifti? fi per totam vitam ia ferventiffimo

»

amore & perfeverautia DEO ferviffes, nihil

dignum ia confpe&u cjuscgiffes. Nunc cüm

]

per rotam vitam fcelera fceleribus cumulá-

ris, beneficio adhuc & done digaum te zti-

mcs? quantus quantuses Dei debitor, & cüm

tot milliones debeas , necobulum adhuc fol.

viti , & tamcn dono adhuc dignum te

ercdis ?

M

A €

IY, Quid

iP

Gradus tertius

1V, Quid miraris te non his talentigà

; WMI gf

o

Deo dotari , quibus alii? uti xon potes , ficuc

Mil

aliij videt Deus; fi tibi hcc vel illud daret,

; '*,PF'iü

(

illa non in gloriam, fed penam tuam cafura,

mum

quia videt teillis abufurum,cur ergo furiofo

j

(s

gladium dec ?

V.

J

Vide utrüm dignus fis divinis donis;

quia ea tam indigné tractas ; dat tibi Deus ia

j po

imeditatione aliquem ferventem conceptum ,

, fiet

il

tu mox ex capite tuodaodecim alios aftruis ,

qui illum omainóobfufcent , & uni verbe,

n

1 Vlu' 0

quod tibi inter loquendum iufpirat , viginti

Q uatuor inania addis,

Sicque femper nobi4 -

| muccöi !

liffimam Dei telam crafíis tuis fili

u

obícuras,

's turpiter

quririt

i L

PRAXIS.

jiorum 9

if ag

Ané furgens cegita te indfgnum eo

.

"M

die , quem accipís

,

anté quamvigs — [u: v

orationeni indignum , qui cum Dco agas,

ET

H.

Ante Sacrum & Horas Canonicas in»

sbusvd

dignum , qui annumereris iater minimos

faem u

]

j

Dei miniftros, is tamen tc in prxcipuis &

)

familiariffimis habcat.

in mcufaiadignum

J

pacc , quem comedis, Vefperi indigaum qui-

€te; qui s0n laboráfti.

. f

IH. Ia ariditatcipdignum couïolatione..

]1

cüm peccata tua mercaatur omnia ponarum

TU

gcncra , & in hac, & inaltera vita,

| tiutiog;

lV. Cüm vides alios praclaris taleotis .

; pifon

L À

dotatog

[

Hiumilitatis,

1f

ï ln

!

-

!

1

detatos, gratias age Dco, quód ea tibi noa

"tf

dederit, utpoté quia ilis malé fui(fcs ufurus

lg,

&c preiode damaationem tibi ex ijfdem cu«

D

mularurus.

Vrl

[

V. Güm tibi quacunque ratione malé eft ,

duj

cogita te indigoum effe melieri (tatu , & pes

jorà promeritum,

hu

VI,

Donis, quz à Dceo accepifti, diligens

pum,

ter & folerter utere, cogitans unà cum ipfis

trit,

tibi impofitum onus de ijs ftridam reddéndi

rerbt,

yationem,

nigiol

VILI, Cüm videsaliisà faperioribus mul«

r ob

tà cencedi, te autem negligi , gaude, quia

tractaristanquam hujufniodi rebus indignus,

:urrircx

ut reverà es; fl autem & tibi fimilia concee

dantur, vel confundere ob Superiorum , vcl

aliorum bonitatem , eó quód indignitarem

m eoi .

tuam agnofcentes tamen eam attendcere no-

TOU

1

!

lint: veldole, quód indigaitas tua ijs neta

Afl

K

fit , quam forté per hypocrifin tegis& ralibus

ia lte

rebus vel non uterc , vel fi aliter non potes,

jitn -

faltem utere parcifïïmö.

w'Pufsä ,

gu |

QUARTUS GRADUS.

n

Seomnium minimum «flimare,

" Ertó fcias, fi aliis Deus hzcfeciffet,

ht

|

qu& tibi fecit, fi tantis denis & illue

g f

minationibus preveniffet , jam in culicine

j !

peifc&ionis ftarent, & tu adhuc ad rad

iccem

*

jaces

u . -

1*

Quavtur Gradut

jaces, . Veté ergoomnium minimus es, qui

emcium minimé Dei donis uteris,

jl

l, Profectó d Dcus mein illa fcelera per-

j

mitteret rucre, , ad qua naturá propeníus

ui;il! n

fum ,aut nifi Dzmoois , aut carnis teatatios

gt

nesà me averteret, jam in infimum pecca.

il

terum barathrum rucerem , & omnes pecca-

'wl[' Quodl

teres peccando fuperarem , nam ecce illa

r:ïmks'sc.

emnia peccata, quz omnes & finguli homi.

du

nes fecerunt à condito orbe , ego , niái me

i

Deus cuftodiret , felus facere potuiffem, An

n C

non crgó mc emnium minimum veré xfti-

mabo?

fiüiS) K

*

-111, Sané nulli me przponere poffem, for-

-mi 7u(anl

té coim ille ipfe, quem ego minerem me

;;Faanïut |

zítime, in cenfpectu DEI , multis partibus

g u

fan&ier eft, ego enim cxterna afpicio, cor

st

&utem Deus intuetur,

E

W N

V, Veré multis imperfe&ionibus abuns

ülth E

do, quas tantüm cgo fcio, & quot funt, quás

u&is L

nefcio ? & tamen his quàm multicsrent , &

( homint,

vix nemen fciunt , aut fi fcrté quafdam ha«

bent, Deo tamen non itadifglicent , atque

v De

miliuti

mez , utpetequi ob tanta benchicia fideliüs

deberem , & ferventiüs, quàm alii fervire,

w folit

Mlatas 4

.V. In quolibet fermé vidcbis aliquas vir«

Y, Cur

tutes , qua$ícis te non habere, m

eritó ergo

iuelil

t€ minorem emnibus exiftimabis,

"l u

PRA;

l

Fiowilittis.

5

d qnï

P»RAXIS.

'm Ptf-

I. Latiffimé patet hic actus, Quamcunque

a&tionem flve ipiritualem , flve matetrialem

yti

atj

perficias , cogita te ex omnibus , qui illum

tecum, vel alio tempore agunt, agere imper-

T

fe&iffime,

d

1I. Quotiefcunque apud viros doctes , fpi -

"

rituales,&c, reperiris, cogita tuam virtutem,

ho

& doctrinam illorum doribus minimé cem-

jl t

parari poffe,

1l h

T

Ill, Càmalios in fpiritu vel litteris in«

ftruis, & hic cogita, te illis minorem , vel

quia illialia babent, quz multis partibus

m,/ar-v

compnfant ; vel fuperant ea , inquibusá te

11 lt

fuperantut , quia ill6 parvó ; qucd habent ;

TT

beaé utuntür , tu malé ; vel demum confide-

nyat

12, te (ccundürm id, quod habes à te , alios fe»

cundüm id , quod habent à Deo.

IV, Nunquam in ulla re te alteri fpiritua-

u

liter, & abíoluté przferas, fed fi aliter non

r,qua! 4

u r

potes , accurre ad occulta; qux fzpé funt in

homine, &quia tecta fupt , non appareat ;

p *

vel Deo ita difgonente , vel ipfo homine hu«

a

militatis gratiä occultante, Singularitatcs

TU

non folàüm non quzre, fed necà fuperioribus

r

oblatas accipe.

*

J ff

V, Cum nullo unqua

m de præccdcntia ^

g

fub quelibet prztextu contendas, cogitans»

tibi ut minimo minima & ipfima convenire

Y1, Càm

M

1.

Gradus Qüiätu&

; VI.

Cüm diver(tas cít fenteociarum ia

Wc&fl |

agilibus, vel aliis , inter te , & alium queme.

W 1

piam, memento , uttanquam minimus fem-

i

w llm'

percedas,. Non velis fuperieres aliá ratione

tecum agere, quàm folent cum minimeces

ii

adjutore aut novitio,

i

)

i dvm.

ath[

j

GRADUS QUINTUS,

yiilt

Ts

m

Nolle bonorari,

f

t ch

Uid ebfecro, fentiret mendicabulsm

bmFIOT j

Q

aliquod plenum fordibus, & íqual-

f doi

lore , 6 illi toti mifero pratercuntes ca-

j

"T

T

pst aperirent , honoratiorem lecum da.

rent, &c, nonneaut rideri fe , autilles eculis

taptos cffe crederet? Ita plané, fi tu honcra-

j Mer

ris , aut enim non vident turpitudinem tuam,

aliàs long? aliter tecum acturi , aut fi videt,

y; N

ferió te non honorare goffant,

[iqut

H, Ecce füumma illa Majeftas, in&nita illa

jt. Ci

pulchritudo infinito honore digna, vix ta-

( oeo!

men à mille(imo heminc honoratur, vix ejus

g (it.

1ccordatur centefimus, Et tu monftrum hor-

PO

rendum , bellua turpiffima bonorariab alije

inaliorum memoria velle effe audebis ? Sic-

G

€inc dignierem te eítimas Deo ?

HI. Quomode non totus expalles, cüm

(u

bonoraris? vide enim , dum te homines ho.-

Alí

