noftra, cor neftrum , cogitationcs noftrz;

, i

fiudia noftra, converfatio noftra , nifi majo-

u

u

xem Chrifti gloriam : h

asc amemus, banc

bus infuperabili &

in nobis , hanc in omni

infatiabili zelo promovere

contendamus

u

us

Hac vita Societatis,

J

UH;

n

il

PUNCTUM II

j^

)

€ratià Chrifti fum id, quod fum,& gratiz

[4

"

ejusin me vacua no

n fuit,

Scquantur altu

dedit Socictati noftrze

ndu

scdl

nature impetum;

quidi

fuum , ut vivat vità

Chriftus Jzsus fpiritum

UE

gtatiz,

Spiritu

s focieta

tis Jzsu , eft Spiritus

ficans ]zsuw. Nam folius

i locet

fo

fan&us, ut glor:

quit h

,ad gleriam ]zsu nosim-

Spiritüs fanái eft

: ille me cla«

iv

ycllcrc &

movere per gratiam

xificabit.

gt

Qui fpiritum illum non audit,

inutiliseft gloriz Dei,

Quidquid ab illo

ag

humi repit,ad glo-

i

gratiæ motu non manat ,

riam Chrifti non affurgit.

Viveergo Spiti-

qleral

Qui

ta Societatis, (i filius effe vis Societatis.

a

hi fuat Filii Dei,

Qui

Spiritu Dei aguntur,

er2o Spiritu focietatisaguntur,

hi funtfilii

P

Socictatis,

Ergo ha&enüs naturz impetus

um u

motüfque fatis fupérque fecutuses, Nunc

frocit

vivendum ex motu gratiz , & Spiritu)zsu»

wicet

qu

em tibi moriens inbalavit, & ia cercuum

infudit,

Cüm ad ftudia te coofers , ducat te

i

ris

Spiritus ]asu ; cüm ad quietem proficifce

.;sigmd

gut

4

113

B, P, N, fgnatij,

aut laborem, ducat te non natura, non con*

tol,

Í mj

fuetudo , fed Spirizus JEfu , omnia ex fpiritu

f ltt

& infpiritugere. Hzc eft vita focietatis,.

D

PUNCTIM

I1I,

du

Nullum opus artis fine idea & exemplo

eft. Societas noftra opus eft fummi artificis,

E

-

ejüfque exemplum vita Chrifti: ideóque o«

pus mirabile, opus perfe&um eft , quia ad

E&

;miz(

Íuum exemplar quàm proximé accedit

j alil

enim bzc Chrifti perfecta imitatio, ut, quz

oürtä

mundus cditjames,oderis, quz amat, & per

ii

tui mundíque odium ac contemptum , ad Dei

jriut

majorem gloriam indcefeffo ftudio afpires.

(olit

Hoc focietas profitetur , fequitur Chriftum

Tyn

per adverfa, per ludibria , per mille mortes,

d

Hanctu viam ingrederc , bactenüs ambulà-

| Mil ij

fti per viam tencebrofam & opertam mortis

W

caligine,

Qui fequitur Chriftum , non am-

u bulatintenebris. Veniergo ad lucem, dic

ij; àlli exanimo, . Magifter fequar te, quocune

" ' que jeris,

til Qu,lifx '

PUNCTUM IY.

j

Prava non nifl ad regulam corrigese

Vi-

W;f'uüc. tam tuam , & mores tuos emendare vis?

jj Proximum tuum à vía veritatiserrantem vis

qum

feducere, tantam mundi corruptelam , tam

|

l

ci& V

perverfajudicia , tam pravas opiniones cor

m & rc&tam ? Kegula

j i

gexc;d regulam certa

2

L

Íecie-

—

224.

Exereitia fbiritualia

[

It u

focietatis , eft do&rina Chrifti./ Leges mua. !

n

&i deteftatur

$

.

Evangelium fequitur? Evan-

gvPC[ |

y

gcelium decet?; Evangelium ad praxim redi.

(

git, Tu noli in cathedra peftileatiz fedentes

j

m

audire; abjice plumbeam humanz prudes.

f

tiz regulam , & maguá ac rebuftà fide con-

tra inveteratas imó nimiüm florentes muns

qnl

D

di opiniones Chrifti doctrinam opponc. Cre.

de & pro certo tene, beateseffe , qui bumileg !

j n

pro Chrifte & viles haberi gaudent: beatos,

qui lachrymis & laboribus non parcuat &c.

& vitam tuam fidei tuz accommoda

Hac

"

vita focictatis eít,

^

PUNCTUM WV.

Magna parsvitz noftrz, magna merito«

yum pcrit , có quód cogitationes & ftudia

cordis noftri fpargimus ia obvia quzque;

taró colliginusi

Porró unum neceffarium ;

amor Chrifti, Ubies,cüm extrate vagaris?

--

Chriftum interim folum in corde tuo defe-

rcns tanquam in deferta domo, quam fuus

nunquam hefpes ingreditur? Tecum habi.

t2,imó petiüs cum Chrifto, Sit illeuaicum

tui amoris objectum & fpei anchora? in hunc

curz tüuz omncs , folicitudines , ftudia ; af*

—

fectus confluant,

Tota hzc fit vitatua, ad

Chriftum ire, à Chrifto exire, & redire ad

ucqx,ä

Chiifttum; Ad Chaift m ire per ozatio

,hiiNO

B, P, N, Ignatij,

12f

ia

€hriíto exire per actionem, & ad Chriftum

[ Eï«.

redire per recolle&ionem , examina & pocs

It j

aitentiam. "Ad Chriftum ire , utgratiam pc-

[l

ta5: à Chrifto exire, ut Chrifto fervias ? ad

hi üd:l.

Chriftum redire , ut defe&ibus tuis medea«

detops

ris ,& fervorem amoris redintegres,

mun

Juravi & ftatui cu&odlrc judicia juftitiz

«t

l

tuz,

iil

Dixt nunc cotphe

eàt05,

t &t

Fa

vAd cMajorem DEI Gloríam.

yeritoe

du

I

I

5.

Q(MW

;[ïmuml

"agmsl

I

f

Qu W)*

o

"

^

il

j j

Ü

dlha

ii

NAut W

pgcml'

Qj

&A N

— LÉ

u- -G

z——

- ——

—

— ETE ä!äää

,fzz T$A4ANCTII

, DeSó gt';zt/mr J24 Ordzms

$. Dernardi ,

UTILISSIMXE

HU MILITATE

!

DOCUMENTA

Accommodatiflima Reliei--

ofo.perfe& z Humilitatis ac-

quitendz ftudiofo

[talico olimidiamate vulzata,

Humiles Spiritu falvabit, Pfal, 3 7;.

EprT:10 QuanxTA

Cum: Facultate Snpemmm

IHS ää

D"TZINGuf

E ud JoaN, CaspAR. BENCARD»

Blblxopolam Academicum;.

diene: M. DOCFAU

:

b

t

|

l

:

K0l

alOf(

f

N

Y

)

i.

nrlüt

Hl $

itum l

füt ant

pümqa

ii p

M. Y

W bert

u

uj

0)260»

EYYTT:

H

TTTTPÉ

:

TPTT

DI

hSSiMA

;/;

k.

ITATE

Hüwi

DOCUMENTA,

. Accommodatiffima Relt-

giofo, perfe&z Humilitatis

irendz ftudiofo.

I

E

?cqu

üifquis, dile&e in Chrifto

J

frater, magno flagras defide-

"7$]

rie perfedliffimz bumilita«

tis adipi(cendz, primó, pluf-

AA NERGS

quamPythagorzum fervs fi-

lentium, neque loquere quidquam , nifi dece

rorfus utili ac neceflariá.

1L Submiísá voceutitor, cüm neceffitas

'«tuam loquelam pofcet, imó lecuturus ve-

Iut anxié trepides, téque indignum , ine-

ptüámque ceníeas, qui proferre quidquam

boai peffis.

lL Vélut certifimum ainimi virusevie

ta libertatem fermovis inverecundam au-

dacémque , qux verborum quasdam quaft

ienis,,

ampullas ja&tet , nequec

anc&cxis erat

Á

?

QUB A

z

Documento

esnatutn , qui vel levitatem oleat, vef bi- — qi

eu

lIaritatem ridiculam preliciat ; abltineetiam:

(

fl

verbis ,quibus vel iagenium tuum , velcie

vilitatem nobilitatémve oftentes, quód vi-

f

(H

/

delicet, aut fzculi aliquá diguitate fulte-

ris , aut magai moemeatinegotiis operam

i

L

rmf

naveris , aut qnód. magnatibus familiari-

l'l

ji

(j'll[l

ter ufus fueris , aut quód viri ftudiefi unicé

charum tc habueriat, aut denique quód:

)

j

ucb[

aliquibus (ingularibus naturz , vel fortunxe

dotibus florueris,.

«t

1V.

Abftine verborum flofculis , & tro«

9 qü!

pis; maximé hygeibolicis, levibüsque face-.

Till

tiis, faavi fimplicíque contentus fpirituali.

; gt

um rerum colloquio , eosinrerrogando,quos:

! g'n(lqml

L:

in hac paleftra noverísexercitatos, uteorum

g

directione quotidie in virtutibus proficiase

«

Eteoim fcientificé de his differere , aliósque

íesel

erudire;magiftrorum eft , quod fubiade folet:

m

olere vanitatem , & fuperbiam,

It

pt[ï

V, Semperob oculos ponetuas miferias,

(tmp

tua deli&s , mortem ,. formidandümque fue

PO(U !

premi Judicis tribunal, ut ejufmodi medis

! Bul

sationis ac timoris plenitudinem quafi ru«

i feria

&es.

i|

X

V'I, Exclude penitus curiofitatem omnem ,

(s 00

meque quidquam hujus mundi aoffe velis;.

yupo

niti quà vel officium , vel tuam proximíve

lul

| A

falutem fpe&Gat,

Curiefitas enim vidend&

: d

€ognofcendíqueres ad te non. pertinentes ,

€9»

Humlitattit.

3

! vd st

compendiofum iter eft, quo hominem málus

tttim

genius avocat ; Jongéque feducità fan&is

vlt

cogitationibus, & fuimet agnitione,

Jod i

V1I, Nunquam fufpicias , vel afpicias res,

ll

quas mundus velut elegantes , pretiofas, ra-

OCHUI'

rásquemiratur & veneratur, nifi quid aliud,

latt-

velíancta obedientia , vel charitas ipía re«

ünict

quirat, przíertim , fi fuperieres ad hac vi-

qui

denda te comiter invitent , quibus omne de-

tüng

bes obfequium.

Hzc tamen ipía quando

videris , apud alíos ne deprzdices , nec de iis

f0«

cum quoquam loquare.

icte

VIIL, Superioribus, equalibus , & infe-

yall.

zioribus, omnegenus officii, reverentiz &

n&yü!

ebfequii, quod tamen cuique competat,

T

exhibeto , pudando inclinandóque modicé

i

verticem ; necíedeas, aut inambules prae-

li

fente fuperiore , nifi tamen ille fic jufferit,

&i

IX. Ultimum femper inter alios locum

l

«apeffe, & in omnibus commoditatibus,

fEx'm l,

femper quod deteriuseft, elige, v. g.cibe,

"751

potu , vefte, loco, lecto, czterísqueid genus,

"

haud aliter , quàm fi fis omnibus vilior, in-

1

ferior, abje&ior,

[i'w

X, Firmiffimé crede , quoód fí demi dupli-

1

,

€is notz panis , vinum, lectus , yeftis, &ca

"

proponantur, femper in his, quod deterius

Ye

eft , tibi effe deputandur j aliis veró id quod

hi

commodius & mcelius, utpoté qui melieri-

du]

L

A. 3

-

us

[

4

"Bocumenta

!

$

busomnino fis iadignus ? imó nihil :!Eudäi-

T

bi magiseífe debet ia voto,

ïclü[i

XI, Perfuade t:bi , quafi in czterisregulis

gcws

inftitutitui fit una , tibi peculiariter prx fixa

n

quá caveatur, ne quidquam commoditatum,

(

ufm !

quz aliis emaibus communes funt , partici-

« gl

/

pes » adcóque multisoneribus folus obnoxius

r 'Am

fis, quibus reliqui fiztexempti, ídque enor-

"

mi tuotum delictarum demerito fic poícente,

ä;

" 50

XIL Quamvis

extremáà neccífíariarum

n

rerum penuriá labores, vel etiam cenfolatio«

jf

j

num fpiritualium fuavitate deftiruaris, crede

)

« u

femper tibi ex his plus concedi ; quàm me-

[l m

d

fCAriS.

qn

XI1I, De rebus, quz de fuperiorislicentia

vt

cedunt in emnium ufum, non tibi plus ven-

dices, quàm minimus omnium , imó minus

j

ex histibiufurpa, nif forfan neceffitas, vel

qüö&i

gt

infirmitas aliud exigeret , memer illiusgno

mzà Caffiano relictz : Mosachus nsmdus

lt

-a

mundi totius eft dominus,

bis|

XIV, Non ceífes unquam temet arguere,

ol

examinande, & acri cenfurá períftringendo ,

1

etiam easactienes, quz primá velut fronte

NI

melioresvideatur, & interim dolorem quo-

LT

que prolicias,i ijs defuiffe re&am intentione

j

repereris , aut in ijs tuam aliquam commedi«

tatem quzfieris? atque hzc tuimet adeó ri-

1a

qi

gida cenfura, focundiffima eft fan&tz hu«

; M

Anilitatis, & omnigeos perfcétionis parens.

XVQ Nul-

Flumilitatis.

$

l

XV. Nullusambige, quin ob intolera-

3

lii

li

bilem , quem tua.crimina

halant foeetorem,fis

Oi

veluti canis mortuus in plateam proje&us,

u

totus jam verminans ac putrefcens, ftomae

chum viatoribusmovens, utpote coactis ce«

Jtny

fiim

lerem capere fugam

, avertere vultum, ob-

! vifu, vel olfa&u pefti-

LUg

untare nafum, neve

IU

lJentiam aliquam hauriant , quà meditatione

facilé tibi pcrfuadc'bis , animam tuam in

üt

v

Iur

ithoc corporis ergaftulo , imó cloaca, contie

TT

nuam narium peftem exhalare, quà non mó-

dódivino & Angelico fefe reddat obtutui ex-

tedt

ofam, ícd & emnium jufterum fenflbusexe-

m

crandam , quam

que meritó cenfent intole-

fe&am viderintinte cone

hu

randam , denec per

Admi-

tritionem , animíque paenitudinem.

Y

zaré interim invictam illorum patientiam,

IU

)

n"l

quód te talem tolerent

neque focietate fuà

leghantiacum exclu-

Qu

coníortióque , velut €

daütn

Sed& , fi vero tua

peccata librentur

yi

examine, isd

ubié fores exoculandus, tnanie

íque mem«

(l

bus pedibüíque truncandus, emn

;

brorum ufu privandus , quód ijs sternum

p

j

L

Numen offendgris,

MU

horrefce ,

XVI Velat enorme crimen per

j

fini&rum de aliis ferre judicium,fnaximéque

WDE '1

ía rebus indifferentibus, fed deomnibus eo-

jl*

:e tecté. femper opínare ,

rum di&is fa&ifqu

4 [l

fus effe nitare in excufan-

12

uinetiam ingcgio

rum erratis , haud ali-

mü&

dis,ficfcndcndisquc ea

ter,

.A 4

N

&

Documenta

N

j ol

ter, quàm 6 fores illorum cau(dicus, &

ad.

l(l[

wocatus , & mercede ftipendióque conductus,

ht

Quód &i quandóque id fieri. nequcat , & ad

ul

omncs facti malitia pateat, ad intentionem

il

recutté, quantum ratio finet , aut omnem

j

«ulpam in repentinos turbidz tentationis

J

impetus, aut in perditam fathanz vafritiem

rejice , &c, Refrena denique proclivem ad

[L:fllj i

.ejufmodi finiftras fufpiciones animum, Hzc

d

1

vel fola .cempendiofifima ct comparandz

yun

(,pon

humilitatis methodus; quamobrem fempcer

ifthzc animo tibi fixa fedeat.

nmüï

XVII. Cave unquam à quequam diffenfcs

jl

rmtm

ii

ris, maximéque in rebus, quibus opiniones

gua

variant, nec facilé cum aliquo difputare , &

t

audacibus ingenij quafi cernibus pugnare

gue

velis, Quód fi tua fententia minüs fercé pro-

oW

ba cenfebitur , non oblu&tare , neque (quod

t

ajunt )contra torrentem nitere, fed cum mo«

o

deftia, filentio, mentis hilaritate, frontí(que

E quaïn

ferenitate , contentioflüs difputanti cede,

ii

XVIII. Cavc, cuiquam fis unquam caufa

fmor

mceroris, verbo, facto, alióve figno aliquo,

—

etiam minimo , ni tamen, vel obedientia ,

n

vel caritatis ordo aliud depofcet, v, g.cüm

lidi

defc&us aliquis monitu noftro co

rrigen-

X

dus.

:

XIX, Siquis te frater infuriä qualicunque

hu

affccerit, non expedtes , donec ille culpam

[m

fuam agaitam faffus ; àte veniam petat » fed

tl

AN

* Humzzag:;;.

7

tu,haud aliter, quàm fi peccáffes, & alter cul-

hii

pá careret , prior occupa , culpámque, fiqua

Md

foret , pedibus illius advolutus deprecare,

a

quód illi forfan anfam dederis effenfionis,

T

illümque excufa, omnem culpam in temet«-

(ntt

ipfum retorquende,

(

XX, Si quis deliberate inte ferretur odio,

tiem

téque injuriis, convitiis, calumniísque app-

nal

teret,illumtu velut inftrumentum Numinis

lat

agnofcc , cujus mifericordiate velità fuper-

ndz

bia vindicare ; áutcerté credas, Deum alio

t

finebono finere te his zrummis probari.

Quamobrem eum tu compledere velut fin-

tfta

gularem bencfactorem ; qui magnam tibi

onei

merendi fuggeratoccafionem , materiémque

J«

exercendz p,aticutiæfuppedi:ct; igitur pati-

hátt

enter eum fuffer,

p

XXI. lram ( cüm fecundüm SS, illos an-

md

tiquos Patresfit in Religiofo velut abomina«

Al

Jui

bile quoddam monftrum ) manfuctudine,

Il

j

quam affectu, effectáque poffidere, verbísque

|

:

^

exhibere debes, fic compefcas , ut fl quando

T

mordacioribus dicteriis pungaris, abfque

j

-

ullaexcufatiione dicas? Pater mi, vel Prater

j

mi , rogote peramerem Numinis; hujus de»

ja

li&i veaiam mibiimpartire,

j

XXII. Magno charitatis ac miferationis

affe&u fuffer omnes oómnium aliorum de-

mquc

fcátus , nec ambias, aut magnopere adlabo-

lpam l

Ies, ut ab aliistua quoquetolerentvr, & ex-

M:

A 5

cuíentur

W

-

$

- Documenm'

cufenturetrata : eítotamen totusin hoc , ut

[ Aeuxc

illa ferió emendes.

p

XXIT. Si quid in aliuni beneficii , aut ofe

Du]'-

)

ficii contuleris, nullam retaliationem quzre,

j

p

d

fed eimnino crede,tibiid ex obligatione fuiffe

przftindum,;&, ut idofficii genus exhiberes,

y

p

imgeratuin effe,

(

J"?

XXIV. Modeftifimé te, velut infans ,

p

H

omuibus fubmitte , maximéque hisà quibus

prava fuperbz raturz tuz complexio, vel

D Vi

l,g

pouüs inclinatio vitiofa magis abhorret ,

W

querüámque confortium feles magis averfari,

ieq

"t

-

u

dixeris(utà quibufdam fieri amat )

cgo'buuc , vel ilium non equidém odi, necei

A j

t

inalé velo, cxteróüm naturalem quandam re«

"

«5

pugaantiam abco fentio,nec ni(i cum ftoma-

z

€ho affar

Á

1

i

"

t

);

illam queo ; vimquc naturz mez

feri exper

ier

Iwvae

)

Quód sutera quidam obtene

dant , Íe quandam fentire averfionem,id inde

qi

W

e&, quódadhuc corruptam veteris Ádz natu«

n

ram non cxuerint , quóque fibi fenfilesaffe-

F(m

&us dominari (ipaatzutpote quos ope divinae

m

d

gratiz nondum demucrint, & ia fuam petes

ftatem redegerint ; gratia namque potentior

)xl

eit omni naturä,'omniqucfcn&bilis potentiz

Pisl[

quantumvis poteatisaffe&u, quz velut anci-

tum

pii humilitatis mucrone cuactas eju(modi

frim

iuclioationes amputat , stque id praftat, ut

uali

quis quafcunque naturas,ctiam mazimé bar«

Áer

baras cfferásque libentc: fcrat ; imó ingenti

W

dCHj

m

Humsltatur.

?

g,

defilerio accendit homicem , veftiga»di mo--

dosomnes, quibus in talium fefe poffit infi-

A

nuare familiaritatem , ob incredibilem quz-

[

ftum perfe&ionis inde redundantem, Multó

hjf

namque plus utilitatisé talium confortio no»

bert,

bisaccedit,quàm quando verfamur cum ejuf-

»

cemodi , erga quosaliquá naturali fympas

"

thia fingulariter alficimur, Eft ergo neceffa-

lib

rium, aut mertifcare, aut proríus extirpare

"l

paliones eju(modi inordiaatas , aut feíe no-

It

mine :'eligioft hominis penitus abdicare,

Áari,.

XXV. Omnibus omnium ztatum ordi-

t )

námque heminibus, hoc in te jus cencede, ut

icel

impuaé ft eis, imó liceat, te pro libito om.

1 IG

nigenis injuriis exercere, & ( quatenus à te

hd«

fteterit ) noliseffe tibi licitum , alios, re qua-

(nea

cnnque alià, quàm beaeficio enerare,

J

XXVI. Nunquam de quoquam querare ,

lt

quód aliquà re pulsárit injuriá, certóque tibi

t

perfuade, banc; quam paífus es,efíe minimam

T

poenarum , quas peccata tua mereantur, Hoc

ltl 1

igitur age , ur (quemadmedum in pioverbio

cít ) omnes injurie , te velut fcopum petant,

p :

TU

XXV1I. Intta monafterij (epta tam quicté

ii

pacificéque vivere ftude , ut nemioi nego-

J

tium faceffas, uullíque (quautum fieri poteft)

i

fis impedimento, imótam tranquillus efto

T

ut alij dubitent , an demi fs , nifi cüm velte

lt«

przíentem contuentur, vel ope tuà iudigent,

l,cnI'L

Y

XXVIII, Qualicunque crucc vel tentatio-

A 6

nct

m

16

Documenta

1

«

nc affligare , femper. cam forti invidó-

que pectore fuffer ,ctede, tibi juftiffimé eam

que

infligi , quia imó diguiffimum effe , qui gra-

&U)l

Y

viore ple&áre, indigaiffimümqueomni fola.

tio; nec interim ceffes expoícere fubmiffif-

pb

fimá prece divinam gratiam , quá corroboera.

N

/

tus , quidquid tentationis ingruerit, valeas

1 i

nyti

j

exfupcrare,

XXIX, Qualicuaque corporis aut animi

E

L

:jN

neceffitate labores, nolis eà liberari (niá for-

l

v'-:h'lmi

j

té periculum fit alicujusoffendiculi ) maxi«

j

méque fi conjectare poffis , immiffam tibi

m

fuifle tentationem illam pro majore virtutis

u

010l

n

ac perfectienis incremento.

|

[

j t

XXX, Pro viriliconnitere, ne moleftiam,

t

j diat

aut zrumnam , quz te cruciat, aliis pandas

|

( fC

Y g famcm,ü:—im,xüum,frigus,infomnium,

|

n

fimilémve zgri corporisaffectum, nec huic

! qpina

.

avertendo remedium aliquod adhibere fata-

| tosi

gas, dummodo corporis fanitas przter ordi-

K LU

nis tui regulam, caritatémque non affligatur,

d

aut violetur.

hu !

XXXI. Adlabora,diligentérq; provide fem-

u

4

perut laboriofiffimis moleitiffimísque totius

! hm

monafterij fungare officiis, duinmodo ea hu«

aliq

milia lat & abjecta,neque quidquam dignita-

tis,aut honoris prz fe ferant:quod ut impetres

(£nát

àte,credas omnium teviliflimum effe, con-

uppom

temptiffimümq; , perinde ac fores quidam ve.

ffcipe

lut aünus jumentümq; totius cenobij, Quod

« nóre

i vc.

Humilitatis.

3

Inri

fi veró etiam ultró fimilia officia tibi noa

D n

petenti deferantur, magno illa pietatisaffee

Vgri

&u , lztitiaque complectere.

T

XXXIL Cave cibos ullos, quafi minus

millf

habeant nutrimenti, vel condimenti, naufcas

Jot1,

ac faítidias , fed pauperculos ac mendicabula

u

petiüs imitare , quibus quicunque, & qualií-

cunque cibus offeratur,placet, imó fefe fortus

Yml

natos autumant , Ífi quid offulz recocts

UC

O

(quamvis id vernula aliquis domcíticusjam

fatur neliquerit ) aanciíci queant,

tibi |

XXXlUI,. Poftquam menfz , medius reli-

J

quos inter fratres , accubueris, & videris, eof

ä

dem tibi, caterísque cibosapponi , conetris

At |

elicere admirationis, ac ftuporisactum, quód

s

cüm Íícias effe te cresturam miferrimam ,

T

adcóque omni vità prorfus indigniffimam,

àuc |

ob inaumera peccata , quibus Deum & prozi-

i.

mos irritáàftigtamen adcó lauté habeare, pane;

r

vino , cibísque melioribus, eadémque mensá

gmr,

reficiare , cum cateris religiofis, qui fint ve-

lut totidem Argeli fancti; cüm tamen in«

t !

terca non iniquétecum ageretur , fi fub mene

(

D)

fam , velut catellusaliquis abjectus , fruftulis

ii

aliquibus deciduísque miculis vefceréte.

[

XXXIV. Quicunque, fano tibi, in

1]

cznaculo , aut zgrotanti in infirmaria cibus

jl

apponetur, quamvis palatui tuo non arridens,

YO

fufcipe tamen illum libens , nec verbulo

ol

fignóve alio declares naufcam , prorfósque

4U«

AB

12,

Documenta

g

autuma, eum ab ipfifimo Numine tibi fingus

lariter transmiffum, velut olim fanc&tus ille

d

ii t

Senecio fecit , quem S, Dorotheus memorat,

)

j

Serm, 7«

| düm'

XXXV.Quzcunque tibi veftis, quodcun-

r

t

quelazcum, aut líneum amiculum,quodcune

bir

que cubicalum , quzcunque menfula, qui-

L

cunque libellus, autalia recula utendatibi

u

jl

i [

effcratur , cam libens latüsque accepta , nec

|

":

r&jicias ob id , quód aut vetus, aut obícura,

p

autcraffía , aut mizüs nitida, aut depexa,

IN

aut lacera, aut malé farta concinnáve fit:

|

1

d

imó, vel ob hos ipfos defectus fit illatibi

zx

PT

nncud

Ccharier, cämquc pracateris dcligc & diligc.

Ji

"MU

h

fempérque qure, quod abjedius eft , quód-

li

que vilet aliis,

i"

m

i

XXXVI, Semper in hoc totus efto , ut di-

'Lmqm

ligenter in Domino procures omnia facere ,

quz funt corruptz naturz ruz vitiofzQue

g

Í

proclivitati contraría, ídque tamdiu , donec

ut u

&l

ambigas, quid vel appetas,, vel refpuas, ut na-

[ ul

tura quodammedo expugnata, perfectiffimé

Q CO

fpiritui obediat,

1 Bi

t

od

XXXVII, À quocunque corripiare , mo-

defté tolera, imó temet incuía , corripientís

uj

quc quzdam alía reprehenflone digna fuggc-

anUl

Ic, & accepta cerrectionem illam velut jue

mede

hn

ftam , tuísque demeritis quàm plurimis con«

dignam,

Unde nafcetur hoc, ut nec ille, nec

LU

tu illam exacerbesaut exaggeres, Iftud inte-

AVL

rim

Hzmilz'tati:.l

À

TM

rim copare feduló , nc vel rcum teneges, vel

wusill

ctiam excufes,citi forté ad netabile damnum

Mttor

aliquod, manifeftümque fcandalum averten-

dum, Nam femet cxcuíare,& alios accufsre,

T

recenditiffimus eft veriffima malitiz fupere

ls :

bixque nidus, Przterea firmiffimé credas, de-

(l )

li&um tuum multó giavius effe, quàmtibi

itii

urusille Cenfor corre&órque objiciat , imó

C

pioríus exiftima , cum debilitati tuz conni-

l, ^

vcre, & ucenimiàátriftitiá affligare , non edie

u :

Ccre totam peccati tui faditatem.

ft:

XXXVII!

In fpirituali militia pro adie

tibi

pifeenda fanéta humilirate prorfus utile

i gc;

compendiofümque fecrecum eft , non procu-

üd«

rare , nec deliderare amari à quoquam ullius

temporalis commoditatisgratiá, Namcuüm

d

ficaffe&ti narurá fimus, ut non diligamus

16 ,

quidquam , nifi quà bonum cziflimamus ,

t'qxlc

neceílum eft,bacduo, velle amari , & defide-

".

rare tanquam borum xítimari , nuuquam

u 5

poífe feparari, fed Gibi femper velut indivi-

Jmf

éua cogulari,

Ergo, fitanquam zelofus hu-

militatisamator, nen vis ut boous, fapiens;

i

do&us,autalio quocunque gratiz aut náttle

!

rz privilegio infguis honorari , bec age , ut

1:,

ncque quxras amari , vel abaliísJauté com-

I)

medéque tractari. Hujus obfervarione docu-

]c

meatiplurimorum tibi maximerümque bo4

Y

norum fiet acceífio, Anima namque creatu«

idiffima

u

rarum iefugiens amicitas ( qux val

n

Á

affe&tüs .

Dacumänm

14

síffcaüs humani perdica cft) nec carum vel

j 4

utilitate, vel fuavitate gaudens , fubitó ad

| mc['l*

crucifixi Chrifti vulnera velut afyla quedam

'gfü |

convolabit, in iifque fuaviter conquiefcet ,

nec ullum przterea fclatium requirct ; omni

»

y

namque folatii ulterioris illecebráà ( quz na-

; WH

fcitur ex defiderioillo, quo qnisappetitamas

3 ylt

ri ) jam fefíe nudavit, Commodiüs etiam fie

N:uül :

indulgere poterit divinis amplexibus, vel

j

hoc ipfo nomine, quód fe fponté dulcibus

i* A4

r

illis familiaritatis humanz nexibus exttri«

| ;ntl

carit, Neque id mirum videri debet ; divina

j

u

namque confolatio adeo | delicata eft, ut

j(m

omnino veliteffe defzcata , frivolísque hu«

lici

maaarum ob!ectatiuncularum fzcibus nolit

]

a

admifceri, Talisanima queque fecuriüs in

i

L

folidiffima fofitudinis, & divini timoris

qud

turre confiftet, qui quidem timor hoc cffi-

li tlüi

cict, ut fibi vigilantiüs attendat , féque re-

u

rum divinarum contemplationi diligentiüs

| J

impendat, Et quandoquidem ab aliis amari,

qumï

rescft longé [uavifüma exeptatiffimáque ,

mundialibus przfertim hominibus , ideo

4

tl

(j

t

mensifta,quz amore Numinis, hoc quidquid

tsb

Íolatii eft, fpernit, Deo maximi meriti ho-

ftiam , longéque gratiffimum facrificium of-

qbret

fOpti

fert.

Nec eft quód verearis,hinc charitatem

n

vl

tuam , quà tibi-proximus comple&tenduseft,

Atádi

imminueadam , quin imó diliges eum amore

"

! Yi

magis folido magísque fiacero, cüm nullo

qam

alieno

Humili:&tis:.

1j

Tüty

litoi

alienotitulo, quem vel propriusamor teme-

7277

rayerit, vel parvus quicunque affedtus vitia-

dc,

veiit, fed puriffimo divinz voluntatis adim-

D)

plendz de&£derio movearis,

177

XXXIX. Omnia opera tna caut?, diligene

nll [

ter & velut ad amuílim compone , fic ut nule

las (quantüm feri poteít ) etiam minimas

vd

eorum circumftantias omittas,

Atque hanc

fudiofam adcó cautelam SS. Patres olim vo-

QUi

[l

cárunt cuftodiam confícientiz , ficut oppofi-

tnà

um vitium dictitabant conculcationem cons

Ícientize

)

u

"

XL. Queties per fan&am obedientiam

lit

tibi licuerit , femper efto przfens communie

I

bus cenobij totius exercitijs, tam corpora-

libus, quàm fpiritualibus, fempérque velut

r

j

vitus exhorrcíce particulares occupatiuncue

v

las,, quz vitiofam ediefámque fingulatita-

tem olcant.

il

!

n

L

XLI, Id tibi penitusperfuade, nullum te

"

pejorem nancifci peífe confiliarium , quàm

témetipfum , cóque ur plutimum fufpecta

) &

habe tua decteta ac placita, velut proficifcen-

!

tiaabaffectu malé fano & malé fuado, Quam-

Z

Oobrem quzcunque tuopte fenfu , ductáque

proprij judicij concinnáfti confilia , ea crede

neceffarió alterius e(fe fubjicienda oppro-

bandáque, vel reprobàanda judicio,

XLII, Cave diligentifimé , re quod un-

[]

i

quam negotium five fpirituale; five tempo-

rale

16

Deocumeuta

rale juxta proprii judicii arbitrium ageredias

j

re , fed.femper alienis fapientum featentiis

n

ag

ionitare, Hac enim rationeingens Humilis

[u?Cf

tatis, pacísque interioristheíaurus compa«

j

katuütre

2

[)

[

XLIIL. Nihil infolens inufitat&ámque fa-

"

x ,v.um

cito , nifi prius impetrato fuperioris affenfu ,

/

j

lirmiffiméque tibi perfuade? abfquetacito,,

!

vel expreifo cui gubernatorisarbitrio , qued-

D

?

|

cunque ctiam miaimum opus cuum , effe er-

j

m

ratum.

|

jf

]

XLIV,

N

Non legas aut accipias ullum li«

!

brum (quantumvis videatur effe fpiritualis )

m

i vel minimo verbulo : tenuiflimóve figug

F (

g

colligere poffis, & coaje&tare, fuperiori le&is

onem illam non probari,

n y

XLV, Hzctibi commendatiffima fit om-

at

nibus in rebus regula, ut nc expe&es , donec

ml mi

exprefsé tibi fuperior aliquid imperet, fed fi,

yehe

quid ipfe fiexi velit , fagaci cenjectura fub-

jip

odorari potes,erzveni imperium,promptám-

quti

que obedientiam exhibe,

n

XLV1

Siquid impetatum tibi fuerit ,

i

quod prorfus iuutile videatur , & ad rem noa

I

facerc ( dummodo non fit manifeíte pecca-

X

gum ) quale v. g. foret , non uti Ícientià jam

il

acqui&tà, huic vel illi arti petrdifceadz iu-

l

u

l

cumbere , eaídem veftes confuere , móxque

vl

diffuere , magno labore de puteo aquam hau-

dul

riie, hauftámque ftatim effundere , quemad-

a*u';tgu

modum

Humilitatir,

17

tfnlggm*'

modum $, Antoniusolim impetavit S. Paulo

D t

"Uf

cognemento Simplici j cave fisullo mede

fuper imperata ejufcemodi re turb£ie, quia

(j Wüfh.

imó ad obedientiam przefiandam sffedu ge«

nerefo velex accingere , utpotee qua fit. in-

H/W /2'

iif

gensredundaturum (piritalis profe&üs incre-

mentum, Nam talisobedientia mectem, vel

fit,

mazimé fubmifíam purámque reddit, quod

(

t

eftlucrum fíiae dubie raaximum , fcopüíque,

in quem obedientia fancta collineat,

XLVII, Nen eít veri 1cligioséque obedi-

à [i

entis hominis cenditionata vox hs&c? Ago

lis)

quidem hoc, velillud volens , & amore Dei

Qu

libens, & » quia ficimperatum fuit, diligen-

T

ter,ceterüm fatis intellige, oleum,operámq;

e

perdi

,

zquiore animo ferrem , fl prz illa

of«

functione jam demandata , aliud negotii ali-

u

quid mihi injungeretur. Fallerére mi frater,

ru

u

& vehementer quidem , fi talibus proprii ju-

Quin imó prorfus

dicii placitis effentires,

p

contrarium credas eportet , videlicet epus

eífe utiliffimum ( quantumvis rationem im-

W

perati non affequare ) nihílquetibi tunc ati-

pE

lius poffe juberi,

PEsJ

XLVIII, Quód fi fuperior przciperet ali«

zle

quid (dummodo non (it manifeflé peccatum)

"]

quod non videretur animz tuz expedire,

1

quale v« g, faret, aliquod officium multis

ile

diftra&ionibus obaexium , autin aliquod

"

abiegari monafterium , ubi minis commodé

ff

potfes

"2

.ï)ommmta

gpeffes attendere tuo profe&tui, & perfedtioni, |i*

*

nt

.

|

'quam po

ICS 1

n &lio ; tum fimplicibus brevie :*

dj

bü(que verbis zei cotius difficultatem , quz

feíe tibi obiiciat , femel indicáffe fugeriori

FOIi

fe

fufficiet , explicando illi debilitatem imbe«

yil

«illitatémque tuam , utpote quz nequeat ad

perfe&tionisculmen eniti, nifi maguís auxi-

du

liis (uffulciatur ; tetum tamen hocnegotium

WW

g

tuum flc age , noa ut videare quidquam , vel

*extorquere velle, vel deprecari , fed ifthoc

!M,Of

ii

tantummodó fine, nequid in eo genere fu-

'ï Dd![ï

periorem lateat, Poftquam ita modefté tuam

neceífitatem explicueris , fi nihilominus fu-

n

yji

perierillam priorem voluntatem fuam ra-

M;[l[

tam effe jubeac.fecurus, quidquid juffum fuit

&ccepta , non fecus, quàm fi Deus ipíemet

ïmw

Jl

mandiffet, nec ullà deinceps aliá cogitatione

Qu

t€ turbari (inas, Quina imó fub vexillocru«

€is,& aufpiciis obedientie , imperatis im«

t m

plendis generofus milesacciogere, totüsque

impavidus ad mandata facetfenda , velut ad

li

tutiffimum tux portum falutis procurre Obe-

Q

(u

dientia namque , velut interpres divinz vo-

luntatis,cui nihil impoffibileeft,aut difficile,

tua copta Íecundabit, potentérque te pro«

fn

pugnabit. Adeóque tibi metusomnis excu-

yl

tiendus ; quia quamvis orcus univerfus in

D

exitium tuum confpirarettamen in itnperato

[

tibi negetio, velofficio, nihil efficere tibi,

nihil in perniciem tuam cedens, poffet sfice-

I!

D

EHumilitatis..

. d

mfr(?iu;. r&, Quin imó majus quid aufim tibi pellic

lm

j

lm

ccri? forté non exiguum reperies confequea-

Em

dz perfc&ioaisadjumentum (quodtunc tem»

ti

poris-te lateat ). tuxque. difpofitioni vehes

Tib

meater idoneum , quod tibi fingulariter Dz r

It i.

bonitas przfervárit, Sin verófuperiorem pre«

Inu

cibus importunis , & rationibus expugnes, ut:

;etium

ipfe incipiat velle ,, quod: defideras ,. fcias id:

n v

magnao tibi coníftiturum, Eveniéque,. ut lo

iib

cus , officiümve tuà importunitate exambie

atl

&um ,quod fpirituali tuo profe&ui videbatur:

df

aptillrmum , reddatur tuo fini minüs idonei;,

s (t

quàm futurum fuiffet alterum,quod obedien-

i T

; &ia jubebat 2 minüs etiam in virtute proficies;,

hu

quia Deus fuam. tibi minüs largé gratiam:

femt.

impartiet., ob inebedientiam admiífam, Ni«

TT

hál fecurius effe poteft , nihílque falubrius ,.

lg

quàm facere ,, quidquid Obedientia fandte

M i

IiBaadáirit,

t

XLIX.. Quod fí re quapiam videberis in-

"T

digere, cáve nequid petas.determinaté, Sed:

'06:'

oratione prius ad Deum fusá, fi tibi voluntas:

"m

cadem certa durárit,(fuperiori illam figoificas,

A

fimpliciter eam proponendo , & quiquid ille:

tandem (uper petita re decreverir , id veluc

T

p

ipfifmum Dei. mandatü reverenter accepta ».

i i

neque quidquam pofteaangares.

a

L. Quod fi degis inmonafterio , quod vel

gtibil

€ft in civitate fitum , vel eidem vicinum , nom

ii

petas unquam licentiam vagandi per u:xbcrp- »

j

PA9)

Doenmenta

H

fed efto conteatusire , cüm julferit obedien

u

j

tia, Quod fl tibi videretur utile, aut neceífa-

D m

q*lls

d

rium, utbem adire, &mplicibus hoctuum de-

j

!

fiderium verbis ( ut di&um fuperiüs) explica,

M

adcóque cave , ne blandis precum cuniculis

cluü !

agas,íed quidquid iile ftatuezit, id velut pla-

j

MHC vu

citum divinz voluatatis arripe , omnémque

W "

ulteriorem curam deponc.

j

;1'101

TU

qü

LI, Semperad obediendum paratus efto ,

f( Eldfm

-

tantáque

g

atientià armatus, ut quandecun-

h ii

n':","iti

que fuperiori collibitum fuerit, five fit ops

