veniet , & eum , qui venit. ad me,non ejiciam: !

foxas.,.

j r

[»(w Wml

PUNCTUM

It,

a

mm!(xwï'&'

Octcupatiodeeft , talenia dcfunt, aut fí nom

j

defint, humi defotfa doles? Non fic Dominus:

um d

tuus 2 latuit per triginta annos fapieutia infi-

vabh

nita t fabrcile muaus exercuit mundi fabrica-

M

tor , fanctitatenr & fapientiam admirabilem:

Mu

abícoudit, communem vitam cámquehomis

tites, U

nibusignotam duzit;

Quid ita?Non potelt. :

At2 It

filiusà fe facere quidquam ,. nifí quod vide:

rit Patrem fmumm .Mea: doc&trina:non eít.

omiaet

fiteinf

mea, fcdejusqui mifitme; Ita'Pater; quonl-

|

am fic placitumante te«. Magnum & gloríoe- htl

fumnegotium , mihi crede ,. Dei. volunsarcmawulM

6.-

l

E. P, N, /gnatij,

27

lil fequi, Magnum talentum exiguo talento fí.

, Mij deliter uti , & eo contentum cffe

K

It il

PUNCTUM III,

t rl

Multàm laboráfti , nufl m operz prci'ïum

mj/];mlrvidcs: hzc caufatzdii rui? Non fc Dominus

tou) tuus, Quoties ipfe fruftrà in templo, fruftrà

iun n privatis locis omnidatá occafíone labora-

i, & vit; femper tamen ad laborem magno ardore

at redijt, 'Torlachrymas, fudores, miracula,

liry przdicationes ,beneficia Judzis impeodit, &

itet at fructum tamen adeo exiguum tulit, Fallors

um Magnus fru&us laborum fuit placuiffe Patri,

jdn & voluntati ejus fatisfeciffe, — Plus omnibus

laboravi, ait Apoftolus , non dixit, plus pro4

feci.

Noverat ille meatem Domini fui , qui

laborem Sanctoram fuorum ,non proventum

|compenfat, Tuum eft rigare, Deusubi vo»

at Juerit,inerementum dabit, Reddet Deus mer-

. cedem Sanctorum fuerum laboribus, Ergo

« non Éru&ibus gloriare,

yi f;b]i(ï'

PUNCTUM

1Vs

iil

J

Morbus; affecta valetudo, fcruputi , an»

/

dj xletates , defolaciones , perfecationes, etiang

)

v

jle| exteraz , inutilem te reddidére? Nemoteja»

ló

m

di vat, bominem non habes, defereris , dum alij

ii

' tibi fort inferiores , favore homnum tol-

nl

1p

je| Juntur ad munera bonorifica ? Durum boc ti«

9l 3;9

jj

£

h

fi ridetur ? Non fic Domings syus , in b

|

l

— Á

99

Exercitia fpiritualid

cocpit tzdere , in prztorío poftpofituseftlas j/9/

troni, in palatio derifus eft,totá vità perfecus. 7

tiones fuftinuit , denique natus eft ad patien-

dum potiüs quàm ad agendum , mundum cers jj

té patiendo redemit, non agendo. Vade & fac ji/f?

fecundüm exemplar ; quod tibi in monte j/i^

monítratum cít,

p u

L3

4

Wdöl ql

'

,

u

üzft

TERTIA HEBDOMADA,

ifet

a

DIES SEPTIMUS.

smdit

uis bujus Hebdomada eft , obfirmare a

animum contraadver[a omnia ,in pro- jun

pofito univer[a perfetHionis fPudio , €$

sominatim in eo gradu. acquirendo ,

|

ant extirpando vitio , quod per regue

las eletlvonis [(ufcepimus,

fint j

CONSIDERATIO.

pwi

j

Quonodo te geras erga exteruos, ;;dm

/

PUNCTUM 1

F Onfidera, fictuam falutem cum falute ] f

$4

prox^mieffe conjuuctam , ut moraliter , ;

loquendo , alteram ab'alterá fejungere non

potfis.

Tam enim difficile eft, te falutem

P

&onÍcqui tuam abfg:;fa!utc proximi, quàm W'

|

/

a

B. P, N. fgnatis.

22

(tellh

ad falutem pervenire,& vitam à fpiritu focie-

i pl

id ii

| tatis alienam tenere,

BOOUTNCTIEN OE

dumet

deg h

Confidera, quomodo ca , quz ad falutem

| proximi fpectant , tractesin concionibus, ia

I ( holis, in educatione juventutis, ia confef-

|fionibus audiendis , ia mifflionibus, cate«

' cbifmo , &c,

Secundó, quomedo in ijsomnibus ductaum

|DÀ, ebedientiz fequaris, an paratusad omnia?

An ind fferens ad agendum aut nen agen-

" dum ? Ad hunc vel illum locum, ad hunc vel

illum gradum , &c.

frman -

Tertió , quid periculi in ijs

pzof| picis,qgo&

f]^ faluti tuz nocere poffet ?

:iü:g

i,

SEPIIMUS DIEX

um

Finis bujus diei , obfirmare animum im

u

propofito fine perfetlsonis contra om-

|

»ia adver[íA , exemplo Chrifi

T

zj 4n cruce

?mdmti.s-.

:'nm/al'uw

I. MEDITATI O,

DE FUGA CK'UCIS,

g gdn

PUNCTUM L

"

l

mniuym duriffima,

2

basn

im'ï»ï'i:vPWga crucis , crux eft o

|

1oo

Exercttia fpiritualia,

j

Nam pati, communis crux mortalium , &

;,fohl

l

fimplex: Sed reluctactem & invitum pati ,

.;blim

crux damnatorum , quz fui ipfius odio du-

H

plicetur.,

Amor enim maximum eft crucis

condimeatum.

Vis crucem exiguo cum la-

9([116;5

bore & magno fru&u ferre ? Ama, Hic eft

r

ille gladiusdoloris,qui pectus & animam B,

2

i

V. pertranfivit : amor fiquidem caufa i]li do«

Ü Pil

loris fuit, & lenimen, Doluit,quia amavit?

tulit delorem fortiter, quia amavit ; meruit

j

dolendo, quiaamavit, Amor Chrifti nomen

difücultatis erbbefcit.

In coquod amatur,

"

aur labor non eft, aut labor amatur, Quid

jid

ergo fugis crucem ? Fugientem perfequitur,

i M

peifequentem fqgit ,amantem coronate Sta,

"

Venientem forititer excipe, Ecce appropin-

p

quavithora, pugoandi tempus eft, non fa-

du

giendi,

Plusdico, noli exfpectare venien-

Luïs [

tem , ito obviam. Surge alacriter, Crxucem

qy

putas? Si vel cam intueri 2udes oculo irree

quim |

torto, umbram reperies & larvam.

Quid

eum!

enim eft illa confufio, qua te cruciar, quz

' N

animum torquet , & lacerat,cujus vel metus

lii

teabíterret , &à propofito virtutis finetur-

titadi

piter cadentem fternit , nifilarva, quam (i

titp

contempferis , vanefcet illicó fi fugias , cree

&qitt

fcet , & augebit crucem ia immeníum. Pel-

um

le igitur , fi potes, ipfum erucis metum,vel (

fragilitas natnrz non patitur, fifte fugam:

Chrie

; MW

B. P. N. lgmtz'ï.

TOfÍ

ii

Chriftus in horto metuit; & hoc imbecilli-

tatis tuz folatium: fed non fugit ; hoccon-

nv Pä'x

ld

ftantiz chriftianz exemplum.

€tUt

PUNCTUM H,

ml

Fsga crucis non tantüm duriffima crux

i d

eft , fcd & peffima ; utpote omnium caufa de«

nB/

fe&tuum & imperfectionum tuarum,

Scis

Hdü-

quaretam parüm proficias? Crucem fugis?

n

trul

pati nonvis. Quare tam citó fervor in exere

citiis conceptus intepefcat ? pati non vis,

m

crucem fugis, Quare detredes obedientiam ;

T

charitatisofficia, ( humilia fint, declines, d

Quil

difficilia; excutias ? mortificationis ftudium

Jitu

de(eras, acrecollectionem & fidelem ín ora-

"MU

tione conftantiam ? crucem fugis, Ita (it , ut

OP!B

j ft

dum pati nen vis,peccare non metuas, Intet

peccátum pofitus & crucem , audar& prz-

'mien

ce

r

ps in peccatum ruis , timidus & ignavus

Qu

cruci terga vertis; mavis fcilicet malus effe,

jo n

quim mifer,errore certé peffimo, nemo

U

enim mifer , nifi malus, Sta ergo& animum

"m

eb&rma, Et fi forté crux metum iacutiat, il-

Cl th!

]ud cogita, aut patiendum, ne pecces , aut pa-

ft

J

tieadum , quia peccaveris. Crux ,qu& antca

h

m

cedit peccatumvgloriofa eft & meritoria?quae

a

J?

fequitur, turpis & infru&tuofa: prima fan-

j ho

&orum eíft , altera reproborum.

"

PNNCTUM

I1f.

figm

Qu

Fuga crucis fons malorum omnium, amor

E 3

erucis

7

Xxo2

Esxercitia fpirttalia

crucis omnium origo bosorum eft; — Quid

crucem meinuis? fí libertatem &mas, crux

J

igais cít é fornace divini ameris exiliens:

vincula tua duntaxat uret t tibi & virtutituae

i

fpiendoremafferet, Vis, in te Deus optimus

agat? patite neceffe eft.

Suftine paulifper

n

manum divini illius artificis: imaginem

j

Chrifti exprimet : patere,ut cortuum fcrure-

tur & fodiet , rhe(aurum tibigratiarum ape-

Wudlql

riet: patere , utaffe&tus pravos & mundanos

jpm

1

radicitüs evertat : cüm omnia noxia evacua»

m

vetit;nihil nifi bonum divinum in funda vo-

luntatis relinquet : denique patere, ut mundü

"

& teipfum extra teeijciat 2 ipfe,cüm vacuam

p

cordisdomum invenerit, magnificus hofpes

" [

intrabit, O fi fcires denum Dei ! fi confilia

ii U

bonitatis illius! te perditum luges , cüm vi-

ylim

descruci affixum. Erras: crux te confectat

[uh M

d

ztcrnitati ; te operarium gloriz Dei , te

exemplum jufti judicii facit , vexillum & fe-

Qu

retrum magnificeatiz ejus, Denique , ur ait

[

&

ille,in cruce falus, in.cruce vita, in cruce pax

animi. O bona crux fufcipe di(cipulum ejus,

Àt

qui pependitin te — Jam incipio Chrifti cffe

[

difcipulus , frumentum Chrifti fum,

tib

dentibus beftiarum

r

molar.

«

J b

Ó 4

II. ME-

10j

Q

B, P. N. lgnati.

n

lI,

MEDITATIO,

ln

T

DE FUGA AD CRUCEM,

Mitrt

PUNCTUM 1

lp

]

mcmw

LUC

Uàm turpis & noxia fuga crucis eft, tàm

falutaris fuga ad crucem. Circumftant

J

nos undique mala, vcl malorum metus ; more

at

iC

bi corporis , zgritudinusanimi, jactura ho-

noris ; fexcenta incemmeda, Hoftes ubique,

10

afylum nu(quam,Nam czlum nendum aper-

Ti

tum eft ? in terra locus fecuritatis nullusà

L

Quo igitur fugies ? Vistutus & fecurus vi-

gt

vere ? Abícondere ad momentum fub foffa

humo , ut ait Propheta : imó ad vitam , cujus

1l

Iml:l

aullum momentum bello & periculis vacat ,

(tat

fub terra latebras quzre , fubterra inquam

M

fancta corporis Chrifti crucifixi, Verbo dico

&ïm

£üm tibi moleftum aliquid acciderit , fuge ad

tll

crucem Chrifti, Ideó pectore femper aperto

J

eft , ut ingreffum facilom & aditum reperiat ?

I

D

ideó extentis in modum arcüs brachijs , ut

j

u

contra adverfariostuos pro tc dimicet. Hic

j

tibi contra linguz vulnera efficaciffimum

remedium , folatium contra incommoda,

contra omnia, quz incurrunt mala , tutiffi

mum pizfidium,

PUNCTUM IH

f$raviora funt »animi

mala quàm corpe-

Y

4

UE

Ío4

Exertitia firitnalia

Fq[lüs

ris: tentat nos Dzmon: mundus infidids;

d

caro illecebras parat ; laquei funt ubique,

$

u

Scd fruftrà jacitur rete ante oculos pennato.

j

M

rum , qui péáris amoris pulcherriniis inftar

Qulsc

[

columbarum ad foramina petrz evolant , ut

T

babitent in caverna maceriz,

Hzc nempe

u[ium |

arx fan&orum fuit: hinc pugaavere Márty-

p

rescum tyranaüis, Anachoretz cum Doemos

3Ju

n

nibus, Virgicescum carne: & vicéreomnes,

P quu

Ergocüm tibi Diabolus parabit infidias, fuge

ád vifcera mifericordiz Chrifti cai , & difce.

Am l

nlnt Iu

detáte,cüm te premet caro tua , cogitatione

Mv 'CDS

Vulnerum Domini tüi affurge; cüm tzdium,

obífcuritas, tepor, currentem morabitur ac

:;imïcs ]

retardabit, Chriftum extentis brachiis invis

ln

tantem intuere, Sed etíi cecideris , cave aní«

iue

mum abjicias.

Habes hic omnium morbo«

g

rum aaimi vulaerümque medicinam. Super-

(

buscs: Spinis punge tumorem tuum ; fana-

güü!

beris,

qm

Í

Tepidus es? ingredere latus Domini

tui, in hac foraace recalefces;

Quid enim

Q

fl

[4]

efficax ; ut ait B. Bonaventura » adcurandaà

Í X&Sf

codíciéatiz vuinera, quàm fedula Medita«

at

ti9 Yulnerum Domidi JEfu?

I

PUNCTUM

IIL

&n

D

Non tantüm afylum eft mifererum Cal.

varia : mons eít amantium.

Qui aliundé

amor náfcitur , quàm à cruce, adulterinus cft

|

& Ípu«

Li

B, P. N. Ignatii.

1of

tf

& [purins, non legitimus. Nulla folida vir-

ubiqug

tus eft, quz- fua non habeat in Cruce Chriftü

cunabula.

Amor crucem .Chrifti Domini

"1041

dtfl

humerisimpofuit, Crux nobis amorem red«

Df u

dit, Quisenim non amet Chriftum moriea-

tem. pro fe tam acerba paticatem? Intuere

Chriftum in cruce peadentem , invenics in

h.

cOo omnium motiva virtutum,

Poterífne

It ;

paupertatem rcfagere , finudum memineris

fuge

Deum tuum ? indulgere carnis fi doloribus

iÍc

attritum & laceratum flagellis videris ? obe-

dientiz jugum excutere, cüm ille fit factus

jäuc

um,

Oobediens ufquc ad mortem ? Percurre cateras

virtutes, habesearum incentivum in cruce:

ltlcï

tl

habes & principium: non tantüm movet ad

Af«

virtutes , vires etiam fuppeditat, imó fi vel

omnes virtutes decffenc, audco dicere , pia

o

crucis memoria omnium vicem virtutum

Qtt«

n

gereret, Neque enim fieri poífc exiftimo, ut

i

quí frequens eft & affiduus in contemplandis

|

Chrifti Vulneribus, d:u verfetur in fordibus

um

ac vitiis. Quifquis fanguine Chzrifti morien-

j

j ?

tis frequentiusafpergitur , mori non poteft,

aut (í moritur , brevi revivifcat neceffe eft,

Érgo alijalia quzrant, ego in Vulncribus

Salvatoris habitare ftatui , & abje&us effc in

domo Dei mei , & inter brachia aman-

uffimi Jasu vivere & mori,

21-

nj

j

T

E; IILME.

n

166

Exercitia fpiritualia.

(0 qit

liL MEDITXATIO :

? mllld"

DE ASCENSUC. CKRUCIS,

p

Uis afcendit in crucem Domini , auc

quis ftabit in loco fan&o ejus ? Inno«

j

ccos manibus, & munde corde, qui non ac-

j

cepit ià vanum animam fuam, Nempe fan-

n

étorum eft & perfe&orum , in crucem afcen-

2

dcre cum Domino fuo, & dicere: eamus &

j f

moriamur cum coe

Vide afcenfum purpue

reum, & aícendentium gradus mirare , fi

p

n

nondum fícqui potcs ; fi non vis ; erubefce,

sgüb

ll

GRADUS,

j«

a ll

Aíceadunt in crucem viri. Apoftolici per

yitt

i

ii

excellestem mortificationem & ponitentiz

fpiritum , qualis in Chrifto fuit, ortusex

g

zelo fatisfaciendi juftitiz diviaz pro peccae

m

tis no(tris. Quippe vehementi dolore de tot

fceleribus & peccatis concepto , transfixum à

primo Incaraationis momento cor ejuszítu-

(

abat ingenti defiderio , reparandz tot fcele-

fii

j

rum offeafz , cóque fine infatiabili fiti pati«

endi ardebat , ut penas pro nobis divinze

ii

juftitiz daret,

Hoc fpiritu pleni viri fan&i

luat

nugaquam fioc intimo doloris fenfu & com«

pl

puactione vivunt , düm Majeftatem divi-

niru

nam tot peccatis, tüm fuís, tümalienisadeó

vlu

atrociter violatam vident , adeóque in feip-

u

Íos

B, P. N. Ignatij.

109

"

fos exardefcunt, ut, quidquid poenarum eft in

Q

munde,optent in fe venire, & millies , fi

Cl

polfint, meri,ut Deum contentum vidcant,

m

1.

GRADUS

Inoo

"FM

Afcendunt fecundó per altiffimum muas4

di, & vanz hominum exiftimationis famza

t ?

Dum enim vídent Chri-

que contempturms

T

f&um Dominum é cruce velut é fede fua Re«

I

l

già tot maledicta & convitia excipientem ,

fP

T

tanquam divinz Majeftatis hbumanzqQuc re«

um , in tam aperta luce, in illo infamiz theaa

tro publico : quale exiftimas ab ijs judicium.

fieri de hominum epinione , déquc vanis

mundi henoribus , quos improbi & fcelerati

|pet

homiunes auferunt, dum Rex celorum op-

Ug

probriis facuratus, velut noviífimus virorum

x

emnium maledidis & irrifonibus appce

W

titur ?

j

TIT,

GRADUS,

"T

Afcendunt per profundiffimam & folidif-

i i

fimam bumilitatem , exemplo Chrifti Regis

d .

fui , quicüm fe exinaaiffet & mortali corpo«

u

re Maieftatem fuam , & cztera divinitatis

t

infignia tegere voluiffet , noncontentus vo-

A

luntariá fui abje&iene, voluit fuam omnem

I«

gloriam hominum injutiis & infamiá totam

li

obrui , féque ad nihilum redigi co confilio,

ideo |

ut fuam in Patrem reverentiam teftaretur,

[

ejüfque gloriam fui annihilatione , ut Éc

Q«

fi

Exercitia fpiritualia

363

loquar, &ugeret.

Sic viti Apoftolici, cüm

fe in illo vident honoris naufragio, non mo«

UMUM

dó non iudignantur, fe inju(té opprimi, fed fe

ex animo diguos omni opprobrio, & infa.

v;-'m?ml

;æælq

miájudicant , &audéntque talcsab aliis has

beri, ut füisopprobriis Dco gloriam pariant.

m

j

IV. GR ADUS.

:f,mll

m |

Afcendunt per diffidentiam fui , & genes

j

rofam quandam in Deum fiduciam. fDum

enim propriam virtutem totam fub pendere

;'g!ütllïv

moaor

crucis attritam vident, fentiüntquefe nihil

admedum poffe ex fefe ; longé facilius &

Ls

clariüs divinam in'fe virtutem agnofcunt ,

udi

quz& tot bonaadfui gloriam & proximi fa»

Jutem ex tanta infirmnitate mirabiliter elicit:

ii

jp t

nec fine (tupore, quam fit fidelis Dominus, &

poteas, & bonus, ac fapiens, admirantes , to-

ln

zosíe in ejus providentiz finum projiciunt

vt

atque immergunt,

ia

: ld

V. GRADUS

, ti!

Afcendunt per fummam animi manfuetuz

a n

dinem , paticatiam & tranquillitatem , nulli

fj

malum pro malo reddentes

.

.

fed vincénrtes

[/7T

in bono malum: Chriftum etiam in ca parte

ls t

Wil

fecuti preeuntem , qui velut Agnus ad occi«

fionem du&tus coram tondente fc obmutuit,

p

idis,

& magao compaffionis affe&u pro illis Paà

&rem cum lJachrymis oravit.

itq

VI, GR A«

109

B. P, N, Ignd!ij;*

"m

VI.

GR ADWU S.

0nqy

]

Íe

Afcenduntgper nuditatem & rerum omnium

itfi

contemptum , ut nudum fcquantur Chriftum

f d

in fümma rerum omnium exfpoliatione mo«

Mil

rientem, Vilefcunt enim temporeaffiidtios

nis & perfecutionis omnia terrena & dcflos

rc(cunt,

Nec mirum ; 6 cüm aaimam ipe

t

fam fuam prz Dei gloria nihil faciant , c£-

T

tera, quz mundi rabies eripit , ut ftercora ar-

jert

bitrentur, Adde quód nuditas ifta eó cít

|hil

pretiofier, quod in hunc

£nem intenditur à

334

Nam

Dco , ut folus in fanctis fuis appareat,

ht

quidquid in homine eft creati boni, DEVS

lf-v

noneít; ne bonum quidem Ipirituale: fed

II

tam fpiritualia quàm corporalia , quafi quz»

g

dam vela funt ; fub quibus latet Deus in fun

14

do cordis humani, Utergoappareat ; de-

mut

trahenda fuat illa involucra, AC r, quie

dem bona fortunz feu commoda , deinde

valetudo corporis

*

* tertió fama & exiftimae

tio hominum , quz tria in temporalibus bo-

i )

nis numero,

His veró fublatis ac detractis

wil

fuperfunt fpiritualia, qua longé pretiofiora

n

funt, nempe confolationes fpirituales, core

u

dis tranquillitas & fecuritas, qua ex virtute

"u

oritur; pia defideria , & exercitium virtüe

n

tum, Quzomaia fzpé Deus ita cripit viris

fan&tis,ut in perfe&ta nuditate eos conftitua

j d

irtu-

8 in qua preter gratiam & habitus v

tu r

aM

11O

lïaununüiajþiriaä;lül

Í

tum cüurm refíignatione voluntatis (uz nihil

"

"n

poflideant, Quamquam ne id quidem (ciunt,

"

utrum poflideant, Unde penitüs in nihilum

Ti 11" !

redacdii , nihil przter Deum & fuum nihil

/

Inlu

videntes, dicunt cum Propheta, Ego vir vi-

p

[

dens paupertatem meam,

O pretiofa nudi.

tas , quz vacua ab emni re creata, in DEO

wll&(

MIIP lc

Íolo lecaples eít !

Jif['f

GRADuUS.

Z

VII,

Afcendunt per a&um perfcáiffimum reli-

yiqi

gionis,quo fce in helocauftum Deo offerunt,

]füæ Y

illud uanm à Deo humiliter petentes, ut ne

T

fe deferat , dum catera fibi , feipsósque perire

Íentiunt. Eftenim proprium f(acrifici] (qui

cgllüu

l

at

acus eft primarius religionis ) rem creatam

y

W

penitüs deftruere in honorem increate Ma-

jeftatis , & in fignum dependentiz noftrz à

g

gpW

?xK

primo illo , & independente principio, quod

!V

pcr crucem tnedo fpirituali fit excellenter in

perfectis , dum quidquid eft creaturz in re ,

ilis!

v

quantüm fieri poteít , & in affe&u peric, ut

Q]

fqlus Deus regact ac deminetur,

Con

V1lüL

GRADUS.

qllä

Afcendunt per charitatem & zelum arden.

961

ple

sem gloriz divinz , & falutis animarum,

cujus igne inflammati , poftquam omnia

)

«

cgcrunt. , quz in hunc finem pro viribus &

meafura gratiz potuerunt ; optant feipfos

tetos

B. P, N, d]gnati. (

!t

t

votos confumi , ut gloriam Dei & animarum

t

falutem premoveant,

Hinceft, quód cum

Chrifto Domino dicant

*

.

baptifmo habeo

Ililg

1 nj)j

baptizari, & quomodo coar&or , &c, atque

Vif 'il

adcó infuperabili quodam ardore ad. fitim,

Qudi

famem ,nuditatem , tormenta, mortem pro-

00

& quantüm illis peccatum inimico-

FCKCD[,

rum difplicet,

tàm avidé patiendi ab ijs occa«

fiones arripiant,

IX,

GRADUS

Ml

Denique afce

ndunt per refignationem

TUDU

totos fe peripittentes di-

UI

proprie voluntatis ,

vinz voluntati , utom

nia yatiantur non pro

gt

fuo guftu , aut arb

itrio,

ícd pro Dei arbitrio ,

(qi

co tamen modo;quo ille

At

& pro gloria illius ,

Et licét exemplo Chrifti

Mt

vuit ac procurar,

feptiant motum vo

luntatis, aut potiüs cone

i

Tranfeat à me calix

cupifcentiz , dicentis

qu

ifte : femper tame

n addunt;

& [(zpe hocunum

t

ut dicant ; non mca fed tua

illis relinquitur;

iti)

quó fimplicior eft,

j i

voluntas fíat, Quiactus,

cateros omne

s virtutis aQdus

eó perfcctius

compleé&itur-

Porróex bac confideratione ,

(t,/hunc fru&um collis

quz magni momenti e

ut , quantüm abfis à per

fe&tione,fentias &

" AN

£^

ac B, V, ad cru«

doleas , & à

Chrifto Domino;

If

cem ftaute , vchemens defidezium & amorem

j

crucis petase

u

ig(es |

qUAR-

wl

112

Exercitia Biritualia.

J

! g

«!Cun

QUARTA HEBDOMADA,

»

m

DIES OCTAVUS,

W

"

J

Finis bujus. lebdomada eff , obfirmare

Animatn fn fine bropofito, contra il-

M

TU

fof

lecebras bonorium creatorum,

j

Tif

Uo funtenim, quznosà fummo bonoe,

j

4

D

id eft , à cognitione & amore Dei &

u

Domini JEfu , ejufque imitatione abducere

j

NT

folent, metas malorum, & cupidiras bonos

H i

Erum Ccreatorum , quorum altero inftingcrc

JDu

auimi rebur, altero emollire ftudet hoftis

j

nofter, atque ita conftantiam labefa&tando,

g

20s ad faummum malum impellere, ut fui fi-

T

miles efficiat , hoc eít

mos,

pcfïïmo; & miferri-

gt

hM

Ut ergo his duobus occurramus incom-

y5

medis, proponimusnobis in 3. Hcbdoma-

da Chriftum crucifizxum.

d

Siquidem omnia

(

mundi mala, ex quo per ejus fandiffimum

Pm

€or tranfiére, mali vim & naturam amiíére,

f

& fl ab cjus latere in nos luant , non habeot

p

ampliüs nocendi j fed potids proficiendi fa-

T.

cultatem, m quarta veró hebdomada proe

hu

u

ponimus ftatum ejus gloriofum. Sic enim

ET

Dominus eft & atbiter omnium bonorum,

PT

quorum deminium à Patre fibi datum pro-

fte,

" B,PON. lgnatij,

rió

ftetur poft Refurredtionem fuam. — Data cff

mihi omnis poteftas in calo & in terrae

D

Quare cüm ejus fit , diftribuere bona omnia

creata, fit, ut inejus manu venenum amit«

tant, Sciteoim bona data dare filiis homi«

x

m !

num. Éxquo fequitur réctum ufum bonos

rum ,& malorum ex eo pendere, ut ea de

manu Domisi JEfucapiamus , & in cjus fi-

num amantiffimum , hoc eft ad ejus gloriam

,

rcfundamus, Quod utique per amorem fie-

ltl

ri debet , uti etiam ab illius amore profi«

ln

cifcuntur, Hinc eft,quod B, P. Contempla«

Donh

tionem de atmnore Dei , ultimo loco ponit : in

agcr:

qua Deum nobis & Dominum JEfum exbi-

Oil

bet , ut bonorum omnium fontem laté ia

do,

ommnes creacuras manantem , & per creaturas

T

in noftrum fínum copios& influuencem , ut

II«

amore reciproco & communicatione perfe-

&a,inqua vcra amicitia confiftit, viciffim

(

nos, & omaiía qui ab co profecta funt , ia

W

eum ipfum ejüfquegloriam & obfequium ree

!

l]

feramus, Eít igitur magni momenti hzc

N

praxis , quz per totam vitam neftram düs

M

fl

rare debet , atque idcircó hic diligenter con«

"

fiderari, ut nimirum affuefcamus in omni-

f

bus agnofc

ere Deum & Dominum JESUM ,

o

rum , & de

tanquam fontem omnium bono

im

ejusamica manu & benefica , tam bona

D

. ltà

m

nobis evcniünt , quàm mala furrere

enim

$

—

4

Exeveitia fDiitttalia

tl

enim fiet , ut vim nocendi omnem amittant?

"ah

juc

& fic perbona temporalía tranfcamus, ut non

D

amittamus &ternae

(

i

n ]

i

It

^wpid

DIES'ONCT'A'VUS.

T

l,

"

CONTEMPLATIO.

u Ic(

DE AMORE SPIRITUALI.

Deus fons omnium bonorum.

l

PUNCTUM

L.

f

n n

On(idera , quàm profusé & liberaliter

p f

C

qncut

fons ille bonorum omnium ; in finum

tuum fe effundat immediatà per [e,commu-

ao

g

nicando Íc tibi per omnia naturz & gratiz

bona, olim etíam fe daturus per bona gle-

jrut

qeum.

riz, Ut communicat fe per bona naturz , eft

bafis tni effe , magísquetibi quodammodó

Pu[m'

dicej

intimus quàm tu ipíe tibi.

Vide,quid fuper

iftà bafi xdificare debeas, cave eam oneres

gliz

pondere peccatorum tuorum,

Omnia nam

; b

- Rn

fert przter peccatum, Ut communicat fc per

bonagtatiz, eft vita animz tus ; eum igi-

1 d

tur vità ttuá chariorem habere debes.

Cave

gir&

autem,ne tam pretiofum thefaurum amittas;

irlp

W

cave n€ ejus beneficiis contra eum abutaris,

Atquamdiu fe non communicat per bona

Tnit

n

DI

gloriz , noli tebeatum putare, noli quietem:

n

cape-

B, P, N. Ignatis,

ug

Yi

eapere , curread Dominum Deum tuum, no-

jltt

li hic hzrere; vides, ut flumina irrequieto

carfu ad originem fluunt, perluftrant amoe-

na prata, amaenos vallium finus, fcd tran«

L

feunt , inveniuat abrupta loca, itinera devia,

j

fed tranfeunt , nufquam morantur. Curre

ergo ad Dominum tuum, donec ad caelcftem

Q.

illam patriam pervenias, téque tue fonti ut

rivulum reddas,

l

PUNCTUM

II

Perpende , quàm magnifce fe fons ille bo«

norum in omncs creaturas infundat , ut eas

impleat (uà bonitate , dando illis effentiam ,

al

frut

proprietates , potentias, & facultates , & pul«

dul

chritudinem, & ordinem, Latet in illis Deus,

attamen te videt,relinquit in omnibus vefti-

nitit

gia fux potentiz, fapientiz & bonitatis, ut

,glo-

h d

tueum perfequaris& invenias, fempérque

przíentem babeas

Vaía funt mifericere

yd

dizejis, in quibus latices fui amoris lar«

gt

d

giffimos tibi propinat ; bibe, (cd noli ine-

briari vino, ia quo eft luxuría , venenum, &

T

mors,

Muncra funt amici , bencficia Domi«

ht

[m!gi-

ni , arrha fponti,imó brachia,quibus te ftrin-

git & ample&itur,

Eto, 6 anima, eftofide-

(ut

(j

lis fponfa ; dona amare licet, fed amicum

£

54

ADetY

c , fed plutis

at

magis ; beneficia magni

Dominum ,atrham fervare,ferrein mauibus,

bon

-Íed fponfum fe

mper in eculis & corde babere,

j

PUN*:

ar

i

Exerciria -/A'piriz;y»u'iæe

wi" Dc

PUNCTUM

T 1t,

AT

Non eít Deus increaturis,modo mortuo,

ln

'.]1 Wf

lafluit inearum a&tiones, ut cum illis tuo

yii

yu

boao ,&tuis commodis adlaboret. Amaris

j

)

In folete illumi-

m! l

etiam ufque ad delitias,

M

n i

hn

Bat , in igne calcfacit, in terra fuftinet,ia

jl

t

cibis nutrit, denique mille modis tibi fervit,

TAU

$

ut tu illum milliesin fiagula momenta dili-

£5 , f fieri poteft,

PUNCTUM Iln

Ill

"

N

qt

Prater mundum illum fenfibilem , & ele«

mcebtarem, cítalius mundus politicus , con-

TT

Jf

ftans hominum univerfitate, cujus tanta eít

um

corru

ptela , ut in co difficile fit Deum agno-

nfum

Ícere,

At fi fideioculos intendas, etiam in«

ter tot peccatores Deum reperies,

Miraris

[

hominurm potentiam ? Sapientiam ? Glori-

am ? Divitias ? Authoritatem ?. Hzcà Deo

9l

profecta funt emnia , fed ingratis concef-

a

fat qui donis Deiabutuatur, authorem bo«

oma

norum nos agaofcunt,

Q £ viderent!o ü

1 w

intelligerent, & fi faperent,quz Dei funt! fi

reditent ad fontem ! fed dorfum habent ad

[

Íolem,& ad ca, quz illuminantfaciem, quid

Imr

mirum f eorum tenebrefcat oculus? czlum

. u

in aula, ia divitijs, in delitiis , & in hono-

ribus quzrunt , averfíá czlo & Deo.

Dole

miferorum vicem, :ibiquc confulg. r, Af-

r

'fuefce

j

I

J

B, P. N, Ignatis,

1

l

faesce Deum in omnibus przxíentem cerne-

Totttl -

i

re, & per crcaturas ad Deum afcendere, &

]l t

;

nihil boni appetere aut admittere, quod de

Dominitui manu non veniar, 2;

Quzpet

Ammsäi

vias illegitimasquarfita fuut , refpuere,& de-

lii

"liü 7

teftari, 3. Nihil fine Deo moliri, 4, Omnía

'trit

in ejus gloriam refaudere, Hec ftatue , hoc

dili

fadis proba,

ssdupusignt

DI-MEWNTIAIID "

—

ee :/

PER CHRISTUM ET PROPTER

00«

Chriflum omnia à. Deo fonte bonorum

adi

QIniusn ACCIDIPIS , €9 per ilum omniá

gt k

nin. l

refundz'mm,

wis

I

PRELUDIUM,

O. -

[

L.

[

"

Roponere fibi ftatum Chrifti Domini

a

j.

P

glbriofum in czlo, ejüfque Vulnera in«

u

f ]

tüeri , velut quinque fontes apertos, per quos

)

omniabonain homines & Angelos derivan-

*nnïji' j*

tur.

pl

IT,

PRELUDIUM.

):»:Md

Petereab illo gratiam, uteum diligamus,

ji

& ab eo ufum donoram fuoram nobis falu»

lm

tarcm & ipfi honorificum difcamuse

0nge

PUNCTUM L

Dolt

.M

Perpende , tres effein czlo fontes bónos.

'i'.

zusa

j

ï;

118

Exercitía fpiritmalta

rumomnium, Primuseft cor Dei, Eft ením j

j

d

,smi

origo prima bonorum,

Secuudus eft cor "

a bw&w

D

Chrifti Jesu, Nam à corde Dei emnia nobig !/

; i

percor apertum falvatoris affiuunt

» ejüfque j

j

velut fanguine rubent,

Te:rtius eft cor B, wf

j

Virginis, Nam quidquid Chriftus Dei Filius /^

Á

nobis meruit, per dile&z Matris muaus j

diftribuit, Chriftus itaque Doiinus cíft pri-

mum objectum diviai amoris ad extra ; hic

( Chr

,

[

eít ille filius dile&us , in quo fibi compla-

cuit pater, quem unum plusomnibus Creatu« jysinn

ris ümul diligit, Et veró fi diligenter atten- 07

das,nulla major aut mirabilior communi- ///"

catio zterni illius fontis quàm in humanie

jf

tate Chrifti gloriofa , cui non bonum dun«. /1)/7

taxat creatum , fed divinam perfonam dedic , (l

ut cffct homo veré Filius Dei naturalis, fan. j

étus fanctitate increati , fubfiftens fubáftea- ,9:«&'&"3*

tiàincteatà , qua eftaltiffima & primaria u

communicatio Dei ad extra , cui naturali- DL

ter adjnugictr beatitudo » fan&itas, domi- b i

niuma3bícluium in res omnes creatas& bo« — uUl

n& omnia-gratiz.

Uade vi illius unionis. WW'/,'*

hypoftatiez eft Dominus Angelorum & ho- nl

miaum , & fí mundi à Deo ctearentur infinis vl

ti, corum ipfe Rex ac Dominus efetéique udam,

reverà etiamnum in actu primo, Quia jus. (it;:

habet in omnia,& ficut poteft huac mundums — Iniilil

nnihilare pro fuo jure, ita peteft plures ",(

Àm MU

li

1t9

B, P, N, Ignatij.

Wl ininfinltum pro fua gloria producere, O

lid; Dominum admirabilem ? 6 Regem afmabi«

Wi lem ! ó dile&um, dile&um : dile&um is di-

büls vinitatefua; dile&um ia humanitate , ó bea-

(am| tos,qui tein zternitate diligunt ; & vident

üüg gloriam tuam ! quando vcaiam, &apparee

imum boante facicm Chrifti Domini mei?

seltpri-

lL

PUNCTUM

fa, hi

Omplie

Qui Chrifto contentus non eft, divitías il»

In ipfo & per ipfum

muj fiusbonitatis ignorat.

um funtomnia, fi quid habemus, à Dcopermas

W. nusejus accipimus , graaifmavitil-lc' nos ia

a. fliofue, & cum illo nobis omnia donavit;

miw fednibil meliüsipfo, Aperi cor tuum,quid

»idit, Optare potes, quod in Chrifto non habeas?

niam ? Ipfc eft propitiatio pro

i ün| peccatorum ve

(Mim! peccatistuis, DEI gratiam & amicitiam ?

omais gratia per Chriftum. De plenitudine

b yonurt

Auxilia & vires ad

j ndtucde

ejus omanes accepimus,

bené vivendum ? Afceafer czli auxiliator

It i

TT

uus, Gloriam atque beatitudinem ? Ego fum.

ftium , pex mc fi quis introierit, &c. Ingte-

ig d

y ?

yimi^

l

dere, Ó anima , patet janua , patent vifcera

|

miíericordie DEI tui , ama manum.illam

ntl

d

jt

d

|

beneficam, quz tam liberalis in te, & pro-

diga fuit; nihilà Dco petas, nifi per Chris

'Qpllüs

TOU

! ftum , nihil tibi unquam fuave fíit, nihil ju-

i

eundum , quod ab illa pulcherrima manu

, R9n veniat,

PUNAa

3126

Exercitia fpirittalia

PUNCTUM

I1I.

P g^

I

; Per Chriftum omnia accipis, per Chriftum

omne redde : f Deum laudas, Chrifti ore

utere : flamas, Chrifti corde: preftas ei obz

'suM;

fequium , Chrifti operá : &i debitis fatis facis,

E

Chrifti fanguine : fl offers (acricium , Chri-

fticorpore. Ma&te animo, Agaofce divitias

f

tuas : nihilà te petece aut exigere Deustuus

poteft, quod in Chrifto & per Chriftum dare

yi*

non pofís; nihil dare poteft, quod de ipfo

jm

a Á

non poffis perfolvere: nihil imperare , quod

per ipfum non poffis perficere : Omnia pof-

Id

fum ia eo ;qui me coufortat.

Non ego, fed

jltus

grstia Dei mecum , gratia autem per JEfum

Chriftum , cui gloria in fzcula fzculerum.,

"r

Amen,

Qu

Fru&tus hujus meditationis unio fumma,

um

& zternacum Chrifto & mutua denatio,

(

Colloquium ad Chriftum, Sufcipe Domit«

nc JESV univerfam meam libertatem , acci«

?iumt

pememoriam, intelle&um & voluntatem,

quidquid habeo vel poffideo , mihi largitus

MO

&5 : id totum tibi reftituo, ac tuz prorsüs tra-

! n

nj

49 voluntati gubernaodum ; amorem tuum

& gratiam tuam mihi foliüm dopes ; &

fimmi

dives fum fatis;

tmnoda i

3*

hragte

0X*

--

g

Wb f

I1LME.

&!hl €

"*

l

121

varpeneciti

B. P, N, I.gnatfïj

erbn'lhs

ll MEDITATIO,

lii

luto

SUMMA EXERCITIORUM.

ff

VPvoego jam nou ego , vivit verà in me

:1; Cäfll"

liitir

Chriffus,

U5 CQU)

Umma exercitiorum eft ,' ut nihil ii te

n dat

naturz corruptz , nihil amoris proprii,

k iph

nihil mundi , nihil tui vivat : folus Chriftus

quod

vita tua fit , ut cum D. Paulo gloriari poffis,

T

vivo cgo jam non ego , vivit veró in me

0. fel

Chriftus.Vita ergotua, ut fít cenformis fpi-

Em

ritui & vitz Societatis, debet habere pro fi«

omm,'

ne, Dei & Chrifti gloriam , pro principio

|

Chrifti gratiam , pro exemplo Chrifti vitam,

mitd

i

pro regula Ghrifti doctrinam , pro objecto

Chrifti pérfonam. . Hac fcribe in cordé tue

,cDUIDit

& in moribus exprime,

j ,uci:

-

PUNCTUM I

ytet

lugimb

Scópus vitz mez Chriftus; Quifquis in

nl

I

finu Eeclefiz vivit & de fpiritu Ecclefiz , ad

m/::ü*

majorem Dei & Chrifti gloriam vivit. Hoe

fummum bonum tuum,

Cztera vanitas 2

;;

omnia veftrafunt , vos autem Chrifti, Chrie

ftusautem Dei, "Vide quomodó vivere velis,

Satis hactenüs mundo viximus , fi tamen,

mundo fe mancipaffe , vixiffe eft , quod vitss

fupcrcft, Chrifto vivamüs, Nihilfpizet vita

y

A9

122

Exevcitia fpiritualia

T.

p

