nccdum mead amerem tuum promoverunty |

Eft prxterea. Chriftus fundamentum no.

$

ftrz Socictatis , quz przcipue jure id vin-

dicat , tàm quia illam fuàá fpeciali protectios

H

ne fovet , tüm quia eratia vocationis no,

firz cft gratia fuperioris erdinis ex intimo

£orde morientisChrifti & animas fuo fangui«

Ü

ne redimestisac falvantis manans, qua ags

w,,.[[]

j*

non tantüm ad falutem & perfecionem no«

(j

ftram , fed etiam emnium hominum per

eptima quzque media excitat; gratia enim

1]

fecietatis eft tantz amplitudinis, ut nullum

n

lecum , nullum hominum genus, nullum

Dui

medium ad falutem aaimarum idoneum nen

amplectatur.

O Domisc] ESV , ego fervus & filius anz

cilletur, Tume ad Secictatem mirabiliter

h

ac mifericerditer traxi(ti, forté eriam relu«

Santem, Undc ? Quo ? Et quibus viis? Tu me

ingratum & in loco fancto iniqua agentem

Yi

rctinuifti, fovifti, cumulá

| a

1bcueficiisfïngu-

)u

laribus, Tu mihi tot media a4 peifedioa

nem & falutem tam (uavia, tam eíficacia fub-

Qu

fAn

miniftras, necdum proficio: nec tuus füm ta«

tus,

O Domine JEfu, volo ruus effe : volo

feofi

fanctus effe , fufcipe Domine Jzsu univerfam

fuma

troett

libertatem meam , &c,

qod

V rima

Ri

DIES

19

B. P, N, Iggati-i'.

(———————

rb

Ut n

DIELS PERIMUS

Id vit

TRES ALI/E MEDITATIONES

tl

fj I

AD PLENIOREM PR ZECEDENTIS

INTELLIGENTIAM,.

limo )

gU.iq

I

MEDITATIO.

: Q0$

| 0« :

DEEFINE HO/MIN IS. DEUS

p

Chrifdus flais wofter E. [ummum ba-

nin

xnum.

Qunia propter eletlos , eletis

lurm

lum

gropter. Córifium ,/ Chrifius: propter

Deum,

h

PUNCT UM L

$4

ilitet

tl«

Hriftus]ESUS eft prima veritas, lumen,

& beatitudo noftri intelle&üs in hac

tunt

vita, & unicum obje&um , ad cujus cogaitio-

,gcnrcm "

nem nati hominesfumus, Hazc e& vira ater-

if

na, utcoganofcant te, & quem mifííti Jesua

;i

f

(l

Chritum, Quideft Chriftus? Deus corgo-

ratus & fenfibilis, quf carnem indult, ut per

TM

fenfus in animum incurrat. Hunc noffe con-

7 r

m

fummata fapientia eft ; babes in eo totum

Hunc

orbem cum fue principio iaclufum,

ergo ü noveris, omnia nofti, & quidera per

primam & fupremam caufam. Hunc noffe

confummata prudentia eft,

Habes enim ia

co

J

20

Exercitia /þz'ritmlia

4

W

€o omnes vcritatis practicas, omnes fancti.

tatís regulas , omnes virtutes tanquam ia

exemplari vivo, unde [umea affluit ad co-

E

£noícendum, & viresac fusvitasad agen-

dum. Huncdenique noffe beatitudo eft, quia

folus intelle&tum nofttum totum implere

L

poteit , & fciendi appetitum fatiare, Beatus

"l

Dominc Jasu , qui te fcit, et( alia omnia

"

j

neícit: qui autem te & alia novit, nen pro-

'Jml

pter illa beatior , fed propter te folüm bca«

n

tus,

n

Vanifunt ergo homines, quibus non ineft

If

Ícientia Chrifti : ftulti , quibus non fapit ;

gj

miferi! quosnon efficit, Perficítque, — Quid

ye

curis, folicitudin:bus, nugis, cogitationi-

T

yl

bus vagis, incptis, curiofis , noxijs imples

g

intellectum , Chrifti,hoceft primz verita«

juri

tis & fumms beatitudinis capacem ?

w

O quàm tenuis & exilis in animo tuo

| yroä

Chriftus ! quàm raró de illo cogitas ! quàm

fit

parvi illum facis! qus tua de illo meas in

f

pofterum ? quim frequens Meditatio, quod

]

(üu

dcüiderium , quis ardor, quod ftudium effe

debet cognofcendz primz veritatis ?

PUN.CTUM

11,

Lf

Chriftus]zsuseft fummum gonum nofirz

titit

voluatatis, centrum cerdis noftzi & unicum

Jitti

amorisobjedum, cujuscausáconditi fumus, . m

ut

zi

P, P. N, lpsatii,

uteum in hac vita ex toto corde, ex tota ani«

| hü&if

ma , & ex totis viribus diligamus,

Duobus

lm j

adey

motibus perpetuiscor noftrumin fapremum

bonum tendit , primo quidem ut fe tetum

ili tradat, & in ejus finum fe totum effuüne

iqUa

dat , altero , ut illo fe totum impleat,

Pri-

plre

mus eft excellentiz,

AUS

Secundus egeftatis Sc

inopiz.

Primus bonum fpectat ut fummé

DO |

amabile.

Secundus ut fummé defiderabile«

pro.

Utrumque in Chrifto reperies, Totusamae

btl: |

bilis , tetus de(iderabilise(t, quippe in Chti-

fto Jasu tota Dei amabilitas fe infudit, fenfi-

ielt K

biliter, ut homicem, qui fenfibus ducitur,toe

ipit; i

tum raperet & inflammaret ad amorern,

Quid :

ioni |

Si Chri&us centrum eft cordistui , quas

tc ipfum non trahit ? O cor excors? Si fums

npltt.

zmné amabiliset , cur te in eum non cffundis,

etitàs ;'

€ur in creaturas fpargis amoremtuum , ava-

rusin DEUM tüum Z fordidus, in cztcra

m w

prodigus & effufus? Si denique fummé de«

1qii .

fiderabilis, cur friges, cur tepefcis? Und&

qeor t

faftidium tam ingratum gratiflimi boni, ju-

[o,qucï

cundifimíque?

tüfa t

PUNCTUM H

- Mic eft ompium Dominus, quem Pater

conftituit hxzredem univerforum,

Propter

T]

um

femctipfum omnia opezatus eft Dominus ; &

ris ho-

lmUSS

u

gzæ omaibus hominetm , & prg cate

iDlBie

|

|

$4*

Exertitia fpivitsalia,

"

//

(j

minibus Ele&os, & prz omnibus Elequ !^

l

|

Chriftum , quem prepter fefecit , & Eledtos

[

H?W

"

omnes propter illum.

Omnia propter Ele.

[

"TE

/

étos , Ele&ti propter Chriftum , Chriftus pro«

pterDeum 1 hoc Sacramentum divinz fapien-

p

l

i

tiz abíconditum à fzculis: hic finis Eledtoa

/WL

yift

Ium,utChrifte ferviant,ficut ipfe fervitPatii,

l/þ

!l l]m

Ab ipfo conditi funt & creati in operibus bo-

gt

Bis, ergo , & propter ipfum, Tpfe eft g &

äg[tmit

&, Principium & finis, ad quem nos, noftrz«

fgjcxcdk

'que omnia referre debemus, ejü(que obfe-

Müem 1

quio omnia vitz noffrz mementa coníe-

qi o

€rare,

gt

Noníumigitur mei juris, Chrifti fume

r lw

€£hrifte metotum debeos & fi tetus Chrifti

.wcdi vit

fum, nen mihi , non meis commodis, non

lp (hr

arbitrio meo aut fenfui vivere debeo, fed

qnd

Chrifti gloriz ? fed ejus honori ac cultui ; íd-

EC

que ex ejus voluntate & arbitrio, qua rcgula

magna K

eft fuprema vitz mez,

w Dam;€

|

i

PUNCTUM

IV,

Etfi totus Chrifti fum , totus nihilominus:

Chriftus meus eft, Quippe ut Deusbeatitudo:

animzcritipcole : ut homo, beatitudo

€orperis & confummata felicitas, Dilectus

meus mihi, & cgo i!li , ego illius gloriz ,

Aff .

Mle mez beatitudini ? ego illius ebfequioz

bisnon

ä-lla mcx perfcétioni, Beati enim àno

fumus

3. 2. N. Igiati),-

2$

i Idj fumus neque ex nobis? felicitas neftra Chri-

t El

fus eft, inchoata quidem in hac vita per co»

ter El

gnitionem , amorem , ebfequium illius;

confummata in altera per cjus vifionem &

lr g

s

fipitte

fruitionem,

Ergo duo funt magni memesti, Chriftum

ï!täüv

Dattis

fequi , Chriftum cenfequi : Chriftum quxre»

re , Chriftum invenire, ad Chriftum i1e, ia

j bo-

la*

Chrifto quiefcere, Alterum eft temporis, al«

terum zternitatis Hujuscenfummationis fi»

oftca«

nis eft excellere in regno Chrifti , quod non

obfe:

habet fiuem, & habere ibi fine dolore, fine

con(te

morte & curo magno honere vitam , morte

hujus vitz , doloribus & opprobriis acquif-

ifum:

tam,

Illuc tendere fumma neceffitatiscít ,

Chrill

rogredi virtutis, pervenire felicitatis,

[is, ntt

Ergo Chriftus JEfus fummum meum bo«

TP r

num eít, & tantum bopum , ut nemini eum

m

deíerenti bené fitz in rebus veró creatistam

uj

xnagna res humana mens , ut nullum fit bo-

num, quo perfe&a & beata e

ni(i Chriftus,

qc poffit »

À

!

*

*

*

jl

i

u

j

H

fiut

Jirid s

st

--

«s

j 002

—

II. ME—-

m

t

€— —

14

Exereitz'a fpiritnala

[ y

güm:i;

ILOMEDITATIO,-

fc?

DE MEDIIS AD FINEM.

u

Homo Chriftus primum medium

(

catera comple&tens,

[,1t0f

. Eundamentum aliud nemo. poteff

;::'zinlfi

j

ponere , Cic.

d 0

PUNCTUM L

ag

T WEus Chriftus patriaeft , quó imus : Hos

/ari

Ad il-

Oi

mo Chriftus, eft vía, quà imus.

hia ia

lam imus, per illum imus, quid timemus

nec erremus ? Habet Chriftus rationem finis,

pts i

eóque nomine falus noftra & beatitudo eft,

ugin

DI

Habet rationem medij , & eo nomine funda-

Vs

zentum eft noftrz falutisac beatitudinis ,

FO

lucero

fandameatum unicum , prxter quod nemo

aliud ponere peteít. — Eftenim primó funda-

qn Mi

zientum totius Mundi , quia per Chriftum

Tibi

nus u

Mundus reparatus eft... Ab(que JESU , Coe«

jum & terra jam dudum ruiffent, nif ea per

fau fide

Chriftum Dei mifericordia fuftentaret,

furamel

wlenus

Tibi ergo Chriíte,debco quod vivo, quod

me terra fuftinet , coclum fovet , a&t refrige-

| tedid

gat , folilluminat ? & fi Mundus hic fcala cft,

per quam afcendo ad Deum ,tibi tota inniti-

tar, tuillam , méque sdeó per illam fuften-

tas

3. P. N, Iguatii.

2j

"

tas, Ergo , fl ereature foli adhereo, non tibi,

.IO,

càm illa fine te caduca fit, perillamnoa a-

li

fcecdo , fedcum labente in czfitiuln przs

Ceps Iuo.

PUNCTUM

I h

g.

dm

Chriftus fundamentum cft totius Ecclefiz,

Ejus nempe meritis & mortc ftetit olim Ec-

nj

cleiainlege na:ure, &íi qud luminis,

pulchritudinis & gratiz habuit , per Chria

ftum eít confecuta, Stetit in lege fcripta:finis

enim legis Chriftus,utique & fundamentum :

m ut enim umbra finc corpore, ita Syaagoga

s Mi fine Chrifto ftare non potuit, Stat etiamunum

j Eccleíia in lege gratiz ; ab eo enim Sacrae

yem f

j menta , ab colex amoris , ab eo confilia E-

vangelica , ab eo Verbi Dei difpenfat

io , ab

ia el

w fund

eo teta ejus ceconomia & difciplina. Stabis

zternüm Ecclefia triumphans ia ftatugloriz;

siuitih

a

*

lucerna cnim illius eít Agnus, fol verus ,

W MW

p qu

a Sancti lumen fuum,ut ftellz,mutuantur,

Tibi ergo Chrifte debeo , quód Chriftia-

(ü

u

t

j

j nu

s fum ; quód in Ecclefia vivo , quód in ejus

e]

l

; aiau

gfa

fidelis permaneo , quód gratiis, auziliiss

u,lw

' Sacramentis utor.

O me ingratum! quem

Qertut

jj ha&enus tot beacficia non permoverunt , to£

K)J (ile

media ad amorem tuum & perfectionem

| ld[

h

la^

nonp-promovemne.

*

)

P

PEN-

— —

aé

Exertitia fpiritualia

PUNCTM

I1I.

)!

pit

€hriftus] z sus eft fündamentum noftre

ul

Socictatis, Eft quidem fundamentum omni-

"

vm Ordinum Religioforum, qui ejus fpi-

ul

zitu vivunt , cjus confiliis Evangelicisnitune

tur,cjus paupcrtatem, caftitatem & obedien-

tíam voto profitentur, in ejusdenique gratia

& vitzimitatione fundantur,

At Societas

at

noftra przcipuo quodam jure illum pro fue

u,&üm[

(iat

fasdamento agnofcit , tüm quia cjuseft So

:lf

cietas, nempe JESU ; tüm quia fuàá fpeciali

!

T

rotcétioze cam foyet ( Ego Romz tibi pre-

--wrcm

pmusc:o )rüm qma cius vitam quàm proxi«

dugnt

mé imitatur ; tüm deaique quia gratia voca«

"iuum f«

tionis noflrz cít gratia przcelleatis cujuf-

lt

dam ordinis , ex intimo Cbrifti morientis, &

iluer

animas fuà mortc falvantis corde manans,;

u

npósque non tantüm ad falurem noftram & |

A

perfectionem , íed etiam ad falutem & per-

dia ï

fcctionem proximi per optima quzque me- -

;! Yocatlo

diaexcitans, Gratia enim Socictatis eít tan-

| hoc

1z amplitudinis, utaullum locum , nullum

alu

medium ad falutem animarum non amples

£tstur,

|

O Domine 7 ege fervus tuus & filiusancil- |

]z:uzg; tu me ad Societatem mirabiliter &

mifericorditer traxifti, forté ctiam reluctan-

tem ;tu me ingratum , & in loco fan&o ini-

qua gerentem retinuifti,fovifti; auxifti bene- |

fciis

B. P, N. Ignatij,

27

ficijs fingularibus ; tu mihi tot media fub-

miniftráfti , atque etiam fubminiftras tàm

t nf

fuavia , tam efficacia, tam magnifica, & ta-

) (mol

men tàm parüm profcio, Ofocordiam me»

us [pi

&m & infidelem asimum!

Jiitinn

tliets

PUNCTUM

| V.

gram

Cs

Chriftus eft fuodamentum totíius fanctita-

o fue

tis & falutis,

Huic enim innituntur, quot»

«e[t $o

quct fuére San&ti, & quotquot in terris de-

pecil

gunt ab eo virtutes fuas hauriunt y VIIe$,

bi pre

fervorem , & vitam ipfam fpiritualem, Pius

| PIOXI-

& largus remunerator nou tantüm bonorum

là V0C«

operum ,fed etiam piarum affe&ionum; ante

l cuwf

faciem tuam Chriftusplenà manu przcurrit;

intid

in latere claro vultu concutrrit ;

poft terga

manant

€rtenato brachio fuccurrit, Præcurrlt. Ut przzs

yluam

vius, concurrit ,ut focius ; fuccurrit , ut me-

g

dicus PFZCUIHI PIZdC&!D&UOBC ; conturrit

i n

vocatione , fuccurrit juftificatione

poft

TT

hunc cutrrens non deficies; cum ipfo vadens

ad omnia Íufficies

buic teti cotus in-

m

pixus, omnia te poffe, non

defperes,

o*

jj

*

n

ud W

In&aml

jibet

HlI. ME.

il

28

F xercitia fpiritualia

J

"L

h

f

^dL MEDITATIO, ^

Atl

Tit)

CAETERA SINE CHRISTO

twul

TJ[f

j

Vanitas,

"

i^

[/)

ii

Omnta arbitratus [um ficut flercora ,' d

nb

iri

Chriflum lucrifactam.

"m

PUNCTUM

l.

P

Otus hic muadus cum ífuis honoribus,

illecebris ac commodis , fine Chrifto

ts Chr.

yacuum quid &inaneecít, Nihil enim pro

;iPxoomm'h

deffc mihiad falutem poteft, Quid prodeft ia

tiespo!

honore fu:íffe ad momentum , fi in zternum

IT

€hriíto carcas ? Quid prodeft abundiffe dcli-

gingm vt

€1j5, fl jaturam facias zternz felicitatis? -

i u

Ergo nihileorum, quz mundus amat,quz

miratur, quzappetit, fi fapis,in pretio habe-

jilacd

oroi u

bis,

Solustibi Chriftus pretiofus erit, hunc

orapim 4

imirabere, huac rebus omnibusantepones,

dul

PUNCTUM Il

billo pui

Decm con

Totus hic mubdus cum fuisincommoedis,

Ágtendum.

morb's , zrumnis, quibus hanc miferam &

(urifi, (

brevem vitam infeftam habet , aihil admo-

i demum

dum tibi nocere poteft, tametíi telisomnibus

ttbtome

te appetat, $i Chriftum non amittis,ut cztera

Atidi,.

tibi dcfins, nihi] perdidifti, Cüm volucrisom-

nium

B. P. N.Ig'natii. -

23

nium calamitatum oblivifci, cogita Chri-

ftum; hocuno fi frueris, f2lva fupt emnia,

LO

Nontantüm ficeos eculos, fed Iztos effc o-

TO

portet, Qua vel maxime advercía tibi videae

tur , &i per Chrifti manus traufcant, fient pro-

fpera, Dedecus in gloriam vertet, maerorem

in gaudium, diligcntibus Chriftum omnia

"i

cooperantur in bonum , etiam peccata : quid

de czteris vita miferiis cogitandum ?

PUNCTUM

III.

oribut,

Chrito

Unus Chriftusnon tantüm prz omnibus,

jm pro

rodeft i

fed proomnibuscft. DeeRf fanitas corporis?

Chriftus profanitate eft, — Deeft animi tran-

syerput

quillitas? Ghriftuspax noftraeft, Dceft ho-

lf

minum favor, fortunaQue? Chriftus bena

iav

fortuna Sanctorum eft. Deeft virtus? Chrifius

st

juftitia nóftra eft, Adeo pietas in Chriftum ad

p W

omnia utiliseft, adeó ipfe Chriftus, primum

m

omnium ad falutem medium , ezxtera me-

ii o

dia utilia reddit, vel inutilia, vel noxia,prout

eu

ii

ab illo pená

tautabeorecedunt. Sicigitur

l

mecum conftituam , quxcunque me ad con-

1

wmmf(;/kr

fequendum finem meum , hoc eftad amorem

n &

Chrifti , cognitionem & obfequium juvant ,

jl il

hzc demum in bonis numeranda : qu&cun-

l

nl j

que sb co me divellunt aut avocant, noxia

effc & mala , catcra omnia adiaphora,

j

gort

g

B ;5

DIES

je

Exerecitia äirimali(

—— —

"

DIES SECUNDUS,

Cg!f«

Fsués bujus diei ef videre , primó quane

(lfm

tim pev peecata &4 pravos natura. af-

j

feflus & 'amsmo bono ,. €& perfetlione

V

ii

receffermus. — Secundo cau[am Gs va-

dicem. inveflisare pescatorum &5 1ee

f

j

j

perfeclionmm ,que nos a Chrifli amere

ddio

ferventi , €8 perfelliene. abduxére,

&tCt

Tertó remedinym ab eodens Chriffo

J,aucular

quarere , [erióque emendationem pro-

posere,

CONSIDERATiO

V

MO

De cura con(cicnti?.

Circa examen generale &2 pdrticnlarc: e$

W

Conf«ffionem , €$ manifeflanda. fmpe-

vioribtts con[cientie rationem.

Mjn

PUNCTUWM I.

[

Onfidera , quàm fit neceffaría noftris pu-

C

ritas conícientiz , qua tàm tenera-& de-

licata fit , ut nullam velleviffimam noxam

El

& inordinatutm affectum non graviter fe-

Tetb

rat ac dolest, 1. Quantüm ad cam rctiacne

fit erce

dam & augeadam cenfcrant hzc media. 3«

htidat

Quim

x

B, P. N, Iguatil,

—

ulm peticulofus fitillorum negledtus.

PUNCTUM lf

]5

Confidera praxinillorum mediorum * I«

T

n dj

gt

quz de iis vcl fcripto mandáfti , vel ab

z, Vide, quid ha&enus

277

aliisferipta habese

peccaveris 3. Uudé tot dcfcctus ortum ha«

Iu

buerint,

06 at

Tertió.Quare remedia , & propone crusa«

dationcm.

m

[pnit,

Le&io Gerfon, lib, t. cap. 21«-

Exercit, pag. 44. de cexamine generali, &

Cirift

particulari , & dc fcrupulis,

m PN'

PcORNeOS

SEC UNDUS DIES.

T

KECESSUS A SUMMO BONO.

'Llï:t

PRIMUM EXERCITIUM

f:ick!ar:,ä

. De peccato.

"Ti

Il

Miferia &8 fragilitas peccatoris à Chris

fo fiummo bono excidentis,

l,

PHNCTUM L

TM

ul ;

m

Ecidit in Celo Aogelus , contempter

g [

j

h

verbi, amans fui , elatus opinionc pra-

T

pris exce

lleatiz , oblitus divinz juftitiz ,

Betractae

ft ad inferos fuperbia cua, quomo-

m;dü J

L

Q!lll

;32.

Exercitta fpivitualia,

yi

do cecidifti Lucifer? Magimm ,6 homo;tus

fmgiill

fragilitatisargumeatum : ecce qui ferviuns

um g.'l

ci, non funt ftabiles & in Acgelis fuisreperit

Ju"[fl*

pravitatem, quantó magis qui habitant do.

mos luteas ? Z25. 4, Naturá longé inferiores,

T d

viribus debilio;j verfaris in lubrico,in medie

iil

laqueorum ambulas,& cafum non times, imó

m

& cafum non vides — Quomodo cecidifti ? jj

Nempeoblitus es Chrifti Dei tui , exiftima-

tionem aj

&

n

?

ud homines quarens , ombia ad

Ípeciem & pompam gerens , raró de (ine tuo,

(qier

& ncgligenter cogitans, te unum finem tuo-

d!

rumoperum conftituene.

Hinc cafus, hinc

jitt j

ruina, hinc remiffio animi, laxitas, tepor ;

sf

& tam multisannís, tam exiguus profe&tus ,

yliis i

tam gravis dcordinatio vitz tuz.

m loug€

tiig

PUNMCIIML.H,

qrgilt

Cecidit in Paradifo Adamus,deceptus fraua

gm'ü uw

de, voluptate irretius, ainore creaturz c-

brius, Hinc tota ejus pafteritas lapfaà ftatn

qm t

innocentiz, magna parsà ftatu gloriz ? hiac

udic

moxbi. clades, bella , exilia, vitz calamita«

xerüntj

tes innumera,mors ipfa denique? peffimz ra«

vellent;

dicis peffimusfructus, Scito & vide, quàm

inpttu4

malum & amarum c&,dcrcliquichDominum

digundi

Deum tuum, & velfemel peccáffe,. Uno ictu,

Juedum.

uao vulnere tot ftrages cditz; cxcatamens,

udottam

Corrupta natura, depravata voluntas , concu«

tü r

pifeentie motus concitati, Orta tempeftas -

A

hUjurg

. B, P. N. Ignatg.

3*

hujufmodi, quà totum hominum genus nau-

iomo,tuzw

fragium fecit,

Et peccatum non times? Ec

ferriu

taro gravem cafum non fcatis ? Nempe fc-

Itf

duxit tc callidus ferpens, ut fenfibus tuis in-

n d

dulgeres, utacquiefceres naturz blandienti,

rIOrt

& neglectis gratiz luminibus. moribüsque ,

Ddj »

dcíeieres virtutis (tudium , Deum fummum

;Imà

bonum bonoleviffimo, vanitate, voluptate

tf

inani , fumo , fomnio commutares

L1ftd«

j 3&

PUNCTUM 1IE

; 0

Cecidére in ftatu etiam Rcligio[o multi ,

| 10«

qucs uno duntaxat forté peccato commiffo

hint

divinz juftitiz fulmen percuffit , & pracipie

CPOl'i

tes egit. Fervebant illi initio fuz vocationis :

Qui;

beneficiis à Chrifto non paucis affccti fuc-

rant ; longé etiam afpirante gratia provecti

fed cüm bené correrent, nefcio quo paóto fer-

vor priftinus intepuit , paulatim deficiente

f

gratiá , puniente juftitiá , fzvicateacriüs ho-

tute *

fte, & crefcente indies venialium peccato«

i lt

rum multitudine, quia maturé, cüm poffent ,

zi

radices vitiorum pullulantes evellere negle-

I

xeruntjin eum ftatum devenerunt , ut cütm

jmuut

velleat, fuperare vix poffent: ita violento

,güm

impetuabreptià gratia vocationis excidére,

um

aliquando etiam àfalute, O gravem & me-

OI&UI g

tuendum cafum , de cxlo in coenum , de folio

us :

in cloacam , de Paradifo in infernum ! tantá«

a.

T

nc unius peccati gravitas, ut paenae gternit

tc

Fg[m

nMUL; '

54

Exerettia (birituAlia

te jufté vendicetur! tanta atrocitas, t omne |

bonum excludat , & à Chriíto nos zterno fe. SEC[

jungat divortio! Deum perdere , quanta ja-

&ura ! Deum capitalem hoftent habere,quale

diffidium ! à fummo bono excidere , quan.

i

tum malum !à fummá felicitate, quanta mi.

ferial à fummá fapientiá , quanta ftultítia !

dic ,quzío , hxc f tibiin mentem venirent,

nuaüquid vel sd primam peccati. illecebram

toto pectore cehorrcíceres ?

Dolidt

1

Ora4tio ad Ckriþu((z;

|

j PRX

st t

Omine JESU €hrifte,tu columna fortid li

tudinis mez, tu labantem fuftines, la« n

píum erigis, tu fragilem voluntatem gratiá |uni

tuà corroboras , da, precor, ut nunquam te ii

'

defíeram, & , fi pauló longiüds receffero , te« It

IV

voca erraatem, erravificutouis , qua pé« — li Vi

otttiotib

riit , quare ifer;/um IHUUgN

eterctit

deveren

j qudted

guituen

(hrife a

KOm ex

. |pis conl

! quift

Mott (

$E« g

ï

BO Po N. ]g"dtäc

TI

A o

tetto]

SECUNDUM EXERCIT[UM

Ut

de peccaco,

fegul

! qm.

f

Gravitat peccati Chrifum. [ummum be-

lial

uum offendentis,

irtat,

tbrat

PUNCTM

L

Onfidera, quantam ab homine Chriftisa

"FXe] puriutcm Chriítus & innoccatiam

requirat , cujus animam fuo Sanguine lavit,

TEU

ut cxhiberet fibi fponfam,non habentem ma-

nei, li

culam neque rugam, Vide ex adverfo iotere

nam.animz tuz faciem , & abje&tá omni dif-

D gratii

u

fimulatione &fuco, quo tibi fzpe illudis,ejus

,t,üuo M

fasditatem expende ex. innumeris propemos

dui vitiis ac defe&ibus contradtam, t, Ía

MM"

^

orationibus , communionibus , czterísque

exercitiis fpiritualibus, quàm parcé , quàm

irreverenter , quàm — infructuosé te geris ?

quod tzdium , qui ftupor, que mentis eva-

gationes! quàm parüm ferió & finccré cum

Chrifte agis & Dco tuo? a,In oonvcrfatio«

necum externis atque domefticis, quà cor«

poris confermatione , quà moderatione lin«

uz, quà fenfuum cuftodià, quá denique £di-

:

catioae tractas ? Circa te ipfum , quomoda

, petus

L

afcäu qéerga corpus tuqm in cibo

Quing,

l

Exercttia [piritualia

26

fomno,tecreatione, morbis,laboribus, mortis iif

ficationibus

*

?

Quomodo erga falutem ani« ïw['"

mi,&profetum ? .

l

Agnofcis, quàm vilis fai&usfisiteransvias !

n

,«;ioi

uN

cqlx'

tuas; quot maculis animz pulchritudinem

.!

Ü

fzdaveris ? Siccine Chrifti fponfam violá&i,

4

"

!

h

fic Regis tui imaginem contamináfli, nec

erubefcis? nec metuis Chrifti Domini iram

Tv

"

[j

l)

& nauífeam ?

Y?74«

iE

de nam tot animi fordesquis

i

finis tot. defectuum ? Nunquámne ad radie

cem tot vitiorum fecurim pones!

h

jut

PUNCTU.M II

qemyio

"n

nid

TU

Confidera , qnantam ab homine Societatis

nigis

m u

perfcctionem Dominus tuus requirat,quanta

snauit

fanáitas ineffetibi debeat, fi S, Ignatii idez,

fi vocationistuz dignitati, fi Chrifti volun-

ij

tati refpondere vclis.Compara cum excellen-

ïtmït V

yaniq

ti illa imagine fanctitatis, ad quam vocaras

esimperfectiones tuas.Q:

M

1

iàm indignum cen-

RD

fes,te,quem par effet ferverezelo gloriz Dei

u d

anail

& animarum falutis , tarn tepidum eífe in ca

tecalil

quarenda & frigidum ? Et qui virtutum folie

darum ftüudio intentus cífe deberes, vanitati,

|

t Deda

glorioíz, cemmodis tuis totum effe addi-

int, di

&um ? Ubiregularum obíervatio? Ubi humi-

djenitt

litas, obedientia, modetítia?

du m

Quàm longé

Bbesab inftituti perfe&tone ?

Hoccineàte

"hopccati

at Chiiftus P

efttotbeneficia, gratias, i,

fgf:ab

t

P

aAd«-

Bo Pn No Igna:;z'i.

37

TP

adjumenta ad virtutem & fandtitatem ? Pa«

l 4tj

ta5; tc B, Ignatius filium agnofcerct ? Dic,

quxío, qualisesia hoc ftatu? Szcularis? Noa

Ab

Religiofi nomen & habitum geris, Religic-

idinen

fus? Nequaquam ? ( zculares (unt morestui,

tlili,

uid ergo ? Veré chimzra fzculi tui;quod de

:D(C,)

feaic D, Bernardus, Veré membrum in cor«

drm .

pore fodum & monftrofum : veriüs dicos

Squis

cum fané&to Ignatio ulcus,undé fanies fluit,

| Ildis

PUNCTUM III,

Parüm cft, quód peccátistuisanimz puriQ

tatem violas, quód Societatem matrem tuam

fub pondere gemere cogis , Chriftum ipfum

ciemisl

crucifigis, Crucem certé leviüs ferret quam

vitam tuam.,

qua

Quod 4 doloribus ejns, quo-

llï idu;

rum caufacs, non moveris, attendce , quarn

OLU

1zdis majcítatem,

Quis,ut Deus;? aufus es

gullet

peccare ia oculisfapientiz iafinitz? Contra

omnipotentem infurgere? Optimi parentis

p wui

?

pectus appetere

H

Bonitatem infinitam fper«

;

guum (

m

pnceie? Necdum adteredis? nonexintimo

,

diit.

animi fenfu exclamas,quid feci /, Obftupefci-

te cocli fuper hoc , rebellem peccatorem con-

al

nuid

tra Dcum infurgentem terra fuftinet, czluma

f illi

fovct , divina mifericordia tolerat, juftitia

jl

*

ad gcenitentiam exfípectat, Tuum aft.ó Chri-

fte, tam mirabile beneficium :tu propitiatio

jJge

yitt

pro peccatis meis? tu advocatusapud Patreme

vinz,

TC

tu clypcus adverfus tela juftitia di

J

]

AlIl. ME-

38

Exereitia f'oirtnalia

E |

ERE

m

u

4

j j Pft[l

IlI. MEDIT ATIO.

"n

AD COLLO QUIUM

j

ä

jrt

1

$P. IGNATII.

y [

Tl

g iuwn

,.fmi l

EX PRIMO EXERCITIO DE

.'WJ leb

peccatis defumptum,

jl

gT

Ghriffus Mediator (ummnm vewme..

j duta

dium peceatorum,

sueql

i anim

PUNCTUM A

ide lu

Inge tibilES-'JhA Chriftum coràm ad- ffc

wlta

F

in crauce qum.Exquirc tecu m ratienem,

f od

quà creator ipfe infinitus fieri creatura, & ab

jl

&terna vitaad temporariam mortem venire

d

pro peccatistuis dignatus cf.

O quale pre.

fiduet

tium : qualis medicina fcelerum

tuorum ! fcis

diprt

quàm pretiofz fiat lachrymz Salvatoris, Has

sim (

pro te fudit, dum ficcis oculis es; miferetur

(mbrtm

lauguentisanimz , dumtu in cam íxvisim-

bibeusai

mifericors, Quid mife

rius mifere non miíce

rante feipfum ? », Scis,

phga iil

quàm pretioff fudores

fudiat

G&hrifti ! fudavit ufíque

ad fanguinem ; labo-

Áiita,

ravit ufque ad mortem

LÀ

Quid,quzfo,in cau«

fa tua faciendum tibi exi

Rimas: Labor preti-

um cft falutis ;

| ipieis

pecestorem deliciz non de-

eent ,

)

B, P. N. Ienatij,

cent, nec paenitentem riíus ac jaci, 3. Scis

)

quàm pretiofus fit Sauguis Chrifti»Huac pro

te totum fudit ; tu veró nondum uíque ad

M

fanguinem reftitifti; imó veró nunquam na-

ture vim intulifti,

Forté lefus à fratte

verbo inconfulté lapfo : flluifti ; ac vindide

DE

cupiditati reftitifti? Negatum à fuperiore ,

quod placebat ; imperatum quod difplicebat:

vim fecifti, ut obedires, vel repullam leniter

ferres? Tezdium fen((ti in oratione vel exa-

f«

mine : duraíti fortiter , ut fidelis effes, nec de

tempore quidquam carperes , aut de conteue

tionc animi remitteres ?.

PUNCTUM

1.

"E

Adde fanguini preces, quas pro te ad Pa-

trem fudit :adde gc cias & infpirationes,quas

enem,

fuá morte promeruit : adde Sacramenta, quse

"j& lb

in Eccletia reliquit. O quot remedia & quam

waitt

efficacia ad curam animi tui ! necdum fanus

lt

factus es,

Non cít fanitasin carnetuá , noa

n

eft pax offibus tuis à facie peccatorum tuo-

v

rum,

Quam fterilis anima , quz falutarcm

vt

imbrem de Chrifti latere fupervenientem

Vide , 2€

il

bibeas nihil nifi tribulos profert.

T d

plaga infanabilis fiat, ne Chriftus tui perces

fl |

fus dicat ? Curavimus Babylenem, & non ef

| llbd'

fanata,

PUNCTUM

I II

jv

prcil'

Arguens tcipfum & percontans, quid ha-

) lc-'

cous

u

49

Exercitia fpiritualia

tenüs dignum memoratu egeris pro Chrifto,

quídve acturus tandem fs aut agere debeas,

excerpe ex arbore crucis Íex poenitentia fru-

l

W!l

&us. Agnofce 1, gravitatem peccati, & difce

i

)*[l

zítimare culpam , pro qua Deus moritur, 24

/ A

ii

Difce, quo cdio & horrore illud profequi de-

beas, ex odio Patris zterni illud uíque ad

mortem Filij perfequeutis. 3. Quo zclo ul«

(0

ciíci peccata tua debeas ex fatisfactione Sal-

vatoris,

44

Quantüm timere debcas illud

malum , quod Chriítus morte fuá gravius ju-

dicavit, - je Quantam copfufionem, pudorem

& contemptum tui concipere , ex intuitu Dei

Qæm»

é cruce pendentis,& ufque ad mortem fefe de-

primentis, 6. Quá facilitate & lenitate Fra-

tribus tuis indulgere, parere Superioribus ,

Qufter

fubeífe omnibus debeas, exemplo Chrifti,

C

Ka

quitanquam Agnus ad victimam ductus eft,

sf t

7. Denique quo amore ardcre par fiterga R e-

meedas t

demptorem , quo defiderio peccatum, hoftem

Aytrbus

illius utzramque, ex tota rerum natura exter«

fxcqucmi

minandi , cujus virus peítiferum exper-

tüsesin teipfo , miratus

extt

ia Chrifto,

tptri

X *X

momenti

hlost c

detífica

p t

'iticorp

W«)

- Onfder

t , n

TER-

fio, m

-—

|

! C:'m'(lo.'

B. P. N, lgnatii,

4

tdehuy,

Ya f

TERTIUS'DIEBDS

u&d.'

Í

(

Finis buius dieieft, animum àrvtbus crea-

l, 4

tis abduceve , €$ omnibus bumanarum

J d

affctiionum viuculis. folutum ac. libes

TE

lo

YHO ngl Chrifium traducere,

|

eSil.

CONSIDERATIO,

dul |

u I)U.' |

De cura cörporis.

orem |

tu Dd |

: Qt—zomada'ærpzf.r:mäm debeat.

e[ede

u

PUNCTUM

I.

ributy

'Onfidera primó, quasti momenti fit,

htiüi.

ts ef

N L7corpus ncc ita leniter traótare , ut re«

miffius habeas ac mollius; nec ita afperé, ut

M

excedas modum , & inutilereddas tuis fun«

d

&ionibus.

Et queniam indulgentiá nimiá

jr du

frequentiüs peccamus , quàm ferveritate ,

uf

excitate ad fandum odium & contemptum

corperis tui.

Confidera feduló, quanti fit

momenti modeftia, quam fuis omnibus tam

ftudiose cemmendavit $. Ignatius, quid illa

ad zdificationem proximi conferat , quid ad

animicorporísque puritateme

Conf(idera denique, cüm corpus hoc mor«

talefit , nec purgatorium habeat poft hanc

-E& 4

viam, morborum , morti?quc,&r-incem-

InQ-

—

T

&

Exercitia fpivitmalia,

/l

modorum patientiam effe quoddam purga;

|!

torium , illüdque meritoriam , quo beaé ati

magnai refert,

PUNCTUM IL

TU

Confdera , quibus mortificationibus exte.

rioribus uti poffis & debeas, Secundó, quo.

at

modo in potu & fomno te geras, & quem

if

Pa

moduim adhibcas ; quam praxim , uz religi-

ijiti

efam in iis ferves temperaatiam ac picra-

tem, Tertió , quomodo privatim & publi.

m

g d

€€ ferves regulas modeftiz , quas attenté le.

i Ant

T

gcw — Quartó , quemodo teia morbis geres

re debeas & incogmedis corporis , quomodo

TL

in morte,

Hic etiam de przparatione ad

mortem , tüm propiaquá ,tüm remotá,

ii gt

Nmmuncm

PUNCGCTUM

11I,

g t

Quzrc canfam tuerum in hac re defedu.

aj (ceid

um,& adhibe remcedium.,

i

Lc&iolibri primi Geríon, ca

P *3. &24,..

qmoty]

libri exerc. Regulaz de

Temperando Vicu,

wrion l

m

us

qe poli

ROR

OT

]

feret t

Aiong

du

$

LÀ

f

B, P. N. Ignatij,

43

i n

ob

L.

MEDETATIO,

CONTEMTUS V1T /£,

TT

PUNCTUM

h

l) 1 quc-

Üatuor funt clementa vitz hujus: Opíe

k qu

C

nie , paflio , incouftantia & miferia,

l :chgi-

Vivimaus hicopinioze, oeu ratione; nul«

i( t

lum proindé verums & folidum bonum.

$i

[ il

tentt l

quzras, quid imperfedi Religiofi , politici

& mundani perfcquaotur tanto ftudio,tanto

i gett

;uomodl

anmbita : quid in officio hoc aut illo? in urbe

iftà , in i&à domo potiüs quàm in aliá reperie

iiotie d

t

át boní: przter opinionem & exiftimationem

cemmunem nibil afferre poffust,

Sic fens

l

Et

tiunt omnes, fic loquuntur, fic vivunt.

r dl

falli fe vident, & falli amant,

Nihil przter

amorem Chrifti folidum effe verbo fatentur

emnes, pauci operibus : meliora vident , de-

ul

'Tu cecitatem tantam

T

teriora fequuatür.

mirare: vanitatem contemne ? errorem de«

vita : & damnatis mundi legibus rationibüs-

que politicis uni Chrifto , qui eft veritas

aterna , adhzrefce,

PUNCTUM

I l.

Fervet tota vita noftra zítu quodam pec-

tutbationum & affectionum , qux nos vrans,

vcrfows agunt, Invidia, ir , fufpicienes, fpes,

M

Bictus,

44

Exercitia fpirituatía

)

metus,mali amorces, cupiditates innuterz,

aliz ex alijsoriuntur , & miferam meatem

j

cccupant, abripiüstque. Inter tot ludtus vix-

wwæ

Aljjhm' u

gratia locum habere poteít,

Adeó narura:

COITBPCQ

Go

:

micatur ,. & mores noftros inva-

E:gc Ubl :

dit.

Ipfis fe pietatis officijs immifcct laten-

WWM

ter & callidé , & tota gloriz divinz radijs

Nihil

l

circumfulgens íe ja&at &t oftentat,

frequentius habet in ote quàm DEI obíe-

quium; fed in corde latet cemmodum pm-'

o

prium, Hocprztextu auda&ter ac prefradté

g t

jugum obedientia excutit,fraternam charitae

a

tem violat, zmulos dejicit, fi poteít, finon

äwjü

poteft, iis detrahit ; fexcenta hujusmodi mo-

"m

litur: & hoc eft, i Deo placet, Societati , ani-

j Q

fhl( J

m

m

marum faluti,, & gloriz divinz fcræ(irc. De-

trahe larvam cupiditatibus tuis, & quàm turs

f

pes fint & inanes , videbis & dolcbis,

tl

-

jcos um

PUNCTUM

IIÓN

inliu

Jiotuo? t

Nihil inconftantius homigum ftudijs: pi-

bunmin

hilhumanisrebus inftabilius. Modó miran-

am lag

tur teomnes, mox rident & exübilant, Ho«

dié arrident omnia, craftinus dics cuncta ver«

dritum

jus mile

tetin pejus, omnia circate mutantur; ni«

um i

hiltamen teipfo mutabilius. - Modo Iztus

& alacer , modó triftis & tetricus.

t

Magna

fed rara virtus;unum effe,fibi

conftare, Eua-

dem femper vitz tenorem fervareg | Hoc fi

aHE-

D, P. N. Ienatij.

4j

TUl

