ft Religio coetus Apoftolorum ; fed & in

boccotu przvaricatus eft Judos, — Habetur

m

f

"

€laufura ; fed & cam fur. inferaalis fuffodere

j

poteft, Coércet à malo ipfa veftis religiofa ;

L]

fed & in ea, nifi adfit timor De' & cuflodia

!

pote ",

y

ü.ffm » füum prxdcftinationis prxícindi

ggoxüm *

'Ie-:z.'ö

Á

|

l

Diei quinta

Tertió : Non patiatur Religiofus, fe vinei

jt

à fzcularibus in fervitio Dei,ne cadat in eum

i

illa Chrifti fenteotiat Auferetur à vobis Re-

t

4!

L

gnum DEI, ( dabitur genti fauienti frudius

ejus.

Non funt bz novz apud Deum transe

Pnl(

mutatiores & tránslationes, ut unusalcecius

i

ingratioccupet lecum ; fic fuperbi Luciferi jj

S. Francifcus Affifias dicitur in cxlo obti- jj

nuiffe principatum ; ficin locum proditeris |,i

Judz , fubütitutus Matthias; fic Apoftoli,]u- m

dzis nolectibus zecigere Verbum Dei , con- jj

verfi funt ad Geptes ; $yc mzulti venient ab 4j

Oriente , & ab Occidenie , (». recumbent cum i,

"Abrabam , laac, ( lacob in Regno DEI, filii sj

autem Regni ejicientur in. 1enebras fic ia die

judicij dicet Chriftus nonnullis, qui in nomi- jj

ne cjus multas virtutesfecerunt : Neftío vos; j

vecedite à me operarij iniquitatts,

Et q uod j

miíerandum ! contingit inter^um,ut ii!i, qui

alios erudierubt , & perduxerunt ad falutem, ;,,

illi, inquam , ipfl damnentur. Ad quod re- jj;

fpexiffe videtur Spiritus fanctus, per Eccle« ,

fiatem cap, 9. dum aute illam fenteatiam jj

Nefut bome, sivum amore , an odio. dignus ,

fit s pixmitit s Sunz juffi, atque Sapientes , C

epera eorum in imanu DEI: Chaldzuslegit ; Er

Wifcpuli eorum in manu. DEI: ita (it inter-

dum, utd fcipulis detur regaum Dci ; ab iis

2utem,qui eos erud erunt ad falutem, aufera-

tür j ut difcipuli , auditores, peenitentas; pro«

felytis .

! Dotirina gyratlica,

2j

t

felyti, iutin maun De ; corum autem Pro«

tl

fefleres , Magiftri , Concionatores , Confeffa.

ul

rij, ad Religienem Diredtores , devolvantur

fnü

ad manusdisboli? quam víciffitudinem ex.

T

pendens S, Gregorius Magnus Homil. i. i

lteritt

Evany.cum dolore ait? Per zos , fideles , (»c,

joei

ad reguum celorum pertingunt , ( ecce , uos

D

per negiigentiam noffram — deorfum

zendi-

fitert

fj8;. Exempla hujus dolendz viciffitudinis,

J

tam in Hiftoriis Ecclefiafticis.quàm in Chro-

, 0

nicisReligionum funt plurima, quz referre,

jei d

i (u

anguftizlibelli huinsnon permitennt, Hoc

igitur, Relgicíe,cozdítuoaite imprefiuin

gerc, & formida, ne Deus te ingratum, in«

TT

utilem, fuóque rebe!lem lumini, ex Religio-

n ntit

rc$ancta eliminet , & in locum tuí alios mce-

1

(ip .

] iores fobtoget: formida & ilfud , quod olim

ifa

T

isculeabatr V, Fabricius Bac

maus

8, Vihitator Po-

j

n

m

loniz & Lithuaniz : Sevvemus, Fraires met ,

i

il

j

Reguia:s noftras , ne DEUS iotó. moflra. eligae

qu-ïj"l fbi, welexcitet aliam Religiouem , ( Bos

li " reiieiat, fitut 10f alios projecin, — Sitautem

t^. formido ifta, non meré fpeculativa folüm ,

| ,;'igna:ï'

Íed practica, & morum ( juxta normam

TU

exactz Religiofitatis)

cgi[ ;H ]

correctiva.

T

D

aufm -

Go RCORO

A

[CUH'

DIEI

Diet gwmm

DIBI

UINT B*

n

MEDITATIO II

gl

j

De Purgatorio.

T.

Licét de hoc in. Exercitijs fuis S. P. N, ex2 jf

plicitam mentionem non feceiricfecit tamen i

implicitéjita loquens ; $; vifum fuerit ei . qui . i

(l

^

iradit Éxertitia., expedire ad. profedium . ec-

vum ,qQui exertentur , alias Meditationes hie ij

aspttere , H2 à6 morte , ac al:/s ï,ermtz [«*

2$

Jm-

(inter quas funt utique ponz Purgatorij) i

nen fe putet probiberi. Hebd. 1. Exere, 5

in fine, fsl

ORAT. PR/EPARAT, & PRZELUDA, I. [ii

ut fuzrà,

.M

PRAJELUDIIUM II,

Pete a Deo gra tiam T

penetzandi falutiferé poenas l'urgatorij , cáf- gd;

ue vitandi,

yt

PUNCTUM 1, .Audi DEUM dicentemsy

per i'mphctam : Non miferebitur ejus ,qui ,e- "m

tit eum , c» qui forma'vit eum ,non parcet eis qu

lía 27, Hoc audiess, confidcra gravitatem

[w]

posnarum PUTgSIOU;.

quw nec oculus viáy,

äsïy rec auris A!JLHV*C, nec in e€or h(smmls*

Iftpt

afcend:t, quz preparavit püsiendisio .uzga-

ul

ïOf!O, CulliS'MEüt ; 'fof.'?!ä CI';"'ULJ itate » t

€zcem fust, qurxm'-famn cïce:m patna n

damni ucmpe carentia vifion1s beatificz, cu-

[; "

.....

)ua unicum moemectum P!&'V& et 2(6(0!!3!

pounirum [ensüs icfezualium, $unt & ton:

H].

Ícasó

Meditatio IT.

»

fensüs , fuperantes emzaia tormenta hujus

mundi, omnia fupplicia & carnificinas otn-

nium Martyrum fimul fumptas, 1, quia funt

ia purgatorio aliquz poeaz feasüs refpectu

!

aliquorum, fuperantes paenam íensüs infer-

9? nalem ; nempe , dum aliauisob decem pec-

hÜ catamortalia, quz ante mortem immediatré

Mi perSascrameotum paeaiceatiz fuftulit quocad

0

folam culpam,mauente pcená , punitur ; ejus

! d

coim paeaa fensüsin purgatorio major cft,

quàm ejus, quiob unum peccatum mortale

)

H

in xternum damnatus, poenam fensüs in in-

j

ferno fübit,Ec non timebistam jufté fcveram

Domini & judicis tui manum ?

1. Audi Decum dicentem Pfal. 74; Cium ac-

l

l

tepero tempus ,ego juflitias judicabo : Et con-

[

fidera, eas, quz nobis interdum videntur effe

juftitiz,interdum injuftitias effe apui Deumg

t

I

punirí quoque in purgatorio animas juftas

.'

m'f

magaorum meritorum. futuras in füblimi

/

'gloría ; puniri autem pre minimisculpis, ut

de hoc tet habes hiftorias; puniri obcollocu-

Ó

tiopem folüm importuaam , propter unam

impatientiam , propter parum potüs fine fa-

[

cultate fuperioris (umpti, propter appofíta &

it

copnfumpta in culina juftó pluraligna, &c.

4

[

Qaid isitur erittam sarvum,quod commit-

*

ttre non vereberis

verére igituromaia opera

)

tüd.feieas,auód Deus non parcatdelinquenti,

u!,

ilil. Audi Chriftum Dominum dicentem :

E 3

&fle

96

Diei qmnm

Effo sonþrmm advver(ario us cub, dum es

W

i2 viacumeo , neforià , ( mittaris ia car-

|

cerem , Matth, $. Et confidera modos evsden-

di purgatorii carcerem, 1. Evades illum , fi

adveríariis cuis omnes offenías ex corde di-

p

miferis,nec poenaseorum ullas defideraveris;

Dominus enim dicit : Zimittite , (» dimitte-

i

iur vobit

2, $i, quidquid tibi in religione

2

molefti cccurrit, patieater tuleris; Religio

sl

eaimcít lentum Marryrium, per Martyrium

autem eviratur purgarorium, 3, Si Chrifto

jl

i

Domino psífo fpecialiter addi&tus fueris,

4l

L

q1

cj&fque dolores recogitaveris; qui enim do-

let cum Chrifto bíc, non dolcbitaiibi, 4. Si

u

J

i

omania opera tua fatisfa&oria animabus put-

p

gatorii infcripferis ; contra&tus euim ifte

imifericordiz non poteft pati miferiam. s. Si

IH

SacramentoPaenitentig,& Euchariftiz exacté

[oïm 't

ufus faeris, 6. Si a&tusamoris Dei,& contri-

lutt

tionis frequenter clicueris, 7, Siindulgentiis

h

u

cxacté ufus fueris. Propone hzc omniacum

Dei auxilio,

jf

CorroQutiuM : ZEtetre Deus, hic ure, hic

utd

Idl

feca, modó in Purgaterio , & multó magis in

) /,

g

aternum parcas, O Saeguis ]ESU ! reftingue

Eammas,quædcbcntur miíhi ! O Mater DEI

"i

mei ! ne oblivifcaris poft mortem clientis

m

tui!

Mi

In fine Pater , Ave, & Anima Chrifti, &c.

i,

lt

D

HO-

Hora Confideratiouis.

9*

! HORA CONSIDERATIONIS

YT

"r

tempore pomeridiano Dici

um

quintz,

'à Defimenda Pietate, Mifericerdia ,

LUE

lll

€9 Beneficijs DEI.

out

Uis putaret , non folüm Dei judicia fora

igio

C)

midanda effe,fed etiam pietatem , mi-

fericordiam & beacficia Dei timeri debere?

1um

j Quis impiustimet pieiatem , atque clemea-

jj tiamerga fe? quis mifer metuit mifericor-

d. diam? quis Beneficiariusbeneficium, dona-

S|.tionémque formidat? amoris hzc , noa

D

auteim timoris incentiva videatur effe. Et ta-

j| mennon poteft folvi Scriptura, quz dicit,

j «dpen 15. Quis nom. timebit te Domine, qué

QU folus pius es ? Caufz autem timoris itius

T

funt hx ?

Primó , quisex pietate, mifericordia, &

jtufl'fi

beneficijs DEI occafionaliter interdum na-

u

fcitur,vel faitem notabiliter aggravatur pec-

4»

catum, Docet id re ipsá & verbO , ipíe , qui

f

n

peccatum nonfecit , Chriftus: re ipsó, quia,

juxtaS, Simeonem, fofrus im rwinam mul-

'üt

d

torum eff , verbé , dum ait, Joan. 15 .$imon vee

niffem , & locutus fuiffem eis, peceatum non

Yi

baberent, Eu ex taoto adventüs Filii Dei be-

j

neficio, enatum occafionaliter eft peccatum?

Secundó , quia quzdam beneficia confert

| Deusiratus, que non conferret placatus, &

)

&

$

9$

Dier. quinta

[ g;]

eft quazdam miícricordia Dei furnam imper-

f

-

f

tau$ hormuni m

rE

riam ; fic c-mn'æ.d

jl

YCIt

[

Jeu$ ,

lía. 26. Miferzamur ünmpio,€» nom difcet ju-

W

D.

Kitiam

quibus verbís, tanquam fulmine

iQus $, Bernardus Serm. 144 i2 cant, cxclae

74

M

mat? Mifevicerdiam banc ego uolo! fuper

n

emnem dram nifevatio ifb ; ol

E

0

irajcaris

il

mibi Patey mifevicordiarum , fed . illÀ ira,

M N

quá torrigis devinms , uon quá exirudis de

!

Ua« Eit quzdam mifericordia Dei , non fla-

f

gellartà Deo; audierge, quidde bac miferi-

j

cordia fentiat Regius Prepheta, Pf. 724 In la-

u

bere bominum nen ([unt, (v cum bominibus

A

xon fagellabuantur , ideo tenuit. eos faiperbia s

1

eperti fuur inigquitate, e impietate fua : ad

Áv

quod refpicieus Petrus. Francifcus Bleffentis

D

ait ? Epifr. 9, Qui zon fagellantur temporali-

N

ter eum. bominibus ,in. perpetuum flagellabune

t

tnY cum dainonibus , €». qui cum bominibus

r

nen laborant, cnim demeniblas laborabunt.

Diguum autem eft animadverfione, quód,

n

dum dicit Deus: Mifereamur impio, ( uon

difcest juflitiam : &atim fubdat , i2 rerra San-

Il

érum iniqua geffit , non videbit gloriam Dos

L

mini Eccelin talesfulmen illud formidan-

[

dz Dei mifericordix jacitur, qui iater bonos

Ht

iniqui funt, Solidus Sacrz Scripturz inter-

hi

pres, Corneliusàlapide,fu!men hoc divinum

f.l'.ïlt

itaic nosintorquet, verbaejusfunt, Har fii

L

adapteus , qui im [aucia [otietate , aut. Reli-

gione

Hora Confiderationis.

25

h

gione diffolut? vivunt; gravis enim in ilos u-

: Utl

cumbet judwii cenfura,

7

Tertió , quia beneficia Dei interdum dan-

"

[

L

D

turin folam compenfationem & mercedem

ICide

temporancam,pro nonnullisbanis operibus,

meré ordinis naturalis;aut fupernaturalibus,

77]

If

fed per peccatum mortale mortificatis , pro

i

quibusnon dabitur merces xterna,juxta illud

i,

decretorium Chrifti effatuto , Matt. 6s 2dmem

EO

dico vobis , veceperunt mercedem fuam.

Hoc

f

int:mé perculerat fanctum Hilarionem ( ut

CE]e

H

]h

rcfert de illo S, Hieronymus ) nam cüm

l

n

ingensadeum mu'titudo coaflueret , ob plu«

rima,qui patrabat miracula, indéque íe efti-

T

mari videret , profufasquotidie folvebaturin

T

n

lachrymas : taati autem doloris , & depiora-

tionis caufam , inquireatibus difcipulis , re-

ii

fpondebat : Viderar inihi,Fratresquod bac bo-

l

W

minum aflimationejam Deus in bac vitarepen-

inii

il

"

dat mibi parva illa, qua ei praffo, obfequia.

7

Quartó, quia quazdam beneficia Dei funt

hij

interdum prafagia malorum eventuum im-

1]

minentium, perinde atque infolita malacia

((f

in mari ordinarié preíaga eft magnarum

J

tem peíftatum.,

Experieatiam habuit hujus

lls

przíagii & prognoftici, S. P, N, Iguatius:

0

nam, ut perhibet hiftoria noftra J//, 14.. num.

fs

10. cüm anno quodam feliciter in Societate

Ül

fuccedere omnia intellexiffet , Ma/2, inquit

|

meiuo , ne À uoftris alicubi peccatum|it, — Nec

j

mora

li

100

Diei quinté

üm

mora,pauló pàft fummus Pontifex JultustIT-

erifuafus, Noftrorum inftinctu, decrecum

,MH

[

uoddam in Hifpania editum effe , ita iratus

eít contra noftros ,ut omnesà fuo acceffu ar-

p

l

ceret, nullique Cardinalium de Noftris ver-

j

bum ullum facere permitteret ; tandem ta-

men ad literas Ferdinandi Regis Romano-

j

J

rum, vocato ad fe S. Ignatio, & informatione

'Cm

acceptà animum mutavit.

j

Quintó, quia beucficijs divinisaliqui in-

)',1

terdum obdurantur,talé(que erant, de quibus

u

[

Job. cap. 24« 1pft. fuerunt vebelles lumini : Et

n

S. Paulus dicit 24 Rosm. 2, nonnullosex divi-

$i

tijs bonitatis Dei thefaurizáffe fibi iram,

feu , ut Chiyfoft, in hunc locum , Uei bene-

d

nf

ficentiam in eis Improbitatis, ingratitudi-

Huc fge&tat ,

[

nífque augmentum effeciffc.

Wt

quod $, Auguftinus Serm, 88, de tempore ait ?

h

de Pbaraone [ine dubitatioue credamus , quod

eum nontam DElpetentia , quàm DEI patien-

eil

W

ia fecerit obdurari , quia duin ab illo pro in*

h

effabili bonitate [na DEUS plagas fufpendit ,

ille obdurato corde contra DEUM f[aperbus fe

i n

L

erexit, abufu nempe bonitatis & indulgentise

Dei , non autem voluntate Dei obduratus,

fj

Jn

Sextó , quia in die judicij de fiagulis Dei

mifericordiis & beneficiis diftrictam reddie

hi

turi fumus rationem,ita ut ,cui plus datum

M

M

eft, plus requirendum fitab co, & càm augen«

40 Wl

tur dona ,rationés etiam crefcant. donorum ,

$905

-

-

Hara Con/z'dera;iäni:.

Xoi

lt*

(v 0s , qui plus alijs accepimus , gravims inde.

QLtU

jdicandi fimus , nec tantüm judicandi, fed

! datl

etiam fupplicio afficiendi : id quod $, Chry-

fu.

fotomus i Pí(al, 6, confitmat, adducens le-

KCf

gcim veteris teftamenti, inqua pro peccato

1l

unius Sacerdotis, & pro peccato totius popu-

M À

li , unus Deo vitulus offerebatur , aítque ad«-

J

mirans; pro uaiverfo populo, qui peccárat,

taotüm offercbatur Sacrificium , quantum

I

profolo Sacerdote! Et fubdit caufami banc?

bus

Quia , quà major eff audoritas ( Sacerdotis à

ü

Dee evecti) ei eff n majus ejus» qui peccat ,

Tl

[nppiicium.

m

Scptimó, quia pietas, mifericordia , & be«

neficia Dei , fi illis noa u& , aut malé ufifuce

w

d«

rimus , intolerabili nobis confutioni erunt

M

in die judicii, & ( quod Deus avertat ) in in-

Veritatem

UH

ferno per totam atercaitatem.,

hanc ipfa effentialis Vezitas Chriftus , ita in»

qïl

7

culcat , Matth, tt. Ve tibi Corozaim , va ttbé

Betbfaida , quim [5 im Tyro ( Sidone faite

W |

fuiffent virtutes , qua faiia [unt in te , olim

ii i

^l

in cinere ( cilicio ponitentiam egiffent ; Di-

o yobis , & Sidoni reméffius erit im die judis

T

cij , quàm vobis, Et t& Capbarnaum (c. T

;:i

Ninivita furgeaut injudicio eum generationa

l«

ifta, dv condemnabunt eam , Regina Auftri fur -

get; Óv condemnabit eam , cot,

Refert Dionyfius Carthuflanus arr.3o. d«

i

)

44 BeViff. p« 14 &, 203, & bhabetuc in vitisP ^.

Ado-

j

102

Diei quïntæ

Adolefcentem quendaem Religioni nomen

(lï 0*

D]

dare volentero, à Matre imped tum , tandem

eviciffe, hoc Epiphonemate fxpius tepetitoe

)

volo fal'uare amumam meam. |sia Keligione,

y

y

primis fervoribus exrin&tis , intépuit : mor-

j

tua Matre, & ipfein morbum incidit,in quo

raptus fpiritu, atque ad judicium Deiaddu-

&us vidit matrem , quz illum intuita inter

j

damoandos exciamavit: quid eft hoc fili?

quomodo huc redactus es? & ubi eft illud,

|

l][[ü)

w

quod mihi eggerebas, vele fal'uzre animans

II

j

35642 1 idcóne Religioneminijfti ? Hac Ma-

qut

trisexptobiatione ita confufuseft,ut redux ad

fe,& à morbo liber fadtus, peraufteram duxe-

A

a

rit vitam , rigorémque hunc diffuadeatibus

A

zonnullis, d:cere folitus füetits 5 Mazrem

exprobrvantem ferre non jotui , Iudicem Chri-

[ LU

fésun. exprobrantegs in die judicii quomodo fe-

( ünt

r45 ! Hiac difce, Religiofe, etiam ipfum Re-

l

!

l ?dtï

i

l

ligiofum ftatum tibi rimecdum effe,fl in eo,

non ut par eft , vixeris; plusenim à te requi-

i i

rit DEUS , quàin à (xcularibus,

; QU

j ün

DiHI

UINT 7H

ini

- MEDITATIO III.

T

- (unft

De jadicio DEI aniver[ali,

atf

Competcre Meditationem hanc Ezeicitiis

u

fpiritualibusinnuit S, P, N. ad initium Me«

ditationis prim& hujus dicirelatus,

ORAS

AMeditatio 11I,

103

EL

ORATIO PRJEPARATORIA,&

Ltdeg

ER ELUDIUM 1. £ fupra,

itio!

PRJELUDIUM 1. Pete à Deo gratiam

lont,

imprimendi anim£ tuz fonum illum tubz ;

II0f«

Suvgite mertui , venite ad judicz'um ?

Audi Deum dicentem $

[0

PUNCTUM l1.

TA

loel $, Congregabo omnes gentes , (» deducam

W

eas in vvallem lofaphat. Hocaudiens , coufide.

li

rajreGipua ex ijs, quz przcedent Judicium

l

univerfale, t, ad Íoaum tübz arerieutur mo-

j

numeata,animaque reunientur corporibus?

wi [

Ah!quid anima damauati dicet reaffumeado

i

corpus enormifimum! quomodo illud ma-

t

led.cet , quód propter e;us oblectatienes

3 |

damnatafit, Econtra , quomodo auima jucti

i

m

benelicet corpasfuum , qued ii]i ioftrumens

i

tum fuit ad falutem per mortificationé, &c

2,damnatiad intuitum figai Crucisin acie

fr

M

appareatis clamabust? Montes , cadite fuper

"

n

» r

eis, coc. Jufti autemdicent , O Crax ave fpes

"i

unita ! 3, dum videbunt damnati Juítos oce

cürrere Cheifto in a£ra, movebuntur poenitu-

dine inutili , dicéntque: Nes fiulti , vitam

1

illorum — efiimabemus infomiam , (c. ecte ,

quomodo computati fumt inter flies DEI1!

tranfierunt omnia , nosautem in zternum

mifceri! vide, inter quos ex his, Religiole,

5

velis effc,

(«

E7

llo Au9

[

104.

Die; ?uintt

L. Audi Deum dicentem Ezecb. 7. Nust

*

,

finis fuper te , judicabo re juxta vins tnas.

j"

Hoc audiens confidera przcipua ex ijs, quxe

"

Ül

peragentur in illojudicio. 1. Pauperes fpiri-

U

4

j

tu,& re(qualcs funtReligiofi ) eruot Judices

aliorum : ó quanta fclicitas! z. manifefta-

J

buntur peccata áogulorum hominum toti

)P

mundo: quàm igitur demens, qui modó non

n

manifeftat in Confeífione ? 3. Separabit

)

j

Chriítus Agnos ab hzdis: Et ubinam flabis

Religiofe ? fi tautüm materialis , & veíte

felà Religiofus es? dexteram non fpera. 4.

Feret. fententiam Judex , dicétque Agnis;

Veuite benedidli Patris mei , poffidete regnum ,

Cc. hzdis autem; . Difredite à me maledidli

3n ignem eterzum , (^c, Expende fingula ver-

ba , przfertim i'lud, Fenite, rcípondens vo-

estioni ; Etillud, Difcedite, teípondcus di-

miffioni,

11] Audi Chriftum dicentem, Mazb, 2 $,

Er ibust bi in fupplicium eternum ; j«fti

Anutem in vitam «terzam *

*

expendéque 6in«

gula verba, r, Ez : fignificans continuatio-

nem poenz cum decreto immutabili; nun-

quam ex ifto Ee , fiet Vel, z. ibunt:z in gter-

nitatc folàm eft progreffus, terminus nua»

quam, 3, Hi:ne communai quidem termiae

digai,qui à Deo exciderunt. 4. i» f*bili-

cinm aternÁp , pro momentaneis vanitati-

þus,;,ïlu/li autem , C5 quàm magna rer-

€cs,

AMeditatio Il i.

Iof

n

ces , pro tantillis laberibus ! Jam quantus

7 7 :

erit damnatorum ejulatus, dum incipient

n

evaneícere ex oculis corum elim amici, fo-

!

cii,&c, condifcipuli,conuovitii,conreligiofi ,

T

&c. Hifce non moveberis?

77

u

CorroqQuiua, inftitue his verbis: Cs ve.

neris judicare , noli me condemnare ! Per. illud

1

.

]

udicium,quo apud Pilatum iniqué judicatus

bt

es DmincJzsu , parce fervo tuo ! &c,

jit

In fine , Pater , Ave, & Anima

[it

Ch[lilïi ; &C,

4-

If

LE

(ii

u

LL

li

D

;

n

d

DIES

106

Diei fexta

|

DAXBESSEXTA. V

)

j

$, Patri toflro Ignatio coufecranda, —

J

Oratio jaculatoria hujus diei crit ifla

:

L

^

JESUS Ó M ARIA, dulciffmi amores mei, $4

ul

Piar ego , moriar ego amore "veftri , totus um

^ [

"Vefler , nullus meus ! Ex vita manuícripta A]-

p

phoná Rodïiquïz.

TUN

M

í

Mu

MEDITATIO .TI

u

n

De Regno J Est Chrifli,

n

Ab hac Meditatione Hebdomadam fecun-

m

dam Exercitiorum fpiritualium , $. P. N. or»

fus eft.

t

[f

ORATIO PRJEPARATORIA,&

UI

PRJELUDIUM , Ex Exercitiis $. P. N

*

j !

defumendum, ut fpe&are nos imaginemu

r

T

Synagogas, villas & oppida

»qu& przdicaas

Chriftus pertranfibat.

ilts)

Quid

PRJELUDIUM II, Itidem ex S. P.-N. ut

nol

nempe petamusà Deo , ne obfurdefcimus,

ditt

vocante nos. Chrifto, fed ad fequendum &

^ fim

obtemperandum prompti fimus-

PuNcrTuM Hl Confidera , (í Rex ali-

Ql

nii

quis, divinitus electus in Priücipem & Du.

ccm omnium Chriftianorum , omnibus do. -

f

tibus regiis ornatus, fuaderet fuis fubditis,ut

pw

LT

cum co ad fubjugandos infideles

; magna fibi

& ilis majora inferentes, ad bellum

!l]

dagïaz ;

,I

pergerent,

P'OfCB

Meditatio ..

107

1

pergereot, promitterétque Ais, fead omnia

incommoda primü futurum,necaliter victu-

77

ruumquàm illi, nectriumphaturum fine glo-

T

IT

riacorum. Quid fubdiri iili tam bano Regi

ipe

refgondeiét ! quomodo fe illi ad omnia cffer-

jv

h

rent? fiquidem de fortunis eorum , & de illis

M

ipfis res ageretur,

Sed quisille Rex? Ecce,

Domiaus [ef:

Chriftus, Filius Dei unigeat

tus, ifte deczlo venit mittere gladium, indi«

28115

n

cit bellum m

do , caral, Sathanz, perfdiz ,

vitiis omnium hominut $ alloquitur te , ut

Id

pergas cum ilload boc bellum; commeatum

gratiarum fuarutmn , imó & annonz Sacti

e

Corporis fui tibi (appeditar ; Sudores;dolores

& vulacra prior fübite vult 2 primusad ardua

iA

N

omnia przitcibi ; tuum duntaxaterit , fequi

illum, Non alio cibo vefcéris , non aliis ve-

r

ftimeatis & infigaibus veftieris , nifi quibus

ia

3 ;

ille; poft bellum,

FD

fe imponet tibi coronam.

Quid ergoRegi huic tuo refpondebis? quo-

f *

modo cum non fequér

je3nua

is

E

modo nona iüs

I^

dicesamori proprio , & fenfualitati tug bel-

7&"

lum ? Alloquere itaque Dominum tuum , &

[«

dic,ut olim Ethaiad Regem Davidz Vivit

Dominus , & vivit Dominus meus Rex , quo-

l-?ï

niam , im quocunque loco fueris , Domine mi

a

Rex , frue ini morte , [Vve in vita, ibi evit fervus

l

1

iunss. $. R6g. CaApy 150

U, Audi Chriftum Regem ín particu!ari

beas.

proponentem tibi,in quo cum imitari de

l, ia

108

Diei fexta

.acï

r, in abnegationeé tui ipfius. 2,in portanda

cruce omni:um adverfitatum 5, in vera fpiri«

i

PI

rüs pau[e:tate, caftirate, obedientia; &c, R e-

fponde ergo Regi tuo, & dic : Ep, O Rex fue

preme ,ac Domine univer[orum , rud ego , licàt

i

I

!

indigniffmus , fretus tamen gratiá ( ope , me

tibi penitis cffero, meáque omnia tua [ubiicio

veluntati , atteflans coram infinita bonitate

s

£ua,in con(petiu gloriofe Virginis Matristua

; N

tolik[que curie caleflis ? bunc effé animum

m l.'

gj

meuim , boc defiderium , boc certifJimum decrte

£um,ut , quam poffum , proximóte fequar , &

deen

Pmiter in ferendis injurits, C adver[is omnis

UW q' !

éus, cum. vera. (Viriihi , tum etiam verum

ss

paupertate.

--,äv.im f

HE. Audi Chriftum Regem exquirentem

u

à. te, quam mercedem pro laboribus cum eo

gf

toletatis habere velis? refpondéque Domino

Pl

Q

tuo : zolo mi Dominequidquata aliud, nift te-

n

ipfum: hoc eftintimam notitiam & amorem

ln

tui , procul confclatioaes , non folüm mun«.

)

!

danz , ícd & ([pirituales, procal omnis a fti-

gu:

matio,& commoditas ! Tu mihifolus esad-

prm

aquata merces? Te mihi folum da,& fufficit,

*

3

Proteftor infuper , Domine mi, quód nec glo-

dn

riam £ternam velim, quatenus bona mihi

(

eft , fed quiadignuses,ut per gloriam meam

Qu

tuglorificetis, & in zternuim amerisà me, &

n

n

ab omni creatura. Fac ergo Domine mi,ut vi-

lv

li

vam eg», jam non ego ,fedtu v.vas in me!

at

In fiuc , Pater,& Ave, & Anima Chrifti,&c.

"o

Do.

Dotiriza pm&ica.

109

TET

DOCIRINA PRACTICA

ii

a

Tempore matutino diei fexix

Htf

relegenda.

ij

L

De aflimatione , & amere Vocatio-

77

Hf Reltgz'ofa,

]

Gratiam Vocatiosis Religioíz, e(fe do-

7!

num Dei przítantifimum , & gratiam gra-

/n

tiardm , fic declaro.

vt.

Primó, quia eft gratia fecucdi Baptiími ,

ut docent SS$. Patres, & cum illis $. Thomas,

I'.

x« 24 . ilt, 45 3« allerens , Religiofum, fi goít

"

emiflionem trium Votorum rcligioforum

ftacim moreretur,ftatim re&à ad cxlum evo«

j

laturam, non fecus ac is, qui fufceptó Biptif-

d

mó ftatim moreretur, Hac occafione inauo

t

praxim utiliffimam ,

poft fingulas confeffio«

h |

nes Sacramentales resovan

di Vota religiofa ;

i

hzcenim Rcligieforum Votorum renovatio

l.

ad abelendam pasnam peccatis debitam mae

I

nz eft cfficaciz, & forté tantz , quanta eft

!l

prima eorundem nuncupati

Oe

tionis rcïigiofæ

Secundó , quia gratia voca

cum hoc foío

eft gratia cujufdam martytii ,

i

difcrimine , juxta $. Bernardum ferm. 5o, i&

Cart. quöd vitz Religiofz Martyrium hor*

rore fit mitius illó, quÓ corpus petimitun

fed diuturaitate (it moleftius , sítque per mo«

dum cujufdam holocaufti, quod lenté con-

crematur.,

Tertió,

11O

Diei fexte

u

Tert/ó, quiagratia vocationis religiofe

jv

et infallibilisarrba, & irrefragabile privi-

| g

legium vitz zternz ; nequeenim fallere aut

ii

fallipoteft veritasipfa , quz tamen univerfa-

"!

liter pronuntiavit, Orzzis qui reliquerit da-

fj

mum, vel fratres, aut forores , aut Patrem,aut

m

Matrem.aut uxerem ,aut filios, aut agres, pro-

péer nomen meum , (ei.'iu,vltzm 2ccipier , ( vi.

:',L'ür i

"i

fAm aterüam poffaebit, Praalijs autem R eli-

)t

gionibus id co. ferre digaata eft divina boni«-

?

g

tas Societati noftrz, quód perfíeverantia ia

TT

illa t (emper connexa cum dono perfeverane

-uöï[

tiz in gratia finali , & cum zternitate fancta :

m

i

juxta revelationem $, Francifco Borgiz fa-

W.

Cam , quam typis vulearunt P. N:colaus

u

Pu)

Lancicius ze Trad.. de Inflitu. Sec, affetiu 98,

M

& Pater Michael Staudacherin libello , cui

Iu

titulus ? Ceutum affotlus aporis divini,

N

Quartó : quia fequi gratiam vocationis

A

religiofz , & inire ftatum religiofum , eft

fumma hujus vite besritudo, & falvatio fal-

nl

L

a

vationi ztcroc praevia

a

e2nevir veritatem

LE

hanc, íed nimis feró( nam primüm ante

mortem ) 4520 1652. Pragz R. D. Joannes

] hi

u

Jaaderus, Brünz dimiffus 4520 1644. qui:

poft multa infortunia, cüm extremum diem

G

A

fibi imminere ceiaeret , expetiit Confeffa-

D]

m

rium e Sceietate, per quem fupplicavit "arri

Vice Provinciali, ut ante mortem wota So«

!')qu

cictatis cxjittere poffet , quod & fecit multis

L

cumn

I!l

Dotlrina pm&'im;

It

cum lachrymis ; dein inter cztera teftamene

pri

ti locó hxc fcripfit, & confignavit : Teffor ,

fedt

Sectetatem J ESU effe beatitudinem terreffrem ,

tl

ita ut fi alia fperanda non effet , ifla ad. bomi-

Zem

Hb

omui beatitudiue cumulandum — (u]f-

^il

tiens . foret,

Teffor , ilam effo margaritam ,

quam fi ego auro (* fanguine redimere pof-

?m'.

7f

v

fen . auro ( fanguine redimerem.

Et hzc

*h-

verba ab ifto homine non fola mors fed ve-

Ju

ritas extorfir ; cum enim bearitudo fit ftatus

n

cem^ium aggregatione bonorum perfectus,

atque in re nibil aliudfit , quàm cognit.o &

hL]

amor Dei , beatitudo hujus vitz confiftit ia

T

d«

cognitione & amore Dci proportionato buic

u$

vitz ? inquo autem ftatu eft maior cogaitio

I

& amor Dei , quàm in ftatu Religiofo?

Quintó, quia deficereà

o

2ratia vocationi$

ii

rcligiofz , & à ftatu Religioto,eft fura ha

u

jus vitz infelicitas, maledictio, & damnatio

Veritashzc per

d

pravia damnationi zternaz.

naturalem fequelam fequiturex przcedente j

jl

i

cüm enim oppofitorü oppofíta fit ratio; fi in»

lH

!

ire ftatum religisfum, eft fumma hujus vitz

beatitudo, deficere ab illo, (umma erit hujus

)

vitz infelicitas,

Hanc infeiic iatem $, Bez-

l

nardus, de modobene vvivendi cap, 10. mel.í-

fluélicét, plenis tamenamaritudine verbisg

fic exprefüt 5 qui congregationem fantiam

r

relinquunt , €$. ad facularem vitam defcem-

duni, À Societate Dei elongantur , atque d-

t

gninie

————GÓ Ó

I!2

Dier fexte

!

t.""

minio diaboli fubjugantur.

Non deíunt Hi.

|1

ulnw

ftoriz , idip(um cemprobantes, 24220 1575,

W

M !

Vieuax Auftriz moriens unus é noftris , ante

j/

ipfum agonem reoidenti vuitu fubridere cas-

TOU

pit:nou fereus infuetam hanc in tam nubilo

[

lil

Ü

roortis tempore fereniratem,s, qui meribun-

W "u IF

dum difgoaebat , ait ; Non eft tempus riden-

"i

Ui

di , fratec mi , fed judicium Dei przftolandi.

MHII

Cui ille, ne quzfo, tutbet te hzc mea hilari-

m

ta5, Patec ! Angelus Cuftos meus oftendit

JWWN

mihi ignitum moatem, & pluiimos in co

jf

damoatos,dixítque mihi, eos omcesd:miffos

effe & Societate ; cüm ergo ego per grariam

:yiumm

aur d

Deimoriar in Societate, fuperabundo gau-

PTIT

dié, Sic ille quidem aaticipató obtinuit pro-

miffam illud Chrifti , Beati 441 nunc fletis ,

m'»hitki l

hat

quia videbitis , Luc. 7. Scd fimul confitmavit

a«

illud , ne fanguises quidem lachrymis

hii

eluendum: Qsui à Societa:e Dei elopgantur ,

deiminio diaboli [abjugantnr,

1

n

i

Tantiigitur eít coram Deo gratia voca.

titino

sionis Religio(x,ut meritó gratia gratiarum

dici poffit , ad quam digné obfervandam hz

- lihri

peffuat R eligiofo fabfervire praxes,

M

W at

i. Non tantüm ipíam vocationem reli-

giofam plurimi zítimare & amare, fed etiam

T777

omnia cosnnexa cum illa, nempe omnia prz«

L

dj

Ícriptaà Religione , quamvis videantur

1;'4'"],1

exigua: cüm enim acceíforia fequantur na-

LT

turam principalis, cui placet principale , ei«

dem placere acceíloria, neccífc cft,

24 Pa.

Dotirina pratiica,

112

2, Paratum cífe ad ómnia ardua. molefta-

Ms

que toleranda , pro vocatione & cum voca-

Mil

Tif int

tionc ; fic erat paratus B. nofter Aloyfius, de

feftcg.

quo P. Mutius Vitellefcus Generalis, íin qua-

ul

dam exhortatione Roma habita ( ut legx iu

tiute

manufcriptis I

Gafparis Druzbicki ) retulit ,

tidtt

Ícex ore ipfus audiviffe refolutionem cjuf-

ladi

modi: i per unum tant&n momentum in $e-

l

atl*

cietate effe debuiffem , & per inferni benas ad

hndll

id pervenire me oportuiffet , elegiffem ilas , Pa«

In &

per , t in Secietate effem.

3. Devovere feipgfum Religisniin man-

uifes

4tlam

cipium ac jumentum , cutn omaibus obliga-

) p

tionibus mancipio ac jumento compcetenti-

tpte

bus- Ufus eft praxi hac memoratus P. Gafpar

Druszck: , ut adnotavi in vitaejus , cap, 11«

jkm)

(mavit

fcccrat enim in quadam PIO»CRAUGBC talem

€um Societatc contradtum ? 244m erit , 0 5, So-

NI

£ietas , impevare mibi abjecitffuma , C vviliffa

ganw

58

ineum erit obtewmberare abfque $20Y ;

TE

murmure , excujatione , differentia , »c. Nolo

rationem mei baberi in. ulla ve , cc. Nolo pro

n

laboribus ullis meis ullam gratitudinem offen-

ln !

di, fed omnia tanquam mantipii opera fepes

liri, accontemni,

Licebit tibi , pofl. vvires c

mIæh"

annos exbauflos , me & conjoriio 140 atere ,

jm

fordibáfque folis. evverrendis , aut. pecudibus

2?"'

TM

euvandis deputare, Licebit tibi , me morboaf-

j n

fliium , vel merti-vicsnum , ommi folatio core

porali deffituere , Qp tanquam eamis veterarià

n

uirus

U

Diei fexte

114

ulcus non curave ; licebit tibi, meum enda-

M

at

ver , fepultura afinorum ,C» befliarum , vel in-

bumatum abjicre , velin flerquilinio fepelirs

"

if

,Z&o ere,

O mancipium , libertate Filiorum

gcl

M

D

,/

ign ffimum !

[

Ex amore vocationis religiofz veftem

Mc

reliziofam ex^fculari, auoties induitur, ex-

J

'IULI

uitürque: Cui exofculationi adnexa eft in-

"T

"

f

duigentia , ut viderecft apud Lezanam , Ver.-

"J

bó: Habitus,

ö

Et veró quidal appreties de-

(,P*

ofcu'eriífque , religiafe, veftem tuam, cüm

t

hzc Gt veftisauptialis, in quaà convivio CXe

TT

Jei, nen exciuderis; & fcito, tein pullo So.

cie:atis veftitu cxli fore candidatum,

J

$. Ex borisCanonicis((i Sacerdos es) unam

l

deputare, quam offeras ad agendas Deo gra-

1as pro vocatione: ad imgetraudam pcrfcvc-

rantiam in ea,& ad fatisfaciendum pro icgra-

titüdine cuca illam,

M

6. Pretiofiffimz Dcei Parenti, & S. Ange!o

V qum

Cuftodi fpecialiter addictum effe: ita enim

ndont

cenfebat P, Leonardus Leffius, veré Tbeolo-

ww

gus,ut fcnbl urin vitaejus, devotionem ad

"r

B. V. & ad Avegelum Cuftedem , ad perfeve-

mf

rantiam ia Sccietate]zsu plurimum babere

»H

momeot! , quà etiam ictentione quotidie Li-

m

i

tanias a! B. Virginem recitabzt,

L mmn

7. Ex amore vocationis , in: quolibet Sa-

w

€ro temmpore Communionis vota renovare,

DT

$, Quoties pulfus datur ad falutacdam

DN

B, Y,

Dotclrina pratiica,

I

^ Mi

1 Qd

B. V. nempe man?, mcridie, & vefperi , ex

amoere vccationis vota renovare ; ad illa qui-

0/)!!!

dem verba , 4Mzgelus Domini, q»c. Votum Ane

Aieryn

gelicz Caftitatis. Ad illa: Ecce Apeilla Do.

mini , &c. Votum Obedientiz, Adilla: E£

vlem

Verbum Caro fatiumef, Votum Paupertatis,

I

9, In Litaniis de omníbus Sanctis quotidie

ein

recitati folitis, ad illa verba : U55 in zuo

j V"l

fancto [ervitio confortare (*^ con[ervare di-

tdt.

gneris, pectus tundere , donümque perfeves

um

rantiz in religione expetere j tali enim tun-

0 C«

fione,fi &fat ex animo,roborantur dona Dei,

lo $0«

DIB! SEXT/H

unarm

MEDITATIO II

'Ü g[al

«fert

De duobus Vexiliis,

qre

Inter Meditationes fecundz Hebdomadz,

ff

hzcquarta poniturá $, P. N, in qua eid

jucn

tevelavit Deus totam ideam atque firu&u-

fiel

Iam integram Socictatis, ficutipfemet $, Pas

UL

ter retulit Patri Mercuriano,& hicin publica

