ait ? Tertium eft , confiderare tmeipjum , quij

u

vt

UAm, aut qualzsfm, addittis exemplis, qua m.

án majorem saei coptemptum irabant,

N Q

ORAT.?R EPAR.& PR ZLUD, l, ut fup

Atl

PR JELUD. ll, Peteà Deo gratiam , rede

iM

undi inftar filij predigi in gratiam c;us,

T

PuucTuAM I, Audi relatam à Chrifte

WVt

Domino Hiftoriam de Filio prodigo , Luca

ftt;

15.qui acceptá portionc Subftantiz haredi.

u

tariz, & charum Pareotem, & domum opu.

Wtl

]1catam deferens , abiit ia regionem longin-

"n

quam , freaa cupiditatibus laxavit, & emnia

m

abligurivit, cum dedecore imprimis Patris

d mll

Íui, deinde cum ingenti damno & cxtzema

Wm

Pa"'

A7Meditatio 1,

45

p:upcne fua, Audiens hiftoriam banc, agno -

IA

Íce in ca te effe adumbratum: per ingreffum

[/Wl

Religionis fa&us es fpecialiter Filius magni

Patris Domini Dei , frater autem JESU Chri-

| £1; accepifti jus ad czlefiem hareditatem

Pa) propterca , quia reliqueras omnia ; dedit tibi

nj

Pater czleftisportionem fubüautm:,tot nem-

pe dona fupernaturalia;prefertim donumR ee

ligiofi fervoris , prompntudmis ad fervien-

dum Deo, contemptüs fpecialis ommum va-

nitatum, atque obfervantiz omcium Regue

larum , &c. Tu autem quid ? dum adhuc efles

parvulus, ac Novitius , vivebas ferventer ,

li tanquam Angelus ; fed vix ad Collegia, ad

j ftud:a esegreffus , & ecce;ab illo fervore, de-

p vetione , Reli:giofitate,longé abijfti, fzcula-

n rifmum didicifti,& forté gratiam Dei ( cen-

[ fule confcientiam ) di lap:dam ; vanitatibus:

-& fpeciofitatibusadbafifti ; videri ; audiri,

ul laudari appeteus , cootemptum fugieas, O !

; mi Religiofe , quó devenifti ?

Ui.

Il Audiconticuationem hujus Hiftoriz ?

( deveneratilie Filius ad taotas anguftias, ut

u,lm pafceret porcos , & cuperet fatiaride filiquis

jjdi| eorum, fed à porcis ipfisrepellebatur Interim

T. yenit illi in mentem paterna domus,venit in

jj! mentem opnmus?atcr,tnm illelacrimabua-

mi dus : quanti , Àaquit , ssercenarij in domo Pa«

pl ?ris 1ne$ abundant panibus , ( ego bic fame

ul Pereo ! Vadaimm ad. Patrem meum, Q dicam ;

C a

—

Pa-

?ill

46

Dies tertit

4l

Pater , peccaiin calum, (v coram te , jam non

;jj!,(ls

um dignus votari filius 1uus: fae me ficut

ij

2

Ji

uuum de mercenarijs tuis , hudiens hxc, vide,

te effe expreffum 1 eó mifer devenifti, ut tibi

[

a

fubtraxerit Deus confolationes, tanauam ci-

A

bos fpirituales, nec fentias guítum ia mezi-

"

tationibus, & examinibus, emend:cé(que fo-

lJatiolaà creaturis,converfando cumexternis,

curiofitati indulgendo, &c. ita ut ipfis exter-

j

nisexofus fis, Ah ! fisutinam felix,üicutfilius

1

prodigus ! utinam velis reverti ad patrem

tuum/lapud quem homines fzculares habest,

quo alanturad vitam zternam;: redi ergo,

rediad primum Novitiatüs fezvorem, proji-

ec filiquas , relinquc porcos , &c.

li, Audiexore Chrifti isem hujus Hi«

|

ftoris , quomodo Filium hunc prodigum re-

ducem Pater füfcepcrit,amplexatus fit,vitulo

Ü

Audiens

faginato cum amicis tractaverit,

j

hzc concipe fpem. inconcuffam de boaitate

1

Wt

Patris czleftis, te queque reducem recipien-

dum peramauter,& oblivioni daadas ineptias

n

tuas,li ferió revertaris. Vide,àquibus regulis

fi

rcceffití, quz occafiones cóte deluxezuut &

T

[

ad fingulacorrigenda animum obfitma

CorroouiuM inftitue imprimisadPatrem

]j

cxleftem ? Pater,peccaviin ezlum, & coram

D

te,jam non fum dignus yocari Filius tuus:

!

"

peccavi in celum Religiofum,in quo meso-

u

fuifti ; diguus eram,ut me ingratum , inuti- n

t

em g

Dotlrina pm&icd.

47

ij fem, probrum R eligionis,ab ea ejiceres; fed

n inh

bonitas tua vicit malitiam nieam ; redeo igi-

T

turad tc, fufcipe me, mi Pater.

Ti

Deinde ad S. P. ignatium;atque ab co pete,

jat (

ut te itecum adaumercet Filiis fuis, tanquam

atl

renatum , & nuuc primüm Deo & Religioni

itc

vivere iscipientem.,

In fiae,Pater, & Ave, &

xttr

Anima Chrifti , &c.

fs erit

DOCIRINA PRACTICA,

u

|gurt

lempore MatutinoDiei tertiz

hbt

rclcgenda.

«iitg

Exercitio

Humi-

De

quatz'diano

t(l W

ditatis,

hus

Anti eítcoram DEO Exercitium hoc,

vid

5l

tionem ;

factam S.

jigum

z

ut juxta rev

iut^ Magdalenz de Pazis, per S. Josnnem Evan-

N

"gelitam, Aaima , quzia fe perfe&ionem

| A;bülilü

"hab recicHumilitatis,facillimé poffeffura fíit

'amorem Dei , abfqueco, quó aliud Exerci-

li lt[lä»lf

"T

tium adhibeat , al eum obtinendum, & nun-

jputt

quam inveniatur cor humanum plenum hu-

militate;quin fit plenum amore Dei, ut eft ia

j

m

vita hujus Sanctz 4, p. cap. 106. Ec ratio hu«

m

jus veritatis eft ; quia amor Dei ex appretia«

; tione Dei fuper omnia provenit ; appretiatio

m,gcor

j u

'autem Dei fuper omniía, importat depretia-

C

onem rerum omnium, & maximé fui ipfius

"hj

k

"

;

efpe&tu Dei ; depretiatio autem fui ipfius ,-

T

l

'ek acus humilitatis.

GC 5

?. kxetr

Diei tertia

4*

», Exercitium bumilitatis eft initium ; &

:,'Itv&

cauía quzdam omnisboni noftri fupersatue

j

"n

ralis : nam , ut afirmat $, Bernardus; ferm,

n

fapra Miffus efl : B. Virgo Humilitate Filium

D b

Dei concepit ; é Conceptione autem & In-

li

carnationc Filij Dei omee noftrum bosum

Mu

profluxit. Humilitas czlum referavit , quod

4,5:30

fuperbia occluferat, dum humiliavit (emet-

it

ipfum Dominus JESUS, formam fervi acci-

piens

n.)]q

J

3. Tota vita Chrifti non aliud , nifi per-

eruum Exercitium Hurnilitatis fuits Natus

jato

ex humillima Matre,Fabri Sponsá, in prríe-

:130?*

t

pio iaterduoanimalia;d u in /Egypto latuit,

"

peftmodum :n ca Urbecula.de qua dicebatur?

à Nazaretb poteft. aliquid . boui effe? quos

piim

(,

deinde aon pertulit contemptus? ufque ad

ignominiofam Crucem , inqua humilitatis

?;M'."

exeicitium exaltavit,

tf

: 4» VitaReligiofa nihil aliud eft , nifi per«

u

W

petuum humilitatis Exercitium;Nemo enim

fit vere R eligiofus, nifi ex motivo humilita«

W

tis contemaat mundum; fpesejus omnes &

( Jj

commoda carnis fuz,séque torum Przlatis &

ü

M

voluntati alienz fubdat? Arque ita gratia

Vocetionis innera eít gratiz humilitatis ,

T

támque diu duret , quamdiu humilitas du-

itl

rat ; poftquam autem Rel:giofus ab humili-

i

I

tate ultró defecerit , eum à gratia , amoré-

que Vocationis deficere, Religionem defe-

Tk

rere

$

Da&rär;a pratlica,

49

itm

rete , & caftra fuperbi diaboli fequi , necefíe

eít. Sicut non eft extrufusé czlo, nifi fuper-

76[:;2[&

Fal

bus Lucifer ; ita non ejicitur e Religione ni

Filium

fuperbus bomo , & lucem fibi indebitam af-

& lo

fettans,

TT

$. Proficere in via DEI,eft proficere in ha-

militate; hunc enim profe&um confequitur

j

ftret.

profedus in omaibus virtutibus : quod

yut

ipfum , & fa&o, & verbo decuit Filius DEI ;

fadlo , quia càm vellet preficere , elegit hu-

militatem, & cüm non haberet quidquam in

wip

t NI

fe;ratione cujus vilisappareret, &reputarcetur,

na&tus eftfid in affumpta humananatura ,in

It pm(

tg st

qua có redactus eft , ut reputaretur vermis, &

i

non homo. Verbo , dum dixit: Difcite À me,»

EL

quia mitis [um , ( bumilis corde,

ifout d

6. Exercitio humilitatis principaliter

ailiu

g'orificatur DEUS : oftendit hoctoti terra-

rum orbi Filius DEI , qui ut glorificaret Pa-

trem , immenfitatem fuam coar&tavit ad fta«

ia

d

turam humanam; zternos fplendores fuos

) hlmili"'

epacitate uteri virginalis obumbravit; om«

nipotentiam ad imbecillitatem infantis re-

;omüöa' .

mma

degit; formam Deiexinanivit, Erras igitur,

i

M,m

Rcligicfe , (igloriam Dei per gloriam tuam

promovendam putas j elige obícurum , &

j jj

l

jj

clarificabis Deum.

7. Menfura (fan&itatiseft menfura humi-

l

umlll'

liationis, quia tantó a

liquis e& fan&ior,

T

hri-

T il

quantó magis accedit ad imitationem C

C 4

fti,

u

Diei tertia

go

" b

fti ,qui eft Sanctus San&orum ; qui cámá fe

Ul»l

addifci velit humilitatem, quantó aliquis ad

1'1

hanc accefferit,tantó fanctior fiet, EÓ igitur,

p

Religiofe , omnes conatus tuos confer, ut

quetidie te humiliando exerceas, quod fict

j, (ïli

TO

his modis:

.'

"t

Modi Humiliationum Cordis,

»n

A

I

1. [) Eputare fe conípectu Dei icdigniffi-

"

mum , nullo ejus dono dignum, &

ii

h

probrum Dei, Mabuit tales actus humilia-

"

tionis P. Ferdinandus Ciendelius, frequen-

tifimé de die volvens vetba hzc,ex Formula

pinhc

Veterum $. Divino two confhecin indiniffi-

[jino

diti

mus. Tempus talium a&uum eft Meditatio,

Examina &c,

quil [

2, Reputare fe indigaum confortio cin-

i

nium hominum, De S, Frarciíco Borgia nar-

vll

M

rare folebat P. Gregorius Bavarus, quód ille,

cüm in Hiípania tranfiret oflicinas Sartorum

[

& Sutorum, timuerit ,ueab illis ob peccata

let

fua interficeretur. Tempus hujvs actás eft

i

quzlibet converfatio cum hominibus,

[ u

"A

3. Ponere feipfum infra damnatos, infra

!

omnes creaturas , & in ipfo nihili centro,

|

Mi

Eó defcenderat prezdidtus $, Francifcus Bor-

:

lt

gia,conqueftus in quadam exhortatione die

M

Ccnz Demipiad Fratres habitá, quód eum

Wi

Chriftus ex lcco fceleftorum pedum Judz ,

fub quibus fe ille collocabat;,depuiif[et, Tem-

pus

Dotlrina pratlica

$t

MH

pus hujus a&üs eft potiffimüm, dicendo,

TU d

Conftveor , 1n Sacro , &c.

Ipur

4: In. contemptibus , & depreffianibus

F[) ul

omzisgeneris gaudcrc perinde atque lagxs

dl

dum dcpr mitur, & inirfimo loco ponitur,

quoäammodo gaudcet , quia centro fuo pro-

prior eft ; centrum autem tnum , Religiofe,

J

nihilum cf*.

pufí

y. Trifrarideomni zftimatiene ac horo-

um

1e fibi exhibito, ficut lapisnon eft contentus,

jmili

dum (ubitmi loco collocatur.

(

6. Odiffefeipfum plüs quàm deemonem,

u

quiahomo , dum peccat voluntarié, magis

dl t

fibi nocet, quàm doemor, Undelicét ex do-

[iatt

Wrina Chrifli teneatur inimicos diligere,

quia tamen fibi ipfi eft plüs , quàm inimicus

) 0l

ideo feipfum poteft, & debet quead hoc

V nite

odxffc,

Tempus hujus adtüs eliciendi eft

guill

pxæparano ad Confeffionem.

itond

7. Non credere fibi ipfl , séque ipfum ha-

]'cmfl

bere fufpe&um ,tanquam furem & latronem

fuiipfiusquia nemo Izditur,nifià (eipfo;jux-

du*

!

ta S. Cbry(oftomum.

j

8. Oblivifei fuiipfius , in nuhoquc fe-

chUol

ipfum fpectare, nullas fpccxof:accs exoptare,

!j BU[

fed omnia viliffimaappetere; quid enim de-

"

bcturcl,qux ex fcmhxlcft nihil fcit , nihil

euum

poteít ?

ht

[em

Medi

ld

C 5

$

Dies tertit -

!

Modi bumiliationum Oris.

Ti

L,X J Ocibus, nominibüfque feipfum come

"

4.!

' pellare abje&tiffimis: (ic David com-

ellabat fe canem mortuum. 1. Reg. 24«

g

2, Accufare feipfum coramDeo , fuperios

ul

Tunr

ribus, & zqualibusz Iuffus enim ef? aceufa-

£or (ui , Prou, 18.

u A

3. Silentium rigidé obfervare, ex hoc mo-

]

tivo , quó1 fis indignus , alios alloqui.

l g« J

4.Loqui fubmifsà voce , nii neceffitas

'.htbt

aliud exigat ; fübmiffa enim vox cft teftimo-

m

nium fubmiffi animi,

T

$. Nihilin laudem & zftimationem pro-

n

]

priam , etiam occafionaliter , proferre , nifi

h:

)

id gloria Dei exigat , quam folam in di&is

»

fuis fpe&abat Chriftus.

PCHOIh

6. De nullo conqueri , nulli contradicere,

hi

ul

nifi zquitasexigat ; cum nu!lo difputare;nifi

tu)us

ex officio neceíÍe fic ; interdum etiam obti-

(

ceícere cum rubore; ifte enim eít Spiritus

t

(om

Chrifti , de quo Ifaias ? Noz aperiet os fuum.

€Ap. $30

( [CM

Ltl

Modi Humiliationum Operis.

I,

, Vidéaccipere & ebire humiliaobfe-

Aiti (

48

quia,& juxta Prophetam, jumenti

fijid

in&ar Cfrc. anlu 72«0

2. Omues honore przvenire, juxta prze

u

n

Ícriptum S, P, Noftri, & imprimis Apoftoeli,

Ad Rom. 12,

[ 'pCh!

3. Mi-

s

Do&rixa prattica.

55

L

$, Mitem in omnibuseffe, manfuetum &

tractabilem, juxta illud Chrifti? Difcites

11 C0f«

tpe , quia mitis [um . Matt, 11,

d com

4: Ad docendos rudes & pucros fe efferre ,

!

juxta illud Chrifti ? Simize parvulos venire ad

Mi

me Matt, :o.vSic P. Melchior Vitrimontanus

t !

Grammaticam folam docuit 20, annis, P. Jo-

anncs Alphonfus eandem 21, annis, P. Ilde-

Pcme-

fonfus Munez 16, annis. P. Hieronymus de

n

t

Rugozza docuit candem Hifpali 5 6.anni;,ut

perbibent Annuz noftrz Societatis,

vfhm

$. Ex affectu latendi , cubiculo raró &

nonnifi jufta decaufa ekire: an enim Chri-

«

ftus, qui eft lux ipía, in cubicu!o Nazaretha-

rf Di

no non latuit?

j üidi

6, Non faceffere ullam difficultatem fu-

perioribus ia regimine fui ; ficut Chriftus

diterto

Prafidibus etiam impijs nullam fecit diffi-

cultatem.,

kmt.üïv

m gb(f'

Concludo doctrinam hanc di&o, quo vi-

t1m conclufit (uam P, Sebaítianus Barradius,

| sFi;*:wl

T

Commentarijs in $acram Scripturam clarus,

[ L

fed humilitate clarior , qui ante mortem

monitus à fuo Superiore , ut aliquam doétri-

I[mn

nam circumftantibus relinqueret, przmere

j

tuam vocem ad obedientiam elevans, dixit:

u

Humiliamini (ab. potenti manu DEI,ut£ 'vos

l P[!'

|

exaltet intempore tribulationis, Nibilaliud

fupereft confilij; (imus omnes impensé hu-

Poftüüok

miles,Chriftum Dominum noftrum imitati,

C 6

qui

,l

$4

Diei tertia

n

amn

qui tota vitá fuà unamà fe difci voluithumi-

'þ'UmF

litatem,& inclinato capite tradidit fpixituni

"

H

ita ille. Quibus di&is,'pau!ó goft & ipfe ex-

Mi

fpiravit, Conimbricz t615. I4. Aprilis.

!'y&'

b

[

DIBI. TER T ! /E

jl

MEDITATIO l.

"

m

Continens confufionem Religioft

sf

u

coram DEO.

if x

Copnfuflonem fui ipfius, curz effe debere

jj

ei , qui peragir Exeititia fpiriiualia , ionuit

a

S, P. N, Hebd, 1, Exerc, 1, Pralud, a, bis ver-

qie

bis: Im. prafenti Meditatione, pudorem , con-

quoot

]i

fufionémque umei debeo expefcere,

ORATIO PR /EPAR. & PRZELUD. l. s fup.

tta

PRZELUDIUM II Pete à Deo grztiam

i

V

À

rna

e

turalis,

confafionis, & poenitudinis fusc

&U

PUNCTUM Audi Detm dicentem:

COf

Jerem. t 1. Quid eff, quod dilectus meus , in do-

n

$50 mea , fecit fcelera multa ? Hocaudiens;

R

revoca in mcmoriam, zliqua peccata tua no-

2 Qu

tabiliorain Religione commiffa, & confun-

Md

derecoram. Deo , 1. Quia in domo Dei , ve-

U

]ut in Sacrario manens, ca commifiíti. 2.

MU

Quia in tanta occa&onum abundantia ad bo-

num, malusextitifti ;.in medio igais congee

MWiro

latüses; in medio maris non humefa&us,

LT

3« Quia tot beocficijsà Deo praventus, in-

T tj

gra-

!

Meditatio 1.

H

l

Ithit:-

4» Quia offecdeudo

grati(ümus ex ftitifti.

JtitiD

Deum przbuifti diabolo occafíonem, fpecia»

liter lztandi,quód Deus fit offenfusà tefer-

]

?fc U

I

D

vo, amico, & filio DEI, Confundere igitur ,

doie , & corrige,

E

1l. Audi Deum dicentem ? Quid eff , quod

debui ulivà facere vincamea , Cj mon feci ei?

J[aia s. Vide, Rceligiofe , infru&uofitatem

tuam,& confundere.

1, Quiatu cs ager il-

gzoþ

le, perquem dicit fetraofiffe salomon,quem

totum repleverant urticz $ tui mores, urticae

A

funt, tribuli funt , fpisx funt, Oager , circa

l1i1ï.ui(

quem ipfe Filius DEI defudavit? & quando

UT

tandem fructuofus eris Deo tuo? », Quiatu

7 [

esarborilla, interra bona plantata , gratiz

divinz fluentis irrorata,qua tamen fruftià

n

terrram occupat , & tamdiu operam Domini

gxzmm

fuiludit, Ab!quid cxfpectas ó a1bor , an ut

yrdit

fecurisad radicem ponatur? 3. Quia tu cs

t

Corczaim ilia, tu Bethíaida, tu Caphar-

g

naum;quiafiia Tyro, & Sidone, fi alicui

Ethnico id feciffet Deus, quod tib! fecit, 6 in

a

u

quem fan&um evafiffct ! Confundere igitur

"u

& deflc i« fru&uofitatem tuam,;ac tacdem fac

UCH!J

Du' Ó

|

d 2nos fructus poenitentiz, ai:a:ümqqc vir-

tutum,.

]

Ál

LL Audi Deum dicentem, EccÀ. 4. Fii

ndbO'

confevvatempus. Tantum jam temporis mi-

u

jf

feré pcrdädiüi E

uo poteras xternitatem lu-

Ortis,

»

jj t

. erati 5tempore z'ftatis , pro byeme m

*

7

niàatl

)

Di(-'it&'f fl'i

16

!

i

nihil colfegifti ; tempore negotiationis ni-

hiliucratus es, tempore puzdinarum nihil

ä:j!giüfd

emifti ; perdidifti cempus, quod (emel perdi-

kfg&üsr

j

tum,&ternüm perditum eft, Non redibunt

ampliüsillz meditatienes, illz Communio-

nes negligenter peractz, & fl compeafare ve-

ügmi

V t

lis, non compenfabis illas ipfas; potes habe.

re aliud tempus , alias Meditationes, &c, fcd

M

prieres non revocabis,Ergo dum adhuc tem-

d

n

pus habes,operare, rediméque tempus fervo-

IC6, & conatu novo,

n

CorioQuiuM, Quoufque deludam labo«

p

restuos coe!eftisagricola , egoager ncquam ?

j

quoufque tolerabis infructuofitatem meam?

t

yun

quoufque rorem tuum fru(tra bibam ? quo-

ufque impenfas tuas in vanum confumam ?

o

tandem ,2h i tandem fit fiaisinfru&tuofitatis

ii

mez ! &c.Infine, Pater , & Avc.

| WUDW A

HORA CONSIDERATI-

T

| futit

onis, Tempore pomeridiano,

EPT

diei tertia.

| ?Cm

])43)'4

De fontibus quotidianorum de-

fetiuum,

titi

QJO(H

Pparens vice quadam San&z Brigittae

mf

À

pretiofiffima DEI Mater, docuit illam ,

| npit

quód non propter aliquid aliud homo in

At

mundo vivere debeat , nifiut Deo faciat ho-

qulor

norem ; & minuat peccata, Hzc . doctriaa

? ttsa

Ml:

1

Hora Confiderationis.

b

(

Matris eternz Sapientis , cordi debet eíle

m nl

e minucre

Religiofo: Satagat igitur quotidi

pc:däfücilc

lr

defe&us , qui càm innumeri fint ,

dibut

eft , coatra omnes fimul pugnare,

ideóque ad

umj

fontescorum recurrendum cft,ut ijs per divi-

(

nam gratiam obftrudtis, vitiofi rivi ex&ccene

ihlb(- '

tur. Suntergo fonteshi :

feu intentio , vel

d

t Defe&us inteationis,

t

nulla , vel frigida, vel non pura fed per

mifta

vel

gf

captatioui proprior

um commodorum ,

&c. Ex

vitiata icterventu intentionis prava ,

m i

hoc fonte tantum mali promanat ,

utetiam

u

ipfa opera ,

aliàsin fe bona , non bona , non

20n meritoria,fed prorfus vitio-

p meit!

Deo placita,

fa reddantur,& plutimorum bonorum

jactu-

21 q

mind

ra fiat; quod uause no

firis Vilaz mortuus,

mortem ccmparcns » ICe

poftti

alteríque Patri poft

:O Pater,quàm magna &

cognovit his verbis

muita recipcremus,

fi omnia rectà äntcntionc

W

faceremus.

4. Oblivio Dei przfentis,

quam pro caufa

iiZBOJ

faltes, dum ait

peccatorum a

ffigaat divinus P

ejus , in'

Pfal.g, Non e

fl DEUS in con[pectu

W/t-

in omni tempore,

quimate [unt "vi4 tllius

defectibus religie-

Quod S, Batilius in Reg.

imus temere

jj s

for

um fic accommodar:; cujusan

t? quis frequenter

m

evagatur , otióque fc da

laudes avidé captat?

i

9H

iraícitur? quis bumanas

iger eftiquisa &io-

j

|

quis ad opera fpiritualia p

nes fuasad DEI gloriam non

refert ? quisin-

ii

xXer

LO

—

$8

Diei tevtia

4

ter orandum menste diftrabituriqui non fem. i

per cegitat,Deum cogitationum,& actionum

|

Ww

fuarum Infpectorem effe; bzc ille. Obftrue

i

ici

igitur , Religiofe, foatem hunc tot peccato-

WW

rum,oblivionem prafentisDei, & ambnlaco.

v49) Deo,Gez, 17, feu ut Hebr. le

h

git. vive

l

coram Deo,q»

efto perfeiius, 1mitare anima-

, Ncgll

lia ifta myfítica Ezetb. 2, quz erant plena

gU

oculisante & retro, nempe babentia oculeg

l:]s'l)tul

ngumiü

in manibus;,oculos in auribus, oculoes in la«

bijs , oculos in pedibus,plena oculis ,

intus&

MW

f

&

H

oris , ut nimirum neque videas, nequc au«

mm

dias , neque loquaris, neque cogites

,ncquc

audia

greffum dirigas,

neque quidquam aliud ope«

uD

reris, nifi dienum con

fpectu Dci;& in con«

g

Ípectu Dei.

a

3« Diffimulatio gratiarum Dei excitan-

«liilt

tium feu prevenientium;ordinatarum à Deo

dn

ad vitandas imperfectiones

:

*

diffimulatio

gu

inquam , vel dilatio , partim ex pufillanimi-

[cice

tate, partim ob fugam moleftiz alicujus,

, a

partim ob refpedus humanos,

Hxc diffi-

f

mulatio & dilatioeft fonsomnis mali: quia

iel

enim, Juxta Tridentinum 45

ejf. 6, cap.16»

tine ,

Chriftus Js

$us tanquam caput in membra, &

tanquam v

c,«f:&u;

itis in palmites , in ipfos juftifica.

ov

tos jugiter virtutem influit, quz virtus bona

j

€orum opera femper antecedit, & comitatur,

Jámit

& fubfequitur ; Quia, inquam,he excitantes

"nt f

D

1

f

j «

J

cu antecedentes gratiz à Chrifto in palmites

—WM

dctiv

. Hora Confidevationis.

$2

QttíA

derivantur, non potcít effe palmes vivz vits,

Qion

fine hoc influxu gratiarum excitantium,pro»

Ob

inde indies areíceGexcidetur , & in igaem

(a4tQ-

mittetur. Si non visReligiofe, zternüm in«

i.

dormirze;,excitanti quotidic Deo morigerum

( )

te przbe,

r

4. Negle&usordinis , temporum,& actio-

Lt

num ? ex quo oritur conje&tio fui cum actio-

TA

nibus Deum concernectibuse. g. Mediratio-

n

ne,Examine, &c. in anguítias temporis: hinc

jetut

fe(tinatio, przcipitatio,& ex;editio levi bra-

*

*

quod quàm

qu ]

chio , intcrdümquc oiniffio

j

damnofum (it , inde colligi pote& , quia in-

igdtgt

terdumDeus alligatalicui tempori aut act:o-

in

ni gratias, cum finali gratia connexas, atque

ita neglexiffe tempus aut a&tionem illam,eft,

TEitdte

perdidiffe gratias illas, & confequenter gra«

34 De

tiam finalem.

u

$: Languor mentis & tepiditas quxdam,

Juit

licét nondum in gradu ultimo, eaufcam Dco

excitante : Languorem hunc effe fontem de-

llifüfïfl

fe&uum , feu infirmitatum animz , judicati

i

j

poteft ex languore corporis; cum hoc difcri-

([;,IG/I

mine , quódlanguor corporis eft fignum &

j

nrl,

effc&tus infirmitatum cerporis; eft enim de-

d

|

ji(oe

fe&io virium , ob diftempe:ationem caloris,

iont

frigoris, &c. languer autem animz eft caufa

tUf

isfirmitatum acimz ; cam eft diminutio ca-

rlüm

loris, feu fervetis, per quem a»'ma jo ffata

gitt

€ompetenti coram Deo íubliftebit ; quea-

j

quam.

ï

60

Diei tertt

Q

quam invenitur languoraoimz, quiefteffez !

&us infirmitatum animz,feu peccaterum,fed

uEXb

ifte coincidit cum tepiditate, inducente Deü

f,qu !

,chillgl'(

ad hocut eijciat hominem,tanquam deteftae

-;;ïiiüüf«

bilem , juxta illud A4poc, 5, Quia tepidus es ,

inripiam te e'vomere ex ore meo.

Mi; q

j

6. Defectus lentij ? qui hocefficitin Re-

;.1fcmt

ligiofo , ut eius vana fit religo , juxta S, Jaco-

bum ,cap. $, ut non poffit non peccare: Nasn

;siist

in multilequio nen deerit peccatum $. ütque

yinn

facilé fuperetur à Diabolo: Sicut enim Urbs

u

patens, & abíque murorumambitu, ita vir,

T.

qui non poteítin loquendo cohibere fpiri-

mpnrul

tum fuum ; denique ut non juftifcetur, nam

u

m

uunquam vir linquofus iufiifirabitur Iob, 11e

atqueut $, Gregorius, /ib, 10. Moralcap. 2,

v

bunciccumexpendens,ait; cadetin eum illa

j

maledictio? Effufus es ffcut aqua , mon crefcas.

T

7. Refpectus, & ratioaeshumanz, fperan-

M

tes,timentes, differeates, diffimulantest ami-

qu

citiz item , dulciter perfuadentes vielatío-

as

nem Regularum, & fanctarum confuetudi-

[

gum, jacturam temporis, &c. Per bos refpe-

( 1][

&us interdum defpicitur Deus ; hz ratiohes

TT

retam rationem pervertunt, fpes iftzcum

T 0f

fpe in DEUM ,tímores hi cum timore DEI,.

D

ftare non poffunt perfzpe; amic:tiz ejufmodi

J Me

plerumque inimicz funt Dzo. Si visergo,

iifooj

Religiofe, ut te & munera tua tefpiciat Deus,

d P,

re(pectibus huianis noli laborare:

,Wd

8. Quz-

i

Hora Conjidarati-ani:

61

ielá

$. Quarere feipfum, & propria commo-

tumj.

da, Ex hzc foate omaes ferme defc&tus pro-

tte D

fluunt tam in homiaibus fzcularibus, quàm

ttel

in religiofis; quzrendo feipfum perierunt tet

t

milliones Angelorum , qui Luciferum funt

fecuti ; quarendo feipfum perijt genus hu-

'mkc-,

manum ; quztendofcipfum amittitur Deus ,

j

& infernus impletur animabus. Religio(e, fi

eMt

credis Chrifto , & fies difcipulus ejus, perde

j t

te , & invenices te,

m Ut

9. Inconftantia animi , quoad propofito-

j

rum defertionem , quoad obfervatiopem

temporum & actionum, privatarümque de-

vl

jr, t

votionum: per talem inconftantiam pleríque

'/ Iaþ. lii

£Ó deveniuat, ut Deus íjs deneget gratiam

41 MPI )

perfeverantix, Time igitur illam , fí times

un il

interitum,

TOE

10, Non evitare occaftones , perfonas ,

marerias , circumftantias, in

i

tempora,loca ,

íffos ceffe

TOU

quibus experieotia docuit, commi

defe&tus. Non cvitare eccafiones, eít , velle

s violïïf?

i^

occaíum anim2.

I1. Negligens praparatio ad Meditatio-

y t

u

T'AE)

nes:hanc ncgligeatiam arbitror ego effc fon-

"

,,[zcum

tem omnium defe&tuum quotidianorum in

rtrtDH'

Noftris; ex negligentia enim hac fequitur

mcul

ma!a Meditatio ; ex mala Meditatione mali-

jl

ag

tlaomnium actionum per diem, Plusdicere

!

iigio-

Tl

folebat P. Pauius Kuhc,eximiz Virre

a, fe ex-

fitatis & do&riaz in Provincia noftr

*

perien-

m

é2

Diei tertie

j

perientià didiciffe, quód nemo Societatem

yi|

noftram deferuerit, niti qui pri

-x':s Meditatige

nem neglexiffet.

fF',"'

'-;Mjim

I», Negligens cuftodía fenfuum, visüs,

du d

auditüs, &c. Etiam in Rel:giofis per has fe.

neítras, non tactüm defectus, fed & mors

m

D

aícendit

[]

Non putet Religiofus, fetutum

ii

ii

forcà diabnlo,quia eft fub claufura, fi clau-

adlon

furam fenfuum fücrum non adhibuerit, Nec

.,UT*BDB

porta religiofa bece obferata proderit ipfi,

"

423

nifl portam fenfuum firmiffimé muniverit.

WIOX

DiEl

TERTI /E

TUl

bw

n

ial

[id

MEDITATIO III.

dni,

l

simill

De malitia Tepiditatis, Religiofis

ATU

maximéc cavenda,

d n

at

Meminit illius $, P. N. in Lib, Fxerc,Reg,

9. aá metusanimz difcernendos, his verbis?

QO

Cantfa defolatienis tres funt pracipta ; prima ,

lond

quia propter neftram iu spirttualibus ftudijs

p

feu Exevcitis zepiditatem | atque. acedism ,

lj

confolatione divin& merizio prioamur , Q»c.

Wij

ORATIO PRJEPARATORIA, &

N í

FR /ELUDIUM 1. mfzf.þr)z.

i, q

PR /ELUD. E. Pete à Dzo graziam , xitan-

"T

di periculofiffimem in vita fpirituail tepidi-

Vi te

ta3(icm.

lhlbg

PUNCTUM L ! Audi Deum dicentem :

44 ]

*

lcrcm.-

R

AMeditatio 111,

65

dttt

Ierem, cap. 48.

Maledidius , qui facit opus

*

üitith

Domini fraudulenter

LÀ

Alij legant , segli-

genter,

Hoc audiens coníidera fpeciaiem

Yi

quandam maledi&ionem , prz alijs vitiis.te-

712

Pi.jicati aducxam effe, quia chidi:as etiam

FOT

ipfa bona quodammodo ia malum vertit, &

PAU

fic ipfa vifcera boaitatisdivinz, bonis acti-

bus ionexz, lxdit,

f

Alia peccata in eo funt,

IuM

quód homo mala agat , fed tepiditas facit , ut

homo n0on mala, fed bonaagendo,malé agat,

tiigl

tl

& ipfa a&ione actionem deftruat , non ficut

vana gloria , aliique fines mali extrinfecé

tantüm bona vitiaatcs

*

*

atque ita tepidus

|£

continué peccat , nam etiam bonaagendo,

|

eraundo, Miffam celebiando, &c» peccat: quó

quid malitiofius? binc tepiditaseft peccatum

igioüs

peccatorum, mors meritorum, pu!vinat dia-

boli,exitium omnis boní,infernus vivorum,

M

imitatio deemocum , gratiz divinz venee

3isï€!"03;

num,contriftatio Spiritüs Sancti, Àn non ex-

T

horrefces sd bzzc omnia, & non deteftaberis

p

I

tepiditacem ?

ii

atb 1

H, Audi, Deum dicentem Ecclef, 10. In

Hebrzus

n

pigritijs humiliabitur contignatio.

Et confidera

QRMV&'

legit ? inclinabitur , corraete

mala, qu& pägritäa,feu tepiditas infertani-

1 HH

f

mz, & fabricz , quam in ea zdificat Deus, E.

[ i

tepidus testatur frequeatiüs , impetitürque

ab hoftibus, tanquam civitas fine ulla muni-

nida

-cpwm d

tione, 2, Vincitur crebriüs,, utpote cva

t

rcds

d

64

Diei tevtsa

reddens auxilia Dei, 3. Surgit tardiüs, & &-

yn'

n

griüs, tànquam paralyfi tactus, 4, Sanatur

vmm(

difficiliàs & periculofiüs,quia tepiderum me«

dicina nen eft nifi gravís ruina, s. R elabitur

" hc

J »[W

impotentiüs,tanquam affuetus morbo. 6, Vi-

n

T.

fitatur rarids à Deo, incujus obfequio nau-

?

n

)

feat. 7. Cadit graviüs, motu vitali deftitu-

tus , inftar plumbi, 8; Moritur timidiuüs , ut«

n

4

li

pote à Deo evomendus. 9. Salvatur diffici-

; ] |

liüs, quia falutisopera tam tepidé eft opera-

tus. 10, Damnatur certids, perinde atque le-

IT

thargici dormiendo nioriuntur , tanqam ca-

o,mllll

i

j

jlb

daver. 1 1. Properat ad infernum acceleratiüs,

jl

quiaante mortem damnatorum poenam ha-

bet,dum more eorum bonum odit, 13, Mer-

i

gitur in inferno profundiüs, dum intanta

b mm

TM

occafione bonorum damnatur. Tigristenu-

trivit, Religiofe, fi his non moveris ad excu-

jqi

tieadam tepiditatem, & ferventer fervien-

AUE

|

dum Deo.

m

[11. Audi Chriftum Domioum diceatem,

[

Matt, 7. Ex frudibus eorum cegnofcetis eos,

j

tloc audiens, confüdera fructus feu effectus

tepiditatistuz , enumeratos à l'at:e Claudio,

in Epift, de Renov. Spiritüs jfüntque hi ; 1,

Orare ac meditari diviua , fine fenfu animi

& fru&u. 2. ZEgré fe colligere, & ad cor redi-

re, 3. Cogitata , dicta , fa&áque fua, fine pu.

doreac propofito emendationis curfim exa.

sninare , In res externas libenter effupdi , íd-

que

Á

Meditatio. 1.

6j

t

4€ non proximi juvandi causi, fed czdij vi-

JLUM

—ndi, g, Solatielaà rebus creatis cupidiüs

m

nendicare, 6. Liberiüs obloqui, & aliena

t

li&a ac fa&ta carpere. 7. Religionis difcipli-

Ü

1am , fuavem olim ac levem , iniquo aniino

ub

ferre, 8, Ad otium adfpirarc. 9. In anima-

Lt

jum zelo languere, 10, ZEgré , tardé, 1epu-

h [

guanter obtemperare, r 1. Honorifice ab om-

if

nibus, indulgentérquetra&ari velle. E2. Im

ogm-

munitates, & commoda fingularia poftulare,

iqütlb

13. la animum inducere, fe laborare plus

zquó, nibílque effe, quod non fibi dcbeatur.

qzm u

tl

Vide hos infelices fructus tcpidita:istuæ,dc-

inle

tcítare illos,& corrige ;

.M

CorioqniuM :O ignis, qui femper ardes,

ntun

& nunquam extingueris! Ó amor, qui nune

jenv

quam vinceris, vince teporem mceum : Heu

ja

mibhi, quía ad igaem algeo! & in Íole teuc-

furit

bicíco! igoem comedo,dum te Domine ]xsu

manduco, & tepco ! ab fit tandem finis

teporis mei ! Ia fi^e dices Pater,

j

j

& Ávce, &c,

i

:ijmbl

!

W: I: *

(u;uirm

(

]j chi'

lr

|

(E12)

j du

943,'1&-

ql

!

. pIES

66

Dm quart&

u

oft

W

l

t

DIES QUARTA .

,l

Sancio AngeleCuflodi confecranda,

ynti

M

ij

O

tio jaculatoria hujus diei erit

[j

ifta ; Cupio diffolvi ,

effe cum Chri-

dvl

)

ffo , ad Philippenf. t.

n

j/

yriil

MEDITATIO I

$] u()l

De Morte,

l

; t

du

Eam.tempore Exercitiorum Spiritualium,

inconfideratione effe debere, innuit S, P. N.

It d

2l

in Regulis bene eligeundi , dum ait: 5j zers

«

ingrueret , quem me mallem obfervaffe mo-

At n

dum?

ORAT.

PROJRPARBSAT,E

At

PRA.-[ lID l. ut fupm.

[

Titattt

t Q

PRJELUD. iI, Pete gratiama Deo, pas

randitrerité ad mortem.

tuem

PuNcTuM !

AKudi Deum dicentem , Ifa:

f'horo

38. Merieris t5 , ( non vvives. Morieris ine

v 1

-

T5

fallibiliter ; fed quando , in quoloco,in quo

ftatu, in quaanimi dxfgo! tione, volo te late,

1 CUJU

fi hodic, hoc momens

LUPT

re, ut ita te difponas,ac fi

toeífes moriturus. Morieris, ampliüs ad vi-

AnEID v

tam non revocandus, nifi in die judicij ? ne

itty D

ergo intali cafu unico exerres, vide ! Morie«

fcrgo, 1

ris , & dum tibi mors oculos claudct corpoe

l L 1

1eos , aperiet oculos anima ; videbis in more |,

'llï j

tc aliter omnia , quàm nunc vidc&

judicas.

Dxfce

Meditatto 1,

$7

Difce ergo fic zítimare res , ac fi morituriens

l

effes. Morieris, fpoliatusomnibus, folis z«

ternitatis lucris in toro & tuto manentibus,

77

Morieris , & cadaverfies exofum omnibus?

LOI

quid ergo nunc hominibus placere vis ? &

vanitas! Ó czcitas !

"

1I, Audi Deum dicentem, Píal, 5 3. Mors

peccatorum pe[uma. Et confidera conditio-

Nam

nem hominis in peccato mor!entis,

1, fentiens dolores dupliciter cruciatur ? & in

corpore, dum illos fuftinere cogitur , & in

TRYT

azimo, dum illos impatienter fert, 2. Ex

ISVPIN'

omni partc anguftias patitur : conjiciens in

T

Czlum oculos , iratum fibi videt DEUM?

retro refpectans , ad intuitum plurimorum

äj]e p

dzmonumanimz ipfius inhiantium exhor-

1ze(cit ? deorfum fle&tens lumiaa,videt paratas

.&

inferni fauces ; ante fe videt feverum Chri-

w; !

ftum , cujus conculcavit Sanguinem : intus

mordacem Conícicatie vermem íentit, Si

forté horologium fonat;tali cor ejus pulfarur

ncm»"" :

yiridt

fono, fempus now erit amplius — Si fpcctat

(foliu qll(

colle&tanea fua, dicitur illi : Ec hzcquz va-

Yi i, cujus erunt ? actandem in defperaricne

wwdä!b

pofitusanimam deemonibus, quibus optem-

i g

jl

peravit in vita,relinquit. Ecce, netali morte

ul n

moriaris, Deus tibi gratiam dare pararus eft;

de ergo, ut vivas Deo , 6 vismori Dee,

J Yi

g em

IIT, Audi Deum dicentem per Pfalmiftam,

nor$

Píal, 115, Pretiofa in conjpetn Domini,

j

M

$A4fim

i )

h

— ÓT

1]

Diei quarta

Sanciorum . ejus,

Pretiofa, 1, quia delores.

.OC]'

uos fentiunt , voluntate Dei & morte Chri-

fi dulcorant. 2, quia mortem naturaliter

horribilem fecuré exfpectaot, & tanquam

vitz januam exoptant,ut tandem Deo fruan-

|

!

wur, 3. quia fi vident docmoncs, eos non ve-

