$,* ad comedendum, bibendum & epulandum

ii flbi pollicente , cui Deusdixit : Stslze, bae

g b? ocfe amimam tuam repetent à te , & bac , qua

d* poráffi , cujus erunt ? ita conclufit hiftoriam s

at Sic eff. qui fibi thefaurizat , d non eff in Deum

lt dinues.

Quzrunt bic Sacrx Scripturz in-

f

terpretes , quid fitthefaurizare fibi, nec eífe

]

;

]

divitem inDeum ? S. Auguítinus detempore,

|

ftr- 44« quem refert Cornel, à Lapide in huac

|locum ,dicit : Erm effe divitem in. Deurn , qui

j

eft plenus charitate,[eu qui ex cbaritate fola fer-

'vit DEO , nen intuitu ullius mercedis , ettam

mjgaia-

ealeftis , tbefaurormque Regni DEI,

jj

a, Sicezga Deum dives fuit magois divis.

L

ROXüS

162

Die otlava

norum zfítimato: Job , dum próte(tatus eft ,

Etiam[i otciderit me, in ipfo (berabo

veluti yyit

diceret ? non proptet vitam,ullümvebosnum

mdlm"

rueum fpero in Deum,illíque fervio,fed Pro.

müll"

perillum folum,

«j

;, Tales eigafe divitias plácere fibi oüen-

ailit

ditDeus,dum in quodam raptusS. Magdalenze

p

de Pazis exhibuitS. Joannem Evangelitam ,

V»'MCP*

séqueia anima cjus fipngulariter oble&tan-

hn t

tem, eó quód anima illa omnia operata fit ex

dulni

foio Dei amore,& ex ceodem animas ad fuum

iA

Creatorem duxerit, ut refert P, Taufch de

PWWI

Matre dolorefa, lzb.z £ap. 124

suidth

4. De ipfa veró hac $, Magdalena fcribitur

a al

in vita ejus,cam diceie folitam 2 $i erederem ,

T

sme mno [olo *werbo prolato ob alium finem ,

f Mïw

quam ob amorem DEL, poffe evadere Semp/n.

nuam ,nunquam illud profcrrem.

I W L

gl

$. Jam de S. P. N. Ignatio in hac matcna

tmbe

quid dicendum ? audiamusillum in exercitiis

Ms

fuis ita loquentem : Sufcipe Domine univer-

gre

fam meam libertatem , Cvc.. amorem tui fo-

epeuin

lum cum gratia tua mibi dones, ( dives fum

fatis , nec aliud quidquam ultrá pofto.

Et in

pti,cü

A04

Summario vult anlS oinnibus fcmpcx id

qtta,

fpectari., ut ferviant , d» placeam divira be-

nitati , propter. illam ipfam potits , quàim ob

AT

w de

Imorem ponarum ,"vel [pem praemiorum,

pitig

6. Executus eft eximié Regulam hanc opti-

mus Frater Joanncs de Soto- Ycítiarius & no-

It t

tb fn

fira

JJ&W(

t

Jf

Hora Cenfiderationis,

165

W hi sta

ftra Societate, qui gravi & mortifero, quem

Debout

predixerat , morbo decumbeas , jam morti

ic/edgo

proximus acum popofcit,quam in parietis ri-

mam inferucrat ? qui przfentes aderant,deli-

ïbio[fczz:l

rare illum opinabaatur ; fedille, nou deliro,

güleg

'tlifiim.

inquit, fed amore Dei dari mihi velim,quod

peto ;acceptam itaque acum fumit,& aitt Hae

bieate

i ficer

sibi acus. cali clavviserit ; bae. paradifi portas

NIETIS

referabo , cámque bae mori cupio, & Chrifium

inw'fere Redemptorem meum ; nibi enim bac

ia qc

Act pararvi , nifs foluus amore DEI, neque fi-

tribitur

lum eádem trajecá wnquam ,nifi u illi place-

vem ,nec aliter , quàm fi spfum ChriflumvefHi-

tderthy

re debuiffem,

jl )Wlïh

f&,imitari bog

7. Affucfce igitur, Religio

a

& ita per omaes actiones tuasfervire Deo, ut

non fpectes mercedem ullam, (cd folum amo-

, t

rem Dei, Addo tamen , etiam fpe przmijcae«

T

letís & metu geheanz, feu profter Deum

jj

]

glorif£catorem & vindicem xternum aliquid

n

(l j

eperari , effe acum virtutis Theologicz

ii

Spei , cujus objectum profecutionis eft gloria

n *

!

|

í

zterna ; obje&um autem fuge , cft pona

n

&terna,

:

LA

t, Quod attinet ad. defiderium videndi

p

Deum, de hoc breviter quzdam adnoto. Íns

,

primis,igoum cffenon poftremum reproba-

TU

tionis, nunquam defiderare videre Deum in

"TM

€zlo : in talesenim cadit illud de reprobis:

hi

di&um P(al, 1os, Pro nibila babuernnz ter-

78585

164.

Diei otlave

L

*Am de/ide'fzäilem-. Et certé quis viator noi /!!'

appetitterminü fuum ? quis exul non defide« !^

Ls

rat patriam fuam?nifi eo ipfo defierit effe pa- !

utt i

vriota, 2. defideria rezum terrenarum extin- j

g

gui per de&derium videndi Deum, magís jl

!

quàm per appetitum calidorum deftruitur 0

appetitus frigidorum. 3, neminem poffe effe ;l

verum religiofum,qui non aliquando faltem u

toto corde cfficaciter appetit czleftia, feu vi- ant'

dere Deum; quia càm religiofus debeat effe k $

& contemptor rerum terrenarum,& defertor, yiil

fi effe&u adhzret illis, non cenfetür verüs,

religiofus : hocipfo autem cenfetur adhzrew

4)

|E

ze rebusterrenis , (i nunquáappetit celcítiag.

M

muoquatr eaim cor noftrum eít fine adhze.

szentia ad aliquid, 4. Servum Deicóelfe vi-

/

M

t

€iaiorem czlo,quó ardentiüs & vehementiüs

appetit czic(tia, fcu videre Deum , quia in f« g

ne motus eft velocior. Sicanhelabat Moyfess

|

fer

.;;?Il

Exod. 33« Offende mihi faciem tuam ! offen-

H

hettt

de mihz gleriamz» tuam ! fic David Pfal. 4

* Jrit i

Quemadmodwum . defiderat cevums. ad foute

$

delteat

&quarum Sic S. Paulus cupicas diffolvi ag

oM

Phil z. Sic S. Pater nofter ; quàm fordet

hr

soibi terra , duns cattm. afBicin T », defectuns

defidenrij, videsdi 55. Tr nitatem , obítaculo

'MI

noanullis fuiffe poft mertenr , ne tatim ad-

um

mittereatur ad viflonem Dei s comprobar idi

Vl

P. Nierembergiusex hiftoria Col'egiy Come

TNC

quae

um

g;lulzz,. lil, a. dacit 13 cap, z&..;cla:ianc

du

--

7Meditatio HT.

16;

"t damde P. Joanae Fernandio, qui Romz

ml 'Theologiam docens, dum materiam de SS,

'fffffc;t» TTrinitate traderet , exarfit ejus vidends de(i-

"t derió, raptüfque ia fpiritu, poft multa fibi

,j admodum gravia yidit ia borto quedam per«

lu amzno animam quandam pellucidé & radi-

tl aater veftitam , à qua didicit, quód.effet ani»

st ma unius Fratris noftri , qui in Societate

j ftuni feptennio vivit,& propter defectum defíderii

but!. videadi Ss. Triaitatem , ejufdem 4efiderá

iet! yurgatorium in eo loco patereture

r w

r adhzrïfjï

DIEI OCTAV/E

exieli

at adi

. MEDITATIO III.

eelte

hernet!

Concludeas Exorcitia Spiritualiae

YTL L

Dire&orium noftrum in Exercitia S, P. N.

ia

Fi

Oprafcribit quzdam commendanda ijs, qui

T

ii

jl

i

Exercitia peregerunt ,. & ab ijídem cordi fol-

m

An

licità imprimeada ; ad quz deferviet hzc

7 il

h

Meditatio,

"L

ORATIO PRZEPARATORIA con

füieta:

0j M

il

if

PRJELUDIUM I Statue tc in przfentia

IT

"d

Dci , te intimé penetrantis & pervidentis.

g

PRJELUDIUM 1. Pete à DEO gratiam,

ü

jm

per quam tibi Exercitia Spiritualia, qua fe-

2

j

cifti, cedant in falutem zternam.

Cott»

PUNCTUM L. Audi diceotem Deum per

W

d

p

S. Paulum a4 Rom, 2. inexwfaäilis ei à bome.

kt

2

e

366

Diei offlava

,x'wJ'l"a

Ét confdera , nullam te coram Deo poft hxe

n l

Exercitia excufationem habiturum , fi vitam

, n

tuam juxta rationes zternas, Juxta coníciene

m

tiam, vora & regulas religionis non direxe-

(tf[c)ü

ris: non poteris dicere-; igaoravi , lumen

m

Deinon habui, Non poteris dicere ; non po-

,jofi

tui, gratiam Dei excitantem auxiliantémq;

non habui ; foliiin hoc debebis fateri , nolui,

Jiti

a

Vide ergo, ne fis fimilisillis Ethnicis Sapien-

gie lt

tibus, qui cüm cognoviffent Deum,non ficut

Deum glorificaverunt, fed evanuerunt ín co-

[[, Ào

ain (

£ tationibus fuis. Cognovifti, quid exigatà

j m

te Deus, quid religio, quid tu ipfe? vide,ne

evaneícas; aliàscullam excufationem in die

piha

»m m

judicij habebis, Proponeigituromnia , qux

llicien

didicifti , & in quibus convi&um te fenfifti ,

*

obfervare deinceps,

2 nf

II', Audi Chriftum Domiaum dicentem *

xccaftol

Lur, t», Servus , qui cogmovit oluntatem

hgnofa

Domini fui, Coc. ( non feccerit , vapulabit

uml

multis Hocaudienscon(üderallongé majos

» Wi

Ms

rem poenam feu damnationem tuüam fore,

pofthzcexercitia malus, iu fervitio Dei ne«

"

gligess. tepidus & plebejus, ac vix plebejus

lution

Dei fetvus fueris, quàm ff nunquam ea fecif-

t00n f

fes, quiaquó majora alicui Deus concedit bes

i, fed

ncficia,eó magis illi difplicer , quódab illo

Mpttà

contra fe committitur: cüm ergo tantum tibi

i gr

DEUS per hzc exercitia przftiterit benefi-

i prop

is (.fon-

dul

ciii , va tibi , f ad priftinas tuas redier

Íuetu.

—

Meditatio 117.

16*

?&fl faetudines! horrendum ctt illud magni cu-

»

v evitia

jufdam víri dictum

.

Qwuem Exercitia S.

coníciet

dJgnatii non corrigunt , u wec dpfe corriget

direre

infernus.

Scias, inter figna reprobationis

lumeg

boc effe , fi adtantum lumen DEI , velut no-

100 o

&tua czcutias , a&um deteeft , fi non duxetig

uémq

teligiofiüs vitam , & neactum fit, vide, quo-

, nolui,

modo deincepsin omnibaste gerere debeas :

Sapitn

tcaova igitur propofita tua , & in praxin de«

on ficu

ducere ftude.

un .

lil. Audi Angelum jurantem per viven-

tem in fzcula fzculorum ?. quia zempus son

erigat

ride t

erit amplids , zpecalyp, 10. Et confidera ;

m in d

quód hzc exercitia fpiritualiaforté fint ulti-

m qu

mum medium;, quo ad te excitandum,& ad fe

eaift

alliciendum ufuseft Deus, Mirabiliseft Deus

in confiliis fuis, quód tc adhuc toleraverit, &

eettt

occafionét tantam ad bonum largitus fit.

WMM'.N

Agnofcc banitatem Domini Dcei tui, finceré

te amantis , & vide, nedicatur tibi: Curavi-

| W;,'MJL'."

wus Babylenem, & non eft fanata ; derelina

)ng3 J

Venient tibi in mentem in

T fO.'Clï

gtmmm €471.

morte Éxercitia hxc ; (tabunt fingule me»

j

/

l

ditationes ante oculos, & lequeatur tibi j

II N

"

;üïm ,

an non potuifti ? quis te impedivit? cogno-

"s

Íces, fed feró , amiffum bonum & cotà non

1 ilh

recuperandum zternirate, Ne crgo ita eve«

niat, propone firmiffimé , quz in Excrci-

Ti [lbl

hod

tiis propofuifti, & ftatim cxecutioni man-

dare ftude.

[iS (0n

H 5

CorLre.

gt

Y£8 — Diei olava Meditatio LII.

CorroquiuM, Et quid jam tandem, 6

bonitas DEI mei, mecum ages ? fecitti mihi

"

ultra fpem & exfpectationem meam ! detru-

dendus jam eram ad infernum , & ecce, me

mifericordiffim erexifti, illuftráfti , tempus

JH

conce(ífifti! 6 fons mifericordiarum ! quos

u

modo non fetviamtibi ? Si eft aliqua venula

in corpore meo, quz abhinc non ferviet tibi,

etue eam, Faceífe ergo przterita vita!jam

me Dominus]Jefus in novitate vitz vult am.

bulare, Domine, qui dedifti velle, da & per-

»

ficere! Tibi fit honor, & gloria in perpetuas

'

dedit

zternitates , ex me , & cx omni creatura ,

Amen , Amen , Amen,

qag

In fine, Pater, & Ave; Anima Chrifti ,&

sf

Te Deum laudamus,

vt

] Mei

hm

IIT, Me

m

(s

Ji

wf

(

g

D

1 Df

E

1

:|

|

1

Ml':(

: Mtdi

| mm[ur

INDEX

l

Ed

d d.

,

Il m

ot? 0?

TOTIS .

! detn,

INDEX

C6, D

*cmyuls

MEDITATIONUM

quo«

enul

& Conífiderationum hoc O-

L tibi,

puículo contentarum.

L jam

t m«

PRIMO DIE

cper

ÉXERCITIORUM

t

iicn

I, Meditatio Przliminaris? 44 concipiendum

magnum ac liberalem animsum , Deo , divi-

T.

nt[que vebus , in bis [acris Exercitiis , exadté

vacandi, fol. x.

lI Meditatio? De fize» ad. quem ereatus eft

E

beomos fol. 11.

Il1, Mcditatio: De Mediis ad obtinendum f-

xem, homini à Deo ordinatin fol. 20,

Mané, Doctrina praética,

De perfecia. intentione atlionibus noffris prafi.

genda. fblo je

A Meridie, Hora Confiderationis.

De Furdamentis , feu Principiis , &v Ditiami«

nibus , quibus ordinarió inuiti folent impere

fésli , c» perfesti. Religicft. fol. 14.

SECUNDO DIE

I Meditatio ? De formidanda grvitate, b

. 23

enen [ura peccatorum mortalium. fl

Dn

14 ME-

p

INDpEx

1I, Meditatio : De odibilitate feecatt venia-

lis, fol. 32,

d

1

I1I. Meditatio ? De peccazorum poenis, fol. 4

p

Manué , Doctrina practica,

It

jl

De caufisvuina Religioforum, ol, 26,

r h

A Meridie , Hora Confiderationis,

Id

Il

De borrore peccatorum venialium,. fol, 3$,

, I0i

TERTIO DIE.

M

T. Meditatio ; Cemparasio Religiofi cum Filio

prodigo. fol, 44,

;

j M

, M. Meditatio: Proponit confufionem Religiofs

ifimthi

coram Deo, fol, 54..

1. Meditatio ; De malo Topiditatis , Religio-

fall j

fis apprim? cavvendo. fol. 61,

Melrct

Mané, Doctrina practica,

De quotidiano exercitio Humilitatis vel

igiofa ,

Meal

- fol. 47.

à

N

n

A Meridie, Hora Confiderationis,

JDe fontibus quotidianorum. defecuum, f, 561

m

QUARTO DIÉ.

l. Mceditatio: De Merte bonorum ( imals.

fg!v 105

YA;D. 6Ó6.

A Mi

li. Medtitat, de Indicio Dei particulari. f. 74

wl

111, Meditatio : de aternitate; fol, 82,

Bluri

Mané, Doctrina practica,

-

De te

m

Aeitat

feh 69

peffiroa pr?nmtiom «d mertem,

Aedit.

À Meridie, Hota

| Conüdcrationis.

ifil.i

De Tefiamento bominis Religioft, fal, 76

Medit.

".

Prgxi; ejas Teflamenti; f 9. C fe

ii

4

QUIN-

IwNDE:Xx

[7^

QUINTO- DL5

| Meditatio

de judicio DEI univeY fali,

9/.411

ol. 86.

, Meditatio : de Purgatorio » modi(aue illud

evadendi, fol, 94.

li. Meditatio ; de juZicte. DEI univerfali,

h

fOl: IOo2.

Fili

Mazs&, DeGrina pra&tica,

De timendis DEljudiciis. fol. 88.7

A Meridie, Hora ConÉderationis,

ligij

De Timenda Mifericordia , d beneficits DEN

:

] fOZ.97-

'ligio-'w*-

SEXTO DIE,

T. Mcdizatio,: de Reguo Chrifti, fol. 106.

L Meditatio : de duobus Vexellis, fol. y15.

gioft,

i, Meditatio: de eligendo vita perfeila ffaa

15 in Religione. fol- 125.

5

Mané , dectrina practica.

f ïfi

De 4Eflimatione Ó ameore Religiofa vocationis,

T '

foh 109.

idie, Hora Confiderationís,

A Mer

De excel(is cogitationibus , Óv actibus Hereicis

Filiorutma DEIL, fol. 119.

i»/:;'*n' !

SEPTIMO DIE.

MM

]. Meditatio : de Paffione D, 7ESU, fel, 118.

II, Meditatio: de Compaffione Matris doloro-

, fol. 137

Il Meditatio ?

de fignis Clarvorum & Lancee

in gloriofo corpore relidiis,. fol 145«

Mané

J

IND*rEx

Mané, DoGtrina pradica,

i*

E

De obligatione , & conazu fupererogatorio fem-

f!l'br

per proficiendi, fol. 131,

T. n

A Mertidie, Hora Con(iderstionis,

"

K

De frequenii exercitio fidei divina, 140.

iEXCï

OCTAVO DIE,

um

I. Meditatio; Ze Amore DEL | fol. 140.

3. Meditatioz de 4mere pretifrffime DEI

"

aT

Matris, fol. 158

; Exett

1lt, Meditatio ; Cozclufio Exercitiorum f. t 65.

d

letidi€

Ma«:é , Do&rina Pragïtica.

j Exert

De prafentia Dei, fol. 1$2,

st

A Meridie, Hora Confiderationis,

De Servirio Dei )frne intuitu illius mercedis,c

iserT

. defiderio videndi Deum. fnl. 161.

hE

Mendit

u

ADIUMENTA

EXERCITIORUM,

Iné: T

Seu

frercit

heridie

| Quid quovis die legendum.

freteit

Primá Die,

hér Ea

Man? ex venerab, Thom, de Kemp. lib. z.

'Cn ZO.

ixercit

Ex S, Patrís Exetcitiis Znnotariones;

ltridit

lurcit

À Meridie: Ex Thom, Kemp. l. 3c. q. &, 106

Ex libello Exescit. $, Ign. Modaus eligendi

bofferior,

Die

Die Seeundá,

Mané ; ex Th. Kemp. l, 1. 6, 223. num, $. 6e

n

Ex hb Exetcit, Exwmenm Generale (5 Re-

gula ad moius antma dijcermendos,

f,

A Meridie:

'Thom.Kemp. lib, r.cap. E fe

Ex Exercitiis ;

Primus modusorandi , d

Noianda pro z, Hebdomadam,

DEI

Die Tertiá,

Mané; ex Thoma Kemp. lib, 3. cap, t6,

Ex Exercit. 2. & 3« Modus orandi,

(

& Meridie: Th. Kemp. lIiby 1. 0. 2 £,

Ex Exercit, Regula utiles ad pleniorem Spie

risuum difcrettonem,

Die

narm.

"Jü

Man&;ex Thom. Kemp, lib, t, cap. 255

Ex Exercit: Praludium ad. Eleiionem facs.

—

I

A Meridie ; Thom, Kemp. lib. 1. cap. 24»

Ex Exercit, de tribus bominum claffibus.

Dze

Hinta..

"

Mimc Ex Th. Kcmpcn lib. 3. cap. r4.vel 5 8

Exercit. Regula pro Eleemo[yms.

hmcrxdlc Ex Thom, Kemp. lib, 3* cap. 22»

[

Exercit. zres Modi Humilitatis..

Die Sextá,

Masé sEx Th,Kemp. l, 2,c, r ufque a&num.h

Mi

;j

JExercit, Ex ddit. de ufm pozitente.

lMcruixc Ex Th«.Kemp. lib, 2. c, 8e

f '

, Exercit. Noranda pro 3« Hebds,

vn,ii

pi

D:e

Die (eptinza

Hane; Ex Th,Kemp. lib, ?. cap. j« n 4. & g«

& cap,1T.

Exercit. Quedam de Serupulis,

À Meride: Th, Kemp. lib. 2,c, 11

Exercit, Regula ad vitium zemperand,

l

Die Oflava.

Mané; Ex Th. Kemp. lib, 3. cap. 55«

Exercit. Regula , ut um Ecclefia Orthodosa

recie fentiamus.

& Meridic; Ex Th, Kemp, lib, 3«cap, 49«

((

4

I

: Poterunt praterea €9. alia

legi, fecundüm directiontm Pa« Wj

-

srís fpiritualis , Exercitia ra-

dtntis.

m G

Atque hzc

O. A. M.D.G.

Et pro obtin/encïa

- GRATIA FINALL -

Ty

Mi

BlbhOl

4

TETCEUIPOR

EXERCITIA

SPIRITUALIA

l

San&ti Patris

IGNATIL

bS.bplieATtaA

ss

fohi

Per R, P,

o

. JACOBUM NOlET

Sda

JEsu.

lu

T

Po& Editionem Panfienfem,

In Germania

f

EprT:0

QUARTAO

sz Gratia && Privil, Sac, Cef- Majeff.

Ez Faenltate Superiot bt

*

æ*

ææ*IHS

* (ää

*

ül'LlNGuf

lApud JoaN, CAasPAR. B&NCARD,

ESSTDARPSS

Bibliopolam Academicum.

Anmo M. DCCELS.

:

ä

|L

)

d-

um fol

imn

| (optta

wDei n

* 'ttio

T inde:

2 (hr

-

(o)&æ-

424521454

C K

d

X

qéttt vbX

Ej

IPRIEPAR AT10

|

4D

I

EXERCITIA

L

Necnrssu s folitudinem

cogita tibiChriftum Dominum

adefíe

ropit!um , qui cum re«s

motis arbitris, feclusisque ome-

.

nibus curis ac negetijs folus

eum folo fínceré , & ferió detua perfe&tione

| ad majorem.cjusgloriam per octidunm agas.

II.

Cogita falutem tuam, & pcrfï&;oncm effe

epus Dei miferentis, à quoin omnibus, fed

ja negotio maximé falutis & zternitatis to»

jtus pendes: Sed habere teapudillum mediae

(terem Chrittum Dominum , àouo omnidg.

Á 2

fgew

—

"

Á

Exercitia fptritualia,

Íperaredebes, Quareerige te in fpem maxi- r

j

mam divini auxilij, & omnem metum vel

fet

j

txdij, vcl moleftiz & d'if&cultgtis expelle,

M

Iil,

r

TT

[

Cogita unum à te duntaxat ad. promerens ä

j

,

dam cejus gratiam & felicem exitum exerci-

?i

ll '-Z.II'!I

tiorumrequiri, ut magno animo & fincero

[ iim

accedas ad Chriftum , & fi minus fervetein

at

tc defiderium perfedtionis cfficax & abfolu«

"n

zum fentis, in ejus divinoconfpectu infirmic

;un

tatem animi & teporem agnofcens;illum ig-

! quid

nem ab eo petas , quem mittit in corda fan-

tipi

é&torum,;przcipué corum, qui in Socictate no«

giein

ftra vixére, & vivunt etiam nunc permultidis

vt

vinz gloriz zelo zítuantes,

Tontn

i

IV.

ii

volin

Cogita, quanti momenti apud te debeaat

effc excrcitia , & quàm fcrió, quàm non per-

fun&erié & negligenter obeunda, quod fa»

(: C'ag

cilé intelliges , fi primüm perpeadas, undé.

fet,

!j

fuxerint , à B, fcilicet Virgine per manus

TMf

fancti Ignatij Patris noftri.

Eft enim liber

NI

exercitierum veré digito Dei fcriptus, & à-

t

titod

B, Dei Matre S, lgsatio traditus , in. quo

L

T0U

fumma perfectionis Evangelicz miro quo-

l

0""-'

^ la

dam & ad convertendas animas cffcaci m

do

:,Mn

My

B. P, N, Ignati.

,

I

do continetur : fic enim exiftimare debes poft

fcripturam facram vix ullum aliud reperiri

lt

inftrumentum magis idoncum ad converfio«

nem , falutem & perfecctionem omnimodam

animarum in quocunquc ftatu procurandam,

$ Si confideres ex co fonte omnes noíftrz

rrtni?

Socictatis Patres , quos habuimus fanctiffi«

t

MU

mos , fpiritam haufiffe füuum , in eóque vim

telt

quandam & gratiam mirificam ineffe ad for-

mandos noltrorum animos, & flquid ex

ol

[fb

mundano forté pulvere fplendoris ac fervo-

ris amiferint , refingendos identidem & res

Ü 'lg-[

novandos Peftremó quàm neceffarius tibi

um

1

fit inprzíentiarum exercitiorum ufus ad

moderandos affectus animi , ut exfuícites in

l:iö';

te fpiritum jam languentem , & radicibus

vitiorum tuorum agnitis magno animo ,

deinceps ad eas evellendas & perfectionem

acquirendam te accingas , prouté divina

voluntate fore cognoveris,

: ätbm*l

V.

2.

WF

Á

ij

)

Cegitaoccafíonem hanc, quam tibi Deus

h Wr&

cffeit , exercitiorum faciendorum forté po«

TU

furemam effe, Quare eodem animo & fervo-

7 h'bcfä

re in ea incumbe, ac fi tibi fub finem illorum

[HS)& À

moriendum effet, Conjice te in. finum B. V

10 & frudum exercitiorum B. Ignatio commens

da.

Ü qu"l

Hos tibi pattones apud Chriftum ad-

Qp -

fciíce certus , ni tuus ftupor , & fupina plané

h

3

Qs

x

6

Exercitia fpirtualia

focordia fontes diviaz bonitatis cccludat;

—

confolationem & czlo , lumen & gaudium

fpiritusle non dcfuturum.

RDO DIEI

f?oft meridiem,

f

fs.

Surget,

; Scíquiquintá,Ora-jExamen — partíicua

((0

t1O.,

lare,

M

S$efquifextá. Re-

Lectio exercitio-

[

colle&tio &

rum.

Offücium B. V«

Hora prima Ro.

farium.

ufquead Ter-

tiam,

Gerfón , Vefperss

[]

2: Cenfideratio.

7* Scripto man-

"

dare lumina &

3. Vifitatio S. Sa-

cramenti,

PW[

propofíta,

n

Hor&é sefquifeptimá,

JïLc

&io aut Íícri-

L

LeGio lib, ex-

ptio.

ercit,

Exercitium COr«

8, Pauló ante 8,

porale.

Ü

Tertia & przpá-

41 Matutinum ofs

ratio ad Mif-

ficium,

fam.

$* Oratio.

-

9, Meditátio,

6.

R ecollectio

L

La

10,

Recollectio ;

.lC&iau

& Sexta;

Vifitatio $» Sacra,

Sefquidecimá,

Poít conam voca-

Examen,

les preces.

ü

3 Prandium.,

|

Kecreationis tem-

ä

u

u

L 'Pus,

PAIs ;

B, P, N, Ignatij.

7

dbl

AU

PRIMA HEBDOMAD A;

7

Finis bujus Hebdomada reditus ad D E VM :

ttíei)

é» receffus à creatura ; veditus ad [ummum

Clti.

bonum , ( reteffas à fummo analo , boce[t

peeeatos

M.

PRIMA DIES.

gt

Fimis bujus diei eff imientienem ultimi. nis

tit.

venovvare , ufümque mediorum efficaciter

$5

propenere , depofito omni ajfeiiu C efti-

malione rerum , que ad fimem mom ju«

fcti-w

"VAnt,

OH

CONSIDERATIO PDIEI,

inur d

'.

Circa. veliam intentionem in ommibus Adiits

nibus particularibus , ( ordine

vit&.

:]käib

'.

7

PUNCTUM [I.

Onfidera, quanti fit momenti curare , ut

j At

rectam in omnibus intentíonem habeas

TU

C

]

fccundüm regulam tuam , quam attenté le4

ges, 2.Quanti fit momenti ordinare actio-

ncestuas , ut fuo quzque tempore fiant , & ex

"i

»vg:xi*crigta methodoe

PUNS

$

Exereitia [biritnalia

PUNCTUM Il

/

Confidcra , qui& ad praxim re&s intentio-

-mis fint neceffaria , & in quibus deficias,

j

causasque ac radices defe&tuum.

PUNCTUM IIl

if

Wm

Propone efficaciter emendationem , &

"T

quzre remedia defectuum tuorum.

yit

Lectio Gerf, de Imit. lib, 1. cap, r; & lib,

?. cap. r« de libro exercitiorum additiones

ad meliüs facienda exercitia fol. 72. & ad«

ditiones que& habentur in p, 19, Platus

^uir

l, X C« 3«

*

*

fien

m

t

q U

yin f

ioft

w

dumd

23*

( Boct

*

a* Q

N o

d

Jeum

j

luterm

tt ,

" fet

AA

àut |

AD

Bl Pw Mlgnd:i". |

9

"ADREUNDAMENTUM

Mi

f(

l. MEDIT ATIO.

)

CREAMTVS$ EST HOMOC.AD

hunc finem ,ut Dominum Deum (nurm

)

laudet ac revereatur , eique feruiens

lib

zandem f[aluus fiat.

ondi

C ad-!

PUNCTM 1

u

|

Redis hoc ? Convyenio mentem & cbn-

!

fcientiamtuam, Dicquzfo,dcfine cuo

|

ultimo quidcenfes? Quale de fummo bono;

de falutetuá, de fclicitate zternà judicium

fers? Credisteco fine natam effe, ut zter-

nüm felix & beatusfis? Eá lege, utfanctus ?

Eo fine , ut Deo fruaxis? ( Eloc enim eft bea-

tum effe, ) Edlege ut Deo perfecté fervias?

( Hoc eft enim fan&um eífe,) Quanti ergo

Deum facis ? Quanti felicitatem ? Quanti

falutem tuam ? Non quzro, quanti tc Deus

faciat , qui detetam amanter & honorificé

totà retrÓ zternitate cogitavit; qni tc ad

zternam deftinavit gloriam , cujus ipfe poí-

íefione beatuscft, & amore. facctus; qui

A j

£uni

y

WL

20

Exercitia fhiritualia.

,ib

!

à

cum nihil cffes, ad hqnc finem tibi vitam de:

r

dit; qui cüm peccater & perditus, Filium

;, i

fuum uaigenitum mifít : hoc unum pete,quo

in pretio fit apud tc falus tua , béatitudotua ,

i

g

Deustuus,

Ctedis prz illo cztera contem-

m

nenda? [n hoctibi incumbendum unicé , ut

Deo fervienstandem falvusfias ? Catera va-

jf

j

nací[e, & inania, & fanoac prudeati homi-

neindigna? Hocíl credis, quifieri poteft,

qffdilis

vt velad momertum Dei tui & fummibonis

j

oblivifci poffis , vel aliud aliquid audire vel

yimt

inoliri , vel animo & cogitatiene verfare? Et

I

A

tamen quàm raró dctuo fine cogitas! Quàm

perfun&torié & aegligenter ! Itane viluit a-

um

H"'s &

pudte Daminus tuus? Itaneia re tanti mo.

menti , quanvi c& falus tua , teipfum fallis,

u

te decipis , tibi illudis, quiab aliis decipiin

yuli

"T

xebus levifümis iadigaum putas?

a

PUNCTUM IH.

dN

Lun Pc

Rurfus coavenip cor tuum & confciene

QY

tiam tuam,

Vis falvus fieri ? Vis fan&itati

feiàu

ferió ftudere ?. De iaenemo deliberat, nemo

y:adis.

dubitat, num beacus . effe velit? hoc tamen

wfum

tibi concede , tecum ipfe medódelibera. Vi«

v ii

de num quid mceiius , aut bonerificentius .

" UL

aut jucundius , pretíofláfve reperire poffis

?uwli lie

Dcotuo, Siquid mclíus effe putas , hunc ti-

!]

bifinem prepoac,in hoc tutuscfto, — Sin mi«

[

nus

B. P. No Ig'ndtl'j.

u

hi :

nus? vide quomodo erga Deum & falutem

k

tuam affectus fis,

Certé nihil magai (ine

fö,qïï

magae defiderio fit.

Quanto ergo amoris

JUA

inpetu erga Deum & falutem tuam ferri de-

LU

beres, cüm fit fummum & unicum bonum

' ll

tuum! hactenus tamen quàm frigidus fui-

Ti

fti,imó faftidiofus! undé rzdium illud rc-

Dl«

rum divinarum ! Vndé mundi amor ! hono-

j

ris cupiditas cffrznata ! Sanctitatis metus,

i

falutis incuria? O cor excors , cur 5om curris

«d

ed Dominuta cordis ?

t

PUNCTUM

II

iäm

Ut

Interrago iteràüm confcientiam tuam, Ità«

310«

ne vivis & omnces actiones tuas, facultates

m

& vircs in fiaem ultimum dirigis ?

Nihil

giin

agis, nihil moliris, nihil aggrederis, quod

€ó nen tendat, ut fanctior in hac vita fis;in

altera beatior? Plaaé periuafum hoctibi cf-

fe debet , quidquid ad fnem tuum non cons

fert, perire tibi funditüs & tantüm de virá

[it

tua tibi detrahi , quantüm illud eft, quod

ii

felicitati & fanctitati cenfequendz noa im-

u

rcudis.

Iautiliter ergo totum pené tempus

p

confumpfifti, & nifí meliüs in pofterum re-

L

bus tuis confulas , metuendum cít , ne mo-

Ify

xienscum defperatione , aut certé cum in-

m

geati metuatque horroredicas, — Vitamper-

tl«

did:.

]

vácuo &

— Hec , amabote , cogita, Hoc

u

$u enté

12

Exercitia þiritualæ

attentó animo confidera , donec vei? & ferió

l;aomni

dicerc poffis , volo falvus fieri , cztera pere.

juit

;u u J

ant, volo fanctus eífe,

uU

VET DA

gutim

p

AD FUNDAMENTUM

alíntt

S.

IGNATII.

MU

r

MEDITATIO,

DE MEBDILIS

fer !

RELIQF A FERO, QFV£

TE

fupratervam fita, creata funt bominis

jni JE

ipfius causa , ut eum ad finem ereatios

mdus !

u15 ( per[equendum juvent,

g, ut

g

PUNCTUM ..

1 !

B a

Uo ad falutem tuam concurrunt, volun-

m W

D

tas DEI & voluntas tua.

ftz2rv

De volüntate

o te l

DEI dubi

DLT

€ non potes, quafi fincera uon

ii a

fit, nec conqueri , quafi tibi defuerit. Om-

ït&vinä

niatua funt; omaia , fi velis, ad confecutio-

fübm.

neim u!timi finiste

provocant , Juvautques

vüilige

Ergo dà (31ute& fanctitate excidis, inexcue

um Do

fabilis es,

Voluatatis enim tuz vitio id acs

1 & div

cidit , faluci tuzm omnia fetviunt , tu adlas

1

ufusà.

borare non vi

» divino in teamori & proe

tüicien

peafz volu

.

[L]

ntati non ze(ondes

yím quaa«

ditt ad

dam

B, P, N, Ignatij,

1

T^

dam in omnibus rebus creatis pefuit PEUS

f puy

ad fiais tui confecutionem , fed hzc pendec

exufutuo, Facergo ut omnia tibi quecun-

que eveniunt , ad falutem & perfectionem

'tuam utilíia fint,

Hec velis, cum DEI gra-

tiá potes: fi vero potes, cur differs? — Cur

procraftinas : Cur tot media & occafioncs

clabi finis ?

)

PUNCTUM

1T,

. Triplex ufus eft rerum creatarum..— Prid

mus, ut per illas crefcas in cognitione Dei &

fl! u

Domini JEfu Chrifti, eümque pluris facias,

(«

Sccundus , ut eum magis amces & diligas,

Tertius, ut fubfidium inde accipias viréfque

corporis & animi , quó majusilli obfequium

preftes, — Ergoin hoc incumbe, ut quidquid

tibi accidit, quidquid vides, quidquid fen-

MB- ! —

tis , quidquid poffides , quidquid pateris ,

D

hoc te incognitionem ducat , & amorem

[

diving mií(ericordiz , providentiz , bonita-

)l

tis, & infinitarum Dei perfe&ionum , viréí.

[

que fubminiftret ad majus DEIL obfequium,

j

Eítodiligens ceconomus, & difpenfator bo-

j

norum Domini tui , noli diffipare fubftans-

Dedit illas

(«

tiam & divitias bonitatis ejus,

ld

tibi effusá liberalitate, non ut eis abutaris

ad perniciem tuam , fed ut ex cjus arbitrio &

1«

yoluntate ad falniem utaris,

PUNS

m

E

14

Exercitia [irittalia

.!NU

PUNCTUM LIkh

ulr«"

Selo Deo frui licet , creaturáà duntaxat utie

n

Ut autem . recté utaris creaturá , plurimüm

conferet, fi mentem ab omnibus crcatis &

affectum revoces.

Cüm enimomnes medio-

rum rationem habeánt , nulla veró finis;

inde fequitur utendum illis , velabftincn-

f

dum, quatenus ad profecutionem &ais vel

£

[

coni

erunt vel obfunt.

Nam licét^ cinnia

j

Deus condide:rit in gratiam Electetum , non

tamen omnia pari medo illis fsrviuut pro--

füntque ad falutem, Quzdam nocere magis

[

Íolent , quiàm prodeffe, vitio infirmitatis

r:fi

humanz , & naturz quádam corruptelá ;

fm:

quzdam femper profunt ; quzdam funt adi-

r

aphora , quorum ufus dec multüm admo-

düm prodeft, nec multüm noccet.

(W

Ergo fc

&ffe&tum tuum circa res creatas tem

pera , ut

lo

qu&ecumque te magis juveriat , ealibentiüs

í

amplecaris , licéc difücilia & ardua : qu&

[

tc impedierint , diligeatius vites, atqucab-

fi

horreas , licet grata & jucunda feafibus ; qua

at

ycró mediafunc, hoceft adiaphera , tantüm

l

diligas propter Deur , teipfumin illisnun-

quam quzras, Hinc illud affequeris , ut

NI

mens tua in quodam veluti zquilibrio pofita,

abíque differeatiafe habeat circa Creaturas ;

ita ut non quezras fanitatem magis, quàm

TE

he-

"

&gritudinem , neque divitjas paupeztari »

»8z

B, P, N. dgnatii.

Ü

norem contemptui , vitam lengam b:evi

praferas , fedex omnibusca demum, qux ad

itu

DA

Encm ducunt , eligas ac defideres,

IN

li

if

AD FUNDAMEN TUM

[*

s.

IGNATIL

l

I11,

MEDITATIO.

.a

0n

DE JESU CHRISTO,UT

fine & medio Socictatis Jesu.

gis

Chriflus Dominus babet vationem ultimi

&j

ytis

fíinis eóque nomine [alus zoffra €$ bea-

]i

utudo efl V babet €9 rationem medis,

U

fc

eóque nomne dicitur à D. Augufiino

homo medius , cui ff adParefcas , ar-

[

MS ,

&iffiméque te conjungas , certa eft fa-

qlll

h

Ins,certa felicitas. Siquidem in eo. fi-

mul finem , [imul media babes omnia

i

[

nece[faria ad [alutem. Qude 4 D. Pan-

lo dicitue fandamentum , prater quod

3

It

nemo potef? alind ponere.

J

PUNCTUM

I

)

Gnofcc ergo jam ab hec primo aditu

tuurm

.-

A

excrcitiorum, & adora Dominum

Chri.

i

16

Exercitia fpiritnalia,

(l

Chriftum Jzsuu ut fummum bonum tutm:

p

Eft caim primo lumen & beatitudo intelic-

j

T

€üs noítri , quem $, Patres vocant fponfum

y^

4n

lcgitimum primz veritatis , ad cujus cognis

j

tionem nati bomines fumus,

Hat eff vitx

/1

&terna, ut cortofcant te , (

quem m:'/bïj!i IE-

j "J

fr Chrifium.

u

h

ü

Secuadó eft füummum bonum voluntatis

T

j

neftrz,centrum cordis, unicum amoris ob-

d

jedtutn;

Eft enim fummé amabilis & defi-

j

Jf

derabilis, qnippe in cotota fe Dei amabili-

tasinfudit, ut hominem, qui fenfibus duci-

tur,totum raperet & ioflammaret,

Tertió eft fummum bonum & beatitudo

Aguel

g

ett.

Corporum beatorum ctiam quatends homo

[n co enim fenfus omnes & facultates

wml

Ü

j

corporisfontem fuavillims jucundizatis ia»

VCDicnto

u

]

Deníque Chriftus eft finis omniuni Ele&o.

i

rum ,uti & Dominus. Omnia fiquidem ope-

quo&

Dui

ratus cft Deus propter feipfum, & prz omnuie

w

bus, hominem, prz cateris hominibus,

tdi

Electos, prz omnibus Eledis, Chriftum,

quem propter fefecit, Ele&os antem omnes

Ill i

H

propterillum, Hic finis Ele&orum,ut Chri-

uj

fto ferviant , ficut ipfe Patri, hic fiais prz-

1

;

cipu& Societatis noftrz, cujusveri filij ad

aui

u

pcrfc&am imitationem, amorem ; & obfee

quium Demini

-—

^

Jasu vocantur, Totusigitur

AAf

A

Chri-

— —

B, P. N. Ignatij,

17

Ht

Chrifti (um, & totus Chriftus meus eft, Fe«

Dtelle

licitas mea Chriftus, incheata quidem in

wfut

bac vita, confummata in altera , inchoata

Ogm'l

peramorem , confummata ger poífcíhionem

[77]

D2

perfe&tam,

Hujus con[ummationis finis eft excellere in

tis

vegno Chrifli , quod non babet finem , Vv babere

ibifine dolore , fine morte , ( cum magno bo-

Jb-

|[-

nore vitam ,morte hnjus "uita C doloribus at«

quifiram, S,Augs

(l*

i

PUNCTUM II

do

Agnofce fecundó Chriftum ut primüm fa«

n0

lutistuz medium & fundamentum czteros

(

rum.

g*

Eit enim fundamentum totius mundi,quia

perillum reparatus eft, — Tibi ergo Chrifte

debeo, quod vivo, quod me ter:a fuftinet;

D

quod coclum fovet, & fi mundus fcala eft ad

"

Deum , tota tibi ianititur,

Quare fi creas

nyi

turz foli hzreo non tibi , cüm illa fine te

J

If

caducaíit, perillam non afcendo, fedcum

illa in exitium preceps tuo,

j

Eft etiam fundamentum totius Ecclefig,

l,

qua peripfum & in ipfo fundataeft. Tibi

[«

d

ergo , Chrifte, debeo, quod Chriftianus fum,

quod in Eccleíía vivo, quod gratijs , auxilijs,

u

r

facramentis utor, Atque utinam tot mcdijs

nonabutan cimihi quot ad falutem viz,

l*

nece

—

1$

Exerciti4 fpiritzalia

