multas tribulationes oportet nos iz-

D7

frare in Regnum DE I. A&. 14. V.

W g,

21. Craffet im Confid. Fer. 2. p9

ht

Detm. i. P"Eho

Vg

. FERIÁA

8f

Feria 11. Pentecofles. 57

yediun

jltonet

$55pAOCPIOOEQO

Buf

(, Utof

EERRILAAL

dv

Ll

J VH'

PENTECOSTES.

js mitt

"T' HESIS L. 4c ezim D EILS d- Appoy

m:l'irfn'

lexit Mundum, Joan. 3. V. 16« DEI is

j

DEUS a//quo modó nos plus amat, bezrnes.

1 [J;;/'

lj

quàm fuum Filium,qui propter nos

f

/ j

Filio non percepit; & quid addo ?

n

L. Filio Jufto. II. Filio Unigenito.

III. Filio DEO. a/viaens. vi

fi d

[/

Medit. Groffez. hbir.

de

"

THESISIL Lex venit in Mut- Lypen

T

"

dum ,ej dilexerunt bomines magis Fidet.

j i

tenebras,quam lucem. Joan. 3. v.9.

, 4

Plures in Mundo pereunt: I. Aliqu£

|

ex defecfu Luminis , uti fant Paga-

ni, & Gentiles, vel in Fide non in-

stedtt

ftrudti, & Do&rina Chritiana. Hi

j

n

amant,heu! tenebras fuas.. IL. Ali-

lj

qui o Lumen falfam ; atque hifünt

"

Heretici, qui fequuntur füas opi.

niones : /4! qui Sapientes éffis im

j

eculis ve[tris. Ifai. s. YlI. Aliqui

f

ob nimium Lumen ; hi nimirüm

II*

|

4l

í

funt, qui totam Legem memoriter

tenent , cor aütem eorum long&

jj

€

58

Feria Il

eft à Leg

I

ciunt.

:

e: S.cki'unt $ & nonfa;

i

frii

Cultus

THESIS IIL. .Pezita

d 7ESUM

ttlonet

DEI

nocie. Joan. 3. V. 2

"'Iria homi-

|

don

varitufe

num genera etiam in Chriftianis re-

« |lntm,

j

erire et. L. Aliqui veniunt ad

' Wm. l

JESUM, & ferviunt DE O Die ac

.äggä.

INocZe ; qualis fuit illa Vidua Evati-

gelica, qug o difredebat de Tem-

Jj

lo , ferwreus uoile, ac die. Lüt. 2«

H. Aliqui veniunt ad JE;UM 4az-

1um moóle propter metum . fudao-

BN

75 ,qualis fuit Nicodemus no-

U

&urnus ille Chritti Cultor, & cum

6d

ipfo hodie (at multi. I1lI. Aliqui

V, W

veniuntad JESU'M zec de aie, mec

v

de noce ; qualis fuitille Judex, de

UP

uo Evangelium , 44 D-E U 7M n

Item Herodes,

timebat. Lsuc. r$.

BN

ui nec die , nec no&e venit.

gd

as

hriftum natum. :

THESIS IV. Si quis autem$pi-

ritum Chrifli mom babet ,- bic mon

l l

M

eft ejus. A&. 8. v. 9. Tres Spiritus

Ace

funt contrárii Spiritui Chrifti : Spi-

iriüm

ritus Mundi, Spiritus Carnis , Spt-

füsSar

ritus Sathsnz. L. $pirites AMMuu-

ücit

di infpirat Vanitatem; Spzritus Car-

is infpirat Senfualitatem 5 Szritus

iL

l TH

Sathana infpirat lram , & Vindi-

é&tam,

km. 1

Pentecoftes.

$9

o l

&am. 1I. Econtrà 4pzritus Cbri-

f/i infpirat Humilitatem , Mortifi-

^if

cationem. Senfüum , Charitatem

a ht

Proximi, Manfüetudinem, & Pa-

dianitt

niunt d

entiam. Craffet i Conf;d. Feffo

Pentec, punci. 3.

( Diti

jus r

"ESEbP- -H3o Eb - 309

tàdin

t lii

FERIA III.

A

y f

PENTECOSTES.

us

"HESISTL Urtwvitam käþmnt

3 Operd-

l &C'Jï!

& abundantins babeant. Joan

* fiones

[, Al

10. V, to. Id, quod fitin anima per Spzritég

l difi h

Adventum Spiritüs San&i , qui Sandi.

Iudfhäf

omnia in homine , quóad vitam

j

zternam perficit: Nam I. Siamamus

Hcff)dö»

JESUM, hunc amorem innobis ac-

«t

cendit Spiritus San&tus. II. Si Pater

eternus, & Filius ejus manfionem

:/(IIW

in nobis faciunt, Spiritus San&tus

PT

eos in nosintroducit. IILSi fruimur

n

Pace,quam nobisobtinuitChriftus,

ii

triumphato PrincipeMundi, Spiri-

.n'ls' j

tusSanétus eft,qui eam in nobis pro-

j

ducit, & confervat. Durand.inCha-

7 H ()f*

racter.SantZor. part.2. Dom.Pentec,

j Svi!iflïj

THESIS Il Eeo f Offium Cheiftus

; ii

(

Joan. 1e. v. 9. I. Chriftus etO 7;5 Oftium.

Eccle-

65 Feria II P?ntecojïef;

H

Kcclefra, qui per eu

tb non intra£;

non elt in Ecclefia.

. ]l Chriftus

UO

u

eit Oflium Penitentia , quisquis

[2

fum pef eum norm intrat,

peccato

hon acc

ipít Veniam. IIÍ. Chriftus

ett O/fium Qrli , pee quod -folüm

intratur in Coelum.

THESIS IIL . £go roga

lo PA-

$

drem , 6b Alium. Paraciytum da-

bit "vobif. JOQD& i4. V. 16;

à Cüü&:

4 Miffionis Spiritàüs San&i fuit

L

rimó Bonitas DEI 5 fecundó Mi«

fcricordia DEI;

tertió Merita, &

lii

Preces Chrifti. II Fig;; Miffronis

Thaltfe

Spiritüs San&ti fuit : Ut teftimo-

[fffr BH

monium perhiberet de Chrifto; ut

nos doceret , & foggereret nobis

fithia

"D

omnia, quacunque dixit Chriftus,

Mundum

TH

joan. 14. t argueret

fff til;

de peccato. Joan. 16.

I gfe.

ss

£&»s Mitlioni

$ Spirirüs San&i fuit:

N

P-imó ardens Charitas.

Cbaritas

Ti

Spritum Santium. Rom. j

diffufa eff im. cordibus &oflris per

[v

LT

Tudis

cundó Zelus glor

ix Chrifti per to-

'Terció. Conflan:

dMor,

tum Mupndum.

i

tia heroica in tormentis , & petie

um

&ulis Apoftolorum. — Nepvea

n

in Reflexionibus ad figem

à

AMenf. MAy.

licj

h'(q

FESTHfW

d

H

intri

: Fc]ium S5. C'orþ(fiïs Cþrijü. 6t

Chri

dodbetsctoebdo um

qiiqu

j t

as Qp qoqo o

hr

od t

äfFESTüïl

lH"

SS.CORPORIS

ym i

LU

QO HRITSDE

n i

m

ESISIQ Eppiabie! ! Ti g) Prafen-

v. 8. "Id eft, nobiscum DELUS, z/a Ghrís

Metlt

& quidem triplici modó. 1. 5jzri /Pj.

)u

t tdir

Jiter án Incarnatione.

tualiter per Gratiam. |1I. Corpora-

li. S$acra-

nl

gt

gpentaliter ÀinEvchariftia. P. A/ex am«

j

der Diotalevi s. T. Confrd. ro. -

Lt

'THESIS II.- Czro enimenez

verà Efelius.

eJf cibtts. Yoan.6. v.56.Trese

ffectus

yr

"

hujus Sacri Panis fant. -T. Dele&tat

Il, Nutric.

IlI. Fortificat.

Q

THESIS III.|. Zedicium fébi vanz

ul

ancAt , ej bibit. 1. Cor. T1. v. 19;

"m

indigna Sumptio immutat . In

pi

lr

AMortale Fenenum Alimentum Vi-

(ol

tz. IL, In Trébunal Taffitia'Thro-

&pEl

num Gloriz.

Ill In Ziatzeus

Wm

damaationis eternz

Viaticum Fe-

14

licitatis gete

Predic.

mæ.v Piwim. in Tertull,

j

BLUL

E

T HE.

62

Feftum

Rex Cor-

THESIS IV. Panis Fitz. Joan.

tínig

dinm.

6. V. 48. Chriftus Rex Cordium.

( j

Fide Indicem Concionasor. P. Toeo-

m D

bili Rasmaudi Dem. Palmar. —

[l obl

Md moris

THESIS V. Ecce ego vobifcum

imug |

érga bo-

Juns ormibás diebés u[que ad con-

D7

ananes

[Jummationem Saculi, Matth. 28. V»

THE

villeria.

26. Odium hominum in Chriftum,

Wlir a

& Amor Chrifti in homines miran-

lirin E

dó conflixére duelló. — Odism , ut

fhitdie

Chriftum é Mundo pelleret ; z49er;

Wtnq

ut Chrittum in Mundo retineret ;

ttorefe

Stetit victoria penés Amorem in

TE

San&tiffimo Evchariftiz Sacramen-

t Gol

to. Alexand. Diotallevi de Ben

Ctrfrs

ciis Div. Con[id. 2r.

Al

THESIS VL ZHet faeite in

Atiin

Mi 4.

onemorationem. 1.

Or.

meam com

Sacrificium Miffz eft I.

tonfrm

1. V.24«

Il. amima Fidei.

nf

Fita Eccle(iz.:

h

lL Cestrum noftre Religienis.

m !

L

IV. Et Columua Mundi Chriftiani,

[SY

]d. ibia.

D

Sacrifi-

THESIS VIL. Hoffia Sacrif-

ciun.

cium Domino. Levit. 3. V. 9.

ua-

U

tuor Sacrificia celebrárunt Judzi.

lz n

h Dy

l. Helcau[fium ad honorandum

TR

DEUM. Il. Sacrificium Propitia-

38 t

terium ad placandum DEUM. III.

38- Y.

Sacrificium Evcbariflieum ad gra-

t G

[37]

$S. Corpohis Chrifti.

63

n ]92!1.

tías agendum DE O. - IV. Sacrifi-

um

) Tit

cium /zperatorium ad füpplican-

dum DEO. Verüm nos omnibüs

L

itis obligationibus fatisfacere pof-

vlf

f"ut:nus foló Sacrifició Miffz. 44.

d üh

Jd..

m

. THESIS VIIL Nuzquid d-wos

:hlim

vulris abire ? Joan. 6. v.68. Chri-

"T

ftus in Evchariítia . Azizazzr , nifi

l, d

manducemus.

Il. . Prozmittit: vie

t Af

yet in aeternum,

IL BAazditur:

cinerti

€g0 reficiam vos.,

yem )

;mmm-

THESIS IX.. Hic eff Panis ,qui CurChri.

de Gelo defcendit. Joan. 6. . $9.//w no-

j o

Chriftus in Evchariftia moratur I //es5£.

Ad movendum Peccatores, 1. Ad

Aj !

animandum ezitenes.

HIL Ad

;b

(

confirmandum — fuffos, — Diclion,

(fe t

« poffe(£c,

T Fldll

THESIS X. 94j mandacat

Tria

gllglümf'

Dunc panem. Joan. 6. v. $9.

hn

*&mon per efum Pomi veriti

promiáüt fal(ó , quz veraciter in

uf

Sumptione SanGiülimz Evchari-

IQM

fliz preflrantur. — ide /uprà Part.

4, Dorn. 1I. poft. Pemt. Thef. g.

[ J"d

i

THESIS XI. Cor fzwum dabit cor trie

il

jn con[ummationer operum. Eccl. plex,

j

38. Y- 31. Cortorushomo, qui

J

dat cor, totum hominem dar, non

E2

item,

64

o Ffhum

item, qui cxterá membra."* Cor

lrgto

autem tripliciter. diftinguitur: T.

f& T

A:Müerens.

IL. Pavebs. i. Gau-

fos;.

dens.

Vide Mendoza ia

"

THI

£om. 2.in índice.

-

Wi e

THESIS XIL 7ivet

grapter

fhina

wun D

me. |oan.6; v.58. E. Maximà ho-

minis felicitas eft in hac Jétz Nas

Ünne

£urali, quód poffimus imitari Sa-

& Di

erificium JESU Chrifti. -H^Mz:

L

xima felicitas in PZta Grazia eft;

4 n

quód vivere faciamus. JESUM

D

Chriftum. |.1II. Maxima felicitas

it Med

in 7ita Gloria:eft, quód nos vivd«

mus per JESUM Chriftu

r

&

Es

Ü

W

élion. poffolic. .

*THESIS XII.

- Hic-eft. Pafis;

qui

de Ceío . defcemdit;: Joan. 6.:w«

;9. Dicere audeo, quod DEUS,

cüm fit Omnipotens, plus dare 207

)

otuit. ll. Cüm fit Sapientiffimus,:

lus. dare zefcivit.. MI. Cüm fit

ditiffimus , plus:dare zoz Lbabuite

S.Aüg. zradf. 28. im. Jfoanm.. Hie

ïxx

ergó fixe funt columnz : INoz plus:

lic

Inearnatione.

nitra, que videbantur.jam fixæ in.

üted

THESIS XIV.

«

Cn;* defi-

! Prabe , Iflz «iüt'-;g

| n

deratum. Cor. tutm 2pihi. Prov. 23. v« 26«

p

al

Sevd':I: Cor Hng la.be.

Al«

8S. Corporis Chriffi

65

o Ct

dl

Tïïanfguore». III. Cor fine vacillatio-

"me. Id eít, purum, fervens, Con-

Il nf

flans. Chappuis. Medir. 25. Now,

lj A

" (THESIS XV. Caro enim qmea Cultus

ver eff cibus. Joan. 6. v. 56. l, Evebari-

| frpg!tf:

Omnia in hoc Myfterio 7erz fant, f//4.

ml

nam DEUS eft , qui dixit. II.

J

Omne 44orab/le , quia, quod hic

nitard

III. Omne A4-

A:

ett, DEUS eft.

viirabile, quia, qui hoc fecit, DEUS

atia d

efi. IV. Omne Z4zalile , quia

ts

DEUS eft, quife donat. Chbappuis.

j fC!IClW

du Medit. n Offava bujus Fe[H.

qo; t

tum:' ]

GGgSCQgQ g epOSqE

m

FESTUAM.

Pt 6; f

du

MOPENNISM.

yifin

üri

.BARTISTA :

j W l

'HEBSTST/ 3p Pa def8 Is WP peuiens

7

que im diem Offenfieuis fia. fine culpa.

N

,

Luc. t. v. 80. Ulteriüs Amorpro-

nf

gredi non poteft , quàm ut quis.

Peccatorem fe conftituat quoad pz-

J

!Wl

247 , qui innocens eft quàad cut-

5

pam j nam fi Reus culpz fe Reum

(ot

hi

faciat peenz;, remedium quzritfoi

li.

3

pec-

66

Feflum

peccati; verüm (i fe Reum peene

fntca

con(tituat, qui eft inreger vitz, in

D

Poenirentia quzrit effectum Amo-

lf À

ïiSa

Peoenitentia in Peccatore $2-

hft,

füsfacit pro peccatis commiffis ;

THE

Poanitentia in innocentia ZMeretur

vt L

ob Amorem, quem o(tendir. Ha-

P

bes hic innocentiam Joannis in ve-

Wevils

ftimentis Poniventiz.

vt ]

NAtivi-

T HESIS IL Peperit Filium.Luc.

WV.

Mye

245,0i14, 1. V. $7,. Deeebat namque, ut

380r $,

"

tlfnorr

flicam Natsivitazem ejus. mirabi-

Ti

Jis Fit& (equeretur, & SanCtam per-

li,

fectámque Vitam Mers D£O devo-

£2 concluderet. $, Bersm. Serm.

Qs ]

& Toan.

Vde

Bs

frlcor

'THESIS IlI. Magntus cotadi

Domino. Luc. 1. v. 15. 1. Ec reápfe

Eilgdg;

Magnus fuit Joannes z /ua Nati-

diya

Ti

vit4te , utpote quz fuit Opus Gra-

fgöumj

tiz, quia: p£ cepit vivere DEO,

hd

quam fibi. $. 4ug. ll. Magnus/»

f& Vita, quz fuit purus Baptísmus

dei

tmmd

Poenitenti2, utpote: qui s£ vince-

onf

ret Muundum ,vicit Aut? Naturam,

ob

5S. Aug. Serm. 3. de $.

0(071. Hl.

Qn

Magnus i2 Atorte , qua fuit Sangui-

Pt

neus Veritatis triumphus. — .Ouis

Düt

eredat, ifla Aut contupt/fe Meretri-

|

ütes

inquit

W

r

, —'.a,utfectjæ Pratorem ?

Sene-

S. Joannis Baptifla. 65

pett

Seneca /. 4. Controv. c. 25. de Fla-

vite n

n Ant

minio loquens, qui in gratiam cu-

riofe Amafiz hominem decollari

tote Jj

jufit. Dyos. Capuc.

wuilli

THESIS IV. z'uis putasPuer iffe Infantia.

Merthl

erit? Luc.1. v.66. Prefagia vitz

j I

ex Infantia defümipoffunt, I. Ex

ii

przviis ominibus, If, Ex Parentum

vita. III. Ex Inftitutione Magiltri.

TA

IV. Ex Societate.

V.

Ex vitz

u

primordiis. Faber. bic. Conc, 4.

fnipi

THESIS V. Erit enimMagnus, Magwus,

m

p(t

Luc. z. v. 1. 1. Multi magni in

Q

oculis Hominum.-

JI. Multi ma-

t i

gni in Oculis füis. III. Multima-

gni coràimDomino. 7ide Pantbeen.

r qril

Engelgrave bic, Item Paul, Segneri

"

4Manna in bec EFeffo.

*

7 h

THESIS VL foannes quiden Miracu-

fignum fecit nullum. yoan. 10. v.41. l4

QUs (it

70

AnadFidemChriftianam plures ad-

gguui((l

duxerint Miracula Evargelizan-

.pmmu

tium, an illorum juxtg Przcepta,ae

g

Confilia Evangelii inftituta vita?

ii

problema eft : ad quod refpondet S.

l

JoannesChryfoft.bom. 4y £0 Martb.

pró Vita : Sic Joannes nullum fig-

Smgllk

d

num fecit, quitot tantásque civi-

j

tates erudivit: SicPaulus in princi-

mqllll

pio Conver&ónmis neminem fanavit

4

E 4

neque

L

68

- Feflum

j

häq ueà febri, imó cüm Petro porta

lr

ferrea miraculosé aperiretur , ipfe;

Tirodi

Damaíci obfíontá fugá in fportafüb-

fu. qu

miffus , per murum f(e falvare

ht« f

buit &c.

Ailitus

Magnu:

'THESIS VII. Erit enimMagnus,

tité dixi

Luc. 1. v. 15. S. Joannes nobilitatur

Ailt,q

Parentibüs ,' Miraculis , Moribüs,

tem (f

Munere, Paffione. $. "4mbrof. . 1. i5

THI

Luc.VideBrewiar.in Vigilias.ffoat.

Ium.jo;

Natiusi-

'THESIS.VIIL. Peperit Fiium.

Mitacul

-,34-55- :

Luc.r. v. $57. . Quintuplex Nati-

'tquàr

vitas e(t, fcilicet I. Nativitas Cu/-

i L.

péshc prima eft in utero, Il. Na-

ll Mi

tivitas Na4zra& , hacfit ex utero,

i

HI. Nativitas Doc£riz2 , qux fit pet

7H

Esangelium. .1V. Nativitas Gr4«

h 1g,

£i£,Qu fitin Baptifino. V. Na-

na K

tivitas G/o*/4 , quz ericin Judicio.

Mter

Natals.

Hugo Card. fup. c..4. Sap.

t ]

THESISIX. MultiinNativi-

DO

E£ate ejus gandebunt, Yuc. 1. y. 14«

Non ita apud omnes , ac femper;

nam Naralis.unius fxpé fatalis fuit

eh*

aliis.

hj

In: die Natalitio occi(üus eft

Ti

Sedecias à Nabuchodonofor, Joan-

$uyi

nes ab Herode, Judas ab Antiocho,

lcet

&

Pi&or à Pharaone. H

N]

Gen.c.20.

ugo Cflrd. Jup.

Pn aula

M.

4

lh

Herodi:a;,a ;

THESISX, Egi: enim

gwt!.;

lifigy

Luc.

m

S. Joannis Baptijhe. 69

opon

Luc.1.v. rj. S. Joannes in Aula

ir nl

Herodis L. erat quafi 44v/e Prafe-

ottal

(£u$ , quia Rex eum libenter audie-

v d

bat. I|. Erát quafi Cezczonator

«ulicus , quia veritatem imperter-

Magrm.

rité dixit. 4I]I. Erat quafi 442729*

iil

tem füuftinuit.

"ula , quiaibi indigaa paffus, mor-

dorbs

vg/:f.l.llf

-"THESIS XI. Siguum fecit u- San&i-

a n

4um. Joan. 10. v. 41. Nullum aliud £*

t Em

Miraculum fecit in vita füa, prz-

e N

terquàm , quód fe SanCtum effece-

rit. L Miraculum minimé dubium.

du o*

)l U' Nþ

II. Miraculum minime fictum. III.

x Ut

Miraculum minimé adornatum.

'T HESIS XII. El/fabetb Cogna- Filius

jts G

Ia 1ua.6 ipfA concepit Filium. Luc. MARLE,

TA

I. V. 36.. - Quód Beata Virgo pliis

] ij

Mater Joannis extitit, quàm Elifa-

beth, quia hzc quidem Mundo, illa

o

DEO partu fpirituali eum genuit.

nhmw

Vide M9flic. Givit. D E1, M ARLAE

Q

fj

de TESU Abbatis. ltem fuprà

a

j

Fe[fló Aununc. B. F. Thef, 7.

ecli

- THESIS XilI. Ut faéZa eff vox Omuie

0[,]00

Salutationis tua. Luc. 1. v. 44. Sci- er MA*

Qtot

licet à MARIA , vel

per MA- RIA!M-'e

RIAM. I. Rei habent vemzzs.

y

jl

lL. Jufti gratiam. WL Angeli /z-

Vitiam. $, Berg, in Serz,; Omnia

W!/l//!»

L

E ;

hec

j

70

: Feftum

hzc in materno utero Joannes à

d

ilthor

MARIA.

ttfedt

Viftstio.. 'T HESIS XIV. Pifitavit, t9 fe-

t Ár

cit Redemptionem, luc. 1. v. 68.

hre: ]

Tribüs modis dicitur DEUS vili-

m

tare homines:I. Ad Con/olatzonen

i]oinncs |

l etto

uti hic fa&um eft ; & Exs4. $. II.

Ad Correczionem : Vi(itabo in virga

ii ill

iniquitates eorum, P/.$ f.item Exed,

tit f

32. III. Ad Condemnationem :

lathii

tempore Vifitationis füz corruent.

TR

Ferem. $. Ita $. Tham. fuper Mai. c.

i

4. vide Faber. bic. Conc, 7. n. 10.

h djvin

LA4u5.

Áltis,'|

THESIS XV. . oannes quidem

fignum fecit nullum. Joan. 10. v.

V. Ex l

m

4!.

Et hoc maximum fignum,

nam Joanncs fuit I. Propheta fine

u

voce, quia digitó monftravit. Il.

n d

Peenitens fine crimine.

IIl. Ma-

THE

. gnus (ine vanitate. La/fé/ve 4om. 2.

Iw

de Sanédis.

It jnt

Qualis

THESIS XVI. Gwis putas Puer

'tüs Qv

bomo? iffeerit?Luc.1. v.66. Fuit bomo

IN

jus N

miff4s à D EO. joan. r. v. 6. Joan-

totibu

nes I Eft homo miffus à D E O, fed

Horo omni alio borize Majer. 1.

Ut p

Eft Homo , qui vocatur

eltfs

Véntu

IIl Et eft Hemo , qui effimatur

ilmir

Chriffus.

uod veró ipfam admi-

;men,:

rationem acuit : Eft Horo omni

"Unen

alie

S. Joannis Baptifle. 7!

enet

alio homine major ,. & Humilita-

tem fectatur : Eft Hemo , qui vo-

iLbf

catur Angelus, & Poenitentiz ad-

'l V. 68'

hzret : Eft Homo , qui zítimatur

Chriftus,& Chriftum laudat. Nam:

J d

oannes credebatur Chriftus , & in

at

m

illo errorePopulus morabatur, ni-

jin"ig

fiab illo confitente corrigeretur ,

embt

inquit $. Z47. Serzms, 25. de Santf.

7

La/elue tom. 2. de Sanéfis.

;

orrud'

THESIS XVIL. ,9uis putas Divina

"Z

Puer ifle evis? Luc. 1. v. 66.. Va- tto.

h

ria divinationum genera. L Ex

Afiris. lI Ex Elementis. III. F&

,r;qw'dtl

Phyfiognomia. IV, Ex Somniis.

" ) J

fitt.

bus.

V. Ex Oraculis, VI. Ex Sorti-

hei L

aw. 6.

Faber. in Feff. Epipbam.

WIt

f

-'"THESIS XVIIL Joamues ef Gratia.

4 MM

Nomen ejus, Lue, 1. v,63.. Joan-

nes interpretatur Grarja: Videa-

mus Gratiz Divine Neceffitatem ,

"TU

Operationes , & Triumphos. l.

jl y

Ejus Neceffitas maxima eft Pecca-

é]

u

toribus , ut converrantur ; Juftis,

p

ut perfeverent ; Omnibus, ut fal-

jj

, dl

ventur. II. Ejus Operatíenes (ünt

m

admirabiles , quia füadet, (ic ta-

L

men, ut non aduletur; allicit , fic

tamen , quód non neceffitet ; tra-

] n

ii

"

72 FeflumS.] oanizï;Baþtifæ.'- . Mi

hit, fic tamen , quód non cogat.

;

HL Madtos Filiorum Ifrael con-

Jxertét aAd Domizum. Luc. t. v.16.

l

Ejus 7riwmphbi (unt glorioflïïïïnïf,

quia fzpé rriumphat de hominibus,

R

qui indurati funt ; qui perditi fünt;

qui rebelles funt. L

af

ET

Jelve Fer. 6.

|

1

Eduta.

poff Dom. HI. Quadrag.

110.

THESIS XIX. 'Quis putas

Ti

Puer ille erit ? Luc. 1. v.66.. .

n

Quemadmodüm bona educatio

Yuth

communiter prophetia eft bo

lil

vitz ; fic mala educatio fzpé pro-

Ti , ne

tüit,

phetia malz vite eft. — II. Quem-

admodüm bona vita prophetia eft

hag

bonz mortis , fic vita fcandalofa

Wlm-,F

fiepé prophetia eft miferz mortis.

qüotidi

Diécfion. Apoffolic.

EAU

2771

Latft.

— THESIS XX. ,

Quis putas Puer

b

ifle erit? Luc. . v. 66. — Joannes

Tloryr

eft I. Primus Jzfazs Ecclefia , quem

L uad

illa Redemptoris gratia fanctifica-

TüE

vit.. IL. Primus £rater. Cbrifli,

m

quem fibi ex amore Chriftus adop-

Hitita

tavit.

III. Primus F/ius MARUE

Ya

ex hominibus , quem illa verbó

Cüm d

-genuit Gratiz. " JDurand.,

Qübe.

Cbaratfer. Sautf. -

a

£. (.

!Vl di

"ts ,

E ESTUM

X

t Cop.

qQOSOSQUIPEO

L

ee

x

ctul

»rioüfümi.

yorinin

SS. APOSTOLORUM

erdit

f Fa

PETRL&PAULIL

|

u m

q'HESI S«zI Säper k.fmc pä?mmïider."

«l

- 'edificabo « Ecclefram menam:

elit

Matth. 16::v..19g.- Chriftus - (tabi-

et bt

liendoEcclefiam fuam majus fignum

n

edidit;. quàm quód fuit. Ninivita-

yligi

rum , nempe magnum Miraculum

n

Propagationis Eccle(ie, veré A7/ra-

o

RUL

culum- Fideii..Nos hüic Mirseulo

3

[can

i

f m

quotidie opponimus Prodigium i

fidelitatis, longé màgis' monftro-

fam, & condemnzabile; quàm Pha-

W'

i

rifxorum. Beurdalose

L SOuadragef? . -

N

fer.:.;; Dom.

i

lu

l

M

fznal

- HESIS: II. ANunq

uam '*vdefu'it;l:ampe-

T CMH

columna nubis'per diem ,. met- cossri»

hs?

dumna ignis per noifem. Exodi13. P«

j J

v. 22. . Comparatio inftitui poffet

cum duabus columnis ex igne, -&

ill r

nube ; líraélirarum ex /Egypto ad

j

"Terram promiffam vel comitibus;

f

vel ducibus. - Ita nimirüm 1. Pe-

trus erat quafi Co/gza -ANubis ,

1

qux

74 Fefium SS. Apo]laiarum

quz pluebat lachrymis &c, & fz-

hinm.

ciebat umbram, quá fanavit egros

fl con

&c. Il. Paulus erat Columna ;gnis

lum Vi

ob ardentem zelum pro Lege

E

dtmm.

Proximum &c.

&c. ob fervidam Charitatem erga

| D

(tt Le

LawPe. "THESIS lll Ti es Petrus. Luc.

£rí.

Wm,qu

.16. V. 18. Tria inveniuntur in Pe-

j abi

tro : I. Fidei Unitas. 1L. Poeniten-

qumin,

tiz Veritas. III. AmerisSoliditas,

hia Ch

$. Berzb. in Sentent. c. tria.

Lgem

Lacbry.

THESIS IV. Eevit amart,

N

"a.

Luc. 22. V. 62.

I. Peccamus ficut

ktiün

Petrus.

II. Non flemus ficut Pe-

trus.

II Et ficut Petrus falvari

U p

h ]

volumus. 4fton. Pieira. in» Cen-

Tüt

cionib. part.,

ol, 2£3.

n L

THESIS

:

. Repletus

iritu.

Dtüttus

Sanifo Petrus. AC 4.v. 8 offet:

D.

o(lol

inftitui fermo deSimone Mago vo-

Qtdu

lante, & àSimonePetro in terram

"lten

proftrato: L. Poíaz45 Simonis Ma-

T

WY

Petri, & Folatus. Fidein Brevinr.

gi, & Lap/us. 1l Lap/us Simonis

Tette

diem ftptimun infra Ocfav. Apeff.

TR

Pes.eb-Paul. dHem Exemplum h

LT

Jfaciens in Dauronisiode Hareticor,

V[f

ide .part, r. it. 14. exempl. g.

Tuàd|

Offium | THESIS Vl. T& es Petrns, Ó*

1 Üvit

Petrí. [uper hao petrnms adificabo Eccle-

N

ftam

nin

Petri , &5 Pauli..—

75

0

fiam meam. Matth. 16. v. 19. Chri-

ftus conílituit Petrum tanquam

h i

Wi

L

fuum Vicarium , & in hunc finem

6

i

A

ei commifit tria oppidó neceffaria.

m d

l. Evangelium [2ur , quod fübro-

garet Legi Moy(üis. 1l. Ecc/efam

w Ut

am.;,quam füpra ruinam Synago-

turite

ge ftabiliret. III. Craucem fuam,

Ponttt

quam in Soliis Cefarum plantaret.

Quia Chriftus in hunc finem venict,

gSolidiw.

h

ut Legem Moyfis aboleret , ut Sy-

t a

nagogam Judzorum repudiaret, ut

ml

lmperium Romanum deílrueret ,

ia h

uod per Apoftolos effecit,

& per-

i

cit.

Dyen., Capuc.

. in

THESIS VII..

Refpexit Pe- ;Ajþe&w

Irum.Luc. 22. v. 61. l. Primus C/r/ff;.

j

intuitus Chrifli reddidic Pétrum

J

!

i

Apoftolorum ze/of/ffimum. 1. Se-

Mi

cundus afpectus reddidit omnium

jp um

Ponitentium maximé contritum,

qonis

li. Tertius

afpectus

reddidit

] Slmüis

omnium Mart

yrum g/orieffffmum.

jret

Bretteville.

THESIS VHl -

u portet No- us 'As'.

i

men ineum coràm gentibus, AG. 9. Pauls.

n

ii

v.1f. Aliquo modó dici poteft,

jl

quód Paulus fuerit Gentibus,quod

ij

Chriftus Judeis ; Nam J. Paulus fuic

7

Do&or

d

entium. lL. Legislater

M

ene

76 Fejïüä SS. Apo[iolä*rum

etiam Gentium. — Brerzeville.

Gentium. II Deuique.Marfy? — n

1

| ltth,

Figes.

-THESIS IX. Saper banc Pe-

! l Sed

£ram adificabo: Eccleffam. Matth.

hilem d

16, V. I8. Excellentía Fidei in tri-

bus maximé confpicua eft. I, Quód

finem

credenda proponat Fidelibus.ea,

tsteliq

lapheto

quz Zncompreben[ibilia fant, Myffe«

lf r

ria. -Sciebant mori,ef» mom difpu-

T8ES

gare, "Tertull. Hodie fciunt difpu-

tare, & non mori.

Res magnas ,

hn ii,

& apprehenfü difficiles nonnitifide

lo Qu

n- PCFG

ceníequi datur..-S. Athanaf. de Im-

lt

carnato Ferbo. 1. Quód Virtu-

TQ?, dl

tes exerceri faciat, qua matura vim

l dem1

jfciunt: Beati Pauperes e$»c. Bea-

zi,aui perfecutionem patiuntur ci's.

WöCm

Matth. j.. III. Quód furorem 75-

TRE

Ma;zh,

rannorum vincat, & deiis trium-

fanäa,;

het. -Samguis Martyrum femen

m I E

eft Chrifliamorum. Tertul. .. Fides

non poteft deftrui, licét

Düuy

ugnari. Brer£evide. -

poffit im-

N

Ld [ bf]'t

: du

ma.

THESIS X. . Egreffus flevit.Luc.

[ |

22: V. 62. 1. Petrus lachrymas tu-

eo,

dit frigidas ex timore , amaras eX

dolore, calidas ex amore. Zertts

Leye

Pra&dic, Viviem.part. 3. 1. Petrus

u

flet prompté, flet amaré , flet diu.

, I C0

| one

Lef[elue tops.'a, de Samid .

E-

* bnnm

OU

Peiri, &5 Pauli.

77

: Many

Vil

THESIS XI. Super banepetram. Romasa.

Matth. 16. v. 1. Perpetuam Petrus seelefin

honc D

ubi Sedem fuam fixit? ubi Chrifti

j. Ya

jit

Fidem diutiàüs prxdicavit? ubi San-

guinem fuum fudit? ubi Succeffo-

L. LQu

resreliquit? nifi ia litbe Roma.

[bus &

Stapletom, . de Magnitud.. Remam.

at

Ecclef. cap..Y. ém fize.

yn i

"THESIS XIl. Grazi4 aut

e DIEI G'Atja

juy di?

ff id , quod. fu.

i. Cob, T55 V&

j magnfï»

Io. Quid homo fit I. Sine Gratia,

Neccyitg;

onni

n ii

ll. Per Gratiam. lll. Cum Gratia

Petrus , & Paulus primüm Peccato-

ii Y

res, deindeApoftoli, demüm San-

i

&i demonttrant. Craffez . . boc

fö'[v M:

Fe[Ló Con(td. de S. Paulo.

untiri

THESIS.XIll.. Ezc/e

ÍcATI BÉ AT. Ecc]efe

yot

Matth, 16.

V. 18. Quàm Ecclefia $4524.

j t

fancta, perfe

Ga, & pura fit , appa-

n [*

ret I. Ex Lege Sancta Zz Ordine ad

j J

DEUM , que prohibet, vel folum

tjus Nomen aífumere in vanum.

ïpofütï'

ll Perfe&a im Ordime ad Proxi-

iil

?HTA, Qu& etiam przcipit amar&

m

]ll. Ex

eos, quinos offendunt..

;;mämi.5

Lege tam pura im Ordime ad zos

, f

7p[os, qu& etiam caftiratem exigit

N

In cogitationibus, illicitas cogiza-

j ii

tiones prohibet, nec licitas,niói in

bonum prolis permittit,D/ozaZevi.

f

F

THE-

78 Fejfum SS. Apoffolorum

Martyres

THESIS XIV. Virtute magua

| THES

una die yeddebant Apoffoli teflimomum.

l Wpoþ

[of

AG. 4. v. 35. Petrus, & Paulus una

; noltol

die , uno in loco, unius Tyranni

tün.eft

toleravére Sententiam . .. Dies er-

Wifeg,

gó puro pro Z4erite , Locus pro

! Píerint

Gloria, Perfecutor decretus eft pro

tm,.

Virtute. $. Maximus Epi[c. Hom.$.

Wutyr

TRES

de $5. Apoff- Pe.'tro, c Paulo pofi

ánit.

17715

Lak: $.

THESIS XV., T& es Petrus, &

1 Chrif

Petri.

fiper banc petram ad

?f

cabe Ecele-

"iT

ffam meam. Matth. 16. v. 18. 1. S.

Vhtihe

-Petrus eam gratiam habuit , quód

ftürm :

fuerit San&us, quifamiliariüs cum

ibets

Chriíto egit. ll. San&us, qui ma-

l Ti

is apparenter Spiritu Sancto fuit

"üat t

repletus. lli. San&tus, qui in Stru-

Quo De

é&tura Ecclefix prz alijs utiliter ver-

Tl in

fatus,

& hÀ Chrifto occupatus

Gmn'l) i

foit.

Petrus 6 'THESIS XVI..— ,Quis enim moi

TOR

Paulnus in- /&paraäit ? Rom.$. v. 55. Ne fe-

Qd

fiparabi- '5aremus hos duos Apoftolos, I.

les.

(tara

Quos in vita Cari;as. univit.

e

TR

Quos neque Z4ors feparavit. lll

Vet g

Quos G/eria in coslo conjungit.

A der

IV. Quos Eclefía uno diecelendos

Q

Amy,

proponit.,

l

t

]& Wi:'

THE-

|

At

Petri, 65 Pauli.

79

AU

- JTHESIS XVII. ,Qui frzmt moliles s;Lj o

ii

$2 Ape[Lolis. Rom. 16. v. 7. Trià hisJe;,

AT

Apoítolis fuére cómmunia. T. Pri-

! Tyranni

inum eft,

ueéd füerint ambo Pec«

Dise

£atores. l. Alcerum , quód ambo

evaferint Viri Sa267.

Iil.-Poftre-

Locus t

tl

mum, quód ambo labores fuo

"

:

ün Hm'f*

Martyrió coronaverintc.

"

THESIS XVIll. Da£o ei fe

d:;e $. Petrí

T

mecum in throno meo. Apoc. 3. v. Poteffat,

Aff,

21, Chriftus triplicem thronum ha-

je B

|

bet: l. Tbronum Poteutiz , in quo

veluti Rex fedet ; ad hunc evexit 5.

agl

lll y

qüä

Petrum, eum conítituendo (ibi in

j

Gubernatione Regni Succefforem,

ll. Tbropum Majeflatis , quem oc-

qul y

! an&ü Mi

cupat tanquam Judex füpremus, in

u

quo Petrum collocat fuum Vica-

li

rium injudicando. lll Tbroram

G'41i4, in quo homines falvar, Pe-

n

trümque. conftituit tanquam Pon-

g

tihcem Summum Ecclefiz ad pro-

N

curandam - Salutem. .. Durazd, in

'Character. Santior. bic,

olot

'THESIS XIX. Nec oculus vidit

o

; L4ut $.

vt "

nec Auris e$c. 1. Cor. 2. v.9.T. Pau- pagii,

lus detexit, 494 oculus mon vidit:

Nam vidit arcana , quz non licet

homini loqui. l. Przdicavit, 244

4uris non Audivit: incognita An-

f

A

gelis,

[

980

: Feftum

TiBS

jgelis»,

ut innoteícat Principatibus,

Iu

& Poteftatibus &c.

li, Defidera-

vit, Qu& i2 cor ominis nom afcetts

|tit: Ut

n d

dit: Cupio Anathema effe pro fra:

tque

tribus meis.

Quis: þæe unq-flal!!'

itd

aliüs ?- 14,

lr j

Tij

rdpugee

oD

18 Dugy

Msf

TFESTUAM--

Tmen «

pïiüs lib

VISIT ATIONIS

D

]u df

" B.V. MARUE., s

!l. ET

HESIS L. £xurgens auünïz"":iä

ht .appm

Patrocz;-

I

diebus illis abij& im montaue,

utis en

qaium

Domina noftra 1.

I Dig |

MARLE: Luc.1.N» 39« À.

ihity;

Reihabent veniam. ]1l. Jufti gra-

tiam, lll. Angeli lxtiriam ( omnia

TR

hzc in utero à. MARIA joannes)

ucn i

S, Berm. im Semient.

H

l'ïiïg() ll

'THESIS L. Inzrav:

£ in domum.

Ils «

juale difcrimen fit ;

Pis li

uc. I. V. 40*

S- Boä,

4

quando DEUS nos vifitat, & quan-

doüos v

ilitac MARIA?. ibi timor,

Quj

hic gaudium; ibi metuendum: 7-

Querjt

Jfítabo im virga. Pf.. $. .hic letan-

ïïlultog

dum: Ponam Vifitafionemm 4uaw

u MT

pocem. Ifaie óe.

THE.

Fifitationis B.V. M. — 81

"THESIS lll Cu feffimatione. Foflinatio.

puibi

Jeltetà

Luc. r. v. 39. Feftinavit propter

t At

tria: Ut videlicet Virgo verecun-

dà citó publicum evaderct. . 1l.- Ut

proLl

obfequendi defiderio fatisfaceret.

unqmm

lll. Ut citó Dileétam videret. 5.24/-

bertus im c. 1. Luc.

i

^^ "THESIS IV.. 2MMaguificat anima

d

mea Domiuum. luc.1i.v.46. l.

Maguificat, quia B. V. DEO majus

nomen contulit, quàm 44 extr4

priàe habuit , fcilicet, quód firjam

N

j

DEUS DEI, qui anteX erat folüm

Deus Abrabam, Deus Iifaac &c.

H

Il. Magnificat, quiain ipfa fola Ma-

at

jorapparet, quàm in omníbus alijs

| 7]1!37"*1'"a

puris creaturis à fe productis: D;-

gna Digni. Segueri Servus MARLE

a nofb n

devotus. c. 1.6,3

yfi?

'THESIS V. Sa/utavit Elifabeth. B.F.parca

N

( OW

ais

Luc. r. v. 40. Septies tantüm B. erborum.

Virgo locuta eft, prout ex Evange-

liftis colligicur. I.Bis Apgelo. l.

ii doW

Bis homipi. ]lll. Ter autem DEO.

cnmcn M

$. Bozav. in Speculo Virg. c. 6..Ex

t ig

quo jure Seraphicus DoGor. con-

jpi

queritur, dicens , beu! conrta

du "

multos, qui tam parüm cum DEO

fic i?

inorationibus, & tam multüm cum

,) "

P

homi-

[

fij

92

Feflum

hominibus loquuntur in fabulatio-

Hl

pibus inutilibus.

lial

lin

Virgo fit

'THESIS Vl.. 4bijé im montana,

folitaría.

Luc.:.v.39. Neque, üt quidam

| tiomü

Author bené docet, Virgo plüs,

Quf

uàm.ter ab zdibus exire debet:

&rum,

I. Semel in Bapzifozo. . M. Secundó

um &

(arit,

in Nuptiali Cozjzgio. l. Tertió in

Sepultura, & A4orze, Et ideó Ami-

tm, ;

ceam ad íolitudinem . provocans

l. Te

Sponfus, & ejus claufuram extol-

vl adí

lens, ajebat: .4»Hca mea, Colum-

tendum

ba mea in foraminibus petra. . Pe-

Tiotins

17us Bleffenf.in Conc.nd Dom.XXILI.

i

off Pent.

la V

Fefiinatio

THESIS VII. cum fefligatione,

Ü od

$n itinere. Luc. 1. v. 40. Triafigna fünt fingu-

lisvir

laris feftinationis, ac celeritatis. I.

[tu ig

Si curfüs c//2,& maturé inchoetut,

Áilmi]

ll.Si ffze zmora, & interruptione pro-

Ti

cedatur, lll. Si forziter, & pro vi-

UC- I.)

ribus properetur. Barry im Solitad.

ANl

Hagiopbta die 4. dxfcu

rf. x.

Y

'THESIS VIll. tzde

À

oc mibi, ut

Vifitatio.

nonjy

veniat Mater Domini mei ad me

ttus

Luc. 1. v. 45. Ut Vifitatio aliqua fit

&$, |

-meritoria, debet effe I. Honori-

$6t

ficailli, qui eam inftituit, ll. Ui«

lis illi, qui eam excipic. lll. Grata

dum)

W tc

DEO, qui cam videt.

THE-

F'fit ationis B F. M. | 783

bulsti

THESIS IX. Usde boc anibi , u£ Caufe V'i-

veniat Mater Dominimcei ad me ? (tationis.

TTE

Luc. 1. v. 43. Quinquegenera Vifi-

quia

tationum Invenies : ]. Prima eft,

j plá

quz fit Decentíia causà, veluti Ami-

e debtt

corum , Cogoatorum , Benefacto-

rum &c. ]l Secunda eft, quz fit

Secutdi

Teniti

Charitatis causà, veluti egroto-

je) n

rum , affli&torum, captivorum &c.

'ovoct

ll. "Tertia eft Imffruéziomis ergo,

n cm'r

vel ad fciendum quidpiam , vel do-

, Cl

cendum.

IV. Quarta eft propter

m u

Vocationem , vel invitationem, fi

m

ftatus perfong permittit, vel fecum

fert, V. Quinta Recreasiomis cau-

m

sá, ad recreandum fe, & recuperan-

das vires corporis, P. Anten. Boif-

T d

freu in. Exercit. Vie Perfectionis.

r

fol. mihi 250.1. 3.

]chgetul.

jonpt*

THESIS X. Abit imn montaza. B.V.ocu-

k p*

Luc. 1. v.39. Nonfüntin terra no- /u:eff,cor,

fira ulle miferiz, quz MARIA de manu:.

TL

Colisnon videat, nonijs tangatur,

I

u)

nonijsfübvenirepoflit, I. B. Virgo

/ ld Iïif

torus Ocu/us eít ad cognofcendas

eas , quia Sapzentiff;ma. M. B. Vir-

i

o totum €or eft ad commiferan-

fon?!

]U

dum, quia Bepigni[f;na, l. B.Vir-

J ov

go tota Manus eit ad füccurren-

E 4

dum,

Ti

84

Feftum

)

dum, quia Poreztiffima. Dietales

ftit

vi Dom. Xi. poff. Peut.

| !acem

Y z?diiä

'THESIS-XT.

Ut veuiat Mater

Tüter

eur. fact-

Domini zmei ad me. Luc. 1. v.43.

|

&pul

enda ?

Vifitationes faciendz fünt I. Aut

THE

ex Neceffitate, üt cüm de negotijs

Wa o

2geudum eft. ll. Aut ex Charttate,

VAta ]

üt cüm pauperes, xgroti adeundi

.

funt. lll. Aut ex Humanitare Chri-

[07777

ftiana, üt càm ad'amicós , cogna-

1177

tos. benefactores eundum eft,.

WTa

'THESIS XIll. 4bijt n Monztaud.

tatfog

Luc. 1. v.59. I. B. Virgo non vifi-

lteg,

tavit, nifi ut eZzficaret Proximum

LUR

fuá modeftià. ll. Non vifitavit, nifi

Cliam.

ut exerceret Charitarem erga Pro-

. tmj

ximum füo auxilió. 1ll. Non vifi-

