Gi662-1

—

^

—

—

Ed

Mæt * AE

x

z*

)l

*

i

*

|

s

o 71

x

v

rA

"

E

d«

-

l

Ms

R

Y i

l

Ó

ii

Es

VY

-

Ed

——

n cpnmen

--

3

x(—

t

U

*

Ó

Á

o

AU

—Ó—

4TM-

gnters,

N

n

—2

—— — Ào

gis

BAR PC RE UY ts

VOU TRCPQUDE JSN R

BAR PSIRCOUOUIHNRNRO FA ACHGESQUA

MAPA Rn

nE

Fet t r n

wz

t

"m

DUTTSPT

SYLVA

COGITATIONUM

SACRARUM

PRO

$98

Vcm

CATHEDRA

SEU

A ee

CONCEPTUS

PRZEDICABILES

Przftantiffimis .Authori-

bus colle&i,

In tres Claffes divifi

$7UDIO ET OPERA

P. FRANCISCI HOGER

E SOC. JESU.

Cum Facultate Superiorum , €$ Gratia ac. Pri-

vilegio $. C, M.

pouu-— G

I*lGOLSTADH

Sumptibus Viduz Jo. Andrez de la Haye;

Bibliopolz Academici,

M DCC XXXIX.

—

GE — um

n

-

ccaem

zslGaKu g H

H IMESSUADUNEIUI OFl

&T

—— &—

i

SANCTO

ANGELO

CUSTODI

PRINCIPI

€AELESTIS CURIJE,

Nec non

DUCI,

PATRONO,

PROTECTOR!

SUO DILECTISSIMO

.....

Mlle/ Titulis ,

6 infoitis Nammzbu:

Obfiridiffimus. Cliens

D, .D, .

Franc, Hóger $. J.

kitbhbt

kiis

DP

:

Á

ä

T

H

$

ANG ELE CUSTOS.

'Ko totà te in me collatis Be-

ali-

neficiis

gratitudinis

quod Mnemnofynen Po-

fteritati relidturus collecti-

tium hanc laborem meum

tibi, O. Magne Cotli Princeps , ac No-

mini tuo dedico.

Exile quidem à ma-

mu, & calamo meo munus ef, ab in-

genio tamen & Studio aliorum , quorum

Sentenüas, ac pretiofas cogitationes ex-

hibet ,

confpi-uuim.

ngvis non

tam Libellum tibi, quàm meum in col-

ligendis itis gemmis , quas in ordinem

redegi , laborem coníecrem , eó, uti

fpero,

fpero ; gritierem ; quàd Studium in hee

tuum imitari conatus fuerip , qui Cee-

li favores ac gratias (pró quanta cimé«

lia!) ne in nobis fruftra (int , cumus

lare , atque confervare plurimüm alla-

boras. .Quid , quod triticum etiam bo«

norum Operum noftrorum in Horrea

ccleftia congregas ; fragmenta merie

torum colligis ; virtutes noftrás in fa«

fifculos cogis; & Ma/a 4urea Precura

ac Devotionum noftrarum in drgentéis

leclis reponis , ut illa offéras ante Thro«

num DEI.

Sed neque alia mihi defünt,

eáque his majora rationum momenta »

qu£ omnino me permoverunt , ut hót

Opufculum , peregrinis floribus refer-

tum, gloriofo Nomine tuo infignirem :

intelligo amorem illum- meum , quo à

teneris annis in bxc tempora te profe.

quot, non quidem meritis tuis parem ,

viribus tamen meis commenfüm,

In-

telligo ipfum auxilium tuum , quod mi-

iex voto non folüm in hac , verüms

etiam in aliis lucubrationibus meis fenm-

per praftó fuit,

Ut filentio involvam

quotidiana, quz à te accipio diu noQá-

(4

. que;

que , corporis & animz Beneficia, ita ut

meritó cum Tobia exclamare poffim :

Quid dignum poterit effe Beneficiis tuis?

Sed tamen , qux Sàalviani mens eft ]. 4.

de Provid. — Quia majus veferre non po[-

tmus , totum reddere videmur , ff totum,

|

qüod poffumus , teddere curamns. Accipe

igiiur glurloüfïime Cocli Princeps ,

Dux

meus, & Cuftos meus,

accipe Tutelaris

Angele ho:ce quale

'de mum - cungue

Opufculum meum in fignum. Gratitudi-

his

Amoris

& Fiducizg , nec non ob-

fuicti animi

mel;

& quod QGratianus

Imperator Aufonio Bardigalenfi

olim

Precep:ori fuo; Offiium Confulis Ro-

mani tribuens dixit, etiam à me tibi di-

€i patere : Solvi: quod debui , €$

adbuc debeo, quod

$olvi.

FA-

M"FACULTAS .

R, P PROVINCIALIS

t

com Privilegio. Cæfareo.

um D. Joan, Andrez dela

Haye Bib'iop, Acad. In-

golft, Vidua typis iterum vu!ga-

re dchdcret librum, cux titulus£

Syloa cogitationum &c àP .Fran.

&fco Hóger Soc, JESU Sacer-:

dote confcriptum : Fgo Fran-

cifcus Moffu Soc. JESU

füper. Germ. Prepofitus Pro-

vincia'is, poteftate mihi facta

abA.R Patrc Noftro Franci-

Íco Retz Univerfe Societatis

Prapofito Generali

facu !an

tem ili ad hanc fecundam

duntaxat editionem impertios

ämul-

Xs

fimül ue communico Privile-

£ium Caefareum , quo aliis Bi-

A

^

bliopolisac Typographis pro-

hibetur , di&um librum citra

confenfum Superiorum recu-

-

dere, aut intra S, K. J. fines,

& hareditarias S, C, M. di-

In. cujus

tiones importare,

confirmationem has litteras

chirographo meo, & confue-

to Officii Sigillo munitas dedi

Monachii 22, Jan. 1737

(L.S))

FRANCISCUS MOSSU.

"d

5n ïäääoæ ääääoæ äääää

35) 251 1260383 G36 ScoEI8 GELCQU

BENEVOLE . LECTOR

Roverbium eü ltur i» Antiquam

Sylvam ; cüm fcilicet aCtum ites

p

rom agimus , & reli&a affumimaus,

ea recoquendo.

(le fi etiam in Ada-

gium abiret : I/gr in Alienam. Sylvam?

&

cüm videlicet Peregrina carpimus ,

noftro ufüi accomcd.mus , iis velut pro-

prns utendo.

De utroque forté me

convenies in hoc Volumine ,

S:udiofe

Le&or, quod tibi ceu $y/vem Cogitatio-

num Satrarum exhibeo. Plurima ineo ,

& Antiqua , & Aliena effe, tantum abeft,

ut inficias eam,

ut etiam fontem , unde

pleraquepromanarlnt, palàm mdlgetem

quin tamen idcirco actum me agere putem,

vel falcem mittere in rieffem alienam.

Qai enim ex alieno horto Horem

catpit, hortum non aufert, neque m)u.

riam hortulano facit ,

fi novo ,

eoque

pioprio f&udio flofculum colat perogrl-

num,.

2i alterius gladium geftat, nom

*

nes

nocet Domino , fi füuo Marte & Atte

:

|

eundem tractet ;

gladius alterius eft

fed tra&atio illius nova. Sit , quód' po-

mum aliunde capiat

fi tamen novis

condimentis in cibum novum propi

fiat, arbori non derogat, dum aliter co-

quit; pomur peregrinum eft, fru&us

domeüxcl laboris

utrumque gloria Au-

thoris.

" Quid , quód etiam Salomon

elim augumüïmum

illud Templum

condidit ex iis,

que à Davide Parente

aggefta erant ; Materla Dividis ,

Ordla

natione Salomonis exiftente.

uid

quód & de Magno Joanne Baptiffa. no-

Vimus ,

ipfum pradicáffe, quod predi.

cavit Ifalas

ficut notavit S. Lucas ,

&

non alio fub normine ,

nifi Sermanum E

Przdicans Bapulmum Poenitendg in re-

miffionem peccatorum ,. ffcut " féviptum

eff in libro Sermonum I,fazæ Propbete. Luc,

.

Pratereo ,

quod fümpfit S. Ambro-

fius ex S Baüho, S. Profper, & Beda ex

$. Auguftino ; Theophila&tus

& Eu-

thymius ex $. Chryfoftomo, uti longa

indagine hac obfervavit nofer Anto.

vius Vieira part. r, fermonum Dom,

Sexas

Sexagef. $.7. Verbó, nifi -vehementer

mihi imponat opinio me3, dabunt Ar-

chitedi Cogiciisnüm Sacrarum liben-

ter granum ingenii fuüi ; ne folum ma-

neat, fed plus fra&us afferat etiam in

folum peregrinum cadendo, & centu.

plum laudis ferat fuo Autbori.

Confcripfi Sacra hzc "Themata, qu£

labore plurium antorum partim ab Au-

thoribus in Syllabo , ad finem fübfequente,

citatis ,

partim ex alis Scriptoribus ,

füum Nomen celantibus , deprompfi ;

fübinde etiam aliqua é mea penu; con-

fripfi, inquam, Sacra hec Theinata ,

quz 'Thefes voco, eum in finem, ut hizc

przftó fint iis, qui in ftatuenda thefi O-

rationis fuz fzpe minüs felices, diu mul-

tümque hafitando in Zzveztioze thema-

tum pro Cathedra, & D;vjfone inven-

torum defüdant, feséque in horas, imó

dies, longiffimi temporis ja&turá, faii-

gant, & torquent. Habent hi in hoc

exiguo Volumine copiofam Sylvam fe-

le&iffimarum Cogitationum , fesqui - fe-

ré mille Conceptuum , non fine multo-

ol-

tum annorum , «uti ngemini , labore «

hss

le&orum ; ita ut labor illorum omais ab

Ipventione in Elecfionem tranfcat ; habent

pretiofum imaginem , quam íuis, ut

volent , regulis, vel inauratis , vel affa-

bre à íe

depictis : iacludant; , habent

fplendidam Margaritam , quam vel an-

nulo inferere, vel coronz infigere, vel

artificiofis parergis exornare queant,

fuo laboris compendio, nec non Au-

thoris ( id quod fuadeo ) ab ip(is nomina-

ti infigoi encomio : allegato , inquam ,

Auihoris Nomine , ne aurum, in quo la-

borant, é domeftica aurifodina erutum

jidare, & telam pretiofam , quam Phry-

gio opere exornant, é fua textrina de-

promptam venditare , verbó in alieno

folo, velut proprio, zdifcare velle yi-

deantur,

His prmonitis unum reffat, ut prz-

ftem offenfionem forté aliquam , oriun-

dam ex inzquali tylo, & diverfitate ca-

lami: verum id eft, íéd etiam neceffa-

rium, ubi é diverfis fontibus aquz de-

rivantur, concolorem fluxum effe haud

poffe, Judicavi ego certé, à fonte ipfo-

rum verboram , quibus ipfimet Autho-

Tes

"A

Fes fualf fenfa profuderunt, recedend-mi

mihi neutiquam elfe, cüm illis virtus a-

liqua fingularis à calamo infit.

Sicut

ergo diver(is in libris ea inveni , ita na-

tivum eis curfum permifi, & folüm o-

peram meam in vertendis peregrini

fubinde idiornatis fententiis contuli. At-

que hzc funt, quorüm te, Benevole

Lecor , confcum effe

volui ;

utere

r

oin ; fi placet, meo in . colligenda hac.

C

-ogitationum Sylva labore,

tuüimque

junge in exornanda , Marte proprio ,

Thefi, quam elegeris , mihique

- apud DEUM bene pre-

cate. Valg.

r

,

A

MC

E

d

ä

z)

PARS

COMPLECTENS

PRIMA

DOMINICAS

ANNHM

PER

.SYLVA

.COGITATIONUM , -

SACRARUM

PRO

CATHEDRA, -

M G9 uN mmwm

.,.,þ.gogæm

i

Rhttbrbsk(sfm

UouiUcVUEQS

DOMINICA l.

. ADVENTUS. .

HESIS I ï*zdeäuæt Filium cbrw

La JHomipis venientem. . Lucsdventss;

;o21. V. 27.. Ádventus Chri-

,. .Íli quadruplex. 1. Primus

in CArne: V enitenim Filius Hoini-

nis quzrere, & falvumfacere. Luc, *

19: v. 10,. II. Secundus Zz Adezte :

Ad eum veniemus,. & manflonem.

apud eum faciemus. Joan. 14. YV. 23;

IlI. Tertius z Mor;e : Quà nefcitis.

horá, Filiushominis venturus eft.

Matth.24. v.44. .IV. Quartus z

[4icio: Cüm autem venerit Filius

Hominis in Majeftate füa. Matth.

25- Y: 31. Suppeditaret :bac. divifto

?HAte

7

j

?4m pro quatuor Domitiicis

dadventás.

THESIS 11 ;

Quoniam Aappropin-

quat Redemptio vVeflra. Luc. 11. V.

28. Àdventus Chrifti duplex eft. I.

rimus Adventus, qui jam conti-

git;

2

Dominica 1.

git, fuit Redemptio anima capti«:

W

vitatepeccati. II Secundus Adven-

D

tus, quiadhuc expe&tatur, erit Ré-

Q

demptio Corporis à captivitate mor-

tis. Ipíi intra nos gemimus adop-

tionem filiorum DEI , expectances

)

Redemptionem corporís noftri.

Rom. 3. V. 23.

gduium — 'THESIS lL. Srabimus ante Tri-

i

extre«

num.

bunal ChxifHi. Rom. 14. v. 10.. T.

Peccator in ultimo Judicio ftabit

n

coràm DEO : Mumifico, cujus gra-

tiam non agnovit. II. Summá 74a-

W

iM

Jeffate pradito, cujus magnitudi-

!

nem contemp(it. IIL. Zwjf:ffomo ,

D

cujus iram accendit. PZviez. 72 Ter-

ü

1ul), Pradic. verb. fudicium.

- Chrifeus

' THESIS IV. Z/facie ejus crucia-

[

g.

buntur popati. Joél. 2. v.'6. 1. Du-

[

plex vultus graviffimé homines

confundit: Zs/£u5 Teffis crimen pa-

L

làm evincentis; /u/tus Benefacto-

l

ris offenfi. 1I. Et duplex vultus

li

maximéterret: Pz/rus Principisin

l!

majeftate füa; Putus Tudicis fen-

l

tentiam inreum ferentis. Talis eric

vultus Domini füper facientes mala.

f

" Pide etiam. Reiza im . Quadr

Fer. a. poff Dom. 1. Suadr.

^&d-

ü

Die: ]u«

difij-

THESIS V. Cup fudicij diesa

d

venerit.

Adventüs.

|ó

venerit, . 2. Machab. 6. v. 14. Dies

ls

Judicij erit peccatoribus I Dies

Confulomis. lL. Dies Separationis,

AIL Dies Condemnatzonts. V idebic,

$

& confundetur , : confüfus fepara-

l

bitur,feparatus damnabitur. .5. 427

Separatio verà erit triplex 1. À

pEO. P ä [4

3

Bretteville,.

reasuris. 3. 4 feipfo.

"THESIS VI. Fidebunt Filium ho- Chriffs:

minis venientem in uube cum. Po- 7«dtx

teflate magna, ci Majeflate. Luc.

21. V. 27. In udicio peccator op-

primetur I. G/or/4 Chrifli , qui ve-

niet cum Majeffate.. II. G/orz4 Czw-

ci$, quz apparebit in a£re. III.

Ic

Gloriá Sandforum, qui (edebuntju-

dicantes &c. /?viez. im Tertul.

p 729 2

?

THESIS VII. Artüeätiääs Lonmi- Peceatoruga

nibás pra timore, Luc. 21. v. 26. ff«tus in

Quatuor mala peccatores tunc ma- 7sdieie.

ximé terrefacient. L. Mors repenté

imminens, & crudelis. II. Exame

feverum à DEO offenfo inftituen-

dum. IIL Cozdematioabíque mi-

fericordia. IV. Z£termitas fappli-

— R E EE

Cij. $ Bern. Serm.16. fuper Cantic.

OEU

THESIS VIIL. | 4refceztibás bo- fdicinrs

TDIBIUAS pra timere. Luc. 21. v. 26. immdum,

A2

Judi-

Dominica - 1.

udicium eft timendum .propter

f

y

tia, L Ex parte Tudicis, proptet

Judicis terrorem. IL. Expar£e u-

dicij, propter Judicij rigorem.. LHI.

(

Exparte Réi, propter Suppliciorum

Bhorrorem. 4.

per tf i.

Bouav. E;(poþ't; asf

x:

"TBESIS IX. |Guim dies wlfionls

bi funt, ut impleantur omuia , qu&

I.

firipta fuünt. Luc. 21. v. 22.

Quod mortem facit terribilem, eft

udiciam fequens. II Quod jüdici-

um facir terribile, eftexamen illud

precedens. Ill Quod hoc reddit

3A u ider T ME V RUP L PT R

terribile, funt opera noftra. Hinc

bene folebat dicere S. Elias Abbas,

oftquàm o&o anlii$ peenitentiam

epit: zriatimeo, Eerefftouem ami-

7 exumi«

ma corpore , SeveritAte

nis , Sententiam fudicis; & Job.e.

9. v.29. Verebar ommia operamen.

EE 002 108 — r

- [ HESIS X. Erit in tempore il/a:

Serutabor. ferufalem.in Lucernis.

Sophon..1.. v.12. Judicium grave

uidem futurum. efít ex eo, quód

omniapeccata cogitationum , . ver-

borum, operum examinanda funt;

fed long? gravius , quód etiam ; I.

2-

Peccata Omäonis, II.Peccata Co

e£-

M&väntü:.ï

5

(

/Eäääktiæ. ]II. Peccata Jezorautie

tt

judicanda fint.' jde de boc Fieira.

7»

' "THESIS XI. Eraut figtoan im. Stle,

IL

€ luna , ér flellis. Luc. 21. V. 25-

jn

Iftorüm caufam affignare folentfan-

"

&i Patres triplicem. I. Ut hz ipfz

ereaturz, priüs figna Bonitatis Di-

vinge, jam figna fint Irg Divinz.

?;i:

Ij Ut ex his peceatores enormita-

"t

Il

tem peccati agnofcant, quod totíus

Mundi turbationem,& exitium me-

et

(i:

retur. III. Ut tenebrz iftz horribi-

les ccecitatem peecatorum: often-

dant. Creatura tibi Fa&ori defer-

li

nt

viens exardefcit in tormentum ad-

versüs inju(tos. $25. 6.

u

A

JTHESIS XIL Er fj fuffus vis Salus bo

falvabitur ,imbius, f* peccator ubj miris.

f

7

parebunt? v Petri4. v. 18. Triplex

"22

eft enim falus: I. Corporis, qux in

Sanitate, (eu bona valetudine ejus-

dem confiftit. .]I. Animz, quz in

/j:

Converlioue à peccato ad Juftitiam ,

ff

& Gratiam confiftit. IIE-Animz ,

Y6

quz in corporis, & animz ererzz

ul

felicitate obtenta confiftit, Pide

q

Corz. À La». 2 bunc textum.

15

THESIS XIII. Fs autem fieriin. 7udicium

!

eipientibüs refpicite , ef* levateca- terrisilecs

7

pitawjlra. Luc.z1.v.28. L Jer. optebilo,

[

À5

F£

6

Dominica I.

vibile quidem Judicium, fed pee-

catoribus. II. Juftis autem Oprzaéi-

Je, & füave. 3. Gbrsfofl. bom. 3. de

--- — 29 .

Davide , 9 $aule.

ylllt.t' /'u .

THESIS XIV. Osmzes enim (La3

premus,

bimus ante Tribunal. Rom. 14. V«

10. Meticulofüm e(t omni viventi

caufam coràm teagere criminalem,

quia I. cum fisPorezifi7mu$, manus

tuas nemo potefteffugere. II. Cüm

fis Sapient:ffimus, oculos tuos ni-

hil poteftlatere. III. Cüm fis Aguif-

ff'nus, animum tuum nemo poteft

corrumpere. 4nnzocent. Ili.

THESIS XV. Caelum, €9 tferra

franfibust. Luc. 21. V. 33.. Nihil

tam cfficax, quod à creaturis ani-

mum abftrahat,quàm mundi incen-

dium ; ubi L. Po/sptates in flam-

mas, ll. Digzafes in fuümum,

IIl Divitie in cineres

abeunt.

G & 5 9

€ $ $

& 5

&

DO-

- u Mdvenlüs.

28

!

j

V o otoce eHelts o

t

ä&æääääæäääää*ääæää

do oU o ii

DOMINICA H.

V.

ADVENTUS.

)

j5

HESIS L. Bearwr eff, qui non Cirifa

f'uerit. flandalizdtus dm mne, quibs

Matth. 11. v 6.. Tribus hominum t*2

um

'generibus Chriftus extitit offendi-

|

culo: I. Jzeredw/is, qui fcandali-

zati fuerunt füper imbecillitate fuz

Infantiz, quam nolebant credere.

il

Yl. Mediiéus , qui fcandalizati funt

"

fuper Aufteritate vitz fuxm, quam

meluerunt fequi. III, 5sperbis, qui

fle

fcandalizati funt füper ignominia

fl

Mortis füuz, quam profiteri nolue-

?

runt. Dyor. Capucin.

THESIS II. Quid exiflis im de- yoayni

Jértum videre? Matth. 11. v. 7. Jo- Virrues.

annes tres proprietates à fua perfo-

na infeparabilesexhibuit. I. prima

fuit Humilitas , qux lapis offenfio-

nis ertit Grandibus, & fapientibus

hujus fzculi. II. Pawpertas,qux Di-

vitibus non placuit. IIL. 24e/fer;-

345 vitz, fcandalum fcilicet. molli-

À 4

us

*

$

Dominica Il. .

h

bus, & delicatis, P. ZPefpzm. in fs

"

7Morali Evangelico.

Keenrfus

THESIS IH. JMittens dues de

dd' Cbïl-

[

vf

difcipulis fuis. Matth. 11. v. 2. Jo-

annesin vinculis mirtit non ad He-

rodem, neque ad Principes hujus

]

Mundi, fed ad Chriftum; ita nos

quoque difcipulos noftros eó, diri-

gamus: féilicet L. 2emorzaz be-

d

neficiorum acceptorum. L. Jere/-

[

leidum,DEUMCreatorem, &Domi-

[

num noftrum agnofcendo. lL. Fo-

Iuztatem , amando, & miferias ei

nofiras proponendo. Zizeftz. £m Cofi«

à

fíd. Morat. faper Evang.

THESIS IV. Mittens dues de di-

féipulis fais. Matth. 11. v. 2. F. Ali-

qui in, adverfitatibus fuis mittunt

Ad Damenueim, wt opituletur. l.

Alijad Hemizes, ut auxilium fe-

rant. III. Poftremi 42 DEUA£cum

;

Toanne, feu ad Chriftum, ad quem

omnes opem poftulaturi deberent

mittere.

üp:iwug THESIS V. Teauues im vincnu-

4ximd,

Jis. Matth, r1. v.2. I. Jugum le-

gis Captivitas Z/bera eft. II Ju-

gum Peccati »z//era eft Captivitas.

Hliud honorat Juftum ,. iftud facit

Pec-

L.

Adventüs.

9

f

Peccatorem mhonoratum. .S*egne-

ri. Mannua r. dug.

dt

'THESIS VI. fcamnes autem cum

audilfet im vinculis. Matth. 11. v.

D.

le-

2. Quz vincula ? I Joannes 7 vin-

cu/z: liber. YT. Herodes iz liberta-

i5

1e vinéius.

08

Seu, quod idem eft,

Il

Libertas ferva, Servitus libera, S.

Aug. de peceatorum libertate ex-

Q«

Á

clamat: Bonus etíamfi ferviat, liber

l

eft; malusautem , etiamfi regnet,

ll*

fervus eft, nec unius hominis, fed

d«

el

quod eft gravxus totdominorum,

quot vitiorum , d 4- de Givit.c. 3.

lo

vide etiam Groþxz 1. g.

THESIS VII. 7oanues autem in

i

vinculis. Matth. 11. v. 2. Qualia

li.

wincula? Dantur quatuor vinculo-

n

rum genera: I. Vinculum Nazzr2,

"

quale eft Corpus, quod includit

t

ammam.

II. Vmculum Peccatt ,

j

in quo nafcimur, & vix nonfemper

conürl&rvlvlmus. IHi. Vmculum

it

Peus, quö ligantur Rei in carcere,

IV Vmculum Le 'isDEI, & amo-

Yis, quz captivitas glorlofa eft.

Iorum primum füffer , fecundum

rumpe tertium devita, quartum

:::

ambi manus,pedesque his nianicis,

(

& pedICIS porrige, juxta iliud: Vin-

21

cuia

[

Dominica II

y

cula ejus alligatura falutis. Eccl.6.

V. 3t. Vidé quoque Segueri Man-

na t.4ug.

THESIS VIII. Zoannes autemcim

audí/fet im viuculis. Matth.11. v.2.

varla fünt vincula, fed maximé

Vincula peccatorum, quibüs reti-

nentur in poteftate dzmonis, ne

adpaenitentiam feftinent, (unt I.

decredulitas de rebus alterius vitz.,

YI. 5pes Zongioris vite. Ill. -Defpe-

»Atio, vel difhdentia DEI. IV. Pe-

nitentia borror ob difficulratem, &

aufteritatem. V. Exemplum malo-

yum, fcu aliorum peccatorum. VI.

ä

Refpetius bumani. 'VlI. Neglecius

JAlutis , & Mediorum ad illam.

VIll. Prafumptio de Mifericordia

DEI. IX. Obffinatioin malo. Sufpi-

rabam ligatus non alienó ferró,fed

ferrea voluntate; velle meum te-

nebatinimicus, & inde mihi cate-

nam fecerat. $, Zfug. £, 9.«

enf. . $,

Matth. Faber bicConc.6.

Vita boya..

THESIS IX. Ewntes remunciate

oanni, que audi[lis , & vidiflis,

Matth.4. v. 1x.. Vita vel invita fe-

ipfam prodit uniuscojusque, fcili-

cet prodit fe I. 24orib45s. IL. Operi-

[7 ER Veräi;:-feu more, ore,

12

"m

Adve;ztü:.

11

l6'

ve, "dlexand. Pelegrini im Para-

dex. Evang.

'THESIS X. Mi"ln!. Matth. 1 1. Reeerfus ad

in

V. 2. l. Non mittitur fzp& ,

uà Chrifium

d

mittendum. — II. Non mittitur , 4*4//i.

ni

quando mittendum. TII. Non mit-

j

titur, Po quo mittendum eft, quid

N

mirum ,

l

ficiat?

fi Miffio noftra nihil ef-

T.

THESIS XI. Ceci vident. Matth. Ceeitas,

(*

11. Y. 2. Duplex ccecitas fpiritua-

lis eft I. eorum, qui malé vident.

lI. eorum, quinihil vident. vel .

uad nom

;

eorum, qui vident id ,

[

€ff , vel non oportet videre. Il. eo-

u

rum, qui soz vident td , qued eff ,

f

& oportet videre.

Prior ccccitas

j

contingit ijs, qui vident in bonis

l

terrenis felicitatem, quz noneít;

d

in peccato innocentiam,

ucnon

ic.

€ft; in BEO aliquam mifericor-

g«

diam , quz non eft , nec effe po-

h

teft, Pofterier coecitas eorum eft,

quos füperbia, voluptas, divitix

(j

excoscant, & fic in tenebris, quafi

m

in luce ambulant. job. 24. Educfo-

iràs populum ccecum, & oculos ha-

[

bentem. li 43. Coccitatis dux

fe

fpecies facilé concurrunt, ut, qui

e vi-

|

nog vident qu; funt , vider

ean-

. Doninica II.

t

deantur, quz non fünt. ïerttgz?.

Bretseville. Dom. 2. ddv.

Sgueator

THESIS XIL Ceci videzt, clau-

yepugnat

di einbulant , leprofi mundamtur

l(ä

DEO,

efc. Matth. g. v. 5. Chriftus omni-

potentià fuà laborat, ut procwret

fanitatem peccator. II. Peccator

ex parte fua omnibüs viribüs alla-

borat, ut fanitatem fuam zmpediat;

imó Chriftus omnibüs füis attribu-

tis, Bonitate, Sapientia, Liberali-

tare &c. noftram falutem evincere

contendit, nos omnia ipfius ftudia

irrita facimus. — Atque ita , üt Pe-

trus Damiani dicit, facit DEUS de

veneno medieamentum , nos de

Tmedicamento venenum facimus.

Tenditenim adversüs DEUM ma-

num fuam , & contra Omnipoten-

tiam roboratus eft. Job. 15. v. 25.

Conclufto erit s. Pocavi te , €9 ve-

ttuiffi ec. Ptov. 1. V. 24.

Advirff- v

'THESIS XIIL. 7oanuzes 22 vim-

! dás.

calis. Matth. 11, v.2. I. Crux, &

adveríitates veré Chriftianis dwices

videntur. II. Crux, & adverfitates

Mundi affeclis zz£tolerabiles, Pone

calamitatem, pome paupertstem,

pone dolorem : pono DEUM. $.

Chryfoff, Omne malum auttimo-

xe

; Adventás.

13

il,

ife,- .aut pudore. Natura petfudit;

malefici geftiunt latere, trepidant

!

deprehenfi; negant accufati ; Chri-

uf

ftianis veró quid fimile? neminem

i

pudet, neminem paenitet . , , quid

"tí

hocmali eft, cujus reus gaudet, cu-

ror

jus aceufatio votum eft , & pocna

[ie

feliciras? Tersudl.-i qulog. Adver-

s2s Gentes.e. Yv

n

'THESIS XIV. ,ui mollibás ve- Virtuivara

li

fliuntur , i Domibus- Regum funt. Nobilium.

Matth. 11. V. 2. San&titas raró apud

i

ld

Nobiles hujus Mundi invenitur ,

Q-

quia inconftantia hujus Mundi eos

Ó

ad. malum.trahit ,. velut aründi-

RU

nem ventó agitaram, fcilicet ven«

uj

tÓ ambitionis ,. vanitatis, invidize,

r

vindiéctz &c. item quia vitaeorum

deliciofa o

It

ppofita eft ,v«itftuti',&cm-

Jn

€i Chrifü..

3

"

f*

d ïrmïs;s;

XV: h Damzbw Re Peljticas

t [nat. Matth. 11. v.2. Politica

j«

$

oliticorum , Regnorümque perni«

€ies, l. Paret in lofepho : itaabeis

4

venditus fuerat Jofeph, fed ideó eft

&

adoratus, quia venditus. $.Gregor.ó.

Y

Moral. c.32,. 1. Patet in Cayphat

ly

Scidit veftimenta fua, . & nefcius,

quid bàc (ignificaret infanià, Sa-

$,

$. L0

)

äerdo:ali íe honore privavit.

3

SErB.

14

Dominica II

Serm.de Paff. Dom. fcilicet Regna

f

terrz, & jura Regnorum tunc fa-

[

Yi

ne fana fuis Dominis , atque illzfa

li

perG(tunt, fi Diviois ordinationi-

bus,ac difpofitionibus nonre(iftunt;

li

$. Befa. Ep.a5$. ad Ludev. Fran-

corum Regem. Vide Alexaudrum

Peltegrini i Paradsxis.

L

7

bAPDDES $2 'w'r);

THEsI: XVL $

eslis, Matth. 11. v.2. l. Innocen-

tia in carcere, IL Scelus in A4z/a.

IlI. Veritas in deferto. Hoc eft Joan-

nesin vinculis, Qui mollibás vetti-

untur,' in Domibus Regum fuü

I

Quid exiftis (/m defertum) vide

ed

0

Prophétam? etiom dico vobis, &

plüsquàm . Prophetam.

1

Doéir. Theof.

Dura. ,""4:»

t

Cacitas.

THESIS XVII.-

* Ceci 'vidäw';

[

fi

Mattb. 11. v. $. Duplex Cocitas

l

Spiritualis datur in Mundo. 1. tllo-

rum,qui »/a/? vident , e. g. videndo

felicitatem in bonisterrenis, inno-

DL

ceatiam in peccato , mifericordiam

V

certam in DEO , quz in eo effe non

poteft. II. Eorum, qui giz/ penis«

tüs vidept, cüm tamen prz(ens ob-

je&um vifibile üit , exccecari videli-

cet fumó fuperbig, igne luxuriz,

& pulvere divitíarum. Ceacitatis

;:

duz

Adventás.

I$

duz fpecies facilé concurrunt, ut,

à

quinon vident, quz fünt, & videre

à

videntur, quz non fünt. TerzzZ.

n

Educ foràs populum cacum , ef* ocu-

n

los lmömtem l(aiz45.v. g.

j/

e5095Q9eeOoSOpcE

DOMINICA Ill.

a

.ADVENTUS.

HÉSIS L. v» guis es? joan. r.

Homo

V. 19.. Ut terité cognofcas, te

quid ff

ipfüm interroges, oportetz. T. fz

j

Ordine Naturzs quid fueris fecun-

1

düm eífe tuum ante formationem

tuam? quidmodo fis in tua exiften-

)

tía, feu confiftentia ? quid futurus

fis in morte, feu tua deftru&tione?

[]

ll. 72 Ordine Gratie ; quid fueris

ante peccatum ? quid modó in pec-

cato? quid futurus fis poft pecca-

tum? . anc de IPe

jpin. 3. f. in

AMoral, Evang.

THESIS IL, Dirigite uiam De-

Ti

mini. oan. 1. v. 43. Quatuor enim

füat viz hominis. I. Via Jefrzai-

satis, lL. Via Neceffitatis. VL Via

Fanitatis, IV. Via Veritaris, Pri-

1nà

16

Dominica 11I.

ma eít Jerichuntina, per quati

lo

tranfithomo, in imagine DEI , mo-

re fluentis aquz: fecunda eft via uni-

X

veríe carais, Mortis: tertia viain

u

peccatis: quartaeft Charitas. Pe-

erus Ble[f. Serm. 2.1m Adventu.

[]

P&utoh ;

- 'THESIS Ill. Paraze visum Domi-

fti. Matth. 3. V. 3. Peccatores va-

"

d

Y

ubtcogitando. 1l. Cadunt con-

E

fentiendo. - IlIl. Conteruntur ope-

l

fando. IV. Illaqueantur per con-

[

fuetudinem.

V. Capiuntur. in,

fnorte, Hago Card. fip. Prä*ü?rä.

£, 29*

Z

Via,

'THESIS IV. Parate viam De-

guini. Matth. 3. V. 3. '1ria fünt ge-

nera, quz odit via coeli: I, Rezz4-

I;

zenicPm.

II. Rerrocedegtem. .

ä

ziber

?

"

Ad PAtriam,

Attem, S. dum. Tig. de redzm

THESIS V. Zgo vox. Joan. h

h

fox.

v. 23.

Joamnes totus erat voX;

uia omnes ipíius operationes

[

clamabant: Oc&li, manus, liuguas

edes; ve[imeutum inJoanne vox

erant, quia illis omnibüs predi-

cabat Modeftiam , Humilitatem ;

Contemptum Mundi; vox, qux

etiampnum noftris infonat auribus;

,,,,,

ä

pr&-

Adventás.

17

hl

prebens bonum exemplum. Ecíam

10

hodie clamat Joannes exempló, &

nt

verbó, & vocis füx tonitruó de(zr-

il

ta noftrorum concutit peceatorum.

r

$. AAmbrof. Serm. 9. Finei

Y

7 C!;'ri-

€us RegulAY.,

THESIS VL ANoz fum. Joan. 1. Hwniüitas

V. 21. Homo nihil eft I. confidera-

,;:;

0n

tus in ftatu. Nawra.

II. in ftitu

Gratie, M. in ftetu Peceazz IV.

I

)f

in Comp

aratione cum äliis.j degue-

n

r MAansnua . Aug.

)

THESIS VIL Parate viam») Do Gratiw;

l.

mini. Matth. 3. v. 3.

'Triplex ad

De

Gratiam preparatio.

]. Una ad

Gratiam Prevenientem.

IL. Alte-

j

raad Samcificantem. TL Tertia ad

vm»

lii

"Aug mentum Gratiz Sanctificantis.

AMendoza in L..1. Regs . 7. fel. 476.

"THESIS VIII. 74 4is es? Joan. Cogwitie

;

1. V. 21. Cognitlo íui ftat in tri. /s

1[-

bus, l.ut cognofcat homo, quid

?oïh

ftcit. . l. quid zzergir. 1IT. quid

u

amifit, $ Beru. Serm. de 7. de gra-

dib. Confelf.

»ug,

q0t

THESIS IX, 74 quis es? joan. 1. Hamilitas.

v.21. l. Effé bonum , & videri

2

n

bonum,res eft periculofa, II. vi-

'.;uæ

deri bonum , $ son effe bonum ,

hypocrifis eft vitiofa. II E/ft bo-

»PSf

d

num,

18

: Doninica III.

num, e5 non videri , eft conditio

]

optima, & ftatus humilium. Craf-

e

wf

'TTHESIS X. Poxclamantis.Joan.

Vox,

1.2

'Triplex vox nos vocat

I. Una 2 Ceío ;

ad Poenitentiam.

quà Beati teftantur , fe nen ni(i du-

3

ce Poenitentig eó perveniffe. .1I.

Altera ex Sepuitbro , quà mortui

nos inftruunt de vanitate earum re-

rum, quz nobis impediment

o fünt

ad agendam Poenitentiam. — Hil.

Tertia ex Imfermo , quà Damnati

nobis fignificant, fenon alia de cau-

fa xterpüm infelices effe, quàm

F. - EC r L

quód Pocnitentiam agere neglexe-

rint.

lmpedi-

'THESIS XI. 7ox clamantis.joan.

etnia VO* y. q, 23. Quatuor impedimenta

€if

funt, ne vox aliqua audiatur. l.

l

ditüs deftru&um eft.

Si organum au

ur. III.

IÍ. Si aures digitó obturant

Si interlocucores adfunt.

IV. Si

ftrepitus, vel tumultus excitetur.

Primum fir, fi inloquente non con-

fideratur DEUS ; fecundum, per cat-

nalia defideria ; tertium per refpe-

&um humanum ; quartum per cu-

Fas, & animi perturbationes.

'THESIS

A doentás.

I9

Itlo

. THESIS XIL |7ox clamaztis.

Vost;

L

joan. 1. v. 23.

Peccator oiunis

econtrà habet vocem ferg. . Sa-

Jatly

Il. Ava-

perbus vocem Leonis.

)C

rus vocem Milvi,

HI. Luxurios

V,

fus vocem Porci, IV. Iratus vo-

du

cem Serpentis. V. Invidus vo-

!^

cem Draconis.

VI. Gulofüs vo-

rtul

cem Lupi. VII.Piger vocem Ona-

I€-

Bri. 7ide de Blanc in Pf. 76. v. d

KO. g. feCÉ. 1. Mr£, 1.

ünt

f

THESIS XII. Non

J/."tm. .Joan-. Dec?piia

latl

1. V. 2I, Aliqui non fünt in fe , bemiinumh

ju

necíuünt apud aliosBoni, II. Ali-

m

qui non fünt in fe, funt tamen in

av

Opinione alior'um Boni.. III. Ali-

qui fünt in fe ,

& non funt apud

03l

alios Boni, . IV. Aliqui funt in fe,

qua

& fünt apud alios Boni, — Íta nem-

pe Mundus vult decipi : non ita

fes habet a

ydi

pud DEUM. — Craffer.

Tf

THESIS XIV. Aedius auteig DEUS

rSl

veltrüm [letit , quem wos mefciris, quarcudai.

uf

Joan; 1. v. 26. 1. Maxima pars ho-

minum

of

! non v

eré quzrit DEUM,

a

II. Vel ibi qu

&runt, ubinon ef,

neque effe poceft

pC

Cato, vita delicio

, fcilicet in pec-

[!,

fa &c. Surit qui-

dam quzrentes

DEUM pet exte-

tiora; deferentes

J

intgriora fua;

A

qui-

bus

20

Dominica IIl.

bus DEUS interior eft. $. Aug.

Q

de Spir. ei nima c. g1. . .:Quari-

d

te

t€, quod quaritis , féd ibi non eff ,

[

ubi quaritis eum. id. 4. Couf. 12.

Peccator

'QTHESIS XV. Adedius aurem

)

infelix.

vefirém [letiz. Joan. 1. v. 26. In-

felicitas Peccatorum ex duplici

[

fonre promanat. I. Quia non co-

f

gitant, quód D EUS ;p//s prafens

fit.

II. Quia non cogitant, quód

ipfí D EO fint przfentes. P. Nepven

i2 Cogit. Chriflian. r1. Febr,

D

Suptrbus.

THESIS XVI. 72 quis es? Si-

N

cut tempore belli, nemo ab Excu-

h

biisinterrogatus: Quis? refpondet:

u

Hoftis ; fic nullum ab Ecclefia in-

terrogatus : Tu quis es ? refpon-

dét: Homo peccator füm. — Inter-

roga per omnes Status infantem ,

puerum, juvenem, virum, fenem,

1

omnes füperbé re(pondentï: Non

x

5u78.

Monor.

THESIS XVIL ANoz fzm ego

Verus

Chriflus. joan. 1. v. 20.

medus acquirendi honorem eft il-

lum contemnere , uti videre eft in

Moyfe coronam ZEgypti recufàn-

te: Conftitui te DEUM Pharao-

l

nis. I. Qui Mundi gloriam arden-

ter quarit, ipfam non invenit. II.

Qui

- Adventás.

2lI

2

Qui veró eam contemnit , ipfam

n

adipifcitur.

Gloriam enim con-

d

temnere, eft ipfam obtinere.

He-

72.

&or Pintus im c. 16. Ezecb. Berm.

1]

Finezii. Conffd. Moral. bic.

I

THESIS XVIIL Redas fati- Seits

Jid

£e femitas. Matth. 3. v..3. Fidepecato-

(

Tufra Dom. 4 poff. Pafcha. Thefi r, ""

(zn$

de Semita peecatorum.

d

THESIS XIX. Nez fum. Joan. Humilita:

Jtl

I. V. 2I. Difce à S. Joanne non

ufürpare titulos tibi zoz 4ebiros.

M

II. Ab-

Non fum ego Chriftus

(u

fcondere etiam cozgrzes; Prophe-

let

tà es tu ? & refpondit : non. Con-

L

on

fiteri bumiles : Ego vox , Darand.

Dgä. Täeqli

1

uD

[

x xÜe . x .-ï

fe wO uf

&

i..umx

d

G

ld

E

d

:ehx

GD

Qp

EOE TC

T ^ *

$

h3

OE ET

TUyk vQR X

m

n

DOMINICA IV.

(

nrus

ADVENTUS.

Lil

n

HESIS L Pradicans Baptif- Poviten:

mum Penitentia, VLuc. 3. v. 3, fi^-

fin

20

Omnia, quz videmus füpra nos,

[71

intra nos, circa nos, predicant no-

Ji

bis Pcosnitentiam.

l juper mos:

DEUS

Qui

33

22

Doninica lF.

IT

DEUS con(ulit, przcipit, inftruit

l

fuó exempló , ut ita dicam , mife-

rendo iterum hominis, quem é Pa-

b:

Yadylo ejecerat. IL. Iztra nos : Mi-

[

feria ipfa , que premit , peccato-

rem ad Posnitentiam inducit, ut eà

liberetur.

IIl. Czrca zos : Dies €

tenebris no&is emergens ; Stellz

]umen amiffuüm in die no&u re-

parantes 5 Arbores, prata, horti,

deperditum in hyeme decorem re-

Cuperantia ; Mundus totus ex fe-

;

pulchro nivium, tenebrarum &c.

/

refürgeos.

Pyedus

THESIS II Facite fructus di-

Pasiten-

gnes Panitentia. Luc. 5. v. g.

I.

g.

as

Ptimus fruGus eft , ut quis puzias

in fe, quod commifit, II. Secun-

dus, ut//Agia£ peccata , & occa-

fiones peccad. II " Tertius eít,

ut tantum //4dea£ ad bene agen-

dum , quantum ftuduit ad peccan-

dum, .

0 zdquim. in AMattb. 3.

gi

Huc illad $ Remtgii ad Clodoveum;

"Adora , quod. incend,

)fli $ incende,

quod adorajt i.

THESIS I EFecite frudus

dig»os fguitentis. Luc. 3. v.. g,

Vel Baptifinum Poenitentiz. . Qui

bene exprimitur illó verficuló :

Afp [2

Advenítás.

25

Aípetges mehyffopo,& mundabor,

fü

ife

lavabis me, & füper nivem ideal-

n

babor. Pf, ;o. L. Iacipientium eft

IL Proficientium Java-

Mi

ajpergt.

atO.

vi, M. Perfe&orum füper nivem

dealbari. Primum fit per Gratiam

t

^6

juftificantem, mediante Confeffio-

ne : Secundum fit tollendo reli-

eli

Ie

quias peccati condonati, Tertium

fit inducendo virtutes contrarias

ti,

eccatis przteritis. 4f/exender Dio-

te-

fe

mäefuikz'n Pf. Miféreres citato ver-

(

