uT HESIS IV. Facite frudius di-

mos Pumiientia. Luc. 3. v. $. líte

omnis fructus, ut auferatur pecca-

l

tj

rum. I(3i. 27. Ad veram poeniten-

tiam requiritur ]. lit Cor pecca-

"1

ta deteftetur.

(

Il. Ut Lizgua pec-

cata confiteatur.

HI. Ut AMazus

d

(2

pro peccatis fatisfaciat, Seu, quod

al-

1dem eft, Cordis dolor, Oris cón-

feffio , & Manüs (fitisfactio funt

o]i

;

tria ad veram Poenitentiam necef-

faria. La/elve Comc. 16.. in d-

lo

"vUentu.

THESIS V. - Fatite fruius catia.

7

dignuos Pasitentia. Luc. 3. V. 8. Ad

)

ul

hoc, ut quis Poenitentiam agat, de-

bet habere Zezzpus , Grasiam , &

s

Vol'tias

[«

B4

24

Dominica IV.

Jolumtatem pcoenitendi.

I. Incet-

if

titudo temporis,

II. Incertitudo

lut

gratie.

HL Incertitudo volunta-

tis, funt tria Motiva non differendi

li

N

Poenitentiam, | Lafelve fer. 4. pe[f

Dom. i. Quadragef.

Y

j

ihmp:;sg

4 H ESIS VI.

Facite frutfus

[

digues Peniteniie. Luc. 3. v. g.

j

Qui rité Poenitentiam agit, nullum

l. Non Prizeri-

)

tempus perdit.

il

1u/ , quod reftaurat , recogitans

il

annos fuos in amaritudine animz

jug.

]I. Non Prafezn:

quod te-

u

net per exercitium boni operis.

L

IH Non Fwtsrum, quod difponic

Y

per conftantiam boni propofiti.

&. Bernard. lib, Sent.

Paviten-

THESIS VIL Facite frudlus

tía.

digmos Pamitentie. Luc. 3. v. g.

Diíco tibi, quód omnia teimpellanc

g

ad agendamPoenitentiam: I. DEUS,

qui hanc przecipir, IL. Mundus,

qui te decipit. III. Tempus, quod

elabitur. IV. Mors , quz appro-

pinquat. "V. JEternitas , qux in-

ftat.

VI. Libri, qui nos monent,

VII. Concionatores, qui nobis mi-

nantur. VIIL Confeffrii , qui

nique

nos urgent; IX. Chriítus de

ipfe,

Adventás..

25

ice

ipfe, qui quà verbis, quà minis fa-

"udo

lutem noftram intendic,

hr

THESIS VIII. Predicanms Ba- Con

endi

ptilmum Panitentia. Luc. 3. v. 3.

"

pl

Ni(i enim Pcenitentiam egeris, du-

bium , an femper przíto tibi I.

Tempus, quod nunc habes. II. Gra-

"7)

1i4 , qu& inodó tibi offercur.

III.

D

Jütn

Folusmtas, quam modó fentis. Ac-

//1

cedit, quód qui tempore abutitur,

illo privetur: qui gratiá abutitur,

ans

illà privetur

e

*

-qui libertate abuti-

ma

u

tur, illà quoque privetur. :

'

THESISIX. Zidebit omnis Ca-

"

ro Salutare DEI. Luc. 3. v. 6. Qui

yit

in peccato mortali exiftens hoc fa-

fiti

cratiffimo tempore animum Con-

feflione non expiat, J. Chriftum ad-

(u

venientem cum Bethlehemitis ex-

cludit. II. Cum Herode Infantem

f 8'

[Ia

It

perfequitur. III, Prafepe Domini

Il

in Calvadiz montem vertit,

JU5)

THBSISX. Vidfäit €2282 0PAPÍS Nativitas

il

Caro Salutare DEI. Luc. 3. v. 6. Cirifti.

to

Triplicem Nativitatem habet Chri-

j

ftus : I. ZJEternam in (inu Patris.

Il. 'Temporalem in terris ex MA-

BHF,

RIA.

HI. In cordibus hominum

ii

"

per verbum DEL. Filioli, quos ite-

ut

necformetur Chri-

rum Parturio,do

B;

ftus

Z

26

Doninica lF.

ftus in vobis. Pater ergo ceeleftis,

E

MARIA , & Concionatores pa-

hr

riunt.

a

Ixfpiratio., 'THE SIS XI. Pmdimn's. Luc. 3.

Ti

v. 3. L. Infpiratio Divina eft gratia

Y

occulta,dum recipicur. HI. Fit pa-

blica, quando illam homo fequitur.

Poniten-

j

f

fa.

THESIS XII.. Baptifgum Pe-

nitentie.. Luc. 3. Y. 3.

I. Poni-

|

tentia redditur zzzpoffzbilis , i amor

peccati eam differre facit. — Il, Iz-

J

ulilis, fi interrumpitur per pecca-

Pt

tum.

Ill. Scazdalofa , fi fit cum

q

eecato. Diciien. Apoff.

Paniten-

THESIS XII.

Pradicans Ba-

/

fie,

[

piifinum Peuiteutia. Luc. 3. v. 3.

I. Non eít Tempus, in quo poeni-

tentia non fit neceffaria, cüm Joan-

nes tempore, quó Chriftus Redem-

ptionem ipfe inftituit, eam annun-

Ciárit,

Il. Non eft Zerfoza à Poe-

nitentia exempta,cüm ipfe Joannes

in deferto eam fufceperit. III. Non

eft Loczsubi Peenitentia non fit ne-

ceffaria,cüm eam Joannes circaJor-

danem, fluvium facrum,przdicárit,

Dxumrzd. inCharadt Sanéforum. p

2£.

THESIS XIV.

Neee[faria

'Fncite frudtus

simibus, diguos Pamiteutie, Luc.3. v. g.

Evan-

Adoentás.

27

:['tis,'

Evangelium loquitur de triplicige-

"

nere hominum. ]. Eorum, qui z05$

coguofcusst DEUM, nmeque li fer-

"n

atit

qiumt,quales fünt Pägani,Tibetius,

Pilatus, Lyfanias; hi indigent Poc-

LM

nitentià , ut de (ua lafidelitate 22

tüf,

Jugem redeant, 1. Secandó : Eo-

hg

rum;, qui cogge/cunz, & tamen zoz

ni

férviunt , vel malé ferviunt DEO,

([U4

quales funt Annas, & Caiphas ; Hu-

T

jusmodi indigent Poenirentiá , ; ut'

(à

peccata (üa deleamt.

III. Eorum,

Jm

qui cogzofiugt DEUM , & bene ei

Jférvisisz , quales funt Joannes, Za-

!

charias ; hi indigent Poenitentià, ut

Inmocentia

PU

.

"m lï.xam conférvent, id.

2

ibid.

rl

i

n

j2

[2

DOMINICA- |

)n

Poft

e

UITATEM.

Jui

/NATI

Itj

HESIS 'l. Servieus Die, ae No- DEO omzi

h

tempore

&e. Luc. 3. v. 57. PerDiem ffe-

[trviene

licitas, & profperitas, per Noctem

dum,

7)

adverfitas,& tribulatio intelligi po-

b

teít, atque exinde concludi , quód

1ia

LIS

Dominica

illa anima non veré ferviat DEO,

i

quz nonomni tempore, & in quo-

vis ftatu rerum D E O fervit , ficut

hzcVidua,que die,ac nocte,hoc eft,

in utroque tempore tam Conjugii;

F

quàm Viduitatis, tam in profpera,

quàm in adverfa fortuna,in fervitio;

& obfequio Divino conftanter per-

manfit. Be

*

X iüni L

raard, Finetti in Rejl:-f

Cviflus |

* THESIS IL. 72 Sigmum , cui con-

Signum,

iradicetur, Luc.2. v. 24. I. Chriftus

Signum eft infua Nazzvitate ,in fua

Pa[fionejin faa Refurrecf ioze. l. Cui

ä

contradicitur àMundo per füa axio-

v

mata contraria, & vitam DoCtrinz

füg oppofitam. III. Atquehinc eft,

quód Chriftus pluribus in Ruinam

fit , veluti occafio , & per juftam

fübtra&tionem fuarum gratiarum.

Devotio.,

THESIS III. Noz azfcedebat de

|

zemplo. Luc.2.v.37. Non omnisDe-

votio vera Devotio eft: Daturenim

I. Hypocritica, quz fimulata eft. 1I.

Heterocízta, quz à communiregula

recedit. 47omA/a, quz fingularita-

tem przfefert. . Qualis eft illorum,

qui pridie Fefti ad Sacram Syna-

xin, non ipfó Feftó accedunt , ne

eum plebe id commune habeant;

qui

poft Nativitnter;.

29

0,

qui non ftant ad Le&tionemjEvan-

u

gelii, nec genu flectunt ex more

cut

Ecclefíe, &c..

Cüv

CIPHESIS-IV.

Puer aut?m Cre- P-z;ent:s

jil;

fiebat, ci- confortabazur. Luc. 2. v 464 li?

n

49. Parentes filiis przíftare debent

IiO,j

l Vitz Subffdium , Patris cceleftis

j

exempló , animalium irrationalium

fe

ftudió, Naturz fuffragió. II, Edu-

cationis Stzdis; , fuadet dile&tio

/

paterna, focietas humana , Provi-

us

dentiaDivina, IH, Salutis Auxliuzs,

u

per Difciplinz Chriflianz inftru-

lul

&ionem, Exempli zdificationem,

W

juftam Correptionem.

Fiviem.im

Id

Jertul.Predic. verbó: fuflitia Lex.

dl

THESIS V. Et bec vidua. Luc. Vidua;

n

2.V.37. Atrinafervitute liberatur

A

Vidua. [. A ftudio viro placendi.

n

IL Cura prolis educandz, II!I. So-

71

licitudine providendi domui ne-

ceffaria. Tertull. Pradic. Fivien. p.

2. Conc. 3. Verbó : Caflit. vidual.

i

'THESIS VI. E£ bec vidua.Luc.

Sterilitat.

la

2.V.37. lriplex fterilitas inveni-

tur. l. Una Nza£&r2 ex defe&tu pro-

1

lis.

ll. Alia Fortu24 ob defectum

D

Bonorum. III. Alia Graza ex de-

i

fe&u confolationum fpiritualium.

Z

Craffez im Confid. Fe[ffo $, -4nne.

il

'THESIS

Domisicd

30

Devotio,

THESIS VIL Noz difcedebak

p

[in)

de templo, jejumiis ,eó objecrationi-

As jeruiens notfe, ac die. Luc.. 25

D)

v.37. .L. Devotio debet profïufa

oin

ex perf'ecïhonc ftatüs interni.

ll;

N

Y

Devotio debet apparere in omni-

bus externis actionibus,

Ill. De-

j

votio debert fe feparare à creaturis,

JDitinaar.

40

Vidua

'THESIS VIII Et hac Vidua,

Lue. 2« V. 47.

. Vidua deber effe

modeíta in fuo vefhtu.

.H.

Debeé

eíffe caura in. fuis vxf'catmmbus.

T.

Debet effe tranquilla in fuis

Negotiis. D. Apoff.

'T HESIS IX. Ethæc-walua L

À Meditatione mortis Chrifti fola-

tium quzerat in morte Mariti fui.

1l. Confideratio mortis Mariti fut

ipfam ad mortem fuam difponat.

[/

1ll. Cogitatio demorteipfam Mun-

[/

do mortuam of(tendat. 75;4.

[

Imnitatios

THESIS X. Paer autem erefees

il

£at. Quatuor in Evangelio hogdier-

Ro comparent Perfonz.

L

SUS

[

adbut Inf ans j mitentur Chri(tiani

Chriftum Infantem ; & crefcant in

Sapientia, & Vmute li. MR A

fexdecim annorum ; imitentur Vir-

ginem , in 1uvcncuce coníervando

puri-

poft. Nativitatem.

31

di

hf

puritatem.

IH. Tofepb im viritz

f0ftf.

&i4te j initentur Jofephum,viven-

clz

do pariter in perfe&ta Juítitia. IV.

elfel

$imeon feuex ; imitentur Simeo-

IL

nem períeverando ufque in finem

inleude DEI. Dazrazá.in Gharadf.

Bol

De

Saudfor, part. z. hic,

m

VCOOSOOIR qeqOaqo

]u

e[fe

DOMINICA l.

bef

luSi

CPOIT

(ais

EPIPHANIAM..

114

HESIS L. Deleztes quæreäamüs Quemodà

(ol

T

£e. Luc. 2. v. 48. Notandum , 2"47en-

H5 $

f

tres effe caufas, quz quarentes fru-

lil

flrare folent.

I. Càm fcilicet auc

yna

momin tempore querunc, , Il Aut

[u

205 , ubi oportet, querunt. III. Aut

mom, [ictet oportet. $. Bern. Serm.7 $.

?/jtt

in Caut.P. IVefpin, in MorAali Evan-

1

gt

elico.

Sub

THESIS IL. Z ESUS amnorum Chrifus in

1ani

duedecim. Luc. 3. v.42; Chriftus (i- 95is eres

[L P

ytin

cutinillo ipfoHomine,quem geffit,

[4

ita in noflrris mentibus quosdam

t

gradus corporez etatis exequitur :

1. Nafcitur,

II. Cl'efCit. III- RO"*

ndo

boras

yr

$2

Dominica 1.

boratur. IV. Senefcit : fed oratiz

ien

dus, nein nobis diu , aut jugiter

ul

Parvulus, autinfirmus , & pauper

t

fit. & Pauliz, ep. 3. ad Severum.

fir

THESIS lL Profiiebar Sa-

pientiá, €9 atate. Luc. 2. v. j2.

uomodó crefcere poflimus I.

i

[j

Ad ipfum. II. Cum ipfo.

III. In

ipfo ? ftilicet extirpatione vitio-

rum , acqui(itione virtutum, Uoio-

Y

ne. Segazeri Manna. 26. Aug.

lii

qu

Status

'THESIS IV. Reman[it Puer n fe-

l

anim&.

rufalem.uc.a. v. 43. Triplex (tatus

animz, Po[fideztis, Perdentis,Imve-

n

nientis DEUM. I. Extrema confola-

p

lv

tio animz juftz,quz poffidetDEUM

U

füum. Il. Extrema defolatio animz,

quz per peccatum perdidic DEUM

füum. IIL Extrema folitudo ani-

m pocnitentis, quz, ut iterum in-

[/

veniat, anxia eft. Dyos. Capucia.

Ij

&€briftus

T HESIS V. Noz invenientes.

Val

perditus,

Luc. 2. v. 45.

L. Anima elongat

t

fe hDEO Infdelitate.

H. Deferit

!

oblivione, tepiditate, negligentià.

W

III. Incipit perdere peccató venia-

y

li.

IV. Omninó perdit peccató

mortzli. Craffet. i2 Confrd.

THESIS VI.

uarebamus te.

d

Luc. 2. v. 48.TripliciterDEUS quz-

q

rendus

poll Epipbaniam,

35

TAl«

fendus e(t. E. Veracirer , ideftve-

ntet

ra fide. Il, Fervenrer,id eft ferven-

upt

ti animó. liL Perjeveranter, id eít

/n

M

firma fide. Hugo Gardinal,

Jf

"'THESIS VII QQutdeff , quód m sdrtile

$ Iv

guarebatis? Luc. 3. v; 49. Tripat- dus,

titum eft genus quzrentium DE-

[.In

L10.

UM. L Ahj querunt, & non in-

J

veniunt, II. Alij querünt, & inve-

niunt, fed nonretinent, quianon

fe

quzrunt, ut habeanr, fed vendant.

tus

lil. Alij querunt, G inveniunt, &

retinent.

Primi quzrentes nullo

U.

o

modó inveniunt; Secundi vivum

inveniunt, & occidunt;Tertij mor-

M

tuum qugrunt, & vivum inveniunt

iif

j

Hugo a $, Viltore,

La

'THESIS Vill, Dolentes gææïeäm

?1t

25H5 £e. La c. 2. v. 48.Chriftum quz«

renti quatuor conditiones obfer:

Wh

jl

vandz fünt. I.'lemporis opportu-

nitas,

II Loci congruicas, l1iI.

Quarentis humilitas. IV. Quafiti

[ett

mäl

utilitas. $, Boraveznt. Serm, $. Dom.

infra ocf av Epiph.

»ma

cltö

THESIS IX. Quideff, quàd me Chrifvs

quarebatis ? Luc. 2. v. 49. Ex ho- ^«**^

h

dierna Chrifti concione habent,

La

.Lie

j

qugd difcant 1. Pgren:es-. li

berh

Dominicd L

34

beri. III. Conjugati. IV. Cogna-

fic

ti. V. Clerici. VI, Omnes. Ma££h.

N

Faber. bic Conc. .

V

'THESIS X. Imveuerunt ilaum.

W

Luc.2.v.46. Przftat non inveni-

D

endo invenireDEUM , quàminve-

niendo non invenire. I. Primi fünt,

qui inveniunt DEUM in defolatio-

f

ne, intribulatione, utpote quem

l

habent, & non vident. II. Secundi

f

fant, qui perdunt DEUM in con-

)

folatione, utpote nihil , vel parüm

l

agendo eum dimittunt, juxtaillud

i

S. Auguftini: 35 quis mom iurelh-

M

at te,gaudeat , c& [ic amest nom

h

imveniendo imvenire te potias,quam

inveniendo uomimvenmire. L. 1. Coz-

e[]. &.6.

Chriflus

THESIS XI. R

!

?quireäanr eum

j

TenaWust

s5i q44- jntey cogmatos , $ motos, Luc. 2. v.

H

44. . Noli querere DEUM in £a-

[/)

zulia: Difícordia eum ibi arcet.

li

II. Noli quxrere DEUM in Cerf&

hominum: Mialedicentia eum ibi

D

excludit: III. Noli querere DEUM

!

in Negotio.

Amor proprius , feu

I

ftudium Commodi privati eum ibi

expulir.

Dies Feféus.

'THESIS XII. Faé£um ejl poff tri-

Ó

duum , imveuerunt idum, Y, Nihil

faci-

pofl Epiphaniam.

35

AA

tth.

facilis, quàm DEUM perdere.. 1l

Nihil difficilius, quàm perditum 2z-

venire, l. Ja&turz, feu. perditionis

[j

'eni

gratiz fex caufze (ünt: 1. Ia die Fe-

fto perditus eft Chriftus, quia in eo

nve-

funt

plura peccata fiunt, 2.Quia plurimi,

ütTempló exeunt, fervorem de-

itío-

ferunt.

3. Quia mundanis rebus

Uem

jndi

infixi oblivifcuntur DE:, 4. Q«ia

fe mifcent cum alijs pravis focijs.

on

j. Quia non agnofcunt, nec intel-

um

lud

iguntgratiam, quid (it. 6. Quia

non evitant pericula. 1l. Difüicilis

|[i-

inventionis rationes funt. r.

aia

100

homo plurimis ob(taculis refiftere

um

debet, & eafüperare, urinveniat,

17

2. Non ceffare, neque defitigari in

querendo, & implorando gratiam.

! n

3. Adhibere multa pia, & bona ope-

' p Y

ra Confeffionis, jejunij &c. — ANoz

) J

inveuitur interra [anviter viven-

P77777]

95,29 v.13 Bretteville.

Cl

"THE

SIS XTII. Rezzanfét Puer 7 E- triduuti;

" j

SUS. Luc. 2. v.453. Qui perdit Chri-

IEUM

ftum per peccatum , ; non poteft

(oi

ipfum invenirenifi pofttriduum. I

LI

m j

Contritionis. II. Confeffionis. ilI.

Corre&tionis. $ Jiscemt. Ferrer.

T

Serm. 4. Dom.inf. O tav Epiphaa.

Vibl

m te. Chrifus

fii-

THESIS XIV. ,Quareba

Luc, quarenduts

P

36

Dotninica £

Luc. 2. V. 28.. Corde toto quzrert-

t

j

dus eft DEUS tripliciter: I. SineIn-

ll. Sine Remifiione,

q

termiílione.

Ill. Sine Divifione. Le B/azc.its P/al.

Y

I118.9.2.

D

'THESIS XV. Erat fubditus ilis.

Chrifus

B

V.

Luc. 2. v. £ 1. Utrinque miraculum,

I. Quód DEUS Fzminz obtempe-

ret: Hurilitas [ffme exemplo. Ti. Et

!

quód DEO Fzmina principetur s

D

Sublimitas [fme Socio, $.Berm. Sern.

D

2.fuper Miffus ejr.

Q

Parentet.

'THESIS X VI. Erat fabditus ilis.

fi

Luc. 2. v. $ 1. Parentes tria debent

fljs: r. Pite fubfidium. 2. Edu-

H

cationis Studium. 3. Salutis auxi-

— diwzm. l. Primum, Patris cocleftis

exempló, Animalium irrationalium

[

ftudió, nature fuffragió. l. Se-

[

cundum fuadet Diledtio parerna,

Socieras humana , Providentia Di-

q

vina. lil Tertium, per difcipling

Chriftianz Inftru&ionem, Exemyli

l

zdificationem , juftam Correptio-

f

nem.7ivien. in Tertull.eradic. ver-

W

1

£ó: Lex Tuflitia. Fid.indic,

E

F BH um

'THESIS XVII. Secundam confue-

zudinem diei Feffi. luc. 2..v.42.

l

Profanatio dierum Feftorum fep-

C

tem modis contipgit: I. Alij otian-

tur.

'37

poft Eþiplmniam.

ttote

tur. II Alijlaborant. III. Alij cho-

li.

reasagunt. IV. Alij cabernas fre-

onts

quentant.

V. Alij ludis vacant.

] //f!

Vl. Alijnundinantur. VII. ALj

luxum veftium adornant. faeer.

illi

Dom. 16.poft Pentec.

Ilum,

'(THESIS XVIH. Dolemtes quare- Parentes;

bamus te.luc. a, V. 48.. Multi Pa-

h

rentes aliquando dolentes quxrent

ur?

amiffos liberos füos, quos educá-

iTl

runt juxta Mundi placita.

II. In

contemptu Virrutum. lll. In avet-

if

fione Crucis. IV. In oblivione DEI.

ent

V.In negle&tuEcelefiz. VI.1n amo-

T

re libertatis. Diéios. Apoff.

j

THESIS XIX. Erat fübditus iliis.

Jl

Luc.2. v. $1. Boni Parentes edu-

lrt

cantFilios faos I. In amore Veri-

m

tatis. II In averfione Mundi. lll. n

ais

exercitio Mortificationis. I4.

j D

'THESIS XX, Erat fubditus illis. Oligatio

'plinæ

l

Luc. 2. v. s 1. 1. Filij tenentur ab- f/erum,

ti0

fcondere defectus, & peccataParen-

qit

tum. II Filij tenentur ferre illo-

rumimpatientiam, & genium con-

trarium. lll. Filij tenentur ipfos(o-

w/llf ,

,^

lari infene&ute, & in morbo fuc-

(op

cürrere, .Dz'äïiw. "dpoftolic.

jar

tut

C

THE-

38

Dominica L

Lileri,

THESIS XXI, Erat fuabditus illis,

m

Luc,. 3. vb

l. Liberi vel fola-

m

tium, vel crux Pareptum, II. Hz-

tün

redes eorum vel virtutum, vel vi-

p

tiornm fünt. 15:4.

qi

Ft/htm.

'IHESIS XXIlL .$eeunzdgum con-

D

fuetudinem Diei Fefli. Duc.3. v. 42«

i

I. Fefti dies fünt Dzes guietis, hinc

l

nos à ftrepitu Mundi clongare de-

cet. ll Sunt Dies /m[Iruét ionis,hinc

I

ocecafioni intenti effe debemus fuf-

im

cipiende doGrinz ,

& Veritatis

[

Chrifliapz. lll Supnt Dzes $azcz-

1241 ,

p

hinc conjunCtionem cum

üt

DEO quzrere oportet relitis crea-

turis. /bid.

l

O&Bdlf'!w

THESIS XXIII. Eraz fubditus il-

l

LI

lis, Luc.2. v. ft.

L Obedientia

[

prima virtus eft. quam DEUS ab ho-

C

mine petiit, & quam homo DEO

f

recufavir, ]l, Obedientia /ecunda

$&

virtus eft, quam Chriftus in Lege

N

fua à nobis petit, & quam plurimi

lll, Obedientia

fn

transgrediuntur.

k

Poftremia virtus eft, quz debcet fini-

N

re Sacrifcium noflrum in morte,

j

uam nemo poteft detractare.

/4miffío

THESIS CXIV, Quarebamus te.

D&.

Luc. 2. v. 48. Perdimus DEUM ,

guapdo dimittimus O/eguium D Ef

pro-

39

poft Epipbnzmiam.

J

lfs

propter obfequium hominum.. II.

fol

Amittimus DEUM , quando coep-

He

tum Zozum Opus relinquimus im-

el vt«

perfe£tum. lll Amittimus DEUM,

quando Caz/am DDEl in occafione

(tf

data non proetegimus. JDjcom.

P

m

4 Po[t, *

hint

THESIS XXV. Remanfit Puer.

e de

Luc.2.v. 43. l. Quando DEUM

hint

perdimus propter liberalitatem fu-

fuf-

am erga nos, ingratitudo enormis

tatló

eft. IL, Quando dimittimus DEUM

(f

propter Caftigationem promeri-

cum

tam, rebellio obftinata eft. 74.

W

'THESIS XXVI. L. Querebatmpius Periculume

£e. Luc. 2. v. 48. In hoc Mundo

tl

nec Sazizitas Perfoma fecuros nos

jentid

facit, neperdamus DEUM: Jofeph

p

cüm effet juftus : en Sanctitas Per-

pO

fonz. ll. Nec Sanzézitas Temporis:

Secundüm coníüetudinem Fefli, en

r[;l)dl

Lege

Sanctitas temporis. lll. Nec $27477-

jriml

$45 Loti : Remanfit Puer JESUS in

eptld

Jerufalem, Civitatefan&a, en San-

fipl

&itas Loci. Duraznd.in Characzer.

orté,

Swäor. part. 2. bic.

/f fth

95

vRyN

GOS

n

IM,

pil

C4

DO-

pu

4o

Doinikz'ea Il.

SOPSIOIdg dH P EO

Ils

p

füa

DOMINICA H.

folg

W

EPIPHANIAM. -

Y

Qonjegium,

HESIS L Naptia facfa funt.

]u

. TYoan. 2. V. 1. HonorabileCon-

m

nubium in omnibus. ZHeér. 15. &

bile

quidem honorabile in Nazsra, &

fugi

fscundüm fefpectatum , & honora-

a

]. Ex

4Ath

bile in fuis eireum[taurijs.

parte Authoris, qui eft DEUS , qui

[

inflar Paranymphi adduxit eam ad

Ma

Adam. Gez.2. lL.Ex parte Loci, ubi

Ü

infitutum fuit, nempe in Parady-

fjo

fo, locó deliciarum, & benedictio-

la

fn

num. 1lll. Refpectutemporis, quod

erat 2dhuc Innocentiz , & integri-

n

tatis Naturz.

Atque ita ratione

fie

Principij, Loci, Temporis, quin etiam

fil

Finis, qui eft, ut Electos coclo gig-

lls

nat, honorabile eft. P. ZP2/Pis. 5. 7.

Corj«pium THESIS II.. Naptia facia fant.

i» gfu üx.

Joan.2. v.1. Cüm DEUS inftitue-

h

lu

rit Matrimonium, eique benedixe-

[

rit, unde fir, ut tot Conjugia fint

infelicia? nempe quàd, antequàm

*

ineatur, tribus malis Confiliarijs au-

l

ris

pojf Eplphaniatm.

4l

ris, & fides prebsatur, hi fünt T.

Ambitio, qux inzqualia Conjugia

fuadet. IL. Av4ritia , quz divicijs

]

fol

*

inhiat. lll. Sez/za/245, qu

per.

x:

celera eb tendit, eàque qua-

rit. Jdes.

THESIS Ill, Nupti2 fatla

fämf. Santhum,

Toan. 2. V. 1. Sacramentum hoc

fnt.

7

magnum eít, defignans tres ineffa-

biles Uniones, velut totidem Con-

m

jugia.

l. Unionem Verbi zterni

otàr

cum noftra Na£zra in My(terio In-

E

rarnationis. Siile..Homini Re-

qui

£5

qui fecit Nuptias Filio fuo.

j

AMatthb. 2.

IIl. Uniogem JESU

Chrifti cum Zcc/ef/a , quam fibi de-

j ubi

fponfavit Sanguine fuo : feipfum

riy

ul

tradidit pro ea, «£ ff famiéa, e

q

immaculata.Ephef. s. WT. Unionem

deniqueSan&i Spiritüs cum 4f2iia

g

fidei per gratiam, juxta illud: Jpoz-

tIoti

st

fabo te mihi in

: Jufiitia. Ofz. 2.

9

den.

ly' ^

'THESIS IV. Nwptie facta fuut.

Boyut.

Joan. 2. v. 1. Matrimonij bonum

(utf.

tripartitum eft: Fides, Prole$ , $a-

As

jirt

eramentum. l. lu Fide attenditur,

fint

ne preter vinculum conjugale cum

altera, velaltero concumbatur. 1I.

jm

In Prole, ut amanter (füfcipiatur,be-

jaU

j

3

nigu:

,

42

Dominica 1I. |

nigné nutriatur, religiosé educe-

füs.

tur. lll. InSacramento, ut Conju-

hus

gium non feparetur, & dimiffus,aut

&i

dimiffa, nec causá prolis, alseri

T

conjungatur. $. 4ug- À. 9. de Genef.

Qy

aa itteram.

b

Sonum.

THESIS V. Nuptia fatfa faut.

nt

f

Joan. 2. v. 1. Matrimonij Bona tria

funt. I. Fides: h& facra eft, quia

a

h

1. promiffa, 2. in facieEcclefiz ju-

[//

rata, 3. Chrifti fanguine ftabilita,

n

li

lL. Pro/es: ordinata, ut r. proles

concipiatur, 2. concepta nafcatur,

lu

3. Nata reQté educetur.. Ill. $acz2-

if

eutum: hoc caufat 1. Unitatem

Qu

l

tatem habitationis.

carnis, 2.Unitatem cordis, 5.Uni-

Fiviem. Ter-

tit

?ull. Pradic. p. 1. de Adulterio.c.a.

£0

Officium

THESIS VL Nwptie faéza funt.

qu

4lriti.. Yoan. 2. v. t. Bonus Maritus, ut ex-

primat fimilitudinem Amoris JESU

u

Chrifti erga Ecclefiam Sponfàm fu-

d

am, LDcfe&us conjugis equó ani-

ll

mó perfert. Il. Eam amat uniceé.

Ti

W. 'l'otum cor fideliter ipfi fervat.

V

ANicolas Doyon. Capucin.

T

Quimod? , 'THESIS VIL INuptia facfa funt.

D

ineundum, Joan.2. v. 1. Tria nos compellunt,

]

ut,antequàm contrabantur Nüptiz,

[

ad DEUM recurramus. I, Ipfe fta-

l

tus

43

poft Epiphaniam.

lutt-

tus Matrimonij difficultatibüs ple-

pnus. If, Animus mal& ordinatus,

oj«

at

& intentio mala, utea evitemus,

]ll. Obligstio , vel virtutes, quas

aþen

7

oportet exercere in hoc ftatu. Quia

fcilicec Matrimonium jugum, ípi-

nz. Virtutes funt honor, amor,

futt,

T

fides, patientia, modeftia, auxilium.

ANubant feémper imvocantes Domi-

qua

: ju

num,ut medtator Adftt, $. Chryfoff.

litas

férom. 28. de diverf.

oles

THESIS VIIL. Nuptia facfe funt. Conjugium

tüf,

Joan. 2. v. 1. Matrimonia perfepé (vfes-

d

infelicia fünt ex triplici caufa, I.

m

Quia non invitaturad ea Chriftus,

(ni-

Il. QuiaBenedictio à Coclo non pe-

Tif«

titur, feu attrahitur. lll. Qnia in

eo non puré vivitur, ut ftatus re-

f

fu.

uirit. Bre££eville,

t

THESIS IX. Nuptia facta fant. Diffcie,

ESU

Joan. 2. v. 1. I, Conjugium difhicile

n fi-

eft Viris.

II. Difficilius Feeminis.

lll. Longé veró difficillimum Foe-

.ani

nici

minis devotioni deditis, quz,quod

fat.

patiantur, habebunt quotidie, &

uidem injuíte,

[77

THESIS X, Jywptia facfa funt. Perfetum,

Joan.2.v. r. Tria conftituunt Ma-

U'M;

(

trimonium in Chrifto perfe&tum.

[l2

l, Unio voluntatis utriusque, ecce

Fides,

ts

44

Dominica IL

lite

Fides. 1l. Communio bonorum, &

Toalorum, ecce 24ozor, TII. Fructus

D

DEO confecrandus ad obíequium

dum

ecce Pizif,

$

x

[aha

Peccator,

THESIS Xl. Fiuum nonbabent.

oan. 2 V. 3. Peccator inhocMun-

[

do verum gaudium non habet, Szg-

T

nperi, Mannua 15« Feb. Paciuchedliin

guw

02AT. Lecf. Y4, 6.9.

q

Bonatem«

THESIS XIL 4g:um vinum faJ

n

peralie,. am. joan. 2. v. 9. Homines mun-

lt

dani, etiam dum poflident bona

t

temporalia, infelices funt : quia

H

bona hzc pervertunt , naturám-

iC

que illorum deftruunt , afpiciendo

illa velut xterna, cüm fint tranfito-

?i

Tribulatio, Yia, 11.. Chriftiani veri econtrà eti-

am in tribulationibus, & erumnis

M

Thi

felices exiftunt , quia illas in bona

commutant fibi, aípiciendo illas

li

velut 'media ad evitandum pecca-

tum, acquirendam virtutem, imi-

Ü

tandum Chriftuam , promerendum

D

ccclum. ltaque ficut mundani ex

Yj

U

ipíis bonis fibi faciunt mala, ita

Chriftiani mala convertunt in bo-

Y

^pa. Bretteville.

D

Prea B. — THESIS XIII. Dieit AMater TE-

$U ad eum. Joan. 2.v. 3. Inter-

(

ceífio MARL/E obtinet; quod fzpé

li

inter-

poft Epz'pfyaniam.

45

m

interceffio San&orum non obtinet;

uds

itaut verba ipfius in vinum abeant,

dum verba illorum veluti aqua di-

uiun?,

labantur.

*

aben,

THESIS XIV. 4quam viaum fa- Mitalum;

Mur-

&^m. joan. 2. v. 9. Chriftus 44222

t

muravit z Finum, & Finum in $an-

jtlitl

guinem , illud in prandio , iftud in

coena; pfius in Cana , pofterius Je-

n f;l-ï

rofolymis , ut oftenderet: aquam

Iul

tribulationis in vinum confolatio-

boni

nis, & vinum confolationis in San-

quia

uinem tribulationis ( utpote qui

Iäm'

in Cruce effufus eft) mutatum iri.

u

'THESIS XV. Cjz iaebriati fue-

Eirictas;

ii

vist. Joan. 2. v. 10. 1. Ebrietaseft

n

Mater Paupertatis. ll. Mater Infir-

rl

mitatum, lll. Mater vitiorum. Lz-

j boti

fétve. bic.

) ij

u

'THESIS XVI. Pocat Sponfum . . .

Uxor.

( dicit ei: Joan. 2. v. 9. Diligite

" imi-

du

uxores veftras , quód autem hze

yoluntas DEI fit; conítat l. quia

201' a

DEUS mulierem formavit de cof/a

,In

viri. iL Quia noluit formare de

j bo:

pede. VT. Sednec de capite. Unde

S. Hierenymus air: Dominus non

df

de pede, fedde cofta formavit mu-

nter

(ep

lerem , neà viro contemneretur,

non

Mu

45

Dominica 11

nonde capite, ne nimiüm vellet

6]

dominari.

en

ln

ZMatrime. — THESIS XVII. Neptiefat? a fant,

HÍHITDS

[

Joan. 2. v. 1. Tria genera Matrimo-

niorum funt, L. Solàüm Carza/ía ,

in quibus nón nifi conjuntio cat-

Ww

DL

nis, fineunione animorum, II.So-

làüm spzri£uAlia, in quibus fola unio

animarum, fine conjuncCtione cor-

porum, llI. Carzis, & (pirités, ubi

fancta traditio corporis , & perfe-

€&a unio animorum invenitur. Aj-

col. Dyos. Capuc. bic,

Nuptia

'THESIS XVIII. JVecatus eff ,;m-

felicu.

teme TESUS. Joan.2. v. 2. Ad

omnes Nuptias vocandus eft JESUS,

hi

I. Ut purificet 24orez;. M U: fta-

p

biliat F/de/itateze.

III. Ut robo-

[/;

lic.

ret Patzentiam. Diólion. 4poflo-

lnfelices. :

Mu

THESIS XIX. Nup:ia fadt o funt,

Tn

Joan. 2. v. 1. I. Nuptiz funeftz

fünt, ac improfperz, qua cum prz-

QU

cipitatione fiunt, cum coaclione,

!

Felices,

W

Y

& inter diffimiles, II. Nuptiz fe-

lices funt, quz cum przparatione

fiunt, fine proprio ftudio, ac com-

li

modo , & cum honeftate. 74. i/;4.

:

eu0n

li

ATHESIS XX, Fecatus eff aut

é

poft Epiphaniam.

47

velia

e& TESUS. Joan. 3. v.

Vocandus

eftnempe JESUS. . I. in Electione.

IL.ia Defponfatione. III. in Socxeca—

4[nt,

te. iJ. Ibid.

trumo

9alid ,

CAOCA CA AOCR U CA OCAACAD CAOCAD

10 Cf

IN

p o t d C t C t C Pt

; UnlO.

E Cot

U ubl

DOMINICA II

petfe

Poft

»

EPIPHANIAM.

[ at

HESIS I. Dormize nonm fum a'fg Hmzl;:.a:a

QM

1

Dus. Matth. 8. v. 8. Humilitas

j

habet vim ]. Attrahendi.

lI. Au-

U.f

gendi. IIL. Confervandi Gratiam.

r[rb

Vivien. Tertull.

A

THESIS Il. Domine, fivis,potes.

Fidueia.

Matth. g. v. 2. Tria r-*qunrumurad

ldþ'lf.

fundandam fpem, & fiduciam In ali-

T

uo, I Quódpoflit. II.Quódfciat.

[mpræ

IIE de velit juvare. hec omnia

106

utique in DEO videmus.

]ib f

'THESIS HI. z4cceffot ad eum Cen- Charitas

atiof

turio, Matth. . v. 5. In DomoDEIpraxmir.

corn

i.

qui alienum, idem proprium nego-

u

tium curat: fibi enim invenit,

qul

alijs

Dominica 11L

48

lint

alijs querit.. Didaecus Niffem. feria

bene

y. pof! Cineres, Perioch. 2. e$ 3.

(051

ferþ&io.

'THESIS IV. Nons invemnmi tantam

&t

fídem. Matth. 8. v. 10.. Tria figna

l$

danrur magni in via Virtutis pro-

du

fe&üs. LSicut Viatores, quantum

A

in itinere procefferint ,. ex eo me-

Qs

tiri folent, fi locus, à quo difcef-

Ql

ferunt, ipíis mínor appareat, econ-

tj

trà locus,

ad quem properant,

lts

major oculís füis videatur; ita (i

Qt

tibi Creatura, à qua difcedis , mi-

foiti

nor, &DEUS, ad quem accedis,

d

major tibi appareat, multum viz

l

in perfe&ione confecifti, II. Sicnt

NT

pulfas arteriz ordinatus vitze (ani-

tatem indicat , ita idem vite ordi«

i

natx tenor , fibi in bono femper

conftans, Perfe&ionem. IIL Sicut

Qu |

f

lu

emplaftrum, quó difficilius-abftra-

hitur ,

ar&tiorem. adhzfionem ,

Com

tf

quam habuit, demonítrat, ita, quó

difficiliüs animüs ab oratione,& de-

dlgn

lis,

votione ad Mundi negotia abripi-

tur, tantó majorem cum virtute

fit

conjunCionem exhibet.

NT

Myumnilitat

'THESIS V. Demine non fum dig-

d/g

xus. Mat.8.v.8. Diverí3 genera funt

fefe humiliantium. E/7,24i megiiter

C

fü

buniliat [e. Eccl.39. v.23, I, Aliqui

funt

poft. Epiphaniam.

49

.feril

fünt humiles , quando illis omnia

bene füccedunt, fi autem tetigerit

)

Ri

€os manus Domini , excandefcunt,

& ftatimponunt os füum inCoelum.

a figut

II. Sunt, qui fe humiliznt, ut afcen-

Is pto-

anturt

dant. III. Aliqui fe humiliant, u£

evadant: impetu enim venti quer-

oo D6

di(zt-

cus frangitur, quem calamus eva-

.ecot.

dit. IV. Aliqui fe humiliant ve-

ré,Gt femper. Prima ergo Humi-

Em

ia

litas eft Domeftica ; fecunda Errati-

Cca: tertia Sophiftica 5 quarta Do-

;,Ini-

tninica. Item prima Naturalis ; fe-

:Cdis,

" viz

cunda V olatilis ; tertia Verfipell

is j

Quarta ÀAdmirabilis.

Petras Bleff.

f

oX

Sernm, 3.in Fefto S. Nicolai,

g n

g od

THESIS VL Domine non fumConma.

digmus. Matth. g. v. 8.. L. Sunt , »io.

femt

[ at

qui prztextu, quód non fint digni,

fe indignos quotidie faciunt Sacrz

ab

ynett i

Communionis. Il. Alii funr, qui

eo fenfa, quód non fint digni, fe

A

dignos faciunt Sacrx Communio:

;,8( de

D

abrip

i

nis. Dicendo [e ipdigmum , prafli-

bt dienum. $. Aug. Serm, ó. de

(jrute

Puero Cezturionis, MAattb. g.

THESIS VII. Domine zoz Jum

1£nus. Matth. g. v. 8..— Quafi di-

j lint

ceret : non fum dignus , w iptres

yit!

"reéfum inetin ; propter quod &

Jiqui

ine

i

5o

Dominica l.

me ipfum non dignum fum arbi-

tratus, sf venirem ad te. Luc. T.

D

Hinc colligo , aliud effe I. homi-

nem effe dignum , ut C/r/fl zs ve«

nist ad ipfum, II. & aliud , ut zpfe

veniat ad Chriftum. Primum ex

his nunquam erit 5 alcerum tamen

erit, fi fit in ftatu Gratiz ; in quo

non videtur fuiffe Centurio adhuc

L

Ethnicus, ficut nec illa, cui Chri-

lii

ftus dixit : non effe bonum fumere

J

Kl

anem filiorum, &c.

fhlt

Mdeceffus

THESIS VIII. Acceffit ad eum

.

Centurio, Matth. 8. v. $.

Triplex

d C/:rif

ltyo

'fj-äumo

via accedendi ad JESU M. 1. Pri-

ul

ma eft Orazio, rogans eum.

II.

Secunda eít Hwmilitas , Domine

[

III. Tertia

non füm dignus, &c.

ltl

eft Fides, tantüm dic verbó , & fa-

hi

nabitur.

Prima via ad liberalita-

m

tem : V'eniam, 9 curabo. Secun-

lor

da ad laudem : Noz ipveni tantam

ltr

fidem in Ifrail, 'Tertia ad familia-

B]

ritatem ducit: Dixit Z ESUSA

fite

Genturionem. Durand. Doéf.

fïh

dheol. ia Charad. Sam-

[

cor. part. 2.

WH (o) 885

ha

an

DOMI-

Atj

þo'jl Epiphaniam.

f5 t

1 tbl

AC

homi

DOMINICA IV.

lus vt

Poft

u j

EPIPHANIAM.

m d

, tame

HESIS L. Afo£tus .

T

aguus fA- Affitlio,

| adhm

jn quo

us eff in Mari.

Matth. 8g. v.

24« Quid faciendum tempore af-

i hr

flictionis? I, Patientiz fcutum ob-

um

jiciendum. II Sperandum in Do-

mino. Ill, Pro viribus agendum;

d em

IV. Expianda à peccatis anima. V.

( n

riplet

Invocandus DEUS. . Faber. Cozc. 4.

ujus Dominica,

gt

THESIS II. 94/d rimidi effis Tribulae

)omi

modica fidei ? Matth.

8. v. 26. Qua tio.

Tetà

ratione Chriftus fit c

um fervis fuis

g

Juftis, 1. Per fingularem dire&io:

beraïlü'

nem,

Sepit

I. Per fiogularem Prote-

&ionem. IlI. Per Confolationem

MM"

in tribulationibus. IV. Per Amo-

fami]ïl'

rem , & Benevolentiam. "V. Per

sui

paternam Correctionem.. VI. Per

Dü!fo

fufficientem Suftentationein. Fa-

er. Feflo $9. Trinit. Conc. 9*

?

THESIS IlII. Ipfe verà dormie- Provideas

d

^. Matth. $. v.24.. DEI Provi- //a.

entia conciliatur L. Cum ho-

minis Li£erza;e,

II. Cum impii

M

2

Pra-

52

Dominica IF.

Profberitate.

IlII. Cum jufti 4d-

tiit,

verfrtate.. Viviem. Tertud. Prædzc.

LY

vérbó :

D EUS.

alton

Fjdncia,

'THESIS IV. 4Modica fídei. Macrh.

MO(&«

0 N. 26

L Nunquam magis fpe-

r

randum, quàm cüm omnia viden-

[

tur dcfperata.

1. Nunquam mi-

nüs tíimendum , quàm cüm omnia

*ticentur effe timenda.

IilI.

Nuns

f

Iy

quam pïu.a permittendum DEO;

n

f

uàm cüm à DEO derelictus quis

[70

efle videtur.

Nam fi homo confi-

A

dit in homine, cadere poteft, non

b

item, fiinDEO :

Major etiam ac-

I

cedit DEO gloria, fi folus juvet z

tote

ma)us etiam meritum hominis,

Con

ejüsque virtutis actus.

