pediuntomnia. ;Dicuntabnegare feipfam, maximam effe difficulcatem , fed

Y

ego non fcio quz fit major commoditas? dicitur effe maximus actus amoris

Dei ,fed ego maximum effeaQdtumamoris proprii exiftimo : folus (ibibene velle

t

"

novit , qui (e fcit à fe ipfoliberare,

Itaque, a5neget fémetipfam : hic adjun

git Chriftus , €2 tollat crucem

b

ffam. Ó quàm erit crux illi levis, qui femetipfum abnegaverit! aliud crux

3

r pro-

*?üï,? pondus non habet ,, quàmillud , quod dgmus ipfi; fi amor noftei

prius

De Stigmatibus S. Francifai.

89

vefle

þpr'xus nobis noftram portaret crucem, illiusparvum fed crucis nullum, nobis

192t

pogdus portandum effet.

Conqueftus fuitJob , faczus fim mibimet ipfi gra-

sf

vA4. Cap.7. & nonfuit Jobille qui minimam in hoc Mundo crucem portavit,

lvos

Crucem [aam : folummodó noftram nos portare crucem, Chriftus jubet, fit

0 fi.

ideo benedi&tus : fed quot eorum eftreperire, qui in aliis crucibus ferendis

V05

fatigantur! quot adfert ambitio cruces, quz vix videntur effe tolerabiles?

tüs

quàm quietus & quam bene gubernatus effet Mundus, fi fingulis fua crux fe-

] fr-

renda (ufficeret! (j DUS crucem veftram, zqualem ve!tris formavit hume-

VO*

ris, cur aliam vultis cujus oneri £forfan portando non eritis? Sednaturalis hic

n

erroreít, inquonafcimur, quod aliorum cruces leviffimz & proprii humeri

' [ic

cuilibec robutiffimi videantur: quisquis fatisfaciet (i non cadens nec defati-

ant

gatusüam portaveritcrucem. Salvator noíter in fua portanda, focio qui

(trg

juvaretillum, indiguit, & nos noftris & aliis pluribus ferendis fufficientes effe

odo

putamus? Sedqua decauía? Quia titulos in crucibus, non earum pondera

ol*

refpicimus. Mihicredite, quz videntur magis defiderandz , plus illas effe

l5

timendas, Non advertitis pretiofiffimas eífe graviffimas? 52 q45 vult cra-

n«

cem[uam, — Dicicergo Chriftus, omnibus fuameffecrucem , & fioculis paffi-

one vacuis Mundum (íemel intueremur, non aliter effe videremus,

Quem

as

V0S

eít reperire ftatum five füummum, (ive infimum, fiveditiffimum, fivepau-

At«

perrimum, fiveliberrimum, fivemaxime fübje&tum, qui nonab extrinfeco,

ent

velintrinfeco cordis füam habeat crucem? earum aliquas videmus , alixia-

tent , & minüs vifibiles graviffimz effefolent, cum fintinteriores & animam

j

cüs

folüàm aggravent.

Mundus Calvariz montem reprefentat , in quo omnes

ftatus & omnes in cruce reperire fuit.

Sunt omnes vel jufli, vel peccatores,

Hþ

Iu

vel pznitentes: fi fitis jufli, debetis habere crucem , Chriftus enim juftus

füam habuit crucem: fi peccatoreseftis, habetiscrucem , malus enim Latro

bet

l,

peccator erat, & habebat crucem : fi pnitentes fueritis, crux vobis non

deerit: bonus namque Latro pznitens erat, & maxima pznitentiz pars ipfi

jor

crux extitit.

Si Reges fueritis, oportet vos habere Crucem, Rex Judae-

45,

rum erat Titulus Chrifti, & hic cum Rege crucifuit atfixus: ficontigerit

u$

vosexiis effe, qui Regibus affifterefolent, etiamà vobis crux non aberit, fi-

yia

quidem à latere Salvatoris Dimas & Geftas fteterunt, quierant inloco con-

im

venienti, fcilicec crucibus affixi , & non erant in loco convenienti , cum

(ed

effentà latereRegis, undefxpiusaccidit ruina Regni, cumergo, five volen-

yrs

tes, five nolentes, in qualicunque ftatu ac loco nofltra nos crux maneat,

Jid

magn2 eft mifericordia, quod crucem , quam pro necelfitate portamus , no-

bis DEUS ad meritum fuadere velit, zo/lat crucem [uam, £2 fequatur me

tn

Sed tam fumusinfipientes, ut cum crucem non poffimus non portare, fuffe.

[)s

ramusonusillius, meritum perdentes, quia füb Duce Chrifto eandem por-

'0*

tare

U

QO

- Concio Oäaw

tarerecufamus: fidefinentes Chriftumequi, crucem ab humeris deponeite«

t

mus, ingratitudo feuinfirmitas noftra faltem aliquam haberet excu(ationem,

Si

fed infelicitas eft, quod quo plus nos à Chrifto feparamus, eo magis crücis

noftrz pondus creícat, Non aliud in Mundo, quam fidelem optarem mihi

tif

nj.H

bilancem , inquailli qui vanitates, &illi qui Chriftum fequuntur, füas vide-

xentponderaricruces: óqu&àmíe quidamfalfos, & quàm fibibeneconfultum

dat

fi$ i

alii viderent! Mzbi A4undus crucifixus eff t9. ego Mundo. Gal.G. Pautus ha-

betcrucem, & Mundus habet crucem: Sed quanta inter crucem Mundi &

DE

füi

crucem Pauli differentia? Si homines hanc veritatem bene cognofcerent ,.

eerto vobis promitto fore, ut crucem fuam Mundus cam cruce Pauli permu-

Tf

19

taret,. fed ideo infelicitaseft, quemquam reperiri ; qui crucem füam cum

Mundicruce permutare velit.

Certos Mundus homines habet magnz infipi-

ipf

Inte

entiz, qui neporrentunam cum Chriftocrucem, duss fine Chrifto portare

debent.

Quàm diverfimodé hanc Philofophiamintellexit incarnatus ille Se-

qw

raphinus, ille vivus fui ipfius Crucifixus, Patriarcha gloriofus S. Franciícus./

qu

Fuitexemplum fecutus , & ipfüm Chritus in Mundo pro noftro reliquitexeme

cun

Ti$;

plo; ut illumimitemur & eidem nos conformemus, ac multo magis illi, -qui

profitentur eundem fpiritum, eundem habitum, & eandem docirinam, ac

büs

maxime cum loci hujus Religione , acprofeffione: mutemus ergo ftilum , ut-

&l

i

que nosad tamfüblimis argumenti , fcilicet plagarumS. Francifci, aut Chri-

"u

&i, Francifco impreffarum altitudinem elevem

«dve MAar1a.

?

us , opem nobis neceffariam

amploremus.

D

l«

a

Si quis vult cvenire poft me abneget femetipfuns.

tat

N huojus Evangelii verbis difcurfus nofterfundari, nec ab iis defle&tere de-

I

li

bet: fed quod confidero primum, eft, zo/latzrucem faam. Precepit nobis

0ni

Chriftus, ut noftram tollamus crucem & ipfümfequamur, itaque Dux erit

C

ille, & crux erit noftra. Qusro: non expediret, ut ficut períona quam

at

oportecfequi, eff Chriftus, ita cruxnobis portanda, Chrifti crux effet ?. vi-

de

detur quod fic. Cur ergonon dicit Salvator, qui vultme fequi, tollat crucem.

meam,. fed tollat erzcem fsam? " Quia Chriftustantifüam zíftimavit crucem ,.

h

tat

ut eam nulli dare voluerit: illorum crux effedebet, meam non doalteri: tor-

l

menta , necnoninftramenta paffionismez, tam parvinon facio , uteadem

tü

alteridare velim: dicit enim per Ifaiam, G/oriam meam alteri mon dabo : c. 1g.

Ki

Hic dificilis videtur Fextus , DEUS enim füuam offert gloriam, omnibus il-

Iam petentibus, & dat omnibus eam mrerentibus, imo folümut nobis faam

tio

caretgloriam ,. de Czlo.defcendit, namgloria, quam Chriftus meruit, pro

Qu

loriaus

ægbis non pro illo fuit , fibi non potuit mereri, Cur ergo dixit , g

WICATS

pu

de

z

lh.

De Stigmatibus S. Francifci.

gr

Qemm,

mieam alterinon dabo? Ex. slio Scripturz loco licet intelligere. Antequam

:ru'gis

Satvator fuz paflionis gloriam adierit , hanc ad Patrem fecitorationem , c/a-

mihi

rificame Pater, Toan, z. Noneratclarificatus Chriftus ? non fuit gloria ple-

Vide-

nusabinftanti conceptionis? fuit: cur ergo rogavit Patrem ut fibi gloriam

ltum

daret? dicam: Dominns nofter in Mundo gloriam gaudii, & gloriam paffio-

1

nis habuit, gloria gaudii fuit gloria vifionis, qus confiftebat in fzlici ftatu

d&

DEUM videndi: gloria paffionisin tormentisconfiftebat, queprohominibus

f

et,

fuit paffus, & licet Chriftusà primo conceptionis inftanti prima frueretur glo-

ff«

tia, non tamen fecundà, nifi pafTionis die; eftevgo hzc gloria quam Patrem

Cutm

rogavit, dicens, Pafer clarifita me. Sed qui potuit effe, ut Chri(ti paffio,

fipi-

ipli fua effetgloria? Hanc difficultatemS. Chry(oftomus notans fic Dominum

tate

interrogavit: aderucemvapert cum pradonibus , & boc gloriam appellas?. Ita,

N-

quod pro dilecéis patior , Chriftusref(pondit. Nam multum pro dile&tispatienti

fcusJ

crux eít gloria ; ita ut Chriftus bis gloriofüsfuerit, femel gloriáà vi(ionis, fe-

df

cundoglorià, in quá patiebatur pro hominibus , eóque pluris gloriam paffio-

qui

nis, quamgloriam gaudiifecit, quia hujusfuittam prodigus, ut eam omni-

AC

busdederit, fedilliustamtenax, utipfam fibirefervarit foli, gloriam meam

W

alieri non dabo: gloria vifionis fit gloria veftra, vos omnes gaudete DEUM

videntes. fed gloriapaffionis, gloria pro bominibus patiendi , hzec eft mea

pri-

uam alteri dare nolo, eloriam meam t$c. ldeo Chriftus de cruce

fa.

loquens , inquit : quisquefuamtollat crucem, mea me folum manet, £ol/s£

crucem [nam. .

N

Cum tormentorum & paffionis fuz gloriz fcilicet plagarüm, Salvator

tameffet avarus ( fic mihiliceat loqui) adeo tamen S, Francifcum dilexit: ut

de-

illi dare volueritoptimam glorizfuz partem, & maximam fuz partem paffi-

hu

onisipfius corpori imprefferit. '"Tantusfavor, utexplicaripoffit, Seraphi-

tit

cam linguam requirit: fed ut fübtilitatis cognitionem aliquo modo humanus

ii

attingatintellectus ,. quz dicam attendite.

Francifco Chriftus hanc conce-

dens paífionis füz; partem, adgloriam illum admifit, ad quam, nec homi-

Vi*

j

nes, nec Angelos, necipfüm DEUM admittere voluit.

Quo fuppofito no-

um

tate. MilitibusSalvatorem cum difcipulis in horto fiftentem capturis, ipía

r

Majeftas fe capiendilicentia datà, fuos monftrans Apoftolos , fic illis loqui-

jiti

tur: ffergo me quaritts , fFnite bos abire. Toan. 19. . Cur Dominus fuorum Di-

fcipulorum aliquem apprehendi non permifit, qui cumipfo moreretur? nonne

i

li

conveniebat unum ex Chrifti doctrinam fequentibus, in ejusdem confirma-

tionem, füam profundere vitam, &loco]Judz traditoris unum effe Petrum,

n

0.

qui feillipreberetin morte comitem? Cur ergo Chriftus in paffione fua Difci-

ulorum fuorum aliquem fecum habere noluit? Quia totam fibipaffionem

defideravit, & fi quis Difcipulorum cum.Magiftro (imul effet captus , pars

P

Vodii

^

. Concio O84va

$2

rannoruminillo divifa fuiffet: ut ergo peme pa(fionis & gloriamema-

ho

odii Ty:

177

neant ,

falviabeant Difcipuli mei , fzite bos abire: Ambitionis fuit attusnen

velle focium in tormentis. A cordeS. Pauli licebit in hoc cafu Salvatoris inten-

E

tAt

tionem cognofcere.

Paulus coram Judice (iftens illi dixit: opzo te fieri talem ,

n«

& ego fum , exceptis vinculis ,

ZAli6. Defidero vehementer ut DEUS

gual

.

feri

omni

a tibi impertiatur bona quz mihidedit, his tameu catenis exceptis: Q»

tz

mnes alias gratías tibi dabo cum gaudio, folóm hsc mea vincula nunquam

cedamalteri. Hoc modo Chriftus dixit paffionem (nam liberalitatis excepti-

eju

fün

onem füiffe : difcipulisomnibus meam dabo gloriam , fed nulli penarum mea-

rum partem : diligo vos unicé, verum eft, fed amor meus fe non extendit

Ào

ultra. Praterea: Chriítus S. Petroprzcipieus, ut in vaginam gladium re-

i

oneret,, illidixit, amputas quia non poffum rogare patrem meum , & exbibebit

a

mnibimodo plus quam Y2. (egioner Angelorum ?* Mattb.6. Kes notabilis! non

U

fuiffet Chrifto facilius, unico verbo füisinimicis tollere vitam? cur ergo cum

Ut Angelis invifibiliter hominum actionibus affiftenti-

[

Angelis minatur iis ?

pi

bus , homines fcirent ,

quod ne quidem hoc modo Chri(tus paffionis fux fo-

€ios admitteret Angelos.

Angeli naturá fünt immortales, Spiritus impaffi-

hf

g

biles, & Dominus pegarum fuarum tam zelofus erat amator , ut impaffibiles

niis haberefocios: licet enim

K

quoque füfpe&tos haberet , nec Angelos vellet

participes , poreraot tag

hr

illi patiendo tormentorum non poffent effe

lis mï—

«

ejusdem gloriz , focietatem illi przftando : & hoc ne quidem Ange

ftus conceflic..

Salvator fv cruce moriturus , füblatis iv celumoculis, (icait, DEUS

meus, DEUS meus ut quid dereliquiffi me? Matth, 27.. Cur Pater Filium

r Filius à Patre federeli&um dixit, interrogant omnes ? Sed

reliquit ? Er cu

ego quaro, cu

r hoc conqueritur im publico? Quodinter Patrem & Filium

agitur, precipué

fi t lamentatione dignum , audiri publicé non debet ; ac

—— €D I OP MX

rron erat neceífe füos.ad declarandos do-

multo magis cum Pater effet DEUS,

lores Filium lamentari, cur ergo publicédicit Chriftus fe à Patre derelidtum

o conftare voluit fe pro hominibus patientem adeo folum

effe? Quia Mund

fniffe, ut in torm

entis ne quidem Patris füi focietate fitgavifus, Perfone

Patris & Perfonz Filii vix eftaliquid,, quod fibi non commuricent equaliter

& quod non fit utrique commune, extra paffionem : fed voluit Chriftus in

affione, tantas ipfe panas füflinere ut nequidem proprium Patrem ( modo

EUS mew &c.. T'orcular calcaifolus £9 de

poffibili ) focium in iisadmiferit; D'

gentibus non vir eff meeum ,

If:65.- Sicloquitur Propheta in Perfona Chriíti

:

[

d'( cum Prophetzlicentia ) pl

us illi dicendumfuit? folumfeimagone crucis

& victoria paffionis fuiffe dicit, quéd nullus illi fe focium adjunxerit ; verüm

cietate

m as aM - G a Mdf pQ C^ ane-

nonuna, fed 3. vicibus ingloria cruci;- folus fuit Clriftus : folus fine fo

homi-

De Stiginatikus S. Francifci.

93

un

hominum, fizite bos abire : folus (ine focietate Angelorum, exbibebit Ange.

n

loregm legiones ? Solus fine focietate Dei P'atris, Dews mems, Deus meus , &j c,

Id

Ex hoc difcurfu colligitur, quod tanti Chriftus fecerit füz tormenta crucis, &

lm,

tam fingulariter illa pro fe folo voluerit, ut eorum nec Deum , nec Angelos

n

nec homines participes faciens, ab hujus communione glorig cunctos exclu-

i

[(

ferit : & hocfüppofite ( ómíra Francifci dignitas ! ) cum effet ita , hujus glo-

uam

riz, ad quam Chiiftus non admifit Angelos, nec homines , nec ipfüm Deum,

ejuldem gloriz tantum Francifco conceffit , ut fuas i

ept-

pft dederit plagas, qua

neà-

funt ejus paffionis gloría principalis.

"it

Triumphatore cxlum afcendente Chrifto, vigiles ad S. civitatis portas

| f

Angeli, foris ftantibus loqui caeperunt , dicentes : Qu efl iffe Rex gloria ?

il

Si non noverint illum , cur Kegem vocarunt, Rexglorie ?. V'iderunt Calites

non

cuniti illum, qui (becioftor vulneritus apparet , $ admirantesfulgentia divine

um

virtutit vexilla , dixerunt : qui efl iffe Rex

lori * Inquit S. Aug. dicens,

ntie

caufam ob quam Ángeli Chriftum vocarunt

í

egem gloriz , fuiffze, quia S.

Magna dictio * Dominurn noftrum in A(cenfioz

: [«

plagas ejus apettas viderant.

iffi

nis die gloriofis veftitum dotibus Angeli videntes, non illum vocabant Regem

gloriz , quia viderant illum gloriofum ; fed quia vulneratum videbant, majo-

)ifeS»

num

rem Chtiíto gloriam conferentibus , paffionis ejus veftigiis , quàm beatitudi-

nis dotibus: & cum hzc propria illius effet gloria , Chriftus eam S. Francifco

communicavit, & quod alteri fe non daturum promiferat , eidem dedit, o/;r .

D

am meam alteri nom dabo, Sedhic fifiamus, Si Chriftus promifit hanc fe glo-

riamalterinon daturum , qui dedit illam Francifco, huic refponder& videtur

UM

iurti

fecunda thematis rroftri claufula , /£ 245 vzuit, ebnegetfemetipfum. | Sed quid

fignificat abneget femetipfum ? ut quiíquis effe de(inat qui eft, rec ego fim

Sed

ego, nee vos fitis vos, & taliserat S. Francifcus: er

um

go fi Francifcus non erat

u

Franciícus, quiserat ? procul dubio Chriftus, Hoc clare S. Paulus his dicit

verbis : vzvoeegojam non ego : & íi tu non es tu, quis es-? oivit vero i me

10«

um

Chrifius.. Nonfum amplius ille qui fui, nam definens effe ego , definens cffe

Francifcus, factus (um Chriftus. Nuncvidetis cui Chriftus fuas dederit pla-

um

n

gas ? hominiqui in virtute abnegationis fuüi jam non erat ipfe, fed Chriftus;

Et cum Franciícus auon effet amplius Franciícus fed Chriftus , ideo daans hic illi

te

J

plagarum fuarum gloriam, eandem alteri non dedit ;. glariam meam t$c. Hu-

do

jus reinec interra, nec in humanis, fed in Celo folium & divinis datur exem-

lum. S.Hieron.creditabzterno Patre di&ta fuiffe hxc verba, e/oriam meaus

:2

vd,

(

alterinem dabo , & tamen totam Patergloriam fuo communicavit Filio, cur

ergo dicit, quod illam alteri dare nolit ? Quia cum Pater & Filius unus (int

[cis-

Deus, licet Pater illam det Filio; non dat alij. Idipfum imn cafa nollro dico,

Salvator dicit fe gloriam paffionis alteri non !däturum-, & hoc nom ob

flante

lgc

:

dedit

)

94

Concio Oflava.

0

am

deditillam S.Francifco , quia cum Franciícus vi abnegationis proprix , defierit

if

effe Francifcus , & vi unionis factus fit Chriftus, licet illi füam Chriftus det

ahin

gloriam, non eam dat alteri , a//erZ 16 dabo, ideoque non eft mirum quod alijs

T.

ut fefequerentur przcipiens, S. Francifco permiferit ire fibi parem.

It

Notate nunc, 70//a? crucem [aam &3 fequatur me. — Qusro, cür dicit ;

Trr

fequatur & non, comitetur me ? Quia qui fequitur femper retro manet , qui

[

comitatur etiam parire poteft, fed Chriftus in materia füz crucis & paffionis,

datt

licet ut fequamur illum imitatione preceperit, non tamen voluit ut paritate

taffe

comitemur.

Abrahamum Deus füum fibifilium offerre juffit in Monte Moria :

Ton

impofüuit humeris lignum Ifaac, montem afcendit, ad Sacrificium fe ligari per-

Qua

mifit, fed ftricturo Patri gladium dicit ipfe Deus, so» extendas manm tuau,

Tif$

Genef. 22. ' Sed quare ? Non videtur effe honorificum oblaturo victimam,

qui

ut filiusI(aac primogenitus per campos vadens defatigatus, veniatad montem

D«

in confpectum Sacrificij & cum jam dandus fit ictus, ipío fübtracto, ín ejus

tlf

vicem vervex fubftituatur, id; minimé decorum effe videtur, Cur ergo fic

[je!

accidit ? Ut primaspartes Deo cederet ?* inquit Clemens Alex.

Ut in paffione

illg

primum Deus haberet locum, & pon iret Iíaac par Chrifto ; portavit in hu-

meris Ifaacligna ficut Chriftus, fe ligari permifit ad vittimam, nullum dicen-

m

do verbum, ficut Chriftus, fi autem ipfi vita fulffet ablata, par ipfi Chrifto

pl

iviffet : ut ergo maneat retro, utfequatur & non fit xqualis, moriatur Chri-

um

ftus, illo fuperftite vivo, & optima pars paflionisin Ifaac defideretur, Nihil-

quo

ominus cum omnibus ut fequerentur & poít fe manerent, Dominus prgecepe-

Jue

rit, S, BSancifco tamen conceffit ut fe comitaretur.

Sed adhucquzro , fiSal-

prii

vator Francifco dare plagas voluerit, cur illi quinque, non pluces nec paucio-

res dedit ? Quia non folàm imitationem fed xqualitatem ei dare voluit.

Ó

Tum

$]

fingularem favorem ! Deusipíi Jofeph gratiam conceflit ut venderetur, fed

re bene confiderata erit reperire, Chriftum 30. Jofeph vero 20. denarijs fuiffe

nl

N

h

venditum, iz fervum venundatus eff Tojepb, Píal. 104. . Sed quare ? .Ouia

Jeruus non debebat e[fe pretiofios Domino [io, inquit Pafchaius, Ut imicare-

18

3l

te

tur , ipfi conceffit, ut effet par, illi negavit.

Salvator Lazaro favorem prze-

flitit, ut fuerit fepultus ficut ipfe ; ac poftea relurgeret , attamen Chriftus 3

COTF

ph

& Lazarus 4. diebus in fepulchrofuít, & quare? S. Petrus Chryfol. dicit, ze

&ic|

equalis Domino videretur.

Itaque Lazarus plus, & Jofeph minüs, uterque

ni

fuit fecutus fed neuter adzquavit Chriftum, aftillum adequavit S. Francifcus

&

Jofeph extitit imago Chrifti venditi, verum hoc deficiente quod Jofeph 20.

& Chriftus 3o. venditus fit denarijs,

Lazarus Chrifti fepulti figura fuit, non

4ij

vero naturalis, nam Chriftus 3. Lazarus 4, infepulchro diebus fuit: folusS.

d

Franciícus volnerati Chrifti perfecta fuitimago, habuit enim uterque ;. vul- -

9g

anci-

nera, :S€d quz imago, vel quefuérehbac vulnera ? dicunt omnes $. Fr

ii

fcum

: D& Stigiatibus S. Francifci,

9f

|]

f

C

um Chrifti corporisimaginem , & ejus plagas illarum in Chrifti corpore figu-

Iet

det

ragfu!ffe ; dico tamen ego quod $. Francifcus non Chriíti corporis , fed ejufdem

animz fuerit imago , & plaga 8, Francifci non plagz corporis Chrifti , fedani-

alijs

tnz illius plaga fuerint.

Hujusrari conceptus probandi gratia hic parum mo-

remur oportet,

Imprimis hoc nono dubium : jam vobisconftat Chriftum S.

(CIts

Francifco fuas impreffiffe plagas in Angeli, fcilicet Seraphini fpecie, ergo vos

qui

Ajuzro : fi Chriftus, ut plagas reciperet, fe fecerit hominem , cur ut illas

Yi

daret, fe Angelum fecit ? forían ut monftraret in hoc actü fe naturam mu-

(at6

taffe ? fuit enim ipfius natura , ficut vidimus, in paffionis füx tormentis focios

tl

non admittere,

Verum non potuit hzc efle caufa, fiquidem Chriftus nun-

ptr-

quam eít liberalior quàm quando eft humanior.

Et fi in propria fpecie homi-

As

nis venirenoluerit, cur non in alia quadam corporea venit, ficut Spiritus S.

i

1

qui apparuit in fpecie columbz, cur in figura fpirjtuali ficut eft Angelus? Quia

tem

eus füpernaturaliter agens utitur inftrumentis effectui producendo propor-

ejus

tionatis, & ideo formam fpiritualem , non corpoream affumpfit , quia venerat

Qu

Francifco impreffurus plagas fimiles animz fuz plagis, & non carnales, ficut

one

illz corporis fuerunt.

hi

Pro hujus intelligentia fupponendum : quod ficut Chrifti humanitas ani-

n«

ma conftat & corpore; fic plage Chrifti fuerint plagz corporis ac animz z

ilto

plagasanimz fecit amor erga homines, plagas corporis inimicorum fecit odi-

ht«

um inftrumentis vindicte. Zusd«i non folti manus fed etiam pedes & latus

il

quaque , C S. cordis zntima furorii lancea perforarunt , quodjam amoris lancea

:pc.

Juerat vnlzeratum , inquit S. Bern. Plagas, quas Judzorum fecit odium, jam

&il

priusaperuerat amor erga homines , hic amor fuit prior quàm odium inimico-

C0«

rum : odium impreffit illas corpori, fed amoreasjam imprefferatanimz, Id

S. Bern. probat ex Cant.c. 4. valnerafficor meum. — ó Sponfa mihi cor vulne-2

fed

raíti : quid neceffarium fuit illudab animitz vulnerari, d jam vuneratus eft

iffe

Salvatorloquitur de vulnere cordis , dicens quod bis illud vulnerarint , nam

ul

fingula Chrifti vulnera, duofuére vulnera, unum quod ante fecerat atmor

i

alterum

u

od inimicorum odium fecit. Secundó füpponi debet : vulnera

c

[t»

€orporis

hrifti, animz B. Virginis impreff: fuiffe, fecundàm Simeonis Pro-

T^

phetiam : (* tuam ip[ius animem pertranfibit eladim, |Sic Arnold. Carnot,

[2

dicit , fugientibus Apo[Toit , in faciem Fibj fe oppofuerat Mater , ex gladio dolorss

X

que

anima ejus infrxo , unluerabatur Spiritu , &9 crmqïgeäamr affe

e

£,

2

9 quod im

vt

carne Chrifli agebatur clavit , t$ lancea , boc in ejus mente compa[fio naturalis eg*

p

actionis maternae anguflia. . Idem S. Bonaventura dicit : bec folum reffat,quod.

o

ipfe in corpore , t in corde espe[fa, nec non &$ fingula vulneraper ejtus corpus d-

M

er[à y in cordetuo generaliter [ant inclavata , quia mempe tuam ip[fus animam.

'ül-

pertravfrvit gladius , tu Domina tj én tuo corde es lanceaía , t amoris claus in-

u

5!&4!3,

m

L

96

Concio Oflava

/

clavata, fed cum Chriftc duplices fuerint plagz , quædäm in anima , quzda

m

Mini

furi

incorpore: vel ut melius dicam , cum imultiplicatz Chrifti plagz fuerint ;

aliz quas amor erga homines aperuitin aníma : aliz, quas inimicorumodium

ank

Zad

aperuit in corpore, & corporis füi plagas anims B. Virginis imprefferit : dico

nunc ego, quodanimz füz plzgas corpori S. Patris imprefferit. Itaut(totum

ille:

In£ot

difcurfum repetendo ) & corporis & animz plagas Salvator habuerit , fed ficut

corporis plagas impreffit animz B. Virginis, ita plagas animz impreffit corpo-

pote

pas,

ri S. Francifci, voluit quafiincarnationem & unionem fuarum plagarum facere

fecet

Deus in duabus creaturis tanto favore dignis : fpiritualizavit (utita dicam )

indo

corporis füi plagasin Virgine M, & animz fuz plagas incarnavit in corpore $.

foit

Francifci, Quapropter, quando corpori S. Francifci plagas impreflit, figu-

ram fpirítus affumpfit, illas animz B. V. impreffurus, (uum realiter habuit

quài

corpus, nam plagz quas animz Virginis impreffit , erant corporez, quas im-

& pt

preffit corpori $. Francifci, fpirituales erant : & ficut plagis corporeis impri-

pp

attic

mendis proportionatum magis erat in(lrumentum corporeum , ita plagis

fpiritualibus imprimendis , inftrumentum magis proportionatum erat fpi-

en

Tiera

ritus.

Sed quare Spiritus fuit Seraphinus, & non ali

qc/luïs alterius Hierarchiz

phg

Cum

Angelus ? Quia Seraphini funt Aogeli amoris, & voluit Chriftus ut fuz pla-

g corpori S. Patris imprimerentur à Miniftris majore bonore dignis quám ij

e[fen

fuerant, quiillas ipfi impreffzrant, utque nulla ex parte deformes , fed ex omni

qui

parte pulcherrima forent, Notate: InS, Eucbariftiz Sacramento Salvator

mortis fug memoriam reliquit, fed ipfe Dominus hujus Sacramenti Minifter

pita

extitit. Quare(e Chriftus hujus Sacramenti facit Miniftrum ? Nonné Sacra-

rem

mentorum aliorum Miniftri fünt Sacerdotes ? Cur ergo Sacramenti fux Mor-

u

tis fe fecit ipfe Miniftrum ? Quia mortem & paífionem luam ex omni parte

Frat

bonas effe voluit,

Chrifti mors & paffio ex parte períonz patientis fuerunt

pref

effectus maximi meriti, fed ex parte Miniftrorum illas execurorum, maximi

quar

fuerunt effectus peccati : & ideo (i paffio confideretur ex parte amoris quo

ded

hisd

tolerata fuit, eft pulcherrima ; fi confideretur ex parte odij, quo fuit illata,

eft turpiffima, Quid ergo Chriftus fecit, nt füa paffio ex omni parte pulchra

vüln

foret & perfe&ta ? mortem füam in Sacramento renovavit, fed mutato Mi-

jq

nilro, Morsquamin cruce füftinuit, & illa que in Sacramento reprzfenta-

atf

tur , eft eadem, fed hac cum differentia , quod Miniftri mortis in cruce fuerint

libet

Judai & eorum peccata , Miniffri mortís in Sacramento reprefentatz, fintipíe

plür

Chriftus & illiusamor, Idem de S. Franci(ci plagís dico : ficut Salvator in cor-

Nf

poris fui Sacramento fuam voluit emendare mortem, ita in corpore S. Fran-

fent

cifci fnas voluit emendare plagas, & ideo Miniftrum voluit effe Seraphinum

$

utficut Minifter qui jam eas formaverat , fuit odium; ita

quiillas imprimeret ;

Minifter

(rat

e

De Stigmatibus S, F rancifci.

97

«dm

Minifter illas reformaturus , effet amor, hacque ratione tam ex parte for-

ript j

mautis, quàm ex parte illas recipientis, pulchrz redderentur.

Videte nunc

dium

an id bene confideraverim : ,Ozid f[unt plage i[l« in medio manuum tuarum 2

dico

Zach, 13, interrogabant Angeli Chriftum ad czlos afcendentem, refpondic

tuft

ille : bi plagatus fmn in domo eorum qui diligebant nfff — Has recepi in domo

licut

meorumamicorum. Dominus contrarium hic locutus fuiffe videtur illis, quz

00

poterat &illis quz debebat dicere : poterat dicere , mihi fecerunt has pla-

ICetG

gas, &non,recepihasplagas, Cur ergo dicitpalfive , recepi, &non , mihi

im)

fecerunt ? Hés plagatis [um. — Prtetea, dicere debuifet, has recepi plagas

re $.

in domo eorum qui me odio habebant; & non , qui me diligebant. Ratio

fgu

fuit : quia voluit Chriftus fuasplagas manifeftare quà pulchras , & eas celare

jbult

quà deformes: propter odium Miniftrorum eas executorum erant deformes :

sim-

& propter amorem Chriíti recipientis erant pulchrzg, ideo paífivé dicit , 54

plagatus [4m, & non , me vulnerarunt : Siquidem vulnera recipere fuit actus

npti-

lgis

amoris, & eorum executio fuit effectus odij, quapropter adjunxit, iz 4domo

cpi

eorum qui diligebant me , quia cum in Jerufalem Chriftum diligentes ipfi vul-

nerantes non amaverint, fed oderint, ideo hocodiumillas deformes reddidit

chig

plagas, nec Chriftus de hisloquens, odij mentionem facere voluit : verüm

cum tanti fua faceret vulnera, uttam activé quàm paflivé fumpta , amoris

r

m ij

effent effe&tus, ideo voluit illa in S. Frzncifco facere meliora dans Miniftrum .

omni

qui eadem exequeretur, Seraphinum , qui totus eftamor,

jatot

Itaque fcitis quz fint ftigmata S. Franciíci? Sunt vulnera Chrifti fine tur-

ylter

pitudine, fuünt vulnera Chrifti fine erroribus impreffa. Non vidiftis Autho-

1CE0«

rem qui fecundam impreíIionem fieri jubet , quia prima cum erroribus £uit edi-

Mor»

ta ? [ta Chriftus cum $. plagarum fuarum characteribus egit : Stigmata S.

Franciíci fecunda fuerunt impreffio, fed correcta, nam illa Chrifti amor im-

xatte

runt

pre it.

Conveniret modó vos ad hunc $. librum legendum exhortari.

[

uantum ín fingulis his y. capitibus dici potuiffet,

Sed cum fit feró & vos val-

lximi

quo

de defeffi, duo folüm puncta vobis meditanda relinquo príncipaliora quz in

hisftigmatibus & quà datis & quà receptisleguntur. In iis quà datis & funt

latày

chra

vulnera Chrifti , confiderate, qnanto Deus amore homines fit profecutus : in

ijsquà receptis & fünt ftigmata S. Francifti, cogitate quantüm homo poffic

Mi

amare Deum : pudorem, qui propterea noftrz debetur ingratitudini, cujus-

entd

libecjudiciorelinquo; & fi habeamus illum, quantus nofter erit timor, propter

erínt

plurima que Deo debemus, & exiguam, quam ipfi preftamus , (atisfactionem?

tipt

Tif

Nefcio quam Deo rationem fimus redditurí, quando illam à nobis exiget pra-

fenteS. Francifco. Aufim bene dicere, quod in die Judicij non minus ftigma-

fran-

num

ta S. Francifci quam Chrifti vulnera nos fint accufatura: denique Cheiftus

erat Deus , & 5. Francifícus erat homo, & cum fit tantum debitumex parte

i

Dei

j(Let

In Exequiis ZHariede Atbaide,

/

98

Dei & tantum ex par

te noftri, nefcio quid de nobis fit füturum,, quod tatn

of

Cani

pauca przítemus ; no

bisitaquedivina fuccurrat gratia, quz pignus eft glo-

tetr

tim : Dzam Dem , Oc.

fent

R.

tciut

n ii

CONCIO NONA.

pror

fion

In Exequijs Illuftriffime Marie de Athaide.

n

facti

in H:if pania.

ci

AMaria optimiam partem elegit.. Luce r0.

bus;

r2

EE

C

ï»'wïl

j

RT

—

; /Ec , quz fünt verba Chrifi apud S. Lucam , cum folennitate

ma|

—

Kà

E7

.cantavit Ecclefia 22. Augu(li , die quí fuit inter multos hujus anni

fola

[

L

funeftos , ad. cujus memoriam , & ejus dolorem. exprimendi ,. ac

&u

a

"

BI

. (imul eundem mitigandi causá , pius hic celebratur aCbus, — Idera

lent

5

ER

'dies ,. qut nobis abftulit difcurfus fübjectum, ejusnobis Themare-

vení

li

* ui,

O&tava fuit Affumptionis gloriofaDeiparz , faliz pro relinquenda

flris

terra , dies : forturiata celum intrandioccafio ? Dies abitus cum timore vo-

isd

catur in S. Scriptura, dies Domini, adventiet dies Domini Ut far, 2. Pet. 3.

aCt

Falixanima cuidies Domini cadit in diem Matris ejus, cum díes illitam tre-

aID,

mendus , tam privilegiato conjungatur ; magnum Éelicitatis argumentum^*t

10g

Pia & recepta Doctorum eft opinio , cuné&tis diebus alicui S. Mariz fe(tivitati

&m

coníecratis liberé-celi patere portas ,. ac potiffimum tale dari privilegium in:

omnium £eftivitatemaxima , qualiseft Affümptionis »: id' non folim probabili-

tas opinionum admittit ; fed eft certum : quod S; Petrus Dam. cum gravibus

affirmat exemplis : quoad hanc circumftantiam elegit optimam fibi partem

Maria s Marieoptimam partens elegit.,

nidam fuére Principes , qui decretá mortis fententia , damnatis ut mo-

m

riendi fibi medum eligerent ; concefferunt, ficut Senecx Nero. - Si Deus nos

füg.

moriftatuens , nobis permitteret eligerediem, hoc diemoritotus defideraret

Cauí

mundus , equo £ultus eligi non poteft , ad periculofüm iter faciendum ad al-

inh

teram vitam; fub illius fapreme Principis umbra , quz ad' nos ducendum eft

fate

ftella ,,.ad'afcendendum Scala, & adintrandum porta : Stella matutinas Scala:

Qar

faco

b, Porta ezif ab Ecclefia vocatur. Euntibus ex ZEgypto Filijs Hfraelin

ot

zerram Promiffionis , ordo Proceflionis hic erat : preibat Arca Teftamenti

que

2000. paffuum diftans, deinde corpus exercitus divifüm & in centurias ordi-

dioy

patum fequebatunjn fine (.hic eftlocus qyem-illi Sancto Scriptores attribu

unt)

hod

ofia

|.

O uerele contra mortem reconciliate.

99

! tam

Hoc I(raelitarum it

offa Jofeph portabantur.

:

er ( qui Deum videntes fignifi-

igo-

cans) figura fuit itineris , quod ex hujus orbis ZE

gypto faciunt animz ver(üs

terramgloriz promiffam. Sedinnullaoccafione , meo judicio, ficut in prz-

fenti, prior deportatatam proprié füit Arca vera Teftamenti Maria. Suz

triumphantis Affumptionis die, Arca Teftamenti claré vocatur. :

*

farge Domi-

ne in requiem tuam tu, 9. .drca Sandlificationzs tua.. Pal r2i.

Deinde in

proportuonata fequebatur diftantia ( quantum diem inter &

octavam ctrrit )

non corpus exercitus , (ed exercitus animse.

Anima cunétis Eccle(iz Sacra-

mentis armata, ab Angeliscomitata , bonis ftipata operibus, tot fuffragijs &

facrificijs fübfequentibus, quod eft aliud, nifibene ordinatus ac terribilisexer-

citus ?. Sic illam vocant illi cxleftium excubiarum fpiritus, qui de füis Stationi-

busa(cendentem vident animam : 4« eff ifJa qua afcendit terribili ut caflro-

r4m aciesordinata? Cant. ó... Pro fineomnium (talis enim eft omnium ulti-

hítste

s anoi

malinearerum) hzcgloriofa & invifibilis pompa hodie terminaturi

n illis quz

fola videntur & quz fola noítri poffant oculi videre,

fcilicetin paucis cineribus,

, aC

Tden

& unotumulo. llle cumulus & illi cineres etiam faciunt iter , (ed paífibus tam

