Cap. ro. Pulchra verba ,. (i non duas conferrent difficultates, Primam,

quod homo tam pra&ticus ,. & in patiendo tam expertus , pro maximo horro-

ris infernalis objecto , fampferit, non ignem; nec privationem vifionis DEI, -

neczternitatem penarum ,.fed difordinem : 253 nalus ordos fed'fEmpiterzue

berror.. Secundam, qpnod.adexaggerandum & formidabilius.facieadum hor-

xotis

De Timore Supplicij ZEterni.

35

l-

roris tartarei motívum & objectum, ipíe füpponat in inferno nonordinem

:

!

effe, . Suppofitio non mira folum,

fed contraria , quantum apparet , SS.

at

Patrum doctring, nec nonomnibonzac verz Theologix. $S. Auguftinus ex-

ls

preffà docet , in inferno non folum ordinem; fed fammum ordinem effe :

loquens de damnatis, inquit demna£us ibi eff , &9 ita eff , ubi effe , &? quomado

a$

effe ordinatiffimum efl. . Ubi damnatus eft ? in inferno ? quomodo ? vivis

lh.

ardens Hammis : Infernus ergo , non folüm ordinatus fed ordinati(fimus eft,

"

quia damnatus eft; ubi effe, & ficut effe debet : ubi, cum ficininferno, ficut,

X

cum fit ardens : ii eff , &9 sta eff nbielfe , €9. quamodo effe , ordinatiffimum eft.

I

Ita S. Auguft, ait in Lib. 6. de Mafica. Quo loco demonítrat hunc ordinem

i

ordinatiffimum magnam Univer(i harmoniam effe , quam DEUS inipío Bara-

I

thro compofuit. Sícut enim culpa fine pzna ; maxima eft diffonantia, ita

pzna culpe conjuncta, eít harmonia maxima.

Bona doGtrina pro illis, qui

tactum feu men(uras in Republica faciunt.

Ergo cum in inferno fit ordo,

n

& fümmus ordo, quare Job dicit, ibi nullum ordinem effe , 45j sulus

Ü

erdo ?

d

- Ut dubium magis ftringamus , clariusque modum, & ordinem hujus

n

ordinis demonftremus , audiamus Eufebium Emiffenum , qui profundo judi-

l

cio, gehennam, vocavitignem rationalem : //a non caualis fed vationabili,

0s

€? penalis exufTio, quiaculpamjubetur inquirere, Jabflanttam nefcit abJumere.

fs

Quare dicitur rationalis ignis inferni ? Quia hzc maximé notabilis eft diffe-

Ll

rentia, noftrum inter, & ignem inferni : nofterignis ut caufà naturalis equa-

de

literoperatur ac comburit , fine differentia, feu diítinCtione, tota viacimpetu

r

naturz, quapropter ab Emiífeno vocatur cazfalà : Sedignisinferni, velut in-

It

firumentum rationale, fcilicet, füpremz rationis diving juftitiz , non impetu

naturze, fed ipfiusrationis regula movente agit, femper pznam culpz com-

menfurando.

Ideoque veré razionabila, có: penalis exuffio dicitur.

Ignis no-

n

fter nonrefpiciens meritum , aut demeritum, ita comburit Martyrem , ficut

[4

Hareticum ; tam templum, quamlupanar : Sicut navim Catholicam, ita

H

triremem turciam : tam voraci flamma mille domos Aquifgrani 1656. quam

decem Viennz , dum hzcícripfi : Sed ignis tartareus, ac imprimis ficur ille

fornacis Babylonice , refpicit, reveretur, & non tangit Sanctos : Sed urit

u

malos, impios ac damnatos ; moderatur aut extendit intenditque füi vim

ardoris fecundüm cujuslibet meritum : Minüs agit in Echnicum , parcens

,,

h

ignorantie : magis in Chriftianum; refpectufidei ; plus urit Ecclefiafticum

& Religiofum propter ftatus ac profeffionis obligationem ; Et inter ipíos quo.

que Dzmones tantó gravius comburit atque cruciat Luciferum quàm alios,

quantó majus & culpabilius ipfius, tanquám Rebellionis & Apoftafiz Capitis ,

/

rn

extitit delitum, — Poteft major juftitia reperiri ? poteít major zqualitas ha-

2

beri?

H

Concio Quarta.

26

]

beri ?: potefteffe major ordo.? Faxit DEUS ,. ut tam benegubernatus,. & tam

beneordinatus fit mundus, ficut infernus,!. Cur er

eíI& ordinem ? ubi zullus ordo..

go:Job dixit ; in inferno non

|

'Tempus eft dubium folvendi ,, nec eft alía

folutio, quàm dixi; Quidquid

agitur aut füftinetur in inferno ,. vel DEUS.facit,, vel damnati : Quod facit

DEUS , eft ordinatiffimum :. Quod dàmnati faciunt, id'eft füummus difordo,

ä

[

Quid agit DEUS ininferno ?. Illius Juftitia pznas decernit ,. illas. mifericordia

temperat,, ordinat illasSapientia;, fed. exequitur omnipotentia :: & ipía tor-

menta,, fimul omnia gravia , & omnia.acuta , fed eádem. omnia inten(ione,

il

confonantiam & harmoniam in inferno: componunt,, pauló minorem quam

2

celeftem ,. certé. Divinam.. . Tormenta.faciunt voces , differentia figuras,

xternitas.tempora ; &qualitas. menfuras;, & ignis qui. eft dolorum organum;

tanquam.inftrumentum rationale ,. tantum:reftringit aut extendit pznam,

quantum confonat culpz :. eozfonam pamam.gebenne ients couflituit D EU.S.

unicuiane , dicit S. Maximus . néc hoc ipfüm dicere,, fuit neceffe..Quid,

econtrà ,. faciunt in inferno damnati ?: Nec díci;, nec imaginatione quidem

comprehendi poteft difordo;, confufio ,. diflonantia chaos illius horrendiffima,,

concordans folüm in affectuum perturbatifTimo tumultu , paffionumque ftre-.

pitu, necnon in confufiffimarum vocum aut fremituum , rugituumque ,. maie-

dictionum & blafphemiarum ftridore :. ftrepitodium , (tridet invidia ,. fremit

rabies , rugit defperatio ,.prorumpit füror , effündens fe, fed'nunquam effün-.

dendus, in injurias, in opprobria, in maledictiones DEI, femper ,. (emperque:

plàüs.odio habiti :: cujuslibet atcributi: divini ,. & cujusvis beneficij fuum ibi--

dem auditur improperium :: Juftitia vocatur injuíta, bonitas iniqua, miferi:

cordia crudelis , liberalitas mifera , pietasimpia, fapientia ignorans , & omni-

potentià debilis, quafi contrà mileros:fofüm exercita :: In l'atre creatio, in

Filio redemptio, inSpirituSancto Juftificatio ac gratia ,. blafpliemijs & injurijs:

afficitur :: & in acratiffima humanitate humilitas , paupertas,.patientia, obe-

dientias. crux :: & fanguis ad infernum. extinguendum fparfus .. magis illum:

accendit , ac in furías agit;

Hzc ett füumma diffonantia;. fümma confufio ,.

fummufque difordo., quem Job confideravit.. Et cum talis difordo,, fit natus,

& naturalis iaferni, eftpropriéibfernalis, tanquam opus, noà DEI ; fed dam-

natorum, quapropter-zquali proprietate dicit

»1D infemo;nonchfc.grdincm,.

ubinullus ordo..

IH Noneftadhuc Rnita fentent

iaJob, & fi me rationem interrogetis ,.

propter quam, huic fümmo difordini, fummum ille conjünxerit hiorrorem,

tubi nullus ordo ,.fed.fempiternus: borror , eft xatio manifefta :: fi namque vero

judicio cenfideraveris gravitatem , malitiam , deformitatem folius difordinis

in comparatione-cun&tarum penarum ac tormentorum infernalium ; liic folus

incom-

- -De Timore äupplz'czjäterni.

47

incomparabiliter eft formidabilior, terribilior, & exceffive vel majori, velomni

1

horrore dignus. Quodin zternüm ininferno debeam ardere,.

res eft cerribilis,

fedquod debeamin zternümodiffe DEum,& blasphemare.De

um;&maled'ce.

re DEO, terribilium illorum omnium eft terribiliffimum,hic e

ftinfernusinfer-

h

ni. Non eft mea;fed S. Joannis propofitio: c. 20. fuz À

poc:dicit , quod in dieju-

)

dicii videritinfernum in ignem infernalem projici;

a

Morse infernts miffifunt

in flagnum iguis avdent

i4. Sed quis eft hic infernus;qui fuit inignem infernalem

miffus? exipfo textu claré cognofcitur , damnatos effe ,. qui poft judicium in

ignem zternum projicientur,. quando ex.ore füpremi Judicis audient : ize

ä

maledici in ignematernum. | Diciturtunc, infernum

in ignem inferni pro-

je&um iri, quia damnati fecum , & intrá fe geftant aliu

minfernum..

In corde

terr& daturinfernus ex igne; ubi damnaticruciantur in eternum :

in ipforum

damnatorum cordibus ,alter eft infern

us exodio DEI, ubi perpetuo DEUIM

Si

odio blasphemiisque profequuntur : & hic eft infernus ,

qui erit in ipfernum

projectus- Ille, in quo.damnati,.

comburuntur: eft infernus,. terrz,.

hic;

i

ubi DEUS odio, blaspliemiisque afficitur;. eft infernusipfe..

Sic illum altiüs

confideravit David, quandogr

atias agens DEO dicebat zerzi/fi anipram meam,

ex iuferuoinferiori,. Pal.8y,.. Infernusille ,. fcilicecgehenna ,.ubi'comburun-

tur animz ,eftinfernus inferior, .quia eftabyffus abyffi. ,. parsque inferior ac

infernalior inferno ,. proptereaqueinfernus inferni; a5 infernoi

nferiorz; Ut-

que videatis,. aliam non fuiffe mentem S, Joannis :

in ipfis ejusdem: verbis no-

tate ,. quod huic fecundo;. majorique inferno folà

m dederit inferni nomen ;

non autem alteri vul2ari ,. szffi funt mors , t9

dnfernus in flapnum ionis

Aardentis... Infernus , inquit ,. fuit miffus in ftagnu

m ignisardentis..

Quta in«

fernus;. in quo comburuntur damnati, flagnum igni

$ eftz: fedinfernusardens

intrà damnatos ,. qui DEUM.odio blasphemiisqu

infernus..

€ profequuntur ,. yhz'c eft

Sed fi nondüni vobis ita videatur effe

, düo tartara lixc ad invicem com-

parate, tantam inter utrumque differenti

am reperietis

; quantadatur,. non à

majori: malo,. ad'minus malum,. fed àimalo ad bonum

L

lllius tartari malum

eftpzna,. quz cum jufta fit,. eft bonum:: malüm hujus

» e(tmalumculpz ,. ac

maximz culpz ,. quz malum eft. omniüum maloórum m

aximum :: ille tartarus

DEO fetvit, & eftpro parte DET,. hiceftcontrà DEU

;

M;, rebellis,. Deoque

belluminfert :. illeSanctus, puniens peccatum:

üic impius peccatum femper

committit, omnium peccatorum maximum ,. il

le laudat & exaltatdivinam

f

juftitiam ;- hic jüftitiaminfamat,. & blàspliemat

mií

ericordiam;

Iile malum

facit malefactori;: bicvult malüm,. ac imprecatur

malum ,. Authori bono-

rumomnium:. Illefümma punit equitate condemna

tos ; hic damnat, &in-

tcmäij; punire (ummum , & xquiffimum jüdicem ::

ille caftigat culpam ,. fed

E 3;

non

Concio Quarta

39

non deftruit natüram ; hic( cum effe DEI (it eternum acimmortale) deftruere

vellet illud ac finire : fed quia non potett, illi maledicit. Tandem infernusjlle

con(iftit in pena fenfüs ac damni: hic exceditinfinité quantum perdi vel (ufti-

neripoteft: quamvis illud quod perditur fit vifio DEI, & illud quod füftine-

;

tur fit ignis2eternus.

O fi veré Chrifliani effemus, quantó majorem excitare deberet appre-

henfionem , injudicio & corde noftro folushicdolor, quàm omnes alii , illius ,

ïäi

quem vos

folum , exiftimatis & vocatisinfernum? Hxcultiina Magiftri noftri

Salvatoris le&tiofuit, in cathedra crucis, fcilicetin dolorumbi!

ance: Dolorey

in ferni

circumdederunt me, praoccupaverunt me laquei mortis. Pal 17..— La-

quei mortis clavi fünt

; qui ftrinxerünt , & confixerunt Redemptorem ligno

crucis, Hoceftfacileintelledu, — Sed qualesfuerunt illi doloresinferni, qui

ä

tuncillum circumdederunt? Eftfentenua graviffimorum Tbeologorum & in-

terillos Cardinalis Bellarmini, quod, quia Chriftus in cruce patiebatur, ut

inferni penas , ab humano gene

re promeritas, folveret, voluerit quoque pati

x

poffibile ) fimiles illisinferni, penas. — Ardentiffima fitis , 5i£io, fuit

(quantum

::

zqualis pzn

wignis, quz eft penafenfus: Dereli&io Patris, DEUS mem u£

uid dereliquifli me, Marci Cap.15. Similis fuit privationi vifionis DEI, qux

eít pena damni.

Dicemus ergo hos inferni dolores fuiffe, de quibus per os

Davidis conqueritur Chrittus? Secundüm proprietatem verborum effenon

licet illum incerius afflixerint, non eum extrà cir-

poteft, quia dolores illi ,

cumdederunt: Dolores inferni circumdederunt me,

Quales ergo fuerunt illi

dolores ,qui Chriftum in cruce circumdederunt? Nonid Propheta dicit ; fed

&vangelifts ta

nquàm Prophetarum Expofitores , dicunt , circa montem Cal-

variz Scribas ,

Pharifieos, & Principes Sacerdotum exftitiffe , qui Chriftum

ä

tanquam illius c

rudeles inimici , oderant , & tanquam impii , Sacrilegique

blasphemabant ,

blasphemabant eim , &9 dicebant , fi filias. DEI eft , defcendat

de cruce. Matth. 27.

Et quia Dominus in perfona fua , videbat undique

DEUM odio, nec nonblasphemiis affici ;

hoc odium & hz blasphemiz dolo-

ce, & de quibus, alios filentio prz-

ä

res erant , qui circumdabant ipfüm in cru

Chriftum

teriens, ita lamentabatur, Verüm quidem eft, eodem tempore

fuiffe paffum unam pznam fimilem penz fenfüs, &alteram

quá hominem

fimilem peznz

damni; f&

d cüm injuriz DEI majorem ipfi dolorem afferrent ,

füa tormenta, ut verumilleformaret judicium inter dolores,

quàm propria:

&dolores; videre DEUM blasphematum ;

dolores erant qui plus illum aftli-

g

ebant, & illi quos inter omnes alios per antonomafíiam vocabat dolores in-

ferni : Dolores ánferni circumdederunt me, — Heec eftratio tam vera, ut fi da-

mnati, non effeat immerfi, in obfícuriffima tenebrarum illarum regione,

acintellectus ufum haberent , ficut hic exirà nos ba-

! plenumque voluntatis ;

bemus,

De Timore Supplici] ZEterni.

39

bemus, dubio procul inter omnia tormenta, penasque inferni , maximus

hic illorum effet dolor.

i

Nulli non conítat hiftoría de divite Epulone, cujus

n

illécum Abrahamo difcurfüs, eft una ex maximisnovi Teftamenti difficulta.

tibus. Siquidem in inferno, docente Theologiá, propter cecitatem intel.-

le&tus, & voluntatis obítinationem ,. non poterat ille, nec defiderare, nec

petere, five pro fe, five pro fratribus illud, quod petivit, & defiderare fe

d

demonfítravit. Quomodo poffunt ergo defendi de(ideria petitionesquehujus

"

in inferno conftituti ? Inter Patres Antiquos Juftinus , & inter modernos*

J

Doctores, Mildonatus veram hujus magni dubii dederunt folutionem , &

eít, quodilla Chriíti narratio nontota fit Hiftoria fed partim Hiftoria, par-

W

tim parabola. lninferno divitem Epulonemfuiffe, Hiftoriaeft : illa,, qua

li

referuntur, ipfüm dixiffe , parabola: Conjunxitque Chriftus pro inf(tructione

noftra ,hiftoriz veritatem , cum veri -fimilitudine parabole ( quafi damnatus

It

ipfe (imul intra, & extràinfernum fuiffet , intrà , propterilla quz patiebatur;.

extrà, propterilla, quz defideravit) Non quodomnino rem talem defidera-

u

ret aut peteret, fed quod eo modo facere deberet , fi difcurreret, & operare-

tur ficut nos , cum libertate perfecta , &ratione,

ii

Hoc fuppofitoeft fingulari reflexione dignum, quod Epulo miferardens:

à vertice usque ad pedes, de uno folüm fit conqueftus, unum folummodo il-

!]

lumcruciarit, unique foli refrigerium ipfedefiderarit: 4ie Lazarum, at

r:

intingat digitum [uum ia aqua , E3. refrigeret linguammeam, quia crucior im

bac flamma. Luce r6. Sedquarepotiusde tormento linguz. quàm de czte-

li

l:

d

ris omnibus querebatur ?

uoniam impia , facrilegaque linzua DEUM blas--

phemabat, &femelconfideratocum luceaclibertate, quaíi fuiffet extra in-

Il

fernum, utverum faceret judicium eorum quzpatiebatur & agebat ; lingua,.

quà blasphemiarum flammas exfpuebat contrà DE UM , tormentum erat

4

1

interomnia, quz concipiebat & zftimabat, horribiliffimnum; Interomnes

hujus damnati culpas, ab Evangelio delatas, nulla linguz propría referturz

j

tormentum ergo illius linguz fingulare, non fuit tormentum ignis infernalis:

«

commune. "anquamavarus, plus patiebatur in manibus ; tanquàm immi--

fericors plus in vifceribus : plusin palato, tanquàmgulofus; ut exceffive de--

licatus in veftibus, quia jsdwebatur purpura t9 byffo , plus inta&tudebuitpati..

Non igitur illud, de quo tam vehementer lamentabatur, igniserat, quem:

r

pro peccatis preteritis, füftinebat ; fed peccatum, flamma, przfensardor ,.

T

quibus fàcrilega lingua, nec non furiofa rabies DEUM blasphemabat: Hic

l«

u

maximus erat horror ,. hec pzna: quam omnibus inferni pznis terribiliorem:

apprehendebat: qzia eracior 2n bac fiamma: inbar, in hac flammz, dicit,.

a-

ad differentiam aliarum flammarum infernalium, fine comparatione, minüs:

2]

terribilium.. Inferni flammis tartarus urit damnatos ; blasphemjarum flam-

f5

»à

qo

Concio ;Qudrlzz |

D

ais vult damnatus urere DEUM : Inferni lamms, Eanqu'afn jufiz & rationaz

f

lesintra limites centri terrz, Íe continent; blasphemiarum flammz , tan-

quam furiofz, & fine legis rationisquefreno, noníolumterram tranfeunt ,

d

fed cxlos attingunt ; pg)/?iem:e: in celum osfuum, Píal.72. .. Sedardor accalor

ejusmodiflammz incomparabilis ; erat ille,. qui fupramodum plüsillum cru-

Ls

ciabat, & cui proptereà folüm defiderabat, aut defiderare debebatrefrigerium :

ul

ut refrigeret linguam "eam ,duia crucior in bac flamma.

|is

IV. Hic, Domini, füillatus eft infernus, hoc eftlimpidiffimum ac puriffi-

mum pznarum infernalium , hoc eft fubtiliffimum & maximé heroicum in

ipfis p&nis. Itatotum , quod illis tormentis ineft terribile, refpe&tu noftri

I

dividitur, nonjaminduas, fedtrespartes: & hzc non mea eft divifio , fed

[/

fübriliffimi rerum zternarum Theologi, Davidis, 7242 £5 Jeiphur, e [psri-

[

£us procellay um pars calicis eorum. Plal. 10. — Litteraliter de pznis inferni lo-

quitur, & dicit damnatorum calicem, «ex tribus ingredientibus, igne, ful-

[

pbure, ac tempeítatibus compofitum feu temperatum eífe, Ignis eft pena

fenfus, fuülphur illum magis obícurum & ardentem reddens, eít pena damni,

tempeftates vero fünt blasphemiz, maledi&tiones, injuriz , quz: fümmo fu-

il

rore, rabie, necnon odio DEI, contrà cxlum ab infernofulminantur. Simili«

tudinemagis propria nonpotuit explicari.. NonPoetzfolüm, fed etíam Pro-

phetz , dum horribiliffimas defcribunt tempeftates , dicunt, undas furore,

violentiaque ventorum jam in cxlos elevari, jam in infernum przcipitari:

aftendunt wsque ad calos , & defcendunt wique ad abyffos , Pfal. yoG. .. Hoc au-

tem quod in maris tempeftacibus eft hyperbole, inipfis infernalibus verita-

temdicendam non attingit ;. fiquidem turbines, tonitrua, fulmina tempefta-

tis illius, à blasphemiis, opprobriis & maledictionibus orte , non folum ad

czlos ab inferno, fed füpra czios.cxlorum usque ad DEUM elevantur. Quod

fitrium harum inferni partium horrorem ad invicem comparare velimus , quo

fingulz timeri debeant ; ficut fecundus primo major «ft , ita tertius infinité

fecundum excedit. . Secundus horror eít major primo, cüm enim ignis malum

PU NERPn NIUE SMMIT,ORUUO. RUT CUAV PSPERD II 2 u m

fit&nitum,,& DEUS bonum infinitum, major eft pzna, DEUM:non videre;

quàm ignempati: tertius excedit infinité fecundum, nonob hanc, fedaliam

rationem füblimiorem ; nam non videre DEUM, meapznaeít; DEUM blaf-

phemare, eítinjuria DElI ; fed quanta DEUM inter & me. datur differentia,

tanta quoque datur inter hoc & illudtormentem, lnfernumtimere, quia

DEUM non video, eít illum timere., propterme : infernum timere, ut

DEO non maledicam, eíftillum timerepropterDEUM, ideoque timor hic eft

puriffimus ac generofiffimus. Hoc in illiuscontrario clarélicetvidere. Con-

trarium timoris eft defiderium ,. & contrarium timorisinferni, eft defiderium

czli: fed in quo purum ac heroicum cali dcüdc;ium coníiftit ?

forsànin hoc

ut

--

*

De Timore Supplicii Eterni.

41

ut defiderem videre DEUM? Non: Sed in hoc, ut DEUM laudem ín zter-

num. Id ipfe dicit David: $a/vum me fac Domine : Salva me, Domineda

mifii Celum, Sedquare David, ob quem finem Czlum de(ideras? ut mevi-

deas, ut me fruaris in zternüm? Nonef(t hoc, quod dico. — Sa/vum me fac ;

r

&9 Pfalmos noffros cantabimus omnibus diebus vite noflre. P(alm.11. Precor

te, ac Paradiíum peto, fed finis meusprincipalior eft, nonutte videam, fed

u

utlaudemte, tuasque laudes in Beatorum choro cantem in omnes sternita-

tes.

Hoc eft purum , ac heroicum czli defiderium, illud defiderare, non

DEUM videndi, que eftgloria mea, fedillumlaudandigratià, quz illius eft

- U

gloria. Sicillaczle(tium Heroum multitudofecit, illi Seraphini, quos vidit

lfaias; binisalisoculos velabant, finefine dicentes $a2 , Sané£? us, Sanctus,

cap..4. -4poc, Ergohicamor, hgcfübtilitas eft Seraphinorum? Ita.

Scilicet

oculos velare, & dicere $az&/;s: Laudare DEUM fine fineac plüs ejus lau-

dibus, quàm ejusvifionegaudere. Sedíicutpurum & heroicum czli defide-

rium eft, illud defiderare, non DEUM videndi, fed laudandi causá: Ita ti-

P —VTZ. OUA CUR —c A

mor purus & heroicusinferni, eft; illum timere, non quod Deum non videa-

"-

mus, fed utillum non blasphememus, lllum non videre, meumefi damnum;

illumblasphemare,illiuseftinjuria; Ethoceft illud quod füper omnia timet,

"

qui puré , heroiceQue timet.

Hzceít: ficutdixi, fornacis tartarez diftillatio..Nihilominüs adhuc mea

confideratio, nonacquiefcit: date mihi licentiam hunc fuccum exprimendi

Ü

magis, & hanc puritatem purificandi,

Bene video, me folitambrevitatem

exceffurum , fed etiam eífe longum, eftproprietas inferni.

Sed que nova

hzceft , fübtilitatis diftillatio? Non eftprimi torment infernalis , nec fecun-

di, fed e(t (übtiliffima & fpiritofiffima parstertii.

Sic dicere volui(fe mihi vi-

detur Author ipfius divifionis: Jenss, &3 /ulpbur , &3 fpiritu procellarum. Blas-

phemiz, nec non injuriz contrà DEUM f(ünt tempeítates inferni: Sed harum

tempeftatum fpiritus, puriffimus ac fübtiliffimus, & effe fpiritofiffimum ha-

gi

rum injuriarum in quo confiftit? In hoc , quod fint injuriz DEI , fedinjuriz

à

impunitz, &nonvindicatz, Prohujusreflexionis intelligentia, fapponen-

dum eít, cum communi Theologorum fententia, in inferno peccata folüm

in hac vita commiffa puniri; peccata, quz de novo in ipfo committunturin

ferno , (icut continuz funt blasphemie , &injuriz DEI, novà penánon puni-

untur.

Sed quid ex hac fuppofitione fequitur ? Quod in hac inferni tertía

parte, omninó ceffet illa confonantia , quam confideravit S. Auguftinus,

novaque refultet diffonantia, horrorisque circumítantia fine comparatione

terribilior ac maximé tremenda.

Peccata quz commifla fuerunt in hac

E.,

vita, ideofaciuntharmoniam in inferny

quia pena femper, & proportio-

nabiliter e(t conjuncta culpe: Sed peccata qux committuntur in ipfo inferno;

cum

4—2:

Concio Quarta

cum novz culpz nom correfpondeat nova pzna, in vicemilliusliarmoniz ,.

ib

tal

tantó majorem faciunt diffonantiam , quantó majus peccatum eít odium &

hlasphemia DBL, peccatumque non punitum majorem facit horrorem. 'lllic:

an

ignis pznz , deletoffenfam; hinc impunitas culpa accendit injuriam. Et quo-

modo ego videre debeam (inon jam dicoillud facere ,. cor enim Clhiriftianum

)u

talem non admittit fuppofitionem ) quomodo ego debeam videre DEUME;

(f

[

meum blasphematum , & blasphematores non.punitos ?: Domini-mei Mijefta-

tem infihité lafam, füummi Boni meihonorem in xternum offen(um , & male-

D

dictum, fed illius injürias non vindicatas?. finon fit hic horror, & horroris ex-

ceffus , fidem non habemus;

Nf

Adzquatam hujus conceptus rationemfolus compreliendit DEUS, — Pa-

rüim quod ex fcripturis extralio,. tam eft multum , tamque magnum, ut fo-

(

de

lumin partes divifüm , oomprehendi poffi. Prima confideratio eft; Quod:

honor lzfus,. non folümhumanus, fed'etiam divinus , aliam non habeat repa-

rationem , nec coníolationem aliam , quàm vindictam , executioni tradi»

tam, inoffendente:: Hocintelligitur quando vindi&ta eftjufta, ficut illa DEI::

[

Ideoque non dubitavit ipfemet illud fic fat

eri.. Hen-confolabor fuper boflibus

u

n

men ed vindicabor de inimicts meis: L2 1. Si namque DEUS effet defolatio-

nis capax ,.

folüs honor illius'offéntus , & non vindicatus , illum defolari pof-

Secun

fet.

da confideratio: Quod inter omnes divinz Majeftatis offenías;

J

illa, quam DEUS

aunquam non vulculcifci, fitblasphemia , tanquam ilia ,

e

dire&tiffimé opponitur.

Homicidium, Adulterium ,. tradi-

qua honori ejus

.

tionem innocenti

sUtriz jam DEUS Davidi remiferat, Z'eruntamen,replicat

pbemare feciflà nomen Dominis, nou recedet: gládim de

ipfe DEUS,. quia biar,

domo tua.. 2.Keg. 12... David DEUM non blasphemaverat;, fed'peccatum il-

lius folüm dederatoccafionem:aliis, DEUM blàsphemandi: DEUS autem:

ä

tam eft.honoris fui zelofüsin blasphemiis ultor, ut Davidi propria.dimitcens

peccata,

blasphiemias aliorum in ipfo vindicarit. Tertiadenique confidera-

tio, Squas

fafficit pro omnibus ,.eft;; Quod apud D EU'M: plus ponderis ha-

beats. injuriarum lionoris fui vindi&ta, quà

m infernus & omnium hominum.

de—RFoMÁMÁ

dàmnatio. Quarefilium: DEI putatis incarnatum & mortuum effe? Quia

lzi diviniionoris injuria,. qux fuitinfinita,. nompotuit vindicari, uifi (an-

2uine divino ;; nec minoripretio, generis humanidamnatioredimi. Hi duo

[

fuerunt

incarnationis Verbi fines ;; Prímarius ,. vindi&ta ; Secundarius Re-

demptio. Ia. 35;. Domtintn adducet nltiomesa retributiond : ecce vindicta.&

finis primarius: /pfe veniet , t? falvabit'nos. . Bcce redemptio finisQue fecun-

darius:; Ideogravior eft injaria DEI, quàm omnium hominum inferaus. Cum.

QO-

ergo vindicta injüriarum DEI, fitilfusinfinito honori maxime debita;, qu

d

EL C CXE TEPCRE AE LIME TT NIR- R u- L2 - OP ERE

modo cor.Ghri&ianumf.cgnlidcra.bi-t-ig(üm honorem.tam graviter lzfum

non

De Timore Suppl?cijä ferni.

43

Væ,

non vindicatum? Noneft nec Chriftianum, nec.humanum cor illud , quod in

taliconfideratione ; non frangatur horrore.

|

lic:

Reverà, vel cor ipfum mefallit., vel rationabiliter de meo credo; qubd

d0s

animus mihi füfficeret in inferno facilé patiendi penas omnes peccatorum hu-

m

jusvite; & quod harmonia, qua viderentur tam jufté punita , füfficiens foret

Ml

( ficut de Orphei Cithara fingitur ) ipfis psenis fufpendendis.

Dicerem in tali

l-

cafü.,, quem DEUS avertats juffmes Domines. E9 retum judiciumtuum : &

le:

omnibus illis animabus jufté damnatis prxdicarem , ut fimul. diceremus :

j

Merito becpatimur , quia peccavimus , 2. Macb.7. Hucusquemihi Videtur

rationi patientia .conformari: fed tranfeundo ad confequentiam duriífimam

e

vereque intolerabilem illius infelicis ftatus . (cilicet ad injurias, & blasphemias

[o-

contrà DEUM, tunc videretur deficere vis & conítantia, necnon animo ca-

od

dens, proftratus in ipfius inferni profundo, licentiam à cxloprecarer ; dicens:

N

Domine, DEUS meus, fi fic infernus juftitie cuzlocus &in(trumentum, non

li

te mifericordiam, cumhancnon merear , rogo, fed ut hic infernus fit (altem

;I':,

ex omni parte juftus : quod ego patiarinfernum , eft fümmajuftitia: quod

n

tu blasphemeris in inferno, eft fumma injuftitia: mereor ego damnatus eífe

Q

inzternüm,tu e(le laudatus: has ergo muta blasphemias , in duplices flam-

Y

mas,utego patiar, tequefimullaudem & ita tàm éx tua, quàm mea parte,

55

juftus fit infernus, An hxc petitio fit poffibilis ( nonrelinquendoinfernum

4j

effe infernum ) ego nefcio; folum vobis dico, duas graves darirationes, ob

d-

quasid divina Providentia fic permittere poffit : primam: quatenüs hoc im-

AL

menfohorrore magisretraheremur ab inferno; Alteram: uthorroripíe, ti-

]

morque inferni plus effet meritorius acheroicus.

Si inferniblasphenriz noviís

il

punirentur pznís , propternos, & non propter DEUM timerentur: vult ergo

DEUSillas effe non punitas, ut in illius injuriis nofter purificeturtímor, &in

$

ipfaimpunitate , puritas crefcat & fübtilitas timoris.

"

V, Ita declarato (nec tam bene, nec tam breviter , utifeciffe vellem )

Timpido, heroicoque horrore tartarei fupplicii , fcilicet , limpido ex partein-

ds

ferni, & heroico ex parte timoris; reftat folüm eundem vobis perfuadere: ut

autem id mihi veftra patientia permittat; illam magná, & forfannon exípe-

Id

&ata promiffionefübornabo, Sed qualis eft hzc? quod Timor tamheroicus,

10

tam generofus, tamque purus magnum fit predeftinationisfignum , & pignus

beatitudinis valde fecurum. Infernuspro iis eft factus , qui illum non timent,

vel eum folummedó timent propter horrorem pznarum verüm: illi, quiti-

ment infernum propter horrorem odii , blasphemiarum, & injuriarum DEI ,

nl

n

Spiritustam generofi , veréque Chriftiani, nonfünt pro inferno creati. Num

id tanto cum fundamento, quanto cum guítuprobem, videte, Vidit DEUM

:

David tanquàm fupremum Judicem, & eum , dicit, inmanu calicem habuiffe ,

2

»

vino

n

1

Concio Quarta

^r

4

j

vino p!

enam quod erat limpidum , purum,, & defcatum , ac fimul turbidum ,

l

acmixtum fxcibus. Calix iomanu Deminivinimeriplenus mixto.

impurum

Pfal.74. fe

d quid cum hoc calice DEUS fecit? Juclinavit ex boc in boc y; verun-

*

£amen fX ej

us ,non efl exinanita. Inclinavit , inquit ,, & effudit partem limpi-

ä

damac defzcatam.

hujus calicis , inalium , & inillo primo fzces reliquit. — Vi«

deamus. modó; quis hic calix fuerit..

Omnes Patres , ac Interpretes dicunt

communiter , fuiffecalicem inferni , de quo füprà dixit ipfe Propheta, iens ,

ï

& fulpbur ,

&$ [piritus procellarum , pars caliciheorum. Pfal.yo. — 1ta ut fepa-

:

terni limpidz ac purz non fit conceptus meus , fed opus ac di-

ratio partis. in

ftin&io DEI: fed

his duobus calicibusita feparatis, quales funt illi , qui hunc

velillumbibent? Calicem cum inferni fzcibus,

dicente textu, bibituri fünt

damnatis veruntamen fax ejus non eff exinanita: bibent omner peccatores ter-

va; ideft ,reprobi..

Ita S. Hieron. Procopius. Hugo: Bruno. Calicem purum

E

dicit Textus , alicuiad bibendum , datumiri. Sed'quare?

acdefaecatum, non

quia nullus.corum , qui aíftima

nt, feu timent infernum propter partem limpi-

Unde infertur, calicem.cum fzcibus in finiftra

dam & puram ,illumpatietur.

manfiffie, qua manus eftreproborum,

& partem puramac defxcatamad dex-

tram tranfiiffe, qux pradeltinatorum. manus eft. Nonid hoclocodixit ex-

prefsé Propheta ,. fed in. a'lioqpndlam E mirabiiiwfänfus ac verborum paritate

declaravit..

Conformiter Textui Chaldaico, de blasphemiis inferni loquens;.

P(al.72.

inquit: pofmerunt in c&

lum os faum , e& lingua eorum uffiy Sanctos terre. — Da-

& facrilegas in cxzlum pofuerunt : &

p

mnati Blasphemando línguas impias,

ignis

harum línguarum SanGtos terra combuffit ? ita: nam Inferni blasphe-

licet contràczlum fulminent , non tangunt czli Sanctos ac multo minüs.

miz,

Sanétum Sanctorum , fcil

icec, DEUM: terrz fanctos tamen tangunt & urunt 5;

P

EUM.interri

s heroicé diligunt ,quod maximé riment,. quod:

illinamque qui D

illos plus tangit ,

vulnerat & cor urit ,. non eftignis Inferni , fed injuriz ,. fünt

bus damnatorum linguz; divinam Majeftatem & bonitatem;.

& opprobria , qui

& offendunt : & cum hoc heroicum fentire ,. fi-

in iplo inferno blasphemant ;

num (it, ac velut character cercus

beatitudinis czleftis * ideo illi omnes, quf-

bus talis horror ineft,, in divinos referuntur Catalogos, funtque Sanctorum

nominibus.in terra canonizati; £9 lingwa eorum u[fit Santfor terra. . Hanc

modó.textum cum illo altero conferte.: Dibeat: omner peccatorer terra ; ll ,.

qui fzcum inférnalium c

alicem bibunt , fünt peccatores terrz , (cilicet reprobi:

Bibentes defzcatum inferni calicem, (unt fan-

bibent omnespeccatores tev T&

terr&, — Ev fi mediverficatis hujusratio-

&i terra : 69 Éugua eorum u[fitfanctos

nem interrogetis , hanc dabo vobis ,.

fa&toqueconfirmabo.

Ratio eft ,, quod.

qui timet in£er.

num propterignis pnas, timeat infernum amore füi : qui timet

infer-

De Timore Supplicij äter"ni..

22]

n

infernom propcer-blafphemiä*sr Dei , infernum timeat; amoreDei fed qui tï'män

P0!

infernumamore fui,. vadit tamen adinfernum : Infernum amore DE! tímens,

L

non venitadillum, hunc enim DEUS ad infernum mittere non poteít, Heli

ad templi portam ,. novum praftolatus nuncium de pugna, qua tunc inter

Pl'

ls

Iíraelitarum ac Philiftaorum exercitus, committebatur, audito ( lfraelitarum

Y

exerciru deleto ) füos quoque filios obijffe , non quam primüm ideo fuit per-

5

turbatus ; aft fabjungente Nuncio, DEI Arcam efífe füb iaimicorumpotefta-

d

te, fübito retrorfüm cecidit Heli, & exfpiravit, 1. Reg. 4. Hac fuit mors

li-

illius fammiSacerdotis , cujusin vita, quidamnon exigui defeGus , circa regi-

0C

men, notati fuerunt, ideoque difputant Interpretes , an ille falvatus fit, vel

non ? S.Hiero. $ Greg. S. Bafilius, S. Chryfoft. Rupertus ,' Carthufianus,

nt

a

Cajet. Abulenfis ipfum Heli (alvatum effe; conftanter affirmant.. Sed quare?

quiz hic homo; licet aliunde, gravium imperfectionum reus, qui injurias Arcze

It

e

DEI , plüsquám maximos dolores ,. proprizquenatürz motus fenfit , non po-

teratnon, à DEO falvari s 244 ergó fíue rca: DEI vivere nom poterat , quo

p

"

pacto fine D EO ipfim Arca moreretur f Concludit accuratiffimus librorum

Y.

Regum commentator.

Pa

:

Id ipfum innoftro ca

füdico. Quitimet,fentit, &abhorret plüisinjurias

X*

t

Inferni, blafphemiasque DEI , quàm pznas , & tormenta propria, non poteft

illum, nonliberare DEUS.abinferno. Ita timere,actus contritionis eft ipfius

1

timoris : fed qui ficcontrítusmoritur, non poteít noníalvari. Idprobo,con-

firmoque facto jam à mepromiffo.Expresíiffima, maximedue canonica pro-

"

miífio, quam alicui homini Chriftus in particulari fecit , fuit illa boni Latronis .

infernum in tota vita tam bene meriti ,. quàm ipfius focius , alter Latro.

Ni-

[2

hilominus illi dicit Chriftus :. £ZoZze »ecum: ertsim Paradzfo. . Si velitis intelli-

u$

geremotivum , & confequentiam hujus conclufionis , ad pramiffas attendite

IL ,v

