lentis ; motibus tatn tardis, utad cglum;.ubi anima quiefcit, non credantur

ii

jenda

venire, nifi dum univer(àlis dies refarretionis advenerit : brevi tempore no-

Itris evanuerunt ab oculis reliquiz nunquam amplius videndz , modoó funt

[ev0-

ijs denovo prafentes , ut ad mifericordiam & pietatem nos denuo moveant,

(2

ac nobis fint ultimo documento, nec non exemplo perpetuo.

Eandem grati-

) tre

am, quam Ecclefia felici orationis noftrz conceffit argument

O , nos quoque

um*

rogemus ut nobis concedere di

ve Mayia.,

vitati

gemus,

gnctur, hacenim adillam profcqucndam indi-

umin

yibil-

ZHariam optimam partém elegit &5c.

vibus

qter

H

Uic Chrifti fententiz occafionem pia prabuit querela , fed tam audax , ut

Dominum tetigerit non minus quam in attributo Providentie : Do»ize

non e[] tibicura? Quidam accidunt in mundo cafus

timo

; in quibus gubernationi

$105

faz Deus fe fübtrahere videtur, & inter illos,

qui maximam nobis admirandi

caufam prgbent , fünt illi circa vitam ac mortem.

Ab hac admiratione fuit

arat

adai

in hominum mentes inductus error fati & fortunz , quz licet apud nos divini-

(n Cü

tatem ami(erint, adhuc tamen retinent nomen,

Si cum attentione defun-

Scals

&am confideremus , opus efl magna fidead credendum híc effe providentiam.

jein

Totumillius querelz motivum fuit, quia fe derelictam Martha vidit à Maria,

nenti

quz cum Deoerat : huicfimile przfens eft motivum , fed cum majoribus tz-

ordi-

diorum circumftantijs : nefcio num mihi dicatur,

fine ratione , unde majores

hodie querelas ,

& pluraquz conqueruntur , audire debeamus.

'Tandem

junt)

3

H

Maria

100

In Exequiis AMarie de Atbaide.

i

w

Maria fimulerat cum Deo :

fédens fecus pedes Domini : ab obligationibus ac

[

edijt , humanitatis vincula rupit , fanguinem &

cogitationibus mundi fe exp

j

amorem ipfius vitz reliquit :

reliquit mt folam, De hac improvifa defolatio-

tio

ne, à tribus hodie deponuntur qu

erelo; ficut à Martha, fed non queruntur

fed de Deo quód illam permitit : Domine

u

de Maria quód

illam executa fuit ,

qu

non efl tibicura

? Verümquaz fuünt hec quz conq

ueruntur ? Sunt etas, pul-

Stiterunt fe, ficut Martha, 42« f/etit, t ait. Cumillis

qui

chritudo , fcientia.

.

T0

fimul conqueruntur corpus , ani

ma , unio, & tota compofiti humani fabrica.

bu

ima , prudentia muta facta,

Exp

arte unionis , recifa queritur stas, ex partean

Q1

ex parte corporis qu

eritur forma eclipfin paffa. Plangit etas propter mor-

ho

filentium, forma propter eclipfin, quia contra mortem

tem, Ícientia propter

non fuit fufficiens , ne

c ztati floridiffimum , nec forms vivaciffimum , nec

hi

fcientiz fubtiliffimum.

Has audiamus/querelas , poftmodum ijs refpon-

li

füri.

d

Imprimis de morte magna cum ratione, queritur etas. — Vitam à Deo

i

fibi cam ftri

&é menfurari videns David , admiratusinquit : ecce mezfurabiles

Qu

i dies meos

Píl,38. Ettamen go.vixit annis. Jacob füos omnes pau-

pofaift

parvi t$ mali, Gen.47.

Vi

cos aC

malos vocabat dies , Dies peregrinatiani.r mea

m

Et vixit 140 annos.

Mirabatur Job fe velóciter ad fepulchrum properare vi-

ef folum mtbi füperefl fepulzbrum ; c.17. — At-

Qu

dens, Díes mei breviabuntur ,

f

tamen annos 260. vixit.

Ergo

(i patientiz fpeculo, dies vita licet longi, vide-

h

Davidi fortitudinis columnz ,

vifi fint füi malé men(urati

bantur breves : fi

D7

dies t fi J-acob, qui

conftantiz fuit exemplum, faos effe paucos & malos exi-

ftimavit, quare non queratu

rztas, tantó breviüs menfürata ; tantó citius

Q

fuis in diebus, quantó magis in florerecifa ? Si

V

reciía , tantó plusabbreviata

h

$0. 140. & 260.conquerantur an

ni, carnonz4- conqueri debeant ? O crude-

us agere diceris ? Magnum vulgó nomen

li

lis mors ! equaliter cum omnib

n

mors acquifivit quod fit aequali

SP

ropter indifferentiam , qua Regum palatia

T

u pede pul[at pauperum tabernas Regumque

paftorumque cafas pulfát :

zurres : Horat. T. car.4

Nam

palatia Regum licet munita plurimis ab ar-

p

mortis affültibus refiftere non po

ffünt (fed zquum erat quod in illis

g

matis ;

artibus , qU

z veritati femper.c

laudi folent, aperiret natura forulas , ut dare-

p

fcendam ) licet vero mors fit indifferens ; valde

;

tur aditus ad falfitatem cogno

[

tamen inzquale

m femonftrat : 2qua

lis eft, quia non atatís, nec meritorum

differentiam facit.

/Omnes occidere , nulli parcendo, non eft dubium quin

n omnibus,

fed quibufdam fübitó tollere vitam , alijs

fit zqual

iter agere cur

tardé ;5 illos, qui Mun

do fünt impedimento , vitz relinquere fuperftites, eis

to , füblatis,

quz major injuftitia ? omnes de velocitate,

ui fünt ornamen

.Una

4

ego de diverütatc? qua procedit mors, conqueror.

i

quacurrit vità :

vice

Querele contra imortem reconciliate -

101I

l

us aC

vice mors apparuit Habacuc Prophetz; & hic illam euntem vidit in triumpho

Altera vice fuitS. Joanni viía fuper

em &

Cbrifli: 24p£efaciem ejus ibit mors, c. 3.

Jatio:

equum: Bcceequus , €à qui (cdebat fuper eum ,

nomen illimors. Apoc.6. Ter-

tió viditillam cumalis & falce Zacharias C. j.-

/Uidi , && ecce falx volans. Eft

Untur

Q

ergo mors pedes, mors eques, & mors alata, Pari paffu femper vita vadit,

; pul-

quia fequitur cemporis cur(umn , mors vero nullum eundo fervat ordinem : pro

m illis

quibusdam eundo, proaliis currendo , volans pro aliis venit: fipro omnibus

mors iret, vel curreret pro omnibus aut volaret, effet zqualis: fed pro aliqui-

brica.

fida,

bus ire , pro aliis currere, volare pro aliis , certé non eft zqualem omnibus effe,

O mors! fi quis tibi tolleret alas ! fed bonum eft quod tuillas elcvare poffis , ut

fiof

ortem

nos eas tibi poffimus decutere,

In dextra cum falce mors depingitur, in finiftra cum alato horologio ;

,U&C

efpon-

hzc pofthac mutetur piétura, non enim eftamplius hoc modo: Z£zce falx vo-

lans, tollat mors alas ab horologio in finiftra, & eas applicet falci, quam

dextrátenet, eftenim falx promptior in recidendo, quam vite horologium

à Dco

ih currendo: etiam mors non volans, plusquàm vita currit, Equum fuper

lil

quemS. Joannes mortem vidit, textus fecundüm Tertulliani verfionem, fuiffe

5 atl

viridem dicit, equus viridé. Quis unquam equum viridem vidit? fuit equus

MT

mortis: indomitum hoc animal annorum quos invenit colore veftitur, fpe

te V

Át-

quam tollit, ornatur: Vere, quod deftruit , depingitur. Omnesanni mortí

funtíuüfpedti, fed plurimum illi , qui fecurioresac viridores videntur, |Amos

vide-

fürati

Prophetz, DEUS vifionem oftendit, illum , quid videret; interrogans, quid

24 vider 4mos? Cap.8. Refpondit Propheta: smcinum pomoram : uncinum

y eri«

citius

quo colliguntur arborum fru&us, video : fcias, inquit DEUS , huncquem

videsuncinum, effemortem, vezit finis [uper populum meum. 'Totus Mundus

"N

locus eft arboribus plenus, aliís magnis, aliis parvis : arbores, diverfz fuünt

Yüde«

lingux , &familiz : fructusalii aliis maturiores , fünt homines , uncinus alti(fi-

omen

mos attingens ramos, mors eít, alios decerpit ; alios relinquit. ó.Domine

alatia

hzc mors eít ficut effe deberet, & nonficuteít. Qui fru&us colligendi gratià

qull

pomarium intrat ,

acerbis relidtis maturos carpit, & fi colligat acerbos, colli-

jb at*

git tamen fructus: fed ille, de quo conqueror, eít, qui relictis fructibus , car-

j ilis

pitflores. Florer apparuerunt in terra nefira. Cant. 2. Non ultramorsex-

dart-

fpe&tavit , fempu putationis advenit. Flores apparuerunt , & difparuére

valde

fimul, Attendite Ó flores! ver vitz, mortis Autumnus eft: falx quam in

'orum

manu portat eft Augufli, non Aprilisinftrumentum, — Sic indu(triofa fe mors

quit

fagacitatearmat:

minatur fpicis, ne flores fe preparentad defenfionem: .

, ali$

quz crudelitas! óquz fallaciz! non queror

de meffe , fed.de tempore: ffores

51 di

1

apparuerunt interranoflva , tempus putationts advenit, . Quod fit tempus flo-

jratey

rendi, & tempus metendi, eft ordo naturz, fed quodidem fit flerendi & me-

(nà

3

teadií

i

102

In Exequiis AMarie de Atbaide.

i

flesi

tendi tempus, quod zetas floridiflima , fit maxime mortalis , quod vita vigore"

tatis

digniffima, (i morti potiffimum fübje&ta, hoc eftimperiumfuperius, quod

u

huic dominatur tyranno, eft providentia, qugz regit Mundum, hoceft, deque

conqueritur vita; Dorw£ze non e[f ttbicura?

[

1non

Has tam juítas &tatis querelas fequuntur illz , quas pulchritudo depo-

nit;non minus compatibiles imo ad compaffionem movendam aptiores. Jere-

b

dint

mias in planctu Belem, Lie Lachrimas tranftulitin oculos Rachelis, non quod

dut

majori cum dolore deberent effe planctus, fed ut majori audirentur compaffi-

one,

Forma de morteconqueritur, quiatantzeluci tam paucos dies, tantg

&

fcengz tam anguftum theatrum conceffic.

Et cum querelz fintinore Rachelis

pu

mnelius exauditz , ferviat nobis Rachel pro prima querelarum harum fimilitu-

pa

dine.

n

Diligenteradverto, quam fedifferentesoftenderint Racheli , qui vi-

foli

tamilliidedit, & quzililamabítulit, Laban & inors.

Jacobà Laban 7. primo-

rumannorum, qtuibus ei fervierat, exigenti mercedem , Labanilli pro fpon-

b

fadedit Liam in vicem Rachelis, dicens Liam filiam effe primogenitam , ideo-

que príusad nuptiastradendam: Gen,29. jJacobpatientiamhabuit, aliis 7.

m

Vi

ferviit annis, & cum poftea faceret iter à Betel inBelen, obiit Rachel, vi-

vente Lia multis fequentibus annis.

Anüdifferentiam notetiís, nefcio. Laban

et

filiarum unam ad nuptias traditurus, annosreípiciens Liam:przpofuit , mors

ii

vero duarüm fororum unam fepulturus, annorum non habitorefpectu , juffit

Qu

precedere Rachelem Ergo fi debeat príus nubere Lia quàm Rachel, cum

W

effet natu major, quare debet fepeliri prius Rachel quàm Lia, fi Rachel eft

[

ztateminor? Fieri poteft ut Rachel ultima fit profpon(alibus, & prima pro

h:

fepulchro? Ita. Namin hoc confiftit effe Rachelem. Secundüm leges Labani

fi

praceditnatu major, fecundàüm legem mortis , major precedit pulchritudo,

Q

Aterris usquead czlum talis eft (tabilita lex.

In terris Regina forum rofa fo-

h

lius diei febriseft, illa candida pompa , illa ambitiofa purpura, quibus vefti-

pi

tür, mané fünt fafcie, füb meridiem ornamenta, (üb vefperum findones fe-

pulchrales. QuisStellarum Reginamin Celo Lunam non vidit plenam velut

or

pulchritudinis imaginem , qui non eandem paulatim viderit vacuam , uti

m

mütationis fimulacrum ? Quando cum toto fuo refplendet circulo, patitur

ti

l'orma terreftrís

eclypin, quando eft oppofita Soli, tuncoperiturà terra.

cum czlefti conjungatur , ut idem in utraqueviderelicear. "Transfigurato

L

fuper Thabor Chrifto Moyfes & Eliasapparuerunt, £? dicebant exceffum ejus

P

quem completurus erat in Jeru[alem. Luc.o. ^. Quis unquam fimili vidit occa-

fione fieri, ut fórmá Chrifti femel füam oftentante gloriam, ítatim Prophetae

D

plangeredebeant? Quarehic? Quia eadem quam videbant , forma, fuit pro-

phetia mortís de qua loquebantur, Joguebantur de exceffa : de uno exceffuin-

t

ferebant alterum, — T'antum excedens ip pulchritudine non poterat die füper-

jtes

Querele contramortemreconciliate,

.

103

Qre

fteseffe vitz: quidquid fuit dictumin Thabor, hujus fuit manifeflatio veri-

Juod

tatis. In Thabor duo Propheta locuti fant & S, Petrus; S, Petrus eft locutus

quo

utignorans, tantam pulchritudinem in hac vita durare diu poffe ratus, efci-

ens quid diceret. Prophetz tanquam prudentes loquebantur, nam extre-

«

mum formz videntes ftatim ut infallibilem affirmarunt mortis exceflum,

a

lquebantur de exceffu.

Itaque fi confideremus ipfàm CHRISTI pulchritu-

uod

dinem füper Thabor , fuit maxima confirmatio breviffimi temporis quo erat

af

duratura. Dicunt Evangeliftz faciem Salvatoris inftar folis refplendentem

nta

& veftimenta ejus inftar nivis alba fuiffe,

Magnus eft candor nivis ac folis, fed

elis

paucis durat diebus. Quandofol cum nive fimulapparet , breves fünt dies folis,

M

paucz funt horz quibusille vivir. Vidiftis quantüm tantusfol & tanta nix du-

| Vl

raverit ? Scitur folum fuifle diem , quot horarum non (citur, O nix adradios

T0

folisdecidens !- 6 Sol in occafü nivis fepultus *

'Tandem fcientia conqueritur ( eft enim illa femper ad querendumulti-

on

«

ma )fed optimum mihi Interpretem optarem, qui quanto cum fündamento,,

maximus vitz inimicus conqueratur , declarare poflet,

Quem maximum

^

vitz hoftem effe creditis ? Eft fcientia.

yl

Adeo f& natura novercam homini

n

oftendit, utinaliorum animalium vifceribus antidodi productà ingenti copi4,

inillius anima maximum creaverit venenum. . Si primam mortis originem in-

or$

fit

quiras, reperiesin.arbore (cientiz primum mortalitatis fructum à DEO pofi-

um

tum, Gubihomines voluerunt effe docti(limi , erit& feut. Dzj, ibidem cae«

&t

perunt effemortales, Etiam in iplo DEO hzc crudelis confequentia locumg

Jto

habuit, Unam Perfonarum S. Trinitatis affumere carnem & mori neceffe

fuit ,. fed cur potius Filium, quam aliarum unam? Hujus vera ratio DE Q?

H

do,

conftat, quod me non latet, hoceít, quod attribuatur Filio fapientia, Sc

Perfons Filii mortalitas fit unita, ut ficut Verbum procedit a£ e£erzo

per Sa-

fo

pientiam, ita procederet ab etergo ad mortalitatem.

d

Sed fi hoc contigit in

f

DEO, quid in hominibus erit ? Omnes fünt mortales, do&iffimus tamen

üt

omnium eft maximé mortalis. n illa parabola de ro. Virginibus ; per nuptias

Jl

morsfignificatur , & eft diligenter notandum, quod exiítentibus V.pruden-

tibus & V. fatuis , obierint prímó prudentes, izfraverunt cum eo ad g

ptizr.

ür

JAMatth.ag. Sciremultum & viveremultüm

, velin fientia fraudem velin

rt

vitamiraculumindicatz hujusoportet e(fe rationem , quia quisquis eo modo

(0

apprehendit quo intelligit: qui intelligit multum ,. non poteft apprehendere:

LA

A

parum, & qui apprehendit multum , longo tempore vivere nequit. Homo

eít vivens fenfitivus & rationalis: rationale perficit fenfitivum , fenfitivugs

14

(*

perfectum deftruit vivens. €um vitam homines zqué diligant & defiderent:

&fTe fapientes ,, evenit ut funeftam hane Philofophiam fibi tam difficulter per..

[l

fuadeant. mtellecium damihi G* vivam , dixiuDeo David Pal 118,. 0 Da-

ia

vidi

0

1 O4.

In Exequiis Marie de Atbaide,

/

bilete nefcire quid petas ? Si mori velis, DEUM rogasuttibi dét

Chri

vid eft poffi

quan

intelle&tum, fed (i vivere velis,

rogas ut illum auferat à te quem habes.. Ne-

ceffe non eft alibi hujus probationem quzrere, — His di&tis fe David ad Regis

quip

oftt

Achis Aulam contulit, Reg. 21. vitz fuz ftrui infidias ipfe (ciens, fe finxitin-

Chii

fipientem.

Quid ó David , nonesille, qui DEUM rogabas ut tibi daretin-

telleé&tum ad vivendum

? Curergo nuncut vivas, illum, quem habes, difft-

(vd

valdi

mulas? Davidprius ratione, nunc experientiàregitur: fecundüm rationem

Davidi videbatur nihilad vivendum effe melius quàm effe fapientem, fed po-

Coti

Ety

ftea docuit illum experientia quod pro vita fuerit neceffarium, effe fine judi-

&l

cio: &fifeciis, dicatid intelleétusilletantus, quem David plus quàm Abfa-

lonis exercitum timuit.

Do&iffimus Regni Judz, illo tempore fuit Archi-

cem

Day

tophel : 2. Reg. 17.

Sed àd quid illum füa fcientia juvit ? ad fe propriis

interficiendum manibus , quia illius n

oluit Abfalon confilia fequi.

'Tan-

€091|

et

tam inter fe contrarietatem habent vita & fcientia Cprineipaliter in Aulis )

ut fimul utramque nullus confervare poíit, Vel debitis deferere fcien-

fedc

tiam, vel deferere vitam , aut defipere (icut David, aut vos occidere ficut

igno

Architophel.

.

illis,

Dedimus hujus rati

onem quantun*; ad naturam, nunc demus rationem

atbo

lo, Militibus hortum intrantibus &

ii

q

uantumadinjurias, & utamur exemp

Salvatorem capturis ,

S, Petrus gladium ftringit Malchum aggreditur illum-

f

Y«

Hunc impetum & ictum dilig

enter con(ideravi.

Si Petrus fuum

N

que ferit,

velit defendere Magiftrum, armatis feturbis opponat ,

milites aggrediatur ,

tig

illos occidat, Verüm aggredi Malchum , qui nihil aliud, quam lucernam

fedt

dandiluminiscausá portabat? .Quia erat férvus Pontificis , & bujusmodi mi-

niffris non permittebant

ur arma à Cefare.

Ecce, quomodo Mundus lumina

W

i

traclat: dum cemparet

lumen , apparente lumine, contra illud omnes fe-

Con)

runtur ictus: armigero

s debebat invadere, & aggreffus e(t illum qui porta-

.

No

batlumen. Ratioeít, qui

arenulla plüs offendunturhomínes quàm fi lumen

"

Dam

alterum videant, Si veneritis cum armatorum exercl

tu , cum gladiá £9c.

exly

Fiat quidquid evenerit, vos terrebunt inimici , fed nullum vobis inferent ma-

obl

Vide

lum , aítfi contingat vos portare lucerbam , fi DEUS vobis parum luminis

dederit, licet non (it relucendi fed folüm illuminandi gratià , ó inflices vos,

Tin

parate caput, jam enim Petrus veniet , yob

is inflicturus ictum.

Magna

IN

infelicitas quod nos contra lumen inerme fortes monítremus , & dum eít

hp

refiftendum illi qui fe contra nos armat , capere vclimus arma folüm con-

üt

fili

tra illum qui nobis facit lumen , ó infelicia lumina tempore quo regnant

tenebrz !

cetg

Sed in me

dio tantz infelicitatis , duss reperio rationes , quibus lumen

inot

en(i fant à

Qu

fg confolari poteft. I&usqui lumini fuerunt illatià Petro , repreh

]

Oerele contra iortem reconciliate,

1

105

bidét

] NC'

Chrifto. " Antequam hoc Petrüsfeciffet, tribus dormiverat vícibus, & poít-

quamidfecit tertió negavit: Ó lumina, cui ante non eft vigilandi cura, &

Negis

titin

qui poftea fidem negabit, ille eft qui vosperfequitur: qui prius dormivit, &

P

oftea negabit; ideo gallus cantabit , & videbitur veram effe prophetiam

etit.

Chrifti. Ex di&is colligitur quod fi videamus ante tempus lumiaa deficere

diff-

( vel quia moriuntur,' vel quiafunt extincta , non debeamus mirari,, licet

onem

valde conqueri poflimmus : non eft quod miremur, quia Mundusillud facit :

] po:

conqueri poffumus, quia DEUSipfumgubernat: Domine o5 eff tibi curae?

judi-

Eft poflibileó Domine, tuam providentiam permittere, ut tenebrz vivant

Abfi-

& lumina moriantur? Stultus in ignorantig tenebrisfepultus cum morte pa-

rchi-

cem habebit, & prudens illuminatus luminerationis ; cum vita bellumgeret?

yrils

David inevitabilem mortis cafüm Potentibus minans, do&tis & indotis dicit,

Tan-

eos fimul omnes morituroseffe; Cum viderit fapientes morientes, fimul in

fipis

ulis)

ens & ffultus peribunt, V(al.

48. SiitaefTet, adhucaliqua daretur fecuritas,

CieD-

fed quod accelerata mors fitatuributum fcientiz, & vitalonga fit attributum

ficut

ignorantie? Non füfficiebat unum ignorantibus attributum? Non fufficiebat

illis, infinitos effe numero, fed etiam eternos duratione? Quod in Paradifo

nim

arbor fcientiz mortis porrigatfructus , & in Mundoignorantia fitarbor vita?

u

Quodiintra nos ipfos fcientia , mortalis fitinfirmitas, & extranosrationisufus

lum

fit deli&um mortale? Quod, cum naturale fiteffe rationalem, nullus füb pena

um

vitz taliseffepoffit? Et quod hz mortis in

1 ultitiz fint difpofitiones providen-

LUE ,

tig! Domine non efi tibicura.

nam

Contra mortis rationes oppofitas à principio tres audivimus querelas?

n

r nl

fed omnes notare video, quod inter has tam naturales, non audiantur que-

mina

rele affe&us naturze maximi, fcilicet . Amoris materni.

Hoc filentium eft

cop(ideratione dignum: dignior tamen admiratione & memorià illius caufa.

$ re

yrta

Non audiuntur , nec in hacoccafione fuerunt auditz Amoris materni querelz

nam in illius circumítantiis tamfe generofum, nifidicere velimus crudelem,

metl

&t

exhibuit, utnonfuerit vifas amoreífe, defuit nature debitis, utnon deeffec

obligationibus officii, & tam pun&tualiter aftitit illi cai ferviebat, ut odiffe

m

nifilS

videretur qui amabat, ó rarum ferviendi Principibus exemplum ! Servire

Principibus modo quo DEUS fibi vult(erviri,

non poteft pervenire plus ultra.

Y05

ggna

Dicitin Evangelio Chriftus Lucz 14.. .5 445

Jfios non oderit filios non poteff

meus effe difcipulus, non potett mihifervire,

Hzcdo&trina tam e(t (üblimis,

;di

con

ut eam explicari (it necefle. Non vult abfolaté Chriftus ut parentesoderint

jint

filios, cum mandata DEI , naturz przceptis non opponantur , fed vult di-

cere, quod amore filiorum concurrente cum fervitio DET, divinofervitiotali

na

modo fit vacandum , quafiodio filithaberentur, Hic ftri&tiffimus eft modus

m(ä

quq DEUS vult utip(iferviamus , & tali voluntate vidimusin hoccafu ferviiffe

tnater-

ilo,

r d

106

1n Exequiis Afarie de Afbw;däz-

snaternumamorem :: pervenit operibus ferv

iendoy. quo: DEUS venit defidez-

die

& in maxima infelicitate felicegn E

Ide

rie ut fibi ferviatur.. ó Spiritumgenerofum,

nefcio an mihi debeatdici ,. quod'hanc potuiffet eftimare occafionem ,.

folüm:

ficu

dam illius fubtilitatem :. certum. eft; dubitari non. poífe,. an illa:

fci

ad experien

dienior fueri

t invidiá propter illud.quod fecit ,. vel compaffione propter id'

Ine

quod perdidit..

Nonleguntur imejusmodi.cafibus majora feciffe ,. nec Livig ,.

file

nec Marcelle ,. quorum fortitudinem tanto profe-

nec Autuli ,. nec Paula ,.

in

€uta honore fuit utraqueRoma,. gentilis & Chriftiana. Verüm fi Matronz:

Pha

Romanz Hifpanisabftulerint inhoc effe primas :

:

magna eft Nationis noftrze

Ó quï».ju-»

qui

loria,. quod Hifpaniz Romanis eripuerint ,. inhoc effe fingulares..

[4t

dicium Salomonis hoc in cafu fefelliffet ;. Siillius tuliffet fententiam! In illa 2;.

D&

Matrum:contentione de filiis uno.vivo.&altero mortuo ; judicavit.Salomon:

ho

lusamante

m.veram effe matrem , & non fefellit:. in.hac contreverfia judi-

Che

plus dile&tum verum fuiffe filium :. fed erraffet :: nam unofervato

Tioi

caffet pariter

hic & non ille verus erat filius , nifi.diceremus utrumque

& altero dereli&o ,

Ài

verum filium fuiffe :: majori tamen cum proprietate filius eft & magis amatus ,

qu

cuidatur educatio, quàmillecui vita datafuit.. Memini filio: patrem fuum:

p

fepeliendi. licentiam à Chrifto petenti,. hunc. illam negaffe ,. quia. filius:erat

Chrifto à fervitiis.

In horum duorum cafüum difparitate.magnam. moralita:

W

Qu

:emreperio. . Inuno, filius Re

gem affiftendi fepulturz fui patris licentiam:

fer

ogat;,. & hanc.illi Rex negat.

Ínaltero matri offertur licentia filize fuze-morti:

li

lamnonacceptat, totum eftbene meritum..

In uno cafü

R

idlendi, & hzc il

er

jimperfectio qua licentia petebatur . meruit

rigorem quo negata fuit ; inal«

terobenignitas qua licentia fuit oblata.,

fübtilitatem meruit.,

ut non fuerit ace

pri

für

ceptata,. Ó quanta ufura eftin P

rincipibus

benignitas ! int. liberales in illis quae

il

nihilipfis conftant,. &

fapefavorem

fubditi preftabuntin requz multumillos:

imus híc emendatas effe Marthz querelas , tunceeffe fo-

dü

remit.. Denique vid

d:

làm przferebaturipfi operari ,

hic ipfum operari prefertur ipfieffefolam. : -

me[olam miniflrare,

*

p

liquit

e(tut

fermonem de divina Providentia repetentes ; tribus:

Modó tempus

fei

uerelis deinceps ;ire

(pondeamus. Omnibus tribus una. Chriftus refponfione

Non doleat ztas fe recifám effe,

fatisfacit:

Mariam optimnam pariem elegit.

f

mnecícientia, feobmutuiffe,. nec for

ma fe.obícuratam fuiffe ,. nam pro omni-

Verum eít illam obiiíTe ,. fed media morte

Bus oprimam Máriapartem elegit:

eliorem; & fcientiam infallibilem. No-

[t]

reddidit etatem eternam,- forimam m

tate nuncan

uerendi (eu dolendirationem habeant..

5

Imprimiszetas facta eft

h

làmreftindere , . fuitillam eternitati per facrificium confecra-

Di

gterna;.namil

at

re.. 1p nidulo meo moriar

9 fíicut Phanix- multiplicabo díe« meos ,. dixit Job. 29.

-

us l, videtur debuiffe Jobdicere ;.moriar.& terminabo

f

Tilotabilis loquendi mod

dies.

P

^

!

L

Q uerele contra mortemreconciliate,

107

ede-

icenz

dies meos: /ed moriar t9 multiplicabo dies 1meos, quomodo poteft hoc effe?

folty

Idem]Job dicithoctmodo, /ficut Pbenix, Notate, dicit Job , nonuthormo, fed

n illa

ficucPhzenixloquor: hormo dicit, moriar & dies meos finiam , quia ipfe de-

er id

finict/cum morte : fed Phenix econtra, dicit : moriar & multi,fivabo dies

meos,nam in Phzenice vitam terminare , eflartificium etatem augendi, Ergo

Vg s.

fileatztas, non enimmerecur dolorem qui uti Phzenix moritur. lna folum

xofe-

in'Mundo mors eft, qux non eft compatfione digna, & eft morsphenicis: fi

T0D8

ofttg

Phznix obirecmortem vitamfiniturus, mors ejus digniore(fet compaflione

quàm quzcunque alia: fed ejus vitzfinis eftejusdem principium, 'Hominum

m

il z;

zternitas crefcere poteft, licet enim careat fine, habet tamen principium,

neccrefcere pote(t 2par£e po//, quà finicur, fed 4 parze azte qua incipic: &

omon

j

hoc:modo quantum tollitur vitg , etiam adjungitur zternitati. Propheta Mi-

Cheas certa occafione voluit eternitatem augere , fed ( cumipfius licentia)

INato

nonbene dixit , ambónlabimus in nomine Deino]Iri in eternum ,c3 ultra , cap. 4.

nqne

Adorabimus Deum per omnem &ternitatem , & ultra. Propheta verum dixic

atUS y

quoadargumentum, non quoad partem,hzc electioni Mariz refervata fuit:

fügm

sent

AMar ia optimam partem elegit, I&ernitatem Propheta voluit augere 4 parte

po/! , & imaginarium fuitaugmentum : Maria zternitatem auxita pArfe azte;

jita

Propheta voluit augere xternitatem & con-

itíam

quod verum fuit augmentum.

fervarevitam : Maria vitamabbreviavit ut augeret s&eternitatem.

Inhac fo-

porti

lüm forma debitam DEO fatisfa&ionem amor przftare poterat, AmorDEl

j eafü

erga nos (hoc fen(u de binis eternitatibus loquendo) quia nos amavit (ine

inde

principio, &finefine nosamare debet. Amor nofter erga DEUM unam fo-

jtac

lüm zternitatem habet, licet enim illum amare debeamusfine fine, habe-

1 quæ

mus tamen illum amandi principium : unde Maria cum gternitates amoris

jillos

duas D EO aliis duabas, folvere non poffet , illi folàm unam dedit fed au-

fe(o»

&am: totam quam abftulit vite partem, addiditzternitati. Mariaoptimanm

(

partem elegit,

Multó minüs forma conquerendi caufam habet; mori non fuit amittere

ribus

fed emendare fortunam ( ó (i Mundi czcitas haberet oculos ad hanc veritatem

fione

cognofcendam , quantó minüsillius vanz fpeciesadorarentur tanquam idola!)

ink,

fpoliare fe venuflatibus corporis, ut fe veftiret formis egregiis animze , fuic

mnt«

duarum partiumoptimam eligere: AMaria optimam partem elegit. O qug me-

qit

camorphofes fiuntà morte fuper terram? Chymici hactenus non invenerunt

No

lapidem Philofopborum , quia nondum funt experti lapides alicujus fepulchri.

d

DELUIS Abrabamo de gloriofa filiorum pofteritate loquens, uuna vice pulveri.,

«t

aitera ftellisillos comparavit, ut doceret ( inquit Philo ) modumin ftellas cre-

119

fcendi, effe, in pulverem redigi.

Quid putatis effe fepulchram ? Non eft

150

pfa natüra przítantiores formas in

aliud quam ttellarum cíficina. Etiarp i

PA

vilce.

dió

1c8

In Exequiis earie de Atbaide.

'

ttf

vifceribus terrze quàm in faperficie producit.. . Flores (fpecies parumdurans y

n

in (uperficie cerrz : gemma ( formapermanens ) in illius centrojproducuntar

Éorma nunc f:pulchrum;judicet an injuriofum Racheli fuerit? Ibi María fci-

p

Flos.decidit, utíolidefcat in Adamantem : re-

en

vit opzimam eligerepartem.

dit

caétüs fuit in cineres uc hi transformentur in ftellas. .Si forma medià morte

Té

non meruiffet ia res pulchriores transformart, quzro, parvum forté bene-

ficium eft damnis quz mutatio confert , hocmedio liberari ? Apparens hzc

nif

aC

fallacia, qua'vocatur abhominibus egregia forma , licet fit res fragilis , plu-

res tamen habet inimicosquàm vita. Vita habet contza femortem , forma:

Tiis

[

etiam morte prior, contra fe vitam habet. — Forma &onum fragile, Primi

d

forms tyrannt(unt anni, mors.ejus.prima , tempus eft : finitur fub imperio

€0

mortis, & mutatur fub tyrannidetemporis. Et (iguisinterrogaret formam ,

Vk

quie (ibi gratior'efiet , mors aut mutatio , nullus dubito. quin refponderet ;

fe prius velle mori quam mutari, Forma mortua defenditur memoriá illius.

$

j

quod fuit:. Forma mutata offznditur illius memorià quod eft. . Victoria quam

mors deforma reportat , eítíecretatraditio, quam terra celavit ; fed vicko-

N

te

ria quam ab illa confequitur tempus:;,. publicus eft triumphusà quolibet [pe-

&atus. E(t magna differentia inter portare Epitaphium: füper faciem: fcri-

9i

te

ptum, &

illud haberefculptuminfepulchro. EHzc videtur omtiso humana

ratio,

(ed DEUS illamfacitdivinam. Pulcherrimaforma, qu fuicin Mun-

e

do ( inecujusvis tamen injuria loquor ). fuit illa Moyfis , quando«debuit velo

Q

faciem operire ,. ne incuentium oculi exczecarentur, . Moyfes obiit , & pro-

priis illum: m

anibus DELUS fepelivit, e- mom cognovit bomo fepulcBrum ejus ,

tu

Deut.34« . Quare DEUS noluit ulli hominum.conttare fepulchrum Moyfis ?

Nion eft alterius quàm $ Augult. ratio,. qwatenus illam faciem , quaconfor-

di

di

i£iofermonu Dominirutilamerat, morti marore repref[osnnullus videret. . Ne.

videretur mucatus ille vulcus per mortem, im quo tot fplendores fpectati

D

hii

füerunt. lta ut fepalchrum Moy(is DEUS celaverit, nonquodhominesil-

lum nondeberent videre mortuum , (edine formam illius mutatam confpice-

Q

vent : mortuam bene, féd non mutatam : ficque Deus hbonorat formam illo-

f

rum; quibus mazimum vult pretarefavorem. Ergo Dei judicio jam ita res eft

ü

ftabilita,, quod. pulchritudini fit rielior mors quam mutatio. Cumdenique

Ü

bumanaforma illumattingens.per/eCtionis füe cerminum,. in quo durare pro-

&

bibitum, creícereimpoffibile, deficereneceflirium eft ,. inducias cum morte:

f

À

K

k

&cerit netyrannidi temnoris f'ubjaceret fi non.fuit op timam.el

igcrc: partem ,.

füittamen, meliorem inire contra G umr..

dí caufam, ( epitgr Ils illam-

Denique fcientia nom habet conqueren

f&cerit mutam, reddidit illàm quoquecelebrem. — Vera fcientia non in arte

[

more

[

äbq,uend?'s, fe]dlinïarac,mgmiendi confittit, Nemo; priufquàm pervenit ad

tem ;

]

Querele contra mortem teconciliate;

109

l)

tem, certb infipiens aut prudens dicipoteft. Ultimum benefactum, velulti-

ür

mus error dant (cientiz totius vitz, nomen.

Ea de caufa Deus in Mundi

[

principio, creaturis omnibus laudatis, folum non laudavit hominem, laus

It

enim hominis femper dependetà fine , noz 27 exordio fed in fine laudatur bomo,

)

dicitS. Auguít. Homo cum fecuritate laudari nequit, nec quando incipit ,

6

nec quando eft ; fed folüm:quando definiteffe, Antequám ultima dies advc-

RC

niffet, prudentia decem virginumambigua hzfit : mors ip Tribunali fedit;

þlu-

ac definivit,quz prudentes & quz fatuz fuerint, In nulla rebonitas electio-

T2

nis tam bene cognoftitur, qu&àm in illo quod femelelectum bene, nequit mu»

ími

tari, & femel electum malé , non poteft emendari z 7Marjam optimamparteus

xio

elegit. Eftigitur pars optima , fiquidem illi adhzfit ele&tioni ,in qua totum

m,

confiftit. Pro hujus ultimse veritatis probatione,dubium refolvam, cumquo

video , quod' me jam X principio etíam Auditores delicatioris conftientie ,

t

lius.

aufcultent. Mors, de qua loquimur , cafüsfuit, non electio , érgo videmur

pl

nos illi improprié applicare verba : 7Maréaopfimanz partem elegiz, Imprimis

10

refpondeo, quod effe cafüm non tollat effe ele&tionem z lioc apparet in ipfo

textu, nam ubi vulgaris legit , optiusam parteur elegit , commentanturaliqui ,

h

tti-

eptimam fortem , elegit optimam fortem, fors eft cafus : hoc nom obftante,

Ana

textusillam vocatele&tionem , quia non implicat eandem rem , effe cafum &

electionem..

Hi quedam dantur refpónfiones quz faciliort modo: probari

Jne

quàm intelligi poffunt. Quomodo effe poteít ele&tio quod efteafüs ? Pona-

'el'g

mus quzítionem in terminis magis Chriftianisz illud quod vulgo dicitur cafus;

tQs

H

eft providentia, (ed providentia non eft aliud quàm difpofitio per Dei decre-

i52

tumordinata, ergo quomodo noftra electio poteft effe res eadem; qua eft

Óf*

difpoüitio divina? Kefpondeo. Quotiescunque nos conformamus diving or-

N6

dinationi, facimus , ut electio Dei fit etíam noftra : hoc fenfu dicebat David

Pfal. 18. ssandata tua elegi. 1n preceptis electio eft propria przcipientis

afi'

J

non obedientis , David obediebat, Deus przcipiebat , ergo Dei füit ele&tio z

cur ergo dicit David, effe füam , sazdata tua elegi ? Quia David obediendo

(2

o

fedivinz conformabat voluntati, & ví hujus conformationis , id quod erat

ele&tio Dei, etiam eratelectio Dnvidis,

'Talísin hoc cafu fuit ele&tioz. A/aria

elt

optimam partem elegit : füit ele&tio Dei ; & fuit ele&tio Marze. — In Maria fuit:

Jue

