non dico novam , & fineexemplo: fed exemplum tam eít u

Deus defuole-

altum, ut illam magis mir

abilem, magíisque novam faciat.

quens Filio per os Davidis , inquit

, Filius meus es tu , ego bodiegenuite. Pfal.2.

die? uno, d

uobus, tribusdiebus: inuno, duabus, &

Sed quando fuít hoc Po

Hodie, in &terna generatione: HedieinIncarnatione

tribus nativitatibus.

temporali ; £o4iein R efurre&tione gloríofa, Heb. 1,

Er hoc quod folàm de

homine

ä

De B, Stanislao.

J7

lii

homine Deo creditur, id:nos füo modo videbimus in Adolefcente, qui vix

[0

pervenit ad Edie hominis: Chriftus tribus vicibusab uno Patre natus: Stanis-

lpd

laustribus vicibus, fSdà tribus Matribus natus. Sed quz fuerunt illz Ma-

Jo-

tres? Una in Polonia, Illuftriffima: Altera in Germania, diviniffima: Ul.

2

tima Romz perfe&iffima.

In Polonia Mater naturali

s, quz deditilli primum

Effe: in Germania Mater Dei, &Stanislai, q

uz fecundum illi dedit: Rome

14

Societas JEía , quz dedit ultimum Effe, illumque vix conceptum fepelivit.

J

Stanislaus primus in hac domo Novitiusobiit, & cumilla, effet verà Mater

Ill«

viventium, Gen.3. Fuit'h:ic-'illius.'Primqgmitw JMorttorum ; Apoc. x. Non

debebat talis Mater alium habere Primogenitum, nec talis Prim

ogenitus aliam

il

habere Matrem,

Prima Mater facilé cedit tertiz , & tertia

gloriosé cedit

fecande : fed ego, ut Stanislaum in omnibus tribus laudem,

quid faciam?

Non aliud faciam, quàm quod Thema meum in omnibus

tribus fim proba-

turus. Videbimus igitur in tot correlationibus duplicati

s Beatum trium

Matrum Filium : & tres Beatas in uno Filio Matres : Beaiz; Fenter , qui

te portavit. Ecce modó propofitum , divifumque Thema meum : fed in-

cipiamus.

Il. Quamprímum conceptus Stanislaus ( exordiorita, nam in materia

magna, & temporebrevi, nonoportettempus, necverbum

perdere) con-

cepto Stanislao, in Ventre primz Matris, ecce tibi,

fupra ipfüum Ventrem

miraculosé comparuit nomen ]Efü,

non ftriptum feu depictum,

fed fculptum

& elevatum in ipía carne, totumque radiiscircumdatum.

Unquam fimile

J

quid audiviftis? Prodigium veré ftupendum ; & inauditum

at

! fed ni £allor, jam

a longo tempore przvifum ac promiífüm,

De nomine JEfü, in duplicis figni-

0y

ficationis verbo ; res dua

s Ifàias prophetizavit fingulares;: quas futura vide-

z-

rentSecula: Pr

imam;, domen illud.à czlo vocatum iri :

fecundam, idem à

"

cxlo fculpendum Effe,:cáp: 62.

Nomen quod os Domini nominabit : Nomen

J

quod os Domtni infculpet : V'evs, Hebr.

Sed quando fuit impletum hoc mira-

culum? Príma promiffio fuit ante Chr

ifti conceptionem impleta, quando

e

nomen ]Efü Angelus annunciavit, quod

vocatum efl

ab Angelo , priusquam in

l$

utero conciperetur, Lute5, Secundanonfüeratadh

*

*

ucimpleta, fed acciditia

conceptione Stanislai, quando Ventri Matris

nomen JEfu infculptum appa-

ruit ,. 520men , quodos Domini infculpet.

Sed nomen JEfu in Ventre Mulieris?

in Ventre Mulieris illud nomen , 4404 e//

Homen ápey omme nomen , & nonícri-

ptum, (ivefüperfcriptum charaéteribus

jr

: nonpictum,

five variegatum colo-

ribus: fedex eadem carne formatum? ÍImo, deeadem

carne: & in hoc mira-

biliffimum miraculi confiftit.

-In vifceribus Dei Matris, Deus füum incarnavit

Verbum: in vifceribus Matris Stanislai , Verbum füum incarnavit Nomen :

E

in illo ventre , Incarnatio Verbi occulta : in hoc Incarnatio Nomínis manife-

ï

e

- fta;

$8

Concio. Sexta:

N

fta ; inillocum miraculonovo;. & ineffabili . quod: non- habebit fecundum: in

hoccum miraculonovo ; & inaudito; quod non habuit primum.. ó Mulier veré

xnl

fu

Beata! Tuus Venter primum fuit Stanislai templum:.& licet nondum potuerit

adorariSan&us, debuit tamen. honorari cemplum.:. a i nomine 7 Eu omn

fü

d

genuflectatur. Philipp.2..

o

Hoceft, ó. Dominis. primum vi

te Stanislai folium :: in quo;. quxfo ; vos:

attendatis. illud , quod fummopere. miror 5 fed:quid.?. Quod ,. cum omnes:

tu

la

San&ti fint opera Dei;. folum hoc ;. fuo. Deus nomine, fubfcripferit...Si vide-

remus celeberrimum Artificem ,. multis elaboratis ftatuis ,. five: picturis,. vita.

g

d

necnon ftupore plenis . unam folummodó nomine fuo figillaffes quid:diceret

Mundus? Diceret , & meritó;. illud: opus, ab eo plurimi z(timatum,. atque

Ó

perfe&tiffimum fuiffe..

'Tantum ego.dicere:non aufim;: verum id eft, quod'

humani faciunt Artifices., quoque divinus fecit ,

quamvis uná folüm vice..

ü

Unde difficilem illum Joannis locum intelligetis. Huwnc. enim Pater frgnavit:

[

Dem. cap. 6.

Vult dicere , quod:Salvator-isinefï'abi.li compofito;. fuum Pater-

K

D

imprefferit.ac

infculpfericSigillum.. Sicid exprefse dicitipfe Textus in Origi--

*ali Grzco.

Hanc enim Pater (igillevit DEUS.. Nunc videte. Terram crea-

[

vitD EUS, &tanta varietate , creaturarumque gratiis veftivit,. fed.fuum:

h

- Calum creavit, auro pictum füpra czru--

ipfi terrz Sigillum nonimpreflit,

]

leum , ornavitque fole ; luna..

ftellisque;. quorumnon folum materia ,. fed:

N

& artem.. led fuum czlo Sigillum non im*

)

forma quoqaue fuperat ordinem;.

: creavit Cherubinos ac Seraphinos : &

preffit: creavit homines & Angelos:

licetinomnibus fuam delineaffet imaginem;. non.

tamen illis füum impre(fit

?. Noon erant opera.perfe&ta?: Non erant opera manu ,

Sigillum..

Sed . quare

penicilloque div

inodigna?. Erant. idie cauc?a ,

quafecerat,, €9 erant valde.

ETE

bona.. Gen, cap..r.

Qur ergo Deus illa.non honorat ; vel (e nou honoratillis:

füaumimprimendo Sigillum?

- Quia-fupremus Artifex aliud.opus nobilius ,füb.

limius, magis divinum, magisQue fuum ,.

menteconceperat , illadque judica-

vicdignum quod füo nomi

ne fuübícriberetur..

Ita fuit :: Aovam creavit Deusr

VXenit inMundum Deuscum hoc incompreheníibill

füper terram.. J0an-31..

artificio; quando hum

anumcum

divitioy; creatum cum increato; finitum cum.

unita

& divifa fimulin uhe fuppofito: &:cum hoc maximurm

infinito ligavit;.

illius effetopus;.

cui totas Omnipotentia viresimpenderat,. & in quo Sapien:

tia,totam egerat artem ;

hocfolim füo fübícripfitnomine; hoc fuo folum in:

tDes.;

Hic eft verus fcripturz fenfus ;

(Mema o A —— m —— o 9 9 J 03 - r

fignivit figillo. £ic Pater fignavi

fed fimilitudinem applicare vereor :

.folum illud non poffüm non dicere; quod

negari nequit.

; DeChri

fto verum eft dicere:: Hune Pater ftgnavit DEUS: de:

Stanislao non poteft

negarie. Hunc Filiu fignavit DEUS:::. Chriftus (ignatus

Sigillo.Patris :. Stanislaus: figillatus nqmi-ne Fili

Verum quod magni hgjpg

p--——————

z

nàá

De B. Stanalao.

J9

a

Signi fignificatum erat? Signum, prodigium, portentum, tam novum, &

en

inagditum non potuit non magnam habere fignificationem.

Sed qua hzc

etit

fuit ? Dicent omnes, quod Stanislaus in Ventre Matris nomine JEfu fignatus

nie

fuerit, idíignificaffe, quod'puer ille fingulariffimus effet futurus Jefuita ( mo-

do veítro loquor) Xaverius, Borgias, Gonzaga , tot alii Martyresac Confef-

V0$.

fores; ipfequoque Pater omnium , fadtifuerunt Jefüitw: Stanislaus Jefuita na-

ha

tus; imomultó prius quàm natus, jam erat Jefuita. Obiitin NovitatuStanis-

des

làus, & potuitpro antiquitacecertare, cumipfo Fundatore. S. Ignatius Sexa.

vita

ginta quinque vixit annos , & eorum fedecim habuit Jefuita : Stanislaus octo.

It

decimannos vixit, & Jefüitsnovemdecim eorum habuit, namà Conceptione,

Y

qe

jam Jefuita fuetat.

od

Certé fignificatum hoc valdeproprium & naturale videtur ; fed non per-

K

tinet ad primam, dequaloquimur , fed ad tertiam Matrem.

Qualefuitergo

"t

fignificatum illius miraculofi JESU., quoad primam Matrem, fcilicet illam in

(

Polonia? Non volo, necvelle poffumaliam interpretationem,, quàm à primo

fgi

nominishujusInterprerte datam. Angelus, qui primus pronunciavit, & in-

Qar

terpretatus fuit hoc (an&tiffimumE(ünomen; quid dixit ? Jpfe euzm faluum

m

factet populum (uum.. Matth. 1.

Ecce verum illiusSigni fignificatum. . Scitis,

[ü.

quid velit dicere nomen JEfa, expreffüm faprà Stanislaum in Polonia con-

:

ceptum? Significat, puerumillum populi fui Salvatorem ac Liberatorem fore.

Iff

Ipfe enim [aloum faciet populum fuum. — Effe&tus probavit prodigium. — Quot

&

Poloniz civitates , & quoties pefteflagrarunt? verüm concurrentibus adSta-

nislaum, non folàm Catholicis , fed Hareticis (quafiad illius mandatum, per-

1Hit

cuffor Angelus, gladiumin vaginam repofuiffet ) omnes fueruntliberati. Sed

U,

ldt

hiparticulares erant populi, Signum autem plusdicit. Popzlumfuum. Non

lls

unum, nonaliquem populum , fed totum populum, totum Regnum, totam

l

Nationem: Idque fic tota fuit experta Polonia.

Maximum periculum , in

(9*

quo fe viditunquam Poloniapofitam, fuit Anno 162:. quando cum trecentis

Turcarum millibus, & maximo Tartarorum numero, venit Ofmannusnon

i

folàm , ad eam invadendendam, fed adillam inundandam : non adacquiren-

dam illius partem , fed ad totam devorandam.

m

Verüm quod in cafütam de-

1ff

fperato remedium , qualis füccurfüs fuit? Hoc totus fcit terrarum Orbis.

Cum jam Rex, Regnumque Stanislai caput, tanquàm armorum fuüorum Ca-

2

If

put, & Patrizfuftentaculum à Roma petiviffent, quando magnum timorem

5j

inter , & fpem parvam, dies decretorius, quifuit decimus OGtobris , adve-

od

nit: decretorius , fedimmortalis: Eodem die Stanislai Caput intravit Polo-

niam: eodem dieStanislausin a&re vifibilis, non armatus , fed füpplicans ap-

de

paruit; eodem die Puer JEfus à collo Matrisad Stanislaum converfus, illi ma-

num porrigere fuit vifus : ipfa quoque die, inzqualiffima fuit pugna com-

us

E

i

miffa :

60

Concio Sexta

miffa : Ofmanni deftru&tos exercitus , & immenfa Barbarorum multitudo;

YQ

attonita, ferox , atmataquefugam precipitavit. Itàinpede, firmusque per-

fui

j

manfit magnus illeChriftianismi murus :. & Stanislaus vocibus , in pi&turis* in

Statui- & infcriptionibusSalvator & Liberator patrix fuz proclamatus ; Jpfé

[;!

;

ad

enin (aluumfzciet populum fuun.

'Kale fuit fignificatum illius.magn

iSigni. Verüm meo judicio ,. maxima.

[j

loria cafüs eft, quod Signum , fignificatum, Matrem , Filium, Victoriam ,

'Turcam S viderit Joannes , fuoque digito deícripferit; Sigmum magnum Aape

T

Qu

paruit in calos mulier amié£a fole , $ luna fub pedibus ejus. &poc, a, Non

temeraria five vana vobis hzc.mea videatur applicatio : Nam illa, qua paffim

Ut

auditur in cathedris, licet fitnobiliffima ,, noneft fola, nec alías rollit,. liber-

ei

tinus de 7. Statibws Eccl. Calius Panno: Lyta, Aurelius, Seraphinus, Corne-

H

lius, & alii Commentatores in Apoc. . Qui poft Imperium Ottomanicum

tha

D

fcripferunt, conveniunt omnes , dicentes in magna parte Apocalypfeos, per-

fécutionesSecte Mahometanz;, contrà Ecclefiam, & Eccle(íiz victorias con-

&

trà Turcam defcriptasfuiffe, Siquenonnulli Authores in illa prodigiofa mu-

liere,, velMatrem Eliz ,. de Antichrifto triumphaturi ,. vel Heraclii Matrem

b

riratione, necnorm

jam vi&oris contra Chofroam , agnoverint z multó.majo

iol

proprietate, deScanislai contrà Turcam triumphatoris , Matre poffam illam:

«

interpretari, Quàm . fit adzquata proprietas, attendite. imprimis nemo

t

negare poteft, Stanislai Matrem. cumillo Signo , magnum fuifle prodigium z

pr

Sienum magnum..

Mulierem illam fuiffe gravidam Textus inquit: Jz astero

I

hbabens . Sedtalis ezat

Mater Stanislai, Dicit,hujusuteri partum, fuiífema-

fo

fículum, qui paul& poftfuicin celumraptus : Peperiz Filium ma[culum , qui

[7

Sicquefüit Scanislausin primo ztas

vaptus eff incelum , &9. ad 4 hronum Dei.

tisfuz flore . raptus fi

ve füblatus à czlo.

Mulierem fuiffe veftitam & oper-

al

Sed' hic fol fuit illud nomen [Efü, quod ideo;,

tam.íole, dicit z amicfa fole :

tanquam fol;, diffutis fplendoribus , t

otum : erat circumdatum radiís. Dicit.

D

rufum: fübito. comparuiífe draconem , magnum , & coronatum

quogue ,.

fepcem id eft,, multis coron

is : Ed ecce Dracomagnus , 69 rufus , 9 in capitibus

t

tem. Sed quis eft hic Draco magnus acrufus, nifi Turca ,

D

ejus diademata [ep

Dracovenenofus , .

ferox , & (ànguineus,. propter violentiam & tyrannidem?

)

propter difcordia

m & focordiam noftram ,. tot Provinciarum, totque Regno-

$

xum coronatus poffeflor? Deniquedicit : Mulierem quoque corona non ex

quercu, fed é ftellis facta;,,

coronatam füuiffe : £ im capite ejus corona[Lellarum :

al

Coronata , propter celeberrimam. victoriam. z & coroná (tellarum, quianon

hi

deterra, fed deczlo victoriafuit. Etnequisdemytterii verirate dubitaret,

cum S. Joannes in figurz fundamento , füummam hiítoriz defcrip(ifiet, con-

Siguidemluna Ottomannica ;.illa luna , qux in

ä

clufit; £ /nna fb pedïhït ejus..

vexillis

De B, Stanisiao;

6t

ido,

vexillis inimicorum inundans , tantam Ecclefiz mínabatur eclypfin, eadem

t«

lla fuit repulfa, illa proftrata, & füb pedibus pofita fuit.

byn

fuit eclyp(in paffa , i

Et quamvis Filius triumphans , Patriz Liberator , victoria fit potitus, illam

A

tamen Evangelifta mulieri prodigiofie attribuit ; fecundüm enim Textum,

adco laudatum ab Evangelio, Filij gloria; Matri debet attribui, fxlicique ven-

o*

vitma.

tri ; qui peperit illum

e

Beatus venter qui teportavit.

am,

IlIl. Mater fecunda Stanislai , fuit Mater Dei.

Stanislaus Dei - parz

dj

magnum obtulit donum , & prohoc aliud abillapetivit multó majus. lllud,

Non

quod obculit , fuit virginalis puritas, cum perpetuo voto: quod petivit, erat;

ffim

utipfa Mater Virgo, fua Matereffet, Anid obtinuerit vel non, hic dubium

bet-

effe poteft : Virginitas, quamobtulit , maternitatem quam rogàvit , prome-

L«

rita fuiffe videtur. Nam S. Joanni czteros inter Apoftolos , Maternitas Ma-

curm

riz , non propter aliud,, quàm propter virginitatis przrogativam, conceffa

Per.

fuit : Matrem l/irginem F'irgo V'irgini commendavit. Nibilominushoc ex«

Cone

emplum, cum unicum fit , non facit argumentum ; & licet hocfaceret , non

mue

eft [uthiciens.

Etenim, ficut notavit Salmeron zracZ. 41. ex illo Fextu $. Joan.

r

Ex illa bora accepit eam difcipulus in faam. cap.19.

Solüm probatur ,. quod

Don

Toannes Virginem acceptaverit pro Matre , fed non, quod Virgo Joannem ac-

am

ceperitprobilio. Et i hzcacceptatio Joannis in dubium vocari poffit , quan-

mo

tó magis ( vos dicetis ) illa Stanislai? Profolutione dubij, & propofitionis meae

IIf*

probatione, mirabilem, non uno fed tribus miraculis mirabilem audite cafüm.

J

Infirmatumad mortem in Germania Stanislaum, in ultimis vitze fufpirijs, unus

Ira

folum dolor affligebat : non ob mortem , illam enim defiderabat , fed quod

qllt

eam obire deberet , fine fanctiffimo viatico , curm dormus effec Hzretici nun-

a

quàmilliconfentire volentis. In medijs hifce devotis anguftijs, cxlumr, ex-

[^ud

auditis Stanislai precibus , non uno fed tribus eidenr miraculis füccurrit :

Oy

Primum fuit, quod deficiente Sacerdote duo-Angeli , panem Angelorum, ijlli

[cit.

pro viatico communicarint : fecundum ; quod in eodem cubiculo, B. Virgo

ürm

ftatim apparuerit , folaque füa vifione divinitatis plena , ereptum morti , to-

7

taliteripíum reftituerit vite : Tertium, quod puerulum ]Bfüm , quem in

ody

brachio Mater portabat , gratiosé cadere permíttens , in eodem lectoillum

cum Stanislao: repofüerit. Memoriz veftrze príima duo mandate miracula ,

m)

10

dum hoc ultimum admirans, illius formo confequentiam : Puer [Efus in lecto

Stanislai ! Stanislaus & puer JEfus , uterque in eodem lecto ! Érgo fuit hic

[)4

"H

a&tus poffeffionis , quo Virgo filiationem Stanislai acceptavit , illique mater-

nitatis fuz dedit inveftitàram. — Voluit Dei Mater , ut Puer JE(us , & Stanis-

0n

:r,

laus , ficut duo fratres, & ranquam duo Matris ejufdem filij fimul in eodeny

lectulo quiefcerent ;; ad declarandum , ab illo momento , jamambos füos effe

j

[

filios.:: & ambosinter fc fratres permanfuros.

?

J

Kfong

62

Concio Sexta

"Non mea fed Salomonis eft confequentia. üixerat B. Anima , Z» lech us

X

eneo quafrvi , quem diligit anima mea : Cant.3. Etfüum profecuta delideyi-

I

umínquit : g mibi det tefratrem meum; fugentem ubera Matris mea , ut in-

veniam te ? Cant.4. 6 mifrater, fi tam felix effem, ut te toties tantoque

9

P

defiderio quzfitum, tandem à Matris mez brachijs pendentem reperire pof-

[

fem ! itadicir, & defiderat illa Anima, & ego, quod illa defiderat, intelligo ;

fed nonintelligo, quomodoloquatur. Puerum]E(um vult invenire, & dum

ü

u

deberetillum vocare meum Dominum, vocat meum fratrem, qui mibi det

tefratrem meum ? vult eum reperire pendentem 6 brachio Virginis, & loco

quod diceret, Matris tuz , dicit Matris mez , fagentem ubera Matris mea?

Ita. Quoniamilla defiderando loquebatur Anima, fuüoque defiderio conve-

nientiffimé locuta fuit.

Reperire defiderabat Puerum JEfam, & locus, in

quo quzrebat illum, fuus erat lectulus : iz /ec?ulo sueo quaftvi guem diligit

AAimá Théb A.

Etfemel ut eum invenit, ubi quzfivit , femel ut eum in eodem

fecum habebatleéto ; jam Puer]Efüs Frater ipfius erat : qus mibi det te fra-

£ren meum : jam Mater pueriJE(ü, ejus erat Mater : /zgentem ubera Matrt

me4, Dicoigitur, & bene probo : quod B. Virgo Puerum]JEfum in eundem

cum Staníslao le&um reponens , Stanislaum acceptaverit pro Filio, füzque

Maternitatis poffeffionem ipfi folenniter dederit; Idem ritus, & eadem fo-

lennitas obfervata fuit infiliatione Toannís : nonin cruce, ficut omnes exifti-

mant, fed in cena.

In cruce facta fuit publicatio, in cena cepit poff-ffionem,

Sedquando ?

andofuit ipfi conceffum, in eodem cum Chrifto jacere lecto,

t:ï

& füpra pectus illius recumbere.

3

Jam vobis conftat, Hebrzos non fedentes,

fedjacentes ; nonin fedibus, more noftro, fed in le&tis menfz folitos accum-

bere. Sedjquid fecitJoannes? à füo tranfijt ad Chrifti letum, & füpra pe-

&us ejufdem fe quieti tradidit : Recubzit /uprapectus ejus , & híc fratris Chri-

fli Filijique Mariz pofleffionem accepit , qualis poftea declaratus ac publicatus

fuitincruce, Dicit egregié Arnoldus Carn. tratt. de7. verzé

Difcipulus,

iaptavit , pofl illud veclina-

quiincana dominica cer vical fibi in pectore £Magiffr

£orium vices Filij naturalis accepit. lta Joannes, ita Stanislaus. foannes &

:;

Efus in eodemlecto : JEfus & Stanislaus in eodemlecto: joannesrecumbens

fuprà pectus Jefus, JEfus recumbens fupra pectus Stanislai : Quapropter Jo-

annes & Stanislaus uterque frater Jefu; uterque frater Mariz Filius : Pu/f z'/!m?

reclinatorium naturalis Filij vices accepit.

oannis

Aít fi me quis interrogaverit , quz Maternitas, vel quz filiatio,

:

aut Stanislai, perfectior fuerit? Dico, Joannis magis authenticam ; fed Sta-

nislai perfeCtiorem fuiffe.

De Joannis filiatione S. Petrus Damianus fübtiliffi-

Ecce Filitn tuus, ecce

méfuitlocutus : ferm. 64. Confideravit; quod verba,

Mater £ua.. joan. 19.. Vim verborum confecrationis habuerint :

& ficut

^.hriftus

De B. Stauisiao,

Ó2

"

€hriftus in Euchariítia corpus & fanguinem à María r

jl

eceptum, confecravit ,.

itgin Joanne relationem Filij ejusconfecraverit..

Ideo non acquiefcens dictis,

!l«

Ecce Filius tuus , fübjunxit.

Ecce Mater fua -

mutuam enim & re

ciprocam

li

Y-

oportebat eíffe relationem Matris ad Filium, & Filij ad Matrem.

Matris ad

Filium. ecce Filiua tuus : Filijad Matrem , ecce Mater tua,

Nihilominus talis

0

conceptusfortior eft, quàm Fundamentum..

I

tionem fundandam , non fuflicit (olus Matris er

Ad Filij enim Matri(que rela-

ga Filium affectus, & obfequi-

d

um Filijerga Matrem : fed pretereà requirit

ur, ut

Mater veré deteffe, vi--

0

tamqueFilio.:: Hoc non Joannes,. fed Stanislaus ha

buit.

Nunc ea , quziin

?

metnoria. veftra depofüi , miracula revocate.

S. Joannes,. effe vitamque X

Virginenon accepit, certum autem eft, vitam à

VirgineStanislaodatam effe:

It

eum enim ille jam morti.

proximus; exfpirare videretur,

hzc tanquam fecunz

[

da Mater ejus ,. miraculosé fecundam illi, novamque vit

am dedit.

Ad illud:

ufque momentum ,.Stanislaus Filius Matris natur

alis, que» primum illi dederat

"

effe :- ab illo momento deinceps Filius Matris.füp

€ernat

uralis , quz dedit illi (e.-

d

eundumeffe. Magnanune implicantiz ,. que reperit

ur in hoc fecundo mirz--

culo cum priori collato, Myfterium percipietis

Primum fuit ,. quod ipfi via--

e

ticum dederint Angeli :: fecundum, quod An

gelorum Regina vitam ipfi fubità

reftituerit..|. Modo. videtur implicantia..

Si S..Mater voluerit. illi reftituere

]«

vitam , cur ipfi viaticum dari curavit ? Et

fi det illi viaticam ut moriatur ,cur

l,

vitamipfi reftituit ? Quia eodem. mome

nto Stanislaus un

alteramincipiebat.

Ceflit é vità, quamrec

am finieas vitam;.

eperat àMatre naturali , ideoque

viaticumilli dedit : vivifcit ad' Effe Matris f

upernaturalis, &

ideo vitam haic

ipfi conceflit. Cum vero Stanislaus Effe, vitam

ä.:

Maria , . nonautem Joannes ,. in hac

que receperi

t à Sanctiflima:

circumftantia ,. perfe&iori

modo liujus ilie:

Bilius ,.quàm ipfe Joannes fuit..

5

Ut autem appareat , quàm bene£füerit liec fündat

a filiatio , ficut illà Jo-«

annis,. in.puritatis virginalis preero

gativa ». videte qu

£ Stanislai puritas, &

^

^

quam propria Virginez Matri fuerit, Quando fuit ab

Angelo nunciatum Vir.-

gini Twrbata eft in fermone ejus Luco. 1.-

Solàmmodo , quod annuntiatig..

$

nis verba ,. voto Virginitatis fü

* contraria viderentur.

Adeo turbata fuit ad'

taleSigaum , ut, ne deliquium animipateretur

"

; neceffe fuerit illam ab Ange.-

lo Fortizude Dei vocato;- füftentari ,

his verbis ;; Jve £isze;; AMaria, Sedi

Stanislai puritas , ipfi hujus puriffimz.

Matris Fili

0 tam füit propria , ut ficafü;,

verba minus caffa perciperet ,. tanto fuerit quoq

ue turbatus exceffu; ut fenfi--

bus quafi privatus in terram corruerit

: Exemplum

fan&to; tantóquerarius, quantó pluribus ipfi vicibus

'accidit..

» quod' dealio nonlegirur

Tam divini fuà.

re puritatis radij, qui in fa

À

cie San&iflime Virginis refplend

ebant ut ficut S,

gp,iglianius ait , folus in.illam intuitus-alicui caftitatem in

funderet; Multo.

ram:

64

Concto Sexta

ontrario tentati,;

"Y

-rüm quoque fuit experientia , quod à vitiovirtuti cafticatis c

de

folam Stanislai faciem intuentes, tentationem fugaverint.

Vifíio Mariz quit

tür

in(tar vifionis Dei, qui fe videntes fibi fimiles facit, fimiles eierimm , quia vi-

Pri

debimtus eum. foau.1.3.. Ethancgratiam, quam Deus fux communicavit Ma-

tri, Mater Dei fao Filio Stanislao communicavit. WVerüm id quod magis ad-

Al

[ris

miror, eft, quod Dzmon ín tota vita non fuerit aufus illum, in materia purita-

tis, nequidem minima cogitatione tentare. . Privilegium veré divinum, mul-

adí

fl'a j

toque magis in tali fubjecto.

Stanislaus, Juvenis, Nobilisac pulchererat: h&

funt tres Lancez , quibus Joab infernalis Abfalonum corda transfigit. 2. Reg.

Ta

fün

12. Ergo fi Dzmon, contrà Stanislaum, fe tam fortiter videtarmatum, cut

eum non tentat ? Quia Filius erat femper Virginis.

Filium hujus magnz

ett,

Eo

Matris Primogenitum, Demon ipfe tribustentavit vicibus : Primà, per gu-

d

lam, fecundá, per vanamgloriam : Tertià per cupiditatem : verüm ut S.

'Thomas advertit. Lib, . de erud. Princ. lllamin Caftitatenontentavit. Qua

du

&m

decaufa? Salvator fe tentari permifit, non propter meritum , fed propter

exemplum, difficilis autem hujufce virtutis exemplum, humanz fragilitati

h

def

maxime fuit neceffarium : Curergo Dzmon, non tentavit illum in matería

caítitatis ? Quoniam in Maris Filio, talis, indecens erat tentatio. ln alijs

fta

Tnu

vitijstentatus, fed non victus : inhoc vitio, necvidus, nectentatus, Tan-

quam Dei Filium, fi Filim: Dei es. Matt.4.. D*mon omnibus alijs illum ten-

AC

a

tavit fuggeftionibus & tanquam Fili»m bominti, "Vanquam Filium Mariz,

quantumcunque Dzmon impudens eífec, in tali materia , illum tentare non

fuit aufüs.

(

Si ideo nonfuit Dzmon au(üus tentareStanislautn in Puritate : alio tamen

NI

modo , una , duabus, tribufque vicibus illum, ficut Chriflürn tentare nori tíi-

M

muit. Terribilem Diabolus larvam indutus, Stanislao comparuit in figura

$o

be(tiz ferocisac famelicz , faucibus apertis jam jam illum devoraturg : quid

gl

Stanislaus fecit? Cacodemonem femper irridens , duobus digitis in crucis

lan

modum formatis; beftiam in fugam egic : Aftillam ego tenebo, Sifte Dzmon:

D

tutentator effenefcis : tentare vis Stánislaum, & illum tentas inlarvis, ficut

St

pueram ? Illum ut Juvenem tentes, in illarum ,

quibus uti foles fpecie; illum

fe

tentato , ficut Sichem, ficut Jofeph, uti Davidem, uti ceterosomnes. Cur

at

Damon ergo Stanislaum, non ut Juvenem illecebris, fed larvis ut Puerum

$

tentat ? Quia Stanislaus hercicz caftitatis miracülo, ex Juvene redijt in pue-

V

rum. Hujusvirtutis Philofophiam , quàm forté nunquam audiviftis, perci-

Qu

pite. Cafítitas beroica peffüm, feuadinfra crefcit, & quantum homo per ata-

Qu

tem afcendit, tantum defcenditper Caftitatem. S. Textus hiftoriam fcribens

P

de Jofeph , illum, antequhm effet tentatus , virum vocat : Erat vir in cuntliá

Vi

propere agens. Ger?. 39.

Profequitur, & quando fuit tentatus ab ZEgyptiaca,

Xocat

Q

De B. Stanislao.

[

6;5

U

vorat illum adolefcentem * E* so/

Qu

de

ad carcerem venit jam victor

effaerat Adolefcenti enuliev. Gen.39. "Tan-

,

9

propter.eandem patiens virtutem, voca-

MUA

turque Puer. JErar Zbà Puer Hebra

". Gen, 41. Jam difficultatem videtis,

Mi

Primo vocari debuit Puer,

ad

dein A4dolefcems , poftea Zir :

fed primó vir, dein

"Adoléfegns :

tandem Pzer ? 'Sicne ? ]ta.

Siquidem jofeph duos habebat

'[(a«

crefcendrmodos,

Pilim accre[fcens Tofépb, fili

mul-

adíuüpra,

feuafcendendo, Pze

us accrefoens. JRtate crefcebat

*, "Adole[cens, r : Caftitate crefcebat ad in-

h&

fra, feu defcendendo , Zr,

"Tentatrici refpondens : .

"dolefcens , Puer.. a (ignificavit ipfe Jofeph

ng.

quomodo poffmm ?. "Non dixit, non volo,

fed non pof-

cur

füm : Illud enim, quod i

n viro liberum eft,

inPuero eft neceffarium : quod

m

eft, in juvenevirtus, eftimpoffibilitasin puer

0'

,Quamodoipq[f)m * Gen.39.

g

Eodem modo Stanislaus. jofeph tanquam cafti

tatis Heros, à juventute ad

t 5

Adolefcentiam , abadole(Centia crefcebat ad pue

ritiam : Stanislaus, qui non-

Qu

dum perfectam attigerat juventutem, ab Adol

efcentía crefcebat ad pueriti-

Dtet

am & à pueritiaad infantiam.

Et quia Dzmonin Jofeph hanc didicerat Phi-

I(atl

lofophiam, quam prius non fcie

bat::

de Stanislao tanquamjuvenefüperando

hi

defperans, illum ut puerum tentavi

t.

Sed cumhic puer illius alterius effet

3lj

n

frater, & uterque Matris Virginis Filius

L

uterque foras ejecit Spiritum im-

LUg

mundum : &ipía meretur Mater, ut illi p

ropter hujus fecundi filij virtutem

t

acclamemusid , quod jam ipfi propter vi

iT

venter , qui ze portavat,

rtutem Primi fuit dittum. l?mtru

n

IV. Adtertiam pervenimus Matrem,

&licet tardi , jam fumus in domo,

Cum jam pro Matre Stanislaus haberet Dei

param, non videtur fuifTe necelTa-

Tét

rium, necconveniens, nec decens , aliam

illi Matrem effe. « Verüm ipfà Dei

tu

Mater, proelectione fua , tertiam illi d

edit Matrem , precipiens utintraret

us

Societatem JEfu, - Sinon alia hecRelig

iolaude gaude

gloriofam, hacfol

ret , quz illam redderet

uid

afufficeret, DeiFilius füosDifcip

ulos à füa , mifit ad ftho-

"

lam Spiritus San&li , ip/€ vos dotebit ognia

» quacunque dixerovobi, Toan. 1.

n

Dei Materà (üa , Societatis ad frholam *

faum dile&um mifit Filium;'acftatim

cut

Stanislaus deintrando Novitiatu ,

Viennz , ubi tunc morabatur, deliberavit :

um

fed quia fui patris intuitu, non £ui

t acceptatus, incognitó fugam cepit, cogi-

Jüt

tans Auguftam , ibi Societatem q

uaficurus.

In hoc itinere, nullum fui, fed

Utl

Societatem attingendi gratiá, Stanislaum m

veftitus habitu , pauper, folus, manu bacu

iraculafeciffe, nota. Peregrini

u

lum gerens , ipfe pedes inceffit:

!d

quando fuorum abuno fratru

E

m majori, nec non Avo, fequentibus in rheda

um-

cum fex equis, hoc modo fuit

Pharaonis & m

Interceptus , ut ficut Dei populus, inter currus

ens

are, fe conftitutum Adolefcens videre

t; flumen erat ante,

7

viam ipfi tollens, à tergo concito curfü,

furiaque füorum perfecutorum infe-

h

quentecurru : quid hicmifer fugitivus?

aMoyfis

cat

ï&aü 3tanislai baculus virg

-«,,H( fed

EE

66

Concio Sexta

li

' f(ed devotior & innocentior ) fuiffet ,rhedam cum equis, ad Rhedariorutg ac

.

s fe-

fet

fBasgellorum furorem , ft

i

tit, & omnes inítar marmoris firmos & imoto

3

fecuro ficcoque pede flumen trajecit,

cit : Adolefcentem aquis infiftentem ,

Non fecit , ficut fuus con-

f«

ac fi hbunc inter & alterum

rivum continens fuiffec.

terraneus S. Hyaciathus , Scapham ex p

allio, non enim illud habebat. , '

di

di causá , miracu!a F«ciens , Auguftam

Ita Stanislaus,ad Societatem venien

t

Collegiumaflumptus.

.Idem ventus , qui cextinguit

appulit; fed nec ibi fuit in

$

ignem,

dum parvus eft, fi

fit magnus , plus illum accendit. Sic cum contra-

U

fietate con

ftantia Stanislai erevir, & àrefoluti

one m»gma ftatim ad muitoma-

Rorna:n cogitavit €

um intentione,

(f necin Italia fuiffet ad-

Q

jorem afcendit.

gniffus, tranfeundi pariter in Gallias,

in Hifpanias, ad Indos, & quamcunque

fequeretur.

Fecit Stanislaus pro

a

mundi partem, ulque dum Societatem con

Pro

feffio Societatis eít ferviendi

Mil

Societate, . quod Societas pro Deo facit.

Stanislai refolutio fuit , in quacune

Deo femper in quacunque mundi parte :

uatenüs ín eadem Deo fervire poffet,

l

que parte

mundi, Societatem quarendi, q

Nuncrationem

feu artificium intelligetis, quare B. Virg

o, Religionem affig-

V

ö Sr Mateï 5

dum Stanislao man-

H

nans Scanislao , nonilli locum affignaverit.

das , ut Sociecatem intret, cur Prov

inciam , €

ollegium , Novitiaturm illi non

[

Filiumfuum,

totius Societatis effe Filium : utque

p

affignas ? Voluit S. Mater,

vivens, ac moriens in uno folum Joco ,

mereretur , fe que Deo confecraret in

fe

omnibus,

Dei Mater , ficuc ipfe Deus, fecir.

Patri Credentium Deus dixitz

k

fed. ubi Domine ?. /g 20 montium , quem

Abram tuum offer mihi F

iliunm :

are non (tatim determinatum illi Deus affigna-

monfiraveratibi: Gén.22. Qu

fferendus, fcilicet montem Moria ? Quia vo-

vit montem, in quo Filius erat o

]uit Deusex uno Sactificio multa facere ,.

utque Filius executivé folum cbintus

in omnibus offerretur,

Pracedebat animofus

in uno monte , intentionaliter

Pater,ignem una manu , gladium alt

eraportans : unum videns montem, di-

effus,

alterum refpiciens montem dicebat,

—— - — — CÉÓO C

cebat, hic eft, & non eratibi : progr

hic eff, & nonerat ille : ficut i

n mec

lia tempeftate navis, ab omni unda jam

arcitur ,

ficafcendens & defcendens ibat Abraam , de

jam fübmergenda , cui p

monte tranfiens ad mon

tem, donec ad deftinatum montem. Moriam perve-

niffet,in quo tandem, füum obulit Filium,

jam inomnibus alijs priusoblatum.

POXOU. 00995 rR n

eipata

praceptum accepiffet ,. Viennce

Eodem modo Stanislaus , poftquam à D

L

dicebat, híc eft, & non erat Vienna

e

Auguítz dicebat , hic eft ,. & non erat

ftinatus effet mons Quirinalis, &

ÁAu

»ufta ; & licet mons ad Sacrificium de

Ara , Novitiatus S, Andrez : nihilominus.

jam erat ille facrificatus inomnibus

ä

Societatis. ranójt Germani-

Provincijs, omnibuque domibus univerfalis

trajecit Danubium , quafi

am, quaí Europam , mu

ndumque tranfijffet :

ffet ; & cum nullum adhuc in Societatg

Mediterraneum, & Oceanum trajgci

locum

m

*

De B. Stanislao.

Y

67

qat

logum haberet , per immenfitatem propofiti fui , jam intraverat, Deoque

& fe.

bat in omnibus.

(f

fcrïic

Cum hac vafti(lima refolutione, pedes mille ducentaquc milliaria pro-

U

fe&us ( credo quod fintItalica) Stanislaus in eodem peregrini habitu, men-

dicus

otam pervenit , ubi tandem inter Generalis S. Franciíci Borgiz bra-

hm

chia fü

-

tus ad Societatem, in hac domo fuit.

Scitis Novitiatum, ven-

vt

trem maternum efle, in quo Relieio concipit , füosque format filios. Sed quid

J«

Stanislaus fecit in hoc Novitiatu S. Andrez ? Hzc quxftio totum meum ad:

ina:

terram panegyricum proíternit. Ingreffus híc Stanislaus, non aliud fecit,

ad.

quamquod omnes alij faciunt Novitij. Illud quodomnes alij Novitij faciunt?

que

& propter hoc Dei Mater illum juflfit intrare Societatem ? Quis talem rem

pro

credidiffet ?. Alij veniunt ad Religionem ut fint Sancti, fed Stanislaus intraffe

ndi

videtur , velut definat effe San&tus, vel ut fit minàs San&tus quàm ante fuerat.

n

Certum eft Stanislaum in Szculo fe perpetuis afperifque cilicijs veftijffe , fed

(fet,

