les, (ed voseftisSal: parva philofophia requiritur ut fciatur individuum duas

,&

effentias habere non poffe, ergo fi Apoftoli fuerinthomines, fi naturz huma-

Dtla

n& fuerint individua, cur Chriftus illis dixit, ipfos effe Salem.? Sublimis do-

tuty

at

&rina ftatus ! Dominus nofter illos docere voluit, pro convenientia Boni

communis , homines efle transformandos , & opertere quod effe definant id,

um

d*

quod funt per naturam, ut fiant id, quod effe debentper obligationem : qua-

propter cum Chriftus Apoftolos Redemptionis ac confervationis mundi mini-

iCit

ftros conítituiffet, nonillos confideravit Salem per fimilitudinem , fed Salem

i

perrealitatem : vor e//5 $4/ , fiquidem officium transformari debet in natu-

ram: &eítnecefle quacenus obligatio mutetur in eflentiam , hominefque de:

[

finant effe, quod fünt, ut efficiantur id , quod effe debent. — Ita fecit S. Bapti-

fta , qui interrogatus , quis effet, refpondit, ego vox : Matth. cap.3. Sub-

JUS,

ticuit nomen perfona , fed dixit nomen officij : (inguli namque füntid, quod

n

effe debent, & alio modo non füntid, quod debent, Si tres Regni Status,

)

refpectu fuarum przeminentiarum fint ingquales , refpiciamus communes

([le

convenientias, & nonerunttales. Ab ipía Salis compofitione, difcur(us hic

füe

inpraxindeducitur. Ariftoteles & Plinius in compofitioneSalisrecognofcunt

et

elementum ignis & aque : — Sal'eff ignis t9 eque natura, contimens duoclemem-

D

ta, ignem ei aquam. — Gloffaordinaria tertium illis adjungit elementum a&:is

P

(id hujus magna probat humiditas) matwra Salis per aquam , per calorem Solis ,

um

per flatum venti con[lat , 69 ex« eo quod fuit , in altevam fpectem commutatur,

J

Materia five natura Salis (quoad fuas qualitates principales ) tría fünt elemen-

jfla

ta tranfmutata, quz, cum ignis, aér, & aqua fuiffent , inunam fpeciem di-

veríam unita, füntin Salem converfa. Magnum do&rinz noftrz exemplum!

um

uemadmodum Sal eft trium elementorum unio fcilicet ignis,

aéris, & aqua;

(é

ita Refpublica trium eft unio Statuum, Ecclefiaftici , Nobilis ,

ac Plebzi : per

m

elementum ignis repre(entatur Status Ecclefiafticus , elementum omnium

Qu

2

altiffi-

132

De bona Politica

altifimum , ezlo proximum ,

& à terra feparatum , elementum cui fübveni-

ul

tur ab.omnibus alijs;.

& ipfüm nulli fub

«enire obligatur.

Elementum. aéris

D7

xepraíentat

Statum Nobilitatis ,.

non quod fit fphzra vanitatis , fed quia eft

tibus;

elementum refpirationis

per elementum aquz , ftatus plebejus reprefenta-

icunt) quodfit elementum inquietum & indomitum,

jntG

tur, non ( ficut Critici.d

em, mutetur , [cd quia multis mare fer-

TC r

uodque ad:omnem vencum variabil

it, q

vit, ad multos neceffarios terrarum

ufüs ,. commercia confervando; civitates.

s fit vicinus, quem natura dedit i

liscreaturis , quas

Chril

ditando , cum optimu

Hazc funt elementa , quibus Kefpublica conftat , quem-

Katio

ipfa maxime dilexit.

cletia

admodum ergoilla.tria elementa natur ;.

delinunt id effe , quod: prius fuerunt

urin.una.fimu

I conferventur fpecie » ita tria Politice elementa ,

dum necefli-

vunt

ideol

tas exigit deinant oportet effeid

, quod ipfa funz, ut aduunum fimuluniantur

muni

Statum &c.

lm

*

faris

Profe

4

uitur orafot: muteri;w,if &5 tratlat de. immunttate

quid

Rege

Ec.cltäajïi;a, fuper mitte bamum ; Matfþ; as

Álien

fidt

Roponenti S, Petro , qualiter K

egis Miniftri tributum exigerent, Chriftus

dit ut pifcatum iret, prad

icens , ipfüm in ore primi piícis , monetam.

quia

refpon

p

butum fuiffe folvendum pecunia miraculofa;.

«ia

reperturum efle.

Suppofito, tri

& non pretio pifzis, quare S Pt

etrus vadit pifcatum

? Non fuiffet Chriffo fa-

mb

ciliusdicere, ut marfüpio man

um Petrus imponeret ,ut in eonummum, quo

H

folvere poffet tributum , réper

irec ? Refpectu.Chrifti equé facilé utrumque

H

£uit , refpectu Petr

ifecundum erat di

fficilius, cur ergo illum ad: mare fe con-

Yoc:

fit, ut hac induftria pecuniz , quam ibireperturus effet;.

br !

ferre, ac piícari]u

tüs.

tributum folveret ? Ratio

hujus fuit, quia voluit Salvator folvere tributum.

" Cafari,,

fed eodem (imul'tempore , in

eodem Statu Ecclefiafticam immunita-

lib

tem.confervare , quafi. dixiffet. :

: Solvat Petrus. tanquam pifcator , mon tan-

Officialis,, non quà Minifter Ecclefi :

uam. Apoftolus , folvat quà plebis

omittat Petrus illum reprafentere ,

ui. eft, & reprzíentec illum ,. qui füit z

effe definat Ecclefiafticus , & redeat eíle pifcator,

folvat medoratione officij ,.

"

;

Ita Chrifius tribu-

quod nond

ebuit folvere , propter privilegium dignitatis :

Mmf/o[w

y€v

oluit, utneque Publiean

os offenderet , neque fuum: perderet privi-

icit do&iffimus Maldonatus fecundüm fententiam S, Chryfottomi :

legium., d

. hecelft , dinm non ex a, fed! ex: inmento folveret.

& ratio in.qua fe fündat,

Qu

iapecunid repért , nonfu& folvit.. M

ihi tamen: videtur facilius. diverías.

imeadem per

i"ona,mpmien:at-iomsu diftinguere.

Et

Iitponenfdi' Tributa.

133

Wehi«

Et cüm fit materia gravis,, illam alia claufüla confirmavit nec non ra-

atv

ils eft

tam habuit CHRISTUS , ne hoc exemplum Ecclefiz fag projudicio foret ;

Da éit pro me»

prote. Da, hic ego confidero.

Chriftus interrogan-

fenti»

tibus, fitne licitum folvere tributum Czfari, refpondit ipfe: Reddire 44

itumy

funt Cefaris , Cefari, &9

A.

&funt DEI,DEO. Quzrit Theophyla&us, 244

Fe [et

ve reddite ej» nom date ?

f

andem ego quzítionem formo : Daeetpró me, e3

ltates

ie, quare , da & non , redde ?* Quare dicit da, & non , folve? Si tunc

quas

Chriítus dixit, folve & non da, quare nunc ipfemet dicit, da & non, folve?

yuen

Ratioeft, quia tunc Chriftus loquebatur Szcularibus ,' & hic loguitur Ec-

erunt

cleliafticis , fed quando debent utrique tributis fatisfacere , Szculares fol.

xceffi

vunt, quia dantquod debent; Ecclefiafticidant, quiafolvunt quod debent ;

antur

ideo Chri(tus ufüs eft verbo ,. d2,. magná cum providentid, ne hic actus im-

munitati Ecclefíaftice adeo contrarius , vergeret in przjudicium ejusdem,

Immunitas Ecclefizusquead dome[ïicos-eiüskþm fe extendit. QuandoCz-

faris Miniflri tributum exegerunt à Petro,,' Chriftus illum' interrogavit j.

quid tibi videtur Simpon * Mattb. Cap. v7.

uid in lioc caíü judicas Petre?

Keges terrz , à quibus tributum accipiunt , à filiis , velab Alienis ? Ab

Alienis, refpondit Petrus, erge l/£zeri fant filii, ergonos fumus exempti ( di--

riftus

cit Chriftus) à folvendis tributis: ego, quia fum Regis Regum filiüsz tu,

quia fervus , & domefticus es , in domo mea ; Hoc exemplum probat , dicit

ctam

glofa;

euidam do&us , eiam familiares spfius Cbriffi à tribute ltberos effe cum eós

of

n bumanapolitica , nontantum fius ipfe Regty fedetiam familia ejus À tribus

j

g libera

[4

foleat..

, quo

Qu

a.

(

s pifcis erat

, in quo S. Petrus monetamr invenit , & quomodo

nque

COf»

vocabatur ? Adamus.Conthzerrid dicit s Pifj

feis eif apud Plinium ,-qui faz

'KC[;

ber dicitur , &$ pijfets $. Petrà Chriffiant. Hicpifcis eft à Chriftianis vocaz

um

tus, piícis S.Petri, & Plinius in hiftoria füa maturali, dicit, quod vocetur;.

fpber... Et quid fignificat faber ?. Notabilis res ! fignificat Officialem , ita ut:

nitd»

fati*

etiamin mari» quando folvendum eft tribut

um; nonillad'liifo]- -

(*

vant. pifces ,. fed' pifcis. Officialis..

t :

HCl'is

fiþtg-

j

j

"L

rfab

[

K 35

CON.

134

Crux Chrifli , Religionis &5 ZMundi

Thot

CONCIO DECIMATERTIA,

C

exa

mj

In die Exaltationis S. Crucis.

tuor

füb,

Ditta in Comventu Aumuncista Religiofarum Dominica-

[

narum , Lifabone,

fav

nect

ZGSS

Pirituäle'm hodie difcurfum , cum concionis accidehtibus habe-

S

"

M

A

iun

24 mus

Impofüerunt mihià principio , quatenus de.Crucis exal-

Tant

fa

tationefermonem inftítuerem , folüm ad fpiritus religiofos ordi-

sT

s

"s, na

tum, & mutata poftmodum mente, ordinarunt ut fedes ver-

wnír

teretur i

n Cathedram, & aperirentur portz; utque ille , qui

Pet

effe debebat di(curfus fpiritualis, pro omnibus concio foret. ltaerit, prz-

Qnis

dicabimus Religioni, &

pradicabimus Mundo, fed utrique de Cruce fpid-,

joi

tuali przdicabimus,

4tye

duas crucum fortes

Pro intelligentia hujus materiz fupponendumeft,

Materialis facrum

dari, unam crucem materialem, &alteram fpiritualem.

eftlignum, in quo Chriftus Salvator nofter divina myftería Redemptionis hu-

mani generis fuit operatus. Crux fpiritualis eft interior & exterior animx

corporisquemortificatio, qua veri

Chriftiani, & principaliternos, qui reli«

D

De hac

giofam profitemur vitam, fuas crucifigunt paffiones & appetitus.

tabi

fecunda cruce locutus eít S. Paulus, quandodixit : ,Qui carmem fuam eruci-

judic

fixermnt cum vitit & concupifcentiiá [uis : Ad Galat, g. — Deeadem crucelo-

vunr

cutus fuit Chriftus in admonitione , quam omnibus dixit, fi quis "vult wvenire

pofi

eff

pof! me , abneget fé t?c. Siquisvelitmefequi, tollat crucem füam, &c. H

4

duz cruces, licet inter fe differentes, funt tamen ambz, redemptionisnoftrz

Die;

inftrumenta , nam ut quisfalvetur, nonfolüm Chrifti merita fufficiunt , fed

mrine

funt merita quoque propriaillineceffaría, / In materiali cruce Chrifti , merita

Salvatoris ejusdem habemus: in cruce fpirituali : noftta nobis funt merita.

judilci

d

Crux materialis noftre fuit redemptionis inftrumentum , quoad fufficientiam :

üm

crux fpiritualis eft inftrumentum , quoad efficaciam : unde fequitur, certo

türa

modo, plus crucem noftram , quàm crucem Chriíti , pro falute noftra nobis

Mintt

expedire, Nemo finecruce Chriftifalvari poteft , fed cum noftra, & cruce

Chrifti, némo perire poteft, Poftquàm amore noftri Chriftus in cruce fuit

(

mortuus, multifuére damnati; fedilli, qui propriam tollunt crucem, !u

Tudic

duce Chrifto , omnes falutem confequuntur. |His füppofitis; Die Jovis fefti-

iei me-

'esqu

vitas exaltationis crucís materialis ; aþ Ecclcüa celebrata fuit, illius d

morïa,

Rn

»

Anter [e comparantur,

13f

moría; quando Heraclius Imperator illam à (ervitutePerfidos liberavit, quó

Chpsroas eandem, à Jerufalem ablatam , deportaverat.

Hodie celebramus

exaltrationem crucis fpiritualis, cujus fi circumftantias bené confiderabimus *

major etiam illius folemnitas erit: nam fi crux materialis fub fervitur

& qua-

tuordecim füerit annis, crux fpiritualis à mundi principio in arboree

fle cepic

fub Adamifervitute, fi crux materialis fuüb fervitute folüm

in Perfia fuerit,

€rux fpiritualis in omnibus regnis omnibusque mundi Nationibus extitit füb

fervitute, fiquidem Judzis non folüm eft fcandalo, za«z quidem fcandalum ,

necGentiles folüm, illam exiftimant effe ftultitiam ,

entilibus autem ftulti«

]«

Ziam, 1.Cor.1. Sedetiam Chriftiani, qui materialem Chrifti crucem vene-

xj«

fantur, fpiritualem abhorrent, & eam multireprobant , ficut flens , dicebat:

tdie

S.Paulus. Cum itaque fervitus crucis fpiritualis Chrifti, fit antiquiffima &z

Vet«

univeríaliffima, fi hodiedum ab Auditorio verbis id obtinerem , quod olim à

qu

Perfis, Heracliusarmis obtinuit; fi hodie fpiritualem Chrifti crucem ab opini-

Urs

onis humanz fervitute liberare poffemus ; nullus dubito, quin multo ma-

ri

jerillius exaltatioforet: fed hæ*vi&oriæ non obtinentur fine auxilio

«dveé Maria.

gratäæj*'

ts

FUf

jDu»

Nunc ]udicium eff AMundi , &c.. Joan. 1 2.

(ut4

D

Icit Chriftus hodie diem effe Judicii univerfalis, & hodie mundum foras

relie

ejectum iri, &fi ego; inquit crucifixus fuero , traham ad me ominia. No-

tabilis dictio ! Dies Judicii futurus eft poft finem mundi,

hac

Chriftus Mundum

"(

judicabit fi fuerit finitus, quomodo dicit ergo,

nunc effe muudi judicium ,

siunc judicium eff mandi? Ratio hujus difficultatis, fuppofito, quod il/am ex.-

elo

Tif

pofitores non dederint, hwceít, quia duos in mundo judicii dies , DEUS

Hiz

effe voluit, unumin quo homines judicaturi, alterum in quo fünt judicandi.

,[trx

Diejudiciifuturo, Chriflus homines judicabit, & die judícii przfentis, ho-

ed

mines mundum inter & Chriftum , debent fuum dare judicium, Die futurg

tl

judicii , DE US homines ad fe vocabit bonos, & repellet malos; prefenti

Tltab

jadicii die, homines à fe debent rejicere mundum , & ad fe trah

ere Chrï";

ftum: omaiatrabam, Joan.cap.r2. Deniqueventuro judicii di

€, judica-

am»

erto

tura , nec non damnatura crux exibit: 7wme apparebit fromum filié boming z

yobis

Matth.24. Die judicii prafentis, crux exibit judicata & exaltata ;

E ego (£

exaltatusfuero àterva,

u

] fult

Utinter mundum ac Chriftum, ínter crucem utriusque hoc faciamug

judicium , oportet fupponere, tameos, quifequuntur mundum, qvim i.

f

(

los qui fequuntur Chriftum, omnesin hacvita, füashabere cruces, Effhic

me

mundus inftar montis Calvariz, ip quo cunctos hominum flatus , & omnes

j

oriái

136

Crux Chrifli , Religiouis & 2Mundi ,

gïös

incruce pofitos, eft videre. Omnes mundihomines, velfunt jufti , vel pec-

tíal

catores, velpznitentes: fifuerisjuftus, habebis crucem, Chriftusenim erat

hab

juftus, &illam habuit: fifispeccator, tibicrux erit, namlatro malus pecca-

[iot

torerat, & crucifixus; fipznitensfueris ; etiam eshabiturus crucem, cum

latro bonusfuerit penitens, & maxima parsipfius penitentiz , crux illius ex-

jud

Qu

titerit: fiRexeris, cruxnonaberit, hunc enim Chriftus habebat titulum,

tüt

Rex judaorum , joan, 19. — Et titulus Rexque fimul cruci fueruntaffixi. Si

D

nonerisRex, habebis adhuc crucein, nam Dimas & Geftas, non erant Re-

fiec

£es; & tamenerantcrucifixi, itaquecum in qualicunque mundi ftatu, fit

f0f

reperire cruces, quz fünteligendz , & quix reprobande? Oportet hodie;

0

diemjudicii de crucibus inftituere, contormiter Evangelio, zmnc judicinm

Ia

eff c$c,. Judicium hominurn in valle Jofaphat eft futurum; judicium decru-

Cibus faciemus in monte Calvarie, & (icut judicii die, in valle Jofaphat,

qua

Chriftusin medio (tabit, & à dextraboni, fedà finiftra mali, ita in judicio

u

len

bujus Calvariz montis, in medio, Chrifti crucem , à manu dextra, cru-

cemReligionis, & àfiniftra crucem mundi , ftatuémus, Utque verum de

Tos

fiüi

his crucibus inftituamus examen , utrique hujus Auditorii, nos parti ac-

commodantes, duas faciemus comparationes , ia prima crucem Religio-

parl

fün

nis cumcruce CHRISTI, in fecunda crucem mundi, cum cruce Religionis,

collaturi.

Spere duas, examine facto, res, quas Chriftus defiderat , fu-

85

turasefíe, primam, ut omnes , mundi crucem foras ejiciant , s4nc Prim-

ceps £$«.. Alteram, ut omnes Chri(ti crucem amplectantur, & ego fi exalta-

laj

Pus juero,

C.O

tar

Tnis

Utprimum ingre(fi examen, crucem Religionis cum cruce Chrifti con-

feramus, licet crux Chri(tifueritinter omnes cruces rigidi(lima, nihilominus

Q

I

multas refpiciendo circumftantias , dico , crucem Religionis, in aliquibus

cruce Chrifti , ftri&iiorem effe, Audax hzc videtur propofitio, hujustamen

D

me

fidejufforem habeo , Do&orem valdé fpiritualem, Petrum Blefenfem : .42-.

deo , & dico, in ffricliori eruce pendet vvir contemplativus , quàm Chriflus.

I

It

Aufim dicere , quod tormentum & crux Religionis , excedant paffionem

Chrifti: idque probo,

Chriflo confixus famarzuci, dicit Paulus, Galat.2. ex

D

Ch

quo claré colligitur, ftri&tiorem in cruce fua Paulum, quàm infüa Chriftum

fuiffe: quia Chriftusin cruce fua, fuit folus, Paulus in fua curafociofuit. In

D

fuo Chriftus noneratfimul cum Paulo, Paulus in fua fimul erat cum Chrifto,

bü

ftrictior ergo crux eft, pro Pauloreligiofo, quam pro Chriftocrucifixo. Pro

H

hujus ftrictioris crucis probatione, rationem unam adfert Petrus Blefenfis, &

]o:

ego quatuorreperio: abillius rationeincipiamus. . Strictior eft crux Religio-

pe

nis cruce Chrifti ( dicit Blefeníis) quia, fibenenotetis, Chriítusin cruce pe-

9j

des habebataffixos, G manus, non verolinguam , nam loquebatur : Reli-

giofus

137

Inter fe comparautar.

Á

gïüz

usautera non folum corpus habet affixum cruci Religionis, tribus effen-

|pec«

fed linguam quoque

1etat

tiglibus vortis, paupertatis , caftitatis & obedientiz ,

UH

habet affixam, & crucifixam, filentii regulà, qui alius eft clavus, Quam

cum

terribilis fit haec crucis circumftantia, nonloqui, meliüs quàm omnes, meo

J5 CX«

judicio, d

eclaravit David: ,Duomiam tacui inveteraverunt offamea. Pfal.31.

fum locutus, fenuerunt offa mea, Magnum debet effc tormen-

lum,

Quia non

Si

j5

tum, filentium; compara

tur enim fenectuti, quix multis valde difplicet,

David dixiffet, cum filentio fibi capillos canuiffe , vultum rugas contraxilfe,

tAe-

nec non pedes efle debiles factos, magna foret visfilentii, fedadverto , quod

j, [it

nonfolüm dicat, fejam fenuiffe, quiatacuit, fedofla totaliter inveteraffe,

odie,

Oguoniam tacul, inveteraverunt voffa mea. Qua de caufa? quia (ilentium,

Ititm

tanta eft violentia, in creatura ratione pradita, utpaucis diebus ea faciat,

: CEU*

vze mors multis annis efficerenon potuit, tormentum eít tam acutum, ut

phät)

doffapenettet, Quehujuseritratio? Refpondeo: quiamors eft vio-

idicio

usquea

lentia v

irz animalis , fed filentium eft violentia vitz rationalis: Per vitam

qu

'nos diftinguimur à mortuis, per locutionem differimusà brutis, & cum (ilen-

m de

tium affligat partem fuperiorem & delicatiorem »fcilicet animam ; mors vero,

| dC

lo

parteminferiorem & ordinariam, fcilicet corpus, ideo tormenta filentii majora

füunt qua

m tormenta mortis.

Aon.xs j

Iogre

ffus Dzmon fobaffigendi causà, corpusillius totum plagis affecit,

, f

es veroliberum, &linguam finelefionereliquit: Deré/?a font tantummodo

priit«

Jabia cis ca dentes meos , ]ob 19,

Quzro, fi Dzmon, tanquam ille, qui eít,

lt«

tam exiguam habeat mifericordiam , quare, volens aflligere Job crudeliffi-

mistormentis, nonecdamosilliuscruciabat ? quarelinguam fine Izfionereli-

igon—

quit? videte: Quando DEUS Dzmoni dedit poteítatem in Job, illius ani-

.

minus

mam excepit, veras»

tamen animam il ferva , ob cap. 3. Et quia teta

uibus

Dzmonis poteftas limitata fuit incorpore, non fe extendens ad animam , ideo

Amen

membra patientis Job crucians, ipfi liberam reliquit linguam, fiquidem alia

At

membra (unt inftrumenta corporis, lingua eft inftrumentumanime, nametft

WJ

interpres ipius intelle&us, cumitaquelingua fitpars animz, diximusbene,

onem

propter filentit circumftantiam , crucem Religionis graviorem eífe, cruce

, 6X

Chrilli, quia in cruce Chrifti, funt afhxi pedes, & manus, qux füunt membra

iftum

corporis, fedin cruce Religionis, eft quoquelingua crucifixa , quz eft mem-

, [

brumanimzx. Ecpro conclufione difcurfus , dico, quod in cruce Chri(ti fue-

riflt»

ricpreceptum, ut ipfius offa non tangerentur : o5 zop comminuetfs ex eo-

»

Pro

oan. I

9. Et ideowon fregerunt eju crara :

fed in cruceReligionis, tormenta

[ &

P

enetràant ad offa, quz .:c[.tfüicacïa*;iiemii : ,aniamiami, dnveteraveranz

lhglo'

aj& "H€á-

epe

S

Mihi

Rde

jf

138

Crux Chüifi, Rel'z'giohis &5 2Mundi ,

Mihi folum objici video, verumelle, quod filentium grande fit marty-

£R

vium, fed Religiofas etiamloqui. Poffem os omnibusoccludere, refpondeh-

li

do, quod , quantumvis Relígiofie loquantur , ipfa verbatot exeant crucifixa,

p

quotfüat eruces, ex quibus cancelli componuntur, fed non eít hec vera re-

ub

fponfio. Dico, quod locutiones Religiofarum, crucis martyrium non dimi-

&

uant , licet enim quandoqueloquantur, cum talibus loquuntür circumftan-

D)

tiis, quz tormentum majusfaciunt , illarumficlocutio, przíente aufculta-

[or

trice, fed tali modo loqui, major eft pxna quàm tacere. — Venit fponfus ( i

qui

Canticis. )aliquot ftipatus amicis; fuam quaicurus fponfam , illique fuithoc

op

modo locutus . u babites in bortis , amici au[cultant , fac ime audise vo-

inj

cem £uam : Cant. $. Quam buic propofitioni refponfionem fponfa dedit ?

lia

fuge dileile mi.. — Quzomifponfe, difcedebinc: zomoptando loquitur , nota-

vitbeneBeda, quod fponíà fueritlocusa contrarium illi , quod volebat, nam

pol

Ti

fi faerit illius dileétus , dlede ssi , patet, quod debuerit vellecum ipfo loqui ;

i

fi ergo fponfa loqui cum fponfo defiderabat , quare illi dicit, ut abeat ? feze

dilecdi mi.

Ia

Non obfervatis id, quod dicebat fponfus ? 4wici aw[tultant.

Yer

Quamvis fponfüs veniret locuturus fponfz , fecum amicos ducebat, ut audi*

&

rent; prudenter fpon(a judicabat expedire, non loqui: Nunc difcede mi

Tür

fponfe, mihilocuturus alia vice, nam preftaccacere,, quàamloqui , fidebeas.

[

abaliis audiri; Et fi fic contingat , quando illi, qui auf.ultant; fünt amici»

f

awiki au[cultant , quid erit, quando (zpe, qui audit , exiguum gerit affe-

2u

Gum?.Altera ratio eft , quod licet Religiole loquantur, loquuntur cum licen-

fi

tia, fednobisaliis , qui, quid fitreligio, novimus, certum eít , pluris licen-

tiam, quàmflentium conftare; Ratio patet;. quiafilentium eft, tacere, li*

l,

centia eft rogare, fed pluris conftat . os ad rogandum apcrire quàm iliud ad:

tu

tacendumclaudere. n Evangelii parabola, Kex ingreflüs, invitatos viden-

fei

di gratid, reperit interillos unum , non veftitum veítibus nuptialibus, illum

Rex apprehendi juftitizque tradi juffit, quid mifer in hec cafü fecit? dicit

7!1(

textus ; az Meobmuttiit, Matth.22. Sedquidó homoimperitefacis? quare

lt

Lt

nonad pedes Regis te projicis ? quare non illum mifericordiam rogas ? Hie

Rex non eít inffar Herodis, qui capita tollit in die convivii ;; fiergó fit Rex

Qu

tali

clemens , curillum non füpplicas ? Cur obmutuit bic homo ? Quia rogare

non fuit aufüs, Ita ut, inter mortem & vitam , intertacendum & rogan-

Y 911

né

dum.conítitutus ,. tacere potius voluerit cum periculo mortis , guàm rOo-

gare cum confervatione vitz. Ergo bene dico ; fecundüm omnem ratio-

hl

fr

nem ,. R«ligiofis majorem effe pxnam loqui , quàm non loqui ; & propter

primam hanc circumftantiam, firictior crux Religionis, quàm crux ;;h;j&i;

En

q

&flc. videtur,.

at

$ecun-

Inter fe comparantur.

129

-Secunda circumftantia, -güæ crucem Religionis graviorem reddit , quhaa

tj

d

egucem Chrifti, eft, quod crux Chrifti non abítulerit vifionem , fed crux Re-

0R

ligionis, licetnonauterat vicam, impedittamen vifionem, crux Chrifti non

It

abítulit viionem, quamvis abftulerit vitam, quiain monte ftabat in publico,

ifüj«

ubi Chriftus omnia , quz volebat, poterat videre; ficquefüam vidit matrem ,

l-

& difcipulum amatum : Cum vidiffet evgo T Efus matrem , &3 difcipulum flan-

tem, joan.cap.19. SedcruxReligionis, licetnon tollat vitam , eft tamen

ütg-

crux inter parietes conclufa, ubi folàm de calo lax recipi potefl ? nec terren

(it

h0C

quidquam videre licet.

Quam (tricta t hxc circumfítantia crucis, omnium

optimeé, meojudicio, Philittzi cognoverunt.

IllisSampfon maximss intulit

VU

jit?

injurías, quain crudelitatecontingunt: illos uno anno trucidavit , illos fpo-

liavit, illos deftruxít; omnemilli moveruntlapidem, ut eum capere poffent,

otd-

poftquámin fuam illum pote(ítatem accepiffent , eidem oculos eraerunt , vivo

m

relictos vivo Sampfoni ? £t quomodo poteft effe ? Si Sampfíon tot occiderit

quis

Philifteos, curipfuüm illinon occidunt ? quia fciebant, quod fe melius vindica-

M

M.

rent eídem oculos eruendo, quam vitam tollendo.

Si Sampíoni vitam eripe-

rent Philiftei, non fumerent vindicdtam, nam Sampfonmultas abítulit vitas,

Ddi:

»mä

& unávità, multe non folvuntur; ut ergo vindiclz gravitas , injuriarum

numero fit equalis , quid faciunt ? erutis ipfi ocalis , vivum relinquunt ,

YaS

cognoverunt enim magis illum puniri vivum fine vifione, qukm mortuum

rfciï

fine vica.

Si morte Sampíonem affeciffent , unà folàüm obiiffet vice, vivus

u&b'

autem fine vifione relidtus, toties moriebatur, quoties videre volebat, &

[21

tion poterat.

a

HocipfeSampfonetiambeneintellxit. Poftquam ipfi creviffent capil-

J

li, feduci curavitad templum, &apprzhenfiscolumnis, dixit, fic (e ulci(ci-

1ad

tur Sampfon de inimicis, à quibus oculi funtipfiablati, diruittemplum, &

d

um

feipfüminterfecit: Zro ami//one duorum luminum , unam ultionem recipiam.

judicum y7. . kaque Sampíon vitam minorisfecit, quàm vifüm, ut folümfe

icit

ulturusob vifum, volueritamittere vitam. Sed (i viderepluris ab hominibus

P

eftimetur, quàm vivere, quis dubitat, crucem illam effe faciiorem, inqua

Hit

quis videt & moritar, quàmillam, in qua non videt& vivit? Crux Chrifti,

(

talis eft, in qua quis moritur , fed in illa videbat ,fed crux R eligioniseft calis , ut

;'M'C

religiofx aec videant, necvideantur, fed crux, qux impedit, utnec videant,

»

nec videantur ,gravior eft quam crux Chrifli. Effe in cruce R eligionis, eft effa

)

mortuum, &fepultum. Chriftusin morte perdidit potentiam videndi, & in

tjo"

fepulchro non potuit videri , fed quamdiu fuit in cruce, videri ac videre potuit:

)Ffï

Ergo effein cruce Religionis , fed non videre, nec videri, non folüm eft, effe

crucifixum, fed effe mortuum , & fepultum ; quapropter etiam ftri&tius eft ac

us mortis, & erroribusfepulchri: Ef

gxþ-,avius, quiacrux eft cum accidentib

&

-

Crpmx

»

*

ny

A

140

Crux Chrifl , Religionis & undi ,

crux in qua nec videre .nec videri licet, quod eft tor

mentum maximum. Tota

fa , fed (i Chriftus in paffi-

1lo

€hrifti paftz

o ,.'in, Sacramento Euchariftiz fuit inclu

Vi

onetanta

fuerit paffus,, & in Sacramento (it impaffibilis, quareSacramentum,

jie

noneritolüm. figura crucis, fed omnium epilogus tozmentorum ? Notate.

fü

Chriflus in, Sacramento nec videre ; nec vider; potuit , füb accidentibus

[

& e(t tanta violentia, hominem vivere, nonvidentem, nec

panis exiftens ,.

tis

vifüm , utin hocSacramento conclud anturomnia tor

menta , recolitur pmemo-

te

vía pafftonts ejus-.

Q

'Tertia cireum(tantia ,.

quz Religionis Crucem-redidi"t gravi'c;rem*, cruce

qu

Chrifti, hzce(t, quod in cruce Chrifti, fueric ipfi ufus guftus, & exercitium vo-

m

lIuntatis ,fed incruce Religionis, nec eft guftus, nec ufus voluntatis exercitium.

at

Dixit Chriftus in.cruce fzto, dederunt ipfi fel, & acetums;e2 cum gyjlhfät;na*lait

ler

bibere : Joan.19.

Ergo babuitin cruceguftus ufum , quia probavit, czemeu/Zaf-

habuit voluntatis , quia non voluit, zozi£ bibere : led. in

b

fet , & exercitium

cruce Religionis;

necguítushabetufüm, cum.non ficindifferensad guftan-

oluntas

habet exercitium , cum defit libertasad non volendum,

[

dum , nec v

e.

t

Xerümmraeo ;j

udicio ,noneft hzc maxima differeniia, quz datur interutram»

m.:maxima crucis Ghrifti, nec non crucis Religionis differentia eft,

j

gue cruce

&

quodin c

race

Chrifti libera füerit voluntas , & in cruce Religionis, fubje&tus fit.

Deus Abrahamo precepit, füaum ut fibi ilium in facrificium offer-

I

$ntellectus.

)a

ret , obedivit Patriar

cha ,fed S.Textus hunc confideransaCtum,fic inquit. Cre-

e[f illi ad juflitiom : Rom.4. Hoc obíervo ver-

didit Abrabam Deo,t9 repatatum

[

bum , credidit, dicit cextus ; credidit

, cum debuiff:t dicere, obedivitz namy

obedire; actus eft obedientiz, fed €redere,actus fidei, cur ergo non laudat ejus.

i

IK

obedientiam?Refpondent Doctores ,quod Abrahami obedientia, magnam ha-

buerit

circumítantiam fidei ,.cum enim Peus ipfi promi(iffet , magnam Ifaci po»

M

fleritatem, uc illumoffzrret, precipiens 5,

nonattento , quod promí[lio foret

p

fücrificio maximé contraria , Dihilominus obedivit , & ratio propter quam, S.

K

Scripturalaudat ill

ius fidem ,& nonobedientiam, eft , quia obedientia fabjici-

tut VO

luntati, fed'propterfidem captiv:

atur intelle&tus , fed multó majus fuit

Qt

facrificium- Abrahami , ligantis íntelle&um ,. quàm: fübjicientis voluntatem,

q

Suumocciderefitium ,erat

fuperare repugnantias voluntatis ;; in eodem cafü

&

9)

Deocredere, fuit füperare contrarietates int

ellectus ,, & plus fecit Abrahatn.

offerendocontradiéttiones intelle&tus,, quàm repugnantias voluntatis ;

ua-

ü

propter textu

s extollit, nonid,, quod inebedientia videbatur, fed id',, quod.

«

fide : credidit.

Ec fi ligare intelleétum , major fit violentia,.

i

explicatur de

quàm.fubjicer

e voluntatem , videtis, quantum in bac parte , crux Chrifti fu-

h

ligionis? Incruce Chrifti , voluntasfuit libera ,in cruce Re-

E

peretur icruce Re

ligionis ,intelfe&tus eft [hþj,e &use

Ex

L

Infef fe coraparantur.

I4I

- Ex his intelligitur ; quare Salvat

or nofter in cruce fel & acetum bibere

0ta

du

noluerit. Chriftus ex magno noftri ,

quo flagrabat , amore , nullum recufa-

vit tormentum , ex omnibus, quz fuerunt ip

fiab inimicis illata , ergo fi nullum

Uf

?

bo

at,

recufavit, q

uare fel, & acetum non bibit

Refpondeo, quod alia tormenta

fuerint ipi data pro tormen

tís, acetum & fel dederint ipfi p

ro refrigerio z-

|bus

fieC

crux illi pro cruce data fuit;

fel &acetum pro aqua * tormenta pro tormens

tís data, poffant colerari, qu

iafunt violentiz voluntatis, fed tormenta loco

T

$

cum fint contradictiones intellectus,

refrigerij daca , non poffant füftineri

Quod mihi crux pro cruc

e detur, e

(t tormentum, & tolerari poteft ; fed

uce

fel, tormentum e(t intolerabile.

"'Talia funt tor«

V0-

quod mihi pro aqua detur

menta Religionis , fel vobis datur ,

& credere debetis aquam efíe z guftus

urm

Major vioe

Juil

dmarum . effe dicit , íntelle&us effe dulce . credat. oportet.

»

lentia reperiri

o

Et hac funt przcisé in cruce Religionis tole-

fif

randa.

, pote&

| in

Quartam. crucis

cir cum&vanti'am , à me promiffam , cum defideretur

lat«

lo, féd eft illa tam evidens , ut eam examinari, non (it

UT

tempus, examinareno

Pater im manus tuas commendg

necefle.

Exiftens in cruce Chriftus , dixit ;

Afre

Hic ultímam videtis circumfítantiam , ir qua:

f

Spiritum meum : Joan. t9.

crux Chrifti, füperaturà cruce Religionis.

Incruce Chtiftt, fuitipfi libertas,

yit

in manus Parris fuum tradendi Spiritum : in cruce Religionis, unum habetis

fete

Patrem, cui Spiritum veftrum com

mittitis, cui veftram communicatis ani-

(rte

mam, fed hic Pater non eft electionis veftrz.

Severi(fima Deilex eft, quod

ve

quis homini füum debea

t committere Spiritum , & alteri füamideclarare con-

narm

fcientiam , fed hec

lex in Religionetam ftricta eft , ut hic homo;

hic Pater,

cjus

ne quidem debeat €

ffe; quem vos vultis , fedille, qui vobisaffignatur. Gra-

5

ha

vior circumítantia cruc

,

s effe poteft ? Lliterius perveniri nequit, nec ego

p

plus dicam.

oret

Crucem C

hrifti modó cum cruce Religionis comparavïhius , ut animae

$.

&

licitatemr videant ;

religiof füum cognofcant meritum , ut fuam quoque f:

qlCX

crucem Religionis cum cruce mundí comparare licea

t-

Hc eít materia im

fuit

q

ua. valde mundus fllitur, ficut in omnibus aíijs ; exiftimat mundus , cru-

(

cem Religioni

s effe graviffimam , cum tamen ip

fius fit multo gravior, wibi

:

cafi

gunaus cruc

fix us eff , & eggmund'a" , Galat.6.. Mundus , inquit Paulus, me

hafft

crucifixum judicat, & illum ego crucifixum cenfeo, ejufque crux maior eít ,

u

quimmea. litque videa

mus , quantó gravior , crux mundi fit cruce Religio-

u

nis oftendimus ex eo quo

d in eadem Paulus fimul fuerit cum Chrifto, fed:

Chriftus Religio-

"

Bc circumftantia , levamer eff potius, quàm tormentum.-

íue

fosfüam tollere crucem, non jubet, utftent inilla, fed ut eam portent , zo//at*

DESETEL

M

erucem [aam , Matth, v6..— Ec quando cruxe

f?,æ in illa ftandi gratià; faci

3

focit

[5

142

Crux Chrifi, Religionis && AMuudi,

focietas ftriCtiorem, fed quando portandi causá datur, focíetas illamTevioremi

g

reddit : ferviat eà hbumero uno , Sophon.cap.3. LoquebaturPropheta, de

hh

fervis Dei, in lege gratie , quod effent Deo fervituri, uno folàüm humero;

tür

quia Religiofi , folüm unum cruci fupponunt humerum, & Chriftus eidem al-

o

terumfupponit. O fxlix (fed non mundi) fervitium ! videtis pro quo, &

tia

cum quo? cum Chrifto & pro Chritto.

2

Ex quibusinfero, crucem Religionis , licetadeo gravem

, nullum haga'brc

hat

pondus, cum enim crux propter Chriftum , & cum Chrifto, portetur , una

adt

pars ponderisà focietate, altera fimul à caufa fublevatur. Jacob. r4. fervijt

illi

annos amore Racheiis, dicit Scriptura, Jacob primis feptem annis paffum effe,

eu

fed parum, videbantur ili pauct dies, Gen. 29. ultimis feptemaanis, quid-

gan

'quam Jacob fuiffe paffum, textusnon dicit, fed quzro : non multum Jacob

Inc

fervijt, omnibus 14. annis, quibus fervijc pro Rachele? Multum laboravit,

adi

illius enim profeffio fuit paftoremagere. Ergo fi Jacob magnos fübiverit la-

Eu

bores, quare primis feptemannis, parum paífus effe dicitur ? Et(i quidquam

t

primis 7. annis fuerit perpeíffus , cur dici non deberet, etiam illum feptem

f]ql

