tudinemac proprietates deftruxiffe videtur ; dicit enim textus, tribus eum

lanceis cor Abfalonis transfixiffe , infrxit tres lanceas in corde Ab[alon , 2. Reg.

18. Ergofi Abfaloneratfigura Chrifti crucifixi, Chriftique pe&tus in cruce

folüm uná transfixum fuitlancea , quid ín pectore Abfalonis tres lances figni-

ficant ? Alteratrium harum qualis fuerit, intelligo, namad pedes crucis aflli-

Cram & dolorofam ftantem illam video Matrem; cui Simeon dixit , 44 ipffus

animam pertranfibit gladius , Luce a. Hzc fecunda fuitlancea , fed quz ter-

tíafuit ? & quod pectus abea vulperatum ? Nemo negare, necin controver-

fiam trahere poteít, quod fueritpectus S, Franci(ci, Sed videteproprietatem

& energiam picturz : Chri(tus ín fe una transfixuslance, Chriftus in Abfa-

lone tribus lanceis transfixus, quia licet lancea Chrifti fuerituna, lancez ta-

tmenictus tres fuerunt : unusin Chrifto , alter in María, tertius in Franciíco.

Primus Chrifti, transfixit corpus, fed non animam : Alter Mariz , tranfivit

animam , & noncorpus ; Tertius Francifci , corpus fimul & animam trans-

&xit, Chriftusrecepitittum, fednonfenfic dolorem, | Mariafenfit dolorem,

In Francifco corrt&a,

2 07

fcd non recepit ï&'hm' : Francifcusrecepit ac fenfit iCtum & dolorem. Propte-

rea fingulis diebus veneris, & latere Francifci fanguis fluebat, fed folüm-fan.

guis, non fanguis cum aqua, ficut de litere Chrifti ; quia fanguis extrattus.

cum dolore, non eít fanguis aquatus, fed purus,

Verüm mi Francifce , fecundus Clirifti typus non füfficiet , ut exemplar

conformetur Originali ? Cum plage tue fint fenfitive, nec non rationales ,

examinet iilas ratio. Quatuor plagas , quas Chriftus füftinuit , tu pateris

VXNAMidadu asbl at us

quidem :

uintam, quam ipferecepit , fed non eft paffus, liabes in pectore,

fedillamnonpateris. Doles cum Chrifto vivo & dolorofo, fed doles etiani

cum Chrifto mortuo , quandoipfe non patitur , nec poteft patídolorem ? Ita,

& generosé; Siquidem primus dolor fuit compaffio, altergenerofitas. Omnes:

infenfibiles czli terrzque creacurae dolorem in paffione morteque Chrifti de-

monftrarunt, fed notabili cum différentia , forfan hactenus non obíervata,

Solobfcuratus fuit, & tenebris totum operuit univerfum tribus horis , quibus

Salvator vivus pependit in cruce : quamprimum Domiínus exfpiravit , ferale

Sol velamen abjecit , faciem detexit , illuminavitque Mundum,, a£ Dora [zstus

ufquead boram nonam tenebra faiia fünt füper univerfam tertram. — "Verva

nonita fecit, Chrifto in cruce vivente, omnes inferioris mundi creaturs

fuerunt füfpenfie : fed ftatim ut exfpiravit , terra tremuit , ruptz fünt petrz;.

aperta fepulchra , velum templi fciffüm eft, & quidquid erat reperire, tríftitiz;.

dolor, pznitentía, tremor ,. confufio fuit &f ecce velum

Tempi'i féiffum

eff in

duas partes, petra ftiffa funt t8c,

Ka ut celum adhuc vivo

, terramortuo:

Salvatore mon(traverit dolorem« Sedquaro , quod majus fuit indicium amo.

ris , celivelterre ? Ingenere excellentiz, non eft dubium quin majus indi-

cium terrzfüerit. Celumhabuit fe tanquam illud quod'compatiebatur ;: ter-

ratanquam illa, que amabat, quia doluit deillo, qui non patiebatur , nec j;m

poteratpati, Cumterra fit dolorum patria, non eft mirum , quod in arte do.

lendi vicerit czlum , fed' hi exceffas , qui czlum inter & terram era

nt divifi,

füerunt unitiin Francifco , qui terram & czlum amorem docere pote

f. Non

acquievit Franci(cus Apoftoli confilio : Fosezim entiteinvob2,

quod in Chy i.

fíoTefu , ad Philipp.2; ^ Senfitea , que& fenfit Chriftus , & illa quo

que quz non:

fenlit.-

Pátiens cum Chrifto patiente, & patiens cum Chrift

o im

paffibili,.

In quatuor plàgis patiens cum Chrifto , quia Chriftus illas füit pa

ffus ; in

quinra patiens (ine Chrifto; quia licer Chriftus illam paffus non füerit, erae

tamen plaga Chrifti . tam praclaré fupplevit ac emendavit S; Franci(cu: in

fecindaimpreffionehunc ultirium deecturmn primz:

pelftonmis Cbr ifli n carne mea

Adimpleo eo qua dey'im?

Meum:

208

In Cbrg/ii vulnerum

"Meum &nivi difcurfam. | Solümvoptarerm illius fuiffe flaem ,-qu&mchri-

prim

ftus in (uis refculpendis plagishabuit. Finem (refpectunoftri) quem habuit

E

vent

Chriflus ; fola potett fcire Roma, tanquam unica divinorum Myfteciorum

us

Interpres ; & fic illum.Roma declaravit ||Oui frigefcente mundo ad 1nffam-

matu

mandum corda no[Ira tui amoris igne, in carne Beatif]imi Francifci paffiema tue

vino

facra fLigmotavensvafti: Chrifto in Francifco fua renovavitwulnera,ut a mo-

tüm

ris igneinflammaret mundum, qui adeo refrigefcir, Sed adinflammandum

bitu

orbetn illo izne , quem Chriftusad cerram portavit, Zeem veni mittere inter-

ram , t$ quid volo niff ut accendatur? Lucz 12. non'effent efficaciores plagz

Chrifti, quàm ftigmata Franciici, fi pro una parte accendant, & pro altera

frigefaciant ? . Ad exemplum Chri(ti refpondere poffümquod ipfe fuerit Deus;

& ego fim homo : & bzc excuíatio debilitatis noflrz facit nos refrigeícere.

Sed ad exemplum Franciíci, quificut nos, homofuit, & exeodemlimo, non

aliud habemus refponfum., niíi ut.ardeamus :cuin ipfo. .. S. Paulus, qui fuit

Francifcus in Apottolatu, ego/fizpata Domini Jefu in corpore meo porto, ad.Ga-

lat.6. quid dicebat ? Uc imitaremur Chriftum ? Non, Jmitatores mei effote,

fícut &3. ego Chrifiá. 1. Cor. 4. . Non dixit , ut Chriftum imitemur, fed fe :

quia pro nonimitando Chritto dehilitas noftra poterat aliqualem habere excu-

fationem, fed pre non imitando Paulo ,'homine nobis fimili, & quondam pec-

catore, ficut nos, nulla dabartur excufatio. .Ad calefaciendum ergo refti-

geícentem mundum , inflammandaquehominum corda , non eft mirum , quod

fint efficaciores, aut veré magis proportionatz Chrifti plage in Francifco,

quàm inipfoChrifto. Radij à corpore Solís evibrati non accendunt, tranfe-

untes per fpeculum eliciunt ignem. . 1ta fuit. . "Chriftus eft Sol, Franciícus

fpeculum, plaga fant radij, amor illius ignis, & materia funt.corda noftra :

ld inflammandum corda noffra fài amorisigne. . .Ec.fi ad. concipiendum illum

ignem divinum, necefle fit materiam effe difpofitam 5 non eft in ulla mundi

parte, tam vivas, tamque promptas reperire difpofitiones , quàm in nobi-

liffimis & pijflimis 1taliz.cordibus. Magnus ille ca(üs eft, & tam gloriofus ,

quàm magnus, quod cum Chri(tus duabus vicibus fuasimprefferit plagas, unà

vifibiliter, alterá invifibiliter, utraquehacimpreffiofacta fueritin Italia.

In-

vifibiliter in Catharina, & hacde Senis. "Vifibiliter in Francifco; & hoc de

Affiffis. Q Natiogloriofa , dilecta & electaà Chrifto ad fe in illam transfor-

mandum ! Dubio proculterefpexic, & inmentehabuit Oraculum Sapientiz

Divinz , loquens de imagine Chrifti transformati 5 Jagago bonitat5 ejus , qu&

immotain f[é manensomnia inmowat.t$ per Nationes ag dnimas fantlas fe tran1-

r?. Sap.7.

onferte, conferte proconfolatione, necnon progloria veftra,

,

hzc ultima vérba, t9 per Nationes ad Animas fautlas f& transfert. la ut,

quando fc Chriítus voluit transformare, quando füam voluit imaginem im-

primere,

209

in Francifco com&ä..

ii

vinciss, relictis omnibus. Nationibus

buit

prime

re , omnes alias przteriens Pro

»

benedictam, ut animas reperiret fan-

um

venert

t inItaliam , ad hanc Nationem

acquafi con-

(

&las , tamalti , tam füblimis, tam €

levati fpiritus, in quas digné ,

naturaliter fe transformare poflet.

Ardeat igitur Italia, fic difpofita, hoc di-

du

vino igne :

:

. Ardeat Italia, & ardeat Roma :

Si mundi Caput arferit , quan-

ffo:

tumvis refrigefcens ,.

frigidus ac congelat

us fit mundus, totalite

t inflamma-

Qum

bitur: Etultima hzxc eritefficacia , qua

plagz S. Francifci hunc füpplebunt

!t

ut

deeft adhuc plagis & Pafílioni

cicetu

m , à Deo defideratum ,. q

m

Chrifi : Adimpleo

€a, qüæ

defint pa[fionsem Chriffé

ltera

incarne 0ea.

Jeiy

«

non

fuit

G1

ERINTS

fuft,

|fe

X(u

06

N

et

UX

k

E

yuod

SN

——

A

-&(w

V dd

E

w

jf00

N

2

CTNN

infe

E

NV.

Z

uN

((cus

SEN

C 7

23

n

-

i

/À

—

Ecy

7

P/,:æ

um

Exr

A

A

RS

undi

A

,

30bl

—

"

SSS

fs

r

a

».

uni

ln

x de

sor

d

quæ

a

fiti

T

ffle

u

x

T

»

—

d-

pz

À

&

N

J

[

s

»

I

a

3

W

*

— S

W

&

t a

3

g

W

:

-

—

"

2

h

"

"a

À

r

—

—

—

e

-

s

—

SEESSRURRA N

-

gt

M

t

-

-

-

—

^i

GH N at a r

*

G

ss iÉ

[]

E

VN

i

—

Y

X

W

CONCIONES

19

VARLE,

18

VierFarbSelector Standard* - E kala Offset

ADMODUM RKEVERENDI PATRIS

7

ä

ANTONII VIEIRE, Mil

llll

.......

SOCIETATIS JESU.

Ex lmgzm Hifpanicain HHalicam translata.

D

Varietate inventionis admirabiles ; fubli. -

o

s

/mü—

mitate conceptum fi ngulares

AVec non

3 n u/c

z

Sacra crudxtlonc fuüblimes :

omnlbus intelli-

"

2

gentibus peruciles,,

INume vero

5

LATINITATI CONSECRAT.E

*

:3

Per

.

8

REFERENDUA ET DOCTISSLIAIUM

7

.D. JOANNEM FIBUS

6

AQUISGRANENSEM,

ä

AA EL.ac leofop iig Profeflorem, Sacrcfan&æ

Theologiz Licentiatum , . &c.

VIENN.(E AUSTRLZE,

SUMPTIBUS MARTINI ENDTERI,

inDo 1707.

ïä/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxym com