re cogitant adamantes conftantiz, 'fed amant vitra fragilitatis, cogitant di-

vinas amare perfectiones, & humanos amantdefedus: Amantid, quodip(i

(tín

lam.

purant effe, fed non eft id, quod amarecogitant, quo probo, quod nihil

ament, cutm hon amentíd, quodamant, fed id quod tibiimaginantur, ergo

ndio

Hoc

nihilamant. Talis noneftamor Chriftli : um dilexi/fet fuo» , qui erant àm

mundo, Notateteytum : cum faos amaffet qui erant in mundo, Nullum

[lum

ofct.

obíervare video, quod hic faperflua videanturilla verba: 2ui erant i2 man-

do: amavit(üos, quisrantin mundo; & ubidebebant eíffe? Extra mundum?

)1&*

Quishocdicet? Ergo (utticiebat dicere, cum fuos dilexiffet, cur adjungitur,

füuos, qui erantin mundo? Ratiofuit ucdi&erentiam, inter amorem Ghriíti

[ceté

& hominum amorem intelligeremus: hominesenim res multas amant, quz

türs

noníünt in mundo, nam (i resamant ficut easimaginantur fibi ; licet (intia

rimis

imaginatione, non tamen füntin mundo. Salvator nofter, czm dilexilfot

Jam:

faos » quierant inznumdo. Sicut ver&in mundoerant, fuosamavit, non (i-

0«

cut effe falsO poterant in imaginatione. WVos ve&ros, eo modo, quo in

aullt

imaginatione funt, amatis, non ficutfuntina mundo; inmundo fünt ingrati,

av«

inimaginatone veftra, grati; funt in mundo traditores, ia ve(lra imagina-

najo

tione, fideles: in mundo funt inimici, in imaginatione veítra fünt amici :

oLia

fed inimicum amare, quando putatur amicus; ingratus, qui putatur effe

troté

gratus, nóneftamor, fedignorantia , ideoquewelfter amornon habetmeri-

;rvirc

tum.

Chriftus fine imaginationis errore fnos amavits inimicum amavit,

oLia

fciens effe talem; ingratum , fciens ingratum effe : traditorem, cujus (ibi

nhu

traditio conftabac , ipfe enim fciebat , quis effet, qui tradereteum. — Scien-

n

tia, qua Chriftuscegnofcebat Judam , duorelpiciebat tempora, przfens ac

r

futurum, (ciebat quis erat Jadas, & qualis erat futuruss fciebatinimicum

(uun

effe, fed illamincorde non emendandum , & obftinatumin inimicitia perfe-

fquod

veraturum effe, fed quod his non obífantibus , illüm Chriftus faum vocet

Non

amicum, &uttalemtractet, ómagnusamor! ingratitudines amare cogni-

natio-

tas, hoc quandoquereperitur in amore, fed nemo fibi notam amavit ingra-

titudinem, qui ncn (imul exf[pectatam amaverit gratitudinem : CHRISTUS

g

m

tamen , tam purus fuit amator , ut fine amoris refponfione , ac,;fine ulla

fpe amaverit; fciebat enimillum, quem amabat, non amare, necamatu-

fituty

-rum

effe.

S. Bernardus verum definiens amorem, fic inquit: z4mor zec caufam ,

ïngff. D

illud.

mecfrucium, Siamem,; quia füum amatus, amor habet caufam 5 fiamem,

manti

ut

21f4

In die ]ovis Sando.

urredamer, habetfru&tum ,

fed verusamornecfructum, nec caufam habe-

tffe

eít obligatio , facio quod dcbeo:. fi, t

redebet: Siamo»

quia íumamatus »

g

redamer, amo, commo

dum eít : quod defidero, confequor ; qualis debet

idec

Qui amat ,. quia eít

1

etrgo verus a

mot efle? .dmo quia amo, amo ut amem.

amatus, eftgratus, qui,

utametur, amat, eítambitiofüs: quiamat, non

dil

hic folàm verus eft amans, talis Chri(lus

tem

quód

(itamatus, nec ut ametur ,

In hac ultima c&na Chriftus fuisdixit Difcipulis, s55

dicam

tus.

fuit erga Judam.

Hocfuppofito, Evangeliftasomnes legite, repe-

nun

jem vos fe.

rvot, fed.amicos..

tà vocav

erit amicum , quando dixit , /4mice ad qui

"

ietis quod folum Juda

non eít ibi Petrus? Non eít ibi [oannes, qui potiori

[lv

venifl

4? Sed Domine;

^

tur amic

i2 QuarenonPeio,; necJoanni, neculli Apo-

h

jure nomen meren

Pj

$

Habuit forían amor Chri(ti majora obligationis

ftolorum hoc tribuis nomen

pl

motiva in Juda ? Non;.

fed in illo. maj.

ores habebat circumítantias amoris.

tat

oftoli Chriftum ;

& eum eranc amaturi ,. donec pro eodem

füt

Alii diligebant Áp

vitam profundere

nt, (ednoneftexcellentia, quod quisametillum, qui amat

den

Econtra Judas, nec Chriftum amabat , nam illum oderat ,.

i

& amare debet.

necilum amaturus erat, cu

m obftinatus in odio moriturus eflec, fed quod

af

fe,, necamatumefíle, necamatumiri;. fciebat ,.

dis

illum Chriftus amaret,,. à.quo

hic verus fuit amor.

Quapro

pter Jud folim. amici titulum dedit , non

qu

tnorem,

f:d quia fui amoris excellentiam redde-

t

uod magis illemereretur a

bat celebriorem. — Amare;

quia datur amandi cauía ,. convenit omnibus ,.

Pt

atur odio habendi , folum hoc de Chrifto dici

ho

fed amare, quando caufa d

poteft, de offen(is obligationss ;

de injuriis motiva fecit amoris . iy frzenm

iil

ia

dilexát eos.

Veràm id;. quod

auget amorem Chrifti, eft tertía circum(tantia, quod

lg

morem, amawvetit..

Per quatuor illum fcientias cognovit : alias.

Q

cognolcensa

res Chritus quà DE

US.cognovit per fcientiam divinam, quàbeatus , per

ij

emptor,

per infufam ,. fed amorem non íolüm per has

dt

Beatificam ,. quà Red

fcientias ,.

fed etiam

per experimentalem , quà homo . cognovit, Sciebat

bi

non folàm experientià illius,, quod noverat , fed illorum

quid effet amor,

jo

etiam-quos amaba

t , cum dilexiffet fuos... Pxo intelligentia hujus punti, cu-

di

nam;, eamquerefolvam: quzro, quisamoreft ma-

riofam quzílionem propo

r

jori dignus zeíti

matione ;

primus aut fecundus ? Prima fronte, videtur effe

tni

(it primogenitus cordis , flos de(iderii , primitize voluntatis:

primus, cum

«

Bis nonobfian

tibus , ego dicerem , fecundum.majorisftimandum effe, quia

ft:

on expertus , alterexpertus, amor primus eífe poteftigno-

primusamor edn

D

tantia , fecundus non ni

fiamoreffepoteft. Quiamavit prima vice , poterat

fe

amare, quia non

fciebat quid effet amor ,.

fed (ecundá non poterat amare,

l

nifi quia ver6 ama

bat: primus potuit amor effe cum excufatione , fecundus

€lie

De amoris veriqualitatibus,

i

»be.

Df

effe non potuitamor fine cognitione; verum eft,amorem primum effe primo-

l, ut

lebet

genitum cordis , fed voluntas (üa bona non habetligata, fit primus, (ed non

ideo maximus.

Jonathas prima vice, fibiproponensamare Davidem, amo-

ia elt

fon

ris perpetui juramencum preftitit; Jmieruaut autem David, E Jonathasfadus:

diligebat enimeum, quajranimam[uam. 1. Reg.20. Pofthzctranfiit aliquod

rillus

tempus, quoconftans fuit voluntas, licet cum varia fortuna , dicitque tex-

lm

tus, fecundófe Jonatham obftrinxiflejuramento, füum erga David amorem,

p

uid

nunquam defuturum effe; E? addit fonatbas deierare Daid, eoquod dilige«

vet illus : Sed i Jonathas femel juraverat fe David amare, curmodo jura-

ytioti

mentum repetit? Forían fregitprimum, quod ideo fecundum foret necetfa-

Àpo:

rium? Eftcertuüm, quodilludnonfregerit , quia non fuiffet Jonathas exem-

donis

plumamicitiz maximum , nifi tale pariter conítantiz fuiffet; (j ergo jurave-

yoriss

tat amorem à principio, quare nunc etiam illum jurat? Quia valdediver(a

ydem

fuit ratio jurandi amorem , ancequàm illum cognoviffet, & poftquam eun-

amat

dem fuiffet expertus.

Quando fonathas prima vicejuravit, necdum (ciebar,

etat,

quideffet amare, quia non id erat expertus; quando fecunda vice juravit,

quod

jam magnam illius habebat experientiam , propter multa, qua amore Davi-

hat s

disfuerat paffus: & tam diverfus erat conceptus, quem Jonathas de utro-

ftott

queformabat amore, utjudicaverit juramentum primi, (ifecundum fervare-

ddee

tur, nonobligare, utergo ignorantiía przterita, nondiminueret meritum

bUS;

przfens, ideo f novi amorisobítrinxit juramento, nonjamnovi, quód per

did

horam ceffaretamare, fedquiaparumerat, quodantepromiferat, reípectu

n

multi, quod amabat poftea ? ante promifit, ficut cognovit, nunc promitit

ficut erat expertus,

Quod Joanathasamare Davidem fe refolveret , quando

quoä

non cognofcebat hujus crudelis affectus paffiones, non fuit magna excellen-

alias

tia amoris, fed quod illiusrigorecognito, toleratis ejusdem injuriis , quod

€jus crudelitatesexpertus, tyrannías paffus, poftquàm probaffet abfentías ,

; pcr

: [jas

deplanxiffet aufteritates, fuftinuiffetadver(itates, poftquam contradictioni-

ebat

bus reflitiffet, difficultates fuperaffet , impoffibilia viciffet ; Quodinquam

rum

jonathas expofita periculis vità , bonore contempto , authoritate relicia,

!Cu

diffimulans, celans veritatem , (ibjiciens voluntatem , mancipans arbitri-

La«

um, intra fe cum tormentis, & in amico fao, cum cogitationibus (emper

reffe

melancholicis vivens, femper afflictus;, femperinquietus, femper fübjectus,

exiftentibus fibi Patre, nec non utriusque fortuná contrariis, femper con-

atió:

qufa

ftans ( quod poft tot amoris ftratagemata, quibus Jonathas fuit ufüs cum

no-

Davide) quod poft ( inquam) tam perfe&tas füi cordis & amoris experientias,

gt

ferefolvat fecunda vice; femper amandi przftare juramentum, hic, hic fo-

lus eff amor.

jt6»

yaus

i s

Xdipfum

dit

156

In die Jovis Sando.

p*

Idipfum dic

odeDEOnoftro, cum differentia tamen ,, quz inter Filium

of

DEI, ac fitium Sau

lisintercedit. SiDEUS potuiffet amorem non cognofcere,

[UH

velillum non cognoviffet per experientiam

, minus tuiffet ,, quod: nos amave-

Cà

rit, fed cumipfecognoverit am

oremexperientià, faumquetamrigidum fuiffe

fci

[/2.

Y v

rit, ut ipfüm abítraxerit à

. Patris fui pe&ore , tam inhumanum , ut

f

am

ipfamim

tergam venientem in pexfepio reclinaverit, tamcrudelenr, ut octa*

vo poft nativitatem die

, fanguinemé venis ipfi traxerit : cum inquam, fcive-

f

minamabilem

fuifle , ut ipfum bimeftrem, f(eptem an-

rit, amorem fuüum ta

füf

nisin exiliumegerit, in /Egypto 5 & tam £uiffe tyrannum, ut ideo per ma-

[77

nus Herodis illi vitam nonab(tulerit , quiatam exiguo non erat fanguinecon-

tentus ; quod.Chriftust

alem (uum amorem effe cogno[cens ,. nihilominus ho-

qu

uiaamavit ! Sed multo major , quia

Tu

mines amaverit , Ómagmus amor , Q

Ü

poftq

uam amorem expertus effet , amavi z

Cumn. dilexilfer [uos, dilexit. eos.

)U

Nuncvi

deomihi Eheologos objicere . quodiamore Chriíti , à primo usquead

& itaratiovo-

ultimuminftans f(emper &qualis füerit , ac nungaam. creverit ,

morifidem deroget , quam ejusdem augmen-

[f

lebat, quiznibilefi.quod magis a

tum : qui dicit fe plus amare »

füo:derogat amori., licec enim crefcere fi&

St

liquas- imperfectiones, namamor , qui cre-

h

augmentu

m füpponit tamen a

fcere poteft ,. (ignum eft,, fenon: eflep

erfettum; ergo $ amor €hriíti lemper

fü

E

dicemtis, eum.hodie fuiffe majorem ?

Ts

1

n eademintenfione manfit : quomodo

Kefpondebunt omnes »

eum-uiffe majorem ;

; quoad e&fe&tus, non quoad fub-

h

0

"o Hlum etiam:

in fübítantia hodie majorem confidero , quia

[j

fantiam. Sede

[e

fecumdus fuit amor, Ch

riftus amavit poftquàm amaviffet ,. & licet intenfio

di

Hoc ita veritati comgruit, ut ,meo judicio ,.

$i

fit z qualis ,.

major eratamor.

Évangelifte verba n

on pof

&

ünt alium Babere fenfum z. Cum dilexiffet , dilexit

h

Hxc verba mihi difficilia videntur 5:

cum amaflec ,. amavit , non aliam ,

atur diverfi«

quàm temporis dif

Xerentiam habent, infignificatione: nulla d

li

nobis Evangeli(ta?. Si dixiffet , cumdilexiffet znul-

g

tas ,. quid ergonovi dicit:

tum , poftea plus amavit,

bonum effet ,. hoc eft. illud,, quod probare volui s

ii

(ed fidicere velit, quod'magisamavemit ,.

quomodo folüm dicit ; quod ama-

ü

verit ? Quia talibus id terminis-dicit , uc dicendo fo

làm , quod amaverit ;

li

maneat, quod magis amaverit, cuuz dilexiffet , dilexir ; Et hoc

l

probatum

amare, po

ftquamamaverit ,. non folüm eft amare poítea ,. fed amare magis:

"

4

pmon dicit relati

onem temporis ,. fed' exceflum amoris.

Exaggerare voluit

f

Evangelifta , qua

ütum hodie CHRIEST lES amaffet , ac cognovit ; ad

[e

brzíencem excolleadum amorem ,

füfficere , fi füpponatur amor przteritus..

b:

tot rigoreplhiraíeos

DEUS-Abrahe przcipiens ut offerret fuum fibi filium ; in

Tic

Hebrzz , textus ficinquit : Zo/le filium twuwm y quem dilexifli, l/as, Gen.22.

Ve

intentio

h

Videtur quod dicere: debuiffet " q-qcm: diligis , nam tota Dei fuit

exagge-

De unoris. fzgerzfirq'uali'tatib;/&

157

lum

exaggerandi amorem , utfacrificium difficileredderetur ; cur ergo tion dicit,

Cett,

1 V6-

offer mihi filium , quem diligis, fed filium,quem dilexifti, ? Propterhoc prz-

cisé, quia volebat Deus amorem exaggerare , facrificium difficile reddendi

fuilfe

causa , fednullo modo poterat meliusamorem exaggerare prafentem , quàm

;

fupponendo przteritum : offermihi filium; quemnon folüni amas, fed quem

ov

amafti, nam amor, poffquam amaffi, maximus eff amor- ' Quapropter Evan-

dive.

gelifta hodicamorem cum amore conferers, non fecit com

parationem magni:

h atl«

ad exceffivum , fed primi ad fecundum, cum dilexiffet,

dilexit. Etfíinom

Ia«

füfficiat exemplum , id dicant effeCtus . S. Auguftinus vocavit amor

Con-

6un:auimae. Benedixic, omnemamorem efíe morbum , féd hac di

fferentis,.

sho-

dior, Ve»

quod primus amor fit difpofitio , fecutidus fit morbus , ideoque ripi

quia

rüm dicat id Chriftus , qui cum amore primo vixit;

cum dilexiffet , cum fecun-

! 0s

do fuit mortuus , iz fizem dilextt €os.

jad

rationem ingrefti.

"Sed n*ofentæf» quartam fümus confide-

) V0*

Quarta , nec non ultima circumffantia, in

qua Salvatoris fcíentía , mag-

Tieli

rum amoris füi fpeci

m

2

*

dedit, hzc eft ,. quod fciverit amoris füi terminumz

t fit

Scfens, quia venit bor

7/4. Multos hiftorie referunt , obijfTe, quia dilexe-

&t6

runt, & tali mododilexerunt, ut inconfideratos amantium titulos d morte

nper 1

fuerint confécuti, fed hujus nom amor , fed ignorantía caufà füit..

Exemplum

em?

maximé notandurm: in hoc genere fuit Principis Sichem..

Amavit ille Dinane

na

facob filiam, & imperijs ejufdem affectus adeo fe cradidit,,

ut , cum abfolutus

quia

effet Princeps, ijs fe conditionibus fübjecerit,

.ut paucis poft inita fponfalig.

diebus , zpfüm Dinz fratres Simon & Levi ,

níto

vità privare potuerint., Amavit

£lO,

Sichem & obijt, verum mors illa non exttitit

-

tropheur amoris, fed iptius illi

fuit ignoraritiz pxna

»

cafüs fuit ; non meri

tum , non eni

fxi[a'

m amavit propter

Tur]

mortem , quamvis fit mortuus prepter amorem,

Illi Dina refpondere debe:

bat amore, nom cum morte ,

al

fed ne'quidem amore, fiquidem,, qui amavit,

pul

quia non fciebat fe moriturum ; nonamaffet

» fimortis fü certicudinem habu-

lii*

iffet. Meritum amoris nom in morte', fe

d i amoris cogaitione confiftit,.

Claré hoc in Abraha & Ifaac videre licet :

ffi2

tribus i/lis diebus , quibus Abra-

rit.»

ham cum filto facrificijmontem atfcendit ,.

zqualiter ivit uterque cun pericu-

]o, unus occifürus, alter occidendus,

hC

Aibraam crudelem fciebat fir

fed minüs inquietus Tíaac, folus enim

enr, cujus graría ibant :

zqualiter accedebant

gls.

facrificium , fed Abraliam multum, Iíaac

nihif merendo : Etenim Abrahamy

uluit

T

fe conferebat ad'facrificium , quod fciebat

» Ifàzc ad facrificium, quod ignorz-

bat. Hincpatet int

er amorem hominum & Dei amorem differentia , liomi-

(US,

nesamore morientes , i

(e0$

Bnotam fibi mortemobeunt , non volentes , Chriftus

venit aimore nioriturus;.

AA

bors ejuse

.('c"d Ípostemortem fibi notam fübijt,/Gienxs, quia venit

Itio

[

Ug

Dixit

b

T15

In die ]o;()i: SanBo. -

(fic

Dixit Prophetä Regius, Píal 103 $9] cognovit occafum [uum. Verba

Cut

Sol eft creatura iníenfibilis,

irrationalis, quomodo ergo

füit

pauca, (ed difficilia.

füam cognovit occafüm,

cum intelle&u, fenfibulque careat ? .$o/ coggovit

Wa

Certum &

ft (inquitS; Augufl,) füb metaphora Solis materia-

ama

occa[um fuum,

fbl

lis, de Soledivin

ofuiffe David locutum , qui Sol eft folus intelle&u praditus,

cum & ad occafüm currendo fuerit uterque fibi (imili

s, ideo unius agilitatem

t

Si lux Solis effetlux vera

a

acfübtilitatem cum alterius infenübilitatedepinxit.

cognitionis ,

& fioccidens, ubiSol occumbit, vera mo

rseffect, nonadeomirum

tali

videntibus , Solem mortis fuz locum cognofcentem ,

eadem

am

nobisaccideret ,

velocitate, qua ad orientem aícendit,

animo(fum fe in occidentem przcipitare.

Qj

teríali foretadmiratio,

in Sole divino realitas fuit :

Tem

Hoc ergo , quod in 5ole ma

dfol cognovit occa[utn [uum.

Divinus Sol Chriftus , fuum occafus locum cogno-

vid

vit, certam determinaté fciebat horam,

qua ultimum attingens Horizontem,

bebat : «t £ran[éat ex boc euunda

qu

ab hocad alterum hemifphzrium tranfire de

D

ad Patrem. . Quoditaque cum finis crudelis cogniti:

ne, ad quem ipfum fuus

lv

m

iefle&tens paffum iverit

ducebat amor, nihilominus tam animofüs, nullu

:

"

po

ad verum cognitumque occafum , quafi Sol materi

alis fuiffet, qui nec morï:

J

hecamorisrefolntio ! Hic fuicamor, mort

tur , neccognofcit, ó quanta fuit

cognito fine, quafi

pnon (ciretur,

Solus S. Joannes, qui no

b's fuggeffit con-

tu

bationem dare poteft. Quando Hebrzi venerun

t Chri-

ceptum, hujus pro

entura erant [uper eumy

En

ftum capturi, dicit Ev

angelifta , /czez:y omnzia, que v

[

xit : quem quer

if $ Videtur Evange!

ifta fe terminis implica-

füi

procefftt , £$ di

re ; Quifcit,

noninterrogat,

(i ergo Chriftus fciebat, fciezs , quomodo qua-

tb

? Scientinon eft nece(Te, quod

interroget , &interro-

D

rebat, quem quærit:&

fi Chriftus ergo fciebat, quare querebat , q

nafi non

gans fup

ponitur nefcire ,

b

fciviffet

? Ratio eft, quia Salvator no

fter ab hoc momento, mortem adire ca-

Ad mortem duxit ceum

g

it, & hic eft modus,

quo füus illum amor duxit.

D

Ícientem, qu

a(i non fc

ientem ad eandem duxiffet,

Quilegeritea, qus dicit

Evangeliíta ,

Chriftum (civiffe dicet , qui audiverit

, que Chriftus inrerro-

Q

five veré , five apparenter omnia fic

Qu

gat , dicet Chriít

.

^

um non (civiffe, (ed

v

fuerint, re verá

fciebat , fecundüm apparentiam n

on fciebat , quia tali

faiffet & amaffet non

"

fuit modo mortuus &

fciens amavit , quafi mortuus

n

Íciens.

elotypiz , feu amatoriz eclipfeos , qua

Q

Hoc eft myfterium infamis illius z

Chriíto per manus inimicorum amor

h

odie velavit oculos, velaveragnt eum

hi

Luc. 22.

Quod alia multa Chriftus tormenta

fu-

£3 percutiebant faciem ejus ,

fed

fb

ftinuerit, non miror,

uia fe o

moibus fübjecit qui plüs omnibus amavit

t

uod oculos fibi permi

erit velari, per hocnon fo

lum lzfa videtur ejus patien-

amori

tía , fed multó magis amor.

Nonne Chriftus hodie velamina detraxit

( ficut

De amorisveri qualitatibus,

1f9

Vebi

(ficut jam confideravimus ) ut fciret mundus quod apertis oculis amaret ?

Cur ergo permittit, ut eodem die fibi velentur oculi ?

T40

uia hzc dexteritas

iivlt

fuit, qua Salvatoris amor fcientiam cum ignorantia con£

ul

ndere novit, fecit

ut amaret fic oculis apertis, quafi claufis amaret oculis,

terige

Amor in Chri

ut tali modo (ciens:

ditus,

amaret , qua(íinon fciensamaret.

fto fuit ultus id , quod ille

atem

fibifecerat, Chriftus illi velamenabftulerat,

& amor alia vice , illud fibi de-

tractum applicavit Chrifto.

018

Velamen amori Chriítus abíftulit 3

quia oculis

írum

amavit apertis, amavit fciens, fed amor illud iterum applicavit C

tali modo fciens , & oculisapertisamavit

hrifto, quia

jden

amafílet * yelaverunt eum.

» quafi non fciens, oculifque clau(is

ipare

Chriftus feipfum cognovit , qua(i non fuiffet fibi

cognitus ; fciebat quem amabat , fed amabat quafi non illum Íciviffet :

füi:

amo-

p

rem fuit expertus, fed amavit, quafi non fuiffet illum expertus :

finem prz-

vidit, quem amando debebatattingere, fed amavit ac f

Miv

quia fic amavit , acíinon fcivifer illum

nonillum (civiffer, 8

undi

, ideo amare fcivit, & fciens amavitz

Sciens , quiavvenit bara ejus, àn finem diltxit eoy,

[uus

Joannes exivithodie , celebraturasamorem Chrift

Heec fuit intentio, qua S,

vetit

l; pro corpore intentionis,

yort-

pofüit amorem fine velo; & p

rouno verbo fciezs ,

quatuor vicibus repetito ,

Jiens fciens fciens fciens , dilexit eos.

mori

cotie

Amorem Chrifti jam confideravimus fecundàm obfervati

onesS. foannis;

nunc eum quoque confideremus fecundüm obíervationes C

ehri-

htifti, quz tan-

DI

quam illius , qui meliüs illam cognovit

; magis fundatz , nec non certiores

erunt, Stiterunt fe duo maximi Amatores , Chriftus & Joannes , ur hodie

lica*

fuum extollerent amorem , & poftquam Joannes omnia, quz fciebar

, dixiffet,

d

eb(ervans Chriftum amaffe fcientem , non eít hzc ( dicebat Chrifftus

) maxima

110*

circumítantia , que meum auget amorem , fi velint

noni

homines maximam illius

excellentiam cognofcere , non eum quoad fcientia

m meam . fed quoad füams

Go

ignorantiam con(iderent , multum amavi

» quia fciens amavi ,

um

jor meus amor fuit, quia illos, non id fcientesamavi -

fed multó ma-

ficit

queod ego facio,tu nefcis.,

Quantumcunque difcurrant aut fpeculentur homine

T0*

5; nunquam amorem ,

1HC

quo Chriftus eos amavit, attingere füa cognitione

poterunt ,

quod ergo

Chriftus amare re(olvericillos, quinonfolàm ip(imalé

foluturi, fed

nequidens

ulí

ejus cognituri fünt amorem, hacfuit maxima cordisa

non

mantisgenerofitas, hzc

maxima fuir difficultas , propter quam illius a&ecd

us fracti fün

t impetus z

quod amare debeam il'um , quí non folóm non recompen(ibit , fe

d nequidem

qui

meum cognoícet amorem, quod amor meus non folàm

non fit fatisfactionemy

n

babiturus tanquam folutus, fed ne quidem folatium ,

f

tanquam cognitus, hoc

folüm eftamare. Verbmhanc proponamus quzftio

nem : qauid eft, quod plu..

fd

ris etimatur ab amore, vel quod videat fe cognitu

m vel quod videat fere.

e

compenfatum efle ? Ccrcqm. cít,, quod amor non

poffit effe recompen(àtus,,

rl

ni&i

qut

160.

In di'cjo*z;ä E anä'ü -

&

,dcrie'[tut", non eft dubiun'; cjuïn

«

nifi prius fueric oógáitus ; fed 6 feparatim con(i

amor pluris zítirnec, eique magis conveniat, videre íe cognitum, quam fo-

di£

lutum effe , namid, quodab amore magis intenditur, eft obligare; cognitio

am

obligat,

folutio pignus redimit , ergo multó meliusamori convenit , videre fe

cognitum , quam

folutum,; nam cognitio contrahit obligationes , folutio re-

n

u

laxat, cognitio eft amoris proprij fati

?

sfactio; folutio eft fatisfactio amoris al«

terius; erg

om

"

eliusamoti convenit, fe videre co

cit

goitum, guäm folutum, Ra

tiones fuüfficiant, ad Scripruram tranfeamus.

"

.

5

fi

f

ut

Quj

Amoris hümani maxima genero

1£aS ;

itilla ,foi,tisäör anímofa refolutio ;

an

dil

qua Patriarcha. divinurn amorem naturali paternoque prseponens , proprio

filiotollere vitam fe refolvit; Deusipfi gladium tenuit, dicens ; &uzc cognavi

Ina

auod timea Deum,.

iNunc cogaoíco, quod ames me; hoc fignificat, £mes

qlll»

ecundàm phrafin Scripturz fic cransferunt multi, & explicantomnes, ss

di

il

Pofthzctmagnus ibi vervex apparuit intra fpinás

cognovi quod diligas Deum.

etum facrificio ;

noh przvifo , finem impofuit, quo peracto , re-

qu

hzrens, quil

&

diit Deus cum

Abrahalocuturus ; &ei dixit, quia fecifli vemdane , benedicam

at

ut fieflas cali. Gen. 22. 1n premium hu-

zibi . d anultiplicabo femen tuum [rc

dei

jus actus, que

m feciíti, tuaerit generatio benedi&ta, multiplicabo potteros

Ve

las, ex tenafcetur Meflias : notemus.cafüm:: duabus vicibus

tuos, ficut ftel

qu

Abrahe Deus fuit locutus,

refque duas illi dixit; unam, quamprimum ipfi

Ls

uit, alteram poftea : Illa; quam ftacim dixit ipfi,

fuit &xc, quod

gladium ten

ul

cognofceret fe

ab eodem amari, nanc cognovi quod times Demm , illud, quod

Y

;

[üg

fuit, quod nunc a&tum vellet liberaliter prar

À

xari , quia fe-

Aq

ipfi poftea dixit ,

eiflirem

banc ,

c. Sedquzro, curDeus Abrahario dicat primo loco , quod

W

ejus cogno

fcat amorem, in fecundo, quod illum premijs

donare velit ? &

te

zmij promiffa di(tulerit, quare non diftulitoblationes

cum poft facrificium pr

an

cog

nitionis ? locutus fuit Deus, tanguam ille, q

ui corda cognofcit, & novit

ill

uris eflimatur; primófignificavit Abrabze

id , quod

abillo, qui veréamat , pl

pü

dit

uod illius cogno

fceret amorem , diítulit autem illi promittere, poftea (ei

[

mia; cum enim Abraham tam purus, aC verus amator

largiturum efle pro

Qqu

effec, pluris eftimab

at, quod videret amorem funm effe cognitum , quàm

Differantur ergo promiffa premiorum ,

fed dicatur ftatim .cer-

praemiatum.

dic

titudo cognitionis , ma

gnus enimamor , facilius fufferet fpem przmij, quàám

(

fi dubitet fe effe cognitum.

Dico quoque neceffarium fuiffe confequenter, ut

hE

Deus Abrahe diceret ,

feipfius amorem cognofcere, quando gladium ut fü-

h

fpenderet, illi przcepit :

*

Etenim fi non fuiffet Abrabam certus, amorem

dubio procul ictum inflixiffet, ut fanguis optima

di

füum jam effe cognitum ,

ill

partis füi cordis, manifefta

.

ffet cuam clamore, quàm vero ipfe flagraret amore,

luriszftimet quod fecognitumeffe videat,quam res omnes,

D

Cum igitur amor, p

161

De ainoris veri qualitatibus,

& amor Chrifti non fueritab hominibus cognitus ( quem etiam eo modo ; quo

quia

nf

e(t in (e, cognofcere non eft poffibile) & ipfe nihilominus, hanc füperans

difficultatem , hoc evincens impoflibile , fui iplius impendio amaverits Ó

fitLO.

:

te[e

amoris generofa reíolutio!

Mukum Chrifto conítitit ipfiuserga nos amor, multa nos amando fuit

) I

s dl

paffus; fedgraviflimapegna, ad quamillum faus condemnavit amor, hxcfuit,

ut amarethomiages, qui non erantiamorem cognituri ; hoc eft, quod infali-

a

ciffimwmm reddic atnantem.

Bis languentem in Cantcis Sponfàm confidero,

cujus debilitatem bisimaginatio fortis caufaverat : femel in principio ipfius

ItI0s

amoris, (icut deícribitur cap. 2. altera vice, poftquam multo jam tempore

prio

dilexiffet , & refertur cap. 5. fed in his duobus accidentibus, illa fe habuic

u

^

magna cum diveríitate ; inprimo dixit : fulzite me flovibus , [lipate me malis,

Jmtf

213

quia amorelangueo. loaltero,dixit. — ddjuero vos filia Terufalem, flinveneritis

dileélium, nuncteti ei, quia amorelanpueo. . Notabilis differentia ! fi in utro-

ln4s

que cafü, equé fuerit iafirma propter amorem , curin primo morbo remedia

,

& confortcativa petivit, non autem in fecundo ? & (i in fecundo non habuerit

4

intentionem remedia rogandi, quare cum juramento fuis mandat focisbus, ut

fü«

de morbo füo fpon(üm certioreinfaciant ? 4£ zuncieti ei quia amore langueo,

eros

Veritas illorum, quz diximus , melius depingi non poffet. In primo cafu,

us

quando Sponía fuit adhucin amorenovitia, folàm pro infirmitate remedium

ipfi

petivit, quia tunc affectus amoríisilli maximum afferebat dolorem ;. fed in fe-

god

cundo, cum jam pertectus effec amor , volens dicere, quatenus adhiberent

uod

fuo remedia inorbo, dixit ut fuo fignificarent (ponfo , cum enim infirma e(fet

j

[2

amore, non ip(itantum infirmitas afferebat dolorem , quia patiebatur illam,

od

quantum afferebat, quiafponfümlatebat, Sponfaà primó quzrebat ii malo

&

remedium, quod ipfam magis affligebat , magis autem illam affligebanr fui

nes

amoris affectus, quia ignoti erantili, quihorum exi(tebat caufa, quàm quia

t

illospatiebatur ipf3, qux eorum erat fubjectum , quapropter in vicem, quod

hz

diceret , afferte mihi remedia , dixit, ferte fponío notitiam, zuecietts ei, quia

.ïk'

amore (ang

4c0 ; plus illam cruciabat dolor, quia non erat cogaitus , quäm

K0f

quia illum ipfa patiebatur. .Hoc hodie videtis in Chrifto.

m

Pfalmo 34. 6cundüm textum gracum , per os Prophetz , Filius Dei fic

q

dicit: congregata funt foper me flagella , & womoraverunt : flagella füper me

A

ceciderunt, & nonfueruntcognita. Prohujus veritatis intelligentia, füppo-

,

nendum eft, quod inter omnia tormenta , denullo Chriftus ita fuerit conqué-

fü

Ítus, quàm de flagellis, . Huic probandi ratio füfficeret, fed ipfe Dominus id

en

dixit , difcipulis füis ea, qua paffurus erat, fienificans : tradetur gentibus ,

iil

illadetur , 9 flagellabitur , &9. pofiquam flagellavevint , occident eum. Vaicee g.

jf

Dg omnibus alijs tormentis, & deipfamorte,; una folàm vice, fed defiagellis,

Y5

tepe-

162

In die Jovis Sando,.

repetitis vicibus fuitlocutus , f/agellabitur , t9 poftquam fiagella verint : nanm

Do

naturaliter hoc, quod plus cor cruciat ; fxpius in os afcendit ;. dicit itaque:

*

mj

fDominus

,

Congregata fant faperame flagella, 69 ignoraverunt. DEUS meus;,

tem

quales funt hitermini ? Si flagellatio fuerit tormentum , quod te maxime affli-

pot

Xit, dicendum tibi fuiffe videtur , ceciderunt, füper me flagellà , & me cru--

fiem

siarunt. NNon ita dicit,, fed jegworaveiwnt: Etenim cum maximo' Chriftus.

defe

amore flagraret, vehementer cor ejos'affligebats non quód pateretur, fed:

folü

quód homines ignorarent .. &2 igzoraveraut. Sum perpeffüs flagella , & illi;

&

]ud

noni

civerunt :: non de fia

gellis, fed deignorantia conqueritur , nam fligella:

mj

erfonamoffendunt,. fed ignorantia derogat amori :: & quodille; qui tam ex«

quj

ceiBive diligebat, üt amori: füo- voluerit authoritatem addére, cum offenía:

Dos

proprie perlonz ,:tandem fe-malé'tra&tari, nec füuum amorem cognofci, vi--

ltl

derec, ó quam:exceffivus dolor * cumrergo hic (itdolor ,. qui debet ab eo, quii

fhi

amat., maximé fentiri;. ideo con(ideratillum Chri(tus ,.non quoad propriam:

fro

eífeatiam,, féd quoad'noftram ignorantiam, &exiítimans intentionem à $..

Tntty

]oanne parum exaggeratam effe , non-obftantibus ijs, qux lumani dicerent:

M

ac intelbgerent difcurfus . eidem fübfcripfit verbo ». quod: eam.non cognove--

qui

tint.;.g4ed ego facio , tu nefébs..

Déri

Verüm.hic:confideremus, quod'eft magaa dignum obfervatione ,. Tar

iif

neéfti^,.. Interroganti Petrum Chrifto, an ipfum amaret ,. Apoftolus refpon--

tion

dit; £ fcó Domine , quiaamote.

Hoc, £a fcá S. Petri, Chrifto did'um, cum:

Chriftuscit, quane-

ftpi

illo,.tz:zefcis , quod Chriftus S. Petro dixit, conferamus.

Dd

tum Petrus amat, z4 fcó, & quando Cliriftus amat Petrum;, non fcit ille ,.

ü

iU

guantam Chriftasametipfüm:, tuneícis,, Quàm infortunatum ac difficilem

Chr

adverto effe; amorem Hominum: erga Deum ,. G Dei-amorem erga homines?

uterque infzlix:eft:,.amor Dei, quia homines illum non cognoícunt,; amot

Qük

n

liominum ,.quia Deus illum cognofcit ; /zfcz.

Si Deus non cognofteret amo«

rem hominum; liaberet nofter amor hoc tepiditatis füz folatium 5: &i omi--

did

ce[f

nes cognofcerentamorem Dei , haberet ille banc, in fuis exceflibus , fatisfa--

&ionem ;. fed'quod'amorem Dei; cum fit tam excceífivus ,. homines non co--

Qüo,

gent

nofcant, & quod noftrum arnorem; qui eft tam imperfectus , Deus cognofcat;.

$

quanta utrio

í

q

fe&

quein£xlicitas !: amoris hominum ,,quiacognitgsg;amoris Dei,.

VOl

quia non eft cognitus ; quod ego facios ?t nefcti.

Verüm cum ignorantia Bominum ,. exxuna parte; - maxima fit infzlicitas;.

an

fien

& ex alteraparte; maxima fitamoris Chrifti gloria ,eadem Chriftus ufus eft

ignorantía pro ipftrumento , quo nobis conciliaret auttioritatem ,.non h:bita

ij

confequentiarum curá ; quibus fui ipfius contemptumpariebar:- Paterdimitte

ia , nonenim [ciunt , quid faciunt., diccbat in cruceChriftus. — Pater zter-

Chr

€on|

ne; hoininibus ignofce,. non enim fciunt; quid faciunt,. Credidiffem ego,

DOmi!

1no

De amoris veri gualimfiäüä;

163

fam

Dominum jam ante.maximam amoris excellentiam demonftraffe , fed hac

aQue:

TEU5

m*xima fuit, quialeco quod'homipum ignorantiá uteretur, ut fe plusaman-

rem monftraret, ufürpavit illam :ut homines redderet minüsingratos: unde

af

( CU

poteratformare motiva , pro amoris fui prerogativis,, indefümpfit excufatio-

nem pro noftraingratitudine. 'Certum eft illum amare folüm, qui fcit celare

tiftus.

defe&tus amati, diffimulando affe&us.amantis : fedó Domine, hoc non fuit

* fed.

folüm affectus diflimulare, fed.amori tuo.dero

gare 5 fi hoc non effe verum

& il

.sgellæ.

Judicaris, videte, num id probare poffim. "Tantó major eft amor , quantó

majores funt obje&ti amati repugnantiz : ingratitudinem amare majorem.

] ex

major eft amor, ingratitudinem amare mínorem.

;

E

ffeulas

, minoreít amor,ergo, quo

nos minus ingratos faceret Chriftus , 'eó miinus.amantem ipíe fe reddebat.

i ; Vi"

Ita fuit Chriftiani, itafuit, ideonoftros diffimulavit minuitque defectus quia

qum

minüs amans videri voluit, ut nos videremur.efíe minus ingrati. Verüm.

Yriami

propterhoc ipfum non ita fucceffit, & ubi amorexpofuit fe periculo füam di-

nà$.

minuendi famam , ibi, majoremilli acqui(ivit.anthoritatem.: 'quia non poteft

erent:

ad majorem amans excellentiam pervenire , quàm quod dilectus majorem ,

106

quàmíuus amor authoritatem habeat, :Hujus:exemplom in folo Chrifto re-

periri poteít.

