alijs annis perpetlum effe ? Ratio eft, quia primis feptem annislaboravit, pro

us

Rachele, fed fine Rachele ; feptem fequentibus, labores pro Rachele, fed

qui

cum Rachele füftinuit : Hanec quoque dabo tibi pro.opere , quo ferviturts ex m«

liti

bi feptem aunis alijs, ltaut primis 7. annis Rachel caufà, feptem alijs, caufa

fimul & focía laborum fuerit * fed utroque fimul patiente, laboromnis , &

þm

n

fervitium Jacob, nullus labor effe videbantur, ficque Jacob nihil patiendo,

mi

permanfit,

Idem deReligionis cruce dico, gravis eft illa , fed ficut fervitus

facob, fed cum in haccruce , Religiofà pro Chrilto , & cum Chrifto patiatur,

dut

Chriftus eft cau(a, & focietas : quatenus eft caufa, levat unam ponderis par-

f

tern , quatenus eft focietas füblevatalteram ; &ita nihil hanc ponderare cru-

hi

cem, facilé contingit.

O quàm (unt differentes mundi cruces! Nec illas cau-

ii

falevat, cum mundus fit ingratus, necíocietas, quia mundus vobis crucem

&

in humeros ponit, & vosrelinquit, Nemo melius mundo fervivit, quàm

Chriftus, puriffimis enimamoris actibus pro eodem operatus fuit : exul ivit,

pe

fuit paffus; fuumfparfit fanguinem, vitam amific, fed hosinter labores & do-

00

tic

lores, qualiahabuit à mundo levamina ? ejus humeris impofita cruce, illum

deferuit : omnes relicloeo fugerunt, Matth.26. — Videtis nunc auxilia, & pra-

qu

q

inia, quz vohis dat mundus ? poft 30. annorum fervitium, crucem humeris

veltris imponit.

Plüs, deferí, quàmipfa crux timeri debet,

Idem eft, vobis

D]

ti

dari crucem, ac vos ab omnibus deferi,

Sed non eft adhuc maxíma hzc inju-

riarum circumftantia, qux à mundo recipiuntur : textus ait, preter hoc ,

W

t

quod Chriftus in cruce fuerit, veniffe mundi Miniftrum, qui lancea pe&tus

um fàáne

pr

ejus transäxjt, itaut , ó munde, cum hic prote homo moreretur; c

hy

guinem

—

Inter fe comparantur;

I43

Qfemi

guinem fünderet, ae vitam daret , tu illum adhuc affizeres cruci

; illlamque

, de

lafticea vulnerares ! Hic, 6 Catholici mundus eft.

10

Chriftus pro illo morieba-

tur, & ipíe Chriftum occidebat.

Servite mundo , eft enim hoc, pro illo

nil-

mori ,

0,€

qui vos eft interempturus ; fed ad alias tranrl'eamu-; circumítan-

tías.

bete

Circumílantiam , quz Religionis crucem reddit gravem , diximus effe-

hanc, quodfit erux, in qua nec videre, nec loquilicet , & ego contrarium

una

adeo judico, utdicam, fi nec loquendi, nec videndi mundus u(um haber

tvijt

llius cruces magis poffe tolerari : fifecus, vos ipfos i

nterrogate , magis ab

effe,

ejus experientijs edoctos,

Nonné przítaret effe mutos ,

d

quàm loqui mundo,

tam malé refpondenti ? Ó multi fzlices !

qui non eftis obligati, quandoque

icob

incapaeiloqui Miniftro , qui mala vobis refp

onía reddit, qui obligati non eftis

IC,

adulari principi, qui defiderat audire veritatem ;

qui multo minüs ea, quz

tl«

auditis, ut bona approbare obligamini, vitam impendio confcientiz füften.

uam

tantes : qui denique non eftis obligati, millies

penitere, mille fübire tadia b

J

fiquidem tacuiffe neminem , multos vero locutos fe fuiffe , penitet. QO f£xli-

pro

ces cxci , quia liberi eftisà facie mundi videnda, nec tot falíitates ,

& erroress

f

quiinillo videntur, afpicitis ! quid eft, ignorantem videre loco fa

[

pientis po-

fitum , meticulofum generofi ftipendiis gaudentem

; atrogantes adamatos ,

Ua

bonos plangentes , malos triumphantes ,

murmuratores laudatos , virtutem.

,&

in angulo, & vitium cum authoritate !

óqua lucra fortung ! Ó que tragoediae-

1d01

mundi ?

1005

Certé Domini, ad loquendum de ijs, quz híc audiuntur, & ad viden--

[om

dumilla, quz híc videntur, przfítat füper oculos habere velamen , & inore

par'

filentium. SiEva velatos habuifletoculos , & filentiumobfervaffet, non cau-

Ctü

faffet mundi ruinam , ficut eandem caufavit.

Quam ob caufam, ó Domini,,

(alle

mundum perijffe putatis ? Quia fuit mulier, q

uz loqui ac videre voluit

Lo-

cem

cuta fuit Eva cum ferpente, fedab illo decepta :

afpexit arborem , & ideo fi-

nm

perata fuit : non illi, ac nobis expediret,

oculos ad videndum hab

eam nec os ad loquendum, nec

xIt,

uiffe ? Hiz funt mundi libertates,

& hzc ejufdem pe-

do

ricula; Verümnoto ( utinam notarent omnes 5 .

quz dixit ac viditEva z

lüri

quz dixit, fuerunt de precepto Dei , caz Dracepit vob

&Denm ? Gen,

2«

Hifa.

t

quz vidityarbor fcientiz , nec non ejusfruétus fuevunt, vidiz ]

dpnus.,

Sierga-

etis

talia fint pericula linguz , ut hzcdeDei przceptis!

ocutio, toti humano genc-

obis

riruinam caufare füfficiens fuerit, & fimili

ter fi talia int oculorum pericula »

jl«

ut intuitus arborum paradifi, fuerit occafi

0 portas infernales

aperiendi, quàny

0C5

erunt periculofie converíationes in mundo liberz

» in quibusnon eft fermode

1Us

preceptis Dei ! quam erunt periculofi in mundo

afpectus illecebrofi

; in qui-

t

bus non azbores videntur fed ferpentes ? glozietur füa falicitate

mundus:

n

Suod:

1 44

Crux Chrifli, Religionis & Afundi,

lut

quod

habeat cruces , ín quibus videre licer ac loqui , meminerit tamen,

Crü

quot uno verbo vitam perdant , & quo

t anim? :ïaö,turgm una faciant «i-

lec

fione.

n

Ín ultima folàüm circumftantia,

crux mundi facilior, quàm crux Religio-

Tf

his effe videtur, namin cruce mundi, quifquis eft Dominus proprie volunta-

uni

tis;

(ed in cruce Religionis ; omnes alterius voluntati fünt fübjecti. Ad hoc

m videtur, refpondeo, dicens, propter eandem caufam,

aliquid , quod novu

levioremeffe, cruce mundi : majorenim eft fervitus, fub-

luni

crucem Religionis ;

p

jectum effe voluntati propriz , quàama

liorum. . Peccavit PopulüsIfrael , no-

dixit , quia noluerunt homi-

dià

lensobe

dire Deo; illum Deus intendens punire,

loq

nes meam facere voluntatem , ijs przcipio, u

"

t fuam voluntatem faciant : id

al..8o.

INom aumdivit popu

ls menus vocem meam, &3.

ld

exprefsé David dixit , P

qui

Ifr ael non intendit mibi ,

6 dimift eos fecnndum defideria cordis eorum, 'Sed

fententize modus ? nulla replusgaudent hominers,

füp

6 Domine, qualis e& hujus

fic

quàm fi

fuam faciant voluntatem,

& re nülla ce plus offendunt, quàm tuam

non faciendo,

fi ergo hi homines tuam Majefiate

m offenderint, nec tuam

ipf

fio

voluerint facere volun

tatem , quomodo permittisillis, ut.propterea faciant

eft.

vel peaa ? premium ? non, nam pro culpis

propriam? Hoc pramium elt ,

Pxna? v

bus

nondatur premium.

idetur quod non , guia non dantur hz pro

M

pznis, quid ergo hoc?

&

Maximus in mundo

tyrannus , eft cujuslibet noftrívoluntas. Tyrauni

fur

cruciant extrá, hic tyrannus nos

folüm affligit intra : unde fequitur ; quod

tradat hominem ia manus proprie volun-

qu

Deus magnam inflidturus penam,

l

H

dif

tatis, ideoque pro pzn

a dedit Populo Ifrae

,ut propriam faceret voluntatem,

effe (ubje£tum appetitibus proprie voluntatis , quàm

N

itaut majus fit malum ,

a cordus eerum.

Videat nuac

te

imperijs alterius : d

&ff eos fecundum defideri

J

tü

mundus , quz crux fit gravior vel fua, in qua q

uis obedit proprig voluntatis

imperijsobedire de-

qu

appetitibus, vel illa, inqua religiofus voluntatis alterius

ob

bet ? Veràm licet barum voluntatum una fit crudelior,

quàm altera, non eít

fac

dubium, quín utraque cruciet

, propria intrinfecüs , alrerius extrinfecé 5 fed

Atten-

crux Religionis tam füavis eft , ut Religiofü

mab hacutraque liberet.

P

nivoluntate humana; A propria,

€0

dite : Dico, Religiofum effe liberum ab om

pf

nam illius voluntas , e(t voluntas füperioris ;

ab alterius, nam voluntas fupe.

fuübjectus volunt

ati humanz , fed

EN

rioris , eft Dei: ficque Religiofus non eft

€0

folüm divinz, (i vero R«ligiofus Dei fit vol

untati fübje&tus , quid fequitur?

luntate, femper prepriam faciat.

f&

Quodín premiam , quía fe propria privat vo

£n

Non eft hoc paradoxon,

fed manifefta veritas.

3

Quod eft remedium, uthomo

femper propriam faciat voluntatem ?

lllud velle , quod vult Deus , fiquidem

«tj

inea vo-

af

inomnibus fit voluntas Dei , & fifacio, quod D

eus Vuk , femper fit

luntas.

Inter fe comparantur.

14f

"tn,

luntas. . Hoc veri Religiofi premium habent,, in quo crux illorum, mundi

t

crucem longé precedit ; namin crucemundi, permittuntur homines visere,

fecundàm propriam voluntatem , & multa non confequuntur, ideoque ma-

nent malé contenti : In cruce Relig

j

H

onis, fit in omnibus volunta- Religiofi,

[igio.

ica

nam eít vis ut fiat4n omnibus voluntas Dei , cui Religiofus fuam habet

unitam.

*

| hoc

fim,

Sed mihi replicari video, verum effe, quod voluntas füperioris fit vo-

luntas Dei, fed eam fxpiüsà talibusexercerifüperioribus, ut magnam fubditis

/üb

, QO

poenam infligat.

Dominus Deus in teftamento veteri, fepeloqui folebat me-

diantibus Angelis, italocutus fuit Abrahz,1faac, Jacob, & alijs : Quandoque

Ofnt«

M

loquebatur in rubo ficut Moyfi : aliquando in tempeftate, ficut ipfi Jacob.

Idem in fuperioribus contingere (olet , inomnibus & per omnes nobis Deuslo-

,ch

Sed

quitur, fed mo 16 nobisloquitur per Angelum, ficutipíiJacob, nam aliquando

fuperior eft fapiens, prudens, manfuetus: alia vice nobis loquitur ex rubo,

Itf cs

tuam

ficut Moyü: fi enim füperior fitafper, & male naturz , nunquam agitur cum

ipfo, quod non aliquis malé tractetur. Aliquando loquitur in tempeftate,

Uaf

Clant.

ficut ad Jacob, nam quandoque foperior eft furibundus, inftar tonitru, & non

eft in domo, qui cum eodern agere poffit.

Verüm fi Dei voluntas medianti-

ulpis

bus ejufmodi homipibus exerceatur, quid prodeft , quamvis fuerit à Deo?

Iu

Multum prode(t, ad patiendum minüs, quàm'in mundo. — Quia fihic ficrubus

tantl

& unatempe(tas, funt etiam multi Angeli , fed fiin mundo unus fit Angelus ,

funtinillo multa fpineta, multzque tempeftates,

Verüm fi mundus in reli-

quod

ofun

quis omnibus effet Religioni fimilis, in illo tamen magna datur obedientiz

diffzrentía : fiquidem in mundo fifüperiorfit unus fpiritus, auditurtanquam

item

fpiritus, fi fitrubus, tanquam rubus, fi füperiorfit tempeftas , toleratur cum

1uam

cempeftate : fed in Relietone noneftita, quamvis fuüperiorfit rubus , recipi-

füüe

tur t Deus, ita fecit Moyfes, & licet fuperior fit tempeftas, recipitur tan-

Jats

quam vox Dei, fic fecic Jacob : & eft hectantaobediendi diverfitas, ut ficut

t de-

obedientia mundi novam addit violentiam fenfüi, ita Religionis obedientia,

facrificio nova conferat merita.

at

Major eft excellentia , obedire voci Oci,

: fed

pronunciatz àbruto, quàm (iarticulaté prolata fuerit ab Angelo. Etiam di-

tte

€o, quod obfequia obedientiz fidem veritatiaddant, ubi errores Idololatrie

yprim

ipfiderogabant. 1dololatria Divinitatem cognovit in ventis , in plantis , in

[upe

animalibus, fed obedientia Religioforum in rubo, in tempeftate, vocem Dei

fl

cognofcit. 1taque Domini , tranfeat hic aCtus, hoc inter cruces judicium,

j

fecundüm rationem meam : id deinceps faciamus , quianunc vidiftis, mundi

o

ACla f,

cruces , non haberenififpeciem levitatis, & realiter effegraves -

?

"unc prin-

«eps mundi, &$c.. Maneat mundus , in nomine Domini, & à (uis crucibus

ii

idem

€8.

affliganturceci, quieas non cognoícunt , & infenfibiles, eas non fentient

Et

3 V0

mïas-

146

In dieJovis Sano, -

Eccurm crux Chtifli; licet anguíta videatur & gravis , larga fipercaufam, &

ho

levis per focietatem , alligemus-corda no(tra cruci, velut captivi cürrui fuo

L

pat

triumphali

*

hanc S. inftrumenti ,. quo nos Chriftus redemit , exaltatio-

ign

nem veneremur , ut illius paífionem imitantibus in terris ,. fit nobis hoc

vis

exilium medium , quo- pervenire raereamur ad perfruendum ejus gloriá ,.

fl

me

in calis , A-.men,j

£xC

fcie

fior

G,,ON CIO DECIMA QUARTA,

ft

Yl

-Dc Mandato pro die Jovis Sando,

am

tan

Ante Feffum P;zzjöb«e'.ï fom; Ij.

Qu

Ti

d

EL

Mabilis. haïäs Evangelij, toties , totque modis fübtilibus prez

B

(j

Íi

E

v

dicati, verbis acdiícurfibus, attentius confideratis ,. obfervavis

AE

principalem Evangelifte intentionem fui(fe ,. demonftrandi ho-

pot

Á

qx

-

ex

Md

minum ignerantiam. Sciebat Chriflus ( inquit Evangelium )

X&

adveniífe horam, ex hoc mundo ad' Patrem tranfeundi , fciens.

du

uiacvenit bova ejus , ut. tranfzat : fciebat in füis fe manibus Omnipotentiz

Ra

the(àuros depofitos tenere, necnon à Deofe veniíle ,. & ad eundemíe rever-

[itt

ti : fGiens ,. quis.omnia dedit ei Pater in manus, quia à.Deo entvit , cf ad!

Deun. vadit.... Epfi-conftabat , jnter duodecim accumberites men(e;, reperiri:

d

M

unum , fibi infidelem ,. à quoin manus inimicorum- fuorum tradendus effec ::

fie

tiebatenim quimam effet ,. quitradetetm, | Flucu(que demon(travit Evange-

be

lifta fcientiam Dei : pofthec continuavit Chriftus demonítrare bominum:

ignorantiam: QuandoS; Petrus confentire nolebat, ut fibi Dominus lavaret

po

1inc

pedes, divinus ipfi Magifter declaravit . &od ego facio:, ?u ne[cis..— Finite:

Ti

mirabili: hümilitatis exemplo ,. Chriftus iterum accubuit, & ad diícipulos f&

fth

convertens, dixity. /ci£és quid ego fecerim ? Fizc interrogatio, que noncarct

Tià

emphafi ,. negandi, quxrendique vim habuit : fcitis * fuit dicere, quod illud:

'C0I

non fcirent : ítaur Evangelifta fecientiam Chrifti, & Chriftus ignorantiam:

Hlominum, intenderit demonftrare.

Ergo-fi intentio Clirifti & Evangelifte:

Nu

€I0

fuerit eadem; fi intentio Evangelifte & Chriíti fuerit, mundogloriose demon-

ftrandi, ip(iusamorisexcellentiam ,..cur Evangelifta non-fe tetum impendit

of

ih perpendenda fcientia Chrifti , & notandà hominum ignorantia ? Ratio:

wetiffima. fuit , quia. duz circumftantis. in gnibus:hodie Chrifti amor erga

fed

homi-

ia

De4tnoris veri qualitatibus.

147

,

homines, maximé declaratur, fünt ex þart.c Chrifti, ipfius (cientía , & ex

fqo

parte hominum , illorum ignorantia, . $i in.Chriflo, dum amabat , fuiffer

itl0»

ignorantia, & inhominibus dum erantamati, reperta fuiffet fcientia, quam-

hoc

vis Dominus operatus effet eofdem & maximos effeCtus , (ecundàm zftimatio-

ts

nem czli, remaneret amor multo inferioris conditionis. lt ergo mundus

mentemà vulgaribus confiderationibus elevans , amoris Chriftierga homines,

excellentiam altiüs intelligeret, advertat ( dicit Evangelifta ) quod Chriftus

fciens amaverit, /ciens, advertat (dicit Chriftus) homines. amatos fuiffe,

non fcientes : quod ego facio £« me[cts.

Propofitus eft conceptus, fed none

fedeclaratum, video. Pro ejus con-

firmatione, conabor evidenter hodie demonftrare , quod folus Chriftas amas

verit, quia fciensamavit : & quod folàm homines amati fuerint, quia (ciens,

amavit ; & quod folàüm homines amati füerint, quia fuerunt amati , non id

tamen utendo fcientiá per modum ignorantig, ut Chriftus amaverit fciens,

quafi non fciens amaffet , & quafi fuiffent amati, fcientesillud. Hxc folva-

mus fla, &eorumpatebitfübrilitas. Imprimis folàm Chriftusamavit, duia

J

fciens amavit, fciens, Pro hujus veritatis inzelligentia, oportet aliam fup-

aV

ponere, non mínüs certam, & eít hec, quod ia mundo, communiter id,

ho

quod vocatur amor , non fit amor, fedignorantia. Amorem Antiqui depin-

n)

xerunt infantem ; & rationem eífe dicebant, quia nullus amor tantoi tempore

lfs

durat, ut fene(cat ; fed hsec ratio contraria fibihabetexempla, de Jacob, &

us

Rachel, de Jonatha & David, alijfque Magnatibus, licet valdepaucis; ergo

Ven

fireperiatur amor, qui multis etíam tenet annis, quareDoóti nobis amorem

L

depinguntíemper infantem ? Hacvicerationem me divinareputem, Ser-

ovirí

per Juvenis depingitur amor,, quia lJicet, feptem quandoque tranfeat annos,

et:

ficut in Jacob, nunquam tamenillam attingit etatem, quz rationis ufüm ha-

gv

beat. Habere ufum rationis, & amare duo fünt, quz conjungi fimul non

um

poflunt. infantisanima, quid.eft? Voluntas cum effectibus, & intelle&tus

T

fineufü, & przcisé hoc eftamor. Omnia acquirit amor, acquirendo ani-

J

mam , fed intelle&us eft, qui feilli primó fubjicit. Nemo voluntatem habet

33

febricitantem, quison habeat intelle&tum phreneticum, — Amor definet va-

t

riare, fifitfirmus : fed non definet delirare, fi fitamor : nunquam voluntas

lod

conflagravit igne, quod non intelle&tus quoque fuerit excecatus à fumo,

ia

Nunquam fuit infirmitas in corde, quod non effet etiam debilitas in judi-

il

«io.

one

Duodecim habebat Chriftus Apoftolos fus menfz accumbentes & inter

ydit

omnes , quem maximé diligebat, eratille, qui non poterat erigere caputz

T

fed quomodo poflet caput erigere , fi tollebatur ab ipfolumen oculorum ? l£

[e)

Qa

eran[cat de boc mando ad Patrem f Hocexpreíse dixit David: fed quare ?

D

2

Dere-

148

In die]ovis Sxkn&af."ï

illod

Dereliquit me virtus mea, & lumen oculorum meornm t$ ipfüm mon ejï mecum,

fuiff

Píal 37. Sedcum exczcatio intelledtus tit primus amoris effectus & ultima

tit (

dipolitio , fequitur, quod ille , qui vulgó dicitur amor, multum ignorantiz

participet, fed quantum de ignorantia participat, tantüm minuitur ipfi de

Qui

terti

merito. Quiamat, quiz cognofcit, eftf amans ; qui amat , quia nefcit, eft

ftultus. Sicut in offentis ignorantia diminuit delictum, ita in amore caufat

enti

íntel

defeétummeriti. Qui peecat ignorans , in rigore non eft delinquens 5 qui

amatnon feiens , in rigore noneftamans. "Totum amoris effe, vel non effe,

ram

in fcientia, velin ignorantía , in quibus fundatur, confiftit : hoc ita veritati

quia

congruit , ut ille, qui videtur amor , in ignoraptia fündatus, non fit amor 5

g

Duo

elta

& , qui non.videtur amor , fundatus iu fcientia, fit puriffimus amor.

hujus Evangelij Principes , Chriftus ac $ Petrus, funt nobis teftes veritatis.

finít

Salvatorin Monte Tabor fuit transfiguratus, & S. Petrus videns, Dominum

ttif,

demorte in Jecufilem (ubeunda , cum: Moyfe ac Elia loquentem, ut illum à

morterevocaret , confuüluit ipfi; quatenus in eodem loco permaneret : Do-

Étt

eXC

minebonum eff nos bíc effe : Wiateh, 17.. Heec 5. Petrirefolutio (utfpeculatur

Origenes) fuit maximusamoris actus, qui poflet à mundo fieri, quia fi Chri-

fet]

totn

ftus non.iret Jerofolymam moríturus, genus humanum nonredimeretur, quo:

nontedempto, Petrus non veniret adcxlum, Ergo quod Apoftolus flocci:

EUY

det

fecerit gloriz czleftis privationem, ut Chriftus virz füperftes in terra mane-

ret, & quod temporalem €hrifti vitam , antepofuerit zternz vitz propriz,

fiéc

erü

fuit actus amoris excelleniiffimu

;

$, ad quem cor omnimo ípirituale , poiï"þt;

aípirare..

Catt

Hocme

do S Petrum relinquamus , & nos conferamus ad'Chriffum ; in:

Vid

omnibus, qua fuir operatus , quanto profequeretur homines amore, femper

Ng,

monfítravit : N hilominus upum in eruce verbum dixir, quo; fecundüm meam

p

opinionem ,.fe non valde monftravit amantem, frtio, Joan. rg. 6 homine fitio,.

am

Quod'Chriftus fixiveri* ; magnus fuit amor , feddicere, propterea fe pati , eff.

A0j

dicere , uz fibi detur remedium.

Videtur xon amor fuiffe, fed effectus natu-

[ci

ralis, && non charitatis.

Qui clamore manifeffat id , quod' patitur ,. vel

vel

tür

fibi quirit levamen , alteri e communicando , vel exfpe&tat ab eo reme-

dium cumauxilio z fed'certum eft , non multum füum amare dolorem ,. qui

f

doloris fai mitigandi defiderio tenetur. Qui remedium illi defiderat, quod

pia

patiur, non vult pati', fed non: velle pati, eft non amare. — Ergo non fuit.

ami

aéctus amoris in Chrifto, dicere, fÁio. Flunc actum, aGui S. Petri oppo-

o

W.

A3inus

5

acfus S: Petri videtur excellentiflimus amoris a€tus, Chrifti actus

Vel

nilii! amoris habere videtür, fie ergo erit ? S. Lucas cum uno zefciens, &

f

S. Evangelifta Toannes cum uno /eiezs, judicant id, quod'in Petro videbatur

hür

amoris. excellentia ,, non. amorem: fuifle., quia fundebatur in.ignorantia ;; &

illud.

De amoris veri qualitatibus,

149

turamor, excellentiffimumamoris actum

^L

illud , quod in Chrifto non videba

|tima

fuiffe, quia fundebatur inícientia: StZems J Efus , qudaomnia con[ummata funt,

antiz

ut con[uimmaretur Scriptura , dixit, fitto.. kloc cuilibet applicemus parti,

pfi de

QuandoS.

Petrus dixit z Bonue e[f nos btc effe,, non (ciebat , mefciens quid di-

ceret, Eti

taomnes actusilli , quos ibi confiderabamus , videbantur aétus (ci-

,

«ufit

entiz , fed erant ignorantiz, videbantur affe&us voluntatis , & eranterrores

intelle&tus. Siilla $. Petri refolutio fundata fuiffet in cognitione confequentia-

; qu

Yefle,

rum, quas diximus,

non eft dubium, quin maximus fuiffet aCtus amoris , fed'

ritati

quia fundabatur in illius ignorantia , quod dixi , ipvicem quod Petrus titulo

mor;

gauderet amantis, accepit titulum ignorantis , quia nonfcientem amare , nom

e(t amare, fed eft ignorare.

Duo

itatis,

Non ita fuitin Chrifto nam quandodixit, fi/o,

fciebat optime , quod.

finitisomnibus tormentis ,. folüm adimplenda foret prophetia de felle: $ci-

jinum

lom à

ent, quiaomnia con[uwmmata funt ,. ut con[ummaretur Scriptura , dixit , frtio..

Ét tali modo, languorille, quinobis videbatur, non amor effe , fuit amoris:

: De

ulatur

excellentia, Si Chriftus dixiflet, fitio, ratus aquam f(ibi dandam effe, fuif-

fet pererelevamer, fed cumdiceret, Íciens 5 felfibi dacum iri, fuit rogare

Chti-

fi quo.

tormenta: neculteriuspervenire poteft amor patiendi cupidus, quam ro-

gare tormenta pro folatio , & unius panz mitigandz loco, dicere, ut alia fibi

flocdi

mant«

deturinauxilium. Quod Chriltus dixerit, fe laborarefiti, non fuitpropriz

neceffitati defiderare refrigerium ,. fed refricare dolores, & alias recordsri

yrits

crudelitates, fitio; ohomines fel, quod vobis excidit, in memoriam revo-

pofíct

€ate. Videte, quantum Chriíti itis differebat ab eo,. quod videbatur effe.

Videbatur defiderium refrigerii, fed erat infatiabilis tormentorum appeti-

; in

tus. ]ta ut fcientia , qua &hriftus fuit operatus , & ignorantia, qua fuit

emptt

eperatus S.Petrus, talimodo, hosduos commutarint affectus , ut ille, qui

mcam*

amoris excellentia effe videbaturin Petro» quia fundatus eratinignorantia ,

v(itio.

noneffet amor : & ille, quiin Chrifto non videbatur effe , quia fundabatur in:

lfirdt'

(cientia, fueritexcellentiffimus amor; & cum fcientia , velignorantia, dent

jpatu-

vel tollant effentiamamoti, ideoS, loannes Evangeli(ta,, probaturus, quan-

l'vve!

tum Chriftus amaverit;» fe totunr fundat in illo demonttrando , Chriftum:

rme

fciviffe..

Bcienx dilexit.

Antiquitas cecum depinxitamorem ,. fed erravitim

y qUi

pi&ura,. quía negavit illi fcientiam, etenim amare velatis oculis, non eft

quod'

amor, fed cecitas; quapropterS. Evangelifta , ut demonflrarer actus Chri-

j füit

fti, fuiffe veri amoris effectus , & nihil czcitatis aut ignorantie babuiffe ,.

oppo-

velamenamorihodie tollit, dicens, Chriftumapertis intellectus oculisamaf-

j aof

fe, fiens dilexit eos, Siquidem inter amorem Chriíti ,, & amorem homi-

t

num, hizc intercedit differentia, quod amor hominum velatos habearocu-

Apatüt

e(t ea-

los , amor Chriftivelamina füílulerit. D

ogare cor oculis clauíis ,potius

m

»

Gitas »

il

1f0

Indie]ovis San&o.,

citas, quam amorisexcellentia: fed darecoroculisapertis, hoc Deustoto fue

files

&

facit inzellet&tu ; quod homines non faciunt, nifierrore judicii. Hocettfcire

amare,hoceít, q

fuen

uodlaude celebrat difcipulus amatus , fdleus quia venit /ooraf

à DI

ejus? infinem dilexit eos.

Quatuor ignorantiz poffuntinamanteconcurrere, que amoris merí-

1052

tum diminuunt : vel quia (e ipfum non cognofcit, vel quia non cognofcit

R05;

amatum , vel quia non novit amorem, aut finem , ad quem füus tendit

3pon

amor, noncognofcit.

Si fe ipfum non cogno(cat, fepefuasinrefigit cogi-

quid

lierü

tationes, in quanonfixiffeteas, fi (e cognofceret.

Q uinon novit amatum ,

quandoque magaa profequitur amore, talia objecta, quz potius odio habe-

Spon

ret, fifciret: finon novitamorem, czco fxpius impetuferturin rem, cujus

ngï

amore, finoviffetilium, non caperetur; fi amans uefciat amoris fui termi-

tua1

num, contingit aliquando, nt ea patiatur damna, -quibus effet liber, fi ea

mitt

previdiffet. Omnes hz ignorantiz , qux in hominibus reperiuntur, i

quo

CHRIST O fueriunt fcientiz, ac infingulisearum, ipfius mirabilis amoris

Dulc

fama celebratur, cognofcebat fe ipfum, cognofcebat , quos amabat , no-

Áüsc

verat-amorem , & ubi (üus debebat amor terminari.

Se noverat ipfum ,

map

fciebat enim,; ífe non aliumefle, quàmDEUM , sterai Patris Filium fciet25s

fisd

quia 4 DEO exivit. Cognofcebat eos, quos amabat, fciebatenim quàm in-

,

grati homines effent, /czebat enim quifnam e[fet, qui traderet eum: novees

P

ratamorem ,'& quidem multorum annorum experientid, cuzz dilexi/fet faos,

fuf

Crudelem fciebat finem , quem füus fortiri debebat amor, nec erat alius,

Ine.

quàm morss Óciens 7 ESUS, quia venit boraeju. | Sed quod Chri(tus füuum

eten

cognofcens amorem , ac finem , quem erat babiturus; nihilominus amaverit ,

p

ó magnus amor?

Hujus fcient

ie circumftantias perpendamus, & per Gnvguïaä, immene

tion

Imprimis magnus Chrifti fuit amor ,

fitatem amoris Chriíli exaggeremus.

afno

quia fe cognofcens, nos amavit, fciens qmia 4 DEO exivit.

Quod f& Chri-

ipno

íftus cognofcens, nos amaverit, ó magnus & inufitatus amor! Quamdiu Pa-

Vilci

ris, necfe, necfüuamnoveratfortunam, incampis Idz Montis, fuum pafce-

Àm

bat gregem ; prophanz dicunt hiftorie, quod Eno quzdam ruftica vallium

ttem

illarum forma, cogitationum illius fuerit objectum; fed quando celatus Prin-

vidi

ceps fe cognovit ipfum , ac fe Regis Troiz Priami filium effe fcivit , ficut

peram ac pedum reliquit , ita quoque cogitationes mutavit. Humiliter

tànt;

amabat, nam in parvis eft judicii defectus ad conceptum exaltandum, ficut

fioth

inmagnis, adillum humiliandum. O &terne DEUS, Princeps Gloriz, fic

Ari

videbatur, quod tibi deberet accidere , fed non ita fuit! Siquisaudiret ab

Evangelifta dici, quod tanto nos DEUS affe&u dilexerit, videtur poffe du-

Dg.

tübo

bitare,; an Chriftus fe iplum cognoverit , ac fcivgrit ; quis effet , ute

rgo

des

[

De amoris oeri qualitatibus,

ipr

tofag

fides noftta , nón vacillet in ejusamoris exceffibus

iire

» nec i fimilem mundus

ercorem labatur , fciatis omnes, inquit Evangeli

od

fta , Chriftum amafífe, i;

finem dilexit e05: fed (ciamus etiam , quod fe ipfu

4 DEO exivit.

m cognoverit ,

feiens , quia

Si Chriftus fe non cognoviffet ,

.non effz

metie

nos amaflet , fed.tanta res eft, quodfe cognofcens,

t res magna quod'

nolcit

hos amaverit

; utamare

nos, fuerit, noníe ipfumcognofcere. Semel Spon

fa dixit, in €

anticis fuo

endit

Sponfe, quem unicé diligebat , 44em diligit anima

95 - Cant. r.

Et ipfe

Cogi«

quid refpondit ? 57 jgnorzs teó pulcberrima inter mu

Jieres ?

Pülcherrima mu-

du

lierum te ipfam forté cogno(cis? Notabilis refponfio

1be-

* Itaut Sponía , dicens

Sponfo ; quod illum amet , querat Sponfüs illam ,.

an fe ipfam cognofcat,

cujus

águoraste? Pulcher & dile&teSponíe , quis eft hicre

É

ermie

fpondendi modus

" Quam.

tua refponfio confequentiam habere poteft ?

uando Sponía füum

tibi pro-

fie

mittit amorem ,. tu dubitas an illa fe ipfam co

gnofcat ? Affirmante

Sponfa,

,l

quod te amet , tu illam füi cognitionem.

interro

gas ? Jj jenovas te ?

- Efthic

noris

pulcher refpondendi modus ? Ita.

INam fecund

D

m opinionem , quam Spon-

]

m

füs conceperat de meritis fus Sponfe, dicentis fe

flagrare vehementi amore,.

um

magnam habebat caufam dubitandi , anillafei

Pfam cognofceret

;quati Spon-

us

fus dixiffet , dicis,, quod' ames me , quews di

Jlg 4 animamena,

€go itaque di-

if

€0', quod. te non cognofcas ;

43 ienoras te ópulcberrima , et

Qu

enim, fi tecg-

gnofcas ,, quomodo eft poffibile ,, quod. me diligas ? neceffe

eít , tibi de-

fini

fuiffe tui cognitionem , ut tantum bona mihi fortuna favere

t,ac tuus in

*

!ius.

me amor,; quiillo fum indignus ,. effe videtur ignorantia , t

dignitatis z

jutm

etenim Ííi nom definis te i

lias ad. me

amandum ?

pfam. cognpï&:crc » quomodo: te humi

*

lritg

Hoe, quodolim piz Zgypti Principi Salomondi

tione, veroSalomoni Chrifto, multe poflunt animze

it, Bodie majorí ra-

yefe

dicere ,. videntes illius:

of s

amoris exceffum r..5j igmoras ?e? DEUS meus,

hic amor eft? Sed etiam:

hri-

ignorantia ? nosamas, & interim te non cognofci

d

s? Veré'videris illius obli-

py

viíci quies, & teipfüm é memoria delere ; ut nos

itr tua habeas voluntate,

&mas nos? óquàm alté! ó quàm profunde S.Petrus

i

t

hzc duo confideravit ex--

um

trema, quando cum admiratione celi fuos ad

pedes, genibus provolutum

vidit! Tumibi? TuPetro? Viderisó Domine

[Ifi*

» t€ ipfum non cognofcere

cut

& me multó: minus : fed certum eft, quod

te cognofeas , ae mediligas ,

&

tanta cft tua Ícientia, ín his proportionibu

$.cog

t

nofcendis , quantus amor

(ut

nofterinhis uniendis diftantiis , fedin amore irifin

ito, benepoffunt diftantiz:

fic

dariinfinite: BSriezs, quiaomnia dedit ex Pater in

manti, — Hicvidetemanus:

DEI, cepit/avere. Hicvidete pedes Difcipul

orum, peder Di/cipularum, Ym

]u«

rubo Moyfi DEUSapparens, iillumc

alceamenta depo

nerejuffit. Hunc mihii

ygo

sextum legenti ,. magnam paritadmirationem.cogita

do- , quz mihi venit in:

T

ineue

^

1f2

In die. ]ovi; S4n8&o.

j

mentem, quid (cilicet DEUS volueritín pedibus Moyfis, fedquioculus men-

at

tisad Eccleliz rubum converterit , itatim definecadmirari.. Rubus quem yi-

Ttr

derat Moyfes, in

quo DELIS apparuicip(i, totus vivisardebat flammis, quàm

IK

ergomiru

m, quo

d DEUSardensigne, adhominum pedes fe projiciat? Nun-

fb

EUS.magis cognovit ( fecundiüm noftrum loquendi modum ) nun-

It

quam fe D

quam majorem fe DEUS novit ,

quàm exiftensin rubo, nam ibi fuam definivit

VII

effentiam, £go/um, qui fam:

Exod.$. Etquod definiendo fe, non fibiextin-

(cente DEO eff.ntialite

r,non evanuerint flam-

p

xerit ignem 1 Quod

fe cogno

àm

mz, quibusardebat; à mag

nusamor Sedefinire, fimul & ab ignis incendio

Tiih

(ed definiref2, nec nonardere, hic eftamor. Hoc

liberarel fuiffetrefrigerium ,

pj

accidit hodie Chrifto: Sciems , quia 4DE

Q excivit ,ponit ve[limenta , fefilium

0b

Dei effefciens, fe ve(tibus fpoliare cepit.

Qui fciebarfe filium Dei , cognofce-

d

batfeipfum, qui fefpoliabat veftimentis, ardebat , fed in fe

cognofcendo, &.

M

ardendo confiftitamor: 77 fnfm.di,:'exit £05.

.

.

lo

Secunda ignorantia, quz tollit amort

meritum, eft, non cognofcere

amatum.

quz ífi cegnoícerentur ;

&

Quot in mundo res impensé amantur ,

no

magno haberenturodio , & hicerror eít , non amor, jacob feptem primis

annisLabanoíervivit, &infine, Rachelem obtinereferatus, habuit Liam:

If;

fu.

Gen.29. facob illo tempore contider

emus, & ejus amoris fallaciam , nec

M

non imaginationis errorem videamus. —Jacob, cui fallacim (uiamoris, nulla

im

£fuitfüborta fufpicio, pro Rachel fervire cogitabat, & Laban futura przvi-

lDj

dens, ipfuüm facob pro Lia fervire fciebat, ita ut in laboribusJacob, majo-

t10i

rem partem habuerit error, quàm amor: (i enim ipfe (civiffet, feproLia

fed

fervire, non feptem ferviiffet annis , fervivit ergo, non amore , fed errore

Qv

b

duétus. Amor, quo facob profequebatur Rachelem, fe pro Rachel fervire

credebat, fed nonferviit, nifi proLis.. Cum ergo Jacob hoc modoprofLia

tür

fti

fervierit, fequitur,

ipfüm ferviiffe non amori , fed errori. .O quotiesin hu-

mani cordís theatro,

hzc reprefentatur hiftoria, iisfervire, quibus fervi-

ttà

tia

mus, non iis, 4uos

nobis imaginamur,

Non &ít in mundo quidquam repe-

rire, quodintra fe,

fuum nonhabeat Jacob ,fuumqueLaban: jacob eft amor,

fut

&

qui patatur effe ,

Laban eít ignorantia , quz fallit.

Hade fequitur , quod

ignorantía vel tollat amori meritum,

velin penam ipfi mutet objectum. Non

Vet

Amt

ita in noftro fuít Redemptore 3 fuos amavit, quales erant, (ine imaginatio-

niserrore: inimicumamavit , inimicum effe fcieas , ingratum , Íciens ingra-

U

t

tum effe , Traditorem , poniguoranseffe Traditorem , jpfe emim fciebat, quis-

nam effet , quitraderet eum.

tan

fe

Ex hoc difcurfu , conclufio tam certa ,

quàm ignotamundo, fequitur,

& eft, quodhomines nonamentea, qua feama

reputant, idque contingit ,

Tun

ia illud

vel quia res, quam amant, non eít illa, quam cxiüimar?t , vel qu

amant,

Ht

1f3

Deamoris oeri gzmlisz.ti!w.

nete

D fi-

amant, quodnoneft. Quizftimat vitra putans effeadamantes, z[timat «da-

nrntes, &nonvitra: qui defe&tus amat, perfectiones effe ratus , perfectio-

m

Vun:

nes amat , non defe&tus: Sedquiahomines res amant, ficucillasimaginantur

fibi, nonficutfunt, fequitur quod nonament ea, quz amare cogitant. Ama-

nure

nivit

