N

.

b:

Et audiertint vicini. Nec vicini quoque conqueri

débent, quod extraneos

K

fibi przferri videant, fed quare?

Quia , cum anima , Deo melius ferviendi cau-

fs

s, claufüram & peregrinationem fimul con

jungere voluerit, necefle fuit,ut re-

Unumex iis, quz Deo fuisin fetvis

li&is conterraneis externos iret qua(itura.

t

femper placuére,

fuit peregrinatio : propterea prace

pit Abrahz ,utexiretde

do , ideo voluitut facob Patriarcha peregrinaretur per

p

terrafua peregrinan

d

Mefopotamiam , Jofeph.in /Egyptum:

Populum lIfrael dile&tum , cum Deus il-

u

s juffitperegrinari: Et quia Deus tan-

lum (ibi elegiffet coties & per tot ahino

£um fibi complacet in peregrinis ( ut ip

f talis effe quoque voluerit in mundo)

f

uid facere debeatanima , p

lacere Deo maxime defiderans,

ad claufüram obli-

linata pro beneplacito Dei ? Pere-

qi

gata pro ftat

u füo, & adperegrinationem inc

n

grinatio fimu

| & claufüra conjungi non poffunt,quo

digitur eratilli remedium?

ionem , externarum eli

gere monaíterium, ut

Remedium fuit , intrando Ralig

claufüra refpe&tulo-

T

hoc modo claufüra & peregrinatio fimul conjungerentur,

W

Quis unquam putaffe

t effe poffibile, fimui

ci , peregrinatio refpectu focietatis.

Et tamen hoceít, quod hodie

effein Portugallia , & proficifci per Flandriam ?

noftris videmus oculis.

Loquens David.de p

er

egrinatione Filiorum Ifrael per

AE

Paleftinam, fic inquit ; Cum exiret de terra

Ed

ypti, linguam, quam non noverat

audivit , P. go. Quando Populus exivi

tex

ZEaypto liuguam audivit fibi pere-

*

! Contiderans David Ifraelirarum pere-

grinam.

Peregrinus obíervandi modus

grinationem ,

videtur dicere debuifTe,q

uod alienas transfierint terras,cur €ergo

fed ling

uarum? Quarenon dicit eos pet

nullam Regionum facit mentionem,

exteras pattiasiviffe, fed peregrinas audi

viffel

inguas ? Quia difcreté judicavit

on tam in mutatione locorum quàm

Prophcta-xformalitatem peregrinationis, n

1n

In profe[fione Filie Ducis AMedinenfi:.

18f

n

in diverfitatelinguarum confiftere; Effe peregrinum, non confiftit indiverti-

u

tare Regiodum , per quastranitur, fed in diverfitáte Populorum quibuscum

[ts

agitur: Cumexiret deterra ägypti, linguam, quam uon noverat, audivit. Exire

at

de ZEgypto, causá veniendi alió, ubi alia profertur lingua , hoc eft peregrinari.

UA

Itaq; à vivere inter homines peregrinz linguz., fit veré peregrinari;bene-dico,

10

hic mirabiliter claufuram & peregrinationem:conjunétaseff-,claufuram quoad

locum,peregrinationem quoad focietatem, Ergo non oportet vicinas conque-

: Vi'

ri,cumeorum prztenfz querelzjam fatis decile mihi videantur,fed R eligiofas

)C[t

Portugaliie manetobligatio gaudendi(quod tantum videant exemplum, tam

pet

rarum & (ingularem fpiritum , fuum Statum profitentem ) mutantes doloris

1ab

apparentias, in motiva congratulationum: Z'icinicongratulabantur ei.

[

Modo difcurfum finivimus;& cum ipfo vi&torias de impoffibili , hic eft pra-

tis

cisé titulus ipfius. Illum (ic voco, non folàüm quia di(curriturin illo de'Nativita-

um

teS. Baptiftz,quo probavit Angelus,non efle quid apud Deum impoffibile,44ia

ent

eton rit impo[fibile apudDeum omneT'erbum Luc. 1. Sedquiain eodem,de folem-

I05

niffima Profeflione quam hodie celebramus, agitur;in quofex impoflibilia pro-

bavi. lanativitateS. Baptiftz unum impoffibile füperavit,quod fuit,conjunge-

[

re fimul (teriliatem & partum: El/fabet b peperit filzum.in actu hujus Profeffio-

al

nis fex fuperata fünt impoflibilia , que fueruntilla, de quibus ordinelocuti fü-

j

mus in£ex difcurfibus. Prinumimpoflfibile fuit, conjungi Palatium curn defer-

tV15

to; fecundum, juventutem cum prudentias tercium,dignitatem.cumcontem-

tde

ptu;quartum ,innocentiam cum pznas; quintum, vitam cum morte; fextum,

pa

claufuramcum peregrinatione: fed füperata fex impoflibilia in terris, quid ali-

xl

ud exfpectare poffunt, nifi fex coronas lucrifactas in cxlis? Incalis, 6 nobiliffi-

(an

ma Ghritti Sponfa , Palatium conjunctum cum defzrto, tecoronabit tanquam

do)

folitariam in Eremitarum Chero. Juventus cum prudentia, te coronabittan-

li«

quam prudentemin choroApoftolorum.Innocentiacum pzna,tetanquam pg-

e

niteatem in choro confefforum coronabit. Vita cum morte, tanquam mortifi-

um

catam te coronabit in choro Martyrums claufura cumperegrinationete coro-

üt

nabit utperegrinamin choro Virginum.ita triumphat, qui vincit,itaprzmia-

ulo

tur, quific meretur, ita gaudet, quificlaborat; ita regnat, qui ficia hac vita

m

D E O fervit per gratiam, in altera vita cum D EO in

odie

gloria, .Amen.

pet

»[M:

g

(0) $8

J

gqe

g

ao

u

qut

Aa

CON-

suäm

n

De Ta&libus bominmm.

86

CONCIO DECIMASEXTA;

ll

Tetigit Fimbriam ve[limente ejus , & [alva fa

'&'4 ef /PI ulic;r*,

A

4»14;*:/;-. Q^

f

LleDeus , qui quando non poterat tangi, tactus vulnerabat, ho-

s

x

t«

/(/

p

v

die, quando jam tangi poteft ,.tactus fanat. Tetigit olim Oza Dei

4j Arcam, & fübitó mortuus eft: Eoquod tetigiffet Arcam Dominr..

r.Paralip. 13.. Tetigit hodie mulier infirma Fimbriam veftis.

g-';: X

Chrifi, & (tatim fanata fuit , zerigit. Fimbriaps vweflimenti

t

ejws , &$. falva facta eft.. Non magnum eft miraculum ,. quod infirmam fa-

nerhomo Deus; (fedmiraculum eft, & mirabile magnum, íe tam beneficum

monftrarehominem ta&tum ;non datur quid in mundo, nec delicatius nec tene-

rius, nec offenfu facilius , quàm fenfüs humanus;quando alius illum tangit. Ari-

floteles dicit inter omnia viventia , tattum Aranei fübtiliffimum ac maximé

ïf

fenfitivamelfe. Multó fübtilior, multoque delicatior eft tactushominis. Ara-

neus offendicur & irafcicur, fitangunt illum in filo, fed in filo vifcerum illius z:

ut offendatur, ut irafcatur, ut venenum fpumet homo, fufficit illum in file ve-

flisfuz tangi. Infirma tetigit Fimbriam veftimenti Salvatoris, & fanatafuitz

fed (iilla cercorum hominum ( hujus temporis) Fimbriam veftimentorur tan-

eret, non fanaretur, vulnerata quidem manerer, Eft diver(itasà S, Chryfoft..

BU NT PL T DP

diligenter obfervata: Cbri/Tw babebat Frmbriam fecundüm legem : Pbarifeietia:

liabebant Fimbrias quasnagnificabant 68 n quibus [hinas appendebant,fedFim-

bria Domin! nombahebat-vulaerare fed [anave.. Phari(aei , qui profeffores virtu-

tum erantillotempore, longas geftabant veftes, ficut Chri(lus, fed illorum ve--

flimentorum fimbriz circumcircafpinis erant armatz ; ita ut, fi quis eastange-

ret , ipfius dígiti ffatim ftillarent fanguinem.. Hoc erantillarum veftium mira-

cula;. quod phila&eria trahentesperterram, cum faftu quafi defpicerent cz«

lum ,fed contra horrorem hujus fpinof& teneritudinis , tam fenfitiva , fedinhu-

manz;tam fubtilis,fed durz ;.tam facilis offeníb,fed ad fe vindicandum armatas,

TOge- n r RORT D NI QT RMNME

Chriítus hiodieftatuit in campo miraculofüm Hiumaniffimz benignitatis fuz ,.

nec non ínalterabilis beneficentie exemplüm ,. opponens veftem v«ftibus,.

fimbriam fimbriis, ta&tum tadibus ,. & vulneribus fanitatem :. Te/zgiz fim-

briam-veflimentiejw ,& [alvafatfaefl mulier.. O (i Deus hoc mane vellet tale:

penovaremiraculum , &in nobis infirmitatem fanare, tam infirmam ,. fcili-

cet partem fenfitivam animarum noflrarum * Hiec erit íola difcuríus mei ma--

teria; intentum , reddere fenfitivum-rationale ;. fübjectum ,, homo tactus..

i

Sietigit finbriam vefHmentiejm G [alvo faiiaeff mulier..

Ad

AMoraliter explicatis.

187

Ad domandamhumani fenfitivi feritatem, & docendum hominemtactum,

in'hac hiftoria , nobis Chriftus quatuor tradit documenta circa tactum, 1. Ne-

^

ceffitatem & ucilitatem , uthomotangatur. 1I. Quomodo debeent cognofti

tactus.III. Quomodo fint recipiendi. V.

uomodo fentiri, vindicariquetaétus

debeant. Materiz divifio videtur longa, fed punéta folüm tangentur, & difcur-

fus eritbreviffimus. Inprimis quilibet home lupponere debet fe taétum iri, nee

hof

tactus evitari poffe. Ratioeft, quia in hujus viue negotiis ac converfíàtionibus

)dl

Áil.

omnia fibi fant obvia,fea contraria. Sibi contrariantur & ob viant homines,offi-

cia, commoda, inclinationes, opiniones & etiam veftes,habi tusque fibi obviam

Qis,

pi

veniunt, fed quia omnes & omnia fibi fünt obvía, neceffarió fe rangere;necnon

taCtus dari debent.. 4/iq me tetigit ,inquithodieChriftus. Et fi Deusi pfe,

ra!

ii

poftquam velttiit fe corpore, corpusque vettiit , non potuit evitare tactus, quo-

modo homines eosevitabunt? FHxc eftnaturalis neceffitas , hominem effe ta-

ld

t

G&um. Qualis eft utilitas ? Maxima ; quia tactus funt index hominis. Nosin lin-

ne

gua hi(panica indicem( Sþrobierfätein) appellamus Piedra del Sentido & ita eff,

Taé&tus eftindex hominis ; hominenon tatto, virtus cognofcinon poteft; ma-

[d"

;

gnus eft Evangelii textus. Infirmatetigit Chriftum & hic dixit, aliquis me te-

Ligit :nam egonovi virtutem de meexiiffe. . Notabilis confequentia! cognovi

I

ít

virtutem, quz exivit à me, ergo aliquis metetigit ? Ita, quia horninenon ta&to,

nequit virtus cognofci: ergo (i cognofcatur virtus, fignum eft, & infallibilis

ifl»

confequentia, hominem fuiffe cactum,Ita ut à cognitione virtutis Dominus in-

f

tulerit tatum, & folus tactus fi probatio, certumque virtutis argumentcum,

m

n«

Hac eft ratio, veniamus ad experientiam. Cum demon totum peragra(fet ter-

rarum orbem, hanc illi Deus quzftionem propofüit : Nuz47id confizera[Hi fer-

Ug

vim meum Job, qued m fit ei fmiliis in tertay bomo ffmplex, 53 veldus,ac timens

t

Deum .&$ recedens à malo? Ritit Diabolus, acirridensdixit, Demizeft

et igifii.

jp

e4? Nonsergzonon curo virtutem ipfius, illum tange, ac videbis,

Q II tcmge 0-

a

muiz,que poffidet,nift infsciem benedixerit tibi,

Diabolus non babet virtutem;

fed maximé virtutem cognofcit : Éc melius quàm omnes,quid fit virtus

& que-

u

modo probetur,novit, Ipfe Diaboluc

» à Deo datà fibilicentia, fortiffime Job te-

d

tigit,)non una folüm (2d duabus vicibus. Prima vice tetigitillum in bonis, zazge

n

omniaqua p[fidet. Altera vicetetigitillumin Perfona, Extende manum tuam

5

&5 fange 05 ej1.Sed quid Daemon his duobus tàa&tibus acquifivit? Vera fuiffere.

if*

peritqug dixerat ei DEusinlaudemipfius Job. Reperit ii

lamex pelle nudisque

Yni

j

offibus ftatuam, plugis deformem, perfectiffimam virtatum on

jiii

um imagi-

li«

nem effe: imaginem tactam & retactam.

Illius charitatem effe aurum, ejus in-

r

nocentiamargentum , zs ip(ius patientiam, illius fortitudinem effe ferrum,

J

& nihillusihabere, cognovit. Nunc videtis, quod adftatuam ipfius Nibu-

"

Aa 3

€hodo-

&

De Tatlibus bomimum,

188

f

chodonofor alludam; fed ftatuam unom ex alteriusoppofito ftatuamus; & dif"

,

.

*

ferentiam verum inter ac fictum videbitis..

.vidic Nabuchodono

for, erataureum, brachia ex ar--

Caput flatuz , quam

gento, venter ex zre,genua ferrea..

Bene . fed optarem ut adeffet index & ve-

eít ,. abfcif[un

vitas, (oliditasque horum metallorum examinarentur: Ita factum:

ejd [apin de mo

nte, t percu]fit fLatuam, Daniel 2;

Eccetactus,. fed. quomodo

ä

remaníerunt

.

& apparuére metalla2. £wec contrzta[nnt pariter ferrum,«s, ar-.

entum , tj aurum redatía qua[f infavillam a[Irvearee./ Omnià redatta funt

non folümin pulverem , féd. in pulverem terrz, Quare in pulverem terrz »

Aurum.quare nonín pulveremauri, Argentum cur non in pulverem argenti ,.

cur zs & ferrum.non n pulverem. zrisac ferri,. redactafuerunt ? Omnia 1n:

't;

pulverem terre ?: Ita

; Aurum rediic in terram;. quia füit terra :: Argentum:

ferruminterram fuüit re-

11

interram, quiaterra ; s im terram,, quia terra,

dactum , quiaterra füit,.

Ettotam.hanc falfitatem ac metallorum hyprocri-

fin; detexit & manifeftavic, quis? unius lapilli: tactus..

Ab[ciffus efl lapis 9

per

cuffit [fatuam:. V

la (tatua,. qug, prius quam.tacta fuit ,. videbatur effe:

.

the

faurus., feu.ccompofitum ex omnibus magnis ,, ex omn!

bus pretiofis mundi:

rebus,. poftmodum tact ,. fenihileffe, demon(travit. G. quot harum: fta-

tuarum videnturin Capitoliis,. & obviant fibiiper víss mundi * Quid perfona &

E

quid dignitas!

»

quid.authoritas,. quid Maje(tas* quid decorum ? illà tangite ».

videbitis refolution

em majorem, quam s/que ad materiam primam.. Siqui-

ä

dem nec eít illis materia, necforma 5; caput videbatur aureum;. fednon eft:

hic aurum ,, nec caput ;; argentea videbantur peCtus & brachia, fe non. eft

hicargentum;

necpectus ,. nec brachia ; reliquum corporis videbatur zs »,

& ferrum ,, & nomeft,, nec cs, nec corpus 5

Nam omnia funt phantaftica ,.

TOU UPE

aurum;eft pretiofüm ,. argentuin reípiendens.,, s foónorum. , ferrum forte.

Cxquot virtutesunitz in uno fubjecto * fed omnibus his apparentiis tactis,quid'

füb. fonoro;

videtur ? Quod fub pretiofo (it vile,. fb refplendenti.obfcurum ,.

raucum ,. & füb forti,. debile;

Sola flatus terra ,. remanfitterra.

Hzc eft:

virtus, & utilitas tactus, in homiae monftrare quid' (it;. & quid'nonfit,. fic:

ï:

illa. virtus monftravitin Chriíto ; a!igfwä'fm& tezigit:,. nam ego novivirtut em de:

zne exife.

Verdrm quomodo ta&tus cognoftendi fünt ?: Hiec eft'altera, nec non ma-

jor diff

cultas , nonomnis qui.videtur racEus ,. eft. cactus : id innocentia bene

novit. Quomododebet ergocognofci, quis fit veré tattus & non ta

&

&us ,.

uis veretetigerit, & nontetigerit ? Dicosfolümper intentionem.€os cogno-

Íci

95

..

qui.

tangiccum intentione-tangendi,, tangit :: qui tangit fineintentione ,.

.

non;ta,ng!t',,

Mirabilis in Evangelio probstio!! Quando infirma tetigit veftem.

tanta, fuit liominum, multitudo ;, 'qpæi*eqpcbatur.(-:hriüum »

ut non:

€hrilti;, |

folüm;:

A oraliter explicatis.

189

folüm ab omni parte tangerent illum , fed. comprimerent. in medio hoc tu-

reultu,. Dominus fe vertit, interrogans » quis me tetigit ?' Quis me tetigit ?

ld

aomodo (reípondet &replicat Fetrus) Praceptor turba te comprimunt €9.

[2

affligunt , &8. tu dictt, quis me tetigit * Ita, Petre ; quiafolüm tangens eunr

"

intentione tangendi , tangit. Tota hominum turba tangebat quidem Domi-

do

num .. fed fine intentione tangendi illum , non infirma, hzc tangebat & vole-

jf«

bat , & intentionem tangendi habebat , dicebat iptrasfe, (Ltetigtro. Sedíolüm.

nt

illa que tetigit cum intentione tangendi; tetigit , alij quamvis tangerent, non:

y?

tangebant. 4/5 tangentes nom tangunt, dicit Gloffa. O' quam utile pro:

n

conícientia , & proquiete pundum '. Aliquis metetigitillo verbo : me tetigit

It

quishac actione. Non:tetigit, qui norr habuit intentionem vos tangendi..

It

"Fetigit Aman fimbriam veftis E(ther, & exiftimavit Affuerus, quodfe tecigiflet

i

in.fübtiliffimo honoris punéto. "Tetigit Jonathas favum mellis , & putavit

tl

Saul',. quod fé tetigiífec in Majeflate ac refpectu; fed ita fuit ? nullo modo,.

quia nec pauper ille privatus , nec Princeps eam habuerunt intentionem z

ffe

Amanrogabat mifericordiam, Jonathas ignorabat edictumr. Talis eftteme-

Yi

ritas, & tales fünt injuftitiz, que per finiftram tactus interpretationem com-

e

mittuntur.

'Factus illius lapidis, qui tantum in ftatua ftrepitum caufavit;.

non proje&tio füit ,. fed' cafüs :: /apz abfcifmo fine manibus : line manu, fine:

"

6»

impulfü , fine intentione, aut ullius jactu. — Eft quidem verum , quod lapis:

ul«

quandoque fine cuipa faciat i&tum, fed non füfficit , fi defit intentio:.

Vos tamenm, & cum ratione ,. mihi dicetis,. intentionem efle im corde;.

eli

dicebarintra fe : ergo fi taCtus debeat cognofci per incentionem ,. quis illum

$3

cognofceret : Refpondeo, G quzro : litterz claufz ,. quomodo cognoftitur;.

ad quem deftinentur ? Per füperfcriptionem. Ita cognofcendi fünt tactus..

(dy

Hoc videte. !bat,autportabatur ad fepulturam in Naim Vidua filius ,. ac--

t

ceffit Chriftus & tetigic loculum , & licet tactus effet manus Omnipotentis ,.

uid

adolefcenstamen fineulla motione ficutprius feportaripermitit. Profequi--

f0

dt

tur Chriftus , dicens , "«4doleftens tibi divo farge, Lucee cap.7... Adolefcens tibi

f

loquor, & ftatim evigilavit adolefcens, & erexit fe. Nunc; & quarenomante?

finon evigilavitad tactum, cur evigilat adti£i dico ? Quia fibi dice, fuit füpers

T2

"Yactus.tetigit. 775: dicodeclaravit eum quitangebat. Ado-

fcriptio tactus.

lefcens. tamen ,. quamdiu non audivit fe nominari ,. non apprebendit pro te:

fid

tactum. Oprudentem Juvenem £ Tu vives, & (ic magna fuit adivivenduny

epe

difpofitio. Eft magna prudentia , ut quis poffet vivere, non apprzlhiendere

j

tactus pro fey dum cxpreísé vobis quis nonloquiturloculum tangi permittite s

nü

tactus ffme tibi dico, tangit om;nes, &nullum. Si tactus nonffit figpacus curc

06

pibi, (i tactus non babeat fuperícriptionem ,.quare vobis illum afcriBets ?

*

-

d

m

Sed rationem , propter quam vob: «

jon

vobi'*s»ilþmatgibuatïgy ipli vos tangitis.

lag

UTf

xxxxx

un

De Tatlibus bominusn,

190

ilum a,'fcfïbit'ïs , ego fc'o, & vos illam fcitis, non eft ta&tus, eft remorfus , non eft

snanus alterius, eíl propriaconícientiz. lgnis purgatorij, ficut multi dicunt

Theologi, non tangit anima

s; illorumfundarmentum eft, quia ignis eft corpus,

äl

animafpiritus, Sed quom

odo poteft ignis ille cruciare, ac comburere ani-

mam, (inoni

llam tangat ? Refpondent ijdem Authores, quod folüm per ap-

/

prehenfionem , per £í

lLa penas putuntur, à quitus non tanguntur, dicit Richat-

Et tal

dusà S. Vidtore.

etormentum eft illorum , qui fine ca&ufe putant effe

tacdtos.

Animz benedi&tz , nec non cruciatz , quod vos cruciat, & de qua

:j

doletis , eftapprehenfio ; non eft tactus ,

(ed quare vos hanchabetis apprzhen-

fionem ? Nofter Angelus cuftos eft friritusficut vos ;; Angelus ipfum intrat

u

ignem Purgatori

]

; ipfe non habet hanc apprzhen(ionem, nec penam , quare?

uia non habet quod debeat purgari, fo

làm qui habet quid purgandum, ap-

ficutbene intellexit

prahe

ndit tanquam ta£tum, illud , quod non ett tactus :

& expertus fuit S. Hieronym.

Scribebat Doctor Maximus contra vitia, fed

lo loquebatur in particulari, nec

fcribebatfineluverftriptione, quia cum nul

ullum nominabat , nihilominus aliqui dicta fibi hz capprehendebant, qui coa-

»

Sed Sanctus omnium dat rationemin libro de vita Clericor. ad

querebantur

p

Pontienum,

& inillo Ze forma vivendi, ad Rufticum, ficinquiens, Nemizem

[ de vitijs difputatio eff, qui mibiirafct

ecialiter metus [:émo pelfavit : genera

voluerit ipfe de fe, quodtal.

£ ftt , con

(

fitcbitur. . Dum érafiuntur , [uam indicant

€go enim neminenm

confcientiam , multoque p

us de

fé, quam de me fentiunt -

nmopiinabo.

Ita ut calamus

Hieronymi nullum tangeret , quia nullum nomi-

feque tangi fentiebant, non quód

nabau Nihilomipus querebantur multi ,

€os ipfe ,.

fed quó4 illi fe tangebant ; nonel(tconftientia veftra. pfe ipfé de ff

quad

£alis fit , confitetur

, f[&am indicat confcientiam.

'Totum hoc obfervari debet , ut fine errore co

gnofcatur ille, qui vere te-

tigit autnon tetipit, i

lle, qui veré tectus aut non taéctus fuit. Verum fitactus

fuerit cognitus, quomodo re

cipideber ? Utiliffimum pun&um ! Dicotadum

fed quà juvantem.

jam fcitis pro-

effe recipiendum, non quà offcadenrem,

bationem ab Evangelio fumendam effe ; q

uando noftra infirma tetigir Chri-

Primo quia tetigit illum contra le-

ftum, offendit il'um per quatuor punéta.

gem, cap. 1.

Levitici expreffam, in q:

ia tali morbo lahorantibus prohibi-

Sed qui offcndit legem , offendit Chriftum, imo

tum erat , nullum tangere,

folàm offendit Chriítum , qui offendit legem.

Przecer hanc offenfam legalem;

offendit in tribus Divinitatis ipfius

atrributis,

In faá-

tangensilla, Dominum

pientia, in Immenfitate,

& in Bonitate.

Illius fapientiam offendit, dicit Chry-

credens à Domino fenon videti,

Immenfitatem

fologus , quia acce[fie retro,

ejus offendit , inquit S. Hila

rius, quia Fimbriam vef!inenti tetlgit, credens

noninvefte prefentem efle. — Offendit & gravius

Dominum ín corpore folum,

Bonita-

4Horaltter explicatis.

19r

Bonitatem illius , dicit S. Chryfoít. quia falutem occulté furani voluit (unde

Roftquam manifeftata fuit, tremebat, videnms , quia non latait ) credens quod.

Dominus illam non libenter & gratiosé fanare vellez, Sed Chriftus fic offen.

füs , & quidem per quatuor capita offzn(us in hoc ta&tu , quid fecit , aut quid

dixit? Confidefila fides tuate falvam fecit s Fides tua ? Quomodo ? Si bzc

P-

d

mulier quatuor commiferit offenfas contra Chriflum , & tres earum contra

t

fidem ipfam , quà tetigit, quomodo laudatur ipfius fides, & eju(dem merito

d

datur iili finitas * Quia mifera mulier ad minüs credebat fe Chriltum tangen-

[*

do fanatumiri : $? zez/gero, /alvaero, & Dominustattum recepit , quatenus

juvabat, & non quatenus offendebat. — Tactus per quatuor offéndebat partes,

t

& proderat per anam , & pro hac Chriftus illum recepit , ficque ta&us fümi

debent. Virgam Moyfes projecit in tetram , & ftatim apparuit ipfi ferpens

;ic

ore aperto, qui videbatur cum devoraturus : apprabende caudam ejw, Exod,

d

4. Deusinquit, tene caudam, non caput. Sicillum Moyfesapprzhendit, vi-

ditque non jam ferpentem , fed illum baculum , qui fuftentabas ipfum, & illam

u

d.

virgam fidelem fui comitem , tot poftea miraculorum operatricem ; Idipfum,

quod prouna parte fumptum venenatus & mordax videcur (erpens, füumptum

d

"n

proaltera , nec videtur mordere , nec mordere volens, nec eftferpens.. Idem

vefter gladius, fi teneatis illum cu(pide, graviseft, & volnerat ; fimanubriunr

ü

n

illius apprehendatis, levis eft, & nonoffendit, ímo vos defendere poteft ! à

quoties, & quoties idem ta&tus , qui ex una parte videtur effeCtus irz, ex altera

L

potett efle amicitia, velconfidentia , vel zelus, vel obligatio, vel'medicina 5

j

Si tactus reciperetur ficut in manu chirurgi , & eífet gratus & folveretur ; fed.

)

ficut bene Seneca dixit : nanquam [ine querela &gri £anguntur, manus intit-

Á

meícens & vulnerata, (i.tangant illam , licet illam ofculando, offenditur &

dolet. Nonilli fufficittadum innocentem & beneficum effe , fi dolorem fimul

(2

n

afferat. . Maxima fanitatis infzlicitas eft, quod remedij comes femper fit dolor,,.

vulnus fanari non.poteft , nifi tangatur , vulneratus tap

gi nequit , niíi conque-

m

ratur, Ergofiquis oderit taCtum, quia fümit illum qua

tenus e(t dolori, fümat

illum quatenus dat fanitatem & illum amabit.

ri

Martyres patiebantur fuüb T'yrannis, & dicit Scriptura , repetitque Ec-

[2

clefia fententiam , qua videtur incredibilis ; No» Zanget illos tormentum mor-

hl

3 , non tanget tllos tormentum malitie, $ap, 3

o

Si tormentorum acerbitas

o

tam fuerit exquifita, tam fera , tam terribilis,

: quomodo z fanget $os zor-

esnentum mort? ? Si malitia, odium & rabies Tyrannorum tam crudelis erat

l

& obítinata, quomado non tanget illos tormentum malitia $ Nihilominus eft

y

vega propofitio & experientiá probata.. Martyres enim tormenta tormento-

m

rumque malitiam, non quà nociva fibi, fed quà utilia refpiciebant. Id in S.

iM

Stephano videre licet ; fupra Stephanumille lapidumimber inftar fulminis ca-

us

&ebat »

Ia.

De Taibus bominum.

rg?

&us ac vulneratus, quid faciebat ? Flexis ge-

f

A4ebat, ipfe vero hoc fü'mineta

ficat cantat Eccle(ia, düilces

nibus pro füis orabat carrifficibus, & ipfi lapides ;

t refpexit, fed coefum,

illifuerunt, quare ? Quia non corpus; quodilli feriebat

quod ipfi aperieb

ant , ecce video C«elos apertos : AGt.7.

Nec mirum ff ei nefcit

J

f

&i videt aulam Regni Celeflis aperiri , dicit Eufebius Emilf.

!

drafci, per quos

Y

Sed fiita recipiantur i&

us de manu Tyranni, quarenon ita ta&tus recipientur

de manumedici2

Verüm cum cecus mundus tanto plagaru

míuarum fit amo-

li

Dicit mundus, temporis

recaptus,

utfidem deroget curz, accufat manum.

hujufce manus non effe cales,

quales illz, de quibus dicit Chriftus, Marci 16.

hzc querela eft abíoluté falfa.

Super «g

ros mantus imponent (& bene babebunts

Videmus.canonizatas ,

& inaltaribus multas veneramur manus hujustempo-

iux durius tangebant.

Sed objectionem admittogratis, Quid

ris, &illas -

»

q

—— P— e3 . f &

dicit,'quid vult mun

dus, dicitmanus effe malas ? Ipfi concedo, manum, quz

vult manus fuaseffefanttas? Ipfi concedo, manum, que

tangit, effe Diaboli ;

tangit, effe Seraphini.

Sed nec manus Seraphini vos tanget fine dolore, nec

manus Diaboli fine pro

fectu, fita&tum quà prodeft, receperitis. Erat Ifaias

Tabijs infirmus , 4

uia-vir po

lutus labijs ego fa. cap. 6. Tecigit illumSeraphin,

fanandi gratià : .

F^labat.ad me unus de Seraphing &9 tetigit 0s meum : quomo-

"

llum? Acc

fe contulit ad altare, in

C02 EEE RUR 4 IH ERE CURT PC

do tetigit i

epta Seraphin forcipe aurea,

"

(icut Chaldzus dicit, car-

quo*rat ignis facri&ci

j: (uüumpfit carbonem, qut,

ivis incenfo flammis , ignivit ,

& conbuffit illius labia:

;:bunculus erat , quo v

bo carbunculus, locus ex

ficque manus erat Seraphin: ,

forceps aurea, car

ltare.

Et cumipfe ta&tus effe

tPropheta, & Propheta

quo fumptus fuit, erat a

.

mentum.

Nequi-

1(àias, tactusfi

ut

tcaurer

ium, medicina ignis., & fanitas tor

dem Seraphin

fine doloretangere poteft. Sed econtra ne

:

quidem Diabolus

fortiter, (icutà principio vidimus :

fine commodo.

"Tetigit Diabolusjob tam:

Domininon Diaboli,

fed quid dixit Job ?

Manus Domigi tetigit me, cap. 19.

iaboli non fuitjob de Diabolo conqueftus,

fedineodem

dicit Hugo. IntactuD

Dei manum cognovit Et quar

e? Quia ta&tus ille factus erat à duabus ma-

una Diaboli,

volentis illum deftruere, alcera Dei,

nibus , utraque invifibili,

qui volebat ipfüm exaltare.

Sed Job tanquam prudens; tactum pro ea parte

Recipere tactum quatenus

recepit ,

quá proderat illi, non quà nocebat

offendit, €

ft juvarehoftem, & feipfum tradere.

Sit denique conclufio cun&torum ,

ultimum'C

hrifti documentum; idque

ta&tus & vindicari debeant ; dico

difficillimum , fcilicet, quomodo fentiri

breviter, quod debeant fentiri non feptiend

0, & vindicari non vindicando;

comitari ,

Chriftus tactus, & offenfus.

In Evangelio debet ad finem ufque nos

Ad ta&tum videtur debuiffe fequi fenfati

o feu dolor, & ab offenfà vindicta , fed

&um & quomodo vindicavit ill

um? Senfit non

[

Dominus quomodo fenfit; ta

fentiens,

ZH oraliter explicatis.

193

*

ii

fentiens; eumque vindicavit benefaciens, fenfit illum non fentiens, quia per

esperienciam tactum non fen(it, fed folüm cognovit illum per confequentiam :

& illum vindicavit benefaciendo, nam quam-

il

Aliqui me tetigit , uam egonovi ,

primum ta&tum recepit , cum fanitate refpondit , &2 /a/va facía eff mulier in

illabora.. Nondixit Dominus, a/quis zme tetzgit , quiame tundi, velteneri

jiï

ür

velapprahendi veftemfenti, & hzc fuit infentibilitas, fed dixit, 4//22:5 me

u

fetigit , quia fenfi vircutem fanitatis exire de me, hocque bencficium fhit:

"ts

utriufque videamus veritatisimaginem in pulcherrima ipliusmet Chrifti piétu-

.

ra, "Tetigicuna více Moyfes delerti petram, & ipfa cum effectu aut illo figno,

"

taétui nonre(pondit ; tetigit illam fecunda vice, & ftatim copiofiffimz fons

(«

aqua fcaturivit, percm/J/t virga b5 filicem , &9 egreffa fant aqu& largiffema,

ld

Notabile prodigium in petra * Itautad primum tactum fe monftraverit infen-

x

fibilem , & ad fecundum, beneficam ?. Ita, demonítravit id in duobus taCtibus

a

petra, quod in uno exprimere, feu diftinguere non poterat : in primo demon-

&

ftravit infenfibilitatem, non faciens motum, aut ullum fenfationis fignum $

ls

in fecundo beneficentiam oftendit, de i&u fe vindicans , cum eandem percuti-

entium remedio. $ed unde, vel quomodo, vel quaretanta virtusin una petra?

I

0

Quia petra erat Chriflus, &ibebant de cou[équente eos petra , petra autem erat

It

Chriflus , 1. Cor.10. .O fi quisex illa petra fabricaret ftatuam, eamque in

r

loco mundi emineatiffimo collocaret , ad perpetuam exempli Chriíti-memo-

ài

riam, & ad perpetuam fenfibilitatis noftrz tam inhumanz confufionem ! De

j

petra tacta exijtremedium : à Chhrifto fanitas exijt : fed dehomine ta&to quid

tà

exit ? Exitira, exitodium, exit vindicta &c.

Dicetis mihi, tactus veftroseífegraves, Chrifti ta&tumfuiffelevem : £e-

llv

US

tig

it fimbriam veflimentiejus. . Egotamen vobis demonftravi , ta&tum illum

intr

ibus le(iffe divinitatem Chrifti,

Verüm fi aliud exemplum & majus hu-

B

.:

JI,

manitatis ipfius defideretis , humeros in quibus hodie tactus fuit, afpicite,

acceffft retvo. — Congregata [unt [aper me flagella, &$ ignoravi, Pfal.34. — Ceci-

d

derunt & multiplicata (unt(üper me flagella, & ego ( dicit Chriftus) non illa

Sïy

cognovi : in hominibus flagella non cognofcere, vel e(t infxlicitas , vel eft

fatale, fed in Chrifto , quomodo poteít effe vel intelligi, quod ipfe (ua non

[i

U

cognofcat flagella, cum tot fint & tam dura ? For(an, ficut S. Paulus dixit,

Petra autemi erat Chrifius , dicemus nos, Chriflus autem erat petra ? Si ipfe

üe

non erat petra, nec lapideus, fed verus homo, & inter omnes fübtiliffimz ,

necnon maxime fenfibilis complexionis, quomodo dicit , quod flagella fua

(0

04

noncognoverit ? 44« patientif[imà tulit, dicit Eutichius ; Quia talis Chrifti

atientia fuit, ut videretur infenfibilitas, & talis ejus impa(fibilitas , ut eífe

l.

videretur ignorantia, tactus folüm per confequentiam virtutis tactum cogno-

2

n

vit ; 20v, flagellatus nequidem per confequentiam virtutis cognovit flagclls;

46

Ó

De TaGibus bominum,

194

ionoravi, & hec maxima fuit virtus, & maxima fubtilitas fenfibilitatis Chrifit.

Subtilitas Chriílianz [enfibilitatis , non in parvis tactibus fentiendis , (ed 4n

1mnagnis i&tibus non fentiendis , confiftir. — Cengregata fnnt fuper me flagella,

*

.

&? ignoravi. la fenfit Chriftus non fentiendo

Et fi quoque velitis vide-

re, quomodo fíe vindicaverit benefaciendo , à columna tranfite ad cru-

cem,

ä

' Maximam injuriam (ut $. Chryf. ponderat) humana crudelitas intulit

i

Chrifto , quando armata lanceá corpori defuncto non pepercit ; fed penetrans

[

pecus, cor transfixit, ac trucidavit, fed cor mortuum , cum veré fit infenfi-

li

«bile, quomodo hanc vindicevit injuríam? Non folàüm benefaciendo , fed bene-

ficio uitimo & omnium ejus bencficiorum maximo , quod fuic Ecclefiz: forma-

tio, & inexhauftus Sacramentorum thefaurus , st de inju/la laterts percuffione

[-

[

«era mater viventium figuraretur ,. Ecclefra , dixit profundé Tercullianus ;

Nunc vos ad petram convertite videntes an erat Chriftus : ficut de petra

p

[/

D!

€

d

reff fant aqua largi/[ona, ita de Chriflo exévit /anguis t9 aqua. — Et ficut

ad primumictum petra fe habuit infenfibilem & ad fecundum beneficam;, ita.

i

Chriftus in vita percuffus , patientiz fuz monítravit infenfibilitatem, & per-

cuffus poft morté, füz beneficentiz magnantmitatem oftendit , ut Chriftianus,

non dico jam fortiter percuffus, fed leviter ta&tus, fentirenon fentiendo, &

j

fe vindicare, benefaciendo, difcat: Ecífi pufillanimitas ejus non poflit imicari

Chriftum , ad minusipfam pudeat imitari petram.

Video, vos mihi quoque di&turos , quod & petra (it naturaliter infenfibilis,

& quod non fit contra, nec fupra naturam, percuffionibus illis cum aqua re-

i;

fpondere.

Sed hujus petrz naturam vos non obfervaffe videminit percutiens

virgabis fl'icem : Petra non erat qualiscunque petra, erat filex, fif/icem : (ed.

ä

quando naturaliter ex illo lapide debebant ignisexilire fcintille, exijt aqua ,

exijt dulcedo, exij: falus, exijtaqua, eereffe [gnt aqua largzfrmna, exijt dul-

f

L

cedo, de petra melle f[aturavit eos, P(31.8. — Exijt fanitas, oleuwm de faxo darifi-

320 , Deut. 32.

Sed bonum erit, quod petra mutet naturam, ut fit figura

[

Chrifti, & quod non vincat naturam Chriftianus , qui falvariaon poteft, nif

D

U

confizuretur Chrifto ? óquantum pro noftra predeftinatione timeri poteft !

u$ prafcivit & pradeftinavit confirmes fievi hnaginzs filij ejus. Rom.6. — Sieft

iniraculum, fit miraculum ; gratia noneft natura , eftfupra naturam, & nos

fi-us filij gratiz, — Sed naturz concedam, quod fentiantur tactus ; verüm,

oftquam quis illos jam fenfit; erit ratio, quod illa fenfatio feualterio fit perpe-

tua & incurabilis ? erit actio, fiverelolutio corde Chriftiano digna, quod ma-

litia, víndi&taque, nunquam nec.cerminum, nec remedium fint babíturz ? In

legeveteri, qu non gratiz , fed juflitie lex erat, multas incurrebant pxnas

propter tatus. "Tangebat biebraus mortuum , tangcbat Gentilis animal

v&ti-

- 4Moraliter explicatis.

I9f

i

vetitum, ftatim contrahebat immunditiam legalem, & aliorum fidelium com-

Magaa juítitia ! Sed.omneshitattus.omnes he

1

myunione illi iaterdicebatur,

