fi extiteric ingratia Dei, nec non in matris utero

Tit

fanctificatus,

qua de caufa circumcifionis cultro fe fü

tia

bjecit ?. Quia licet eir-

cumcifio non illi tolleret pecc

atum originale, quo liber erat, juítificationis

Ba

tamen augebat gratiam , quá fanélificatus in lucem fuit editus, & hzxc in Dei

Ls

ervis eft maxima virtutum excellentia *

tar

propter augmentum gratiz, ijs fe

legibus fübjicere, quas proremedio culpz

Deus ftabilivit. .In alijs hominibus

$i]

€rat circumcifio culpz remedium

fed

» inS. Joanne folum fuit gratiz augmentum.

Sed quod $. Joannes

; cum tanquam innocens, effet exemptus, fe culpabilibus

fer

fübjiciat remedijs p

ropter augmentum gratiz, ó magnus actus, ó magnum

dij

facrificium ! Zacha

te

de S. Sacra

rias Propheta de maximo legis 2ratiz facrifi

cio loquens ,

mento Euchariftiz fic inquit :

-Quid bonum ejus, &$ quid pulcbrum

p

eju , nifi frumentum eleitorum , & vin

t

um germinaus virgines * Zach. 9.

Quid bonifecit Deus? Quidp

ulchri hoc in mund

o Deus, nifi panem Electo-

Pa

rum, vinumque caftorum fecit ? Bonum,

imo & optimum effe corpus & fàn-

lii

guinem Chriíti fab fpeciebus, nemo negat,

fed quod Propheta dicat, non effe

qu

quid bonum illis fimile , gzid bonum ejus,

quidpulchrum ej«s , quomodo conce-

de

dipoffit, nefcio, . Ecnelongius hincea

1

mus, corporis & fanguinis Chrifti fa-

crificium in cruce, noneft bonum pare

jufdem corporis ac fanguinis in Eucha-

po

riftia facrificio ? Eft

; cum fübftantialiter fit idem.

Quaredicitergo Zacha-

e

rias , facrificium Chrifti corporis ac fanguinis in cr

uce, fuiffe facrificium pro

il

remedio peccatorum,

& fàcrificium corpóris ac fanguinisin Sacramento, fà-

ce

crificium fuiffe pro aug

mento gratiz ? Quia licet Chriftus propria non habe-

ret peccata, necgratiam proíe mereretur ,

fe tamen obligaverat pro noftris

fü

fatisfacere peccatis, & effenoftrz mediator j

uftificationis, fed quod Chriftus

q

tantum offerat in Euchariftia pro augmentogratiz , quantum obtulit in cruce

tü

proremedio cul

pz , quod füum tradiderit corpus ac fanguinem , ut augeret

fü

innocentiz me

rita,

ficut eadem tradidit ad impetrandam peccatis veniam,

hzc eft tam gravis fa

crificij circumftantia , ut in ipfa identitate differentiam,

fi

& inipfa zqualitate füperi

oritatem efficiat :

of

Quid bonum ejus , $ quid pul-

cbrum ejus ?. "alis fuit circumcifio Baptiftz,

. cum aliorum Ad filiorum cir-

cumcifione Comparata, Corpus ac fanguin

em, quz alij pro fuarum culpa-

I

rum remedio, rigori circumcifionis fübjecerunt , ea S. Joannes, qui fuit exem-

tu

ptus à lege, folüm fuübjecit pro augmento gratix, Sed quod innocens , ut

:

H

augeat gratíam , fe füb

jiciat illi, cui peccator eft fübjectus, ut deleat culpam,

ógenerofüm actum B

Q«

aptiftz ! fed talem ipfenon folümhac vice fecit actum,

hi

nec in illo faciendo folus fuit.

I

ri

Duas hodie videmus innocentias remedijs culpe fübjectas , utramque ad

i

gorem condemnatam, utramque in habitu pznitentiz (fimiles injuítitias

[i7

f.

a

cere novi; amor divinus , fcit innocentias condemnare tanquam culpas, &

merita

In profe[fione Filie Ducis Medinenfís,

17f

ltero

ferita tanquam delicta, )

Quod magni

peccatores magnas agant peniten-

t Git-

tias, juftitia poftulat, fiquidem panitentia eft peccati remedium :

jonis

Baptifta degat exul in deferto, fe condemnet ad cilicia,

fed quod

fe affligat jejunijs! Ó

1 Dei

puer, in quo unquam tua peccavit innocentia? Corpus tam delicatum ad

ijs

tantam aíperitatem condemnatum ? Innocens anima tantis

penis punita?

tibus

Si Baptifta maximus fuiffet peccator,quid nifi

hzc eadem ipfe facere debuiffet?

tum.

fed ea fecit quia maximus futurus erat fanctus.

[ibus

ferventiflimum fan&titatis defiderium

Ulteríus non poteft pervenire

» quàm eum fübjicere fe peccati reme-

Qurm

dijs, quigaudet innocentiz privilegijs. S. Paulus fcribens Cor

inthijs , amo-

2

E

(ns,

rem Dei erga homines magnuificavit his verbis

ui peccatum non noverat ,

um

pro nobis peccatum fecit , 2. Cor. g.

Tantus Filij Dei füit amor erga hiomines,

.'h.h 90

ut ne quidém umbram peccati habens , eorum amore fecerit fe peccatorem.

«

Peregrina fententia ! Nonerat Chri(tus innocentiffimus

» & ipfa innocentia :

fitt

Illius anima non erat impeccabilis vi unionis cam Verbo?

Idipfà verba dicunt,

veffe

qui peccatum non noverat : Quomodo ergolocum habe

re poteft innocentis

n

delictum , quomodo effe poteít, ut impeccabilis fe faceret peccatorem ?

Pro

if

nobüs peccatum fecit. Refpondeo ; impeccabilis fe peccatorem facere non

chae

potuit per culpas, fed peccatorem per penas ; non

potuit committere pec-

atum quoad culpam, fed fepeccati penz fübjicere

ha«

potuit , quaficommififfet

;pro

Hlud. EKioc Chriftus fecit amore noftri,

r

& hoc in illius amore

magna laude

celebrat S. Paulus

i

-Qui peccatum non noverat ,

, fe

pro nebà pescatum fecit,

abe«

Non poteít amor ad extrema majora pervenire,

non poteft in excellentijs.

(lris

fübtiliorreddi, quàm ipfüm fe facere peccatorem in:

pznis, qui eff innocens in

ifLus

culpis. Siculparum reus , fed faciat reum penaru

m; quzrit in penitentia füi

(s

remedium peccati , fed fi culparum expers fe faci

atreum pznarum,; amoris

fui refpiramen in penitentia quzrit.

et

Pznitentia in peccatore folvit , in inno-

Am,

cente obligat, in illoprooffen(is, quas fecit, inhoc proamore, quem demon-

ftrat. Con(iderateque Deofuturz fint gr

atf

atiores; aut fatisfactionestanquam

K

offenfo ; aut obligationes ,tanquam amato.

es

O azqualiter amate , ficut amans, Domine

dit*

nos, quando humanum interac div

(aqualitatis admítte termi-

|pae

inum concedi poffünt ): dum hodie amoris

tui fübtilitatem videmus imitabile

m, & foluta noftrarum obligationum debita Z

m

Hodie tibi d terra offertur anima

u

, culparum pura ,

fed rea.penarum , inno-

affly

centia in habitu pzinitentis ( cxleftis Sponfe). nam h

i fuat colores tuo coave-

nientes genio , tui amoris pompz , Regnitui purpura

UFH

m

BabWond induun-

zur purpura, ef byffo. (dicebat S. Bernardusin (imili cafa Vi

rgini Sophie)- 3*

fübinde con[cientia pannofa jacet iutus : fMlgent monilibtus

230

» WOF ibtth for detit y

tjaS

econtra tu foris paunofa , intus [jeciofa vefblendes

» fed divindi afeciibus , nom

buwans : intws eff quod deleciat, quia intus ef

quem deledtat» Nonautins

L

(

176

d laudem S. Joan. Baptifles .«

i

hzcexplicare verba, nam in tanta rerum diverfitate datur periculum , vel

offenfam vel adulationemincurrendi, |..Exontra tz ( hoc folum repetere volo )

f

, intus ffeciofarcfplendes, | Econtra«( dicit S. Ber,) tu.ó Sponía

m

orm panno[a

Chriíti, quiaintus h

abes illum, cui placere defideras, habes etiam intra te

fit

sfacco veftita, intus luce , forérpannofà ,

intus [Deciofarejplendes.

tà

pompas, fori

9 6s

He«c confiderans verba videor.mihi videre figna judicij univerfalis. linum

v

ex illius diei fignis erit (ficut dicit S. Joannes in Apoc. c. 6, ). Solem cilicio ve-

[

ftitum iri: - So/facus eff niger, tanquam [accus cilicinus. — Ecfimodo videamus

veftitum cilicio Solem; ejus lumina mortificata ; fplendores ipfius penitentes

$

& eclip(in

paffos à tam horridis afperitatibus, quid dicemus , mundum finiri?

[v

advenifle

diem judicij ? Dicihoc modo poteftmagna cum proprietate. Etenim

Di

nomen dieijudicij meliüsconvenit illi diei, inquo mundus relinguitur; quàm

illi; in quo mundus finitur, & tanto plüs, quód finiatur mundus per ea , qux

ne

illa-finitcum ipfo.

Cum fingulis noftrüm fuus fit mundus, univerfalis unà cum

n

omnibus effe definit; particularis cum quolibet noftrüm finitur:

Sed quan-

tum hoceít, quodfigna dieijudicijappareantin anima, perquamhodie mua-

f

dusfinitur? Sedego $olem interrogabo, quamob caufam ipfe.veftiatur à p-

H

nitente ? Forfían propter culpas ? Non, quia naturz illam fecitinnocentem

hii

uoculis hominum, & cam pompa; Deioculis appa-

ab

ergo quare ? lHitcumdu&t

reat,

Sollicet innocens

fit) à pgnitente veftitur, quia non eft pulchrius in

m

oculis Dei facrificium., quàm. illuttris innocentia in habitu pzenitentiz. — ll

f

pelles , quibus primus mundi incolas Deus omnipotens veftivit , peíIimé con-

[

veniebant Adamo , (ed optim? ipfi Abeli: maléconveniebant Adamo; erant

l

enim veftes peccati cum penitentia : bene Abeli, quia penitentiz vefles erant

u

fine peccato: erant in Adamo

veftes pznitentiz , in Abele veftes penitentis.

Q«

Inter penitentiam peccatorum,

& pznitentiam iunocentum, fiec intercedit

Y

differentia, quod pznitentia peccatorum

fitremedium, penitentía innocen-

d

tumí(it virtus. Non di

co, quod a&tus penitentie in peccatore, & in innocene

H

tenon fint femper virtuo(i,

folüm dico, quod peccatores affumant pznitentiz

pprahendant pznicen-

virtutem, in quantüm efl renedium, & innocentes a

Wi

tix remedium , in quantüm eft virtus ; undefequitur, quod pzni tentia hono-

h

retpeccator

es, quia illis aufert infamiam peccati, & quod innocentes hono-

qï

rent penitentiam , quia huic aufferunt charedterem re

medij.

! üiterque in habitu

fi

O fxlix Baptifta ! ó fzlix anima, que te imitatur

n

pznitentis, & utraque promovens honorem pznitentiz.,

Fzlices vos, quod

inftrumenta innocentie mutetis in trophaa vi&torie, acgaudeatis prerogati-

p

vá pxnitentum, finenota vos pzn

ituiffe, Vobis eft virtus, quod in alijs eft

remedium : in vobis ele&io, quze

ftinalijsneceffitas, Solüm in vobis pzni-

iz

di

tentia non eft remedium peccatorum , cum yeítra tame

n fola pznitentia re-

imedium

n

In profejfione Filie Ducis AMedinenfis.

177

.vd

medium illis porrigere fufficeret ; nam offenfie non meritz, quales funt offen-

oo)

fz*Dei , folàm cum non meritis folvuntur pznis, ficut illz funt innocentum;

on(a

merito offenfo innocentia punita folum fatisfacere poteft, O quam bene fatis-

at

ficDeo! óquam beneadulamur czlo! Dicit Chriftus majoremin czlo feítivi-

uht.

tatem eífe factam peccatorí penitenti , quàm jufto fine penitentia, fi ergo

Qüm

valde jufti placeat innocentia ,

& multó magis peccatoris penitentia, quàm

) v£-

cxlo gratus erit illeftatus excellens, quiutriufque perfectionem amplectitur ;

mus

& panitentiam peccatoris conjungit cum innocentia jufti ? ld eft quod hodie

ntes

S. Baptiíta mediá circumcifione füa fecit , innocentiz privilegia remedijs pec-

yiri?

catifübjiciens : ££ venerunt cirtumcidere puerum. — Et vocabant euem nomine

onirm

Patrüs (ui Zagbariam. | Completo circumcifionis a&tu, confilium inierunt, qua-

pàm

le puero nomen imponerent , dicebant affiftentes nomen Patris ejus illiimpo-

que

nendum, ipfumque Zachariam vocandum eífe. Quo audito S. Elifabeth

cum

dixit, zequaquam. Nocfic vocabitur : & quare? Quam ob caufam filius

Zachariz non debet Zacharias vocari? Forlitan hoc non erat nomen fanctum?

n

nud

nonerat nomen illuttre ? non erat nomen authoritatis ? nonerat nomen glo-

riofum ? Erat , fed fimul nomen Patris : vocabant eum nomine Patri jui , led

p

ycem

nomen Patrum, quo illuftriores, quo gloriofiores fünt, eo minàs fumi debet

i

abillo, qui vult fervire Deo, ficut Baptifta, In nomine, perpetua redditur

us n

memoria parentum, in Keligione filij profitentur illorum oblivionem : oblivi-

]iz

feerepopulum tuum , &$ domum Patris tui, Pal.44. — Et quia S. Baptifta futurus

.coti

erat ( ficut fuit) Fundator & Exemplar Religioforum , noluit prudeuter S.

rant

Elifabeth ut Zachariz nomen affumeret, non enimerat juftum , utin nomine

orant

Patris memoriam illeconfervaret, qui modo vivendi profitebatur illum fe non

ntis

cognofcere.

Vulcisut vocetur Zacharias, quia nomen eft Patris, fed rationes

ccdit

vobis contrarias adducitis , etíam quia nomen Patrisillius eft, propterea non

*

j a

debet illi hoc imponi

*

Uocabaut eum nomine Patris (uj Zacbariam, &9 ait

yte

mater ejts , nequaquam,

t

O quam diligenter imitatum, & ex parte quoque füperatum hodie vide-

i

mus hoc exemplum Bapti(te ! S. Lacas quia pro Pofterorum memoria fcribe-

ono»

bat, in hoc loco fiftebat, ut Avorum Baptifte Genealogiam recenferet , fed

no*

quia cum prafentibus loquor , me rebus tam notis immorari , non eft necefíe,

ficut nec mihi poflibile foret in argumento tam füblimi, MMultum fecit qui

nomep Zacharix reliquit, traditum fini confpicuo cum Thiara , fed muitó

abitu

uo

plus facit hodie , quz gloriofiffimum Gusmanorum nomen, in czlo terraque

Hoc eft in omni etate famofiffimum, in omni perfona

,

gloriofum relinquit.

P

a

M

eminentiffimum, in omnibus propofitis fingulariffimum, celeberrimum in cun-

étis hiftorijs,& hoc eft ill'ud quod relictum pro humili nomine crucis hodie vide-

?

j

] ænl'-

mus Nónquistam virtuofamaut prudentem miretur electionem, talis enim

pI

virtug;

qum

178

In.laudem S. Joan. Baptifi e..

üt

virtus,talifque intelle£tus mihi videntur quid angelicum habere, A&ngeli Marias:

interrogantes,quid in Chrifti fepulchro quererent,diverfis funt ufi terminisfe:

i

cundàm diverforum Evangeliftarum fcripturas. Angelusin S. Matthaointer-

]o

rogavit illas an Jefütm quzrerent crucifixum, fefum qu«i crucifixus efliquariti $

di

(

Angelus in S.Marco petivit ex illis;an quererent JefumNazarenum crucifixums.

€

um querità Nazarenum cructfixam ? c. Y6.Si ergo Angelus in$; MarcoChri-

qu

1

um vocavit Jefüum Nazarenum,.crucifixum, cur ángelus in S. Matth. voca-

T0

vit illum fotummodo Jefüm crucifixum , & non eum vocavit Nazarenum ?.

«

to

linusex optimis Evangelij commentatoribus ,. doctiílimus Maldonatus dili-

enter notavit, Angclum n S. Matthzo comparuiffe tanquam Angelum , &

qu

M

Angclum in S..Marco apparuiffe tanquam hominem.: Mattbans Angelum y.

Marcwm bominem appellat , & efthis conformis ipfetextus ,. nam S. Matthzus

el

t

ficinquit : 44ngelus Domini defcendit de celo , qui dixitmalieribus. S, Marcus-

fic (cribit:- Intrantes monumentum viderunt jmvenem fédentem, & quiaille, qui.

10

locutus fuit mulieribus, fecundüm S, Marcum erat homo, fecundüm S. Matthz--

pu

um erat Angelus, ideo ille S; Marci, Chriftum vocavit jeíum Nazarenum cru--

D

cifixum , & ille S..Matthzi,. vocavit illum f(olummodo Jetum crucifixum , &

[:!

Internomen Nazareni &.nomen crucifixi.

pnon Nazarenum.

Modo notate.

h

Chriito datum, hzc intercedebat differentia , quód /Vaz;aren us nomen erat.ex.

[ur

quo traxit Originem familia Chrilti :: crucifixus erat nomen crucis, ib qua fuit:

tü

ipe mortuus.. Quod ergo nomen . Nazareni preferatur. nomini crucifixi ,.

uod nomen familiz przcedat nomen crucis, hoc fit a6 Angelis habentibus.

&

fpeciem hominis ;. fed quod dicatur.nomen crucifixi .& fileatur nomen lNaza--

C&

reni ,.quod fümatur nomen crucis ,.& relinquatur nomen familiz,.hoc fit. ab:

&

Angelis, qui veré, füntinfpecie Angelorum.

Angelus in S; Marco ,. qui fuit:

te

locutustanquam homo terreftris , viderunt juvenem fedentem, antepofuit no-

in

men domus nomini crucis , Tefum queritis Nazarenum erucifixum, | Angelus:

mA

in S, Matthzo, qui ut Angelus czleftis locutus fuit, 44ugels Domini defcendit

di

de c«lo , fumpfit.nomen crucis;, reli&to nomine.domus; 7efwm , qui crucifixus.

to

r

eff , quariti.

lm

Vl

O Prudentia , plàüs quam tiumana ! 6 electio veré Angelica ! Bene fcio ,.

Mariasomnes Angelórum verba percepiffe , fed nulla didicit fuum mutare no-

u

men.. Mfaria Magdiàléna non fe vocavit Máriám de Cruce , fed Magdalenam :

0j

Maria Cleophenon fe vocavit de Cruce;, Quare ?: non illz fciveruntimutare

an

nomina fuorum Majorum; & affümere nomen de Cruce, quia religiofa hec

fi

przeminentia refervabatur uni ,. quz devotione Mariás füperare ,. nec non

m

Angelis equiparari prudentiá deberet,.. Vérüm ficut in domo Zachari& (üper

Ti

f

nomine.Baptiftz füit orta quaftio , ita mihi quoque conveniens effc videtur,.

ut:

[

179

In profe[fione F ilie Ducis 2Medinenfis.

tfas

üthocin loconos fuper nomine de Crace quxítionem inftituamus. Perfonz

.)cfea

mzximz Authoritatis, qui intererant illi feftivitati, fueruntille, quae Nomini

Ll*

Joannis contradixerunt, quz veneran félesnnitatis gratid , commentatur Car-

"

dinalis Toletus ; & fimiliter ille; qui hodie impugnaturus eft nomen de Cru-

utrs.

ce, Perfona maximz authoritatis erit, quz eit prefens huic feitivitati , &

"

quisefthic? Chriftus füb Sacramenti fpeciebus : & (icut ibi pretendebant,

0(d"

non Joannem (ed Zachariam vocandum efle, ita hic probatur, non vocandam

m

effede Crucefed de Sacramento. Non hzc mea eít imaginatio finefundamen-

dili

to , fed vera fimilitudo, cum omni proprietate ex textu fümpta.

Nomen ,

,&

quod Baptiftz dare volebant , erat Zacharias, fed quid fignificat Zacharias?

4l y

Memoria Dómini, Dei memoria ; hoc ipfum eft S. Eucharilliz Sacramentum,

qus

e(t memoria, quam Deus nobis pro abíentiz fuz pignore reliquit, f zzez sne-

(CUS:

proriam factetis. 'Nunc quero, quam Chriftus habet caufam dicendi, quod

qui

nolit poui nomen crucis fed nomen Sacramenti ? Ratio eft evidens ; quia

hg.

profiteriReligionem , potius eft fieriSacramentum, quam crucifigi. Omnes

Cde

Doéctores Statum Religioforum paffim vocare folent Crucem, fed ego, cum

eorum licentia , dico Scatum Religionis, plus Sacramenti quam crucishabere,

T

5

Ratioin qua mefuado; hec eft quia Chriftus in cruce una folàm vice mor-

LOX

tuus eít , in Sacramento fingulis diebus moritur : facrificium crucisfuit cruen-

&t

tum, fedunicum, facrificium Altarisincruentumeft, fed quotidíanum.

iris.

Maximaexcellentiaamoriseft, mori : Majorem cbaritatem nemo babet *

ibus

Sed talis excelleotia magnam habet imperfectionem, nam qui femel eam exer-

4

cet , executioni fecundó nequitillamtradere : maximus eft actusfed ultimus,

.ab

& cum Chri(tus erga homines ferventiffimo flagrans amore, videret, (i more-

returin cruce, ejus exercendi amoris materiam, & occafionem terminatum

füit:

ho

idi, quid fecit ? miraculosé reperit in Sacramento modum femper de novo

elus

moriendi, quatenus moriendo dare vitam, & non pro femper vitam perden-

il

do, mortem repeterepoffet. . In hocamor Chrifti; quem nobis in Sacramen-

j

to demonítravic, primastulitab amore, quem nobis demonf(travit in cruce,

Incruce folàm obijt una vice, in Sacraimento moritur quotidie, incruce dedic

vitam , in Sacramento continuat tmmortem.

Spon(a( tanquam illa quz melius

(

omnibus cognofcere poteft ) hujus excellentie veritatem nobis confirmabit,

no«

fortis efl ut mors dileclio, dura frcus iufernus exulatie, Cant. g. Tantüs eft

m

amor ( hoc fignificat Zilecfio? ut fit (icut mors , & fifuerit major ( quodfigni-

t

ficat emulatio ) ficut infernus.

Notabile di&tum ! Qaare Salomon amorem

c

magnum morti, & amorem adhuc majorem inferno comparat? Dicam. Inter

nol

mortem ac infernum hecintercedit differentia , quod mors tollat vitam, in-

fernus perpetuet mortem , quapropter amor magnus affimulatur morti ,

j

tut:

amor autem major inferno comparatur, plus enim eft perpetuare mortem,

u

2

quàm

À Sa

In laudem S. Joan, Bapti jä.ei

quàm tollere vitam ; perdere vitam e(t folàüm una vibe mori , fed perpetuare

Ex his notate differentiam amorís Chriftiin cruce ,.

— —

mortem eít (emper mori.

& inSacramento.

Contenderunt hi duo fimul amores, amor crucis fuit in-

ftar mortis, quia vitam abítulit, fertZ e/7 fzeut mor s dileclio : Amor Sacramen-

a-—Q — d — —

ti fuit inftar inferni , quia tran(ijt ad continuandam perpetuó mortem : d/a

ffeut inferinus emulatio. . Sed multó plus fuit perpetuam reddere mortem,

quam tollere vitam, fiquidem perdere vitam, eftin inftanti mori, perpetuare

mortem, eft mori per totam vitam,

Videte nunc rationem; ob quam Status Religionis conformior fit Sacra-

mento, quàmcruci. Ín cruce quis moritur una folim vice, inSacramento

moritur quotidie,

Scio bene, quod dixeritS. Auguftinus , folos Martyres ex-

cellentiam amoris Chriftoolvere, quam ipfe nobis przítiticin Sacramento fe

nobis relinquendo, quia pro eodem illi moriuntur , qui mortuus eft pro ipfis :

Qui accedisad men[am Principit, debes [imilia preparare , boc beatà Martyres

féierunt. Sed hac ratio. ( det nobis licentiam hoc Ecclefiz lumen ) facilé

impugnatur, nam multz mortes uná fola noa folvuntur z Chriftus in Sacra-

mento: moritur quotidie, Martyres una fola vice moriuntur , ergo Martyres

atf a . Ro d , a, OM RNE . AE aiadm - asl WEnO , d

fatisficiunt Chrifto in Sacramento ? Q'uid hic refpondebimus ?. Dico, quod

Martyres fatisfaciant Chrifto in cruce, & Religiofi fatisfaciant Chrifto in Sa-

B

cramento. Martyres Chrifto in cruce fatisfaciunt, quia folum una moriuntur

vice pro illo, qui pro ipfis mortuus eft feme! ; Religiofi fatisfaciunt. Chrifto in

Sacramento, quia moriuuntur fingulis horis pro illo, qui quotidie moritur

p»o ipfis :: eftquis, quiboc dicat ?. Id dicir S. Paulus, qui non minüs fuit Re-

ligiofus, quàm omnium Religioforum exemplar, quotidie morior, 1. Cor. 15.

Ita ut, ficut Chriftus invenitin Sacramento modum moriendi femper , ut

moriendo poffit nobis dare vitam, & vivere non definens , poffit repetere

ERa ETU T T UIRSR RA p d EAU AE

mortem,eodem modo , cum Religionum Patriarchis ( & melius quàm omni-

bus , Seraphicoin fua divina inftitutione ) parvus videatur amornon mori, &

exigua mors una folüm vice mori, bunc invenerunt illi modum miraculosé

naturalem vivendi morientes , ut vitam Íuam continuando multiplicarent

mortem , & in feipfis perpetuam redderent mortem , continuó propriam fa-

crificando vitam.

Magna diéctio Patriarche Religio

num S. Bafili;i Loquitur magnus Pater

de cellis aufteriorum Religionum , dicens anime religiofz cellam imitari fe-

ulchrum Chrifti ; à.Ce/la. Dominica fepultura emula, Inquiramus quefo ,.

quas habeat Cella qualitates , ut cum re tam nobili contendere poffit? Hzc

samulatio , in qua fundatur , quod cella fit fepulchro fimilis, eft zqua fimilitudo,

nam ubi talia (ünt veftimenta ,. quz potius cadaveribus involvendis ; quam ho-

iminibus veftiendis videntur accommoda ; ubi le&tus phreretrum refert ,. ubi

tgm

181

In profeffione Filie Ducis 4 edinenfis,

lute

tam angufti funt parieces, & tam exiguo cum lumine, ibidem multum de

K

fgpulchro participatur, Sepülchrum? [ta; fed quare fepulchrum Chrifti , &

J

non aliorum ?Quiain aliis vita folhm moritur, fed in fepulchro Chrifti mortua

Ill*

vita fimul cum mortefuir. In fepulchro Chrifti, fuit vita mortua morsque re-

lu

fürgens $ atque tales , ó Religiofzefpirituales , veftre funtcella: O ce//a Domi-

m,

nica fepultura ama , qua mortuos [nfcipis , ed revivifcerefact. O cella vere fe-

att

pulchri Salvatoris imitatrix ; nam intra te vita eft mortua ; & morsrefurgens,

vita mortua, cumufibus vitz careat, morsrefürgens, licet enim fit mortua,

"u

tamen etiam vivit :tu es indifferentia gloriofa vitam inter & mortem (quamvis

Qto

gloriofa cum pznis ) dum anima in vite mortisque confinibus pofita , partici-

a.

pat indifferenter leges utriusque;cum 6t infenfibilis tanquam mortua vita deli»

ofe

ciis, & fen(itiva, tanquam pznis vivens mortis, Intemultiplicatum videtut

(is

naturale Phanicis miraculum , cum cunas quotidiereprz(entes & fepulchrum,

"m

ubi vita moritur , & mors nafcitur , & quamvis tibi defint cineres, non tamen

cilt

defuntincendia. In te hodie (majori cum proprietate) verificate videntur me-

d*

taphorez de duplici Horizonte, cum ortus fis fimul & occafus , ubiSol ( eodem

t5

inftanti moriens & oriens) oritur in uno bemifphzrio , dum fepeliturin 2itero;

In te finaliter ( licet fis optima pars Paradi(i) confpicitur in figura inferni fabu-

10d

M

la,quód omnis Religiofus fit penarum Titius , qui mori nequiens, ut moriatur

fzpius , mortuam habet vitam , & immortalem mortem : Semperque renafcens

tur

)f

son perit , ut po[[jt [ape perire.. Non e& quod miremur , maximum füiipfius fa-

tur

crificium Inferno comparari, cum illud anima fan&a cum maximo Sacramento

ie

comparare voluerit , & deutroque magna paritate dici poftit , dura frcu? infer-

z emulatio.: Siergofacrificium Religionis,. cum fit continua mors, magis

f

affimuletur Sacramento ; quàm Cruci, quia nomina rerum effentias fignifi-

[

e

care debent, procul dubio videtur, quod Religionem Profeffa, non fibiCru-

cis , fed Sacramenti nomen imponere debeat ? £? vocabant eum neomine Patrás

I«

T.

f&i Zacbariam , loc ef , memoriam Dominr,

His nonobftantibusS. refpondet Elifabeth ,;izeqaaquam,& magna ratione..

6

ent

Quare? propter eandem rationem , quz illud perfüadet, nam finorben Sacra-

menti fignificat totum, quod inftatu Religiofo reperitur, & nomen Cruck fi-

[

gnificat minus ille, nomen Crucis ,.non Sacramenti nomen fümidebet, In ele-

étione nominum magna datur différentia diverfis in finibus, ob quos fünt eli-

r

enda.

Nomina qua ad explicandam veritatem eliguntur, pracisé totum fi-

fe

"

gnificant ;illa quz pro vanitate fümuntur, plus dicunt ,quàm eft ; Quz elizun-

tur pro humilitate; minus quàm fit; indicant, & cum humilitas. quz paterno-

iC

1]

rum nominum dignitatem defpexit ,nominis religiofi fecerit ele&tionem , ideo:

cum improprietate prudenti, diminutivum fibi nomen Crucis elegit, inquo

J«

hri-

bt

plus eft; quod taeetur,quam quedïdicituj'..) Quiaine oportetrefpondere C

fto

j

182

In laudem $. Jostt. Baptifle.

ffto fübTpeciebus Sacramenti; refponfionem meam eidem Sacramenti nomini

conformabo. Sacramentum Altaris vocatur corpus acfanguis Chriftivhoc no*

men illi Dominus ipfe dedit; Fioc.eff Corpus meum : Hiceff calix [anguinis mei:

Matth.26. (Qugro. Eftpreterea quid plus in Sacramento? Eítibianima, eít

divinitas, ergo fi non folüm in Sacramento corpus eít & fànguis , (ed etiam ani-

ma,necnon divinitas, quare non vocatur corpus, fanguis , anima, & divinitas;

fed.corpus folüm.& fanguis? Quia Chriftus Sacramento nomea hoc dedit in

illahora, quà fe voluit humillimum demonítrare: Chri(tus femaximé demon-

ftravit humilem, quando Sacramentum corporis & fanguinis inftituit, ad illud

difponens Apoftolos mediá lavacri puritate, ac fe ipfum cum humilitate., pedes

€orumlavando, fed quia my(terio huic nomen impofuit cum intentione humi-

litatis, propterea folüm minus ; quod erat in illo, declaravit: Etenim nomina,

quz humilitas compofuit , femper plus tacent, quàm dicunt: illud, quod dici-

tur , et.corpus & fanguis: id quod tacetur eft anima & divinitas. Idipfum ac-

g

ciditin noftro cafu , nam licet non fümatilla Sponfa nomen Sacramenii, fequi-

turtameniliusexemplum. Relinquit Sacramenti nomen, quia multó plus fi-

gnificat: affumitfibi nomen crucis, quia multo minus fignificat, nom verus

amor illogaudet, quod eít, & nonillo, quod fignificatur, füfficit Religioni

ip(im effe crucem ex vi verborum ,licet (it multó plus per concomitantiam, Er-

R MTOE PL TP RRESPN CM

£o concludo, quod fuerit xqué juftum relinquere nomen Zachariz , & quoad

fignificatum, & quoad ipfum nomen: £ ait mater ejus , nequaquam.

Eft modó finitum thema meum , & nifi fallar, ejusdem omnes particulari-

tatesconfideravi, hujus diei circumf(lantiis illasaccommodans, fedadverto

quoque magis curioíos ob(ervaffe , quod filentio preteream illa verba, audie-

AE m A TME UT ND

runt vicizi $ £0gnati , £ congratulabantur ei. Mefüper hzc verba non difcur-

zifle fateor, ac preeterea fateor quod eademomiferim , quia nullam in iis parita-

tem fed magnamà propofito meo diverfitatem inveni: Cognatit$ vicini con-

gratulabantur ei , dicit Evangeli(ta,, quod in nativitateS. Baptifte cognati gau-

dio fuerint perfufi, vicinique ei congratulati: fed hic hodie hoc nonaccidit mo-

do, tantum abeíft ut vicini cognatiquegaudere poffint, ut etiam tota confan-

guinitas,vicinitasque potius magnam habeant caufam dolendi. Habet confan-

- LT. ALE T i ARU

guinitas dolendicaufam, quiafe relitam videt, babent conquerendicaufam

Vicini, quia vident extraneos fibiprelatos. Quando fanguis fe relidtum videt,

curnon doleat confanguínitas ? quando videntur externi vicinis przlati,quare

non conqueratur vicinia? Ergo hic non oportet dicere, cognati E vicini cen-

gratulabantur ei.. Ad has duas me querelas confero, & finio.

Inprimis dico cognatos exiguam habere caufam dolendi: nam fifanguinis

obligationi non fatisfiat amore Dei , non offenditur , fed potius honoratur con-

fanguinitas ; quo ad illum; & amore cujus hac eft relicta fit de ipfa facrificium,

£

ed

In profe|ione Filie Ducis /Medinenfis.

185

j

fed quoadillam quz hanc relinquit,. ipía e& honorata. Hoc mihi totum eft

probandum,. Divertit Chriftusia domum Marthz , qua fororem habebar à.S,

'Yextu vocatam Mariam, & huic erat.$oror nomine AMria,

Luc.i10; que fepa-

ratim ivit cum Chrifto, humiliterque pedibus ejusdem ad

voluta , illum audie-

bar, & contemplabatur: Acceffit Martha Chriftum, & eidixit: Domiszr gom-

j

eff tibi cure , quod [oror mea veli

quit me [alam mintflrare? kixc hittoria-duas

mihi parit con(iderationes,

Dico Martham conquerendo de forore , Chrifto-

maguum obtuliffe facrificium,& Mariam dando.Marthz querendi occa

fionem,.

magnam ipfi dediffe fatisfa&ionem,& lioc pono dubium :.M

arianon fuit À Chri-

fto vocata , fed fponte füa, fe projecitad San

1]

&tos illius pedes , itaquefioccatio-

nem conqserendi, five jufta, five injufta fuer

it; Maria dederit, & non Chri

ftus;.

quare Martha.queritur coram Chriíto&.non coram Maria ?

quia Martha non:

b

intendit hac in occafione tàm conqueri de Maria, quàmoffer

re Chrilto facriti-

cium , quafi dixiffet ; Non credas , ó Domine,.

Mariam hunc amoris affettum:

folam ergate demonftrare ,. nam ego quoque ti

bi meum offzro.

Maria fuam:

tibi devotionem confecrat ,ego tibi facrifi-o mefolam relictam.

»reliquit me (o-

fa. illa tibioffert fuem tecum exiítentiam, ego tibí offero me

exiftentem fine:

lilla, fic ut ibidem in uno eodemqueadctu duo fierent facrific

ia ,. unum

[

Mariz ,.

quia morabatur cum Chriflo; alterum Martliz ,. quia reliéta fuit à Mar

ja.

Sed:

utrum efthorum facrificiorum maximum , Mariz vel Marth

* Egononaufim:

in liac caufà ferre fententiam , folüm dico ,.i hoc inlocopr

&dicaret S; Petrus:

Chryfologus , diceret fuiffe majus facrificium Martlix

quam Marig; Qusrit:

5; Petrus Chryfol. quis plüs fecit Abratliam offerens Ifac,

vellfac oblatusin facri--

ficium?' Plus Abrahamum feciffe refolvit, veré

babet:: fed fiIfac eratviétima occidenda , fi

que fcripturam in (uifavorem:

Abraham erat facerdos vitg füper-

Ítes futurus ,quomodo erat aut effe poterat

majus facrificium Abralia

"

Haci ? Ratio hzceft, quia lfac füam offereba

t períonam ,.& Abraham

mi quàm:

fuüi privationem filii : fe offerebat I

offereBat:

fac futurum fine vita

» Offerebat Abrabam fe-

sanfurum fine lfac,. & fappofito magno prius amore

»*

quebatur filium ,. rem faciebat majorem.illum facrificand

uo Abraham profe--

o , quam lIfac facri--

ficando feipfüm.. Ergo dicobene,. magnum füiffe

facrificium ,. quod Màrthia:

[-

obtulit Chriflo, quiànon minusilli obtulit , quam.

Reliquit: me folam miniffrare,

fe folamà Matiarelictam $

Non eft pariter dubium , quín Mariain eadem occafione:

»

quam dedit Mar--

thz conquerendi , magnam illi dederit f(atisfactionem

;nam quod Martha füeritz

;:

à Maria reliéta , folüm ut effet cum.Chrifto, clàre füit

dicere,quod taüti fceret

ejus focietatem, ut illam folüm

pro Deo relinquer

€

» nec nonfolüm cum-Deo:

recompeníare poffet; Filii lfrael videntes

:

quadragint

n

Bus aberat ab eis Moy(es ,. exiítens cum

2 jam diesprateri ifie;qüi-

Beo ,.ftatuc

runt a. valle montis diícee-

A .

; dere;,

- In laudem S. Joan, Baptifte.

184

ii

dere, alió profecturi,

Sacerdotem Araon repererunr, & dixerunt illi , Fac no-

tà

bis Deos , qui noy pracedant

, Moyft enim buic vira ne[cimns , quid acciderit. Pal-

3B

chra confequentia ! Detur nobis Deus, quia defidera

tur nobis Moyfes : Moyfes

d

t,7Moyflenim buic viro.

Si ergo Moyfes erat

It

non erat homo? ipfimet hoc dicun

homo, quareloco Moyfis Deume

ogabant? Quiaquasdam eft reperire prz-

hi

quasdam abíentias, quz cum DE

l

fentias, quz folüm pro DEO relinqui,

folàm fuppleri poffunt.

Hebrai magno

Moyfen amore profequentes & vi-

fí,

dentes eum fe relinquere coactos effe,

hoc difcurrebant modo , quia Moyfes eft

k

relinquendus,

pro folo Deo relinqui debet ,

& quia ejus abfentia debet per

I2

aliam fuppleri,

folàm cum aliquo Deo füppleri debet, prop

tera DEUM ab

4j

Araon petebant , q

ui in ejus abfentía fübflitueretur, Fac' mob& Deos , qui nt5

r&cedant.

Hanc I

(raelitz fatisfactionem dederunt Moyfi, & hzcfuit fatis-

Qs

fuz dedit forori, quando reliquit illam ; defiit effe cum

fattio, quam Maria

I

illa, fedut effec cum Dco, q«« eziam fede

n$ fecus pedes Domini, Nonhabent

pi

hi

ergo cognati rationem hodie lamentandi, fed acquiefcendi, feque contentos

aciletos demonftrandi: Cognati congratnlabantar €i.

.

.

.

