electio conformitatis , in utroque fuit electio melioris : in Deo, quia pro:

ro-

(

fe Mariam elegit : in Mariz; quiaelegit effe cum Deo z Maria optimam par-

3773 elegit*.-

'

Solüm quis reperiri poffet putans electionem per' conformitatem effe

n

modum eligendi ex parte imperfe&um. — Dico & coneludo , pet conformita-

tem eligere , perfectius effe quàm eligere per deliberationem z dum per pro-

t

g

priam deliberationem eligimus, propria eligimus voluntate : dum.per con-

j

EDd-

T

Á

119

$

1n Exequiis Marie de Atbaide.

dnt

formitatem eligimus, eligimus voluntate Dei: quando eligo, meam volun-

foln

tatem facio, quando me conformo, facio voluntacem Dei : nec poteft actus

bite

perfectior.reperiri quàm ille, in quo Deus & ego (imul eadem voluntate volu-

fact

mus, non eftactio quz aCtionibus Chriíti, magisaflimuletur. Actiones Chri-

Tan

Tnax

fti divinz fuerunt & humanz per naturarum unionem, hzcat&tio efthumana

fimul & di:ina per transformationem voluntatum.

Notabilis proprietas ?

quod augeatur meritum , ubi videtur diminui voluntarium. Sacrificium

maximé voluntarium in Mundo factum , mors Chri(li fuit : ob/a£u eff quia

ipfé voluit : Jfá.gg. Ec eft valde notandum, quod mors Chrifti non charita-

ti , fed obedientiz principaliterattribuatur ; fa&?wse/f obediens ufgque ad mor-

£em : Pbilip.2. cur ergo potius obedientiz quhàm charitati ? quia charitas

fequitur impulfüm propriz voluntatis, & obedientia fequitur imperíia volun-

tatis alterius, necerat actus in Chrifto tam generofus fe morti fübjicere ad

o

propriz voluntati fatisfaciendum, quàm ad conformandum fe voluntati fui

Patris, Nom mea voluntas fed tuafrat. Lucs. 22. Omnes in horto repugnan-

tiz Chrifti non ad recufandam mortem ordinabantur , fed ad voluntatis con-

formitatem magisexplicandam. óquàm generofé, ó quàm prudenter ? vi-

a

debatur cafüs & erat electio : videbarur violentia, & erat voluntas: & fiquid

:

repugnans fuerit aut violentum, fuit ad dandas merito circum(tantías & effen-

tiamfíacri&cio, Muctet ergo (cientia terminos, & in vicem quod proferat que-

s

l

Q

relas , morti grates referat, fuit enim qualificata folüm & perfecta in morte

fcientia , quandoin illo momento , à quo dependent & in quo clauduntur.om-

ÀQ

nia , inquo eft re(lzi&ta voluntas , Mariapartem opcimam eligere novit : 44a-

Pri

ia opt

imam partew elegit.

«

T

ria, nifi fallar, que.conquerebantur, reconciliavi: fed (i tempus illis

fiei

de novo querendi & mihi viresad dicendum , nec non ad audiendum Audito-

hi

ribus patientia effet , certum eft, quod.has querelas, quas cum tam exigua

liic

ratione contra mortem depofüé&re, verterent omnes ( & magna ratione )

N

contra vitam noítram : Ó xtates cecas! Ó formas fallaces ! ó fcientias in-

i

confultas ! vivit'ztas quafinon effet mors.

Vivit forma, quafi tempus non

tranfiret. Vivit£cientia, quafi judicium non timeret,

6 ! uno diedefinamus

fu

g

efTe czeci : nobisob oculos ponamus funeítas has imagines ( noftrüm ipforum

Iu

imagines ) quas non fine particulari providentia nobis Deus fubito domi ponit.

nor

Vix eft in hocRegno domum illuftrem reperire, quz non fe ad lu&um vefti-

am

tam hoc anno videat & necdum eft finis,

Cum fibi & Deo cognati moriantur,

moriunturetiam nobis ^ füuorum ad minus documentorum nosbzredes relin-

tht

It

quunt. Confideremus id eos quod nos fumus, fuiffe, & quod illi funt, nos

futuros effe, & hícomnia terminatumiri, lllad quod bicnon juvat , efnihil :

ho

acci-

tàtt

Íi nos confidamus ztati , vid.camq; quàm fit illa fragilis & omni exiguo

denti

N

E

Querele confra mortemreconciliata,

II

dentifübje&a. Si nos forma fallat, fallaciam.in cadavere difcamus, quam

Olute

aQdus

folüm maxima pulchritudo durabilem habet. Si denique nos fcientia (üper-

volüe

bire faciat , fciamus effe fapientes ,. quod inTioc confiftit ut fciamus nos falvos

facere, Quia Mundo & vanitati tantum vitz tempus datum eft , lianc ulti-

Chti«

mam partem Deo demus quz femper erit optima ,. & hioc modo:cum Maria.

ffiana

maximam partem elegemus.-

eus!

icium

quá

atitá«

m«

aritas

De Magno Chrifti Dile&o $. Joan. E

rolun-

geliíta.

yani

[6 8

T

€onverfus Petrus-vidit ilum Difcipulum quem diligebat Jefus,,

Ea

Jequentem. lf'oan.. Zfr.

; COf

4 l-

Em

m

Em

Xiftimavi folüm intereos qui Muridurn fequuntur , effe Fdrfuü'ato'sx

jquid

& infortunatos: etíamin fanctitatedaturfortuna. S.Joan. Bap--

effene

WA

tifta fuit infortunatus cum Regibus : niam Rex unus voluit illum:

Ro

'A

in folitudine nafci ,. Rex alter illüm fecit in carcere mori ( veftigia:

qque

Y

7I

notté

"9 fanguinis apparent in Linteo quod affervatur inter Reliquias:

r.om.

quifgra

nii ) S..Joan. Évangelifta cum Principibus fortunatus fuit : nam Cali

. M

Princeps & Princeps Ecclefiz contenduntin Evangelio, uter eorum majoremm

erga illum debeat affe&tum oftendere.. Cliriftus S. Petrum univerfalem Eccle--

j ilis

fic (ü: Principem conftituit;.& S. Petrus replicat pro Joanne, dicens Domine

picautem quid ? Domine fi Pontificatum mihiconfers, ficlaves Cxlorum mi--

ydito»

rigua

hi das , quid meritis S..Joannis es daturus ?' Quid Cliriftus S. Petrorefpondic?

ione)

Si eum volo manere, quid adte ? Siego velim ut Joannes fit in Mundo , quid'

45 Ít*

tua refert Petre ?' Quis te procuratorem Joannis conftituit ? Notabilis re--

s non

fponfio Clirifti , notabilis quzftio Petri !' Videturutrique difplicere, quod illis:

jarmus

gratumeffedeberet.. In difpenfandis officijs difplicent dignitates, qua confe--

runturalijs, in amicorum negotijs difplicet ,. quodagatur cum negligentia ,.

orum

non autem quod dentur in operandó diligentes, ergoíi Chriftus Joannis erat-

pODïF

veli-

amicus ,. & Petrus jamcreatus Pontifex, cur Pétrus dignitatem à Chrifto (ibii:

imtuty

datam, dilplicere fibi demoníttat ?' Cur Chriftum movetilla follicitudo, quam

[sb'n-

Petrus oftendit ?' Animi motiones erant diverfe, fed' eadem caufa. Uterque

movebatur quia uterque Joannemiunicé diligebat. Dolebat Petrüsob digni.

) d

tatem à.Deo fibi collatam,(icut enitri erga Jba'n'nem magrnum gerebat affectum,

jil:

ita:

ace

denri

"Á

112

1n laudem S. Joaf. Eöwggfg?ce;

ita dignitatem illamnon fibifedillioptabat. Illa (ollicirudo quam Petrus mon

qaam

conf

ftrabat, Chriftum movit, quiaprz czterís omnibusjoannem amans optabat

ama!

nullum effe, qui fe magis ergaillum follicitum oftenderer. Etubi manet Jo-

annes , dicebat Petrus, fi mihi Pontificatam confers ? Hic autem quid * Et

gv

ubi ego fum ( inquit Chriftus ) quid eft opus utalius de Joanne cogitec ? quid

(con

ad te ? Itaut Eccle(iz Princeps, & Princeps Glori& contenderint, uter ma-

füun

ex

jorem erga Joannem affe&tum gereredeberet : uterque fuit conatus illum (ibi

plus dile&tum facere: Nec id ego miror , cum in Joanne concurrerint maxi-

p

m« necnon proprij(fime qualitates quasDilectus habere debet.

Nit

Prima dile&i conditio, quam in S. Joanne cognofco, eft effc Evangeliftam :

um

Dile&tieffe debent Evangeliftz : officium Evangeliftz eít, dicere veritatem,

Qs

€or

& illius qui eít dile&tus, habere ac dicere veritatem ex officio. Quidam fue-

fon

runt Evaageliftz , multi fuére dile&i , fed S. Joannes , Evangelifta fuit fimul &

dile&us. Ratioeft, quia illi qui funt diledti, effe nolunt Evangeliftz ; & qui

pte

funt Evangelifte , non fiunt diledi.

Dilectus & Evangelifta fimul fuit S. Jo-

T

annes, hocfingulariffimum eft privilegium quod habuit. Quod fingularifli-

&

bía

mum eft Joannis privilegium ? Effe amatum , dum eft Evangelita, lInum in

Evangelifta noftro diligenter coafidero, cujus nullam video fieri reflexionem:

W.

Et [cimus quia verum e[. Teflimonium ejw.

-S. Joannes ín fine Evangelij fui

0b

omnía quz fcripfit, veritatem effe dicit. Hc inutilis e(Te videtur obferva-

ha

tio : legantur omnes Evangeli(ta , nec ullum tale quid dixiffe; reperies : fi

E

ergo cxteri Evangeliftz non dicant ea quz fcripferunt, veritatem effe, cur$,

Joannes dicit illa veritatem effe quz fcripfic? Non equalem alijs authorita-

f

tem przftitit ? Nonerat Joannes Evangelifta (icutalij ? Erat, fed Evangelifta,

a

fimul & dilectus ; & quia poterat amor caufare füfpicionem veritatis , notat

Y

ipfe, licet fueritamatus fecamen veridicum fuiffe, Difcibulus, quem dilicebat ,

In Aulis Principum, illi qui con-

P

fcimus , quiaverum e[f Leflimonium ejur.

tradicunt veritati, paffim amorem fibi conciliant : non ficelt in Aula Chrifti :

p

l

qui feveridicos profitentur, pro przzmi

omerenturamorem. Oquanta Chri(ti

t

gloria! óquantagloriaJoannis! Magna gloria Chritti quod ipfius Dile&us fit

Evangelifta: magna gloría Joannis quod exiftens Evangeli(ta fit etiam dile-

&us, Sedcur Evangeliftz debent effe dilecti ? Quia maximum meritum ut

quis ametur , eftamor, & maxima probatio quod quis amet , eft cum veritate

loqui. Dalila Sampfonem ínterrogavit 3. vicibus , n qua parte corporis ipfius

fortitmdo con(ifteret , & quod illum fuperandimedium dari poffet ? Primó re-

fpondit, utfe nervis fortiterligarent : Secundo; ut ftringerent ipfum funi-

bus: tertio, ut vincirent capillis : fed fingulis vicibus ligamina facile rupit.

Quid Dalila fecít fe deceptam videns ? Valde de Sampfone conquefta fuit &

dixitilli, quod veré cognofcat feab illo non amari, hoc formans argumentum:

?E

quoma-

(

N

De qualitatilus *veri Dileli,

143

$fmo.

uomode dicis quod amas wie ?. per tresvices mentitus esmibi. Tud.16. Bona

ptabat

coníequentia , mihi mendacia dixit, ergo.me non amavit.

Ratio patet,nam

t p

amare,; eítcor donare, mentiri eft illud celare, ergo clarum eft , qui non di-

—

4* Bt

cit veritàtem, illum non amare : nam quomodo cor dare poteft qui illud ab-

! quid

fcondit ? itaut Princeps fecundüm veritatem quam in fingulis agnofcit, ijs

j (Dà

fuum impertiri poffit amorem : veruntamen non debet, ut Dalila, tertium

m (ibi

exípectare mendacium : propter primam fal(itatem in qua fübditus fuerit de-

frail«

prehenífüs, ftatimé gratía Principis excidere, & pro femper excidere debet.

Nimius videtur rigor, nam Dei gratía non perditur propter omne men laci-

[la:

um, & poteít quis non dicere vericatem, & in gratia Dei manere : nihilorni-

Mtem

nus bonum eít, hoc non ita in Principe practicari : fed quare ? Quia Deus

n fue

cordacognofcit, & in ijseífe poffünt mendacia venialia, fed pro illo qui hzc

nl

non cognofcit, expedit omnia mendacia eíffe mortalia , & bonum eít, ut pro-

Y qui

pter omnia perdaturgratia. Amittatur gratia,ubi non probaturamor propter

Et ideo

$]e

mendacia : & mereatur illam veritas, media qua probatur amor.

vll«

S. Joannes fuitamatus, quiafuit Evangelifta.

In mea do&rina non amo du-

imía

bia relinquere. Omnescontra memagnam faciuntínftantiam. |.S. Matthz-

Iem:

us, $, Marcus, S.Lucas etiam fuerunt Evangelifte, non tamen conítat eos

j füi

obtinuiffeprivilegium dile£&torum, ^Quz hujusigitureritmaximaratio? Ego

1Vd*

hanc effe dicerem : quod S. Joan. Evangelitta dicat ea in Evangselio, quz alij

H

Evangeli(tz omiferunt dicere; quapropter dicere veritatem ab alijs non di-

ur$,

Gam , fingularem meretur amorem, declarare veritatem , quam alij dicere

tità«

negligunt, magnum eft meritam, qui calem remfacit, meretur ut fpecialiter

lifz

ametur : veritates quas dicit S. Matthzus, etiam dicit S; Marcus, & dicit S.

otat

Lucas, fed illas, quas S. Joannes dicit, non dixerunt, nec S. Matthzus, nec

if ,

S. Lucas, necS. Marcus, ille folushas declarat, & qui novit dicere veritates

COf«

ab alijs non dictas, hicfolus meretur pre ceterisamari. Ttanofter Evangeli-

illi:

fta fecit, & ideo fuit à Chriíto fin

s

gulariter amatus ; D feipuliw ille quem dili-

ritti

gebat j &fws,

sfit

Secunda

dile&ti-conditio, quam Joannes .'hafu'ït , & quam ín hoc magno

li«

San&to vehementer admiror, eft effe dile&tum qui manetin fuo loco: ficeuu

| ut

volo zganere. S. Petrus Chri(tum interrogavit, Domine bic autem quid?

at

Domine fi me principem Eccle(iz tuz facis, quale Joannem tuum diléctum

(s

manebirtofficium? Reípondit Chriítus, ffceum volo ssanere. . ixc cit, meo

j

judicio, una ex magnis Evangelifte , excellentijs, Evangeliftam effe qui in

loco füo manf(it.

nj«

Effe dile&um & fübico mutari , communiteraccidic, fed effe

if.

dile&um, & in primo manere modo, fingularitas eft S. Joansis. S.Petrus,

'.)

qui S, Joannem menfurabat ad modum aliorum dilectorum , imaginabatur

m

fibi, quod tanquam dilectus multum crefcere deberet , quid autem ipic? Sed

u

$, Joan-

l14

In laudess S. Jost, Ecangelifi a.

/

S, Josnnes qui feipfum fibi commenfurabat , in modo priori manfit. S/cegzz

volo manere. Una circumftantiarum in creatione Bominis ,, in qua muleas:

qu

ac

confidero, eft, quod Deus Evam ex Adami latere formaverit : non potuit

jllam ex capite formare , ut fuiffet doéta ? Non ex manibus eam formare pote-

U

rat , utexecutivafuiffet ? nonex pedibus , ut fuiffet dihgens ? Cur de latere'

In f

vam prodigiofam oportuit fieri formationem ?. Quia latus Adami maximé

g

fuit proportionatum effzctui , quem Deus intendit : Voluit Deus ex parva

fcis

arte Adami fübitó formare mulierem, illi magnitudine parem , & ideo for-

t

mavit illam de latere, non ex alia parte, nam iateribus proprium eft , brevi

Ron

tempore multumcrefcere. ld quod jam erat cofta, ftatim fadtum:eft Eva?

vit

Illa, quz pauló.prius parva pars erat Adami, fubito fuit toti xqualis ? Ita..

ho

Nam cofta, lateris Adami pars erat.

Adam P'rinceps fuit totius Univerfi, nec

li

eft quid , quod citius, quam latere Principum, crefcat. Patet íd in Jofeph:

H

4

eum Rege Pharaonis : in Aman cum Rege Afluero:: in Daniele cum Rege

i

Dajo. Ergo cum tam naturale fit Principum lateribus crefcere , quod S.

Rif

Joannes, quierat àlatere maximi Principis, crefcere non: intenderit , fed in:

iC

eodem , quo prius, permanferit ftatu, magna Evangeli(te digaitas & excel-

be

Jentia !! Mater S. Joannisintravit ubi erat Chriftus , pro quolibet fucrum filio-

ob

rumunum ex lateribus, & unam ex maximis Regni fedibuspetitura: DVe gf

tei

[edeant bi: duo filij mei, unus ad dextram, € unius ad finiflram in Regno.tuo;

Qu

AMatt. 0. Pro tunc Salvator f2 non refolvit,. fed fuo tempore,. duas fecie

fh

expeditiones medietatis hujuspetitionis : unum dedi: latus.S. Joanni & S. Pe--

fü

trounam dedit fede

m.:

*

fed i Mater pro ]oannelatus petivit & etiam fedem,.

li

dic ut fedeant , cur illis Salvator latus & non (edem dedic?- Minus erat Hllis dare

L

de

fedem quam latus

e

id probo, quia Joanni plus à fe dilecto , latus dedit, &

it

Petro, quiminuserat amatus , dedit fedem : ergo fi minus erat: dare fedem.

di

quam|latus , quarelatus datillis & non fedem ? Non dedit ijs fedem ,ne quid:

[u]

fierecin przjadicium láteris : latus non debet effe gradusprofede, fed porta

li

procorde : velle latus ad fedem afcendendigratià, efiiambitio : vellelatus.

hr

ad corintrandum;, amor elt.. SedcumS. Joannes effet amans.& non ambitio-

fi

fus, cor potiüs quam fedem quz fivit, 5.Joannes accubuit menfz cum Chri-

d

fto :: fed S: Textus dicit . recubuit in cena [uprapectus ejus ,. Toan.13,. Nota-

ü

Bilis ficus in taliloco ! fedendum ad menfamilli, non fupra pectus jacendum

fuiffe videtur ,. (ed.ita facit, qui pluris eftimatlatus, quàm fedem.. . Mater S..

Josnnispetebat latus amore fedis,.fed Joannes reliquit fedem amore lateris,

f

se: ubuit., facere.fibi:delateregradumad fedem, hoc füccedit multis ,. & idem

putavit S; Petrus ,. fed facere fibi de fede: gradum ad latus ,. eff fingulare:

quid: in: $.. Joanne.;,. qui voluit.in.fuo permanere. ftatu.,. ffc ewm volo ma-

?Ef ..

ï

"Tertio

*

,

h

Dé qualitatibus weri Diledi.

-PIgy

1j

Tertía conditio mirabilis , quz r—(efplend-et inS. Joanne, fuit, effe dile£tum,

ülhas.

qui de fecreto fecir iznorantiam,

Unumex teftimonijs, qux S. Joannesaddu-

tuit

cit in Evangelio, probantibus illum effe dilectum , fuit interrogatio facta

Dott-

Chrifto, quz eff qui tradet te ?. Quisilleforet, qui Dominum auf(it tradere

AE2

in manus [adzorum.

Salvator ipfi refpondit, effe Judam , & adjunxit Evan-

timé

gelita, Hoc autem nemo fcivit difcumtentium.

Ergo nec ipfe Joannes hoc

atva

Ícivit, qui unus menfe accumbentíum erat. — E(t confequentia S. Auguflini.

for-

Itaque (1 Chri(lus id S. Joanni dixerit, quomodo eft poffibile, 5. Joannem id

revi

non ícivife ? Certum eft quod (civerit, cur ergo dicic Chriítus illum non fci-

i?

viffe, boc autem nem»[civit, Hacelft ratio, quia quod Chriftus Joanni dixit,

la.

hoc illi dixit in fecreto, fed quod Joannes fcit in fecreto, illud non fcit.

In

,Dee

alijs hominibus fcire fecretum eft (cientia, in S. Joanne (cire fecretum,; eft

feph

ignorantia, zen» feivit,

Non eft fecretum perfeétum, nifi tranfierit ad effe

Mpe

igaorantiz , (iquidem (ecretum quod fcitur, dici poteft : quod non fcitur, ma-

d$

nifeftarinequit. Hazce(t caufa, quare neíciantrem homines fecretam tene-

d i

re, quia commendant illam memoriz, cum eam oblivioni commendare de-

(

berent.

Secretum memoriz mandatum, incurrit periculum, fed mandatum

lo«

oblivioni, manetíecurum.

Ratioe(t quia dum memoriz mandatur, eítcau-

73

tela, fed id quod cum aftutia cuftoditur , incurrit periculum ut perdatur:

;

dum committitur oblivioni, eftignorantia, fed id quod nefcitur, non poteft

edit

manifeftari : ergo fecretum perfectum eft illud quod fit ignorantia, & tale

De

fuit precisé fecretum S. Joannis : poc aznzem nemo fcivit difcumbentium, Pro-

2

bationem hujus conceptus quafivi , illamque folàüm in Deo reperi, Chriítus

are

de judicij incertitudine loquens, ficdicit , de die autem illo, velbora, neme

&

fcit , heque AAngeli in Ceho, neque Filius, niff Pater , Marci12.. Nemo fcit

,

m

diem judicij, nec Angeli, nec ipfeFilius hominis, Hic textus eftunusex diffz-

uid

cillimis, quosnovum habet Teftamentum : tam difficilis, uzin ipfo maximé

rti

laborarint omnes quatuor Doctores contra herefin Arrianam, — Chriftus dicit

(US

ne quidem (ibi conftare, quando Judicij diesfit venturus. — Notabilis propo-

10*

fitio ! Chriftus fcit quà Deus, quando dies Judicij futurus fit, nam fcientia

divina communis eft & zqualis in tribus Perfonis divinis. Idetiamícit Chri-

r

(f

ftus quà homo, licet enim fcientia Chrifti, in quantum eft homo, non fit infi-

nita, efttamen univerfalis, perfecti(ima, que cognofcit omnia futura , &

!i

$

omnia decreta Diviaa, ergo fi Chriftus in quantum Deus, & in quautum homo

fciat quando dies judicij (it füturus, cur id fe non fcire dicit? De4je amtem

15,

j

$lo nemo fcit, neque Filius bominis.

Hujus expolitio textus ab omnibus

Doctoribus mag

v

is recepta eft, quod, licet Dei Filius optimé fciverit quando

r

Judicij dies &t f

fe

uturus id tali modoftiverit, ut hoc fecretum Apoftolis reve-

lare noluerit, (ed in divinis Perfonis ficut eft Chriftus, fcirein fecreto ; eft non

14

Jo

fä ;-i! C»

116

In laudemS. Joan. Evangelifle,

C

fcire. S. Hilariusait , 2404 Fi/ius bominis ne[cit , Sacramentum efl quod taceat..

detu

od à Chrifto vocatur ignorantia Judicij , non eft ignorantia fedfecretutm z

QE

"

i

1

fübi

vocatur autem.

K

ecretum ignorantia , namin Perfonis divinis celare quid;, eft

cloti

e. ILdiplumagitur cum S. Joanne ( quod de ipfo & de Deo

iliud quati non.ífcir

quà

loquuntur Evange

lifla: in eodem fenfi). dicere voluit Chriftus illum celare ;

Ttan

& dixiteumnonfire. : Hoc autem nemo fcit difiembentium.

fait

Nion eft adhuc exaggerata fatisfubtilitas fécreti S. Joannis: ad textum

hus

noflrum redeamus : q4i recubuit im cena fapra pectus ejus , eje dixir, Domine

Vid

*

? Dicit S. Joannes, quod S. Petrus viderit illum Di(cipu-

ute eft qui tradet te

Tien

luc & Dominodile&tum, qui füprapectus ejus ia cxna quievit , Gcinterrogavit

Ot

Otate.

Non videtur debuiffe Joannes dicere ,. quod.

(in

quis. proditoz effec ? N

Ítr

fuerit ipfe , qui, quis tra

ditor effec ,, Chri(tum interrogavit , fed fe illum effe..

fed

cui Chriftus dixic quis effet prodicor.

Fundatur difficultas :. nam S,Joannis:

f

erat intentio pr

obandi , fe à Chrifto diligi , (ed Chriftiamorerga Joannem non:

tobatur per hoc

,quod à Chrifto petiverit fecretum , fed. per hoc quod: ipfi

Ti

Chriftus fecrecumrevelarit z fi

Chri(tus ergo revelaverit fecretum Joanni .

di

cur ipfé non dicit Chriftum fibi fecrecum: revelaffe ?

Quare folüm dicit quod:

i

hboc illuminterrogaverit, & déxir , quieff , qui tradet te ? Plasin materia fe-

eretinonpotuit feri. / S. Joannes in lécretis fuit Dilee

tus tam (crupulofus , ut.

p

non folüm fecrera revelare noluerit qug fuecant ipfrdicta , fedne quidem di-

"

k

cerevoluerit illa fibi dicta fuiffe;

Quod quis non dicat fecreta qux fcit ,. eft

multum : fed quod: nequidem dicat. (ibi(ecreta conffare, pluseft. Qxua de

eaufa ? Quia n

on dicere fécreta quz aliquis fcit , eft res fervare fecretas , fed'

nomdicere quodi

r

Is

»fe fécreta fciat , eft ipfa fecreta tenere fecreta. — In vifione

S. Paulus. à Deo raptus fuit:

S, Pault meliushac S. Joannis fübrilitas patebit.

adtertíum Calum, & ipii magna füerunt fecreta revelata : audyvi Avcand

)

(

I

erbaqua non licez bomín

iloqui. 2. Cor.2. Secreta qux non poflunt repeti..

Notate quanta fit inter $. Poulum & S;

Ioannem differentía. S; Paulus nom

narrat (ecreta v audivif arcoma verba. — S. Joannes fecretz quz fuerant ipfi

qï

dí&ta, nonnarravit , & ne quidem dixic libidi&a fuiffe; fed folm quod ea quz-

uis eff qui tradet te ? S. Paulus res tenuit fecrétas quia

fiverit v £$ dixit q;

yevelationes nonretulit , (ed.non senuit fecretu

min fecreto ,. quia fibi reve!a-

t2 füiffe dixir. — S. Joannes res fécretas fervavit,. quia nom retulic quis effet:

traditor, & fecretum fervavit

fecretum , quia non dixit fibi fuiffe revelatum ,.

quis effét.

Quid' ergo mirum S.

Joannem;, cum tam bonus fuerit fecretarius,,

adeodile&um fuiffe * Di/cipulum. quem.

diligebat 7 Efus..

Quarta. nec nom ultima conditio eft ;

effediledium, quigratiam vult

Salvator in Euchariítie Sacra-

amo:-cgratix. Nuncmemzgis explicabo:

minto gratiz: fuz fontes reliquic , féd eft

diligenter advertendum , quod

gä

Chriítus.

E

D

/

-

nE

A

De;,qz)alïtatiäw veri Dilethi,

[7773

Chriftus nolueritibi remanere fübftantiam panis ^fundo obfervationetm, V:

tetum !

detur ibi pauco

ribus opus fuifTe miraculis, ut effe& Chriíti corpus fimul &

jid, elt

fübítantia panis ,.

quàm ut effet corpus fine fübítantia panis ,, ergo (i cum pau-

le Deo

cioribus miraculis

Mytterium completé peragi potuerit , quare DEUS ( qui

celart,

quó poteft paucioribus femper utitu

"

r miraculis )non voluit ut remaneret fub-

—.*

Quia finis Sacramenti hujus inftitutionis

Ítantia panis? Ratio moralis. eft

extum

fuit ,. ut Chriftus prafentialitera

bundantiamgratia füx communicaret, Chri--

ftus autem voluit ut

:gratía quxreretur amore gratiz, & nonamorepanis.

)nine

ilcipu

Vidit Chrifftus homines, communiter amare gratiam Principum propter pa-

nem, &nonamoregratix: ficne? Ergonuncliocmihi contingere nondebet

ogavit

lo manerefubftanttam panis ir; principali gratíz niez in-

. Quod

(inquit Chriftus )no

neffe,

ftrumento;. ne habeant homines occafio

nem quzrendigratíam amore panis y

fi terrenis in Aulis hícmos obtineret *

Ognnis

fedamore gratiz.

Quam bonum effet ;

t T100.

fed'aninillis fit aliquem reperi

re, qui gratiam amet amore gratig » nefcio x

omnes amant gratianr amorepanis ,

nec folüm amant gratiam propter pa-

j ipfi

qui pluspanisaccipit; illum:

nl

nem , fed ad menfü

ram panis eftimantgratiar ,

dicunt in majort gratía

Principiseffe. Quid ftultius? Sed quàm bonum buic

| qnod

Tiafee

inconvenienti remediurm

Chriffus applicavit ! Licet in Sacramento non fit

panis quoad fübítantiam

, eft in illo panis quoad accidentia , fed'gratia cum

5, üt

Sapius accidit , ut is, qui in magaa communicat

mdie

pane non: menfuratur..

Boftia, parvam recipiat gra

tiam, & is qui communicat in parva particula ,

,al

Ia.

ut homines intelligant ; gratiam cum panenom

ya de

magnam gratianr accip

menfürari, In D EIgr

atia fic eft , in gratia hominum; ut aliomodofit , illi

; d

volunt.

"

o*

fione

; füit

Nullus unquam plus gratiz eum

! aliquo Prineipe habuit , quàm David

cum Jonatha, fed quz fuit hujus gratizprobatio?

Id S.textusinquit, r. Reg,

n

natbas tunicá , qua era

t induttm t dedit eam Da-

18 Nan exj[poliavit fe o

3pe[l'al

vidi, ita ut probatio gratiz Principi

s fintfpolia ,. /Poliavit. Notabilis res

Rof

em» non habere

atiam Principis, nifiobti-

quod homines exiftiment , aliqu

cipf

neat illamusquead ipías veftes ,. &

quod tiabeatillam quafi per victoriam, — Si

que

qui gratiamacquirit » bcllum gerit» fpolia fünt figna

gratia obtineat fpolia ;.

qua

viéti hoftis, & qui vicerit inimic

um & acceptus Principi fuerit , eadem (igna.

yeli

e(thabiturus. ldeodico, quo

d hicmodus gratiam acquirendtfit pugna , fo-

effet

lüm quipugna

t vult fpolia..

"

Qui gratiam acquirit , contentus eft corde:

Ut y

Rocinno(tro vi

deatur Evangelifta : gratíam Chrifti Principis acquifivit , &

riUs,

ceífavit cum acquifitionecordis , zeczbnit faprapetius. Magnifecit corPrin-

eipis fuüi Joannes;

fed illud zftimavit ideo, quia fe illitradidit, & non quix:

vult

jlli commodo feu lucro fuit..

Cor Piincipis xftimandum eít , quia fetradit ,

ta*

it ,. ficut

&onrationelucri. Solus S, Joannes gx-gti?m- Principis «ftimarenov

imd

d

aftimarit

(Lu

118

f

lnlaudem S. Joasi. E-vangelifie.

f

zftimaridebet, amoregratie, nonpropteraliud. "Tribusautquatuor vici:

bus S. Joannes de feloquens inEvangelio, femper illam fe vocat difcipulum ,

Y6S

nunquam fe vocat Joannem ,. Difcipalus ile, cut fe(üo non appellat nomine ?

a

Loquitur de Chrifto, loquitur de Petro , loquitür de fe ipfo : Chrifto lo-

quens, illum vocat Chriftum: Petro, illum vocat Petrum, fed fe ipfamnon

ht

TI

vocat Joannem, ergo &i Chriftum & Petrum propriis appellat nominibus cur

fe non proprio nomiae Joannem sppellat? Ratioelt , quia Joannes fignificat

N

lib

gratiam, ficquegratiam amavit amoregratig, utnequidem ipfüm nomen ,

cum illa conjunctum habere voluerit.

ili, qui principum gratiam amant,

vo

füt

fed (inecommodo, nomen tamen cum gratía volunt, fed S. Joannes Princi-

l

pis füi gratiam amavit, cum utilitate tam pura, ut egratiam voluerit etiam

£0

finenomine, quaproprer filentio preteriit nomen foannes, quia gratiz no-

e

eratiz

di

fnen erat: gratis amor

E

, €ft iatentum Evangelifte. Amor gratiz

p

puriflimus allum admittit amorem, qui eft amorgratiz propter amoremglo-

al

rie: folusantece(Iit S. Joannes, excellensamoregloriz, perfectum reddere

voluit amorem gratiz, Moyfes DEO dixit, ff inveni gratiam in oculé tuti,

[i:

offende mihi faciem 1uam , Exod. 33.. In quafacietotagloriaconfiftit, EtS.

joannes quid dixit? Z'idimws elortam ej

"s quaftunigeniti ápatre plenum gratie.

di

T

Íta ut Moyfesamaverit gloriam DE! , tanquamamansillam non propter gra-

tiam, (ed propter gloriam : A(t S.Joannes DEI

gloriam amabat, quafiglo-

4

W

riamDEIgratia pleni, Interutramqueharum con(iderationum magna datur

differentia, nam amaregratiam amore gloriz, eít defiderare premium: fed

r

amare gratiam amore gratiz 5 eft vellepignusamoris, Quid eftquod opti-

mum habeatbonafortuna? Non fl frni

glorià, e(t cerram reddere gratiam:

d

& hoc eft, quod confiderabat $. Joannes : — Moyfes confiderabat gratiam,

D

velut glorie pignus : S. Joannes quzrebat gloriam , velut certitudinem

d

gratix : Amor Moyíes erat commodi proprii cupidus, nam gratiam ordi-

*

^

nabat ad gloriam , & amorem ad vifionem

fed amor S. Joannis purus

erat, petebat en

videndi.

im gratiam amore gratig , volebat amare fine intentione

ä

Ex his magnum Evangelifi noftri Myfterium ( & forté nun

quamintel-

K

lectum)intelligetar, quodeftabfconditum in Evangelio: Difcipylum quem

dilieebat , & quirecubuit incaua fapra peclus. . Extollit S. Joannes amorem

inter fe & Chriftum : & hunc amoremut probet, dicit, fe fupra pectus Do-

minidormiiffe, Bonaprobatioamoris, amare eft vigilare , dormire eftneg-

ligere: quomodo poteft ergofieri, ut negligentia fit probatio amoris ? Dor-

mivit, ergo.amavit , eft bona confequentia? Eft, quia S. Joannes fupra pe-

il

&us Domini dormivit: necamor reperiri poteft fübtilior ac purior , quàm ille,

e

quicor giona;t; & oculos claudit, Oculisapertisdenarecor, eft defiderare vi-

fionem

h

De qualitátilus veri Diledi,

irg

Vicis

fionem propter przmium amoris : donare cor 6cu!iss claufis , eft in amore

lu

non velle, nequidem pramium.

Ex his inferturamorem ]oannis perfectio-

tine?

res habuifle circumftantias , qui

m amorem Beatorum , cum Beati oculís:

0 ]o-

amens apertis,

S. Joannes amavit fine defiderio videndi :

Beati . amant cunr

1Don

fatisfa&tione vifionis.

AÀn.mea fit bona coníe

quentia , dicant ip(i Seraphini

?CUF

Throno DEI affilentes : Dzabza volabant

xCfacie )t3 duabis velabant, lfa. &.

ficat

Sed fifemper Angel: DEUM videant , &q

uidem omnes,

cut hiSeraphini ve-

Deny

labantoculos? Quia cum in Calis Angeli fint amantes

per Antonomafiani;.

anty

volebant faltem fecundüm apparentiam amorem offerr

€DEO, puriorem ac

inci

fubtiliorem , quàm erat ainor aliorum Spirituum Beat

orum, Amor autem

tiarm

Beatorum purifimus in hoc confiftit ut cor donent o

culis claufis.

Eece hic

t D0:

cor , ecce.bicoculi clauf(i, ficut S.

dicerunt.

Joannes fecit ,.à quo hanc illi (übtilitatem di-

atl

Cum igitur in foannetanta fuerit amantis

qualitas, & tot Dilecti

prarogativz , quis mirabitur illum ab Ecclefi

go

amatum fuifTe ?.

& Principe Petro, tam impense

dere

ls

Prodifcurfus hujas eon-f»:luw(io-s-e'diäo—, maximum

, quod de aliquo dile&to

i5

celebrari poffet, illud effe , quod de E

paminonda Di

lecto Alexandri Magni

li.

di&umfuit : AMaita l ffve Regeprofperó , Rex

ffv illo nibil

Tantus vir fuit Epaminondas ,. ut dum Alexa

ndri dileétus e

magna rei ge[fit

t

rat, magna fine

Alexandro fecerit ,. Alexander ine ilio nihil magni geflerit..

"Fanto plus.vide-

glo

tur, quod de S Joanne cum omni proprietate poffimus dicer

itür

€ , cum ipfe non:

fed

Alexandri, fed ipfiusmet Chrifti dilectus fuerit. .M

agnaS. Joannesfine Chri-

fli focietate fzepius fecit, & vixquid magni Chriftus

rp[i.

detur feciffe,.

S; Joannes folus Rome torment

unquam (ine Joanne vi-

J

a vicit,. Ephefi

venenz bibit y

exiliafuftinuit in.Patmos : Afiam ad Chriftum convertit,. totu

m decuit Mun-

m,

m

dum,, legem amoris Chrifti propagando. Magna folus. S,

Joannes- fecit z

smultaide [fme Rege. Econtta vix apparet . Chriftum

fine Joannerem magnam

di-

feciffe,

Primum Chriftus miraculum patravitinnu

tus

ptiis, ibi S. Joannes erat:

Jtie

Chriftus filiam PrincipisSynagogz reftituic vite,

fed fecum duxit S: Joannem -

inftituit Chriftus S. Euchariftie Sacramentum,

quod faorum

mirabilium fuit:

tel-

maximum, &S.Joannem fupra pe&tus fuum habuit :

Chriftus füit transfigu-.

ratusfüper Thabor, & illi gloriz aftitit S, Joannes.

£m

horto fudavit ,, & S, Joannes fe illi-przbuit in hoc

Sanguinem Salvator in:

em

dolote focium,

Deniaue

moriens.in cruce Mundum redemit ,.

nec alium: habuit A&poftolum à latere;.

j0*

quim Joannem :. f/ne il nibil maener

24

Salvator nofterin cruce fecerit. etíam.d

eige[ft. Verüm ficon(iderem

us, quod:

€ $. Joanneteftamentum,

relinquens.

of

illum Matrifuz pro hareditate, fic aliam.in Sancto

X

noftro reperire licet ex--

ecllentiam, quam filentio preterire non expedit :

Mulier ecce Flius tams..

le,

gean, 19-. Meojudicio, hocunum eft.ex. maximis dil

Y

e&i Di(cipuli przdicatis;.

amic g.

I

d

120

ln laudem S.]oan, Evangelifle.

t

amicum effe, de quo tetamentum condipotuit. Exmagnis inconvenientiis

HU

quas obfervo in Mundo, eítuna, quare non debeanc amici per te(tamentum

qu

relinquificataliabona. Homines in morte bonorum (aüorum faciunt tefta-

mentum, & propter eandem rationem videtur , quod illud primo loco de

pe

amicis condere debeant, cum inter omnia bona, nullum fitmajus, quàm

[üs

idt

amici, nec inter omnes res no(tras ulla magis fit noftra quàmilii: itaque fi

amici bonanoftra fint maxima , quare non etiam deillis facimus teftamentum?

Hi

be

Hzceftratio: quiabona, quorum homines teftamentum faciunt, illa funt,

uzremanentpoft mortem , fedamici, licet fint bona maxima , fimu! cum

Qu

nE

vitadefnunt: maximus amicus ad mortem usque manet, polt illum nullus

eft amicus,

D

Obiit Lazarus abfente Chrifto: fed diligenter notandus efít ille modus,

quo Salvator de hoc certiores fecit Apoftolos: primó dixit, Lezarus amicus

Paulo poft fe magis explicat, dicens , Liazares mor-

nofler dormit , 7oan.11.

iuuseil. Quando Chriftus Lazarum dormire dicit, illum vocat amicum no-

