Natus fuit Salvatorin przfepio , fed dicicEvapgelila , natum

j

ibi fuilfe , quia non erat eilocus in diver[o

ori». Lucm. 2, "Santte Evangelifla,

;,fp -

nonitaloquere, hscoccafio potuiteffe, fed non fuit caufa ;

Chriftus in pre-

um

fepio fuit natus, quia tantus fuit amator hominum

, ut'proillis eam voluerit

quan-»

incommoditatem pati : Chriftus extra civitatem natus fuit,

quia tam ingra-

: jl

tifuerunt homines,utipfi domumin B

ethlehem darenoluerint: fi igitur.amor

o

cilem

Chrifti, necnon ingratitudo bomihum, hu

juscaufa fuerint, cur Evangelifta

1ines;

culpam.in tempus, & in occafionem conjicit , quianon -erat ei locus n Biver-

amot

fório. Certum eft fe magis amantem demon(lraffe Chriftum

, In:caufa jam

'amo»

di&a, quàminillis, que fuit paffusin przfepio : voluit ipfe,u

t Videretur ne-

hm«

ce(ficas effe, quz fuit electio.

Erat ille minus amans (fifait id centingentia,

itisite

od in heminibus ingratitudo'

fuit) & illi minus erant ingrati, cum contin-

n «

gentiz fuam ingratitudinem attribuerent.

Ataque tantó pluris ipfe fecic de-

ofcats

fectuum noftrorum excufationem,

quàm affectuum fuorum famam, ut.-minüs

s Del

voluerit amans videri , quatenus

homines viderentur minus ingrati. ^Sicut

amareczpitin principio vitz, ita

infine illius amare defijc, tunc excufatio-

citaSi

nem procurans igaorantie hominum , ficut modo authoritatem Ti amorisz

s elt

in finem dilexit eos.

ïzbim

.. Sednenottra nosignorantia redderet omninoneftientes :

quzfivit hodie

iil

Chriftus illud ab oculorum noftrorum vitione,

quod reperire non potuit, in

confiderationibus nofiri intellectus,

gt

Quianon ( dicitipfe) potuit intellectás

20

f

CC!?

'ego)

ignoranüa » prototypon aæp:ig mei.

ogpo

PA

&, ab ocglorumpictatc videa-

Jortie

tur

164.

In laudem S. Joan. Baptifle.

inp

tur ejus imago , & fieri poteft, utemolliantur. Humanitas noftra plus fem-

X

i

& ab oculis, quàm à confideratione moverifolet, €hriftus, audito, Laza-

rum obijffe, non flevit, veaitad fepulchrum, & videns illum, fuas non potuit

vol

lacbrymas continere , /acbrymatus eff fefes, Joan. 11. Quare? quiajam

(am

Lazariamorem confideraverat, Lazarus amtcus nofler , cum Salvator videret

Us,

amicum, erga quem tanto flagrabat amore,

Sindone fepulchrali involutam ;

non petuit non maximé cor ejus com

moveri,

Hc eft, ó Chriftiani , Sindon

qu

[

fepulchralis amici noftri , amantis no.

flri imago, quale cor illi negabit ammorem?

ica

Quales oculi negabunt ipfi lachryma

s ? Ad omnem facrz hujus imaginis con-

Qqui

verlionem veftra quoque corda convertite, quz fi converfa fuerint,

ocugs

d

nondeeruntlachryms. &c.

d

fcii

eu

CONCIO DECIMA QUINTA.

£af

hus

[11.

Ín profeffione Mariz de Cruce , Ducis Medinenfis

MM

Filiz , in Fefto S. Joannis Baptiftz , expofito S5. Sacra.

Ul

tet

imento.

Pt

Elifabeth impletum eff tempus parienat,. Luc.c. 1.

ine

n

n

s

n

N die, quo nafcitar vox Dei, merito obmutefcunt voces homi-

|

num ; admirationes tacite funt Rhetoricz hujus diel : sirafi

d

;

(X

y

ntiz hujus actio-

M

2

It

U

; funt univerfi : terroresac timores, funt eloque

[

N

o nis : fatfus ef timor faper omnes vicinos

£0F HH

Hic dies eft, de

m

A

, quia obmutefcit lingua

üt

quo fileant lingug ; fed loquantur corda

tibus : po/uerunt in corde

Zacarïæ À

& loquuntur corda habitantium in mon

er

(u0 dicentes.

Ec (i inaliquo Joannis Baptifte die , fit periculofum loqui, ac

ing

lentio, quid erit bodié, quan-

Cu

rudentiffimi difcurfus fintilli, qui tranfeunt in fi

do propter tot circumftantiarum con

cur

(am , caufze timoris, & admirationis

Ms

motivavidentur augeri ? Sitotafueri

t admirandi ratio in nativitateS. Joan-

fut

amicus, ezenim manuds

bit

nis, videre, quod Deus manum daret animz tanquam

Demini evat cum illo, quantó major eft bodie nobis admirandi caufa, videnti-

tan

Deum dare manum a!terianimz , tanquam Sponíüm , ezenim manus Do-

la

bus,

saizieratcm

x illa? Nonignoro, quod Origenes dicat , Deum dare manum

[

Bapriftz , idem effe, quod ejus anima defponfari, magn

atamen inter fponía-

Sd

D

lia dacur differentia , cum Iocus à loco multum differat. Defíronfari Deum in

de(ertis , res eft ordinaria , fed defponfari Deumin palatijs ? Deus defponfatus

üi

In

165

In profeffione Filie Ducis AMedinenfís.

in palatio? magnum miraculum! Hic eft cafus , in quo contra me totas habeo

fetq-

Sctipturas.

4323'

otuit

Si Prop

hetam Ofeam legerfmus , erit reperire, quod DEUS Sponfalia

volensinire cum anima , dixerit, f: du&turum illam prius ad defertum , Dz-

;jom

jeret

cam eam in [olitudinems e loquar ad corejus , Oleg 2. Si Jeremiam legeri-

tis, inveniétis, quod DEUS Jerofolyme revocansin memoriam tempus ,

La y

ndon

quo eam f(ibi defponfaffet, hocin alio deferto fuille, dixetrit , cbaritatem de-

on[ationts tue , quando[ecuta e» me n deferto, jexemiz a. Silegere Can-

rem?

COfte

tíca Salomonis voluerimus , videre licebit,, Sponfaliz illius anim& , prz reli-

quis

aliis à DEO dile&z , inunodeferto tra&ata, fed inaltero concluía fuiffe :

)culiïs

4

u& efl iffla, queaftendit per defer

tumn?. dicit cap.3. Queefhifía , que aften-

dit de dferto innixa uper dilechum [uum $. diciccap. g. Sed quaremulriplico

fcripturas ,

fi ipfemet Sponfus, qui htc prafens adeft , ab eo probando nos

excufat ? Myfter

ium, inquo DEUS fe proprié defponfat animabus , eít Au-

guftiffimum Euchariftiz Sacramentum , nam in illo ( ficut notavit S. Augufti-

nus ) medid Chrifti corporis unione, verificatur inter DEUM & hominem ,

eruut duo in carne una , & iloca, inquibus figurate DEUS hec celebraveric

nfis

S»onfalia, requirere velimus , principaliora tam in veterí , quàm in novo

teítamento, de/erra fuiffe reperiemus.

Precipuain veteri teftamento figura

Sacramenti, fuit Mannas quadraginta duravicannis, & femper in deferto:

utres veflrimauducaverunt Manna in deferta, Joan.G. - Principalior Sacra-

menti figura, in novo teftamento, miracnlum de quinque, nec non alte-

yomie

rum de feprem panibus fuit, & utrumque contigis in deferto: defer£w locrb

efl , && non babent, quodmanducent, unde cos quis potefft fatuvare panibus dd

pinadi

oLtudine? Marci 6.. Qu eftergoratio Cut majori cum fundamento poffi-

00«

imus admirari ) qualiseftracio, propter quam D EUS femper fe defponfat in

[|, de

defertis? Non eitipfe Monarcha totfus Mundi ? non eft eternus loriz Prin-

ingu

ceps? cumergo fe voluerit in terris cum ingqualitate defponfare, quare non

t

j, V

inzqualem fibi querit Sponfam , ad minus, Ín Aulis, feu in Palatiis Regum?

Cur in defertis? Ratio eft, quia Sponfam, qualitatibus iis , que D E O pla3

uan

cent, preditam , nonin Palatiis, fed in deferto e(ít reperire. 'S. Sacramen-

tíoals

£um nobis hujus rei dubium propofüit, & S. foannes ejusdem rélponfüm da-

[on-

bit. Sermonem panegyricum de Baptifta Chrifins habnit ( nam prohorine

p

tanto, folus DEUS Oracor füfficiens effe poteft) pauca fuéreverba, fed füb.

Jenti

ftantia multa, hocque modo cepit ; DOwidextffis in defertumn vider? ? booyi:

J D*

nem mollibus veflitum ? ecce qui nolibus veflinntur in doimibus Regum fant,

i

!

apulll

Scitis quis fit Joannes, quem vos omnes vifum exiviftis ? Ilievir ett qui vivit

)onf?'

indeferto, & non eftex iis hominibus, qui vivunt in Palzitiis; Notabile di-

m ffl

&um! EtergoDomine, hocthema, quod ad laudandum Dapti(tam affu:

mis ?

Jfatus

3

166

ln .;lavudem.sgz]04.n, Ba..pfi]?æ-

mis? ut concludas iliam inter natos effe majorem, difcurfum in vita, .quam

kec

eif

in defertis, nonin Palatiis ducit, fundas? 1ta : fumma totius perfe&tionis ,

tum

quemadmodum Thieotogi-dicunt, confiftit iv profecuttone cf" f4ga , in profe-

[

cutionevirtutis, & fuga virii. - Quapropter Eccle(iz , divinaque precepta,

Mon

funt alia pofitiva, alia negativa, pofitiva nobis precipiunt ut fequamur bo-

num, negativaprzcipiunt, utfugiamus malum; Chriftusergo, totam Ba-

adu

J

Ih,

ptiftz perfectionem , ad pauca reducturus capita, quid fecit? Dixit illum

hominem effe, quifequebatur omne bonum.,, & fugiebat omnemalum , ut

deo

autem diceret, eumomne fequi bonum, dixit, eum vivere in deferto, ut

€on

diceret, omnemalum ipfum fugere, dicebat, illum in Palatiis non vivere,

jus

Vitamillius Chriítus explicavit per locum, utquediceret, quis effect , dixic

N

ubi moratus,, & ubi non moratus fuerit ; uteum hominem eífe de calo

et:

diceret , eumeffedicebat, in deferto, ut nonefie hominem de terra dice-

dies

ret, eum in Palatiis non habitare , dixit.

Cum ergo Regum terre Pala-

pro

'tía, tamexiguamapud DEUM authoritatem habeant, mirum eft, quodin

den

Palatiisdefpon(íatumillum videamus Dominum, qui folàm fe defponfabatia

.defertis,

101

Sed que caufa hujus admirationis ? qualis erit ratio , propter quam

qui

DEUS, qui fe defponfare fo'et, in defertis, hodie fe defponfat in Palatio?

n

QuiaPalatium, in quohodie defponfatur DEUS, deferti proprietates habet.

tur.

Ordinarié fe DEUS amatin deferto defponfare, quia non invenicin illo condi-

ton

tionesPalatii, fed hodiefe defponfat in.Palatio, .quia repericinillo conditio-

H

nesdeíerti. job in mediolaborum fuorum, :melius effemori , quàm vivere

fno

ratus, inter aliascauías, ob.quas querebatur de vita, dicebat , ef& nuuc re«

t

quiefcerem cum Regibus , €à cum Confulibus ,qui edificant fibi folitudiner,. No-

Bo

tabilis loquendi modus! Cum Regibus, qui edificant. folitudines $. Si dixiffet

tot

cumRegibus, quizdificant Palatia, bonum eífet, fed quiedificant deferta?

E

Et qui &dificant fibi deferta? etiam deflrudtis edificiis , fiunt deferta; qui

&t

füuatergo Regesilli, qui terminos Architecture mutant? Illi funt Reges ( di-

Eii

.cit S. GregoriusPapa ) in Palatiis, in quibus ita datur locus vanitatibus terre-

T

nis, ut principaliter cogitationes tendant ad veritatem caleftem ; fed illa

d

Palatia, inquibus DEO , ficetineremisfervitur, non funt Palatia , fedoli-

tat

tudines, quie«dificant fibi [alitudiner ; Exnon fineratione dicitur, qui «difr

de.

£4nt , nam zdificandi duo dantur modi, edificarecum zdificiis , & zdificare

d

cum zdificatione: edificiumfacit, ut deferta mutentur in Palatia zdificatio

g

facit, utPalatia vertanturindeferta, Palatium, in quofervitur DEO, ef&

po

Palatium zedificatum; Palatium, inquo modeítia certat cum vita Religiofo-

ni

rum, ubipompz veftimentorum funt ciliciorum diffimulationes, ubi é Pala-

Tat

tioexire & novitiatumingredi; .eft potius mutare domum, quam vitam ,

fen

hec

In profejfione Filie Ducis Medinenfis,

167

quam

hwc eremus aulica , non vocetur Palatium , fed dicatur defertum :^ 94j

0nis ;

«dificant [rbi folitudines, fi'ergo Palatia Principam harum (it reperire qualita-

xofe.

vum, quidmiremur, quod DEUM in defertis fe defponfare (olitum

; in pala-

ea,

tio videamushodiedefípon(atum ?

Ergo ceffent admirationes cum admiratione

t bo-

Monticolarum ,. rurmgpatur filéntium, ficut illud Zacharie , & logqui hoc in

1 a

actuincipiamus , ftupor enim nobis dat licentiam , & apertum eff ifico os

illüm

6j us.

Revera concurrentibus hoc die tot circum(tantiis, meconfufüm vi-

i,llE

deo, cum (inttante , ut earum

quzlibet pro fz fola.,, integram requireret

), Ut

concionem ;. (ed erroris evitandi gratià. . confülam ipfum joan. Baptiftam.,

VC

ejusdemque do&trinam fequar :: ,O babet Sponfans Spon[us eff ,. amicis autem

dirit

Spon[igaudiogaudet. joan. j« Amicus Chriltifüm, inquit S Joannes :

Sponía

calo

eft Sponfi,gaudium eft abamico,.

la.praciséfit. Feflivitas erit S. Joannis,

dice-

dieserit Sponfz , fed Evangelium tam uni ,quàmalteri accomodabitur, ita ut

Dalas

Proprium videatur utriusque, pergamus ergo:cum ipfo ,. nepunctumab eo:

iodíü

demaberrantes,.

atin

Elifabet b impletum eft tempuspariendi, £ peperie filium: Blifabeth.poft

novem.menfes impletos filium peperit.

lllud verbum, 2mplettum: eff tempus ,

Juitm

quibusdamantiquis Do&toribus.fuperfluumvidetur; / Non erat clarum, Joan-

itio?

nem (ficut cwterihomines:) completo tempore . quod.illorum. nativitati-na-

d

1

abit

tura prefixit

ebuifie nafci? Cur ergo dicit Bvangelifta. Joannem tuiffe na--

)ndi-

tum, poftimpletum tempts, id quodfüperfluum videtur? E//fabetb imples

litig«

um eff tempus, — Cardinalis Toletus & omaesintellizentes,. dicunt hanc ad-

ivere

monitionem.non füperfluam ,. fed valde neceffariam fuiffe ,

nam in Joanne

j( 1«

tali- modo anticipate fünt naturzlegess. utfex folu

m*elaptis poftconceptio:

No-

nem menfibus ,. jam haberet ufümrationis . & dubitari poffer; an,. (ic

ut per.

Vifet

totannos fuerat ufüs rationis anticipatus ,. in eodem quoque non.per

"meníes:

aliquot, nativitasanticipari potuiffet ; ut ergo,. nonita fuiffeconftaret, di-

r

; qui

cit Evangeli(t2, $. Joannem, poftquam impletum effet tempus, natum fuifle *

Blifabetb impletum efl tempus... Wecefiveratextushujus interpretatio... Ve--

(d*

at

rüm quanto verioreft, tantó magisnovam mihi (ugeerit difficultatem.

Quod:

dicatur, S.Joannem completo tempore natum elíle , quia tempus.in

Bativie

iil

foli«

tatenon fuit anticipatum , bene dicitur ,-fed'quare non füitanticipatum

? Qua.

decau(a nonanticipatur cempus nativitatis,

ficut cempus.ufüs rationis anti--

dif.

cipatum fuit ? Ufusrationis , fecundüm naturz cur(u

(caté

m ,. debebat acquiri ,.

feptimo poft nativitatem anno;. & nativitas effe debeb

at, novem- completis.

"tio

poftconceptionem menfibus ;. itaque fi per. tot annos antici

T

patus fuerit ufüs:

raiionis , quare non etiam per menfes aliquot , anticipatur nativitas ?.

Quia

iofoe

hl

nativitas pertinetad viramnaturalem; & ufüs rationis ad' vitam: grati

&5 in

temporalibus,.id ,. quod fieri (olet à tempore,,

bonum eít : ut fiat àtempore;

af

in

1326

q44$

In laudem S. Toan. Baptifle.

tat

in fpiritu

allibus, id , quod fieri folecà tempore, melius e(t , ut Ratà ratione;

ergo ut qu

isnafcatur imando , faciat tempusiliud , quod ipíius eft facere, &«ut

tü.ï

fü

quis

nafcatar DEO, faciatidratio,

quod debuiffet faceretempus. Ambulans

]is

& hri

fus à Bethania Jerofolymam, in campo vidit ficum frondibus

divicem,

Íep

acceífit, & folüm foliis in earepertis, ipfi maledixit, & 5. Evangeli(ta Mar-

l fructibus: «oa

NG

cus notat ( notatu dignum) non fuiffe tempus pro ejusmoc

Ergo , DEUS bone, dicunt hoc loco Do&tores,

pe

erat temptus ficorum.. cap. 3.

iatt

finonerac tempus horum fru

&tuum; quare DEUS ivit illosquzfiturus? Et fi

non invenerit, quando eorum nulli dabantur , quare punivitarborem? Cum

£0

f

illam puniret,

certo debebat effe obligata hos habere fructus , fed fi non erat

tempus, quomo

do hanc poterat obligationem habere? Ita, hanc obligatio-

qu

nemhabebat, dicit S. ]oan.

Chryfoftomus, quialicet tales fructus non debu-

etit dare, ut effent primitiz verisillo tempore, nihilo

minus,cum DEUS vel.

f0

atisfiat, non deber

m

let iis frui, debebatillos dare rationi, fed ut debitorationis f

exípeétari , donec adveniat

tempus.

Utfru&us detur mundo , faciatcempus

u

ElifAbetb impletum e[] tempus, fed uv fructus Deo

It

id , quod eft ipfi faciendum;

q

detur; quod debebat facere t

empus, id faciat ratio , exw/tavit infansin urere,

Hac eít una ex prerogativis, quas alias inter maximas Baptitle reperi, homi-

D

Gl

nem effe , inquo fecitratio , quod in aliis facittempus. Exfpectare annos, ut

acauiratur ufus rationis , hoc accidit omnibus , fed quod ratio przced«cannos,

DUI

rif

1j

& faciatea, quz debuiffet faceretempus, hoc eft fingulare Magni Ba

hodie tam gloriosé imicabilis.

d

odie mutatu

m videmus annum, Aprilem in Septem-

IN

O quam mirabiliterh

2

brem, & fru&tus, quos d

ebebat maturos reddere tempus, " maturefcentes

Iu

fiorens in frugiferum Autamnum mutare poffet, nifi

y

cumratione! Qauis ver.

Sponfa

à Chrifto dilecta, /lo

res apparuerunt in terra nofiva, tempus putationts

(

ad'venit

? talimodo tempusobedit, ubificdominatur ratio. Quod mundus

i

& vita, non peffint nosamplius fallere!

Q uod intra tam paucos vitz annos ,

tot fallacias ejusdem cognoícamus? Quid eft boc?

Ah (iratio faciat hoc, quod

(

f

fieri debuiffetà tempore.

! Si poft annos quis verumà malo difcernere poffit,

facit tempus, id quod faceredebet, fed f

difcretio judicii precedat annos,

empore. Querebatur Marcus Tullius,

reítat ratio , quod fieri debet à t

uod , cum fint homines ratione pr

wditi, plus tamen in iis valeret curíus

urfus racionis,

fed nos hodie rationem tempori pre-

temporis, quam conc

f

ponderare videmus

e

Quod non fuerint anni 99, füfficientes dare cerebellu

m 18. folüm fufficiant prudentem reddere Samuelem, ó

ä

Heli, &quod eoru

magna rationis victoria ,

contra injurias temporis! Pulchritudo decepta eft

maxima injuría temporís, juventus fallaciam

cognofcens , eft maxima victo-

vVani-

riarationis, Quodnon tollatfibi capillosSara, poftquam cum corum

tate

In profejfione F ilie Ducis Aedinenfis.

169

ione;

tate didiceriterrorem , & quod capilli Ab(alonis in stateaurea, experian-

At

tmr rigoremferri! Quod fuis abítergat Magdalena lachrymas à pedibus Chri-

ulans

fti, easquetibinon refcindat, & quod híc una italtera Magdalena, quz ocu-

tem,

lisabfterfis , ad pedes Chri(ti recifos fuos deponat capillos !! Qd Jacob füam

Mat-

fepeliatRachelem in annorum vere, eft inconítantia vite, fed quod Rachelin

m

vere vitz fepeliat feipfam, eft magna visrationis. Dare vitam DEO, quando

0fts,

petitillam , eft diffimulare violentiam , fed eamipfi refignare , quando dat il-

Ef

lamnobis, eft propriam facrificare voluntarem. — Qui ultimos Deo vitz (uz

Cum

confecrat annos , facit ut Chriftianus timore mortis, qui primosipfi dedicat ,

erat

facit ut Religiofus amore vitz.

atiQ»

Rationisrepugnantiz cum annís militia fant, in quaplusrefiftunt plus.

'ehu-

que valent pauci, quàm multi; quodanni muki fe vinci permittant à racione,

v

noneftgenerofitas ; fed quod pauci fe permittant vinci fimul & convinci,

iehet

magna visrationis? Et multó major fi eorum confiderare vellemus confiften-

jpus

tiam, eidem favente fitu, - Paucosannos, & flupra montes, virationesnon

p

Ue0

reüftere, noneftexcellentia; fed paucosannos, & ín Palatio, e(fe & convi-

!/n,

étos & errorem , edoctos, ó magna victoria? Magnum oflicium in Aula Rex

Ii

David ipfi Bercellai obtulit, fedipfejam-oGtoginta vir annorum quid reípon-

; t

dit? Ocfogenarius fum hodie, non indigeo bac viciffitiudine , 2. Reg. x

9«

Se

.....

no'

5

jam ( refpondit) totannorumfpatio, fallacias Aularum devitare doctumro-

12,

gare Regem, quatenus proculà negotiis fibiip(i fe vivere, nec non de fepul-

chro agere permitteret,fe tamen illud officium acceptare pro filiofuo natu mi-

a

nore, effautem (erxius tuus Obanaan , ipfe vadat tetum, videtur huic aéctui fe

ntes

paternusamor implicare, fed errores mundibene manifeftantur, Multianni

proprii docuerunt Bercellai, quatenus pro fe non acceptaret of&cium , & pau-

nili

n

ciannialterius, illum fefellerunt, utillud pro fuo quzreretfilio. Quid przdi-

&a conditio & pauciannihabeant,interíe,neício: Habetfenex cognitionem

us

05 ,

illam recufandi, & nonhabetanimum confülendi eam recufirionem juveni ,

yod

cum facilius fit dare confilium. quàm exemplum, dedit Bercellai exemplum ,

fit,

fed non fuitaufus darecoafilium; videturinztate fiii fe conítituilfe pater,ut

hocfruaturinillius juventute, quoin propria fenectutefruinon poterat, Etfi

05;

non fint fütticieares vobisin fene&ute vires, ad efficiendum , ut omnino mun-

$,

1

us

dum relinquant illi, quos ipfe deferit mundas, fit vobis deinceps talis proju-

ventuterefolutio, £aciendi, mundum ut ponant füb pedibus fili , qui ipfüm

ra

lutt

mundum in capiteportant, O quam bene faum hodie recuperat honorem hu-

mana natura

,0

d

Dicebat olimS. Paulus , mibi »undus cv acifixc us eff, 3 ego mando , G3lat.6.

Mundus inecumelt crucifizus, & ego cum mundo. $i mundus erat crucifizus

10

(

nr

cum Paulo , converíos habebat humerosad Paulum, & f15, Paulus erar cru-

cifixus

iO

170

In laudem S. Joan. Baptïjfz.'

cifixus cum mundo , humeros habebat converfosad mundum; fed quod ego

tergum mundo vertam , quando ipfe mihi tergum vertit, non eft generofitas y

fed quod oftendente bonum mundo vultum , ego monftrem illi tergum, hzc eft

j

maxima generofitas. Quodilludente vos mundo, vos plangatis propter ipfun,

magna eít infirmitas, fed quod, dum amabilis vobis mundus adulatur , vos

ipfum irrideatis, & illum relinquatis, Ó quanta generofitas? Bít tanta hzc ex-

at

cellentia ut licet fit viribus rationis propria, exiftimet tamen S. Paulusillam

nonconfiftere nifi in potentia temporis, S, Paulus de Moyfe loquens;, fic in-

quit , Moyfer grandis factus negavit f& e[fe filium filie Pharaontt , magts eligens

n

h

affligi cum populo Dei $c. Hebraor. c. 11. Moyfes state provectior factus, re-

n

liguit Aulam Regis Pharaonis, reliquit ipfam Principem, reliquit quidquid ibi

poflidebat, & fpegaudens, elegit vivere pauper & füb fervitute, ficut DEE

d

f

Populusin Zigypto. . lllud quod bicconfidero, eft hoc, grandz fai?us, quod.

Moyfes hzc fecerit cum ztatecreviffet. « Quornodo nunc hic ingreditus ztas?

æl

S. Paulus loquebatur non deannis, fed de refolutione Moyfis, quam ipfe con-

t

ceperat , & (irefolutio nonin annis fedin animo confiftebat , quare dicit , Moy-

fen etate grandem fuiffe , quando deferuit Aulam , feque Dei fervum fecít ? Id

egodicam. Educatus erat Moyfesin Palatio Kegis Pharaonis à puero , erat

d

omne Principis /Egyptiacze bonum, quz illum adoptaverat fibi in filium , & ut

fe

talifervitia, refípe&tus & honores ipfi deferebantur, cumauthoritateac ma-

j

enificatiaregia ;fed quod Moyfes relinqueret dignitates ac delicias Aule, quod:

relinqueret amorem fuz Principis, quod defereret proximam fpem.ad coro-

nam , videbatur Paulo quid incredibile intra paucos annos; ideo refolutionem:

conjunxit cum ztate , ut ztas refolutioniadderet authoritatem, Aoyfes gran-

k

disfatius , quaíi diceret , nemo dübitet de hoc generofo Moyfis actu,nam quan-

Y

dofecitillum , provectz jam erat atatis, & fuis inannis benefundatus. — Atta-

f

men tranfeat illa &lix refolutio Moyfis, quz fuit viétoria temporis, a&tio he-

roica , quamnos hodie celebramus, fiquidem in reliquisomnibus illi fit equa-

lís ,.ideo tamen non tempus ,fed ratio gloriari poteft: operatafuit hic vis rati*

ff

enis , quod ibifecit potentia temporis : E//fabetb impletum ef] tempus.

Etaudierunt vicini t$ cognati eju , quia magnificavit DEUS mifericordiam:

emn illa, Nato ]Joanne , ftatim (dicit Evangelifta) innotuit per Regiones,Deum

d

füam: magnificaffe mifericordiam cum S.. Elifabeth , quia magnificavst Deus

X

onifericordiam fuam.

NotabBile dit£tum! Non bene difcurrere textus videtur .

fiquidem illa quz &ama vulgabat per Regicnes , debebant eadem effe, qus acci-

derant in domo Zachariz. Quodaliquid contingat, & pro eo dicaturaliud ;

Boc in Aulis adulatricibus ac malitiofis , nom in fimplicibus monticulis accidit ,.

i prefens dicit Evangelium : divwlgabantur omnia veyba b«c , qux diceban-

h

&ur, erant.cadem ,que.contigerant 5ergo fi hoc ;quod accidit ,fuerit.nativitas

Büptif

In profejfione Filie Ducis Atedinenfis.

r71

"

Baptifte , El/fabetb peperitfilium , quomodo dicit Evan

gelifta illud , de quo fa.

TR

ma volabat , effe augmentum mifericordiz diving, t

elt

1

attdieraunt ,

quia magti-

ficavit Dews mifericordiam fuam? Maznalaus Baptifte

Quod, quando in doe-

m

mo Zachariz decebant voces, nafci Joannem, repeter

V0$.

ent Echoín montibus ,

Deum fuam magnificare mifericordiam

; quiain lucem edito Joanne, augentur

-

attributa Deo : quando Joannesnafcitur , Deus crefcit. Non hzctemeritas

at

€ft , ed clariffima veritas.

If*

Id ipfe Joannes dixit,

in propria laude cum majori

modeftia , loquens , z/Im oportet crefcere , meaute

m minui , Joan.

3. Ly idum,

(j

non ad alium , quàm ad incarnatum Dei Verbumrefertur , fed

I

quomodo poteft

hoccrefcere? quomodo dicit S.Joannes, i///:m oportet cr

efcere, me Autem mi-

ibl

"4i? E(t poffibile Deum crefcere?

E

Et eft poffibile , quod illius crefcere depen-

deatà Baptifta? Eft. Etenim ,

licet Deus, cum (itinfinitus

; infeipío crefcere

od

nonpoffit, cum tameniintellectus humanus fit limitatus j

a

crefcere poteft in

&ítimatione feu opinione hominum : nec Deuscreícere po

ffet , nifi diminuere-

Jl«

tur Joannes,nec poffet diminui Baptifta,fi

do, videte, '

noncrefceret Deus: nunc quo mo-

Of«

ld

'Talem homines olim o

pinionem con&:eperant de Deo, ut foanne in mun-

at

do comparente,

hunc Deum effe crederent, eadem intention

€; addefertum

Ut

fe contulerunt, eidem adorationes exhibituri ;

quando ipfe S. Baptifta, fuum

d«

illis errorem patefecit: (ed cum Deus & Joannes

&quales in opinionehominum

od

effent,quamprimum ut hzc opinio per S. Baptift

z teftimonium fuitannihilata,

(

neceffarió crevit Deus , & diminutus eft Baptift

a.

u

Baptiíta diminutus, quia

manfit minor Deo , crevit Deus, quia major manfit

Baptiftà

; itaut poftquam

s

Joannes in mundum veniffet,

Deus apud homines major effe

t,quàm antefue-

[«

rat , nam ante fuit eequalis Baptiftz , pofteczpit effe majori

Ho : ex quibus in-

(*

fertur, magnam effe San&i hujus laudem, quod ejus menfur.

a fit, effs minorem

[

Chrifto , & Chrifti (it menfüra , majorem effeBaptiflà, In

his fecaríorem non

d.

habeo fidejufforem quàm S. Auguftinum, Serm.

.

4- de Baptifta , quirquis Joan-

f

ne pluse[], nontantum bomo , fed Deusefl.. Scit

is quisfit Joannes? Eft minor

Deo:fícitis quisfit Deus? Eft major

Joanne, cum hac tamen differentia, quod

n

quando S. Joannesillum non dixerat

3

füerint equales, poftquam teftimonium

deillo perhibuifTet , Deus major effe

ceperit.

j

uantum ergo miraculum eft,

À

in attributis füis crefcere Deum , quando $. Joan

nes na(citur in mundo ! E* 4z-

dierunt , quia magnificavit Deu mife

!f)

vicordiam fuam. Hoc modo Deusillis cre-

k

vit temporibus , &e

8o hodie illum de novo valde crefcentem video ( nii mea

me fallat opinio) tu

l;

dum deficit mundus

nc crevit, quando diminuebatur Joannes , hodie crefcit ,

f

. Nabuchodonofori prodigiofa quondamac

celebris appa-

nt

ruit ftatua, viditque Rex eamà lapillo tactam in magnitudinem

montis excre-

j

univerjam terram , Dan.2. Progni-

fs

viffe, faczus eff mons magnus c$ imple'uit'

£

gmaticz

J laudem S . Joan. Baptifie..

272

$.

gmati

cx hujus figurz intelligentia, fciendumeeft, quid Lapís , & quid Statug

DX

fuerit

:fecundüm opinionem $. Ambr. & S. Augufüini, Statuzmundus, &lapis

Deu: fuit ; ergofilapis tuerit Deus , quomodo lapis crevit ? Forían Deus crefce-

N

re pote

(t? Et fiStatua fit mundus , quomodo Statua diminuitur? An poffit di-

minui mun

dus? Sunt omnes humanz opinionis efftectus..

Secundüm conce«

Q

p

ptum,q

uem.

de Deo mundoque formamus ; velcreícit Statua , & minuitur la-

pis;

vel cre

(cit lapis & minuitur Statua; fi Deum ad pedesmundi ftatuamus ,

ipl

it mundus & minuitur Deus ,relinquere Deum pronihilo mundi, eft face-

n

creíc

of

re Deum minoremipfo nihilo,fed omnia mundi relinquere amore Dei,eft facere

in

Deum majorem omnibus ; accedet bomo.ad cor altum,t3 exaltabitur Deus,D/.63 «

)

Laus fit illi & gloria , quem fitoties vidimusin Palatiis parvi factum, ho-

dievidemus magnificatum & creícentem, [ac ita magnificatas & auctas digni-

M

x

tates Dei, quantz funt dignitates mundi, quas ad ejus pedes projectas efle vi-

demus.. Statua Nabuchodonof(oris inftatura reprzfentabat dignitates ,in mas

teria divitias , in (ignificato dominia ,& hecomnia cordis igne conflagrantia ,

hodierediguntur in cineres ante pedes Chrifti. . Nemo melius Deomundum:

offert in(acrificium , quàmipfe qui offert illum in Statua ,. figuidem mundus in:

Statua multó major eft (eipfo. Ad terramuni Goliath lapide profternendo ..

fufficiens fuit fünda Davidis ;. fediad profternendamalio lapide Statuam Nabu-

chodonoforis , impulfüs brachii divini fuerunt neceffarii , licet invifibilis. Go«

liath.fex cubitis fuit altus, Statuafexaginta , nam inter pompofas mundi digni-

tates fünt femper minoresStatuis ipfiGigantes; Machingreales & vivz nun-

quam adxquant menfuram earum , quas fingit fomnus:;. fibifomniat phanta-

fia, promittit fpes ; prophetizat defiderium,imaginatioreprzfentar, & quam-

vis horum interpretatio fomnioru

, harum promiffionum.adimpletio , pro-

Betiarumtermini, harumrepraféntationum veritas, nunquam.adveniant ,.

nihilominus magis divinus triumphat amor, quando fomniatum , quàm fi ve-

rum, exfpectatum quàm fi poffeffüm defpicit.. Deferere quid, antequam poffi-

detur , eft ufüra meriti , nam qui plusdat , plusmmeretur ,. & quidat bona ípei;.

datilla quandofünt majora;.

Optima bonorum hujus vitg pars in eorum ex-

E i o aL5 v a Mi i E i r MR METS o a M A

fpectation

econfiftit , ergoplus operatur, qui fe reddit inhabilem illisexfpe-

&

&andis , quàmquife privat illorum poffeffione;.

Ideo ChriftusApoftolorum

principes ad fevocavit ,.

quando retia projiciebant ,. & non quando collige-

bantea, emittenter rete i imare ,. Matth.4... Plus enim praeftatis,, qui retia:

fparía deferit . quàm qui illa cum.prada relinquit.. Quandoretia projiciun-

tur , in fingulis facculis fpem tenent, fed quando colliguntur: ; hiex magna:

parte vacui reperiuntur.

OQquot & quàm benefün

data fpes,quot & quam bene cognitz dignitates:

Dicebat

accumulant hodie, devoto cwum facrificio ; Bonores altaribus Chrifti :

Su aus

In profeffiome Filie Ducis ered;ïæen jfis.

1 73

tUR

S. Paulus ad Romanos, neminem dare Deo pofte , nifi quod ip(i príus fuerit

:apiS'

Deo datum: fed ego hodie fpiritum video tam ingeniose liberalem;ut magnis

(ct-

x Deo donis acceptis,plura tamen offerat illi, quàm ab eodem ipfi data fuerune,.

tdi-

Non eftdubium quin liberalior fit mundusin temporalium bonorum promiffis,

o

quàm. Deus in fuis

libevalitatibus, Non tantum dare Deus, quàm mundus

ex hoc igitur bene fequitur, illum plus Deo dare; qui offert

Flà-

promittere folet z

1US .

ipfi promiffa mundi,

quàmillum , qui D'eo reddiz ea, qu ab eodem fibi fuc-

i

runtdata : fi Deoredd

atís ea ,. quze dedit ipfe vobis, multum ille datis, fed fi

(

offertis illi qua vobis promittit mundus , plusilli dabitis. O quàm ett liberalis

in Deum , quidans illi maximas dignitates, plura quzrit artificia, quibus eas.

r

tauctas ! Verüm quod poteltartificium reperiri , utbona & dig-

ho-

ipli dare poffi

nitates mund

iaugeantur ? Id egodicam : bona & dignitates mundi, falsó

wni-

bona vocantur, cum fint mala, fine ratione dicuntur dignitates , füpt enim

» Vi*

Dna»

miíeriz , quod ergo remedium erit , ex miferijs dignitates , & ex malis bona:

faciendi ? Remedium eft , illa fpemque illorum relinquere , nam illa , que

tl

|umm

mandus magna vocat bona , folum fünt bona , quando relinquitur, folüm fünt

magna, quan

do fperantur : fpes dat illis magnitudinem ; & contemptus bo-

xin

*

H

cont

jo;

nitatem

empta , fünt bona : fperata, funt magna. Eíthocita? Ergo

plasdat,

qui id , quodperat, contemnit , quàm ille , qui dat ;quod poffidet..

bur

.tam poffefforum , quàm fperatorum Spolia funt ci-

"

Bonorumac dignitatum ,

neres , quihodie fupremisillius divini lapidis cedunt impulfi

bus! óquomodo

gniw

deftruiturStatua 5 ó quomodo mons crefcit ! à noftra diminutione augentur

Difid

Dei cigni

tates , à noftro contemptu illius magnificatur Majelftas.

S. Joannes:

Ya«

i Apocalypf 24. Vidit feniores ,.

qui detrahentes fibi coronas , ad pedes

i

L0*

'Ehroni Dei eafdem deponebant , wizteztes coronzr [nasante Tbronsm ; Kedijt

Evangeliíta vifurus, & multas incapite coronas Deum habere vidit, & 2z ca-

int »

dematamulta , Apoc.q. Sed fi coronas illi ffatuerant ad pedes:

ite ejus dia

Dei , quomodo Deus illashabebatincapite ? Quia tantum in füís digaitatibus

j

Deus crefcit ,. quantum homines illius amore contemnunt in terrenis, — Coro-

d

nzin capite Dei, erant augmenta illius excellentie ,. ante Dei pedes erant

ex

contemptusamoris hominum , & per coronas, quas projiciebat contemptus

Dicaturergo, dupliciter hodie Deum

w

hominum , divina crefcebat Majeftas.

utt

crefcere ac magnificari, una vice refpettu Joannis , alterà refpeétu mundi.

p

Per hoc quod mundo Deus anteponatur ;. & preferatur $, Joennt, multumille

tj

jn eftimationecre(cit, & ipfius magnificantur attributa :: Quia magnificavir

u-

Deus mifericordiam [&am.

gnzz

Et wvenerunt circumcidere puerum, Suppofito puerum effe Joannem,

gon videtur circumcidendus efle.

Circumcifto fuit illis temporibus inrene-

(

o fuerit

dium peccati originalis » ficut hodiedum-g

fifwb'apcifmus » i Joannes erg

jat

*

(

expers

d

174

Inlaudem . Joan. Baptifie,

expers peccati originalis ,

