ftrum, quando dicit eum obiiffe; non ilum vocatamicum: fed fi nominet

amicum, dicensillum dormire, cur nonidemillidatnomen, dum illum di-

-

cit effemortuum? Chriítus uthbomo locutusfuit , fupponens obiiffeLazarum ,

& nomenamici cum vita fimul defiiffe: Lazarus vivus eft amicus , Lazarus

mortuus eftfolàm Lazarus.

Et cum amicitiz humanz non fintbona, quz

es noncondunt,teftamen:

manent poft mortem, ideo horum bonorum homin

atutt

tum,; ideo amiciin teftamento non relinquuntur.

SolusS. Joan:

]

abhacregula, ficut & ab omnibusaliis exemptus. Fecit fuum Chriftus teíta-

inentum ín hora mortis, &haereditas principalis , quam reliquit, fuit $. Jo-

annes, AMulier ecce Filiustuus , fciebat Chriítus amorem dilecti füíi cum vita

non termínandum , ideo fuit ipfe principalis illius teftamenti hzreditas. ÍIn

Euchariftiz Sacramento Chriftus equaliter corpus ac fanguinem fuum .confe-

ntiamreperio. 4Coníecra-

cravit, fed magnam in modo confecrandi differe

tio calicis vocata fuità Chrifto, teftamentum: Hic calix

novum teflamen-

Confecratio Corporis ab illo non fuit vo-

i

tum efl in meo fanguine. Luc. 22.

cata teftamentum : ,Hoc e[f carpusmeum, &

alterum non dixit: fi ergo Chri-

5

curnon eti

-

am Corpusappellatteftamen-

NI

ftus fanguinem vocat teftamentum,

tum? Etfi (anguinis füi te(tamentu

m fecerit,

curnonetiam eorporis? Ratio

J

hzc eít, quod affectus amorisin

quz multum ad noftrum facit propofitum;

Corpore Chrifti, cum morte termínandi ,

fanguinis autem effectus & affe-

]

uri.

Modus, quo corpus adredem-

t

&us, erant etiam poftillam perfeverat

ptionem concurrít, fuit patiendo : m

odus, quo concurrít fanguis , fuit fe

effundendo. Quapropter Chriftus fanguinis füi ,

non Corporis teftamentum

[/

fanguis etiam fe poft mor-

3

tem

f;:pit, quia Corpus poít mortem gonx.e[t paffum ,

d

/

h!

De qualitatibhus weri Dile8i,

121

Atiis

CUf

tem effudit: exivit /aeguis: foam.19. Hszcvidetur effecaufa, quaredixe-

efla

ric Evangelifta, lanceam aperuiffe, & non, vulneraffe, /atzs ejus apernit ,

quia talis i&us , non fait vulnus pro corpore, fed porta pro fanguine , qui

0 dé

perillamexiit, exivir fangut: & quiacorporemortuo ,non erantin illo fen-

ts

fus ad patiendum,& econtra infanguine, fuitreperireimpulfusad exeundum :

ue f

un?

ideo mihi videtur Chriftus fanguinis füi, non corporis teftamentum feciffe:

Hic Calix novum Te[lamemtumefl in meo fanguiue. . divine Joannes ! quàm

unt,

benedemonftras effe Chriftifanguinem in excellentiis amicitiz tuz! Nec tuus

Quat

cum morte ceffavit amor,fed ( poftquam pro te mortuus effet Chriftus ) es ta

ullus

magis mortuus pro illo , & ideo Magifter tuuste (ux Matripro teftamento re-

liqui't : Mulierecce Filius tums , t$2.

dus,

tll

r

| 0

icabiles ex Authoris manu-

'-Conccptu.s prad

fcriptis excerpti.

1inet

i

üffl s

DE $. JOSEPHO.

atus

qu

CONCIO UNDECIM A.

2

Ut

e[lie

Jofepb autem cum effet ju[yus, &5 nollet eam traducere , voluit

occulte dimittere eam.. Mattb. z.

o

vità

GT

cum

AT

Z

Ic Textus mihi videtur magnam habereimplicantiam : -quïdþ figni.

d

VA

yfe-

N-

Í

A

ficat, quodillam juftitiz noluerit tradere, cum effet vir juftus?

«

Ym

z

iz

Si dixiffet quod illam traderenoluerit, quia vireratbenignus ac

ET

Z

:.':.2-'

E

clemens, meliusdictum fuiffe, mihi videtur. Condonare, &

nir

E

-

.nonaccufare, funta&us miféricordiz, non juftitiz: cur ergo

tYV0*

m.uta.t Evan

gelifta terminos , & cum Jofeph deberet vocare clementem, illum

i*

net

vocat juítum? 7efepb autem cum el[et juIi:..— Evangelifta Jofeph appellavit

juffum , cum magnum exerceretactum clementiz, quia meminit illum effe

6

atio

deftirpe regia, ^5/

epb Fili David, & pro hacparte, clemensobligabatur effe

risit

'propter ju(titiam, & talem habens obligationem , dum eít clemens, juftus

af

jem

eít: clementia in aliis hominibuseft clementia, fed in Principe, juftitia. Bo-.

nusLatro Chriftumrogans, ur fibi mifericors eifet, fic dixit, Domize rme-

jtfe

anento mei dnm venerti invegnumtuum. Luct23.. Et quarenonante, quàm

tü

tíus fuiffet

t

adregnum perveniffet ? NNonne tanta patienti ftatim melius acgra

Qï

auxilium,

t«

f

i22

In laudem S . Jofepbi,

auxilium , quàmtardius? Cur igitur non dixit , memento mei modó ,. fed:

i

poítea ,, dum.veneris inregnum tuum.? Ratio fuit, quia Latroni videbatur,.

clementiam , quam Chriftum rogabat protunc, (i fuiffet factus Rex ,. effe fibi

fix

id

dandam.ex juflitia, nec(ibi poflenegari. . Bonus Latro fuit in rogando tam:

prudens, ut cum: effzt ejus petitio mi(ericordie, voluerit expeditionem effe

J

li

jaftitiz. Cum.ergo Regesobligentur ex juflitia clementes effe, ideo dixit

memento.mei , Domine, dum venerisinregnum tuum , nam eadem clemen-

D

CX

tia , quz , prius quam Chriftus Rex effet ,, erat clementia, illo Rege facto,

erat juftitia, Verum eft, miferiam , quam Latro patiebatur , fuiffe przfen-

tel

ler

tem , fed quia mifericordia (quam exfpectabat à Chriíto) priusquam regna-

ret, effe voluntaria ,. fed poítquàm fuiflet Rex ,. effe debita (ibi videbacur ,.

ideo prudenter fuam ordinavit petitionem , non quantum ad tempus, quo-

f

de

fuitin feneceffitatem expertus, fed quantum ad. tempus; quo confiderabat

in Chrifto eidem fatisfaciendi obligationem , dum vereris àn regnum tuum..

di

D

Ego nuncillamnonmereor; quia eulparum fum plenus,. fed- illam miht dabis:

poftea, quia Rexeris; & Chriftus , qui exiftensin cruce jam erat ín regno füo;.

M

t

quid dixit? Hodie mecum.ers in Paradifo.. Bonus Latro rogabat mifericordiam

non pro tunc ,, Chriftam non adhuc Regem effe razus:. (ed Dominusilli quam ,.

primum eandem conceflit ,ut fejam effe Regem demon(ítraret; Hodie mecuu

Qu

eris in Paradifüi

li

Nullet eam traducere , voluit oceuli? ,t$c. fuam relinquere fponfàm vo-

Q

làit , &noluit illam aliistradere: voluit & non voluit.. In hoc etiam magnum:

&

dedítindicium animi Kegii, Fi/i David. Habuit voluntatem, & non volun-

]i

tatem, Libertashumanz voluntatis, ut dicunt Theologi, confiftit in indiffe-

l

rentia ad volendum & non volendum: talis effe debet regia libertas, volo,.&

non volo, libera, necullifübjecta. Rex nec propriz necalterius voluntati

p

fübjectus effe debet.

Si enim habeat voluntatem aliis fübjettam ,.non eft Kex.

I

füorum; & fiit propriz voluntati fübjetus,. non eftRexuüiipfius. Ut ergo:

d

fibidominetur &aliis,. debet habere voluntatem in indifferentia tam libera

)

«

pofitam ,. & füiipfiusdominam, utfit ipfà füum velle, & non velle: zeet ,.

"poluit,

Voluit DEUSauferre Kegnum Sauli, & licetSaul Jonatham liaberet:

filium & hzredem,, non Jonathe;. fed Davidi Regnum dedit : fed: quare Da-

p

vidi, & non fonathz ?- Jonathas Princeps erat generofus , liberalis, valde:

benignus ,. & animofüs,. fed'füpra omnia, filius erat Regis, quod multum ad:

fübditorum refpe&tum conferebat.. Econtra paftor David erat , alterius pafto-

f

risfilius, dequo non conftabantalie prerogativze,. quàm gyrare fundaim , &

h

pulíare citharam ,. curergo Deus Jonathz diflidit ,. datque coronàm Davidi?

il

Rationem ex.parte Patris jam Textus declarat,. ex parte filii dicam ego: S;

'gluti-.

Scriptura.de: David: & Jonatha logpens ;; üc.di-xit.:l "Anima- Jonatbe con

[!

AL AE

h!

De qualitatibus animi Regii.

123

fed

j

gataeft anime David, 1.Reg.19.. Quod anima Jonathz ligaverit (& cum Ani-

Y

tna Davidis , ita ut licet utra

que anima fàerit uüita , illa qua (e ligavit,

b

G

fuerit anima Jonathz ad David, & non Bavidis adJonatham. Diligenter

id advertit $. Gregor. Taumaturgus, Uizcula inferre prejtautioris erat ,

li

non inferiori , acglutinare autem , deteriorá

ixit

» &ta quidem ut vinculi expe-

j

dire fe quodammodo nom poffet, 'Quia fe fona

thas alligavit Davidi , & non

DavidíeJonathe, ideomeritus illefuit, utcoronam perderet ;

& fceptrum

lo,

caderet in manum Davidis : Princeps enim , ficut Jonathas ,

t

qui volunta-

tem füam cum fübditi voluntate ligat, habet capacitatem fübditi, non ta-

Dd«

lenta R egis.

Ut,

Princeps aliorum voluntatifübje&tus , noneft Rex. Chrifto ftante co-

yo

ram Pilato, quz(vit Pilatus, quid vulté st

faciam Regi Tudaorum? Refpon-

bat

&eruntScribsg & Phari(i, foZe, toZe

m,

; ericifigeenm. — Volumusut illum cru-

cifigas.

Quid fecit Pilacus * Tradidit eum volumtati eorum.

Nunc quaro:

:bis

quis majorem intulitinjuriam Chriflo quà Regi,

Scribzx ac Pharifzi petendo;

10;

vel Pilatus concedendo?

Iili petentesut crucifigeretur Chriftus, velhicillum

m

tradens eorum voluntati? Do&ores omnes communiter damnant Pilatum,

]s

& multisex rationibus : Quam ego nuncdo,

hzceft, quód Phari(xi perhoc,

m

quod petiverunt,

moní(trarint Chriftum verum effe Re

gem: Bt Pilatus per

hoc, quodpermif(it,

oftenderitillum non effe Regem, — Phariígi petebant ut

0«

Chriftus crucifigeretur, & per hoc fignificabant , illum effe Kegem , non

nn

enim eft major probatio

» aliquem effe Regem; quàm fi fanguinem & vitam

no

profundat pro fuübditis :

Pilatus pertnittens Chriítum Judxis, monftrabac il-

€

lum non effe Regem , quia tradidit eum aliorum voluntati, zradi4it emm ve-

£untati eorum ; (ed videamus, quid inde fecutum fuerit.

Induerunt illum

ü

purpurá, arundineum dederuntei fceptrum , impofüerant illi coronam fpi-

X

neam, G&adorantes, illum illuferunt, illudebantei, dicegmtes,

ave Rex Ja-

0

daeoram.

Rex aliorum voluntati traditus,

habebi adorationes, coronam,

purpuram, & fceptrum,

fed purpuranon erit purpura : fceptrum erit aründo:

corona, pinz: adorationes, illufiones. 'Cum itaque magna fi

t Regis qualitas,

habere voluntatem , quz fit (aa & nonfübjecta,

ideo vocavit Angelus $. Jofe-

lr

phum R egis filium, quando vidit illum tam ab

folutu

nam ,ut in ejus effecpoteítate, velle, & non velle.

m voluntacis fus domi-.

Hacautem eo cogitante.. CumS. Jofeph fuam deferere fponfam refolvit:

fet: hancrefolutionemillum confideraífe, dicit textus ; Hiec agtens eo cogi-

rante.. Hxc S. Jofephi confideratio, multas míhi cogitationes parit. Non

ä

illeSanctus jam deliberaverat & ferefolverat? Ita.

Hoc fignificat voluit, &

erga voluntas jam habebat deliberatum, & refolutu

m , quid eft, quod confi-

derabatS. Joleph? An

terefolutionem confiderare, hoc eft omnium, fed re-

2

foluti-

4

124

In laudem.S . Jofephi.

(olutionefatta? etiam. Quiaresmagninomenti, ficut hzc , ante fünt, &

prot

fene

oft confiderandz. Antequam refolvatur ,, oportet confiderare cafüm , re-

folutionefacta, confiderarerefolutionem. Inter Philofophiam naturalem &

que

&al

oliticam, hanc inveniodifferentiam ; quod Philofophia naturalís unam requi«

rat cognitionem ante refolutionem ; Philofophia moralis & politica , unam:

hati

cognitionem ante , & alteram poft requirant; unam cognitionemante , quz

ducat voluntatem. ad: refolutionem capiendam, & aliam cognitionempoft ;,

qu

bat;

que refolutionem jam habitam. examinet. — Ita fecit S. Jofeph ;; ante cogno-

vit, &confideravit ,. poftca ferefolvit ,. vo/zit ,. & cum jam deliberaffet ac re-

Ia

folviffet ,. rediitad confíiderandum: Haecanmtemeocogitazte, . Peccavit Adam.

utn

Tk

& (eabícondit , fed antequam illi DEUS fignificaffet fententiam exilii, Domi-

nus ipfefper-Para.difum.aumbuiäbät fecumloquens, auwdivit vocem DEI deam-

p

affe

bulantis, Gen.3.. Vox & paífüs.improprié conveniunt DEO; nam: cum fe-

metipío loqui ;, opponitur attriburo. fapientiz divinz : obambulare ab una.

n

pa

rte inalteram ,. opponitur attributo immenfitatis : quid ergo DEUM mo-

vit 5.

ut fecumipío. loqueretur: contra. infinitar füz (apientize attributum,, &

ftu

Wi

ambularet abuna parteadaalteram, contraattributum immenfitatis immobi-

Is ? Si venit Adamum puniturus ,cur illum non punit ?- Si venit ut eumin exi-

bile

Tiit

liumagat, quarenon ejicitillum ex Paradifo ? (Quia cum hzc effet materia:

ravis, eandem. prius con(iderare voluit, ideoque deambulabat folus quafi

per

undus,& fibi tanquamancipitiloquebatur.

Procedebat DEUS ad ho-

p

cogitab

minem:

deftruendum , ficut procefferat inillo formando: quando fecit illum;.

[

ufus fuit confilio , faciamu» bominen, quando-deftruxit illum, operatus. eft

10

€

um confideratione ,. audivit vocem DEideambulantzs. Deambulatio DEI ab:

qu

una partead alteram, vi

debatur derogarefidem ipfius immobili immenfitati ,.

T

h

féd'majorem illifidem:attribuebat : cum enim DEUSnaturá. fuáà: Gt immobilis:

& immutabilis , multum (ibi arrogabat, utendore, quzillummovere poteft .

ef

& eíiratio. Etita preciséincafuAdamirationes erant, que poterant illum:

eff

movere, Rationes Adamum puniendi;. quas Biabebat Deus , faciebantillum

lo

ni

yrocedereante : rationes, quashabebart, eidem condonandi;illum:movebant

ad retrocedendum:: quia: mihii non: obedivit Adam;,. illum:punire volo ,. bizec:

ratio ducebat eum ad' partem unam;. fed ejiciam ex Paradifo hominem , qui

h

nolo illum punire , hzc ratio movebat eum:

xauló prius illum in eodem pofüi ?

t

adalteramparrem:- creare Bominem:ex nibilo., mez clementiz fama fui

t, &

U

n

unc illum deffruereproprer pomum , nimius mez-rigorjuftiti videtur:: illi:

In

condonabo.. . Et jam. DEUS:paffüm revolvebat:: féd! quod homo creatusex:

fu«

nihilo., füeritaufüs agerecontra Creatorem füum» msgna eft füperbia, & quod:

p

unius amore pomi tot vilipenderit refpectus,. ingratitudo maxima ,. non illi:

premus

condonabo, ficque D:eus-ravertebgtur-,f.adïambulanüumu Itaut Rex fü

^

proce-

De qualitatibus animi Regij.

I2f

5

procederet , quafi fluCtuans inter utram

querationem, confiderans antequam

,

fe sefolveret , & poftquam fe refolvitfet , ad confiderandum de novo rediret z

n&

uemadmodum S..Jofeph: in hoc cafü ,. femel ut confide

ravit , fe refolvit,.

QUi«

& altera vice poft. quam f& refolviffet , confideravit :

H

£ante..

H^c autem eo cogi-

qug

Si in alia fuiffet matería,. non illius magna me teneret admiratio, fed

of

odin materia zelotypiz , in materia , in qua neminimum honorís ami

tte«

gno-

bat, Jofephirefolutiones non przcipitarit , nec i

nconfideraté fuerit operatus,

cte

magna prudentia $ Dixit Chriftus.

dam

c&cus ducatum c«co

Matth.rj. Si cecus cecum duxerit :

utrumquecafurum effe , /;

d

praffat , ambo in foveam cadunt..

omle

Hic c&cus cecum duxit ; & neuter precipita

vit

(«

amor ducebat zelotypiam, & cum effent caci,

zelotypia ducebat Jofeph ,.

& ad' talem cafüm ceci duo hi:

nfe

afféctus , non füerunt füfficientes , ut ipfe Jofep

lrprecipitaret. O'magna ge-

) fa.

nerofitas I Sed Jofeph filius David erat , & qui

tantum de regio participabat,.

To

quomodo przcipitans effe poterat ? Populus C

apharnai voluit oceidere Chri--

2

ftum, Lucz 4, & hacintentione füam illi Maj

ut eumprzcipitem darent z

eftatem in montem duxerunt,

tobi

quid in hoc cafüfecit Chriftus ? Se fecit invifi-

er

bilem,. &per medium illorum: occulté tranfiens, éorum manusevafirt. Do-

a

mine , quz bzc eft refolutio ? Venisad'mundum moritur

us pro hominibus, &

yuaf

permanus hominum ( que etiam teffera eft majoris amo:

j

ris ,.

quod illo utatur

|ho

proinftrumento;

quod eft caufa ) (iergotibifit tam bona,.n

unc dandivitam,.

u

occafio, cur eádem non uteris ? quare mortem fü

gis ? Egopro me ficdifcur--

selt

ro : Chriftus Dominus nofter decreverat,

in morte, Regis affümere titulum,.

-ab

quem in vitarecufaverat 5 Hi homines: ill

um occidere volebant

, ipfüm de

Jatly

monte przcipitando ; 47 precipitarent ; Quapropter Dominus li

cet magno:

pills

moríendi defiderio flagraret .hocgenusimortisn

onadmifit;quia przcipitatum:

:

ICH' ,

effe nonbene conjungitur titulo Regis ; Rex &

crucifixus ,. Ó hoc

bene s nam:

effein cruce, eft regnare,. fed precipitatus ,. Ó

hoc nom

lum

» opponitur enim titu--

lurt

loRegis — Alia vice Chrifto fuit à Diemone perfüafüm

M

ut fe przcipitaret ,.

mirte te binc deorfam ;

Luce4. Hihiomines voluerunt il

nt

lumfuis precipitar e:

ligC

manibus , zzpreripitarent eum , fed/Chriftus

» nec fe huic fübjecit violentia ,.

nec illud voluit confilium: apprehendere;. na

m Prince

qu

H

ps nec de feipfo precipi--

eurti

tare, necabalijsprecipitari debet , necimpetupropr

lo, nec impulfüaliorum..

.

Cum ergp fit tam magna regis conditio: norreffe praci

pitatum , ideo S. Jofeph:

,&

in hac occa(ione tam parum' przcipitans füit .

jli

utpotiusab Angelo repertus:

se

füerit timidus ,, quando poterat: re

nmoli 1ipmere;.

peririä temerarius , Zofepb Filé David:

10

| 1lh

Speculati jam fümusincogizanze, modo confideremus ,. E» , Dec autem eo

nus

cegitante, quamwvis. vox.fitduarum folüm !icterarum', funt in: eádem. multa.

x

3)

quz:

126 .

In laudem S.Jofephi.....

que obferyari oportet. .Evanggiíla dicit, quod S. Jofephin cogitationibus ;

quas hoc de.cafü conceperat, camfeipfo difcurrerit, es. — Eutimius diligenzer

elij

obfervat , quod illas non communicaverit alijs s nec (ine ratione debet hoc

exfp

Dof

adverti: namlabor & afflictio S. Jofephi, folatio & remedio indigebant, fola-

tium confiftebat in communicatiene, remedium in confilio, cur ergo Jofeph

hobe

incafütam ambiguo confilium non quzrit ?. cuvillum alteri perfoni nan com-

Mon

municat ? Quia in materia tam gravi,- ficut bac, fiepeplus prodeft fecreta

fin .

mens, quàm refolutio, nec fuiffec Jofeph filius David, nec animum regiutm

at

habuiffet, (inegotium ; in quo Arcani Sigillum tantum valet, alteri commu-

legis

Dicaffet ; resin quibus Arcani feu filentij defectus periculum fübire poteft,

fciff

nec depectore principis exire, nec, five dileGifTimo, fivefideliffimo, vel ma-

Qun

Ximo amico communicare daebent.

Certum eft quod S. Joannes Chriftum,

magi

quis traditor effet, interrogaverit ; & certum eít Chri(tum Joanni refpon-

rüm

diffe, nec poteít negariJoannem dormivifle [upra pectus, fed quando dormie-

ritnon eft certum.

Quzro; quoS. Joannes tempore dormivit ? Illum quam-

[Uü:ö

Opit

primumut interrogavit, dormiviffe, quidam Doctores dicunt , itaut Chrifto

uoif

oannirefpondente, S. Joannes jam dormiret.

Hzcopiniofundaturin textu,

fu[þc

dicit enim abíoluté, nullum ex ijs, qui accumbebant menfze, illud fcivifIe,

cffug

quod Chriítus dixerat ; Hoc autem nemo fcivit dif!umbentium , Joann. 13.

à

$i nullus, ergo nee Joannes, & fi Joannes, cuidictum hocfuir, id nonaudivit,

ergo dormivit : quod igitur myíterium hic fübitus habuit (omnus, qui non

&m

potuit intaliocca(ione, cafu contingere ? QuareS. Joannesad Chrittirefpon-

&Da

füm dormivit? Hocfuit myfterium. Salvator nofter in hac occa(ione , alter-

zium

utri duorum velrefpectui amici, volobligationi Regis, deeffe certo modo , fe

Tb

viditobligatum : (inondico]Joanni; quod ipfe me interrogat , obligationi de-

E

fum amici , fed fi arcanum, àquo tam multum pendet, aperio, de(um obli-

20Rf1

gationi Principis, quod ergo remedium hícerit, ut nec amori, nec Árcano

ctda

defim ? remediumfuit, ordinareutS. Joannes fübito dormiret Interrogatio-

appa

nefacta, nepotueritaudire refponfum, & hoc modo Dominus utrique fatis-

€ontr

fecit obligationi, ita ut inore Chrifti revelatum, & in auribus S. Joannis fecre-

tum fuerit revelatum fimul & celatum, inore Chriíti, tanguam fecretum

Quat

amici, celatum in auribus S. Joannis, tanquam (ecretumRegis. 1ta Principes

fgbi&n

oportet omnia celare fecreta , maximos etiam adamartos, ficut erat S. Joan-

lim :

multi

nes : Et fi fecus, confiderentur inconvenientia quz fequuntur, quando fit

Ccontrarium,

Si Dominus $, Joanni fecretum revelaffet , id ipfedixiffet S; Pe-

Ri

Quit

tro, Petrus morte Judam affeciffet, eanamque de caufa, fuit illius (ciendi

cupidus : fi Petrus interemiffet Judam , vindicta morsque Chrifti non fuiffet

u p

« po

executioni data, Mundiremedium manfiffet impeditum , & humanum genus

8tos«

nonredemptum, inconvenientia poffunt nsajora reperiri ? Hacexillius ma»

Noa

abltu

nifeftatione fec;eti prgcise fecuta fuiflent.

De qualitatibus animi Regij,

I2p

Ibus;

encet

Non minüs'fecretum , quam imperium expedit, Poflquam Salvator

ebiMfet, velum templi fciffum eft in duas partes, quo fignificabatur , etiam:

t hoc

exfpirare Synagogam, & Hebrzorum Monarchiam terminari (icomnes dicunt

folse

Do&ores, . Sed egoreplico ; fignum cum fignificato proportionem aliquam:

ofeph

habere debet , fed. quam habuit proportionem fciffio veli, cuta terminatione

Com

(teta

Monarchie ? .Magsam inquit S. Leo Papa : Sacrum illad myflerium ,

quod:

folus $ummus Pontifex juffen faerat intrare , refératum eff.

Illud templi velum:

pium

erat cortina , Santta Sancdtorum operiens , ubi abfcondita fervabantur, illius:

Qmue

legis myíteria, omnibus prohibita , fammo foli permiffa Sacerdoti,, & ideo veli:

ytelt,

Ciflto magnam habebat proportionem ad figaificandum , Synagogam deftru-

Ia«

tum;

&um iri ; fiquidem non datur fignum , imperio & Monarchi& deftruendis:

magis proprium , quam fi my(teriorum cortina, fecretorumque velum in ijs.

[jon

rumpantur : Regna & Monarchiz potius cum. myíteriofo , quàm cum vero:

CIs

füftentantur, & (i eorum myfteria revelentur, veritates malé defunduntur..

Uame

Opinio eft vita R egnorum , fecretum eft anima opinionis : apparatus fcitus ,

vifto

unifolum parti minatur , fedfecretus minatur omnibus : Machins non notz,

extt

füfpendunt intentionem inimici , manife(tz funt via, quz ducitillam ad has

Ii«eu

effugiendas : Regnur , cujus confilía prius funt publicata ,. quam executioni:

J 13'

da.ta«,-

ericulofam füi'confervationem conjicerepoteft.

j

liít,

Qr

uam bene Rex David' hanc politicam intellexit *. Kebellavit ABFäïbn-; E

non

& multismilitibus confcriptis,magnos contra David exercitus colligere cepit z

fon

& David quid fecit contra Ab(alon ?* Chufai magmum fuum vocavit Confilia.

dtet«

rium, illique dixit, ut tranfiret ad partes Abfalon, & in'ejus amicitiam fefe:

o,fe

infinuaret , ut ad illius conlium admiflus , poftea fibi revelaret, quz cogitaret

ide

Abíalon : Omme verbum quodcunque audiverii de domo Regi , indicabis ,.

Qbli«

a:Reg.1$. Hoc Davidfecit, & non aliud. . Sed ó David, f contra te pro-

cano

cedant Abfalonis exercitus ,. quare non etiam copias colligis ? Et cum horuns

ytioe

apparatuum oblivifcaris, quem:in.finem acceríis Chufai ? Quid faciet unus;

atis*

contra Abfalon ? Egit David tanquam veríatus expertusque miles, & tan-

(

quam Rex politicus : Abfàlonis viribusreftiturus, maximé laboravit,ut unum

ul

fibifidelem, in hoflis confilium introduceret ,. cognovit enim; majus fe bel-

ipó

lum gerere, cumuno folum viro, qui fibi revelaret hoftis fecreta, quàm cum

pan

multis millibus ,. qui exercitum in confufione conftituerent, Exercitus de-

ftructus recolligi pete(t & inpedes erigi , fed ruptum feeretum, remediari ne-

ofit

pe.

quit :: Exercitus poteft repleri, fed fecretum reuniri non poteft :: qualiscun--

;ndl'

que potentia, fine fecreto, debilitas eft; & ipfa debilitascum fecreto;. magna:

ifet

eftpotentia. Quamdiu Sampfon capillorum füorurn tenuit fecretum , inte-

us

gros deftruxit exercitus, fed' revelato Dalile fecreta, Philiftei capillos ipf

abftulerunt ,. & vincula potuerunt ijs injicere manibus; à-quibus toties fueranz:

(fl«

voR

victis

r28

De Bona Polittca

trit

vi&i: Ó quantum pot&m-iæ.ac virtutis f(ecreti exemplum ! Itaut capllli cum

Iu

fecreto facerent exercitus armatos contremiícere : fed eadem potentia , quz

armatos terrefecit exercitus, uno forcipis ictu, rupto fecreto, potuit tolli.

fim

Quapropter David contra Ab(alonem, folàm de cognofcendis fecretis & noa

fen

de füperandis exercitibus egit, Et fi David tanti fecerit fecrecum quia Rex

ing

Davidis &c.

erat, quid eft mirum, etiam Jofeph magui fecrezum zxftimaffe, cum effet Filius

fral

F

tet

ptit

CONCIO DU ODECIMA.

Cut

pif

plfx

Difcurritur de bona Politica imponendi tributa. |

il

fol

F/os effis fal terre, Mattb. Cap. f.

fia

Uas habet fal proprietates (dicit hic S; Hillarius ) confcrvaf &

tor.

eci

-

ha

Ej

[

condidit, eft antidotum corruptionis, & adulatio guítus : prz-

GP&

fervativum prefervativorum , & fapor faporum : /A/ Zncorruptio-

-

nem corporibus , quibus fuerit afper[tn , impertitur , €9 ad omuem

fenfüm condità faporis aptiffmus. — Remedia his oportet effe fimi-

qu

lia, quibus Reipublicz fünt confervandz , confervativa quidem, (ed non mali

r

faporis : operari conlervatíonem, non offendendo guítum, inter remedia

&

primumeít, Non bonos fal przftat effectus, quando res fala mali remanet

t

odoris.

Tali modo debet confervatio fequi , ut quantum eft poffibile, femper

lt

evitetur naufea.

DEUS ab Adamo coítam abttulit pro fabrica Evz , fed quo

du

modoillam ipfiabftulit ? I»wifitque DELS foperem in 4dam, Gen.cap. 3. &

tü

fic dormíenti coftam fuürripuit; curdormienti, & non vigilanti? Benerefpon-

be

det Oleafter : Offendit quam di/ficile fit , ab bomine auferre quod etiam cedit

W

dn ejwm utilitatem.

Abítulit DEUS coftam, ex qua debebat Evaformari, Ada-

H

mo dormienti, & non vigilanti , ut oftenderet quàm difficulter ab hominibus

fo

tollantur ea, qug ad ipforum quoque confervationem ac utilitatem faciunt.

N

Ab Evz creatione feu conítructione , generis humani confervatio, necnon

Un

propagatio dependebat , fedadeo repugnat hominibus, ijs auferri quod jam

p

in eorum carnemac fanguinem converfum ett , licet ijs (it utile, ut propterea

po

DEUS Adamo dormienti & non vigilanti coftam detrahere voluerit ; fopora-

là

vit fenfüs , ut illumà tedio , quod eratei füftinendum, liberaret.

Uttributa

Un

fed tali modo, tali induflria, nec non tali fuavitate

i

folvamur , eft neceffe :

Q«

tribucum

Imponendi Tributa.

12j

(licum

tributum extrahatur , utillud homines non fentiant, & quafi non advertant.

4 qu

Ratio dicit, utad tributorum obligationem attendatur, cum veró compofiti

it tolli,

fimus ex carne acfanguine, fic opereturrationale, quatenus femper refpiciat

& noà

fenfitivum. Remedia quandoque tam afpera effe poffunt, ut mortem minüs

üia Rex

ingratam, quàm (anitatem reddant.

t filig

Do&rina veré divina nobis reli&a fuit à Chrifto, dehoc moderamine; ia

materia gravi tributorum : ipfe S. Petro precepit ut Czfari tribatum folve-

ret; illidicens , fi pifcaretur, monetam argenteam pro eodem folvendo , in

primo pifceab ipforepertumiri. Multz mihi fe hic confiderationes offerunt,

Si Deus fine neceffitate miracula non facit, cur eadem in hac occa(ione fecit,

cum effTe füperflua viderentur ? Potuiffet Chriftus Petro dicere, quatenus iret

pifcatum, & pretio pifcis tributum folveret, fed ipfe non voluit ut S. Petrus

lid,

pifícis pretio folveret, fed monetà, quam in illius ore reperiffet , ut laboris

ipfius tru&tus domi remaneret, hic enim eft fuavis tributa folvendi modus:

folvatur tributum à Petro, fed hoc cum füavitate , tamqueexiguo difpendio

fiat, utobligationibus tributarij fatisfaciens, non amittat emolumenta pifca-

toris : fuum comedat pifcem , uti facere confüevit, fed folvattributum, quod

vt

hactenus non folvit, ideofolvat monetam, non ex

g

aperto ore ejus invenies flaterem. Matth. 17.-

Prct'iq, fed ex ore piícis:

fl*

p

"Aperto ore ejus.. Notate, Monetam pro tributo, piícis ex ore traxit,

e limi-

quia bonum e(t quod pro tributo trahatur ex ore : Sed hzc inter tributa füa-

ü mali

via & violenta datur diver(itas, quod füavia trahantur ex ore pifcis, violenta

media

exore pi(catoris : Extrahenda funt tributa, tali induftria , ut pecunia reper-

mranet

ta, nonexacta , gratiá fortunz data , non autem violentià extracta videatur:

Ita Deuscum Adamo, ita cum Petro Chriítus egit : ficque multifecerunt in-

'gmper

jj quo

duftriofi Principes : ne quis effe miracula dizat, bona indu(tria eft (applemen-

tum potentiz ; Ethoc, quod Deus ut potensfacit, id homines fiepe faciunt

(

fpott

beneficio induftriz.

Sed qualis unquam poterit induftría reperiri, ut tributa

non difpliceant, ut fuavia fint & ad tolerandum facilia ? vos e/fis Sal terra.

T2

Ad-

His verbis medium notatur, quo omnia tributa reddentur facillima, S. Chry-

foftomus generalem loquendi modum, quo Chriítus fuit ufüs , obfervavit,

'inibus

Non appellavitdifcipulos Salem unius domus , unius familiz , unius civitatis,

cjunt.

unius Nationis, fed falem cotius Mundi, nullum excipiendo : //ose/fó galter-

cnon

r& , non pro uno genere fed pro unvverfo Mundo. — Vultisut Sal non fit fine (a-

qjam

t

pore? utmedia confervationis fuavia videantur ? Remedia non fint particu-

laria, fed univer(àlia , non uni foli tributa, fed omnibus itponantur ; non de

potae

ibutà

uno folàm genere hominum (aliendo agatur; fed dividatur fal, & perveniat

ad omnes.

,i[a[e

R

DEUS

ucum

130

De bona Politica

DEUS ad legem fuam ample&endam & obfervandam homines invitans,

on

inquit, vezi

te ad me omnes qui laborar, &$ onerati effis , ego reficiam vose:

ftt

Matth, 11.

Meomnes accedite , quos malé cractat Mundus & quotquot eftis

el

defatigati, ego quietem dabo vo

bis : Wollitejugum menm (aper vos , «j ime-

li

mietis vequie

u animabus veflris , jugum enim meum [uave eff , 68 enus meum

t5

le'ue,,

Sed fi

legem Chrifti bene confiderare liceat, quzdam erit pracepta

reperire , qu

2 naturz funtgravia, necnon violenta : inimicos effe diligendos :

diff

defectus hom.

inis, alteri confitendos , cogitationem unarm cum confenfu , ad

20

Deum graviter offende

ndum , & damnationem incurrendam , fufficere ; Hac

poi

nec non difficilia, nullus dubito, quomodo Deus ergo

precepta effe

gravia,

In:

illalevia vocat

&(auavia ? Refpondeo, Dominum, ante quàm illa fic vocaret,

eu

jus dixiffe rationem , vezite admeomzue:. lex Chrifti eft unalex , ad:

jam hu

,

les

emnes

(e extendens zqualiter, quz cunctos obligat fine privilegio, magnum

les,

acpa

rvum, divitem & pauperem , omnes ad eundem menfurat modum ,

e

cuml

exfit communis , fine perfonarum acceptione , nec non fine differeptia

ng

preceptorum,

itagrave per commune, & violentum per zquale moderatur,

a

fa, jugum tamen fit fuave ; ac licet przcepta habeat

ut quamvis fit rigoro

€or

difficilia , onus fit leve, 74g2m

meum [aave e[t , £9 onus seum leve. Veram

qui

eít, effejugum, & verum eft, eflegrave : fed quia jugum eft omnibus zqua-

pto

le , facit illud exemplum fuave : quia onus eft quod imponitur omnibus , facit

(tro

illud focietasleve : Clemens Alexandrinus,lib, $. — Jo pratergredienda 7/

w

aquitas,

7

ua verfatur in difivibutionibm , onerando juffitiam , propterea Do«

tan

animus, 10

dite, inquit , jugum meum faper wos q,

uia benignum efl, leue.

fin;

Maximum Kegni jugum, graviffimum. Reipublice officium , ianumera

fls,

funt tributa, &i eadem effe levia velimus , & fuavia , diftribuantur omnibus.

ün

Non eft tributum gravius tributo mortis, nihilominus illud omnes folvunt ,

[f

& nemo conqueritur , quia tributum eft commune : Si hominesaliqui more-

rentur, alij vitee fuperítites remanerent , quis hoc feverum mortalitatis tri«

teí

€on

butum cum-patientia (uftinuiffet ?. Sed eadem ratio, qua illud dilatavit ,. fa-

«ile reddidit , & cum nullus fit privilegiatus & ab eodem exemptus, non eft

Inp

&

etiam ullus, qui conqueratur.

Refolutiones politice , regimen naturale

€reatoris imicentur s ,Qué folen faum facit oriri [apes bonos 69 malos, &i pluit

lg,

Si Sol apparet, illuminat omnia, fi cxlum

i

Juper jaffos && injuffos,

Matth. s.

pluit , irri

gatomnia..

Silux tota folàm in una refplenderet parte, & tota cem-

p

eftasin.a

lceram f& effanderet, quis id pateretur ? Sed neício, quaminjuíta

M

IT

fit conditio , rufticiBujus elementi , in quo vivimus, qued id ipfum, quod à

exlo fit acqualiter, terram attingens., ftatimfrat inzquale, Piuit cxlum cum

Ver

illa,.quam videmus ,. zqualitate diftributiva , fed dumad terram aqua perve-

Qa

lta]

mit, ficci remanent montes , & redundant valles 5 montes à dorfo aquarum

enus

&len

Imponendi Tributa.

131

l5

Mf

onus abjiciunt, qu totz dilabuntur valles fübmerfurz ; fed faxit Deus, ne

ftt recreationis theatrum proillis , qui refpiciunt ab alto , videntes paftorum

eftis

i

cafas fuper ruinarum fuarum , diluvia natantes ! caveamus erg

o nobis à qua-

11

licunque diluvio univerfàli , fiquidem quando Deus reddit zquales inzqualita«

tes ufque ad montes, altiffimi remanent fübmerfi füb. aquis.

pa

los

Vos eftis Sal tevra : Hec erat bona preteriti difcurfus do&rina , finon

difficilis, & meojudicio, nunquam ad praxin redigenda videretur. Omnes

d

Tac

zquales effe , convenit, fed quomodo in Republica vel Regnozqualia reddi

poterunt extrema , quz habent effentiam in ipfamet ínzqualitate fundatam?

19o

ieL

Inzqualitas hominum eft illa, quz tres Regni Status componit , quomodo

I

erunt ergo hi tresStatus inter fe equales ? $i fint Status, quare fünt inzqua-

les ? Sicut vo» effis Salterra : non dicit Chriftus Apoftolis , eos effe fali fimi-

um

