hic nonfemper : in Szculo quotidie catenis ferreis ad fanguinem fe difciplina-

m

vit, hic paucioribus, minufque cruentis vicibus : in Mundo femper furrexit

jan

à media nocte preces fufürus ad auroramufque , hic quoque furgebat ad ora-

nor

tionem, fed feriàs , nectam diu : denique fuum in Mundo fratrem habuit qui

qué

propter ipfas virtutes illum afflixic & martyrizavit, inftar crudeliffimi Tyranni,

t i

fed hic in medio tot fratrum converfatus , ab ijs famma charitate ac benevo.

yit:

lentia fuit exceptus.

VenitergoStanislaus ad Societatem ( dicet aliquis) non

n

uteffet, fed ut defineret effe Sanctus : & fifuerit Sanctus, tamque magnus

a

Sanétus, Mundi, non Societatis Sanctus fuit.

Qui fic difcurrit, quid fit Reli-

YO

io, neícit; necip(i quz fit hec Religio conftat, mult5 major Stanislaus in So-

cietate fuit Sanctus, minus faciens, quàm in Seculo plus faciens.

Quiaquod

uUl

us

in operibusomifit, in virtutibus multiplicavit, & quod ademit pretiofo, ad-

di

didit pretio.

Dicite mihi, quomodo purificantur ad amantes ? Adamasrotz

2

W

füpponitur , & ablatis adamantipartibus, pulchrior adamas evadit. Qua-

am

ropter B. Virgo hunc adamantem, inhac Officina conftituit, Sedquid àSta-

nislao tollendum, fitotusfuerit Sanctus? Propria voluntas; licet etiam San&ta,

d

[«d

In Szculo Sanctus erat, fed Sanctus fecundum füam voluntatem , in Religione

San&us erat fub illius rota virtutis, quz Societati propria eft, (cilicet obedien-

if

nz

tie,idcirco multó San&tior. InSzculo merebatur ijs, qu& faciebat, in Reli-

tat

gione, merebatur & ijs, quz faciebat, & quz non faciebat : nam ea, quz fa-

ciebat, & quz facere omittebat, omnia perobedientiam.

Hac arte Societas

j5

reddidit perfectam Stanislai fanCtitatem , & illam, quz jam erat San&ta , fecit

quafi divinam,

ni

af

Hebrzis Araonem rogantibus, ut vifibilem (ibi Deumfaceret, ille refpon-

Ms

effris , €à adducite mibl ; Exod. 32.

dit, ïoäite inaures aureas de auribus v

z

Sed

m

Concio Sexta

68.

Sed'ad Deum fabricandum , aurium.ornamenta ? [ta« — Áraotr egit malé, fgd

Auditus , ficut omnibus conflat, eft obedientiz fenfus :

.

int

putavit bene..

AÍ

auditteauris obedivitmihiy P[al.1 7. Etintellexit Araon, folüm ex auro. (q

$a

ilius fenfüs ornamentum eít ). folàm ex: obedientiz materia,. Divi

nitatisjta-

fis

M.

tuam fàábricaripofle. Katioeft, quiaquod propriafit voluntate ,.

uagitunme-

cunque Sanctum; connexionem habet cum bumano::: quod fit ex offfientia;.

d

pa

&l

totum eft divinum :: deperfecta loquor obedientia, fcilicet ilia,. quae docetur

inhacíchola, Induobusfübje&tis unitus eft hominr Deus,in Chrilto , & in Su-

qu

fol

eriore. Chriftus Deuseft, & homo. . Superior eft homo, & Deus :: Ego dixi;;

Dijeffi Pfal.46. Sedquge major eft unios qu&lromini Deus eft unitus in Chri--

te

P

fto, velilla, quahomini Deus eft unitusin Superiore ? Erudito loquor Audi-

torio, nonignorantiphyficam & hypoftaticam unionem , hac morali abfoluté:

Ti

majorem effe; Verüm illic Phyfica, hinc morali comparatis in hoc, dequo:

t

loquor, hzec.eft major illà.. Sedfquare £? Quoniam:unio Dei-Hominisin Chri-

Yi

fto, duasadmittit voluntates diftinctas, humanam; & divinam,ita, ut in divinai

fit humana, & in h'amana fit divina. — NNow men fed tna-voluntas fiat. Luce: 235

L

Sed unio:Dei- hominis in: Superiore, non duas-diftinCtas , (ed unam admittit:

voluntatem :; cum-tali identitate ac unitate , ut humana fimul divina; divina-

Bu

que fit fimul humana :-nam Dei voluntas eft volunras Superioris, & voluntas:

In

Superioris eft voluntas Dei, qzivos andit me audit. Luce. 10.. Itaque quii

iK

propriam volüntatem in Superioris voluntatem integré refignat , ipfius opera:

DP

ne punétum humani habent, feditota fünt divina.. . Et cum hec (it obedientias

quam S. ignatius tradidit, & in hac prima perfectionis fcholà diligenter exere

D

euit ;; idcirco Dei Mater füum fibidile&tum filium, ad hanc mific officinam,,

N

ab ipfa prz.czxteris electam,. non folüm'ad magis perficiendam Stanislai perfe-

j

&tionem , nec folüm ad' magis fan&tificandam ejus fanctitatem , fed ad illam:

[

divinizandam; Ea fuitinhoc Novitiatu vita Stanislai non.Angeli, ficut illunm

hi

vocabantomres, fed plus quàm angelica & vere divina..

Solàm ( & finio ) folüm &'magna: cumr adiniratione dubitari poteff ; fi:

3l

Deipara Stanislaum mi(it ad Societacem;, ejus fanctitatis perficienda , magis:

[

purificanda ;, magisque fanétificand: causái, cur tam: parvamr in eadem ipfi:

N

vitam conceflit ? Currente decimo Novitiatus menfe ( dies erat/S.Laurentio:

Sacer ) Stanislhus illàs meditarus fiammas.;, ardentius igne divino ,. quifemper:

q1

urebat eum ,.fe inflaramari fenfit :: tam vehiemens erat ardor; ut fapius ab:

anima: tranfiens ad corpus: ,. jam- ipfanme elevatum À terrà ,. füfpenfüm in:

f

aeretenerec: modó cor, pe&tus , faciemquetam fenfibili,, tam vivaceinflam-

xarer igne ,ut frequentibus aqug balneis , ipfifüerit (áccurrendüm ,. netota«

)!

liter conflàgrans ,. carboSeraphicus ,. inftarillius Hfaiz ; fieret... Hoctandem

m ad fe.

adquaimccndio;,;Stanis!aus;,, calamum. apprehendit ,. & tenerrima

cundum

De B, Stanisla0.

69

(d

I

int

eugdam Matrem fcribens Epiftolam , in eadem deflderiorum füorum vi jam;

lerabili reprefentata', fupplex rogabat illam , ut fe proximo gloriofze

Affi

mptionis fe(to,.dignareturad Czlum vocare. Cafüs miraculofüs, & ver&

lïa-x

füa

imus'! Epiftolam ipfi S. Laurentio recommendavit , ut eam íim manus:

Iffle

Matr

uz' configmaret : fanus usque' ad decimum: quartum ejüsdem menfis

]a;

perman

& füb diei fequentis auroram. ficut janrprzdixerat , ad Affi umptz'

iliy

feflivitatemraffumptusfuit. [ta Stanislaus- Novitiatum & Societatem reli«

Se

quit; cum hic Paradiíus folim pro illo Paradifos & hec Mater proilla Matre:

l;

fola,relinqui potuerit. Sednontam miraculum:mortis, quàm vitz brevita-

ii«

tem admiror. Pro tanrpaucis diebus ad' Societatem miflus eft. Stanislaus ?

Pro: tam: paucis diebus , tantus apparitionum , przceptorum ,. peregrinatio-

t

num , perfecutionum, difficultatum, miraculorunr apparatus ?. Ita :

pro'

Jo

tam paucisdiebus. Quiafic Gloriz Filii, glorizque Matris conveniens e

rat

Filius miraculofus in. fe perficiendo , Mater miraculoía ilium pariendo

;d

[[18!

!ri-

uterque tambrevitempore- Nosanda fünt primum & ultimum Chrifti mira--

ceulum: in primoconvertitaquam i vinum : & lioc facit vitis : Celum plait:

tl

Z?'af

aquá; vitisillam convertitin vinum... In ultimo miraculo ,. & omniummaxie

145

mo;. panein & vinum;, in' carnem ac fanguinem convertit : fed' hoc corpus:

A

Humanum facit: pahem edit,. vinum bibit , & illa mutat incarrem ac fángui-

i

nem: Et hxc quamvisnon/fit transfübftantiatio ( (ingulare miraculum illiue

altiffimi Myfferii) eft vera converíio, lItaque fi natura in vite convertat:

n

[dy

aquam.in vinum, & humanum: corpus panem & vinum convertatincarnem

W

acfanguinem ; hzcquarenon fünt miracula ? Propter differen tiam temperis..

um

Naturacum debeat introduceredifpofitiones ,. paulatim operaturlongo tem-

(ee

pore: fed fi, quod naturalongo'tempore facit ,. id ipfüm brevilfimo factunm

f

effet, jam nonopusinaturz fed Omnipotentiz miraculum foret; ItainSta--

li

nislao, tantóquemajoricum miraculo,. quantó gratia fuperior eft quàm na-

tura. Ut natura formet Elepliantenr,. illam i ventre Matris du

o$ portat

fí

annos. EtS.lgnatius intendens. Borra formare fubjecta ,.

nomuno cóntentus

ls

anno' ,. duos: Novitiatus annos: . & poftez tertium: inflituit. Sic paulatirmm

i

Stanislaus perfici deBuiffet, fi gratiz: naturaliter füiffecoperata :: fed cum Q

10

mnipotentia volueritin Mündumprodire cum magno ipfius gratiz' miraculo ,.

q

quod pluribusdebuiflet annisfacere; paucis lioc perfecitmenfibus, ó beaturm

)b

& miraculofuüm Filium!. &/beatam'& miraculofamM&trenm! Filius miraculo--

füs feperficiendo (inetempore, Matermiraculofa;. illum pariendoante tem-

lil

]s

pus.. De Baptiftz Matredicit Evang

clifts. impletuvre[t tempuspariendi, &j

peperit:. Luc.... De MatreStanislaicuml

;üiædiærenospoffumus d Eu p

garturiret ,peperit :: Cap, 66;.

Qe

LIg

Scitis:

!

79

Concio Sexta

Scitis Domini, quid hicStanislaus faerit, hicJuvenis tamSanttus, Mic

Novitiustamdivinus? Non fuit aliud ( permittite mihificdicere) nona

;

fuit, quàm hujus magnz Matris abortus,

Societas primumabortavit par-

m

tum, & mortüum peperit Filium , quifex jam füfcitaverat mortuos. D

Í-

do

raculorum aliorum infinitaceloquinolo. $,Paulus dicit , abortivum fgffhrifti

S.Pau-

r

fuiffe: Nevi//má tanquam abortivo vifus eft ,mibi 1.Cor. 15.— Ec

lus fuit abortivus? QuiaSchole Chriíti Novititatum czteri habuerunt Apo-

:

ftoli, nonfolümin fecundàm, fed tertium quoque annum: S. vero Paulus,

Damafci Novitiatum inchoans, illius abbreviato tempore ; finiturus illum;

9p

in Paradifum ivit, & ab Ananischola, fübitó tranfivit ad celeítem. Sic

X

8

illud dicit $. Thomas ibidem , in bona Chronica, colligens id ex ipfis Apo-

h

ftoli verbis 4mte annos quatuordecim. a. Cor.32. — Abortivus Paulus, &

ab-

ortivus Stanislaus : Paulus prime, Stanislaus fecundz Societatis Jefu , &

b

uterque utriusque Gloria.

B.ergotertia, & ultimaStanislai Mater: beata

Societas JEfu propter primum fuorum Beatorum

:g& hac beata domus pro-

ata, quód illumpeperit, fed

f

pter füorum primogenitum Filiorum : & nonbe

beata milliesquebeata, quódillum infüo ventre

folüm portgvic : Beatis P'en-

ter qui teportavit.

MiStanislae,

finivi fed in paucis mealaboravitoratio, quz tuis in lau-

dibus progreffa , tuos ante pedes , fe non perorans, fe

d orans humillimé pro-

4 ect o ( f0

fternit.

Brevetibi memorialeprefento, non meum,

fed hujustue Matris ,

s;

—

unicé femper à te diledtz.

'Tertia tua te Mater fupplicat , ut hodiedum ante

'Thronum Secundz, memiíneris te Filium effe Prima.

Magnus illeDraco,

ercitus, &contumax, caputexaltans,

bisjam à tefüperatus, adhucfurorep

tue minatur Poloniz: Se fi(tit in cam

po Mars illius magni Regni, &licettot

triumphorum laureis infignitus , fortiffimoquen

ecnon florepti(Tlimo ftipatus

(ine te, fefe (olum exiftimat,

exercitu, & füper omnia à fe ipfo comitatus,

Statinarmis , inquam, Rex]

oannes Tertius,

cujus gladius, ficut ille Gede-

onis, Dei fimul eft & fuus.

Gía

dius Domini e$* Gedeonis. Jadic.7. — Nihilo-

minus , velut alter ille Magni Machabzi,

plus auxilio tuo , quàm propriis con-

fiditviribus, Tuillius es [eremias defunctus ac vivus ,

de quo pietate Chri-

»quod dealio dicebat Onias :

Hic eff fratrum

p ———ÁÀ— H A — a AE

fliana verequeregia faceturillud

In przlio victoriaque

amator , biceff , quimultum orat propopulo. Mach.15.

przcedentis anai , fc

ilicet in agro Chozinenfi (inquoRe

x ipleRegnum dedit

oX

fi Regnum dediffet coronam ) ille D

ux , tu vidtor exti-

Regno, priusquàám ip

tifi, Sic illud ipfa fatetur Majeftas,

qua te Patronum el

egit, & Protecto-

rem, pri

móillarum expeditionum, deinde totius Regni:

ficillud San&itati

Domini no

ftri Clementis Decimi fcripfit, illamproejusdem Patrocinii confir-

matione fupplicans ; ficque illud tu probafti,

cumipfo dietuo, fe Chozinum

trade-

De B/. Sianislao.

71

It

derét, hodie dieseftanniverfarius, Hoceft, ó nove gloriefeque Patriz

liüd

'Protector, hoceft, quodfecifti, hecque noftrz fupplicationis fumma,

: imitarete , ficut omnibus es admirationi , tibi-

ab

od facis fac.

Profequere

me

fi exemplum efto.

Si Barbarus illePoloniam infeffat;

& i Polonia Mun-

tll

do

tur: univerfalem tu murum defende

.

[

& fi ejus mediz Lunz füperbia

a«

gellat pfe Symbolo , donec totum Ympleat Orbem :

fit anima propofiti tui : dozec

ïPOf

auferatur luma Pfal. 71.

fi. in hac defen&one ,&apæt*

lus,

Verüm cur precor & exhortor Stapislaum ;

m

oppignoravit,

unumquemiraculum annihila vit, ut eo

rum multa faceret? Bis

Sic

m : primó corpus ipfius incorruptum, inte-

Stanislai £pulchrum eft apertu

.

grumque fuit ioventum, merce

s faz puritati debita: fecundó ( quando Po-

ab

lonia caput ejus petivit) nuda folutaque fuit offa repe

rire, Sed quare ( dice-

t finiretur ,

fed utin aliis majoribus »

i.

tis) primum ceffavit miraculum? Non u

A

mundoque utilioribus multiplicaretur. Ut in

offibus Stanislai difperfis , re-

medium , Sanitas , & vita;, meritorum ejus beneficio ,

tot hominibus data ,

-

.

fed

feminarentur per mundum : utque prt

ncipaliter ,. caput illius in Poloniam

tranfire poffet, tanquam maximus atque

poten:iffimus Succurfüs quem illi

(

5 £xlix Regnum! ó felicem Regem?

Caput Mundi ( Roma) mittere potuiffet.

^

u-

Joram àSennacherib , potentiffimoque Afl

y

riorum obfeffas exercitu, minae

tus fuit Elifxo tollere caput , quia precibus fuis obfidionemnon folverat :

Hac

10«

r

jactat mibi Detus ,

£. bec addat , fí caput. Elifai ffetevit faper ipfam. bodie. a,

Reg.6. Acciditautem ,

át Elifzus füicapitis falvandi gratià fuftulerit obfidio-

Dte

nem eodem die.

Non ita

Stanislaus , fed ipfe fibi caput abftulit & in illo fuit

(0,

I[15y

portatus ad patriam ,

.ut Kegem Kegnumque füum falvaret. Statigitur , &

fecuraítabit Polonia ;

dum hic Elifeusfüum juvabit Joram. "Triumphatorli-

tot

(U$

centiam D Emanuelem Portugalliz Regemrogaverat, ut ex Indiis, ad Ma-

jorum füorum fepulchrum ;

portarentur offa , magni Albuquerch: licentiam

At

dum offa Albuquerch exifte-

de-

Rex negavit dicens; Orientem fecurum fore,

rentin Goa. Sedego quantó majoriratione , fperarepoffum ac promittere,

lo«

Stanislai Reliquiis in Polonia quiefcentibus , fore fecurum K

egem , fecurum

orl

Hoc Stanislaus

ii«

Regnum, & fecurum univerfalem Chriftianitatis murum,

primg Matridebet: Hocipfüm füpplex tertia con:inuó rogat

* Hoc il!i fe«

li

cunda , dubio procul cum potentiffimo füo brachio concedet : & proptere&

que

femperin omnibus fuis tribus laudabitur Mairibus: perque tres omnes ; cone

dit

Sordi cxlorum, patriz, mundique remanentis applaufü eanta-

((i«

bitur ipüi : Beat'e "Uenter qui £e

l

d

yvormw,:

jt

jm

CON-

j

?2

Concio Septima

m

CONCIO

SEPTIÍM A.

— De jJudicio Univerfali.

T

Ya

Erunt Signa in Sole, Luna & Stellis, Luce2

fiuf

x

AT ia

pat

P

y 9l

Onflagrante tandemMundo, & reda&is in mare cinerum omni-

t

N Gu

bus, quz die hujusobliviofuper terram fabricavit (fine confuetis

[

prozmiis prefentem exordior difcurfum , nam dixitolim Quinti-

«t.

X

z

)

lianus, a&tiones gravesexordiis nonindigere, cum ipfz vel fup-

ponantattentionem, veleam concilient: pretereo quoque füb

filénrio

2

für

portentofam figaorum, quz judicium przecedent , narrationem , hec

enim Évangelii pars, non ad nos, fed ad illos, qui illis venient temporibus

p

fpectat: habet etiam hodierna dies, multa cuilibet tractanda folüm de his

be

nj

quz ad (e pertiuent) incenfo igitur Mundo, & abignisviolentia confumptis

omnibus, qux hominum füperbia, nec non hujus oblivio diei füperterram

£0

ill

exaltatarunt & edificarunt ; quandoin hoc vago & fpatiofo Mundo, non erit

videre, nifipaucoscineres, ejus pomparum reliquias & noíIrz vanitatis in-

tel

dicia; inaéreterribilis refonabit tuba, non metaphorica, fed vera, hocenim

fi

ht

dicere voluitrepetitio Pauli, cazetzuba, 1.Cor.15.

Et hujus imperio vocis;

obedientibus Inferno, Purgatorio, Limbo, Mari&terra, patefadlis fubito

Vil

n

fapulchris in mundo mortui comparebuntfactiredivivi. Resmagna vobis vi-

detur, quodunius vox tubz reperire poffit obedientiam in mortuis ? aliud

di

fi

majus notate miraculum, &hocvobisnontam magnum videbitur, intrate

folitudines JEgypti, Thebaidos, Paleftinz : defertorum illorum latebras re-

h

motiffimas & maxime abfconditas penetrate: quid ibi videbitis? In hac fpe-

el

In

Junca videre licebit latentem unum Hilarionem, inilla unum Macarium : in

alia magisabfcondita unum Pacomium , hic Paulum, ibi Hieronymum, alibi

u

unum Arfenium: abaltera parte unam Mariam ZEgyptiacam , unam Taidem,

unamPelagiam, unam Theodoram. Viri, Mulieres, quid eft hoc ? quid

vos ad talem perduxitftatum? quis vobis anticipavit mortem? QQuis vos his

involuitciliciis? Quis vosin vitafepelivit? Quis inhís vos pofuit fepulchris?

z

Proomnibus refpondetS. Hieronymus. Semper zeibi videtur infonare tuba illa

p«

terribilis, fargite mortui , venite adjudicium. Scitis, quisfunebribushis nos

d

veftiit fpoliis? Scitis, quis noshisinclufit fepulchris? Illius terribilis memoria

i

li

tubz, dieultimorefonaturz, fürgiteó mortui, & venite ad Jüdicium, Ergo

fi tubz fonus folüm imaginativus ( notatebene confequentiam ) fi fonus hujus

M

tubz folüm apprehenfus ad fepeliendos vivos füfficiat, quid mirum , quod

H

quando fanabit veré, valeat revocare mortuas? Non tamen hoc eft, quod

modó

De Judicio Univerfali,

3

mgdó mihi paritadmirationem: quod me facitobftupelcere , & omnes in ad-

mKationem rapere debet , eít; quod hzctuba futura fufficiens refüfcitandis

tuis, non valeat excitare mortales.

O mortales! judicium effe ventu-

ru

reditís: Alcerutrum eft certum, vel id non creditis, velnon timetis.

Ven

diesultimus, & tunc noftra fentiet infenfibilitas f(ine remedio , quod

nunc p

tcognofcere cum auxilio: & quantum plangerenunc expediret ac

Tif«

penitere, Ticutilli Solitarii , &illz Pznitentes fécere, quàm plangere ac pzni-

Jetis

tere poftea ; quandonec penitentia veniam, neclachrime mifericordiam ob-

tinebunt: nunc vivitur ut vultur,

nti-

poft (Óó dura n ?)illo modorefurgendum

[up.

eít , quo non vellemus.

-Magna, & miferabilimodo magna, erit videre ac confiderare in illo Re-

füb

hec

fürrectionisuniverfalis actu.. Sedinter omnes con(iderationes, qux mihí pro-

prijffima huicloco & attentione digniffima videtur, hxc eft: quot homines

bus

his

bene nati fe videbunt illo die malé refürgentes ? Inter Refürrectionem natu-

ralem & fupernaturalem magna datur differentia: inRefürrectione naturali,

ytis

am

€o quisq; modo refurgit,quo nafcitur: in Refürrectione füper naturali, quisquis

illo refürget modo, quo vixit: in Refürrectione naturali nafcitur Petrus, &

e;it

Ifi*

refürgit Petrus, in fupernaturali nafcitur Pifcator, & refürgit Princeps:

i

f debità in regenerationejudicantes Tribus Ifrael. Mattb.19. Ó quantum fo-

latium pro iis qui à fortuna non fünt przclara fortitinatalitia! Bonum mihi

C!'S,

videtur, DEUM in die Judiciinon poffe non magnam przítare fatisfactionem

»'itp

inzqualitati, cum qua nafcuntur homines, cum fintomnes ejusdem naturz,

;.

V

iud

difhicile non eft illi cuminzqualitatenafci, cuidaturele&tiorefürgendi: re-

furgere, fecundum eft cum arbitrio nafci. Inhoc fecundonatali tanta fuit à

it6

e

Job confiderata proprietas, ut dixerit in illo nevum nobispatremacnovam

effe matrem: putredini dixi, Pater meusestu , Mater mea, vermibus. «.17.

6

InSepulchro, ubi noftrajacentofla , Patremhabemusalium, & aliam Ma-

In

trem, cumibiregenerati, & altera vice nati fimus inde prodituri. Notate

bl

modó: /'atutum efl bominibus femelmori. Heb.9. Voluit DEUSnosuna vice

n

mori, fed duabus nafci; cum enim bene mori dependeat ab arbitrio noftro,

jd

mors una futficit: fed cum non fit innoftra poteflate nafci bene, duz requi-

1is

?

runtur nativitates, ut in fecunda totum, quod in prima defuit, emendare

poffimus. Potuit quidem facere DEUS, ut zqualiter omnesnalfcerentur, fed

h

0$

ejus providentia hanc zgré latam inzqualitatem ordinavit, ut ipfe primz

nativitatis dolor ad nosin fecunda meliores reddendos exítimularet.

Bona

14

nova o hominesinfimi acplebzi! Sinatura five fortuna veftris in natalitiis fe

(0)

vobis parcam monftravit, fcitote vos altera vice nafcituros , actantocum

J5

honore, quanto vobis placuerit: tuncnaturam emendabitis , tunc de for-

d

tuna fumetis vindidiam: & eó majores erunt vindictz , quó notabiliores erit

d

illo

[j

74

Concio Septinia

illo die videre mutationes. Etenim ad fepulchra proper;ibunt, & fübinde

cemplum animz Magnatis (imulac plebxi fua requifiturz corpora , fed quid

v

potiffimum accidet? Sua reperiet offa plebzusin cemireriofinelapide, &

&

fcriptionibus, (ed refurget lucidus ftellarum inftar. . Econtra unus Gra

IS

£O«

h

fuuminveniet corpus balfamo conditum, porphyrez inclufüm Arca ,

num & Elephantum marmori infculptorum humeris fuftentatz, cu

'erbis

J

j€tarmior-

«

ac maguificis epitaphiis, fed inde refurget ipfe vilitate vilior. ó qu

phofis terribilior? Sed quz verior ?

Y

Videte nunc, an DEUS dabit bonam hominibus fatisfactionem inzquali-

tatis, cum qua nafcuntur, Quideft effe bene natum? vanitaseft quz cum

vitafinitur, & verum eftid à Deo in manu no(tranon fuiffe pofitum : fed quid

)

eftbeaerefürgere ?. eft nobilitas in eterpum duratura , fed hanc Deus cujus-

Q

libetreliquit arbitrio. Nafcentes fumus noftrorum Filii patrum, re(urgen-

?

tes erimus filii noflrorum operum , fed quod malé refurgat ( redeamus ad

confiderationem noftram ) quod malé refürgat fuá culpà , qui bene natus

[7

fuit (ine proprio merito, o magna infelicitas! refurgere bene poft natalitia

p

mala , eft emendare fortunam: refíürgere malé pofl natalitia bona, pejus eft

It

quàm abipfa degenerarenatura, Quod David bene refürgat, à Jeffe natus ,

ill

magna filii paftoris gloria: fed quod malé refürgat Abíalon, à Davide natus ,

f&

magnum dedecus filii Regis! fi homines tanti faciant bene natoseífe, cur

tam exiguam habent rationem benerefuürgendi? Nihil frequentius verfatur in

di

ore Magnatum, quàm obligationes, cum quibus fuerunt nati: fed affirmo

Yr

pauciffimos effe, qui, quales h fint obligationes , noverint.

Bene naíci ob-

ligat ad meliusrefurgere; hz füntobligationes, cum quibusnatieftis, Incer

Ü

homines nemo natus eft, nec potuitnafci melius quàm Chriftus, nemo meli-

orem Patrem, nec Matremhabuit, & notavit S. Auguftinus Chrittum bene

h

natum , melius refurrexiffe, elorsofror eff iffa Nativitas , quàmilla: illa cor-

pus mortale gentit, ifla edidit immortale, Salvator, ait Auguft. in fecunda

[

Nativitate, meliori modo natus quàm in prima fuit,

In prima mortalis &

paffibilis, in fecunda natusimpaffibilis &immortalis. — Videtis nuncqua (int

li

obligationes eorum, qui fünt bene nati? naíci fecundó meliüs quàm primo

I

fuérenati, SiDEUS in hominisarbitrio nafci pofuiflet , quis quantamcunque

d

bonus fe non vellet facere meliorem? Hicergocafüseft, in quover&mur: i

V

denovonafcituri fimus, cur nonhon

orifie

DLie

:ntiffimé nafci nitimur ? In primis

t

natalitiis honorifipé nafci , poteftexcuíari cumdicto , quod Deus nos fecerit,

apfe fecit nas.. . Sed ia (ecundis honorifice naíci, nullam admittit excufatio-

$

nem, fedíolàm G'oriam, nosipfos cauíamfuiffe, quàd fimus nos facti, ipff

n

$iv

[

1

Y

m .ïf;

v

2os: P/al.99.. Qauanta hominis erit illo die Gloria , fibi appropri

i^

FOMALO$

b

tunc elogium, quod Sa;'va,aor nofter foli fecit Magno Baptifte; s;

Mnlie-

d

De Judicio Univeríali.

73

ulierum non furrexit Major foanne Baptifla Mattb, v1.

Notate proprieta-

verborum ,

non dicit, internatos illam meliorem fuiffe natum, fed in-

l

te&natos meliorem fuiffe refurgentem.

lau

Inter natosefle meliorem quà natum,

(«

aniseft, inter natos meliorem effe quàrefürgentem, hoc eft veré ma-

bts

jore

e: eftinmanu noftra , fi velimus.

Faliciflimus in hac vita nafci po-

us

teft Filiu&Regis , in altera quotquot volue

rimus, ipíius Dei Filii poterimus

naíci, dedit et poteffatem filios Dei fieri:

& hzcnon effe confiderationes, (ed

jl

veritatem; Fides eft Catholica: fit benedictus illeDomin

us : qui eft Refurrectio

I

& vita noftra: egofum Refarreilio & V ita.

id

Anims corporibus unitz , ac homines ad primam compofitionem füam

]5

regreffi, fe conferent omnes ad judiciilocum , qui benerefürrexerunt, lzti:

"u

qui malé refurrexére, melancholici, & erunt hz primz vices, quibus fe ge-

ad

nus humanum ipfüm videbit, namcongregati, quotquotíunt, foerunt, &

us

erunt, fefiftenc omnes in valle Jofaphat. $i non effet illa tam dolorofa dies,

Ll

pulchrum vifu foret unitosomnium ztatum famofosac illuftres. Sed menunc

at

interrogari video.

Qui fieri poteft, ut multitudo tam immenfa , ficut eft

$5

illa generis humani, homines qui fuerunt à principio Mundi usquead prz-

$5

fens, & fücceffivé multiplicandi usque ad finem , quieítpoffibile: ut innu-

ür

merabilisille numerus, illa multitudo quafiinfinita ,

tota vallem unam ingre-

In

diatur? Difficultas eít bona,

D. Majeftati placeat talem effe refponfionem.

"

Imprimis dico, nos in materialocorum graviter falli, fant illaopinioneno(ira

b

multó capaciora. Primo creationis die czlum & terram DEUS & Elementa

a

creavit, & certum eft in bona Philofophia, nihil in Mundo vacuum, íed o-

mnia pleua fuiffe, nullus ut alterius rei capax effelocus videretur : tertio die

lj

"

nate funt herbz , plante, arbores, innumero licet ac quantitate magna ,

& fuum habuérelocum: quarto dieSol venit, immenfüs ille Planeta 1€o. vi-

li

jà

cibus terrá major , ibi tamen ftare potuit: eodem die tot ftellarum millia com-

f

paru

e€

:re, quarum quzelibet eft aliquot milliarium millibus magna , illis etiam

fütficiensfuitlocus: die

t

quinto peraéra veneruntaves , & illisaffignatus fuit

locus: totactanta fuerunt in ter

ris animalia creata, totin mari pifces, tam

deformis magnitudinis monftra,

Sexto die

x

fed adhuc intrare potuerunt.

J

venit homo, & fuit primus, q

uinon potuit haberelocum, fed fieffe non po-

tuitin Paradifo, beneftare potuit extra illum

: ita ut(ficut dixi) valde falla-

li

vl

mur inhoc puncto delocis,

plurium fünt capaciora, quàm vobis videntur,

Sed ad exemplum morale t

ranfeamus ,

& cum fit dies Judicii, proexemplo

nobis ferviat conditioJudicis. Qu

Quorum fuit olim hujusmodi conditio capax ?

f

Erat Judex cum füis Textibus &

paucis libris antiquis, & ideo confiderabili-

bus: famelica ftabat ibi mula & malé gubernata,

M

domo multum à Tribunali

diffita: erant flii honefto modo vettiti, cum (uis

tamen füb brachio libris,

(

K2

pedes

76

Concio Septima

ti

pedes frequentabant (cholas: aderat mulier cum paucis gemmis, & ancife

3uz tranfeuntes unitatem , pluralem Grzcorum non attingebant : hsc fifnt

fa$

'uorum olím illa condicio feu locus Judicis erat capax, & calculo bene fadfo;

it;

videbatur non poffe plurium effe capax : tranfierunt anni, locus non cr,

Ta

& experientia monítravit effe fine comparatione multo plura , qu

m íe

Imprimis]ibi edes ftant, & palatia tam

na , ut

€nit

inodo reddit capacem..

aliis temporibus tam magniftca non habuerint Titulis clari: habetur Biblio-

quo

theca (imilis illiin Vaticano , & fübindecum librisclautis ficut illi, quiin bac

Vif

confervantur ; eftibirheda cum 4. equis, fünt Ephebi, Curfores , Miniftriz

Àj

adeft mulier in Aula feparata , Matronz , Domicellz, Pediffequz, & omnia

fle

114

quz proap

parente Nobilitate requiruntur : eft ibi videre filios cum fervis &

equís , cum lufu fiepius & aliis magni pretii commoditatibus :

fünt filiz natu.

Tür

[

majoresin matrimonio cum dotibus extra menfuram , natu minores in Mona-

Y«

fterio cum pinguibus proventibus collocatz : funtibi tapetes, abaciargentei,

beneficia, canonicatus, & ingens redituum fumma, (edfuper omnia valde

p

fti

politz fünt ibimanus , confcientia puriffima, & aliz resinfinite , quz ne qui-

demin memoria & intelleétulocum habere poffunt, Non (ic eft? In patriis quas

Hv

ani

tranfivi,(ceffefoler. Ergo fihzcomnia effepoffunt ia loco tam parvo, quan-

tum fidei noftra prxítabimus fervitium credendo fuüturum, ut omnes in valle

MU

£0

Joaphat ftare poffimus ? Stabimus omnes, & fi multó plures venerint, pro

cun&tis erit vallis, & miraculum.

tn

Przter hanc rationem generalem de loco füntalizcirca perfonas , una:

g

»ro bonis, & altera promalis. Bonihomines potuerunt inminimo ftare loco.,,

B

um fübtilitatis donum fint habituri,. quz talem communicat proprietatem

corporibus beatis ,ut quotqu

ot erit in die Jadicii reperire, poffint ftare in loco

K

"ubiegofto , ex eodem menon exclufo. Toc(übtilitatis donum etiam in Mun-

do datur , fed cum proprietate diverfa : cli fübtilitas unum introdicit, altero

r

non expulío, fed Mundi fabtilitas totam habet intentionem alios expellen-

di , ut fépoffit ipfam introducere , ideo non hic ffatus qui duret , non datur

&

híclocusquifufficiat. Multum eft quod Jacob & Efau non potuerint in una:

ftaredomo, fed plus» quod' Abraam & Loth non potuerint in una manere

civitate, Gen. 29. & 13. adhuc multó plus eft, quod Sau! & David in uno

V

Regno nequierint effe. . Reg. r. Sed quodomnem excedit admirationem,eft;.

[

Abelem & Caín effe fimulin Mundo non potuiffe , Gen.4.. Sedcur in locotam

immenfo non potuerunt duo fübfiftere? Pejoreft caufa quàm cafus, nonpo-

£

terat Cain fimul'effe cum Abele , quia Abel'erat fimul'cum Deo ; dum homo fuo:

unitus eft Domino , alii non poffüntilli effeuniti. Caufatur hoc fübinde à (ü-

U

;erbia Abelum ; fed fepius procedit ab invidia Cainorum. — Sicertum fitinvi-

t

diamceffare cum.morte, faciléimul omnes in die Judicii ftare poterimus. V

ul-

[6 3

i

De Judicio Univerfali.

Zv

A

mnes ffare fimul ? Non augeteloca , & diminuite invidiam: hoceft domum:

ht

j

ilitatís Bonorum. . Quantum ad Malos attinet , non erit quidem difficul-

0

tas

uin oómnes vallem intrare poffint, licet enim Mali fint in magno numera

&

t;

diedüm tam grandes ac inflati , reddentur omnes illo die minimi.

nfe

'Tem

e Diluvij cunctas animalium: fpecies in Arca fuiffe fides credit , illud

ením dic

Scriptura , non tamen capit intellectus , cum id ratio nonattingat,

, Ut

Jio-

quomodo fieri potuit , ut locum tam parvum,, tot animalia, tam grandia &

hac

tam ferocia fimul intrarent ? Leo, pro quotota Lybia parvus erat campus,

driz

Aquila, cuí exigua Sphara totus fuit Aer : "Taurus, qui nequijt in foro fubfi-

DIa

ftere : Tigris, qux non potuit in fylvis contineri, Elephas qui fe ipfüm capes—-

s

renon potuit? Omnia hec animalia feritatis equalis ac magnitudinis, potue«

lu

runt in Arcatam exiguaftare ? In eadem omnia fuiffe certum eft, licet enim

)«

Arca fuerit patva , tempeftasfuit magna. IHllo tempore Deus univerfalidilu-

tl

vio totam innundavit terram , quz maxima fuit calamitas, quam Mundus

unquam füftinuit : & fi tempore calamitatum ac miferiarum , ipfemet in-

ilde

qul-

ftiné&tus naturz fic reftringi faciat animalia , quantó magis ratio faciet homines

reftringi ? Poterunt in Valle fofaphat homin

es eo ftaremodo, quo fteterunt

Ts

lt

animalia in Arca.No£ , ffcut fuit im diebim INo£, ffc evit in confimmoatione $aculs,

al

le

Matt.24. S.'Fextusait, ob fola Mundi perituri figna homines arefactum ac

p

confümmatum iri, Zirefcentibus bominibus pratimore , fi adeo folus Judicis .

timor attenuabit homines , quantum illos ipfum confüummabit judicium ? 6

Ug

qui nos reftringemus omnts illo die ! ó quàm fe parvos facient maximi Gi-

C0.,

gantes ?

s

Maxim

um Judicij miraculum non eft quod totus füturus fit Mundus in

n

o(0

Valle Jofaphat , fed quod tunc ftare poffint in exigua Vallis parte multi, quí

nonpotuerunt in Mundo ftare : unus Nabuchodonofor , unus Alexander M.

il

ero

unus Julius C. quibus totus Orbisanguftum videbatur Imperium, ibi ffabunt

inangello. InterEvangelij maximénotabilia de Judicio dicit Chriffus, ftellas

(ne

de cxlo cafuras eíle

e

L

Matt. z4, Si defüper interrogentur Mathrematici ,

tür

magnam in hoc textu reperiunt difficultatenr : fed fi me interrogaverint ,

una

rraturalem illis rationem dabo. OmnesStelle , binisexceptis, terráfünt ma-

[14

jores , & quedam earum 4o. 8o. 100. vicibus majores : ergo fi Stellze fint ma-

1no

jores terrá, quomodo poterunt in terram cadere, & locum habere ? Locum

&ü'r

am

babebunt quia cadent : non fcitis illum qui ftat in alto, & illum qui cecidit ,

effe diveríz menfürz ? 1ta Stellis accidet, qua ftant inalto, magmam cxli

N

fü0

partem occupant,. poftea fi ceciderint , paucos occupabunt terrg palmosz

non e(t quiminorem.occupet locum quàm unus quicecidit. "Ferra punctum:

[i*

eít reípectu celí : centrumrefpe&u terrg alterum eft punctum : & Lucifer,

wl

ftquàm cecidit , eft incentroterra.

vul.

gpiä exaltatusnon poterat in czlo ftare , po

E

Aum

d

728

Concio Septima

&

Ah Luciferiterrz ! Illi qui fa(tibus humang profperitatis exaftati, locum

moj.

nem exi(timant anguítum hodié cadent, & attenuati ftabunt inloco mini

o

100

ftabimus omnes intra nos ipfos re(tricti ac confümmati,

rantes rationes, Deoreddendas : & (ihic alianoneffetr

atio , folum hogffuffi-

tam ftrictas con de-.

her.

foren

ceret ad tanzum efficiendum, ut nulli deeffet locus.

Meminerint

mines

fore.

rationum,

quas Deo reddere debent, & ijs promitto , locum ibi

erítitem

fore :

vosfi

unum eft neceflarium , utbonus fit locus, nam

in Valle Jofaphaterit pro omnibus.

