illi : QuiZacrepaverat blafphemantem.. Loquitur Chriftus , ait Orig. Bonus

jl

Latro priusquam diceret : Doméne , enemento tiez, & de íua falute ageret ;

t

'audiens focium, blafphemantem Chriftum; ad illum converfüs , ei filentium

[h

f

ándixit, Dominique fui honorem.defendit.. . Sed homo; qui clavis affixus cru-

.ci, & inmedio penarum ac tormentorum füorum , necnon in :ternz damna-

n

tionis periculo conftitutus, plüs fentit, & plusconqueritur blafphemias con-

tra DEUM quàm proprios dolores ; Hic homo: przdeftinatus eft, hic homo

n

non poteft perire , hic licet peccator , pleniffimas omniumpeccatorum indul-

n

gentiashabebit. Hodiemecum erír in- Paradifo..

J

Hoc, hoc; óanimz fideles, hoc; hoc; ó generofi, heroicique Spiritus, hoc

f

eft,, quod magis fentire, majorigue Terrore, nec nonhorroreoportet in infer-

notimere. Ethicipfe timor , & apprelrenfio ,. firma fpes in nobis noftrz falu.-

j

tis ;, maturacontrà DEEoffenfas, refolutio ;. firmiffimumque contrà cunétas:

E5

tentatio-

[

46

Concio Quinta

tentationes fcutum, effe debet. Docebant antiqui Patres, efficaciffimum,

contra tentationes remedium efle , ut quotiefcunque fe quis tentatum adwer-

teret, manum aut digitum ad ignemapplicaret , utexperientià probans, ardo«

rem illum momenti patio tolerari non poffe, ignis tartarei timore, diligenter

à peccatis abftineret, Non ego fic dico, Chriftiani mei , quando Dzmon;

mundus, & alterille hoftis, vos tentabit ; hanc vobis ipíis quzftionem propo-

nite: Mihi (ufficiet animus DEUM inzternümodio profequendi? Et animus

mihi füfficiet, in zeternum blafphemandi S. Trinitatem ? Animus mihi foth-

ciens erit, in eternüm execrandi JEfam, & e

jusfanguinem, fan.ötifiïmgmquc

Matrem ? fi vobis fi uffici-evc(animus ; peccate.

N

.CONCIO QUINTA.

Elegit quinque Lapides limpidiffimos de torrente, 1. Reg.

j

CAp. 17.

T

yess

N

ENS

z Upereft adhucunus fundie Davidicelapis, qui finon faciat i&um,

5

v

W

remanebit:Caput Gigantis , ficut prius ; idque (ic ego credo.

ä!

Lapis veré pulchri coloriseft ; nonSmaragdus, fed viridis. -Pri-

h

2

(

"RS

o

mus fuitalbus, & diaphanus, qualem requirebat.cognitio fui

ipfius : fecundus niger propter dolorem boni perditi: tertius

rubicundus, colore verecundiz : quartus pallidus fiveflavus; à colore timo-

zis ; Hicultimus, ficutdixi , viridisà coloreSpei : ffes etermigaudi.. Maxi-

qa Nationis mex ( Hifpanice ) primorum Argonautarum generofitas fuit,

Meum propofitum hodie multó majus, & difficilius

aperire Caput BonzSpei.

eft ; nam mihi Caput, nonbonz, non melioris, fed optimz fpei detegendens

eft : & fi magna füericillorum audacia, tali cum intentione anchorasex Tago,

traxifTe ; fateor ego, majorem meam fuiffe temeritatem , quod navigaverim,

donec anchoras fpei projecerim in Tiberim , & in locum, ubi tam altus eft ac

profundus.

Hec confeflio ferviat mihi pro excufatione, Ultimam attentio-

nem mihi date.

W- $pes eterni gaudij.

Has mihi duas confideranti voces, fpem hujus

vitz , & alterius eternitatem ; videturutraquefibi mirabiliter correfpondere.

Eft certum

Beatitudo czleíftis eft videre,nec non amare DEUM, in ecernüm.

viionem correfípondere fidei : & amorem.charitati: /Eternum ego dico,

quod fpei correfpondeat,fed quare ? quia DEUS ut remunerator z quiffimus,

s4eter-

De Spe JEterni gaudij.

47

eternitatem zternitate folvere debet ;5 fed eternitatem fpei, folvit eeternita-

tegaudij. I»nclinavi cor meum Aad faciendas jufiificationes tuas dn aterusam pro-

u

pter vetributionem , Pfal. v1g.. Inquit nofter David, cor meuminclinavi, ut

DEO. ferviatin eternüm propter mercedem zternam. Optimé dicdium,

D

Nam figaudere , füturum fit eternum, juftitia requirit, ut fervire pariter fit

zternum : ut esernitati premiorum correfpondeat zternitas meritorum.

H

Verüm zternitassuna prior, & altera pofterior ? una zternitas in altera vita

gaudendi,. & altera in-hác ferviendi, a4 faciendas juflifigationes tuas in eter-

zum ? Non eftpoflibile. Curdixit ergo David, quod fervire velit in zternüm,

ut in zternum gaudeat ? figaudere futurum fit eternum, fervire non pote-

riteternum.effe ?. ita poteít. Qui pro przmio fervit , is fperat ; fed ipíà

duratio , quz, dum fervitur, eft tempus,. dum fperatur, eft zternitas. Ita

fatentur ,. omnes horum Dominorum lamentationes, qui fpe vivunt, & mo-

riuntur. Verum ego potius Scripturiscredo.. Antefüum adventum Meffias

in mundo Prophetarum vocibus.& clamoribus vocabatur , Zéfiderium collium

&ternorum. Gen. cap. 49.

Montium zternorum fpes, ac defiderium,

Sed qui

montes zterni fuerunt illi 2 Omnes incepére montes, aut in dilüvij ruinis,

aut ( ficut veritatimagis congruit ) in Univer(icreati principio. Quales ergo

liifuére montes eterni ?. DoGti mihi dicent, hac metaphorà Prophetas atque

Patriarchas antiqui Teftamenti fignificari :: Sic eít.. Verüm fi Prophete , &

Patriarchz fuerint, quare vocati funt montes, & montes eterni?; vocati funt

montes , eó quód à terris elevati femper refpexerint Caelum : vocabantur

l

zterni, . quóàd fufpiraverint continuó fperantes adventum Meflix. Illos:

elevatio füa montes, & fpéssternos fecit.. lllotempore, cum paucorum effet

fides , Patriarchz fperabant, & Prophetz , ceteris hominibus non fperanti--

bus ;. illorum qui non fperabant, . vita fuit tempus, fperantium vita fuit zter--

nitas. Defiderium collium eternorum.. Et cum fpes talis fit affectus ,. quide

tempore facit eternitatem , juftum erat, illam à DEO'recompenfari. Sedi

qua.ratione ? Duplici. Primá, quatenus &ternitatem eternitate folvendo;.

eternitatem,fpei, przmiaret eternitate gaudij; Secunda, ut merito, quod:

de tempore facit eternitatem ,. fatisfadturus , illud tali folveret przmio,.

quod facit. de zeternitate tempus..

Hzc eft cxleftis befni'tudo:r ffes aterni:

zn

Audij,.

Non folàüm vobis rarum, . fed impoffibile videri video, quod czleftis bea-

titudinis gaudium ,.de eternitate faciat tempus ;. Nolitemihi credere; finon:

probavero.

Propheta ,. de vifione DEI loquens , 6ic inquit

"

?

' Mille anni im:

con[pettu tuo , ficut: dies befferna, que praterijt. P/al. 89;.. Milleanni, DEUS:

meus, coram te, non fünt nifi dies unicus, qui pertranlijt heri.

Singula tex-

Z&ternitas: (ut. illan Boetius:

tus hujys. vcrbaaxs;;om:a-d.i;tigncmf involvunt.

de&níe-

Concio Quinta

48

.d,e"Hnïvit) eft interminabi

ló vita fnmultota, t perfecta poffeífio. Lib. y. de Earz-

fo. Eftduratio fimultanea, quz, nec prius, nec pofteriushabet, Eít inftgns

perpetuum, necannum, nec diem admittens : eft dies permanens, qui non

admíittit, nec heri, nec cras : continuum prafens eft, quod nec prateritum,

nec futürumnovit. *Ergo fi nec annus , nec dies ín zterbitate datur , cur

David inzternitate fuppofüit annos ? miZle apni u con]Decketuo: Sinecheri,

neccras zternitas habet , quare füppofuit in eternitate heri, dies Pe/ferna?

Dies

Si non detur in illa przfens, nec fututum, cur prateritum fupponit.

qua praterijt ? Quia non de qualicunque David zternitate fuit locutus, fed

de illa zternitate beatiflima, quà fruimur in vifione DEI , z comfpec?n tuo.

Talis autem dignitas , & immienfitas eft illius excelffivi gaudij, utlicet fit fem-

perid permanens , & nunquam tranfiens , quafitamen fucceffivum, & re verá

tranfiviffet, ex multis annorum millibus unum faciat folummodo diem, ex

multis Sxculis, pauca numeret inftantia, deprafenti faciat preteritum , ac

de zternitate tempus ; 4i/le apni in con[pecfu tuo ficut dies beflerna que pra-

zeriif. Ne peregrina vobis hzc Philofophia videatur, Ratioeft : quia dura-

tio, duashabet menfüras : unam, quá perrealitatem, alteram, quà per ap-

prehenfionem menfüratur ; Sic fJacob annos , quibus pro Rachele fervijt ,

meníus fuit : de quibus S. Scriptura dicit, videbantur illi pauci dies , pr«

amorü magnitudine, Gen.29. Siduratio menfuretur realiter, femper zqua-

lis eft & eadem : fiintentionaliter menfuretur, ipfamet apprehenfio fic illam

facit inzqualem, ut fi fit apprehenfio delectationis, hzc illam corripiat, &

brevemreddat : (ipzng fuerit, hec illam proglucat , faciatque longam : &

tantó breviorem, autlongiorem, quantó major eft voluptasautpzna. Unus

gnomonis apex in centro, & alterin circumferentia ponatur , videbitis quod

utroque fe movente, durationis eodem fpatio , circulum unus breviffimum &

qua(i imperceptibilem : alterlargiffimum, & i placueritimmenfüm perficiat.

Idem accidit in apprehenfione dele&tationis eorum , que poffidentur, & tor-

menti eorum , quz fperantur : circulus delectationis quia movetur intra, &

cum voluptate; breviffimus eft : circulus fpei, quia movetur à longis, & cum

'tormento, videtur immenfus effe. Non eít ergo mirum, quod beatitudo

bropter gaudiorum exceffus , abbreviet zternitatis immenfa [patia, & fpes,

propter penarum exceffum, extendat immensé, reddatque pun&ta temporis

zterna, Cum ergo tormenturm fpei talefit, ut ex tempore faciat vternita-

tem, & talegaudium beatitudinis , ut ex eternítate faciat tempus , redté pre-

miumilliuseternitatis, cum merito hujus temporis menfuratur : & non im-

meritó temporis hujus pena, gaudium fperat illius sternitatis : /fes efermi

gaudij,

III. Ita

A d

De Spe /Eterni gaudij.-

III. Ita beatitudo fpei , fpesquebeatitudini correfpondet.

Sed in illa fpe

$

beatitudinis, quid erit puriffimum , //mpid:[fimos lapides * Si (pes eeternz

i

beatitudisis puré Czlum refpiciat , nec habeat quidquam terreni vaporis

J

tota refpiciat eternitatem, & nihil temporalis turbationis admittat, quid erít,

[

aut quid effe poterit, in (petam pura puriffimum, & limpidiffimum in fpe tam

)

limpidà ? Dicam : in czleíti beatitudine ( quz eft (tatus aggregatione bono-

rum omnium perfe&tiffimus) non tantum eft reperire füummum Bonum , Ioft-

j

nitum, & Increatum, fcilicet DEUM , fed multa bona creata, füpernaturalia,

nec non czleftia , & quz defiderentur propter fe digniffima.

Sed quid fpes

^

agit ? fi (it pura folüm & limpida, fperat DEUM, & cum DEO fimul omnia

bona : fi puriffima limpidiffimaquefuerit, oculosab omnibus alijs bonis, czíam

czleftibus avertens, intuetur & refpicit folum DEUM. — Hzc eft ípes beatitu-

dinis pura fübtilis & heroica, eriamin calis, non aliud à DEO , quam DEUM

fperare. ]jJeremias, de fpein DEUM loquens, ficinquit : Bont eff Dominus

fperantibus ineum, anime quarenti ilum. Tbren. Cap.3. Quibus verbis Pro-

pheta duos (peimodos, fivegradus diftinguit, magnam faciens differentiam

AT. oW —— W gY

inter fperare, & querere DEUM : Sperantibus in eum , anime quarenti idum.

-

ui fperansin DEUM , aliud à DEO vult, quàm DEUM, fperat , (ed non quz-

rit DEUM , qui fperans in DEUM non vult aliud À Deo, quàm Deum, hic folus

DEUM quzrit.

Notate, dicit S. Bernardus , Propheta primum fpei modum

proponens loquitur in numero plurali.

Sperantibus in eum : fed diflinguens

fecundum fpei modum , loquitur in fingulari : z4pimae querenti ilum : zpfam

-9- e9. LC 79 — 9

numeri di[tretionem prudenter adverte : Sperantes pluraliter dixit, quarentem

eum , fingslariter. Quare Propheta numerum mutavit , dum modum fpei

diftinxit ? Quia fperarein DEUM, & aliud à DEO velle, quàm DEUM : fpe-

rarein DEUM, & quzrerenon Deum fed (cipfum, fpes eft vulgaris & multo-

rum, fPerantibus in eum

Sed fperarein Deum, & nonaliud à DEO velle,

-7 - t-5

uàm DEUM : fperare DEUM, & non aliud in DEO quzrere, quàm ipíum

DEUM , ípes eftheroica, tam fingularis, ut vixreperire (itanimam , qug taim

uré, tàmlimpidé fperet : 4uimequaerentiilum. Excellenter Bernardus:

o — w

uod fiagularis fit puritatis ( eccepuriffimum & limpidiffimum) 4404 fingula-

ri [it gratie , fPngularis perfettionts , non folum nil [jerave , viff ab eo, fed nibd

INELOS

- —

w

uerere, nifieum. Nonquzrerein DEO aliud quàm DEUM, necíperare à

fummo Bono , bonum aliud quàm Summum , hzc eft puritas, hzc gratia, hzc

perfectio numeri fingularis : fi fueritin toto mundo reperibilis anima , qu& (ic

fperet, erit una, non plures, inftar Phoenicis ; .4»ima quarentiilum : ni

il

quarere nifi eum, quaventem eum fíngulariter.

Verum, nehzc heroica fpei fingularitas, dubia forfan , in teftimonio fin-

i me.

gulariremaneat, aliud & clerius audiamus : f/mgulariter ia fpe cqn/litui/?

Pfaf.

4

Concio Quinta.-

yo

alijs.virtutibus par eram multis , inferior quo-

u

Pfal4. Ego,Davidinquit , in

f

ue multis : fed invirtute fpeis

me Deus elevavit, & in gradu tamalto, &

utinteromnes.me fingulare

mfeécerit z Singulariter in ffe

fublimi conftituit ;

laritas, aut quare , tàm fingu-

H

conf[lituiflime.. . Sed

quz fuit fpei Davidis fingu'

[

laris fpes illius extitit ? Quia n

ec im czlis., nec i

tb terris à DEO: voluit, aut

Hoc ipfe dixit : ,Ouid mibàeff in Calo, eb à

f

fperavit aliud,

quàm. DEUM..

e

[U!

tequid-volui[upen terram $

" DEllScordis mek, €? parsmea, DEUS in eternum..

nibilum eft , Cielum eft'alcerum nihilum : illud in-

[

P d:[. 72 0^

"Eerra pro me;

d

ferius , hoc fuperius :

fed.hoc

& illud nihilum totum .. quantum poteft dare,

; totum q

uantumidare , vel promittere poteft Celum, q4i4

d

velnegare terra.

1

H

À

qï

mibi £

uod David nih

lum.terra recufet, tranfeat s Sed nec terre, nec

fi

C€li ?: Ita,

Modo percipietis ,. quare DEUS.

dé hoc magno. dixerit Heroe ::

13. Attendite z Jpprincipioecreavit:

Inveni bominem f[ecundum cot meum Acks

do.cor DEl fuit maximé contentum 2

u

DEIS Celum £9 terram: : quero » q

uan

rius.au

t poftea quàm Calum ; & terra fuerit 7

ü

uando.DEUS fáit felicior ; p

(

zqué felix: ,. (ive poft, fiv

can

te Cxium,, five cum terr& five fine terrà fuit..

Eodem modo cor Davidis :

; Ouidmibi eft in Celo,, 62 &te quid-volui fupen ter-

felicitati mez quidquam ,. tollere vel addere

f

ram ? Necterra , nec Callum ,

lt

uare ? propter easdemin

"

DEO; &inDavide rationem.. In DEO;,

poteít..

atcem: 1

nife ipfohabuit :: In. Davide;. quia fzli-

l

quiatotam

(emper füam £licit

C

citatem totam habuit in DEO',.

DEli$cordi inei , cf» pars mem, DELUS in ater:

Ecce cor -

Secupdum cor meum.. Etparsmea DEUS.

num. DEUScordis mei.

,

us T um d

dm etexnum z.

EcceDavid

finealio,. fedin DEO folo felix . pertotam sterni-

tatemfuerit zq.

1 felix , quód habuicomnia in feipfo. Ego quoquefinenihii-

H

hilo cxli feliz equc-per omnemsternitatem.ero,cumiomnía

loterrz, &fineni

e 7036v

fim Babiturus in.DEO : E?

pars mea D EUS n eternam..

Vos mihidicetis : quid mali DEUS faciet,

quando fperatur'fimul cum

fedbonis ? Abundat His exemplisScriptura. Quid:

alijs rebus, non dico malis,.

mali DEUS faciet fimul;,ncn dico, curmm

400000..dücatorum: ex: annuis redditi-

bus aurifodinis . guema

draodum Babuit Salomon ?. Quid

bus ; féd cum omni

DEUSmali fáciet fim

ulcumtot agrorum millibus;

P

cumtot pofleffionibus, cum

armentorum: copi

a, quibus fruebatur Abraliam ?- Quid

tanta famulorum &

mali DEUS fimul,, cu

m iimperiàli Cocona in capite ; Cum centum & aliquot

; (icathabuit Cyrus ? Quid DEUS faciec mali fimul cum

fübjectis fibi provincijs

'Thiara dominatrice tàm.in

fpiritualibus quàm temporalibus; qualem habuit

Melchifedech. ?. Quid mali DEUS, cum: virg

&omnipotente in manu;qua pef-

atorumy mutare ftatum ,.

ficut Moyfes habe-

fetima mifcere fümmis , & eleme

bat ? Quid mali facient hac omnia ,.

fivepars horum fimulcum DEO i' impri-

PT us eaties C REPS IN CTAT ERN TMUE SOESCPIOE IN GIDBCSET IN UPU IH NERURN

hac exempla; nonreperio : Omnia

mis in Evangelio; quod: nos profitemur;

funt

Z

De Spe JEterni gaudij.

$1

do»

unt Antiqui Teftamenti, quando non dabatur acceffus ad Paradifum , de quo

T.

olgmloquar. Addo, quod, quantumvis hecomnia, etiam Cxli bona , cum

p

DEO (imul effent, magnum puritati fpei damnum inferrent. Non ignoro,

»

fpem quantumcunque puram acfübtilem , affe&tum , à naturá fua lucri cupi-

aut

dum effe, qui propriam femper commoditatem , propriumque intereffe re-

fpicit ; nihilominus propter hanc ipfam intereffeproprij rationem, dico, quod

Jun

omnia illa, non terrz folüm , (ed etiam Calibona, fimul cum DEO, puritatt

jf

(üubtilitatique fpei, magno forent przjudicio, Siquidem affe&tus lucri cupi-

t

dus , tanto melior ac fübtilior eft , quantó'magis maximum qurit commo-

ud

dum : maximum autem.commodumeeft, folum querere DEUM.. Qui DEUM

nec

quzrit fimul

cum bonis alijs, minus querit: plusautem , qui Deum folum

X

finebonis alijs qugrit.

Sed quare ? Quia quo ad nos & affedtum noftrum,

u

DEUS folus plus, fimulcum alijs bonis, minus eft. Refolvit S. Thomas to-

jj

tum mundum , unà cum DEO, majusin fe, non facere bonum, (ed bonum

flri , minus bonum facere.

dc?

quodcungue DEO :conjun&tum refpectu -no

ülf,

Quantum namque voluntas noftra diligit ; ac defiderat alia bona, tantum de

DEO, nobis tollit : omniabonacreata , licetcaleftia, re(pedtu Dei funt in-

e

ER

7

feriora ; fi nos ea diligamus,

n0D!

sfünt fuperiora : quz bona, quando nos

'Oo

inter, & Deum ponuntur, Summi Boni funt eclypíis. "l'erra nos inter &

yli

lunam pofita, lunamobfcurat : Luna, dum inter nosac |

folem ponitur, folis

á

cau(at eclypfin : fimiliterin fpecontingit. "T'erre bona (ficut terra lunam )

d

Bona Cxli , fümmum Bonum ( ficut luna folem) ob-

J

Obtenebrant czleftía.

Ícurant ? & quemadmodum Sol non manet eclypticus in fe, fed folóm quo ad

Til«

nullam eclypfin patiatur, aliquamtamen

lii

n0os; ita Summum Bonum, licet in fe

patitur, quo ad oculum noftrz voluntatis, que tantum de DEO perdit, quan-

fl

tum alia, licet Cxli bona;, refpicit.

'Magnus S. Paulilocus. 'Genero

fiffimam Apoftolus -propo—n'ï,t queftionem,

üm

iíd

Rom.2. — Quis nos feperabit à charitate Chrifli ? Ex fa&àongiori terreftrium,

ii«

ac cxlefigm creaturarumferie, Celum afcendit, & in ceandem numerum re-

tulit, Hierarchias Angelorum & omnia que magna , pulchra, necnon fubli-

al

j

mia viderat in Paradifo. "Certu fam , quia neque Aogeli, neque Principatus

neque virtutes , aeque altitudo poterit me féparare à charitate DEL . Mira

uid

pt

di&tio ! Quod Paulus fupponat, Dzemonum aftutià, terrenarumque creatura-

rum fallacijs ac vanitatibus , voluntatem fuam, à Deo forfan amoveri pofie ,

af

yt

fatis id intelligo : Sed Angeli & Archangeli, Cherubini , acSeraphini, &aliae

creaturg, bonaque Cxli ? llla puriffima , defideratiffimaque bona, .O««

7

quz fenfümomnem

x

praparavit Deus diligentibus fe * XCor.cap.2. illabona,

& imaginationem füperant , O'ue mec oculrs vidit, nec aurit audivit ? llabo-

);i-

pof-

"

na füblimiffima & ineffabilia ; ,v pon licet bominiloqui ; etiam amovere

ent?

nt

Concio Quinta

$£2

fent ? ]ta : etenim tam czleftis, tam Angelica, cam Seraphica , non datur

v

Bonum non eft in Czlo, tam czlefte, tam purum , aut puriffimum,

put

creatura *

uod, fi Deum inter & nos ponatur , non qu

odammodo nos à DEO feparet &

pt

urg rectzque intentionis , tantum nobis de füummo Bono tollat, quan-

R

eciypfi p

do

tum abftr

ahit, & nobis de proprio furatur affe&u. — Has igitur eclypfesevi-

M

tandi gratià, C«

lum oportet intueri , & agere, ficutJofue. Hicfolem fiftere

Gabaon ne movVtarit. Cap. 10.. Sed hoccontentus fuit? Non,

p

juffit : Solcontra

, Lunz, ne fe moveret, quoque mandavit:

fj

Adoppofitam partem converfus

Ti

Et luna contra vallem Hialon,

Notabilis cafus : quod Jofue folem fiftere

onum fuit , fol enim in occafüm vergebat ,

declinante vero die, ac

h

iufrerit P b

.

nec potiri victoriá potuiffet. Ve-

fp

deficiente

Iuce, nec ipfe pugnam profequi ,

D

rum;

cum diesaut lux , à fole dependeret ,

folque jam ftetiffet immobilis, cur

ftere juffit ?

Quia tanquam Belli- dux prudentià preditus

Ti

lunam quoque fi

bifol dederat, id forfan luna tolleret.

Sifole fiftente, lusa

timuit, ne, quod fi

hi

non ftetiffet, hzc femovens ad parte

m oppofitam , potuiflet illum obfcurare,

nec

fít in Czlo quidquam, quod inter folem

E

Siftat ergo lana poft tergum Jofue,

lucem tollere poflit,

Eodem modo, vo-

R

ac Jofüep

ofitum, medijs tenebris,

luntas noft

ra, fi velicin DEUM heroic

é (perare, faciat neceffe eft : lunam, &

] infra lunam eft, fiftat & à tergo teneat.

Ab omni, 5nonm

T

quidquid füpra ve

d

| Coelum eft, cor abítrahat, & folum DEUM velit;.

g

folum quod tertra , fed quo:

folumque DEUM fperet

;

nec aliud à DEO, nec cum DEO, quàm DEUM.

IV, Cum verohzc

fpes heroica, & limpidiffima, tam rarafit, tamque

g

m

de fe David, & deomnibus Jeremias dixit, ut à

t

fingularis, quemadmodu

fpeadfpes,

& 4 numero fin

gulari, tranfeamus ad fenfüm & capacitatem plura-

[

Hitatis, ficu

Itimum & univerfale pei documentum, hxc breviffima fentenzia e

g

oerate. Mea

fialiud quam Deum

fperare velitis, non ab alijs quàm à Deo fj

Roma, quemadmod

um dignitate cun&tas mundi Aulas excedis, ita etiam, in.

ä

eomparabili modo , fuperas eaídem i

n materia , tentationibu(que fpei. 'Alijs

H

teít,f(üapremum folummodó Romz,

in Aulis magnum (pes locum promittere po

Salomon curavit fabricari Thro-

lnter opera Hierofolymo

rum celeberrima ,

num, ad quem per purpureos afcen

debatur gradus : In illius füperioritate

& in Cathedrá, charitatis flatuam

Cathedram feu Reclinatorium aureum ,

erat viderez Ferculum fecis fibi Rex Salomon,

Reclinatorium aureum, a[cenfum

urbureum , mediácbaritate conflravit. Cant.

:i

cap. 3.

Id quod Hierofolymis

Eomz realiter & veré licet videre ,

hac folum differentia , quód ibi

infigura ,

ftatua Charitatisin thro

no, hicftatua Spei confpiciatur.

Quia purpura fuit.

Reclinatorij gradus, Reclinat

orium aureum. aftenfumpurpureum : nemo diffi-

t ad aliquem fcalarum gradum afpirare : nullus

dat de fpe fua, quod non poffi

eít ingradu conftitutus , quino

níperare, necnon afpirare poffit ad Reclinato-

xíum.

DeSpe Atérni Gaudii.

53

Lür

rium. MNonficeftinaliis Aulis. Babylonein Aula Affyriz , fpes Danielis pur-

um,

puram non Balthafaris Thronum promittere potuit. Memphi in Aula Egy-

&

pti5 fpeslocum Jofeph , non vero Thronum Pharaonis promifit ; 0 tantum

af

Regnifolio tepracedam, Gene(. cap. 41. dicebat Rexille, Sufis in Aula Per(i

Wi

ete

dos, gradum Amani promittere fpes potuit, non autem Thronum Affueri,

Aít Romz tantum fpes promittere nec non afcendere poteft, ut perveniat ad

[

poffeffionem Throni. Quapropter Domini mei, dicebam, in Aularumnullà,

t

fpem dare tantam tentationis materiam , quantam in veftra. Tentationes

eut

maximz , quibus Dzmon duos mundi maximos viros, Adamum fcilicet Pri-

.ac

mum acSecundum tentavit , fünt ezdem, quibus tentare potefít, ac tentat

Ve

fpesRomez, |Quomodo Dzmon Adarna tentavit? promittendo, illum ficut

Cur

-

DEUM fere: £rztá ficut Dij. Quomodo tentavit Chriflum ? Univerfale pro-

tus

mittens illi Orbis imperium. Matth.cap.4. Offendit illi omniaregna mundi.

102

Haec omnia tibi dabo, H dug tentationes , non falfz fed verz funt promiffio-

It

nes , quibus fpes Romx tentat: Effeficut DEUM : Eegodixi , Dii effis. P(al. 46.

Et Imperium Univer(ale Regnorum omnium : Tihi tradidit D E U.S omnia

i

Regnamundi. / Sedquis tantam, tam immenfam, tamque fublimem fpei ten-

tationem evitarepoterit, & eorum przcipue, qui fe vident in ipfis Reclinato-

of

rii gradibus conftitutos? Remedium verum, limpidum, ac heroicum erit;

lt

aliud à Deo nonfperare quàm DEUM.

.

Cum 'autem infirmi

tatí humanz difficillimum fit, necaliud vä!e, nec

üt

aliud fperare: dicofpem Chriftianam fore contentam, fi Romanus Candida-

[à

tus, aliud quàm DEUM fperans, faltemid, nonabaliis, quàm 3 DEO, fpe-

(

raverit.

Przeter folum fperare DEUM (qua fingularis eft in illa fubtilitas &

i

perfe&tio,de quá nonloquor amplius) datur etíam fperarein DEO, fperare

zj

ÀDeo, &abillis fperare, qui non füunt DEUS, fperarein Deo, eft virtus o-

n

mnium qui habent fidem: fperareà Deo, eft maxima prudentia: ab illis fpe-

j

rare ; quinon (unt DEUS, fümma infipientiaeft, —Bonum eff [berare im. Domi-

Q

no,quam [berare. Pfal,17. — In quibus, in illis, in quibusomnes fperant , & füb

quibus quafi omues defperant ? Nondeillis, quosputatis, egoloquor: do-

t

&rina mea , textusque meus univerfalior eft: n filis bominum . in quibzs non

efl falus.. Spem in Filio hominis, nonin filiis hominum Deus refpicit. Filius

Sed ratio-

n

hominis eft ficut Paterejus : fiii hominum ficut eorum patres,

nem Prophetz, qug mirabilis eft, attendite : z fi/ia bominum , in quibus

n'g

bi

»on eff [alns, Nolitefperare, dicic, in illis qui non habent fanitatem. — Quid

fanitas cum fpe? dicerempotius: Non fperate in hominibus, quia non ha-

i

bent in meritis juítitiam, nec gratitudinem probeneficiis, necin promiffis

I

fervantfidem, necin amicitia conftantiam, femperque fpem propriam refpi-

ciunt non alterius, Sed, quia non habent Qnisatcm , in quibws non efl falus?

3

la.

lr

$4

Concio Quinta.

qul

,ita. Etvosípem, infirmitatem effe, cun&osque qui fperant , infirmos effe,

hà

de

nelcitis? fJer qua differtur , nonnne affligit? Proverb. cap.13.. Morbus eft cor-

dis fpes ea, quz diudiffertur. Quideft, ó Domini Aulici, quid eft Roma , ni&i

fin

commune Nationum cunctarum Xenodochyum , infirmisplenum, femper

[»t

dolentibus, fempergementibus, femperagonizantibus, & non exalio mor-

fp

bo, quàm illo habitualierrore, quem vosfpemappcellatis? Hzc eft, inJeru-

gd.

falem illa pifcina, Joan. cap. , — Ubz erat multitudo magna languentium, ex-

f[pectantium

aque 1801 UI

Omnesibi fueruntinfirmi , perantesomnes: nun-

Vi

quam autem

"plures quam unusfanabatur, & hujus fanitas aliisnova fuit in-

fü

firmitas. Nonnevobisáicaccidit? Decem, viginti & plures anni (ine reme-

dio tranfeunt, & funt omnium lamentationes, ac querele , quales illius,

y

U

apud pifcinàm Paralitici, fuerunt: 77

iginta £9 ocloaunos babens n ánfirmita-

d

in

ze, Dicuntomnes, bominem nos babes. . Ec quia fperant in hominibus ,.

uibus non eff [alus , ideo remedium non reperiunt , femper fperantes, &

íemper defperantes. Patientiam ego magis quam fpem veítram admiror. Et

d

Romam prazfíentem €

ontemplans, anon poffum inon in memoriam. revocare

p

veterem, Neronisac Diocletiani temporibus mu

«i fuerunt Rome Marty-

n

res, fed modo fünt multo plures,

. lilifuérefideiMartyres, hifunt Martyres

N

Omne Palatium Amphi-

fpei. ó quot Martyres! omnis domus eít cataíta.

teatrums4 omnis Ánticamera, carcer: omne famulitium eft fatellitium, &

ET

quia de ferisloqui nolo,

fpes omnisMartyrium eft. fnterhzc & illatempora ,

poro.

Temporibus illis habebat vitam & hono»

E

folüm unam reperio differentiam.

gem, qui incenfabat, vos

áncenfatis dieno&tuque, fed honor vilipenditur,

vita confumitur , incenfum uti debitum exigitur ,

& ut fumusfolvitur: Etfí

quandoque Idolum adoratum reddat oraculum , femper eftequivocum nun-

quam verum.

.

o

iDomini me

15 xoluntate infirmi, vi "Martyres: fi non ïhäbeaf infirmitas

veftra (anitatem, & veítrum Marty

rium non habeat meritum : fifpes veftra

torment

fit plena tediis , doloribus ;

is.ac defperationibus, fpem hanc infeli-

cem, cum fpe xterni gaudii commutate,

JEternitatem mutate, & unius

gaud

ium cum zternitate ac gaudio alterius. Spes veltra femper eft eterna,

& gaudium nunquam advenit,

Spes aut eft zterna, quia finis differtur , aut

et, veleft zterna , quiaunius fpei

( ficut fiepiusaccidit?) quia &inem non hab

finis eft alterius femper majoris, ac difhci

líoris principium: & cumuni fpei

audium huiccatenz.alligatum , nec advenit , nec

femper fuccedat altera, g

unquam advenire poteft ,

quia fufpenfio tormentum eft illius, quod fperatur,

& tollit dele&tationem ejus , quod poffidetur,

Écontra , in fpe gaudii (empi-

Gaudium eft

terni, gaudium v€

ré eft eternum, & fpesbrevem habetfinem.

€ xternum , eftenim gaudium, illius beatitudinis

1l

veré gaudium ;,ac ver

quà

-

P5j

De Spe ZEterni gaudij.-

uà folummodo verum: reperitur. gaudium & omnia fünt véra. Spes; fíiem

f

habet brevem ; Quia, cum bonum fperatum nomab hominibus , fed àDEO

Xt«

il

dependeat , & fpescerta fit,. non contingens;,

principium fpei ,. eftgaudium

finis

5

*

audentes Rom.cap. r2. Inquit S; Paulus.. Hacfípes fperat , fed non

per

. dpe g.

Or

exfpectat..

Sperat cum gaudium finefinefit in ternitate füturum ; non ex-

fpedtat ,

cumipfüm gaud

lum jam Biabeat fuum in fpe principium..| Sper etern?

EFU-

o

gaudi

Cum ultimo lapide finivi ; & ficut »principio dixi , credo,. & video,.

Caput Gigantis permanfürum; ficut príus « fibrachii debilitatem ,& exiguam.

Jf

In

vim ,ac efficaciam fundz culpetis , ipfüm ego fateor:. negare tamen non pof-

"

füm ,. (inemagná ju

dicisveftriiniuria, maximam ac pracipuam defectus hujus.

t

fed vobis adfcribendameffe. Fundatetigit caput Gigan-

us

partem, non mihi,

tis,, fed qui li caput amputavir, proprius fuit illius enfis. Eadecaufagla-

1:2

diumintemplo D'avid obtulit,nonbabitafündxcura,. Quid i&us extra ju-

vant . quid a&tiones efficiunt , (i paffiones intra prevaleant? Textus inquit ,

Gigantem antrorsóm corruiffe,. cecidit iz faciemz [aam ?. Nonita, fed é contra:

k

debuiffeceffe, Naàmimpulfus & visictus, impreffa fronti, caput & cum ca--

-

a

pite corpus, retrorsüm debebat poftraviffe : Cur ergo cecidit in faciem ,. &

y

nonretrorfum? Ratio naturalis , inquit Chryfoft.. fuit,. quia cum tanto furo-

I$

xe percitus , & accenfüs ir contra Davidemftetiffet Gigas,. vis propria paffi-

hh

mineritis)frontes inermes;

onis impulfüflapidisprevaluit. Ea de cau(a ( fi me

affe&tibus.ac paffionibus nudas, à principiopetivi. Nihilominus , cumhodie:

[ds

fit dies fpe,, necdumdefpero. David ex Gigantis capite lapidem non extra-

Do

xit,fedintrh cerebrum reliquit. Eodem modo füm fa&turus;

Vos in capite ;

p

cognitionis proprizlapidem portantes , memirreritis , vosanimas, & animas

tÁ

o*

immor

taleseffe, Lapidemdoloris de bono perdito .portate , dolentes de ve-

.

fixis peccatis . vel' peccatum fuiffe; Conferte lapidem ruboris , de peccato

commiffo, erubefcentes propter DEUM ; propter homines , & vosipíos; Ti-

[4$

moris eterni fupplicii lapidem portate; timentes odium & in Deum blasphe-

[2

miasplüs, quàm omues infernipenas, Denique vobifcum: velim portetis ,.

Jli-

fpei beatitudinis eternz lapidem., ut vivatis ficutilli . qui defiderant falvari ,.

IUS

fümmoque Bono fétruiturosinzternunsfperant. Si hecquinquepurntta, in:

n

capite: animoque portaveritis, hisque fané&tis diebus ( quadragefima) fingu-

jUt

lari füeritis attentionemeditati ,. fperofüturum,. ut faciant effectum , quem:

pc

hactenusnonfecefunt. Quoties aquila, recepto jamictu;, licetadhuc volet,.

pC!

& non fübitó cadat ,. cum intra fe globum portet , in fine tamenfetradit, &

(

adterram venit? In noftri relatione cafus ,. Scriptura terminos transpoíuit,.

n

improprietate myfteriofa loquens ,. iliorum propriiffima ,. qu& vobis: dicoz

u

fulit um lapidem, ? fundajecit ( notate) 9. circumdncens percuffrt Philiffenms..

dt

JNbn dicit, quod: lapidem revolverit ,& illum projiciensfeceritictum ; fed e

If

Cone

[ua

Concio Sexfa

j6

ho

, & fecerit ictum, & revolverit: E? cïrmm-

contra, quod jecerit lapidem

ut

W

ducens percuffít. — Si velitis,

lapides i&um faciant , illos, qui funt jam pro-

li

je&i mente volvite,ac revol

vite, meditantes: hisque lapidibus facite , quod

t

ego fundá facere non potui.

Utque veítra meditatio gratia Dei adjuta, majo-

tii

rem habeat efficaciam, hosquinque lapides ,

aliis quinque, ín his reprefen-

Chríftus crucifixus fuit verus David, quibaculo crucis ,

&

H

tatis applicate,

N

quinque facratiffimorum

faorum Vulnerum lapidibus, mundum , peccatum,

8

& infernum füperavit.

Applicate hos quinquelapides, quinque Mifericor-

J

diz fontibus, fepius illos in torrente pretiofiffmi , & ii

lius potentiffimi (an-

illotorrentelavati, in illo corrente fanctificati ;

&

d

guinis immergite, nam in

h

in illo torrente purificati;, meo

[

lapides de torrente.

s fupplcbgnt defe&tus, & erunt Zmpidi/fimi

N

Ü

À

^CCONCIO SEXTA.

Wt

e

Rome ditla in Solennitate.

BEATI STANISLAL .

G

Beatus V'enter , qui te portavit. Luce cap. 1 1.

It

RAR

N Marre laudare Filium, & per Filium Matrem, non vulgaris ,

Es

eloquentiz vulgi, fuit inventio: fic dixir, que non didicerat

E

—

ä

beneloqui: ficquefaciam ego. Mihidifcurrendum eft de Beato;

nec poffum non beati

ficare ventrem, qui peperitillum: lauda-

h

m

MMESE

x

turus füm Filium , & non poffüm non íimul jaudare Matrem.

Se

dq

u;am Matrem? Filius eftStanislaus, fed quando benediétum hunc relpi-

cio Filium, unam , duas,

& tres video Matres: quarum quzlibet, vulcillum

Sunt enim plureslitigan-

profuo. Non

hic Salomonis fufficit enfis 3. R eg. 2.

tium, VixitparümStanislaus, nec

poterat vivere multum: Angelis brevis

conceditur vita: & qui incipità fine, diu durare nequit :

nihilominus in tam

brevivita, tribus vicibus conceptus Stanislaus , tribusquen

atus fuit.

Rem

nicum , & tam

