tem obituros effe :: iz quacunque die comederir ex . eo , morte morieris, — &dit

Eva; comedit Adam, & veniens Dominus executurus fententiam, eos morte:

nonaffecit:. & quare? lex erat, non folm ut morerentur, fed ut eodem mo-

rerentur die: m quacunque die:: cur ergo non (unt mortui ?. quia jam antici-

pativé pudoreffecerat ,.quod mors faceredebuiffet,

Primi Parentes noftri »

prius quàm peccaffent,

non erubuerunt : eratu£er Q, nudus,e3. mon erubefcebant z

n

peccato jam commiffo, ftatim indecentiam nudiratis.íuz cognoverunt ,&

pudore confufi ,. (efe foliis operuerunt, abfc

& quia peccatum pudore ja

Condentet. fe à facie Domini D BH

m erat punitum ,noluitillud DEUS mor

tepunire,

Subtiliter Tertullianus : »maluit farguinem [uffundere

5

àm effandere. Mors.

& pudor,; ambo fanguinem fpargunt, feddiverfimod

A

mors é venis fangui-

nem trahit, ac fpareit in terram;. boceftefundere ;

pudor fanguinem ex cor-

de trahit , & difpcrgit in genas;.

hoc eft foffandere.. Sed magis DEO placet

&wc

.Concio Tertia

24.

hac fuffufio, quàm illaeffufio: maluit fuffundere [anguinem , quam effundere ,

fed quare DEUS pluris eftimat, & potíus vult fanguinem , ab erubefcentia

fparfüm, quàm à morte fufum? quia fanguis, quem pudor fpargit, eft nobi-

lior; illefunditur extra, hic (pargiturintra: ille fanguis animalis , hic eít ra-

tionalis: illum exprimic violentia, hunc diftillat zffeCtws : ille pna juftitiz ,

hic eft vi&tima confcientiz : illo mediante punit DEUS peccarores, hoc íe

Erubefcentiam effectum effe naturalem , non nego,

peccator ipfum caftigat.

fed ficut aqua elementalis elevata tollit peccatum, fic erubekentia, licet na-

turalis, elevata ,eundem inhomine operatur effe&tum. Conveniunt feu zmu-

num

lantur , hocin puncto gratía & natura. Gratia duoinftituit baptismata, u

, quod eft Sacramentum , alterum fanguinis ; quod eít martyrium, Na-

aquz

tura pariter

alia duo baptismata dedit , unum aqua;, fcilicetlachrymas ; alte-

rum fanguinis ;

fcilicet padorem : & fi comparare martyrium hoc cumillo ve-

lis,illud erit fecurius , hoc nobilius,

Sedquare? quia mors opponitur vit& ,

pudor honori, qui caríor & charior €

ftipfa vità, Miles potius vult mori ,

minüs mor-

quàm fugere;

cum magis confufionem quàm mortem timeat :

Non

tem, quia tollit ipfivitam; confufionem plüs, quia

tollit ipfi honorem.

potius velit , quàm effufio-

eít igitur mirum, quod DEUS fanguinis fuffufionem

nem: Zdaluit foffundeve , quàm effundere.

IIL Hzc eít efficacia pudoris fuper pecca

tum commiffum : Pador com-

siff. Sedquod in ipfo pudore, &

füper ipfüm peccatum erit fübtiliffimum ;

maximé heroicum , ac limpidiffimum pu

né&um , Zimpidi[fimos lapides ? Dicama:

1

verecundia, Domznimet

, tres habet re

fpe&tus: erubefcere re(pectu homi-

num, erubefcere refpe&tu Dei , erubefcere refpe&tu fui, Erubefcentia versüs

Deum, refpicit culpam, confufio refpe-

homines refpicit famam: Pudorerga

&u füi, propriam refpicit dignitatem.

His fuppofitis dico , pudorem maximé

e

.

quà ho-

heroicum in Chriftiano, quá Chriftiano, effe confundi coram Deo

mine , confundiinfeipfo. Terti

um divifionis membrum , id eít, pudor ergà

Loco fuo videbimus , an poffit effe he-

homines , indiget majori diftin&tione.

roicus, & in quo conf(iftat.

Incipiens à primo puncto;

repeto dicens heroi-

cam, depeccato commiílo, versüs Deum,

erubeícentiam efle, cora

m Deo

culos, & oculos: inter

confandi. Ratioeít. Quia pudor formatur inter o

oculos videntis , & oculos vifi,

Deumnon videmus,

nec videmus, ab eo nos

videri , licet ab eodem videamur.

Ergó, quod homo Deum non videns, nee

videns à Deo fe videri , adhuc erubefcat refpectu Dei ,

qua(i effet reciproca

befcentiz Chriftianz. Petrus primó ne-

vifio, hzc eft maxima generofitas eru

gavit,nonerubuit: negavi

L

tfecundo , & non erubuit: Tertió tandem nega-

vit, & fubito tantus illius

fu

it rubor , ut , ficut grecus textus ait ,facie velata ,

é domo difcefferit , fein fpelunca , fub terris ;

& inlachrymarum fuarum mari

epul-

De Pudore commifJi.

fepulturus. . Sed que novi, tamque peregrini pudoris caufa, cumante non

erubuerit? forfan ob tertiam negationem? non: fedécontra. Primum pec-

cafum vincit verecundiam: illam difTimulat fecundum;; in tertio, nihil am-

7

plius eft.

Qusz fuit ergo caufa? illam ipfe Textus.dicit: cozve

fus T Efus ve-

fpexit Petrum Luc.22.. "ranfütSalvator, Synagogz Pontifici p

refentandus,

& conjiciens oculos in ele&um Ecclefiz fu& Pontificem, afpexit Petrum; vi.

ditquePetrus Chriftum fe refpicientem ; '& cumoculiSalvatoris , & oculi Pe-

tri fe reciprocé intuerentur , ecce verecundia: £xjviforz;, inquit S.Lav.

Jufti. goz valens mentzs [aaferrepudorem. | Mens fuit caufa pudoris efficiens:

materia precedens fucre negationes: inftrumenta utriusque oculi; ultima

difpofitio fuit reciproca vifio. Dumnon vidit , necfuit à Chrifto vifüus, quem

uná , binis, & tribus, negaverat vicibus , non erubuit Petrus. 'Quod erube-

fcam ego peccare contrà Deum ,'quem non video , nec quod me videat,videre

poffum; hzcelt erubefcentia maximé heroica, quam fidelis attingere potett,

À contrario hocin ipfis infidelibus videte.

Exiftentibus primis Atheismi Diis, id eft, primis mundi ldolis, fole &

luna; currente tempore, dicit S. Cyrillus Hierofol. hzcfüperftitio in duas fe

divifit Setas: una, lunz relicta veneratione folum adorabat folem : altera,

relicto fole,lunam adorabat.

Sed quod videtur vobis, hujus divifionis fuiffe

motivum ,fuüppofito quod illifüosfecerint Deos , fecundàm voluntatem, «ele-

&ionem , modumque fuum? Id dicit idem San&tus, & fuit quoque notabilis

politica: 4/ii quidem folem ponebant , «t occidente füle, noctis tempore fine Dea

elfent , Alii vero lunam , ut in die Deummon baberent,

Hihomines volebant

habere DEum ,& peccareimul: fed quia duriflimum illis videbatur füum vi-

dere DEUM, & à füo DEO videri, nec non eodemtempore, DEUM offen-

dere: utiis peccandi tempus effet , tempora Deosque diviferunt. Qui folem

adorabant, peccabant denoCte; lunam adorantes , peccata de die committe-

bant: dumilli, ut putabant, Deum viderunt , & abipfo videbantur, peccare

noníuntaufi; fed fole vel luná recedente , nec videntes eum, necabeovifi,

quem cenfebant, & adorabant ut Deum, depofitá verecundià, five denocte

contrà folem, five de die, contrà lunam peccarunt. Contràquorum cxcita-

tem argumentatus Propheta dixit: Sicz? tezebra ejus , taco lumen ejus ; Pfal.

138, Quod verus Deus, videat de nocte, Sicut dedie. Sed licetita nosid cre-

damus,nonita videmus: taminvitibilis femper nobiseft DEUS, & DEI vifio,

ficut fol de nocte, ac lunade die: & füb hac duplici humanorum oculorum

obfcuritate ( cum utroQue pudoris inftrumento fides fit privata ) ficut facile,,

€c non ordipnarium eft, quedhominem non pudeat offendere DEum, quem

Ctus, fi

non povteft videre, nec ab eo feviderividet ; ita generofiffimus eft a

nihü/o-

26

Concio Tertia.

nihilominus erübefcat. Illud eft peccare, tanquam Gentilem, hoc eft non pec:

care, tanquam Chriftianum.

L

Erubuit perditus ille Juveni

s de peccato füuo, dicens: Pater peccavi in

Celum , d coram te , jamnon fam dignus vocari filius tuus. Luc. 35.. Magna di-

Gio,fed difficilis; Quod erubefcat ille ( (icut omnes nobiles erubefcere debent)

fefe , ex familia tamilluftri, ad tàm indignam vilitatem deveniffe, a£ pafcere£

porcos , qui eflgrex fenfualitatis, habet caufam, & plüs quàm caufam erube-

fcendi: fed quod dicat,in prefentia Patris fepeccaífe, coram?e: hocnon in-

telligo. Si fuerittam proculà Patre, ficutdicit Textus: abiit im regiouem lon-

inquam , finonpotuerit fuum viderepatrem , nec à Patre videri: cur dicit

in ejus fe przefentia peccaffe? hzc fuit generofitas, & fuübtilitas erubeícentise

Prodigi: fi Textus intelligatur in fenfu hiftorico , nec Prodigus videbat pa-

trem, nec pater videbat prodigum

.

r

Si intelligatur in fenfu parabolico; nec

Prodigus videbat DEUM, nec videbat , àDEO fe videri. Sed quod non videns

patrem, necà patre vifüs , & non videns DEUM , nec vidensà DEO fefe videri,

confundatur refpectu DEL, tali pudore, quafi fuiffet utriusque reciproca vifio,

fuiffetque vifas ac vidiffet ; hec erubefcentia Prodigi generofa: & hzc eft

maximé heroica verecundia, quam fidelis confequi poteft. Sed tranfeamusà

Chriftiano ad hominem, fcilicet ab erubefcentia refpettu DEI, ad erubelcen-

N

tiam refpectu fui.

IV. Inhacconfideratione, feparetur & fides , & totus mundus , maneat-

que folushomo. — Quzro, hoc inítatu, hacque folitudine , pote(t hominem

etiam illius pudere, quod hominem dedecet facere? diftinguo:: fifuerit heroi-

ci animi,concedo: Si nonfuerit, nego: finon effent homines, nec DEUS , fed

homo folus, adhucillum, (ieffet heroicus , puderet füi ipfius. Si Athei effent

homines, Atheus in folitudine refpe&tufüierubefceret. Quia fidemrelegavi«

mut , nolo pro prima pun&i hujus probatione authoritatem fidei , nec homi-

nemimbutum fide: Gentilem audite. . Lucilio füo vefter ; nofterque Seneca.

Romá fcribens, & certam regulam examinandi, cognofcendique heroicum

virtutis gradum, prafcribens ,ficinquit: ewm tantum profeceri , ut fit etiam

gibi tmireverentia : eum te effeceris eum , coram quo peccare non audeas. : INon

poffet necplus ,nec melius dici, Lucili,fivelis cognofceregradum, quem tua

virtus attigit , illam pudore vitii menfürato, & nonextra, fed intra teipfum.

Érube(tere hominem de aliis , ac de reputatione perditá folüm apud homines ,.

eít erubefcentia vulgaris : in fe confündi, & propter eftimationem feu hono-

remapud fe perditum, eft erubefcentia heroica : tunc itaquefummum virtu-

tis gradum attinges , & humanam generofitatem, quando non coram aliis ,

fed coram te ipfo confunderis: cwm zantam profecerts vt fit etiam tibl , tuire-

"FthtiAa, E talis homofueris, qui non audeas in tui przfentia peccar4;

€Ana

De Pudore Commiffi.

d

£um te effecerti eum , coram quo peccare non audess, Notate coram. David cum

D&EO loquens, dicebat: ma/num coram te feci. Prodtgus loquens cum Patre

fuo , dixit: peccavicoram te; fed hicEthnicus veré heroicus , non refpiciens

DEUM ,quem non cogofcebat; nec homines , quos non dignabatur , alii locu-

turus homini generofi pudoris, dicebat: Coram 4uo peccare nom audeas, Q

magna dignitatis humanz generofitas ! erubefcentia verfüus homines, eft

honoris acfams filia : erubefcentia erga DEUM , eftfilia timoris & culpz:

erubefcentia erga feipfum, ficut Minerva incerebro jovis, e(t unica ratio-

nis filia.

Nefcio , num Seneca , temporibus illis , quibus beneficio lítterarum, fe

Paulo communicavit, favente fortuna hancàfchola Chrifti doétrinam didice--

rit; fcio, quod fuos inter Difcipulos illam praéticaverit Chriftus,

féd magna

cum differentia. Divinus Magifter in fchola fua,

duas divifiones , feu fortes fe-

cit , unam duodecim Apoftolorum, alteram feptuaginta 2. Difcipulorum, o-

mnesque mifit ad przdicandum. Aít quomodo? Difcipulos binos ac binos:

enifit illos binos Marc, c. 6.. Apoftolos, unum & unum.. Unumin Afiam , unum

in Armeniam, unum in ZEtyopiam , unum in Indiam , &itaceteros, Sedcur

Apoftolos mifit folos, & Difcipulos nonfolos , fed fociatos? quiatunc tempo-

ris Apoftoli heroicz perfectzque virtutis erant, non autem Difcipuli. Qui

heroicum ac perfectum virtutis gradum attigit, fecum geftac & in ferefpe-

&um, füi reverentiam, ac fecuritatem a&tionum füarum: quinon pervenit

ad eumgradum , nec in fe, nec (ecum fed in teítimonio focii , & aliorum oculis,

refpedtum gerit ac reverentiam , & inftar ceci, qui, ne cadat, alterius indigec

oculis. Ille digna fe facitopera, quia fe videt ; hicquia videtur: illequia re-

fpicit & reveretur feipfum; hicquia fe videntem timet & erubefcit de altero.

Prius exiftimavi magnum Heroatuiffe Gedeonem ; poftea quodammodohunc

mutandi conceptum , occafionem dedit cafus particulari dignus reflexione,

Illa celeberrima nocte, quá cum tam parvo militum armatorum numero, de-

ftruxit fugavitque Gedeon innumeros Madianitarum exer.

citus , prius quàm

in arenam defcenderetur,

dixitilli DEUS, ut hoftium caítra luftraret, & eadem

tam prope accederet , ut fermones, quos inter fe conferrent milites, perci-

perepoffet : & fi timeas, füme tibi comitem Pharan; inquit DEUS , /fz. autem

ire formidas , defcendat tecum Pbara puer tuus, Jad. 7.. fedquid proderat Ge-

deoni, fecum ducere fervum? ad fe defendendum? minimé contrà. tantam

multitudinem: fed pro fecreto ac ftratagematis filentio , utque non fieret

rumor, folum ire Gedeonem, expediebat: curergo dixitilli DEUS ut talem

fecum duceret focium ? quia difficilis erat cafüs, qui magnam requirebat ge-

nerofitatem : fed £i folus fuifet Gedeon , necaliquem habuiffet, reípe&tu cujus

. erubefceret, locumforté nonattingens, pedem retuliffet : conferat ergo ge-

2

nerofi-

Concio. Tertia.

28.

nerofitatis, vel pufillanimitatis füz teftimonium;. ut diligentis & indefeffi mi-

litis feu.Ducis debito fatisfaciat. Sed quid fécit Gedeon ?: timorem. confeffus s.

fervum duxit, fequegeffit , ficut debuit..

. Quoties ó Domini, infirmitas illa ;.

quz abíconditur in publico,.

& occultatur etiam familiz ( cui malum occ

ultari

fecreto.famuli; committitur ?: fi non veltri- fic vobis pudor;. ad mini-

poteft ),

mumeru

befcite propter férvum; utiGedeon :: qualis. eft verecundia. veflra s.

fi non fit; ficutilla, quz nihil'nec generofitatis, nec nobilitatis habuit ? quem.

fervi,, non vero fui pudet , minoris ille (é;. quam fervum facit :: heroica Gede-.

onis fuiffét verecundia, fi. vi&to timore fuo;. & imbecillitate, fine alterius affi-

ftentia , folus ad inimicorum exercitumiviffet,, de noctes: non dealio, quàm.

deipfo, erubefcens;.. Maximum:

perfonzerationalis theatrum ,. non mundus.

B sale-

eft ,. fed'confcientia : Hemo. etiam in: [olitudine y. ac tenebrà: de fu

actà erube[cit , dicit Theodoretus.. Motiva laudis ,. vel vituperii : glo-

cum: eadem liabeamus intrà.

riz vel pudoris ,. non funt quarenda. foris ,.

nos :: noo abaliorum .oculis, ergàme

quod;

, fedà me», ergame ipfum :: fufficit;

ego me videam..

*

Méam.conhtraà

.me do&rinam retorquentes fic vos argumentamini : fi:

erubefcentia, ficut dixi, formatur inter oculos ,. & oculos, nec homo íolus:

;

oteít effà vifüs , quomodo pote(terubefcere ?* dico; hanc erubefcentiam inter

ocu

los formari.. Sed.quomodo?. fihomo multiplicetur ac dividatur à fe ipfo;.

Quomodo fuit t

anto:captus amore fui:, Narciffus ?: quia ,. cum.effet unus ,

exi(timavit fe duos effe , ficque multiplicatus &t

àe divifüs,. eratipfe videns ;;

acvifus. Eodem modo : quidivifusàfe, videt pulchrum, ipfe fibi.compla-

cet: quidivifus àfe,

turpe videt, ipfum(uipudec. Non eftfabula, nec ima-

Statuam. tecontrafaciem tnam, Pfal.49, ut tuite:

ginatio,. fed S, Scriptura;.

pudeat, inquit DEUS , tecor

amte ponam,. Me ante faciem tnam... 'Tubàcs,

tuillàic: tu híc videns : tu ille vifüs:: & vidente vifaque hoc modo,

facié tua ;

non eris tam effrons ac impudenss.ut tetuinon pudeat.. Davidem;licet tam

peccati füiinon pudebat:: fed: quid: fecit Propheta

indignumac fcandalofum;

Niathan ? Davidem ab eod

emipfo divifit; & Davidem ftatuit contra Davidem,

ih (imilitudine-illius quipauperculo

füerat ovemfuratus :: & quam primum ,

vnormis delicti condemnavit,

ipfe deformitatem peccati vidit,

reumque tam

illi Propheta dixit :: T4 eciffe vir :. tu;

tu; hic malüshomo:: ita:utipfe David ;

& antefe pofitus; fe viderit, & in fe con«

quiprius fé non viderat , à fedivifus, .

fufüsfuerit. ldeo dixit ipfe :: verecumdia: mea. contra m e$3.

Palm.. 42.

coram fe ,. ac contrà fe ftatutum ,. füi. pudait.

Pàdor erga. alios ,

quia

à facie venit ad' cor :

non

À corde. venit ad:' faciem ;; pudor ergà fe;,.

exit ,. fed refle&titur;, non;extrà ,, fed

. fed contràfe..

Con -

??crä,ï Non àfe;

iya.me eft:

V. Hxe

$

-

De- Bu Coumiffi.

29

- V.. Hzc eft erubelcentia heroica , & ergà DEUM , & ergà fe ipfüm:

prq fine,. complementoque divifionis noftrz , fupereft ut fciamus, an in ho-

mine quoque verfus homines verecundia heroica reperiri poffit ? refpondeo

cum diftinétione : Romz, non : multis inlocisalijs, ita.. Sed quare? quo-

niam in civitate fanCta, ubitot, tammagna;.tamque publica virtutum exem-

plà . dantur, vitium comparere naturaliter erubefcit : in alijs vero faeculi

corrupti civitatibus , ubi à confuetudine vitium fa&tum eft lex , & ipfum viti-

um à multitudine canonizatum & ab illis , qui nom fünt multitudo, jam non

eft fcandalum, fed exemplum : in tali loco füi hominem vitij pudere; eft he-

roicéerübefcere. .In die Judicij,. talis erit damnatorum pudor ac confufio;

ut pro-gratia, & pro venia fint infernum petituri :: dicent: montibus , cadite

fper nos, € collibus ,. operite uos; Ofes 10.. Sic Propheta'omnium nomine

dixit : & Jobnomine fingulorum :: gzie mibi boc trábuat ut in inferno protegas

me , €$ ab[condas me , donec pertranfeatfuror tuus, cap.14.. Sedqua decauf(a,

tam nova,.tam intolerabilis,.damnatorum illo:die, pudor erit ac confüfio?

non quia fe videbunt ipfi,. qui femper fe vident;.fed quia fe videbunt, fanctos

ac juftos prz oculis habentes: :: malüs; licet fit damnatus, bonis prefentibus,

erubefícit, aftin inferno ,. cum omnes fint mali',.nemo propter alios erubefcit.

Quare Diabolüm.puderer, quando funtomnes Diaboli ?: quare dàmnatus etu-

befceret, ubifunt omnes damnati ?' Idem.acciditin civitatibus, & Rebuspu-

blicismorum corruptorum plenis , quz veréfüntinfernus liicinfrà.. UÜbiam-

bitio, & infatiabilecrefcendi, afcendendique ftudium eft inftitutum. & profef-

fio publica ,.quempudebit ambitiofum effe ? ubi avaritia ,.& modus acquiren:

di, five licitus; fiveillicitus ,. cenfeturefle fortuna ; quis erubeftet, effe feava:

rum ?' ubi (üperbia & faftus adoratur , luxus & vanitas eft'autlioritas-ac digni-

tas,. quem pudebit effe fuperbum ?* ubi ars maxima.dolüus eft :: Simulatio

prudentia ;; mendacium & adulátio , meritum ,. quem mentiri pudebit ?' Sed

uodin: Aula, quod'in Republica ,. quod in populo ,. talibus: vitijs pleno; fit

nihilominus aliquemreperire ».qui fimiliter erubefcat: effe. vitiofus.:: Hixc. eft*

verecundia: heroica..

.

Ifaiamin Jerufalem de Aulà erubefcentem;.caufamque audite :: Z^ mibi

quia tucui ,. quia vir poliutus labiis ego um , 9. inm medio populi polluza labia Da«

bentis cgo: babitos. cap.6... Ilo tempore (ficut moderno ) vitium illius Aulze

fuit: adulatio.. Non-folàm: nom corrigebantur- corrupti Magnatum mores -

fed quafi virtutes ,. laudabantur.. Superbiz componebantur poemata , pane ?

gyrici verfus avaritiz nec non lilymni amDitioni; dedicabantur. Sedlfaias E

timoratz vir aliàs confcientiz ,.quia nonnitiil tempori ferviebat, & in particu--

làri (ficutHieronymusnotat ) diffimulaverat cum Ozia Rege; non illüm repre--

Iiendendo , ficut.debuiflet;, eó; quod jurisdictionem temporalem:gum Eccle--

233

fiaftica;.

s

30

Concio Tertia4

fiaftica, Tiaramqué cum corona voluiffet confundere : ideo dicebat ille : «U4

mibi, quia tactti, quia vir pollutus labijs egofam. |Sed quare fübjunxit :

ip mediopopuli polluta labia babentis ego babito ? foran, ut cum multitudine,

cum ufü ac aulze confueto more fe pofíet excufare? Hc eft excufatio quz dari

folet, & hiccolor, quo multorum vitiorum rubor, etiam eorum, qui inrepub.

habentofficium, & obligationem Ifaiz , deletur : Itame veftio, ita loquor, ita

demum ago, ficut alij, nam in aula non poteft aliter vivi.

Dicemus igitur

lfaiam fe eodem excufaffe modo , quafi dixiffet : fateor , quod vir po/lutus

labijs ego um : fateor me non locutum effe, ficut debui : fed quid vultis ;

quomodo potui aliter facere, (i im medio populi polluta labia babentis ego babitot

Si hxc Lingua fitin Jerufalem, (iin aula, ubi vivo, loquantur omnes hoc modo?

non eít mea culpa, fed vitium patrig. — Certé fic dixiflet 1(aias, & hzc fuiffet

illius cogitatio, (i non fuiffet I(aias.

Aft ipíe dicebat ; 772 mibi, v« mibi.

Non excufabatfe per multitudinem, fed fe magis accufabat. — Nonallegabat

Aule borrqptioncm ; pro pretextu excu(ationis, fed pro majori motivo pu«

doris : quia tales funt omnes , non debebam effe, ficut omnes.

Cum in me-

dio populi,labijs corrupti habitem ; ideo mea non oportet effe labia Corrupta,

fed incorruptibilia, Non debebam in Jeru(alem vivere, ficut Hierofolomy-

tanus , fedin medio Hierofolomytanorum, ficutIfaias : fed quia in Jerufalem,

& inter Hierofolomytanos , non me gefli, tanquam ab illis exemptum, fed

ficut unum ex illis ; ideó me pudet, ac conqueror : Z« mibi, quia vir poll-

us labijs ego [um , &3 im medio populi polluta labia babentts ego babito, Vivere

in medio populilabijs corrupti, & erubefcere hominem etfe labijs pollutum;

hic eft a£tus heroicus erubefcentiz.

Et fi me rationem interrogetis ; quare talís d

'e hominibus erubefcendi

modus fitheroicus? hzceít. Quia Pudor de vitio, in diverfitate conferva-

tur , & in (imilitudine perditur : quando non perditur ille, fed in maximo fuo

confervatur periculo, tunceftheroicus. Illiduo Babyloniz Senatores, vulgó

Seniores Sufannz dicti, fuerunt ambo ( ficut S. Textusinquit ) eodem dolore

vulnerati, fed fibi mentem invicem aperire , pudebat illos, cum alter alterius

ipfirmitatem ignoraret: erant ambo vulnerati amore ejus , nec indicaverunt

fibi vicifffm dolorem faum : erube[cebaut enim indicare fibi concupifcentiam faam.

Daniel. 3.

Ita, dum uterque putabat alterum effe, qualis effe debebat, diver-

fitas hxc iater illos, verecundiam confervavit , fed quomodo refpectus ille ;

udorque fuit perditus ? (imulatione, dicit S. Textus.

Siquidem; cüm alter

ab altero fuiffet dimiffus , cum intentione , quod folus uterque clàm rediturus

effet ; acciditutin punéto, fimul eodem inloco, ambo fe offenderint : cum-

ue ( dante cafü parisinfirmitatis notitiam) fübitó verecundiam amififfent,

fe delicti complices fecerunt. Dum differentia virtutis five verz (iveappre-

heníz

De Pudore Commiffi.

31

henfz cognofcitur , de vitio verecundia confervatur : Sed quando videtur,

& cognofcitur fimilitudo vitij, rumpitur reputationis frenum, & verecundia

pefditur. Quod autem fracto honoris frzeno ( qui eft virtutis alter Angelus

Cuítos) & in vigore vitio manente propter fimilitudinem univerfalem, non

unius fed omnium, nihilominus hominem pudeat pariter effe vitiofum : &

quod idem vitium caufet pudorem , quod jam pudorem perdiderat ; hzc eft

erubefcentia verfas homines , maximé heroica;

VL Domini mei, quifan&tam civitatem hanc, DEI gratiáincolitis , ubi

vitíum undiquetot virtutum exemplis munitum, viseít, quz intra fe ipfam

fe confundit, confümit, fugat , & abícondit naturaliter, tanquàm tenebras

àluce, vos, in

*

quàm, acquiefcitegenerofitati pudoris ergà DEUM & ergà vos

ipfos

*

Illud effeheroicum pudoris erga homines fit totum ( (icut folüm effe

poteít) pro exteris, quos precor, ut ad patriam füuam rever(i, (i forfan illa ,

quz tot in locis videntur, ibi reperient, fcilicet corruptam mornm puritatem,

& vitia per confuetudinem, vel fine mala re

putatione, vel (quod pejus eft )

cum licentia , cumque authoritate, meminerint, quzío , etiam apud homi-

nes hunc effe gradum, ad quem erubefcentia Chriítiana pervenire debeat z

Si eorum patria fuerit, ficutilla terra Hüs, vivant, SicutJob. Sifueritinftar

patriz Canaam, vivant ficut Abraam, fi, ficutilla /Egypti, vivantuti Jofeph z

fi totus denique mundus fuerit ficut tempore diluvij, quando o»is caro corrau-

perat viam (uam, Gen.cap.6. — Vivantinexpugnabili (ingularitate ipfius No£ z

Firju[lns , atque pevfetitus im generationibus[u5. Ütque materiíam tam uti-

lem , cum doctrina magis univerfali , quz ferviat omnibus , finiamus , hoc

breve domum conferte documentum , non meum , fed Matris omnium, S.

Ecclefie : Pudor fit ut diluculum , crepu[eulum mens nefciat. . Sub olis,ortum

& occafüm , rubefcit Coelum : primus rubor eft aurorz, fecundus crepufculi ;

vult ergo S.Ecclefia, nofter ut rubor , non fit ficut crepuículi, fed ficut auro-

rzrubor. Sedquare? Quiarubor aurorz venit à tenebris, & vaditad lucem z

rubor crepufculi venit à luce, tranfiens ad tenebras.

Non omnis rubor , nec

omnis pudor bonuseít. S. Auguftinus fuit conqueftus ,

fui feculi Juvenes ,

honeftatis ac modeftiz puduiffe ;

materia quoque pudoris erat ; à quopiam in

libertate, morumque licentía vinci. — Utinam hoc verecundíz genus , folüm

Juvenes & Affricam , & non aliam ztatem aliafque Regiones concerneret?

Romanis S. Paulus fcripfit , quando dixit : Promptzum eff ,

t$ vobi , qui Rom&

effis , evangelizare s

non enim erabefco Exvanugelium. Rom. x.

Illo tempore,

m

materia pudoris erat Evangelium Romz, quod hodiedàüm maxii

us eft honor ;

& unicagloria Rome. Sedquid docet Evangelium ? Evangeliu

m docet pau-

pertatem : Et quis eft, quem non pudeat eífe pauperem ? Evangelium re-

miffionem , & oblivionem injuriarum docet : Ét quis eft qui non erubefcat,

ie

v

à

32

Concio Tertía

fe:non vindicare? Evangelium docet humilitatem ; modeftiam, mundana-

rumque vanitatum contemptum : Et quem eft reperire , qui non erubefcat ;

nonimitari vanitatem , non luxum fe&tari , vanitatumque omnium vanitatem

J

fequi ? Non hoc eít, homines Evangelij pudere ? Hoc non eft, erubefcere ,

p

propter Chriftum pauperem , humilem , patientem, injurijs affectum , cruci-

fixum ? Idipfe Chriftusfatetur, necfineverecundia : Oi erubuerit me,

C

zucos fermones ,

bunc filius bomints erubeftet. Lucse cap. 9. Nos Chriftum

C

erubefcimus, Chriftus noserubefcit. .Ouare ? . Quia cum rubor nofter ficut

Q

aurorz rubor effedebeat, qui à tenebris tranfit ad lucem : Eratis euim ali-

t

uando tenebr& , uuncautem [ux in Domino, Epbef.cap. s.

Faétus eft rubor

D

nofter, ficutillecrepufculi, quiàluce tranfitad cenebras : Dilexerunt bomi-

cem. Joan. 3. Cap.

nes magis tenebras , quàm lu

f

Quapropter nos monet & precatur S. Mater Ecclefia : Pudor fft , ut dilu-

l

eulum , crepu[culum mens nefciat, "Nerüm fi contigerit ex humana fragilitate;

nos huic fanétz doéctrinz contrariari., vobis aufim ejufdem nomine Matris

confülere, vefter.ut rubor fit quodammodo fimilis rubori crepufculi, qui à

lucetranfiens ad tenebras in ipfisfe tenebris abfconditacfepelit, Sipeccatum

fuerit commiffum , non fit in facie mundi , non fitiz comfPeczu foli bupus. — Ab-

fcondatur & fepeliatur in fecreti tenebris, ut.nulliconftet. Hujufce mei con-

filij fundamentum vobis placiturum, acceptatumqueiri fpero : Et eft, quia fe-

cundüm id, quod non in uno, fed in multis S.Scripturzlocis reperio, fi pecca-

tum commiffum , abfconditur, eadem:erubefcentia de commiffo peccato, per

divinam inftitutionem, & perlegem à DEL mifericordia confirmatam , vel eft

Sacra-

quafi octavum $a

cramentum,, vel veré ficut appendix ipfius quarti.

mentumpznitentia cu

Ipam tollit , quafi Sacramentum erubefcentizx , fufpen-

dit penam.

Minabatur olim DEUS per Prophetam Jeremiam civibus Hiero-

folomytanis, ruinam, exilium, & interitum.

'Sed qua de cau(ía ? Non folüm

fed quia peccantes non erubeíce-

ob graviffima tam ingrate Reipub. peccata ;

bant. Cowfuft fant quia abominatiomem fecerunt 5

quimimà non füut confu[r,

€3 erabe[ceye ne[cierunt , idcircó cadent dnter corruentes in tempore vifitationts

ff« : Jer. cap. 8.

Igne DEUS de Cslo pluitfuper Pentapolin, folis civitatum

accivium ruinis atque

cineribus remanentibus. Etquare? Non folüm quia

tam abominanda commi

ferant peccata ( ficut [faias dicit) fed quia peccato-

rum eos non puduit , eadem non abícondentes. Peccatum fuum ficut Sodomá

p

radicaverunt, &$ non ab[conderunt, Ma. 3. Cap. 1ta ut DEUS pznz fenten-

T

tiam executur

us, non folummodo multitudinem aut gravitatem peccatorum,

fed multo magis verecundie circumftantiam attendat, fcilicet an peccatores

uduerit vel non : an aperté veloculté peccaverint, fiquidem fi pudore con-

dubio procul,

fufi, peccata füa, licet graviffima diligenter abfcondiffent ,

penàa

De Titmore Supplicij Zrerai.

tES

pznà fufpenfa , DEUS ijs peperciffet. Sed qualis eft, aut effe poteít ratio,

hujss mifericordiz, velexceptionis divinz juítitie ? Ratio fecundüm meum

judicium , eft manifefta. .DEUS. enim. peccati confeffionem in remedium

peccati , inftituit : fed quem peccati füi pudet , illudque celat, ille licetpec-

catum non confiteatur ,'peccatum effefatetur ; Ethec media confeífio füffi-

citad mediam abíolutionem obtinendam. Integrapznitentiz confeflio tollít

culpam: media pudoris confeffio fufpendit penam. —.Nec eít valde mirandum,

quod DEUS propter pudorem peccati , fineconfeffione , pznam fuípendat

temporalem, cum propter erubelcentiam peccati, remittat in confefTione

ä

pxnam szternam. JPrimus verecundiz gradus e[t ex pudore peccatum non

committere : Secundus, deillo commifílo, confulüm, illud conüteri : 'Ter-

tius, quando committitur, illius nospudere, nec non illud abfcondere : Et

licet hic ultimus pudor non fit optimus, nec melior, propter illud tamen

bonum, quod habet, (üfficere poreft ad hujus vitz pznas fufpendendas , de

;

quibus in:

particulari tot 'videgnus exempla., totque.minas in fcommqni A4u-

dimus.

::

CONCIO QUARTA.

Elegit quinque limpidif]imos 4

ch. -I 70

gida de forremte. 1. Reg.

T.

N

1 unquam tremenda Davidis funda fuit , 'eft hodiedüm in

NU

jaàu , quem facit.

Bombus eít tonitru , lapis falmen

Bombus tam eít horrendus ac terribilis ,

ut folàm auditus

N

'xpallefcere ; ac contremifcere faciat animofum 'Gigantem,

Lapis tam durus eft ac fortis, ut quantumcunque frons cha-

libe fuerit armata , poffet illam penetrare : vulnus denique, tàm rarum

eft, tamque profundum , "t non extrà fpargat fanguinem , fed totum

adcor illum diffundat. Hic eft naturalis effe&us timoris, & hoc argumen-

tum terribile hujus Vefperi, qT2mor fapplicig : «terni fapplicij timor. — Sed

tale argumentufn (dicetis vos) quomodo cum meo convenire poteft ? meum,

ficut hactenus fuit, heroicum ac limpidumeffe debet : fed quez materia tam

eft ab heroico, limpidoque aliena , ficuttimor inferni? fi timoreft, qui poteít

heroicus effe? (i fit infernalis , quomodo limpidus effe poteft ? lapis, vos

dicetis , hodie durus ac duriffimus erit : fed nonlimpidiffimushac vice, Sed

quid

34

Coucio Quarta

quid vobis videtur, infernus totus in ardenti fornace pofitus , non poterit fti-

K

[:

lare quintam effentiam pznz , quz fit limpida , & timoris, qui fit heroicus ?

ficillum poffe puto. T heologi, ficutomnibus conftat, inferni penas dividfunt

in pxnam fen(us , quz eft ignis ; & in penam damni , quz eft privatio vifionis

DEI: fedego, conceptum in: intima Barathri vifcera dimittens , adextra &

k

quo ad nos, confidero tormentum; objectumque timoris fenfibilius omnibus:.

!

penis fenfüs , fere dixiffem , pluris eftimandum , quam fit omnis pena damni..

E

Sed quz hzc nova; & inaudita pzna ? ignis, & aternus, non videre DEUM

& pro femper, poteft(üpra fealium exceífum pznz admittere ?- non ha füunt

CN

illae binz: columnz;, una ignis, altera nubium ? una ignea, qua comburit in

l

eternüm , altera nubila, que in zeternüm obczcat ? & adhuc dabitur timor

aliquis tam heroicus , tam generofus , tam : füblimis, qui duabus his columnis.

infcribere poffit, Pl zltra * caufam admirationis video : mentem meam.

R

percipite, mihique benevolas aures prebete.

]. Domini mei, timeo, ficut omnes , inferni pnas : fed illud , quod:

mihi maximum incutit terrorem (mihi fic loqui permittite) quod ininferno:

iz;

maximum.mihi horrorem facit , non eft id ,. quod.ibi patitur homo , fed eft id;.

quod patitur ibi DEUS. Deum per immen(itatem füam effe non folüm in:

czlis , fed'etiam ininferno, creditis, f affemdero in celups , tuilices : fídejCen-

dero in infernum^, ades. Pfal. 132.

Sed etiam DEUM in inferno pati? modo;.

quo DEUS pati poteft, concedo.. Non poteít pati DEUS , ut obje&tum.pze-

narum, fed pati poteft, (cilicet poteft offendi, tanquam obje&tum injuria-

DI PTR TPOONPRLUHNBU UE TR OH a

rum. Sedquid patiturhoc modo DEUS in inferno ? quid terribile !' illà pa-

tiuntur in inferno damnati , ad que DEUS illos condemnat ; fed ea patitur

DEUS ad que damnatos condemnare nequit. Mandat meo cordi. DEUS ut:

illum: diligam ,. & linguge mez, ut eum laudem : verüm DEUS cor meum:

damnarenequit ad illum odio habendum, nec linguam ad eundem blafpheman-

dum * & hoc eft continuum , damnatorum omnium exercitium :. eternümn

ä

odiffe, nec non blafphemare DEUM in zternüm : & quomodo ego, ego, hoc

meo corde DEUM in eternüm odero ? quomodo ego, ego, hac mea.língua

fim inzternüm blafphematurus DEUM ? eft hic maximus inferni horror, &

objectum terribile, maximéque horrendüm , quod in illo fuüpplicio timeri de--

bet. IpfeJob protundé confiderans,. qug maxima timoris ac horroris.inferna-

lis effentmotiva;. fic finijc ac definivit ,.u£i nudlIus ordo, fed fempiternus borrcr,

