Gi658_qt
author: Vieira, António

UET

T

i

ul

^

dl

(

RRM N E obs

Ra a iin sl a. ii d

E d

|

;

N12«511675951 021

DEUEREUEE ILLILLTT

g

Cïw* £30-6- avä!

;Zcü

ciæa

"3

1704

? [ f)d ZWfdJ/en/h

f /J

-» SESEQ 38

;äsy!!

-

:

4

À

CONCIONES

VARLIZE,

ADMODUM REVERENDI P.A TRIS

ANTONII VIEIRE,

SOCIETATIS JESU.

Ex lmgua Hifpanicain Halicam translata.

Varictate inventionis admirabiles ; fubli-

[mü—w

mitate conceptum fi ngulares ;

JVec non

5;» u*rQ

Sacra crudxtlonc fuüblimes :

ommbus mtelhn

gentibus peruciles,,

INune vero

æ)y*fk

»

LATINITATI CONSEGR AT. £

,

7»**3

Per

REFERENDUAI ET DOCTISSLAIULZAE

Ri*

.D. JOANNEM FIBUS.

AQUISGRANENSEM,

AA.LL.ac Phxlofophiæ Profeflorem, Sacrofanätæ

'Theologiz Lwcnnamm &c.

VIENNä AUSTRL&,

SUMPTIBUS MARTINI ENDTERI,

inno 1707.

".

E

d

C

—

n

e

aR

—

]

m

E

388 )o

3

1153

"

)!

:

$

:j

1

$45

!

3

o

d

E

æ

BU

a

a

E

$f

44

UET

UE

ttd

$$

1

(*

3

:

D

trj

S

-

u

i

UE

LAP

DA

VIDICJE

"FUND.E

?

ROMJÉ IN ORATORIO REGIO

DOMIIS LAURETAN

In quinque Conciónibus explicati in quadragefima.

CONCIO PRIM A.

Elegit quinque limpidif]nmos lapides de torrente , €5' percuffit

Philifleum , &5 infixus eff lapis in fronte ejus. 1. Reg.

cap. 17

EXORDIUM.

M

.'l

N

wrm

W

"

Irabilis ia Cithara David, mirabilis in fundafuit.. Cithará fuga-

vit Dzmones, proflravit fundá Gigantes, DAVID fignificat;

P

À

E

manu fortis. ^ Semper tortes , femper bellicofz, femper victri-

A

ces Davidis fuére manus; fed non eodem (emperimpulfü. To-

;f//

2727

—

tà quandoque manu, quandoque fola parte, fcilicet digitis,

Lom

x

Z

ia

m M

ugnavit,

Oui docet manus meas adpralium, t$ digitos meos ad

bella

m P

fal. 143.. Digitistangebat Citharam

dam gyrabat, & cadebat Philiftzus.

» & Dzemon fugiebat; manu fun-

Ecce, Domini mei , düo theatri noftri aCtus feu Scenz , cithara & funda:

chorus & fuggeftus; mufica & concio; Ad eundem fingula finem. Mufica, ve-

lut Davidis cithara, non folüm eft ad recreandos fen(üs , fed ad fugandum, ex

cordeSaulis , ípiritum malignum, qui ficut difcordiarum Pater, ita per anti-

pathiam naturalem eft inimicusconfonantix, Concio inftar fundz Davidis,

nonerit pro lufu, vel ad ejaculandum in aéra : fed ad tangendum , ad occiden-

dum , ad profternendum DEI hoftes ante pedesillius , tantoque plures, quan-

tó funt illimajores. lltergo theatrum partiar, & fingulis id, quod ijs com-

petit, concedam inftrumentum ; relictà Muficis citharà , fundam mihi ca-

pio.

Concio Priua

r4

pio. Funda Davidis,

& quinque Iapides ejus , harum quinque mearum exhor-

tationum , erunt argumentum.

Elegit quinque limpidi[fimos lapides de tor-

rente.

Dies quadraginta ( quafi

dicerem integram quadrageíimam ) arrogans ,

etit Gigas, ad pugnam, exercitum DEl pro-

ere&tisque criftis fuperbiffimus ft

vocans ;fedquid David ? ad torre

ntem fe confert, & quinque rotundos ac pe-

litos elegit lapides, quorum uno fund

z impofito, hanc cirea caput gyrans, pro-

jicit

& itum infligit Gigantis capiti , E? izfixu e/f lapis n fronte ejus, Utinam.

tanta meis ine

(fet verbis efficacia, tantaque fcelicitas, ut talem facerent

Roma hujus caput Gigantis; & contra hocgrande

i£tum! Gigas mundus eít,

Pro electione David lapides € torrente traxits

caput, mei d

irigentur lapides,

elegi£,nec ego vo

lo, nec velle poffum ; ut mea fit

electio, cum mihi non fit

fequar Eminentiffimum , & de Capi-

axisPatrie ; quàpropter lnterpretem

te Gigantis optimé info

rmatum, Cardinalem Hugonem.

Ouinque lapides ,

inquit ille /z5£ , cognitio [ui,

Dalor ami[f£.,. Pudor commi[fZ, Timor [upplictj , Spee

Hzc eadem erun

t quinque thematis mei puncta. I. Sui ipfius

&terni gaudij.

cognitio. li. Dolor boni ami

(fi. Il, Puder mali commiffi. IV. Timor futuri

udij,

Harum quinque con(iderationum. ver&

fapplicij.. V. Spes cterni ga

Chriftianarum , & huic facero

tempori propriarum , quzlibet maximo Gigan-

ti profternendo füfficeret,

ficut unicus Dav

idis lapis fufficiebat :fed quia: bra-

chium non eft illarum, nec quis a

liorum lapidum operatus fuerit, nobis con-

Cum-

ftat; hinc ictum repeter

e, necnon omnes quinque.expetiri oportet.

ue ( modó mentem pau

lifper elevate )ipfe textus fingulari notet adverten-

ffimos fuiffe, qu3aque limp:diffimos lapides ; meum:

tià, Davidislapides limpidi

erit propofitum , meaque cu

ra, nitidiffimum , puriffimum , & limpidiffimum;.

hoceít, optimum atquegenero

fifimumà finguliseorum extrahendi. Solüm

quos verba thematis conferunt : numero

illi ergó noftri difcurfus erunt ,

quinque ,quinque : foliditate la

pides;

lapides ; puritate perfectiffimi , /impi-

imos lapides, Unum folummodó meos Aue

diffumos. — Elegit quinque limpidi,

ditores rogatum velim : Gigantis ca

piti David lapidem infixit : cum enim ipfi

corpus

totum ferro reétum fuerit ; arm

atumque, fola frons nuda fuit;ita

veftras de

fidero, affectibus nudas , omni paffione nudas ,. & curiofitate paritet

mnudas. lincipia

imus $

Eleg

it quinque limpidiffimos lapides de torrente.

I. Primus &fun

da Davidis, contrà caput Gigantis. emiflüs lapis. eft (in-

quit Purpuratusnofter i

pterpres ).coguitio fu. . Magnus reverà lapis, & cum:

fur da:mento magno , primu

s5fiquidemin hoc rationali mundo, primum mo-

bile noftrarum actionum; e

ft noftrüm ipforumcognitio. Cogitationum filij,

fant epera. Ia menie concipiuntur, à m

ente naícuntur, cumunente.nutriun-

tür;,

&

De cognisione fui.

j

t&r, confervantur , ac crefcunt: & quemadmodum naturam, nob/iitatem

.,&

xognomen filii fortiunturà Patre ; ficopera funt veré, vel fpeculativé cogita-

tiohes appellantur ; cogitazionibsus tuts non ef? qui fémills fit tibi : Pfalm. 39. Cum

ergó (int in mente bominis tam diverfie cogitationes, rationabiliter dubitari

poteft, cujus cogitationis proprié filij (int opera noftra : exiflimant omnes ,

illius effe cogitationis feu idez , quá ipfa cognofcunturopera:ego dico, quod

Gint illius conceptus, feu ideg, quà quifquis ipfum (e cognofcit,

Primum ac maximum , non mundi, fed prius mundo, cunc&tisque celis

opus fuit, eternigeneratio Verbi, Aft quomodoó fuit , non fa&tum , fed produ-

ä

&um, hoctam magnum , tam immenfum , tam prodigiofum opus? non alià

quàm cognitione fui : feDeus ipfum cognovit,fuum cognovit effe.füam digaita-

tem, (üam infinitatem,(uam omnipotentiam: & partus ab hoc irhenfo fui ipfius

conceptu editus,fuit alter ipfe DEUS ; fuit, & eft Verbum,tam magnum, tam

iofinitum, tam omnipotens & eternum, quàm ipíe Pater, Imagonatura-

liffima, nec non adequatiflima operis menfura, eft cognitio füimet ipfius in

operando. Apelles depingens Alexandrum, menteconcipiebat Alexandrum;

Alexander concupifcens mundum , ipfüm fefe concipiebat. Saul diffidit de

victoria Davidis, quia Davidem menfuravit cum Gigante. DavidSauli victo-

äi

riam certó promifit, fiquidem fibi fe commenfuravit ipfe. Leonem t9. urfium

interfeci ego: erit tgitur Philiflaus bic quaff unus ex eis. 1. Reg.17. Si Goliath fit

j

Gigas, um ego David : & qui leones intertecit & urfos , interficiet quoque Phi-

liíteos. . Conferte, Dominzi, Adolefcentem hunc folum, cum illo toto exer-

citu: hunc Paftorculum cum illo Rege, cum illis Generalibus , cum illis Ca-

pitaneis & Ducibus, cumarmatámulutudine : omnes illi trementes, attoniti,

E

acconfternati: folus hic ridens, animofus & audax. Sed quare? quia utrique

fecognofcebant ipíos. Illi (e, faamque noverunt debilitatem: hic fe, fuasque

vires cognovit.

In i/'lorum conceptu triumphabat Gigas,in hujus conceptu

proprio victoriam reportabat David , & ideo triumphabat manu , quia triume

f*

.

phaverat ante conceptu. . Operum five magnorum, five parvorum; actio-

num five generofarum, five vilium, propriam quisquis in capite menfuram

ï

portat. Exemplar hujus verz Philofophiz magnum audite,

P

lilorum animalium , quz currum Ezechielis trahebant , quodlibet in

Y

uno corpore quatuorhabebatcapita: caput hominis, caput Aquilz, caput

leonis , caput bovis,

Quid quzfo , facient in folo corpore, quatuor capita,

»

cum quatuor Phantafiis tam diverfis? Sum homo , füm aquila , fum leo, fuim

bos 5 quid vultis ;aut quid ex(pe&tatisut faciam? Qaid? ut quodlibet horum,

*

in eodem corpore,; caput, cum tali affectu, qualis eft propria cujusvis phan-

talia, foras prodeat, lItafuit; Aquilaforas exijt cum alis, penmna eorum ex-

,

j

tenta defuper , Ezech. 1. Homoprodiit cum manibus , sanaus bomints ub pen-

t;4. Boscum rotundisfiffisque pedibus ; p/autapeda eorum qua[t vituli, Leo

p

P

non

Concio Prina

4

non ptodivit foras, fedadintrà , animo generofo , impetuofo necnon audaci,

Ouoerat impetus Spiritus , illuc gradiebantur.

Sic vobis accidit.

Si habeatis

in capite hominem , a&tiones vettrz rationales erunt: 5i leonem , generolz:

fiaquilam , alte? fibovem , vileserunt.

IL. Cum ergó füi cognitio , virtus(ittampotens; & influxustam efticax

ih propriasa&iones : fitdue homo, qui fe ipfum cognofcere debet, compofi-

tum pauló minus , quam chymericum, partiméterra, partim ex divinicate,

fcilicer illo fpiritu , plüs quàm cxlefti , qui ex ore, vifceribusque DEI prodiit ,

nefcioreverá, quomodo declarem, feu definiam bomini cognitionem fui iptius

veramacpropriam. Sidicamipfi, ut ex parteinferiorife cognofcat , metuo

vilitarem: fiex parte füperiori feu altiori; timeo füperbiam; utrius autem

periculi ; majus pxecipitium fit, nefcio. Mihi fortafsé dicetis, in difficili hac

via, illorum me fequi veftigia , qui precefferunt ; Non ício,fit ne hoc, quod

à meexípectatis, Antecefforum veftigiadiligenter obíervavi; verüm; ficut

illa , qu Regi Propheta Daniel in cempli pavimento; monftravit, omnia pul-

veri, cineribusQue impreffa video. " Abraham, /oguar ad Dominum cam [im

uluts , € cinis, Gen. Cap.18. Job : egofavillats cinis. Ecclefiafticus Cap. ro.

quid [upert

is plv , t$ cinis? Etquodplus ett , iplamet Mater Eccle(ia primo

facridie , verbisex ore DEI (amptis, Pa/vis es, t in palverem

temporis hujus

reverterts. Cyen. Cap. 3«

Hxc eft via regia , communis, ftrata , planajue per quam hominem ad

fuüi cognit

ionem , ducunt, illi qui melius eam cognovére, quorum veftigia ve-

neror , &adoro revereadiffima fübmiffione.

Veruntamen , cüm ad'eundem

terminum, per diverfas poffit pervenirt vias, & earum multas docuerit ipfe

DEUS, diverfogenio , ingentoque mortalium ampliffimam füam conformans

providentiam, cogor ego hodie fateri,

hunc fe coznofcendi modum, licet

necintelle&tui meo , nec Audi-

tam pium aclaudabilem , non competenter ,

torio, nec themati féu argumento meo accomodari. — INonintelle&tui meo;

ui valdé nobilem de homine conceptum habet, hxc autem cognitio nimis

eft humilis. Nec Auditorio meo : hoc enim eft altiffimum , generofiffimum, ac

maximéheroicum , hzc autem cognitio fui tota vilis eft.

Tandem non convenit meo themati , & argumento, hoc fiquidem lim.

pidum, & limpidiff

imum fit oportet, /ipidiffonos lapides : att cognitio füi

tota eft luto, acpu

lverecommaculata. Qu ergopura , & limpida erit in

homt

i

n

efuüi cognitio? id verbodicam. Heceft, cognofcere, non moreplato-

níco, fed chriftiano, quod homofitanima. Pulvis,lutum, corpus, quod ha-

beo,noneftego: egofümanimamea. Hxc eftvera, limpida , & heroica fui

ipfius cognitio. Heroica,

cum à pulvere lutoque fepurget : vera , fiquidem ,

$.

Ícit ex

cum homo (it cdompo»(icus, ex corpore, & anima ; qju»is/qui

*

x

; í& cogno

parte

ve

l

. De cognitione fui.

$

parte corporis, non fecognofcits qui fecognofcit ex parteanimz; hicíecoge

nofiit. Modo videte.

x

*.Sicut ex chalibe, cryft

al!'oqhe fpeculum componitur , itahomo corpore

conftat & anima. Quid autem accidit homini, fpeculum ab alterutra parte

confpicienti? quifpeculurm ex parte chalibis intuetur; chalibem videt , fe au-

tem non videt ; qui refpicit.fpeculum à parte cryítalli, hic& cryftallum , &

femetipfüm in cryftallo confpicit. Itain hoc humanz naturz fpeculo: parcem

illius terrenam , & opacamintuensícilicet corpus & aniimam; videt corpus »

fed non hominem : qui veró partem cxleftem aclumino(am refpicit , (cilicet

animam , isanimam, & inanima, videt & cognofcit feipfum; videtenim at-

que cognoícit hominem.

Non volo dicere , quo

d corpus non conducat ad co'gnïtïonem füi , condu-

cit enim , fed inftar chalibis, Sicut cryftalli diaphanum non fufficic , ut homo fe

videat ac fe cognofcat , fed chalibs quoque neceffarius eft, utopacitate fiant

fpecierum reflexiones , quibus fefe cogno(cat » ita ín hoc miro corporisanimz-

que compofito, corpus non dat cognitionem, fed ad coguitionem hominis

conducit, fervit enimreflexioüt.

Nunc difficilem celebris illius in canticis

loci confequentiam percipietis. $& jgmoras te, ó pulcherrima ,egredere, €9 abi

poff vefligia gregum tuorum. cap. ,. St pülchritudinem tuam non noveris, tuo-

rum refpice veítigiagregum. In animalium veftigiis,tanquàm in eorum natu-

rali igno,diftinguitur,ac cognofcitur ipforum natura;nec non differentia, vide-

turá; pecora,non homines effe.. Anigitur ; ut homo fe füamd; pulchritudinem

cogno(cat,animalium veftigia refpicere debeat ? ita.Pars enim animalis,fcilicet

corpus , in quo homo convenit cum brutis, licet non ferviat cognitioni füi

ipfius directz, (ervitcognitionireflexe. "Videnshomo partem terream ac lu-

team, qua brutis (imilis e&, fuprà fe refleGtit & (upra differentiam, ac pulchri-

tudinem animz fuz , hzc autem reflexio , demonftrat illi, qualis ipfe fit , & ad

veram füi ipfius cognitionemillum perducit.

Eodem modo, ficut homo fe non videret , fi fpecies vifüales in fpeculo

fifterent , fe vero videt , quiareflectuntur, & prodeunt foras, à chalibereper-

cuflz ; ita propria fui cognitio, fi fifteret in corpore , foret ignorantiafui: fed

reflexa, & foras extra corpus exiens , eft vera (üi cognitio, Quäpr-opcer nom

fine magno myfterio dicitur homini, (i velit fe cognofcere

» quando fe non no-

vit,ut exeat foras. $2 ignoras te , egredere, Sed undedebetexire? acorpore,

dicit S. Ambr. Ze corporalibus vinculis , de carnaltbus integumentt, Corpus eít

domus portatilis iplius hominis, Ita vocavitillud S. Petrus z. Pet. c 1. Onam-

diu fum $n boc tabernaculo ,velox eff depofsitio tabermacuti mei, Non fehomo co-

gnofcere debet nec menfürare per domum.

Quoties enim videre lícet in

parvissdibus ; homines magnos , & in magpïs &dibus, parvoshomines? 4ta

3

in

&

Concio Prima

incorpore, Gigashomo parvuseratinmagnadomo: David erathomo mae

£nus,indomo parva. Siergohomo, quile nonnovit, fe cognofcere velit ,

A (cipfo fe dividat homo .

prodeatforas ex hac domo, ff jgnaras te , cgredere.

unam partem ab altera diftinguat, à corporefeparet animam, & tunc vere

cognoícet , quid (it homo.

HI, Et fi petieritis , cut homo coghitione (iftens in corpore , feignoret,

fe vero refle&tens fupra animam.

f5

lMæ

cognofcat? faciliseft hujus, & clara ratio.

(Qui na

mquevidet corpus, videtanimal , & qui refpicit animam , videt hormi-

nem.

Non eít diftin&tio, nec (ant verba mea, (ed verba , fenfus, & diftinctio

Erat Daniel inlaculeonum, fuamqué fcribens

fünt in S, Scripturis expreffa.

ipfe hiftoriam , inquit , duobus leoni

bus,quotidie duo data corpora fuiffe, Da-

bantur illi duo corpora quotidie , Cap.

14. ltaDanielin Babylonia: & Rex Bara

in Canaam de certorum fpolioram divifione cum Abraha loquens, dixit, Za

mibianimas ,cateratolletibi: Gen,14. Ecce, in S. Scripturisanimas & cor-

pora habemus.

Sed quz corpora, & quz fuerunt hz animz? Corpora fuerunt

animalia, quz leonibuspro pabulo dabantur:

animv, homineserant, quos

Ergóanimalia ,in divino textu ,

Vi&or Abraham à captivitate liberaverat,

vocantur corpora, & homines dícuntur animz, quia corpus animal feubru-

tum eít, homo eft anima; eít quidem verum quod ficut homo fic & animal,

utrumque modo fuo, (it compofitum, ani

má conftans & corpore; fed cum

anima bruti fit corporea , & anima hominis, fpiritualis: brutum licet habeat

animam , eft corpus;

homo,licet habeat corpus, eítanima. INon eít Philofo-

phia ( ficut jam ante dixi ) Platonis; fed Thcologia Pauli ,

cujus fenfü femp;t

loquor. Audite magnum textum.

Stio bomiuem in CbrifIo five in corpore ,

five extrá corpus , nefcio, DEUS

2. Cor. Cap. 12.

Novi ho-

zit vaptum bujusmodi bominem in tertium celum ,

minem, inquit Paulus, de fe loquens; qui fuit translatus ad tertium celum:

fedan ille homo fueritin corpore, vel extracorpus, hocnon fcio , DEUS fcic.

Notate, unum (cit & affirmat Paulus, de altero dubitat. Scit & atfirmat,

fueritincxlo: dubitat, & non fcit, an faerit in corpore vel

quod ille homo

extrà corpus.

Sed fi Paulus non fciverit corpus fuiffe portatum, vel non por«

n

:

tatum in celum, quomo

dó fcivit, autfcirepotuit, fui

fle portatum hominem?

Scio bujssmodi bominem

t?c. Non fcivitan corpus fuerit raptum, & fcivit fuiffe

hominem?ita. $

ciebatnamque Paulusanimam füam in czlo fuiffe , & 6 tuerit

anima, fivefuerit ia corpore ;

five extra corpus; fuitraptus homo, fiquidem

n

homo eftanima. 4$ciobujusmodi bosineim vaptum i

nc&lum ,five in corpore , [fue

setra corpus , tait

extiacorpus ,ne[cie. Siim corpore, fuithomo cum corpore: fie

homo fine corpore: fed five cum corpore, five fine corpore, femper homo,

Permittite mihi , Paulum explicare com Paulo, Dic

$Scio bujusmodi bominem.

mihi

Decopnitione fui.

.

mihi Páule, Quid eft corpus ? dicit ille, (icut pauló prius dixerat Petrus , effé

tlomum luteam quam incolimus in hac peregrinatione: 2. Cor. j. Terrvefly i

doPius moffra bujus babitationis ; ficut (uam teftudo cochleam in dorfo, fic

fuam fecum portat homo domunculam. — Sed (icuthomo vivens in domo , nou

eft domus, ita corpus non eft homo. . Quid eftpraterea corpus ? corpus, ait.

4te

idem Paulus, eft carcer hominis , in quo mors illum detinet captivum ,

une liberabit à corpore mortis bujus ? Rom. 7. Ecce quomodoó feip(um diftinguit,

ase àcorpore. Ergo Paulus non eft corpus : fed captivus corporis, ficut ille

Mezentij , ubi vivus erat ligatus cum mortuo : 2corpore mortts bujus. — Quid

ulterius eft corpus ? corpus, inquit alia vice Paulus, eft naturale hominis man-

cipium, Ca[Pigo corpus meum , & in ervitutem vedigo. 1. Cor. 9. Corpusmeun,,

meum eftcorpus,noneftego. Sed qualis effet deformitas, fi corpus, quod

eft mancipium, ageret dominum ? corpus tractari debet ficut mancipium, fü-

ftentari, veítiri ? fed domari quoque, caftigari, & in fervitute teneri , £2 z

férvitutem redigo. DeniquePlus eft, Paule, corpus ? ita. Nolumus Spoliari,.

at füper vefliri. Corpuseft anime veftimentum. . Hoc olim Job dixit c. 10..

Animain corporegentili, pulchro vel deformi;

Pelle e& carnibus vefliff i me.

Sed ficut homo, five veftitus, five:

eft homo bene veftitus, vel malé veftitus.

fpoliatus, eftidem homo , ita Paulus , ffve in corpore , ffve extra corpus, idem.

erathomo. Quando fuit Elias raptus ad paradifum , à principio pallium por-

tavit füprà doríüm , poftea pallium reliquit : eodem modo Paulus in raptu

fuo ad paradifum ? Si Paulus iz corpore füit, erat Elias cum pallio: verüm ficut

Elias cum pallio five fine pallio fuit idem Elias ; ita Paulus f/ve i corpore, frve

extra corpus femper idem homo. , 5cio bominem & c.

1V. Domini mei ;. (i vos nonignorare, fed cognofcerevelitis , oportet

illud quod eft homo, diftinguere feu feparare ab illo, quodnon eft homo :

feparare incolamà domo , captivum à carcere, dominum à mancipio, veíti-

tum à velte, & animam àcorpore.

Hzc eft vera , nobili(que füi ipfius cogni«

tio ; fiquidem eft diftinguere, & feparare pretiofum 4 vili. Damafcenum

eamus ad campum , ubi formatus füit homo , & audiamus DEUM ex ore

Hieremiz dicentem , ff feparaveris pretiofum & vili, quafTos meum eris, cap. g

loquitur de anima in comparatione corpotis ( ficut multis locis ponderat S.

Chryfoft,) & dicit , illum; qui fciverit pretiofum à vili, fcilicet animam à cor-

pore feparare, futurum effe velut os DEI — Sed quid fecit os DEI quando

ereatus eft homo ? I»fufflavit in faciem ejus [Diraculum vita, t factwus eff bo-

anoin animam viventem. Gen.2, Sufflavit DEUS in corpus Adami, & id quod

erat inanimis terrz Statua , jam non eft inanimata Statua , fed anima, jam

Fachus eff homa

non e(t maífa mortua fed viva , jam non eft lutum fed homo.

dnaniuam viventem. Notate, quod non dicat , illud corpus fuit fa&umy

homo.

8

Concio Prima

homo, fed homo fa&tus eft anima.

Et id, quod tunc os DEI fecit, id bomo

nunc facit, quando feparatanimam à corpore, hoceít, pretiofuma vili: /f

féparoveris pretiofam à vili , quafios meum era.

Verüm ex hoc magnum óri-

tur dubium : Quando Creatoris os, corpori primi hominis infudit animam,

univit animam corpori ; quomodo dicit ergó DELIS , illum qui animam à cor-

pore feparaverit, foreficutos fuum ? Quia anima eft forma, eft ille qux di-

ftinguit effe, & quandoanima unitur, tunc feparat, facit enim diftin&tionem,

Quantumà corpore feparatur anima , tantum diftinguitur à luto ipfe homo,

Si non feparatur, confunditur, fi feparatur, diftinguitur, Aft five hec,

five alia fítratio phyfica ; moralis & veraeft, quod ficutinfüfflatio DEI, de-

dit effe homini , animam corpori uniendo , ita noftri cognitio, det homini

e(le , animam à corporefeparando ; quia feparar pretiofum à vili ;

f';para-

veri pretiofam À vili, quafros meum erts.

Domini mei , feparemus pretiofum & vili s cognofcamus & eftimemus

nosipfos, Si quis in vafe luteo, magnum haberet thefaurum , nonne foret

infipiens , fifortunam fuam per vas ,

five per latum metiretur , feque paupe-

Apoftolus

rem, non veró divitem propterthefaurum exiftimaret ? Itafit.

ait, Habemus tbefaurum in vafrs ficlhilibus, a. Cor. 4. . Anima in corpore ,

thefaurus eft in vafe fictili, eftpretiofüm intràvile. Sed advertite, quod de

thefàuro dicat , Dabemus, & nondevafe. Tllud quod proprié habemus, quod

proprié noftrum eft;

non vas, nec terra feu lutum, fed ipfe thefaurus eft.

nec eít noftrum , cum fit fragile &

Lutum nec.eít pars thefauri, cum fit vile,

corruptibile :

Id quod habemus, id quod eft noftrum, eft anim

a immortalis.

faurus, anima eft noítra fübfítantia ,. noflrum habere :

Anima eíI nofter the

.

Habemmus.

Et quia attigi

mus ea tempora , quibus quifquis non propter id,

habet, eftimatur, ideo nos ipfos quoque propter

quod eft, fed propter ea quz

Anima noftrum eít habere, anima noítrum eíft

animam zítimare debemus.

effe. Innobis ergé cognofcamus illud quod eft folummodó p

retiofum & pre-

tiofüm à vili feparemus,

V. Sedquid ex hac feparatione

, quid ab hac pretiofi dognitionc nafce-

da&iones & opera cognitionis hujufce

tur? lJliud quod à principio dixi , quo

In cognitione pulveris, folüm

partus feu filij, fut

ura quoqQue fint opera pretij.

quid unum reperio bonum,

Donus eft ille pro vilium operum excufatione, íed

Eftpulvis bonus pro cogdonatione debi-

non pro motivo nobilium actionum.

litatis, fed non pro incentivogenerofitatis.

Quare Deus homini condonavit,

opter debilitatem noftri luti :

lpfé enim cognovit figmen-

& non Angelo? Pr

Notate ly

£um nofirum : recor

datus eft quoniam pulvis [mmus, Pfalm. 107.

cognitio vilitatis cor

porez , bona eft ex parte Dei , quatenüs

ipfe cognovit ,

malis ac indign

is parcat operibus :

cognitio nobilitatis anima; bona eít ex

parte

De cognitione Jui.

9

parte noftra , ut-nos generofà, nec non heroica femper operemur. Opera

mayima , & actiones generofiffimz , qux in mundo faerunt ,fünt opera Chri-

fti, & interilla, maximéfunt heroica quz infine vite Chriftus peregit, Ia

arenam deícendit contra mundum , contra mortem, & contrà peccatum ac

infernum ipfe folus , unoque die , füperatis omnibus, folus gloriosé triumpha-

vit.

Sed qua fui cognitionemagnushic Atletha tam difficili, tam portentofz

pugna, fe credidit ? vidit illàm, notavitque fingulari cum advertentia S;

Joannes cap. 13.. Sciens, quiaà DEO exivit , & ad Deum vadit : fciens, inquit,

principium finemque fuum effe DEUM. . Homo duabus ex partibusuna vili;

altera pretiofa compofitus, duo fimiliter principiafinefquehabet: principium

unum, & finem unum vilem, ex parte corporis, qui pulvis eft. Et alterum

finem pretiofum,.& nobiliffimum ex parte animz , qui DEUS eít. . Ita pariter

in Chrifto quà homine, Adami filio, hec quoque duo principia, hique duo

fines concurrerunt : inultimisautem vitz actibus, debuiffe videtur prz ocu-

lis habere, potius feu maximé principium finemque pulveris , velut jam obitu-

rüs mortem , ficut dicit David Pfal. ax. Et dz pulverem morti deduxiflime.

Nihilominus cum illius actiones tam gemerofz tamque heroice debuerint effe,

principij &nifque corporis (in quo patiebatur ) nulla rationehabita, folum-

modó finem altiffimum animz füz, mentiimprimebat, fciens quia à DEO exi-

vit, €9 ad DEUM vadit , ita altiàs ut homo fuitoperatus, quiut homo, altio-

ri modo fe cognovit.

Hoc Seiens, ó Roma, hoc fciezs, &hecalta veftrüm ipforum cognitio;

Ó Demizi, eftillud, quod vobis hodie przdico ; non eftprincipium, finifque

corporis , qui finis eft terra, fed principium, & animz finis, qui DEUS eft.

Venità terrà corpus, & ad terram vadit : £erra es, t9 interram ib5

Ani-

maexijt à DEO, & vadit ad DEUM , 4 DEO exivit, e ad DEU vadit

Joann.Cap.13. Et hoc eft id , quod vobis femper in mente gerendum eft,

Attendite, quantum híc fit, à principio ad principium, à fine ad finem, &à

cognitionead cognitionem.

Portet hoc fcezs, in Capite nofter Gigas, &

licet ipfe, ficut ftatua Nabuchodonoforis utrumque luteum habear pedem,

promitto vobis fore, ut folum illiuscaput, tamalté impreffüm , ad apfum &

«apite ad pedes in pretium, & conceptus fuüi nobilitatem, totum transfor-

inandum fufficíat,

*

Nabuchodonoforis ftatua , duas notabiles habuit transformationes :

unam , qua tota fuit in pulverem reda&ta 5 alteram qua converfa fuit in au-

rum. Totafuit inpulverem transformata, quando lapis luteos percuffit pe-

des : converfà fuitin aurum, quando Nabuchodonofor , eandem ante deftru-

&am , non exijsqua viderat, metallis, fe à capite ad pedes, totam ex auro

jr;fab'ricari curavit, Sedquefecundz transformationis

tgntö nobilioris, tan-

A

"toque

$

- Concio Prima

lo

soque ditioris caufa fuit ? nonalia, quam altusconceptus , & fublimis cogni-

tio quam Nabuchodonofor de femetipfo formavit. Daniel Nabucho. egi

fuit interpretatus , ipfumaureum ftatuz caputeffe : 74 Rex es caput aureum

Cap.3. Etprimümuthancaltam fuicognitionem Rex habuit, ftatim , ut co-

gnovit effe fe caput aureum , jam tota ftatua fuit aurea: feczt ffatuam auream.

'Terra ped-'umill'amred'egit totam in pulverem ; capitis aurum, totamtrans-

formavitíftatiminaurum. |Romani Spiritus ac generofi , fi velitis habere fta-

tuam n Capitolio , five hujus, five alteriusmundi , fcitote fingulos in capite

REU u CM HNCORIVECNU I IQRASSTNIBPCTADSREISURS ORHPISCINIPT

fuo.metallifodinam portare : fiquis fetanquàm corpus cognoverit, tota Sta-

tua erit terrea : fifenoverit, quatenus animam , totaStatua erit aurea. INo-

bili vosmodo cognofcite, & hoc fufficit.

P

P

V. Mihifolum dicere poteritis, quo

dipfius füi cognitionem conftituam

inre, que noncognofcitur. Verumeft, animam noftramá nobisnon cogno-

fci , ficut eft in fe ipfà, five quidditatiu? ut fchole loquuntur 5 fed quia cali

modo non cognofcitur anima;ideo meliusilla cognofcitur. Non vult DEUS,

ut homo proprias habeat animz fuz (pecies , animz namque dignitati conva-

nit, ut, quemadmodum DEUS in hac vita , beneficio fidei cognoftitur, fic

anima quoque cognofcatur per fidem : Non dico quod anima naturaliter in

hac vita non cognofcatur fed etiam cognofcítur ficut DEUS , per effectus.

Animam & DEUM in effentía cognofcere propria, fzlicitas eft, & fcientia

viterefervatafuturz. Etratio eít, quia cum anima Creatoris fit imagoper-

feétiffima, folüm ad prototypi vifionem, exemplum cognofci poteít modo

erfe&to. O magnadignitas animz , quàd nonin alio fpeculo , quam in facie

DEI poffit videri, Itemodó, corpus zftimaturi , corpus füfpecturi, corpus

ut idolum adoraturi.

Sed eftimatur, füfpicitur, & adoratur falsó corpus, quia.

cum homo debeat effe anima , facta eft anima corpus. Non ne facta fuüit cor-

jus,illiusanima , quidixit : 4292 »mea babes multa bona in annos plurimos z

comede , bibe, epulare * Luc. 12. Anima quz revera comedere, ac bibere

debuit , an facta fuerit corpus, videtis? Verüm non diftulit ipfe DEUS, de

injuría tam brutali, quz nobilitati animz,

fuerat illata, fumere vindictamz

Seulte, bac notfe repetent animam tuam & te.. Eadem no&te degenerem illi

Dominus abftulit animam , utfolüm remaneret corpusillius, qui totus fuerat

Noéte quadam füum luítrans exercitum , Alexander, vigilem offen-

corpus.

Halenm

dit dormientem, & occidit *

de hoc interrogatus actu , refpondit ;

jnveni , talem veliqui. Ita DEUS facit : quandó homines reperit , qui fünt

totaliter corpüs » ut eos , quales reperit , relinquat , illos é medio tollit : 5ac

nocte repet

ent animam tuam à te.

Et ne quis fe defendat, dicens, ejufinodi

exemplum

faiffe fingulare; diluvij quafo memineritis, fübmer(it DEUS totum

zerrarum orbem

& omnes uno cafu perirefecit, Sed quá de caufa vos putatis?

Bo

p

De cognitione fu.

lI

nonalià, quamhác, ANoupermanebit JBiritus meusan bomine, quia caro eff.Gen.

€.6. Noneratillo temporereperire hominem, quifuiffet anima , velanimam

haUuiffet: omnes erant id ; quod DEI fententia dicit, qziacaroc/7. Plusdicit,

pejusque fonat ,caro quam corpus. Faxit DEUS, nefzculum noftrum fit, ficuc

illud No& fuit! mundus nofter ad tale fignum in hac materia pervenit , ut, nifi

fecuritatem nobis promicteret iris, alterum timeri poffet diluvium.

Verum

DEUS per omnia poteít elementa diluvium facere: funt in aérepeftes: in

igne funt incendia ; in terra fterilitates, & terrz motus , ut filentio

prateream

ferrum ac fanguinem , quz modo Viennz tíimemus.

Animz,Ànimz, Animz, ab adima vivite.

Si animam rationalem elf&

cognofcitis; ratio regat, non appetitus; fi illam cognofcitis immortalem ; to-

tum , quod eft terra, defpicite; (i denique divinam effe noftis, DEO foli fervi-

te; DEUM amate;laudate, ad DEUM folumafpirate. Heceft verafuiipfius

cognitio , & hic primus Davidis noftrilapis. Verümfinon hic fütficiet, eorum

adhuc quatuor in Perá remanent.

CONCIO SECUNDA.

Elegit quinque lnapidi[anos la£ïde: de forrente, 1. Reg.17.

—

On amat ictum perdere Davidica manus, verüm fi perderetur

A ExmER

ce)

i&tus, in ejaculatione, quam hodie facit, veré magnum perdere-

e

G

turbonum; eftenimde bono amiffo, Altodixit judicio Tercul-

ä

)

lianus, in hoc mundo , non mala folüm, íed bona quoque fufferri ;

&

—

——

& ficut dantur mala , qug patientiam excedunt , ita effe bona in-

tolerabilia ; quormedam bonorum ficut €9. malorum intolerabilis patientia eid,

Sed qux bona fünt illa toleranda; quzbona fünt illa, quz dum delectationem

adferre deberent, intolerabilia fiunt, nifibonaperdita? illa bona, quz fue-

runt,qusz tranfierunt , quz finita funt, nec quidquàm füi nobisaliud relique-

runt, quam fuüi memoriam & dolorem. Hic eflalter fundz Davidicz lapis ,

veré proportionatus Capiti Gigantis , volo dicere , tibi, ó Roma , cujusin ce-

rebro , ex magna parte, inalé fano, vix alie volvuntur cogitationes, quàm de

hujus mundi bonis.

Cogita , quodilla , quz tanti facis, bona , brevi, perditu-

raíis: & fi ab hac confiderationepenetrari tepermiferis, ejusdem plagz do-

lor,fanabittibi vulnus. Hsc eft materia nobiliffima, quam pro hoc vefpero,

nobis magnus nofter Interpres diftribuit, 4o/or amiffí. Dolor boni perditi.

Vos;qui bonum aliquod amififtis, & maximé qui fammi Boni jacturarn feciftis,

H

fi do-

12

-Concio Secunda

fi doloris veftri (cirerationem , nec nonheroicé ac cumfübtilitate, dolere ve-

litis , aures benevolas mihi prebete,

II, Tota materia przíens intres vocesre

fo]vitur : dolor; amiffio, bonum..

Sed horumintermixtio feu confufio terminorum talis. eft, ut, cum de amiffi

bóhi dolore , mihi tra&tandum fit , primus fim ego perditus, " Siquidem, quan-

do dolorem cum. amiffione, & jacturam cum bono, &bonum cum dolore ,.

volo conjungere , circumdatum me totaliter & inclufum circulo tali reperio ,.

qui ex una parte videtur inevitabilis , & ab altera incredibiliss — Credunt o-

mnes , dolorem effe, fecundum menfüram jacture , & jacturam fecundüm.

menfuramboni. Verum cumcertum fit ,bonum pofleflum minoris, & idem

bonum.amiffum pluris zftimari, fequitur quod jaCctura augeat, & majus bo-

num faciat , bonum veró majus factum ,augeat quoque dolorem. Ita ut, pro-

cedendo à doloread ja&turam., & à ja&uraad bonum ; dolor, jadtura, & bo-

numfintminora : recedendotamen à jactura adbonum ; & à bonoad dolorem:

dolor,jaétura, & bonum fint majora , eodem nihilominus exiftente bono, &

non diverío. -Modoó videtisdifficultatem, quznec experientiz clarior, nec

