quantum ad iocum , hi—.c

pendi

bern:

Toto tandem genere humano prsfenti ,

cortínge celorumaperientur , &

Supremus apparebit Judex

; nube thronum fübminiftrante, cunctis Hierar-

chijs Angelorum ,

& multo ma

tïan£

gis propria circumdatus Majeftate. Primo

maxi

malos à bonis feparabit ,

Miniítris hujus executionis exif

entibus Angelis :

exibunt Angeli, €8 féparabunt malos de medioTuflorum.

Ut melius

mult

Matt. 13.

sdm

hzc intelligatur feparatio,

:

cum Propheta Zacharia füpponendumeft, ante

illam nonibi homines unitum

iri modo confufo,

fimu

fed pro majori magnificentia

infer

& claritate actus, cunctos fuo ftatui conformit

er dividendos effe , familia t3.

fomilia feorfum : cap. 1.

Abuna parte ftabunt Pontifices

infer

; abaltera Reges,

veti

& inalia Epi(copi , Religiofi inalia, & fic caeteri.

Infüper venientes Angeli,

primo fe conferent ad locum Pontificum t5 /epara

bunt.

Eft horribile fibi fo-

em

làm imaginari , in dignitate tam divina

fisir

» inter virosà Spiritu S. electos, dari

lunt

qui debeant feparari, 9 fep

arabunt malos de mediojuftorum , malos feparabune

Pontifices,

eos tollentes deSocietate bonorum : omnibus in hac vita datum

Ius:

lr

fuit nomen Patris fancti,

fed dies Judicij manifeftabit , non in nomine, fed in

operibus confiftere fanctitatem : in hac víta dicti fuére beatifimi, fed in altera

&il

eruntinfzlices : ó quanta miferia ! Poft hos alij exibunt Angeli, ac venien-

fl

tesad Archiepifcoporum & Epifcoporum locu

m, feparabunt malos de media

pof

uia non fec

Tant

Juflorum, ecce vadit adinfernum ille, q

it eleemofynas, ifte quia

de patrimonio Chrifti füos ditavit cognatos : ill

€, quia unam pro Sponfa ha-

hoc

bens Ecclefiam, quzfivit aliam cum majori dote

tant

: ifte, quia doétrinz cibo fuas

non nutrivit oves : ille, quia beneficia contul

itillis , qui alia non habebant

Cht

merita, quàm quod ip(i fervijffent

£oni

» ifte quia tot animz , in ejus Dizcefi, fine

Sacramentis difcefferunt, ille,

quia in Epifcopatu füo non refedit: ifte propter

ul

Simoniam : ille

[Un

quanta confufio

propter irregularitatem, ifte quíafuitignorans. BoneDeus,

! fed quàm hilares,

& contenti tunc erunt, unus S. Bernardus,

dlica

unusS. Bonaventura , unus S.

Dominicus, unusS. Bernardinus Senenfis , & tot.

alijSan&i, quioblatus fibi Mi

trisad altftudinem dignitatum afcendere nolue-

Mj

runt, agnofcentes precipitium

* econtra quo erunt animo miferi damnati?

Tutm

Quotiesintra feipfos dicent , &

cum clamore , maledicta dies qua fümus electi,

r

maledi&us, qui nos elegit !

maledicta dies, qua fumus confecrati, & maledi-

DUn

&tus,

De Judicio Univer[ali.

79

!

H

€&w, quinos confecravit! fi homo vix fuz poteft anim

? dare rationem, quo-

?

ilfio ?

TnOos

moljo tam multarum bonam poterit rationem reddere

Bt(ihoc onus maxi-

nfde-

clefiz Atlantes cadere fecit ; quis non contremifc

et, & illi fefe tübtra-

her

upiet ? Multis Sanctis Epifcopa

tum recufantibus De

f

hi

us revelavit, eos, fi

tnines

forenNepifcopi, damnandos,

& vobis quis revelavit inh

litem

fore ? lweft effe, q

uod falus aliarum animaru

OC VOS privilegiatos

m non dependeat ab hoc quod

, hit

vos fitis Epifcopi, & effe poteft quod veitraru

m animaru

m przedeftipatio de-

pendeat ab hoc, quod Epifcopi non fitis : fecurius eft ftri

ngere humeros & gu-

n&

bernandi curam Deo relinquere.

letat«

Ab Epifcoporum locotranfibunt An

trantes illam Ordinum regularium infi

nita

geli, ad locum Religioforum, & in-

Jtimo

m multitudinem ,

quamvis in ijs

maximx Mundi fanctitates, tot quati fole

s refplendeant ,

celis :

multosquosfeparent. Incipientà Juda,

habebunt tamen

nelius

69 feparabunmt :

non hoc dico,

quód

anté

ad mepertineat : fed fecundüóm omnem

rationem mihi videtur,

hoc funeftis-

fimum Judicij fpettaculum fore.

Quuod per vias inferni vadan

entia

infernum, eftinfzlicitas, non mira

culum

t homines ad

lod

: aft quod per cxli femitas eant ad

infernum, eft omnium miferiarum maxi:

na

«

Quod Epulo purpura & byffo

,'gCHt

veftitus, inter commeflationes vitá tranfacta,

fit ad inferni fiammas damnatus,

cft merces ipfi debita, recepi/Ti bona in vita t

42, Luc.

3 fo-

fus involutus facco

16. Sed quod Religio-

dari

; cum jejunijs , cum pzenitentia ,

eum claufüris, cum vo«

bunt

luntate alijs fübject

a, vadatad ipfüm penarum locu

ms

quia ficut unus Laza-

rus ad terrena re

Hiexit oculos, eft infelicitas maxima.

iturm

flractus

Quod Szcularis diz

edit

, cuiratio reddenda, nunquamin mentem venit

; in momentopereat,

& illam non juftam reddat

Iterà

fed quod ipfe R eligiofus ,

qui nunc fu

; non poterat alium ejus negligentia finem habere:

Yen.

ggeftum aícendit judicium predicaturus,

poíffit & debeat unus effe

damnatorum ili

277

randus, nififalvariftudeamus. Verüm e

o die, ftatus eft propter nos deplo-

x his vos etiam inferre poteritis,, (

quia

hoc accidat in portu, quid erit in mari

? Si nos alteram vitam toties medi-

de

tantes, incurramus naufragandi periculu

(u25

o

m,; adquem portum vos veftrz du-

cent incuriz , veftrz vanitates;

& negli

[o]

entiz ? Si Anachoretz

» fi Éremitz,

yant

contremifcent illo die

» inquo ftatu reperientur illi ,

(ine

Aulicis cujufque gradus

qui vivunt in Aülis? In

te: nunc omitto lo

plus erit feparandum , quà

m inalia Perfonarum for-

pter

us

dicare.

qui de omnibus , in quibus q

uifque fibi poteft ipfe prz-

du

Venient tandem Angeli ad Regum locum. ^ Non ibi Thro

"os aut alios

! tot

Majeftatis adornatus erit videre, fsdomnes füis fo

lüt«

làm operibus ftipati , reo.

rum inftar ftabunt in pedes erecti : quorum Re

ges Kegnorum fuerint diftinete

ati?

cognofcetur : qui Hungariz, qui Galliz,

öæi

qui Angliz, qui Hifpanig : & cu-

jusque Kegni Reges mali feparabuntur ab A.

bgelis , €9' /eparabunt maíos de me-

edi-

[5

dio

80

Concio Septima

dio Tufforum.

Qui t egum modernorum falventur aut damnentur, non cgn-

ib

lim Natio dequa S. Textus nobis indicat, quot in ea Regfim

ve

ftat : unafuito

ur $ »cI

falvati , quot d

amnati fuerint

, id dicere horreo, fed ut diftincté fciat

ii

lo Hebrao , quando fuit hícà Deo dilectus, tria fuére R

na.

Sidi

pedit. Inpopu

Tribuum, treshabuit Reges, & 120. duravi

Jf

nníis.

Primum fuit Regnum 12.

tenu&.

TTer-

dolow

Secundum fuit Regnum Judz, 2o. habuit Reges, & 394. annis

adal

ael, habuit 1 9, Reges, & 242. ftetir annos.

Nünc videa-

tium fuit Regnum Ifr

In Regno 12. Tribu-

qua

mus quot horum Regu

mfalvati, quot damnati fuerint.

quat

um, damnatus eít Sau

t, Salvatus David , deSalomone nihil certi conftat. In

Vnut

13. funt damnati, de 2. non elt cer-

Regno Judz, ex 20. R egibus, ;. Salvati,

fehi

titudo. In Regno ['rael minima non daturexcep

tío, r9. fuére Reges, &om-

nes damnati. . Fxlix Regnum, in quo , ne poffitde ullo dici , /Pparabun?

9ma-

! óin

ilhr

Jos de medio juftorum , omn

es Reges ab Angelis portabuntur ad Gloriam

j

fortunata Sceptra ! óinfau

ftas coronas , óinfzliciaRegna, Ó miferas Pofteri-

I6

tates! à Jeroboam ufque ad Oziam 19

. Reges coronati, & 19. Reges damnati!

det

Etreverà non fuit hoc ex auxiliorum

defectu: Veri Dei cognitionem, Tem-

p

Sacrificia habuére :

Prophetiarum viderunt miracula, de

pla, Sacerdotes,

Tif

cxlo receperunt favores,

& quando neceffe fuit , etiam peenas, & horum nihil

Kl

ijs fufficiens fuit : pericu

lofiffimum fit oportet, ipfüm regnare, cum in tot

aut nullus fuerit falvatus

Confiderent

foli

Regnis, to

t inter Reges, aut pauci ,

en

nunc Principes que fuerit

horum caufa , Deu

s non eft injuftus , accuraté fuas

ex

diligenter attendentes quibus illas aperian

t: bene

examinent conícientias ,

x

ftudeant adimplere (uas ob

ligationes , funt enim ftridtiores quam ipfi ordinarié

1$t

credunt : lnveftigent diligenti

ffimé damna publica & privata fuorum fübdito-

[

rum, & videant (omni paffione

fepofita) num illa refultent vel ab ordinatio-

Yo

neíua, velàfua negligentia: fibi perfua

deant ante divinz juítitize Tribunal

minemni alium , ,e(i'c comparituros ,

& ftrictiffimam

ho

fefe, ficut quemcunque ho

de

reddituros rationem, eorum

omnium quz fecerunt & qux omiferunt , de die

fed

in diem, dehora in horam.

Cogitet denique, & recogitet ut convenit , qui-

confufio & infelicitas erít in illo univerfali Judicij

tol

libet Principum, quanta

M:

fpectaculo, fi poft

tantám

Majeftatem & tot obfequia hujus vite , venerit An-

henfío ejus brachio, feparaturus pro femper de numero fal-

CUI

gelus, illum appre

W

vandorum, /eparabu

nt malos de mediojuftorum, Hocmodo malorum divifio

executioni tradetur in omnibus perfonaru

mgradibus: & ijs, in quibus ratio-

deploranda magis accidet divifio.

&

ne fanguinis & amoris naturalior eft unio ,

€0

Certumeít omnem circumfítantiam illius aQtu

s fore rigidiffimam, fed hzc vi-

debitur crudelis effe. Separabunturpatres

A filijs, ad unam partemibit Abra-

fs

N

am, adalteram lfmael: fra

tres dividentur à fratribus, ad partem unam eunte

à Maritis, ab una parte ftabit Efther ab altera

[

Jacob, adalteram Efau : uxores

Afluerus:

d

81

DeJudicio Unrverfali,

equ.

Aftaerus : atnici dividentur ib amicis ( exemplum erit rarum, quía tara pauci

ved funt amici ) hác

ibit Jonathas, illac David, ^ Separabuntur inperpecuum

J 20

. nal

illi j qui fe diligentes in hac vita, tantam in altera fe diligendi caufam habebant.

nnis,

Sidilteffus à loco ad proficifcendum alió, tantum inter eos, qui fe diligunt,

AU d

nhos

tíe

Liv

Tet-

dolorem caufet ; licet fpem h

denuo videndi: fiexhac vitatran(itus

dei-

adalteram cum probabilitate videndi fe in ecernüm, eftcafüs tam

rieidus :

-

ribu.

quantus erit dolor, in eternüm feparatumiri, cum certitudine fe non videadi

quam diu Deus erit Deus , illos , quos natura ; necnon amor fecerant quafi cor

. In

[i20

unum & animam unam ? Dubio procul corhabet duriffimum , qui folüm, ne

fehuic exponat periculo, totumillud nonimpendit in amando Deo,

Qf

[

Fa&taMalorum ac Bonorum feparatione, nec non ceffantibus, propter

illam divifionem ultimam , planctibus, qui ficut S. Textusait , erunt maximi,

bin

leti»

plaugent omnes lrribus terra, cunctisin filentio & attentione pofitis, incipient

examinari culpg ; fed hic ego de Cathedra defcendere deberem, & eam afcen-.

il

dere, quis? Non Angelus , nón Propheta, non Apoftolus, fed Damnatorum

.

unus, ficut dives Epulo fuis przdicaturus venire defideravit.

Delila qui

dé

il

intelligzt ? P/ál.2. quem eft in Mundo reperire, quibene cognofcat peccata?

Et hoc David dixit Propheta multàm illuminatus à Cxlo, Solus damnatus,

tot

tent

folus judicatus à Deo, folus'qui cerribilis Tribunalis rigori prefensfuit, (olüm

expertus fübtiliffimum examen, in quo minutim revidentur & inquiruntur

(uas

conícientiz, folàm qui vidit anatomiam tam exactam , tam minutam , tam

ent

exquifitam, quz ibifit deleviffimo peccato , & de minimacircumftantia, (olum

arie

is qui obfervaverit fübtilitatem tam punctualem, qua ibi ponderantur atomi,

itO«

menfurantur inftantia , dividuntur indivifibilia , folus hic, & ne quidemhic

tio«

poffet declararefatis, que inillo diefintfutura. Sepe mihi propofüi totaliter

ynal

hocomittere punctum, cum mihi füfficiat fateri, quod non (ciamnecaufim

um

de illo loqui, ne quisia die Judicij dicere mihi poffit quod ipim deceperim:

die

fed cum fit materiía tam utilis, & principale, quod illo die futurumeft, licet

u

totum, velex parte non poffitexplicari, vellem tamen, opeDei, duos animis

icij

veftris injicere (crupulos , qui mihi videntur maximé neceffarij pro Auditorio

À.

cuiloquor : peccataomiffionis & peccata confequentiz , hi fünt illi duofcru-

fl

puli, quos hodiedàm ex parte Dei vos monere& docere vellem.

TO

Scitote ó Chriftiani, fcitote ó Principes, fcitote ó Miniftri, à vobis exi-

ti0»

gendam effe ftrictam rationem eorum , quz feciftis, fed multo ftri&tiorem

i

eorum, quz facere omi(iftis, Multi damnabuntur propter illa quz fecerunt,

j

fed omnes propterilla quz nonfecerunt. . 'Culpzg propter quas damnabuntur

I»

Reges, continentur in fententijs, qua dicentur illis; Audite tenorem fen-

nte

tentiz in die Judicijferende : Jremaledicli in ionemeternum. Matit, 2y. Qua

e

de caufa ? N'on dedifHs mibi manducare, non dedifl mibi bibere , noncollegi-

ug

D

$2

Concio Septima

f« me,

non vifsaffit me, — Quinque culpe, & omnes omiflionis, íta, ut pfec-

gek

cot

cata quae

damnatos ultimaté ducent ad infernum , fint peccata omiffidhis.

Nonadmirentur Docti propofitionem tam univerfalem ; cum vera fit in

ni

tet

Ultiroum peccatum , & ultima difpofitio , per .

am

file

ratione Theologica,

praíciti damnabuntur, eftimpenitentia : finalis impznitentia peccatum omif.

fio

fioniscit. Qu fint omiffiones obfervate, nonadmirantes ea quz dico. Pro-

&p

Tum

pter omi(Gionera perdirurinfpiratio, propter infpirationem perditam , perdi-

turauxilium , propter auxilium, perditur contritio , contritione perdita, per-

Duk

fia:

ditür anima : ergo date Deorationem animz propteromiffionem. — Sed tran-

feamus ad exempla magis politica : per omiflionem perditur bonus ventus &

got

Id

bonumiter , propter iter perditur exercitus, propter exercitum perditur fta-

tus : ergo date Deo rationem (tatus , Regni , propter folam omiffionem,

f

ioti

Propter omiflionem perditur admonitio : perditur occafio, propter occafio-

nem, negotium : propter negotium , Imperium : ergo date Deo rationem

€on

tot edium, tot vitarum, bonorum , & honoris tot hominum, propter folam

fah

omiffionem. óquam eft periculofum Salvari !. ó quam periculofum eft Prin-

mi

cipum ac Miniftrorum officium ! Princeps five Minifter vacat recreationibus;

hi|

non faciens opus malum, non dicens verbum minus bonum, nec bonas , nec

pte

malas habens cogitationes, & fiepe tali tempore propter omiffionis culpam;

p

majores committit deftructiones, quàm multis annis omnes Mundi Malefacto-

de

res fecerunt, [afidiator filveftris una folum bombardz jaculatione perimit

lu

hominem : Princeps ac Minifter una folim omiffione, deftruunt in uno cafü

Qr

Monarchiam.

Hi fünt fcrupuli ; de quibus non eft cura, ideo (üunt omiffionis

1n

peccata inter omnia periculofiffima. Omiffio peccatum eft quod facilé com-

Qu

mittitur & difficilius cogaofcitur , fed hoc , quod facilé committitur , difficul-

X

ter cognoícitur , raró emendatur.

Omiflio eft peccatum, quod fit (ine fieri :

d

quod nunquam eft opus malum, & fepe nafcitur ex operibus bonis ; ab illo,

m

ne quiderm fcrupulofiffimi vivunt fecuri.

Delirefcenti Elie in deferti fpelunca Deus apparuit & dixit, quid bic agis

B

Elia? 3. R. 19. tunehices ? eft bocbonum ? ita ó mi Deus, & in quo loco

h

fim ego ? Non fum forte latens intra fpeluncam ?. Non fum feparatusà Mun-

d

do : Non füm in vita fepultus ? ,O bic ag ? Quid ego faciam ? non me

f

-

3

non jejuno ? non contemplor, & preces ad te Deum meüm fondo?

flagello

t

Sic erat.

Ergo fi Istens Elias in fpelunca penitentiam agebat, cu» illum re-

rehendit Deus, & fetam iratum ipíi demonftrat ? Quialicetopera quz facie-

|

bat Elías effent bona, meliora tamen erant quz fscere negligebat : quod fa-

f

€iebat , erat devotio, fed quod omittebar. erat oblieatio.

Deus Eliam con-

fhituerat Prophetam Populi fui, publicum dederat illi officium , quod ergo ma-

K

nheret

De Judicio Univerfali.

83

r

netet Elías in deferto, quando effe debebat in Aula : incl fusin fpefunce ; dum

qhis

ii

corbparere debebat inforo: contemplans Cxlum , quando debebat corrigere

termgim, erat maxima culpa : ratio facilis eft, nam per ea quz faciebat Elias

;

falvabat animam fuam , & per ea quz facere negligebat , peribant multz:

omif

non benedixi ; per illa quz faciebar Elias, videbatur animam fàlvare fuam,

Pro.

& per ea quz omittebat facere, perdebat veré fuam, & aliorum animas : alio«

etdie

rum , quiaillos omittebat docere : füam, quia negligebat fuas obligationes.,

p

Pulchrum hoc exemplum pro Aulicis ac Miniftris , qui pro falutis excufatione,

Tafi

fuas allegant occupationes , dicentes animarum fe non effe memores, cum ne-

i&

gotijs füis non poffint expediri.

Eratab ijs retmnotus Elias, & periclitabatur,

: [l-

fed juffus fuit ad Aulam venire, ut falvaretur.

Quod Miniíter eft obligatus

yeIft,

facere, non omittat, nam fieri poteft, ut melius in Confilio falvetur quàm

ifit»

intra fpeluncam : habeat diligentiam pro difciplina, capiat zelum pro cilicio,

nem

conceptum pro meditatione, recufàtionem munerum pro abfílinentia , &

yhm

falvabitur,

Minus mali damnantur propter illa quz faciunt, nam hi fünt

Jifte

minus mali, pejoresdamnantur propter illa quz omiferunt facere, fünt enim

Dus

hipejores, propteromiílionem, propternegligentías, propter incurias, pro-

nee

pterabufüs, propter recreationes, propter tarditatem, propter dilationes,

AE

propterzternítatem : nunc videtis peccatum quod non curant Miniftri, vi-

o

detis peccatum, ob quod multi damnantur : fed damnentur illi , quia fic vo-

(uM

lunt, malum eft quod damnentur & alijs etiam fint caufa damnationis , fed de

cafü

omnibus Deo fünt rationem reddituri.

Inter alia quorum accu(abuntur, &

Onis

magnam debent haberecuram Miniftri , fünt peccata circa tempus , fcilicet,

)f

quia menfe futyro fecerunt, quz praterito facere debuiffent : quia, quz face-

ul

re debuerunt hodie , fecerunt die fequenti : fecerunt poftea, quz erant fa-

r

cienda modó : nuncfecerunt in puncto quod debebat jam effefactum, Circa

momenta tam punctuales effe confcientias oportet eorum , qui adminiftranr.

lo

Minifter qui momentorum exiguam habet rationem , non facit bonum pro-

greffum, Bonareftitui poffunt , & fama licet difficulter , fed tempusamiffum

gs

CO

nullo modo reftitui poteft.

Ad quod preceptum hzc peccata temporis per-

diti fpectant? Ad feptimum ; ad hoc enim pertinent damna que proximo

me

fiunt & Reipub. fed non poteít majus fieri Reipub. damnum, quàmilli tempo-

jo

ris inftantia furari.

o negligentiz, Ó avari temporisfures! non datur exem-

plaris pro his furibus juftitia? Non efthic , qui declaret infames has remoras?

It

J

Non eít híc qui fufpendatad patibulum hos temporis fures, hos occafionis in«

fidiatores, hos Reipub, deftru&tores ? Sed quia in Regni legibus non eft pena

)u

ftatuta contra hos delinquentes , & quiailli cum clamore fe collocant in portu,

)d

ideo in die Judicij principaliter contra omiffiones feretur (ententia.

'et

L3

Alter

94

Concio Seþtimzz,

Alter fcrqpul(xs eft depeceatis.confequentiz, Eftunum genus peccatfo-

qui

Ut

rum, quz terminantur in feipfis : alterum eft eorum , que in fe termina£a ,.

durantin confequentijs ex procedentibus , veffigia pedum meorum con[idergfli,

tnit

aut

job.13. Dominepedum meorum umbram confideratti : non dicit paffus fed.

umbrar,, quia paffus abeunt , veftigia manent ; quod.poft peccata remanet;.

Ti5

à Deo:minutim exàminatur s non folüm peccatorumífed eonfequentiarum ex

j

ijs, à nobisexigeturratio. Óquàm hoc erit examen terribile 5 converfus à.

illo

feri

Chrifto Zachzus,qui dives erat publicanus , hzc converfionis propofita fecit

Eice dimidiuim bonorum meor um d pauperibun,. ef» (f quid! aliquem defraudavi,,

Cót

Qu

reddo quadruplum. | Hic fifto :. Jaftitiz leges ac reftitutionis ordinant, ut in

eadeim quantitate ,. qua fuit acceptum , alteri reftituatur :: cur ergo Zachzus:

T

bik

volens ut ex fuis bonis debita folvantur,triplo plus adjungit ? Sigwidaliquen

defraudavi., reddo quadruplum. Luc.x9.. Si pro reftitutione pars una füffi-

qu

e

cit, queminfinem tres aliasdiffipat partes ?. dicam : partem unam:pro (atise

fa&ione peccati;.tresalias pro fatisfaCtione confequentiarum dedit.. Zachaus:

iT

&

fcrupulofüm confcientiz faciens examen de cuntis, qua furatuserat, hunc

fecit difcurfum : finon fuiffemalteri furatus ,. haberet füa bona ,. quz li habue

Éri

H

iffet ,. nom amififfet ea ,. que amifit, acqui(iviffet , qua« non acquitivit ,. nore

fuiffet paffus quz debuit pati : ergo ut fatisfadtio fit equalis cufpz, reddatur

.& 4

gl

in.quadruplum quod alijs abftuli ; una partecuilibet folvatur id ,. quod illi fuit.

ablatum ,. alter&, quod ipfe perdicit ,. tertià, quod non acquifivit z quartà

i

folvantur damna quz fuit paffus. — Videteparum, quod Zachzus fecit,& illud'

p

quod ex hoc fuie (ecutum ; bodie falus facta eff buic domui.. Hanc Deus dos

[

lll

mum ingreffus eamin:ftatu falutis conftituit.. Sed fi Zachzi domus , uc in

ftatu falutis conftituatur , triplo plus folverit quàm.accepit ,.in quo falutis (ta--

tutot erunt domus,. in quibus tanta fünt reftituenda , tantum expenditur ,.

tantum malé diffipatur , &nihilfolvitur ? heceftcaufà , quaremulti damnen-

d

tur, quiapaucafolvunt in vita, &in hora mortis fcrupulofiores ordinanc ut.

folümfolvatur capitale , fed de con(equentijs non eft necin vita, necin morte;.

Ti

quifitfollicitus. Et fi hoc contingat.in juftitia. commutativa , cujus finis eft

P

numerus , pondus.ac menfüra ,. quid erit in diftributiva , & vindicativa ?. Si

l

hoc fiat in juftitiz manu, quzx tenet bilancem; quid erit in'illa que gladium

k

ftringit ? Qux füturz fünt confequentiz;votiin confilioex paffione dati ? Qu

j

confequenriz voti non jufti , datiin Tribunali ? adjuvet .me Deus ut illas bene

poffim enarrare,. cum fit materia paruncognitas. fed utiliffima..

[:

Si-in: confilo: (it eligeudus Vicarius , Generaslis , Gubernator, Pr&latus,

?

Adminiftzator pripcipalis fivebonorumfivejuftitig, quidaccidit ? Confilia-

rius cognato fium dat votum , quia/cognatus eft , amico,. quia amicus, recom-

3

mendato , quia recommendatus eft , exclufis aliis dignioribus ac promeritis ,

quia

De Judicio Unvverfali.

85

lo

qiianon habentamicos , neccognatos: nec quiprotegant eos... Accidit fzper

taka',

utiiam non quandoque fic accidat! Vellem ego nunc interrogare Confilia-

V,,

rium;, qui hoc dedit votur acfübícripfit, num confcientiz remorfum fentíat ;

: fed

autcognofcat quid fecerit ; homo'cece , homoinconfiderate, fcis cui dede-

Inety.

ris votum, fcis illa quibus fübfcripfifti? fcis, licet peccatum ,. quod contra

nX

juramentum officii tui commififti ,. fit folum unum , coníequentias qux ab

us à

illo dependent, effe infinitas & ipfo peccato: majores? Scis, quodillo; quo

xdit:

fcribis calamo, te reum fcribas malorum omnium , quz faciet, vel quibus:

4

confentiet,. aut quz non impediet indignus hic homo, cui dedifti votum, &

tin

cunctorum etiam malorum, que usque'ad Mundi finermab ipfo fequentur? . &

u$

masgnam miferiam ! miferabilis eft Refpub; in qua hec dantur vota : mifera-

11

biles fünt Populi,. quibus prezfünt Miniftri talimodocle&ir fed Confiliarii ;

ufft

qui vota dant ,, funromnium miferrimi z alii abeunt cum utili, &ifti manent:

itiSe

cum. onecre..

Attendite;

Si furatur ille ,. quem vos elegiftis ( non dubite-

«US

mus quin id fic fucurum, eff. enimrcertum quod furabitur ) furetur illequemr

ünc

elegiftis,. & per fe'ac per' fuos, ficut ejusmodi homines facere folent ,. ideo:

BU

Éridtam & vobisrationem DEUS exiget:; quía votum quod dedifUs, fuit ho»

T0

rum caufafürtorum. Prefidet ille,. quem elezgiítis ofüciis pacis ac miliciz ,.

tur

*& forfan ea confert plus offerentibus ,. relictis iis.qui eadem prormeriti funt ac

hli'E

aliis vicibus fervierunt,. eorum vos rationem eítis DEO reddituri ,. quia vo«

hi

tum;. quod contuli(tis harum injuftitiarum caufa fuit.. Ille, quem elegiftis

]ud

pauperes opprimit , plangunt viduz' ,, patiuntur Orphani ,. clamant inno-

centes, & vos DEUS condemnabit ,. quía votum à vobis datum caufafuit

illarum oppreffionum & tyrannidos.-

Ín illius quem elegiítis regimine;.

un

fí

BRomines occiduntur , zdes deflruuntur, infamantur familim , vivitur

more Barbarorum ,. & vos hzc omnia luetis in inferno , quia votum quod:

ur,

du

dediítis , omnium. homicidiorum, omnium injuriarum , & omnium fcan«

C

dalorun? caufa fuit..

Ecclefiarum immunitates violantur » Evangelii Mi«

[ey

niftri malé tra&tantur , impediuntur Gentilitatis converfationes , nom

elt

permittitur propagatio fidei , fed propterea vos penas in eternüm dabi-

tis , quia votum ,. quod dediftis ,. extitit caufa cun&orum illorum Sacri-

i

jm

legiorümr ,. omnium: impietatum » irrecuperabilis: tot 100005, animarum:

jacturg..

z

ne

Hz fünt ex parte indignorunr, duos elegiftis , confequentiz ,. fed quae

eruntex parte benemeritorum ,. quos exclufiftis? Illi fineprzmio fervitiis eo-

A

rum debito manferunt:: eorum fünt filiiac Nepotes fineauxilio,. & fine hono-

re, cumenimilla meruiffent illorum Patres & Avi, vos ipfis abftuliftis: malé

la*

-nc

adminiftrata maníit Kefpubl. |Boni Scandalizati ,, inurmurationes: contra

um Confilium infamatum , in quo vos

$j

Prncipes, &egimcb*odib-habitum » Ipfi

x

L

ld

vel

86

Concio Sepitma

[

velaffiftitis, vel prafidetis, fine fpe meritum, finejuftitia premium, mala

t

fatisfa&tiofineexculatione, DEU5 offenfus, Rex proditus, Patria deíteu-

D

&a: graves, imograviffime fünt he confequentiz, qux omnes nafcuntur

Y

abillo voto, velabeledtione, poft quam vos forté fcrupuli manfiftis exper-

tes, & pro qua gratias habuiftis ac quandoque propinationem cum magno

D

guítu.

Adhzc, que vobispredico, refpondebitis, horum vos nonhabuiffe

D

curam.

Bona excufatio pro prudente Confiliario! fi advertiftis, peccaftis,

hi

cum adverteritis ; fi non advertiftis , peccaftis , quia debuiftis advertere,

y

Meum eft defiderium , eaquz dixi, exlocis S. Scripture confirmandi , fed

K

pro omnibusunus füfficiet, quiin materia peccatorum confequentiz eft for-

midabilis; A Cain fuit occifus Abel, & dicit Textus Originalis, Genef. 4.

ï)i

Vox (anguinum fratris tui clamantium ad me. — Notabilis loquendi modus!

(

Abelis folàüm unus fuit fanguis, cur ergo dicit DEUS, contra Cain multos

clamare fanguines;? Myfíterium declaravit cum timore Paraphraítes Chal--

dzus, vox fanguinum generationum , quafuturaerant de fratretuo ,clamant

a hE.

Scitis cur cum Abelis fparfo fanguine, multi clament fanguines?

quia non folus extincti fanguis Abelis à Czlo petebat vindictam , fed omnium

etiam pofterorum , quidefcendiffent ab Abel, fihic nonfuiffetoccifus. Vi«

fi:

debatur Caín unius homicida hominis, fed erat unius homicida humani ge- *

neris: totenimab Abel, quot ab Adam, defcendere potuiffent, Peccatum

!

folum erat homicidium unum, confequentiz fueruntinfinitz.

Ergo fi Deus

D

in peccatis punit usque ad confequentias poffibiles: fi poffibilla comparebunt

& exurgent contra vos injudicio, non quía fuerunt autfuturafunt, fed quia

potuerunt effe: fi poffibilia fanguinem habeant ac voces, ut in celum cla-

ment: quales erunt clamores veri fanguinis & veracibus venis fparfi ? Que

voces verarumlachrimarum à veris fparfarum oculis? Qui veri gemitus do-

loris ex verís cordibus exeuntes ? Quales erunt viduitates , quales Orpha-

natus? quales erunt oppreffiones, deftructiones, Tyranniz? Qualeserunt

confequentie horum omnium, in tot perfonis ac pofteritatibus, five futu.

ris, five poffibilibus ad finemusque Mundi multiplicatz? eft quis, qui hec

curet ?

Nunc intelligetis quanta ratione dícatS. Joh. Chryf, impoffbile e$1 quem-

uam Rectorum falvari. Hxc propofitio paffim cenfetur Hyperbole : fed

diconon effehyperbolen: eft veritas moraliter univerfalís in toto Theologiz

rigore. Impoflibile moraliter vocant Theologi , quod nunquam aut quafi

nunquam accidere folet : ergo fic argumentor : omnis homo qui eft caufa

culpabilis damnigravis, fi quando poteft , id non remediat, illum falvari

eitimpoffibile : omnes vel quafi omnes, quigubernant, fünt caufz culpabi-

lesgravium damnorum: nullus aut quafinullusillorum, quando poteft, ilia

reme-

De Judicio Univer[ali,

$7

la'h

rémediat : ergo nullus aut quafi nullus illorum, quiguberpant poteft Salva-

fü

ri, Infertur beneconfequentia? faxic DEUS uc fecunda premiffa non fitab

tüt

experientiis corfirmata ! vidi regnare multos , vidi mori multos, nulluti

e

vidi gubernantem qui non fuiffet magnorum damnorum caufa , nullum vidi

morientem , qui id emendaffet quod poterat , ergo fum obligatus credere

;no

cun&tos effe in inferno.

Sic id demortuiscredo, ficid de vivis timeo.

Ri-

iffe

i,

dete nunc peccataconfequentiz, Poft exa&iam & receptam totius generis

[6,

humani rationem, vultum DEUS gloria & gaudio plenum ad dextram con-

fed

vertens, Bonís dicet : venste Benedicli Patris mei, percipite regnum , quod

Qp

vobis paratum e[! ab Origine Mandi. Mattb.25. Quam erunt fxlices hanc

pecepturifententiam? Laudetur DEUS, quianosomnes, quotquot,hic fü-

?

mus praefentes, ex iis , fi voluerimus, poterimus effe, Quàm bene tunc

asl

08

cenfebuntur impenfi vitze hujus labores, & quàm veré videbitur tunc fuave

al

jugum lex Chriíti, quam nuncdifficilem exiftimamus & gravem? Sed utinam

multiex nobis, qui hic ftamus! (non aufim id dicere , intelligitis vos ipfi)

il

multifunt vocati , pauci vero eíeiti.

Poftea Dominus fe convertens( non dico

Mil

bene)nonconvertens fe Dominus ad finiftram cum fevero vulztu & non.com-

miferatione (non auderem id credere íi Scriptura non diceret ) Malis hoc

f« :

modo dicet: Jte maledicti in ignem etermum quiparatus eff Diabolo 9. Angelis

n

]

ej". Paratuseftnon pro vobisfed pro Diabolis, aftquia vos illum voluiilis,

As

ite vos, Aperietur terra, cadent omnes; & illa recludetur.

tem: zternitatem , veternitatem,

pertotam æternitg,

int

"

"u

CONCIO OCTAVA

IÀ

lo

j

De ítigmatibus S. Francifci,

üt

U

Si quis vult venire pofl me , abneget. femetipfum , &Y tollas

z

erucem fuam & fequatur vie,. Mattb. 16.

uÀ

H

ESS

ii

I quis füb meis vexillis merere velit, inquitSalvator, abneget fe,

j

g

y

«

d

«

24, crucem fuam humeris imponat, & fequatur me. j.verbis, ni

Xäf

.^

f&

fallor , res quinque Chriftus proponit. Deuna dubitat: alteram

(

k

i,

EE

fupponit, & de 3. dat Confilium. ' An quis fit qui ve!ít ipfüm fe-

jf

're

qui, dubitat, 242 vult: fonponitomnes fuam babere crucem,

n

erucem fuam : & nobis confitc , ut nos ipfos abnegamus,

abneget : ut no-

&rani in humeris craucem portemus, 7olai erucem : &iliam

fequamur. t$ /é-

)

quAIHT

n

)c

T

Concio O84va

quatur me..- Credidi(fem nihilin Mundo communiüs efe; quhàm o"mnes,va'!le

T

falvari ; & mihi videnture

ï(

7

r

p

pauci, quihocvyelint, cui dubitet Chriftusan

"i,

€orum aliquem (itreperire, f q455. — Alterumeft , quod nosornes falvos fa-

cere vellemus, fed falvos nos tacere ficut volumus, & hoc non eft fe falvos

[47

ide

facere, Scire vultisan vos velitis (alvare : videte num opera faciat

is pro fa-

f

lute, quia multa facitis, licet magni vobis confteat, pro illis quorum vos

magnurn tenet defiderium: (iad Cxlum irevultis, cur.non vultisire verfus

qu

Czxlum? eó venirevelle, fed non velle verfusillam partemfeconferre, in-

1en

Ts

fipientia e(t. Quem non animaret, quod Chriftus velit nos in via Celi vo-

luntarios, & nos ineadem progredimur quaficoa&ti? Non vidiftis remigan-

&t

C

tes,; quomodo vertunt ad partem unam oculos, & proramadalteram? fic

nosad hujus vitz remos ftamus, fi noltrainterrogemus defideria quo flectant

Ü

oculos , refpondent ad Celüm? & fi queramusquoducantattiones noítrz

jw

proram, reperiemus quod illam ducant ad infernum.

Ecce nuncquomodo

n

voluntate flectimur adunampartem, & paffibusadalteram. Oportet.con-

te

ür

formari me voluntati locum confequendi; /f 445 vult, Siquis, ait Chriftus,

me fequi velit; abneget femetipfum: foríanhzce(l (ententia maximé notan-

(t

On

da, quamilledixit? quidfignificat, utnosipfos abnegemus? quid fignificat,

ut nobifcum agamus quafi nonjeffemus nos? Ego qua(i non effemego, vos

elt

quafinon effetis vos? óquam divinum documentum , & in proíperis & in ad-

Is

verfis, probonis & malis! (i noftre nabis evenirent profperitates ac (ieffent

VE

aliorum, quam parüm nos füperbirefacerent! fi noftras reciperemus adver-

u

fitates quafi noftrz non effent, quam parum nos aflligerent! verus amicus

fo

dicitur effealter ipfemet, verus Chriítianus, ait Chri(tus, .alter debet effe,

t

non idem ipíe: z6£zeget femetipfzm. Verus amicus eft altér ipfe , nam in

W

amici rebus fe gerere debet, quafieffent propriz: verus Chri(lianus debet

fü

efleille & nonille, quia gerereíe debet inrebus propriis qua(i effent alterius,

[

Quantó quietior noftra foret vita, fi hocmodo viveremus! quantofacilior

de

effet in perferendis injuríis pacientia, quam in laboribus jufta conformitas,,

e

quam moderatumin pretenfionibus defiderium , quam difcreta in affectibus

n

follicitudo, & quanti noftrümipforum & fortunz Damini eflemus! fed quia

V

nosà nobis ipfis non abítrahimus , rebus omnibus implicamur , & ideo nosim-

q

