pznz, terminum temporis, & remedium remiffionis , tive ficutloquitur Sc.i-

Intra paucos dies, certis cearemonijs expiabaat

lt

piura , expiacionis habebant.

l

tactus , & erant omnia finita.

Sifüuam habet tactus penam, fuam etiam ha-

beatexpiationem , fed quod tactüs culpa, fit totà duratura vita , & per totam

lit

vitam punienda , & viadicandapertotam vitam, (ine termino & expiationis

remedio, ó homines, ó Deum ! Ut cum Deo infinite offenfo redeamus in gra-

u

ff

tiam, tot habemus Sacramenta , & non erit unum nobis Sacramentale , quo

in gratiam redeamus cum homine leviter offinfo ? Quid &ico cum homine?

d

lde

Cum familia , cum generatione, cum integra natione.

Tetigic Angelus ( &

eratunus Angelus) genu Jacob, retigit nervum femora ejus , Geu.32

Quid

il

fecutum fuit ex hoc tactu ? audite Scripturam

quamobrem filij Ifrael non

;

comedunt nervuum ufque ad prefentem diem.

Ítaut tot familiz , in tot fculis

j

ut

nonpotuerintobliviíci, nec deglutire unum tactum.

Hzc ett Domini mei, noftrz fenfibilitatis tam infirmz ftatus,

Et fi ad

i

d.

illam omnino tationalem reddendam , non omiferint documenta filutis, à

ChrilLlo cum ejus exemplo nobis applicata ; folüm homini tacto füpereft , ut

5

ipfam accedat Chriftum cum infirme necnon Evangelij fide, quatenus ipfe

taétus etiam fua virtute míraculofa nos fanet , fed ut veritatem fatear, dubito

tb

& valdetimeo, ne vel defe&tu vivz fidei, velobaliaimpedimenta fenfibilitatis

noítrz, tam rebellis & obftinate, ( quinon (amusde turba, fed electus civita-

[t,

tis Dei populus) (imus ficut illi, iu fua fzlicitate iafzlices , qui tangentes

It«

Chriftum, illum non tetigerunt.

Tangimus Chriftum labijs, tangimus Chri-

n

ftum vi(ceribus, & multi quotidie manibus, fed quod tot Chrifti ta&tusnon

du

fufficiant ad unum in fenfibilitate noftra miraculum faciendum ? Quod non

]dy

fafficiant tot Chrifti tactus , ad (anandam hanchominis partem, tam debilem,

il«

imo fortem , tam infirmam, imo vivam ? Quod non (int efficere (uüfficientes

(fe

tot Chrifti tactus, uc aliquis in nobis videretur effectus Chrifti virtutis tam

a

prompte, nec non exite, cunctofque qui cum fide, ac re&ta intentione illum

ift

tangunt, fanare vehementer defiderantis ? Finio terribilibus S. Petri Chry-

ub

fologi verbis, .dudiant bec qui quetidie corpus Chriflitangunt, mulier

et

de valnere medicinam tulit , nobis medicina ipfa

0s

retorquetur in vulnue.

u

n

j

&5 (o) &&

h

us

p

Bb a

u-

CON-

1'96

Iupre[fio Chrifi ouluerum

^GONCIO DECIMA

SEPITIMA

De Stigmatibus $. Francifci.

Di&ain Archifraternitate S. Stigmatum Roma.

Adimple

5

o ea que de[unt paffiouum Chriffi im carne mea, | Co-

lo vor chO 1 e

b

ï

&'*f—*ä

Hriftus refculptus feu reimpreffus (& forfan 6ovïæte majotri ,

nàm imprefltones fecunde promittere folent) erit hodie meit

difcuríus objectum.

Di(curfus erit meus, verba nec mea , nec

as

z

? vellra. Non mea , cum illa fint lingux mihi peregrine ; nom

V

i

.L6

P

3 veftra, cum fint malé polita, duréquepronunciata. Sedhzctanta

diffonantia, ad quam me obligaftis , emendabitur cum fraétu , imo cum har-

monia, ab ipfis S. Francifci plagis, quas celebramus, fi illas & nonjammeaufcul-

taveritis.

Afpicite, Domini, plagasiftas. . O'quod filentium * óquz voces ?

ó qui clamores

* Illaquinque aperta Scigmata, quinque funt ora, ille fanguis

ardenter conge

latus quinque funt lingue, quz c&cos ad oculos clamantes ;

Sive vos illas afpiciatis tanquam Chrifti plagas im

furdas penetrant aures.

Francifco impreffas, five tanquam phag

as Franciíci in Chriftum transfor-

(antora, fünclTinguaz , füunt voces.

De Chrifti pla-

mati, quocunque modo

*

gis dici

*

t Rupertus , quo? i

2 Chriffi corpore plage , tot liugue. Et de plagis

auperi

sac vulnerati, ficut eft Francifcus, inquit Chryfologus , s j «dao-

zendo divite tot

e[fent pauperis ora, quot vulnera. . Ad has igitur audiendas

voces , invito hodie, Domini, nonquidem aures veftras fed veftros oculos.

uando Deus Moyfi legem dedit in Monte Sina, dicit S. 'Textus, cunctos

:

.*

auícu!ltantes vi

diffevoces, Exod.20. Cuntius autem populus videbat votey.

Peregrinus dic

endi modus ! Vilio eftactio oculorum, voces fünt objetctum

audiiüs, quomo

do videntur ergo voces? Attendite, MonsSina undique vivis

ardebat flammis : raptuserat Moy

fes , & fixusin Deum facie ad faciem, Deus

cabulisimprimebat charatteres, ad quod

ipfe Sculptor faéctus, preceptorum

tam terribilis , tamque novx vifiot

is fpectaeu!um , exeuntibus extra fpha-

ram fuam fenfibus, homínes auribu:

videbgot, & oculis audiebant , Popuíue

Ita cft. Traafeam us à MonteSina , ad Montem Alver-

autem videbat voces,

niz , quia (ic abunda

t amoris rleaitudo , ut de Monte currat ad Montetn.

is ardet flammis : Francifus elevatus & in ecftafin

Mons totus Seraphic

—rapms'

Iu F fzmcüäo correda.

: 107

raptus facie ad faciem agit cum Chrifto ! & fculptor divinus imprefforque

CHRISTUS in Francifco vulnerum faorum charatteres imprimit. CHRI-

STUS extra fe, ac transformatus in Francifcum ? Francifcus extra fe, &

transformatusin CHRISTUM? Exeantigitur extra fe fenfüs quoque noftri,

& fe transformantes in aures oculi , & aures in oculos , aufcultent oculi &

videant auresz Populus autem videbat vocer. Hoc eft quod hodie facturi fu-

mus. Aures quia nom liabent , quod audiant in meis verbis, videbunt: &

Oculi , quia tantum habent , quod videant in plagís Francifci , auículca-

0.

bunt. Oculiaufcultabunt bene, videntes bene ; aures videbunt bene, au-

fcultantes malé. Sed quid videbunt? Illud, quod à principio dixi ; Cruci-

fixum cum addito , & magnanovitate, reimpreffum. Hoc meum eft The-

IT

ma; Exordiamur,

Yet

jn

Adimpleo ea que defunt Pajionum C HRISTI

"

1n carge TI64,

(

Il«

' Agna pro difcurfü matería, major pro filentio , crucïfïxus refculptus in

"

3

-* * Francifco; quod vulneratus vulneret , quod fculptus feipfüm refculpat ,

totum hoc amor eft. Sed quare voluit amor Chrifti refculpere vulnera , &

lls

ejus plagarum alteram impreffionem facere ? Ratio iis continetur verbis ,

ls'

n

quz pro themate fümp(i: Z4dizpleoea, qu« defüntpafffonum Chrifli incarne

mes. Ly, ad, in textu originali eft , Re, Re-implece, Quando impreffio

r

& cum erroribus, fecunda fitimpreffio correcta ma-

a.

prima editur ímperfecta ,

gis,in qua emendanturerrores primitypi, Hoc eít idem quod fecit Chriftus :

!s

rediit altera vice fuas imprimens plagasin Francifo, ut in fecunda impreffio-

1d

O u« defant , ecce defe&tus. — Re- im-

a5

ne , prima defectus emendarentur.

pico , eccefecunda impreflio. Paffionum Chr:ffi , ecceplages in carne mea,

r

eccecorpus Francifci. Quod hic intelligatur locus particulariter de Chrifti

09

fs

plagis, & deplagis Chrifti poft a(cenfionem in czlos , communicatis im terra

€uidam Chrifti fübftituto , qui erat Franciícus, non eft conceptus aut appli-

catio mea , (ed (ententia S. Chryfoftomi & Theophyladti : Ouemadmodum ( di-

lls

cunt illi ) f Zuce exercitus abeunte , (ubimperator in ejue locum con[litutus vul-

0s

sera ip[tus recipiat,

ni

Verüm, dicetis vos, defectus ín plagis Chrifti? In illis pIagis infiniti

retii, infiniti meriti, infinite perfetionis poffunt dari defectus? Imprimis

[«

verbum noneft meum , fed S. Pauli, qui loquitur ex magna Theologia, ma-

vt

qua defunt : &inlinguagreca, in

n

gnaquccuxnrevgrencia, Hoc fignificat ,

n

3

qua

!

198

Inpreffio Chrifli oulnerum

qua feripfit Apoftolus, magis expreffüm eft etiam idem verbum, J4dimpleo

qu&defunt: legeGriecum, &àGrgco Syriacum: Z4dimpteo defecius : defe-

Gus? Quales def-&tus ergo fueruntilli plagarum Chrifti ?. Clarum eft, quod

nec fuerint, nec effe potuerint defectus Originalis, fed fuére defectus im-

preflionis.

In impreffione priina plagzarum in Monte Ca!varix Chrifto im-

ais EE ii E RE a asf

preffarum, (i 6iagulz circumítantie diligenter confiderentur, tres in illa

defedus-erit reperire ,. unum ex parte imprefforum , alterum ex parte

inftrumentorum , ultimum ex parte plagarum impreffarum : & omnes

hi defectus primz impreffionis in Monte Calvarie , correé&ti ac emenda-

ti fuerun:, in fecundo Montis Alvernig typo. Hoceft, quod dico, & hoc

eít quod meum dicit thema ; ;4dimpleo qua defunt Paffionum Chrifli incarae

Wied.

x E

Incipiamus à primo defectu, qui e(t ex parteimprefforum ; impreffo-

res plagarum Chrilli ia Monte Calvarie , fueruntSynagoge Mini(tri , irà,

inju(titia, crudelitate, odioque armati.

Amor extendebatbrachia, odium

elevabat malleos : amor aperiebat manus , odium percutiebat clavos : odi-

um erat agens , amor patiens ; odium vulnerans , amor vulneratus.

lt

quia in prima imprefbone plagarum Chrítti concurrit odium cum amore , in-

2

--

juftitia cum mifericordis , [

?

eccatum cum innocentía , & facrilegium cum fa-

erificio , fuit primus hic defectus , quem Chriftus in fecundo typo voluit

emendare , mutaris & emendatis imprefforibus. Ipfe Chriftus Seraphinum

induit: fuprems Hierarchiz Seraphiaus fe transformavit in Chriftum: ambo

crucifixi , ambo crucifixores: hi nobiliffimifuerunt Artifices, qui impreffe-

runt ac refculp(erunt plagas in corpore S, Francifci, quatenus híic operare-

CH* Roee-— o .789

turamor, quod ibifecerat odium:; ntquenos, non valentes videre Chri(ti

plagasin CHRISTO (ine horrore humanz malitiz , videremus Chrifti plagas

in Francifco, folàm cum Itupore Bonitatis divinz,

Hunc dico fuiffe Chrifti

i*f ee4bov—

conceptum, videte numid probem. — Patitor ac moritur Chriítus in Monte

t

Calvarie, fed una vice paffum ac fe mortuum effe, non contentus, alteig

H

vice redit eandem mortem , eandemque paífionem in S. Euchariftie Sacra-

g

mentorenovaturus. Sed quare? Si fufficiat pro mundi remedio Chriftum

una folüm vice mortem in facrificio crucis obiifle, ficut S. Paulus ponderavít,

boc enim fecit femel fe offerendo , Hebr. . — Cur ipfüm reiterat facrificium?

Curípíam vult rencvare mortem in Sacramento ? Quia voluit Chriftus ( dj-

:ä:

cit S. Gregor. NyíTen. ) In Sacramento fuam emendare paífionem & mundare

myfíterium, mutando melioresque reddendo Miniftros ; (6 quotmyfteria,

quotque minifteria poffent hoc modo mundari! ) In MonteCalvariz, &in

P

d

Sacramento idem eft mylterium , mors eadem , cademque paflio , fed Miniftri

eu

In Francifco correda.

199

d

feu caufs efficientes funt diverfe. IbiPilatus, Judzi & illorumodium; hic

d

ipfe Chriftus & ejusdem amor; fed hac miniítrorum atque caufarum efficien-

d

tiummutatione, Chriftus in Sacramento purificavit illam impiam Calvaria

iU

circumftantiam , fed in fecunda paffione prima defectum emendavit,

Sic ille

le

fe;:ic ; qui fia illud ordinavit.

"

Nulli non conftat Chrifti paffionem , qui occifus eff

ab origine mundi,

Apocal, 13.

G

In morte Abelfuifle figuratam. Eademtamen mors, & eadem

d

paffio, alia vice fuerunt in facrificioIfaacfigurate. Sedin quem finem? Non

(

ad fignificandam mortem & innocentiam victimz , qux jam repraíentata

if

fuerat & cognita, fed ad mutandam gladii manum , Abrahamo in locum

Caiíni fübítituto, & ad complendam myfterii puritatem (anctitate Minifiri.

lbi opera odii & impietatís Cain, hic opera pietatis & amoris Abrahz. Sed

Q

facrificium Abel fuit cruentum, & facrificium Ifaac incruentum ; namillud

d1

fignificabat paffionem Calvariz , hoc paffionem Sacramenti. 1n Abel & in

if

Monte Calvariz effectus partim odii; inlfaac & in Sacramento effc&tus totali-

"

teramori. Propterea Chriftus paffionem füam in puriffimis Euchariítiz [a-

bt

minis reículpfit ; Evcbarz/Zia ( dicit cum S. Gaudentio

gravis quidam hujus

i

fteriiinterpres ) Ewchariflia eff exemplar paff

2on8 Chriffi,

in qua refculpta

]

p

efí pa[fio, absque borroribus delicforum , qua eam circumffant.

j

Bene verbum

notate, 25 qua refculpta eff pasfio.

Ita ut Euchariftia fit pafio Chriíti re(cul-

jit

m

ta, fedreículpta finedefectu, & fine circum(tantia peccati.

"dbque bar-

roribus deliciorum , queeam eireumfhant. — 'Tali

s fuitSulus, quem in [ecunda

50

plagarum füarum impreffione Chriftus obfervavit, e

(j

as per feiofum imprimens

[4

$. Francifco. In Sacramento fuam refculpüit paffionem ; in Francifco füas

(ii

plagas fecit facramentum: in Sacramento paffionem pofüit invifibilem

; in

25

Francifco Sacramentum fecit viübile: in Sacramento oc

cultavit myíterium

fidei ; in Francifco monifeftavit myíterium charitatis :

; & ficut in confecras

(l

tione Sacramenti Chriítus & e

te

jus amor fünt Miniitri, itainimpreffione pla-

garum Francif. Chriftus & i/Hiu: amor füeruncartifices: uc purificacá in Fran-

»[a

"

€ifco Calvariz Montis malitia, illiusplage remanerentex omnip

arte fanctz,

ex omni parte pulchrz , & ex omni parte amabiles,

Verüm fi

hgc paritas

n

[l

tam aqualis vobis non fatisfaciat, ad ipfasafcendamus plagas ,

fitque Chri-

ftus ipíe fai conceptus inrérpres. Cum, triumphante Ch

rifto czlos afcen-

uB

dente, viderent Angeli plagas , alienas à corpore gloriofo

; fed inillius ma«

il

nibus rutilantes ,; admirati & ob(tupefacti querebant, Zach, :3.

CSuid fant

]

plaga ifle tn medio manuum Fuarum?. Rex & Domine , quid h

oc eft. guod vi-

m

demus? Hoceít, quod quzfiturus in retram defcendifti

t Hoc eft; quod:

n

indereportaíti? Quz (unc ifla plagz

tri

! Ego non admiror id , quod admirati

fum

u

200

: 'Imþrgæo Chriffi vulnerum

funt Angeli , fed miror id, quod refpondit Chriftus : fed quid refpondic?

H funt, dixit, certee

His plagatus [um in domo eorum qui diligebant me.

plag

$, quasindomo meorum amicorum recepi. In domo eorum, qui me

amant? Quo

modo ? Calvariz Mons undique patens & apertus , erat ille

domus? llli Carn

ifices inhumani , qui crucifixerunt CHRISTUM, anama-

bantillum, cui vitamabítulerunt? Patet quod non.

Quomodo dicit ergo

Chriftus, (e plagas recepiffe in domo eorum, qui dilígebant ? Im domo eo-

yYHmn, qui

diligebant me. — Mallem audire, quàm dare refponfüm, Sed illud

dabo.

C

hriítus bisfüas accepit plagas : íemel in carne mortali , fecundó

refüfcitatus : primó per manus fuorum inimicorum , fecundó per manus füo-

rumamicorum: prima vice in Monte Calvariz, altera vice in domo abillo

Montenonlongédiffità. Chriftus januis claufis illam ingreffusdomum , ad

quam Apoft

oliconfügerant, Thomzedixit, utdigitotangeret manus, ma»

nibusque latus :

d

Infer digitum tuum buc t mittemanum tuam i latus meum.

20. Et hec

fuerunt fecundz vices, quibus aperta fuére Chrifti vul-

Toan.

nera,

Audite S. Petrum Chryfol Ea va/gera ; qua manus infixit impia ,

devota dextera nunc vefaltat ; latus, quod àmpii militis. lancea patefecit ,

refodere nititur mauus ob[equens.

Et quia CHRISTI plagz fuerunt aper-

txfecunda vice , & in domo & per manus Apoftolorum , qui amabant il-

Jum, ideo dixitiple cum veritate , 4 plagatus fuum 14 domo eorum » qui di-

ligebant me.

Sed nuac ego replico, *Sik plage fuerint apertz duabus vicibus, una

, & alterà per manum amicorum , quare Chriftus

permanum inimicorum

refpondit Apoftolis c

um

fecunda & non cum prima plagarum fuàrum aper-

tura? Quia cum effet

füi triumphi maximzquegloriz dies, voluit Salvator

fuarum fervare decorem & illas Angelioftentare,

cum omni fux

plagarum

pulchritudinis Majeftate.

Exdem plagz per manum odii facte , turpitudi-

nis ac erroris umbram deferebant; fed per manum amoris apertz, totali-

ter erantgratiofe , refplendentesacpulchrz, Voluitergo Chriftus operire

manum odii manu amoris, & fuis in plagis umbram lucefugare, errorem-

que gratiá, turpitudinem venuftate ,

ac nomen unum altero delere ; pro-

P

terea (übticuit odium & publicavit amorem *

Hss plagatus f4m in. damo

eorum qui diligebant me.

Sic dixit Chríftus ex Oliveri Monte ad Czlos afcen-

Sed ignoícat

dens, ficque fecit ex celo defcendens ad Montem Alverniz.

mihi Apoítolatus & ip

fum quoque Sacramentum ignofcat , quod in compara«

tione duorum horum my

fteriorum , quz probationis causá recenfüi, non

ilitatem in impreffione plagarum Francifci ,

poffim non magnam agnofcere ut

rifti, in

tatione puritatis impreflorum. In aper

tura fecunda plagarum Ch

Apofto-

In Francifco correda.

201

— V

Aroftolorum cxnaculo facta , utilitaspatet: Quia, licetin:lla devotio,, pie-

tas, obfequtumécamoveffet, intervenit tamen aliquis ibi défettus increda-

litatis, ideoque conveniensfuit, utplaga jam femelio Chrifto apertz , ite-

rumaperirentur & imprimerentur in Franciíco majori cam puricate,

ÍIn Sa-

cramento difficiliàs apparetutilitas , fed.eft eciam certa & (ine dubio, :Siqui-

dem in Sacramenti confecratione primus ac principalis Minifter eft Chriftus,

f&cundus ac mínüs principalis Sacerdos, .qui poteft e(fepeccator : fed in im-

preffiore plagarumFrancifci primus acprincipalis Miaiiter fuit Chri(tus., fe-

cundus & minüs priacipalis Seraphinus , qui-non poteft peccare, Ergoex

parte;Miniftrorum eft majorbic puritas. £t propterea fuit etiam conveni-

ens, ut Chrifti paffio femel in Sacramento refculpta , refculperetur alteta

Gsb CC EEE RH m i s RUPOF C U

vice in plagis Francifci, Talis eft perfe&tio , qua correcti füerunt errores

primaimpreffionis, ab ámprefforibus Calvariz Montisfaétz, quianefciuut

Ü

h

quidfaciunt. Ethoce(t, emolumentum ycum quoemendatus fuit in fecunda

impreffione defe&tus,, licet marginalis & extrinfecus.primi cypi: 44dimpleoea

|-

que defunt pajfionum Chrifliia carne mea.

4

Ex parte inftrumentorum (.quz eft facunda circumftantia, fecundus-

que defs&tus) multaquoquecorrigenda funt infecundaimpreffione. 4nítru-

menta, quibus prima vicein Chri£o plage funt impreffe , fuerunt clavi &

|

cerux. Qontrahzc duo inflrumenta multum habeo quod conquerar in gra-

'1

tiam Chrili, Etquidem, ólignum plus quàm durum, Ó fertum plusquàm

ferreum, fic vos agitis cum veftro Creatore, cum ve(tro DEO ! Quarenon

r

emollita, quare non commiferationeta(ta, quare non in illa horatuiftisan-

nihilata? ln Martyriis defenforum ejusdem Chrifti , quoties in rotis fratta

j

r:

funtligna, & incarceribus vincula? Quoties contigic, ut ferrum in lanceis

ac gladiis inftarcers liquefieret? Sedinjuriis à loagé petitis vos afficere nolo,

r

Eodemiíto die, in eodemifto monte, totoque mundo , nonccontremuitter-

«

li

ra? Nonfciffx fant petrz? Nonfuicobfcuratus Sol? Non divifum e(t velum

Templi, teftantibuscun&is creaturispati faum Authorem? Quomodo 'ergo

l-

t

crux & clavi, quos proximé hic cafüs tangebat , non etiam emolliuntur?

uomodo non diffiliunt in frufta? :Quomodo non totamcomitantur natu-

no

ram dolore?

(s

Hicfuit defe&usinftrumentorumin primaimpreifione plaparum 'Chri-

i

fti: fed videte, quàm przclaré Francifcus eum emendaverit in fecunda im-

xnn

preffione, InpedibusmanibusqueTrancifci plage non folüm erantapertz,

AC

fed in medio fingularum eminentem, qui eas transfigebat , erat videre cla.

P

vum;, exeadem carne formatum, nigrum & durum, juxta colorem ejusdem

od

ferri.

Plüs hos clavos, quàm ipfas plagas admiror.

In Chrifto crucifixo

l,

duri

patiebantur manus, patiebantur pedes, paticbantur plagx; fed clavi

[

RA ing

i

P

202

buprejfio Cbri/ïf vulnerum

& infen(ibiles non patiebantur ; In Francifco crucifixo patiuntur p&d*'es &

manus., in carne viva patiuntur plagz ,. nec non ipfi clavi patiuntur. — lm

Monte Calvariz fciffe fant petre doloremdemonítrantes, íed non habebant

dolorem,. cum effent infenfibiles:. Clavi duriores petris,, nec habebant nec

monítrabant dolorem, etiam(i dolores acerbiffimos caufárent : & quia clavi:

caufàábant in CHRISTO: dolores ,. propterea clavi im Franciícofünt capaces

doloris. Clavi vivi, clavifenfitivi, clavirationales , quia cognofcentes ra-

tionem.fentiendifenferunt dolorem , & caufam quoque doloris. O fpiritum;.

à amorem plàs quàm miraculofüm ! Amor Francifci modo tam vivo, tam.

forti, tantoque cum dolore, tormentum & injuriam. horum clavorum fenfit

& apprzhendit , ut illos transformarit , informarit ac vivificaverit in fe-

T

ipfum. . Hocnonhabet fibipar miraculum, in Moyfe folüm aliqualis refplen-

detíimilitudo, Erat Moyfesin. illo Monte, in quo pariter oravitac jejuna-

vit 40; diebus ficut Erancifcus, revelavit illi DEUS quid in campo,. necnon:

inexercituageretur , qualiter ibidem populus ingratiffimus adoraret vitu-

lum ,. altis cfamans. vocibus illum effe D.EULM ,. per quem ab ZEgypto fuif-

fentliberatus. Verüm quid Moyfi.contigit in hoc cafü ? Defcendentem de

Monte veniuntomnesintuituri, videntqueduos in ejus capite radios inftar

cornuum., quad acies ejus effet cornuta., Exod,34. Quemodo ? Duo bru«-

talis figurz radii in capite Magni Moyfis ?. Ex inhac occafione . nonjin alia?

dmo, Quia, cum tantus DEI amator;. ejusque honoris ac glorig zelatox

üla

exifteret,. in feipfum inftrumenta offenfx Domini füi transformavit..

enim Populus more brutalt , cemmittens. idololàtriam D E U M offendebar,.

& offénfz hujus intrumentum erat brutum cum.duobus cornibus in capite,.

tanta fuit vis doloris , amoris ac zeli Moy(is;. ut transformaverit & informa-

veritinfeipfum , hujus injuriz figuram ,. & inftrumenta hujus offenfe , f4..

gies-ejus cornuta.

Ah Francifce magis amans, & plàs zelans honoris D ÉL*

Deadorato crucifixo tuo dicit Propheta , coruua in manibus ejns, Flabac, 3.

illis duris clavishoc ferum dans nomen ;. fed quia CHRISTI clavi duri fuerunt

& feri , tu.melior Moyfes illos transformafti, nec non.animafti in teipfum » &O«

rum duritieitollens injuriam.tuis ip fénfibus,. & illorum infenfibilitatis de£e«

&umemendars tuo-dolore;

Ita.emendavit ac füpplevit Francifcus clavorum defe&tum. — Et ita pari--

ter alterum crucis ,. quz fecundum.fuit inftrumentum ,. quod: ad impreffio-

nem primarum.plagarum dur? concurtit... Obfervavit S, Bonaventura , quod:

elavi plàgarum Francifci nonfolàüm manus ipfi pedesque transfixerint ,. fed ex

eppofita parteretufi quoque', reduplicati, & quafi repercuffi fuerint,. jp/a

verbclavorum acinina oblonga retorta G9 quafi repercue[5. Novum mylte-

rium;.

-

In Francilco corrcfa.

203

riüm, nova nec non fübriliora miracula f Clavi transfipunt manus & pedcä

erucifixi, fed non reduplicantur, non repercutiuntur in-manibus , nec in

pedibus, féd in cruce.

Ergo (i clavi transfixerint Francifeum, & in Fran-

ciíco fuerint repercufit, Francifcus non lolüm fuit crucifixus, fed crucifixus

& crux fimul? Sic et.

Sed cur erat, autipíe fecit fe crucem? litcorrige-

ret in feipfo defe&tum crucis CHRISTI,

Quia crux Chrifti fuit infen(bilis &

ä

nonpaffa, iplefecrucem fenfibilem , & crucem paflibilem, crucemque pa-

tientem fecit. In cruce Calvariz patiebatur Chriftus, quia erat in carne

mortalis, fed crux non patiebatur; quiafuit infznüibiliss n cruceFrancifci

Chriítus non patiebatur, quía jam eratimmortalis & gloriofüs: fedcrux pa-

:1;

tiebatur, quiacrux eratanimata, crux viva , crux paílibilis , & veré Fran-

:

ciícus transformatus in crucem.

lta Chriftusipfe dixit peros Davidis, non

o—

parum dehacnovacrucegloriatus. Auditetextum , inquo multafunt con-

fideranda. — l»fix «« fum in limo profundi &$ non eff fatflanita, PGlm. 68. — Se-

cundüm litteram de Chri(to Prophetaloquitur, ficomnaes intelligunt Patres

& Interpretes: dicitque CHRISTUS ipfum f& in limo profundi crucifixiffe :

infixus fum in limo profandi, Nunc audivimus Chrifticrucem nonligneam,

fedluteamefle, Sedquz crux delimo, vel quislimus fuit hicin crucem for-

matus? S. Bernardus exi(timatfuiffelimum Adami; illum limum, dequo S.

Scripturadicit: Fermavit D EllS bominem de limoterra, — Fortaffir (inquit

ï;:

ille) crzx ipfa nos [amus , cuá CHHRLST US memoratur. infixwus : bomo enim

y

firmam erucis babet, quam fimanw esctenderit, exprimit manifeflim : logui-

£ur autem CHRIST US in Pfalmo z infiscus [um in limo profundi , qmoniam de

Itaut, quando DEUS fe fecit hominem , quando Per-

?

limo p/almati[mmnus.

(»na Verbi naturz humanz fe conjunxit & univit , tunc, aitBernard. DEUS

le

in cruce limife crucifixerit , quoniam homo limus eft , & crux eft, Bene;

[;

fed rationem , ob quam fecsnda pars hujus interpretationis füb(iftere non

poteít, ftatim videbitis. Quz fuic ergo crux de limo , in qua Chriftus fe

,

crucifixit ? DicofuiffeS. Francifcum, Quia cum effetc limusipf: ficut alii ho-

lj

mines, propter profundiffimam humilitatem fuam non folàüm limus fuit, fed

h

limus profundi, izfixus (um in limo profandi. Totum videte genus huma-

r

num, totamhanclimi Adz maffam refpicite, Ín fuperficie, nec non in al-

tiffimo fuüut füperbi , limus, quitotus annihilatur in vapores. 1n media

füntilli, quinec füntfuperbi nec humiles, limus fine vitio malus, & fine vir-

l

tutebonus.

In fundo verí funt humiles , limus qui fe viliffimum & infimum

M

interomnesexiftimat. Sedinfundoprofundiffimo hujus fundi, quis eft? Eft

F'anci(ícus ,qui humilium omnium fuit humillimus , ergo Francifcus limus pro-

fundi fuit, in quo Chriftus fe crucifixit ; ipfiseus fuw in limo profundi.

;

Cc3

Hoc

7

)

z

204

Impreffro, Chrifli vufnerum

Hoc ipfe Propheta declaravit , adjungens individuantem: Francifci di£-

ferentiam,. infixus fum in limo profundies. non . eff fubflantia.. S.. Augulftinus ,.

€? non.eff fabllantiay idefl , nom funt diuitie ,, quia: ipfe ille limupaupertas

erat, Subflantia fignificat divitias ,. bona.temporalia ,. diffipavit.omnem (ub-

fíantiam , apud S.Lucam. Et hic limus profundi ,. in quo: Chriftus. fe- cruci-

fixit,, tam- pauper erat ,. ut ipfà paupertas eflet, quia: spfe limu paupertas

erat,. Videte.num erat Franciícus, an; hec fit individualis ejüus differentia ,.

hocaue definitionis ipfius. complementum.

Francifcus pauper. &9. bumilzs..

Hyumilis ?: In limo profundi. — Pauper 9 Et nomefl fabffantia.. Mli,. quivolunt

extollere fimilicudinem horum.duorum typorum, horumque: Crucifixorum;.

dicunt ita :: fpoliate Erancifcum, & videbitis Chriffum :: veftite Cliviftum ,. &

videbitis Francifcum.. Hoce eft:,. quod illa. duo: demonítrant brachia in cru-

cem transvería,. vefticum unum , alterum nudum:;, utrumque vulneratum;

Ignofce mihi Domine ,. non Bene pingis,, vel muta.potius conceptum.. Bra-

?

£

chium veftitum:fit Chrifti , nudum eft Erancifcii. Et quare ? Quia zow ef£

[iæbü;m ts

Paupertas Chrifti ,, quatenus ipfe noftrum exemplar: eft ,. fuit:

d paupertasErancifci, quatenus paupertas ,. nuda ma-

magis convaniens ;; fe

gisacpauperiorfuit. E(tenim de fide ficque definitum,. quod: CHRISTUS;

( preter füpremum. totius univerfi dominium ) five in particulari ,. five in:

communi , rerum quarundàm temporalium , licet pauciffimarum ,. domi-

niüm habuerit :- fed in Erancifcos . s eff /sbflantia:: quia nec.in particulari,

nec in communi: habuit ullius reí dominium.

Veftes ,. quibus. in cruce Chri-

ftus fuitfpoliatus, erant ipfius Chrifti;; tunica ,. qua.tectus efl Francifcus,.

noneftFrancifci, Ergobrachium FEranoifcieft brachium nudum.. Velíi ve-

litis;. fpoliate & denudate utrumque.. Sed.fi fuetit uterque:nudus ,. cum

uterque fit vulaeratus ,, quomodo.différenti poteft eorum reperiri ?: Sola fi-

des illam reperire-poteft.. Ita.textus ipfemet indicat.. Iwfxus /um 12 lipw:

profündi. &$. non.eff fabflantia, Differentia. iater utrumque nudum ,. intet

utrumque vulheratum ,. eft uniobypoftatica in uno,. non . inaltero :- 69 2on

eft bypoflafís., humanitas Chrifti,, ficut dicebat: S. Bern. fuitcerux de limo, in.

qua Deus crucifixit divinitatem medià unione h ypoftatica :: corpus Erancifci

€rux.quoque fuit:delimo , in qua Chriftus lhumanitatem crucifixit ,. fed fine:

unione liypoftatica;, 69 nom:efFibypof'afis;, Et ad:quemfinem ;; Ad fupplendos:

& emendandos in fecunda cruce defedtus prime... Crux prima fuitinfenfibilis ,.

fnit dura , fuit crudelis?: Sitergo Francifcusnova crux. & fecundà :: erux: fenfi-

hilis, crux humana; crux-amabilis :: oruxquerefleCtat in fetormenta:: crux

quz féntiat i& fe.dolores crucis:: cruxnomcrux.,. fed crucifixa :: crux finaliter ,.

quz dolens & patiens emendet:defectuscrucis Cliri(ti : "d4dipopleo em'qua defant.

Paffponum/Chrzfliin carne mea:.

*

Tertius:

hu Francifco corretka.

dey

Tertiusacultimus:defectus ipfarum plagarum fuit. Quia, quantumvis:

pedumac manuum plagz fuerint perfecta.nec non completz , plaga lateris,.

;

quz propius cor tangebat, plagafuit imperfecta. Sedcur imperfecta ? Quia.

fine dolore plagafuit. Tamimperfecta ob.defectum doloris .ut quafi non fue-

:

rit plaga,.talemque Chriftus eam:exitimaverit. Inultimahors, feu inagone;

j

dixit Chriftus, (/tio : & dixit, fftío .. dicit Evangelifta, quoniam noverat Domi-

»

nusomnes paffionis fuz (cripturas, prophetiafque jam completas effe ,. nec

"

non omnibus feimpofuiffe finem: z Sciezs qmia omnia confummata ([unt , ut

(

con[fammaretur: Scy tptura , dicit . [tio , Joan-19... Plano,mi Domine , in Scri-

ptura füit expreffum. & per Prophetiam dictum . fanctiffimum corpus tuum:

:

vulaneratum.& lancea transfixunriri, Javcez?(u& wuinerarunt me.. Ergo fi fu-

lo

perfitadhucictuslancez & plaga lateris füturay. quomodo dicis omnia jam effe

h

finita ? Ouia omnia con(ummata:[nnt.. . Paxs cordis reftat, & dicis omnium

effe &inem ? [ta.. Ictum enim lancez ,. quamvis Chriftus in pectorereceptue-

us effet ,. eumtamen:jam. mortuus non erat perfenfurus :: fed i&tus qui non

t

féntiuntur, nonfüntictus. Erat illa quidemplàga ; & plaga inpectorerece--

pta;fed plagz finedolore;noníünt plage.. Propterea cum judicio magnaque

;

2dsertentia , S. Joannes non dixit militem: latus Chrifti percuffiffe, fed aperu--

iffe , pnus anilitum laucea latus ejus aperuit... Namplagz, qug nom afferunt

jo

dolorem ,. nonfünt plagz , fed'aperturz , vieiianti verboufus eff , ut nom dicez

r

vat , latus ejm percuffit , aut voulperavit, advertit diligenter S; Augufítinus..

Plagz manuum atque pedum vere fuerunt plagz ;; fed plaga làteris, quz nom

1

cau(ávit dolorem , non fuit plaga , nec eam Evangelifta plagam vocavit , fuit:

apertura;. aperuit.. Etfrhocvobisnonita videtur efTe, idiquod ex liac plaga:

fluxit ,.attendite , exivit fanguis Ej aqua: : quoniam fine dolore fanguis extra-

&us ab:eo ,. qui multa.patiendi defiderio tenetur ; eft f(anguis aquatus. Veli

ut cumener;

4

jj

gia & proprietate Hifpanica dicam :: d—q;uiafzidefe

ii

dé paceder dav [arere [indolos y.es gu[to agnado,.

E

T ]guäzf'mmbm

Chriftus tam profündé Hunc fenfit dbfä&b&ä* ,.aut doloris -ga'r;e;miäm* in:

cordis füiplaga, utà.Pàtrenullins tormenti difpenfatione petitá, folüm ut ab:

i&tulancez liberari poffet, eundemdeprecatusfuerit. Dixerat Chriftus.pau--

[7

6

lo prius;. fodérunt'mants meas E7 pedes meos ,. PAl. 21.. manuum pedumque:

plàgas acceptans;. ac.ftatim fübjünxit :: Exwe A: framea Deur animam meam,.

»

Domine Deus ,.liberameab ictuilliuslancez, quem non fentíam : propterea

füum Ecclefia fénfüm. accommodans:menti Salvatoris, lanceam erudelemra, &

olàvos dulces appellàvit Ptro clavis,. quos féntiam ,. ecce pédes & manus ;;

fedlancea quz milii non adferet dolorem ?' Eibera me Pater,. i talilancea:

Erneà fyamca Dtusanimam: mieam;.. Sed

*quid refponditad:lianc petitionem

Cc 3

Pater?

H

206

TWapre]Eo. Chrifli vulnerua

Pater ? Framea faféitare paflorem meum, eb: [uper virum colierentem mi.

bi,

f.

Z,athg 13.

Eccelancea, plaga , dolor, inflicta Francifco.

Fili mi refrondst

Pater, quia tetantum aflligit, quod i&tumlanceg non fis perfenfürus, nrormit-

otibi, me cotmm dolorem; qui íin illo ictu tibi deerit, integré fuppleturum

effe, framep [afcitare [uper paflorem meur , lancea tranfibic ad magnumgre-

Bis mei Paftorem : $ [uper virum coberentem mibi.

Ad bominem mib! con-

jun&iffimum]lancea perveniet : nonunitum mihi per unionem Per(onz, ficut

tu, fed unitum per inhzrentiam amoris, cobzreztem mibi: Etbicdomo mihi

unitus, & intetransformatus, patietur vivus eundem lancez dolorem, quem

tu jam mortuus patinon poteris, Franciícus in te transformatus pro te pa-

tiecur ;

uia manum àlancea convertam füper Paftorem meum;, Paftorem

gregis Minorum : £* convertam manum meamad parvulos,

Itafuit, Et fi velitis idoculis videre, Juvenem illum vegctum; cxlom

inter & terram füfpenfum, é ramo quercus pendulum, transfixum, f,iran-

tem, mortuumque afpicite,

Nulli non conftat , me de Abfalone loqui. Fi-

gura fuit infignis Chrifti crucifixi , ficut paffim ibi cognofcuntInterpretes alle-

gorici , ac cum fingulari fludio, Salmeron.

Figura Chrifti, quia filius Davi-

dis : Figura Chrifti, quia pulchberrimushominum : Figura Chrifti, quia con-

tra Patris füi preceprum occifus: denique figura Chriíti, quia Abfalon, nam

Abfilon fignificat, Pax Patrá , & hsc pax fuit, quam Chriftus à Patre füo

portavitinterram. Necfuitcontrafimilitudinem ipfius Chrifti peccatum &

Abfalonis inobedientia, quoniam Chriftus crucifixus omnia in fe peccata por-

tavit, &fingulariterinobedientiam Adami. — Solus Joab hujus figurz pulchri-

