rationi obfcurior effe poteft. -Sed, utexeamus ex hoclabyrintho tam intrica-

to ; ipfarationisobfcuritas, nobislucem dabit, & experientix difficultas con-

cedet filium; fi nactus occafionem fuero , veram aperiendi caufam ,. propter

quam ;bonuntamiffum , cum fitunum , & idem, veréfit majus, aut veré ap-

prehendatur & cenícatur majus ,

quam quan.do.wnon eft amiflum ; pergamus:

adS. Scripturas.

In illa celebri parabola, quam retulit, S. Lucas Cap.15. dicit Salvator

quodbonus paftor 160. babuerit oves , quarum unà perditá, 99. reliquerit ii

deferto, necnoniverit perdiramquafiturus: Re/ifis 99. in deferto, vadit ad

£4m ,qu« perierat,

Notabilis paftoris refolutio , exclamant hic duo magnik

Paftores Chryfoft. & Aug. Non videt hic paftor multas, quas reliquit , & pau-

cas quasquizrit ? Nonaginta novemoves in deferto Latronum ,furum, lüpos

rumquepericulo exponet , cum jactura probabili totius gregis , ut folam quz«

rat & inveniatunam? imó. Non videtishancovem , licet unafit, effe per«

ditam? J/adir adeam queperierat.. Nonigirur magua reseft, quodpro una

fola totum exponat periculo gregem , & unam tantifaciat quanti gregem.;.

Grex unácbarior non erat ,inquit Tertullianus. Si prius quàm, perdita fuit;.

hic fuiffet interrogatus paftor, quanti &ftimet illam.ovem , tanti dixiffet ,.

quanti reliquarum fingulas ;; fed quandó perditafuit, non plurisnonaginta no

vem alias xítimavit, quàm hanc unam.

Antequàm effet amiffa, hanc unam:

cenfebat & curabar ut unam ; poftquàm fuiffet amiffa , folam illam ficutomnes:

'eítimavát

" Adeo verüm elt , res amiffas incomparabiliter pluris zítimari;.

guàm guando non fuat ami(Ie,

Hic:

De dolore Boni Perditi.

14

Efzec eít experientia clara, quam approbavit & confirmavit Salvatot

noffer, fed ratio qux facitillam obfcuram, necdumapparet. Quaz veleft, vel

eíIe poteft ratío , propter quam ovis amiffa , five qualecunque bonum perdi-

tum pluris eftimetur poftquàm eft amiffum , quàm quando poffidetar? dicunt

communiter , rationem differentiz , dolorem effe; bonum nam(ue poffeffum

eft obje&um gaudii; bonum perditum, eft objectum doloris, dolor autem:

fenfüm fortius movet quàm gaudium,. — Non eft verum? Eft verum quod do-

lor (enfum moveat fortius , quam gaudium, fed non eft verum , quod caufa feu

motivum majoris eítimationis, fitdolor. Idipfius Sacri Textus evidentia pro-

bat. Applicans Chriftus parabolam , fic infertz it4 erz gaudium in catofuper

uno peccatore penitentiam agente , quàm [upra 99. juftis , qui non indigent pani-

tentia : Luc.Cap. r$. Sicut paftor ille, dicit, perditam plurisovem zitimavit ;

majusque gaudiumex illa reperta, quàmex aliis, 99. non perditis ,. percepit r

ita majuserit gaudium in czlis , propter peccatorem perditum,, jam peeniten-

tem , quàm.propter 99:juítos. . Ergo major zítimatio boni amiíli, non pro-

vehit à dolore ; majorenimhzc eftimatio, majusquegaudium fuit in czlis :

gaudium erit in talo: incalisautemnoneftdolor. Qua eit ergo veraratio $

illam:dabo;

Major zftimatio boniperditi , non provenit nec à dolore, necá ja&ura;,

^

nec àábono; f

€

d propter jaétura caufam provenit à majori, & vera cognitio-

necjusdem boni, Interboni, malique cognitionem grandis incercedit diffe-

rentia. Malum cognoftitur, quando habetur; bonum , quando fuit habitum s

malum dum id quis patitur; bonum dum perditur.. Duo'?romifit Dzmon

Adamo , Divinitatem , fcientiamQueboni & mali: eriea ficut D5j, fizentes bo-

nuin t$ malusm. . .O fallacem ! Ó- traditorem ' Ó mendacem ! exclamant hic o-

mnescontràdemonem. Egojuftitiam illi faciam ,fed diftinguo: innnomen-

titus eft dzmon, noniin altero.

Mentitus eft, dicendo eos foreficut DEUM ,.

aut ficat DEOS : erztis (icut Dij:: promiflio non folüm falía, fed hxretica, &c

prima idolatriz caufa ; cum divinitatitollatur unitas, & fupponatur DEUM,

feu DEOS poffe multoseffe; Sed dicendoeos comedentes depomo;- malum.

& bonum cognituros effe, /Cieztes boreum e$ malum , noneft mentitus Diabo-

lus , fed'verum predixit, Aftquomodó feuquare ? quia depomo:comeden-

tes erant amiffüri felicitatem ,. & paradifibona, quz poffidebant ,. ae incurfuri'

fimul'omnia mala ,. qug pariter illi,.& eorum: omnes pofteri: deberent pati :

bonumautem non cognofcitur, nifi quandó perditur ,. nec malum , ni(i quan-

do toleratur; Exiftens Adam in paradifo non benécognofcebat, nec bona, nec:

mala ; nonbona , quia poffidebat omniabona ; non mala; quia nullum patieba-

turmalum. Verum cjectus éparadifo inregramboni , malique fcientiam ha«

uia illud amiferat..

Buit: mali,quia illud patiebatur j. boni , q

Vos:

2

14

Concio Secunda

Vos hoc Adz filiidicite. Quam facilé fanus , fuam de(truit (anitatem; &

quàm vane feu prodig? dives (uas diffipat divitias! fed parüm exfpe&tate: Sa-

nitati (üperveniet infirmitas , & (anitatis bonum cognof(cetis : divitiis (uccédet

paupertas, vosque divitiarum nofícetis bonum. — Quapropter ordinavit pro-

videntia , ut variabilis & inconítans effet illa, quam vos vocatis fortunam, Eft

illainconftans, quiatuingratuses, Bona DEUS in mala vertet, ut ineorum

privatíone, & inexperientia, cognofcas mala, quibusteliberavit, ac bona,

quibus te donavit.

Filius prodigus dum erat in domo Patris, nonnoverat ,

nec eftimabat bona, quibus fruebatur; fed poftquàm eadem diffipaffet & per-

didiffet , illa cognovit, dicens: quanti mercenart? in domo Patri meiabundant

anibus, E9 ecce ego bic fame pereo. Luc.c. Xg.

Ipfe Job, homo expreffé factus

ADEO, fiveprotriumpho, fiveproludibrio alterutrius fortunz , etiam in ex-

perientia adverfz , cognovit profperz diverfitatem. lnderetró flectensocu-

los, dixit cap. 29.

uts inibitribuat, ut[it juxtamen[es prillinos fecundus dies ,

quibus DEUS cuflodiebat me: quandolavabam pedes meos butyro ,e9 petra fun-

debat mihi rívos olei.

Totum hoc legitecaput ; quantó plus]Job in dilapfis

füis videritbonis, quàmiis nondum perditis, vidit,intelligetis. Ideo mirabili

fübjunxit con(ideratione, DEUM illo tempore fecum , domique fuüz clam &

in fecreto fuiffe, quando fecretó DEUS erat in tabernaculo meo. — Mlius enim

temporis bona, quz fuerunt effe&tus affiftentix divinz fecum, & domi fuz ,

dum poffedit, nec illa vidit, nec cognovit, quafifuiffentocculta; poítea-

quàm autem eadem amififfet, claré cognovit qux fuerint: hocmodo bona

cognofcuntur. Mala videntur ex dire&to; bonaexadverfo. Mala de propé,

bonadelongi: mala, quando veniunt ; bona quando fugiunt.

Mala à facie,

bonaàtergo: dum terga vertunt, tunc bonacognofcuntur. Magnumandite

cafüm. Moyfes magna cum fiducia , quam habebat erga DEUM ,rogabat cum

ut fibi fam oftenderet gloriam , fed refpondit illi DEUS fe cuncta monftratu-

rumbona: omne bonum oflendam tibi. Exod. cap.33. Sed quomodo DEUS

Moyfi monítravit omne bonum? res veré myfteriofa, € quz nunquam ex-

cogitari potuit. Cumjam

dies adveniffet, quo DEUS fuis fatisfatturus pro-

miffis, & Moyfes omne bonum erat vifarus, modum DEUS prafcripfit his

formalibus: cum tranfibit eloria mea ,ponam te in foramine petva , £j protegam

dextera mea , donec tran(eam , tollamque manum meam , $. po[leriora mea vi-

debis, 'Tu Moyfes retró ftabis adfeneftram feuingreffum petrz , & tran(ibit

mea gloria, manuque mea vifionem avertam, & fiego meaguetranfiverit glo-

ria, tuncàtergo me videbis. Hocergo modo DEUS Moyfi promifit , omne

fe bonumilli moníftraturum , offendam omne £onum tibi ? & hoc bonum non

debet videre Moyfes, ni(i poftquàm tranfiit, & à tergo , 4onec traz[cam ,

itio,

videbis bofteriora mea? imo. — Hac huju.f. vite bonorum omnium eft cond

Ícili-

De dolore Boni Perditi..-

If

fcilicet, non videri, nec es cognofci, nifi quando tranfierunt, & pc;& hum&ä

rose« videbz pofleriora tea. Quando bona vertunt tergum , quando fu-

giunt, &evanefcunt, quando deferuntur, quando jam tranfierunt ac amiffa

funt, tunccognofcuntur, Eftquehoctotum , de bono perdito, doloris my-

fterium. . Abipía ja&tura nafcitur cognitio , à cognitione zítimatio, ab zítima-

tionedolor : deler ami[fi.

III. Càm igitur objectum , five materia doloris fit privatio boni veré

eftimati & cogniti : colligitur ex toto difcurfü hactenus facto, menfuram do-

loris, in eodem bono, femper eandem effe.

Dum enim bonum poffidetur,

dolorem caufare non poteft : quando perditur, & eft materia dolorís , jam

fecundüm omnem amabilitatem ac dignitatem cognofcitur : jactura bonum

eít ipfius boni maximum : fi poffidenti (it malum, eft illibonum. dum perditur,

quia perditum cognofcitur , zftimatur, & datur illi locus quem meretur.

Mirares , quod majorem occupet locum in corde, boni privatio , quàm ipfum

bonum ? namdum erat poífeffum, cor illi hofpitium tanquam incognito da-

bat, fed jam partitoac perdito fedes accommodatag ftationes, toti ejus magni-

tudini, ac dignitati convenientes.

Intrans ergo dolor in locumnon boni pof-

feffi , & incogniti, fed boni perditi ac cogniti, reperit & occupat in corde,

fpatium multó majus, quàm ipfümhabuitanté bonum. Habemus modo do-

loris de bono perdito menfüuram, nontamen habemus illius fübtilitatem ac

claritatem, quz principalior argumenti noftri parseft. Omnis magnus do-

lor eff magnus , fed licet fit magnus ac validus, non tamen eít fübtilis ac purus:

fuübtilitas non eft quantitas : neceft idem dolere multum, ac dolere fübtiliter.

Quisigitur eritin jacturza boni, dolor de bono perdito fubtilis, heroicus, ac

limpidiffimus , Jimpzdi/frmos lapides * Huic pulchro pun&to refponfürus, im-

primis füppono , in jactura boni , »agi £. mizusdari. Sunt bona minüs per-

dita , & bona magis perdita.

Bonum amiffum , illud eft minus perditum,

quod, quando perditum eft, poteft recuperari : magis & omnino perditum

eít , quod femel amiffum non poteftrecuperari. Perdithomo DEUM : per-

dit tempus : quz eft major jactura ? in ratione boni, eft DEUS, in ratione

perditi, efttempus. DEUS enim perditus recuperaripoteft , tempus perdi-

tum non poteft recuperari.

Preterea, fünt bona perdita, que dolore, quo

propter jacturam afficimur, recuperantur : & fant bona perdita , quz nullus

poteft recuperare dolor.

Moriturtibi filius, doles, non tamen ideo filium re-

füfcitas : amifit quis bona ; dolet, fed non bona domumredeunt. Econtrà,

perdidit homo DEI gratiam ; dolet, & ftatim gratiam recuperat : merita

per peccatum funt mortua, dolet, & (tatimrevivifcunt eadem merita. Sup-

pofita bac diftin&tione, & differentià bonorum magis , & minüs perditorum,

ja&uräc recuperabilis & nonrecuperabilis , veniens ad punctum, dico : dolo-

rem

16

Concio Secunda

rem illum, quo jactura boni omnino perditi , quod non p-otefi,.r.ecuperärï, de-

plangitur , effe fübtilem, & limpidum,.& heroicum dolorem de bono amiífo;

Si poffitrecüperati, licet dolor fit magnus, non eft fübtilis : fi bonum recápe-

rarinequeat, ac nihilominus de illo

puritas doloris.

q.u'is dolgac, in »:hoc confiftit fübtilitas &

Bis in Evange

lio Magdalenz plah&us tàm ob illius lächry*mas, quam

propter dolorem ejufdem celeberrimus , commendatur.

Primo , quando

1

Salvatoris advoluta pedibus, fua deplanxit peccata : deinde, quando ipíius

Chrifti mortem apud Sepulchrum deflevit,

In utroque planctu copiofiffimas

fuit viderelachrymas , in utroqueà dolore, fed exce(livo dolore, expreffas.

Sed quis plan&us , & quis horam dolorum magis heroicus, ac fübtilior vobis

fuiffe videtur ? primus fuit à Chrifto laudatus, non folàm ut à penitentia

natus$, fed ab amore, qui radix eft fübtilitatis , ac puritatis ; & ipfemet amor

canonizatus propter multum : quoziam dilexit multum Luc.Cap.7. . Aulim

tamenaffirmare, dolorem fecundum effe plus heroicum , multoque fübtilio-

rem & puriorem. 'Sedquare ? quia dolor primus deplangebat bonum per-

ditum quod ipfo dolore, lachrymisque poteratrecuperari ; fecundusalterum

deplangebatbonum perditum, quod neclachrymis ; necullo dolore licet ex-

ceífivorecuperari poterat, Magnam percipite con(iderationem Originis in

Homilia, de Magdalena, quxinteropera, illius rari ingenij , cenfecur inge-

niofiffima: fleverat prius 9. lachrymts futs pedes ejus vigaverat pro morte ani-

ma fus - veniebat uuncad monumentum lacbrymi r

igarepromorte Ma iffri fut,

Prime planctu dicit Orig. María mortem animz fux ; fecundo Magiltri füi

j

Tmnortem deplanzit : anima mortua refüfcitari poteft , vita quoque lachrymis

& dolore recuperari : corpus mortuum , non refü(citari ; nec recuperari

vita planttu, necdolore poteft: Hic ergo planctus, hicque dolor maximé

heroicus fuit ac puriflimus, quia plangebatilla , & dolebat, deillo, quod plan-

&u, füoque dolore remediare non poterat. Dolor de bono perdito, quod

recuperatur dolore, remediumeft, dolor debono perdito, quod nullo dolore

recuperari poteft, doloreft. Permittitemihi dividere veritatem hujus difcur-

fus (utillam oculi viderepoffint) in duas pulcherrimas imagines, unam dolo-

ris vulgaris & craffi, Davidis depictamlachrymis : Alteram doloris fübtilis

atheroiciin lachrymis Rachelis, " Infirmatus fuit ad mortem primus, quem

Davidhabuit , ex Berfibea, filius ; fed non poteft facilé dici, doloris exceffus,

nec penitentia , qua Rex veítitus facco , opertus cinere, humique proftratus

fefe affligebat : lachrymaz, quas ex imo fundebat corde : preceshumillimz,

nec' non ardenti(Timz , quas in czlum ad fanitatem illi recuperandam ; emit-

Puer tandem obijt, dicitque S. textus, Aulicorum neminem, hoc

trifte nuncium Regi referre; aufum fuifle, Dicebant ad invicem, fi Rex vi-

yente

De dolore Bom' Perdin.

d7

vente puero feré fuiffet dolore mortuus ; fi nec dormirenecloqui , nec edere;

necbibere, nec ullum dolóri (uo volueritadmittere folatium, quid erit modó,

fi nfortuum effe noverit ? tandemab ipfo (ilentio, nec non famulorum muffi-

tatione , David rei veritatem cognovit: ac primüm, ut filium obijffe, fcivit,

quid illum teciffe putatis ? de terra fürrexit , oculosabfterfit , faccumreliquit,

purpuram refumpfit , accumbens menfz , cepit comedere, loqui, ltari, quafi

prius nihil doloris fuiffet, ^ Aulici, tamraram, ac repentinam admirati muta-

tionein, hanc Regi quzftionem proponunt : ,Oué e[? fermo, quemfeciffà * 2,

Reg. 12.

Clementiffime Rex, que hc diverfitas, que mutatio, feu con-

trarietas efti(ta ? propter ipfantem, cim adbuc viveret, jejunabas ; mortuo

pueroy furrexifH, c9 comedá. | Vivente puero Majeftas fua Jejunavit; flevit,

humijacens, tot doloris edidit exceffus ; nunc autemillo mortuo, plangen-

tibus omnibus , cum tempus omnia doloris fizna dandi , deberet effe, folatium

admittit, recreationibus vacat, explicat frontem, fine minimo doloris indi-

cio, aut nota tríftitiz ? & quare non aít Rex, (inon poflim ipfi reftituere vi-

tam ? «4nquid potero revocare eum $. dum vivebat infans, mihique videbar

dolore lachrymifque meis, illi vitam impetraturus, illos exceffus feci : modó,

cum jam fatis cefferit, necullum detur remedium, curaffligar ? cur me do-

lore confumam ? órefponfüm patre, multoque magis corde tali, ficut illud

Davidis eft, indignum! hic tuus erat dolor ? hz tuz lachrymz ? hi exceífus

tui ? fi non eracilli remedium, cur affligar ? imo, folum ideo te oportebat

affgi. Projactura, qux remedium habet, facta eft diligentía ; pro jactura,

non habente remedium , factus eft dolor.

Qui bonum perditum deplangit,

quod dolore remediari poteít, füüm amat bonum : qui defletbonum perdi-

tum, dolorenullo recuperabile, fuumamat

dolorcm : & hiceft dolor verus,

puriffimus ac fübtiliffimus.

do tu fola cü!m fübtilitate veré heroïcaqdolerc fcivifti!

Ah Rachel, quomo

crudelitas Herodis ferro proftravit filios Rachelis, fcilicet pueros in Bethle-

hem,ubi fuumilla fepulchrumhabebat, Inducit illam Propheta Jeremias la-

.

mentabili voce, clamoribusque plangentem , cui refpondére montes

.

PFox

in Rbama audita efl, ploratus , e& ululatus multus : Rachel plorans filios fuos :

jer.33.

Sed huic magno lamentationum ac dolorum artificio acquievit?

Non.

Quod fübjungit, audite, e$ noluit com[alari quia non fant.

O qui poffet

digné ponderare illud 44i Rachelis! conferte 4474 Rachelis cumillo z»4544i4

Davidis : s22449id poterorevocare eum *. Ponderate diligenter differentiam

inter utrumqQue dolorem , inter utrumque 44/7. Quare fe confolatur

David^?

uia filii mors non habet remedium.

Quare (e non vult coníolari

Rachel ?- Quia filiorum mors non habet remedium.

Ergo propter eandem

rationem, & David fe confolatur , & Rachel non vult admittere folatium?

Ergo

18

Concto. Secunda:

Ergopropter eandem rationem , & David abítergit lachrymas, & Rachel.ad

perpetuum fe planctum damnat ?. Ita, propter eandem rationem.

uia do-

lorille vulgaris & craffus erat, hicfübtilis, heroicus, & limpidiffimus. Delor

qui nen eftpurus, cum moriente moritur: dolor qui fübtilitatem ac puritatem.

profitetur, cum moriente fit immortalis. David füum filiolum ,. fnumQue

dolorem in eodem fepelivitfepulchro : imo priufquàm fepeliret filium fuum;.

jam dolor fepultuserat. E contrà Rachelilla vifcerum fuorum offa fepeliens,.

fuam fimul quietem, lztitiam, confolationem , imo fpem totam , fe unquam.

confolandi, fepelivit

Bt noluit confolarz, quia non fant ,. 6 verba digna,.

uz illius fepulchri pyramidi . tanquàm Epitaphium eternum.immortalitati:

doloris,infculpantur ! Hz duz fünt imagines, quas dixi, vulgaris ac heroici:

ï::

doloris in amiffioneboni, Vulgaris plangit cum.Davide, dum íperat remedi-.

um : heroicus plangit cum Rachele, quia illud'non fperat. Vulgaris plus fe

purgat beneficio impoflibilitatis : 44mor.»on fufcipit de impo[fibilitate falatium,.

nec de difficultate remedium , inquit. Chryfologus..

Q'uod fi (cire velitis , qua-

re dolor boni perditi , in impoffibilitate remedi) plus purificetur ? Ratio & Phi-

lofophia fübtiliffima purgationis hujus eft ;; quod in impoflibilitate remedij

purgatur ac purificatur dolor , à ligamine alterius cujuscunque affectus,

qui non eft dolor. Amiffi boni dolor füpponens remedium poffibile ;. fpe,

defiderioque boni mifcetur : aft dolor remedium cognofcens impoffibile 5

cum poffibilitas nec defiderari,. nec fperari poffit , impoffibilitas ipfa fpem,

defideriumque tollit : füblatis autem fpe, defideriodue, dolor folusac purus

remanet.. Quidolet debono perdito, quod recuperari poteft , bonum ami-

fit, non amiflo defiderio , nec fpeboni : Qui dolet de bono perdito, fedirre-

cuperabili , non folüm bonum, aít (imul. cum bono defiderium, ac (pem quo-

que perdidit, Quivero, bonum perdidit, & boni defiderio , fpeque, perdi-

tis, füum non amittit dolorem, hic folus puré, nec non heroicé doler, Illud

eftamari, hoceft amare : illud eft remediari , hoc eít dolere..

* IV.. Satis, & forté nimis philofophati fumus : fed omaza neceffaría, & ad

finem difcurfus noftriutilia... Maximum & optimum bonum perditum , ó Da-

mini, DEUS eft , Deidue gratià ,. quz per peccatum amittitur :: fed quia

DEUS amiffus ,. & Dei gratia perdita,. dolore recuperantur ,. videtur füpra

jacturam liujus boni , cum fit maximum , ac füummum;, dolorpurus, ac limpi-

dus caderenon poffe.

Dolor boni perditi, limpidus ac purus,. eft dolor de

amiffionetalis boni, quod dolorenon poteftremediari: fedbonum hoc dolo-

reremediàri poteft : ergonon potefthaberelocuminhiac boni amiffione dolor

purus &limpidus ?' Refpondeo quod poffit, ac majori (übtilitate.

Nonc vi-

dete : in peccaro eft uhum- quod eft remediabile, alterum non haber remes»

dium;, fed quz fünt hec duo ? unum eft'peccatum, alterum peccaffe : pec-

catum peccator doloreremediare poteít:: peccaffe, nullo dolore, nequidem

juítus

| De dolore Bogi Perdii,

19

juftusidremediarepotefl. Siquidem peccatum mifericordía poteít remitte-

re ; peccaffe, non id omnipotentía deftruere feu annihilare valet. Itaque

remediato fiveremiffo peecato ; recuperatà, doloregratià quz fuerat perdi-

;

ta, plangere nihilominus, & dolere, non jam de peccato, fed de peccaffe,

hic eft dolor fübtilis, purus aclimpidusde fümmo bono perdito. — Vosigitur,

o animz , quie per Deigratiam, poftquam hanc perdidiftis, eandem recupe-

ra&is, exemplum Magdalenz , Rachelifque renovate, in hoc dolore nobiliffi-

mo.: nonillud fequamini Davidis, minüs à me prius approbatum, fed aliud

ejufdem Herois , quod pro hoc pun&dto, doloris ipíius refervavit fubtilitas,

Peccavit David, integrum qua(iannum, in ccitate peccati füi perfeveravit :

tandem fermone Prophetz Nathan converíus, dixit ; peccavi Domino. 2. Reg.

12. Propheta Deinomine refpondit : Dominws quoque tran[lulit peccatum

iuus. Eccepeccatorem, ecce penitentem, eccereconciliatum : Nihilomi«-

nus ipfe nunquam immemor ejufdem peccati ,

fingulis noctibus, illud profu-

fiffimis deflebat lachry mis :

Lavabo per fingulas noctes lekum meum, lachrymás

men fivatum meumrigabo. Pfal.c. . Diém, tanquam Rex, negotijs publícis ;

noctem tanquam peccator , deflendo peccato privatim impendenbat. Sed,

quomodó m! David ? quod alij peccatores plangant

; nec unquam plangere

ceffent, equiffimum eft , cumfefe peccaffe ,

nonignorent ; nec ijsconítet de

remiffione peccatorum,

Tu veró, qui divinum, ac infallibile, tuz condo-

nationis oraculum babuifti, qui certó fcis, & de fide obligatus es credere,

tibi DEUM tua peccata remififfe, cur adeo plangis ? quare?

quia non pecca-

tum, fedpeccafle,

deflebat David. Non peccatum ; fiquidem id dolore,

remiífione , ac gratia condonatum jam erat : íed peccatum habuiffe : id

€nim , necdolore, nec remiffione , nec gratia,

nec ullo modo poterat reme-

diari. Nondeplanxit vulnus, fed cicatricem

: non maculam, quz fuit abla-

ta, fed illam, qua delerinon potuit :

non id, quod prateritopeccato przte-

rit; fed id, quod femper remanet.

Hoc/émper cum duobus deplangebat choris ; ab una parte clamat pec-

catum illius , Peccatummeum contrame eff femper, Pfalm fo. — Abaltera parte

dolor, & dolor mens incon[pectu meo femper. Pfalm 37. . 1n peccatore juftifica-

to definit unum, fcilicef, peccatum ; alterum femper durat, fcilicet, pecca-

tum habuiffe ; Ecquia David deflebat non peccatum, quod jam delierat, fed

peccafie, quod manebat femper , Peccatum meum contra me eff f[émper , ideó

huic fezmper peccati refpondebat unum alterum femper doloris : & dolor aneus

in con[pect u meofemper. Peccatanoffra vefponderunt nobis : dicit1faias CAp. $9.

Sed quomodo peccata peccatoribus reípondent? in pecc

atore impznitence

refpondent cum pena

: in peccatore pznitente refpondent cum dolore. Et

cum dolor in penitente fit Écho peccati, quale confideratur peccatum in men-

2

te;

Concia Secunda

20

te, talis eftdolor, qui refpondetin corde, Ita in mente, ac cor'dä'Davidïs;

In menteconfideratio clamabat, peccatum meum contra me efl faemper : & Echo

refpondebat in corde : £? dolor mems , im con [peclu mto [emper. — Sed fi plange-

bat, & debebat plangerefemper , propter peccaffe, qui folum una vice pec-

ec ex corde dolent

caverat j quid dicemus deijs, qui forfan non plangunt , n

una folà vice , peccaffe, & peccantes femper ? verüm fi David deflevit, pec-

caffe ; & peccaffe, fit fine remedio malum , cur David remedium hujus mali

DEUM rogavit ?. 4dmplius (ava me ab ipiquitate mea , & à peccato meo munda

me- quoniam I'm'qm'

tatem meapi ego cogno[co , €9 peccatum meum contrà me eff

&mper. P(alm. $o.

Si fit impoffibile lavari hominem à peccaffe (non enim

fieri poteft, ut homo, quipeccavit ,

non peccayerit) quare David hoc im-

femper fai planctus , fuique

poffibile rogabat, allegans ad illud fuperandum

doloris ? an ex hac quzftione , fortaffe nos in

ferre poterimus , illud quod

omnipotentiz non eft poffibile, effe poffibile dolor

i? Certum eft, quod apud

nos mifericordiz miracula (int majora, quàm omnipotentiz ; multa fiquidem

opera Dei ,

quz humanus intelle&tus , omnipotentiz judicavit impoflibilia;

eadem mifericordia divina fecit , ac demonftravit poffibilia ;

mediían:e noftro

dolore , non folàm annihilari poteft peccatum , fed ctiam peccaffe. Indecens

effet, fifübtilior ac purior foret dolor homínis , dolentis de pecca/fe, quàm mi-

fericordia divina dans eidem dolori poteftatem faciendi, ut peccatum factum,

non(itfactum. Magnum auditePatrem S. Greg. Arelatenfem, qui in libro

de panitentia , fic inquit : Jaboremmes tot i viribis curare maculas , lavare cul-

a5 , fubrvenire prateritis , confalere futuris ; quid ulterius ? €9 facere infecía

de faidis : talis eft porentía doloris, dicit hic dottiffimus Pater ; fed id non

-

robat. Egoprobo & finio.

Job cap. 7. ( ordinem capitum notate) cap. 7. dicit: Peccavi, quid fa-

iam tibi, 0 Cuflos bominum * Domine, peccavi , fed quid jam facere poffum,

& peccaffe, nonhabet remedium ? tranfite nunc ad cap, 17. & legetis quod

idem Job dicat : »» peccavis ES in amaritudinibus moratur oculus meus, Pec-

catum non feci , & die nocteque, non facioaliud, quàm quod plangam. Hic

omnes manifeftam videtis implicantiam : peccavi , non peccavi,

Si prius

dixerat, peccavi, quomodo nunc dicit, son peccavi : quia hoc quod videtur

impoffibile per miraculum, dolor ejus plàüs quàm miraculosé fecit poffibile.

Prius fragilitas illius fecerat peccatum ; poftea .dolor ejus, jam illud annihila-

verat. Peccavi: eccepeccatum; 09 peccavt, ecce peccatum annihilatum:

&9 n amar itudini

bus soratur oculus meus. . Ecce dolor, qui poftquàm factum

fuiffet peccatum, fecit non fuiffe fa&um: && facere infec?a de factis. Sed quid

dixi : quod dolor heroicus annihilet peccatum , & ipfum fuiffe peccatum ?

etiam , dicetis vos, quod idem dolorannihilet totam fübtilitatem & puritatem

füam,

21

De dolore Boni Perditi.

,I

füam, tetumque meum difcurfum. Etenim, fi is qui ficdoluit, planxit & do-

lüir deillo, quod remediari, & quidem ipfo dolore poteft , jam dolere non eft

heroicum, ac purum ? imo, eít & multó purius ac fübtilius , fiquis nihilomi-

nus adhuc doleat: unam namque fübtilitatem feu puritatem magnam, com-

mutatin alteram multó majorem , qualis eft , dolere, confecuto jam remedio.

Dolere, remediandi doloris graciá , non eft fübtilitas, fed quando non eft do-

j

loris remedium: poftquàm dolor eít remediatus , adhuc tamen dolere, nec

non ipfum continuare dolorem, in hoc confiftit doloris puritas ac fubtilitas

omnium maxima: eftenim dolere, nonpropter fpem, nec propter impofli-

biliratem, nec propter defectum remedii, fed propterdolere, feudolorem,

Id ipfum Job iisdem indicat verbis: sos peccavi: E9. in amaritudinibus mora-

tur oculus meus, Ponderate, moratur. Si Job.jam remediaverat peccaviffe,

n peccavi , & (uo dolore, remediarat ; cur non definit dolere , cur conti-

nuat , fuum tantis amaritudinibus planctum ficutante , t z amaritaudinibus

ä;

moratur oculus meus? . quia ratio dolorisipfius, nonerat remedium malijam

annihilati ; fed ipfam malum, quod annihilari debuiffet,

Heroicé czpit do-

lere proprer peccatum factum; fed continuavit magis beroice dolere ; quia

doluit, cum jam illud annihilaffet. Dolorprimus, licet fübtili s ac purus, ceci-

dit füper peccatum factum: fecundus cecidit fuper peccatutm jam annihila-

tum, ideoque multo fübtilior,acpurior. Hucusque pervenit dolor , exempla-

ris maximi dolorum. Et ego plüs progredinequeo.

V. Chriftiani mei , quoniam infelicitate noftrá, peccata fecimus , modó

illa fciamus annihilare noftro delore. Hic,hic, debet adhiberi dolor, & ad fo-

lum hunc dolorem reduci dolores omnes, tam malé proaliis impenfi, Cum

mundus abundet abufibus , omnium maximus ac maximé deplorandus eft ab-

ufüsdoloris. ]Jacturg& bonorum fpiritualium , ac eternorum, que digng fünt

dolore, & pro quarum remedio factus eftdolor , neczftimantur, nec deplan-

guntur: llle vero, quz perperuis deplanguntur lamentis folüm fünt jacturz

temporales, que nec dolorem merentur, nec dolore recuperantur. S. Chry-

foft, audite : /ugepeccata, &9 ipfe doleas ; propter boc enim triffitia fatta eff jmom

ut in morte , autve falà doleamus. Deplangedicit, Ó Chriftiane tuum pecca-

tum, tedue pzniteat illius folum, procujus remediofactuseft dolor. Vera,

fortiffimadueratio, Nec Natura, nec DEUSin hoc mundo quidquam inutile,

otíofüm & (ine fine fecit. Sed quis eftfinis propter quem DEUS dolorem fecit?

videte illum per effeCtus, dicit ille San&us: Nullum remediatur dolore malum,

nifi peccatum: nullum recuperaturbonum dolore, nifi gratia, Ergo folüm pro

temedio hujus mali, & folüm pro hujus boni recuperatione factus eft dolor:

*

vopter boc enim triflitia facfa eft.. O dolor, unicum fummi mali remedium!

Ó

dolor unicum fummi Boni pretium ! fed quantus eft dolor videre te tam abje.

j

cum,

22

. Concio Tertia

Gum, tam vilipenfum, tam leviteradhibitum,

(ic inutiliter perditum? quide

fua paupertate dolet , non dives redditur:

qui de fua dolet infirmitate , non

efficiturfanus: qui de mala Potentum reco

mpenfíatione delet,non eos tamen

juftiores , aut minus redditingratos. Dolet

amor, dolet odium ,

doletfames,

naufea quodue dolet: liberalitas dolet ac avaritia :

fpes dolet & defperatio :

fed fuper omnía dolet invidia , non quidem de malisp

ropriis , fed de bonis alio«

rum; deillorum fortuna, de illorum vita , deipfius

vitz duratione ;

eccege-

ID PL upm M o TRU o E PAU E I as

nera dolorum, ad quz non pervenit conceptus S. Chry(oftomi

przdicantis,

non Komz, fed Con(tantinopoli. Z505^in muorte , aut ve tali

doleammus.,

Hi

funt dolores veftri mundi femper dolentis ; minüs eft miferum ll

ud, dequo

dolet , quamob id , de quo non dolet quz miferia mi(erabilior &

magis extre-

ma, quàm videre tot animas extra DEI gratiam , dolentes , & dol

entes de alío

Do-

quam de fuis peccatis? hic, hic, peccatís & hicfolàm debet effe dolor.

mini mei , falliminis Fugere dolorem inhoc mundo, eftimpoflibile, Non dà-

tür hic fortuna tam alta , nec ftatus tam fzlix , quivelextra velintra, nonfol-

vattributum doloribus. Quod ergo meliíus confilium, quàm omnes dolores

7

ad unum, & inutiles ad utilem reducere? hoc ultimurn.conferte documen-

tum, fitque mei fumma totius difcurfus : cognofcere, quod dolor fitunicum

boniperditi remedium; &

perditur.

quod maximum bonum perditum fit äa!or ; qui

CONCI-—O-TERTIVA.'

Elegit. quinque limpidiffanos lapides de torrente. — 1. Reg.

M;-P' 175

I

Birecipiturictus , aperitur vulnus. Et þer éandem portam, quam

—

aperit plaga , exit & funditur fanguis: non itafacit hodie lapis

V

Davidis.

Iéus recipitur in fronte, vulnus aperiturin corde : fan-

m

L:5

..

guis exit , & diffundituringenas. Pzu4or commiff. Ruborcom-

-

[

E

miffipeccati. Hec erit hujus vefperi materia, diíficilis auctu,cum

tota fit mag

na: difficilior purgatu, cum tota fit pura.

IL. Certum eft pudorem , peccati naturalem effectum -elfi"e. Primum

mundi peccatum fuit peccatum Adami: & primus ejusdem peccati effe&tus ,

erubefcentia? ab/cond;t fe. Gen. 3. Nihilominus non poffum non dubitare,

fitnepudor effectus fimpliciter naturg, velnaturz fimul & l'rovidentig. Favez

huic

De dolore Boni Perditi,

23

huicmeo conceptui exemplum non vulgare Paradifi.. DEUS condemnans fer-

pentem, dixit: /uper pectus tuum gradierts ,€3 terramcomedes omnibus diebus

E

vitetus, Gen.3. Mirafententia! ferpens ante quàm dolo circumveniffet

Evam , non ferpebat per terram, nec terra veícebatur ? imo,.

Cur ergo

DEUS illi dat in penam quod dederatilli per naturam?

dubium hoc eft,.quod

E

maximos S. Textus Expolitores multüm defatigavit. Egononaliam expofiti-

onem defidero, quàm experientiam , & multorum, qui meaudiunt, opinio-

nem. Dicitemihi vos Aulici Romani, non magna foret pzna multis, illa fen-

tentia , quz diceret; ille,quies,eris? quotípes, & quot exfpe&tantias talis

decapitaretfententia? Judz propzna dictum fuit , fac , 2z0d facis.

Serpentí

dicitur,fis,quies. Maximum,

quod DEUS.Apoftolis praftitit beneficium ,

fuit ,illos in gratia confirmare: Maxima pzna ,. quam DEUS inflixit Dzmoni-

bus , fuit , illos confirmareinnatura. Voluit Creator, ut omnia nàturz do«

na ,quz Lucifer habebat ut Angelus, eademretineret , ut Dzemon,

Ad quem

finem? ut ipfius natura pateretur, & perfectionis exceffus effet maxi

ma poenge

materia. Idem accidit hominibus..

Quot Magnatibus excellentiora naturae

dona, convería fünt in penam, qu velut Abfàlonis capilli, fervierunt illis

pro aureo capiftro ? ita DELIS per ea quz dedit quà. Creator , punirepoteft

quà Judex: & idem effe&us , qui eft communis natura , poteft e(fe particula-

risProvidentiz. Ita Providentia divina egit cum ferpenteaccumh

omine,

fed magna differentià.

Serpenti naturam pro pzn4, ju(titia.dedit: homini.

Mifericordiaconceffit naturam proremedio, |Erubefcentia naturalis eft efe-

&us peccati ; eft peccati quoque remedium quafinaturale; Probationem alibi.

quzrere,non eft neceffe ; illam in ipfo habemus Paradifo..

Datoprimis parentibus przcepro dearbore vetita,

fuübjunxit ipfe DEus ,.

quafi fuam: ftabiliendo legem , illos eodem die, quo de ij

la comederent ,. mor-.

