Gi643
author: Vicentinus, Bartholomaeus Christianus

" d

—

q———

Kf

N i

B.

2

3

ä

»|

R

E'x

T

Ó

Pa4Yyt $sv

AE

E

ER

À

ao

-

Ne-w

L

Pt d

^X

p

»

u rA EE

*

M

a

a

o ii

xEAIL

ol C n aC insmactc aM

^

Ew

Q

M

L.

M

n

j Nn$

Yo

UT

In ha

w;ä

"z

3

NOVISSIMUM

EXAMEN

ORDINANDORUM

Sacrls initiandis perne-

^; Ceffarium. L Wécosarr,

Autfore R. P. D.

BARTHOLOMJEO CHRISTIANO

VICENTINO,

Canonico Congregatloms Canonico-

xum S. Georgii in Alga Venetiarum , Vicario

Monaflerii St.Firmi, & Ruftici Lcomcx &

S. Theologixe Doétore.

Cum accur atif[zno rerum Indice.

In hac noviffima editione à quamplu-

rimis mendis abíolutum.

Edijtio prima im Germania.

r

£3

RATISBONAZE

Sumptibus Joannis Martini

M DCC XVIL ?

"

e

53*

W Kï,

('Xïpä

emm

VoiUsus

nerin

LU

bj

LEI

*

VR *

(

a

| K

4

Tioty

i lm

"E

2525

(0) 805

r1

[j

; 5$

$. s.

$

DO

e ejm - .' Ro o J Ri . s » B ssER

$)9 9 $.2 $8 SQ.8 $2323522? 7

3

d

D

$. w

d

--------

s

qASU

Hegeimexe

Dd

B OJCICIEJO Og edc

FO

DH

DEOEDEOR

Z

CHCCDEDEE EOE MO

305* c

IS£IAERSK)

BEQEOtOEUE

iagiae

uaus

3

E3

v* *89.2

$ $ $ 2923 *2 2525252132

eecs:s2 .89-53 $32235 $5352

BENIGNO

L'l

LECTORI;

Au&or,

"Wim in non paucis do-

Giffimorum virorum

libris plurima ad Or-

dinandos attinentia perle-

gerim, & ad otium eluden-

dum accurate collegerim ,

nonnulli amici ea non fo-

lum Otrdinandis, verum

ctiam Examinatoribus, &

X5

Sgccx»

dt$ (0) $35

j

5

Sacerdotibus univerfis pet-

f

utilia effe pofle perfpicien-

tes, ipfemet ad publicam

lucem, quippe ad rmagnam

h

ipforum . Ordinandorum,

Éxaminatorum, & Sacer-

dotum utilitatem , mitte-

4

re efficaci exhortatione coé-

gerunt. Hocigitur novif*

fimum examen Otrdinan-

dorum libenter, benigne

Le&dor, Deumque omni-

lj

um bonorum largitorem

pro tme dcprecari dignare.

u

)oC

P Y

3

,IN-

. X98 )(oX $62

"023 æ"';'.sgsg" " "8383"'0"'2'3" "8383'

Bu

$^62

j p

"*Eæa.:unæganunegæuwon-VE-SSSAU 83

(Cie

INDEX

icatm

RERUM

;nam

In.hocIndice litera q. fignificat q. feu

tuffl,

quafitum, numeri vero indicant

numerum quzftionum non

at

autem paginarum,

nitte

Adoerte etiam, inm boc Indice omnia

ece

particularia explicite nonindicari,

uia ea, quaim boc Opere comtiuen-

yori

£ur ,dtabreviter fant explicata,ut,

füparticulariter , && expreffe indi-

jinat«

carentur, uvuum Folumen facere

nig

buic aquale couflituendum effet.

Yi

Procterea etiam q. antecedensaut confequens con-

fulenda, fiforte defe&us deprehendatur in alle-

oretm

gationibus : caetera fi occurrant fphalmata B. La

facili negotio emendabit,

laf(ï,

y.

?

Bfolutionisforma tam a cenfa-

visquam a peccatis in Articu-

M o yaortis adbibenda , & qua-

dam Alia valde advertenda.

X 4

qit 859».

INDEX

44.951. 852, €Pc. usque ad 87.in-

)

clufrve.

"colytus , && Acolytattus g. 237 2113.

&

(

c. "5que ad 237. Tncluffrue,

«tus requiftta ad fufespiendam Pri-

[

mam Tonfaram, c» ad Jafcipien-

dos Ordines minores,ci majores, ej

Epifcopatum q. y20. $21. Ce. us

que aa $30. Tzclufrue.

-

"qua benedicfa, G- Alia Sacramen-

£Alia, quare uon [fmt Sacramenta?

li

. 20-

D

vdrticulus iortis quis jt? - 44«

*

|

BAftz'/özm 2- 846.847.848.

C.

CEn/z'tr(g 4. 830. 5;31. €bc. usque ad

845- ipclufrve.

Characder Sacramenti Ordigis

h

4463«

64. efc. ad 76. Ipcluffve.

Á

CZerzci Sacris initiati fementur

ib

N

ortali deferre babitum

,d» DFZ—FI-

lj

rAU, fed im oceulto babit

"um amir-

lfe?zïeæ f9012 DCCCATAE D. Y 14«

pf

RERUM

DA

Ipfe Clerici quaudo ab babitu, e Tom-

Jura deferendas excufe

yI7.

?tur?g. y?60

LA

Clericos nutrirecomam

eff quid ándi-

um q. y 19«

27

j

C0ntritioni; requifita q. 40«

l)

T

i.

Iaconus,c Diaconatus q. 77. 278

. usque 4d 323.

A

lil

Dimilforíaq. yy4.ysg. Cbe. ufque ad

$74-fuclufrue.

"

Defeifus , qui poffamt occurrere im

» celebrattone MiffArum? q.679.680.

681. C"c. uwsque ad $29. inela-

ZUE .

F.

z

Ffeifus Ofliariatus q. v76.

Lectoratus effecfus q.196..

Exorciffatus effettus q. 210«

d

"dcolytatus effeédus q. 325«

Sub-Diaconatus effetiui q. 247-

i

|

j

4

Diaconatus zfeäw q. 201.

j

W

AX

Pres-

INDEX

Presbyteratus ,. fen Sacerdoti effe-

Cs q. 345

li

Energumeni qui frut ? q. y99.

Epifcopatus , && Epifcopus q. 132. &

g. 135. 137. C?'c. usque ad Xy2.im-

ciInffvt « e$q.197. 180. 299-300.

Excommunicatio q. 835-.836. 837-

838. 839.

Exorcifla , eb Exorciflatus q. 201«

6

202. Cf 6 usque Ad 216.duclzfeve.

F.

F

Orma Sacramentorum quot qpodis

variari po[fit ? q. 31.

Forma Offiariatus q. 175

Lecforatus forma q.195.

Exorcifla

Inusforma 207.

-«tcolytatus forma q.22y.

n

Sub-Diaconatus formaq. 246.

Presbyteratus formaq.339.c5» 349.

"n fet de neceffitate forme cujmslibet

Sacramenti imuocatio fanctiffima

&

Trinitatisq.389.

Forma abfolutionis tam a cenfuris,

quam , à peccatis imarticulomortis

Adc-

RERUM.

:

adhbibenda 9. 8y1.8y 2. cic. mgmf

Ad8$6. zmciufzue.

Forma- Sacragenti Euchariflis 4.

684-

"n

"ll

G"

100

LU

Ratia gratum faciems C era-

Fja exciftans feu prauemens q«

33:

', 30f

Gratia Augmentum in

&,äw.

.g'zm eonftfl at

q. $6«

*

H

gudi

Ora Canonica recitaude ab Ordi-

nato quoliber Ordine Sacro q.4645»

465. Crc. usque ad yog.incluffve,

Habitus. vide verbum ve[les..

m

Ncapaces. Sacmmekii Ordumis. qui

1

: J?'m*q.yg

9.

iil

j

ggnomm repe

llezdus abOrdinibus faf-

eipiendis qu.697.65 alii fumt Ab Or-

|

Áitis

dinibus repellendi q.$98.599. 600»

60!,

yriil

J

/

xe

ES

INDEX

lufentio quid fft q. 48. 49.

eQuea intentio fjf neceffaria ad confici-

endum Sacrameutum?

.fo.

Ml

dnintentiodifferat ab attentione? a.

31. Ipterdifum q. 843. 844.845.

l

TnterfHitiag. y42- y53. CPc.

7070 Ad

$52-dZncluffve.

h

Irregularitas quare non fft. cenfüra?

7- 833.834-

P

irregularis fíat ife,

Jum Primam Tonfu

qui babens fo-.

ram faciat ali-

m

quid fii effici ex1ff.

[27/

4 £2 EXCOImBI-

unatioze majore q. Y19.

Jj

L.

l

L

Ecfo

F. Lecgoratus

4- 187. 189.

"U.

. "sque €«.

4d 200. nelafi-

Locus Ordinattonis 2.y g.

M.

4

"teria c förmä effeutialis Pri-

4

Via Tonfira madentur q.1 I2.

iitiunisteui. apanspilituitii i,

eQuando tradztar dublex

POAICYÍA n

conferen-

RERUM.

eopferendo Ordine ,

quo temparex

f«

unprimatur Characfe.

r?9.158.

ZMareria Ofliariatus g. 165. 166. C^.

t

usque Ad 74. inclaffue.

j

iMl

Lecforatus matería d- 191. 192. 193.

194.

Exorciflatus matería

7« 204. 20j €^t,

n

"5que ad 208. izc

Julrue..

"tcolytatus , materia q- 220. 22Y.

A e

222.223. 324.

li

llf

Sub-Diaconatus matería - 241.242.

[-243:244«245.

Diaconatus materia q. 280, ag1. m*?

que ad 293.

Presbyteratus materia o. 323.

334-

159

. 45Que ad 339. Zeclufrve,

ö' e.

355. 357. 359. €»

eHATI Q. 364.

M.

365.

Matería SacrAmentorum.

[73

7

H

! ngoguplex-

Suanta e,

e debeat materia Sacra-

JVEEBIOYHm? q. 26.

i

n matera Sac.

vamentoruem deleat

|

ä]ïfafüa

m

fs

€ Leuedicta? .

d)

Xz

P 7

INDEX

"n dubia [ct utendum ? q. 27.

p materia mixta ex propria, e

extrauea confecrari poffiz ? q. 28.

)u AMmdo [ft utendum materia? q. 29.

Materia , « forma Epifcopatus q.

| H

X

[

143.

h

Mintfler Sacramentortdn no

U& Zegis

quiffit q«35.

Girca enudem

Mipiflrum. quadam

valde adverteuda q. 36. 37. €t-

usque ad g x.zeclufeve.

Minifler Sacramenti Ordinis q. 615.

614. CF« wique ad 640. incln-

Z'UEC.

Miffa celebratiorequirit ve[ftes,vafa,

€t Alia b circa tAlia vide 438-.

(

43;9. Qee. usque Ad 444. incluft-

0

(

'M;'zjjjixq. 647- 648. 649. €P«.wsque ad

828. Zzclufrve.

Wecelebratione Miffa

ffarum qui defedfus

u

occurrere poffeat ? q.679.680. 681.

£. usque ad. 829. iuclufrue,

(

P

Neccj;'mr

KERUM.

T

N.

NEæjz"m: apud Theologos fft q. g.

n

"Qua necelfitate ffat mecelJAT ia Sa&rAe

u t

TEEPÍA? g. 9.

hgt

Neophyti qui ffat? q.98.

O.

77

Ü

rA bona, e meritorta quare

uom dicantur SACFAHmeHÍA ? 4.

éth

O*

Offictum off iarii a. 1777.

*:w/r:-

Officium Leécforis q. 198.

Mfk:

Officiwm Exorcifla q. 212.

r d

Officzum -Acolyti g. 126.

(j

Ojflcium Sub-Diacomi q. ag x.

Officuum Diaconi q.295.

l M

Officium Presbyteri féu. Sacerdotis a.

341.

1]

Officium Divigumvrecitandum

g. 464.

46 y- ?c. Ad $09. zucluffve.

T

Ordo Eccleffaffeus

?

uid fit ? q. 90.

"

[9)

n Ordo differat a

rdigattone ? q.

91. Circa Ordinem vide q. 93. ce.

"

usque ad 102, ducluffve.

Or diüo

INDEX

Ordin. proprie diéfi quot ? 9. Y03.104.

(f

Ordinues cur plures ? q.1334. 135

|

du omues ordines Ecclefraflici ffut $a-

cramentum? q. 153.

l

[

«tdp omnes ordines ffn£ umum

Sa&m-

"nentum ?

l02

Q

g

n recfe dici po[fitomnes ordines effé

"

unum ordinem q.v6.

LT

"n omnes ordines imprimant chara-

&erem?q.y7.

ll:

J

Sacramentz Ordimis effedfus

159.

Ordines minores

Á

quaudo co —errz'

!

polfeut? q.179.

[

Ordimes minores, quo ia loco conferri

le

polfeat? p. Y8o.

(

Ordines majores , quà Ordznes faerz

| 0

"vocantur , ia quo loco conferripof-

I 0?4'

Jfnt? g. g53.

Ordinem [acrum

füféipiens,ad qua te-

zeAatur 29. 258.

[

0y,

Sacramenti Ordiuis,qua ffat fabftan-

talia?

LI6O.

Oït

Ordinationis tempus q. y31. y32. h.

4501€ Ad 5 $ 2. 29l uffve.

d

Circa

RERUM,

10j

Circa Ordinationem-validam , ci ma-

Je Ordinatos , c penas comtra zpfos

M

vVide q. 385.386. €c. tsque d 413.

Toclufre ef» etiam q. 453.454. Che.

(

usque ad 46 1. incluffue.

Circa Ordizatos minoribus Ordinibus

quadam motanda q.232.233.234. .

Ui

Ordizati Prima Tonfura, &i quotum-

que ordige proprie diéfo eaudeuz

Privilegiis

.

II6. I17. I I8.

f9

Ab ordizibus

^

efeipieudis enulti funt

/1

vepellendi q. $97. $98-

Ad 612. tuclufzue..

[2 unique

"tf

Offzarius , & offiariatus q. 161.162.

AH

. usque ad 186. incluffve.

Ordinmn iucapaces q. 199.

:

Ordinati ab Epiftopo male difpoffto q.

[

642.643. ävc.v usque ad 6Ay. inclu-

ZUECe

Ordinandi ad 4

4ll

daat q. 646.

uod brincipaliter ten-

Ordinis Miviffer

d

613. 614. CPc. $-

que Ad y 30. inc

7Z'UE.

Quid acendum [it , f£ Epiftopus in Or-

inando imcidat im m

[4 017672 3

(Á

defíciat q. 15 1.

Ov di-

RERUM.

Sacrameutum quare a Domi?zäi;g/fii

0

Lutum?

'17.

&acramentum diguiffemum quod fst ?

E E

CFAMIEBIHlL

.Sn

pænimgztiæ 4.851.852.

EROTUISSMERS

e»c. "que ad 8g 9. zucluffue.

P(

4 Sacramenta fimt. utilia , dv ue-

ce[faria q. 4.

"du fene Sacramentis Deus po[fzt falua-

re bominem ?

$. Qua Satra-

l

menuta ffnt magis neceffarta? q.7.

Sacramenta veteris , €? mova legis

li

differumt inmultisq.1g.

n Sacramenta antiqua, f matura-

Jja caufaverint gratiam . fauctifi-

CAPLOImiex Offïüfü . I9.

Sacramenti partes effeutiales qua

ffft ?. 9. 22. 23.

li

Sacramentorum effecíus q.32.

Sacramenta nvua legis inquogeuere

caufa aratiam cqnfem;zt? g. 34-

Sacrameutorum quis capax fit ? q.79.

du Sacramenta uoff

'MJ?!/&W&W??

Ab ngelis? a. 81.

L

$4-

l:

INDEX

af

Ordinandi qua Jcire debeamt ? 9. 1. 2.

. &4.828.829.

Lt

B

,

Ofentía qub!up/e:q Jft ? q.6. Privile-

» t

giaquibus gaudent. omnes clerici

Ordinati Prima Tonfura, ei quo-

eumque Ordine Eccleffaft ico, q. 116.

u

Ju

ri"rIg.

T

Presbyter , & Presbyteratus q. 324«

^

"32f

c. usque ad. 388. dnclafrve.

lgl

Penuitentiasacramentum 4.851.852«

if

€c. usque ad 8g9.inclufrve.

R

jf

3 Ationis ufus i qua etate babea-

9»13

UM fur? g.8

Ritus fervandi

in AMiffa celcbmnda

u

q-437:438. -

$

9

"ramentum quotuplex. fi? q. 3.

771

Quod fit mova k

13. 14 1 j 16.

£55 q. 1O. II. s

j

$At A-

INDEX

Saeramentorum fafc

eptor qualis de-

4i

bent effe? q. ga.

E&

] Sacramenuta cum fiéfione accepta

eonferaut eratiam , pofiquam fr-

.W:

& recefférit q. 94.

/

"n quis teneatur petere Sacramenta

a miniflro ut eadem valide fafci-

ï

llj

p/at 3. 85.

:lw

"n licitum [it petere Sacramenta À

|

f

Sacerdote publice concubinario ej»

[/,

[

[iceat audire Milfam Mitus 9. 96.

Qua [Int meceffaria ad valide conft-

f

ciendum Sacramentum smova legis

[

4

SaérAmenta Santfa Ecclcj/z'æ q?m Jrot ?

[

L 5'2.

[lï (

"n ipfa Sacramenta [rat rationabili-

Biter ordinata? q. g 3.

!

4

Quare eadem . Sacramenta mon. ffut

£redecim, eum Ordines, qui fant

SACFAImeEPIA

» fftt féptem a. y4.

D

"Quomodo eade.

u Sacramenta diffe-

sd«

TAHBL inter fe? g.g g.

Sackramenta

Jancla Eccleffa. cur ffnz

Jéptem q.56.

pz/7

5

RERUM,

T^

"n fit de fide, Sacramenta Sané?a Ec-

cleffa e/fe feptem affigmata? q.y9.

thin

4 omuA acramenuta z'mprimant

characferem ?

. 60.

d

Sacramenta imprimeutia charatze-

4

vem uonpofunt iterari ratioue ipft-

o

us charatderis?

.662.

la Sacramenta , qua mom imprimunt

/14

characterem,poffant iterarà,

quia

T

carent ipfochbaracfere

]. 77: 78*

"4qua beuedic£a ,

€f opera bona , b

;6"

W ,4

meïitarz'a,qwzre SZCFATROHEA noU&

g/.f

egn minime fizt dicenda

2I.

þ? q. 20.

i

Sacramentorum. Minifler g. 35« 36.

37-38- 39.

il

Circa eligere Miniflrum Sacramento-

rum-videq.87.88.89.

"nSacramentadifferant aSazramen-

?zt

J

cramentali?q.Yy g.

Sacerdos q. 324. 325. eh«c.

,5gue Ad

í

388. zncluffve.

Sacerdos [mnplex

quomodo fe eerere

^V

Lentena

D

7

€9eat in abfol

endo pe.

exift en-

]

T

IND«E'X'

exiflentem in articulo mortis q.

44

950. 8$2. €bc. usque ad 879. in-

n

€Ufre.

"

N

hn Sacerdos irretitus minore excom-

onunicatione peccet , ff Sacramen-

zum corferat:q.8$8. "

To

offit abfolvere

enxo fPplex Sacerdos

EXCOIIMIIUMMPICA-

di 1

a-venialibus , ct 4

:

tione minori? q.8$9« 07

T

/

n Sacerdospeecet mortaliter , ff mum-

uam fe exerceat in aéL ibus Sacer-

[

dotii? q.869.

T

Subditus Epéfcopis q. 147.

(f

n fimplices Sacerdotes peccamt Aumu-

A

]um defereudo?

a fft congruum Sacerdotes [tire ca-

entia quomz' ofmnia Sacra-

ffpns confei

Divina, * Eccefta-

auenta , ci Ad

"o fficapracepta? q-861.

la

Scaudatum quid fit q.

518..

Ordimaudis 4.

Scientia requifita m

829- 839-

en[ro q. 840. 841. 842-

y

4

D

jaconus , C Sub-Diaconatus 9.

238

RERUM.

H

:

238: 239. €?c. usque ad 276.incius

|

if

4U€.

Sub- DiAcomatus

-6;[72(572&5 g. 274.

(ff)

KH

Onfara q. 10j. ro6. che. usque ad

131. Zzclufrue*

,'Iffl

n Tonfura Monialium wvocari poffet

((

Tonfura direíta ad Ordines fefci-

n

piendos ? g. 1

Tatius ph

)

y

UM dv TA£f us mROYAÍlLS

(l

quid frut? 9. Y73. Y74.

Tonfuraquanta latitudinis.

debeat ef-

L

. fe ? q.186.

Temporis etas vequifeta ad f'feipien-

AbYimam

Tonfaram , et ad f

/

cipieundos Ordines minores ,ch» na-

L

Jores , et Epffcopatum

$20. f 21I.

,

f

€. 45QuHe Ad $ 30. dzc

Jrve.

Vempus couferendi prim

am Tonfa-

YHIW, C Ordines majores , eb »i-

4

ZOrE$ .. 31. $32. C?c.

352. Zuclufroe.

usque Ad

Juali, ad

Ordigibus

quos ordi;zantur ,oui

q-

-

faeris ordinamtur q. $75*

h

yJfPve,

| fdefquue 4d $96, ipclu

dramee

INDEX RERUM-

Vranfubflantiatio quid fft? q.78g.€

:

786. ubi etium babetur , quid fit

£ransaccidemtatio2

|

d

«

9

.

L

T

V

lator quis frt? g. go.

Veffes adbibeuda ab Eccleftafti-

£l5 , d. 414 415« CPc. ttsqtle d:436.

anclufeve, co etiam q. j 10. $ 31. $ 12»

.1

J

CyISSgpI4e.

Votum cafHitatis fervandum nb ordi-

(j

natis quolibet Ordine [aero q. 445*

446. Cc. usque ad 45 2. inclufrue ,

I

C eliam q.462.463. 4.6 4

j dm

Francifcus Colli Cbrfc:'cic

NOVIS-

D

NI 07 25 HUR

L

3 05 8

7

j

p

OO

d Dpupepedegequgietoqudequisqudedsde

bibktttanr

T

^"

.

IT

f

NOZISSIMUM

:

]

;

I,)'ilu

EXAMEN

andi

ORDINANDORTUM.

Af

" Perutile non tantàm Or-

dinandis, verüm etiam Exayni-

aatorzbus , t Presbyte-

YÀs Cunilas,

Uzritur , an . ordinandi

cognitionem

Sacra-

[

mentorum. Sancte R o-

manz Ecclefiz, feu no-

vz legis habere de-

beant, faltemin genere?

4

Refp.

EXAMEN

2

Q

Refp. Maximé, quia ordo, quo in-

T

fignirivolunt, eft Sacramentum, fed

circa ordiínis Sacramentum mnul-

-l

0r

(

ta particularia fcire tenentur.

ts

3. Qusritur, an ip(i ordinandi, pre-

ter multa particularia ad ordinis

W

Ms

Sacramentum fpectantia , tenean-

tur fcire plurima particularia, qu&

W

attinent ad alia Sacramenta?

l

Refp. Nequaquam nifi velint citó

P

exercere curam animarum, in quo

T

cafü videant, & confiderent atten-

n

té, qug explicantur Cardinali To-

Mj

leto, feu ab' aliis Auctoribus ap-

i

robatis circa eadem Sacramenta.

3. Quzritur, quotuplex 6it Sacra-

Ü

mentum?

-

[

Refp. Sacramentum , cüm fit nomen

N

lo

sequivocum , non dicitur tantum

de uno unius fpeciei , fed de pluri-

Refp

bus plurium fpecierum dicitur,

unde Sacramentum , quoad pti-

mam íüi divifionem , düplex éft,

d?ä

fcilicet Sacramentum veteris Le-

W

gis, & Sacramentum novz Legis;

Secun-

ORDINANDORU .

3

qi

101

li

Secundarió dicitur , quod Sacra-

Eumafed

mentum . triplex .eft : Primum eft

m

omne, quod eft occultum : Secun-

.

dum eft juramentum , quod mili-

ldla

p*

tes antiquitus afferebant : Terti-

ordi

j

um eft aggregatum ex rebus, &

cenea

verbis, quod quidemeít Sacramen-

"m lit?.'

tum novz Legis, cum fiat ex re-

ij

bus, & verbis, & hoc àfacris Theo-

p du

logis definitur, : infrà patet.

4 Qusritur, an Sacramenta nove

Il qUO

t at

?

Legis fint utilia, & neceffaria?

xli T0

Refp.. Utique funt utilia , & neceffa-

ys Q

ria, ut Magiíter fententiarum ex-

.ponit, homo per ipfà Sacramen-

m

[ Mud

ta humiliatur, eruditur , & exer-

cetur,

, nomïü

. Quaritur, an Deus poffit fervare

hominem fine Sacramentis?

tanturt

jp pl

Refp. Deus poteít (alvare hominem

absque Sacramentis de potentia ab-

d! rl

cin

d (*

foluta, non autem de potentía or-

lx &b

dinaria, juxtà communem fenten-

js u

z?am Sgcrorum Theologorum.

Leghy

Gecun

,Az

6- Qgæ*

EXAMEN

0.

4.

6. Quzritur, quz fit potentia abfolu-

| Ceþï

ta, & potentiaordinaria?

| qi

Refp. Potentia abfoluta eft illa, quz

i

nulla adftringiturlege , nedumna-

| puob

turali ; Potentia veró ordinaria

I

eft illa, qu eft in ufü juxtà Decre-

j n

ta & ftatuta Diviína.

| &t

». Qusritur que, & quot Sacramen-

e

ta Ecclefia-fint magis neceffaria?

ptu

Refp. Tria, fcilicet Baptifimus, Poe-

Woni

nitentia, & Ordo, quae quidem Sa-

L

IN

cramenta inzqualiter fünt necef-

j

faria, quia Baptifmi Sacramentum

FP

eít neceffarium abíoluté unicui-

Y

qué, Poenitentiz Sacramentum e

tl

neceffarium tantummodo illis, qui

Tatjo)

poft Baptifimum mortaliter pecca-

At t

verunt, & Ordinis Sacramentum

D

d

eft neceffarium non fingulis fideli-

fas

bus, fed toti Eccle(iz.

AR

"

8

Quaritur, quotuplex fit neceffitas

B

apud 'Theologos Do&tores?

Qs

Refp. Duplex, fcilitet neceffitas me-

Ym

dii, qua ne de lege ordinaria nul-

N

. lusfalvaripoteft ; &neceffitas pr-

cepti,

QRDINANDORUM

$

volt«

cepti, qua homo tenetur ad ali-

quid folum ex precepto; quod fi

l, qllæ

ignoret ignorantia invincibili, feu

J na

probabili , poteft falvari.

finaria

9. Quzritur, qua neceffitate fünt ne-

3

Due

ceffaria Sacramenta 2

. Refp. Aliqua Sacramenta funt ne-

m

ceffaria neceffitate medii, ut Ba-

rio?

ptifmus, & poft peccatum mortale

.M

poenitentia in adultis:. Alia veró

t 9

Sacramenta fünt necefífaria necefz

sed

fitate precepti, & hzc fünt necef-

entum

faria neceffitate praecepti ratione

Qniue

per(one fingularis, non autem ra-

m

tione totius Ecclefie militantis :

j qui

ratione enim ipfius totiuS Ecclefiz,

eca

funt neceffaria neceffitate medii.

ntüm

Io. Qusrirur , quid (it novz Legis,

&idie

feu S. R. E. Sacramentum ?

4

Refp. Eít fignum rei facrz.

£t Sive Refp. Sacramentum novz Le-

gis eft invifibilis gratia vifibile fi-

TA

gnum ad nofítram ju(tificationem à

Chrifto Domino inftitutum.

| nul-

n

À 3

Sive

p

6

EXAAMEMN

Sive Refp. . Eft fecundum Theologos

E

&

ipfüm definientes, & fic magis pro-

rié dicendo, Sacramentum nove

ï

K

(

l

e

ois eft fignum pra&icum fenfi-

bile ret fàcrze fan&tificantis homi-

[tio

Vr

nes À Chrifto Domino inftitutum,

g

u Q

x1. Quzritur, quid nomine figni in-

Y

telligatur inipía definitione?

intelligitur ma-

[

Refp. Nomine figni

din

:eriale elementum, quo utitur Mi-

nifter in conficiendo aliquo Sacra-

r

mento, ut aqua in Baptifmo , ut

W

vocatur materia ipuus Sacramenti:

üm

& etiam intelliguntur verba , qu

Y

praferuntur.à Miniftro ,' quando

I

conficit 3acramentum , qux qui-

J

dem verba appellantur Sacramenti

forma.

[

E

12. Quaritur, quare ipfüm Sacramen-

tun* novz Legis dicatur figoum

Refp.

N

practicum?

Refp. Quia homo utitur Sacramen-

L

lp

l

tojn quantum idem Sacramentum

facit id, quod fignificat, ut eft Dei

W

IN

inftrumentum per virtutem eidem

&

ORDINANDORU24,

7

ojogos

ab ipfo Domino Deo inditàm , un-

dé dicitur caufare gratiam ex ope-

ig pv

novi

re operato, ideft ex vi, & effica-

cia ipfius Sacramenti ultra difpo-

: fenf-

horm

fitionem, & meritum , aut exigen-

tuitUTs

tiam recipientis Sacramentum.

13. Quszritur , an Sacramentum no-

gqi i

vs Legis conferat gratiam juftifi-

iur n

cantem ex opere operato de con-

av M

digno, ideft, quando meritum fi

Sxtt-

ab exiftente in gratia propter ali^

n(), Ht

quod bonum opus ab eo factum,

& etiam de congruo, fcilicet, quan-

menti:

4 q&ä

do quis exiftens in peccato morta-

li facit quod in fe eft , ut fi propo-

n

nat confiteri, fi Deum oret , ut eri-

piatur à peccato ; quamvis hzc fa-

amen

cere nequeat , nifi mediante aliquo

auxilio fupernaturali?

ao

[goum

Refp. Maximé propter conjunctio-

nem juftitie Dei cum mifericordia

Agmfn'

ipfius.

14. Quzritur, an Deus poffit infti-

entull

Dd

tuere Sacramentum fignum intcl-

le&uale;feu fpirituale?

e[dfm

D

n

Refp.

$

EXAMEN

tür

Refp. Maxime, fed effet Sacramen-

tum,quod Angelis inferviret.

[

Af. Quzritur, quare idem Sacramen-

j v

tum novz Legis dicatur non folum

tin

fignum

fie

bile ?

pra&icum, fed etiam fenfi-

Mdf

Refp. Quia omne Sacramentum in

i

aliquo figro externo fenfibus füb-

f

jecto faltem ex parte confiftit, &

tell

V ]

hoc fa&um eft a Chrifte Domino,

quia homo corporeus eft, & pro-

lii

pter hoc nihil intelligit in praefen-

w

ti flatu, nifi per modum rei cor-

ij

n

poree, & feníibilis, ut aperté vi-

detur,

d

16. Quzritur, quare facra res ab ipfo

€0n

Sacramento novz Legis fignificata

V

dicatur fan&ificans homines ?

fily

Refp. Quia omne Sacramentum cau-

&

fat gratiam fandtificantem vel au-

i

gmentum ipfius modo jam di&to,

N»

id eft ex opere operato in homine

ii

non ponente obicem, feu re&é dif-

D

pofito ad recipiendum tale Sacra-

Wi

mentum , & quodlibet Sacramen-

Tl

tum

ORDINANDORU .

9

tum confert aliquem alium parti-

Famcn-

cularem effectum.

'

"at

17. Quaritur, quare idem Sacramen-

folum

tum novz Legis a Chrifto Domino

nfen

Í

l«

fuerit inftitutum?

Kefp. Sacramentum novzx Legis fuit

üm n

inftitutum a Chrifto Domino , ut

fecundum ejus mentem homo in-

ws (ib

fir, d

telligeret, ipfam Sacramentum no-

v& Legis effe fignum contra di-

Jnitoy

&

ftin&tum a fignis puré naturalibus,

relee

quia fecundum mentem ipfius Chri-

Í COI-

fti fignificat rem facram füpra di-

d v

Gam , & ut ipfemet homo etiam

adhiberet ipfüm Sacramentum ad

TE

confequendam gratiam juftifican-

tem ab ipío fignificatam, & eternam

ficaà

fàlutem.

)

r

I8. Quzritur, an Sacramenta veteris,

) 4l

& novz Legis differant?

dl&o j

Refp. Licét in ratione figni conve-

t

niant, utraque enim fünt figna non

mint

dii

naturalia, íed ad placitum , & ex

inftituto Dei, tamen differunt pla-

Ya

ribus modis.

ml

Primó differunt quia

tü

À 5

Sacra-

io

EU gD]7M CEUN

D

Sacramenta veteris Legis folàm

£a

do

fignificabant gratiam dandam , fed

Sacramenta nove Legis eam figni-

Wefp

ficant, & efficiunt.

Secundoó , illa

Jl

erant figna fignorum , id eft noftro-

K

rum Sacramentorum , hzc íünt

tl

figna rerum , id eft gratiz fan&ifi-

tiot

cantis,., & aliarum virtutum , .quz

i

illam. confequuntur.

Tertió , ilis

«

initiabantur folüm. jufti,..his veró

x

t

etiam injufti, qui juftificari volunt.

Quarto, illa non aperiebant coelum

h,

hec autem aperiunt illud.

Quin-

Q

tó, illa conferebant gratiam lega-

(

V

RU

lem ex opere: operantis tantüm,

hec veró confervat gratiam jufti-

f

S GX

ficantem ex opcre operato.

T

to, illa non conftabant ex verbis,

fed folis rebus: hxc vero ex rebus,

, 211(

& verbis conftant , cüm inferviant

ls

Chrifti &idelibus, qui per Chriftum:

f

lucidi vocantur, ut manifeftatur ab

N

ipfis verbis.

f

19. Quaritur,anSacramentaantiqua,

fü

& naturalia in pueris caufaverint

Y

gra-

Em

ORDINANDORUAM.

1Y

folóm

gratiam fan&tificantem aliquo mo^

, fl

doexopereoperato? -

Refp. Maximé, tamen non caufabant

figo-

, il

illam gratiam ex vi , & efficacia fua,

yvotto- "

fed Deus caufàbat ipfam gratiam in-

c fünt

tuitu profeffionis fidei , & deno-

tionis, quam illi in talibus ptofite-

ndife

s

bantur, & ideo eademSacramenta

r,q

]s

erant inferiora noftris.

N

is (

20. Quaritur, an. aqua luftralis, feu

benedi&ta, & cxtera Sacramenta-

Vofqnï.

ceplur

lia, in quorum ufü homo juftus ac-

quirit augmentum 'gratiz; fint Sa-

Qgin-

-'cramenta ?

ao

Refp. Nequaqam: quia non caufant

Müüm;

gratize augmentum ex opere ope-

1mþüþ

rato , fed fecundüm difpofitionem

a

H

verbfï»

operantis,

Aài, Quzritur, an.om

nia opöra'bonä;

-rebus, "

al

meritoria hominis jutti , eleemo-

fing, & opera mifericordiv , imo:

hritum

actus perfectee charitatis , .aut per-

atür &

feQxe contritionis extra Sacramen-

tum j etiamíi habeant annexam

1dquæ

, & xemiffion

€

2

*YY

Aik

gimam gratiam

$

pec-

gl'il

12

EXAMEN

peccatorum, (int Sacramenta novze

Q

Lesis?

i

Refp. Nequaquam, quia non caufant

Mb

gratiam ex opere operato , nec ad

a

hoc fünt inftituta à Deo ; fed cau-

Bu

fant gratiam folüm fecundüm di-

f0, |

fpofitionem operantis.

Eu

22. Quaritur, quot fint partes effen-

VetQ

tialesSacramenti nove Legis?

&m*

Refp. Duz , hz fünt materia, & for-

ller

ma; quarum una deficiente , non

Tientu

conficitur Sacramentum: ut. pane

h-adl i

triticeo, & vino deficiente, quz

RUA

funt materiía Euchariftiz , non con-

* Qum

ficitur Sacramentum ipfius, licét

13 $.

adhibeatur forma, quz funt aliqua

verba determinata.

l M

"d

253. Quxritur, cur res dicantur ha-

- bere rationem materie & verba

Üng

i

formz?

A

Aefp. Quia ficut materia contrahi-

P Q

tur, & determinatur a forma , fic

CItn

res contrahuntur, & determinan-

f

tur à verbis; &ex his, & illis con-

& ]

citur Sacramentum.

(

24—0 wæ'

ORDINANDORU2A.

13

L0V

24. Quzritur, quotuplex fit materia

Sacramentorum ?

uf

Refp. Duplex : fcilicet remota, &

nec al

propinqua, feu proxima: illa eft ele-

X CAU

mentum in conficiendo Sacramen-

ün d

to, hzc eít ufüs taliselementi, ut

aqua eft materia remota , ablutio

yeffet-

veró materia proxima Baptifmi :

s?

& in Sacramento Ordinis calix, vel

&f

liLer, aut aliud tale vel tale Sacra-

$ 20

mentum, eít materia remota , &

; p

traditio illorum eft materia pro-

; quæ

xima.

ncor

25. Quzritur, quanta debeat effe ma-

,f

teria Sacramentorum ?

zalign

Refb. Modica, feu pauca quoad confi

.ciendum Sacramentum , fed quoad

r h

ufüm fidelium debet effe multa ,ut

veni

quando confervantur particule pro

Communione multorum.

yrli

26. Quaritur, an materia in confi-

" f

ciendis Sacramentis debeat effe

yinat

fanctificata, & benedi&ta?

Tu

Refp. In quibusdam Sacramentis ma-

teria debet effe fanctificata, & be-

Q

47

nedi-

14

ALE NUA MCLEONS ?

nedi&ta ; vela facerdote, ut aqua

d

Baptifmi, vel ah Epifcopo, ut oleum

bis

in Sacramento extreme Undi-

Mf

onis , & calix cum patena in Sa-

t

cramento. Ordinis, & chrifma in

ho

Sacramerito confirmationis, in aliis

p Q

autem Sacramentis non requiritur

w

materia. fanctificata & benedicta,

C

cujus .quidem differentim ratio

eh.

eft, quia in illis Sacramentis abun-

| hti

dantia gratiz datur, & ideó requi-

D

ritur duplex fan&tificatio, una fuper

d

matería , alia in füfceptione Sacra-

v

t

menti , ut afferit Albertus Magnus

(

in 4. dift, 24. ar. 3.

Et adverten-

d

dum eít, quod quantum ad Baptif-

X

mum , & facram ; Ordíinationem,

u

noneft de neeeffitate; Sacramenti,

iüg

uód materia fit confecrata, fed

f

folum deneceffitate preceptisquan-

EO

tum veró ad Sacramenta Extremz

M

Un&ionis, & CGonfirmationis, eft

Id

de neceffitate Sacramenti, juxtà (an-

I

& Ecclefig ufum,

tib

d

27. Que-

ORDINANDORU M.

Ij

taqui

27. Quzr. anfit utendum materia du-

oleum

bia?

di

Refp Nequaquam nifi in cafu neceffi..

in 9

,tatis, quando certa matería haben

(toa i

^

non poteft, .

jn as

28- , Quxrritur, an materia. mlxta, ex

]UII'ICUF

- propria , &extraneamaæna poffit

vd q,

coníecrari?

p

Refp.

Maximé ; fi promxa matena

s abl

fit in,majorequantitate , quam ex-

" tranea. :

[eqm

r mgef

29. Quzritur, quando Minifter de-

Satr?

beat uti materia in conficiendo Sa-

[agnus

cramento ?

MTWU

Refp..Quando. profert formam , &

| B;W[l

hoc intelligitur moxa;xter, fcilicet

(ordfts

paulà ante vel p&1o poít;. fed tu-

amanto

tius, fi phyfice , Id eft naturaliter,

31(6

fi mul materia,& forma adhibeantur,

30. Qusritur, ubi debeat effe materia

tl quan

a

, Sacramenti conficiendi?

nis;'

Refp. Debet |.etlc. prefens Miniftro,

W), tl

ita ut oculus eam videat ,

& ma-

nibus tractety non tamen necefïc

P

cü,ut ipíam tangat,

, ;l]'e'

3

uge.

L

16

EXAMEN

31. Quzritur, quot modis formaSa-

Mf

cramentorum variari poflit ?

bus

Refp. Septem; Primó,diverfo idioma-

t

te feudiverfalingua, ut Greca, La-

(

tina, &c. Secundó ,interpofitione,

d

ut tuffiendo, autloquendo. Tertio,

Cs

additione , ut addendo verba non

| 33'&

neceffaria.

Quarto, corruptione,

Vi

ut dicendo vatizo , loco verbi ba-

| RE[D,

ptizo; & dicendo Matris loco Pa-

lus

tris, &c.

Quintó, tranfpofitione,

d

ut ego te baptizo in nomine Fi-

Inr

lii, Patris , & San&ti Spiritus &c.

a

Sexto, verbi pro verbo pofitione,

M ]

ut ponendo loco Filii nomen Ge-

h

niti &c. Septimo , fübtractione ali-

/J,(

cujus verbi , ut**mittendo verbum

m

baptizo, aut aliquam Divinam Per-

V0

fonam:'Circa quos modos variatio-

W

ni adverte fieri Sacramentum, dum-

Ur

modo non mutetur fenfus verbo-

Vi

rum: & circainterpofitionem, dum-

P

modoó parva mora intercedat.

m

Iu

*

32. Quaritur , quot fint effcctus Sa-

x

cramentorum ?

Refp.

ORDINANDORU .

r7

masr

Refp. Duo: unus communis omni-

bus Sacramentis , & eft gratia ; al-

diom

ter-veró particularis aliquorum Sa-

a l-

cramentorum , & eft character, qui

(iro6

eft effe&us particularis Baptifmi,

Terto,

Confirmationis, & Ordinis.

3 n

33. Quzritur, quid denomine gratiz

*

of

intelligatur ?

hi D

Refp. Nomine gratiz intelligitur ha-

x r

bitus fpernaturalis infufüs imme-

[EÍOf,

diaté à Deo in creatura intellectua-

ne f

li rationali$, per quem vel fit di-

5 &

gna vita*eterna , &grataipfiDeo:

itiones

vel preparatur, ut fiat digna, &

j Ge

grata, Ipfe habitus füpernatura-

nc4l-

lis, quando efficit creaturam di-

orbom

gnam vita zterna & gratam ipfi

j*

Deo,vocatur gratia gratum faciens,

riati

qux itare non poteít cum pecca-

dui

to mortali: quando veró ipfe ha-

.

bitus przparat ipfam creaturam ut

fiat digna, & grata , vocafitur gra-

: du

tia excitans feu preveniens, qua

T

ftare poteft cum peccato mortali.

u

234Qui-

1$

EXAMAMEN

34. Quxritur in. quó genere caufz

. Q

Sacramenta nove Legis gratiam

Qrt

conferant.

:

Mf

Refp. .Circa hoc duplex eft opinio,

&i

quarum prima afferit, Sacramen-

Thn

ta efficere gratiam in genere cau-

Tece

fie morfalis , quatenus intuitu Sa-

W

cramentorum Beus producit gra-

W

tiam, quam confert füfcipientibus

aQ

Sacramenta.

Altcra opinio affit-

V ag

mat, eadem Sacramenta efficere

Can[

gratiam in genere caufe phylice

uv

inflrumentalis ; quaten£; .materia

| Qu

Sacramentorum veré atcngit pro-

T

ductionem gratiz per elevationem

Min

effectam à Deo, uti ad effectum

s;

improportionatum refpectu nature

l

ipfius materie , ut exempli gratia

f

ua

patet de materia in Baptifmo.

N

quidem duz.opiniones funt pro-

(

babiles; fed probalior eft fecunda,

li

quam prima ,. quia Deus elevando

lu

inftrumenta: creata ; ad producen-

(ig

dum aliqucd füpernaturale, tribuit

1j

dignitatem ; & excellentiam ipfis

]

Sacrameiitis,

35;.Que-

ORDINANDORU 4.

r9

euuft

3f. Quaritur , quis fit Minifter Sa-

yatam

crametitorum.novz . Legis?

Réfp, Eft fàcérdos habens jurisdi-

opinfo,

-

&ionem quantum ad aliqua Sacra-

l'ama.

menta, juxta confüetudinem ufü

*e cal.

receptà à bonis Sacerdotibus, alius

IN

juxtà qualitatem . ejusdem Sacra-

t gt

menti, & intelligentiam illius, qui

entibus

accepturus eft ipfum Sacramentum,

Ü a?fxt-

& advertendum eft. Baptifimum in

eH'ïCCl'C

cafü neceffitatis etiam ab infideli

lyict

