
ipfi

Cteratus.

193. Quseritur , que (it materia pro-

kto

xima ejusdem Le&oratus?

»

dj

Refp. Epifcopus ipfum Librum tradit

Ordinando.

M

l

I94. Quszritur, an ad validitatem

U

ipfius ordinis Le&oratus Ordinan-

Tngi

dus tangere debeat ipfum Librum?

Refp. Debet illum tangere tacto na-

D

turali , vel faltem morali.

defe

I

19;. Quzritur, quz eft forma Le&to-

ratus?

M

s

Refp. Sunt verba, qu& ab epifcopo

D

proferuntur , quando ipfe epifco-

iW

pus ipfum Librum tradit Ordinan-

fi

do.

:

0 |

196. Quzritur

C&oratus?

» quis "fïF effe&us Le-

qi

Qs

Refp. Duplex eft effe&us ïpGus Le-

&f

Coratus fcilicet gratia, & chara-

*

T

Cter,

197. Qusritur, quando character Le-

Quj

&oratus imprimatur?

tU

Int;

Relp. Vanndo in tradenda materia

f

ipfius

ORD-INANDORZIM/

89

jfius ]

: ipfias Le&toratus, profertür ab Epi-

Ícopo forma ejusdem.

teria t

198. Queritur, quod fit officium Le-

?

Goratus ?

im tral

vïn Ecclefia

Refp. Eít legere popule

Le&iones veteris,& novi teftamen-

fiiuen

ti, & docere Cathehumenos ruüdi-

Ordint

menta fidei Chriftiang.

j i

199. Qüzritur, quomodo accedere

440 (

debeat ad Ordinationem ille , qué

Le&oratu eft: ordinandus?

aLet

Refp. Accedere debet eo modo , quo

^; accedere debetille, quiordinandus

ei?

eft ordine Oftiariatus, ut patet in

jc a

refponfione ad. quafitum füpra po-

r

fitum 18f.

200. Quszritur,qualis effe debeat ille,

J t

qui ordine Lectoratus eftOrdinan-

dus?

Refp. Debet effe Confirmatus, & pri-

pfus I*

u

ma Tonfura, & Oftiariatu infigni-

tus, rudimentis fidei Chriftianz in-

flerl

ftruàus , & faltem linguz Latin*z

intelligens , habens statem faltem

fcptem annorum completorum , &

materfï

ipüui

'a icu.

90

'EXAME&

(

alicujus Ecclefim fervitio adfcri-

ltf.-

ptus.

106

201, Quaritur, quid koc nomen Ex-

xir

orciíta fibi velit, vel fignificet?

Mj

Refp. Significat illum, qui habetOr-

- otd

'dinem Exorciftatus,

202.

9)

:

uzritur, quid fit Exorciftatus?

di

Kefp. Eít poteítas, per quam Ordina-

7| Mefy

tus in Exorciftam poteft expellere

diy

4 Diabolum , ne impediat aliquem

Ord

à fümptione Sacramenti Euchari-

fi,

ftiz.

;

At

203. Quesritur, quando inflitutusfit

m

Ordo Exorciftatus?

*

KRefp. Quando Chriftus tetigit aures

Ti

furdi, & muti, dicens , Ephata ,

a

quod eft adaperire: & quando de

* Maria Magdalena feptem dzmonia

(

Wf

: ejecit.

Do

204. Qusritur, quz fit materia Exor-

Refþ

ciftatus ?

[

Refp. Eíft Liber Exorcifmorum..

H09

20j. Quzritur, an ipfe Liber Exor-

cifmorum fit materia

fklge

remota Exorciítatus?

proxima , vel

N

Refp.

(

ORDINANDORU A.

9I

M.

io xl

Refp. Eít materia remota.

206. Quzritur, qu« fit materia pro-

;omen l

xima Exorciftatus?

fficet?

Refp. Eít traditio ejusdem Libri Ex-

habet (

orcifmorum.

207. Quzritur, quz fit forma Exor-

orcitat

ciftatus ?

am Ovdn

Refp. Verba ab Foifcopo prolata,

f at

dum porrigit materiam tangendam

Ordinando, fünt forma Exorcifta-

i a

ti Dd

tUS,

uz quidem verba funt hzc

form

:

ia: Accipite, & commenda-

1(htl1fu l

te memoriz , & habete poteftatem

imponende manus füper energu-

menos five Ba

tioic 0R

chumenos,

ptizatos fige Cate-

d

yando

208. Quzritur, an ad validitatem Ex-

j d!

orciftacus Ordinatus tangere de-

beat Librum Exorcifmorum ?

Refp. 'Tangere debet illum taétu phy-

sera b

fico, vel faltem morali.

209. Quaritur, quis fit Energumenus,

us

füper quem imponit manus ipfe

j B

xima "

. Exorciíta?

o

Refp.

92

EXAMEN

Refp. Eft ille

lx;l

""feffüs,

» qui eft à dïemone ob;

del

210. Quzritur, quis fit effe&us Exor-

Ort

ciftatus?

Mj

Refp. Duplex, fcilicet gratia, & cha-

quo

racter.

"

d

z1r. Quzritur, quando imprimatur

,

aW

chara&tér Exotciftatus ?

)u

Refp. Quando in tradenda. materi

$

profertur ab Epifcopo forma.

.]4'(2

212. Queritur quod fit officium Ex-

qi

orciítz ?

!

D

Refp. Eftimponere manus füper Ener-

&

T

gumenos, feu vexatos à fpiritibus

immugdis ad ejiciendos ipfos ma-

Tat

los fpiritus , ne impediant aliquem

C

à fümptione , vel adoratione San-

Qu

Giffimz Euchariftiz, item officium

[

ipfius Exorciftz eft exercere Cate-

BIN

chumenos , olim etiam folebat fa-

W

cere , ut qui non communicarent,

4lf,

darent locum communicantibus, &

hi

infundere aquam , five in minifte-

lE

rium Baptifini, five ad ablutionem

Ti

poft commünionem communican-

P

tibus,

213. Qux-

ORDINANbORUM

95

J

mb -213. Qusritur, quomodo accedere

ebeat. ad Ordinationem ille , qui

CusEyor

Ordine Exorciftatus eft ordinatus?

Refp. : Debet accedere commodo ,

quo accedere debet ille, qui Ordi-

j & di

nandus eft Ordine Oftliariatus, &

ordine Le&oratus , ut fupra patet

Sprimat

J

Àn refponfionibus ad . quafita 185.

[j mate

I199.

tmo

214. Quaritur; qualis effe debeat ille,

qui ordine Exorciftatus eft ordi-

um d

nandus?

2

i

per E

Refp. Debet effe Confirmatus, & pri-

ma Tonfüra, Oftiariatu & Lecto.

N

] fogm

ratu infignitus , rudimentis fidei

Chriftianz inftructus, & faltem lin-

t al

guz Latinz intelligens, habens zta-

jone 24

i oäc'lum

tem fàltem,feptem annorum, &

alicujus Ecciefiw fervitio adícri-

erOt

ptus.

foleyt

a1j. Qusritur, an Exorciíta ftatim

ynicrt

poftquam Ordinatus eft ipfo ordi-

;ntibulä&

ne Exorciítatus;poffit imponere ma-

j minï i

)luzionem

nus fuper Energumenos;& damo-

unici

hes gdjuyrarc 3

Refp.

Dd

EXAMEN

[

Refp. Debet habere poteftatem jutis-

lefy,

di&tionis, cüm habet folüm ordinis

di

Illv

poteftatem.

i (

A16. Quaritur, quare Exorciíta non

M5l

L

(it dicendus füperfluus, feu füperva-

caneus, cüm etiam Oftiarius ex-

C

pellat ab Ecclefia indignos, quales

lst

funt etiam illi, qui funt à dzemone

15

obfeffi?

lg

Refp. Exorcifta non. eft füperfluus,

| ll

fpr

feu füpervacaneus, quia licet etiam

Oftiarius expellat ili»s , qui fünt à

P

damonibus obfefli* tamen Oftia-

li

li

rius illos expellit, quatenus funt in-

DN

digni, qui maneant in Eccle(ia, fed

|

1) p

Exorcifta illos expellit, quatenus

li |

ipfi fünt à demonibus obfe(fi, &

Q

etiam quatenus fugr fübjecti pote-

Wite

ftati ipfius Exorciiiz ;n tali fübje-

Ts

€&ione, nt ipfemet Exorcifta pof-

'121

fit ex fficio expellere damones

&i

ab ipfis obíeffis à Dsmonibus eis-

Qn

dem.

p

Ttng

217. Quzritur,quid hoc nomen Aco-

Ó

lytus fibi velit, vel fignificet ?

ACO]V

Refp.

|

ORDINANDORIIAM. . ef

tj

Refp. Significat illum,qui habet Or-

m oriti

dinem Acalytatus.

218. Quaritur, quid fit Acolytatus?

tcilta t

Refp. Eft poteftas, per quam Ordina-

ao

tus in' Acolytum poteít portare

jarits &

candelabrum cum-cereo , & urceo-

los cum vi 5, & aqua.

B. qug]"ö

3 t

219. Quaritur, quando inítitutus

'fït

hicordo Aco'ytatus?

yerftus

Refp. Quando Chriftus dixit; Ego

fum lux mundi; qui fequitur me,

cet at

ui (unt!

non ambulat in tenebris5íed habe-

n Oül?f

bit lumen vitz.

220. Quzritur,

ss r*

q'c fit ,mat?ria AÁco-

gl

lytatus?

Relp. Urceoli vacui, & candelabrum

i

yel,

cum cereo extinCto, hz fünt duz

o t

tus.

materig partiales ipfius "Acolyta-

"u

221. Quseritur , an ip(i urceoli vacui,

h

& ipfum candelabrum cum cereo

extin&to fint matería proxima , vel

yibus &

remota ipfius Acolytatus?

Refp. Sunt materia remota ipfius

p d

Acolytatus.

t

M

]

rzzz. Quz-

96

EXAMEN

01

222. Qusritur, quze fit materia prÓ-

i m

xima Acolytatus?

fco]

feran

Refp

. Traditio ipforum urcqolorum,

& candelabri.

Arch.

eolm

223. Quesritur, quare urceoli debe-

ant effe vacui, & candelabrum de-

fcppo ,

beat effe cum candela extin&a?

Niceu

fiütih

Refp. Ut fignificetur poteftatem tra-

di Acoólyto ad przparandum vi-

1 Qu

ütüs

num, & aquam in ipfis urceolis, &

ad accendendam candelam, feu in-

|

?&fp. Fol'l

torticium in Miffze ,

Tütfo

bratione.

& officii ccïlc-

x

ttatert

224. Quseritur, an in traditione ut-

WY 1

ceolorum, aut in traditione cande-

226 ()

labri fupradi&ti charadter imprima-

li?

tur, fi ha? duz materiz feorfim tra-

d. g

dantur Ordinando? -

äqu

Refp. Imprimitur chara&ter in tradi-

]s

tione urceoli, fecundàüm D. Tho-

Itty

mam; fed in traditione candela-

'fora

bri extenditur, & perficitur chara-

I'JS, [

&er & hzc eft probabilior opinio,

Ws,

quia urceolus fignificat principalio-

W

rem poteftatem , quia propiüs acce-

I'GUm

|

ORDINANDORUAM.

57

ateriat

ad materiam neceffariam in Sacri-

ficio MifTz , fcilicec ad vinum con-

rcgolorum

fecrandum , & nihil obftat , quód

Archi-Diaconus tradat ipfüm ur-

ceolum Ordinando, quia priüs Epi-

rl de

d

fcopo , ipfe Archi-Diaconus fer-

oytid

vit eundem urceolum offert Ordi-

nando.

x

eftatett

du

225. Quesritur, que fit forma Acoly-

tatus, € qui effectus?

of

i, füll p

Refp. Forma fünt verba, quzprafe-

runtur ab epifcopo in tradenda

ffici C?lï'

materia Ordinando; effe&us veró

st

funt gratia, & character.

226. Qi

jone

uxritur, quod fitofficium Ae'o-f

g i

lydi?

Reíp. Eft preparare. ampullas vini,

[eor].]mm

& aqu& ad Sacrificium Miffze &

er i

i

porrigere Sub-Diacono , ferre ce-

reos ad idem Sacrificium, & illi mi-

m ^

i

ne m

niftrare, & undé di&tus eít Acoly-

tus, quafi fübfequens, feu pedifle-

g d

quus , di&tus eft etiam ceroforari-

[ior 0

TU

J

us, quod fignificat illum ferre ce-

priflcip

li

reum,

opil i

E

i

A.

EXAMEN

98

227. Qusritur, an füfpenfionem in-

Ney

currat ille, qui ante duodecim an-

tü

nos ad Acolytatum promovetur?

f&

fen

Refp. Nequaquam ; quamvis, ut no-

tante Zeroldo p. 2. dub. 3. &

Tti

alii Xyfius V. contrarium afleru

QU

erit.

T

m

238. Qusritur, an omnes quatuor

Md

Tij

minores ordines eadem die recipi

poffint?

judi

Refp. Poffuntrecipi eademdie, fihoc

«f

Epifcopo expedire magis videatur,

ut patet per Concilium Tridenti-

Dia

HUF

num feff. 23. c. 11.

i

229. Quzritur, quomodo Epifcopus

Z

cognofc

C

,

ere pofïït,ag id rpagis ex-

I

pediat? -

i. (

Refp. Poteft hoc cognofcere ex ma-

W

gna do&rina, & bonis moribus or-

ür

dinandorum, vel ex neceffitate Ec-

[iv

clefie , que fcilicet valdé indigeat

Buj

Miniftris.

Dl

230. Quewriur, an Acolytatus cum

nf

Sub.Diaconatu eodem die eidem

M

ordinando confcrri poffint ?

[

Ryfþi

.

W

"

:

ORDINANDOR&M;

59

fioma

Refp. Nequaquam hoc fieri poteft

ydecim 2

tuta conícientia de jure communi ,

movttur:

fed (i fieret , ordines ipfi validi ef-

fent.

Et adverte juxta Concilium

yis, t

ub 4

Tridentinum feff. 23. cap. rr. Ac-

ym al

colytum debere expedare inte-

grum annum, priusquam afcendat

es qU&['lfï

adSub-Diaconatum,fed id relinqui-

? die t

tur judicio Epifcopi, qui ut recté

judicet, debet cognofcere, (i ne-

A&C,ühm

ceffitas, aut utilitas Eccle(ie requi-

s videat

rat ipfos ordines Acolytatus, & Sub-

Tfriden:

Diaconatus eodem die conferen-

dos effe idem ordinando.

9B ifw?ï

Circa di&a in hac refp. vide q. f42.

l mjgly Ü

j43. &c. usque ad j fa. inclufive.

231. Quzritur, an Acolytus eooff-

ia

cio poffit benedicere domos, can-

tare Litanias elevata Cruce in pro-

orbist

ceffione, item commendare Deo

jni

(f o

b

Igf»-

animas morientiüm ,. & recitare

paffionem Domini in hebdomada

fan&ta?

*

atis d

Refp. Non poteft hecfacere (olemni-

j; d

ter,ut facerdotes facere folent: fed

"

A

ine

D

YO0

EXAMENM

fine ftola, & fine aliis paramentis

v

folummodó. convenientibus illis ,

Yif

qui fünt Ordinibus facris Ordina-

Mj l

ti, poft ipfa facere, & ideó (ine ma-

pac

nipulo Epiftolam , & fine ftola,

3Q

omiffo, Dominus vobiscum , Evan-

Sx

gelium in Miffa folemni legere po-

n

teft,

itc

23

2. Queeritur,an Clericus Ordinatus

hoj j

tantum minoribus Ordinibus, fi

excommunicatus fit propter per-

[P07

QUry

L

cuífionem alicujus Clerici , incur-

rat irregularitatem,fi officium füum

Qünja

exerceat, & cum f(üperpelliceo in

2

|

Choro canat?

dis

Refp. Secundum aliquos fit irregula

Mf

ris, fed alii afferunt ipfüm nullam

m

incurrere irregularitatem 5 quia

NE

aCtus minorum Ordinum, etiam

Vs

cum folemnitate, fiunt etiam à Lai-

fi

cis, juxtà confüetudinem appro-

*

la

batam.

Eul

eritur, an Ordinati minori-

233.

i

bus

^O

rdinibus, teneanturrecitare

lt

aliquod officium, aut orationem

ql

xatio-

P

ORDINANDORUAM.

XOI

vametté

ratíone ipforum ordinum mino-

bus illi,

rum?

; Qrdite

Refp. Nequaquam : quia nullum jus

fine t«

przcipit eis talem recitationem.

ye flolt,

234. Quzritur, an minoribus Ordi-

nb

nibus Ordinati, fi nolint füa mune-

at p

ra exercere , nifi pacti pecuniàm ;

incurrant Simoniam ?

s

Ordinati

Kel[p. Incurrunt quidem Simonie pec-

iib /

catum , fi proprié 'non pro labore

pter

corporali, fed pro fpiritualitate pe«

, i

cuniam accipere curent.

m at

A^

235. Qualis effe debeat ille, qui Or-

dinandus eft Acolytus? -

ia

Refp. Debet effe Confirmatus, & Pri-

H

ma Tonfüra, Oftiariatu, Lectoratu,

i nun

j

qi

& Exorciftatu ir(ignitus , rudimen-

jl

tis Fidei Chriftianz inftructus ,. &

n,eï

"m

[j

faltem Lingue Lating intelligens,

habens sztatem faltem duodecim

j

y

annorum, & alicujusEcclefiz fervi-

qniaot:

tio adícriptus.

li

Circa fcientiam ordinandorum , vide

recita

q- 829. 830. & circa ipforum. zta-

ytion

3

tem

tato

102

EXA4MMEN

tem vide q. 526. 21. &c. usque ad

'38

Sd

$30. inclufivé.

236. Quzritur, quomodo accedere

fia

debeat ad ordmatxonem ille, qui

M

- Ordinandus eft ordine Acolyta—

di

;tus?

Re^.

Debet accedere eo modo, quo

DN

Wi

' accedit ille , qui Ordinandus eft

Wf

Ordinibus Oftiariatus, Le&oratus,

D

& Exorciftatus , ut patet füpra in

Gl

refj onfionibus ad qu&fita 185. 189

& 315;

p

237. Quaritur , an Clericus aliquem

N

ordinem fervare debeat in extin-

tr

W

guendis candelis in fine Miffz?

Rcfp Juxtà notata à Gauanto p. 2.

440

tit. 12. priüs debet extinguere can-

li

delam exiftentem in cornu Evan-

Mf

gelii, deinde aliam quz exiftit in

i

X

cornu Epiftolz, ut ftatim poffit ac-

cipere Miffale, & biretum facerdo-

Aj

tis; fed ambas candelas extinguere

—

D

debet

poftquam à facerdote to-

Mj

tunr Evangehum ultimum lectum

N

€it,

238.Qug-

oz)szANDomM.

105

238. Qusxritur, quid hoc nomen

ial

Su^-Diaconus fibi velit wel figni- *

ficet ?

i

accedttt

l'He, qUi

Refp. Significat illum , qui habet or--

Acolfte

dinem Sub-Diaconatus.

239. Quxritur,

natus?

xquid fit Sub-Diaco-

o Q

andis &

Refp. E&pöteüäs,x pär qnam ordina-

cfLorat

tus inSub-Diaconum poteft portare

fipra à

Calicem. cum vivo ad Altare, &

r

preparare etiam alia neceffaria a

Sacramentum Euchariftie, & dici-

tur Sub-Diaconus, quia Diacono

alique

n e

dnfervit, &ftat füb ipfo.

if

240. Quszritur, quando infticutus fit

wanto p4 h

hic ordo Sub-Diaconatus?

gere

fejprz'e-

y Dv

Refp. Quando Chriftuslinteo

cinxit, & pedes difcipulorum 1la-

exili

vit.

pomï

i

241. Quaritur , quxfit materia Sub--

r

Diaconatus?

n

Calix vacuus cum patena, *a-

vdote [

"Refp.

cua

füperpofita, & liber Epiítola-

] k&um

rum , qus funt du materize partia-

E 4

€55

pQ

04

EXAMEN

Mfpo

ies, quv fimul poffünt dici una

X

materiatotalis, & perfe&ta.

do

242. Quxritur, an de neceffitate Sa-

Ya

cramenti, Ordinandus ipfam ma-

Mi

teriam tangere debeat?

(

Kefp. Deneceffitate Sacramenti eam

lum

tan

rali.

gere debet tactu phcho f.mo-

E(-Gl]ï

lr e

243. Quzritur, an Calix, & patena,

Ord

quz traduntur ipfi Ordinando Or-

por

1)

dine Sub-Diaconatus

,rdebeant effe

Q

confecrata.

Kefp. Debent effe confecrata folüm

C

$h

de neceffitate preecepti , càm hoc

]s

fit in ufü Ecclefiz,non eft dicendum,

(

debere effe confeccata neceffitate

d

Sacramenti, quia Chriftus Domi-

Requ

nus in communi vafe facerdotium

3

inftituit : fic Filliucius dicit expreffe.

E

fiquis dicat in Concilio Laodicenfi

Ü

prohiberi Sub -Diacono tangere:

f

dAcra vafa, & propterea non effe affe-

rendumCalicem, & Patenam debere

l

effe confecrata, quando traduntur

j

ipfi Ordinando ordine Sub-Diaco-

Ratus?

Re-

ORDINANDO'R&M :

IOy

[

ii

Refpondendum , Concilium id Lao-

dicenfe intelligi de vafis facris, quan-

h

do a&ualiter, feu' formaliter ipfa

ftate

vafà facra continent Sanctiffimum

fam 0

Sacramentum , & ideb argumen-

tum proximé formatum effe nul-

yenti et

lum, five nullius valoris.

(ico

do Ca-

Et i quis iterum dicat: Quan

lix & patena traduntur Ordinando

Ordine Sub- Díaconatus , nulla

drpati

ndo 03*

profertur forma verborum , ideó

beantal

concludendum eft, dicendo; ergo

Calix, & Patena non eft materiz

( fglit

Sub-Diaconatus; & probatur con-

m

fequentia ,"quia in eonficiendis Sa-

ficed

cramentis materia, & forma (imut

eod

effe debent ?

I DOT[

Refpordetur, quod quando Calix, &

of

Patena traduntur Ordinando Or-

dine Sub- Diaconatus, ipfe Calix ,

exptc «

od

& Patena, quz fint matefla, funt

fimul eum forma verborum notz

tagtt

e[Tö affï

quidem pfiyfice, fedmoraliter , quia

y qett

quando traduntur tangenda ipi Or-

Cn-

du

Diate

Wado, præcedgnäiæ, & fcqu

hET

"d

Yo6

EXAMEN

tia verba fignificant poteftatem ipfi-

448 |

us OrdinisSub-Diaconatus dari,feu

&i

conferri eidem Ordinando, & hoc

n

füfficit ad conficiendum ipfüm Or-

Q

dinem Sub-Diaconatus.

244. Quzritur, anlibor epiftolarum,

K

VN

& ipfe Calix, & Patena fint materia

Y

proxima, velremota OrdinisSub-

u

Diaconatus ?

T

Refp. Sunt materia remota.

245. Quaritur, quz (it materia proxi-

p

ma ipfiusSub- Diaconatus ?

fim

,

tefp. Traditio ipfius libri epiftolarum

N

Calicis, & Patenz ipíi Ordinando

Ordine Sub-Diaconattis,

246. Quaritur, qug fit forma Squ

I

Diaconatus ?

|/

Refp. Verba ab epi?coþo prolata,

dum porrigit ipfis duas materias

Refp

tangendás Ordinando, fünt forma

i

ipfiusSub-Diaconatus.

El

247. Qusritur, quis fit effe&us

dinisSub-Diaconatus ?

. or-

&efb. Duo fünteffe&us Ordinis Sub-

:ï

Diaconatus, fcilicet

racter.

gratia, & cha-

2485(&22?

LÉ CA

-

V

ORD INANDORUM.

167

an intraditione libri

iteminl

248. Qusritur ,

s dari f

epiftolarum, v

el Calicis, & Pate-

0, &t

.m* imprimatur charatter Sub-Dia-

pfüm Q

-conatus?

Refp. Probabileeft, ut imprimatur n

tolaratt

traditione utriusque , fed probabi-

t mattt

lius, utimprimatur infolatraditione

qins u-

Calicis vacui cum Patena, quia hec

materia eft dignior cum proprius

pertineat ad conficiendum Sandif-

fimum Sacramentum.

)

i pni

Ordo

i.üolarum

249. Quxritur an conferatur

Sub Diaconatus, fi epifcopus folüm

rdinand)

tradat Calicem cum Patena , & non

librum Evangeliorum , aut. fi fo-

w 9U

lüm tradat, & non Calicem cum

Patena?

tOlit

f-

ia

Refp. Secundum Henriquex ipfe O

do Sub-Diaconatus confertur , (

p fom

Epifcopus tantummodo tradat Ca-

: at Ordo non

licem cum patena

,'C?usi (

confertur, (i Epifc

opus folum tra-

dat librum Evangeliorum ,

& non

nj

ja ipíe

Calicem cum Patena , qu

ub-

de

Qu

j;

"

'108

EXJMEN

T

Sub Diaconatus.

per facra vafa cón-

not

fertur,

hzlü

2j0. Quzritur, an ipfé ordo Sub.

(

Diaconatus conferatur , fi Epifco-

l

pusfolum tradat Calicem fine Pa-

I)'Il

tena, autPatenam fine Calice?

D

Refp. Maxime : quia Calix fignifica-

Mb

tur in Patena & ipfa Patena fi gnifica-

Q

turin Calice; Calix enim ad Pate-

[/s!

nam, & Patena ad Calicem habet -

|

lum

relationem : hincque- Patena , &

ln

Calix correlavit vocantur,

^

CU

Circa que (i objiciatur dicendo:frintra-

Qt)

ditione libri Epiftolarum non im-

C

primitur charater ; ergo Sub-

d

laconus ,

quando cantat Epiíto-

N

Iam

; hon cantat eam ex officio,

din

five ex vi ipüs Sub-Diaconatus.

&

Relp. Ipfemet Henriquez conceden-

Q

do, quód ipfe Sub-Diaconus non

cantat E

W

piftolam ex officio, ut "

]

vi ipfius

Sub-Diaconatus,

qui can-

tat, eam ex Ecclefize

il

prgcepto, feu

Y

commiffione,

quod habet eviden-

€

tiam per pnwl

gium Religionis.Mi-

Doria-

:

ORDINANDOPRUM. r09

wafacin

- noriatum , quia ipfi ex privilegii

habent, quod Acolyti ipfius Reli-

tdo 5i.

gionis confüetudine in Miffarum fo-

fi Epi»

lemniis Epiftolam legant.

fine J

1jr. Quaritur, quid fit officium Sub-

ilice?

Diaconi?

Refp. Eftimmediate fübordinari Dia-

figufie .*

ag

cono ad Sacrificium Miffz, Cali-

jad Dae t

cem & Patenam, illi tradereurceo-

cembdi.

lum cum aqua prebere, & Epifto-

j ;

lamfolemniterin Miffa legere, aut

,

cautare; ac etiam abluere pallas,

S:Eintrz-

corporalia, & purificatoria, utin-

non it/

cat M

agifter fententiarum lib. 4.

dift. 24;

&

:

j il

t

Molllfer as

t ib

2f2. Quxritur, quis fi

! Oäkwr

dinisSuEl- Diaconatus?

If

Refp. Epifcopus refpectu füorum füb-

yeder

ditorum & etiam aliorum , fi (ib:ha-

us ao

beant competentem licentiam ; &

litteras dimifforiales..

, u

Circa Miniftrum Sacramenti ordínis

qi at

vide quo 1

3. 614. &c, ufque ad G?Of

videt

inc' ufivé..

jisM-

E7

pori

253, Qux-

"

110

EX&MEN

0

253. Quzritur, ah. Ordinandus or-

Sub

dine Sub-Diaconatus teneéatur ha-

et,

bere cognitionem dicendi, feu re-

Iu

citandi officium Divinum juxtàru-

aj

^

bricas. Breviarii Romani ?

| m

Refp. Maximé, quia poftquam Or-

m!'nc

digatus eft ipfo ordine Sub-Diaco-

i

natus, incipit obligari ad reritan-

sl

fl

dum ipfüm officium Divinum , &

ideó debet legere attente ipfas ru-

filt

D

bricas, ut ipfi obligationi fatisface-

re polfit.

at

2f4. Quaritur, quz fint principaliora

tj

quz requiruntur in €o,, qui ordine

Iw

Sub-Diaconatus eft ocdinandus?

Tut

Rofp. Septem : Primum efít, quod

fj

Ql

Ordinibus minoribus fit rité & re-

f,

—

€te Ordinatus: Secundum eft legi-

Ad

tima gtas: Tertium eft vitz boni-

*

Mp,

t

tas ab epifcopo ordinante cogni-

ta: Quartum eft Titulus füfficiens

ü

l

ad vitz corporalis füftentationem:

Quintum eít, quod interítitia fer-

k

vct: Sextum eft fcientia. conveni-

X

ens ad cognofcenda €a , qu

2 ad

Sub-

,

ORDIN'ANDORZIM.' n

3dus tf

Subdiaconum fpectant: Septimum

eatur d

eft, quod fit liber à cenfüris, &ab

T

omni alio canoríico impedimento.

255. Quaritur, an incurrat aliquam

! igx;*aru»

?

posnamille, qui omiffis Ordinibus

um 0

minoribus, ordinatur

! Ordine Sub-

-Diaconatus?

3

ib-Diaco

V retit

Refpond. Quamvis hic validé ordi-

ium;!

netur, tamen quia ordinatur per

CJ' fis i

faltum, incurrit füfpenfionem ab

fatisft

executione Ordinis füfcepti, etíam

antefententiz declarationem,fithoc

modo ordinatus fcienter, vel et-

ndpahväl

Uljj'ofdifä

iam ignoranter , dummodó igno-

rantia fit culpabilis, quz crafIa vo-

yindis

di, quac'

catur,

256. Qusritur, quz eetas requiratur

ij2 87

s

jdi l

adSub-Diaconum ?

Refp. Requiritur ztas viginti unius

r

g

anni completi, ita ut vigefimus fe-

cundus fit inceptus, fi autem ante

(f

jtionet

hanc etatem Ordinatus effet, füf-

peníus effetipfo facto. — Circaseta-

(iia i

wnvenf-

tem Ordinandorum vide q. $20.

inclufive.

qü

g

fa1. &c. ufqge ad $30.

$i

257. Qus-

*IId

EXAMEN

257. Quzritur, an ille, qui ante le-

p

gitimam gtatem Ordinatus eft Sub-

Q

Diaconus, & propter hoc fufpen-

[

fus, poflint fine abíolutione à tali

t

füfpenfione f& exercere in eodem

Ordine Sub-Diaconatus poft ad-

ia

NT

ventum ipfius legitimz etatis?

Refp. Nequaquam, quia illa fuüfpen-

| Mf

fio durat etiam poft adventum ipfi-

I)

legitimastatis, quiaipía füfpenfio

fine ulla temporis limitatione im-

&

E

pofitaeft: & hinc eft, quodfi Epi-

of

fcopus, cuirefervata eft, abífolve-

reteum ab ipfa füfpen(ione antele-

ü,

W

gitimam atatem , ipfe abfolutus

non poflet ante ipfam ztatemuti eo-

355

0I

dem Ordine füfcepto, nifi difpen-

t

fareturà Papa.

Mf

Et advertendum eft füprad"i&am ab-

v

folutionem obtentam ante comple-

tam atatem efficere duos primum

eft, quod fi Officium ipfius Ordinis

Sub-Diaconatus exercetur , ante

;

ipfm legitimam &tatem , quam-

Xis committeret peccatum , nonta-

mien

(

ORD*INJ&DORUM. 115

yantee

üset n

menirregularitas incurreretur: Se-

cundum eft, quod completa ea-

oc f

)ne àtl

dem ztate, talis ordo absque di-

fpenfatione exerceri poffet.

? eott

p Ü

258. Quzritur, quz Sub - Diaconus

a?

fcire debeat ?

Refp. Scire debet linguam Latinam ,

la ff

m

& cenfüras, & irregularitates, fal-

tem quoad cafüs communiores, &

fifeni

(one t

€a quz ad officium füum fpectant,

hec enim fciens, cognofcet pariter

odb

officium füuum, & ejus impedimen-

abolte

ta.

Circa ícientiam. Ordinando-

axcli

rum videq. 829. 830.

wfoluts

259. Qusritur, ad quz teneatur qui

muid

ordine Sub-Diaconatus eft ordina-

dit

tus?

m d

Refp. Tenetur füb przcepto ad reci-

tandum Divinum officium ; & ad

)mf[)k- :

obfervandum folemne votum ca-

rimut

ydins

ftitatis, &ad deferendum habitum

Clericalem, & Tonfüram.

Etad-

, a

um

verte votum id folemne, quod eft

promiffio fa&a Deo coram Supe-

onte

riore per publicam a&ionem, &

n

votum

"

EXAMEX

3

"

114

votum fimplex, quodeft promiffio

Di

fada ipfi Deo privatim, obligare

d

füb mortali.

Mj

bOA

260. Quaritur, cur Titulus rcquïfa-

tur in Ordinando ordine Sub-Dia-

qu

conatus ?

u

Kefp. Quia Ordinatus in facris non

d

debet mendicare cum ordinis deco-

26

re ; aut alio modo facere fordi-

DI&«

dum quzftum , fed debet habere

Con

provifionem de patrimonio füffici-

DI

cienti, quo vivere, & rebus Divi-

bus,

nolibero vacare poílit. 3ed quoad

f

mendicationem advertendum eft ,

NS

quod Regularibus profeffis mendi-

hi

-

care gloriofüm eft; & ideó ipfi Re-

li

gul. profeffi facris Ordinibus ordi-

Q

nantur ad titulum paupertatis, Cir-

ca Titulos , ad quos ordinantur

f

illi; qui füfcipiunt ordines Sacros,

y

vide qu. f7;. $76. &c. ufque ad

Mf

$o6. inclufive.

f

261. Quzrisur , quod fit bonum te-

'ftimonium, quod habere debet il-

N

ne Sub-

le, uni ordinandus eft ordi

|

Diaco-

»

v

|

ORDINANDORUM. r

Diaconatus, juxtà Concilium Tri-

;pmmiüïo

, Obl

dentinum feff. 23. c. 13.

efp. Eft 5ona fama , que quidem

6 r "

bona fima eft exiftimatio bona,

Sub-D;

qua quis putatus bonus , velido-

neus ad aliquod bonum peragen-

ficts i

dum.

d a62. Queritur, an Sub-Diaconus, &

n

ere N

Diaconus non percipientes Sacram

Communionem faltem Dominicis

et bt

ÍO (ufHCj«

diebus, & diebus feftivis folemni-

bus, cum Altari miniftraverint,

hu Div

t

peccent mortaliter propter -7im

verborum facris Concilii Tridenti-

m e

j od

nifeff. 22. c. 13.

Quz quidem ver-

ba fünt hzc , Sciantque maximé die-

opllt

cere, fi faltem. diebus Dominicis,

us 0*

iis (

"d

& íolemnibus, cum Altari mini-

ftraverint Sacram Communionem

d

;

perceperint,

Refp. Minime

mortaliter pecca'ntk, fi

ufqüï i

fÍcandalum fit remotum , quia ipfa

Concilii verbafüpra di&ta, fcilicet:

yumt

jebtt!

Sciantque maximé decere, fi faltem,

Á

pfam

inc&

S&c. non ftridé precipiunt i

"

'Omf

pao |

9

116

fXAMEN

0.

Communionem, fed indicantean-

M. 1

dem Communionem effe conveni-

ine

entem , honeftam , & confenta-

p

neam tempori ;loco, & perfonz,

Va

(

ut fignificat expreffe füpradictum

ipfius Concilii verbum decere.

. Q

263. Quzritur , an Sub - Diaconus

C

inferviendo Altari in Miffa fo-

fuun

lemni, exiftens in mortali, peccet

Mf

Ol

*

mortaliter ?

AC

Refp. Nequaquam : quia talis

"fio

Ti

non efttanti valoris, & exiftima.

fny

tionis , ut fünt Sacramentorum

Titos

aGiones; Diaconus autem in mor-

N

tali exiftens, íi interveniat in ipfa

D

Miffa folemni, mortaliter peccat,

lg

quia majorem facultatem in fua Or-

li,

dinatione accepit: & infüper, quia

I N

tenetur fümere Euchariftiam in de-

Sih

fe&u Sacerdotis.

lm

264. Quzritur, an Sub-Diaconus le-

lef,

gendo, aut cantando Epiftolam in

&i

U

Miffa, legat, & cantet fungendo

officiolegentis, autorantis ?

qua

Al

L

R

N

(

' ORDINANDGRUM. 11y

!

ficanten

Refp. Fungitur officio orantis, quia

in ejus Ordinatione dicitur, Acci-

: od

confan.

pe poreítatem legendi epiítolam

perfar

tam pro vivis , quam pro dcfun-

;radi&t.

.. &is.

16f. Quzritur, anSub.Diaconus ex-

CO

. Diaets

communicatus exercens officium

füum, incurrat aliquam poenam.

Mi i

T

Refp. Incurrit irregularitatem , uti

quicumque alius Ordinatus etiam

ulis a

in minoribus, fiexiftens in excom-

municatione exerceret ipfos Ordi-

j

nenton

natos, exercendo actus füorum Or-

, dinum,incurrereirregularitatem , fi

m'mmvï-

excommunicati fint exeommuni-

i n i

catione majori , non autem mi-

p pec

nori,

ínlin

166.

eriturquibus veftibus induatur s

per, t

Su

ib

amis

laconus , quando eft mini-

ftraturus ad Altare?

]

Refp. Induitur veftibus illis , quibus

(cottus

R

'

epifcopus eum veftit, quando illi

jtolami

ngel

confert Ordinem Sub-Diaconatus ^

ue quidem veftes funt Amictus

"

Alba, Cingulum , Tunicella, &

^ . Manipulus.

ii

167. Qæ L

&

À

[$4:

EXAMEN.

0

267. Quseritur, quzfitpropría veftis, | £, !

At

qua Sub-Diaconus ab aliis Miniftris

differt, & pro

prié Sub - Diaf:onus

B

cognofcitur ?

Mj

Refp. Eft Manipulus pofitus in brachio

tegl

finiftro fine (tola proprie ad diffe-

finid

rentiam Diaconi ,. & Presbyteri,

! hQQw

A&

quia ipfi deferunt manipulum fimi-

liter in brachio finiftro, fed nonfo-

hipi

lüm Manipulum , verum etiamSto-

Ntte

lam habent.

Circa veftes Eccle-

fiafticorum vide q. 414. 415. &c.

z7soth€

ufque ad 436. inclufivé, & etiam

aüqm

q.5 10. $ I1. j12. $ 13. f I4-

Yuy

268. Quasitur, cur Manipulus poni-

tur inbrachio finiftro?

A.

lim,

Refp. Poniturinbrachio finiftro , nam

h

* dextra, quz eft pars potior, fit

It

magis libera, & expedita, ut Ofh-

RU

cio proprio faciliter fungi poffit: &

9. (

advertendum eft, ipfüm Manipu-

fty

pulum ponendum effe, non füpra,

iqr;

fed in-rà cubítum i

pfius brachi? Q-

T

niftri,

x

i

a Qiza;:.

li

..oRDINJNDORZZM.. 119

269. Quzritur, an Sub-Diaconus ad

opriawü;'s

j Mi

Altare miniftrando fine Man

-

ipulo,

.«Distot

peccet?

*

Refp. Peccat mort.liter ,

fi culp'*abrili

n oraci

negligentia (ine ipfo Manipulo mi-

ead i

niniftret: fed non fit irregularis,quia

Probrt

hoc non eft expreffum in jure: Si

um

autem ipfe nonaccepiffetipfum Ma- —

ferinan.

nipulum propter naturalem obLli-

etiamyt

vionem; nonpeccaret,

les B

270. Quzritur, quid facere debeat

4f

Sub-Diaconus , fi miniftraturus in

ali

q

| &eti

lum?

jua ecclefia non habeat Manipu-

Refp. Inhoc cafüpoteftaccipere Sto-

Bälw;üïï

lam, & eam ad brachium adaptare

1iür0;"35

loco manipuli: quia omnia indu-

menta Sacerdotalia communi be-

ptiot

nedi&tione confecrari folent,

, U

1 Ofrïf'X

371. Quzritur, an Sub-Diaconus in-

ferviturus ad Altare, dum induit

j Mati

facras veftes , teneatur recitare illas

y ff

pf

Orationes , quas Sacerdos recitat ,

ao

dum celebraturus Miffam induit

ipfgs veltes facras?

Q)A

Rcfpf

$20

EXAMEN

*

Relp. Minimé, quia eft proprium $a«

fraä

cerdotis recitareipíasorationes.

iple

272. Quaeritur, anSub-Diaconusad

Yen

Altare inieryiens debeat genu fle-

Cor

Geretotie

,

ftre

nu fledit:

$, quoties celebrans ge-

Gd

Relp, Minimé: fed Diaconushocfa-

Toy

cere debet , quia eft proprius Mini-

"(

fter Celebrantis, idemque femper

;

cogn

ad ejuslatus exiftit, & cum ipfo fém-

dine

per genu fledtere debet, quando el*.

dem infervit.

-

E

D

273. Quaritur, quomodo ille, qui

$b h

vult ordinari Sub- Diaconus , de-

t

beat accedere ad ordinationem?

dpn

Refp. Debet accedere examinatus,

f aby

approbatus, & ab Archi-Diacono

prafentatus Epifcopo, cui ipfe Ar-

Áico

B

chi.- Diaconus ipfüm Ordinan-

i

dum praefentans, dicit hec verba:

b d

Reverendiffime Pater, &. poftulat

hiolit

. San&a MaterEcclefia, &c. K EcEpi-

fcopus Archi-Diacono dicit: Scis

i

.€um effe dignum? & Archi-Diaco-

L ab

müüg

nus refpondets Quantum humana

Eragfis

Fïli l

]

ORDINANDORU A.

£2

.prïumS i

fragiltas finit, ftio.

Proptereà

tioné.

ipfe ordinandus debet accedere con-

jaconusz

venienter difpofitus , ad Sacram

- gen f

Communionem , & debet fecum

brans

ferre fàcras veftes füpradictas ,- &

candelam offerendam & habere

j

shod

Tonfüram patentem.

xso

274. Quaritur , an Archi- Diaconus

jc lp

cognofcens ipfüm Ordinandum Or-

dine Sub - Diaconatus effe indi-

quaüd()ï'

gnum, peccet mortaliter, (i eum

praefentet ?

lle, €

Refp. Peccat mortaliter , fi contra

yu5,/

confcientiam refpondeat, eum effe

jontt

dignum , & fecundum Tabiem Ord.

t^

6. abvertendum eft, quód fi Archi-

; Diot

Diaconus cognofcat eum cffe indi-

i t

gnum, debet fine prefentatione

Ordina?

cogitare, quomodo fecretó id nun-

yc v

ciet Epifcopo, qui hoc audito, i

. poltu

nolit eum repellere, ipfemet Ar-

pl

chi-Diaconus fe abfentet, fi poffic

j N

fe abfentare, bono, & laudabili

D

modo; fi autem- minimé valeat íe

du

tali modo abfentarg, poteft tuta

[j

l

con-

122

EXAMEN

confcientia prefentare eundem Or-

fin

dinandum , prcferens eum effe di-

Q

ii

