poffe conferri, fervatis fervandis.

nateriá

36. Quzritur an Angelus, vel Dz-

( o

mon, velanima feparata poífit effe

cionert

Minifter Sacramentorum nova le-

is?

feQun

1atur.

Relp. Nequaquam de Lege ordina-

rntf&

ria talis Minifter Sacramentorum

dari poteft,

Qu

( pm-

37. Qusritur ; qualis debeat-:ffe Mi-

cundä,

nifter ordinarius Sacramentorum?

vand?

Kefp. Debet hábere quatuor condi-

tiones , fcilicet, fcientiam , pruden-

cet-

rbi

tiam, probitatem, & jurisdictionem,

Es

p

juxta laudabilem' traditionem , &

Q

COnD«

26

EXAMEN

0

confüetudinemSancte R omanz Éc-

Mfo,

clefiz, & Do&rinam Tol&ti, & alio-

de

rum fümmiftarum de Sacramentis,

ttn

quorum particularia plurima fünt,

[

ut claré patet in libris ipforum füm-

|

miftarum.

(

40&1

«

38. Quxritut, quid requiratur, ut

mor

minifter Sacramentorum digné per-

Mdy.'

ficiat Sacramentum ?

3pfr

efp. Requiritur , ut ipfe Minifter

lo

prudenter exiftimet fe effe in gratia ,

Qwl

& non habere confcientiam pec-

h

cati mortalis, quod quidem veri-

tiin

ficatu$ precipué in Miniftro, qui

Wi

ex oflicio , & peculiari confecra-

fci

tione perficit. aliquod Sacramen-

af

tum.

T

39. Quzritur quid facere debeat Mi-

lbe

nifter Sacramentorum, ut dataoc-

j

&Q

cafione digné perficiat aliquod Sa-

fic:

cramentum fi fciatfe effe in peccato

f

mortali, & adíit cafüs, in quó con-

Adr

fiteri non teneatur, ut quando non

ldeo

habet copiam confeffarii, aut alius

QY

adeít cafüsnon confitendi.

Refp.

ORDINANDORU M.

21

at

Refp. '"Tenetur habere contritionem

;& d

de peccato mortali , & confiteri

ments

tempore opportuno poft admini-

y fünt

flrationem ipíius Sacramenti.

m m

40. Qusritur, quidrequiraturad ha-

bendam contritionem de peccato

mortali?

ur, u

nepe

Refp. 'Tria requiruntur ad habendam

Primum eft

ipfam contritionem.

Minifer

dolor de peccato commiffo.

Se-

gratia,

cundum eít propofitam denon am-

n pe

plius committe

o peccsto. Ter-

tium , quodipft

&dolor, &idem pro-

i

i ven'-

Q qï!ï

pofitum fint ex motivo amoris Dei ,

fcilicet quatenus peccatum eft, &

yfacti

rA

offenfa ipfius Dei & fecundüm

Nauarrum fufficeret dolor de non

? Ml

habendo dolerem perfe&tum.

qa0"

41. Quaritur, an occulté excommu.

at*

nicatus peccat, & fiat irregularis,

etat

fi urgeat neceffitas celebrandi vel

adminiftrandialiisSacramenta , &

j CO

90f

ideo fine confeffione, fed cum fola

contritione celebret ?

- ais

hf

gefþ.

22

EXAA?E-N

Refp. Nequaquam, quia.ad irregu-

be

hi

laritatem requiritur temeritas ,.qua

in hoccafü non datur.

q

42. Qusritur, an mini«er, melior

D

conferat majorem gratiam. füíci-

M

Qür

pientiSacramenta?

Refp. Nequaquam, nífi quatenus elt

W

W

aptior, ut efficaciàs excitet füfce-

pturos Sacramenta ad füfcipienda

4f,

cum majori devotione.

Q

43. Quxritur, an Sacerdos fine po-

f

teftate jurisdictionis poffit. admi-

M

niftrare Sacramenta?

Id

Refp. Poteft in articulo mortis , &

N

prefertim Baptifmum, & Poeniten-

g.

tiam.

E/

44... Quseritur quis fit articulus mor-

IH

is?

&

Refp,

Refp. Eft quando m«

;s de proximo

m:

inftat five naturaliter, five violen-

)

ter, qui quidem articulus mortis

&

differt à periculo mortis proprié

Ref;

loquendo.

li

4f. Queritur, an. Minifter. (ciens fe

4

effe in peccato mortali, & non ba-

[

bens

ORDINANDO RU M.

2j

iegpt-

bens xontritionem, & tamen ad-

bhibens omnia neceflaria ad ali-

450

quodSacramentum, perficiat validé

ateli

ipfum Sadtamentum ?

y fülte

Refp. Perficit validé ipfum facramen-

tum , quia exiftefein gratianon eft

onus d

neceffarium ad validitatem. facra-

menti.

x (uft

46. Quzritur, quale peccatum fit

"cipïcnda

conficere facramentum in peccato

mortali?

i

; j

Refp. Eft facrilegium, quia eft circa

rem facram: quia omne facramen-

(657&

tum eíftres (acra,

47. Quzritur, quot fint neceffaría

n*

ad facarmenti novge Legis validi-

tatem?

s n

Refp. Quatuor , fcilicet materia , for-

ma , Minifter , hujusque inten-

WïOXllmo

o

tio conficiendi facramentum.

48. Quzritur , quid fit intentio?

; mOl'Flï

Kefp. Eft a&us voluntatis circa fi-

p

nem.

Yen5 f

j

49. Quaritur, quotuplex poffit effe

intentio Miniflri?

j*

as

Refp.

24

IUO EW

0

Refp. Triplex , videlicecactualis, vir-

Vitt

»

tualis, & habitualis.

Ys,

Yib

AGualisintentio duplex eft, alia dire-

C&a, & exercita ; alift reflexa, &

d.

veluti fignata

*

.

ACtualis intentio

Qie

directa eft, q'üando aliquis vere,

&td

& explicité babet voluntatem fa-

d |

ciendiid , quod facit, fed non adver-

ha

tit per alium actum reflexum fe ha-

bit

bere talem voluntatem , a&ua-

vt

lis autem intentio reflexa eft, quan-

Ál

do quisadverrit , & cognofcit cla.

Jny

riusfe haberetalem voluntatem.

r

Virtualis intenti, eft, quando aliquis

N

habuit jam dictam directam actua-

f0 |

em intentionem faciendi aliquid,

M

& pofteà habuit diftractiones, aut

Ti

cogitationes varias, & facit illud,

.

quod priüs facere volebat, quam

[

voluntatem modo non habet, fed

E

per contrariam volitionem , aut

Qu

voluntatem nonretraCtavit, & non

bin

retractat, feu non mutavit, & non

&tj

rhutat; & ideó illa prior intentio,

Bu

quzfuit aCtualis , habet vim, feu

virtu-

ORDINANDORUAM.

2j

virtutem , & hinc dicitur virtua-

[5 Vif*

lis.

ia dite-

Habitualis autem intentio eft, quan-

y «

do aliquis nonhabet a&ualem, ne-

ue virtualem intentionem faci-

nteo

| VCI'E,

endi aliquid, & illud facit retinen-

do habitualem qualitatem , id eft

em f

mdver-

habitum illud faciendi, quem ha-

"2315

bitum acquifivit ex fre

actibus in illo faciendo.

quentati s

adue-

Adverte autem inferiüs proximé, non

quan-

i d

omnem intentionem füpradictam

/lip

füfficere in conficiendis Sacramen-

tis.

aïïqü'li

| a&ü&-

$o. Quzritur, an ad perficiendum

T

Sacramentum füfficiat qualibet in-

tentio füpradiQta?

, 2

illud;

Refp. Ad perficiendum Sacramen-

at

tum neceflaria eft

intentio.. vel

qu

aQualis , vel virtualis

faciendi

d

[

a

quod facit Ecclefia ; non autem ha-

bitualis , quz habitualis intentio

&no

Y noni

etiam manet in dormiente, & ina-

toente.

2

;

fü

)

B

j1.Qux

yirti

26

EXÉAMEN

f1. Quaritur, an intentio differat ab

tK

attentione ?

f«

Refp. Differt, quia intentio eft actus

q

voluntatis circa finem, ut dictum

]i

eít, & attentio eft a&tus intelle-

D

&us, fecundüm quem homo con-

qi

fiderat ea , qua facit.

W

f2. Quxritur, quot fint S. Ecclefix

W

eu novz Legis Sacramenta?

le

Refp. Septem , fcilicet Baptifinus,

fi

Confirmatio , Euchariftia, Poeni-

&

tentia, Extrema Un&io, Ordo, &

Q

Matrimonium.

j

j3. Quxritur, an Sacramenta novx

legis ob aliquam rationem fupra-

dicto Ordine difpofita fint ?

Á

Sive quxritur, an Sacramenta nov&

Legis ad quaedam ordinentur ?

di

Kefp. Maxime , quia ordinata füunt

q

contra animz, defectus , quorum

primus eft culpa originalis, contra

|

quam inftitutus eft Baptifmus. Se-

(

cundus eft pronitas ad malum, quz

!

diminuta eft propter ipfüm Bapti-

M

Ífinum , contra quam eft Confirma-

tio

ORDINANDORUM

27

at db

tio inftituta.

'ertius eft amif-

fio fpiritualium bonorum, contra

eft at

quam adeft Euchariftia. Quartus eft

t diun

lapfus in actuale peccatum , quod

; ntele

Pcenitentia delet. Quintus fünt reli-

10 Qf

quiz peccatorum, contra quas Ex-

trema lndio ponitur.

Sextus

fünt communes defe&tus fpiritua-

1

gcclcüz

les, contra quos eft Ordo, qui re-

.[l'(l'UUS)

fpicit fpiritualem generationem , &

, at

feptimus fünt communes defectus

0!(&0 ! &

corporales , squi cum culpa con-

junguntur; contra quos eft matri-

W Q0V

monium, quod refpicit generatio-

m lop?

nem corporalem.

)

j4-. Quzritur, an eadem novz Legis

j nbf

Sacramenta fint tredecim, cüm Or-

dinis Sacramentum dividatur in

"

ata fit

quatuor Ordines minores, & tres

majores , feu facros , & finguli

gt

. coni

fint Sacramenta juxtà fententiam

communem , & probabiliorem 5 &

i ?

u qll

ideó videntur effe tredecim.

Refp. Minimé, quia omnes ordine,

Dapt

lnflr llla'

funt unum Sacramentum totales

(

2

28

EX.MJTFN

Ie

&perfectum , & quilibec ordo eft

Sacramentum fíeécundüm partem,

fü

t

id eft partiale, five quia illi ordi-

nesfunt Sacramentanon difiun&tivé

g

M

alter ab altero, fed inclufivé , feu

conjun&tive , fcilicet quatuor mi-

(

w

nores cum duobus facris perfectéin

Sacerdotio, quod eft unum Sacra-

Refp.

p

mentum perfectum.

$. Quaritur, quomodo eadem Sa-

Vr

cramenta novz L

i

]

c;gïs differant in-

terfe ?

j

d

Refp. Differunt inter fe, quia aliqua

ipforum przter gratiam juftifican-

N

D

tem, quam conferunt feu tribuunt ,

imprimunt characterem , & non

tl

poffunt iterari, ut funt Baptifmus,

BU

Confirmatio , & Ordo, alia veró

i

conferunt folüm gratiam , & itera..

j

poffunt: differuntetiam , quia quz-

Wu (

dam tribuunt primam gratiam , qua

di

eft juftificatio peccatoris , ut Bapti-

Ll

fmus , & Peenitentia , & ideó vocan-

Mp

tur Sacramenta mortuorum , qua-

tenus hominem mortuum peccato,

Í

reu

ORDINANDORUAM.,

29

lod

revivifcere faciunt ad gratiam ju-

TU

ftificant..m,feu fan&ificantem. Cz-

ordi

tera autem Sacramenta conferunt

Vi

gratie augmentum, & vocantur

Sacramenta vivorum.

;, f

y mi

$6. Quazritur, in quo confiftat ipfüm

gratize augmentum ?

edein

SaCti-

Kefp. Confiftit in hoc, quód aliquis

per füfceptionem Sacramenti ra-

[ 5

tione majoris difpo(itionis füperna-

turalis magis proficit in virtutibus

lt

Theologicis, quse fünt Fides,Spes,

& Charitas, quia ad ipías magis

[iqut

a

inflammatur , & alacriüs in illis fe

exercet.

Adverte etiam augmen-

yuunts

m

tum gratie dari per collationem

novi doni füpernaturalis extra Sa-

(l5

veri

cramenta, fed cum propofito reci-

piendi eadem Sacramenta.

(QU

7. Quaritur, quod Sacramentum fit

lqüæ'

digniffimum feu maximum omni-

ïæquæ

um Sacramentorum ?

igpfi-

(an:

Refp. Euchariftia, feu. fanGiffimum

Sacramentum , cüm contineat Je-

qu

fum Chriftum donatorem omnium

at0;

gratiarum,

B 5

$8:

ra

30

EXAMEN

t

j8. Quaritur, cur fan&tz: Ecclefiz Sa-

n

cramenta fint feptem ?

t

Refp. Quia quinque prima pertinent

ad perfectionem particularem uni-

f9.

uscujusque per quadam analogiam

IlX

ad vitam corporalem , duo veró

Bap

ultima ad perfectionem Ecclefiz,

d

nam circa vitam corporalem ho-

mo ind'get primó generationem,

t

Mf

&nativitatem , culin vita fpirituali

correfpondet Baptifinus ; Secundó

Wt

indiget augmento neceffario , cui

&

correfpondet Confirmatio ; Ter-

Ti

tió indiget nutrimento , cui cor-

Mg

J

refpondet Euchariftia ; Quartó in-

diget medicina poft morbum , cui

À

6

correfpondet Peoenitentia; Quin-

tó indiget aliquo adjutorio ad tol-

u

lendas reliquias morbi, cui cor-

Y

refpondet Extrema Unctio & quia

N

Ecclefia, quz eft congregatio Fide-

f

lium , indiget propagatione , feu

multiplicatione fpirituali, & corpo-

M

rali, ideó circa propagationem fpi-

6

ritualem eft facramentum Ordinis,

circa

ORDIN ANDORU M.

31

s.

Circa veró propagationem corpo-

ralem eít Matrimoni

i Sacrargen—

rtiett

tum.

an fit.de fide Sacra

om U

f9. Quzritur;

menta novz Legis effe illa feptem,

logim

) veli

Baptifmum, Confirmationem , Eu-

ceeli

Chariftiam , Poenitentiam , Extre-

mam Unctionem, Ordinem, & Ma-

em D

trimonium ?

TO

jj

Refp. Maximé juxtà Concilium Tri-

dentinum.

junti

0, Ql

60. Qusritur, an ipfa feptem Sacra-

mentaimprimant characterem ?

Te-

u eor

Refp. Non omnia , fed tria tantüm

imprimunt characterém , videlicet

al'ïb m'

i [

Baptifimus, Confirmatio, & Orde.

61.. Quzritur, an ipía tria Sacramen-

Qün-

ta Baptifmus, Confirmatio, & Ordo

dul

j o

poffint iterari?

Refp. Non poffünt iterari.

j qui

ij fite

62. Quzritur, quare non poflint ite-

rari ?

m

Refp. Quia imprimunt characterem.

j

f

63. Quzritur, quid fit chara&ter Sa-

m

À

ld

cramenti Ordinis?

rdinfi,

B 4

Refp.

a

Á

"

32

EXAMEN

Or

Refp. Eft fignum quoddam fpiritua-

Tat

le, indelebile à Deo animz tmpref-

fuüm, dum füufcipitur aliquis Ordo.

&

(l

64. Quzritur, an Character poffit de-

Mf

leri de potentia Dei abfoluta ?

Refp. Character de potentia Dei or-

k

dinaria non poteft deleri , fed uti-

W

W

que de potentia Dei abfoluta de-

m

leri poteft, cüm etiam ip(à creatura

Q

rationalis annihilari poffit.loquendo

de i

nía

p:e

Dei potentia abfoluta.

lts

Nit

6;. Quxritur, an character recipi

Ta

poflit fine gratia, & gratia recipi

potlit fine charactere?

W

Refp. Chara&ter fine gratia recipi po-

Yi

teft, quando aliquis ordinatur, dum

$,

eft in peccato mortali, quia gratia

d

nullo modo ftare poteft cum pec-

cato mortali, fed cum hoc chara-

Mp

N

Gere poteft: at dum quis in gratia

Y

ordinatur, ipíe fine chara&tere non

f

poteft recipere gratiam , id eft gra-

tiz augmentum, quia ei, qui in gra-

[

tia ordinatur, confertur gratia, id

Y

eft, grati& augmentum ab ipfo

Ordinis

ORDINANDORUA.

25

Ordinis Sacramento ex opere ope-

i.

rato,

m

. Ordo

66. Quzritur , quotuplex fit chara-

&terSacramentorum ?

yoffit &

(2?

Kefp. Triplex : Primus eft Baptifmi ,

per quem homo eft aptus ad reci-

Deio

fed u*

pienda alia Sacramenta , & ideó

ipfe Baptifmus vocatur janua omni-

yuta de

um Sacramentorum. Secundus eft

£reatt

charac&ter Confirmationis,per quem

)qucnda

homo fit aptus ad . eliciendos actus

n

virtutis , & precipué fidei actus.

r rj

Tertius eft character Ordinis, quo

;

ipfe homo deputatur ad actiones

hierarchicas, que confiftunt in ad-,

p

pO

miniftr. Sacramentorum.

lf dun

67. Quzritur , quis fit capax chara-

orati

eris?

ii pïC

Refp. Omnis homo tam mafculus,

char

eratl

uam foemina capax eft characte-

ris Baptifmi, & Confirmationis,

e no

fUf

fed folus homo matulus , Bapti-

t

oN

zatus, & Confirmatus,non foemina,

h gM

neque hermaphroditus ,. eft capax

j4, !

Sacramenti Ordinis. |Vide quzfi-

p h

tum, 11Q.

B;

68,

l

ydin

EXAMEN

24

fun

68. Qusritur , undé colligatur cha-

qua

racterem dari ?

ad

Refp, Hoc colligitur ab au&oritat

». (0|

S. R. Ecclefiz , & ab auctoritatibus

facre fcripturz, ut à Bellarmino de

fel

chara&tere affirmatur.

Q

€9. Quzritur,an chara&ter Sacramen-

t«Q

ti fit qualitas naturalis?

Q

Refp. Non eft qualitas naturalis, fed

Nb

eft qualitas fpiritualis , & ideo non

Ll

pertinet proprié ad ullam fpeciem

CL

qualitatis naturalis ; fed improprié

Y

tj

ad aliquam talem fpeciem dicitur

pertinere, hincque probabiliter ali-

XQ

ui ipfüm characterem reducunt ad

3

habitum , & difpofitionem ; alii ad

"

otentiam , & alii ad figuram : re-

b

ducunt ad habitum , quia ficut ipfe

€haracter eft indelebilis, ita & ha-

M

bitus quodammodoó indelevilis eft,

;

& quatenus fixus , & immobilis

exiftit : reducunt ad difpofitionem

ample fümptam , quatenus bené affi-

ä

cit fubjectum : reducunt ad poten-

wiam , quia homo poft acceptum

chara-

/35'

ORDINA'NbORUM.

chara&terem poteft aliquid plus,

du

uam poter

at ante, reducuntque

ad figuram .quia per c

haracterem

oritatt

.

.

hec au-

E

configuramur Chrifto

Catibus

tem improprié, & metaphoricé di-

inot

cuntur.

m

7o. Quaritur,

in quo chara&tere col-

locetur tanquam in

fübje&to ?

[s,

Refp.

Secundüm D. Thomam , To-

je)t0n

letum ,

Henriquez , & alios collo-

Qeae

catur in intelle&tu : fed fecundüm

(

Marfilium ,. Gabrielem, & Suarez

roj'

collocatur in fübftantia animz ra-

qicitit

qra

Jl

tionalis, & ha du funt probabiles

Qynt d

opiniones,

iil

7!

. Quaritur , an in fingulis Ordini-

bus fint diftinéti characteres?

n

X

Refp. Maximé ; fed advertendum

T

eít, quod in Ordinibus , in quibus

yls

d

dantur plures poteftates ; ut fit in

mobis

Ordinibus facris , & in Acolyatu,

tiontt

quando impreffit chara&erem, con-

nea

fertur alia poteftas, per alias cere-

poten

monias non imprimitur novus cha-

eptil

6

racter,

du

26

EXAMEN

ra&ter, fed extenditur, vel perficitur

Ó

prior ante impreffus.

f

72. Quzritur, an chara&er unius Or-

dinis füpponat characterem alterius

]

Ordinis?

f

Refp. Characteres omnium Ordi-

«

num füpponunt characterem Ba-

ptifini neceffitate Sacramenti , fed

j

character unius Ordinis non füp-

t

ponit characterem alterius Ordinis

j

neceffitate Sacramenti , fed necef-

ll

fitate Ecclefiaftici precepti, Fteft

[

advertendum, tenentes Epifcopa-

[

lem.chara&erem füpponere cha-

(

ra&erem Sacerdotalem neceffitate

I

Sacramenti , & confequenter Epi-

y

fcopatum .a Sacerdotio non effe

d

diflin&tum , concomitanter tenere

[

fcopatum non poffe conferri

M

i

qui non eft facerdos, & infanti,

fed tenentes Epifcopalem characte-

Tem non füpponere characterem

fàcerdotalem

& confequenter Epi-

Ícopatum à

facerdotio non effe

diitinctum , concomitanter tenere

Epifcg-

ORDINANDORU M.

37

rftcitr

Epiftopatum poffe conferri non

facerdoti, etiam Laico, infanti, qui-

3usQr-

bus tamen propter fcandalum non

altéri

licet exercere ipfüm Epifcopa-

tum.

Ádverte etíam Toletum di-

- O.

cere opinionem afferentem Epifco-

em D

patum non effe à Sacerdotio di-

xi,

ftin&urn, & opinionem hoc negan-

on Q

tem effe opinionem probabilem, &

Ordibs

ideó, dato cafü , quód Laicus, five

eof

infans five alíus , qui non eft facer-

Ed

dos, ordinaretur Ordine Epifcopa-

ifcopr

tus effet iterum ordinandus füb

? hd-

conditione prius accipiendo Sacer-

fate

dotium,& poftea Epifcopatum.

e EPi'

73. Quaritur , an fit de fide imprimi

n

characterem per facram Ordina-

tionem?

tendi

feri

. Refp. Eft de fide, ut Andreas Vi&o-

rellus advertit , qui circa hoc pre-

Yi

t

cisé dicit: Concilium dicit, facram

Ordinationem , non facros Ordi-

leren

nes , volens dicere hoc effe verum

1 fp*e

quoad Ordinationem Ordinis cu-

'nert

juscumque.

B7

-

74. Que-

j

38

EXAMEN

74. Qusritur, quale peccatum com-

mittat ille, qui iterat Baptifmum,

Mf

w

Confirmationem, & ordines füpra-

dictos?

" i

D

Refp. Committit facrilegii peccatum,

Mi

cum fint res facre ipía Sacramen-

ta,

Mb

N

7j. Quiritur, an Baptizatus, Con-

firmatus, & Ordinatus , (i moria-

D

il

tur, & poítea refurgat, fit iterum

Mf

Baptizandus, Confirmandus, & Or-

j (

dinandus ?

T

Refp. Non elft: iterum Baptizandus,

Confirmandus, & Ordinandus, quia

Mf

d

in anima charaGter indelebilis fuit

impreffüs, dum Baptizatus, Con-

Y

firmatus, & Ordinatus fuit. .

]

l

76. Quszritur , quando imprimatur

character?

(*

Refp. Quando Epiftopus porrigit

materiam , & (imul pronunciat for-

j k

mam.

76. Quaritur, quz fint, illa Sacra-

menta, qua poflunt itergri ?

Refp.

ORDINANDORUA.

39

1 COfD-

Refp

. Euchariftia , Pcenitentía, Ex-

fmm,

trema

Unctio, & Matrimonium.

üpri

78. Queritur , quare Eucharifti

a,

Poenitentia, Extrema Unc&tio, &

CaCUrTi

Matrímonium poffint iterari ?

Qul

Refp. Quia non imprimunt charadte-

rem.

C

79. Qusritur, quis fit capax Sacra-

mori

mentorum?

L.

]terun

Refp. Solus homo Viator.

&0r

$o. Quzritur, quid nomine viatoris

intelligatur ?

andüs,

Refp. Viator intelligiturille, qui non-

, qua

'

dum pervenit ad eternam felicita-

[ Rült

tem , ad quam tamen, Deo auxi-

o

liante ac bonis operibus medianti-

bus, pervenire aptus eft.

matit

$1. Quzritur, an Angelis & Beati

Sacramenta füfcipere poffint?

xrit

Refp. Nequaquam, quia fünt crea-

LA

turz fpirituales, quibus non com-

etunt Sacramenta noftra, cüm in

rebus materialibus, & fenfibilibus

J

confiftant.

Et

tl

40

EXAMEN

0

Et (i quis contradicat, dicendo, quod

in Pfalmo 77. dicitur (Panem An-

h. Q

t

gelorum manducavit homo ) qui

panisin ipfo Pfilmo interpretari po-

Ms

Ti

teft Sandiffimum Sacramentum,

hoc

& dicat, coucludi debere, Ange-

Tuft

los effe Sacramenti capaces.

h

Refp. Quod ibi panis Angclorum in-

d

telligiturmanna , non quiaipfi An-

i

geli salem cibum comedant, cum

nullo indigeant cibo materiali,fed

f

quiipforum minifterio in coelo a&-

Tiüta

reotaliscibus formabatur, juxta ex-

| &Q

|

d

pofitionem Lyrani.

82. Qusritur, qualis debeateffe Suf-

N&

fs

ceptor Sacramentorum ?

Refp. Debet effe

uju rationis predi-

liv

j

tus ( nontamen Baptifmi füfceptio-

ne,cum etiaminfantes baptizentur

Refp&

a

debet etiam habere. debitam fal.

tem virtualem intentionem füfci-

N

Y

piendi Sacramenta , & debet effe

fine peccato, cenfüra, & fi&ione,

(

N

& (fifieripoteft) devotione , ora-

tionibus, & jejunio praemunitus.

Wi

83. Quz.

i

ORDINANDORU .

41

0, qud

ym Ar-

$3. Quaritur, quanta &tas requira-

tur ad ufüm rationis ?

0) qi

[er

etaripe

Refp. Regulariter etasfeptem ann

rum quandoque parüm minus, &

yenton,

hoc raro evenit, & quandoque pa-

? Ànge

rum plus & id fepe occurrit, fed

"

rum f*

hocrelinquitur judicio Miniftri pru-

dentis, quiutid rectéindicet, con-

vplidr

fiderare, & obfervare debet re-

jt, C

fponfiones, & actiones ipfius crea-

rl

elo 4€

turg parvze eetatis.

$4

r

Qu

«ritur, an Sacramenta cum

xtaev

fiione, id eft fine füfcipientiscon-

venienti difpofitione accepta con-

(fe uf

ferant gratiam , pofteaquam fi&tio

recefferic ?

prænh

Refp. Omnia Sacramenta, excepto

"CPUO

Poenitentig Sacramento, cum fi-

zentil

&ione acceptá, recedente fiCtione,

m

conferunt gratiam , dummodoó fer-

füf

ventur fübítantialia ipforum Sa-

« di

cramentorum , fed adverte circa

1orie;

San&iflimam Euchariftiam , quod

at

ipfa, poftquam fi&io fublata eft,

s feu

us

gratiam conferat , nifi Specie

Q

ZCCi,f

EXAMEN

accidentia ipfius confümptz fue-

fie

rint, & idem fitin Exirema Un-

tau

&ione, füblata ficiione, dummo-

U

do eadem infirmitas duret , & et-

Va

iam Matrimonium , ablatafi&tione,

d

L

confert gratiam, dummodó con-

vl

juges in vita ambo maneant, &

V,

nulla etiam difficultas eft de Sa-

lii

cramentis characterem imprimen-

ali

tibus Baptifmo , Confirmatione ;

du

& Uiüine, quia in fua manet vir-

W

(

tute.

N

É s; Quritur , an quis teneatur pe-

U

tereSacramenta à Miniftro , ut va-

fin

lidé füfcipiat eadem Sacramenta ?

M

Refp.- 'Tenetur petere :explicité Sa-

[

cramentum Poenitentiz , cum actus

ts

poenitentis fint partes hujus Sácra-

tih

menti, alia veró Sacramenta tene-

y

tur petere implicité, & hoc modo

N

cenfetur petere (i catholicé vivere

l

folitus fit;. ideb morienti debet ad-

3

miniflrari Sacramentum Extremx

Unctionis, nifi certó íciatur ami-

)

[

fifle ufüm rationis in a&u peccandi;

1

fi enim

43

ORDINANDORU M.

x füt

fi enim in ipfo a&u peccandi ufüm

n2 Ut

rationis amififfet, cenferetur mor-

ümmo

tuus in peccato mortali.

Et ad-

, &

verte, regulariter adhibendam effe

Ctiont

diligentiam , ut non petantur Mi-

b con

niftri, ut adminiftrent Sacramen-

ant, &

ta, fi aliqua cenfüra, aut irregu-

de $

laritate (int maculati: quia praeter

Yritmet

alia inconvenientia, ipfi ad peccan-

XiOns

dum inducuntür.

i* ]

eteeve

et Vi

&6. Quzritur, an

àlt 1ivi

icit

um 5

VE N

Sacramenta à facerdote publicé

concubinario, & liceat audire Mif-

r pe

fam illius?

w

nta?

Refp. Suarez q. 65. art. 9. difp. 18.

ii

le&. 1. afferit, quod licet antiqui-

n2

tus hec prohibita fuerint, nunc

Gacra

tamen probabilius arbitratur, hanc

;

rohibitionem füblatam fuiffe ex

vi Decreti Conftantienfis , & circa

! m(ïdo

ia

hoc Valentia fübdit, quod hocma-

ximé verum eft in locis, in quibus

il

plurimi tales concubinarii reperi-

gem

untur & huic non obítat contrari-

r at

um affertum à Navarro : quia Boc

TU

verum

i eni

44

EXAMEN

0

verum non eft , nifi fecundüm ju-

tiot

ris antiqui rigorem , quod nunc di-

B

&um eft füblatum füit.

DI

$7. Quzritur , an quis cognofcens

QUl

aliquum Miftiitrum concubinarium

q0,

fedentem ad audiendas confeffio-

(s

nes, poffit eligere licite ipfüm in

'xXX'm

Confeffarium , reli&iis aliis Con-

elu

feffariis fic fedentibus, qui pro bo-

t

nis cognofcuntur ?

vetl

Retp. Maximé, immo ipfum eligere

At

debet, fi do&tioraliis fitad regulan-

dum meliüs ipfüm; Poenitentem,

fta

dummodó non fit càm publicus

W

peccator, utpredfentes fcandalizen-

90- (

tur, &hoc aflerituràà Soto 4. dift.

D

I. qu. j art. 9.

lefr

88. Quzritur, an i

Ile; (juï petit Sa.

lim

cramenta, teneatur fcire, fi Mini-

ij

fter fit bene difpofitus?

9. (

Refp.: Non tenctur fcire neque etiam

3b

tenetur quzrere id ab aliis, fed fa-

tis eft non conftare ipfüm effe male

| j

5&9

9

difpofitarum , & adminiftraturum

f

Sacramenta, cum ipfa mala difpofi-

|

f

8

tione;

ORDINANDORUM.

4$

lum j

tione ; ita afferitur juxta probabi-

nund ^

liffimam opinionem Suarez.

$9. Quaritur, an ille, qui in arti-

ofct

culo mortis confitetur non Paro-

nariut

cho, fi füperveniat proprius Paro-

vteff

chus, teneatur relinquere priorem

Yümit

illum Confeffarium , & confiteri

is Cot

eidem proprio parocho?

pro lt

Refp. Secundum probabiliorem &

veriffiam opinionem non tene-

diget

tur, quia fimplex facerdos in arti-

:gulan-

culo mortis abfolvit jure Divino,

Ttsnn

vel quia habet jurisdictionem à pa-

IN

pa ,ex ecclefiz inftitutione.

P

90. Quzritur , quid fit ecclefiafticus

ordo?

j dii

Refp. Ordo ecclefiafticus eft fignacu-

it 5

lum quoddam ecclefiz , quo fpiri-

Min

tualis poteftas traditur ordinato,

91. Quzritur, an ipfe ordo differat

etiit

ab ordinatione?

l-

Refp. Differt, quia ordo denniturut

,-male

füpra proximé, ordinatio veró de-

finitur hoc modo : ordinatio eft

jrut

con-

(þoü-

fignui Fenübi)e facrum auod

fiftit

n

r

46

EUY W M EON

E

fiftit in porreCtione certz materix

faf

cum quadam verborum prolatione

t

qui& forma vocatur fignificans gra-

Why

ha

tiam, & poteítatem perpetuamfa-

ciendi aliquid circa corpus Chrifti

at

verum , quod efít Sanctiffima Eu-

wf

chariftia , in ordine ad Corpus

G

Chrifti myfticum , quod eft Eccle-

li

fiaftia quee eft Congregatio fidelium

P

Chriftianorum exiftentium in Chri-

f

ftiunitate, quz poteftas appellatur

Wt

character,

l

iT

92. Quxritur, cur Ordo dicatur fig-

t

naculum , & non fignum?

Y

d

Refp. Dicitur fignaculum quia fecun-

dum originem , fignaculum proprié

f

dicitur illud , quod fignificat ali-

[in

cujus rei cuftodiam , quam nemo

lm

alius, nifi ille, qui fignaculum im-

hl

preffit tollere poteft , & fignificat

i

characterem indelebilem impreflum

i

in anima Ordinati.

W

93. Quzritur, quare homo baptiza-

D

tus, quihabet characterem Bapti-

)

- fini, poflitaccipereordinem Eccle-

fiafticum

:

ORDINANDORU M.

47

^ ttert

fiafticum, cum chara&er non fitre-

rolatott

petendus , quia ipfius virtute ipfe

cans p

Baptifinus non poteítiterari, & tam

etuami

character repetitur ineo, qui ordi-

s Chri

natur aliquo ordine Ecclefiaftico

ima E

poft füfceptum Baptifmum?

. C

Refp. Quod quando baptizatus ordi-

eft E

natur aliquo ordine Ecclefiaftico ,

non repetitur character Baptifmi ,

dl

i Cb

fed oritur character Baptifini, fed

oritur character ordinis in ipfo Or-

dlv

dinato, & datur etiam alius Cha-

at

rader, qui eft chara&ter Confir-

mationis, & fic dantur tres chara-

Geres, unus Baptifmi, alter Con-

ja t

n p

firmationis, & tertius Ordinis, &

f

fünt fbecie differentes, & fic nul-

lum eft inconveniens dari homines

? n

um if

habentes tres chara&teres , cum

r d

3 nlíct

ipfi characteres fint fpecie differen-

tes.

1Prdïum

94. Quzritur, cur in Baptifmi Sacra-

ygpfllzft'

mento , quando definitur , non

ponatur fignaculum in definitione

| Baptl-

Ed

ipfius ficut ponitur in definitione

Ordinis,

Jlícan

d

49

EXAMEN

Ordinis, cum character imprima-

Mf

turin utroque?

d

[

Refp. Signaculum non ponitur in de-

finitione Baptifmi , fed ponitur in

9 (

definitione Ordinis ,

uia in Ba-

[

ptifmo principalis effe

d

us non eft

(tàr

charaCter ficut eft in Ordine, fed

Is

ablutio animz, per quam ablutio-

Refp,

nem tollitur macula peccati origi-

Íh

nalis, hincque Baptifmus per ablu-

fhen

tionem , & Ordo per fignaculum

tf

definitur.

t

9$. Quzritur, cur in definitioneOr-

B d

Q

dinis dicatur, in quo traditur fpi-

I

ritualis »oteftas & non potentia?

ln

Refp. Quia in ipfo Ordine traditur

fü

potentia activa fignificata per boc

Wt )

nomen poteítas, & non paffiva:

Ti

quia potentia, jüxta fententiam

Ws

W

D.Thomz eft communis ad poten-

din

tiam activam , & paffivam, pote-

94

ftas vero dicitur de fola potentia

d

a€&tiva.

4

96, Quzritur, quare ordo Ecclefiafti-

Q

cusdicatur ordo?

T

»Refþ.'

ORDINANDORUM.

49

r

Refp. Quia per illum in gradu quo-

dam, ac certo Ordine ecclefiafti-

r ind

co homo locum tenet,

jituri

97. Quzritur, anmens Conciliorum

in D

fuerit ftatuere omnianeceffaria Sa-

n d

cramento Ordinis , & aliis Sacra-

. &d'

tnentis ?

at

Refp. Minimé; fed mens eorum fuit

ftatuere aliqua | neceffaria Sacra-

tiort

r abl

mentis pro illorum temporum ne-

solut

ceflitate, & ecclefiz utilitate; non

tamen negaverunt illa neceffaria ,

que à Chrifto Domino generali-

ncOt-

terinftituta fünt , & abecclefia no-

w f

a?

ftris temporibus particulariter fta-

trgd/ïü!'

tuta fuerunt, & ufü fünt recepta,

g

ut patet apertiffime de variis Ordi-

num materiis, & hoc notat Marti-

P;/Em:

rontan

nus Fornarius de Sacramento Of-

dinis c. 2.

i

98. Quzritur, an fit defideordinem

effein San&a ecclefía Romana?

*«—— -

Refp. Maxime: & hoc eft fecundum

communem fententiam Doctorum

.11

efaïh'

Theologorum.

C

99. Quz-

C

$o

EXAMEN

99. Qusritur , an fitde fideordinem

q

ecclefiz effe Sacramentum ?

Ms

]

Refp. Maxime.

Qico. Qusritur, quis inftituerit or-

I

dinisSacramentum ?

il

Refp. Chriftus Dominus, quando in

y

die Coenz, poftquam communi-

U

cavit Apoftolos , dixit eis : Hoc

Kj

facite in meam. commemoratio-

Ini

nem,.

Q

101. Qusritur , quotuplex fit. infti-

Af

A

tutio Sacrament ordinis, five quo-

lt

tuplex fit a&tio in tradendo toto

(b

ordines Sacramento?

MQ

Refp. Septuplex, ficut feptem funt

ordines , quia quilibet ordo . con-

d

ftituitur per propriam materiam,

Ü

& per propriam formam.

d

yo2. Qusritur, quare ordinis Sacra-

mentum fit inftitutum ?

t

Refp. Ipfüm ordinis Sacramentumeft

aí

inftitutum primarió adcommunem

fir

utilitatem ecclefize , nempé ad fpi-

Qu

ritualem .generationem, ficut Ma-

h

trimonium fuit inftitutam ad propa-

E

gatlof

ORDINANDORU A.

yt

ydindt :

gaticnem naturalem ; fécundarió

Ü

veró ipfüm ordinis Sacramentum

inftitutum füit ad perfectionem

ro

Verit o

priam illius , qui Kfu[i:ipit il-

]

u

d.

]

ru?&.

M

oïp

103. Quaritur , quot fint ordines pro-

omnut-

prie didi?

g M

Refp. Septem, quorum quatuor funt

mord

minores, & fünt Oftiariatus , Le-

&oratus , Exorciftatus , & Acoly-

f ii

tatus; & tres fünt majores , qui

ivequ

fünt Sub- Diaconatus, Diaconatus,

do tott

& Presbyteratus.

104.Queritur, quare Oftiariatus , Le-

gn P

&oratus, Exorciftatus , & Acoly.

,.dg Q

tatus, dicantur ordines minores,

& Sub -Diaconatus , Diaconatus,

& Presbyteratus dicatur- Ordines

i t

majores?

Refp. Quia Oftiarii , Le&ores , Exor-

anti

ciftz & Acolyti minorem habent

functionem |in Sacrificio Miffz,

m

P ]

quam Sub-Diaconi, Diaconi, &

Cm W.

resbyteri, quia ifta tres .propius

j n

accedunt in minifterio Altaris; &

A

ténen-

*

ga[fO'

$4

EXAMEN

tenentur obfervare folempe votum

lefy

caftitatis & recitare Officium Di-

"

vinum.

d

10j. Quszritur, an prima Tonfura,

It

& Cantoratus fint inter Ordines nu-

pro

merandi?

Itf

Refp. Poffunt dici Ordines impro-

W

prié dicti,

Ti

1o6. Quzritur , quid fit prima Ton-

0rt

füra?

Y (

Refp. Prima 'Tonfüra non eft Ordo

f

proprié di&us , fed difpofitio ad

t

Ordines füfcipiendos , & confiftit

4

in circulo quodam in vertice capi-

I

tis pofito, per amputationem ca-

q

pillorum, adimitationem Coronz

]u

fpinz Domini, quo quidem circu-

II

lo Clericià ficularibus laicis di(tin-

Ic(

To

guuntur,

107. Quzritur, quis primus in Lege

qu

nova Tonfüram habuerit?

tf

Refp. Primus fuit S. Petrus Apofto-

d&

lus.

lu

1o8. Queritur , an aliquis appellat

In,

'Toníüram ^ nomine charaécteris ?

D

Refp.

ORDINANDORUM, $3

evotüm

Refp. Sixtum Quintum .appellaffe

jum D

"L onfuram nomine characteris,.ac-

cipiendo characterem communi-

'oníin

ter, nonproprié & ideó exhocnon

nes I

proprié & ideó ex hoc non efíe

inferendüm , & concludendum,

ipfam Tonfüram effe Ordinem, ta-

imp?

menconcedi poteft Toníüram efle

m Tw

ordinem improprié dictum.

109. Quaritur , an hec corona po-

( Ov

fita in vertice capitis deferatur

&qualiter ab omnibus ordinatis?

ftio

of

Refp. Minimé; fed qui majorem ha-

o

bent dignitatem in Ecclefíia, vel

m o

qui majorem contemptum mundi

(uroti

profitentur majoris amplitudinis

eam deferunt.

W dl'CH'

fs diby

Iro. Qusritur, an initiandus prima

