tamen in neceffitate5 fcilicet quan-

do cafüla unicolor ob Ecclefix pau-

ür

tür,

pertatem haberi non poteft , Sacer-

dotes adhibere poffunt caíulam

Uefe

diverfi coloris.

t

fs

431. Quzritur , an veftes Sacerdo-

tri

tale;ex veftibus prophanis, quibus

"

aliqua Domina . locupletiffima ali-

li

J

quando induta eft, fieripoffint?

Wle

f

Y

i

A

Refp. Nequaquam, ut in cap. ad nu-

tiatum de confecr. d. 1.&ibi gloff.

*

Echujusratio eft , quia ea, quz Dei

&

[

|

Cui-

".

Y

n0RDINANDORU A.

151

y atl

cultui dicantur , debent effc optima,

nova, & impolluta.

nïgfï j 9*

j CF*O

432. Quzritur , quid ^iciendum fit

- at

de veltibus benedi&is, quando fünt

mürl ii

confümpta vetu(tate?

Refp. Ignifuünt tradendze, & m'nimé

-mm'ratezïi;-

adhibende pro burfis faciendis ad

ml

p?cuniam tehendam , & utique nul-

g

lo modo ad profanum ufüm conver-

tende fünt, & quando fünt igne

ais t

combufte, earum cineresinSacrá-

unicont

rio ponantur , íi aütem non fint

NX'MW 1

omninó confumptz, reficientur ,

;]icg[quan

dummodo earum forma nonmute-

JMie

tur, quia fiforma mutetur, dmittunt

d d

venedictionem, quam habebant.

: d

433. Quszritur, an, dato cafü necef-

fitatis, quod ab aliqua honefta fac-

GQ

mina acciperentur mantilia pro

js, (

Miffa celebranda, celebrata Miffa

ifimi à

eadem mantilia reftitui poffint, ut

fint

pO

ipfis eadem focmina utatur , utpri-

p

Q

us ütebatur?

u

J

pu

| Refp. Nequaquam: &ratio eft, quia

g

j

tadem

EXAMEN

192

eademfoemina ob reverentiam non

g8. (

debetampliusuti eisdem.

al

lo

434. Quaritur, an facerdos poffit

aliquando celebrare fine vefítibus

Mf ]

Sacris?

&

Refp. Nequaquam , nec.celebran-

Thaty

dum eft fine veftibus Sacris ob vi-

N

[

tandam mortem.

Ita inquit Sa ,

qui (übdit Ecclefíam cum tanto pe-

lefj

riculo non obligare.

conf

]i

Qu

435. Quzritur, an purificatoria be-

nedici debeant?

o

Relp. Hoc non eft in ufu; fedutique

C

palla, & corporale fünt benedi-

i.

cenda,

C

436. Quzritur, quid fignificet AI-

pny

mutia, qua Canonicautuntur?

Qf

Refp. Significat reftrictionem affe-

«

€tionis rerum mundanarum, ficut

QU

animalis mortui pellibus, ex qui-

N

fed

busipfa Admutia fit, nullus eft fen-

füs.

li

437. Qusritur, qui ritus fervandi fint

lion

in Miffa celebranda?

Y

W

Refp. Ritus in Miffali Romano ex-

pretTi.

,

438-Q5æ'

'

ORDINA4NDORU M.

195

ntiam )

438. Quzritur, quzveftes, vafà, &

alia; in Miffze celebratione adhi-

benda fint?

us

Refp, Fa, queaffignantur in rubricis,

x vali

&in expreffionerituum Miffalis Ro-

mani, -

, ln

s

439. Quzritur, quando Calix, & pa-

tena confecrationem amittant?

jnquilsl,

anto :

Refp. Quando interior deauratio eft

confümata, ita in praxi fervatur,

soria

quia quando Calix de novo intus

deauratur., femper Íolet denuó

confecrari.

(dui

440. Quzritur, an quando de nevo

j r

Calix deauratus eft , & manibus

prophanista&us, & poftea non eft

if !

coníecratus 'dem calix, vinum in

j

€o confecrari poffit absque eo, quod

pn !

denovo ipíe calix confecratus?

ultiy W

Refp. Vinum poteft confecrari in eo,

,a

fedidem calix aqua fàltem commu-

jl

ni prius eft lavandus , quia adeft

nonnullorum . probabilis opinio ,

d

quod calixnon amittat confecratio-

nem , quamvisinterior deauratio fit

nan

p d

con-

j

:

EX14 P

194

(

confuümpta ; quia totus calix , & pa-

Mdf

tena fünt confecrata: unde quam-

li

diu durat forma calicis & patenz,

4

tamdiü remanet confecratio ipfà fe-

&

f

J

cundüm hanc probabilem opinio-

nem, propter quam ipfe calix con-

ori

ms)]

venienter lavatur, ut nullum fcan-

Hp. 1

dalum oriatur.

tür;

441. Qusritur, an dato cafü, quod

ff

calix fit tornatilis, cujus pes a cup-

&

pafeparari poffit, ipfe calix amife-

ribug

rit confecrationem, fi a&u cuppa

t

feparata fit a pede ?

ss

Refp. Aliqui negant, aliqui veró af

"

firmant ipfüum Calicem amittere

$4 (

confecrationem in hoc cafü , & am-

n

bx íünt probabiles opiniones, &

futri

ideó qualibet iftarum teneri po-

teft.

OA

M

442. Qusritur,. quia Sacerdos agere

& (

debeat ad Altare? íi non inveniat

li

pallam ad . cooperiendum, & dif-

kmn

cooperiendum Calicem , neque

Tny

alibipallam invenire poffit?

J (

Refp.

V

(

OleNANDORU'M. 19j

lig, Mp

Refp. Inhoccafü debet cooperire Ca-

uc que

licem cum una parte corporalis.

y patat

443. Qusritur, quomodo ille, qui

tio pl

eft aliquo Ordine Sacro Ordina.

q od

tus, pallas,corporalia , & purifica-

calii o

toria lavare debeat?

[

,](:V

ylum

Refp. Debet lavare ea cum aqua na-

turali calida, vel frigida, & füfficit

qu

9|

Cäfulï"'

fi fltem femelab ipfaaqua extrahat

g

eadem, deinde ipfamet honeftio-

J

IK d

ribus foeminis albefacienda tradere

äd Cbh

poteft ; & avertatut aquam, in qua

jpfemet ea lavabit, in Sacrarium

projiciat.

UL

a

444. Quszritur, an pallz, corporalia,

& purificatoría , poftquam facta

ääïr ä ,

jone»

fuerint munda, & alba, indigeant

n

nova benedi&tione?

Refp. Nequaquam.

1007

445. Qusritur , an füftipiens Ordi-

nem Sacrum teneatur fervare fo-

n j

II]

[

lemne votum caftitatis, quamvis

o

non voveat exprefse ipfam caftita-

tem ?

J

1.5

Refþ.T

.

BUX 4 M"SE N

196

ani

Refp. Maxime, quiaé ftatuto Ecclefiz

Latinz , & fic à jure humano com-

Q

di

pellitur fervare ipfum votum, quod

quidem votum füfcipiendo volun-

It

tarié Ordinem Sacrum , implícité

Dd

emittit cum caré fciat Ordine Sa-

(

cro teneri fervare votum caftita-

Tai

tis, & tamen velit fufcipere eun-

j

dem Ordinem Sacrum, & per ipfum

feny

votum fit inhabilis matrimonio fu-

Aegyp

turo, juxta c. unic. de voto lib. 6.

[

446. Quazritur, an Ordinatus Ordine

hm

Sacro invitus metu cadente in vi-

m

rum conftantem ( qui quidem me-

V

N

tus cadens in talem virum eft me-

T

tus gravis , probabilis & juftus de

fi(e

re gravi faltem putativa , feu appa-

«

rente ) fi ceffante ipfo metu, femel

DAts

tantüm füfcepto Ordine utatur

V

fponté, per illum actum ratificet

D)

füfceptum Ordinem , & ad caftita-

t

tem fervandam, Horasque recitan-

r

das teneatur?

ACtQ

&efp. Maximé ratificat ipfüm Ordi-

4p.

nem & tenetur, fi fueric initiatus,

ante

üapq

—

!

ORDINANDORU .

197

yEett

antequam Matrimonium ab ipfo

at0 (

contrahatur : Sed fi nolit uti Or-

Um qï

dine ipío , non tenetur ad caftita-

jo vOlt

tem fervandam , & ad ipfas Horas

recitandas.

4

implc

nint!

447. Quzritur, an infans; carens ufü

rationis, Ordinatus Ordine Sacro,

n Cafu.:

pett [2

teneatur ad votum caftitatis ob-

fervandum?

p

nOH]O J

Refp. Non tenentur ad ipfum votum

QU W [

caftitatis, nifi poft quartum deci-

Us ( d'

mum annum completum ratificet

a i

idem votum , cognita voti obliga-

jf

tione, & utique ratificare cenfetur,

nd/

Íi füz libertatis confcius, actum

füfcepti Ordinis exerceat fponté.

T

fua

4

48. Quaxtitur, an impuberes doli ca-

f

o

paces,fi intelligentes initientur Or-

g

g v

dine Sacro, contrahant continentiae

obligationem ?

nl

3d (

Refp. Maxime, quia liberé, & volun-

tarié confentiunt ordinari Ordine

" Sacro.

449. Quzritur, àn in primitiva Eccle-

m Ü

inic

fia permittebatur quód ne dum Sub-

«

32

2

5

Diaco-

198

EAGOUM EUN

Diaconi, & Diaconi, fed etiam Pres-

C

byteri uxores haberent ?

)

Refp. Maximé, quia exordio nafcen-

Mf

tis Ecclefiv pauci erant fideles, &

[/

M'iniftri Domini noftri.

ii

4;0. Qusritur , an Ordinati inSacrís

[l

teneantur fervare caflitatem ex vi

m

voti, an folo Ecclefiz ftatuto?

f

Refp. Tenentur fervare caítitatem

Af

€tiam ex voto , quia ipfum votum

)

iC

implicité emiferunt, ut füp. patet

Q

in refponf. ad quafit. 443.

T

4/1. Quszritur, an Sacris initiatus,

h

li

N

ignorans ficut ante ignorabat, hoc

votum caítitatis effe adnexum Or-

&

dini Sacro, ita ut fi antea fciviffet ,

I

non recepiffet illum Ordinem , te-

Ut

neantur fervare caftitatem"?

Ttin

Refp. Tenetur, quia ille, qui vult ali-

N

quid, cum quo aliud neceffario eft

W

conjunctum , utrumque debet ne-

Yi

ceffarió velle.

Vr

4j2. Quaritur, an qui recipit Ordi-

I

nem Sacrum cum expreffa inten-

Te

tione non fe obligandi ad votum

cafti-

j

]

ORDINANDORU M.

199

as

caftitatis, peccö'et mortaliter, & ad

ipfüm votum teneatur?

H

!

a volens fufcïpere

io t

E':

Refp. Maxime, qui

ideles,!

eundem Ordinem Sacrum cum ipfa

intentione ambitiosé procedit con-

ln

tra Ecclefiz ftatutum.

$3. Quzritur, an Ordinatus invitus

«m a

O

fufcipiat characterem ?

Refp. Si ille fit Ordinatus invitusfim-

r

m votit

pliciter , & abfoluté non recipit

characterem, quia (ic Ordinatus eft

p

!

mediante violentia, que eft vis ab-

foluta, & nullam omninó admittic

'initiat'.

qot

voluntatem ejus , contra quem fit,

& definitur, quód fit impetus, qui

u

j [c]ï'fl ü.l

repelli non poteft, ut eveniret , (i

quis Ordinaretur mediantibus ho-

j ,

minibus fortibus, qui duxerint or-

dinandum validis viribus ad- Ordi-

J VU!

nationem : Si veró fit ordinatus in-

t

il rö

vitus conditionate , id eft per me-

d

tum tantüm füíciperet charadte-

rem, qui fic ordinatus efít mediante

-JPIC OFL

f i

metu, qui eft vis conditiortata ha-

f)

fl

bens aliquid de voluntario , ut fi

j 0

Í

l4

alicui

À

200

ERX.4WEN

?

alicui proponatur

mors, fi nolit fu-

uf

[2

fcipere Ordinem, quem potiüs eli-

N

git fufcipiere, quàm pati poenam

i

mortis, & ordinis validitatem fuf-

L

f

ficit aliqua voluntas abfoluta , five

[n

.

voluntas conditionata

*

hincque

Mj

eft, ut fi metus cadens in virum

B

conftantem ceffet , fic ordinatus

Ms

ordine Sacro teneatur ad votum

46

folemne caítitatis. obíervandum ,

du

ut dictum eft füpra.

Mj

4f4. Quzritur , quare ordinatus per

Y

metum cadentem in virum con-

QU

ftantem füfcipiat characterem , &

W

fic ordo collatus per ipfum metum

X

teneat, & validus fit, cüm Matrimo-

N

nium contradtum per metum non

pit

teneat ?2

s

Refp. Quód non eft par ratio de Or-

V

dine, & de Matrimonio, quia Ma-

p

trimonium eít Sacramentum , &

Lj

contraCtus habens vim ex folo li-

t

bero confeénfü ; fed Ordo Ecclefia-

R&C»

fticus eft Sacramentum, & non di-

Vi

citur contractus

Q

475 Que-

ORDINANDORU A.

20

holti

4jj. Qus&ritur, quare metus gravis,

otis d

probabilis, & juftus de re gravi di-

catur metus cadens in conftantem

| p

M

item

|

il

virum ; & non in rmulierem con-

ftantem?

j ff

ii

j

Refp. Quia mulier, & non vir,ut plu-

rimum mutavit etiam poenas le-

j vid

ves.

ordint

4;6. Quaeritur , anq

uis ad accipien-

vandit.

dum ordinem compelli poffit?

Refp. Non poteft compelli ad ordi-

qatus

nem fufcipiendum , nifi beneficium

obtinuerit Ecclefiafticum , propter

um C

aqm,/

quod teneturordinari ; Eo tempo-

re peftis, fi fumma fit neceffitas

ii m

Murit*

Sacerdotum, illi qui prudentia , &

pietate funt infignes, ad füícipien-

£Ul Q

dos ordines cogi poffunt , f&u po-

tius debent hortari ad ipfos fufci-

p q

piendos.

qii

457. Qusritur , an dormiens, fi ordi-

um

( (l

netur validé Ordinetur?

Refp. Ipfe dormiens non ordinatur

Ecdc[ï?'

validé, ni(i puer, & infans fit , qui

non

rmiens eft fimilis

qgidem infans do

7

»

ipfü

Dd

.

202

EX WMMEN

ipfi vigilanti , quoad carere ufü ra-

ifo,

tionis; quia tam vigilans, quam

f

dormiens caret ufü rationis, & in

li

ipfo infanti imprimitur character, (i

M

ordinetur etiam Presbyteratu ; quia

Bs

intentio Ecclefiz. füfficit in ipfo in-

10

fante, in quo etiam dicitur effe in-

Q

tentio interpretativé, cum volun-

n

tas ipfius non repugnet ad ordines

fi

accipiendos.

Tat

Quzritur, an ille, qui in fua in-

4j ?

fb

antia ordinatus eft , i eligat Ma-

N

trimonium poít adventum ufüs ra-

Vr

tionis, ab ufü ordinum fit fufpen-

ü

füs?

!

Refp. Maximé , & matrimonium te-

»

fj

netur,

td

459. Qusritur, an ille, qüï Sacris ini-

V

h

tiatus de Sacro contraheret Matri-

N

monio , effet ipfo facto excom-

y

municatus , & irregularis , etiamfi

Matrimonium i

p

X

maret?

pífüm hop confü-

Refp. Maximé.,

j

461

460. Qqæf

ORDINANDORUMM.

20*

; Ut

460. Quszritue, quid dicendum fit,

Qu

M

fiquis poft contractum, Sac

j, 1

nibus initiaretur ?

;-is ordi-

ra&en:T

Refp. Dicendum eft, quod per ordi-

tUj ql.lï'f

nem Sacrum ipfüm Matrimonium

o

non diffolvitur, fi (it ratum, & non

y dl

confummatum , five fit non folüm

p o

ratum , fed etiam confümmatum :

j ordi?

fed primo modo, fcilicet quando eft

ryatum, & non confümmatum , dif-

p ( if

folvitur per ingreffum Religionis.

fügaüïi

Si autem poft confummatum Ma-

n Vlistt

trimonium de confíenfü uxoris or-

(

dinetur, uterque remanet privatus

jure petendi, & reddendi debitum:

onitm

fi veró fine confenfu uxoris, & ipfa

relu&ante ordinetur, poteft uxor

acis

virum füum repetere, quiajus füuum

«N

non amifit, & vir reítitutus, tene-

T

bitur debitum folvere, non tamen

petere, quia ipfe per votum adne-

N

j

xum Otdini Sacro füfcepto amifit

jus petendi debitum ipfuüm.

461. Quzritur,

quare Matrimonium

ratum , fed non confü

mmatum dif-

6

o

-fö ve-

204

EXAMEN

folvetur per ingreflum R eligionis,

fed non per fülceptionem ordinis

Sacri?

E

Reíp. Quia profeffio in Religione eft

lb

quzdam mors civilis, propter quod

quis renunciat bona . temporalia,

IG

Íed Sacra ordinatio non eft talis.

Ita Henriquez affirmat juxta fen-

b

tentiam communem.

[/i

462. Qusritur, quot peccata com-

li

mittat Ordinatus ordine Sacro , fi

N

incidatin fornicationem,quod Deus

di

mon permittere dignetur?

N

Refp. Committit duo peccata, quia

t

talis a&tus peccaminofüs preecedit

t

ex duplici deformitate contra du-

u

plex preceptum , fcilicet contra

T

preceptum Religionis Chriftianz,

Refp

qucd eft preceptum Divinum, &

V,

contra Przceptum voti , feu dici-

tur, quód committitur unum pec-

1

catum zquipollens, feu squivalens

V

duobus peccatis, quia habet duos

[

deformitates, quarum prima €

Re(g

€ontra przceptum Divinum, altera

Vero

"-

ORDINANDORUAM.

20j

veró eft. contra przceptum voti,

Jigit

j ordt

quod quidem voti preceptum ab

Ecclefia ftatutum fuit.

gione Ü

463. Quaritur, quibus mediantibus

aftitas fervari poffit?

ter qua

mpmïzi»

Refp. Caftitas fervari poteft median-

d t

tibus humilitate, abfítinentia , fo-

u

brietate, jejuniis, cuftodia fenfüum,

oratione, & aliis exercitiis Chriftia-

nis,

yfa at

acto,!

464. Quzritur, an promotus ad or-

jod D

dinem Sacrum teneatur non folüm

fervare Caftitatem , fed etiam re-

s qui

citare horas Canonicas, juxta ri-

tum fux Ecclefive & geítare habi-

fæCCdl.

tum, & Tonfüram Clericalem füb

a (

r conttá

mortali?

riftiano

Refp. Affirmativé.

46;. Quzritur, an etiam in minori-

Qum. ..'

bus ordinibus conítituti teneascur

od

: recitare horas Canonicas, juxta ri-

JUID Pe«

tum füz Ecclefie , & geftare habi-

ii

y; df

tum, & Tonfuram Clericalem?

Refp. Tenentur ubiqué, i babeant be-

ia "

; ii

neficium , peccantqué mortaliter,

fi me-

m

206

EXAMEN

fi temere, & fine rationabili caufa

468l

omittant recitare ipfas horas , &

Kd

geftare ipfum habitum , & Tonfü-

ram,ipfi autem minoribus initiati,

Dj

fi non habeant beneficium, ad ipíà

non tenentur.

L

466. Quaritur, à quo oriatur obli-

gatio ad recitandas horas Canoni-

cas ratione Ordinis Sacri ?

Refp. Aliqui dicunt; quód oritur ex

6

beneficio Ecclefiaftico adepto, ex

de

d

profeffione R eligionis, & ex ordine

Sacro; fed Suarez, Leffius, Azo-

D

rius, Reginaldus, & alii afferunt,

W

quód oritur ex Ecclefiz confuetu-

f

0

dine veteri, & generali,

467. Quzritur, an initiatus ordine Sa-

cro metu cadente in virum con-

Iu

ftantem teneatur ad horas Cano-

nicas recitandas?

Refp. Non tenetur, nifi poft metum

f

ratificet intentionem, feu volunta-

f

tem,quam habuit, accipiendi ipfum

:

ordinem Sacrum.

468. Quz-

ORDINANDORIU M.

207

m

468. Quzritur, quot fint horz Cano-

ns, l

nice oflicii quota die recitandi?

Torfi

Refp.Septem:ícilicet Matutinum cum

jpiti

Laudibus, non autem fine Laudi-

atl

bus, ut afferunt illi, qui dicunt

Laudes officii effe unam horam

Canonicam diftin&tam ab aliis, &

w d*

C

Prima,Tertia, Sexta,Nona, Vefpera,

& Completorium.

yiür d

469. Quzritur, quomodo terminare

debeat officium ille, cui contingit

ftoaü

dividere Matutinum . à faudibus

rordit

propter aliquam occafionem?

;, At

Refp. Debet terminareillud cum ver-

a(&fum

ficulo, Dominus vobifcum , & cum

oylir

oratione, quz convenit ipfi officio,

dínes

& cum Pater nofter, quod quando

rurfüs inchoat officium , quod re-

if eu

S anü'

manfit dicendum , praemittere de-

bet.

470. Quzritur, cur hore Canonicz

o

fint fcptem ?

volm

Refp. Propter memoriam feptem die-

T

rum , quibus Deus res Mundi crea-

vit , vel propter Redemptionis no-

re

a

208

EXA4MEN

ftre myfíteria temporibus ipfarum

4721

horarum operata , quia media no-

&te, cui refpondet Matutinum cum

Laudibus, Chriítus natus eft, & re-

R

Íurrexit : Hora Prima ductus fuit

IK

ad Pilatum : Tertià linguis judzo-

u

rum crucifixus, flagellis cocfus, &

Ípinis coronatus fuit: Sextà veró

$

Cruci affixus , & Nona exfpiravit,

lt

& ad inferos defcendit: Vefpertina

C0j

de Cruce depofitus fuit, ficut etiam

Wt

eadem hora ccenavit , pedes lavit,

l

Euchariftiam confecit, hora Com-

fey

pletorii oravit in horto: Hxc ait

l

Gauantus cap. 3.

2

Vit

471. Quzritur, quare Divinum offi-

cium hore Canonicz dictum fit?

fic

Refp. Quia Ecclefía divifit tempus

Om

diei in partes feptem , quibus per-

N

fonz Eccle(iafticae tenentur Deum

?xefp

làudare, & pro peccatis populorum

f

eundem orare. Dicuntur autem Ca-

Y

nonice, quia ab eadem Matre no-

Q

ftra Ecclefía recté regulate, & ap-

4

probat« fünt.

ü

472. Qug-

p

ORDINANDORIU M.

209

ipln

472. Quzritur , quo jure Ordinatus

odia n

ordine Sacro teneatur recitare offi-

um Qu

cium Divinaum?

Lt

Refp. Non Divino jure, fed jure Ca-

lus i

nonico , & coníequenter humano

r

juxtà opinionem communionem,

æqu: '(

& ex illo di&o Divinz fcripturz,

yà t

Septies in die laudem dixit tibi , ut

in Pfàlmo 118. Non fequitur efTe

(fpirav':ï.

,)/perrir;a

concludendum officii Divini reci-

ycetiam

tationem effe de jure Divino, quia

* 1avïï»

Rex David dixit ipfo Pfalmo, quoód

1 Cott

fepties laudem dixit, non tamen

dc d

lex pofita eft de fic laudando Deo.

473. Quzritur , an obligatus ad Di-

vinum officium recitandum ratio-

und

rn/ftf

ne ordinis Sacri peccet mortaliter

tempo

omittendo ipfum officium . Divi-

num ?

3us p

r Dan

Refp. Maxime, nifi habet aliquam ju-

ftam excufationem ; quiainre gra-

yulorum

vi delinquit, & contra Ecclefiafti-

enuA

cüm przceptum.

gem

474. Quxritur, an obligatus ad re-

)

citandum officium Divinum pec-

cet

! ææ,

2rO

EXAMEN

cet mortaliter , fiomittatunam ho-

ib

ram Canonicam?

Refp. Maximé, quia magnam partem

officii omittit , & ideó mortaliter

peccat etiam ille, qui omittit unum.

ä

Píalmum longiorem.

M

47;. Quxritur, an obligatus ad Di-

|

vinum officium recitandum com-

mittat unum folum peccatum mor-

li

tale, fi omittat omnes feptem ho-

I

ras Canonicas unius diei, cum unum.

Vg

peccatum mortale committatur ab

€o, qui relinquit unam horam Ca-

tUS

nonicam ?

D

Q

Refp. Committit unum folum pec-

catum mortale, quia contra unum

Lt

preceptum de integro officio per-

folvendo ex feptem horis conítan-

Q

te peccat; fed hoc unum peccatum

M

eít zquipollens, five xquivalens

feptem peccatis mortalibus , qu€

committerentur ab eo, qui ad fin-

gulas horas renovaret intentionem

non recitandi ipfum officium Di-

vinum.

ä

476: Qu

ORDINANDORU .

2AIX

atl

476. Qusritür , quot peccata com-

' mittat ille, qui tenctur recitare of-

y parte

ficium Divinum ratione beneficii ,

yortalit

& ordinis, fi omittátipfum officium

Divinum?

^

ticumn

Refp. Comittit duo péccata , quia

g adD

facit duplicem deformitatem, unam

m

contra Religionem ratione ordi-

tumme

nis, alteram contra juftitiam ratio-

km 1

ne beneficii, & tenetur exprimere

j

utramque in confeffione, & refti-

rtatur v

tuere fru&us preceptos illius diei

ram U*

pauperibus ,. quatenus omifit offi-

cium ratione beneficii: ita afferitINa-

var.c. 2j. num. 22.

hum j*

r

477. Quzritur, quot peccata com-

mittant Regulares facris initiati

fco p*

coti

il

omittentes officium Divinum ?

Refp. Committunt unum tantüm

)QCCQ[LM

yni

peccatum , quia licet duplici titulo

teneantur, ut aliqui dicunt fcilicet

JUS . Q'

j ad

titulo profeffionis , ordinis facri fü-

Ícepti, tamen peccata non multi-

ntiond

iUf //

plicantur numero ex diverfitate

preceptorum , nifi ea praecepta per-

'6- Qü.

tineant

E QGX .42M EX

21l2

tineant ad diverfías virtutes, ficut

multiplicarentur peccata, fi viola-

retur jejunium , quod aliquis debe-

ret obfervare non folüm ex prece-

pto Ecclefiz; fed etiam ex votoab

eodem fa&to - fed in cafü propofito

i

duo precepta ad unum cultum

hG

Deco debitum fpe&tant & propterea

unum peccatum committitur à

f

transgreflore,

478. Quzritur , an Sacris initiatus

W

&

preter dicta horas Canonicas te-

neatur ad recitandum officium De-

flh

q

fun&orum,Píalmos Graduales,Poe-

nitentiales , & officium parvum

B. V. M.?

,

Refp. Non tenetur , füb mortali re-

[

f

citare ea,nifi quando exprefsé prz-

i

cipitur, ut in die commemoratio-

nis omnium " Defun&torum , &

idem dicendum eít de Litaniis in

Rogationibus, & fefto S. Marci;

& ratio di&torum eft, quia Pius V,

4

l

liberavit omnes à tali obligatione,

íed ille, qui recitabit ipía officia,

l

ORDINANDORU M.

213

«s f

& Píalmos Indulgentiam confe-

fivid

quetur, & circa hoc vide Bullam

uis ddt

Pii V. ante Breviarium.

yprat

479. Quzritur , quot fint cafüs, in

| votolal

quibus facris initiati excufintur

m

T

-à Divino officio perfolvendo?

Refp. Septem : primus eft, fi obten-

gt

'

ta fit difpenfatio à Summo Ponti-

t i

fice: fecundus eft, fi ad(it occu-

ii

patio, qua quis neceffario per lon-

gum tempus detinetur, quod non

as v

füpereft id recitandum

*

.

tertius

"Um [4]

eft, fi! aliquis coecus fit : quartus

Ysot

eft, fiadfit gravis infirmitas corpo-

Pafïï/m

ris judicio medici , feu alterius in-

il

telligentis , & prudentis: quintus

fi ad(it carenti Breviarii: fextus (i

f

aliquis propter violentiam ei fa-

yori

ami non poffit recitare Offici-

m

um: feptimus eft, fi adíit metus

mortis,

"

Marti

"

t

Pits

m

J

[

480. Quzritur , an Epikopus fuis

fubditis, & Superior R eligiofus in

g[!'(mel

fua Religione Religiofis fuis fübdi-

7150?

tis

214

EXAMEN

tis difpenfare poffit, ut fint liberi a

i.

recitatione officii Divini ?

Qb

Refp. Epifcopus füis fübditis non po-

l

teít fic difpenfare, ita inquit Navar.

[i

C. I T. de oratione num. 24. Sed

Cit

Superior Regularis poteft difpenfa-

(ols

re Religiofis fibi fübditis ex caufa

GN

ftudiorum , ut fint liberi à recita-

Qu

te[

tione officii Divini, quia poteft in

legibus Religionis difpenfare, quod

Titf

Thor

verum eft de Superiore füupremoin

fua Religione, fic ait Gavantus ex

ls

Leffio, &Bonac.

V

481. Quzritur , an coecus aliquam

ln

artem officii

memoria tenens,

It

obligatus fit ad illam partem reci-

lo

tandam, & fuürdus teneatur recita-

am

retotum officium Divinum?

f

W

Refp. Cecus tenetur recitare illam

partem officii , quod multo magis

ni

verificatum, fi habeatfocium, cum

Cit

quo illam partem recitare poffit,

EM

Surdus autem tenetur folus recita-

ini

retotum officium , quia focium au-

[

dire non poteft,

484. Que-

ORDINANDORU A.

9g

t Ibei

482. Quzritur, an, datocafuü, quod

obligatus ad Divinum officium

. nonp

perfolvendum , feu recitandum ,

t Na

Íciens, & volens Breviarium proji-

M Sö

ciat, ipfe excufetur ab officio per-

x

folvendo?

dilei

ex at

Refp. Excufatur eo tempore , quo

nullatenus Breviarium habere po-

j r

otcl t

teft; fed quando projecit Brevia-

rium, commiffit unum peccatum

It quqd

prenot

mortale zequipollens, feu equiva-

lens tot peccatis mortalibus , quot

rgn[ U5 [

ferunt omiffionesfuturz, quia vo-

luntariz füerunt ; quatenus fuerunt

yaqu

moraliter previfie , & quamvis po-

N

ftea ob impotentiam recitandi no-

t

.am culpam non committat, ta-

( feCIU'

)

men quoad quantitatem omiíIionis

poteft obligari ad reftitutionem, (i

j

ratione beneficii teneatur ad offi-

Io P

ciumrecitandum,

tiffhy af'ü

du

'48;.. Quszritur, an Clericus Sacris

iï)f

initiatus, fj excommunicatus fit ,

d

teneatur dicere Canonicas horas?

cin?

íU

Refþ.

216

POX GoMIAEJX:

Refp. 'Tenetur folus dicere eas, quia

g

non poteft adeffe cum aliisin Cho-

ro, inquo fi canat tanquam hebdo-

f

imadarius cum ver(íiculo, Dominus

À

vobifcum , incurrit irregularitatem,

4j

quia operatur ut Minifter ex offi-

t

cio; fednonfitirregularis, ficanat

W

tanquam unus de Choro, qua fic

d

non diceret ipfüm verficulum ,.Do-

Yf

minus vobifcum.

Et Suarez dicit ,

1IIà

Q

quod fit Sacerdos fit excommuni-

catus, debetdicere, Domine exau-

hi

di orationem meam ; loco, Domi-

m

nus vobifcum, quia incurreret ir-

Y

M

regularitatem, fidiceret Dominus

vobifcum, nifi excufaret a. culpa,

[

I

quod effet,' (i nolens dicere, Do-

minus vobifcum, tamen in adver-

at

of

tenter dicat propter habitum di-

*

cendi.

!

N

li

484. Quzritur, qualeofficium fit re

citandum?

V

à

Relp. Officium. Romanum, recitan-

dum eft juxta formam , & ritum,

W

quod quilibet Epifcopus mandatre-

Qu

citari

*

u

ORDINANDORUM,

e25, Q

citari in füa Dioecefi, quidam ta-

isin :

men Reg ulares poffünt recitare o£.

x bl

ficium juxtà privilegia obtenta à füa

Donit.

Religione.

48

Varitatet

. Quzritur, anitpeccatum mor-

qau

tale , recitare officium pro officio,

Iv

m

b

ut fidicendum fit de feria » dicatur

defancto , aut é contra?

'0, quax-

TT

.;

Relp. Si dicatur officium pro officio

z d

inadvertenter ,. non committitur

peccatum mortale, & veré fit (àtis-

Conmimu

iil

nec

fadtio obligationis recitandi offici-

p

umDivinum, &hocevenit, fi exem-

0

u

pli gratia; quis dicat officium de

Sancto credens hoc officium oc.

ais

currere i

(4 (1

h

pfa die, qua ipfüm recitat ,

licetcur

rat officium de feria, füb-

d V

in

antia enim przcepti de recitando

officio confiflit in hoc, quod Ca-

bicum

nonicc horz dicantur,non in qua-

l

itate, aut ordine, ut inquit Caje-

Dl

tanusin fümma; fed fi dicitur offi-

, I

cium pro officio advertendo offici-

j

um, quod dicitur, eodem die non

o

t

currerg ; Íit peccatum tmor

tale,

"

quia

af,l 1

AT8

EJXJUACEN

quia adeft quidam —contemptus

contra Rubricas ab Ecclefia affi-

gnatas, fed (i officium currens non

inveniretur in Breviario , etiam

tuncadeffet excufatio ipfum dicen-

di, & aliud dici poffet, ut evenit,

quando inadvertenter dicitur of

ä;ï

cium pro officio ut füpra dictum eft,

& etiam quotiefcumque fimiliter

LE

malitia non adeffet. Leffius autem

10

lib.2.c. 27. 72. nimislatam opinio-

qu

nem habet circa hoc, inquit enim,

ïem

quod non eft peccatum mortale di-

W

cere officium pro officio , nifi quan-

q

do aliquis officium breve Pafcha-

b

tis ex induftria quotidie recitare

pl

velit.

4

i

486. Qusritur, quale Calendarium

de

adhibere debeant ordinati ad titu-

hi

jum patrimonii carentes beneficio;

Ü

t

& quale peregrini, & quale habi-

tantes extra Dicecefim circa.oüïcii

h

ualitatem ?

D

Relp.. Ordinati ad titulum patrimonii

$

Q

carentes beneficio, poffünt recitare

officium

us

[

ORDINANDORt A. :l;rg

ntenrs

Oofficium fecundum Calendarium

clefa t

Rom. quia nulli Ecclefiz , nifi Ro-

ytens !

m4nz , qua eft Mater omnium Ec-

clefiarum, adfcripti fünt; fed me-

0, eii

(imdice

lius erit, fi fe conformaverint Ec-

clefiz illi, cui fübditi fint eo tem-

g

J[tur t

pore, quo officium recitare de-

bent : Peregrini autem tenentur fer-

dv

p li

vare füarum Ecclefiarum ritum;

.non autem ritum locorum, per

jus aut

Scholares autem,

mopt!

quos tranfeunt,

Q

eecundum aliquos, in loco ftudio-

rum poffunt eligere ritum loci, in

moïükv'«

quo habitant, aut loci originis , aut

,T

beneficii, fibeneficium babeant fim-

du

je d

plex, aut Curatum.

487. Quzritur, quem ritum fervare

lt

debeant in officii qualitateilli, qui

habent duo beneficia in duabus Ec-

x

clefiis, ut Canonicis Marci Vene-

o

tiarum, qui titulum habent etiam

gic h

in Ecclefiis ; ut Parochialibus Ur-

r

bis;

Refp. Tenentur recitare officium fe-

cundum ritum loci beneficii, ubi

g

K2

habent

ofäfhm

ä

220

EXAMEN

habent refidentiam, ut tali Eccle-

p

b

fiz inferviatur, & hoc juxta divi

'Lhomz affertum.

Mf

489. Quzritur, quam formam, fcu

ritum fervare debeat in recitando

f

offidio divino ille, qui habetin

m

una Ecclefía digniorem gradum,

D

uam in alia, aut in utraque zqua-

lem gradum?

4

Relp. Tenetur recitare officium jex-

ali

:ta formam Ecclefiz, in qua habét

Wp

Wto

gradum majorem, fi autem habgat

Iu

zqualem in utraque , poteft elige-

$

re formam ad libirum füi, utà d.

'Thoma affirmatur.

E

49

o. Qusgritur, an poffit recitariof-

Bu

ficium de San&o, cujus Reliquia in

d&

Ecclefia habetur?

D)

R

&

Relp. Poteft, fi Reliquia fit infignis,

NU

quale eft corpus , vel caput, ve

brachium , aut ea pars, in qua paflus

$

eft Martyr tali die, dummodo par-

Vi

va non fit juxtà affertum à Sacra

D

Congregatione,

45

I

491. Qu- |

E

3

"

V

ORDINANDORLUAI. ^

d

491. Quazritur , quem ritum adhi-

ügt i

"

li

"

bere debeat Capellanus Epifcopí in

officio recitando cum eodem?

aatti :

Refp. Juxta affertum à Sacra Con-

gregatione debet íe conformare

ecitatt

hab

Epifcopo , cui infervit.

tl

492. Quxritur, quem ritum fervare

iqueæqïï

debeatin recitando officioille , qui

adícriptus eft alicui Ecclefie, & in

t

alio loco moratur?

k

um

g v

Refp. Ille cenetur, recitare officium

?

proprium , quod in Choris ipfius

Ir

h

t di

Ecciefie dicitur, fi de eju(dem Ec-

clefiz gremio fit , & Choro (it obli-

j

gatus, etiam fi extra Dioecefim

ij

i

moretur : ita Sacra Congregatio

declaravit.

du

493. Qusritur, qus intentio fit ne-

ceffaria

in recitando officio. .—di-

ii

vino?

pl ,

Refp. AGualis, feu. implicita , vel

lid. pzl

virtualis orandi Deum, juxta obli-

ido p

à u

gationetm,

494. Quaritur , an peécetille, qui

pro-

recitat officium p:incipa;liter

-

P]

pter

, Q

222

EXAMEN

pter lucrum diftributionum tempo-

K

ralium aut propter timorem poena-

p

|ti

rum,ne fcilcet punctetur, aut alio

modo puniatur à Superiore;

[

4

Refp. Peccat. utique fecundum 'Na-

j

var.de oratione, quia finis princi-

palis ipfius fic recitantis eft, acceptio

l;

boni temporalis, vel liberatio à

lf

poena temporali.

fer

tig,

49;. Queritur, an in recitando of-

ficio divino fit neceffaria attentio, &

1liq

; quz fit?

W

Relp. Affirmativé , ipfaque attentio

E

duplex eft, fcilicet externa, & in-

VW

»

terna; attentio externa confiftit in

9

corporis compofitione , & abfti-

Is

nentia à longa fcriptione, &c. at-

qu

tentio veróinterna eft , confiftens in

tio

advertendo eo, quod fit ita, ut ad-

Y

fit faleem advertentia virtualis.

V

- 496. Quaritur, quid fit attentio vir-

J

tualis?

ls

Refp. Eft advertentia fundata in vir-

y

tute prioris attentionis actuali pau-

n

lo ante habite, & non interrupt

D)

per

ORDINANDOH M.

223

f

per contrariam intentionem non

mtem

empot

ampliüs attendendi, ícu adver-

tendi ad illud , quod prius aliquis

!j nE

facere volebat.

I65

dum À

497. Quxritur, ad qus recitans

Divinum officium, attendere de-

st

, 209

beat?

s

jberati

Refp. Primo ad verba: Secundó ad

fenfüm litteralem verborum : Ter-

tió ad prefentiam Dei: Quartó ad

dtand) t

n

aliquod myfterium fidei noftrz , &

nequaquam eít neceffaria attentio

- attetc

ad omnia füpra di&ta, fed fufficit at-

tentio ad aliquod dictorum.

m-u v

coniu

498. Quzritur , an peccet mortali-

p

ter, necfatisfaciat obligationi ille,

$

nc ; &h

quinec actuali, nec virtuali atten-

l

tione recitat officium Divinum ?

atl

t lL

Refp. Peccat mortaliter, & nequa-

quam fatisfacit obligationi fus,

rtüd

i(il

j

quia evanuit etiam intentio actua-

lis , & virtualis attendendi.

499. Quazritur, anfatisfaciat füze ob-

j

ligationi ille, quia recitat officium

"u

n

Divinum audiendo Miffam ?

$t

n

K 4

R.C[þo

—

224.

EXAMEN

Kefp. Satisfacit fecundàm Navarr. &

ü

H

alios , quia recitare officium Divi-

num, & audire Miffam diriguntur

ad cultum Divinum, quod etiam

verificatur, etiamfi audiatur Mi

q.

ffa

L

f

precepta.

f

$co. Quaritur, an fatisfaciat füg obli-

gationi ille, qui fimul cum focio

recitat officium Divinum ?

[

VRef'p. Satisfacit, etiamíi recitet cum

ln

pluribus, dummodó recitet ad duos

Choros, quia fi adeffent tres, feu

D

.

