ux eít accidens , non inhzret in

ali |

ipfa füb(ítantia Chrifti tanquam in

DN

fübje&o, fed ftat miraculosé abs-

T

ue eo , quod fübjeGetur in füb-

1

antia ipfius. /Chrifli, quia aliud

eft fübftantia contineri , füb aliquo

fi

1

accidente, & aliud eft ipfüm ac-

U

cidens fübje&tari in fübítantia ea-

dem.

ip

787. Quzritur , .-quomodo Chriftus

Mdf

füb panis fpecie, qua eft accidens,

li

contineatur ?

Refp. Continet r modo ineffábili

)

i

confiftente in hoc, quod fübftan-

tía

ORDINANDORU A.

363

(

tia corporis Chrifti füccedit füb-

flantiz panis füb ejus fpeciebus in-

dit

ij

tima unione, & movetur per acci-

Temat

dens, id eft per aliud, fcilicet per

rgo n

panis fpecies remanentes fine füb-

í l

lUf

ftantia ipfius pariis & ideó licet fa-

€&a fuerittrans(ubftantiatio, tamen

N

qL'J*

non fuit effecta tranfaccidentatio ,

jter, 4

uc definitur, quod fit, quando

íib :

primo eft aliquod accidens, quod

f

poftea deftruitur, & tunc füccedit

hare

aliquod aliud accidens quod qui-

at

dem minimé evenit per confecra-

o

yt

tionem, quia ut dictum e(t, rema-

fl |

nent eadem accidentia panis fine

i Ehh

fübftantia ipfius panis.

)b ahqw j

788. Quzxritur , quomodo acciden-

fin'

tia panis maneant íine fübftantia

J

!

ipfius panis?

Chïuhl

Refp. Manent miraculosé, quia füb-

(

ftentantur à Deo feparata à füb-

je&o , & in genere caufz efficien-

"

tis, ab ipfo Deo manu tenentur

ii

in realitate , quam prius habebant

aQ 2

füpplen-

364

EX MMEGX

füpplendo id , quod fübje&um fa-

i

, ciebat.

b

789. Quaritur , an ex ipfis acciden-

j]!

tibus manentibus fine fübftantia

I

panis aliqua alia fübítantia generari

i

ofhit?

Adf

Refpond. Maximé , quatenus def(tru-

N

f

&is ipfi fpeciebus , fcilicet acciden-

tibus panis , aliqua materia à Deo

bi

del

provideretur, vel per creationem,

vel alio modo, ex qua materia ali-

p

quis vermis, aut alia fübítantia ge-

Ht

neraretur,

d

750. Quzritur , an fumpta Euchari-

Y

ftia accidentia panis, licet fine fub-

ftantia ipfius panis nutrire poffint (i-

(

cut panis facit?

li

d

Refpond. Poffuntnutrire, quia quan-

títas, & accidentia agunt , & pa-

ls

tientur totum, quod agit, & pati-

li

tum panis, cujus funt accidentía

H

quia ipfà accidentia ficut modum

W

effendi in realitate , quam prius

habebant;acceperant ; ita etiam ac-

ceperunt modum agendi ad nutri-

ï

tionem

L

ORDINANDORU A.

365

tionem efficiendam , ficut panis ha-

bebat.

TC

791. Quaritur , an per confecratio-

f

nem panis annihiletur- fübítantia

gener':.

ipfius panis? .

Refp. Nequaquam, quía annihilari eft

sdeli

redigi in purum nihil, & nullam

qxt

fieri converfionem, at prolatis ver-

bis confecrationis panis, ipfe panis

2

n

sde(init effe panis, & ponitur cor-

pus Chrifti, unde poft confecratio-

ternu

ntà p

nem non adeft annihilatio fed adeft

defitio panis, & pofitio ipfius cor-

p

poris. Jefa Chrifti, : Ec licet lo-

uendo de fan&iffimo Sacramenta

fl

É

v

cclefia canat (Panis vivus , ut vita-

lis hodie proponitur) tamen non

j qllifl*

e(t concludendum, quod poft con-

& n

fecrationem adGit panís fübftantia-

i

p

liter, quia ipfa Ecclefia intelligit

Hoftiam confecratam apparere pa-

cid(*ïf-'

nem, vel quia ante füit panis; &

mgülum

'

poítea converíus eft in Corpus

j PU;

Chrifti per transfübftantiationem ,

jgm

i nl-l[,')'

ut jam di&um eft, ficot homo

E

fOï*f

j

866

EXAMEN

formatus ex terra dicitur terra

Gen. 3.

792. Queritur , an particula , feu

[

vocabulum (enim) in forma con-

I

ecrationis panis fit de neceffitate

h

Sacramenti?

W

Reíp. Nequaquam, & ideo fi Sacer-

Mi

cerdos proferens verba confecra-

fi

tionis panis, vel vini cum intentio-

[7/

ne coníecrandi omitteret ipfum

de

vocabulum (enim) confecraret ,

d

fed ícienter omittendo ipfüm vo-

T0

€abulum peccaret mortaliter, quia

f

eft de neceffitate precepti.

7j

793. Quxritur , an Sacerdos füper

hi

Hoftiam um intentione confe-

crandi loco norum verborum :

«

Hoc eft enim corpus meum ; pro*

I

ferret hec ( Hoc eft enim caro

W

mea) confecraret?

W

Refp. Confecraret, quia prima, &fe-

cunda verba füpra dicta fignificant

D

idem, & quia in Scriptura Sacra

caro accipitur pro toto homine,

vel pro toto corpore hominis Jo-

an, 2»

;

"4

":

ORD'INANDORUM

367

Bu

Et Verbum caro factum

an.

2.

eft, & Pfalm. 15. Caro mea requi-

h;

efcet in fpe.

1j

294. Qusritur , an ipfe facerdos con-

dii

4

"

fecraret, fi diceret ( Hoc eft cor-

. pus meus?

| gt

Refp. Confécraret, quia maneretfén-

t

füs tanquam fi diceretur (Hoc eft

yent

enim corpus meum) licet effet qui-

]

D

dem error contra Gramaticam , &

at

eft regula generalis , quod dum

mv

non mutatur fenfüs verborum con-

fecrationis , confecratio fit.

[ qlll!

79;. Quxritur , quid ex vi verbo-

y futt

rum confíecrationis füb fpeciebus

n

pan^, & quid füb fpeciebus vini

yyrt

contineatur & quid füb eisdem fpe-

DA

ciebus per concomitantiam conti-

j d

neatur?

k

Refp. Ex vi verborum confecratio-

,J

zis füb fpeciebus panis contine-

f

tur corpus Chrifti , & füb fpeciebus

b

vini continetur fanguis Chrifti, &

yi

per concomitantiam füb fpeciebus

W

panis continetur non folum cor-

Q 4

pus

i^

368

EXAMEN

pus Chrifti, fed ejus fanguis, ani-

K

ma, & Divinitas immo tota Trini-

tas, quia corpus ejus cum anima,

& fanguine & cum Divinitate, &

[v

ü

cum tota Trinitate modo eft, &

di

fimiliter fub fpeciebus vini per con-

D

comitantiam. continenter fanguis,

E

corpus, anima , & alia füpradicta,

[5

quz füb.fpeciebus panis cofftinen-

l

tur per concomitantiam eandem.

Mefp

t

796. Quxritur , quid fibi velit, vel

n

fignificet dicere per concomitan-

tiam ?

K efp.. Significat connexionem natu-

d

ralem, & in propofito noftro figni-

El

ficat. corpus fapguinem , animam

Ti

Chrifti, & alia. proximé füpradicta

b

effe (imul.

(l

797. Quzritur, an füb fpeciebus pa-

19)

nis incipiat effe; corpus Chrifti ia

l

principio , aut in medio , aut in

t

tine prolationis formz confecratio-

nis?

N

)

Refp. Incipit effe in fine prolationis

|

formz in ultima particula. (meum

quod

,

ORDINANDORUM. 369

is, t

quod quidem incipere fecündum

fcholafticos eft incipere per'pri-

"d

mum íui effe, ita ut verum fit di-

yiint

cere Corpus Chrifti in hoc'irftan-

litaïöf-

ti eft füb fpeciebus panis, & imrnie-

Eü,

diate ante non füit.

qu

798. Qusritur, an corpus Chrifti in

fing

Euchariftia fit. totum habens par-

mll

tes ?

n

Refp. Eft quidem totum habens par-

gY

!

tes entitativas fixe fübftantiz, qua-

di, v

rum una efít extra aligm fcilicet

ol

quatenus caput noi eft pes , ocu-

Íus non eft lingua &c. & hujusmo-

n n

di partes dicuntur entitativs, quia:

hp

abítrahunt ab omni loco extenfio-

gt

ne, pofitione , & figura exiftenti-

bus extra, cum in. pun&o indivi-

xptadïf"

fibili fint..

lus

799. Quzritur , an. Corpus Chrifti

yii

in Euchariftiam fit qnantum five

j D JGI'

habeat quantitatem ?

j

Refp. Eft utique quantum, quia tota

quantitas- Corporis Chrilli eft in

uidem

ii

que w

(s

hoc Sacramentg *

)

quan-

qucï

,EXAMEN

370

k

quantitas eft prima paffio corpo-

ris, tamen ipía Corporis Chrifli

quantitas non eft in ordine ad lo-

cum, fed folummodo in ordine ad

proprium füppofitum , & eft intrin-

feca, ipfacorpori & prima, illa ve-

'ro, quz dependet a loco extrinfe-

co, eft extrinfeca, & accidentalis,

ä

& facit diftindum — predicamen-

tum, quod vocatur Ubi.

|

€

8oc. Quazritur , quare Corpus Chri-

i cum fit extenfüm in ordine

nw

t

ad proprium füppofitum , non fit

extenfum etiam in. ordine ad lo-

cum , & videtur effe extenfüm eti-

am in ordine ad locum, quia fi ca-

put , & pes Chrifti fünt extenfa, &

ä

diftin&a inter fe fecundum ali-

quam diftantiam;ut unius ulnz, aut

plurium ulnarum, certe videntur

effe diftincta,ita ut fi applicentur

loco, locum unius ulnz, five plu-

rium occupabunt, & fic videtur

.extenfüm etia

ï

€um?

m in ordine- ad lo-

Refp.

3

ORDINANDORUAM.

371

Q

Kefp

ond. Corpus Chrifti , quatenus

Chri

€

[t (übftantia, habet partes entita-

al l.

tivas füz fübftantiz, & ipfie partes

lul

entitativa etiam dictum eft, abftra-

hunt ab omni loco, extenfione,

inti

& figuraexiftentibus ex-

hw

pofitione,

fie, & divifibiles ,

Q

tra, & fünt exten

atl

folum in ordine ad proprium füp-

v

pofitum, & minimé in odine ad

locum, ideó argumentum non con-

eludit veritatem , quia falío fuppo-

sOnr

rtes entitativas ipfius Corpo-

ordit

nit pà

n i

ris Ch

rifti füb fpeciebus vifibilibus

panis effe extenfas , & divifibiles in

A 10

ordine etiamad locum , quia ipfüm

um

argumentum füpponit minimé pot-

lt

fe dari partes extenías in ordine ad

'Cn[ä) &

"m

propriu

m füppofitum , quz non fint

extenfz

etiam in ordine ad locum

næ,üllf

proprié di&tum , qui €

ft extenfus ad

at

extra,five externc.

Ad füpradi-

icenrff

&a autem recte intelligenda , ad-

1

vertendum eft, ipfüm Corpus Chri-

Ht

i

fti fub fpeciebus panis & vini efle

totum & habere omnes füas partes

Q 6

quan-

fi

372

EXAMEN

-

i;—uwantïtativas diftin&as., & exten-

fas folum: im ordine ad proprium

füppofitum , & non locum , & hec

(0

effe véra füpranaturaliter , & ideo

t

miraculosé, ficut etiam miraculofie

L

?

ipfe fpecies fcilicet. accidentia pa-

Yél

nis, & vini exiítunt fine fübftantia

| m

spanis, & vini ipfo. San&iffimo: Sa-

Mdf

cramento;.

il

$or. Quzritur, an fint de neceffi-

für

tate Sacramenti omnia^ hec verba

bus

form& confecrationis vini,, fcilicet

et

(Hic eft enim: Calix fanguinis mei

Mi

novi, & aterni teftamenti, myfte-

BU

rium fidei; qui' pro- vobis, & pro

$97

multis effündetur in: remifífione

|pa

peccatorum ?

C0

Refp. Omnia non fünt de neceffita-

de

te, fe folum. hzc ( Hic eft calix

dit

fanguinis mei (aut) Hic eft fanguis

Vg

meus) & particula (enim) & aliz,

fcilicet (novi, & zterni teftamen-

Refp

Ix

ti, &c.) non fün*: de neceffitate

s

Sacramenti, fed fünt de neceffita-

i

t€ pracepti, & qui omitteret ipfam

d

particu-

ORDINANDO RUM. g&g

A

particulam (enim) aut alias, novi,

n

U

t

[

& gterni, &c. mortaliter peccaret

contra ipfüm przceptum , fi omit-

xil

!

teret eas fcienter.

euag

li

802.. Quaritur , quis fit fenfüshorum

tia i

verborum; Hic eft calix fanguinis

*

fl

)

mei?

(

Refp. Seníüs ip

ijuþm: verborum effet

ifte, Hic eft calix continens meum

«di

fanguinem, qui eft füb his fpecie-

veta

bus per modum potus, vel, Hic

clica

[

eft potus fanguinis mei, & hxc eft

[s Id

igura, qua accipitur continens pro

Contento.

yle

n

803. Quzritur, curin confecratione

jonen

panis non dicatur (oc eít enim

corpus meum , quod pro vobistra-

fít

detur) ficut in confecratione vini

al

- dicitur de fanguine ( Qui pro vo-

bis effundeturJ.

M

ahæl

Refp. Quia potus- calicis magis. re-

no

fpondet paffioni Domini fecundüm

F

Q

effufionem fanguinis, quam fecun-

[1

dum vulnerationem corporis , ideó

fat

debet dici de (anguine (qui pro vo-

bis

[ i

374

EXAMEN

bis effüundetur) potius quam de

corpore (quod) pro vobis tradetur

(fed in Ecclefia Graca dicunt hec

qo

verba (hoc eft corpus meum, quod

pro vobis frangetur).

$04. Quxritur, quare dicatur (qui

ld

pro vobis, & pro multis effunde-

tur) & non dica

l

tur ( pro ompibus

effündetur).

Refp. Non dicitur (pro omnibus ef-

fe

fundetur) quia paffio Domini no-

ftri Tefü Chrifti et pro omnibus

f

fufficienter, fed minime eft pro

la

omnibus efficaciter, ut ait Albertus

Wt

Magnus , quia multi peccatores

propter eorum culpas damnabun-

K

tur.

io,

Q

$of. Quzritur, an in confécratione

verbum hoc Effundetur , verita-

u

tem contineat, cum Chriftus non

fit moriturus?

Ref;

Refp. Veritatem continet , quirefer-

K

tür ad tempus, quod in hora infti-

Q

tutionis Sacramenti Euchariftiz fu-

(

turum

ORDINANDORUM.

375

m

turum fuit' refpe&us , effüfionis

dent

fanguinis in paffione.

thit

806. Quzritur, an Sacerdos poffit

qu

licité confecrare Hofliam füb con-

dition ?

t(

Refp. Poteft, fi dubitet, an confecra-

fünt

verit, & in tali cafu debet habere

intentionem confecrandi füb hac

p

conditione, fi non coníecraverit,

& cum hac intentione debet pro-

us d

ferre verba formz confecrationis &

ini t

füfficit hoc, licet non exprefleritta-

T

w

lem intentionem conditionatam ;

f )

& ipfa conditio faltem haberi debet

t

r

in mente , & fimile poteft occur-

rere in aliis Sacramentis.

ll

807. Quzritur, quare facerdos di-

cat fecretó. verba confecrationis,

d

& quzdam alia in Miffa, & nonal-

ta voce ?

Veriü-

T

Refp. Ut fignificet, quod paffionis

Domini noftri Jefü Chrifti tempo-

mfcr

re Difcipuli ipfius folummodo in

occulto ipfüm Dominum noftrum

| il

n

confitebantur , fed Epifcopus in

!

€

kurüfï .

N

EXAMEN

Miffze Ordinatione pronunciat om-

nia alta voce, etiam verba confe-

crationis ad inftruendos Ordinan-

|

LU

dos, ut dicant celebrare Miffam

convénienter,

í

$08. Quaritur, quot peccata com-

fnittat ille, qui in peccato mortali

exiflens fine.contritione celebrat

f

miffam ?

]

Refp. Aliquiafferunt, quod duo pec-

at

le

cata mortalia. committit , unum,

quiain pecceto mortali confecrat;

JPA

alterum ,. quia in tali ftatu fümit

W

SanGiffimum- Sacramentum : fed

l:

vera opinio eft, quod: committit

Q

unum tantum:. peccatum mortale,

lü

Iu

quia hz du aGiones partíales

celebrare Miffam ,. & fümere San-

l

&iffimum Sacramentum, funt uni-

$ts

€a actio totalis ipfius Sacerdoti.

hi

d

£909. Quzritur, an dato cafü, quö,ä

facerdos die fe?o mané ante mif-

fam contentiosé egerit cum aliquo

de füo populo publicé , poffit fta-

d

im

t

L0

ORDINANDORUM. $77

v

ftim fine pravia- confeffione cele-

i

li

; brare miffam confcientia tuta?

jitd

efp. Nequaquam , Íi peccaverit

mortaliter in ipfa contentione , vel

fi non peccaverit mortaliter, putet

Qu

alios exiftimare fe mortaliter pec-

d

caffe , & propterea debet confiteri ,

d

fi copiam habeat confeffarii poftea

rocuret, ut aliquis de populo fci-

0ge

at fe effe confeffum, ut famam il-

oj

le , cum quo contenderunt , fciat

k

ipfium facerdotem depofüiffe odi-

n

um ; fedfi non habeat copiam con-

n

feffarii, fe reconciliet eidem , cum

quo contendit, ne aliquod fcanda-

nmi[il!ï

orfäl")

lum fequatur ex ingreffu ad. Alta-

re ftatim poft contentionem füpra-

r

dictam.

,

/ 52!1"

u

$10. Quzritur , an Sacerdos , .qui

non babet; à quo Miffam audiat

u

die fefto teneatur celebrare, ut

qu*ï

precepto de audienda Miffa fatis-

j

ia

l

faciat convenienter ?

*

l

Relp. 'T'enetur, fi adfit probabi

le pe-

,

f lu

riculum fcandali,(i non celebret ; fed

li

fi non

$78

EXAME&

IG

fi non fit periculum. fcandali, mi-

nimé tenetur, quia illud »prace-

ptum de Miffa audienda , eum, qui

non habet

obligationem . cele-

al

brandi propter Parochiam , cui

K

praffit ; aut propter aliud , nonobli-

gat ad celebrandum die fefto ; fed

Q

obligat eum folummodo ad miffam

f

audiendam , ut. abli

;

muniter..

gat alios. com-

o

5

811. Quxritur , an Sacerdos peccat

mortaliter, fi omittat dicere illas

El

preces, quz dici folentà Sacerdo-

K

tibus quando facrasinduunt veftes,

ut celebrent miffam 2

)

[

Relp. Nequaquam, nifi adfit pericu-

pw

lum fcandali, vel nifi fit contem-

ptus, cum talis omiffio fit res le-

vis.; Ífed peccaret venialiter , fi

omitteret eas ad. fugiendum labo-

rem.

L

$12. Qusritur, qualis difpofitio cor-

poralis. requiratur in celebraturo

Miflam?

Refp.

E..

ORDIN ANDORU M.

379

, tj

Refp. Debet effe jejunus jejunio na-

turali, quod eft, quando quis nihil

w

nj

omnino accepit per mo«um cibi ,.

j

aut potus, & celebrans debet ita

jejunius ipfo naturali jejunio, ut à

Z

yd

media noGte diei przcedentis nihil

omnino per modum cibi, aut potus

bl

milis

fümpferit, & hoc patet ex fancta

u

Ecclefix confüetudine, quod fit pro-

prié propter reverentiam fümendi

Sanctiffimum Sacramentum..

Sed

| chf&:

fi aliquod exiguum fragmÉntum re-

re l

ei

lictum inter dentes, aut gutta par-

yali

vula aquz in ore lavando deglu-

tiatur, non per modum cibi, aut

gt

otus, fed per modum alium , quz

ad libitum deg]utiatur fine fractio-

(uy

ne ipfius jejunit naturalis, non im--

r

tl

peditur fumptio ipfius Sanctiffimze

Euchariftize.

)W |

,gl

3. Quzritur, an Sacerdos debeat

abftinere à communicando , aut

o

celebrando, fi ab ipfo fragmentum

at

notabile, vel magna aqus gutta

fenfibiliter deglutiatur , etiam fihoc

fiat caíü?

efþæ

ló

580

EXAMEN

Kefp. Debet abftinere a communio-

ne, aut celebratione, cum utrum-

que fit&quantitas notabilis quoad

&j

jeunium rmaturale requifitum ad

communicandum, & celebrandum,

Mi

quz quidem quantitas füpradicta,

C

quamvis frangat jejunium natura-

le, non tamen frangit jejunium

$t

Ecclefiafticum, quia hoc Jejunium

permittit potum , & jentaculum,

fi

ut ab Qmnibus Summiftis affirma-

j

tur,

*

Y

.81

iceat fäcerd;oti

4. Quzritür , an T

W

non jejuno celebrare Miffam , &

perficere facrificium, ut poffit de-

ferre viaticum morienti?

. Refp. Nequaquar ,quia ficut przce-

8

ptum confeffionis obligat folum,

quando confeffarii copia habetür,

ita preceptum fümende Euchari-

k

ftie obligat , quando eft copia ipfius

Euchariftiz , que quidem copiaEu-

ä

j

chariítiz in cafü propofito non ad-

eft, eo quod íàcerdos non eft

aptus, ut celebret ad prebendum

alteri

ORDIN.ANDO RU A.

881

AU

alteri viaticum ,

quia jejunus mini-

(TUm

mé elt.

H

quoad

815. Quzritur, quot mo

dis Ecclefia

d

pollui dicatur?

N

l

Refp. Quinque modis, Primo homi-

4l

j

cidio voluntario, & Ecclefiz jnju-

iil

11

riofo, ut quia in ipfa fa&um füit:

n

Secundo, fanguinis injuriofà profufio-

Nonut

ne; Tertio, humani feminis emif-

CUW

fione voluntaria publica, etiam con-

jugali ;; Quarto , excommunicati,

fírt

vel infidelis fepultura ; Quinto,

vt

parietum Ecclefie dirutione, Cir-

QMVA

ca hos modos vide Sot. 4. d. 15.

ldf

q. 2. 21. 3. & 4. Filliuc. traQt. j.

(i

C. 4 1 178

$16. Quzritur, an in

currat aliquam

t

[otith

poename celebrans in loco violato,

t

u

ac polluto?

J

Refp. Nullam poenam incurrit ille,

qui celebrat in loco violato , ac

polluto, ut ait Syly. verbo Con-

F,HE

b

lecratio 3, q. 9, & Suarez q. 81.

[j

l

e&t. 4.

gt

l ll

816. Quz-

Pa

EXAMEN

482

$17. Qusritur, an fit peccatum mor-

[

tale recipere fanctiffimunr Sacra-

mentum poft cibum, vel aliquem

LIC

iotum ?

B

Refp. Eft utique peccatum mortale

[

recipere hoc Sacramentum poft ci-

H

bum, vel potum, nifi temporeali-

Í

cujus infirmitatis periculof, tunc

enim poteft poft prandium etiam

ü

communicari , vel quando effet

&

proeceptum communicandi , & infir-

C

mus non poflet absque gravi no-

h

cumento omittere potionem, tunc

Reï

poffet fumere ipfam potionem, &

Í

poft communicare.

$18. Queritur , quod peccatum fa-

.ciat facerdos novitius, fi ante ce-

lebrationem primz Miffa fit negli-

gens circa difcen

dos ritus, & cere-

BIN

moniías fervandas

-

?n Miffz celebra-

U

tione?

Relp. Si notabiliter fit negligens , ita

|

'ut contemnat Rubricas Miffalis ,

peccat mortaliter; fed fi parum fit

negligens, venialiter peccat, ideo-

que

ORDINANDORUAM.,.

585

i

ue ad eo Miffalis Rubricz diligen-

N

ter fünt legendz.

li

$19. Quzritur, an celebrans Miffam

novam licite poffit Ecclefiam cir-

mortzï;

cuire ?

pofh

r

P efp. Celebrantes Miffas novas pof-

funt fe tantum ad populum verte-

; u

re in medio Altaris, & íic obla-

) d

tiones fponte factas, accipere, non

l] d

autem Ecclefíam ob eam cauífam

ab

circuire. Sic S. Congregatio decla-

j Lt

ravit.

] Wï?ï

Refp. Nequaquam nifi in cafü necef-

mem;"r

fitatis vel ejus benedictione obten-

ta, & hoc totum obíervandum eft

lfumfä'

ob honorem, qui Epifcopo debe-

yned

tur, ut alibi dictum eft.

ag

$20. Quxritur , ubi fic Miffa cele-

T

branda?

Vi

Refp. Eftcelebranda in Ecclefia con-

,

fecrata, vel benediQta, vel in ali-

quo Oratorio alicujus domus No-

il

bilium, qui fit locus ftabilisfepara-

m

cen-

j

: tus a cubiculis, ubi dormitur, de

"ter

qüö

4

E EKuduMEBEN

ter ornatus delicentia Papz, &ap-

probatione Ordinariii, à quo eti-

ä

L

am invifitur, & deputatur ad cele-

brandum femper, exceptis diebus

Y

folemnioribus, ut die Nativitatis

i

Domini , Epiphanie, Pafchatis,

K

Pentecoftes, Annunciationis, A£

)

al

fümptionis Beate Virginis , &

San

à

orum- Apoftolorum Petri, &

d

Pauli , -& omnium San&torem

ht

ex Decreto Sacre Congregat.

Ur

17. Novembris 1607. ut refert

T

ali

Gavantus PP. tit. 29. quibus ad-

dit etiam, excepto die fefto Pa-

m

troni.

At

$21. Quxritur, an quando à funda-

Qu

mentis incipit edificari Ecclefía, fi

4

ere&i fint parietes cantum absque

tecto , poffit celebrari in Altari ex

Q

tabulis conílructo, fub die €o,

quod Patroni , feu Titularis illius

Ecclefiz folemnitatis tali die cok;n-

W

da eft?

f

Refp. Poteít celebrari de licentia

Epifzopi, dummodo in ipfo Altari

ex

ORDIN ANDORUAM.

385

!

j]

ex tabulis conftru&to füperponatur

) ei

Altare aliud portatile confecratum

|cde

Locus vifendus erit ab Epifcopo,

(

vel ejus Vicario , à quo monendi

ivitzfïi

erunt celebraturi, ut omnem dili-

Q

gentiam adhibeant, ne vento, aut

f l

pluvia ex improvifo adveniente,

)

aliqua irreverentia fan&iffimz Eu-

Bm.)&

chariftig füper accidat.

wm 821. Queritur, an detur duplex AI-

tare fcilicet portatile, & fixum.

greg'lï»

vt

Refp. Maximeé, Altarefixum eft, quod

us*

alicui loco, feu bafi, calce, aliove

modo affigitur, & immobile ma-

J

net: Altare veró portatile eftillud,

i

uod huc, & illuc afportari poteft :

K l

Hexc duo Altaria differunt, quia

ijqL(C

Altare portatile non amittit confe-

l a

crationem , nifi per fru&ionem fi-

e &

illi; ubi reconduntur R eliquix San-

1

orum : Altare verofixum non re-

]

j

manet ampliusconfecratum (i men«

fa, ubi celebratur ab inferiore Rru-

ura removeatur.

cgpux

i

j,

R

[]

82"- Q]æ*

EXAMEN:

286

822.

Quaeritur, quxe fra&tura exfe.

cret Altare?

fzfccrai Al-

Kefp-

'Fra&tura notabilis e

tare;

& eít notabilis, quando in

nullà integra illius parte calix cum

ftere poffunt 5 calix au-

patena confi

ftere pof-

tem, & patena tunc confi

fünt, quando lapislonge pateatuno

pede, laté veró unciis novem , pre-

ter capfam , in qua continetur.

$23. Qusritur, quomodo, & quibus

ä

Altare debeat effe ornatum ?

Si fuerit Altare fixum, & con-

efp.

"

fecratum ,

menía lapidea tela ce-

veata debet effe cectum, deinde

DN

Icone honorifica ornatum , pa i

um ligaeum decenter pictum ha-

meníam adaequet

beat, quod illius

:ä

ab omni parte tri

büstobaleis mun-

dis; ab Epifcopo,

velabalio cuifa-

05

cultas tribuitur , benedictis, qua-

rum füperior ab utro

que capit

eru-

g

'pradelle tela

at usque ad planum

ftragula viridi, vel ceru

lei coloris

laciniis brevi

oribus à tribus lateri-

us

ORDINANDORIU M.

äST

a

h

bus ornata, fit Crux, vel Crucifi-

xus parvus decenter in medio AI-

]

taris ponantur. duo candelabra, &

NU

tabellaà fecretis , quz quoridie poft

Miffam recondi debet füb telaíftra-

1

gula à latere Epiftolz.

Sit clavus

ln

defixus in pariete in altum tribus

i

x

pedibus ad appendendum biretum

Sacerdotis celebrantis, quia in Al-

01F£

Si autem

tari non debet reponi.

Altare non fuerit confecratum,

l;'uïbu

menfz lapidex fternaturalia meníà

ex tabulis fe&ilibus confecta, qua

omnino lapidem adzquet, eique

j

»-u

inferatur. Altare portatile menfürge

d

j

füperius dicte, ita tamen , ut e men-

fie lignez füperficie paululum ex-

)!

Ij

ftet, quo facerdos celebraturus ta-

&u deprehendat, ubi fit medi um

Altaris.

51*;

924. Queritur, an-fiatirfegularis, aut

:)

- peccet mortaliter ille, qui celebrat

id

in Altari; non coníecrato neque

qP

"

f

nofüfb |

. Portatili?

li

R 2

j

Refp.

598

EXAMEN

Peccaret mortaliter fi in tali

K

Ed

ri ex craffa negligentia celebra-

ret, fed fecundüm Filiucium trad.

f.cap. 4. nüm. 122. non fieret ir-

regularis.

$2;. Quaritur, curtobaleistribus de-

&

beatornari Altare, quarum quidem

tobalearum , duznon videntur?

Refp. Ad fignificandas tres virtutes

"Theologales, quzfünt Fides, Spes,

k

l]

& Charitas, quarum duz fünt de

non apparentibus, & Tertía habet

ä

oftenfionem.

826. .Quzritur, quare in die Parafte-

ves una tantum tobalea ponatur

füper Altare?

[

Refp. Quia tàl

i die nod coanftur

Euchariítia, fed tantum fümitur à

Sacerdote; qux quidem tobalea

fola fic pofita fignificat Sindonem

qua Corpus Chrifti involutum fuit.

827. Qusritur, quam poenam íncur-

'rat Sacerdos fi celebret Miffamfine

igae , aut cum una tantum can-

€ia.

Refp.

g

ORDINANDORU . 389

l]

Refp.- Sacerdos celebrans Miffam fine

Im

igne privatur Officio, & beneficio,

Mi

3

ap. litteras de*celeb. Miff. fed in

H

Ht

neceífitate cum una tantum can-

dela celebrari poteft.

11

$28. Quzritur, &u: Ordinandi Pri-

j

ma Toníura Ordinibus minoribus,

J

& Ordinibus majoribus fcire te-

i

neantur?

J

Refp. Ordinandi Prima Tonfüra te-

o

nentur fcire prima fidei rudimen-

hi

ta, &legere & fcribere. Ordinandi

Ordinibus minoribus tenentur íci-

vt

re non folum prima fidei rudimen-

j

ta legere, & fcribere, (ed etiam

linguam latinam, & ea, que fpe-

(

i

Gant ad ipfos Ordines minores

ii

"

exercendos. Ordinandiautem Or-

ubal

dinibus Sacris tenentur fcire non

ij

folum ea, qua ab Ordirtandis mi-

j

noribus Ordinibus fcienda fünt, fed

j

etiam officia omnium Ordinum

Y

Ecclefiafticorum , & omnia füpra,

4

& infra contenta qua quidem (üis

locis extant.

u

K 3

829. Quz-

i[»

EXAMENXA?

390

829. Quaritur, an Ordinandi.cogni-

tionem cenfürarim ; & ^t-regulari-

tatis faltem in 'ge

beant?

Feþe habere de-

:

!d

Relp. Maxime, uf fciant fi ab ipfis

cenfuris, & irrcelaritate fint im-

editi ad fua Officia exercenda.

830. Quzritur, quid fit cenfura?

Refp. Eft poena fpiritualis , & medi-

«inalis privans ufümaliquorum fpi-

ritualium. honorum per Ecclefiafti-

cam poteftatem ita impofita , ut

per eandem ordinarie abfolui:pof-

fit. la inquit Suarez difp. r; G&.

f/n. $.

$31. Quaritur, quotuplex fit.cen-

fura?

i

Refp. Triplex, fcilicet ex

&ömmuni-

catio, füfpenfio, & interdictum.

$32. Quatitu?, an imegularitas fit

cenfüra, & quid fit?

s

[t cenfufa ,

Refp. Irregularitas non €

' fed e(t inhabilitas; feu impedimén-

tum canonicum, id eft legale ex

ífe dire&te, ac primario impediens

-

rece-

»

ORD 'NANDOAUM 291.

feceptionem 'Ordinum Ecclefiafti-

n

j

corum, & confequenter etiam ufüm

ipforum.

Ita Suarez difp. 40.

fe&. r.

833. Quarirur, cur irregular non

) lpü

fit cenfüra, cum aliqua irregulari-

L

tas videatur poffe dici cenfura, id

"

eft poena , ut. eft illa, qu.. contra-

i

hitur ob homicidium injuftum, vel

r

ropter celebrandum , quando quis

m

eft. fufpenfüs, vel excommunica-

Í

]i

tus, & in tali ftatu celebrat. Mif-

n

ams

*

Qu

Refp. Eft per acc

idens , quod ifregu-'

] "

Jaritas fit poena, quia ipfa non eft

ad corrigendum, ut fünt cenfürz,

(í

fed ad decentem ftatum Miniftri

Sacramenti Ordinis, & hoc patet;

nuuf'ï

quia in multis cafibus datur irregu-

[

laritas, quz procedit ex quibus-

)

dam defe&tibus fine peccato.

834. Quaritur, quid fit Excommu-

n

nicatio ?

li

Refp. Excommunicatio eft cenfura

pd

Ecclefiaftica, qua homo Chriftia-

]*ql

Rnus

;

d

EXAMEN

322

nus bonis fidelium communibus

privatur, quz quidem bona fünt

tria,

Primum eft exterior con-

verfatio, quz in mutuo colloquio,

&F ivicu confiftits Secundum eft

participatio Sacramentorum ; Ter-

tium eft orationes, & fuffragiaEc-

clefiz militantis.

b

$3;. Quazritur , quotuplex fit Ex-

communicatio.

Refp. Duplex ex parte effe&us, una

k

eft major, altera minor: illa privat

füpraditis tr'bus bonis, minor ve-

ro privat fola participatione paffi-

va Sacramentorum, id eft privat

receptione ipforum Sacramento-

rum,

$36. Quazritur, cur folummodo ille ,

qui eft Chriftianus excommunica-

L

$

ri poffit?

Refp. Quia ille, qui non eft phrï&ia-

nus, nunquam in communione fi-

delium fuit, ideo folus Chriftianus,

qui eft in communione Chrifti fi-

delium;, bonis communibus ipfo-

rum

ORDINANDORU .

þl393'

lu

rum Chrifti &delium privari poteft

propter quaedam peccata , quod

lu

Qf

quidem fignificatur ab hoc nomi-

ne Excommunicatio, quia ipfa ex-

"

fodi

"

communicatio, quod etymologia

dicitur quafi extra communionem

T

waEC

pofitio, ut clare cuilibat re&te con-

fideranti videntur.

lt

837. Quxritur, an Excommunicatio

vocetur etiam Anathema?

,

Refp. Excommunicatio major voca-

tur etiam Anathema, quo quidem

UL

r

nomine fipe Concilium Trideati-

num utitur, quia quoad vinculum

ipfa Excommunicatio major , &

Ti

Anathema fünt unum & idem, fed

anm.

differunt quantum ad folemnitatem

in ipfis fülminandis.

É

P

[

j

ncut;-

!

(

458. Queritur, quam poenam 1

rant ordinati majori feu minorior-

) ?

"dine, fi exerceant füi ordinis ali-

l

uem áctum , dum íünt Excom-

2 |

municati ?

)

Refp. Incurrunt irregularitatem exer-

i

"

f

ce;ites aliquem: actum fui ordinis ,

E

»

U

324

I:;XAME-N,».-

' fi- Excommunicatione: miajori. fint

excommunicati, non autem fi Ex-

communicati fint Excommunica-

tione minori.

$39. Quzrritur, quid fit füfpenfio?

Refp. Sufpenfio eft cenfura Ecclefia-

ftica, qua prohibecar Ecclefiafticum

exercitium officii. Ecclefiaftici, vel

. beneficii, vel ütriusque (imul into-

tum, vel in partem ob al-iqu;m-cul-

pam.

L

840. Quzri

tur, quis füfpendi poffit?

Refp.. Sola Eccletiaftica. per

; pendi poteft.

w d

$41. Quaritur, qua

le pe&ca*türhi äbm-

mittat ille,

qui . non ferivat Fufpgn-

Y

fionem2

;

Relfp. Committit peccatum

: mortale

propter inobedientiam, & quia ex-

ercet indigne minifterium , & fit ir-

regularis , íi exerceat folemniter (üi

'ordinis actum peculiarem. :

842. Quzritur, quid ficIaterd

iCtum ?

Refp. Interdictum: eft-cenfüra Eccle-

Divina

| iiï!füca-,. .qucïa. gïohiþentur 1

officia

&

ORDINAN'DOR*ZI,M- 39j

| f"»

Officia Sacramenta, & fepultura

|li

Ecclefiaftica a&ive & paffive; ali-

f

quibus exceptis.

843. Quzritur, quotuplex, fitInter-

didum ?

ii

(

Refp. "Triplex, fcilicet perfonale tan-

lt

tum, quando fola perfona interdici-

n

tur, locale tantam, quando folus

i

locus, & non perfona interdicitur ,

j

& locale, & perfonale fimul quan-

i

do locus & perfona interdicuntur.

uf

Sunt autem alix divifiones inter-

Qu

dicti,que quidem divifiones bre-

vitatis caufa hic non ponuntur; &

Q0t

videri poffunt faciliter inlibris Sqm--

miftarum.

j

844. Quxritur , propter quid inter-

dictum ferri poffit?

j

I

Refp. Poteft ferrifo

umrmodo pro-'

:

pter peccatum mortale . majus ,

jt

:[ln l

quam illud propter quod Excom-

municatio fertur ,. & hujus ratio

eít quia quamvis Excommunicatio

j

1]

majoríit gravior pcena inten(ive,

)

tamen Interdictum eft major poena

6

eXCCIL-

)

JIEXAMEN

396

extenfive, quia comprehendit com-

j

munitate in, etiamíi (int innocen-

tes, Excommunicatio vero folum

comprehendit períonam fingulam

delinquentem , & propterea Uni-

j

verfitas excommunicari non po-

teft.

84;. Quzritur, an Ordïnandï debe-

ant habere cognitionem admini-

ftrandi. folemniter Sacramentum

:

Baptifmi ?

—

Refp. Maximé, quia quando erunt

Ordinati ordine Diaconatus pote-

runt admini(lrare folemniteripfum

Sacramentum Baptifi de commif-

fione Epifcopi, vel Parochi, &tan-

to magis fimplex Sacerdos de ipfi-

us Epifcopi vel Parochi licentia hoc

facere poteft ,. quod quidem non

)ïw

eft faciendum, ni(i ubi adeft penu-

ria, feu paucitas Sacerdotum.

$846.

ü

&ritur, quz in folemni ad-

miniftratione Baptifmi Sacramenti

st

fint fervanda ?

Refp

ORDINANDORZIM: $97

"

Refp. Quz pro tali adminiftratione

i

affignata funt in Rituali Romano,

i

quod adhibendum eft quando ea-

artn

?

dem adminiftratio fit.

Il*

847. Quzritur, qus fervanda fint in

PG

" adminiftratione ejusdem Sacra-

menti Baptifmi fine folemnitate in

Je

cafü neceffitatis 2

I

t '

Refp. Cum debita intentione facien-

di quod facit Ecclefia in Baptizan-

(j

do, quilibet etiam Laicus etiam ex-

Wt

communicatus etiam hereticus,

[ !

etiam infidelis, five mafculus, five

n

emina & in qualibet lingua debet

utiaqua, náturali, quz fit vereaqua

|

Al

i

elementaris, five fit ex fontibus ,

y

five ex fluminibus, five ex puteis

j

five ex pluvia, five ex mari, &c.

i

five fit calida , five frigida , five

turbida, dummodo non fit permix-

!

ta aliis rebus,ut jam non cenfeatur

j

effe communiufüaqua; nix vero &

gelu, nifialiquomodo liquefiat, non

funt materia apta ad adminiftran-

[

7

dum

f?

-39.8

EOX OMCOE Oa

