& alia , que fpectant ad officium fü-

k

umrecteperagendum. Circadicta

in hacrefp. videin indice hzc verba

Ordo, Ordines, Scientia, & Poe-

nitentiz Sacramentum.

345. Quaritur, quis fit effe&us Or-

dinisPresbyteratus?

M

Refp. Du

plöxf,u &ilicet gratia, & cha-

racer.

346.

writur, quis (it Minifter Or-

dinis

*

K

resbyteratus?

Refp. Epifcopus facerdos, & confe-

cratus , idque juxta Concilium

i

Tridentinum : Et adfünt dusw opi-

niones circa delegationem Otdi-

nandi facerdotem, alii enim ajunt

papam poffe delegare Ordinatio-

nem facerdotis non Epifcopo , alii

j

gare Or-

afferunt papam pgffc dele

dinatio-

ORD INANDOR UM I ;ïy

At

[l

Y

dinationem facerdotis Epifcopo, qui

nonfit facerdos.

tadal

347. Quxritur, an papa poffit Ordi-

Pon

nare validé aliquem in facerdotem

cefft

dicendo fine aliquo adminiculo.fo-

farum

lum hze verba, Eftofacerdos?

mll

. Refp. Papa poteft, fed Epifcopus in-

Qudidt

cyett

. ferior non poteft , hujufque ratio

eft,quia Papa, & Epifcopus minimé

&l

fuüntpares. lta afferendum eft fe-

-«undum Abb. cap. z,$. Una véró de

us 0

Sum. Trin.

348. Quaritur, quibus veftibus de-

&

beat indui

Miffam? -

Sacerdoïs— celebraturus

fer(

.Refp. Supraveftem clericalem folitam

indüi debet fex veftibus facris, (ci-

Conlz

'

licet Amictu , Alba , Cingulo,

V

Manipulo, Stola inmodum Crucis

x 0

antepectus, & Caíüla que debent

r

eíffe benedi&cta. Circa dicta in hac

refp. videin Indice bec verba

,aun!

' adhibéndz ab Ecclefiafticis.

;Ve&es

fiatuo

) äll1

349. Quzritur, quid (ignificet apta-

eOf

reftolam inmodum Cruc

is ante pe-

€tus 2

Z

Kefp.

äna[iU' [ i

5

EXAMEN

Refp. Significat Crucifixi Jefü Chrifti

memoriam retinendam à fíàcer-

dote..

250. Quzritur, an facerdos debeat

E

componere ftolam in rmodum Cru-

*

eft celebraturus Miffam, fed etiam

cis antepectus,non folum quando

quando alia Officia Divina eft cele-

:

i

braturus?

t

Refp. Debet fic componere ftolam,

etiam quando indutus eft Albapro

hora tertía cantanda ante celebra-

)

tionem mifTze, fic afferit Gauantus

U;u

part. 2. tit. r. quia poft tertiam can-

q

tatam eft induturus cafülam pro

miffa àfeipfo celebranda; fein reli-

quis Divinis Officiis fine ipfius ftolze

f'a

utrafque extremitates fluere- ab

utroque humero deorfüm.

3j51. Queritur , quando. Sacerdos

ä

aptat ftolam in modum Crucis, à

i

qua parte debeat incipere ad ducen-

dam partem ip(ius ftolze ?

Refp. Debet incipere à finiftrain dex-

teram , nonécontraà dexterain fi-

ïïä

niftram ,

ORDINANDORU M. 159

l—Chrïüï

niftram , quia prius fuit Diaconus,

. fiot

& poftea Sacerdos , ut advertic

Gauantus p, 2. tit. 1.

debi

352. Quzritur, quz fit propría ve-

m

Ítisfacra , per quam Sacerdos co-

pand!

n

ofcitur

i

ris?

diftinétus, ab ;diis; Mini-

à u

di g

Refp. Eft duplex, fcilicet ftola, vel

inmodum Crucis antepe&us, vel

; Holam»

abutroque humero. fluens , five

ibapr?

pendens deorfüm, & cafula five

planeta.

:debre

auatti

353. Quzritur, quomodo ^ordinan-

jm t

dus Ordine Presbyteratus acce-

E

dere debeat ad facram. ordinatio--

lm ?

nem?

fcin reh'

d

Refp. Debet accedere approbatus ab

j

Examinatoribus Epiícopi , recte

preparatus ad: facram Communio-

acu

[

nem, & debet ferre fecum facras.

m

veftes, & candelam offerendam jux-

V

jde

ta confüetudinem..

354. Quzritur , quid pera&a ordi-

[ deX

- natione imponatur ei, qui ordina-

tus eftSacerdos ?

Kelp.

yftr

160 A

J EXÁAWMERN.

Kefp. Ei imponitur, quod celebret

tres Miffas, poft,primam miffam

D

fcilicet unam de Spiritu. Sancto,

aliam-de*B.Virgine, & tertiam pro

fidelibus defünctis, & oret pro Epi-

fcopo, qui eumordinavit.

h

$55. Qusritur, an ille validé factus

fit Sacerdos, qui Epifcopus patenam

cum pane , & calicem fine vino,

. autcalicem eum vino, & patenam

fine pane tradidit feu porrexit ?

H

Refp. Maximé, quiaíüb qualibet fpe-

d

cie confecrata totus Chriftus corr-

q

tinetur, & quando fit ordinatio ,

X

poteftas non traditür divifim,ut qui

panem confecrare poteft nequeat

confecrare vinum , fed'ipfà poteftas

confecrandi traditur conjunctim,ut

| N

qui hanc fpeciem confecrare poteft,

[:

poffit confecrare etiam illam ;. Epi-

fcopus autem in ordinatione grave

fcelus patraret

fi fcienter. non

utramque materiam , fcilicet. pa-

nemtantüm, autífolüm vinumtra-

52].

deret ordinando.

ï

356. Qllæf

—

r

OkDINANDOkUM. 161

lob

m

356. Quzritur, an conferendum va-

at

lide presbyteratum füfficiat tradere

q

u

panem ex frumento , qui non fit

of

j

azymus?

Refp. Non füfficit tradere panem ex

fd

l]

non frumento, fed füfficit tradere

at

panemex frumento, quamvis non

? vt

fitazymus, quiapanis, qui noneft

itert

ex frumento, non poteít confecrari

?

etiamfi azymusfit , fed panis, qui

eitex frumento , poteft confecrari ,

»etfpä-

f mG'yir*€vA33

nnata

js (0IF

quamvis non fi

v uLy tiiui

S,

Et

Erve

natios

in praxi fervari Calicem, & Pate.

l)utqllï

nam effe confecratas, & effe debe-

reexauro, velex argento inaura-

ICqUCH[

to, &nonex vitro.

lt ,uC

Nota enim Epifcopum peccare , fi in

conferendo Presbyteratu , tradat

n

)

b

panem, (inoneftazymus.

2j7. Quzritur, an manuumimpofitio

g

fitmateria neceffaria de neceffitate

rm

Sacramenti in conferendo Ordine

t p

t*

Presbyteratus?

Refp. Eft de nece

flitate Sacramenti

àpec-

"

quoad potefcatem abfolvendi

catis ,

162

EXAMEN

catis, nonautem quoad poteftatem

confecrandi panem, & vinum.

358. Qusritur, an. unétio in confe-

rendo Ordine Presbyteratus fit de

fét

neceffitate Sacramenti ?

;

Q

'Refp. Nequaquam, fedtantüm eft de

d

neceffitate preecepti.

f

359. Quzritur, an Epifcopus in ma-

nuum impofitione caput Ordinandi

l

facerdotis phyficé tangere, autfü-

|Ek

per illum ca

put manus elevare te-

t

a A

neatnr ?

li.

Refp. Debet tangere caput Ordinan-

lt

di ta&tuphyfico ad differentiam Or-

[

dinis Diaconatus , ut füpra patet

Y

circa ordinem ipfius. Diaconatusin

uf

refponfione ad quzfitum 292..

360. Qusritur, anper folam formam

q

poteftas confecrandi panem, & vi-

num ,. & poteftas abfolvendi à pec-

l

catis conferantur facerdoti, quando:

eiconfertur facerdotium in Ordina-

X

tioneab Epifcopo facta ?

l

Refp. Nonperunam formam , fed per

duas formas ei conferuntur ipíz

|

duz

ORDINANDORU A.

165

telutt

duz poteftates, & f&cerdos fine po-

JUII

teítate abfolvendi à peccatis eft Sa-

; a

dos imperfectus..

tsl

361. Quaritur, an facerdos ille, qui

i

ordinatus eft folàm ad confecran-

meli

dum panem, & vinum, poffit con-

ferre valide, & licité Sacramentum

y t

Poenitentiz ,. & Extremx Unctio-

vdintt:

nis, etiamíi Epifcopus, aut fümmus.

Pontifex jurisdictionem in aliquós

, A

varc t

tradiderit eidem ?

Refp. Nequaquam , quia caret pote-

Ydinat

&ate remittendi peccata, feu ab-

m

x

folvendi a peccatis, quze quidem

poteftas accipi & haberi poteft fo-

; p

n

lüm per propriam materiam, & for--

mam. Ordinationis , poftquam ac-

cepta eft poteftas conficiendi San-

Corm/

, U

l

&iffimum Euchariítie Sacramen-

(i äpü

tum per aliam propriam materiam,,

& formam Ordinationis.

j

(ycité

:362. Qusritur, an ab Epifcopo vo-

lente ordinare Diaconum in facer-

dotem, poteftas abfolvendi "valide,

f

i

:

:

& licité tradi poffit eidem Diaco-

l

no,

P

164

EXAMEN

no, antequ£m ei tradatur

0f

confecrandi?

j

poteifas

fü

Refp. Minimé : quía, ut

fup—radi&uxh

: Mb

lr

eít, non poteít tradi poteftas in

myfiicum Chrifti: Corpus ei, qui

lir

non habet poteftatem in verum

Qr

ipfius Chrifti Corpus, & ideó idem

$

Chriftus Dominus priüs potefta-

Te

tat

tem ad confecrandum , quàm ad

abfolvendum dedit,

tang

hl

365. Q]&tïtur, an valeret pdte&a;s

^

f

^onm

w NUOR

!s eam tra-

[

abfolvenai , ti Epií

;'(lr.

w

deret, antequam traderet potefíta-

tem coníecrandi?

W

ü

Refp. . Minimé , propter eandem i.

110

tionem expreffam in füprapofita

n

proxima refpontione , fcilicet quia

l]

non poteft tradi poteftas in myf(ti-

3

cum'Chrifti Corpus ei, qui non

$

habet poteftatem in verum ipüus

s

IK

Chrifti Corpus.

M

364. Quzritur, an in ordinatione

W

Sacerdotis fit: de neceffitate Sa-

3

ere hec

ctgmenti ordinandum tang

omnia

as

Z

L.

ORDL*INANDORUM 16j

omnia, fcilicec Patenam, & Hoftiam

p

füperpofi-^m, & Calicem ?

radiot

"

efp. Minimé, fed de effentia , X va-

yxtela:

liditate Sacramenti eft tangere fo-

X

lum. Calicem ; quia juxtà uíum

communem, ille, qui Calicem tan-

j VE

dbie

git, videtur tangere Patenam he-

od

rentem ipíi Calici , fed de neceffi-

tate precepti eft, ut etiam Patena

gun j

tangatur , quia hoc prefcribitur

in Pontificali Romano , praterea

oteli

etiam Hoftia íüperpofita Patenz

an d

tangenda eít, ut tutiüs proceda-

,?oceü::

tur, & grave (celus patraret, qui da-

ta opera etiam Patenam tangere

ydem !

nollit, quia fic certé contemneret

14

po!*u

receptum fupradidtum Pontifica-

C

qu

j

is R omani.

ffitate

n mj*

36;. Quzritur, an fit: de nece

Sacramenti, ut conta&us proxi-

quï f

f !pnll

.^mé (üpradictus fiat utraque manu?

Refp. Nequaquam: fed íufficit, ut

natit

ipfe contactus fiat una manu.

366. Quaritur, an Miffa neceffaría fit

at

geli

: in ordinum collatione?

Refp.

[

166

EXAMEN

Refp. Ex Ecclefix ordinatione Miffa | t

eft neceffaria in fàcris ordinibus

conferendis , fed in Tonfüra, & in

minoribus ordinibus non neceffa-

Re?;

ria. Et adverte, quod non fuffice-

tf

ret,fi unus Miffam diceret , & alter

ordinaret, nifi in minoribus, ad quos

i

conferendos nec etiam Miffa eft

E

neceffaria fimpliciter.

:

Id

367. Quaritur, an plures Sacerdotes,

It

quando initiantur ordine presby-

Drin

teratus , eandem Hofítiam cum

ly

Epifcopo celebrante confecrent?

r

Re

ff

M

in Chrifto,

p. Maximé, quiamulti funtxunum

x

J

ordinatiö

«

368. Quzritur, an quando

fit ab Epifcopo , f1 facerdos novus

1

^

proferat verba confecratoria pri-

T

usquam alii novi facerdotes, ipíe

Q

folus cum Epifcopo materiam con-

f

fecret?

Refy

Refp. Maximé, fed in hoc cafu alii ni«

(

hil facerent,

Yi

crata effet,

materia enim —gopfä-

T

[

i

369. Quzritur, an intentio facerdo--

tum

4

ORDINANDORU M. 167

n

tum concelebrantium cum Epifco-

ordit

o tempore Ordinationis , debeat

113

p

'effe abíoluta,aut conditionata ?

,;

D

Refp. Debet effe abfoluta, juxtà Pon-

n k

tificale Romantim.

i

$70. Quazritur , an aliquando fuerit

ufü receptum , ut Cardinales cum

sadg

Milit

Papa coníecrarent? -

Refp. Maximé, juxta relationem Sua-

TEZ,

cedotà

371. Quzritur, an facerdotes cum

ul

Epifcopo Ordinante coníecrantes

m u

Yent?

fanguinem fümere debeant?

— Refp. -Minimé, quiaSacramentum per

o um

fe tamquam przcipui miniftri non

conficiunt.

oräinäffü

os f

372. Quaxritur, quz requirantur in

miniftro. ad rectum conferendum

r Y*

e5, P

Ordinem presbyteratus de necef-

" fitate Sacramenti ?

am (

Refp. Hzctria, materia,forma , &

debita intentio actualis, vel faltem

T *

virtualis, & hzc fünt neceffaria ne-

Alia veró

j a

ceffitate Sacramenti.

us. fo-

u

requifita pertinent ad. rit

lemni-

J

168

EXAMEN

. lemnitatem,

qu fint de neceffitate

&

pracepti.

h

573. Quaritur, an dato cafu, quód

Epifcopus Ordinans dicat ; Acci-

J

j

pe poteftatem. ^fferendi Sacrifici-

ttn

um pro vivis, & omittat illud pro

(

defunais, ille, qui fic ordinatuseft,

poffit celebrare pro defun&tis?

q

Refp. Poteft utique , quia. habet po-

fit

;! la

teftatem conficiendi Corpus Chri-

i

fti, quod eff primum & fübftantia-

g

le : offerre autem Sacrificium pro

T

vivis, vel defunctis eft fec

1

ugdarium,-

Q

& accidentale.

N

lts

374. Quxritur ,, quomodo facerdos,

quandó . ordinatur Ordine Pres-

E

dhte

byteratus, accipiat Spiricum San-

lt

f"öm

ctum ?

P

efp. Accipit Spiritum San&um ad

n

accipiendam poteftatem ligandi , &

W

abfolvendi, ut fignificatur, quando

p

Ql

ab Epifcopo ordinato dicitur: Ac-

Ntet

cipite Spiritum San&tum , quorum

remiferis peccata, &c. quia ipíe

j

dirigit

t

Spiritus San&us movet ; &

Sacer-

&

j

: bRDlNANDORaM. 169

nectne

Sacerdotem ad re&um judicium

faciendum, & alia peragenda circa

Á g

poenitentiam.

tj

37;. Qusxritur, an peccator poeni-

Sactt

tens confequatur remiffionem pec-

jiudy

Ccatorum per contritionem , ante.

finatir

quam à facerdote acci

niis:

tionem ?

piat aþfolu-

fabay

ys Ctre

Refp. Conf'equifur quidem , five ob-

iav

tinet à Deo remiffionem peccato-

j m

rum ante abíolutionem

L

datam a

- confeffario facerdote.

[)dal'lum/

Et fi quis ex hoc inferat dicendo,

€rgo poenitens non indiget facer-

i f

dote abfolvente, vel ligante?

u ?

n

Refpond. Sic dicendo , negatur confe-

quentia, quia licet per contritio-

xaum qd

nem à Deo obtineat remiffionem

gt

peccatorum füorum , tamen manet

g )

obligatus judicio facerdotis, & ideo

j X

tenetur fe prefentare eidem facer-

gorun

doti, & ipfi confiteri propria pec-

yia 1f

Cata, ut ab eo audiat fententiam

dmg[w

abíolutionis, vel retentionis ipfo-

$

rum

*

EXAMEN.

170

rum peccatorum juxta ejusdem ju-

?

dicium rectum.

376. Qusritur, an ille,

qui Ordina-

1

d

tus eft (acerdos , poffit ftatim poft

completam Ordinationem . abíol-

d

vere à peccatis?

ü

Refp..Poteft ftatir abfolvere poeni-

|'w

tentem ab omnibus peccatis, etiam

j

refervatis, & etiam ab omnibus

Ju

cenfüris, fi ipfe poenitens fit in ar-

| Mj

ticulo mortis, fed extra hunc ar-

ls

|

ticalum non poteft, niíi habeat ju-

0

risdictionem Ordinariain , vel de-

Or

Circa diCta in hac reff.

W

legatum.

vide in indice hac verba Poenif:en-

el

tia, Sacramentum.,

379l

277. Quszritur, quotuplex fit facer-

d

dotis Evangelici poteftas?

xefp

Refp. Duplex eft facc-dotis Evange-

qi

lici poteftas , fcilicet. poteftas Or-

| 300.

dinis & poteftas jurisdictionis: po-

M

teftas Ordinis eft pote[tas conficien-

:

€' Chrifti Corpus, & conferendi

N

Sacramenta : Ordinatur ad verum

Ü

Chri(ti Corpus; poteftas veró ju-

D

;'isdif

,

ORDINANDORIU A.

l7I

ydem i

risdi&tionis eft poteftas excommu-

nicandi , abfolvendi ab excommu-

j Odi

nicatione, & a peccatis; & facien.

htins

di alia multa , ut communiter vi-

1 ab[cï

detur , fpectatque ad mylíticum

Ci.ifti corpus, quod eft Congre-*

j

l,

re t

gatio fidelium Chriftianorum.

jis tUt

r

378- Quxritur, quotuplex fit poteítas

o^

À

"

jurisdictionis ?

(tindt

Refp. Duplex eft poteftas jurisdi&tia-

hunc d

nisordinaria videlicet, & delegata :

apett

ordinaria eft in eo, cui ex officio

yd d

competit ; delegata veró eft illo,

WW

cui ex Superioris delegatione , 'id

poy l

eft conf-ffione, jun&ta eft. .

379. Quaritur, in quo fit poteftas or-

(6( f

dinaria jurisdictionis plena?

Refp. In Papa, fed non plena in ali-

at

n

. quibus.

380. Quzritur, qualem poteftatem

elis

x

g D

Sacerdos.fimplex habeat ?

Onäa

j

Refp. Simplex facerdos habet ordi-

o

nariam poteftatem Ordinis, dele-

«

gatam veró poteftatem jurisdi&tio-

yem

j

Ris , fi ei haec conceffa fint à (üpe-

r

H

riores

EC MBN

172

riore ; hincquefequitur poteftatem

IGW

Ordinis ad abfolvendum à pecca-

384

tis vocari poteftatem jurisdictionis,

«

dot

quia ad ejus ufüm jurisdidio: ali-

qua ei neceffaria, ut patet exprefsé

| — Difl

ex verbis frequentate 5 Sed ipfe fim-

Md

plexSacerdos poteft abfolvere poe-

UR

nitentes quoscumque, exiflentes in

i

fi;

articulo mortis,ut füpra patet.

81. Quzritur, an poteftas conficien-

Y

di Chrifti corpus

4

clavis?

Qt Ecclefiaftica

prof

Refp. Nequaquam.

a(

382. Quxritur, quz,

& quo£ fïnt';Ec—

D

clefiafticze claves?

fup

Refp. Hx duz , una eft poteftas ab-

ä 1

ef.

folvendi à peccatis, altera eít po-

KU

teftas interrogandi, & examinandi

f

Pocnitentem de peccatis ejus,qui po-

T

teft obligari ad manifeftandum.

n

383. Qusritur,an illi, qui non fünt

o

-Presbyteri , Miffas celebrantes, &

t

Poenitentie Sacramentum mini-

R

ftrantes ab Inquifitoribus hzretice

3l

pravitatis fint puqiendi?

fi

Refp.

-

ORDINANDORUM. 173

*

-

tf

Refp. Maximé.

384. Quzsritur, an Clericus non Sa-

à pet

Ji&tiors

cerdos, vel Laicus fimulans fe facer-

dotio injuriarum , fiSacramenta mi-

dio 2l

,

at

niftret, fit irregularis?

Refp. Maximé.

3

pl

Cindiniffo valeat; t

verpt

385. Quzritur,an

(l

in Ordinatione unus Epifcopus pro-

ferat formam, & alius tradat mate-

(eL

yofclt

riam ?

Refp. Minimé ; fed idem utrumque

kfftic

preeftare debet.

386. Qusritur , an fit irregularisOr-

W

i?

dinatus nulliter in cafü proximo

füpra pofito?

disd

Refp. Nequaquam.

d

587. Quzritur , an & quando multi

fimul ordinantur, & Epifcopus fe-

mini

FU

mel prolata forma in plurali, tradit

s

materiam tangendam , íed non

du

y li

omnes fimul, fed bini, vel terni eam

tangunt , & fic deinceps alii tan-

Y

m

gunt ipfam materiam , interpofito

aliqüo fpatio temporis, Ordinatio

g

fit valida?

d

H 5

Refp.

174

EXAMEN

*

cfp. Maximé : &uia materia, & for-

[

ma dicuntur effe fimul moraliter,

quod decifum fuit Romze in qua-

V

dam Congregatione, utrefert Ma-

f

crinus Fornarius de Sacramen-

[

to Ordinis cap. . & addit fervan-

M

dam effe Pontificalem rubricam ,

t:xs

in qua exprimitur cum traditione

Y

[

materig ftatim proferendam effe

formam iis (olüm, qui tangunt mate-

Tü

riam eandem, & poftea aliis eodem

T

modo , quod'tutius eft.

30

.588. Quaritür, an & quando in Or-

W

dinatione Epifcopus non immedia-

té fed mediaté, ut putat per Archi-

iRä

Diaconum, aut alium porrigit ma-

j

, teriam tangendam iis, qui Ordinan-

f

tur, valida fit Ordinatio?

W

Kefp. Dubium eft ipfam Ordinatio-

nem in tali cafa effe validam, &

2

propterea Ordinem ita collatum

effe iterandum füb conditione, di-

cendo, (i nou es Ordinatus, acci

M

poteftatem , &c. aut dicendo a

i

verba juxta formam propriam ad-

hiben-

-

ORDINANDORUM.

175

a &f

hibendam in ipfà Ordinatione, fed

oraliten

füb ipf* conditione.-

n

389. Quaritur , an (it de neceffitate

efede

forma qujuslibet Sacramenti invo«

catio Sanctifimg "Trinitatis ?

(Crarm

: f

Refp. Invocatio Santiffim Trinita-

tis non eít de effentia forms , nifi

yorica,

in Baptifmate, & confirmatione jux-

vt

ta commurnem fententiam Docto-

jun d

ntmate

rum, quia in his folis duobusSacra-

s od

mentis fit profeffio fidei.

390. Quseritur, an cOntactus materiz

in Ordinatione fit de eflentia, & de

bt*

neceíhitate Sacrament ?

e

mmeüü:

Reíp. Maximé, quia fignificatur per

e d

rigitt

ipfam formam, & hoc eftfecundum

fententiam communiorem Docto-

Ordit

rum. Caietanus tamen, & alii pau-

ci hoc negant.

dint?

uf ]

391. Qusxritur,an neceffe fit;ut fimul

fint mathematicé contactus mate-

colfä[üm

rie & prolatio formz?-

)2 ,ï'

Refp. Minimé, fed füfficit, ut fint fi-

a

;dg 1

mul moraliter, quod admittit ali-

quam parvam temporis moram in-

qn !

tex

fibe

4

"

ass

176

EXAMEN

NI

ter contattum materiz;& prolatio-

&

. nem formz,

[

392. Quzritur , anadultusr

-eäpiat

Mf

- CharaGerem ,

^ g

£

tur ?

fi .invi;gs '(?rdine-

f

Refp. Minimé, qiaïa in ipfo adalto eft

n

W

neceffaria intentio ad hoc

. dinetür.

; ut or-

D

D

393. Quzritur, an idem adultus ac-

[j

iil

cipiat Ordinem, & executionem

Bu

illius, (i metu coactus etiam gravi

Tior

habuerit voluntatem accipiendi Or-

Tno

dinem ipfüm ?

Mb

Refp. Maximé , quia adefít intentio,

Th

eít voluntas accipiendi ipfüm Or-

Q

dinem, quz quidem intentio eidem

d

füfficit ad Ordinem accipendum.

294. Qusritur , an Ordinatus metu

[

1

juíto, qui cedit in virum conftan-

tem, fi,nolit uti Ordine facro, pro-

)

?

hibeatur ducere uxorem?

ü

Refp. Nonprohibeturducere uxorem

juxta fententiam communem.

W

f

395. Quzritur, an oporteat eos , qui

rdinibus initiantur , effe probatze

vit'æ,

ORDINANDORUM.

av

vite; & in litteris fufficienter inftru-

prolie

&us, & finepeccato mortali vel fal-

tem contritos ?

stl

Refp. Affirmativé, fed quoad pecca-

- otdine

tum mortale tenetur etiam con-

fiteri propter communionem juxta

diltod

ufüm laudabiliter receptum.

u

596. Quxritur, an qui bona fide Or-

dinatur, putans fe effe refté difpo-

jltist-

fitum & contritum de peccato

Xionet

mortali commiffo, quamvis vere

n gran

non ita fit, excufetur à peccato

ndiQt-

mortali?

Refp. Maximé excufàtur à peccato

gt

mortali, fed hoc verificatur illis,

m Vr

qui in ordinatione non fümunt Ev-

eidat

chariftiam , fed fi hxc effet fümen-

lum

da juxtà ritum Ecclefie , premit-

tenda effét confeffio Sacramentalis

s m

m(ïan-

ipfius peccati , quia fic non füuffice-

y p*

ret contritio , nifi effet exculàtio

tunc confitenda propter proba.

bilem timorem revelationis con-

Qretm

feffionis vel propter aliud impedi-

;,qui

mentum juxtà re&tam rationem.

hat

397.Que-

:

vifïö

;

17'»135

äXA/MEN*

397. Qusritur, an probitas vite, füf-

49n.

ficientia in litteris & mundities À

fe

peccato mortali, (int de neceffitate

Sacramenti Ordinis?

Mf

[

Refp. Non fünt de neceffitate ipfius

y

Sacramenti, fed funt de pracepti

: !

|O

neceflitate,

D

398. Quzritar, an ille, qui propter

[

aliquod delictum füfpenditur , per

q

menfem Februarii anni biffextilis

In

-poffit celebrareMiffam ultima ejus-

Mi

dem menfis anni biffextilis?

M

Refp.. Maximé, quia ipfà ultima die

N

ejusdem menfis anni biffextilis

Y

completus eft ipfe menfis Februa-

4i

rii in prima inftanti ipfius ultimz

diei, quia menfis Februarii deter-

|

minatus à jure intelligitur fine die

M

599. Quzritur , an füfcipiendi Ordi-

nes minores animo miniftrandi in

illis, & etiam animo uxoris virgi-

Q

nis ducendz , ali

qua culpa inficia-

tur ?

Refp. Nullam culpam committit,

409. Quae«

ORDINANDORU A. .

179

VICO, rf

400. Qusritur, an filii parentis vilis

aditis )

feu infamis fint irregulares?

L

fl

Refp. Secundüm Suarez ipfos non

effe irregulares, nifi hoc )ure ex-

ste if

primatur,

pracqpi

40t. Quzritur, an fit de fide Sacra-

menta col[ata ab Ecclefíia valida

[ (s

effe, (i (int neceffaria ad ipfà Sa-

Ut , )

cramenta conficiendz , quae fünt

materia, formz & debita intentio

yexi

m u

Minifiri?

?

Re['p

Affirmativé juxta affertum a

ia d

Suarez & aliis à S. Ecclefia appro-

batis.

fleycl

o

Febru

402.

uzritur, an Diaconus in ne-

ul

ceffitate poH" t folemniter bagtiza-

j

re ex Parochi, vel Eplfconl 'com-

miffione ?

ficl

Refp. Poteft: licetfacerehoc in Infu-

; r

lis, ubi pauci Sacerdotes reperiun-

gndl 1

tur, ut fuperius clarius dixi.

D

403. Quxritur, an promotus ad Or-

ifice

dines fimoniacé, f& excommunica-

tus, & füfpeníü ab executione Or-

i

dinum f(it füufceptorum ?

6

Refp.

Q

186

EXAMEN

Refp. Eft utique excommunicatus,

i

& füfpenfüs ab executione ipforum

Ordinum , & abfoluto refervatur

!

Pape , & prefertim füfpenfionis

poft extravagantem Sixti Quinti,

D

contra malé, & Simoniacé promo-

d

tos, quz in hoc non fuit revocata

tj

à Clemente Octavo, excuíat tamen

f

ignorantia. probabilis facti, id eft

In

Simotfize ab alio commiffie, in fa-

Ua

vorem ipfius Ordinati hoc igno-

lit

rantis.

Lj qul

. 404. Quazritur , quam poenam incur-

W

rat ille, qui preefumpferit füfcipere

q

Ordinem facrum (ine legitima li-

W

centia, vel ante etatem legitimam,

In

extra legitima tempora?

te

Refp. Incurrit füfpenfionem , ut. in

fj

Extravaganti Pii Secundi, & qui

h

Ordinem fic füfceptum folemniter

j

exercuerit, fit irregularis, fed ex-

cufat bona fides, & ignorantia in-

vicibilis fa. Et fecundàm Sua-

LU

TC€Z adverte, quod quamvis ipía

füfpenfio non fit contra prefümen-

[

tes

ï(l

ORDINL?NDORUM. 18 i

lcitüty

. tes fufcipere Ordines minores, ta-

Yorum

men Ordinatu minoribus contra

TVatll

ipfüm Canonem , non poteft licicé

nlioni

uti eisdem minoribus fine füi Ordi-

Qu

narii ratificatione, & eft füfpenden-

tomo

dus. Et circa ipfam fufpenfionem

VOCati

nota illos, qui litteris fübreptitiis,

tami

feu falfüm exponendus, Ordinatur,

ilá

incurrere fufpenfionem ; excufat

D]

tamen bona fides: vel cüm error

litterarum eft folüm materialis, ut

1gn0-

quando erravit notarius in nomine,

Irca

in patria, in data, vel in fimilibus,

cxper:

quz de fübftantia minimé fünt, ut

ml*

notatur à Suarez.

Nota etiam ad

1

incurrendam dictam irregularita-

tem non füfficere exercere actum

u

ipfius Ordinis in Miffa Ordinationi,

&qi

in qua Ordinatus fuit Ordine ma-

iil

[

jori; fed quidam contrarium di-

cd (

cunt, & confutantur a Suarez, & ab

tiil

Hentiquez, & aliis,

j

(

40j. Quzritur, an ille, qui eft ex-

p

communicatus füfpenfus, vel inter-

[

didus faltem à receptione. Ordi-

*

num,

[

182

EXAMMEN

nom, fi füfcipiat Ordin

Q

gutaris?

Reíp. Eft irregularis, & fimiliter eft

f

)

irregularis ille, qui eodem die (üfci-

pit Ordines minores, & Sub-Dia-

(

€ónatum : fed contraria coníuetu-

r

do excufat, juxta. declarationem

Ó

Congregationis, fed ille, qui eodem

P

die fübacto füfpenfüus.

Qu

fen

406. Q

—

uxritur, an furtivé Qx'dinaïus

^t irregularis?

Qu

Refp. Affirmative,

Ü

407. Quzritur, an iterans Ordinem

Qu

4&0. (

fufceptum fit irregularis? *

i

Refr. Aliqui Au&tores hoc affirmant,

aliqui negant,

ti

408. Quzritur, an exercens Ordi-

H

nem, quem non habet, fit irregue

Nf

laris?

li

N

Refp. Eft irregularis, fi exerceat fo-

lemniter.

Z

409. Quzritur, an Ordinatus per fal-

| d

tum fit fufpenfus?

ln

Refp. Eff utique füfpenfüs, etiamfi

3

Ordinetur omiffis minoribus, &

quidem

!

ORDINANDORIL M.

183

(cittt

quidem talis non poteft füftipere

Ordinem prztermiffum fine difpen-

ier d

fatione , tamen excufàt ignorantia

ff

probabilis.

Adverte autem illum,

.

qui omi(Ia Prima Tonfüra Ordina-

ylüt

tur, effe irregularem , ut manife-

qtlonet

ftum eft per fententiam Sacrze Con-

jeodet

gregationis Concilii Tridentini ,

quamvis contrarium videatur ex

dlinatts

fententia Sacrorum Theologorum,

quia Primam Tonfüram non effe

Ordinem tenent juxta fententiam

Y

communem.

r

' 410. Quzritur, an ille, qui Ordina-

Hrmänï;

tur , antequam füfcipiat Sacramen-

ris ?

turn Confirmationis, fit irregla-

Qd

u

Refp. Secundüm Toletum; & Majo-

lum eft irregularis : At fecundüm

Navarum, Henriquex, Suarez, &

«

multos alios non eft irregularis.

411.- Quxritur , anille, qui per rea-

"T

lem (imoniam promotus eft ad ali-

" quem Ordinem, ab eo Ordine, &

ial

$1

ab aliis rit&, füfceptis, ipfo jure fit

idem

: füfpenfuüs?

Regai

4

1 8'4-

A-EXAMEN

Refp. Affirmative, tic afferitur à Vil-

ladiego, Sylveftro, & aliis.

O

U

412.

uxritur, an Sacerdos fufpen-

fus ob id, quia vel ante statem,

414)

vel extra tempora promotus eft

D

l

ad Sacerdotiumi, fi in füa Ordina-

Th

tione cum Epifcopo initiante con-

fecret , fiat irregularis?

ah

m

Refp. Non fit irregularis fecundüm

La

Aquilam , & de Coninc & hoc vi-

tj

detur validé probabile , quia mo-

a(

raliter loquendo hujusmodi adus

lj

non exercetur poft Ordinationem,

ol

uía ipfa Ordinatio moraliter ante

í

T

nem Miffz non putatur. finita.

|Mi

413. Quzritur, an Ordinatus contra

| p

prohibitionem Epifcopi Ordinantis

DX

fit irregularis ?

UM

W

Refp. Ille, qui Ordinatus eít contra

prohibitionem Epifcopi Ordinantis,

gl

- qua publicé pracepit , 'nesqui albo

n

W

1

non deícriptus füb poena excommu-

N

—

-nicationis late fententig Ordine-

&2!

4

tur, cficitur irregularis ?apf I

cum

Ll

ORDINANDORU .

185

ari ll

cum utrobique not. de eo, qui fur-

tivé Ordin. füfcep.

;Js fipt

414. Quzritur, quid fignificent Cle-

at

ricales veftes nigri coloris?

yotus &

Qrdit

Refp. Cum veftes nigri coloris com-

muniter fint in ufü in triftibus, &

inte Qu

adverfis,veftes nigra Clericorüm fi-

gnificant, Clericos habere'üifplicen-

Gd

tiam peccatorum à populo com-

thoc vt

mifforum.

yia m

41j. Quzritur, quare veftes nigrico-

( adu

loris Clericorum fint talares, id eít

tíonem

oblongz feré us

que ad terram, qþm

t at

fint apud talos?

nnit

;mt

Refp. Quia fic oblongz fignific

g cott

perfeverantiam in bonis operibus

juxtà legem Divinam.

rd]'nün[is

416. Quzritur, quid fignificat fuper-

pelliceum album Clericorum ?

| conti

dingnïb:

Refp.' Cüm fit album , & amplum, fi-

gnificat munditiem caftitatis, & am-

;m' 4X

plitudinem,fed magnitudinem Cha-

Qu

ritatem.

)fdïnC'

417. Qusritur, quid fignificat Ami-

25

Cus?

cin

^

E

Rgl"g)gn-

126

EXAMEN

Kefpond, Significat velamen faciei

g

Chrifti.

j

418. Quazritur, quid fignificet Alba?

Nj

Kefr. Significat veftem , quia Hero-

lil

des Chriftum veftivit, 1

dendo,

pfum illu-

u

&l

419. Qgærïtur ; quod brachium mií-

E

nifter priüs veftiat,

quando indqit,

p

i»fam Albam?

hi

Kelp.' Ve(tit prius dextrum , quia

Refy

motus naturaliter fit à parte dex-

dn

tera in finiftram , & quia creditur,

ltv

quod Chrifti manus dextera prius

0r

fixa füerit Czuci cum calvo.

n

420. Quaritur, quid fignificet Cingu-

-Jum?

If

Refp. Significat funes, quibus Chriftus

DI

legatus fuit à Jud.eis.

e

421. Quzritr, quid fignificet Mani-

e&g

ulvs ?

W

Refp. Significat etiam minimus ma-

tj

culas abftergendas effe- per poeni-

li

tentiam, ficut per Manipulum, tam-

f

quam

per füdarium abitgrgitur

s

vultys.

422« Qgæ-

p

hi

ORDINANDORUAM. 187

men f

422. Quzritur, cur ipfe Manipulus

ponatur brachio finiftro?

fiet M

Refp. Hoc fit, üt dextera, qux vim

habet majorem , magis libera, &

quia t

ipfum

expedita fit ad munera exercenda,

& ligari debet infrà cubitum non

ghiümt:

autem fupra ipfum cübituim.

o ii

423. Quxritur, quid fignificet fto-

lam?

i

!

um (;L

Kefp. Significat Ornamentum, & in-

ae d

dumentam filiorum , non autem

j al

fervorum : Ipíà ftola dicitur eciam

Orarium ab orando, quia in omni-

t

.

bus orationibus, qus à Sacerdote

et r

& à Diacono fiunt in Ecclefia ,

hiberi folet.

s

s hr

424. Qu

cella?

?æritur, quid fignificet ?'uni-

«N

j

Refp. Significat Doctrinam Chriftt

undé in veteri lege tintinnabula ex

im

tunica. pendebant ;; vel fignificat;

letitiam , & jucunditatem , qüue

q pæü

caftita-

tlf tit

fequitur. perfeverantiam

tis, & di&ta eft diminutivé Tuni-

,[fgrglm'

cella , quia et minor , & ftri&ior

n

quam

7

188

EXAMEN,

quam Dalmatica

lefy,

veftis,

; que eft Diaconi

« 0

42j. Quzritur

Infs

matica?

j 'quid fignificet Dal-

us

Refp. Significat er

foten

tiam & charitatem.

ga proximum lætif

U

426. Quszritur , quid fignificet cafü-

Qu

la, feu planeta, quz eft veftisSacer-

AUta

dotalis, quz füper ponitur aliis ve-

D

l

ftibus, & eas tegit?-

38.

Refp. Significat charitatem , qusx fü-

dotj

per emünet virtutibus cun&tis, &

lib

protegit easdem ; etiam fignificat

& 1

Chrifti Domini humilitatem in ejus

àbu

paffione , quia ipfa cafüla habet

di,

formam potiüs veftis fervilis, quam

d'Cm

regie veítis, cum fit (ine manicis,

Wt

& utrinque aperta ante, & retró

Qu

Cruce fignata : quam quidem hu-

5 (

militatem imitari conveniens eft.

i

427. Quzritur, an fit conveniens, &

fi]

laudabile, Sacerdotes , & Miniftros

iif

uti veftibus facris elaboratis , acu

Adhi

pi&is, & preetiofis, cüm imitari con-

&t

veniat ipfam Chrifti humilitatem ?-

tim

Refp.

Y

" ORDINANDORIU M. 1*85

eft Dintt

Refp. Eft utique conveniens, & lau-

& dabile, Sacerdotes & Miniftros uti *

Yf D

ipfis veftibus elaboratis, pratiofis;

quia bec omni£ referuntur ad ho-

mm

norem , & gloriam ipfius Chrifti,

& Ecclefie militantis, quz tam-

Yfsce

quam Regina dicitur in veftitu de-

vt

aurato, circumdata varietate, juxtà

rl

Pfalm. 44.

428. Quzritur , quare veftis Sacer-

) uæfï

dotalis, quz fuper ponitur aliis ve-

ais

ftibus, dicatur cafüla , & planeta?

(pi: Refp. Dicitur cafüla à cadendo, quia

n

«t

ab utraque párte ante, & retroca-

dit, abíqueeo, quodcingatur, &

li hu

ills quam

dicitur planeta à planitie vel eequali-

tate , quia tantw longitudinis ,

w manidsl

&

quante latitudinis effe debet.

l

429. Quazritur , cujus coloris veftis

d!

j

niens

"

i

Sacerdotalis, fcilicet manipulus ,

al

ftola, & cafüla effe debeant?

Refp. Quinque colores ab Ecclefia

Vi

j,

adhibentur, fcilicet albus, qui fi-

gnificat innocentiam ; & jucundita-

ari o

fitate!

tem;: rubeus, qui fignificat patien-

tiam,

Jb

190

EXAMEN

f

Qit

tiam & fortitudinem in adverfïs,'

viridis, violaceus , & niger, qui

Toy

minus deluceparticipantes , deno-

gt

tant tribulation&m, & . mortifica-

d

tionem, quam Dei Miniftri in hac

Cf

vita patiuntur.

Ref'g. 1

430. Qusritur, aninfolemnitate ali-

adhi

cujus fefti requirentis colorem al-

DEU

bum, vel rubeum , liceat uä ca-

ho

füla diverfi coloris?

t

Reíp. Adhibenda eít diligentia , ut

[

fempe. habeatur cofüla.unicolor ,

f ]

juxta fefti occurrentis qualitatem,

ts

