;'num , dummodoó tanquam Eccle-

fie Minifter illum effe dignum pro-

(0

ferre intendat , quia tanquam ec-

obl

clefíie Minifter non debet judicare

mq

de occultis ficut eauem ecclefia

(rdin

non judicat de occultis in foro exte-

o

riori.

[

Ticel

27$. Qusritur, an füpradi&tz veftes

'Tunicella, & alize debeant effe be-

ls,|

nedicta ?

|. Dl

E

Refp. In praxi obfervatur, quod ab

epifcopo , vel ab habente facülta-

N

tem àPapa fint benedictz.

i

Mj

276. Qusritur, an peracta ordina-

- tioneSub-Diacono aliquid recitan-

(ine

dum imponatur ?

m

Refp. Ipfi Sub-Diacono imponi folet

t

recitandum. noCturnum officii Di-

Y

viniillius diei,' & hoc feparatum ab

ln

ipfo officio Divino, quod incipit

lu

Ws

ab illa hora, inquaordinatusfuit,

; quod quidem tenetur recitare, li-

1

ffet

W

&

Cet gntea rccicaffcþ, fi recita

1ne

ORDINAND,ORUM'.! 123

anden O

fine intentione fatisfaciendi , quia

l

obligatio recitandi officium . Divi-

mei

^l

m

num incepit poít Ordinationem

completam eadem hora, & adhzc

gnumy:

yquam ?

obligatur füb mortali.

et judit

IdemqueDiacono imponitur,

Ordinatus autem Tonfura, & quatur

n &

yiorodt

ordinibus minoribus imponitur re-

citare femel Septem Píalmos Poe-

nitentíales cum Litaniis, Verficu-

f d

a x

lis, & orationibus pofitis poftipos

. Pfalmos.

! uOd ZW

277. Quxritur , quid hoc nomen

Diaconus fibi vel

ó

s

cet ?

it, ve? (ignifi-

n

j ordfn:'-

Relp. Significat ill/umï, qui habet or-

dinem Diaconatus, Obfíervandurmn

d

tamen eft ipfum Diaconum appel-

lari etiam Levitam , quod quidem

?

gni f(]k

nomen Levita latiné fignificat af-

of

T

fümptum, quia Diaconus à carna-

yrati

libus defideriis debet effe " affum-

j ii

ptus, id eft difin&tus.

.atusflli[.'

278. Qu

jare,

f

tus?

uxritur , quid Qt Diacona-

g

À

j

Id

F a.

Refp.

EXAMEN

7124

(

Refp. Eft poteftas, per quam ordi- |1df,

natus in Diacénum poteft difpen-

g

farecorpus Chrifti fidelibus, & le-

- dg

gere feu canere Evan

clefia Dei.

!

gelium in Ec-

pit

$Q

2779. Qusritur, quando inftitutus fit

dine

hic ordo Diaconatus?

a

Refp. Quando Chriftus in ultima cce-

"ïxefp. |

nacorpus, & fanguinem füum mi-

| Q

niftravit Difcipulis, & dormientes.

d Q

Apoftolos excitavit, dicens ? Vi-

| dexti

gilate, & orate, &c.

Qins.

28o. Qusritur, quz fit materia Dia-

B

conatus?

ïþï'& ]

Refp. Eft liber Evangeliorum; nem-

ubj.

pé Miffalis cum impofitione manus

vanä

tiales.

dextere , &fünt duz materiz par-

z

W

m j

281. Quzritur, anipfeliber Evange-

E

liorum fit materia proxima, ve

Tatus

remota Diaconatus?

f

Refp. Eft materiaremota.

W

)

282. Quszritur, quefit materia pro-

—

Mm(.

fxima Diaþonatus 2

l

tuiïu

"

i

ORDINANDORUM. xj

um v

Refp. Efttraditio ejufdem libri Evan-

geliorum, & eft etiam impofitio

i die

ibus; &

dextere manus epifcop

:

i 4fupcr ca-

Jiom

put Diaconi.,

282. Quxritur , an ordinandus Or-

v(tatol

.dine Diaconatus tangere debeat

ipfam materiam traditam (fibi ?

Refp. Eam tangere debet ta&u phyfi-

ultinu(t

co, vel morali.

284. Quxritur, quare etiam tnanus

duv

fcans:

dextere impofitio fit materia ordi-

dinis Diaconatus, cüm in Conci-

lio Florentino nulla fiat mentio de

stería D

ipfa manus dextere impofitione,

ubi ftatuit pro materia librorum

yum; 1

j

Evangeliorum?

attrit

Refp. Quia tacité ibi intelligitur et-

iam manus dextere impofitionem

effe materiam ipfius ordinis Diaco-

erut

natus; de hoc enim, quod in ufü

,ximä ) l

erat, non erat dubitatio in Arme-

nis, quiab ipfo ConcilioFlorentino

inftruebantur, ut afferit Bellarmi-

atfïïa !u

nus: Ipfüm autem Concilium fta-

tuitlibrumEvangeliorum pro matc-

3

ria

M

rcapeciu

126

EXAMEN

f

ria ordinis Diaconatus , nulloque

iur

modo excluditipfam manus dexte-

ts

re impofitionem à determinatione

materig ejusdem ord

3

s

ini:s Diacc?na-

d

tus,

28;. Quxritur, àn initio Ecclefix

nyl

Eg

.Diaconi ordinarentur per folam

Ot

manus dexterze impofitionem ?

du

Refp. Diaconi tuncordinabanturnon

per folam manus dextere impofi-

| D

tionem, fedetiam per traditionem

| Mb

alicujus chartulz, in qua fidei no-

ftn

Toit

ftrz myfteria fcripta erant, & ipfa

chartula eratloco Evanzeliorum.

aM

Ye

186. Quzritur, an chartula, in qua

Ácripta effent fidei noftrz myfteria

&i

füfficere pro materia Ordinis Dia-

ad

conatus loco libri Evangeliorum?

i (

Refp. Nequaquam; quia Concilium

il

Florentinum ftatuit adhibendum

p

e€tie pro materia librum Evangelio-

et

rum; & ideo neque etiam Brevia-

&

rium, inquofuht initia Evangelio-

d

rum,ne

que liber, in quo effet paf

ïm-iï

fionis Chrifti hiftoria tantüm , fu£-

E

filcere

-

-

ORDiNANDORUM " pv

N

ficere loco libri Evangeliorum pro

ml

us dóti

maáteria ipfius. Ordinis Diacona-

tus.

)

ao

287. Qusritur, quar

echartula füpra-

: Diacqna-

di&a, in qua fcripta fint roftrze fidei

myfteria , non füfficeret loco libri

j Fedd

Evangeliorum pro materia ipfius

9 (

Ordinis Diaconatus , cum ipfamet

n

chartula initio Ecclefice fufficerct;

yantiro

l

ro matería eadem ?

d

cheref hoc

ag

Refp. Chartulaipfanon fü

tempore, quia ipfa chartula. per-

i

mittebatur adtempus, non autem

y, d

ad femper, quiatempus aliud erat

,ämum.

venturum , quo aliquis liber erat

j h?

X

componendus ,. qui convenientiüs

nyl

adhibendus erat pro materia ip(i-

dinis J

us Ordinis Diaconatus , & nunc

eliori

j

idem tempus advenit, quo com-

ofitus fuit liber Evangeliorum id

ib

e(t Miffalis, qui quidem conveni-

Eanehc

entius adhibendus fuit loco ipfius

Brevi

chartule , &nung, & futuris tem-

poribus adhibendus eft pro materia

ClTet i

ejufdem Ordinis Diaconatus, quia

ut

m ;

4

Kci

1328

EXAMEZS;

dic

Coi

ut di&um eft, Concilium Floren-

tinum ftatuit adhibendum effe pro

&

€cadem materia i

li

pfüm librum Evan-

geliorum,

li

288. Quzritur, quare liber Evange-

nj

liorum,non Calix fit materia Diaco-

In

natus, cum ipfe Calix, quatenus

propius accedit ad Sacrificium, fit

9t

[

dignior ,

quam ipfeliber Evangelio-

rum?

Rcþ,,

ii

Refp. Quia Calix cum vino, & aqua,

r

&patena cum Hoftia füperpofita,

Thay

füunt materia Presbyteratus, quia

u

Presbyter poteft confecrare panem

& vinum: & Calix vacuus, & pa-

le

F

tena vacua funt materia Sub-Dia-

conatus, quiaSub-Diaconatus tra-

n

dit Calicem, & patenam Diacono

fie

T

in Sacrificio Miffe; hincque eft,

quodliber Evangeliorum fit mate-

W

f

riaipfius Diaconatus, quiaipfe liber

vangeliorum fignificat eundem

Diaconum effe proprium miniftrum

pl«

Sacerdotis celebrantis, & ideó

3

ipfemet Sacerdos in Miffa folemnt-

diq'c

ORDINANDORUM. ag

:

dicit ipfi Diacono, Dominus fit.in

cordetuo &inlabiistuis, ut digne,

n F

veftga

& competenteran nunicies Evange-

lium fuum in nomine Patris, & Fi-

um'Ewn-

lii, &Spiritusfancti. Amen.

Evage

289. Qusxritur , an traditio libri

a Diace

Evangeliorum fit materia digni-

QMCHUS

or, quàm impofitio. dexterze ma-

i 4

nus ?

N

yangelb

Refp. Traditio libri Evangeliorumeft

matería dignior, & in ipíà impri-

&i

tur charader , impofitio autemr

e;pofftü»

manus dextere Epifcopi füper ca-

l, qLI(E

put Diaconi non videtur effe de ef-

e at

fentia hujus Sacramenti : ut Nu-

5 &p&

gnus obíervavit, qui quidem Nu-

ub

gnus hoc probat ex c. Presbyt. de

tus

facram. non iterandi, quiaibi haben-

Jiacono

tur hzc verba: quod fi omiffum fue-

lueex

rit, noneft aliquatenusiterandum,

m

fed ftatato tempore ad hujufmodi

Jclit

Ordines conferendos , caute fü

pndent

plendum.

"

iftrum

290. Quzritur, qui

d

lla

ide

d

$,

fignifcat i

yanit

didt

.]30

EXA'ME-N

dextere manus impofitio ab Epifco-

0p

aui

po facta fuper Diaco- icaput?

Refp.- Significat , qued ipfe Díaco-

W

nus ad Sacrum off'zium confecra-

fi

tur, & eft advertendum , ipfam

92'

impofitionem manus fieri à folo

D

Epifcopo, & non ab aliis Sacerdo-

Íit

tibus aftantibus ad differentiam Sa-

Wi

cerdotum , quibus Epifcopus, &

Mf

fa

Ipfi »acerdotes manus imponunt, &

fierifoli Diacono, & nonSub-Dia-

Di

cono, quia illi Sacramentorum di-

Pr

fpenfatio competit ex commiffio-

jin

ne, quod quidem Sub-Diacono ne-

qi

quaquam convenit.-

W

i

291. Quiritur , quare imponatur

füper caput Diaconi potius manus

l

dextra quam finiftra ?

ft

Refp. Imponitur potius manus dex-

Y

tera, quia cum ordinarie majores

ls

habeat vires, fignificat. majorem

V

poteftatem tribui Diacono, quam

S

I

*

ub- Diacono , imponitur autem

It

füper e

)

jus caput, .quia ipfüm caput

corporis

nobilior , & digrfxor pars

. Optimo

W.

ORDINANDORUA.

ïgi"

|

optimo jure exifiimatur : amb*

ib Ef

ut?

auütem, manus nequaquam impo-

nuntur ad differentiam poteftatís

fe Dite

confete

facerdotum.

292. Quxritur, anepi

fcopus tangere

5 ipläm

"TEU

deceat caput orcsnandi ta&tu phy-

fico, id eft naturali, quando im-

ncerd?

ponit manum ?

:m'xamä-

Refp. Sufficit manusextenfio , quz eft

copi i

cnunt,

taCtus moralis , in confecratione

Diaconi

?

.

fed

in confecratione

Sub D

Presbyteri non füfficit, fed requi-

onmt

mmillt

ritur ta&tus phyficus, quod patet ,.

quia Sacerdotes aftantes, qui ma-

Cono

nus imponunt , . prohibentur tan-

gere caput ordinandi ordine Pres-

m Qnat

jg n

byteratus, que quidem prohibitio

fit propter reverentiam tactus cor-

j d

poralis, id eft phy(ici, feunatura-

lisab Epifcopo antea facti, quote-

us

tigit. proprié fummitatem capitis

gt

ipfius ordinandi O-dine Presbyte-

), ()UJ:T«

ratus,

: quted

293. Quaritur , an Diaconus fiat ;

-

n ap

eat a&tum Ordi-

regularig , fi exerc

6

nis

optimo

132

EXAMEN

nis Diaconatus , in cujuscollatione

M.

fcu ordinatione omiffa fit manuüs im-

m

pofitio, cui non fit fappletumin alía

«

Ordinatione?

t

Refp. Maximé, ficut etiam irregu-

It

laritatem incost ille, qui exercet

Cort

actum ipfiusOrdinis füfcepti antele-

&t

gitimam zetatem, cum eadem currat

ratio de Ordinato ante legitimam

et

«tatem, &deeo, qui recipit cha-

1a

ra&erem fine manus impofitione,

inft

ut Abbas fignificat, c. càm veniffet

Tiun)

deSacram. Un&. num. 2.in hoc cap.

terb

inquit, quod quedam fünt folemnla

di

[

neceffarió uttempus, ztas, .manus

1 (

impofitio, & in talibus aut difpen-

din)

fatur in execütione, vel in

| Mf

& tempore.

?

æt;:rtö,

K

294. Queritur, que fit forma Dia-

conatus?

f

Refp. Verba ab Epifcopo prolata,

| 3p

dum porrigit materiam tangendat

l

€onatus,

Ordinando, füntforma ipfius Dia-

t

295. Qu

H

m Dia-

æuaari'tur, quod fit officiu

«oni 2

Kefp.

ORDINANDORUM: 133

ylatione

Refp. Eftcantare folemniter Evange-

amsite

liumin Miffa, miniftrare immedia-

minai

té Sacerdoti in omnibus, qugs pet-

tinent ad Miffie Sacrificium, vefti-

d

re Altaria, Crucemferre; item ex

'CXetct

commiffione Sacerdotis predicare ;

jantele

& baptizare, non tamen cum 1o-

f u

lemnitate baptizare , quod non

gpitna

eft in praxi propter Sacerdotum

magnam multitudinem ; fed in

t d

(f

infülis, ubi pauci Sacerdotes repe-

venti

riuntur , Diaconus poteft folemni-

hoccap.

ter baptizareex Epifcopi, velParo-

ylerint

chi commiffione.

/

, hat

296. Quazritur , 'quis fit minifter or-

t dipa

dinis Diaconatus ?

Refp. Minifter ipfius ordinis eft Epi-

fcopus refpectu füorum fübditorum

& aliorum cum fufficienti licentia

13 Die

— füorum Epifcoporum. ..

279. Quitritur, an Epifcopus omni-

yolati

endill

'

bus cenfuris irretitus, & irregula-

"- ris poffit conferreDiaconatum , &

i D

aliosordinses valideé?

m Diü*

$4

Mb

P d

F».

Refþ.

-

;;4 ^ EXAMEN

Refp. Confert validé ipfos ordines,

quamvis graviter pe^cet,

$.

JUy

298. Quazritur , an Sub - Diaconus

N

ordinatus à Papa , poffit ordi-

te

ne Diaconatus, & ordine Presby-

Md

teratus ordinari ab Epifcopo?

l,

Refp. Nequaquam poteftab Epifcopo

ordinari fine exprefía licentia. Pa-

füy

mi

pe, & hoc propter excellentiam

Ut

ipfius Papg , qui ipfum ordine Sub-

0ra

Diaconatus ordinavit, ipfe tamen

fit

Sub-Diaconus ordinatus, à Papa

«t

poteft judicari ab Epifcopo, ut quili-

bet fübditus ipfius.

Vr

0n

299. Quzritur, an Epifcopus, qui non

39

eft Diaconus, quia füfcepit Sacer-

Til

dotium perfaltum, poffit conferre

Kf

Diaconatum?

qi

Refp. Maximé,quia poteftas confe-

rendi ordines non habetur propter

n

Diaconatum, fed proptér validum

Epifcopatum: propterea non valet

argumentum , quod contra hocad-

J;

duci folet con(iftens in dicendo ;

Atf

W

miod non habet, &c.-

n;mo dat,

*

f

igo- Que-

D

|

ORDINANDORUM. r

x ordine

joo. Quzritur, quid fit agendum , fi

Epifcopusin ordinationis fun&ione

Diacors

in fyncopem incidat, & non poffit

ffi a

termiiare ipfam fundtionem?

eDrar

Refp. Ab alio Epifcopo füpplendum

9?

eft, & in hoc cafü ipfe Epifcopus

jcn

fupplens debet incipere ubi illa di-

ia

mifit, nifiadfit aliqua cohoerentia,

slle

ut quando fimul undio fieri, &

dine 51

oratio dicidebet, quia fi hoc occu-

[c tamd

rat; utrumque füpplendum eft: li-

cet ünum tantummodo fit,exple-

i

| uqu

tum , quiaunctio eft, ut materia,

oratio veró, ut forma.

,quo

301. Quxritur, quis fit effe&us ordi-

ia

nis Diaconatus ?

conitt

Refp. Duplex eft effe&tus ipfius or-

dinis Diaconatus, fcilicet gratia,

& proprius Character.

; conf

u

302. Quaritur , an diaconus legat

vt

Evangelium per modum Oratio-

nis?

"II

fhocat

Refp. Legit quidem per modum ora-

cend

, tionistam pro vivis, quam pro de-

1 d

fun&is;ut dicitur in ejuídem oratio-

neme

Q*

: 305. Que-

R

$26

EXYAMEN

30;. Qusritur , quid hoc nomen

Evangelium fignificet ?

i

Refp. Hoc nomen Evangelium Grz-

Yx

cum eft, fignificatque annunciatio-

t

nem gratiz divinz exhibite generi

lin

-humano per Salvatorem noftrum,

YOl

& hinc ipfüm Evangelium annun-

Eu

ciatio bona appellatur.

&edbxilled

QU

364. Quzritur , quid. figni

Tnit

di&tum : Dominus. vobiftum prola-

Doi

tumà diacono,antequam incipiatle-

flore

gere Exangelium in facrifio Miffe?

Relp. Significat idem. quod fignificat

Q

lt

hoc dictum, dominus in vobis ma-

Vat

neat cum gratiz füze Targitione.

Vs

40j. Queritur. quare. dicatur , Do-

d.

minus & non dicetur , Deus vobif-

Cat

" cum?

| ege

Relp.

uiá hecnomina, Deus, & Do-

B

minus differunt in hoc, quod Deus

YR

refpicit Creationem , Dominus au-

t

tem refpicit irmperium füper crea-

Di

ruras, & ideo in Gen. cap. r. ubi

ü

DI

agitur de creatione , femper Deus

Q

nominatur, ubi veró ag;tur de ipfo

N

An.

*

NU

B

ORDINANDORUM. . 132

imperio fuper res creatas, dicitur

um G

Dominus, ut ibidem dicitur , Spiri-

unciatio

tus Domini ferebatur füper aquas:

? generi

hincque Diaconus dicit , Dominus

yolirul

vobiícum, antequam incipiat legere

| antm

Evangelium , ad fignificandum,

quod ipfüm Evangelium eft lex Do-

a li

mini, & quod debeat audiri ut lex

Domini, ad ipfius gloriam, & ho-

1 pmh

ciplatie

norem, &adíàalutem animarum.

306. Quzritar, an Diaconusexiftens

igniücat

inmortali mortaliter peccet;fi infer-

]bis m

viat Sacerdoti celebranti ad AI-

tare?

:

M

&

Kelp. Ipfe Diaconus exiftens in pec-

w, D

ls VO(')!['

cato mortali, fi inferviat facerdoti

celebranti, peccat mortaliter , fed

80

Sub-Diaconus in tali ftatu infer-

xiDer

viens néquaquam peccat mortali-

mus 2"

ter; & ratio differentie eft, quia

Diaconus majorem poteftatem re-

et C[ea:

" ul

cipit, Sub-Diaconus vero minorem

V

, Das

circa Miffam.,

d iK

T

307. Quzritur, an Diaconus debeat

fl

complere, & perficere Sacrificium ,

l5g2-

m

158

EXA?TJEN

fi Sacerdos peratta confecratione

Aef

incideretin fyncopem, nec poffet

ulterius profequi Miffam?

-

a!

efp. Nequaquam , fed debet vocare

?

alium Sacerdotem, ut füppleat; at

[l

finullum inveniat Sacerdotem fup-

];

[

plentem, debet reponere Hoftiam

fj

confecratam '"labernaculo , fed fi

9

Tabernaculum non adeffet, poffet

310

fümere illam reverenter , non ad

d

complendum fàcrificium ipfüm, fed

us

adreverenter tractandum San&iffi-

Refp.

mum^$Sacramentum.

Q

308. Quzritur an Diaconusteneatur

W

effe jejunus, quandoad Altare in-

)

fervit celebranti?

^

Hl

Refp. Diaconus bené facit, fi jejunus

DI(

inferviat celebranti, fed nontene-

Vr

tur füb mortali effe jejunus, quia de

N

hoc nullum eft preceptum.

209. Quzritur, an Sub- Diaconus,

| Ref;

non Diaconus debeat fümere

kï

at

Euchariftiam , (i deficiente Sacer-

dote, facta confecratione, Diaco-

h

te

nusnon fit jejunus, fed folüm Sub-

Diaconus fit jejunus?

Relp.

]

ORDIN ANDORU A.

159

éctato

Refp. In hoc caíu Sub-Diaconus non

debet manibus füis accipere Hofti-

ec p

am confecratam , fed debet fümere

t '!,7'002?

ipfam à Diacono, quia Sub-Diaco-

Jeat; i

nus non. poteft tangere Hoftiam

vem fp

confecratam , Diaconus autem non

ol

folüm tangere, fed etiam prebere

"

eam alis poteft.-

0 fed-f

t IL*DJR

310. Quzritur, qug& setas requiratur

ad füfcipiendum ordinem Diacona-

m

«' (um,ffc

tus?

Gandl

Refp. Requiritur s&tas 22. annorum

completorum 5 & vigefimus ter-

.tius annus fitinceptus; & hoc eft

veneit

Veid

juxtà Concilium Tridentinum.

211. Quaritur, an ordinatus ordine.

/ jejunü

Diaconatus ante füpradictam legi-

on

timam ztatem aliquam poenam in-

currat?

4

h

hquiiitf

Refp. Incurrit füfpenfionem, fi cum

jacon

lethali culpa ante ipfam legitimam

famis

ztatem Diaconatus ordinem acci-

$x

piat, *quod tunc effet quando fcien-

i

pic

ter

iil

um ante ipfam ztatem legiti-

m 9

mam accepiffet . fi autem probabi-

jb

liter

140

EXAMEN

liter fe habuiffe legitimam etatem

qu

credidiffet, non incurreret fufpen-

tu

fionem , & non effet irregularis

Ti

exercendo a&um ipíius Ordinis

lii

Diaconatus.

li

312. Quszritur, que Ordinandus or-

Du

dine Diaconatus fcire debeat?

qi

Refp. Debet fcire ea, qux Sub-Dia-

o

conus fcire tenetur , & etiam ea,

All

uze ad füum proprium officium fpe-

fttm

ant, & qui ad Euchariftie , &

W

Baptifni adminiftrationem — fole-

NU

mnem pertinent propter cafüs, qui

fi

occurrere poflunt: circa fcientiam

W

requifitam in Ordinandis, vide q.

t

829. 839.

j Atf

313. Quzritur, an Diaconus in cafü

dj

neceffitatis Extremam — Unctio-

ho

nem, Poenitentiam , & Matrimo-

v

nium admifítrare poffit de licentia

U

Parochi?

&

Kefp. Nequaquam, quiaSa

ce

bS re-

t&n

quiritur ad ipfa tria Sacra

E

ta ad-

ten

minillranda , íed excipitur cafüs

t

quoad -Matrimonium , tantüm,

D

quando.

ORD I&ANDORUM 141

| at

quando Parochus non Ortdina-

tfüfa:

tus eft Presbyter, fed eft Diaco-

repilri

nus, in hoc enim cafuü juxta Conci-

Qrdis

lium Tridentinum Matrimonió va-

lidé affiftit, fed hoc ipfo Diaconus

us t

Parochus non poteft concedere ei,

a?

qui non eft Sacerdos; feít nullus

TO

daturcafüs, in quo Diaconus poffit

^m

adminiftrare Poenitentiam ; & ex-

tremam Unctionem.

umfpe

dig ; i

314. Quxritur, quibus veftibus Dia-

] fol.

conus debeat efle indutus , quando

folemniter eft adminiíltraturus Sa-

'15, .qlli

at

cramentum Baptifmi , aut eft dela-

vittt

tus fanctiffimam Euchariftiam?

Relp. Ipfe Diaconus in his aCtionibus

ip ii

debet effe indutus füperpelliceo al-

Inä!'()'

bo, & mundo cum ftolaex trans-

trimo-

verfo, ut cognofcatur expreffe Dia-

i

conus, & non Sacerdos; ipfe enim

Sacerdos ponit fibi ftolam penden-

fostt"

temab utroque humero, & adver-

a2

tendum eít, quod fi Diaconus fto-

lam ab utroque humero penden-

ii

;tüm !

tem geítaret; ut facerdos facere fo-

a

142

EXAMEN

let , evaderet irregularis , quia in fo*

«

roexteriori prefümeretur ufürpat

G

fe Sacerdotis facultatem , quam qui-

1.

dem minimé habet.

hi

315. Quxritur, an Diaconus manu

fid

propria poffit porrigere Eucharifti-

füth

am Sacerdoti infirmo , cui ipfam

'detulit?

w

?xeïp.

Refp. Sacerdosinfirmus-ptopriisdigï—

dir

fad

tis ipfam Euchariftiam de Pyxideac-

cipere, & ore fümere tenetur , fi

faci

hoc facere poffit, cum fit Sacer-

d

dos, & nifi hoc facere queat , ipfe

qua

Diaconus in cafü-hoc neceffitatis

W

ipfi facerdoti infrmo, & impotenti

Ti

eam przbere poteft,

0rd

316, Quxsritur , quas obligationes

p6

habeatille, « :i ordinatuseft Ordi-

?

lus

ne Diaconatus ?

Ut

Refp.Easdem obligationes,quas habet

PU

Sub-Diaconus, id eft tenetur fer-

3Igl

vare votum caítitatis., recitare fe-

Qüt

ptemHorasCanonicas quolibet die;

BY

& deferre habitum , & Tonfuüram.

l

di-

Circa dictain hac refp. vidcinlp

ce

di

N

ORDINANDORtI M.

143

jua tf

ce Verba, Votum caftitatis, Horz

r'ülüm

f

i

E

!

Canonice , Vettes a& Tonfura.

quam

317. Quzritur, an Diaconus promit-

tatíervare caftitatem, recitare of-

ficium Divinum, & deferre habi-

us fiat

od

tum , & Tonfuram, & quando hzc

promittat?

yi i

Refp. Diacopatus hzc tría in fuaor-

dinatione non promittit expreffe,

x

fed implicité eadem promittit,

neti! !

tacité promiffifle (üpponitur, quan-

do Sub- Diaconus ordinabatur:

it 9t

at,

quia tunc ipfe fciens eidem ordini

QQKWAU

eosdem obligationes ex Ecclefiz in-

mpü[fllf-

ftitütione effe conjunGtas, ipfum

ordinem fàcrum voluntarié acce.

30*

pit, & ideo cenfendum eft, ipfas vo-

40

luntarié accepiffe obligationes, &

tanto magis eas ratificat, quantó

yshi

ad ordines aícendit füblimiores.

atur t

318. Quzritur, an Diaconus tenea-

(are t

tur dicere, "Dominus vobifcum?

Refp. Tenetur abfentiSacerdote, fed

[bet dlc;

yfür

At

ipfo Sacerdote precfente non debet

i

nifi de

il

ï

| dicere, Dominus vobifcum,

icentia

(

144

EXAMEN

licentia ejufdemSacerdotis utin R a-

lefy.

bricis Brevigrii, c. 39. n. 3. de ora-

bus

tione patet.

Et adverte,ibidem in

din:

Rubricis precipi Diacono dicere,

U

at

Dominus vobifcum, abíente Sacer-

[

dote: quia in eodem càp. & num.

ln

dicitur expreffe, quod verf Domi-

Ti

nus vobifcum, dicitur etiam , quan-

hu

do aliquis folus recitat officium, &

[

de Diacono fit mentio expreffa cir-

feq

ca hocidem.

^

fhat

319. Quzritur, quare in ipfis rubricis

n

in loco fupra proximé citato prg-

&

cipiatur Diacono, quod non dicat,

DW

Dominus vobifcum prefenteSacer-

»

dote, nifi de lice

Dur)

:

ntia ipfius Sager-

dotis ?

Mf

Refp. Id præcipifur propter reveren-

fie

tiam erga Sacerdotem , ut Díaco-

P

nus cognofcatur inferior ipfo Sacer-

YXor

dote.

"

Qu

320. Queritur, qualis effe debeat

Cam

ordinandus ordine Diaconatus ,

A

quando ad facram ordinationem

l

accedit ?

3

in

Refp.

ozeDiNANDöthM. m

utint

Refp. Debet effe ordinibüs minori-

, de t

bus , &ordineSub- Diaconatusor-

ibidem?

dinatus, examinatur circa pertirien-

0 dicett

..tiam adipfüm ordinem Diaconatus,

te Sacet

€odemfíacro ordine dignus repertus

, & nun

bené difpofitus ad Sacram Commu-

« Dort:

nionem , indutus veftibusillis , qui-

m, qi

busindutus erat, quando Sub-Día-

conus fuit ordinatus; & debetferre

F(/Z/m j ä

xf«

fecum fàcras veftes , fcilicec Dal-

maticam , & ftolam , five Orari-

nb

um, quibus ab Epifcopo eft indu-

endus ; & candelam offerendam

tt0

non m'*?

juxtà confuetudinem ufü receptam.

3.

2r. Queeritur, qualis veftis fit Dal-

mtefszl"

matica? .

]

us

Refp. Dalmatica olim erat e ca

(üla.

feveraï-

fine manicis, & ea Sacerdotes ute-

bantur tempore Apoftolorum , &

K DiaW'

vocabatur , pectoralis Tunicella;

P(OSaccrA

quam cum manici ad cubitum vo-

, d

camus vulgariter Tunicella , quae-

quidem fic cum manicis habet ajus

onatih

pertufas, & dicitur Dalmatica , quia

mtiopfm

in Dalmatia reperta fuit, & primo

r

EGXFZ

EXAMEN

146

texta juxta relationem Gauantp. t

tit, 19.-& fecundum aliquos fignifi-

cat letitiam , & charitatem erga

roximum noftrum.

322. Quxritur, quomodo Di

aqonuä

[

ftola utatur?

' Refp. Diaconus utitur ftola hoc mo-

do, aptatillam füper humerum fini-

ftrum, & deducit eam füb brachio

dextero ad differentiam Sacerdo-

tis , qui quando eft celebraturus

äj

Miffam, format eam ab utroque hu-

mero in modum Crucis ante pectus

1

füper Albam 3 quando veroó in aliis

Officiis Divinis fe exercet in Eccle-

ä;

fia, eam de füperpellicea zequaliter

k

pendere deorfum finit.

323. Qusritur , quid fignificet ipfe

d

modus ferendi ftolam aptatam fü-

er humerum finiftrum , & dedu-

étam füb brachio dextero?

Refp. Cum humerus fit corporis pats

5

. maximé potensad onera ferenda,

32ï

ipfe modus ferendi ftolam fuper

ipfum bumerum fignificat diaco-

num

ORDINANDORU AM.

14y

Qantp. l

num ipfío modo utentem accepiffe

d

onus Vitz activae, & accepturum

am 0i

effe onüs vite .contemplativz ,

quando füfcipiet Ordinem Presby-

jacont

teratus , five Sacerdotii , poít-

quam enim hunc Ordinem accepe-

rit, ftolamaptabit füper humerum

hoc |

eïumü-';

dexterum, & iniftrum , utique fto-

Ts

la faperutrumque humerum Sacer-

Cncetoó-

dotis aptata fignificat ipfum Sacer-

t

dotem füfcepiffe onus vitz activz,

Oquäï'

& onus vitze contemplativze,

epes

324. Quzritur , quid hoc Nomen

cet?

Presbyter fibi velit, vel fignifi-

J F[f/ö'

,

Refp. Significat illum , qui habet Or-

Waïuzl

dinem Pdesbyteratus , feu Sacer-

at

dotii juxta ConciliumTridentinum,

awm D

"

& ideo Presbyteri vocantur Sacer-

g

L

dotes , quafi Sacri duces, vel Sacra

l

dantes.

ys

325. Quzritur, an Sacerdotes fue-

rint in lege naturz,

um

in lege fcripta ;

] r

&in gratix lege ?

d

)u

EN

Refþ.-

EXAMEN

148

3!

Relp. Maximé, & hoc tempore,quod

eítlegis gratiz multi, Deo dante;

Sacerdotes eotant, G erunt.

?

326, Quzritur , quz differentia fit

inter Sacerdotes veteris , & nova

lesis?

Refp. Differentia eft hc, Sacerdo-

1

tes,veteris legis per füa Sacrificia

non conferebant gratiam, Sacer-

dotes veró noftri,, qui fünt novz le-

gisgratiam conferunt per füa Sacri-

ficia, & ideó Sacerdotes veteris

g

legis erant figura, five umbra no-

ftrorum.

| Apoftoli fuerintà

327. Qusritur, an

Chrifto Domino inílituti Sacer-

k

dotes ?

Refp. Maximé.

229.

uxritur, quare ipfi Apoftoli .

cum fuerint facerdotes, noluerint

vocari facerdotes ?

Refp. Apoftoli abftinuerunt ab hoc

nomine facerdotis, ne crederentur

Sacerdotes veterislegis &vetqrum

facrificiorum.

3&Q?

oxp?z/vANDo*RzzM. 149

equi

329. Quaxritur, quid fit Presbytera-

dant

tus ?

Relp. Eft poteftas, per quam ordina-

ia f

tus in Presbyterum poteft confice-

Eu

re Corpus , &Sanguinem Jeíü Chri-

fti, juxta ritum fan&tz R omans Ec-

»3C€rd0'

clefiz , & diftribuere ipfüm Jefam

aof

Chriftum füb fpeciebus, fcilicet ac-

at

cidentibus vifibilibus faltem panis

pl

fidelibus, ut hoc tempore eftin ufü,

iT

& abfolvereà peccatis.

veta

B9 .(*z-uæritur, cur dicatur, & di-

Ya o

ftribuere ipfüm jefuüm Chriftum füb

accidentibus vifibilibus faltem panis

fidelibus?

Euerinfä

Mu

Refp. Sic diciturquia Sacerdotes ordi-

nantur nonfolum ad conficiendam

fandtiffimam Euchariftiam fed et-

iam ad diftribuendam eandem fideli-

| OQOIL

bus contra Hzreticum Lutherum,

d

qui dicebat fe un&um effe folum ad

b hi

Sacrificandum, non autem ad pra-

renti

bendum Sacramentum Fidelibus,

Et dicitur füb accidentibus faltem

xeri

mpore accipitur

papi's, quia hqc te

lwft

3

hri-

1fo

EXAMEN:

Chriftas fua fpecie feu accidentibus

5

panis , etiam vini folum àSacerdo-

tibus celebrantibus, fed ab aliisacci-

X

pitur füb accidentibus folum pa-

nis

331. Quxritur, quando inftitutus fit

ä

hic ordo Presbyteratus?

Kefp. Quando Chriftus poft ultimam

Cosnampanem & vinum in Corpus

& Sanguinem füum convertit, di-

Ti

cens Apoftolis: Accipite, & come-

n

dite hoceftenim corpus meum, hoc

u

Mi

facitein meam commemoratióneui

item quando poft R efürrectionem

|

!

)

dicit: Accipite Spiritum fan&um,

quorum remiferitis

tuntur eis, &c.

peccata , remip--

pi

Il

332. Quzritur, quot requirantur ad

conferendum ordinem Presbytera-

V

tüs?

/

&

Kefp. Tria, ut in conficiendo- quoli-

1j

bet alio. Ecclefiz Sacramento , &

j

hzc fünt Materia, Forma, & Mini-

)

fter cum debitaintentione.

333. Que-

ORDiNANDORLZM. IfI

qribu

333. Quzritur, que fit materia Pres-

byteratus, feuSacerdotii ?

r

s

Refp. Eft Calix cum-vino &aqua, &

patena cum Hoftia (üperpofita , &

n p

manuum impofitio, quandoab Epi-

tüs t

fcopo- traditur poteftas.in Corpus

Dominimyfticum, fcilicetadabfol-

kim

vendum à peccatis, & fic funt plu-

res materiz partiales , quz requi-

a

runt formas partiales.

l Ü

Corti

334. Qusxritur, an ipfie materis par-

tiaiespofiint dici una materia ?

m,hOC

r

Refp. Poffunt dici una materia tota-

lis & perfecta.

iondt

335. Quzritur, an Calix cum vino,

1&11[11;

patte

&aqua, & patena cum. Hoftia fü-

perpofita fint materia proxima vel

y d

remota Presbyteratus?

Refp. Sunt materia remota Presbytc-

'ytcr *

ratus.

336. Quzritur, quz fit materia pro-

W&

Ü

xima Presbyteratus?

Refp. Eft duplex: prima eft traditio

i

j

Calicis cumvino, & aqua, & pate-

nz cum Hoftia füperpofita , fe-

A

curi-

Q

*

E

1f2

mxradibsnd

M

cunda eft im

pofitio manuum Epi—

fcopi.

*R«

337. Quaritur, an Ordinandus Or-

" dinePresbyteratus, debeat tange-

E

re Calicem cum vinho, & aqua, &

patenam cum-Hoftia füperpofita de

[

neceffitate ipfius Ordinis Presbyte-

ratus?

Refp. Maximé ta&tu

- tem morali.

pþyüco , vel fal-

338. Qusritur, quæïitx Hoftia füpra-

di&a, & quod fit vinum füpra di-

&um?

Refp. Hoftia illa confecranda eft pa-

nis con

R

eQus ex farina frumenti,

vinum. illud confecrandum eft vi-

g;

num ex uvis viti expreflum,

d

$59. Quzritur, quz fint formz par-

,tus?

tiales ipfius Ordinis Presbytera-

;

Refp. Verba, qu in talium rerum

traditione, & manuum impofitione

dicuntur àb Epifcopo, fünt formz

partiales ip

tus,

Gus Ordinis Presbytera-

340. Qua-

Z

ORDINANDORUAM. 15j

340. qufritur ,anipfeforme partia-

les dici poffintina forma ?

nb

Refp. Poffünt dici una forma totalis ,

. &perfecta.

dus Q

d- fit OfEcium

i

341. Queritur, quo

Presbyteri, feuSacerdotis?

qua, j

yoitó

Refp. E(t offerre Sacrificium miffze,

unde dicitur habere poteítatem in:

r

Corpus Dei' verum ,, & abfolve-

rehpeccatis, ex quo dicitur habe-

vdi

re poteftatem in Corpus Domini

myfticum', item adminiftrare alia

ifüpr

p d

Sacramenta Ecclefiaftica juxtà Ri-

tus fanCtae Ecclefiz R omange, & pa-

&p

Ícere. populum. do&rina & exem-

plo, & facere aliquas benedi&tio-

omett

nes

dit

342. Circaipfünr ordinem Presbyte-

ratus, & alios ordines, qui habent

d PBF'

duas materias , & duas formas par-

ye

tiales, queritur , an, dato cafü,

genm

quo una tantum materia cum: ex-

preffione formz (ibi convenientis in

»Hïione

erdinatione tradatur ordinando, al--

fomt

teraormifla materia cum fibi conve--

)yICI'ä'

Biene

$

; Q!&:'A

at

EXAHMMENX

Y/4

nienti forma debeat fü

ordinatione 2

ppleri ab lia

Refp. Altera omiffa materia cum ex-

preflione forma convenientis de-.

betfüppleri,(i dependeatab alia; at

p 4

vero , fifuerit omiffa fola illa , que

non dependeatab alia, invalida ef-

fet ordinatio totaliter, & ideo utra-

i

que debet conferri, & fic füppleri in

aliaordinatione: Exempli gratia, fi

tnanuum Epifcopi impofitio fit omif-

f

fa, quiaeít materia dependens ab

li

aliamateria, que eft panis,, & vini

MW

traditio, ipfaimpofitiomanuum eft

l

fupplenda in alia ordinationes; & fi

hecmateria, qui eft panis, & vini

!

À

traditio, fit omiffa, quia non de-

I

pendet ab ipfà manuum impofitio-

(

ne, quz eft alia materia, quia po-

teftas in verum Chrifti corpus prius.

traditur ordinando ordine Sacerdo-.

tali per traditionem ipfiuspanis, &

vini , & poft eam ipfi ordinato tradi-

tur poteftas in myfticum: Chrifti

Corpus per impofitionem. manuum

Epifcopi ,

ORDINANDORUM. iy

ibalt

Epifcopi, & non poteft tradi pote-

ftas in myfticum Chrifti corpus,

um

quod eft Congregatio Fidelium, ei,

qui non habet poteftatem in verum

yis d

jfas d

ipfius Chrifti corpus..

243. Qugritur, quz zetas requiratur

à, qU

ln

ad füícipiendum: o

S

rdinem Pr?sby--

Qd

teratus?

Kefp. ZEtas viginti quatuorannorum

pplerif'n

3tia!

completorum ,. & vigefimus quin-

tus fit inceptus & hocjuxta Conci-

tomi

lium Tridentinum.

en d

344. Qusritur, qualis effe debeat il-

&i

umd

le. qui ordinatus eft Ordine Pres-

byteratus ?

u

Refp. Ordinan

dus. ordine Presbyte-

m

ratus debet prima Toníura, quatuor

"T

ordinibus minoribus & Sub.Dia-

wp()[lm'

u p

conatu, & Diaconatu infignitus .

Confirmatus . Sacramento Confir-

ypt

mationis, tantadocCtrina preditus ,.

al

ut poffit approbari ad. iplum ordi-

ml'ä, ,' j

nem Presbyteratus, ideoque fcire

jtath .

V

debet non folüm ea, qua fcire de-

ibus minoribus.

n

bent illi'? qui ord;n

6!

&

icnp

"

EXAMEN

& ordine Sub - Diaconatus, & or-

dineDiaconatus fünt ordinati , ve-

rüm etiam €ea, quz pertinent ad ad-

3i

miniftrationem Sacramenti Poeni-

tentiz, faltem quoad cafüs neceffita-

tis, & ad eclebrationem Miffarum,

