plures Chori, & finguli firum verfi-

D

culumrecitarent, non füfficeret ad

Mi

fatisfaciendum , quia Ecclefia no-

fira militans debet fe conformare

cum Ecclefia triumphante, ubi duo

til

ii

Seraphim clamant alter ad alterum

Sanctus, Sanctus, &c.

f

L

yo1. Quzritur, an obligati ad Divi-

[

num: officium recitandum fàtisfa-

|

ciant füi obligationi, firecitent fo-

h

ia mente?

Refp. Nequaquam fätïsf"acïunt,. quia

ebent ita recitare ipfum officium,

i:

ut

——

-

L

ORDLVANDORU M. |

2iy

as

ut aliipoffint cognofcereipfos ora-

re pro fe, & pro omnibusfidelibus,

m D

quia obligati ad. recitandum offi-

tigunm:

cium vivunt fumptibus multorum ,

d etir

r N

quos ideo juftum eft, poffe cogno-

icere etiam pro Ííe ipfis orationes

fued

fieri , quia ab hac cognitione exci-

taripoffunt ad a&tum virtutum, quae

I h

quidem cognitio orationum Íola

vocali oratione mediante, faciliter

;'ret a

haberi poteft quoad potentiam hu-

ad d

manam,.

[65, Ü

jO2. Quzritur , quanta voce of-

m vet

cium privatim fit recitandum?

gt

Refp. 'Tanta voce , quanta poffit au-

li t

diri à valdé proximis, circumftan-

forni

tibus remoto impedimento , ut eft

yiidt

illa, quz fit à celebrante dicendo

B

al

fecreta in Miffa.

f03. Quzritur, an ille, qui ín reci-

D

. tando officio fyncoptizat , obtrun-

!

ii

€at, corrumpit, aut mutilat voca-

te

bula, peccet & fatisfaciat füx obli-

t d

li

gationi? »4

K ;

f !Uw

Refj?0

d

a

226

EXAMEN-

Refp. Si naturali vitio lingus hzcfa-

ciat, fatisfacit, & nullum pecca-

tum committit; fi veró hoc faciat

€x prava confuüetudine, & magnam

partem officii fic deglutiat, & cor-

rumpat, peccat mortaliter ,

minimé fatisfacit..

quia—ficr.

:;ï

$04. Quxritur .

a hora officium

Divinum recitari poffit2

H

Refp. Offidium Divinum privata re-

citatione à pun&o medie noüis

Mf

tit

antecedentis diei usque ad pun-

Gum mediz noGtis fequentis diei

p

n

recitari poteft : Et impletur prz-

ceptum, fi recitetur officium hoC

pr

H

.tempore, quoad fübftantiam ipfi-

U!

us przcepti de officio recitando.

yoy. Quxritur, qua hora poffit re-

W

D

citari Matutinum digi proximi ven-

turi?

Y

Refp. Juxtaconfüetudinem ubique re-

ceptam/ Matutinum cum Laudibus

|

inhyemerecitari poteft pofthoram

22.Íedin eftate poft 2 1. pracfentis;

qui-

(1!

äd eít antecedeqtis diei, &

dam

OI(DINANDORZIM.T, m

dam tenent poffe recitari ftatim ,

»

n pCCCl-

poftquam Sol incepit diftare à me-

ridie ;,fius antecedentis diei.

Sed

yoc f

mapi

ipfis temporibus- non licet recitare

Primam, & Tertiam , quia de hoc

j d

eft confüetudo.

-,quia;

fo6. Qusxritur, an peccet ille, qui

E

,

:

.f

Ezd

nonrecitat Vefperas ante prandi-

um tempore Quadrage(imz , ut in

rubricis eft expreffüm ?

yint

Refp. Nequaquam , firecitet priva-

lp o

tim, neque peccat, fi non flectat

ad p

genua ad preces, quas Breviari-

entis

um dicendas effe genibus flexis ex-

t Y

primit, fi abfit contemptus, & of-

m

ficium recitetur extra Chorum pri-

ia

vatim.

In Choro autem officium

ditio

celebrandum eft modis, & horis

offtt

determinatis, juxta Breviarii Ru-

ximi t

bricas.

lu

$fo7. Qusxritur , an peccent morta-

jb

l

liter illi; qui Sacris initiati funt ,

Li

j

qui exercent folemniter munera füa

QUUA

ad Altare, Epiftolam , aut Evan-

UA

k

gelium cantando , aut Miffam ce-

Lb

6

dA

Ieþran»

228

EXAMEN

lebrando ante recitationem

| Ma-

tutini?

Refb. Nequaquam juxta communem

opinionem Auctorum moderno-

rum.

J

$08. Queritur, ubi Divinum offici-

;

um fit celebrandum?

Kefp. Divinum officium in Ecclefïä,

& in Choro eft celebrandum abhis

lt

qui Choro obligati funt , & hoc ex

juítitia , juxta inftitutionem: bene-

h

ficiorum, & confüetudinem loco-

tc

rum, & non füfficit, fi celebrent

f

in Sacriflia tempore hyemis fine

Q

Privilegio Summi Pontificis , vel

C

fümma neceffitate, fed illi, qui ad

Chorum non tenentur, ubi ue,

.

dummodoó locus fit honeftus, Of-

ficium celebrare poffünt,

E

fe

09. Quzritur, an peccet ille, qui

s

permutat ordinem Horarum, utíi

dicat Vefperas ante Primam?

Refp. Nullum committit peccatum,

fi hoc faciat ex jufta caufa, & íc-

elufo (candalo, & contemptu, fed

Hd

ï

ORDINANDORT A.

229

n

fi hoc. faciat fine jufta caufa, pec-

cat folüm: venialiter, fed (i adfit

mura

fcandalum, vel contemptus, mo-

lt

raliter peccat.

f1o. Quxritur, an peccet ille, qui

| oHic

interrumpit Divinum officium , ut

fi dividat No&urnum, a No&ur-

no , vel Horam, vel Pfalmum?

Bo

m

Ó

Refp. Ipfeinterrumpens nullum com-

hod

mittit peccatum, neque ullam ha-

n

bet obligationem repetendi, fi in-

terrumpat ex aliqua jufta caufaani-

n 1*

détt

mze continuandi, & privatim re-

citet, (ed (i interrumpat fine jufta

j; t

:'13 r F([;

caufa, peccat venialiter, fed non

obligatur ad reftitutionem.

]7q'ul&

ubtqü*-

fir. Quaritur, quam veftem ordi-

15 Ü

nati ordinibus facris debent de-

ferre ?

H

Keíp. 'Fenetur deferre veftem tala-

]; d

m, ul-

rem nigri coloris 5 aliqui tamen

mi

fünt, quibus conceditur , ut indu-

ant veftem talarem violacei colo-

catu

&l

ris, ut funt Plebani Venetiarum, €

qui-

n

[

Canonici Eccleü'qe Cathedralis,

7

bus

.

-

2zoü

'EXA'MEN

bus etiam conceditur, ut deferant

annulum una cum illis, qui Do&to-

ratu fünt infigniti: quem tamen

H

annulum in celebratione Miffie de-

ponere debent. Circadicta inhac

refponfione , vide in Indice hxc

ü

verba, veftesadhibenda ab Eccle-

fiafticis.

f12. Qusritur, an aliquibus conce-

(1

l]

datur, ut induant veítem , qua non

fittalaris, fed fit ufque ad medium

j

te

cruris 5; non tamen füpra ipfum

medium cruris?

h.

U

Refp. Id conceditur peregrinis, & Cle-

N

ricis ruralibus.

li

f13. Quxritur, ah fola. veftis talaris

hl

nigri coloris füfficiat pro habitu

Clericorum. ,.

k

y

Refp. Nequaquam füfficit, fed etiam

requiritur corona in füummitaté ca-

itis, quia hec eft fübftantialis in

j

abitu Clericali, &reliqua füntad-

rIrc

Lh..enda concomitanter, & conco-

C

mitantia Vocantur, — Habentibus

autem

À

"ORDINANDORIUM, 21

fernt

autem calvitiem, füfficit ipfà cal-

J

vities loco dictz coronze.

*

tama

f14. Quzritur, an fimplices Sacer-

f de

dotes peccent annulum deferen-

jnbit

tes?

e [ttt

Refp. Peccant, quia faciunt contra

X

Canones cap. Clerici, de vita, &

honeft. Cleric. & fionificant vani-

co

tatem, lafciviam , & preefümptio-

m

nem , ut à Summiftis affirmatur

medit

quoad i

tes,

pífos fimplices . Sacerdo-

[ ipfum

f1f. Quazritur, an Clerici Sacrisini-

tiati, teneantur füb mortali defer-

[

re habitum, & Toenfuüram?

Refp. Tenentur füb mortali deferre

; taläfïs

habitum, & Toníüram, & fine his

hat

longo tempore incedentes, fape-

rent Apoftafiam Deminantem, &

|etit

in occulto. habitum Vdimitt'entes

non peccant'.

J

debeat efï'&.

"

j16. Quaritur , quanta

nta

"'Tonfüra in Sacris initiatis?

ono

Refp. In habentibus primam Tonfu-

yibi

ram, & Orginesminorces ipfa Ton-

Ia

Tife

235

EXAMEN

füra debet habere tantam latitu-

dinem, quantam habet particula

vulgo vocata Communichino, &

l

n

debet fieri major, quanto majores

Ordines füfci

- fuit.

piunt, ut fupra dictum

lf

$17. Queritur , quando Clerici ab

t«

l:

habitu, & Toníüra deferendis ex-

:

cufentur ?

520.

&

Refp. Excufantur ob juftam caufam

T

timoris. vitz, vel alterius damni

gravis,ut fünt illi, qui inter hare-

m

t

ticos vivere, vel per eorum loca

tranfire coacti fünt; itemque excu-

N

p

fantur propter aliquam

gravem in-

firmitatem corporalem.

-

tüi

5

8. Quxritur , an Clerici initiati

Áür

Toir

larvam induentes tempore Bacca-

naliorum mortaliter peccent ?

-

p

Refp. Secundum Vivald. c. 14. 48.de

g

larvarum ufü, peccant mortaliter

Y

in his cafibus.

Primó fi utantur

Íi

larvis ad aliquod fcelus perpetran-

l0

W

dum : Secundó fi utantur eis, cum

&

pericu!o probabili incidendi in

mortale:

ORDINANDORU A.

t

233

mortale: Tertio, fi ex deferendo

r

larvam fcandalum oriatur,

iflO: l

naj

j19. Quzritur , quid fit fcanrda-

um?

jidu

Refp. Eft di&um, vel fa&tum minus

i d

retdum prebens aliis occafionem

peccandi,

«s

j2o. Quxritur , an fit quid indi-

gnum , ut Clerici nutriant co-

caott

mam?2

danv

Kefp. Eft utique res indigna que de

hare

al

Chrifti Miniftris excogitetur, fic à

Navar. affirmatur.-

0

jai. Quzritur ,. quae stas requira-

«

-tur ad fufcipiendam Primam T'on-

furam , & ad füfcipiendos Ordines

inità

minores, & majores, & Epifco-

patum?

;

flacca-

Refp. Requiritur ztas legitima, fci-

i

" )

licet ad füfcipiendam Primam Ton-

rit

füram requiritur etas feptem. an-

guntut

norum completorum.

Ad füfci-

etral

piendos ordines minores requiritur

A

&tas annorum quatuordecim , aut

d !

minus ad arbitrium Ordinarii; Ad

yal

füfci-

Hss

224-.

IXA4MEN

füfcipiendum Sub-Diaconatum re-

fe

quiritur ztas viginti unius anní

completi.

Ad füfcipiendum Dia-

conatum requiritur etas viginti

duorum annorum completorum.

)

Ad Sacerdotium fufcipiendum re-

f

quiritur aetas vigintiquatuor anno-

rum fimiliter completorum ; ex qui-

bus patet Concilii Tridentini De-

Aej

cretum , im capitulo duodecimo:

D

Geffionis vigefimw tertiz conten-

p

tum, in quo afferitur Sub-Diaco-

i

natum ante annum 22. Diacona-

1e

tum-ante 23. & Presbyteratum an-

d

te 25. annum ztatis naturalis non

efle füfcipiendos, intelligi de ipfis

D

annis vigefimo fecundo, vigefimo

tf

tertio, & vigefimo quinto íàltem

fi

inceptis.

Ad füfcipiendum autem

fs

Epifcopatum requiritur trigefimus

f

annus completus.

t

$22. Queritur , an Ordinandus de-

Mi

beat habere legitimam aetatem de

Á

neceffitate Sacramepti Ordinis?

[

Refp.

":

ORDINANDORUM. aj

tüfte

Refp. Debet habere legitimam eta-

is d

tem de neceffitate precepti, non

ID Dii'l

autem de peceflitate ipfius Sacra-

vipt

menti.

ETU

$23. Quaritur, an conferre, aut fu-

m T*

Ícipere ordines. circa vetatem e ju-

re preícriptam fit piaculum le-

yam

thale?

a

yini

Refp. Maximé, quia adeft contem-

ydecim

ptus contra legem.

contet

$24. Qusritur, an initifim &tatis Or-

yDiaCU'

dinandorum computetur é tempo-

Jiacoot

re füfcepti Baptifmi?

yturman

Refp. Nequaquam, fed initium |fü-

vals

mendum eít à tempore nativitatis

ex utero, juxta Concilium Triden-

de iPï'.S

n

jgtint

tinum.

f2f. Quxritur, an foetus vivus ex

faltet

y u

fe&o . Matris utero extractus , cen-

featur natus eo tempore, quo ex-

j

traCus fuit ex ipfo utero Matris,

adeo ut initium «tatis ipfius foctus,

rdlIS dö'

tem Ü

fi Ordinandus fit, computetur à

tempore ipfius nativitatis violentwe

ii

ux utero Matris?

Refp.

M

256

EX4MEXN

Refpond. Maximé , cum ipfe foetus

dicatur natus ex utero , licet mo-

t

do violento fit natus: & dicitur

natus ex utero ad differentiam na-

j

tiin utero: quia nativitas in utero

[

conceptio proprie vocatur, & na-

let

tus inutero conce

1N

pellatur.

ptus proprie ap-

fi

$26. Quaritur , quando zetas compu-

Afj

tanda efl,& nativitatis tempus igno-

pro

ratur, quahtum tempus expectan-

Dün

dum fit ad conferendum Ordinem?

füm

Refp. Si nativitatis hora ignoretur,

h

totus dies expectandus eít, fi dies

NT

ignoretur, & non ignoretur men-

In

fis , totus menfis expectandus , fi

tel

menfis ignoretur, & non ignoretur

Viai

annus, finis anni expectandus eft,

x

quia fic proceditur confcientia

tuta.

j

B

$27. Quzritur, an pro state legiti-

ma ordinis computandus fit dies

Qu

biffexti ?

W

D

Refp. Ipfe dies biffexti non eft expe-

ls

andus, quia annus à jure deter-

IPI

minatus

]

ORDINANDORIU A.

237

fe t

minatus intelligitur fine- die biffex-

licet t*

ti, quemadmodum alibi didtum

eft. -

t dict

ntham

j28. Quxtritur, an annus correctio-

.in t

nis Calendarii, cui Ecclefia abftu-

n

lerat decem dies, cenfeatur annus

ltDPT-'E j

integer pro etate ad ordinesrequi-

dipaz:

35o9ti

Refp. Maximé fecundüm aliquos, fed

7pusignö

probabilius, & tutius eftipfüm an-

xpedt

num non cenferi integrum , '& ca-

)rdines

füm circa hoc vix pofleaccidere,cum

multi anni affluxerint à di£ta corre-

j noff(l(f)

4 [ 0i

Cione fada à Gregorio XIII. qui

enr m

in ipfa corre&ione ipfos decem dies

iandis;

reftituit, ut patet expreflé in Bre-

jgnorc

viario Reformato ab Urbano Papa

oCtavo.

ndus d

lt

j29. Quzritur, an initiatus ante le-

gitimam ztatem, poffit in fic füfce-

j ;

pto ordine ante illam statem mi-

niftrare, etiamfià füfpenfionefit ab-

TL

folutus?

Refp. Non poteft miniflrare ante

d

re dC[ö'

ipfam etatem in eodem ordine,

ni(i

i?

258

EXAMEN

nifi à Papa obtineat difpenfatio-

ke

nem: notaque circa zetatem necef-

fariam ad ordines accipiendos an-

:

num inceptum haberi pro finito

f

fecundüm Avilam, & Navar.

f30. Quzritur , an prseceptum de

o

T

&tate determinata circa füfcipien-

Y

dos ordines fit, etiam à Regulari-

bus fervandum ?

Refpond. Etiam à Regularibus eft

Re]þ

ài

fervandum , etiamfi habuerint pri-

vilegia , & vive vocis oracula de

fx

ordinando, ante ipfam determina-

Qr

tam etatem, quia à Multis Ponti-

t

ficibus revocata fuerunt.

e

$31. Quxritur, an Epifcopus poffit di-

Q

fpenfare füperstate ordinandorum?

$

Refp. Nequaquam potett difpenfare

Q

füper ipfa etate, neque ad promo-

3

. vendum neque ad exercendum

M

cum promoto.,

Et hoc affericur à

D

Majolo de irregularitate.

N

$32. Quaritur , quibus temporibus

i

Prima Tonfüra, & ordines mino-

d

res, & majores conferri poffint?

D

efp.

]

ORDINANDORUA.

239

t

Refp. Quatuor anni temporibus, die

m no

tamen Sabbati omnium ipforum

xdos

quatuor Temporum.

ro f

$33. Quzritur, aü etiam aliis tem-

[at

poribus preter füpradidta, Prima

m

'Toníüra & omnes Ordines confer-

f

ri poffint, & qui fint ordines ipfi,

M

qui conferri poffint?

atb ï;

Relp. Prima Tonfura, que, ut füpra

dictum eít, non eít Ordo, fed di-

grint

fpofitio ad füfcipiendos ordines,

omni tempore conferri poteft, ut

ngrmfnf

du

communiter tenetur ; ordinesSacri

conferrii poffunt quatuor Sabbatis

cl'Om'l

quatuor Temporum , & Sabbato

Sando, & fitientes; fed inter fuf-

pdort

If

ceptionem unius Ordinis Sacri, &

(

alterius Ordinis Sacri annus inte-

Jp'

yooll

ger intercedere debet, nifi Epifco-

pus difpenfet: Minores autem ordi-

fgir

nes quolibet die Dominico , vel

j Oïlh

feíto aliquo mane, & ex confüctu-

dine feria fexta Vefpere ante Sab-

^ mm/

bata priedicta, veletiam fecundum

f

f

aliquos

K

r'

340

EXAMEN

aliquos feria quarta quatuor 'Tem-

K

porum privatim conferri poflunt.

q

59

$34. Quzritur, an quando fint Or-

dinationes in Sabbatis juxta Eccle-

Qu

fie confüetudinem , & jejunium

Sabbati continuatur ufque ad diem

ïï

Dominicum , Epifcopus etiam die

Mdf

J Dominico Sacros Ordines confer-

Id

re poffit?

Refp. Negativé de Lege ordinaria,

fj

3ti

quia folus Papa poteít in die Do-

M.

minico Sacros Ordines conferre.

f

cap. Sub- Diaconus de temp. Ord.

W

$3$. Quzritur, quod.fit diei initium

Cl[

quoad collationem ordmum Ec-

lit

clefiafticorum ?

&

Refþ Eft tempus prxmarum Vefpe-

ID

rum, juxta fententiam Cardinalisde

"Turrecremata.,

qia

s.

$36. Q;aerltur1 quod fit. initium

dii

.. diei, fi agatur de contractibus, de

i,

juramentis , &c.

tin

Refp. Eft media nox, ficut etiamfi

f4Q, |

agatur de )e;umo naturah , quod

legl

requi-

LU

p

P.

ORDINQNDORUM. a4t

orte

requiritur in fümenda Euchariftía,

quod in praxi patet.

pofi

$37. Quzritur, quare naturalis dies,

f

i D

qui eft in viginti quatuor horaruna

atio comprehen(íüs à media no-

ejunit

ad d

e principium habere dicatur ?

Refp. Quia in ipfà mediano&ein no-

tiam t

; a

ftris regionibus Sol incipit ad nos

remeare,

du

$38. Quszritur, quod fit féftorum

principium,& finis ?

die D

Refp. Quód licet fcriptum ; de Ve-

onfert

fpera in Vefperam celebrabitis Sab-

W (

bata veftra , feftorum tamen prin-

ii

cipium , & finis juxta eorum qua-

ym w

litatem , & diverfarum regionum

coníuetudinem -fünt attendenda;,

V C[bï

in Dicecefi Vicentina incipit a me-

ii

dia nocte in mediam noctem.

$39.. Quxzritur, an liceat poft pran-

jl

dium conferre Ordines minores?

Refp. Nequaquàm publicé, fed priva-

yus,

um, ut füp. q. 532.

$40. Quseritur , an Parochus ín col-

di

yi

legiata teneatur Ordinari infra an-

p

num?

kef.

242

EXAMEN

Refp. Nequaquam , fic notat Navar-

rus conf. 3. de temp. Ordin.

f4r. Quaritur, quando commiffio

;:

füfcipiendi Ordines exiret?

[

Refp. Ordinem aliquem füfcipiendi

D

commiffio a Superiore habita , per

»U

ejus mortem exípirat ; fed; licentia

conceffa ad Ordinem füfcipiendum

Bi

durat, quousque revocetur, etiam

Qu

poft mortem concedentis ; quia eft

r

resgratiofa, non autem poenalis, &

Aut

fimiliter dimifforiz a

Ordines

alic

füfcipiendos nonexfpirant per mor-

li

tem concedentis, ita refponfüm fuit

à Sacra Con

n

grega:tione Epifc. &

di

Regul.

It

$42. Qusritur, an ille, qui accepit

x

ant

Ordinem Sacrum, poiit redtà Or-

X

dinari alio Sacro Ordine eodem

.

anno, quo accipit ipfum ordinem

Y

Sacrum ?

f440

Refp. Nequaquam regulariter , fed

n

poteft ab ordinario difpeníari: Et

qu

eft advertendum, quód Prima Ton-

if

fua & omnes. Ordines minores

five

—

N

ORDINANDORUM, 243

tNat

five ipfi Ordines minores, five Pri-

Inl

mam Tonfüram alicui eodem die

ymni

conferri minimé poflunt , nifi Epi-

fcopus difpenfet: & fimiliter Sub-

(ipfen

Diaconatu conferri non poteft, an-

4

tequam completus fit annus poft

ylce:

fümptum ultimum Ordinem mi-

jl

pielt

norem, nifi Epifcopus difpenfet ;

g, uU

qui quidem Epifcopus in hoc juxta

7 qU)

confüetudinem fegerere debet.Duo

nl

autem majores Ordines eodem die

Ordi

alicui conferri non poffunt, nifi de-

i

em

licentia Papze.

yfün

$43. Quzritur , quanto tempore Or-

dinatus Ordine Sacro debet mane--

hii

re in Ordine Sacro jam accepto,

g

antequam alium Ordinem Sacrum

J

s

a

(

accipiat?

; (

Refp. Tempore quatuor interftitia-

rum.

odit

d

f44. Quxritur, quid fibi velit,

.fïveq

fignificet nomen interftitiorum ,

Cl';fö

r

]

que fervari debent in O

S

rdinum

fufceptione?.

aTi

n

j

L a

Refp.

"u

224

gXAMENL

Refp. Significat debitum temporis

t

fpatium inter collationem unius,

E

& alterius Ordinis, juxta Concilium

[

'Tridentinum.

[

j4;. Quzritur , quid fervandum fit

0

ab Ordinato Ordine Acolytatus,

Vi

ui ultimus minorum Ordo, quan-

T

.do vult ordinari

,-'ordine Sub-Dia-

Q

Cconatus? -

ht

Refp. Eft fervandum, quodfolummo-

Q

do poft annum 6 füíceptione ipfius

M6 (

Acolytatus füfcipiatur Sub-Diaco-

Tit,

natus, nifi neceffitas , aut utilitas

Ü«

Ecclefie .aliud — expofcat , judicio

W

Epifcopi, juxta Concilium Triden-

l,

tinum feff. 23. c. 11. Et nota, quod

utilitas erit, (i promovendus fuerit,

p

vitz valdé exemplaris, vel fummz

V

do&trinz : aut, ita nobilis , & po-

M

tens, ut poffit defendere fua au&to-

N

ritate Ecclefiam oppreffam ab ali-

H

quo inimico.

Et neceffitas erít, fi

pl

in Dicecefi effet penuria Sacerdo-

Sis

tum ,. & prefertim confeffariorum.

ofi-

W

Et adverte , guöd in hþc prop

D

to

E

H

ORDINANDORUM. 245

tettyt

to fufficit utilitas fine neceffitaté,

H

aut é contra neceffitas fine utilita-

m W

CO

te, fed hoc folummodo quando

faciendus eft tránfitus ab ultime

a

li

Í

Ordine minore ad Sub-Diaconum,

o

verificatur juxta ipfüm Concilium

)Tdox ,L

Tridentinum , quia disjun&tivé lo-

quitur, & ideo fufficit, ut una pars

T

fit vera ad verificandam ipfüm di-

&um.

3

Jf

du

j46. Quxritur, quam poenam incur-

'ub-Diäï'

rat, qui fine difpenfatione plures-

Ordines Sacros füfci

üt utii

pit interftitiis

non fervatis?

- .Wdi

"d

Relp. Incurrit poenam fufpenfionis

ab executione ordinis pofterioris

d

dus

cap. litteras , & cap. Dile&. de

umf

temp. Ord. & etiam fit irregularis

r'ï

À folo Pontifice difpe

p u

;,"

notat Navar.

nfandus. lta

( d

$47. Qusxritur, quando quis exem-

p*

"T

pligratia hoc anno Ordinatur ad

Sitientes monfe Aprili, & anno fu-

t !

turo velit ordinari fimiliter ad Si-

:([morurf-

O.

"

tientes, quod Cad'ït menfe Martii

2

fit

N

g

246

EXAþEN

fit cenfendus annus. complectus,

|

uando adeft adventus ipfius tem-

poris ad Sitientes? .

Kefp.

Cenfetur diciturque annus

k

'completus, quia in fervandis inter-

ftitiis non attenditur annus mathe-

maticus , fed moralis, id eft fecun-

dum mores Ecclefie à Quadrage-

fina, ad

Quadragefimam. Ita Sixf

f

tus V,

Il

$48. Quaritur , an ille, qui füfcipit

D

Acolytatum , & Sub-Diaconatum,

q

fimul fit füfpenfus 2-

i

q

KRefp. Nequaquàm, quia ubi habea-

tur in Concilio Tridentino Seff.

)

22. Cap. 13. quód duo Sacri Ordi-

nes eodem die etiam Regularibus

non conferantur, Sacra Congrega-

M

tio ibi fic refponfüm dat.

Q

Qui ex

[

confüetudine alicujus Religionis

quatuor Ordines minores, & Sub-

Diaconatum eodem die (üfcepe-

ff

runt, non fünt füfpenfi,

$49. Quzritur, an ille, qui die Sab-

I

bati recipit unum Sacrum Ordi-

nem,

u OR*DINAN'DOkUM 247

pl

nem , & die Dominico continuato

(lus t

- jejunio füfcipit alium Ordinem Saf

crum, fic füfpenfus?

& av

Refp. Sufpenfus efle ab ille Ordine -

Jis t

Sacro,quem recipit in die Domini-

; m

€o, ficut etiam Epifcopus ipfe ma-

t t

net füfpenfüs à collatione utrius-

d

ue. . Ordinis Sacris talibus diebus

collati cap. Litteras de temp. Ord.

o

nam, ut ibi habetur, duo Sacri Or-

g i

dines conferri nequeunt eidem uno

onati

die, vel duobus continuato jejunio,

cüm talis continuatio unum diem

conflituat.

d

iny

f jo. Quzritur, quis fü

per inter&xitiæ

giu*

difpenfate poffit?

;u!ariü'ö

Refp. Papa, & illis, quibus fpecialiter

conceffüm eít: Epifcopus poteft di-

nye

"fpenfare cum íüo familiari trien-

!

Á

nali, fic afferitur à Sanchez contra

1€

d

Navar.

ff

tli

fj1. Queritur quis interftitiz: cum

Regularibus, difpenfare poffit?

N

Refp. Epifcopus poteft , fa&ta prius-

Ü

j

petitione per litteras à Superiori-

u

4

bus

EXAMEN

-

248

busRegularibus, ex pofita vera ne-

IG

ceffitate, & utilitate Ecclefiz,, & Re-

ligionis, ita Sacra Congregatio de-

5

claravit, ut Quaranta refert.

$$2. Qusritur, an ipfis quatuor in-

terítitiis fit computandus annus

Re&

mathematicé , id eft annus rigo-

roseé duodecimmenfium com

|

rum?

plem-

1

Refp. Minimé , fed computandus eft

tí

annus Ecclefiafticé, fcilicet eft at.

AU

tendus curfíüs quatuor interftitio-

o

rum, non autem tempus. duode-

[l

lr

cim menfium completorum proprié,

namque eft attendendum. tempus

k

l

quatuor temporum ab Ecclefia de-

tertninatorum, guz aliquando pro-

f

pter varietatem feftorum mobilium

q

occurrunt , priusquam duodecimus.

m.

menfis compleatur.

j

!N

$53. Quxritur, an ille , qu

L ed-

ribus Ordinibus füfcipiendis fine li-

d

centia non fervat interítitia tem-.

porum, ali

xat?

quam cenfuram jncgr;,

Ref.

ORDINANDORUM. 5j9

tb

Refp.. Nullam cenfüram incurrit, fed

peccat mortaliter , íi malitiosé

A

lea;

non fervet,

atiot

$54. Quxritur, qui locus in traden-

WE 1

dis ordinibus fit fervandus?

Kefp. Si publice conferantur ordines,

n

a I

1

majores debent conferri in Eccle-

fia Cathedrali ,. aut in alia Ecclefia

)mplü*

inter digniores Dicecefis, & preefen-

tibus Canonicis, & Clero locis fi

1dus

at

autem privatim conferantur ipfi

ordines majores, conferri poffunt

d

d

etiam in aliquo domeftico Sacello.

Prima autem Ton(üra poteft con-

prop

ferri quovis anni tempore, die ac

fot

!

"

locos minores veró ordines con-

fl

ferri poflunt in Ecclefia, ut füp.

g

p

Qu

|in

q. 189-

J

$55 Quaritur, quis

poffit concede-

E

j

re dimifforias ordinandi ?

Refp. Poteft illa concedere propï:ïüs*

Ti

l

frcl-

Epifcopus, Vicarius. Generalis ejus-

dem Epiícopi, Capitulum Sede va-

j

cante, poft annum tamen à dié va-

[

- €ationis ,. ita habetur in Concilio

L;y

M

*

: Tride:x—

EXAMEN.

Tridentino Seff, 7. cap. 1o. &idem

capitulum poteft concedere dimif-

forias etiam intra annum aré&atis

h

beneficiis tam habitis, quam ha-

bendis: ita Zerola praxi Epiíco-

pali.

$356. Quaritur ,

qui Ordinarii dimif

forias concedere potlint?

Relp. Tres, videlicet Epifcopus ori-

ginis, ideft loci, in quo natus eft

ex Matre ibi permanfura: Epifco-

Rl:/ä

pus beneficii, in quo fcilicet bene-

ficiarius refidere tenetur, quamvis

,

l

tenue fit fecundum fententiam

communem , & etiam beneficii fim-

plicis féecundum .aliquos Au&tores

:

approbatos, & Epifcopus domici-

lii,id eft loci, in quo habet do-

minium animo permanendi, quod

n

raró prefümitur in foro. exteriori,

|

& tutius eft, (i ibi permanferit per

docennium, etiatn animo dubio,id

efl animorecedendi, fi quid melius

::

occurrerit eidem,& adverte non (üf£-

ficere affiduam habitationem etiam

|

x glecennii

*v

ORDINANDORUM. zj

&ïdem

decennii cum intentione in. patri-

» d

at

.am revertendi. :

j;7. Quxritur, an ille , qui & Sede

am li

Apoftolica, fcilicecà Papa obtinu-

Ipli

erunt privilegium , ut a quocum-

que Epifcopo Ordinari poffint, ha- -

idir

bere debeant litteras dimiflorias

fuorum Epifcoporum ?

Dus 0*

Kefp. Nequaquam, fed folum debent

ts

fipito

habere litteras teftimoniales ipfo-

rum füorum Epifcoporum de vita,

L

& moribus, fine quibus tam Or-

ij

Juat

dinantes quam ordinatt effent fu-

entat

fpenfi.

]ta notat Bonacina dec.

o

Y

O&tava, num. quodecimo feptimo;,

du

non tamen dicte liteerz teftimo-

dom

niales füb ipfa poena debentur quo«

k d

ad Primam Tonfüram.

P quOu

$58. Quaritur , anEpifcopus fübditis

tetii

j

íüis poffit conferre Primam Ton-

u

füranx im 'aliena Dicecefi fine. di-

n pv

Dbia;i

mifforia , feu licentia Ordinàtz

ml

ipfius Dioccefis ?

xon(ïlg

Refp. Affirmative,

etin

L&

OOU

m- Qua.

' 1

2$2

EXAMEN-

$j9. Quzritur, an Przlati Regula-

res fuis fübditis . dimifforias

:

: d?re:

poffint? .

Y

Refp. Hoc non de jure communi, fed

4

b

per exprefla privilegia, quz

Concilio 'Tridentino non funt re-

gocata , efficere poffunt. Sedad.

werte ipfa Privilegia Regularium

quantum ad facultatem íeu pote-

;(E;

flatem efficiendi dimiflorias effere-

ü

vocata folummodó quoad' fübdi-

fér,

tos Seculares. Et meritó quidem:

offunt concedere dimifforias füis

ln

Q

fübditis, quia ipfi Pradlati, feu Su-

lt

periores Kegulares habent quafi

Mf

Epifcopalem jurisdictionem quan-

tum ad eosdem füas fübditos, &

d

per ipfam jurisdictionem dicuntur

Ordinarii- eorumdem füorum füb-

1

ditorum. Concilium 'Tridentinum

fe(l. 23. cap. 10. de reforma..

$60. Quzritur, an Epifcopus inalie-

na Diccefi, & etiam in propria

J&

Diccefi poffit conferre Brimam

ditus

Tpnfq;gm ei; qqi non eft füb

fibi,

"ORDIN ANDORUA., z ;2

Vg

fibi, fine dimifforiis, feu licentia füi

s d

Prselati ?

Kelp. Minimé: & fic conferendo ei

u

ipfam 'T'onfuram incurrit füfpenfio-

qui

nem per annum ab ejus collatione;

UX

Sed ipfa prima 'Toníura effet vali-

da, utait Toletus cum S. Congre-

edu

du

gatione. Sequoad beneficia obti-

nenda, non effet valida, juxtaRo-

d

pOic

tz decifionem.

seit

i

Ils

L

f6r. Quzritur , an Epifcopus Titu-

uia

laris poffit conferre Ton(üram ali-

1as [

cui fine expreffo conceflu fui Prz-

lati, aut fine dimifforiis ?

( 9

x qu

Kefp. Non poteft facere hoc; ita

Conc. Trident. afferit feff.-14. c.2.

1 (

t5

de refor. & ei conferendo ipíam

Tonfuram. füfpenditur per annum

feunti

Y

ab exexcitio Pontificalium, & pro-

n Qf

l

motus ad 'Fonfüram fütpenditur ab

executione ipfius fufceptse "'onfü-

l

iil

re arbitrio füi pradlati.

* $62. Quaritur , an Capitulum fede

"

vacante, infra annum vacationis

kit

;!

!l

peralium Epifcopum polfit exerce-

jdt

Y

*

re

[f

254

EXAAMEN

re pontificalia, & conferre Ordi-

f

nes, & ipfüm Capitulum, five ejus

|

Vicarius poffit dare litteras tefti-

moniales de moribus, & durante

k

vacatione idem Capitulum tranfa-

d

&o anno poffit concedere dimiffo-

rias etiam non arctatis beneficiis

[

tam habitis quam habendis?

:

Refp. Ipfüm Capitulum infra ipfum

ï

fé

annum. vacationis per alium Epi-

|- €0I

fcopum poteft exercere pontifica-

lia, & conferre Ordínes, fervata di-

| u

pot

fpofitione ipfius Concilii Triden-

tiniut declaratum füit àS. Congre-

h,

gatione, & ipfüm Capitulum, feu

ft:

ejus Vicarius. poteft dare litteras

li

teítimoniales de moribus, quia di-

l Plïc

miflori&e non fünt, & durante va-

*| df

catione Capitulum , transacto an-

Wi

no, poteft concedere dimifforias

N

etiam non arctatisfupradictis, Vi-

.. de etiam quacfitum $44.

.

I

j63- Quxri

tur, an Abbati

busä; &

Mf

i

aliis exemptis- intra fines alicujus

Diocelis. exitentibus, liceat con-.

Crre

: d

ul

ORDINANDORUA. spg

(j

ferre Tonfüram, vel Minores Or-

N

. dines , & concedere dimifforias

illis , qui eis fübditi non fünt?

s t

dutat

Refp. Minimé, juxta Concilium 'Tri-

. dentinum, fed S. Congregatio de-

n

iif

claravit ipfos poffe ,etiam alios Or-

dinare , dummodo. ipforum Ordi-

x

narii confentiant particulariter , &

j

expreffe.

1 l?lh

mitforix femel

m

f64- Quxzritur, an di

conceffze expirent permortem con-

j "

Jl

£

r

cedentis , aut per finitatenr ejus

, poteflatis, re integra ; id eft fi il-

frid

le,

ong

qui eas o.btipuï.c , €is.non

ufüs

N

fit?

i, j

Kefp. Nequaquam, ut etíam non ex-

fs

yid

pirant fimiles aliz gratie , quibus

folummodo. defuit execu

nte

n

.

tio, aut

Qo t

ufüs ipfarum.

f65. Quwritur , an ille dimifforiales

if

ij ^

- conceffz à Capitulo expirent per

novi Epifcopi ingreffum ?

hr i

Refp. Nequaquam, (i durante vaca-

tione fedis, tranfantto anno con-.

Bllvnlu'

cefferit dimifforias cafdem , quia

A

fecis

f

EXAMEN

a ';*16'/

fecit auCtoritativé, ut patetfüpra

fl

in refponfione ad quafitum 4or. '

H

$66. Quazritur, an ille, qui cum di-

" mifforiis accédit ad' alium Epifco-

pum, debeat ab ipfo Epifcopo. exa-

f

minari?

K

Md

Refp. Debet examinartad tutius pro-

h

cedendum: , licét prefüpponatur

recte approbatus ab co, qui ei di-

mifforias concetlit.

f20.

Vis

$67. Quzritur. an Generalis Epifco-

pi Vic. in fpiritualibus litteras di-

(

deh

mifforias, feu reverendas , ut ali-

i,

qui vocant, dare poffit , fiEpifco-

.

pusiuremoto degat loco?

Relp. Affirmativé, & eciam Prelatum

f0

ex

Regulacem füz Religionis ipfaslit-

fit

teras dimifforias , iéu reverenda

dare poffe afferitur a iNavar. Aqui-

d

la, & aliis multis;

W

Wf

$68. Quxritur , an. Sede vacante

Collegium Cardinalium ante an-

Di

num clapfüm etiam nom arétatis

(

i

beneficio litteras dimifforias. rit€

ii

concedere poffit ?

. Refþ-

ORDINANDORUAM.

257

erm

Refp. Affirmativé, —

OL

$59. Qusritur , an. Epifcopus

- ex-

cume

communicatus ; & denuntiatus lit-

teras dimifforias valide tribuere

u o

poffit?

Relfp. Validé eastribuerepoteft, quia

Qs

hoc eft

p

nis.

gratiïn; fine ufü jurisdi&iq-

qui at

$70. Quzritur, an Abbates , quibus-

- vis etíam privilegiis muniti, alicut

ii

Clerico fculari dimifforias conce--

tent

dere poffint ?

, li 1

Refp. Nulli Clerico fxculari eas con«-

iB

cedere validé poflunt.

$70.. Quzritur, an. Abbas Generali

lt

exemptus Montis Virginis Clericis

fiecularibus fibi fübje&is dimifforias

ul

dare poflit, quamvis reclamet vici-

m

nus Vulturni Epifcopus?

Kefp. Andreas ViGtorellus refert fa-

v

pientem illius Ordinis Monachum

gt d

conftantiffimé fibi affirmaffe, ip(üm.

| a(&lfl;

Abbatem-eas dare Clericis fzecula-

U'as ri

fibus fibi fübjectis, quamvis recla-

met dictus Epifcopus Vulturnis.

u

572. Que-

258 -

-EXJMEN

l

j72. Quzritur , an Ordinatus folis

minori'?s fine dimifforiis , utenf:

que i

9

; ris?

pfis Ordinibus . fit irregula-

0

Refp. Nequaquam , quia in iur& non

f

eft expreffum, quoad ipfos mino-

res,

Md

füm

ficut eft quoad maj Ores, ex;mef-

[

y73-; Quzritur , quot cafibus Cleri-

di

cus fine proprii Epifcopii dimiffo-

lim

riis ad Ordines ab alieno E

pifcopq

h.

promoveri poffit?

din

W

Refp. In tribusca(ibus: Primó, fi pro-

prius Epifcopus (it füfpenfus , quia

di

aliquis fübditis Ordines tradidit ; in

«f

quo cafü debet Ordinari à vicino

fn

aliquo Epifcopo, qui ipfius mores

ll

facile agnofcere poffit, vel ab Ac-

v

chi-Epiícopo : Secundó, fiinterce-

Ys

i

dat ratihabitio de przterito , aut

de prefenti, fenfibili figno explici-

di

ta: Tertio, fi familiaris Epifcopi

fui

commoratus füerit cum eo pertri-

D

ennium; nonautem, fi habens Lalfo

in

ORDIN ANDORU .

259

us l

j

in loco viverit, etiamíi fümptibus

ipfius Epifcopi duxerit vitam.

T.

i

$74. Quzritur à quo poffit impetra-

re dimifforias ille, qui non polffit

obtinere dimifforias ab Ordinario

irem

i

E

uo?

s (

Refp. Poteft impetrare eas$si Summo

jam

Poenitentiario Romz, juíta cauíà

