
ficium Miffz,

o

"t

b Oxw'

648. Quazritur , quid fit Miffa laté

feu generaliter fumpta? -

Refp. Miffa eft fan&iffimz Euchari-

iatus '-'

g

ftiz confecratio füb utráque fpecie ,

r

fcilicet panis, & vini, ejufdemque

oblatio, & fümptio cum ceremo-

"T

Mp

niis ad illam pertinentibus ante, &

7

poft confecrationem.

649. Quzritur , quid fit Sacr.

n

ifïcium

go*

laté acceptum?

Kefp. Sacrificium laté , feu genera-

gne!'ff:n-

liter acceptum eft externa , & fen-

i

Cl*»

TL

fibilis aCtio, qua res aliqua ita Deo

offertur, ut legitimo, ac folemni

ritu in ilius honorem , & cultum

K

3

aliquo

294.

EXAMEN

aliquo modo inmutatur à publico ,

a

& legitimo Miniítro in fignum fu-

f

if

premi fuper eos

!

omnes Dominiil

ipfius Dei.

[l

[

6jo. Quaritur , quid fit Sacrificium

Miffe, &

N

quid fit Miffar Kprotpriö

[

fumpta?

It

Reíp. Miffz Sacrificium laté, feu ge-

[

neraliter , vel communiter acce-

(f

ptum idem eft, quod Miffa juxta

Mi

füperius traditam definitionem : fed

lh.

proprie loquendo, Sacrificium Mif-

fe

fienificat folam confecratio-

hY

W

nem, oblationem, & fümptionem

(f

fanctiffims Euchariftiz ; iítze enim

fit

tres partes, feu potius actiones fo-

lum fünt effentiales Sacrificii, reli-

elþ.

I

qua vero,quz antecedunt & fequun-

tur, pertinent ad Sacras ceremo-

U

nias ejusdem Sacrificii, que tamen-

veniunt nomine Miffe, Hujusque

j

rei veritatem videtur docere Con-

cilium 'Tridentinum feff. 22. cap. 2

6f

ubi habet, quod divinum Sacrifi-

cium

ORDINANDORUM' , 29f

putln

cium in Miffa peragitur, ergo uti-

OUU j

que eít difcrimen inter Sacrifici-

Don:

um , & Miffam, fümptam pro ati-

one Sacrarum ceremoniarum ante-

cedentium, & fübfequentium ipfüm

erici

Sacrificium, ficut eít diftrimen in-

i

terid, quod agitur , & inter id,

in quo aliquid agitur, quod patet

[ey ffüä*

expreffe.

iit

6j1. Quzri

tur', quid in facrificio

[f

Miffz offeratur ?

yngmi

Refp. Chriftus Dominus füb fpecie

panis, & vini ZEterno Patri offer--

ml

tur.

z

vfeci

6j2. Quaritur. quando fiat obla-

n

ilne

tio in Miffz Sacrificio?

fir

Refp. Oblatio fit poft confecratio-

Hdi j ld

nem nonante, licét przemittatur ilIa

1 [eqw/

Miffe pars, quzoffertorium voca-

u

r"

tur, quia tunc non fit oblatio , quia

u

[

Vi&tima offerenda , qus eft Chri-

ftus Dominus, nondum confecrata

Hmu ^

g

dU

eft in ipfo Sacrificio Miffz.

tur of-

27

,Clr

653. Quzritur, ad qu,ïd voca

n5

a

ferto-

[

296 :

EXA4MEN

fertorium ante confecrationem»

.

fi tunc oblatio non fit?

ä

Refp. Vocatur offertorium, quiaob-

l

latahoc eft panis, & vinum prt-

[i

parantur cenfecranda, id eft immu-

lt

tanda feu potius tranfübftantianda

M

in corpus,& fanguinem Domini Jefü

Chrifti, offerendaque ZEterno Pa-

tri, quod eft de Sacrificii ratione;

b

ut fupra expofitum eft , & füpra-

f h.

di&ta preparatio manifeílatur ante

ali

confecrationem his verbis in Miffa

Et benedic. hoc Sacrifi-

Thi

prolatis.

W

cium tuo fancto nomini praepata-

:

tum.,

Reïï

€56. Quaritur, an ab 4uho$ac6rdo-

[^

te eadem die

plures mxtfl"æ celebra-

ri poffint?

Refp. Ab uno Sacerdote tres miffe

p

in die nativitatis Domini celebrari

poffunt cap. noCte fan&ta de con-

fecr. d. r. ex Telefphoro Papa,

p

Y

Una poteft celebrari in media no-

€, altera in aurora, tertía in die

dlaro, & dici poffunt etiam una

pO

-

CEDINANDO i M

297

Xiont

poít aliam immediaté in die cla-

ro; prima Significat temipus an-

telegem, quando homines erant

quo

in ignorantiz tenebris involuti, fe-

um p

( i

cunda fignificat tempus legis vete-

ris, quando nondum plena Dei co-

atl

gnitio habetur, tertia indicat tem-

gin)

pus legis novz, feu gratize, quan-

t

do pléna co

B

bebatur.

gnitio rerum fidei hai

lp

657. Quaritur, an idem Sacerdos

itur z

alio tempore a die Nativitate Do-

,inaïf

mini uno die plures miffas celebra-

cSndt

ti poffit ?

QW

Relp. Sumiftz ponunt feptem cafus,

quibus idem Sacerdos plures Mit-

Ms

j

fas üno die celebrare poteft. . Pri-

T

mus cafüs eft propter infirmum

communicandum.

Secundus eft

te t

propter defun&um fepeliendum,

r

Tertius eft propter neceffitatem

T

Mi

peregrinorum diefefto, vel Domi-

?

nico. Quartus eftpropter dandam

n

benedictionem nuptialem. Quin-

rtil

tus eft, quando occurrunt duz

(i41.'

P

fXAMEN

29

Miffz, altera de fefto, altera de

6t6.

tu

Vigilia.de precepto- — Sextus eft,

quando füpervenit magnus Prin-

t

Wf

ceps vel Pralatus. Septimus eft,

quando quis babet duas Ecclefias,

lr

& utriusque populo fatisfacere te*

tí

netur, ut tempore Pafchalis oc-

u

currit, quorum quidem cafuum fo-

Ni

K

lummodo unus eft in ufa, & eftul-

timus cafüs, de güo Suarez afferit:

Qu

tati

quo ftante proportionali neceffita-

te non folum duz, fed etiam tres

14

gine

Miflz dici poffunt , quod tamen

verificatur, quando Sacerdos eft

l

jeunus in unaquaque Miffa, ut

N

[o

etiam in die Nativitatis Domini

fervatur, ficut in Miffali declara-

te

tur, & circa (extum cafüm adverte,

ff

quód quando füpervenit Pralatus,

vel magnus Principes, & jam in-

ezpta eít Miffa ,

fuerunt ante

Y

confecrationem, Sacerdos poterit

ti

reincipere Miffam nedum femel ,

fed etiam bis, fi,de novo alius ma-

Y

jor füpervenerit,

656. Quz-

" ORDINANDORUM. 299

tent

656.

Qu

eritur, an Parochus tenea-

(üs d

tur ce

lebrare tres Miffas in dxs Na-

s D

tivitatis Domin! ?

Non tenetur füb mortali cele-

us d

Relp.

cd

brare tres Miffa

s ipfo die Nativita-

tis, nifi fcandalum , vel ,contem-

Cetes

yls (

tus adít ; & qui unam tantumi

Miffam celebrat, tenetur celebra ^

f

&di

re prim

am, vel tertiam Miffam,

quia prima eít propri

e de Nativi-

r d

vl

tate Domini, cum in

ipfius Miffze

Evangelio exprimatur Mariam Vir-

jam C

] tv

inem peperïfïïe ipfüm Dominum,

& in tertia Miffa adfit oratio , quz

dos

'cum officio concordat, & hac de

h,

TM

cauía melíus facits ficelebret hanc

i

tertiam Miffam.

J

&

j

!u

ui' tres

6;7. Queritur, an ille , q

ii

Miffas celebrat in die Nativitatis,

Dl

& in primam, & in fecunda non

b

fumit purificationem , teneatur di-

i

cere illas preces, quz in purifica-

at

tione calicis , & ablaitione digi-

jf

5

torum dici folent ?

114

N6

. Refp.

f&æ

300

EX 4AMEMXM.

Kefp. Maximé, & Gauantus adverit,

quod purificatio digitorum in vafe

f

praparato fieri debet non autemin

655

calice, & ipfe calix folum in tertía

Miffa in purificatorio eft abítergen-

dus.

Iuj

C0

$;o. Quzritur, an Sacerdos ftatim

bu

. poft primam Miffam pcffit profequi

q

alias duas fücceffivé tempore no-

W

&urno poft mediam no&tem ? .

li

Refp. Privatim hoc facere poteft, quia

luc

nullo jure prohibetur ,.ut affertur

tf

à Suarez contra Navari

Summiftas. .

um, & alios

affe

in)

6j9. Queritur , an Sacerdos poffit

f

interrumpere , feu dífcontinuare

fin

Miflam inceptam etiam facta con-

Và

fecratione propter audiendam con-

Ti

feffionem moribundi , vel etiam

efy

ungendum infirmum — proximum

y

morti, & propter baptizandum

W

puerum fimilite

:

r proximum mor-

f

ti?

(£

Kefp. Maxime, fed interim in Vïocä

N

tuto Euchariftia poni debet, & ad-

fnon'en-

bRDliväNDozzzzM

Jgox

ab

nendus eftpopulus de ipfa caufà di-

E

fceffus ab Altari.

autet

659. Quzritur, qualis Miffa fingulis

in t

diebus debeat celebrari?

fsl

Refp. Miffa, & officium divinum diei

concordare debent, przfertim die-

j lt

bus feftis, & Dominicis quibufcun-

p

que,quando vero non eft dies feftus,

poffunt dici Miffie votive, aut.de

p h

e!

Requiem privatim, proat quis vo-

d

luerit diverfis fpiritualibus actibus

g

tradere in fe obfequium Dei, ita

],&BEU:

afferitur a Joanne Baptifta deFabris

4n Manuali Ordinandorum.

hd

661. Quxzritur, quot orationes pof-

ont

fint dici in Miffa primata (ive voti-

d

va, five de feíto fimplici, aut fe-

n

miduplici ?

d tit

Kefp. In feíto femiduplici ,

$

rorimut

plici & feriis per annum tres ora-

t

tiones, aut quinque aut ad libitum

feptem dici poffunt.

un J

662. Quzritur , quid fignificat nu.

Ts

merus ternarius , numeratus qui-

p

[

"

narius , & numerus feptenarius ora-

monäi

tionum?

Nz

efp,

Puwurde n

402

Refp. Ternarius numerus fanGiffi-

Mdf

mam Trinitatem, quinarius Chri-

fti paffionem quinque partitam,

& feptenarius feptempartitionesin

(

Ne

oratione Dominica contentas figni-

ficat.

|

€63. Quzxritur, an Miffa de Requi-

| f

em diebus feftis celebrari poffit?

q

Refp. Maximé, dummodo infepultum,

di

& in Ecclefía prefens (it corpus de-

[j

fun&i ; fic Sacra Congregatio de-

claravit,

7

g

!l

664. Quaritur, an pro

i'fnpïenda-ve-

Af

luntate teftatorum poffint dici

N

Miffe de Requiem in feíto dupli-

hi

ci ?

[

Refp. Maxime, dummodo illud fe-

f6r,

flum non fit de precepto, & hoc

t

eft juxta Congregationis declara-

B

tionem ; fedadvertendum eft quod

i

non ad arbitrium vivorum fed pro-

| Mf

prie pro implenda lege defuncto-

Ti

rum id fieri poteft.

M

665. Quzritur, an pro Miffa de Re-

j

quiem Miffa de San&to vel de feria

Ke p»

8

currente dicfi poflit ?

ORDINANDORU'M.: ;o;

Xif

Refp. Utique dici poteft, quando

C

majore devotione afficimur . in his

dtan

Miffis, & multo magis, fi Rubri-

neiit

"C obftent celebrationi Miflarum de

p

Requiem eo te.apore.

666.. Quxritur, an quando MiffaRo-

(eq J

farii imponitur dicenda Sacerdoti,

)«Xï?

qui non eft R eligiofus Ordini Prz-

t

dicatorum ; ipfe Sacerdos pollit

celebrare Miflàm votivam B. Vir-

ijiü*w

tio

ginis detem

pore currenti logo Mif-

Íze R ofàrii 2

J

Refp. Maxim&, & ità Sacra Congre-

j d

- gatio declaravit, quia Miffa Rofa-

p

rii conceffa eft foli Ordini Predi-

catorum.

i

667. Queritur, an.Miffe nuncupa-

t fan&ti Gregorii , & queedam alice

r

kclarwl

prohibite fint à Sacra rituum Con-

g

gregatione ?

(

Reíp. Maxime, ut patet in una pagi-

na Miffalis novi in principio tpfius

jui

Miflalis his verbis, fcilicet, ex re-

gi(tro Decretum Sacrz rituum Con-

| JCRE

(

gregationis.

K

Sacrg—

- 804

EXAMEN

. Sacra rituum. Congregatio inheren-

do Decretis alias fa&i prohibet

omnino Miffas à Sacra rituum Con-

gregatione non approbatas, & fi-

gnanter Miffas nuncupatas fandi

Gregorii pro vivis, & defuntis ,

|—ios —cp EEN, AE U

—

£a

Miflas quindecim Auxiliatorum,

Miffam de Patre /Eterno, &-quaf-

cumque alias, ut füpra non appro-

E oX — C

batas; exceptis tamen Miffis Ro-

farii, & de Monte Carmelo, qux

I

fünt permiffe Regularibus quibus-

k

dam, &iisdem dumtaxat: necpof-

funt ab aliis celebrari etiam in ipfo-

&6

rum Regalarium Ecclefiis.

Y

Nemo audeat uti Pileolo in celebra«

tione miffarum fine expreffa licen-

Mf

tia Sedis Apoftolicz , non obftante

f

quacum

ol

dine.

que con.craxfia confüetu-

Y

Y

ltem prohibetur ufüs Ro*che&ï-, ei-

ceptis tamen quibus de jure com-

l

petit , & propter hos ftatuitur, &

declarátur, nemini licere infervi

TO

Y

miffa-

aut afTiítere m celebratione

&

fum,

[

t

ORDI-INANDORUM 30f

ob

um , aut divinorum officiorum

nCi

cum Rochetto, neque cum Cotta

$, &L

habent manicas anguftas ad inftar

y

Rochetti; & idem fervandum eft

in concionibus.

Paramenta non

(unds

OLU

debente fümi de Altari pro cele-

j

bratione miffarum , cum id com-

bf

n

petat tantum Epifcopis, five fole-

h

mniter, íive privatim celebrent.

ifs

Inferioribus , vero habentibus ufüm

eIO;W

Pontificalium non nifi quando in

jqiii

Pontificalibus celebrant.

nep

i

668. Quzritur, an aliquis ad cele-

brandam miffam

-

quotidié obliggri

edit

poffit2

Refp. Nequaquam, & fi promitteret

1«2 !m

feobligari, & exprimeret claré hanc

a

J

obligationem, ipfa obligatio non

oj

-vwaleret: fed fi in aliquo. monafte-

t

rio inftituta effet aliqua manfiona-

gt

riacum onere , ut quotidie pro ani-

re P

ma inftituentis miffa celebretur , fi

iil

m

non ab uno; faltem ab alio ex Sa-

j

N

cerdotibus in. eodem Monafterio

i

d

degentibus ipfa Manfionaria valeret,

[

6690 Q]æ'

206

,EXAMEN'

[u

669. Quseritur , an Manfionarius, qui

tenctur diebus determinatis quo-

T

tidie celebrare,teneatur fübftitue-

fl

re alium, qui fatisfaciat , fi infir-

£p.

metur?

l if

Reff. Si ipfus Manfionarit infirmitas

to

brevi fit duratura , una. fcilicet ,

M

vel altera hebdomada , aut etiam

&

per menfem , minimé tenetur,

pri

lil

fübftituere alium., quia prafümi-

tur , quod in tali cafü brevis infir-

di,

miítatis, fundator Manfionaria eum

^

A

q

non obliffets fi vero ipíà infirmi-

W

tas diutius fit duratura teneatur

N

fubftituere alium , qui fatisfacíat,

hi

dummodó legitimum: ftipendium

M

pro tali manfionaria fit affignatum

ni

quotidie celebranti.

tür

670.

uzritur , àn Sacerdos omni-

fj

bus diebus totius anni poffit cele-

d

brare miffam? -

at

Refp, Poteft celebrare miffam prz-

T

,terquam in Parafceve , & peccaret

W

mortaliter celebrando tali die, fi

$

qonfecraret ; Quia , ut ait Sotus

contra-*

^

ORDIN ANDORI M.

307

TT

contraveniret juftiffime | ceremo-

iU5 QU

nig Ecclefix , (i Hoftiam, aut vi-

num confecraret.

(bf

TT

671. Quxritur, an Sacerdos priva-

tim celebrare.pofTit miffam Sabba-

infrmt

to Sancto?

Refp. Quilibet Sacerdos poteft ipfo

) (dit

Sabbato San&to celebrare miffam

aüte

privatim, dummodo à Prelato

ICBCIUQ-

habeatlicentiam celebrandi eo

præfur[:

V

glem

eyls t

die.

672. Quszritur, an Sacerdos íüb

at

if

mortali teneatur. celebrare mif-

fam, ter, vel quater quolibet an-

t

no?

a

Refp. Secundum Suarez fic tenetur,

n

f

nifi legitimo impedimento excufe-

tur: & ratio eft, quia ex officio

fcilicet , quia Sacerdos eft, tot vi-

"T

cibus tenetur celebraré quolibet

"12

anno, ideft in feftis principaliori-

bus, ut fcandalum omnino vite«

mp

tur.

ettt

j d

673. Queritur, quot conditionibus

miffa fit celebranda ?

24

qu

Refp.

-

308 -

EXAMEN

Refp. Miffa celebrari debet cumqua-

&

tuor conditionibus, fcilicet. cum

t

À, B, C, Dicum A, ideft cum Alta

6

voce cum B; ideft cum Brevitate

[/»

moderata temporis, cum C, ideft

b

cum Clara prolatione verborum;

qi

& cum D, ideft cum Devotione;

di

quidem conditiones a communt

U

fententia fünt approbatz.

p

674. Quaritur , an Sacerdos tenea-

N

.tur celebrare miífam tanta voce,

diti

ut audiaturà circumfítantibus , cum

füe

adfit preceptum audiendi miffam?

LCIY

Reíp. Ut quis fatisfaciat przecepto de

q

audienda miíía: fatis eft corpore

h

adít, & mente attendat, ad id

[ii

quod fit in miffa: licetauribus non

16

t

percipiat voces: ideó que celebrans

minimé tenetur

edere vocem

i

pleniorem, & illa füparadi&ta con-

k

ditio miffz, quod fcilicet celebre-

tur alta voce , intelligitur, ut fi

Mp,

tam alta, ut fi quis vicinusfità dex-

Y

tris, velàfiniftris celebrantis, pof-

p

fit audire verba ab ipfo celebran-

t€

&

ORDINANDORUM. 309

Ut

te prolato, quz non (ünt appella-

u

ta, fecreta.

do Sacerdos

m d

67;. Quxritur , an quan

r

celebrans adeo citó miffam cele-

G

bret, licet cum circumftantiis re-

NU

quifitis, ut vix creditur recitaffe

dimidum miffe, ataítantes dubi-

AULUR

Qu

tant, utrum verba confecrationis

protulerit , tunc liceat adorare

San&tiffimam Euchariftiam füb con-

I'OS Vs

a r

ditione, fcilicet i Hoftia, & vinum

fuerint confecrata?

hus G

mf

^Refp. Nequaquam fic adorare licet,

quia a&us moralis bene conditio-

U

La

J

natus, licet velox fuerit , debet ex-

j

i

ftimari legitime factus: & propte-

f !

rea in tali caía SanGtiffima Eucha-

yis

riítia abíolute eft adoranda.

at

d

676. Quzritur , an miffa poflit ce-

lebrari a folo Sacerdote fine mini-

j

"]

]

ftro?

^

j fö]fh

1 Ü

Refp. Hocnon licet, juxta cap. Hoc

quoque, de confecr, r. ubi przci-

jüt

ntisl r

pitur, nullum Presbyterum prz-

Íümere celeþrare folemn

ia , nifi

a

duobus.

l

"

$10

EXAMENM

duobus prafentibus , fibique re-

Rel

fpondentibus, fed propter confüe-

l

tudinem fufficit unus, qui debet

1

effe vit, etiam fi laicus, fed aptior

ad hoc inveniendus eft, & nun-

$

quam fcemina, etiamfi effet foemi-

na valdé pia, & etiam Religiofa,

feu fanctimonialis.

M

677. Quxritur, quid Sacerdos c

;;le-

E

brans facere debeat, fi ille, qui

U

mifTze infervit, difcefferit ab Eccle-

Vi

fia, & non redierit, & nullus fit,

- qui eam vocare poffit, & fola foe-

fio

mina adf(it?

Refp. Ipfe Sacerdos in tali cafü fibi

refpondere tenetur,

Rel

78. Qusritur, an quando Sacer-

!

C

dos celebrat miffam folemniter

l

cum miniftri Sub - Diacono, &

t

Diacono , quorum alter Epifto-

lam , alter Evangelium cantat,

ipfe Sacerdos celebrans teneatur

Q

legere ipfam Epiftolam

[

; Eyan-

gelium ffubmiiï'a voce?

:

Refp.

j

ORDINANDORUM. 41

que )U

Refp. Nequaquam füb peccato ipfa

o

fic legere teneatur, quia hoc nul-

lo jurecavetur , ut Navar, aitcum

j d

aliis.

j

p

&

679. Quzritur, an aliquis poffit ce-

cfer

lebrare Miffam fine Miflali , cum

J

memoria teneat totam Miffam?

L

Refp. Nequaquam tuta confcientia

fs

hoc facere poteft quoad miffalis

partem continentem Canonem ipfi-

lHC,

Q(

)b LC& )

us miílz

propter periculurp obli-

vionis,

yllus!

h

oh &

630. Quaritur, quot genera defe-

&um poffit occurrere in celebra-

tione Mi(farum?

ali

Refp. Tría; Primum eft circa mate-

riam confecranda ; Secundum eft

At

s

circa formam adhibendam; Ter-

tium eft circa miniftrum celebran-

m

tem , & conficientem Euchariftiz

)

Sacramentum.

(dó

681. Quazritur , an poffit confici Eu-

i (it

ff

chariítie Sacramentum,. (i deficiat

p

materia, aut forma

Sacerdos ?

, aut m.inift;r

Re?.

:

312

EXAMEN

Refp. Nequaquam, quia materia,for- | Rfj

ma & talis minifter fünt requifita

lg

- effentialiaad Sacramentum Eucha-

elid

riftiz conficiendum,

p

682. Quzritur, que fit materia ad

ticü

conficiendum : 1

ftum

pfüm - Euchari(ïiæ

Sacramentum ?

noy

Refp. Eft panis tricenus, & vinu

-—

p

l

| 695, 1

uvis de vite.

Trel

683. Quaritur anidem fit frumentum

!l

& triticum?

| p

Refp. Proprie loquendo,non eft idem

|- lx

l

frumentum, & triticum; quia tri-

üite

ticum latius patet, quam frumen-

WS

tüt

tnm? triticum enim eft. quidquid

in area teritur, & fic millium po-

1656

teft dici triticum , & alia fimilia

l

fici

poffunt dici triticum, frumentum

ngn

vero, quamvis in area teratur, | ld

habet hoc proprium , quod fit no-

x

biliffimum inter omnes alias fru-

]

eSs.

«

684-. Qj-ærit'ur; quid nomine 'tritjci'

ü)x:

intelligatur loquendo de matería

i

Sacramenti euchariftia,

Refp.

|

ORDINANDORUM. 313

Refp. Intelligitur früumentum , & fic

tera t

i

loquendo de materia Sacramenti

m Bu

euchariftiz ,. triticum accipitur in

potiori fignificatione , fic enim tri-

vetid !

ticum eft frumentum, cum ipfüna

frumentum, ut jam dictum eft, fit

Jchäïi

nobiliffimum inter alias fruges.

LUl

685. Queritur, qua fit forma Sacra-

menti eucharift*o ?

m

Refp. Verba hzc; Hoc eft enim Cor-

pus meum; & hec; Hic eft enim

ndlil

calix Sanguinis mei , novi, & zter-

ni teftamenti , myfterium fidei, qui

quat

pro vobis , & pro multis effundi-

M

tur in remiffionem peccatorum.

T

686. Quzritur, quis fitminifter con-

il

]s

ficiens . ipfum euchariftiz . Sacra-

mentum ?

u

gl

Refp. Eft facerdos novze fegis fcili-

cet Sacerdos evangelicus.

Jo

"

D]

jf

687. Quaritur ,an panis triticus , qui

eft materia confecranda, fi non fit

coram Sacerdote in actu confecra

r

qu

u

-

tionis poffit confecrari?

i mqtüh

ie)

Ref.

K

d

314

EX.;MEN

'

Refp. Minime ; & idem eft dicendum

de vino de vinis de vite, quod qui-

N

C0

dem vinum , ut di&tum eft, fimi-

liter eft materia confecranda.

for,

(

688. Quzritur, an quando panis non

eft triticeus, vel (i triticeus, ad-

p

mixtus eft grami alterius generi in

N

tanta quantitate, ut non maneat

fec

panis triticeus, confici poffit Eu-

Ief,

chariftize Sacramentum?

Yitej

Refp. Nequaquam ; quia panis debet

f (

lan

effe triticeus quoad majorem ipfi-

us partem, ut triticeus judic;tur à

at

viro prudente.

B

689. Qugritur, an con

ficiatur Sa-

IG

cramentum ,

lag

fi paq?s trit?ceus fit

corruptus?

of

Refp. Nequaquam.

ls

uzritur , an. Sacramentum

(

690C.

conficiatur, fi panis triticeusfit con-

$9

fectus de aqua roface

bl'd

a, vel alteri-

-

us ftillationis?

V

Refp. Secundum miffale Romanum

fup

dubium eft, an conficiatur Sacra-

|

tt

eft cum

mentum; & idcþ tutius :

g

Toleto

ORDINANDORUJA£4.

315

'Toleto & aliis tenere non confici

fcen

giote

Sacramentum, fi panis triticeus fit

jj

di l

confe&tus de tali aqua diftillata.

Y

691. Qusritur, an conficiatur Sa-

-cramentum , fi panis triticeus cz-

panm

91

perit corrumpi fed non fit corru-

ptus; & fimiliter fi non fit azymus

| gCDE'

n n

fecundum morem Ecclefiz?

ii

Re!

fr

lu

j '.fx

. Conficitur, fed conficiensr gra«

viter peccát.

W

692. Quzritur, quid. Sacerdos cele-

n

Tem

brans facere debeat, fi ante confe-

crationem advertat Hoftiam effe

qdicet

- corruptam, aut non triticeam?

y

Refp. Debet removere Hoftiam il-

n

(

lam,&ponere aliam, & fa&ta obla-

tione faltem mente concepta , de-

bet profequi ab eo loco ubi de-

t

" fint.

jl

J

693. Qusritur, quid Sacerdos cele-

v'e iv

brans agere debeat, fi poft prola-

tionem verborum confecrationis

Qmam

fuper Hoftiam corruptam , autnon

triticeam , etiam fi poft ipfius Ho-

J

$i

P

di

fie famptionem advertat ipfam

*

PA

Qe

Ti

216

)EX-AMEN'

Hoftiam effe corruptam non effe

tri

ex tritico confectam?

f

Refp. Debet ponere aliam Hoftiam,

It

facere oblationem faltem menta-

t

liter, & à confecratione incipere,

6j

fcilicet ab iliis verbis ; Qui pridié

t

quam peteretur; & ob reverenti-

D

am confecrationis, debet fuümere

to

illaam priorem poft fümptionem

|. nl

corporis, & fanguinis, vel trade-

"

re eam ab alio fümendam, vel ali-

fitn

Ccubi reverenter confíérvare ean-

Quy

dem, fi autem fümpferat ipfamni-

d

ä

hil omnius.fümat illam:quam con-

1

W

fecravit, quia preceptum deperfe-

Inc

| tug

€tione Sacramenti majoris eft pon-

deris , quam quod a jejunis fümatur.

dün

694. Quzritur, quid celebrans age-

Tnat

re debeat, fi poft fümptionem fan-

V

guinis advertat Hoftiam effe cot-

)u

ruptam aut non effetriticeam?

i Refp,

Relp. Debet apponere ruríus novum

65

Ti

panem, & vinum cum aqua face-

re oblationem faltem mentaliter;

3

poftea confecrare, incipiendoabil-

im fü-

Qu

- lis verbis Qui pridie; & ftati

Ws

g

!

ORDINANDORUM. 317

n

mere utramque, & profequi Mif-

íam., ne Sacramentum remaneat

AU

imperfectum , ut & debitus ferve-

s

m

tur Ordo..

um 3—'

du

- 695. Quaritur , quid fit agend

Qi p

celebrante, (i Hoftia confecrata di-

fpereat, vel cafü aliquo , ut ven-

a

g lt

to, aut miraculo, vel ab aliquo-

animali accepta,& nequeat reperiri?

s

( t

|

r

, Refp. Debet confecrare aliam, inci-

.

j

]

piendo ab eo loco

5

Qui pridié

-H'Vtä

at u

quam pateretur : fa&ta prius ejuí--

dem:oblatione ,. faltem mentaliter, -

Lp(am

wam

696. Quzritur, an conficiatur Sacra-

4

mentum, fi.vinum fit fadtum peni-

n&x'

I

tus acetum : vel penitus putri- -

fj

ifi

dum, vel de uvis acerbis; feunon

j

D

maturis expreffum , vel ei admix-

mCm'

tum tantum aqu , ut vinum fit cor-

ruptum 2

di

wezf'

, Refp; Nequaquam.

3

an conficiatu

Y Sacr«a'-l-

j

697. Quxritur,

t acefce-

n

j

mentum ,

fi vinum caperi

re, velcorrampi , vel fuerit ali-

'[]fahL

euvis:

ob

quantum aére, vel muftum d

- tunc expreffum, vel nonfue

5

I'it gd«

At

3

x«

f

318

EX4AMEN

mixta aqua naturalis vel fueritad-

mixta aqua rofacea, feu alterius

?

diftillationis ?

Refp. Conficitur Sacramentum fed

Y

3l

conficiens graviter peccat.

698. Quzritur, quid celebrans. age-

Mf

re debeat, fi ante confécrationem

Y

1:;

fanguinis , quamvis poft confe-

cV

Q

crationem corporis advertat, aut

V

vinum aut aquam, aut utrumque

non effe in Calice?

[

x

R efp. Debet ftatim apponere vinum

cum aqua in Calice, & facta obla-

lu

tione faltem mentaliter confecrare

E

incipiendo ab aliis verbis; Simili

modo, &c.

l

699. Quzritur , quid celebrans age-

7or

re debeat, fi poft .verba confecra-

f

tionis advertat vinum non fuiffe

pofitum , fed tantum aquam ?

Refp. Debet deponere aquam in ali-

quod vas, ponere vinum cum aqua

Te

in Calice, & coníecrare refümen-

do à verbis predictis: Simili mo-

do,

[90

.

Zoo. Quzritur, quid agere debeat

cele-

ORDINANDORUM. 9

celebrans, fi poft fíamptionem Cor-

t

dl

poris ,

vel etiam quz& pofite inad-

verten

ter in. Calice loco vini, ad-

vertat idem , id eft aquam tantum

ii

ab ipfo fic pofitam fuiffe?

Ans :

Refp.

Debet apponere aliam hoftiam

l

iterum confecra

ndam, & vinum

at

fat

cum aqua in Calice, offerre utrum-

ue confecrare , & fümere, quam-

eti

4

vis non fit jejunus; vel fi Miffam

LEU

celebret in loco publico, ubi plu-

res adíint, ad evitandum fcanda-

ye v

Ium.; p

oterit apponere vinum cum

a

aqua, &

(actaoblatione mentaliter,

W

L

M

iM

oterit confecrate , acftatim fume-

]s

1

re, & profequ

eivtera ipfius miffze.

"o

1. Quzritur,

quid celebrans age-

Jj

re debeat ,

fi perci

piat ante confe-

(ori

crationem , V€

l poft- confecratio-

non L

nem totum vinum effe acceptum ,

af

vel alias corruptam?

illud vinum

anü

/Kefp.

Debet deponere

qi

liquod. vas, ponere

corruptum in a

calice, & facta

rl

' vinum cum aqua in

con-

i

M

eblatione ;

faltem'mentalitcr à

4.

fecra-

"T

W

Ph 1

J

( i

—EXAMEZV

fecrare, refümendo 4 ver

4

bis illis (fi

"

mili modo, &c.)

7o2. Qusritur, quidagere debeat ce-

E

ebrans , fi ante confecrationem

calicis advertat non fuiffe

1

tam aquam 2

Ie appofi-

[

Refp. Debet ftatim ponere ipfam

aquam offerrefaltem mentaliter vi-

num cum eadem, & proferre verba

confecrationis inci

[

Cfimili modo, &oc.)

piendq ab illis

n

705.Quzritur,quid agere debeat cele-

(

. brans/fipoft confecrationem calicis

ff

advertat non fuiffe a

)U

ppofitiiaquam?

Refp.-,

Debet profequi miffam fine

aquain calice , inhoc enim cafü

hU

non debet apponere ipfam aquam

ineodem calice, quia non.eft dene-

ceffitate Sacramenti..

;

19

704. Quzritur quid. agendum fit &

celebrante, fi-matería, qua effet

apponenda ratione defe&us , vel vi-

5!, non.poffet ullo modo haberi?

Refp. Si id fit ante. confecrationem.

N

n.de-

COrp orïg uAlkte-rius .procedi no

"bets

E-

-

ORDINANDORUM. .gur

ls(

Bet : Si poft. confecrationem cor-

joris, aut etiam vini , deprehen-

AtC

ditur defectus alterius fpeciei, al-

tera jam confecrata, tunc ft nullo

(Qnct

n

modo haberi poffit, procedendum

erit, & miffaabfolvenda, itatamen,

n

ut pretermittantur verba, & fi*

gna, quz-pertinent ad'fpeciem de-

QU

Y

ficientem , quod fi expectando ali-

quandiu'eadem materia haberi pot--

lb la

fit, expeCtandum- erit, ne Sacrifi-

cium:remaneat imperfectum;

d

cali

7oj. Quxritur, an panisex frumen-

to non co&us, poffit effe materia

quam

Sacramenti Euchariftiz ?:

"

Refp. Minimé, quia proprié non eft

n

ganis, fed.eft vocandus.maffa cru-

aqm

ddt

- da.

706.. Quxritur , ari pariis, qui confe-

&us eft ex farina frumenti, & lacte,

UL

Y

aut vino,autalioliquore;qui non eít

12

ii

aqua: elementaris,. fit materia hu-

jus Sacramenti Euchariftiz ?:

u

lt

[)Hïr' |

Refp. Nequaquam ; quialiquor ingre-

diens. compofitionem , feu mix-

j

$

lt^

täpncgm

325

—JX'S'XA*MEN

tionem ipfius

[

panis debet etfe gquai

elementaris,

707. Quaritur , an panis triticeus

non azymus, íed cum fermento

:

confectus fit materia leg

itima ipü*»,»

us Sacramenti Euchariftiz ?.

Refp. Nequ;quam in Ecclefia Latina,

fed eft materia legitima

Grzca..

m Ec'þlbüæ/

ä

IG

;lï:

708. Quszritur, an SacerdosLatinus

[

celebrans., fi confecret panemftu-

f

menti fermentarum , & Sacerdos-

b

Grecus celebrans, fi: confecret pa-

K

nem frumenti azymum, id eft fine

fermento,, ip(i Saccrdotes. confici-

2

f

ant Sacramentum 2

Kefp. Conficiunt Sacramentum,fed . — 7!

peccant moraliter;quia quifque con-

füetudinenr füz Ecclefig: tenetur

obíervare.

709. Quzritur, an vinutm confedtunm

€x pomis five ex moris five ex ra-

dicibus poffit efle" materia: Sacra- |

Ti

zaenti Eucharifliz ?

z

f

,Refp.

ORDINANDORUM. 933

materia hu-

Refp. Nequaquam, quia

fem

jus

Sacramenti debet

effe ex unis

-vin

um & non aliud vinum ; ut u-

triict

ra dictum eft.

album fit

w

710. Quaritu

r, anvinum

n p

magis mat

eria ipfius Sacramenti

?

. Euchariftig, quam

fit vinum þub.-

L; Lad" ]

rum?

E

m five fit albu.m, five M

K efþa

Vinu

brum;

dummodo fit ex uvis, eit

Ls

«qualiter materia ipfius Sacramen*

at

ti, fed eft magis in ufü vinum al-

óagt

bum, p

ropter munditiem majo-

zact)

rem, & hujus ratione conv

enien-

inum album in Miflx

idi

tius videtur v

s. Qu

Sacrificio adhibendumr.

.cur materia

San&if-

711. Quxritur,

itüm;ä

fimi Sacramenti

debet effé panisex

& vinum ex uvis

i(quöf[b

frumento azymus ,

de vite?

t

(tus Dominus confe-

Refp. Quia Chri

cravit intali pane,

& vino.

af

ua exi-

P

iz. Quzritur,

*

an pauca aq

flens cum: vi

no in ca

lice fit fimul

i

fius Sacta-

cum. ipío Vinoïmat(f.ri"a ip

me/nti i

l

324

UE EM ESAR

ienti, etiam:fi non:co

"

^

vinum?3-

4

nvegtatur'-iü; :

Refp. Maxime;:

| Ke

713. Quaritur, an fint düo Eucha-

"t

riltix Sacramenta, cum duplex fit

materia confecrata, & duplex for-

)

ma adhibita , (cilicet panis tritice-

Mi

Us, & vinum ex uvis vitis, & for-

mz verba applicata ipfi pani, &

verba applicata ipfi vino?.

&

&efp. Unum: eft. Eucharifti

"

mentum..

:2 Sacra-

Ij

fe

714. Quaritur; cur fit uni Sacramen-

to Euchariítiz.: data

t

duplex. mate-

li

ria,.& duplex forma

?

d

efp. Unicum tantum eft Rüchari-

Tf

i* Sacramentum;, tum ob unita-

o

tem contenti füb illis fi

P

eciebus, qui

D

unus eft.Chriftus ; t

um ob unita-

(afs

tem effe&us, unaen

im gratia com-

n.xs

municatur: tum ob

unitatem finis,

unionem. enim. Eccl

tem fignificat.

efïæqgc" unita-

71

j* Quaritur , an Sacerdo

s pnfïït

conífe

erare- materiam , quando ipía

ä;

mate-

ökmNANDöRmZ E

r

. materia non eft co

ram ipío Sa,c'cr--

dote?

Kefp.. Nequaquam:

ub

716. Quaritur, qua

lís pr'æfäntiä ipfi-

at

us materiz fit neceflaria, ut confe-.

lexfr

crari poffit ?

y t

Kefp. Iila,. que ufü, & more

V'huma--

&t

no rei przfentia judicatur, eft ne-

jti,

ceffaria ad'confecrationem: & diei--

tur, prafentia: moralis;

futt

717. Qusritur, quot fint hujus pre«-

|

fentie moralis conditiones?

'11(]163!1*;S :

Kefp. Duz, altera;, ut res fit coram:

Ts -

homine; altera,. ut non fit. nimis

|

|

diftans, licet oculis videri poffit.

i

718.. Quxritur, an' hoftia: confecta:

ii |

ex farina vetere p

. poffit confecrari ?

lurium: annorum.

us,qüf L

Unit [

Refp. Nequaquam; fi illa.farina erat

[

Corrupta, fed'poteft confecrari, fi

T

- illa farina- inceperat corrumpi , aut.

j *

non' erat corrupta.

719. Quzritur ,. an hoftia: confe&ta:

of

ex farina frumenti à furfure mini-

ii

i m&.ifeparata»poiïït confecrari

at

Z

Kefp.

326

mitot u d

Refp. Nequaquam , quia eft panis me-

dius; & non eft ufüalis, ideo non

eft materia confecrabilis, fi fürfur fit

*

majori quantitate.

720. Qusritur, quanta materia pof-

fit confecrari ?

(

Refp. Quantacumque illa 'fit , fed

debet confecrari tanta, quanta ad.

Id

ufum fidelium füfficere poffit..

t

721. Qusritur, quanta debeat effe

hoftia confecranda', & cuj,usv-ügu-

t

rg?

Refp. Debet effe tanta, quanta füffi-

14

ciat, ut videri poffit a circumftan-

[u

tibus perfonis, & debet effe figu-

rz rotundz , & circularis, ut eP»cAuf'u;

receptum..

v

Ke

722. Quszritur, cur im utraque par-

te hoftie , id eft ante, & retro nom

fit formatus Crucifixus, & folum-

modó in ea parte quam celebrans

ante oculos habere debet ?

KRefp. Chriftus et Deus, & homo ,

l

uatenus eft Deus, caret figura;

ideà. poft. una: partem hoiïiæ:.

nom

gue

O-RD-T NANDOR ZI"/W—L. 327?

Stt

nl

- figuratur, ut fignificetur Deitatem

invifibilem effe..

füt

723. Quzritur, quantz magnïfhdf—-

nis debeant effe particule confe-

4 pOA

crandz, & fidelibus diftribuendz ,

& an debeant habere figuram Cru-

L

cifixi in aliqua parte?

nf

t

Refp. Unaquzque illarum debet effe

tanta, quanta eft hoftiz pars quar-

&

1

qu

ta, & nom oportet ipfas particulas

habere figuram Crucifixi..

T

724. Qusritur, an Sacramentum

conficeretur, fi celebrans immu-

viti

taret verba confecrationis, & fen-

g

d

n

füm ipforum verborum mutaret z

Kefp. Nequaquam.

ld

Zai$. Quseritur,

an conficeretur Sa-

püï

cramentum , fi

i n

celebrans. aliquid

$

I

I

adderet formz confecrationis,quod:

gb

fignificationem, vel fenfum. non

*

mutaret ?

jom

Refp. Conficeretur quidemr Sacra-

