exiftente, & expofita. Ita Pius V.

U Ckf

dicit in Bulla, quz incipit: In füb-

limi.

df

Bol

175. Quzrítur,adquid teneatur Or-

dinatus ab alieno Epifcopo cumlit-

n

"

h.

teris dimifforialibus ,

poftq:uatïï re.

dierit ab ordinatione ?

fus,

Refp. In Veneta Dioecefi tenetur in-

ii

o

fra menfem íe przefentare coram

llluftriff. ac Reverendiff. P atriarcha,

j m*

"E

vel ejus Vicario Generali una. cum

litteris teftimonialibus füze promo-

(

tionis ad ordinem talem , ut often-

tito, ü

T

dat, rité, ac re&é fe ordinatum

fuiffe. Ita habetur in Synod. Ve-

| EFW

net, Cap. 34«

of

ao

$7f. Quz.

-

260

( a d d

j76. Quzritur , quotuplex fit titu.

lus, ad quem ordinandus ordine

fi

Sacro debet ordinari?

Y

Refp. Triplex eft; Primus eft titulus

paupertatis , ad quem ordinantur

f

Regvlares profeff, quibus glorio-

füm éft'mendicare , fecundus eftti-

tulus beneficii perpetui habentis

reditus. certos. faltem . diftributio-

fe

num quotidianarum ad honeítam

AE

vite íuftentationem judicio pru-

nef

dentis precipué Epifcopi, habita

ratione loci, penuriw, vel abun-

titg

.

tertius eft

dantiz ejusdem. loci

$:

Px&ïþ,

titulus patrimonii pacifice poffeffi,

Qu

tar

vel penfionis juxta quantitatem

Tit.

in fingulis. Provinciis requifitam.

Hxzc dicta fünt jaxta Concil. Trid.

fien

N

Et alibi quoque hic tradita.

f77. Qu&ritur, quid requiratur, ut

l)

beneficium, vel patrimonium .dica-

,

£

- tur, pacificé poffideri?

Cor

Refp. Requiritur, ut veré, & nonfi-

&t

&é fine lite, & contentione obti-

l

i-

nþatur, quantum ad dominium ut

e

ORDINANDORUA.

261

( t

le, quia dominium folum dire&tum

; t

non fufficit, quia fructibus caret.

Praterea debentproducere fructus

(ttit

certos pro tota vita ordinandi,

din

quod quidem patrimonium non

$ ely

poteít alienari abíque Epifcopi li-

9

centia, & nifi conítet ipfüm ordi-

gs o

Ia

nandum decenter, & perpetuo pof-

fe fuftentari aliunde..

Ti

hod

78. Quzritur, an Ordiaatus Ordi-

[

yr

nefàcro cum titulo ficto, & cemen-

j, bi

tito incurrat fufpenfionem?

q a

. Refp. Minimé incurrit fufpenfionem,

terti «

quia quamvis olim effet füfpenfus ,

Q poüfJ

tamen his temporibus non incur-

ii

rit fufpenfionem , juxta declaratio-

nem $. Congregationis, utrefert

Martinus .Fornarius de Sacrameti-

:

It

to Ordinis.

j

$79. Quzritur, an ille, qui (incere

»nhllïï d

confitetur fe non. habere titulum,

& tamen Epifcopus illum Ordinat,

V&W

nf

j V

;

igcurrat fufp'epüonem i

linium'*';

Reip.

262

EXAMEN

b

Refp. Maxime incurrit füfpenfionem,

quia fic Epifcopus videtur fe obli-

gare ad illum alendum.

f8o, Quxritur, an Religiofi Socie-

Q

tatis Jefü, qui poft biennium pro-

Tij

- bationis emittunt tria vota fimpli-

Ti

cia, poffint Ordinari ad titulum,

talis profeffionis, licet non fitpro-

m

- feffio folemnis?

D

a

Refp. Maxime, quia hoc poffunt ex

privilegio , non obftante conftitu-

T

tione Pii V. ut illis Gregorius

Refp

XIII. conceffit.-

p

f81. Quzritur, an aliqu

ïbus cafibuä

IN

illi,

ui dolo, & fraude fine titu-

n

lo fü

í

cipit Ordines Sacros,

Tan

fpeníus?

(it -fu-

fl

fb

R«efp. Eftutique füfpenfus his cafibus:

Primo fi cum Epifcopo , vel cumeo,

i

qui illam prefentat ad Ordines pa-

fb

Ciícatur , & f& obligetad nunquam

a

petendum alimenta ; Secundo fi

Ort

cum ficto titulo Patrimonii Ordi-

:

netur, vel mentiendo, vel falfo

W

nha-

)

probändo fe habere, quod no

bet;

ORDINANDORïIM.

263

(iot

bet, vel plus habere, quam habet,

fl

quod tamen non fufficit ad fuften-

tationem; Tértió, fi fingat fibi fa-

! fti

&am donationem ; Quartó fi pro-

mp

mittat fe nunquam petitarum do-

nata alimenta ca

.f

p. penult. de j[i-

tituls

monia, fi quis, &c.

$82. Quzritur, an füfpendatur ille,

n Wöi

qui cum ficto titulo à proprio Epi-

ícopo obtinuit litteras dimiffo-

fini

rias?

c[)nülm'

g

Refp. Sufpenditur q'uïdem , & hic, fi

per eas ordinetur,duplicem füfpen-

jQ

1,

l

fionem incurrit, unam quia fine

1

validis dimifforiis ordinatur, alte-

f

lid

j

5 r

À

j

ram , quia ordinatur fine titulo ju-

O.

f853. Quxritur, an incurrat füfpen-

: caübUi(

1qu

fionem ille, qui poft ordinationem

fponté renunciat beneficium , aut

vdine?

g

patrimonium , ad cujus titulum fuit

ordinatus ?

X

m "

Refp.. Non incurrit füfpenfionem, fed

-niï

r

peccat mortaliter, & Suarez notat

gl

juxa Concilium ^ Tridentinum,

]n0

ipfam

f

X

264

E£XAMEN

*

dpfam renunciationem beneficiief-

IG

fe invalidam, fed-renunciationem

Patrimonii folàüm prohibitam effe

fine aliqua fufpenfione , & :

li

qua cenfura.

an ali-

C

$84. Quaritur, an ille, qui fine ti-

W.

tulo ordinatus eft Sub - Diacona-

fK

tu vel Diaconatu, vel Presbyte-

ratu , feu Sacerdotio , fit füfpen-

)

- füs?-

]u

Refp. Eft füfpenfus, quia jura inomni

tl

Sacro ordine prohibent ordinari

lur

fine titulo, & hoc diftributivé, non

collativé juxta declarationem Sa-

Refp

N

cr» Congregationis, &ideo fiquis

Cc

fine. titulo ordinatus eft Sub-Dia-

din

conatu , vel Diaconatu, non po-

(o

tefít fine novo titulo ad Sacerdo-

hlm(

tium promoveri ,. & fi ad ipfüm

u

Sacerdetium fic promoveatur, in-

lhl

currit ipíam fufpenfionem.

NY

$94. Quzxritur , an quantitas Patri-

i

monii, vel beneficii , ad cujus ti-

N

talum

quis promoveri poteft, taxe-

ll

tur ?

[

at

Refp.

|

ORDINANDORUM,. s&g

eneüdï"x

Refp. Non taxatur, fed. relinquitue

iiv

arbitrio Ordinari propter locorum

iunt

diverfitatem , quia in loco füfficit

W nei

non eft, & fic declaratum eft à

Concilii Congregatione.

u t

$86. Quzritur, an aliquis, quande

Diato

non habet beneficium, vel patri-

Is

monium füfficiens per fe ipfum fe-

(

paratim, fed ex utroque fimul con..

Jun&to habet (üfficientem füftenta-

tionem , poffit ordi

y t

lum illorum ?

nari ad titu-

: or

JtiVe) n

Refp. Poteft quidem ordinari ad ti-

p m

tulum illorum juxta declarationem

ïd&?illciï?

ongregationis, fed nonpoteftor-

i. Su'ü. y

dinari , ff cum infüfficienti benefi-

m

cio vel patrimonio jungantur emo-

Go

umenta incerta, qug ex ordiaum

a

exercitio proveniunt, vel lucra ex

r;"

ed

induftria vel honefto labore orta,

i

hoc eft verum juxta fententiam

LU

ejufdem Sacrz Congregationis, &

jf

dl

is

multó mínus recté ordinari poteft

ille, qui nec beneficium, nec pa-

tCHr Ü

trimonium habet, licet ex indu. :

]

firia

266

EXAMEN

flria foleat magnum acquirere lu-

«

.crutm.

;

YU

$87. Queritur, an promotus adSub-

M

Diaconatum cum titulo Patrimonii,

(0

Patrimonium renunciet, & füíci-

d

iat alios Ordines , fiat füfpen-

h

üus?

TY

V

Refp. Non fit füfpenfus. Tta Avila

i

dicit, fed facra Cong. aliter declara-

fo

vit ut füb. q. 583.

388. Quxritur , an renunciat

io veri

f

Patrimonii, ad cujus titulum quis

T

i

- eft promotus, fi fiat, antequamip-

Sy

fe obtineat beneficium , aut aliqui

K

aliud, unde vivat, nulla fit ipfo

d

jure?

9.

Refp.

Nulla eft utique ipfo jure fe-

cundum Avilam: fed' retrodona-

IH

tio fidi Patrimonii valida eft in

Y

con(cientiz foro,

M

l

$89. Qusritur, an Epïfcopuä viro

C

docto, & grandu infigni pradito,

il

quem certo putet Cathedram, aut

b

beneficjum confecuturum effe,

con-

(

ORDINANDORUA.

^6

quïrereiu

concedere poffit, ut fine titulo pa-

trimonii Sacris initietur ? -

152

£x-

l

Refp. Ipfe Epifcopus eidem docto hoc

strító

concedere tuta conícientia poteft,

T

& hic poteft Ordinari ad titulum

"

DoGoratus quod ab Avila affir-

matur expreffe cum Henriquezqui-

d

]

bus adhzret Andreas Victogellus

in una additione ad opus Martint

t

Fornarii de Ordinis Sacramento,

fed hoc non eft in ufü.

Ciatio"

$90o. Quzritur, antitulus beneficii in

ylum

?

ipfofufficiat, ut ad i

pfüm tït-ulum

equ

quis ordinari poffit?

qu ä'y(

. Refp. Nequaquam, ut notat Naldeus

TR

de ordine n. 23.

$91. Quarttur, an quis poffit ordi-

j fit

nari ad titulum fervitii in

Ecclefia?

613

gliqua

i?

ii

Refp. Poteft , .dummodo ex illa ha-

beat, undevivat. Clerici Venetiex

(

puS

4

Conftitutioné Syxi V. & hoc fuit

il

illis conceffüm propter multas ele-

pïæ

n

pam

emofynas, quz fiunt Venetiis, ut

qh

iiffz celebrentur.

g

M2 f9x Qlïïf'

268

EX MMIEN

2.

uxritur, an'filius divitis nul-

Ke

la facta fibi à Patre affisnatione

Patrimonii poffit Ordinari ad titu-

lum Patrimonii futuri ?

[

4l

Refp. Nequaquam, fi ipfi filio nulla

affignentur bona fru&tifera , fed po-

197

teft fic Ordinari, (i Pater ipfi filio

di

bona fructifera affignet juxta con-

füetudinem ufü receptam, & ipía

h

bona fructifera ab ipío filio pacifi-

[

cé' poffideantur.

Nec füfficit, fi

ltf

pater ei det bona mobilia; nifi in

ho

bona ftabilia convertantur.

Ti

$93. Qusritur, anille, qui habetpa-

N

trimonium commune cum fratribus

P

lt

poffit Ordinari ad. titulum patri-

monii nulla fa&ta bonorum divi-

E

96,-

fione?

tio

Poteft dummodo pars, que

19

b

ico debetur,, füfficit ad hone-

DN

A

li

monium habet.

fte vivendum , quia fic vere patri-

?xefp

$94. Quaritur, an patrirnonium, ad

r

cujus titulum aliquis ordinatus, fit

12

beneficium Ecclefiafticum | dicen-

f

Refp

dum?

I

d

ORDINANDORU M.

269

Ws .

Refp. Nequaquam , quiaper mortem

j

j

Clerici non vacat, fed ad heredes

i

at

tranfit, & quia Clericus ex illo per-

folvere decimum annum teneatur

flfo t

Abb. cap. tuis de praebend.

nf

f9;*. Quzritur , cum Epifcopus or-

i

dinans aliquem íine titulo tenea-

tur alere ipfüm fümptibus , an

$ W

if

hzc obligatio extendatur ad füc-

li

[

ceffores?

(

Y

Relp. Ipfe Epifcoþus teneatur ei de

[ Iii

l

fuo providere, donec ab ipfo Ordi-

nato füfficiens titulus obtineatur,

uf

n*ü&w

& hec obligatio extenditur etiam

ad fücceffores, fic ipfe Epifcopus.

i

Ita ait Naldus de Ordine, n. g.

du

yüm *

$96. Quzritur, an Canonicus Reli-

.giofüs, vel Clericus intra clauftra

nondum profeffus incurrat fufpen-

PZïS, (

1

fionem, fi recipiat ordinem Sacrum

r

fine titulo aliquo?

«

Refp. Affirmative juxta

Bullam Pii

Quinti.

p

$27«

ügritur, an ille, qui ordina-

j

ma u( j

Qu

tus ;1 Sub-Diaconmus fine titulo ,

3

aukc

)

a7o

EXA]ZEN

autfi poftquam ordinatus eft cum

Mdf

titulo, amiferit ipfüm titulum

fit ulterius ordinari?

pof-

m

Tn

Refp. Minimé pote(t ulteriüsordina-

It

ri, five titulus amiffus fit, poft-

ide

quam ordinatus eft, five fit ordina-

:

il

tus (ine titulo. . Ita SacraCon

[))

gatio refpondit.

gre-

k

l&

598. Qusritur, anrepellendus fitab

ordinibus füfcipendis ille , qui ne-

g

ícit precepta Domini , Ecclefiz,

Qütc

Symbolum Apoftolorum , & reli-

ts

qua attinentia ad Doctrinam Chri-

1Qt

Ítianam?

1

W

Refp. Utiquerepellendus, & propter-

lib

ea illi , qui volunt füfcipere ordi-

bro

nes Ecclefiafticos , attente legant

tabi

copiofam declarationem Doctrine

Wl

Chriftianz vulgari Sermone ab

qii

Eminentiffimo , & Reverendiffimo

S

Cardinale Bellarmino compofitam ,

he

fed

que ab omnibus eft amplecten-

a

AT

f99. '(äæritur, qui fint illi, qui re-

[

pellendi fünt .ab ordinibus füfcipi-

W

endis ?

Refp.

ORDINANDORUM. s7Y

dm Refp. Hlli , qui non füfceperunt Ba-

lum

ptifmum, foemine bigami , fole-

mniter Poenitentes, (qui non fünt

sordt

in ufü his temporibus, ) nephyti,

h po

id eft novi in fide Chriftiana , cu-

: Ordit

riales , id eít qui ratione officii

Qw

obligati fünt curim, ut judices,

Advocati forenfes, Notarii , mili-

qus(t

tes, & fimiles alijMiniftri: item ra-

tiociniis obligati , ut ACtores , Exe-

gt

ii

cutores, Procuratores , Curato-

res, & aliiqui habent publicas admi-

&n

W

ftrationes forenfes: item fervi, fi-

militer corpore vitiati, utfunt qui

laborant morbo caduco, vel mem-

p

at

bro corporis funt truncati , aut no-

tabiliter debilitati, itaut impediat

f

pit

exercitium Ordinis, & monoculi,

quibus deeft oculus Canonis, item

ye 7

Vi

energument , feu obfeffi à daemo-

ne, & mente capti, & illi, qui de-

oftt

fectu corporishorrorem,velícanda-

jin

fum generarent: item hermaphrodi-

Til

ti,(imiliter illegitimi tum peregri-

ni , nifi habeant litteras authenti-

i?

4

cas

K

E

72

EXAMEN

cas: dicuntur autem peregrini, qui

C

non fünt oriundi de Epifcopatu,

vel.non habentibi domicilium ,aut

beneficium, item ignoti, id eft illi,

quorum vita non eft nota Epifco-

K

f

po,item infames , item qui fünt

Obligati ad indecenti , item illite-

rati , item ir.gulares excommuni-

cati, füfpenfi, &.interdi&i, item il-

li,qui carent titulo legitimo fü-

flentationis, itemque conjugati , fi

B:::

bigami fint, item proles hzretico-

li

fi

rum ufque ad fecundam generatio-

nem , item illi qui Sacramentum

D

confirmationis non füfceperunt ,

)

item, illi qui non habent primam

fi

i

"onfüram; item qui non habent

legitimam «tatem; item qui non

ft

N

habent ufüm rationis, item qui non

habent intentionem füfcipiendi or-

dines; item qui eftin peccato mor-

talis Omnes füpradicti à füfcipien-

dis ordinibus fünt. repellendi.

;

600. Quzritur, an omnes füpradicti

V

nt a fuf-

proxime, qqiï repellendi fü

cipien-

a

ORDINANDORUA.

275

fmï, WE

cipiendis ordinibus, fint incapaces

Sacramenti Ordinis, ita ut, fi Ordi-

fcopt

um ,

netur, invalida fit ordinatio & nor

] el

Y

l]

recipiant ordinis Characterem?

Bpil

. Refpondetur. Non omnes füpradi&tt

Künt (ie incapaces Sacramenti Or-

qui (

al

dinis, fed tantum illi, qui habeat

aliquid. pofitivum, vel negativum

m

j, t*

contrarium. fübftantize Sacramenti

Ordinis, ut fant illi, qui non fünt

ittf J

Baptizati, fceminz, & illi, quinon

lj.llg'l(ï'»

habeant intentionem füfcipiendi ip-

d

oneri

füm ordinis Sacramentum, qui qui-

dem à füfcipiendis Ordinibus 're-

od

pelluntur de neceffitate Sacramen-

xeP 10

ti, alii vero füpradi&ti a füfcipien-

: r

us

dis Ordini&us repelluntur denecef-

fitate pracepti.

j Y

6o1. Quaritur, an.hermaphroditus,,

qux n

id elt homo,. qui habet utrumque:

od

qtort

fexum, fit. ca

pax Sacramenti ordi-

nis ?

l

j(i

j

Ü

Refpondetur , Non eft Sacramenti

; ordinis capax, nifi in. eo preevaleat

i

yau

fexus virilis : unde hermaphrodi-

x

$

tus

aj

7

274

EXAMEN

tus, qui eft potius foemina , non

oj

recipi characterem ,. i Ordinare-

tur.

602. Quzritur, an b

?

ärmaþhi*odïcuä

in quo przvalet virilis fexus, cum

n

fit Ordinis ca

pax x iE L*Ordin'an-

r

&

dus?

t

KRefp. Non eft ordinandus, nifi noto-

q

rium fit, ipfum effe hermaphrodi-

0

tum, quia fcandalum orriretur , (i

di

Ordinaretur, cum ipfe fit quidem

x

monflirofüs.

Et Suarez putat

tür

ipfüm.hermaphroditum effe irre-

| «

gularem propter monítruofitatem.

[2

Sed Toletus tenet ipfüm non effe

hy,

irregularem, fed. propter fcanda-

lum ab ordinibus effe rspellendum,

«

quando eft notorium ipfüm €

Mf

hermaphroditum.

603. Quxritur , an infans, quícaret

ufürationis, fi initietur ordinibus,

I

foj,

etiam Sacerdotio, füfcipiat Ordi-

nis Characterem?

L

Refp. Utique füfcipit ordinis Chara-

b

&erem, quia intentio Ecclefiz fuf-

ficit ip ipfo infante,

604- Quz-

-

ORDINAND ORZIM 2vf

M

604. Quxritur, an dato , & non

Qinate

conceffo,quod minóres ordines Sa-

cramenta non effent, foemina, ex

(dituy

Pontificis difpenfatione , effet ca-

s, QIt

pax ipforum ordinum rainorum?

i

Refp. Minimé, quia per eos colloca-

tur homo in gradu quodam Ec-

f u*

clefi , cum poteftate exercendi ex

officio munus Ecclefiafticum in or-

1phr0:::

AtUI' *

dine ad Sacrificium Divinum, &

quidem

1

per ipfos ordines minores difponi-

u

i

tur ad Sacerdotium, cujus minimé

d

eft capax mulier

, ut füpra patet

fj

expreffe,

(j [j

£0j. Quzritur, an feeminajurecom-

[ani

muni , & ex Pape commiffione:

hh

cenfüras ferre poffit?

"d

Refp. Foemina jure communi nequa-

quam ferre poteft cenfüras, fed ex

yatt

Papx commiffione eas ferre po-

j

teít fecundum Tolétum , & alios.

; O,'dl'

606. Quaxritur, an quxdam foemi- .

na (ine errore Diaconiffz , Pres-

(yrt

byterz, & Epifcope dicte fue-

[it [UF

rin; ;

i

| Refþ.

T

"

276

EXAMEN

Refpond. Utique fine errore quxe

fos

dam foeminze dictz fuerunt Diaco-

fi

t

niffe , Presbyterz , & Epifcopz ,

quia earum. viri poft thori divifios

nem . effe&ti erant Diaconi, Pres-

Ti

byteri, & Epifcopi, ut.»otat An-

Mf

dreas. Victorellus & à Gracis vi-

N

duz vocantur Presbytere, utidem

$

Andreas. Viétorellus obfervat, Et

x

Abbatiffa vocatur. Diaconiffa , jux-

Yo|

ta Gloffam in c. Diaconiffam.

gior

607. Quzritur , an amenti, qui ante

fufp;

amentiam ufü rationis nullo modo

Wse

erdinationem petiit, invalide ordi-

Q

nesconferantur 2

t

Refp. Invalide utique conferu

ntur,

| Ó1o,

quia eft adultus, in quo intentio re-

adi

quiritur ad ordines füfcipiendos..

ä

d

608. Quzritur, anordinatiSub-Dia-

N

. coni, vel Diaconi à Papa, poffint

N

promoveri ab Epifcopis ad ordi-

d

nem füperiorem ?

fii,

Refp. Nequaquam , propter reve-

X

rentiam erga ipfam P'apam,qt etiam

Y

füpra patet,

609. Quz-

*

ORDINANDORUAM.. a

€09. Quxritur, an conjungatus nom

e qu

tDixe

bigamus ante & poít confümma-

tum Matrimonium , uxore fponte

Xcop

i divi

& expreífe confentiente , ad ordi-

, Dr

nes fufcipiendos tranfire poffit?

p Àn

Kefpond. Poteft utique tranfire ad

"s r

Ordines füfcipiendos, fed fecundum

ia

Sanchez , fi uxor fit juvenis, ipfa

xl

uxor debet ingredi Religionem , &

vovere continentiam in ipfa Reli-

llffï ! i.J

gione, fi autem ipf fit fenex, & à

H

at

fufpicione incontinentiz aliena fa-

tis eft votum continentiz in fecu-

[ortod

je at

lo emittat & Epifcopi licentia ad-

datur..

$10. Qusritur , an quando uxor

f N

adulterium patravit, vir ea relu-

en j0t

andOSv

Gante& invita, ad Ordines promo-

veri poffit?

Ü

J

Refp.. Maximé, & hocfecundum San-

polf.

chez eft valdetutum.

j $

611. Quzritur, an eonjuge hzretica

per Ecclefiz. (ententiam : damnata,

1 ]'CW

]zeuam

vir ejus Catholicus poffit aícendere

.ad ordinis Sacramentum ?

u

M7

[

Rdþ.

EXAMEN

278

Refp. Maximé, quod ab eodem San-

Mdf

chez affirmatur.

iV

615. Quzritur, an nephytorum fi-

[

li , qui baptizati fünt ante üfüm

[

rationis , fint repellendi ab ordini-

lef

bus fufcipiendis?

(

Refp. Nequaquam, nullum enim ha-

Ti

bent impedimentum.

T

615. Quezritur, an Curiales abfo-

Af

luti feu liberati & curia ab ordini-

D

u

bus füfcipiendis, fint repellendi?

Refp

. Minimé, nifi infames fian.t*,yel

fio:

alia ratione irregulares.

Cür

614. Quzritur, quisSacramenti Or-

al

dinis (it ordinarius Minifter 2-

é19

Refp. Epifcopus eft ipfius Sacramen-

0i

ti ordinis ordinarius Minifter.

m

615. Queritur, an Papa poteftatem

I

- conferendi ordines etiam minores

IN

comitterre poffit ei,

qui non eftSa-

cerdos?

Relp. Nequaquam.

j

616. Quzritur , an quilibet Przla-

tus , qui. non eft Sacerdos, poffit

conferre- ordines ,. faltem- mino-

16)?

tes2

s Refþo

ORDINANDORUAM.

279

t o

Refp. Nequaquam.

lex Sacerdï)s

617. Quxritur, an fimp

utt i

ex Pape commiffione omnes or-

e ifin

dines minores conferre poffit ?

ordit

Refp. Maxime.

618. Quaritug, an Cardinales, dum-

modo fint Sacerdotes , Ordines mí-

nim r

nores conferre poffint?

)S ab

f

Refp. Affirmativé , quia ex confüe-

of I[]

tudine ipfis. Cardinalibus conceffa

endi?

eft poteítas conferendi ipíos ordi-

nos .minores , & hoc afferitur fe-

T

cundum Sotum, Valentiam, &

yti(

alios.

619. Quxritur, an Abbates mitrati

t

Ordinesminores confere poffint?

Réfp. Abbatesmitrati Ordines mino-

f

futet

res- conferre poffunt -folummodo

inora

füis fübditis, utftatutum eftà Con-

cil. Trid. fed aliis poffunt conferre

16&51

conditionaliter , ut infra proxime

patet.

620, Quzritur, an Abbates confer-

?ræ[a

of

re poffunt Ordines minores etiam

Ordi-

i

! illis, quinon funt füi fübditi, i

parius

Mj

280

EXAMEN-

narius loci, in quo ordinari VO-

tun

- lunt, fpecialiter fentiat, ut ab ipfis

^

v

Abbatibus mitratis ordinetur ?.

j

Refp. Maximé, dummodo ordinandi

td

habent etiam fpeciales dimifforias

It

füorum Przlatorum , & hoc afferi-

.—j

lyfo

turjuxta declarationem Congreg,

Om

Conc. ut refert metrinus Ferrarius

h

de ord. Sacramento.

| 625,

621. Quxritur, an fimplex Sacerdos

| " d

poffit conferre ordinem Presbyte-

Tor

ratus, & Diaconatus ex Papz com-

miffione ?

à

n

Af

KRefp. Secundum fententiam . cont-

WW

munem etiam ex Papg commilffio-

]

ne fimplex Sacerdos non poteíl

'&w

conferre ordinem Presbyteratus,

mií

& Diaconatus.

bri

€622. Quszritur, an fimplex Sacerdos

!

54

poffit conferre ordinem: Sub- Dia-

Q

conatus ex Papx commiffione?

Ori

Refp. Secundum Cajetanum, Duran-

D

dum , Innocentium, .& alios (im-

plex Sacerdos ex commiflione Pa-

W,

D

cona-

f

pe Pþoce(t conferre Sub- Dia

E

$UI

)

S

:

/ORDINANDORPZHIJ., A8t

nati Y*

tum, fed fecundum D. 'Thom. Syl-

t ab

veftrum, & Bellarminum , ipfe fim-

tür?.

plex Sacerdos hoc facere non po-

ydintt

teít, etiam ex Pape commiflio-

miffact

ne; & ideó hac in re quzlibet

oc af

ipforum opinio teneri poteít, cum

COngr

omnes ipíii Auctores fint à Sancta

Fa

Ecclefía approbati.

623. Quaritur, an Presbyter Paro-

gt

chialis. poffit conferre Primam

D

"Tronfüram fine commiffione Pa-

d

?

"

Refp. Minime, & hec opinio nega-

m Mu

tiva in praxi eft manifefta,

uia

y

Presbyter Parochialis ex officio,

y p

& confequenter fine Papz com-

ytmtü»

miffione nunquam contulit

;pfäm

Primam Tonfüram.

xerdt

624. Quzritur, an Epifcopus poffit

p

committere poteftatem conferendi

jone

,

!

ordines etiam minores aliis, qui

J

- Epifcopi non funt?

jos i

Refp. Nequaquam, Epifcopus enim

['ono ?

non potefít demandare ea, quz

T

fünt Ordinis, aliis, qui Epiftopa-

W

tum non habent,

625'- (äæ-

282.

E'X;,JMEN

625. Quzritur, an Ordo collatus ab

ho

Epifcopo excommunicato , vel pre-

s

cifo, interdi&o füfpenío, velfimo-

£ay

niaco, validus fit?

It

Refp. Eft validus , quia ipfe talis

pre

Epifcopus Ordinis poteftatem non

[

amifit; fedfi ipfe Eptfcopus effet de-

fün

nunciatus nominatim, excommuni-

«

catus, vel precifüs, interdi&tus , fu-

qui

fpenfüs, vel fimoniacus, vel effet

häbl

Ord

notorius percuffor Clerici, ille, qui

effet Ordinatus ab i

Tatio

pfo tali EPifco-

po, effet füfpenfus.

pote

626. Quzritur, an Epifcopus in pro-

dto:

pria Diosceft Ordinans, non füos

jux

fübditos . fine licentia Ordinarii

fent

illorum aliquam poenam incur-

pref

rat.

(ibd

Kefp. Incurrit füfpenfionem a col

la«

[

a,

tione Ordinum per annum & ab

eo fic Ordinati füfpenduntur, ac

]u

executione Ordinum füfceptorum

T

arbitrio proprii Ordinarii. juxta

Wu

Conc. Tridentin. feff. 25. cap. 8-

Idf

de reformatione; & extenditur

ft

D

hqc

ORDINANDORU M. —28;

fatis)

. hoc etiam ad Epiícopos Titula-

res.

viy

m

627. Qusxritur, an Epifcoþus in al-

terius Dioecefi Ordinans cum ex-

[e t

preífa licentia Ordinarii Ioci, pof-

em W

fit ordinare perfonas, que non

dul

fünt fübjecte ipfi Ordinario loci?

n

Kefp. Nequaquam , nifi Ordinandi,

i&m)h

qui non füntipfi Ordinario fübjecti

yddi

habeant dimifforias generalesà fuis

Ordinariis, & hoc eft juxta decla-

du

j

rationem . Sacre. Congregationis z

poteít tamen ordinare proprios füb-

j ineï':

ditos fibi, quia reus voluntas con-

on l

juncta eft cum propria ipfius prze-

) li

rdlm

fentia, eft equivalens di&x ex-

preffe licentiz .Ordinandi ipfos

f mCul

fübditos fib

cefi.

x

iïin. ipfa aliena Dice-

] COUJ

j

. 628. Quzritur, an Epifcopus Italiae

Al

poffit ordinare Ultramontanum fi-

ne licentia füi Epifcopi, vel Pa-

pcom

pa?

! [UX

R

piícopus

a

]

efp- Nequaquam ; & ipfcEp

»ndJFr

fic ordinans arbitraria poena eft

N

puniendus,

629. Qux-

284

EX AUMEN

629. Quzritur , an Epifcopus poffit

E

ordinare extraneum füb. rat

Q

tione?

z

ihg-bi-

Y«

Refp. Epifcopus, fecundum Suarez,

alli

fi ordinet extraneum füb ratihabi-

tr

tione bona fide excuíatur à cen-

l

fuüra,ut excufatur ille, qui fic eftOr-

diy

oft fa&tum Otdi-

dinatus; fed fi

hi

ariusratam. non habeat ipfam Or-

101

dinationem , ille, qui fic Ordinatus

€tia

eft , tenetur fervare füfpenfionem

tj

in foro exteriori propter fcandalum

Otdi

quamvis in foro conícientig non

ET

effet vere füfpenfüs, ideo nonfaci-

N

le eft facienda Ordinatio füa rati-

pio

habitione.

Ino

630. Quaritur, an Epifcopus fami-

Ete

liarem füum non fübditum ordina

Ste

re poffit?

^

ho

3!.(

con;

Refp. Màximé: dummodo duo

[5

currant. Primum , ut fecum com-

Di

moratus fuerit per triennium, quo

intelligitur incipere, antequam ef-

Md

fet Epifcopus, fi etiam tunc fuerit

hi

l'w

ejus familiaris, juxta Sacre Con-

M

&

grega-

j

ORDINZNDORZIM. 285

J

Se-

us

gregationis declarationem.

cündum elít, ut ftatim beneficium

) taFihz;

vacans conferat eidem, juxta Con-

n u

cilium Tridentinum ; fed:circahoc

p r

tria fünt advertenda.

Primum ;

turit

hoc habere locum in Epifcopo or-

dinario, & non in Epifcopo Titu-

j fl

dum (

lari.

Secundum, id haberelocum

cint

non folüm in Prima Tonfüra, fed

: Qritt

etiam in ordinibus minoribus , &

enlit

majoribus: & Tertium elt, ipfüm

cani

ordinandum poffe ordinari, etiam

ad titulum penfionis, vel ad titu-

entiz'

lum Patrimonii füfficienter; fi fiat

o

jp i?

pro Ecclefiz neceffitate, vel com-

moditate, & adícribantur fervitio

» i

Ecclefie determinatz, ut S. Con-

gregatio declaravit.

631. Quasritur, an alicui Abbaticon-

p

r

ceffum fit, ut füos Monachos Sub-

d

um

Diaconos, & Diaconos initiare

. — poffit?

5

jnd

Refp. AbInnocentio VIII. concetfum

tj

yun?

li

füit Abbati- Ciftercienfis, ut füos

n

]

"1.

Monachos , Sub-Diaconos, & Dia-

"

eonos initiaret,

632, Qux-

gï

2 86

EXAME N

632. Quxritur, an ordo collatus ab

6f.

Epifcopo hzretico validus fit?

fs

Refp. Validus, fed conferens, & füf-

fe

cipiens peccant; ille ordinem con-

I

ferendo, ifte fufcipiendo.

Mf

poi

633. Quxritur, anbonis Angelis, di-

ho

Ípenfatione Dei , extraordinarieor-

t

dines conferri poffint?

Refp. Licet ordinarie omniumSacra-

b

mentorum Miniítri fint homines

&f

determinati tamen à bonis Angelis

It

difpenfatione Dei, extraordinarie

den

f

ordines conferri poffunt , quia

YN

ipfemet Deus neque Sacramentis;

neque Ecclefie Miniftris virtutem

t

fuam alligavit.

bir

634. Quaritur, an dato, quod Dei

lef

juffu mortuus Epifcopus ad morta-

ii

t

lem vitam rediret, ipíe ordines

conferre poffit ?

&

«

Refp. Ordines utique conferre poffet,

& fecundum aliquos id poffet, et-

t

iamfi beata illius. anima gloriofa

D

corpori conjuncta effet, quia Epi-

fcopalis charaCter indelebilis re-

N

inanet,

5?)'- Qu&-

N

ORDINANDORIU A.

487

ylatui

63;. Quzritur, an anima rationalis

du

fejuncta à corpore, ordines con-

fi5; j

[

ferre, & alia Sacramenta miniftra-

riemt

re poffit?

ff

Rel

P. Animarational

is feiun&a àcor-

pore in via ordinaria hwc facere

.ngelis].»

non poteft, quiá cum non fit ho-

dinrt

mo , ipfà non poteft proferre ver-

ba; fedin via extraordinaria, hoc

jumi

- ff

]

eft divina difpenfatione, hac face-

j m

re valet, ut etiam Angeli boni eà-

dem facere poflunt.

;ordinl'-

t.t

$36. Quxritur, an dato, quod de-

mon mendacii pater, Sacramen-

-xamelil

;n

tum miniftraret, effet ipfam Sacra-

mentum ratum habendum ?

l

)

Relp. Secundum D. 'Thom. & alios ,

n

ipfüm Sacramentum non effe ra-

m

T

tum habendum.

637. Quzritur, an dato, quod certa

:rrepä!

cognofceretur revelatione a dz-

mone aliquod Sacramentum colla-

"

tum fuiffe difpenfatione, & juffa

T

)u

T

[

Dei ipfum Sacramentum vale-

ret?

Refp.

l

288

EXAMEN

Q

Refp. Valeret utique, quia, ut füpra

dictum eft, Deus nequeSacramen-

V

tis, neque Eccle(iz Miniftris virtü-

qu

tem íuam alligavit ; fed creden-

bre

dum eít, nunquam Deum adhibi-

r

turum effe daemones miniflros Sa-

fs (

cramentorun ; utSotus; &aliiaE

N

firmant.

639. Quxritur, an Epifcopi fchifma-

Tef,

tici ordines validé conferant?

It

r

Refp. Affirmative , fed Ordinati ab

ipfis nonrecipiunt Ordinum execu-

D

tionem, &eorum irregularitas tol-

l,

litur fedis Apoftolice auctoritate

N

ex Clement, VlII. in intrudtione

Tri

€tar

füper aliquibus Graecorum ritibus,

ut in Bullario pat.

b

Et Urbanus VIII. Anno t

624. contra

(cien

male Ordinantes, & naale ordina-

Oy

tos legem tulit , Conftitutionis ty-

Y

pis traditz, cujus initium eft : Secre-

tis &ternz providentis Conciliis ,

qüm

&c. quz quidem lex àPatriarchis,

on

Archi-Epifcopis , & Epifcopis dili-

m

xime

)

gänter eft obíervanda , ma

cjrca

*

;

ORDINANDöRZIM

289

, u

circa initiandos Ultramontanos,

i Ctatm

& extra Italiam oriundos, quia

irs Vf

quedam -ponit particularia quz

] od

b'revitatis-gratia hic non explican-

m at

tur.

i(ros

. 639. mæritür, qua requirantur, ut

&l

Epifcopi in tradendis ordinibus re-

e fuo munere fungantur?

i& Refb. Tria principaliter requiruntur,

t

Primum eft, ut Epifcopi adhibeant

E

examen per fe, pel per füos ido-

n CXCCV:L

neos Miniftros & examinent om-

yíast

nes, etiam Regulares, nifi in hoc

AU

int privilegiari poft Concilium

nj

Tridentinum , &. excipi . poffunt

j i

etiam notorié digni , quod quidem

examen debet eíle non folum in

d

Ícientia, & doctrina competente

T d

Ordinandis , fed etiam in vita &

;[/001'5 W

moribus, & natalibus, & in aliis

iW

Canonicis impedimentis : Secun-

:anfilifl5l

um eft, ut ipfi Epifcopi conferant

r

ordines ab aliquem titulum, ut fü-

pra patet: Tertiumque eft, ut ipfi

Qs llx

m

Epifcopi non per faltum , fed gra-

g

datim

290

EXAMEN.

datim, & debitis temporibus or-

Mf

dinent eos, quos recté ordinare

offunt.

:

j

640.. Quzritur, que intentio ab Epif-

fü

copo haberi debeat, quandoor-

Lm

dines confert?

(

Refp. Debet habere a&ualem , vel

i

virtualem intentionem ordinandi,

K

uotquot de facto ordinat, & de-

Rfj

- bet difpenfare in genere, in qui-

let

-bus difpenàare poteft: & hzc ab

din

— Epifcopis fünt fervanda, ut omni-

lite

bus Sacramenti ordinis capaci-

f

bus in ipfis actionibus ordinandi

Y

valide conferas ordines quofcun-

b

ue. - Si autemaliqui indigné rece-

J

perint, ad poenitentiam contuge-

po

re tenebuntur, & etiam abíolutio-

nes, & difpenfationis opportune

fuf;

EU

.requirere debebunt, fi non folum

Mj

culpas, fed etiam cenfüras, & ir-

f&

regularitates incurriffent. *

Q

641. Quazritur, an expediat in ordi-

q

natione Epifcopus infligere excom-

k

municationem ipfo facto contra

Q

'improbe accidentes?

Befp;

ORDIAEIANDVORZIM. ^ 29t

u

H

Refp. Hoc minimé expedit, & ideo

otdi:

ii

juxta novum Pontificale excom-

municatio folàm comminatoria eft

T

: fulminanda.

!

antt

642. Quzritur, an ordinatusab Epif-

copo, qui fe abdicavit Epifcopatu,

um

quoad locum, & di

wdiu:

gnitach , fit ir-ï,

regularis ?

]af'- &'er

Refp. Eft utique irregularis, &

| Td0-

Ing

letus, ait , quod licet füfcipere or-

f l

N

dines minores à tali Epifcopo cum

yt ott

licentia proprii ordínarii , nam pro-

a

hibitio intelligitur ille ordine .ma-

d

jori fcienter ab illo fufcepto.

y»

645. Quzritur, an fit irregularis il-

hgtr'?

. le, qui recipit ordines ab Epifco-

a

po, excommunicato , interdicto,

Bol

lüfpenfo , nominatim denunciato,

W

aut notorio percuffore Clerici?

nf

(

F

Reíp. Eft irregularis & Suarez re&é,

, u

tenet illos , qui fine füa culpa, vel

coadié àtali Epifcopó ordinantur,

f OId

effe füfpenfos , quoniam prohibent

a

hanc ordinationem, non propter

g

culpam ordinati, fed propter inju-

[

2

riam

ff-

292

EXAMfN

riam ordinantis, & hoc eft fine du-

Kef

bio tenendum.

[

644. Quzritur, anordinatus ab Epif-

copo non baptizato non Sacerdote,

vel non confecrato , fit veré ordi-

D

natus ?

Q

Refp. Non eftveré ordinatus, fedta-

u

men non eft irregularis refpectu

[

ordinem ab eo aut ea rite füfce-

Raf

torum, nifi fit infamis, vel fine

f

exercuerit actum ordinis, quem

g

non habebat.

f

64;5. Quxritur , an Ordinatus a

b

Mdj

Epifcopo illiterato fit irregularis?

Y

'Refp. Secundumi Suarez , Ordinatus

[;

o illiterato non eft ir-

d

-ab Epifcop

regularis, fe

d fecundum Majolum

Ti

2

eft irregularis.

W

646. Quzritur, quam

poenam incur-

Gs

rat ^ Ultramontus

ul

ordines

füfcipitab Epifcopo Italo finelicen-

Md

tia Papz, vel proprii Epifcopi cau-

l

fam in litteris. exprimendis , Cur

|

ipfe non ordinaverint,

Refi)-

A

ORDINANDORIUM. 293

Refp. Incurrit fufpenfionum , 'quod

L

quidem locum habet etiam in or-

ibl

dinibus minoribus , fed non in Pri-

qcerdd

ma Tonfüra , fedtutius etiam in

te ott

ipfalocum habere tenendum eft fe-

cundum Henriquex.

647. Quzritur, ad quod principali-

y, o

4

ter tendant ordinandi?

y

T

rite :

Refp. AdSacerdotium, quo fit Sacri-
