. dum Sacramentum Baptifini ,. de-

betetiam hac forma uti.

Ego te baptizo in nomine Patris,

& Filii, & Spiritus San&i Amen.

Omnes . particule contente in ipía

forma funt de effentia formz , prz-

T

ter , illas,Ego, Amen, & In. Debet

etiam advertere, quod proferendo

Baptifmi formam debet ex neceffi-

tate Sacramenü Baptifmi abluere

faltem femel caput cum di&ta aqua

naturali, & hoc fieri poteft velim-

mergendo ipfüm caput illius, qui

eít baptizandus cum modo directo

adabluendum, non autem ad occi-

dendum, vel afpergendo ipíàm

aquam füper caput, & füfficeret,

ut dicit Sotus, quod aqua caderet

fuper capillos.capitis, licet ita non

penetraret, ut attigeret ip(ius ca-

pitis cutem.. Adverte etiam , quod

'Toletus, & alii dicunt effe proba-

bile, confici validé Baptifimum, fi

aqualavatur manus , vel pes , aut

Cca-

a;iia co-rpgris pars quz.non eft

put

z

»

ORDI&JNDOR UM

399

j

püt, tamen ille ,. qui eft tali parte

baptizatus , denuo baptizandus eft

I

füb conditione dicendo, fi non es

1

baptizatus, ego te baptizo in no-

li

mine Patris, & Filii, & Spiritus

um

It

San&i Amen.

d

848. Queritur ,. an Minifter bapti-

)

zans tempore. neceffitatis exiílens

j

in mortali, & fine contritione, pec-

MU

cet mortaliter?

Refp. Nequaquam , quia hoc faceret,

1(1112

lim;

ut Laicus, fed fifaceret folemniter,

Jl

& ex officio , peccaret mortaliter,

fic Parochus exiftens in mortali

[

aä?

non peccaret mortaliter, fi affiftat

fin

Matrimonio, quia non eft Minifter

d

fed teftis auctoritatibus : & Mini-

:[C[

ftri, qui fünt ipfi contrahentes, in

j

mortali p

S acl.i;. , ij

eccato, cum fint miniüri

d

m

849. Queritur ; à quibus Sacerdos

J

fimplex poffit abfolvere in articulo

Í

mortis 2

J

Refp. Poteft abfolvere ab. omnibtis

ca-

| peccatis.etiam enormibus, & à

l

bus

EXA]I;EN

400

fibus refervatis, à cenfüris quibus-

ENCNPER

cumque, quia nulla eft refervatio

in ipfo articulo mortis.

8yo. Quzritur, an Sacerdosfimplex

teneatur fcire abíolutionis formam

quz adhibenda eft in abíolvendo

exiftente in articulo mortis & quz

fit ipà forma abfolutionis?

Refp. Maxime, quia cumipfe fimplex

Sacerdos »offit abfolvere exiften-

tem in articulo mortis, ut füpra-

di&um eít neceffarium eft ipfum

fimplicem Sacerdotem re&é fcire

ipfàm formam tunc temporis ad

hibendam, qus quidem, ut habe-

tur in Rit. Rom. hzc eft.

Ego te abfolvo ab omnibus cenfüris,

& peccatis in nomine Patris , &

Filii, & Spiritus San&i. Amen.

Ü

Et adverte abíolutionis formam ex-

tra cafüm neceffitatis articuli mor-

tis adhibendam ab habentibus or-

dinariam , feu delegatam au&ori-

tatem abfolvendi regulatam effein

Rituali

ORDINAND Ok UM. 40X

j

l)

Rituali Romano, quod maxime eft

in ufü,

$j1. Quaritur, an dato cafu, quod

5

fimplex Sacerdos inceperit audire

"

confeffionem alicujus exiftentis in

li

articulo mortis, & füperveniat pro-

u

prius Parochus, ipíe fimplex Sa-

cerdos teneatur ipfi Parocho ce-

It

dere, ut idem Parochus audiat

:

confeffionem ejusdem poenitentis

& eum abíolvat ?

n

i

Refp. Ipfe fimplex Sacerdos debet

profequi auditionem confeffionis

þire

J

ipfius poenitentis exiftentis in arti-

culo mortís, & eundem abfolvere

n

debet, ita inquit Sa in Aphorif,

num. 3. Et id valde placet, quia

in tali cafü hoc eft re&e in favo-

rem ejusdem poenitentis,

8f2. Quzritur , an poenitens in arti-

$

culo mortis exiflens , qui petit

j

confeffarium fignaque tantum con-

tritionis dat , aut dedit, utrefertur

[

ab aliquo fide digno, fed amplius

n

dare non potelt, abíolvi poflit.

j

Refp.

EXAMEN

402.

Refp. Abíolvi quidem poteft, juxta

fententiam communem.

853. Quseritur , quid. Sacerdos fim-

plex in ipfo articulo mortis impo-

nere debeat habenti ca(üs referva-

tos, & ceníüras, fi poenitens con-

- Naluerit ?

Refp. Pro cafibus refervatis nihil im-

ponere debet; pro cenfüris autem

precipere debet poenitenti, ut,, fi

ex periculo exiverit, f& praefentet

Superiori, cui refervata erat cen-

füra, & nifi hoc fecerit, fimiles in-

curret.

$;4. Queritur , aj quid poenitens

debeat fe przfentare Superiori, fi

convaluerit , cum jam fit abfolatus

etiam a cenfüris ?

Refp. Hec preíentatio non. eft ad

procurandam iterum abíolutionem,

jam enim. eft abfolutus - ratione il-

lius artículi moris, fed eft ut obe-

diat mandatis Superioris, & ut

conítet utrum fàatisfecerit parti.

öRDlNANDORaM. | 403

N

$55. Quxritur , an ipfe poenitens;

fi covaluerit,.debeat fe prefentare

If

Superiori pro cafibus refervatis?

tþü

iU

Refp. Nequaquam Superiori f& prze-

fentare debet pro ca(ibus referva-

A

tis , quia talis obligatio non eft à

j

jure.

i

$56. Qusritur, an Sacerdos excom-

1

municatus majore excommunica-

i

tione fiat irregularis, fi abfolvat

(

aliquem in articulo mortis?

1

Refp.-Nequaquam ; & hoc eft per

"oncilium 'Tridentinum.

igcng

857. Qusritur , an Sacerdos irreti-

lj

.£us

minore Excommunicatione

j

peccat fi Sacramentum conferat ?

d

Refp. Nullum peccatum committit

df

fecundum . Nav

um, quia quate-

1

nus fic excomüiunicatus minore

K

excommunicatione privatus eft fo-

V

la Sacramentorum participa

ia

paffiva.

I

8?8- Qgæ'

404

EXAMEN

$;8. Queritur, an fimplex Sacerdos

poffit abfolvere a venialibus , & ab

excommunicatione minori?

Refp. Poteft abfolvere à venialibus,

non autem ab excommunicatione

minori: ita ait Cajetanus, quia ex-

communicatio minor eít vinculum

|

Ecclefix, & ideo requiritur facul-

tas jurisdidtionisin abfolvente: qua

quidem jurisdictione fimplex Sacer-

dos carct,

g

$59. Quxritur , annon folum Sacer-

dos,-íed etiam Diaconus, & Sub-

Diaconus peccaret mortaliter, fi

nunquam fe exercet in a&ibus Sa-

cri Ordinis recepti?

* Refp. Qüantum ad Sacerdotem , uti-

que ipfe peccaret mortaliter, nifi

egitimo impedimento excufetur,

quia quatenus eft Sacerdos Officio

ter, vel

u

ater quolibet anno fci-

licet in fe

d

is principalioribus cele-

bra-

t

ORDINANDORU A.

li

brare Miffam tenetur füb mortali:

E

Quantum vero ad Diaconum, &

Sub-Diaconum venialiter tantum

peccarent nunquam fe exercendo

in Ordinibus Sacris, fi fcandalum

I

IN

minimé ex hoc oriatur, quia hu-

)

jufmodi transgreffio eft levi mate-

ifl

ria: fedfifcandalum oriretur, mor-

j

taliter peccarent, & fimiliter mor-

y

taliter peccarent, fi adeffet con-

(

temptus,

86o. Quzritur, anfit congruum Or-

dinandos ífcire caíüs conícientiae

(

l

uantum ad omhia Sacramenta,

& ad Divina, & Ecclefiaftica pra-

j

cepta?

Relp. Eít utiquecongruum Ordinan-

dos fcire ipfos cafüs confcientia;

j

f

fed &i velint accipere cito curam

animarum , tenentur füb poena pec-

1

cati rmnortalis fcire faltem' cafüs

conícienti& communiores, & de

reliquis dubitare fciant, ut faltem

À viris

EX]VAMEN

406

à viris doCtis decifiones feu refo-

lutiones ipforum :requirant ; &

hzcequidem rationabiliter affirmo,

quia.agendo de. cura. animarum

agitur dé Summa rerum.

Preterea Ordinandi maximam ad-

hibere debent d'ligentiam, ut me-

j

moria retineant ea; qui ad Do-

-v étrinam- pertinent . Chriftianam ,

-; quod füpra ad eorum confide-

rationem reduxi,

&

FINIS:

a(

N

1[)

)

N AENEÀ N

7

AT

N GZEN

Ü

3W

,

J

71

|

"

N

N

i

T

u

QZ

NS

A

NN

ZA

m s

N

SSNN

N

"

a

|

*

id

ï

Q

fant

affrot

qimat

um d

1,utm€

Tl

'i[tianamx

müdï'

?

!

[

"

VROMDIDEMErTE

Mu r

Ts AW

*

isucins

———À

OX

120

o

e

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

D

E

:

ä

E

ä

. ^NOVISSIMIUM

14

-

13

EXAMEN

[E-

ORDINANDORUM

12

Sacris initiandis perne-

1i

h-7 Ceffarium. 48« o sup

e

[

10

Autfore R. P. D.

BARTHOLOM4EO CHRIST.

VICENTI

?

IANO'

Canonico Congregationis Canonico-

rum S. Georgii in Alga Venetiarum , Vicario

Monaflerii St.Firmi, & Ruftici Leonici,, &

$. Theologie Do&tore.

Cum Aaccuratiffimo rerum Wndice,

In hac noviffima editione à q

rimis mendis abíolutum.

uamplq-

Editio prz'mq 17 GerYmamia,

P

£j

RATISBONAE

Sumptibus Joannis Martini

É

M DCC XVIL

?*

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

W ?*

V

p

z