'Tonfüra debeat effe confirmatus Sa-

cramento Confirmationis ?

ml?

Refp. Maximé , non neceffitate ejus-

Apollcr

dem Tonfürz, fed neceffitate prgee

cepti.

T. Querítur, quomodo ab Epifco-

) CHI

ia

po conferatur príma Tonfüra

:

3

Kefp.

Kb

E;KAMEN

34

lef

Refp. Confertur abfícindendo capil-

los illi usqui initiandus eft prima

U

"Tonfüra, Epifcopoin perfona Ton-

f

furati

dicente

.

i

*

Dominus pars

hazreditatis mez, &c.

D

Y

xi12. Quzritur an verba füpradidta

proxime , fcilicet: Dominus pars

lj

hareditatis mez . &c. fint de effen-

jl

tiain conferenda ipfa Tonfüra?

]i

Refp. Non fünt de effentia , & ideó

[tr

fine ipfis verbis effet valida ipía

d

"Tonfura, quia cüm non fit ordo,

ï&m,

non habet materiam, & formam

li

effentialem. Ita Scotus, & alii mul-

Y

tidicunt exprefle.

]

313. Quzritur, quid fignificat illa

li

amputatio capillorum in conferen-

li

da príma Tonfüra?

UT

Refp. Significat rerum temporalium

X

contemptum, quia res temporales

Q

funt contemnendz à Tonforatis ut

lu

| contemnuntur capilli, quatenus va-

Qu

nitatem per fe ferunt.

I

514. Quaritur, quis fit capax prim

D

"l'onfura ?

.Refþ-

ORDINANDORUM.

*

l cj

Refp. Solus homo mafculus baptiza-

fr r

tus, & confirmatus, de quo Epi-

niTo

fcopus debet habere fidem certam

àParocho, vel a Patrinis; infidelis

ys

autem, &femina non fünt capaces

Primz Tonfürz.

pradi

inos t

irj. Qugritur , an quando Monía-

de de

libus preciduntur capilli, ipfa ca-

fita?

pillorum przcifio poffit vocari Ton-

& ide

füra directa ad Ordines füfcipien-

dos?

lida 1

( o

Refp. Nequaquam, quïa non fit ab

format

Epifcopo, & cum ipfius Epifcopi

QU

benedictione ; fed fit abeorum Ab-

batiffa in fignum contemptus re-

a il

rum ficularium & etiam perfecta

os

humilitatis Chriftianze.

116. Quzritur , quz fint privilegía

Ecclefiaftica, quibus gaudent illi,

ora]iüm

m

Refp. Sunt hzc tria.

qui fünt initiati prima 'Tonfuüra?

(oriis

Primum eft,

rv

quód fübditi fünt foli Judici Eccle-

fiaftico: Secundum eft, quodà ga-

bellis, taleis & pedagiis fünt im-

xp?

munes: Tertium eft, & quod gau-

4

dept

[

16

EXAMEN

(

dent illo Canone, fi quis fuadente

Y

diabolo in Clericum violentas ma-

)

nus injecerit , &c.

Quartum eft,

l

quód íunt capaces ,. beneficiorum

Ecclefiafticorum.

rql

a

117. Quzritur, an omnes Clerici Or-

Q

.dinati quocumque Ordine Eccle-

t

fiaftico privilegio Canonis, & fori,

If

& alis privilegiis gaudeant fupra

di&tis?

Ti

fin

Refp. Maximé, & tali nomine Cleri-

»

corum intelliguntur etiam 'Tonfü-

A

rati, & utique prima Tonfuüra füffi-

cit ad conftituendum hominem

lt

n

Clericum, licet ipía Tonfüra non

Ta

fit Ordo,neque Sacramentum. Sed

T

adverte , quod juxta Concilium

Tridentinum feff. 23. cap. 6. decet.

Mp

t

Ordinati prima Tonfura, aut mi-

[

noribus Ordinibus gaudent ipfis

n

privilegiis , fi habeant Ecclefiafti-

k

afticum beneficium , aut. Clerica-

AUL

lem habitum , & 'Tonfuram defe-

rentes alicui Ecclefig ex mandato

Y

[

Epifcopi inferviant, vel feminario

Cle-

ORDINANDORU44.

;

udett

Clericorum, aut in aliqua Scholas

vel Univerfitate de licentia Epifco-

1£25 It*

um d

pi, quafi in vía ad majores ordines

füfcipiendos verfentur.

clorut

Et quoad Clericos conjugatos Con-

cilium "Tridentinum ead. feff. 23.

ricil

cap.6. de cet. dicit , quód ferve-

Eedi

tur Conftitutio Bonifacii VIII. quce

r

incipit: Clerici, qui cum unicis,

1t t

modo hi Clerici alicujus Ecclefize

fervitio ,. vel Minifterio ab Epifco-

: C

po deputati, eidem Ecclefiz fervi.

Tonfi

ant, vel miniftrent, & Clericali ha-

a if

bitu, & 'Ton(üra utantur,

n

118. Quzritur, quam poenam incur-

i Df

rat ille, qui percutit babentem pri-

j D

.mam Tonfüram?

nl

Refp. Incurrit excommunicationem

T

minorem,fíi illum percutiat fua-

qut D

dente Diabolo , id eft cum peccato

x n

mortali , & ipfe Clericus percuffus

;küïfïl'

Ecclefiafticum beneficium. ha

t,

Jar

aut alias circumftantias habeat füà-

s

] defC'

pra dictas in refponfione. ad quafi:

CHEE

d

Fum proxime íupra , pofitum.

ning[l()

j

us

(

$8

g'XAMEN

fj

"Turrecremata ait, quod Clericus,

u

fi reliquiffet habitum tertió admo-

fi

nitus, & non correCtus , ve*fcur-

ram & macellarium agens etiam

1[n

minori tempore, quàm per annum,

& admonitus'non ref(ipifcat , caret

Taft

privilegio Canonis, fi quis fuaden-

dlfï

te Diabolo, &c. ita utile, qui per-

Y

In;

cutít ipfum Clericur, non in

gqrrat

excommunicationem.

Itj

fd

319. Quzritur, an habens folum pri-

mam Toníura incurrat irregularita-

d

A

tem fi aliquid füi officii faciat, exi-

Ílens.in excommunicatione ma-

N

X

jori?

Refp. Non incurrit irregularitatem,

N

[

quía ipfa prima Tonfüra non ha-

bet fibi annexum aliquod officium

li

Ecclefiafticum folemniter exexrcen-

d

dum.

W

120. Qusritur, an irregularitas acce-

D)

*

dens ad Tonfüram,& eam recipiens

[

peccet mortaliter?

,

Refp. Maximé : quia irregularitas eft

Y

Canenicum impedimentum. non

folum

ORDINANDORU/M;

$9

folum ad ordines füfcipendos , ve-

xricUf

dmo

rum etiam ad recipiendam difpo-

fitionem ad eosdem , & ideó ipfa-

! or-

etim

met irregularitas eft Canonicum

impedimentum ad pfimam Tonfu-

nmutt

card

ram , cum ipíà prima Ton(üra fit

difpofitio ad Ordines recipiendos.

jadet

121. Queritur, an füfcipientes pri-

y p

mam Tonfuüram , & minores ordi-

um

nes animo non' miniftrandi in illis,

fed tantum Clericalibus privile-

m pïl

u

glis utendi , committant pecca-

tum mortale, cum Concilium Tri-

t, &i

dentinnm velit adeffe animum mi-

us

niftrandi?

Refp. Committunt tantum veniale

funtet.

peccatum , quia ipfüum Concilium

TU

Tridentinum non precipit , fed ju^

f&cim

dicat quid ftatus illius decentia re-

xe

quirat ; fed peccaret mortaliter, fi

ordinari vellet ad finem mortali-

45 afC('

ter peccandi.

ecipföü

122, Quxritur, an prima Tonfüra im-

í

—

ia C

Ü

primat chargz&erem?

fl

Q

Repr

f

€o

EXAMEN

Refp. Non imprimit charaCerem ,

fi

quia non eft OrdinisSacramentum,

f

fed difpofitio ad füfCipiendum ipfum

Vv

ordinis Sacramentum,ut dictum eft

Ti

füpra.

Mj

125. Quszritur, qux zetas requiratur

f

in initiando prima Tonfüra?

U

Refp. ZEtas feptem annorum.

1

he|

124. Quzritur, an Epifcopus poenam

125 |

aliquam incurrat , fi alicui conferat

! Ton

primam Tonfüram ante feptennium

Idj ]

completum?

te, f

Kefp. Incurrit füfpenfionem per an-

tlbus.

num à collatione primz Tonfürz,

lQs

fed nota ipfüm Epifcopum incur-

àdye

rere talem füfpenfionem, nifi initia-

lpfam

tus eadem prima Tonfürajingredia-

iC

tur R eligionem.

12j. Qusritur, qux fint fcienda ab

ahcuu

IU

-ordinandis prima 'T'onfura?

N

Refp. Ab eis fünt fcienda prima Fi-

DN

dei rudimenta, legere, & ícribere,

ls

& eft decentia, ut habeant inten-

Mj

. tionem ferviendi D«o in Ecclefia-

lit

fticis

ORDTNANDORiIM

[4 :

lerem,

- flicis minifleriis , ut dictum eft

yentuft

füpra.

niplun

126. Quxritur, quis poffit conferre

'onfuram ?

lum d

Refp. Epifc, & Abbates mitrati re-

ífpe&u íüorum (übditorum , alii

[ufratur

etiam ex privilegio, vel commiffio-

.

ne Papx.

(CEDAT

127. Qusritur, ubi, & quando quis

'onfert

Tonfura initiari pofíit ?

enniür

Refp. In omni loco, & omni tempo-

r€, fed ordinarie quatuor tempo-

F df

ribus anni, quando conferuntur Or-

)nfüf ?

dines minores & Sacri Ordines &

| moyr-

adverte Epiftopos poffe conferre

(Liniti

ipfam primam "Tonfüram extrà

7gf Cdl'ï-

Dizcefim , & Ecclefia, fine licentia

alicujus, fedfíc, nonpoffe confer-

re Ordines minores & majores.

28. Quzritur, quis fit habitus Cle-

m

rici primam Tonfüram haben-

cribtt

tis?

- Intdf

Refp. Veftis talaris nigri coloris, cüm

l

I

bireto crucem habente in capite

j

füó

poito, & füperpelliceo albo , &

7

mun-

62

ÀGXAMEN

mundo, quod ab Epifcopo confe-

o

e

rente '"Tonfüram induitur, quod

quidem füperpelliceum | dicitur ,

YX

quiatempore antiquo ipfüm pone-

f

batur füper tunicas pelliceas ani-

D

malium rortuorum & fignificat

| MÓ

menditiem caflitatis, & virtutem

Ni

charitatis, quibus przditi fünt pro-

di

bi tonfurati, & Ordinibus initi-

0

AU.

di

129. Qusritur, an ille qui füfcipit

dlfp

Ordines fine prima "Ton(ura, fit

T

proprié Ordinatus ?

f

Refp. Maximé: fed remanet fufpen-

f&

füs usque ad beneplacitum Epifco-

W

pi, & fi "nalitiosé hoc feciffet,

peccaretur mortaliter ; ficille, qui

initiaretur Ordine Lectoratus , an-

IU

[

te Oftiariatum effet Ordinatus,

Q

tamen remaneret füfpenfüs usque

! lnx

ad beneplacitum Epifcopi. Etnota

d

ipfam primam Toníüram effe ne-

1

ceffariam ad accipiendos Ordines ,

lat

non neceffitate Sacramenti , fed ne-

ceífitate pracepti,

130, Quz-

ORDINANDORU]I/;Q

63

onfe

130. Quzritur, an füpradictus, qui

qui

eft proprie , & confequenter va-

Cl ,

lide, Ordinatus fine Prima 'Ton-

füra, teneatur ad ipfam füfcipien-

pont.

s Q

dam primam Toníüram ?

nifct

Refp. Nequaquam , quia per actum

tutem

Miniftri conferentis Primum Or-

x

dinem füfficienter difpofitus fuit ad

; nl

Ordinem eundem , & ad alios Or-

dines &(ic Prima Tonfüra, quzx eft

j(cpt

difpofitio ad Ordines füfcipiendos,

nl

nonneceffaria in hoc cafü redtécen-

fetur, & hinc ipíe ordinatus non

(ifr

tenetur ad eandem füfcipiendam.

Ef

131. Quzritur , quomodo Prima

"Tonfura initiatus recté vocetur?

&Cjüf[)

o

Relp. Recte vocatur Clericus Eccle-

fiafticus, & infirmus Minifter , ut

$ at

inatis,

communiter in praxi vocatur.

w

133.

writur, anepiícopatus fit or-

do diftin&us aB ipfis feptem ordi-

d

fcnot

nibus füpradictis?

fe *

ditt

Reíp. Epifcopatus fecundum com-

muniorem fententiam non eft to-

(edt

taliter novus Ordo , fed quidam

' Q[läl

gra-

EXAMEN

64

gradus Sacerdotii & veluti exten-

fio ipfius cum novz poteftatis addi-

tione.

D)

133. Quzriítur, an plures (int Ordi-

nes in Ecclefia militanti ?

Refp. Ordines in Ecclefia militanti

['

funt plures propter tres rationes:

u

ü

Prima eít , quia per plures Ordines

Sapientia Dei commendatur ma-

f

is , quia maximé lucet in rerum di-

Qu

i

in&tione: Secunda eft, quia me-

-

UI

«

diantibus pluribus Ordinibus infir-

mitas humana magis adjuvatur,

nmw

P

non enim unus Ordo omnia füpple-

re poteít: Tertia, quia per plures

Y

vi

Ordines amplior fit via proficiendi,

& hzc vera fünt juxta doctrinamD.

D

MU

"Thom. 4. dift, 24. q. 2. art. r.

234. Quzritur, cur Ordines (int tan-

li

:tum feptem ?

ith

i

q

Refp. Quia omníum Sacramentorum

Au&or Chriftus Dominus füz Ec-

|"

t

clefis Regnum contra omnem fer-

vitutem ab Adamo in prolis (üx

àd

h

damnum effe&am oftendere voluit

me-

ORDINANDORU A.

éf

Lextt

tis d-

mediantibus eisdem Ordinibus, fe-

ptem quia ipfa fervitus abipfo Ada-

mo introducta fextuplex fuit.

Pri-

t O

ma fuit fervitus peccati ; Secunda

ignorantiz ; Tertia daemonis; Quar-

xiicant

NU

ta inferni ; Quinta carnis ; Sexta

timoris , Septima mortis.

Contra

Ordirs

atur m

fervitutem peccati eft Oftiariatus,

quia per ipfum indigni expelluntur ;

eum

uíg m

contra fervitutem ignorantie eít

Lec&oratus , quia propter legendi

us infr-

facultatem, quam tribuit , ipfam

juyaths

ignorantiam fervitutem tollit; con-

Müppe

tra fervitutem dzmoniseft Exorci-

g pre

tatus, quia contra ipfos daemones

Yi

exercetur , ipfemet expellendo;

rina

contra fervitutem Inferni, ubinul-

L.

lus ordo, fed fempiternus , horror

'fmttanA

inhabitabat , cum fit deterrimas, &

obfcuriffimus carcer, adeft Acoly-

ont oj

tatus, quia propter füuam potefta-

fie P

tem ferendi luminaria, nos excitat

gn

ad fugiendas tenebras ipfius Inferni ,

jis (üt

mediantibus íplendoribus virtu-

tum; contra fervitutem carnis eít

fl

car-

Sub-Diaconatus, quia iprfam

nem

66

EXAMERN

nem vincere facit propter votum

Vd

caftitatis contra fervitutem timoris

eft Díaconatus, cum ipíüm timo-

[

rem expellet minimé Évangelium

h

erubefcendo 3 contra fervitutem

i

mortis eft facerdotium: per ipfüm

Y

enim nobis cibus vite procbetur

quidem vitz cibo mors depellitur

aterva, juxtà Jefu Chrifti promif-

[/

fiones.

y

135. Qusritur, qualis fit divifio Or-

Ó

LT

dinis in tot ordines ?

&

Refp. Eítdivifio Analogi in füa Ana-

j

logata: fiquidem Analogum defi-

i

nitur fic: Analogum eft quid com-

mune, liabens fuam potentiam mul-

(

tiplicatam in fua inferiora fecun-

l

dum remiffionem, talls autem eft

"

Ordo, quiinPresbyteratu, maxi-

mam habet pote(ítatem, in aliis ve-

ró Ordinibus habetpoteftatem ma-

jorem, &minorem , quia earn ha-

f

bet in effe remiffo, & propter hoc

1

aliqui dicuntur minores, & non

Sacri , alii veró dicuntur majores,

& Sacri,

€

ORDINANDORU A.

67

t VOU

Vel Refp. Ipfà divifio Ordinis in tot

timos

Ordines eft divifio totius potefta-

1 tme

tivi, cujus naturd eft, ut cuilibet

parti adfit fecundum effentiam il-

ngdr

ritutit

lius, licet non fecundum comple-

tam unitatem , cum unitas com-

r ipfüt

xbl

pleta in una fola parte principaliori

reperiatur, qua quidem pars prin-

lll

grot

cipalior eft facerdotii, feu

res-

byteratus.

Jïüo Oïf

136. Quazritur, an Diaconus ante Sa-

cerdotium poffit füfcipere epifco-

i Ant

patum.

m M

Refp. Ante Sacerdotium Diaconus

j C

non poteft füfcipere epifcopatum,

ia

quia Ordo Sacerdotalis eft de effen-

; f

tia epifcopatus.

yem &

137. Quzritur: an. epifcopatus a fa-

cerdotio differac?

lj mäXï'

al

sV

Refp. Secundàüm Cardinalem Bellar-

minum epifcopatus cum Sacerdo-

yrem!

eii

tio eft unus Ordo genere, fed ab

ipfo differt fpecie, & continet in fua

ter

& nt

eflentia Presbyteratum quoad Or-

01'551

dinis poteítatem.

n

L

$38' Q]-æ-j

68

EXMEXN

138. Quzritur, an Epifcopalis Ordi-

74!

natioíit veré, & propriéSacramen-

fo

tum efficiens gratiam , & impri-

Mf

mens charaCterem ?

D

Refp. Maximé , fecundüm . Cardina-

hs

lem Bellarminum , qui etiam dicit

q

integrum characterem Epifcopa-

W

lem effe quid compofitum ex cha-

D

ractere Sacerdotali, & Epifcopali,

di

Epifcopum non conftitui fine duo-

bus Sacramentis ícilicet Sacerdo-

WO

| *

tio, & Epifcopatu.

!

139. Quxritur, an Epifcopatus fit a

lr

Chrifto Domino inftitutus?

N

Refp. Secundüm Vafquez , citan-

| M

tem graves Doctores, Epifopatus

|

l

aChrifto Domino inftitutus fuit.

(

140. Quzritur, anEcclefia Catholi-

i

cafit Hierarchia, ideftfacer Princi-

if

patus Divina Ordinatione inftitu-

Y

ta, queex Epifcopis Presbyteris &

Miniftris conftat 2

l

d

P

Refp. Inipfa Ecclefia Catholica adelt

d

ipfa Hierarchia , juxtà Concilium

W

'Tridentinum.

[

141. Qua-

ORDINANDORU A.

65

[s Q

I4I. Quzritur, quz fit materia, &

Cramd

forma Epiftopatus?

Y m

Refp. Materia Epiftopatus eft ma-

nuum impofitio factaà tribus epifco-

zardit-

pis füper caput viri Ordinandi in

jm dic

epifcopum : Forma veró fünt illa

o

Verba,quz ab ipfis tribus epifcopis

i ex d

proferuntur: Áccipe Spiritum fàn-

»/fcopaifx

€um. ta Vafquezafferit maxima

ne duo

probabilitate.

acedo-

142. Quwritur, an poftquam alicui

collatus eft epifcopatus , ipfe tenea-

nusfità

tur füftipere confecrationem in-

?

tratempus determinatum ?

. qittt

Refp. Maximé, quiajuxta Concilium

ifopatus

Tridentinumtenetur (üfcipere ipfam

5 fuit.

confecrationem intra tres menfes

xdhol

poft collationem ipfius Epifcopatus.

r

143, Quxritur, quot epifcopi requi-

rantur ad coníecrandum novum

al

epifcopum ?

j

Refp. Tres ordinarié ad minimum,

7 adä

fed difpenfante Summo Pontifice,

uünus epifcopus confecrans, cui ad-

ciliut

fint Abbates, qui infula, quz vu!

go

Qu

EXAMEN

vAS)

go dicitur mitria , uti, & eptíco-

(

porum vice fungi poffint , fuffi-

cit ad ipfam epifcopum confecran-

W

dum,

144. Quzritur, an omnes Apoftoli

fuerint confecrati epifcopi a Chri-

M

fto Domino ?

1

Refp. Minimé: fed folus D. Petrus

10

x

epifcopus à Chr; 1o Domino confe-

cratusfuit; &idem D. Petrus plu-

D

res epifcopali Ordinatione decora-

It

vit Statutumque de tribus Epifco-

Ti

U

pis confecrantibus Epifcopum , lo-

Cpü

cum non habebat initio nafcentis

L.

Ecclefiz propter Epifcoporum pau-

(

citatem.

14f. Quzmritur, an Archiepifcopus

T

ab omnibus Provincig Epifcopis

n[;e.

confecrandus fit ?

V

Refp. Maximé.

U

146. Quzritur, qui fint Epifcopi Ti-

1

tulares?

t

Refp. Ili qui Ecclefiarum confiften-

v

tium in regionibus infidelium funt

R&fn

u

Epifcopi, qui Chriítiano populo

[

carent,

]

ORDINANDORUM. m

Y epto

carent; & fedem permanentem non

t (f

habent

ynfecta

147. Quzritur, quot rationibus ali-

uis fübditus e

pifcopo Hcïi pof-

Apolti

1t ?

a hr

Refp. Tribus , fcilicet ratione origi-

nis,fi in illius Dicecefi fitnatus$ ra-

tione domicilii, fi natus fit in alie-

D, Pa

d

ena Dicecefi, fed in ipfius epifcopi

Dioecefi domicilium fixerit animo

us p

dectri

permanendi perpetuó ibidem , &

ratione beneficii, quod in ejusdem

um o

epiícopi Dicecefi habet.

TANON

148. Quzrítur, anfervus libereturà

conditione fervili , f ordinetur

mmp

Ordine epifco

patus, aut Presbyte-

ratus?

pl

:

Bol

Refp. Maximé, fifciente , &noncon-

tradicente domino , tali Ordine or-

dinetur.

149. Qusrítur, quid neceffarium fit ,

»ifCOPi ]

ut conjugatus poffit Epifcopus , &

onfi*

Cardinalis fieri ?

l

Kefp. Neceffarium eft, ut uxor illius

um J

j POPU

;

1à approbata Religione profeffio-

car

si

nem

72

EXAMEN

nememittat. .

Id afferitur À Sanch.

[

W

lib. 9. dematrim. difp. 41.

1jo. Quzritur, quzíp

ectent ad Of-

U

ficium epifcoporum?

D

Refp. ConfecratioBafilicorum. . Un-

!fi

€io Altarium , &c.

Confecratio

j

O

Crifmatis, Impofitio manum , id

M

eft adminiflratio Confirmationis , &

Ordinis, communis populi Bene-

| 1f

di&tio, Diftributio beneficiorum ec-

Q

clefiafticorum , BenediQio Virgi-

$o

7num, Przdicatioevangelii, acDe-

fenfio fidei Chriftianz, ex quibus

i

(s

manifeftum eft in ipfis epifcopis ma-

| s à

gnam ícientiam , & virtutem re-

N

quiri,

| I)'4

Ijr. Queritur

—, quid agendum , fi

Á

epifcopus in ordinando incidat in

Sic

fyncopem, & deficiat?

Eïg

Refp. Supplementum eft ab alio epi-

Iyj

Ícopo, quiincipiet a&tionem Ordi-

hr

nandi, ubi ille dimifit eam , nifi

Tur

fuerit aliqua cohzrentia, feu con-

VE] (

nexio, ut quando fit unctio, & di-

Q

citur Gratia, quiain hoc cafü utrum-

que

S«

,.

-

ORDINANDOR H'M

75

ASoni

que füpplendum, eft, etiamfi al-

terum fuiffet expletum , fiquidem

tad0

Un&io eftut materia, & Oratio efk

ut forma,

n V

Ij2. Quzritur, an epifcopus Divino

mfecragl'

jure füperet fimplicem facerdotem

ordinis poteftate, & dignitate?

fiurm , '"

ationis

Refp. Affirmativé,

jl K

153. Quzritur, an omnes ordínes

orme

- eccletiaftici , nullo . exclufo , fint

p Vi

Sacramentum 2

jj,ac*

Refp. Eft magis confonum Sacrís

p quii

Conciliis, & DoCtringe Sanctorum

;QQIXSW

Patrum, omnes ipfos ordines 'effe

n

Sacramentum,

1j4. Quaritur, an omnes ordines

dum !]

fint unum Sacramentum, vel plura

i

Sacramenta.

Refp. Omnes ordines fecundum Du-

d

randum, fünt unum Sacramentum

amÜ:

perfedtione;quia ad euchariftiam fe-

i ; p

runtur.

f (

Vel refpondetur, omnes ordines fe-

i

0

cundüm D. Thomam íünt unum

1utru

Sacramentum potentíale, quia to-

ta

qU

EIAMEN

74

0

ta plenitudo hujus Sacramenti or- | [f

dinis eftin Ordine facerdotii, quod

luni

poteft omnia, quz inferiores ordi-

nis,

nes poffünt: fed é contra inferio-

tend

res ordinesnon poffunt omnia , que

&tri

füpremusordo, i

d eft íacerdotium,

fl

oteft.

Xen

Velrefpondetur: Omnesordines funt

l quæ

unum Sacramentum totale, & per-

fe&um, & quilibet ordo eft Sacra-

I! ä

mentum fecundüm partem , feu

h?

partiale.

l

T

15$. Quzritur, an differant facra-

t

mentalibus ?

f

ly

Refp. Differuntquidem, quia Sacra-

mentàlia fünt actiones, vel cir-

TE (

cumftantig Religiofie, quz in Sa-

dite

cramentorum adminiftratione, vel

dUph

Sacrificio obíervantur, preterea,

ltto

quz funt de effentia Sacramento-

-

]

rum, &facrificii.

lo

156. Quzritur, an re&e dici poffit,

* d

omnes ordines eíle

W

nem?

| unum ordi-

adq

ij

R«b

F

]

OR'D'INZNDORZIM.

7j

petit - Refp. Maximé, quia omnes ordines

funt unus ordo unitate attributio-

xii, i

ores ord

nis, quia ortesad facerdotium in-

3 inico

tendunt; cui quidem íacerdotio

nia, qu

attribuitur potentia aliorum ordi-

1dotium

num, quia, ut jam dictum eft,

idem facerdotium poteft . omnia,

dints f

quz ordines inferiores poffunt.

pày 1j7. Queritur, an ordines majores, -

&L at

& minores imprimant charadte-

rem ?

D

em ; L

Refp. Maximé.

Circa Chara&terem vide etiam

) m

CI-L

63. 64. &c.

ufque ad 76. inclu-

fivé,

7 A

«f Xf8. Queritur, quandoin aliquo or-

ycin$

dine traditur duplex materia cum

ROU Y

-dupliciforma verborum , in qua tra-

vata

ditione chara&er imprimatur ?

" Refp, Imprimitur vel in ultima tradi-

uone, velindignore, dignor veró

jl

eít, quz propius accedit ad mini- "

fterium Sanctiffimx Euchariftiz ,

(l o

ad quam omnia ordinantur; ideó

in Acolytatu imprimitur chara&et.,

A

N

)

pro«

*

EXAMEN

356

Ü

potius in traditione urceoli ; quàm

p

candelabri, & in Subdiaconatuim-

ia

primitur chara&erin porre&tione ,

gt

feutraditione Calicis magis, quàm

TItcnto

inlibri Epiftolarum traditione, -

ffr, (

IN

1759. Quxritur, quot, & qui fünt ef-

Thtus

fe&tusSacramenti ordinis ?

&b ]

Refp. Duo, fcilicet conferre gratiam

1'/111;1])

animz .&.imprimere characterem

UA

inipfa anima , dando füfcipienti il-

R

lam facultatem exercendi ordinem

Ws

feceptutn.

-

dtre.

160. Queritur; quot fint de fübítantia

U

Sacramenta ordinis?

iij

du

Refp. Sunt fex: Primum eft poteftas

&tám

ordinatus, qui debet effe Epifco-

pus; Secundum e(t materia,& factus

1455

t

illorum , quztangenda fünt; Ter-

tium eft forma verborum:Quartum

E u

eft fexus virilis,quia mulier non reci-

EVm

di

itordinischaracterem 5 Quintum

eí(tintentio debita, utepifcopusin-

IG;.QI

ütgi

tendat conferre, & Clericus füfci-

n

Jpere

|

ORDINANDORU M.

77

!

)

dià ^ pereordinem;Sextum eft, quód or-

conatur

dinandus fit baptizatus , quia. Ba-

rredior

ptifimus eft janua .omnium Sacra-

mentorum ecclefiafticorum.

gïs $ W

(ifs

161, Quzritur , quid- hoc. nomen

- Oftiariusfi

quï Funziï

. riatus?

gniüc('et.,&ïquid fit Oftia-

i

s?

Refp. Hoc nomen Oftiarius fignificat

F.

ïegratä'!

illum, qui habet ordinem Oftiaria-

d

tus, &ipfe Oftiariatüs eftpoteftas, "

jpint:

per

uam ordinatus in Oftiarium

iordi

poteít recipere dignos , & exclu-

- dereindisnos ab Ecclefia.

pl

162, Quazritur, qui fint illi,; quifunt

indigni ,

uibus- Oftiarius debet

f

claudere oftium Ecclefie , à qua

( ott*;"

etiam eos excludere -debeat?

d

j

Refp, Sunt Apoftatz, Hxretici, Ex-

xa,& i

communicati , Interdicti , Infide-

int; ^

les , & Catechumeni poftquam

Qu

Evangelium lectum, fine cantatum

r

€it,

T

E

,

163. Quzxritur, quem locum inter

f.^

Ordines teneat hic ordo Oftiaria-

hs

pf.'l

| tus?

-

78

EXAMEN:

0.

g

Refp. Primum tenet locum, utfigni-

NSS

ficatur, quandoei offeruntur Ec-

clefire Claves, quia hac fignificant

0f

quafi poffeffionem fervitutis in ipa

Mj j

"Ecclefia exhibendae.

Ipf?a

164.

uzritur , quando hic ord

lod

Oftiariatus inftitutus.fit ?

.

v

bus

Refp. Quando Chriftusdixit; Attol-

lite portas , principes veftras , &

lr

eleamini porte eternales; &quan-

h

doementes, & vendentes cjecit de

MT

Templo.

Qri

Q

a36;. Quaritur, que

fit mat-erïaj Or-

W

: dinis Oftiariatus?

X efp. Claves Ecclefiz.

iU

166. Quxritur, an ha claves Eccle-

dit

fixe fint materia proxima vel remo-

diu

taipfius Ordinis Oftiariatus ?

uf

Ts

Refp. Sunt materia remota ipfius

Oftiariatus.

1

b

167. Quzritur,

uc fit maferia pro-

td

xima, feu propinqua ejusdem Or-

16

dinis Oftiariatus?

T

Refp. Traditio ipfarum Clavium Ec-

V

Q

clefiz eft matería proxima. ipfius

1680

V

diinis Olï,iariatus.ll

V

ORDINANDORUZA.

79

, utfim:

168.- Quaritur, quistradat ipfas Cla-

metar d

ves Ecclefie ordinando Ordine

Oftiariatus ?

fignific

1tis ii

Refp. Epifcopus manu dextra tenens

ipfas Claves offert eas ipfi Ordi-

nando, dicens: Sic agite quafi

hï? grda

reddituri Deo rationem pro.hisre-

bus, quz his Clavibus recludun-

y, B!

elins

tur, quz quidem a&io offerendi

Claves dicitur- moralis traditio

Es

ipfrum Clavium , & fufficit ad

$ CiCCim

Ordinandum Ordine Oftiariatus

ao

eum,. cui easdem fic tradit, — Poft

hanc Epifcopi actionem Archi-Dia-

conuseas accipit Claves , quastra-

dit Ordinando , quibus Clavibus

velret

claudit aperitque Ecclefiz Oftium ,

pulíat tintinnabulum idem. Oftia-

rius ad fignificandum , quod etiam

;ot'a ib

vocandi populum ad Ecclefiam po-

jter v

J

teftatem accepit.

169. Quaritur , quare Ár

'chi-Dïado—

dem V

nus fic tradat Claves Ecclefie ipfi

Ordinando ,44um ipfe Archi-Dia-

aVIUm'Ef

ma p

j

conus non conferat ipfüm ordinem

Q'

oftiariatus , fed Epifcopus conferat

Ordinem eundem ? D 4 Refp.

»-

*

$o

EngEN'

Refp. Archi-Diaconusfic tradit Cla-

h

ney

vesEcclefiz ipfi Ordinando , non

di,

qui ipfum Ordinem conferat, fed

quia fic faciendo infervit E

pifcopo

&

inillaa&ione oftendi Claveseidem

Ton«

Ordinando,

Otdin

17o. Qusritur quando character

j

lariatus imprimatur ?

ww

alii

Refp. Quando Epifcopus offert Cla-

ves Ecclefiz proferendo illa verba:

fl

Sicagite, &c. ipfemet imprimitur

«(

chardter, & omninó eft falía opi-

n

nio illorum , qui dicunt characte-

Qife

rem Oftiariatus imprimi , dum

&

t

cymbalum : cum - Clavibus tangi-

tur.

Q

?

171. Quzritur, quarehic Oftiaríatus

Ordo non fit dicendus füpervaca-

ld

neus , féu füperfluus , cum etiam

r

aici, qui non fünt ordinati Offtia-

tio

rii, claudant, &aperiant Oftia Ec-

Cleliaarum , & campanas pulfent,

[g?

cl

M5

o:

ätd Ecclefiam populum vocan-

*

Y

Is

Refp.

ozzpümzvpowäz

81

Refp. Non eft dicendum füpervaca-

iit C

UP

neus, quia ipfas actiones: clauden-

di, &aperiendi Oftia Ecclefiarum,

ent, f

Bptoy

& pulfandi campanas Laici faciunt

non ex officio ; Sed illi; qui fünt

veselt

ordinati ordine Oftiariatus , eas-

em a&tiones ex officio, id eft ex

haradt

proprio füo exercitio, diftin&to ab

f C

aliis faciunt.

172. Quzritur, an Ordinandus ordi-

Joverfa:

ne Oftiariatus neceffitate Sacra-

qprimtt

mentimateriam, id eft ClavesEc-

a

hat

clefie tangere debeat?

Refp. Debettangere ipfa

m materïzmi

, i

s W

ta&tuphyfico, aut morali.

173. Quzritur, quis fit tactus phyfi-

cus ?

tiarido

Refp, Eft ta&us naturalis, qui dici-

permt

tur rigorofus in occalione Ordina-

d

tionis,

i t

4

t Quxritur, quis fittactusmora-

ff

L7l

Is?

:

ul

Refp. Et ta&

üs, qui eft fecundüm

soctt

hominum mores, & exiítimatio-

neS.

D;

C

i5« Que-

"

EXAMEN

17;. Quzritur, qu& fit forma Oftia-

M

riatus 2

ts

vd

Relp. Sunt verba ab Epifcopo þrolata,

f

quz fünt hzc; fic agite quafireddi-

turi, &c. quz quidem verba ab

UA

ipfo Epifcopo proferuntur , quando

tis,

offert materiam Ordinando , ut

ïlþQ

ipfam tan gat.

Mf

eí

176. Qusritur

Oftiariatus?

, quid üþ .effe&us

[

Refp. Duplex eft effectus Oftiariatus

lm

unus gratia, alter vero eft chara-

i

Ger, juxta fü

tisingenere,

pradicta de Sacrgmen-

uN

i

177.

Oftiarii?

Qusritur , quod fit ochïum

1jo

Refp. Officium Oftiarii eft obfervare

füj

claves Templi, aperire, & claude-

IN

re januas ejus, excludere ab ipía

ECCXI

Ecclefia €os quibus ron licet

U

Yi

Intereffe Sacris , pulare cam-

panas, cuftodire ea quz intra Ec-

Ti

clefiam reperiuntur, & aperire li-

0i

brum ei, qui przedicat.

l

178. Qusritur, quis fit Minifter hu-

- Ref

jus Ordinis Oftiariatus ?

;

ORDINANDORUM.

$3

m Oft

Refp, Epifcopus, vel Abbas mytra-

tus refpe&tu fuorum fübditorum ;

velalius de licentia, aut commif-

;oprolan,

gatredd

fione Pontificis Maximi.

veba d

179. Quxritur , quomodo Oftiaria-

tus, & alii Ordines minores confer-

, quando

ripoffint?

,Ddo ,U

Refp. Conferri poffunt diebus feftis,

& feria quarta Quatuor Temporum

mane, & etiam extra Miffarum fo-

h &W

lemnia, nbntamenin die Nativita-

Ofzrat

tis Domini, nifi venerit in Domini

elt d

Ca.

Ita Abb cap. Subdiac de temp.

yicrama

Ordin. qui addit in hoc multos er-

raííe,

k ()Eiffäï

180. Quxritur, in quo loco Ordines

minores conferri poffunt?

afv

Refp. Conferri poflunt in qualibet

A däüd ]

Ecclefia epifcopatus , fed non extra

et D

Dicecefim fine licentia epifcopi talis

[ li

Diocecefis.

I l/ärc [

181, Queritur; an Ordinandus Ordine

r

Ofliariatus debeat habere Primam

Tonfüram neceffitate Sacramenti ?

aperire l

if

D6.

Refp.

j

PA

84-.

,EXAME&'

Refp. Debet habere Primam Toafü-

Trat

ram non neceffitate Sacramenti , fed

fit

necefitate przcepti, ut füpra pa-

Wn

tet.

d«

182. Queritur,

an Ordinandus ipfo

tity

Ordine Oftiariatus debeat effe Con-

tis,

firmatus Sacramento Confir

*

nis neceffitateSacramenti ?

matio-

194

Relp. Debet effe eodem Sacramento

Confirmationis confirmatus fimili-

qu

It

ter folüm neceffitate pFzcepti.

N al

183. Qusritur , qualis effe debeat

Ordinasdus Ordine Oftiariatus.

N

t'éf

Refp. Ordinandus OrdineOftiariatus

Nb

debet effe príma Tonfüra infigni-

tus, Confirmatus , rudimentis Fi-

p

lijs

. dei Chriftianz inftrn&us, faltem

tion

linguc latinz intelligens, atqueha.

bens «tatem fàltem (e tem anno-

Qu

W

zum ,& alicujus Ecclefix fervitio ad-

X

Ícriptus. Et circa irítelligentiam ,

f

quam habere debet linguz Latinz,

It

juxtà Concil. Trid. ad

verte aliquem

df

diciproprié itelli

gentemlinguz La-

Ün

fþæ, fiper om

nes regulas Gram-

W

ina-

-

z

ORD IN.ANDORTIM,

85

Totfi.

maticz fecerit di&tata, feucompo-

ul

fiiones, & aliquas artium liberali-

üpta p

um audiverit le&iones; fed juxta

declarationem | Sacre Congrega-

dus j

tionis illi, qui fant Illyrice regio-

(f o

nis, poffünt Ordinibus iterari eti-

at

)

amfíilinguam Latinamignorent;

184. Quxritur, quid requiratur in eo

c'ramentþ

qui eft.alienze Dicecefíis, üt poffit

u Áini

recte ordinari, Ordine Oftiariatus,

oyi.

& aliis Ordinibus minoribus ?

: debet

Refp. Requiruntur non folum proxi-

n

mé füpradicta, fed etiam requiritar,

Vatiatus

ut habeat litteras dimifforías pro-

Aip

prii Epifcopi , fine quibus Ordina-

nntir

tus eft ipfo jure fufpenfüs ab execu-

, f

tione Ordinum iüfceptorum, ne-

u

que gaudet privilegio Clericali,

m n

prefertimin criminalibus, (i autem

'VMO At

exerceret folemniter a&um ipforum

(entïam !

Ordinum füfceptorum , incurreret

LZ[IIH'»)I

irregularitatem ; in

difpenfare poteft,

qua Tolu? Papá

[iqutd

"a

Circa dimifforias vide q. ; 54. 5 5.&

ufque ad j 74. inclufivé.

1

Gratt

ma«

7

185. Qua-

äxAMEN

86

19;. Qusritur , quomodo accedere

n

debeantad recipiendos Ordines illi,

minoribus fünt ordinandi ?

qui- Oftiariatu, & aliis Ordinibus

I

dl

Refp. Ordinandi Oftiariatu , & aliis

o

Ordinibus minoribus debent effe ab

M.

Examinatoribus approbati, & de-

hN

Ó

bent babere.veftem talarem , nigri

coloris ad collum claufam , bire-

159

tum in formam Crucis, füperpelli-

lr

ceum album, 'Tonfüram patentem,

h,

candelam offerendam , & füfficien-

d

£

tem przparationem ad fandiffi-

mam Communionem.

,

t

| Y

186. Quxritur , quiate. latitudinis

D

debeat effe Tonfura , feu fignum pri-

| Re/p

mze Tonfürz ii* eo , qui Ordinibus

Ti

minoribus ordinari vult?2

Ti

Refp. Secundüm communiffimam opi-

[

nionem debet e(le talis, ut non lu-

UY

eret quantitatem , quam particu-

(

a, quz vulgo dicitur, Communi-

chino , habere. folet ; & adverte

RefF

ipfamTonfüram faciendam effe ma-

)U)

jorem, juxta ordines fü

fcipiendos.

!

187.

udc-

l«

W

ORDINANDORU A.

87

vocedt

187. Quxritur, quid h»c nomenLe-

dinesi

&or fibi velit velignificet ?

5

Yrdinib

Relp. Significat illum, qui babet. or-

dinem Lectoratus.

& di

188. Quaritur, quid fit Lectoratus?

x efed

- Refp. Et poteftasper quam Ordinatus

in Le&orem poteft legere Ledio-

i, &t

, njgs*

nes, & Prophetias.

y, Wt

189.

uzritur, quomodo ipfe Le&tor

"

legere debeat Lectione?

atentay

Refp. Debet eas legere ita fcienter,

clare, acdiftin&é, ut excitet audi-

füfíctn

findill

tcves ad dévotionem,

190. Quxzritur quando inftitutus fit

.aütudinj:

hic ofdo Le&oratus?

[

, Kefp. Quando Chriftus in medio fe-

Jdnié

niorum librum Iàiz Prophetz ape-

-

ruit, € completa lectione Prophe-

Ti q

tica claufit, & dedit miniftro,

.391. Quxritur, quz fit materia Le-

r D

Coratus?

t

,mmun

Refp. Eft Liber le&sonum facrarum

advcfn

& przfertim Prophetarum.

effom

192. Quaxritur , an ipfe liber Sacra-

| rum?

enó

M

Le&ionum fit materia proxima vel

reinota ipfius Lc&oratu;? Refp.

EXAAMBGR

88

Refp. Eft máteria remota ipfius Le-
