f

mentum, íed moraliter peccaret

cclebrans fic coníecrando, fi ad-

j

-Nverteret

hr

528

EXAMEMN

verteret ipfam additione

m effe COï?f

Ib

tra Ecclefiz preceptum;

b

726. Quaritur,. quid celebrans age-

Ü

re debeat,.fi.non. recordetur fe di-

Y

xifle e2, quzin confecratione com-

$

muniter dicuntur, &. folent.ab.eo

dici?

sdþ(

ld

Refpond.. Non debet prö'ptcrea tu&u

bari, fed profequi Miffam debet de-

center..

w7; 0,

C0

727. Quaritur, düïdf fücere. débeat

110

celebrans, fi ipfi fine aliquo dubio

df

conftet f& omififfe aliquid eorum,

t

quz fünt de' neceffitate Sacramen-

W

ti, id eftformam confecrationis, feu

[

partem effentialem ipfius ?^

[

Relp. Debet refümereipfam formam

j

& cxtera profequi per

juxta Rubricas Miffalés. *

ordiqcm.

Y

728. Qusgritur, quid celebransagere

debeat, fi-valdé probabiliter dubi-

£

tet, fe aliquid eflentiale verbor

dj

confecrationis amififfe ?.

d

* Mi

Refp.

Debet iterare-formam. con-

fecrationis faltem füb mentali con-

tione.-

l!

7a9. Qus-

ORDINANDORUM. 528

f

729. Qusritur, quid celebrans de-

beat agere, fi certo fciat, aut val-

s

dé probabiliter dubitet, fe omififfe

fed

'verba, qux non fünt deneceffitate.

i

C COf

Sacramenti?

i* Refpond. Debet non fumere ea, fed

rocedere ulterius in celebranda

:

'ea t

: Miffa.

k*. 740. Quaritur, an Sacerdos poilïci

confecrare unam partem hoftie,

debt

non aliam partem ipfius?

d — Refp.. Poteft, fideterminet, quam par-

Qrürt

tem confecrare intendat. at (iinde-

terminaté tertiam velaliam partem:

d

)nfs,läï

confecrare vellet, nullam. ;on(e.-

crarat.

^

n

731. Queritur ,. an: celebrans confi--

ciat Sacramentum, fi habeat-co-

lat

ram f& undecim Hoftias , & inten-

at

dat confecrare folüm decem, non:

D

determinans qüas decem ,. inten-

Qri

- dat?

'S-acramentum ;

. Kefp. Non conficit

quemadmodum non conficeret Sa-

: qu

cramentum ,. etiam(i adeffet coram:

n

,

-

.f quan-

o

EXAMEN

Íe quantacumqué materia, nifi in-

li

tentionem confecrandi ipfam ha-

beret, quia requiritur neceffarió

intentio ad coníecrandum.

732. Quzritur, an adfit regula ge-

neralis ad veré confecrandam ma-

||

!E

'.teriam exiftentem coram Sacer-

dote?

Refp. Adeft, & eft hec quod cele-

brans habeat intentionem. coníe-

3

crandi omnes hoftias, & particu-

las, quas ante í& àd confecrandum

pofitas habet.

;

733. Quxritur, an dato' cafu, quód

Sacerdos utans fe tenere unam

K

. hoftiam , poft confecrationem in-

venerit fuiffe duas fimub junctas,

debeat fümere unam , fcilicet pri-

mam vifam ab eo, aut ambas?

Refp. Debet fümere fimul utramque;

quia füpponere debet íe habuiffe

intentionem confecrandi totam

materiam, quam manibus tegpebat

in a&u.cqnfecr»ationis*.,

-

734. Quz-

öRbINANDORUM. 53X .

stl

234. Quxritur,

quid. celebrans age-

»[äm h

re debeat.fi d

eprehendat poft fum-

ecdfi

ptionem corporis, & fangninis ;

aut etiam poft acceptam ablutio-

ä',gula l

nem reliquias aliqbuvas. relictas con-

d

fecratas?

n d

Debet famere eas, five parvae

Refp.

fint five magnz,

quia ad idem/Sa-

ib

crificium fpectant.

y ul

73*

Quzrritur , quid celebrans age-

p

re debeat,

fi poft. famptiornem cor-

u

poris , & fanguinis videat hofli-

am integram coníecratam reli-

Gam?

i[u» 5*

d

Refp

ond. Debet deponere eam cum

Qret:

aliis in tabernaculo,

fed fi hoc fa-

! 'unüä

cere nequeat , fequenti Sacerdoti

j

ibi celebraturo in Altari fupra cor-

xorale decenter opertam , fümen-

b

r

darm una cumaltera, quam eft con-

fecraturus , relinquat; velíi neu-

1

trum horum fieri poffit, inipfo ca-

lice , feu patina decenter confer-

n

vet quousque vel in tabernaculo

reponatur ,

vel ab altero fümatur 5

quoq

[

532

EXAMEN

l

quod fi non habeat, quo modóho-

nefte confervetur, ipfemet eam fu-

1

mere poteft.

Y

736. Quaritur?. an: celebrans confi-

ciat Sacramentum, (i non habeat

intentionem actualem in actucon-

fecrationis: propter mentis evaga-

1

tionem, fed: habeat vircualem in-

tentionem confecrandi ;:.cüm ac-

l

cedens ad Altare intendat facere;

j

ïi:

quod Ecclefia facit?

xï(

)

|

Relp. Conficit utique Secramentum,

«

837. Quxritur, an Sacerdos füfpen-

t

Íüs excommunicatus, degradatus,

irregularis, vel alias Canonicé im-

r

peditus conficiat Sacramentum , fí

celebret Miffam?

Refp. Conficit Sacramentum , fed

g

graviflimé. peccat propter com-

munionem , quam indigné fumit;;.

quam propter Ordinum executio-

nem , que fibi eft interdicta;

1

738: Quzritur, anSacerdos exiftens:

in peccato mortali & habens: co-

a. m

piam. confeffarii peccet.mortalíter,.

fi

-

ORDIN.;:Z'.N;D ORU M. $33

iib

fi celebret, nifi priüs re&té confi-

u)

teatur?

Refp. Mortallter peccat, nifi habeat

Cor

excufationem non confitendi con-

habe

feffario eidem; in quo. cafü excu-

n

fationis hujusmodi debet habere

contritionem , & invenire alium

eup

m

confeffarium poft Miffam, & confi-

i

teri huic confeffario invento.

qet6

739. Quaritur, an Sacerdos nenha-

bens copiam confeffarii in cafü ne-

ceffitatis celebrandi, peccat mor-

CU

ff

taliter, fi celebret cum fola con-

tritione peccati mortalis?

dAtU

dir

Refp. Non peccat mortaliter, fed in

Umy!"

tali ca(ü teneatur poft Miffam quam

primum confiteri ; fed contritio-

[

ne celebrans in peccato mortali

non eft liber a mortali , licécadfit

COf

cafüs neceffitatis quia a&tus con-

j

tritionis poteft haberi omni tem-

j

pore, cum fit a&tus liberz volunta-

-ftis.

[u

740. Quxritur

, quid Sacerdos age-

Q

[-

t

re debeat, fi in celg:bratiqne Mi

9P

Í

334

EXAMEN

fe recordetur fe efle in

Mf

tnortali ?

peCcätb

Refp. Debet conteri cum propofito

]

- confitendi , fatisfaciendi

; & ficpro-

Aj

fequi Miffam.

[

741. Quzritur; quid celebrans age-

à

re debeat, fiin ipf. Miffze celebra-

b

tione recordetur fe effe excommu-

E

nicatum , vel füfpenfüm , aut lo-

Tk

cum efle interdictum ?

tu.

Refp. Debet fimiliter conteri cum

dic

propofito petendi abfolutionem

qi

poft Miffam , & profequi ipfam Mif-

am

-

qi

742. Quxritur, an celebrans debet

Ref[

Miffam inceptam. relinquere im-

u

perfectam, fi in actu celebrationis

&

Miffe, in duobus proximis füpra-

D

di&tis cafibus fcilicet in quibus re--

$

|

cordetur f& effe in peccato mor-

tali , excommunicatum vel füfpen-

füm, autlocum, in quo celebratur,

M

effe interdictum , ante confecra-

tiOnem .ipfam recordetur?

s Al Rerþ.

l

ORDINANDORUM. 33j

ytta

Refp. Si non timeatur fcandalum, de-

betdeferere eandem miffam , &re-

ol

linquere imperfe&tam.

fc

743. Quaritur , an Sacerdos poffit

tuta conícientia accipere ore fàn-

m

€tiffimum Sacramentum , & cele-

brare fi non fit jejunus poft medi-

d

comyme

am noctem, etiam poft fumptio-

A l

nem folius/aquz, vel alterius po-

tus, ac cibi, per modum etiam me-

Yi (

dicinz , & in quacumque parva

itíont

quantitate, nifi efle tanta parva

jl

quantitas, quod efle

s

modum falivz?

t fümpta ;ier"

;

Refp. Nequaquam.

744. Qusritur, an dato cafü, quód

t in

Sacerdos ante mediam no&em ci-

j

bum , aut potum fümpferit etiam-

i

fi poft modum non dormierit, nec

us IV

() Id

fit digeftus, peccet celebrando ma-

ne proxime fequenti?

n

j

Refp. Non peccat, fed ob pertutba-

tionem mentis, ex qua devotio

n

tollitur confülitur aliquando abfti-

nþndum.

745. Que-

Id

336

EXAMENM

74;. Quaritur, an dato. cafü quod

Mf

reliquiz cibi remanentes in ore

ü

transglutiantur per. modum Sali-

y

w&,temque fi lavando eos de-

pa

glutiatur ftilla aquz preter inten-

pt

tionem , quilibet horum cafüum

Qu

impediat communionem , & miffe

Yi

celebrationem ?

[

Relp. Nequaquam, qularpfærehquxæ

11j

cibi , & ftilla fünt mmlmæ quan-

petc

tltatls.

Is

746. Qusritur, an dato cafü, quod

effi

Sacerdos celebret plures Miffas in

fii

una die, ut in nativitate Domini

W

fieri folet ,

debeat prgcipere pu-

Tien

rificationem in Qmmbus ipfis Mif-

fis?

talj

Qm

Refp. Debet abluere digitos inomni-

lh

bus Miffis, fed pexcxpere purifica-

mag

tionem tantum in ultima earum ut

ts,

füperius dictum eft.

I^

$

747. Quzritur, an Sacerdos debeat

Vl

à communione, & celebratione

i

Miffz abftineri, fi precefferit pollu

| lo

tio no&urna 2

f

Refp.

ORDINANDORIU M.

35

upi . Refp. Si przcefferit ipa pollütio no-

in. o

äj:urna, quz caufata fuerit vel ex

m

precedenti cogitatione , quz fit

ts Ü

peccatummortale,velevenerit pro-

: t

pter nimiam crapulam , abftinen-

enfüut

dum eft à communione, & cele-

Vb

bratione, nifi aliud confeffario vi-

deatur. . Si autem dubium eft, an

u

in prgcedenti cogitatione'' füeric

næquf:

peccatum mortale, confülitur ab-

ftinendum, extra tamen cafüm ne.

i,

ceffitatis.

Siautem certum elt non

Mílas:

fuiffe in illa cogitatione peccatum

n

mortale vel nullam fuiffe cogitatio.

t

nem, fed eveniffe ex caufà natu-

j

rali,jaut ex diabolicaillufione poteft

communicari, & celebrári, nifi ex

illa corporis commotione nimis

i

ma

3

tis,

gna evenerit pertgrbatio men-

qui

748- Qlæritdr, an Sacerdos pbfïït

lodv

y

celebrare Miffam tuta confcielitia

j

in his eafibus, fcilicet, fi non adfit

jj

ocus Sacer, vel deputatus ab Epi-

€ coníe-

.fco.po 5 Si non adíit Altar

K

f.

cratum,

538

EXAMEN

cratum, vel tribus mappis cooper-

tum, fi non ad(int liminaria certa;

fi non fittempus debitum celebran-

1

di, quod eft ab aurora usque ad

f

meridiem, ut communiter tenetur,

1.

fi aliquid notabilé ex veftibus Sa-

(

cerdotalibus defit,(i veftes Sacer-

K

dotales , & mappe non fint ab

Mf

Epiícopo, vel ab alio hanc haben-

Bl

te poteftatem benedi&e ; fi non

[

adít Clericus vel alius deferviens

in Mifla; vel fi ad(it qui defervire

ü

non debet, ut mulier; íi non ad-

dün

fit Calix cum Patena conveniens;

ly

cujus cupa debet effe aurea, vel

d

argentea, vel ftannea, non rea,

D

vel vitrea; fi corporalia non fint

NQ

munda, quz debent effe ex lino; nec

n

ferico in medio ornata, & ab Epifco-

q

po,velabaliohanchabente potefta-

f

tem benedi&a;fi caput fit coopertum

(

fine difpenfatione, (i nonadfit Miffa-

le,licet memoriter fciretur Miffa?

*

Nequaquam Sacerdosin ipfis ca-

con-

us poce& celebrare Miffam

Ícien-

xx::

E

T

*.

*

1

ORDINANDOR U M.

339

st

fcientia tuta, fi autem celebret in

ria

ipfis cafibus, mortaliter péccat, quia

ceel

in rebus gravibus adverfüs Eccle-

us

fize przfcripta operatur.

p x

749. Quxritur, ancelebrans peccet,

füibu'

fi celebret miffam ante matutini

es u

recitationem ?

n n

Refp. Si Ad(it aliquarationalis caufa,

jl

A

nullum committit peccatum, fiau-

g;(in

L

tem nullafit caufa , peccat folum-

ieer

modo venialiter, etíiamfi in Rubri-

i dgfgynf

ta Miflalis nova dicatur recitan-

.dum efíe Matutinum cum Laudi-

Á m n

a

bus ante Miffze celebrationem, quia

a

hoc non dicitur przcipiendo, . (ed

z

exhortando, autmonendo; utde-

voté Miffa celebretur; non etiam

l W-*E'*f'

Y

Ij

in ipfis Rubricis dicitur recitandas

T

effe quasdam Orationes ante Mif-

epr

fic celebrationem: & tamen juxtà

communem fententiam non ; eft

UM

j

IMA

mortale omittere ipías orationes,

quia per hzc, & fimilia San&ta Ma-

NI )

,mlpü'*'

ter Ecclefia, cum fit pia mater,

m daminationem,

n t

noq vult hominu

A

ff

quo

EXAMÁMEN:

340

. quod confirmatur ex hoc, quiaju-

m

.egum Domini füave , eft onus ejus

leve.

D)

»jo. Qus&ritur, an pretermittereaut

lr

omittere ftolam , vel manipulum

ür

in Miffze celebrationein cafü necef-

d.

fitatis fit mortale?

K

Refp. Negative fecundum Suarez,

fj

quia neceffitas legem non habet.

uxritur , an dimittenda fit

en

75i.

Mi

fía, (i Sacerdote celebrante Ec-

|

LT

clefia violetur?

Wt

Si Ecclefia violetur ante Cano-

Relp.

nem; Miffa efít dimittenda, & Ec-

Y

clefia. reconciliari debet, fed fipoff

Canonem Ecclefia violetur , Miffa

Isj

non eft dimittenda: item fi timea-

fed

tur incurfus hoftium, vel allu-

po

vionis, vel ruina .loci , ubi celebra-

dl

tür, ante confecrationem dimitta-

8

tur Miffa;poft confecrationem verà

an

Ti

Sacerdos accelerare poterit fum-

ptionem Sacramenti , Omnibus aliis

h

$

omi(lis.

K

7j2 (we-ï

i

ORDINANDORU A.

341

qu

7j2. Quxritur, an Miffa fit prater-

It

mittenda , fi Sacerdos celebrans

Miffam graviter infirmetur, velin

t

Ífyncopen incide

tur?

E

rit , auþ moria-

:

t

Y

li

(uti

Refp. Si Sacerdos ante confecratio-

nem infirmetur graviter, vel in

N

fyncopen inciderit " aut moriatur,

fb

pratermittatur Miffa : Si poftcon-

enda [

fecrationem Corporis tantum , an-

te confecrationem fanguinis, vel

As

utroque confecrato id' accidat ,

Miffa per alium' Sacerdotem ex-

«l

ia)ö"

pleatur ab eo loco, ubi ille defiit,

& in cafü neceffitatis etiamper non

f

I^

jejunum.

Si autem non obierit,

ífed fuerit infirmus , adeó tameu

!

tf

Jl

VCJ Jl

offit communicare; & non adíit

alia Hoftia confecrata. ^ Sacerdos,

du

j

qui Miffam füpplet , dividat Hofti-

Fal

am, & unam partem prabeatinfir-

jl

mo,aliam ipíe füumat. Si autem

J!l[ /Um

femiprolata-forma corporis obiit

j

Sacerdos, quia non eft facta con-

feeratio, non eft neceffe, ut Miffa

3

per

,Ü

EXAMERN

34*

per alium füppleatur.

Si veroob-

Mi

ierit femiprolata. forma fanguinis,

[

tunc alter profequatur Miflam, &

bil

füper eundem Calicem repetat in-

tra

tegram formam,. ab €o loco; Si-

fiai

mili modo poftquam coenatum eft.

llio

Vel poffet füper alium Calicem

Yu

rit

praparatum integram formam pro-

ferre, & Hoftiam primi Sacerdotis

tifr

& fanguinem à fv confecratum fü-

TIf. (

mere , ac deinde Calicem relictum.

&«

femiconfecratum.

cide

z$3. Quzritur, an celebrans gravi-

| M

ter peccet, fi extra di&tos cafusne-

Y

ceffitatis non fümpferit integra $a-

VO

cramenta ?2

kj

Refp. Utique graviter peccat,

du

754. Qustitur, quid celebrans face-

i

re debeat, fi mufca vel aranea, vel

IU

aliquid. aliud reciderit in Calicem.

&

KRefpond. Si hoc accidat ante confe-

fi

crationem, projiciat vinum in lo-

(

cum decentem, aliud, ponat in Ca-

l

lice, mifceat parum aquz, offerat

faltem mentaliter, & profequatur

Miffam.

N

ORDINANDORU M.

343

t

Miffam , fed fi poft confecrationem

n

ceciderit wiufca , au* aliquid ejuf-

hml

modi, & fiat naufea Sacerdoti , ex-

petatb

trahat eam , & lavet cum vino;

finita Miffa comburat, & combu-

x

3

fio , ac lotio hujusmodi in Sacrá-

Gul

rium projiciatur, fi autem non fue-

m

rit ei naufea, nec ullum periculum

timeat, fümat cum fanguine.

g

um

7j . Quzritur, quid agendum fit à

Sacerdote , fi aliquid venenofum ce-

Rn

ciderit in Calicem continenteni vi-

num confecratum ; .vel cécide-

$ grï?

as

rit in eundem Calicem, quod pro-

vocaret vomitum ?.

tfgriP

Reíp. Vinum confecratum reponen-

tl

dum eft in alio Calice , & aliud Vi-

p

num cum aqua apponendum denuó

RCME

confecrandum , & finita Miffa fan-

u

u

is repofitus in. panno lineo, vel

e t

i

uppa tamdiu fervetur, donec fpe-

cies vini füerint deficcatz , tunc &

j

[ in Gä*

ftuppa comburatur , & combuftio

oftt

in Sacrarium projiciatur.

i

"

Pa

7f 66- wæ"

J

$44

PBUDGOMAE OX

6

756. Quxritur, quid celebrans agere

debeat, fi aliquid-venenatum conti-

J

gerit Hoftiam con(ecratam ?

| ff

Refp. Tunc alteram Hoftiam confe-

be

cret, & fümatmodo, qdo di&tum

?

eft, & illa fervetur in Tabernaculo

lib

in loco feparato, donec fpeciescor-

M

rumpantur, & corruptz deinde in

:

acrarium mittantur,

fà

7j7. Quzritur , quid agere debeat

Qu

Celebrans, fi. fümat (anguinem, &

Á c

particula remaneat in Calice?

füe

Kclp. Debet digito adlabrum Calicis

hetl

3

adducere eam, & fümere ante pu-

rificationem, vel infündere vinum,

& fümere ipfüm cum particula ea-

em.

e

758 Quzritur , quid celebrans age-

| X

re debeat , fi H

Cta?

.

Q&ia inveniaturfxþa—

M

N

i Refp, Si Hoftia an-te. conficrationem

&

inveniatur fracta, nifi populo evi-

Md

enter,appareat, tulis. Hoftia con-

T

Íecretur,

pulo effe

-fi autem fcandalum: po-

&

poflit, alia accipiatur, &

N

offe-

(

ORDINANDORUA. . 34f

man

offeratur ; & Miffa continuetur

:

juxta confüetudinem;

lm-con'ï-

'

i

7;j9. Quzritur , quid celebrans de-

Q

n i

beat agere fi propter frigus , vel.

o di:

negligentiam Hoftia confecrata

labatur in Calicem?

di'—

yemu

Refp. Debet profequí. Miffam, faci-

xtist

dind:

endo ceremonias, & figna con-

füeta cum refidua parte Hoftiz,

r Ut

que non eft madefacta fanguine

fi commode' poteft.

Si veró tota:

u

fuerit madefacta, non debetextra-

dice!

m

here eam, fed debet dicere omnia

alia ipfius Miffz ,, omittendo figna,

317

& debent fümere pariter Corpus,

ye f

& fanguinem, fignans fecum Cali-

gb

ce, & dicens Corpus & fanguinis

9

Domini noftri, &c.

an L

Yatit

76o. Quxritur, quid celebrans age-

re debeat, fi in hyeme fanguis con-

n

geletur in Calice ?

Reíp. Deber involvere Calicem pa-

yni

n [j

od

nis calefa&tisz fi id non proficeret

debet ponere ipfüm Calicem in fer-

P

Ino-

ldu

venti aqua propä- Aliþare, dum

de

(»

346

EXM EM

do in Calicem non intret aliquid

3b

extraneum , donec liquefiat ipfe

k

fanguis..

.

n

761. Qusritur , quid à celebrante

li

agi debeat , (i per negligentiam ali-

tía,

quid de fanguine. Chrifti exciderit

q

extra Calicem..

U

Refp. Si aliquid: de fanguinececiderit

Iv

fuper terram , feu füper tabulam.

lingua lambatur, & locus ipfe rà-

Kef

datur, quantum (atis eft, & ab-

qu

f

rafio. comburatur: ,. cinis. veró. in.

Sacrarium: reponatur. Si veró fü-

fiy

per lapidem Altaris ceciderit , for-

fin

beat Sacerdos . ftilla, & locus bené

p

abluatur, & ablutio in Sacrarium

deí

projiciatur. Si füper linteum Al-

l

taris, & ad aliud lintéum ftilla per-

BN

fin

vencrit,. & .(i usque ad tertium,.

linteamentater abluantur ,ubi ftilla

h

eeciderit, Calice füppofito , &aqua

ablutionis. in. Sacrarium projicia-

fi

tur. Quodfinipfis folum Corpo-

D

xali, aut (i in veftibus ipfis. Sacer-

Sotalibus. ceciderit, debenr fimiliter

ablui

&

ORDINANDORULML.. 347

t ag

ablui, & ablutio in Sacrarium pro-

jici. . Si in fubfirato pedibus pan-

füt f

no, vel tapeto bené abluatur , ut

deet

füpra.

ntand

762.

Qusritur ,

quid agendum ä. Sa-

i i

cer

dote celebrante, (i contingat

" totum fànguinem poft confecratio-

t

nem effündi ?

rb

Refp. Si totus non fit effüfü

s, &ali-

lj

jti

P

qui

d, vef parum. remanfit, hoc fü-

AL

matur,

& abluantur res ab ipfo

,veto !

|'

fánguine effufo ta&te, & reliquia

L YeIO.

fiant jam dita in. cafu: proximé fü-

kf

i

adicto..

Si. veró nihit omnino

0QuS/

l

nt)

de (anguine remanfit in Calice , ce-

(f

lebrans ponat interinm» vinum,

il

a o

aquam, & coníecret ab eo loco;

jl

W

fimilimodo poftquam c

oenatum ett,.

qert

fa&a prius tamen Calicis oblatione

Jb

fültem mente concepta 5 ut. fept

oUf

füp

radictum eft ; & fiant ablutio-

"

nes

, &repofitiones füpradicte quo-

"

J

ad res tactas à fanguine effüfo..

j

c i j

P6

763-

ua-

d

248

EXA4AMERNM

7653. Quzritur , quid agendum fit a

celebrante, vel ab alio , fi ipfe ce-

i

lebrans'evomat Euchariftiam 2

fíj.

Refp. Si: Euchariftize fpecies. integrae

Q

appareant , reverenter fümantur,

£0

nauíe. nifi fiat; tuac enim fpecies

fic

coníecratz cauté feparentur, & in:

D

alio loco fàcro reponantur, donec

G

corrumpantur, & poftea in Sacra-

Reä).

rium projiciantur.

Quod íi fpe-

f&

cies non appareant ,

comburatur

f

vomitus , & cineres in Sacrarium.

Wt

mittantur;.

&0

764. Qusritur, quid agendum fit à

IY

Sacerdote, fi Hoftia confecrata vel

Int

aliqua. ejus

particula dilabatur in

166,

terram ?

ali

&efp. Accipiatur, & locus, ubi. ceci-

le

dit mundetur, & aliquantum abra-

r

datur, &pulvis, feu abrafio hujus-

k

modi in Sacrariunr immittatur, Si

pi

autem cecidetit extra Corporale in

(

mappam, feu alio quovis modo in

d

aliquod linteum, mappa, vel linte-

N

m:g hujusmodi diligenter lavetur,

ORDINANDORUA..

349

m f

& lotio ipía in Sacrarium effünda-

t

tur.

m

765. Quxritur, an celebrans volens

ts

coníecrareomnes Hoftias exifítentes.

UA

coram fe, & proferens verba con-

fecrationis putat effe decem ,^&

3 Fpe»:[f,

TU

tamen funt plures

. d

confecret omnes ?

, vel paucior?sþ.

inSut

Refp. Confecrat omnes, quiaejus in-

df

tentio eft confecrandi omnes. Ho--

youtatt

ftias fibi prefentes, & ea . pofuit,

g

ut cenfecraret, & ejus credulitas,

& cogitatio, quod fint decem, nul-

Oo- modo mutat, aut tollit füam:

nf

qut

intentionem omnes. confecrandi.

766. Quzritur, am Sacerdos habens

x

aliquas Hoftias. coram fe, & vo-

lens, feu intendens coníecrare tan-

jj*

il RUrd

tum decem & poft prolationem ver-

borum confecrationis inveniens effe

)

plures aut pauciores; quam decem,

i (

coníecraverit easdem ?

u l

Jl dü M

Kefp. Si fint plures, nulla confecra-

J

j

vit , quia fuüpranumerarie , non

atl

Eugrunt determinat

nus

[

7

3fo

EXAMEN

nus confecravit omnes, quia ma-

ajor numerus continet minorem

,t(

qui fuit determinatus.

(

767. Quzritur, an particulz exi(ten-

f

tes in Pyxide clauía fuper Altare

li

coram Sacerdote , confíecrentur,

p

quamvis fint fic claufze..4 ipfe Sa-

cerdos proferat formam confecra-

[

tionis cum. intentione. confecrandi:

easdem 2

fi

Eefp. Confecrantur; quia ipf parti-

Q

cule moraliter fünt preíentes Sa-

r

cerdoti confecranti.

fi

268. Quxzritur, an Sacerdos cele-

N

brans conficiat Sacramentum, fí

fimpliciter, fcilicet indifferenter"

proferat formam squaliter füper

materiam prafentem,. qua eft Ho-

ftia, quam manibus tenet , & fü-

16

per abíentem ,. fcilicet füper parti-

culas reli&tas: in. Sacri(tia propter

t

oblivionem , quas ad' Altare defer-

re volebat2

|

Rcfp. Nequaquam conficit Sacra-

mentum,. quia non confecrat ma-

teriams

O*RDINXANDORUAJV.L 251

it t

teriam: prefentem ,, non confecrat

r

materiam; abíentem , quia de ne*

ceffitateSacramenti requiritur prge-

yile

fentia materize coram: Sacerdote,

TAU

Et etiam. non confecrat materiam

rentu,

preíentem , quia forma , quz eft

p

prolatio. horum. verborum : Hoc

)fmfecm;

eft Corpus meum,, in. hoc cafü eft

ml

propafitio fal£, quiafacit hunc fen-

fum. Hoc, quod eft prefens, &

) patü-

quod eft abíens, eft Corpus me-

Is j

um , que quidem: propofitio: eft

falía ratione copulz , quia regula

T

Copulativa: propofitionis eft , ut

turp;

veritas ipfius oríatur ex veritate

WW

omniumr partium füarum , fed pro-

t

pofitio difiunctiva verificatur, quan-

i

do: eft vera fola. pars ejusdem..

69. Quzritur, quare Sacerdos non

D

?

[päfl'f'

coníecret fàltem.materiam przfen-

tem, fi indifferenter proferat ver-

^

d

ba. confecrationis füper ipfam, &

fimul füper abfentem ,. & videtur,

Yug

quod confecret illüm, quia ficut,

qui facit votum de re poffibili, &

p

imul

griüi»

EJMADPEON

352

. fimul de re impoffibili , obligatur,

(

quantum ad rem poffibilem , fic.

Sacerdos, "ui profert verba con-

Iuf

fecrationis.füper materiam przefen-

tiü

fem , & abfentem , confecrare vi-

Tit.

detur faltem materiam prefentem,.

l

0zx: quidem coníecratio: rei

re-

«

fentis eft poffibilis fecundüm fen-

tentiam omnium Summi[tarum-.'

Kf

Kefp. Nequaquam eft par ratio de

fi

fi

voto., & de confecranda. Euchari-

ftia, quia tantum.confiftit in hu-

Ti

a

mana. promiflione. adimplendi ali-

quid, fed confecratio confiflit ín

propofitione , qua eft forma con-

yj/

fecrationis, quz quidem:formami-

j

nimé eft vocanda promiffio aliquid!

d

d

adimplendi-,.fed. eft effectiva Sa-

cramenti, quando. adíunt neceffa-

LC

ria requifita..

l

770. Qüusritur , an dàato cafff quod'

«

Sacerdos proferret verba: confe-

N

crationis füper panes exiftentes in:

foro. fi-adeffet prefentia moralis ,

ORDINANDORI A.

353

ptt,

& intentio confecrandi con&c;äret:

nf

* Sacramentum?

1 000

Refp. Conficeret utique Sacramen-

i

J

tum.

av

771. Qusritur , am panis nauticues

entey

^five bifcoctus fit materia apta ad

dl Df

conficiendum . Euchariftig Sacra-

:

f

fi

mentum2?2

qüt

Refp. Si ipfe fit confe&tus ex farina

frumenti , & aqua naturali, & non

d d

fit mucidus, vermiculofüs , aut alio

AO

du

i

modo corruptus , eft materia apta

n

yi d

ad conficiendum ipfum «Saþïaxnen-

tum.

/

wü[hï

272. Quwritur , an aqua naturalis

; ob

ponenda. in. Calice ad. conficien-

u

dum Euchariftig Sacramentum , fi

d

de neceflitate Sacrarhedti , aut de

Ifd 9

neceffitate Ecclefiafticl praecepti ?

«

Refp. Eft tantum de neceffitate ipfi-

us pracepti, non autem eft de ne-

ceffitate Sacramenti; & fi quis Sa-

qüqu

qii

cerdos fcienter eam omitteret , uti-

que mortaliter peccaret, fed Sa-

Y5l

o

cramentum. conficeret.

775. Qu&-

334

EXA'M'EN

n

773. Quazritur , an celebrans- confi-

ciat Sacramentum, fi loco pauce

Til

$

aquz naturalis ponat aquam rofa-

ceam aut aliam aquam artificialem

üt

in calice, & proferat verba con-

Ti

fecrationis. füper vinum mixtum

Qu

cum ipíà aqua artificiali?

T

fi

Refp. Conficit Sacramentum ,

«

quantitas ipfias aquse artificialis (it

ln

Qu

modiciffima quantitas, & ille, qui

fic conficit Sacramentum fcienter

Mf

cum ipíà aqua rofacea, aut alia ar-

d

tificali, committit peccatum mor-

ho

tale..

8

774- Quxritur , quanta aqua natu.

Hl

ralis a

[

lice?

pud vinum debeat poni inca-

K

Refpond. In tanta modica quantita-

fe

t

te, utin vinum poffit converti, &

ideó adhibenda eft diligentia, ut

[

in calice ponatur una tantum gut-

, Mi

ta, fi fieri poffit, hoc enim meli-

us, & tutius effet juxta fententiam

Y

communem DoGtorum, & circa hoc

re au-

valdé utili"ef; attente lege

reum.

ORDINANDORUM.

355

cu

reum- opufculum Hyacinthi Petro-

nii ordinis Predicatorum Magiftri

puu

o

Sacri Apoftolici Palatii de neceffi-

ciet

tate praconverfionis aquz in vi-

num confe&ione Sacramenti fan-

a «

tl

gainis Chrifti, ?

.

975« Quaritur, an. ponen

da in c/alï--

f ^

- ce modica aqua . naturalis, fi prius

cus

in dolio pauca aqua pofita fuerit

cum vino 2

lHC:

qll

(cet

Refp. Eft utique ponenda; quiaquan-

o ad Altare ponitur in Calice,

dur

f m

hoc eft Myfterium , quia fignificat

fidelis populicunionem cum Domi-

n m[[j:

no noftro Jefu Chrifto.

776. Quxzritur, an.dato cafü, quod.

yiité

poft coníecrationem. fpecies aqua

fepararentur à fpecie vini confecra:

ub

.ti, fanguis Chrifti remaneret füb

Yatt

fpecie aquz feparatz?

Refp. -Hoc eft incertum, & pe.-lens

i Sä.'

à Chrifti voluntate ,

us in tali

ij [Hf('

re non eft nobis revelata, fed vi-

gotit

detur probabile,

uod non rema-

i

e

neret jäfc fanguis

hrifti füb fpecie

g

aquæ

j

5

?

;6

EXAMEN

!

aquze feparate , quia licet vinum ;'R.eq

fine aqua fit materia confecrabili,

fit non tamen aqua fine vino con-

d

fecrari poteft,

al

277. Qusritur,

n Vinum congclaq

ii

tum confecrari poffit ?

1o.

Refpond. Poteft confecrari, quia ad-

W

huc e£ vinum, & eft potabile, vel

Refp

lambendo , vel fugendo; & etiam,

fl

quia, fi facta confecratione, fpe-

C

ciés vini in calice congelaretur ,

Vnt

fanguis Chrifti xem

;

ane*ret' fub illa

i

tl

fpecie vini,

&i

7278. Quzritur , at vinut. miracu-

Y

losé fadtum , ut fuit unum in nu-

Vi

ptiis Cang: Calilez con

fit?-

:

$

kcrari pof-

Mf

fiy

Refp. Poteft utíque confecrart, utab

&

Henriquez affirmatur, quia eft ve-

tpi

ré vinum, àt eft vinum eX'uvï—s--vif;

X

tis naturalis confectum.

Ia.

779. Qusritur , an liceret confecra-

Á

re folummodo panem (i nihil vini

l

keperiretur ?

K

f

Röfþ'o

ORDINANDORIU M.

357

v

Kefp. Nequaquam, liceret quia panis,

tti

& vinum requiruntur ad perficien-

f0

dum Sacrificium Miffe, &Sylvefter

ait etiam Papam in hoc diípenfare

p

minimé poffe,

e

780. Quzritur , qantum vi

ni debeat

( 1

poni in calice ad confecrandum?

lst

Refp. Quantum füfficit ad unum hau-

ftum , & illi, qui dimidium Ur-

S(C[iïmw

ff ï?i'

ceoli ponunt in calice malé faci-

lorétn

unt.

fb

781 Quzritur, quid (ignificet, quod

Sacrificium MifIze perfici debeat ex

n

duplici materia, fcilicet panis, &

i

vini?

)

Reíp. Significat Chriti Domini paf-

'

fionem , quz füit Sacrificium cru.

entum per corpus & fanguinem

(, [

'CQ Id

ipfarum a&terno Patri oblatum pro

w

redemptione noftra.

782. Quzritar , quid illud. prono-

"

men hoc; quod eít affignatum for-

mz Sacramenti Euchariftize profe-

hi

Hlb

rendo füper materiam panis, figni-

ficet , quando à celebrante profer-

efp.

7

tur?

EXAMEN

358

Refp. Significat materiam prefentem

confecrandam , ita ut fit fenfüs , hoc,

quod continetur , füb his fpecie-

ïä

bus panis, eft corpus meum.

€0

Et ( quis objiciat dicens, fi fic eft,

quod fenfüs fit: Hoc, quod con-

Q

tinetur füb his fpeciebus panis,

eft corpus meum, ergo illud pro-

Rcfp

Buj

nomen Hoc, demonftrat panem,

& non corpus Chrifti ?

Qu

Refpondetur , quod hoc pronomen

1ll

fir

Hoc , neque corpus Chrifti, neque

(

fübflantiam panis determinate de-

f

Vi

&t

monftrat, fed utrumque vage, non

demonílrat determinate corpus

lm

Chrifti, quia effetnugatio, que €

'A(Xv.

Ti

ejusdem rei inutilis repetitio, quia

bis diceretur idem ícilicet, Hoc

li

Ti

corpus Chrifti eft corpus Chrifti ,

«

neque demonftrat determinaté füb-

ftantiam panis, quia effet propofi-

G

X

tio falfa, quia fenfüs effet, Hic pa-

nis ef* corpus Chrifti, fed demon-

flrat 10lummodo id, quod €

E

commune, & vagum terminoutri-

L

783; Que-

—

ORDINANDORU M.

4j9

(

f&

ha

783. Qusritur, an Sacerdos confi-

*

fisJ

ceret Sacramentum, fi füper Ho-

y

|

i

ftiam cum intentione confecrandi

loco hujus propofitionis: Hoc eft

j

fint

corpus meum, diceret , illud eft cor-

pus meum, aut diceret, eccé eft

u

i od

corpus meum?

efp. Nequaquam conficeret Sacra-

]

]ut

m

—R

f pü.

1entum, Íi diceret, illud eft cor-

pus meum, quia hoc vocabulum,

yont

illudj non eít pronomen demon-

flrativum , & fimiliter non confice-

U:

AWU

tet Sacramentum, fi diceret, Hic,

eft corpus meum, fi hoc vocabu-

vt

)

£

lum, Hic, profertur , quatenus eft

adverbium , fed conficeret Sacra-

j t]ll?-

mentum , fi ipfüm vocabulum,

Itloy

q

«

Hic proferetur ut pronomen de-

monfítrativum, quamvis fieret in-

. Or

ad

congruus [íeérmo , quantum

Jj

Grammaticam ; & 'fimiliter confe-

Yi

d

craret, fi diceret, Illud eft corpus

meum, quia hzc vocabula (Títud)

' ii

l

& (Ecce) wquipollent pronomini

f

d;monürativo (Hoc.) ficSuarez di-

lts

jl

460

EXAMEN

ftinctione quinquagefima nona , fe-

gu

€tione fecunda paragrapho , unde

f

infero.

ids

784. Quzritur, an hoc verborum

füb

fubftantivum, eft, dicatur de ne-

| am

ceffitate formx Sacramenti fimpli-

Tüt

citer effe ?

.

Refp. Maximé conta Erafmumin ad-

t

notationibus ab D. Paul. 1. Cor. 1 1.

lefy,

qui quidem Erafinus dicebat, gre-

n

cam non legi eft, fed fine verbo

fü

fübftantivo , quamvis poftea in

ina

quibusdam exemplaribus dicat fe

N

T

legiffe ipfüm |verbum . fübítanti-

vurmn.

fl

78 $. Quxritur , quid fignificatipfum

tía

fecundum (üpradidum proxime

aQ

vocabulum forma - coníecrationi

-

füb

eft?

fny

Refp. Significat. converfionem fub-

hi

ftantiz panis, in corpus Chrifti, &

fot

non in fteri 5 fed in facto effe,ipfam

u

fignificat converfionem, quía panis

N

non transmutatur préviis difpo(i-

Q

Q

tionibus in corpus Chrifli, ut fit ia

gene-

ORDINANDORUA.

361

n

generatione fübítantiz naturalis »

nj

jed trans(ubülantiatur i in inftanti; &

ideo talis converfio vocatur trans-

Q

fübítantiatio, fecundum fíententi-

T

"i

am omnium Sacrorum Docto.

:

rum.

786. Quaritur ,. quz fittransfübftan-

mind

tiatio proprié dicta?

C

, Refp. Translübftantiatio fic difiniur:

'lransfübítantiatio eft converíio

Wrgþ

evW

fübftantialis unius totius fübítantiae

Woftea

in aliam totam fübftantiam virtute

Divina effecta.

dícit

Circa quam defi.

I

nitionem adverte, quod transfüb-

ftantiatio dicitur converfio fübftan-

Vi

nm

P

tialis ad differentiam | mutations

accidentalis: Dicitur unius totius

rokl(

am nJ

fübítantig ad differentiam trans-

mutationis naturalís, in quarema-

xem

"

netmateria antecedentis formze füls

forma de novo adveniente : Di-

.hnm

[f ],w (

citur in aliam notam fübftantiam,

id eft integram & perfectam abs-

j

14

que confürfuü accidentium fortui«

torum; Dicitur virtute Divina ef-

'uc

K

l

fedta,

262

EXAMERN

fecta , quia non eft potentiz crea-

tx poffé transfübftantiare.

Et fi quis objectionem faciat dicendo,

t

fübítantia corporis Chrifti remanet

d

füb accidentibus panis, ergo non

D

erit fine concuríü accidentium for-

fl

tuitorum2

ü

Refpondendum eft ei dicendo, quod

IK

corpus Chrifli veré, realiter, ac

Qu

fübftantialiter continetur íüb , fpe-

pri

cie panis, fed ipía panis fpecies,

po

