dit et ſanguinẽ.vt duplicis ſubſtatie totũ cibaret hoĩiem Ge
naſcens dedit ſociũ. cõueſcẽs in edulium ſe moꝛiẽs in pᷣcium
ſe regnas dat in pᷣmin. M ſalutaris hoſtia. que celi pandis
hoſtiũ.bella pꝛemũt hoſtilia da robur fer auxiliuũ. Uni trino
q; dno ſit empiterna gloꝛia qui vitã ſine termino nobis do
net in patria men. Lapitulũ
Mus panis. et vnũ coꝛpus. multi ſumus omes.qui de
Vno pane et de vno calce participamꝰ. Deo gracias.
VPolint fines tuos pacem. An:ſuꝑ Mũc dimittis
omunmione calicis quo deꝰ ipᷣe ſumit᷑ nõ vituloꝝ ſanguine
cyoõgregauit nos dnis. R. F. R. Dater noſter Et nenos. v.
LCaro mea vere eſt cibus alla. et ſanguis meꝰ vere eſt potꝰ
alleluia Credo in deũ. Carnis reſurꝛectiõ em⸗ Pꝛeces.
DHDanem celi dedit eis alla. panẽ angeloꝝ maoucauit homo
Alla. v. Libauit eos ex adipe frumẽti alleluia. et depetra mel)

VMM le ſaturauit eos alleluia. P. Educas panem oeter:a qluicima“

4 4
£ 4 „

ten
wo
S
e

et vinũ letificet coꝛ hominis alleluia. Dignaret .

e Iſita queſumꝰ dne habitatiõem iſtam Meatio
NR omes inſidias mimici ab ea longe repelle? angeli ſan
cti tui habitẽt in ea qui nos in pace cuſtodiant.et benedictio
tua ſit ſuꝑ nos ſemꝑ.celeſtis quoq; miſterij potẽtia et virtu
uk te muniamur cuiꝰ ope queſumꝰ ad beate ꝑhennitatis gliam
dua voucamur. Balugnos. Na matutinas
kdo (. Inuitatoꝛiũu. LChꝛiſtũ regem adoꝛemꝰ dominantẽ genti
ci bꝰ. quiſe mãducãtibꝰ dat ſpũs pinguedinẽ ERe. Venite
dc Erbũu ꝓdiens a patre lumẽ veꝝ de lumin Himnꝰ?
⸗ Neꝰ de celis humilis homo nobis viſibilis Da vt lege
bee depoſita tua ſimꝰ ſub gratia quiap eris diu clauſis dans lu
r men niis tenebꝛis. Geruos veni redimere tuo ſacrato lan
, guine fac nos tecũ ſurgere cibatos tuo coꝛꝑe. Vt cũ ſanctis
dIn. phenniter laudes ſoluam ꝑiter ſeculoꝝ altiſſimo regi ouan
ee tes dño Laus ſit patri et filio ſpiritui ꝑaclito vnitati ſit glia
de priinfinita ſecula Amen. In i:⸗ noc. AHnůO.
d⸗. Fructũ ſalutiterũ guſtandũ dedit dñs moꝛtis ſuetpe Ps⸗
in Beaeat? vir Elũu: A fructu frumẽti ⁊ vini multiplicati ſide
dis les in pace xpᷣi requieſcůt M Ku inuocarc. Eñnñ. Kõ
„ munione calicis quo deꝰ ipᷣe ſumit᷑ nõ vituloꝝ ſanguine cõ
do gregauit nos vns Ms. Lonſerua me. vV Manem celi
be Ymenſa diuine largitatis bñſicia exhibita populo xpᷣiano:
35. ineſtimabilẽ ei cõſeruũt dignitatẽ Neq; em eſt aut fuit aliqũñ
4 tam grandis natio que habuit deos a pinquates ſibi ſicut
ne adeſt nobis deus noſter. LTu aũt. Ne Immolabit hedum
, multitudo filioꝝ iſrael as veſperũ paſche Et edent carnes ·
8, et aʒimos panes ꝙ Maſcha noſtru imolat? eſt pc .· itah
epulemur in aʒimis ſinceritatis et vitatis QAt Lectõ.ij.
1 eigeni ne ſiquidẽ dei filiꝰ ſue diumitatis volens nos

„ R
„*

ſie ꝑticipes naturã noſtrã aſſumpſit.vt homies deos

—

totũ nobis cõtulit in ſalutẽ Tu. ſ Comedetis carnes.et
ſoturabimini panibꝰ. Iſte eſt panis quẽ dedit vobis dñs as

veſcendũ v Mon moyſes dedit vobis panẽ de celo.ſeꝰ

Hꝛpus nanq; ſuũ pꝛo nra recõciliatiõe in ara crucis

Ne dat vobis panẽ de celo verũ Iſte eſt. Tectio ij

hoſtiã obtulit

mudaremur. Cu aut. E Reſpexit helyas ao caput ſuum
ſubcinericiũ panẽ.qui ſi in gẽs comedit et bibit· et ambulauit
in foꝛtitudine cibi illiꝰ Vſq; asd montẽ dei ꝰ Si quis man
ducauerit ex hoc pane viuet in eternũ Vſq;.
In ij. noc. AWnñ. Memoꝛ ſit oñs ſacrificij nri
et olocauſtũ noſtrũ pingue ſfat s. Exaudiat Añ⸗
Parat᷑ nobis menſa dni adnerſus omes q tribulant nos
P.s. Dñs regit me. Anñ. In voce exultatiõis reſonãt
epulãtes in menſa dni PD5S. QDuẽadmodũ. v Libauit
eos ex gdi. Lectio. iiij.
E vt tanti beneſicij iugis in nobis maneret memoꝛia⸗
co:pus ſuũ in cibũ:et ſanguinẽ ſuũ iĩ potũ ſub ſpeciebꝰ
panis et vini ſumendũ fidelibꝰ dereliquit. Tu aũt. NRe
Manis quẽ ego dabo caro mea eſt ꝓ mũdi vita. litigabant
ergo iudei dicẽtes. Nuõ põt hic nobis dare carnẽ ſuam ao
maducanoũ v Locutꝰ eſt pls ↄtra dñm ala nr̃a nauſeat
ſuꝑ cibo iſto leuiſſimo Quõ. Vectio. v.
DPaꝛecioſum et admirandũ cõuiuiũ ſalutiferũ et omni
Auauitate repletũ Quid em hoc cõumio pᷣcioſiꝰ eſſe p̃t
in quo no carnes vituloꝝ et hircoꝝ vt olim ſumpſer̃t ĩ lege
ſed nobis xpᷣe ſumẽdus ꝓponit᷑ verꝰ s Tu. R Cenanti
bus illis accepit ieſus panẽ.et bñdixit ac fregit deditq; diſci
pulis ſuis et ait ccipite ⁊ ↄmedite hoc eſt coꝛpꝰ men vᷣ
Dixerũt viri tabernaculi mei qͥs det de carnib eius vt ſatu

faceret. ſactus eſt homo. Et hoc inſuꝑ qð de nro aſſumpſit

deo pr̃i ſanguinẽ ſuũ fudit in pᷣciũ ſimul

et lauacrũ. vt redẽpti a miſerabili ſeruitute.a peccatis oĩbꝰ R

eII

Peuee

l

Probe

6.. Vio hoc ſacramẽto mirabiſiꝰ In ipᷣo nanq; panis
nsa inũ in coꝛꝑis xpᷣi ſacramẽtũ ⁊ ſanguinẽ ſubſtacialiter
ſo uertunt᷑ IJdeoq; xpc deꝰ et hõ ꝑfectus ſub modici panis
tonn⸗ ſpecie cõtinet Cu. G ¶Accepit ieſus calicẽ poſtq; cenauit
es dicẽs.hic calix nouũ teſtamẽtu eſt in meo ſanguine Hoc ſfa
fnnt cite ĩ meã cõmemoratiõe, ꝰ¶ Memoꝛia memoꝛ eroet tabe
ob ſcet in me aia mea NHoc. Qua ih noc. Di⸗ HM
fſuun Yntroibo ad altare dei ſumã xpᷣm qui renouat iuuẽtutẽ meã
hlut Ps. Yudica me oS IIn. LCibauit eos oñs ex adipe fru
hml mẽti et de petra melle ſaturauit eos ¶Mℛſℳ”5. FExultate deo
⸗ An. Ex altari tuo dne xpᷣm ſumimꝰ in quẽ coꝛ et caro nra
n exultat ¶ S Muã dilecta *“ Eoucas panẽ o terꝛaa la
E ccom Johannein. i.

nos illo tꝑe. d.i. d.ſ.et turbis iudeoꝝ. Caro mea vere eſt cibꝰ
ont et ſanguis meꝰ vere eſt potꝰ.Et reliqᷓ. Ome.b.alugu·epi.
huut Vm em cibo et potu id appetat homĩes vt nõ eſuriant
necqʒ ſitiat hoc vere nõ pᷣſtat niſ iſte cibus et potꝰ: qui
niu⸗ os q quibꝰ ſumit immoꝛtales et incoꝛruptibiles facit. id eſt
% ſocietas ipoꝝ ſanctoꝝ vbi pax erit et vnitas plena atq; per
8. fecta Lu. ſMelchiſeoech vero rex ſalem ꝓferẽs panẽ
N et vinũ erat aũt lacerdos dei altiſſuni. Benedixit abꝛae et
xöH alt Benedictꝰ abꝛaam do excelſo qui creauit celũ ⁊ ter
dx ram Benedirxit. ANectio. viiil.
- opterea qui ppe ſicut etiam ante nos hoc intellexer̃t
i Vomies dei dominꝰ noſter ieſus xpᷣc coꝛpꝰ et ſanguinẽ
öt ſuum in eis rebus cõmendauit que in vnũ aliqð redigunt᷑⸗
Ex multis nanq; granis vnus panis efficit᷑ et ex multis ra
cemis vinũ conſiuit Tu aut. E ¶alix benedictionis H
6 cui benedicimus.nõne cõmunicatio ſanguinis xpi eſt.Et pa OUYUMU

nis quẽ frangimꝰ.n one participatio coꝛpoꝛis domini eſft

2

NDm̃ vnus panis et vnũ coꝛpꝰ multi ſumꝰ nam omnes

dde vno pane ⁊ de vno calice ꝑticipamꝰ Et pa Zectã.ix
niq; exponit quõ id ſiat qð loquit᷑ et quid ſit mandu

are coꝛpus eiꝰ et ſanguinẽ bibere. Et qui manducat
meã carnẽ et bibit meum ſanguinẽ in me manet et ego in eo
Hoc eſt ergo maducare illam eſcã et illũ bibere potũ in xpᷣo
manere et illũ manentẽ in ſe habere Lu &ι eVnus panis
et vnũ coꝛpꝰ multi ſumꝰ Omes qui de vno pane ⁊ de vno

qui inhabitare facis vnanimes in domo Omnes. v ante

MApientia ediſicauit ſibi omũ miſcutt Laudes añ⸗
Vinũ et poſuit mẽſam alleluia Huũ. Angeloxꝝ eſca
nutfiuiſti populũ tuũ et panẽ de celo pᷣſtitiſti eis alleluia.
AMũ. Ain guis eſt panis xpᷣi et pᷣbebit delicias regibꝰ alla.

bum ſuꝑnũ.vt.S in cõpletoꝛio.v. ſdoſuit ſines tuos pacem
et adipe frumẽti ſaciatte Euañn.an. Ego ſum panis
viuꝰ qui de celo deſcendi ſi quis maducauerit ex hoc pane.
viuet in eternu. Mro.vt.v. Ag hoꝛas himn?ꝰ Werbũ
caro. v. Lantũ ergo ſacramentũ.v. Genitoꝛi genitoq;.
oꝛas laudes. Gapiẽtia. Aapam Capitulũ
gi ſeculoꝝ immoꝛtali.inuiſibili.ſoli deo honoꝛ et glia
in ſecula ſeculoꝝ Amen Deo. ſ Chriſte ieſu fili dei

õpletoꝛio Gimiliter pᷣces. vt. S. 1²
LIAAAboꝛa pꝛima huiꝰ diei queſumꝰ dñenos tua reple mia. vt
d5totũ huc diẽ exultates in tuis laudibꝰ iugiter delectemur
Dies et actus nos in tua ſemꝑ pace diſponas. et ſacramẽto

calice ꝑticipamꝰ vꝓ ¶Paraſti in dulcedine tua pauꝑi deus

laupes Caro mea vere eſt cibꝰ ⁊ ſanguis meꝰ vere eſt potꝰ

Eñn. Gacervotes ſancti incẽſum et panes offerũt deo alla.
AAñũ. Vlincenti dabo mãna abſconditũ et nomen nouũ
alleluia:. Aapitulũ Dñs ieſus vt ·S. in vel. HMimnꝰ Uer

SSdSdini HMuinos coꝛpe et ſanguine tuo paſcis Miſerere
SSSS.. Poſuit fines tuos pacẽ. Inter pr nr et Credo vt. ð. in

mes
c i
ande
ducat
dmeo
inpo
panis
vno
deus
mte⸗
pot
Al
eſe
hig⸗

a

ad

on
is
e⸗
ora
tuli
t i⸗
ſioei
ſerere
töͤin
N
tenor
it⸗

ä

Soni celeſtis cõtra omia aduerſa tuo nos vbiq; tuere mu
P

mine. Actiões nras qͥs. Ruge ĩ nobis Tauij. Capl

Auociẽſcunq; bibetis in meã comemoꝛatiõem Peo.

cauit

homo Allla alla. x Libauit eos ex adipe frumẽti alla
us qui hoꝛa diei tercia aplis tuis in lingnis Dro.
Aigneis miſiſti ſpum ſanctũ infunde aiabus nr̃is flumen
tui flamis. vt loti a cũctis malis volũtatibꝰ dyabolice frau

Elocienſcũq; mãducabitis panẽ hũc.et calicẽ bibetis.
moꝛtẽ dnñi annunciabitis donec veniat Deo. ſᷣ
Cibauit eos ex adipe frumẽti Alla alleluia. v& Et de petra
melle ſaturauit eos Alla alla. x Eoucas panẽ de terꝛa.
cnos queſumꝰ dñe diuinitatis tue ſempi Hro.

„„.

erna fruitoe repleri. quã pᷣcioſi coꝛꝑis et ſanguinis tui
tꝑalis ꝑceptio pᷣſigurat Qui eaõ. Ao. ix. Caplin

Vicunq; maducauerit panẽ vel biberit calicẽ dñi indi

Panẽ de terꝛa Allla alla. v Et vinũ letificet coꝛ hoĩs tllla
alla. V Moſint fines tuos pacẽ el.
AEiet lumie qᷓs dñe ſꝑ nos vbiq; pᷣuenias vᷣt dilectiſſi
AMni fily tui coꝛꝑis et ſanguinis miſterium cuiꝰ nos ptici
pes eſſe voluiſti.et puro cernamꝰ intuitu ⁊ digno ꝑc piainꝰ
effectu Quitecũ viuit. In ii. vel⸗. An. Bacer
dos in eternũ cũ reliquis:et hoc ꝑ tota octauã. Euañ.añ
M ſacrũ ↄuiuiũ in quo xpᷣe ſumit recolit᷑ memoꝛia paſſiõis
eiꝰ.mens implet᷑ graet future glie nobis pignꝰ dat alla
Mro. Peus qꝗ nobis ſub ſacramẽto. ⁊c vt ? Moſt be
nedicamꝰ cõmemoꝛatio ſancti vel ſanctoꝝ recipit᷑.ſi in die

„

coꝛpꝑpis xpᷣi ceciderit *1 craſtino 20 matuti. G e quun an H

Iccalix nouũ teſtamentũ eſt in meo ſanguiehoc fac te

Danẽ celi dedit eis alla alla vꝰ Manẽ angeloꝝ maou

dis columbina ſimplicitate digne pane angeloꝝ pticipemꝰ

gne reꝰ erit coꝛpis et ſanguis dñi.Deo. ſͤ& Educas

ſaue lab oc et! ific.
NButrta ſanguinis offi ꝓſequẽoa laude que cladẽ hoĩs
miſeri plena virtute repellis.dũ ex ſacro xpᷣi coꝛꝑe ma
nas. cuctoſq; langu dos ſanas . Oieſu qui es ↄuiua
et cõuiuiũ hoc ſummũ et magnificũ tu coꝛꝑis et ſanguinis

mere. vt ad tuã gloꝛia valeamus ꝑuenire NHũ· Diſcipu
lis cõpetentẽ ↄſcribens dñs hereditatẽ ſui memoꝛiã ↄmen
dauit.inquiẽs hoc facite in meã cõmemoꝛatiõem An.
Ecce ego vobiſcũ ſum omibus diebus vſq; ad cõſumatiõeʒ
ſeculi n Tlerus deꝰ verus homo ſemel in cruce pepen
dit. ſe patri redemptiõis hoſtiã efſicace m offerẽs ſemꝑ tũ eſt
inuiſibiliter in miſterio.nõ paſſus ſeo q̃i pati repſentatus

dit ſacramentũ.vt iugiter coleret᷑ ꝑ miſteriũ. qð ſemel offe
rebat᷑ in pᷣceium. An. Memoꝛia mea in generatiõe ſecu
loꝛũ qui eount me adhuc eſuriẽt.et qui bibunc me adhuc ſici

tia vnica trina ꝑſona An. Quando ſumũt vominũ hic
vnus ibi mille quantũ turba pluriũ.tantũ ſumitüle Auñ.
Moſtiarũ cumulus multaꝝ dum ſacrat nõ ſub foꝛmis pluri

iuſtus in pꝛimo moꝛs in alio eſt vitalis guſtus

—

ipis ſalutare dans epulum coꝛpꝰ ſuu miniſtrat ferculum

64. 3
4

nocturnum ferialem. Cibauit eos ex aoipe frumenti⸗

aua ad benebict? et magmificat fecipiunt Rnñ⸗

ſacramentũ. in quo datoꝛ veniſti in donũ ſic fac nos hic ſi-

Añn. Fpc mira caritate nobis coꝛꝑis ſui et ſanguis tradi

ent alleluia An. NQui habet aures audiendi audiat qo
ſpũs dicat eccleſus vincenti dabo mãna abſconditũ An-

bus xpc multiplicat An. Affectu ſumũt vario cs

Maſticat dominꝰ nec dilaniat᷑ · ſemꝑ manet ſolivus. dum
ſpecies frangat An. Benedictus domin? ſaluatoꝛ hom

.
an ſexta Inuitatoꝛiim.HMimnus vt ſupꝛa. ..
n

68
2
— — —

in bie⸗ ð EtoE

Te deum lauam canitur. Zaudes./Et omnia alia vr

Anducat itacßa fielib⸗ ſed minimelatctaſfur. uin
Eimo diuiſo ſacramẽto integer ſub qualibet diuiſiois p
kicula Pſeuerat Tu.
Ecidẽcia em ſine ſubiecto in eoẽ exiſtũt vt fides locũ
n bꝛat dũ viſibile et inuiſibile ſumit᷑ aliena ſpecie occulta
1 tum Et ſenſus a deceptiõe immunes reddant de accidenti
“S bus iudicãt ſibi notis Tu. Aectio.ii /
QAVUllũ etiã ſacramẽtũ ẽ ilo ſalubꝛiꝰ quo purgant᷑ pecca
a. virtutes augent mens oĩm ſpualiũ chariſinatũ ab
undãt impinguat᷑. Offert em in eccia ꝓ viuis et moꝛtnis
vt omibꝰ ꝓ ſit qð eſt/ ꝓ ſalute oĩm inſtitutũ Tu aũt
AVauitatẽ deniq; huiꝰ Babbato. Lectio.i.·
Aacramẽti nullus expꝛimere ſufficit ꝑ qð ſpũalis dulce
ð0 in ſuo fonte guſtat. Et recolit memoꝛia illius quã in fuan
ſ paſſiõe xpᷣc mõſtrauit excellẽtiſſune caritatis Tu. ein
NMoe vt ardentiꝰ huiꝰ caritatis immẽſitas coꝛdibꝰ in
ſigeret᷑ fideliũ In vltima cena qñ paſchate cũ diſcipu

s
me
inr

6 Ocèlebꝛato tranſiturꝰ ex hoc mũdo erat ad pr̃em hoc ſacra
1. mentũ inſtituit tanq; paſſiõis ſue memoꝛiale ꝑenne figura;
n veterũ impletiuũ miraculoꝝ ab ipᷣo facton maximũ. Et de
ng con ſaris abſentia ſolatiũ ſingulare Tu
. HOnuenit itaq; deuotõi fideliũ ſolenniter recolere inſti

utiõem tã ſalutiferi tamq; mirabilis ſacramenti vt in
effabilem modũ diuine pñtie in ſacramento viſibili venere
. mur et laudet᷑ dei potentia que in ſacramẽto eodẽ tot mira
n bilia oꝑat᷑ Nec non de tam ſalubꝛi tã ᷓ ſuain beneficio pſol
uant deo gr̃aꝝ debite actiões Tu aut dne nri miſerere.
ð veloĩa ſic in vigilia coꝛpis xpi pter anthiphona ſup
magniſtcatquerecipit crozbiean anthiphonan buic feſto⸗ el
oꝛdinataꝝ/ ¶Poſt bnñdicamꝰ:an. Zoquere dñe.cum. v.
Veiſptina oro aſcendat ad te.et Collecta pꝛime dnice.
¶Etnot notandum ꝙ infra ctanam ſingulis ſerys leguntur

pfalmi nocturnales eiuſdẽ ferie Et ſi qua anthiphona de

— — —

.

nocturnũ recipit᷑ Bin authee
— inter tn ꝑ octaz cantadas. nica infra octaua. ſuꝑ
Aa& tαbonαιο Peimũi nocturnu dñicalem Hũ. Fructũ ſalutiſerũ. v. Panẽ
— celi. Duꝑ ſcᷣm noc Mnñ.Cõmuniõe calicis: v.Cibauit eox
7. Bupꝑ terciũ nocturnũ.lñ. Memoꝛ ſit dñs ꝰ Educas panẽ
de terꝛa.· ſ.recipiut vti die coꝛꝑis xpᷣi Lectõ: i.

moꝛtis Quocienſcũq; ergo hũc panẽ ſumitis ⁊ bibitis
huc calicem moꝛtẽ ñi annũciabitis donec veniat Tu aũt⸗
Vn vtiq; accipienoũ eſt donec veniaat Lectio. ij.
moꝛs xpᷣi:qꝛ vltra iam nõ moꝛiet.ſed donec veniat adð
indicium. Iterũ aũt moꝛs xpᷣi ſempꝑ eſt ꝑ ſeculi vitã poſteris
nunciada. vt diſcãt qua caritate dilexit ſuos.qui ꝓ eis moꝛi
ignatus eſt cui om̃es vicem debemꝰ reodere pie caritatis
Fpc ad hoc pꝛioꝛ nos dilexit.cum eſſemꝰ gehenne filij vt di
ligeremꝰ eũ qui iam a moꝛte liberati ſumꝰ TLu Lectã · iij
Vius rei memoꝛes i edendo carnẽ et bibẽdo ſanguinẽ
ius que ꝓ nobis oblata ſunt ſigniſicamꝰ.vtꝝ ſub ſigu
b veriate hoc miſticũ calicis ſacramentũ ſiat. Et ve
ritas ait Caro mea vere eſt cibꝰ ⁊ ſanguis meꝰ vere eſt potꝰ
lioquin quõ magnus erit panis quẽ ego dabo caro meaẽ

MWWVia xpᷣm voꝛare dentibꝰ phas nõ ẽ.voluit hũc panẽ ⁊
vmũ.ibiĩ miſterio vere carnẽ ſuã ⁊ ſanguinẽ ſuũ ↄſectõe
ſpn̈s ſancti potentigliter creari: et quotidie ꝓ mũdi vita mi
ſtice immolari. Vt ſicut de virgine ꝑ ſpum ſanctũ vera caro

coꝛpꝑus xpᷣi conſecrar᷑ Tu aũt. Lectio.v.
Dꝛpo xpi 2ecrat vVitas ⁊ ſigura ẽ VUeritas dũ coꝛpꝰ
E languis ĩ vtute ſpũs ſcti ipiꝰ pais ⁊ vinieſubſtatia

hiſtoꝛia coꝛꝑis xpᷣi de pſalmis ipſius ſerie occurꝛit illa ſuper
Un OMemoꝛia mea Reqre S:

VErnit᷑ hoc miſteriũ encariſtie ob cõmemoꝛatõeʒ dñice

Pꝛ0 mũdi vita niſi vera ſit caro. Tu aut Lectio.iitj.

ſine coitu creatur.ita ꝑ eundẽ ex ſubſtantia pams miſtice idẽ

fficit. ſigura vero eſt qð exteriꝰ ſentit TCu. Lectio. vi.
Mtra catholicam ecciam in miſterio coꝛꝑis xpᷣi nihil a bono
maius nihil a malo minꝰ pficit ſacerdote qꝛ nõ in mer.to cõ
ſecrantis ſed in verbo efficit creatoꝛis et in virtute ſpus lan
cti. Gi em̃ in merito ſacerdotis eſſet:nequaq; ad xpᷣm ꝑ: ine
ret.Mũc aũt ſicut ipᷣe eſt qui baptuat ita ipe eit quiꝑ ſpm ſan
ctum hãc ſuã efficit carnẽ et vinũ tranſtert in ſanguinẽ.Lu.
Euangeliũ vt. S. in die ſancto. Mota ſi Dmelia do
im nicalis nequeat legi feria ſexta vel ſabbato poſt octauas
coꝛꝑ s xpᷣi impediẽtibus feſtis. Legat᷑ hodie ꝓ nona lectioõe
Laudes vt.S.in die Euañ añ.quã oꝛdo dederit. Poſt
benedicamꝰ qñ. Deus caritas eſt v. In matutinis one.
Fa nmicalis. Feriq ſcða Leccia ii.
Redicta itaq; rõne ſacerdotes infra canonẽ inquiunt.
Ryube hec ꝑferꝛi ꝑ manus ſancti angeli tui in ſublime al
tare tuũ.in conipectu diuine maieſtatis tue.vt quvqd defe
rendũ iĩ lucẽ depoſcit nõ intelligat᷑ ꝙ iſta fiat ĩ eo ſacerootio.
AArunc ergo oblatiõem benedicta ꝑ quj Leccioü.
enedicimuraſcripta/ꝑ quã hoies in celo acribuntur
atan. ꝑ quã in viceribꝰ xpᷣi eſſe cenſeamur. racionavilem.
ꝑ quã ho s a beſtiali ſenſu exuant᷑. acceptabilẽ.vt qͥ nobis
Pis diſplicemꝰ ꝑ hanc acceptabiles vnico eiꝰ filio ſimꝰ Tu.
1 Shil rationabiliꝰ vt qꝛ nos iam ſimlitu Yectio· ii ·
inẽ moꝛtis eiꝰ in baptiſino accepimꝰ ſimilituomẽ car
nis et fan guinis eiꝰ ſumamꝰ.Cauendu eſt dilectiſſumi vt ve
ritas nõ deſit in ſacramẽto et ne ridiculũ ſiat ab infioelibus
et incredulis.ꝙ cruoꝛem occiſ hoĩs bibamꝰ Tu aũt.
LCercia ferig. Aectio.i

otẽtig creant MPꝛius itqq; verbo ad meliꝰ ꝓcreant᷑ ·
licjua omig qu ſacerdos d:cit aut clericus choꝛi canit ni
hil aliuo qᷓ; laues et graꝝactões ſunt aut certe obſecratõeg

—

etſioelium petitises Tu aüt Lectio. i 1
Nonia quecũq; voluit dñs in incelo fecit. et q? voluit ſi

ctum eſt Licet aũt figura panis et vim videat᷑ nihil rt᷑·
gliud q; caro xpᷣi et ſanguis poſt cõlecratiõeʒ credenda ſunt fſ
WVnde ip̃ᷣ ipᷣa veritas ad v diſcipulos ait hec inquit caro mea eſt Z

P mudi vita Lu aũt.
vt mirabilius loquar non alia plane q; que nata eſt
ve maria et paſſa in cruce et reſurꝛexit de ſepulcro.hec
inq; ipa eſt Et ideo xpᷣi caro eſt que pꝓ mundi vita adhuc ho
die offert Et cum digne ꝑcipit᷑ vtiq; eterna vita in nobis
reꝑatur. Cu. Feria quarta. Lectio.i.
An nem quẽ ſumimus in miſterio. illũ vtiq; intelligo pa
hnem qui manu ſancti ſpũs foꝛmatꝰ eſt in vtero virgis
Et igne paſſiõis in ara crucis ↄecoctꝰ. Panise em̃ angeloꝛũ
factꝰ eſt cibꝰ hoĩm vnde ipᷣe ait Ego ſum panis viuꝰ q dece
lo deſcendi Et iteꝝ · Panis quẽ ego dabo caro mea eſt pꝛo

mhdi vita u aut. KTeccicai.

Votidie ednnnoen eucariſtie accipe nec laudo nec vi

upero Biibus tñ diebꝰ dñicis hoꝛtoꝛ.ſi tñ mens in
affeern peccãdi ẽ grauare magis dico eucariſtie ꝑcep tiõem
punßcare Lu aut. Lectioi. 45
XqBuis qͥs pctõ moꝛdeat tũ peccãdi decetero nõ hẽat
voluũtatẽ ↄmunicaturꝰ ſatiſſaciat lacrimis ⁊ oronibꝰ
Eet ↄfidẽs de dñi min et miſatõibꝰ accedat ad eucariſtiã intre
pioꝰ ⁊ ſecurꝰ. ſed hoc de ulo dico 65 moꝛtalia nõ guãt. Cu.
. te ũ Aeen. ie
il amplius
offerat qᷓ; q ſᷣe dñs tradidit hoc eſt panis ⁊ vinũ aqua mi
xtũnec ampliꝰ ĩ ſacriſicys oflerat᷑ qᷓ; de vino ⁊ frumẽto Cu.
æꝓEcEc tria vnũ ſunt ĩ xpᷣo ieſu hec hoſtia ⁊¶ ob Lectõ.ii
latio dei ĩi eodẽ ſuauitates ĩ xpᷣo pr ⁊ xpci i nobis vnũ in
his nos eſſe faciũt. Gi vo carnẽ coꝛꝑis nrixpᷣc aſſumpſit ert
vere ho ille xpc ẽ nos quoq; vere ſub miſterio carnẽ coꝛꝑis

T ſacramẽto coꝛpis 1ſanguĩs dñi nr̃i ieſu xpim

eius ſumimꝰ et ꝑ hoc nũ erimꝰ Tu aũt.
Via pater in eo eſt et ille in nobis Quõ Lectio iij
Nem volũtatis vnitas aſſerit᷑ cum naturarũ ꝑ ſacramẽ
tum ſit vnitas Mon eſt humano aut ſeculari ſenſu de his re
bus loquendũ.Neq; ꝑ violentiã atq; impꝛudentẽ pᷣdicatio
nem dictoꝝ celeſtiũ ſanitati aliene atq; impie intelligentie ꝑ
jerſitas extoꝛquẽda eſt Tu aut. Lectio. iiij.
x naturali em̃ in nobis xpᷣi veritate et vᷣnitate quio di
cimus niſi que dixerimꝰ et ab eo didicerimꝰ ſtulte atq;
IUnpie dicemꝰ. Jpe em ait Caro mea vere eſt eſca⁊ ſanguis
meus vereeſt potus Qui edit carnẽ meãꝗ.et bibit ſanguinẽ.
meũ in me manet et ego in eo Cu aũt N.

E veritate carnis et ſanguinis nõ eſt relictꝰ ambiguen
dilocus. Nũc em̃ et ipᷣius dñi ꝓfeſſiõe et fide nr̃a.vere
caro eſt. et vere ſanguis eſt. et hec accepta hauſtaq; efficiunt.
yt nos in xpᷣo et xpᷣc in nobis ſit Cu. Lectio. vi.
Wergo ipᷣe in nobis ꝑ carnẽ Oaũt nos in eo ꝑ ſacramẽ
Ntcum ↄmunicatiõe carnis et ſanguinis ſimꝰ ipe teſtatur
Sdicẽs. vos aũt me videbitis qꝛ ego viuo et viuetis qm ego
in pr̃e modo et vos in me et ego in vobis Luaüit·
+Hcoöm Johannz- MZM Ea. vi.
MNillo tꝑe d.i.d.ſ.et turbis iudeoꝝ. Amen amẽ dico vobis
MOuni credit in me hẽt vitã eternã Et re. Ome.lec.eiuſdem
Anta eſt vnitas eccleſie in chꝛiſto vt vnus vbiq; ſit pa

Nnis coꝛꝑis chꝛiſti. et vnus ſit calix ſanguinis 1Tu..
. R AMWlix em quẽ ſacerdos catholicus ſancti Lectio viüi

ficat nõ eſt aliꝰ niſ ipᷣe quẽ dñs noſter aplis tradidit
t diuinitas ibi dei vna eſt ita licet multis locis et innume
rabilibꝰ diebꝰ illuꝰ coꝛpꝰ cõſecret᷑:nõ ſunt tñ multa coꝛꝑa
chꝛiſti neq; multi calices ſeꝰ vnũ coꝛpus chꝛiſti et vnus ſan
guis cum ulo quod ſumpſit in vtero virginis et quod debott½
apoſtolis Lu aut dũe nri miſerer

“

*
.
2*
4
9
.

thau. ſit

Vuinitas verbi replet illuð qdð vbiq; eſt. Lectõ ix.
et cõiungit ac facit.vt ſicut ipᷣa vna eſt ita et vnũ coꝛpꝰ
eius ſit in veritate. Unde aĩaduertendũ eſt.qꝛ ſiue plus ſiue
minus quis inde ꝑcipiat et om̃es equaliter coꝛpus xpᷣi inte
gerꝛune ſumũt et ſpualiter vnuſquiiq; Tu aũt doñſe.

ot b oſt ſedas veſ. octaue ſubiungit cõpletoꝛiũ ſolitũ
etꝑe et. Et nota cautelũ Gi ad ferũ lextã ⁊ ſabbatum poſt
octauã coꝛpꝑis xpᷣi feſta ſanctoꝝ nõ inciderint ꝙ tñ de pᷣteri
tis feſtis ſctõꝝ q ſunt pocioꝛa in hos dies ſeruentur. qꝛ aliaæz
ꝓzs carẽt officijs F ſub octaua coꝛꝑis xpᷣi nullu feſtũ eſt
agendũ ĩchoꝛo.· et q celebꝛanda ſint. patet in regulis de in

Doimune Ppꝛima poſt octau coꝛꝑis xpᷣi ad veſ· Ps.
enedictꝰ cũ reliquis · Capitulũ. Bñndictꝰ deꝰ vt. Z. in
pſalterio de ſabbato. & Mudi dñe. Require infra.
Himnꝰ. M lux beata trinitas. v Veſpertina ofo.
Euañ. anñ. Lognouerũt omes. Mra dincalis.
matuti· Inuitatoꝛih. Regem magnuũ · adoꝛemꝰ dñũm·
NInncipit liber regum. Lectio:i.
NN vir vnus de ramatha ſophim. de monte effraym⸗
¶ nomen eiꝰ helchana.ſilius hieroboam.ſilij eliud.filij/
fuph. eufrateus Tu aũt. Lectio.ii.
habuit duas vxoꝛes.nomen vni anna et nomẽ ſcoe
fenẽna Fuerũtq; fenẽ e filij. ãne aũt nõ erãt liberi Tu
Taſcẽ debat vir ille ð ciuitate ſua ſiatutis diebꝰ. vt X½
doꝛgret et ſacriſicaret dño exercituũ in ſylo· Erat autẽ
ibi duo fily heli.ophni et finees ſacerdotes dñi Cu Leiii
ergo dies et imolauit helchana. deditq; fenenne

vVxoꝛi ſue et cũctis filys et filiabus eius ꝑtes oinne aũt
ꝑtem vnã triſtis qꝛ annã diligebat Tu. Lectiov
minus auᷣt cõcluſerat vuluã eiꝰ. Aff ligebatquoq;

— —

„ — —

eam emula eins et vehemẽter angebat.intantũ vt expꝛobꝛa
ret qꝙ dñs cõcluſiſſet vuluã eius Tu au=ut Lecuo·vi
Icq; faciebat ꝑ ſingulos annos cũ redeũte tꝑe aſcende
rent templũ dni.et ſic ꝓuocabat eam.poꝛro illa flebat
Etnõ capiebat cibum Tu aut dnenr miſerere.
EXEBeus oĩm exauditoꝛ eſt. ipe miſt angelũ ſuũ. et tulit

me de ouibꝰ pr̃is mei.Et vnxit me vnctiõe miſericoꝛdie ſue
5 Dus qui er puit me de oꝛe leonis et ð manu beſtie libe
rauit me Et vnx. Vñs qui eripuit me de oꝛe leonis et
de manu beſtie liberauit me Ipᷣe me eripiet de manibus ini
micoꝛũ meoꝛu v Milit oeꝰ miam ſua et veritatẽ ſuã aiam
meã eripimt de medio catuloꝝ leonũ Ipe. ſE

—
EEE

— KW

Ego te tu
li de domo pris tui dicit dñs et poſin te paſcere gregem pli
mei. et fui te ũ in omibus vbicũq; ambulaſti girmãs regnũ
cuũ in eternũ vᷣ Feciq; tib momen grande iuxta nomẽ ma
gnoꝛũ qui ſunt in terꝛa Firmas ſe Montes gelboe nec
ros nec pluma veniat ſuꝑ vos Ubi ceciderũt foꝛtes iſrael
Hmnes mõ es in circuitu eius viſitet dñs a gelboe aüt
tranſeat Ibi. E Exaudiſti vne oꝛatiõem ſerui tui.vt edi
ficarẽ templũ nomini tuo. Benedic et ſanctifica domũ iſtã
in ſempiternũ de irael v DBñe qui cuſtodis pactũ et miſe
ricoꝛdiã cum ſeruis tuis qui ambulãt coꝛam te in toto coꝛde
ſuo Benedic. E Dñe ſi cõuerſus fuerit ꝓpls tuus et oꝛa
uerit ad ſanctuariũ tuũ Tu exaudiesi celo vne et libera eos
de manil us inimicoꝝ eoꝝnꝝ v Si peccauerit in te populus
tuꝰ.et cõuerſus egerit penitentiã venienſq; oꝛauent in loco
iſto. Tu. E& Rudi dne humnũ et oꝛatioem. quã ſeruꝰ tuꝰ
oꝛat coꝛam te hodie.vt ſint oculi tui aꝑti et aures tue inttte
Gupꝑ domũ iſtam die ac nocte v Reſpice dñe de ſonctua
rio tuo.et de excello celoꝝ habitaculo uꝑ ſ eccaui
ſuꝑ numerũ arene maris et multipl cata lunt peccata mea
et nõ ſum dignus videre altitudinẽ celi pꝛe multituoine ini

quitatis mec. q irꝛitaui iram tuã t malũ cõꝛãte feci x
Muoniã iniquitatẽ meã ego cognoſco.et delictũ meũ ↄtra
me eſt ſemꝑ tibi ſoli peccaui Et malũ. ſe Recoꝛdare dñe
teſtamẽci tui ⁊ dic angelo ꝑcuciẽti eeſſet iam manus tua t
nõ deſolet terꝛaet ne ꝑdas omnẽ aiam viuã vꝰ Quieſcat
dñe ira tua a populo tuo et a ciuitate ſancta tua TCltno
In hac dñica que pꝛima eſt poſt octauã penthecoſtes legi
tur liber regũ.Et canit᷑ hyſtoꝛia Peus oĩm vſq; ad pꝛimam
dñicam auguſti.· Eyſtoꝛiales anthiphone ſequunt.

7

Maquere dñe qꝛ audit ſeruꝰ tuus. Añ. Cognoueft
oimes a dan vſq; berſabee ꝙ ſivelis ſamuel ꝓpheta eſſet
dnñßi n. Pꝛeualuit dauid in philiſteo. in funda et lapide
in nomie dñni Añ. Monne iſte eſt dauid.de quo canebat
in choꝛo dicẽtes.ſaul ꝑcuſſit mille.et dauio decẽ milia in mi
libus ſuis Añ. Nuis ef in om̃ibus ſicut dauid fidelig in
uentus eſt in regno ſuo.egrediẽs ⁊ regrediens et ꝑgens as
imperiũ regis An. Doleo ſup te frater mi Yonatha ama
bilis valde ſuꝑ amoꝛẽ mulierũ ſicut mater vnicũ amat filiũ
ita te diligebã. ſagitta ionathe nunq; abijt retroꝛſum.nec de
clinauit clipeus eiꝰ in bello.⁊ haſta eius nõ eſt auerſa AKXiX.
Dirxitq; dauid ad dñm.cum vidiſſet angelũ cedentem plin
ego ſum qui peccaui. ego inique egi. iſti qui oues ſunt quid

fecerũt. Añ. Clamabat heliſeus ad heliam. pater mi.pr
mi. curꝛus iſrael et auriga eiꝰ An. MRex aũt dauid cooꝑto
capite incedẽs lugebat filiũ ſuũ dicens abſolon ſili mi fili mi
abſolon quis mihi det vt ego moꝛiar ꝓ te fili mi abſolon
hj. Unxerũt ſalomonẽ ſadoch ſacerdos et nathan ꝓphe
ta regem in geon et abierũt leti dicẽtes viuat rex in eternũ
Feris ſca ectio.i.
Irit ergo ei helchana vir ſuꝰ anna cur fles ⁊ quarenõ
omedis et q;obrem affligit᷑ coꝛ tuũ Qunquid nõ ego
melioꝛ tihi ſum q; decem ſilij. Cu auc ectio.N.

MWVr:erit aſt annd poſte;ᷓ comeserat et biberat in

ert heli ſacerdote ſedente ſuꝑ ſellam ante poſtes tenpli
Sñi cum eſſet anna amaro qĩo.oꝛauit ad vñm flens lar gitex
et votũ vouit dicens Tu aũt ALectio. iij⸗
BDmine exercituũ ſi reſpiciẽs videris afflictioõem famu
le tue et recoꝛoatꝰ mei ſueris.nec oblitus ancille tue-
deseriſq; ſerue tue ſexum virilẽ.dabo eũ dño omnibꝰ dieb?
vite eius. et nouacula nõ aſcendet ſuꝑ caput eiꝰ Tu aut.
Feria.iij· Tectio⸗i.
Actum eſt aut ch illa multiplicaret pᷣces coꝛam do mio.
—5 ely obſeruaret os eiꝰ poꝛro anna loqbat ĩ coꝛde
o tantũq; labia illiꝰ mouebãt᷑.⁊ vox penitꝰ nõ audiebat.
Ailtimanit igit᷑ eã hely temulẽtã dixitq; ei vſ Lectõ.ij
quo ebꝛia eris. digere paulipꝑ vinũ quo mades Cu
ſpondẽs anna Mequaq; inquit dñe mi Lectõ. iij
ulier infelix nimis ego ſum vinũ q; ⁊ om̃e qð in
6 bibi. ſed effudi aiam meã in cõſpectu dñi Tu
Feria quarte. Legctlo. .⸗
reputes ancillam tuã quaſi vnã de filiabꝰ belial.qꝛ
Eex multitudine doloꝛis et meroꝛis mei locuta ſum vſq;
n pꝛeſens Cu aut Leectio. ij.
Alinc heli ait ei vade in pace et deus iſrael det tibi peti
cionẽ tuã quã rogaſti ei.Ct illa dixit vtinꝗ inueniat an
Eilla tua gram in oculis tuis Lu gut Pectioli.
lI Labijt mulier ĩ viã ſuã et ↄmevit.vultuſq; eiꝰ nõ ſunt
Nmpliꝰ ĩ diuerſa mutati Lu Feria. v. Nectõ i.
Tſurꝛ e⁊ adoꝛauerũt coꝛã dno reuerſiq; ſunt
et ve m ſuũ in ramatha Lu. Lectio. ij.
elchana annã vxoꝛẽ ſuã ⁊ recoꝛdatus

. ,

DHgnouit aut h

Xtfactũ ẽ pꝰ cir 1eeſt eiꝰ dñs Lu.,.

ↄcepitanna ⁊ peꝑit filiũ vocauitq; nomen eius ſa
a ono poſtulaſſet eum. Tu aut. ðJU—

culũ dien
muel eo q;

Scendit aũt vir eius helchana et om̃is domꝰ eius vt
Aimolarẽt dño hoſtiã ſolennẽ.et votum ſuũ et anna non
aſcendit Lu aut. LcLeactio.: u.
xit em viro ſuo nõ vadam donec ablectet iufins. et
2=ðèð com eũ.vt appareat ante cõ pectũ dñi:et maneat ibi
iugiter Tu aũt. Lecctiaaliz.
Tait ehelchana vir ſuꝰ.fac qð bonũ tibi videt et ma
ne.gonccablactes eum pꝛecoꝛq; vt impleat dominus

Anſit ergo mulier et lactauit fium ſuũ donec amoue
xret eũ a lacte.et adduxit eũ ſecũ Cu. Lectio.ij.
DOſtq;ᷓ ablactauerat in vitulis tribus.⁊ tribus modys
Etarine. et amphoꝛa vini. et adduxit eum in domum do
mini in ſylo Tu aut. Tectiouii.

et obtulerũt puerũ hel Cu SDñica. Lectõi.
Dait anna Obſecro mione viuat anima tua dñe ego

iſto Lu au Lectio.ii.

₰

dictimã veniebat puer ſacerdotis dũ coquerent᷑ carnes.et
habebat fuſcinulam tridentẽ in manu ſua.et mittebat eã in
lebetem vel in caldariã. aut in ollam ſiue in cacabũ. et omne

u. rſo i aeli vementiũ in ſylo Lu aut. Lectio.v.

verbum ſuuũ Tu. GBabbato. Lecgai.

S Wer aũt erat aohuc infantulꝰ et imolauerũt vi ulum.

lum illa mulier que ſteti coꝛam te hic.oꝛans dñm pꝛo

MRaui et dedit mihi dñs peticiõem meã qua poſtulaui
( eꝛum. Jocirco et ego cõmodaui eũ dño cunctis diebus
Quibus fuerit accomodatꝰ dño Tu aut Aectio.iii.
LC abyt helchana in ramatha in domũ ſuã. puer autem
erat miniſter in cõſpectu dñi. ante faciẽ heli ſacerdotis
BVrro ſily heli fily delial neſciẽtes wdum Lectõ.iii.
Peq offcĩ. ſacerdotũ ad populũ ſed quicũq; imolaſſet

qð leuabat faſcinula tollebat ſacerdos ſibi Gic faciebat vni

Tanteq; abolerẽt adipem. veniebat puer ſacer?

et oicebat immolanti.da mihi carnẽ vt coquꝗ ſacerdo
H. ſio em accipiã ate carnẽ coctã ſ̊ cruos Cu. Lectõ vi

-⸗ Mrbnß illi ummolãs Incendat᷑ pꝛimũ iuxta moꝛem
oeps hodie et tolle tibi quantũcũq; deſiderat aia tua
i Feria ſcda: TLectio.i.

EVi reſpondẽs aiebat ei.nequaq;. Nunc em dabis alio
Muin tollam vi Erat aũt peccatu pueroꝝ grãde nimis
Zoꝛa dño.qꝛ trahebãt hoĩes lacriſicio dñi Cu. LZectũij
Amuel ant miniſtrabat ante faciẽ dñi.puer accinct us
ephot lineo. et tunicã paruã faciebat ei mater ſua.quaãa
aſferebat ſtatutis diebꝰ aſcendẽs cũ viro ſuo.vt immolaret
hoſtiam ſolennẽ Lu aũt Lectio:iij·
Tbenedixit hely helchane et vxoꝛi eius dicẽs Reoddet
ibi vñs ſemen de muliere hac. ꝓ fenoꝛe qð comodaſti
— dño Et abierũt in locum ſuũ Cu.,. Feria iij Lectia⸗i⸗
Iſitauit ergo dñs anna.et cõcepit.et peꝑit tres filios⸗
NRet duas filias et magniſicatꝰ eſt puer ſamuel apuo dnm
Eli aut erat ſenex valde et audiuit oia Aectio.j.
Aue faciebant ſilij ſin vniuerſo iſraeli et quõ doꝛmiebãt
cñ mulieribꝰ quas obſeruabãt ad hoſtiũ tabernaculi Cu.
W diit eis. Quare ſacitis res huuuſſe ectõ. ij⸗
modi quas ego audio.res peſſimas ab omi ꝓplo. Moli
RTẽ filip mei no eſt em bona fama quã ego audio.vt tranſgredi
faciatis ꝓplin dñni Lu Feria quarta Eectio: i·
peccauerit vir in virũ placari ei põt deꝰ.ſi ant pecca
erit in dñm.quis oꝛabit ꝓ eo.et nõ audierũt vocem
pris ſui qꝛ voluit eos deꝰ occidere vu ectio.ij
Ver aũt ſamuel /ꝓficiehat et creſcebat et placebat tam
NJoveo q; hoĩbꝰ Venit aũt vir dei ad heli et ait ad eñ Tu⸗

Ec dicit dñs Nunq;d nõ aꝑte reuelatꝰ Lectõ · ini⸗
— m domui pr̃is tui.cũ eſſet in egipto ĩ domo pharaois

deret ad altare meũ.et adoleret mihi incenſum. et poꝛtaret

ephot eoꝛã me.et dedi domui pr̃is tui oĩa de lacriſicijs ſilio

rum ir Tu. Feria quinta. Lectio.i.

UVare calee abieciſti victimã meã et munera mea qᷓ p̃ce
i vt offerent ĩ templo.et magis honoꝛaſti filios tuos

; me. vt comederetis Hmicias ſacrificij iſt pli mei Cu.
Mopterea ait dñs deꝰ iſrael loquẽs locu tõ. ij
s ſum. vt domꝰ tua et domꝰ pr̃is tui.miſtraret in cõ

ſpectu meo vſq; in ſempiternũ Nũc aũt dicit dñs abſit hoc

cotemnũt me erũt ignobiles Tu.

u tun in templo in vniuerſis ꝓſperis iſrael et non erit ſenex
in domo tua oſnibꝰ diebꝰ Tu Forisel. Lectõ.i.
Erũtamen nõ auferã virũ penitꝰ exte ab altari meo. ſʒ
vt deſficiãt oculi tui.et tabeſcet aĩa tua et ꝑs magna do
mus tue moꝛiet᷑ cũ ad virilẽ etatẽ ꝑuenerit.hoc aũt erit tibi
ſignũ qð ventuꝝ eſt duobus filijs tuis ophni et phinees. in
die vno moꝛient᷑ ambo Lu. ectio. j.
ſuſcitabo mihi ſacerdotẽ fidelẽ qui iuxta coꝛ meũ et
lam meãꝗ faciet. et ediſicabo ei domũ fidelẽ et ambula
it coꝛa po meo cũctis diebꝰ Lu. 1 ectio.iij.
Aturũ eſt aũt. vt quicũq; remãaſerit in domo tua veni
tt. et oꝛet ꝓ eo.et vt offerat numũ argenteũ et toꝛtã
anis Ta. Babbato Lectio.íi.,.
cutq; dimitte me obſecro ad vnã ꝑtem ſacerdotale-
t comedã buccellã panis Puer aũt ſamuel miniſtra
bat dñno coꝛã heli et ſermo dnierat ſcioſus cLu Lectõ ij
Mdiebꝰ illis nõ erat viſio manifeſta factũ eſt ergo vt in die
quadã heli iqcebat in lecto ſuo.et ocũᷣ eiꝰ caligauert nec ꝑo

mus pris tui vt nõ ſit ſenex i domo tua.et videbis emu

et elegi eum ex omibꝰ tribubꝰ iſr mihi in ſacerdotẽ vt aſcen

a me. ſed quicũq; honoꝛificauerit me gloꝛificabo eũ. qui aut
6 Vectio. in .

Cce dies veniut et pᷣcidam bꝛachiũ tuũ. et bꝛachiũ do

kerat videre lucernã ðᷣei anteqᷓ; etingu eret TCu

nc AMAmuel at doꝛmiebat in templo oni vbi erat arca dei
ſi⸗ et vocauit dũs lamuel Qui reſpondẽs ait· Ecce ego et
M cucurꝛit ad hely et dixit Ecce ego vocaſti em me. Quid xit
zöcte. nõ vocaui.reuertere doꝛmi et abijt· et doꝛmiuit Tu autem⸗/
c Alsdig. Lectioi.
“ lecit ds rurſum vocare ſamuel Lonſurgenſq; ſa
. muel abijt ao hely. et dixit. Ecce ego qꝛ vocaſti me. q
, rrdt. no vocaqui te fili mi reuertere ⁊ doꝛmi Cu Xectõij/
“ BPiro ſamuel necdũ ſciebat dñm neq; reuelatus fuerat
boe R ei ſermo dñi. Et adiecit dñs.et vocauit aohuc ſamuel

n Iſtercio Qui conſurgens abijt ad hely. et dixit. ecce ego quia

“ voeaſti me Tu aut ectio iij ·
do Mtellexit igit hely. q; dñs vocaret puerũ et ait ao ſamuel⸗
dud vade et doꝛmi.et ſ deinceps vocauerit te.dices. Loquere
