ſ hec vero cum eſſet dies feſtus dñi et factum eſſet
pꝛandiũ bonum in domo thobie dixit filio ſuo Uade ?
aoduc aliquos ex tribu noſtra timentes deũ vt epuler no
Latimq; exiliens de accubitu ſuo relinquẽs pꝛandiũ .
ueiunus ꝑuenit ad coꝛpus et tollemus illud poꝛtauit
ad domũ ſuã occulte vt dũ ſol occubuiſſet caute ſep eliret eu

guebat aũt eũ omes ꝓximi eius dicẽtes Jam huius

qᷓ; regem rapiebat coꝛpꝑa oeciſoꝝ et occultabat in domo ſua

Pibohe
iihen

Poſes 9
cſchntin
ortine
ſoimnoh
chnel

i

Coete ene
ce

ioef
*

jens gu

Pbemd
hobuse

Ne nm

rum vro
kone
dooni

zumelet
Cer
glento
i⸗
mi
ornni
Crerd
he e
ftent n
itetſt
hrils
ginpe
ſigdel
oſi
nupen
c

nioo hirunbinum doꝛmienti illi calida ſtercoꝛa incideret
ſup oculos eius fieretq; cecus Tu aut domme nri miſerere
Lectio iii. ßMM
Anc aut temptatiõem weo ꝑmiſit dñs euenire illi. vt
poſieris daret exemplũ pacientie eiꝰ ſicut et ſancti iob N25
cũ ab infanctia ſua ſemꝑ deũ timuerit et madata eiꝰ cuſtodi
erit nõ eſt cõtriſtatꝰ ↄtra dñm ꝙ plaga cecitatis euenerit ei⸗
ſed immobilis in dei timoꝛe ꝑmanſit agens gr̃as deo oibus
diebꝰ vite ſue Lu· eria ſexta Lectio.i.
1 Mn ſicut beato iob inſultabat reges. ita iſti ꝑentes et
ognati eius irꝛid ebãt vitã eius dicẽtes. AUbi eſt ſpes
tua p qua elemoſinas et ſepulturas faciebas. Chobias vo
increpabat eos dicẽs Nolite ita loqui qm ſilij ſanctoꝝ ſumꝰ
et vitã illam expectamꝰ quã deꝰ daturꝰ eſt his qui fidẽ ſuã

nunq; mutãt ab eo u MUD51‧ ectio.ij.
Nna vero vxoꝛ eius ibat að opus textrinu quotidie ⁊

—

be laboꝛe manuũ ſuarũ victum quẽ conſequi potuiſſece
peferebat. Unde factum eſt vt hedũ capꝛarũ accipiẽs detu
liſſet domi Cuiꝰ cũ vocem balantis vir eius audiſſet dixit.
Midete ne foꝛte furtiuꝰ ſit reddite eum dñis ſuis quia non li
cet nobis aut edere ex furto aliquio aut cõtingere Tu aut.
hec vxoꝛ eius irata reſpodit. Manitfeſte vana facta
eli ſpes tua et elemoſine tue modo apparuerũt atq; his
VEt alijs verbis huiuſinodi expꝛopꝛabat ei. Tuc thobias in
gemuit et cepit oꝛare cum lacrimis dicẽs Yuſtus es domie
et omnia iudicia tua vera ſunt et oẽs vie tue miſericoꝛdia et
veritas et iudicium. Tu qaũt domine noſtri miſerere
— Babbato. Lectio.ii.
nunc domine memoꝛ eſto mei et ne vindictã ſumas
he peccatis meis neq; reminiſcaris delicta mea vel pa
hmeo:ũ quoniam non obediuimus pꝛeceptis tuis

EN

£ äül

„

fabula et im ꝓperiũ oibus naciõibꝰ in qbꝰ diſꝑſiſti nos Tu.
Enüc dne magna iudicia tua qꝛ nõ egi Lectio. i ·
mus ſcom pcepta tuaet nõ ambulauimꝰ ſinceriter co
am te Et nuc dne ſcom volũtatem tuã fac mecũ.et pᷣcipe in
pace recipi ſpm meũ expedit em̃ mihi moꝛi magis qᷓ; viuere
Ngem itaq; die cõtigit vt ſara filia ra o.iij.
Euelis ĩrages ciuitate medoꝝ. et ipᷣa audiret im ꝓperiũ
ab vna exancillis pr̃is ſui qm̃ tradita fuerat ſeptem viris et
demoniũ nomine aſinodeus occiderat eos mox vt ingreſſi
fuiſſent ad illam Tu aut dñe nii miſerere.

M

bꝛo Judich 2lo veſpas. . Dñatoꝛ dñe

yſtoꝛia de li

imꝑio ſuo et ipᷣe ediſicauit ciuitatẽ potentiſſimã.quam
thellauit egbathanis ex lapidibꝰ quadꝛatis et ſectis Tu.
IEgit muros ei⸗ in alciludine cubitoꝛũ ſe Le ctõ. ij.
ꝑtuaginta ⁊ in latitudine cubitoꝝ triginta.turꝛes vero
eius poſuit in altitudin ecubitoꝛũ centum.ꝑ quadꝛum vero
earuũ latus vtuq; vicenoꝝ pedũ ſpacio tendebot᷑ Tu aũt
BDluitq; poꝛtas eiꝰ in altituine turꝛů Lectio. iij
£ et gloꝛiabat᷑ quaſi potẽs in potentia exercitus ſui et in
loꝛia quadꝛigarũ iuag Lu. Yectio iiij.
no ergo duodecimo regni ſui. nabuchodonoſoꝛ rex
N Haſſirioꝛn qui regnabat in niniue ciuitate magna.pugna
uit cõtra arphaxat ⁊ obtinuit eũ in campo magno qui a ppel
latur ragau circa eufraten et tigrim. et yaoaſon.in compo
erioth regis elicoꝝ Cu ant Lectio.v.
AVnc exoltatum eſt regnũ nabuchodonoſoꝛ.et coꝛ eius

amnaſco et libano Cu aũt dñe nri miſerere.

AJeołraditi ſumꝰ ĩ direptiõem et captiuitatẽ et oꝛtẽ et in

Rphaxat itaq; rex medoꝝ ſubiugauerat multas gẽtes

eleuatũ eſt.et miſit abs omnes qui habitabãt in cilicia xꝰ

ſ

Rie
eni

ſ
ſſuen

ſggeltn
lrücei
thcbeuo⸗
forrznon
upaor
AH
en⸗
heing
Mrg
harn
Cenhn
fatürh⸗
hunc
neos
hetern
ſolphe
rerpyin
Bieda
W
ſcogita
ſerpit
Vndei
Merin

Tað gẽtes qᷓ ſunt in carmelo et cedar ? Lectõ.vi·
inhabitates galileã in cõpo magno eſdrelon. et ao oẽs

8L⸗ —

.. qui erqt in ſamaria.⁊ tranſflumen ioꝛdanẽ vſq; hierulalẽ. et
terd ad omnẽ terꝛã yeſſe.quouſq; ꝑuemat᷑ od montes ethiopie.
open Cuaut. ſsFe Aoonay dne s magne ⁊ mirabilis qꝗᷓ dedi
Neoe i ſalutẽ in manu femine Exaudipᷣces ſeruoꝝ tuoꝝ ꝰ Qui
di- regis iirl intẽde qͥ deducis velut ouẽ ioſeph Ex. HE Tribu
Don latiõ es ciuitatũ audiuimꝰ quas paſſe ſunt et defecimꝰ timoꝛ
iee et hebetudo mentis cecidit ſuꝑ hos et ſuꝑ liberos nr̃os.ipi
eſt mõtes nolũt reciꝑe ſuga noſtra Dne milerere MWecca
uimꝰ cũ pr̃ibꝰ nris iniuſte egimꝰ iniquitatẽ fecimꝰ Vne.
NPnoivxit te dns in vcute ſua.qͥ ꝑ te ad nihilũ redegit ini .
edie micos nr̃os. Vlt nõ deficiat laus tua de oꝛe hoim vꝰ Gᷓub
Ueumſti anguſtie generis tui et nõ peꝑciſti aie tue tc. EE
lire Nos ali deu neſcim pᷣter vũñm in quo ſperamꝰ.qui nõ de
guun ſpiciet nos. Rec amouet ſalutẽ ſuã ꝗ genere nſo. v Expe
Z ccemꝰ humiles ↄſolatiõem elꝰ qui no derelinquet nos Mec
gö ⸗ E& Recoꝛdare dñe omipotẽtatui dominãs da ſermonem
voN rectũ ⁊ bene ſonantẽ in os meũ vt placeãt verba mea in cõ
yro ſpectu pᷣncipis euerte coꝛ eiꝰ in odi repugnantiũ nobis.et
ſcK in eos qui ↄſentiũt eis Nos aũt libera ĩi manu tua ðs noſter
naii in eternũ y Qui regis iſrł intẽde· qui deducis velut ouẽ
lerin ioſeph Nos, ſE Dñnatoꝛ dne celoꝝ et terꝛe creatoꝛ aq̃rũ
uit⸗ rex vniuerſe creaturetue Exaudi oronem ſeruoꝝ tuoꝝ v
erer Vne s exercituũ magne et mirabilis fxauoi. E& Dne
gnn dej qui cõteris bella ab mitio eleua bꝛachiũ tuum ſuꝑ getes
ſael geogitat ſeruis tuis mala Et dextera tua gloꝛincet᷑ in nobis
nho v Krige bꝛachiũ tuũ ſic ab initio, ⁊ gllive vtutes eoꝝ Et.
ſex¶ Vos qui ĩ turꝛibꝰ eſtis aꝑite poꝛtas dñs omipotens
Vels fecit virtutẽ Ee victoꝛiã fecit de inimicis nrſis ꝰ Laudate
an. dum deu nolig qui no deſeruit ſperates in ſe Et, E Lau

date dũm deu noſtꝝ Mninõ deleruit ſperãtes in le et in me

adimpleuit miſericoꝛdiã ſuã quã pmiſit bomui iſrl. ẽ Lau
date dũm omes getes et collaudate eũ omes ꝓpli Qui.
Añn. de hyſtoꝛia. Adonay oñe deꝰ magne et mirabi
lis qui dediſti ſalutẽ ĩ manu femine exaudi pces ſeruoꝝ tuoꝝ
̊reriaſcda Lectio.i.
O hbos oẽs miſit nucios nabuchodonoſoꝛ rex aſſirioꝝ
qiui oẽs vno aio ↄtradixerũt et remiſerũt eos vacuos.
gag ſine honoꝛe abiecerũt Lu,. Aectio. ij
5 Nn indignatꝰ nabuchodonoſoꝛ rex aduerſus omnẽ
t

erzã illam iurauit ꝑ regnũ et thꝛonũ ſuũ ꝙ defenderet
mibꝰ? his Lu at Lectio⸗ ii
Mno tredecimo nabuchovonoſoꝛ regis viceſimolcoo
die menſis pꝛimi. factũ eſt verbũ in domo nabuchodo
noſoꝛ regis aſſirioꝝ vt defenderet ſe Zu aũt.

5 Feria tercia Lectio.i.

Neanuchoes maioꝛes omeſq; duces bellatoꝛes ſuos.
et habuit ch eis miſteriũ cõſiiij ſui Cu Lectio:j.

N. ₰—

Iritq; cogitatiõem ſuã in eo eſſe vt omnẽ terꝛã ſuo ſub

iugaret imꝑio. qð dictũ cũ placuiſſet omibꝰ . vocauit
fhabuchodonoſoꝛ rex holofernẽ pᷣncipẽ milicie lſue et dixit ei
— Ersnen⸗ aduerſum ome regnũ occidẽtis Lectõ.iij.
Et cõtra eos pcipue qͥ cõtemplerũt imperiũ meũ.Non

pcet oculꝰ tuꝰ vlli regno omnemq; vrbem munitã ſubiuga
bis mihi Lu aul. Feria quarta⸗/ Eectia. .
AInc holofernes vocauit duces et magiſtratꝰ vircutis N
lſſirioꝛũ et dinumerauit viros in expeditiõe ſicut pᷣce Poea
Pit ei rex centũ viginti milia peditum pugnatoꝝ. et equites
Ugittarios duodecim milia vu Lectio.iſ.
VOnemq; expeditiõem ſuam fecit pꝛeire in multitudĩe hdi
NBinnumerabiliũ cameloꝝ cũ his qᷓ exercitibꝰ ſufficerent iob⸗
copioſe boum quoq; armenta greges ouiũ quoꝝ non erat eer
numexrus. frumentum ex ommi lyria in traſitu ſuo parari co⸗ Mr

Ul⸗
nmirabi
nwor
.
Aror
vochos
g one
mderet

nolo
chodo

og
n
ſod
o
Nle
tai⸗
Non
biugt
fwtis
thce⸗
Gtes
le
mole
erent
enc
ice

1

Vrũ vero et argentũ de bomo regis afſumpſit multũ
mimis Et ꝓfectus eſt ipᷣe et oĩs exercitꝰ cũ quadꝛigis et
Zqmtibꝰ et ſagittarijs qͥ cooꝑuerũt faciẽ terꝛe ſic locuſte Tu
(BDyſtoꝛia de lioꝛo Heſter Ad veſpas.. Confoꝛta me
rerx. Duica. Lectio.i.
M diebꝰ aſſueri regis qui regnauit ab india vſq; ethiopiam
ſup centũ vigintiſeptẽ ꝓuincias qñ ſedit in ſolio regni ſui.ſu
ciuitas regni eius exoꝛdiũ fuit. Cu. Lectio.ij.
rcio igit᷑ anno imperij ſui fecit grande cõuiuiũ cũctis
Apꝛincipibꝰ et pueris ſuis.foꝛtiſſimis perſarũ et medoꝝ
inclitis. Et pᷣfectis ꝓuinciaꝝ coꝛã ſe vt onderet diuicias glie
regni ſui ac magnitudinẽ atq; iactantiã potẽtie ſue mito tꝑe
centũ videlicet et octuaginta diebꝰ Tu aũt.· Eectio. iij⸗
Amq;implerent᷑ dies cõuiuij inuitauit omnẽ populũ
AMui inuent? eſt in ſuſis a maximo vſq; ad min imũ. Et ſe
ptem dieb? iuſſit cõuiuiũ pꝛeꝑari in veſtibulo oꝛti et nemo
ris qð regio cultu et manu conſitũ erat Lu Lectio.iiij.
pendebãt ex omi ꝑte tentoꝛia aerei coloꝛis ⁊ carbaſi
nit iacinctini ſuſtentata funib⸗ biſſinis atq; purpureis
ꝗqui eburneis circulis inſerti erãt. et colũůnis marmoꝛeis ful
ciebant TCu aut. ectio. v.
Ectuli quoq; aurei et argentei ſuꝑ pauimentũ ſmarag
dino et parioſtratũ lapioe diſpoſiti erãt qð mira varie
tate pictura decoꝛabat Bibebãt anc qui inuitati erãt aureis
poculis ⁊ alijs atq; alijs vaſis cibi inferebat Cu Lecto. vi
Inũ quoq; vt magnificẽtia regia dignũ erat abundas
tp̃cipuũ ponebat᷑ nec erat qui nolẽtes cogeret ad bi
bendu. ſed ſic rex ſtatuerat pponẽs menſis ſingulos de pꝛin
cipibꝰ ſuis vt ſumeret vnuſquiſq; qð vellet. Zu aut. fę
DBñe rex omipotẽs in diciõe tua cũcta ſunt poſita nõ eſt qʒ
poſſit reſſtere volũtan tue: Libera nos ꝓpter nomen tuum

Exaudi oronem nr̃am et ↄuerte luctũ noſtꝝ in gaudiũ
Zibera. K Conſoꝛta me rex ſanctoꝝ pꝛincipatũ tenens
Et da ſermõem rectũ et bene ſonantẽ in os men Dano
bis dne locũ penitẽtie et ne claudas oꝛa canentiũ te dñe Et⸗
ſWDMißere dne ꝓplo tuo qꝛ volũt nos inimici ꝑdere ⁊ here
ditatẽ tuã delere ð terꝛa ne deſpicias ꝑtẽ tuã quꝗ redemiſti
ex egipto ſeo cõuerte luctũ noſtꝝ in gaudiũ. Vt viuẽtes lau
demus te dñe v xaudi oꝛatiõem noſtrã et ꝓpiciꝰ eſto ſoꝛ

t.et funiculo hereditatis tue. Vt. ſfᷣ Gpem ĩ aliũ nunqᷓ

habui pᷣter in te deus iſtgael Qui iraſceris et ꝓpicius eris. et
omia peccata houn in tribulatioe dimittis vꝰ Dñe deꝰ celi
et terꝛe reſpice ad humilitatẽ noſtrã Qui. ſe Da nobis
dñe locũ penitentieEt ne claudas oꝛa canentiũ te dñe vᷣ
Dui regis iſrael intẽde qui deducis velut ouem ioſeph Et.
ſx Memẽcto mei deus in bono et ne deleas miſeratiões
mcas quas feci In dom o dei mei et in ceremonijs eiꝰ v
Memento verbi tui ſeruo tuo in quo mihi ſpem dediſti IYn
ngen yſtoꝛia Dñe rex omps in dicione tua cuncta ſunt
poſita.et nõ eſt qui poſſit reſiſtere volũtati tue.
k, Feria ſeda oecxiai.
Aſchi quoq; regina fecit conuiuiũ ſeminaꝝ in pallatio
vybi rex aſſuerꝰ manere ↄſueuerat.itaq; die ſeptimo cũ
rex eſſe oꝛdet poſt nimiꝗ potatiõeʒ incaluiſſet mero pᷣ
cepit ſeptẽ enuchis qui in cõſpectu eiꝰ miſtrabant vt intro
ducerẽt reginã vaſchi coꝛã rege poſito ſuꝑ caput eiꝰ dyade
mate vt oſtenderet cũctis pplis et pᷣncipibꝰ eiꝰ pulcritudinẽ

erat em pulcra valde Cu aut ectio.ij.
Ae rennuit et ad regis imꝑium qð ꝑ eunuchos mãda
Auerat venire cõtempſit VUnde igit iratus rex.et nimio
roꝛe ſuccenſus interꝛogauit ſapiẽtes qui ex moꝛe regio ſp

ei aderat.et ũloꝝ faciebatc cũcca cõſilio ſcientiũ leges ac iura

maioꝝ.Tu aut. Lectio· ij.

Adin Rant aut pꝛimi et ꝓximitharſena et ſethar/et amatha
enens ettharſis.et mares et marſena et mamucha ſeptem du
Dano ces perſaꝝ atq; medoꝝ qui videbat faciẽ regis.et pꝛimi poſt
ſeEun eũ reſidere ſoliti erãt hos interꝛogauit cui ſnie vaſchi regina
eiber ſubiaceret que aſſueri regis impi qð ꝑ eunuchos mãdaue
Denii. rat facere noluiſſet Cu aut Freria tercia Lectio:i.
Stesli Eſponditq; mamucha audiẽte rege atq; pᷣncipibꝰ non
holr ¶Vluũ regem leſit regina vaſchi. ſed et omes pꝛincipes et
muni populos qui ſunt in cũctis ꝓuincijs regis aſſueri Egrediet
,t ejm ſermo regine ad oẽs mulieres vt cõtemnãt viros ſuos.
Gli Tdicãt rex aſſuerꝰ iuſſit vt regina vaſchi Lectõ.
ohi intraret ad eũ · et illa noluit. atq; hoc exemplo oẽs pꝛin

v cipũ cõiuges ꝑſarũ atq; medoꝝ ꝑuipendẽt imꝑia maritoꝛũ
ſ Vnde regis iuſta eſt indignatio Tu. Lectio:ii
oes SItibi placet egrediat edictũ a facie tua et ſcribat᷑ iuxta
́ÿMU' legem ꝑſarũ atq; medoꝝ quã pᷣteriri illicitum eſt vt ne
ſih quadß vaſchi vltra ingrediat ad regem ſed regnũ illiꝰ altera
nut que melioꝛ eſt illa accipiat Cu aũt dne nmi miſererr.
Feria quarta Lectio.oii.
om̃e qð latiſſimũ eſt ꝓuinciarũ tuaꝝ diuulge

Thoc in

.
atio tur imꝑium vt cũcte vxoꝛes tam maioꝝ qᷓ; minoꝝ defe
mmoch rãt maritis ſuis honoꝛẽ placuit cõſiliũ eiꝰ regi et pꝛincipibꝰ.
ſeo) Tu aũt dñe nri miſerre. ectio.ij.
tu0wb –JIEcitq; iuxta cõſiliũ mamucha et miſit eplas ad vniuer
d EEIns, puincias regni ſui vt queq; gens audire et legere
cA Poterat diuerſis linguis et literis viros eſſe pꝛĩcipes ac ma
, ioꝛes in domibꝰ ſuis et hoc ꝑ cũctos pplos diuulgari Tu.
nie Vs itqq; geſtis poſtq; regis aſſueri indni Lectio.iii⸗
ünio . natio deferbuerat recoꝛdatꝰ eſt vaſchi ꝗᷓ feciſſet vel
goſe aſſa eſſet Dixerũtq; pueri regis ac miniſtri eiꝰ. Querant
Eun regi puelle ac virgines ſpeciole et mittant qui ↄſierẽt per
ii⸗ vniuerſas ꝓuincias puellas et virgines ſpecioſas.Lu aut. ⸗

¶ BDůũica pꝛima octobꝛis canit et legit᷑ de libꝛo Oacha
beoꝝ vſq; ad pꝛimã dñicã Nouembꝛis Ad veſpas NEe. In
hunnis et cõfeſſiõibꝰ. Himnꝰ Deꝰ creatoꝛ oim. v Te
ſpertina oro. Euañañ. Idaꝑiat dñs. ARa matuti.legit᷑
liber Machabeoꝝ cũ hyſtoꝛia dapiat.
Ediceg. leglot.
aAfactũ eſt poſtq; ꝑcuſſit alexander philippi rex ma⸗
ceddo.qui pꝛimꝰ regnauit in grecia.egreſſus de terꝛa ce
thim. Harii regem ꝑſaꝝ et medoꝝ ↄſtituit pᷣlia multa Cu
VNoim obtinuit munitiões et interfecit Aectõ.ijſ⸗
eges terꝛe et ꝑtranſijt vſq; ad fines terꝛe.et accepit
Poliq multitudinis genciũ.et ſiluit terꝛa in cõſpectu eiꝰ Cu
¶Tcõgregauit virtutẽ exercitũ foꝛt Lectio.ijj.
Mnimis et exaltatũ eſt et eleuatũ coꝛ eiꝰ.⁊ obtinuit regio
nes genciũ et tyrannos et facti ſunt illi in tributũ Tu aũt
NXpoſt hoc decidit in lectũ et cognouit Lectõ.iiij⸗
qꝛ moꝛeret᷑.et vocauit pueros ſuos nobiles. qͥ ſecum
erãt nutriti a inuentute ſua.et diuiſit illis regnũ ſuũ cum ad
huc viueret LCu aut. Eeectio. v.
regnauit alexander annis duodecim et moꝛtuꝰ eſt⸗
et obtinuerat pueri eiꝰ regnũ.vnuſquiſq; in loco ſuo⸗
Timpoſuerũt ſibi om̃es dyademata Lectõ.vi
NHGpoſt moꝛtẽ eius.⁊ filij eoꝝ poſt eos annis multis ⁊ mulł
tiplicata ſunt mala in terꝛa Tu aũt. ſeX Adaꝑat dñs coꝛ
vrin in lege ſua et in pᷣceptis ſuis ⁊ faciat pacẽ in diebꝰ vris
Loncedat vobis ſalutẽ. et redbimat vos a malis v Exau
diat dñs or̃ones vras et recõciliet᷑ vobis.nec vos deſerat
in tꝑemalo. Cõcepat ſ& Lua eſt potẽtia.tuũ regnũ one.
tu es ſuꝑ oẽs gẽtes pacẽ dñe in diebꝰ nris v Creatoꝛ
oĩim deꝰ terꝛibilis et foꝛtis et iuſtus et miſericoꝛs Da. Eᷓ

.

Refulſt ſol in clipeos aureos et reſplenvuer̃t motes ab eiẽ

Etifoꝛtitudo genciũ diſſipata eſt vS Frat em̃ exercitꝰ ma

gnus valde et foꝛtis et a ꝓpinquabat iudas etexercitꝰ eius
adp̈lium Et foꝛ. f& Impetũ inimicoꝝ ne timueritis me
moꝛes eſtote quõ ſalui facti ſunt pres nr. Et nũc clamemus
in celũ. et miſerebit᷑ nri deꝰ noſter Y Memẽtote mirabili
um eius ꝗᷓ fecit pharaoni et exercitui eiꝰ in mari rubꝛo Et⸗
ſE Mꝛnauerũut faciẽ templi coꝛonis aureis et dedicauert

altare dño Et facta eſt leticia magna in plo ? In bhimnis

et cõſeſſiõibꝰ benedicebãt dñm Et. ſE In humnis et con
feſſõibus benedicebãt dñim Qui magna fecit in iſrl et victo
riam dedit illis dñs omipots v Hꝛnauer̃t faciẽ templi
coꝛonis aureis et dedicauer̃t altare dqño Qui. E Cõgre

gati ſunt inimici nr̃i et gloꝛiant in virtute ſua cõtere foꝛtitu

dinẽ illoꝝ dñe. et diſperge illos AVt cognoſcat qꝛ nõ eſt aliꝰ
qui pugnet ꝓ nobis niii tu deus noſter vSBDiſperge illos

in vtute tua⁊ deſtrue eos ꝓtectoꝛ noſter dne Vt cog. ſ
VDixit iudas ſimoni fratri ſuo elige tibi viros et vade libera

fratres tuos in galilea Ego autẽ et ionathas frater meꝰ ibi

mus in galadithim. Bicut fuerit voluntas in celo ſic fiat
ð Et nũc clamemus in celum.et miſerebit᷑ noſtri deus no

ſter Bicut. ſe Mic eſt fratrum amatoꝛ et populi iſrael
hic eſt qui multum oꝛat pꝛo populo et vniuerla ſancta ciui
tate hieruſalem ꝓViur iſte in populo ſuo mitiſſimꝰ appa
ruit Hich· Anchiphone hyſioꝛales
BDaperiat dominꝰ coꝛ veſtrũ in lege ſua.et in pᷣceptis
lHuis.et faciat pacem in diebus noſtris. An. Da
pacem don
pꝛo nobis niſi tu deus noſter Au. Extende domine

bꝛachium tuũ et libera animas noſtras ne pereamꝰ Au:
Abera nos deꝰ in mirabilibꝰ tuis et da gloꝛiã nominituo.

ine in diebus noſtris qꝛ nõ eſt alius qui pugnet

Aũ. Tu dñe vniuerſoꝛũ qui nullã habes indigentiã vo
luiſti templũ tuũ fieri in nobis cõſerua domũ iſtã immacula
tam in eternũ one Feriꝗ ſcda. Lectioi.
exijt ex eis radix peccatrix Antiochus illuſtris filius
ntiochi regis qui fuerat rome obſes TLu. Lectõ ·ij
Tregnauit in anno centeſimo triceſimo et ſeptũio re .
Ani grecoꝝ In diebꝰ illis exierũt de iſrael filij iniqui.et
ſuaſerũt multis dicẽtes Tu aut Lectio. ij.
Amus et diſponamꝰ teſtamentũ cũ gentibꝰ que crca
¶ Vos ſunt qꝛ exquo receſſimꝰ ab eis inuenerũt nos mul
Kamala Cu. Feria tercia Lectio. i.

.bon viſus eſt ſermo in oculis eoꝝ Ert deſtinauerunt
iqui de populo.et abierũt ad regẽ Cu. ALectõ.ij
Tdedit üũlis poteſtatẽ vt facerẽt iuſticiã gentiũ.et editi

uert gimnaſiũ in hieroſolimis ſcᷣm legẽ nationũ Tu
fec erũt ſibi prepltia etreceſſefta ectio ij.

teſtamẽto ſancto etiuncti ſunt natioõibꝰ.et venunpati
ſunt vt facerẽt malũ Tu. Feria quarta Lectio.i.
Eparatũ eſtregnũ in cõſpectu antiochi et cepit regna
xe in terꝛa egipii vt regnaret ſuꝑ duo regna Tu autem
Et intrauit in egiptũ i multitudine grau ectõ.ij.
Ain curꝛibꝰ·et elephantis. et equitibꝰ.et copioſa naui
mulueudine et ↄſtituit bellũ aduerſus ptolomeu regem egi
Cvyeritus eſt ptolomeꝰ a facie eiꝰ.et fugit et ceciderũt
vulnerati multi. Et comphendit ciuitates in terꝛa egi
t accepit ſpolia in terꝛa egipti CTu aũt dñe nii miſerere
Tcõuertit anthiochꝰ poſtq; ꝑcuſſit egptũ in cẽteſimo
et quadꝛageſimo et tercio qanno.et aſcendit qd iſrl. Tu.
Xalcendit hicroſolimis in multitudine Lectio.ij.
raui et intrauit in ſanctificatiõ em cũ ſuꝑbia Tu aute

neul
fluns
moe
guier
i⸗
CA
nut

gerune
agul
ro
c
oll⸗
Unon
ſen
Uenn

„

mmui
c
it
neg
e
H
ſo
.
ſ.

XTaecepit altare aureũ et candelabꝛũ ectio. iij⸗
lumimis et vniuerſa vaſa eiꝰ. et menſam ꝓpoſiciõis et li
batõꝛia et phialas et moꝛtariola aurea et velum et coꝛonas.

Coenamenth aureſ gam facie tẽpli erat et ↄminuit oia Tu
, (EFeria ſexta aii.
Taccepit argentũ et aurũ. et vaſa cõcupiſcibilia et ac

epit theſauros ocultos quos inuenit et ſublatis oĩbꝰ
abijt in terꝛã ſuã Cu ant· ectio.iſ
VXfecit cedem hoĩm.et locutus eſt in ſuꝑbia magna.Et
Bn eſt planctꝰ magnꝰ in iſrl.⁊ in omni loco eoꝝ Cu
¶ Zingemuerũt pꝛincipes et ſenioꝛes eet Lcctio iij
Hwvir gines et iuuenes infirmati ſunt et ſpecioſitas mulie
um mutata eſt Tu. Babbato Lectio.i.
Mnis maritꝰ ſumpſit lamentũ:⁊ que ſedebãt in thoꝛo
RImaritali lugebat.et cõmota eſt terꝛa ſuꝑ habitãtes ĩ ea.
Tvniuerſa domꝰ iacob induit cõfuſiõem Aeccõ.ij
Et poſt duos annos dierũ miſit rex pꝛincipem tributoꝝ
m ciuſ ates luda et venit hieruſalẽ cũ turba magna Tu aut
VTiocutꝰ eſt ad eos verba pacifica in Kectio.iij⸗
r oloer derũt ei. Et irꝛuit ſuꝑ ciuitatẽ repente et ꝑ
nſſit eam plaga magna et ꝑdidit populũ multũ ex iſr!. Cu.
Al/llia Dominic. gegctio.i.
ℳ Taccepit ſpolia eiuitatis. et ſuccendit eã igne.et deſtru
it domꝰ eiꝰ.et muros eius in circuitu. et coptiuas du
Eri mulieres.? natos ⁊ pecoꝛa poſſidert Ccu Lectõ:ij
Keoincauerũt ciuitatẽ dauid muro magno et firmo et
mreib⸗ firmis et facta eſt illis in arcem Et poſuerũt ülic
gente peccatricẽ viros iniquos et cõualuerũt in ea Tu aut.
Xpoſuerut arma et eicas.et cõgregauerft Lectõ:uij
Ppolia hieruſalẽ et repoſuerũt illic ⁊ facti ſunt m laqueũ
mghu.Et factu eſt hoc að inſidias ſanctificatiõi et in dyabo
licũ malũ in iſ gel ſemp Cu at ⸗ ctio.iiij.

VZ eendern ſanguinẽ innocentẽ pꝑ circuitũ iſanctificatt
. ugerũt habitatoꝛes hieruſalẽ ꝓpter eos. Et fa
C ael abitatis exteroꝝ et facta eſt extera ſemini ſuo⸗ et nati
2 cius reliquerũt eã Ganctificatio eiꝰ deſolata eſt ſiẽ ſolitudo.
Ses feſti eius cõuerſi ſunt in luctũ. Gab Lectõev
ata eius in o pꝛobꝛiũ honoꝛes eius in nihilũ. Bedðm
Aloꝛis eiꝰ nnneiplie tae eſt i ignominia eiꝰ. et ſublimitas eius
cõ.erſa eſt in luctũ Cu alt Lectio. v.
Rcripſit rex anthiochus omni regno ſuo. vt eſſet oĩs
Apls vnus et reliquerũt vnuſquiſq; legem ſuã.Et con
ſenſerut oẽs gentes ſcom verbũ regis antiochi et multi ex
iſrael cõſenſerũt ei. et ſacrificauerũt ydolis et coinquinaue
ſabbatuũ Lu auut Feria ſcoa. Lectio.i.
miſit rex antiochꝰ libꝛos ꝑ manꝰ nuncioꝝ ĩ hieruſalẽ
tin oẽs ciuitates iude vt ſequerent᷑ leges gẽciũ terꝛe.
. T pl iberẽt olocauſta et ſacrificia et placatiões Le.ij
ieri ĩ tẽplo dei ⁊ ꝓhiberẽt celebꝛari labbatũ.⁊ dies ſolẽ
hes et coinqnari ſancta et ſanctũ populũ irr? Lectõ.iij.
Nen iuſſit edificari aras et templa et ydola et imolari car
ci

nes ſuillas et pecoꝛa cõmunia et relin quere fllios ſuos
incibcũciſos Tu aut Feria tercia Lectio.i.
Miuſſit coinquinari aias eoꝝ in oibus i immundicijs et
bomharisibe ita vt obliuiſcerent᷑ legẽ et immutarẽt
om̃es iuſtificatiões dei. et quicũq; nõ feciſſent ſcoᷣm verbũ
regis antiochi moꝛerent᷑ Tu aũt. Lectio. ij.
Ecundũ oĩa verba hec ſcripſit om̃i iregno ſuo ppoſuit
ℳ pꝛincipes ꝓplo qui hec fieri cogerẽt et iuſſerũt ciuitati
1g iude ſacriſicare Lu Lectio. iij ·
Tcõgregati ſunt multi ð ꝓplo ad eos qͥ dereliqrat legẽ
dñi ⁊ fecer̃t mala ſuꝑ terꝛa et effugauert ꝓplin iſyl in ab
et in abſcõditis ſugitiuoꝝ locis Lu Feria iiij. Le.i.
.Ve quintadccina mnenſis eal leu · quinto et quadaageß

Sü

mo dt cnteſtino⸗ anno edificanit e ret antlochus abominan

du ydolũ deſolatõis ſuꝑ altare dei et ꝑ vniuerſas ciuitates
inde in circuitu ediſicauer̃t aras. Cu

eos edapud quẽcũq; inue niebat libꝛi teſtamẽti dm ⁊ qᷣcũq;

N virtute ſua faciebãt hec pplo iiri qͥ inuenie

riſicabat ſuꝑ arq q er at ↄtra altare Tu Feria v. Lecto.i.

domos eonet eos q circũcidebat eos trucidabat

— ndepend iſrl diftiniert apud ſe vt Lectõ ij
Nõ mõducarẽt immũda. elegerut magis moꝛi cibis

mari immudis Lu au=ut. Lectio.iij.

— — 2 facta. eſt ira magna ſup populũ valde Tu⸗ aut dñe

dos ex filijs ioarim ab hieruſalẽ ⁊ ↄſedit i mõte modin et ha
bebat quiq; ſiios iohaman q q̃ ↄgnoiabat gaddis ſymeõeʒ
qui cognolabat᷑ thaſi:⁊ iuda qͥ cognoiabat᷑ machabeꝰ. ⁊ ele
aʒarũ qui cognoĩabat᷑ abaron. ⁊ ionathan qui co gnoabar
apphus. by vider̃t mala ꝗᷓ fiebãt ĩ pplo iuoa et i hierlin Cu⸗
Vdixit mathathias ge mihi vt quid natꝰ Eecto:.⸗

inimcoꝝ ſcta in manꝰ extraneoꝝ fct ſunt.cẽplũ
ſic hõ ignobilis vala glie eiꝰ captiue abducta ſunt TCLu
Ruciwati ſunt ſenes eiꝰ ĩ plateis iuuenes Lecto iij

gnũ eiꝰ a nõ obtinuit ſpolia erꝰ Vis ↄpoſitio eiꝰ ablata eſt
er que erat libera facta AKtancilla Tn qüt.

—.—

Tante ianuas domoꝝ ⁊ ĩ plateis incẽdebãt chur 37 H
crificabat et libꝛos legis dei cõbuſſerũt igm ſcindẽtes

obſeruabat legẽ dmi ſcom edictũ regis trucidabãt en Tu.
yber in omi mẽſe in ciuitatib ⁊ quita ⁊ viceſima die meſis ſa

Dmlieres q circũcioebãt filios ſuos trucidabat᷑ ſcom
iuſſum regis antiochi ſupẽder̃t pueros a ceruicibꝰ pꝑ

Znoluerũt infringere legẽ dei ſanctã et trucidati ſunt.

S dieb⸗ illis ſurꝛexit mathathias filiꝰ iohis d ſimõis ſaccł

ſum viore ↄtritiõeʒ ciuitatis ſancte ſedere illic cũ dat

„

eiꝰ cecidert gladio mnimicoꝝ.q gens nõ hereditauitre

Xce ſancta mia et pulcritudo nr̃a et claritas nr̃a veſola
ta eſt et coinquinauefr̃t eã gentes Quo ergo nobisad
puc viuere Et ſcidit mathathias et filij eiꝰ veſtimenta ſua et
opuerũt ſe cilicijs et planxerũt valoe Cu Lectio. —
N venert iliuc qui miſſi erat a rege anthiocho vt coge Geem
Nent eos qui ↄfugerat ad ciuitatẽ modin imolare ⁊ thu abande
ra accendere ⁊ a lege dei diſcedere Et multi de pplo iſrael cõ
ſenciẽtes acceſſerũt ad eos.ſed mathathias et filij eius con
ſtanter ſteterũt Tu VLectio, iij.
reſpondẽtes qui miſſi erãt ab anthiocho pixerũt ma
Acthathie. pꝛinceps et clariſſimꝰ et magnꝰ es in hac ciui tmape
tate ⁊ oꝛnatꝰ filijs et fratribꝰ.ergo accede pꝛioꝛ et fac iuſſum ſoemt
regis ſicut ſecerut om̃es gẽtes et viri iuda.et qui remãſerat hlubſer
in hierulalemet eris tu et filij tu inter amicos regis Cu aut deſede
. en ¶ Apꝛima vnica Nouembꝛis vſq; ad aduentũ oni canit onde
“ hyſtoꝛia Vidi dñm. Et legunt libꝛi Eʒechiclis et Danielis. A
et alioꝝ minoꝝ ꝓphetaꝝ. An veſꝑas. Lapitulũ dnicale- ldnn
6fé Muro tuo. Mimnus. Deus creatoꝛ oim. * cle landun
ſpertina or̃o. Euañ.an. Vlidi v=ſmm Oro.dñicalis aure
Ao matu. Jnuita. Laudabilem virũ adoꝛemus dNñim· Elonine
Quẽ vidit ledere eʒechiel ſuꝑ alas ſeraphin ¶Dz. Venite sbie
— Dommnica gectioiil. Mal
C. Tfactũ eſt in triceſmo anno ĩ quarto.in quinta mẽſis dehnet
cum eſſem in medio captiuoꝝ iuxta fluuiũ chobar.aꝑti tomne⸗
ſunt celi et didi viſiones dei in quinta meuſis. ipe eſt annus tmep
quintus tranſmigratiõis regis iosthim MHec. Tectlo ijſ⸗ tgodte
Actũ eſt verbũ dñi ad eʒechielem filiũ buzʒiſacerdotẽ⸗ ſnitu
in terꝛa caldeoꝝ. ſecus ſiumen chobar.et facta eſt ſuxꝑ mnven
eum ibi manꝰ oni.Hec. Lectio. ij. eare
NLv—idi ⁊ ecce ventꝰ turbinis veniebat ab aqlone ⁊ nſu ⸗
Abes Imnas ignis inuoluẽs ſplẽooꝛ i circuitu ei? Hec unt

H
eſol,
wised
1e
i⸗
1 cog⸗
1hu
nelco
con
bi
ſtmmi
ci
uſſun
ſſerit
Ldir
cnt
niels⸗
D

Mite
6 .
ſils
.
6
le⸗
.

tt hienſpectus eoꝛum Hec

pe medio eiꝰ qſ ſpecies electriid eſt ve me Lec iiij.

☚ dio ignis et in medio eiꝰ ſimilitudo quatuoꝛ animaluum

VYmiluudo hominis in eis et quatuoꝛ ſacies vni qua
cuoꝛ penne vni ⁊ pedes eoꝛum pedes recti⁊ pl anta pe

dis eoꝛum quaſi planta pedis vituli ⁊ ſcintille quaſi aſpecrꝰ
eris candentis Hec

Tmanus hominis ſub pennis eoꝛum in quatuoꝛ par
Ntibus et facies ⁊ pennas per quattuoꝛ ꝑtes habebant.

uncteq; erant penne eoꝛum alterius ad alterum Hec

ſe Widi dominũ ſedentem ſuper ſolium excelſum⁊ eleua/
tum. plena erat omnis terꝛa maieſtate eius. Et ea que ſub
ipo erant replebant templum ꝰꝓ Geraphin ſtabant ſup

illud ſex ale vni. ⁊ ſex ale alteri Et aa. ſe Aſpice die

de ſede ſancta tua.et cogita de nobis. Inclina deus aurem
tuam ⁊ audi.aperi oculos tuos et vide tribulacionẽ noſtrã·

P·Mui regis iſ ael intẽde.qui deducis velut ouem ioſeph·

Inclina ſc¶ Aſpice domine quia facta eſt ciuitas deſolata

plena diuicijs. ſedet in triſticia domina gencium. Mon ẽ qui
Aoletur eam niſi tu deus *
et lacrime eius in maxillis eius ᷓ
tuos hieruſalem ↄſtitm cuſtodes Tota die ⁊ tota nocte.non

Ploꝛans ploꝛauit in nocte·
on. K. Buper muros

tacebunt laudare nomen domini ꝓꝰ Quireminiſcimini

deũ ne taceatis. et ne detis ſilẽcium ei LCota Muro

tuo inexpugnabili circumcinge nos domice.⁊ armis tue po

tencie pꝛotege nos ſemꝑ Libera domine deus iſ ael claaman
tes ad te v Erue nos in mirabilibus tuis ⁊ da gloꝛiamno

mini tuo ibera bomine ft. Buſtinuimus pacem?
non venit queſiuimꝰ bona ⁊ ecceturbacio Cognouimꝰdũe
peccata noſtra.non in perpetuũ obliuiſcaris nos v Dec
cauimꝰ cum patrihꝰ? noſtris in iuſte egimus iniquitatem fe⸗
cimus Cognouimꝰ2 EKE. iſit domin⸗ angelum ſuu

Ilne Miſtoꝛiales

et concluſit oꝛa leohunm et non me ptaminanerze Quia coꝛà
eo iuſticia muenta eſt in me. v Milit deus miſericoꝛdiam
ſuam ⁊ veritat em ſuam animã meã eripuit de medio catulo
mrum leonum Quia ſR& Anguſtie mihi ſunt vndiq; ⁊ quid
eligam ignoꝛo. O)elius eſt mihi incidere in manꝰ hominum
q; derelinquere legem dei mei v Gi em hoc egero moꝛs
mihi eſt.ſi autẽ non egero.non effugiam manꝰ veſtras 2) e/

Aluus Re Laudabilis populus. quem dominꝰ exercituum

benedixit: dicens. Opꝰ manuũ mearũ tu es hereditas mea
ilrael. „ Mens eſt em oꝛbis terꝛe ⁊ plenitudo eiꝰ Opꝰ
LVi di dñm ſedentem ſuper ſoliũ excel
ſum. et plena erat omnis terꝛa maieſtate eiꝰ.⁊ ea que ſub ipo
erant replebant templum Añ. Guper muros tuos hieru
ſalem coſtitui cuſtodes tota die et tota nocte. non tacebunt
lauoare nomen dni An. Aſpice domine. quia facta eſt
deſlolata ciuitas plena diuicijs ſedet in triſticia domina en⸗
cium non eſt qui ↄſoletur eam niſi tu deus noſter An
Muro tuo inexpugnabili circumcinge nos domie. armis
ruepotenie prege nas ſemꝑ deus noſter.
Feria lcoa Kectiopᷣma
n reuertebant cum incederent ſed vnũquodq; an/
te ſaeiem ſuam gradiebatur. Gimilitudo autem vultꝰ
eoꝛum facis homninis et facies leonis a dextris ipoꝛum qua
tuo: Hecddi. Lectiaſcdda.
cies autem bouis a ſt niſtris ipoꝛum quatuoꝛ ⁊ facies
aunle deſuꝑ ipoꝝ quatuoꝛ. et facies eoꝝ et penne eoꝛũ .
cxtente deſuper Hec dii.. Lectio. iſ. .P
Ele penne ſinguloꝝ iungebant ⁊ due tegebant coꝛpa
. oꝝ et vnũquodq; coꝛam facie ſua ambulabat. Hec di ·
Feria terceias Lectiopma V
P erat impetus ſpiritus illuc gradiebatur. nec reuer
tevantur cum ambnlarent Hec aor

te⸗

codi 4

Gran
vomminnn

No M
ſiras ,

exerctum
innse
vosO
ſoliſerce
netbßß⸗
noshient
taccbun⸗

aſacnet

if⸗

TNis

gn,
gvalt⸗
GNt

ing
e ni

un
Heee

uck

eſimilituo anialium aſpectus eox

—
—

—

guaſi carbonũ ignis ardenciu m. quaſi aſpectus lam/
Dada Mec Lectio ·iij.
Ec erat viſio diſcurꝛens in medio animalum . ſplendoꝛ
ignis 1 de igne fulgur egrediens ⁊ animalia ibant. re/
uertebanturi in ſim nẽ fulguris coꝛuſcantis Hec:
Feria quarta Lectio pᷣma
Vnch aſpicerem animalia. axparuit rota vna ſux terꝛa
ta ammalia. habens quatuoꝛ facies Hec.
Taſpectus rotaꝝ ⁊ opus eaꝝc quali Lectgi ij.
viſio maris. ⁊ vna ſimilitudo iparum ſno: 1 alp ectus
ari et opera quaſi ſit rota in medio rote M”M
Er q̃tuoꝛ ꝑtes eaꝝ euntes ibant ⁊ non :Zecto iij.
reuertebantur cũ ambularent. Gtatura quoq; erat ro
tis ⁊ altitudo ⁊ hoꝛribilis aſpectꝰ ⁊ totum coꝛpꝰ⸗ plienũ oen
ls in circuitu iparum quatuoꝛ PHec Feria.v. Zectio.
Vmq; am bularent aĩalia. ambulabant ꝑiter ⁊ rote “WM
Mta ea. cũ ũ eleuarẽt aialia de terꝛa.eleuabant ſimul 7ro/

te Hec ectia ſcĩnzs
Aocunq; ibat ſpiritus illuc eũte ſpiritu ꝑiter ⁊ rote le/
NIJuabant lequẽtes eñ Spũs em̃ vite erat in rotis Cũ eũ
tibugd ibãt cũ ſtantib⸗ ſtabant Hec Lectio tercia
Xcũ eleuarẽt᷑ ꝗ terꝛa.ꝑiter eleuabãt rote ſequẽtes ea
qꝛ ſpũᷣs vite erat in rotis HHec. Feria.vi. Lectõ.i.
EEſumilitudo ſuꝑ caput aĩaliũ firmamẽti qſi aſpectꝰ cri⸗
ſtalli hoꝛribilis ⁊ extenti ſuꝑ capita eoꝝ deſuꝑ Hec.·
Ab ſi mamẽto aũt pẽne eoꝝ erecte alteri?ꝰ Lec .ij.
ad alten. vnũqdq;ᷓ duabꝰ alis velabat cop ſun. alte
rum ſily velabatur Hece Lectio. uu.
Taudiebã ſonũ alan q̃ſi ſonũ aq̃ꝝ multaꝝ qn ſonu ſublimis
ei Hec. Babbato Lectio pᷣma.
Em uͤbularẽt tät ſon⸗ erat mlticudis vt ſonit caſtrox

ℳ—„
SZ
.

Cũq; ſtarent dimittebant᷑ penne eoꝝ Eec! TLectio.ij
ReAm cũ fierec vor ſuꝑ firmamentũ qð erat ſuper caput
eoꝝ ſtabant ⁊ ſubmittebant alas ſuas hcc⸗
ſuꝑ fir mamẽtũ.qdð erat iminẽs capiti Nectio ·ij
eoꝝ quaſi aſpectꝰ lapidis ſaphiri ec dicit.
BDominica ſcoa Lectio ᷣma
BImilitudo thꝛoni et ſuꝑ ſimilitudinẽ thꝛoni ſimilitudo
ſi atpectus homis deſuꝑ Et vidi quaſi ſpẽm electri ve
ut aſpectũ ignis intrinſecꝰeiꝰ ꝑ circuitũ ec Lectõ.ij.
AETa lumbis eius deſuꝑ ⁊ a lumbis eiꝰ vſq; deoꝛſum.vi
Aquaii ſpeciẽ ignis ſplendentis in circuitu velut aſpe/
ctũ arcus cum fuerit in nube in die pluuie.hic erat aſpectus
pplendoꝛis ꝑ girũ ⁊ hec viſio ſimilitudinis glie dñi Hec
vidi et cecidi in faciẽ meã ⁊ audiu Aectio.iij.
ocem loquentis ⁊ dixit ad me ili hoĩs ſta ſuꝑ pedes
tuosa loquar tecum. Et ingreſſꝰ ẽ in me ſpũs poſtq; locutꝰ
eſt mihi ⁊ ſtatuit me ſupꝛa pedes meos Tectio.iiij.
auoiui loquẽtẽ ad me ⁊ dicentẽ Fili homis mitto ego
Lead filios iſrlad gentes apoſtatrices qᷓreceſſerũt a me
ec Lectio quiuunnnags
Acres eoꝝ pᷣuaricati ſunt pactũ meũ vſq; ad diem hãe
Aet filij dura facie ⁊ indomabili coꝛde ſunt ad quos ego
mitto te. et dices ad eos Hec dicit dñs deus Gi foꝛte vel ipi
gqudiat.⁊ ſi foꝛte qͥeſcat.qm domꝰ exaſperans eſt.⁊ ſcient qꝛ
heta fuerit in medio eoꝛum hec. ectio.vi.
4 ergo lthais ne timeas eos neq; bᷣmões eoꝝ metuas.
qmicreouli ⁊ ſubuerſoꝛes ſũt tecũ ⁊ cũ ſcoꝛpiõibꝰ hitas hec

Erba eoꝝ ne timeas. ⁊ vultꝰ eoꝝ ne Feria.ij. Lectõ.i
oꝛmides qꝛ domꝰexaſpans ẽhec Lej. Hqris
ergo vVba meag ad eos ſi foꝛte audiat ⁊ qeſcãt. qm̃ irꝛitatoꝛes
ſunt hec Lecin. aut fili hoĩs audi qᷓcũq; loquoꝛ as

te. noli eſſe exaſꝑans ſic domꝰ exaſꝑatrix eſt. ARꝑi os tuũ ⁊

gal 2mede q̃cũq; ego do tibi hec. Feria.-iij. Lec.i.
Tvidi et ecce manus miſſa að me in qua erat inuolutꝰ
Aliber et expandit illum coꝛam me qui erat ſcriptus intꝰ
et foꝛis. et ſcripte erant in eo lamentaciones et carmen ⁊ ve
ec Leccio Caaaað
2 Tirxit as me fili homis quocũq; inueneris comede.
omode volumẽ iſtud.⁊ vade loquere ad filios iſrgel.
Et aꝑui os meũ et cibauit me volumneillo Hec. Lec.iij.·
Tdixit ad me. fin hominis venter tuus ↄmedet ⁊ vi/
Mcera tua ↄplebũtur volumine iſto quod ego do tibi · et
ↄmedði illud et ſactum eſt in oꝛe meo ſiẽ mel dulce Hec.
—1ùhEFEoeria quarrta kectio poma
Tdixit ad me fili homis vade ⁊ ingredere ads domum
ſrael et loqueris verba mea ad eos Mon em̃ ad popu
ꝓfundi ſermonis et ignote lingue tu mitteris ad domũn
iſrael neq; ad populos multos ꝓfundi ſermonis et ignote
lingue quoꝝ non poſſis audire ſermones Hec Lec.ij.
