Xſ ad ullos mittereris ipᷣi audirent te. domꝰ aũt iſrael
noluit audire te quia nolunt audire me · Omnis quip
lrael domus attrita fronte eſt duro coꝛde Hᷓ-ce.

PS

—

mltuo
gecmiye
num vi
taſe/
ſpecns
Ddecr
iloaß, iſfac
⸗
ittot⸗
iran.

gubie
obee
nelhi
ſlente
m⸗
her

ontẽ tuũ durioꝛẽ frontibꝰ eoꝝ: ⁊ vt adamantẽ ⁊ ſilicẽ
difacifuã netimeas eos neq; metuas a ſacie eorum a
dom⸗ exaſperans eſt Hec Feria-v. Lectio pma
Tdixit ad me ſili hoĩis oẽs ſmones meos quos ego lo⸗
quo: ad te aſſume in coꝛ tuũ ⁊ auribꝰtuis audi et vode
dices eis Hec dñs deꝰ ſi foꝛte auoit qeſcẽt Hec.
Taſſumpſit me ſpũs ⁊ audiui pꝰ me vocẽ Lecij.
nes nmnotõis mange. bñndicta glia dñi d loco ſuo ⁊ vocẽ ala .“W
ruſn animaliũ pcucientiũ alter ad alterã. Et vocem rota /
ſi rum ſequencin anialia et vocem ↄmotionis magne Hec.·

S

.
ð S 8 ”” õs

BSBpũs quoq; leuauit me ⁊ aſſumpſit me? Lec ·iij⸗ *
Aabij amar? in invignatõe ſpuũs mei Manꝰ em̃ dñi erat
mecũ.ↄſoꝛtas me HMec Feria. vi. Lectio pma
veni ad trãſmigꝛacõʒ ad aceruũ frugũ nouaꝝ ad eos
AAꝗhitant iuxta flumẽ cho bar et ſedi vbi illi ſeoebãt ⁊ mã
ſiibi Eeptẽ diebꝰ merẽs in medio eoꝝ HMec Lectio·ij.
MNũ aũt ꝑtrãſiſſent ſeptẽ dies factũ eſt vbũ dñi ad me di
Es.fili hoĩs ſpeculatoꝛẽ dedi te domui iſrł.⁊ audies ð
e meo vbũ ⁊ onunciabis eis ex me Pec· Lectio.iij.
NIdicẽte me ad impin moꝛte moꝛieris nõ ãnuciaueris
eil neq; locutꝰ fueris vt auertata via ſua impia et viuat
Ipe impiꝰ in iniqᷣtate ſua moꝛiet᷑ · ſanguinẽ aũt eiꝰ de manu
tua requirq Hec· Babbato kectiopbma.
Maiũt anunciaueris ĩpio ⁊ ille nõ fuerit ↄuerſus ab im2
Ppietate ſua ⁊ viq ſua impia ipᷣe qͥdem in ipietate ſua moꝛ
riietur tu autẽ animã tuã liberaſti Hec Lectio.i.
– Ed et ſi ↄuerſus iuſtꝰa iuſticia ſua fecerit iniqᷣtatẽ ponã ðZ

offendiculũ coꝛã eo.ipᷣe moꝛiet᷑ qꝛ nõ anũciaſti ei ĩ pctõ
ſuo moꝛiet et nõ erũt in memoꝛia iuſticie eiꝰ q̃s fecit.ſangui ·⸗ rer
nẽ vo erꝰ de manu tua requirꝗ Hhec Lectio. iij.
J aũt anunciaueris iuſta vt nõ peccet iuſtꝰ.et illenon
peccauerit. viuẽs viuet qꝛ anuciaſti ei: et tu aiam tuã li
Su Fea P beraſti Hec· ¶Hominica pma poſt octauam MPen

. — heeoſtes L c ucam Ca.xvi.
ſte⸗

Miulo tꝑe dixit ieſus diſciplis ſuis pabolã hãc.hõ qͥdã erat
diues. et induebat᷑ purpura et byſio, ⁊ epulabat᷑ quotidie
ſplẽdide Et reliqᷓ Omelia btĩ Greg pape de eadẽ lectõe
2 vbis ſacri eloquij frẽs cariſſimi pꝛius ſeruãda eſt veritas
hiſtoꝛie ⁊ pꝰmodũ inqreoa ſpeãlis iĩtelligẽcia allegoꝛie Tüc
nãq; allegoꝛie fructꝰſuauiter carpit᷑ cũ pus ꝑ hiſtoꝛiã verita
tis radice ſolidatur Cu. Lectio.ij. Ed quia
non nunq; allegoꝛia ftdem ediſicat. et hiſtoꝛia moꝛalitatem

i

nos qui auctoꝛe do iam fidelibꝰ loquimur nõ abre credimꝰ
ſi ipᷣm loquẽdi oꝛdinẽ poſtponamꝰ quatinꝰ qui fidẽ ſirms

tenetis pꝛiꝰ de allegoꝛia aliqo bꝛeuiter audire debeatis Tu

buit. qui accepte legis delicijs ad nitoꝛẽ vſus eſt nõ ad vtili

byſſo. et epulabat quotidie ſplendide. et erat quiva mendi

cus nomie laʒarꝰ.qui iocebat ad ianuꝗ eiꝰ vlceribꝰ plenus
cupiens ſaturari de micis que cadebaãt de meniſa diuitis. et

nemo illi dabat ſed et canes veniebãt et lingebãt vlcera eiꝰ

glleluia An. Factũ eſt aut vt moꝛeret᷑ mendicus.et poꝛ
taret᷑ ab angelis in ſinũ abꝛae An. Eleuans ant oculos
ſuos diues cũ eſſet in toꝛmentis.vioit abꝛaam a longe·et la
zʒgqrum in ſinu eius ⁊ ipᷣe clamãs dixit pater abꝛaam miſerere

mei LCapitulum.

iliũ ſuũ vnigenitũ miſit veꝰ in mudũ vt viuamꝰ p eu.
Eus in te ſperanciũ ſoꝛtitudo ·adeſto ꝓpiciꝰ Vro
inuocaciõibus noſtris.⁊ qꝛ ſine te nihil põt moꝛtalis in

firmitas. pꝛeſta auxiliũ gracie tue vt in exequendis manda

tis tuis. et volutate tibi et actione placeamꝰ Mer dnm.
] Taſexrtam. LCapliin.

eſt. Deo gras.
— Dmnica ſcða Bcom Aucam. Ca.xiiij.

Uem fratres cariſſimi diues iſte qui n Lectio. iij⸗
buebat᷑ purpura et byſſo et epulabat᷑ quotidie ſplendi
de niſi iudaicu populũ deſignat qui cultũ vite exterioꝛis ha

tatem Tu aut Euanñ an. Deus caritas

eſt et qui manet in caritate in deo manet et deꝰ in eo allelunia
An. NHomo quida erat diues et induebat᷑ purpura et

Eus caritas eſt in hoc apparuit caritas dei ĩ nobis qm̃

Idiligimꝰ mnuicẽ deꝰ in nobis manet et caritas eiꝰ in
nobis ꝑpfecta eſt Heo. Tanonãa CLaplin.
qͥs dixerit qm diligo deũ et fratrẽ ſuũ ooerit menoax

NM illo tge dixit ieſus diſcipulis ſuis pabolam hanc. Domo

’M

qᷓdꝗ ſecit cenã magnã ⁊ vocauit mitos Et re. Ome.b. Lre⸗
Oc diſtare fratres cariſſimi inter delicias coꝛꝑis ⁊ coꝛ
dis ſolet. ꝙ coꝛꝑales delicie cum non habent graue in
ſe deſieriũ accendũt cum vero habite edunt᷑. comedentẽ
ꝓtinus in faſtidiũ ꝑ ſacietatẽ vertunt Lu Lectio:i.
XVXcyõtra ſpuᷣales delicie cũ non habent.in faſtidio ſunt
Acum vero habent in deſiderio.tantoq; a comedente
Amplius eſuriunx quanto et ab eſuriente ampliꝰ ↄmedunt.
Muüllis a ꝓpetitus placet exꝑientia diſplicet Tectõ.iiij
in iſtis a ſpetitus vilis eſt. et expientia magis placet: In illis
app etitus ſaturitatẽ ſaturitas fqaſtidin generat. In iſtis aut
a ppetitus ſaturitatẽ ſaturitas appetitũ parat Tu aũt
ECEEuañ. an.· Momo quida fecit cenã magnã.
vocauit multos ⁊ miſit ſeruũ ſuũ hoꝛa cene dicere inuitatis
vt venirent. qꝛ oia ꝑata ſunt allj. Xa. Exi cito in plate
q8 et vicos ciuitatis.⁊ paupes debiles cecos claubos com
pelle intrare. vt impleatoomꝰ mea alla Añn. Due factũ
eſt vt impaſti et adhuc locus eſt. An. Dico aũt vobis p
nemo illoꝝ viroꝝ qui vocati ſunt guſtabit cenã meꝗ alla.
Mlite mirari ſi odit vos mundꝰ.nos ſcimꝰ qm de.Ca
Motte tranſlati ſumꝰ ad vitam. qm diligimꝰ fratres.
Ancti noĩs tui dñnie timoꝛẽ ꝑiter et amoꝛẽ fac Drõ
+☛ nos hre ꝑpetuũ qꝛ nũqᷓ; tua gubernatõe Oſtituis quos

—

nis qꝗ odit frẽm ſuũ hoĩcida eſt⁊ ſcitis qꝛ oĩs hoĩcida

+ü no habet vitã eternã Heo. Adix. Lap lin.
hoc cognouimꝰ caritatẽ dei qm ille ꝓ nobis aiam ſuã po
nit et nos debemꝰ aias ꝓ fratribꝰ ponere Deo gras
dieſum publicani ⁊ pctõꝛes vt audirẽt illũ ⁊ murmurabãt
hariſei ? cribe dicentes qꝛ hic pctõꝛes recipit ⁊ mãducat
iͦ ulis. Et relid Mm. be Brezoꝛij pape de eav lectione

In ſoliditate tue dilectiois inſtituis der Ao vi. ICa.

2

4
s
lute

Vdiſtis in lectiõe euangelica fratres mei qꝛ pctõꝛes et
publicani acceſſerũt ad redemptoꝛẽ noſtrũ.et nõ ſolũ
uendũ ſed etiã ad cõueſcendũ recepti ſunt LCu.
Voo vioẽtes phariſei dedignati ſunt Lecto.viij.
Ex qua re colligite.qꝛ vera iuſticia cõpaſſionẽ habet fal
ſa iuſticia dedignatiöoem. MQuãuis et iuſti ſoleant peccatoꝛi
bus recte indignari.ſed aliud eſt qð agit᷑ typo ſuꝑbie. aliud
qð ʒelo diſcipline TCu. VVectio.tt.
Evignant᷑ etem ſed nõ dedignãtes deſperant ſed non
deſpantes ꝑſecutiõem cõmouent ſeo amãtes qꝛ et ſi fo
ris increpatiões ꝑ diſciplinã exaggerat intus tñ dulcedinẽ
ꝑ caritatẽ ſeruãt Cu. FFEFEynaui. anj⸗ M
Nuis ex vobis homo qui habet centum oues.et ſi ꝑpiderit
vnam ex illis nonne dimittit nonagintanouem in delerto et

vadit ad illam que ꝑierat donec inueniat ullã alla An.

Muemulier habens dꝛagmas decem et ſi ꝑdiderit dragnã

vnã.nõne accendit lucernã cuertit domũ.et querit diigen
ter donec inueniat An. Congratulami mihi qꝛ inuem
ouem que perierat dicit vĩↄ’=ẽs n. Dico vobis gandi ẽ
angelis dei ſuꝑ vno peccatoꝛe penitẽtiã agete Laplin.
AVlimiliamini ſub potẽti manu dei vt vos exaltet in tꝑe
viſitatioõis. omnẽ ſolicitudinẽ veſtrã ꝓijciẽtes in eum.
qm ipi cura eſt de vobis Fzatig
Rotectoꝛ in te ſperanciũ ðs ſine quo nihil eſt validu⸗
Mihil ſanctũ multiplica ſuꝑ nos miam tuã vt te rectoꝛe
te duce ſic tranſeamꝰ ꝑ bona tꝑalia vt nõ amittamꝰ eterna.
M Obei eſtote et vigilate qꝛ aduer Ao vi⸗Coplin
Oſariꝰ vr̃ dyaꝰ tãq; leo rugiẽs circuit qᷓrens quẽ deuo
ret cui reſiſtite foꝛtes in ſide DHeo. Rononz Laplin
Eus aũt omnis gracie qui vocauit nos in eternam ſuaã
loꝛiã in xpᷣo ieſu modicũ paſſos ipᷣe ꝑficiet et cõirma
ſolidabitq; ipi gloꝛia et imꝑium in ſecla ſecloꝝ amẽ Peo

bi

C . Hñica quarta ſcdm Aucã. Ca. vi.

Millo tꝑe Pixit ieſus diſcipulis ſuis Eſtote miſericoꝛdes ſic
et pater veſter miſericoꝛs eſt Molite iudicare et nõ iudicabi
mimi.nolite cõdemnare.et nõ cõdemnabimini. Et reliqua
Bermo beati ANuguſtini ep̃ide eadem lectide .
Vc loco nihł aliuo nobis pcipi exiſtimo niſi vt ea facta
- Ae dubium eſt quo animò fiant. in melioꝛem ꝑtem in

.„HD⸗

terpteninr Tu aͤgt Ae
Voo ein ſcriptum eſt ex fructibus eoꝛum cognoſcetis
kos De manifeſtis dictu eſt que non poſſunt bono qĩo

ſieri.ſicut ſunt ſtupꝛa blaſphemie.furta ebꝛietates · et ſi qua
ſunt ſimilia· De quibus nobis iudicare ꝑmittit᷑ dicente apo
ſiolo Muid em mihi de his qui foꝛis ſunt iudicare.nõne de

bis que intus ſunt vos iudicatis Lu Lectio. iij.
M genere aut ciboꝛum qꝛ poſſunt bono animo et ſimpli
Aci coꝛde ſine vicio cõcupiſcentie quicũq; cibi humani
indifferenter ſumi ꝓhibet idem apoſtolus iudicari eos qui
carnibus veſcebant et vinu bibebant ab eis qui ſe huiuſmo
di alimentis temꝑabant. Tu aut dñe Euan· Añn.
Menſuram bonũ et cõfertam et coagitatã dabunt in ſinum
veſtrũ alleluiag. An. Eijce pꝛimũ ipochrita trabem
de oculo tuo et tũc videbis vt educas veſtucã de oculo fra
tris tui allelua An. Eſtote ergo miſericoꝛdes ſicut pa
ter veſter miſericoꝛs eſt alleluia A. Wolite iudicare vt
nõ indicemini in quo em iudicio iudicaueritis iudicabimini &
dicit dominusg?s? Lapituluum.
Eatr es exiſtimo em.q nõ ſint condigne paſſiões huiꝰ
mꝑis ao futurã gloꝛi que reuelabit᷑ in nobis Deo⸗
queſumꝰ dnevt et mundi curſus paciii Pro.
Ice nobis tuo oꝛdine dirigatur. et eccleſia tua tranquilla
deuotioe letet Der doimm. Aa ſexta LCaplin.
Amtaei emn creatura ſubiecta eſt non volens ſed ſpter

eum qui ſubiecit in nſpe Heo⸗. Tanong x püin.
. la creatura liberabit a ſeruitute coꝛruptiõis in liber
tatem gloꝛie filioꝛũ dei Peogras.
SDñica quinta Ocom Lucam. LCa v.
Millo temꝑe cũ turbe irꝛuerent in ieſum vt audirent verbũ
pei. et ipᷣe ſtabat ſecus ſtagnũ genaſereth. Et vidit duas na
ues ſtantes ſecus ſtagnũ Et reliqua Omelia ex cõmentario
beati Ambꝛoſij epi de eadem lectiõe
Bi dñs multis impertiuit varia genera ſanitatum nec
tempe.nec loco.capta ſtudio ſanadi turba cohiberi po
kuit. veſper incubuit ſequebant ſtagnum occurꝛit vrgebãt.
ALAL ideo aſcendit in petri naunim Hec Aectio. viij.
ſt illa nauis que adhuc ſcom matheũ fluctuatſcoõm lu
cam repletur piſcibus vt et pꝛincipia eccleſie fluctuantis. et
poſterioꝛa exuberantis cognoſcas Piſces em ſunt qui bac
enauigant vitam Tu aut Aectiorix.
VBi aohuc diſcipulis xpᷣc doꝛmit. hie p pc ipit. doꝛmit em̃
ltrepidis· pfectis vigilat. Ged quẽadmodũ xpᷣc doꝛmi
at auoiſtis. dicentem pꝛopheta ego doꝛmio et coꝛ men vigi
lat Tu aut Euan·añ.
Aſcendens ieſus in nauim et ſedens docebat turbas alla.
ſj. Mꝛeceptoꝛ ꝑ totam noctẽ laboꝛantes nihil cepi
mus in verbo aũt tuo laxabo rete. Añ. Dixit aũt dns
Emonipetro noli timere ex hoc em homines eris capiens.
Aanen vnanimes eſtote ĩ oꝛatiõe ↄpaciẽtes KCa.
Ffrraternitatis amatoꝛes. miſericoꝛdes modeſti humiles
eo gras
Eus qui idiligentibus te bona inuiſibilia pꝛepaſti infun
Necoꝛdibus noſtris tui amoꝛis affectum vt te in omm
bus et ſuꝑ omia diligẽtes ꝓmiſſiões tuas s0 nne deſioe

quis eſt q vobis noceat ſi boni eunkoten fuericis.

—

rium ſupert cõſequamur Per. xta.Caplin

led et ſi qd patimini ꝓprer iuſticiã beati Deo. A. er. Ma. 2 2*
Imoꝛẽ aut eoꝝ ne timueritis vt nõ cõ õturbemini ommn
aut xpᷣm ſanctiſicate in coꝛdibꝰ vris Deo gr̃as
BHñica ſexta GBeom Math. Ca. .
P illo tꝑe Dixit ieſus diſcipulis ſuis Amen amen dico vo
bis niſ abundauerit iuſticia veſtra pluſ q́; cribarũ et phari
ſeoꝝ.no intrabitis in regnum celoꝝ.Ct re. Ger.b. Aug. epi.
—, Vſticia phariſeoꝝ eſt. vt non occidant.iuſticia hoꝝ qui
Mſunt intraturi in regnum dei vt nõ iraſcant᷑ ſine cauſa.
Minimũ eſt ergo nõ occidere et qui illud ſoluerit minims
vocabit in regno celoꝛũ Tu. Aectio. ij.
2 Vi aũt ilind impleuerit vt nõ occidat. nõ cõtinuo m
gnus erit et ydoneus regno celoꝛũ ſed tñ aſcendit ali
auem gradu ꝑficict aũt ſi nec iralcit ſine cauſa qð ſi pfecerit
multo remocioꝛ erit ab homicidio Tu. Aectio.üſ ·
Vu ꝓpter qui docet vt nõ iraſcamur nõ ſoluit legem ne
ccidamꝰ ſeo implet potius vt et foꝛis dum nõ occidi
ius et in coꝛde dum nõ iraſcimur i innocentiã cuſt todiamus
Euañn.an. Audiſtis qꝛ dictum eſtantiquisna nõ
Nooecides qui oũt occiverit reus erit iudicio Añ. .
munus tuũ an:e altare et recoꝛdatus fueris.qꝛ frater tuus
babet aliquid aduerſum te.relinque ibi munꝰ tuũ ante alta
reet vade pꝛius recõciliari fratri tuo.et tũc veniẽs offeras N
munus tun alla Lapienn. S be⸗
Katres quicũq; baptilati ſumꝰ in xpo ieſu iĩ moꝛte ipiꝰ
baptiſati ſumꝰ HDeo ro. –—
Eus virtutũ cunꝰ eſt totũ qde eſt optimũ inſere pectoꝛi
Abus nris amoꝛc tui noĩs. et pᷣſta in nobis religiõis au n
gmen: i: vt ꝗᷓ bona ſunt nutrias ac pietatis ſtudio que ſunt
nutrita cuſtodias Der. d ſextã lin .
OOà Vnlepule em ſumꝰ cũ uillo p baptiſmũ ĩ moꝛtẽ vt quã
uͤrecxit xpᷣca moꝛtuis gliam bris ita et nos in nomnta

.£

te vite ambulemꝰ Do Lonona Caplin
em cõplantati factiſumꝰ ſilitudini moꝛtis er ſimul ꝰ
reſurꝛectiõis erimꝰ. SDBñica vij. ſcom Marcũ Ca.vilj⸗
Millo tꝑe Aũ turba multa eſſet cũ ieſu nec haberet qð man
vↄucarẽt ¶õuocatis diſciplis ait illis Miſereoꝛ ſuꝑ turbam
qꝛ ecce iam triduo ſuſtinet me nec habẽt qð mãducẽt Et reli
qua Sermo ex cõmentario beati mbꝛolij eweiiii.
) Nſtq; illa ꝗqᷓ eccie typum accepit.a fluxu curata eſti ſan

IY guinis poſtea qᷓ; apli ad euãgeliſandũ regnũ di ſunt de

ſtinati. gre celeſtis impertit᷑ alunentũ Cu Lectio.ii ·
Exdo quibꝰ impertit᷑ aduerte.nõ ocioſis nõ ĩ cuitate q̃i
in ſinagoga vlſeculari digmitate reidẽtibꝰ ſeo inter de
erta querẽtibꝰ xpᷣm Cu aut Lectioiiſ.
WVi em nõ faſtidiũt ipi excipiunt᷑ a xpᷣo et cũ ipis loquit᷑
ei verbũ nõ de ſecularibꝰ led ð regno Et ſi qͥ coꝛpalis
gerũt vlcera paſſiõis his medicinã ſuã libẽter indulget Tu
cuañ.an. Li turba multa eſſet cũ ieſu nec ha
berẽt qð mãducarẽt cõuocatis diſciplis ait illis miſereoꝛ ſuꝰ
turbã qꝛ ecce iã triduo ſuſtinẽt me et nõ habẽt qð mãducẽt
alla An Miſereoꝛ ſuꝑ turbã qꝛ iam triduo ſuſtinent me.
nec hñt qð maducæt et ſi dimiſero eos ieiunos deficiẽt ĩ via
alla An. ꝛecepit ieſus turbe diſcũbere ſuꝑ terꝛã et acci
piẽs ſeptẽ panes gras agẽs fregit et dabat diſciplis ſuis. vt
gponerẽt et a ppoſuert turbe alͤu. LCaplinn.
atres huanũ dico ꝓpter infirmitatẽ carnis vre ſiẽ em̃
ibuiſtis mẽbꝛa vra pᷣuire imũdicie ⁊ ini q̃tati adiniqᷓ

—

tatẽ ita nũc exhibete mẽbꝛa vra Fuire iuſticie ĩ ſanctiſicatiõe,

us cuiꝰ ꝓuivẽtia ĩ ſui dipoſiciõe nõ fallit Dro
K I te ſu pplices exoꝛamꝰ vt noxia cucta ſubmoueas et oia
bis ꝓfutura ↄcedas. Ao vi · LCaplin.
Eim em̃ ſerui eſſetis pcti liberi fuiſtis inſticie q;ʒ em fru
Etum Habuulis tic in quibꝰ nũc erubeſcitis Heo gras

Ao nonẽ Laplin

—

Ais fructũ veſtrũ in ſanctificatiõeʒ finẽ vo vitã eternã⸗
¶ Dñica octaua Bcom Math La. vij.
Millo temꝑe.Dixit ieſus diſcipulis ſuis. Attendite a falſis
phetis qui veniunt ad vos in veſtimentis ouium. intrinſe
eus aũt ſunt lupi rapaces Et reliqua Ome. Oꝛigenis de.
Vloo vdñs paulo ſuꝑius ſpacioſam ⁊ latam viam nomi
Mauit hoc nuc aperciꝰ falſos ꝓphetas ondit ꝑ quos m-i
ti in ꝑditiõem abominabilem abieruůt LCu. Kectio:ij/
Ai pꝛimo in iudea mulcti a pparuerũt et modo ꝑſidia
Ntotũ repleuerũt mundũ. Ged illi pꝛius falſi ꝓphete fu
4 erũt veriſſimoſq; dñi ꝓphetas vſq; ad moꝛtẽ ꝑſecuti ſunt.ſi

cut hieremiã et micheam alioſq; multos TLu Lectõ.iij.

Sti aũt nũc falſi ꝓphete et falſi xpiani ſunt qui veraces
xpianos ſine miſericoꝛdia ꝑſequunt᷑ et o ppꝛimũt aliqũ
ſi det᷑ copia etiã gladijs ſine intermiſſiõe aut etiã ſuis pꝛauis
moꝛibꝰ et exemplis Cu aut Euanaß.
Attendite a falſis ꝓphetis qui veniũt aso vos in veſtimẽtis
ouium intrinſecus aũt ſunt lupi rapaces.ex fructibꝰ eoꝛum
cognoſcetis eos dicit dñs alla. An. Mon põt arboꝛ bo
na fructus malos facere. neq; arboꝛ mala fructus bonos fa
cere An. Non omis qui dicit mihi one pñe intrabit in re
gnum celoꝛũ ſed qui facit voluntatẽ patris mei qui in celis
eſt iße intrabit in regnũ celoꝝ alla. An. GBi quis ſecerit
volijtatẽ patris mei ipᷣe intrabit in regnũ celoꝝ Laplin
AIttres debitoꝛes ſumus nõ carni.vt ſcom carnẽ viua

nus.ſi em̃ ſcom carnem vixeritis moꝛiemini.ſi at ſpũ

ſacta carnis moꝛtificaueritis viuetis Deo. Dro.
AIlirgire nobis domie queſumꝰ ſpum ſemp cogitandi ꝗqᷓ
ecta ſunt ꝓpicius et agendi.vt qui ſine te eſſe nõ poſſu
mus. ſcoõm te viuere valeamꝰ. der eiuſdem.

—

Inc vero liberati a peccato ſerui aũt facti deo habe

di
ſee

„ „ Joſecxtam Capitulum

de n enim accepiſtis ſpiritum ſeruitutis iterum in timo
m⸗ e ſed accepitis ſpiritum adoptionis ſilioꝛũ dei.
⸗ =èä Ao nonam Capitulunm.
s NMſe em̃ ſpirtus teſtimonium reddet ſpiritui noſtro ꝙ ſumꝰ
mne ſfilmj oei. ſi autem filij et heredes. heredes quidem dei cohere
e. des auten chnſti l
hont — minica. ix. Bedm Lucam La. xvi.
von NMillo tꝑe dixit ieſus diſcipulis ſuis parabolam hãc.Homo
cDI quidam erat diues. qui habebat villicum. ⁊ hic diffſamatus
NbnanR / jẽapud ulum. quaſi diſſipaſſet bona ipᷣiꝰ Et reliqua. Bermo
Nreſt ex ↄmentario beati Jeronimi pᷣbiteri de eadẽ lectde
t, AVis ſit villicus iniquitatis.qui domini voce laudatur
ii⸗ . uiꝰ cum vellem ſcire rationem. de quo fonte ꝓceſſe
nes rit reuolui volumen euangelicum.⁊ inter cetera reꝑi.qꝙ ap/
tHi ptꝛopinquantibꝰ ſaluatoꝛi publicanis ⁊ peccatoꝛibꝰ vt au /
nus dirent eum. murmurabant phariſei ⁊ ſcribe dicẽtes. Quare
iſte peccatoꝛes ſuſcipit et ↄmedit cum eis Tu autem
nits ectaſen ”l „„
nn E locutus eſt eis ꝑabolam centum ouium et vniꝰ ꝑdi
bo fte que inuenta paſtoꝛis humeris repoꝛtata ẽ. ⁊ cur eſſet
vſt Poſita ſtatim intulit Dico vobis q ita gaudium erit in celo
Ure ſuꝑ vno peccatoꝛe penitenciam agente qᷓ; ſuper nonaginta
ls nouem iuſtis.qui non habent opus penitencie Tu.
t ss Lectioterca S D
ILZiamq; ꝑabolam decẽ dꝛagmaꝝ vniuſq; ꝑdite atq; re
¶Nete cũ ꝓpoſuiſſet ſili eam fine implent Gic dico vobis
ſ gaudiũ erit coꝛã angelis dei ſuꝑ vno pctõꝛe penitenciã agẽ
te Tu. Euañ añ Dixit dñs villico quid hoc audio de te⸗

A4H redde ratõem villicacionis tue alla Añn Dixit autem
villicus intra ſe quio faciam. quia dominꝰ meꝰ aufert a me

villicacionem. fodere non valeo. mendicare erubeſco. ſcio

quid faciã. ut cum amotus ſuero a villicacõe recipiant meĩ

domos ſuas Añ qᷓ
onem Anñ Facite vobis amicos de mamona iniqͥtatis ut

2

Blacita ſunt poſtulare . d ſertam Caplin

Auod poteſtis ·ſed faciet cũ temptacõne eciã puentum
vt Poſſitis ſuſtine 17

-

lia beati gregoꝛij pape de eadem lectione .
K Ectionẽ bꝛeuẽ lancti euangelij bꝛeui ſi poſſum volo ſer
anone ꝑcurꝛere.vt illis in ea plixioꝛ detur intencõ. qui
t ex paucis multa cogirare r Lectio.ij.

ſciun

itur quea veſpaſiano ⁊ tyto romanis pncipibꝰ facta

ni em pᷣncipes denunciant᷑ cũ or qꝛ venient dies in te . ⁊ cir
cũdabunt te inimici tui vallo ⁊ circũdabunt te coanguſta

quoq; quod adoit. Et non relinquũt in te lapidem

.

qd faciã qꝛ dñs meꝰ aufert a me villicaci

l defeceritis recipiat vos in eterna tabernacula LCap.
Ratres nõ ſimꝰ ocupiſcẽtes maloꝝ ſicut ⁊ illi ↄcupieft
neq; ydolarre effciamini ſicut qdam ex iwfdis Hro

teant aures miſericoꝛdie tue dñe pᷣcibus ſupplicanci/

lexiſtimat ſe ſtare videat ne cadat.temptacõ vos nõ
BVBelis aũnt deus eſt qͥ non paciet vos tẽptari ſupꝛa id
Dominica ·F. pᷣm Zucam La. xix

Millo the. Cũ a ſpinquaret ieſus hieruſalẽ viens ciuitatẽ
fleuit ſuꝑ illam dicens Bi cognouiſſes ⁊ tu Et reliqᷓ ODmel

Vod flente domino illa hieruſolimoꝝ ſubuerſio deſeri⸗

eſt. null⸗ qhiſtoꝛiã euerſionis eiuſoem legit ignoꝛat. Roma

bunt vndiq; ad terꝛam ꝓſternent te.et filios tuos quiin te
ſunt Tu ‚ ALoeoectio tercas*Y

1 iuꝑ lapidem. etiam ipᷣa eiuſoem ciuitatis tranſmigraco
elſſe teſtat᷑ qꝛ dum nunc in eo loco ↄſtructa eſt vbi extra por
tam ſuerat qñs erucifixꝰ pᷣoꝛ illa hieruſalẽ ut dicit funditlus

ahe

den
w
ltod

neg

lehse
ſrn

1

dere

cac⸗
1

ieſt
Di⸗
nei/

tbi

— .
—

veniẽt dies in te et circũdabũt te et coanguſtabũt te vndiq;

tue alla An. UWidẽs dñs ciuitatẽ hieruſalẽ fleuit ſuꝑ illa di⸗
dicit dominus
Ren dei loquens dicit qnathema ieſfu MWꝛacio

Aniteſtas.multiplica ſuꝑ nos gram tuã vt ad tua ꝓmiſſa
curꝛẽtes celeſtiũ bonoꝝ facias eſſe ↄſoꝛtes Ao.vi.Lapᷣ

Agua Germo beati Iu auſtini epi de eadem lectione.
N Via ſides nõ eſt luꝑboꝝ ſeo humiliũ IYdeo dixit dñs adð
Aquoſoã qͥ ſibi iuſti videbant᷑. et ſpernebant ceteros ſi⸗

eſt euerſa Tu. Euañ añ Cuũ ofpꝛopinqret oñs hieruſalẽ vi
dens ciuitatẽ fleuit ſuꝑ illa.⁊ dixit.qꝛ ſi cognouiſſes et tu.qꝛ

et að terꝛa ꝓſternent te. eo ꝙ nõ cognouiſti tẽpꝰ viſitacõis

cens qꝛ ſi cognouiſſes ⁊ tu q ad pacẽ tibi.nũc aũt abſcõdita
ſunt ab oculis tuis nñ Domꝰ mea vomꝰ or̃ois vocabit᷑
LQapitulum
RKatres.ſcitis qm̃ cũ gentes eſſetis ao ſimulacra muta
ut ducebami euntes.ideo notũ vobis facio. ꝙ nemo

ANkus q omipotenciã tuã ꝑcendo et miſerãdo maxie ma aAR

NMicuiq; aut dat᷑ manifeſtacõ ſpũs ad vtilitatẽ Alij qᷣdẽ
ſpm̃ dat᷑ ſermo ſciẽcie. alij autẽ ſᷣmo ſapiẽcie ſcom eũ
iritumnm Is nonam Capin
Ec aũt omia oꝑat᷑ vᷣnꝰ atq; idem ſpiritus diuidens ſin
guulis pꝛout vult Pñica. xi pᷣm Aucã. Ca. xviij.
Millo tpe. dixit ieſus að quoſoã qui in ſe ↄfidebant tanqm
iuſti ⁊ aſpnabant᷑ ceteꝛos ꝑabolã iſta Duo hoiĩes aſcẽdebãt
in templũ vt oꝛarẽt vnꝰ phariſeꝰ et alter publicanꝰ Ec reli

militudinem hac Puo homies aſcenderunt in templumvt
oꝛarent vnus phariſeus et vnus publicanus Lecij.

pbariſeus dicebat Gracias tibi ago dñe quia non ſum ſi⸗
cut ceteri homines. quio eſt ſicut ceteri homines. niſi
omnes preter ipſum Ego inquit ſtus ſum. ceteri peccato⸗
reS Mon ſum ſicut ceteri homines iniuſti raptoꝛ es adul te
nXnauenn

⸗

4 —— Tecce tibi ex vicino no publicanon maioꝛis tu ec. iij
Woꝛs occaſio ſic inqͥt publicanꝰ iſte.Ego em̃ inqᷣt ſea eine
ſumi iſte de ceteris ẽ Q. ſum inqt talis qualis iſte ꝑ iuſticias
meas qbus iniquꝰ nõ ſum ieiuno bis ĩ ſabbato decinas do
oim ꝗᷓ poſſideo Cu· Euañ añ Duo hoies aſcẽpebãt in tẽ⸗
plũ vt oꝛarẽt.vnꝰ phariſeꝰ.⁊ alter publicanꝰ.phariſeꝰ ſtãs
hec apud ſe oꝛabat. gras tibi ago dne.qꝛ nõ ſum ſiẽ ceteri ho
minum.raptoꝛes· iniuſti.adulteri.velut etiã hic publicanꝰ.
publicanꝰ aũt ſtãs ꝑcuciebat pectꝰ ſuũ dicẽs. deus ꝓpiciꝰ
eſto mihi pecatoꝛi Aũ. Gtans a longe publicanꝰ nolebat
oculos ad celũ leuare. ſ̊ ꝑcuciebat pectꝰ ſuũ dicẽs. ꝓpicius

eſio mihi peccatoꝛi An. Melcendit hic iuſtificatꝰin domũ
ſuam ab illo e omis 4 ſe exaltat humiliabit᷑ ⁊ qui ſe humiliat

exaltcabitur LCLaapitulum
atres snotũ ſ vobis facio euangeliũ.qð pᷣdicaui vobig
gg3 et accepiſtis in quo et ſtatis.ꝑ qð ⁊ ſaluamini
Mps ſempiterne deus.qui abundanciaas Miro
bietatis tue et merita ſupplicũ excedis ⁊ vota. effunde
ſuꝑ nos miſericoꝛdiã tuam.vt dimittas ꝗᷓ q ↄiciencia metuit ⁊
Agaijcias qð oꝛacio nõ pſumit Per Ao ſexta Caplin
Radidi em vobis in pmis qð ⁊ accepi qin xpo moꝛtu

Eſurꝛexit tercia die ſcom ſcripturas A . Luß⸗
Mle viſus eſt cephe et poſt hoc vndecim deinde vilus eſt

adhbuc quidam autem doꝛmierunt
. Dominica. xij. Scom Marcum Ca. vij⸗
Millo tẽꝑe. Exiens ieſus de finibus tyri. venit ꝑ ſydonẽ ad
mare galilee. inter medios fines decapoleos. Et reliqua
HPymelia venerabilis bedep ſbiteri de eadem lectione.
Vrdus ille et mutus quem mirabiliter curatum a dño
modo euangelium cũ legeretur audiuimꝰ genus deſig

Aus eſt ꝓ peccatis noſtris ſcomſcripturas. gr lepult⸗

plus q; quingẽcis fratribꝰ ſimul exqbus mi kin manent vſq;

. .W

vi
ſolus
icigs
8d0
inte⸗
ſtis
riho
n'.
wic
lebar
Ncins
dommd

☚

jvob⸗
,
tine
it
n
un
le
P

⸗

,.nat humanũ in hijs qui ab erꝛoꝛe Byabolice deceptõnis dit

uina merentur gracial liberari Tu autẽ·

Lectio ſcða
(Ei

oꝛtifera ſerpentis vba contra deũ tumidꝰ audiuit

rduit nanq; homo ob audiendi vite verba poſt;

Mutus a laude ↄditoꝛis effectus eſt · exquo cum ſeductoꝛe

colloquium habere pᷣſumpſit Lectio.iij.

pe creatoꝛis quas ad audiendũ eiuſoem creatoꝛis vitu
Pacidð
ſit os a pꝛedicanda cum angelis laude creatoꝛis quod velut
ad melioꝛandum eiuſoem opus creatoꝛis cibi vetiti pᷣuari/⸗

Tmerito clauſit aures.ab audienda inter angelos lau

em. ſermonibꝰ hoſtis incautus aperuit Merito clau

cacione ſuperbus implenit. CLu Euañ añ LCũ tran-

ſiret dominꝰ ꝑ medios fines tyri. ſurdos fecit audire et mu/
tos loqui An Quanto eis pꝛecipiebat.tãto magis plus

predicabant. et eo amplius admirabantur dicentes. bene

omnia fecit. ſurdos fecit audire.et mutos loqui
ne ommnia ſect ſurdos fecit audire et mutos loaun·
Lapitulum

ies. ſed ſufficiencia noſtra ex deo eet MHꝛacio⸗
enibofen⸗ et miſericoꝛs deus de cuiꝰ munere venit.
ue queſumus nobis. vt ad promiſſiones tuas ſine offenſi⸗
one curꝛamus Per do. Ao. vi Caplin
Eus ydoneos nos fecit miſiros noui teſtamenti nõ ſ̃a
leo ſpũ Ar̃a em occidit ſpũs aũt viuiſicat Ab.ix. Cap̃
H miniſtrocio moꝛtis lĩ̃is deſoꝛmata in lapidibꝰ fuit in

4 glia quũo nõ magis! miniſtracõ ſpus crit in glia
Dmnica xiſ. Bcom Aucam TLaplo.E.

t tibi a ſidelibꝰtuis digne et laudabiliter ſeruiatur.tri

* 6 Ratres ſivuciam talem habemꝰ per chriſtũ 35 Scff.n5
pſufficientes ſimꝰ cogitare aliquid a nobis quaſi ex no

illo the dirit ielus ditplis luis beaci, oculi avden quc

os vioct s Dico em̃ vobis q; multi reges et ꝓphete volue ⸗
nũt videre q̃ vos videtis ⁊ non viderũt.et audire ꝗᷓ vos au
ditis 7 no audierũt Et reliqua Germo ex ↄmentaꝛio beati

Ambꝛoſij epi de eadem lectione.
Ectio ſancti euangelij ↄuenit hijs qͥ ſibi legiſperiti vidẽ

tur q vba legis tenẽt vim legis ignoꝛãt. Et exipo pᷣmo
gligis caplo docet eſſe legis ignaꝛsos Lectio. ij.
Robãs ĩpncipio ſtatim lex ⁊ patrẽ filiũ pᷣdicauerit

—

N—

„6„%.

MWoe dñs ait ad legiſperitũ hoc fic ⁊ viues LTeciiij.
Etille eũ neſciret ſuũ ꝓximũ qꝛ nõ credebat in xpᷣm re/⸗
Pon die Quis eſt meus pꝛoximꝰ ita qui xpᷣm neſcit neſcit
legem TCu Euañ añ Dico aũt vobis. quia multi re
ges ꝓphete voluerunt videre que videtig et non viderũt
audire que auditis et non audierunt Aũñ. lbomo qui⸗
dam deſcendit ab hieruſalem in ihericho.et incidit in latro/
nes:qui etiam deſpoliauerunt eum.et plagis impoſitis abi/
erunt ſemiuiuo relicto. Anj Magiſter quid faciendo vi
tam eternam poſſidebo. ait illiieſus in lege quid ſcriptũ eſt
diliges dominũ deumtuũ extoto coꝛde tuo alleluia Cap.
Bꝛae dicte ſunt ꝓmiſſiones et ſemini eius non dicit et
leminibꝰ? quaſi in multis.ſed quaſi in vno et ſeminituo
qui eſt chriſtus MWMaeꝛacio
C Mnipotens ſempiterne deus. da nobis ſideiſpei
et cantatis augmentum. et vt mereamur aſſequi
3ð pꝛomittis facnos amare qð pᷣeipis ꝑ. AMn.vi. Capᷣ
Oc añt dieo teſtamætũ ↄfirmatu a do q poſt. ccc xxx.
qnos facta ẽ lex non irꝛitũ facit ad euacuãdã ꝓmiſſiõeʒ
Bicur lex Apter traſgreſſionẽ poſita eſt An.ix. Aap̃ᷣ
Bonec veiret ſemẽ cui ꝓmiſerat oꝛdinata ꝑ angelos in

.

Millo tpe. Cũ iret ieſus in hieruſalẽ traſiebat ꝑ mediã ſima

ei decẽ viri lepꝛoſi Et reliqᷓ. Germo ex ↄmentario venerabi
lis bede pſbiteiir.e
ODW̃D 7 Epꝛoſi nõ abſurde intelllgi poſſunt qͥ ſcienciã vere fidi
––no hñtes varias doctrinas pfitent᷑ erꝛoꝛis Mõ em vel
abſcõdunt impericiã ſuã.ſed ꝓ ſumma pericia ꝓſerũt in lucẽ
et igctanciam ſermonis oſtenbdunt Lectio ˖ ij.
AMNlla poꝛro falſa voctrina c.q̃ nõ aliq̃ veꝛa intermiſceat
era vo falſis inoꝛdinate ꝑmixta in vna diſputatõne
lnarꝛatõe hoĩs.tanq; in vniꝰ coꝛꝑis coloꝛe appaꝛẽcia.ſig
ſnien lepꝛã tanq; veris falſiſq; coloꝝ locis hana coꝛꝑa va
riantem atq; maculantem Lu. Lectio. ij.
m aut tã vitadi ſunt eccleſie vt ſi fieri põt longiꝰ remoti
Nmnagno clamoꝛe xpᷣm interpe lãt vñn ⁊ apte ſubiũgitur
Oui ſtererũt a loge ⁊ leuauerũt vocem dicẽ᷑tes ieſu pᷣceptoꝛ

miſererenrñ Tu Fuañ an Duũ intraret ieſus quodã caſtel

lum.occurꝛerũt ei decẽ viri lepꝛoſi.qͥ ſteterũt a longe leua
uerũt vocẽ dicẽtes.ieſu pᷣceptoꝛ miſerere noſtri An Moõne
decẽ mũdati ſunt ⁊ nouẽ vbi ſunt nõ eſt inuentꝰ q̃ rediret. x
daret gliam deo. niſi hic alienigena. vade qꝛ fides tua ſaluũ
te fecit vade in pace Añ Vnꝰ aũt ex illis ut vidit qꝛ mũda
tus eſt regreſſꝰ eſt cũ magna vocemagnificãs de’ß Cap

in ↄcupiſcit aduerſus ſpũm.ſpũs aũt aduerſus carnæ
Vtodi qᷓs pne ecciaʒ tuã ꝓpiciatõe ꝑpetu. ꝰ Ofo
ꝛ ſine te labit humana moꝛtalitas tuis ſp auxilujs ⁊ ab
ſtrahat a noxijs ⁊ ao ſalutaria dirigar Ad.vi. Caplin
Ec em̃ ſibi inuicem aduerſant᷑ vt non qᷓcũq; vultis illa
aciatis · ꝙ ſi ſpũ ducimĩ nõ eſtis ſub lege Ald. ix. Cap̃

riã ⁊ galileã Et cũ ingrederet᷑ quoddã caſtellũ occurꝛerunt

Diritu ambulate ⁊ deſideria carnis nõ ꝑ ficietis· coro

Ruct aut ſpnis ẽcaritas gaupi par paciabenignitag
bonitas ꝛc Nouerſ/hmõiñ ẽ lex Do. xv.ſm Y).c. vi

Pillor tße dirit ieſus biſeipuliaſtis. Memo poteſt buobus
4 2 aut nkalcpr rlteenennner Et reliqᷓ Germo ex ↄmẽ/
. aro venerabilis beoe pᷣſbiteri de eadem lectiõe.
Q ia ⁊ eterna diligere Gi em eternitatẽ Ediligim⸗ cuncta
tpaliqi. in vſu nõ in affectu poſſidemus Lectio.ij.
terũ ↄtẽnet Hec vᷣba diligeter ↄſiderãda ſunt Mã qui
ſint ↄuo dñi ↄſequẽter exponit dicẽs. Nõ poteſtis deo ſerui
iat hoc auarꝰ. andiat qͥ cenſet vocabulo xpᷣiano nõ
poſſe ſunul mãmone hoc eſt diuicijs xpoq; ſeruiri Et tñ
ſeruꝰ ẽ diuicias cuſtodit ut ſeruꝰ Tu. Euañ añ Molite ſoli
citi eſſe dicẽtes qͥd maducabimꝰaut qͥd bibemꝰ.ſcit em̃ pr̃ vr
quõ creſcũt.nõ laboꝛãt neq; nent.dico autẽ vobis.qm nec
ſalomon in oĩ glia ſua coopertus eſt ſẽ vnum ex iſtis Añ
vobis alleluna Capitulum
atres ſi viuim? ſpũ ſpñ ſ et ambulemus nõ efficiamur
Ecleſiã tuã qᷓſumꝰ dñe miſeratõ ↄtinuata
mundet ⁊ muniat. ⁊ qꝛ ſine te non poteſt ſalua ↄſiſtere-
RKatres 1ſi ocenpat⸗ ſuerit hõ in aliquo delicto· vos
ſpitales ni? modi inſtruite in ſpũ lenitatis
1 ihil ſit. ipe ſe ſeducit opꝰ aũt ſuũ ꝓbet vnuſquiſq; ⁊ ſic
in ſemetipo tantum gloꝛiom habebit et nõ in altero.

oñis ſeruire. Aut em̃ vnũ odio habebit. et alterum diliget
Emo ſᷣuꝰ põt duobꝰvñis ſeruire.qꝛ nõ valet ſil trãſito
HVt ef̃ vnũ odiet ⁊ alten diliget. aut vni adherebic al
re et mmmone Lectio .iij.
no dixit q habet diuicias.ſʒ qͥ puit diuicijs Qui em̃ diuiciaꝝ
celeſtis qͥd vobis neceſſe ſit alla. An Cõſiderate lilia agri.
Duerite pᷣmũ regnũ dei et iuſticiã eiꝰ ⁊ hec oĩa adijcientur
manis glie eeupidi.inuicẽ ꝓuocãtes inuicẽ innidẽtes
no ſp munimine gubernerꝑ. Ao ſextã Capitulũ.
ANm ſi s exiſtimat ſe aliquid eſſe e.· Ad. ix. Caplin
Dominica. xvi. ᷣm Zucun Capitulo vij⸗

—1

dilget
vond/

näſto

cunct
ii.
bitr9l
Wari

oſai

anons
nktm
düica
gebt

nine
S

jentur

Nillo tpe ibat ieſus in ciuitatẽ S vScarnayn Tibant cũ illo
diſcipli eiꝰ⁊ turba copioſa Cũ aũt a ꝓpꝛopinqᷓret poꝛte ciui
tatis ecce defunctꝰ efferebat fuiꝰ vmcꝰ matris ſue.Et relii
Dmelia beati Nuguſtini epi de eadem lectione.
racula dũi nri ⁊ ſaluatoꝛis ieſu xp̃i.oẽs qdẽ audiẽtes
. credẽtes monẽt.ſʒ alios atq; alios aliter ⁊ aliter Dui
dã em coꝛꝑ alia eiꝰ miracula ſtupẽtes maioꝛa intueri nõ no/
rũt Quidã vo ea q geſta audiũt in coꝛꝑibꝰ nũc ampliꝰ iani
mis admmrantur Tu. Lectioj.
cit ipᷣe dñs Giẽ em̃ pr ſuſcitat moꝛtuos ⁊ viuif cat ſic
Efilꝰ quos vult viuificat Mõ vtiq; alios filiꝰ. glios pf
ſed eoſoẽ pr et flliꝰ qꝛ oĩa pr ꝑ filium Cu. Lectio.iij.
Emo ergo dubitet q rpianꝰeſt.etiq nunc moꝛtuos ſulci
tari Geo oĩs homo habet oclos qb⸗ videripõt moꝛtu
urgetes ita ut reſurꝛexit ſiliꝰ huiꝰ vidue qui mõ ex eu
ogelio recitatꝰ ẽ Uñ ant videũt hoĩes reſurgere moꝛtuos in
coꝛde.ñ oẽs hũt niſi ꝗ reſurꝛexerit in coꝛde Tu Fuanañ
VYbat i ſus in ci uitatẽ naym.⁊ ibat diſcipuli eiꝰ cũ illo.⁊ tur
ba copi.ſa.c autẽ q pinquaret poꝛte ciuitatis ⁊ ecce defun
ctus efferebat᷑ fiiꝰ vmcus matris ſue. An. Acceſſit ieſus
ad localn ait adoleſceti tibi dico ſurge. reſedit q erat mor
tuꝰ. cepit loquia la An. N ccepit autẽ oẽs timoꝛ ⁊ magni
ficabat venñ diceres. q Ppba magn? ſurꝛexit in nobis ⁊ quia

peus viſitauit plebem In amn Capi: ulum
ſecro vos ne deſiciatis in tribulaco⸗ meis pꝛo vo
is que eſt gloꝛia veſtra Hꝛacio

Va nos dne qs gra ſy pueniat ⁊ ſequat ac bonis opi
pꝛiugiter pſtet eſie intentos ꝑ. Aolexca Caplin
Viꝰ rei gra flecto genua mea ad prem dñni nr̃i ieſu xpᷣi
gx qno dis pr nitas in celo ⁊ in terꝛa noaast lo ix. Capᷣ⸗
PDie veꝰ det vobis bm dviuicias gloꝛie ſue vtutẽ coꝛrobora
rip ſpin ers imtenoꝛi boie hitare xpᷣm fidei in coꝛdib? vñis

NBDominica. xvi ScömZucim Caplo. xiiij⸗
Di o tꝑe.Cũ intraret ieſus in domũ cuiꝰ dã ß Pncipis hi⸗
ſeoꝝ ſabbato maducare panẽ ⁊ ipᷣi obbuabãt eũ Et ecce hõ
q̃ dam yoꝛopicus erat ante illum t reliqᷓ Hmelia venera
bilis bede pᷣbiteri de eadem lectione.
/ V Dꝛopiſis moꝛbus ab aquoſo humoꝛe vocabulͤj trahit
4 BGrece em̃ aa ydoꝛ vocat Eſt em humo: ſubcutaneꝰde
Sicio veſice natꝰ. cũ inflacõe turgẽte et anhelitu fetido.Cu⸗
NRopꝛiũq; eſt ydꝛopici · quãto magis abundat Lec.i
humoꝛe inoꝛdinato.tãto ampliꝰ ſitit · iveo recte pat
ei. ue fluxꝰ carnaliũ voluptatũ exuberas aggrauat Tu.
Hmpꝑat diuiti auaro.q̃ quãto eſt copionoꝛ Tec.üj.
iuicijs qͥbꝰ nõ bene vtit ·tãto ardẽcioꝛ talia ↄcupiſcit. .
Et rñdens ielus dixit ad legiſperitos ⁊ phariſeos Licet ſab⸗
batis curare Alt illi tacuerùt Cu Euanañ Cum intraret
ieſus in domũ cuiꝰdã pᷣncipis phariſe eoꝝ ſabbato mãducare
panẽc.et ecce hõ q̃dam yoꝛopicꝰ erat añ illũ.ipᷣe vo appꝛehẽ
ſum ſanauit eũ ac dimiſit in Ti vocat, fueris ad nupti/
as.recũbe in nouiſſimo loco.vt dicat tibi qͥ te inuitauit. ami

ce aſcẽde ſupiꝰ. erit tibi gloꝛia coꝛã ſimul diſcũbentibꝰ alla
AIn Dis q ſe exaltat huiliabit et qͥ ſe hbumiliat exaltabitur
4 Blecro vos ego vinctꝰ in dño vt digge ihnn
ambuletis vocatione qua vocati eſtis cum omi umi
litate et manſuetudirne Deꝛacio

