gloꝛiam in hac ſacra ſolẽnitate pᷣcelſe genitricis dei virginis
marie Vt ipᷣa intercedat ꝓ nobis ad dim vꝓ Cũ iocundi⸗
tate natiuitatẽ ſancte marie ſolẽniter celebꝛemꝰ Ut ißa
AUctrix peccati eua auctrix meritt Lectõ. vi⸗
maria. Cua occidẽdo obfuit Maria viuiſicando ꝓfuit
pcuſſit illa.iſta ſanauit p inobedieficia em obediẽcia ↄmutat
ſides p ꝑndia ↄpenſat᷑ Cu & Regali ex ꝓgenie maria vir
go exoꝛta refulget. Cuiꝰ pᷣcibꝰ os adiuaari mẽte ⁊ ſpũ deuo
tiſſime poſcimꝰ. vẽ Coꝛde ⁊ anio chriſto canamꝰgloꝛiã in
hac ſacra ſolẽnitate pᷣcelſe genitricis dei marie Cuiꝰ In
tercio nocturno ES Veni in oꝛtum meũ ſoꝛoꝛ mea ſpon
ſa meſſui mirꝛã meam cũ aromatibus meis ¶5S Lanta⸗
te. i. Añ Comedi fauũ cum melle meo bibi vinũ me eũ
lacte meo ¶S Dñs re.ex. Añ Talis eſt dilectꝰ meꝰ
et ipe eſt amicꝰ meus filie hieruſalẽ ; Mantate. .
com Watheum LCaß. pmo
Aer generatbis ieſu chriſti filij dauis filij abꝛaam. Et
reliqua. Germo beati Ambꝛoſij epi de eadem lectione.
VVlr ſanctꝰ matheꝰ cũ abꝛaam ceit generatõis oꝛdinẽ
nõ ita poſuerit iber generatõis abꝛae ſed liber genera
tois ieſu xpᷣi filijdauid filij abꝛaama cur hos duos potiſſimũ
nomiauerit nequaq; pᷣtereũdum puto Tu. ſe Matiuitas
tua dei genitrix virgo gaudiũ annunciauit vniuerſo mundo
exte enim oꝛtus eſt ſol uſticie chriſtus deus noſter. Quiſol
uens malevictionem dedit benedictionem et ↄſundens moꝛ
tem donauit nobis vitam ſempiternꝗ · vV Ae maria gra
plena dñs tecm. Qui ſol. Lecno. Tiii⸗

—

Bn eſ ocioſe fmeliſſuni generis auctoꝛes eligunt vt
uintelligamꝰ ꝙ ĩ ipᷣa generatõe carnis ſpiritualis magis
ſucceſſiõ requirat Cu. G Matiuitas gloꝛioſe virginis ma
N. rie ex ſemĩe abꝛae oꝛta de tribu inda clara ex ſtirpe dauið Cu
n⸗ ius vita inclita cuuctas illuſtrat eccleſias ꝓ Bloꝛioſe vir
ns ginis marie oꝛtũ digniſſunũ recolamus Cinꝰ Lectio. ix.
ne . M ſunt em iſti viri in quos manauerũt ꝓmiſſa diuina
Ppꝛioꝛ abꝛaam q̃ añ moyſi legẽ ⁊ añ ꝓplin iudeoꝝ ꝓbare
linquẽs ⁊ cognoſcẽs deũ meruit fidei teſtimoniũ qa credidit
fuit deo ⁊ reputatũ eſt ei adð iuſticiã Tu aut · R Felix naq; es
tal ſacra virgo maria ⁊ oĩ ede digniſſima Quia ex te oꝛtus eſt
e ſol iuſticiexpᷣs deꝰn xꝰ PDꝛa ꝓ populo interuem p clero
dap o i1intercedeꝓ deuom femieo ſexu. ſentiat oẽs tuũ leuamc qcũ⸗
unu qcelebꝛat tuũ natalẽ Quia exte. Stirps yeſſe virga
½ ꝓduxit virgaq; floꝛẽ.Et ſuꝑ hũc floꝛẽ requielcet ſpũs almꝰ.
VVirgo dei genitrix virga eſt flos filꝰ eiꝰ Et Laudes

„

tiuitas gloꝛioſe vᷣginis marie ex ſemine abꝛae oꝛta ð
die ſancte marie vᷣginis cuiꝰ vita inclita cũctas illuſtrat ec/
clelias ARn. Kecaler pgenie maria exoꝛta refulget cuiꝰpᷣ
oO0. cibus nos adiuuaf̃i mente ⁊ ſpũ deuotiſſune poſcimꝰ An.
HLCoꝛde et anio chriſto canamus gloꝛia in hac ſacra ſolemtate
di⸗ tem ſancte marie cebꝛemus. vtipᷣa p nobis intercedat ad
n onm ieſum chril ium Caplin BDomin?ꝰ poſſedit vt ſup ꝛa.
i umnn? Baude vilcerib' vt Zi veſp · V Audi fllia et vi
inG de Kuañ anñ Matiuitatem hopiernã ꝑpetue virginis ge/
ro nitricis dei marie ſolẽniter celebꝛemꝰ.a quo celſtudo thꝛoni

Poc eſſit allelua Mꝛacio.
Anmulis tuis qſumꝰ dñe celeſtis gẽe munꝰ impertire vt
èòbꝰboate marie vᷣginis ꝑtus extitit ſalutis exoꝛdiũ nati

Beatiſſime virginis marie natiuitatẽ veuotiſſime celebꝛemꝰ
vt ipᷣa ꝓ nobis intercenat ad dũm ieſum xjm Laplin⸗
A. hSeo ex oꝛe altiſſimi pꝛodiui pᷣmogenita añ omnẽ creatu
rram ſeę LChriſte ieſu fili dei viui. Mierere nobis v
DQui de virgine Miſerere ꝰ¶Poſt partũ virgo. k * k⸗
Nri noſter ꝙ Bentiat omnes letans reces vt g
in cõpletoꝛio Or̃o Famulis tuis q̃ſumꝰ lctõnes nr̃as

Aluge in nobis ꝛc. Ild terciam Mnñ. Modie nata eſt bea⸗

Binicio ⁊ añ ſecula creata ſum.et vſq; að futuꝝ ſeculũ
Hnõ deſina.⁊ in habitatõe ſancta coꝛam deo miniſtraui
ſR Sancta ⁊ immaculata:virgo mariaꝰ v Dunfis pꝛo
peccatis Virgo maria x iffula eſt gra
EBinuuet nos q̃ſumꝰ dñe ſancte marie
Hgloꝛioſa interceſſio.cuiꝰ etiã diem quo felix eius incho
ta eſt natiuitas celebꝛamꝰ ꝑ. Maſextã. Añ Bup ſalutẽ
⁊ omnẽ pulcritudinẽ electa es a dño ſancta di genitrix Ca.
AVee eſt iſta que ꝓgredit᷑ quaſi auroꝛa ↄſurgens.pulcra
St luna.electa vt ſol.tcrꝛibilis vt caſtroꝝ aeies oꝛdina⸗
ta ſe Aoinua nos tuis pᷣcibꝰ Mater xpᷣi maria ꝰ Oꝛ
culũ eternè vite ⁊ claritas celoꝝ Mr xpᷣi. v Spẽ.

—

Auã hodierne feſtiuitatis ꝓlatã ex oꝛtu.ĩeffabili munere
ſublimaſti p. Kd. ix. Añ. Lñ nata eſt vᷣgo ſacratiſſima

s fructus euus LCapitulum.
Mã pulcra eſt caſta generacõ cũ claritate. imoꝛtalis eſt
Aem̃ memoꝛia illiꝰ.qm ⁊ apð deũ nota ẽ ⁊ apð hoĩes. fę
DOſtella maris.o ianua eterni regis · Oꝛa ꝓ oĩbꝰ nobis. v
Ve pcibꝰ tuis iugiter a do veniã ſperemꝰ vgo mria Dꝛa.
S oiuuabit eam deus viltu ſuo. Mꝛacio.

*

Ao bo:as Himn? Tenunc ſuppliciter Ao pma Añ.

ta virgo maria ex. ꝓgenie dauid al clla alla Caplin

BDeſto nobis omps deꝰ. beate marję feſta repetentibꝰ.

tũc illuminatꝰ eſt mũdus ſtirps beata. radix ſancta et bene /

.„ Eate et gloꝛioſe ſemꝑ q; virginis dei genitricis marie
9 yvos dne qſumꝰ merita ꝓſequant᷑.⁊ tuã nobis indulgẽ⸗
”ÿ tiã ſemꝑ imploꝛẽt.ꝑ eundẽ. In ſcdðis veſꝑis laudes ſuꝑ
põ de beata virgine. Euañ añ Matiuitas tua dei genitrix
. vgo.gaudiũ annũciauit vniuerſo mũdo. ex te em̃ oꝛtꝰ eſt ſol
, iuſticiexpᷣs deꝰ nr qͥ ſoluens maledictõeʒ dedit benedictõeʒ
4 ⁊ ↄſundens moꝛtẽ donauit nobis vitã ſempiterna Bedſi
4. feltũ nati itatis marie venerit in ſabbatũ tunc ſe Eritin
9 ſedis veſpis. Felix nãq;. Elelſſtirps yeſſe.· ¶Gequũt ane q v
. tiibi ſilis nata in mudo titer mulieres.floꝛẽs vt roſa. fragrãs
vt liliũ. oꝛa pꝛo nobis ſancta dei genitrixr. AMñ. Beata es
„ maria mater dnuri ieſu xgi.qꝛ er te mũdi ſalus aduenit.iam
ergo gloꝛioſa gaudes añ dnm.intercede ꝓ nobis ad filium
An. Beata dei genitrix maria vᷣgo perpetua.templũ dni.
hU Acrariũ ſpus ſanctiꝗᷓ ſola ſine exẽplo placuiſti femia xpo ieſu
ꝛa ꝓ pplo intercede ꝓ deuoto femineo ſexu alla nñ. De.
ſcendat dilectꝰ me? cũ triũpho victoꝛie de crucis altitudine
4 in oꝛtũ ſuũ paradiſum p ada clauſum vt paſcat᷑.ibi pᷣmũ leti⸗
cie fructũ latronis pᷣmmiũ.⁊ gloꝛificati hoĩs lilia colligat

MMñ Beatiſſimè virginis marie natiuitatẽ deuotiſſune cele⸗
8. bꝛemꝰ. vt ipa ꝓnobis intercedat ao om ieſumxpm Au
== Bancta maria virginũ pijſſuma ſuſcipe vota ſeruuloꝝ.aſſi
due lapſos erige veerꝛantes coꝛrige trementes coꝛroboꝛa.pu

ſillammes ↄfoꝛta vt tibi ſemꝑ referamꝰ laudes. quã dei ſum
mn mi co imus genitricẽ Hũ. Hec eſt regina virginũ.q̃ genu
4 it regẽ velut roſa decoꝛa.virgo dei genitrix.p quã reperimꝰ
doeũ ⁊ hominẽ alma virgo intercede ꝓ nobis omibꝰ ’Kuũu
4 Burge amica mea.oſtẽde mihi faciẽ tuã.ſonet vox tua in au
4 ribus meis. vox em̃ tua dulcis.⁊ facies tua decoꝛa
„ Infraoctauã ꝑ ferias Inuitatoꝛiũ Himni verſiculi ⁊
” fe vt habetur in die Geo nocturnus legatur ferialis

Te peũ laudamꝰ canit Is miſſam oĩꝛa vᷣt in die Anve⸗:
ſperas vt in die. Bnica vero infra octauã quidqd ſui iuris . o
eſt recipit. Et poſt benedicamus as veſꝑas ⁊ matu. An· ke
beate virgim vatur Legenda infra octauas beate virgi
nio Fcria Lectia Sma-
SOpꝛobate ↄſuetudinis eſt apus xpᷣianos.ſanctoꝝ pa/⸗ R. m
truũ dies natalicios obſeruare diligeter.⁊ pᷣcipue vᷣtutes
eoꝝ aſſignatas lris in eccleſia rectare ao laudem dei · exquo
ſunt ad inſtrumenta mmoꝛum Cu aut Lectio · ij⸗
NMer omnes vero ſanctos meipoꝛia beatiſſime vᷣginis
eo frequẽcius agit atq; feſtiuius.quo maioꝛẽ graciam
aopud deum dicit inueniſſe Lu auten Lectio · iij.
dde poſt alia q dam ipᷣa antijoꝛa ſolqhia non fuit ↄten *
Ata deuotio ſideliũ.quin natiuitatis eiꝰ ſolenne ſuꝑadde
ret hodiernũ Lu. Alia feria Lectio ma
Eata ergo mater domini ⁊ ꝑp etua vᷣgo maria pꝛiuſq;
Aaſceretur.oꝛaculis nũciata eſt· ⁊ deſignata miraculis
nata vero regali ꝓgenie dunnitus oꝛdinata. virtutum pui⸗
legio inſignis emicuit.ſaluatoꝛem edidit.a quo gloꝛificata in
celo nunquã terꝛigenis patrocinari deſiſti Cu Lectõ. ij
AIlita eſt igitur beatiſſima virgo ſicut legimus patre na⸗
Areno.matre bethlehemita:quas vꝛbes chriſti natiut
tati · vel conuerſatiomi deſtinatas eſſe pꝛoghete non tacue/
AEſcendit autem a radice illius pꝛeclari abꝛae · cui ſuper
Mna pꝛomiſſa fuerat benedictio omnium gentium in ſe/
mine ſuo.Et a ſtirpe dauid.quem pꝛopter notam ſibi pꝛobi⸗
tatem egregia laude dominus ſublimauit Tu autem
— Freria Lectio bma
regali igitur tribu. ſimul ⁊ ſacerdotali duxit dꝛiginem
que ſummũ regem ac pontificem erat paritia Lu
Llectio lecunda-⸗

—

—
—

da ſit atq; imitada pᷣponit᷑·veraciter rñdemꝰ. qꝛ lõge ꝑfecti

Dn tñ hee ibeirco dicimꝰ. ꝙ bñs qᷣui vocare peceato/
Tes venit. dedignatus ſit matrẽ ſuã peccatoꝛes habere
tognatos.inter quos ſpecioſa velut inter ſpinas liliũ a ppa/
rer Cu gauten ectio tercia
ẽEc itaq; electa ⁊ inſignis vᷣgo maria.ᷣ inter filias nõ foꝛ⸗
tuitu quidẽ aut ſolo placito parentũ vt plerũq; ſedſdiui
na diſpenſacõe nomẽ accepit. ita vt ipᷣa quoq; vocabuli ſui
nigura magnũ q dem innueret.interpᷣtat᷑ em ſtella maris TLu.
agutem Alia feria ectio ma.
NPottet frẽs chriſti vniuerſos chriſticolas inter fluctꝰ
cculi remigãtes ottẽdere hãc maris ſiellã.id eſt mariãä
qſupᷣmo reꝝ cardimi deo /pxia eſt. et reſpectu exẽpli eiꝰ vite
curſum dirigere Zu. ʒAAeoectio. ij.
Vodo qui fecerit nõ iſttabit᷑ vane gloꝛie vẽto nec frage
WMtur ſcrupulis aduerſoꝝ. nec abſoꝛbebit᷑ voꝛagine vo/
uptatũ·ſed ꝓſpere veniet ad poꝛtũ eterne qͥetis Tu
Ic ſi qs interꝛoget dicẽs. Quid ergo putas q̃lis olim ĩ

aĩa fuerit vel nũc ſit hec ꝑſona q̃ ſc oibus ſanctis ſpectã

ει nra ofoe demõſtrari poſſit Tu Alia feria Tectõ i⸗
Vc ergo in ꝑmis inſtruere phas eſt.q anĩa ip̃iꝰ et caro
Muã elegit. et habitaculũ ſibi fecit ſapia dei pris ab omi
immũdicia ⁊ malicia puriſſima fuit.affirmaãte ſcriptura Qm̃
in maliuolã aĩam non introibit ſapia nec habitabit in coꝛꝑe
ſubdito peecatis Tu autem Lectio .ij.
Tem ecõtra ↄfidenter aſſerimꝰ qꝛ nullo vtutũ genere
vacabat. cui plenitudĩeʒ gre di nuciꝰaſſerebat ĩeſſe Tu
alma vgo maria tato cũctis angeloꝝ ſpiritibꝰ Zec iij
Noim q; electoꝝ aĩabꝰ ĩ ↄſpectu filij tui dñi nriieſu xpi cre
eris eſſe glioſioꝛ.quato ab ipo fieri meruiſti beatioꝛ: Cvu.
MPꝛothi acincti felicis ⁊ regule Cap. Qui timẽt deü
Aſtiſ. ſa. himnꝰ Rey glioſe. Euañ añ Iſti ſunt ſ.

xati pthi nos dñ̃e et Jacincti Felicis et regule foueat
cioſa confeſſio. ⁊ pia ingiter interceſſio tue tur ꝑ
Poſt benedicamus Anð beata virgine.Completoꝛiũ cani
tur moꝛe ſolito de tenpe No matu.omnia de martiribus.
Euangeliũ Cum perlequẽér Laudes Dmes ſancti.
Enañ añ Ecce merces Lahoꝛas laudes In ſecũdis
Seſpe. Virgam virtutis tue. Poſt benedicamus Añ de
beata virgine Alia feria de beata virgine Lectõ.·i⸗
aeratiſſima virgo maria nos qui hoc credimus ꝙ vgo
hll mater dei ſis. credendo ſenciqnus. ꝙ pꝛo nobis depᷣ
ceris. iuxta vota petentiũ impetrata aſſequaris. Et qui fa⸗
temur te peperiſſe deum ⁊ hoiem gauocamus per te nobis
apueniſſe ſalutẽ u KEctio ſecũda

EZqui fatemur te omniba homibus eſſe melioꝛẽ. gaude
umus per te nos recepiſſe felicitatẽ ⁊ quocienſcũq; að
nos pꝓceſſerit dinna miſeracio. tua ne inflemur aſſiſtat tuicõ
Tuanutenm. kkexcklo ilſ⸗
ſi acceſſerit tribulacio: vel temptacõnis occaſio. tua
gnnelabamun pᷣſens ſit ſancta oꝛacõ. Bic ↄpone pᷣces no
fras vt nobis noſti eſſe opus. quo filij tui ſerui efficimerea/
mur. largiente eodẽ dño noſtro ieſu chriſto cui eſt honoꝛ et
gloꝛia in ſecula ſeculoꝝ Tu a=ut Alia ferig. Lectõ·i⸗
Biuua nos dei genitrix virgo marig · templũ dei viui⸗
aula regis eterni. ſacrariũ ſpus ſancñ. Tu virga de radi
tce yeſſe.tu ceoꝛus in libano.tu roſa purpurea in hiericho.tu
cypꝛeſſus in monte ſyon. que ſingulari pᷣuilegio ſicut neſcis
ↄpar em ita ⁊ mhilominꝰ et angelicã ſuꝑas dignitatẽ Cu⸗
Aii nouo et inaudito miraculo Lectioij⸗
hatum eſt. vt verbũ quod añ ſecula deus genuit. filius
us fieret et homo.quẽ tu in fine ſeculi genuiſti. verus atq;
8 eſſet dei ſilius u. „
S Lectio tercia

v
ſ.

4, „ Emina quidem natura ſeð vna ꝑſona deus et homoꝛ
yvnꝰ emanuel. Gloꝛioſa puerꝑa. in qua ſola reperit᷑ feſ/
mi cunda virginitas.que ſic intemeratis viſceribꝰ filin pꝛotuli/
,. ſti. vt illabate pudicicie creſceret virginitas.⁊ nõ libido vir⸗
4 ginalis clauſule ſignaculũ violaret TCuautenn. „
d5 NVt̃ xaltacõnis ſancte crucis ſuꝑ omnia laudate· Anñn· Fe R.
de Lignũ crucis ſemꝑ opoꝛtet adoꝛari. per qð ingiter ab aduer Der
i⸗ ſario mereamur liderari Añ Crux eſt ſancta noſtre ſigna,
. culũ rpᷣianitatis. quo deſtruit᷑ vniuerſitas in fidelitatis Añ
3 In frontibus noſtris crucis ſignati ſacramento mundemus
””MM ſcias noſtras ab oĩ inqnamento. Anñn Chriſtꝰ qñ ꝑtulit
8s ignominiã crucis · credentibꝰ ↄſignauit gloꝛiã eterne felici/⸗
„ tatis An Owis vir xᷣjanus abneget ſemetipᷣm crucẽq;
e. ſuã tollendoſequatur dñm̃ cruciſixũ. Capitulum

G Hriſtus in ſimilitudinẽ hoĩm factus et habitu inuentꝰ
. . t homo humiliauit ſemetipᷣm. factus obediens vſcq;
dad moꝛtem. moꝛtem aut crucis KK Hoc ſignũ crucis erit

4 in celo. cum dñns ad iudicandũ venerit. Luc manifeſta erürt
z8 ablcondita coꝛdis veſiri. vꝓ Cum ſederit filius homis in
S ſede maieſtatis ſuę.et ceperit iudicare ſeculũ ꝑ ignem. Tunc ?
. . HFHnnnus
, Alue crux ſancta.ſalue mundi gloꝛia vera ſpes noſtra
DH vera ferens gaudia.ſignũ ſalutis.ſalus in periculis. vi/
u tale lignum vita poꝛtans omniũ.Ce adoꝛandam.te crucem
n viuificam. in te redempti dulce decꝰ ſeculi ſemper laudamꝰ
G ſemꝑ tibi canimus per lignũ ſerui ꝑ te lignum liberi. Oꝛigi⸗
„ nale crimen necans in cruce. nos a pꝛiuatis chriſte munda
⸗ maculis humanitatem miſeratus fragilem. per crucẽ ſanctã
D4 lapſis dona veniam. Pꝛotege ſalua benedic ſanctiſica po⸗/
46 pulum cunctũ crucis per ſignaculũ.moꝛbos auerte coꝛꝑis
eet animedhoc ↄtra ſignum nullum ſtet periculũ. Sit deo pa
trilaus in cruce ſilij ſit coequalis.laus ſancto ſpiritu ciuibꝰ

S .òẽleat

ſummis gaudiũ ſit angelis. honoꝛ in mundo ſit crucis exalta

cio Amen vꝓ MHoc ſignum crucis erit in celo Euañ anñ „
SDuꝑ omiĩa ligna ceoꝛoꝝ tu ſola excelſioꝛ.in qua vita mundi nn
pependit.in q̃ xpᷣs triũphauit ⁊ moꝛs moꝛtẽ ſuꝑauit alll coꝛ
Ee qui vnigeniti tui dñi noſtri ieſfu Mꝛacio
cchriſti pᷣcioſo ſanguine humanũ genꝰ redimere digna⸗/ cui
tus es.ↄcede ꝓpicius vt qui ad adoꝛandã viuificã eius cru⸗ 5
cẽ adueniũt.a peccatoꝝ ſuoꝝ nexibꝰliberent ꝑ e. Idoſt be noſ
nedicamꝰ de martiribꝰ Coꝛnelio ⁊ cypꝛiano Añ Abſter/ n

el

get Juſtoꝝ aũt eiefe Dꝛacia
— Mfirmitatẽ nr̃am qſumꝰ dñe iciꝰ reſpice.⁊ mala oĩa

Hã iuſte meremur ſanctoꝝ tuoꝝ coꝛnelij et cypꝛiani inter
ceſſione auerte ꝑ Aũ de beata vᷣgine pletoꝛiũ Rñ
ſupꝑ põ alla imnus dꝛotege lalus Laplin
Vhi aũt abbſit gloꝛiari niſi in cruce dñi noſtri ieſu chꝛiſti
quẽ mihi mundꝰ crucifixus eſt et ego mido v Per
ſignũ crucis de inimicis noſtris libera nos deꝰ noſter. Añ.
ſuꝑ nunc dimittis GBaluatoꝛ mundi ſalua nos.qui ꝑ crucẽ ⁊
En gume redemiſti nos.auxiliare nobis te depᷣcamur deꝰnr
k. . k Pater noſter v NHoc ſignum crucis erit in celo.
Credo in deũ vVẽꝓ Omis terꝛa adoꝛet teneus ⁊ pſallat tibi
lalmũ vicqt noĩ tuo dñe vꝓ Adoꝛamꝰ te chriſte ⁊ bene⸗
dicimꝰ tibi.quia per crucẽ tuã redemiſti mundũ. vꝓ Ver

.

ſignũ crucis de inimicis noſtris lbera nos deꝰnt̃ y Dig
nare dñe nocte iſſas Pꝛacio
Beſto nobis dñe deus noſter.⁊ quos ſancte crucis le/⸗
tari feciſti honoꝛe eius quoq; ꝑpetuis defende pᷣſidijs-
Balua nos qſumus Inuitatoꝛiu Regem crucifixũ dñm
Aenite adoꝛemꝰ Aes Venite Himnus
Ignũ crucis mirabile olim ꝑ oꝛbẽ pᷣnitet.in quo pepen
dit innocens xpᷣs redẽptoꝛ oim. Hec arboꝛ ẽ ſublimioꝛ
cedꝛis qᷓs habet libanꝰ.que poma neſcit noxia. ſeò ferꝛe vite

¹ *piꝛemia Tu xpe rex pijſſime huiꝰ crũcis ſignaculo hoꝛis mo
wi mentis omibꝰ mumre nes nõ abnuas. Vt oꝛe tibi ↄſono.et
coꝛde denotiſſuno poſſumꝰ omni tꝑe laudes referꝛe debitas
G0 Deo pri ſit gloꝛig. In pᷣmo nocturno ñ Adoꝛemus
crucis ſignaculu.pꝑ quoo ſalutis ſumpſimus ſacramentum
n Ps Dũe ons noſter Aũj Mer ſignũ crucis de inimicis
be noſtris libera nos deus noſter s Conſerug me. An.
/ Tuam crucẽ adoꝛamus dñetuam gloꝛioſam recolimꝰ paſſn
onnem milerere nobis qui paſſus es ꝓ nobis Põẽ Dnein
1 Yirtutetua v Vmnʒ terꝛa adoꝛette. ectio · i⸗
c4 Empoꝛe illo poſtquã ↄſiantino auguſto ↄtra maxenciũ
Kü tyrannũ ꝓperante ad bellũ ſignũ ſancte crucis celitus
“ oſtenſum. etlpᷣo feliciser obtinẽte triũphum ab helena
dq dzs dicti pꝛincipis matre ſancta crux fuerat inuẽta. atq; ꝑ ſani
N tatem egroti.⁊ reſuſcitacõem moꝛtui fuerat euidenti indicio
Ii vtutis declarats TCu ſe Agnus dei xpᷣs imolatus eſt pꝛo
K ſalute mundi nam de parentis ꝓthoplaſti fraude factoꝛ con
. dolens. qñ pomi noxialis moꝛſu in moꝛtẽ coꝛruit.ipᷣe lignũ
tunc notauit Damna ligni vt ſolueret x Chriſtꝰ ftactus ẽ
ꝓ nobis obediensſq; ad moꝛtẽ.moꝛtẽ aũt erucis Damna.
J gina voti compos effecta ita ſalutare Aectõ · ij⸗
ʒNA., Agnü ſecit ſecari ꝑ medium. vt ⁊ crucem cõſtantinopo
lim deſerꝛet ad filii⁊ crucem hieroſolimis tecis argẽteis cõ
4 ditam reſeruaret in loco·ſapienti vſa conſilio ſeʒ vt vbi fue/⸗
rat membꝛis dominicis aptata ſiplicioibi gloꝛiſice venera
6 retur a populo Tu autẽ. Ecce vicit leo de tribu iuda-
. radix dauid aperire libꝛum. Et ſoluere ſeptem ſignacula eiꝰ
S Ft vnus de ſenioꝛibus dixit mihi.ne fleueris. dignus
eſt agnus qui occiſus eſt.accipere poteſtatem et foꝛtitudinẽ
4 Et ſoluere Aufſctio tercia

11

. ” Atum itacß tempoꝛum labente curꝛiculo. exigente
H nuole peccaminũ vt flagellari ꝑmitteret dũs populũ

chriſtianum ꝑ ſcuiciam pagaunoꝝ. Loloꝛes quidẽ phanus 4
etimpiꝰ.regnum adeptus eſt ꝑlarum Tu. E Dignus es
dñe accipere libꝛũ. et aperire ſignacula eiꝰ.qm̃ occiſus es et t
redemiſti nos deo. In ſanguine tuo. v ¶ Parce domine · UM
parce populo tuo quẽ redemiſti chriſte. In ſanguine In fi
lecũdo noct. An Nos aũt gloꝛiari opoꝛtet in cruce dñi ſ
noſtri ieſu chriſti Ps Dũi eſt terꝛaa Añ. Ecce crucem HKHW
oni fugite ꝑtes aduerſe.vicit leo de tribu iuda radix dauio- de

Ps Magnus oñs. EKñ Galua nos chriſte ſaluatoꝛ ꝑ
vtntem crucis qui ſaluaſti petrũ in mari·miſerere nobis
es Jubilate oeo. Adoꝛent? te chriſte ⁊ benedicimꝰ

Lectio iiij·

icinaꝝ gentium quos impetu vaſtans barbarico. ſuo
phãdo ſubiugarat dominio.⁊ coli ſe iuberet vt deũ.et vo⸗
cari regem regum. ⁊ dñm dominanciũ Cu auũut e& Rede
mit dñs populum iuum. et liberauit eos.et venient ⁊ exulta
bunt in monte ſyon.⁊ gaudebũt de bonis dñi ſuper frumen
to vino ⁊ oleo Et vltra nõ eſurient.· v¶ A fructu frumẽti
vini et olei ſui multiplicati ſunt Et Lectõ.v.
4 Ec hoc ſolum ei ſuffecerat ad ſue dammnacõis interitum-

venꝝ etiã ſyriam et paleſtinã cũ ſubiugaſſet et egiptum-
regnaq; que extra et infra limitariũ glomerabant ꝑ circ ulũ
ſuo cruoeliſſimo imperio ſubegerat. hiełoſolimã adijt eccleſi
as chriſt ſubuertit.totamq; finitimã regionem vaſtauit· in/
cendit atq; pᷣdauit Tu aut · E Dulce lignũ dulces cla/
uos dulce pondus ſuſtinuit. Que digna fuit poꝛtare pᷣcium
buiꝰ ſeculi x Moc ſignũ crucis erit in celo cũ dñs ad iul,
dicandum venerit Que Lectio vi.
Dſepulcrum ergo dñi cum voluiſſet accedere terꝛitus
rrevijt. ſeo tamẽ ligni ſalutaris ꝑtem quã regioſa regia
ibi in teſtimoniũ virtutis reliquerat aſpoꝛtauit Zu autẽ

gi

pietatis op? moꝛs mo:

de inimicis

Mülo tei

Ag

viride lignũ.quia ſuper te pependit rex iſrahel.o quã dulce

„2 .„ . — —
ſe Hoc ſignũ crucis vt s in võꝰ In tercio noctuino vᷣlñ
Du lce lignũ.dulces clauos dulce põdꝰ ſuſtinuit.q digna fu
it poꝛtare pᷣciũ hꝰ ſecli den Lantate.i. An D magnu

a tunc eſt.qñ in ligno moꝛtua vita
ſuut %⁄S Bñs reg. ex. Nn. rux alma fulget ꝑ quam
ſulus reodita eſt mundo crux vincit crux regnat· crux repel
lit omne crimen Ps CLantate.ij. V er ſignu crucis
tris.lbera nos deus noſter.
Secundum Johannem LCaßp · xij.
npꝑe dixit ieſug turbis. Ego ſi exaltatus fuero a terꝛa
omia traham admeipᷣm Et reliqua Hmelia beati Alguſtini
ep̃i de eadẽ lectõe Ego inquit ſi exaltatus fuero a terꝛa oĩa
trahã poſt me Nn dirit aynnes. ſed oĩa · Non em omniũ eſt
fides Tu cK Decrux benedicta Que ſola fuiſti digna poꝛ/⸗

tare regem celoꝝ ⁊ dim. vV Mihꝛ aut ablit gloꝛari niſi in
cruce dni noſtri ieſi xrpᷣi Que Lectio. viij.

On itaq; hoc ad vniuerſitatem hoĩm retulit.ſed ad cre
Attur e integꝛitatẽ id eſt ſpm̃ aniam ⁊ coꝛpus.⁊ illud quo
intelligimꝰ.a illud quo viuimꝰ. et illud quo viſibiles et con
trectabiles ſumus Cu g& Dcrux gloꝛioſa.o crux adoꝛan
da. o lignũ pᷣcioſum ⁊ admirabile ſignũ·ꝑ quod dyabolus ẽ
victus.⁊ mundꝰ chriſti ſanguine redemptꝰ. x Mihꝛ aũt
oꝛiari niſi ix cruce dni noſtri ieſu chriſti. Per quod

Ai em dixit capillus capitis veſttri Lectiox.
peribit. omnia trahit poſt ſe. RNut ſi oĩa ip̃i homies in

telligendi ſunt.omia pᷣdeſtinata ad ſalutẽ poſſumus dicere.
ex quibꝰ omibꝰ ait nihil eſſe perituꝝ.cum ſupꝛa de ſuis oui/
bus loqueret.aut certe oia hominũ genera nue in linguis oĩ
bus ſiue in etatibus omnibꝰ. ſiue in gradibus honoꝛũ omni/
bus ſiue in diuerſitatibꝰ ingeni oꝝ omnibꝰ. ſiue in arciũ lici⸗

tarum ⁊ Miliũ ꝓfeſſionibꝰ omnibꝰ Tu aut. EK ¶Dcrux

lignüm q̃m dulces clauos. qᷓm gulcia ferens ponbera.
Iem pcioſum lignũ. q̃m pᷣcioſa gemma.que xpᷣm meruit ſuſti
nere v Cuſtodi dne gregem tuũ.quẽ redemiſtiꝑ lignum

ſancte crucis. O q̃m pꝛecioſum

MNRur benedicta nitet. dñs q̃ carne pependit.atq; cruo⸗
tre ſuo vulnera nra lauit Aũ Adoꝛamꝰ te chriſie ⁊ be/⸗
nedicim? tibi. qꝛ ꝑ crucẽ tuò redemiſtimundũ Mñ. Mꝛo⸗
pter lignũ ſerui facti ſumꝰ.⁊ ꝑ ſanctã crucem liberati ſumug
fructus arboꝛis ſeduxit nos.filius dei redemit nos· An-
Galuatoꝛ mũdi ſalua nos qͥ ꝑ cruoem ⁊ ſanguinẽ redemiſti
nos auxiliare nobis te depcamur de noſter. Mũ Dcrux
benedicta.qͥa in te pependit ſaluatoꝛ mundi.⁊ in te triũpha
uit rex angeloꝛum Laplin Chriſt? in ſanilitudinem vt S
in veſpis. Mimnꝰ? Balue crux ?Dicite in natõnibꝰ
Euañ añ O crux benedicta que ſola fuiſti digna poꝛtarere

gem celoꝛum et hominum M „
Eus qui nos hodierna die exaltatõne ſancte crucis an⸗
Aunua ſolẽnitate letificas.pᷣſta qſumꝰ.vt cuiꝰ miſteriũ in
terꝛa cognouimꝰ. eiꝰ revemptõmis pᷣmia in celo ↄſequime⸗,
reamur ꝑ. Poſt benedicamꝰ Aun Hylgebuͦt iuſt ꝭè
Seq̃tur añ de beata virgine Aaboꝛas bimnꝰ. Wꝛote
ge ſalua 7ld hoꝛas laudes ? nam Laplin⸗
Erbũ crucis pereũtibꝰ qdem ſtulticia eſt. bis aũt qlal/
Mi fiunt. id eſt nobis dei virtus eſt· N Ahriſte fil dei

.4 L

viui Oiſerere nobis *¶ Mui pꝛo nobis paſſus es in cruce

Oiſerere nobis v Vmnis terꝛa adoꝛet te ⁊ pſallat tibi.R

4

do in deũ Pꝛeces vt ſupꝛa in ↄpletoꝛio- Mro De? qᷓ

vnigeniti 2c lctões nr̃as An tercam LCLaplin.
Hs pdicamnꝰ xpᷣm crucifrũ iudeis qdem ſcandalũ ge⸗
4 ubun afit ſtulticiã Ipis aut vocatis iudeis ocq; grecig⸗
n dei virtutẽ. dei ſapienciam ſfe Mis terꝛa adoꝛet te·

—

F. K. Pater noſter “ Hoc ſignũ crucis erit in celo. Cre

.Ekt pſallat tibi

. ibi ꝓſalmũ dicat nomi ſuo dñe Et pſallat
i „ vdoꝛamꝰ te chriite Maaci
um POmie deꝰomp̃s q̃ hamanũ genꝰin ligno ſancte crucis
8 a dyabolice ſeruitutis iugo liberaſti.libera nos ab oĩbꝰ

% tribulacõibꝰ⁊ peccatis noſtris pᷣteritis pꝛeſentibꝰ ⁊ futuris
bey/ Qui cũ⸗ Ao ſextam Kaplin

o⸗ Mriſtꝰ nos redemit de maledicto legis factus ꝓ nobis D
us utfmoledictũ.qꝛ ſcriptũ eſt.maledictꝰ oĩs qͥ pendet in lig/⸗
M no. vtñ gẽtibꝰ benedictõ abꝛae fieret E Anoꝛamꝰ te xpᷣe

iſtiͤ 2 bñdicimꝰ tibi ꝓ Quia ꝑ crucẽ tuã redemiſt mundũ.Et
onrn büdicim? „ Per ſenu crucis WVWrfo.

h . BDeſto ſamilie tue qſumꝰclemẽs ⁊ miſericoꝛs deꝰ vt in
es “ due ſis pſperis hces eiꝰexaudias.⁊ nephas aduer .
⸗ ſarioꝝ ꝑ auxiliũ ſancte crucis digneris ↄterere ut poꝛtũ ſalu
rere tis iue valeat ↄphenderep. Mnirxr. Laplin
“ VBHriſtꝰ p ſanguinẽ crucis ſue pacificauit oĩa qᷓ m celis
N nexam terꝛis ſe Per ſignũ crucis. De inunicis
» nris v Libera nos deꝰnr̃ Pe inimicis v Vñs regna
. uit a ligno Exultent ⁊ letent᷑ inſule muute Pre-
Eus qui ꝑ ſanguinẽ ⁊ crucẽ dñi nr̃i ieſu chriſti filij tui de
diſti pacẽ hmibꝰ. a celeſtiũ collegiũ angeloꝝ da nobis
ſe T tue pacis vbertate repleri.⁊ angelice ſocietatis vnitate le

1 tari ꝑ eun· In ſecũdis veſꝑis laudes ſuꝑ ps de natiuitate

dñi Aaplin Bñs Selene &E GBolem iuſticie
fuañ añ Adeſt nãq; Woſt bũdicamꝰ IFinj Oerur ſplẽdi
8 dieoꝛ cũctis aſtris. mudo celebꝛis hoibꝰ multũ amabilis ſan
ſe. ctioꝛ vniuerſis.qᷓ ſola fuiſti digna poꝛtare ſalutẽ mũdi· dulce .
H lignũ dulces clauos dulcia ferẽs põdera ſalua pñtẽ cateruã ðWU
1. in tuis hodie laudibꝰ 2gregata. M martirib? coꝛnelio ⁊
cypꝛiano. Hec eſt vera frater. Copletoꝛiũ ſiẽ in die btẽ vᷣgi⸗
4 nis niſi qoſuꝑ nũc dimittis recipir Aũ Tota pulcꝛa es ami

ca mea 27c In octaua ſcẽ marie oĩs ſieut in die Lectoi⸗

ZMMDU Ec eſt ergo dña regum decus mu /
Hlierum gemma virginum lux ſeculorum congratula⸗
cio angeloꝝ cõiolacio miſeroꝝ.refugium pctõꝛũ omniũq; re

eneſtra celi auroꝛa ſolis eterni ianua paradiſ Tu.

Lecto ·ij⸗·

inqua eſt

paratio cadentiũ Lectio ·iij.

hVoltreæ ſalutis inicium manat. Succurꝛe igit᷑ nobis vir
go lanctiſſuma in

2

iſi. exaudi humiliũ pᷣces.quę nobis mepoſita es exem
plum humilitatis.mgra religiõis pudicicie foꝛma.ſcala vir⸗
tutum. ↄſummatio ſanctitatis. Cu. Lectio, v.
BZancta o benedicta ⁊ perbenedicta. ſuꝑgracioſa.ſuꝑ⸗
loꝛioſa ſuꝑſpecioſa placa nobis vmuerſitatis iudicẽ
qui te ſibi elegit in matrẽ.cum quo viuis et regnas in ſecula
ſeculoꝛũ Amen Tu autem Lectio. vi.
Emoꝛiã beate genitricis dei ſemꝑ q; xirginis marie de
Muotiſſime celebꝛantes.dignis eã laudq vus recolamꝰ. ac
miſticis ingiter muneribꝰ veneremur Cu
Becundum Matheum

Cap̃. pᷣmo

aplus chriſti et euangeliſta. libꝛũ generationis ieſu chriſti. in
quo eſt mniciũ ſalutis noſtre · ⁊ qui eſt ꝑfectio eterni beatitu/

dinis noſtre ↄgruo ſcripſit exoꝛdio Cu Lectio. vii ·

Alia ieſus ſaluatoꝛ interpꝛetat᷑ xpᷣs vnctus.qð eſt no⸗
Imen ſumme dignitatis. qꝛ antiqui reges et ꝓphete. ac ſa
cerdotes oleo vngebant ſanctificatõnis Tu aut on.

5

Ec tanta tam q; ſancta regia virgo. digno exigit vene/
rari pᷣconio. cuiꝰ ↄſtat mundꝰ ſaluatus ſuffragio. HHec

Aivquid igitur boni mundus habet. ab illa habet exj
ac periclitantibꝰ vita.et inuocantibus no

Tella maris in medio mũdilignũ vite in medio para/

.— Iber generatõis ieſu chriſti fil dauſb. fil abꝛaam. Et
eliqua Omelia venerabilis bede ꝛ7. Matheus

Eſus aũt criſtus dñs nr oleo leticie p participibꝰ ſuis
vynctus legitur qui venit in hunc mundũ ꝑ electos et
circuciſos patres quoꝝ nomina ꝑ oꝛdinẽ matheꝰ ideo in
exoꝛdio huius libꝛi poſuit quia in his noſtre redempcionis ⁊
eterne ſalutis figuram ſpũ ſancto reuelante eſſe cognouit et
eaſoem figuras ꝑ xpᷣm in veritate completas filij dauid filij
abꝛaam. Tu aut. YIn. ij. vv. Mu. de ſancta eufemia
imile eſt regnum ce.ſagene. racio.
Mnipotẽs ſempiterne deꝰ qui inſirma mũdi eligis. vt
oꝛcia:queq; cõfunsas cõcede ꝓpicius vt qui beate Eu
ſemie martiris tne ſolemnia colimꝰ eius apud te patrocinia
ek Mn martiribꝰ lucio et gẽminiano Albſterget

Reſta dñe ſcibꝰ noſiis cũ exultacione ꝓfectũ vt quo
um diẽ paſſionis annua deuocione recolimꝰ ecia fidei
cõſtanciam ſubſequamur.p. Lectõnes recipiant᷑ ex ↄmuni
de Eufemig. N Mec eſt virgo. ſx Wfferẽtur ſᷣ

Mulchra facie. ¶Zaudes Hec eſt virgo. Caplin Qui

loꝛiatur in dño. Euanñ AMñ. Filie regum. Moſt bñdica.
u. Nohozꝛas laudes. l
Aãperti ep̃i ⁊ mareris. Aũ Hic ẽ vere martir. Rro.
igo et ↄſummacio tociꝰ bonitatis deus qui coꝛ beati
mꝑti tam foꝛtiter in tuo amoꝛe inflamaſti vt non ſolũ

ꝓte terꝛenam ſubſuanciã verumeciam WPriam cotemneret

carnem cõcede vt qui illius ſolennia celebramꝰ deuoti ipſo

opitulãte ab omni aduerſitate ꝑ te ſemꝑ gaudeamꝰ ecuri. ꝑ

Ad matu.tria reſponſoꝛia de vno martire ſecundi nocturni

recipiãtur Laudes JYuſtum deduxit Laplin. Memoꝛ
eſto dñim Euan Aũ. Qui odit vl Hic vir de · Mn ho. lau

tem ad thedloneũ et ait illi. Gequere me. Et reliqua. Dme
lia beati ambꝛoſij epi de eadem lectione l

lia ſancti machei apli et euageliſte. Bedm Aucã. aelre
Miülo tꝑe vidit ieſus publicanũ noĩe leui ſeden Ca. v.

Sequitur miſtica vocatõ publicani quẽ dñs ſequi iubet nõ
coꝛpis geeſſu ſed mẽtis aſiectu. Luaut. Lectioy⸗
TZaq; ule pꝛiꝰ quara de mercedibꝰ dura delaboꝛibꝰ pe
ricuuſq; nautaꝝ emolimeta cõuertens verbo vocat?

Ppria dereliquit qui rapiebat aliena ac vile illud ſedile deſti

tuens toto poſt dnm veſtigio mẽtis incedit conuiuij quoq;
magni expibet aſparatum. Zu aüt. Lectio.i:
èð domicilio xpᷣm recipit interno maximis delecta/⸗

.

—

Li em
NRNcionius exuberanci paicitur voluptatũ itaq; oñs li
benter ingreditur et in eiꝰ qui crediꝗerit recumbit affectu.
Tu aut. AWo veſ ia lar
in bello Lapin Enicuiq; nrm. ꝗre in ↄmuni Zaplis
fe Ciues aplonꝝ Cuanñ An Conſpiciancelis mens pau
dens eʒechielis quatuoꝛ obſcuris animalia ſtare ſiguris ſoꝛi
ma leonina facies ſed veutra bouina trita hominẽ oſtentat

Eati mathei apli tui ⁊ euangeliſte dne pᷣcibꝰadiuuemur
ot qd poſſibiluas nr̃a nõ obtinet eiꝰ nobis ĩterceſſione

mathei xpo dulciſſonas reſonemꝰ carminis odas

NRlillo tpe vidit ihs hoieʒz ſedentẽ in chelomo Matheũ noie
Et ait illi ſequere me. Et reliqua. Omelia ex commẽtario
beani zUmbꝛoſij epiſcopde ·.
IEteri euageluite ꝓpter verecũdiã et honoꝛẽ mathei no
uerũt en a ppellare noĩe vulgato b dixerũt len. L'aut

ppa ſalomõe pcipit.iuſtꝰ accuſatoꝛ ẽ ſui ĩ pncipio pmõis
in alio loco dic tu pecata tua vt iuſtiſicte XLec.ix.
cceris matheus ſe et publicanũ nominat vt oſtendat nul
Ium degentibus debere ialutem deſperaꝛeſi ad melioꝛa con
uerſus nit cũ ipe de publicano in aplin ſit repẽte Qutatꝰ. Tu
Laudes. Mocẽ pceptu meũ Euan ln. radent em̃ vos

as ſup omnia laudate 7 Eſtote foꝛtes

aquilam tetraꝛpa retentat ex his thelonei celebꝛantes feſta

oner ꝑ. l matu. oia ð aplis Gcyn Math La. ix.

Aplici qde vocabulo fuit. ipe at matheꝰ ſcoz Ze. vil

1
0
„ ſ
SWðS

tum militem mauriciũ̃

Taboꝛas laudes. In ſecundis veſp. Jurauit oñs Euañ
Nũ. Beati eritis. Geo ſi dies ſcti mathei venerit in labbato
In. ij. veſp. Caplin. Reſpondens vnus de lenioꝛibus:

R Vir inclitus mauriciꝰ maruir dñi Pcioſus ſuccenſus igge

diuini amoꝛis conſtanter ſuſtinuit ſupplicia paſſionis: Et ꝑ
immanitatem toꝛmetoꝝ ꝑuenit ad ſocietatẽ angeloꝝ .v
Luius interceſſio nobis obtineat veniã qui ꝑ tormẽta paſſi

nis eternã ꝓmeruit palmam et ſempitern coꝛonã EFe p.

— Ama xpᷣi qũ ſides mũdo paſſim traditurzy ꝑp Himnꝰ

latos oꝛbis fines We⸗ flagꝛans floꝛuit tuc elegit ſibi gꝛa
ui loꝛicã fme textã foꝛti geſtans pe⸗
ctoꝛe q̃ bta thebeoꝝ induebat agmina ad celoꝝ vt cõſoꝛtes

incitaret pᷣmia. Qaartir ſacꝗ quo vocetur inclitus maurici?

omnes ſimul quaſi vnꝰ vir puctu mirabili qd coꝛonã ꝓmerẽ
dam ꝓperabant celitꝰ Tunc armati ſpiritali enſe xpᷣi milites
ſubmittentes velut agnus pia collo iugulo triumphabãat tur
cidati ſpreto mũsipꝛincipe Cõtemnæetes blandimẽta tijran

nox noxia floccipendũt moi penas ſub monumento vicere

vt ditent ſempiterno ſine ſine munere Diem feſtũ reuolutũ

unni mõſtrat oꝛbit qua beatã thebeoꝝ legionẽ colimꝰ egris

cui laus eit et poteſtas ꝑ eterna ſecula. amme/
m manu deiſunt. Euan Auũ. In ſancton deuotõnibus

ſe glus quo pꝛeſtat cecis viſus reddit᷑ Qunc qᷓpꝛopter ſuppli⸗
cant es illi pces ſundimꝰ vt dignet᷑ nobis xpᷣm facere ꝓpiciũ

quẽ amauit cũ quo egnat nuc ⁊ in ꝑpetuũ Gloꝛia ⁊ honoꝛ

deo vſq;quo altiſſiſo vna patri filioq; inclito paraclito cui
Juſton amme/

ſanctꝰ mauriciꝰ triũphauit ſanctoꝝ gliam beat? exuperiꝰoꝛ

dinauit ſpem imoꝛtalitatis inocẽciꝰ et victoꝛ fide cõ phauit

Nnue queſumꝰ omps deꝰ vtnos ſancton. Pfo.

— martirũ tuoꝝ Mauricij. Exuperij. ¶andidi Tlictoris
noccc H voaliſac ſocioꝝ eoꝛũdẽ letificet feſnua ſolẽnitaſ vt
guop fuſſtagijs ninimur natalicijſgliemurp. Ao ma. Inui

4

Regem regum dñm venite avoꝛemus Quia ipſe eſt coꝛona .

thebeoꝝ martirũ. Ws Uenite. Yn.i. noc. Mnñũ. Quãta
extollendꝰ eſt reuerencia ſacer ille locꝰ in quo tot ꝓ xpᷣo mar

tirum milia ferꝛo ceſa referuntur. S. Beatus vir. En.

Gi quis veri dei cultoꝛ ꝓfiteri audebat.ſtatim ad ſu pplicia
ſeua ac necem rapiebatur. Põ. Quare fre. An. Hij
ſancti viri in rebus bellicis ſtrennui virtute nobiles ſeð fide
obllioꝛes ꝑmanſerũt.· Ds Aũ inuoca. V Juſtoꝝ aut aĩe
Ab maxumiano q romane reipublice cũ dijoclecia LZ.i
Mo collega iĩperiũ tenuit ꝑ diuerſas fere ꝓuĩcias laniati
ut Mter fectiſunt martirũ populi Zu aut. E Magnuũ
eſt pꝛemiũ vniꝰ martiris quantũ lacius beati mauricij ſoci
orum eius qui dum tijranni cõtempſerũtsenperiũ Gexmmlia
ſexcẽti ſexagintaſex coꝛonati ſunnartirio ꝙ¶ Ab inſpiran
te ſancto ſpñ intercede ꝓnobis martirũ multitudo. Gex.
BDem nãq; marimianꝰ ſicut auaricia libidine crudelita
te ceteris q; vicijs obſeſſus furebat execrando gentiliũ
ritus ita eciã ⁊ erga deũ celi ꝓfanꝰ impietatẽ ſuã ad extinguẽ
dinn criſtianitatis nomẽ armauerat. ſe Incitamentũ tam
maximũ fidei. In illo tꝑe penes ſanctũ mauriciũ fuit pꝛinice
rium. Sub maximiano qui roman? reipublice cũ dijo
leciano collega imperiñ tenuit. In illo te. ectio. iij.

Aguaq; miuitũ turmis vel ad ſupplici vel ad necẽ rapie⸗
bantur vel ad vocatõnem barbaris datam proꝛſus in religi
onem arma cõmouerat. Tu aut . Banctus mauriciꝰ
legionẽ ſancta pᷣmonuit vt ad celeſtia regna ꝓperent beatꝰ
exuperius miles candidus et victoꝛ Et beatus innocencius
iunctis meritis ſe ſociauerũt vᷣ drecioſa ſunt thebeoꝝ mar
tirum coꝛꝑa vulnerata ſancti mauricij ⁊ ſocioꝝ eiꝰ.Et beatꝰ
In. ij. noctu. Tnñ. ¶ Ndos pugnare aduglus impios

ſfcimuslamare pios et conciues penitus ignoramus. Ra

Idquitunc veri dei cultũ ꝓſiteri audebant ſparſis vſq;

le
phl
cr
Gnt
dumm
imr
laer
ſee
ete

ree

Verba mea Hũ Tenemus ecce arma et non reſiſtimus qꝛ
