NArahbat et quẽ nõ trahat.quare illũ trahat.et illum non
trahat.noli velle iudicare ſi nõ vis erꝛare. Gemel accipe et

ſt repente de celo ſonus aduemiẽtis ſpns vehementis: vbi

6

5
J
*

rxpm ergo inuiti credimus. Ergo violentia adhibetur.
nõ volũtas excitat᷑ Intrare quiſq; ecciam põt nolens.acce

dere põt ad altare nolens. acciꝑe ſacramentũ põt nolens⸗

credere nõ põt mſi volens Tu aut. ſfe ¶ Hon vos relin
quꝗ oꝛphanos veniã ad vos iterũ alleluia Et gaudebit coꝛ
veſtrũ alleluig v ſacem meã do vobis dicit vñs pacem
relinquo vobis EMẽ. Lectio. iii.

— coꝛꝑe erederer fieret in nolentibꝰ ſed nõ coꝛpe credi

ltur.apoſtolũ audi coꝛdecredit᷑ ad iuſticia · Et quid ſeqͥ
tur. oꝛe aũt cõfeſſio fit ad ſalutẽ De radice coꝛdis ſur git iſta
ↄfeſſio. Cu ſe Mõ vos me elegiſtis ſed ego elegi vos.et

poſui vos Alt eatis et fructũ afferatis et fructꝰ velter mane

at alleluia alleluia Gicut miñt me pr et ego mitto vos.
Vt. Euañ· an .· Ego ſum panis viuꝰ qͥ de celo deſcẽdi di

cit dñs ſi qͥs mducquent ex hoc pane. viuet in e ternũ alla
ntes nr̃as qᷓs dne ꝑaclitꝰ qͥ a te ꝓcedit illu

terciaa LCapitulum.

2

ſpum. Deo. Dro. Dips ſempiterne Zs. vt. ð.

(oni oꝑat᷑ vnꝰ qtq; idẽ ſpũs diuidẽs ſinglis put vule
Reſta q ompᷣs ⁊ miſericoꝛs ðs vt ſpũs ſanctꝰ Vr̃o
aduenies templũ nos gloꝛie ſue dignãter inhabitãdo

Mhoc intelligimus qm in deo manemꝰ et ipᷣe inn.

de ſpũ ſuo dedit no bis Deo .. 1. = . atia

—

erant ſebẽtes alleluia Et repleti ſunt om̃es ſpũ ſancto loquẽ
tes magnalia dei alleluia alleluia. * Et a pparuerũt illis

diſptite lingue tanq; ignis ſeditq; ſupꝛa ſingulos eoꝝ Etrei
AU hic dicemꝰ fratres· Gi trabimur ad Lectio.-.·

unnet et inducat in omnẽ ſicut tuꝰ ꝓmiſit ſiliꝰ veritatẽ
NDui tecũeiuſdem.
ʒMicuiq; dat᷑ manifeſtatio ſpũs að vtilitatẽ. alij quibẽ?
l uũm dar ſermo ſapie.alij aũt ſermo ſcie ſevᷣm eundẽ

bis qmn

ii) lis tuis in vnitate ſidei con gregatis eſſe feruentes vt in tug
e ſempꝑ dilectiõe ꝑmanentes et in fide inueniant ſtabiles et in
ope efficaces er.euns. eiuldem. Ao vel.⸗ vt

⸗ Euoñ. an. Gi diligeretis me alleluia gauderetis vtiq; alla
“ q; vado ad pr̃em alleluia alleluia alll Pro. matutinalis
ten⸗ Feria quinta Inuitatoꝛiũ vt.S. Beom Zuca. (q/ ix⸗
can Nillo tꝑe cõuocatis ieſus duodecim apoſtolis dedit illis
virtutem et poteſtatẽ ſuꝑ omia demonia et vt languoꝛes cu
rarẽt Et reliqua Germo beati Rbꝛoſij epi de eadẽ lectõe.
gei 2 alis debeat eſſe qui euageliſat regnũ dei pᷣceptis euã
dſi ics delignat᷑.vt ſine vi ga ſine pera ſine calciamẽto
rn ſine pecuma. hoc eſt ſubſidij ſecularis adminicula non requi
6ftt rẽs fiveq; tutꝰ putet ſibi quo minꝰ ea requirat magis poſſle
ne ſuppetere Tu aut e Facta aũt hac voce cõuenit muititu
v G po.⁊ mẽte cõfuſa ẽ.qꝛ audiebat vnuſeſtiſch lingua ſua IAllos
ian loquẽtes magnalia dei alleluia alleluia alieluia Monne
Hu ecce omes iſti qui loquunt galilei ſunt.⁊ quõ nos audiuimꝰ⸗
vhuſquiſq; lingua ſua Illoos. kecto⸗ —RM
e ge poſſunt qui volũt ad eũ deriuari tractatũ.vt ſpiri
m. lNalem tantũmodo locꝰ iſte foꝛmare videat affectum.qᷓ
velut indumentũ qdᷣdam videat᷑ coꝛꝑis exuiſſe. Mõ ſolũ po
e teſtate reiecta ↄtẽptiſq; diuicijs ſcʒ etiã carnis ipiꝰ illecbꝛis
aboicatis. Cu. ſe Gpũs ſanctꝰ repleuit totã domũ vbi
erat apl’i apparuer̃t illis diſptite lingue tanq; ignis leditq;
le⸗ ſupꝛa linglos eoꝝ. Et repleti ſunt oẽs ſpũᷣ ſcõ ⁊ ceper̃t loqui
i⸗ vo/irijs linguis ꝓut ſpus lanctꝰ dabat eloqͥ ülis alla all.⸗ v
o⸗ Su elſent diſcipulii vnũ ↄgregati ꝓpter metũ iudeoꝝ ſonꝰ
n repete de celo venit ſuꝑ eos Et re. Lectio. iij ·
Eibus pꝛimo oim dat᷑ pacis atq; cõſtantie generale

nanoatu. vt pacem ferat cõſtancia ſeruent: hoſpitalis

rus qui diſcipulis xpi fllij ti ſpm ſanctũ ꝑaclitum in
ignis feruoꝛe tui amoꝛis mittere dignatus es.da popu

D

nteceſſitubinis iura cuſtodiãt. Alienũ a pdicatoꝛeregni cele

ſtis aſtruens curſitare ꝑ domos et inuiolabilis hoſpicij iura lh
mutare. Tu aut. G¶Alltimo feſtiuitatis die dicebat
ieſus. Qui in me credit flumina de ventre eius fluent aque 2ðJ
viue alleluia Hoc aũt dicebat de ſpũ quem acceptuui ax
ert credẽtes in eũ. Qui. Euañ.anſ. Apparuerũt aplis mu
diſptite lingue tanqᷓ; ignis.ſeditq; ſupꝛa ſingulos eoꝝ ſpuius Xe
ſanctꝰ alleluag. Mra. Deus qui coꝛda ſideliũ. vt. 5⸗ A
=è tercia Laplin AAN
narenvcan aũt turbe his que a philippo dicebant᷑ vnanimi ſiich
ter audiẽtes.et vidẽtes ſigna q fciebat Heo. Mrovt. S.⸗

Aa ſextam. Lapitulũ
acia vobis et pax.a b eo qui eſt.et qui erat.et qui vẽ
ur nus eſt. et a ſeptem ſpiritibꝰ.qui in cõſpectu thꝛoni
ius ſunt PDeo. Magtio.

e

EEuus cuiꝰ pũ totũ coꝛpus eccie multiplicat᷑ et regitur- R
NVcoõſſerua innoua familie tue ꝓgenie ſanctificatiõis gẽam te⸗
quã dediſti. vt coꝛpe ⁊ mente renouati in vnitate fidei feruẽ
ter tibi dño ſeruire mereant᷑.Ner.eiuſd Amix. La⸗/ Noeo
On em̃ accepiſtis ſpũm ſeruitutis iten in timoꝛe ſed ac
epiſtis ſpũm aboptiõis filioꝝ in quo clamamꝰ abba
pater Deo gĩas. Prr
Mfunde queſumꝰ dñe ꝑ ſpm̃ ſanctũ coꝛdibꝰ noſtris linnen g
tue ſapiẽtie vt te veraciter cognoſcamꝰ a fideliter diligam2
MPer. eiuſdẽ No veſpas Euan An.
Jam nõ multa loquar vobiſci.venit em pᷣnceps moi huꝰ (h
et in me nõ habet quidqᷓ; ſeo vt cognoſcat mũdus qꝛ diligo 1
fpfem et ſicut mandatũ dedit mihi pr ſic facio alleluia.
Djo. matutinalis Feria. vi Euãgeliũ Gcom Au ca. v⸗
Millo tempoꝛe.Factum eſt in vna dierum·et ieſus

ſedebat docens. et erant phariſei ſedentes et legiſ⸗
doctoꝛes. qui venerant ex ommi caſtello galilee. et iupee⸗

ccle
iura

t.⸗

Pain

s

gliye
trort

gtt⸗
G
iſeme
ſeo

lunen
gd
i
hus
Nlig

tiis⸗
tcn
ior⸗

bak⸗
de
ſpis

AIAnct em ſpũs diſcipline MHoix. Lapitulũ ð

Purificate ieiunio cũctis reodat᷑ eiꝰ muneribꝰ aptioꝛes ·.

beati ANuguſtini epiſcopi de eadẽ lectie.
On ocioſa huiꝰ palitici·nec anguſta medicina eſt.qũ
dñs et oꝛaſſe pᷣmittit᷑ Qon vtiqʒ ꝓpter ſuffragium.ſed
Pter exempluũ Imitandi em ſpecimẽ dedit nõ pᷣcandi ambi
tum requiſiuit Lu aut. AMer iſtos duos dies Reſpõſoꝛia
de pᷣcedẽtibꝰ diebꝰ recipKiant. Lectio·iij.
TC cõueniẽtibus ex omni galilea.et iudea.et hieruſalẽ.
egiſqoctoꝛibꝰ:inter ceteroꝝ remedia debilium. ꝑaliti
ci iſt? medicina deſcribit Mꝛimũ oĩm qð ante diximꝰ vnuſ
quiſq; eger petẽdo pᷣcatoꝛes ſalutis debet adhibere ꝑ quos
nre vite cõpago reſoluta actuũqʒ; noſtroꝝ clauda veſtigia.
verbi celeſtis remedio refoꝛment᷑ Tu aut · ectio.iij.
Int igit aliqui monitoꝛes mẽtis qͥ aim hoĩs qᷓ;uis exte
rioꝛis coꝛpꝑis debilitate toꝛpentẽ ad ſuꝑioꝛa erigunt.
gquoꝛũ rurſus admimiculis ⁊ attollere et humlliare ſe facilis
ante ieſum locec dñico videri dignus aſpectu Tu autem:
Euañ.an. Spiritus ſanctꝰ ꝓcedẽs a thꝛsono
oſtoloꝝ pectoꝛa inuiſibiliter penetrauit ala. Hra.
Aaqueſumꝰ eccleſie tue muericoꝛs ðs vt ſancto ſpiritu
Cõgregata hoſtili nullatenꝰ incurſiõe turbet᷑ Per. eiꝰ
Alo tercia. Caplin Laritas dei diſfuſa ett. Dra vt. S.
nia oꝑatur vnꝰ Loſextã. Caplin
Natq; idem ſpũs diuidẽs ſingulis ꝓut vult DHeo Hrfo
Reſta queſumꝰ omp̃s deꝰ vt ſpus ſanctꝰ adueniens.
hMmaieſtatem nobis ſilij tui manifeſtado clariſicet Der⸗

et hieruſalẽ ⁊ Sirtꝰ dñi erat ad lanandũ eos Et reliq̃ ¶ me,

effugiet fictum et auferet ſea cogitatiõibꝰ que ſunt ſine
eo gras Hꝛatio.·
YV nobis qſumꝰ dñe ꝑ gr̃am ſpũſſancti tui ꝑacliti nouã
piritalis obſeruãtie diſciplinã vt mẽtes nr̃e lacro nos

—

paclitũ mittet vobis alla

Dro. matutinalis.
abbato legir en⸗ Sm

eln

Mec ſelere offenſus nec iniuria violatꝰ. iudez delerit.
quinetiq immemoꝛ iniurie memoꝛ clemẽtie nũc docẽdo nuc
liberando nũc ſanãdo.in fide plebis coꝛda demulcet. Tu.
Ebene ſanctꝰ lucas viru a ſpũ neqᷣcie

pꝛioꝛ creatꝰ eſt.nec pᷣtermitti illa q m obilitate magis animi
;ᷓ pꝛauitate peccauerat Tu aut. Lectio. ii.
Abbato medicine dhice 003 cepta . ſignificat vt inde

ſub lege eſſe dei ſilm ſed ſupꝛa legẽ in ipo pᷣncipio deſignaret
XN nec ſolu legẽ ſed impleri. Mon em ꝑ legẽ ſeo verbo factꝰ eſt
emüdus ſic legimꝰ vbo dñi celi ſirmati lunt Eu Euaã.añ
Hj qͥ linguis locũt᷑ nouis galilei ſunt et ſerpẽtes tollẽt alla

Dereiuſdem dterciã Caplin.
ffundã de ſpũ meo ſuꝑ omnẽ ca nẽ et ꝓphetobunt ſilij
vri et filie vre Deo Dr̃o. vt. S. W vi. Laplin

inritꝰ oñi repleuit oꝛbem terꝛaꝝ.⁊ hoc q ↄtinet oĩa
ca n habet vocis Deo· ä
Ao nos igne qſumꝰ dne ſoũs ſanctꝰ inſlamet quẽ oñs nßie
ſus xpc miſit in terꝛa ⁊ voluit vehemẽter accẽdi Per . eiuſ.
Ecleſia creſcebat pfoꝛtabat ambuläds Toirx. Ca.
in timoꝛe dei et ↄſolatise ſancti ſpus replebac Deo:

ð

äls

— r=—r ——„ ———
No veſpas Euañ. añ. Rogabo prem mei et alium

Nillo tꝑe Burgẽs ieſus de ſynagoga intrauit ĩ domũ ſvymo
nis Socrus aũt ſvymõissenebat᷑ magnis febꝛibꝰ. Et reli
Bermo ex cõmentario beati Ambꝛoſij epi de eadẽ lectiõe.
Noe clementiã om̃ ſaluatoꝛis nec indignatiõe cõmotꝰ

Lectio.ij.
Pberatũ ante p̈ miſit. et ſubdidit femie ſanitatẽ. Vtuxq;
eñm ſexu dns curaturꝰ aduenerat et pꝛioꝛ ſanari debnit qui

moua creatura ceꝑit vbi vetꝰ creatura ante deſiuit. nee

Entibꝰ nr̃is dſie ſpum ſanctũ benignꝰ iuun Dfo
He. cniꝰ et ſapia cõditi ſumꝰ.et ꝓuidentia gubernamur

S

optede
lontce
cloqn
vI
eyto
iim.
detde⸗

d (
ni.

Golgt
ſedng
fiatltal
nnchs

dſ
Menonn
relt dies
nockſon

Mügla
Aſt
tern
uk
del

arnales amoueat affectꝰ et ſpiritalia nobis dona

iDn Nenace dñe vt ſpuũs ſanctꝰ a nris mentibꝰ Dfo
iti/ ter infundat Per. eiuſdẽ Ad veſ. A.

üſrno Wem ſancte ſpus. ps Nixit oñs cũ rel. vt. octaʒ Xà.
Krnij SZdi hoſti optum celo et wox pma qua audini tanq;
l
cne. opꝑte Nieri poit hec et ſtatim fui in ſpu Peo. ſe Kepleti
deel · unt ccs ſpu ſancto et ceperũt loqui ꝓut ſpũs ſanctꝰ dabat
we Me⸗ eloqui uls Et ↄuenit multitudo dicen tiũ alla vx Loqbant
ccdo ſit varijs linguis apli magnalia dei Et co. Himnꝰ? eni
euln creatoꝛ Euan. an. EIltimo feſtiuitatis die dicebat ieſus.
.. qui ĩ me credit flumia de vẽtre eiꝰ fluent aque viue.hoc aut
Vg Dixit de pũ quẽ accepturi erat credẽtes in eu alla Dro
hur g es q coꝛda vt. S. Cõpletoꝛiũ vt.Sõ. M matuti. Immnta.
6smn — I⸗gpnn i. noc. Aü. —
. Si diligitis me mãdata mea leruate alla alla alla ADẽz.
twipe Duebdnsnr i us q a pre ꝓ cedit alleluia ille me cla
eſuntiet rificabit alla alla Ps. LCeli enarꝛant u. Adacẽ meã
ſge do vobis alla. pacẽ relinquo vobis alla Os. Dmè ter.
lict a ra. v Confirma hoc deꝰ. Lectio..
m AVoiſtis frẽs cariſſimi qꝛ ſpũs ſanctꝰ ſuꝑ diſcipulos in
Neral Ligneis linguis apparuit omniũq; linguaꝝ ſciam dedit
o- Nuiõ ſcʒ hoc miraculo deſignãs niſi ꝙ ſca eccia eodẽ pũ re
mumr pleta oim gentiũ erat voce locutura.Cu. KE& Duople
rent᷑ dies pẽthecoſtes erãt oẽs ꝑiter dicẽtes.alla et ſubi:o fa
Gril ctus eſt ſonꝰ de celo alla Canq; pũs toꝛrẽs repleuit totam
ſn pomũ alla alla v Kepleti ſunt oẽs ſpũ̃ ſcõ cepert loq̃ Ta
wi 25) Vi vo ↄtra deũ tur:im edincare conati ecto⸗h.
rſunt ↄmuniõeʒ vniꝰ lHngue ꝑdider̃t. In his auc qͥ deßʒ
huiliter metuebat lingue oẽs vnite ſũt Hic hũilitas virtutẽ
GH meruit illic iupbia ↄfunõem Tu. ſe Keplcti ſunt oẽs ſpũ H
u ſeo et ceperit put ſpus ſctijs ꝛc. vt. S in veſpis. .

Da

1

— Eð querenoũ nobis eſt cur ſpũſſanetꝰ Zectio.iij⸗ “
pPpratri et ſilio coeternꝰ in igne a pparuit. Qur in igne ſuni
et linguis. Cur aliqũ in columba aliq vero in igne mõſtrat᷑

inſus

Cur ſuꝑ vnigenitũu filium apparuit in columbe ſpecie.⁊ ſuꝑ ſir
diſcipulos in igne.ita vt neqʒ ſuꝑ dũm in igne neqʒ ſuꝑ viſci HY ansl
pulos mõſtraret᷑ in columba Tu aut. & JYam nõ dicam dd
vos ſeruos ſed amicos meos qꝛ ola cognouiſtis que opatꝰ ahc
ſum in medio vri alleluia Iccipite ſp um ſanctũ in vobis pa luung
raclitũ ipᷣe eſt quẽ pr mittet vobis alla v Nuon remileri yocol
tis peccata remittunt᷑ eis Accipite. In ij. noc· An. lsdinn
Verba que locutꝰ ſum vobis alla ſpũᷣs et vita ſunt alleluia fumcue
Ps. Exultate iuſti. An. Gpũus ſanceꝰ docebit vos oia A
aꝗlleluia quecuũq; dixero vobis alleluia Ps Fructauitt H W
Auũ. Opus paclitꝰ alleluia ille vos docebit oĩa allelui. Me⸗
Põs. Beꝰ ny refugiũ vᷣ Emitte ſpũm tuũ et creabunt. had
r quattuoꝛ itaqʒ hec que poſuimꝰ Lectio.iiij.
ſoluẽdo redeamꝰ. patri nãqʒ; et fuio coeternus ſpũs in

igne monſtrat᷑.qꝛ incoꝛpoꝛeꝰ et inuiſbilis ignis eſt deus qꝛ
atteſtate paulo DHeus noſter ignis cõſumẽs eſt DHeꝰ quippe
ignis dicit.q; ꝑ hũc peccatoꝝ rubigo cõſumit Cu E·
Spũus ſanctꝰ ꝓcedẽs athꝛono. aploꝝ pectoꝛa inuiſibiliter
penetrauit.nouũ ſanctificatiõis ſignũ Alt in oꝛe eoꝝ oĩm ge
nera nalſcerent᷑ linguaꝝ alleluaa v Loquebant᷑ varijs lin

uis apoſtoli magnalia dei Vt in oꝛe. Aectio. v.
. de hoc igne veritas dicit Yꝓgnem veni mittere in ter

ram et qui miſi vt qardeat Terꝛa em vocata ſunt
aterꝛ ena que dũ ſꝑ infunas in ſe cogitatiões cõgerunt
a malignis ſpiritibꝰ cõculcant Tu aüt. E Viſciplinã et
iſapiẽtiã docebat eos dñs alla firmauit in illis gram lpũs ſui
Et intellectu adimpleuit coꝛda eoꝝ alla alleluia Gpus
dñi repleuit oꝛbem terꝛoꝝ et hoc qð cõtinet oia ſciam habet

vocis Et in. . Lectio.vi.

4

melumnt

nöſtrat

e.1ſuo
up dici
dicam

e oatn

Ndisp

*

Nremn
Ge Aela t
neen.

W
Nan
ſeht
Ntoii⸗
isſhion
ideusg
tie

Pſvie
oroing⸗
is ii

on

eunter
Cruint
Ggeunt.
Hinuet
hisſi
Yyus
nhabet

.

„

Eo ignẽ oñs in terꝛã mittit cũ aff latu ſpũs ſancti
rnaliũ inflamat Lerꝛa itaq; accendit᷑ cũ coꝛ carnale
in ſuis pꝛiꝰ voluptatibꝰ frigidũ relinquit cõcupiſcẽtias pꝛe
ſentis ſeculi et ardet ꝑ amoꝛem dei Tu aut. ſe Aouenit
ignis diuinꝰ nõ cõburẽs ſed illuminas nõ cõſumens ſeð lu
cens et inuenit coꝛda diſcipuloꝝ receptacula mũda.Et tri
buens eis chriſmatũ dona alleluia alleluia. ꝰ Et inuenit
eos cõcoꝛdes caritate et colluſtrauit eos inundans trintta
tis diuinitas Et tri: In iij. noc. añ. vt in die ſancto
Factus eſt repente cũ ceteris anthiphonis ibidẽ ſequentibꝰ
et pſalmis Geom Johannẽ. Ca.iiſ,.
MNillo tꝑe Erat homo ex phariſeis nicoꝰemꝰ noĩe.pᷣnceps
iudeoꝝ hic venit ad ieſum nocte et dixit ei. Rabi. Scimus
qꝛ a deo veniſti magiſter. Memo em̃ põt hec ſigna facere
tu facis.niſi fuerit deus cum eo Et reliqua. Ome.Vlenerabi
lis bede pᷣſbiteri de eadem lectiie
cut ex lectiõe ſancti euãgelij fratres cariſſimi audiſtis
ꝛinceꝑs iudeoꝝ venit ad dñm nocte cupiens ſecreta
eius allocuciòe pleniꝰ diſcere miſteria fipei cuiꝰ apta oſten
ſiõe ſignoꝝ aliquatinꝰ iam rudimẽta ꝑceperat Tu. E
Loquebant varijs linguis apli magnalia dei alleluia Dꝛo
ut ſpũs ſanctꝰ dabat eloqui illis allelua v Repleti ſunt
Anes ſpũ ſancto et ceperũt loqui. DDꝛout. Lectio.viij.
( qm prudẽter ea que ab illo fieri videbat intelligere
curauit.ſublimiter ea que ab illo querebat inueſtigare
ꝓmeruit Tu aut c Spirit? vbi vult ſpirat. et vo
cẽ eius audis Et neſcis vnde veniat aut quo vadat alleluia
VVon em̃ loquetur a ſemetipᷣo ſeo quecunq; audiet lo

gquetur. Kt. AAAectio. ix.
¶ Ebiinquit ſcimus quiaa deo veniſti magiſter Memo

denim po hec ſignafacere que tu facis miſi fuerit deus
cum eo. deo ergo veniſſe ieſum ad magiſteriũ celeſte moo

“ adl
ubus intellexit nec dum tñ ipm deũ eſſe cognouit. Beo qꝛ
qujuẽ magiſtrũ nouerat veritatis ſtudioſe docenda adijt meri
to ad agnitiõem diuinitatis eius ꝑfecte doctꝰ ſubijt Tu aũt
fe Apparuerũt apoſtolis diſptite lingue tanq; ignis
alleluia Geditq; ſupꝛa ſingulos eoꝛũ ſpiritꝰ ſanctꝰ alleluia
alleluia v AIoquebant᷑ varijs linguis apoſtoli magnalia

CLce ledes poſita e
Aui ſedebat ſimilis erat aſpectui iaſpidis ⁊ ſardini Deo
Himnꝰ vt.S. Euañn.an. Miſi quis renatꝰ fuerit ex aqua
et ſpiritu ſancto.nõ põt introire in regnũ dei. qꝛ qð natum
eſt deceine earo eſt et qð natum eſt de ſpiᷣ.ſpũs eſt alla alla
MHꝛatio Deꝰ qui coꝛda fidelinꝛ7. Ao hoꝛas himnꝰ
fe. . vxiſ bie ſancto. Aoterciiꝗ. Lapitulã
Iris erat in circuitu ſedis:ſimilis viſiõi ſmar
in circuitu ſedis ſedilia vigintiquattuoꝛ ⁊ ſuꝑ thꝛonos
Sigintiquattuoꝛ ſenioꝛes ſedentes.circumamicti veſtibus
aalbis et in capitibꝰ eoꝛu coꝛone auree. Deo. ꝛatio.
Ep̈cationẽ noſtrã queſumus dñje benignus exaudi. et

quibꝰ nplican pᷣſtas affectũ.tribue defenſiõis auxi

lium PDer. ð ituluũ.
LToe thꝛono ꝓcedũt fulgura et voces et tonitrua etſe

Aptem lampades aroẽtes ante thꝛonũ qui ſunt ſeptem
Ppuᷣs dei PHeo. Ao nonã. LCaplin.
Tin cõſpectu ſedis taq; mare vitreũ ſimile chꝛiſtallo ⁊

in medio ſedis ⁊ in circuitu ſedis quattuoꝛ aĩalia plena

5

ulis ante et retro Heo. In ij, vel. agitur de
ſancta trinitate Ad vel ſup oia laudate dlñ.

”òMM Loꝛia tibi trinitas equalis vna deitas et ante oĩa ſecla
IIt nic et in ppetuũ ſ2S. Laudate pue. do. An.
Luus et ꝑennis glia deo pri cũ filio ſcõ ſil ꝑaclito ĩ ſcla ſcloꝝ

bibendu cõfeſſus eſt. geũ fuiſſe cum illo miraculis ppen

dei Beditq;. Laudes Bü complerent Laplin.

rat in celo et ſupꝛa ſedem ſedens· et ont

naragdine et

Hormo:
ſultern
deoporn,
noſrore
gſßbo
golnine

locgſos
D
lohpnen
Peſern
ltnoalrm

lr
((eti

luderſee
Maltoeet
meſla
ſale 1†

—

Mhn te⸗

ſweiſt⸗
(ejn eli
dorale

pben
Geoq;
ijt meri
Luaut
ſchignis
Allelnia
nagnalia

ſedens⸗ a.

rdini Den
merogut
Gönetun
tallal
musbim
rogot
Pthong
1veſihe⸗
Dno⸗
ſbis an
Ni⸗
metl⸗
Eipten
1.
llor
ens
nre
ſca
P
ſchr

Pz. LZaudate dñm om̃es. Au. Bloꝛia laudi

mus tibi gloꝛia in ſecula.

net in oꝛe omniũ patri geniteq; pꝛoli ſpiritui ſancto ꝑite
ſultet laude penni. Ps
deo patri pariliq; pꝛoli et tibi ſancte ſtudio perenni ſpiritus
noſtro reſonet in oꝛe omne ꝑ euum Ps. Laudate vñm
qm̃ bo. Aũñ. Ex quo omia.ꝑ quem om̃ia in quo omia ipᷣi
gloꝛia in ſerala Ps. NYauoa hieruſalẽ? Lapitulũ

S. Lauda anima. An. Laus

Altitudo diuiciarũ ſapien tie et ſciẽtie dei.qᷓ; incompꝛe
enſibilia ſunt iudicia eius. et inueſtigabiles vie eius.
eo gras. ſEBummme trinitati ſimplici deo · vna di⸗
uinitas:equalis gloꝛia.coeterna maieſtas patri pꝛoliq; ſan
ctoq; pneumati.Qui totũ ſubdit ſuis oꝛbem legilbus
Pꝛeſtet nobis graciã deitas beata patris ac nati ꝑuerq; ſpi
ritus almi Qui. Gloꝛia. Qui Hinnmnus.
Aux beata trinitas.et pꝛincipalis vnitas.iam ſol rece⸗
Per igneꝰ.infunde lumen coꝛdibꝰ.Te mane laudũ car
mine.te depᷣcemur veſpere.te noſtra ſu pplex gloꝛia ꝑ cũcta
laudet ſecula. Deo patri ſit gloꝛia eiuſq; ſoli ſilio.cũ ſpiritu
paclito. et nũc et in ꝓꝑpetuum Amen. vx Benedicamus
patrẽ et ſilium cũ ſancto ſpũ. Laudemꝰ et ſuꝑexaltemꝰ eũ in
ſecula. Euan.añ. Te deũ patrem ingenitũ.te filiũ vnige
nitum. ce ſpum ſanctũ ꝑaclitum.ſanctam et indiuiduã trini
tatem.toto coꝛde et oꝛe cõſitemur.laudamus atq; benevici

nipotẽs ſempiterne deꝰ.qui dediſti famulis tuis in
cõteſſiõe vere ſidei eterne trinitatis gloꝛã agnoſcere.
et in potẽtia maieſtatis adoꝛare vnitatẽ.queſumꝰ. vt eiuſdẽ

fiei ſirmitate ab omnibꝰ ſemꝑ muniamur aduerſis Der.
VPoſt benedicamus añ. Gpũs vbi vult ſpirat. et vo
cem eius audis alleluia. et neſcis vnde veniat. aut quo va,-
pat.alleluia alleluia,. v LZoquebant᷑ varijs linguis apli.

ret dies penthecoſtes alleluia venit laus ĩ hieruſalem alle

2

luia in ſyon. v Lonfirma hoc deus.

. . Onipotens ſempiterne deus qui paſchale ſacramẽtũ

quinquaginta dierũ voluiſti miſterio contineri.pꝛeſta
vt gentium facta diſperſio.diuiſione linguarũ að vnam tui
nominis cõfeſſionem celeſti munere cõgreget Per dñm
granblatoeig feriale ſolito moꝛe dicift ¶ An matutinas⸗
nuitatoꝛiũ Deum verũ vnũ in trinitate et trinitatem in
vnitate: venite avoꝛemꝰ Ps. Wenite. Himnus-

BDeſto ſancta trinitas par ſplendoꝛ vna deitas qui ex

tas rerum omniũ ſine fine pꝛincipiũ.Ce celoꝛũ milicia
laudat. oporat.poicat.triplexq; mundi machina benedicit
per ſecula. Laus patri ſit ingento laus eius vnigenito laus
ſit ſancto ſpiritui trina deo et ſimplici Amen
((In pꝛimo nocturno. Nñ.

Aoeſto deus vnus omnipotes pater et ſilius et ſpiritus ſan

ctus ¶S. Dñe dñs noſter. Añ. Te vnum in ſub
ſtantia trinum in ꝑſonis cõſitemur MS. Leli enaꝛrant⸗
Euũ. Te ſemꝑ idem eſſe viuere et intelligere ꝓſitemur
Ds. Bñi eſtterꝛa. *ͤꝶ Benedictus dominus de iſrael
in ſecula ſeculoꝛm.
Bermo beati Auguſtini epiſcopi De ſancta trinitate

ter et filius et ſpus ſanctꝰ vnunm
unt vtiq; ſcoᷣm vnitatẽ ſubſtantie et vnus deus eſt. et
vnus magnus:.et vnus ſapiens. Vnde ergo maioꝛ pater-
Di em maioꝛ magnitusine maioꝛ Cum aũt magnitudo eiꝰ
filius ſit. nec ille vtiq; maioꝛ eo qui ſe genuit nec ille maioꝛ ẽ
ea magnitudine qua magnus eſt. ergo equalis. Tu autem.
HEBenedicat nos deus deus noſter benedicat nos ðs
tmetuãt eum omes fines terꝛe v Deus miſereatur no
ſtri.et benedicat nos deus.Et metuãt.

3

gat ſint

Moe equalis ſi nõ eo quo eſt cui nõ eſt Le
liud eſſe. aliud magnũ eſſe Aut ſi eternitate pr maio:
eſt nõ eſtequalis filius quacũq; re. Vnde em equalis ſi ma
gnitudine dixeris.nõ eſt par magnitudo que minꝰ et erna ẽ
atq; ita cetera.Ergo equalis eſt pri filiꝰ et eſt vniꝰ eiuſdẽq;
ſubſtatie Lu. ſe Bndictꝰ dñs deꝰ irlqui facit mirabilia

ſolus Et bnñdictũ nomẽ maieſtatis eiꝰ in eternñũ x Reple

bit maieſtate erꝰ oĩs terꝛa fiat fiat E·· Lectia. ij
AVa ꝓpter etiã ſpũs ſanetꝰ in eodem vn tate ſubſtantie
NBet equalitate ↄſiſtit. Giue ergo cõſiſtat ſpus ſanctꝰ vni
tas amboꝝ ſiue ſanctitas ſiue caritas ſiue ideo vnitas qꝛ ca-⸗
ritas et ideo caritas qꝛ ſanctitas Cu. E Mu is deusma

gnus ſicut deꝰ noſter Cu es deꝰ qui facis mirabilia Mo
tam feciſti in pplis virtutẽ tu redemiſti in bꝛachio tuo ꝓplin

tun Cues. In jj. noc. An. Teinuocamus
te adoꝛamꝰ te laudamꝰ.o beata trinitas Ps. Eructaut
An. Spes nia ſalꝰ nr̃a honoꝛ noſter o beata trinitas
Pãõ. Deꝰ nr reſugiũ Au Aibera nos ſalua nos iuſtifi
ca nos.o beata trinitas DPS. Magnꝰ dñs vᷣ Benedi
ctus es dne in firmamẽto celi Laudabilis et gloꝛioſus ĩ ſcla.
Anifeſtũ ẽ ꝙ n aliqͥs duoꝝ ẽ quo vterq; ↄũgit Ze. iuj
uo vnigenitꝰ a gignente diligat genitoꝛẽq; ſuũ dili
nõ ꝑticipatiõe ſed eſſentia ſua:neq; dono ſuꝑioꝛis
alicuiꝰ.iʒ ſuo ꝓpꝛio ſeruãtes vnitatẽ ſpũs ĩ vinclło pacis Tu
ſx Magn oñs et magna virtus eiꝰ. Et ſapie eius non
eſt numer? V Magnus dñs et laudabilis nimis magni
tudinis eiꝰ nõ eſt finis Et. a ũN.
Voo imitari ꝑ gr̃am et ad deũ ⁊ ad noſipos iubemur ĩ
Rquiꝑꝰ ouobꝰ pceptis tota lex pendet et ꝓphete. Itaq;
ſunt illa tria deꝰ vnꝰ ſolus magnꝰ ſapiẽs ſanctꝰ beatꝰ.nos
aut ex ipo et ꝑ ipᷣm et in ipᷣo beati Tu aut. ſx Gloꝛia pri
geniteq; pꝛoli et tib: compar vtriuſq; ſemꝑ ſpũs alme deus

yvnnus Oimni tpe ſeeli Da gaudioꝝ pmia ba graꝝ mune

ya. diſſolue litis vincula aſtringe pacis feoera Omni

— Wus aut ſanctꝰ cõmune eſt aliqd pfis

us dicit᷑ caritas Et hec quoq; ſubſtãtia qꝛ deꝰ ſubſtantia et
deꝰ caritas Cu. E Monoꝛ virtꝰ et poteſtas et imperiũ.
ſit trinitati in vnitate ⁊ vnitati in trinitate In ꝑenni ſeculo
rum tꝑe Trinitati laus ꝑennis:vnitati ſit decus perpe
tim In ꝑp. In iij. noc. An. Laritas pater eſt⸗
gfa xpc cõmunicatio ſpũs ſanctꝰ.o beata trinirtas Ps.
Bñndixiſti. An. Verax eſt pater veritas filiꝰ. veritas ſpi
ritus ſanctꝰ. o beata trinitas Ds. Fundamẽta ..
Ana igit᷑ pr logos ꝑaclituſq; ſubſtãtia eſt.o beata trinitas-
Ps. Lantate ij. vD Non eſt ſilis tui in dijs dñe Et nõ ẽ
ſcoᷣm oꝑa tua OYMUVM

com Joh. ca. xv. et xvi-

Millo tpe. d. i . ſ. Cum venerit ꝑaclitus quem ego mittam

vobis ꝗ patre ſpũm veritatis qui a patre pcedit ille teſtimo
niũ phibebit de me.et vos teſtimoniũ ꝑhibebitis qꝛ ab ini
cio mecũ eſtis Et reliqua. Omelia beati luguſtini epiſcopi
de eadem lectiõe .

o fierent foꝛcioꝛes. lddens et ꝓmittens eis.qꝙ venturus

elſſet ſpũs ſanctus. qui de illo teſtimoniũ ꝑhiberet · et adijci

ens ꝙ et ipi fierent teſtes eius Hoc vtiq; in eis operante ſpi
ritu ſancto TCu a=t. N Benedicamꝰ? patrem et filium
cum ſancto ſpiritu laudemus et ſuꝑexaltemus eum In ſecu

la. vA Benedictus es domine in firmamento celi.et lau

dpabilis et gloꝛioſus. In ſeculg

et ſilij quidqd illud eſt at ipa cõmnmio cõſubſtãtialis et
coeterna Que ſi amicitia cõueniẽter dici põt dicat᷑.ſed apti

DOminus diſcipulos ſuos ab inimicoꝛũ odia ꝑferenda
cõfirmans ſuo quoq; pꝛeꝑauit exemplo.vt eum imitã

ue
Tintt

nun

giset
pti
eig et

cculo
erpe
r en⸗
d.

tehi
lun
ſecu

Ic em ait Ylle teſtimoniũ phibebit d
e. et vos teſtimoniũ phibebitis. Vtiq; q-
bit etiã vo 8 phibebitis. Ille in coꝛdibꝰ veſtris vos in ve
bꝰ veſtris ille inſpirado vos ſonõdo vt poſſit impleri i
In omnẽ terꝛa exiuit ſonus eoꝝ Parum quippe fuerat
adhoꝛtari exemplo ſuo niſi impleret ſpũ ſancto Tu aut fe&
Te deu pr̃em ingenitũ te filin vnigenitů te ſpuũm ſanctum
ꝑaclitum ſanctã et indiuiduã trinitatẽ.toto coꝛde et oꝛe cõfi
temur laudamꝰ? atq; benedicimꝰ Tibi gloꝛia in ſecula „
DOm magnꝰ es tu et faciẽs mirabilia tu es deꝰ ſolus ibi⸗
Erniq; apoſtolꝰ petrus cũ iam audiſſet Lectõ ·ix⸗
ver ba eiꝰ vbi dixerat nõ eſt ſeruus maioꝛ dno ſuo. Di
me pſecuti ſunt et vos ꝑſequent᷑ et hoc in illo iã videret im
pleri In quo paciam dni ſui ſ exemplũ ſufficeret debuit imi
tari ſuccubuit ⁊ negauit nõ vtiq; ferẽs qð illũ ferꝛe cernebat
Tu NE Summe trinitati vt . S. in veſpis. v. ante laudes.
Dui es trinus et vnꝰ miſerere nobis. Laudes.
Beata et benedicta et gloꝛioſa trini as r filiꝰ et ſpus
ſanctꝰ. v. Tibi laus tibi gloꝛia tibi gr̃aꝝactio ATn.
D bñdicta gloꝛioſa trinitas pr̃ filiꝰ ſpus ſanctꝰ.v. Miſerere
muſerere milerere nobis zn. Overa ſumma ſempiterna
trinitas pater et ſiliꝰ et ſpũs ſanct⸗ v. ibi laus tibi gloꝛia
tibi granactio . Overa lumma ſempiterna trinitas⸗
pater fiuꝰ ſpũs ſanctꝰ.v. Milerere miſerere miſerere nobis
An. Te iure laudãt te adoꝛũt te gloꝛifncant omes creatu
re tue.o beata trinitas. v. Libi laus tibi gloꝛia tibi graciarũ
actio. Lapitulů Daltitudo diuiciarũ vt. S. in vel.
— . . unnus. —
ſſuunus et nos cernui.te adoꝛantes famuli. vota
q; pꝛeces ſu ꝓplicum.himnis iũge celeſtium Vnũ̃
elumen credimus.quo et ter idem colimus.
alpha et o quem dicimus. te laudat omnis ſpiritus · Laus

atri ſit ingenito laus eius vnigenito laus ſit ſancto ſpiritui
ino deo et ſimplici Amen. v Bñdicat nos ds deꝰ⸗ noſter
bryuicat nos deꝰ. et metuant eũ ofes fines terꝛe Euañ.anñ
Bñ dicta ſit creatrix et gubernatrix oim. ſancta et undinicu
trinitas et nũc et ſy et ꝑ infmita ſeculo ſecula Oro. vt. S.
Alo hoꝛas himni feriales ꝛimã an. Adeſto deꝰ vnꝰ
omps pater. et filiꝰ et ſpũs ſanctꝰ Capliin. Dig enim
omo quicũq; inuocaueritꝛc. ſx Fpeieſu. v. Qui ſedeg
cetera vt ꝑ circulũ anni Auterciã gñã. Te vnũ in ſub
ſtantia et trinũ in ꝑſonis cõfitemur Capituluũü⸗
es ſunt qui teſtimoniũ dant in celo pr et filiꝰ.et ſpũs
ſanctꝰ et hij tres vnũ ſunt. G Magnꝰ dñs noſter. et
magna virtus eiꝰ v Et ſapie eius nõ eſt numerꝰ. Et ma.v
Bñndictꝰ es dñe deꝰ prjm nr̃oꝝ atiio.
Bmine de? pater omps.nos famulos tuos tue maie⸗
ſtati ſubiectos E vnicũu filium tuũ in virtute ſancti ſpuũs
enedic et ꝓtege. vt ab omni hoſte ſecuri in tua iugiter lau⸗
de letemur PDer. eiuſdem. lextam an Teſp
idem eſſe viuere et intelligere pfitemur Laplm.
¶Mus dñs. vng ſides vni baptilina. vnꝰ deꝰ et pater
mniũ qui ſuꝑ omes et ꝑ omia. et in omnibꝰ nobis qui
eſt bñdict? in ſecula ſeculoꝝ ?men ſ& Benedictꝰ es dñe
deꝰ patꝝ noſtroꝝꝛ. v Et laudabilis et gloꝛioſus in ſecula
Leus. v Mo eſt ſilis tui in dijs dñe Etnõ ẽ ſcom oꝑa tua
Hmine ſancte pr̃ benigne nos indignos fj Pro.
mulos tuos exaudire dignare et ꝑ vnicũ filiũ tuũ.ſcti
puũs graciã coꝛdibꝰ nr̃is clemẽter in ſunde. que nos oĩa ma
IlIl vitare doceat. et in tuis laudibus in eternũ manere faciat
Rer. eiuſdem. No. .ix an. Te inuocamꝰ te adoꝛa
mus te laudamꝰ. o beata trinitas Lapitulũ.
— ( Racia oni nri ieſij xpᷣi et caritas dei et ↄmunicatio ſcti
ſpus ſit cu omibꝰ nobis ſe Mõ eſt ſimlis tin. in dijg

to.

en

dñe * Etnõ eſt ſeom oꝑa tua In dis ? B dican
pr̃em et filiũ cũ ſancto ſpũ Datto.

deitate regnas et gloꝛiaris te ſu pplices depᷣcamur vt
nos eta peccatis om̃ibꝰ ꝓpiciꝰ abſoluas et ad beatoꝝ cõſoꝛ
ci ꝑuenire facias ibiq; in ꝑpetuũ gaudere concedas. CPer
eundẽ eiuſdem. In ji).. vel. LZaudes ſuꝑ ps. do
minicales ſine verſibꝰ. Himnꝰ. O lux beata trinitts
Euañ.añ. Benedicat nos deꝰ pr.cuſtodiat nos ieſus xpᷣc.
illuminet nos ſpũs ſanctꝰ om̃ibꝰ diebꝰ vite noſtre cõfirmet
nos virtus xpᷣi.intercedentibꝰ ſanctis ſins indulgeat nobis
dñns vniuerſa delicta nr̃a. Oꝛatio . Omps ſempiterne ðs
¶ Poſt has veſpas ſubiũgunt comemoꝛatiões ſanctorum
ꝗquoꝛũ feſta ꝑ tres lectiões ſub hac octaua inuenta ſunt
Secunt᷑ Nntiphone de trinitate.que ad bñdictꝰ vl magni
fſicat recipiunt Anñ. Bloꝛia et honoꝛ deo in vnitate trini
tatis patri et filio cũ ſancto ſpũ in ſempiternaſecula lñ.
Tibi laus tibi gloꝛia tibi graciarũactio in ſempiterna ſecula
o beata trinitas Añ. Gꝛacias tibi s. gras tibi vera vna
trinicas vna et ſumma deitas.ſancta et vna vnitas
¶ Feria tercia ad matuti. Inuitatoꝛiũ. Veũ veꝝ. Himni
ad nocturnũ et ad laudes vt.s. detrinitate. Et nocturnus
ferialis recipit cũ ſuis antiphonis. ectio..eii..
Nnſitemur deũ pr̃em omipotentẽ.ſine inicio. ſine fine
Mui oia tenet. et a nullo tenet᷑.oĩa videt et inuiſibilis eſt
onfitemur et ieſum xpᷣm filiũ dei cum om̃i ↄſilio et virtute
Paternitatis. Tu aũt. Eccrio.
Wlantã aut habet pater virtutẽ. tantã et filius et ſps
Hanctꝰ nõ minuit᷑ genitus a genitoꝛe.eo ꝙ innaſcibilis
ſit genitoꝛ Tu aut. Ml LZectio.iij.
NMWMNa ei virtus. et vna deitas innaſcibilis nati. Gpuũs
ein ſanctꝰ neq; naſcibilis.neq; natusneq; factus.nec

us pater eterne qui cũ filio tuo et ſpũ ſancto in vna

eati s ſes er patre filioq; ꝓcedit Tu oũt. Te deũ lau
am? camt. Laudes. Obeata trinitas ſine verſibus

vt in die eria quarta. Lectio.i

hHaceim ꝓcedit flama inſeꝑabilis ſic de patris et filij vir
tute ꝓcedit ſpũs ſanctꝰ Tu aut. Wectio.ij.
Ihil creatũ aut ſeruiẽs in trinitate credendũ . vt vult
yoniſius fons arꝛij QRihil inequale vt eunomiꝰ dixit

sOatq; virtus Lu aũt.

oteſta
Vne em qð factũ eſt tempꝰ habetñliꝰ nõ eſt factꝰ nec

mat dicens. Nec dũ erant abijſſi et ego iam cõceptus eram.

Nec dũ fontes aquaꝝ eruperat.nec dũ montes graui mole

cõſtiterãt ante colles ego ꝑturiebar Lu aũt dñe nr̃i miſerere

Acerðdos in eternũ xpᷣe dñs ſcom oꝛdinẽ melchiſedech
leratoꝛ dñs eſcam dedit timentibꝰ ſe in memoꝛiã ſuoꝝ mira

panem et vinũ obtulit Ps. Dixit vñs en. Mi

biliũ ſS. Lonfiteboꝛ. Anñ · Lalicem ſalutaris accipi

am et ſacriſicabo hoſti laudis. ¶Ds. Credidi .
Sicut nouelle oliuarũ ecciĩe filij ſunt in circuitu menſe dñi.
ſs Beati omes ln. NQui pacem ponit ſines eccleſie
frumẽti adipe ſaciat nos důĩs Ps. Lauda hierulalem

aeccepit panẽ et gras agens fregit et dixit. EWccipite et
mãducate hoc eſt coꝛpus meũ qð p vobis tradet᷑ hoc facite

in meã ↄmemoꝛatiõem Deo gras ſe MHomo quidã fe

cit cenã magna et miſit ſeruũ ſuũ hoꝛa cene dicere inuitatis

Verera de trinitate vt. S. ad ſingulas hoꝛas.ſic ⁊ vel.agunt

. P omodo em̃ cum duo ligna cõiuncta miſſa ſunt in foꝛ

ip ſurꝛeptiõem inſertum vt manicheus pᷣdicauit. ſed
vna ſubſtantia. vnus deus.vna natura.vna maieſtas.vna

empꝰ habet Quod et ipe filiꝰ de ſua natiuitate confir

Dminꝰ ieſus in qua nocte tradebat᷑ CLapitulum.

vtvenirent: Quia parata ſunt olia. v. Venite cometite

.

s „ — „ „ „ „ .
e panẽ meũ bibite vinũ qð miſcui vobis Quia Hi
Ange lingua gloꝛioſi coꝛꝑis miſteriũ ſanguiniſq; ciok
or – uẽ in mudi ptium fructꝰ ventris generoſi rex effnudit

genciũ Mobis natus nobis datus ex intacta virgine. et in
NrH— mũdo cõuerſatusſparſo verbi ſemine ſui moꝛas incolatus
miro clauſit oꝛdine. In ſupᷣme nocte cene recumbẽs cu fra

n tribus. obſeruata lege plene cibis in legalibꝰ. cibum turbe
1 duogene ſe dat ſuis manibus. Verbum caro panem verum
„ verbo carnẽ effcit ſitq; ſanguis xpᷣi merum. et ſiſenſus deſi
m cit.qað firmandũ coꝛ ſincerum ſola fioes ufficit. Cantũ ergo
ſacramentũ veneremur cernui.et antiquũ documẽtũ nouo
e cLeqat ritui pᷣſtet ſies ſupplementũ ſenſuũ defectui. Genitoꝛi
fr genmtoq;. laus et iubilatio ſalus honoꝛ virtus quoq; ſit et be
N nedictio ꝓcedenti ab vtroq; compar ſit laudatio ꝛimen v.
Adanem de celo dediſti eis domie alla.habentẽ in ſe omne
2 delectamentũ.et omnẽ ſapoꝛem ſuauitatis alla Euañ an⸗
M q; ſuauis eſt dñe ſpus tuꝰ qui vt dulcedinẽ tuã in filios
vemõſtrares pane ſuauiſſuno de celo pꝛeſtito eſurientes re
d plens bonis. faſtidioſos dinites dimittes inanes.?lmen
K E qui nobis ſub ſacramento mirabili paſſionis tue
Anemoꝛiã reliquiſti tribue queſumus. ita nos coꝛꝑis et
ſanguinis tui ſacra miſteria venerari. vt redemptionis tue
uctumin nobis iugiter ſenciamꝰ Qui cũ.
ld completoꝛiũ.añ.ſuꝑ pð. l fructu frumẽti ⁊ vini
4 ltiplicati fiveles in pace xpi requieſcut. Mimnus.
4 Alcris ſolennijs iuncta ſint gaudia et ex pꝛecoꝛdijs ſo⸗
te Mnent pꝛeconia recedãt vetera.noua ſint omnia. coꝛdg.
doces et opera. Moctis recolit᷑ cena nouiſſima.qua chꝛiſtꝰ
5 rreoit agnum et azima dediſſe fratribus. iuxta legitima pi

Eis induita pribꝰ Adoſt agnũ tipicũ expletis epulis coꝛpꝰ9

☛ 4

ominicũ patũ piſcipulis. ſic totũ oibus. àð totũ ſingulis
eius fatemur mambꝰ. Deodit fragilibꝰ coꝛpis ferculũ. dedit
et triſtibꝰ ſanguinis pocu lu.dicens accipite qð trado vaſcu

lum.omes ex eo bibite. Gic ſacrificiũ iſtud inſtituit.cuiꝰ offt

cium ↄmitti voluit ſolis pᷣſbiteris.quibꝰ ſic congruit. vt ſu
mant et dent ceteris. PDanis angelicus fit panis hoĩm. dat
panis celicus figuris terminũ:o res mirabilis.mãducat do
minũ pauꝑ ſeruus et humilis. Te trina deitas vnaq; poſci
mus.ſic tu nos viſites.ſicut te colimus ꝓ tuas ſemitas duc
nos quo tendimꝰ.ad lucem quã inhabicas men
Et infra octauã himnꝰ. Verbi ſuꝑnũ. Qui himnꝰ cũ pᷣce

dẽti ſc; Gacris ſolennijs alternatis recipiunt᷑ vicibꝰ .
Erbũ ſuꝑnũ ꝓdiens.nec patris linques Himnꝰ.
Verxtergꝗ ao opus ſuũ exiens. venit ad vite ve peram.
In moꝛtẽ a diſcipulo ſuis tradendꝰ emulis.pꝛius in vite fer
culo ſe tradidit diſcipulis Nuibus ſub bina ſpecie carnẽ de
