qſimus dne populo tuo ↄyabolica vitare zegae
eſolum deum pura mente ſectariꝑ. Ad. vi. Ca

Oliciti ſeruate vnitatẽ ſpũs in vinculo pa pacis n
coꝛpus vnus Hiri. e icut et vocati eſtis in vna ſpe vo
ionis veſtre lo nonam Capitulum.
Mus dñs vnaf. ſides vnum baptiſma Unꝰ deꝰ 1 pater
im q ſuper om̃s ⁊ ꝑ omnia et in omibꝰ nobis. .
1. mij. in n angaꝛia Legitur euangeliũ pᷣm Marcũ Ca. ix

Gð

—

. Nllo tempe. rũdens vn? de turba dixit. Ogj attuli filum
phui meũ ad te. habentẽ ſpm̃ mutũEt reliqua Omclia venerabi
eho⸗ lig bede pᷣſ biteri de eadem lectionẽ
ener⸗ Dtandũ aũt ꝙ ſꝑ loca rebꝰↄgruũt.In mõte dñs oꝛat

traſfoꝛmat᷑ diſciplis archana ſue maieſtatis apit On in⸗

tt ferioda deſccoẽs turbe occurſu excipit᷑. miſeroꝝ fletu pul ſat

de rium diſciplis miſteria regni reſerat.deoꝛ. Lec:ij.
R„ uim turbis pctã infidelitatis expꝛobꝛat. Gurſum pr̃is
CHI vocẽ hig qͥ ſequi ſe poterãt pandit deoꝛſum ſpũs malos ab
M R¶. hig qͥ vexabãtur expellit TCu Lectio tercia.
. Vie etiã nunc ꝓqlitate meritoꝝ alijs aſcẽdere alijs vonñ
c.N⸗ BPoeliſtit deſcẽdere.nã earnales adhuc ⁊ incipiẽtes quaſi
lt⸗ HS 4 ima petẽtes ↄfoꝛtat.docet.caſtigat.pfectos autẽ quoꝝ ↄuer
uſc⸗ lſcio in celis ẽ ſublimiꝰextollẽdo gloꝛiſicat Cu. Caplm
nu EEc dicit dñs deꝰ.ecce dies veniẽt ⁊ ↄpꝛehendet aratoꝛ
ere P Iucſſoꝛ? T calcatoꝛ vue mittentẽ ſemẽ ⁊ ſtillabunt mon⸗
nhe tes dulcedinẽ et omnes montes culti erunt Dfo.

el Gſericoꝛdie tue remedijs qᷓs dñe fragilitas nr̃a ſubſiſtꝛat
vt ꝗ ſua ↄditõe atterit᷑.tua clemẽcia reparetur.Der
la Tauertã captiuitatẽ pli mei irl?¶· Av. vi. aptin
eciſicabũt ciuitates deſertas ⁊ habitabunt in eis
Nn Cplãtabunt vineas ⁊ bibẽt vinũ eaz Ad.i 4*
ni et facient oꝛtos et ↄmedent fructus eoꝛum
Feria lexta legitur euangelium ſᷣm Lucam Caplo: vij.
Nillo tꝑe Rogabat ieſum qdã phariſeꝰ.vt maducaret cum
5 illo Et ingꝛeſſꝰ domũ phariiei diſcubuit Et reliqua Omelia
begti Gregoꝛij pape de eadem lectioon.
. A frẽs phariſeꝰ de falſa iuſticia pᷣſumẽs.niſi iudaicum
4. lin quẽ peccatrix młr. ſʒ ad veſtigia dñi veniẽs ⁊ plo
“ — rans niſi ↄuerſam gentilitatem diſignat TLu. Lectio.ij.
Ve ci alabaſtro venit vngentũ fudit retro ſecꝰ pedes ð
. tetit lacrimis pedes rigauit eapilł terſt eoſoẽq; ques “

nmnſunpebat tergebat pedes oſculariſ nõ deſijt Tu Leciit
Ds ergo ula mulier expᷣſſit. ſitoto coꝛde ad dñm poſt
ctã redeamꝰ? ſer⸗ pnie luctꝰ imitemur Muid nocq vn
ccto 3mibon⸗ oboꝛ expmit Un ⁊ paulꝰ oicit xpibon⸗ odoꝛ
lum in omi loco Cu aut- Lapitulum
Ec dicit dñs de? ↄuertere iſrł ao dnm de⸗ atuuᷣ. qm coꝛ
iſti in iniqtate tua· to llite vobilcum vba. 7 ↄuertuni
ni 40 dominum Wo

me recolẽtes ⁊ coꝛꝑe tibi placeamꝰ ⁊ mente Der.
UlAldſextam Kapitulum
Anabo ↄtritões eoꝝ diliga eos ſpontanee qꝛ auerſusẽ
furoꝛ meꝰ ab eis Tanonam Lapuulum
Ro q̃ſi ros ⁊ iſrl germiabit ſic liliũ. crpet radix ei vt
libani ibunt rami eiꝰ
Sab ato legit euangelium ſᷣm Lucam Caplo. xiij.
Aillo tꝑe. dicebat ieſus turbis ſimilitudinẽ hac. &lrboꝛẽ ſici
babebat quidã plantatã ĩ vinea ſia.⁊ venit qᷓrens fructum
iulla.⁊ nõ inuenit Et reliq̃ Omel bii gregoꝛij. pa. ð eadẽ le.
BPnminꝰ et redẽptoꝛ nr̃ ꝑ euangeliũ ſuũ aliqũ verbis lo
qtur. aliqñ rebꝰ aliqn aliud vbis atq; aliuo rebꝰ. aliqn
guᷣt hoc verbis quod rebꝰ Duas eteni res ex euãgelio fres
audiſtis. ſiculneũ infructuoſam ⁊ mlierẽ curuã ⁊ vtrich reiẽ
pietas impenſa Cu Lectio⸗ij.
AILud autẽ dixit ꝑ ſimilitudinẽ iſtud egit . exhibitõem: .
Seo hoc ſignificat ficulnea infructuolſa.qð mulier incli

inueit· mir ꝗ erecta eſt decẽ ⁊ octodmis fuerat enrua
Soc aũñt decẽ ⁊ octo ãnoꝝ numero ſignat᷑ ꝙ tercio dñs vi⸗
vee ad infructuoſam ficulneã vemiſſe ꝑhibet Tu. Caplin

Reſta qs omps deꝰ. vt obhuatões ſacras onua veuotõ

et hoc ſiculnea ſeruata qð mulier erecta ectõ:uij⸗
DOmin?ꝰ vinee tereio venit ad ſiculneã ⁊ fructů mimme

Ec dicit dñs:. omis amma que aff ſicta nõ fuerit diehoc

c. . pibit de populis ſuis que oꝑis qͥſpiam fecerit. delebo eã de
pon plło ſuo MAMaaoo07
cSn Dßs ſempiterne deꝰ. q̃ ꝑ ↄtinẽciã ſalutarẽ et coꝛpibꝰ
odcꝛ: mederis ⁊ mẽtibꝰ. maieſtatẽ tuã ſupplices exoꝛamꝰ.vt
pia ieiunanciũ ſupplicatõe placatus ⁊ pᷣſencia nobis ſubſidia
ſncoꝛ pbeas et ſuura o ſext Capitulum
umi Hoqmini veritatẽ vnuſqͥſq; cũ ꝓxio ſuo veritatẽ ⁊ iudi·
— ciũ pacis iudicate in poꝛtis vrſris An ix. Capitulũ.
D NMuſquiſq; malũ ↄtra amicũ ſuũ ne cogitetis in coꝛvibꝰ
. veſtris et uramentũ mendax ne diligatis

Eominica. xviij. Beodm Matheum ca. xxij
eci: – 7Nillo tpe acceſſerunt ad ieſum phariſei. interꝛ ogauit eum
vnꝰ ex eis legiſooctoꝛ temptas eum. magiſter. q eſtmanda
tum magnũ in lege.Et reliqua Omelia beati iohanis epi de
eademlectieoooonrs
Onuenerũt phariſei· vt multitudine vincerẽt qͥ racõe
ſupare nõ poterãt vl veritate nudos ſe eſſe ꝓfeſſi ſunt.
q̃ multitudine ſe armauerunt Lu?-·ĩ ectig. ij⸗
Icebant em̃ apud ſe vnꝰ loq̃tur ꝓ oĩbꝰ.et oẽs loqᷓmur
p vnũ.nt ſi qdemvicerit. oẽs videamur victoꝛes.ſi aũt
victꝰ fuerit. vel ſolꝰ videatur ↄfuſus Lectio.iij.
PSbhariſei qui oĩa ꝓpter hoĩes cogitatis et facitis. pᷣmũ
gdem venientes cu vno vincẽdi eſtis ꝑ vnũ. Putatis
tñ.qꝛ vno victo·hoĩes nõ intelligant oms vos eſſe victos.
Nunqͥð ↄſciencie vr̃e nõ ſentiunt ſe eſſe ↄfuſas leuis em̃ eſt
oſolacio q in ſe ipo ↄfuſus eſt qð ab alijs ignoꝛatur Cu
Cuãgelicales ane Magiſter quod eſt mandatum magnũ
“S in lege. ait illi ieſus. diliges dñm veũ tuũ ex toto coꝛde tuo al
leluia Añ. Quid vobis videtur de xpo cuiꝰ filius eſt · di
cunt ei oẽs dauio.dicit eis ieſus.quõ dauid in ſpũ vocat eũ
AIagnm dicens. dixit dñs dño meo ſede a dextris meis
. S Racias ago deo meo ſemꝑ ꝓ vobis LCapitulum

in gracia dei que data eſt vobis in rpᷣo ieſu quia in omibꝰ di
uites facti eſtis in illo.in omni vbo et in omni ſcienceia.
rhe nra qᷓſumꝰ dñe tue miſern Mꝛacio

tõms oꝑatio.quia tibi ſine te placere non poſſumus.ꝑ /
—— Ad ſextam Capitulum O

Hõ ↄfirmatũ eſt in vobis. ita vt nihil vobis A
Ttret cõfirmabit vos vſq; ad ſinem ſine crimine in die

deſit in vlla gracgas Ao.: ix. Capitulum.
coduentus domini noſtri ieſu chriſti

Bominica. xix. Bcom Matheum LCapitulo. ix.

Millo tꝑe aſcendẽs ieſus in nauiculã. tranſfretauit et venit 3
ciuitatẽ ſuã. Et ecce offerebant ei paraliticũ in lecto iacen
tem Et reliqua Omelia beati iohanis epi de eadẽ lectione. —

HMriſtũ in humanis actibꝰoigna geſſiſſe miſteria ⁊ in re
bus viſibilibꝰ inniſibilia exercuiſſe negocia lectio hodi
erna mõſtrauit alſcendit inquit m nauicula. et tranffretauit
et venit in ciuitatem ſuã TLu. Lectio ſecuda
4 Dnne pe eſt.qui fugatis fluctibꝰ maris ꝓfſunda nuda
Auit. vt iſ aeliticꝰ ꝓplus inter ſtupẽtes vndas ſicco veſti⸗
gio velut monciũ ↄcaua tranſiret.Mõne hic eſt qͥ petri pedi
bus marinos vertices inclinauit. vt iter liquidum humanis
greſſibus ſolidũ pᷣberet obſequiũ Lu autem Aectio.iij.
Aꝗd eſteꝙ iße ſibi maris ſic denegat ſeruitutem.vt bꝛe
uiſſimi laci tranſitũ ſub mercede nautica tranſſretaret. f
Alcendit inquit in nauiculã et trãſſretauit Tu fuai an
Et videns ieſus ſidem illoꝛum. dixit paralitico.ſurge tolle
lectum tuum. et vade in domum tuam. Añn. Dixit domi/⸗

nus paralitico. confioe fili remittuntur tibi peccata tua. R ſ
An. um vidiſſet ieſus fidem illoꝝ dirxit ꝑalitico. ſurge
tolle lectun tuum et vade in domum tuam quia fides tua
ſaluũ tc fecit allelnua Antiphonga

CTulit ergo lectũ ſuũ inquo iacebat magnificãs deũ.⁊ omis
prlebs vt vidit dedit laudẽ doo LCapitualum
— ouami ſpũ mentis vrẽ ⁊ inouite nouũ ho⸗
Hui pᷣm deũ creatꝰ eſt in iuſticia et ſanctitate veritatis
Mimpotens et miſericoꝛs deus vniuera Mꝛacio⸗
„ nobis aduerſancia ꝓpiciatus exclude.vt mente et coꝛ
poꝛe pariter expediti que tua ſunt liberis mentibus exequa
mur PPer io ſextam Capitulum
NRaopter quod deponentes ome mendaciũ loquimini

—

.

veritatẽ vnuſqſq; cũ ꝓximo ſuo.qm ſumꝰinuicẽ mẽbꝛa

Aaononam Capituluin.—
Raſcimini et nolite peccare.ſol non occidat ſuper ira/
CcCLccundiam vram nolite locum dare dyabolo.

factũ eſt regnũ celoꝝ homini regi qui fecit nupcias filio ſuo.
et miſit ſeruos ſuos vocare inuitatos ad nupcias et nolebãt
venire Et reliqᷓ Omelia bti Gregoꝛij pape de eadem lectõe
EFvtum ſancte lectionis euangelice fratres cariſſimi vo
Nioſi poſſum ſub bꝛeuitate tranſcurꝛere. vt in fine eius-
valeam ad loquendum largius vacare. Ged querendum
pꝛius eſt.an hec apud matheum iplſa ſit leccio.que opu lu⸗
cam ſub appellatione cene deſcribitur TCu 6 Lectio. ·
Xquidẽ ſunt nõ nulla q ſibi diſſona eſſe vident᷑. qa hic
Nꝛandiũ illic cena memoꝛat hic qͥ ad nupcias no dig⸗
nis veſtibꝰ intrauit repulſus c. illic nuilꝰ qͥ intraſſe r repul
ſus eſſe ꝓhibetur u. ¶ Mectio tercias.
Ba ex re recte colligit ꝙ ⁊ hic ꝑ nupcias pᷣſens eccleſia
et illic ꝑ cenã eternũ ⁊ vltimũ ↄuiuiũ deſignat᷑ quia ad
hacnnulli exituri ĩtrt ⁊ ad illò qͥſqͥs ſemel ĩtrauerit vlter.ꝰ
nõ exibit Tu Euañn añ Dicite inuitatis. ecce pꝛandiũ meũ
ꝑaui venite ad nupcias diẽ dñs ñ Mupcie qᷣẽ ꝑate ſũt

*.

ominica· xx. Bcoðm Matheum. La. xxij⸗ Bnra 2 ⁹
NMillo temꝑe dixit ieſus diſciplis ſuis ꝓꝑabolam hac. Gimilez?

ſeð qui inuitati erant nõ fuerunt digni. ite ad exitus viaꝝ et
quoſcũqʒ inueneritis vocate að nuptias dicit dũi’s An -
Amice quõ huc intraſti non hñs veſtẽ nuptialẽ at ille obmu
tuit· rex aũt dixit ligatis maibꝰ ⁊ pedibꝰ mittite eũ i tenebꝛas
exterioꝛes Capitulun

Joete frẽs quõ caute ambuletis nõ q̃ſ inſipiẽtes ſeꝰ vt
Epientes redimẽtes tempꝰ qm dies mali ſunt fo
1. irgire qᷓſumꝰ dñe ſidelibꝰ tuis indulgẽciam placatꝰ ⁊
́‚racẽ.vt ꝑiter ab omibꝰmundẽtur offenſis.⁊ ſecura tibi
mente deſerinan t. lLo ſextã Capin
Mopterea nolite fieri impꝛudẽtes ſed intelligẽtes que
it volũtas deii MKanonò Capituum.
Wlite inebꝛiari vino in quo ẽ luxuria.ſʒ implemini ſpũ
ncto loquẽtes vobiſmetipᷣis in pſalmis pſal entes in
dcoꝛdibꝰ? veſtris SDñica. xxi. Gcom iohanẽ ca.:iiij ·
Millo temꝑe Erat qͥam regulus cuiꝰ filius inſirmabatur·
capharnan. hic cũ audiſſet:quia ieſus veniret a iudea in ga
lileam.abijt ad eum et rogabat eũ vt deſcenderet.⁊ ſanaret
filiũ eiꝰ.incipiebat em̃ moꝛi Et reliqua Omelia beati grego
ii pape de eadem lectione. ßVU
Ectio ſcti euãgelii quã mõ frẽs audiſtis expoſitõe nõ in
diget Bed ne hãc taciti pᷣteriſſe vdeamur.exhoꝛtando
oei? q; exponendo in ea aliqͥd loquamur ectio. ü.
Oc aut ſolũmodo de expoſitõne video eſſe reqᷣrendũ
ris qui ad petenda ſalutẽ venerat audiuit.niſi ſigna
ð pdigia videritis nõ creditis Qui em̃ ſalutẽ querebat ſilio
l ꝓculdubio credebat Meq; em̃ ab eo quereret ſalutẽ quẽ non
MM crederet ſaluatoꝛem TLu ectio in.
AVaare ergo ðr niſi ſigna ⁊ ꝓdigia videritis non creditis
Nq ante credidit qᷓ; ſgnũ videret Ged memẽtote qᷣd pe
iit et aꝑte cognoſcetis quia in ſide dubitauit Popoſcit na/
q; vt deſcẽderet ⁊ ſonaret filij eiꝰ CTCu. Euangelicales añ

520152 eitrig

— —*

—

õ

—

Erat qdam regulus cuiꝰ filius infirmabatur capharnaũ hie
cũ audiſſet.qa ieſus veniret ĩ galileã.rogabat eũ vtſonaret
filiũ eiꝰ alla An. Dñe deſcende. vt ſanes filiũ meũ pꝛiuſq;
moꝛiatur.dicit ei ieſus vade filiꝰ tuus viuit alla .

Lognouit aũt pater quia illa hoꝛa erat in qua ieſus dixit va

de filiꝰ tuus viuit ⁊ credidit ipe ⁊ domꝰ eiꝰ tota Coplin
Ratres ↄfoꝛtaminiin dno· et in potẽcia virtutis eiꝰ in
auite vos armaturã dei. vt poſſitis ſtare aduerſus inſi

tuã qᷓs dñe ↄtinua piet ate cuſtodi.vt a cunctis
duerſitatibꝰ te ꝓtegente ſit libera.⁊ in bonis actibus
omini ſit deuota.p. AMAo ſextam LCaplin.
Ropterea accipite armaturã dei vt poſſitis reſiſtere in
ie malo et in omnibꝰ ꝑfecte ſtare Ad.ix. Caplin
Magte ergo ſuccincti lumbos vr̃os in veritate fidei ⁊ in
duti loꝛicã iuſticie ⁊ calciati pedes in preparacõem euange⸗

regnũ celoꝝ homim regi.qͥ voluit rationem ponerecum ſer
is ſuis Et reliqua Omelia beati Nuguſtini epᷣi de eadẽ le.
Ectio ſancti euangelii quã modo cũ legeretur audiuiꝰ
arꝛauit nobis ſimilitudinẽ valde terꝛibilem.quia ſimi
eeſt regnũ celoꝝ homini regi qͥ poſuit ratõem cũ ſeruis ſuis
Ergo hac ſimilitudinẽ ad nr̃am inſtructõeʒ ꝓpoſuit ⁊ admo
nendo ꝑire nos noluit Lectio.ii.
XAXcefratres res in aperto eſt asmonicio vtilis ⁊ valde
ſalubꝛis OQbediẽcia debetur vt quod iuſſum eſt imple
atur. quia omnis homo et debitoꝛ eſt dei:et debitoꝛẽ habet
fratrem ſuum Tu. Lectio tercioa
Vis eſt em qui nõ ſit debitoꝛ dei.mſi in quo nullum po
Yteſt inueniri peccatum Quis eſt aũt qui non habeat de
toꝛem fratrem mi inquẽ nemo ꝑeccauit Dutas ne quiſq;/

lupacis BDñnica. xxii. Geodm Matheu . ca. xvui- Sprrarn =
Nulo tꝑe dixit ieſus diſciplis ſuis pabola hanc. Gimle eſt D

in genere humano repꝑiri poſſit qui non et ipᷣe aliquo pecca
to obſtrictus ſit fratri ſuo Cu autẽ Euangelicales ane
Dixit aũt dñs ſeruo.redde qð debes ꝓcidens aũt ſeruꝰ ille
rogabat eũ dicẽs paciam habe in me ⁊ oĩa reddam nbt n
Pacienciã habe in me dñne.peccaui et oĩa reddã tibi An
Berue nequã ome debitũ dimiſi tibi qm rogaſti me nonne
ergo oꝑtuit ⁊ te milereri ↄſerui tui ſiẽ ⁊ ego tui miſertus ſum

Ze

eluia Capitulum

—

autoꝛ ipe pietatis ⁊ p̃ſta vt quod fideliter petimꝰeffica
citer ↄſeqᷓmur · . Ao ſextam Caplin.
cut ẽ mihi iuſtũ hoc ſentire ꝓ oibꝰ vobis eo ꝙ habeã
vos in coꝛde ⁊ in vinculis meis Ad.ix.Caplin.
Elſtis em mihi eſt deꝰ qm cupiã vos omnes in viſceri/
Bryrus ieſu chriſti Dnica.xxiij. pᷣm Mathen Ca. xxij
Müulo tꝑe.abeuntes phariſei ↄſiliũ mierũt.vt caꝑent ieſum
in ſermone Et reliqua Omelia beati YTeronimi
Mamc dñm oↄphendere pᷣncipes ſacerdotũ ⁊ ſcribe.
ctimuerũt ꝓplin. Mcq; idðᷣo qð ꝑ ſe nõ poterãt.pᷣſidis ma
mibꝰ efficere temptabãt vt velut ipᷣi a moꝛte eiꝰ viderentur
immnnes Lu. ectio ſecunda.
Vper em ſub ceſare auguſto. iudea ſubiecta romanis·
qn in toto oꝛbe celebꝛata eſt deſcriptõ ſtipẽdiaria facta
uerat· Et erat in ꝓpło magna ſedicio dicẽtibꝰ alijs ꝓ ſecurita
te qete.qꝛ rõni ꝓ oĩbꝰ miitarẽt debere tributa ꝑſolui Tu.
Marileis vo q ſibi applaudebãt ð iuſticia · Lec:iij.
eotrario nitẽtibꝰ atq; dicẽtibꝰ Mon debere pplm dei qͥ
decimas ſolueret ⁊ pꝛimitiua daret ⁊ cetera q̃ in lege ſcripta
ſunt huanis legibꝰſubiacere Tu.¶ Cuãgelicales añne

*

Maagiſter cimꝰ qꝛ verax es.et via dei in veritate doces alla

O us i reugiũ ⁊ vᷣtus ad eſto pijs eccleſie tue pᷣcibus
d

4 Auũ. Interꝛogatꝰ a iudeis dñs.ſi licet cenſum bare ceſini
MDM roit ie?⁊ dixit reddite qꝗᷓ ſt ceſaris ceſari et q̃ ſut ði do alla
Katres imitatoꝛes mei eſtote. ⁊ obßbute Lap.
os q tq ambulat.ſic habetis foꝛmã nr̃aʒ Multi em am

crucis xpi. Meꝛacio.

fructũ ꝓpẽſius exequẽtes pietatis tue remedia maioꝛa

Pcipumt. p. Ad ſextam Capitulum
R Vox finis interitꝰ quoꝝ deꝰ vẽter eſt.⁊ glia in ↄfuſiõe

ppon qui terꝛena ſapiuit Ad. ix. Capitulum
4 Dſtra aũt ↄuerſacõ in celis ẽ Uñ etiã ſaluatoꝛẽ expecta
litat

nre ↄfiguratũ coꝛꝑi claritatis ſue
Nillo tꝑe loquẽte ieſu ad turbas Ccce pᷣncepslvnꝰ acceſſit
a adoꝛquit eũ dicens. DOñe ſilia mea modo defun cta eſt. ſed
vem ⁊ impone manũ ſuꝑ eã ⁊ viuet Et reliqua Omelia ve'/
nrabilis bede pᷣſbiteri de eadem lectione
Eberus dixi qʒð in fine ſeculi vñs ait ad iudeos.clemẽ
—☚ er rediturꝰ atq; ab eis ꝓpter ſidei ↄfeſſionẽ libenter ac
cipiendus Tu auten ectio iſj.
Wlm ꝙ erãt oẽs expectãtes eũhoc eſt nimiꝝ quod eidẽ
Vynagogeꝑ ꝓphetam loquit dies multos expectabis
me Non ſoꝛnicaberis viro.nec foꝛnicata eris cũ ydolis. Ex
pectatõne longiſſima ſponſi pꝛioꝛis hoc eſt dñi xpi.quãdoq;
gram vẽturi pſtolat amplexum TCLu. Lerctio.iij.

—

— à9 —

„.

“

Kcita q́s one tuoꝝ fidelium voluntates vt dinini oꝑis

us dñm nr̃m ieſum xpᷣm qui refoꝛmauit coꝛpus humi

bulat quos ſepe dicebã vobis. nũc aũt flẽs dico inimicos

C- Tecce vir venit cui nomẽ erat iairus.et ipſe pꝛinceps
ſinagoge erat. pꝛioꝛi lectiõe quã ð abiectione ſinagoge
. ſfibe q; eccleſiè atq; iterum inſtauratione ſinagoge ſumꝰ inter
pᷣtati: Conſequẽter archiſinagogi filia moꝛiens ſubiungitur

——

rAMR

Dominica xxiij. Bedm Matheum. LCLaplo. ix.

Muz. ſuſcitare ſperat dñs pᷣoccupat eum moꝛbida mulier
pecipit ſanitatem Tu. EFuangelicales ane Dicebat em̃
intra ſe.ſi tetigero fimbꝛiam veſtimẽti eiꝰ tantũ ſalua ero
Aũñ Sitetigero ſimbꝛiã veſtimenti eiꝰ ſalua eſſe potero ab
infirmitate mea Ruũ At ieſus ↄuerſus et videns eam dixit
fide ſilia fides tua te ſaluam ſecit alla, Capitulum
Ratres nõ ceſſamꝰ ꝓ vobis oꝛantes et poſtulãtes. vt
impleam agnitone voluntatis dei in omni ſapiencia· et
intellectu ſpiritali vt ambuletis deo p omia placentes·
Bſolue qs dñe tuoꝝ delicta populoꝝ. 2
2 ta peccatoꝛum noſtroꝝ nexibꝰ que ꝓ noſtra fragilita
Vte ↄtraximus tua benigiitate liberemur
oſextam Mmapitulum .
omi ope bono fructificantes et creſcẽtes in ſciẽcia dei in
mni virtute ↄfoꝛtatiſcdᷣm potenciã claritatis eius
AAVo nonam Lapitulum
Kacias agentes deo patri qui dignos nos fecit in ꝑte
oꝛtis ſanctoꝝ in lumine Dñica.xxv. vltima
V Bcom iohannem Lapitulo. vi.
Mꝛillo temꝑe. cũ ſubleuaſſet oculos ieſus et vidiſſet qa mul⸗
titudo maxima venit ad e. Dinan philippum. vñ ememꝰ
panes vt manvucent hii. Et reliqua DOmelia venerabilis
bede pꝛeſpiteri 14

dinem vidiſſe ꝑhibetur. diuine pietatis indiciũ eſt. qᷣa
videdhecet cũctis ad le venire q̃rentibus.gra miſericoꝛdie ce
leſts occurꝛere ↄſueuit. Et ne querendo erꝛare poſſint. lucẽ
ſui ſpiritus aperire querentibus ſolitus eſt ku.

4

Auq oculi ieſu dona ſpiritus eius miſtice deſignent⸗
A KErn ebittdt rali loquens de
illo. Et

Cod ſubleuaſle oculos ieſus.et venientẽ adſe multitu

ivi inquit agnuni ſtantem tanq; occiſum. habẽtem

7

coꝛnua ſeptẽ et oculos ſeptẽ qui ſunt ſeptẽ ſpiritus dei miſſi
in omnem terꝛ am Lu AccIO:
4 lod ten pt.s philip dns. vnde inqt emem panes

vt manducent hij ꝓuma vtiq; diſpenſacõe facit.nõ ut
ipe que non nouerat diſcat. ſed vt ꝑ hilippꝰ tarditatem ſue ſi
dei quã magiſtro lcicẽ e ipᷣe neſciebat temptatꝰ agnoſcat Tu.
Euan anñn Num ſubleuaſiet ocuios ieſus.⁊ vidiſlet moxima
multitudinẽ vementẽ ad ſe.dicit ad philippum. vnde eme/⸗/⸗
mus panes vt manducent hij.hoc autẽ dicebat tempts eũ
ipe em ſciebat quid eſſet ſacturꝰ An. De quiq; pambꝰ⁊
duob?pilcibus ſaciauit dñs quinq; milia honn An Acce
pit panes ieſus ⁊ cum gras egiſſet oiſtribuit dicumbentibꝰ.
ſimiliter ⁊ ex piſcibꝰquantũ volebant An ¶Ill ergo hoies
cum vidiſſent quod fecerat ſignum dicebant qmia hic eſt ve
re pheta qui venturus eſtin mundum LIaplin
Cce dies venient dicit dñs et ſuſcitabo dauid germẽ iu
¶Num et regnabit rex et ſopiẽs erit faciet iudiciũ ⁊ iuſti
ciam in tera· aci

.

pacis et non aff lctõnis ꝓmiſiſti· cogita qſumꝰ cogita⸗
cionem eterne noſtre redemptõms. et educ nos de captiui
tate tenebꝛaꝝ vᷣt videre poſſunꝰ que agenda ſunt. et q recta
ſunt agere valeamus er. 4 ſextom Caplin
MNdiebus ilis ſaluabitur iuda et iſrael habitabit ↄfidenter.?
boc eſt nomen quod vocabunt eum dñs iuſtus noſter

Ens qui oꝛe ꝓphetieo cogitandã ſuper nos cogitacõe,
.

— vltra viuit dñs qui eduxit iſrael de terꝛa egipti. ſed vi
— nit dus qui evuxit et adduxit ſemẽ domus iſrael de cerꝛa
adquilonis. Deo gras

ℳ Ropter hoc ecce dies veniunt dicit dñs et non dicent

7
.
.
.
.
.
2
.
„
6 . ð

— —☚ JFe—

22
—
—

. .ẽ ä
2ð —
„

¶ Vꝛbani pape ? marti.ſi eiꝰ feſtũ eal pali venerit. Ca vas = Bar

pitulũ erit OPles facti ſunt ſacerdotes f
Himnꝰ Vita ſcõꝝ· Euañ an.Amauit eũ.

ꝛiũ.Himni. vſiculi.E. ad ho.recipiũt᷑ ð vno martire. cetera
vo ðↄſeſſoꝛe põtifice ꝓut in ↄmuni ð tꝑe paſcali habet᷑ Bi
vSo extra tempꝰ paſcale venerit Ad vel.Capᷣ. ¶Oles facti.
Bint lumbi Nimnꝰ DVeꝰ tuoꝝ militũ vᷣ Blia ⁊ honoꝛe
Euañ añ Rui dum eſſet —BPꝛaco
qᷓs omps deꝰ ut qͥ bti vꝛbani mar.tni atq; põtiſicis ſo
cnia colimꝰ.eiꝰ qapud te interceſſionibꝰ adiuuemur.pꝑ.
Euangeliũ Vigilate itaq; In. ij. vel.lau.ſuꝑ ps de natiu. /
tate dni Euañ añ Iſte eſt qͥ añ deñ ¶ Petronelle vgis d xerila
Añ VWeni ſpoſa xpᷣi Ald matu.añ Gile eſt re. ce. theſauro =ðW
os ſempiterne deꝰ qᷓ inſfirma mũdi eligis Dfo H
S bt foꝛcia qq; ↄfundas ↄcede ꝓpiciꝰ. vt q̃ btẽ petronelle

martiris tue ſolẽnia colimꝰ.eiꝰ apð te patrocinia ſenciãꝰ.ꝑ. ;
¶ We ſcõ NHicomede Añ Btuũs vir Ad ma. Gtolã vel De Maee.
de ↄmuni paſcali ſi venerit tꝑe paſcali ¶ Marcellini 1 p- . α,
tri martiꝝ tres lectões.ſi venerint poſt octauas coꝛꝑis xpi⸗ Að

Añ Iſti ſunt ſancti. HVHVaꝛacio
Eus qᷓ nos annua btõꝝ martiꝝ tuoꝝ marcellini ⁊ petri
lolẽnitate letificas pᷣſta qᷓs.vt quoꝝ gaudemꝰ meritis.
uocemur exẽplis ꝑ. ma.tria ſᷣ ð mar. cũ tribꝰ lectõibꝰ
Zau. Dẽs ſcti Euañ añ (ũ audieritis Gʒ ſi venerit dies
eonꝝ tꝑe paſchali.tũc añ erit Filie hieruſal? IRo matu. fule
büt iuſti ¶ Eraſmi epi et mar. Añ Iſte ſanctꝰ Mro Genſr-
qESrncevde fidelibꝰ tuis omps et miſericoꝛs deꝰ.vt ſiut
btentu beatiſſimi Eraſini martiris tui atq; pontif cis
gram tuã ꝗqrimꝰ. ſic eiꝰ meritis ⁊ pᷣcibꝰ ꝗ petis oĩbꝰ ⁊ ꝑicul
liberaii.ſecura tibi mẽte ſuire valeamꝰ ꝑ.ld ma. tria ibe
vno martire cũ tribꝰ lectõnibꝰ Lauaes Nui me ↄfeſlus
Euan añ NHic vir deſpiciens Bonifacij et ſocioꝝ eius

ſCzs 9 ðð

Añ. ARbſterget deus Aa matu.añ Cũ eſſent ĩto.? Dꝛõ

nobis meffabili puidencia ↄtuliſti 5der.
Meoardi epiad veſ. añ Gacerdos ⁊ pontifex
tuti. n Eugeſerune Dꝛacio

Eus q ↄpicis qꝛ e nllanr̃a vtute ſubſiſtimꝰ ↄcede pi⸗/

Liniaa
Aun. Banctum eit verum lumen

ctan quoꝛuſi Hragijs ꝓtectois tue dona ſentiam? P⸗
Nomatu. H. Sancti mei. he Exultabũt. e Fulgebũt iuſti.
VMB Zaudes. Wins ſancti Euan anñ Eece merces ſeton An
Aor⸗ 6☛6 bozas laudes Barnabe apoſtoli Caplin ad veſ.

gauiſus eſt. ⁊ hoꝛtabat᷑ oms ꝓpoſito coꝛdis ꝑmanerei
dño.qꝛ erat vir bonꝰ⁊ plenꝰſpũ ſcõ ⁊ fide ſtł Ciues aploꝝ
Fuan añ Dum ſtetenis MHaacio.
Alelſumꝰ omps deꝰ vt beatus barnabas apls. tuũ pꝛo
Nnobis unploꝛet auxiliũ. vt a nr̃is reatibꝰ ab ſoluti a cun
ctis etiã ꝑiculis exuamurꝑ. An matu. omia de aplis.
alrnabas leutes Cipꝛi? genree ectiaß na
Bynꝰ de ſeptuaginta duobus vñ̃i diſcipulis ab hiſtoꝛia
multis extollitur u Lectio ſcoa
ptie infoꝛmatꝰ quantũ ad ſe quantũ ad deũ
pEI. Quãatu ad ſe oꝛdinatꝰ fuit ſᷣm tres
Tuaut Lectio tercia.

—

L es doctoꝛes inter quos barnabas ⁊ ſymon Cu ij
Ecũdo cõcupiſcibilẽ habuit purgatam ab omi puluere

Agniticet te dñe btõꝝ martiꝝ tuoꝝ bonitfacij et ſocioꝝ

INciꝰ vt tterceſſione bti medardi afel. tui atq; ponti. ↄtra
aduerſa muniamurꝑ. Pꝛimi ⁊ feliciani martiꝝ

Ic nos dñe q́ ſanctoꝝ tuoꝝ Pꝛimi et feliciamſp feſta

2 Y Vm pueniſſet barnabas antiochiã ⁊ vidiſſet gẽam dei

imo rõnabilẽ quã habuic illuſtratã lumie ↄgnitõnis
on or actu. xiiij. Erãt aũt in eccleſia qẽ antiochie ꝓphe

—

0

4
ſes

X =çẽr
—

du man? aſſectionis Vndbedicira⸗ aetu. iiij. i Yolephe qui cogno
minatus eſt barnabas ab apoſtolis. quod eſt filius conſola
tionis.cum haberet agrum vendidit illum et attulit precin
et poſuit ante pedes apoſtoloꝛum Cu autem
Lectio quinta
Ercio habuit iraſcibilem roboꝛatam magnitudine pꝛo:
tati oꝛimo viriliter aggrediendo ardua.ſicut
Patet in hoc.quod mam maximã ciuitatem anthiochiame coõ
uertendam aecepit Tu aueen . Lectio. vo.
Ic em̃ ſcriptum eſt.peruenit autem ſermo ad aures ⸗
cleſie que erat hieroſolimis ſuper iſtis et miſerunt bar /
abam anthiochiam Tu autem. Euangelium. De
ſignauit Iaudes Moc eſt pꝛeceptum- Euañ añ
Beati eritis Aln hoꝛas laudbes In ſcis veſpis Amnn.
Jurauit dominꝰ cum reliquis Euañ anñ Ecce ego mitto ⸗ ſRe ſereg
Baſilidis et ſocioꝛum eius Añ In circuitu Oro.
Anctoꝛum Baſilidis Cirini Naboꝛis et Maʒzari]
queſums⸗ domine nata licia nobis votiua reſplen⸗ HR
deant. x illis ↄtulit excellencia ſempiterna
fructibns noſtre deuotõnis accreſcat. Per. Alomatu.
tria bᷣma Reſponſoꝛia demartiribus. Laudes Juſtoꝛũ
gautein anime Euañ añ fulgebunt iuſti
Hnoffij ↄfeſſoꝛis Anñ Amauit eum £
Eus qui nos ãnua beati Onofrij confeſſoꝛis tui
ſolennitate letiſicas concede ꝓpicius vt cuius na⸗

Ntalicia colimus etiam actiones imitennn Per. —*
Ao matuti. IIũ Hitc vir deſpiciens Viti ermo e Dn
deſti et creſcencie Añ Lum audieritis Mꝛacio OA † de

Oncede queſumus omnipotens deus: ad eoꝛum nos VV
udi ere. de quoꝛum nos virtute tribuis nſuag
ſolennitate gaudere Der: Anmatuti E& Wer
bera carnificum f Kertamen. ſ& In circuiug

AAAaudes Marci et Marcelliani Iſti ſunt ſancti
tuoꝛum Marci ⁊ marcelliani natalicia colimus.a cun
ctis malis iminentibꝰ eoꝝ interceſſione liberemurꝑ. d
matu.tria pᷣma reſponſoꝛia de martiribꝰ Zaudes JYJuſto
ꝛum anime Euañ añ Fulgebunt iuſti· EBeruaſij ⁊ pꝛo

—

NVex gloꝛioſe Euañ anñ Cum audiſſet ieſis Mro
= qui nos annua ſctõꝑꝝ tuoꝝ Geruaſij ⁊ pꝛothaſij ſo
en

tis ꝓuocemur exemplis ꝑ. To maeu⸗onnadematirih⸗
Kuangeliumn Cum auodieritis plia Aaudeg Wies ſcii
Enan aoñ Kum audieritis A bhoꝛas laues
ban ARAHlbani martiris Añ Beatus vir qui ſuffer Mño⸗
3 DE qui nos anua beati lbani martiris tui ſolennita
te letiſicas ↄcede ꝓpicius vt cuiꝰ natalicia colimus.vir
tutem quoq; paſſionis imitemur ꝑ. Ad matu.tria pᷣma a
de vno martire ILaudes Qui meconfeſſus Euañ añ
„ Iſte ſanctus Ao hoꝛas laudes. Decem milia mar

1

Mꝛaco
us qui ad imitandum paſſionis tue ecemplũ decem
M.ꝰ‚́·qilia martirum crucis patibulũ ſubire feciſti.tribue q̃
ſumus. vt qui eoꝛum paſſionem veneramur. paſſionis tue
remevdia ↄſequamur Der. Idoſt benedicamus de ſctõ
Panune epᷣo Añ Bacerdos et pontiſerxr Dꝛacio
HBe oↄfeſſoꝛe pontiſice Ad matuti.omĩa de martiribꝰ
FKuangeliũ Uidẽs ieſus turbas Aaudes Dims ſancti

DMmnes ſancti Kuaſi anñ Abſtenget Aoboꝛas

Reſta qſumꝰ ompᷣs deus.vt quiſanetoꝝ Dꝛacio⸗

chaſij Cap. Banctiꝑpfidein ſe Yſtiſunt ſancti Himnꝰ

itate letificas.concene ꝓpicius vt quon gaudemus meri

Decenn den tirum Caplin Keodet he Wiri ſancti gloꝛioſum Him

rerE E⸗ Rex gloꝛioſe. Kuañ añ IYſũ ſunt ſancti.

nnununuutis tue. cum reliquis Euañ anñ Hec eſt vera fraternitas

i
l

☛ — SE 1

—

ritur. Unde ait euangelica lectio iam recitata.Fuit in diebꝰ
herodis regis ſacerdos quidã noĩe zacharias.de vice abia:
ęt vxoꝛ illius de filiabus aaron noĩe Eliſabeth Erãt aũt am/
bo iuſti ante deum Tu

— —

Mvigilia ſancti Jobannis baptiſte. legit Omelia ſuꝑ euan ohes
geliũ inici m ſancti euangeli fm Zucam Caß D Di .

Wit in diebus herodis regis ſacerdos quidã noĩe
gccharias. de vice abia: et vxoꝛ illius de filiabus
Raaron noie Eliſabeth. Erant autẽ ambo iuſti ante
Et reliqua Mmelia bti Augu.epᷣi de eadẽ lectõne
Acratiſſima pᷣcurſoꝛis dñi noſtri nobilitas:cuiꝰ natiui⸗

Vi certe diuine diſpenſacõis gracia:non ſolum a iuſtis
ſed ecia de pontiticali ſtirpe oꝛtis parentibꝰ natus aſſe

m ALect. iiſ.
Ene autem iuſti ante deum dicunt pater eius et mate „
Non eni omis qui iuſtus eſt ante homĩes. iuſtus eſt añ

beum. quia homines ſᷣm quod vidẽt iudicãt. deus coꝛda in⸗

tuetur . Et ideo ſit vt qs homibꝰ iuſtꝰ eſſe videat᷑ iuſticia eiꝰ

nõ ex mentis ſimplicitate foꝛmet ſed vana gloꝛia ſunulet TCu

Ao veſperas ſuper omnia Laudate Añ Deſcendit ange
gelus dñi ad ʒachariam dicẽs.accipe pueꝝ in ſenectute tua.

et habebit nomẽ iohanes baptiſta
¶Riuſquã te foꝛmarẽ in vtero noui te. et anteq̃m exires
de vulua ſanctificaui te·et ꝓphetã in gentibꝰ dedi te. Deo
ſe Inter natos mulierũ nõ ſurꝛexit maioꝛ iohãne baptiſta.
Qui viã dño pᷣparauit in heremo xꝓ Fuit hõ miſſus a do
cui nomẽ iohẽs erat. Qui viam,. himnus
Tqueãt laxis reſonare fibꝛis mira geſtoꝝ famuli tuoꝝ.·
Llue polluti labij reatũ ſcẽ iohẽs. Nũci celſo veniens

Capitulum

tatis feſta hodie venerando pꝛeuenunns.non ſolumna
entibus gloꝛioſa deſcendit.ſed vt fidem aduentus domĩ
non ſubita inſpiracõne conceptã. ſeo diuma magis narꝛaci
onecomꝑtam.liberius pᷣdicaret.Cu Legtio.ij.

olimpo tepri magnũ foꝛe naſcituꝝ nomẽ et vite ſeriẽ gerẽde
oꝛdine ꝓmit. Vle ꝓmiſſi dubiꝰ ſuꝑni ꝑdioit ꝓmpte modu⸗/

los loꝗle ſeo refoꝛinaſti genitꝰ ꝑempte oꝛgana vocis.Ven⸗

tris obſtruſo poſitꝰ cubili ſenſeras regẽ thalamo manentem

hinc ꝑens nati meritis vterq; abdita padit Alntra delerti te
neris ſub anis ciuiũ turmas fugiẽs peciſti ne leui laltẽ macu⸗

lare vitã fſamie poſſes.Drebuit hirtũ tegimen camelꝰ artu
bꝰᷣ ſacris ſtropheũ bidẽtes cui latet hauſtu ſociata paſtũ mel
la locuſtis.Ceteri tantũ cecinere vatũ coꝛde pᷣſago iubar aſ⸗

futuꝝ tu quidẽ ſcelꝰ mũdi anferentẽ indice ꝓdis Non fuit

vaſti ſpaciũ ꝑ orbis ſan ctioꝛ qſq; genitꝰ iohe qui nephas ſe
cli meruit lauatẽ tigere linphis. Onimis felix meritiq; cel
ſi neſciẽs labẽ niuei pudoꝛis pᷣpotẽs martir heremiq; cultoꝛ.
maxime vatũ. Gerta terdenis alios coꝛonãt aucta cremẽtis
duplicata quoſdã trino centeno cumulata fructu te ſacer oꝛ
nat. Mũuc potẽs nri meritis opimis pectoꝛis duros lapides
repelle aſpeꝝ planans iter et reflexos dirige calles. Vt pius
mundi ſatoꝛ.et redemptoꝛ mentibꝰ pulla liuione puris rite
dignet᷑ veniẽs ſacratos ponere greſſus.Laus deo pr̃i.pr̃is
atq; ꝓli laus et amboꝝ tibi pneuma ſacꝝ nuc et in toto mane
at futuri tpe ſecli. v. Fuit hõ miſſus a deo cui nomẽ erat
iohanes Euañ.qñ. In greſſo ʒacharia templũ dni apꝑuit
ci gabriel angelus ſtans a dextris altaris inceni
— WWꝛacõ 4
Reſta q̃s omps deꝰ vt famlia tua ꝑ viã ſalutis incedat
cerꝛrt beaii iohanis pꝛecurſoꝛis hoꝛtamenta ſectado ad eũ
qquẽ pꝛedixit ſecura ꝑueniat. dnm nrmm. Inuitatoꝛium
Regẽ pꝛecurloꝛis dnm. Venite adoꝛemꝰ himnꝰ Ut que

uAnt laxis.vſq; Non fuit vaſti.que ꝑs ad laudes recipit᷑.et ꝓ

qualibet ꝑte recipit. Laus deo pari In i. nocturno
An. Pꝛiuſq; te foꝛmaꝛem in vtero noui te. et anteqᷓ;

exires de ventre ſanccificauite. p? Beat? vir An ANo.

ſiſuo

onin⸗
oqye
goſi
7

ſthea
fondt
Nero

i
ſond
ſus
—

UE

Lafi
deolte

Mit
geytt
Lece
tfe⸗
vocg

ſcht
ſnen
lg

—

crede omia qꝗᷓ mittã te dicit dñs ibis ne timeas ⁊ qᷓ mandauero tibi

nod loqueris ad eos 5s DQuare freinueruüt Au MWetime
TCen gas a ſacie eoꝝ qꝛ ego tecũ ſum dicit dũĩs Ps.Dne quid.
anen V. Bloꝛia et honoe. Loectei
Wõ AIlnctꝰ iohannes anteq; naſceret᷑ mr̃is adhuc in vtero
een poſitꝰ ſpũs accepti gratiã deſignauit.Tu aut fK.
Pre Fuit hõ miſſus a deo cui nomnẽ iohes erat hic venit vt teſti⸗
ne momũ pꝑhiberet ð luie.Et pare dño plebẽ ꝑfectã x Crat in
Urgs deſerto iohes pᷣdicãs baptiſmũ pnie · Et ꝑare Lectõ:ij.
uA· Am et cũ pr eius et mater nuila añ mirabilia feciſſent. i
bt Antero ꝑentis exiliẽs dñi euãgeliſauit aduentu.Cu. ſę.
iht Kliz abeth ʒacharie magnũ viꝝ genuit iohanẽ baptiſtã pᷣcur
U ſoꝛẽ dñi. Mui viã dño pparauit m heremo v Fuit hõ mil
nis ſus deo cui nomẽ erat iohãnes. Qui. Eectõ. ij.
n em habes ecum adueniſſet mater dñi ad elizabeth
M it illa. ecce vt ſacta ẽ ſalutacõ tua in auribꝰ meis exulta
Phi⸗ uit infans in vtero meo nõ dum em erat ille ſpũs vite ſͦ ſpi⸗
“ ritus gre.Cu aũt. E Pꝛiuſeq; te foꝛmarẽ in vtero nouite
ihit et anq; exires de ventre ſanctificaui te Et ꝓphetã in gentib?⸗
Nrhe dedite v VWir dilectus oeo et ab hoibꝰ honorificatꝰ . Et.
Eenn In. ij. nocturno. Anu .

hli Miſit dominꝰ manũ ſuam et tetigit os meum et ꝓphetaʒ in
gentibus dedit me dnñs· ſos. Cum inuocarem. In
Ecce dedi verba mea in oꝛe tuo ecce conſtitui te ſuꝑ gentes
et regna Ds. Verba mea · Añ. Dominus ab vtero

vocauit me de ventre matris mee recoꝛdatꝰ eſt nomis mei.
“ Ps Domine dñs. v MPoſuiſti domine ſuꝑ caput ei⸗
uun Enq; et aubi viuẽdi ſubſtãciam pᷣcurꝛere Lccõ.iiij
tg jſanctificãdi gr̃am potuimꝰ aduertere cũ dicit dũs. pri
49 uſq; te foꝛmarem in vtero nouite et anteq; exires de vulug ””ꝗ”ÿ”ÿẽMẽ
D ſonctificaui te et ꝓphetã in gẽubꝰ ðdite. Tu ſ. Deſccdit
angelus dñi ad sachariã dicẽs accipe pueꝝ in ſenectute uuugs

Vsäsl

uoꝛdiũ.moꝛiẽdo defectũ.iſte ñ tpibus nõ etatibꝰ coher⸗
cet.nõ obitu extinguet.nõ aluo mris excludit.Cu aũt EER
Hic pᷣcurſoꝛ directꝰ et lucerna lucens añ dñmipᷣe eſt em̃ io
hanes.qui viã dño pᷣꝑauit in heremo.Ges et agnũ dei ðmõ
ſtrauit. illumiabat mẽtes hoim vᷣ Ype p̃ibit añ illu in ſpi
ritu et virtute helie· Ged et. ceco.

uus defunctũ cadauer hoĩstactu ſui coꝛꝑis ſuſcitauit ⁊
lſamuel pꝰ moꝛtẽ ſm ſcripture teſtimoniũ futura ñ tacuit.Zu
LT ſpũ inq t ccõ replebitcui em̃ adeſt ſpũs. Teetõ.vi
e nichil geeſt et cui ſpũͦs ſeũs infundit magnaꝝ pleni

vocari eũ et poſtulãs pugillarẽ ſcripſit dicẽs. Johannes eſt

In. ülj. no Jn Moſuit os meũ dñs q̃ſi gladiũ acu
tũ. ſub vmbꝛa man? ſue ꝓtexit me. Ps Dne qs ha. Añ⸗
¶Foꝛmãs me ab vtero ſʒuũ ſibi dñs iĩ lucẽ gentiũ vt ſim ſalꝰ
eius ab extremis terꝛe· Ps. Dñe in virtute. Re
ges videbũut et ↄſurgent pꝛincipes et adoꝛabũt dñm deum
tuũ qͥ te elegit. Ds Bomu eſt. ꝙ¶ Magna ẽ glia eꝰ ila⸗
luʒabeth impletũ ẽ tempꝰ fm Iucã. Ca.i.
Variẽdi et peꝑit filiũ et audierũt vicini et cognati eꝰ qꝛ

—

mmagniſcauit dñs miam ſuã cũ illa Et ↄgtulabant ei. Et rliq̃

eig em eſt virtus. Cu aũt· NIꝛecurſoꝛ dñi venit ð quo
teſtot. Qullꝰ ma:oꝛ inter natos mliẽn iohanne baptiſta.
Ipe preibit ante illũ in ſpũ et virtute helye.tullꝰ.
LAL ioco in oꝛtu iuſi Lectio viij

„

NEniqʒ ſcã maria plena ſcõ ſpũ ꝓphetauit ⁊ heliſeꝰ moꝛtu

tudo virtutũ ẽ. Cn aut. e ¶ Innuebãt pri eiꝰ quẽ vellet

nomẽ eiꝰ v ANptũ ẽ os ʒacharie et ꝓphetauit dicẽes Johes

Omel. beati gmnbroſij epi de eadẽ lectdde
edicõ leticiã plimoꝝqꝛ ↄmune ẽ bonũ.iuſti

N

Ha
e
Hout
ahie
oe
en
(cidi

GMen
ns

fſciuit. Lu aũ=t
229

clamũtis in deſerto ꝑate viã dni · rectas facite ſemitas di nr̃i

futur vite inſignè pmittit ⁊ gra ſecuture virtutis exultacõ

vicinoꝝ pᷣfigurãte ſignat. Lu aut fe& BGabꝛel archangelꝰ
appuit ʒacharie dicẽs.naſcet tibi filiꝰ nomẽ eiꝰ iohanes vo
cabit. Et mlti in natiuitate eiꝰ gaudebũt v Erit em̃ magnꝰ
coꝛã dño.nam et manꝰ eius cũ ipo ẽ. Et Lectõ.viijj
Vlcre aũt tempꝰ quo fuit in vtero ꝓpheta deſcribitur

ne marie pñcia taceat᷑.ſed tempꝰ ſilet inſancie.eo ꝙ pᷣ⸗
Phle

ſentia dñi mr̃is in vtero roboꝛat.q infancie impedimẽta ne⸗
Tideo in euãgelio nichil ſuꝑ eo legimꝰ niſi oꝛtũ eius et
