€orum die 27 . [annar..

dem ovat.4.de Nativ. B.larg.

MONS Dei, Mons pinguis, Móns, irrquo:be-

MONS umbrofüs ,. quem'abacuc Propheta

qum':

neplacitum e&t Deo habitare in eo.J4em orat.1. dé

rxvidit ,,obumbrans.nobis pafïionum zftu ja-

1

Ctatis; & in umbra mortis à malis nos.perturban-

"djumpt. B. AMaria.

7 p:JM

MONS Dei fanctus animatus.. /dez orat. 3. de

ubus liberams nos. Jdez :2 Paracl. B.Virg. Mar.

imaginiäwe«

MONS. inumbratus;à gratia; ZPeophan. AIeo-

MONS divinus animatus, in Syon'Monte fan--

cemus-in ZMenars Gracor.die 20. jannartz. .

!äli );ïn

& inhabitans, . /dem.orat. 3..de Affumptione B..

MONS fah&üs;.. lde'mæfïjfmn, 4n dAanuunc, SS..

i

Virg. /daria..

Düéipara.:

MONS divinus; ex quo abfciffüs- eft lais ille;

MONS Dei; in quo:fibi complacuit Verbum

putait

qui idolorum íimulacra conttivit animz noftrz

antepmnia fecula inhabitare:. S. fo. Damafe. $

Caz..S5. Deip. .

Mf

Idola; & cordis noftri lapideam:duritiem expel-

MONS Déromnino inexcifus: Jdém in oCfoec. .

lens. Jdemn:Paracl, B.Firg. 7Maria..

NIONS divinisobumbratus charifínatis; quem

Gaecorum.,..

radis

jdii

perfpicacibas Abacac longéprevidéns'oculis; ex

MONS Dei fanctüs;

& clariffimus füper cæl&;-v

eo ventarum-e(le fin&tum vaticinatus eft Ifrazli-

ftes manfiones exaltatus. . /dezz Caz.2.12 Dormit. .

ln*

tam; qui &ilvos nos facerer; & reformaret. J[demia:

BV. Mkria.. -

MONS:Deo ambulabilis.. /dezs.4» Offeecho

ij

Canticzs-Ecclef. Gracor ,fono 1J.

Gracorum., .

MONS divinus;fuperexaltatus indomo Domi--

ni füper virtutes univer(as, /dem:in Cantic . Eccles

"MONS,ex quo-ineffabiliter abfciffus lapis in-

d

-

fraflic: Gracorura. [ont 2;.

-

ferni-portas:coatrivit. . /dems ibidem.

gl

MONS Dornini.. Idez orat;1..dé ANGtévit. B

?

MONS, ex quo Vérbumnovus infans egreffus :

d

Virg. AMária;

eftad reftàurationem:populorum.. /dem.Caz. $a

ANativ. Donzat,

MONS,in quo Deus prodiit infans;. Jdém:in

li

earmine dé Chrifli .Nativ,.

MONS inexcifus;, ex quo lapis fine manibus :

rl

MONS; ex quo lapidés nen-exciduntur; lapis:

abícitfus-fümmangularis:fectus eft Chrittus , in-- .

w)j d«'f

tamenangularis Chriftus: ex eo fine manibus: ex-

quam;qui differentes unisit naturas. . degs £ O--

€iíus e(Latque disjinétas conjünxit naturas.-. /demz:

&oeecho Gracorum. .

p

35 Canone de SS. Irinitate.

MONS intelle&tualis. . IdezGaz. in«dununc,.

5

Déipara.

MONS, in quo beneplacitum eft Deo habitare :

cnv[)m'

ineo. Jdem orat.t.dé Nativ. B.V. Marie.

MONS lápicidzmanus non expertus ; . quem ;

d

fj

MONS inta&i lapidis. . /dem i» Castic. Gracos-

prius vidit Daniel, ex quo fümmangularis lapis ex-

i

ruta,(050 1,

cifüs eft. . Idem m Caz. $5, Deipara. -

Hhh 5;

MONS

T0

S

30

POLIAN'FHE iE

k

MONSà Daniel

e vifus,vireinitatisradüsfplen- —— MONS umbrofas, à Prophe'cä intelle&ualiter

dide cotafcans, ex quo abíciflus cft lapis, qui re- — previfus, ex quo Dominus ver illuxit in fimilitu-

g[ä

bore Divinitatis erroris fimulacracontrivit. $. /e- dine carnis, ut humanum genus à corruptione li-

7

beraret. JZem zbidem.

&pk Hymnog. tn ZMarzialt.

Yod

MONSà lapicida inta&tus, & À petra fimili na-

MONS umbrofüs, ex quo Deus incorporatus

d

tus, fructificans intelle Xualem lapidem, qui uni-

apparuit, virtute occultans verifIime Cosleftia, 4

vyera füperbifï'mü hoftis fimulacra confringet. Z

dem ibidem.

[

dem ibidem.

1

)

MONS umbrofüs, ex quo venit Deus fan&us

;

Do

MONSà lapicide manu immunis,ex quo Deus

incarnatus. Jdemiibidem.

manifeftatuseft , nobisque falutem dedit, /dem

MONS umbrofüs homines multorum pecca-

Yi

'.þtd? $.

J

torum flamma liquefactos per fuas acceptiífimas

MONS Dei dlariffimus. Zder tbidem.

interceffiones umbra gratiz refocillans. — 4dem

MONS Dei, ex quo vetitas manifeftatur.. -

sbidem.

Ti))

dem ibidem.

MONSumbrofüs, quem blim przvidit Haba-

Qd

Quen

MONS Dei noftri, in quo note factz funt il-

cuc, ferens verbum illud,quod à delitorum flam-

lius viz, dum carnem ex ea emendicavit, nof-

ma, & à peccatorum combuftione

Vuniver[bs ob-

q*lld

que ad priftinam dignitatem reduxit., ldem i-

umbrat. Jdemsbidem.

t

bidem.

MONS fàn&us, ex quo pretiofus ille angulatis'

hu

BU

MONS Dei fan&tus, ex quo excifus eft lapis ,

lapis, Chriftus Deus nofter, nulla manuum opera

qui aras & fimulacra Demorium comminuit, ho-

abíciffus, Dazzmonum delubra, ac inferni Regiam,

!

lus

mines autem templa & veneranda habitacula ef-

unacum Tyrannide contrivit. Phorrus Con[lamti-

Tat] d

fecit. Jdem ibidem.

lm |

nop. [erum.in B. Marta Nativitatem.

U

MONS divinus virtutibus undequaque um-

MONS ab Eminentia omnium Charifmatum

brofüs, ex quo falutare verbum manifeftatum eft

& virtutum, in quo beneplacitam fuit Deo ha-

f'q"ï]

in teftaurationem & illuminationem animar

bitare.in ea novem menfibus corporaliter, & in

SUPIUE

mï]

YO

noftrarum. Jdem 1biderm.

quo , fecundàm quod Deus habitabit in finem ,

MONS, ex quo lapis Chriftus fine manibus ab-

ideft, fine Gine, fine termino , & fine meníura.. -

() g

fciffuseft, qui fimulacra erroris conttivit. /de

ts

ibidem.

t

diota de B. Virgine AMaria Part. H Contem-

latione 22.

N

[

MONS lucidiffimus , à Deo dile&us. I2em

MONS anguftus in cacumine

ropter filii Na-

- sbidem.

tivitatem, cujus modusincompre

à

enfibilis eft, &

[3

fineexemploíingularis. Jdem :bi4.

lii

MONS magnus, à Daniele inSpiritu vifus, &

CWIte

defcriptus, ex quo lapis abíciffus Dzmonum fcul-

MONS coagalatus per integritatem Virginita«

tilia comminuit. /4em sbidems.

tis. /ders chid.

M

MONS pinguis & coagulatus ípiritu. /deew

MONS, de quo fine manibus, ideft, opere vi-

tj

sbidem.

rili abíciffus eft ille lapis, id eft, Chriftus Jelus f-

D

M

MONS pinguis, eft incraífatus, à Deo dilectus.

lius ejus benedictus Dawiel Cap. 2. Idem ibid.

]demibidem.

MONS Domus Domini, elevatus fuper omnes

lo

MONS pinguis, ex quo advenit Chriftus , q

colles, id eft, San&tos, quos omnes dignitate tran-

Wi

malitie montescontrivit. Jdem ibidem.

?

fcendit, & qui omnes inferiores ea fünt. . Jdems

n

fïmpt

MONS (üblimis, ex quo abíciílüs fuit finema-

sbides.

WO

nibus hominum lapis Chriftus, qui erroris fimula-

MONS, in quo debent adorare veri adorato«

CGA n

€ra comminuit , & perfcientiam perpetua falute

res, Joan. 4. Idemibid.

-,

A'lnlm

fidelesdonavit. Jdem :b:dem.

MONS latusin pede per humilitatem ,-qu ef

N

MONS virtutibus umbrofus, ex quo apparuit

fundamentumi ejus, latius & profundius quàm o-

M]g

nobis ille, qui illuminat animas noftras. /2ess ibid. mniumSan&orum. Jdemesbid.

MONS umbrofifinus, À.

MONSOlived, fic di&us propter copiam oli-

Qw dllc&ug. Jdem

MC

aibidem.

varum , copiofiffuma enim e& in milericordia;

co-

Vi

7

MAÁARIANA LIBER XL..—

jl

Mu

€opiofi, quia Deus eam cumulavit plenitudine

MONS Aromatum. Rupert. dbbas hbr.7.€8

nlr. Commentar.2n Cautic. Canticor,

indj

gratiarum, & fecit eam Matrem mifericordia. 7-

dem ibid.,

iL

MONS myrrhze & collis thuris, quaenim füi

MONS pinguis pinguedine charitatis,adipe de-

corporis parte altius , poft ipfüm caput fuüuum ;

votdonis, uübertate fcecunditatis, oleo mifericor-

Chriftum , Ecclefiz füblimitas eminuit, quàm

us

)

]

dix & pi

etatis, & melle amtempï'acio:;is. Jdem

fingularibus. hujus. Reginz Angelomun 1etitis ,

abidem.

cujusex carne fine viroChriftus ,ux lapisde Mon-

r

MONS przparatus in noviffimis diebus, Mons

te fine manibus, eft editus; & quoin vertice Mon-

Domus Domini in vertice montium, fcilicet ele-

tiunr tantum myrrhz, id ect, mortificationis, cum

i

vatus fuper omnia, ad quem fluunt omnes gentes,

thuris, id eft, piz orauonis adoribus inveniri po-

2

ljai. 2. Idem tbidem.

tuit, quantum.in.hujus Beatz Virginis anima,

]

la

MONS, quia (icut Mons exaltatur füper ter-

quam [fingulariter Dominice Paíitonis gladius

ram, fic B, Virgo exaltata fuit fuper omnes puras

peruanfivit ? Jdems ubr. 7. de diviuis Officus ;

creaturas in incarnatione benedicti filii fui , per

CAp.. 25..

ib

ufb

quem fuit Virgo Mater, & ficut Mons, quic-

MONS Montium.. /dem hér. 7. €$ wlt.Com-

mentar. i Cantic..

MTA

quid venit defurfum , prius füfcipit, & inde de-

Ícendit ad valles propinquas, íic Vir

5

7o. glorio-

MONS. primus; & maximus omnium Mon-

Ía in incarnatione benedicti filii füi. füícepic pri-

tium , quos in Adventu fo-formavit Dominus

or omne datum optimum , & de plenitudine i-

Deus exercituum,quemadmodumper Amos prz-

mpad

M

píius accipiunt humiles propinquiores ei per ve-

dixit, quia.ecce formans.Montes.. /dem libr. 2..4n

ram dilectionem. Et ficut Mons eft receptacu-

"ámos Prophetam.

yja

lum. ferarum ,. quia Montes excelít cervis pe-

MONS, cui prarftoeft i

;compa'rabilis altitudo;.

n

tra refugium illorum , Pfalz.103.. fic: Virgo pu-

magna virtus, magna.conftantia, magna fapientize

271

rifTima eft tutiffimum refugium illorum ,. qui

foritudo. Pbilipp.. Abbas lib. .. n Canti. Can-

fugiunt à facie arcus , id eit,. Divini judicii, &

ticor.. Cap.16..

!i[äl M

',

ilorum , qui mundum fugiunt, quia de mun-

MONS, cujus excellentia long? latquue'- mun.

n f

dus occupatur. Jdemsibidem..

jj

do non fünt , quos. mundus exagitat detradtio-

nibus & maledictis. /des ibidem...

MONS, de q—uo-abföüüs e(t lapisfine manibus,

n

MONS Syon , in quem Deus defcendit in in-.

ideft, ab(quetactu hominisnatus eftChziftus. 7-

carnatione manente in ipfä B. Vi

rgine integrita-

fe]

dem in Tra&lat. de fumnio Nabuehodonofor Regzs.

"

te Virginitatis, ficut ros defcendit in lilium fine

xl

MONSmagnus.. /aem [ib..4.:2 Cantic..Can-

lilii corruptione. . Mdem de B..V 7Maria P»vt. 8.

Ficor . CAp..6..

Contempl..7..

MONS mytrhz, eo quod non: Virginem ille-

g

MONS, in. quo. beneplacitum eft. Deo habi-

cebrofà. mollities enervavit ,. fed rigor illibatus j

tare ineo. Leo Imsperator in orat. de Natvv. B.

& mytrha. continentiz. confervavit.

ddem- à-

b

!

-

-

:

Virg. Maria.

budem..

]

AN:'

i

MONS pinguis, cujus pinguedinemvidensna-

MONS ridiculum nefciens-parturire. — Jdem

jil

turz cultor & fator, ex ea.omnium bonorum ab-

sbidem..

i

undantiam nobis produxit. I4ema zerar.. de 44f--

MONS altus, cui attendere debent, ut. fübli--

st

[/

fumnpt. B.V. Maria..

mes fiant in cogitatione , qui jacent.in. imo pro-

j

MONS nullam habens: fciffionen virtutibus:

fundi. Garaerius ling.ferm. 2.de Purific. B. Virg.

condenfüs & umbrofüs. 7ean. Geometra. ferm. de.

MONS altus, per altitudinem virtutum ,. per:

1

a dnnunc..S s. DeiGenttriczs..

patientiamtribulationum, per fortitudinem men--

MONS alüffimus montium.. Giarrzcus 4b

tis, per perfeverantiam Religionis,. de quolapis:

,U

abícitfus.eft fine. manibus. /Zem zbzdezm..

"

bas fermon.i. de. dununeiatione: B. Virgimis

qll/

AMarta..

PA

MONS. myrrhz , id eft,, Martyribus ,. qui

MONS.non: modó. myrrha & thuris, fed. om-

fünt.myrrha, Kfozorzus AAngnítodun. in figillo ..

u

niümAromatum.. /dem ibidem..

j

F.J4aria..

j

MONS

—

5

Z

POLTAACEHES

MONS,à lapicida: manu non tactus. Theodorus

MONS latus in pede vel radice ; radix enim

r

Lafchus Imperator in Can. ad 5$. Deiparam.

Mariz humilitas, quz eft fundamentum e jus , la-

aus & profundius quàm omnium Sanctorum. 7-

MONS angu&us'in. cacumine: cacumen enim

Mariz eft maternitas, cujus modus incomprehcn—

dem widem.

ht

fibilis & fine exemplo fingularis, quia generatio-

MONS oliveti AZattb.21. fic dictus propter co-

op

piam olivarum, Mariam enim Dominus cumu-

p

nem ejus quis enarrabit? /far. 53.. Richard. a S..

Latr.de Laud. Virg. lib.8.

lavit plenitudine grati , & fecit matter

bi

cordiz. /dem ibidem.

»

?1 miferi-

LUC

MONS condenfus. 24bac. 7. per univerCrum

virtutum multitudinem , quz defignatur in con-

MONS Oreb fndic.7. quod interpretatur men-

denfitate arborum, quia in eo quafi confitz à di-

f, quia lace ejus refectus eft ille, per quem neca-

8

les efarit. Jdem :bidem.

z

vina fapientia creveruntomnes virtutesinfqpetla—

«

tivo. Jdem ibidem.

MONS pinguis, pinguedine charitatis ,"adipe

hi

MONS Daziel. z. de quo fine manibus, id eft,

devotionis, ubertate feecunditatis, oleo mifericor-

|

fut

opere virili, abíciffus eft lapis ille, id eft, Chriftus,

diz:& pietatis, butyro manfuetudinis, melle con-

templationis, craffitudine gratiz fingularis. /dem

ui percu(ïit inpedibus ftatuam Nabuchodono-

i

:

or. ldem ibidem.

sbidem.

[

Wi

MONS, de quo praciffus eft lapis, id eft, Chri-

MONS, qui à longe videtur,nam p&f omnia

mundi ciimata exivit fonus pietatis, & mifericor-

D

ftus natus; qui lapis:e&.angularis,g uifecit utraque

unum: fine manibus , id élt, fine opere nupciali ,

die ipfius. /dem ibidem.

quia fola operatione.S. Spiritus, Adem.de.Land.

MONS, qui, quidquid venit de fürfüm, priüs

p

Varg. lib. 10.

fufcipit , & ind& defcendit ad valles propinquas;

lo

MONS Domus Damini , :elevatus fuper om-

^am in incariatione füfcepit prior omne datum

nes colles, ideft, Sanctos; quos omnes dignitate

'optimum, & de plenitudine ejus venerunt humi-

tb

les propinquantes ei per veram dilectionem. l-

dlæ(

tranfcendit, & qui omnes inferiozes ea funt , fi-

cut collis minor eft monte, de quo.monte dici-

dem ib dem.

i

tur /fai.2. erit in noviffimis diebus praparatus

MONS, quia fi in montibus fitmajor tempe-

Mons Domus Domini in vertice montdium , &

ftas, quam in vallibus, vel in planis ; Maria in uni-

Q

elevabitur füper colles , Noviffimi enim dies

geniti fai paffione turbata eft valde, & fuit om-

v

tempus gratiz , Domus Domini Catholica Ec-

mis plaga wiftiria cordis ejus, Eccl25. Jdem

tbidem.

^

clefia , Mons fingularis Beata Virgo, prapara-

tus per przdeftinationem ab zterno ; Montes

MONS, quia ficut Mons eft habitatio & rece-

l

& colles (ancti utriufque teftamenti , vertex ho-

praculum ferarum, undé Pfaím.1e3. Montes ex-

cel(i cervis refugium fcilicet: ità Maria eft refu-

«l

rum Montium Beata Virgo gratia & meritis

cranfgrediens univeríos. Jdez de Laud. Firgin.

gium illorum, qui fugiuntà facie arcus Pfalm. 59

lan

libr. 8.

id eft, divini judicii & illorum eft habitatio , qui

o

MONS Galaad G. $1. quod interpretatur a-

mundum fugiunt, quia de mundo non füunt, quos

tori

cervus teftimonii, qui& in ea conveniunt omnia

mundus fagittat detractionibus & maledictis, fe-

ls

te(timonia Ícripturarum veteris && novi tefta-

rem. 9. lagitta vulnerans, lingua eorum.. Jdem

k

menti, & tam oracula Prophetarum, quàm ope-

ibidem.

z

D.

ra Patriarcharum ei reddunt teftimonium, ]dem

MONS, quia ficut Mons eft idoneus munitio-

W.

ibidem.

nibus & fpeculis: ipfa eft munimentum Ecclefiz ,

L

& omnium fidelium, in exemplis enim ejus,quid

MONS, in quo beneplacitum fuit Deo habita-

!

reineo P/alm.69. novem menfibus corporaliter,

fugiendum fit, & quid amplexandum, poflumus

N

Ípeculari. Jdeme zbidem.

& inquo, fecandüm quod Deus habitabit in fi-

tf

nem, id eft, fine fine, fine termino, fine menfura.

MONS, quia ficutomnia flumina vel fer& om«

li

Idem ibidem.

nia ortum habent à montibus, de Maria natus eft

MONS, in quo debentadorare veri Judaii. 7o-

ille, qui dicit Ecclef. 24. Ego quafi fluvius Do-

d

/ 4tt. 4« Jdem zbidem.

rix,à quo adillam defluunt, & ab ipía ad nos

[

flpenta

EC

MAKIANA LIBER XI k

423

drte

flaentagsatiatum , qux fluunt impetude libano.

MONS, inquo Deus transüigutetur continué-

ddem ibidem. -

qui

inconfpe&u peccatorüm , quando. fcilicet ille,.

J

MONS Salmon, P/alma /4$.. quod interpreta-

qut in fecontra peccatores coneitatur furore ,.

tur ambra, que relinquiturex lumine & corpore

in virgine efficitur manfuetus. Jdez ibiders;

Wt

QZ

opaco lumini oppofito : Matia enim habuitcor-

. MONS , in quoDeustransformavit fe ipfum,

pus virgineum, & lumen gratiarum, quibusduo-

utpeccatotibus humiliter (econformaret. Jdem-

i

bus obumbramur petgratíam, coutrafervorem

abidem.

vitiorum. Zdem zbidem.

MONS ; in quo nos falvos facere debemus.

AULV

Gene[. t9. IMdesmisbidem.

MONS, fignatus per mantes Armeniz, ubi

(

requievit Atca. 'Ges. 8. quia inusdante diluvio

MONS; quem acquifivit dextera Chrifti, Z

peccatarum fuis precibusfuftentar Ecclefiam,&

dess sbides.

fidelem animam. /4em i/idem.

MONS, quiaficut Montes funt fuperius lu-

nito

l53

MONS Thabor. Pfal»,88. quod interpreta-

minofi , inferiusfpeciofi, interius onerofi ,exte-

x

turlumen'veniens* quia in Mariam primo venir,

tius pafcuofi : fic Beata Virgofuir fuperiuslumie

tr

& per eam veriit lumen sternum fedentibusin

nofa putitate , quam cum Angelis participat : ine

tencbris, &cineatransfguratuseft Dominusom-

feriusfpatiofa charitate, qua tantum ad huma-

Eu

nium, affumansformam íervi. Zattb.17. Marei

num genus afficitur : interius onetofa pietate,

i

$ Luce g. Idemibidem.

1

quz continué fcaturit in ejus corde : exterius

— MONS, terra adjacente füperior , id eít ,omni

paícuofa fan&titate , quia ibi poteris palci omni

1 ia

puracreatura, Coslo , id eft , fole Chrifto Deo,&

fru&u virtutum; omni flore honeftatis , & reve-

AU

Bomineinfertor. /dem :bidem.

rentim. /dens sbidew.

MONS terz femper adharens, id eft, pecca-

MONS fandctificationis Dei.. Zde»s sbidere.-

totibus, quiterza funt , per affc&um mifeticor-

Ícenditur. Jde»e ibidem.

MONS Sion, ad quem virtetum gradibus a*

10 l

diz dicens: quis infirmatur. &c. . 2.Cor, 11 4d.

;

tbidem.

MONS dequo (6cutin Daniele lepitur) iapis

MONS.terram fibifubditam valide protegens,

[ine manibusab(ciffus eft, dum Chriftus fine ope-

1]0[ [ j

TU

quamdiu fub eacft, ncmpe fibi fubditos nifi per

re matitali eft natus, .D. Bosavent, n fbeculo B.

u

peccatum mottale ab ca recefferint.. Jdlemo ss-

Firg. cap. «2

"

j M

den.

MONS noninci

fas. Jdemim Pfalterio snio-

MONS vifionis. Gex. 22. ubi Abraham vo-

luicfilium immolare. /dem zbidem.

vi B.Vivg. Q;inquagma $.

ii

MONS , propter excellentiam meritorum ,

at

intt

MONS umbrofüs 45ac. ?. à quo Deus venit

propter altitudinem vita: & morum.. Z4em ip fpe-

j

d

ad nos, faüit enim Maria Mons. propter eminen-

culo B. Varg. cap. 12.

tíam fan&iffinz converfationis füz, fuitque um-

MONS fanétus, Jdem ibiderm.

.T

jrun

brofus , quia virtus altiffimi. cbumbraviter in

-MONSSion, qui inzternum non commove-

[i

j

(

conceptione filit Dei, qui eft lux inacceffibilis &

bitur. /demnferm. .de B. V. Mar:a.

lucem habitat inacceffibilem. Jdem ibidem.

MONS benedi&ionis Desteronors. 27.. A.

j

15

fUf ^

MONS; ad quem Chri(tus ducit fervos (uos.

bertus 7Magnusin Bibáa Maria [per libr.Deu-

;

D. Zntonius de Padua ferm. 2.5n Sabbat. Domi-

terononmit.

uic. 2. Quadragelima de Tranifiguratione Domi-

MONS comminntionis Diaboli , & peccato-

Pj

suiniin B.Virg.

rum, de ipfoenim lapis, id eft , Chriftus, (ine ma-

m

MONS Domini. Jdem zbidem.

J f]nl

nibus abíciflus, id eft, abíque opere viri genera-

MONS excelíus , ad quem. nom poffümus

tus, percuffit ftatuam , id eft, Diabolum, & om-

i PW*"

nifi per Ícalam fiumilitatis afcendete. Jdem ;-

nes füpetbos, & comminuiteos. Dawrel.2. Idese

bidem.

xelw

in Biblia Maria [nper. Dawielem Prophetam.,

TM

MONS , in quo Dei flius transfigurarus

MONS Dei , pinguedine confolationis di-

»

eft, quando formam (ervi accepit.

s 4dem ibi-

vinz pinguis

in quo beneplacitum eft Deo

denm.

- habitate in €o; &tenim Dominus pergratiam &

p

lii.

i

.gio-

EX

»

d

4

POLTANTHE £

l

nem contrivit, & in minutiffimmn polvetem

$

:ö/riam-hahitäbrt in ea ufque

i finem , qui

in

non habet finem.. /dem fv Poffillis fuper. cap.

redegit. Zacob. /Manach, in marsaly orat.2.

1e. Luc.

MONS coagulatus ,id eft , fitmus quafi ex las

MONS Diabolo tertibilis. Exod, 24. 2dem

pidibusfolidis, & pretiofiffimis totus congluti-

[

i Biblia AMaria fuper librum Exods,

natus, & compaótus ; unde de ifto monte prz-

n

- MONS divinz habitattonis. Exod. 9. Jdem

1

cifus eft, fine manibus operationis humanz ,lapis

sbidem.

ille pretiofiffimus, qui ftatuam Babylonicam ; in

MONS Domini in vertice montium , faper

qua mundi vanitas intelligitur ; comminuit; &

Ihé

[

colles dignitatum Angelicatum elevatus;ad quem

contrivit, Daielis cap.2. Ern. Prag. inmariae

pro graua impetranda fleunt omnes gentes. /4.

licap. 36.

lii

án Poftillis f[uper cap. 10. Euca.

MONS Domus Domini , przeparatus in verti»

MONS filix Sion , videlicet , militantis Eccle-

cenmontium, ut ineo zdificaretus Domus Det;

fie, totaenim Ecclefia per B. Virginem protegi-

id eft , Corpas Chrifti, in ipfa fua praparatione

qu

tur & munitur, Zdem

excedehs altitadines montium , id eft , omnes

if

dnuocentinme.

ferm. in feäa Janttoram

diguitates ; & fan&titates San&orum omnium;

MONS illumiftationis omnium

» bcat;ittzdi—

1dem ibidem.

llD (

num. Jdem ta Biblia 7Maria fuper Eoangelium

MONS.in quo Ábraham, id eft; Deus Pater ;

w

AMatthat.

filium iuum in holocauftum nobis vel pro nobis

Vi

MONS mifericordiatum. . Jdem ibidem.

(

Ij

obtulit. /dem iemartalicap. t2.

A

MONS oliveti, ad quem venit J«(us ; quiaex

MONS Libani : ficut enim Mons Libanus

&a cítincarnatus. 7Zattb, 21 Idem ibidem..

ex condeníiare Cedzoram , cgrerorumque li-

" "MONS , (fux fanctitatis Eminentia, [dem z

gnocu aleffimorum decoratur , ita. Beata Vit-

E

du

Pofilis faper cap. 10« Luc.

g? omnium virtutum fortiffimarum, & perfe-

MONS Synai, fumans gratia, & devotione.

G ffimatum excellentiis oraabatur.. Zdem znta-

E

]demin Biblia Marte [uper libr. Exodi.

v1adt cap. 38.

&e

- MONS totius fecuritatis. 4em im Biblia Ma-

&f

MONS mytrhz , propter abundantiam , &

lir

via Japer Hierem, Propheram.

afflueutiam grati que iavenicur in. ::gæ'anm.;m

MONS ptopter altitudinem , coagulatus pro-

Jdem in mariali cap. 66.

pter gratiz confirmationem, & pinguis propter

MONS pinguis ob pinguedinem mentis in

L

Spiritus fan&ti repletioner, '7acob. de P'oragine

-

ubertate donorum, & abundantia gratiarum, &

sn mariali [erm. 1. B.

ob pibgued:nem fpiritualem, quam fuis habita-

MONS mytrhae, ad.quem venit Deus per cat-

toribus, ide(t, füis vetis amatoribus adminiftzat.

lf/;

ldem inmmaviabi cap. 28..

nis affamptionem , & internam infpirationem ,

MONS enim füit propter virtutum celfitudinem,

MONS umbtofüs , ex quo miffus fuit Agnus:

4j

& mytrha proptet carnis mortificationem, 24-

Dei in mandum , ponens umbram fuam quaf

lan. de Io[ul.im c. 4 Cantic.

Bioctem in meridíe ,ut fitlatibalum miferoruma

h

MONS Dei, ex quo Angulatis ille lapis exci-

facie vaftatoris. Jai. 16. Jdems im AMarials ao

5i

fus eft Chriftus : & de quo divinus Pater dixerat

J2

7

Ecce Mons, in quo beneplacitum eft Deo habita-

MONS per fanctitatem, Barrb. de Pifis libv.

y

tein eo.. P/alrs. 64.. AMattbaus CautacHcenusdn

$

M

n deland. Virg: frudiu 2.

&ap. 3- Cantic. Canticorum.

MONS, qiiapracelíus cun&tismeritis. Iems

MONS myrrhe, ejus nimitum ,quimorta

lem

liþi l. dfldüd. Vïrg. -f;*uä. 8'1

dis

sarnem propter nos patibilem affumpfit. Zdems

MONS fübliraiffimus , in quo beneplacitum.

[7]

3mCAap. 4» Caztie. Cunticor..

eft Deo habitaze ineo.. //zdor. TbefJalom fnorat»

à

j

MONS ambrofus , in quo-complacuit verbo:

de Natwvo. B. Vsrg.

lh

ánhabitare, in quo-natura reclinata , peccati in-

MONS, de quo (ine manibus excifus eft lapis,.

eendium devitavit, exquo fine ulliusmanus ope-

quitotiusorbis fuperficiens occupavit. D. La

bl

zä.,(ummanäularw !äæis)exfolmus, hoítis imagi-

[ufltnian. in !cm. de 4dununt. B. AM.V.

n

MONS

MARÍIANZE LIBER X[

435

jtis

MONS Domus Dominíi in vertice montium

MONS Dei per virtutatn altitadinemcoague

in noviffimisdiebus preparatus. D. Berward.Se-

laus ptopter gratig confirmationem, pinguis

tll

trenfis Tom. 3. [erno, de A4|[umpt. B.Virg-

proptet Spititus fan&i plenitudinem. Pfas. 47.

Jdem ibidem [erm. 26.

wg[ll!i-

MONS elevatus faper omnes colles, quia vit-

s

ginis altitado fubliraiflima ef fuper fummos. 7-

1

MONS de quoabtciffuseft lapis fine manibuss

d

dem sbidemi

id eft, Chriftus (inc humano opete.. /dews sbidems

m

MONS,in quo beneplacitum eft Deo habitate

ferm.i6.

in eo, de quoab(ci(fus eft lapis fine manibus, id

uir.ä'

Monftrum.

W

eft; (ine humano opere natus eft Chriftus Jefus ,

lapis Angulatis , qui replevituniverfara tetram.

MONSTRUM Caodefte. $.

L:

IHdem ibidem.

ad $. joan. Evangelift am.

(gndtift: Eptf :.

mef»

MOfNS altiffimus univerfis tanto fublimior,

MONSTRUM in natura.. 7e. Mawburins ce

z

qeanto humiliot. Dzow. Cartb. de land. Virg. lib.

Lgrt.2.-

Re[arto de ortu Maríamembr. [2

Qu

Monumentum.,

"n

MONS mytthe , paffionem filii fui jugitet in

füo corde dolorosé ge&ando ; peccara mundi

MONUMENTUM virtutum omnium fzcue

ht

pra(ertim Judzorum , defendo.s & plurimos à

vitiorum putradine przfervando, quem montem

lis &upendum. . Zbemz. deVula nova tn Cenc, z.

andi

Chriftus inceffabiliter munificentiffimé , & con-

de Nativ. B.Virg.

n

fyt]

folatori? vifttavit. 4dem n Gant. art. 15.

MOfS.*

MONS, quem fitetigerit beftia lapidabitur.

q !

Exod. 1g. id cíl, fi cam beftialis horno intueti, lau-

MORS mortis. D, 44nzonis. im [stm. part. 4.

guï;.'-

P. 1j cap. 18. quod ejff de gratia [eptemdonorum ,

'(Pflfl-

date, accedere , & tangere infipienter prefum-

qu&fld' (.'2 B. MWrg-

f

pferic .defpici ac repelli magis quam acceptari

& exaudiri meretur.. P:afertim cum non fit fpe-

Morus.

m

cíofa lausinore peccatoris. /dem de laud.Virg»

libr.1. art.2.

MORUS fru&us , quia f hic primo viret, de-

Jb

indecandet, rabet, & nigrefcit, Maria viridis fuit

MONS candidus;in qub natus eft Jefus. Ber-

qu

nardia.de Bnfo ferm.1. de Affimilatione Beata

fan&itate , candida virginitate , rubra paffione;

m

AMarie.

vel Compaffione, nigra quando condecolorato

MONS Dei. 1deem in mariali ferm. 6.de Con-

filio , decolorabatut matet , & obícurabatur cum

j

hii

nl

-&ept. B. AMaris.

obícurato. Ricbard. à S. Lawr. de laude Virg.

j

BP

libr.i2.

MONS mytthz odoriferz. Jdem ferm.1.de

Mfimilatione B. 7Maria.

MORUS, quia , fi defoliis arbot;is moti di-

D

MONS pet virtutumaltitudinem coagulatus

cuntur paíci quidem vermes, qui faciunt fericum:

n u

propter gratie confirmationem, pinguis propter

ita conícientie humilium de do&rina , & exem-

jj

j

Spiritus fan&i plenitudinem. P/alss. 43.. Idem

plis Mariz in prefenti fibi vetem contexunt na-

Wllfl'

ibidem.

tialem. 4dem sbidem.

. MONSSynai. Hdem ferm. $. de Affimnilat. B

MORUS , quia, (i hujus atboris folia faperje-

M:W

AMarte.

&a ferpenti, ipfum dicuntur interimere; verba &

. MONS forritudinis Chriftianis, contrainfi-

orationes Marias fic occidunt in fuisamatoribus

j J

dias Diabolicz pravitatis. /o. Tritbem. de Mira-

ferpentes vitiorum& annihilant ferpentes, id eft,

r

culis B.Virg.prope Dittelbach libr. 1.cap.te,

ädfm-

venenantes perfuafiones Dæmcnum. Idem $-

MONS incommovibilis Chriftianz fidei. /4.

li d

libr.i.de Müiraculis B. Virg. in Urticetocap.6.

MORUS,que fcipfar plantat per amoris ra-

MONS candidus , in quo natus cft Dominus

dicem in mari , id eft , in corde

pcccxtorig.

UA

Jefas. 2Maurit. de Villn Probaza (erm. 19.corone

Luc.17. Ern. Prag.in Martalicap. 6o,

p

nove D. Marta..

MORUS , quia ficut Morus atbor laudstur ,

lii 2

a

qua

jv

POLTANTHE.JE

4

qua vetuftate nigre

Ícit , ita liec cft proprié laus. verfatut venenis ferpentium ffita B. Vir'giäi-s cle-

Mariz, que qpanto plus & in fenecta uberi, & in.

mentia refiftit. cexi

fenectete venerabili non anmorum numero.

sbidem..

e

ationibus. Dæmonum.l[dm

[4

eomputata, fedmorum proficiebatintetius, tan-.

Motus.

to. pet humilitatem: veram , nigriorem: fc atque:

vl

abje&iorem exterius exhibebat, unde Cawz.;.

MOTUS Martyrum., & San&orum. Throd...

qu

Nigrafum, (ed formofa.. /dem ibidem.. -

[T

Lefeh. Impenator. in Can.ad $3. ,Dequrm. -

MORUS, quia ficut Morus.arbor , ut inquit

Moyfes..

sj

Plintus.,tota offeaeft , ita Mariatota virtuofa , &

m

fortis. nihil. habens. in'tmoribus fammineum aut:

MOYSES nofter ,. quatenus nos reconciliar

xuerile. 4dem ibidem..

cum Deo. Exod. 32.. VAlber& Magrj. in Biblia:

r

MORUS, quiaficut Morus: eft arbor atuica:

L»

AMavie [(nper lib. Exod..

Coffi

vitis , utinquit Palladius & amatloca calida, fa-

Mul&rum..

bulofa, & plerumqne maritima: ita Matia fem-

Eu

per verz vitis,. que eft Chriftus, amica. füuit

". MUECTKUM, (cilicet ; vas in quo mulcetuE-

Á

corda calida per: dile&tionem diligit ,. fabulofa

lac: in-Maria fiquidem:, & per Matiam mulce

ni l

muslacconfolationis , & divinz dulcedinis ; fi*

dem ibidem..

per caftitatem;,. maritima. per. paupertatem, 7-

lius etiam Deiexiea mulfas efthomo , undedicit:

yu

,

MORUS, quia ficut Morus interarbores no--

Patti 7o5.7o. Nonne ficutlac mvlüttime?. £icbe-

viffimagerminat, cum: imprimis.folia dimittat ,.

la'.S. Lamsr. delaud: Farg. lib. X..

lia

sumque Morum. getminare: videris ,. poftea ti-

DI

Mulier. -

mere nolitoinjuriam frigoris;, & ob- id: fapien-

M

tiffima.arborum diéta.eft,. nam cum coeperit uni-

MULIER , ex qua Dei-filius fa&usefthomo..

bj

verfa germinatio , fübitó erumpit :. ira Mariato-

$. Panlus in Epiffola ad Galát. caps4s.

10»71

to.tempore hyemali, ideft, omnibus. díebus

MULIER fortis , de.qua fcriptum eft, mulie--

D)

uz primazva aatis ,. antequam venitet: pleni-

rem fortem quisinveniet5 procul , & de ultimis:

Lum

tudo,. donec di&um. eft ei : Hyems abiit, &- finibuspreuum ejus.

$. facobiss minor Adpoftol..

Tái

receffit:- includebatur ,. & abfcondebatur,, & fi-

ferm.intranfibu-B. Vivginis apsddma

dtmkn-

cutarbor in hyeme , ita;ipfa tota aviditate liu-

ptu 8.

N

morem gratiz. hauricbat à. Domino.;. ita ut o-

$. inLeuntteun.

MULIER , atatis- maturitate.. Origezes boms.

mhibus. Coetaneis fuis ad nuptias. fe converten-

li

tibus., ipfa fola fugerie confortia omnium ,nun-

MULIER, nonpro corruptela inzegritatis, fed:

T

quam fe cum- ludentibus. mifcuit , fed: omni

pro.fexusindicio,ab Apoftolonominata, ad Ga--

[

cuftodia. fetvabat cor: füum , dicens. : Fíat Do-

te,. Adepo ibidein..

lat. 4. mifit Deus filium füum; fa&tum. ex;xpulia---

vrrgu

!

minecor meum , & . corpus. meum: immacula-

sum; ut nog confundar:; magis. eligens incide-

MULIER , ex qua editus eftfiliusDei. 7ire

)

i

rein.manus, & maledictiones hominum, quam

tullianns inlibro de carne Chriffi,

amittere. dulcedinem incorruptionis ,. pingue-

MUELIER virgo. Zdern in.libr.de velandis

i

Vief

dinem: devotionis,. & fervorem pulclitz dile-

inibus.-

ilm j

-&ionis.: ut inter czteras. mulieres. ,. tanquam:

MULIER fanciffima , virgo , ex qua Deus.

N

inter ligna. fru&tifera . promovererur - propteg

verbum:carnem , &: perfectam humanam natu-

Dllgm

quod , & fapientiffima mülierum: merito dici-

ram: affumere dignatus cft . & homo nafci. D..

T

tür, & vocatur, nam ubi venit plenitado tem-

Gregor.Thaumaturgus orat. 2

V iQt

poris ; & hyems abiit & rece(fit , fübito eru-

Marie F'irg..

2

; znf.dhgwnt.Beatt

pit 1ngermen ,. & germinavit Salvatorem , &

MULIER , amicta fole. D, Eprphanint in fer«

exinde non oportuit injuriam frigoris antiqui ali-

de laud. Firg.

ngl

quam formidare. 44e»s zbidem.

MULIER , geftans lucem in ulnis. /dem À

MORUS, quia cutfuccus hujusarboris ad-

bidem.

M&-

Wij

"

—

La

MARIANLA4E »L'IBER X

437

MULIER fancta,. /.

j

dgm, lilfr. $; contra Here-

tranfivit: ut ex qua pravaticarib accidit , ex ipfa

ln

fgs Harefi 73-.

proveniet etiarn gratia , liumano generi regnum

MULIER virgo; ex qua:omnium Dominus

Calorum praftans. 7beodorus Zdncir. orat. in

3

& Salvator , volenscurate morbum , & edifica-

JNáeal: Dimisi..

37

re (abverfum ,. Gzcortigere imminutum, quando

MULIER beatiffima. D. "4nguflis. inferm.

quidem d muliezemors: in mundum venit , geni-

de-Affumpt. B.F. 24. Tom.10.

tus eft, quo imortem concluderet, & defectum

MULIER;, fole juflitiz cooperta, & lunam

füb pedibus habens , quia mortalitatem crefcen-

3. dver[us Hare[es Harefs.27. .

expelleret, & imminutum perficeret.. /dem Ijär;

-

tis,. Gz decreícentis carnis virtute calcavit. /dee»

1

. MULIER , ratione fexus, noncorruptels, $.

enarratione in Pfalm. 14.2;

a Mi

"dImbvof:in libr. de. boso Vrrg. .

MULIER,fola, qua vita.rediit.. Sedplius i»

MULIER , qua fola abíque viro genuit; nam

bymnode Chrifló, qui tneipit. Cantemusfocii.

MULIER , Celorum naturam füperans puti-

€orruptionis expers erat , qui generabatur 5 vir-

goque pepetit;, propter eum, qui puritatis, acca-

tate.. S»Andrmff; Cretenf. orat, 2 de: Dormit. B.

m

Éitatis fonserar ; voluptatis expers procteatio-

hi

T

ni filii infervivit , nam: vitiorum extirpatorem

MULIER*ï ,ex qua Deus naturam habet hu-

TU

Is

Rfoduxitr D. Epbren. in ferm.. frve Tratlatu de

manam. Chreyfipp. isferm. de $: Maria Deipara.

n

AMargarita prertofa.

MAULIER , per quam.revocati fumus adfi.

u

MULIER:circumdane vitum. ferem::gz.' D.

