tem, & clarain opere per fanctitatem. Idemiie

fting

MARGARITA pretiofiffima Regni celeftis.

dem.

S. Methbodins 18 bomil. in feflo. Pwrificat. S.

MAKRGARITA, quam Nazareth Galilez the-

Ti

M

Firg.

faurizavit, Zacobus Z7Monacbus in mari:fli Q«

Tbl

MARGARITA immaculata, laudum fluentis,

TAt. f.

Àj

ac predicationibus celebranda. /$. Gerg. 7 baum.

MARGARITA pretiofa, defiderabilis fupet

orat. 2.de AAnnsui $. irg.

6;;

autum, & lapidem pretiofum multum, omnem

MARGARITA ptetiaía orbis terrarum.s.

gemmatum virtuem, & gratiam excellentiffimé

vill. Alex.bonil.é.in Concil. Epher.

continens, Erz. Prag. éu martali cap. 42.

MARGARITA, qua Ecclefia more fponía-

MARGARITA, ad modum margatite genita,

MQnä

UR

tum ornatur. $. Z4ndr. Cret,orat, de nat. $.

n fià concham, id eft,uterum Annz, humilis ma-

0

]

Firg.

trisÍae, ex ccelefti rore, ideft, divinagratia, &

MARGARITA. Co(m. Veflitor orat, in 53.

virtute, quia 4nna fterilis erat, dealbata, & fane

[ t

Joachim,tó 4dnuam Deigenitricis parentes.

&ificata, D. adnton.£n [umtma part« 4-titul, If«

DT

MARGARITA. D. Bernard. ferm.3. fuper

€Ap. $.

Salve Regina.

MARGARITA pretiofs, à negotiationa cz«

Chvl

MARGARITA, lau

de infinita redi &üta,in rega.

lefti, id cft, Dei filio inventa. Z44az2h. i. 4dem

sbidem.

WL

li thtono fita; cujus amor noftra vita, & noftrum

defiderium. S. Zofzpb. Steinfel opufc, a.

MARGARITA pretiofa,

Vq—uia pulchta mente

pu

MARGARITA pretíofa;cujus pretium non fuit

pet puri:atem,'candida in corpore per caftitatem,

Ts

de tetra, fed deczlo. Ricb.a S. Lawr. de /andib.

clara in operé per chatitatem , Margarita enim

]"m

Y

Firg. lsbr.6.

pretiofa reputatur fi fit pulchra, candida, & clara:

MARGARITA pretiofa, Z44arzb. 13, pro qua

Hem bidem.

T

amnia; que habentur, vendenda funt, ut ematur

MRAGARITA, habens virtutem abfterfi-

lr

-

yatn

B

MARIAN.&: LIBERJAL .

Witens

369

vam, in quantum abftergit peccata pratetita ;

przceffit enim omnes, qui ttanfferünt hoc ma*

7! U

habens virtutem refteictivam 1n quantum aní-

re, id eft prefens feculum, praceffit dignitare

mum reftringit, né luatad fütura peccata: ha-

przccffüt fan&titate , preceffr putitate, pre-

AL

ens quoque virturem confortativam , in quan-

ce(fit etiam carnis mortificatione, id eft, cure

p

)

tum confortat,& fortificat Cor contra mala prz-

tympano ; fed etiam in hoc preceffit, quia pti-

i

J

fentia, per gratiam, quam nobis infundit. Bers.

ma omnium tranfivit ; iila enim prima fuic de

j

Bufl. ferm. 1. de nominatione Maria.

a

omni humano genere, quz maledi&tionem pti-

MARGARITA pulchra in mente pet puri-

motum parentum evafir, ideo audire meruitab

A

tatem, candida in catne per virginitatem & cafti-

Angelo. Benedicta tuin mulieribus. B. 44/red.

tatezm, clarain opete per fan&titatem. /Zezs i

"hbb. feym. de nativit. B.Firg,

sj r

mariali fevm.2.de caronat B. Martia.

MARIA non amara.. £, fefepb. Steinfez,

,gi

MARGARITA pulchra, candida, & clata;pul-

opnfe. 4..

p

chta in mente per puritaremm;candida in carne pet

MARIA Propheti(fa, foror Moyfis, quz (am-

virginitatem, & clarainopere per Sandtitatem.

pto tympano jubilavit pro fubmerfione Pharao-

Ya

Maurit.de Villaprobata fevns. 22. corona nove

n's, & /Egyptiorum £xod.15. cutm ípfa pfallens

nge

B. AMarss.

mente, & fpiritu Deo jubilet pro fübmer(ione

vt

MARGARITA pretiofiffima.Lsdov. Blofins

frititualis Pharaonis & liberatioae populi fidelis.

T2

Rich.à $. Laur. de laud. Firg. lsbr. 2.

"

?u.Eudangia 2. AA B. Firginem.

MARIA, quz Exod. 15. tympano affumpto,

qw.mm |

Margaritum.

mortificationem carnis pet votum caftitatis pra-

pxæi:n.ät«i

MARGARITUM inviolatum vetz incortup-

cinuit, & infinite mulieres 1n choris Domino

L

tionis, quod proconjugiilcg.bus Ecclefia induit

pfallentium egreffz funt poft eam, quibus ipfa

É

&. Andr. Cret. orar. de Natyvit. B. Virgin,

pracinuit, ot cantent DEO, quiin coelis honoti-

! & Viigïi

MARGARITUM inviolabile, à Chr:to Do-

ficatus equum effraenem impetum concupifcen-

m lt

mino Joanni traditum. Joas. zfretinms Epsfc. in

tiz aícenforem ejus fenfum libidinis projecit in

TraBatu, de Dormtitione S5. Virginis Mariía.

mare amara poenitentiz, & Re!igionis. ZA lber-

Lal

MARGARITUM miri fplendoris, ac inafti-

ts Magm. im Po flillis [pev cap-Yo. Luce.

T

mabile. Tisephbuailes in erat. de Prafent.

MARIA foror Moyfis, quz primainter muli-

eres mare rübrum íaculi hujus ficcis pedibusab

B. Pavg,

u

humore. carnalium voluptatum pertrarfire po-

j

a

Maria.

W.«

tuit, & ideo choros Virginum ducens prima

lxc&kgääï

cantate meruit : Cantemus Domino Exo4.7$.

MARIA foror Moyfis, quz tympanum fa-

20

v

mens, choros virginales excitavit cantantes Do-

Robert. Bellarmin. conc. 2. faper Miffus eft,

u

MARIA vera contemplatione. Zemw ts comc.

uf

mino, quod per Mare(zcuh fine Ízcularibus fla-

; hurii^

Gtibus tranfierunt, S, dmbrolius 'sbr. 2 dePirg,

de Affumpt.B. Firginis.

arSo

i äf*m',f

MARIA, quz cxeuntem populum de /Egyp-

jol"

to COBGCP?[ uno utero, ut emergeret czleftis in

MARS ob vi&orias, & triumphos de ho(tibus

".

novam creatüram renata pfogenies. $. Petrus

reportatos. Bernardin. de Breflo ferm. 2. de Af-

Chryf. ferm.144.

fumpt. B. Pirg. Maria.

MARIA Magdalenz, cui non dimiffa (unt

jl

multa; quoniam dilexit multum, fed donata funt

Martha.

plurima, quoniam dilexit plutimum , & pluri-

MARTHA incura pueti nutriendi. Grarréns

T d

mum diligit; qui plurimum fufcepit, B, /facb,

"dbbas ferm.4.de. Affumpt. B. Pirg. Maris.

et (älb'

ferm- 3.4m Affumptione, B. Firg.

MARTHA, que proptium DEI filium, non

MARIA vera, figurata in Maria forore Aaton,

in domo, fedin utero fufcepit, & Deum, & ho-

"

pdldïp&v

qua przcedebat filios Ifrael, quando tranfierunt

minem, humanitatis indigentem, nonfolum ex-

mare rubrum, & precedeba: cum. tympano:

potibus pàvit, verum etiam

[

tc;'io»ribus cibis, vel

Aaa

""UM

inte-

POLTANTHEX

E il

interiori fuo

la&ealuit. D. adnfelm. in bom.

domo, fed in utero, nec illi cibum exteriorem

[ó

Eyang. fecndum Lecam lotravit Jefusin quod-

miniftravit, fed la&e fuo proprium faetum pavit,

[

[

dam caftellum.

B, Ifach. Abbas ferm. 3.de Affempt, S. Vérg.

MARTHA fatagens citca frequens minifte-

MARTHA ob ejus vitam, & follicitudinem

[j

zium, non enim quemlibet ex minimis, fed fum-

$& prudentiam circà flium fuum exhibiam ,

mum Deifiliam hofpitem fuüfcepit, nudum cat-

Martha enim (uit dam abiit in Montana, ut

Ti

Elifabeth gravidam & grandavai falutaret, ut

Di

ne, vel etíiam pannis operuit, efütientem pavit,

fiieatern la&e potavit, infirmum per infantíam;

vetulz ;uv'cncula tribus menfibus officiofé mi-

& jacentem non folum viitavit, fed ettam balnc-

uiftraret. Martha fuit, dum filium Dei & (uum

i

ando fovendo, leniendo, getando frequentavit.

panais ínvolvit , ubere pavit, & in /gyprum

t

ddemibidem.

fugiensipfamà malitia Herodis abfcondit. Mar-

lu

MARTHA, quz in domum füam Deum ex-

tha fuit; dum filium fuam folíicita io Jerufalem

cepir, cum poft filium omni humaua natura feli-

quæüvit, dum cum eo ad nup'ias ivit;dum afque

[UY

a

cior Dei filium concepit. Gwsbertus efbbas in li-

&

ad paffionem ejus à filio non receffic ,. dum

brode Laud.S. Mariacap.7.

pof maternos doleres, & refurtectionis lxtt-

r

.j

MARTHA, quz ipfifuo, univerforumque ca-

tiam filiumafcenfirüm in. celum cum difcipulis

Ll

piti fpecialiter miniftravit, quod alii generaliter

undecim ad moorem Oliveti perduxit, Pezrns

h

Bleff. ferm. 24.

&

)

]

veftigüs ejus attribuunt. Si ením vulgo egenti

tunicam przbsas ; illa omnipotentis, fio ex Dei

MARTEA per opera mi

feticordim . qug

Dut

fpiritu, & fuo fanguinecorporeum fchema com-

Chriftoexhibuit ; cibavit ením efuricntem, &

[/

Mi

pegit. Si panem porrigas, ilia o Creatori beato-

la&te fuz carnis potavit fitientem hofpitem prop«

M

rum uberum fomenta fuggeffit: fi meerenti fo-

ter nos, & pcregrinam non folum ín domo fua

ln

lamina prsftitifti 5 ifta paudii univerfalisaltrices

materia;i, fed etiam, in finu füo collegit s nudum

M

P

.

lachrymulas materog dulcedinis blandimento

füispannis tcxit, & veftivit

infirmum pet

li

deteráit

*

,

&tratem vilitavit, && cum incunisjaceret, pani-

"

Quiciuid prasogare poteris benefi-

WO

nis involucas, & fafcia ligatus, quam frequenrer

t

tio ; hac felici praceffit ob(&qqio. Jdem

fAp. 7.

adipfum tamquam irncarceratum venerit, imó

fia

MARTHA, quía meltisamatitudinibus pro-

quam ratiífime ab illo receflerit, explicati non

E

yocata, hinceít, quod ei dicitut, turbaris, erga

poterit.Cefar C.ffevcienf boutl.in Af«mp.S. M.

tny

F d.

plutima. Secundum hzc enim nomen ejus in-

MARTHA, quz fecundum

E

j

t

rum intet-

lt

d

terpreratur vis audire amaritudines , quibus

pretatur ittitans, & eft irrrrare idem. quod eva-

r

cüate; (uisenimotationibus. & metiris evacat,

joxta vocabuli etymologiam gloriofa mulier

Bo

irritarur ? tuam ipfiusinquit, animam pertrari-

& avertit iram Dei à creaturis. fuis, eft erram

&

fivit gladius, quot filius probra incer predican-

irrítare idem quod provocate ad iram, fub

MR

dum fuftinuit, tot macronibus multo gtavius,

alia verbi fignificantía, quia beacficiis, quz no«

T

bis mpendi:, demoncs provocat ad latratum,&

quam qui petferebat, imo cui irrogabancur, ipfa'

fti;

fuccubuit. /dem ibidem.

rictam ficut canes, Ricbard.à $. Laur.de laud.

D

MARTHA fatagens citca frequens minifte-

Firg. libr. 1.

lj

MARTHA, quz fecundum Iidorum íntete

rium, frequensenim mini(terium, circa quod fa-

l

tegit; ipfa fuitfollicirudo circa curam Domini-

pretatur provocans , quía meritó humilitatís

mï

€i corporis, quam in benedicta Virgine actua-

& voto virginiratis provocavit fpecie (ua; &

litas fic miniftrart, ut exterioris honoris obfe-

13.(

pulchritudine divinos afpeétus , qnandó videli-

quio magis, quamcontemplando Deo, aliquo-

cet altiffimas Dominus refj pexit humilitatem ari-

fi

tics infiftendum crederet : Quod enim cartia-

eillz faz, vel ideo provocans,quia rneríto humili-

[U

liter genuerat, & prz oculís (emper habebat,

tatisíug provocavit Deum ad carnis affumptio-

nimirum ferventiori (tudio iridefinenter arde-

nem, quando vifus eft ei dicere : Tu mihi fola

k

bar. /dem sbzdem.

placess orovocavit etiam Angelos ad admiratio-

Y«

MAKTHA, qua non füfcepit Chriftum in

ncm; unde dícebant videntes eam aícendet-

ten

&

MAÁARIANGS LIBER XI .

'71'

AO

tem Cast.2, Que eltifta, quz aícendit de de-

MARTHA fatagens citca freqdens minifte-

g

ferto ?. Provocat etíam homines ad imiratio-

rium, peroperaa&ivz vita erg

a älium. ddem i-

ho Fi!.l,

nem virginitatis, bumilitatis, paupertatis, & ce-

bidem.

teratam virtutum. Zdem zbídeps.

lcïq&a'i:-::

T

MARTHA,quz hebraicà interpretat prbvo»

MARTHA in /Egyptum eundo, & ind de-

cans , continüé enim provocat Deum ad miferi-

at

nuo redeuado. D. nreu. de Padua ferm. sn

cordiam fuper peccatores ,. provocat peccatores

t

f

Dominica s. poff. Trinit.

ad peenitentiam , & bonos ad beneoperandum,

MARTHA noftra, quz in utero & gremio,

Bernardin. de Buflofertn. 4. de Affimilat. Beate

T

v

& domo Dominum excepit hilarius quam Mar-

Mariz.

od

tha, díberr. AMag. im Po[hilis faper cap.. Xo.

MARTHA,quz latiné interpretatut Martem

).'!d!!. D

Luce,

tenens; ipía enim tenuit , ligavit, & conculcavit

j

MARTHA noftra quz (ia zmulatione mul-

Martem,id cft, Diabo'um inimicum humani ge-

netts, 7dem ibidem.

dumr

tos choros Yitgínum ad cclibem vitam provo-

m

cavit ( Martha enim provocans velirtitans in-

MARTHA, quz fua maxima humilitate pto-

dini

n

terpretatut, Zdetp séidem.

vocavit Dei filium, ut veniret in domum uteri fui

ft did

H

MARTHA provocans ad fui imitationem, 4-

virginalis. /dem ferm. 2. de A[|nmpti

?n. Santla

j

i

dem ibiden

AMarts.

MARTHA, quz dono DEI fpeciali fine mur-

MARTHA , quz interpretatur Provocans ;

(

n

muris turbatione omnibus miniftravit. Z4ezs

contínué enim provocat Deum ad mifericordi-

riee

dbidem.

am fuper peccatores, provocat peccatores ad pae-

N

Pltcmt

MARTHA de falvatione humani generis fol-

nitentiam, provocat bonosad bene operandum.,

1 009

licita.S.Fincent.Ferrerins ferm.i.de a([nmp.B.F.

TI

AMaurit.de l/illa Probata [erm. y. corena nova S.

*

)l

M

MARTHA, quz interpretetur provocans,

Mariía.

velirtitans, feu dominang: quia fua ftrenuiffima

MARTHA £fdeliffima , que Chriftum exce-

i

vt Dl

a&ione Diabolum provocavitad bellum, & itri-

.:W f

"

pitia domum fnam, in uterüm fuum , intra vifce-

A

tavitad fcandalum, & fibi dominata eft ad trium-

taíua, & in virgineo thalamo peregrinantem in

Mf

'hum. D. Bersardin. Senen[. Tom. 2. fertm. 51.

terris Regem glortz hofpitavit. S.7 bos.de V'i1-

4l f

MARTHA, non nomine, vel períona, fed

la noUa concion. 1. de Af[umpr. B. V.

TANCI

interpretaione; nam interpretatur ex Hebrzo

MAR THA follicitudine. RéZert. Bellarse. im

in latinum provocans, & Syto fertnone Domi-

conc, de "Affumpt. B. V.

T

hatrix , ex dervatione à Matte, qui fecundum

Mattyt.

ii

gentiles eft DEUS belli propter fortitudinem ;

uamvis ín pace vitam Enictiï.

; d *'

Szd ezrto ipfa füa perfe&tione virtutum pro-

pit

"

vocavit Deum ad incarnandum de easip(a eft Do-

D. Hieronym. in Epiflola, [fue ferm. de A/fumþt.

d

"]

d

mina celorum , & omnium: ipfa eft potenriffi-

S. Maria Virg.ad Panlam C9 Eu[lochium.

jf

ma ad bellandum pro. nobis contra malitiam

MARTYR a'iis martyribus gloriofior & mi-

| ld

Dzmonum, D. ntonin, in fammapart., 4,tir.

rabilior, caum novo & inaudito martyriigenere

" d

fuerit decorata, & veré novum & inauditum fuit

15.CAp. 45-

MAR THA, quz Deum in uterí füi domum

Beatz Virginis martyrium , quia cum alii marty-

Dmmtüï(!

uml!lm'

res paffi fuerint ín corpore; Beata Virgo paífa

tecipere digna fuit. /demin famma part. q.tet.

füit in anima & in corde juxta prophetiamSi-

«

j

J$. C&p. 4.3.

d

MARTHA, quz interptetatur Domins, quia

meonis dicentis , tuam ipfius animam pertran-

T

Ua

füper oranes dorainata eft fuz fenfualítau, &

fibit gladius, non enim potuit videreflium fine

mulüum

0

b

cotpoti. /der ibidem.

affe&tu materni doloris, gladius fiquidem paffio-

MARTHA, quz interpretatur provocans,

nis,qui pertranfivítcorpus, & membra benedidti

1 Q[IUNF)

pet füam enim maximam humilitatem pro-

filii ejus, id eft, perfe&té tranfivit, per compaffio-

fs il

vocavit DEI f

nem pettranfivit animam ipfius Genitricis & o-

i

jum venire in domum uteri vit-

li

ginalis.wldcm ibidens,

2

mnis filii plaga fuit tribulatio , dolor & triftitia

"Dd

Aaa2

€ot-

N

N

372

POLTA

cordis matzis. Álii enim martyres etfi tormen-

Maffa.

ta fenticbant in corpore interiori,tamen confo-

u

MASSA fulgida creaturz nove. Pesant.For-

latione refrigerabantur in mente, etfienim cor-

bt

pora pertranfibant gladit tormentotum pro

PHHAIHS elegia n laud. $. Maria Virg.

Chrifto , tamenanimz eorum delectabantur in

MASSA delibationis. 24lbersus AMMagnts s

Chrifto, fed Beara Virgo torquebatur in Chri-

Pqä:/'(li.t [nper cap. 1. Luca,

I

&o, & totam ejus animamtribulationis & do-

Mater.

loris vehernentia poffidebat. Jdiera de Beata

ii

Firg. Part. 12.contempl. g.

MATER benedicta Domini , & Regis omni-

N

MARTYR , cujus animam pertranfivit la.

um, ín qua omnesthefauri fapienciz, & fcientig

ld

Deifüerunt reconditi. $. Pasíus dpoffol. aptd

dius. Guarric. Abbas ferm.i1. de Annunt. B.V.

Amadeum vaptu $.

h jn

M

MARTYR martyrum ob dolores, quos fufti-

nuit in paffione unigeniti filii fui. Zem ibidem.

MATER Regisnofttí. 4dem ferm.deiranfta

)

MARTYR inanima. D. Bernard. ferm.de

Virg. apud Amadeum vaptu $.

Ht

MATER Dei, tanta puritate fplendens, tanta-

L

Beata Virg. [uper ind dpocalyps. fignum ma-

[

gnum.

que pulchritudine fulgens , ut fub Dei palchrita-

MARTYR commoriendo pto Chrifto. Gwi-

dine nulla in terris, vel in coclis major cogitari

hn

lichrus Pavus incap. 2. cantic.

poffit...$. 2dndreas Api[l. [erm. intranfita B.F-

L

apud AAmadeum rapin $.

lii

MARTYR, À marrytibus fpecialius glorifica-

MATEK fíuaviífinia. 4demszbidem.

a. Fonorius AAngulodsm.in figillo B. /aria.

D

MARTYR in anima , nam glad'us doloris,

MATER Dcidigna. $. feaunes ^poffol. [ere

Mi

qui pertranfivit animam ejus in unigenitt paffio-

mone in tran[itu Beata Virg. aptd Amadeum ra

iy|

tu 8.

NÀ

ne,pro amariffimo ei mattyrio computatatur.

- MATER Dei vera, verum enim Deum cone

Tib

E b.à $. Lasr.de laud.Vsrg. hbr. 2.

MARTYR martyrum. Zdez ibidem.

cepit, verum Deurm peperit, & quianon homi-

[

MARTYR noftra. D. Boxavent. in. fpeculo

nem purum, utaliz matres, (ed Deum carni hu-

(itg

manz unitum genuit. /dezz sbidem.

J.Virg.cap. 4,

MATER omnium hominum.

?

d.

Pin,

MARTYR per acutum doloris gladium in

Mi

paffione &lii. « Zbomas dquim. in cap, 12« d po-

MATER Dei electa. $, Thomas Apoff , ferm

ftkgz [

calypz.

sp tranfitu B.Vtrg. apud «Amadeum vaptu .

quis

MATER hominis à DEO affumpti , omnés

Pmïmæ

MARTYR , & plufquam martyr, in exetcitu

martyrum primatum tenens, quamvis in pace vi-

in gratia, & beatitudine fuperans. /dem ibidem.

M

tam finierit; nam quod veré paíIa fit; Simcon

MATER. DciSandiffima, imtaculata, glo-

n

Propheta loquensadeam dixit: tuam ipfiusani-

tiofilima, . Jacob. minor. Zdpoffol. in [na Ly-

enrgia.

Mi

mam pertranfivit gladius ; Alii quidem Sandti

pro- Chrifto paffi fuptín carne, Beata veró Dei

MATER gratiz , veritatis, & mifericordiz:

Itiy

Genitrix in ea partefüi paffaeft, que impaffibi-

S. ZMattbaus Apoffol, ferm. in tranfitu B.Vwg. d*

[

lis & immortzlis habetur , id cft, in anime vel

ud dmadeum raptu $.

Mi

MATER Domini noftti Jefu Chrift. $ 57-

b

mente: idcitcó plufquam martyr fuit , quia fpi-

ritualiter , & atrocius paffa eft , dum paffionis

mon "dpofTol. [erm. n tranfitu BV'irg. apud AAmde

n

Chrifti gladium ín anima fua fuftinnit; Conftat

denm raptus.

lii

namque quia plusomnibus dilexit, ideo, & plus

MATER illius, qui

ab aterno fuit filius. &

doluit, in tantum utanimam ejustotam pettran-

Barnabas Adpo[fol, ferma, $m tranfitu B.Virg. ap

T

fitet , ac poffideret vis doloris ; ad teftimonium

"dmadeum vaptu 8.

"g'»l

eximiz dile&ionis. Ejus nimirum dile&io mor-

MATER Dei, cujus virginitas lande digniífie

te fortior extirir , quia mortem Chrifti füam fecit,

ma, atque omni przconio celebranda. 5. Lscas

W

KExyn.Prag. in mariali cap. 158.

Evangelift. ferm, in tranfitu B. F'irg. apud admá-

L

?

deum raptu 8.

MÀ-

j

JRABUXWOE LIBER O

373

-MATER Dei nofiri, fola virginitatem,& rba-

MATER , qua genuit infantem,& Virgo pere

ternitatem complexa. Zdezmsbidem.

manfit. Jde»s bowilsa 1.1m diverfas.

?

[ l

MATER Chritti ex conjugio procreara , & fi-

MATER Salvatoris , nihil habens humile , nil

4

M

nevitoconcipiens. Zdem zbidem.

dejeQum. /dew bor.ilia 8. $o Lucam.

MATER Dei. D. Jgnatis Epiff. t. ad 5.joan.

MATER & VirgointaQa. Jdem hbomilia 1. im

Evangelif.

diverfos.

MATER Domini noftri JESU Chrifti. Jdeos

MATER , à cujus venerabili pe&tore non re-

$n Epiflolaad B. Virg. M.

ceífit Spiritus fan&tus , ad verbum Gabrielisela-

Mi

MATER Jeíu, in qua humanz natutz natura

pfas. D. Cyprianus in [erm. de Nativitate Chri-

d

fanctitatis angeliceíociatur, Jdems Epiflola z. ad — /fs.

4?0,364. 8

$. foanuem Evangeliff.

MATER, cui plenitudo gtatie debebatur. 7-

MATER Chrifti [efu Domini noffri. B. Dio- — demibidem.

tl

Teim.

nyf. Arcopagita sa Epiffolaad Paulum Pracepto-

intelle&tm, imbuerunt. demibidem.

MATER, cujus cor dulcedines, qu fuperant

ya

MATER Dei fa&aproter miferorum fala.

MATER , de qua Chriftus in Cruce follicitus

)ripu!:f.:-w

;

tem. Jdema in orat. ad B. Virg. apud $. Birgittam. fuit.. Idemin [erm. de pa[frione Domnini.

st

.....

n Revelationibus libr. 4.cay. 103.

MATER Domini, nullain partu natürz ipju-

MATER Domrni noftri.. Z/felito S«rdenfssin

mija

riàlzía, quoniam finetormento peperit , qug in

hbello detranfita. B.Virg.

Conceptione caruit voluptate. /dem im [erm. de

:

H

MATER noftrafanéta. Jdem sbidess.

Nativ. Chrifli-

MATER incorrupta. D. £om. «dlexandrim.

MATER fimul & Virgo. 4dem ibid,

m

$n Epi[]. contra Paulum Samo Satenum.

MATER Filii Dei , divinz virginitatis hono»

re pollens. . D. Zezoim ferm. de continentza.

xium habet ompium foenetatorem ; cmnes nam-

MATER Dei , atque Ancilla, quz fibi obno-

MATER de viíceribus fuis. Zertudiianus ie

»Dan (

jgmon ht

que debitores Deo cum fimus , Martz. Deus eft

libr. de carae Chrifls.

m

debitor. $, 4erbod, im borm.in feflo Purificat. B.

MATER & Vigo. /dets in libr. de ZMono-

Amia.

jjg H

MATER. Domini ,que fupmlcgcm exiftens,

MATER judicis & Redemptoris. D.Gregor.

7

n

n

felegi (ubmifit, & pura cum effet ,tempustamen

Thanmaturg. ts [erm.3. n dnuuntiat, B. Marie

'mws

quad'aginta dierum impolluas conftitutum ,

Firg-

ao

prefinitamque, obfervavit, Jdezs sbid.

MATER mitise f'uvenc. in bifforía Evange-

n

MATER intemeraro, Jdem :bidem.

lica libr. z.

d

MATER plaímatotis. Jdezm sbrderr.

MATER numinisalti, 4dem m biffor. Evan

lh&'. lïþr. l.

" Wlu

MATER Regis fzculorum.. Jdem :bidem.

3

.MATER facra, qua facrum ad templum a«

MATER pia. Jdemsbidem.

U

fcendit , ut legi novu miraculum manifeftum

MATER Deiinta&tiffima,impolluriffimaque.

p m[ü

"u

reddeter, partum, videlicet faum.. 4dem ibidem.

D. Zthanaf.orat. $a Purtfieatione Birgimis,

"11

MATER fupranaturam, habensfcetum fupra

MATER Domini. Zdem ferm. $n deferiptio-

jl

omnemirationem, jdem sbidem.

3em S$5. Deipara.

d!

MATER terzeftris, filium habens ecleftem.

MATER fÉine dolore aliquo. 44em i&iaknp.

j r

Jdemnibidem.

MATER virgo. Jdem sbidem.

MATER Det unigenitiDomini , & Regiso-

MATER vitz. Jdes fertm. in

fl fs

3

j

R

Evangel.de .S'S.

Dl

mnim Plafipatoris, & Creatotis cun&torum. O-

Deipara Firg.

31l

rigines bomil. t« in diverfos.

MATER Domini,tantam con

fecuta gratiäm,

MATER immaculata. /dem i4id.

quantam nullauequam mulier confequetur. 7;-

il

MATER incorrüpta. Jdem ibidem.

$85 Bofl . in Gomment. [nper cap. 1. Luca.

Wh h

MATER

MATER Domini, de qua leviter loqui non

verfes.

pueti Jeu. (dem bomsl. 3. in di-

dl

dcbet humana lingua, pertenuem enim habez

Jl

Aàa3

YOo»

:

3

: PPOLTANT 753&'

yocem, illius habita tatione, & inaminuta eft lin-

MATER. Dei noflri integerrima. /desp ís

guda, q'l

z pro dignitate, dicendi facaltatemnon — ferm. de laud. Bí M. ,

habeat, D. Epiphan. im ferm. de land. Fire.

MATER Dei, propte

t i,mpcrtitatü atque (ub-

MATER Domini propria, quantum revera

miniftraram divinitati humanitatem ab ipfa. 7-

(ecundum catnem , ex quá Dominus ipfe genirus

densin ferm.fiue Tratlat. de Margaritapretiofa,

r

eft. Jdem lib. ?. advev[us bavefes barefi 28,

dem-

MATER . fada abíque dolore. 4dems ;bi-

MATER immaculara , quz genuit Chri(tum,

qui eftanteipfam, Jdeus in [erm. de laud.Firg

MATER fili Dei, proptet Affamptionis mue

ti

Marze.

e

nus. Jdem 2bidem.

;

dj

MATER lucie eternz;lucis, que in Codloillu-

MATER mifericotdiz , benigna, & clemens,

hi

minatcopias Angelorum; lucis, quz illuminat

Jdem in orat.ad fantti[J, Des Genitricem.

——

ipforum Setaphima incomprehenfum oculum ,

MATER mitiffimi ; ac clementiffimi Dei; £

[u

lacis, quz illuminat folem fpleadidis facibus ; lu-

dem ibidem;

:

n

MATER virgo ». quz admirabiliter Regem

di

'cis,qua finesterra illuminat ad ctredendum Tti-

nitati ; lucis, quz dixit: Ego lux in mundum ve-

omnium peperit. ddems£n [erm. de laud. B. Ma-

M

nj ; lucis, quzaffumptaeft, & illaminavit cun-

rie Pirg.

109)

MATER incortupta. D. Gregqr.

| A:z/ï HMÍ 0«

N

, qux funt in colis, & in terra.. Zdemibi-

rat.in Cbrifli nattvitate,

li

dem.

MATER Salvatoris, qux genuit príncipio ca-

MATER & virgo fimul, cui nec virginitas

fre

tens vetbum, filium, (cilicet eamdem cum patte

rtum ademit, nec pattus virginitatem

lh

habentem thronum confübftantialem Patri , &

dem ibidem.

(glvit. l.

M

MATER Joannis , propter dile&ionem, &

Spititui fancto; qui cum Patre, & Spiritu (an&o

hj

e(t ante fzcula , qui concameravit coelos , & tet-

non propter generationem, D.Cyrilius

Llüerqþ-

M

tam condidit. /dem ibidem.

Iynitan. Catbec.7.

ht

MATER fancta, de qua Dei Verbum fibi ipfi

MATEA unigeniti filii Dei. 4dem ibidem.

M

MATER abíque ullo viri femine pariens

carnemi efformavit, Jdem libr. 1. contra lmr(e/:x ^

D 4

beref 20.

3

Deum. D, Gregor. ANazianzen. in Tfagædia de

— BR

N

MATER vt

vcntï,um. Meno libv. $. adver[us

Chriffo patiente,

CIGHM

MATER Chrifti veneranda, Jders ibidem.

a'emi'?

berefes, harefi 78

MATER. expers viri, & dolorum, qui folent

M

- MATER Dei, qua nihil nobilias.

$. d mbraf.

libr. 2. de Firgin.

H

in partu acerbi confequi. /de»s sbidem.

ftm

MATER Domini

Aqua ipfeDominus redem-

MATER fllii , qualera ulla unqusm muliere-

Ebüa

turus mundum, divinam operationem fnam in-

nixa eft,Parens. Jdem ibidem,

M

Md

choavit , ut , per quam falus omnibus parabatut ,

MATER ,que primum integrum puruuique

eadem prima fructum falutis häurit;t ex pignore,

corpus femper geffit. Idem ibidem.

M

4dem libr. 2. [per Luc,

MATER vitgo. Jdemeibidem.

ftt

]

'MATER Domíni, nu

llo convitio fnacu!anda.

MATER martis infcia. zfure/is Prudentits

Mi

Idem ín. Ep. ad T'beopb.

in Zpotbeofi.

dica, Ideä ilidem.

[ /'üj

MATER. Creatotis otmnium. 2dpspbiloch. $u

MATER pu

m

orat. de occurfu Domini JESU Chriffs.

MATER Domini. D .Gaudentiut Iratlat.e,

h'

MATER Domini. Jdem sbidem,

de letlione Evangelis.

[/]

MATER fapientiz. 7dem sbidem.

MATER alma Chrifti, filii Dei vivi. D.Ephr.

TW(

in ferm. de laud, B. M.

MATER virgo; que de Spiritu fan&to conci-

&

piensita Deum & hominem , quem pudicote

LP

ibidem.

MATER beatiffima , Gvc celcbcrrima.c Jderfa

tero geftaverat, edidit.& apud incorruptam tau-

LU

ti hominis matrem;poft divinum pattum glorio-

MATER Dei inculpata, integra, & facrofan-

J

&iffima. Jdemin|Zhrenis, ffve lamentationibus

fior integritas permaneret, /dem Tradhatm I5

70fg

contra avaritiam 2uda.

MA-

fanti]. Firg. Maria [nper palone Do?ini,

ERN

U OBIBIZXNGE LIBER XI

Z

; ii

MATER antequam nupta. D. Élieronym. in free ferm.de Affumpt. S.AMaria Virg, ad Paulam

libzro adve

Euflochtium.

natqu;rfi»

B. Marta.

rjus Eluidium de perpetua virginitate &

MATER virgo , quia dum fru&tum przgna-

iil

MATER be

ata, 4demin Epiflela )!z'a frue fer.

tionis extulit,íntegtitatis difnendíum non incur-

tht

de Affumpt. B. M.F.

tit, /dem iz alia Epiff. frve fertm. de Al]umpr. S.

lnh

MATER Det vera. Zdem ibidem.

AMaris Fir

MATER Domibt Chrilti, /dem m Epiff. ad

MATER Domini. 7imotbens Presbyter Hie-

ii

Roflicum Narbonenf. Epifc.

de7. gmdt'bm E.

-

rofclymit. tmorat.de Propbeta Simeone Dei fufce-

elefía.

tove.

d

MATER Domini,in cujus cotmparationenul-

MATER

',Lquæ honerandum, & fordíum es«

u

(itior

lainventtur perfecta qvamvis virtutibus eximiis

pertem partum pottavit, Zdem ibidem.

comptobstur. /demin Epsffola frve [erm. de 24f-

MATER fané&a, Domini rotius univerfi, D.

Jumptian. B. Maria P'irg. ad Panlam €$ Euffo-

Bafilius feleuc. ovat. m AAnmunciat. Deipara.

Vi

cbl'limc

MATER abíque nuptiali confuetudine, Ca-

lul

"

MATER Domini, qua nihil fplendidius, nihil

3

arius Dialogo s.

niobilins, nihilcaftius.| Zdem tbidere.

MATER perpetuz virginitatis. 4d. Dialog.r.

d

MATER Domini , que Deum nobis genuit

MATER lan&a , quam Domínus loco Ev

& hominem . neque hominem fine Deo; neque

fufcitavit : pro illiusenim poma huicfalutem per

fine homine Deum,fedDcum & hominem anum

n

proprium fervum Gabrielem mifit, in hac fanans;

gl

&verum Jeíam Chriftum.- /dem ibidezm.

uz illa deliquerat.. Zdem Dialogo 2.

MATEE. Dominivitgo. Jdem $n hb.t. adver-

MATER Dei, thalami ignara. $. fo. Gbryfoff.

dul

fés fovinianum,

Orat. in ANativtt. S. Prrg.

MATER &lii Dei Patris.. Zdenmip libr. adver«

nb

MATER ejus; qui à Patreanteomne Princi-

fns Filuidium de perpetua virginitate B.AM.

pium genitusfuit. /deas oration. in Hypap.

ml

i

MATER g:':zt:';,:m. 4desm in

MATER immaculata. /dem orat. 2. 1 fatr-

E Pi/fola, frve fer.

m

,

de Affempr. B. M. F.

&if. Deiparam.

J mmf

MATER illius . àquo Petro Regni ceeleítts

" MATER lacis. Jdem oratz. in INat.S. Pirg.

clavis datz tunt.. /2e: 9 Epiflola ad Calantiam

M A'TER partens,nec vulvam aperiens. degs

de infliimtioue ssatvisfatnilias Tomo prisao,

bomil.in diezs Natalem Chrifli.

d

m q i

MATER intemerata. /des im Epiffol. [ive

MATER pulchrz dile&tionis , cujus atdes &«

li

ferm. de Affumo

nunciant gopïx!i , ejufque glotiam annunciat Ec«

Enffta: bium.

f. B M. Firg. ad Panlam &$

Cle(ía. /desserat, 7. i& 58. Desparam.

qü d

MATER & obftetrix fifii fui.

IJem i2 libr.

MATER, qui peperit veritatem,cum vir non

p

adverfus. Hzlvidium de perpätuaw'rginit.S.M..

adfüerit ad conjunctionem. Jdem ibidem.

MATER, noa de matito. /dem inalia

MATER vera verz vitis. 4dem bomidia $n di«

i

Kftue fevm. de AMouxmpe. B. M F.

EP»?:/?«

-

em natalesi Chyifli,

j

"

MATER Sslvatotis. /deza in Epif?. [jve ferm.

MATER vitz uofltte» Zd orat.in thl.il?irg.-

de Afumpt. B. Maria Firg. ad Paulam, €&$ En-

MATER inter virgines. T'beodorus -Ancyr. 0«

FL«« btüm-

VAt. i5 S. Pirg.

Ml

.MATER landla filii omnipotentis, Zdem ín

j MWI':

7RAÍnA.

MATER vitgo. ddem orat. 2. denativit. Do-

&lia Epiff. [fve ferem. de Alfumpr. B. Maria Pirgs

00 g.

MATER Domihi, quarrdo ill

um pep&rit, qui

!

MATER V rginisnoftri, id eft, Chrifti. dem

náfci volut, $, Proclns snerat. f.qua eff de lau-

ul

r&nc'*

in p

dib. S. Firg,

wl

elogia ad Pansmachium pre libris advgr]iu

fovisisgum.

MATER fidelis. desm $m orat. 6. qua eff de

nco(ïll?'

V

MATÉR virginum. ZJem in libr. t. adverfus

laudib. S. Firg.

npanurü

DUIMIAHTIPI

MATER »efícia viri. Zdems $n érar. 4. qua eft

,

MATBR vitgo virginisfponfi, 2dem iz Epiff.

in dietm na:nlm Domini.

j

U

MA-

-

s

p

5

POLTANTHEJE

MATER f(ublimitatis. Zdeme

18j

MATEA finecommixtione viri , in partu de-

5

] expäfxïia.vfe fua'

lotis expers. /dem tm orat. 15. que ef? in S. Pa-

per Magnificat.

t

ha €8 S. doau. Evangelsflam.

MATER fui Plafmatoris. Idemibidzm.

MATER totius mundi. Zdese ferm. Tom.20

n

MATER virgo. Jdene inorat. 1.de laude V ir-

ad Fratres ss Ereszo.

M

ginis

frist

MATER inc

emprchcnfäonis incxplicabilis.

MATER veta Regis Regum. Jdega iw ferm,

$. Amphil. Syde Epifc-orat.in $. Deiparam.

de Affumpt. B- Virg. Maria. 7om.i0.

M

MATER virgo. Jdems lzbr. 2. de (ymbolo ad

[

MATER. intemerati(fima .(än&itatis.- Ideme

Catechum. cap.$-

M

ibidem.

MATER nova. Jdens ibidem.

MATER vitgo poft partum..Jdezs ferm.i; de

Vü!gdx

MATER . (plendotis nefcientis occafum. J-

ANat. Domint, quieft 15 .de tempore.

i

dem ibidem.

MATER Daomini noftri JESU C

hefti, [de&

M

ferm. 9. de nativitate Dumini , qui efl 3. detem-

hn

MATER virgo, fuis (emper facris illucentibus

pore.

D)

fulgoribus nobis afferens mitabilia. . 12ems ibi-

Mi

dera.

MATER Bominici corporis. JZer ferm. 6.

MÁTER.abaltiffimo creata. D. 44ugtfin. li-

de nativitate Domint, qui e[l 10. de tempore.

lod

MATER ele&ta, Jdem ferss. z. d Frairettn

fti.

byo 2-de [ymbolo ad Catechuns.cap.j.

Eremo.

Árin

MATER aterng Vitginitatis. /dem [erms. 18

MATER fliiDei. Jdenm i libro de AAffumpt.

li

de nativit. Domini , quaeff 22. de tempore.

MATER capitisnoftri. Jdew; m Isbro de fan-

B. Maria Virg. Tomo 9. operum ejus.

[/77

BaVirginitates

MATER focunda illz(a virginitate. /d. ferm.

Mi

MAÁTER Chrifti corpotaliter, Jdems tbidetr.

10. de natiwt. Domini , quiefh 14. de tempore.

lii

Mi

-MATER Chrifti Spiritu & corpore.. /dem i-

7

MATER gentium. Jders £ ferm.de Affumpte

bidem.

Beatiff. Virg. AMaria Tamo vo.

N ?

MATER. Chrifti fþiticualitcr,faciendo volun-

MATER gloriofa. /dems /&rw. 19. ad fratra

tnodo

tatemDei. Jdemibidem.

i& Eremo.

«

Qrt

MATER incotrupta. Jdems t fer

»f. l- dfnd'

Mi

MATER , cui filius foecunditatem attulit, led

Tsv

non abftulie virginitatem. Jdem ébr. 3. de [ymmbo-

tivit. Domini, qui eff j. de tempore.

load Gatechum. cap.4.

MATER. intacta, Jder ferm.14. de ANatinit.

dj

MATER Cteatoris. Jdem ferm. 14« de INats-

Domint, qui eff . de tempore.

M

MATER intemerata. /des /erme. i8. de ndtiV.

tir. d

vit. Domtmni,qui eft 18.de teuipore.

Domini, qui eff 22

. de tesopore.

M

MATER Dei, Dei manu fabricata. dIdemino-

brorum Chrifti , quod nosfu-

vat.de quimque karefibus cap. 5-

MATER mem

&tetn

MATER Deihominisvera. Jdem i ferm.de

mus, quia cooperata eft charitate;ut fideles in Ec-

Skph

Mariía-

clefía nafcerentur , qui Chrifti capitis funt meni«

j

A5ffumpt. Beatiff. Virg.

Idem in libro de .4[-

bra. Jdemin lib. de Jantla Vwgrnitate.

&

MATER Dei propria.

MATER mundiffima mundiffimi filii. Jde»

nf

