fi mundus deptimit , filabores fuos & lu&tas de-

VIRGA vittutis divinz , quia ejus fide, vita,

rideat , quorum iniquitas prodit ex adipe, tene-

»

Parta , exfpirans vitiis , ad virtutem faculum ref-

re debet in carnalibus cordis faí , quz habeatinfa

Piravit. 2dem ibidem.

Amygdalinum foccundiratis , popüleum virgini-

as

1

VIRGA vittutis , quam emifit Dominus ex

tatis,, & platanicum juftitiz, & fanditatis vel fim-

Sion, quia ficut dicit Iai, Egteffaeft de radice Jef-

licitatis. 4dem feram. 2.de Affumpt, B.Virg. M.

fe , ottaeft virgo deftirpe David : quificut ipfe

VIRGA thuris propter difciplinam vitz con-

p:l

de Íc in P(a/m. z. teflatur copftitutus fuper Syon

templative. Jdemibidep.

D

montem fan&um ejus , pradicans preceptum

VIRGA, vosata funiculus. Zacchb.n.

"a in

ejus. /dem ibidem.,

altum fe elevans odorem füavitatis emifit. /4, ;2.

E

VIRGA Aaron , que fronduit eredens An-

VIRGA cujus proceritas inattingiblis. . /s570-

gelo » Aleruit concipiens in utero , germinavit

Á

gent. Papa 3,18 Ensomia de Beatifjua Firg, M.

[

VIR-

*

h—

76

POTUTIANTITE

as

VIRGA erecta Pc—;: devotionem & fpem./4.sb.

in mundo,é quibasunum de maxiris eft , quod

a

VIRGA [flexibilis pet. manfüetudinem , &

verfa in colubrum, dracones /Egyptiorum devo-

compaffionem proximi. Zdemsbidem.

ravit, quia cum de (e Chriftum in fimilitudine

carnis peccati genuit, omnia crimina, emnes Ha«

tkct

VIRGA florigera per virginalem Conceptio-

j

nem, & gloriam virginitatis. /dem ibidem.

refes impiorum , que Zgypto hujus uundiillu-

lunta

- VIRGA fragilis per obje&ionem fui , & pet

debant, cum vircute prolis, tum exemplo luz fan-

Aine

udorem. 4/dem ibsdem.

Giratis delevit. — Zdem ferm. i. de A[u'rqpt. B,

M. Firg.

diked

VIRGA frondofa per fan&tiffimam converfa-

a&

tionem , & perbonorum operum executionem.

VIRGA Moyfis, quz dracones /Egyptiorum

qtitjt

Idem sbidem.

devoravit. Exod.g. Quatenus venena peccato-

u

Ü

VIRGA fructifera per partum vitz zterna, &

rum, & renebras hujus mundi per (olemjultitig ,

Yi

er prztogativam feecunditatis. 7de» sbides.

de fe procedentem illuminavit, Zdem ferm.r. im

T

VIRGAÁ gracilis per humilitatem & defpe&tio-

"nnunc. B. M. Fivg.

ildh,

nem mundi. Zdem iidem. .

VIRGA, que omni petenti patriam

qtníen

VIRGA procera per longanimitatem , & cha-

turimitanda. 4dere ibidetz.

A;ropdni-

titatem. Jdemzbidem.

VIRGA virtutis Dei P/adm. 109, Quiafilius ,

guiex

L

VIRGA virginalis, que florem Chriftum pro-

qui e Dei virtus, & Deifapientia, ficutflosde

tient

duxit. Zdem :bidem.

vitga , fic de Bearz Virginis natura, fecundum

Vi

VIRGA jJeffe , per quam Ecclefia à Diabolo eft

carpem proce(fit. /des ibidem.

VIRGA virtutis Dei, quia in humanitate ;

fü

liberata,ficut populus Dei à Phareone per virgam

Oph'r

Movíis. Honortus Auguffodun. in figullo. B. M.

quam Deus alumpfit, de illa hoftem illumanu-

Atot

VIRGA Aaron, quz intabernaculo pofita, in-

quum potenter proftravit. Zderm ibidem.

Vl

tetcateras tribuam Iftael virgas loruit, & ger-

VIR GA de radice Jeffe , cujus flos & fru&us

mibavit Amygdala. AVszer. 17. Floruit plané pa-

Cj

Salvator. Cefaríns Cifferc. im bom. de: Fifitat. B.

Firg. Maria.

Y

Ejl

tiendo Chriftum , germinavit Amygdala, quan-

pet

do multajutorum millia,fuo exemplo ad vit no-

VIRGA de radice Teffe exorta,que florem no-

Vittul

vitatem convertit. Zdbfalon 4dbbas in ferm, 1.15

bis protulit,faper quem Spiritus feptiformis gra-

d:nnunc. B. Marie,

tiz requievit. Zdez 1 Prologe lib

Vi

."' de miracti-

ficat

VIRGA , de qua proceffit flos ille campi , ftu-

dis B. M. Firg.-

lii

&u, odore, pulchritudine fingularis. 4Pfalon

VIRGA divina, qux pafhonum pelagum divi-

fola

h5 bbas in[erm. 1.in amnunc. B, Maria,

fit, 75e04. La[ch. Imp.in Can. ad $5.Deiparam.

VIRGA victoriam przbens omniuinque ad-

Tie f

VIRGA gracilis per innocentiz puritatem;fle»

verfatiorum elationem interceffione fua fortiter

tord

xibilis per obedientiz virtutem, tecta pet opera-

[tis,

tionem juftitiz , eminens per perfeverantiam

confrtingens, Z4erm ibidem.

virtutis , uhiformis per morum concordiam. 7-

- VIRGA nunquam arens. 2. fofeph Steinfeld.

ltob

dem sbidem.

OPufi'- 4

Yl

VIRGA

tipi

VIRGA inter virgulta Pa

-radi[ï, exortà , ad

AatoB, qua pepetit amygdalas , ' que

quam fluvius fpititualium charifmatum abun-

funtcibus infirmantium ; quia Matia pietatiso-

ditigu

dantius, quam ad cztera derivavit , utpoté qua

pera Chrifto, qui dicit: Infirmata cít in pauper-

Á

fructum meliorem , & (ublimiorem ceteris erat

tate virtus mea P/a/zs. 3o. de ptopria fubftantia

p

h

produ&ura, quo & tntettis homines, & in Coclo

exhibuit, nec ceffat unquam rmembris ejus hujut-

fpiritus pafcerentat. Quid enim aliud fuerunt

modi operamifericorditer exhibere. Rich, à 5.

fttlgc

Spiritus fan&i obumbratio, plenitudo graue;fer-

Laur. de laud. SS. Firg. libr. 12.

«

1gm;

vor fidei, caftitas virginalis, quam (tillicidia que-

VIRGA Aaton , quz pepetit füpra naturam,

Conf

contra naturam, id eft, coatra folidum curfum na-

dam gratiatuim in ipfam defcendentium , utcre-

lil

fceret & faceret fructum. Jdem ferm.5, de Af-

ture, & non Gmpïicitcr contra natuürana , quia ni-

wimpt. B. M. Pirg.

hil naturalius eft natutz , quam obedire ordina-

XIRGA Moyfi , per Quam Deus fecit mirabilia

tioni Creatotis fui, peperit antem amygdalas, vel

L:

^

nu-

A

MARIAN& LIBER »

XVITL

z5

qui

nuce$, ficut dicit lia translatio, per qua videlicet

num.fcilicetinvocando nomem ejus, quia ipía eft

den

amygdalas, vel nuces fignificantur multorum ju-

virga vircutis, fed (itantummodo habeatur in o-

udint

ftorum millia, quosad vitz novitatem , füo quo-

re, licut. illihabent, qui eam tantummodo lau-

sH

tidic convertit exemplo ; vel pet nucem , aut a-

dant, vel falutant nihil operautes ad honorem

iilt

mygdalum Chriftus, incujus períona triplex füb-

ejus, non bené defendentíe per eam; accipiatut

tlte

ftantia: cortex amarus, caro quz palfa eít amari-

ergo ttipliciter in corde per meditationem , & a-

a

tudines paffionis, aucleus dulcis anima,in qua fuit

morem,in ore perlaudem & falutationerm,in ma-

dulcedo fraitionis, nam fuit (imul in unum via-

nu per operationem, & operum conformitatem ;

tor & compreheníor : Tefta divinitas ucrique

&ita erit utiliffima ad omnimodam defen(ionem.

u)

X

unita,in quafortitudo tnfaperabilis,quz abícon-

Propter hoc dicitur A4farc. ^. nihil tuleritis in

liig

dita fuitin paffione. 44bach 5. ldemsbidess.

vianifi virgam tantum , id eft, Mariam, per ju-

VIRGA Aaron, quia inftar illius virgz aride,

gem meditationem ad defen(ionem noftram. /-

ul

dems ibidem.

fine humote vitilis feminis peperit amygdalam ,

id eft, genuit Chriftum, qua ícilicet virga lloruit

VIRGA dire&ionis, & vitga regni Domrni ,

At

Pfaím.109. quz dirigit meritis orationibus,& ex-

confentiendo, fronduit giguendo , fru&kificavit

jits

pariendo. /dems ibi dem,

emplis quotquot ingrediuntut in regnum filii (ui,

psde

VIRGA aurca Angelis, & beatis,qui Reginam

& ab ipfa quetenda eft per orationem dire&tio ,

vident in decore(uo. /dem s&idene.

& condu&us , ut ei dicatur , ficut dicitur filio

n

VIRGA autea Affüeri , fabricara manu caele-

P[alm. 24. ditige me, 6 Domina in veritatetua,

ftis (apientiz, quai de triplici auro, id eft, deauto

& doce me, quoniam tu esalus, & falvatrix mea.

Ht

Idem ibides,

,

j

Oph:: virginitatis, de auro Arabiz humilitatis, de

auro Hevielat charitatis. /dem sbidem.

VIRGA fetrea malignis hominibus, & ipfis

VIRGA aurea Affueri , in cujus condu&tu ad

Datnonibus ; quia per eam infringuntur capita

tl

iniquorum, undé dicitur Chriftoin P/a/». 2.in

73

Chtiftum ingredimur, & quamediante, videtur

Efiber. 4. quz non dicitur fuiff: deaurata quafi

virga ferrea tanquam vas figuli confringes eos.

perexceriorem apparentiam, fed aurea pet veram

4dem sbidem.

mb

virtutum exiftentiam. Zdem ibidem.

VIRGA gtacillima per fammam humilitatem,

isgü'

VIRGA confolationis, de qua in Pf4lm. 22.

quz flatu aurz tenuis, vel humilis falutationis, vel

ta

ficat enim Deus pate: Domini noftri Jefü Chri-

orationis facilé potetit ínclinari ; inclinata verà

fecum afferet florem, & fractum fnum. . 4desm dz

i

)

fti pater eft mifericordiarum, & Deus totius con-

folationis, qui contolatur nos in omni tribulatio-

laud. $S. Firg. libr.i.

yinith

nenoftra 2. Cor. r. fic & Mariamater e(t miferi-

VIRGA impugnationis , qua mediatrice pro-

TE

cotdíz, & confolatu: , non in tribulationibus no-

t

jicitDominus beneficia fua ad nostanquam lapi-

fitis, ifi peccata noftra prohibeant bonum iftud

des vivos, ut fibicapiat, & vendicet humani cor-

Ànobis. Jerem.4.. Idemibidem.

disatcem, & anima noftrz civitatem. Zdem 4e

nfl/i-

laud. SS. Vsrg, (sbr. 12.

VIRGA confíumptiounis, cujus fümmitate te-

tigit Angelus panes,& carnes Gedeonis,& afcen-

VIRGA Jonathz , in cujus fummirate gufta-

qh*?»

ditiguis de Petratotum coníumens holocauftum;

vit mel, & illumipati funt oculi ejus 1. Reg. 14.

)j

Maria enim virga mellea, mellita pictate, charita-

d

ficut legitut fedicuns 6. nam fialiquis hancvit-

l

gam, id eft, Mariam ; manu tenuetit per fimilitu-

te benignitate, quam fi (zepiis ori noftro appo-

us

dinem operum, & per difciplinam;que virga eít,

namus, ipam orando, laudando, benedicendo,

j

confitendo, ejus magnalia przdicando, feutire

M

tetigerit carnes fuas , id eft, fe carnalem: cxibit

Y

ignis charitatis de petra , qui Chriftus eft , &

poterimus melleam ejus dulcedinem , & illumi-

coníumet in eo quidquid invenerit confumen-

nabunturoculi noftri interiores,id cít, intells&tug

[301)&

dum , per adjutorium hujus virga. Idem i-

ad cognoícendum , affe&us ad diligendum ma-

i

-bsdem.

trem; & filium. Zdem sbidems.

1 hi

VIRGA defenfionis, qua fe debent fideles de-

VIRGA irtitationis , cum virga enim folent

[j

j

fendere à canibus , hocc(t, à morfibus tentatio-

itgitati cancs , & provocari ad iétum , & latra-

as, n

5

Ff

tum,

[

L

--

»25

POLTAN'THE.t

'VIRGA Moyfis , qua tuinc humani cordis du.

y

tum, &illi, quidevoté Beatz Virgini ferviunt,

quni

diabolum ad iram provocant, & incitant ad ten-

titia , tanquam petra percutitur, eum peccatot

sandum., Zderm ibidem.

induratus tefpectu gratiz mifericorditer ab eat&-

dintl

VIRGA lignea hominibus mundanis, quibus

girur, ut ab ipfo laant rivuli lachrymarum. /d. ib,

D

lrl

attulit fra&um vitz , quia lignorem eft ferte fru-

VIRGA Moyfis, quam Moyfes tenebat in ma-

10ndi

étum. 7de» sbidem.

nu E»od. 4. tenctienim debet in manu per fimi-

VIRGA senfarationis , quz data eft Joanni

litudinem operum , non io ore tantum perinvo-

ii

aMpocal, rr. ondé dicit, datus eft mihi calamusfi-

catíonem & laudem, velin corde per fidem, que

Yi

u j

milisvirgz, & dictum eft mhifurge, & merire

fine operibus mortua eft. 7dess sbidem.

templum Dei; & A'tare. Si enim volumus pertí-

V!RGA Moyfs, tunc devorans ferpentes, id

&i

neread templum , & Altare dominicum , necefsé

eft, aftutias Demonum tentantium, quando facit

i en

cum tentatione proventum , juxta illud P/a/ss.

e(t nobis hac virga per imitationem meníurari.

3

giD

Jdem ibidem.

106. omnis fapientia eorum devotata eft. /4. ib,

l;

VIRGA Moyfis, per quam fecit figna in ZEgy-

VIRGA odorationis , id eft , vi:ga odo:ifera,

mlf

pto, & ad quam ip omní neceffi'ate decurrebat.

qua quofcumque per gratiam tangit, odoriferos

(um

Exod. «, quia Chrftus per Maríam mirabilia fe-

reddit ; de quadicitur Capt. 3. quz ett ifta, qua

qum

citin mundo. Zdem ibidem..

aícendit per defertum , ficut virgula fumi ex ato-

Vi

VIRGA Moyíis, per quam interrupit Domi-

matibus. Ideó dicitur Ecc/. 24.quafi libanus non

Tuinis

nus petram, id eft, humani cordis duritiam in E-

incifüs , quod eftthus integrum , vaporavi habi-

squi

remo,id eft, in peccatore tnfructuofo ; pleno fe-

tationem meam, id eft, illos, quos inhabito per

2

fiétt

ris,id cft, monítris peccaterum; qua duritiain-

ratiam. Zdem sbidess.

meri.ti

terrupta, adaquat peccatores, id eft , reficit aquis

VIRGA paftoralis,quia Moyfes gregem faum

fioxt

minavit ad interiora deferti £xoZ. s. quia ficut

dds

4dene ibidem.

lach;ymatum, qu& provocant aquas gratiarum.

Oves regente virga minantur, ficexemplo Mari

QQtN

VIRGA Moyfis, que ore aperto ad filium ex-

corciguntur mores fidelium, & quafi quodam or-

qui

erandum devorat, & annihilat ferpentes , id eft ,

dine componuntnr. 74ez» ibidem.

ficn

aftutias Damonum, & tentationum, animas ve-

Gtes

VIRGA percuffionis, de qua dicitur Jfas. v.

nenantes , undé dictum eft ferpenti Gewef. s. ipía

percutiet terram ; id eft, qui nimio affeta uniti

Y

conteret caput tuum.. Zdesm ibides.

fünt terrz, & quafi terra effedti : virgaoris fui;id

Dite

VIRGA Moyfis, quz ve:fa in colubrum dra-

eft, Maria, queait Erc/. 24. Egocx orealtiffimi

Y

cones /JEgypriorum devoravit Exod.7, quiacum

prodivi, qua fcilicet mediante percuffir Julianum

titi

Maria Chriftum induit carne , qua fimilis erat

Apoftatam, qui fidem Catholicam reliquerat pro

Coni

peccattici, haaefes quibus impii /Egypto , id eft ,

acquirende principatu Romano. Zdemsbsdem.

mundo illudebant; cum vi:tute fuz prolis , eum

VIRGA percuffionis , de qua. //a. e. pavebit

lg;cu

Y

exemplo faz fan&itatis delevit, quod impletum

affür virga percuffus , Diabolus enim pavit no-

Vtío

síft, quando ipfa cum filio ingrediente /£gyptum

men & imitationem virginis; quibus percutitut

pm|

omnia idola corruetunt ficut predixerat J/ai45 19.

& vincitur, ficatcanis baculolzus,cum videt ba-

l(

ddem sbidess.

culum levari, fagit. /dem séidems.

Dos

VIRGA Moyfis, quà percuffaeft petka. Exod.

VIRGA picationis, qua mediante extrahun-

R

17. & fluxerunt aquz ,ità ut biberet Populus, &

turpifces, id eft, homines deluto aquarum multae

V

jumenta, Petra enim Chriftus nunquam ita feve-

tum, id eft, mandanarum, & carnaliam volupta-

P(T

tus, aut durus eft erga peccatores , quín effandat

tum, qux multzfaünt, & quicumqua peccatores

L

aquas gratiarum vel indulgentiz , fi hzc virga

de profundo peccatorum, & de mari, ideft , de a«

Q

ipfam tetigerit pia-eratione , propter hoc dicitur

mara dulcedine mundi: quando fcil. exemploMa-

Num. 2o. quod cum Moyfes elevaffet manum,

riz conremnentes divitias , paupertatem ample-

ii

a

percutiens virga bis filicem,egreffz funt aqua lat-

xantur,linea.qua ferrum virge adherectotuspro«

u

giflimz, id eft, copiofa fluenta mifericordiz,ita ut

ce(fas vita ejus, hamus aduncus oratio ejus , inef-

tj

biberet Populus , id eft , rationabiles ; & jamenta;

Á

catio, univerfa bona, qua nobis pet ejus miferi-

ideft, brutales. 4dem sbidess.

VIR.

LU

cordiam mipiftrantur. 44. ibid ,

7

— MARIANR. LIBER XVIII.

779

Id

* VIRGA predicationis , quz fola datur predi-

crucifigi poffet & mori, & fic redimere mundam,

CAlQI

Jdem sbidem.

5

catoribus ad portandum :n via , undé Z44arzh. 6.

G

dixit Dominusduodecim Apoftolis, nihil tuleritis

VIRGA vigilans, id eft , ad vigilias excitans,

1l

fiquidem cum virga folent excitari clerici fomno-

in via, nifivirgam rantum; qui enim habere pof-

Qd

let hanc virgam comitem in via vitae prafentis;

lenti ad eundum ad fcholas, vel in ipíis fcholis

[ti

dormitantes, undé Prov. 22. ftultitia colligata eft

non deeffet ei gratia,non doctrina ,vel'aliquid ne-

IN

eeffarium. /dem sbidesm.

in corde pueti, id eft, in corde puctili, & virga

f'c. E.

difciplinz fugabiteam ; videns enim Deus infan-

l,qlll

- VIRGA, quain Celum «xtenfa à Moy

&od. g. dedit Dominus tonitrua , & grandinem,

tile effe totum genus humanum, & quod moram

d id

faciente fponfo , dormitaverunt omnes , & dor-

ac difcurrentia fulgura fuper terram /Egypti. Ma-

Áci

tia enim incutit timorem quibuídam fupetbis ,

mierunt Zatzb, 27. dormitant enim frequentet

7)

peccantes, & refurgentes dormiunt,peccara con-

qui Deum non timent, nifi quando tonar, & ful.

h

gurat, & eos exterret, dans gratiam cogitandi

unuantes , obdormiunt obítinati, & in peccatis

lt

morientes, videns, in quam, hoc Deus , mifit no«

mala fua5 quod przcipué fit, quando confidetant,

fe

quam graviter ipía punita fir infilio ; licet nun-

bis virgam vigilantem, id eft, Beatam Virginem,

ut precibus fuis, meritis, && exemplis excitaret nos

jqu

quam peccaverit, Zdem ibidem.

(400»

VIRGA , qua percuffit Moyfesaquam flumie

á fomno peccati, quod (epe fit meditando, deca,

sDnon

ipfam amando, orando , & eiferviendo , nullus

minis coram Phataone S fetvisejus , & verfacft

hii

aqua in fanguinem , & pifces qui erant in flumi-

ením per alicujus fan&ti metitum excitabitur, ni(i

p

nemortui fünt Exod.7. Maria enim precibus fuis,

per eam excitetur , ipfaenim illis, quos diligit,

meritis, & exemplis, converfis peccatoribus, &

virga eft difcipline, hoc eft, evigilationis, procu«

taaximé dile&oribus fuis, mundanas & carnales

rans nobis quandoq; perfilium difciplinam prz-

f

T

dele&ationes , quz cito praterfluunt, ut aqua;

fentium flagellorum , ne perpetua incuttamus.

»

ddem sbidem.

lii

convettit in abominationem, & amaritudinem

m

quafi ia fanguinem, quem nemo poteft bibere;Gc

VIRGA virtutisdivinz , de qua Propheta di-

citfilio Dei: Virgam virtutis fuz emittet Domie

fic moriuntur pifces fluviales, id eft, vanz curiofi-

TA

tates. /dem ibidem.

nusex Sion , dominate in medio inimicorum t«

orum. Pfaím.199. quod (icexponitur, ó Chrifte,

qnitl

VIRGA regiminis, vel confra&ionis , de qua

liil

Patet filio : reges cos,id eft ,bonos , in virgafes-

Dominus, id eft, Parer emittet, id e(t, extra

mittet, hoc eft , naíci facietex Syon , hoc eft, ex

ifimi

rca, id eft, inflcxibili juftitia, que manifefté repe-

AU

ritur in exemplis Mariz 5 & tanquam vas figuli

gente Judzorum, virgam virtutis tuz, id eft, Ma-

ríam, in qua; & per quam muitis modismani-

2

confringes eos Pfalm. 2. id eft, quicquid in eis

IMII'!

luteum & teftaceum eft, purgabis, /dem ibidem.

feftabitur virtustua. 7derm sbidem.

- VIRGA virtutis, id eft , divinz mifericotdiz,

chfl

' VIRGA, ficut enim mediante virga, veladju-

QU

torío virgz confervat , paftor regit, & dirigit gre-

quz maximé eft virtus Dei , undé in Colle&a ,

Deus qui omnipotentiam tuam parcendo maxi-

jl

em faum; ita Chriftus mediante Maria popu-

11

lum Chriftianum ; ideó orabat Micheas in fine :

mé & miferando manifeftas ; quia in Maria fecit

nobis Deus mi(ericordiam , füumendo carnem ex

Domine Deus noftet,pafce populum tuum in vit-

ga tua, gregeni hareditatis tua. Jdem i1bidem.

ea,in qua pro nobis mortuus eft, & dando etiam

ipíam nobistn Advocatàm, & Matrem mifericor-

- VIRGA (uftentationis, quam fenes deferunt

u

ad (e tuftentandos , ut quod non poffünt propria

diz ad impetrandam nobis mifericordiam. /d.z5,

Ql

virtute , faciant adminiculo Virgz , nam anti-

VIRGA virtutisid eft/divinz potentiz,quia in

i

quus dierum Dazsel, ». cujus egreffus ab initio,

ipfa virtus,& potentia Dei mirabilia opsrata (unt,

Ícilicet quod Deus homo, Verbumcaro , Mater

a

á diebus zteraitatis Michee j. non poterat per

fe ftate,ambulare, difcurrete ; efürire , fitire , aut

Virgo, & hujufmodi. Jdep sibidesm,

myïf

z. VIRGA fumt, quia fi fumus agiliseft, & de

j

hujufmodi, quz non competuntDeitati, & ideó

irnixus e(t huic vírgee, & in ea incarnatus , & ab

ignis calore eft, & procedit, & a(cendens, ab hu.

iit

(

ipía portatus; ut in carne quam de ipfa acceperat,

manis difparet afpe&ibus : Beata Virgo per offi-

[ [070

[

X*æ—f

POLYTYANTHE.XE

780

Ya

«iofitatem agilis fuit , & quzad B. Elifabeth (s

do contemplationi & devotioni ejufdem anime

tranftulit , aícendens in imontana 5 utei miniftra-

tam pia, & tam dulcis ingeritur , quod ex hoc ipía

LE

anima contra terrorem diving juftitiz , & ad

atodi

ret , & filio deipfanafcituro ; agilis fuit , quia levi

lini

vería, levifalta ; velut Idithum ; id eft, wan(liens,

fplendorem divinz gloriz contorrstur,. 44* ib,

omnes vitiorum fpinas, & foveas tran(ilivit. Hxc

VIRGA fetrea Damonibus, & incor

:

Y

ardore Spiritus fancti accenfa , fic aícendendo

bus. Zdemibidem.

t'igibilif

Pmamw

j

profecitin gratia , fic aícendit in gloria quod ve-

VIRGÁA fetreaduris. /desmsibides.

Ugnum

VIRGA fetrea in noftra defen(one. d. ib.

YR

lutdifparens omnem humanam cogitationem ex-

cedit, /o. Haslerim. sn . 3. Cantsc, Canticerutm.

VIRGA fertilior univerfis arboribus.

frdia

VIRGA Dei , quaz confolatur nos ín omni

in laud. B. F. Maria.

' Id:-?

st

irib:lationenoftra. Hwgo Carenfis n P[alm. 22

VIRGA flexibilis pietate,|. Zdem sbidem.

T

VIRGA florem zternum, florem mifericora

. VIRGA virtatis Dei, quiain ip(a virtus Dei, id

spro

eft;potentia mirabilia operara eft. 74. i» P/a/.109

diz proferens. Zdem $m [pecnlo B. Firg.cap.tts

tolt i

VIRGA elcgantiffima , orta de radice Jeffe,

VIRGA florem , omnibus floribus pretiofio-

Ym

quz ramorum fuorum mirabili extenfione fe fe

rem, mirabiliffima emiffione produccgs. 4dena

YR

dm,d

ubique terrarum expandit , ut difperíos filios A-

£n [peculo B. Firg. cap. 9.

da abaftu,& turbine,S& à pluvia umbta defidera-

VIRGA fumea fncipienti

bus & pænit&ntibus;

puoud

bili protegeret , fructuqve lalubetrimo aleret efa-

4dem ibides.

VR

tientes. D. Zpiedenus bom.á. de laud. B.Pivg. M.

VIRGA fumeain noftra convesfione, 74. sb,

fitmg

VIRGA gratiofiffima , & reta , fubtilis ;; &c

VIRGA Jeffe fublimis,qua fe u(que ad feden-

Vinti

porredta , gratioía per verecundiam , & formofi-

tem inthtono dilatavit. 72.5s Pfatterso B. Zirg,

Vi

tatem , re&a per judicium , & aquitatem , fubri-

VIRGA lignea, florida, & fru&ifera proficiene

jilitig

lis per contemplationis ingeninm , porrecta per

tibus. /de» sz ffeculo B. Firg. cap. 16.

iomt

vitz. mmeritum, 7dem Hom. 1. delamd. SS. Firg.

VIRGA, pet quam pervenimus ad florem,id

lil

V

VIRGA fublimata fuper omnia ligna Para-

eft, accedimus ad Chriftum, /dem i» (Peculo B,

.

]

difi , & fuper altiffimorum montium pracelíos

Firg.cap. 6.

bnc

vettices exaltata, /dem bom.4. de Laud. B. Firg

VIRGA, quz fic in fublime excrevit , quod

T'oscc

VIRGA fefle , in qua Deus fecit effa Aaron

fru&um Angelis ferrealtiorem meruit. /dem sn

Va Dat

amygdalum , mundi tollens (candalum. S. $25905

dübum

fpeculo B. Firg. cap.i5.

Stock in Hymno de Deipara Virg.

VIRGA regia, in qua flores pretiofz virginitas

J

ViRGA Aaron, florida per virginitatem , fra-

tis, virtuofz honeftatis, miraculofz foscunditatis,

V

&ifeta per fzcunditatem. D. Bosavent. in Spe-

& gloriofz immortalitatis. /dess im fPeculo B,

lil

enlo B.Virg. cap.3.

Yi

Firg. cap. 10.

VIR GA Aaron , recta, florida , & fructifera ,

VIRGA regia nobilitate, jufti;ia , dominatio-

w

re&ta, immo rectiflima per juftitiam , &zquita-

ne; & poteftate regali. /dem 1bidem.

lls A

tem ; florida per visginitatem , fzuctifera per fe-

VIRGA virtutis Domini contra inimicos fidee

cunditatem. /dez» $n (Deculo B. Pirg. cap.£.

les. Idemin fpeculo B. Pirg. cap. 3.

Áleri

VIRGAÀ aurea chatitate , munditia, incorcup-

VIRGA directionis P/a/z. 44.

.D . Tho.' -A.

Vi

tione , & integritate virginali, /dem i» fpeculo

quin. ferm. in dnnumtiat. SS. F. M. ex Epifl.

fl)vrl

J8. Pirg.cap. io.

VIRGA glotiofa, quia à Magis prophetataab

YR

VIRGA autea hominibus. 7des»s ibidens.

hominibus pradicata , & ab omnibus generatio-

»

wíed

VIRGA aureain noftra contemplatione.4 £.

Dibus beatificata. /dess ibidem,

Prtate

VIRGA aurea peifedtis , & contemplativis,

VIRGA glotiofa, quia floruit fine humore,

y"! !

Jdem sbidem.

fronduit (inecorruptione, patcurtvit fine lzfione

Y

VIRGÁ dura Dzmonibus ,arcens Dæmones à

de his trib? /V», 77. inventa eft virga Aaron. 44. i.

pobis. Jdeps ibidem.

r

VIRGA , perquam de manibus inimicorum

LP

VIRGA fzlix , quz ad anirnam contemplati-

omnium liberamur P/a/ss. :0o. virgam virtutis

YiR

vam confortandum clementer extenditur , quan-

us emittet Dominus, /dess ibidens.

VIR-

L At

E

M ARLAN E LIBERVX;UH».

il

VIRGA , per quam Diabolum fuperamus z.

quam ftetit flos diving lucis. Jdem 2 Pofhillza

feper cap. 10. Luca.

d

Reg 23. cumque deícendi(letad eum in virga vi

VIRGA à Deo creata. Zacob.de Porag.in Ma-

vl

extor(ic haitam de manu /Egyptii , id eft , Diaboli.

]

iil

ddem ibidesa.

riali (erm.6. F.

iil

VIRGA , per quam divinam clementiam im-

VIRGA , ad nos flexibi

lis pcæcbmpafüönem .

nam modo fleétitur ad juftos , .impetrando eis

peuramus Z/f'her. 4. at íle oftendit ci virgáiin qua

fignutn clementiz monftrabatur. Jdez ibzdem.

gratiam : modo ad peceatores, tmpetrando veni-

T

VIRGA ,qua de lírael confurrexit, & percul-

am ; modo ad morientes ,expellendo ab eis falla-

[|n

fit duces Moab. Nu»s. 24. Idem ferm. 2.in A4m-

ciam : modoad mortuos , eorum aniinas dedu-

nunciat. 8. Maria.V.

cendo ad glotiam. Jders i» 7Mariali ferm. 7.F.

VIRGA aromatica. 77em ibidem.

VIRGA, quz de petta, id eft ; de Chrifto no-

li

bis produxiraquam gratiz , ut bibanius A. 2e,

VIRGA autea, Jdem ibidem,

tolle virgam , & loquere adPetram. Zdero ferm,

VIRGA ,cui Deus hamum appofuit , quando

hh

deitatem fuam füb efca carnis velavit ] & fic De-

f

$n adnnunciat. B. Marieex Epift.

[7]

VIRGA , que mate nobis divifit, id eft, mun-

monem malum pifícem czpit. Ademin Marials

dum , ut tranfeamus £ xod, 1. tu leva virgam , &

ferm. 6. F.

VIRGA, cui Deus laqueum five vifcum appo-

[

percutios. 4desm ibiden.

VIRGA qua mel dat nobis devotionis , ut re-

fuit , quando fapientiam fuam in humana carne

i

ficiamur £, &eg. 14 extendit fummiratem virga ,

de virgineaffümpta occultavit , & ic ovem Dee-

d«

& intíngit in favum mellis. 4dem sbidem.

monis irretivit, & caepit, 4dem ibidem.

ViRGA Aaron. /Vw. i7. quz floruit virtute

VIRGA, cui Deus ftimulum appofuit, quando

hïg.

jete

juftitie , fronduit juftitiz fermonc , fru&tificavit

carni virginis fe univit & ficbovem , id eft , Dia-

inomni virtutisopere. 4flPert. Magn.in Pofhil-

boium, de cordibus avarorum ejecit. /de»s sbid.

mh'ld

dis [uper cap. i. Luca.

VIRGA diredtionis.quia omnia opera Íua (em-

irui, fondar

per in Deum direxit. /dem in Adarsali ferm. 7.P-

lJ

VIRGA Aaron , quz virtutev

benedi&ione ; flort gravidatione cordis , quo

VIGRA flexibilis ad pietatem ex atomatibus »

nosconcepit, & corporis;

uo filium verbum in-

quia plena odoribus omnium gratiarum , & uni-

carnatum fufcepit , fru&ti

;

cavit in partu falutis

ver(i pulvezis pigmentarii , quía omnes glorias,

n

cibum , & refedtionem falutarem. /dez» ss Po-

quasalii (an&i habent particulariter , ipfa habet

ii

fillis (eper cap. 1. Lucd.

univerfaliter. 4des ferzp. s. de Affump:. B. Firg.

i

VIRGA aurca , fignamrvíte aternz. Zdem i

VIRGA giacilis , fed illius fru&us pottatrix;

Biblia Marie fuper librnm Eflber.

qui cotum mundum (atiavit, imó qui totum muae

l Bl

dum íuo robore füftentavit.. de» iv 7Mariali

VR GA concullionis , que gratiam nobisa-

ud Chriftum impetrat. Exod. 17. 4demin Bi-

erm.6.F,

blia Marie fuper librum Exodi.

VIRGA gracilis pez humilitatem, flexibilis pet

VIRGA florens Nwemeror.17. /demin Biblsa

pieratem , uilis per officiorum multiplicatonem,

i

Maria [nper lórum Numerorum.

4dem ferm. 3. de -Annunciat. B. Firg.

VIRGA floris. /fai. 17. |dem in Biblia AMaria

VIRGA infe , & in lore ;ommcndabili;. 4d,

fnper Prophetam Jfaiam.

n 7Mariali ferm.6, F.

VIRGA nobis data ad dominandum , & ad

|

V:;RGA,longa contemplatione , recta juftitie

perfe&tione, folida mentis ftabilitate, gracilis pau-

damones percutiendum. /der ferm, 3. dv 4dn-

i

perzate, flexibilis humilitare. 4dem in ferm.de B

"uncidfc D. Firg.

Virg. qui efl 56. suter [ermones de fanétiff.

VIRGA noftre defeníionis à Dzmonibus

yt

n

VIRGA percutiens Dzmones , corrigens pec-

nos defendens & eos percutiens. 4dem $n Mn—

jl

catores, & vigilans fuper ele&tos. Jdem in Biblia

riali (erm.6.F.

Marvia [uper Hieremiam Prephetam.

ViRGA noftrz directionis ,' in prafenti vita

m

ViRGA re&itudinis virtntis , quz afcendír de

nos dirigens , & paícuazterna deducens. 4dem

ju

,þ 1de .

radie:.c*]efl'c , hoc eft , dc incendio chariratis füper

"

Fffff;

5

VlR-g

"n

á2

POLIANTHERX

y!

VIR GÀ no&re füftentationis, no(tras infirmi-

VIRGA , quia (icut virga

dum in altum ehgi-

]

eates (uftentans & regens. /dem sbádem.

tur re&a linea dirigitur , fic vírgo Mariainaltum

VIRGA Prophetatum. — /dems ferm. 6. de

beatitudinis fuit erecta , & tramite vittutum di-

"i

Kai

xA[umpt. B. Firg.

te&a, undé & de ipfa dicitur Casr, 2. que eft ifta

ii

VIRGA , qua habuit flores redolentium co-

qua aícendit per defertü &c. 4.i» ferm.de B.AM.

Ánii,

gitationum, quoad Deum, folía verborum fanati-

VIRGA ratione nomihís , ratione fignificati-

vorum, quoad proximum, fru&tus operum puro-

onis, ratione proptietatis, ratione nomtnis ;qu&-

lrisi

V

rum, & munderum , quoad fe. /dess ím 4Maria-

niam mutatione a. in o, de virga eft virgo ; ratio-

f

ii[&rmc 7 þ-

A

ne fignificationis, quía per virgam Aaron figura-

VIRGAÀ quz gen

uit Élorem & amygdalum ,

taeftvirgo Maria , quia ficuc virgailla (ineomni

gemn

ideft, Chritum. Zdem [erms. 3. de INativst, B

exteriore bencficio fronduit , lloruit , frudum fe-

d

Firgtnue.

77

cit , fic virgo Maria fine viriliadminiculo floruit,

g.

VIRGA ,que getminavit nen opetatione ha-

Chriftum concipiendo, fra&tum fecit ,.

ariendo

mana,fed virtute divina, /Vsss. (7. Idem im A4a-

ratione proprietatis , quia (icut virgainfttumen-

;

iil

réalt ferim.6. ^

Y

VIRGA rc

tum eft regis , inftrumentum eft corrigentis , in-

Ákutpe

.pet intentionis

putitatem. 1dem

ftrumentum eft menfürantis , fic gloriofa virgo

dosfa

in Mariíali ferm.7. F.

Maria inftrumentum fuít celeftis regis , quo fcili-

VIRGA Regni Dei , quia Deus per ipfam

cet ufus eft ad regendum populum (uum s inftru-

VIN

8

Regnum . quod diabolus occupaverat acquifivit.

mentum corrigentis, quia eo ufus eft ad corrigsn-

iiv

Jdem ibidem.

dum genus humanum : inftrumentum menfuran-

VIRGA Aatongetminans Gne.pluvia. e/£ri-

tis , quo ufus eftad claedendum (c füb menfura

&ü6pt

dius Columna in expoft.iw Salutat. $ngel.

humanitatis. Zdem sbidem.

folifqun

lil

VIRGA Aaron , quia ficut Virga Aaton finc

VIRGA folida ,quz ex tribu Juda germinavit.

omniexteriore beneficio fronduit , loruit , fru-

Mattb.Canta:uzenns in C.6. Cantz. Canticor,

quare

&um fecit ; fic ipfa fine vitili adiminiculo floruit

VIRGA virginea , fioremgiguens , quo flo-

p

Áden

Chriftum concipiendo , fra&um fecit pariendo.

re(cunt regna fyderea. Zo. Hondemins in bymn.

&

Vi

"d lan. In[ul. [erm.de S. Maria.

de Af[umpr. B.Firg.

VIRGA , de qua flos eft egreffus , id eft , Chri-

VIRGA , exinfzcundis lumbis enata. Zac.

fipe

ftus natus. /dem ibidem.

Men, orat. de Narivit. B. M.Farg.

VN

b

VIRGA de radice Jeffe , ideft , de Antiquo-

VIRGA ex infzcundis lumbis exorta, Zac.

titaty

zum patrum genere egreífa , que fui fru&tus fua-

AMonach. ia Marsalt orat. 2,

vitate redemit amaritudinem radicis antiqua ,

VIRGA ex lumbis David enata. dez zbidem.

Wn, /

vitium enim, quod erat in trunco , redemit in fur-

VIRGA regalis , ex re

VR

culo. Zdem ébidens.

ducta. 4dem in Marialsorat. 1,

giis plantacionjbus pro-

itofist

VIRGA deradice Ieffz , ratione dire&tionis

VIRGA faccrdoralis, quz fine itrigationein-

hr

ratione correctionis , ratione partutitionis , ficut

Cortuptibilem florem Dominum germinavit.

YV

enirm virgain altum dirigitur , fic Beata virgoad

Jdem in Marialsoraz. 3.

Y

limi]

gterna erigitut, ficut, virgà exceffus corriguntur ,

"VIRGA vigensex radice Jeffe , que """'4?

fic pet virginem peccata remittuatur , ficut virga

falucis florem emifit. /4ezz ibéderm.

VK

patturit fru&um , fic virgo parturit panem An-

VIRGA Aaron, roregratiz fzcunda, que get-

lnutmql

D

AMaria lirg.

gelorum. 7dess in ferm. de 7dnnnnciat. Beata

minavit , loruit ,ac fru&um protulit , attulit pre-

lper

tiofum , dum Maria , gaudia mattis habens cum

U

VIRGA non folum ratione muneris , fede-

virginitatis honore , falvatorem mundo protulit,

"ttin

tiam ratione nominis , fa&a enim unius litterz

per quam nobis virginitatis infignia pullularunt.

Rittth

mutatione in vocabulo , de virga fit virgo ; &

Joan. de Malintscap. - peculs Hifforiat.Ord,

dum ex Evz matris floribus velut aurea R.ofa

LT

Fratrum B, Maria Firg. de monte Carmelo.

i*

proceflit virgo Maria, virga facta eft virgo. Jdem

VIRGA admirabilis utiliatisin fru&u. Erw.

Ti

Prag.in Mariali cap, 45.

VIR-

Iu

axi

MARIANA:" LIB ER-; XVI

i

. NIRGÁ amabilis atque admirabilis, 4dem ib,

qui ab oriente , id eft , ab innocentia baptismali

hu

VIRGA amygdalina , quam vidit: Jeremías

receffimus peregté inregionem diffimilitudinis,

& habitamus in hac regione umbra mortis;in fti-

T

