ram , mulier circumdabit virum 5 admirabilis ct

ls dEC()l'

boni habent, perfe&e continens. Zdem sbides.

Vij

V ASadmitabile opus excelíi. 7Masrit.de P;l-

enim novitas , quod mulier parvula citcumdet ,

inuteroclaudat, & ex omni parte contineat vi-

Yi

laprobata ferm. 24..Gorona nova B. Maria.

Mi

V AScontinens , quem Czlam & Czli Coclo-

rum ,& gigantem , & Deum , quem Cxlicapere

Vàs

tüm capere nequeunt. 44. ib;d.

non poflunc. Zd. sbid.

MDAKRIANAA LIBER XPHL

Pa

u

VAS novum , nam nunquam figulus tale fig-

nitate vacuum, & g:atianíque ad fummum reple-

mentum , vel vasfabricavit , neque fabricatucus

tum. &obert. Bellarm. Conc,2. fuper Miffüs eft.

quis

eít; primum eft, & (ecundum non habet. 44.:b.

Vafculum.

i

VAS, per quod cceleftis Hierufalem , qua fuit

VASCULUM pretiofiffimum virginitatis, .$.

hi

pet luciferum & fuos defttu&a; eft reparata &

teformata. Zdem ibidem.

dndr. Cret. orat. i, de Dormet. B. M. Zirg.

VASCULUM purz virginitatis, 24505ym.im

t

'"VAS purifimum , quiaab omni fpecie peccati

Ench.fcu Rit.Grac.in offic. sn pefllentialismor-

gnoxtalis, & venialis, & originalis femper purum.

I

Jdem ibidem.

bi persculto,

YASCULUM gratia plenum. Geergius Ni-

jute

VAS , quod in (uo uteto parvulo Deum infi-

comed.orat. 3. de pra[entat. B. M. Farg.

jiuite

nité magnam claufir , & clan&am inratis clauftris

VASCULUM Spiitus fanci, (ufcipiendo ver-

Íuz virginitatis effudit. /deze ibidem.

bo Deiapratum. 44. orat. . de prefent. B. M.

ini

VAS , quod vigum divinitatis, & aquam hu-

VASCULUM Dei capax. $. German. Conff.

maairatis in fe recepit fine confufiene, vel mixti-

onenatutz. Jdem ibidem.

orat. . de AAffumpt. B. Pirg.

at

VASCULUM, ipfum utero complexa; qui i

ulir.

"VASfolidum, fabricatum ex auro charitatis

omnibus incomprehenfus exiftit, $. 7o. D. o«

( quam perfedius & excellentius habuit , quam

rat. 4« de Nativit. B.Pirg.

jvl

alia quzcumque pura creatura ) & lapidibus pre-

VASCULUM przelectum & dizniffimum a

m

tiofis omnium virtutum aliarum, Z4ez sbidem.

VASterreum , non de terra maledicta, fed de

primoartifice fabricatum, effentiz Deicapax. D.

Bernard. Sen.Tom.1. (erm.ér.

h

J

ea; quam benedixit Dominus P/a/m. $4. benedi-

VASCULUM przelectum & digniffimum à

if

xilti Domine terram tuam. Zdem :bidem.

V ASadmirabile;divino plenum balíamo. Dio-

primo artifice fabricatum , effeptiz Dei capax.

AMaur.de Villa Probat. fer.25. Goroma noya B. 7M.

s

nyftts Fab, tratl. i. de Concept. B. M. Firg.

Vates.

V ASauri fülvi,folidü virtute charitatis, 74. ;£.

VATESDet. D. edntonius ia feimma part.

mspufïü'

VAScalettis gloriz. /dem ibidem.

'.4"

«t

VAS cletionis, opus futomi artificis, nihil ha-

Ptf 15« CAD. 29*

ia

benscam terra commune. /dem tbidem,

VATES excel

lentiffima, ut in his præ(&xzim s

quz in Cantico fuo miriRcentiffimé predixir, lu-

,a

V AS honotis, & gratiz. 7dem sbiderm.

:)).3 ?[Z[Cf'

VASintus purum, foris clarum , nobile per o-

culenter apparet , inter qua fic de ipía cecinit :

mnia. /dezs ibidem,

Quia refpexit humilitatem ancillzfuz, ecceenim

ex hoc bearam me dicent oinnes generationes.

;Ecc/(;ü'g'

VAS, nonaquz, fed omnium gratiarum li-

i n

quorem continens, coclefti plenum ne&tare; Bal-

Petrus Galat. libr. 7. de Arcan. cap, 7-

famo, & Ambrofia. Zdem ibidem..

Ubertas.

ht ff

[ dül.üïtïü !

VAS non humanis & terrenis, fed divinistan-

UBERTAS bonorum, Georg. Nicomed.orat.

Ilm;&my

tum ufibus ab eterno preordinatutm , ac caelefti-

bus Sacramentis recondendis poenitus coníectae

3. de Coneept: Deipara.

j

UBERTAS otbiscelebetríma. Jacobus Ao-

&um»q"*f'

tum, adeó ut nihil aliad quam fanctutm , facrum,

nachns n marialiorat, 1.

qul

ac divinum continete poffet , aut ad alium fen-

füm convertere. Jdem tbidem.

Vehiculum.

[j

U

VAS noníolum vini, & olei, fed omnium gta-

VEHICULUM perfpicuiffimum lucisfpitita-

erm,

tiatum liquoribus contentivum. Zdem sbidem.

lis. S. "Andr. Cret. orat. i. de Dorm. B. M. V.

u

"

VEHICULUM (an&um, in quod rexregum

T

V ASomni lapide pretiofo, ac virtutum flori-

j (

busdecoratum, /Jdems sbidem.

(ib.

tapquam in rhrenum afcendit , indutus purpeta,

lj

V AStotius fandítatis,& fincerz puritatis. /Z,

ex ejus puriffimis fanguinibus confedta. (d.Cast,

uid

f. in pariu. B. Parg.

C][Cum Ml

VAS puriffimum , omni amatitudine carens.

Iendidifïimum luminis in-

:on

1[[1!/3

Litdov, Blofins $n Endologia 1. ad B. Fírg.

VEHICULUM fp

a

VASampliífimum, & capaciffimum,omni va-

telligibilis. 4dem orat. de Dormit. B. M.Fire,

t

lj

à

(QUUDC

yE-

eál

POLTANTH EE

VEHICULUM folis

T

VEHICULUM divinitatis valde purum. 44-

1iu£'citiæ. 4dem m maria-

ln er

uonymusin menais Gracornm die 24. Martii.

li orat. 2,

"IT

VEHICULUM numinis irtepteheafun, & o-

Vela. .

VL

mnicaptuhitidius. Adems im meneis Gracermo

VELAtutaratis. 1o. Geom.im. B.Ferg. bym.a.

Ell]m- lruï

die 7. Aprilis.

fendit;i

VEHICULUM folisinacceffi,& radiorum lo-

Velamentum.

Mu

co, ipfammer folem eamittens , cun&atum men-

YELAMENTUM . intelle&uale corporis uni-

tium captu majorem. 4dem i& menais Gracor.

verfalis Cherubitn tranícendens : illa enimavet-

nf

die 7. Martis.

ml

tuntur, cum nequeant fpirítualem iguem divini-

TT

VEHICULUM tegíum, quo ve&um verbum

tatis fixis oculis intueri , hzc autem apettis ocults

TL

cum carne interram advenit. Georg. Nicomed.

fixé intuens incomptehenfibilem, & (omni ex-

in orat. de exíta. $5. Dei. parentis , quando

pettem oculum Chrifti, cum de(iderio & ofcu-

ulpf.

wit oblata in terplo.

VaLl

lo falutabat.. D. Epiphan. in ferm. de land. [an-

Tiido.

VEHICULUM numinis. S. Zo. Damafc. £n

ehff. Pirg.

nf

mmenais Gracorum die 15. lantartt.

VELAMENTUM fecundum San&»rum, in

VEHICULUM fapiens, & animatum divinz

prpidi

quo mundi propitiaro: ium , & obumbratio, ipfs

iplria

fapientiz. d. n menais Graeor. die 27.Jantar,

Chérubin excellenttor, quod & ipfum penetrali-

frn.ia

VEHICULUM inocciduum foliformis , quz

um Dominum ventre, tanquam velamine obte-

Yi

folem fuperintelle&ualem |produxit. ,$. Zo. Da-

Xetit, utero geftatum. $. Gers. Cen[Fant. ferm.

mafc. Can.in SS. Martyr. Eul.€4 Enlamp.

ilda

s2 Nativit. B. M. Firg,

li id

VEHICULUM ipfis Cherubin przcellentius

Vellus.

ttites i

ddem Can. in nativit. B. Firginis,

VEHICULUM lucis. /4ez i» Can. fauttiff.

VELLUS imperceptibilis roris. 5.24etbod, in

dR

De:pare.

bom. in feffo Purific. B. M. Pirg.

Y

VELLUS, de cujus fructu falutaria populis ve«

Gn.

VEHICULUM cherubicum. $. Zofepb bymn.

YH

3n mariaü.

flimenta texuntur.. $. zdembrof. ferm.2. de Na-

VEHICULUM divinum R egis Chrifti, Ad.P.

pivit. Domins.

It T.

VEHICULUM luciferum folis illius , qui ex

VELLUS, decujus molli finu agnus egreffas

VL

ejus vifceribus refulfit, & rigidiflimas fraudis te-

tetitin

nebras diffolvit. 44em sbideuws.

cft, qui & ipfe mattislanicinium, heceft, carnem

ambtg

eftans, molli vellere cunctorum operit vulnera

VEHICULUM luciferum folis fpiritualis , per

populorum, /dess ibsdem.

wbusi

quem illi; qui in tenebris fedebant, videtunt lu-

VELLS, quia ita concepit Dominum , ut toto

titticei

aneníeientim. /dem ibidesm.

eum hauriret corpore , nec ejus difciffuram cor-

tim Q

VEHICULUM regale, ac fan&tam.. 74. ibid.

poris pateretür, fed eff«t mollisad obíequium, &

dif;yl

VEHICULUM clariffimum verz lucis vite.

folida ad (án&imoniam , quid enim taro filenter ,

VL

Jo. Epife. ehretinns intrat.de Dorm. $5. P. M.

& fine ftrepitufit, quam cum imber in lanz vel-

pj

VEHICULUM nobis à Deo provifum. D.

lus infanditur 5 nullius aures fono verberar, nul-

fitam,

Bern. [erm.sn Nativit.Pirg.de 4quadnutiu.

lius corpus humore repercuffionis afpergit, fed

VE

VE£HICULUM !ucis. 4ieert. 4Magn. in Bi-

fineinquietudine ovium,totum imbrem per mul»

ib

blia Marta [uper libr. Regnm.

tiplices effufum pattes, coto corpore in fe iuahat,

dj

VEHICULUM Chrifti, de peccato regnantis.

unius meatus fciffüram nefciens, folida mollitie

t

JMattb, Cantacuzenus 12 . 1. Cantic. Cantieor,

plures prebens meatus, & quod claufüm videtur

Vi

VEHICULUM puriffimum , eximiumque fi-

pet denfitatem,e(t paculue pergenuitatem. /4.15,

Of

lii Dei.. /dem ip cap. j Cantic. Centicor.

ii

VEHICULUM igneum incarnationis verbi,

Jand. B. M. Firg.

VELLUS Gedeonis. D. Epbrens 15 fernf. de

&

Jacobus Monachus in smarialt orat. .

&

VELLUS virgineum, in quod caleftisimber

Mrg]

VEHICULUM regale, ia quo verbum inve-

placido fe infunditillapfu. D. Hieron.£a Epifo-

E

étum cum carne ad nosacceílit. Zdera is maríA-

a five (erm. de AAffmmpt. B. 24. Firg, ad Pan-

Wt

s erat. 3.

VEL-

lana $ Enflochinm.

MARIANAE ul N

7j

hij

YELLUS mundifüimum , czlefti pluvia ma-

toto orbe diffufam ficcitatem curatet. Idems ;m e-

dens, ex quo paítor induit overn,. S. Proc/ms 1 o-

rát.in Vdnnunc, B. M. Wrg.

fat, i. delaude $5,Pirg.

VELLUS Davidicum , in quo regis omhium,

VELLUS incortaminatum, in mundiarea po-

ac Dei filius, qui ejufdem cum Patre fuo eternira-

l,

ftum, (upst quam ubi falutis pluvia & Coclo de-

tíseft, una cum eo regnat , pluviz inftar defcen-

fcendit, immenía malorum illuvies ab univerfa

dit. $. Joan. Dama[c. orat. 1. de Affampt.

/B.,

QW

terraexatuit; ruríufque vellus ex(iccatum à fubfi-

Feg. Marie.

dente affe&uum humore , terram incorrupribili

VELLUS Gedeonis, vi&oriz fymbolum , ex

D

qua figuraté ros immortalis defluxit , qui fcilicet

i

teplevitmunete bonotum. Indic. 6. Id.inorat,

al

6. qu& efl de laud. B. Virg.

conceptis verbis ait : confidite, ego vici mun-

d-

VELLUS falutare; & (pitira!c. S. Ampil. Sy-

dum 4/oax. 16. ddem orar.4.de Nat. B. M,Fivg.

d« Epifc. orat. i S. Deiparam.

VELLUS , divino rore perfufum, $. Zs

u

Hymn. in marialt.

M

ijr

VELLUS virgineutm , in quod cocleftis imber

placido fe funditillap(u, & tota divinitatis unda,

VELLUS, in quod ficut pluvia defcendit, fapi-

bibulo fe noftre carnis czlavit in vellere, donec

entia Dei Patris, & incarnata citrà meitationem

ii

vias vite oftendit nobis, /dem ibidem,

vip

per patibulum crucis expreffüm , terris omnibus

vt

in pluviam falutis effunderet. $. Petrus Chryf.

VELLUS rofctdum, à Gedeone previfum, ex

: o

ferm. 143-

quo ille ros diftillavit , qui 1dolatrie incendium

YELULUS exorta, & detonfa ex ovibusI(rael,

extinxit. 7dem sbidesm.

jf

VELLUS puricatis, in quo Deus Majeftatis in-

id e(t, ex juttiffimis parentibus, qui quafi ovese-

zant ,id eft ,innocui , & fimplices, manfueti , &

undans ,tanquam pluvia diftillavi , in gratía, 7

mites , in fe benigni, & aliis proficui. Caffiodorms

dn[eins.in P[alterío B. Firg. parte z.

pud Rwchard. de S. Laur.de SS.Virg. libr.12.

VELLUS complutum. 7720 de $. Fitfove lib.

IMW

VELLUS divinum, Zudic. 6, $. 7dndr. Cret.

4. de propvietatibus $ Epithetisrerum cap.2.

Can.in Concept. B. lirg.

VELLUS tore, id eít, gratia perfafarm, /4,/5.

puluvo-

VELLUS mundiífimum roris ca:ldftis.. Jdem

4. Allegoriarum in libr. Indic. cap. vi.

7

VELLUS, in quod ficut pluvia defcendit vez-

orat. 1. de Dormit. B. M. Firg.

j xcifus

VELLUS, quod imbrem, quem de Carlo ex-

bum Dei, fidelibus gehennz regnum extinguens.

ret

cepit ip utero, ita dulcem peperit, ut illeomnipus

Tbeoleptus in Canone five Cantíco Compuntüt.

ambrofliam (eu ne&ar quod.am exhiberet; em-

VELLUS Gedeonis.

Nlnm

D. Bernard.fertm. 2 fwe-

nibusinquam , qui & illum adoraat, & ipfam Ge-

er Salve Regipa.

nitticem illius divinam omnium linguis collanda-

VELLUS Gedeonis, tote ditans vafcalum. Rj-

g

cbard. à $. Pb expofit. im Cantic.Canticor, t.42.

um

tam magnificant, Anmj;wu 1n tmenais Gracor.

j

"

diíe $. Aprilis.

VELLUS, de cujusfeccunditate, quidquid fpi-

fl

VELLUS, dequo P/a/m. 71. deícendet ficut

ritualis gratiz Ecclefia , in toto orbe diffufa , im

pluviain vellus, & Gcu ftillicidia tillantia fuper

merbris fuis majotibus, five minoribus petcipit ,

um

terram.. $. Gerts. ConfLant. ferm. in INat. B, F.

totum fibi provenise, & fus capacitatisconcham

C

'VELLUS Gedeonis , quod ille madefa&tum

expreffo vellere rore compleri humiliter reco-

ygh,(

fytmbolicé gutus cocleftibus fine ullo ftrepitu vi-

gnofcit, & fic quidem velut hareditati fx pluvi-

yn

dens, & rem miraculo tribuens ; humorem illum

am hanc voluntatiam fegregavit ille,qui ficut plu-

u

lh

viain vellusdefcendi , & fuo defcenfu vellus ab

i

J

fututz plaviz fignum, animadverüt, /dems ibi4.

qde

. VELLUS plenum aqua lachrymarum in paf-

omni humore carnalis concupifcentiz lavit , pur-

h

fionefilii, cutm ficcitaseffet in univer(a terra , (u-

gavit, & deficcavit, ut aream rali humore aridam

"

ftinuitenim, qui fimulcontriftaretur , ac conla-

ficcitatem velleris detergeret, & mundaret , por-

tans infeipniquitates omnium noftrum, & affli-

/?I lh i

chrymaretur, & non fuit. Pfa/s.65. Ideom in fuo

M

mariali fragm. 16.

&us proptet fcelera noftra.. Hewric, C/ayeva],

jgim

VELLUS, quod delabentem é Caelo divinum

tra&. i2, de peregrinante D7 d ciyit,

1

VELLUS Gedconis , ^ . humanz natutz ,

n

imbrem primó füfcepit, ut arcanioribus temediis

C,crecc 2

velut

3

asss

POLTANTHE.£

Zj6

alcuore

velut ovicentefimz , quz errando perierat, ad te-

VELLUS, quia fi vellus veftit & circumdet o-

auvd

$

—

umentim & ornatum data effe cogaofcitur.

vem, Marianon folum Chri(tum , qui //as. 52.

Jdem sbidem.

dicitur ovis, veftivit carne virginea , ipíumque

ui; i

fil)y qni

VELLUS , in quam rosdivinz gratiz , cum

circumdedit , ut dicitar Zer. 37. fed veftit virtuti-

santa plenitudine , placido fe infudit illapfu , ut

bus, & circumdat protectione oves, id eft , (im-

ii

merito gratia plena d*éta fit abangelo , & de ejus

lices & innocentes. Zdem sbidem.

Manali

V8l

plcnitudine tota humanz naturg area , quz ufque

' VELLUS, quo:egitur, quicumquenon vefti-

ad illud tempus ficca , & abíque humore charita-

tait pilis carnalibus, (ordidis, & ca

z

prini;,ignþmi-

undim,

is arida perftiterat, inveniretur perfufa. 1der zb.

niosé. Zdesm ibidem.

ifacvel

ttodttés

VELLUS complutum , & madefa&tum incar-

VELLUS Gedeonis;tore infafüm. Zildebert,

sttis ob

matione. Petrus 2ibbas Cell. libr. 6. Epiflolar.

in Praem. de Natwvit. Dom,

Ef;ijf'. "lt.

VELLUS, ex quo fa&a eft äSpirim fan&o ve«

t /

VELL

VELLUS animatum, 75codor. Lafchuts Im-

ftis fili Dei, id eft, caro, frigora pellens infidelita-

gt itorin Can. ad [anthi[J. Deiparam,

ts. H»go Caren[is in Pfalm.zr.

1ior,de

VELLUS, cujus pili füblimss, fubriles, longius

VELLUSclariGedeonis. D, Bonav. in Pfal-

tipaa

qperimer

extenfi , (uaves, & recurvi, funt virginei cogita-

terto minori. B. Firg.. Quinqnagena 2,

tus, & affe tus, ex quo omnisornatus virtutis ,

VELLUS torts divini. /44;c.6. quod per in»

virgulccu

cumulus omnisgratiz & oloriz uaiverfz. Ricb.

vocationem, & per devotam íalutationem ex-

t dei

preffüm, concham cordis tore gratiz adímplet.

niipopu

A $. Lanr.de lande [antliff. Fivg. libr. 12.

VELLUS. Gedeonis , Z&d;c. é. madefactum

Albert.Magn.in Bibl, Maria [nper libr. Indsc,

ha,

tore gratiarum; quod compreff;one leviffima de-

VELLUS ad veftimentt Chrifti prepatatio-

tnis,q

votz falutationis , & orationis , larga diftillabit

tiignor

nem valde idoneum. /aco£, deé Forag. n maria-

ftillicidia füper rerram cordis humani. . 44em de

ls ferm. 3. F.

jis, fed

laud. S8, Firg. libr. 1.

&

z

VELLUS calefti plavia madidum. 44. ibid.

farveli

VELLUS., quia ficut de vellere fumitur postto,

VELLUS incorruptum, impollutum, & illiba-

hod j

tum. Zdem ibidem.

:

atbali

ut indé fiat veftimentum ; fic de fubftautia virgi-

nis, velut de vellere,lanam , modicam portionem

VELLUS purputeam. Z4em :bidem.

tthamen

lumpfit Spiritus fan&tus , de qua ineffabili atrifi-

VELLUS rore Spiritus (ancti —pexfu(um."ld.ib.

ln ii

cio tunicam texuit , quà 1ndutas eft filius Dei. 72,

VELLUS virgineum tantz virtutis,ut non pof-

Vü]

de laud. fanttiff. Parg. libr. 12.

fit tam levi defiderio tangi , quin ftatim impleat

Gdj

VELLUS , quia ficut fineovis lzfione famitur

conchat marinam , id eft, animam noftram. -

a .

ab ea vellus , utinde fiat veftimentum, fic finela-

dem sbidern,

fuscond

fione fuz virginitatis , concepit Matia Chriftam

VELLUS, de cujus molli (inu egreffus eft A-

luuimplcl

in ntero, ex caufa intrinfeca, & ipfum fine dolore

gnus cocleftis, qui imbre placido virgineum vel-

VELL]

eperit , virginitatis gloria permanente. /Zer £.

lus perfüdit , & tota divinitatis undain carne fe

tim $ia

VELLUS , quia filana velleris ; imó ipfum vel-

contulit, ac deindé per patibulum Crucis expref-

cdmgfw

lus , valde bibulum eft , & in magna quantitate de

fus, omnibus terris pluviam falutarem effudit, &

Qundam

pluvia, vel aqua tecipit, & quod receperat, facil-

humanis mentibust

Ü

"

LE r

illicidia gratiae comulit.Ern.'

COtibirn

lima compreffione refundit ; fic Mariz humilitas

Prag.in mariali CAp, 81.

TRCenla

valde fitibunda, & bibula per defiderium gratia ,

VELLUS, dequo mulier fortis mater noftta

de quatanto amplius haufit, quanto magis fe hu-

Ecclefia, quotidie domefticis fuis veftes praparat.

uT

Jdez ibidema.

"

m l

miliavit , & fine dettímento fuz plenitudinis ip-

LR

fam gtatiam facillim refundit omnibus, quoties

VELLUS Gedeonis aureum , quod fa&urn eft

hbeïatiüm

comprímitur oratione devora. /dem :bider.

putputeum , quando non tantum intindum eft,

imó totum immerfum eft in canalibus , id eft ;

Yi

VELLUS , quiafi vellus eft fuaviffimum ad

W gdï

tangendum ; Maria fuaviffima eft per pietarem ,

in Jefu. Chrifti vulneribus,

; lderfz in AMarials

rf

& benignitatem, quai^ non inveniunt peccatores

Cap. 6.

ícrupulofam, /demibidem.

UH

"VELLUS matinum : ficut enim velleris mari-.

nt

'"d-fs,q['

-

E

adRIom LIBBROXPES

Z

VELLUS ad veftimenr Chrifti przparatio-

Tdeto

nicolorem nullus adhuc, qui diverfis fuccis obdu-

[

cunt vellera arte quacumque penitus potuit imi-

nem, & fibricationem valdeidoneum, Berzard.

umque

tati ; ità Mariz fpeciem , & decorem nulluseo-

de Bufl.ferm. 4. de Affimilat. B. Maris.

vittit

VELLUS Cxlefti pluvia madidum. Jdem ibíd,

rum , qui fan&torum laudes variis exculerant pre-

d n

coniis , fufticienter exprimere potuit. Zdem s

VELLUS magoi Gedeonis, /dem ia officto

Concept. B. Marie Pivg.

Mariali Cap. é1.

Yi

VELLUS , quianullt unquam onetofa ad por-

VELLUS, quo Czleftis Agnus coopertüs eft,

Idem (ern.9. de Annnunciat. B. Marit,

m

tandum , &levisadmodum ad cractandum ; ad-

inftat vellecis , quod facillimé potes dilatare , ex-

VELLUS , zore grati , & divinítatis plenum.

1771

tendere , coarctare; comprimete in fila, coloribus

ddem [erwm. 4.de Affimilat. B. F. Marie,

vatíis obducere , & quocumque placet modo ,

VELLUS virgineum , tore originalis Juftitie

repletum. dem ibidem.

o

ducere. /dem ibidem.

At

VELLUS Czlefti pluvia madidum. AManrst.

VELLUS, quia ficut vellus , ut natura eft om-

nibus , de carne naturaliter oritur , & carnis nef-

de Filla probata ferm.16. Corona nove B. /M.

VELLUS Gedeoais , finecarne picaum rote.

hl

citpatliones , & cre(cendo leviter , ipfius carnis

]

operimentum , & munimentam efficitur : ítà B.

4dem sbid. ferm.25.

dpc: I

virgo fecundum comisaunem modurna naturz or-

VELLUS, idoneum valde;ad veftimenri Chri-

j d

ta

eft

Giry

de tribu Juda, fecundum carnem, & de car-

fti przparationé,& fabricationé- d. ibid. ferm4ó.

diojt

nali populo nata , nsclegem carnaliter obferva-

VELLUS redtiffimà , quia vellus e& de carne

bat, nec; qua carnis funt , fapicbat ; imo palfiones

exfcifum , fed fine carnis corruptione. /dess ibid.

n

carnis , quain membrtis noftris Opetantutr , pcni—

VELLUS repletum rof& originalis Juftitie ,

:f-zrztio'

Area , id eft, Judaica gentein ficcitate peccati re-

yun

tusignorabat ; non folum autem fecund um cor-

pus , fed & fecandum fpiritum ambulans, adin-

manehte. Zudic.6. Idem ibidem.

Mu lbläl

ftar velleris ; per patientiam omnimodam omni-

VELLUS rore Spiritus fancti perfufum. Za-

modé impaffibilis erat, & proficiendo jugiter ipfi

dic.6. ldemibidem.

yilbe

carnali populo , àquo nutriebatur , facta eít in

VELLUS , in quó filenter feinfüdit Ros ille

ornamentum , operimentum , & nutrimentu

Dei, id eft, verbum zternum; dum medium filen-

'IT.*.

tium tenerent omüia. .S. Zbona. de Fila noya i

;,m, A

Adem ibidem.

VELLUS ,tore Cxli plenum , quando tota az-

Conc. 1. de Natiy. B. M. Virg.

onpor

camundià rore gratiz ficca fait , quo expreflo,

VELLUS madidum in Area ficca , cuife pla-

yimpi

utinam i'ie bonus , & verus Gedeon Jefus Chri-

cidusé Callo imber infadit. 4dem Cone, 2. de

ftum. 4

D

ftus conchulam cordis noftri fterilis, & aridi rore

"Afumpt. B. M. Firg.

f

(no implere dignetur. 744ic.7. Jdem ibidem.

VELLUS , quod totum Spiritus fan&tus pet-

VELLUS alatanandrinumiin vircaofitate ; ficut

fudit , & purpura excellenti cinxit ; ut ex illa fieret

um

pame"

enim Salamandra , quz non modo ín :gne vivit ;

purputa Regis, caro illa Chtifti fanctiflima. /ezs

in Conc.1.de Nativ. B. M.Firg.

depre

fed ut glacies ; ignem extinguere dicitur , lanam

quandam profeit ,de qua lanez veftescontextz ,

VELLUS candidiffimum , & tenuiffimum ;

,gudi h &

mertito fuz puritatis & innocenuz , cui tcca fein-

ul

comburi non polTunt : itá Beata Virgo in fornace

füccenía hujus mundi , qua(i Salamandra exti-

fudit plenitudo divinitatis. — Roberz. Belarm,

[ noma

tit , quianon tantum ab igne ill.zfa fuit , fed &

Cont. 2. (nper Miflus eft.

ienem libidinisin aliis extinxit. 44e» ibzZem.

l[æ?üa.

Velum.

VELLUS tantz utilíratis ut per illud falvati , &

liberati firaus.. /dem ibideze.

VELUM Cxleftis lponfi... D. Cyril/ns Hiero-

a&umcil

VELLUS noftrum , calefa&ionead Dei amo-

fol.1n orat. de oceurfa Dom.

n&um C[tl

tem. Darth. de Pifis libr. 1. de land. fantis[.

VEÉLUM animatum ver

bi ; qtiäd in fe celavit

»

a

divinitatem, & ejusigne non fuit combufta effen-

Firg.fraft. Odtavo.

e

/

Dd

VELLUS permi

f:ricordiam. läem libr.i.de

tia matetialis. Geerg. /Vieomed.in orat. de exiti

$5. Deiparentis , quandofnitabiata n templo»

"d

ljanaï fanéiff. Firg. fructu fecundo,

GCEG J

VE-

iA

$

PoL TANTHEä |

VELUM , aosin hujssmundi mari deducens

& obumbrans. . "fmfe/mns . Luc. feper Salve

Vena.

gt

ALLant

Regins:

"VENA aquarum viventium , quia quicquid

TE

VELUM tetmpli , quia fíin velo illo quatuor

venit beatítudinis ab illo magno mari , id eft , ab

lusdei

colotés , in Beata Virgine quatttor vif&utam pec-

illa infinita Dei bonitate Ttinitatis ad genus hu-

fectiones, nempé perfedtto contemplationis, de-

tianum torum per hanc venam ; id eft, Bcaciffi-

dniibon

gavcnit

G,gnataxin Hyacintho colotris Cxleftis ; perfe&io

mam Vitginem Mariam defluxit, & dcfluxit om-

VN

chatitatís , defignata in psrpura colotis fanguinei,

nidie. Z4:ota de B. FArg. Parte 14. Cawemþl'. j4«

geminus dile&ionis affe&tus ad Deum , & proxi-

VENA aquz vivz pet quam pervenire poffu-

fiigno

tcdgen

muna , defignatusin coccobisin&to ; & perfe-

musad fontem vivum , & ab hoc recipere perpe«

wuie

&tio virginális caftitatis , defignata in byRo retor-

tuó aquam falutatem. /dem zézdem.

VA

ta , quz eft linum /Egyptiacum candidiffimum,

VENA concava per veram cordis humilita-

Richard. à $. Laurent. de leud. [antiiff. vsy-

tem. Zdemzbidem.

visotoni

ulefp

gínis. Íib. 1c.

VENA mifericordiz per quam venitillefons

n 14l

VELUM templi , quia fi velum illud include-

aeternus ad nos abluendum à peccatis irtigandum

batSancta Sanctorum : Maria gremio uteri ui

virtutibus , & foscandandum bonis operibus &

qudtan

circumdedit illum , qui eft San&us San&orum.

exemp'is. /2en 1bider.

VENÀ

us dert

Daniel.9. ldemibidem,

VENA occutta pet facratiffimam converfa-

VELUM hyacinthinum , quo velatus fuitfi-

tionem, undein thalame claufa inventa fuit à Ga-

aquamm ;

lius Dei; & nos velamurà Diabolo , & peccato,

briele Angelo. /dem ibidem..

x

TENA

.VENA fubtilis ad declarandas nobis falla-

fitis, Q

& ira Dei. Exod. 26 Al berte Mag. in Biblia

Marie fuper Léb. Exodi.

ces a(tutiasinimici , quia ranta eft pietas B. Virgi-

qudtii

VELUM animatum verbi , quod ín fe diviai-

nis , & amor ad (alutem noftram , quod femper

d p

tatem occultavit ; cujus ignis matetialem fubftan-

vigilat ad cuftodiam populi Chriftiani , quem fuis

vt

tiam illius non combuffit. Zec. Monacb. $x AMa-

fanGbflimis precibus & exempfis defendit. 44. ib.

g'maïx. ]

vtialt orat. 3.

VENA tenuis per voluntariam paupettatem.

VEN

VELUM templi , quiaficut hoc velum ,ut di-

ldem ibsdem.

M

VENA vitz ad obtinendam nobis vitam fem-

VEN

cit Jofephus, etat contextum ex univerfis floribus,

quos gignit humus , & Maria dicit: In meomnis

piternam. ZZezm zbidesm.

fgmrgn

gratia vt &c. Ecclef. z4. ide(t, omnis creaturz

VENA vitgideft dilectionis. /dena de B. F.

VN

part. 14. Contempl. 28.

VEN

que cft víaad cognofcendum Deum. Ers. Prag.

large à

in Mariali Cap, u7.

VENA vitz , ficuteftfanguis , quia ficutvita

VELUM crermpli, quod fciffum fuit in paiïïone

carnis occulté decurrít per venam , (ic benedi&tus

VEN

Dotmini , à famumo ufque dcorfum , quando gla.

filius ejus , qui eft vita animarum noftrarum oc-

nj2

VENA

dius pertranfivit animam ejus , pertingens ufque

culié venit ad nos per Virginem Mariam , ideo

ad divifionem animz & fpititus , compagum

hzc defe ipfa dicit, in me eft omnis fpes vitz, &

D

quoque ac meduílatum , cogitationum cordis ,

virtutis. /dem de B. M. Firg. parte 14. Cax;

M'm/ua!

& intenttonum. Zdem ibiderm.

fempl. $4.

UY

VELUM. , quia ficut velo inyolvebatur Ar-

VENA veniz, Richb, a 5. Laur. expofit n Can-

tit ,

ca , de Maria dicitur. Zer. 2e. Mulier circumda-

tíe, Canticor. Cap. «2,

ID etfan

bit vitum , gremio uteris füi , & (icut Velum

VENA vitz amena, B. Jofnpb. $t

YENA

dividebatinter Sanctum , & $an&um Sancto-

mnf:l

stüqx.

Opufc lu-

rum , ita Mariaabfcondit nosà vultu irz ip(ius ,

VENA occulta , per

fecretiffimam vcouvetfa-

YiNÀ

qui dicitar San&us San&orum. Darse/. g. /-

tionem , gracilis pet veluntariam paupertatem ,

Y

dem ibidem.

concava per veram cordis humilitatem , fubrilis

Y

VELUM per prote&ionem. Bartb. de Pjfis

ad repellendas ex nobis fallaces aftutias inimici ,

hr M*l

maximé vigeus ad cuftediam populi Chriftiani ;

B

dib. 1 de laud. [amtifj.Virg. frnéin. 2.

, r

longa valde per ünalcm'pcrfevcramii » diftcibur:

Pcf

V

vMig] |

ia

"

MARIAN.4&

LIBER Xl/).

49

er corpus filii quod eft Ecclefía Catholica. Ricb,

A. Lanr.de aud. [auctiff. Farg. lib. g.

- Venattix.

Mcqil

VENATRJX animarum. 5$ adnfelon. Lucen-

li, d

VENA , per quam defluxit quidquid beatitu-

Ts

ditis deflaxit ab illo magno marí, id eft, ab illa ia-

fs fuper Ave Maria.

Dl

finita bonitate Dei Trinitatis, ad genus humanum

itgn-

pervenit. /demde land. [antliff. Firg. lsb. 1.

Venctatio.

VENERATIO íammé decora mundi univet.

Atj

VENA, quia quidquid beacitudinis ab illo ma-

T

ri magno , id eft, ab infinita bonitate Dcei Ttinita-

i. , German in (nmo Marialifragm.i;.

tis ad genus humapum perveniit , totum per hanc

WPC[F-

Venia

venam refluxit. Zdem deland $5.Virg. lib. .

VENIÀ multoramerrantium. $. d dr. Cre?

Vr

VENA , quiafi venaeft viafan guinis , inquo

orat. 2.1n annunciat. $S. F,

vita omnis viventls , Levit. :7. Matía cít via vite

idens

noft:z fpiritaalis à Chrifto , qui fe d:cit viam. 4o-

VENIA peccantibus. S. 7s,8Daps. orat. 1. de

"Affumpt. B. Maria.F.

p

anz. 14,in cujus languine id cft in fide patfionis ,

VENIA peccatorum, .D. Bersardas ferm. 1.

«b

vita eft animarum noftrarum. 7dem ibidem.

VENA vitz, pla:gens fe cum filio de peccato-

fniper Salve Regina,

ribus Zeremie 17. nnde me dereliquerunt venam

VENIA damnatorum. D. Sonavent. in expo-

gt

fit. faper Salve Regina.

db Gl

aquarum vivent:um. Jdenz ibsdéms.

VENIA peccatotibus. Bartbo/. de Pifis libr.

VENA vitz , Bicut enim fauguis , qui eft vita

carnís , occulté decurtricper venam, fic Chriftus ,

4 de land. [antliff. Pirg. fruét. wo.

bis fl

VENIA meorum. 75e. & Kempis s folilo-

P. Vi

qui eft vita abímarum poftrarum , occulté venit

m

ad nos per Mariam , undédicitur ei //aze. ..

qnii.f Cap. 24»

veié cu es Deus abfconditus , in utevo cilicet vir-

Venïcf.

g

inali. Zdezz zbiders.

li lh

VENTER divinz incatnationis. $. z4zdr.

gt

VENA benedida. D. Bosavezt. in feculo

Cret. orat, 2.3n amntinc. ([antH ff F.

B. Vir g. Cap. t5

VENTER divinz incarnationis. $. Jo. Darm.

VENA Ecclefiz benedicta , per quam Eccle-

u f

fiz m-gnaaffluuitbona. /dem zbidem,

Can.in 4Annunc. Deip.

1deB-k

VENA fontis vite. Zdezs sbidem,

Venus.

VEN « intemporalibus plus quam larga , quia

VENUS , quzin circulo intemerati uteri fui

largé , & perf-&é omnia contempfit.. 7dez zbid.

illum; qui eft voluptas, & gaudium omnium bea-

J franid

bgncdläus

VENA mifericordix. /dem i» Cantic. P(al-

torum ; novem menfibus continuit , & hofpitata

terij B.Pivg.

fuit ; incirculo enim venetis , tefte Martiano om-.

mium o

VENA manda, pet quam vivi fontis unda no-

nes dicuntur confiítere voluptates. — Mibert,

iam,i "

n d*

bisittofatur. /dero im P['alterio mnori B. P'ivg.

AMagn. ferm. 3.3m aununciat. B. M. Firg.

,,4.&

ninquagena £.

VENUS , in quantum homines in Dei amno-

VENA , per quam fons vitz Chriftusad nos

ferom. 10. 5.

rem inflammat. Zacobss de Forag. n Maridff

j

ftum eriam nos venimus, /Zem sézdem.

venit ; & per quam ad fontem viz fefum Chri.

VENUS in quantum homines inflammat ad

VENA, per quam grariz innumera ad homi-

Dei amorem. Pernard. de Bnfl. ferm,6. de No

:

'

Sl(iafd'

nes dcfluxerunt. /Zezz sbidem.

minat.[au&isff. Maria.

VENA falutis noftta. 4dera ibidem.

! gt

Venuftas.

at

VENAS . iritu fan&o plena. /Zez ibidem.

j

. VENA , fundens fontem mifericordig.. 4/-

VENUSTAS fpeciofa » ornans Hierufalem

j

ub-[lli

bert. Mag.in Poffillis (uper. Cap.i. Luca,

fan&am. Pesantius Fortun, elegiain landem

"TU

$. Marialarg.

N

h

j

VENA benedi&ta , in qua non communicat

alienus. Ern.Prag.in Marials Cap. 30«

VENUSTAS humanz naturm. $, Jo. Dam.

J

VENA noftrz falutis. — Berzard. de Zufi. in

erat.1. de INar, B. AMaria F,

VE.

Mnrial.þrm.z.d( Corenar. BV. d.

b

v4/T^)

POLTAANOGDHBESOE

VENUSTAS Angelorum. 3. /efepb. Hyms, quemfecuta cftoperibus , vitturibus , gratiie, &

YET

iumanäo

in marialt,

premiis. Bart£. de Psfrs lb. 1 de dand. S$. Firg.

N ct.

f*ud. 4.

j fn

Vefpetus.

TET

VER eratiz, pet Annam, ut fpiritualess hizun-

wili

dinem manifeftatum. S.Sabba in pjeneis Givaco-

VESPER US, quia femper (olem, id eft , Chri-

YT

rum die 23. fulu'.

ftum comitata fuit.. Jacob. de Por

:tg. in wiarialy

r l

Veritas.

fefm. 2,I. -

VET

Veftiaria.

Vinnoc

VERITASProphetarum. D. Bosav, in Can;

VESTIARIA, ex qua indutus fuit filius Dei

1677

tic. Pjalteri B. Firg.

carne, peccator venia, jaftus gratiasperfectus glo«

Vernacula.

tia. Ad]bert. Magn.1n Biblsa Maria [uper lbr.

3

VERNACPLA felix Spiritus fancti. D. 44/-

Eflber.

YEdI

Veftibulum.

hp

tbelintsthn libr. de laudib. SS. Firg. cap.z2.

Vernula.

VESTIBULUM Regni Ceelorum,plané divi-

num. $: Sophbronius im menais Gracor. die 14.

UM

VERNULA quietis.. PLZZipp. 4dbbas libr. 5.

Febriavii.

D n

in Cantic. Canticor. cap.12.

Vlàa

VESTIBULUM filii Dei regis fammi. 24/-

Verriculum.

Bert. Magn n Poflillis fuper cap.t. Luct,

f I

Tf

VER RICULUM nihil errans immutabDilis

J Veftimentum.

-

1148

Deitatis, S. 7o.Chryf. bom.in Chriffé natalem.

VESTIMENTUM. Dei ficat nix , album pet

YIA ]

Vertex.

utitatem. Daniel.7. Bernardin.de Bulis fer.

I Dag

VERTEX Syoná fan&ior , quem non fumus,

2. de Affimilat. B. Marie.

UM

M may

non caligo; non procella,non terrorem incutieas

Veftis.

ignis contegit , fed fanctiffimi Spiritus vis illumi-

VESTIS abíque macua ejus, qui índuit lumen

ViA,

natrix; namillic quidem Dei verbum,; tanquam

lixate

digito , lapideis tabulis fpiritu legem infcripft :

ficutveftimentum, $. 7derbodzes ini Pom.in fe-

VIà

flo Purificat, B. M. Firg.

s du

in hac autem ex Spiritu fan&o , ac ejus fanguini-

VESTIS regia. $. "£ndreas Cret. ovat, $. de

bus idem ipfum verbum incarnatum eft , feque

Dormit. B. M. Firg.

Vh&t

huümanz naturz efficaciffimum ad falutem reme-

Videy,

dium concelfit. S. 7o. Dapn. £m orat. 1. de Nats-

VESTIS fine macula , ovis pariter, & paüoriä.

VIA

Jdemorat. 1.de Dormit.

I W. 15

vir, B. Firg.

VESTIS g urpurea R egis terribiliffima, 7heo-

VER TEX , ex quo torrens vitz exortuscos ,

dorts Lafcb. Ipmper. $n Can. ad 55, Despar,

WA Í

quí jam fiti rerum ad falutem pertinentium mo-

l higm

ricuti erant, non folum vitali potu 1n vitam refti-

VESTIS ovis, id eft , prote&io fimplicium, &

Vldig

innocentium. ZZwgo Caren[is m P[Al. 71.

Vl

tuit(ed & omnes fordes, quas ex via inter paífio -

VESTIS Chrifti deaurata, integra femper re-

"

