
tat, & fimiliter Beata Virgo , cujus corpus fuit ex-

reconciliationis , ut Dei & homínum mediatrix ,

( ayjmüü

ten(um ex divinaii gravidatione, extecfüm, & po-

opportunaque fieret in tempore iracundis re-

p p

CUILTSIMROHRSS UM

litüm ex omnisimmunditiz c!ongationc ,& orn-

conciliatio, quemadmodum Efther fuper omnes

;Wzgmi

nium virtutum adornatione, imagines nobis re-

mulieresab Affuero adamata, revocara regis (en-

»ucsüigi:!

pre(entavit ; id et, divinam & humanam , quia

tentia falutem obtinuit populo (uo , fufpenfo

Áiorie

Verbum incarnatum nobis protulit , id eft, Do-

proditionis procuratore in patibulo , verum eti-

jlm

am data focía perfonalis,& privatz reconciliatio-

minum]Jefum Chriftum;qui in quantum verbum

',g:ni!l!!h

eft imago Patris , & figura (ubftantiz ejus, ad Co-

nis , ut maternis affluens vifceribus fuper &liorum

j n

lof. 1. & (ecundum carnem five humanitatem eft;

damnatione. 24»mtonius Pocquet. ferm. $, de

qd

x

ut íra dicam, imago Matrts; id c(t, homo ex ho-

Concept. B. M, Firg,

beäm-

mine in fimilitudinem hominum fa&tus , & ha-

SOCIA noftrz peregrinationis nobis à Deo

d*

data non folum naturz fimilitudine , fed focia-

bitu inventus ut homo , ad PEuzppenfes 2. 4-

jl

dem ibidem.

li opitulatlonc,folet enim fidelis (ocius itineris vie

am docere, fatigatum fuftinere, dulci (ocium al

Soboles.

guit .

loquio convenire, injuriatum, vel aggreffam de-

T |

SOBOLES ingens fuorum parentum, D. Fs/-

fendere,& alium offendentem excufare ; & ad fa.

bert. Carnoten[it ferm.3. de mativ. [antt if Firg.

tisfactionem, fi isper fenon fufficit, (e obligare;

u

A*l V

qui

SOBOLES naturz (peciofifïïgna- lacob. AMo-

talemque fe nobís exhibuit; & exhibet ufque ad-

Tri 1

nachus in marialt orat. 2.

huc B. Virgo, quam dedit nobis Dominus foci-

n

m

SOBOLES pulcherrima. Zfdor. 1 be[[alon. $

3

am peregrinationis ;! nam docet nos viam verita.

p

orat, de nativ. B. M. Virg.

tis, & juftitizz, fan&e converfationisexemplo :et-

enim fequens illam non deviat , cujus víta inclita

i

Socia.

"a

cunctas illuftrat Ecclefias.Hinc ftella marís ansel.

elt$ ynt

|

SOCIA Dei in incarmatione. $. Ephbrem.i»

latur, quz fios devotos contemp' .tores , & imi-

j

T n*lh'

iratl. de Margarita pretiofas

tatores perducatad portum falr:tis : novitutique

lnlü"sD

SOCIA Angeloram. S. Georg,INicomed. ovat.

viam, qua viam peperit; cujuseft pes fecutus ve-

3. de Prefentat. B. 7M. Pirg.

ftigia, nec ad dextram declinans , nec ad (ini-

yilunf

j

SOCIA fola faluta:is paffionis Chrifti, Zdem

ftram: docet quoque viam precibus affiduis, re«

én S. 7MMaríam a( ffentem Cruci.

vocans errantes in invio, & iter pandens ante

g

L

€os

z

//

6.

POLTANTHEJE

«L,

eos, fatigatum fuftinet, & confortat , dum ex i-

virtatum , Rexglorie , ut otnes regnent per e-

&otenspore ad incedendum excitat; pufillanimi-

um. D. l/dephonf. ferne. i. de AA umipt, B. Ma-

dnit

rit Firg.

^

glor'ufam

tatem | charitaris profligans ftrenuitate , fuftinet

hd.

quoque, donec vites refumat, vifitatus ab alto ,

SOL, de quo Pfa!r. i$. in fole pofuit taber-

Íuo non deferens juvamine non ceepto petgen-

naculam fuum , & tple tanquam fponfus proce-

D

densdethalamo ífuo. $, German.

iatmo

tem itíaere. Eft etiam velüt comes facundus pro

Can jlan(. Jer-

vehiculo ; cujus non fiabet amaritudinem con-

in natsyit. B. M. V'irg.

Qpl

veríatio, nectedium convictus , (ed lxtitiam, &

SOL myfticus, quemadmodum enim fplendi-

ampb

gaudium , dulcí namquerefovet fermone , quos

diffimus hic perpetuaque luce preeditus Sol, tam-

(iemp,

duplex afficit tedium viz prolixioris ; affe&iones

etfi cum à lunati corpore aliquantifper obduci-

WL

fanctas, devotas meditationes , fincera defideria ,

tut; quodammodo deficere , caligineque obrui,

&tevit

lïcipfa r

& caftas ingerens cogitationes fuis precibus &

ac fulgorem cum tenebris commutare videatür,

meritis ; denique defendit offenfum , & tuetur

non tamenà Iuce fua excedit ; veram perehnis in

Wa

ttmud

adveríus infurgentes inimicos aggreflum , ficut

fe vitz fontem fcaturientem habet: imó ( ut

fluit cera à facie ignis, fic fugientibus cun&is , eá

rectius loquar ) ipfe indeficiens luminis fons eft ;

ttyli

in auxilium exurgente. Zdem ibidern.

qucmadmodum fcilicet ; Deus conftituit à quo

iefe

tofsin|

SOCIA reconciliationis humanz, quam dedit

ille creatuseft, ad eundem quoque modum Bea-

nobis Dominus ad faciendam mifericordiam

ta Vitgo fons pereunis veti Iuminis, atque inex-

K h'r;(. |

cum Patribus , & filis (enioribus: & parvulis. Z-

hauftus ; ipfius per fe , ac fubfiftentis virz thefau-

dem ibidem.

SOLq

rus, & ubzrrima benedictionis fcatutigo , que

At ]if

SOCIA Spiritus fanCti. 7oan. Mauburn.in

nobis bonorum omnium parens, & caufa exu-

Tlanond

Refario de pracouiis B. M. Pirg. membr. 1.

tit , etiamfi ad breve aliquod temporis (patium

nf

SOCIA Dei familiariffima. Diozyf. Carthb.

corpereo modo morte obtsGa fuerit , tamen

Titer (

libr.i.de laud. SS.Virg. avt.24.

immenfi lurinis vitz immortalis , ac vera bea-

Bäm,cun

fatiamf

SOCIA rotias faperbeatiffima Trinitatis. Z-

titudinis puros, & inexhauftos latices, grarie fla-

demin Casnt. art. 8.

mina , fanationum FODL'SS ; aC pcrcnnem bene-

mh"f ,l(

!

SOCIA amabilis & indiffolubilis totiusindivi-

di&ionem nobisfudit. S. Ze, Damafc. $u orat. 1.

lm

duz Trinitatis. Dzonyf, Fab. gra&. 1. de Concepr,

de -Afumpt. B. M. Tirg.

Wtf

B. larg.

SOLradians, effundens

f plpädorcs falutaresin

"t ii

- .SOCIA filii fui in omni dolore ac tribulatio-

omnesfines teirz.. &. Jofepb. bymo. in mariali.

li, ,.

ge. Robert. Bellavmin. Conc, . [uper Miffus eft.

SOL clarus per fapiehtiam , purus per conti-

.

SOCIA omnium moleftiarum & paffionum

nentiam , fulgidus per famam, calidus perchari-

Qlillpfa g

Chrifti. Zdem sa. Conc. de ZA(nmiptiom. Beata

tatem, & exaltatus per Chrifti conceprionem.. 7-

f

Ua

AMarst Virg.

diota de B. Virg. part, 14. Contempl.i3.

m?*ïfah 1

jocrus.

SOL illaminansintelle&um per veram cogni-

N f

tionem, & inflammansaffe&um per veram dile-

SOCRUIS fanctarum animarum. D. 44/tbel-

étionem. Jdem sbidem.

:

"Ut

musán libr. de laud. Frginitatis cap. 22.

frg [

| SOLin magnitudine, & poteftate, in utilitate;

Sol.

in claritate; & in calore, cujus magnitudo eit ejus

'ridii

E"?Wirgim

SOL non ceffans moveri, fed femper þrofici-

hurnilitas, quiain humilitate om nis animz quan-

* Mrl

ens , nunquam deficiens nec Gbi , nec aliisz a-

titas menfurátur, cujus poteftas e(t fides, quia fi-

ALb

mórem in altari cordis fui tanquata ignam in-

des poteftasanimzeeft , nam quantum habet quif-

dU

deficientem jugiter portans. . Pbslippus dpe-

que fidei , tantum habet potentiz, cujus utilitas

Kolns ferm. in tranftu B, Maria Virg. apud

eft mifericordia, qua poft miferrcordiam ejus fi-

ULcu]

-imadenm Rapt.8.

liüibenedicti, nihil eft utilius humanzcteaturz ,

"at

my,

SOL, quz lumen nobisattulit.. Z7em ibidem.

cujus clarítas eft ejus puritas, calor veró cft ejus

g

SOL, in quo pofuit R ex tabeznaculum füum,

charitas ; quia charitas eft animae caliditas. /-

dem ibidem.

Vi

& proceffit ponfus ad nos dethajamo fuo ; Rex

SOL

MARIANA4E LIBER X/'/l

: 537

int L

.. SOL, quia ficut Sol ceteris fydetibus claritate

tabernaculum füum , & de utero ejus velut de

:l B- MA'

luminis, & majeftate prafertur, fic ipfa in coelefti

thalamo füo ranquam fponfus procedens, exul-

loria fan&is omnibus honore,& gloria fuperpo-

tavit, ut ii vita hujus feculi , pro falure noftra

üit t

fita eft. [dem ibiden..

Patri obediensufque ad mortem perfeyeraret, &z

p |

SOL, quia (icut (olem ignis non combutit,nec

fic Ecclefiam à damnatione antiqui hoftis libera-

aqua emollit , nec gladius ícindit , nec fcetor cor-

tam, & fanguine fuo dotatam fponfam fibi affo-

jus]r. |

rümpit, nec vitium obfiftit , fic Beata Virgo in-

ciaret. &erlo 44bbas [erm ,1.de a[fumpt. B. M. V.

corruptibilisfuit. /dems de.B. M. Jir g. part.15.

SOL, quia ficutde prolato radio non corrum-

vljal l

MR

|

Contempl, 2.

pitur, autminuiturfoliscorpus; fic Mariam pa-

atobiti |

SOL, quia

ficut Sol noncrefcit , nec dectefcit,

rientem non violavit prolatio facri partus. zdans

quai

fic ipía non crevit pet elationem , nec unquam

de Per[.in mariali fragm. 2.

Nf

decrevit per pufillanimitatem. . 4dem ibidem.

SOL fplendorisradios

! exh'xbens univerfis. Z-

as

SOL, quia ficut Sol radiis fuz clazitaris illumi-

dem ibidem.

m (* |

pat mundum , fic Beata Virgo fuis virtutibus, &

SOL fan&tirate rutilans, qui mundum preffüm

ii

exemplis populum irradiat Chriftianum ; ideà

tenebris gaudet cura pervigili circuire, ruinas fti-

iiigp [

dicit de fe ipfa Ecc/, 24. illuminabo omnes fpe-

geícentes affeQu ferventiffimo refarcire , noftras

um

rantés in Domino,zlios nequaquam. Jdem de B.

culparum nebulas interventu lucido proturba-

M. Firg. part.4. Contempl.6.

re , neftrarum tetram mentium refpedtu bent-

uqumïx-

jl

SOL, quia ficut So! (aper bonos , & alos orí-

gniffimofzcundare. Phbilipp. Adbbas libr. 6.in

tut indifferenter , fic Beata Virgo prateríra me-

Gantic. Canticor. cap. 10.

It g

tita non diícutiens clementiffimam , & exorabi-

caet- |

SOL fplendore ftabili virtutum radiisinfigai-

j (rr-au'nm

em fe exhibet , ac omnibus neceffiratibus libe-

tus. Idem sbidem.

raliter fubvenit, quia habuit gratiam (uperple-

SOL proprer przrogativam ele&ionis, Gw;-

j n

u

nam, cum larga, & plena diffufione, ejus namque

lielmus Parvus it cap.6. Cantic.

gratiam fenfit iofernus;quia mediante ea expolia-

SOL fpiritualiter, quia ficut fol claritate lumi-

qfau'szu-

nis, & roajoritate ceteris (ideribus anicfertut 5 fic.

gt

tus fuit ;fenfir terra, quia mortuos reddidit, fen-

n

fit Ceclum , quia fe aperuit fenferunt Ang:li, quia

in czleftis. vite gaudio illa fan&is omnibus ju-.

fuerunt reparati, fenferunt peccatores, quia fue-

cunditare, & gloria fupraponitur. 44b/alom 24b-

xl

runt juftificati, /dem ibidem part. f. Contem-

bas ferm. t.de Affampt. B.2M. Pirg.

s

plation. 4.

SOL , à cujusrefpe&u folvitur glacies, id eft ,

4

"TU

SOL , qui dicitur , quafi fua omnibus largiens

gelicidium cordis peccatoris.. Rícb. à S. Lanr.

"

quiaipfa quicquid habet quantum infe oft com.

de land. (antliJ. Vi g. libr. 2.

tnunicat & bonis & malis , malis enim veniam

SOL clata per fapientiam , pura per continen-

,i(lyncmy [

impetrat , & gratiam juftis multiplicat , & con-

tiam, ful gida per famam , calida per chatitatem,

xtlnfogni'

fervat , & (icut Solfulgore fuo totum illuftrat or-

exaltata per Chrifti conceptionem. Z4em ibid,

bemterrarum, fic ipfa falgore miraculorum totü

libro 7.

/

,

K

rit »

illufttat orbem tetraram, & illuftrabituf; ad di-

SOL, cujus claritas , humilitas, cujus totun-

m judicii & ficutSol eft rex fyderum,fic ipfa Re-

ditas appetitus & defidetium aternitatis , vel ac«

giito

Q cW

ginavirginum ,imó (an&orum omnium. Zdem

ternitas virginitatis, Jdem ibidem.,

sbid. part. 14. Contempl.i3.

SOL , de quodicitur 2. Aacbab. . utteta-

m qtlïff'

SOL Diei myítici. D. Z£m[elm.in bynno 2. B

pus affuit quo fol reful(it ; qui prias erat in nu-

& qll'lïïï

at

De: Genitricit.

bilo accenfus eftignis magnus , ita utomnes mi-

SOL cujuslibet virtutis, aut bonisoperiscon-

rarentur; Mariaenim quamdiufuitinvia , füuit

j yn |

Jj q

fümmatione. Hugo de $. Pitore ferm.in Nat. &

quafi füb quodam nubilo , de quo dicitur Job.

Afmpt. B. Maria V. quieff in ordine 24.

26. qui tenet vultum folis fui, & expandit füper

í cmmff )

SOL. D.Bernard. fer.3. [(uper Salve Regina.

illud nebulam fuam ; fed ex quo clatificata eft

,U

SOL, in quo filius Dei, veniensad nos, pofuit

nebula fua ip affu

mptione,

j acceníus eft , quead

j "

L

2é

eam,

g

POLTAN' I HE.X&

636

la clarior ; quo lucente catera omnia lumina-

ymüoiamx

eam , quáfi quidam magnusignis devotio fide-

um |

linm, & ab univerfis reóté credentibus mirabilis

ria fic fant , qaafi non fint; fic , & dici dcbet,

r] deenc

rzdicatut, 4dem ibidem,

& credi de vírgine gloriofa refpe&u omnium

creaturárum , non folum homiaum ; fed & An-

pb

SOL, illuminans intelle&um per veram co-

d.

nitionem,& inflammansaffe&um per veram di-

gelorum, Zdem ibidem.

N

le&tionem. Z4ee 1bidem.

SOL ; quia ficutfol dicitur qua(i (olus lucens ,

& cxteris luminaribus claritate luminis , & ma-

dnilunii

SOL non occidens quoad fe , unde dicitur Ec-

s ere

clefiz. /fai. 6o, non occidetultra foltuus , occi-

jeftate prafertur 2 itàin calefti gloria Maria fan-

lum

dens auitem quoad nos , fi mortaliter peccaveri-

Gisomnibus honore , & glotia fuperponitut ,

ideoin figura MARLE di&um eft de Judith.

aljnen,

imus. Ecefef. 1. otitur fol ; & occidit ubi Augufti-

niis : Sol ifte, fi non feceris cafam , non faciet cibi

Cap. 1. noncít calis mulier fupze terram. ld:m

WL

ibides.

tmilibos

occafuüm. Jdew ibidem,

SOL , quiafifol dicitur quafi (ua omnibus

dulerm

SOL , quia ficut Corpus folis non comprehen-

ditur nifi in radio fuo, fic nec Mariz dignitas, nifi

largiens : MARIA quicquid habet , quantum

M ma t

iníe eft omnibus communicat & bonis , & ma-

iwihden

in filio füo , quantum enim filiais dignior ;tantum

mater excellentior. Zdess sbidesm.

VL,q

lis, utei conveniat, quod de Patre dicitut. Ro-

SOL, quia ficut cum fol oritur in oriente, tunc

zán, $,fiprotobis omuibus tradidir filium (ü-

as &t

illuminatur mundus, cum vero in occidente fe ab-

um , fcilicet, volenseum pati, quomodo non

wigo

etiam cum 1llo omnia nobis donavit? /der ibid.

giigor

fconditmundus fit tenebrofüs;fic cum gzatia Ma-

tiz nobis oritur , (luminatur ; cum occidit per

SOL , quia ficut fol dicitur , quafi farfum]le-

Tebira

UMT

eccatum noftrum , tuncobtenebramur. 7des

vans,quia in fervore íuo attrahit guttas maris fal-

ibzdem.

tifom:

fas , 44mos. $. ita Mariaaquas marinasfaetentes ,

SOL , quiaficut in mundo eft unusíol, Maria

& alas nempeamaros peccatores , quifatent ,

m&m&ï(!

una folaeft mater , & virgo, undé & comparatur

& amare(cuat calore pietatis, & charitatis, attza-

X,

hit ad cultum filij fui orationibus , meritis ; & ex-

liddam,

phznici , quz eft unicaavis (ine patre.. Uade fc-

dulius i nec prímam fimilem vifa eft , aec habere

emplis , & fablata ab eis falfedine vitiorum , quafí

&mæcula Í

fequeatem 5 ideo etiam dicitur ele&taut ol , qui

per gtatiam dülcoratas , proponit peccatoribus ,

UM

fimilem non habet , nec ipfa fimilem habet ,. nec

qui in terra fupt exemplum ,ut priorum exemplo

Lft!ck :fim

habitura eft in eternum. /dem ibidem.

pofteri confervantut. Jdem rbidem.

P082, t

SOL, quia ficut nunquam defigit lumen folis ,

SOL , quia ficutfol diem inchoat per ottum;

Vfl

"hb

fimiliter nec Maria defecit in filij paffione , licet

terminat per occafüm , diftinguit in certas partes

eunc de&ceret omnis fanctus, 4dem ibidem.

per progreffüm , difcernit no&em à die (uz clari-

Iuj

SOL, quia ficut, qui in folem defigit oculos, à

tatis fplendore ; ita Maria vitam jufti exemplo

L:ll

vite(ug , uteiconvenire videarutillud ; quod

pofteriori ponit umbram fuam : itàqui cordis

oculos , intelle&um videlicet, & affe&um con-

de filio dicitur Pfa/m. 48. ordinatione tua per-

m i

ftantez defigitin Mariam . ejus recolens paupet-

feverat dies , id e(t , vita Chriftiani. Jdess ibid.

unrdclma,

J

tatem , umbram rerum labentium facillimé ad-

SOL, quia ficut fol eft pulcherrimuzilammna-

t

dotíat. Zdem ibidem.

rium Cali;ità Maria digniffima cteaturarum Del ;

of

SOL , quia ficut fol ad hoc fa&us eft , ut illu-

ideo ipfa dicirur primogenita ante omnem Crca-

XqQ

minet totim mundum , ficut dicitut Gez. 1. fic

turam , id eftd.gnior omni pura creatura. Ecci.

ämllndum

MARIA ad hoc facta eftà Deo Ttinitate , ut mi-

24. ldenibidem.

M

fericordiam , veniam , gratiam , & gloriam

SOL , quia fifol eft Rex yderum ; Maria eft

J, Qu

quafi lumen à Deo impetrettoti mundo. 44./2;4.

Regina virginuam, imóomnium fanctorum; qui

m

'&OIna

SOL , quía(i Sol dicitur quafi folus lucens ,

funt ftellz , de quibus dicitur Eccl. 4.3. fpecies

L

MU

tj

eftenim folifte materialis , oculus hujus mundi ,

Czli, ideft, Ecclefízsgloria ftellarum,id eft; vir*

'Mem.

lux creaturatum, fpeculum creatoris , quod nulla

ginitas fan&orum. 44em sbidem.

Mu

3Q

mundana creatura pulchrior, nulla utilioz , nul-

SOL, quía icutfol , ex quo mané fütregerit »

.

ämmitclia;

) pre-

* E 1Chïi

"

MAKRIAN A LIBER XVI

627

à hn

praftolatur tota diead oftium | , pararus íntrare

Maria fuis radijs illuftrat folum vitreos per pzni-

3!51 d xb![ ]

Domum, fi aperiaturei : fimiliter & Maria, ex

tentiam , qug corpusexcoquit ,cum ipfa fit ignis ,

| Ommim

& per puritatem quafi Chriftallinus.. 72em ibid.

quo aícenditin Celum ; videtur dicere eum fi-

dl

lio :4pot. 3. egoftoad oftium, & pulfo. .. 4dems

SOL, quia ficutíol tant liberalitatis efl, quod

ibidem.

*

à nulla Cteatura quantumcumque fatenre. , &

J

SOL , quia ficut fol fugat tenebras , & mun-

fordida, fi &t eiexpofita,radiosíuos avertat , nec

|

i5 s |

dumiliuminat cenebrofum ; ita Mariía pulfatcun-

quantumlibet fpeciofam illuftzet , fi abícondatut

Mil

as harefes , & mediante partuíuo , mundum

ab eo : fimiliter nec Mariaà quantamcumque vi-

illuminavit & totam illuftrat Ecclefiam fuorum

liffimo peccatore ipfam fideliter invocante , a-

rpont

ï

dj |

radijsexemplorum. /dem 2b1dem.

veriit xcípe&um pietaris (uz , nec ,q uantumlibet

tim i '

- SOL , quia ficut fol ,id eft , Chiiftus ele&us eft

magnus fuerit quis perhtteras ,. divitias aut ho-

ex millibus hominum , Caztíc. 5. (ic Maria cle-

noies , ipfum irradist, fi ipfam negligat invoca-

T

&a eft ex millibus feminarum. unde dicitur Caz-

re, multos tamen prevenit,ut velint , & volentes

jqui

tic.é.ana eft matri fuz ele&a genittici fue. . 4-

profequitur , nefru(tra voluerit , ficut dicit Au-

dem ibidem.

uft. de filio ejus. 4dezs ibidem.

j |

þa fi-

d

SOL , quia ficut fol luminare eft

-paï fibinon

SOL , quantum ad generationem filij , qui

fl |

habens , & tott mundo copiofe füfficiens; fic Bea-

cut fol fine fui corruptione gignit radium , fic &

ta Virgo , nec primam fimilem vifa eft &c. item

virgo filium. Zde; zbid. libr. s.

ymodond

lnl

quia fulgore miraculorum lucecubique rerrarum ,

SOL veti folis imaginem repra'fentans in uni-

l

verírate. Zdem zbid. libr.7.

n

D

"

& lucebit ufque ad diem judicij, /dem sbidem.

SOL, quia ficatfollunam , fic Maria illuminat

SOL hzrefum tenebrasé mundo auferens, cu-

T

Ecclefiam : unde Beatus Bernardus , tolle Mari-

juslumen, ideft , fides nunquam defecit. H4go

gt |

am , quid rcftar nifitenebre.. /dem sbides.

Carenfs in Plalmsm ig.

jf

SOL , quia ficut fol maculam neícit ,. de Ma-

SOL illuminans, D. Benav. in (jeculo. B, M.

t d

ria di&tum elt Casz. 4. tota pulchta es amica mea,

Firg. Cap.2.

il

& macula non e£tinte.. /dez ibidezs.

Jf qum

SOL.quinu

illam habuitobícuritarem peccatik,

SOL, quia ficut fol nec creícit unquam;nec de-

inquo Deus pofait tabernaculum fuum , ideft,

qofii

creícit : fimiliter Maria niinquamcrevit per ela-

corpusfuum. D. Tbomas ziquin. in P[alm. i8.

p

tionem ; nunquam decrefcebat per pu(illanimi-

SOLardens. 1. Reg. i. a tbert. Magn,in Bi-

tam , vel per triftitiam , qus angu£at ; quia necti«

blia Marie(wper libr. 1. Regum.

gr o

moris habuitangulum , nec clationis fupetcilium.

SOL ad juvandum omnibus fidelibusifofve

g p

Jdem ibidem.

E

cfuz C!m!

10. ]dem in Biblía Maria fuper libr. tofue.

SOL Czli per omníarefpiciens Ecc/, 42.id eft,

j

SOL , quia ficut fo! producit terrae nafcentia ;

Maria producit, td eft , procul ducit de virtutein

cuilibet de omni fervitio ; 'quod ipfi impenfum

j

virtatem illos , qui exetoplo füz paupertatis exe-

füerit ; fpeciales fcintillas eternze retributionis

u

unt deterra , hoc eft,deamore terrenorum, & ità

tranfmittens , ficat Principes facere confaeve-

j

clo nafcunrur, ficat , quod de rerra oritut , fur-

runt, 4desm ferm. 2, in Af[umpt. Beat&. Maria

j

füm ctefcit. 4dez ibidem.

Firg.

g

SOL,quia ficut ol radijs faz Claritatis illumi-

SOL Dci, quem Deusotiti fecit per nativita-

E

[

nat mundum ; ità Maria fuis virtatibus, & exemp-

tem in mundo, per gratiam in menre 'vc«

j ^

nos,utconfirmentur, confolentur , & illu

t"hi-

lispopulum irradiat Chriflianum. 44em iezdem.

SOL, quia ficut folfua claritate totum illumi-

nentur , & malos, ut convertantur , & (alventur.

Mmatfï

nat, & ornacmundum , fic fpecíes Beatze Virgi-

Matth. s. 4dem in Biblia Marie[nper Evan-

yn

nis , & vita ipfius toram illuftrat Ecclefiam. /4e»

gel. 8 Matthbai,

D

r

ibidem,

SOL , quiottus efttotri Ecclefiz , quando nata

á

y!

SOL , quia ficut fol (no lumine penetrat tan-

fuit. /dem iu B:bl. Maria fuper libr. Ecc lefiaff.

ttim materias mundiores ; & quafilimatas , ut vi-

SOL, quio (ua prafentiaornat Celum Eeefef-

ficac

iefnper libr. Ecclefaff.

ttum , Chiiftallum , fed craffiores nequaquam, :

Pm-

afl.26. 1. in Bibl. h/ldar

$

SOL

x2

6;

POLTANTHEJE

&U

^ SOL dans juftis lucem fapicdtiæ, & calorem

fttum , ità quodammodo Mariz clarítas ipfo-

aolb

divinz juftitiz. 4acob. de Poragiue in szarials

rum Angelorum videtur reverberare affedtum

fevom- 9. L.

ftapentium , & quarentium , quz eft i(ta ? /dem

t

ibidem,

puili:

SOL frigi

dosaccendens i gne fuxe charitatis. 7-

dem n mariali ferm. 8.P.

SOL , quia ficut fol omnia lumiparía Ceeli füa

jlis &

Y

SOL juftis, quibus mittit tadium gratia fuz,

clarirate non folum excedit , fed extinguit , iráin

i5 m

comparatione Mariz Caterorum ele&torum lu-

digyuni

& illuminat €os per exemplum , & beneficium.

j

Jdem (erm. 2. pro (abb. 4« hebdom.quadvag.

mina nonapparent. /4ez ibidesm.

riino,

SOL , quía ficutfol habet tres Planetas fupra

SOL per vitam exemplarem. Bartol. de Pi-

Q d

fe, & tres infta fe, & ipfe eft medius: (ic Virgo glo-

Jfís libr.1. de laud. [antliff. P.

Mil

riofa Beata Maria habet fupra fe in Trinitatetres

SOL , quia charitata plena. 4dezm libr. 1. de

S0Ld

períonas, & infra fc ttes ftatus falvandorum, fcili-

latd. Virg.frutct. 8.

tUnqi o

SOL eo, qui videtur , (plcadidi'or., Afidor.

ul

Ü

cet virginum , continentium , & conjugatorum ,

$OLd

& ipfain medio conftituta ; ubi ipfam Beatam

Theffalon. orat. de -AfJumpt. B, MariaF.

"Trinttatem reconciliat tribus ftatibus falvando-

SOL fulgentiffimus putitatis, /dem tbideme.

VLf

rum. /dem ferm. 6.de Purific, B.Pirg, María.

SOL veram , & inextinguibilem afferens mun-

Btspe

do lacem. Zdem sbidem.

SOL quoídam illuminans ad Dei cognitio-

iddfi

nem , alios inflammans ad Dei amorem, alios fru-

SOL,dequo £cc/, 26. ficut fol otiensin mun-

$UL

&us producere faciens per bonam operationem.

do, inaltiffimisDei , fic mulieris bona fpeciesin

huídeib

Jdem in Marials (erm, 3. F.

ernamentum domus faz , nam ficut fol materialis

Muriali F

SOL , quia ficat fol omnibus mundanis ante-

fuo fplendore totum illaminat , & praornat he-

VLn

fertut, fic Beata Virgo omnibus creaturis prafer-

mifpherium noftrum : fic feliciffimavirgo, om-

Qs ftu

tur ,& ipfam verum folem imitart nititut viven-

nium optima mulierum , univeríam decorat, illa-

omniaoPc

doin omni humilitate , man(uetudine, ju(titía , &

frat , letificat , militantem ; ac cciumphantem Ec-

mo(::'hz T

fanckitate , & (icut fol (ui cur(us folitas nen mutat

clefiam : Domus enim bonz mulieris eft fan&a

h& /!l:m

habenas , fic Beata Virgo propofitum, quod femel

Eccle(iatam militans virgini gloriofz 'commiffa,

L

atripuit, non mutavit 21/an»s de /n[ul.in Cap. 6.

quam triumphans ex Angelis atque homínibüs

^l f d

Cantic.

conftituta. Dionyf. Cartb, libr. i. de laud. B

UET

SOL radians ín virtute , totum Czlum illumi-

M. Firg. avtic. 4.

Ateg h

nans. $. Mechrildrs libr.. 1. gratia [piritnalis

SOL íoli Juftitie Chrifto Domino fimilis ,

OL U

Cap.55.

quemadmodum enim Chriftus inter vitos ; fic

Dtl Y

i

Beata Virgo inter mulieres incomparabilis eft. Z-

SOL ex quoffol juftitiz corpus accepit. Zaco-

ha, d

bus Monachus in Mariali orat. 6.

dem libr.t. de praconio SS. Marta avt. 25.

n

SOL, eo quod Dei & Patris füfceperit verbum,

SOL,quia quemadmodum fol cun&ta fidera,ac

.hoec

Mattheus: Cantacuzenus 4n Cap. 6. Cantíc,

plaaetas quantitate , luminofitate , & caufalitate

"

'J'hnusp

CAnticorum.

excedit: fic diviniffima virgo, poft unicum Íui be-

50]': lt

SOL, ín quo Deus pofuit tabernaculum fuutm,

nedi&i uteri fuctum , univerfos fanctos in omni

fs

Je. Thatertas in Tratt. de 10. Cacitatibus Cap, .

petfectione , fapientia , pulchritudine, & Écun-

M

ditate tranfcendit. Idem de /aud. B. M. Pirg.

Ti

SOL , quia ficut fol in rebus cö'tporalibus nihil

ET

4

eft ,quod fecundum Dionyfium , magis exprefle

i£nit.libr. t,

veftigiam T'rinitatis oftendat,quam fol:ità fimili-

SOL , quia ficut fol ceteris Planetis , ac ftellis

L R

I'Pllll

ter inrebus Spititualibus , nibil invenimus Dei

oft major , luminofior , atque caufalior , fic Beata

111 ]g 7;1!

formius quam Matiam. Ers. Prag. in AMariali

Virgo poft Chriftum eft ceteris fanctis major,pet-

Cap. $.

fe&ione luminofior , fapientia & virtute caufa-

D] CRP f

SOL, quia

ficut nihil lucidius fole videre poteít

lior ; utpotegenitrix veri Domini , falvatoris

X Á

h

vifus nofter exterior, ità nillucidius,atque glorio-

mundi , & innumerabilium peccatorum redu-

fior Maria cogirare poreft intelle&us nofter , &

&tix ad gratiam , G falutem. 4dem i» Cant.

A á

ficatfollucensinvietute — teverberat vifüm ne-

A4rt. 24

M [

SOL

Mi

MAKIANA LIBER XFI

429

T

SOL ,quia ficut foliftelucens , atque fenfibilis,

SOL juftis, & perfectis. Zdem ibidem.

-

f

omnibus indifferenter fecandum uniuscujufque

SOL illaminansper exemplum;& beneficinm.

n

capacitatem claritatis fuz radios inflult , fic beni-

Maurit.de Filla Prob. (erm.g.Corona noya B. M.

gniffima virgobonis & malis, gratis & ingtatis,

SOL infitu , quia fifoleft inmedio Planeta-

Cf

juftis .& injuftis exorsoilis e(t , ^ atque compa-

rüm , Beara Virgo habet füpra fe tres divinas per-

; lt

tiens, multas demum przvenit, & eripir, falvat &

yunli

Íonas , & íubte tres Ángelorum Hicïärcfxias.

Jdem ibidem.

ditat, univeríorumque preces ;ac neceffitates am-

pliffime; itemque, maternoaffe&u (ufcipit , at-

«SOL omnestam juftos,quam peccatores cale-

14l

que ample&titur, 4dem libr. $. de Praconio SS.

faciens, Jdem ibidem.

Maria.P. avt, 15.

A Á m

SOL, propter incorruptibilitatem;impermixti-

hi

SOL, divinz gratiz lumine femper fulgidus, &

bilitatem, formofixatem;laminofiatem, fractuo-

nunquá obícuratus tenebra peccati, Bermardzs.

fitatem , & maturiracem. Zdesm ibidem.

Jin

de Bujls in Marial.fern.$.de Concept. B. M.F.

SOL, quo nebulainiquitaris diff»!vitur. 2d. ib.

/

SOL divinus. /desm sbidem.

SOL íuos devotos inflammans ad Dei dile&ti-

onem. Zdem bidem.

WMf

- SOL fulgentiffimus , & claziffimus illuminans

p lt

juftos per exemplum , & beneficium. Z4em ferz.

SOL terrz naícentia producens, 72em ibid,

2.de Affimilat. B. Maria F.

fersmone 14.,

jnmut

SOLin fta Conceptione ; quiaclatior omoi-

SOL ,dequa Cant . eleta ut fol, quia ficut

x

bus fideribus, id eft, omnibus creaturis. 4em i

fol in (ux creationis in(tanti fuam omnem adep-

v

4Martiali fer m. y. de Concept. B. María F.

tus eít claritatem: ità Beata Virgoin (ux Concep-

t

SOL nofter fru&uofiffimus , quo mediante

tionisinftanti omnes affecuta eft perfectionesat-

d

omnes fru&us noftri efficiuntur maturi , id e&

que 1pfa fine peccato originali concepta. Perr.

M.

;übdhl

omniaopera noftra; ut jejunia; orationes, & elee-

Gat. hibr.7. de Arcanis Cap. s.

uEmEC'

mofynz , & (imilia funt Deograta , & nobis uti-

SOL indominica Annunciatione , & nativis

7&!2!1&'1

lia. /dem ferm. 2.de Affinilat. B. MariaV.

tate, & quotidie veritate, fan&itate, virginitate ,

mll

SOL, qui nefcit occafum. . /dem ss maríadci

obedientia, & humilitare,que impletomnem ju-

yinit

férm. 6-de Concept. S. M.Pirg. -

ftitiam., & fimilibus virtutum ardoribus orbem

ub

SOL refulgens gloria Coelorum , luftrans atria

univetfü illaminans mirabiliterque intlammans ;

luce, replens fzcula. Z4. i offieza Cóncept. B. M:

& incendens. loan, Picus Isbr. 5.im Cantic. Cap.y.

(riüt»

SOL re,lens filios fuos , id eft, Beatos clariffi-

SOL myfticus : nam ticut f:llucefoatorum il-

o l

ma Dei vifione & ferventiffimo ejusamore. 44,

luminat mandum & cunctis planetts major eft &

TL

[erm.2. deneminat, Maria F.

fpleudidior : fic Bvata Virgo major , ac ignior

1]

SOL , in quo pofuit altiffimus tabernaculum

univerfis creaturis tetam illuminat , fzcundar, at-

fuum, hoceít , corpusfuum, Claudiss Rapinas

,FW

que lztificat Ecclefiam non folum militantem ,

TU

Celeflinps ferm.2. de Concept. B. M. Pirg.

verum &triumphamcm » quia omnium ele&o-

nlüi]]!'

- SOL,, utpot? quz fidei fplendore illa(tcata in

rum Dei anicaeft falus & gloria. Diosyf. Fab.

pafione Ch-ifti,icut enim lumen folis naaquam

Tratdat, i. de Concept. B. M, Virg.

j gmüi

frcite

extinguitur , fic nec illa mo:aeft , nec vacillavit à

SOL clariffimus , defe&um prorfus nefciens,

t

fide & fola omnium femper perftitit immobilis ,

Lnudov. Blofins in Endologia 2.ad B,Firg.

atdens, & lucens, Jdeze sbsdesz.

SOL é Czlis terram illuminans.. /dezs ibid.

C QL:WS

SOL pulcherrimus,univerfam illu(trans Eccle«

- SOL àterta Calos irtadians. /Zez sbidem.

fia. Jo. Tritb. libr.1.de Miraz, B. M. T.in

SOL peccati nubes difcutiens. Zdem ibidem.

(

(/rti«

€eto Cap.6.

SOL in filij paffione dolore obícuramus, Ao-

gïoïchþ

gc

SOL falutatisfapientim. dem de AMiraculis

bert. Bellarm. in Conc.de Refurretl. Domini.

B. M. V, prope Dittelbach lsbr. 1. Cap.io.

(alvawfis

Solamen.

yum fc l

SOLbonis, & malis communis,hisenim com-

SOLAMEN dulee converforum, D. Ephbrem

n (

patat gratiam , illis auget.. 2bs/ippss de Greve

in fevm.de land. B. Maria Firg.

Frm. 199. in. P[aln.$8.

SO-

D)

p

640

POL TA'NTHEAE

SOLAMEN in affli&ionibus. 4zonym.s En-

SOLATIUM noftum. /dem i Pfalterio

LUR

I

cholog-[eu Ritnali Grac. sn offitio comm. [npplie, B.Virg.

Q

SOLAMEN puptllorum. z42asm Pramonfira-

SOLATIUM omnium fupernorum civium.

£enfis lib. 1. fertm. 40o.

Idem in Canticis P(alterii B. M.Fivgy.

TMnOnen

- SOLAMEN hominum. D. Bonav. : laud.

u

Ó

B. Farg. Maria.

E

wper Mitfus eft cap. 160.

SOLATIUM ope:zantium. Z4/£ert. Maguq:

Tlb

boid

SOLAMEN lugentium. Jdes im P[alterio B.

SOLATIUM afll:&oium. . Zacob. 7Monach.o-

AMaria Firg.

rat. de INutivit. B. M, Firg.

Dl

SOLAME

N fk&uli. dd. in. laud. B. P. M.

SOLATIUMamanti, Érz. Prag. in mariali

AdeLat

SOLAMEN omnium miferorum, $, AMMech-

CAp- 39.

]

i, J

£ild. libr. 1. gratia (piritualis cap. y4.

SOLATIUM mundi. D. Lawr. Zuffin.in lib.

SOLAMEN miferis. faam. Hondemius in in-

de caffo Conuubio verbi Ed anima cap. g.

DN

vocatione $8. Despara irg.

SOLATIUM peregrinationis. Zdesms ferm.

tnjnd

SOLAMEN unicum reorum, Zfenrieus Sufo

Aativit. B. M. Firg.

1 dntus

in cap. 16. Dialogi fapientia, $ minsfiri ejus,

SOLATIUM (iagulare, ne duim juftis atq; de-

SOLAMEN laborantium. D. Lasr. Juffin.

votis, fed miferis quoque;itemque defperatis pec«

$n ferm. de AAnnunciat. B. M. Firg.

catoribus. Diosyy; Carthauf. lib. 1. de pracon, $.

UM

SOLAMEN defolatotum.' Zhboss. à Kempis

AMarie art.25.

Doninus

SOLATIUM unicum in tribulatione, Zo47.

£a [olsloquiis cap. 23.

tine)

SOLAMEN unicum füb humilitate mzfto-

Trith. in orat. ad $3. Firg. quaincipit : Avc Ío-

DAW

rum, Zo.7vithb. libr. 1. de miraeulis B. Firg.in

le fplendidior,

DN

SOLATIUM dulce animatum noftratum.Z.4.

Urticeto cap. 6.

Iyhet

.SOLAMEN Confefforum, Robert. Bellarm.

dov, Blofius n Endología 3. ad B. M. Firg.

GM::.n.

$n Conc. de Nat. B. Firg.

X

Solattix.

QU Dei

Solatium.

SOLATRIX tribulatoram. D. Birgírta libr.

W fupcr

SOLATIUM maundi. D. Ephrem is ferm. de

4 Reyelationtum eap. 19

u g

laud. B. Marie Firg.

Solemnitas.

M. j

SOLATIUM fíolitatiorum. Zdemzbidem.

SOLEMNITAS falubris commutationis. $.

VL

SOLATIUM unicum, planéque divinumani-

Prq:lm 15 erat, 1. de laud. S5. Vivg.

Müm &

mz nofttz, $. Sabbas in menais Gracorum die

" Solitudo.

hg.

29. Jannarii.

u

SOLATIUM eorum , qui affliguntur. Ewri-

SOLITUDO,, in quaapparuit mínutum vet-

i

bi, Rupert. Abbas libr. 1.Commentar.in Mat-

4 [h' PW

chianus in vita Theopbils.

thbaum.

u7

SOLATIUM laborum. Georg. AINieomed. o-

W

rAt. 2. Concept. Deipara Firg.

SOLITUDO, in qua tos jacuit Spiritus fan-

SOLATIUM Chtiiftianorum. $. German./a-

G&us. Jdemibidem.

YU

s

SOLITUDO, dequadixit /ai. 25. exultabit.

Jü.u /tïn

rat. ia Zon, Deipar. Firg.

D

SOLATIUM bland m iis, qui in matore ver-

folitüdo , quod fuit,quando dixit : Exultavit Spi-

c& 1 Rich. à

V

