quod eft in rerum natuta.. /dem ibsdems..

alioqui capi potefts recipiendum. .. 7Merzodim

C/ELUM: In quod Pater eternus mifit Uni-

Se Horeilia Fefls Purificat. B.Firg.

genitum. S. Proclssén orat.$.quaeff deTransfigua

CAELUM. Alterum in tetra. D. Gregor. 7ban-

rat. Domizs..

maturgus ferem. 3,imadununt. B. A F.

C/ELUM; Calo altius; D. Augz)/'iin; 12 fer. de

CJELUM. Securidum nunquam coinquíina-

"flumpt. B. Farg:

ptis;

tum. D; adebasaf. [ferm-in de[crzpt. 55. Detpares

CAELUM. Ex:quo Sol Juftitizortus eft. : S45-

s C

CALUM. Divinitatis ; corufcantem in Czlo ,

ba-dn Menezn Grecor. die.6. fanuariis

o Gu

& in terra, Solem habens Chriftam. D Epzphan.

CAELUM. Sapiens, quod cocleftem fapientiam

3» ferm. de Lasde Firg;

comprehendit. /4em sbidem dte 23. dprslzs.

Cal)i[m&'

CAELUM. Splendidum in Celis , incompre-

C.EEUM; DEI, multis luminibus corufcum ,

lug ] Ci[d[f

henfum coatinens. DEUM , Clerübicum Thto-

lücem Sole priorem emittens. $s 44 udr. Gretezfis

il 'CKF'.H

aum Divinitatis fülgore (aperans.- 4demzibidern.

€uin. 2n [An&la Lemin:

m

' CJEEUM. Splendidum, radium habens, luci-

CA&EUM.;Ejus;qui tetram fecit & Calos. 427

dis facibus corufcantem, utpote Solem Chriftumn.

orat. 1.de Dorsast. B. F.

lt (u

Ieu

Jilem ibidee..

(

«uü

Jf

C/ELUM. In quo ol gloriz fplendet. 4dems m

C/ELUM. Alterum in tertis, ..5 Jezws. Chrye

rAt. 32 eduuunt. B. lirg.

m W

fj

Mfo. orat. de Annunt. B. Firg:

CAELUM; Larffimé

ü

j

M

Dormit. B.Firg,

patens.- Jdem orat; t. —da

CALUM. illuftre, qug DEUM; qui Czlis ca-

Va

I'non poteft, in fe coepit; ut ille non ar&taretur.

C/ELUM.Novum;ex quo falutis ftella JESUS,

C

j

Jdem Fhmil.sm Chrifli- Natal. apud Combet. Tém,

dátor luminis, orta eft; Jdemcan:in Concept. B. ;

(on

C/ELUM, Przcellens. 4dez orar; 1. de Dornit,

1. fs Bibl.

E. Frg.

CALUM. Secundum ín tetra; - /dem orat. i

1l

- ANativ. B. 'irgtnse:

CAELUML, Solis Juftitie. Z/yebzus ferm. 2. de

icÜ

CAELUM, Terreftte;illo majus, quod in mun-

Laud.lirgfna.

ort Yil

Pv

di creatione factum eft : illud enim verbo fine

CAELUM: ADEO interra prodüctüm.ex quo

;cnilo D

contentione portatur , hoc partu Domini; inex.

idem DEUStanquam Sol nobis calibine preffis il-

Conchlml

licabili modo illuftratur illud, profert Solem fen-

luxit. 4fzonyraus $m Menais Gracor. die 4. fasnar.

C.[ELUM. In terra ab Anna genitum, 4Zde»e

fibilem, hocSolem intelligibilem, cum fplendore

j UP

emifit, pro Lucifero o&md-it «um, qui eft ante

in Menais Gracorum die 25. ]ulis.

CAE.

y

N

d

POLYANTHE.E

do

Gu

C/ELUM. Quod enixum eft Artificem Cocli.. te&tus , & Confezvatot eft,in eaà fe ipfo fine fe-

JMem ibidem die 25. Tulii.

mine infans effe&us eft, /2ew orat.2. de Affumpt.

N

- CZELUM. Czlo excellentius, revera lumino-

;ve Dormat. B. Marvta.

g l

GLUM

fiffimum, & fpatiofiffimum, quod Solem fert non

CALUM. Czlo divinius, nam qui in lo

elimere

occidentem , fed mundo fine occafü orientem

Solem cffecit; ex hoc Juftitiz Sol ortus eft.. Z4e

orat.1.de gativit. B. M. F.

guos l.

quod non ftellis ornatutma. videtur , fed facibus

CALUM. Deitatis. /dem in cantic. Ecclefias

CRLU

Ípiritualibus decoratur. Geerg. IVicomed. in orat.

3. de Concept. Detpara.

flic. Gracorum fono £.

quoinha-öiü

CALUM. Clo fplendidius, & capacius , in

CAELUM. In tetra fi&toris Cocli & tetra,4dem

tii lomin:

utero Annz formatum , per quod in cocleftem a-

12 Paracl. B. Pirgin.

lml

CAELUM. Loco mundum ambiente nobilius,

C&LUN

(cribimur manfionem. Zdem tbiderz.

ien.

CAELUM. Czlo fuperius, non vifibilibus ftel-

habitaculum virtutum falgoribus , ceu ftellis coe

lis, (ed fpiritualium luminum accenfione varium.

rufcans, ex qua ortus Sol Juftitiz falutis,que nun-

CELUM

quam occidat, diem, hominibus condidit. Z4ez;

fnopies,

ddem orat- 3. de Concept. B. Firg.

den,

C/ELUM. Capax DEI aliffimi,eo quod illum

orat. 4.de nativit. B. Firgimts.

finu fuo capaci geftaverit. S. Germ. ConfPant. -

CAELUM.Novum, de quo diem feftum fplen-

CELUN

rat.i. i2 Dormit. B.F'irg.

didé agit rerum natura,. 2dem ibidem.

fgumDs

CAELUM. Novum, factum ut in eo DEUS

CELUM

CAELUM. DEI. 4dem in Mariali fragm. 4..

CAELUM. Enatrans gloríam DEI. 44ezz orat.

propenfiori confilio reformaturus humanurn ge-

nf

1, in prefent. B. Parg.

nus caperetur, qui capi nufquam poteft. Id;rg

CELUM

ibidem.

Widanti

CALUM. De quo fcriptum P/a/g. 3. De

hlesfer

Colo refpexit Dominus , vidit omnes filios ho-

CJELUM. Quod ex inviolabilibus penitiffi-

minum,& Pfal.12. Cxlum Cali Domino. /dem

misque virginitatis thefauris Solem Tuftitiz: pre-

pv

:

tendit. Zdem zbidem.

Terttterey

ferm.in nativit. B. Firg.

CJELUM. Quod exterrena natura in terra il«

mnmy!. Yl

CALUM. Supta octavum, & fi quod ulterius

o&tavo Coclum dici po:c&. Jdem orat. 2.in Dor-

le condidit; qui olim firmamentum exaquis fixe-

CELUM

mit.B. lg.

tat,atque in gjtum extulerat. Zdem orat. 1. de na-

üntins

CAELUM.Tetreftre,in terra Celelfti, que nul-

tiytt. B. M. F.

g

Vingts.

]

lt r

li et cortuptioni obnoxia, collocatum. .Cofgzas

CJELUM terteftre;ad fupet cosleftem terram

Hiyerofol. in Menais Gracor. die 15. Angufes.

in füa affamptione translatum. . /dem orat. 1.de

CAELUM. Animatum, quod divina Celorum

Aumpt. B.Virg.

ægmsdtiü

CR

tabetnacula dign? füfceperunt. . /oaz. Damafc.

i. de zativit. B. M.F.

CAELUM Vivum,Calis ipfislatiüs. Zdezm qrht-

can.in Dorm. B. Firg.

Wt

CJELUM. Animarum Regis omnium. ZZem

CAELUM. Vivum, in Czleftia tabernacula in-

üeft, & Qtn

tbidem.

troductam, Zdem orat. 2. de 2ilfampt. [jve darmis

mm) ]s

Qu

PIJem in Triod.Grac.

tone B. M. F.

li

CAELUM. Divinitatis.

iteom

CAELUM. Terreftre in Cociefti , & incompa-

CJAELUM. Novum, ex inveterata tetra à Creae

, VDM

rabili terra collocatum.v 4dem €an.2. 32 Dormit.

tote fa&um. 7oannes Eub. orat. in Concept. S. Dei

lPrä llïiH'mmA

B.Firg.

Genitricts.

A

Ri r

CALUM. Animatum, ab eo , qui Czlum ex-

CAELUM. Per quod terreftres evadunt Cale«

Dtclefr

tendit, elaboratum, ex quo DEUS Czlo inter me-

ftes.. /dem ibidem.

ä

&LUM

dias tenebras degentibus, tanquam Sol oriens

CALUM. Animatum. $. fofeph. Hym.in t

:

lm fs

2Mariali.

(Omj,ïünmm

prodiit, & in quo divinitatis ignis habitavit. 5. s.

Dama]c.in Menais Gracor. die 22.Januari.

CAELUM. Calo fablimius, qüod nobis Solem

þtm

, Ui&ol'

CJELUM. Animatums, in quo Rex omnium

Juftitiz protulit, & profundas ignorantiz tente

W&,lm

fedit. 4dem ibidem die rg. "dngn[e s.

bras eliminavit. Z4ez sbidem.

RUT

CJELUM. Cuclis, incomparabili precellentiz

CAELUM. Ex quo nobis ortus eft Sol Juftitiz,

m?mïüquee

modo, fupsrius; Etenim is, qui Cadlorum Archi-

* ïuit,eg

qui illuminat nos luce cognitioni(s. Idmriþ.idm.þ

MARIANLE LIBER Ill

£

Ti

CAELUM factoris czeli & terrae.. Z4ern 1b1dem

h dj

rationi, turbavit pacem ejus, & ideo in pace factus

' CELUM interra , ex quo DEUS hominibus

eftlocusejus. /dem :bidem.

apparuit. Zdez ibidem.

CAELUM, quia ficut czclum folidum eft, fic ip-

quin d

CALUMinterra, ex quois, qui voluntate füa

fa folida fuit per mentis conftan

tuseh. li

P

tiam, & fidei Hrmiv.

exlum extendit, illis qui in tenebris verabantur ,

tatem. /derm ibidem.

exortus eft.. /dem sbidem.

CAELUM, quia ficutin principio creavit De;

i Ej

. CALUM novum, DEO jucundiffimum , in

us czlum, fic MARIA Virgo fut primarium opus

quo inhabitans fecundum carnem 'fuprä czlos ex-

ipfius dignitate & prafiguratione. /dem rbideme,

i&ctem a

tulit homines, & Deificavit omnes: bonitate fua.

C/ELUM animaüumm, oninium fimiliter curam

Idem ibidem.

gerens,beneficentiz füz guttas deftillans, arentiíq;

yentenuja

CAELUM füblime DEI Regis omnium. — Zdezs

sbidem.

vitx noftrz conftitutionem, cujus peccatum cau-

us

famirrigans. Leo Imperator. iorat.de d ffumpt.

]isqui

CALUM terreftre , cxlefte verbum ventre

B. Firg.

ondidi J

Concipiens, quod interra converíatumeft. Zdems

CAELUM czlohonoratius, 4dem ibidem.

i

ébidem.

CELUM exultans, & fine flatibus ullis , affe-

mftltnf

CAELUM, utpott Chrifti Thronus , & ejufdem

£naenum Palatium. | JMezz zbidem.

an B.Firg.6ymmuo 2.

Gus expers, mæiï:iciaque Carens. ]Mn. Geometraá

iduti

gt ineo D

.CUELUMLJuttitiz folem praetendens.| Photzss

CAELUM hominesluftrans , & reducens folis,

Conffanttzopol. orat. 12 $. Maria nativit.

s homaag

qui carnem ex ea habuit, lumina confpicua. /dem

j porc[t. li

- .CAELUM à celando, quia ficutin cxlo arcana

sbidem.

DEI celantur, fic ipfain füa pudicitia virginali cu-

CAELUM ftillans facra, Gc ampla fluenta, qui-

iibus

&odiens fecreta Chrifti, que noverat, nulli devul-

bus mundus gaudet, & onme genus. /dem ibid.

gare volebat, fed ipfum , quando vellet devulgare;

C/ELUM verficolor , iridis inftar amanas vir-

j ittzr

feverenterexpectabat, 44iota de B. Firg.parr.14.

tutum formas Ho:igc:afque ferens. 4dem ibidem.

&ontempl. XI.

CALUML,in quo novem menfibus tota divini-

gnura intt

CJELUM , quia ficut lum calidiffinumeft ,

taisplenitudo permanfit.. D.Perr. Damian

ia

Jerm.

km MWIL j

cum fit igneze naturz , fic ipa per vehementiam

1. de S. foanne Zdpoftol, $ Evang.

charitatis, & abundantiam fpiritus tota facta eft

CAELUM cxli. D. 4

ircinali ,

Dei Genit.

njeimus $n bymno1. B.

mll t

ignea, ex quo claufit illum inutero íüo v

o

qui ignis eít illuminans, & calefaciens. 4dem ibi-

CAELUM, quod totius gratiæ auctorem beata

J i?

dem. -

alvocontinuit. Gz

1

Ib. z Mbbas t hib. dg Land. B.

CAELUM, quia ficut celum decoratum eft , &

JMart& cap.j.

f I

ornatum univerfitate luminarium, fic ipía decora-

RentAT. 12 CABI1C. CABEZCOY.

CELUMDEL Rwpert. Abbas libr. j Com-

ub

taeft, & ornata univerfitate gratiarum , & virtu-

tum, per quas illumina: intelle&us fidelium, & in-

"CAELUM,de quo fuerat praefcriptum, & Januas

m h

flammat eorum affectus. /demubidem.

czli aperuit, & pluit illis manna ad manducandum

CALUM, quia ficut czlum eft altitfimum , fic

4dem hbr.1. Commentar.in Mattbeum.

"E

ipfa altiflima fuit per mundi contem»tum , quia

CAELUM. D. Bernardus ferm. 2. [uper Salve

WIIHC*WW' Y

uidquid terrenum eft , longe deferuit , & bonis

Regina.

Ü

í

uperczleftibus fublimiter adhefit. /4em z£idem.

CALUM ampliffimis donisabundans. PA

P.

CT

j

CALUM, quia ficut celum eft extenfim & di-

^ 1j

er miferi-

PM5bb.as ltbr. 112 cantic. canticor. eap. 1.

htatum, ficipfa eft exteníà , & dilatac

ii

Q/ELUM cxli.. /dez tbidem.

j m

€ordix immenfitatem , & beneficiorum lareitio-

CAELUM innumeris virtutum fideribus ador..

j

nem, quiaomnibusomnia fa&aet, utquantum

natum, quorum E.llgor varius moleftas mitigat te-

"i

o

l

in eaeft, lucrifaciacuniveríos. /dezms bidem.

nebras hujus vitz , dum ad fcientiam revocat erro-

| lonorannä

CAEEUM, quia ficuc czlum pacificum eft (fi-

res multitudinisimperitz. /4ems ibidem.

CJELUM inftar

nesnamque ejus pofuit DEUS pacem ) ficipía pa-

pellis per obedi;xniaxq exten-

tlJS Ca

uj

tifica fuit , & nullus mousfenlualitatis repugnans

fum. 4dem ibidem.

L

CAE.

n

is"

POLTANTHE /£

2

Colof. 3. Motus etiatm ejus contra planetas errati-

idilum,

CALUM mirabile, quod miro modo protulit

folum folem , qui fic vigilantibus diem format

cos, quia MARLE cogitatus, & opera malignis 0«

gi d pn

mnibus, tam fcilicet perveríis hominibus, hoc eft,

um fia præfen:m, noftrum illuftrat aérem, & per-

n la,

fundiz, fic no&em incutit fomnolentis , cum inter-

hareticis, quam poteftatibus aereis contraria,quos

Vim.

ofita mole terrenorum peccaminum feabícon-

a

»pellat Judas fideraerrantia , quibus procellate-

GLU

dit. Jdem ibidem..

nebiarum fervata eft in zternum.

:

Jdem. bidem,

&oloong

CELUM, quod illud magnum protulit umi-

CALUM DEO habitatore honoratum , quod

dxids;.

nare, quod mundo langueícenti remedium plenius

dicitur de ea //ar. 66.. Caclum fedes mea, & P/alm.

a, lm

102. Dominusin cxlo paravit fedem fuam, Jdems

CELUM

contulit falutare , quod quia folus DEus eft , nec ei

poteft alius coequari,digne Sol appellatus eft,quo-

1bidem.

J

dam privilegio lngular. 4dem.ibidem,

C/ELUM, de quo Eeclef. 4s. Species caliolo-

N£qui

ria ftellarum , ejus enim fpecies fuit humilitas,

CALUM, quod lunam protulit, que nocte

tqdem

calligantibus eluceret , cum Ecclefiam exaltavit,ut

quam Dominus concupivit Pfa/rm. 44. gloria ve-

bolii,

ró ftellarum fuit ornatus czcteracum virtitum,qua-

Íe cunctislucidam exhiberet, cum forma, & do-

NT

&rina &inctos Apoftolos erudivit,quorum conver-

rum humilitas theca eft,8&c repofitorium. . 4dem de

GELUM

fatio lumen neceffarium terrarum . habitatoribus

Laud. Firg. libr. $.

CELUM

CAELUM, dequo P/alm. 1e5. extendens coc-

impertivit. Idem ibidem.

mo,ide,

C/ELUM, de quo juftiti

a Proiþcxi&. Helinand.

lum, ficut pellem ; ficut enim pellis totum animal

dmixcium.

Ciflerc. lerm. i, de Nativitate Domini.

tegit, ambit, continet, & involvit totum corpusa-

nimalis; & ficut celum totum corpus mundi conms

glon'aiïcüzw

CALUM per füblimitatem vitz , per munditi-

tunyvelany

am, & puritatem corporis & animz , per ferenita-

plectitur,& includit; ficeiam MARIA dilectores

CGLUM

tem conícienuz, per duo Luminaria, id eft, magna

Íuos tegit & operit veftimentis virtutum. Jdem

de Laud. Firg. bbr. 1.

u

exempla ucciufque vitz, acsivze Ícilicet ,& contem-

i quod d

lativa. 4dem iwsders.

CALUM dila:atum per charitatem,& dilectio-

nemamicorum, & inimicorum ; dilatat um etiam

M. À

CAELUM ftellatum tot fydäribus, quot illu-

per mifericordiz immenfitatem, cum non fit , qui

Qisidel x

Kratum virtutibus, quot gratiarum dotibus pi&u-

lv

tatum. /dem ibidem.

f& abícondat à calore ejus ; & per beneficiorum

Ti d

CALUM fydereum virtutum fplendoribus va-

mulütudinem, quia omnibus omnia faCta eft , ut

rj

ritadornatum. 7beod La[ch.incaa. ad $S. Deip.

quantum in fe eft, lucrifaciacuniveríos. Zdem i

Nostunii

CALUM alüiffimum, & per mundi contem-

bidem.

CJELUM extenfum P/fal.103. per dilarationem

Ws Y

ptum longe àterraelevatum, ipía enim quicquid

terrenum eft long? füb fe deferuit,& bonis faper-

nominis ejus , ufque ad terminos orbis terrz , quia

i n

u'acmm

czleftibus füblimiter adhrefit.| Ricb. à $. Lanr. de

Beatam eam dicunt omnes generationcs , juxta jit-

lud Czst. . Oleum effufüm nomen tuum, ideó 2-

Fs

Land.Virg. libr.7.

CALUM calidiffimum , ignezque naturz per

dolefcentulz dilexeruntte nimis. 4dem:bidem

Qs

yehementiam chaxtatis, & abundantiam Spiritus

CALUM, ideft, calà helios, hoceft, Domus

fancti. 7dem ib:desn.

CELUM

folis, per fcecunditatem ventus fui, repleiionemq;

CALUM continens arcana DEI, id eft, virtutes

uteri, velgeftationem in utero. 4dem de Laud.

ET

Firg. hbr. .

ol

foli DEO cognitas, quarum univerfitatem infe

eontinuit ; vel continens Arcana DEI, id eft, filium

CAXELUM, id eft, Cafa helios , id eft , domus ve-

j Iulent El

adhucignotum mundo, & abíconditur per incar-

xi folis juftitiz , in qua novem menfibus corporali-

ls

nationem. Zdem ibidem.

m

terbabitavit, /dez» de Laud hrg.l&h. PA

fs

CAELUM, cujus motus uniformis , & ftabilis in

C/ELUM micans per diffufionem exemplo-

jes

NU

bono; nam Beata Virgo fecundum beneplacitum

rum, nam vita ejus inclyta cunctas illuftrat Ecde-

fias. /dem 1bidem.

Bo ARIA

divinz voluntatis continuó movebatur per obedi-

entiam regularem , cujus Regula voluntas divina,

C/ELUM, non folum capax, quantum ceelum,

Ri

mouis etiam ejus velox , & imperceptibilis , quia

fediníe continens ipfum ccelum: unde bene dicit

D

A

vita cjus erat abfcondita cum Churitto ia DEO.

1 Uïldä

Eccl. 1« Gyrum codli circuivi [ola, Gyrum cælii 4

ülum' N

MARIANLE LIBER Ifr.

4

"t t

d eft, illum , qui claudit omnia , Chriftum fcilicet,

tate, & prfigurationes unde ipfa dicitur Prov . $ e-

g

cundum aliam Jitteram ; Dominus ereavit me in i-

ts l

qui et gyrus ingyrabilis , circuivi gremio uteri

mei fola, ideft, fine confortio virli. Jdem s-

nitio viarum fuarum £:eel. 24. primogenita ante

ia

bidem.

omnem Creaturam. Jbid.zé.ab initio, & ante fecu-

p

lacreatafüm. 4dem 1bidem.

DEU

C/ELUM orbiculare rotundum,& perfectionis

CAELUM , quia fi cxlum nonrecipit diffimi-

m

Eirculo congiratum , ob appetitum ,& defiderium

J

7

atemitatis ; cum figura fpherica deífignetur zter-

lia; Maria nunquam diffimilia recepit , id eft , vi-

A

l

!

f

qum, li

nitas. Zdem ibidem.

tia cum virtutibus , quia nihil inquinatum incurre-

C/ELUM ordinatiffimum : unde Dominus ad

batinillam. Sap.7. 4dems :2bidens.

Job. 58. Numquid nofti ordinem coeli, id eft, MA-

CJELUM, quia ficutà czlo, tamros, quam.

d

RLEquafi diceretur, non tu fed ego folus, ordina-

pluvia deícenduntad terram : à Beata Virgine h&-

i hia

ta fiquidem fuit in cogitatu , in aifc&u , inauditu,

bemus rorem gratiz , & pluviam fanz doctrine:

4 p

inolfa&u, inguftu, ininceffu, in omni motu , &

velrorem, & pluviam multiplicis.fcfrigerii., con-

m

greffu, & hujulmodi. Jdem ibidem,

trafervorem vitiorum , & multiplicem faecundas

97

C/ELUM pergratiam, /'dem ibidem.

tionem ad bent operandum. /4e sbidesms.

CASLUM, quia ficut celum haberaquas faper

viendst

CELUM pulcherrimum, eo quod luminofiffi-

mum , id eft, ornatum, & decoratum univerfitate

fe, ut dicitur in Pfalmo: Maria habuitde füurfum

Eu «

luminarium. Eccl. 45. Species cxli , 1d eft, Marie

abundantiam gratiarum, vel copiam lachrymarum

um 9d

infilii paflione, velpotiusirrieuum faperius poft

s modu?

gloriaftellarum , idett, fplendor & fulgor vircu-

tum, vel univerfitasgratiarum. Zdem sbidem.

Chrifti Afcenfionem , ex defiderio veniendiad e-

TA d

CALUM, quiain ipfà, ficutin czlo , fuerunt

um, cum plorans ei diceret : Trahe me poftte.

muum. 4

Cant. 1. 4dena 1bidews.

uafi duodecim (igna fpiritualia, nempe Capricor-

nus, quod eft animal foetidum , id eft , peccati ex-

CAELUM, quia ficutcelum, licet femper vol-

m

probratio. Aquarius,id eft, detus mulüiplex. Pit-

vatur , nunquam tamen laffatur; fic Maria cur-

a

ces, id eft, exulcatio in aquis tribulationum. Aries,

rensad braviam nunquam tzdio eft afrecta , quia

m

ideft, ventilatio peccatorum. Taurus, id eft, re-

exemplo filii exultavit , ut gigas ad currendam vi-

r bencidiri

probatio, & vi&oria vitiorum. Geminijid eft,vir-

ammandatorum DEL.| /dez zbidesm.

abl

tute charitatis. Cancer , qui retrograditur id eft,

CALUM, quia ficut cxlum femper movetur

C[FJJ'- !'m

inanie, necunquam rettocedit: fic Maria femper

virtus humilitatis. Leo, id eft , repreffio pravorum

motuum. Virgo, ideft, votum virgimtatis. Li-

progreüä eft de virtute in virtutem , necunquam

g dj

bra, id eft, ponderatio gratiarum actionis, ad bene-

fübitititin via Domini , in qua non procedere , re-

bigteti

trocedere eft. Jaems sbidezm.

ficia Creatoris. Scorpio, id eft,przcautio ab omni

]qon6, lux

peccato; denique Sagittarius , ideft , paffio filii,

CAELUM,quo adanimam: unde dicitur feress.

p t i

quz ipfiusanimam , quafi multiplici jaculo fagit-

23. Cxlum , & terram , id eft, animam, & corpus

tavit. /dem ibsdesm.

d

Mariz ego impleo; prius autem dicit czlum,quam

j

CAELUM, quia calum ef habitatio Angelo-

terram , quia prius concepit eum Virgo in mente

; [cPlCdOW

rum. MARIA eft fpiritualis, imó & corporalis ha-

per fidem, & cdlectionem, quamin ventre per na-

turz unionem. 4dem ib:dem.

Dl p

bitatio fingularum illarum virtutum , quz fpecia-

liter folent attribui Angelis, que (unt , charitas,

CAELUM , quod diciturà celando, quia nobis

dl

üudium , pax , patientia , longanimitas , bonitas ,

celatarcana DEI. INam Beata Virgo divina my-

b

fb

enignitas, manfuetudo, modeftia, continenua,ca-

fteria reprobis prudenter czlavit , fed ea Evangeli.

ftitas, Galat.3. 4dem sbidem.

(tis dilucide manifeltavit. 4dems :bidem.

4 Mi

CAELUM, quia coelum eft mundi moderamen;

CAELUM Sapphirinum, ob caleftem contem-

g

ladonem, 4demibidem:

du

ita MARIA eft moderamen hominum mundano-

rum per fübventionem orationum. 4dez ibidem.

CAELUM fole juftitiz illuftratum , 'unde & ap-

g

CALUM, quia fi ceelum eft primarium opus

ellatur mulier amicta Íole.. Apoc. 12.44. ;bzdezs.

»n

ulm.

ch

DEL Unde Ge»ef. 1, In. principio creavit Deus

CAELUM iolidatum per mentis conftantiam ,

!d

&s fidei firmutacem, Job. 47.. /dem sbidem.

Y

czlum. MARIA eft primarium opus DEI digni-

Ia

CAE.

ia

&

PROEDTudNTHEJXE

V

1 c.

CELUM

" CALUM fplendidiffimum per diffufionem ex-

CAELUM fpirituale , fummum intell

emplorum ; nam vita ejusinclyta cunctas illuftrat

ddem in. P[alt . minorti B.Firg. Quinquagena 2

h, h

Ecciefias. Jdem 1bid.m.

CAELUM ftelliferum per omnium donorum,

CGILUM

Mfras lum

CAELUM (übtliffimum per intelligentäam di-

& gratiarum DEI copiofïtatem. ddem ferm. 1. de

vinorum. «dem ibidem.

B.Fmrgine Maria.

hass imor

CAELUM uniformiter femper motum , per pa«

ganit f

C/ELUM fammte pacificum , cujus fines pofuit

tientiz firmitatem. |.4deza 1b:dem.

fxaplansi

DEUS pacem ; namacceífum non habuit ad eam

inimicus. /dem tbidem.

CAELUM Ditationis, unde omnia meliora pro-

(GILUM

hiMnsch

CJAELUM tota, quod diffimilia non recipit, íci-

veniunt. Deuteron. 28. 4!!:0:. AMagn.in p771

CRLUM.

licet,vitia cum virtutibus,de quo czlo dicitur inPf.

Jhnper lbr. Deuteron.

102. Dominusin czlo, id eft, in Beata Virgine;pa-

CAELUM Empyreum, quia ficut ccelum Em-

fiim. 1

GELUM

ravit fedem fuam minifterio SpiritusfanCt. 4deme

pyreum, quam citó fatum eft , ftarim difpofitum

de Land. Firg. lbr. 3.

eit , ordinatum eft , quod non alii czli , fic & ipfa

ts p

CAELUM volubile,quando Salvatore concepto

ingratia & fanctificadone. /dems i Biblia Mar.

CUM

finper hbr. Genefis.

lo iiden,

ftatim vifitavit Elifabeth. L. . Quando euam

tempore profeffionis de N azareth venit in Bethle-

CAELUM & terra, quia czleftem,& terreftrem

CELUM,

emimmxente jam partu. Luc.2. & quando na-

fimul duxit vitam , Angelicam & humanam con-

qoimundo

to filio, ipíum deportavitad templum. a. 2. &

verfationem habuit. /4ems fwper mifluseft cap,

dumnjufhtiæl

pauló poft ipfüm tranftulit in Zigyptum à facie

169.

büibus, ftd n

Herodis fugiens difpenfative Adartb. 2. & poft

CJELUM , & terra , quia puriffima virginitate,

hll g,

annos quatuor, ficut dixit Beda, defuncto Herode

& foecundiffima marernitate virgo,& mater fimul

*

CUM

cum ipfo rediirin terram Iftael.. Aatzb. 2.. filium

fuit. Jdem ibidem.

o quen

etiam poftea fequebatur evangelizantem per vicos

CAELUM, à quo percipimus omnia DEI doná,

mmï Inum (

& caftella,& eiaftitit Crucifixo , Joann. 19.. 4dem

acob. de Forag 1n Mariali [erm. 6. C.

Ti

de Laud. Firg. hbr.2.

CALUM Chryftallinum ratione materiz, efft-

CM

CJAELUM aqueum per frigidiffimam caftita-

cacim,&formam. Jaeze tbidem.

[

tem, non folum carnis, fed mentis, & omnium Íen-

- CUELUM, cujus motor eft ille, de quo dicitu

U5 (era i

füum corporis. D. Benav. ferm.1. de B.Firgine

inPfalmo; vebo Domini cxlifipmatifunt, 44desms

LT

M:arza.

séidem.

x

CRLUNT

CJELUM aureum per utziufque homiinis puri-

CAELUM empyreum propter ineffabilem cla-

hh t

tatem omnimodum. | dezs ibider.

ritatem, propter capacitatem, & fublimitatem. l-

T

CAELUM , cujesaltitudinem folus DEUS di-

desa 1bidem.

.

h "Mj

:

meníüseft, Ides n fpecnlo B. Parg.cap. 5

CAELUM mellifluum fpirituale , quod dulcedi-

GN

(

CALUM divinumtantis donis adornatum, ut

nemprotulitParadifi, Zdems ferm» 3. 1» vigrlia

'fl/. j

gumeranti ad numerandum i?:mpcr reftet. . Jdem

AINaiure:it Denm:nt.

CLUM.

h

ferm. 1.de B. F. Maria.

CAELUM ornatum vatietate ftellarum , N eft,

C/ELUM Empyreum pet totius fapientize cla-

diverfitate virutum.. Jdem i» Marsali ferm.6. C.

(

UM

M]

fitatem. Zdemtibidem.

CAELUM, quod lumen fidei , & gratie nan-

iomsm:qo

m

Tis (

CAELUM igneum per ardentiffimam charita-

quamamifi. /demz * AMarzals fevm. 10. L.

» I nee

tem.. /dem ibiderm.

CALUM, quodmoveturad DEUM per fer-

Q [

CJELUM, in quo DEUS novo modo refedit.

ven;iemamorem, Zdem n AMarsoli ferm. 6. C

r

L M

Idem libr.de Ecclefaft. Hwvarcb. part- 4« circa

CAELUM , quod movetur ad filium , pro nobis

RUT

»ne€?»2.

orando ; ad Ángelos ipibs innoftrumminifterium

Le&)&i

CALUM, quia cxlefti puritate, calefti clarita-

dirigendo ; ad ipfos Beatos , ut pro nobis orent ex-

R

te, czleftibus aliis virtutibus abundavit. Z4em s

hortando. 4dem zbsdem., .

ls

»(Qto

ito

t

eculo B. Vzrg.cap. f.

CAELUM íüa virtute omnia fidera quotidie

u

CAEL'UM fidereum per patientie firmitatem,

fecum circumducens , ideft , omnes fanctos adin-

tercedendum fecum adducens. 4dem ibidem.

p

Rif

N

& gratiarum omnium copiolitatem, 4dem[eram.t.

EM

die B. Firg. AMaria.

-

141! tal

l

MARLIANZE LIBER Il

áy

lt

CAELUM fiderum per ornatum, motum, & ef-

CAELUM , quia ficut omne datum optimum

fj

fe&um. : /dem ibidess.

bonorum temporalium defürfim eft, defcendens

donrg

CAELUM, terram, ideft, Ecclefiam totamil-

À Patre luminum, mediantibus cxlo ifto, & fuis lu-

[rmaà

luftrans lummaribus füoram exemplorum, ine-

minaribus ;ità omne donum perfectum bonorum

brians imbribus , id eft, donis Spiritus fan&ti; mul-

Ípiricualium ab eodem P'atre defcendit ad nos, me--

myxqi

tiplicans in fructibus, id eft , in operibus bonis, &

diante Maria ; & ficut cxlum illud materiale illu-

locupletans in virtutibus pretiofis; 4dez sbidem.

ftrat cerram füis luminaribus, foecundat eam nubi-

xlg

CAELUM calisipfislatius, acfpatiofius. face-

bus, & imbribus, multiplicat eam in fructibus, &

v

bus Monachus ia Marzali orat.6.

generationibus,locupletat in auro; argento,& pre--

CALUM cxloifto magisgloriofum, magifälue

tiofis lapidibus; ita Maria totam Ecclefiam 1llu--

rini

fpatiofum. 4demin Mariali erat. 2-

luftrac exemplis, inebriat Chazifinatibus , multipli-

iv

CAELUM cazlo fuperius, per quod caleítibus

cat in bonis operibus, locupletat in virtutibus pre-

i, li

thefauris perfruimur. /dem $n 7Mariali orat. 5.

tiofis, maxime? autem corda humilium,qui recum-

Bible M

CAELUM, ex quo Sol juftitiz nobis exorcus eft.

bunt innoviífimo loco, quafiininfimo tetrz. 44.

Jdem ibidem.

£2 Mariali cap. 4..

Vtendin

CAELUM, omninó czlo ipfo lucidius, ac latius,

CALUM Empyjreum, quia Dei füfcepit ver-

anamdi

quod.mundo non Solem occidentem , fed inocci-

bum, Barrh. de Pifst bb. i. de Land. Firg. frntl. $.

C/AELUM Empyreum ratione füfceptionis di-

if d

duum juftitiz Solem pgæbec: quod non aftris vifi-

bilibus, fed intelligibilibus facibus exornatqf. Idens

vinalis. 4dem lib. 1. de Lanud. Pirg. fruil. 2,

22 MartAli ovat. 1

ii

CAELUMiin principio reparationis à Deo con-

"m

CAELUM füblimiffimum, atque animatum, il-

ditum. 4dezs 1bidem.

lum, qui extendit celum ficut pellem, & ficut ten-

CJAELUM ftellis, id eft, virtutibusinnumeris

torium illum circumagit incarnatum ineffabiliter

faecundatum.. /dem lib. 1. de Land. Farg. frutl.1o.

oDl

C

conftringens. /dem m Marialt orat. .

CJELUM calli. Zfider. Theffalonic.orat. de 442

ntnt. B. Pirg.

T d

CAELUM füperczlefte. /4em i2 Marials or. 2.

CAELUM füpermundanum , cujus intellectua-

CALUM & cxlorumfoetus. Zdem inorat. de

INativit. B Firg.

d m

libus terra irradiatur fulgoribus. : /dem :» Marza-

^

l

l]

ltorat. 1.

CAELUM £ czlo, licet þarentes ejus? 1L1fo fue-

"

i. /

CAELUM Dei infpiritufüo. fo. Tanler. ferm.

tint, & ex Adz propagine. /dem ibidem.

énfeflo -Aunnnc. B.Firg.

CAEEUM czli Domino, id eft, ad inhabitandü.

mgä;bllma'

CAELUM Solem tenens. Jean. Hondem. bymn.

S.Finc. Ferrer.[erm. da expetlat. Partus B. Firg.

olimitateæ !

1.de partu Firg.

CJELUM, quoad animam , totam cocleftem ,

CALUM Cryüa.uinum. Ern. Prag. i» Maria-

plenam claritate, & fideribus virtutum. D. 447to-

Loiädü'ä

li cap. ?.

ninus n [amma part. . tit. 15. Cap. 22.quod eft

kde

j

^ CELUM. cxlorum. Jdem: ie Mariali ca-

caufis, ob quas Deus fuit cum Maria.

j

" 2.

CAELUM Cryftallinum factum de aquis, que

;gl'!k![üm: j

Á

CAELUM Empyreum; ficut enim non poteft

füper czlos funt in modum Cryftalli: folidatze a«

:r,ü(i,(m

locus majoris capacitatis cogitari; quàm Empy-

qua enim fünt cogitationes, & affectiones huma-

p

& g

rïl'»

reum, ita nec creatura majoris charitatis, quàm

nz,quzin nobis funt fluxibiles, fedinB. Virgine

m l

Mara. 4dem ibidem.

fuerunt folide ,id «ft, in bono confirmatz.: Ber-

p

M

I

CAELUM extenfum ficut pellis, quia quarido

nardin.de Buflo ferm. 3.de INattv. B. Maris.

/i [(HW d

Spiritus &inctus fapervenit in

ivfam , In tantum di-

5

CALUM Cryfüllinum fpiritualiter. 4dez fer.

Lllm) f J/

latata eft, & tantam latitudiriem cordis dedit ei

2.de Al]umpt. B. Maria.

Ul n

5 OXW'U

Dominus, quod merito comparatur firmamento,

. CELUM, cujus altitudinem, & excellentiam

g

& diciturorbisterrx. (deme : Marials cap. 4.

non poteft humanus animus perícrutari. /Zerz fer.

CALUM, quia ficut cxli officium eft confer-

?. de Natsott. B. arg.

[

r ql

vare res inferiores in effenature; ita Maris pro-

CAELUM, cujus motor eft Deus. Ággei, 2. 7-

&0(&-'

yó

prit officium eft confervare nos inefle gratize /deme

dem ibidem,

CE-

j i

$n AMariali cap.3.

&

$*

j

L

PöLTAN'THEä

CAELUM, eujus fpecies gloria tellarum , id

telle&us, Dominum noftrum Jefum Chriftum,

fliged

foaz;

eft, gloriofa varietas virtutum, Eccl. 44. 4dem

Phihpp.de Greve [erm.129 12 Pf alm.64.

77

sbidem.

CAELUM, cujus Cataractas Dominus claufit,

CALAM

- CALUM Empyreum,propter capacitatem ts

dum copiofum illum imbrem lachrymarum, qui

cüt enim non poteft excogitari aliquis locus majo-

propter illum infepulchro jacentem, à virgineis

Trbuio i

hs. E

zis capacitatis, quàm celum Empyreum, ficneca-

oculis manare non cellabat , refüfCitatus repreffit.

liqua creatura. poteft inveniri majoris charitatis,

Robert. Bellaym.in Conc.de re[urre&1. Domim.

uàm Maria. 4dews sbiderm.

CAELUM denfis dolorum nubibus in

palfione

CAELUM Empyreum propter ineffabilem cla-

filii obductum. /de» sbsdem.

CLAT

citatem: ficut enim illud czlum eft lucidiffimum,

eslodbus

Cainam.

Mneelaty

ita ipfà tota lucet, & fplendoribus plenaeft. /dem

sbidem.

CAINAM divinzgratixadeptione, Barzb. d;

CAELUM Empyreum propter füblimitatem :

Pifis lb 1. de Laud. B. Fivg. frutln 4«

ficut enim illud czlum eft fublimius omnibus aliis,

CALCAT

CAINAM Domini poíleffione. Iq'em tbidem,

/ih À .ifl CMH

fic ipfa eft íublimior omnibus creaturis. /derm i-

Calamus.

£idem.

CAELUMillud, dequoinquit Deus. Efai. 66.

CALAMUS. D. Bernard.ferm. 3. [uper Salve

(MCED

Czlummihi íedeseft.| /dezs :brdezn.

Recina. ,

- CALAMUS, qui in manu dextera tenebatur,

Ma t M

CAELUM pulchertimum, de quo egreffus eít

QLCED

Deus. Unde canit David Pfa/ss. 14.. À fümmo

nam verbis vita & opera concordabant, & à fini-

iLones D

coclo egrefTio ejus : & Apoftolus 1. 44 Corinth. Lf.

ftro ad dexteram ducebat lineam ; quia quidquid

Secundus homo de czlo czleftis. /4ezm zbidem.

loquebatur ad humiliationem íui , ad honorem

mckndxoüæ 1

Dei, ad adificationem proximi , & (ic ad eternita-

A lïlo W

CALUM, quodà Deo motum , movetur ad

tem, qua fignatur per dexteram , referebat omnía

i*l um diy

Deum per ferventem amorem ;movetur ad nos

AYU qun

per compaffioncm, movetur ad filium iplüm pro

verba fua. Richb. a 5 Lattr. de Laud Verg lib. 4«

nobisexorando , movetur ad Angelos ipífos ad no-

CALAMUS Spiritüs fan&i , quia ficut calamus

x Qurds

ftrum minifterium dirigendo ; movetur ad Beatos

non fcribit, quod vult, fed quod (cribens vult ; ita

[ Tiln,

Mariaea verba proferebat, qua Spiritus fanctus

Mito g. )

illos, ut pro nobis ofent exhortando. 44ez :bi-

in corde

CUORX

ejus. färibcþat, & ei dictitabat, Jdem

m(.äELUM fidereum, omnes inferiores calos

dbidem.

À Qi"lï'.ius [Ü

CALAMUS Spi;itüs fan&i velociter fcriben-

MT

fecum quotidie circumducens , id eft, omnes S$an-

tis, quia quàm cito refpondit : Ecce Ancilla Domi-

ff g

&os ad intercedendum pro nobis fecum adducens.

Jdem sbidem.

ni,fiat mihi, fcripfit hic calamus ducku Spiritus

U WMJ

CJELUM fidereum ornatum diverfitate ftella-

fanctiin humana carne, velut in fcedula : Verbum

r Mf

gum, id eft, varietate virtutum.. /dem sbidem.

caro factum ; quz videlicet fcedula füpraícripta eft

i g,

CARLUM fidereum totam Ecclefiz tezram

à Scriba de virginea carne ejus, velocius autem

LC

Mmmem

faorum exemplorum luminaribus illuftrans , fce-

Ícripfit cateris mulieribus univerfis, quorum fz-

K

eundans Spiritüs fandti bonis , fructificare faciens

tusnon formantur nifi longo temporis intervallo.

:&hm]

ldem t£bidem.

Vr

sl Q

operibus, & locupletans virtuabus pretiofis, Zdems

üidemc

i

CALAMUS Spirit(s fancti velociter fcribentis,

li

AU x

CLCSN

C4BLUM darum, altum, diftans à terra, &

quia Spiritus fanctus, cujus gratia nefcit tarda re-

ftans in fumma altitudine pacis , ubi nullus tumul-

rum molimina, citó & fübitó docuir Mariam 1e€-

Vil loe

