VIRGA,in qua nec nodus otiginalis, nec cor-

VIRGA virtutis Dei, Zdeme ferm. $.desemp.

VIR

tex aétualis culpzs fuit.. /desm n cap. i. /faí. apud

VIRGA de radice Jeffs , cum novum florem

fit H

Klittoveum lbr. i. de Con.eap. 13 & Alios.

carnis humang utero quidem materno, fed parü

Vi

VIRGA regis, adfalutem ele&a. /degs £sbr. 1.

enixafit virgineo. D. Les fer, . de Nat. Dom.

doril

Epiflolarum Epifl.7. ad Syriacum.

VIRGA Aargn, quz abíque opere , & füblidio

VIRGA Aaronisvitidans. D. Epbrem.in fer,

fem.:

terreni cultas, abíque confueris, & legitimis tu»

Vi

de laud. B. Maria Firg.

ralis minifferii alimentis , in tabetnaculo feder:s

Nti h

VIRGA veré , cujus flos filtus ejus. Zdes i£id.

pofita germinavit, nam abíque terreni, id eft, hu«

VIR

VIRGA , cujus Éos Chriftus. D. Hieros, z

mani feminisofficio Chriflum Domiuum pepc-

Egiff. ad Enfloch, de cuffodia Virginit.tom. 1

kaï

rit. Z, Pigulius libr. g. .m'wr[u: Enutbychbium,

Átp.c

VIR.GA de radice ]effe exorta.. dess in Epift,

VIRGA , qu de Teífe otta radice, novo imira-

Yil

Affumpt. B. M. Virg. ad Paulam, €$ Eefloch.

culi genere,Chriftum Demini germinavit. ld.

Nllit " [

VIRGA Domini, ex qua baculus feffo jam per

VIRGA radicis Jeffeica , que naturz faz ger-

a&tatem mundo, qui eum fuftentaret, exíit, Zdesm

men, id eft, Dominum Jefum , & fuz ca

[

in Epiff.ad amicum egrot.quaton.g. e[! in ovd.7,

:

Inis l.ï d-

VIR

teria.protulit, Zdezz jbidems.

S:rgiu:

VIRGA fimplex, pura, fincera , nullo extrinfe-

VIRGA Aaron , qux prx ceteris floruit, id eft,

V

cus germine coharente, & ad fimilitudinem Dei,

pre catetis virginisate digaarefplenduit, D. £-

unione fcecunda. 4dem z Epsf?. ad Eu[lochinns

leuther. [ferim.infeff, Manunciat. B. M. Fi

Wa

de cuflodia Fivsinit. tom. 1.

Tg -—

quela

VIRGA de radice Jefle. /dem ibidem.

dic, ho(

VIRGA Azonatrida, qua folta fu&ufq; mo-

VIRGA , quz florem partutivit, /dem i» fer.-

mentogerminavit IVws. cap. 17. non enim illam

6. de INatali Dosins.

ferumd

Moyfes mandarat tertze;non imbrib" cigarat, non

VIRGA , dc qua flos Chriftus abortus , cujus

Chri&m

tempus radices alverat , eftatem non viderat , aut

l.M

vet,non hyemem , autamnumve habuerat, noc

odor vivax, membra fepultalevat, Penant. For-

Y

tinat.Eleeiaimlaudem. B. M. F. ".

a&tum, temporumque mutationibus fervierar ,

VJRGA.quæ fru&um edidit.

ngis'q

(ed divino obfequens (ermoni , naturam calcavc-

de Nativ. Doninui.

Jdem in bymn.

tj

tat, & contra naturam fructum dedit, ut , & pro

hyáfe

YiRGA Aaton, exradice David na—(&ens. $,

naturz ratione, & contra, opíficis optimi volun-

"udr, Cret. ia Can. de natiy. B. Firg.

üutdi

VIÍR.

tndas

4

MGRRANG IIBRDRGPUM

VIRGA , qua florem Chriftum fpirituali ran-

TT

VIRGA Aaton, femper virens. 4dez orar. de

AC

Nativ. 8. Pirg.

tum infufione, fine hominis cortuptionis acceffu

ia

VIRGA divinaque myfticum germinavit flo-

produxit. /dem £m libr. de Firginit. $. Maríe

lstl

rem Chriftum, conditorem omnium. 4dem Cas.

Firg. CAp. $.

n

in Concept. B. Firg.

VIRGA , quz operante providentiadivina, ex

VIRGA ex Davi

d familia & femine prpdien;,

radice vitiata ptodiit fine vitio , atteftante J/aía

II' P«

uz Dominum Redemptoremque univerfi flo-

Propheta, qui dixit, Exiet virga de radice fe[fe,

(

rem geítavit. 74em Can. 12 Natsv. B.Tavg.

€ flos de radice ejts aftendet. Hujus enim glo-

qm

VIRGA, ex quagerminavit flos Chriftus, ex

riofz virginis figuram tenuit virga illa , qua fuit

iil

tadice David. Zdem ibsdem.

in myfterio Aaron facerdotis, jubente Domino,

T

VIRGA,ex radice Jeífe intemerata, que Chri-

à S. Moyfe intabernaculo pofita , qua altera die

lu

ftum florem germinare meruit. /dem sbidem.

lola fronduit, nuceíque protulit , quia procul du-

VIRGA Levitica. /dem orat. 3. de Dorrmitt.

bio fola Virgo María fuit , quz Dominum pepe-

j

VIKGA, quz florem Chriftum , Ada unicum

rit, & poft partum Virgo permanfit. /dem fergs.

de B. María apud. Nwerembergium in exce-

b

Redemptorem germinavit. /dess Can. i Na-

Vi

ttvit. B. Zirg.

prionibns cap. i,

1

VIRGA lancta, à Deo produóta, germinans

VIRGA przflotida , & omni predicatione

(

major, qux ex feattulit lorem ; qui nanquam

Eü

ex David ipfumet Deum,Horem, Satorem. 74. i^.

;mh

VIRGA femper florens , ex qua vita noftc

marce(Tit. duonym-in meneis Gracor. dée 25. 7n.

flos, Chriítus germinavit, Idem sbidem.

VIRGA,quz florem protulit Dominum;id eft,

FWP»

VIRGAÁ virtutis , quz Chriftum florem gefta-

verbum divinuta. Zdem ibides.

vit. Jdem ibidem.

VIRGA ex infcecundis lumbis etiata,. Gegz g,

fprta

j

VIRGA Jeffe ob virginitatem, quz nullo mo-

ANicomed. orat. 1. de Prefent. B. P. Maria.

37

dovulnerari , autincurvari potuerit. — Z/ychbius

VIRGA regalis, quz ex regalibus plantis fac-

il

eym.2.de laud. (ancls[. Virg.

crevit. /dem orat. 1. 4 Conceptione Deip, P. M,

ffri

VIRGA ]«ífe femper virens, que cun&toge-

VIRGA facerdotalis, quz ab(que ittigatione

)

neri humano vitam pro fru&u attulit,. /2. £6sd.

produxit llorem, qui non marceffit ; nempé Do-

[ h

VIRGA deradice Jeffe , de csjus radice Hos

minum. Zdem £n orar.de exitzu SS. Des parentis

quando fuit oblata in templo.

PC

?C

Chriftusa(cendit, D. Gregor. Magn. $n hsbr. 1.

DA

Reg. cap. i.

VIRGA vegeta, otta ex tadice Jeffe;qua mun-

U«nv[g

VIRGAÀ Aaron,; quz(ine humore florem pro-

do falutis florem produxit. /Zem ibidem.

li

tulit,id eft, fine coitu, edidit verbum Dei. D. /f-

VIRGA, de qua //aías cap. 1. Egredietur vir-

[)I!'

Ulgw

dorus in Comment.(uper INumer. cap.15.

ga de radice Jefle, & flos de radice ejusafcendet.

yne

VIRGA Aaronis , de radice Jeífa germinans.

ldem ibiden,

Serginsin ovat. de Nativ.Pirg. -

VIRGA ex radice Teffa, de qua flos Chriftus

lo Dorhini

jld

VIRGA Aaron , quz in tabernacu

natus elt. Cofm. Hierofol. in Theogoniam bym.1.

n

pofíta, tertia die inventa cft germinalfe ; nam ne-

VIRGA Aaronica, que non effloruit nucibus,

[

que ara neque radicata . fine ullo cultote; tertio

fed Chrifto. 5./o, Dam.in meneisGrac.die 27. fa.

die, hoc eít, tertio feculitempore, Spiritufan&o

. VIRGA deradice Jeffe, ex qua, integro deco-

te muliebri loribus perennif; flos Chriftus (ar-

jfn

feecundata, nobis Deum genuit , & hominem

Chtíftum. D. Hildepbonf.ferm, 6. de A[Jmmpt.

git. Idem inevat. 4. de natvvit. B. Pirg,

B. Mari&.

VIRGA, divinz plantationis ramus, quz nul-

, us

lo fufcepto femine , univeríorum Deum , atque

,

VIRGA de radice Jeffe, de ftirpeenim David

Regis, qui filius fuit Je(le; nobiliffima profapia &

Hietarchiam filium flore germinavit. 7767 ;5;4.

regati ftemmare exotta proceffit ; de cujus radice

VIRGA honorata, que nobis vitz lignum

j

flosafcendit , quia verus ille Nazareus, & flos

Dominum germinavit. 72, 22 Parac], B. P. M,

ws, il

munditiz, Chriftus pec earn, ex ea imcarnatus, in

Mem ibidem.

VIRGA infimam animam noftram fuftcatans

mundum venit. Zdens fhíderm.

Eeecc

VIR.-

W

"POR TANTHEä

y70

IN

VIRGÁ orta deradice Te(fs, ex qua mundo

VIRGÁ vencrabilis, ex qua nobis li

m

Bosdivinitus exiftens afcendit, 4dem orat. 1. de

Dominusgerminavit. Zdem ibsdem.

gsum vi(je

men d

ANativ. B. AMarit.

' VIRGA virginitatis , ex qua floseffloruitfator

ink:

VIRGA Aaronitíca, qux non nuaes, fed Chri-

nofter Deus, qui mala getmina refcindic propter

qm. Jl

fum florem pepetít, 5.4o, Dam. n Can. (antiff.

fammam bonitatem fuam. Zdezs ibidem,

J

Derpara.

VIRGA Chriftum florem immarceffibilem

d Bd

VIRGA de radice Jeffe fru&um proferensfa-

roducens. Iicetas David in Hem. denat. B.V,

glim

lutatem iis, qui cum fide filío fuo clamant : Bene-

VIRGA Aaron, qua fronduit , ac nucem proó-

di&us eft Dcus Patrum noftrorum. ZJdeg £5 O-

tulit A. 07. Admbroftus. dnsbert.bom. in fe

Vr g

&eet. Gracovns.

ffo Purificat. B. Fivg.

É

"

fsl

&pod

VIRGA de radice Jeffe, quz fine ullius irtiga-

VIRGA, quz de iadice Jeífe fürrexit

, ac HQ,

tutofac

tionis ope florem fpeciofiffimum Chriftum pe-

ruit. Zfat.ti.. Zdemibidem.

perit. ldem Cau, 1n 55. Deip,

VIRGA egreffa de radice Jeffe. //a. i, id eft,

quiepp

mdan

VIRGA germinans de radice Jeffe ; quz prius

defupremahumilitate,quia non dicitur egredi de

wum, [

mylfticé atquearcané in germine virgz aromati-

ftipite, fed de radice Jeffe,que latet in humo;quia

c« defignata eft,ut enim illa nuces, fic iftam Chri-

humilitas dicitur quafi humi latens, nam ficut to-

liden,

ftum florem pepetit. Zdem itidem.

ültdtior

tum quod habet arbor, de radice procedit, ficto-

VM

VIRGA de radice Jefle , qua per reti operis

ta virtus & excellentia Beatz Virginis ab ejus hü-

intentionem ad füperna enituit,& vitiofitatis no-

militate proceffit, quam Deus refpexit, refpexit

&agitat;

dis funditus careng ; flexibilis per humilitatem

namque humilitatem ancille fuz;quafiradium,&

Q fed

105 t

efful(it ; indé nop immeritó florem protulit , qui

ex hoc beatam eam dicunt omnes generationes,

NI

totius orbis campos facris floribus decoravit.

Jdiota de B. Firg.parte s. Contempl. .

Panlus Diaconus ferm. 2.de 4[[nmpr. B. M.F.

VIRGA egreffa de radice Jeífe , quia ficut vir-

fidicem

VIRGA Aaron , quia quemadmodum virga

tRO

£a de radice cgrediens, altiot, re&ior , fübriliot ,

mediat

Aaton protulit telluris abfque fübminiftratione ,

humidior, flexibilior, viridior , & pulchriore(t,

Bateg

& humotisirtigatione , natitas tamen per femie

quam egrediens dc ftipite, fic Beata Virgo altior

tas germen, flores , & ftu&um, fic Mater virgo

fuit vitz fancitate, reGtier charitate,fubrilior hu-

um i

Dd:&fl

nonde voluptatisrivo , nec de matitali commer-

militate , humidior pietate ; flexibilior obedien-

cio,genitalem tamen per femitam genuit carnem

tia& compaflione, viridior fidelitate, pulchrior

jici

Verbum factum. Aatramnus Corbeiens in Opu[-

Qritiy

Gis. Zdem ibidem.

caftitate.& planior fimplicitate omnibus aliisfan-

YR

enlode partu. B, Virg. cap.4.

t Yirg

VIRGA divini fatus germinans florem fem-

VIRGA egre(fa de radice Jeffe, quod iätcr—

er vivum Chriftum. /dem ibidem.

pretatur incendium, quia Bcata Virgo exincen-

,R

VIRGA ,ex qua flos divinus productus eft, &c

Üominr

us feductorem arefecit. /desms ibidem.

dio ferventiffimz charitatis, quam Deus Pater

litm and

habuit ad genus himanum;data eft nobis ad falva-

VIRGA ex radice JefTs , qua florem protulit

tionem, & adexemp um.. Zdem ibidem.

nf

univerGe creaturz fatorem , qui infrugifera fci-

. VIRGA florida , quia ficut virga Horida , fide-

AC

entiz plantas arefecit, fidem aurem veriffimam

l, D

orfurn fle&atur, fecum inclinat florem faum, ita

nobiscum devotione plantavit. /demibidem.

Beata Virgo Maria inclinat fe ad osationes no»

fteg,

VIRGA germinens ex radice Jeffe, & inviola-

firas, & fecum fle&tit lorem fuum , fcilicetuni-

Worerm,

t2 proferens florem Chriftam, Zdes ibidem.

IN

genitum (üum orando,ut nobis miferisindulgeat,

VIRGA honorabilis, ac pretiofa, que ramum

& mifereatur. Z4. de B. F^ part. 14.. Contempl. jt.

tiilin

incorruptibilem germipavit. Zdem zbidem.

VIRGA, quia fi virga deterra rnodicum occu-

&r

VIRGA honorabilis , que immarceffibilem

in.

tamum produxit. 7dem ibidem.

pat, B. Virgo modicam terram occupavit,quia ín

paupertate femper vixit. /dem ibiderm.

R

ViRGA Jeffe,ex qua Ch:i(tus exortus eft flos,

VIRGA,quiaf virga ex quocteícereiecipit.ju-

Püitszn

«ui viram protulitterrigenis. 74e éidem.

giter erefcit , donec perveniat ad perfe&tum cre-

lmrgit

VIRGA myftica,ex

qua flos immarce/libilis cf-

lt

Borvuit. Zdez; ibid,

mentüm , Bcata Virgo femper crcvit de virtute

u

, PMüg,

MARIANE LIBER XVII!

z7i

It

virtutem ex multitudine charifiatum ; & gracia-

VIRGA foris vice fuavem odorem, gloriara

aum, & ideó diéta eft gratia plena. Nunquam ta-

rioftri generis proferens. /o. Geometra Jerm. i

men crefcere definet. quoad reverentiam, lau-

"Aununciat, SS. Det Genitricis,

i |

dem & amerem ex memoria bencficiorum fuo-

li

VIRGA Aaron , quz fine radice , fine quo

Xtptt

rum.. Zdem sbidem.

bet naturz velartis adminiculo ftuctificavit ,

l

i

VIRGA , quia fi virga leviseft & futfum ere-

id eft, (ineconjugali opere filinm procreavit, fi-

la

1,

& , Beata Virgolevis fuit per contemptutm tera-

lium fane flore defigaatum, & fru&u ; flore prop-

poralium, omnis eaim res quanto miagis terre-

ter Ípeciem , ftuctu propter utilitatem , e(t enim

T

if

norum quantitatem participat , tanto ad terram

fpeciofus forma prz filiishominum, & vitalis re-

faciliusfe inclinat, & ideó amortetrenorum red-

fe&io nonfolum Angeloram, fed etiam homi-

dit ponderofüm , (ed quanto rainus terrenus eft ,

num. D. Falbertus Carnot. ferm. 1. de Natiyit.

h

B. FPtrg. Maria,

tanto facilius fein altum levat, amor enim Dei

ignis sppellatur, qui naturaliter rendit farfum, fed

VIRGA, cujus flos fifiu

,

enlo de B. Firg.

;cjus. Jdem in verfr-

n

mundanus amor velut terrenus amor teudit de-

vüit

VIRGA de tadice Jeffe ab omnimodo vitio-

orfum. Propter hoc Beatiffima Virgo levis erat ;

10j

]

& ad ea, qua furfam (unt, jugitet fe erigebat per

rum plana, vitens omni virore virtutum , recta

OU

dile&ionem Dei, & proximi, 4dem ibidem.

rectitudine intentionís, rotunda rotunditate pete

-

VIRGA, quia fi vitga levi flatz autz movetur,

fe&tionis. Radelpbus zdrdems hom. 1.im Adnnun-

t

& agitatur, Beata Virgo levi auradevotz oratio-

ctat. B. F. Marie.

r

VIRGA Aaron fecunda. D. Petr. Dan.; in

nis fle&itur, & levi tactu bonz operationis, & ad

i

nos miíeros peccatores. Z4em ibider.

Carminibus de Affumpt. B. V. Maria.

MUODM

- VIRGA, quiafi virga, qua(i mediatrix eft inter

VIRGA Aaron ; per quam fiunt figna, & mie

]

racula. ZJemferm. de Affempz. B. P. Maria.

Árcy

radicem , & fru&um, Beata Vitgo mediattix eít

inter nos, & filium fuum , quia ficuc fliüs ejus eft

VIRGA deradice Jeffe, germinansde tortuo-

ts

mediator Dei, & hominum, fcilicecinter nos, &

fatadice generis humani, & de Patriarcharum

hod

Pattem, fic Beata Virgo inter nos, & dnigenitum

atbore in altitudinem , & re&itudinem erum-

goa«'[iot

funm, ip(a mater regis, & mater fervi, ipía mater

pens, omnem ignorans nodofitatem , foliorum

dorht

Dei, & mater hominis , ipía mater rei, & mater

tegebras neíciens , infru&tuofa quequenon ha-

hedit

Judícis, & fic mater ucriufque, (cilicez Det & ho-

bens. Zder ferm. de JAnnunciatione B. Firg.

n

AMaria.

minispergratiam. dem ibidem.

dl

- VIRGA, quia fivirga (emper tremula eft, Dea-

VIRGA dire&ionis , virga tegni Dei, quia ni-

ta Virgo tremula fuit, id eft, Deum timuit fliali-

hil virgine re&ius, nihil fübrilius,. /dem ferm. t,

d

de Exaltat. $. €rucis.

ter & caíté, ideó deea fcribitur, muliertimens

at

Dominum ipfa laudabitur Prover£. 1. timuit e-

VIRGA Jeffe, veri pravialuminis, !qua in illa

H put

tiam atidiens falutationem angelicam , ideó d-

inacceffibili luce prlucens fic utrorumque fpi-

li

fl

um ei fuit, né cimeas Maria. /dem sbidem. -

ritiura hebetat dignitatem, ut in comparatione

l

A VIRGA, quia f virga tenuiffimo cottice tegi-

virginis, nec poffint nee debeant apparete. Jdera

(

M

J,

tür, Beata Virgo tecta fuit fübriliter peramorem

férm. de Affemps, B. Virg. Maris.

uæl [:]

fecretz , & folitariz vite, defignata per Saram

VIRGA , in quamiferorum fpes & confalatis

(

"

uxorem Abrahz latitantétn Tabernaculo. /4. sb.

continetur. Zdem sbidem.

Ut

' VIRGA, exqua; cum tanquam vitalis flos, be-

VIRGA noftra,ex aromatibus myrrhz,& thu-

Ül

gm,

nedi&io cffloruillet , mox naledi&io,, interi:us

ris, &c univerfi pulveris pigmentari , quia in ea

IW"Pl h

effe&ix, intezit. Leo Imperator inorat. de af

carnis integritas per myrrham, & mentis devotio

an l

pet thus deíignara, femper indivifa maníerunt &

fumpt. B. M. Firg.

i

qlll

&l

" VIRGA, qua affümpta fecundus Moyfes, vel

idcó fuit donis Spiritus fancti referta, ut audire

potius antiquo illo antiquioc , & Dominus, fub-

mecuetit: Ave gratia plena; Dominustecum. 7-

vtiitl

u

dem ferm.de Epiphan. Domins.

mmergit perfecutores , fervat veró eos, quoslabot

aum (

luti, &laterumattriverat. Zdem inorat. de n«

VIRGA , qua retunditur impetus advetfan-

Eccce2

tiuas

j

nunciat. B. M. Pirg.-

b-—

POLYANTHE £

774

d

tum Demoniorum. Idem ferm. de Afmpt. B.

'VIRGA in Czlum ufque portecta,

al

Fmg. AMaria.

nimitatem.. 4dem zbide»..

p longa-

gl

VIRGA re&a perfidem. Jdem :bid.

qiano

VIRGA, quia per intentionem defiderii ad fu-

dae

perna emícuit, per finceritatem boni operis diftor-

VIRGA Aaron, quz neque plantata, nequeri-

d,m

tz nodofitatis vitium non incuttit. /dem bom. in

gata, germinavit, floruit, fructum fecit. Ruperius

ANativit. B. Vtrg- AMaria.

4dbbas libr. 2. Comment.in INumer. Cap. 4.

fixr'd

dhdem

VIRGA virgo, ex qua Jefus Chriftus mirabili-

VIRGA, de qua flos aícendit, quando de ipfä

VIN

iereftgeneratus. /d.:m fer.i.de exaltat.S.Crucis.

natuseft Chriftus. /dem libr. 1. Commentarior. ts

dirot

VIRGA pulcherrima quz llorem puriffimum

Cantic. Canticor.

VIRGA de radice Jeffe, gracilis, & pulchra ;

1777

protulit.. D. 2dnfelosns $ libro fjve Tratlat. de

VN

Concept. Virg.

humilis quidem fed recta, cujus tlos fructus ven-

if

VIRGA Aaron, quz ficca peperit florem, &

tris 'ejus,Chri&us, Deifillius. Jdem lbr. 1. de I/ï-

incorrupta Pcperit falvatorem. D, Ersuae Cartba-

Gor. verbi Det Cap. 18.

turtei

attit

Bian. libr. de Laude Eeclefte Cap. 3.

VIRGA de radice Jeffe, quz nullum habuit -

li,

VIRGA de radice Jeffe, quae genuit florem, id

bifrutícem cohzrentema. Jdezm hér.2. Commen-

cft, Chriftum, qui eft flos campi, id eft, mundi &

tar. in laiam Cap. 6.

VIR

lilium convallium fecundum Salomonem, & eum

gst

VIRGA egreffa,de radice Jeffe, quiade Domo

a

onexaftümentis, fed ex fuperveniente Spiritu

David nata, qux tanto humilior extitit hominibus

m

fancto concepit. Jdez ferm. i. deland. B. A.

hujus fzculi, quanto virgula quavis minor &

RRE Firgtnts.

:

gracilior eft, erandibus cedris, & quercubus m&-

VIR

L

VIRGA de radice JCHE egreiïä ,quia Pfæcmincng

enis. Jdem) luübr.1. Comment. in Cant. Cantic,

Vi

& line exemplo in toto humano genere oftenía,

VIRGA gratim, Jdem ltbr. 2. Commentar. in

& quia fingularis, & unica puritatis omnimodz

J/aiam Cap. 6..

Do)mm

VIRGA Moyfis, & Aaron, ficut enim virga

l

fübulitateporre&ta. Gmbertus adbbas in TraR.

41

€ontra j ndaos hb. 2. Cap. 4.

illa virgas maleficorum, & incantatorum devora-

VIRGA Aaron de qua ine omni lefione prodi-

vit, & omnem füperbiam AEgyptiacam obtrivit,

17

ac deinde germinavit, fronduit, floruit, ac fru-

Vil

zotationib. elucidatorus S, loaz,

x nafcendo, flos Chriftus. Hugo de S. Viel, in 4dn-

€tum pretulit, nen plantata, non fücco terra ani-

Vtrg ;

Wi

VIRGA aurea & virga Aaron, qua floruit &

mata, fed virtute calefti, fupra ufüm naturz, pro-

vecta, fic pulcherrima mulierum amica Dei Ma-

Virg'm

nucem protulit Amygdalinam, Chriftum concipi-

a

endo, & pariendo. , /iér, s. -Erndition. Theolo-

ria, cun&tam pravitatem hareticam interemit, fu-

Vi

icar um ex 2. Mafeellaneor tit. g5

rbiam Diaboli dejecit, eonceptu florida, partu

VIRGA, cujus flosfiliusejus. d. Bibr. 4. Eru-

fructifera, virgo in] conceptu, incorruptain partu,

mat

Vtdi

dition.'Theologicar.ex ZMifcellan.1.121.27.

virgoante pattum. Jdets lsbr. 1. Gommen.ia Can-

VIRGA erecta per fþem. ddl. lsbr. s. Erudition.

?c. Canticor.

g.]

Vbeologicarum ex 2. AMifeellancor.2.tit. 27.

VIRGA, aue cum flore filii (ui, afcendit con-

VR

YIRGA flexibilis per manfüetudinem, & om-

trà altitudinem Affur,id eft, Diaboli. 44. &ér. tr.

LT

paffionem proximi. /dem ibid.

de Vidl.Verb. Dei Cap. 3.

VIRGA florigera per gratiam virginitatis, I-

VIRGA, quz juxta fidem Evangelii, fine virili

Tidit )f

dem ibidem.

femine Chriftum nobis protulit, verum florem,

YR

lis,

nem. /dem ibidem.

VIRGA florigera, per virginalem conceptio-

verumque decus gcncris humani, in quo corpora*

LY

liter inhabitat omnis plenitudo divinitatis. Jdem

VIRGA fragilis, per objectionem füi, & dcfþe-

libr.2. Commentar n INumer. Cap. 4

Tittgy

€tionem mundi. 44em zbid.

llius quors.þ

It

VIRGA Regia, que inftar Virgz i

l&t co

VIRGA &ondofä,per gratiá devotionis, /4. ;5i4.

dam litem dirimentis, querimoniafque &liorum

VIRGA fructifera perpartum falutis, /d. idid,

Iírael removentis, qui contra Moyíen murmu-

YR

VIRGA fructifera per przrogativam fzcundi-

rabant & Aaron, tanquam ille facerdouium traxif-

"

lt

tatis. Jdemsbidem.

lbldgm

Íet magis fraterno amore; quam aibitrio cal

"ss

VIKGÀ gracilis, per bumilitatem, : 1dem sbid.

n

DN

E

d

MARIANA/ LIBER X]l

z

VIRGAÁA virtiutis,üon mfirmimfis,quarg emi-

n

daicam fapetbiam compe(cuit , percuffa gente ,

fit Dominusex Syou. 2dem ibidem.

dejecta glozia templi manufati , palamque fecit ;

quia non carnale , Ícd fpiricuale facerdotium Deo

VIRGA giacilis & re&ts, torcitudinis ippata ,

eft cura ; quiafolus Chriftus facerdos in zternum

egteíla de radice Jcfie , (cilicet vitiata, & tezza in-

if

foíffa. Jdem ibidem.

Xriii

eft , non fecundum taurorum , aut hircorum cx-

des,fed (ecundum ordinem Melchifedech, Jdem

VIRGA, cujus flos filius e'us. Rích. 2 $. PL im

sbidem.

Tratl. de Comparat. Chrifli ad flové, & M.ad F.

t

VIRGA requiei Domihni , in cujus flore zequi-

VIRGA eredta , in czlum ufque porrets per

li

efcitornis plenitudo divinitatis. Zdesa sbr. 2,

fpem. Jdem ibidem.

i

Commentar. in d[aiam cap.6.

ViRGA flexibilis per compaffionem. J2. ;2

W

VIRGA fenfbilis, quze fuperbiam Diaboli per-

VIRGA florigera per virginalem conceptio-

nem. 4dez ibidem.

ii

euffit , fuperbiz culpam detoto genere humano

correxit , & iram Dei , quz proinde fupervenerat,

VIRGA fru&tifera per partum falutis. Jd. i.

i

avertit placacumque Deurm nobis reddidit, /dem

VIRGA gracilis per humilitatem. Zdem $6;d.

libr. 11.de FAOl. Ferb. Dei Cap. 20.

VIRGA J«fle , quam ferr lfaias de radice na-

Af

tam effe , cujus flos Meffias. /dem expofittone in

VIRGA fpeciofz novitatis , in qua vetus Evz

A

genus revituit & inflore , quem peperit , carnis

Castic. Canticor: CAp. 4.2.

nofttz (ilva reflorait, 74dem libr. 2. Commenta-

VIRGA procera per longanimitatem. 42ezs

yibus

$n Tra&lat. de Comparat. Chriffi ad flerem , €3

u

raorum in Numeror. CAp. 4»

51f«

VIRGA virginea. 4dem libr, 2. Commentar,

AMari& ad Firgam.

Ál

in Ejaiam cap. 7.

VIRGA reGa pet fidem. 4dem ibidem.

ViRGA ele&ta, Berm. ferm. 2. de Mddventn

VIRGA fuftentationis , fenex namque ille an-

"m

Domia:.

tíquus dierum , cujus egreffus à diebus acernita-

AU

NiRGA Botris Domínici. /dem n omt.Rh)-:la.

tis, quem vidit Daniel cano capite , & pedibus

ad Domintim £e[(um Chriffum ,ejusque matrem

metallinis , quiin lingua fualoqui non potera ,

r

neque ambulare, fitire non poterat , aut efaríre ,

j

ff

intemeratam Vi ginem.

T

VIRGA hami divini. Jdem ferm. n Conce

Pt.

neque catera noftri defe&tris argumenta poterat

Firg. Maria.

profequisnnixushuic virge defe&tusnoftros pro-

mat

fecutus eft , quos oportuit , & decuit, Petr. Blef.

;g,PIO'

VIRGA feffe, de qua germen Domini vircze

evm. 1. de ZAdyent.

x

virgineo pullulavit, Jdeme ferms. 2.5 die Pente-

coffes.

VIRGA Aaron , ficutenim virga illa , fine ali-

1

jl

VIRGA Jeff$ , quz de tottuofa radice generis

quo fucco humoris protulit fru&um , fic Beata

! Plfm

humani, & Pattiatcharum arbore, in altirudínem,

Virgo fine viti (emine protulit Chriftum. Ser/o

fI(A

& re&itudinem etüpit, Jdem ferm. i» Concept.

Abbas ferm. 2.de Nativit. B, Firg.

nCo'm

Firg. Maria.

VIRGA , qua protulit lorem , quifparfitin

VIRGA fublimis. 44e»s fern. 2.de 4dvenz&

mundo füavem falutis odorem : odore (iquidem

t ar

Chrifti repletus eftmandus , de quo didum eft

IDomini.

j

"'VIRGA de radice Jeffe , quam in Spititu pra»

Gen. 27. Ecce odor filii mei , ficat odor agti pleni.

viditlías, Petr. Cors.in ferm. de Con. B.Pig.

Idem ferm.i.de Affumps. B. Varg.

d

VIRGA de radice Jeffe , de qua figaanter ait

VIRGA autea , cujus fummitatem Ecclefia

(

llaias ; llorem non defümmitate ejus procedere ;

velutaltera Hefter inaltari quotidie ofculatar , &

?OW

fed deradice ipfius afcendere , utin Beate visgi-

ofculando promeretn:, ut Aman in Ánti- Chiifto,

d

nis conceptione nullius intelligatur otigo culpa,

adverfus populcm fan&orum , non diu preva-

leat , & ut Matdocheus imó in Matdocheo Pe-

fed ficut figulariter Deurn concepit » fic fingula-

um

titer concipià Deo fibi datum futt. Adem ibidem.

trus , velinPetro Eccl: fiz &omana Pontifex pa-

j

VIRGA direionis, & Regni Dei, quia nihil

traeliscjus,qui folus ante Aman genua non cutva-

yrm

bit , honoretegio dignus inveniatut.. Eenrzcss

virgine re&ius , nihil fubcilius dici potelt, 42

ClarevAal. de peregrin. Civitat. Des Tradk. 12.

ltllï'(

sibiden.

jl

Ecceo 5

VIR.-

n

ais

POLYTANgTHE.£

Es

*0 ^

ViRGO

A autea vel quia atavis edita regibus ,

fccuris deftruit , ut inignem mittat, & virga uti.

J/

"

vwel

á

auiaaurea virpa , prima matris Evz lorenis

mur in cerre&ione parvulorum , fecuri in extet-

D

rofa proceffit vel quis gratia plena, & inter mu-

minationefpinarum , virgz correprio eftin mife-

V

lieresbenedicta, mediante benedi&o fructu ven-

ticotdia, ficut (criprum eft P/aizs. 14. Corripiet

m

trisfui ; incarne filiifui eft divinitati conjuncta,

me juftus in niifericordia : (ecuris excifioin futo-

tim €

T

;€O

ità utillud quod didum eft ei ab Angelo , Domi-

re ,& ira; virga corripiens

trigit ad virtutem,

H

nus tecum , ficut elt omnibus fidelibus commune,

fecuris exterminans , percutit ad coníumptio-

d.

irà ei fuctit pecial:5 in aliis enim Deus dicitut e(fe

nem. Quem non correpferit virga in fpiritu ve-

fuep

pergratiam , eíautem ità divinitatis faz infudic

riratis ,fecutim ex([pe&tet neceffe eft in fpititu Ju-

Qu 1

elfantiam , at exeaetiam humanam fibi univerit

dicii & fpirituatdoris : qui ad matris mifericor-

Yi

naturam. dem sbídem.

diz exemplum fe non cortigi , terribilem ejus &-

Chií

VIRGÁ fertea,non in miferando;fed io (uften

lium in judicio fentit. /Zems ibidezn.

tado , nonin fübveniendo , fed in fübvehendo ,

VIRGA de radice Jeffs , inter bonas atbores

tf

letia

non enim eft baculus atundineus tantum , imó

incompatabiliter optimz;ex qua vita fructus pro-

»

t

ceífit, 4demabisdem.

plufquam ligneus , quía quantum ferrum ligno

Vi

VIRGA de radice Jeffe ,operi divinz incarna«

praeminet in fortitudine, rantum Beata Matia fu-

&mtm

pra omnem humanum modum virtute eft induta

tionis neceífaria , ex qua natus eft fructus , qui

WEOIT

ex alto , Spiritu fan&o fuperveniente in eam ,

guftatus non intulit mortem., fed reformavitad

V, (

ideft, fupra folitum veniendiin homines meo-

vitam. Zdem tbtdem.

Vl

dum , ineam defcendente , &virt»ute ei altiffimi

VIRGA de radice Je(fe , quz in antidotum

obumbrante. Zdeziibidem.,

)

dedit

prioris atboris fuo £ra&u mortem inferentis , de

VIRGA Moyf, fide recta, flexibilis humilitate,

virgulto Davidicz (tirpís proceffic, cujus fru&us

p

Vi

integra virginitate , de qua cgreffus eft ille fer-

fuit ejus partus , veram vitam fructificans. Zd.sb.

UR

pens » quicxaltatus in cruce lfs à ferpente anti-

VIRGA dire&ionis , quam flexibilem facit

immenfa pietas , fortem incortupta poteftas , fet-

tely

quo fux vifionis medicinam paravit, qui tandem

Aüte

morte füpetata , velut cauda tmortalitatis conftri-

tilem divini partus foecunditas. /dess sbidem-

tü aQ

&a per refutrectionem fuam naturam hümanam

. VI&GA ferrea , qua mundus regitur , mundi

multis miferiis & cortuptionibus diftortam , in

Y

Princeps profternitur ; confra&tusiafernusape-

danc

virgz re&itudinem reparavit. Jdem ibidem,

titut. 4dem zbidem.

tdin

VIRGA Moyfi, perquamaqus maris divi(z ,

VIRGA flexibilis per mifericordiam , re&ta per

judicium , porre&ta pet virginitatis excellentiam ,

tü,v

aqua marisdulcorata , aqua de fi/ice reperiuntur

tnil

excuíIz ;ad i&tum fiquidcm hujus virgz tentatio-

fru&tifera per unigeniti conceptionem.. 7dem i£.

Ug .

num impetus dividuntur , cum parvuli tenentur

VIRGA fottis , quà fortem armatum in pace

V

cogitatus , & ad petram Chriftumalliduntur, A-

attium . poffidentem fortior illo faperveniens

que etiam facti eloquii dulcorantut , cum in ma-

Rex virtutum percuffit & attzivit. 24em sbidem.

T55

Vi

nu hominis involutus liber in ote comedentis

VIRGA , inquazelus Domini exercituam vt«

fitat iniquitates erbis , & tot vetberibus atterit

f

efficitur. mel dulce , aquz quoque defilice pro-

ducuntur , cum Chrifto refpicierite induratum

petcata hominum ,. quot virtutibus illuftzat vit-

ftrpf

Vi

quemlibet in peccato , compundionis lachrymz

ginis pattum, /dez ibidem,

proferuntur. /dem ibidem,

g-

Pt

VIRGA Moyfi, quz virgas Magorum £

VIRGA Aaron , quz finefucco floruit , fton-

tilegitut devoraffe , quia virginei partus veritas

aj

duit , & nuces protulk , quia Beata Dei Mater ,

totius mundi hzrefes retexit & interemit. /der»»

Vi

fine viroSalvatorem concepit, & pepetit. Z£dams

ibides.,

lüh,q

de Per[enia erm. $n AAnntnc. B.Firg.

VIRGA noftrz corre&ionis , Hexibilis per

cyw

VIRGA , de qua proceífüra promittítur fe-

mifericordiam & re&ta per judicii verkatem, 4-

ddc Af

curis, nempe Deushomo, virginis filius, qui e&

dem ibidenm.

T

fecutis, virga enim cedit ut cortipiat , fecuris ex-

VIRGA pet mifericordiam reum corrigens ,

fj

eidit , ut deftuat , virga corripit , utcorrigat 1

& tgducensad gratiam.. Jdes ibidem.

VIR-

i,

s

d

AMARIANAE LIBER XFIHL

451

p

ltt*

VIRGA ,quacortipituriniquitasorbis, /dem; pariens ex utero, nuces ptotulit fagiens in /Egyp-

in £Mariali fragm. $.

tug cum filio, vel videns eum pendentem in pa-

if

VIRGA , qua primo corripitut & corrigitar

tibule. Petres 44bbas Cellenfis im lib de.Pmaz.-

4

jie

mundus, de qua ipfe mundi conditor per Prophe-

bus Cap. à1.

It

fomemxis natura-

t

tam dicit : Vifitabo in virga iniquitates eorum

VIRGA Aaron frondens, &

P(alm. $$, mundus quippe in virga corripitut ,

libus non adjuta nuces novitate mirabili produ-

l

Y«

dum ei per exemplum & partum virginis , in quo

cens (tupente natura , virum nefciens ad pacien-

fitreprehenfibilis & condemnabilis, demonftra-

dumfilium promota eft.. Phbilippus 440bas Lib, 1.

j

t

tur, Jde»m ferm.in VAnnunciat, B. Firg.

$n Cantic. Canticor, Cap. 16.

VIRGA Aaton , fise cultura humani auxilii

T

VIRGA , que quando florem füum , nempé

Chriftur filium füum produxit , ver noftrum in-

florens , & fru&tum faciens, quando abíque con-

&u hominis filium Deide Spiritu fancto con-

[f

cepit ,hyems pertran(iit ; imber abiit; duminfo-

(

lentiam criminum ; & fenium vetuftatis tempus

cepit & pepetit, Z4dems) Tom. 6. moralitat. 15

mifericordie redivivum deterfit.. /dem zbidem.

Cantic. Canticor,

VIRGA , quzin tantam arborem crevit , ut

VIRGA de radice Jeífe, quia de radiceincen-

d

dii: Radix enim totius fervoris, & chariratis. Gar-

qu

communisía'utis fradrum proferens , dum Ma-

ter omnipotentis effcitur , & Angelorum R egi-

nerins Lingon, ferin.2.de Affampt. B. M.Farg.

d

na, &(ízxculorum Domina predicetur.. 4. :£.

VIRGA exaltata & elevata ; ut qua exaltata

VIRGA , qua tot ictus dorfo imprudentium

eft in (e, exaltata fitin nobis, exaltata fit nobis, ex-

2

k

dedit , quot vircutibus ofteníis , in fe mundiinfi-

altata (it à nobis ; exaltata fit in nobis , quz exal-

pientis vitia debellavit. /demibidem.

tata eft pro nobis. Zdem ibidez.

N

j

VIRGA , quz tanc floruit; cum interveniente

VIRGA exaromatibus my:rrhie & thutis, quia

ope & opereSpiritus Sandti , de mundiffima car-

in omni difciplina fe (emper exercuit. /Zemáb:id.

hd

A

nefua carnem creando partui miniftravit ; de ea

VIRGA fluxibilis, quiamifericors. 14em15;d.

Lj

autem flos aícendit ; cum Dei filias deconcep-

VIRGA fzcunda prol-,virgo corpore & men-

J

ul

tu ad partum venit. /ez sbidem.

te , plana juftitia , & fimplicitate. /dem ibidem.

'"VIRGA , que virgam extruditàvirga , pet

VIRGA levis , quia carens pondere peccato-

lFG'

rum, Zdem ibidez.

hanc enim virgam virturis effectum eft ,ut non

relinqueret Dominus virgam peccatotum , hoc

VIRGA myrrhz ,

cht

propter difciplinam yitæ

e( , virgam divinz hareditatis , de qua per P(al-

aGivz. Jderzm ibidem.

dl

miftam dicitar : Redemifti virgam hareditatis

j fä-

VIRGA nata de Jeffe , que Chriftum ptota-

tuz. ddem ibidem.

lit ,. tanquam florem , unde & in typum hujus

u

45

VIRGA reductionis , per quam emendarur

myltetii virga Aaron repente floruit. /der ferrn.

reus, ne pereat. /Zem ibidem.

148 dduentu Domini.

1

VIRGA virtatis, de qua (i virtutum flores de-

VIRGAÀ , quam quicunqueeft Dei Paftor, qui-

lï'?'

cerpfinus, tímeamus perdere; 6i non , dum de-

cunque officium Jacob imple: , fi Laban occutrit ,

arh

d

cerpfimus, timeamüs perire. 74em sbidem.

