tus , nulla perturbatio ; nullus clamor, Solem con- ' fpondere, &loqui. 4dem sbidem.

leï mvem*u

tinens juftitiz. Claud. Rap. Cule[l. ferm. 2. de Con-

CALAMUS Spiritüs fancti, vacuus interius per

)P mmldo !

humilitatem, plenus exterius, & fine fcrupulis pet

eept. B. P'irg.

? mïïera

CALUM, de quo pluit Dominus pluviam

honeftam converfationemacutus per fübtilicatem,

lt

temporaneam, qua nofter foccundetur affectus , fciffus peramotionem omnis füperflui, quian

thf mhbro d

& lucem gratiffüimam , quá illminetur in- loquuuef inEvangelio, quod non faceret ad 165

us

É

M,AR[ANEL?BER IT

$z

X(lhnfm,

fiflus per dicretionem verborum, & plenus encau-

folidatis eft, ut non fit füfceptivusincifionis ; & fi-

T

fto gratiz ;

quz diffu(a erat iplabiis ipfus. Jdem

militer B. Virgo nullius impreffionis carnalis, feu

ts

sbidem.

corruptionis fuit fufceptiva, quiaVirgo ante partii,

U

CALAMUS menfüurz aureus, xper quem fit di--

in partu, & poft partum extitit , & advocando pro

, à VCR

ributio illius terre viventium in funiculo diftri

nobis apud Deum nos vincere in omni cauía facit,

ts nqdd

butionis. Erm. Prag.in AMarials €Ap. 4j«

4dem sbidem.

Dns

Calathus.

Calix.

ia

CALIX in manu Domini vini meri p!enus mixc

CALATHUS ferens manna dulcedtnem pra-

to, id eft, homine Deo. Perrus Cellevf. [erm. 2. im

bensfenfibus Piorum. /monym.ad B. Pirgin. apud

JNotenclatorem AMartianum.

d nutitnc.

CALIX nectar orbi propinans, D. Bosav. is

, Dd

Calcatrix.

P(at.minori B.Firg.

ämiäida

CALCATRIX blanditiarum mundi. 7o. Pícu

Camera.

lib, 2$ Cantic. cap. G.

CAMERA fáncte humenitatis Chrift Ipfa

Calcedonius.

enim Dei filium fecundüm carnem concepit, & ín

af

CALCEDONIUS fpiritualis. Bermardinus de

utero fuo mundiílimo noveim menfibus bajula-

Bujloin Adartalz ferm. 2.de Coronat. B. Maria,

vit. 2dibert. wsagn. ferm. 2. ia ddnnunciatione B.

en t

4M. Firg.

dl M

CALCEDONIUS multis dives virtutibus, il-

lufiones Dzmonum phantatticas pellens, fümul &

CAMERA Dei , propter incarnationem verbi

i qii

melancholiz nocents animc triftitiam , conferens

inventreejus. Ers. Prag.i5 7Marial: cap. 4..

i

alv

CAMERA filii Dei.. $. /incent. Ferrer: fer. f.

ial

amatori fuo , in omni certamine, & litigio contra

de Nativ. B. Férg.

uoslibet inimicos victoriam, vires a

ucens Deo

dea

:

€

rvientis animz , taucedinemque prohibens im-

a

CAMERA, in qua filius Dei novem menfibus

u nj [1?,:

muudi cordis, & laudis vocem clarificans divinz,

habitavit. Zdem ferm. t.de Nztiv. B.Firg. ——

pa f

CAMEAA Regisornatiffima. /dem ibiderm.

7aan. Tritbem. lib 1. de muracul. B. Firgin.in Ur-

at

Biceto Cap. 7.

CAMERA Spiritüs fan&ti, /dem ferm. de Con-

ii w

CALCEDONIUS, ratione colorationis, quia

ceptione B. AMaria.

ia )

Calcedonius colore pallido eft coloratus; pallor

Cameraria.

autem convenit timenti, quia timentes paHefcunt,

CAMERARAIA filii Dei. 7«cob. de Forag. ferm,

doic

quodautem B. Virgo habuerit pallorem timen-

1 Andl'üm

z. pro Sabbato 5. hebdomada 4o. qii eft de B. Pirg,

tis, patet Ecclef. 24.. ubi ipfà appellatur mater d-

y if

moris. Adaurir. de villa probata ferm. g. Corona

Caminus.

(;

nova B. Marsa.

CAMINUS amoris Sole pulchrior. S. 4/feim.

d;ülpnlmfï

.CALCEDONIUS ratione generationis , €al-

Luceu[is [aper Salve.

, v?

cedonius enim, ut dicit Ifidorus,fuperno imbre ge-

CAMINUS, qui dicitur à caumate fecundüm

d W*"

nerauur, & fimiliter B. Virgo fuit generata füpetno

Iidorum, Charitas enim caterorum San&torum ,

imbre, id e(t, divina gratia cooperante, ícilicet per

p

fuit quaf igniculus, velignis; fed Mariz charitas,

miraculum ex parenabusfterilibus. 4dem iidem.

utcaminus. Undeé J/aze $1. vivit Dominus, cujus

[, 0(1[5 i

Jocitt

CALCEDONITUS, ratione inventionis; nam,

ignis eft in S10n, id eft, in anima fancta, & caminus

Ó pod

ut ait Iidorus, Calcedonius ad repercutfum Lunz

in Jerufalem, fcilicetin Maria. AseP. à $. Laur. de

o

od

plena invenitur , quafi enim plenitudo Lunz, id

Land. Firg. l. X.

i

eft , plenitudo gratiz fuit, quando B. Virgo nata

"

eft, & materSalvatorisinventa. 4derm tbidem.

Camana.

CALCEDONIUS,atione vigoris ; quia ut di-

CAMAENA beatis mentibus apta, long?* füpe-

1 lut Wh

j*

Ü

citurin libro de propriec. rerum, if

te lapis valet ad

rans mentem, animumque hominum, 7042.Geom.

qu

fupgfïm,

vincenfias caufas, & fculptura: refiftit ; nam vantae

s B. Virg. Hymm $. |

Cam'

HODWP

L

NTHEAXK

$4

POLYA

fcecunditatem maternitatis, ibi enim crevit fru-

Campus:

menti illius pretiofum granum,quo pafcuntur aves

& animalia, Angeli ícilicet & fideles fimplices in

CNCE

CAMPUS gratiz, in quo granum divini verbi

feniescor

feminatum,fpicam fcecundam divinae fcientiz ger-

Sacramento Alggris ,quafi in uno prafepio. 4dem

minavit. 5./ea. Chrylofl. erat. 7.:n $8 Deiparam.

ibidem.

[

CAMPUS, quiafi campus eft communislocus

Minne,

CAMPUS, qui non aratus , nec fertus. $. Hil-

CANCHL

deph. [erm. 6.de Affnmpi. B. Maria.

pafcuz ; in vita, & exemplis Mariz reficiuntur , &

CAMPUS, quem nullus conjugii vomer exci-

pingue Íícunt fidelesanimz. Jdem ibidem.

fitzlr

CAMPUS Dei, quiafilium füum generavit,

limis Mar

dit íponte germinans ex humilitatis profundo.

tanquam florem amoeenum : ficut enim Hlos óritur

GN

Guwibert. Abbas én hbr. de Laud. B. Mar.cap.8.

Woge, d

CAMPUS , nec fülcatus vomere, nec defoffus

de campo, fine campi foffione; fic Chriftus deB.

farculo, nec fimo impinguatus, nec manu hominis

Virginanaícitur fine ejus corruptione. facob. de

LUPT

Forag.in Mariali [erm. 4. P.

CINCH.

(eminatus ; venuftatus tamen nihilominüs nobili

jllo lore, (uper quem conftat requiefcere Spiritum

CAMPUSgerminaus. D. Laur. fuflin. inlib.

prgag

Domini, D. Bernard. fer-a7. m Cantic. Canticor,

de caflo coxnmnbia verbiCÀ anima cap. g.

[mydra

CAMPUS Dei, de quo finefoffione, id eft, fine

CINCEL

- CAMPUS, cujus grata planities floré czlefi

Wä àtel

decotatur. Phbilipp. /fbbas libr. 2.12 Cantic. Can-

corruptione ortus eft flosamaenus, nempeé Chri-

£$5cov. Cap- ig.

ftus, Bernardin.de Buffo ferm. s.de Parturitient

Mi d

CAMPUS floris zterni; ficutenim campus!

T

21

ul-

B.Maria.

Airi,

li proprit hominum affignatur, nefcit culcoris ma-

Canalis.

num, non ruptá faperficie feminatur , fed Sole ani-

NDEL,

CANALIS, per quem fons divinz gratie adw-

matus, perfufus czlefti pluvia five rore intepefcit,

p

& germinat derod proccfï'u temporis congruo ridet

niverfitatem humani generis redundavic. Ab]a[w

n lrl

flore; fic in Virgine nullus hominum , non car-

Abbas ferm. g. de adventu Domins.

*

e!'mgw »

nale commercium operatur , fed carne integrá, de-

CANALIS, per quem divina gratia ad uni

v&rïï-"

tarem humani generis redundavit. Ksch, à 5 Laure

ONX

fcendente, utin vellus pluvia fpirituali ; foecunda-

k dïlä:mhw

tur, & germinat, decore ga,udct florido , vel nivali.

de Laud Virg . lib.1.

mænaräm (

Jdem ibidem.

CANALIS, per quem fons divinz gratia: ad U.

niverfitatem humani generis redundavit. Jquta

[ tl

CAMPUS,quem non lafit cupidus Aratot;ma-

CR

nus ruftica non aravitnon extulit timor noxius,fed

de B. Firg. Part.g. contempl. 5

diffufa humilitas complanavit ; cujus floseft Chri-

CANALIS, per quem vina gratiarum influunt

/m'll Jui

in cellarium mentisnoftrz,& in Ecclefiam Catho-

ftus, non utique procedens humanoftudio, non

Mv

cultura, fed czlefti editus munere; incomparabili

licam, quz eft cellarium Domini, 4desz de Laude

(

D

pr

zditusgenitura. Zderme zbidemm.

Farg.lb.to.

CAMPUS, videlicet , inarata terra à Viro inta-

CANALIS, quia fi Canalis dicitur ab eo , quod

h üm, ly,

fit cavain modu Cannz, que quandoäï; fitlignea,

n

£a, vel humilis. Hanor. "Auguftod, 1n /igzllo B. A.

MWIM t

CAMPUS, cujusft effe florem Dominus glo-

quandoquelapidea. Maria fuit lignea per feecun-

riatur. Cast. 2. Ego flos campi. Aieb. àS. Lanr.

ditatem; lignorum enim eft ferre fructum; lapidea

per propofiti firmitatem ; concava per humilitz-

de Land. Firg. libr.8.

QNpg ;

CAMPUS, in quo crevit fosnum Dominice

tem, claufa inferius contemptu temporaliü , sperta

Funft 3

Carnis, quia omnis caro foenum : foenum, videli-

faperius defiderio cocleftium, collocata in fuperio-

lty, AW"IJ

h

ribus domus, id eft, Ecclefia ad fufcipiendas aquas

cet, quod Maria producit jumentis ; quo etiam fal-

dmgmn /f ,

vat homines , & jumenta, id eft, rationabiliter vi-

bonorum optimorum, quz defcendunt à Patre ï&.l-

ANDELI

ventes, & fuorum deferentes onera mandatorum.

minum. facob. 1. ad refundendum eas in terra, !

3 p

ddem iidem.

eft, ad humiles. /Zem de Laud. Ftrg. lib.9.

CANALISadnos fluenta traducens gratiatum.

'leg

CAMPUS propter florigeram amoenitatem

WDEU

virginitatis, communitatem pietatis, Ípeciofitatem

Ab.magn.in Pofl as [uper cap.i. Lucas

b

charitatis, agricolationem divinz ftudiofitads , &

^CANALIS gratiz. . /4ewe sbidem-

nt-

Itn,chnm

W«Lv,,g

MARIANAE LIBER II

é

Ti

Cancellaria.

CANDELABRUM virginum,de quo per Pro..

fantra

phetam Deusinquitjilluc producam cornu David,

fingiei

CANCEL LARJA Dei, cuicommifit DEus da.

paravilucernam Chrifto meo. 24e»s ibidems,

r l

ze mifericordiam & gradam. facob de Foragine

CANDELABRUM virgineum, quod ab alti£.

Jermone 2. pro Sabbato 4. bebdomada 40. quieft de

fimothrono accepit terlucidum ignem unumimn-

mujy

B. Firgine.

extinguibilem , confübftantialem , & adilluftrane

Aicim l

CANCELLARIA Dei in czleíti curia,ad quam

jm.

dumterram refplenduit. /4ess :bidem.

(þe&ac dare literaspura gratie , & mifericordiz.

CANDELABRUM virgineum

»quod illl;&t&-

n genfwi

ddem in Mariali ferm. i. C.

vittenebrisinvolutos. 4demb;desm.

jl

CANCELLARIA Dei , quam debemus fepe

desd

invocare. 4dere fermone 2. pro Sa&bato 4.

CANDELABRUM virgineum , quod ignem,

,' bebdo-

dem sbidem.

& oleum infeparabile ad illuminandum intulit, 7-

13 m-

made 42. quieft de B. V.

CANCELLARIA in cxlefti Curia dans literas

CANDELABRUM virgineum repellens tenez.

ii

purz gratie, & mifericordie. Berzardbn de bufo

bras, & lucem fplenderefaciens. Jdems ibidem.

Jerm. 1. de caronatione Beate Maria.

4?9

CANDELABRUM aureum folis exorientis.

o jidi

CANCELLARIA in cxlefti curia, ad quam

$. Procims 1n orat 6. quaeft de Laud. B. Virg,

E

pectat dare literas pura mifericordiz , & gratiz.

CANDELABRUM feptemlychnorum, quod

kb

A:Manriz.de Filla Probata ferm.26. corona "neva B.

auream ucernam portat. /dem ibidem.

AMaris.

CANDELABRUM, quia immateriale lumen,

Candela.

hoceft, Deum geftavit incarnatum. /de» tmora-

tione 2 quaeft desatarnatione Domini in B. Virg.

ne gtv

CANDELA benedicta, & fanctificata , in qua

u

it Ccera vireinitatis in carne, lychnus puritatisin

CANDELABRUM fpirituale, quia ficut can-

uv 4

1ente, & lumen claritatisin converfatione. 4acob

delabrum non eít lucis caufà , fed lucis vehiculum,

lh

dle Foragine in marialt (erm. 2.C.

ita etiam Virgo non eft ipfeDeus,fed Dei templuns,

al

4dem 1bilesm,

CANDELA fpiritualis habens ceram mollem,

hod

& ducilem humilitatis, lychnum album puritats,

CANDELABRUM totuïn aureum, Zacchar.

lumenardens claritais. .D.z4pron.iz [ummapart.

4.. quia etiam poft

partum Virgo pcrma.n(icT 4dern

ymæ('mæl

dUL 15. quodeft de Purificatione B. V.

tbidem

un&ülü j

CANDELA fpiritalis , in qua fuit fuper lumen

CANDELABRUM pulchrum Vetbi capien-

fidei dietatis Chrifti tempore paílionis. 4dems in

do lucernam. Vezantzus forttinaius elegia 15

ginni

[nmma part.4. tit. ij cap. 41. quod eff. de dolore

Laudem S. Marte V irgtsis, €6 Matris Domint.

r

maximo B. Maria 1 pa[fione fili.

CANDELABRUM aureum à Zaccharia re-

n

CANDELA habens ceram mollem &ductilem

im

rum divinarum infpectore eximio, vifim, feptem

humilitatis , lychnum album puricatis , lumen ar-

lucernis, & feptem infuforiis , id eft , feptem Spiri-

jb

dens charitatis.x Bernardim de buffo fermt.2. de

tus fancti muneribus exornatum. $. zdadr. Cret.

Purificatione.

erat. i 12 Ansunc. B. Virg.

g*dOtpb

CANDELABRUM emicans. Jdese orat, 3.de

p

Candelabrutm.

Dorit. B, V.

j

CANDELABRUM cterrarchici luminis, per

CANDELABRUM lampadibus fplendens. 7-

p

per quam eft zterna . claritas manifeftata, D. Pe-

dem inmagno.caz.

x

p

irus AApoftolus apud Cofmam N sflitorem , €9 Pel-

m

CAN DTELABRUM in fpiritu inauratum,cujus

(

bartum in [lellario libr.10 part.s. art. 1.

lucerna mundi fines illuminat , per quod afcende-

d

[A

CANDELABRUM à Moyfe Dei infpectore

runt fcptem donafpiritus, & mundum terrenum

f

vifüm, D. zdrbazaftus orat. de Purificatione B,

illuminarunt. Georgius JNscomed. im oration.de

i æwl

Virg.

exita Domine noflra Dei Parentis , quandofuit

*

[Ji ii

CANDELABRUM aureum Zacchariz, quod

oblatain templo.

j

fplendidam lucernam relucentem incxlo , &in

CANDELABRUM auriforme , E:ptcm lum«

',m

terra Chriftumgeftavit, D. Epipban, 1m fertmpone

nibusardens;? nonoccidenteluce lumen recipiens,

M

93l Land. Virg.

Sccae

A

POLTANTHE E

90

& caftitatisoleopingue, & i

n tenebris culparum CANDELABRUM luminofum , quod lucein

ttinepto

excacatis jubar orientale diffundens. $. German.

iis, qui in ignorantiz tenebris morabantur , coruf-

tj dfllo:

canteinferebat. 4deze ibidem.

-

Aldefcora

Confl ant. oration. 1.inprafent. B. Firg.

CANDELABRUM lucernz domus mundi

*

CANDELABRUM myfticum , vere circum.

finped

li. Jdegain [mo marialz fragmant.i6.

ferensillam Lampadem , qua ob fümmam fuam

eapotii;

bonitatem eos illuminavit , qui ignora.ntiæ noGte

CANDELABRUM feptem lucernarum, fe-

ante deunebantur. 4dem ibidezm.

taquíiq

prem calamorum , hoc eft, feptem donorum, fe-

flb

prem emunctoriis fpirituseffuloens. 4dem fermo-

CANDELABRUM refulgens, quod fpiritua.

Riideat

lem lucernam Chriftum tulit, per quem nos, qui

die duria

ne innatwitate B. Pzrgiais.

CANDELABRUI&, aureum virginitatis vas ,

in malorum tenebris jacebamus, illuminati fumus,

lira.

ac firmum, cujus ellychnium gratiafpititus, ole-

Jdesn ibidem.

CINDEI

CANDELABRUM Íeptem luminibus orna-

umque quod ex illibata carne ejus affumptum eft

[minD

fanctum corpus ; ex quibus Chriftus lumen, ne-

tum , habens ignem divinz fcientix , qui lucem

CANDEI

fciens occafum , qua nimirum fedenübusin tene-

prabet iis,qui in ignorantia tenebris periclitantur,

Tidut ,

4dem ibidem.

bris, ac umbra morüis fempiternam vitam accen-

hr uch

dit. S ?oaxxses Damafc. orat. 4.de nattutt. B. F.

CANDELABRUM fpirituale, quod lucem fü

CANDH

CANDELABRUM rationale & animatun, &

fcepit inacceffibilem , omnium fidelium animasil-

t deagr

divinitus illuminatum antiquo tabernaculo pretio-

luminavit, & peccati tenebraseliminavit. /dem f*

x ii

fius. /demorat.3 de uativ. B. Farg.

bidem. -

vll

CANDELABRUM divinum füftinens lucem.

CANDELABRUM totum aureum. 4dem i-

bidem.

Maf l,?ll /gm

NY

Theophauus INicemus in Menais Gracorum die 1o.

(

iNU|

E

7anuari.i.

CANDELABRUM venerabile illuminans ani«

. CANDELABRUM luminis. Jdem bymzno in

masnoítras, Zdes téisen.

ürayss

CANDELABRUM iuminis triadici. 7eanne

il

Aununciatione [anttiffrma Deipara.

fiptoimm

CANDELABRUM auro coruícumDivinitatis

Epifcopus dirazintus ue trailatu de Dormitune 55

Vr

!amgadem circumferens , ex quo tamquam lucer-

Firg. AMarta.

IN

n« diícipuli accenfi fanc, qui univerfam terram il-

I

CANDELABRUM, ex quo fplendor Patrise-

ütum d

luminaverunt. $. fofepb Hymnog. i2 (uo tmartals.

lucefcens, cam mundum genitori intemplum de-

QNDR

CANDELABRUM divinz lucis. 4dem :£i-

dicaffez, eundem füve cognitionis lumine colluftre-

F*kfus,dcq

slem.

vit. Leo Amperet.sn erat. Ansnnc, B. Firg.

'Wm. |

CANDELABRUM luciferum divinum fplen-

CANDELABRUM perpetuo lunune colli

ftracum , cenebras pellens , liberanía; à morte pec-

GN

doremin utero geftans , luce füa irradians animas

)')5/47.1. !

omnium qui eam collaudant: . 4dem ibidem.

cati, & totum mundum Éoribus , quos producit,

C

CANDELABRUM iluminativum divinam

beneolentem efficiens. /dem iz orat. de —A]umph

B. Farg.

V )

ferens lucernam , quodilluminat omnes fines ter-

CANDELABRUM in medio mundi. S.44»

s

a. ddemibidem.

r

CANDELABRUM intelle&uale , divinam

felveus sa med.. B.Firg.

us

lampadem Chiiftum geftans, per quam omnesil-

CANDELABRUM in mediolmundif Petrin

41 de AUto:

duminatifümus. Zde»e zbidez.

Blef. [eron38.

W]'l)hzjh

t

CANDELABRUM intelle&uale ferens lam-

CANDELABRUM. D. Bersardus ferm. $

[uper Salve Regina.

qus Wml hm

padem divinam, quz illuminavit eos, qui pluribus

"m'de,j

3malorumtenebzis , priuserant obfufit. /dems ;5;4.

CANDELABRUM aureum. Zheodor, Lafche

INDR

CANDELABRUM intellectuale , ver? habens

Jmp. iz pem. B. Firg.

m

de 3[1['0

Tucernam illuminationem , & propitiationem ani-

CANDELABRUM aureum, quia ficut aurum

"st

inarum noftrarum.. /deze ibidem.,

inigne purgatur, in fornace probatur, malleis ex-

. CANDELABRUM intelligibile,habens lucer-

tenditur , & in formam candelabri producitut ; &

Jv Cd]a hu

$am Chriftum Dominum ineffabili luce gos on;-

MM"! [

ficinftrumentum ignis & luminis eificitur; iB

4 m&

des pcrfmzäqxænh ddem sPiciem.

Virgo perignem Spiritus S. purgabatyr in fanct

£

M.JR)'AN.E LIBER Ilf

91

quiias

catione, probabatur in filii pafone, und? dicit Pa-

Candidatio.

TTR

tri, velfilio: igne meexaininafti, Píalm.16. fed ni-

CANDIDATIO, quia nigtos peccatores, qui

Vs

hil de (Coria inventum eft in ea,quia nec paffionem

divinam peccando amiferunt fimilitudinem,itmp

filii impedivit, nec crucifixoribus maledixit,fed ex-

m

emplo filii; ut ver? creditur, pro eisinterceffit. I.

trando eisà filio eratiam compunctionis , miferi-

OraTc2 ]

corditer candidat,& dealbat, quod praviderat I(ai,

tem quafi quibuídam malleis extendebatur multi-

1. quando talibus promittebat dicens : Si fuerint

plícicribulatione,& in candelabrü 4c figurabatur ;

yio fs

nam ardebat igne charitatis , & lucebat operibus e-

peccata veftra, ut coccinum, quafi nix dealbabun.

um

tur. Axeb.a S. Lanr. &e Laud.Fire. libr.12.

Jungts

ximiecharitaus. Azeb. 2 $. Laur, de Laad, Firg.

Candor.

hibr. 4.

CANDELABRUM. D. /utonits de Padua

CANDOR luciszternz , quia per Beatam Vit-

miibsu

ginem videbitur lux zterna, id eft , filius ejus bene«

Jermon. in Domnic. 2. pofl Eptphaniame,

ix,qxähx

CANDELABRUM illumipationis in Ecclefia.

dictus, quem ipfà pepetit lucem veram, quz illue

ispcrichws,

Yacchar.4. Albertns Magnns in Biblia Maria

minat omnem hominem venientem in hunc mune

Juper Zacchariam Prophetam.

dum. Zdretade Beata Firgine Parte 1. Comseno

ul

plat. f*

ejium4ux

CANDELABRUM Dei, ducile per obedien-

tiam , deauro mundiffimo per charitatem , cujus

CANDOR zternz claritatis. Philipp. bb

iaj lt

haftile fait intentio ejus re&ta; & lilia fuerunt ejus

tong. 2. tOor alitat. $x catttic. cABEICOY .

xem M

verbahumilia, Exod. 25. facob. de Féragine in

CANDOR. lucis zternz Sap. 6. quia per ea

Marzialt fevim. &. L.

videbiturluxzterma , ideft, Pater, & filius, ut ei

CANDELABRUM ex auroin fpiritu factum,

conveniat illud P&lm. 55. 1n lumine tuo videbimus

eillunzas

lumen ; in lumine tuo, id eít, in filio, qui te illumi.

eujus la.mpäs terrarum orbis fines illuminat , per

quod feptem fpiritus charifmata accendit, quater-

navit, vel quem tu peperifti lucem veram.. Réch.s

gubà i

£x proximum orbein luce perfuderunt. Zacobus

S. Laur.de Laud Firg.lbr. g.

] Durion

d:Mouacbus inmarsaitorat.2.

CANDOR fübftantive , non folüm adjective,

. CANDELABRUM f(üblime , quodlampadem

quia candor eft lucis zternz, & Ípeculum fine ma-

olb

Chriftuam ve(tavit. /de»s i» mariatiorat. 2.

cula. Sap. 7. & ab ifto Candore candefcit quicquid

yinty

CANDELABRUM totum aureum,cujus lam-

candidum eft ; quia ficut dicit B. Hieronymus nihil

*mmmgcahl

pas Jefus, de quo Ifài. 72. Salvator ejus utlampas

fpeciofitatis, nihil gloriz, & candoris, quodexipfa

non I€

. M

accendatur. Erm. Prag. inemariali cap. i.

Íplendeat. 4dezs de Lanud. Firginis li

p lo*

CANDELABRUM Doctoribus. Barzb. de

670 12,

Pifis libr.1, de Laud. ir.

ruGlu$,

CANDOR lucis xternz. AAibers, 24,

CANDELABRUM per czleftis curiz illumi-

eniffus eft cap. w92.

agn. faper

)

quo

1

j Pro'fi

iib

"m

nationem. Zdem libr.i, de Laud. Firg- frutiuz.

CANDOR innocentiz. D. Lasr. Iuffinian, de

. CANDELABRUM per exemplaritatem. 44.

trinmpb, Crifli Agone cap. 7.

CANDOR luciszternz. D. Bersardinus Se-

0 m j

libr.1. de Lasd. Firg. fruitu 6.

CANDELABRUV Dei, du&tile per obedien-

nenfis ton.1. fermone 16.qui eft de fuperadmirabili

tiam, deauro puriffimo per charitatem perfectam,

Aratia, C$ gloria B. V.7Matris Dei.

T

€ujus haftile fuit ejus intentio recta, & lilia fuerunt

CANDOR lucidus. 4o.7ritb, libr. 2. de mirda--

,,Mr,f

f

ejus verba humilia, Exod. 35. Berzardiz. de buffo

enlis B. Virg.1n Urticeto.

ferm. i. de Affimilatzone B. Marte.

CANDOR : lucis eternz.Maurit.de Villa pre-

CANDELABRUM Dei ductile per obedien-

bata[ermone 24.corona nova B. Maria,

l 7;1!01///'['

CANDOR puriffimus oculorum meorum. Zs,

tiam deauro putiffimo per charitatem perfectam,

eujus haftile fuit ejus intentio recta , & lilia fuezunt

A IESU M ARA tom. 2,oper .[uor. P42-64. Tiatb,

qul*w

a

ejus verba humilia, qux omnia procedebant ex ip-

Theslmyfl .

Ob'h

A)

Canon.

bur[odhw

fa. Maurit.de Filla Probata (erm. 2,€orona nova

B. Mariía.

CANON dicipling omnibus. Zo27. Píes;. lib

yie

« fn CARIIC. Cap. 7-

m

M2

CAN-

g2

POLTANTHE.£

Cantatrix.

CAPREA, cui hinnulus unus mediator Dei, &

QIUT,

hominum Chriftus Jefus. Guélielmus. Parvus in

qpes d

(CANTATRIX noftra..| foanzes Gev[an.trati,

DA

Cap. 4- cantic.

4 fiper magmf'

- CAPREA, quiaacut vidit iitentione contem-

bdufssa

CANTATRIX peritiffima, atque exercicatif-

plationis, & velociter cucurrit alacritate fanQtx a-

(QRUTÉ

fuma. J/dem draib.6.:n magrif.

CHonis. Zdem 1&idem.

l IOIJ'MIS,IP

CANTATRIX alma D znuton. in [umma

guiboum

Capfa

Amin]mm

part. 4 ttu 1. cap. 28. quod eff de cantíco B.7Ma-

via F.

CAPSA divina, ejus, quod à Deo fümptum eft

sidnplcih

CANTATRIX noftra.- /dep $u [ummapart.

tabetnaculi. $. 4dndreas Cretenfisorar 2.de Der-

CUT

4« Ut Lj eap. 29. quod e[f. de ead. cantic. B. Ma-

enit, B.Firg.

TÍ£.

[/77//77

Mi 1424

CAPSA divinz gemmz. Zfychins [emzan.z de

Cantlcum.

Land. Firg.

QPUT

p

CANTICUM Cherubimac Seraphim. D. E-

Captivatrix.

t m i

brem.in fermau. de Laud. B. Maria Vwg

CANTICUM Angelorum. $. feanses Da-

CAPTIVATRIX Dei. D. /uton. i2 [ummá

pArt. 4« Ut 1. CAp- 44« quod eff de eadem Affum-

ma[cenus in Triod. (mzcar

O0

CANTICUM.;incorporeorum. /dem £n otdoec.

Pt 202€.

dmas

Gracorum.

CANTICUM Latitiz.. D. Z4fp[elm. i bymno

Laput.

hï: Mp lj

J B. Dei Gesitricis

(

CAPUT eioomatmn Chrfti. $. dzdr. Cret.

9F At. 2. n Anwmcmt

RIUNC

Cantilena.

CAPUT quod Prophetz vaticinando clamore

fittodrstend

CANTILENA füavis. B. ofephb Steinfel. o-

predicarunt, /dem orat. . de Dormit. B.Firg.

t m d

pufe. -

*

CAPUT fceminarum virgínum. D, Zf dorw

p

libr. 2. de Ecctef. offic. cap. 17-

VMWPH

Cantus.

CAPUT virginum. D Hildepbonf. [erm. 4.de

A llumptione B AMarte.

CRUNC

CANTUS, de quo fe jactat tota beata cohors.

li m! hi

CAPUT falutisnoftrz..| .5 Gregarm: Nicomed.

CI(NC

joan. Geom.in B. Firginis Hymno 2.

orat. 1. de prefentatione B. hrg

IMFAUQJ'L fir

CAPUT juftorum,non minus inter po&remos,

Capacitas.

E fïhlsnofk;

acimedios ]u&omm ordines, quam inter primos

N U

CAPACITAS minima , illum capiens, quem

propria cuiq; fanctitate przcellens. Joas.Enchai-

n . À

mulla res capiat, 45 4dpspbil. Syda Eptfcapu.r 0rat.in

tatn menatis Gracorum die 30. lanuarti.

WUv

S Desparam.

CAPUT Ecclefiz. Ser!oAümþrm L d:Af

putg

TU PAO

Capitanca.

Jetmptione B. Pirginis,

Tidiofy

CAPUT noftrum. Jdes ferm.1. de natiuitate.

F.

has

CAPITANEA Nuptarum. Divnss Berzardin.

B. Firginis.

Senenfis tom. 4. ferm. 36. quieft de amore bone-

CAPUT generis füi. r S Lanrentiodt

ntge t

fantc.

Lasd. F. /167' é,

t af

M

Caprca.

CAPUT Ecclefiz collum j )ungcns coxpon H»s-

*5 0fng

9 Carez [is 12 Cap. 1-Lica.

Y

lal

CAPREA , cui duo hinnuli gernelli Vïfomxtaug,

CAPUT focminarum fecandum d1gmtatcm.

(u(apnn

&fæcundxtams Rkpertn: Abb libr. 3- commen-

dity,

üqu: l

far.inmcanttc.canticor.

Luce.

"Albert. Magn. ín Biblia Maria fiper E-vangcl

ht

(

IU

CAPREAÀ per montes exiliens , id eft , czlefti-

CAPUT noftrz falutis, Zacobus Monaclam in

Msæü

bus, & füpernis animo intendens, Jdem ibideme.

tharialt orat.2.

CA

1 "l'ï'llcm

: MARIAN E L?BER n

£2

tD

CAPUT, capiens ormrres fpiritus intelligentia: ,

CARBUNCULUS nobis peccatoribus lucers

: Diryy

omnes gradustgloriz, omnes modos indulgentie,

in no&te hujusvitz ; tittens ad oculos noftri intel-

lectus radios nosilluminantes. Carbunculus enim

X

D. Zinton. $n [ummna Part, 4. tit. 1. cap. 22.quod

eff de caufis,ob quas Deus fuit cum María.

gemma lucet, ut Carbo ignitus,& lucet in tenebris

atlb

: CAPUT foeminarum, quia quicquid bonít fuit

adeo,ut lammas ad oculos vibretut ignis,Z4daurit.

in foeminis, ipfa habuit, & in finnmo gradu , & ali-

de villa prob.ferm. ?. Corona nova B. AMaria.

quod bonum habuit, quod nulla alia liabuit, 4-

;

dem in ]|umma part. 4« tit. 15. £ap. 23. quod eft de

Cardo.

fumyat

quaaruplici beneditlione B. Virginss.

CARDO czHi, id eft, totíus Ecclefiz , quam f

t 1l

CAPUT nifericordiz. /ders 2» f'mrmna part. 4..

excellentiffima claritate portat, & dirigit. Erneff.

Hf 15.Cap. 22. quod eft de canfis, ob quas Dess fuit

Prag.in AMariali cap. $..

rf

eum M:aria.

Carmelus.

CAPUT quodammodo noftrz falutis, que ca-

CARMELUS, qui interpretatur fcientia cir-

put nutriens falutare, caput antiqui Serpentis con-

trivit. 4dem sbidem.

cumcifionis, vel fciens circumcifiorniem : Corde e-

nim, & auribus , cunctisque fenfibus fpiritualiter

TO

Carbo.

circumcifà ing

gignendo filium , non vito, fed Dee

um d

4

CARBO benedictus , qui Chriftum benedi-

foli , placuit indivifa, Pbilrpp. 4b5 lbr. 6.i5 Can-

Qum flammam produxit. J. Zorav. n :*þ:mlq B.

Lic. Cazticor.cap. 22.

Virg.cap. 13.

!

CARMELUS, proptereminentiam contem-

plationis, & divinze

clentiz

Carbunculus.

;

M

& propter pinguedi-

VL

nem gratiarum, ex quibus

&us multiplex bo-

norum operum ; quia Carmelus mons eft altus , &c

: CARBUNCULUS,quia fi Carbunculusgem-

pinguis ; & ratione interpretationis , quia pm&en'-

st

ma noctis tenebras illuminac ; Mariadicit: Infpi-

721

ciam ommes dornuentes, illuminabo omnes fpe-

ter circumcidità fe omne illicitunt, càm à carne füa.

rantesin Domino. Eccl.24. Ers. Prag. 12 Ma-

quàmà fpiritu fuo.Ricb. 4 $. Lamr.de Land.Firg.

hbr. f.

vt«l cap. 42.

MN"M

CARBUNCULUS internaliter nos illuftrans.

" Carmen,

Bartbol. de Pifis hb. 1. de Laud. Firg. frutt. $.

CARMEN incorporeorum. .. 7oas. Damafc.-

ZMN MW

CARBUNCULUS fpiritualis , nobis peccato-

72 cantic. Eccleffafl. Gracorsm [ono I.

ribus lucens in nocte hujus vitz , & mittensadin-

telle&us noftri oculos radios fuos nos illuminan-

Carneolus.

;inte:frwkïäti

tes, Bernardin. de Bufto in [uo Mariali ferm. 2.

up i

de Coronat. B. M.

CARNEOLUS, larisdivino rubens amore ;

b IWFIM j

cuncta dermonum pellens maleficia, peccatricis a-

CARBUNCULUS, quia ficat Carbunculum

nimz fortiter fiftens menftrua , diabolica folvens

j l

fecit à principio opifex rerum omnium intanto

i

claritatisradiofo lumine , ut non folüm fibi lucem

ph:mtafinata, & corda horrinumiin tíimore Domi-

ni faciens efle tranquilla. fo- Irithem. lhib. 1. de mn-

prabeat ; fed omnia, qux tenebrofà füntloca , f

racult B.Pirg,in Urtieto CAp- 7-

h lu

lucis claritate repleat, lxtificans omniam oculos,

ne tenebris obfcurentur ; ita claritatis donazor di-

Caro.

Ti Mnäi*

le&tiffimam Matrem fiam . à principio ejus elle ,

CARO noftra, $. Zacobus majer AApeflolus a»

nonminüs ornavit; & honoravit, ita at nulla in

"dB 4madeum Raptu $.

2

Virgineà principio füi fuerit obícuricas , fed clari-

CARO proptia Domini. Goffrídus AAbb. [erm.

ts plena, atque perfecta. foan.de Meppis sn tratt.

2

25 omn feffivitate B. Maria.

qun dlgry/

€C0n. pag.gr.

CARO Prophetarum. facob. de Vorag.[erm.6.

? 'M(r HL

CARBUNCULUS lucens in tenebris rnundi

de Ajumpt. B.Frg.

clriatisaterna, fo. 7ritb. ltb, 1. de miracelis B.

,.CÁARO carensterreftri macula. faan. EHbondem.

" h

Firg.inUrtieeto cap. 6.

3n Hymn. de AAftumpt.

]

M 3

CARO

POLYA NTHE.E

9

i,j

CARO Chriti immaculata. Bers.de Buff .

7 tyranni;munitiü

imum & fundatum firper firmmam

etram, quz eft Chriftus. ZZem dibidem.

vifm

[po Mariali de Concegt. B. AMaríi&.

CASTELLUM , quia cafta, & humilis eftin

QT

CARO Patriarcharum. Zgez /:fm. 2. de Af-

charitate fundata, & fitinata.. Zdem sbidem.

tj quad

fumpt. B. Marta.

IT

CARO una cum

Chrifto, Paulus de Hered.

CASTELLUM caftiffimum, in quod intravit

én tracl. de Concept. B. Pirg.

Jefus per portaca fidei. Rodnlpbus Zirdens hem.

ff

2.1n d ]umpt. B. Marta.

CSTI

Cafa.

CASTELLUM, introitu Jefa non violatum,

fexditin

CASA, quam per oftium fidei fperatus quon« . Jefus enim falvat; non violat. /em sbidem.

feimq

dam Dominator intravit, D. Zugu[Pin. ferm.7.

CASTELLUM quoddá, id eft, fingulate, quía

fir d

de Nativ. Domini,qui eff 21.de tempore.

quamvis cztera virgines poffint effe mundz, &

dv

t hum

CASA Helios, id eft, domus veri Solis jufticie, | ca(tz, tamen nulla poteft effe fimilis . & virgo, &

nb Al

in qua novem menfibus cotporaliter habitavit. mater, quod etfi concedamus poffe fieri, nulla ta-

Rüb.AS. Laur.de Laud. Firg. lib. 7.

men alia poteft effz marer &ilii Dei;quia ficuteft u-

CASTE

CASA, id eft, patva domus propter pauperta* nicus Unico Patri;ita cft unicus unicz matri. /dems

t hbt

ibidem.

Ártionig

tem, & humilitatem..Zdem sbidem.

diero :

CASA alta , quia ejus ftatus eft fuper omnem

CASTELLUM à virginitate mentis,Gc cotpo-

ftatum purz creaturz. Bergardin. de Buft. ferm. xis, quai muro undique vallatum, & nullus un-

Af

uam libidini fatit ad illud acceffus. . 44nfelm.

CASTE

4. de Af[imilatione B. Maria.

[09]/7

CASA alta, quia in alto cacumine virtutum — 25 borzi]. i2 Evangel. fecundzm Lucam intraum

(ublimate, Jdess sbidem.

efus in quoddam CafLellum.

CASTE

CASA alta, 7Matrir. de Villa probata fer. $.

XCASTELLUM habens türrim humilitatis, ad

CASTE

CTH

Corona nova B. Maria.

repellendam omnem füperbiam à muro virgini«

tatis. Jdem ibidem.

lom, Jj

Caftellum.

CASTELLUM Jefu ingreffu non violatum ,

CASTE

fAtum, a

CASTELLUM ifortitudine tatione maxime — Jefus enim falvar, non violat, confra&a confoli-

i rpr

charitatis, quz fuit in B. Virgine : ideó fctibitut,/ dat; non conftiugit folida. 4em ibidem.

uod fortis eft, ut mors dile&io, 4Zrora de B.

CASTELLUM,Lin quod intravit Jeíus per pot-

CSTE

jrg. Part.14.contempl. g y.

tam fidet: quiaenim credidit, perfecta (antà Do-

Tebincs

lii

CASTELLUM fundatutn füpra firmam Pe- — mino eí, quz ab Angelo di£&ta funt, ficut ad eam

tram, quz e

ft Chriftus. ZZez de B. Pt'rgine p ait Elifabeth. 7de»»e zbidem.

Wt

14. contempl. (7.

CASTELLUM qoddam, id eft, fingulate;

F Wi

CASTELLUM ip

fi Chrifto, in quo ipfe fe re- . quamvis enim, & multz aliz murum virginitatis

Ti od

cepit propugnator veniens ad falvandum nos, & | habent, & turtim virginitatis, íd eft, virgines fint,

t

ad debellandum hoftem , qui cuftodiebat attium — & humiles, tamen falvá virginitate matres effe

n

fuum, in cujus Caftelli ingreffü apprehendit ar-. non poffünt, neque filios generare, quod ifta (ola

miäfïïpcïtij

ma, & Ícutum , id et, animam & carnem,u t fecit. /dem sbidem.

Ti

contra Diabolum exurgeret nobis in adjutorium,

CASTELLUM fingulare, quia fingularirer, &

m

ddem de B.Firgine Part. 14« contempl. y g.

mater fuit, & virgà, quod nulla alia effe potuit;

MC

CASTELLUM propter humiliratem , quía' vel poterit. dem s£idem.

d

Mi A

Caftellum dicitur à caftro diminutivé, in quo hue

CASTELLUM fingulare, quia unicum

Dci fi-

st

ln

W

militas defignatur , & licét Virgo beatiffima ca- — lium genuit , qui ficut eft unicus unico Patri, 1tà

*to

fitum effe dicatur, magistamen Caítellum appel- eft unicusunica matri. /dem ibidem.

Y ]dm i

latur propter humilttacem , quia virtus hümilita-

CASTELLUM, in quod intravit Jefus habestt

s

tis fuit ei [pecialiffimum;potentiffimum, & fortif-.— turrim humilitatis, & murum virginitatis.D.B:r-

t

fimum munimentum. Zezz ibtdem.

(

ward. Abbas Jerme 4. [uper Salve R.egina.

Ti

CASTELLUM propter uteti virginalis diver-

CASTELLUM fingulate ,in quo

d intcavit Je

Ti

foríum anguftiffimum contra impetum inimici fus,cujus vallum humilitas, cujus murus virgíni«

P

t45,

LT l

MAR!AN?E LIBERK J

tas , cujus turris charitas. B. zdelredws 44bb. fer. 1.

CASTELLUM, ad quod, fiquis fide plene ,

ï:ünw

yn Af nmpt. B. F'srg.

mcntcc'luc devota confugerit, ab ho(tium incur-

al

