tàus: malasá tiobis affe&tiones auferendo;cor no-

MYRTUS, quia fi myrtüs teftringit vomi-

jVgo

ftrám putgansà peccati pütrefa&tione tios prefer»

türm, B. Virgo fuis otationibus ; metitis, & exem-

denit

lis coercet liomines; & maximé fibi devotos, ne

vans, fatorem mriali eempli d riobis elongaris;

ii

deli&to labiotuma fanáns ; intelle&tuni noftrum

ad vomitum tedearit ;id eft, nepeccata reiterent,

confortans, vetmes catnalitatam occidens, à no-

quz confiténdo evomüerant ; quia fic evornetet

Titd

bis ctras faperfluas tollens, & iti bono ptopofito

€os Cliriftus ex oré (üo , fpoc. 5. reftringit etiam

V

10 confirratis, & petíevetare facienst propriuri

floxurn concüpifcentiarumi , & defideriut tem-

l 4

enim eft myrthz , rheumata, & fluxus inotdina-

pordliam, & vomitumi gulofiratis , quii fequitur

Qp

tosteftringere , digeftionerti confortare, vifcofos

intemperantiàm. /des ibidem, .

.Q;L'a&

hutnorespurgate;à putrefactiotie prafervare, fce-

MYRTUS, quia fi myrtus, fectindutn Phyfi-

torem etnundare , labiotum ulcetacurate, cere-

cos; idonea eft multis neceffitatibus mulierum :

"

brum confortate ; vermes üecare , cartiem füper-

Beata Vitgo cunctis neceffitatibus fidelium ani-

fluam cotrodere ,ac botiam & fanam confervate;

matum. Zdem ibidem,

(

Y

gU

ex Plinio, Diofcotide & alits« Bersardin. de Bu

Myfterium.

ipitt t

|

Jio ferm. 1.de Affimilat. B. Maria.

Kd: Vï';' ]

MYRRHA confolidans vulnera peccatotuti.

MYSTERIUM pretiofiffimum , omnium no-

fo- Trithem.libr.1. de Miracul. B« Firg« inUrti-

ftrum; & neceffatiorum, J/yebites ad il P[alm.

ii

€eto äap. ó.

4.4. Eructavitcor meum verbum bonum.,

u

Mvtrtus.

MYSTERIUM petegrinum , atque hotrore

fjctte

plenum, $. Jeas. Damoefc. 1 Can.

ul

MY&TUS , brevis ftaturz per humilitatem

San&:æma

frigidz naturz pet virginitatem ; impetribilis fi«

Deipara.

w

cut dicunt, quia fine tnvídia, & cupiditatetempo-

talium , qu£ putrefaciunt corda amatorum fuo-

Myftis.

igt*

rum, Rich.a S. Lanr.de laud. Virgs libr. 12.

MYST'IS arcani confilii, 44uonymus in Hj;a..

"

MYRTUS, quia fi ex Myrto fit potus Myrti-

no Graco apud Buteonem,c$ INomenclatorem Ma-

nus; qui valet ad frangendura calculum s per par-

vianum P. Theophyli Raynandi.

yati*

U

int"

d

I de

d j

pir

n

Lll 3

LIBER

o

"VTT

*

*

1

1

g*

,

e

q

dikki

n

iAÁS

s

&A5

ä!

A

DIL4E4lL

$

-

ibktidkiBiiilkiiiik

fi

g 1

LIBER DUODECIMUS

4l

Ft/

ROLYANTIIPBJ

D

[

Irf"

CON T 1 NBAN AE

K

àn

[

NOMINA ET ELOGIA DEIPAR.B

[

Virginis MARLE, incipientia à Litera N.

]

l

h

Elenchus nominum €9. elogiorum Deipara Virgimis

i bhoc lübro contentorum.

| d

D

ii

In hoc libro DEIpara Virgo MARIA dicitur :

N

:Aaffon : Nachor : Nardus : Narraiio : Nafus ; Nata : Natatoria:

fis

A

aM

EVET

Nau-

tttg

[2

2ex]

Nathan

Natura ? Navicula

Navigium : Navis : Naum

n

Wi

"

ta

Waza:ech : Nebula

*

*

Negorauix : Negotium

Nemus ?

DT

s

Nilus : Nitor : Nixk: Nobilitas : Noe?

Neptis : Nerl

Nidus

*

A

Noemi : Nomen

Norma : Nota

*

*

Nox

*

Nubecula

Nubes: Numen:

fü

hr

WNuncium : Nundinz : Nupta : Nurus & Nutricia : Nutrix : Nux : & Nymph;-

Naaffon.

falutis. Phi)ipp. "d bbas lib. 2. ia Cantic.Cantitor,

p

NAASSON, DEO perobfequium famulatios

Cap. 10.

hi

ne. Bartbol.de Pifis , libr. 1. de Laud. Pirg.frn-

NARDUS pretiofa fuavis fragrantize. /dem le-

N

€0 Ci£ato.

ii

u 4.

Nachor.

NARDUS, cujus oder ficut virgula fumi, pet

ab

defertam ovium nonaginra alcendens, & omni-

lpug

NACHOR , meniis à DEO illaftratione.. 7-

um virtutum cocleft um acies penetrans, & tranf-

[ Iür

dem :bidem.

grediens ipfam Regisaccubitum gratiffima fuavi-

Nardus.

lt

tate refperfit, & tota domus caleftis reyleta cft

knh (

NARDUS profluens, ac unguentariorum mo»

ex odore unguenti, Ersef. Prag. im mariali

Itüfi

ze caftitatis aromata irrigans, quorum evapora-

CAp. 73-

Wi

tio odor fuaviffimns dicenti in Canticis: Nardus

NARDUS , parva per huguilitatem , calida

| LP

mea dedit odorem fuum. 5. faan.Damafc. 0rat.4.

zbiderz.

per charitatem , odorifera per honeftatem. /dem

Ni

de Nativ. $. P'irg.

li

NARDUS. D. Bernard. [erm. 3. [uper Salve

NARDUS femper virens . femper florens ,

Resgina.

femper candore virginitatis angelicz ratilans fua-

NARDUS atomatica;dans infirmantibus fpem

viffimum fan&tz humilitatis fpirans odorem , &

mi-

M

l'mü/

i

MARIAN A LJBER XAE

o d

miram Cocleftis gratiz effundens fragrantiam ,

NARRATIO vocaliffima. 7dembidem.

qua longe lateque difperfa ad fe attraxit glorio-

NARRATIO hominibus rerum nunquam an-

i

fu:o regiae Majcftaus principem; facerdoralis di-

teauditarum. /dem àn mariali orat.6.

gortatis diedemate ipfigoitum Jefum. Chriftum

NARRATIO nova;ac peregrina qug álinguis

adctorem oreniutn. Dz'an][ Fab. Tr atl.1. de Con-

circumfertur. Jdez ibidem.

cept. $. P'irg.

Nafüus.

NARDÜS obedientiz. Barzbol. de Pifis lib.1.

NASUS, quia ficut minifterio nafi purgantür

de laud. Firg.frutin 2.

NARDOS femper virens , femper floreus,

humoeres capitis, fic adjurorio B. Virginis pur-

candore tudlans ; quz fuavitlimum fan&tz humi-

gantur vitia, & pravi humores menus , qu&

lirarisemifit odorem; & ad fe attraxit Principem

eft caput anima. Et quia ficuc. Nafus di(cernit

inter. foetorem , & odorem , fic Beata Virgo ad

Majeftaris, regiz atque facerdoralis dignitatis dia-

virginitatem fe ipíam , velut ad aromata conver-

demate infignitum, ut non ad ternpus, fed perpe-

t&am fecum faceret manfionem. .D. Laur. 7uf£i-

tit, & carnis corruptionem velut faerorem lon-

etian. libro de bumilitate Cap. $.

géàíe projecit.. Et quia ficut in Nafo attenditur

motus indignationis , (ic Beata Vitgo quicquid

. NARDUS parva per humilitatem , medicina-

vile cít & fordidum deteftabauit, & . omnem

lis per curationem infitmitatum fpiritualium , &

corporalium,odorifera per exemplorum vitze fuae

mundanam altitudinem extollentem íe adver(us

diflulam fuavitatem , Nardus enim eft herba par-

DEUM abominabatur. Et quia ficut per Na-

fum attrahitur , & emittitur fpiitus ; fic. Bea-

va, medicinalis; & multum odorifera. D.z4zzoz.

ta Virgo attrahit fpiritum , & cundem ad a-

3n fum. Par. 4 tit. 1. Cap. £.

N^RDUS , quz permaximé. dedit odorem

lios emittit exemplo Domini , qui in faciem ho.

fue hamilitatis, quando tota fe DEO commir-

minis infpiravit fpiraculum viux , dicendo e-

l

m

teos, X lubjiciens ait: Ecce Ancilla Domini. 7-

nim monendo , coníulendo , pro peccatori-

Il

bus orando infpitat fpiraculum vite , quo revi-

dem sbidem Cap. 21. quod eft de modis, quibus De-

M

us futtcum Maria.

vifcant à morte peccati. — Jdroa de . P'irgine part.

ot

NARDUS Regis zterni, que dedit odoretn

( Contenl.$.

J

füum. Cantie. 1. Idem ibidem Cap.8. quod eft de

NAÀSUS Ecclefiz fpeciofus , qui per duo virgi-

-dnnunciatione B, Varg,

nitatis, & humilitatis foramina de capite , ideft,

phr

de Calo eduxit fpicitam noftsum , id eft, DEI

NARDUS parva per humilitatem , odorifera

pet virginitatem, calida per charitatem , virtuofa

filiam- D. Bern. feram. 4. fuper Salve Regina.

77

per pietarem.. Berzardim.de Buffo ferm. 1. de -4f-

NÁASUS , cujus minifterio purgantur vitia

ments noftiz , ficut per Na(nm humorescapitis,

Jfitnilatioue $. Maria.

zl

"m

NARDUS humilitatis amore calens, devotio-

& füis ai

i

f

E

is utibuit graríam diícerneudi inter

"

ne vigens, bona Opinionärcdo!cns, ac divinis fla-

aromata , & fos ores, qmbius defignanrur vitia,

grans vaporbus , qua tantam gratiamn invenit

&cvictxes. Ricba S. Lanr. de laud. Firg. lib.6.

r,FK

NASUS non patvas, quia aon deficit ei difere-

J

apud DEUM odore & decore füo , ut. perfufis

tio, non grandis, quia non adfairei prefumptio ,

(

recionibus univerós ipfam quoque Chrifti accu-

bitum a(cendens, ipfam grata fuavitate refper-

non tortus, quia nulla occafione declinavit à re-

lu

ma

ferit, dicens in Epiftola: Cum sflet Rex inaccu-

&o,de his enim tribusimpedimentis agicur Levir.

21, & 1dco fuitid

a minittare Domino;uadé

nl

bitu füo , nardas mea dedit odozem (üavitatis.

dicit Ecc. 24. in ha bitatione fan&ka coram ipfo

Clasdins. Kap. Caleffin. ferm. 2. de Concept. Bea-

t& Firg.

miniftravi, Zdemibzdem lib. g.

dli

NAADUS pudicitiz fragrantiffima. Ludovic.

NASUS , qui nobis eft via fpiritus, id eft, gra-

9.

Blof. fn Endologia z. ad S. l'irg.

tiz Dei, que meritis ejus , & precibus uobis datur,

& miniftrat fpei refpirationem peccatoribus de-

u

Narratio.

fperatis. /dem ibidem lib. 2.

yitt

NARRATIO amabilis. facobus IMonach. in

NASUS,quia fi iniftetio na(i purgátur hümo-

m:g

thárzali orat. 3.

N

(i

kKCS

R

4)*6*

POLTIANTHEZX

j*

Natuta,

res cagiiis, adjutotio MARUE purgantur vitia, &

pravi mores no(trz mentis, qua caput eft animz,

NATURA virginea, Z4mphiloch, $ trat. de

Jdem ibiderm. lib. f.

octtr[n donini .na/lri IESU Cbrz'/l;',

NASUS, quiafi nafus difcernit ferorem, & o-

NATURA prima, proximé accedens ad De-

j

dorem ; MARIA V. fovens virginitatem, ad ip-

ti

um, opificem omniam generationis, $, zfndr,

[/

fam velat aromata fe convertit, & carnis corrup-

Cret.orat. 2.de Dormit. $. Firg.

4

tionem ramquam fztorem .lc?nge;ïfc projecit. Z-

NATURA cteata,latior ompi, qna fub afpe»

[

dem ibidem.

&kum cadere, & non cadare confpe&a eft ;in qua

NASUS, quia fi nafuseft via fpiritns; Matia,

& ipía via eft,qua Spiritus fan&tus yenit ad nos, ad

comprebentus, qui comprehendi non poteft, vi«

j

tii latitudinem redegit inanguftiffimum, Geerr,

GI/

noftram, fcilicet, juftificationem, & confolatio-

ANicomed. in orat, deexita SS. Domina woffra

nem, & quandoque quafi recedità nobis ad no-

Dei parentis, quauda fust oblata im templo.

ftram humiliationem. /dem ibidem,

[Un

NASUS, quia fi nafus miniftrat animz , id eft

NATURA rerrena, fuas ipfius rationes füpete

Wt

gefla. Zdems erar. 3. de Pra(entat g, Firg

j

vitz carnis refpirationem: Maria vitz noftra fpi-

INayicula.

Tiv

rituali fpei refpirationem unde dicit Eeclef; 24.

in me omnis fpes yitz & virtutis. /ders ;bs-

NAVICULA, nullo modo 4 Dzmone concuf-

fapl

dem.

fa. S. Prociussn orat. 6. quaefide laud.S, Firg.

th

NAVICULA Domini, 44/£ert. Maga, fertm

li

; N ASUS,quia fi penes nafiim attenditur motus

V&

indignationis; MARIA per fan&am fuperbiam,

in Dominic. 5. pcfl Tiinitat.

quid quid vileerat , & fordidum dere(tabatnr, &

NAVICULA fidclis, per quam nos peccato-

d

omnem mundi gloriam per humilitatem abomi-

res munufcula noftra, id eft; orationes, lachrymas,

m

eleemofynas & jejunianoftro Judici premittere

me

nabatur, /dez 1bidem,

Nata.

debems, ut cum veneríimus, ipfüm propitium

inveniamus. ZZemrbidem.

i

NATA, que diuturno debito matrem libera-

NAVICULA, in qua transftetavitfilius DEI,

Qu

vit, & Patris nuditatem operuit, cum muruo de-

de littore immortalitatisad littus morralitatis, af-

0s

fumens noftram humanitatem; confcrens nobis

dit opifici carnis indumentura. Leo Zpperator in

Q

orat. de prafentat. $, Firg.

fuam Deítatem. Martb.o, Idem i Bib/ia MA-

W

NATA fuinati, Zoax, Geon, Beat. Firgin.

RÁE fuper Evangel, Matthai.

Hym. 3.

NAYICULA, per quam Dominus deícendit

NATA ctiminis expers, ut modo vult homi-

in mundum., /4 ferm. in Dominic,;.pofl Trinitat,

num patrs maxima. Zo. Bapt, Mantuan. lib, 7, de

NAVICULA nobisà Deo proviíain maritem-

li

facrís diebus ad diem26. julis, .

peftuofo hujus mundi, Berzardin. de Bnlo [erm.

fh

3« de Affimilat, B. Maris,

po

od

Natatoria.

NAVICULA, utilisad transfretandum occur.

NATATORIA Syloe ad quam miffüs e(t cz-

US periculofos mundialis occupatíonis; ad defe.

pe

cus natus, lavate oculos fuos Zo4752»25 4, ut illumi-

rendum proventus dclitiofos divinalis contem-

r

natentut ; ipfa enim dicitur illuminatrix,precibus

plationis, ad debellandum incurfus anguftiofos

T

fais, metitis, & exemplis, illuminans peccarores,

damonialis tentationis. Zdezs ibzdetme

& reftiruens vifum 1nterio

ræ. Rich. à S. Lanr.

Navigeium

T

de land. Psrg- lab. o.

DT

NAVIGIUM univerío mundo majus, czlifque

&i

Nathan.

ipfis amplius, conditori Navis conftru&um. Ai-

cepborns Gregor.ovat. im S. Deiparam apud Ce-

put

" NATHAN £lius David, JESU flii faimundo

rafolam Tom.6.

g

donatione, B«rrbol. de Psfís lsb. 1.

de land, Virg.

NAViIGIUM quo. advenit ad nosDEI ver-

fm&u. 4

bum,Zarzbol.de Pi[is lib.2.de laud F. frutlu.

:

beF

N

Áib

MARIANAE LIBER XII.

d

Navis.

concutiunt, & impellunt, & velutarundinem a

gi-

T

tanthinc & indé. /Zerm i/i4.

NAVIStregia, quz de Thartfo divitias portat ,

NAVIS nos füftentans, & pottans in mundl

iT

é gentilium Regione offerens Regi ceeleftis Hie-

4

mare. S.zd»feln. Luc. fuper Àve Maria.

hi

rufalem converíionem gentium 3. &eg. ro. 5. Pro-

NAVIS maris. D. Bernard. ferm, . uper Sal-

clus in erat. G. qua eft de laud. B. Virg.

veRegina.

NAVIS metcibus referta, nulloque egensgu-

NAVISab attifice commendanda , ejus enim

j lfW

bernatore. Zfycbins ferus. 2. de laud:Firg.

Inqu

fa&tor,& corditor Deus. Richb à $. Laur.de Laud.

hi

NAVIS mare percutrens , onuíq; quzrens fru-

20. libr. XT.

17

giferum. Joan. Cubecus orat. in Concept. 8. Dei

NAVIS ad hunc finem à DEO fa&ta,ut per eam

Genitricis.

n

panis celeftis deferretu1 ad homines, ut ipfum gu-

l

NAVIS à divina Ttinitate factajcompaginata

ftando fierent Angeli; quiaper MARIAM pa-

omnium virtutum firmitate, ac plenitudine omni-

Ípt

nem Angelorum mauducavít homo Pfíal.27, &

um gratiarum, & omnium bonomm.opcrum,cu—

petipfam Cali cibaria mifit hominibus in abun-

jus inftitor fuit Spiritus fan&us , qui eam guber-

dantia Deus Pater.. Zdem loco cizato.

navit, $z ornavit virtutibus pretiofis, fcilicet auro

ol

NAVIS apertaà fuperiori,ad pluvias gratiarum

fapientiz, argento eloquentiz, pomis odoriferis

Y

fanctz opinionis, cibatiis omnium fcriptumrum

& chatiftmata donorum , quz defürfum veniuntà

Patre luminum. s. 4. Zdem ibidem.

J

f

Á

& mandatorum Det,carnibus agni immaculati ,

olco mifericordiz & pieratis , ale diícretionis, la-

NAVISaperta fuperius, quafi quodam velami-

ne,patientia forti, qua paffiones a&tis, id eft, tribu-

u

&e benignitatis & do&rinz, fpeciebus aromaricis

lationes, quas procurant a&rez poteftates , con-

n

omnium virtütum, igne divini amoris, operto ta-

ftantianimo repellebat. Zderm /oce eitate.

mittt

men humilitatis cineze; lignis bonz operationis:

NAVIS bitumine linita intrinfecus , & extrin-

:gzzium

& ad iftas metces cuftodiendas fuit in eacor hu-

[ccus, fcilicetz, quoad DEUM , & proximum cha-

mile, fpiritus manfactus, menstranquilla, vere-

ritate ferventiffima, & indiffolubili, velcharitate

nl

cunda frons , demiffà fupetcilia , oculi columbini,

in aflz&tu , & effe&tu. /deps ibidem.

üutis,?

ostaciturnum , labia fine morfu, lingua veridica ,

NAVIS clauía ab inferiori, ad aquas mundana-

«qy i

guRus moderatus , tadtus promptus ad bona ope-

rum vanitatum , & carnalium voluptatum , que

ld

ra, modeftus inceffus, pedes prohibitiab omni via

mala, & fenfualitas ex toto fübje&ta rationi, Z-

tranfeunt velut aqua, & ad perpetaam amaritu-

dinem fuos rapiuntamatores. Zdem;bidem.

M

diota de B. Firg. Part. 4. Contempl. 39.

NAVIS concavainterius , per humilitátem ve-

I,THM'

NAVIS , in quam intrare poffumus per devo-

ram, & idco capax effecta eft veri panis. 4, i/i4.

gt

tionem & dile&ionem, ut tut? navigando per

NAVIS , cujus anchora fuit timor filialis, & ca-

mare mundi cum tranquillitate perveniamus ad

ortum falutis./ /Zem sbidesm.

ftus , quofitmiter ftabiliebatur inter omines pro.

cellas lu&tuum , unde in P/a/m. $9. Chrifto dici-

NAVIS, per quam poffumus feliciter navigare

jm 0(

per hoc mare mundi. Undé de ea fcribitur Pro-

tur: Pofüifti firmamentum ejus formidinem, id

f

qi

verb. $1. facta eft quafi navis inftitoris delonge

eft, timorem, B.Gregorius, Anchora cotdis, pon-

T4

dus timoris Ecc]. 24. qui

timet Deum nihil trepi-

pottans panem fuum. /Zez zbideza.

dabit. /dem zbidem.

ap

NAVIS , quz portavit panem delonge, quia

'

NAVIS, cujusgübernator, & re&or, Chriftus

de Colo venit Panis Angelorum, & fuit coótus

fapientia Patris, & eiconvenitillud Pfalm.21. Do-

inclibano ejus uteri virginalis igne Spiritus fancti,

minus regit me. 74e» lococztato.

us

& fecundo fuit cotus in ara Crucis, ubi induruit

NAVIS,cujus inftitor fuit Chriftus, qui deca--

o

per ignem paffionis , & fic fuit bis co&tus, qui

7 IPW

competit nayigantibus. /dezs ibidem.

lo per eam venit in mundum ad negotiandum ,

vendendum , & emendum, ficut enim de patria

NAVIStutiflima, ne qua nullus poteft evade-

fua inftitertranfitad alienam, fpe lucri & defide,

"

ze pericula maris hujus mundi, füfcipiens nos, ne

tioacquirendi, fic & Chriftus venit 1n fua incar-

n

fubmergamur impulíu ventorum , qui undíq; nos

M

natione de Corlo ín terram ad emendum , & te-

Mmm

dimen.

m

*

i

—

POLTANTHE.XE

**413

d sendum animas noftras, unde dicit. Zizer. 12,

f

NAVlISlara in medio, fcilicet, in corde pet ca;

zelíqui domum meam,dimifibereditatem meam,

pacitatem defiderii, ut' mercimoniis bonorum

Tif

lum

dedi dilectam animam-meam. /desns ibidem.

omnium impleretur, /4em sbider,

NAVIS, cujus velum fuit virginitas deperidehs

——

[

NAVIS linitabitumine caftitatis, carnis, & fpi-

ex sntenna chatitatis $ ex vehementia enim exi-

ritus/ficut atca Noe, cui ditum eft Gexef. &, linies

tid

miz dic&ionis ernifit prima virgo noftra votum

ercam intrinfecus, & extrinfecuss vellinita bitu-

perpetue caftitatis ; vel ejus velum fuit fandum

mine charitatis,qnia aquamultz, id eft;tribulatio-

hd

de(iderium ejus, quod infpirabat & inflammabat

nies non poteruntextinguere charítatem ejus, nec

&

tot

Spiritus fan&us, jaxta illud Ca»z. s. Veni. Aufter

intrare per defolationem u

perflaruridcitco cum ex vehementia defiderii ref-

ddem ibidem.

fque ad anim?m ejus

(z

ponderet :ecce Ancilla Domini, fiat mihi, venit

NAÀVISonerata mercimoniis humanz f:wïuzis

h

Datà

aufíterjd eft, Spiritusfanctus,& flavit,& velumin-

in gratiarü plenirudine,und? gratia plena in Spirie

tumtuit, quia in momento, quo verbum illud pro-

tus fandti fuperventione, in filii Deit,qui eft omne

Turi

tulit, fcilicet,fiat mihi: DELlium de Spiritu (an-

bonum,& à quo eft fufficientia no(tta 2.Cor. 3. ad-

N

[y

&o.id eft,de operatione Spiritus fan&i, concepit ;

mirabili Conceptione Ipfe enim oneravit navem

& fic navisifta verfus portum vitz perpetux jugi-

iftam omnibus mercibus pretiofis, & Charifma-

N

tex movebatur ; dicitur autem velum à volatujjux-

tibusomnium donorum, quibus copiofiffim? pau«

Atf

taillud poeticum: Velorum pandimusalas; bene

periem ditavit humanam, quando divitias totíus

i

autem velum fignat d-fideria virginis, quz exeun-

veri boni nobis conferre voluit per Mariam, /dem

N

tiaàcorde ipfius ftatim volabantin cxlum, unde

ibidem.

It

& ipfi proptiiffime convenit illud 2/2/, 37. Domi-

by

NAVIS, qua ad líttus optatum pervenit io filii

neante teomne defiderium meum, vel ejus velum

tefurre&tione , ad portum verz falutisin fui Af-

Wi

fuit charitas vento gratiarum perflara continue,

fumptione,& qua tuncin mundo praffüras- paffa

exten(a ín anteriota appetitu &ternorum & fi-

llbx l

cum filio, nunc cum ipfo pacem poffidet & quic-

niftram, & dextram compatiendo mifetis, &

tem. Zder ibidem.

eogratulando devotis, /d, ibid,

NAVIS quz cum piratis & latronibus pralia-

dc l

NAVIS, cujus virga, feuantenna fuit Charitas,

ht

batur;id eft;cum a&rets poteftatibus & adhuc püg-

naim ficutantenna componitur ex duobus lignis,

nat affidué pro falute famulantium fibi; unde, &

[

& íe extenditad dexteram. & finifttam ; fic cha-

diciturterribilis ipf(is demonibus, ut ca(ïrorum a-

ritas confiftit in diledione DEI & proximi, ami-

cies ordinata Cant. 6. /dem sbidem,

cos in Deo, & inimicos diligens propter Deum.

NAViSquz fa(cipit amicos füos naufragrantes

$

Jdem ibidess.

in luctibns hujus maris.. Unde dicit Ece/. 24. in

[

NAVIS deducens amicos fuos in portum vo-

flu&ibus maris ambulavi cum familiaribus me-

luntatis eorum, Z4e» de la. Firg. lib.7.

is, videlicet, tamquam navis, ut ipfos criperera à

r

NAVIS delonge portans panem fuum, Prov.

naufragio peccatorum, & ereptos deducerem in

l

x/r.idcft, decalo apportans panem fuum ; qui

portum voluntatíseorum ; ambulat etiam ín flu-

non fuit de terra, fed de Calo Zoar. &. refpirans

&ibus maris meftos confolando, & triftes Iæti&-(

&l

ad vitam caleftem non terrenam;quod ad impletü

zando. Jdem de laud. Virg. lib. 2.

eft adlitteram quando Chriftus, qui vivus panis

NAVIS, qua toti mundo fame pereunti porta-

letr

eft;in ejus utero, quafiin navigio virginali de Na-

vit panem faum, id eft, Dei filium, quem fecit fu-

I

vateth venit in Bethelehem domum panis. 7des

um, & illum quedamodo emit à patze pretio vir-

dle Laud. Virg, lib. X1.

ginitatis, & humilitatis, & caterarum vírtutum,

D

NAVISimmeníz magnitudinis,& hoc oppor-

quando fcilicet Syndonem fecit, id eft, virginita-

lia

tebat,quia ad hoc facta eft à Deo,ut omnes electos

tem vovit & vendidit,quafi pro pretio filii DEL, &

im

contipear juxta illud: ficut. lerantium omnium

de Czlo venitad nos panísifte per hanc navem,

tisi

noftrum habitatio eftin te. Pfal. $6. & omnes

qui fedebarmus in tencbris, & umbra mortis, &

qu

quodammodo ferat ad portum vitz, und? dicitur

vincti eramusin mendicitate & ferro Pfa/m. (6.

ad innuendum, quod veniebat reparare nos, qui

fit

i /f4. 4(. Affer filios meos de longinquo. Id.fbtd,

*amí

*

MJRMNä LIBER XIL

f

L

fame moriebamur, ad vitam caeleftem, non tette-

NAVIS divina arbore infignita , nempé Chii-

Lotl

nam; & cum eflet panis Angelorum, dari voluit

fto. Jacob. de Forag. fer. 2. pro Sabath. pf Ciner.

hominibus, ut iplo guftando fierent An

geli. !dene

NAVIS fa&a de cedro virginitatis, de Cypref-

u

de laud. Firg, libr. X 1.

fo charitatis, de Oliva pietatis, de Platano humili-

ii

NAVIS tribulationibus , & preffüris, quas pa-

tatis. /dem inmariali ferm. 3. N.

ii

tiebasur in filio; in fublime elata: Undé Geefzz.

NAVIS in medio mari, quia mediatrix inter

i

fatum eft diluvium , & multiplicate funtaquz,

It

Deum, & peccatores. /dem ferm.2.pro Sabat.poff

& elevaveruntarcam in füblimeà terta; fed quan-

Cinor. qui eff de dignitate , 8 pietate B.Parg.

n

to tunc in mundo gravius preffía, tantó. nunc in

NAVIS onufta mercibus maximarum virtu-

Corlo (ublimius exaltata. Zdezs :bidems.

: ('sïuäs

tum, humilitatis;virginitatis, & fæcund:tatis,qui-

NAVIS virtutum omnium firmitatecompagi-

bus Deo , Angelis, & toti humano generi grata

n

nata, & omnium gratiarum , omniumque bono-

fuit. 4dem n mariali ferm. 3. N.

Lonnt

rum operum plena. Zdess ibidem.

NAVIS, quz nobis panem apportavit cocle-

NAVIS ampla, quz nos portat in Coclum. 72«

a

ftem. Jdem ferm.2. de Nativit, B. F U.

part

$0 Carenfis in P[alm. $0.

NAVIS ; quz portavit mercatorem cceleftem

TU

NAVIS hujus marís, per quam omnes perve-

Jdem ferm2.proSabat. poft Ciner.

niunt ad portum falutis. Zde

u

4

þ in Cap, q. Eccles

NAVIS fuperius apetta ad amorem caelefti-

toH

lj

fiaflics.

um , inferius claufa ad amorem terrenorum, in

n

NAVIS inftitoris de longe portans panem fu-

medio lata, quia totius Ttinitatis nobile Tticlini-

um, id eft , Chriftum, qui eít pauis vivus, qui de

umafleQta. /demin mariali [erm.2. N.

il

li

longe venit ; qui de Ccelo defcendit. 4dems :5

NAVIS virtutum mercibusonulta. Zdeas feras.

ul

P/alm. 82.

2.pro Sabat.pofl Ciner.

NAVIS, qua homo à tentationum flu&ibus

| Nfä

NÁVIS, cui beatus erit, qui commiferit ani-

Ilf

liberatur. D. Bonavent. ferm.2. de B. Fiyg. M.

mam füam ex vero corde & puro, ut ip(aregen-

NAVIS refertiffima inftitoris,id eft, Chrifti,

te, & ipfa duce, cum venetit ad diftrictum de mar-

de longe portans panem füum, fcilicet nobis : Pa-

t

tae; id eft; ad horam mortis, integra navi, & falvis

du

nem Ángelorum manducavit homo.. Zd/bertus

metcibus perveniat ad portum falutis. Ern.Prag.

Wt

JMagn. 1a Biblia Maria [nper lib. Proverbiorum.

$n »Aauriali CAp, t06.

ob

NAVIS illius nobilis inftitoris, de quo dicitur

NAVIS,in quam Rex ipfe Cocli inftitor, ac ne-

Proverb. 3o. fa&ka eft quafi Navis inftitoris de lon-

gotiatot factus aícendit , & per eam venit in civi-

£

ge portans panem fuutn, Z4em ferm. de $. Mar-

tatem no(train ; afferens fecum omnes thefaurosg

1gran

garita Pirgine.

n

fapientiz , & (cientiz : quzrere , & emere hujus

Yi r

NAVIS inftitoris de longe portans panem u-

matgaritas,fcilicet paupertatem, vilitarem, afperi-

at d

um Proverb. trit. ideft, panem vivum;quide Ca-

tatem , perfecutiones ; paffiones, & omnesmife-

g

lodefcendit. 4ders fitper toiffas eft Cap. r97.

riasmundi hujus, & peccata noftra , pro quibus

ynil

NAVIS, quz negotiatorem celeftem deduxit

vendidit , & tradidit Íemetipfüm. — /dem sbid.

j

ad terras. /dem ferm. de S. Maraarita Firg.

NAVIS inftitoris currens, & recutrens de nun-

j

NAVIS, ad hocfacta, utDEUM de Coclo ad

dinis mundi ad nundipas Cocli , deferensfecum

j

i]

terram portaret. facob, de Poragine. i mariali

nofttas miferias , quas eicommittimus , & refe«

ferm.s. N.

rens nobis aurum, ideft, rnanfuetudinem cor-

ff"ü

NAVIS à tota Trinitate fabricata. In ea enim

o

dis,argentum,id eft;dulcedinem orís; Ebur, id eft,

j

Pater pofuit (uam porentíam, in quantum poten-

firmam caftitatem corporis ; Simias, id eft, jucun-

tiam divinitatis receptivam eicontulit; Filusfu-

ditatem menris, pavos, id eft, honeftatem convers

j

fationis. Zdes ibides;,

n

am (apientiam , in quantum ei figillum integrita-

tisintegrum fervavit; Spiritus fan&tus gratiam, in

NAVIS inftitoris , que bené, & veré delongé

naml

quantum plenitudinem gratiz ei dedit. ss sb

portavit panem fuum , quiaprocul & de ultimis

j

fuit. Idem ibidem.

NAVIS, cujusatbor, & velum, ipíe Chriftus

tetrz , id eft , defumma & extrema humilitate,

Jdem ibidem.x

"] qjl

Mmm 2

NA-

n

um

a

EX

u-

"f

POLTANTHEä'

,

NAVIS,quz in tempeftate paffionis filii,quan-

NAVIS, quam omnes debent con (cendete,qui

D

do omnes naves fübmeríz fuerunt ; Apoftolisin. ad portum falutiszternz volunt profper? , & feli-

Scyllam cadentibus, & Judzis à Charybdi abfor-

citer petvenire. Zdem ibidem.

ptis, integra, & falvis mercibus pervenit ad portü

NAVIS falutis. Zdezmibidezas.

Vg

Dominicz Refurredtionis. Zdese sbidem.

10I

NAVIS fupecius apertaad amorem Czleftium,

00

NAVIS Salomonis,quz cum clafíe Hyram R e-

inferius claufa ad atnorem tetrenorum. d. ibid.

gis Tyti ibatin Tharfis, quod interpretatur ex-

NAVIS tutiflima. /dem sbidem.

D

ploratio gaudii, id eft , ad nundinas cocleftes ibat

Naum.

cum peccatoribus, & erat in illis, quafi una ex illis;

gl]ll

naves fiquidem Hyram R egis Tyri funt peccato-

NAUM floris vite getminatione. Bartbo/. de

res humiles bujusmundi. /4ezz sbzdem.

Pifés lbr. i. de laud. Firg, fradiu 4.

D

NAVISgubetnatione. Zarzbel. de Psfis lib. 1.

Nauta.

in laude Virg.fruttu $.

t0t

NAVlISinf(titoris, in qua congïcgavit-Spimus

NAUTA mundi, ne mergamut in profundo

fiü

fan&usomnium fpiritualium copiam divitiarum,

D, Bonawent.im P[alt.minor. B. P. Quinquagen.5

fuitque cun&is virtutibus,donis, fru&ibus,G bea-

L

titudinibus in termino excellentiz omnino onu-

Nazareth.

NAZARETH , qua interpretatur tranfmi-

m

fta. Dion. Cartb. ia Cap. 31. Proverb.

NAVIS , quia ficutnavss defett contenta in fe

gratio facta, vel revelatio, vel rota, quia per ipfam

fcm»

tranfmigramus a vitiis ad virtutes, de maload bo-

adlocaremota, fic Beata Virgo exuberantiam fuo-

num, de bono ad melius,de melioti ad optimurs.

rum Charifmatum undique longiffimé atque la-

Item ipfa, qua illuminatrix eft, revelat oculos no-

[7

tiffime diffundit.difperfis communicavit;ita quod

de plenitudine ejusaccepimus omnes. — Jdes ia c.

ftros interioresut videre , id eft, cognofcere valea-

[

m.us mundi vanítatem, ütilitatem noflram, & Dei

$4. Proverb.

bonitatem,tevelat etiam nobis myfteria fcriptura-

M

NAVISáà tota Trinitate fabricata, & facta, Ber-

gardin.de Buffoferm.2, de Affimilat. B . Marie.

rum : rectificat etiam quoídam , qui rotabantut

ambulantes in circuitu per tem poralia,.cxemplo

NAVIS fa&ta de Cedto virginitatis, de Cy-

fuz paupertatis. Richb. & $. Lanr. deland.P'irg.

preffo charitaus, de Oliva

pietatis, dc Platano hu-

lib. X1.

E

militatis. Zeze sbzdem.

h

NAVIS habens Chriftum pro velo. 44. :/;4.

Nebula.

NEBULA , in cujus gremio Chriftus pluvia

[

NAVIS inquaarbor erectusfuit Chriftus.. 7-

dem ibidem.

Caleftis, curfu venit in /£gyptum, fugiens volun-

NAVIS liberans àtempeflatibus. Jde»; ibidem.

tarie fceleratas manus iniquorum.. /4s2/f. Sysat-

NAVIS mercibus vírtutum; & gratiarum one-

ta lib. $, "dnagog. Contempl.in Hexameron.

&i

rata, id eft, humilitatis, virginitatis, fzcunditatis.

NEBULA lucida, ex qua fons laminis fcatet.

Jdem ibidem.

Georg. Nicomed. orat. de exitu S$. Domina nofira

ii

|' NAVIS officiofa. /dem ibidem.

Dei parentis, quandofuit oblatain templo.

NAVIS, qua mediante vadimus fecuri , & libe-

NEBULA , quafol fpiritualis vehitür;cujusta*

Mi

tiab omnibus periculis maris, & fluminum. 44em

diis luminaria ipfa illuftrius decorantur. /dem e-

sbidem.

rat. 3. de Concept. Derpara , qua grace M. S.extal

NAVIS, quz Deum de

3n Cod, F'atíc. n. 436.

vit. Jdez ibidem.

Qgelis in terram porta-

NEBULA lucis , in VIEæ hac folitudine novum

65

NAVIS, quz nobis Chriftum panem Angelo-

Ifzaelem interce(fione obumbrans , ex qua gtatiz

lt

rum deportavit. /des ibidem.

audita decreta , ac de qua ortus juftitiz fol incor-

ttd

NAVIS, quz nobis detulit thefaurum maxie

ruptionis cuncta radirs colluftrat. .$.70.Dam-. orat,

mum,ideft, Chriftum , inquo funt omnes the-

4.de INat. B. Firg.

EU

fauri fapientig & ícientie DEI abíconditi. Z-

NEBULA lucis , juxta Prophetarum vaticiniai

dem ibidem.

quandoquidem Dominus in ipía venit, ucraeret

Qin

4Egy-

il

MARIANAE LIBER Xl

461

!ere,q.;i

JEgyptía ettotis fimulacra, & luceret ea veneran-

quod interpretatur latitia, feftum facit ; conftat e«

&i

tibus. Zdemin Cantic. Gracor.fono r.

nimomnem populum civicatis , à maximo ufque

. NEBULA , tegens omnem carnem abardore

ad minimum, invitatum füiffe ad convivium illud

irz Dei, per humilitatem , tenuis per claritatem,

nuptiale celebrandum in nemore peoris virgi-

kl

rorans exemplo caftitatis , refrigerans contra ar-

ralis;id eft,omnes animiz intentiones;cogitatio-

li

dorem (olis, id eft , tentationis ; vel perfecutionis

nes;affectiories ; vota, confilia ,ac defideria,fenfus

obumbrans. Zgo Carenfis in cap. 24- Ecclef.

quoque & appetitus, & quidquid gaudio partici-

NEBULA abíconfionis filii Dei, z4Iberr. 7Ma-

pare poterant. Zdess ibidem:

gnus in Biblia Maria fuper librum 3. Regum.

NEMUS peenitentiz. Bartbol. de Prfrs lib. 1.de

il

land. Firg. frutin8.

NEBULA refrigerans, pluens, & donans. £-

dem in Biblia Maria [uper libr. 3. Regum.

NEMUS virtuoforumi, Zdem ibidem frutl. z.

NEBULA, qua texitomnem carnem ; id eft ;

totam Chrifti fubftantiam. Erw. Prag. iz ma-

Nenptis.

vf

(

NEPTIS Éva. S. dudr. Cret.ovaf. de INat. B.F.

ríal cap. 16.

W"SH;

NEBULA , per carnis fuz Deo adminiftratio-

NEPTIS,quz majorum habuit reparare cafum.

nem. Barthbol. de Pifis lib.t. de Land, Firg. frat-

Photius Conflantinop. orat. in.S. Maria Natiit,

Gp 2.

NEPTIS noftra. 4Iberz. AMagn. in Biblia Ma-

vf

etIpat

. NEBULA, quia ab homínum concurfatione

ría [aper libr«Genefrr.

P(

femota. /dem lib.1. de Laud, Pirgin.frutiu.g.

Neri.

hd

)

A

NEBULA, quia à terrenis füblevata. Beraar-

NERI, aliorum fui gratia, & gloria irradiatio-

din. de Bufloferm.4. de Nominat. Maria.

ne. Bartbol. de Pifis lib.s. de laude Virg. frutl. .

NEDBULA,quia fuit à terrenis fublevata. /444-

Nidus,

31

rit.de Villa Probata [erm.g. Corenanova Beata

NIDUSDei, S. Germ.orat. t.22 Dors. B.T.

jtué

AMaria.

l

LPMM

NIDUS columbz, id efl ; receptaculum Spiri^

h

J Neootiatrix.

tus íancti, qui ficut columba defcendit in Chri-

g

NEGOTIATRIX prudens, quia amorem cte-

)

ftum ZLzc. 2. undéei di&um e(t: Spiritus fan&us

ature omninó commutavit in amorem Creatoris;

fupervenietinte. Ricb.à S. Laur, delaud. Pirg.

habait enim prudentiam ferpentis, omnia pro ca-

Ub 10,

piteexponendo.. Rich. à S. Laur. de lattd. Firg.

liþ- 12»

:

NIDUS columbz , id eft , Chrifli , qui dicitur

ht

n

columba er. 27. fa&ta eft cuoc in delolationemà

en

y

Negotium.

facie, id cít, ab inftantia irz columbz, id eft,Chri-

j

NEGOTIUM fzculorum. D. Bersard, ferm.

fti, qui etiam quando punit tranquillas eft infe,

h

2.in die Pentecofles.

& quinnon continet in ira fua mifericordias fuas,

Jüi

I

NEGOTIUM quietum, & pacificum. 24raci-

Jdem ibidem.

slus Carnoten[is drallatu de illo verbo Domini :

