CASTELLUM fingulare , quod Pater confti-

fu fecurus erit. Cafarzus Ciffercienfis bom.in A[-

j

tuit, quod Spiritus fan&tus fanctificavit, quod fi-

fnmpt. B. Mar:a.

todintdl

lius iotravit, quod tota Trinitas quafi fingulare

CASTELLUM anguftum, & amplum , erat e-

Árdni lt

fibi hofpitium elegit. /dem ibidem.

nim angufíta per virtutem voluntariz paupertatis,

CASTELLUM,jin quod íntravit Jefus,cüm de-

fed diffuía valdé latitudine charitatis. Zdez 1bid,

yvidas

fcendit in uterum virginis; veré enim virgo Ca-

CASTELLUM inexpugnabile. /Zezz ib«dem.

d.

ftellim, quia & tarrim habuit humilitatis,& mu-

CASTELLUM, inquo, & ex quo Deus arma

rum caftitatis: quz duo fefe alterutrum defen-

famplit ad debellandas aereas poteftates. /dem

g

- odl

dentia, ver? virginem commendant. Fuit enim in

ibidem.

CASTELLUM »obile, & fingulare, in quod

Al

ea & humilis virginitas, & virginalis humilitas.

fieri m

Serlo Abbas [erm. 2. de AA([ampt. B. Fs

Yg.

Jefus Chriftus Dzi filius per incarnationis myíte-

CASTELLUM, antonomafíticé, Jefu , in quo

1

riam pro falute humani generis intravitjia quo

luiaücute*l:-

ver& habitabat Martha in follicitudine admini-

eft verus Deus, & homo novem menfibus habi-

cematil

ftrationis, Maria veró in fetvore dile&ionis ; vel

tavit. /dezs ibidem.

de(iderio aruoris. Garzerims Lingon. ferm. 2. $n

CASTELLUM parvum, & immeníum , pat-

nrds n

«:5ÀeIpnpt. B. Marzia.,

vum virtute hurilitatis , immenfíum plenitudine

y&oditt

fs $.A

CASTELLUM füundatum füpra firmam pe-

gratiarum. Zdem ibidem.

Wam. Zdem ibidem.

CASTELLUM profundum & altum ; profun-

VOL

CASTELLUM incortuptum. Zdez sbidez.

dum figillo virginitatis, altum privilegio fanctita-

Jhoril!

. CASTELLUM inexpugnabile. Zdemz ibidem.

tis, nec non prerogattva diguitatis. Jdeu 2bid.

tl

CASTELLUM omni virtatum munitione val-

'"CASTELLUM, quod Dominus intrare di-

ii V

Ü

gnatus eft per Sacramentum incarnationis. Zdera

latum. Jdem ferm. 1.de Dedicat. Ecclefia.

i:bidem.

:

non 04

CASTELLOM quot vittatibus , tot civibus

plenum, cujus (emper claufa fait porta, nec patuit

CASTELLUM, quod Dominus per gloriam.

nf

nifi oli Principi. Zdem ferm. 2. de ZAfumpt. B.F.

Affümptionis de vallelachrymarum tranftulic in

i

AV

fus

CASTELLUM, in quod intravit Je

quando

montem coelorum, exaltans illud fapet Choros,

viijcmsPcfE

Verbumcato factum eft, & habitavit in nobis,

omnemque altitudinem Angelorum. — Zdem :bi-

"m

Junocentins Papa 2. ferm.1. de Aumpt. B.lirg.

dem.

jl (cndt

CASTELLUM fublime, & munitum , omni-

CASTELLUM fpirituale;cujus murus exterior

eít virginitas corporis , turris interior eft humili-

bus ad ipíum confugere volentibus patens , &

d m*ï*ï

tas cordis. /dem ibidem.

nulli ingce(füm füum denegans. /dem ibidem.

yurüt Fifg' L:'

j

CASTELLUM jugi Angelorum cuftodia un-

CASTELLUM virginale, in quod Deus intra-

j

dique munitum, in quo tutris alta , videlicet hu-

vit per duplicem portam, videlicet, cordis, &

nitit d

s

miliras pertingeus uíque ad celi culmina, undé

corporis. 4dem ibidem.

wc,qn [

dicitur : Refpexit Dominus humilitatem anciile

CASTELLUM immobile, quod intravit Jefus,

fuz ; & murus extetior , (cilicet, ejus caftitas fuit ,

Principem hujus mundi, & armatum fortem de-

TA

lr

qua cateris virtutibus interius manimen praebuit.

bellacaras. 44£falJon. A bbas fer.2. de A4[]ump. B. F.

CASTELLUM, in quo Chriftus tabernaculum

jf

FEonorius AAuguftodunenfít im frgillo B. Maria.

CASTELLUM, quod Dominus intravit,quan-

füum pofutr, contra Diabolum pugnaturus, cüm

"Ts

do in utero ejus humanam natüram fibi copula,

ex ejus füb(tantia carnem gloriofam affumpfit,in

s u

0^

vit. /deze zbidens.

qua Diabolum expugnavit. Richard.-à $. Laur. de

m

CASTELLUM quoddam (quoddam enim Ío-

Land. Firg. libr. t1.

ial

j

lemus dicere de ea re, quam nolumus exprimere,

CASTELLUM, in quod intravit Jefus, qui in«

1

terpretatur Salvator, vel falus, vel falutaris , id eft,

| ,[gmll

aut nequimus ) quia à nemine excogitari, ne dum

j

J

exprimi poteft , quid mag.niäccntiæ cxrcziuy,q:nd

medicus,aut falurare;id eft, medicina: quia ad hoc

pretii intró habeat, quz Dei mater cfb, Gub zdbb.

venit in $, Virginem infua incarnatione;ut popue«

| qucä j

-

lam

&U

"d

qu ib. de L&nd. B. AMar.cap. 7.

" -

*

POLTANTHEAXE

teitones

jum füum falyum faceret À peccatiseorum , ficut

fic & Chriftus in virginem gloriofam, de cujus f&

dicitur Matth. g. Sc effet falus populi , ficut. dicit :

curitate dicit Salomon Prov. 31. Confidit in ea

lisbond

cor viri füi. /dese :Lidem.

b dtendi

Salus populi ego fum; &quafi medicus fanatet

CASTELLUM, de quo di&tum eft Matth. 21,

Qvicndz, i

mundum languidum, in quo à planta pedis ufque

ad verticem non' erat fanitas, Ifài, 1. & de fingulis

Ite in Caftellum, quod contra vos eft, G invenietis

uxbicu

Vnefhti

membris fuis, veluti ex herbis medicinalibus , cum

afinam alligatam, & pullum cum ea, cüm enim Fi-

diftemperamento liquoris fanguinis fui in morta-

lius Dei vellet affümere trabeam humanitatisinta-

Áv

Vs

riolo omnimod tribulationis, patienter perpeffz,

bernaculo Virginis, precepit Angelis, ut eam cu-

ftodirent ab omni illecebra carnis , dicens illis : Ite

lmihdm.,

fingula faceret emplaftra fingulis noftris morbis.

Adesm ibidem.

ad Caftellum, ite ad B. Virginem, cuftodiendo; ite

TE

CASTELLUM, propter uteri virginalis diver-

ad Virginern, confulendo ; itead Virginem , comi-

f

forium angu&ifïimum, contra impetus inimicz

tando ; hec Vitgo coníequenter dicitur etiam Ca-

GSTELI

tyrannidis munitiffimum, fundatum füper firmam

ftellum. Eva autem prima mulier antei Caftrum

;1&45:

.:)

l

dign

Petram, quz eft Chriftus. /deams sbidem.

etiam fuit, quia nauiralibus, & gratuitis donis m«

ts

,

CASTELLUM, quia cafta, & humilis , & in

nita, fed poftmodüm adinftar viliflimi oppidi re-

GSTELI.

Charitate fundata, & firmata. /dem tbidem.

da&a, imo Villa abfoleta fata, patens omni hofti,

Hsf

CASTELLUM, quoad nos, quia omnibus im-

carni, mundo , & dzmoni: ficque genus huma.

P?ls Lü. Idf?l

pugnatis À triplici concupifcentia,vel ab hofte mul-

num defolatum plant manfit, uíque dum Rex Re-

CISTELL

tiplici fidele eft, & inexpugnabile refugium , f1 ad

eum in Sole tabernaculum pofuit , id eft , de Virgi-

rilum,

eam confugerintfapienter. /dem sbidem.

ne Caftellum confirmavit, quando Virgo per Ad-

wl

CASTELLUM, quod intravit Jefus, ficut ra-

ventum Spiritüs fancti ià roborata fuit, ut hoftiad

as A

dius folaris feneftram vitream , ficut lux Solis ocu-

eam non pateret introitus : neque vacat à ratione,

As

lum fanum, quem non excaecat ; fed magis illumi-

quod dicitur : quod contra vos eft : humana enim

Vtitims

pat;ficat verbum aurem , ficut vox locum conclu-

natura, ante incarnationem, Angchcæ fuit natutz

Vritons

füm, ficut facies intratfpeculum. . /dem ibidem.

contraria. Ín hoc Caftello erant afina & pullus lm

n

CASTELLUM, quod virginitas corporis, &

gati, id eft, fenfualitas, & fenfualitatis motus primt-

iT

snentis, quaii murus vallavit undique, &nullus

tivi, qui ex e non erant bono obnoxii , fed per An-

Mpl m

unquam effet libidini acceffus, necfenfus ejus ali-

gelorum minifterium ad bonum folud funt , &

90 ïfï[ä)ül'

qua corrumperetur illecebra,& quia virginitatem,

poftquam Chriftus per incarnationem advenit,

"h.

€üm libido non poffit , foletimpugnare füperbia

füper afinam & pullum fedit , quia tam fenfüalitas

QXST LILu'

fuitin codem D. Virginis caftro turris humilitatis ,

quäm primitivus ejus motus ei obedivit. zZas. It*

'rJEL*

féel.in ferm. de Annunc B. Firg.

Vr

qua à muro virginitatis omnem repellebac fuper-

4/!5///

biam ; & quia humilitatem;cüm füperbia non pof-

CASTELLUM,quodintravit Chriftus pugne-

o

fit, folec impugnare libidos murus virginitatis à

turus contra diabolum, fed intravit perauream

WWH "

turre humilitais omnem repellebat libidinem,

portam, januis claufis, quia nequein ingreffu, ne-

Yj

u m'.lniti

itaque hzc duo,murus, videlicet virginitatis & tur-

que in egrcHïï fractum elt in ea figillum Virgi

ris humilitads ab alterutro muniuntur, utnun-

üs. 4dem ibidem.

s

z?ixna-

ib s

i

tï& I]Om

quam in humili virgine fuerit , aut fuüperba virgi-

CASTELLUM, quod in terra ftat quafi ref-

lh

'Mfm

nitas, aut humilitas inquinata, fed femper in ea

gium hominum. £J»ro Carenf. in cap. 24- Ecclef

permanferit, & humilis virginitas , & virginea hu-

CASTELLUM, cui non deeft inftrudiomili-

Wm,

T

ynilitas. /dezms zbidez.

tum defendentium , millia enim millium eimini«

CASTELLUM Chrifti, in quo ipfefe recepit

ftrant, & decies centena millia affiftunt ei. z/bert.

r

N Qflum

propugnator veniens ad falvandum. Iài.62. & ad

magn. vt Poffillis (nper cap. 10. Lutca.

r

D

ift

T

depellendum fortem , qui cuftodiebat atrium

CASTELLUM, cujus Rex Chr

iftus. Idem-

füum. Luc. r1. Confuetudo enim bellatorum eft,

bidem.

Q

Id"n lb;/

N

quod,quando aliquis cupït invadere R egnum alie-

CASTELLUM, cujus fitus eftin monte fandto,

sum , vel fibi oblatum regnum acquirere , primó

M

ad quem nulla machina pertingit inimici ; cujus

fotlauis bumilitas, cujus muti virutes, cujus turre

WQM

&bi quærit, vel preparat rc&gium opportunum ;

33

4

L:

MARIANAE LIBER Ill

Aecind

elevationes contemplationis,o:jusabündantianul ^ CASTELLUM alüffimum. JAaprir. de Fa

v

lius boni defe&us, ibi enim panis vitz , qui de Cae-

Probata jerm.;. Corona nova B. Marág.

lo deícendit, ibi adeps frumend fatianzis, ibi fal

CASTELLUM, ca

fHir

It

ate decoratum , humili-

t at

fapientiz, ibi fons aqua falienus in vitam ater-

tate munitum , excellentiá füblimatum, obedien-

&

nam, ibi carnes agni immaculati, ibi veftis decoris

tià ditatum, munitione repletum , in quod intravit

Cümend

& honeftatis, ibi ignis charitatis, ibi hortus conclu-

YT

Jefus, ideft, Salvator nofter, ut omnibus prafi-

füs voluptatis, ibi aura tlatus fancti Spiritüs , cujus

dium faceret,& nosab inimicis protegeret, ac libe.

X

raret. Jdemibidem.

defendentes milites, omnia agmina Angelorum.

jcall

ddem ibidem.

CASTELLUM, .ex quo Deus fécrete amicis

flodindi

CASTELLUM. n diminutivo nomine, pro-

füis adjutorium przbuit. /em zbidem.

gincm,er:

pternimiam ejus humilitatem. Zdem sbidem.

CASTELLUM, id eft, Cafàalta ex dignitate fa-

iU um

CASTELLUM, in quod intravit Jefüs introitu

w

bricatoris, quia Architector hujus Caftelli fuit ipfe

mirabili, dignitate fingulari, & munitone invinci-

Deus, qui fundavit ipfam B. Virginemaltam , cüm

us

fit Alaffimus. Zdem zbidem.

bili prxparatum. /4ems :bidem.

i

CASTELLUM,in quod veniens Dominus ma-

CASTELLUM indeferto. Jdem ibidens.

n onuitó

jetadis, in fpecie peregriniapud nos primum füíce-

CASTELLUM, quafi alta Cafà ex alto zdificio

t genus'?sä

tus eft.. Zdem 1» Pofftilius [uper cap. 1. Luca.

virtutum, inquo eft fublimata, /dez ibiders.

d d

CASTELLUM turritum, firmiffimum , atque

CASTELLUM ratione expugnationis : nam fi-

d« o*

foriffimum. /deo 1« Pofldlis fuper cap. 1. Luc.

lius Dei venit in Mariam , ut atlumeret arma hu-

CASTELLUM, in quo fuerunt caftra Dei ex-

Y

manitatis, quibus armis indutus novem menfibus

für

ercitus Angelorum , excubantium , & cufítodien-

inipfa Virgine occulc permanfit, ut fic e

xpugna-

u

tium portas & turres , id eft, fenfus exteriores, &

retinimicum humani generis. 44em ibidem.

virtutes anim interiores, ficut folent facere excu-

; hmpïlï'*z

CASTELLUM, ratone humilitatis , quia dici-

j r

biz vigilantesin caftris.. Erze/f. Prag.in Martali

CAp. 4.

tur Caftellum diminutivum de caftto, & ipfà defe

[

a u

iemper parvaíentiebat, Z4ems ibidesz,

ii

15 WUR

CASTELLUM ladabile ex nomine, venerabi-

CASTELLUM ratione füblimitatis , quafi alta

leex opifice, mirabile ex fchemate , amabile ex of-

fm,

r2 creaturz, Zdem ibidem.

Cafa, quia ejus ftatus eft fiper omnem (tatum pu-

lo

j

p

ficio, terribili ex habitatore. 4dem « Marial

CAp. 90.

CASTELLUMra

]oIX

tione fuz puritatis, quia Ca. .

j um

CASTELLUM alüffimum, à quo Salvator no-

ftellum, id eft, caftumlilium. Z4es zbidez.

«j ih

fter craxit originem Íecundüm carnem.Zerzardiz.

CASTELLUM [Ípeciale Jefü. /4ems ibid.

de Bufl. lerm. 4. de Affimlatione S, Maria.

CASTELLUM,Cujus nunquam vel unam pin-

uf

CASTELLUM, caftitate decoratum, humilita-

nam Damon potuit obtinere. . $. Z fom. de F'illa

i

i

J

te munitum, excellentiá füblimatum , obedientiá

nova in Couc.1. de ZAl|umapt. B. F'srg.

ditatam, munitione repletum, in quod intravit Je-

CASTELLUM forüífimum. 4/dess ibid,

lemmgïh

gl

fus, id eft, S

alvator nofter , ut omnibus przfidium

CASTELLUM non folüm invincibile, (ed ec-

faceret, &i

205 ab inimicis protegeret , ac liberaret.

iaminexpugnabile, licet enim ab hofte perfecutio-

Jdem ibidem.

nem paíla fit, nontamen tentationemà carne : fi-

nüïth

p

CASTELLUM, cujusarchite&tor Deus. 44em

cut fcriptum eft : Non tetigit eam Abimelech, Ge-

i

sbidem.

nef.20. 4Jdem tibidem.

d

CASTELLUM,.x quo Deus fecrece amiciä füis

CASTELLUM, quonullum fortius , firmius,

n

duie/

adjutorium prabuit. /Zems zbideme.

pulchrius. Zdem :bideme.

h

CASTELLUM ratione humilitatis, & füblimi-

La

[

tatis. /de»s ibidem.

Caftra.

"hilfws'

CASTELLUM , ratione fuz nitidze Virginita-

CASTRA Dei, que mota fant à tabernaculis

l

tis ; nam Caftellum habet nomen caftitatis, &

&mmmm

cedarad materiz expertia,& rediviva tabernacula,

dicitur Caftellum , id eft, caftum llium. 4dem

j

itbidem.,

qua;sdottetraabiitin coelum. & /4pdr. Crerenfis

Cll] M

-

orat, 3 de Dormit. B.F'ig.

N

CA-

$

POLTANZHE.E

"

CASTRA Dei. D.Bernardus in deprecatione,

Cathedra.

€$ Laude elegantiff[ma ad Firginem Mariam.

QVERN

CASTRA Dei contra inimicos, Genef.j2.

CATHEDRA R egis gloriofiffima, ac celeber-

quidiio

AMaarit. de Filla Probata [erm.28.corona noua R.

rima. S.fcannes Dama[cenus n can. S5.Deipara.

CATHEDRA Regis. $. zdudreas Cre;enäk

Trt0nonat

Mariía,

oratiom.2, in dAnnunc.

L:

Ahrif

:

Caftrum.

hedra cBerubi-

(j

N

Ü

CATHEDRA non inferior cat

CASTRUM quoadnos, quia omnibus impu-

F

s

|

jti

Qu5 N

ca. ifychius fermon. 2. de Laude Firginis.

j

"

Th

àtriplici concupifcentia , velab hofte mul-

CATHEDRA fàcra, in qua, qui erat pleniffi.

D

Mi

p db

gnatis

tiphciiiäcïe & inexpngnabile refu

)

cium eft, f; ad

mus , non evacuans immaculatum finum Datris,à

UY.

"

V

eam refugi

utfapienter. 4dieta de B. Firg. Part.

quo natuserat, tamquam infansfedit. $. fejeph,

mmiumpsrgi

14.. Contempl 5 y.

Hiysin. i2 (u0 AMartalt.

Augr Pïl' ,

CASTRUM, cuftodibus munitum , utpot

CATHEDRA lucidiffima Regis cleftis, in

quam Gabi

iel , ceterique Angeli, ac fancti homi-

ua ifte incarnatus fponte requievit , & abftulit

CULAOE

nes, ut Jofeph, & Joannes Evangelifta,ut Dei tem-

multam laffitudinem noftram , atque hominemin

t 2.it Á

pium fancti(fime cuftodierunt. Rudalpkw hr-

paterno throno , quemadmodum fibi Pïacuit,-coï-

1

H

(

"

U or

dens [erm.2.im AAfumnpr. B. Maria.

locavit. 4deem im f[uo martalt, -

CASTRUM neceffariis replerum, utpote , in

HWT«M:B. Kï

. CATHEDRA Regis fummi, unde czeleftis -

qua fecit fibi cellarium panis vite & aqua fapieu-

pientiz edicta proponit , exempla virtutum often-

tix. Jdem ibidem.

dit, mundi fapientiam fatuam reddit. 24dam de

T

CASTRUM, propugnaculis vallatum, ut abfü-

Per . in snarialy fragm. 3-

2

fentia con.

trai

Ua

T f Dutg

ngluviem,caftitate contra luxuriam,

CATHEDRA colorata , & quaí

1 ciepic"ta virtu«

munificentia contra avaritiam , patientia contra (5

tf

tàm omnium colore multiplici ; íci 1cet minio cha-

n]

[

ram , humiliate contra fuperbiam. 4dem ibi-

z

ritatis, viridi fidei, immarceffibili (ynofide patiens

!f p.

M

il

dem.

tize fingularis, hyacintino contempl

ationis , vel et-

[1

C

^

.

lorum.Matt.

D' 10

CASTRUM fecuritate. Higo defantio Fitto-

iam paupertatis,cujus eft Regnum

ve , fermone inuativitat. vel Affumpt. B. Maria

j. Vel etiam dici poteft , quod quafi depidia & u-

l)

Virginis ,quicfe inordine 24..

E

bricata eft in anguine Dominice paífionis , cujus

Miri

CASTRUM, cujus

urus incircuitu, id eft,

compafïïo eidem pro Mazrtyrio coraputatur. Ruhb.

Q

Q

corpus , fuit adamantinus, €o, qubd vitiofis moti-

à S. Laurentio de Land. Farg.libr. i0.

'L,

hf

h(

bus neque inipelli, neque frangipoffet.. Cafarzws

CATHEDRA, de qua fecundo Regum 25. De

LQ'L

Ciflercienfis bomeliain Affnmptwne B. Maria.

vid fedet in Cathedra fapientiffimus Princepsiutet

C

CASTRUM, cujus turris, id eft,anima fuit fub-

tres: fedensenim in hac cathedra Chriftus, eft

D

lüny dl

limiffima meritorum prarogativa in contemplati-

pientiffimus , quia ipfe c:*ftniäpien

tia Patris, é6cinter

onis

eratia ut

€

C

j

Fo)

3; in czclu,imoó füpra Choros Angelo-

tes dicitur federe, quia iple una eft ex kibusincre-

'htïul

rumereQa. 4dem aibidem.

: lii

atis perfonis,

aqualis Patri , & Spiritui (àn&to, le

ll

CASTRUM,in cujus defenfionem quicumque

m

ipfefolus fedecin cathedra , quia folus incarmatus

confugiet , fietin eo , quod dicit Pfalm. 90. cadent

^l itg

eftin virgine gloriofa. Zdem ipidem.

QU

Àlatere tuo mille, & decem milliaà dexttis tuis, u-

CATHEDRA, in qua fümnus Magifter inin-

Hos

h

i CC V

ro0ce

IT

brautem non appröþinquabit. "dibert. AMagn. 2"

carnatione refedit, quando p

á

pta & confilia vie

4

Poflllis (uper cap.;o. Luca.

tz zternz veniebat do

CVLV

cere

inmundo, ca

thedrafi-

Un

CASTRUM omninó inexpugnabile. /dez i2

uidem dockorum eft. Zdeme zbidenme.

f H"fmna

U

l!

Biblia Maria [uper libr. Proverbir.

CATHEDRA igne lucidior. /g;mhæ AMond-

7

uït)g&

Caterva.

chus in marialt orat. 6

Pn

W*k;l il

CATHEDRA Spiritusfancti. fe. qeitb.librh

CATERVA, inquam non plura flumina in u-

ts

M

de miraculus B. Firg. sn Urtweto cap. é.

Q

n

h

num confluunt, fed omnia intrantgratiarum ge-

W

N] [

nera. Ers. ng. invmarial; CAp. 24

W

Ca-

,

USX,l 1

Ti M, (

MARIANA? LIBER IIL

9

Caverna.

CAUSA plenitudinisletitie hominum. 7425j

jl

iporat. in $. Maria affiflentiam in fepulcbro. :

CAVERNA , ad quamattendere debemus , ut

CAUSA reformationis noftrz , per quam vitia-

SS.D::FQ

quod nobisipía contulit agnofcentes , ingratitudi-

tainnobis Dei imago ad füum rediit decorem. 44,

a u

nisvitiononarguamur. Garzerius Linghn.[erm.

oration.1. de Prafentatione B. Firginis.

2. de Purific. B. Firg.

dra

'"CAUSA gaudii Ceeleftis. $- Germ. £n fGoma-

; CAVERN/ Iadi, cui attendere debent, ut refu-

:

481

3a.

Xs1

rialifragm. i.

gii latebras inveniant in n

l

laaliqua függeftione ,

CAUSA noftrz falutis. /dems orat. 1. in Prae-

n Ra

ciui parent diabolice vo

i

untati. Jdem ibidem.

"

fent- B.Fivg.

m

AL

CAVERNA lad, quia quamvis effet extra

CAUSÁ familiaritatis humano generi cum

"

j]

j

mundum pergratiam & devotionem ; de mundo

314

il t

Deo. $.7oannes Danza[cenus can. in INativit. B.

tamen erat Pel' nat

m. Zdem iä;dew.

Fig.

3 Cækh

*"Caula.

CAUSA libertatis noftrz una cum filio,qui de-

í (

3

dit femetipfum pretium Redemptionis pro nobis.

CAULA rationalium pecudum. SAndr. Cret.

orat, 2. in Anaunc.

»

ddem cam, in Decollation. $. Poanuis baptifHa.

J

A

CAUSA , ut omnium caufa naturam noftram

CAULA oviunirationabilium. 244sonymus in

halb

Hymn ad B. Virgiaerm apud uomencl. Marianum.

aílumeret. Zdemcan.in INatiustate B.Pirg.

CAUSA bonorumomnium. 5$.oa5. Damajc.

j

Caufa.

erat. i. de Af[umptione B. Maria.

CAUSA (ecumda rerum facrarum in novo tefta-

ütf Jini

CAUSA letitiz in domo Dominl. Zdem ora-

j

mento. S.Perrus Có cum eo 4dpo/loli Domtns ex

Hog. 2 de -A[fumpttone ffve Dormittone B. Ma-

(

revelatione fatta B. 4dlano 1 zdpologiapro Rofa-

&

K

rio B.lirg.cap.15

CAUSA

-no?cræ cum Deoreconciliationis. /-

lv

Á

CAUSA filutis fibi,& univerfo generi humano.

dem in canone de S5. Trinttate tom. 4.Bibliothec,

T

PP.Edtion. 2.

om's,ï

;

D. freneus lbr. ? adver[in bavefes.« AP. 4

CAUSA noftrz falu

fie ^

IBN T

CAUSA vitz , per quamgenita eft nobis vita,

divinzque redemptio-

& filius Deiacceífitin mundum. D. Epipban. li-

nis, cujus interceflionibus lvamur. Zdem 25 Pa-

*

br. 3. adver[us bare[es havef z8.

racl. B.Firg.

u

n

CAUSA reconcil

ldu

iat

ionis humani generis cum

CAUSA reformationis hominum. Z4em ibid

^

CAUSA fàlutis mortalium. Z7de»m ibidess.

,

Deo. $ ?aan.Ck»r)'/a/z"omm incanone $. Elia Pro-

j

(&

il

phete.

j

CAUSA bonorum omnium , quippe qux re-

I

Qu

j

CAUSA obtentz puritatis. S.Sal£a in 7Menars

rum omnium caufam Verbum,f(Cilicet, fupra men-

ü

Gracoy um die s. Januaris.

tis verbique conceptum peperit. 5. f'ofepb. Hyma.

n

CAUSA refürgendi poft Chriftum Adamo [

p [no martali.

l

ü

denti. /dem in menazs Gracortm die 12. fanuarii.

CAUSA Deificaionis noftte. Zdem ibidem.

"CAUSA bonorum praftantium. $. Remanus

CAUSA divinz incarnationis. Zdem ibidem.

40

Diaconus in menais Gracorum die t.Tannari.

CAUSA gaudünoftri. Jdem ibidem.

CAUSA no

iUb

n

z alutis. Jdems zbidem.

12

CAUSA congeminavitze. S.444dreas Creten-

"

CAUSA qua Dei filius fimilis fa&us eft nobis.

w'N

fitovat. 3.de fjumptione B. Firg.

&ww

CAUSA Damoni omnium malorum. Chrjy.

Jdem ibidem.

T

wl

Áppus in fermon. de S. Maria Deipara , quiextat

CAUSA . reformationis primorum Parentum.

Idem ibidem.

j

"

tom. 6, Bibliotheca magnaveter.P P.part. 2.

I!J

j ,Wþ

CAUSA pïcnitadin?.s incatnationis. D. Fiilde-

CAUSA reparationisnoftrz. Zdemibidem.

phons in libro de Firgtnitate S. Martie cap. 1.

CAUSA falutis omnium. Z4em ibidem.

Ti

CAUSA focundz largitatis bonorum. Geor.

CAUSA unicalatitiz omnium. Z4desm:bidesm.

g

i& Nicomed. oration.1, in Conceptum. Detpara.

CAUSA Benedictionis nofttz , ficut Eva caufa

T

CAUSA nobis lztitiz prafentis, & futurz.. 7-

fuitmaledictionis. Jdíoza de Beata Firgine Part.

1. COREempl. 3.

dem orat. 3. de Concept. Deipara.

Na

CAU-

-

100

POLYTANTHEAX .

Adr

CAUSA pracipua humanz falutis poft Deum.

fuit (peculum & exemplum reverfionis à tenebris,

"

S.Odilo in ferm.4. de Affumpt. B. Mar F'wg.

& dire&tionis , & converfionis ad contuitum pri-

quadjumD:

CAUSA communis inftautationis in humanáa

malucis. Zdem:bidem.

)

ælpropriumr

lirnae

natura. Leo Ipper.in orat. de Affumpt. B. irg.

CAUSA gaudii, & latitie omnibus viatotibus,

CAUSA fupplantationis deemonis. Idem iu o-

& comprehenforibus. 44ems fuper wiffus eft,

Cs

CAp.121.

if Ut

rat.de Nat. $ Firg.

CUM

CAUSA bonorum omnium., /oan. Geometra

CAUSA rfaterialis noftra regenerationis ; quia

ferim £m Aunnnciat. 5S. Dei Genitricis.

Spiritus fanctus de puriffimis ejus carnibus, & fàn-

[16772

GQUM DI

CAUSA generalis reconciliationis. 5. 4nülm.

guinibus, ipfius con(enfu mediante , carnem füme

embd

3» orat. ad S Firginem.

pfit, quam in corpus transformavit , per quod re-

CAUSA efficialisnoftrarum felicitatum. G-

demptio noftra facta fuit. /4em fuper ^niflus eft j.

QU

CAp.164.

fl um

bertus Abbas in hb de Laud. $. Maria cap. 6

CAUSA rerum. D. Bernardus fertm. 2. 12 die

CAUSA noftre redemptioriis. /dem ferm.1.in

(

Pentecoftas.

" A5nnunc. S. M. larg.

hn de N

CAUSA omnibus (lvandi. 74

CUSin

CAUSA lxtitiz mundi. Zbesdorss Lafcb. Imp.

em /isfwer miffus

iz Cantic.ad SS. Deiparam.

eít, cap 29.

| ün'bnsAngelc

- CAUSA omnisgratiz in humanum

o

cenus tt: an£

CUUSAre

CAUSA longzvitatis xterna. 4dem $2 orat. de

ln J

a dnnunc. D. lirg.

ferendz,& fecundüm ftatum viz,& fecundüm fta-

CAUSA unica falutis cunctorum.

tumpatriz. 4dem fuper millus eft, cap 61.

CUM ve

ad SS. Deip.

X/d. 12 Cant.

CAUSA omnium benedictionum. ;Zez fuper

lalv Jj

CAUSA benedi&ionis. Rzcb. à S. Laurent.de

milíus eft, cap. 216.

QUs

Land.Virg.lib. 4.

/

CAUSA, propter quam peccatores laudant

liegt j

Deum. /de tz Biblia Mar.[nper Prophet.J/a1am

QU

CAUSA f(alutis generis humani, /d.de Lau4.

?

Firg. lib 2.

CAUSA totius mifericordiz ; continens totam

: iij

n

CAUSA indulgentiz hominis. D. Benaventur.

mifericordiam, & relevans onznem imiferiam. &

M PWI

in Laud. S.Firgizis MMaria.

g

feper xnitlus eft, cap. 194

CUJ)

CAUSA beatitudinis Beatorum. 44/P. 7Magn. 'in

CAUSA totius mifericordiz, quia caufa filii,à

atlfil, itot o

Poflillzs |uper cap. 1. Luc.

quo omne bonuüm, & omnis mifericordia. Zdem

a 71404 ,If

CAUSA corporalis generationis Dei. 4des [s-

[uper mitlüs eft, cap./12.

À

w] )f

er miffus eft, cap. 277.

CAUSA vitz aterna omni

bus nöbis. 4dem fi-

QD

CAUSA efficiens noftra regenerationis poft

per mitfus eft, cap. 192.

M

Deum, & fub Deo, & cum Deo, quia ipfa illum

CAUSA communis gaudii. Zacobss Monachus

;

Qs

nobisgenuit, qui nos omnes regeneravit, & ut

32 Marzalt orat. 2.

mdkgrm

CAUSA exultationis terr« ; eaenim terra lzta-

ipfim gigneret, fuis virtutibus de congruo prome-

xuit. 4dem fuper millüs eft, cap. 19 4.,

"

bunda gloriatur, ea decoratur, atque anguftior fit,

st

CAUSA & origo Dei fecundüm i

d, quo& na-

tanquam proprio germine emundatur ab humanis

(anmfmn

tumeft. /dem fuper miffus eft, Cap. 'je.

inquinamentis , eam füpra doríum fium geftans

Crm"nsms &

CAUSA & principium omnium aliorum San-

fanctificatur immaculatis & pretiofis greiïïbus e-

mlmmdeæ

&orum, fümma virginitatis puritate , peccati im-

jus, perfunditur odore füaviffimo ab unguentoe-

d

li

7

munitate , peccandi impoffibilitate , virginitatem

jus puritatis per eam confidentior , ac liberior eva-

At a

haben$ cum foecunditate. 4dem [mper mitlus eft ,

dituna cum rerum omnium ferie atque ordine, [

;

L [

€Ap. 24

dem in AMariali orat. 2,

W

CAUSA finalis nöftræ regenerationis, quia to-

CAUSA finiseorum,qua demonfh*atï fuerant,

MM

tum opus redemptionis poft Deum, in ipfius glo-

Jdem in Mariali orat. 2.

n()[en

riam, & honorem ordinatum füit. 44em f/uper mif-

CAUSA caudii. Zde»e 2z Marzalt orat. 6«

llH; "fl Ó

fuseft, czp. 184

CAUSA humanitatis Dei, per quam fpe füble-

zKLm»m R

CAUSA formalis noftrz regenerationis , quia

vati propriam parvi pendimus humilitatem. Jdem

Q

A

omnibus luce fuz Deiformiffimz converàtionis

72 AMarials orats t«

3'01;

l

CAU

*

0 G"] 774

p

/

M)R IANAE LIBER HHl

IOT

sattl

x JSÀ rcformationis noftrz ; per quam illud,

CA USA formalis noftrz recteationis,quia om-

ntw'wm;g.

quod juxta Dei imaginem factum inutile evaíerat,

nibus fux Deiformiffimz converfätionisvfþecu-«

ad proprium rediit decorem, & mafílà noftra vetu-

lum, & exemplum eft reverfionis à tenebris , & di .

li

ftarenovataeft. Zdem £n Mariali ovat. 6.

re&tionis, & converfionis ad intuitum prim lu-

S

Z

. CAUSA facre pacis. /Mattbans Cantacuzenns

Cis. Jdem ibidem.

£n cap. 6. Cantic. Canticor.

CAUSA Iefüquiamaterejus. Zdemsin [mmma

itoni

CAUSA falutis totius orbis. 7s i2 cap. . Can-

tíc. Canticor.

as Mart&.

part. 4. tit.15.eap. 14. quod efl de momine Pirgi-

T

cumnl

CAUSA principalis, poft Dominum, elorie

CAUSA materialis noftrz recreationis, quia de

,pcrqllai;:

omnium SanCtorum. Erz. Pra.

12 AMarials c 126

puriffimis fanguinibus ejus fa&us eft Recreator

v

CAUSA cunctis fümmz uulitatis. Zfsdor. 2be[-

nofter Jeíüs. Zdem m [um. part. 4.. tit. ty: cap. zo.

falonicenfis in orat.de Prafenta:. B. Firg.

quod eft degratia Privilegsor. [ipgularium B. M.

mf

CAUSÁ generationis inferiorum omnium, 74.

CAUSA materialis recreationis noftrz,quia Spi-

n orat. de INativ. B. Farg.

ritus (anctus de puriffimis ejus carnibus , & fangui-

CAUSA incorruptionis intelligibilis, etiam or-

nibus , confenfi mediante carnem affumpfit, quod

l u?evnü

dinibus Angelorum. Z4e sbzdem.

in corpus transtormavit, per quod Redemptio no-

nnqenusni

CAUSA reductionis creaturarum in meliorem

Ítra,& recreatio factaeft. Zdes s£bidem.

r

ftatum. Z4em :bidem.

CAUSA omnis benedictionis. fdem 14 fum-

-CAUSA vert omnibus vite , & cujusvis alte-

ma part.4.tit. 1. cap.25. quod eft de triplici frutin

qp l

m.n)

tiusboni. Zdem erat. de Af[umpt. $. Maria.

beneds la MariaFirg.

'

CAUSA totius boni. . /'zzcenz. Ferrer. ferm.

CAUSA omnis gratiz. Zdem in [um.part. 4.

ais d

de Concept $. 7Maria.

LHt, 15. Cap. 15. quod ef? de plmz'tudine 0mnis gra-

tia 12 $.M . l'irgtine.

gl

CAUSA aliquo modo gloriz Angelorum. .D

«dnton.in fumma P art. 4« tit. 15 €ap. 14.. qtod eft

CAUSA prima reparationis noftrz, generando

n U

i g^

de nomine Firg. Maria.

filium fecundàüm Adam, per quem omnes mortui

CAUSA De

1

q

45 SÍ

uia mater Dei: Mater enim eft

àprincipio vivificantur. Zdemstmfum-.part. 4. tit.

caulà, &corigofilii. Zem m fumem. par t. 4.. tit. 15-

ij. cap.io quod eft de mffione filii Dei ad Mariam.

via a h

x H

cap. 20. quod ef de gmtz'd privilegwrum fingul«-

CAUSA totius miíericordie , continens totam

rium B. Maria.

mifericordiam, & relevans omnem miferiam. 74.

CAUSA Dei fecundàm id, quod natum eft. I :

jp [umm. part. 4.11.15. Cap. 20. quod eff de gratia

300 hn

dem ibidem.

provileg:orum fingularinm $. María.

CAUSA efficiens noftrz recreationis , fcilicet ,

CAUSA perpetuz virginitatis. Permardrn, de

raä»:lff"**äi

in effe gratia» generationis poft Deum, füb Deo, &

Buflo [erm.$.de vdanunctatione $. Marza.

cum Deo, quiaipía mater nobis genuit, qui nos

CAUSA omnibus falvandi. Jdem ferm. 4« de

einit

omnes recceavit , five regeneravit virtualiter per

ANativ..S. AMarta.

( mggi';m *

H

CAUSA efficiens noftrz reparationis & illumi-

du

paífionem füam, virtutem gratic conferentem Sa-

cramentis ,. & ut ipfüm filium fuum gigneret fuis

nationis, quoniam reparatorem, & illuminatorem

i )

"

virtutibus de coneruo promeruit. Z4em sbideme.

omnium noftrum ipía concepit , ac peperit nobis,

qong

CAUSA filii, qui eft caufà totius boni, Zdez zz

&xrurfüs quoniam pzecibus fuis ac meritis,veniam,

0 3bun

0

u

fnmma part. 4.tit. 15 .cap. 24.quod eff. de benedi-

gratiam, ac falutem nobis procutat. . Dzos. Cartb.

)

hbcnor

hb, 2.de Lanud.Firg.art.24..

j

Gione B. M. Virg.apud emnem generationem.

CAUSA finalis noftrz recreationis, quia totam

CAUSA ejus, À quo eft omniscaufalitas. 24ez

opus redemptionis poft Deum in ipfius gloriam,&

lib.1 d« Laud Fmrg.art. i.

mn[hmzfll

honorem ordinatum fuit, Zdemsiz [nmm. parzs4.

CAUSA exemplaris noftcz reparationis,quonit

Htj Cap.20. quod e[t de gratia Privilegsorum fin-

lucegratiz (uzz,& fuarum fplendore virtutum;atq;

j "

nlartuta B. Marie,

t]

exemplo fiz converfationis fanctiffimz praebet o-

[q!wn

CAUSA finis, & affinis omnium generationum

mnibus nobis formani vivendi,& viam redeundi à

"

abinitio & ante fzecula creata hoc eft

tenebris ad falutem. 44. /&, 2, de Land. F. art. 24..

pradeftinata.

N 3

CAU.

" zo. Gerf. Tra&, . fuper Magnifi

-

10

t

3

POLYANTHE .E :

goim]

& eminentiffima faper omnes atbores, & dicitut

d. B

CAUSA 5inalis noft:z teparationis , quoniam

Rex atborum ; B. Virgo mater Dei fa&ta fuit, nec

gine

(slus nofta principaliter ordinatur ad gloriam

Chiifti , deinde aliquo modo ad glotiam fuz ma-

prius fimilem babuit, - nec in fururum habebit,

CR

[/1709

trís quamadmedum pro

fe&us, & falus fübdito-

Hzc eft enim fingularis gloria ejus, & excellens

prerogativa. /dem ibidesn.

CEONI

tum bonorü ad (üorum gloriam przlatorum, pro»

ut Theffalonicen. fctibit Apoftolus , quz eft fpes

CEDRUS, quia fi Cedrus eft arbor annofa,li-

t h

noflra, & corona gloriz, nonne vos in adventu

cét in exordio novi teftemeati, & in Conceptu

hs prodi

benedi&i Filii (u i fuerit juvencula, tamen ín figu-

Domini. noftri Jefu Chzifti. &c. JZem s:bidem.

D prod

CAUSA fotmalis nofttz reparationis, quoni-

ris veteris teftamenti , &

CONU

prophetiis quafi (e'ncx

am lace gratiz füz, & fuarum fplendote virtucam,

fuit, & annofa. Zdem sbidem.

(090900

ol d

atq; exemplo fuz converíatio

nis (an&tiffimz prz-

CEDRUS, quia fi Cedrus eft imputribilis; B.

Virgo fine corzuptione concepit, & ideó excellit

Anerit

bet omnibus bonis formam vivendi, & redeundi

À tenebris ad falutém. Zdem ibidem.

omnes mulieres, ficut Cedrus omnes arbores, /-

(EDRU

dem ibidem.

CAUSA materialis noftrz reparationis, quia

guMarat

CEDRUS, quia fi Cedrus eft precipui odotis

ex ejus puriffimis fanguinibus (umptum , & for-

li rpente

fimiliter B. Virgo fait odorifera : nam fuavitas o-

Thhas

matum eft corpusSalvatoris. [ders ibidem.

é

^

"CAUSA repatativa cun

»

torum , ficut Creatot

doris ejus non folàm mundum circumquaque

QDRU

omnipotens caufa eft produ&tiva univerforum ;

pcifundiz ; fed etiam toram fupemam civitarém

Noentilm:

nf

LALl

bili

afperfit, ufque

OM RI

')(1 n

ares Domini petveniens,ifque

Mndci

ideó ficut fupet effentiali, & incomprehe

ad illum, qui in finu Patris ex(pectaverat, & defi-

V ter

Deo probatur ratione faz cauf(àalitatis convenire

omnium rerum cteatarum perfectio excellenti(-

deraverat hünc odorem, quia inaliquo Angelo-

DAU

(imo modo: fic Matie digniffime demonftratur

