tia, divinz fcilicet jncatnationis, & humansre-

LIBER dulcisguftu , (ed amaris effe&u, de

flaurationis; in quo Propbetafcripbt ftylo homi-

quo Joannes 44pec. ?. & devoraviillum, & erat

ts

nisalto; propter diviniratem mediocri, propter a«

in ere moeo tanquam meldulce , & cum dcvo-

l,

nimam humili, & pedeftri propter carnem fimal

ra(fem illum amaricatus eft venter meus ; Verba

li

&

Affamptam. Jdem ibidem.

ením Maris dulciora (üper mel & favum avime

qu'x hW

LIBER fcriptusintus &

foris, foris hititonlica-

diligenti eam, fed facinnt amaricare ventrem Jo-

il

te , iütus caftitate ,intas, & foris falvo Virpinitae

annts,id eft, illius, in quo e& gratia, quia memo-

Fiïiterz

tía ejus, & exempla in (uisimitatoribus , tempo-

I(39.

dis (ignaculo fcecunditate, quia Deum gennit , &

hominem. Jdem ibidem.

rales delectationes, & carnales voluptatesamati-

li

LIBER Chriftiinvolutus. Zbeoder. Lafch.Ime-

cant, & refrznant ; dulciffima fiquidem hujusli-

Qier

perator. fn Caz. ad $5. Deiparam.

bri fcientia in przdicatione, fed, ficur dictum

f

eft, ventrem, id eft, delectationes amaricatin ex

LIBER beatorum, in quoiipfilegunt, audiunt,

p

UR

& agnofcunt, que nec oculus eorum prius vidit,

hibendaa&ione, Jdeso ibidem.

Id A

necautis audivit, nec in cor hominis afcendit.

LIBER flii,ficut filius Liber Patris; unde po

(-

SQ'ICEQl

Rich. A. Laur. de laud, SS Firg.lbr. 12.

fumus dicereFilio ; protector nofter afpice infa-

du

M:

d

ciem Matris tuz , ficut dicimus Patri :refpice in

LIBER.conteinplativorum , quos ipfa inftruit

[ont

quafitriplici le&ione, fcilicet, caftitate quam vo-

faciem Chriftitui. P/alm.$3. 4dem ibidem.

ls

LIBER grandis, de quo dicitur J/ai. $. Sume

vent in ingreffu ordinis contra luxuriam ; pau-

1

fj

pertate per abrenunciattonem proptietatís con»

tibilibrum grandem , & fcribe ineo (tylo homi-

Qs

nis: nam Spititus (anctus in hoc libro;ftylo homi-

traavaritiam: hamilitatem per votum obedien-

Y

tiz conttafuperbiam, /dem sbidem.

nis , id cft, intelligibiliter , aperté & lucidé atta*

M

mento noftre mortaliratis , fcriptura vifibili ,

tüm

LIBER , cujus materia cft fapientia Dei ab-

Íconditaà (xculis, le&io autem viaeftad veram

fcripfit verbum , dum ejus cooperatíone caro

li

veibi fuit in. utero virginaliformata. Zdemibid,

i (c*.cn;iam; ficutenimle&tio vía cft ad fcientiam

LI-

o

[

]

MARIANA LIBER X

,729

lo

TIBER erandis dignitate, fcientiá, profuiidita-

eptem :inhoc Libro enim continetar omni

hr

te, multimoda difficultate, fententiarum infcruta. entia, qua pertinet ad (alutem, quem tenet Chri«

bqui

bilitate, & omnimoda utilitate. Jdezs rbtdem.

ftus in dextera, nof in finiiflra, quia £piritualem

1 d

LIBER grandis, quia fcriptus groffis, & legibi-

Ícientiam, quz in eo latet, bonis aperit; malis

libus literis, fiquidem Mariz innocentia una grof-

claudit; bonis aperit, ideó dicitur teneti in dexte-

u

M

Ía eft litera, fic & ejas humilitas, virginitas)foecun-

ra Dei,quafi ad aperiendum ; malis claudit,, ideo

t

ditas, paupertas, charitas, mifericordia , pietas, pa-

dicitur fignatus, contra quos Joannes flebat mul-

Mu

tientia,& hujuíimodi, fingulz enim virtutesipfius,

tum, quia nullus dignus inventus eif aperire (i-

a d

Hngu.llæ literzlibziiftius, Zdemssbidem.

gnacula libri, nifi£olus Agnus, quia nemo novit

nesnda

LIBER inmaru involutus & poíteà expanfus,

matrem, nifi filims, «& «cui filius voluerit reve-

4 hn

fcriptus intus & foris,de quo £zechszel z. Fuitenim

lare, ficut Chriftus dicit dePatre. ZAattb, 1. I

iboscnl

Maria Liber involutus, quia deea nihil vel parum

dem ibilem.

t

anteà fciebat mundus ; expanfüs pofteà fecundum

LIBER, quia fi Liber antiqua dicta & geíta

| IMM-

quid in Ápoftolica przdicatione , & quotidie in

confervat; Maria exempla Patriarcharum , verba

beneficiorum ejusinnumera perceptione fcriptus

mqucie&u

P.rophetamm, Paftorum, Magorum, Simeonis &

*bihflrf

indelebiliter digito Dei, qui eft Spiritus (in&tus,

Annz, & ipfius filii (ai verba, & gefta confervabat

ijb E

intus perfecta fcientia,foris converfatione, & ope-

omnia in corde füo, tan.

tadonéfanéta. ddexezbidem.

dem ibidem.

quam Liber , Lïmz z,

2

ag

LIBER , in quo fcripta fuit ignea lex , fcilicec

: qui [

LIBER £riptus à noftro Judice, de quo dicit

oj*

charitas, Dewr. ;3. Quz dicitur lex, quia nosligat,

Job. 32. quafi defiderans ortam Mati , Librum

Shb[lfbï

& colligat Chrifto, & uvit, 8 adharere facit; narà

Ícribacipfe, quijudicat, id eft, filius, cui potefta-

qui adharet Domino, unus fpicitus eft cum eo z.

tem dedit Pater judicium facere 7e. y. t in hume-

"]

l /dm Ll

Corintb. 6.. unitate ícilicer amoris & oratiz ; vel

ris meis portem iilam, id eft,fecundàm doctrinam

ideblex, quia membra nobis ligat, ne faciamus ut

ejusordinem vitam meam, & magilterio ejus füb-

ydiii

furibundi,& quia nos refranat à malo, ignea, quia

jiciam opera mea, & circamdem illum quafi co-

nos inflammat ad a2morem Dei& proximi. y .

ronammnihijid eft; poftquam cercavero fecundüim

nj*

& cumülï'"

dlidem.

ejus doctrinam, coronam recipiam , quam pro«.

$;

mitcit,

v

F

"i

ETBER, n quotot [iant iceras, quot virtutes, &t

dem 1ib:dem,

qui non habet virtutes, neícit literas, nefcit legere

hum

LIBER fcrigtus intus & foris, Exech. z. foris,.

in hoc libro, unde /fa: 29. Dabitur Liber neícien-

quantum ad ícientiam veteris teftamenti: intus

; ventct)

tiliteras, & dicetur ei : lege, & refpondebit: neício

Ícientia novi, quod tanquam magiftros docuit A.

g

literas. Jdem ibidem.

u

poftolos: velintusad fpiritualium & perfe&oraum

LIBER, quem (cripfit Baruch ex ore Jeremiz ,

j dttiïï;'

exercitationem: foris adfimplicium & minorum

qui ex ore Jeremix fcripfit omnes fermones Libri,

erudidonem, intus utíecrecum iäpientiæ immun-

m d

fgi

quem combuflerat Joachim Rex Juda igni, & in-

dis occultetur, foris ut mundis veritas reveletar,

J

ma!iüïï"'l'

Íuper additi fünt fetmones multó plures, quàm an-

quem Librum legere debemus, exterius ut fcien-

teà fuerant, ficut legitur Perem. 26. Baruch enim

tiam diícamus, qua fciamus vetfàri in medio na-

!

[

Scriptor Spiritus fanctus, Scriptor Patris. Jeremias

tionis pravz, & perver(e exemplo Maris : & in

(l

h

cft Pater, & Jeremiz filius et, quafi dicereturà

terius ut provideamus Dominum Iämper in con-

CH( yu

tota Trinitate. In B. Virg. bona nobis data, de(tru-

fpectu noftro. Pfalm. (5. vel legamus exterius ad

j

&a per Joachim Regem Juda, id eft, per Adam re-

imitationem bonorum exemplorum, interíus ad

WW'

r/5

pera fant, & etam plura & meliora bona, quàm

contemplationem aternorum. Jdem ibid.

h

i

ul

prius ;. multó enim Beatior fuit Maria quim A-

LIBER fignatus, de quolegitur /faie29. Erit

jl

dam, & quidquid per Adam amifimus, nobis per

u

om*/

vobis vifio omnium, ficut verba Libri fienati ,

n

Matiam reftitutum , cam mulco foenore gratia-

quem càm dederint fcient literas, dicent : lege i-

M

rum. /dem ibidem.

ftum, & refpondebit: non poffum, fignatus eft e-

wm WL*

LIBER , quem vidit Joannes "Apocalyp. $. in

nim Liber ifte, Judzis, figillis (eptem, ficut dicitur

mnopf

r

dextera fedentis inthrono, fignatum cum figillis

"Apocal)p. ; . argumentantur enim fic contra veri-

; I

F

tatem

asss

POLIAN'THE Z

330

tacem hujus Libzi Virgo fuic, ergo fterilis: conce-

LIBER monumenti, de quo dicitur 44alacb. 5.

pit; ergo corrupta eft: portavit, ergo gravata : pe-

monens ac movens mentem cogitantis ad Piccg-

u

tem. Jdem ibidem.

[/7

peris ergo cum dolore: jacuit; erga debilis: pa-

tificata eft, ergo immunda: ideo Liber ifte pofi-

LIBER nofter claufus, cujus feptem fignacula

tus eft inlatere Arcz, Desteronomio 31. ut fit Ju-

poiïimt dici feptemipfius magnalia , qux nemo

Anin

dxis in teftimonium , id eft; in damnagonem. 7-

perfedté novit, nifi flus: quante fcilicet dignita-

j

dem ibidem.

tis extititin aterna przedeftinatione ; quanta puri-

tifif

LIBER fignatus figillis feptem, id eft, obfícuri-

tatis in fua fanctificatione; quantz fanctitatis in

Ut

füa converfatione ; quantze fapientiz in noftra re-

tb

tatibus univerfis, quem nemo de Angelis, qui fünt

àn coclo, neque de hominibus adhuc in terra vi-

conciliatione; quantz beatitudinis in verbi incar-

D

ventibus, neque de jam defunctis, dignusinventus

natone ; quanue celfitudinis in. Afsumptione;

Mu

Ti

eft aperire, id eft, füfhcienter explanare, neque re-

quantae pietads in noftra protectione & promo-

ICT

ice

re, id eft , intelligere veliolvere,id eft , unio-

üone. Jdem ibidem.

tdjid

f

nem verbi cum homine affumpto explicare , nifz

LIBER, quien debet quilibet ponere in latere

m

Arcz füz, id eft ,in armariolo pectoris füi , (icut

folus Agnus. 44poc. 5.. Idem sbidem.

Bu

LIBER vitz Agni, /4poc, zr. in quoilli (oli fcri-

rzcipitur, Deaster.39. Idem. dbidem.

z

ptifünt,qui per gratiam . ad gloriam pertingunt :

LIBER fcriptus intus & foris, 4pe-. 2. ineoc-

li,

nim intus fccipta fünc omniuin virtutum, dono-

T

li

qui Libervice Agni eífe dicitur, quia bonum cae-

Li

]

i

rumatque charifmaium genera.: foris v ero omnia.

lc(te, quod divinitas juftis reiribuendum prade-

m g

ftinavit, humanitas difpenfavit; quam de Maria. af-

fanctz difciplinz , & morum ornamenca, & uni-

hn

veríà honeftatis, & an&t converlationis exeme«

fumpfit. Jdem ibidem.

Mi

LIBER vitz Beatis in Patria, cujus lectio docet

pla. Eccl. $. ddes sbsdem.

pna

veram fàpientiam. Jdem ibidem.

1

LIBER totius Ecclefiz. 'ldfm is AMartali,

LIBER vite, de antiquorum Patrum Abra-

€eap. 94-

ln

LIBER vitx. Jdems n Aarials, cap. vj.

ham Jetle David pcllibus compa&us , in quo tot

N

funt licerz quot vittutes. Hlvgo Carenfis in cap.24-

LIBER , in quo defzripta eft. regula noftra.

& H

D, Catbartna &enev[.in 1. fUarum orat.quam o-

£cclefiaff.

li

rationem Koma babuit in die zAnuunc. B. Vgin.

—

LIBER legis verus. D. Bonavent.in Laud.P.

DN

AMaria Virg.

A"ne 1379.

N

LIBER claufis & fignatus, quem nemo dignus

LIBER, in quo defcipta eft fapientia Patris -

Q;

terni. Eadem ibidem.

inventus eft aperire, quia nemo Mariam Plenazi?:

ll

novit, nifi filius,& cui filius voluerit revelare. Erz.

LIBER, in quo manus Spiritás fancti defcripfit

tfaml [

totam Trinitatem formando in ea Verbum incat-

Prag.in AMariala cap. 85.

pitt

LIBER Denuteronomiorum, id eft, lex fancta ,

natum Unigenitum Dei filium ; defcripfit enim in

i

lexamoris, & lex perfectz libertatis,qua ab omni

ea fäpiemiam Patris, que eft iiafüm Unigenitum

tili

.

acdr

fervitute pecc

rfecte liberat, ut necmánus e-

Dei Verbum,defczipfit etiam potentiam ipfius Pa-

tiejl

tris, quia potens fuit illud facere, & defcriplt et-

pere, nec lingua fermone, nec caro fomite, ferviat

tiCCm 1

legi peccati, nec oculus viíu, nec auris auditu , nec

iam clementiam ipfiusmet Spiritüs fancli, quia fo-

Tedi

affectus defiderio, nec intelle&us cogitatu, ullam

là gratia & clementia divina perfectum fuit tan-

li

tum myfterium. Eadems ibsdem.

contrahat maculam , aut aliquam peccati fentiat

Muj

ferviutem. Idem sbidem.

LIBER

rfectorum. Jartbol. de Pifis libr.r.

Bu

LIBER generationis Jefu Chrifti , id eft, forma

de Laud. $5. 7Mar. Virg.frutt. 2.

N

LIBER , quia Chriti facta & dicta corde re-

"vitze omnibus, quos Chriftus fpizitualiter genuit

bitg

verboveritatis. Jdem :bidem.

colligit, /deme libr. 1. de Laud, S5. 7Mar. Virg

dcpa

LIBER. miro modo illuminatus minio fangui-

fradi. 8.

nis Chrifti in paffione, & diverfis coloribus, id eft,

LIBER

fignatus , myfticus & arcanus, Jofeph

fie

of

diverfis doïqn'bus confümmatus. f'eresme.9. Jdene

cafto illi Sc fcienti literas traditus. Jfrdorms 2he]ja-

&i

slidem.

lo;f;c. in orat.de Prefentat. D. Firg.

Ti

LI-

M ARIANE LIBER X.

33rT

Md

LIBER pulchritudinis, nobilitatis,boni amoris,

LIBER ratione fcripturz : fcriptura enim L ibl

1is al h

& honeftatisomnibus eam a

fi

P

nihil eft aliud, quàm verbum inchartatum, id eft,

vDicientibus. ?oann.

Geron [erm. de Concept. B.Psrg.

chartz incorporatum, & repræf;ntat verbum Deí

m

LL2

us 8

lÀ u

|» nen

LIBER, cuj

criptor fuit optimus , utpote

incarnatum in Vireine.

m

LIBER Virgimïis. ddem ibidem.

li

i

Spiritus (an&us, qui omnium eft aztifex, omnem

habensícientiam. D. Autentu. $m famm. part. a.

LIBER , cujus Scriptor fuit optimus, fcilicet

quïï-mï N

M

.. Cdp. n

Spiritus fancus, quieft omnium artifez, omnem

at

LIBER, dequo Joannes 44pocal. y. Vidi in dex-

habensvirtutem. Bermardiz. de Buffoferm.2. de

du

INativit. B. Maris.,

tera Dei fédenus füper thronum librum, ícriptum

nv

intus & foris, flgnatum figillis feptem ; fuit enim

LIBER. feedoris, in quo fcripfit Spiritus Ginctus

um

MariaLiber in dextera Dei, id eít, in Dei prade-

feptem dona fua czceris abundantius. /dess fevom.

"n

Yntr

Ui

ftinatione & praelectione , cunctorum Ícriptus

2. de Affimilat. B. Maria,

habitibus, intus in anima & actibus virtutum , ab

LIBER generationis omnium falvandorum. £.

j

m

extra five foris, in exteriori converfatione ; fi-

dem ibidem.

i

f

gnatus figillis feptem , id eft, (eptem figuris

LIBER grandis , quia continuit in fe

hri.

h

pracipuis füz fanctiffime Nativiratis. — Jdéms i-

ftum, in quo, ut ait Apoftolus ad Cofeffen]. 2. Íunt

l

bideys.

Na m]w.-

omnes the(auri fapientiz & fcientie Dei. Jdems

a, &

ibidem.

a

LIBER generationis , habens in fe quadrupli-

cem generationem , fcilicet naturalem, fpiritua-

LIBER in dextera Dei, id eft, in ejus predefti-

r

iil

u

lem, adoptivam & generalem. Jdem ibidem.

natione & przele&ione cunctorum , fcriptus lite«

Á

LIBER generationis Jefu Chrifti. J2 i famr.

ris auteis intus & foris, quia inanima fuit plenus

parr- 4. 6t i g. cap. g.

habitibus fancttatis, & in corpore ac exteriori

TL

converíatione refulfit a&ibus virtuofis; & figna-

LIBER grandis, quia continuit divinam fapien-

tiam, cujus non eft numerus. ddera ibidem.

cus figillis eptean, id eft, Spiritüs fancti donis. 24*

T0

LIBER, in quo legit, qui eam imitatur, & dili-

0c.5. ldem ibidem.

g

git. Idem 1bidesm.

:

LIBER, in quo etiam Idiote Icgere poffünt. -

dem ferm. 2.de Affimilat. B. AMarvie.

T l

LIBER, in quo omnes poí

Fa'nt& debent lege-

n B:Vf'ï'

te, & obíervareineo conzenta.. ide;m sbid emm.

LIBER, in quo poífunt, & deberit omnes lege-

LIBER mandatorum, in quo tot funt fcripturz

re, & fervare in eo contenta, /dem ferm.2. de INa-

n

(it

quotoperavirtutum. Zdem rbzdem.

tiv. B. AMarie.

LIBER , quía continuit in fe divinam fapien-

LIBER, inquo priüs

| Prophetz defignaverunr

tiam, id eft, filium Dei, in Librzis enim continetur

modum incarnationis & Nativitatis filii Dei ex ea,

gl

fapientiadelcripta. Jdem ibidem.

& palTionis ejás & omne myfterium humane re-

Ü

LIBER ratione materiz,antiquitüs enim mate-

demptionis fiendze per verbum Dei.. /4esm ferm.

MCUP.

m

rialibrorum fiebant charcz de lieno, id eft, ex cor-

2. de Affimilat. B. AMMarta.

LIBER mandatorum Dei. Jdem fermon. 2. de

fs

m

ticeillo arboris fübtiliori, qui eft medius 'inter cor-

d

ANativ. B. AMaria.

&

ticem exteriorem grofiilm&lignum » qui cortex

medius & fübtilis dicitur Liber ; unde à tali mate-

LIBER, quem compofuit Deus , & tradidit le-

d

ria Liber eft dictus ; qua matería bene congtuit B.

gendum, non folium Judais, fed omnibus homi-

u^

Mariz , quia facta ett media feu mediatrix inter

num gereribus, ufque in finem mundi procrean-

Deum & hominem. |Jdezm sbidem.

dis. Jdem tbidem.

7 d

LIBER ratione materiae, quia ficut Libri przci-

LIBER, quem przcepit Deus fervari in latere

put notabiles quoad materiam feu chartam fiunt

Arcz, Denuzeronom. 31.1d eft, in latere mentis no«

áh $u

de pergamenoà pellis carnofitate, ab aquofitate &

ftrz per devotionem.. /dem tbidem,

j J

LIBER vitz , ia quo, qui inventus fuerit fcri-

füperfluitate purgato ; fic Maria purgata fuit à car-

»

nofitate peccati originalis , ab aquofitate fomitis,

ptus per devotionem falvabitur. Jdems:bidem.

gl

»

J

al

Jl

& à (üperfluitate quoad dire&tionem actualem o-

LIBER vivendum. /dem zbidem.

jn

mnium cogitationum in Deum. ldem ibidem.

LIBER fadoris, in quo fcripfit Spiritus fan&tus

Ü

qU

Íeptem

4

p

POLTANTHERH.

Ícptem dona füa.ceterisabandantius: 24anrit. de

LIBERATIO, matezie dammaionis.. Jaecbus

J

Adfoneb.tn AMartalt orat..2..

j

j

Tuil

Filavo! ata [erm .19.Corana nous B. AMarke.

li

LIBER, in quo ftuderedebent die acnocte, &

LI'BERA'Tï()ïpü:tüs,dblorifiCi.( 4dem: im Mae

adícribi per devotionem, quicupiuntadatermam: rfali orar. ..

.d:m [11

viampervenire. dew ibidem.

LIBER ATIO)fufþiriumm acegemituum. Idema

LIBER vitz, in quo. omnis, qui inventus. fue-. $r dMoriadt orat. 2.

Ui

xit fcriptus, flvabitur. Jdems ibidem..

LIBERATIOà genxti

bus Z;zcoä,.ää';:mc/:.a-

[73

LIBER generationis Jefu Chrifti. S.7fomar. vat.de Natrit. B.Firg.

Wb

de Villa »ava152 Conc..1.de INantv. B.Vire..

LIBERATIOX3moüti Eem ibidem.

d

[77

LIBER puritatis.

ito Dei. intus:, & foris:

EIBER ATIO'conceffa à Deo roft longamma-

lm

fcriptus, À virginibus

3

d

du£ perlegendus, in eole-

ledictionem. 14ems ibidems..

[

genda (an&timonia; pudicitia, charitas, manfüe-

LIBERATIO homin.L& natarz noftrz. fa.

tiido, humiiizas,,d'cnique- omnin: virtutum; ple-- vit.deVla Probuta f£«m.2. Corona nova. 8.AMar.

It

niffima plenitudo.. /dess Cónc..2.. de Miunnciat..

5

Liberatrix.

. Fixg..

34f

Libera.

LIBER ATRIX defideratiflinia 4 fluctibuspro-

. li

cellisque agiratorum.. D. Ephren. 1n fertpon.. de

Qp

EIBERA,,EX:qpavnatus:c&dïlbffussl'läachf,, G-

Land.. $3.V irg..

,

8 u

| neceHïta:iEus

lat.4.. $.. Procine im onat.. 6 quae[T de Land. B..

LIBERATERIX eotumr, qui i

TiG

AMaria, Virgsn..

. verfantur, à Deo.conttituta. $.. Zo..D'amnjïlm Pa-

&gäf:l:

- facl.. B.Pirg..

BIN

Liberatio.

LIBERATRIX noftra, abomni nos liberans

PunTf

LIBER ATIO captivorum. D. Epliren inferm, tribulatione,, & confundens: omnes inimicos no-

A

de Laud. B.Ving..

firos.. Jdem ibidem..

b

LIBERATIO corruptionis.. Sergim'äerop;, LIBERATRIX fervorum: füorum: ab» omni

fit .

ánorat.de INativit..B.Varg..

damnatione iridie judicii. /dem 1bsdem..

L

LIBERATIO lachrymarum Eva;. 2401

EIBERATRIX fervorunx füorum: ab: ompi

Jeny

i.-'n,/J/mn.,adeJ/ïrgin,:agud'Nammclnmæ:deaw tribulatione. /dem tbidem..

—

gyiïi'&le(

Tianum..

LIBERATRIX fervorum füorum à pä(ffo'n

tl

lis.

: LIBERATIO À delictis mortalibus errantibus.. num: malorumque Diemonumy illecebris:. 7dem»

AS German. Confbant.orat.1. ia Prafent..B.Varg.. ibidem..

- lg

LIBERATIOEEva.. $. Poun..Dama[c..Can.1n

LIBERATRIX noftra: 4 damratione: in die

'&'fif:n

aMununc. Deip..

judicii. . Zofeph bymn..in MMarinli..

r

LIBER.ATIO lachrymarum Evz;. /dem ibid. — LIBERATRIX noltxa. ab omni damnationis:

t f

LIBERATIO' opprobriorum Evas. /desz erat... fententia.. /deme sbidem..

fétorie

2.de Dormit. B.YArg..

LIBERATRIX omnium: noftrum à. tentatio--

Pottois

LIBERATIOnoflra à periculis.. .. 7025 Dia-.. nibus; periculis& tribulationibus, dumillam cum

m

ma(c.1n Paracl..B.Farg..

affectucollaudamus:. Jdezm Pideme..

Tiv

LIBERATIO inferioris: creatutze; Jdsota de P..

LIBERATRIX captivorum..

D. Arfehr. iv

Omll

Firg. Part..3. Contemplat.r..

- Bfali..5.Virg.part.i..

t

LIBERATIO inferioriscreaturz; Jdiora:m fsa:

EIBERATRIX in gcti'culis;.?li:bdbr;äaþarü

Ti

gontemplatione: deFirg.. Maria..

Imperator in Poémate B. Virg..

Pt

LIBERAATIO captivogum.,, 5 24felmue Lac..

LIBER ATRIX vociferantiumpeccatorti: A

PM W

per Salve..

29 Mlber:. Magn. in. JibE Mar . [wper iibr.. fu.

liy

LIBERATK» &aptiVonun.. D. Bernardis qw;

LIBERATRIX?peccatotum-" Bartliol..de Pifisi

kgy

Mueditat.deetiff. faper Salve Regina..

lib. 2.de Laud.. SS. V irg. frutt. 6

Bu

LIBERA TIOinfirmorum;ZPeoderss La(Garís:

LIBERATRIX Populifide]is demanibusDz-

whthm

Jingerator a. Ck;f..adäS.De:'garmm

V (llDe]

monum. .. zdptenta t2 [um.part.A. tir,,lx--:ff?!?-f':

—

EEE

MARI;HV..£4 LIB?ER. 5f

m

113.]

$h

LIBER ATRIX in Chrifte morrooram. ]

LIGNUM plant.tuta (ecus decutfus aquarun ;

Jrub.hbra. de Vdimrac, B.Virg.inUrnicetocap. 6.. ideft,(ccus peccator:s fluxibiles, quafr aquas pe-

nl

LIBERATRIX potentiffima captivorum, /- nesquosficmiter radicata eít affectu compafiso-

dem lsbr, 3. de AMiraculir. B.Virg.inUrticeto.

nis& mifericordig. /dese ibidem-

um h

LIGNUM propter foliditatem. conftantiz

Libertas.

plantatum per ftabilitaten fecus decurfus aqua-

EIBER'TAS jucunda. D. Ephrex. v ferne,

n

faud. B. AMaria Vire.

de rum per fapientiam & gratiam , Scriptura fiqui-

dem nomenaquz fumit pro fapientis magnitu-

j

LIBER T AS infezioris creatuez. [drora $s fs

dine; pro gratiarum multitudine , pro (criptura-

'Qnt?mpl. deVirg. Maraa.

rum diver(itate. Jdem cbidem. .

lnas

LIBER T AS Creaturz inferrori à Deo zdifica-

LIGNUM , quo duleorata e€ aqua amara.

zi

a. Jdiotade Be«Virg. Part.7. Contempl v,

Exod. rg. 1d eft, multiplzx n iferias v»l uibulatio,

Lignum.

T

qua totum mundam refpe:fit prima mater. Ete-

LIGNUM vita. D. Ephren.sm ferm. de Laud, nim Beata

Virgo amaritudinem noftre perditio-

B. d. Varg.

nis convertit in dulcedinem: (a!

utis zternz filio

fuo benedi&to mediante. Idem iDidem..

LIGNUM vite, plantatum fecus decorfus.A-

if

Gparum; foncis-S'piriws Vi

LIGNUM vitz , quia fi Lignum vita viridius

im INatuvit. BVarg.

E. S. fo. Chbryfofi.orat.

eratcateris Ifgnis ; Beata Virgo: (anc&tior eft ezre-

C

al

LIGNUML, inquo vitzatbor eff inferta.. D. tis San&us 5.quia vicor dcügnat*f*an&itatem,non

mfl,l;h

aup n fer. g. de Nat.Dom. quieff g detemp.

emm data eftad menfuram ei gratiá , fed faper-

LIGNUM: bonz umb:z filiorom; füb quo te-

excell:nter datam eft ei 4 filiofuo; quicquid dari

ni l

gmntar malti.. $: d. Cret.orat. 24 denunc.

jotuit purz Creatura. Jges ibidem-

ii

LIGNUM. facrofan&tum Paradifr , ab: ipfo

LIGNUM plantatum;juxta deeurfü: aquarum..

D o plantatam. "dAnonymus: in. ZMenatt: Gracor.

, Jdemerat.z. de INatrvit, B. Maria.

Mie g. Martij..

*

LIGNUM:vitz:, exquo: non Ículentus fru-

p6

77

LIGNUM;non PUE!'CGECDS » que eoxruptibnis: étus, hominibuique letifer (uppllnhläViG fed po-

p 36

peccati vermem haud' quaquam admifir, exqua. tius eterne vita fruitio. /dem in-&äxtfcz's Grá-

fpirirale triburial atgne Altarenonex lignisimpu-

córupa fono T.

tkibilibus., (edi ex intemeraco uteto: Deo extrü-

LIGNUM.vite , quod frucfumfüum prafini-

if

.

étum.. $ Jo: Damafc. ovar- 4.de Natiost..BAirg.

tofaotempore dedir, boc eft , Deum incarna-

LIGNUM: £ u&iferums, quod dedit pomurn.

tuto, atque ormnium vitame Jdemz orat: r de Na«

faluciferam ,ideft, Clhriffunycontra Pornumin-

tioit. B-Marie.

x p

toxicatutm.roxice inobedientiz , de quo dicbum:

LIGNUM:. ex. S Anna gcrmihany,«quod"meæ

füerat Áda : in'quacumquediecomederi:,mor-

diovelut in Paradifo produxit fru&um veré divi«

d

te morieris,in gloriofiffimo enim Beata Virginis:

nutp.. S Jofepb. Hymn. inmariali-

ni::rw

pomoinventaefttheriaca, quatoxicum illud: ef-

- LIGNUM. vite. 5. 4dpfelmus Lucen[- [uper

fugatumeft , iffud benedictum porum eft pul-

Salve R egina;.

s

cherrimum vifir, d:lectabile tactu ,. fuaviffimum:

LIGNUM(femper viride. D. o [elm.an bymn»

&, B. DezGenztricit.

.

v,,lf-f"l"u

olfadu, (&num guítu:, & fanativunveffeétu : &

Bea:a V.rgo. hocpomun benedictum obedien-

LIIGNUM: vitz in medio Paradifi. /dem i»

"

tie fiderconcepitsquo fublarum eftde medio no-

AM:editat. B. Virgs

jl

LGNUM , ulcherrimum:. quod vítar & falutis:

cumentum:pomi.illius troxialis: /dioze: de BJ'irg-.

Part. 14« Contempl. j

' mcr—uit-'pomara'fï'üEuäum.'. D. Bruno Carth. ferm..

LIGNUM.humile , quod Deus:exaltavit;duny

de Affumpt. B.Virgs

y

Beatam Virginem elegitin Matrem fuam& Ke-

LIGNUM; vitz- in; medio Paradifi..| Perryr

j

ii

ginam Paradifi & hocmerito ejus humilitatis,fi-

Ble[. ferem. 18-.

cut huiliavir lignamíublime; id.eft; diabolum;.

LGNUÜM; vivificunr vitz renendum ample:-

nmme*

&cndumq; qux vitam mundo pepetit, &cémun-

qpi fuperbiendo voluit exaltari. Jdez» ilu'dgm,

e»

,'

M!f*

*

POLTAN'THE .

z

324-

tl

:

do recedentibus vite fübfidia donat.Perres Diac.

tiz, plantatum pto ftabilitate fecus decurfüs aquä..

tl

"

rum; pro fapientia, vel gratia, vel (criptura: aqua-

irm. in Affumpt. B. Mar.Virg.

pun,to

LIGNUM vitz, quod folum

fuitdignum pof-

rum pluraliter, non unius aquz, pro fapientiz ma-

ä

w

gnitudine, pro gratiarum multitudine , pro fcri-

tare fructum falutis. D. EEfnard. ferm. 2.de Ad-

DpEurar

un

Ui

1 diveríizate, quod fru&tum unicum &

hn

venttt Domtnt.

LIGNUM benedictum, per quod facta eft j-

fingularem fuum, id eft, fibi foli congruum , hoc

fs t

lcinf

ftitia Sap. 4. de Diabolo & hzrefibus , unde cani-

dicitur pro fcecunditate dabit, non reddet pro vit«

i,

turei: Gaude Maria Virgo , cunctas haerefes fola.

ginitate, in tempore füo pro gratia fpeciali , quia

"

ab ej

st mj

interemifti ; nam per fractum ejus captivi detenti

us fan&ificatione incepit tempus gratiæ. ;5

in limbo à Diabolo, licet injufte fant liberai , &

dem ibidem.

inni

n

re:probi jufte damnati, unde & quique fideles tam

LIGNUM exigutum per humilitatem,cui com.

mittere debent homines animas fuas, i eft, vitam

um

Matri quàm filio benedicunt. Kécb. à $. Lamr. de

naturz & gratiz, ut fic tranfeuntes mare, id eft,

if h

Laud. SS.Virg. libr.12.

lIN

LIGNUM, cujus radix, id eft , cordis intentio

mundum per ipfam , quz navis eft, liberentur à

tiof

aperta eft ecus aquas fcripturarum 706. 29. quia

naufragio, five diluvio peccatorum ; ipfa enim eft

& n

confervabat in corde fuo, quicquid de filio diceba-

Arca No&, de quaad literam iftud legitur Sap. 14..

tur. Jdem ibidem.

exiguo ligno credunt homines animas füas , &

^

ag d

LIGNUM, de quo dicitur Ger. z. produxit

tranfeuntes mare perratem liberani f

untperipfum

limuy

D

Dominus Deus de humo omne lignum pulchrum

fiquidem lignum, id eft, Arcam, jufte falvacum

eftgenus humanum in tempore diluvii, fcilicet in

D

vifü, & ad vefcendum füave; fiquidem B. Virgo

defignatur per omne lignum pulchrum vifü, &

Noé , & filiis ejus , qui in toto mundo inven-

M. n

-faave olfactu & guftu, quorum (cilicet lignorum

& fünt foli jufti, illo diluvio inundante. /dem?-

lo

bidesm.

Wij

multitudo innumerabilis , imbra fanabilis, fru-

F'iïxæ

LIGNUM humile, dequo Dominus Ezech,

h

wef

lo

as incomparabilis , diverfitas inenartabilis , fa-

fümme delectabilis, ex quo vel ex quibus ha-

17. Exalavilignum huuiile, fcilicet B. Virginem,

POI'

bemus

fructum fructaum, in quo fapor omnium

quz exaltata eft. merito humilitatis fuze 1n Ma-

M&[c

Wg.

faporum , plenituäo omnium virtutum, & innu-

uem Domini, & Reginam Paradifi. /dems 1-

bidem.

w

merofitas , vel univerfitas gratiarum. /dem ibi-

?

desm.

LIGNUM plantatum fecus decurfus aquarum,

ml

LIGNUM, dequo dicitur Ezecb. 47. non de-

P(alm. . id eft, fecus peccotores fluxibiles, quiaa-

«

H,"an

fuet folium ex eo, id eft, verbum ejus ; non erit ir-

qua popu.li funt, 4droc.17. penes quos firmiter ra-

a plena vera fapientia; vel

dicata eft affe&tu compaffionis & mifericordiz ;

i

VL

,f,xv;

ritum, fed fingula verb

non defluet, id eft, deorfum fluet, quia nunquam

$

unde cum Ápoftolo , imó verius quam Apoftolus

ftriln

dicere poteft illud , 2. Cor. 17.

locuta legitur de terrenis, nec unquam pro ipfis

Quis inxïrmatur-,

Bu o

&c. Idemibidem.

-

Ti

Datrem aut Filium creditur exorafle, & non defi-

ciec feu&us ejus, id eft, Chriftus, qui eftimmorta-

LIGNUM pomiferum, faciens fru&tum juxta

fi

12tt

-

lis, & qui manetinteger, licét quotidie Sacramen-

genus füum: cujus femen in femetipfo fuit füper

Wnllü'

Md

taliter comedatur, & per fingulos menfes affert

terram, Ge. 1. fuit enim Maria lignum pomife-

*"lifem

rum, quia ejus pomum fuit Chriftus Dominus;

rimitiva, quia ciim menfis dicatur à mene, quod

lY

eít defeQtus, ipfa per fingulos menífes, id eft, fingu-

contra pomum toxicatum toxico inobedientiz,,

Vi

xqupl-

los defe&tus noftros fupr

;let, quantum eft in fe, &

quod Diabolo fuggerente primí parentes come-

l"þyï()a

derunt, de quo przdictum fuerat Ada, Gez. 2. in

"

cim fit mater perfectionis & fertilitatis,& cuilibet

Ts

defectui noftro profert fructum convenientem.

quocumque die comederis, morte morieris ; fecit

Qs

n

Idem ibidem.

autem fructum juxta genus füum , quia Virgo

M

li

Chriftum hominem fecit confentiendo, ut de ejus

LIGNUM, dequo P/Alzr. r. etit tanquam

rj*]äln (]Jm

fübftantia fieret verbum caro, & verus filius Dej,

gnum, quod plantatum eft fecus decurfus aqua-

i u

rum, quod fru&um fuum dabit intemporetuo;

verus homo ; & hoc juxtà genus füum , id eff, be-

NY

Maria enim dicitur lignum pro foliditate conftan-

nedicta benediGtum, tota pulchra pulcherrimum,

hi

i

tota

"EEE

MARIANA LIBER X.

32

clorix

"tf

tota dulcis dulciffimum, tota odora füaviífimum ,

tiz in praefenti, vita

o

in futuro j füit autem

ul

tota làpida fapidiffimum, tota delicata dehicatiffi-

B. Virgoin medio Paradifi terreftris,(cilicet Eccle-

mum, to:a colorata coloratiffimum, tota vivifica

fiz militantis, vel in medio Paradifi caleftis,id eft,

ipiirm

vivificatiffimum, tota medicinalis medicinaliíTi-

Ecclefiz triumphantis , ob communitatem, quia

M

Q uont

mum. Hujusautem ligni femen in femetipfo fuit

B. Virgo communiter omnibus fractificavit Chri-

pun i

fuper terzam, quia aliorum lignorum, id eft, mu-

ftum, Ícilicet Angelis, hominibus inlimbo, prate.

Mi

liecim fernen, ex quo fit fructusin fe, non ett, fed

ritis, prxfentibus & faturis. Jdem sbxdem.

inalio, hoceft, in vixo, quia fructus, 1d eft, Puer

LIGNUM vitz, ficut enim Lignum vitz visi-

ia

ex femine naícitur utriuíque, (ed hoc benedictum

dius erat cateris lignis; fic Maria fanctior c«teris

g

lignum in femetipfo, ideít, in f folu habuit & fe-

Sanctis, quia viror defignat fanctitatem, non enim

tnoutt

men & Éructum, quod utique eft fuper terram, id

ad menfüram data eft ei gratia , fed faperexcellen-

;,iicfr,fr;;

eft, humanam naturam, & hoc exuperat omnera

ter datum eft eitotum, quicquid purz dari potuit

fenfim humanum. Jdeem sbidem.

creasurz., Jdem ibidem.

-

Fïzgïe, »1

LIGNUM, quia per contemptum mundià ter-

LIGNUM fructuofum. D. Bezavent. in ff:—

raabíciffa, & per virginitatem & abftinentiam ab

eulo B.Virg. cap. i6.C9 nltim.

omn! humiore nocivo deficcata.

Arbor enim

r

LIGNUM dulcificansaquas tribulationum. 47-

bert. Magn.in Biblia Marsa fup.lib, Exodi,

181

proprié dicitur, quamdiu viret, & terre adharet,

Lignum veró proprie, quando abíciffa , & ab om-

LIGNUM viiz, proferens. benedictum fru-

nihumore deítccaza, fob.r4. . Idem ibidem.

Ctum. Gexef. 2. de quo guftans, mortem nonr

n

k

LIGNUM, quo dulco:ata eft aqua amara. Ex-

guttabit in eternum, quinimo in zternum vivet.

o

ed.:5. unde dicitur E e/. 3$. Nonne à Ligno in-

foanu. 6,. D. Bernardin, Senen[. Tam.3.[erin. j.

de gloriofo Nomtne Maria,

hie p

dulcorata eft aquaamara? Hac enim aqua amara,

maldplex miferia vel tribulatio, qua totum mun-

LIGNUM aq:as amaras dulcorans. D. «4ze-

dum reíperfit prima Mazet, fed amaritudinem no-

ntnus in [Hni, 3. p« I Hit. 31. CAD. $-

fs [x:

Xrent

ür in dulcedinem ater-

fuz perltonis con

Yv

LIGNUM, quod Spiritus fan&us invifibiliter

arfit in facrificio filii (ul,. 4dez 4n fummr. part. 4»

1 lz ^

nz ts gloriofa Virgo, filio mediante, Jdem

ibzaem.

Ht g2 CA d-

xlii i

LIGNUM, quod pra:ícidit homo Dei, (cilicet

LIGNUM imputribile, Berzardia. de Buffe

4

Elifzus, qui fignat Chziftum, qui homo factus eft

ferm. 2. de Affemlat, B. Marta.

q'ub

LIGNUM vitz in Paradifo Ecclefiz , reficiens

x

anum Deus ipfant przícidit ab a-

inea, & in qx

Dotfeé Car

naiit

tis & terrenitzati$y ficut le

[63

ituf 4.

05

[5]

Prxlatos cibo fipientize, & fübditos cibo falutatis

Keg. 6. & mnilit in uvium, id eft, in Biuxibilitatem.

obedientig, Jdems 4 [uo AMartali fertm. 2.de Co-

j

]

generis humani, rion quoad culpam, fed quoad

ronuát. B. AMaria,

u

il

poenam, quando complacuit ei, ut Virgo naícere-

LIGNUM vitz, proferens benedictum fru-

tür in mundo, & ipfa mediante velut quodam ma-

étum. Gezef.2. de quo guítans, mortem rion vide-

bitinaternum. I4em ferm.6.de INominat Maria,

i

"

rübrio attraxit ad fe ferrü , id eft, hominem , priüs

durum, frigidum & nigrum per amiffam Dei fimi-

LIGNUM vitz dulciffimum,cujus fancti nori-

j

li.udiem.. Idem ibidem.

nis invocatio procul fugat omne malgnum, foan.

yn^

:

LIGNUM vits his, qui apprehenderunt eam

Tritb, libr. 1. de zmirac. B.Virg in Urtic.cap.6.

J

LIGNUM fructiferum ob maternitatem. P5i-

quafi duplici manu, bone operationis, ut proea ,

p

1

lippus de Greve [erm. 328 12 P[alm.148.

id e't, proamore ejus, f& exerceant in operibus bo-

i (p

