liorum adoptiozem ; quatn initio habebamas. /-

Hieron.in Epiff. ffve ferm. de -Affumpt. B. 7M.V.

dem ibidem. .

ad Paulum €$. Euffochiua..

MULIER,.quz Dzmonem à ty;armid'&de-

tutbavit. . Zde»a tbidem. .

MULIER;quz Salvatorem parturiit. . /Zem $n

die

Epifi. adamicum-agrotum-deuiro perfsldo; qua

MIILIER;,.que uno tempore lztata eff prz-

Tom.9. eft imordine 7...

miis (imul & pudoris; & prolis.. D. Fildepbon[us

tmlibr: de virginitate SMarieiap. 3--

rllef !

KiUEIER,;qua divino pattu fic cespit effe Ma-

dias

ter, ut virgo facratior permaneret. . D.. Gasden.

MULIER ,;.de quafcriptum Zwea1. Bonedi-

, Af"'*

Tratti 2. de lecitone. BEuangelii..

étatuintermulicres; & benedidtus fru&tus ven-

jj

MPIULIER, veritate foxus; non.detrimento in«-

tristui , & ad* Gal; 4;.mifit Deus fifium füum fa-

wegri'atis.. /depz ibidem. .

G&ümexmuliere, factüm.(ub lege. $. German»

mtik*

MULIER. incoxmpf-a'»', -quam Déus exotrnni--

Conflanr. ferm-iu-INativ, B.Virg:-

bus clepit, in-ipfa incffsbiliter uniens fibi naru--

MUDLIER, noftra cognaza, &:confánguinea,

um

ram ncftram;. CeJarins Dialogo1.

cajus pulchritudo anitmaco immenfitatis omni«

MULIER fan&ia.,. cujus intacta:perpetuaque-

no exctevit, ut Chriftüm ipfüm ; qui fümma pul-

T

chritudo-eft, in fui defiderium attzaxeric , cffe-

d

vitginitas. /dem: Dialogo 3.-

MULIER impolluta...5, Procipsinora: 6qua-

ceritque ; ut illa.fecundam:ex ea generationem

eff de laud. B. Virg..

fine-Patre volüerit ;'cujüs etiam. corpus adeo

y

MULIER ;plantanvnon proferens mortis,fed:

fpeciofum fuit,. & tanta puritateviguit, utvel

j

vitz fru&tum pariens. . AMdez: £ orat. 4« 4 eff n

ipfamcapetet incorpoream , jmmeníamque fu.

diem Natalem Domini. .

pere(fentialis.nature Májeftátem, per unam étri-

MULIER , qux.exhominum genere trahens

bus cjos hypoftàtibus. Jdemibidem...

u

eriginem, & ex terreftti compofita maffa; ob do--

.MULIER, Seraphinisfublimior. $. fa. Da-

m n

voa[c. orat, 4.de INatyv. B; Marias

vb

num virginitatis Mater effe&a cft ejus . qui- An-

gelorum Dorninus eít.. 7em. i» erar: 6; que eff

E

MULIER, quz viram circumdcdïa,-.*gi'gncn-

d

Ngdd. B.Vrgs.

do ex fe.. Pafcbafius Ratbert libr. 2. in -idatthaó

MULIER tenella , quz abfque ulló plane viri

Evangeliuma.

m'!l!b'f"'

congre(fü concepit.. demsbidem.

MULIER fapientiflima. Símor. /4etapbr.ir

MULIER , exqua fexusomnis foemineus be-

orat.deortu,vita C Affnmpr. B.Vn'g?.,

apl

nedictionem decerpfát, exque illis in viros gratia

MULIER' naturam Cælo:un'gpgtitatc tran.

lij 5

y

i

$

POLTA NTHEE

MULIER, quz vafa vacua implevít oleo ad

tran(cendens. fo.Epifcopus vhretiuts in Tratlat.

f

dedormit. SS. Firg. M.

preceptum Eli(ei, id eft, Chrifti, vafavacua fünt

D7

MULIER Cananza egteffa de finibus Tyti, &

corda vacuata ab amore terrenorum & ab im-

Sidonis, id eft, de profundo fzcularis convetfa-

munditia peccati mortalis , lota & fincerata

M

per véram copfeffionem, & lachrymätum ef-

]ut,

tionis, quz quotidie clamatad Dominum profi-

Aj

lia, id eft , pro peccattice anima, quamin f mi-

fufionem , claufa infetius per contemptum

M

[eticorditer rransformat , dicens: miferere mei

temporalium , aperta fuperius per. appecitum

fili David, Matth. t j. Hdiota de B. Virg. Part, 14.

czleftium, capacia per profunditatem humiliras

dj

Contempl. 7.

tis & latitudinem chartitatis. Zdem de B. P Part.

M

6. Cemtenipl.15.

&

hm

MULIER fortis, quz inSa

lomone qukrcba—

tut dicente Prov. 31. Mulierem fortem quis inve-

MULIER fanéta omnino, & purä. Leo Ine

ipn

niet, fortis ením fuitcontra carnem pet vitgini-

perator inorat. de Partu B. Pirge

M

tatem, contra mundum per paupertatem» con-

MULIER prudentiffima. Jo. Geons. $s Car.

o

Grac. (uper Luc, .

vt

tra Diabolum per humilitatem , contra om-

me genus peccati per patientiam » quia adver-

MULIER, quz

ferpentis caput contrivit, ia

gJ

(a omnia zquanimiter fuftinuit, & prorfpera

eo quod vitginitatem , íimul & humilitarem

V.

omnia pro amore fpon& fui vitiliter contempfit.

DEO facrificavit. D. Fulbertus, Carnotenfié

In] Aa

Jdem ibides.

ferm 1. de Nativitat.Virgiss M AR IUA.

)

T.l

MULIER fortis, que fic DEUM emolltvit &

MULIER- fortiffima interomnes, quifue-

placavit, quod feré oblitus fuit punitionis , &

runt veletuntà principio ufque ad finem, quia

LU

vindi&te erga hominem, qua, ut ad eum, à quo

prima & fineexemplo carnem , fexum , &a-

lin

tatem vincens, virtute menitis, con(k;vavic in

NU

.

er peccatum recefferac filius,reducerét ipfam, fi-

j

"

um fortpavit, & creavit DEUS Pater ex ejusu-

nobilitate humilitatem , in paupertate hone-

d

tero virginalifervum fibi, 4dem ibidem

ftaters, inconjugio virginitarem., Radulphtts

gt

MULIER hebrea unica, qua fecit con

fufio-

Zirdens bomil, 2.1n -Annuntiat.Beata Firginis

NU

MARIGA.

Wt 4

nem in domo Nabuchodonofor fsdith. 14.. eft

enim una,id eft fingularis dignitate;pietate;chari-

MULIER, pet quam Dominus falvavit genus

LU

tate & pra(idio, eftetiam hebrza, id eft,tranfiens

humapnum. /Z4Zem zbidem.

Vtth

ad maternitatem de Virginitate,de ancilla ad Re-

MULIER . beatiffima. D. 4mfelmus in libr,

N

de Extellentia Firg. Maria Cap.u.

ln

ginam, de filia Dei in Matrem, nec aliqua ita

MULIER. circumdans virum, D, Brsetio

Cai'f

perfe&é ttanfivit mundum tranfeuntem | pet

concupifcentiam ipfius, fecit autem confufio-

thbuf. ferm.1. de laud. B. Maria.

äü!lqu,

nem in domo Nabuchodonofor, hoc eít, in in-

MULIER bona. Goffridus

DT

Nativit, Domini,

,ffü' feem. ;J in

X

J

ferno, cujus limbum evacuavit per filium , qui

MULIER fine coi

captivis Celum aperuit./dess ibidemr.

tu concipiens, fine gravïra-

! m

MULIER illa; . de qua di&um c(t ferpenti

te gravida, fine dolore pariens, /dem ferm. Lt

1I,ql

Gex. 3. Ponam inimicitias inter te, & mulie-

ANativit, Domini.

rä;mn

MULIER amióta fole. Hwgo des. Pifort

T

aem, quia conttivit caput ferpentis, quod fu-

pérbé-erigebat , exultans de homine deje-

libr. 4.de proprietat, & Epitbeti: rertzmCap. 2.

Pt

&ko, contrivit enim caput ipfius, id eft, viti-

MULIER circumdans virum, Chriftum in u-

MU

um capitale, quod eft fuperbia ,. initium om-

tero concipiendo. /dem libr. z. Ermdition. Thc-

U

nis peccati pede fuz humilitatis & concupif-

elogicar, ex Mifcellaneor. 2. tit, 1.

MULIER, de quafa&us eft vir, qui perdita

| MB*NL

centiam carnalem pede virginitatis. Jdem $-

d&

bidem,

falvet. Rup. dbbaslibr. 3. Camextar.in. ant.

Áisin

MULIER. immaculatas de qua fcriptum eft

Canzicor.

;

Eccief. $4. ubi non. eft /mulier, ingemifcit e-

MULIER inter quam, & ferpe

ntem initmi-

r 10777]

citias fe pofitutum dixit, & pofuit Deus.. /dem

WU

gens; nam ubi ipfanoneft per gratiam,non po-

4 l*'*th

teft effs niíi miíeria, gemitus, &c egeftas. /dem

libws 2 de Filor.yerbi Dei cap, i,

MU?

LU

sbidene,

"

^.

.,x

)VIJRLAN».æ DONMER X»W

tdled

- MULIER, quz fola amore Dei;id eft; Spirita

faccis farinz commiícuit , dum tres fübftantias

ttufa

fan&o concepit. Jder bib. 1.

divinitatem fcilicet, carnem, & animam unitas ,

o

thaum.

-C'ommmmr.in Mm*-

in unius hominis perfonaconc

Árcen

eY2. 6.

epit. Perrus B(eþ

i.

MULIER amicta fole. D. Bernard. ferm, de

Beat, Firg. füper ilud -Apocal. Signum mag-

MULIER fortis, quam Salemon potius pto-

l[emPïllïl

hutm.

phetando quam dubitando quarebat, cum dice-

pprim

MULIER benedi&ta in mulieribus, /4. ferss.:.

ret Prov. 3;. mulierem fortem quis inveniet

r

?

hii

12 ddf[umpr. B. Maria.

fceptrum enírma exactoris & virgam oneris ejus

JATS

MULIER circumdans viram, ideft, Chri-

fapetavit, ficut in die Madian. Z/a. s. mediante

ftum, /4em ferm.de B. Firg. (aper ilittd Apocal.

filio fortem armatum foxtiter allipavit, caputan-

lul

fignum magnum.

tiqui ferpentis conttivit, Zde»p ferm. 34.

MULIER felix, que non exploratores Hyeti-

MULIER in qua & perquam difpenfatio, &

X

richo. íed pouus forsiffimum illum expoliato-

gra'ia facramenti abíconditi à faculo in DEO

rem ftulti ilvus, qui vezé ut luna mutatur, non le-

impletaeft. /4em ferm. 52.

:

nrida

gatos JESU £lii nave, fed ipfum: magis fufcipe-

MULIER, quz przcun&is mulieribus excel-

miltint

re meruit verum JESUM filium Dei. 4der ferm.

lit incomparabiliter genere;fanctificatione,nomi-

gt

2m d jumpt. B. María,

ne,integritate virz,contemplatione , angelica fa-

n

MULIER fortis, qua ferpentiscaput contti-

miliaritate DE!, & hominis conceptione, partus

vit. Zdesz sbidem.

, ul

novirate, Blii cohabiratione, ia Czlis affamptio-

Dfoy

MULIER fortis, temperans;prudens, & jufta.

ne, Petrus Cellenfs ferm, 2« de AfJumptione

y t

4dem [erm.g«exparv.

B.larg.

fl

d

MUELIER, in maliezibus benedié&ta. /4. ferss,

MULIER, de qua fol proccffic mundum illu-

t

de Seat.. Firgin. fuper$-Ind. «dpocal, (&gnqu

minans, Zdem ibidesm..

u

d

tmaenum.

MULIER fortis,: cujus pretiumprocul eft,

&

MULIER novam profeffa virtutem. J4, ferzs»

de ultimis finibus. /4. Expofrtione 1n Cant. Can,

ul

342 Annunt. D. Marite

€Ap. 26,

"

g

MULIER pulchertima, 7de»s $n Trattatu de

MULIEK fortis, quz manum fuam mifit ad

Paffione Domins Cap.ultimos.

fortia, Petrus Blef. ferm.1.n 4ddyentu Domini.

MULIER quz nos cibavit fructu benedicto.

MULIEa imptroptie, mulier enim proprié,

m;uw!w

ddem [evm.im Nativst. Firg. deaqua dutin.

qua(i mollior dicitur, quz mollitiem fentit , quae

?

MULIER quondamà Deo promiffa, ferpentis

muliebria corpotisfut jam pafla eft.. 22e5s /eym,

antiquicaput virtutis pede contrítura. Z74. ferss.

$58 Purific- B. Virginis..

de B. V. fipev uUud J4posal.fignum Magnum.,

MULIER. fortis, ad quam fortitudo DEI ,

fn»i-!*"

MULIER fortis, quamipfe invenit, guieam

Gabriel mittituz , quam gratia, & fortitudine

ürcg""ü

fibi matrem ante mundi confitutionem provi-

plesam invenit, & parituram vetbum omnipo-

dit ; quz (ine exemplo alterus , mund: illece-

tens poteftatur, z4dam de Perf. ferm. in .Af-

mf"'ll

bras contempfitcarnisillnviem horruit, & quod:

mpe. B.Pirgsn..

j P

f

nulla alteraante eam fecit,. virginitatis padorem,

MULIER fortis, cujus fïsrtis;.ut mors,dilectio

& putitatem elsgit.. B. 4dedredus MMb bar in fern.

intantum virtutis altiffimi obumbratione conva-

HWM

qit

de B. Maria,

luit;ae & Rex virtutum, Dominus fortis,& po-

rl

J

MULIER amicta fole;. quia fo! divinitatis in-

tens in. przlio infirmus in ea fieret,. & fortisar-

fülget et, & citcumfülgeteam., & totam occu-

matus atrium ,. quod non in pace poffidebat ,

pat,& pofteam maximé iliu(trarams Celi cives

dimitterer, & 1nfirmitas hominum ad falutem

mf*fdj

illuminat. Ricbard. de $. Pitlore Expofitione s

ex €a plenatíam

IM'IM

dem..

: pcwa»niret.. JAem ab

Cantic, Canticor, Cap. 39.

-MULIEK citcumdans virum,id eft, Deurn, 4--

MULIER fortis.fzcunda;& Aporcns,.adï'-quavm :

Dn"m [

dem ibidem..

nobis confugiendum eft, quifumus inopes , &

p

: MULIER evangelica; quz panem de tribus.

inficmi, Zdezs f&id e16

yl

MU

8

PO m NTHE;E

dim

-MULIER fortís, quam querere virtuseft,in- riens dolorem '^non fenfit, «mortus -

o

ld

venire falus, ..apptchcndcrc»gau&iüm ; diligere

tionemrnon vidit. /demsbidem.

M

laus & honor tenere , &c nunquat dimittere

'MULIER illibata, circumdans DEUM gre«

(ummum bonum. Zdentsbsdens.

^

mio ventris (il.../nsocentius Papa d41. ferm. z.

"

4n Nativit. Domins.

4

viüut

MULIER fottis, quz fine exemplo ; tamfex-

um; .quam fzculum invi&i fpiritus fortitadine

MULIER araictafole, dequa Joan. 4fpecat,

wij

fuperavit.4dens iéigem.

12; : Cefar. "Ciflerc, dn [ib.7. demiraculis B.F,

Tium,

Cap.r,

ntrp

MULIER non fracta mollitie voluptatis, fed

quod fit in ea natura fexus fragilis, vcl quod mol-

'"MULIER Chananza, egreífa definibus Tyti,

giz dl

lefcat affe&u, utpote mifericordiz mater, adte-

& Sidonis: .Aaztb, 15.id elt, de.profundo (zcu«

ginitar

laris conver(ationis, quz clamar ad Deutn pro fi-

Im :'f

neritudinem pietatis, /dem itidem.

M

MULIER factatiffima. Peerss atbbas Cellen-

lia, ideft, peccatrice aníma, cujus etíam perfo-

ite

fés libv. 0. Epiffolar. Epift . 10.

*

. nam mifericorditer infetransformatdicens: mí-

MULIER fexu non cortuptt

one. -Pe?rm ZAb-

ferere mei fili David: & cui mifertcorditer ref-

tsl

pondit filius : ó mulier, magira eft fides tua, fiat

Yelen

bas Cellenfislsbr. 9. Epiflolar. Epife. ro.

MULIER à mollitie gratiz dicta, quz. cito.

tibificut vis. A&icbard. 4. S. Lanr. de land. Psrg.

mollitut lachrymis peniteniium , C fle&itur

hbr.6.

Mm,

IMULIER Czlorum Regiína, & Dei genitrix

fir

ad preces humilium, cito converttut aj rogan-

effe&ta. Zdem de Laud.Tirg. lib. i.

jite

dam pro eis Judicé &ülium :Ef enim Mater gratize

ii

& idcircó potenscità emollire peccatorem, cito

";MULIER, cui datefünt dux alz, fcilicet, vit«

fle&erejudicem,cito etiam puaire, cum-necelífe

ginitas, & paupettas Apocal.12, wt fugiat à facie

L

Áerpentis , qui .primam mulierem maledi&tio-

W

faerit,contumacem ; mollit enim peccatorem ut

titm,

pzniteat, fle&it Judicem ut patcat, punit contu-

nifabjecitGew.g. Zdem de Laud.Virg in. libr.&.

macem , utblaíphemare defiftat. — ZJelinand.

MULIER, dequa dicitarad Ga/. 4- ubi venit

—

tD

plenitudo temporis, mifit Deusfilium fuumn, fa-

gcnus |

Ciflerc. ferm. 2. de Affumpt B. Virg.

ii

MULIER fottis in fide credendo impoffibi-

&um per mulietem, fa&tum fablege, ut eos,qui

niaæql

tlier

lía,fortis in (pc;fpcranäo'inaudita, fottis incha-

tüb legeerant, redimerer, ille eniíin,qui legem de-

ritate , fola p'romxfïä czleftia defiderando; tet-

derat, fetvoslege oppreffos redemit, & fanguie

liln

omnía

contemnendo, 4dem ibi-

inem quem.de virgine ttaxerat, piOeisin ctu-

N

renaque

:

Ti

dem.

«elibavit, & (ic priusfervos libettat

1 u&itglt. Ij

Ti

- MULIER for'tis,'irwcmu.quidcmïäiüïcilis, fed

dem sbidens.

" MULIER de qua di&um eít ferpenti Gex. $.

Yetj

tamen alíquando tandem 1nventa tam fortis, ut

ponam inimicitias interte & mulierem: qua

fiif

(empet de hoftibus mulier de fortiffimis fola Dei

M

numeris triumphatit, tam pulchra, ut nec macu-

diceret, vide amicitiam fa&tam inter te, & mulie-

lam, nec rugam peccati aliquando habuerit &;i-

rem, fcilicet, Evam,; fed inimicitias ponam intet

Vg

te, & quandam aliam, fcilicet, Mariam , que

f

deo totius pulchtitudinis au&or fingulariter

f

eam dilexit./ 4dems ferm. 1. de -Affumpt. Beate

conteret caput tuum. Zdezz ibidem,

MarieTirg.

MULIER, dec qualegitut 4. Reg. 4. que vaa

Cgcm

MULIER fortis non folum fapet omnes mu-

vacua implevitoleo ad preceptum Elifei, id eft,

1 dl

Chrifti,fed plena. nequaquam , quia ficot. dicit

NU

lieres, (ed (aper omnes homines. Undé & Chri-

Timin

ftas femper appellat (e filium kominis, nunquam

Philofophuss fundit potius quimittit in plenum,

filium mulieris ; Maria namque pulchertima mur-

vafaantem vacua funt corda vacuata ab amote

lt Pum

lierum, viris quoquefuitfortíor, quia per gca-

tectenorum;id eft;ab immunditia peecati mortalis

Du ad(

lota, & refincetata per veram confcífionem

llste

tiz cxleftis auxilium ex omni parte vicit pecca-

claufa inferius

tum. /dem ferm,.2. de Affumpt.B-Firg.

& lachrymarum effufionem

"p

MULIER fortis vincendo Diabolum , mun-

per contemptum temporalium , aperta füpe-

NT

dam, catnem, & mortem, maximé aurém in eo

rius, per appetitum calefttum , hiantia per gra-

lïïlï)lt

tem

| "n

vicit mottem, quod morituta non timuit, mo-

tiz dc[ide:jam, & capacia per px*ofuqdita

hu-

E

*

MAR)ANä LIBER Xl

Z

"j

Ezltfxilitatis , & latitudi

nem charitatis. Zdezz de — MULIER fortis , quefita à Salomone , &àd

fan&isPatribus , fed tamen inventa à Chrifto ,

tande Virg. libr. 4.

Ui»(gre-

MULIER, de qua

loquitut Zotobabel 5. Eir.

quz otmnia afpera, & advería per fortitudinem

[

4. fottior vino. & rege , quod enim non potuit .

fubjugavit. Zdems dedand. Virg.libr. 11.

vinumlibaminum necaliquis rex hebrzorum fe-

MULIER fortis, quz tempore paffionis &lii

du

cit ipfa per ilium liberavit enim genus huma-

fui fola gubernaculum fidei copftanter. tenuit:

ii ,

mum , ad quod non fufficiebant legis facrificia

quia tota navis Ecclefiz , tunc ejus fidei innixa

nec przlatorum quantacumquejuftitía , confae-

eft , fcilicet ; fextz feriz , & Sabbatho Pafchali $

propter quod univeríz fideles Ecclefiz in omni

hf

'gi.t enim cornuacceraftis, dum conttrivit penevir-

ol

ginitatis luxuriam,& pede humilitatisfuperbiam.

*

"

Sabbatho ipfam fpecialiter venerantur, & pro-

n

Jdemibidem.

prerhoc inillo Sabbatho canticum ejusin miffa

MULIER exomnibus Ecc?. 7.bonis; &ilicct;

decantantur. Zdese:ibide»z.

j] pczä?

CU

nulteribus colle&ta, omnes proprietates, & vir-

MULIER gratiofa , quz invenit gratiam , &

lii

tutes bonarum mulierum in fe una , & unica re-

gloriam non folumfibi ,fed nobis, quiagratiam,

stj

przíentans. Jdezede laudeVsrg.libr.7.

& glotiam exemplo filiifui dabit Domina no-

MULIER fidelis , per cujus fidem falvatus eít

ftra. /dem de laud.Virg. libr. 2.

il

Adam, vir infidelis , quem fefellerat: iofidelitas

MULIER hebtza , advocata per gratiam ad

iqui

primx muliedis , nec ipfumfolum , (ed & totam

nutriendum Moyfem infantulum. id eft ; Chri-

polteritatem faam , undé Apoftolus dicit z. Cor.7.

ftum. Exod.z. Jdemde laud. Virg. libr.6,

San&tificatus eít vir infidelis per mulierem £ide-

MULIER.propter faecunditatem operum bo»

ldi(ävwlf'

gixtäfzä!

lem. 24em de laud.Virg. libr.6.

norum , quz nonceffat impendere filii creaturis,

dl

MULIER fortis, contra carnem per virgini-

ddem de laud.Virg.dibr. 4.

tatem , contra mundum per paüpertatem , con-

MULIER , ptopter fortitudiner, & fzcundi-

j li

n

tra Diabolum perhumilitatem & contraomne

tatem operum.. Jdemdeland.Virg.libr.2.

genus peccati per patientiam : quia advetía om-

MULIER , qua dicttur quafi emolliens he-

qum

nia zquanimiter fuftinuit , & profpera omnia vi-

rum, vel heroem : emollivit enim filium Dei ,

tiliter contempfit pro amore fponfi fui, Jdemi-

qui quafi dutus erat, antequam iucarnaretur ,quia

g*

bidem.

n

offen(ushumano generi propter peccatum Adz ;

aisin (

MULIER fortis , quxàSalamone quzrebatur

unde quafiiratus torum genus humanum trude-

"

dicente, Zrov. 2o. mulierem fortem quis inve-

bat in infernum : undedicit ei 7o5. 3v. in per-

ii

hiet; fed donec ventum eftad Mariam , nonin-

Íonagenerishumani: mutatus es miht in crude-

t Gll )

veniebatur , undé (equitur : procul, & de ulti-

lem & in duritia manus tuz advct"(aris mihi,

misfinibus pretíum ejus. 4der ibidem.

Beata autem Virgo ipfum fadum hominem e-

m

MULIER fortis, quz catnem contempfit, vo-

mollivit , & placavit, & genus humanum eire-

&mlh'lt

vens virginitatern , contra legem , qua fteriles

conciliavit. /dem delaud. Vtrg. libr.&.

,Mmmü

maledictt:: & contemnensmundum, contrale-

MULIER , quz dicitur quafi emollíens vi-

m

gem, quz temporalia permittit: & ettam fupra

rum, Mariaenim in taptum emollvit Domi-

legem , que neminem ad perfe&um duxit, ZZzzr.

num, & adhuc emollit meritis, & ptecibus

g

jlt n

7. dem de laud.Virg. libr. 12.

& meritis fnis, ut nunc majora peccata patiens

MULIER fortis , quz in tantum Deum ho-

ter tolleret, qui quondam minora duriffime vin-

fac

hominem fa&um emollivit, quod vere oblitus

dicabat, conftat enim, quod multó gravius pec-

il

o

fit punitionis, & vindi&tz erga hominem, quem

cent moderni, quam peccavetint antiqui, qui a-

j

g^

ut ad eum, .à quo pet peccatum receflerat , fi-

trociter funt puniti. /emz ibidews.

liusreduceret , ipfumfilium formavit, velcrea-

MULIER , quz ubicumque non eft , non

ufch

.vit Pater ex uteto virginis , fervum fibi, Jfas.

eftnifi gemitus, & egeftas Eccf. 56. ubinon eft

f j

4.4. undé dicit 4;. Ego Dominus creavi eum ,

mulier, ingemifcit epers ubicumque enim non

«t W

hominem. fcilicet. . 4deme de ILaude Virgénis

eft hzc mulier per gratiam nosi poteft effe nifi mi.

j u gïf

hibro 6.

letia & egeftas, Idem sbidem.

T

j

Kkk

MU-

2

POLTANTHEX4

dm

MULIER;,quia mollivit Deum, & quia emol-

redundabat. $. Zbomat 4dquin. incap. 12, AMpre

litcordadura. /dem deland. Vsrg. libr. ,

calypfis.

I

MULIER , tationo fexus foeminei ; non fe-

MU

LIER , apparensin Coclo amicta folc; lu«

y

cundum corruptionem int

eeritatis , undé Eva

nam habens fub pedibus; coronam 12. ftellarum

ld

ftatim ut factaeft delatere viri nondum conta-

o

Wa

in capite , quia fulgor. divinus fplendet ineain

&a à viro, mulier appellata eft, undé. Gezef. 3. -

miraculis. Quicquid gtatiz 1nluna fignatur, in

POH!

dificavit Deus coftam in mulierem. Jdemz de laud.

Ecclefia procumbit ejus meritis: quícquid lucis

[

Virg. libr.6.

!

refulgetin Coelo in Beatis , refettur in eam , eo

MULIER fapiens; ponens in ollacordis no-

quod Mater eft Redemptoris aperientis Januam

ftri per umpatientiam bullientis ; aquam confola-

regui caleftis, MIberr. AMagm. $m Poffulis (aper

d

tionis. /dem de laud, Virg. libr.2.

€ap. 10. Luc.

I

MULIER fapiens , edificans domum fuam,

MULIER , de qua Zsc. 1j. quz mulier. ha.

Proverb. 14.. & cujus fpecies in ornamentum

bens dragmas decem , & fi perdiderit. upam,

hi

domus fuz Ecelef. 26.. ]dem de Laude Virginis

nonne accendit lacernam , & everrit domum;

y

libr. €.

;

& quzrit diligenter, donec inveniat; habens e«

i,

MULIER fenfata , habens fenfum Domini in

nim in íeomnem imaginem, novem beatitudini-

fii

regendo familiam Ecclefiz. Ecc/.7. Idem de lan-

bus Angelorum , & una beatitudine hominis

Vif

se Virgints libr. 2.

infignitam , perdita eft una , culpá patentum;

Wi

MULIER una hebrza, quz fecit confufio-

ipía autem accenfa lucerna flammz Deitaris in

nem in domo Nabuchodonofor. 7sd;th cap. 14.

tefíta humanitatis ; everrit totam. domum , fu»

tti

MARIAÁ enim in Judith figutata , diceturuna ;

perna infimis in utero fuo fociando , nova vete-

A.

ideft , ingularis dignitate ; poteffate , chari-

tibus commifcendo; zterna temporalibus inge-

tate , & przfidio, dicitur hebrza, id eft, tran-

rendo , incorruptibilia motralibus uniendo ,

n

fiens, quz ad maternitatem de virginitate tran-

prétiofa vilibusimponendo , & (ic quafivit cili-

Nit

&.

f

iit, manens virgo , de Ancillatranfiit ad Regi-

genter , donec dragmam perditam invenit, &

[

nam : de filia Dei in matrem Deí

nec aliqua

Regnum Colorum tedintegravit. Jdem ibi-

L

dem.

ita perfe&é tranfiit mundum tranfeuntem , &

concupiícentiam ejus , fecitque confufionem

MULIER evangelica , que tria fata, id cít,

ü

1in domo Nabuchodofor;hoc eft, ia inferno;cujus

corpus Chriftt, animam , & divinitatem conjun-

xit. /dem faper wifTus eft cap. 727.

tnp

limbum evacuavit per filium , & captivisilliscos -

lum aperuit. /dzm de laud.Virg. libr, 6.

MULIER fortis, dequa Provetbiorum ulti-

[

MUIAIER, cujus pede preífus, coluber con-

mo : cujas pretium de ultimisfinibus , id cft , de

[

tritus eft.. Eiídebert. ia Proem. de INativitate

humanitate , & divinitate conjunctis hominem

Domini.

r

erditumredemit. — /demibidem cap. 192.

t

MULIER , qua fola circamdedítvirum. D.

MULIER fortis, que manus mittens adfor-

D)

damedaut bomslia a. de laud.Virg.

tia, viriliter in virtürum exercitiis defudavit. d.

MULIER íancta , & pudica, D. Besavenst. . [erm. 2.$n ZAnnuntiat. B. MariaVirg.

erm. 2. de B.Varg. María,

fui

MULIER fortis, qux ultimos fines Divini-

MULIER fedula, /4ez i5 ffeculo B. Vz'rgifz;':

tatem , ícilicet, & humanitatem , inunam pere

Tttn

[2

»

fonam conjunxit , gignendo fapientiam , qua at«

T

MULIER fexu, non corruptione. /dem s

tingit fine divinitatis ufque ad finem humani-

Ti

eculo B. Virginis cap. 7.

tatis fortiter. Jdem uper miffus eft cap. 51.

MULIER , fuper omnes mu

licres pud,ora;ta.

MULIER fottiffima , que vicit mundsm,

üj

ddera ibidem cap. 6.

Deum, Diabolum. /de»s ibidem cap. 224.

MULIER amicta fole , id eft; ornata Chrifto ,

MULIER fortiffima , quz ultimos fines Dei-

Qu

qui de (e ipfo 1pfàm ornavit, decoravit & fe-

tatis, & humanitatis , maximé à fe diftantés, con-

| -

cit roram luminofam : non fuis radiis folum ,

junxit.- /dem ibidem cap. 100.

fed & íe ipfo , undé virginis claritas in alios

MULIER largiffima ; que Dco dedit mun-

dum

MARIAN A& LIBER Xl

.n.A?r

dim & homini regnutm Coclorum, & ipfum De- . domo Regis Babylonis 7sditb 14, Mem in Po-

um. /dem ibidem, cap. 225.

Jfillis fuper cap. 1. Luc.

2031

MULIER magna, quz ad recipiendum Cee-

MULIER. amicta fole, quz vo

lavit in defer-

fl

letesf" Helileum , Dominum Prophetarum, in

tum , id eft, in Coclum à malignis fpiritibus de»

t into

reli&tum, cum duabis alis , id eft, cum glorifica-

utero, Cenaculum fecit apothecam v. fan&i cor-

D

poris fui 4. Reg. 4. ddemin Poffillis fuper cap.

tioneanimz & corporis 24pocal, 12. facob. de

yidi

10. Lac.

Voragine in mariali ferm, 4. O.

em,u

MULIER prudentiffima, in omnibus dele-

MULIER , de quadicitur in Parabolis Salo-

monis Proverb. t1. Muliet gratiofainvenietglo-

i ]u

&ans vitum , & filium füum. Zdem faper miffus

:

Mif

eft cap. 222.

ríam : gloria autem Patris filius fapiens, invenit

MULIER , qua fidei firmento tria mifcuit fa-

ergo gloriam filium videlicet Dei Patris. 24lao.

r

ta, id eft , diviaitatem, animam & corpus. /Zess

de In[nl. incap, 2. Cantic.

jt Ut

sbidem cap. 34.

MULIER amicta fole. fam. Thaulerusintre

domy

MULIER,, quz in Coclo amicta fole appa-

atu de 1. Cacitatibus cap.u.

ho

tuit , in fplendote divino coronam 12. ftella-

MULIER gratiofa , quz in terris quidem in-

Z

tum, hoc eít, clatitatis Sanctorum reftaurata

venit plenitudinem gratiz; nec non in Ceelis ple-

lonit

tuina habens in capite. Jdews $m Poffillis [uper

nitudinem glotiz, Erz. Prag. in mariali cap-36s

XEeOR

€4p. 1. Luce.

MULIER. hebrza , quz fecit confufionem

J

MULIER ; quz in Eva perdidit dragmam

in domó Nabuchodonofor , id eft, Diaboli, qu

caput ferpentis antiqui contztvit, && cervicem

w

decimam , ad imaginem fummi Regis inigni-

Dojte

tam , & accenditlucernam , flammam Deitatis

Holofernis amputavit. Zdem i» marialicap.17.

h

operiens in tefta a(fumpta humanitatis , infun-

MULIER gratiofa, ad eam in cunétis confu-

usän;:-

j

dens liquorem pinguiffimum devotionis , & e-

gientibus. Barrbol, de Pifis lib. 1. delaud. Virg.

verrens domum creaturarum Dei ,donec inven-

utin $.

'

i

tam demonfttarer, & in ipfa inveniffe (e gaudens

. MULIER Sichimita, in Diaboli proftratione.

]

ii.k

eum , quem diligit anima fua. /dem ?bidem.

ldem lib.1. de land. Virg.fruél. z.

MULIER , que lucernam accendit, per quam

MULIER Sunamit

bidem.

js per pictgtcm. ldemi-

17 i

dragma decimainvantaeft, /dez fuper raiffus eft

man

€4p. 197.

MULIER Thecuites; in obíecratione. Z4ezs

MULIER , qux non fra&tura fexus, vel pu-

dbidem.

MULIER inter omnes creaturas benedicta,

guni

doris, fed proptietate pietatis fingularis herum ;

,iäl&xa.

vel heroem fümmum emollivit , & flexità duri-

cujus pretium procul , & de ultímis finibus iano-

hi

tia , quaadver(abatur nobis , quando piis lachry-

centiaícilicet & puritate. 24nzonius Pocq. ferms

mis & devotione flexum mollicarneinduit. /4.

4« de Concept. B.Virg.

ll

MULIER fapiens Avellana , quz Sebzcaput

r fof'

15 Poflillis [uper cap.:o. Lac.

Dominum fn do-

"

MULIER, quz fufcepit

in Regem David conjurantis , popofcit amputa-

mum füam, /dem faper vaiffus eft. cap. g1.

ri, & amputatum David obtulit Principibus, in

MULIER , qus ttia (ata, id eft , corpus & ani-

füorum liberationem. JZem ferm. $.de Concept.

n DNW

B.Virginis.

d

mam , & Deitatem conjunxit , per quod natu-

tam in primum, imó fuper primum ftatum infti-

MULIER una, quz ferpentis capite contrito,.

xm:qw

tutionis reduxit. /Zemibidem cap.195.

confufionem fecit in Dome Nabuchodonofor,

mhllflïf'«'l

MULIER , quia reifericordià emollita, mollia

Jdem ibidem.

j

m

n

enim fenfit de nuptias celebrantibus , qui ex pau-

MULIER, qu£ circumdedit virum, D.Lawr,

pertate vini , in proximo manifeftanda , vere-

fuflinian. ferm. de AAununt. B. /MariaVirg.

n

hu

cundati fuiffont. Jdems im Poffillis f[uper cap. 2.

MULIER amicta fole, id eft; veritate folari,

j

0unnis.

t

j

fapientia & charitate Chriftí ; habens fub ps-

MULIER unica, quz fscit cenfufionem in

dibus lunam , id eft, temporalia , & creata, &

n niü

Kkk a

ftans

j

POLTANTHEJ

Iifi

-üa*as' ii Coelo, id eft , infuper cocleftibus mente,

in quantum fcilicet ipía procutavit congtepatis

& contemplatione ftabiliterfixa habensin utero,,

Apoftolis,& aliis, in quibus tunc erant nüptiz Ec«

E

id eft , in vifcerali, &c maternali affectu filium

clefiz, vinumipGusgratiz. Jdem n (unaem.

u

Dei, & totum myfticum Chriftum , hoc eft, ca-

4 tit. 1. CA p 4.2;

E

: pgrt.,

v

putcum toto corpore electorum, atque trium-

MULIER fortis, cujus pretium deultimis &-

v

phat de Dracone Rufo , habeute caþita Íeptem ,

nibus; id cft , divinitate; & hum:mätste' copjun,

gl a[

& cornua Decem , id eft, rriumphat de ^ iabo-

Qtis. dem $n [umm. part. 4« tit. g. cap. 44-

lo, qui principium eft omnis virulentz malitiz.

MULIER . magna , & fortis. Idem iz fumma

jm

D. Bernardin. Senenfit Tou. 3. [erm. 2. de gloriofo

párt- 4«tit t5 Cap. 2 2 qUoÀ eft de canfit , ob quas

a

ANom. AMaria.

Deus futt cttm María..

MULIER amicta fole, quia;illa ip(a divina fa-

fim

MULIER , quzlucernam accendit, pez quam.

Y

pientia; qua Deus ab ererno mundum fibirecon-

dragma decima reperta eft. Luc. 1. Mem in

ciliare difpofuit, pleniffima fuit ; quam non fo-

fs. pavt, 4 tit. 15, cap. 44

D

lum perdivinam revelationem preícivit, verum

MUYIER, fine quaingerifcit eger. 7dez im

M

etiam cuncta, qua'ad incarnati verbi Dei myfte-

fumm. part. 4. tit. 15 .cap. 2. quad. I/ïrgb. AMariaef£

tia pertinebant ,.certo experimenro cognovit. 4-

AMatar noffraquadruphiciter..

Dd

dem Tom. 2. fermn. g1.

MULIER digniffima , cujus pulchtitudo., &

f

I

MULIER bona. Jdem Tom.1. ferm. 55.

fpecies. e(t in. otnamentum domus. (az ; domus

Tr

MULIER divina:glorizfociata, /dem 7om. ;

fuperna , domus. totius triumphantis Ecclefie ;

i.

ferm. de Affuenpt. B.Virg.

ficutfol oriens in. mundo in altiffimis Dei, cft

DI

MULIER evangelica, qua: lucernam.accen-

in: ornamentum: torius. mundi. fenfibiliss; undé

ün(

M

dit, quando virginitatis exem plumlabili mundo

divinus Dionyfius veriffimé docuit, quod: etiam:

dedit , domum evertit, quando.per. mentisin-

furami crdines. Angelorum ; "Throni, Cherubin,,

fj

duftriam inomnibus requiem quafivit ,. & nuf-

acSeraphin purgantur , illaminantur , ac perfie.

Im;

quam: niíi in: dragma perdita , id cft; in Deifa-

cientur ab ca , multó preclatius fine dubio ,.

lii

pientiainvenit. 4dema ferm. i. de confenfu Vir-

7174ali.

quam inferiores ordines à quocumque choro lu-

Mi

petiore, (ecundum quodipíaunica , & incora-

hus

MULIER fortis, cujus: pretium procul & de

parabilis virgo, inomni fapientia , fcientia ,& di«

m

ultimis finibus;. quod. eft Chriftus , de finu Dei:

vinorum notitia fecrecorum , insomparabilitet

&4'(

Partis; qua füa fortitudine Diabolum fupplan-

fuperat aniverfoscives Cocleftes, Dionyf. Cartb.

M

tavit , ficut. Gezef.. $. deipfa myflicé fcriptam,

lib 4. delandib. Virg. art: t5

l

eft :: ipíà. conteret caput tuum.. ldgma. Zom. .

MUELIER falvattix , vita redditrix , oppofitis:

Jisc

ferm. $2..

-

omnipo qualitatibus 4 damnatrice illa mortifque:

n

MULIER . immaculata.. /ezs Tóos. 3. ferm. r..

indu&trice fzmina, adormata. Jdems libr. z. t

«

de gloriofo.INom. AMarias.

]reo: 7Mariaart, 12i

:

MULIER fupra omnem creaturamr;. exaltata..

MULIER ,ex quanafci voluit;

& caro H;zmar

ddem [evm. de 7: verlis; B.Virg..

nafieri verbum nontecens,. fed.eternum, nom

&f

MULIER amicta fole;. fub.cujaspedibus lu-

tranfiens, fedipermanens., & immortalitatis glo--

na, & in.ejuscapite corona. duodecim ftellarum;.

tiaprefulgens. quatenus Ada pravaricationem,

'"RHPI

"dpocalypf, 12, D. Zintam. in fnmm. part, 4. tit:.

n

E$. 64p.. 20..

BiFirgs.

deleret. C/andiusRap. Celeff. fevm2: de Concepts.

MULIER: Beata.. ZZeszbidem..

MULIER ; quz; facro tefle; eloquio contri-

MULIER evangelicasquattía fata idieft,core.

vireloquium vickort calce Draconem ,. & mulie-

N

pus, animam: , & divinitatem in: una per(ona:

bre fimul diluit epprobrium ,. ac fümmi Im-

x

Chfficonjunxit. Zd£p £m [gemmn part. 4.. tit; 15».

peratorís: fun&ta: parcibus ; & officio ,. tatta«

DDGP(

eap. 44 .

reas. profligavit. Damonum: legiones , ac glo-

ET

MULIER fbrtibrlgpodämmodomino g;äriæ,g

rio[um.ï de Diabolo referens, triumphum ,. ge-

nus

Clmfaþ

L

MARIANAA LIBER XL

"

mos

ntis humanum ab inferis liberavit ; & ad 'opra-

dum ex nihilo creavit, füz ipfius magnificenuz

p

tam zternz beatitudinis civitatem , fandamque

nuncium. $, Z4udreas Creten[i orat 1. de dor-

spit.B.lirg.

m.yu:,

Jerufalem reduxit; non quidem gladio pugnans;.

