byter, quem Virum acumine ingenii, copia-

que diffecendi, ac pietate fincera erga Dei-

Sophronio Hierofolymitano pertractarem.

SERGIUS Hierapolytá, Vir inter Gracos

$46

param Virginem confpicaum appellat Jufti-

nus Miechovius Zom. ;. in Lstantas ILatre-

literis, & praclaris animi dotibus illuftris,

enituit circa Annum falutis reftitutz :64.6.

tanas difcur[. 2. loruit circa Annum Domi-

nicz incarnationis 6oo. fcripfit fermonena de

fcripfit de Natsv. B. Zarie V'irgin. oratio-

. Maria Deipara, qui extat in Brbliotbeca

nem, five homiliam r. quam citant Canifius

hib. 1. de D:ipm';z cap.ii. & Coccius Zom.t.

n

magna veterum Patrum edition. Colqnien.

dom.6.part. 2.

Thefauri Catbolici pag. 307.

66o

600

SEVERUS Alexandrinus Patriarc

ha; Vi£

LEANDER Hifpalenfis Epifcopus, [ que

£umniltariffime ant? etiam quàm Pontifex ef-

& fan&itatis glorià & fapientiz nitore cla-

riffimus, florebat Anno à falutifero Virginis

fet, ufüse(t S. Gregorius Papa | Vir in fanch-

tate, & doctrina comprimis fui feculi Viris

Partu 66o. prater Expofitionem, quam fcri-

meritó conferendus ; floruit circa Ánnum

píit in Sa/utationem adngelicam, 8 Canti-

fncarnationis Dominicz 6oo. fcripfit regu-

cum Magsai(icar, in libro de ritibus Baptifmi

]am atque inftitutionem Virginura, editam

& precibus Abecedariis Syrorum, qui liber

extat Tom. 7. Bibltotheca magna veterum

Moguntiz typis Joannis Albini 1616. quam

arz Virginis laudibus ornavit.

Patrum, non paucis Deiparam Virg. per-

Dej

R

honorificis laadum titulis commendavit.

g

60f

'

EGORIUS PAPA, hujus nominis I.

1e & cognomine /44g245, Vir omnium vir-

ELIGIUS Noviomen. in Gallia Epifco- 665

tutum excelfa per perfectionem fublimis,vi-

pus, Vir prater fanctitatis confpicua merita,

tam fanctiffimam pretiofa jufterum morte

fplendidasque miracalorum coruícationes,

conclufit Auno Domini 6os. plura in lau-

Chriftianz eloquentiz prarftantia divinitüs

dem B. Virginis literarum monumentis

decoratus , fanctam efflavit animam Anno

cenfignavit, ut videre eft in ejus operibus,&

Verbi incarmati 665. Ícripfit inter alia de Pu-

vificatione B.Virginis bomiliam,quam ha-

praíertm in Expofirsone þpgr librnm 1.Re-

n

242 CAp.1.

besin Bibliotbeca magna veterum Patrum

editionis Colonienfis Tem; 7.

j

636

ISIDORUS Hifpalenfis Epifcopus, Vir

tantz jucunditatis copia in eloquendo at-

ILDEPHONSUS Toletanus Archiepi-

662

fluens, ut ejus ubertas admiranda dicendi in

fcopus, Vir tanto divinze gratiz rore perfu-

ftuperem verteret audientes , clarebat Bel-

füs, ut à multis Os aureum, abaliis 4zcbora

larmino Anno Domini 63o. inque caclum

fidei, dictus & appellatus fit, ad Superos ab-

iit Anno orbis redempti 667. plura 22 /asr-

J;:

mieravit Ànno 636. Ícripfit de vsta $ morte

DeipsraVirginis Marta, & alia in ejuKlem

dem Beatilfima Virgswis [ cujus fait aman-

"

tiffimus, ejusque honoris contra Icreticbs

Deip. Virg. commendationem, qu« in ejus

C$-

opqibm editis videri poffuns, .

dcfen(ö'x»ac'errm.xqs.)- ingenii fui mmmn!x

ta

Catä;;gus Chronologicus. Autborum

duwo tapofetitati reliquit, que excufa funt cum

cis manufcriptis depromptz, latio illata, no-

falutis ejus eperibus, eorumque titulos defcripfi in

tique illuftrata apud me fervo, füb tulo:

!

AMarialis S. foannis Dama[ceni , quanto-

Bibliotbeca 7Martana part.i.

205

ANONYMUS Auctor antiquus Eccle-

cius 6 Deusannuec, in lucem profer enda.

fiz Graca, licet, quá etate vixerit, fit incer-

JOANNES Eubeus D.Bafilii Monachus,

?44

tur,ponitur tamen vixi(fe circaÁnnum Do-

Virliteris atque eruditione apud Grecos cla-

rus, flecuit circa Ànn, orbis redempti 744.

mini 700. plura Ícripfit de B. Yirgine, que

ex Menaris, aliisque Ecdlefiafticis volumini-

feripit in Conceptionem D. Virg.orattonem,

bus Gracorum afferuntur à mulus, & prz-

qua Grzce M.S. extat Rome in infigni Bi-

bliotheca eminentiffimi Cardinalis Franci-

fertim à P. Simone W'agnerech in Mariana

pietate Gracorum edita Monachii Ange

Íci Barberini, eamque latinitate donarunt vi-

1647.in I2.

ri clariffimi Lucas Holftenius, Leo Allatius,

GEORGIUS Nicomedienfis, Metropo-

& Vinceuzius Richardus.

790

ALTHELMUS, vel ut alii leguat, Adel- 75e

lita, Vir doctus, & multa facrarum literarum

eruditione mirandus, clarebat circa Annum

helmus, five Adelmusex Monacho , atque

Domint 700. plura fcripfit inlaudem B. Vir-

Abbate apud occidentales Saxones Anglize

Schireburgenfis Epifcopus, floruit circa An-

ginis, ut dixi in Bz&lrotbeca AMariana part.r.

caque ex variis codicibus in unus collecta

num Domin 75o. fcripfitque libros de Pir-

füb hoc titulo : AZar:«le Georgzi INvoeme-

gimitatis $. Pirginum laudibus editos unà

dieníis apud me fervo editioni parata.

cum Aibliotbeca magxa Patrum. Colon,

Tom. $. atque in iis Virginitatis Primiceriam

230

GERMANUS ConftanunopolitanusTa-

triarcha, qui fan&tis operibus univerfum il-

ac Virginum Reginam commendavit.

luftravit orientem , & fcriptis ipfam Eccle-

JOANNES Euchaitarum Epifcopus, ig- 755

ter Hymnographos Menzorum Grzcoruta

fiam Catholicam luce perfudit, adgaudia

ecleftis Aulz: migravit Anno falutis 75o.

infignis, floruifle creditur circa Annum Do-

lura in /audem B. Virgints elucubravit ,

mini 75o. fCripfit Capones 8.deprecatoris ad

qua inunum colle&a füb titulo Aarialzs

$5. Daparam íecundüm octo Echos Grz-

$. Germani cum notis edidi Komz Ánno

cerum , nec non £2 Dormitionem ejuídem

1650. in 8.

Deipara orattonem , ut dixi in Bzblwtbeca

73*

COSMAS Hierofolymitanus, S. Joannis

AMariana part. 1. Ícriplit etiam de /audibus

Bamafceni in D.Sabz monafterio focius ,

B. Virginis in Menzis Grecorum füb die jo.

deinde Epifcopus Macumanus, Vir ingenio-

Januatii, ut videre eft apud Simonem W'ag-

fiffimus, totufque muficam elegantem at-

nerech in pretate /4artana Grac.

que eruditam fpirans, florebat Ann. à Chri-

THEOSTERICTUS N. Vir pietate

&

7fe

do&trini fuo xvo illuftris,clarebat Anno or-

fti Adventu 730. prater Camonem $n Sacro-

fantl. Des Gemuricis obitum , compofuit £»

bisper Chriftum redempt 75o. fcripfit Ca-

antlam Chrifls Redemptoris T beogoniam ,

nonem conctliatorium à P. Joanne Eufebio

fellaque alia, $ myfleria, bymnos 12. quila-

Nierembergio, in Exceptiontbus cap. 13. a-.

liifque memoratam,in quo laudes atque eat-

tine extant in sagsa Bibliotheca Patrum ,

Editionis Colonienfis Zem. 7. & copiofam

comia Deiparz Virginis inferuit.

2706

valde in e Marianarum laudum fegetem co-

PAULUS Diaconus Aquileients, Hifto-

acervant.

"

ricus & Po&ta celebcis,Defiderii altimi Lon-

730

. JOANNES Damafcenus, natione Syrus,

gobardorum Regis Cancellarius , deinde

dlarum rectz fidei jubar, nitidumque perfe-

Monachus monafterii Caflinen. ordinis D.

z farictimoniz fpeculum, floruit circa An-

Benedicti,claruit circa Annum Domini 776.

num Domini 750. in laudem Deiparz Virg.

lieris commiftt de B. Vérg. ferm.2. quos vidi

[jcujus fuit ferventiffimus axnator | multa

manuícriptos Romz apud infignem Virum

poeclara opufcuis compafuit, qu: ex Gra--

Plamiaium Cerafolam Bergomatem,

AL-

- Polyantbea

Mariana.

dnno

ALBINUS Flaccus, Alcuiius, Anglus,

rimas compofuitjin quibus ejuídem SS. Iya.

falutis oxdinis S.Benedicti Monachus,Caroli magni

arz laudesatque encomia celebravit.

790 ÁuguftiPrzceptor, Vir tam in divinarü fcri-

JOSEPH Hymnogtaphus, Siculus, Syra-

8je

prararum quàm in fzecularium rerum peri-

cufanus, ordiais D. Bafili Monachus, fa.

!4'-

&ia nulli (o tempore fecundus,ad meliorem

&orum carminum modulator fiaviffimus,

vitam traníiit Ànno Verbi incarnad 790.

& muficerum canonum, quibus Ecclefia

Ei:ripfxt quadam de B.Virgine in Bibliotheca

Grzca in divino officio etiam nuncutitur,

melodus omninó mellitus, loruit circa A.

AMartana enumerata, ejufq-, opera juüo vo-

lumine edita funt Parifiis Anno 1617.

num Dni 8jo. Plura de Auguftiffimz Dei

$20

PASCHASIUS Ratbartus, ordinis D.Be-

Matris laudibus encomiifque vená ditiffima

nedici Monachus Monafterii Corbeienfis

effudit, ac tylo elegantiffimo exaravit litera-

in Ambianis Abbas, Vir ccelefti fapientiá de-

ria monumenta,quz hincinde in Grzcis vo-

coratus, Grzcoque & Latino fermone nobi-

luminibus fparfa, & latin& ha&tenus inedita

l

liter inftructus, decurío mortalitatis (tadio

in unum colle&ta, ac notis illu(traca füb titu-

ad San&oram coníortium vocatus*eít, circa

lo Marialis S. fofephi Hymnographi, publi-

Annum 820, fcipfitlibrum de Parzs Pirg.

cavi Romz Ánno 1661.in 8.

ut in notis ad Guiberti Abbatis opera pagin.

SIMEON Metaphraftes, Conftantino-

40

$61. refert D. Lucas de Acheris, & aliain e-

politanus, cognomentoa Magz/ler, quem

jaídem B. Virginislaudem, quz in ejus ope-

Grzcinon fecüs ac Chryfoftomum & Bafi-

ribuslegi pollunt.

hum reverentur, quemque Concilium Flo-

$26

THEODORUS Studites, Conftantino-

rentinum Seff. 7. (antlum €$ infignem Do-

politanus, przclarum füi feculi juhar, ver-

&orem nominat, Rorebat Anno humanz re-

lu

boquc & opere admirandus, ex hac vita mi-

parationis 85o. fcripfit erzce deertu, vira 6$

gravit Ánno orbis redempti 826. fcripfit

Dormitione 5$: Deipara orationem, quaela-

gract inproximum Beatsfj. Deiparaobutum

tinitate donata extat apud Suritm 75sm. 4.

fermonem unum, & alia in ey'ufd'fm 5S. Der-

füb die 15. Augulti, fcripfit etiam orationens

para laudem. à we in 2. paxte Bibliothecze

inlamentationem ejufdem SS.Deiparz,ciüne

Marianz enumerata,qua € Bibliotheca Car-

complexata fuit corpus pretiofiífimum Da-

dinalis Syrleti à Joanne Livitxeo Belga, pri-

mini noftti fefa Chrifti, que gract M. S. et-

moin lucem eruta,latine 1:eddi.ta,i27hoi.iiü1:1e

iam ab eo latine reddita, extat apud elariffi-

illuftrata prodierunt Antvverpiz Ann.1602.

mum Virum D. Leonem AllatiumVaticanz

340/ RATRAMNUS,aliis Bertramnus, ordi-

Bibliothece cuttodem meritiffimum.

nis D, Benedicti, in Corbeienfi Coenobio

COSMAS Veftitor, Vir doctus, & apud

40

n

Monachus, Vir literis & famá fuo tempore

Grzcos nominis non obícuri, clarebat Ánno

eelebris, lloruit circa Annum Domini 840.

faluris 85o. literarum monümentis confi-

fcripfit de Narsvitate Chrifls ex. B.Fwgfue,

gnavitin /artam Detparam Encomium, &

feu de Pavtm B. V'irgizis opafculum, quod

bifforiam de eju[dlem AMaria Deipara tran-

ex Anglia in Galliam appulfum publici juris

frtu &$ IA]umptione, ut dixi in Bibliotbeca

fecit Vir eruditiffimus, & de Republica lite-

Aartana part. i.

raria optime meritus D. Lucas D. Acherii,

PHOTIUS Conftantinopolitanus Da.

LEX

ld

unà cum füo 7. 7070 Spici!egii vetermm Scri-

triarcha, incredibilis fe&tionis auctor, & [

yrorum edito Parifiis Anno 1655.

Íchifma excipias ] magnis quoq; Viris & Ec-

242

THEOPHANUS Nicznus Epifcopts ,

clefiz: magiftris accenfendus, vivebat Anne

Vir literarum eruditione, virtutumque om-

DRhi 858. (cripfit in $. DeiGewitricis nata-

nium gloria celeberrimus, claruit circa An-

lem dien orattonem infignem, quam ex Se-

um falutiferz Redemptionis 842. fcripfit

guierano Codice defcriptam latin& reddidit

grace in 44npnnriationem $5. Deiwara bym-

Francifcus Combefis,& eum novo Asélarto

onuaa HH Hymnos edam odaeque pulcher-

Bibliotbeca Patr.Parifiis edi curavitA.1648.

LEIII:

NI.

Es

a

'Catäz «s Chronologiéss Autborum

dnno

NICETAS cognomento David, Philofo-

a

ä

Carum fluvium in Biturigibus Cubis Ab-

[alntis phas, atque Orator. füo tempore clariffi-

batem , qui floruit circa Annum Dfi 1580..

452 mus, floruit Ánno Domini 858. ex Bellat-

patet ex ejus operibus editis Parifiis Anno

minoinlibro de Serspzoribus Ecclefinflicis,

1654.in 4. in quibus prater contemplatio-

ripfit Gractin SS. Dei Gemitricis natalem

nes jam dictas, quz in fex folüm capita divi-

diem Homiliam Ícu Trallatum unum.quem

duntur, extat Opus plenum de Pta €$ [am«

latín? reddidit Francifcus Combefis,ac fuo

dibus gloriofe Virg. Maria Ícriptum Anno

$.70mo Bibliothece Patrum concionatoria

1380. & in decem & feptem partes diftribu-

er Mantiffam additum , Pariáis cum eo-

tum procedens per contemplationes breves,

dem Tomo evulgavit Ànno 1662.

ne legens in prolixa letura valeat fatigazi.

$76

JOANNES AretinusEpifcopus in Thu-

GREGORIUS Tauromenix Arclhuepi-

91

Ícia, Vir praclaris fan&timoniz & fapientize

Ícopus, in Sicilia cognomento Figa/us , Vir

dotibus confpicuus , clarebat Anno Domi-

do&triná, eloquentia & muliá virtute clarif-

nicze Nativitatis 876. Ícripfit in vezerabi-

fimus, florebat circa Annum Dominice na-

tivitatis 910. fcripfit in /mmunciationem C$

lem Dornmitionem fanttiffema €8. gloriofiff-

me DeiGenitricis [emperque Virginis Ma-

Dormitionem Detp.Virgin, bomilias , qua

viaTratlatum unum , quem exM.S. pet-

gr&ce manufcriptz extant in Ced:ce Biblio-

antiquo pergameno Bibliothece Conobii

thecà Vaticana v. 1143. ut dixiin Bibliotbec.

AMariana part. r.

Vallumbrofani exfcriptum, extare apud e-

ruditiffimum virum D. Ferdinandum Ug-

LEO Imperator Conftantinopolitanus

9n

nellum Abbatem Ciftercienfem dixi in 247-

hujus nominis VI. àrerum divinarum , hu-

manarumque ícientia, cognomento Pslo-

nflstibus Marianis fol. 5gr.

$?0

ERICUS Monachus, ordinis D. Benedi-

Jàphss (eu Sapiens, ex laboriofo mortalique

-&i, Gallus, Antifiodoreníis , Vir in divinis

imperio ad tranquiilum" regnum immottae

lemquetriumphum feliciter emigravit, cir-

fcripturis do&us, & in difciplinis fÍzcularium

literarum eruditiffimus , claruit Anno par-

'ca Annum falutiferi partus 911. fcripfit grz-

tus Virginei 88o. (cripfit inter alia de fefto

ce de JVatevitate, Prefentatione, Annuntiae

Purificattonis B.Virginis Homiliam, quam

tioge, Partu, Purificattone €$ "dffsmptione

habes in Zimiliario Albim.

B. Virginis orationes difertiffimas,quas cum

390

AMBROSIUS Ansbertus, vel Audber-

alüs ejus fragmentis Marianis, ex Gracis

tus, Gallus, ordinis D. Benedicti Monachus,

manuícriptis codicibus erutas, latine reddi-

tas,notisque illuftratas publici Juris feci Ro-

Vir doctrina & religionislaude fuüoavoex-

imius , claruit Anno falutis 890. fcripfit, ut

ma Ánno 1651.in8.

aliqui volunt , férssones de Nativitate 69

THEODORUS Abucaras, Epifcopus g5

Purificatione B. Virg, ux dixi in Biblietbeca

Carum, aliis Carie, Vir doctus, & hareti-

JMariana part. 1.

corum fui temporissmpugnator acerrimus,

gea

IDIOTA, fed Auctor

qfapientiiïïmus', qui

vixit circa Ánnum Dominice Natvitatis

nolens ponere nomina füa interris fuis, hu-

955. fcripfit eraece difputationem, quod Ma-

ria Virgo fit appellanda 7Zeotocos, hoc eft,

militatis gratia, proprio füppreffo, Idiota:

nomen prztulit, floruit ex fententia Cardi-

Dei Genitrix, quam diíputationé à Gilberto

nalis Bellarmini Anno falutis 902. & fcripfit

Genebrardo latinitate donatam habesin B-

€ontemplationes deB.F. 7Mariía, qua extant

bliotb.magna vet. Patrum Tom. 9. part. 2

96o

in Bsbliotbeca magna veterum Patrum edi-

CONSTANTINUS hujus nominis VIIT.

tion, Colon. 7ez. 1e. Sed hunc Idiotam non

Orientis Imperator Leonis VI. cognomen-

effe nifi Raymundum Jordanum Canoni-

to Philofaphs ícu Sapsentis filius,qui eft Con-

cum Regularem ordinis S. Aueuftini , pri-

ftantinus Porphiro genitus appellatus eft, &

mum Urticenfis, five Uzecienfis in Narbo-

vita diíceffit Anno à Virginali partu 96o.

nenfi Gallia Przpofitum , deinde Cellepfis

ícripfit in fuis Exapoftillarüs in 4amdez B.

Fir«

p d

Pelyanthes — Mariana.

Anno Virginit Theotocse, quae ex Paracletica Gra-

HERMANNUS Goritra&us,Germanus, nrÁ

^ faiutis corum,ubi extant, dedi in sss Cafaribws

ordinis D. Benedicti Congregatienis Clu.

4Marianis cap. 13. $. 14.

niacenfts, Vir in divinis fcripturis eruditiffi .

gfe

JOANNES Geometra , natione Gracus,

mus, & in fxcularibus literis omninm Do-

Orator & Pocta fuo tempore infignis , flo-

é&orum füi temporis doctiffimus , animame

rait circa Annum falutis per Chriftum repa-

Creatori reddidit Ann.falutiferi Partus 1054..

ratz 980. Ícripfit carmine elegiaco in B. .

compofuit in laudem B. Virg. Antphonas :

Mariam bymnos 4. qui tum grzce tum lati-

Salve Regina,Gc Alma Redemptoris, Hyvn-

ne, Federico Morello Interprete , extant in

nosetiam & Profas, & alia, ut dixi in Bibdie-

j

Tom.8. Bibliotheca veterum Patrum Edi-

theca Mariana part. t.

tionis 4. Parifienfis ; fcripfit etiam inadprmun

. MAURILIUS Rothomagenfis, in Gal. 067

erationem B.Virginis luculenti[mam ora-

lia Epifcopus, ab ipfa pueritia cccleftibus ftu-

Honem, & aliain ejufdem B.Virg. commen-

diis devotus, miroque fan&itatis, quàm do-

dationé, à me in Bsblrotb, Afar. enumerata,

xinz decus maximum illuftrabat, fplendo-

t628

FULBERTUS Carnotenfis, in Gallia E-

te corufcus, depofita carnis farcina Spiritums

pifcopus, Vir Prophetiz dono, miraculis &

Deo gratum ad ceelum tranfinifit, Anno fa-

fancütate clariffimus, exuta corporis mole

lutis 1067. fcripfit, ut aliqui volunt, ad B.

ad fupernas perpetux amoenitatis manfio-

Virg.orationeri, quam habens inter opera

1es Ípiritum tranfmifit, Anno falutis 1028.

D. Ànfelmi, ex recenfione Theophili Ray-

P

fcripfitinter alia, à me in Zs&lietbeca 7Mar.

naudi Lugduni excufa Anno 1650.

enumerata, de /Vativitate €9 Purificatione

THEOPHYLACTUS Bulgariz Archi-

| 107;

B. Virginis (ermones,qui extantin Zsbrorb.

epiícopus, quem virum in D. Chryfoftomi

magza veter. Patrum Edit. Colon. Zom. ri.

le&ione diumultumque verfatum ac decri--

8040

RADULPHUS Ardens Gallus, Picta-

vien. Theolog

tum appellat £r. 4. fuze Bibliothecz Szxzs«

o

us fo tempore infignis, &

Senenfis, lorebat Anno Domini 1071. ex-

Aquitaniz Ducis Gulielmi , hujus nominis

Bellarmino in libro de Seripr. Ecclef. cripfic

IV. Concionator difertiffimus ; florebat An.

grzce in $5. Domine noffra Dei Gemitricit

Domini 1040. Ícripfit in Epiftolas & Evan-

folemnitatem , cigm à Paventibus [uis teme-.

gelia, quz in pracipuis Deip. Virg. feftivita-

plo oblata eff , orationem tmam , quam ex

übus legi confüeverunt Z/omilsas $. excuías

Gracis manufcriptis Codisibus erutam Jaci-

Antvverpie Ànno 1570.in 8.

ne reddidit, acfuo ?. Temo Biblietbece com-

MICHAEL Pfellus, Vir fzculo fio emi-

ctonatorte inletvit Francifcus Combefis.

1040

nenter do&tus, vixit;ut vult Andreas Scottus

PETRUS Damianus Ravennas, ex Mo- 128€

t

Soc. Jeíu , fzculo 11. circa Ann. 1040. fcri-

nachoS. Crucis de Ávellano, ordinis D. Be-

pfit interalia Paraphrafm :» Cant. Cantic.

nedi&i , Congregationis Columbz S. R. E..

excufam unà cum 7ormo n. Bibltotb. smagna

Cardinalis, Vir famá & fctipus celeberri-

veter. Patrum Edition. Colonienf. in qua fe

mus, eternitatis iter capeffivit Anno Verbi

Deipare Virg. Encomiaftem declaravit.

incarnati 1072. plura inlaudem Deip. Virg.

1048

ODILO Cluniacenfis Abbas, ordinis S.

exaravit à meiu Bi//rothecaMar. vecenfita,

Benedicti, natione Gallus, Vir & pietatis ftu-

qua extant inter ejus opera, per D.Conftan-

dio, miroque Religionis fervore, nec non à

tinü Cajetanum Syracufanu Cafienfis Con-

rebus fan&e & mirabiliter geftis zeternum

egationis Monachiüi Abbatemq; colleta,

j

celebrandus , vitam fanctiffimet actam feli-

ANSELMUS Lucenfis Epifcopus,Italus,

1066

ciffima morte conclufit, Ánno à Virginali

Mantuanus, fui (culi elorià infignis, clare-

partu ro43. atatis f 87. fcripfit de fz//; €4

bat Anno Domini ro80. & fanctitate & mi.

faudibus B.Virg.fermon. C bymnos, qui ex-

raculis clarus obiit Anno falutis 1686. in lau-

tant Zoss.o. Bibliothece smagna vet.Patrum

demB. Virgin. cujus fuit devotiffimus, fcri-

& in Bsblioth. Cluniacenf Marüni Maniet,

a,

pücopufeula fuper f:ït;a:;omm "angelic

-

&

E

4f

Catalorus. Chronologieus. Authborum

ddumo & Canticum Salve Regina, edita Romz fi-

pof natum de Virgine Salvatorem 11::8.

falstis mulcum ejus vita,à viro doGtiffimo D. Luca

Ícripfit inter alia Encomium in /asdes S5.

W/adingo Anno falutis 1657. in 4.

Dei Genitricis 9 venerationem Zona ejus,

184

ANSELMUS CantuarienfisAtchiepifco-

€6 falciarum D. nec non in anniveríarium

pusin Anglia, natione Burgundus, anteà or-

diem dedicationis templi in honorem glo-

dinis D. Benedic& Monachus & Abbas De-

riofz Virg. Matris, quod ex Grzco fermone

venfis in Normannia, fcripairarum divina-

in Latinumtranslatum, extat apud Surium

rum explanator difertiffimus, clarebat Bel-

Jom. 4. de Vitis Santlovum (ub die 31. Aug.

larmino Anrio rog1. licetabierit Ann. 1109.

JOANNES Zonara Conftantinopolita-

1n$

ztatis 76. »istltà de B. F'irgine cujus fuitEn-

nus, ordinis S. Bafili Monachus, qui priüs

.comiaíles przcipuus, literarum monumen-

maximos in Con?cmcinapolimno Imperio

tis confignavit, querum titulos exhibui in

honores'geífit, in eo magni Drungarii &

Biblsotb. Afar. part.i. eaque affert Rinus

Protofecretarii officio fungens, floruit An-

P. F. Petrus de Alva & Aftorga in füa. 5slio-

no Dominicx Incarnationis 1118. fcripfit

thecaVirginahi edita Matriti Anno 1648.

Grace Canouem de SS. Virzine Despara in

4200

Z ACHARIAS Chryfopolitanus Epifco-

odas $, divifum, qui à Gilberto Genebrardo

Latinitate donatus, extat Zam. (2. Fibltotbe-

pus, Vir vitz meritis & doQrinz praftantià

Íuo tempore celeberrimus, claruit Ann. poft

ca magna veter. Patrim Editionis Colon.

Verbum hominem factum 1100. fcripfit de

& ODO Cameracenfis Epifcopus, natione

m

"Hflumptione B. Visrpinis [ermonem 9 Com-

"G*amllus, Vir moribus-& doctrina praftans,

mentariA [uper mif/us eff Angelns, €$ Can-

virtutumq; omnium fplendore confþiaias »

vicum B. Virgins Magnificat,imprella Ann.

pio fine deceffit Anno falutis 1119. fcripfit de

1531. in quibus ipfam B. Virginem multis

B. Virgine opufculum pranotatum : Gratíá

honorum titulis exornavit.

plena,de qzio Novarinusin «zebra virginea

[2/ 71

BRUNO Colonienfis, Germanus, Car-

cap. $0. && Expofitionem in Canoncm mi[[a

thufiani ordinis Patriarcha gloriofus ; Vir

cum Azbitotbeca magna veterum Patrum

fxculorum memoriá digniffimus, ad cocle-

Tom. 12.eXcufàm , in qua ejuídem B. Virgi-

fte Regnum tranfivit ÀÁnno orbis redempti

niscum laude meminit,

11o1. Ícripfit plura de B. Virgine à me1n 55-

GUIBERTUS Abbas Monatterii B. Ma-

Dn24

bliotbeca Mariana enumerata , & unà cum

riz de Novigento, ordinis D. Benedicti, na-

ejus opesibus impreffa Coloniz Ann. 1611.

tione Gallus, Vir Religionis, prudentiz ; do-

in folio.

Crinzque famá longt celeberrimus, na-

FRANCO Abbas fecandus Ceenobii Áf-

2799

turz conceffit Anno reparatz falutis 1124.

flicemenfs in Brabantia, ordinis D. Benedi-

fcripfit de /aude B. Fzrginzs Maria librum,

&ti, Congregationis Cluniacenfis, Vir ícien-

cuni aliis ejus operibus editum Parifiis Au-

no :6$1.

tiz mirabilis, caftitatis integerrima , & gra-

viatis honeftiffimz , floruit circa Annum

GOFFRIDUS Vindocinenfis Abbas, ot- 1229

Domini 1109. fcripfit inter alia /z/rsn de

dinis D. Benedicti, Vir divinarum atque hu-

ratia Dei in Tios 12. diftributum, quem

manarum rerum cognitionc fuprä morem

D

habes im Bibliotbeca magna veterimm Pa-

excultus, ab Ur£azo J. in numerum Cardi-

173um Editionis Colonienfis Zezm. 12. part. 1.

nalium S. R. E. cooptatus , vivebat adhuc

in eoque non paucas Despara F'irginis lau-

Annofalutis 1 2. fcripfit formones qnofdam

desatqueencomia luculenta,oratione tranf-

i laudem B.Virginis, quos habesin Bidlro-

mifit ad pofteros.

thbeca "agna veterum Pairum . Editionis

EUTHYMIUS Zigabenus,Monachus S.

Colon. 7em. 12. part. 1.

2118

Bafili, quem Sixtus Senenfis diligentem, &

HUGO deS. Vi&ore, ordinis Canonico-

"g

Baronius Cardinalis acuratiffimum Scripta-

rum Regularium S. Auguftini, & Ceenobii

xatum expoficorem e(Te alfeunt, floruit An,

S. Victoris in Andiio prope Panfios; r?h'-

glo-

Polyantheas — Martana.

"4na» giofiffimus moderator, ekcellens Theolo-

BERNARDUS Clarxvallenfis Monafte- "?

falutis gorum fui temporis apex, & Evangelicz

rii Abbas primus, Ordinis Ciftercienfis, Oir-

thodoxorum melliduus Doctor, & totius

perfectionis. vividum, nitidumque fpecu-

lum, claruit Bellarmino Anno 1150. quam-

decoris, & fanctitatis lucidiffimus Sol, ad

vis felicem animam ad fontem vitze peren-

obvia perrexit Angelorum aemana , Anno

nem emiferit Anno poft Partum Virgineum

poít redemptum genus humanum 1153 in

119. fcripfit multa in /audem B. Firgsnis ,

laudem Bme Virgiuis, cujus fuit cultor pre-

o

À me in Biblzothbeca Mariana part. 1. enu-

cipuus, mellifluos Tractatus plures devo-

tl

merata, & cum

ejus operibus fünt excufä

tiffimo ftylo compofüit, qui unà cum ejus

Venetiis :588.

operibus extant excufi, eorumq; titulos dedi

::3;7-

RUPERTUS Abbas Tuitieníis, Ordinis

in Bsélsotbeca AMariasa part.1.

D. Benedicti, natione Germanus, Vir in di-

njé

THEOLEPTUS Philadelphie Metro-

vinis fcripturis omnium Doctorum fui tem-

polita, Vir pietate & doctrina füo tempore

poris doctiffimus, exuta mole carnis coele-

calüffimus,clarebat circaánnum Dominicz

Ítem patriam introivit, Anno falutis 1i35.

Incarnationis i156. Ícripíit Casonezz de jn-

fcripfit inter multa fsper Cantica Canticor.

dicio, excuíum in Tom.t2. Bibltotbece ma-

de landibus B.Vig, hbros if qui cum aliis

£a vererum Patrum , in quo Deiparz Vir-

ejus opecibus excufi funt Antvverpie Anno

gini fzpé cum laude devouffime füppli-

Le [

1565. 1n folio.

cat.

140

GUARRICUS Ignacenfis Abbas, Ordi-

PETRUS Mauritius Cluniacenfis , re & 17

nis Ciftercien(is, S. Bernardi Clarxvallenfis

)

cognomento P'ezerabilis, Gallus, Arvernus,

t

difcipulus, Vir ingenio facilis, eloquio dul-

Otrdinis D. Benedicti primum Monachus ,

cis & compofitus, & ad perfüadendum fatis

& pofteà Cluniaci Ceenobiarcha , Vir fide,

idoneus, floruit circa Annum Domini i140.

moribus & do&trinà preftaniffimus, die-

fcripiic de Zvazzvit ate, AAununciatione, Dar-

rum ac meritorum plenus, is beatz quietis

]

Ht Purificatione, 69 Adfumptione B. Virgin.

Íomnuin conceffit Anno falutis 1157. fcri-

ä

fermones 20. qui cam alüs ejus fermonibus

pfit in Jagdem B. Firgénis FHymnos €$ Pro-

rodierunt Parifiis Anno 539. & 1547.

[4« & aliaà me in Bib/rotbeca Mariana e-

s. IIl

Hjo

PETRUS Diaconus, Ordinis D. Benedi-

numerata, qua cum ejus operibus reperium-

€i, Monachus Catfinenfis & Bibliotheca-

i

tur imprefla.

rius, Virm agnzs apud omnes auctoritatis, &

NICOLAUS Monachus

& Albant; X

nj

e

b

exiftimationis, in pretio erat Annoà Virgi-

glus Ordinis S. Benedicti, Congregationis

nali partu 1150. literis interalia prodidit de

Cluniacenfis, Vir magna pietatis ac multi-

Vigtlia Affumptionis B. Virgims [ermonem,

plicis eruditionis, vivendi finem fecit Anno

f

qui ex codice M. S. Bibliothecz Caflinenfis

poft Verbum hominem factümi 59. fcripfit

i^

extabat apud Flaminium Cerafolam Bergo-

pto defenfione puritatis Conceptionis Deipa-

matem , ejufque meminit Árnoldus Uvion

ra Virg.cujus fuit Zelator infienisad Petrum

y- I

:

in/sgno vita lib. 1. Cap. 78.

Abbatem Cellenfem Epiftolam unam, que

J

37j0

ISAAC Abbas tertius Monafkerii de Stel-

4

inter opera ejufdem Peui Cellen(is impreffa

lajin Dicecefi Pi&tavienfiordinis Ciftercien-

Lutetiz Anno 16 3. in 8. eft n. 166.

l

fis, Vir fanctitate eque ac doctrina celebris,

. PETRUS Comeftor Gallus, Ecclefix

vnäa'

U

clarebat Ann. Dominicx Incarnationis ;:$0.

Tricenfis Presbyter, qui à Scholafticis

fcripfitin 4dffanzptzone B.Virgsait fermones

excellentiam Z4agsffer. biftoria [cholaflica

"

349 in Nativitate eju[dem ferzmonem i, qui

dictus eft ; Vir doctrinz meritis & fapientize

15

labore & ftudio admodüm R. Patris Ber-

infienibusilluftris, floruit circa Annum Do-

trandi Tiffier prodierunt primo Bonofonte

minicz Nativitatis 1160. fcripfit inter alià

,l

Anno Domini1664. urà cum Toss.ó, Biblso-

inulta de/agdiégs B. Frg.ab injuriis tempo-

yil

&heca Patrum Cofteresenfium.

ru

ditum ferz. de zzm-

zis confümpta, pià ï er

T

7049 -

E

;

a

Catalogus Chranalogicm Autborum

ue$ 2.in AAnnumckattone eju[dem, fermonem

Zdnno wachlata eju[dem SS. Virgin. Conceptione,

faluris quitypisexcufuse(t Antvverpie Ann. 1556.

1. $ de Partu ejm[dem , (ermonem unum,

ex vetuíto quodam Codice in Anglia ex-

quos ex codice M. S. Bibliothece Monafte-

cetptus.

rii Urficampi eruit, ac primo in lucem pro-

1166

AELREDUS, five Elredus Bievallis, Or-

duxit Bonofonte Anno 1644. unà cum 7om.

dinis Ciftercienfis, in Anglia Abbas, Vir ge-

é. Bibliotheca Patrum Cifercienfrum Adm.

nere, doctrinà & inculpatz vitz moribus

Rev. Pater Bertrandus Tiffier Doctor, The-

rzclarus,in coelum abiit Anno falutis 1166.

ologus Bonifonds in Gherafcia ejuídem or-

[

€i

dinis Prioris.

ripfit quedam Ops[cula dc B. Virgine , à

men Jzbliothbeca Martiana enumerata, ex-

ADAM Pramonftratenfis,quia Premon- . e7£

tantque in Bibltotbeca Patrums edition. Co-

ftratenfis ordinis alumnus, Parifienfis Pro-

fefor, natione Scotus, Vir fpe&tata pietatis,

lonienfis Tom. t2. part. i. & in Bs'äliathcm

& do&trinz,Hloruit Ánno Domini 1178.Ícri-

Ciflercienfs Tom. $.

1173

RICHARDUS Vid&orinus, five à S. Vi-

pficlibrum 7. Genitricis Dei Maria, ejuíag

&ore, ad muros Parifiorum, Ordinis Cano-

opera edita funt Antvverpim typis Belleci

nicorum, Regularium $. Auguftini, natione

Ánno 1659.

Scotus, Theologus fio evo pratftantiffimus,

-HENRICUS Clarevallenfis Abbas f&« ;5

morte fübductus ad beatam immortalita-

primus, & poftmodum $. R. E. Cardinalis,

tem evectus eft Anno natiSalvatoris 1175.

Epifcopus Albanus, Vir genere quidem no-

bilis, fed virtutibus & do&trinà multó nobi-

1

Plures Lagdum Beatiff. Virg. Dei Marris

Trallatus egregios elucubravit, à me in B-

lior, clarebat Anno Domini 1179. fcripfit de

bliotbeca AMariana vecenfitos, & cum ejus

Porta ducdecáma cvvitatis Dei, B. Virgine

operibus non femel excufos.

Trallatum 1. qui inejus opere deperegri-

ARNOLDUS Carnotens, Gallus, Ablsas

nante civitate Dei , edito Bonofonte Anno

[

177

Bonzvallis Ordinis Ciftercienfis, Vir do&tri-

1660. unà cum 3. 72mo Btbltotbece Patrum

nà celebris, & fan&itatis opinione venerabi-

Ciftercienfium , eft ordine undecimus, fcri-

lis, claruit Anno falutis 1177. Bellarmino in

pficitem de gloría porta duodecima irgin.

libre de Serrptoribus Ecclefiaffiacs , Ícripfit

ZMar&e Tratatum 1. qui in codem opere

Trallatum de Laudibus B.Virg. quem ha-

extat ordine duodecimus.

besTom. 12. Bibliotheca magne PP. edition.

ADAM de Perfenia, feu de Perfenna, Ab-

/uh

Colonienfis.

bas ordinis Ciftercienfis, natione Gallus, vir

PETRUS Blefenfis Gallus , fed tamen

H77

in divinis fcripturis jugi exercitatione do-.

Barthonienfis quondam in Anglia Archi-

&us, floruit Ánno falutis 1189. multa fpar-

diaconus, & apud Cantuarienlem Epiiï:o-

fim (ctipfit de B.Virgine DeiGenitrice Ma-

pum Cancellarius, Vir in divinis Scripturis

7ia, quz ego in unum collecta, füb titulo:

L

ftudiofus & eruditus, atque in fecularibus

Martalis ZAda de Perfennia evulgavi addi-

literis eeregie do&tus, floruit Anno poft ver-

tis notis, Romz Ánno 1652.in8.

bi incarne apparitionem r177. Bellarmino

PETRUS Cellenfis Abbasordinis D. Be- 1446

in libro de Seripteribus Ecclefiafficis , fcri-

nedi&ti, natione Gallus ; qui poft deind? S.

pfitde dunnntiatione, Purificatíone €$ A[-

Remigii Rhemenfis Abbas, & Epifcopus

[pnmptione SS, Virg. fermones , qui cum ejus

fuit Carnotenfis, Vir vita & litteratura con-

operibus excufi funt Moguntiz Anno 16o0.

fpicuus, florait Anno mundi per Chriftum

& noviffime Darifiis Anno 1667.

redempti 118o. fcripfit multa de 2. Vsrgiae ,

n28

SERLO AbbasSavignecen. in Norman-

utin ejus operibus que Anno 1671. Parifiis

nia, ordinis Ciftercienfis,vir doCtrinz ac vir-

edita funt, videti poteft, atque in iis ipfam

tutis meritis praclarus clarebat Anno Do-

B. Virg. Mariam perhonorificis laudum u-

mini 1178. fcripit in Adffumprione B. Virg.

tulis celebravit.

la

fermones 2. im ANativitate ejnjdem, (ermo-

PHILIPPUS ab Harveng. Belga ordin. 749

Piz-

d

— Polyantbea

Mavriana.

."dnuo . Premonftratenfismonafterii bonz Spei Ca-

nobio Neoburgenfi , ordinis S. Auguftini

[«alutis meracen. Dioecefis Abbas , ob effufam in

Canonieus Regularis, facr Theologix Do-

pauperes liberalitatem cognomento Elee-

&or celebris, atque in facris & profanis lite-

szo[ynaritis, leu ab Eleemolyna, Vir difextif-

ris egregie verfatus, vivebat adhuc valde fe-

fimus, & mirifice pius & doctus, exuto cor-

'nex Ànno Demini 1208. pit, docte & acute

pore zecto curíü migravitad Chriftum Ann.

ingeniosbque interpretatus eft Canticum

1185. edidit cedro dignos de /asdibus B.V'ir-

Canticorum Salomonis de istat?a Virgiue

guis [uper Cantica Canticorum libr.6. & a-

Maria, ut videre eft apud Martinum Delrio

* lia, qua excufa fünt cum ejus operibus Dua-

Soc. Jefü in mixta ejus interpretatione fü-

- Itl

ci Anno 1621. in fol.

er Cantisum Canticorum.

21$0

BALDUINUS Devonius, natione Àn-

INNOCENTIUS Papa, bujus nominis

1216

glus, ordinis Ciftercienfis, qui primum ele-

