extinguit aquatum multitudo, non minis, non

titurin purpuram: vetía eft & ipa fine coitu in

UM

tatrem, ut non fit jam amodo quod fuerat, fed

blanditiiscedit amans, vel ejus fortitudo, non de-

—

tbf

nique flumina, non majorum inundatio preffu-

purpura veriffima ad indumenrum & gloriam

;mät PM

raram, non fames, noa gladius obtuent ignis ex»

fummi R cgis divinitusaptiffime dedicata D. Hi-

uberantiam, vel lammarum, J4em ibidem,

eron, in. Epiff. ved ferun, de Affumpt. B . A. ad

at

Q

Paulam, (5 Evfle.bium.

PT

LAMPAS inextinguibilis, Theodorus Lafchan

ng. ii

Pem.B. Firz.

LANA, Divinitate purpurata, folummodo £-

LAMPAS, re&i nobis viam lucidam oftendens

terno Impetatorí indui digniffima. Albinns Flac-

LN)

£us lib. 2. de $. Trinit.cap.14»

f ing

"dlbert.Magn. ferm. 1.in Nativit $, Marie,

D conf

LAMPAS animata,cujus lux effulgensomnem

LANA munudiffima, & virginitate clariffima,

obícuravit alioram facem. Zfidorns 1 beffalonic.in

incom patabiiis univerfis, quz erant (fub Calo, vit-

Qlndi

fb

orat. de Pre[entát. D, Virg,

ginibus; & talis, actanta, ut foladigna fieret di-

"of

LAMPAS circuitum terrz illuminans, folares

vinitatem in fe recipere Filii Dei,(icut Cone il

fanguinem fufcipitlana, ut pncpura ex eadé Impe-

T

fplendores füperans, fupet calos radíos luos emit-

ziali majeítate rantümodo digna fiat, qua nullusa-

h

[ Q[J

tens,per quam ejufdem Cali pulchrirudinem ter-

1l

a (upetavit, Celum namque propriis letum,fefti-

vus induatur nifiaugufta prædit*'dignitatc,ld.iäid-

vumque exultavit luminibus; terra autem fapet il-

LANA candidiffima nullius peccati feníu ma-

MU]NI

culofa. Nécelaus 7Monach.in Epiff. de Concep. B,

Vüne

lud Deipatam continensauguftior ornamento de-

ün ff

coreque appatuit, illud creata luce illuftratur, hec

Virg.ad Petrum Cellen[em.

-

autem creatríce per eam adveniente cohoneftatur,

LANA prima gratia candida. Pef

ru$ Allat

l

illud fa&turis, hec factore exornatut , illud à fole

Cell. lib. 6. Episiolar. Epiff . nltima.

A

t

t

LA

ul

E

*

2I

MARIANA LIBER. X

trn

LANA bibula verbí Dei, & pilo mollis pia co-

LANA mundiífima, inconchilium circumfufo

vt

gitatone, Aicb. A S, Lanr. de Land, 55. Firgin,

fanguine per compafIionem noftris immería do-

lbr, 12,

7

loribus, . /o. Pieus Itb. 2. 1 Cantic.c

4p. 4.

ia

LANA candidiffima, qux tin&ta eft quafi in

LANA candidiffima, 3 o colore dealbata, in

N

purpuram; filio Dei ex ea carne affümentem, &

quam Salvator defcendens ficut pluvia in Vellus

inptty

peranimz martyriumin lii paffione. . /2emz :bid.

vextit in purpuram foli Deo dicatam. - Dronyfoué

iibiyom

LANA candidiffima nt lilium,quz ad vifionem

Fab. Trat. 1. de Concept. B. Firge

titt

Augeli,in fpecie hominis appatentis, ruborerofeo

Mi

verecundiz creditur fuperfuía, Zdemssbidems, -

Ro lst

LANA, quem nent fübtiles przdicatores, Ex-

Lapis.

TT

ed. 3. dederunt, que neverant, id eft, przdicave-

LAPIS adamantinus. facobus M/iäm/it in

Cavtic.in Laudem B.Firg.

tjr. i

runt, quod cogitaverant, & in quibus ftuduerant,

i lt

& que fübtiliaverant. Jdess ibidem.

LAPIS nonincifus. 5. fean. Chbryf. orat. 3. de

"nuunc. B. Fairg,

If

LANA, quam pe&unt bonzancille, & carpi-

of

nant, id e(t, dilaranc laudes ejus,& gloriam, fcilicet

LAPIS angularis, qui peperit lapidem angula-

rem, nemp? Chriftum, in quem duz concurrunt

g,dt?)ülï.'fi"

fidelesanimz ; Lana enim carpinata dilatatur. 7-

dem ibidenm.

naturz, divina & humana, ftans in utroque parie.

niy d

LANA, quia f lana eft veftisovium; B, Virgo

te, quia Deus&c homo. | 4diota de B. Fsrg. Part.

frore&io eft innocentium & fimplicium : & vetti-

&, Contempl. i2.

4":71' in'»"*

vit Chriftum carne virginea; qui ovis dicitur pro-

LAPIS , quz fammum angularem fapidem

pter innocenuam. /f.5,. Jdem tbidem.

Chriftum peperit, Zbeodorus Lafch. Imp.in Can.

jués

LANA, quia fi Lana non fonat icta; Marix

aA $$. Deiparam.

charitas non ixritabatur in filii paffione , .nec re-

LAPIS angularis, qui lapidem peperit angula.

l

murmurabat, aut contradicebat,licer ejus animam

rem ; ficut enim lapis angularis in duobus confiftit

. Sladius filii Eertranliret. Jdem ibidem.

P'arietibus, & inter duos parietes in utroque ftat

&lv

y

LANA Íuccida fücco Deitatis plena. Z4z :-

pariete ; fed nec totus in uno, nec totus in altero;

bidem.

Fa

fic Maria innumero Matrum eft quoad feecundi-

pl

LANA quàm beata vert eft anima, fi habeat in

tatem,& in numero Virginum quoad incorruptio-

)qucd fith

€olo fua, & jugiter in exemplo ante oculos, ut ex-

nem.fed nec omninó in parietate Iviatrum,qr.ua eft

"

inde paulatim quotidit aliquid imodicum extra-

incorrupta, nec ex totoin pariete Virginum , quia

Ts

dlu-

hat, oPcra.xido ; & manum fuam mittendo ad for-

eft foecanda, tamen quippe decebat eile Mattem

tía, unde fibimet ipfi veftem faciat nuptialem. Ers.

Salvatoris , ut mediatrix mediatorem lapis angu-

i^

Prag. in AMarials cap. $1.

larislapidem pareretangularem. Aich. 4.5. Lar.

LANA, quam quzfivit mulierfortis, id eft, -

de Laud. SS. Pirg. lib. 1.

J folü"»ïï*"

ü /MM

pieritia ingenita Dei Patris. Prov. 27. & fecretiffi-

LAPIS durus, & infenfibilis . & impenetrabilis

mo confilio manuum fuarum, id eft, filii & Spiri-

omnibus jaculis , id eft, infidiisi

n?mici. ddera de

U

- tüsfancti, operata eft fanctificando eam, & acci-

Laud. $S. F'irg.lib.10.

'[[lharc

p

r

iendo ab ea particulam, & addito lino , fecit Ja-

LAPIS angularis dans figuris terminum. D. Bo-

:

)lad

yoni

Cob filio fuo Jofeph tunicam Polymitam Ge. 7.

navent,in Laud. B. Firg. Mar.

quia animá rationali & catne induit filium fuum

LAPIS fandamenti adornatus in plenitudine

[ ) llbu[

"d

t

Deus Pater,nam habitu eft inventus ut homo-P/z-

gratiarum. Zachar. $. "lbert. magnus in Biblsa

u;acxt

)*.

f

il qllï ,

Iipp. z. inilino enim, quod eft veftimentum fubü-

]

AMar:e [uper Zachariam Prophetam.

lius, & interius, intelli

91

tur anima; in Lana quod

ad,*gnimü

]

LAPIS primarius, cujus gratia exæquabit gra-

«tl

eft veftimentum groffius & exterius intelligitur

tiam, quam in peccatores exercuit, Idgm ibi-

cato. ZJdem ibidem.

€27.

," i (l

LANA facile refundens aquam gratie, quam

LAPIS angularis in domo Dei, quia ficut lapis

Pt; Il /;A

haufit,fi comprimatur modice & humili oratione.

angularis, qui eft in unocuoque patiete , non

"

I

Philippits de Greve ferm.148.in P [alm. 71.

tamcüm totus in uno, nec totus in altero, fed emi4

ii

Ss

net

*

22

POLYANTHE &

Ipt

nettoti xdificio: fic B. Virgo Maria fait innume-

£0 omnium matrum, quóad feecunditatem; in nu-

Later.

"

^am

D

amero viduarum ; quoad Sponfi fübftra&ionem ,

LATER, dequo dicitur Ezech. «. Fili hox—ni'..

[U

innumero Virginum ; quoad incorruptionem : &

nis füme tibi laterem, & pones eum coramte, &

Ui

iamen non. ex toto fuit inpariete matrum , quia

defcribes in eo- civitatem Jerufalem, & ordinabis.

Q

adveríüs eanobfidionem, . German. Con[fant..

i

fuit incorrupta, nec ex toto in pariete viduarum ,

quia fémper fuit coelefti fponío a(lociata, nec ex /eras.in Nativir. B.. Perg.

Q

toto in periete Virginum , quia fuit faecunda ,

m

! Latex

hrg !

quamvis autem fic fuerit in iftis parietibus, tamen:

l

ewinecunivers. facebus de Férag.iu Mariali

'

LATEX, quiafilatex propriceft liquor fontis ,

erm.2. D.

& dicitur fic,. quod lateat in venisterrae z Mari&

ii

LATIS pretiofus, propter Dei & proxi'räui cha-

femper latait, & fecretum dilexit ; & ipà liquot

lo

*

eft illus fontis vitze zterne, qui dicit ferem.iz ne

rkatem. /deem i Marials ferm.i. M.

p

LAPISadjutozü. 1. Reg.7. Ern.Prag.12 dMa-

deretiquerunt fontem Áqu:e vivee. Richard.á Sf

riali cap.39..

Lanr.de Land. S3.Farg.lb.9.

LAPIS,quem vir juftus, poft labores requiefce-

n

re cupiens, fupponit capiu mentis füz, ut fopitis.

Latibulum.

- fenfibus exterioribus àcuris mundi videat Ange-

LATIBULUM fugicnzium.ab irx Dei. Ailert.

lad,

los Dei. 4dem ibidem.

N

AMagn.in Biblia Marie (up-bbr. fe[ne..

I APISangularisin Deidomo. Beraardin. de

LATIBULUM fagienti àlaqueo: venantium;.

COIFOD

Buf. ferm.$.de AAnnunc. B. Maria..

DT

& Xbellotentationum.. Erweff. Prag. z'w/i/!arialf"

LAl

LAPIS divinus. /de»s $z. [wo. Maris ferm. 2..

[

de Corozat. B. Maria..

lj&'];BULUM miférorum d facie vaftatoris.

H)M

LAPIS pretiofifTimus. 7dem :Pidem..

ddem in Mariali erat.é1..

lAl

Wán

LAPIS Pretiofu,s, propter Dei & proximi' cha-

LATIBULUM omnium peccatorum.

:

l&m

[A

gitatem , pofitus à Deo im Syon , id eft, Ecclefià

in AMariali cap. 10..

guilitante. Efar.28. Idewa fer.4..de Nominat. Mar.

Dem,

Latitudo.

lA

LAPIS Virgineus. 4demeinfito AMariali jerm..

2.de Coronat..B. Marte.

EATITUDO pierats. D.5 ouavent.sn Litee

(yj

L APIS Divinus, Zesrit.de Filla Probat.ferm.

attis Pfale. B.Firgs.

u

21, Corona nova B. Marie..

LATITUDO meriti; D. Bernardin-

Senenf.

&

l4

LAPIS Virgineusfulgensfüper omnia metalla.

Jon.i.feram.ór..

ddem [orm.13.. Corona nova B..AMarta..

l!ï[,u

Lavacrum.

Lareitrix.

l

LAVACRUM abluens confcientiam. $ dndr-

LARGITRIX larga bosorum.. $.. 4fudr . Cret..

Éret.orat.2.in eAnnunéiat..

Á

arat.3.de Dormit. B.Farg.

hrg f

Laudatio.

LARGITRIX vitz.. $. German. i fho 7Ma-

M

vialt fragm. 4.

LAUDATIO ornatiíIima Parentum Jfoschim:

lj

LARGIIREX bonorum.. S. foan. Daméften.

& Annz. Georgiw.Nicamcd., ernt.3. de Prajere

N

m

erat.i1. de Affumpt. B.Firg..

tat.. B.Fing..

LARGITRIX omnís fanctimoniz;. Zfenricint

laurus.

l;

de FI-ffia im Epifl.[si Tratlatus de Cam'ept., B.P.

N

- LARGITRIX poft Deum univeríorum , qua

LAURUS, qua dicitur à verbo laudis,

quia

f [

nobis confezuntur, Charifmatum; ei namq: e Re-

antiquitüs ex ea cum laudibus victorum capita co*

;offram

P

inumumifericordiz eft commiffum, & per manus;

uonabantur, Matiaenim propugnatorem

H

t init-

LA

ipfuis.dat nobis, & dare difpofuit Deus , quicqunid:

ad falvandum, fcilicet, filium Dei coronavt

l4

carnatione , diademate gloriofz carnis, Cs*

Egre*

ddügm

gratia cibuir nobis. Djos, Cartb.. in. Cant,, ärru Ifo.

*

MARIANZE LIBER X.

32j

Eg'cdfmnu filiz Syon, &

& videte Regeni$alomos

nemin diademate, quo coronavit eám mazer fua,

Le&ot.

bl

P

.f

nec folummodo Chriftum coronavit, iió.& ipfa

LECTOR, quantum ad omnium Pmphc*am

oxij

€oronanotlra eft ; undé & dicitur ei /faz. 62. Etis

expolin(mem,æa ikeramyin fe ipfà. ;diberr. AMagn.

lx

coronaoloriz in manu Domini,& diadema Regni

n Biblia Mar. [up. ubr. Proverb.

i, U

in manu Dei tui ; (ed ad hoc Leglui x pugna-udum

Led&rix.

€ft, quianon cownabxtur, nifilegitime certaverit,

2. ad'Thim. 2.. Richard.àS. L:mr. de Land. $S.

LECTRIX fpiritualis, quia cum lectoribus ha-

Virg. libr. 12,

buit Prophetiarum expofitionem. D. 4datoz. in

AUA

LAURUS,quia fi hzcarbor habetfolia odori-

im. pétt. 4- Ut. 4 g. Cáp. 1b

(2: 38

fera: Verba B. Virginis, qua habenturin Evange-

t

lio, acomatica funt, & Íummae delectabilia mtelh-

I ectulus.

LECTULUS unice charus Regís Chriti, .

Jni:

gencibus ea, qui i pauciTimi funt.. Zdezaébidem.

ia

Sabbas in Menais Gracor. die9. Maj.

LECTULUS Salomonis , quem fexaginta for-

Laus.

tesambiunt ex fortiffimis ïlmfl Cant. 3. S Germ.

LAUS degentium in folitudine, $. Epbrem de

Con[f aut. in ferm.in Iatv. $. Virg.

Laud. B. Pzr

Da. Mf

LECTULUS perhonorificus, quem Salomon

LAUS exuperans mentium lmouzxmnque in-

ità prefiguravit,ut eum fexaginta fortibus circum-

Mur

ko ao

corporearum. /ean. Geom«m/erm.m "Aununc.

daridiceret. $.7o. Damaji'. in Menais Gracor.

$. Det Genztricu.

die 27. j anttav.

j

LAUS bonorum Ángelorum, D. zds[elim. in

LECTULUS auguftus ac venerandus, quem

Hyna.2. B. DetGenurscas.

Salomon pradefignavit circumdatum fexaginta

r

LAUS hominum. D. z4/redus Ztbbas. ferm

forüiffimis. Zdem in Can. 55. Detpara.

dp innunc. B. Pzrg

LECTULUS divinus Salomonis , quem fexa-

g^

LAUS prima hominum & Augelorum poft

ginta poterites ambiunt, id eft, dwmarum Ícriptu-

Deum. BafAuin.Devon. i2 Tra&l. de Salut. dagel.

rarum verba, in quo v rerbum per divinam incat-

LAUSamenaSanctorum. P.7efeph .Stew,fa/

pationem requievit. 5. fefeph Hysm. in. AMa-

rial

um

Opu[c. 4.

LAUS genetis (à,. Rich. À S. Lanr. de Land.

LECTULUS, in quo Dominus omnium re-

$5 Firg Aibr. 6.

clinatus C& utpzunum Patentem excitaret, ac re«.

rnäfdw'i

levaret.

IHdem ibidem.

LAUS jucundiffima Apo&oïox um. D. Bonav.

£p Expofit. fuper Salve Regina.

LECTULUS floridus, omnium florum , id c&,

vittutum varietate, ibi rofa excellentiffima chari-

LAUS noltra in Domino. 4dem i» Pfalterio

,

B.larg

tatis, ibi lilium fmc;t.larz(ïlmæ caftitacis, ibi viola

mmm&ï

LAUS terrarum. Zdem in P[alter.

inort B.

omnimodz puritads. Z4reta de 5 Firg. Part. 18«

hrg Qamqng 2

Costempl. $3.

LAUS honeltads. $. Later. 78/7im. de trinmpb.

LECTULUS nonle&us propter humilitatem.

Idem t1bidezm.

Chrifé Agane Cap. 7.

cnmmþ :

'LAUS & liberatrix noftra. 24r&. Bofféus cap.r.

LECTULUS facrauffimus, quead nos, quia

)

"

ficut inlecto qmefumus, dum pet eam ad virtutes

$. 1. lb. de Patronatu C$ Patrocinio Deipar.Firg.

Mar . in fhibx dicatum Cavmeh Ordin.,

uingimus, in quibus anima requiefcit, q uz pcius

invia laborabat. Idem ibidem.

LAUS Apoftolorum. foan. Mauburn.in Ro-

LECTULUS Salomonis, id eít, veri & Pacifi-

Jj

farw de gloría Virg.membr. 6.

2

LAUS fümma Creatoris. /dem i» Rofeto Ex-

ci Jeü Chrifti ; quia in ea Deitatis inclinato capi-

ormllü

te Dei filius requievit, velut inle&ulo. Jdem j.

ercit.fbwitual.tit. 21 cap.6.

j grff" J

LAUSProphetarum, Lsdovic. Bloffus iu En-

bidem.

j*

LECTULUS Salomonis, quia fexaginta for-

dologia 2. ad $. V'irg.

$s 2

ues

Jims)g

g.

-

24

POLTA.NTHEAE

lut florum varietàte, ibi rofa excellentiffimz chari-

tes defortiffimis Tfratl, id eft, Angeli diligenti cu-

ftodia, & obíequiofa reverentia ambiunt ; Angeli-

tatis, ibi lilium fingulariffimz caftitatis, ibi wola

!14

omnimodz humilitatis , & ibi ortus eft, &inde

iE

ci enim fpiritus fortes inter forüfimos fpirítuum

XKíra£lis nomine defignantur, quia affidua contem-

ortus efít ille, qui dicit: Ego floscampi. Canr. z.

f

(

latione Deumintuentur, Zdem :bidem.

COA Ltl

Rich. 4 $. Laur.de Land. SS, Eerg. lib. to.

LECTULUS fànáiffimus, in quo Jefus Chri-

LECTULUS Salomonis, id eit, veri pacifici, in

n

us

ftus gloriofiffimus requievit fineftrepitu pravo-

quo Deitatis inclinato capite, Dei filius requievit;

n

rum motuum, aut aliquarum malarum cogitatio-

unde & ipfa dicit ; & qui creavit me, requievit in

P

pum. ZZem ibidem.

tabertiaculo meo. Ecc/. 24. Hdem ibidem.

f&f

LECTULUS facratiffimus , inquo Deus per

LECTULUS Salomonis, quem fexaginta for-

W

0

humilitatis affumpta myfterium requievit. D. Pe-

tes ambiunt exfortiffimis Irael, ad cuftodiam e-

Árgd

tris Damiaz., lib. 2. Epiflolar. Epifl . 14.

nim, & obfequium B. Virg.-non-infbriöris, fed fü-

fiqie

LECTULUS Salomcnis, quem fexaginta fcr-

erioris dignitatis Ángeli deputati fünt;qui pro eo,

[is

tes ex forüffimis Iftagl ambierunt. Rupert, Abbas

quod affidua contemplatione Deum confpiciunt,

fereter

kb. ?. Comment. in Cantic. Canticor.

Ifacl nomine defignantur, 4dem tbidem.

[cn

LECTULUSSalomonisgratiffimus. D. Ber-

LECTULUS, quo ad nos, quia ficut inle&tulo

&t m

nardus in Deprecat. €$ Laude elegantifr. ad B.

requieícimus; ita rer Mariam ad virtutes attingi-

tutt, /

Firg. Mariam.

mus, in quibus anima requieícit, quz priüs in vi-

LECTULUS,inquo Deus zequievit. Petrss

tiolaborabat;. Zdemezbidez.

üm f

Blef.ferm. 58.

LECTULUS Salomonis, id eft, Chrifti, veri

Mi

LECTULUS fili Dei. Petrsus Cellenfis ferm.

Pacifici ; ineo enim Deitas inclitiato capite Dei fi-

W

z.de Af[umpt. B.Firg.

liüs requievit velut inle&ulo. fa. Hualgrinis in

LECTULUS floridus omni eratia Dei fpecie ,

cap. 3. Cantic, Canticor,

lC

& pulchritudine verbo utique Dei anima&czïgr-

LECTULUS Salomonis, quem fexaginta for-

ne. Jdem [erm. y. de Nativ. Domini.

tesambiunt de fortiffimis Iírael; nam B. Virginem

&

C

LECTULUSSalomonis, quem ambiunt fexa-

ambicbant diligenti cuftodia, & obíequii reveren-

intafortes ex fortiffimis Irael, 4dem :bidem.

tia Angelici fpiritus, fortes inter fortiffimos fpiri-

Ál (

fitg K

LECTULUS amotis gratia, Salomonis obfe-

tuum;,qui pro €o, quod Deum affidua contempla-

quio ficaddiétus, ut in fe qüempiam alienum qui-

Q i

dem ibidem.

tione confpiciunt, Ifraelis nomine dgiignancun ?

DGJW

etem capere non permittat, & inura mentis anigu-

fix continentiam hoftem fübdck:m, vel ad modie

LECTULUS floridus flori perfe&o ex radice

G

li

£um non admitzat.| PisApp, Zdbbas [ib. 4.. $n Can-

Jetle congruiffimus, -Ieert. mags. 72 Poft l fu.

C y

IHc. Canticor.cap.2.

$ap.:. Mattbas.

Wirgg,

LECTULUSjn quo fponfus grata benevolen-

LECTULUSSalomonis, in quo requievit no-

'l,ldfa l

tia fereclínat. 7dem ta [ib. 4. 1m Cant. Cantic.c.1.

vem rnenfibus filius Dei,. 1dess im Bsblia £Maria

u

LECTULUS, quem Salomon Au&tor & ama-

Jop. hbr. Canticor,

j

Ti f(

LECTULUSSalomonis, i qu

;)reCubuit Chr-

a

tot pacis fibi voluit preparare,in quoà conturba-

tione hominum abíconditus caput fuum quietis

ftus, bumanitáte aflümpta, quem ambierunt fexa-

Ti

Z

gratia reclinaret , & fe non folüm nomine, íed &

ginta fortes, id eft, borrorunv operum univerfitas,

l!lqu,odl

ze Pacificum veracitec demonftraret. 4dem libr.4.

qu funt fortia contra Damones vel vitia. 44/4-

)u

$» Cantic.Canticor.cap.2,

nuà de Inful.in cap. 3. Cantic.

Wi Cm

LECTULUS Salomenis , multá fortitudine

LECTULUS Salomonicus, in cujus circuitu

li

oxnatus. /dem Iib. . in Cantic. Canticor.cap. 6.

fexaginta potentes Satellitii munere funguntur.

flb

LECTULUS fponfisquem fponfus vallo forti-

- Zacob. Monach.in AMarialt orat. 2.

hit 4

tudinis circumclufit, per quod ab illo longius,

LECTULUS mirz fpeciofitatis in afpectu, le-

N

quicquid indecens, quicquid noxium eft, exclufit.

nitatisin tactu, fuavitatis in odoratu , pretiofitatis

üs deh

Adem lib. 4-in Cantic. Contigor. Cap.1,

in ornatu , jucunditatis in amplexu, & utilitatis ü!

g ad [f

LECTULUS floridus omnium yirtutum , ve.

Írutu. Erz. Prag.1n AMariali cap. tes.

'LECTU-

fllhlu[, |

"

MARIANE LIBER X.

gOA

flnoi

LECTULUS, íi quo requiesinvenitur. Bar-

de carne, quam de Virgíne fumpfit,; epulantur. 7-

3t ln

thol, de Pifis hb. 1. de Land. SS, Firg.frutd. g.

dem ibidem.

T

LECTULUS, id eft, humilis lectus Salomonis

LECTUSRegius. 7heod, Lafeb. Imp.in Can.

feu Chrifti, in quo fümnius ille Pacificus elegit

4d SS, Deiparam.

ht

'gpi. u

€oncipiy incarnari,ac itihabitare iri medio uteri e-

LECTUS, in quo r

äqufeVïf Pacificus Rex

&tb

jus, Ipiritualiter quoque gratiofiffime irmente i-

Cliriftus. /daztbase Cantacuzenus t& cap. 1. Cane

ij reqm i

fius. Dionyf. Cartb. ia Cant. orat.12.

tíc. Canticor.Salom.

yttquit

LECTULUS Salomonis, querii fexaginta fot«

LECTUS nofter umbrofus, propxer beatitudi-

den,

tesambiunt ex fo-tiffimis Ifrael ; ftatinienim acin

rniem rtobisin Evangcfid promiffam, poff: Salvato.,

utero Matris f concepta eft, Deus Trinitas illarti

tis incarnátionem , quar omnes pöxfc' fiues terra:

fevm i

U

Ángelis (anctis cuttodiendam comtiifit, eamque

complectitur , & quemlibet obumbrat fidelem

fn'cns,fäi-

fequenter vallavit, & lonoravit multitudo cocle-

prioriabfümpto infidelitatis aftu, /dem ibidem.

ngqtjgipf,

ftis militie , rion tam ob indigentiant , quati ob

LECTUS proþtef requiem, quam illi eapiunt,

nCO)EFQLï

feverentianejus ; fed & gloriofi Apoftoli, ac c-

quiirihoc fzculo utcumque requiefcunt; & om-

i,

teri utriufquefexás £n&ti primitiva Ecclefiz , ad

nes hujus vitz turbas, & quamlibet. omuino atfli-

[

(t

eam nmultoties cum ingenu reverentia cotifluxe-

cionem fedaté placideque ferunt,| 42em ibidem,

tutit, [dem ix Cant.art.12.

-

LECTUS veri Salomonis,veri filii Dei Redem-

tuts d

uæynüäü

LECTULUS veriSalomonis, ad cujus cufto-

ptoris.ZAManrzt. de Filla Probata ferm. 12. Corona

x

nou& B. Mdaria.

diam non dubitandum , magnam Angelorum

inultitudiiem coelitus fuiffe tranfmiifani, — Zde»z

Oi

Lecythus,

)æpizelk?ï-

lib.1.de Prac. Marie,art. 29.

LECYTHUS repletus oleo, id eft; eratia bene-

Hndgnme'ï

2

Leé&us.

dictionis & müferationis, Petr. Blef. ferm. 28.

LECTUSaureus. $, z4ebana[-orat. in Purifi-

LECYTHUSolei, Balduin. Devon.in d7 Adt.

d

t'm'aB.-p!r $

de Salutat. Angelica.

gt

LECYTHUS, vas;fcilicet olei ; Maria enim

- LECTUS Salomonis, quern in orbem circum-

ii

fiftunt fexaginta potentes, nempt divinitüs infpi-

vas eft indeficientis , & femper abundantis mife-

dl

tatz fcripturas, verz Prophetie, que per eani,

ricordiz; fignata per Lecythum olei , qua non eft

"d

?

imminatus, 3. Keg,/7. dequo paftus eft Elias , id

qua ügna.-mm , fuo te(timonio comprobanc,

kugm".»

Deum etle ex ea pariendam ,in quo verbum, cüm

eft, Chrittus , fagens ejus ubera, & quo pafcitur

cecidiflet , cum carne furrexit, & initriici tyranni-

in Sacramento filii, & in verbis ejus, & exeraplis

dioto

cam valde afflixit potentiam,. Geerg. ANicomed.

viduaSareptana cum tota domo fua, id eft, Eccle-

uH

fia cuta fidelibus univerfis. Rzcb. & $. Laur. de

3n erat. de exitu $5, Dei Parentis . quando fuit

Laud.S$. Firg. hbr.10.

eblata in temple,

ft Qd

]

- LECTUS, in quo potensrequiefcit, Joan. Geo-

LECYTHUS olei nonimminütus, nos paícens

hil

fl

metra ferm.in dAnnunc. SS, Des Geuitritzs,

etmper & ungens, & latificans. Al&ert./magn. D]

[

LECTUS ver? & vexi Pacifici Regis Salomo-

Biblia Marza [uper libv.2, Kegumm.

«

nis, qüi ister rios & Dominun: pacem compefuit,

nblffmþ P

E

Ín quo divína ratura humanam fibi naturam con-

Lezna.

um

junxit, Kapert. ZAb lib. 3. Commentar. in Can-

or

", h

J

jni

tic. Canticor,

LEAENÁ, cui non contingít (ecurdus partgs.

' LECTUS Chrift, in virutibus oridus , in

D, Epiphan. lbr, . aduer (s bare[es, bavef. 78.

&l

d [iud

quo cum Patre & Spiritu (an&to requievit. Heso-

LE/ENA genitrix forgffimi Leonis , nempe

3

i

d

Chuft, Zdem bidem.

vius Auguflod. in [gillà B. Maria.

LECTUS, quem Chriftus verus Rex Pacifi-

LEJZENA fortiffima, quz ex intimis pracordiis

M

i :

eus de lignis Libani, id eft, ex Patriarchis & Regi-

tertiá die faper mortuum filium rugiit dicens ; Ex-

g

d

busad convivium elegit, quia in ea ut inlecto re-

ürge gloria mea, Pfalmz.56. Robert, Bellarmin. in

D

ii

Conc. de Re[urretl, Domin.

c'ubzïit, ipfe pofitus ád convivium, & quia fideles,

Ss 3

Le-

"

/

jo

POLIANTHEAE

326

V

levi.

ta

Legata.

LEÉVI, zterna in Dei Matrem ele&iene. Bare

gixi:l

li

$ EGATAÀ apud Deum ad intercedendum,quz

tbol. de Pifts lib 1. de Laudwb, SS. FTrg. frntl. .

pudore nonfüflunditur. & f». Damafc. Paracl.

dlitid

5.Pirg.

LEVI, fua Parentibus Deo ;:adicionc. ldem

fipr

sbid.

at

Legatio.

LEGATIO noftra ad Deum, cujus orationib

us

Lex.

(j &

:

LEX nova, à Propheta praevifa verbum Deiin-

Vb

3

n

píe Deus pacen mundo largitur , regni Íceptra

gratiaru

Corto

borat, & Ecclefias fuas conjungit in unum..

fcripum habens.. S, fofepb byemn. 6n Maviali.

ailee

& Mdndr. Cret. Can. 15 diem Lunammagna bebdom.

LEX àn4ta amoris & perfecte libertatis, quz

ab omni fervitute peccad perfe&l? liberat, u nec

n'ius.,'io

t

islatrix.

tmanus opere, nec lingua Íermone, nec cato fomite

14

inepi

LEGISLATRIX Eliz, Martía & totius Carme-

ferviat legi peccati, nec oculus vifu, nec auris au-

li

ditu., nec affectus defiderio, nec intelle&us cogi-

a

li caetus Legislatrix Fundatrizque primaria rit di-

quod capiti menm-

tae ullan: contrahat imaculam, aut aliquam pec-

ln

citur, idebque quod ftirpi rami,

hoc ferenit-

pciad

bra, quod radit Soli,

quod fonti rivuli,

cati fentíac &zviwtem.k Eraeff. Prag.sn Mariali

à

lia

fime Dominz Matie

Carmelicol cun&i fe jufte

cap. $.

lil

Ia.

debere gra

t & pit recognofcant. Zrnold. Bofltus

librsde Patronatu $$ Patrocinto Desp.

Vi Al

€ap, 2. $.2.

LIA in filiorum fpiritualium /&iültiplicarion.c.

UM

Bartho!. de Pifis hb.1. de Land. S5.. M. fradl.z.

hiC

Farg. in [ibi di. atum Carmeli Ordin,l

wülioy

Lenticula.

Libanus.

binii

LENTICULA, qua eft vasolearium, factum

LIBANUS non incifus, per candidiflimz cafti-

Lb

í

ex are vel argento

ecundüm lfid. & dicitur à li-

tatisintegritatem. Ewgo de 5. Vitlor. [erm.inqut-

Wirig þ

niendo ; quia Reges & Sacetdotes liniebantur. U-

libet fefto B. Marta.qui eff inmordine sy.

l4

terus enim B. Virginis coxigm?: per tale vas defi-

LIBANUS nonincifus propter Virginitatis jn-

—

tilnso

tegritatem,. Petrus Blef. ferm. 38.

ümsx&x

;natur, in quo filium fa&um hominem unxit

UT

Deus Pater oleo latítie przparticipibus, hoc eft,

"LIBANUS non inceníus, quia flos caftitatis e-

'aliis SanCtis, & ad hoc defignandum dicitur de

;us candidiffimus, incendio libidinis non eft adu-

Mj

ftus. Jdemosbidem.

-fr'rz!. it

Saule , qui tunc optimus erat vit, r. Reg.ro, tulit

LIBANUS, quia fi arbores montis Libani oim-

li

Samusllenticulam olei, & effüdit faper caput ejus.

M'. I-alq

; Rich.à $. Lanr. de Land. $5. Pg'rg. lbr. X.

nes alias excedunt proceritate , fpecie & robore:

Mariz Virginis virtutes excedunt ommes vittutes

Ul

Levamen.

aliorum Sanctorum. In proceritate virtus contem-

Vide

lationis, vel fancta defideria : in fpecie Virginitas,

ff

LEVAMEN dolorum noforum. 5. German.

Con|/lant. orat. z. in Pra[ent. S.Pirg.

velfancta exempla; in robore charitas fortis, ut

fD

LEVAMEN hominum &generis, fe. Geem.

mors: humilitas fupportans omnem virtutem, &

Iu

virtus patientize fïgurantur. Rich. à S. Laur.de

U

im S, Firg. Fymm. 7.

Laud. 5$.Vbrg. lib.12.

LEVAMEN eorum;,

qui doloribus tenentur.

banuseft mons quidam,

s;

acob. A/Igmch. orat. de Nativ. $. Firg.

LIBANUS, quia fi Li

ia

LEVAMEN laborum & gaudium. 2fraeld.

qui eft erminus Judez contra feptentrionemyAtae

Bofliua lib.de Patron.CÓ Patrocinio Deip. Firgin.

ria mons propter virtutum eminentiam terminat.

Judzam, qua interpretatur confeffio contrà fe-

lIt

ix Carm. Ord.cap. r.8. 1.

-LEVAMEN miferorum & prafertim inno-

ptcntrionem, quo (ïgna.tur Diabolus, quja iE um

L

centüum. fwffws Lipfis im $. F'irgin. Halenfi ;

mifericorditer arcet à mentibus vere confiten-

hi,

P

tium. Jdeem ébidem.

þ'*&ini;

"ï'f L^

L55-

ALARIANA£ LIBER X;

: X

HBANUS, quod interpretatur candidatio,

LIBER incomptchcnfus,qy?'ve*blm & Glieama

percandorem virginitatis. A4dem de land.SS.Piv-

Pattis.mundo legendum exhibuu, D. Bpiphan.

6$nis libr. g.

:

én ferm. de laudib. SSF'irg»

. hh

[

LIBANUS candida , mu

nda,& ca&a; & vitze.

LIBER obfiguarus, de quo dicit Z/aias eap.25-

alitudine eminens, ac meritorum prarogativa

dabitur Liber obfignatus vito tcienti literas , id

NT

eft, Jofeph, & dicet : non poflumTegere ; obG-

fuper Choros Angelorum exaltata, de qua aqua

gnatus eft enim liber id e(t;omnium rerum arti-

€Ap. 4. Cantic. Canttcor.

gratiazum cum impetra Haunt. Hugo Cgrmi—s u

/

fici refervatus. . foChryf. orat. de 4ngunc. E..

r

LIBANUS, à qiio fluunt nobis aque viventes

LIBER fpiritualis mirabilium divine in nos

tnMard

gratiarum copiosé, fortitet , & cumimpetu ,. cut

difpenfationislermonum. $. 4udr. Crer, orat. t

de Dorszit.

fb

zeíiftere non po(Tanr advetfarii noftrimaligni fpi-

a tacicé fuit ia-

Mbezgs

ricus. Joan. Hailgryn. imcap. 4« Cantic. Canticor.

LIBER vere vivusejus , quiine

LIBANUS non iacifasquiafine incifione cum:

Ícriptus veibi parerni vivifico calatno (piritus. 4

neccuid

dem orat. 2. de Dormit. B.Firg-

N

integritatc virginitatis filium peperit. /dezs zbs-

UT

7B

LIBER. verilimé à Deo fcriptus novi teftae

menti, quod Deus cum hominibus pa&tus cft. 4

ii

LIBANUS per innocentiam, non incifus per

demibidem.

pcecandi impotentiam. D. Bonavent. in librode

WX.MI&"

Ecelefiafl. Hieravcbi part. 4. 6502 finem-

LIBER obfignatus,quem nulluslegit fciens li«

terarum,prater eum,qaiobügnawt,-& fervavit

LIBAINUS candida,, tota pulchra incus, & ex«

tta. Zhibertus Magn. feper millus c&cap. 137*

fuprarationem. Ceorgims ANicomed. in orat. de

exiti S$. Dei Parentis , quando fuit oblasa in

i

.....

LIBANUSJDcti, qui'pepetit thus odoriferum;

Mi

UMj

feilicet Chüiftum, cortiee non incifo, id eft, non:

templo.

violato vi

roi

iB

nali pudore. ]'44006. de Foragine im

LIBER , de quo fcriptum aj 29: & erit poft

verba hzc;dicit Dominus, ficur verba libri hujus

spartali [ezn. 4..P.

LIBANUSob munditis candorem. z in

fignati, quemcu:m dedetint (cienti literas,dicent

il

suavial: ferm.. 6s P.

ilii, lege hzc, & refpondebit, non poffurn legeres

'fw hr

dul

LIBANUS nonincifus, quia ficut mons Liba-

figoatus eft enimliber. . Germ. Conflant. [ert-

ni fine cultura humana cedris ornatus eft aroma-

in Nativ. B.P'irg«

"

1

TA

LIBER novus , in quo inenarrabili modo De-

l.

ticis, & przexcelíis ita Spiritus Maric ornatus e-

us verbum citra omnem manus operam ,inicri-

zat vittutibus excel(is, & dc (ideriis fandhis , qiaft

jl

1 ai

naturaliter fibi infitispotius qnamacquiátis,Er s.

pturoelt.. 5. Jo. Damafe.oraz. 2. 1n d umpt. B.

àus

ng"ä

JMarte«

-Prag.inma riali cap. 71«

LIBANIS morificationis. Z«rzbol.de Pifis

- LIBER novus; literas fcienti,id eft, fofepho à

gtl

Sace:dotibus datus- Ideze libr. 4. de fide ortbodes

Í ((t

libr. i. de laud. SS.. M. Ping. fru&t. 2

X4A CAp. 15

LIBANUS Dei , de'quo £ne corticis incifio-

Y Omfri"

ne ,ideft, fidevirginalis pudoris violatione e-

LIBER.novus, quem;, qui omnia efficit Deus

g

verbum , condidit Dei lingua à fpiritutamquams

greffüm eft thus odoriferum; & pretiofum, id«cfl;

[ d

hilius Dei;. quototumorbem fao odore replevit.

calamo quodam in ipfo confcribendum.. ddem

d

Bernardin. de Bufl. ferm.. y. de Pariurit. B. M.

erat. 1. de Native $. Marias

LIBER fignatus . libidinofa omni cogiratione

g

u

LIBANUSaon incifas., quia nanquam à Deo

"T

er peccatum aliquod'divifa vel fepatata:fuit. 4-

innoxíus , ex quaà Dco exaratz legis arbiter, ab:

ipfouno; qua Virginem decet, ratione percurrie

Üv

dem [erm. . de A(fimilar. B. Marim,

tur, /densorat. 4- de Nativ. S, Pirg.

n

&WUW

Liber.

LIBER ab Ifaiavifus, in quo digito Patris Vere

bum initio carens confcriptum eft. .5. fofepb

g"

KIBER-obfignatus, Viro feienti literas, fcilicec,

byenm.én y2arials.

' Ad. b*

MOL

Jofeph à facerdotibusdatus, D. Gregor. Tbagn-

J

qia

matwg. [ermon. 3.5 Annnnciat. Beata Maria

LIBER Chriftianimatus, & Spiritu S. figillatus"

jf

y *

Firginits-

LIBER fgnatus; quem.nullo modofecundura:

; Ratu-

il

-

p

b

PQL TANJTHE E

2f

Y

naturz legeelegit mortelis homo , cum referva-

fecundum B. B&mardum' » fic infpe&iio & tecor-

datio verborum , operum , & exemplorumBea-

161

tum fuerit ad. verbi habitationem , quemadmo-

du antea libit Theologorum infpiritu declara-

tz Virginis via eft ad illam fcientiam, de qua dici-

bili

tut Prov.79, ubi non eft Ícientia animz noneft

verunt, Jdem ibidem.

LIBER , fignatus Vi&ori vito datus. D. Petr.

bonum. 4dem ibidem.

lus

hi

Damian.in carminib. de Afnmpt. 5. Maria.

LIBER., de quo dicitur Malachiz cap. 3. Scti-

LIBER grandis, cujus duo Capitella funt An-

ptuseft liber monumenti coram eo , tümentibus

diss|

tientd

nunciatio Domini,fiveipfius Virginis Affumptio.

Deum, & cogitantibus nomenejus. Mariaenim

Gabtielenim minitter fuit Annuntiationis,ut crc-

dicitar liber monnmenti, quia monet mentem

Íngi

lii

ditur, & Affamprionis , tamen primum Capitel-

filiiad mifericordiam , & etiam mentes noftras,

lum mitabili varietate, & veritate idem Archau-

nt fimus memores Dei ; & ícriptus eft hic liber

( l

II

Mana

gelus contexuit , & decoravittefte Evangelica le-

coram eo, id eft , coram Deo ,timentibuseum &

cogirantibus nomen ejus; id eft, caventibus pec-

axzjí

&ione, quz ai siffas eft I Angelus Gabriel &c,fe

cundum Capitellum Joanni traditum in Cruce

catum; & facientibusbonum. 4dem ifidem.

qii

LIBER, de quo qui quantalamcumque laGios

hf

legimus, ub: jn Cruce Jefus Matrem , & difcipu-

lum ficalloquitur; /usler eccefilius tuus, ad di-

nem quoridié memotiz commendabit,felix erit,

ldl

& hoc eft, quod dicit liberipfe d« feipfo — Eec

i

(cipulum autem: ecce AMater 1445 63 ex slla bora

ACCe,

24. quiauditme , non confandetur , ecce infore

titori

pit eam difcipulus n fea. Pemus Ce/(enjïs

matio, & praemiam Auditoram 5 & qui operan-

L

feyrtm. $, i AAnnuneiat. B. F.

LIBER gxandisiigaxus difciplinz, & religio-

tur in me, id eft; fecandum quod doceo, non pec«

ditia

cabunt; ecce lucrum przcepra hujus libri facien-

ob

nis Angelice Corrigits.ut femperGabtielis.& Jo-

feph uteretur folatio, aut fociaretur Joanni, & A-

tium; & qui elucidant me, vitam aternam habe-

quiad!i

n

oftolico Choro. Zdem ibiderm.

bunt; ecce przmium docentium. J4em ib

LIBER grandis , quia de granditra&at mate-

dem.

Mil

fl

