tl lao odiilte vl a -- -0 o od o tl o ii n od

ATALOGUS CHRONOLOGICUS

AUTHORUM:

EX QUORUM DICTIS ET LITÉRARIIS MONUMENTIS, HOC

ä

POLYANTHE/E MARIANJB

OPUS CONTEXTUM EST.

;

I

1

4dnno

27

j,

N

ETRUS Apoftolus, & tionem, quam legesapud Amadeumiin €-

1777

B

[2

H

.

Apoftolorum —Prin- jusnova 4pecalypf; Rapts £.

$$

ojos

J5

36

cerdotis eterni Vica-

ceps, Jefü Chrifti Sa-

ANDREAS Apoftolus, natione Gali-

?

j

2

lzus, primus Chrifti fectator, & difcipu-

j

N

;

rius,& Chriftianorum

lus, in Scythia Europe doctriná & mira-

H

NOTUNIC

-QU

N

Pontüfex fummus, Ec-

culisinnumerabiles homines ad Chriftia-

cleïïæ Chrift

iæ

prafidere coepit Anno

nam fidem convertebat Anno fálutis 36.

M

Domini 33. vel fecundüm alios ;4.. Ro-

& poft Petrum Martyr effectus eft circa

mzque füb Nerone gloriofo martyrio

Annum Chritti 7o. ut auctor eft Chryfo-

)

coronatuseft, ejuídem Domini Anno 69.

ftomuszrat. 1» 12. "dpoffolos, quaimvis O-

D)

Prater ea, que de B. Virgine appofuit in

nuphrius 70. Neronis Anno Chrifti 62.af-

a

fua Litureia, ftudie Guilielmi Lindani E-

W

fignet Andrez necem, quadam dixit in

pifcopi Ruremundani edita, ac Tom.r. B-

laudem B. Vireinis relata in Epiftola ícri-

D

&ftotbeca JMagna veterum Patrum ad-

ptaà Presbyteris & Diaconis Áchajz , de

uj

texta, ejufdem B. Virginis obitu inftante

ejus martyrio, nec non à B. Amadeo in

s

inip^usSS. Virginis laudem ac commen-

xj

fua 7fp ealypfs Raptu &.

dationem non pauca protulit, quz ex A-

JACOBUS Apoftolus , cognomento.

382

lu

imadeo Francifcano , Cofma Vettitore, at-

2Maier Z ebedzi filius, S. joannis Apo-

»

que aliis retuli in meis Apo[lolis AMaria-

ftoli germanus frater , natione Galilzus ,

r

zf cAap. 2.

Chrifti nomen gentibus przdicabat Anno

L

3

PAULUS Apeftolus, & Doctor gen-

falutis ;7. inlaudem B. Virginis nonnulla

w

tium, natione Judzus, ex tabu Benjamin

protulit, relataà B. Amadeo Francicano

u

oriundus, cujus meritis omnis laus defi-

in füa Z4poc. Raptu 1. & à mein Zdpo[folis

D)

€i., omneque eft impar Encomium ; abi-

Marianis cap. f.

n

pío Chrifto de coclo vocatus eft,& ex per-

JOANNES Apottolus & Evangelifta ,

38

fecatore Przdicator eximius factus eft,

predile&tus Domini difcipulus, Virgo,

m

Anno falutis 3. vitxque curíü feliciter

Martyr & Propheta, Tonitzui filius, na-

p

confim mato 22 glori« fempiternz coro-

tione Galileus,in animarum falute procu-

ul

nam pervenit Ànno ejuídem falucis 69. ac-

randa totus erat ÀAnno Domini 58. in lau-

tatis 68. prater ea, quie de B, Virgine fcri

u

dem Beatiffimze Virginis l'cujus fuit ado-

pfit in Epiftola 44 Ga ar. cap. 4. & in E-

ptitius, cuftos & hares ; nonnulla fripfit,

)

pift. . ad Cor. cap. 1. ut dixi in Zdpejfolis

& dixit, quz videri poílunt apud B. Ama-

JMarianut cap. 3. in feliciffimo ejuídem

deum in ejus 74poc. Rapra $, & apad meos

B. Virginis tranfitu habuit coram Apo-

«dpoffolos /Mavianos cap. &.

Rolif de ipliusSS, Vizginis laudibu; Orà«

THOM AS Apoftolus, qui & idimus,

40

CAI

hà-

E

-

- Cataloeus Chrono

losieus Autborum

es

lifa, natione Galilzus, fidelis Chriftt Jefü

Anno natione Galileus, Parthiä&c Medis, aliiq;

geftorum Scriba, myfteriorumque huma-

falutis gentium populis Chriftisnz fidei, & vitze

nz (alutis verbo, & exemplo fedulus Pro-

pracepta tradebat, Ánno Domini 40. de

s

divina SS. Deiparenus prædc&inatxone,

motor, intemeratz: R eligionis cültum in-

coram Apoftolis ad virginale funus con-

defeflo przedicationis ftudio plurimum di-

latabat Anno vivificam generis humant

gregatis habuiffe dicitur fermenem,quem

leges in 2dpoc. B. Amadei Rapr. $. & in

$7. preter ea, quz de Deipara Vargine

meis Zdpoffolis AMarianis cap. 7«

fcripfit in fuo Evangelio, habuit de ejut-

4

JACOBUS Minor, Apoftolus, cogno-

dem Deipare Virginis laudibus in ipfius

mento 74/!4:, Mariz fororis Matris Do-

tranfitu fermonem, quem ex nova z4poec.

B. 4madei exicriptum, aculiin "dpoftolis

mini, cujus Joannes in Evangelio füo me-

minit in Zebedao filius, natione Galilzus,

AMariants cap.ut.

"

SIMON Apoftolus, Chananzus, co-

quiidem non Perfc&ionc& virtute , fed

vocationis ordine dictus et 44/sor, do-

gnomento Zelotes, in vaftiffimis Perfidis

é&triná & miraculis Chritti fidem in genti-

chionibus & efferatis gentibus doctrinà

& miraculis fidem Chrifti adhuc diffemi-

bus dilatabat Anno falutis 41. fcripfit Li-

turgiam five divinam miffam, Zom. 4. Bt-

nabat Anno falutis reparatz $8.. poftmo-

bliothec. P P. editionis primze impreiïäm,

düm, Anno hactenus ignoto, fanctitfi-

mum Jefü Chrifti nomen gloriofo marty-

in qua Deipare Virginis honorificam

mentionem fecit, & in tranfitu B. Virgi-

rio illuftravit. Incommendationem Ma-

tris Deiin hujusad ceelum tranfitu coram

nis de ejus laudibus fermonem habuit, ut

ex Amadeo retuli in Bzbliorbeca 7Maria-

Apoftolis habuiffe dicitur orationem,

na part. 1. Gcin Zdpoffolis Mariants cap.?.

quam ex zfpoc. B. Amadei Raptn 8. inte-

42

PHILIPPUS Apoftolus, Bethfaide na-

gram invenies in meis "Apoftolis Maria-

tus, unus ex duodecim Apoftolis, qui pri-

"ts cap. 12.

- THADZEUS Apoftolus; qui & Judas

59

nrià Chrifto Domino vocati fünt, cui po

acceptum Spiritum fan&um Scythia ad

Jacobi appellatur in Evatigelio, Mefopo-

tamiam Evangelicà przedicatone pera-

prædica'r'xdl,zm Evangelium obtigiffet , o-

mnem ferz illam gentem ad Chriftianam

grabat, vel Je(à Chrifti fidem in vattiffi-

fidem convertit, doctriná & miraculis in

mis Perfidis Regionibus doctriná & mi-

raculis diffeminabat, circa Annum Do-

füa predicatione corufcabat Anno Orbis

redempti 42. habuiffe dicitar coram Apo-

mini 59. habuiffe dicitur de charitate B.

(tolis in tranfitu B. Virginis de hujus lau-

Virginis, in hujus tranfitu fermonem ,

dibus orationem,quam habes apud Áma-

quem ex 44poc. B. 44medei Rapt.$. exícri-

deum in ejus z4por. Rapr. ?.

ptum reperies in meis 24poffolis /darta-

$6

BARTHOLOMUEUS Apoftolus,Ga-

M1$ CAp. 13.

ós

lilzus, cui India citerior in orbis terrarum

MATHIAS Apoftolus , ex diícipulis

[

fortitione ad prdicandum Jefu Chrifti E-

feptuaginta forte eleus , & pro Juda

Scharioth duodecimus inter Apoftolos

vangeli

um obvenit, Evangelice pradica-

tionis munus Sanctiffimz vite exem

plis;

fübrogatus, Evangelicà przdicatione ad-

& miraculorum fignis illu&rabat Anno

hucorbem illuminabat Anno Chrifti Do-

mini 6o. in Deiparz Virginis obdormi-

orbis redempti. 56. multa in laudem B.

Virginis Marie protu

liffe memoratur ,

tione habuiffe dicitur de ejufdem Deipa-

rz donis Apoftolico coram Senatu fermo-

qua referuntur ab Adia Babylonico 4. $.

B. Alano Rupenfi in 44pel. pro rofario B.

nem, quem ex z4poc. B. dmadei Raptu 8,

Virgin. cap.8. à B. Amadeo in fua 44poc.

attuli in meis zdpoffolzs 7Marianis cap. 14..

BARNABAS Apoftolus, Cyprius ge-

éi

l

Rapt« $. Nide AApo/folos Adarianos cap.io.

47

MATTH.EUS Apoftolus, & Evange-

nere, Vir Spiritu fan&to plenus , eximios

ubi-

n

Peof 'omt/)ez M AYIAHA.

«fnno - ubique fpargens piz itnitationis, & (anctz

fecundüm Apoftolos & Evangeliftas apex ,

converfationis odores, Chriftianz Religio-

& Antefignanus, glorios? oecubuit egregii

| falutis

nis cultum ingentibas premovebat , Anno

martyrii decoratus laureá, Anno Chrifti cir-

falutis noftrz 61. In laudem B. Virginis &

citer 121. fcripfiffe dicitur deexcellentia B.

terra in ccelum abeuntis nennulla protulit,

Virginis Epiftolam ad Paulum Przcepto-

quae ex revelacione fibi fa&ta ab Archangelo

rem à multis Áuctoribus eam probantbus

Gabriele literarum menumentis configna-

commefworatam , quam inter alios afferc

vit D. Amadeusin füa 2poc. Raptu $.

Locrius de /2aefa 2duguffa &b.s. c. 6. atque

$2

LUCAS Evangelita , nationeSyrus, S

ex hocegoin 2dntsflibus Mar. c, q. . 1g.

Pauli Apoftoli Sedater, & omnis peregri-

MELITO Sardenfis EpiíCopus, Aftanus ;

ffé

sationis ejus Comes, Vir Apoftolicus, om-

Vir in divinis f&ripturis enudius, & non mi-

niumque virtutum glorià decorus , Divini

nüs fanctitate quàm dockriná venerabilis,

Vetbi przdicatione gentes ab alta errorum

claruit Anne à Chrifti Nativieste :5o. ut in-

acecitate liberans,eas ad veritatis lucem con-

vettebat, Anno falutis 62.

quit Bellarminus inlibro de Scrépzor, Ecclef,

lura D. Virginis

Scripfitfe dicitur de tranfitu B. Virginis opu-

Mariz myfteria fuis faoro

&

anctis (criptis ad

fculu, quod füb ejus nomine extatin 2i4/ior.

pofteritatis notitiam coumendavit, qux vi-

mag». veter. Patrg edition. Colon. Tom. 2.

Ms

deri poffuncin ejus Evangelio in 24poc. B. A-

FRENAEUS Lugdunenfis, in Gallia Epi-

madeiRapr.$. & in meis z4po/folis Mar. c.16.

fcopus & Martyr ; Vir fapientia fammus, &

é

MARCUS Evangelifta, S. Petri Apoftoli

vità & moribus irrepi:ehcnübilis, floruit ciz-

in fpiritu filius, pezegrinationis focius,myfte-

ca Ánnum Chrifti Domini ac Salvatoris no-

riorum interpres, precelíz omninó atque

ftri 180.. ut inquit Dellarminus in libro de

fufpiciendz virtutis haros, ad zternae vitz

Serzpt. Ecclef. Ícripfitopus eximium contra

gaudia martyrio coronatus,properavit, Ánn.

harefes, impreffum Pari&is Anno 1659.. i&

Chrifti Domini 64.ex 44nzal.Card. Baroniz,

fol.in quo /r. 3. cap. 33. & lib. g. cap. is. ia

Prater orationem de laudibus B. Virginis,

Beatiffimam Virginem Dei Matrem pracla-

qaam in ejus obdormitione poft Apoftolos

tifTima laudum ornamenta conveffit.

habuitfe dicitur à B. Amadeo in fua "dpecal.

TERTULLIANUS Afer , Presbyter

29

&aptu $.5 à mein Jdpoflolis /Marian.cap.z.

Carthaginenfis ; Vir ingenio acutiffimus, &

selatam in fua facra Liturgia,quz à Cardisa-

Tf hzrefim excipias | viris magnis accenfen-

liSyrleco edita extat 7o». 1. Bibliorbeca ma-

dus, floruit circa Ann. Df 216. fcripfjt varia

£ veterum Patrum,acque in Liturgia -

operaqux extant, & in lib . de veland. Virg.

thiopum, itemque in ordine Baptifmi fecun-

c.6.& alibi DeipateVirg. honorificam men-

düm ZEthiopes,quz ei ab aliquibus tribuun-

tionem facit.

tür, de ejufdem B. Visginis laudibus luculen-

HIPPOLYTUS Martys, primum metro-

229

tiffime conícripic.

politanus Arabiz, pofteà à Ca//7o 1. Poricf.

]

H

IGNATIUS Antiochenus Epifcopás , &

Max. factus Epifcopus Portuen(is; Vir fin-

Martyr illutritlimus, ob infignem fapientiz

&itate atque eruditione clariffimus, Boruit

& fanctitatis fplendorem zternum recolen-

circa Annum Dni 220. & gloriofüm marty-

dus, Roma patfus eft Anno 11. Trajani, hec

rium confünaavit fabAlexandro Seveto,ícri-

eft Chrifti Jeíu, 110. ut refert $.Hieronymus

pfitin laudem B. Virg. quzdi preclara opu-

in libro.de Scrsprorsb. Ecclef. fcripfit ad S.Jo-

Ícula,de quibus dixi in Zs6/iotb. Mar.part.1.

annem Apoftolum & Evangeliftam de lau-

HAKADOS Rabbi, feu Judas Hakados,

224.

dibus B. Vicginis Epiftolas duas, & alia, de

quem honoris gratia Rabbenu Hakadoích,

quibus in sbliotbeca AMariana part. 1, &

hoc eft, Magiftrum softrum fanctum Ho-

in Zdntiflitibus Mar. cap. 9. $.10.

brzi nominant, nepos Gamalielis, ut notat

121

DIONYSIUS Areopagia, Athenarums

[]

Genebrardus in fuo Chrenico floruit non an-:

Protomyfta, Galliarum Apoftolus, & Parifi-

te Chüti Nativitatem, ut /ij. 2. de zfrcanió

XX

x

Rorü Antiftitum Coriphzus, Theologorum

zape

56

Cat'a us Chronologiciis Authorum

dduno CHb.12. putavit Galatinus; fed ut probat P. .fis meritorum cumulis infignis, eriituit An-

[a!uits, Chriftophorus. de. Caftro in. fua Hiftoria

no falatiferz Redemptionis 250. ex Bellar-

Deiparz Virginis Mariz, in Catalogo Au-

mino in 4/. de Seripr. Ecclef. Ícripfit de par-

tu B. Virginis, feu de Chrifti Nativitate ex B.

Corum vixit anno Domini 224.. fcripfit li-

brum feu Epittolara myfteriofam ad Auto-

Virgine ferm. 2. qui cum aliis ejus operibus

giuum, Utbis Roma Confülem, cui fuitad-

Veronz excufi fünt Anno 1,86.in 8.

modüm charus.

s.

266

GREGORIUS. Neocrürientis Epifco-

20

DIONYSIUS Alexandrinus Epifcopus ,

pus,de magnitudine miraculorum, quz cum

vir füumm«z. eruditionis ac eximiz virtutis,

magna Ecclefiarü gloria perpetravit, 754w-

laude fuo feculo fpectatiflimus ,. clarebat

maturgus,id et, rerum mirabilium effector

Anno falutis »5o. fctipfic inter alia Epiftolam

appellatus, obiit circa aunum ab exordio Sal.

emninó auream contra Paulum Samofate-

per Chriftum 266. (cripfit inter alia in An-

nantationem Sanctiffime Dei Genitricis

num; miris ,Deiparæ laudibus refertam ,

quam habes Zom. 3. Bsblsotbeca magna ve-

Virginis Mariz fermones tres ; quos inanti-

terum Patrum Editionis Colonienfis fol. 72.

quiffimo volumine manufcripto Bibliothe-

2;;. METHODIUS MartyrIlluftzitfimus, O-

cz Crypte ferrate de fe repertos, indeque

]ympi primum Liciz vel Patarz, pofteà ve-

defc,ripcos * Grzcoin Latinum tranftulit; &

ro Tyri Epifcopus, vir eximiz doctrine &

primuscum aliis ejus Qpcribus inlucem pro-

pracellentiffima fanctitatis, in Calcide Grza

tulit GerardusVotfius, Moguntiz Àn. :604.

ciz gloriofo martyrio coronatus eft, Anno

. JUVENCUS Pxesbyter, Hifpanus, & 330

Domini 255. fcripfit inter alia in occurfum

Po&sta Chriftianus,lloruit Anno Domini 330.

Don;ini, & purificationem B. Virg. luculen-

utinquit Bellarminus in Z/&r. de Seript. Ec-

tifTinaam orationem , qux interprete Petro

clef. ícripfit 4bros 4. cazminum in Evange-

Paritino extat Zoz.3. Bibltotbeca magna ve-

licam hiftoriam unà cum EzbAetbeca magza

veterum Patrum Tom. 4. excufos, 1n qui-

zerum Patrum , & interprete. Francifco

Combefis reperitur inter ejufdem S. Metho-

bus Deiparz Vi

tionem fecit..

rgin. Mariæ cum laudg men-

dii opera Parifiis edita Anno 1644.

258

ORJIGENES Adamantius, Alexan

dxinu's;

JACOBUS Nifibenfis Epifcopus,cdgno- 330

Leonidis Martgris filius: Vir Sixti Senenfis

mento Sapzezs,natione Syrus, magna fan-

inÍua Bibliotheca elocio, tantz eruditionis

Ctitatis, nec minoris eruditionis vir, enituit

& ingenii, ut ei parem doctifTima Gracia,fe-

circa Annum Domini 330. fcripfit inter alia

liciffimorum ingeniorum parens, nunquam

inlaudem B. Virginis Marie. Canticum,

habuerit, obiit Anno falutis 258. «tatis 69,

quod integrum dedi in «4uziflibus Adaria-

955 CAp. 9. $. 8.

multa de B. Virgine Dei Matre przclara e-

pufcula compofuit,à me in Bsblorbeca 7Ma-

ATHANASIUS Alexandrinus Epifco—

340

riana part.2, enamerata, qua inejus ope-

pus; Vir fanctitatis atque eruditionis eximize,

floruit , ut teftatur Bellarminus. in /ire de

ribus editis videri poffunt.

2f9

CYPRIANUS Carthaginenfis Epifco-

Script.Eccef. Anno falutis 440. fcripfit mul-

pus, natione Afer, Vir fanctitate & doctriná

tacum ejus operibusnon femel edita, in qui-

clariffimus, Sacerdotalem coronam glorio-

bus B. Virginem eximi& commendavit.

fiffimo martyrii fanguine imbuit, circa An-

.. CXESARITUS natione Cappadox , patriá

364

num Domini 259. Scripüit inter alia de Chri-

autem Nazianzenus, S. Gregorii Nazianzeni

fti Nativitate, & Partu B. Virginis fermo-

frater, quem ipfe Gregorius frater vitá jam

xem, in quo poft Nativitatis Chrifti Hifto-

fundtum egregiá oratione laudavit : clare-

riam pulehr? dilatatam ejuídem B. Virginis

bat Annofalutis 364. fcripfit interalia Dza.

laudes & privilegia receníet.

logos 4. unà cum Zzblistbeca "HATHA Veteris

266

ZENOÓ Veronenfis Epifcopus & Martyr,

Parrum.Tom. 4. Colonia excuíos , in quibus

it.

Vir eximüis virtutum ornamentis, & glorio-

Peipæam Virginem laudibus celebrav:

BÀ-

e

d

Polyantbea

Mariana.

Anm;

BASILTUS Cafarienfis Archiepiícopus,

pofterorum memoriz luculenta. oratioae

falitis. & cognoimine AMagnns, cujus eximiz San-

wuanfmifit,

N

370 éimonizlumina, & rarz fapientiz infignia

AMPHILOCHIUS Iconienfis in Licao- $fs

Theologomm praftantiffimus S. Gregorius

nia Epifcopus, Vir doGtriná, lanctitate, ac re-

&, & Catholicz fidei finceritate füo (eculo

INazianzenus jure merito demiratus indele-

bilis gloriz przconiis, & lucidis laudum A-

magnus,(oruit circa AÁnnum mundi redem-

7)

picibus comeendavit, clarcbat Anno Do-

p 38o. icripfit de Partu & Purificatione B.

mini 370. Ícripfitaliqua de B. Virgine, ut di-

Virginis orationes , ut dixi in Brbliorbeca

xi in Bibliotbeca Martana part.1. &iníuis

JMartana part, i. dum de hoc agerem Am-

hilochio.

operibus ipfam B. Virginem non Íeniellau-

dibus celebravit.

EPHREM Syrus, EdifTenz Ecclefiz Dia-

386

$7

EPIPHANIUS, Salamipz primum, po-

conus, Vir di&tis & fa&tus magnus, Scriptor-

ftea Conftantiz: ['utSuidz placet j divería-

que inter Syros excellenüífimus, ad beata

rum Cypri urbium Epifcopus; Hazretico-

immortalitatis gaudia prote&tus eft Anno

rum, contra quos Panacii infigne opus Ícri-

à Virgineo Partu 380.. cripfit multa de B.

pfit, acezrimus Antagonifta, vir fapientià ac

Virgine à me in Jzbliotbeca. Mariana e-

fancitate clariifimus , floruit circa À nnum

numerata , & cu

[

m ejus operibus fæpä

reconciliationis bumanz 370. fcripfit intet

recufa,

alia de laudibus B. Virginis Geniu1cis Dei

GREGORIUS Nyffenus Epiícopus , E

2

Marix fermonem infignem, qui opera Jo-

quiaà Grzcis honoris causá Parer Patrum.

annis Pici Darifienfis Canonici é Grzco Idio-

appellaui, & interpraccipuos Catholicze fidei

mate Latinitate donatuus extat apud Surium.

Patronos adnumerari promeruit, clarebat

Tom. 6. de Vitzs Santiorum [nb dte g. De-

circa Ànnum reparatz falutis à Chrifto 58o.

cembris.

D

t

gaulta ingenii fut monumenta magná cum

374.

PHILO Carp

athiorum Epifi:eþus,s. Epi-.

fui nominis gloria tranfnmfit ad pofteros ,

phanii coztaneus, vir doGtrinze merius & ia-

in quibus Íe Deipatze V.

irginjs' praconem

craram litterarum etuditione venerandus,.

non Íemel oftendit,

clarebat Auno falutis 374. ex Bellarmino in

CYRILLUS Hierofolymitanus Aitiftes,

346

»

hbro de Script. Eccie[. icripfit Commenta-

Vir mirà fapientiá & venerandá fan&titate

ria in Cantca Canticorum , qua extant in

candidatus, ad vitam immortalem perrexit

Tom.1. Bibliotbeca vetevtom Patrum editio--

Anno verbi humanati ;86. fcripfit Homi-

nis fecunde, in iifque Deiparam Virginem

liam in Purificationem B.Virginis,quz Lau-

debitis laudum praconius commendavit.

rentio Sifano interprete extat in Zom. z. Bi-

374

AMBROSIUS 'Mediolanenfis Epiíco-

blsothece veterum Patrum editionis quantæ

pus, Italus , Romaanus, mellei oris Ecclefia-

Parifienfis, &in fuis Catechefibus ipfam B.

p

ftes, & ingens totius Ecclefiz Catholice co-

Visginem non femel commendavit..

lumen & decus; clarebat Anno reconcilia-

JOANNES Hierofolymitanus Patriaz- "m

tions humanz 374.. multa fcripfit de B. Vir-

cha, nstione Sytus, q.iem Theodorecus Vi-

gine, qua ex ejus Qperibus inunum collegit

rum vocat plant infignem, & Profper vita:

P.Petus de Alva, & cum füa siblserbeca

uricate, & Prophetiz dono nitentem;clare-

j*

Virginatt in lucgm evulgavit Matriti An-

at Anno Domini 586. ícripfit librum de 7;-

u

no 164.8.

fl'tutione Monachorum, qui habecur in 55-

ä

agp; — TITUS Boftrenus, in Arabia Epiícopus ,

bliotbeca magna veterum Parrum editio-

Vir in divinis ícripuiris eruditus, & in fzcu-

nis Colonienfis Z6m, 4. in eoquecap. 32.33.

34« $ 36.in lege weteri exortorum, CÀ in no-

latibus litteris egregit doctus clarebat circa

Annum Domini 375. fcripfit Commentaria

v per[everantim. quiin laudes atque en-

in Evangelium Luca , imprellà Ingolftadii ,

comia Deiparz Virginis calamum deilexit.

Plures tadunt illum ante (aum Patriazcha:

Anno 1580. in8. in quibus Deiparz laudes

*** 3

tum

D

Cam' us Chronol

[

Cus Juthomm

ddnno tum hajus inftituti non alfici , fcilicet Car-

r

d

tutze 4o6.Ícripfitin Annuntiationem SS.

Jalutis melitani alumnum extitiíle.

É

Deipare orationem infignem, quam Theo-

390

GREGORTUS Nazianzenus

Epifcopus,

dorus Peltanus, Andreas Scotus aliique La-

ob fingularem auéctoritatis füz excellentiam

o

tinitate donarunt,& Claudio Dafqueo inter-

primus poft D. Joannem Evangelitt. 7 Zeo.

preteextat Tom.;. Brbliotheca magna vweter..

Íegi cognomento illuftratus, migravit £ vita

Patrum edition. Colon. par?. 7.

venerando Senio confe&tus, Anno.humanz

JOANNES Chryfoftomus ,

hoc eft, O:-

44

redempuionis 390. fcripfit plurain laudem B.

auresm, ob eloquii venuftatem dictus, ex

Antiochenz Ecclefiz Presbytero Patriarcha

Virg. ut dixi in Bsb/setbeca 7Mar. part. i. ut

videre eft in ejus operibus fzpe recufis.

Conftantinopolitanus, Vir totius fapientiz,

390

AURELIUS Pradentius , Vir confülaris

& fanctitatis plendoribus redimitus, ani-

& Potta egregius floruit, ut teftis eft Bellar-

mam Deo cupidam feliciter exhalavit, Anno

minus in libro de Seripzorióus Ecclef. Anno

Domini 411. multa de laudibus B. Virginisà

Dni 390. multa fcripfit carmine, qua extant

Íe confcripta opuícula potteris dereliquit;

Tom.4. Biblsothece magne Patram , edition.

quz & variis Chriftiani orbis bibliothecis

collecta, & latine & grzco reddita füb titulo :

Colon. iniifq; Deip. V. laudibus celebravit.

859

GAUDENTIUS Brixienf. Epifcopus, Vit

AMarialis S. joanmis Chry[offomi apud me

do&rinz prarftantia & vitz fanétimoniá cla-

fervo, quantociüs, f Deo placuerit,cum no-

tiffimus, lorebat Anno Domini 390. ícripfit

tistyporum beneficio publicandis.

utiliffimos Tractatus de variis argumentis ,

THEODORUS Ancyranus,quia Àncy-. 436

qui extant in 7os. 2. Bibliotheca veter.Pa-

rz in Galatia Epifcopus , Vir eruditionis &

r edition. fecundz, atquein illisin Deip.

fan&titatis magnas,& contra hzreticos robo-

Virg. laudes non femel celebravit.

risinvicti, claruitin Concilio Ephefino circa

390

HIERONYMUS Suidonenfis, quia ex

Annum Díi 430. Ícripfitin Partum B.Pirg.

Stridone Dalmatie Oppido oriundus, prz-

five in Chriffs Nativitatem. ex B. Virgine

elarum Ecclefiz Catholicz jubar, ac inclyta

Honyi, 2. quas habesin tertia parte Concilii

totius fanctitatis forma , in divinarum Scri-

Ephefini, & inS. Mariam DEI Genitzicem

pturarum peritia inter omnes Doctores ma-

huju.fquc partum orationes duas,quas ex an-

ximus, clarebat Ànno falutis hamanz 390.

tiquis manufcriptis Codicibus Catdinalis

ut inquit Bellarminus in libr.de Sczipzoriós

Mazarini exícriptas,atq; * gracco in latinum

Ecclefiaflicis, quamvis obierit Anno 422. -

verlas, Tom. 1. [u& Biblsetbeca Patrum Con-

tatis fuz Anno 91. Ícripfit multa de B. Virgi-

cionatorie attexuit Francifcus Combefis.

ne, quz in ejus operibus videri poffünt, eo-

PROCLUS Conftantinopolitanus Anti- 436

rumque titulos enumeravi in Jrbiserbeca

ftes, S. Joaniis Chryfoftomi Sectator, diíci-

JAMdar:and pert. 1.

pulus & minifter, Vir omnium heroicarum

390

"TIMOTHEUS Hietofolymitanus Pref

virtutum ornamentis infignitus , clarebat

byter,natione Paleftinus, Vir doctus atquein

Anno Di 430. fcripfit graccé de laudibus fa-

fapientiz Chriftianz ftudiis nobiliter vería-

crofanctz Deip. V. orationes, quas unà cum

tus, claruit Anno à Virginali Partu 390. fcri-

aliis ejus operibus ex infignium Bibliotheca-

pfit Grace de occurfü Domini, & Purifica-

rum penum erutas; latine redditas,nobisque

tione B. Virg. erationem, quz Latin:tate do-

illutratas, evulgavit Roma D. Vincentius

nata extat apud Surium Zom. 1. de vitis San-

Richardus Cler. Regul. Anno 1630.

r

Blor.f[ub die 2. Febr. & in Bibliotheca mmagn.

ACACIUS Melitenus, feu Militinen. E-. 43

veter. Patrur edition. Colon; Zosm. 4.

pï(copus, natione Gra:cus, Vir doctriná in-

440

BASILIUS Seleucienfisjin Ifauria Epifco-

clytus, ac eximiarum virtutum prarogativa

pus, feu Archiepifcopus, Vir perfpicacifTimi

fafpiciendus floruit Anno Domini 430. fcri-

ingenii;&divinarum fcripturarum cognitio-

pfitque pro Deipara Virgine contra Nefto-

ne nobiliffimus, lloruit circa Annum falutis

um Homiliam unam, quam ex Ephefi in

eele.

a

Polyanthea: -Markzm.

4inzo cCeleberrimo iMo orthodoxorum Patrum

Religioniszelo, pietatisardore,atque explo-

falutis. confeflu , plenus Spiritu peroravit , in actis

rat fanctitatis przeftantia füo fzeculo miran-

pofteà Coseibi Efbe/ïni pert. 3. infer-

dus,adaulz cacleftis evolavit beatas manfio-

tam.

nesAnno falutis humana 444.prafuit impe-

43 AMPHILOCHIUS Syda Epifcopus, Vir

rante Theodofio juniore, Coucilio Ephefino

rimeé doctus, acerrimusque veritatis Pa-

primo, nomine S. Cocleftini Papac,Neftoriü-

tronus; in Ephefino Concilio clarus, floruit

que Harefiarcham primum fcripus egregiis,

Anno natiSalvatoris 431. Íccipfit in $. Dei?

deinde etià authoritate damnavit feripta ejus

am & Simeonem orationem, que unà

Mariana receníüi y. parz. Bibliotbeca 7Mar.

cum $. Amphilochii Iconienf. operibus ex-

Hunc celeberrimii Doctorem ante füum E-

€ufà eft Parifüis Anno 16

pifcopatüin Monte Carmelo cum Carmelitis

438

AUGUSTINUS Hipponenf. Epifcopus,

vixiffe tradunt non folàüm hujus ordinis verü

eximius ac przcipuus Ecclefiz Catholice

etiá complures exteri Scriptores, imó etiam

Do&or;emeritam accepit à coelefti munera-

Letliones 2. Nott. offic. div. quod ex indulto

rio lauream Anno (alutis 433, multa de lau-

Sedis Apoftol. hic Ordo de Cyrille recitat.

ROMANUS Emeflenus, natione Gre-

446

dibus B. V. luculentiffim exaravit, quz in

ejus operibus jam multoties recufis reperi-

cus, ex pattia füi cognominis oriundusin or-

untur , eorumque Catalogum dedit in Z5.

dine clericali Diaconus,cujus fanctitatem in-

bliotheca AMariana part.i.

6

fignem celebrat Cal.Octobris Menologium

Cardinalis Sirleti, floruit circa Annum Do-

J

446 . LEO Papa, hujus nominis L ob infienem

fanótitazem, doctrinam & divinam prope e-

mini 48o. inter alia, quz ad Ecclefiz Catho-

loquentiam, cognomento /4aga«s, clarebat

licz: utilitatem fcripfit, compofuit de laudi-

Anno 440. quo factus eít Pontifex , quam-

bus Beatiffima Virginis Conzacsa, feu Odas

vis obierit Anno ab exordio falutis per Chri-

brewes, ut videre eft in Menzis Gracorum,

ftum 461. fcripfit de Parzu B. Farg. fermo-

& in pietate Mariana Gracorum, D. Simeo-

nes 10. & alia, qua videri poffunt in ejus o-

nis N/agnereeh , Soc. Jefa edita Monachii

peribus, non femel excufis.

AÁnno 1647.-

440 PETRUSChryíologus,fic ob auream in.

VIGILIUS Tidentinus Epifcopus, non

44*

genii vim atque eloquentiz ubertacem nun-

ille,quiin Romano Martyrologio inter San-

cupatus, Epifcopus Kavennas, Vir vitz fan-

€tos habetur adícriptus, fed alius quidam ,

&itate, fammaque fapientiz laude celeber-

floruit Anno Domini 495. ut inquit Bellar-

rimus, llorebat Bellarmino in libro de Szzz-

minusin libro de Seriprorsbss Ecclef. fcripfit

puoribus Ecclef. Anno falutis 442. licet ad e-

libros eruditos contra Neflorium €8 Euty-

p

meritam abierit paftoralis vitz remunera-

chbetem cum Bzblietbeca magna veter. Pa-

tionem AÁnno 449. five (equenti ex 21554/2-

erum Tom.;. part. 3. excufos, in quibus Dei-

bus Cardinalis Baroniá Tom: 6. fcripfit in

patz Virginis amantiffimumyejufq; honoris

Annuntiationem B. Virginis ferz. g. & alia,

& gloriz zelantiffimum fe oftendit.

SABBAS Abbas, Menzorum Gracorum

408

in ejuídem B. Virginis commendationem ,

qua cum ejus fermonibus de Dominicis &

primavus conditor, vir omni virtutum ge-

feftistotius Anni, extant in Zs4/iotbecA ma-

nere excultus, magno apud omnes habeba-

524 Veterum Patrum Tom.f.

rt.2.

tur in pretio circa Anunum Domini goo.mul-

449

C[ELIUS Sedulius, Presbyter, Scotus fui

ta Ícripfitin SS. Virginis Genitricis Dei com-

zvi Pocta clariffimus , floruit circa Annum

mendationem, qua extant in Menais Grz-

U

Domini 440. fcripfit inter alia libros quinq;

corum, ex iis rron pauca affert in fua pietate

earminum , de quinque mirabilibus operi-

Mariana Grecorum, Vir doctiffimus, Pater

bus Dei, in quibuslaudum Deiparz Virpinis

Simon W'agnerech Soc. Jeíü.

eximium fe praconem oftendit.

FULGENTIUS Rulpenfis Epifcopus , 2$

444 — CXRILLUS Alexandrinus Epifcopus, vir

Vir im divinis Scripturis eruditiffimus ,

&

TE* g

uthomm-

Cztml;a- 7 .Chrönælogicm ')A

Ausgo - &infccularibus literis no Witer doctus, vi-

cipem numerat,

floruit circaannum Incarna-

tionis Dominicz 546. fcripfit carmine opus

g txvero fanCtimonia clariffimus, obiit Anno

Jäizr

à Virginali partu 529. feripfit de laudibus B.

in S. Joannem Evangeliftam , editum unà

Maria Virgenis ex partu Salvatoris fermo-

cum Zibltotbeca magna veterum Parrum

Tom.6. part. 1. in quo Deiparam Virginem,

nem, cum aliis ejus opetibus exculum Lug-

duni ÀÁnno 1633.

eju(que laudes fibi cordi elle non oï)k"ur*c

ELEUTHERIUS Tornacen

fis. Epifco-

declaravit.

439

Vir virtutibus miraculisque clariífi-

* EUTYCHIANUS N.ex clerico Eccle-: 574

pus,

fize ( Adamenfis orientalis Regionisin Cili-

mus, poft multos

pro Chrifto fuíceptos , &

füperatos!

abores, a

d pramium lus profe-

cia Patriarcha Conftantinopobtanus, vetus,

&us e(t Anro falutis $29. fcripfit de adsmun-

gravis, fapiens, fideque digniffimus auctor,

floruit circt annumà Chrifto nato $4o. fcti-

&éatione €9 Partu B.Virgunes fermones , qui

primum editi funt Coloniz unà cum Arb/;a-

fit Theophili economi, qui cum abnegata

f£heca magna veterum Patrum 4om.15.

fide(e Damonio adftrinxillet per B. Virgi-

nis invocationem, & poeenitentiam Syngta-

$30

ALCIMUS Avitus, Viennenfis in Gallia

Epiícopus,

Virlongs pobiliffimus, fanctitfi-

pham À Damone recuperavit, Hiftoriam

inus & doctiffimus ,

floruit Anno Domini

memorabilem, quam integram ex Meta-

hrafterecitarSurius Zom. ,. vitis. Suntto*

$jo.m

ulta feripfit verfu & (oluta oratione ,

quz Jacobus Sirmundus €

vulgavit Ánno

rum, Íüb die. Februaii.

1645.atque iniis B. Virginis non eft oblit

us.

"VENANTIUS Honosius, Clementianus

47*

fortunatus; Epifcopus Pictavienfis, vit non

$30

AURELIUS Caffiodorus Senator, &

Regi Theodorico ab Epiftolis , lorebat An-

minus do&rina, quam moram integritate,

no Domini j3o. utteftis eft Bellarminus. in

vitzque fanctitace. fpectauffimus , enituit

circa Annum Domini $70.Ícripfit inlaudem

libro de Seriptoribus Ecclef.. Íctipfit qua-

dam , in quibus Jawdes Derpara Vr gimis

S.MarizVirginis & Matris Domini e/egs «s

inferuit.

& alia in ejuídem Virginis & Matris com-

Advoc'zïms;po-

mendationem, à me in Bzélzotbeca. AMarta-

$40

LEONTIUS Byzantinus

(teà Monachus in laura D. Sabae, Vit obin-

£a part. z. enumerata , quzx reperies in 5£-

bliotbeca magna veteram P(ztrm?z Tom.6.

genii viresclarafque fapientiz dotes ngula-

ti pofterorum memorià recolendus, clatuit

pa

rt. 2.

ANDREAS Cretenfis Archiepifcopus ,

j78

citca Annum humanz Redemptionis 540*

(ccipfit, ut dixi »» Btb/rotbeca JMartana part.

cognomento Perefolymitanns, inter Eccle-

fiaiticos Doctores Graccos celebris , claruit

2. de B. Virgine Matia libruma unum, quem

Auno Domini 570. plura fcripfit de B. Vir-

praznotavit Cosfutatio smpietatts eorum ,

ut Dvvam Virginem Desparam appc/lare

gine, quz hinc indé in variis Bibliothecis

fparía, in unum collegi, & íüb hoc titulo

recu[ant: G alia, qua extant. in Bibltotbeca

AMariale S. Andrea Cretenfit cam notis e-

magna veterum Patrum , Editionis Colon.

dàm. 6. pavt. t.

ditioni parata habeo.

J$8

ARATOR Sub

diaconus S. R. E, Vir füo

ANASTASIUSSinaita;primum in mon-

445

te Sina Monafticam vitam profeflus, poi'ccä'

tempore do&iffimus, & Poéta laureatus,

florebat Anno Domin: j45. ex Bellarmino in

Epifcopus Antiochenus, Vir primarius, prae-

libro de Scriptoribus Ecct. fcripfit carmine

clarufque Ecclefie Do&tor , caclum petiit

Anno Domini 599.. Ícripfit Znagogicarums

opus in 44& a "poftolorum, quod extat tum

alibi, umin Asblietbeca magna Patrum Co-

contemplationum n Hexameron, librosun-

lonten.Tom.6.. atquein eo Opere Deiparam

decim, Coloniz editos una cum Bsblsetbe-

celebravit.

ca magna veterum Patrum Tom.6. in qui-

bus multa in laudem Beaüffimo Virginis

$46

NONNUS Panoplita, quemSixtus Se-

nenfis inter Grarcos Chriftianos Potas Drin-

inferuit.

dsY-

n

Adartana.

Polyanthes

SOPHRONIUS Hiero(elymitanus Pa- (gf

4nxo, ISYCHIUS [alis Efychius, íeu Hefy-

falutis cheus ] Hierofolymitanus , Ecclefiz Hiero-

ttiarcha, Vir multiplici eruditione; divina-

600 . R)lymit:mæ Presbyter primüm, deinde Da.

rum literarum fcieniá, infignique pietate

triarcha, floruit circa Annum Verbi incar-

clariffimus, ad ceeli gaudia confcendit Anno

uati 6oo. S.Gregorii Pape aequalis ex Bellat-

Dominicz incarnauenis 634, ex Cardinale

Baronio Zom. £. fcripfit de Partu B. Virgtn.

mino in Jióro de Scriptoribus Ecclefiaflieze,

ícripfit inter alia de /Zaria Deipara fermo-

fivein Cbrifi Natalitta luculentiffimam o-

rationem, quz extat Zom. 7. Bzbliotbeca ma-

zes duos , quos * graco latinos fecit Joan-

nes Picus Parifienfis, & Margarinus Bi4/io-

gna veterum Patrum, & alia in ejuídem B.

theca Patrum inferuit Tom. 3. editionis pri-

Virginis commendationem compofuit, qua

mza, & Tom. 2. editionis 2. & 3.

extantin Aenais Grecorum, & apud clarif-

00

fimum viram Leonem Allatium , ut dixi in

. CHRYSIPPUS Hierofolymitanus Pref-

Biblotbeca AMariana parr. 2. dum de hoc

