&k

ne virtutum parvulis contraomnes terrotes/fafci-

mundo. &. joas. Dama[cen. orat.4- de ANativit

t

nationes noGtutpas, inquietudines, & pavores

frm

p.Virg,

fubitaneos potenter fubvenit, eofque in omni

MALUM punicum , quia fi malum punicum

Mi

p.to(peritatö,crcfccntcs ; fuis meritis defendit, ac

exterius rubeum eft , & in uno cottice multitudi-

Atoq,

tuetur. 7o4n. Zrttbem. libr.1. de woiracl, B. Pirg.

nem haber granorum, ita in virgine multitudo

Miüm

an Urticeto cap, 7-

bonaram operationum , quz intrafidem Domi-

K

— Malalecl.

nicz paffionis tenetur incluía. 24Jar. de Jnful.im

(

CAp. d« Cuantic.

&

MALALEEL laudum exhibitione. Barzh. de

LT

Pifis ibrei.de laud. Firg.fvttFu 40.

Malus.

[

Malleus.

MALUS,cujus flos Chriftus Dominus qui fuit

linj

candidus nafcendo , putpureus patiendo, rofeus ,

Yi

MALLEUS , in quo videre eft Sapientiam

Chrifti contra calliditatem Diaboli,&clementiam

id eft, pulcherrimus refargendo , quando retio-

üvini

liy

contra crüdelitatem , ficut enim. Diabolus utitur

ruit caro ejus ; ipfa etiam fuit candida virginitate,

purpurea compaffione , rofeaincenfiffimac

hati-

M

muliere pro Malleo ad emolienda Corda füper-

tate; q

uia rofa inten(iffimi ruboriseft. Ricb»

girurä

borum ad lafciviam, ia Chri&us utitur iftamu-

';5'

Wtin

liece pro malleo ad emolienda cotda humilium ad

Laur.de laudib. Firg. lhib.12.

cenitentiam. Hinc eft quod audito in Ecclefia

MALUS, quia fi hzc arbor in vere, & afta-

dü]gc(

dulciffimo Mariz nomine ftatim laicorum corda

tafpeciofa florum amoenitate , in autumno ftu-

CHI l

&uoía pomorum ubertate , fed in hyeme fca-

QD

lapidea quafi quodam malleo pietatis percuffà

lh

femetipía concutiunt, manus & oculos ad Caclos

brofa frigotis afperitate : MARIA fpecioa con-

levant , & auxilium à Maria poftulant, & tan-

verfatione , ftuctuofa filii portatione , fed rugo-

J

fa, & defpicabilis ts hyeme paffionis Dominicz

l dtfl

quam Nautz in periculo conftituti ad (tellam fibi

4dem ibidem.

Qf

coghitam frequentius infpe&ant.. He/isasd, C*

d

ffere [erm. 2. de Affumpr. B. Marie.

lo

Mam—

ä

MAÁARIANGE LIBER XI

267

"t Ap&ä |

Mammilla.

tur fomnus abeis , nifi fnpplantavetint. Cortex

vetó ejus, id eft, exemplum (uz converfarionis,

hi

MAMMILLA nuttiens eum, qui creavitom.

vino pradicationis admixtus, & abauditoribus

i eti

nia. foan. Epifc. "Mretipnts in tratl. de dormit. SS.

o !

Firg. Marie. .

devoté füfceptus; tam profundé foporat homi-

nem per coucemplationem , & (uiimitationem ,

MAMMILLA orphanorum. D. Boyavent.in

ut nec lafionem proprii corporis, nec damna fen-

iT

litaniis Pfalterii S.Firg.

tiat ret familiaris ; per gratiam ipforum cordibus

MAMMILLA parvulorum. Zdemibidem.

Ifumpïiu:.".

infpirans, quod non fünt condigna paffiones

deilti

Manaffes,

temporis hujus, ad futuram gloriam, quz re-

velabitut in nobisad Rem. $.. /dewsbidem.

|DEQU

MANASSES fpititualiter ; qui interpretatur

din M

oblivio(us, oblita enim etat in opereomníum paf-

MANDRAGORA, quía fi Mandragora po-

m

fionum, & confanguineorum, folum attendens ad

ma habettubea, &odorifera , & pomis puni«

Deivoluntatem. D. zdnton. s fumma part. 4..tit.

ceis fimilia; María habuit pomum, id e£ , Chri-

N

ftum rubeum proprii (anguiniseffufione & odo-

I« CAp. é

Marcipium.:

riferum, quia fsa&o corporisejusalabaftto , do-

mus , id eft, Ecclefia repleta eft ex odore un-

m l

MANCIPIUM Dei. $. 7lom. de Lilla »ova

guenti; fimile etiam malo punico; quia fra&um

at Ó

Jerm.t.de AAnnnnt. S.Firg.

in Cruce appatuit candidum per innocentiam,

"T

Mandtaeota.

& ruübicündum pet charitatem , & patientiam ,

d

& plenum grtanulis, id eft; virtucibus univerfis.

T

MANDRAGORA, quz eft herba frivida, (ic-

Jaem sbidem.

d

ca, & atomatíca , quz profundi(fimé radicatur in

terra, & terrz parum fupereminet, cujus radix

Mane.

Á d:ä::ï

formam habet humanigeneris , excepto capite:

MANE, de quo.dicizur Jfai. 5$.tunc, id eft,

fj ?"m

Mariaenim frigida füit, & ficca per virginitatem,

10 tempore gratiz erumpet , id eft, fübito, & ex

aromatica DEO, Angelis, & hominibus per om-

m

nium virtutum genus ; profundiffim? radicata

improvifo nafcetur de tenebrofa fynagoga , qua»

;ing mul«rïmï

fi Mane, quod videtur procedere de tenebrofa

fin

perdiledionem, & cohtemplationem, in terra

nocte, lumen tuum, ó Ecclefia , id eft, B. Virgo

T d

ftabilitatis eternz 5 illi terre fapereminens quo-

cüjus vita inclita cunctas illuftrat Ecclefias. Ricb.

ad Angelos, &animas fan&tas, fed non'quan-

à $. Lattr. de laud.Parg, libr.7.

tum Chriftus homo, qui caput eft totius Creatu-

MANE, quod nobisgenuit diem, id eft, Chri-

t£: Chrifto homtni humanato ex ea fimilis per

ftum ; quieft diesaternus. Zdem sbídem.

humilitatem , quz fuit radix ejus , fed non per di-

p

vinitatem , Caputenim Chrifti, DEUS, ideft,

Manifeftatio.

"L

;äl

g

ii

divinitas, Ricbard. à S. Laurent. de laud. Firg.

MANIFESTATIO abyffi divinz incompre-

p

Eb.hz.

benfonisocculte, $. Z4udreas Cretenfit orat, g.

ihiig

MANDRAGORA, quiafi Mandragora dili-

nl

fio

gitur à medicis, quiatalis virtutis eft , ut egris la«

de Affampt. S. F'irg.

MANIFESTA1IO atcanorum profündo-

ii

borantibus incommodo vigiliarum fomnum in-

rüm divinz incomprehenfibilitatis. 24e7: z/idez.

dulgeat, tam profundum etiam foporem indu-

j u

cit, ut fi cortex ejus vino mixtus ad bibendum

MANIFESTATIO Secretqrum Dei. $ Gerg.

u) ]

detur eeo

5

rotanti , iucidi poffit. abíque doloris

Conflant. orat. 2. n pra[ent. S.Fivg.

MANIFESTATIO magni mylterii. Leo 7p

[u h'fwt'

fenfa : MARIA diligitur à medicis ,. id eít ,

perator in orat. de Nativit. S. Firg.

r

IML

przdicatoribus, & ipíis peccatoribus, qui fana-

7

(dt

ri defiderant à languoribus vitiornm , quia luis

Manna.

i

orationibus, metitis, & exemplis, eisfomnum

indulgeat , de quibusantea dicebatur Para£.4.

MANNA, quia eft (ubtlis , & fplendida.fua-

non dgtmiunt, nifi malé fecerint ; & non rapi- .viS, & virgo ; qua velut coclitus veniens cunctis

M?Av'

Z

Eccle,

"

362

" POLTANTHEJXE

Ecclefiarum populis cibum dulciorem mellede-

fa(c:pimus incatnatam Dei mifericordiam. D.

"n[elmus in P[alterio S. Firg.part. prumas

2

flaxit; quem qui edere, aut manducare neglexe-

rit,vitam in femetipfo habere non poterit. S. 245s-

MÁANSIO lucis ztetnz ccrporelis , quam cot-

[

braf. z P[alm. 35.

poraliter inhabiravit ille incorporeus, & incir-

qL

MANNA abíconditum, quod viucenti pro-

cumfctiptas, creans ial & vivificaus omnia fgi-

te

mittitar, omne dele&amentum ín (2 habens , &

ritus.. /dem in librofive Tratl de Concept.F'irg.

f

ombisfaporis fuavitatem, /drota de B. F'irgine

MANSIO peculiaris tiumiag divinis perlona-

qll

art. 6. contempl. i7.

rüm. Z4pton. Pocq. [zrm.t. de Concept. S.Pmg.

pr

MANNA habensguftum fimilem cum melle.

MANSIO rotius facrofancte Tiinitatis. /fedor-

[i!

Jdem ibidem.

Tbeffalon. inorat.de Prafeutat. S. Firg.

IU

MANNA, de qua ícaturiit ille vermiculus ,

D

Manubrium.

hr

quiloquitur in P[a/mo Ego autemfum vermis ,

& non homo : ficütenim vermis fine concubitu

MANUBRIUM per quod vclut ferrum infe-

I

demanna fcatüurit ; fic folus (ine virili femine de

parabilier ei jan&urm tenemus Chriftum, utique

fl

virgineo ventre conceptus , & natus eft Chriftus,

qui non habet hoc manubrium;non hab:bit hoc

T

filius DEL. Rpertus 2dbbas libr. 2. commentar.

ferrum, fsmel enim ifta conjurcta fanr & (empet

M

i2 Exod. cap.18.

"n

connexa manebunt. Pe'mf Ce

/Zgz/f;- ferm.1. de

MANNA. D. Bernard. ferm.3. faper Salve

de Affumpr. S. Firg-

[

&i&us

Rezina.

MANUBRIUM,quoferrum nem é (

MANNA abíconditum; infe continens om-

ad tenendum eft melius, ad movendum habilius;

l&

l

ne dele&amentum , & omnis faporisfuavitatem

ad operandum utilius , quo qui caret parum ope-

(Qtt

Sap; 16. unde & i p(ï optimä Convenit ille verfus

rabitut illo, quia non dominabitur, nifi ex ea

&

P[alm.5». quam magua mültitudo dulcedinum

Chrftus nafccretur hümana, czciras non illumi-

m

ruarum, 6 Domina , quam abícond fti diligenti-

min..arctur,humanzinErmitas nonfanatetur, hu-

|

buste! Si autem guftus manuz erat quaf;fümile

manum genus non redimeretur. 4dem rbidem.

G

cum melle, V. 17. omnís dulcedo alia Mariz

Manududctio.

comparata amaritudo eft , undé profaicé dicit ei

[id

quidam: omais dulcor amareícit, reprobatut ,

MANUDUCTIO noftta ad divinie cognitio-

t

nisfecitan: . fo. Dam. 1n paraci. B. Firg.

& fordefcit, tuum prgufta: tibus. Ricbard. à $.

|

Lanr. de land. Firg. lib. 4.

MANUDUCTIO omnin

Pl

1.n. $ fofeph.HTymt.

in[uo marialt.

Xtt

Manfio.

Manudud&trix.

[

MANSIO unigeuiti. Origenes bomil. 1. 12 ds.

verfos.

MANUDUCTRIX noftra, ad amplitudinem

In

MANSIO divinitatis, D. Hildepbonf. in libr.

vitz, ad femitas peeni'entiz , & ad bonos ingref-

Q

de virginit. $. Maria cap. z.

fus vcluntatum Ch:(&&i. : faj?pb. Eymn. inmá-

Ti

MANSIO Imperatoris caleftium. /dem ibi-

ríali,

dem.

]

MANSIO , in qua fingularitas hofpitio tan-

Manus.

hm

l

tum, & hofpiti, Zdem ibidem.

MANUS ,quz verbum e(fentiale , fübfi(tens-

MANSIO, fapermundana venerabilior regio-

que, ex Patre narum, per litteras peperit , dumil-

d

ne, virtutum fplendore coruíca, ex qua juftinia

lud per corpus generavic, & humanis afpedi-

hna'

bus confpicuum reddidit. Verbum namq; ruum

folexotriens, (aluus diem, qui neícit occafum,ho-

minibus invexit. $.

(inquit ille) quedam mentis tuz proleseft , at

[T

B. Firg.

Za Damajs.orat. 4. de Nat.

poftquam verbum iftud, quod mens tua peperit

MANSIO Domini omnium cteaturarum. $.

clementis, & litreris volueris exprimere , & in

li

charta efformare manu lítteras defcribis ; &

fofeph. Hymn.in martali.

manum

9: [

MANSIQ cccleftis ; de cujus templi medio

verbum 'ituum quodammodo per

dcnllO

. MARÍIANSXE LIBER . XI.

36

[n )

denuo patis, non quod rum f(ui effs initiur fu-

MANUS Dei,in qua eft animaomnis viventis

mat,cum per manum fcribitur, aut quod tunc de-

ob.12. Idem ibidem.

&

hi

mum, quando manus litteras effingit, exiftere in-

MANUS Dzi , in qua füntomnes finesterre,

jume

&int

cipiat ( jam enim ex mente natam erat) fed

P/al. 94- JIdem ibidem.

quod tunc verbum per manum litteras fingen-

MANUSDti;n qua funt omnes San&ti. Dewr.

m

tem , initium ut cerni queat , accipiat. Cum er-

1$. dJdera sbidem.

In

go exemplum hoc evideos exiftat , notiffimam-

MANUSDsi quaimpl:tur omneanima! be-

J

que imagínem gerat, ege fimilitudiriem hancipfi

nedi&tione. 4dem ibiderm.

N

Lj

[

prototygo adaptemus. Hic itaque cernís men-

MANUS Dei vi&rix Sep.4. 4Mdem ibidem.

MM

MANUS Domini , quz non eft abbreviataad

tem, ibi confidera patrem ; hic verbum ex men-

Ü

te produ&tum agnofcis , ibí verbum effentiale

fubveniendum nobis Z/ai. so.. /dem ibidem.

fübfiftenfque ex patre natm contemplare, hic

MANÜUS tornatilis ad fuccurrendum veloci-

mdhum per litteras verbum parientem copfpica-

ter. Jdems zäz'dem.l

rrni

ris; ibiintellige virginem per corpus verbum ge-

Mare.

inu UILSE

nerantem non quod ea (uo partni divinitari ini-

tium dederit (abfit ) (ed quod DEUM inhuma-

MARE fpirituale habens gemmam cceleftem

(

[

"

f

natiim hümants a(pe&tibus confpicuum reddide-

Chriftum. D. Epiphanins inferm. de Land. Fir-

)fgm.lu'

15415.

rit. Theodorus zdncyrauus orat. 2. de Nativ. Do-

TRÓEhi

MARE , abyffam iotelle&ualirer circumdans.

(s

MANUS aurea, pulchra in mente per purita-

S.Chryloff. orat. 7. in [antliff. Deiparam.

hi

tem, clara in convetíatione PC[ hüncüatcm, in-

MARE fpititale, margaritam.coeleftem ha-

X (f

bens Chriftum. 4dere bomil. in Chriffi natal..

cormptain mente , & in corpore per caftitatem,

i

MARE virgineum, S. Proclusin orat. 6 que

& vitginitatem. facob»s de F'oragine1n mariali

gonibs

ferrm. 1. M.

eff de land. B. Firg.

4(RU,

MANUS Dei tornatilis, aurea, & hyacinthina

MARE gratiarum. S. Sabbain menai: Grace-

]

'.

i^

ram die$ Februariz.

m

"Qast.y. ddem ibidem.

MANUS tornacilis, quz levi motu noftri de-

MARE lubmergens Pharaonem ftolidum. ..

fiderii cito movetut , & velociterad auxilium no-

"dIndreas Cretenf. orat. 2. án Annuntiat. Beata,

m

fáarg.

D

J 1

ftrum venit. Zdem :bidem.

j

g4

-MANUS Dei foruffima, que Dzmones pro-

MARE impermeabile, atque dulciffimum ,

m

Üj

T

quod Pharaonem fpiritualem in profundum da-

11

tavit, propter qnod omnes Angelieam benedi-

»

xerunt, j

merfit. $ Joan. Damafc.in menais Grac. die 27.

axtaillud Sapient. i0. victticem manum

ABHATIL. -

tuam laudavetunt pariter. Bernardin. de bunflo

erüu. 4.de nomtnat. Marie.

MARE , quod ramquam ex uteti finu f pir/ita-

j

lem margatitam emifit. /des i orat. 4. de Na-

MANUS Dei, perquam Deus ele&o fuo füc-

QA

currit, undé inquit Pfaimifta P(alm. $9. manus

tiit. B. Pir( :

L

yp

meaaoxiliabitur ei.. /deme tbsdem.

MARE dulciffimum, atque impervium,quod

MANUSDei, per quam Deus nobistribuit

Pharaonem intellectualem demerfit.. . 7o, Da-

bonal'aradifi. Idewesbzdem.

mafc. in. Can. SS. Deip.

MARE amatüm amaricando in nobis noxias

MANUS Dei, .qua protegit uoumquemque

(

[

devotum, cui inquit Dominus Efai. s1. fübum-

mundidelicias. Jdze£a de B. Firgine part. 4.con-

(

tf

bramanus mez ptotexite. Zdem ibidem.

templat. 5.

lo

MARE amatrum ín gloriofiffimi filii (ui pa(fi-

MANUS Domint, qnz non abbzeviata eft; ad

a.lüf

fübvenienduin nobis, — /dzzs ibidem.

one, quando animam ejus fanctiffimam perrran-

g

Ü

:Cü)

MANUS tornatilis, aurea ; pl«na Hyacinthis.

fivit doloris gladius, long? enim plufquam mar-

f

m

Idem ib idem.

tyr cenfenda cft , quia in ea paffionis fenfüm ex-

o U

ceffit compsffionisaffe&tus. Idem ibidem.

n

. MANUSaurea. Manrir, dé Fillaprobata fer.

MARE amarum propter multas amatitudi-

(cis

[

Mf

9. corona nova $. AMaris.

Z2

nes,

(v

[:

a

j

d

hd

6

! POLTAN-TITESE

d

d

ne

$ quas'fu&inüic in filio tempore paffionis.

am(i (peraret refurrectionem, & mortem füpeta-

Jdem de Beata Virgine part, 14. contempla-

tarum. Zde»s sbidem.

^

fin

&jone $2.

MARE amatum, quia mundanas delicias ama-

p

MARE, quia ficut mare non poteft exhauriti,

ticat amatoribus fuis, & amaritudines prefentes

Qq

omnes enim aquasrecipit,&z omnes aquas emitrít,

dulcorat , charitatis igne gratiam eis fümini-

[

& femper plenum remanet ; fic Beata Vitgo reci-

fttandóo. Zdem ibidem.

h

pit omnesaquas gtatiarum, & plenitudinem uni-

MARE amatum, ratione fui ftatus in filii paffi-

[

verlorum benorum, ur ea nobis diftrbuat fine

one; fuit enim tunctota amara pro dolore filii,

[nt

diminutione plenitudinis fuz, 74rm de B. Pirz.

& amata v

.

sbidem.

alde pto exczcatione populi fui. Jderfz

DATf to.con zemopl. 2.

lt

MARE divifum, iterumque unitum ad mer-

MARE, de quo propheticé di&tum eft. Eecl, r

qui

gendxam my&icmn Pharaonem, 4oa». Geometra

omnia flumina intrantía mare, & mare non re-

[

ferm.im. dnnunciat. $3. Dei Genitricis,

dundat : omnia enim flamina, id cft, omnesaque

fl

MARE amarum compatiendo. $. 24zfe/m,

dulces (cilicet; omne genus gratiarum, & omnia

N

Lxic. [uper 2tye Maria.

charismata intrarunr in Mare, id eít, in MA*

Afl

MARE amarum, propter

filii pafï?onem, &

RIAM, & mareid eft. Maria, non. redundavir id

Vig

eft non intumu' per fuperbiausnec fe cevolvít per

155

noítrarum iniquitatum compaffionem, /dem ibi-

dem.

ja&tantiam, neclitrus füum, aut limitem humtlita-

hm

MARE accendens fitíim, hoceft, defid

;tium

tis exceffic ;audico fiquidem ab Angelo,4ve gra-

j

aternorum, velfitim gratiz, Rzebard. à S, Las-

tía plena Dominus tectim re(pondit: Ecee u-

ünne

ventio de laud Firg. lib, o.

eilla Damtni. ddem ibidesm.

It

MARE amarum, non propter amatum poeni-

MARE fufile, de quo legitur s, Rerg. 7. & z.

Wt ]

tentiz cemitum,quem non habuit, que non pec-

Paralip.4. quodin zdificatione templi rofitum

Q

cavit; fed propter vehementiam doloris, quem

eftinlatere dextto, contrà orientem ad meridi-

fin,

habuit in £lii paffione, fortitaeft nomen amaritu-

em, ut lavarentur in eo inttantes in tc;mplum,nä

p

dinis. 4dem de laud. Firg. Iib. r.

prafumerent intrare templum polluti: MARIA

Cünt

MARE amarum, quia Mare, id eft, mundum

enim fufilis fuít per pieratem, lique fa&ta pet di-

levet

per grátiam fuam nobis amaricat, & per exem-

le&ionem, znea, id eft, impenerrabilís per pecca-

tim f

puun, & umiverfas mundi delicias convertir in a-

ti immunitatem, fonora per divinam laudemi ,

p

maritudines fuis imitatoribus dulces facit re-

& orationum affiduitatem, quz fpeciali affsdtu

laj

mifericordiz, volentibus intrate Ecclefiam, pri-

petat, Dest.25, Inundationes marís, quafi lac

Jrat

fugent » fcilicet, imitatores Marig. 4demibi-

ma omnium Sanc&orum occurrit, ipíis gratiam

li

u

dem.

interioris amatitudinis, & contritionis, & fo-

N

num verz confeflionis infundit, ad verum ori-

MARE amarum, quia mundus fuit et amarus,

m

und? & per virgam nuceam iotelligitur. Zerem.t.

entem 1d eft, " Chrftam filium fuum, cos pet

Md

in nuce enim aucleus dalcedinem, tefta folidita-

gratiam faam deducir Charitatis fervore, que

n

tem, cortex. habet amaritudinem , nucleus hu-

pet méridiem defignatur, accendit, & tandem ad

m

jus nucis fpiritus Mariz fuper mel dulcis : teíta

dextram aternz beatitudinis inttoducit. /dem

"

m

folida corpus integrum, cortex exterior mun-

ibidem.

li

dus, cujus divitias [pinas reputabat, Jdem ibi-

MARE, propter aquarum, id eft. pratiarum

uV

dez.

plenitudinem, unde dicta eft gratia plena, ficut

tfcm

MARE amarum; propter multitudinem ama-

enimin mari necfündus,nec meríura eft: ià

ülmp(

zitudinum, quas'aftinuit in 6ilii paffione; unde di-

nec Maria accepit gratiam ad menfuram aliorum

Qtdg

eit filio, ficur filius Patri, Pfa/em. 47. ommia excelía

Ecc/. 1. profündum abyfli quis dimenfus e£t? -

h

J

tua, & fluctustni füper metranfierunt, psr com-

dez ibidesm.

i

affionem, & interiorem amaritudinem, quia fi-

MARE , proptet navigii apritücïinem undé

Ym

eur dicit Beatus. Bernardus, non potuit videre

dicitur Chrifto: in mari vía rua, & veftigia tuia

u

Éliurn cruci&gi, fing affc&tu materni doloris, eti-

non cognofcentur, per eam enim, tamquam per

mare

*

*

T

— MARIANGE LIBER Xl

36f

]

:

mare vénit Chriftus in mundum , & per eam

quodam quafi prafagio , nomen amaritudiniseft

tanquam per mare tranfeunt veri líraelitz ad

fortita. D. zdnton.de Padna ferm.in Dominica x

:

lm

:

m

portum felicitatis eternz , fübmerfis /Egyptiis,

p Epipb.

SPI

W

a

quia ipa univerfas hzrefes interemit : vel fübmer-

MARE,in quo Chriftus via humilitatis factus

i ln

fis gyptiis, id eft, Dzmonibus,& vitiis, in flu&i-

eft, juxtaillud in Mari viatua, Z/fa/m.76. Idens

f

buslachrymarum , quz procedunt de mari , id eft,

ferm. in Doninica $. pofi Trinstatem.

l

n

7]

deamaritudine animi , rübro,per mermoriam pec-

d

t

MARE amarum Dzmonibus pcrvcräsf D.Be-

catorum. Zdem :bidem.

zavent.in [feculo $. Firg.cap.3»

Til ln

t»

MARE,quiaficutaque marisfalíz fant, & po-

MARE amarum Diabolo, & Angelis ejus ;

pet ipfam oppreffis , quemadmodum mare. ru-

tatz mágis fitim accendunt: ita egne gratiarum ,

T

quas diftribuirt Maria , guftat , magis accendunt

brum amarum fuít. /Egypti

prtat

Ara tj

n

Jddem ibidem.

.is in ipfo fubmerfis.

defiderium, unde ipíadicit Ecel. 24. qui bibunt

Qnmd

me, adhuc fitieat. Ademibidem.

MARE ama:um Diabolum fübmergendo, 4-

N

MARE, quia ficut guttz Maris non poffunt

dem ibidem.

dl

dinumerari ita gratiz vel mifeticordie Beatz

MAREgratia aflluendo.. Z2emibidem.

qp]

Virginis 1innumerabiles funt Eccl. r. arenam ma-

MARE plenum. . dem 7» ffeculo. B. Virginis

1

€4p. 7.

ris, & guttas pluvies quis dinumerat ? /demm 15j-

i

em.

MARE propter affluentiam , & copiam gra»

hd

hu

MARE, quia ficut mare non poteft exhauriri,

tiarum. /dem $n fpeculo S.Pirg. cap. 2.

r d

MARE Spiritus fan&i. Zdemibidem,

omnes ením aquas recipit, & omnes aquas emit-

tit, & plenum retmanet, & ideo recipit ,utemit-

MARE tonans. 4deos in fpeculo S. Pirginis

"m

1

L

L

wt: ia Maríaà Deo recepit omnesaquas gratia-

€ap- 7-

J

MARE amarum , in quod fummus mons

t

rum, omnem plenitudinem univer(orum bono-

nd

rum , ut ea nobis diftribuat fine diminutione

montium ad illa verbz, Ecce Ancilla Domini,ta-

[cmï»ïüælïf

plenitudinis fuz; & ideó ad locum undé — ex-

litfe , & mifit. dl bertus Magnus fuper mmif[us eft.

eunt flumina beneficiorum revertuntur , ideft ;

L'ïi:.'»frï. j

C4p- 147

g

"MARE amarumnoxias delectationes nofttas

li

revetti debent per gratiarum actionem , utite-

w t

i w

rum fluant ad nos Ezc/ef. 1. & ficut nec maris

abundanter amaricans. Jdess i» poffillis. cap. 1.

Luce.

t

"i

profunditas, ita nec Maiiz liberaliras poteít ex-

haurii , indefefsé enim , & ([ufücienter dat

Xl

MARE arnarum , pro (alute gcucrïs humaoni.

gratiam univerfis , nifi per eos fteterit ; quam

Jdom ibidem.

7

(

s ee

facillimé invenit apud Deum. Jdemzbidem.

MARE amarum, quia compungit in iflecebris

lpi

Jdem ibidem,

(0))

n

ix'

MARE rubram, quia per compaffionem ru-

bticata infilii pa(Gione, undé dicitut Sunamitis ,

MARE amarum qnod amaritudinem omni-

Qu 3

ideft, coccinea Cazz. 6. in ipfa enira , & per

um, Íuatu fecit ; cum enim omnesin amaritudi-

n d

Qf

[]

ipfam fübmerfus eft [piritualis Pharao, id eft, Dia-

ne efecaus , pro nobis dolens , Jonam illum in fi-

i

gura filii fatad hocinduxit , ut diceret : fi proptez

T d

bolus , quia in manu fcminz tradidit DEUS

Sifatam 7udíe. s. cum toto exercitu vitiorum:

me eft hzc tempeftas , mitte me in mate, jon..

Q

"T

& ejus metitis, orationibus , & exemplistran-

Jdem ibidem.

f

"

MARE, in quoomni

um gratiarüm €ongfega-

r[ fU

d

feunt veri Ifiaelite ab Zgypto hujus mun di in

defertum peenitantiz , ipía cis infundente gra-

tio. /dez fuper miffüs eft eap. 53« ,

T.

u

(il7]

-ch:

tiam poenitendi , & in terzam promiffionis per

MARE o5 plenitudinern gratiarum , quia

c' f,.ü !

inmari eftomniam aquaturm congregatio, í*ain

j

Jordanem ; qui intetpretatur humilis defcea-

[*

fus; id eft, per Mariam ; in quam defcendit

ipfa eftomnium gratíatum adunatio. /demis Bi-

ji

j

Filius DEI, merito humilitatis ejus-

blia Maria [uper hbr. Ecclefiaffie.

| Jdem i

bidem.

MARE, quod nunquam per defidería , & fu-

l

d*

fpirationes quiefcere potuit, donec verus Jonas,

i^

MAREamarum , non quiaamarum p ceniten-

MLA

id cft, Dei filius inip(urn per incarmationem mit-

H

fæhabuctit gemitum , Íed quia in filii paffione ;

Z5

fi

u

[j

"

—

66

POLTANTHE Z

MARE pacificam. D.Catb. /zuen], in XI.[ua«

fus fuit, Jona 1. ddem s Biblia Maria [uper jo-

PU.T?

nam Prophet.

-

vHm orationum ,quam orationen Ror(m babuit ín

nlv

die Annnntuat. B.Firg. anno 1379.

MARE, inquo eft congregatio ompiutn a-

]

MARE, quia virtutibus cun&tis feecundatut,

fliy

quatur, id eft, gratiarum. jacob. n Foragine in

Bartbel. de Prfs hb, 1.de laud. Firg-frutiu8.

M

martali [erm. 2. M.

MARE amarum, ne(fttas auferens amaritudi-

MARE,in quodinrraverunt omnia flumina;

DA

nes. e/£g:dius Golumna im Expofit, in Salptat.

quidquid enim virtutis, & gratiz confcrii po«

i

:

tuit creaturez nonun!te&, in ceam eft rransfufum

n £climm.

[

MARE amarum, obamatitudinem poenalita-

copiofiffimé, ufque adeà , quod pluresinfefola

M

tis, & luctus. 4dem ibidem.

corjun&im. & in gradu perfe&iori, quam ceteti

Tatt

MARE fine peccati aufteritatis, & terrorisa-

filii Adam , &gillatim , etiam ad vitam eteroam

[77

matitudine. Zdem ibidem.

prao:dinati- 24mtow. Pocq. ferm. ro. de Contept.

M

MAREamarum. & fal(iffimum , folis ardore

B. Firgknts.

hus

MARE virgineum, fluctibus aqueis de libano

x

b

deco&um , & idco ab omni corruprione remo-

tiffimum. Erz. Prag.in mariali cap. 21.

repletum, quod redundasit eatebus,q'iarenusace

M

MARE amatum, quia ip(ä exercitum Pharao-

ciperet de ejus plenitadine. quzlibet rationalis

-

diiy

crcatuta. /dem ferss. 6. de Concept. B. Farg.

nis, & capita Draconis dcjecit in profundum,&

W

MARE g:atiarum.. Z/frder, T bef'alon. orat. de

lj

fuos protegit , & liberat , tranfite facit , & falvat.

(',

ddem ia martalt cap. ug.

Af]umpt. S. Marta.

D)

li

MARE amatum. fivc falfiffimum, quia folis

MaRE amatum ín ejus converfatione , pro-

picns ]

pter in penuríain convetíationem. D. Bersar-

ardote decoctum erat cor ejus , & ab omni cor-

hi

dimn. Senen[. Tom. 3, ferm. 1. de gloriofo nomine

ruptione remotiffimum. /dem i» mariali cap.

Mi

127.

AMarta.

gt

MARE amatotis,quia in ipfa cor

poraliter ha-

MARE amatum in paffionefilii, quando g'a«

dinsà Simecne pradictus, ejus animam pertrane

li H

bitavir ille humanarum animarem aternus ama-

Dyj

fivit. /dem Jom.r. fertn. 52.

tor JESUS Chriftus. dem in martali cap.119.

MA

MARE amarum, in quo dolorum flu&u: &

MAREample&teos, & circumcingens retra

htj

Spharam , quz eft Ecclefia , in 4 pattibus , quia

flumipa amariffima intraverunt tempore peffio-

leig,

fecundum longitadinem ; latitudinem ,fubiimi-

nis flii. /2.7om.. fer.2. de g loriofo womsae Marit,

Miri

MARE atua:um propter follicitudinem vt

tatem,& profundiratem. /dem in mariali cap 21,

Mi

dualem. Jdem Tom. 2. ferm. 1. de glortofo xomike

MARE, cujus inundationes, id eft, amatitudi-

FT

" A€Maria.

Tontes

nesin paffione fli; omuis , qui eam veré diligit,

tamquam lac lugere dulce ducir. Dewreros. 3j

MAREamarum, quia amaricata; & per com-

fte )

ddem in mariali cap.ég.

paflionem ad amaritudinem incirativa. Jdetmn i-

M

MARE nutriens nubes , id eft, Prxdicatores ,

bidem.

[d ü:b(

totum mundum irrigantes, mittens per mun-

MARE, quod per impatientiam non redune

davit, licer omnia feré dolorum fluminain feab-

Vij

dum infinitas aqarum venas ; undé oriuntur

ff

m

forbuerit, ficut Ecclef. . Cap. myltic fcripram

fontes, & flamina, lacus, & ftagna , per que di-

Tatfo

eft: Omaia flumina intrant ín mare , id efb in

vetfi generis beneficia intelligontur , quz dinu-

UM

Maríam, & Mare nontedundat, Ícilicet , perime

metare nemo poteft , qua occulté ab ipfa exeunt.

Mdr [

Jdem in mariali cap, 21.

patientiam , redundat tamen in nos per eam Ma-

N

1

-MARE vitreum , proptet purit

atem , per cu-

te largiratis divinz,quia de plenitudine ajusaccee

b

pimusormnia. Jdem tom. 3. ferim.2. de glorift

jus aquam , id eft, gratiam omnes filii Aaron, id

4(0701,

eít, viricontemplativi, qui acceduut ad offeren

"nominue AMarta.

M

das Domino hoftias fpirituales , id eft, fra&tus la-

MARE amariffimum in paífione filii. D. An-

üpmüh

biorum con&itentium Domino , maculas fuas de-

toninus in fumma part. 4« tit. j €up. 14»

UT

MARE emarum , in converfatione amara

,id

fe&u(que folent abluere. Exod.38. /dem inma-

m

eft, perfe&ta fenfüum mortificatione :

nulla enim

riali cap. 140.

pura

liny,

J

i

T

MARIANAE LIBER XI.

167

W

lii

puracteatura morti ficavit ita fenfus faosab om-

MARE magnum, & fpatiofüm, in ipfaenim

ni vonitare & curiofirate , utipfa. Zdem ibiderm.

confluxerunt, & redu&t« funt omnesaquz, id

MARI amarum,quia paffionis dolorem cum

eft, gratize, & charismata omnium Angelorum,

f

J

Mi

filio (uftinuit. Zdem tbidem-

Archangelorum, Ptincipatuum, Poteftatum, Vir-

L

tutum, Thronoram , Dominationum , Cheru-

vitlex

MARE gratiarum. /dem in fftmma part. 4.

m

FHE, g. CAp. d.

bim, & Szraphim, Patriarcharum, & Propheta-

C0f

MARE, in quo

d intrant omnia flamina gra-

1um, Apoftolorum, Martycum , Confefforum;

ipertod

tiarum, 4dem iv [umpmapart. 4« Ht« j Cap.2 $ 7-

Virginum , & omniam San&torum. dem ibi-

MARE , ín quod intravernnt. omnes aquz

dez.

quat

gratiaram:, quz fuerunt inaliisfanctis, — Zdem fs

MARE, quod demerfic Pharaonem, id eft,

m at

Diabolum cum exercitu ejus in profundum Ex-

[umma part. 4« tit.t. Cap.14-

^

T

is, &'preci-

od. 14. 4dem tbidem.

MARE mundan: à peccatis, metit

bus füis. Zdezs im fumma part. 4« libr.7. cap. 2

MARE, quod nosà terra elevat, & paulatím

( d

ad alta virtutum extollit. ZZesms sbiderm.

$.

!

MARE, quod omne bonum fal producit, fine

J

MARE plennm omni gratia,quod non redun-

buï L

davit, excedens terminos fuos, in aliquam clatio-

uo omniafüntinfipida. /dem sbidem.

3

lj

nem, veljactantiam. Zdem iv [imma part. 4. tit.

MARE, quodfemper fuit totum DEL juxta

i

W

TU

illud P/a/m. 94. quoniam ipfiuseft Mate. & ip-

1. CAp- 14

"

- MARE, quod omnia lumina gratiarum reci-

fc fecitillud. 4dem ibidem,

ao U

piens non redundavit in aliquam fuperbiam. 7-

MARE füpta quod ambulavit IESU ZMatzb

u

dem i [umma part. 4.tit. 1.Cap- 4

14. Idem ibidem.

d

MARE virgineum, terribile ZEgyptiis, id eft,

MARE, quia ficut nullus valet guttas Maris di-

numerare, fic mifericordiam , gratiam, excellen-

Damonibus, ZZeza ibidem.

g

tiam gloriamque Mariz nullus poteft exprimere.

MARE ineftimabilis mifericordiz. . Zo. 7ritb.

f

!

E

libr, i. de mirac. B.Firg $n Urticeto cap.6,

Diwonyf. Cartb. lib, 2. delaud. Firg, avt. 20.

MARE, à quoterra Ecclefiz militantisattra-

MAREamarum in glotiofillimi filii fui paffi-

( i

hit plaviam falutis , & influentiam gratíarum,

one. ZMariz. de lilla Probata ferm.13, corona:

moti

nova S. Maris.,

Bernardin. de Buflo ferm.2. de A[fimilatione S.

a

AMaria.

MAREamarum ingloriof (fimi filii fu. paffi-

t

/

j

MARE, ad quod omnes Chriftiani debent fe

ne, ZManrtt. devilea praäam féren. g. corona

TM

nova.S. Marvia,

transferrejuxtaillad P/aZzs. 47..- "'Transferentur

montes in cor maris. Idem ferm. 2. de nomtna-

MARE; à quotetra Ecclefie militantis attra-

u

tioxe Marta.

hit pluviam falutis, & inflaentiam gratiarum. Z-

i I

MARE , cujus aquaeft pro muro filiisIfrael ;

dem feyi. XY2.corone uova $. M.

ideft, bonisdevoris. Exed. a. Ide»n ibidem.

MARE, ad quodebent omnes C

hriüiaui Íe

p*

MARE, dequoinquit Salomon Saprent. 14-

transferre, juxta illud. P/a/m. 47. Transferentur

tuontesin cor maris, Zdemszbsdez.

W*H?m j

tran(euates per ratem, id«ft, per devotionem li-

beraufunt, Zdem ibidem.

MARE, cujus áqua eft pro muro flliis I(rael,

5[?1;

id eft, bonis,

TU

MARE gratíarum. Zde ferm. 3. de Nativit.

dem.

j & dcvotis, Exod. 14« 4dem ibs-

m

$. Maris.

v

MARE,in quo defluunt omnia flumina divi-

MARE dequo 7a4. ;. Deus cali mare ape-

norum charifmotum. Jdems i2 s»arialt ferm. 2,

ruit, de quoetiam /a/gi 73. Ta confixmafti in

a

:

X

"

de coronat. $. Maria.

viriute tuamare, Zderze ibiden.

1

MARE, in quo mittentes retía devotionis ,

MARE gratiatum (dem ferm. v4. corona nova

Beats Marie.

,P7

capiunt pifces divinz dulcedinis. /dem ferm. 2.

de nomimat. S. Maris.

MARE,in quod defluunt omnia fumina divi-

[[?. [

'f";

MARE juxta quod fedit filius DEI. Matth. 12

norum charifmatum. 4der ferm. 45. ceronane-

v« $. Marie.

rf

?dem ibidem.

MA-

66

POLMNCTHEæ

MAREomnium gratiarum. /deu ferm. 12.c0-

id e(t. omnia emolamenta vitz pr(entis cont

Eml

VW

w

la

roné.nova S. M.

nenda, utci ferviatur. Zdeme de Lanud. Virgin,

f

MARE pietatise 4dems ferum. 23. corone niva

ll'þo p

m

$, Maria.

"

MARGARITA pretiofa, quz quafi finpularis

li

MARE quod de

mcrütPlïäräonem,'id eft Dia-

in Evaugelio introducitur. 42t25.15, integtacat-

tun

bolum, cum exercituejus, in profundum. ldem

ne, & Spirituintantum concupifcibilis, ut divinos

feit

ferm.12. corona nova $, AMaria.

animos in fe converteret, & ut cota DEI fieret, in

h

MARE, quod omne bonum Sal producit; fi-

cujus negotiatione abfíque ommi exceptione

negotiator czleftis omnia (ua di(trahit, & com-

t

ns quo omnia fant ínfipida, quodSal pracepit

nos habere Salvator. A44arc, 9. Habete in vobis

inutat. Zdem de Land.Virg. hib.6.

t

MARGARITA, quam Deuselegit, & in e«

s

Saljid eft, devotionem Beatz Matis. -Idem ibi-

desm.

Á

jus comparatione omnia fua contulir, & quafipro

]

MARE amarum, inexhauftis lachrymis,& do-

ipía habendaexpendit omnia fua propzia, id eft,

di

i

foribus inundans, in filii palione. Zoas. Picus lib.

divina. Zdem zbidem.

Vl[gx

$. i2 Cantic. cap. g.

- MARGARITA, pet gratiam,quam nobisinfuns

Mu

MARE amatitudinis, dum in tettis vivetet :

dit, habens virtutem abfterfivam , in. quantum

81/71

fuit enim filio fuo in omni labore ac tribulatione

Ícilicet, in nobis abftergit omnia peccata prateri-

N

fociajin paupettate, in itineribus, in perfecutioni-

ta? habens virtutem reftrictivam, in quantum a-

NE

pus, indoloribus, in anguftiis individua comes.

nimam reftringit ne fluat ad peccata fütura ha-

bens virtutem confortativam, in quantum cor

gobert, Bellarmtn, Conc.1. féaper vaiffus e(t.

confortat , & fortificat circà mala prafentia, /4*

M

cob. de Foragine in marials ferm. 3. Ms

fioi

Margarita.

MARGARITA, pulchra in mente per putita-

54

MARGARITA ptetiofillima, 7Mellite Sard.

tem, candida in carne per caftitatem, & virginita-

M

in . libello de tranfitu Pirginis.

