us regium ftatum fþrcvit & paupertatem dilexit,

inqua ribil fuit füblime , vel altum , nifi mens,

VIRGO potentiffima. Zdem 2e B. V?rg. Part.

uz femper fuitelevatain Deum. Jdem de B. V.

14. Contempl. 37.

Part. 9. ccptempl.10.

VIRGO pretioffima, cui timor, & reveren-

VIRGO immgculata, quz ferum contra noe

tià debetur ne coram oculis ejus aliquid indecene

mohocerotem f&u unicornem rganfaefcere fecit

Cogitare, confiderare , confentire aut facere ali-

infüo utero vitgina].i, ficutenim unicornis eft ani-

quis audeat, ne illos mifezicordes oculos qui non

mal £eviffimum & tantz fordtudinis quod nulla

poffantrefpicere iniquitatem, avertat à nobis. /4.

!

arte venatorum capi poteft imó unico cornu quod

de B. /M.Virg. Part. 16.contemp!. 4.

h

VIR.GO prudens, qua oleum, id eft, nitorem

!

geltacin fronte quasque dirumpit obftantia ed per

Virginem tantum miteícit quod á venatoribus

bone conícientiz, pietatis , & mifericordia ha-

capi;poteft ineft ei enim naturaliter, quod vifà Vir-

buit in vafe triplici, fcilicet oris, cordis & operis

]

cum l:nï]fade integerrima Virginitatis. d. de B.

gine in finu illius fe reclinat & füz ferocitatsob-

litus cum manfüetudine requiefci, fic filius Dei

Virg, Part. 14. Contempl.4.

lr

Patris cüjus poteftati quz per. cornu defignatur

VIRGO prudendffima, qua non tantum ba-

nemo refiftit fevus & indomitus videbatuz, cum

buit unum vas oleo gratix repletum, quo lam-

7

ro fola cogitatiene fuperbiz Luciferum cum füis

padem fuam extinzubilem nutriret, fed aliud

de Czlo,& pro moríü Pomi Adam & Evam expu-

vas habuit tedandans, & indeficiens, ex quo effu-

/

lità Paradifo, mundum delevit diluvio, fodomi-

Ío oleo mifericordiz , omuium lampades illumi-

tas igne & Sulphure demerfit in infernum fed

naret ut vas omnium ufque ad fummum repleret

hunc Beata Virgo in hujus mundi Coftellum in-

& in eo nihil deficere inveniret , prudens igitur

Virgo fuit ut fibi provideret nec timida fuit, ut

trantem füfcepitin domum Íuam,hoc eft in gremi-

um uteri fii Virginalis, velut unicornem in finu

aliis fübveniret, nec dixit ne fort non (ufficiat,

j

& ipfüm veftivit carne virginea, in quaincom-

fcilicet mihi, & vobis, fed fciens, quod füfficeret

l

fibi & nobis fufBicienter retinuit, & füfficienter

prehenfibilis fecundum divinitatem capi dignatus

eftà venatoribus gentilibus, & Judeis & addictus

tribuit, ut ex illius plenitudine effunderetur , quo

fpontanex occifioni, fed paffus eft crucifigi, 44. de

lampades noftrz extinctz illuminarentur. 74. de,

x[(f

B. Virg.Part. j.contempl. 5.

B.V. Part.1:. contempl.7.

J

VIRGO modefta, cujus modeftia fuit nota

VIRGO Saluufera. Jdez de B. Vin. ï'art. 1.

ftt

omnibus hominibus in fuperfluis refecandis per

contempl.12.

!n

üens. H.

temperantiam, in fenfibus refrenandis per priden-

VIRGO vzrginitate fïngrda:ifämg pe

tiam, in rationabiliter fe habendo ad proximum

de B. V. Part-ó.contempl, 6.

VIR-

!

XW

POLYAN'TIHE ZX

408

VIRGO virtuofiffima, cujus fervus debet elfe

poteftatum & virtutum, & dominationum. ldeiu

o

[e]

rantiam bonz opinionis &

Jerm. 3. de Nativit. SS.Frg.

aromaticus per fra

N

r exemplum caftitatis & pietatis & hüimilita-

VIRGO qua veternas Parentum füftulit offen-

tis. ]dem de B. Virg. Part, 17.contempl. i.

fas. Jdesm sbidem.

VIRGO facratiflima, fine virogravida, Jdems

k

VIRGO plufquam beata, nullo genere vacans

tbidem.

m

virtutum, quodcumque enim donum, alicai San-

D7

&orum unquam datum fuitlli non fuit negatum,

VIRGO facratiffima, & ul:ra quam dici poffit

diledta. Jdem ibidem.

fed omnium fanctorum puvnegla. omnia habmt in

(

fe congefta. /dem ibidem.

VIRGO fecundain cujus benedictionem Do-

VIRGO plusquam gloriofa. ZJemíbidem.

minus malecnöhoms notam pE ima VIIO'IDIS trans-

mutavit. Jdematédem.

ln

VIRGO præbenedz&a :conbenedicta, & poft-

benedicta. Jdem zbidem.

VIRGO venerabilis ipfis quoque fanftorum

tisc

VIRGO pura. 5. Gregor. Taucomie Arcbzep:f :

ordinibus angelorum, ex dignitate divinae mater-

LT

rat.de dnuunciat. B.

nitatis ; quod opere nmufe&o declaravit, ille

Y

VIRGO de qua falutis noftrz anchora pendet

magnus, atque fortis Acchangelus Gabriel, qui e-

Leo Imperator 12 orat. de pra/ent B.V.

am antequam Dei mater Heret, quía futuram no-

(ii

.

VIRGO mater, quze vnglmtatcm, & Partum,

verat, tanta veneratione falutando pravenit. ld

J

tam valde inter fe divería, infe conjuncta mon-

ferm. 1. de INatvost, SS. V'ig. Marta.

ftrat.. [demm ibidem.

VIRGO immaculatiffima , quam omnibus ,

il

VIRGO carens crimine v1tu inoftri, 7Jo. Geom.

omnes, omnium hommum ge"exatloncs VOClbLlS

án B. V. bymn. 3.

nunquam cellantibus beatiffimam predicat, quia

p

VIRGO confervans Zonam virorura vir-

totius mundi peperit Salvatorem. Pfeiiss $m cap.

Tl

6. Canticor.

^

qui

ginitatis amantium. 9 gzl Triadi. ldem $m Beat

VY

Virg. bymn. 4.

VIRGO mater.. /desmsbidem.

VIRGO admirabilis , quia quamvis de regia

À,

VIRGO data, Dei munere, utrique parenti. /.

n B. Virg.bym. 2.

ftirpe nata effet, quamvis ab Angelo falutata,

VIRGO edens miracula , magna, facra, alta,

quamvis gratia, & benedictione cxplcta, quamv1s

l0i

mater Dei ele&a, tamen in tanta fublimitate ne-

f

una concipiens Dei natum. Idem ibidem.

W

VIRGO exterius , atque interius.

Iden ibid.

Ícit elevari, fed potius fe ancillam Ptoütctul &

VIRGO nmupta,Dcl numine, condensintetra

fabje&tam. Rudulph. 4drdens bom. 2.im Adunun-

ctct. B. Maria.

IJS [

viícera daemoria. Idemibidem.

. VIRGO qua fobolem peperit fupremam,mun-

VIRGO beata, qua fine femine de fpiritu fan-

É

o concepit. Jdem bom. 2.in Purificat. B.F'erg.

di fabrum. mundo, Celfithronumque folo. /-

luur

dem ibidem.

VIRGO mater, dequa r.empomhtcx Dominus

VIRGO fideribus circumdata claris. Jdezs $2

nofter natuseft fineDatre,. /dem /mml 2. 4n ANa-

"Y

Evit. B. Maris.

B. Virg. bymn.2.

' VIRGO beatifTima, cui nulla defuit virtus. D.

VIRGO plenagratia, quantum nihil virtutis,

f

Fulbertus Carnot. ferm.1.de Natiyitat. SS...7M.

nihil meriti, nihil honoris eft, quod in ea non a-

JEA

bundet ; & gratie quæimauhs Sanctis figillaim

VIRGO beatifIima, de qua natus eft Chriftus.

hi.

ldem [erm.de Purific. B.Virg..

dl&nbuuntur, Marie univerfaliter cenferuntur.

VIRGO ex cujus fecretis natus eft Juvenis fpe-

Jd. bom. 2. im A"dnnunciat. B. Aaria.

l,

cmf.xs prz natis homninum,de cujus labiis diffufa eft

VIRGO facratiffima, quz abfque viri. confor-

omnis gratia, perlata per quadripartita mundi cli-

tio oemut non qualcmcumque de 1Pfum Dei

IT

pnata. ld ferm.3. de Nativit. $$.V

Hhum, Dcum, & creatorem fuum. — /dem bom. z.

135 IN tivis. B. AMaria.

lus

VIRGO nimis füperque beata, quz nulli com-

randa eft metito, nec cozequanda caftitatis títu-

VIRGO perpetua, & fingularis, quz fola fþx-

fiti

lo. Id. ferm. $. de INatsvit. B. A. V.

ritus obumbratione Deum concepit. Gsarrsess

teti

VIRGO par quam venk Domiaus oinium

"dbbas ferm. 4..de Purifie. B. Maria.

YIR

j

MARIAN £ LiBElS V][/.

o

—yIRGO putiffima, & paupertima. /4. £:4.

VIRGO, in qua univer(us pulvis pigmcntariüs

NVIRGO mater beatiffima, Zdems fersm. 1. $2

conjectus eft , quia in éa virtutam conventus re-

Aativit. B. AMarit.

verendum fibithalamum confecravit. 7dens ibid.

. VIRGO regali ex progenie ele&ta, utetettio

VIRGO intemerata , & gloriofa , inlege prz-

Regi filio regis, materna quoque nobilitas Regi-

figurata, inPatriarcharum & Propherarum ota-

um honorem deferret, 4dem ferm. 1 de annum-

culis premunciata , & ab Angelo fingulari hono-

tiat. $. Pirg.

:

»

natiptt. B. F. Maríe.

tificenuz privilegio falutara. Zdews ferms. 2, de

VIRGO clemens, pia & dulcis. ZIermannus

Contratius in A4ntiph.Salva Kegina.

VIR.GO puerpera, vetbum verbo concipieas

abíque viro. /deps $m carsgpinib. de a.

Alma Redemptoris.

VIRGO prius,ac poftarius, /dez» n "Antiph.

Firg. Mariía.

þmgpt. B.

VIRGO cunctis prelucens virtutibus;ac crea-

VIRGO, qua inter animas San&torum, & An-

tis omnibus przcellens. Z&eopbylatiws inorat.

gelorum Choros fupereminens & evecta metita

deprafentat. B. l'irg.

fingulorum, & omnium titulosantecedit, 7dems

- VIRGO beati(fima,;ante conftitutionem mun-

ferm. de affumpt. B. Pirg.

diin confilio ternz fapientiz electa , & przelc-

VIRGO, quz magnitudinem famma divini-

Qa. D. Petfus Damíian. [erm. 2.de Na

fiwz't.-

tatis infrà füi ventris conclufit Arcanum.. /dete

B. Marta Virg.

ferm.i. de nativit. B. F. Marie.

" ViIRGO beariffima, cuinon excellentiffimus

J4dem ibidem,

VIRGO, quá quicquid majus eft , minus eft,

ille Patriatcharum Chorus , non providus Pro-

phetarum numerus, non Judex Apoftolornm fe-

VIRGO, quam tali modo Deus induit, &in

natus, non Martyrum victer Exercitus, non ali.

ea indutus eft,ut meliorinon poffet, . /4, ibide ss

quis antiquorum,; non quifquam fequentium Pa-

VIRGO, quam tota Divinitatis plenitudo, fi -

ttum potuit compatari. Zdese bom. £m JMatiyit.

ne men(urz diícretione perfudit , ut totam Ccape-

B. Marie Firg.

tet, qui fecittotum, Z7dem ferm. 1. de nativ. $.

!

VIRGO beatiffima , & intemerata, per quam

Je. Bapt.

non olum amiífa olim vita homínibus redditur,

VIRGO, quam totam tota indivifibilis Dei na-

fed etiam beatitudo Angelicz fublimitatis auge-

tata largíoti gratia fuperfudit. 74e»s ferm. t. de

zi

tut. /dem ibidesm.

nativit. B. M. Firg.

VIRGO, cujuscaro ex Adam affumpra macu-

VIRGO iregalis, ad thronum Dei Patris c-

!

las Ade non admifit. /démferm.de A4fumpt. B.

veta ; & in ipfius Trinitatis lederepofita, /4pg

n

Firg. 7Maria.

ferm. de affampt, B. Pirg. Maria.

,

VIRGO , cum qua habitat Deus,. q

uia (:uni il-

VIRGO fingularis, cui nihil defuit fan&itatis ,

launius natutz habet idenditatem. /Ze fersm.

nihil Juftitiz , nihi! religionis; nihil

(

1. denatioit. B. Pirg. Mari.

J4dem bom.in nativit. B. Firg. AMaria.

perfe&ionis,

VIRGO Dei filio fingulariter corifecranda, &

VIRGO fingularis , & incomparabilis, 745

(pecialiter (an&o conjugata Spiritui. Zdem fersm.

erm.2.denativit. B. P, Maris.

de affumpt. 8, F'irg- Maria.

VIRGO fingularis , maternis circumfepta vi-

VIRGO Dei genitrix , cujus pulchritudinem

Íceribus, (üblimiori quam Hieremias, & Joannes

fol & luria mirantut. Zdems ferm. 1. de nativit

Baptifta (an&tificationis genete mundata,

(d:n

B. M. Firg.

erm.i.desnativit, S. Io. Bapt.

- VIRGO gratiofis cumulata munetibus. /dem

VIRGO fingulatis, utramque naturam exupe-

Y

ferm.de affumpt.. B. Firg. Maria.

y

VIRGO ineffabilis , modum in fuis laudibus

rans, & immenfitate gratiz, & fulgore virtatum,

4

ddem ferm. de a[famapt. B. V. Maria.

humanz vocis exuperans. Zdemin bom.in INa-

VIRGO fplendidiffima, ex

qua proceffit fpe-

tívir. B. P'irg. AM:M:arít.

ciofus forma prz filiishomin

utn

»tanquam fpon-

J

VIRGO in qua , & quz in Carlis, & quz ín

fusdethalamo fuo. Zdem bom.

i

52 narsyitate B.

tettis fuerunt refabricata. 4d. ferm, de afumpr,

Firg. Maria.

B. F. Maréa:

Kkkkk

!

'VIR-

b

POLTANTHE.E

é10

VIRGO virginum, 4dem in carminib, de

& inamplexus

(uos cum alnis charitatis pia vie-

Afumpt. B. Marie.

lentia captivum traxerit. Zdem sbidem.

VIR GO beata,, & femper laudanda. Eutbym.

VIRGO amabilis , fzcunditatis , que filium

Encomio in adorat. veper anda Zona SS. Despara

altismi genuit ; & perdito humanogeneri Sal-

vatorem pepetit. D. 4dufeimus in invocat.ad F.

€4 fafciarum Domini.

VIRGO bcata , in qua magna multitado dul-

ViRGO caftissima, & nulli culpz affinis, quam

extimefcunr intelligentes omnes Eyeratc ig ,

d

eedinis Doi, & omnesthefauri fapientiz, & ícien-

tig. Idem i bomoleg. Evangelsi (esundum Ln-

quz habuitin atero eum, qui pugno omntacon-

$m intravit Je[usinquoddam Caffellum.

tinet , & eum in ntero geftavit, qui nec contineri

nec adíri pote& ab univería crearura, Deum pet-

VIRGO beata, qua de carne fua mundisfima

fcd&um, & hominem perfe&tum, duplicem natu-

peperit illum, quidecorem primz crearionis om-

nium cunctis reítituit, Zdem m libro de excel-

ra , unaautem confiftentem perfona. /dem ibid.

lent.Pirg. Mariscap.i.

VIRGO gloriofa, & plufquam benedidta, po-

[

A

tens ormnia. /dem tbidem.

VIRGO beata, quz in

f« Dei filium incorpora-

[

vit. 4dem in libr. deexcellent. Pirg. M. cap. 19

VIRGO incomparabilisin bonitate, & benig-

l

VIRGO benedi&a , & (aperbenedida, per

nitate, convenientet, & qui ex ca ngtus eft, Deus,

& homo. /dem ibidem.

eujus benedidienem benedicitur omnis natura,

VIRGO intemerata , & impol

luta, que w."cr-

non folum creata à Creatote , fed & Creator à

Creatura. Zdem in orat. ad Beat. Pirg.

bum illud, quod Czlos conftituit, habuitin utere.

VIRGO cattisfima , per quam Deus venitin

Idem ibidem.

[

VIRGO petpetua , füpra quam dici poteft be-

hunc mundum, & humanum genus füo fanguine

s

falvavit. Zdem ibiderm.

nedicta, & gloriofa. /dem ibidem.

VIRGO ea puritate nitens, quz major fub Deo

VIRGO cafta , incujus nterumde Czlo def-

intelligi nequit, 4em £m Libr. de concept. Fsr-

cendens Dominus, & carnem aflumens , mentis

ginali cap.id.

patticipem, atque animacam;noftram falvavit na«

í

VIRGO in cenceptu, in partv, & poft partam,

turam, 4e. Zonares in Ganone de fantliff. Pirg.

Jdem libr. de excellent. S. Fivg. Maria cap. 5-

eontra berefes.

-

YIRGO Domizna,cujus fupplicationibus Deus

IRGO per quam inzftimabilia bona habet

habitavitin nobis. 4des ibidem.

gerum natura. Zd,s» Ib. de excell. P. Marci e.11.

VIRGO quz altisfimi Patris filium ex virgina-

VIRGO immaculara , quam fpititus Dei i&-

liutere edidit nobis, Zdezs zbsdezz.

creatus obümbravit. 2em ibidem.

VIRGO omnium Regina. Zdem ibides.

VIRGO ante pa;tum , in partu , & poft par-

ti. D.Bruno. Cartbuf.[erm.de Purificat, B.P.M,

VIRGO iraculata , & puraab omni peccato,

J

VIRGO beatisfima, de qua Dominus, & Sal-

Odo Epizo. Camerac. n expofit, Cantsonis,

vator nofter (ecundum carnem fa&tus eft. /2e7 in

VIRGO omni Creatura excellentior ; que

q

l

erm. de Nativit.fsrg. A7Mariía.

quanto copiofior apud fe meritó coornatur , tan-

VIRGO virginnm ; quia cunctis virginibus

to fibi indigniorexfua quafi inutiliráte putatut,

sajot eft. /dess ferm. 2. de $S. Trinit,

Gwibertus 4Abb.in lib.de land. B. Maria cap. 7-

I

4

VIRGO viri falatationis ignara. ZacParias

VIRGO puerpera , per quam fit nobis aditus

€brfopolit. lbr. 1, n Mnnmex quatuor cap. 3.

divinz agnitionis : à nemine enim Ícirar , àquo

"ViRGO filio Dei defponfata , cui in officina

non diligitur. 4sez» cap. 4

T

fpititus fan&ti, induftria fummi artificis prepara-

— NIRGO unica, fine exemp

lo Dcifcr;; Idem

h

ta füerunt ornamenta. £ranco «dbbas libr. 6, de

in TraGt. contrà Indaos lib. . cap.t.

ratta Des.

VIRGO beatiffima , ad quam Deus Pater ex fe

VIRGO fpecialis , fpecialiter digna, fingulari-

genitum filium mifit , utipfe Dei filius virginis

ter pulchra. /Zem libr.6. de gratia. Dei.

«tiam filius erer & fponfus. Goffridus. Zdbbas

lT

VIRGO ram fpeciofa , ut Rcgem Cadlotum

ferm. in owsns fefliviz. B. Marig.

eculis cxperít ; liam Dai de finu Paitis allexerit,

VIRGO beatiílima , & inccmpatla

bilís, M ib

VIR-

MARIANE LIBER XVIIL

érr

VIRGO cui partus Deificus foccunditatem

bas libr. 7. de ghorificat. $5, Trinit. 64 Procef.

uidem atculit, fed falvam fecit ejus virginitatem;

Spiritus [antli cap. 13.

VIRGO dile&a, de cüjusufero ptoceffir dile-

& ficut voluit, ut veraciter in ea fieret una petío-

na, ipíc Deus & homo, ita voluit, ut ipfa fieret u-

é&us,tanquam fponfus dethalamo fuo.- 74em /j,

3« Comment. in Cantíc. Canticor,

ga períona, mater & virgo. /dem sbidem.

VIRGO felix , cujus ubera fuxitis, qui Ange^

'VIRGO, cuiferviunt Angeli , famulantut Ár-

changeli ; quam omnis etíam militia cceleftis ex-

los fuz vifionis dulcedine paícit. 74ems Zibr. x

etcítus laudat, & veneratur, Zdem ibidem.

Commentar.in Cantic. Canticor.

VIRGO incotrupta, quzeffentialiter fanckum

VIR GO digna Deo. 4d. fer. 4.in nativ. Dem.

VIRGO humilis, compatiens , mifericors, &

deSpiritufan&to concepit.' /dem /ibr.1. de Ope»

pies 4dem sbidem.

rib. Spiritus [antlz cap, 1o,

VIRGO in cujus finum , imó uterum , Deus

tivit. Doroius,

VIRGO incomparabilis. Zdem ferm.4. in "a

KRhinoceros fortiffimus,atq; omnipotentiffimus,

VIRGO ineffabilis quz veram Dei filium,ve-

incomprehenfibilis cun&tis venatoribus, fingula-

rum hominem imeffabiliter concepit. & peperit.

re deponens omnipotentiz cornu, comprehendi

— —

& occidi potuit à venatoribus, 3 Judzis infidian-

ddem (erm. in omns feflivi. B. Maria.

tibus. 4dem Aibr.2. Comment. in Denteronom.

VIR.GO laudabilis, atque fan&iffima, in qua

Creatar ipfe fa&tuscft cteatura, 4dem sbiderm.

cap. 15.

]

VIRGO mente & corpote inviolata, /dems

VIRGO (acra, de qua natus eft Chriftus, no-

vus Adam. /dem libr.6, 15 Ofeam Prophetam,

£t

rm. in otoni feflyvit. B. Maria,

'VIRGO (an&Gaante partum, virgo fanétior in

VIRGO folitaria , nullique viro pervia. Jdem

partu , Virgo fan&iffima poft partum; qua fola

libr.1. Comment. íz Mattbaum.

letitiam matris (imul obtinere meruit, & gloriam

VIRGO veré fidelis, & veraciter maanæ fidei.

ddem libr.1. Commentavior in Cantic. Canticor.

virginitatis. Zder ferim. 145 natroit. Dom.

VIRGO ían&a, gloriofa, honora:a , à Deo

VIRGO valdé fidelis, quz perfidem Deum ca-

fübiimata. Zd.ferm. in omni feflivir. B. Maria.

füs viceribusfufcepit. 74. /sbr.7. Glorsficar. $$.

VÍ&GO venerabilis, quz verbo cencepit An-

Trinit. 4 Proce[. Spiritus fantlicap.g.

'gelico , & claufo utero natum mundo edidir Sal-

VIRGO immaculata;ad cujusopem ceu ad pe-

vatorem. /dem ferm.1. in natiyit. Dom.

tram, tutamque anchoram, confügiendum.7726-

VIRGO vera, inqua verus Dei filius Chriftus

leptus in Canone froe Cantico compnutl. -

Dominus, veré totam hominem a(Tümpfit ; ani-

VIRGO intacta , cujus roris afperfione atdot

mam fcilicet, & carnem, Idebæ ferm. in wnnf'

libidinisextipguitur. /dem i£iZem.

fefivvit. B. AMaria,

VIRGO admiranda, & omni honote digni(fi-

7

YIRGO beata , paupet ,

Bumiïis, obediens ,

ma, D. Bernardus bom. z. de laudib. Firg.ma-

eris fuper miffus eft.

quieta, modcefta,(implex, fapiens. Hfugo de $.Fid.

lib. 4.. de Proprietatib, &v Epitetisrerum cap. 2.

VIRGO mater pitffima, fanctiffima, ac beatif-

VIRGO Horibus, honoris, & hone(tatis ot-

lima. Zdem in lamentat. Pirg. Maria,

VIRGO natura pavida , fimplex , verecunda ,

nata. /dem ferm.in quolibet feffo fancta Maria

venerabilis,humilis, (an&a, fobria.devota. 442s

ui efl in erdine $S.

VIRGO gloriofa, femper nominanda , & nul-

bom.t. de laudib. Firg. matris fiper niffas e(t.

laoblivionetacenda. Jdem /ferm. in quolibet fe-

VIRGO , perquam omnis mortalitas emer(it

ad vitam. d. Epif. 174. ad Canonuos Lugd,

n

fo AMarie , qui efl in ordime SS.

VIRGO virginum fingularis integritate ,uni-

VIRGO prudens, lampadem habens, & in va-

ca caftitare, excellens dignitate. Jdem ibidem.

fe oleum portans. Zdem ferm. 2, in Affumpr. E.

Á

VIRGO beata, cujus víta integerrima non ha-

AMarit,

mh

VIRGO, quam fibi fancta Ttinitas fan&ifica:

il

buit cur gemeret, nifi vulnus charitatis proptet

dilationem plenz atque perfecte beatitudinis,

vit. /dem ferm. de B. Maria,c

in empore hujus peregrinationis. &wpert. 4tb-

Ave Maria,

HjHs ina?igm ejft

Kkkkk z

VIR-

]

x

X*!-«,—-'

$.

;r.z—

POLYANTHE.E

VIRGO regia , gemmis ornata virtntum , ge-

remanentibus foris cum fponfo ingreffa ef ad

u

minoque mentis pariter, & corporis decore prz-

gaudium nuptiale. /dess /ermr. 24.

fulgido fpeciefua , & pulchritudine fua in cocle-

VIRGO praz cundis mulieribus coelefti atqub

gl

ftibuscognita. Zdere bom. 2. de laudsb. F'irg.ma-

invifibilioleo fingulariter uncta, 24dam de Pers.

Wi

zrís f eper miffus eft.

$n AMartali fragm. 3.

din

" VIRGO facerdotalis. Zdem ferm,in nativit.

VIRGO prudentiffira, quz oleum in lampa-

$3. Firg. de dguednün.

dc habuit , cum gratiz plenitudinemin fpizitu

&at

VIKGO Deum enixa. S,Petrus Clumfac.pro-

puritatis fufcepit. Zdem ibidess.

fa $n benorem matris Dosnins.

VIRGO Caleftis, Perrsus 44bbas Cell. in lsbro

L

VIRGO plena gratia, plena Deo,plena Spititu

depanibus.cap, 2.

fan&to, & virtutealtiffimi. 4dezz Lbr. 3. Epiffo-

VIRGO de cujus fru&tu tota fimul

D

Jar. Epifl, ultim.

Ecclefia. Zdemibidem. --

: nuttitür

m

VIRGO femper nominanda.. 74em sbidem.

ViRGO in qua omnium virtutum Chorus

[

VIRGO fublimis & fupercocle(tis. /4. ibsd.

Vidx

adunatur , ut Rex virtutum füfcipiatur, /dem ib.

VIRGO fumma, ac fupercocleftis Chrifti ma-

VIRGO noftra beatiffima , in zterna prade-

flo

&et. /dem i prolog. Trati.contra ludaos.

ftinatione fingulari privilegio munita , nec à fua

VIRGO fingularis , quam de fpiritu fuo Deus

LO

Conceptioneinaliquo violata, 44em lsbro 9. E-

:

Patet glorioséfoecundavit.. /Vieo/, Mor. i epiff.

Biffolar, Epift. 1.

&

dle Concept. B. Virg. ad Petrum Cellen[emn.

VIRGO Adolefcentula quafita ex o

mnibüs

hji

VIRGO glotiofiffima, de qua nihil nifi virgi-

finibuslfael , ut ftaret coram Regecaftitate , &

p«

ieum excogitarí poteft ; quod antem aliter prafu-

d

bhumilitate , & foveret cum ineffabili de fpirita

mitut,excorruptione mentis progreditar, & ex

fan&to Conceptione , dormiretque Rex in finu

cogitantis vitio proficifcitur. Perrgs Comes. i

ejus , vel ipfa in finu R egis , quieta ab omnium vi-

hi

Jerzm. de Conccpt. B. Firzg.

tiorum ínfeftatione & Deum continens uteri in-

3

VIRGO gloriofiffima, nonfolum in Conce-

tegetrími confecratione & calefaciens eum fin-

ptio,ne fua, verum ctiam ante omnem conccptio-

gulatis charitatis illu&ratione. Petrss

| Cellenfis

nem benedi&ta. Z7demsbidesm.

ferm. 6.in Synodo.

VIRGO plena Deo, major mundo, celáor cz-

VIRGO cujus (ingulate ac fpeciale privilegi-

q

anpnnsnc. B.lirg,

lo, feecundior Paradifo. B. Jelredns ferm. iv

um prz Ángelis, prz ompibus San&is, prz omni-

bus Dei donis eft, quod Virgo concipiet & pariet

VIRGO genitrix Dei. Riebard. 45. Picl.in

filium. Jdem ferm 6.de Adventn.

iradi. comparat. Chrifh ad florem €$ Mariead

VIRGO Dei Genitrix im umbilico fuo con-

B;

I"'rgo ?d

*

VIRGO exaltata , ficuti cedrus in libano , ob-

fringens virtutem ferpentis antiqui ; Chriftum

Pt

Dei virtatem & Dei fapientiam in uteto conci-

di

ambrans angelicz excellentiz cacumen. 24rzoid.

piens non ex concupifcentia viri , fed ex gratia

lo

Qarnot. de laudib. SS. Maria.

Dei. Jdem [erm. 2.in annunc.

à4

VIRGO puerpera, in fupernis & infernis ad-

mirabilis. 7deza ibsdes.

VIRGO Domínum fingulariter amans & à

Domino przamata,qua nihil amebilius in univet-

de

VIRGO fanda, in quaantiquum confilium de

fis creaturis. /dezo ferrm. $n Figilta INativit. Dom-

Ya

incarnato verbo palam fa&tum eft undo. /4.;5.

VIRGO ex qua mundo appatuit lux vera, fani-

YIRGO folitaria, vacans meditationibus fan-

tas aterna ,tedemptio co

[

£üis. Jdem ibidem.

piofa. (dem ferm.:. de

Afzmpt. B. Firg.

d()]

VIRGO ante pattum, in partu, & poft partum.

VIRGO immaculata , inviolata, foli Deo apta,

Tr

Petrns Bleffenfis ferm.2.12 4dv. Dom.

carne incorrupta, fide integra, pulchra ut Luua; e«

b

VIRGO beata, inqua nilterribile eft, nam in

le&ta ut Sol. /ezo fersm. $. de Pentec.

ipfa eft plenitudo gratiz, & purítas humanee vitae,

n

VIRGO non divifa,fed una virtute,virginirate,

lt

Petrms Blef. ferm.12.

Conceptione, pcole,dignitate, proteftatione;pro-

&

VIRGO fapiens, qua fatuis virginibus re-

puiatione,& falvationc. Zdez imderm. 6.de ^4dv.

Vi

P

*

e

E

MARIANA LI*BERMVJII.

é13

" VIRGO noftta cui Deus confertum, & coagi-

ritu , velamore. I?l:ilipp(t: Abbat libr. . Cantie

tatum omnium gtatiarum cumulum refervavit

€15 Cantscor, cap. 3.

L

tithaberet proprium £antem , cui nec Angelus

VIAGO Deifilio defponfata, Zdem ibidem.

Mifi cum gratiarum actione comemünicaret. Z-

VIRGO dilígens , & dileda, 14:» hibr. 3.f5

demibidtm.

Cantic. Cantitor, cap,16.

VIRGO ore,; oculis , labiis,digito, pede; manu,

VIRGO doda, dives , prudens , i

udiofe. 44

corde, mente ; carne , /dem ibidem.

libr. j. in Cantie. Canticor, libr. 2.

VIAGO ele&a. /dem libro 6,in Cantic. Can-

VIRGO per quam reperímus Deurm, & homi-

mem. Zdem ferm.1. de Affumpt. B. Firg.

Eicor. cap. tje

VIRGO quia ad infitmos ; fan&os , ad juftos ,

VIRGO floride pu!chtitudinic , & mundz ,

ac facundz re&itudinis. 4dess Jibr. 1, 22 Cantic,

herba fullonumad immundos , fal ad putridos ,

fvala ad claudos, reconciliatrix ad vos, miferícor-

Canticor. cap. 16.

dia ad miferos , portusad naufragos, turris ad pa-

VIRGO facunda lpiritü » que Deum peperit

vidos, Domina ad fuos; fingularisbonit

incarnatutn , & invifibilem Deitate ; ad homines

aää;i cun-

&os. Idem ferm.6. de Adventn.

pretulit calceatum. /dzm lsbr. 3.in Cantic. Cam-

|

VIRGO prudentiffima in cujus uteri veftibulo

tscor. cap. 25*

tres doGt ffimz puellz de Ifrael ín omni varietate ,

VIRGO genere nobilis , infignis morióus ,

& pulchritudine texentes , fcilicet predeftinatio;

pra filiabus hominum fpeciofa , litteris fapiens ,

fapientia , & gratía divina fimul , & fimiliter in

humilisfpiritu , meritisgloriofa, /demsz ea:p!i-

praparanda tunica verbi Dei cooporatz funt. Z-

cat. Tithli Cantici Cantícor.

dem [evm.1.de Adv.

. VIRGO incortuüpta , cui ille fpiritus obum-

VIRGO fapiens , quz habuit oleum effufum

brans,in ea Deo , Dei ilio , gratum umbraculum

ín ventre füo cum lampade mirabilium operum,

preparavit. /d. Jbr. i. in Cantic. Canticor. €. 2 5

qua introivit cum (ponfo , imoin quam introi-

VIRGO inqua verbum Patri cezternum, Dei

unt Íponfus , & filius ejus Jefüs. Zdem [erm. 6. de

fapientía catne vo uit fic veftiri , ut quod cerat

Affemps. B. M. Firg.

permanens, dignaretur habitu ut homo invenírl.

VIRGO fingularis fola omnibus füfficiens ,

Adem libr. 2.in Cantic. Canticor.cap. 7»

quz fingulos odore unguentorum fuorum ad a«

VIRGO infignis virtutibus & venufta excel-

lentia meritorum. 4dem libr. 6.in Cantée. Can-

morem füum trahit. /dem ferm. 1. de A4ffumpt.

B. M.Firg.

iicor.cap. 25.

VIRGO Virgrnum, dequafplendor glorie de

VIRGO inter cocteras , hoceít, pra cateris

Patre luminua ante tempora fzcularia zterna

mulieribus fpeciofa. |4deza Jibr. 2. 3n Canticss

precedens genitura , carne fumpta in plenitu-

Canticor.cap. i.

dine temporis in humana verus Deus , & verus

VIRGO mira , & miranda. Ídesms ib

;. 60 in

homo apparuitfine peccato natura, Zder» ferm,

Cantic, Cantieor.cap. 9.

VIRGO non tam melle ; quam dulcedine ple-

3. de Affampr. B.Fir.

VIRGO Virginum quzcarnem & fanguinem

namentis ; dives no& pecunia fed fpiritualibus

deinta&tis. & factofan&is vifceribus incarnando

documentis. (d.libr.4. in Cantuezs Ganticor.e.24.

verbo pro noftra reparatione przparavit. 4dezs

VIRGO plena Deo, dives dono gratiz plenio-

ferom. 4. in ZAnnunciat.

tis. 7derm libr. 2.ip Cantic. Canticor.eap. 22«

VIRGO Virginum, fingulari & quodammo-

VIRGO: prz cun&is virginibus diänä lera ;

do inzftimabili pené immediaté accedens ipfi

& dignis muneribus totius gratiz tepleta. 2des

TTrinirati , ut fiullo modo Trinitas quaternitatem

libr. 1. in Cantic. Canticor. cap. 1,

extecnatm admitteret , fola Virgo quaternitatem

VIRGO prudens & in omribns prudenter e-

compleret ; fed eft Trinitas , necaliquatenus fibi

rudira. Jdem libr, 2. n Cantie. Canticor. cap. 23.

fie ri potuit , aut poterit quaternitas. Jdem feren.

VIRGO quz hominem, falutem hominium,

de Purificat. B. Firg.

partutivit, virginalipartu. /dem libr. 4. 32 Can-

. VIRGO certa fide , fpero

Bufta , fervensfpi-

tic. Cagticor. cop.23.

-i

Kkkkk 5

VIR-

OPUTRTSAUPEI SISR

as

éI

POLTAN'TZ?EE

VIRGO, quaro Deus (ibi affumpfit foedere nu-

um mífericordiz in omnibus vafis fuis, in vafe

-N

cotdis peraffe&um , in vaíe manuum per effe.

tiali, fed fu, ralagem nuptiatum confervavit in-

tegram mente & corpore virginali. JZems Pro-

G&um ; in vafe oris per benignitatem orationis.

[

omio in Cant. Cantscorum.

ddesm de (aud.. SS. Pirg. libr. 4.

(dnt

^VIRGO perantonomafiam

feu antonoma&i;- i

VIRGO, quam fibi ab zterno t matrem Dei

cé. Jderm ibidem.

i

fil us ptxelegit, 10 qua tempore congruo futpens

vt«

catnem membris contra&tioribus fe co&git , de

ViRGO propter integritatem intentionis, &

mund itiam mentis, quam praftat diligentibus fe.

il

quan.íci voluit, fepecarnis novo genere non ab-

ais

rupta, cujus fa&tus eft blius ante partum , & poft

ldem de laud. S$.Firg. libr.2.

biti

VIRGO prudens, que oleum, id cft , nitorem

partum virginitate penitus incotrupta. d. lsbr.2.

bona conícientiz ; vel pietatis, & mifericordig

[

ip. Cantic. Cauticor.cap. 4.

Y

VIRGO fan&iffima, atque millies benedi&ta.

habuit in vafe triplici, fcilicet cordís, oris & ope-

a

ddesm tom, 2. moralitatum in Cantw. Canticor.

ris, cum lam pade integerrimz virginitatis. Zdem

"g

V.R GO ad quam venit Deus, & quam prave-

de laud. SS. Pirg. liév. 6.

pi

nit, ut cumea effzt, & inea, & ex ea , & effet pet

VIRGO , que Ízvum Rhinocerotem man-

Y

fuefcere fecit in fuo gremio virginali,dicunt enim

eamin nobis. Ba/dwim. Deva(n. in Tra&. de fa-

guit

Intat. AAngelic.

qui fcripferunt naturas animalinm, quod Rhino-

lt

VÍRGO, cujus tanta fuit integritas, & mentis,

ceres , velunicornis , animal eft feviffimum , &

tantz fortitudinis, quod nulla venatorum atte

[

& co:potis caftitas, ut tota Virgo fuetit , tota im-

iC

olluta, totaimmaculata, nullo fenfu corrupta,

cepi potcít ; fed per virginem tantum mitcftit ;

tdi

nullo fenfu contaminata; totum erubuit quod

e(t enim naturale unicorni , vel Rhinoceroti ,

quod vifa virgine , in finu illius fe reclinat , & ts

turpe eft; torum reprobavit quod malum eft ; to-

tl

tum voluit quod pudicum eft , totam devovit

ferocitatis oblitus manfuetiffimé requiefcic. 44

n

uodinhoncftum eft. /dem ibidem.

2bidem.

1

VIRGO,quia praíta

t mcnti*slcon&amiam ,&

VIRGO fine macula peccati , fine ruga dupli-

[

eitatis, fine cerufa deceptionis. Garzerius Lin-

munditiam, & quafi revirginar corporadi(lolu-

ta, conferens gratiam caftitatis. /dem de Jattd.

gon ferm.2. de Nativit.. B. Fj g.

:

i

VIRGO pariens virüm. — Zgsocent. Papa 35.

fantiiff. Fivg. lsbr. 4.

.

Crh. 2.152 NNAtivtt. Dopins.

VIRGO regia gemmi

s Otnata virtuui;n » ge-

ET

VIRGO augufta, non defpiciens nos jactatos

mínoque mentis pariter, & eorports decore pra-

D

procella du&uum mundanorum , fed dans nobis

fulgida, pecie fua & pulchritudine fua in caelefti-

manum auxilii , egritudinc vitz dilaffatis. 7/eo-

bus cognita, quz Coeli civium in fe provocavit

afpectus: itaut regis animum in füi concupifcen-

"

dorus La[ch. Imperat. n proom. B. Virg.

tiam inclinatet , & cosleftem nuntiam ad fe de

NIRGO fancta;cui fimilis non eft nata in mun-

lt

do in mulieribus. D. Francifeusorat- 2.ad|an-

(apernis educeret. /dem de (and, S$./ivg. lib. 1.

VIRGO fapiens , quz accepta lampade, id eft,

wllu

&if Ferg. Mariai.

VIRGO pura, pulchra nímis, intus, foris. £

exteriori converíatione honefta , fumpfit fecum

dity

jofeph Stesnfeld. opu[culo 4

oleum, id eft. bonz conícientiz teftimonium.

AMatth.25. Idem de land fanttiff. Virg» libr, 12

g

^ VIRGO verecunda , tubicunda , letabunda,

cujus vultum is , qui videt, de ea gaudet, ad eam

VIRGO ab Angelo falutata, à Deo defponia-

tidet, nam formas vinciromnium, Zdemibidesm,

ta. qui de Spiritu fan&ko concipiens , Deum ve-

rum & hominem genuit. D. 44medens bom. 1.

lj

VIRGO & mater , quod nulla alia , undé in fi-

.

gura ejus dicitur de Juditb.cap. cap.11, ejufdem;

de lawd. SS. Fárg.

3

non elt calis mulier (aper terram. Rzcb.à $.Lanr.

VIRGO gloriofa , quz in carne degen

$, c*tu-

1j

lit feextra carnem , & catnis paffiones ma&tavit

de lasd. Virg. lab. .

li

VIRGO non folüm una de numero pruden- ,

tobore Spiritus, inftar Velletis , quod cum firde

tium virginum, fed omnium prudentis(ima , ha-

carne, excrefcit extra carnem, & carnis paffiogcs

bj

benslampadem integerrim& virginitatis , & ole-

ignorat. Jdem bom. 3, de land. jan&äfirg& ,

MARIANA LIBER 111;

g

ii

VIRGO humilís, ad thronum gloria corona-

VIRGO fructifera./ Zdems $m [peculo Beata

t

taconícendens. 4Zers sbides.

Pirg.cap.i6. 64 tltimo.

?

AOMV

VIRGO mater , omnium in. fe charifmatum

VIRGO Genitrix Dei. 4dem in Pfalt. B. P'irg.

YIRGO eloriefiffima. 4desm ibidem.,

comme:cia deferens , prima. namque vifione

w

fcintillans, facriamotis ignibus proximorum pe-

VIRGO gratiofilfima. Zdem ibidem.

&ota (uaviter exurebat, animis fidem fuggerebat,

VIRGO grausfima. 44. z» fpeculo. B. P.cap. 5

verccundiam fuadebat , honeftatem venuftabar,

VIRGO lucidisfima. /d. s fpectslo B. V. cap. 9.

t

VIRGO Palmz cozquata, /dera iäidem,

l

lnl

inflc&ens ad pietatem,fpirabat florem Virginita-

tis, lerebat novale caftitatis, depingens oculis ha-

VIRGO perargento. Zdez tbidem.

DI

bitam hurnilitatis, & preferens indicium verita-

VIR GO pia fine pare. /dem sbidem.

i

f

