deducens, Pacobus /Monach. inmaariali orat. 2.

Euflochiuzm..

li

PORTA orientalis, ut ait Ezec

liiel &mpci

K

PONS liberatis à cotruptione. E. Pal u-

perator inorat, de Dormit. 55. Virg.

claua, & lucida, operiens in fe , vel'ex fe profe-

al

PONS: periculofi hujus mundani fluminis.

rensSanéta Sanctorum, per quam Sol Juftitiz, &

A

Bernardini de Buffoinmariali [er; 2:de Coronat.

Pontifex, nofter fecundum otdinem Melchife-

ftq

B. Maria..

dech ingreditur, & egreditar. Zdem i» Adpolog.

hblllc

ad Panmachiten prolibr. adver[ns]ovinian.

Populus:

en

PORTA ecelotum.. S 7ona. Chryjoff.

4 0raf;'im

lm

POPURUS. D. Bernardinns ferm. 5 fUper

ZVat. B.F. Marie.

-

P:rg

Salvc Regina:

PORTA orientalis.Zd, eraz de dunun; B AZF.

POPUEUSIftacl, cujus nonfolüm non pre-

PORTA palatii, que munitaeft, & intusin

[^

sit, ve] opprimitcaput, unde congeties immi-

cubiculo Kex agnitus. /demorat, 7. in $5. Deip,

PQR.

L

RR

P/

: MARiäNA'E LIBER Xlk

Af

PORTA Paradifi, Jdem orat.in Nativit. B.F.

PORTA czlorum , dequa dixit ille Ges. z£.

hf

PORTA, que ad orientem refpicit , propter

quam terribilis cft locus ifte;noneft isalius, quam

m

fngre(fum & egreffam Dominrin zrernum clau-

Domus DEI, & hzc c(t potta Czli, 2dess sbi-

Mp

fa. Ezech.qa.S. Procini in arat.6.qua eff lande

dtm.

B.F. M.

PORTA impertranfibilis , quam prophetavit

PORTAÀ falutis, JZemin orat.i. de laud. F.

Ezechiel. Ezecb. 44 4dets Can.im Concept. B.F,

PORTA claufa in eternum, quia virgo ante

PORTA inacceflibilis luminis, Zdes Cas.ie

(f

partum, virgoin partu , virgo poft partum. D.

ANativtt. B. Ptrg.

lD

PORTA inrelligibilis, per quam ingreffuseft

"dhugnfl. ferm, a. de Nativit. Dom.quieflig.de

Etempore.

Cieator nofter, eo modo, quem ipfe novit. Zdeme

vffus d

* PORTA C«l Zdem ibidem.

Can. :2 Dom.Paf. .

7

PORTA Ezechiclis, per quam Dominus folus

PORTA myl(tica. 4dem Can- £t Sab. San-

&nm.

iatrat, & egreditur , quía Spiritus San&us im-

mrwg,

przgnavit eam. /dem ibiden.

PORTA orientalis Chrifti orientis, ex alto o«

PORTA Ezechielis, pet quam non tranfivit

tientis, Zdere ovatione t. de Dormitione.

df

homo, quia Jofeph non cognoviteam. /4.ibid.

PORTA per quam nulli ingredi licet. /dem

lii

Can. 5.5n Partum B.Firp.

PORTA in Domo DEI claufa. ZZezm rz» ferm.

'quzm

de Afjumpt. Beata Maria Firgin. Tom. X.

PORTA regalis. /d. Cas. $n Dom, pof!. diem

yqu

*PORTA facratiffima perpetuo claufa. Z4ems

i7. Decembris.

o

érm, :9.ad. fratresin Eremo.

PORTA , fublata fupraceloscelorum, Zdems

f

POR'TA sd vitam , qus fola vera eft vita. .

orat, 3. de Dormit. B. livg.

j

Sahbbasinm Menais Gracor. die 29. Ianuarst.

PORTA Paradifi, per quam itur ad incorrup-

PORTA claufa, per quam hominibus apet-

tionem. z4nafla[. adntiocbenus orat. 2. in 1m-

Eüm;

ff

tuseft Paradifus ille vetuftus. Zdeza i« Meneis

aunt.B.Pirge.

Gracor.die 2a. Jantarii.

PORTA claufa in oriente fita; que intreduxit

!t

PORTA nermini pervia, & figillo quodam

portatum claufatum Regem. Z/ycbins fertm.2. de

h

arcano conclufa, 4dem tm AMenais Gr«cor. die

laud. Firginis.

lr

17. ] annavit.

PORTA in otiente fita, quia lux vera, quz il-

PORTA cteaatis. "4raror /ubdiaconns libr ,

luminat omnem hominem venientem in hunc

biftoris Apoflolca.

mundum,ex utero ejus proceffit velut é quodam,

PORTA vera , quam peccatotes pulfamus, &

thalamo regio, dem tbidems.

1

fxpe apetitur, & offert preces noftras Deo no-

PORTA prafentis vite unigenito DEL2./2;d.

7)

ftro, qui cx ipfa natus eft & accepit peccatorum

PORTA claufa, foli Regi aperta. Cbryffpp. ém

noftrorum remiffionem. Enutichianus in vita S.

ferom. de $, Mariía Deipara.

PORTA Peradifi. D, Seyerss Zdlexandsin.

]

Theophili apud $uvium Tom. (die 4, Feb.

2

PORTA adczlos humano generi, tub tartara

5n lib, de Ritibus Bapti[mmi Tom. 4. Biblsothec.

lapfo. enant.Fortunat.elegiasn laud.S.M.F.

PP, Edition. 1. & Totm. 7. Bibliotheca Magne.

- PORTA claufajin quà intrat vir nemo;nec exit;

PORTA ceníiftens ad orientem femper clau-

Amw

owc

nifi Dominusfolus;cui quoq; claufa patet. Id.ibid,

fa; quz neque ante natum, neque poft natum fi-

mï)&

PORTA claufa, quam. vidit olim Ezechiel,

lium alterius acceffum, vel tranfitum. novit ,

j

pet quam ingreffüs eft ille, qui eft incomprehen-

quia ipfe folus Dominus per eam nafcendo tran-

fibilis univeríts, & egre(fus eft cuftodiens illius

pt

fivit, unde & femper eft claufa, quia femper vir-

i

uterum immaculatum B ficut erat ctiam anté par-

go- D. lidefphonf. libr. de Firginitate S. Marie

t

tum $. z4ndreas Creten[, Can. . inpartum B.

Cap. 3-

PFireg.

PORTA, cujus egreffor & cuftos eft folus DE -

PORTA czleftis. /ders m Can. de Z4nnttncie

&xl;/

«t. B. Firg.

US, nemo cum illo ingreffus eft, nemo egref-

T [

i

fus, in adeundo eam nemo focius ; in egredien-

PORTA Cali fumma. Jdeps orat. 7, de Dor-

do nemo fodalis , qualiter introiérit, nemo novir,

pu

mit. B. Firg,

Vvv a

WR

qua.

iX

N

——

POLTANTHEA4E

AF

qualiter exierit,eereffio folacognofcit 5 abíq; vo-

fitato praparata, nobis autem pervias Cecli por-

fte Deus, ut ita dicam ingteditur , qui , utcerté

tas pravié efficiens. /derm orat.

lo

Firg. M.

& de Concept. B

dicam, carne veftitus egteditur. ZZem ibid, cap. 2.

fl

PORTA Deiclaufa. Z4em feym.t. in nativit.

PORTA vitz immortalis. /deze erat, $n $$.

B. AMaria V.

Martyres Cofmam.CS Damianum.

l

PORTA Domus Dei, ejus inexitu claufa. 7-

PORTA ccclorum , per quam unas tranfivit

dem libr. de Vinginitate $. Mariecap. .

cclorum Dominus, nemini fecum aut ante pate-

g

PORTA in domo Domini claufa, in qua Prin-

re ejusaditum paffus. . Gerzman. Conflant.[evm-

d

ceps ledit, ut comederet panem coram Domino,

n n&t. B.Firg. M.

[

quia Dci filius in utero illius novera menfium fpa-

PORTA , dequadixit Dominus ad Ezechie»

tio moratus eft , indeque egreffüs, & tanquam

lem : Portahzcclau(aerir, & nonaperietur ,&

fponíus de thalamo fuo, ut comederet panem co-

dem ibidem.

nemotrànfibit peream , & eri: Porta claufa. Z-

ram Domino , juxta quod ipfe dixit, meus cibus

W

eft.ut faciam voluntatem ejus,qui mifit me Patris.

PORTA Emanuclis. clauEx re(piciens ad oti«

J4dem [erm.6.de Afjumpt. B. 7M.V.

entem. Zdem orat. 1 in Prafent. B.V. M.

il

PORTA, qusz oftenfa eft Ezecbieli, dequa

PORTA magni Regís , undequaque munita.

W

dicit: vidi portam.in domo Domini , & hecerat

dMdemorat.za Anuunt; B.Fixg.

claufa , & vir non tranfiet peream , quia Domi-

PORTA ad orientem: exteu&a, per. quanr

n

n

nus Deus exercituum íngreffus e& per eam.. /dezs

Chriftus ingreditor, & egreditur. S. p Danzap.

ferm.de Purificat. S, Marie V.

orat.1 de INatio. B. AL

q

PORTA lucidiffima àDeo penetrata. 247077-

PORT A cocleftis. Idemin Cantic. Ecole/i'u/ä

[

musin Eucbologia , feu Rituali Gracorum: inoffi-

Gracor .fono 1.

ciofunuereo virorum [acularium.

PORTA D«i, per quam ttanfivit conditor in«

K

PORTA Numinis.. Zder2 itpmeneis. Greror.

Cárnatus iigääïacamgllam cufïodicns. ld in Q-

p

die 15.. dugnffi..

Goec. Gracor.

.

PORT A pernitentiz; Z427:15 Eucläalagio,/&z

PORTA divnz]

ücis. diffipan

ls 'caüigincm

F(!

Kituali Gracor..in officiocommnmnis [upplicationis.

peccatorum. Jdemabidem.,

d

PORTA (emperocclufa, & myfticé obfignara.

PORTA impervia; per quam Chriftus Domt-

li

]dem $n Euchologio [eu Rituali Gracorumn officio

nus pertranfivit.. 4dem i2 Can. $5. Derp.

fknerco s [acerdotem vita funtlum..

PORTAiaviaDomivà. 4denzio Olloec. Gras

PORTA folisexalto progreffi,/ /dem i me--

€or um .

D

s&is Gracorum die 4-Tanuarii.

PORT A otnatiffima , ac lucidiffima orientis

li

PORTA unica ,. perquam Chiriftus ad redi-

qui apparuit ex alto fuper terram; mundurm idllu-

mendum genus humanum tranfivit, /dess i».me-

minans radíis puritatis , & fidelibus perennium

N

natt.Gracortm die 10. Febrnarit,

miraculorum fplendores emittens. /4e» Caz. n

b

PORTA ad ortentem. refpiciens,.cx'in?æcun*--

$$.. Cofm, €9 Damian..

do fterilisutero; ex promiffione partuedita,Deo-

PORTA per quam tranfivit Dominus Deus

q l

u

quein habitaculum confecrata. Georg.ANicamed..

mirabilium., Deus Patrum noftrorum. — /dem $9

;

j

Ti

3aom.in feffo Prafenta;

Can.in natiutt, B. Vsrg.

D

PORTA Dei. Ezechiel 44. Jdeminorat.de

PORTA tota.lucida folis. Jdezs Caw. if'l RA

exitu S5. Domina noffre Dei Parentis , quando.

Cofm. €$ Darmian,

fyit oblata in templo..

PORTA: conclufa. ZZesp sbidem.

E:

l

PORTA , quz percipitur intelligentia ; per

PORTADei; divinos fplendores oftendens

li

quam cum folüm tranfüffet Dei verbum, obíi-

miferz anima noftre , in quos ingrediamur cum

natam confervavit ficut novit. 44em sDidem..

confeífione , & malorum noftrorum explatio-

| li

PORTA Kegis, in fua Conceptione fixa , per

nem accipiamus. Jdemiis Paracl. B.F. M.

lu,

quam nulli. tran(itus. patet; ei quidem mirabili

PORTA Deiperpetua virginitate przdita. J«

quadam ac cogitatumajore ratione per eam tran-

ncbx

dem orat.1.de INatruit. B. AMariaFirg,

E

"4

MARIAN E LIBER XIF. |

2f

n

PORTA divinzlucis; animarum noftrarum

pans graves.tenebras animz noftrz , & lucidas

d

tenebricofam no&em immaterralibus lucis fuz

Pænitcmiæ vias.oftendens nobis, ut per eas ince-

dentes, peccati caliginem effugiamus. Jdem ijid.

14

fülgocibusilluftrans. /dem in Paracl. B.Virg.

PORTA divinz lucis illuminans animas no-

PORTA lucis, nobis affulgens puriffimis pez-

ftras.. ]Hem ibsdem.

nitentis radiis & psccatorum noftrorum nebulas

f

"

-PORTA Ezechielis claufa,Domino pervia;ne-

diffipans. /deza iÉidem.

X

POKTA lucis;.

]

que tamen aperra , quemadmodum. idem Eze-

portas ;

ucis ape:ri'&ns- nobis, ne

n

chiel prophetico fpiritu predixit. /dezz z» orat.1.

nox peccaticooperiat nos. /dem tbidem.

de ZdMf[umpt. B. V. M.

S

PORTA, per quam intravit & exivit Deus , fi-

Jis

PORTAgratig , que Hhominibus ccleftem

gillatam illam relinquens.. de»s ibidem..

t

portam aperuit.. /dem :2 Paracl. B.Virg.

PORTA per quam-prodiit lux omniaillumi-

J

PORTA impervia, qua ducir ad Deun,poeni-

nans. /dem n meneis Gracorum die18. Tanuaris-

tentiz portasaperiens nobis. Adezm sbidem.

PORTA, quz ad orientem reípicit,ex qua vi-

0

" PORTA lucifera,luce inoccidua in fe fufcepta

ta-oriens,.mords-occafam-ab lhiominibus expul-

illuminans eos, qui cum fide clamantad eam: be-

fit , perquam Bet pespertranfiit , & virginitatis

niti

nedictusfru&tus venttis tüi- /depo sbidem.

claves rétinuit.. /4. erat. 4.. de Nativit. B.Vwg..

POR'TA lucis, aperiensportas anima noftrz,

PORTA. faluaris, eje&tis ex aade , peream e«

TT

peceati occludendo aditus , ne nosapprehendat

Paract. B. Y.AM.

nim nobisomnibus meliora promanaat.. 4dem.is:

i

mauus crudelis inimici, qua nos adexitiutm at-

que horribile fupplicium. deducat. /Zems sbi-

PORTA falutaris eorum ,. qui per fidem fal-

il

dgm-

vantut.. Jdem sbidem.

PORTA làcis,. äpericnsnabis lucidas portas:

PORTA. falutiferas. perquam folus fa&or o*

Ife

penitentiz, & voluptatunr aditum: occludens.

mníum tzanfivit.. /dens- iDidéss..

*

precibus füis. /desz ib:dem..

PORT (alutis.. /de»o zbides..

PORTA lucis illaminans anitam noftraar

PORT A/folis juftitiz.oziri faciens nobisradt-

paflionibusobczcatam , & praviscogitationibus

un peenitentáe, & diffipans nubes pravarüm co-

ebícuratam;, & in difcrimiíne pofitam. Zdess i-

gitationum, ZZerm ibidem..

lidem..

PORTA verbi divini , aperiens nobis portas

PORTA lbcis,.illüminans cor noftruramalitia:

Jdesstibidem..

pennitentiz, & fafcipiensnos confugientesad fe.

excecatum, & non (inems nos obdormure im

mottetm, dum cogítationum immundaram tene-

PORTA virginalis,ex qua;. G per quam; qui

i

brisaffidue offündimur.. I4em ibidem;

eft fuper omnia Deus,in orbem terrarum corpo-

PORTA lucis, illamainansoculoscordis noftri

li

rali ratione in greflus e(t.. /demz 4 onaz. 1.de JNati-

u

peccatitenebris excecatos; && divinaramilluftra-

oit. B. F. M.

, M

tionum capacesefficiens. Jdez iPidem.

PORTA vitz femper aperta. Zdess :2 Paracl.

PORTA lücis;illaminans oculos cordis noftri;

B. Fir g.

]

quos profundiffimz peceati. tenebrz obfcurave-

PORTA: Ezechiclis, qua bene: mon(ítratut

"T

runt, & poenitentiz radium immittens nobis. 7-

clauía, quia: Virgo: femper manfit: intacta per

dem ilidem..

quam vir nontranfiit, ed Dominus: Ezecb. 43.

PORTA lacisjillüminansoculos.cordium no-

J

Ratramnus Corbejen.in opu[c. de Partu Beata

firorum; & paffionum pravorumque affs&uum

Firginis.

nubes, & profundas cenebras: expellens.. 44em -

PORTA claufa; ab Ezechiele vifa , perquam

bidem.

trabf.vit Jefüs, qui habitavit in utero ejus, & car-

jt

o

PORTA lucisinacceffibilis,divino fplendore

nem accepit ex fanguinibus ejus, fine ullà per-

1

fuoilluminansanimam noftram, vitz calamitati-

mixtione; aut confufione, . Zefepb, Hymne-

bus; & malarum cogitatienum nigredinaobte-

gmph..in AMariali.

nebratam.. /dem zbidem..

2:!'

PORTA caleftis, per quamrclaufacft janua; ;

PORT'A. lucis, lucefua. vefperis nefcia. diffi-

qua introducebat ad'mortem.. 4des sbidem.

Y

Vvv g

POR-

Em

26

PO LTAN;'""HE.ä

pORTA cocleftis , per quara omnes peccato-

PORTA lucis fulgida,à Propheta prvifa, u-

a

cis enim datorem nobis fimilem factum ineffabili

res in ?

ttio indulgente ingrediuntur. 72 sbidem.

jARTA . cale(tis ,. per quam

peccatoribus

ratione pepetit. 4demeibidem.

univerfisindulgentiz apetiuntur, & pa-

PORTA lucis illuminans animam noftram,

ab effeGtibus excacatam , pravisque cogitationi-

tencin greflus. 4dem ibidem.

PORTA cccle(tis templi portasexpandens. J-

bus obrencbratam , ac periclitantem. /4es sbf

dem ibiderm.

dem.

ä

PORTA Dei , à Propheta przviía, per quam

PORTA Iucis., illuminans animam noftram

paffionum caligine excecatam,pravifque cogtta-

ipfe Deus modo fibi tantum vifo tranfivit. Zesm

tionibus obícuratam. Zdem sbridem.

ibidera.

PORTA Dei claufa;per quam folus Dominus

PORTA lucis , illuminans animam noftram

quam inimicus peccatorum eenebrís obfcuravit.

tranfivit, déducens. nosin femitas divinas; & fa-

Àdem sibidem.

E

lutis portasapertens nobis. Jdemibiderm.

PORTA Deiclanfa, per quam folus inttavit

PORTA lucis , illuminanscor noftrum' à ma-

litiaexcecarum , & non finens nosobdormireia

Alti(fimus, dirigcns nos in vias Dei , &c apcriens

nobis falutis portas. Jdemsbidem.

mortem , qui femper impurarum cogitationum

PORTA divina, per quam Dominus tranfi-

tenebrisobvolvimutr. Zdem zbzdem.

[

vit. 4demibiden.

PORTA lucis , illaminans oculos cotdis no-

!

ftri, & procul repellens profundiffimas peccati

PORTA divinz gloriz , à pottis ínferni eru-

tenebras ex infelíci anima noftra. Zdem zbzdem.

ens milerabilem animam noftram. Zdemzzbi4.

PORTA, ducens ad divinum introitum. 4.

PORTA lucis, illaminans oculos cordisno-

fizi peccati tenelsris obcacatos , capaces faciens

ibidem.

eos divinarum illuftrationum. 44em zbsder.

PORTA ferensad ingreffam divinum. Jdem

abidem.

POKTA lucis , illuminans oculos cordisne-

firi, quos denfillimz peccati tenebrz obícuravé-

PORTA gratiz, qux hominibusceli portam

apetuit,aperiensnobis patenter portas poeniten-

re, & emitrens nobis peenitentize radium. Zdess

^

tiz & àportis mortis lberans nos. /dem ibidem.

ibidem.

£

PORTA lucis inte

llc&üalis, lumine vulrüs f&i

ä

ä

PORTA impenetrabilis , posnitentia: pottas

aperiens nobis. Jdesm ibidem. .

illuftcans nosjacentes intenebris paflionum , ne

PORTA impervia, per quam cranfitur ad De-

nox mortis comprehendat nos , que irtitas red-

um. Zdem tibidem.

dat fpes noftras. Jdem ibidem.

PORTA lucis intelligibilis, luce fua illuftrans

"PORTA ineffabiliter e

fferens folem juftitiz,

qui corda noftra divinis (plendoribus illuminat.

nos, qui in hujus vt nocte czcitate laboramus,

ldem ibidem.

ac fluGibus ja&amur peccatorum. Jdems ibr-

dem.

PORTA lucifera ab Ezechiele praviía , per

uam tranfivitlux vera Chriftus Deus nofter, -

PORTA lucis, otirifupernos faciens radium

?

dem tbidem.

divinz cognitionis.cum tenebris ignorantie gra-

viteroppreffifimue. Idemzibidem.

PORTA lucis aperiess aditus peenitentiz. Z-

X

dem ibidem.

PORTA lucis,que ex incorruptis vilceribus

;

PORTA lucis benedi&a, atque omnimoda

ejus cffulfic , vibrans innos illuminativos poeni-

diffolvenscordi noftro.circum-

tentiz radios & diffipans peccatorum noftrorum

D

puritate exornata,

bransin nos radium ve-

tenebras. Jdesm ibidesm.

fufam nubem ; atque evi

[

rz pornitentiz,ut ficucin die bone(te ambulemus

PORTA lacis , quz ex orti penetralibus Ío*

án ptzceptis Dei. /dess sbidem.

lem intuitaeft exortum , & colluftrantem termi-

W

PORTA lucis , cor noftrum illuftransluce di-

nosterrz. /dem ibidem.

E

vina, peccati tenebras depellendo.- /demzbider.

PORTA lucis fpiritualis. Zdese sbidem,

Qu

PORTA lucisdivinz , illuminans anitaas no-

PORTA luminis, quzlucem divinam atque

ftras. Zdem . ibidem.

em.

)34

immactlatam in lqcem edidit. Zdem £bid.

POR-

"4

4'.

MARIANE LIBER XIF.

p

li

PORTA, qux aditum fecit ad vitam. Jdess

mundt&m , ideb canitur. deea; Tu Regis alti Ja-

dbidem.

lil

nua. jdicta de B. Virgin. Maria Part. 14. Con-

PORTA, per quam ad nos Dominus deícen-

templ. 3.

i

dit füpernaturali modo, gignens Orientem & So-

PORTA cacli refpiciensadiorientensper quam

J

factum : eft admirabile commercium , & terrena

lem, & lucem myfticé advocatam, atque accerfi-

tam, Deum ícilicet & hominem. natura. duplici

£aecunt cocleftibus fociata.. /dex sbidem..

xeditum. Jdesm sbsdem.

PORTÀ lucis,,pa:.q:mm-. egredimur A tenebris

D

PORTA , per quam nulli hominum cence-

culpz & poenae, & totius miferic , &. ingredimur

Vi

ditur via , aperiens nobis ver? poenitentiz por-

adlucem, qua eft Chriftus; & ad lucemgratiz, &

virtutis, & meritorum, & beatitudinis. zternac.. 7-

tas, & oftendens nobis femitam Glutis, /4em

FAf

sbidem.

dem ibidem..

T

PORTA, per quam nulli patet aditus , & folus

PORTA licis, per quam vereis Sol juftitiz ter-

ram , ideft, Ecciefiam illuftravit, & fidelem ani-

Creatortranfivic ficut ipfe folus novit,relinquens

u

eam claufam, quemadmodum erat ante partum,

mam radiseratiarum, unde dicitur de ea.Portaln-

lt

Jdem ibidem.

cis fulgida.. Jdem iDidem..

YU

PORTA, perquamnulli tranfitus patet, peeni-

PORTA orientalis, per quam:ingre(lus eft: in

tentie portasaperiens nobis, & in vias rectas diri-

mundunm verus oriens,id eft, Chriftus,&per quam

[

gensnos. Jdem ibidem.

nobis oriturgrotia, & patet accefus.ad verum o-

t

PORTA, per quam folus Chriftus Deus: per-

tientem, qui ortus efEex ea;. ddem ibidem.

t

tranfivit falvans genus humanum.. . /ess z£idem..

PORTA Templi,qua dicebatur fpeciofa ,. ad

)d

PORTA fdlutaris pocnitentiz portas aperiens

quam debemus federe exemplo illiusclaudi,quem

4]

zobis, & à peccati portis liberans nos, cuftodiens

f£inavit ibi B. Petrus dicens ei : In nomine Jefü

Chrifti Nazareni furge. & ambula.. 446..2. "haec

105 divinzpotentiafua. Jdemsibidem.

Jj

PORTASolis glori; 1dem ibtdens.

samque duo fammefuncnobis neceffaria,, fcilicet

i

PORTA fpiritualis lucis, per quam ingreffus

furgere à peccato ,. & ambulare de virtute.in vir-

"

eftad nos Chriftus, fpeciofus apparens, fplendo-

sutem paífibus fidei & bonorum epetum.. /dems

ribus Divinitatis occultatis, in ftola carnis invifi-

ibidem..

l

bilis, ut Deus, informa autem noftra vifibilis. -

PORTA ter claufa; id eft, antepartum , inpar-

dem ibidem.

X

tu, & poft partum.. J4e

m). de B.V..Maria Part.$.

PORTA unica, per quam verbunr folun per-

Contempl.7.

PORTA claufa Virginitate; &porta fterilitate-

tranfivit, quz vectes & portas inferni aztu. füo

ij

eontrivit. Jdem :bidem.

claufa egreffà, uni Regi fervata ad permanendum ,

)

PORTA CeliCodlorum. oam. Epife. "dreti-

ex quais progrediens incf'abiliter,&cadmirabiliter

7

nus n Iratt.de Dormit.S$.Virg. Maria.

adíefe convertit eos , qui malz averfierant, Lee

PORTA ,. de*quafcziptum legitur Ezech.44.

Jmper .in orat..de INatwi. B.V..Maria..

nj

Porta hzc claufa erit,.& vir non rranfiet per eatm;

PORTA,. que foli Reci ad (alutem. noftrans

Jf

quoniachus Iírael ingteffüs eft peream, erit-

procurandam ingre(füro praparata eft, & deftina.

queclaufa l'rincipi;.Deus namque veram ex Vir-

ta, claufitis venerand Virginitatis fuce immotis.

]u

gine füfcipiens carnenx; perfectionem ex ea huma-

Jdem us orat.de Affumpt..B. V. AMaria..

u

ni corporisfümpfit, vireinitatis ei gratiam non ad-

PORTA perviafimulatque claufa. /o4. Gea-

T0

emit.. Ericus bom. izfe[fo.Purificatun. B.Virg.

metra ferm.an 4dnnunc..58. Dei Genuritzs.

Marta..

PORTA oxientalis , fensper clauf, in.Domo:

"17

PORTA claufa, quia femper fait claufà pecca-

Doniini, qua tamen Deum Ifraél admi(it, & emi-

(

fit. Gearri. Abbus (erm.3.de Mununc, R.V .. A.

to cogitationis, peccato locutionis,& peccato ope-

zationis, & ideó (cribitur; non intrabit ineam ali-

PORTA fànctuarii , perenniter claufa. /e

«

Squid coinquinatum.. Jdzeza de B.V. /Maria Part..

ferm.- 2.de AAununc. B.V. Maria..

d

23. Contempl. 2..

PORTA GCaoli pervia; Herze.. Contrafi£ns, in

PORTA Coli,. perquamCocli Rex : venit in:

"dutiphona, Mma Redemptoris..

:

-

POR-

E

*

PO LTANTHEQE

PORTA lla,

de qua Ezechiel ceftatur dicens :

PORTA Ezechielis,quez clauditurfex diebus,

I5

convetti me ad.viam porta fan&tuarii exterioris, . in quibusopusfit , quia cenceprionis ejus myfte-

quzx refpiciebat adorientem , & hzc eratclaufa. .rium , ex quaintroitus ad viram homini patuit ,

q

E: dixit Dominus ad me: porta hzc, quam vides. otonem in prafenti fzculo naturaro,quod fignifi-

claufaerit , & nonaperietur, & vir nontranfiet care fex dies affolent, latuit, & latebit. /4. cap.14.

PORTA Ez:chielis, reípiciens ad Orientem,

n

per eam, & (emper etitclaufa: veréfemper clau- .

fa, quia femper incortupta , incorrupta ante par-

quia quo nullusmortalium , imonulla Creatura-

ptl

tum, incortupta poft partnm , concipiens virum,

zum trationalium vix ícintillare przvaluit,illuc ifta

nefciens virum. D. Petr. Danmian. bom. in Nat.

in Deum, vidclicecau&orem luminis libertime

[

mentemfixir. Zdesm 2bidem.,

B.Varg. AMaria.

PORTA mifericordtz. 44em [erm. de d-

PORTA JetuDomini, per quam Jufti intzant,

l

sunt. B.Varg. 7Maria.

'nulli entm juftitiam a(fequuntur , nifi per fidem

PORTA templi claufa. 2dess £a Carainibus

Incatnationis ejus introeant. Zdem eap. 6.

Tif

PORTA, perquam Deus ad nos e

de Affumpt. B. Maria.

dem cap.«.

grcditFær.

hi

" PORTA Chriftallina. $. 2fefelvmus Lm'm/f: Jdem ibi

[ci

I"p

er Ave Maria.

POR

TA , qua fidei myfteria d&tegïmtur.j L

F(H

P

ORTA in DomoDomini claufa, quam Do-

dem tbidem.

"

'minusintravit, & exivit, & claufam reliquit, quia

PORT A,fupercu ; uslimen princeps illeapud

D

virgoante partum , & poft partum. D. Brwso

Ezechielem aderat,qui non fuperliminare digni-

W

Carthufian.ferm. 1. de laud. B. M.V.

tatis', fed limen ejus humilitatis, quod omni-

PORTA apud Ezechielem cap. «o. qua refpi-

bus eft pervium ,adorantes, id cft, inomnimoda

E

ciebat ad viam orientalem, & ecce gloriaDei

veneratione habentes infpirat , hoc enim plane

Á

Ifrael ingrediebatur : hxc enimrefpexitad viam

Deus jure facere dicitur, quod fiendum aliisad-

minifttat. /dem cap.ó.

D

orientalem, quia quxcquid-ïpfafait .quicquid in

)

eaa&um eft; nil aliud, quam divint lumtinis indi-

PORTA Cosli, ex qua mundo lux eft orta.

(

cavitactionem. Gwuibertus zAbb. inlibr.dedand. Go[fridus Abbas inorat. ad Matrem Domnmi.

Q

B. Marta cap. 4-

PORTA templi claufa. 4dem ferm. 9. in na-

.

4

[

PORTA attiiinteriorisper cujus precordia- zivir. Demsni

lem amorem, ac.puriffimz fidei excurrimusin- ..

PORTAc

aufa. Hugo de $. 'iclore libr. 4. d? :

l

proprietatibm €$ Epithetis verum cap.2.

telle&um, qui ipfius fideifru&useft ex quo fenti-

PORTA claufa , ante partum; & poft partum.

mus,quomodo fub eadem per(ona;& quid Deus,

& homo eft, Jdem:biders.

;

Rupert. Abbas]ibr 2. Comment.in Ez.echiel, .32.

PORTA atriiinterioris, que non tam prius

PORTA clanfa Ezechielis. Zdezs libr.1.Com-

ment.in AMattbaum.

quam omnium exccllentius ad fummam Dei no-

POKTA claufa Principi, id eft;/ad opus, vel ad

titiam intromiffa eít;& quo ipfaSpiritu fenfit per

eundem, id ipfum nobis fen;irc caufas dedit. 7-

honorem Principis , Princepsenim magni Prin-

dem ibidem.

cipatus, qui eft in forma Dei, (edit in a ./dem 4i£,

PORTA cujuslime

n fnsma eft Virginaliso-

2. in Comment.in Exechie cap.32,

f

PORTA Cali, per quam Dominus no

Iter,

bedientia, in qua Princepstunc ftetit, cum per di-

ml

vinitatis potentiam, qua motis omnibus femper

patvulus propter nos fa&tus , egre(fustft. . /dem:

l

ftat , virginem fe fecundaffe, & quomodo per

libr. 3. de divinis officsis cap. (8,

Spiritum fandtum faecundaverit , virginemque

PORTA maxima Cceli, per quam ad nos ver-

bum Dei,caro fa&tum; de Cxlo defcendit. Jdem

[

dimiferit;ipfe monftravit. ddem ibidem.

4

PORTA de qua dicitur Exechielis 46. non

libr. 3. de divinis offictts cap. i3.

claudetur afquead vefperam. Porta enim iftauf-

PORTA reípiciens ad orientem , & verum

:

que ad vefperam non clauditur , quia clementiz

infemetipía (ufcipiens folem juftitiz, Zdem &br.

'ejusaditus ufque in finem faeculi nulli pié petenti

2. Gommentar. $n Exechiel. cap. 22

li

PORTA fan&uarii exterioris, ab Ezechiele

[

obftruitur. /dem cap.-6. -

vifa,

7

MARIANJ4E LIBER .XIV

P2

lib

per quam primo patuit janua fan&tuarii intetio-

PORTA orientalis inEzechiele refpiciens ad

nyh

orientem , quiain ea Chriftus (uum fine omni

VU

rís, fan&uarii cceleftis, quod erat extra nos , extra

3

uoderamusnos. 4desg tbidem.

violatione & ingreffum habuir & egreffum, &

n

PORTA Ezechielis. D

per eam nos introittum babemius ad Regnum., . /«

m

: Bernard, [erm. 3.[a-

demibides.

er Salve Regina.

)

PORTA mifericordig, Jdem ferm, ia Conce-

PORTA refpiciens ad otientem , id eft, ad

AUf

li

tione Virg. AMarit.

Domínum Chriftum, qui eft verus oriens & ei

PORTA , qua ad nos intravit falutisantido»

Íoli placeatininterna intentione. /dem ibidem.

"d

tum. /dem ferm.2.in edantnttat. B. 7Maria.

PORTA refpiciens ad orientem, id eft ;ad o-.

PORTA. $. Petrss AManritins Cluniacenfis

pus fanáitaris , ut illud pro Chtifti nomine exer-

Drdtly

ceat in converfatione. Zder rbzdem,

fin

Profa tnbonorem Matr:s Domin:.

PORTAclaufa, & bene munita : nullum e-

PORTA|l(an&a, & perpetua, ut di&um ínve-

nim acceffüm invenít inimicus , nullumomnino

nitur in Ezechiele C'ap. 44- quia porta hzcclaue

lt

foramen, claufa erat. & fignata, fignaculo cafti-

fa erit; & non aperietur, quia ipfa lemper, & an-

te partum incortupta ; & poft partum manfit il-

i.l

tatis, quz per ingreffum Domini aon fracta , fed

lefa. /dem ibidem.

potius magisfolidara & firmataefts quiaille, cu-

PORTA duodecima civitatisDei. Hezricus

jus aneris eft virginitas , per preíentiam fuam

qi

non abftulit virgicitatem, fed magis confirma-

Clarevall. Tratt. u. de peregrinanre civit. Det.

igi

vit. B. "elved. ferm. 1. in Affumpt. B.Virg-

PORTA luce clarior, per quam totius multi«

m

PORTA orientalis , nam fi Porta , que folet

formis benedi&ionis , velut cceleftis cujufdam

mi

eífe adverfusorientem , primorecipitclaritatem

unguent, ex variis fpecibus à cclefti pigmen-

;Izr!c

folis: Bzatiffima Virgo ; quz femper refpiciebat

tario confe&ti plenitudo ad nos transfufa eít ;

Wil

adveréüs otientem, ad clatitatem , fcilicet , Dei ;

unde & ab Angelo dicta eft in mulieribus bene-

primo fafcepit in fc radium , imó totam plenitu-

dicta , non folum quia Evz maledictio per eam

Yl

dinem claritaris illius veti folis;fcilicet, filii Deisde

eftin benedi&ionem converfa , fed quod etiam,

1

quoait ZachariasPropheta. Lar.r. vifitavitnos

camedianre fpiritualem à Deo accipere marui-

otiensex alto- Jdess z/iderz.

musbenedi&tionem. Zdem ebidem.

PORTAcolr. &ichard. à $. Vitlore Expofr-

PORTA lucis, que igne charitatis fuccenía ,

tioxein Cantic. Canticor. cap. 39.

civitatem noftram putificarc 3 jucundare ,illumi-

PORTA, in qua nobi/is erit Chriftus, vir Ec-

nare fumo excellentiffimz (u» opinionis non

m

clefie, cum federitad judicandum cum fenatori-

x

cefTat , meritis puriticans , beneficiis jucundans ,

5.32.

busterre. /demibidem.

exempliseam illuminans, & inflamtnans. /dess

n

PORTA jud'cii. /dem ibidem.

Zrati. 12, de peregrinante Civitate Dei.

PORTA femper obferata, foli regi pervia. Z

PORTA noftra ad filium, interim incarna-

ld

dem Expofitosue in Cantic. Canticor. cap. 42.

tionis ejus , & civitatis fux peregrinantis my(te-

h

PORTA Ezechiclis claufa. Pezres Béefenfis

riarevelando; tandem ad civitatem regnantem ;

!þ-

;

feram. 2.in ddventu. Domimi.

& triumphanrem in Codlis poft Liz. lippitudi-

PORTA, per quam in noftram Deus inhu-

nem accedentibes , non Rachelis, féd (nam, &

lt

filii fai pulchtitudinem , fine fpeculo, & enigma-

manatus ingre(fus eft civitatem, id eft; Ecclefiam.

li

ddem ibidem.

terevelata facie oftendendo. /dem Zratt. 11, de

PORTA claufaptopter Virginitatis integrita-

peregrinante Civitate Der.

TM

tem. Petr. Blef. ferm.38.

PORTAÀ omnium fidelium ad Chriftam ac-

li

PORTA (an&uarii. /dez ibidem.

cedentium , introducens ad fidem teftimonium

PORTA ad quam venit Dominusegreffus de

fidei perhibendo. /4em ibidem.

g

Samaria , quia ipfe in mente aperta perfidem, &

PORTA orientalis, per quam ipfis etiam A-

Mäf '

in corpore claufa per caftitatem fine pollutione

poftolis primó noftrz redemptionis primordiía

eum munda concepit, & (ine leáione integrage-

patuerunt, à quo enim melius, quz de noftri re-

netravit. z424m Pramon[trates lib. 1. (erm.16.

lil

demptoris infantía f"crip;uri,& pizdicatu

z

ti erant,

ilb

1n

Xxx

Á5

ss

! POLTANTHEE

30

ín univerfo mundo, ac fidelias potuerunt addif- — & civitartis fun

damentum eft & fandator ; in£

cete, (jiuäm abea, que omnia viderat, & audie- tíum & finis, conditot & Dominator.4. 1bidem.

rat, & manibus íuis tra&taverat, firmiter coufer-

PORTA Salvatoti mundi mundum

vaverat conferens in cordefüo ? unde eis, . nifi

Idemibidem

/imranti.

per eam innotuit angelicum illud Ave mundo

POR'TA cali. 44dan de f'er/:uia in Mariali

tam fuave ? unde tota ipfius Angelicz falutationis

frag. 3.

J Md m r o

feries, cujus fingula verba velut cujufdam divinz

PORTA Paradifi, Jderme fersm.

Epiftolz per Angelumallate , (eu Spiritu fan&o

B. Firg. Maria.

(lln' A]umpt.

—— Cyc».

dictante, oracula funt divina, unde ipfius tef-

PORTA orxiehtalis claufa foliciüc Principi in

ponfio Virginis & ipfius Angeli, qualiter que

ingteffu , & egreflu fan&orum pervia. Petrus

di&a erant, ab eo fieri deberent infttuctio , &

TET H

Cellen fis ferm.5.in AÁnnmnc.

-

conceptus Elifabeth , tam prznunciatio Angeli-

- PORT A orientalis per quam folus Princeps

cafaSXa ad Zachariam, quàmannunttatio cdita

ingreffuseft, Zdem ferm. 6. de AAdventu.

ad MARIAM ? unde MARLZE afcen(io ad

PORTA per quam Chftus ingreffüs eft mun-

dum ad noftram Redemptionem. Zdeso ferm.

montapa & ad falutationem ejus propheticum

ïï

Elitabeth refponfum & ipfius MARLE canticum,

1.de Affasaptione B. Fivg.

PORTA otientalis Ezechielis. Pbulsppus 445-

non magis propheticum quàm profündum ?

unde tandem Domini noftri ftupenda, & ve-

bas tom. i. Moralitatum in Camtic. Canticor.

neranda ipfisque czleftibus miranda narivitas ,

PORTA clauía non propteríolam pudiciti-

l:

|

pannorum involutio , teclinatio 1n preíepium;

am, fed propter perfectam fanditatis & juftitize

anguftia diveríorii, Angelica apparitio ad pafto-

cuftediam , & propet carentiam omnis offenfio-

[

res, Evangelizatio magni gaudii, quod foret

nis, quaita cuftoditum eft cozpusejus, & core-

omni populo, hymni Angelici decantatio glori«

jusomnicoftodia, utex ulla unquam parte intra-

ofa? hzc omnia MARIA conífervans & confe-

re potueritin eam peccati maculaà rempofe pri-

rens in corde (uo porram fe cfauf ufque ad o&ta-

mz Íanctificationis, JHe/inandns Ciffercienfis

vum Citcumcifionis diem mundo exhibuit ; qua

exn.1.de AfJumpt. B. Maris.

jam Spiritu fan&o referata filio DEI patuerat, &

PORTA tn Domo Domini claufa. Ezecb g.

SI

noníoli Gabrieli, fed etiam multitudini czleftis

Innoientius PP. 3. ferm. 2, $n INativitate Dos

exercitus patefacta luce clarius refplendebat :

"áni.

hac etíam octavo filii fui die mundo cepit fenfim

PORTA filiz multitudinis, quia multitudo

apetirí, ne; fifübito totam fe aperiret, oculis mi-

fidelium per eam intrabit celi Palatium.. Hogo-

nus (anis,non tam lucem fulgore quàm cxcitatem

vins dAnguitod. in figille B. Maria.

infezret. Zder ibédem.

[

PORTA;pet quam claufam Rex czlorum ad

PORTA patens paftoribus ad Salvatorem

nosintranit in mundum. /des ibidem.

mundiaccedentibus. 4desm ibsdem,

PORTA Ezechielis claufa.| 42falon Abbas

p

PORTA prima, & fuprema portatum civita-

