portum pepertt Chriftum.. Zdem ibidem.

Wonj

Farg.

VIRGO fandta;cujus immenfa eft gratia.[d.4P.

fpcm

VIRGO, de qua velut de terra pláftes fe ipfum

- VIRGO fanda, de qua Deus verbum carnem

Vl

efformavit. /dem lb. 3. adyerfms baref. baref.79.

induit. /dem libr. 3. adyer[ns barefes barcfi 79.

f

VIRGO, habita à Deo in honore , tanquam

VIRGO (anda, per quam mediusobftructio-

Yi

ancilla digna, & mater. 4d. i» fer:de land. S5. P.

nis paries inimicitias diffolvit, per quam pax ca--

füt

VIRGO honorata , lednon ad adorationem;

leftis donata eft mundo;per quam illuminati func

Yi

(nempé lattiz ) nobis data,fed ipfa adoranseum,

fines terrz , per quam homines fa&i fünt Án-

um,zj

qui ex ipfa catne genitus eft, de Colis veró & (ini-

geli , per quam homines appellati fünt amici ,

erues

V

bus paternisacceflit. /demo lsbr. s. adver[us ha-

fervi, & ü!ii Dei; per quam homines m

Qd

vef.harefs 7-

IUIM

P

MAKIANA: LIBERSN;VIII.

ET

li

VIRGO incorrupta , quz nefciam illam co:-

runt effeconfervi Angelorum, & cum eis fami-

ln

liaritec converíaris per quam notitia cceleftis à

ruptionis lucernam corporali ratione concepi'

m

terra tranfmictitur in Carlos : per quam homi-

"Ampbitochins inorat. de Nativ. Dom.,

li

VIRGO intemerata, cujus partus novus, &

nes fiduciam habent in Codlo eiga Altiffimum,

cafliffimus, 4dezn zbidem.

pet quam Crux refplenduit per. univerfam tet-

If

ram: per quam morsconculcatur , & fpoliatur

VIRGO mater, in qua Salvator nofter nulla

N

ánfernus: per quam cectderunt Idola, & excita-

przeunte viricognitione , fine V irginitatis illius

ta eft notitia cocleítis : per. quam cognovimus

corraptione ortus eft. — /dem orat. de otcurfn

.

s

unigenitum filium Dei, quem ipía peperit /dem

Dominis.

J

in ferm. de laudib. SS. Firg,

- VIRGOante partum; Virgoin partu, Virgo

VIRGO fanctiffima, que Deum habitantem

poftpartum. D. Ephrem im ferm. de laud. 8

A. Fsrg.

d

in Caclis, concepit in terra, ut hac ratione exerci-

tum Angelorum traheret in terram , & verfaretur

VIRGObbeata, que ob promptam obedien-

cum hominibus, Zdem ibidem.

tiam, mercedem accepít, ut fine labore atque do-

VIRGO fan&iffima, quz exercitus Angelo-

lore foetam geftarer , ac pareret. /dem im ferm,

n

rzum in (taporem deduxit.. Z4ezs ibidem.

fiveTratlatu de Margarita pretiofa,

VIRGO beatiffima, que Deum verbum toto

VIRGO (an&iffima, que verbum verum De-

d

umiplum Chriftum Dominum noftrum peperit.

fuícepit corpore, fimplicitateque naturz, & non

Jdez ibidem.

curiofo, ac redundanti motu , Deitate implcta

VIRGO unigenito filio coclefti Sponfo pre-

eft. 4dem in ferm. fiye Tratlat. de Mavgarita

it)

patata, quam Parer dilexit , Filius inhabitavit,

pretiofa.

"d

Spiritus fanctus percupivit. 44ess sbidem.

VIR&GO, cujus natura non perdidi: figillum

h

VIR GO factatiffima, ac fem per intemerata ,

Chrifto concepto, & ob id, neque eo genito, re«

cujus uterum fibi Deus filius ptaparavit ad de-

fetata eft, ut pattum in lucern edcret , neque ve«

m

fponfandam fibi hamanam carnem. Pbilipp. Ep.

ró suptaeft dum gigneret, nam neque rüpta e-

m

Carpatbiorum sn Commentariis fmper Cantic.

rat, dum conciperet, Zdem ibidem.

Gantzcor.

PIO'

VIRGO gratiz plena. 44, i» ferm. five trat.

q

VIRGO expers virí,

de Margarzta preiiofa.

bi

ut

fius libv, z. fuper Luc.

lis confortii. S.- méro-

VIR GO inviolata ,integta, plané

cafta. Ide: ibidem.

d pura-,a'&

s

VIRGO, in qua omnes emicant virtutum fpe-

A

u

cies, fecretum verecundiz, vexillum fidei ,devo-

VIR GOlucifera. /dezs ibidem.

hi

tionis obíequium. zdem isb. 2. de Pirg. —

VIRGO, quam pro filii generatione non ad

VIRGO moribus, verecundia , oraculo, my-

hibuithomo, fed Deus. /dem im ferm. five tratt.

P

r

fterio. /dem Izbr. 2. faper Lac.

de Margarita pretw[a,

Itb

VIRGO nonfolum corpore , fedetiam men-

VIRGO , quz in(tar Cochlez naturaliter, id

te, quz nullo dolt ambitu fincerum adulteravit

eft, veré & realiter peperit pretiofam margaritam

(

affe&um , corde humilis , verbisgravis, animi

nempé Chriftum. 74ezz :bidem.

7r]

prudens , loquendi parcior ; legendi f'udiofior,

VIRGO , quznature miniftravic divinitatis,

non in incerto divitiarum , fed in prece pauperis

ac propter ea naturam ei incorrupbilem prabuit

Deus. Zdemibidem.

ii

fpem reponens. Jdems/sbr. 2. de Pivgin.

p

NIRGO per gratíam ab omni integra labe

VIRGO, quz non ex fuperiaducto femine ,

peccati. /dem im Pfalm. u8.

quod abfit cogitare, faam ipfius fübftantiam ge-

dU

M (ld

VIRGO, quz nec corruptionem de viro , nec

nuit,fed (ine carnali motu concepit , atque invio-

x

corruptionéfenfit ex partu. 4d.im fyrab. Apafh.e 12

lata myfterium peregit. dem ibidem.

ií

(

VÍR GO; que inutero concepit & peperit fili-

VIRGO innupta; cujus partus fuperat omne

j

um, J/ai. 2. /d. libr.i. Epiffolar.Epifl. ad $yríac-

miraculum. D. Gregorías INs[fenmus in orat. in

*

!mla j

VIRGO, quz meruit habirare ia Coclo, quia

Baptifmum.

u

cecleftem vitam vixitinfzculo. 44.45.2. de Firg.

VIRGO lucem patiens fine corruptione ,.

[

quens«

Á

794

POLYTANTHE .

hi

dmodum olim rubus ignem accendit fine

VIRGO abfcondita. D. Zfierom. in libr.i.

d

qucmz

adyerfus Jovim.

combuftione, Zdem erat. in Chrifli Nativit.

!o, fine macula,

VIRGO ,à qua Deitatis lux affampta car-

VIRGO , quz fola fineexemp

n

Be illuxit hominibus. Zdem s hbr. de vita

fine corruptione , fine virili commixtione genuit

filium, gratia; nomine & opere, mundií Salvato-

Bl

Moyfis.

VIR.GOà qua Deus vetam carnem habuit. D.

rem. Jdem zn Epiff. de INativ. S. M. ad Chre-

Yv

Cyrillus Hierofolymitanus Catecb, 4.

matium ( Eltodorum Tom.9.

lia

VIRGO, de qua natus eftille ; qui virgines ef-

VIRGO fempetbeata & glotiofa de ftirpe re-

pt

ficitanimas. Zdem zbidem.

gia; & familia David oriunda , in civitate Naza-

t

VIRGO, de qua operz pretiu

reth nata.. Jdem n Epifl.de Nativit. $. María

vitam. Jdnm 1b:dem.

:

m fuit apparere

«d Chromatinm,€9 Elodorum Tom, g.

r

VIRGO, que verum & fummutn pepetit Sa-

VIRGO incerrupta. 7bymotbens Presbyter

cetdotem. Jdesm abidem.

Hierofolym. in orat. de Propheta Sumeone Deé

ets

VIRGO, ex qua Verbumveré humanitatem

fefeepzore.

D

k

3

VIRGO multo ac divino lumine citcumfufa.

alfumpfit. /dem ib1em.

ddem ibidem.

r

VIRGO fancta, ex qua unigenitus Dei filius

natuseft, Jdem Catecb 4.

VIRGO fupra omnes inculpata & omnibus

modis fan&ta, perillum, qui habuit domicijium

fplel

VIRGO fan&a , qux ex David proceffit. H.

inea. Jdem ibidem.

III, [

Catbhec. 12,

Thàc

VIRGO fine viro patiens. 2dem ibidem.

VIRGO expers nuptialis confuetudinis , de

.*

qua unigenicus Dei filius abfque femine corpus

VIRGO anima & corpore à Spiritu fan&to

Wj

putgata. D.Gregor.Nazianz. in Chrifói Nativ.

affümpfit, Cefarem Dialogo.5. -

v orat, 2-in Pa[cha.

Y

VI&GO cx qua Deus fine aliqua commixtio-

CO[F

VIRGO beata omnium fesminarum , que

ne & conjun&ione viti incarnatus , naturalitet

n

fa&us eft homo, manens Deus, quemadmodum

Bu

przitíexum & genus. 4dem m tragedia de

lm

Chrifla pattente.

vermis ex terra finealiqua conjun&ione carnem

VIRGO fupra omnes decora virgines, & ma-

accipit & in vitam producitut.ZZerz ibidem.

VIR.GO perpetua, Zdem Dsalego. 1.

líc

xima. Zdem ibides.

Dr

VIR.GO veneranda,cafta, feeliciffima. d. h.

VIRGO ab!que maledi&ti acerbitate patiens

VIRGO viri nefciens:horam , quafe paritu-

factum virgineum à vereris culpe zgritudineli-

berum. D. Bafilius feleue.orat. de Adamo.

do

ràm Deum audivit Angeli verbis. 4dez sbidem.,

di

VIRGO domans omnia venena, 2zísreius

. VIRGO & Deipara , exqua natus omnium

Prudentius bymn. 3. ante cibum.

conditor , & Dominus , in humanz naturz com-

municationem venit, Zdemorat.in zdnmunctats

ihd

VIRGO innuba fpititui nupta, Jdemsin dfpo-

theoff.

Detpara.

VIRGO de qua Deus jungens nacuram fuam

VIRGO quz nixum tulit non ànatura ortum :

"o

fed à gratia , & partu difpenfationis non con-

CO[p

humanz, homo natus eft. 7o. 44.. Epife. 2. Hie-

fuetudinis. Zdemsorat. in sÜud AMattbes 2o. Dic

doà

rofol.in libro deinflitut. Monachor. cap. 32.

VIRGO beatiffima, per quam Deus natus ho-

ut fedeant hi duo Filii met,.

a

—

Lon

mo humani genetis redintegtavit Imaginem ;

VIRGO Szn&iffima, fiveter

factofandta , de

^üte

venenato ferpentis morfü cortuptam , ut ficut o-

qua qui cum laude graviterque dixerit , non ille

hngu

pifex mundià principio fuerat. Sic e(fer ufquein

quidem4à veritate aberrabit, fed pro merito haud

hr

confümatione fzculi reparator. D. Gasdent.

feceritíatis, Zdezaorat,in 4dnnunciat.Deipar.

d

tf

Trall. 13. contra avaritiam juda.

VIRGO ab Angelis enutrita, aucta, cuftodita;

" VIRGO mater, quz Chriftum velutapem vir-

fanGtificata, defponfata;ac in Dei demum,ac pro-

hn

ginem permanpfurum dedit.: /4. tratE. 19.€9 sr.

fapiam recenfita. S. /o. Chryf. tra&l.7, n 5$ Deip.

J

VIRGO facra, cujus partus inufitatus. ZZems

fualïl

VIRGO Coleftibus potentiís praftantior ;

trabb.12, «n iInd nume ]udicium efo munds.

ilz enim cum timore

& tremore aífitunt ,

lml

a*

MARIANAE LIBER XVIII.

793

di

faciem velantes fuam , humanum hzc genus illi

rit ; longé hacfaceffant & fimilia ( nequeenim

tenebris ad lacem ulla communio eft) fed.quz

offert quem genuit. Zdem orat. i» bypap.

ls

VIiRGO defponfata quidem Jofeph, fed refer-

necdum nata, auctoti Deo confecrata fit, nata ve-

Uif

vata Jefu Dei flio. Jdems orat, de 2dneunciat.

tó gtati animi monumentum;facra Alumnpa, utin

d

B. Virg.

;

factario ac templo moraretur, oblata fuetit, legis

*

ViRGO gignens, fed poft partum virgo in-

difcipula Spititu fan&o delibuta, divina gratia, ut

palliolo amicta, animo divina fapiens , Deo cor-

venta, genuifTe enim arguit natus infans , manfif-

[

fe autem poft partum virginem propria ejus cor-

de nupta, fanckitatis fplendores oculis fpirans,

auribus cantica infonans, lipgua melliflua; labiis

!

poris natura docuit. /dem bem. in Chrifhs diem

E

.

ni

ANatal.

favum ftillantibus ; pulchra gteffibus , moribus

VIRGO ignota viro,& fola poft partum vitgo

pulchrior, fetmone venerabilis ; actione venera-

bilior, manfueta moribus, manfuetior motibis,

]

perpetua. /dezae orat. 7.in SS. Deiparam.

7

VIRGO intemetata , corruptionis omnis ex-

bona in hominum oculis , Dei obtutibus melior,

ets. Jdem ibidem.

que Deum ventte fufcepetit, veréque Deum par-

"

VIRGO mater virginis infantis. Zdem bom.

tu ediderit, atque ut verbo dicam, tora pulchra ut

in Chrifíi diem INatat,

propenía voluntas , totaque fuavis ut Cella ua-

YiRGO multioculis , & fex aligerisfpiritibus

guentaria, Zdem orat.fin B.Firg.

Du

um

fplendidior , quz vitz refcriptionem nobisattu-

.. VIRGO intemerara , ex qua fplendor gloriz ,

& figura occultioris paternz fubftantiz carne

lit, & per quod diffolutus eft panis intermedius

"

tnacerim. Jdem orat.in Nativit. B. Firg.

voluitaffumere. 7dems sbsdens.

&

VIRGO non de Calo deícendens , fed ex Da-

VIRGO in vitz obfequium ele&a pro ea , qua

PUS

vidisorta femine ; nen ex fpiritu exiftens , fed

ad mortem miniítra extiterat Virgo Eva. 2deus

A

(

corpore, & anima conftans, quz in nutero acce-

sbidem.

ViRGO manens virgo , etiamfi veré matris

ld

pit ,ut uceri tamor tei argumento effer, necta-

men infantis intus pofiti fator appareret. Zdems

nomen obtinuerit. 4dem orat, ia INatalem

i

Domin:.

2j

bom. in Chri[Hi INatal. diem.

ViRGO muliebri comprehenfa fexu, at mu-

ViRGO. que incomprehenfibilem in ulnis

fu(cipiens, fine fatigatione comprehendit. /4em

liebris exors nequitiz. /dem orat. i» B. Firg.

VIRGO paradifo gloriofior, ille enim Deicul.

j

erat.z.in SS. Deiparam.

VIRGO, quz infantem genuit, necgeneran-

tura fa&tus e(t. Hac autem fecundum carnem

a

do corrupta fuit, /dem bom. i» Chrifts Natal.

Deum ipfüm excoluit, ubi voluit hominiscopa-

dien.

j

lari natate.. Zdera boz. 1. de INat. SAlyat. Ie&g

VIRGO Sacra , cujus infinita gratia. 4dem

in Conc. Epbefino toms. 1. Conc.

0

j

sbidem.

VIRGO, per quam ceffarunt Eve triftia , per

VÍR GO innocens , fine macula , omni culpa

quam perierunt mala , per quam obfeffit error ,

vacans, intemerata , impolluta , fan&taanimá &

per quam maledi&io abolita , per qiam Eva re-

3

dempra. San&um enim quod ex ea natum eft,

corpote ; ficut lilium inter fpinas germinans; non

do&aEvz mala, non muliebri vanitate feedata ,

fanctum, ac omnium San&torum fan&tum, ac cu-

i

jus fit,ut fanctitarem im pettiat./4. in orat.ad B.I7

non anilibüs inftituta fabulis, non malo auditu

autes fordidata , non inhonefto fermone polluta

VIRGO, quz ipfum vicit delitiarum paradi-

M

linguam,non vifu illicito infe&a oculos, quz na-

fum, ille namque fine femine genus omne plan-

Ó

Alv

tivam colorem luxurie addu&tis coloribus non

tatarum ftirpium protulit,ex Virgineterra exor-

"u

deturparit,non fucis genas obduxerit, non collo

tis plantis; Hecautem virgo mclior eft illatec-

MUI

efformatis in torques lapiliis fulgorem aícivetit,

ra, non enim pomorum tulitarbores ,(ed virgam

at

non manusarmillis, pedefque aureis torquibus

Teffe fra&um falutarem hominibus afferentem.

q

vinxerit, non unguentorum fpecicbus emollita

Etillaterta Virgo erat, & íftavirgo, fed ibi qui-

u

f,

dematbores naíci precepit Deus, hujus autem

fit, pon fplendidam veftern ab hominibus fponfa

j

acceperit, non erroris fimulacra cerdi infculpfc-

virginis ipfe Creator fecundum carnem fa&tus

x

t

Hhhh

eit

l

—

POLTANTHEJX£

794

of germen ; nequeilla terra ante atbores plan-

VIRGO à propbanis auptiis , clamorofaque

tatía fufcepit ;neq; hac ex partu virgiuiratem lz-

pompa imsmixtis, aliena, & exots.. 2dem im orat.

u

'E

fit. Jden bom.i. de INativ. Galvat, m Concil.

4. qua e[f ia diem natalem Domint.

J

Epbef. Tam. t. Concil.

VIRGO pudica, cafta ; irreprehenfa, inculpa-

tien.

VIRGO , quz peperit ptincipinm , principii

a , illibata ; pia, Deoque chara, puia , impol-

n

expe:s, infantem temporibus fuperiorem, fzculis

luta. /dem $m orat. 6. qua eff de laud; Bea*

V

antetiotem virginis prolem ; fempiternum ubera

te M. Farg.

m

(ugcn:em ; matre feniorem, lactanenm omniaa-

VIRGO, qua Paradifum Adamo refervavit ,

imó & que paradifo ipfo fplendidior :extitit ;

Vl

leatem , humano indutum forma , Dei fplendo-

[

rei, pauperemevifus regem nullum, qui fucce-

quando quidem ille à Deo fait excultus , at ifta

Vi

dat, habentem. 44e»sorat, $ B. Fivg.

Deum ipíuro excoluit in catne. Zder i5 orat. 4.

VIRGO, qua virginitatis integritate retenta,

ua efh in diem natalem Domini.

m

tffe&taeft mater,. Zdem orat. 2. de INNativitate

V

VIRGO, quz virginitate non vielata imó ine

dpit

Salvatoris.

tegritate obfignata, peperit. 74ezs s&idem.

VIRGO tota venerabilis ; tota gloriofa , teta

VIRGO facra & Dei

[

para. /demin orat. 1. de

Im

bona, omnem caritatem fuperans , tota lucis ful-

laudib. SS. Firg.

Y

goribus concreta, veneranda, incomparabilis,cel-

VIRGO diva diviniSpiritusfan&timonio om-

D

fiffima, Deo digna, beatificanda, Jdem erat. n

ni parte delibuta, $. 7475

B. Firg.

S. Deiparam.

phil.ö)dæ Epifc. orar.ift

Yl

lim

VIRGO venerabilis, in cujus utero fubfiftens

VIRGO mater Diva, legnmö

que Ia-udab,ili-s.' ?^

dena

fpititus , fapientia templum fibi non manufa&tü

dem ibides.

£dificavit, & habitavit in nobis. 7dem £bsdeps

VIRGO, que miré excellenti divinàque de-

V

!

VIRGO verbum edens.hominem fa&um,que

centi ratione intemeratis ulnis gc&zvir eurn, qui

eum , quiexíenatus cít, hominem oftendit, &

verbo omhia portat. zdd Zebr. .. !dem ib id.

verbum, hominem enim oftendit effe&ta mater ,

VIRGO fecanda, quam Deus fine nota & cri-

Di

fed & verbum eundem prodidit virgo perfeve-

mine fabricatms eft , ficut antiquam illam vir-

hn

tans, quod & prius fuit; nequeenim illud amifit,

ginem, nempé quam fine probto condidit. Z-

hocqueaffiumpfit, fed manfit virgo, quod erat,

detn ibidesas.

fm

&c mater effe&a et, quod non erat, quippé eum

VIRGO ubique laudatiffima, Zdemi£idem.

erat paritura, qui homo factus Deus perfeveravit.

VIRGOzaterpa. D. Zingufl. ferm.19. de nat.

Idem orat. ia INNatatem Dom,

Domzni, quiefl x2. de tesmpore.

Ím

VIRGO virginitatem diving ordinationi fer-

VIRGO ante partum,;ia partu, & poft parrum.

vans. Jdem ibidem.

LT

Jdem fevm.i9.ad Fratres s Eretno.

VIRGO cuiterra, & mate fatellitnum - more

VIRGO à Spiritu Sancto fecandata, 7dem

fübferviunt; hoc quidem placida fua naviganti-

libr. 2. de Symbol. ad Catechum. eap. .

Wi

Y

bus doría fabftetnens; illa veroviatorum veítigia

VIR.GO beara ac venerabilis. /dezs ferm. 2.

?

expedité deferens. $. Proclns z orat. 1.de laud,

i» innunctat. Virg. Marit.

pam

$8, Firg.

VIRGO beauffima. /desm ferpt-dt «5 fpumpt.

a

VIRGO habens uterum , mundo ipfo ampli-

BDma I/ïrgmi: A£Marit tom. 10,

orem, quem enim ille claudere in fe non poterat,

VIR.GO de toto mundo ele&a.

Jdem ]erb;.

infp

ifte circumplexuseft amplé.| /2ez i« orat. 4.qu4

to. denativit. Dom. qus eff 14. de tenapore.

Y

eff. in diemnatalem Domins.

ViRGO habens filium nefciens virum. 4desms

lt $

VIRGO innupta , necunquam experta virum.

ferm.9. de INativit,.Dom.quiefl 17. de tempore-

V

ddem ibidesm.

VIRGO illibara poft partum. /dese ferm. 13

lpfam

VIRGO mater , qua contumaciz ligaum, vi-

de nativit. Dom, quiefh 3. de tempore.

o

ag ligno reparavit. Zde»s ibidem.

ViRGO lactans, Angelorum & hominum Cl*

hn

VIRGO patiens, virginitate minimé vitiata.

bum nutriens, : Zdem in ferm. de Afumpt. Bena

V

Jdem inorat.i€.

i/trg. M Aria iem.10,

dl"

ViR-

MARIANJ& LIBER Xï]][

YIRGO íed mater, ftecilitate enim catuit ;

VIRGO beara, cujus virginitas ficnon eft vio-

qu

(

nonpudore. /der ferm, 9. de INa

;

tiwx'f. Dorm.

lata pattu, ut non fuetat temcrata concepra, D.

€$ 24. de tempore.

Leo ferm.3. denativit. Dom,

. VIRGO ele&ade femine Abrahz, ac de radi-

!Pæ

VIRGO, quaz pattu fuo recepit, & virgini-

x

tatem, dum pareret, duplicavit. Zdem ferm.6.de

ce jeíle, per Propheticas voces, & myftica figna

t

nativit. Dom, quicfd 10. de tempore.

romiífa. Jdem ferns.ta. de nativit. Domini.

VIR GO inzternum. Zdem ferm.i$. denat.

VIRGO in Sacramentum pietatis , fcilicet in-

i

Dem.qui ef. 22. de tempore.

f

carnationis elea,in qua & ex quazdificavit fibi

il;

VIRGO inconcepta. /dezm

ferm. 2. xx 4n-

(apientia Domum & formam fibi ferviin fimili-

[

apnciat, SS. Pivg.

tudinem carnis peccati incommutabilis verbi

Deitas coaptavit. Jdem ferm. g. de Nativitate

4

VIRGO inconjugio. Jdem ferm.zt. desnattv.

Dosini

Dom. (* 25. de tesnpore.

!

VIRGO in libro Ifaiz prz&gurata , que con-

VIRGO Regia Davidice ftirpis à Deo electa,

4dem ferm.i. de nativ. Domsni.

éipiens in uteto , non de vito, fed deSpuritu fan-

r

&o, & gravida fuir, & incorrupta permanfit. 44.

VIRGO fpiritu faecunda, Zdem ferm. 2. de

[erm. 2. $n annunciat. (antiff. Pirg..

nativit. Domins.

VIRGO in pattu.. /d. ferm. ty. de nativit.

VIRGO concipiens, fed de fpititu pariens, fed

(ft

t

Dom. quizfho de tempore.

eum quem predixit //sias. Ecce virgo in uteto

VIRGO , per quam ibundo reddita eft falus.

accipiet, & patiet filium , & vocabitur nomen e-

jus Emanuel, quod interpreratur nobifcum Deus.

1

de nativit. Dom.

ldem [ertu.13. de tempore ,qus eff 17.de tempore

5. Petrus Chrsfogonus fertm. 14.5.

d

VIRGO perpetua, Idem in l«bro.de a[fumpr,

ViRGO , cui (alva faut omnía. /dem zbidem

B. M. Firg. tom. 9- operum ejus.

erm. 142.

1

VIRGO poft paitum. /dem [erm.6, de nativ.

VIRGO cujus, qui mentem non ftupet, ani-

qi

Dom. quiefd io.detempore.

mum non miratur, ignorat fatis Qquantus fit Deus,

p

VIRGO puerperainpartu. Zdem ferm. . de

Idem (erm. 140.

ZAnnunciat. Bma Virg.

VIRGO, in cujus conceptu,in cujus partu cte«

1

VIRGO facratiffima. Idem im ferm. de af-

vit pudor , aucta eft caftitas, integritas toborata

]eth

umpt. Bma Pirg,

Mavía tom. 0.

/

eft, eft folidata virginitas, omnes perfeveravére.

VIRGO femper claufa,fed non infeecunda. 74.,

Idem f[evsm.142.

qh

erm.9.de natvv. Dom.qui eff 13. de tempara,

VIRGO,quz omnium genuit Salvatoretmn. Z

tUf

VIRKGO fine cortuptione impregnata. /d. fer.

dem ferzm.14.4.

14.de nativ. Dom. qui efli$.de tempore.

VIRGO, quz peperit Deum Coli , Regem

VIRGO (iae vitogravida. /dem ferm. g. de

terrz , orbis Dominum, reparatorem musdi,

7

natiyit. Dom. qui eff 13. de tempore.

mortificatorem mortis, redditorem vitz , perps-

VIR.GO tam cafta , ut e(fe potuerit virgo poft

tuitatisauctotem. /Zem ferm, 146.

T.

VIRGO, quam Deus (ibi vertit in mattem. 7-

partum. Jdem ip ferm. df afempt. Bma Firg.

AMavie tom.10,

dem [erm. 140.

?/

VIRGO ram fpeciofa,ut camDeus fibi elegetit

VIRGO , quam genitticem dici pietas volnit,

infponfam. Jdem sbidem.

uam non finebat integritas. 7dem ferm. 142,

)

"VIRGO tam fan&ta;ut ad eam venire dignatus

VIRGO, quam gratia matrem przftitit, nog

natuta. Zdem ibidem,

m

fit Spititus (an&us. . /dem ibidem.

VIRGO tanti meriti , nt Deifilium in femet-

VIRGO veré benedicta, que & divini germi-

u

nis fafcepit gloriam , & Regina totius extititca-

j

ipfam fufciperer, & poft partum omni modo vir-

ftitatis. ders fero. 145.

go permanetet. Jdem ferm.10. dewativ. Dom,

qui eff 14. de tempore,

.

VIRGO veré benedidta, quz & fuperni con-

T

VIRGO virilisignaraconfortii. 4d. ferms. 5.

ceptus meruit gratiam , & fuftulit integritatis co-

n

rtonam. Jdemibidem.

denativ. Dom. guiefl o de tempors.

Hhhhh 2

VIR.-

l

é

POLTANTHE.£

VIRGO veré benedióta , que & virginitatis

VIRGO fan&a , quz Deum verbum , fecun-

r

poffidet decus , matris & protulit dignitatem.

dum quod Caro fa&um eft , concepit. /dezs de

2

Adem ibidem.

$ncarnat. & gratía cap.6.

[

VIRGO verébenedi&a, que fuit major Celo,

VIRGO à Conditore tnundi praele&a , que

[

fortiorterra , Orbelatior , nam Deum , quem

illum , quiante omnia fzcula genitus eft abíque

mundus non capit , fola cepit , portavit cum , qui

matre abaterno Patre , concepit. D. Elenteríus

ferm. in feffum AAnnunciar. B. Firg.

emnium viventium nutritorem. /dess sbiderm.

pettat orbem , genuit genitorem füum , nutrivit

hi

VIRGO à nobis merito laudanda. 74ez z/id.

1l

ViRGO innuba, quz fnum peperit Parentem,

VIRGO illibata, de qua Deus vetus,idem Do-

Sedulius libr, 2.carminum.

minus nofter Jefas Chriftus, juxcà humanitatem

lm

VIRGO poft partum nitens nullo termerante

genituscft, Zdezs in orat, ad Deum pro fide &

1

z

N

pudorem. ZJemin bymuo de Chriflo, qui incipit

Ecclefía Torn acenfr.

Cantemts focis.

VIRGO quz abíque virili femine concepit ,

VIRGO nova , quz facinus antiqua virginis

& abíque aliqua carnis infeftatione parturivit,

qh

ldem ibidem,

pisvit. /dem ibidem.

VARGO Deipara ; ex qua'natus eft Deus verus,

V RGO quz Deum hominem abíque hominc

& homo rationaliter animatus. D. C]ril!u: Lbom.

toduxit. ldem ibidens.

Thi

1 deincarnat.

VIRGO que Domino illibatam exhibuit cafti-

tll

VIRGO inomnigenere fan&titatis perfedta ,

tatem. 4den ferm. infeflum /Aununciat. B. F.

S. Sabbas in Menets Grecorum díe24. Martis.

VIRGO quz illum concipiens , quem pater ab

Af

V;RGO facrofancta , ab omni nzvo inta&a.

initio invifibilem genuerat, nobis vifibilem pro-

Jdem in Menats Gracorum die .. lanmaris,.

duxit Virgo permanens poft partum. Jdem ferm.

PI(

VIRGO fanáisfima, que univerfi Nutritorem

deincarzat, Dosm,

la&avit uberibus. Zdezs $s Menars Gmcomn.þ

VIRGO quzluméen , quod illuminat omnem

0

die 17. Jansaris.

hominem venientem in huoc mundum , pattutie

Til

VIRGO gratiarepleta. D. Fulkenn'm hbr.de

vit, dem in fersm. de Natal: Domini,

fíde ad Petrum Dias. cap. 2.

VIRGO qua permanens incaftitate , Dei fili-

VIRGO incorrupta , cojus uterum Deus, ex ea

um tetris edidit , & poftadmirabilem partum in

pat

naícitutus , implevit. 4dema libr. de fíde ad Pe-

virginitate confiftens , Chriftum Te(um divino

U

(«

Arum Diac. cap.2,

la&e nutrivit.| 4desm i orat. ad Deum pro fide

Vi&GO ínviolata,per cujus partum peccatum,

€3 Ecclefja Tornacenfr.

& pocna peccati , qua pet fcelus corrupta: mulie-

VIRGO polt partum à nobis veneranda. /4ezs

ad

risintravitin mundum

fci

, aufertur à mundo. - Z-

ferm. in Feflum 2dnnunciat. B, Firg.-

dem ibidem.

VIRGO tantiexiftens metiti , ut nontantum

lg

VIRGO quam Deus, qui de ea fuerat nafcitu-

meruerít falutatione angelica vifitari , fed intra

rus , ità (ingulari gratía prevenit , atque replevit ,

clauftra virginalis uteri illum comprehendere ,

i2

utipfam haberet ventrisfui fru&um , quem ex

qui nullo modo poterat comprehendi. 44ew»

2j

initio habuit univerfitas Dominum , & ipfum fibi

sbidesm.

videtet nafcendi folemnitate fübditum , quem

VIRGO innupta, & Sancta, quæ non ex viri

Mf

in unítate paternz fubftantiz , non folum huma-

femine , fed de Spiritu (an&o concepit. Leostins

na, fed etiam angelica creatura cognofcit, & ado-

erat.in Pnrificat. B. M.Virg.

Ttty

1ataltisfimum. Z4ez» ibiderzn.

VIRGO fíandiílima , omni munditia ac

CXpl

VIRGO quz Deum Caili ineffabilitez conce-

l

pit» ac peperit. 7dem deéncarnat. 3 gratia Ie[u

AMaria lirg.

fan&itate plena. Zdems er4t. n pufiþmt. B.

Chrifli cap.6.

VIRGO de cujus alvo Dei filius emicavit.

l,m;

ViRGO quz fecundum hominem, incorcup.

"drator (ubdiac. libr 2.bifloria Apa]folica.

ta virgininitate , concepit. Zder» fermr. de dupléci

VIRGO facra , ad partum generata novun.

li

JNativit. Chrifi.

4dem libr. 2. biflor Apojlf

VÍR-

-

MARIANG LIBER XVIll.

i d

n

. VIRGO fecunda, fugans mala criminis Evz ,

dignitas , u unigenitus Dei filius, mundi condi-

4

retituens , que prima tulit.. /em /sbr. 1. biffo-

tor, velut infans geftaretutab ea.. 2dem ibidem.

rit Apoftol.

VIRGO qua ufque adeo omnibusantecellit ,

"VIRGO parens. Joannis abfque partu, /Voz-

ut ipfum Deum verbum volentem füfceperit ;

"

nus n Paraphbraf y. fecund. oan. Evangelii.

quem ipfa citrà ullam locianguftiam comprehen-

I

VIRGO partu fceelix. /dem sbidem.

dit. /dem ferm. 1. de laud- fan&iiff. 'irg.

VIRGO Ían&a , ex qua Dei filius proceffit ad

VIRGO fecunda Virgini primz, fcilicec Eve

il

falutem generishamani. Ewziebianus invita 5.

omnino contraria , nam cum Evacorgluderetur

!

Theopbyli

S

moleftiis ,. perfententiam condemnatoriam ob

E

VIRGO inimaculata , ex qua magnus ille pa-

transgreffionem , inflidtis ; & ab ea gemitus plu-

(

cr agaus natus eft. .S. 24mdreas Cret. im Can. de

rimi prodirent ; omnisque mulier illius caufa in

Aativit. B. M.Farg.

$

dolore effet conftituta : & partus omnis propter

VIRGO immaculatiffima , ac viri neícia , ex

eam acerbitatem pateretur ; María miferiam ora-

j

.

j

qua gentium falus & expectatio. Zdems orat. de

nem feminei fexus repulit, omnemque triftitize

Iativit. B. M. Firg.

fontem , qui inter pariendum adeffefolet , ob-

VIRGO ipforum Seraphin vincens naturam ,

ftruxit; & nubem deíperationis ; qua premuntut

miraculo Deigenerationis. /dezz orar, 1. de dor-

mulieresin partu , diffipavit , & lumina letitig

st B. virg.

apud contribules cotuícare fecit. ZZeps sbidem.

ViRGO munda, atque immaculatiffima, éto-

VIRGO beatiffima. D. Gregorius Magn. in

ta naturaelecta. Zdem orat. de INatsvit. B. Firg.

libro 1. Regum cap.t.

;;

VIRGO munificentiffima , maxima reddens

ViRGO cafta, in qua verbum patris per Spiti-

pro minimis, /des orat.2. de dormit, B Firg,

tum fan&um inhabitavit, & ortum ex ea qui om-

VIRGO omni prorfusmacula carens. Jdems

nem rationem excedit, fumpfit. $. Sophbrontus in

t

erat.de Naivit. B. Pivg.

inorat.de eingelor. Excellentia.

t

VIRGO,quz fine viricopula peperitomnium

ViRGO cujus utero Deus, falutis nofttz caufa,

nobis per omnia affimilatus , fe circumfcribi fu-

nutijtorem. /dem Can. $n Jfaiam. Proph.

VIRGO qua fola poft partum incorrupta ap-

ftinuit. Zdem orat.in Chrifli natalitáa.

du

"äl'i-

paruit, & pura; quippe quz fola fine paffione &

VIRGO ex qua Deus prodiens, in manifeftif-

cortuptione fecundum carnem Deum noftrum

fimum omniporentis divinitatis fuz judicium , &

jimo

L

concepit. 4dem ca». ia Exaltat. fantla Cracis.

atgum:ntum integram incorruptamquc confer-

VIRGO quz fola prater naturam fuit electa

vavit , iplamque nihilorainus Deiparam effe pa-

ad naturam renovandam , & qua fola ferviit opi-

làm oftendit. /derm zbidem.

n

fici univerfe nature, /dem orat. 3. de dormit.

ViRGO immaculata , excujus virginalifan-

j

B. Firginis.

guine verbum vere fa&um eft incarnatum, 4425

VIRGO,quam ante omnes gc(nerationes natues

3n Epifflola ad Sevgium Conflantinopoliz.

It

J

tz totius creator clegit. Zdem orat. de Nativit.

VIRGO quz Deum in lucem edidit.| 74ez»

9

B.Firginis.

orat.in Chrifii natalitia,

VIRGO fempet florens , ex qua Deus carnem

VIRGO fanáiffima , in facra Bethleem cifter-

l

affümpfit, 4dem in Can. de Nat. B. Firg.

na, cujus aquam defideravit David, myfticé defig-

!]

VIRGO, fupra quam dici poffit, omni labeca-

nata. 7dezain orat. 13 Chrifli natalétia.

rens , & virine(cia, de qua Chriftus , ipfafalus,

VIRGO Dei mater. $, Zeisms dustus in li-

expe&atio gentium. Z4em erar. de Nativit,

X

bello de con[olatoria caffitatis laude a Fnfci-

VB'

B. Firginis.

nam [ororem.

VIR.GO divina ac beata. 7ínaffafms 44utio-

VIRGO fpititu (an&to fzcunda. /dem ibideps,

then., in orat. 2. in 4unsnciat, B.Firg.

VIRGO ante partum.. D. Zfiderusdeyita Q*

a'(if-

VIRGO cut Prophete tribuunt laudés.: 7/7-

morte (anctormm cap.6$,

u

thins (erm. 2.de laud, fantliff. Firg.

VIRGO in partu. /deuibíidem.

VIRGO Dceipara , cujus talisactanta extitit

VIRGO poft partum. Zdem ibideps,

N

rJR.

Hhhhh;

.ViR'—

4

lm

4

POLYANTHE .E

VIRGO gencrans iacortupta, Zdem in libre

VIRGO pura, & unica, que (ine peccato con-

E

l]

cepit Jelum , & peperit cteatorem , & redem-

de Virgistt. $. Marit. cap. 3.

toren mundi. D. Severus A lexandr.in Ipbr.di

VIRGO genere Abrahzotta, in cujus lemine

h

Riribus Baptifmi.

F

benedicebantur !'amnes. gentes de tribu. Juda.

VIRGO (andiffima , & laudatiffima , ex

D

Idem ferm.i.de Affmmpz. B. Maria,

qua unigenitus Dei filiusincorperatus eft. /4em

VIRGO gloriofa , cujus ineffabile merituta

abidem.

longeante , & figurislegalibus, & Prophetatum

u

VIRGO ad quam noón veniens , properatad

sj

ora culis precunciabatur. Zdem ferm. 6. de AAf

gehennam. D. Jldepbonf. n Lib. de Pirginit. $5.

umpt. B. Maria.

Mav ia cap. 44

VIRGO gleriofa , cujus uberibus conditor

o

VIRGOante conjuzium , virgoin conjugioe ,

muoadi infans nutritur, Zders fermone 4. d

&

—

*j

7A

J

E

n

fumpt. B. Maria.

virgo pregnans, virgo pariens, virgo la&tans. /4.

erps.. 2.in Nativit. B. MariaVirg.

VIRGO imaaaculata, que claufis concepit vit-

tl

VIRGO ante filii adventum. 4dem t9 libr.de

ceribus, & claufis, & incorruptis peperit fine do-

Virginit. Santie Martecap. t.

lore, finegemitu , & fine triftitia ,& zromna. /4,

Dii

VIRGO auguftiffima. Idem ibidez.

libr. de perpetua Firginit, $. Mariató de ejn:

VIRGO Beata, & venerabilis. 42er ferm., 2.

parmrit,

gl'lo

de Affumpt. B. Marie.

VIRGO in cujus utero omnís Ecc

leGa fi ubafta-ä

VIRGO beatiffima ; quze mundum pugillo

tür , conjuncta Deo fzdere fempiterno. /dems

;

continentem »annis involvit. Zdem (erps. 4. de

erm. 2. de A[[umpt. B. Maria.

"Allumpt.-8.Maris.

VIRGO indubitata , etiam dubitante fponfo.

tum

VIRGO benedicta, & gloriofiffima, que non

ddemin libr.de Fírginiu. S. Mavia cap.te

[

VIRGO innuptä ex filiolara , fide concipiens,

dico quod non excommuni lege nature , fed e.

tiam necex natura prima originis, fllium , neque

gaudio patiens, virgo ante partum;virgo in pattut

g

ex emine viti , fed de Spiritu fanto, ex (ua carne

virgopoft pattum. /4, feras. z.de Affumpr B. .

gi

divinitus procreatum , fine ulla vitiorum collu-

VIRGO integracui Ézcundiras matris dataeft,

T0

Idem

vione Deum , & hominem protulit.

Jdem [erm.€. in INativit. B. Maria.

p

libr. de perpetta Pirginit. Marie. €9. de ejus

VIRGO Judice fponfo. 4dem £s Libr. de

lii

parturtt.

Firginit.S, Maritcap. t.

li

VIRG

O caftitate concipiens ; non ex-viro ,fed

VIRGO l«Gans Dominum Corli , angelorum

q

de fjiritu fan&o patrens, non dolote, fed gaudio.

cibum , & hominum nuttiens. /Zess ferm. 7. de

r

Jdem [erm. 1. $m Natwit. 8, Maria F.

A5 umpt. B. Maria.

VIRGO clariffima , ftirpe David progenita.

VIR GO materaam accipiens veritatem. ldew

li,

idem (erm. 1. de Affampt. B, Maria.

libr.de Firginit. $, Maria. cap. 2.

df P(

VIRGO concipiens fine viro. Zdemn libro

VIRGO marer vifcetibus fecundis , & geni-

de F'ivginit, S. Mariecap. 3.

talibusintegris. /des ferm.1.in Nativit, B. M.

li

VIRGO cujus gloria tratiit in. genitricem,

Beate Mavia.

VIRGO mirabilis. dews ferap. t. de A]un;;pt.

Idem in lib. de Firginst. Maria.cap. 2.

Lma &X nume-

lj

VIRGO cum filii nativitate. Zdem zbidess.

VIRGO non quali(cumque ; fed

