nor fole, hoctamen gaudet privilegio, quod om-

rum charitas refriguit, ipfa (ola quafi de note to-

nl

nisanima Deo comparata fuam reprimit clarita-

tam Ecclefiam illuftravit, & per Excellentiflimam

tem,led quia honor filii honor eft matris, in excel-

converíationem femper corufcavit, & rutilavit ,

fa.

lentia filii ejus benedicti lucet. excelleutia ipfius,

& quia ficut. Stella afr ectum, & effe&um habet

j

af

"

quía mater eft,quz cantum filium meruitgenerare.

adterram, ficBeata V. irgo ad dexteràm, id eft, ad

j Mwü

ldem ibidem. -

terrenos, quorum procurat nepotia, maxime fer-

m.*::gh?.»

STELLADeo fculpta. $. "4udreas Cretenfít

vorum, & amatorum faorum. /dem sbidem paet.

orat, de Dorsmit. B.7M.V.

od

14.. Contemplat. 16.

(

-

STELLA matutina fplendidiffima lucens ante-

STELLA, qui: ficut ftellz incorruptibiles fant

«

pf

quam diefcat, quia ortus ejus praceffit ortum JE-

de nat.ra, fic Beata Virgo incortuptibilis e(t de

$U Chrifti benedi&ti filii ejus, qui eft lux & dies.

gratia, & etiam fine corruptione puttedinis, & in-

ddem ibidem,

!

(s Chï* l

|

cinerationis in corpore de mundo affümp ta fuic.

|

|

STELLA mirabilis. /4. :5iZ.

Jd. 1bid. part. 1. Gontempl, i6.

nl

STELLA quz vincenti promittitur tn praemi.-

STELLA fplendida, cujus (an&tiffimus ortus

um, fcriptura atteftante, vincenti dabo ftellam ma-

claruit, ex operatione divina, ex operatione Ange-

nïnc«as&n-j r

"

tutinàjli4pec. z. in cujus ortu fcilicet quando gratía,

lica, atque cooperatione humana, claruit ,ex ope-

F

& diectio ejus ponuntur in coxde jufti, fusantur

ratone divina, quia Beata V. irgo per

erado-

) fk;ïllïï

E

ial |

fures, ideft, daemones, quibus ipfa eft cerribilis ut

nem Dei fuit concepta, nam parentes ejus ad feni--

Caftrorum Acies ordinata Cazz. 6. & ideo vigiles

lem atatem pervenerant, & per 2o. annos fimul

J yt jl

funt alacriores, & quicumque de fua (aluté eft föl.

fteterant, nec prolem [ïl&:eperant;claruit ex o«

licitus. - /den 1bidem.

peradone Angelica , nam Angelus fingulariter

kW'

STELLA quia ficut ftella habet motum conü-

ejas parentibus Beatam Virginem nunciavit ,

nuum, fic beata Virgo continuo motu fuit de vir-

claruitex operatione humana ratione parentum,

tute in virtutem, de uno bono adaliud, de vita a-

qaía Beate Virginis parentes fuerunt nobiles

u

J

ctivaad Contemplativam. Et quia ficut fteila fir-

quoad mundum & fancti quod Deum. /dem sbid.

3

(

u ,

mamentum exornát, fic Beata Virgo totam Eccle-

art. g. C ntemplat.6,

fiamtanquam pulcherrimo lumineexorna: ; (iqui-

STELLA tota ignea per charitatem, maxime

uv

D

dem tota pulchra eft & ex omni fui parte lucida,

ex quo illam concepit, quic&ignis ardens, tota

l

Ms

j

j

4d, iéid. Parte 14. Contempl. t$.

euam iguea per virtuzum univerfitatem, nam vir-

STELLA, quia ficut ftella illuminat noctem

tutes ignez füntnaturz, & ideó fürfüm trahunt,

fic Beata Virgo noctem illam folitariam nec laude-

j

quia locusignis fur(umett,. a. ébid. de B. Firg.

dignam, qua ab Eva fluxerat ufque ad eam illumi-

arr. 14. Contetapl. 15.

u

$

iM

navit, nam ingloriofiffimo ortu ejus omnia meli-

STELLA maris, quz folem peperit juftizise,

jl

orariinceperunt, quia ipfa repleta gratia feptifor-

D. Fuibertus Carnotenfis in Verfic,

de B. Firg.

mireplevit nos plenitudinem gratiz refundendo,

STELLA maris, fupremo rerum cardini Deo

j

Mu

nififteterit pernos, Jdem iPsdem.

proxima, ad quam univerfos Chrifticolas , inter

j

"- STELLA maris, quia ficut ftella inmari navi-

vt

tlu&tus hujus feculi migrantes oportet attendere,

J

gantibus eft re&z viz indicium, fic Beata Virgo

) j

m

in hoc mundo flu&uose? viventibus aliis rectam

& refpe&u exempli ejus curfüm vitae dirigere ;

vc' M

quod qui fecerit, non JaCtabi tur vanze gloriz ven-

viam humilitatis, aliis caftitatis, aliis bona opera-

to, nec fraugetur copulis adverforum , necab-

i

la

üonis, alüis comtemplationis , feu cujuslibet. vir-

j

forbebitur fcyllea voragine voluptatum, fedpro(

'N[c Jo

PPP

Pere

A

666

POLTANTHEä :

STELLA nova maris, quz lux eft reddita ter-

STEL

pert veniet ad portum quietis eternas. /dem fer.

1. de Nativ. SS.Virg. Maria.

ris. |dem incarminib.de Al]umpt. B. V. AMarta,

I t

STELLA pralucida. Jdem

STELLA, per quam $ol juftitiz illuxit mundo,

iL

SS. Firg. Martie.

Frw. 3. de Nativ.

Jdem bom. in INatwv. B.V. AMaria.

livl

TL

STELLA maris. Radui;ï:ii: drdesus bom. 2

STELLA, quz ex fe radium illum emifit, qui

3n Aunuuc. B.V. AMaria,

penetrat ufque ad cordis fecreta, & qui illuminat

hp t

STELLA, ex qua claritas illa, illa luk, illudque

omnem hominem venientem in hunc mundum.

STELLA

ddem [erza. de Eptph. Domins.

li, Zut

lamen verbum caro factum, ad nos proceffit. S.

Odilo ferm.de /Annunc. B.V. Maria.

STELLA , qux in noe-hujus feculi fingulari-

,W!Nr Ml

STELLA maris, quia ficut illi, qui inter luctus

ter fulíit fecandàm quod de ea Ícriptumeft : Cun-

STELLI

maris exercitatione navigii laborant, ftellis fibi

&as hzrefes fola intevemifti in univerío mundo.

ptuD;.

ddem i£id.

STELLA

Deo authore famulantibus , ad portum quietis

venire Jefidecant, ità quifquis hujus (xculi peri-

STELLA fplendida & clara;adeb ut deipfa fari-

dtint

culofo naufragio , flu&tibus perniciofis irruenti-

o

ptum fit in Canticis Canticorum ; Quz eft ita,

Attilerico

quz progreditur ficut aurora confurgens. Jdem

hicontr

bus, (ive deanimze five de corporis vita periclita-

Adem.

tur, neceffe eftad contemplationem iftius ftellz a-

STHLLA

ciem mentis dlrigat, pereujus meritum

& orauam

a o)

STELLA 3 Deo data nobis ix mati omnisama-

Ll! flrm, "

polle fe ab omni periculo liberari non dubitet.

ritudinis conftituds , tenebris undique circumfe-

STELL/

Jldes ibid.

- ptis, à poxtis (alutis nimium elongatis, curbinibus

BLL

STELLA noftra fplendida, & matutina adhuc

& procellis ad naufragium

agitatis, imoó tempe-

o

ldoradt

incumbentibus ignorantiz tenebris, & jam jam- ftate nimia pene fübmerfis. $.

"oines m

fuper &ve Maria,

4n/elm. Luc:n[i:-

ibotans.

que Deo propitiö deficientib:s praeparata, ut per

illamad nos proccdezet Sol juftitiz Chriftus Deus

STELLA . mactina, in amaritudine pofitis relu-

Patiecgl

nofteifldem 1514.

cens.. /dzz& 1bid,

àn lr

STELLA maris. Jermas. Contraiius in 74n-

STELLA maris, cujusuna fola illuftratoplus

3THI

ziph. Alma Redemptor.

valet, quam omnium poffeífio mundanorum. E

dem ibidem.

idloaro:

STELLA Codi nova. D. Petrus Dam.in car-

V Afun,

minibus de Affavopt. B.V. /Marta. .

STELLA maris, mundo totaliter transforman-

SIELL A

STELLA, ex quaSol enituit, Jdems s

do, & nosdirigendo. /dess «bidem.

Episbania Domini.

(:rm. de

Phütilyy.

STELLA maris, q.ia refulgente oinuis amari-

STRLA

STELLA ignez natura., ipfaenimeft rubus il-

tudinis, compalfionis, & paflionis mare gauden-

SELA

le,in quo appatuit Dominus Moyfi, qui videba-

terintrabimus. /dem zbidem.

itones

STELLA maris, qua radiante impoflibile eft

tur quippe ardere, fed non combarebatur , quia

i,

Ruj

gravida quidem apparuit Virgo , fed igne libidi-

naufragium fieri,nec poteft nubesaliquainterponi

TirA.

nis non eft confümpta. Jdem ibid.

nifi volenti. 4dem:bidern.

RR

STELLA in terra, de qua Balaam przdixit in

STELLA refulgens, & falutis portum

äembn-

m j

lm

Prophetia fua : orietur ftella ex Jacob, & contrin-

ftrans ; imo impetraus, & confervans. ]dem ibiz.

STEHH f

et omnes alienigenas. /deme ibid,

STELLA clara, de qua juftis lux

eft vita, re&tis

*

T ii NA.*

STELLA maris, cujus fplendor illuminat mun-

corde lztititia. D. z4zfeln. Cant. 1

» Pfalterio B.

dum. Jdem ibid.

M. Fairg.part. 2.

TR

Strta

STELLA matis, quz foli nato fuo obtulit au-

STELLA czleftium pariens

lucem gentium.

N "

rum regiz dignitatis, quia ipíà fuit de regia tri-

ddemibiem.

N

bu, myrrham integritatis, & thus devotionis ad

STELLA Cali. Jdem $n bom. de $5. Virgints

Maris Concept.,

-

n P*llïlfh

fimilitudinem magorum. Jdem ibid.

Q'tpgy,

STELLA matutina in medio nebulz, quz in

STELLA monftransfolem. Jdem 15 bymna 2,

n

L df lu

Cocli cardine fümmo fplendore corufcans, or-

B. Dei Genitricis.

Wt

bem fübditum fplendidioribus radiis incolorat.

STELLA mars /dem im bymmo ]. Beata

m

ldsae [erm.de AAftempt, B. Virg. dMari.

Dei Genürigir.

nSmelm l i ,

STELLA

p

Z

MARIANJE LIBER XVI

46 .

&t

; STELLA Parad/fi.

ddem im P(alterio B. M.

STELLA fulgens orientis , umbras fugansoc-

P. n

Virg.part. 2.

cidentis. $. Petrus AMasrit. Cluniac. pro(a in

bonoresa Matrit. Domins.

X hu l

STELLA folis claritatem füo vincens jubare.

ddemin bymno i. B. Dei Genitricis.

STELLAÀ maris, id eft, (eculi, ad quam debe-

tgi

STELLA virginalis. Jdem i Pfalt&ria B. M,

mus oculos noftros erígere , quz in fua nativitate

iil

Pirg. part. 1.

apparuit in terra,ut tpfía nos ducat; ut ipfa nos illu-

ml

STELLA maris , quz lucem falutis mundo e-

minet, utipía nosconfoletur. F. 4Jelredus AAbb.

didit, Zaebar. Chry[opolit. libr. 1. 1n unum ex

ferm. 3. de Natsvit. B. M. Firg.

lii

WAIHOr CAD. 3.

STELLA Jacob procreata, veri folis nuncta.

md't:«(f

STELLA maris. Fra:gco Abbas. [ebr, 6. de

Rich. à $. Fillor. Expofitsone in Cantic. Can-

u

ratta Des.

£t€or. CAp. 4.2.

STELLA i verofoleilluminata, de qua exor-

STELLA marís, in hac mari magno,& fpacio-

tum eít in cenebris lumen re&is corde , miferatot

Ío nobis ducatum luminis przevium preftans. Pe-

lr

8

&milericors, & juftus, — Guibertus zdbbas in

trus Blefenfis ferm. y. AMaria Magdalena,

j h |

Eratl.contra 1ndeos lib. 3. cap. .

STELLA maris. 44dam Pramonffratenfis lib.

STELLA, de qua natuseftfol. Geffrid. A46-

1s fer m. 24.

bas (erm. 4.de Nativit. Dotaini.

STELLA matutina, qua folis naviter ofientös

onm"æam? |

STELLA maris, d. isorat, ad Matre Dss.

e a

mundolumen invexit. Zesrze. Clarevall, tract.

s,xHIDL

STELLA fplendida, de qua radius fatis fplen-

H de Peregrinante ewvitate Dei.

J

didior ad tenebras proceffit , qui inibi refidentes

STELLA maris , ad quam , qui poteft habere

n 1

homines magno & admirabili fulgore irradians,

confugium, nontimet naufragium necincarret

honorans creaturam , & confamens culpam ad

charybdim, & fcylleam voraginem, qui illam ha-

[Gfl J

j

Patriz celeftis claritarem provexit Zdezms ferm.

buerit propitiatricem. Petr. Cellenf. ferm. 3.5n

annunciat. B. Zirg.

|

|

2.12 INativit, Domini.

Mi

STELLA , cujuslibet virtutis aut boni operis

STELLA maris in ingruente tempeftate, . 7-

inchoatione. Z7sgo de S. Ficlere ferm.1n IVat.

dem ibidem.

j |

vel Affuempr. B. M. Firg. qtti eflin Ordine 34.

STELLA mariís, in cujus lucead veritatis fe-

wcfozwfr |

STELLA ex Jacob orta.. 74em /£. 4. de pro-

mitam reducemur. 44dam de Per(. àn marials

fragm. 2.

1

;i

prietatibus, €9 Epuhetisverum cap. 2.

m d

STELLAÀ maris. Zdem tbides.

STELLA maris neceffaria in hujus incertitue

STELLA coníürgens, quz de fpititu Creato-

dinis pelago naviganti. 4d. £m ferm. de affumbr.

m[eg&'lm | :

B. M. FPirg.

ris (ui concipiens; licet parvala , magoum (olem

"1

peperit, Ruperz. dbb. lib, q. in ademnos Prophet,

TELLA maris , omni ftellarum fulgore ful-

STELLA maris, quz miro modo pepetit fo-

gentior. Pbülippus 4Abbas tom. 2.moralstatum

j

lem juftitie Chriftum,folem verum,; & eternum.

sn Canttic. Canticor.

p

ddem ibidem.

STELLA, quz in medio nebulz luxit , fzilicet,

-STELLA maris magni , & fpaciofi. D. Bers.

inter ignotantiam,& defrerationem, quia primo

lg

nefcobant adventum Chrifti gentes , antequam

n

ferim. i Nar, S$. Pivg. de aguadncinu.

STELLA matutina. /4. fer. 3, fiip. Sa'v. Reg.

venirent Prcophetz ; poít predicationem . veró

,PjAI!tTW'

- STELLA nobtlis ex Jacob ozta, cutus radius

Prophetarum, dum moram faceret , defperave-

univerfum orbem illuminat , cujus fplendor &

runr, & tunc fubito (tella matutina refulfit quafí

2 Smum .

prafulget in fapernis, & inferos penetrat, terras

rutilans de cadice Jeffe ; & veré de radice J«tie,

etiam perluftrans , & calefaciens magis mentes ,

id e(t, de radice incendii. Jeffe enim incendium

d

interpretatur ; mirabiliter enim incendimur hu-

quam ccrpora,f'ovct virtutes, excoquit vitia. A.

bom.2. de laudib. SS, P. Matris fup. Miffus eft.

jus novalisincendio,que vel iguis,vel f£eni,vel fti-

minW'

STELLA przclara, & eximia füper hoc mate

pulz expers fuit; & omnes accendit, qui in ea

confidupt, & meritis ejus adjuvati poffe, (e cre-

magnum, & fpaciofum necetfario fublevata , mi-

,;MV h Bw

cans meritis, illuftrans exemplis. dem ibiders.

dunt. Garserins Lingon. fer. 3. deANat. B. Virg,

Pppp2

STEL-

"

668

PO LT/?NTHE!E

STELL

STELLA ad cujus radium nemo in periculo

fuis ac precibus ducitad portum falutis. Idem fer.

ualicumque pofitus refpexit, quin ftatim opem

t fefli Omnium Santtorum.

At

í

enferit. Helinandus Cuffercéen]is fer. 1. $m INativ.

STELLA maris propter miferorum re

Fugium.

at

B. F. Marta.

:

WELL

Idem ferm.3.de 44nnunc. B.V. Maris.

STELLA ex Jacob delimofo genere orta. 7-

STELLA maris, que re&t& viantes dirigit, er-

STLL

dem ibidem.

rantes reducit, periclitantes ad portum falutis ree

Ws

STELLAÀ maris, id eft, confolatrix meerentium,

STRLL

ftituit. /dem ferm. 2. de Affumpt. B.V. Maria.

illaminatrix paenitentium eorum (cilicet, qui re-

STELLA maris, quia ficut ftella hzcnavigan-

t idef

cogrant omnes annos fuos in amaritudine ani-

tibusin mari rectz vix indicium eft, fic & Maria

da,&ma;

in hoc mundo tortuof? viventbus, aliis rectam

Rub«rd.)

mz fuz, quorum contritio magna elt velut ma-

re, ideft, lata & profunda ut amaritudo confef-

viam bonz operationis, aliis rectain viam humi-

STELL

fionis omnes circumftantias peccatorum in lu-

litatis, aliis rectam viam caftitatis oftendit. Jdems

iminon

ferm. $. in Aanmnnc. B. V. Marsia.

irà GtlQ

cem proferat , & amaritudo fatisfactionis per o-

mnia corporis membra diícurrat , & amaritudo

STELLA maris, quoniam omnes miferi, om-

tcuam

compunctionis femper de funde cordis ebulliat.

nes inamaritudine criminum fluctuantes ab ipfä

SILL

Jdem ibidem.

opem refugii expofcunt. /dem 1P:dem.

ts be

STELLA maris, id eft, illuminatrix mundi, qui

STELLAÀ mundi, id eft, juftorum, qui propter

WELL

tanquam mare tumetin füperbis, fezvet in iracun-

munditiem cordis re&e mundus vocantur , quia

lmin c

dis & invidis, foetet in luxuriofis, ebriofis & gulo-

ipfi affe&tu devotionis ad illam refpiciunt, contra

Klnifa]

fis. Idem ibid.

preffuras hujus mundi confolationis beneficia

ub temz

STELLA non marium vel fontium aquarifm

confequuntur. /dem $bid.

SIELL

dulcium, fed ftella maris, quia confolationem ejus

STELLA mundi propter juftorum folatium.

tt o

ddem ibid.

x

non mereur aceipereterra füaviter viventium,fi-

Oa

cut figno Tau non merentur infigniri frontes ri-

STELLA illa, de qua(criptum eft, orietur ftel-

hn Maw

dengium & lztantium, fed virorum dolentium &

la ex Jacob. Cafareus Csflerc. 15 bomil. de SS. INo-

Pij lii M:

mine AMartia.

gementium propter abominationes, que fiunt in

fs f

)

medio eorum. Jdem :5i2.

STELLA immobilis totius peccati immunita-

"

t féng

STELLA fingularis, ftellarum omnium prima,

te. [dem 1bid.

[

STELLA mariseximia. JJdes sbid.

& pracipua omnes ftellas non folàm humanas,

t

fed etiam Àn

o

gelicas merito tranfcendens & pra-

STELLÀ maris, quz propter nos movetur vi-

!(mszþ

mio, ficut fcriptum eft Prov. 2:. multz filiz con

fcexibus mifericordiz, & nunquam fenfim totum

SLLA

gregaverunt divitias, tu fupergreffa es univerfas,

carnalis concupiícentia, Jdem ibid.

FM)PCF ,d

nulla enim unquam ftella (ic luxit exemplo, fic

STELLA maris, qua quantó viciniuscirca po-

"ts

ftetit propofito. /dem ibidem.

lum, id eft, Chrittum movetur, tantó limpidius

STELLA proferensSolem. Junoc,

ejus gloriam centemplatur, tantóque plenius il-

x

erm.2.1n Nattvit. Domini.

gxt. Pap. Iif.

Ugl (

lius Majeftate illuftratur. /4em ilbid,

Qub

ls

STELLA dariffima. iosor. 44ugnffodun. in

STELLA, quam Maria Agyptiáca refpexit, &

Bigillo B.V. AMarie.

ad portum falutis ducta eft, Theophilus & de pro-

TA

fundo maris extractus.. /dem ibid.

x/'

m

STELLA, quam, qui in falo hujus feculi na-

:u:;ad,

vigant, confiderantes ejus hutnilitatem & cafti-

STELLA fpiritualis, ad quam oculis mentis fü-

tatem imitando , portum vitz per eam tuti in-

fpicere debet, qui in hoc mari magno & fpatiofo,

hW*ffltaten

trant, Jdezs :bidem.

^

I fw*m

in quo picis minorà majore devoratur, amarica-

V ldny, 'h

STELLA Codli propter eminentis eloriz pr-

tus fuerit damno rei familiaris, vel turbatus inju-

mium. 44Pfalon Abbas ferm.3. de Annunc. B.V.

ria potentiz fecularis , vel tluctuaverit impulfa-

l

STELLA Coeli, qua füa claritate ceteros San-

tione Diabolicz malignitatis, vel forte inftabilis

"ts

étos illuminat. /dezeibidem.

tl

effe&tus mobilitate propriz infirmitatis. /dem 1P.

STELLA maris, mirz pulchritudinis, qua in

STELLA maris. $. Dominicus in compendio.

mari hujus (xculi nos regit & protegit, & meritis

Conc. de Salit, 4 dngel.

ii |

STEL-

u

"u

MARIANA LIBER XVI

669

Idem[ ;

STELLAÀ Dominilucidiffima. 7/eodor Lafch.

inter omnes ftellas , id eft, Sanctos, przciput co-

Imperator in Can. ad $S. DeiparamV.

gnoícunt, ad eam frequentius fpiritualibus oculis

Mürum

. STELLA lucidior omni puritate. /dess £bid.

refpiciunt, (ecundüm eam iter fuum dirigunt ; ipfa

STELLA femperlucida. /des:bid.

enim red vivere cupientes exemplis fïzis, dirigit

ii

STELLA clara maris. B. feeph. Steivfeld.

errantes, ad viam reducit,

fl

falutis deducit. /de» ib;d.

periclitantes ad portum

Opuft. 4.

'. f&*füiL

STELLA afpectum, & effe&um habens ad ter-

STELLA maris, quia omnes miferi flnctuantes

chun

ram, ideft, ad terrenos, quorum procurat nego-

in amaritudine criminum in ipfä rcfugium inve-

cila

cia, & maxime ad íervum , & amatorem füum.

niunt, quz lucem genuit flu&uantibus in hoc ma-

ii

Rich«rd.A $. Laur.de Laud. SS.V. libr. 1.

ri. Jdem 1b:d.

&

m

STELLA clara & lucida, fan&itatis exemplo

STELL A maris, quia przcipue illuminat äma-r

197

—

illuminans mundum multiplici virtutum radio ,

ros pro peccatis, & ipfä eft lumen peccatorum, &

E

clara etiam per vitz puritatem, non habens in fe

rofundiffime peccantium, ficut patet in Theo-

maculam. Jdem ibid.

hilo. /de» i:d.

i

ii

STi LLA Caeli fua claritate omnesilluminans

STELLA maris, quia ficut ftella in mari navi-

ordines beatorum. /derm tbid,

gantibus rectx viz indicium eft ; ita Maria in hoc

——

j pmf-:q

STELL A corufcans, & rutilans per excellen-

mundo tortuose viventibus, aliis re&tam viam hu-

iur, qi

tiffimam & nverfdionem, de qua dicere videtur

militatis, aliis caftitatis, aliis bonze operationis, a-

T

Píalmif' a P(a/m. 75. illuxerunt cozuícationes ua

lüis contemplationis feu cujuslibet virmitis often-

orbi terrz. /dem :ibid,

S

í

b

dit. Jaem zbid.

SIELLA, dequalegitur /Vss., z 4. orietur (tel-

STELLA maris, quia ficut ftella maris cateris

fl

laex Jacob; (icut enim ftella cun&tis corporibus

ftellis praeminet immobilitate, nam quafi in cer-

citra lunam fübjacentibus corruptioni, fola natu-

tro firmamenti conflituta , cateris vario motu ,

ricmrf?f';

E

ra itellarum mundo manente nonpoteft corrum-

modó ad ortum, modó ad occafüm tendentibus ,

pi; ità Maria etiam fecundüm carnem penitüs ex-

ipía immobilis perfiftit ; Maria czteris filiis homi-

MS h

pers fuit corruptionis, & Virgirgitatc incortupta,

num ad füam mobilitatem cosruentibus , énme-

VIfllis

de fe genuit eum , qui omnis incorruptionis ett

bilis & immutata

ermanfit ; nec folüm immobi-

caufa. 4dems ib:d.

lis per peccatum,

led ut breviter dicam ad nullum

;

STELLA exemplo fidei Magos ad Chriftum

promiffum Angeli, voto Virginitatis, five pro-

(emr V.

adducens, ZZartb. 2. Idem de Laud. SS.V. lib.6.

pofito titubavit. Jdem ibid.

STELLA fixa in firmaamento Coeli, id eft, fcri-

m tl

STELLA maris, quia ficut ftella maris czteris

pruras per juc;em meditationem legis divinz, vel

ftellis prceminet, luminis communione, ità Maria

ij

in bonis ccele(tibus per defiderium & amorem a-

cateris Sanctis viciffim füum lumen przbentibus,

mPIdllLf

ternorum , tanquam filia vera Abrahz , cui pro-

fine vicifTitudine femper «quali radio , quantum

:musü'

miffüm eft, Ge. 22. multiplicabo femen tuum fi-

in fe eft, cunctis viventibus claritatem infundit ;

cut ftellas Coeli.. 222 de Laud. SS.Virg. lib. t.

cateri enim Sancti jurepátronatus fibi commiffis

ol

STELLA ignea tota per charitatem , maxime

plus poffunt prodeffe : & £ic mortalibus fua im-

u

exquo illum concepit, qui ignis confumens eft ,

pendunt íuffragia, (ed modo diffecenti, ut Petrus

Dent. 4. ad Hebr.12. vel etiam ignea per virtutum

Romanis,Dionyfius Francigenis, Martinus Turo-

mmus [u"

wniverfitatem, virtutes enim ignez naturz fünt,

nicis, & hujuftodi. Matia veró ficut eft omnium

1

& ideó fürfüm trahunt, quia locus ignis fürfüm

Regina, fic eft omnium Patcona, & zqualiter ,

Pguolm

eít. ]dem ibid.

,

quantum ine eft, eft ei cura de omnibus Sap. 0. fi-

f

gmüm'

ando emi-

p!*

STELLA marisin filii Nativitate, qu.

neacceptione perfonarum omnes illuminat radiis

l

fit radium totum mundum illuminantem,&mun-

mifericordig füx. /dem :bid.

; n

doediditlucem veram. J4ezs z£id.

STELLA maris, quia ficut ftella maris czteris

( :

z

jjm"

STELLA maris, quia navigantes mare mundi

prazeminet alütudine, quiain vertice mundi pofi-

fpatiofum , ubi fünt reptlia ab(que numero , &

a, ficut caput membris, fic faperextollitur czteris

n

animalia pufilla cuma magnis. P/a/me. 167. iplam

ftellis; ità Maria univerfis cacli & terra: creaturis

U

Pppp 5

alüor,

"

POLTANTHE £

670

fni

altior, quia czteri fan&ti migrantesà corpore reci-

tella minor fole, hoc tamen gaudet privilegio,

IH

iuntur ínter chorosangelorum; at MARIA ex-

quod omnis anima, Deo comparata, füam.r.epri.

ubtp

cellenti quadam majeftate gloriz, exaltata eft fu-

iit claritatem : fed quia honor filii, henor eft ma-

TH

tris, in excellentia filii lucet excellentia matris,

per omnes choros angelorun, & füper omnes or-

D

dinesbeatorum. /4. £bi4.

que tantum £lium neruit generare , quod de-

I 1697

STELLA maris, ratione mifericordiz, quia lu-

fignatur in. hoc, quod fella illa lucebs,;m die. 7-

ttiecf

cem confolationis & gratiz fubminiftratin ama-

dem ibidem.

us f

STELLA, quia fi ftella adornat firmamentunm,

ritudine conftitutis. /4. de laud. SS, Virg. libr. 4.

imirfn

STELLA matutina, in cujus ortu,fcilicet,quan-

»

MariaEcclefiam tanquam pulcherrima mulic;rumf

15 n

p

ddem ibisem.

do gratía & dilectio MARJL& oritur in corde

elef

fti, fugiunt fures, ideft, Demones, quibus ; ipfa

STELLA, quia fi ftella et attractivae naturz,

tedudi

terribilis eftut caftrorum acies ordinata vigiles fi-

und£ Alchabicius Philofophus: ea eft natura ftella-

M ng

unt alacriores, ideft, przlaci, vel quicumque de

rumrefpe&u vaporum, quaz adamants refpedu

STEL

fua alute folliciti ; zeri animiquiores ; operatii v

ferci: MARIA trahit ad filium fluidos per vitia,

i—

[2

gilantiores. d. :ibid. libr. 1.

ficut patet de Theophilo, eique omnis anima fide-

TEL

STELLA matutina, lucens antequam diefcat,

Jis dicere debec: trahe me poftte. /4. sbi4.

lr

quiaortus Mariz praceffit ortum diei,id eft, Chri-

STELLA, quia fiftella noctem illuminat, Ma-

SIRL

fti, qui lux eft, & dies. /4. 1b1d.

ria illuminavit no&tem illam folitariam, neclaude

njb

STELLA matutina, que vincenti promititur

dignam, qua ab Eva defluxerat ufque ad ipfam,

STHL

inpremium, 44poc. 2. Idemibid.

nam in ortu ejus meliora omxnia inceperunt. /

dem ibidem.

tih3, ]

STELLA matutina, quia femper fuit in mane

STHI

oriendi, & nunquam tendebatad occafum pecca-

STELLA, quia fi chHa radiis fuis terram illu-

G. Jdem zbidem.

ftrat, Maria illu&rat tcrrenosg,rcpleta enim gracia

V 'Ig'm

STE

STELLA mundi, id eft, juforum, qui prepter

feptifotmi nos replet femper de fua plenitudine

/WH.

cordis munditiam, mundi appellantur : quia dum

nobis refundens gratiam, nifi &cccritþpc.rn?s,. I

STH.

affe&tu devotionisad illam refpiciunt contrà prec-

dem ibidem.

(ütas mundi, confolationis ab ea beneficia confe-

STELLA, quia fi (tella tempore geiicidii lacet,

bt j

i Celal

uantur. Jdem ibidem.

& ícintillat clariffime , MARIA in Dominica

STELLA navigantes per mare mundi introdu-

affione, quando ceterorum charitas refriguic,

Ti ,

TL

censin portum falutis,ideo fignata per ftellam quae

Íola quafi deno&te totam Ecclefiam -illu&ravit. 1-

Magos adduxit ad Chriftum, qui eft portus falutis

dem 1bidem.

(iJ P/mm

RL

unde, AZattb. 2. Ecce ftella quam viderant ; &

STELLA, valde pulchra Pe'r vitz honeftatem :

ftatim 1cquitur:' & intrantes domumyinvenerunt

fiquidem ftella pulchra eft ex omni fui parte, &

Y ll

SRLLI

uerum, quieftportus, Jdems:bidem.

Mari« dicitur, Canr. 4. tota pulchra es amica mea,

STELLA, pieros ad laborandum excitans, cum

quomodo enim non tota pulchra qua non habuit

itioideg

f

ipfa fit Lucifer & ftella matatina,ante ortum enim

maculam, neque rugam ? & quomodo non tota

ejüs inudlis erat labor hominisad vitam eternam

pulchra, qua à planta pedis ufque ad vcfcicexn

z

il th

romerendam. Jdesm ibidem,

ulchra? Jdemibidem.

u

STELLA, propter motum continuum, quia

STELLA maris. D. /Antosiws de Padna ferm-

Z;ZWI M

continue movebatur de virtute in virtutem ,. de

$5 Domiuic, 8. pofl Trinitat..

ll

folun;x benemeren-

uno bono ad aliud, & deactivaad contemplati-

STELLA maris, que non

m

vam, Jdem tbidem

tes dirigit, (ed etiam errantes, & devios reducita

i ln

STELLA qua apparuit Magis , quz lucebat

portum falutis, Joaw. Hailgrinus in Cap. 1. G4n-

Nvi

cum fole , nec ad lumen folis propriam clarita-

Iic. Cantzcor,

b

^ STELLA de nocte lucens que nauíragantes

ällgmdo

*em amittebat. MARIA enim, quz verum fo-

lem pepesit, lucec cum filio, & quanto majori

hujus mundiad porum falutis dirigit. Hnga Ca*

Aülor

n

dignitate rutilat filius,tanto majori dignitate fplen-

venfis in Cap. V. Luce.

?

Aiffl

det mater, quz lieet long? fit minor filio, ficut

STELLA, quaz radium e€

mifit cotum muh4um

Y

ie

MARIAN& LBER XFL.

Ó7

STELLA ex Jacob otta, ZIVuss. 25. D. Tbo. .

ivüegio,

illuminantem , nempe Chriftum. Jdem sbidem.

STELLA maris, S.Sumon Stock ín precatione

Wina: [erm.in Annunciat. B. M.F.

lmIEPII

&d Deiparam V.

j

STELLA maris,quia ficut per ftellam maris na-

Ht

At

-

STELLA matutina. Jdezss

ih'dem. '

vigantes diriguntur ad portum ; ità Chriftiani diri-

STELLA maris, namex quo Czdos cum filio

untur per Mariamadgloriam. Jdeme im expof.

pl

alut. Angel.

itis /

fuo regnatura conícendit, induta decore, induta

[ariter fortitudine,pracinxit e mirabiles elationes

STELLA Calo füoinfeparabiliter affixa, quia

It

maris, folo nutu, compofitura, Mare quippe prz-

in omzibus períecutionibus , & tribulationibus,

ii

fentis (eculi navigantes feque plena fideinvocan-

quz advenerunt filio, non feparavit fe ab ipío.

" Ibert. Atagn.ferm, 3.in Nat. B. M,Virg.

tes, abimpetu procellz, & ventorum rabie etuit,

: D

eofque fecum ovantes ad litus feliciffimz patriz

STELLA,cujus ortum Virgentlis Balaam prz-

preduci. D. 4pedeus Hona, $. de Laud. B.

nunciavit, /Vzzz1., 24. Igem tbidem.,

ulb

AM, Virgtn.:

STELLA fluctuationestentationum noftrarum

u

STELLA fulgidior univerfis fideribus. D. Be-

inhocmarimagnotranquillans. /dems £m poffillzs

k 'vïül,

savent. in laud. B.V. A,

t

fuper Cap. 1. Luca,

STELLA 1n flu£übus prafentis vitz valdene-

STELLA gloriofajnobisin prafentis exilii pere-

H

ceffaria. 14,ín ffecula B. M.V. Gap. 3.

grinatione conftitutis radios füz pietatis tranímit-

nu

od

STELLA lucismatutinz. /d. a Pfalteréo mino-

tens, ut radiorum ipfius du&u quilibet noftrum in

ri B. 7M,V. Quinquagena z.

patriam perpetuz felicitatis perveniat. /4. ferm. 2.

ii

an d naunttat. B. M. Varg.

ii «

STELLA maris hominibus converíts, Jd. i» (pe

nlo B. M.V. Cap. $.

"

STELLA illuminationis, V. 2

:

STELLA maris munda. /dem in laud. Beara

blia AMaria luper libr. Numeror.

4 Id( in Biu

[rüti

3

l

Virginis /darta.

STELLA in firmamento gloriz fixa, ut 0s

jl

STELLA maris navigantium directiva. 1d.in

naufragos de ftatu miferiz reducatad porturm fa-

EHS;W

ferom.i. de B.F. Mar:a.

luisaterng, Jdem:n Biblia MARIA fuper £-

g ,

STELLA noftra navigantes per mare mundi,

vang.Luce.

2

j luct

in mavi innocentiz;,vel poenitentiz dirigensad lit-

STELLA marina, quz nobis in mari hujus

tus Caleftis pauiz. Jdem im [Peculo JBeat. M.

mundi conftitutis oftendit viam navigandi, & por-

;

Virg. cap. 3«

tum Cali.. 2. ferm. 3. in. Aannunciat. B. M.V.

;ï[igu:xï,

STELLA matutinaoriensexalto. /d. zz Canti-

STELLA maris clariffima.

'Idem. [sper Miffus

TU D

& Plaltera B.F.

-

eft. Cap. :2 ;.

STELLA maris, omnesaberrantes ad Portum

STELLA puriíIima fine peccato puziffime vi-

nc'[hæm:

vendo. /d.;» (jeculo B.V'. Cap. 3.

reducens. /d./Zper Mitlus eft. Cap. 1o.

p

- STELLA radioiíffima, radium zternum emit-

J

STIELLA maris, omnes naufra;gos reducensad

tendo, id eft, Dei filium pariendo. J4. ibid.

portum falutis eterna. Jde»s fuper Millus eft.

j)»i

STELLA folemenixa. /4.im P[alterso minors

Cap. 153.

WP

1

Mlhqüdgf"d 3.

STELLA maris, quia fluctuantibusin procellis

i

STELLA(olemgignens. Jdemin Laud. Beara

tantationum in dubiis eft previa. Jdem in Poffillis

Firginis Mar:a.

fiper Cap. i. AMattbai.

y(rm

STELLA vere beatiffima, vere radiofiffima,

" STELLA maris, tam præcedehtes fe, quam fe-

cujus radius non folum mundum, imó etiam Cz-

quentes illuminans, quia nifi rer fidem verbi in-

m»sm'

N

lum, & non folum Czlum, imó etiam infernum

carnati velincarnandi de virgine nunquamalicui

sg&uüt?' |

peneuavit. d. i» ffeculo 5. JM.F. Cap. 3.

falusfuit. Jdem fuper Biblia AMARILA: feper. E-

of

vangel, Lucs, -

d

STELLA utiliffima, nos ad atriam caleftem

dirigendo, imó ducendo nos per mare hujus fzcu-

STELLA matutina conferens calorem pulchrz

»

y/

liadgratiam filii (ui, tanquam ad portuna Paradifi,

dilectionis. /4. ferzm. 3. 2m Natsvit B. MariaV. irg.

L

unde ipfa eft ftella illa claciffime fulgens, ttes Ma-

. STELLA matutina, qua in ortu fuo diffipavit

nebulam triftitiz, qua obtexerat fideles omnes,

gos ad Chitum rectiflime ducens, 4demibzdem.

g

mlmdu

M;

ad-

POLIANTHE.E

£r;

ha

adventum Chrifti magno cum defiderio prafto-

bule fuüperbie per humilitatem ; in medio ne-

lantes , omnes enim illi , quibus revelatum fuit

bule avaritiz per paupertatem ; in medio ne-

p:cbcnd

p

in fpiritu, quod illa; qü erac Mater Dei futura ,

bulz carnalis immunditiz per Virginitatem. J-

dem ibid.

*

jare

iam ellet nata, mirabiliter üimirüm-tcrant exul-

!

X

tare,- Jdes ibid.

STELLA marisà Sole Chrifto filio fao illumi.

ardnig

STELLA orta ex Jacob. /dem £a Peffillis fup.

aipcdu

nata, qui eft Sol juftitize, & per lumen fufceptumà

Acinani

€ap.1. Liece.

Sole illuminans alia. e£gidé»s Columna Expofit.

alieron

STELLA, per quam tota Ecclefia eft illuftrata.

in Saltitat. Avgelicam.

ddem i2 Nativ. B.V. Maria.

STELLA poft Solem juftitize Chriftum prima,

ipucim

It .

STELLA poli ducens nos ad portum cutum &

& omnibus clarior, qua in hoc mari magno &

STEL

uietum., Jdem in Pofbillzs [up. cap. 1. Luca.

fpatiofo, in quo fünt reptilia, quorum non ef nu-

STELLA poli, quia ducit in deviis. /dem sbid,

merus , neceífarió eít fuper omnes alias elevata,

lies, li

andum,

STELLA praftans fe fequentibus ducatum. 1-

metitis fiiper omnes, &corationum füffragiis ad-

(Onvenit

dem in Biblia AMarta [np. Evang. Matthas.

juvans laborantes, & exemplis vitze perfectilfime

S'TELLA primo apparens peccatori ad Deum

girigens deviantes. Jdem t£14.

quip

redeunti, /dem íb:dem.

.

umf

STELLA maris. Zd/as. de Infal. tn Jdnnunc. B.

Qtinas a

STELLA , qua duleem harmoniam devote

F. Mar.fevsn.

laudis effuditinaures Domini. /dews ferm. 3. ss

STELLA, qua in Ác&uro coelefti cerit imagi-

um vittg

Nativ. B.V. Maria.

:

Q jucu

nem immobilis Poli juxta Philofophos: Ar&u-

Dinetis

STELLA, quz in firmamento gloriz fixa, nos

rus enim eft ille f£ellarum numerus feptenarius,

nauftagos de fkatu miferize traducitad portum fa-

qui nunc Ár&os, nunc uría, nunc feptentrio dici-

tucfili

lutis zternz. 4dems /up. mitTüs eft, cap. 6o.

tfimis |

tur in ftella, qua polus dicitur, ultimum locum te-

ilidem,

STELLA veri Solis finé corruptione vel dipgi-

nensimmoblis manet,iter navigantibus prabens:

nutione integritatis

e

nerativa. /Jdems im Biblia

er Ártarum igitur Ecclefia fignatur, quia ficut

k

j

fí

&im (f

Maria fup.libv. Ecc

Ar&urus femper urgetur, & nunqua n mergitur,

STELLA ca(u, &aberrore libera. faco£. de

ficEcclefia femper fla »ellatur, neque Bectitur, in

It /urf)o;,;

