Filio Sapientia, Spiritui (an&ó Bonitas; & nosof-

pitiatur dominus omaibaus iniquitatibus noftris;

us qi?

fenderamus Patrem per füperbiam, Filium per in-

cum enim pro peccatoribus Íe filio femper'oppo-

m

fipientiam , & Spiritum fanctum per malitíam.

nat,nihil ei poteft negare filius ejus;ant enim jubet

iuli

Rich.a $; Laur: de Ljaud. 'Pz"rgimliär:x- :

nato autorat Patrem, & fem per exauditut pro fua

jf

AR.C A. Faederis , quia per cam ad nos DEI

reverentia, Zdezibidem.

ml

feedus firmarum e(tjanté enim ; quam:fieret hac

ARCA;Que exeo dicitur:quod aliquid arca-

,quidot

Arca, id eft, MARIA, eramus inimíci , & firma-

num inea poni debeats velab atcendo , eo quod

d

tüm erat ch—aosmagnum*intcr nos, & DEUM,ut

arceat vilümcircumftantium abiis ,Qquzcontinet

j

qui vellent:hinc tranfire: ad- DEUM 5 non pof-

infe; in MARIA enim füit ipfe DEUS abfcondi-

fent; & ideà per Virginem venit filius DEl ad nos;

tus , & hoc finecondita eft', utín ea ceponeretat

qi

qu ]Gïvm

i

& factus e(t Exanuél, id eft; nobiftcum DEUS,;ut

nofttz liberationis pretium. /demeibidem.

J()Ulm xï'llr

g "

tam filius, quàm mater

petduceret nos ad Pa'cr&:.m.

ARCA, Qoz requievit fuper montes Arme-

!

ddem toidem.

tj

dcqualm*

niz. Gen. £: quando affumpta eftin Coelum. Át-

ARCA. In qua claufüs eft panis, qui dé Ceelo

menia enim interpretatur-mons . ve dicatus,& fig-

ipernu5

"m

i5

AC

A

deícendit; at ipfa daret/nobis panem de Arca fua;

nificat Caclum Empyreum , undé omne faperfla-

um; & nocivum avul('imeft ; vel montes Arme-

fit qu

fm][..

quia Filius datus eft nobis ; fed translara eft Atca

p

ilta ad Coclum , ut deinceps dicamus: Mater no-

nieotdines,& eminentiz:An gelomm,( uperquos

.mlomm

ftra, qux es in Coclis, panem nofttum quotidia-

ipfa requiefcit in throno :Májeftaus. 7dem sbi-

nf

den.

w[;mln

j

num da nobis hodie de Atca tua, id cft; de Atca;

qua tu es. Idem ibidem.

ARCA. San&i&cationis P/a/ms, 171. qua fan-

m Pïmmml j

ARCA. In qua füerunt recouditi thefauri fa-

Gificata in utero , &'quia Chriftas defcendensin

f

qälüalm ]

u)

pientiz cocleftis, thefauri defiderabiles, virtutum

eam , ibifanctificavitíe hominem in fc'verbo' &

charifmata. 4des de Land. Firg. libr. X1.

quia illa continebat, quz (anctificata erant Domi-

"us

lüztü

ARCA.ln qua Chriftus, quem totus non capit

n0,& quia per eam fanctificamur in przfenti , &

[CEISJ

orbis;inítar ve(timenti, quafi complicatus. & hu-

lorificabimuriufuturo. 4des ibidem.

]

nmm

f

miliatus claufus cft ; & quia hiec Arca parvula erat,

AR.CA. Sanaificationis , qua furrexit in re-

o

quiem

POL[AdNJEHMEJE

;

44

quiem Domini, quando affümpta c(t in Coclum.

tatis vel fapientiz, manna manfuetndiris, vel m

u

dl

4dem ibidem.

fericordiz, & virga poteftatis five juftit

.iæ. 4denp.

AR.CA. Teftamenti, continens deuterono-

sbidem.

duiprozi

mium, id eft , legem novam ; quam Chriftus de-

ARCA. Teftamenri, que forma quadrangula

aap t

As

dit, quia ipfa confervabat omnia verba novz le-

etat, fuit enim B. Virgo quadrata per quatuor vit-

adduxit d

is, conferens in corde fuo.- 4dem ibidenm.

tutes , quibus nihil utilius eft in vita hominibus,

AR CA. Teftamenti, continens manna, id eft,

"teinciit

nempé juftitiam ; pradentiam , fortitudinem, &

dulcediiem admirabilis confolationis, quam in-

93 cutr

cemperanriam, qua .Hngu!æ eminebant in ea. £

fundit amatoribus, & (pecialibus ftis, & iis, quos

dem ibidem.

fndhra

AK

vifitare dignatur ; quam qui guítat , poteít dicere

ARCA.Teftamenti, feu Toftimonii, quia cone

manhu, id cft; quid eft hoc, pre admiration

tinebat ea, que erant in teftimonium beneficio-

usf

'c.þ F

vtümfütac

dem ibidem.

rum Judzis à DEO collatorum ; nemps utnam

ARGA. Teftàmenti, continens Teftamenti

auream , habentem manna, intaftificationem ,

-l(m'n?a(

ARCA

tabalas , id eft , perfe&am utriusque legis cogni-

quód Dominus dediffet eis panem de Coclo: Ta-

Nl

tionem, quz plené erat in ea, quia auctor (criptu-

bulas in teftimonium , quod legem naturalem

tarum habitabat inca.. /dem ibidems.

Ícriptam; in cordibus hominum fufcitaverat eis

ARCA,

Thouril

ARCA. Teftamenti, de qua /4poc. 1. Apertum

in cripto; Virgam Aaron inteftificationem,quod

eft Templum Domini in Ccclo , & vifa eft Arca

dixerant : Otnnia, quecumque ju(ïarit Dominus,

totcapice

ARCA,

Teftamentiin l'emplo ejus , fienim Arca dicitur

'faciemus; MARIA enim centinuit Chriftum in

ab Arcano, MARLA fecretum Domtini cft ; undé

dlnris hii

1e ,. qui erit nobis in ceftimonium damnationis, ft

dicit de ea perlfaiam 24. 'Secretum meum mihi ,

1ngrati erimus beneficiis , que nobis contulit m«

ANCA:

l um ad t*

ui hanc Arcam claufit, ille, qui claudit, & nemo

-carnande, moriendo , refu

Adem sbidem.

rgendo, & hujulmodi.

HMMar 4

apetit 24poc. 3. Quzdam.enim ponuntut in Arca

ad cuftadiendum, & celandum;& Chriftus.in.hac

ARCA. Thefauti,ad quem in omnibus necef-

-ARCÀ,.

Arca conditus faüit , & celatus Diabolo, & fzculi

qunfeltis

fitatibus, ipfa Arca mediante recutrere debemus,

Principibus, quia fieum cognoviílent, nunquam

ddem ibidem.

ll M

C

Dominum gotiz crucifxiffant. 1..Cor. 2. & ita

ARCA. Fadaris, in qua fuit recondita utpa,

o

non effemas redempti. /dezs ibidem.

habens ranna, & tabulasTeftamenti;id eft, Chii-

M lr Qs

AR.CA. Teftamenti , dequa legitut 2. &eg. 6.

ftas homo; habens manna mifericordie , rabulas

AACA :

W n

rl

aod David inducens eam in Jerufalem , faltabat

fapientiz & (cientiz. ZIugo Carenfrt in Pfal.13i.

totís viti

bus ante Dominum, accin&tus Ephod li-

AR CA. Foedeiis, in qua refponfa accipimus,

Mi p

iieo; vel (tola byífina, ficut.dicitut in Para/z. 15-

qua manna continet, & refervat , quo pafcamut

(4(

qlm,fam&c

Saltandum enia eft, & tripudiandum coram B.

in deferto hajus fzculi vagantes, uíque dur& ve-

Virgine (ine fi&ione,quod noratur per hoc,quod

Mi

Í

Caztic. Canticor.

niamus ad terram p'romi[ïïoni;. ddem ix cap.b.

ARCI

dicitur, quod David faltabat totis viribus: & hoc

|

ab accin&tisEphod lineo, & ftola byffina , quibus

ARCA. Sanctíficationis, que in fe fontem to-

AC

fignatur munditia carnis, & fpiritus, Íine qua ma-

tius fandtificationis Chriftum Vidclicet,continuit.

LE

ddern in P[almm.131.

)

tet & filius nequeunt bonorati. Ludit autemn ante

h

hanc Átcam, qui attendens magnalia, qua facta

ARCA. Pietatis & gratiz, D. Bosavent.im

3 M,

funt in MARIA , prz gaudio congratulationis ;

Canticis Pfalterii B. Pirg.

AR.CA. Tabernaculi. /dem iz Laud. B. P.

Atisqr-

prorumpirin vocem exultationis,& ante eandem

Atcam tot falus facit, quot falutis ei flexis gani-

AMarie.

(A, f

bus dicit. 7dem de Land. Firg. libr.12.

'ARCA.DEI, que acendens de terra Phili

4

". g.]

ARCA.T«ftamsnti,in qua erant manna,id eft,

ftym (tetit in agro Jofue Bethfamitis z. Re. é. Li-

(A.|

d!vl[i

dulcedo Dívinz contemplationis, & Virga,id eft,

bera enim de hoc mundo tediens, in agro, hec

Ontm

rectitudo perfeckz operationis. Zdeme de Lend.

eít, in beatitadinis manfione, Jofue, hoc eft, Sal«

1id,

Firg. libr. io.

vatoris, ftetit in Beth(ames , qua interptetatuf

AA

ARCA. Teftamenti, in qua erant tabul veri-

DomusSolis, vel Domusilluminationis ; quia €x«

d

aitatà

-

MARIANGE LIBER £

Ü

rl

«altata fuper omnes Choros Angelorum ad coele-

humanam naturam antecellebat ; fed üf'quäaäüïü

jl

fftia regna ad.thronum, & illuminationem filii

excelleatiam non attingebat, Jdemszbidens.

ifai proxima áfcenditi 4/Perz. AMagn.in Po[f sls

/ARCA. Quaz furrexitinrequiem, id eft; ina-

A cap. 10. Luca.

a quig

nimz,& corporis plenamfelicitatem. 4desz feram.

X Quv

'ARCA. DEiquam David,id e(t , Chríltus

1. de Zfumpt. B. Firg,

rts honis

:adduxit de domo Obededon,id sftjin A(Tamptio-

ARCA. SanCíficatioriis, quia in matrís utero

oritdio]

"ne incivitatem:David , hoc éft ,'in coilamEmpy-

fuitfanctificata. /Zemribrdem.

nebaiin

:teum cum gaudiozz. Reg.é. Jdens $n Bsblia Mar.

s ARCA, Sapientiz. Zdemin Mariali fæm;L??.

fup- libr.2. Regum.

ARGA. Spirituális, à qua habemusin pericu-

ARCA. DEi,vifa'in templo'DEi, zfpoc. X7.

lis magnum auxilium Num, ze. in dubiis magnumm

monljqi

fintusfulgens aurocordis munditiz , ut. extracir-

vim t

con(ilium i. &eg.14. in ad ver(itatibus mapgnum fo-

); h

:cumfüra corpotis Virginei fulgore. .Exod.zr. 2-

latiom, 3- Reg. 2. Jdemin Mariali [erm. i1. 2f.

Vil

denzin PofHilis Jup. cap-to A4Lsca.

,

'ARICA. Spiritualis, dans gratiz (an&tificatio-

ARCA. Delibationis, & delibantis. Z4ess £»

nem, & glorie benedré£tionem. dem sbiden.

d nl

[erem nitt

APoflillis [up .cap. 1-Luca.

:

ARCA. Spiritualis; in qua fuit manna dulcts

v um

ARCA. De lignis Set

him prö?e&a,Exad. 26.

contemplationis , Virga, id eft;re&itudo petfe-

Imputribilis per libidinern , incoembuftibilis pec

Q operationis, Tabule fapientiz, & difcretionis.

ifcaonag

daemabiden.

pl Dueit

-€oncapifcentiam. 4degs rbidem.

mit Cuiltz

ARCA. 'Exultationis in rabernaculis juftorum,

:AR.CA. Spiritualis , quia intrá fe continnicta-

ddeum ín Biblsa Mar.fup.lhrzi Reguns.

bulas, Virgam , & Manna, id eft Chriftumjin quo

yndamnd

;'ARCA, Forderts., que preceilit nos in Co-

fuerunttres (übftantiz, (cilicecDeitas dulcilfima;,

motis o

ldO)&h"]me

lum ad preparandum inobis locum. Zdem n B:-

quz fignatur per tabulas , in:quibus fctipta erat

dblia Mar. fap. lbr. Numerorum.

fapientiaDei : Caro mundiílima, quz refarrexit ,

^ ARCA, Oftanfionts dire&z viein Colum,

quz fignatur per Virgam Aaron , quz fronduerat:

jnonnbtt

m

«quam feftinanter fequi debemus. Jofue 3. /dem

& anima puriffima;que fignatur permanna, 4dess

338 Biblia Mar. [upr. lsbr. To[ue. -

ibidem.

ARCA. Salvationis. 4dcmms.:2n Biblia Marie.

ARCA. "Spiritualis,quinqüd:pälmorum'in'lcfn-

jt rccondiug

fup. hbr. Genefis.

gitudine, quia quinque fenfus fuos ufque in finem

M

ARCA. Timoris, in tabernaculis Dzmonio-

puros fervavit.: trium palmorum in altitudine ;

ii

xum, & rmalorum.i. Reg, 4, Jdem i» Biblia A£Mar.

quia reftaurationem Angelorum , falvationem

d

p

fup-libr. i. Regum..

ihominurm , -& renovationem emnium creatura-

'Gf xonfä aiiïf'ï'

ARCA. Cujuscaufa efüciens, eft ipfe DEUS,

rum procuravit. Zdemibidem.

Ed ?ikl:,

qui'ipfam fecir , & inhabitavit. Zacob. de Forag.

ARCA. Supet montes Armeniz, id eft, füper

g

i

"

3n 7Mariali ferm. 11. A.

omnes fanctos cutiz cxleftis 'elevata, Z4ems $s

ARCA. DEi:commendabilis. Zdem ibzdem.

AMariali ferm. 4. .O.

ii j

ARCA. DEi fan&tificata. Zdem £n AMariali

ARCA. No£, in qua pacaue funtbeftiz, quia

t d

ferm. 1. A.

inea non fuerunt cogitationes inordinatg. 24/a-

ARCA. Divinz (apientiz. Jdem $» Mariali

us de dníul.im-c.6.cantic.

T d

ferm.o. M.

ARCA. SanGtificationis, quz Legislatorem

í D BWW

ARCA. Ex qua extrahuntur fapientiz, undé

ipfüm intrá fe recepit , ac manna calefte portavit.

Doctoresdicantur. /dem zbidem.

Zacob. Manacb. in Mariali orat.3.

ARCA. AIntelle&ualís, atquefpiritualis, 7-

yit jl j

ARCA. Filii DEicontentiva. Zdem ferss. A

Adxumpt. B. Virg..

eepborns Califlus. lib. 2.Hefl. Ecclef cap. a2.

jl

ARCA, Ínteramorem DEI , & mundifaciens

ARCA, Sacra. 4dems ibidem.

diviionem. Jofue. s. Zdem

ARCA. DEivera. JMartbaus Cantactz,euus

Y

gt

n. A.

-in Mariali ferm.

" )

1n Cap. pro cantic. cantiCorim Salom »uts.

T

0

ARCA. Qu habuitcubitum , & femeffenin

ARCA. In quaverum mapna, '»íazterna fa-

J

i

eltitudine , quia ejus celitudo Angelicam atque

qüæ

pientia recondita quicvit.u Henricus. Su[ontum in

pj

eapite

h

o

yo

POL*T 4NJHE.J5

A

eapite de commendatine €$ Encomio Illufiriffima

ARCA. Noe, cujus oftium , quod poftquam

Regimacalorum ,quod eff 1$. D

ingreffus eft eam, claufit d

e

is , ac bituminavit,

hiis, ln

AMinifiri ejus.

z'/alogf Sapientia d

fuit liberum arbitrium V:

ä?x

inis, quod Deusita

ANCA,

qento Chr

. ARCA. Cujus operimentaum propiriatorium

confirmavit, conceptoFilio ; utamplius peccandi

dicebatur , quia mifericordia ejus (aper omnia o-

potentiam non haberet. Zdem ibidem.

la

ARCA. Noe, inuno cubito, qui eft Chriftus

[olim Atc

peraejus. Ern. Prag. in Mariali cap. 114.

ARCA Domioi proprié, quiaipfe (ibifolieam

perfe&iffimé confummata , ideo data mundo, ut

fipilo co

retinuit; ipfe eam cuftodivit, imo ipte eft fera ejus.

omneanimal, ia quo eft fpizaculum vita, id eftfi-

Vi lm

des Chrifti, ab ira DEI contervetur per ipfam:

ANOA

Cant. $. Poneme ut figaaculum ante cor tuam,&

inea gaudiola pretiofiota, & fecuriora reponit

namira DEI Cataclifmo comparatur.. Ecc£. 39,

hl

dicens ; íecrectum meum mihi ; licetenim omnes

pet iplam enim homines, & jumenta falvavit Do-

ARCA, |

Atca , qu funt in domo alicujus divitis Patrisfa-

minus, &falvat, & falvabit, per quam multiplica-

[dlice Tig

railias, (uz finttamen illa Arca proprié dicitur ef-

vit mifericordiam fuam nobis. Jdezz tbidem.

tj C

fcfua, cujus ipfemet clavem bojulat , ubi & fua fe-

ARCA. Hoe,levigata ab omni pondere culpz

ii

&jilom

ctetiora & pretiofiora quzque reponit, /esz P.

per fanctificationem , quadrata per ftabilitatem,

ARCA. Domini , qua precedente . filii Ifracl

bituminata per charitatem,polita per honeftatem;

lg, E

ficco veftigio tranfierunr Jordanem, quia Virgo

cujus triginra cubitorum altitudo, quia fides Tti-

ARCLA

fidelis in tranfita mortis pr&cipue (olet fuis fübvc-

nitatis, quz erat in Virgine, decem precepta pet

pl

uire. Zdem sbidem.

charitatem pleniffimé adimplebat. Longitudoau-

INCA, F

ARCA. Faderis inter nos, &DEUM, per

tem fpei, & firmz expectationis beatitudinis in

ln lii d

ipfam quippe confoasderati fumus cum DEO ,me-

ipfa ufque ad trecentos cubitos attingebat , quia

A L

diante illo admirabili commertcio, & venerabili

fru&tum centefimum, tripliciter excellentiffimé

AL N

connubio , quod i ejus fut utero folemniter ce-

expe&abat, fuit enim Virgo , Martyr, & doáirix

dl

lebratum, Zdesm sbidess.

1

difcipling DEI, à qua & ipfos Apoftolos multa

ARCA. In cujuslatere veftes, id eft,Do&ores

credimus didicifle, Latitudo autem charitatisejus

ANCA, $.

fan&i lemper effe jubentur , vt femper portent e-

pacem pe&oris, & jubilum cordis , qu in nume-

Wrefnlug

am per mundum, & portentur abea per prote-

ro quinqua

genario intelligitur confervabat. ldeff

ARCA, U

&ionem,cuftodiamque materpam. Zdesm in 44a-

sbidem.

F Discon

riali cap. $6.

ARCA, Noe,que requievit füper montesAt-

D

ARCA. 1n quaerant Virga|Urna, Tabulz, &

menia;id eft.elevata eft füper choros Angelorum.

ARQA« F(]

Deuteronomium, quia Beata Virgo cuftodiebat

Armenia enim , quz mons celfus interpretatut,

Wi fs

naturam Angelicam re&é figuificat , à qua magna

sigorem diciplinz, qua per Virgam intelligicur ;

hi

Legem Decalogi,; quk pertabulas; Evangelium

parsavulfa eft, quia Angeli reprobi apoüatärqnt-

liv "

Chri(ti, quod per Deuteronomium , quod eft lex

Jdem ibidem.

TM

fan&ta; & ipfum Chriftum,qui per urnam auream

ARCA., Noe, quia ficut Arca ab arcendo dict«

Bu

plenam mannz defignatur, /dem i Aariali £ap.

tur, quiaarcet manum, & vifum abiis, quz cufto-

mülanmmgad :

li4.

dit; ita MARIA cuftos fuis Thefauri celcítis & ad

. p

ARCA. No£ bitumine lita intrinfecus, & ex-

inftar Arca Noe faitfalvatio humani genetis. ld.

D

ü

trinfecus , quod eft gluten ferventiffimum , ut di-

ibidenm.

"u

m

cit gloffa: quia ferventiffimo amore inttinfecus ad

ARCA, Qoam dum fabricavit DEI filius,di-

DEUM, & extrinfecus ad proximum tota fuit in-

M. g,

&uscft Noc, id eft , requies vel requiefcens , qui

A. Y

dutaatqueimbuta. Zdem i& /Marial: Cap. 10g.

ipfe fibi ipfi requiem, five locum quietis facicbat.

RCA. Yi

ARCA. Nc8,cujusfencftra, quam & Chri

Jdena ibidem.

ftallinam; & dilucidam, & meridianam dicebant,

ARCA San&ificationis, cujus officium eft tet-

"n )

A; CA F(E

fuit intentio cordisejus pura. cafta, falida, lucida,

rere hoftes,conterere Dzmones;punire fupcrbosf

/Uf)'[m

meridiana , quia femper ad illum, qui ab Auftco

confuadere incredulos, mulcere pios, benefacere

A

UA

IU

venturus erat , & quia oculus ejus fimplex fuit, i

fuis, cuftodire depofita, & (ubvenire inmorte

"

N T.

deo tota Árca lueida cx;icit. Jdem sbidem.

Jdemo in Marialscap 114

dlüimn "

ARCA.

MARIANXE LIBER £

$1

quipdi

ARCA, SanGificationis fpiritualis , & fingu-

tribilibuslignis fpiritualiter facta, teftamenti ta-

Acbitnis

latis, Jdeem ibidem.

bulas; frondentem Virgam, & fuaviffimum in (a

» quodle

ARCA. Teftamenti, quiain fuo ultimo tefta-

Mannacontinuit. Hzcenim omnisin Chrifto,

mpluye

mento Chri (tus , cum effetfpoliatus & nudatus ,

imó hec omnia Chriftus, qui virginalis pudicitize

Vden.

habitavitin utero. Zem zbzdena.

uz habebat , & nudus penderet incruce, iftam

.qui iC

folüm Atcam, qua fibi auferri non potuit, uni di-

ARCA DEI ad Zeér. o. Intra fe continens

ydara x

fcipulo commifit & omnibus diícipulis pt'æicga---

totam legsm, in duabus tabulisfolidis DEI digito

umvia i

vit. /dem ibidem.

Ícriptam , hoc eft, in duabus naturis filii fui , qua-

vetc pl

ARCA. DEL. D. Birgitta in [erm. zfngelico

rum pritmam accepità matre,fecundamáà tota fan-

atanur. Bu

&iflima Triuitate. D. Berseardin. [enenf. Tam. 2.

de Excellentia Farg. cap.2.

vll

ARCA, Illa, quz erat inlege;in qua eranttria ,

erm.tg.

qunomi

[cilicet Virga, Manna, & Tabulz; inutero enim

ARCA Myftica, que quando elevata fuit ad

[den n

ejus jacuit Chtiftus, cujus Virga illa erat figura ,

cxle(tia Regna, Dzmonis potentia imminura eft,

nnipondcrc:iï

jacuit panis Angelorum, & fan&arum animarum,

& diffipata; cum elevatetur Arca;dicebat Moytes:

& ju&otum interra. . Jacuit Dominus omnium

Surge Domine, & diffipentur inimici tui, & fugi-

pec lt

Legum, Eadem hbr.t, Revelatton. cap. p3.

ant, qui oderunt te à facie tua. Numeror. zo. dem

,:aperhnncs"a'!

Tüm. 3. fertm. de Affampt. B. Firg.

|o, gt

ARCA. Àd genus humanum liberandum com-

pofita.Barrh. de Pifis hbr.1.de Land. Firg.fruct.io.

ARCA Noe, in quafalvatum eftunivetfam

eem p

ha. Logit

ARCA. Federis prxceprorum | impletione,

fcmen generationis ele&z, quam multiplicata a-

ldem libr. 1. de Laud. Firg.fruti. 2.

qua gratiarum, elevarunt in fublime à rerra, id eft,

nis bertu

ARCA. Laborantium. Zdez ibidem.

abomniterrenitate & amore infcCto.Gen,z. 74 ib.

at

j cxccl.'cnw:;

ARCA. No£; genus humanum morti adju-

ARCA, Sancificationis Domini : Arca, quia

dicatum falvans. Jdes libr . 1, de Laud. Firg.fru-

ficut Arca dicitur ab arcendo , eo quod arceat', &

Mul Ü

Gu 6.

aAl

prokibeat vifum, fic,& beara Virgo arcuit per no-

ARQCA, Salvationis. Zdews libr. 1.

vem meníes Filium'DElin Uterofuo. (an&ifica-

m d

'de Z9hud.

Firg.frucln $. .

ttonis,quía eam fan&ific: vit, maximé quando no-

)rdis,qüïlmiï"

vem menfibus in utero ej..s permanfir. 4ess 3/;d,

wrcon(cmmi,:z

ARCA. Ubi pofitum eít celicum Manna, id

eft, Dzitas conditoris, /dem Iibr.1.de Land.Fig.

ARCA fan&ificationis fuper omnes cteatu-

ntl. 6.

ras in gratia fublimata. Z4erme sbidem.

qifupt

. ARCA. Fadetis ; per quam junguntut ima

ARCA deaurata intus & foris, quia plena cha-

docidt"

fummis, & feederantur homines cum Ang:lis, de

ritate. D. zdaton.in [um. pAvt. 4. tt. 15 CAp. 14

sst

lignis Sechim facta, & auro puriffimointus, & fo-

ARCA in qua eft Virga poteftatis , & Domie

a

.

(l

tis veftita , ligna enim Sethim imputribilia fünt :

nii 4demabidem.

Pd (

Ploblä

corpus , & anima nulla peccati putredine infecta,

ARCA n quathelaurus eft mifericordiz, vit-

& gratiisgratis datis , & gratum facientibus cu-

ginitaris & fapientiz, Jdem ibidem.

a u

qu

mulatiffimé adornata. z4uzomims Pocq. ferm. 4. de

ARCA in tabernaculo Ecclefiz criumphantis,

j abl'S)

Concept. B.Firg.

in qua fuerunt , & (unt manua dulcedinis gratiz ;

lh

peune

(

- ARCA. Puriffima, atque tutiffima , qua fola

& pietatis, Virga poteftatis, & tabule fapientie

(

Claritatis, ZZem part. 4. tít. 7.cap. 2. $. .

hus j

Ímmaculatum fufcepit. Zó4er. 7 he[[alan. orat. ide

"dIumpt. B. Firg.

ARCA Noc, exqua evadit diluvium inferna-

m j

ARCA. Virtutibus plena. ZZem :/idesm.,

le,quiin ea permanereinvenitur,per devotionem.

m

«t

ARCA, Vitz. $. Pincent. Ferrerus fertm.2.

ddem n [um. 3. par. tit. $1. cap. 3.

W

qua

de Affempt. B. F irg. ,

ARCA quam|David, ideft, Dominus JE-

ARCA. Fodetis, divinis manibus fabricata.

SUSreduxit in Hierufalem/in Affumptione , cum

(

D.Lanrent. 7uflin. in erm.de. Nativ. B. M.Firg.

ingenti . gaudio z. Reg. 6. Jdem in (um. part. 4-

al

UM

Ht 15.cap. 45. AAffumpr. B. Maria.

ynCSvP n

M

ARCA. Myítica. /derm :bidem.

ARCA. Teítameuti ver.ffima, uz auro veftita

ARCA thefaurorum. Z/dem in [um. Part. 2$

,

m

o

mundiífimo, vircutum gf:mmis OrDatà ; ac impu-

tit. 15.. CAp. 14

G2

AR-

L

42,

POLIA N THBE

forisde

ARCA* Vittntum.. Idäm:-in-[ftmma:,- patrt: -

. quod parvuli, quando habent famem, vadunt ca«

T. $. CApi29,.

pere panem in la:Mét; Gimiliter;(i tu vis.panem,vas-

frltido

ARCA.. Aurataihtus; & forisquia.plenaclia

de ad Beatam Virginem;. PAi/sp.de Greve fermi.

itfecor

ritate, Bernardin. deBuffo [erm. 2, de INom.Mar.

218. dn P[Alma, 103;.

Gpitek

ARCA.. Novi &

falütariste [ï:m;enti Ao,Trüb..

ARCA.. Deifera, à. diluvio:peccatt originalís

tjis1eg

immunis,. 4dem. 12 officio.concept. B. F. Marta..

libr,1: deimirac, B, Pirg.in Frticeto:cap.6,.

funtini

ARCA.. DEi.prafervata: à. dilüvio.originalis

AR:CA; PietatisR:everendiffima.. Zdés er

dim;.

6; its.conventt: Abbatum babitas.

AK

peccati.. 4desm. n /l,tta,'zMariah [erm.5s.dé.concept;

B; Marte..

ARCA. Sempiterni teftamenti Gratig; Zdem:

guas;:

ARCA; Delgnis imputribilibus facta, id ef£

libr. 3. de mirac. B, Virg. sn Vrticetos.

Catorutm

abiomni peccatorum putredine prafervata. Zd.£b.

ARCA;.Supernz dulcedinis.aurea. Jdem de:

disloq

AR:CA. Dolorum corporisboni JESU.. /dezs

mirac. B. Firg. prope.Dittelbachs libr. 1, cap, us

g

Jgrm. in conzpa[fione. B. Martas.

AR.CA.. Verz falutis eternze,. Zdes sbidem..

fiicon

AR.CA Federis inter DEUM & Homines, Z-

AR.CA,. DEL. ZMauritius; de Filla probatas

tutismgo

deus:n Marials [erm.6. de.concept: B. Marias

fersm. $; coronamova B; Maries

ftpintor

ARCA,, Inqua No8& id eft; vera quies, fcilicet:

ARCA. E cclefix in tabernaculó cordis nofltii

Disiligs

FiliusDE! requievit Zdenz ferm.?; de Annun.B.M;

venerabiliter &cum devotione maxiraa recollens

&nili;

AR.CA.. In qua non füerunt:reconditz.tabu-

da,& confervanda. /dem.ibidem ferm. 2«

AC

l&.legis, fed ipfe [iegislator DEUS. Jdemi»-Ma-

ARC A; Iü qua füuerunt reconditi omnes the--

irqu d

viali ferm. y, de.concept; B. Maria,.

fauri fapieütizs, & fcientiz DEI; &omnium vits

voxludi

ARCA. In tabernaculo Ecclefiz, five.cordis-

tutum.. /dezs-sbidenme ferm. 5;.

pimm,&

noftri venerabiliter:,. G cum devotione maxima.

ARCA, In templum calefte; cum indicibilis

&hnoce

recondendá, & confervanda.. /dem- ferm. 2.

de.

bus tripudijs , & jubilationibus dedu&ta. lldnm

cetatditr

A:Mminattone AMarie:.

ibidem ferps, 16:.

qtiteto aj

" ARCA,. No&, compefita ad genus humanum:

AR.CA. Nóe,delignislevigatis,propter mane

NU

liberandum.. 4dens fey m 1« de- INac; B; Adárias

füetudinem , , G bitumine linita Rrog;er:ch*aritae

Qeipire

ARCA. Sacratiflima. 4dema. ferm. 2;.de: A:

tem; Jdemsibídem ferm. 7:.

QUf o

fBimpt: B; Maria;.

ARCA. Teftamenti , à qua magna

häb'cmuä&

"m

AR(CA. Salutis.. /dema. im.Mariali ferm.6: dé-

auxilia; Zdepsibidem ferm.12.

WiÁcindee

7

Qoncept. B. Maria..

ARCA. Thefaurorum;. /deno ibidém fermd--

ARCA

ARCA,Sandiftcatas.Zdewe [erms.1.de M fimpt:.

AR/CA.. Exqua; per quam ; & propter quam:

icïmms' qu.

E Márie:.

DEUStefponfa dat , & donalargitur hominibus-

V

: Quicum

ARCA. Sánóiffima; Præ&äns .nobis in peri«

Jona:. Picus Jibr. 35(meanti;cap, sdtins;

LT ldm,

enlis magnum auxilium , ià dubiis.bonumconfi:

ARCA.; Inaua Dominus verum mannpa , tà*

AK g

liuta , in adverfitatibus magnum folatium , & no-

bula. teftamenti; & virga dire&tionis novem mene

T

«f

liis impetrans-divinam Denedictionem;. Zdezz ix:

fium intercapedine latitavit.. /2eze ibidépss

MT

4Máriali [erme. 5« de.Cóncept. B: Mária:

ARCA;. Animata divini-, humanique fcede^-

UM

(

ARCA, Spititualis. /dém fgrm.i. de 4ffumpt:

rismanna continens falüriférum , materiaimpt

'"Mm

'." AM9Mars.

tribili , manucocleftis archire&ti ad unguem fé«

A

ARCA.. Te(tamenti, in qnaomnes thefautos:

bricata;& ab initio füi e(fé, & insmaculátze Cócep--

o

"

"u

fiiosomnipotens DEUS collocavit:. /des» ferm.a..

tionis totaanimo, & corpore virtutum fplendó--

"""L"Pus "

de INomizat. Maria..

ribus tllofttataymitagratiatum varietate decoratay,

erüs tii

ARCA:- Thefautorum DElL(cilícet mifericors

fan&arum cogitationum floribus:, ac caleftium

s

diz, (apientiz, Potentiz, Z4em sbidem..

l

de(íidériorum odoramentis perornatajugt ; atqué:

Otm'mof

ARCA,. Virginalis;. nobilior & digniot Atca;

vigilanti cuftodia conftàntiz fuzcandorem , pue-

m

ficderisi dos ferms. t..dé Affumpz, B. Marie:

títatem mentis, & cordis fui munditiam confere

At EY

ARCA. Idcftlà Merin qua ponitur panispate- vans.. Dionyfrus Fab. Tratl, t.dé comcept.B.Virge

-ACA

Di

vulorum ; ficut enim fitin domibus.mediocrium,,

ARCA.. Cxleítis fapinetiz , fulgore intus &&

Ü

« hi,

—

foris:

u

É

s

MARIAN/E LIBER I.

URT

foris.deaurata:, ac divinz infpirationis irradiaraa. ^ AR CA.Deifera fuper Cherubim in Ceelo lo--

ispinty

fplendore,pretiofüm noftraredemptionispignus: cata. Zem [erm. : de "dffumpt. B. P'irg:.

in fe continens, antequam corruit/Dàgon'trunco

fe, Gittfn

capite.& abfciflis manibus , id e(t ,. füblatisácultu

BL g

ARCA. DEI.. Zisdowic. Blef? Endologia 3; ad

nenti d

ejüs-tegibus terzz , & príncipibuss qui convenes

. ARCA.Legalis dulciffimum mannacontinens

tio94

runt'in unum adveríus.Chziftüm ejus;. /desmábse

- Jddénzin Endologia 2:ad B. Virg;.

dém,;.

;

pa.. Mi

i

ARCA.Foederis;anro putiffimo contecta, Rof

ARCA: Deifera;pet Árcam Nóeolimprafi:

Bellarm.sm conec dé-Nativit: Bj Firg:.

i Gul

gurata; à difcriraine periéulofo Cataclifium pec:

ARCA;Fodéris;quam elegit Dominusin ha-

Ittlf.

catorum prorfus libera,univeríos montes,Pátriar-

a J

ebias loquor,Prophetas, &.A poftolos; vitz fáncti«

bitationem (ibi. 4dém Cowc: de A [fimpt: B. Firg. .

Arcanum;.

h.l

tate lóge poftterga relinquens; quz.in fui facratif *

3717

Ítmiconceptus exordio portatur in fublime puría

ARGANUM:Totius '—pcrfe&iOniS.fJ.?üth&ü;

j i

tatis;nec immer(a eft;veluti montis pralibati, vo«- Iiéri 1 désmir: BL Foin Urticetorcap:6.-

ragine originalis dilüvii;fed immrunitate contagios-

Arcliangela:.

vlocodité

nis illius eam pravenit diviaitus gratía caleftis. 77

at

demibidém.

ARCHANGELA.Iüter Archan gelós; Bernars

ARCA; Salutaris; divini portans balfámum;, din«de Buffó i muriali ferme 2« de coronata B. F..-

nl

irrqua dele&abiliter audita:eft: vox: dile&ionis , .

v omad

Archangeluss.

i &,omiü]][üï'i

voxlaudis,& gratiz; confolátionis, & Letitize; vox :

ARCHANGELUS:hniaftafius SinaitAlibr. 7-

pietatis, & mifericordia voxcaftifime turturis ; ,

&innocentiflimz columbaz, que divinumimul-

du ogscontemplát. in Hexameronz.

':,, cumindifü'

cet auditum;non votacis vulturis pretiofüm fana-

ARCHANGELUS. In DBI generatióne: 447

1 dcdu&dulün

bertimagn. füper miffos eff , capit93s-

guinem animarum fitiontis. JJenribidéus:.

AR.CA; Salutifera.fpiritualis fanctificationis ;

Arcliiatta:.

M

quaàpatentibus carnis materíam; non originalis ;

n u

ARCHIATRA. .Cocleftis:, corpora-inficiene

culpefaecorem.feminaliter accepit; gratia DEI ef-

tem (zpiffiméà füis clientibus contagionem pro-

fectüm macule:originalis prepediente & inflüx«

um fecundecaufe fufpendente; Zdenzibidem

pulans, & divina nobis:antidora coslitas admiinis-

ARA. San&tificationis,à qua exic virtus jufti--

ftzans ; .quibus omne peccati toxicum expurge-

" d

mus , perpetuaque divinz Filii fui gratiz fánitate *

At

ficattonis, quz purgat animam ab-immunditiis; .

cortoborati; .ín omni bono-perféverantes , ad !

itaut; quicumque tetigeriteam; fánctificetur; 74

rritit hbmiäib

dére ibidem;.

(ummi boni poffeffionem feliciter pertingamus.

TL

ARCA:. Spiritalis; animata; ineorrtiptibih'äy

FridersFornerna libr.g.capia. Palma triumphalis,.

o

fuama cxleftis Architecti; nedicam Moytis; for-

ii

matajirrqua reconditum eft verum manna, Ghri-

- Archidüeiffa:.

7 'MW !

ftàs (cilicet; panis.vivus,qui de czlo defcendic. /-

Tl

dém-ibidéws:

ARCHIDUCISSA. Auguftifiiina Celi & ter«

tzi ddem ibid:cap. ult. paliaa triumpbalss. .

" szli h

vt

ARICA; Spiritalis,aurea; atque DElféra czs-

ht

U

leftis Atchite&i manu fábricata , in quanon in--

Archimartvr..

,WCUIB

i Ut

travit Lupus rapax ,. fed Agnus DEI mitiffimus ::

fyll[l*p'

noncervus ni

"

ARCHIMARTYR. Quam Athletz Chrifti

vxflllmm

d Ó

ger» quarens cadavera; (éd (inyplex , . fortiffimi in Coeló

gloriä&anr.D;jþn. Cartb. libr-4.

at

"

&calba colümba., füavia exhibens ofcula : n

eque- dePraci Márieartic.4;-

jun

diacotortuofus , mortiférafándens venéna ; : (ed !

Aichangslus Gabriel; cxleftia.ferens nuntía', &:

Architectrix.

d

dicens ei: Ave gratia'plena. Z«em ibiders. .

ARCHITECTRIX. Exquifitiffima humilita-

i

"

-ARCA.. Deifera grandi thefauro referta, $,. tis; G modeftiz;. foaum Picus libr. 2. ia Cantic,

j jl

'll

"!

qbo,de l'ila Noya fer , 1. de adnunt. B.F.

cap. 3

i

$;

n

: —Atchi:

"4

V

POLTANTHEJE

$ ia

tuteit v

fcederis, inter cxlum & terram.. Z fert.smagn.in

Architriclinium.

Biblia Mar.fup libr. Ecclefiaffze.

magim

ARCUS. Czxleftis , habenscolotetm rubenm.

ad um

ARCHITRICLINIUM. Summse divipitaris.

fa. Trith. de mmitrac. B. Pirg. prope Dittetbach libr.

charitatis, Hyacinthinum puritatis, cetuleü come -

ia

H C€AD. TO«

ARC

paffionis viridem virtutis, & gratise. 74:06 de F

inclinans;

AR.CHITRICLINIUM. SS. Trinitatis, Zde:m

vag.1n Marials ferm. 12. A.

libr.«. de mirac« B. Firg.in Urticeto cap. 6.

ARCUS. Cxzleftis, habens

duo cornua,fc-llicctv

Bonos ut

gratiam;& mifeticordiam, & ifta temens adverfus

bilesefic

Arcus.

um habe

nos ; quía juftis dat: gratiam, Peccatoribus autem

. ARCUS.In nub

ibus in fignum juftificationis ,

mifericordiam. . Zdezm ebideta.

$a

quia juftificart afcendunt per B. Virg. ad zternam

ARCUS. Celeftisine horda fevericatis, quia

ARCU

& fcmad

gloriam. /dzota de B. Firgin. Part.14. comtemp.g4.

totajuftiffima ,. & (inefagitta comminationis , &&

AR.CUS. In nubibus in ignua juftificationis,

timoris,quia tota dulcfliam. /dem ibidem.

7707

Gez. 9; Quia joft ficati per eam afcendunt. Ricb. à

ARCUS. Czleftis,nam (icut nobis non appa-

ARCU

ARCUS

S. Laur. de Laud. färg. Lbr.é.

retárcus czleítis, nifi quafi femicirculus : ficnos

ARCUS, Coleftis , quantum ad incarnatio-

qui fumus in hoc mundo , medietatem gratiarum

t dden]

nem vetbi. Arcus enim eft ex radiis Solis, & hu-

MARJUE non videmus;cum ramen illi,qui funrin

ARCU;

calo totem . videant. :& ideo. coram eis non de-

Dcum. [dm

mida nübe ; ficut dicit gloffa faper Genet;' Quod

factum eft in incarnatione , quando 5ol juftitíze ,

Ícribitur Arcus , quafi femicirculus, fed ut circulus

- ANQUS

Vscelintn

qui eft plendor Patris, tngreffurus /Egypram , id

integer ; & perfe&us! unde dicit z4poc. 4. loannes

é(t venrurusin mundum,afcendit (aper nubemle-

ejus Paranimphus , quod lriseratin copfpectufee

ttfee

vem. Jfas.19.id eft , &biunivit mundiffimam car-

dis DEL «Erz. Prag. in-Mariali cap. 14

ANCUS.

nem,fine pondere peccati,quod fa&um eft in ute-

Uf

ARCUS. Iptra quem alius Arcus apparuit ,

1o virginali . & fic fa&tuscft quafi quidem Arcus,

.nempeDEI filius;dum hicin ejus utero incarnatus

Wterramfi

ui fitindie pluviz. Jdem.de Laud Pirg. libv. y.

eft. . Idega abidem.

Ro

ARCUS. De quo dicitur £ce/ef. 43. Vide At-

ARCUS. Nobisà DEO datus ,utftetin cone

4tty j f

cum , & benedic, qui fecit illum, valde enim fpe-

fpectu ejus , ficut Arcus czleftis femper eft in op»

ANCUS«

ciófus &lt in fplendore fuo ; refplender enim duo

pofito folis , ut cum iratus fuetit videat;, Arcum, &

Ti

mifericordiz recordetur; Zdem ibidem..

,

bus coloribus, quorurm uterque alteri eft ad deco-

Tib

rem : habet enim viroremaquz , quz mater eft

ARCUS. Pofitus à DEO in nubibus; id eftíe«

Wcetiee

multorum animanrium zhabet & ruborem ignis,

minalicer in lumbis Abrahze & fan&tis Patribus.&

Wi

qui virgo éft, quia nullumalterum parit: His duo-

quoties obduxerit nubibus cxlum , ut indé oftene

Wlb

bus coloribus Beata Virgo velut Arcus cccli pe-

dat iram fuam, ipfa appateat vultui DEbpro nobis:

03l

ciofarefulgeride hoc Arcu dicitur ad'Noe:ponam

advocata diligens , & teftis in czlofidelis. /dem

AQS«

Arcutm meum in nübibus cceli; & recordabor foc-

ibidem.

[

j inïcrfa

deris mei,quod pepigi tecum,ipfa enirb in carle(ti-

ARCUS. Quemvidere;id eft; confiderare de«

" um

