ginem caftam exhiberet Chrifto ex ea toti mun-

24. Coroza nova B. Marias

radenanis 4

do naícituro , cui habitatio divinitus przparaba-

CIVITAS, Maxima Charitatis:amplitudine ,

aroroboid

tur, quemadmodum olim predixerar vates exi-

mius divinorü fecrerorum.conícius dicens: Nun-

nove B. Martie:

qua omnes amplectitur. Zem ferm. 3o: Caroizg

, lls ii

quid Syon dicet, cerde credendo, & ore confi-

CIVITAS: Mandáa,

3

lm ii :

tendo : Homo natus e& in ea, & ipfe fundavit

dem ibidem.

DEO dicata; & Gäma. 4

eam Aluffimus. 44e»m ibidem.

CIVITAS. Munita. Z4eme ibzderz. -

jdi i V

CIVITAS. Virginalis Dci fan&iffi ma ( fujus

CIVITAS, Opulenta , virtutum &.gratiarum

giblt

Opifex Beus, & Archite&tus fuit) in qua ratio

abundantia. Zdem :bidem.

Dco immediaté fubje&a, viresQue inferiores ( ut-

CIVITAS. Ornatiffima. /dem ibidem: -

v M*

te irafcibilis, concupifcibilis, vifus,auditus, gu-

CIVITAS. ParataDEO virtütibus & ut fpon-

t nf

ftus, ta&us & olfa&tus ) rationi. /em sbidem.

fa ornata ompi gratia. /dems iPidem. -

CIVITAS. Virginalis fortiffima , & inexpu-

CIVITAS. Refugii. /dem ferm.-29. Cortna

zov& B. Maria,

:mPO('["W

gnabilis , atque terribilis hoftibus, ut caftrorum

ds

acies ordinata, ad quam fe conferant , nece(fe eft

CIVIT AS. Summi DEI f ndata in virtutibus.

quicumque implacabilium inimicorum crudcli-

4dem ferm. 20. Corona nova B- Maria. -

Marit

tatem defiderant evadere, qucmadmodum tem-.

CIVITAS. San&a. Rebert. Bellarmin.in Conc.

gf

:

»

j

Wi(mamm , r'

"

pore belli confugiunt-homines adloca Opulcnm,

de Nativ. B. V'irg.

!

& munitiones tutiffimas. Jdem :ibiderm.

!:/?i"-/""'j'

'CIVITAS. Virginalis, quam Spiritus Paracli-

Claritudo.

&us, una cum Patre, & Filio edificans, ac divinam

j

CLARITUDO. Veris. D. Bosavent.ín P[ale

i

£onferens habitationem gratjarum fuarum ex un-

us

uxmï*Dw :

ff f

danti llumine, undíque circumdedit,irrigavit, le-

terío minori B JFirg. Quinquagena L.

1m4;

cgh*

1 as

tifïcavit,- quatenus in ca primo requiefceret Spiri-

Clavigera.

f

tu, deiade carne fimul ac divimtate, ab ea nun-

paridl

quam difecflürus , nec humanitatem relinquens ,

CLAVIGERA. Cellariorum Regis paci&ci.

qii t

jl A Aivinitatem. Zem &bidens.

foan. Gerfan. Trat. 9. [tgw; Magnif.

CLA-

i

Jim

(

n

POLFPANTTHELE

CLAVIGER A. Gratiatum. Zanrit. de Fula

QUMANC

Claufüla.

probata fer. 29. Corone nova B. Mavia.

CLAUSULA, Fclix totius expedtationis,&de

us dul

dywbu

Clavizeratia.

fidetijac poftulationis adventus filii DEi,i qua fi-

QUBANU.

cut incono, id eftangulo omnia defidecia przce

CLAVIGER ARÍA. « ellariorum R egís paci-

hum.

fici. Bernar din. de Buff. ferm. 2.de vifit.B. Mar.

dentium Ele&orum , atque San&tozü confumam,

CUDANU

& terminata füerunt.. D,. Berwardin, Seutufi

Clavis.

Ton.2. ferm.51.q14 efl de Fefl-yut ab B. P'ivg. t

taxcpiendum,

t enim ur

CLAVIS. Regni caelcftis, iv& Coelorum , &

euexime Conceptioue, ANatiw. C9. 2danunctat,

18 COU C

Regn: Chrifti. D. £ brem.[fer.de Land. B. M.

CLAUSLULA, Felixomajium prophetiarum.

CLAVIS. Regni Chiifti. $. 245ar. Cretenfis o-

ttmon lice

yat.2.15 "AÁnunnt.

fo. Manburnusin Rofar.de g loría Pirg. mébrot.

f confam,

Clementia.

Celrin cotde,

CLAVIS Regiz Chrifti, /4monynszs Graeus 1n

CLEMENTIA.. Clemens íotmma bonitatis

bymio ad B. Firg. aptíd INomencl. Marzanum P.

I r

D. Bozavent. in Expofitione fuper [alye Regia,

CUBANUS

Theophili Raynands.

"Clibanus.

dim. .

CLAVIS. Gemmata, Paradifi januam referans.

CLIDANUS. lntellectualis, qui ignem, & pt-

; .CLiBANUS

Ladevic. B»/oäw !n Endolegia 2. ad B, P.

nem vit calidum mundoin ufüm artülit , dequo

i

(UMNUS

Clauftrum.

Salvator mundi Chriftus ait , accipite, comedite

hoc eft corpus meum , quod pro vobisfrangtur,

ln iddon.

CIDANUS

CLAUSTRUM. Virginale. omni ex parte pu

in remiffionem peccatorum, D. Epiphanitt in

leviie,

rum,atque impollurum, in quo Divinus chefaurus

fey mon de Laud. Firginis.

repofitus fuir. D. Zfzban. fertma. in dejcripttotiem

CLIBANUS. Quem Moyíes quando Deusad

CIBANUS

$5S. DE! Parentas.

"ii urer i

Abraam difpofuit feminis teftamentum , com-

CLAUSTRUM.Pudotis divino fpiritui com-

mendavit,ait enimGenef, ;. quia venienrefolead

'fuïmudiü;, Qon]

placitum. D. Leo ferm. 2.de Natioit. Lomini.

eccafhrrt-'iïgniücawit'fänam muridi , fammafadia

hr hf

CLAUSTRUM.DEL R«

[phs. Afdem.fnmil.

eft & ecce apparuit Clibanus srdens, Et quiddl

À ï).& i

,

1. 15 f]f;';empþ B. Maris.

hoc,addidit, & fumigans, & tranfivit per medium

CLAUSTRUM. Pudnris.P»fgilzP. ZAbbae lzbr.

Divifionum , ín die illa pepigit Dominus fedu

Cs

$.0 Caxtic. Canticor. cap. 2.

cum Abraam:quando enim cxlettis ignis Spiritas,

CLAUSTRUM. Humanitatis rili DEI, in

videlicer, ex Chbano Uteri DEi gcnitt*icis venit,

(ïiRANUs, :

quo, ut dicitur foam. 1. Verbum Caro fa&um eft,

ut totas accenderer muandi parces, cuncrcftamen-

. mMNUS.

I

& habitavit in nobis , in quo DEUS Angelorum

tum DEUS Abraam, id eftGenribus difi poluir A«

factus eft frater peccatorum. . MIéerr. JMagn. $m

braam enim Pater gentium nominatur, Afeheus

Oi

l

Biblia Mar. fp. Evangel. Joan.

habr 1.5 Leyitiemm.cap.2.ad illa verba.Cum at«

uf /(m l&l d&.

CLAUSTRUM Mag»a SanG'itatis , in quo,

tem obtuleris (aerificumm colimm in Cíbans.

(ïusANUg, |

qui eft DEI Sapientia , & Sacctus San&orata af-

CLIBANUS. Quia*, & panesignemquedelt

fumpfi: pauperrimum & afpertirmum R eligionis

Cl.l'

IB!WLS |

habitü caznem nofttram.Undé ficic multum folet

pst Clibanus Íufcipit , ficut ipfa defüper vitzz pa-

mwm

nem,DEi videlicet verbum in fuo utero,'gnemque

(

gaudete totus conventus alicujus Domus, quan

fafcepit przfenti (piritus , (piritus enim inquit,

hN

U

do aliquis magnus, & pra:porens induic apud eos

fan&us (upervenietinte , & virrus Altiffimi o«

MU

RE

habirum,& ethcitur frarer eorurm 5 ita multüm de-

t

bumbrabit tibi,. /dem sbidems.

t UII?QNI*

bemus gaud«re omnes,quia ipfe Pilius (ammi R e-

CLIBANUS. Animatus , ac celc(is in terta

'»MC

n

gis qui cum in formaDEI cffet non rapinam af-

fabricatus , in quo Plaftes ille ac conditor noftrz

T

Tlfat ]

bitratus cít, effe fa gqualem DEO, ad PZ/ 2. Exi-

Ml

,

maíIz primitias divino excoquensigna , acZiza-

hi

N

qu

navit femetipfum, formam fetvi accipiens, & ha-

niafuperíeminata comburens , totam fibi ein-

n

N

0s

biti 11 ventus eft; uthomo in B at Virginis clau-

&to. Erx. Pm:. n Adaréali eap. 1.

dam maffam in panes cfformavit.. Phorius Cen-

, FÉantincpolit. orationn Senila Maria ANaumh

i

UO

C

)

M KESNUE LIBER I

II

1

CLIBANUS. Ab ;ene Spiritus farctt illuftra-

CLIBANUS. Qui primó ignem, id eft , Spiri-

tus, & conlirmatus. Perrzs Abb. CzHenfis z hbr.

vexpedhind]

umibus Cap. 21.

tum fanétum, deindé panem vitz , id eft, Filiam

ts flhiDEx,ui«'T

DE! fulcepit , vel firnul & femel, & ignem fuíca-

CLIBANUS. Ad panem praparandum. Zdeme

ia du

didievm.

pit, & panem, id eft. Choftum, qui ignis contu-

Sandoricda

mens eft Deut. 4. Etqui panis eft vivus de Coclo

Beratdn

CLIBANUS. Ad panem fuftipiendum, vel

concipiendum, non coníumendum,vel utendum,

dcifcendcns. ]'ozm. 4 DCCO&US autem fuit hic pa«

dl

ris igne charitatis ipfius,& hoc novetm menfibus,

t & Ann

ignema enim urentem nunquam admilit, quz cat-

& in nativitate edudus eft de Clibano , unde fi-

TO meï'«.ïïï

nis concupifcentiam non fenfir. Ignem furan-

lius dicit Patri: Tu es, qui extraxifti me de ventre

tem non fuícepir,que non concepit ipiquitatem ?

Píalm.2t. Rich.a S Lanrent de Eaud.Pyo bb 10.

gurafi y

Ignem confumantem non novit , qua rorem de

ntid

CLIBANUS. Quia fi Clibanus domovcula eft,

Calis in corde, & veatre pleniffimé accepit. 7-

five vas quoddam exrra luieum, intüs flai rhennm,

s lone i

desm zbidean.

CLIBANQUS. Ad vi&um efurientium. 7Zez

magnz humilitatis;féd multz victutis, ita MARTA

neiper [l

exterius coram mundo abjecta füit, & humilis,

[US.

tbidem.

interiüs coram DEO pretiofa, & amabDilis, ficut il -

CLIBANUS, Ad vite fuftentationem. Zdem

sls ia

la, quam igais Spiritüs fan&i totaliter incandue-

ibidem.

Iat. Ers. Prag. in Marial: CAp. 104.

p fomanibl

i accipitc, qd

CLIBANUS. Aquo novus panis proceffit.

CLIBANUS. Q. ia ficur Clibanus omni popu-

ddeue ibidezs.

lo vitz miniftrat p.nem: ita MARIA toti Eccle-

Od smvpbli ";3;

n D EP?'N:J

CLIBANUS. A Spiritu fan&to inHammams,

fiz panem illum;qui de Ceelo defcendic. Joan.16.

ddlen ibidezu.

& fuflicir omnibus, miniftravit, eseibidem.

f

CLIBANUS Cui aftitit Jofeph lammam gra-

'I(l)yfcsgumdoä

CLIBANÜUS. Com paffione. Bartbol. de Pifís

vidati ureri videns, fed ignem impraegnantís, ca-

hbr. 1.de Laud. Firg.frutk. s.

tedarntiin

jufmodi fit, non íntelligens. Panem quis inttomi-

, quia n

ferit, obftapuit, cum iigna virginitatts, undique

imuodi , ht

claufa, & immurtilata, follicité fatagens teperit.

Clypcus.

pus n E

Jgdese 1bidem.

Paracl. B. Pirgín.

CLYPEUS. Nofter. S. faann. Damafceusr. in

sl t

CLIBANUS.Cum cerbosibus virtutum.Zdese

" Donins?

shideus.

ferm-.in Nativitate vel 44

CLYPEUS. Defenfione. Hugæ a!? S. Fillore

TU

CLIBANUS. Ienitus. Zdem ibidem.

^

'7;&01;!. B. Mar:ig Firg.

ial gcnim;iiïi

CLIBANUS. In Jofeph defpontatione. Jdews

qui eff w ordimne 24.

zbidem..

a, Qu

CLYPEUS. Aureus, proregens fideles Eccle-

[,Gcntibüidï'w

CLIBANUS In quo co&us cft panis Angclo-

fiz, in quem refalfit Sol D.vinitatis 5 & montes id

tum. Zdes ibidesm.

; nonini )

eft Angeli, & jufti refpleaduerunr ab co. Zzcbar4.

YU yrht

CLIBANUS. In quo recalefcimus. /dem zb;-

a S. Laurentio de Laude F:rg.libr. vo.

*

sem.

CLYPEUS. D:fenfionis, quantom ad nos, &

laa"[;;c.ï!'w

[ : CSig"cmW;

CLIBANUS. Libiäinis ardore non ardens. 7-

interfe&ionis quantum 2d Dzmones Jofee 8. A1-

dem sibéxden.

bertus AMagun.sa Biblia Marig feeper lsbr . Pafte,

cutiP(deth

inotot

CLIBANUS. Non Qi!i ftemmate, ncque mo-

CLYPEUS. Q.«m verus jotue , id eit, DEI

re confaetud-aatio fabricatus, quatenusin plevi-

Filius cievavit in Annunciarione ip.fam in mat;em

T

(jtis WW;

affumendo ; & in Affam

n

tudine rempocis Panis, qui dat vitam mundo. de

puone fecuni in th;()no

Cor'a defcendens, pro dignitate fua congzuam

collocando. /de»e zbidem.

;JM

ii

(j

CLYPEUS. Pro homintim d«fenfione fubli-

1j ,

«

inveniret locum , ubi poflet opportuné carnem

n

affumendo decoqui. Zdem tbidenm.

matus. Bartbel.de Pifis libr. 1.

de Laud. Firgin.

ileicet

CLIBANUS. Proríus di

fritin. 1.

qr

nglgh^

gqä converfando. Z-

tU

"

desa ibidern,

CLYPEUS. Aureus. . Ma-h. 1. Maerit. de

(ceni v

CLIBANUS. Spiritum fufcipiendo. Jdem ibi-

m

1 W

.

F ia Prebata [erm.g. Coroma nova B. Mar. Firg.

lj

t/"? M rl

Coad-

H

120

NTHE .E

POLTA

COENA

ACoadiutrix.

ciclea, eo quod in ea tamquam per citculum, ote

379

bemque .confcendatar: apud. nos autem dicitur

«COADJUTRIX. Martyram. 5. Zofeph. Hymn.

Cochlea rotunda turrellula adharens alicui An-

$n fÓno Mariali.

g»lo imagpz turtis, vel parietisEcclefrz, faualicue

COENO!

-COADJUTRIX. Servorum fuorum. .7ders

ibidera.

jus magna domusy& talis Cochlea arcta,& plena

iberars, m

gradibus , & innitens quaficolumnz exectz, cui

mugg Char

COADJUTRIX. Fideliffima Filío (ao bene-

etiam colamnz innituntur pec Cochleam a(cene

pedgoí

dicte ad mundi redetmprionem , .quando ei de

dentes.Hzc aurem Cochlea fuit B. Virgo quaf

catns fua virginali tunicam texuit,quam ptofa-

lute ombium DEO Parti factificium in cruce ob-

rotundaad minusinterius per appecitam czlelti-

um habens multos gradus diverfarum virtutum,

COGNIT

tulit jn odorem:fuavitatis. /dzera.de B. Pirg. Part.

quia devirtutein vitturem continué procedebat,

- uefrongt

14. Cont. 2.

v

habens quafi columnam,., cui innitebatur, id eft,

Q0GNIT

:CORDJUTRIX..Dévota, ad mundi.zedem-

Chriftam, cui inniti- dabent:volentes procsdere

t Mu

prionem, üt ficut non fuit.delor, ficut. dolor ille ,

debono in melius per exempla M AR UE Rscbare

quem füftinuitFilius pro mundi.redsmptione, fic

dus à S..Lattrentio de Land/Firgin.lib.io.

|

noa effet dolor,ficut dolor ille, quem ip(a protu-

€OCHLEA. '$eu Conchula , qua fe aperuit

| COHAD

[!-

lit in corde pro eadem caufa. Richard. à.S.-Lanr.

tfrma i

de Laud.FPirg «tibr.3.

.

Angelo per confenfum , ut rorem celeftem Spiti-

tus fan&i recipexet , & Margaritam, id eft, Chri-

m

COADJUTRIX. Fideliffima Filio fuo-inmun-

ftum.intra i cera.conciperet. Zacab. d;.*ifiragin

COHABT

di redemptione. Jdem de Laud.Virg. libr.s.

n ZMariali ferua. 3. M.

Dti lityli

-...CQggmentatiQ.

'COCHLEA. Sive Conchula, qua fs apetuit,

ut rorem cecleftem reciperet, & Margaritam , id

COAGMENTATIO. Male disjun&orum.;S.

eft, Ch:iftum intra fua vicera conciperet. Nam

i COHERES

German. Conflantin.orat. 2.in Pra[ent. B.V'ing.

fe aperit, quando Angelico nuncio confenfum

TLT

Cs

occus.

prbuit, utfüpra eam ros Spiricis lancti defcen-

COCCUS. Bis tinctus amore gemino erga

deret , ac illamfeecundater. JBereardia de Baft

DTM,

dexm. 1.de INamtnatione Maria.

CORÍRES

DEUM, & Proximum. Phibpp. zdbb. libr.6. n

füdm ld

Cantic.Canticor. cap.43-

Codex.

COCCUS. Moadiffimus,in fegerens rubo-

:CODEX. Verévivus verbiPatris tacité in ea

frt-Magn, lr

rf:m.puziücamm Spiritufan&o , & concipiens

|

Ícripti vivifico Spiritus calamo. $.24mdr. Cret. t*

margaritam pretiofamilium DEL /d/bert.emagn.

TAtton. 3. de Dormit. BF irgin.

Ol

|

3n Poflidlss faper.cap. u. Lue.

CODEX. Animatus, þpuriflïmusäl'uejDEI ac

I gt

Cochlea.

Verbi,in quo (inevocis fono, (ine (criptura ipfüm

DEl verbum infcriptam quotidié legitür, $.Germ.

-C.O CHLEA.Quz naturaliter,id.e(t, ver2; &

Cen]l ant- fermone in Nativ. B. Ptrg.

Otet

realiter pepetit pretiofams margaritam , nempé

CODEX. Receotifimus, puriifimus & nulls

Mplem,

Chüftum. D. Epbrem Syrns $n tratl. de ma

yáa pre:-ioja.

rg.g :

forde inquinatus. 4demsorat. 1.2 Prafent. B. Pwg.

COCHLEA.

CODEX. In quo filiusSvrach, id eft, DEI P2-

Que Gmg femine concepit, &

tris, fcripfit do&rinam fapientiz intritecus,&di-

UM d

cacleíts pieriofiffimumque peperit Margaritum,

fciplinisforinfecus. Erz Prag. in Martali cap.1j.

7)

j

h d

Chriftum Dominum no(tcum. faam. Enb.orat. fs

LUA

Coacept. Santla Det Genitrici.

Cesnaculum.

1

COCHLEA. Teupli, figurata eft enim per

COENACULUM. Quia matet mifericordi£

u

Cochleam cempli, par quam a(cendebatur in tne-

fuos protegendo, & mater gratis faos reficitte

dium coenaculum, & à inedio in tertíum (icut le-

do. Erz. Preg.in Mariali CAp. 102.

ä

ïg&ï, tm Pfï

at

gitur ;. Rag. 6. Ef autem Cochlea fecundiüm Ifi.

COENACULUM. Per requiem, Barzbol 4

lt

"tb

t

]

dorum, alta & rotunda turris di&ta Cochlea quafi

Pifis hbt de Land. Virr. fruét.2.

4

Wldcm

COE

s

M AR ngæ LIBER ll

I2l

COENACULUM xecreatione, 44em übr.

n pet d

COLLIS thuris , idefe, confefforibus ,

ul

| novama

t.de Land.Virg. frud.$.

unt thus,celfitmdo. Zfosoriss ,4.

nguftodun , in

heres dj

Coenobium.

Sigi lo B. Maris,

isEccle n

COENOBIUM magnz Nobilitatis , magnz

COLLIS, refpectu folius Filij,qui majot eft ea,

lal

Libertatis, magna Facultatis, magn Sanctitatis ,

ficut mons major colle. &icbard. 4 & Law

E

ïen"

Solmne ed

maguz Chatitatis, magnz Hofpitahitatis , & ma-

de Laud.Virgmis libr. 9.

Pc:Cnchïmmä

COLLIS thuris , quia fuavem DEO otatie-

gnz Religiofitatis. Er:n.Prag. n Maria/z'mp.m.

num odorem offerebat , & fe ipfam per fan&taruim

ET

et al)p«immxi:

"Cogntitio,

meditationum ftudia gratum DEO facrificium

jverarquttz

COGNITIO f(ípiendida gratiz. $. 4ndr.

praftabat, 44/a»ns de In[ul. sm cap.4. cantic.

contn u

Cretenfis orat. 2.1n /Annunt.

COLLIS, thuris, DEI , nimirum immulatí,

ul iib

JMathans Cantaeuxenn cap.a.cautic.cantictb,

COGNI T1O lucidiífima. 74:06:« Moxa-

; vdumgt

ehusin Marialtorat.y.

COLLIS thuris, oradonum (uarum thymiae

jl MARIETI

maáta, medirationum fasrum frag rantiam,charitae

LU ha

— Cohabitatrix.

tis fux incenfüm , pietatis (uz dulcedinem, imó fe

COHABITATRIX domcltica,. & familia-

totam DEO in holocauftum pleniffimé offeren-

chula D qllf["?

Torem Cïï':lW

riffima filiifur-- Dzos. Cartb. de Landäkf/z'rg., liby.

:

:

do, quem collem fponfus ipfius ubertim grariosé,

aariam dl

3. ATYE. 3«

ac deliciosé acceffit , & in medio ejus demoratus

xes J

-COHAB!TATR!X continua., ac diuturn

eít,ejus dulcedine delectatus. D;ez [ Cartbuf m

Cantica ayt tg.

DEi. Iq'em libr. 1. de Laud. Firg. artia. 2

agl

Coheres.

. Collum.

j Kluget

. COHERES chrifti. Pozipp. A5b. libr. 4.5

COLLUM ecclefiz , propterconjunctionem

[isrs conote

CAZEC. CAnEICOY. CAD. 21

Divinitatisquz per caput:& humanitatis.qua pet

dico ao

COHERES flii in regno. Zzzer. tugufto-

corpus fignificatur ; quiain ejus utero virginali

. Gnicii ian&i'ïï

dun. in Suillo B. Marie.

fattaeft cenjunctio divinz, & humanz naturz,&

cr Bu

unitum genus humanum Chrifto capiti fuo , ut in

COHERES filiifui, idem en.im Regnuni ,&

Marit

eandem hereditatem participat cum filiofto. 4j

natura humana fimus unum cum eo. Zdiora de

bert. Magn. [erm. 3.in "A[]umpt. B. Marie.

B. Firgine Part. , Contempl.i5.

dr.

r

*

COLLUM , quia ficut collum coniungiteas

ulibti tm:i

.. Collec&trix.

put corpori, (ic Beata Virgoconjungit Chriftum,

COLLECTRIX malé confonantium. S.Ger-

Juno ^

qui eft caput Ecclefiz, quz eft corpus, fcilicet cor-

:,';'gin-

!

muan. $n orat. 2. de Prafentat. B. Firg.

poraliter Chriftum gignendo , & fpiritualiter ip«

us

fum peccatoribus reconciliando:& quia ficut col»

j 0 hnp L[]PW T

Collegium.

lum univerfis membris poft caput fupereminet in

a

COLLEGIUM íancitatis.

cerpore, fic Beata Virgo poft Chriftum , quicaput

"

$. Pefru.f Cbry-

TA

folog-ferm.146.

€ft noftrum , excellententiffimum | eft Ecclefi

, pumüüïm

Collis.

membrum. Zdembsdem.

40

4f

COLLUM , quia ficut collum eft rigidum &

h,ldcm

COLLIS cligens defenifi humilia non fenti-

rotundum , & caput füpportat , fic Beata Virgo

a5

.pxcnf*"

u

iil

te. Philipp. «dbbas. libr. 4. m cantic. canticor.

nunquam inclinata fuit per peccatum, fed femper

P"I n

€Ap. 16.

recta fuit ; quia czlos attingebat ftans in terra; per

COLLIS humilitate« Zderz ibidem."

contemplationem czleftium,& quafi rotunda pet

m

COLLIS thuris ,. eo quod fama» bonam

aternoram defiderium, & novem menfibus por-

al

tavitfuo utero Chriftum caput noftrum. /4ems

tt

gt

Ipargat, tam prafentibus, quam futuris, & accen-

TT

"TA

facarbonibus zftusque violentia;vel amorisattol-

ibidem.

laturin cumulum , Deoque facrificium detodo-

COLLUM quia ficut per colluminterior a&r

li yg

tis. 4dem ibiaem,

emittitur, extetior verà intus attrahitur ; fic pet

fcitt

Ql

Bcatana

JW&J' Í

L*j

122

POLTANTHEJE "

Bcatam Virginem peecatorum devotio DEO

mndutävfl h

COLLUM Eccle(iz , propter cónjun&ionem

n

p'rafentatur , & ab iplo peccatoribus mifericordia

divinitatis, qu: per caput, & humanitatis, que fi-

rcdonatur: & quia ficut fafiva abipfo capite medi-

guratur per corpus, quia in ejus uteto fa&tacft

COLLUM.

ante collo in corpus trahitur , fic per Beatam Vir-

conjunctio divinz & humanz naturz, Rich,

"

Laurent.de Laud. Firg. liby. g.

&.S.

[Pc&ü ii qu

ginem humano generi à DEO Trinitate gratia

faxireeumv

ámpetratur: & quia ficut collo mediante defcendit

COLLUM Ecclefiz,Chrifto capiti auteocor-

incorpus quidquid eft ei neceffarium, cibi, potus,

pus fuum jungens, quod eft Ecclefía, & hoc dupli-

diae ibior

potionis, medicinz, & hujufmodi, (ic per Beatam

citer ; nam Chriftum genuit Deum , & hominem,

COLLUM,

MARIA cumi

Virginem defcendi: filius DEI, qui vera eft medi-

quie& noftrum caput, ut nofter fiezet Emanuel,&

cina;cujus cato & fanguis veré cft cibus & potus:

quantum in fe eft, nos peccando disjanctos ab eo

q Donm pr

& denique, quia ficut collo verba proferuntut, fic

fuis orationibus eidem iterum reconjungit, /dem

od loncbu

Beata Virgo pro nobis bonum loquitur in con-

t qotts p

de Laud. Firgin: libr. 2.

dndidem,

fpectu DEI , quoniam noftra eft advocata , & pre-

COLLUM planum per juftitie equitatem ,

cibus íuis bené fonantibus difjunc&tos filio fuo

lene per manfuetudinem , pulchrum per vitz ho-

COLLUM;

benedi&to per peccatum , quoties poenitemus re-

MARTA verbo

conjungit, nec fraudare eam vult unigenitus filius

neftatem, candidum peromnimodam putitatem,

ddem de Laud. Firgin. lsbr. g,

tjt; Kperear

ejus voluntate labiorum fuorum. 4dems ibiden.

COLLUM , quia fi collo faliva à capite incore

Ü J

COLLUM, per quod exiit ad nos verbum

pustahitur, per Mariam gratia à Deohumano

ts pxian j

DEI. As4ds

/

GOLLUM,

dione B, Maria.

pbus «drdens bomilia 2.in Ajump—

generi impetrarur , qua homo interior ungitur, &

delinitur. Job. 7, Ufquequo non parcis mihi, ut

f MARL

COLLUM , quia Chrifto capiti fic invenitur

glutiam falivam meam , id eft , ut faporetuz dul-

Gpr, pl

fube(fe, utnon 6t dubium , reliquo eam corpori

ced!nis in contemplatione dele&es. Zdem &

toditerCh

fupetefie, & ipfa intercaput, & corpus , videwr

bideza.

ifum ptsuor

locum medium obtinere, nec ad fponfü filii ponfi

COLLUM , quia fi collum duplici hamero

4f

poflunt nifi matre media pertinere. Prafente ipfa

fupportatur: MARIA ponandaft à fidelibusEc-

(OUUM.

nobis fponfa bonum eftadhzrere , abfente vero

non pofTunt membra capiti cohzrere,nobis longé

clefiz;undé de ipfa dicit Ece/. . Suibjice humerim

RU tj

tuum , X porta illam , hoceft , actus tuosfuppone

Iu quí

infrà pofitis. Per ipfam DE1 üilius condefcendir,ad

magifterio ejus, fubjice per hamilitatem , & obe-

Mutguvfitin

quem nifi peripam noftra infirmitas non aícen-

t qit C

adem sbidezz.

dientiam; porta per fortitudinem , & patientiam,

dit, Pbilip. dbbas lbr.2.in £Ant.CABLiCOr.CAap.7,

ARCOGIC

COLLUM congtuens Chrifto capiti, quod

COLLUM, quia ficollum qüandoque ficdi-

mpfldtfïdtl

portat omnia, verbo virtutis fuz,cujus pulchritu-

tur: MARIA flexibilis quoad DEUM per obedi«

At tre

dinemSol & Luna mirantur, He/;zand. Ciffer-

Vi

esenf . fevam.:. de Affampt. B. Marie.

Jdem sbidem.

entiam, & humilitatem , quoad nos per pietatem,

Titttferonrn

COLLUm quod eminentiffimum membrü

COLLUM , quia ficollum univerfis mbn;btis

ütompiad

eft corporis,& per illud tanquam per fiftulam tra-

poft caput fupereminet in corpore: MARIA poft

UV.

hit übi vitale ftomachus alimentum , fingulariter

Chriftum;qui caput noftcum eft;excellentiffinum

T non ['Oït& |

enim eminet in corpore , quod eft Ecclefia , pet

membrum Ecclefiz. Jdeso ibidem.

WNn itet ye

uam meruimus Auctorem vitz fafcipere;panem

COLLUM, quia ficut collo iuterior aer emit»

r

[e

ilicet vitz , qui defcendit deczlo , & dat vitam

li Q,.qui ü

mundo. Z4erm /ferm.2.de Nativitate B. Vivg.

titur, & exterior attrahitur; fic per MARIAM no»

UT

fra devotio DEO prafentatur, & DEI mifericote

A

COLLUM tutri Eburnez corporatü prop-

dia, & gratianobis redonatur. /dem ibidew.

"It

tet altitudinem,fortitudinem , re£titudinem, gra-

COLLUM, quia ficut collo mediante defcen-

vitatem, in cujus altitudine füblimitas voti, & cel-

Pütlls,&pümn

Btudo meriti : in fortitudine firmitas propofita &

diítin corpus quídquid cftei neceflatium,cibi,pos

A

d

t5 , potionis , medicinz , & hujufmodi; itapet

MM

fecuritas humani refugii , in re&itudine de(iderij

Matiam defcendit ad nos filius-DEI , qui vera eft

(an&itas, & intentionis puritas, in gravitate annis

. "ä"iïwö (

medícina, cujus Cato & Sanguis veré cibus&

,gmrun; macuritas defignatu, Zdr; idese,

QQLLUM i

potus; quia per MARIAM panem A—ngelorum-'

*

MAÁARIAN:É LIBER. UL

423

Spttt nj

manducavic homo in Sacramento Altaris. Zdezs

mantur verba humana: ficM ARIA coram Filio

ile Land. Firg.libr. 2.

noftra eftadvocata.. 2Jem ibidem.

Amoniti

it cis um

COLLUM , quia ficuti collo verba proferun-

. COLLUM,Qquia ficuti per Collum inrerior aet

ii Dafütg p

tur , ita Marta bonum pro nobis loquitut in con-

emittitur, cxterior vero intus attrahitut ; ita pet

.f

fpe&tu DE! , quoniam noftra eft Advocata ; nec

MARIAM devotio noftra DEo prafentatur , &

irlocpiizg

fraudare eum vult, nec poteft unigenitus (uus vo-

ab ipía nobis mifericordia tedonatur. /dess ds

EY

LEcchf d

luntate labiorum füorum. Zde ibidez.

land. Firgiuzs libr. 2.

t Detm ; hm*t

- COLLUM, quia fi collo verba proferuntur ;

COLLUM , quia ficuti faliva ab ipfo capite

ofter fererEns

MARIA cum in confpectu DEI noftra fit Advo-

mediante colleio-corpus trahitur, ita per MA-

candodisdi

cata,bonum pro nobis loquitur , & precibus fuis

RIAM humanogencri à Deo Trinitate gratia itme

üra teconug ]

bené fonantibusdisjunctos nos à filio per pecca-

tratut. Ide» sbidem.

tum, quottes peenitemus, reconjungit eiden.. 4-

COLLUM per quod totum corpus Eccleftg

dlem ibidem.

t jifiig mgin

unitur capiti Chrifto. 24/fertus AMagwis ferim.i,

j

puchrum p

COLLUM, quiaffi collo verbum emittitur , cx

$5 A f]nmpr, B. Maria.

MARLA verbum Patris incarnatum nobis appa-

COLLUM propter compaffionem & piets«

mimodan z

tem. Sicutenim colium de facili le&titur, fic , &

^j

tuit; & peream nobis à Pstte tranfmiffae(t. vera

lo liva at

(alus. Joann. ». Verbum Caro fa&um eft, & vidi-

ipfa de facili ad compaffionem movetur. f4csb

t gt àDoin

mus gloriam ejus &c, Zdem sbidem.

de Foragine in Mariali (erm. 9. C.

COLLUM , quia fi Collum conjungit Caput

COLLUM propter Eloquetitiz gratiofitatens,

mointetiru

Juo non t

gorpori, MARTA Chriftum Ecc efiz,cujus ipfe eft

ficutenim in collo formantur verba, (ic, & ipía in

jet, ul

Caput, & ipía Corpus , & hoc dupliciter , Ícilicet

conípectu DEI

pro nobis !qquitu: bona verba.

ne d. d

corporaliter Chri(tum gignendo , & fpiritualiter

Jdem sbtdesm.

ipíum peccatoribus reconciliando. — 4dems zb

COLLUM propter eminentíam & dignita-

dem.

ollim dipiie

tem, ficut enim poft caput collum prxeminet o-

vandadtifddin

COLLUM , quia fi Collum dicitnt q'uafï co-

mhibus aliis mermbris, fic ipfa poft Chriftum pr&e

lumna , quia rigidum eft, & rotundum, & Caput

eminec omuibus San&is, /4erm zbidesa.

i sj

di, du

fupportat , quafi columna capitellum ; MARIA

COLLUM, propter refpirationem & infpirae

xhonilaen, d

nunquam fuit inclinata per peccatum, fed femper

tionem , ficutenim à colle aer interior emittitur ,

erea ,quia leosatcingcbat, ftansin terra, &

fic peripfam DEo nofítra devotlo przfentatur. Et

ydinen, p

hoc per contemplationem calefhum, & quafi ro-

ficut exterior aer per collum ad corgus trahitur,fic

er ipfam nobis oranis gloría infpiratur, Zdems :b.

»llumqïm"doq"fF

tunda per defiderium eternorum,& novem men-

[ibus tulitín utero Chriftam caput noftrum , cui

COLLUM , propter fübminiftrationem , ficut

d DEU

videtür dicereillud P/2/m.24. Innocentes & re-

enimà capite mnediante collo in corpus defcen-

luo:anSP"P'm

&i adhaferunt mihi, quia füftinui te , id eft furfam

dunt omnia nutrimenta , ficà Chrifto per Virgi-

nem in nos veniunt omnia DEl dona, /4demi-

tefuper omniadiligendote. dem :bidem.

[v univcn'ismf

COLLUM, quía ficut Corpus nifi Colloadhz-

bidem.

corpore:s

reat, non potcft capiti adhzrere: (ic qui MARLE

COLLUM, ptropter fuftentationem , ficut e-

"U d

nonadhzret verá dile&tione , non poteft. uniri

nim caput collum fuftentat, (ic , & illano$ omnes

ii

fuftentat. ZZezibidem..

Chrifto, qui capureft Sanct Ecclefiz. Jdem de

N

colloimaicrzarï

Laud. Firgin, libr.5.

COLLUM, ratione conjunctionis , quia ficut

fcpt

COLLUM, quia ficut mediante collo defcen-

collum conjungit caput corpori, fic ipfa conjuns

d

git Chriftum qui eft caput Ecc

dit in Corpus , quidquid ei eft neceffarium cibi,

us fuum. — dem 1bidem.

*

chæ, quz eftcor-

y. /

potus, & poriones medicinz , & hujufmodi ; fic

Jlomed

;an[fd(k

MARIA mediante, venit ad nos Chtiftus, qui eft

COLLUM ratione mcdiätionis,quia ficutcol-

?

;seii

medicina animarum noftratum, & cujus Caro,&

lum eft medium inter caput; & corpus, fic & ipfa

eft mediatrix inter DEUM & nos, — /Zem i;-

ghii

Sanguis veré Cibus eft & potus. Joann. 6. /2ew

dem.

3

j 8

ébidem.

;;nguis ,

[

COLLUM , quia ficut mediante Collo for-

COLLUM ratione sect

itadinis , fienr "

Wk'

Q 2

nim.

[ pzllw

í

WT

MM

72

POLYTANTHEJX

nim collumeft re&um, fic & ipfa, in omnibus ,

grautasfluens àChrifto capite in myfticum corpus,

hlmwaac f

quz agebat , re&am intentionent habebat. 74ep;

pertranfit ad corporis membra , ficut Salomon

Dorminum Y

sbidem.

cantic, 7. teltatus eft de Chrifto, przdicens : Col-

! watit ]

COLLUM corpotris Chrifti, quoä ef Eccle-

lumtuutm, quod eft Virgo Beata, ficut turris ebur«

£y/[10617il4m

fa. Ern. Prng.in Mariah €ap. $2.

nea. /derz tosp. 1. fermone 52.

CoLOM

COLLUM , cujus ornatus et perfectio ope-

adngelic.

qni eft dg [«lntat,

rüm , plenitido virtutum, illaminatio fenfuum ,

gt

U

ordinatio cogitationum. Zdezz sbidem.

COLLUM transfundens gratiam corpori

Eccle(im. 4demtom. z. ferm. y1. quieft de feflivi-

tin h qiti

COLLUM, quia ficutcollam via eftcibi , po-

tatibus Beate Firginis , €9 maxime Conceptione,

COLUM

tus, hali:us, netvorum , & vocisiita MARÍA me-

Aativitate, $ Annuntiatione,

lii D

diante defcendit ad nosà capite noftro caro Chri-

COLUM

COLLUM, per quod ácapite SpirituQ fan&i

fti , que cft veré cibus; fanguis Chrifti, qui eft ve-

ín nos gratiz defcendunt. Berzar

din. de Buflo

Afmi b

Ie potus; vel potus verbum Dei : nam & Evange-

ferm. $. de 4dnnunc. B. Mariía.

COLUMI

lium DEi maximé de myfterio fanctz incatnatio-

COLLUM, quod caput corpoti, id eft Chri-

ATT

nis ipfis Evangeliftisjipfa creditur miniftta(fe; ipfa

ftum Ecclefiz univit, /4e.

- CQEUMI

quoq; mediante & procutante datur multis mul-

E

m ferm.2. de Awlgilq-

Loxe: B. Maris.

itncti

toties Spiritus vitz , flaequo necad horam vive-

COLLUM, per quodá capite, fcilicet , à Spi-

COLUMI

re poteft corpus, & nervi,quioffaper rotum cor-

ritu fan&o, in nosgratiz de(cendunt. Aawrirtur

Atv B;j

pusad invicem conjungunt, nempe vincula chari.

tatis, qua virtutes invicem con

de Filla Probata ferm, 18. coronenova B. Marit.

COLUME

bidem.

nectans Idf-(za í-

COLLUM, per quod Ecclefie membrainflu:

lad.pin..

entiam gratiarum à Chrifto capite , recipiunt.

CLUME

COLLUM,, quía ficat fitus colli in corpore

ddem [erm. 23 corome nova. B. Maria.

füper cztera membraeft. & füpracaput: ita MA-

[m.&d 4

R1A fub capite noítre, DEO, per omnia eft;ut an«

»

COLLUM. Per quod vitales fpiritus gratiarum

COLUMB

cilla, ut fupra membracor

H

n nos transfunduntur, /derz ferm.15, corona no-

t dv

ma. Jdemibidem.

potis Ecclefiz ut Regi-

v Beate Maria.

itior, Gu

188 Jf

COLLUM per füpportationem. PartLolo-

COLLUM, per quod d capite Chtifto virgl&s

fpiritus transfunduntur. in merbra corporis my«

COLCNB

ass de Pifis libr.1. de Lagud. Firginisfrautl. 2,

ftici.. Petrus Bardus [erm. 5. de Conceptione B

pof.?eriorac,ius

COLLUM eccle(iz firmiffimum , & candi-

Firgimis.

Tibatis oj

dum tanquam turris eburnea , & fuaviffimum

00 dlv

«uafi vinum;connesctens EccleGz membra fuo ca-

COLLUM corþcrisEchcGæ » ipfaenim ca

piti, Chrifto filio fuo , vitales hauftus prima fufci-

piti proxima , ipfa'corpus cum capite jungit, pet

LL

ipfam cxleftes capitisinfluxus in membra defcene

CQUgNg

piens & refluensafpirans, & refpitans in Ecclefiz

dunt. Ro£erz, Bellavmin. in Concione de Nativis

ivinum P

corpus univeríum. foasnes Gerfon.tratt.s. Juper

tate B. Pirginis,

magnif.

Qttdloi

COLLUM capitis noftti , per quod omnia

COLLUM Ecclefiz ornatiffimum. | 42. ibid,

tb

COLLUM Ecclefiz , pet quodà Chrifto ca-

mfi,quoniam

fpiritualia dona cerpori ejusmyftico communi-

piteomnia munera, omnes gratiz, omnes cxleítes

PIhitiny j

cantur; nam omnium gratiarum , quz humano

influxus, in Ecclefiz corpus defcendunt. Zdemib.

generideícendunt , ficut DEUS generalis eft da-

OLUME

tor , & Chriftusgeneralis me

diator , fic per glo-

1

COLLUM , omni

gratia , & gloria ornatum.

n ütfino 4

Jdem sibidem.

m

riofam Virginem generaliter difpenfantur. D.

D

Bernardinus Senenfis tom.2. fermone 10. qui eff de

Columba.

"b ettori

ebfervantia Sabbathi.

COLUMBA unica, & (ine felle. , dndreas

äïqu: Unüum

COLLUM , per quodà capite Chrifti vitales

"dpoffolus [ermon.antra

ontoni

fpiritus gratiarum in ejus corpus myfticum trans-

w[itu B.Fire.apud Ama-

UMp

funduntur, /dex rom.1. férm

deum raptu $.

6H quiefl de feper-

COLUMBA Pura, D. £

p

Mi

admirabili grAtía , $ glori

4 B. Firg. Matris Dej.

Laud. Firg.

Ipbanits fgr»ian.df"

(thiy Meyg,

v»,,,COLLUM , per qu?d qmnis influxus divine

COLUMBA fpeciofa, quz illtus fpeciem co-

lurobz,

"nf

7

MARIANS LIBER 1'1[

T2

tl

r f t

lumbz,ac fimplicitatem demonftrabat; qua fuper

COLUMBA puriffima , quz in fan&ta fan&o-

Dominum venit; D Hieron in Epiffola; vt (er-

rum intravir. /o48. Enbeur oration. in Concept. S.

ib predeni

guone de Affu

