rit.de Filla Probat.[er. 27. Corona nov. B. Maria:

ventione, & filii Dei Conceptione , quafi conver-

&

faeftinvinum, fuperomnia poft Chriftum lza-

AQUA maris in dulcedinem convería. : /dem

Nitcidh o

ferim.i2. Corone nowa B. Maria.

ficans cor hominis. /4em de Laud. Firg. lib.s.

mlta:gm Btl

AQUA, quz eft potus pauperum, dicens de fe

AQUA munda. Ezech. 26. 4dem ferm. 27. Ce*

0"&, in

W

rone nova B. Marta.

N

ipfa, Ecclef. 24. Qui bibunt me, adhuc fitient.

j

EC

Idem ibidezs.

AQUA falutaris. Jdem zbidem.

as

Mm;

AQUA, qua mortui reparati fünt ad vitam.

AQUA &

Vi t

?acob.Manæcb. orat. de Nativit. B. Pirg.

ibidem.

picntiï falutaris. .Ecelef. .

Aqui-

h*'**xune

p

F

MAR[ANJE L]BFR]

eks,nee&

per illàm dari

M

Aauzductus.

sbidems.

T

vatur ad nos gratia 4 DEO, ldfn:

onm[lgm,

""AQUJEDUCT

US. Exiens deParadifo Ezech.

AQU/EDUCTUS. Veté longiffimus, cujus

etcon

24. exivit namquedc duplici Paradifo , nam can-

fümmitate aquarum , quze füper Coelos funt fon-

;odoren

quam Aquaductusá Patre , qui eft Paradifus Cae-

eti lo

tem potuit attingere , ut hauriret fuper Angelos,

leftisexivit percreationem, à quo nobis attulita-

& refanderer hominibus aquam vivam , ide(t,

mcdona

quam vivam, id eft, JTESUM Chriftum Filium fu-

Fluenta gratiarum, quarum nondum norant ho-

assl

um benedidtum DEUM & hominem. | Exivitet-

mines Aquedactum. Jdemibidese,

jam é Parad.fo tergeftri, hoceft , ab Ecclefiavili-

AQUAZEDUCTUS.D«fiderabilis.D.Bernard.

m.d jl

tante, per mortem cotporis dire&ta in Ceclum, ve-

eym.de sat. l'irg.de dauaduciu.

lut quidamAquadué&us aquas mifertaruro, & tri-

AQU/EDUCTUS.Fontis fuüblimts.Z2eae s5;4.

bulationum totius Generis humani illuc ducens ,

Abf

AQU/EDUCTUS. Integerrimus, Zdems sbid.

benedicto Filio faoexponens, & pro eisinterce-

AQU/EDUCTUS. Notter. Jdem ibidem.

dens, Zdietade B.Firg. Part 14, contempl.27.

AQLLEDUCTUS. Pser quem deícendit veaz

caleftis. Idem sbidsus.

n d.

AQUJEDUCTUS. Integerrimus per inviola-

tam fidem,mundiffimus per integriratem & om-

AQU/EDUCTUS. Plenus, ut de ejus plenitu-

m 4]5""9

nimodamcaftitarem, occulrus pe: folitudinis dile-

dineczteriaccipianr. Zdemibidem.

Gionem , concavus per veram humilitatem , fee-

An d! me

AQU.EDUCTUS. Qui plenitudinem fontis

cundus, id eít, abundans aquis per gratiarum ple-

ipfius,de corde Pattts excipiens, nobis deditillum,

"TU

nitudinemjucundus paz zcernitatis defidlerium &

prout capere poteramus. Zdem sbidem.

amorem, non plumbeus, fad magis aureus, pat re-

AQU/EDUCTUS.Sublimis valdé, 4dess ibid.

UM

omoilt

giam nobilitatem & eximiam Charitatem. . 4dems

AQUJAEDUCTUS.Talis actantus,ut ejus fum-

ut,b, M.

ibiden.

mitasinftar Scalz illius , quam vidit Patriarcha Ja-

-A(X..T/EDUCTUS.'LongiHïmus excellentia

cob, tangetet, imó & tranícenderet Carlos, ur vi-

, ii

meritorum t nam vahementis defiderii fervore,

vidiffimum illam aquarum,quaz fuperCoelos funt,

devotionis patítate & cxationis affiduitate fon-

(ec attíngere fontem, /dems ibidem.

rc(þicnäe; i

tem atrigit cam fublimem , cujus plenitudinem

AQU/EDUCTUS.De quo legitut Judith. 7.

jiprith

p bt

tanquam Aquzduá&us da corde Patris excipiens

Qué przcepit Holophernes incidi, quia perillum

s t

nobis deditillum, uon prout eít, od prout capere

influebat fons quidam in Civitatem Bsthuliz, per

oteramus. Zdess ibidess.

hunc enim Áquedu&um fluunt in Ecclefiam, &

AQU/EDUCTUS. Per quem, quod de fonte

oj olmllbb 7

fidelem animam dona gratiarum, quem Dzmon

a

fuperno haurit Beata Virgo;affidué DEUSinfuit

incidere conarum,cum ejus auxilitim nobis auferre

vinum compundtionis , lztitze & devotionisin

nititur , inciditautem , non quoad eam,íed quo

Cellarium n0ftrz mentis. /Zem ib:dews.

ad nos, quando nos retrahit à fervitio ejus, Asch.

g g

AQU/EDUCTUS. Perquem vanit ad nos

AS. Lanrent. de Laud, Virg.lib.9.

Chriftus , occulus in ejus utero Virginali, ut My-

AQU./EDUCTUS. Ideo nobis datus , quiaad

fterium Diabolo celater. Ad hoc venit ut nos mun-

j h

omnes ufus néce(latios deerant nobis aque gra-

üarum. Zdens ibiden.

dar«t, rcficeret , & poraret aqua fapientise faluta-

ris , ficut per occultum Aquadu&tum deducitut a «

AQU/EDUCTUS. Integertimus,per inviola-

qua ad neceflatia civitaris. Zdemibidens.

tam fidem, mundiffimus pet virginitatam, &t om-

77

"

AQUAEDUCTUS Quem przcepit Holopher-

fin

nimodam caílisatem; occultus pat folitudinis dile-

qut

nesincidi, quia pet illum influebat fons quidam in

&ionam; concavus per veram hucilitaterm, fufilis

n d

civitatem Bethuliz, quz interpretatur domus do-

pet pietatem faecundans , 1d eft , abundans aquis

lotis , in Ecclefiam , & fidelem animam dativans

per gratiarum plenitudinsm; rocuridus per zter«

j

jio t^

donagratiarum, que Diabolus incidere conatur ,

nitatis defiderium , &camorem , non plumbeus ,

cum ejus auxilium nobis auferre nititur. Invídet

fed mag

is aureus per regiam nobilitatem » eximi-

enim , non quoad eam folum , fed quoad nos, &

amque charitatem, Zdem ibidesp. .

;dirïl

"

j li

bhec maximé, quia e& Aquæc*u&us fuperior , quia

AQUAEDUCTUS.Longiffiraus excallentia me«

ritorum,

T

M

V,P OLTANTHE.JSE

ricorum, nam vehementia de(iderii , fetvore de-

AQUAEDUCTUS. Exiens de Paradifo, id eft,

A

ab Ecclefía militante per mortem corporis directa

dionum

votionis , puritate orationis , fontem attigit tam

fublimem, cujus plenitudinem tamquam , Aque-

in Ceclum , illuc ducensaquas miferiarum, & tri-

, E

duc&us de corde Patris excipiens , nobis edidicil-

bulationum totius generis humani , ipfasfilto ex-

guis d

onendo,& ptoipfis orando. /demibidem.

titaispt

lum , non prout eft, fed prout capere poteramus,

veré longilimus, cujus fummitas aquarum, que

AQUJAEDUCTUS. Per quem tantum influ-

Bpoero

fapra Czlos funt , fontem potuit attingere, ut

untaquz gratiarum in civitarem Ecclefiz , quem

[j anno

Diabolus incidere tentat, cum auxilium Beat

metatior

hautiret fapet Angelos , quam effunderet homi-

letta Ia

nibusaquam vivam. 4dem sbidem.

Virginisnebis auferre conatur. Zdezs 1bidem.

AQIUUEDUCTUS. Nonab uno, fedá dupli-

AQU/EDUCTUS. Diverfimodé rigans hor-

1108 n'g;

ciexiensParadifo Ecc/.24. A Patrecuim, qui eft

tum plantationum Domini, id eft , univerfos fida-

Eccfn

lesin Ecclefiacommorantes: huicenim obtinuit

tionesten

Paradifus caleftis , exivit percreationem , & rc-

charitatem , alteti caftitatem , tertio humilitatem.

ï':'».".üs,

cteationem, à quo nobisattuliraquam vivam , 1d

1

eft, Chriftum DEUM & hominem,& exività Pa-

Albert. magn. ferms. 2.in nat. B. Marie, ——

puui t

radifo terreftri,hoc eft;Ecclefia milirante per mor-

AQUAEDUCTUS. Gratig. 4dem in Poflillit

l:«'ii.i

,

tem corporis dire&ain Ceclum , velut Aquzdu

fuper cap 1. Luce.

It y

J

p

&us, aquas miferiarum & tribulationum totius

AQUAEDUCTUS. Nobilis gloriz , que à

generis hauani illuc ducens ; filio eas exponens,

Chiifto (ufcipiens beatitudinem, deportat eam

Hmz;'t f

Angelis, Patriatchis , Pzophetis , Ape&olis,Mzr-

r

& pro cis intercedens, dem ibidem.

hüttem

AQU/EDUCTUS, Per quemaffidué influit

tyribgs, Confefloribus, Virginibus, & Continen-

vinum compund&ionis, ltitie & devetionis in

tibus, ac deince

t

»s omnibus aliis Sanctis, Jdem

[

ecllarium mentis noftre. . /dess ibiders.

ferm. 1. in feflo omnium Santlorum.

IdcäHolq

AQUAEDUCTUS. Paradifi , aquis gratia-

AQIUU/EDUCTUS. Per quem Chriítus venit

Bu

ad nos, occultatusin utero virginali, ut my(terium

rum rigaas hortum plantationum , id eft, Eccle-

kmp. 3.

DDiabolo celaretur, ad hoc enitn venit,ut nos mun-

fiam, in qua plantz fidelium hominum funr plan.

QU

tatg. Jdem ferm. 3. in Nativit. B. Mar.

h oprn

daret, reficetet, & potatet aqua fapientie falutatis,

ficut peroccultum A quzdu&tum deducitur Àqua

AQU/EDUCTUS. Exiens de Paradifo. f«*

hn.f

M

ad necceílfaria civitatis. Zdem fbidem.

cob. de Forag. in smariali (erm. 2. S.

T

4

AQU/EDUCTUS Piícing füpetioris Zfa. 7.

Itilt u

[

in Mariali ferm. 7. M.

AQU/EDUCTUS. Gratiz fpiyitualis. vlhllül

Per quam derivatur ad nos gratia donorum illu-

MUg

minantium , quz defcendit à Patre luminum. 7-

AQU £DUCTUS. Omni ex parte commene

QW d:n

desm ibidene,

dabilis. Zdess $n mariali ferm.9. A.

UA

AQUAEDUCTUS. Per quem fluunt aqug

h db

AQUADUCTUS. Qui exivit à Paradifo ,id

eft, 4 SS, Trinitate, que eft locustotius voluptatis

gratiarum de Coelo in mundum. Zdem t1bidem.

ui de Paradifo , id eft;

A

percreationem ad itmgandum hortum Domtni ,

AQUAEDUCTUS.

^g

id c&t, Ecclef2m, & fidelem animam, aqua tripli-

de delitiis mifericordiarum

M

4dem ibidem.

lgEI exi vit. Ecclf 24

ci, (cilicer do&trinz,ut purgetur ab erroribus; gra -

A |

tiz , ut ornetur floribus & fru&tibus; & tribulatio-

AQUA4EDUCTUS. Attificialis per quem mul-

fäü'uü

Qu

num , quando mittit difciplinam , ficut lucem , ut

tz divifiones gratiaram fiunt, & multipliciter ci-

At

RURT

vexatio ejus det intelledtum. Ifai. 2£, Jdexe ibid.

vitas Animz adjuvatur, &adminiftratur. Em

i

AQUJ/EDUCTUS. Qro influuntad nos gra-

Prag,in Martali cap.so.

"D

tig de füpernis, cujus extremutu gloria zeterna.

-AQUAEDUCTUS. De quo duo maxima no-

^g

Jstem ibidem,

bis beneficia proveniunt , nempé per modum ge-

Ug

AQU.EDUCTUS. Exiens de Paradifo, id eft,

nerationisfilius, quem de manibus ipfius, per ma-

L

^il

à Chrifto per creationem & recreationem , aquas

nusSimeonis füfcepimus; & Spiritus fan&us ,fi-

Al]

Deitatis hnmano generi afferens. Ziggo careufs

ve donaSpiritus fan&ti, qua de ipfa, & peripfam

Wamm "

recipimus per gratiam liberalitatis,& bonitatis e«

i." m; 24. Eccle(ïa/?ic:ï.

jus. 4dem «£id.

i

Q

AQU!E/"

n

p

"d

d

MARIAN.E L/B ER L

3

qtedihydt

AQULEDUCTUS. Exiens de Paradifo rigans

AQUJAEDUCTUS. A DEO nobis darus.

tpodsdi

hortum plantationum, & incb:ians partus fui fru-

Maurit.de Filla Probata [er.27.£0ron& nova B.M.

Eianum, d

étum, Exivitenim ifte Aquedu&tus deloco volu-

AQUAEDUCTUS. Aquz puriffime. /dem sb

ais

ptatis, de templo DEI , de ipfo, qui eft omnis bo-

AQU.EDUCTUS.Cal-ftis gratiz, Zdem sbid.

nilidm

nitatis prima fundalitas, (icut ipfa dicit. Ecclef. 24.

erm.2g.Ccorona nova.D. Marsa.

at

Ego ex ore aliiffimi prodivi , fed per quinque mil-

AQUAZEDUCTUS. Omniex patte commen»

dabilis.. Jdem ferms. 27.corone nova B. Maria.

cdde gt

lia annorum , & quati per feptuaginta feptem ge-

uxtim Bd

netationes , quaíi per tot milliaria abfcondita in

AQU/EDUCTUS. Per quem fluunt gracia-

lm ib

terra per venam vitz , & occultos meatus venit.ad

rum aquz de Czlo in muudum. . Zdem sbides. '

odb at

n05; tigavit autem hortum plantationum, id eft ,

AQU/AEDUCTUS. Per quem venit Filius

Ecclefiam militantem , ubifunt nonnulle planta-

DEl ad nos. /dem ferm. 12. corora nova B. Maria,

,uritedalà

cenim d

tionestenerz, & iacbriavit partus (ui fra&tus , id

AQUJAEDUCTUS. Quiexivit de Parad:fo,id

vio hutilt

eft, eos, qui ramquam fruc&tus maturi tn trium-

eft, de delitiis mifericerdiarum DEI Ecdlef. 24.

Mari. .

p'hantis Ecclefie horrea funt.colle&i, Idemibi-

dMem [erm.27.corona nova B. Maria.

deo.

AQU/EDUCTUS. Valde.nobis neceffarius.

lmll

4dem ibidem.

AQU/EDUCTUS. Per quem recipimus vi-

i lOliæ ! C;*i«'*

num Spiritus (anQti, & vinum fanpuinis, dem i

AQUJEDUCTUS. Paradifi irtigans univer-

Marialt cap. 47.

fam terram, & Apoftolorum. & Do&otumtivos

m, d

AQU/EDUCTUS. Quià parte Auftrali influit

incbrians, feas. Prcus libr. 1. im cantic.c. 6.

,Apalilol

ys & C

civitatem Ecclefiz,vel fidelis animz ut dicitur 7-

Aaquila. -

is Sdis

ditb.7. Et quamd:u eaminfluit, capi non poteft.

i.

Ideó Holephernes, ideft, Diaboluscuriosé fata-

AQUILA. Singularis. D. Bera. ferm. 3. $n 4[-

gib quo ipfum intercidere poffit. ZJems i» Maria-

cenf. Domini.

TT

& cap. 30.

AQUILA. Grandis magnarum alatum. 4deme

m, IdC 1&6

"

AQUZEDUCTUS Quia ejus precibus veni-

erm. 2. fuper Salve.

am obruncmus. Bartbol. de Pifs libr.1, de Laud.

AQUILA. Qs ad preceptum Domini eleva-

3720

Piwz. fratt. .

ta eft in fua Affuraptione , quando fcilicetafcendit

d pb !

fuper Cherubim, id eft, (uper Choros Angclora,

AQU/EDUCTUS. Caleftis gratiz.. Berzar-

1

din. de Dullo Jerm.11.de ednnnmaus. B. Mar.

& fuper omnem incelle&um humanum, Aichb. 4

plmuäl-s L

AQU/EDUCTUS. Commendabilis. Zdem

S. Lanr. de land. Firg.libr. Xi1.

Jerm. s. denosminat. Maria.

AQUILA. -Quiainftar Aquilz in arduis pofuit

Ji

ia

nidà (uà, 76£. ; àd eft,in excelfis virtuub? conver-

"

" AQUAEDUCTUS. Gratiz fpiritualis. Zdem

fationem fnam, & cor fuum in przruptis filicibus,

f 4

ferm.5. de Pavturit. B. Marie,

,IC

Jim hi

AQU/EDUCTUS. Habens aquas puriffimas.

id eft, in Angelis , de quibus prarupti fueruntfu-

f

ddem [erm. y.de nominat. Maria.

perbientes Angeli , quiaconverfatio ejus fempet

:[C pmdrfo

AQLLEDUCTUS, Magne Longitudinis ,

fuitin Celo , &iadé contemplaturefzam fuam ,

J

g

o

id eft, refe&tionem mentis fuz, fcilicecipfum DE -

Latitudinis, & Sublimitatis ; ejusenim Longitudo

tanta eft , quod attingit à Coclo ufque ad terram ,

UMuut eo frueretur,& ideo de hacAquila dicitur,

jalt$ u

p

(f

Latitudotanta , quod totum divinum fontem ca-

quod oculi ejus de longe profpiciunt in excelfis

K multl?

j

peto potuit : altitudo tanta, quod ufque ad fontem

etiam mentibus,& elevatisà terra per mundicon-

jpiot

totius'Divinitatis (s erexit, & illum tetegit. Z2e»

temptum diligit hzc Aquila per gra-ciam. habitate,

Jdensibidem.

tbidess.

Qu

p

AQULEDUCTUS, Nobis valdé neceffarius,

AQUILA. Quia fiAquila czterasaves praecel-

6

Idem ibidem.

licin volatu, & folis afpe&tu: M^ RIA fanctos cze«

p

Pd

teros in volatu , contemplationis , & afpe&tu Sclis

1b05 PUUS-

AQLLEDUCTUS. Per quem fluunt. aquz

[ SUI[I

ulsü

gratiarum de Ceelo in mundum, — 4de ibidem.

juftitiz , id eft , Filii fui , qui lucem habitat inaccef-

i

g

AQULEDUCTUS. Qui de Paradifo,id cft;de

fibilem, quo videlicet lux in ipía fuit ab(zon-

j

dita; & quod ipía nobis accefübilem fecit ,

j n

delitiis mife(icc:diarq—m DEI exivit. 4dens sbidem.

r

Ylct.

)b

: POLTANTHEAZ

vicinius , atque limpidius contemplatur. /dese

AQUILA. Qaia, ficut Aquila avium , à Condi-

rog;bo

sbides.

loci

tore fuo pofita, eft Regina, & ab opifice fuoac-

AQUILA. Quia &i Aquila ditiffimum facitni-

cepit fingulariter fupra omnes aviculas , ut volatu

bt qt

dum (unm ponens ineo lapidem- Amethyftum,

fuo excellat eas altiflimé fe faper aerem expanden-

Charin

MARIA innido füo, id eft , in corde pofuit Ame-

do, ut nulla exejus fübditiseara fequi valeat , fed

fa.

i

thyftum,vidclicet fidem,qua concepit FiliumDEI.

fübditi ejus per aera fuis extenduntur alis ; itaB.

fionem,

Luc.1. Beata;quz credidifti. Yel ditiffimum virtu-

Virgo Celi Regiaa & Angelorum Domina,& de-

tibus , & donis optimis facit nidum fuum , íd eft,

coruniveríalismachinz müundi, electain Marrem

guaei

cor ; quod inhabitat per gratiam , ut veré dicere

DEL tamalié volavit, quod nec primam fimilem

ducedi

tapttin

poflit,qui ipfam fpiritualiter hofpitatur, illud Sap.

vifa eft, nec haberefequentem, & fingulari modo

[

7. Venerunt mihi omnia bona pariter cum illa.

conceptu fuo excedit omnes, qui faerunt, funt, &

Jdem ibidesm.

erunt, & per confequens fine originali peccate

AQUILA.Qafi f Aquila expellit ferpentes,&

fuitconcepra, fear. de Meppis

Wi;z Tratl. de Con-

IN

venenum,MARIA expellità fe ferpentes,& vene-

cept. B.Pirg.pag.8$.

iL

nata fpiritualium vitiorum , quz nunquam ad

AQUILA. Quia ficut Aquila eculorum fuorum

mentem ejus ingredi potuerunt, fuit enim Muliet

intuitu clariratem folis irreverberato vifu intue-

A

timens DEUM. Prov.sle. & Eccl. 1. Dicitur : Ti-

tur? Sic Mater Domini diviniluminis radios abíq;

ltDoo.

f

mor Domini expellit peccatum, id eft, intrare non

infectione recepit , in qua conceprione , ubi nihil

A

finit , expellit etiam à famulantibus fibi ferpentes

divinz illuminationi poterat obfiftere , quapro-

& venenata, juxta illud A44arci i fize : In nomine

ptet radiosillos recipiens , à peccato originali fuit

a,

meo Damonia ejicient. 4dez ibrders.

reíervata. Jdessibidesme.

AQUILA.Quia,fi Aquilaoptimó procurat pul.

AQUILA, Latiffimé volans. Aaurit. de Pila

AR4)

los perdicibus, Leporib?, & hojufmodis MARTA

Pro£ata jerm. 13. cerena uove B. Maris.

Wt d

procurat optiméFiios fpirituales,quos adoptat per

AQUILA.Divina,quz duos lapides fervorem,

gratiam cibo devotionis , vino confolationis, &

fcilicet, chatitatis, & humillimam virginitatem in

compun&ionis, panelachrymarum ; & hujafmo-

nido fui cordis pofuit, & fic eternum DEI Filium,

di, & hoc paftu dignos reddit carns & fanguine

E

fine aliqua fuz. integritatis violatione parturivit:

-

Ug

Unigenitifui, Zdems ibidem.

Adem ibidem. ferm.14.

AUl j

AQUILA.Quia.fi Aquila ubicumque fuerit ca-

AQUILA. Perípicaciffima,tam vivax & potets

Tpacire d

daver, ftatim adeft. 757.37. MARLA refpiciens mi-

vifüyut itreverbarata scie folem lucidiffimum fpe-

MT

feticorditar ad cadaverefos peccatores,ipfam hü-

culemr, $,750m.de h'(k: 0a cont.3. de ZAffumpt.

þmli[ümacü

militer invocantes advolat duabus alis pietate, &

B. Firg.

*

Ptrauicum1 ä

M

eompalfione, ut patet in Theophilo, Zim ;bia.

T

i

li

Á

AQUILA.Perfpicax, & fablimisque in clatif-

AQUILA, Quoniam, i Aquila Regina Volu-

fimum Deitatts jabar oculos fuos defixit , & nun-

gf&ïha[, à

[

erum, MARJA Regina Ángelorum, Contempla4

quam eos ad terrena deflexit, 4dem comcione 4- d

:

lp Vc'ha[

tivorum, & Virginum, Zdeu sbidems.

"furspt. B. M. Firg.

At

AQUILA Singularis, de cujus laude,& przco-

[

T fngb

nio loquitur Dominus ad 75/.;9. Nuroquid ad

Aquilo.

Mtt r

praceptum tuum , ficut ad meum , qui quicquid

LT

Atgt

precipio , infpiro , elevabitur in natura, gratia , &

"AQUILO,Cui , Cantic.4. dicitur à peccatore :

lii

*bl

in glotia etiam , & in omni prarogativa. Aquila ;

SurgeAquilo,

& veni,Aufter perfla hortum meums

UTR

& fluent aromata illius ;

Cü enim furgit MARIA

li

lo

idcft, MARIA fuper omnesChoros Angelorum.

effioné,tunc venit Aufter, id eft; Spi

bmäl d

"dibert. Magn. in Biblia Mar. Jup. libr. fab.

pet pia interc

a,

AQUILA.Super omnes aves elavata , quiao-

titus fan&us per gratiz immiffionem,

& perflatur

mnes quo(cumquefuperavit fapientia, D. Ber-

hortus per dulcedinis

fufceptionem , & fluunta-

m beneficiorum derivatio*

pardin. [enenf. Tom. 3. [erza.de Afmmps. B.Pirg.

rommata pct muliplice

& Auftro E]äi.ö.dicam:A-r

t

AQUILA. Grandis magnarum alarum. D.

nem; de hoc Aquilone,

'ttmm

gdotomsin (um, Part. . tit.15, 0ap. at

quüonida , & Aufto noli pmknbm ,

toge

N

d

3

MARIANä.L]BER 1.

be

il

rogabo MARIAM, ut de gratia fia tribuat; & pro

ARBOR. Ad melioris natuta füfceptionem fa-

pitx n

Ga. D. Ephrem [erm. feue Trail. de Margarita

hoc Anftro, id eft, S; iritu (an&o, ut non pohi-

h; u

beat , quin potiis abundantiüs per ipfam de fuis

retiofa.

megah

Chatifmatibus immittat. ersard. fenenf. Tom. 2

AR BOR. ZEterni Patris : infevit enim velut in

Atbore ramum in MARIA Filium , cüm ex ipía

ii vdenj

fermm. 1. de glor.noms. Maria.

t dis;id

AQUILO. Qui,cüm furgit per pian intercef-

carnem fumere voluit. Jdem zbidem.

Jonita l

fionem, venit Aufter, id cft, Spiritus fanctus per

ARBOR. Puritatis incorruptus. $. Proclps o-

QinNan

YAt. 6.

gratiz immiffionem,& perflato horto animz per

timamlm

dulcedinis fpiritualis fufceptionem fluunt Aroma-

ARBOR.Que protulit falutis fractum. 4de»s

'ta per multiplicem virtutum operationem. Ber-

ibidem.

ppuatmt

ARBOR. Splendidi fru&us,ex quo nutriuntur

qenofuy

yardin.de Bufl.[erm.é.de nomiuat. Maria.

fgindipt

fideles. S. Mndr. Cret.orat. 2.4n Adnnunt.

;1?'7'4&.6:405

Ara.

ARBOR. Crucis,quia ficut Arbor triumphalis

ARA. Dei affürgens. Penant. Fortmmat. elegia

Ctucis Dominicz terribilis eft malignis fpiriti-

xlonitt

in Land. $. Mariía Firg.

bus, fic Beata Virgo merito füz re&itudinis mali-

AR.A. Quia ardens igne divini amoris fe obtu-

gnos fpiritus terret, & expellit, ideó appellatur

ruo vt

lit Deo 1n odorem füavitatis. D. 24uzon. de Padza

terribilis , ur caftrorum acies ordinara, non enim

xinisradiosa'ï,'t.

ferm. i Dom.12. poft Trinit.

fic timent hoftes vifibiles quamlibet caftrorum

ptione»'»*b"

ARA.Refugii. Jw/d»es Lipfims n diva Halenf

aciem ordinatam, ficut a&rez poteftates timent

ültes Q

chl 21.

.

ol

ejus Nomen, patrocinium, & exemplum ; Fluunt

Aram.

namque , & pereunt ficut Cera à facie ignis, ubi-

cumq; invenerint ejus Nominis crebram recor-

Vr h

ARAM. De percepra à Deo tegeneratione.

dationem, devoram invocationem , & follicitam

Marit

imitationem, ldjota de B.Firg. Part. 1. contem-

gf

T

D

Bartbol. de Pifis libr.1.de Land. (/:rg. fradt. 4

lat. 21.

miti

j

u

Araípes.

ARBOR .Cujus altitudo nimia (Dazie/.4.Ejus

ARASPES. Fluvius Armenia ; ficut enim ille

enim altitudo fuit humilitas nimia, nam altum

m

flavius ita diétus eft, quod omnia obftacula fua

commune eft ad furfum & deoríum, ideó dicitur

rapacitate dirumpat , ác MARIA fententiz nihil

puteus altus, id eft, profündus, altitudo igitur, five

pur t

i

eft, quod refiftat , nam in Jeru(alem poteítas ejus

profunditas fuit ejus humilitas nimia , profundé

L]Wïäæmmm

pleniffima eft, in tantum , ut ad illam ficut ad Im-

enim crat radicata, & indé humorem gratiz plus

:m&-w "

peratticem, à quocutnque quis gravetur, omiffis

habebar, & firgiüs ftabat. em de B. Virg. Part.

mediis, femper liceat appellare; (iveá carne quis

14.. Contempl. 49.

g

gravetur, five à mundo, five à Diabolo, five etiam

AR BOR..Cujusafpe&us ufque ad terinínos u-

" dgf?,ïih d

ab ipfa veritate, quz eft Filius ejus , qui eft Judex

niveríz terrz ( Daniel 4..) quia oculi miferationis

W»m»u-

juftus & fortis. Ideóque fi gravat nos iniquitas

Beatz Virginis etiam ultimos peccatores non de-

fpiciunt, fed eos benigné refpiciunt, ctiam ufque

hoftra : fi nobis in foro juftiriz ipfa veritas , que

fe negare non pote(t, adverfatur, fi adver(um nos

ad terminos univeríz terrz, id e(t; in quibus fi.

tetra clamat , fipugnat orbis terrarum, ad MA-

nita & terminata eft omnis terrenitas, ut in San-

Gis & pauperibus fpiritu, 4dem ibidem.

RIAM appellemus, ad fontem mifericordiz, ub

m

€jus prote&ione cenftituamus nos, & noftra, ad

ARBOR.Cujus folia fünt pulcherrima, id eft,

f

Tribanal clementiz. Erzeff. Prag. n

verba ejus irreprehenfibilia, in quibus nó fuit ali-

mm fuï?,

M

.mdrzklz'

quod pravum, neque perverfum: pulchritudo ii-

JH

4p. 2d.

' Au(icb

tut foliorum fuit difcretio verborum B. Virginis,

Iondmv

u

Atbor.

quze operabantur falutem peccatoribus. 4gem

j

- ARBOR. A qua ultro maturus fructus elapfus

sbidem.

;

g

(

(f

eft, nec enim oportuit vellicari, quod fponte pro-

ARBOR. Cujus fru&us nimius (( Dazie].

[0 EIM il

4.) quia Beata Virgo ;

uem tetus non capit

1 * 'D'gr'hnf"-& Ml'ii'. Cbri io

j

orbis,

w

N

z.

$

PbLTANTHEAE

ANI

orbis, in fua claufit vifcera, fa&us homo. /dem . in lxtis, & vernantibus hortis,

?o. Geom. is. B.

ibidem.

1

FVirg.Mar. Hym.2.

párun

ARBOR. Pulcherrima ,cujus

fructum id»e&,

malotur

ARBOR. Cujus ptoceritas tangit. Calum ,

fhinem 4

( Dan. 4.) fpe videlicet & Czlefti converíatio-

Chriftum fu(cipere debemus in fe&ivitatibus no-

entiz bo

ne, quia in cotpore humano Angelicam ducebat

ftcis , eo refici; eo fatiari , illins carne & (anguins

]rcontul

vitam. /dez ibidem.

impinguari, & incbriaïi,;D. Bruno Carthe[. fertm.

&t de bot

ARBOR. Ex qua paícebatur omnis cato (Da

de Affumpt. B.Prg.

ARDC

siel, 4.) quia fcilicet fan&tiffimis uberibus ejus

ARBOR. Pulcherrima, cujus nunquam debe-

nuttitus e(t ille, qui dat efcam omni carni , imó il.

mus oblivifci, fed ad ipfam femper refpicere, ftue

Éopend

ANO

le, qui dedit fe eícam timentibus fe.Zdem :bid.

&ursQue vitz , & falutis ab ea. quarere. Zdem

vidide di

ARBOR. Incujus ratnisconverfantur volucres

ibidem.

f decri

ARBOR 'Imputribilis , quia Virgo incortqum

Cxli( Daniel.4.) id eít, fpitituales viri,quorum

dumedo

converlatio 1n Calis eft,rami etiam funt virtutes,

permanens. Maret extitit.7I2ro de S. TAlore ferth.

Aor, d

& exempla D. Virginis. Zdem ibidem.

in Affompt..B. Mar.Virg.

ARBOR.In medio Tetra (Dasrel.4.)id eft,in

ARBOR. L bani,quia de fzculo prafenti cat-

Celn,.

vl v

medio Eccle(iz omnibus communis fine petfona-

nis originem habuit, 4dezs 1bidem.

j

rum acceptione. dderm ibiden.

ARBOR.Quae ipfius Libaui , i

d eft, feculi l-

li

ARBOR. In qua eft efca univerforum (D«-

titudinem, fe ad alta furrigens exceffit, qnia cun«

&am mundi gloriam fuarum fublimitate virtu-

Cs

niel.4-) id et, Angelorum & hominum , quia

tutompi

pet Bcatam Virginem homo manducavit panem

tum inzftimabiliter tranfcendit. 7dess tbidem.

Angelorum :efca etiam eft magna fciegtia ejus; &

ARBOR. Pulchetrima, cujus fructus corpus;

Drdo r

abundans do&ina. Zders ibide»s.

GOtryi

& fanguis Filii DEL. wgerr. Albbas tibr.2. Coma

lKotg i

ARBOR. Magna & fottis (Daniel. 4..) magna

anentar.in Levitic..cap.37.

socritis,fortis opetibus bonis, altafide, & humili-

KRBOR.. Sublimis & nobilis, qua füblimem

MOINTT

4 u)

tace, magna charitata , fortis patientia , alta fpe.

protulic fru&um, DEI videlicet Filium. &ichbard.

ts

ddes tbidem.

A S. F illore Expoft. in Cantic.Cauticor. cap. 20.

AR.BOR. Myriha in vefpera facratiffime pa(-

AR BOR.. Inflaiata, fad comburi nc('cia.f!dag

MT

fionis benzdi&ti Filii [ui-Zdem de:B.Firg.Partad

Expofít. in Cantic.Cantieor. cap. 42

UE

Bo d

gentempl. j2.

ARBOR. Proferens montem. 44

em«in;Expa-

AR BOR Pulcherrima;fub qua refrigerati pof.

/ft. in Cantic. Canticor. €ap. 3.

lt ptoc

farnus ab incendio vitiorum, qua anímam no-

AR.BOR. Ad cujus uabram,fi quis confugiat

w',dehw: & ü

et diem Scl non urer eum , neque Luna pet

T

ftram utunt, & inducunt ad gchennam perpetva

ddem de B. V'irg. Part.i4. contempl. 49.

noctem. 4dam de Perf. ferm.in "hnnuuttat. B.

716 m

. ARBOR. Salutifera, & pretiofiffima, cujus

Pirg.

liton dcfpy

" DT

; ftu&tus, nempé benedictus filius ejus oprimus, &

ARBOR. Caujus umibra, privilegium gratiz

fapientiffimus;& fuaviffimus, & jucundiffimus o-

fingalatis, quod ei contulit obumbtans ipfi Al*

s (PQCiuI

J

mne dele&tamentum in fe habens, & omnis fa-

tflimi virtus, & plenitudine gratig cumwans

! dnit

dj a

peris (uayicatem. dders de B.Firg. -'Pnr:.*s.aonv-

mentem,& partu divino-gravidam ventrem./4ett

£erapl. «7.

ibidem.

Tlma d "

ARBOR. Sub:er quam habitant animalia &

ARBOR, Fru&tuofa, ín medio Paradifi plan»

tata , ramis expanfa , radice firmata, ipfa quippe

*egs (

beftiz (Daniel. 4.) quia quantumcubque anima-

lis & beftialis per peccatum quis fuerir, fiad Bea-

eít, que dicit: InSion firmara fum , & in Civitate

* llreron

tam Virginem toto corde confugerir,ipfum pro-

(anctificata fimiliter requievi; & illud rad;ficaviia

gmm[Im

Q

tegit ab zítu Solis, id eft; ab ita benedidti Eilii fui,

opulo honorificato , & in parte DEI m

J"ducam hr

?i hate-

& incendio gehenna. & fervore concupifcentia-

ditas ill;us./em ibidems.

H

:

aneäun

Xtig

rum catnalium,& defideriorum fxculatium,4ese

ARBOR.Qus finetetrni

no dilatavit fej Oþw

S Crar

de B. Firg. Part.i4.contempl. 49.

ruit montes ümbra ejus ; & arbufta ejus cedros

blïak;

N anx |

ARBOR, Ab antiquo fanguine nata fenum ,

DEI, nemp? füblimes merítisSanétos. /dem ib

«

Q tindy

^

"MARIANAGE LIBER 1

0

t

ARBOR. Sapientiz fru&um proferens, que. tit, fiadeám toto corde confugerit, ipfüm pr

O*

palatum anima repatat ad faporem boni, & tegetab eftuSolis, id cft, ira filii , & incendio ge-

Dum il

malorum experientiam dedocet , reftituens ho« henpz, & fervore concupifcentiarum carnalium,

ritatbne

minem amiffz Beatitudini. Arbor enim illafci- — &-defidetio fzcularium. Et in ramis ejus conver-

.entiz boni, & wali, guftu fuo experientiam ma- fabantur volucres Cacli , id eft, fpirituales viri,

& gt

artii j

li contulit, & boniícientiam ex.patte abítulit, quorum converfatio in Coelis ; Rami ejus , fuünt

& de bono miferum fecit. Zdem sbidem.

ejus virtutes , & exempla, de quibus dicit: Rami

ARBOR..- Benedi&i fru&tus. S.Domisieue ss mei honoris , & gratiz humiles converfantur in

nqund

&mpmdia conc.de Salut. -ngel.

ramo humilitatis , mifericordes in ramo pietatis;

:eïpttcmfw«

& Íic de aliis, & cx.ea vefcebatur omnis Caro,

t li

ARBOR. Defignata per Atborem , quam fe

vidifle dicit Nabuchodonofor, Daziel- 4. quam

ejus.enim uberibus . nutritus eft.ille ,

ui dat

fic defcribit dicens: Videbam , &t ecce Arborem

eícam omni carni, imó ille, qui dadit fe cícam

go ia

$Jidmfn

in medio terrz , & alticudo ejus.nimia: magna

. tumentibus fe. Ricbard. à S-Lasr.de Land. Firg.

:

Atbor, & fortis, & proceritas ejus contingens

libr, 12;.

Colum , afpectus illius ufque.ad tetminos uni-

ARBOR. Propter virorem Virginitatis, hu-

1oprzftnxiw

veríz tetre,folia ejus pulchezrima, & fruckus e-

morem gratiz, naedullam pietatis;folia (actorum

jus nimius, & efca univerforum in ea, lubter eam

T

verborum, frondes bonorum operum, flores (àn-

habitabant anitnalia ; & be(tiz, &. in ramis ejus

&orum defideriorum ,. fru&um unigeniti DEI,

d

3

convetíabantur volucres Coeli, & ex ea. vefceba-

umbram prote&ionis , refrigerium illorum , qui

blimiate vt

malé exaítuant, radiim humilitatis , fidei & cha-

d!

jia.

tur.omnis caro, fuit enim. Beata Virgo Aribor in

medio tetrz, id eft ; in medio Ecclefiz omnibus

ritatis, cel(itudinem fpei, & eminentiam contem-

fcxdus o

communis, ine perfonarum acceptione : &alti-

plationis. 4eme :bidems.

7 ia

tudo ejus , id eít, hamilitas nimia :.altam enim

ARBOR. Palcherrima, de qua legitur. Ze-

commune eft ad furíum vel deot(üm. Unde 70a».

Uit. 23. Sumetis vobis fru&tus Atboris pulcher-

,

4« Puteus altus ; id eít; profandus5. fuit magna

timz. Hxc enim Arbor Virgo aft, cui diciruc à

D. Ti

metitis, quia fecit ei magna, qui potens e(t. Zsc.

Filio Caxz. 4. T'ota pulchra es amica mea, cujus

at 'f J

1» Fottis in operibus bonis, procera fpe, vel ma-

fru&us multiplex Chriftas Deminus , qui.in Sa-

us

gna ad bona agenda, fortis ad mala toleranda,

ctamento fru&tus eft hominum , & Angelorum,

4

procera ad (ublimia contcmpïanda; unde fequt-

quii eo fruuntur, aec faítidiunt , qui fructas om-

h -IJM l', lä-ïF

tar, & procrtitas ejus contingens Coelum . fpe

nía eft in omnibus. id eft (:Bicicotiam omnium,

videlicet, & coelefti converfatione. - Afpectus ejus

- ficut dicitur. 1. Cor. 1. & ideó non dicitur : Sd-

'.,Wswnfuä

fuit ufque ad terminos univeríz rerrg 5 -oculi e-

metis vobis fru

um, fed fru&tas. pluzaliter, quia

T f

D

pe u

TA

nim ejus mifericordes , etiam -ultimos peccato-

ipfe. e& Mann

a/omnis faporis. .Sap. 16. /demm

sbidem.

?

j m

tes non defpiciunt , fed benigné-refpiciunt ; vel

.

Oculi ejus u(?que ad tetminos univeríz: tetrz, quia

ARBOR. Ramofa & frondofa, cu

à

jas pu

Ichri-

Jthï

eolllm ?

in ip(is (pecialiter dele&atur, & cos refpicit, .in

tudo delectabilis ad inruendum, umbra defidera-

st

m

quibus finita & terminata eft omnis terrenitas; :

bilis ad quiefcendum fru&us appetibilis ad eden-

quic 9

Et in Sandtis, & pauperibus fpiritu ; folia ejus pul-

dum. Jdemsibidem.

sv

(

Cherrima, 1d eft, verba ejus itreprchenfibilia, fru-

ARBOR. Vita, cujus fru&us eft vita gratie ,

étus ejos nimius, quia, quem totus non capit or-

hic gloriz in faturo, fcilicet Chriftus Dominus.

Pmdxu FJ'

bis , in ejas fe claufit vifcera, fa&us homo , &

Idem de Laud.Firg. libr. 2.

2

m

€íca univerforum in ea , id eft, Angelorum &

ARBOR. Vite , quia ficut Arbor feecunda

m

(j

(s

&i

hominum , quia per eam panem Angelorum

-nefciens fterilis permanere univerfis , & fingulis

jl

u

vll

manducavit homo , & peream homínes, & An-

ramis fuis, frondibus poffidentibus íe reddit

p

geli comedunt in menía Altaris, quafi in uno re-

ftuctum ,. ità MARIA toti mundo, & maximé

&

WD

fedtorto Sacramentum Filii füi. Subter eam ha-

[atvis & pecialibus fuis univerhis & ingulis mem-

T

lus W

bitabant animalia & bcftiz , quia quantamcun-

bris fuis tulit , & reddidit fru&um vite. J7em

1biderm.

ami

"

/

que animalis , & beítialis per ?wcamm quis fuc-

à

ARBOR.

g

"as

0

POLTA NTHEJE :

ARBOR. Glotiofa.4dems in eo lesm J]ee. 049.14.

ARBOR. Pulchetrima, cujus fru&us fuerunt

ld od

humilitas & paupettas. D. zfptes. de Padsa [erm.

ARBOR.. Magna, qua laté ad homines, longé

Ti

in Dom. de Ranti: Palmargm.

ad Angalos, alté ad DEUM « mos fuos Fxtcxxdic

ANDOR

a li

ARBOR. Pulchetriraa,cujus fru&tuspauperta- — Jdems sbidems.

tem ,fcilicec & humilitatera nobis fumera debe-

ARBOR.

Miré culta./dess £a Pfalt erto æir)sfi

ps onnil

mus, juxta illad Zevir. 23. Sumetis vobis fru&us — B.Pirg. Quinquagen.3.

gaie D

ARBOR. . Pulcherri

maque non fol

ümh äbuit

