peta creatura eft qua: non aliquo fingulari bene-

FRMAMENTUM animz noftrz. $. /o. Da- ..

ficio laudem Dai videatur concinere, excellentius

lifm)& li

ma[ec ia Paraecl. B. M. Virg.

lts

tamen benedi&us eft in itmamento czli , id eft ,

FIRMAMENTUM. cordis noftri, ZZemibi-

Vilty,

in Maria;non folum quia ipfa cateris creaturis fin-

den

guïar':tcr przeminet, verum etiam, quia luminari-

FA

, HRMAMENTUM eorum,qüi in lpræceps/dc-

m'üln:um j

um füorum , id eff vittntum ornatu multiplici in-

tütpati fuitb;dolofa fraude Bel'atoris hoftis, perci«

Votiün

fta: fitmamenti miram Dei potentiamin (e mira-

bum , quem comedit priaus Parens. 4dem sbi-

biliter oftendit, quz luminaria produ&ta funt;non

desm,

lil

'HW

tanturm,ut nocte luceant, fed ut diftingaant diem,

FERMAMENTUM. fdelium , à tentationibus

lln,

& noctem , id eft vitia & virtutes & illuminent

falvanseos , qui ipfam laudibus exornant, Zdem

TR

tertath , idéftcerrenos ficat de Firmamento dici-

abidem.

FRMAMENTUM fidelium. $. /eannes Da-

W

gur, /azota de B. M. F. Parrze 14. C. ontetupl. 12.

Tirm

FIRMAMENTUM de quofcriptum eft Gez.

epa[cenus in S. Teclam. Martyrem.

quigi

7. fiatfirmamentum in medio aquarum & dividat

FRMAMENTUM validum falutis homi-

aquas ab aquis , quia ficut firmamentum in difpo-

num. Zdem can. 12 . $5, Deip.

ER

EUUM

fitione mundi noviffimum fuitac Íupremum; fic

FIRMAMENTUM fRidelium. $. Jofepb.Hym-

Rnj

ipfa fuit noviffima , & ultima creaturarum Dei in

nogvapb, ia [no Martals,

Qd

eculis fuís per humilitatem , & adinftar firma-

i þz'dem.

HRMAMENTUM hominumpiorum. /dem

o

menti divifitaquas ab aqais;per quas inrelliguntüt

MM.I;,

dclicia;divifitenim aquas faperioresjid eft delicias

FHRMAMENTUM . martyrum triumphan-

cxleftes quas (emper habuit fuper fe per defide-

tium. Zdez sb2des.

Ium()pem

rium, Aquas vero ideftdelicias terrenorum , feu

FIRMAMENTUM San&orum, Jdem ibid,

Wa

RT

carnalium voluptatum habuir füb pedibus per

FIRMAMENTUM omnium fidelium. JZem

UT di(i[

contemptum. /demibidem,

sbidem.,

FIRMAMENTUM , qiia fuis amatoribus di-

FIRMAMENTTM in quo pofuit Deus Solem,

I

vidit aquas ab aquis , id eft illas , qui priuserant

F'ïmamer

Buxibiles |pet peccata, & vitia, elevat à fluxu vitio-

& Lunam, Chriftam & Ecclefiam , & ftellas pre*

tma m'm

rogativas gratiarum multas. D. Berzard. ferrr.

inbom |

zum ad defiderium zternorum;quando tcilicer de

$. /"per Salve Regina.

pulvere egenum , & pauperem de ftercore clevat,

t(mfi[ma

FRMAMENTUM omnibus firmius firma*

mentis

Wi

]

|

E

MaBruNI Lamel

n

22*

mentis, dividens aquas ab aquis ; affettus veró z-

tellige, qui funt fatnmiinter montes, id eft incer

xincg

ternorum ab affc&tibus temporalium. 726 ibid..

omnes Sanctos , & cxlo propinquiores, in quibus

f

FIRMAMENTUM animarum noftrarum.

ipfa poft filij afcenfionem confirmavit fcientiam

Theod. Lafth. Imp.in can. ad SS. Firg.

novelegis, quando deSionexibit lex nova , &

FIRMAMENTUM noftrum. Z4e»s ibidem.

us a Chiii

verbum Domini de Hierofalem. Mich.z. /4ez ib.

FIRMAMENTUM folitariorum. ZZes zbid,

FIRMAMENTUM , de quo fpecialiter di-

nature t

FRMAMENTUM adáivé , quia familiares

&um eft. Daz, ?. Benedictus es Domine in firma-

m ll

Adtmin b

fuos , quamtumcurmque fragiles ; raifericorditer

mento czli: cum enim omnia opera Domini pra-

confirmat in bono , nam ipía eft que dat laxo vir-

dicant ei,quianulla tam defpecta cteatura eft,qua

ficit A

tutem, & his, qui non (unc; fortitudinem &tobur

nonaliquo fingulari beneficio laudem Dei videas

, ldenn n

multiplicat. //a, 4o, Ideó Ece/. 2, dicitur defervo

tur continere ; excellentius tamen benedictus et

MARLE ; intempore cafusíui inveniet firma-

infirmamento cxli , quodeft Maria : nonfolum,

TT

mentum, Aub. $. Laurentiede Laud. S$5.

quiaipfa fingulis creaturis fingulariter preeminet,

Firg.libr.7.

verim etiam quoniam luminum fuorum , ideft,

lp

FIRMAMENTUM alijs DEI operibus tripli-

vircutum ornatu multiplici inftar fitmamenti mi-

l. $ m

citet przeminens, nempe conditionis Ípecie,quia

ram potentiam in fe mirabiliter oftendit. Jdes

abidem,

2

tota palchra , & (ine macula : Secundo magnitu-

indinaoras.

diae, quia Vírgo,& Mater,nec cujusliberfed Dei.

FIRMAMENTUM dividens aquas ab aquis

[ 2

Tettio & füblimitate;quia benedicta eftinter mu-

Ger, 1. id e(t, deliciascaleftes à delicijs terrenis;

vl d

lieres,& füper omnes Ángelos, & animas fanctas,

nam inftar firmamenti aquas fuperiotes,id eft,de-

addexteram filii in throno gloriz collocata. dezs

licias czleftes habuit fuper fe , per defiderium. A-

nofri J

ibidem.

quas veró,id cft deliciás tertenarum,feu carnalium

FIRMAMENTUM 4à terra per mundi con-

voluptatum habuit fub fe

Pcr contemptum. 4dess

qrit PWPE

temptum , ipfa enim cít illa Regipa Avftri , que

ibidem.

r of

venit à finibus terrz audire fapientiam Salomo-

FIRMAMEMTUM in fuis amatoribus , divi-

nis. Luc. i. Idemibidem.

»rens, I

dens aquas ab aquis, ideft, eos , qui priuserant

FIRMAMENTUM cali,id eft, Ecclefiz. Zdem

Haxibiles pet peccata;& vitia;elevansà luxu vitio-

Sbidem.

rum ad defiderium xternorum. Z/4em sbidena,

hi tcn:au'o?ï

Dd

FRMAMENTUM, de quo dicitur Pf/alm. $.

FIRMAMENTUM paffivé, pto (ui firmitate,

operamanuum ejus annuntiat firmamenrum; tmna-

quia fic confirma:a eftin bono , ut nequaquam

nusenim quibus operatuseft Dominus quecum-

» /mm?)

mottalíter.feu venialiter poffet peccare./dem ibid,

que fecit in virgine , fapientiz , & potrenriz ejus

FRMAMENTUM, quia quofdam, in quibus

)*Wï.

i

i

hzcautem opera annuntíavit , & manifeftavit A-

complacet, fibi facit fitmamentum , quod conftat

poftolis,& Evangeliftis ipía B. Virgo,quafi Evan-

ex aquis luxis,quz in glaciem duruerunt, quando

»h 191'3933'53, "

gelium , id eft , bonum nuntium, quía Chrifto aí-

mentes , quz priuserant fluidz, folidat , & &rmat

cendente, magiftra facta eft eorumdem, vel aliter

inbono. Zdez ibidem.

fpecialia DEI opera , de quibus dicit Propheta

Jm.Piomm'M

FIRSMAMENTUM , quiafi Firmamentum eft

Pfalm.142.in fadis manuam tnatum meditabar;

fplendidiffimum , Maria fuit fplendidiffima per

funt opera paflionis, & noftrz redemptionis, quz

g uium,"k'

Idesa ibidem.

luminatia virtutum , & fícientiam (criptura:unn

ipfaannuntiavit , unde B. Lucas qui plentus de-

Íctibit dominicam paffionem , evangelium fuum

FIRMAMENTUM, quiafi Firmamentum ín

ab ea dicitur didiciffe. /4e» ibidens.

difpofitione mundi.nov:ffimü c(t, & fupremum ,

Vi ,

FIRMAMENTUM , de quo P(a/m. 71. erit

Maria noviffima ; & ultimafuit creaturarum Dei

u

Fitmamentum interrain fümmis montium ; in

1n oculis fuis per humilitatem, ideo fuprema facta

Yi

p

i

terra enim fant homines infirmi , quosipíafirmat

cft, & precellens omnes crcaturas per exaltatio-

vt

IWWJ'

n

in bono : fünt etiam homines ju(ti; in quibusipfa

nem, quia fi fe humiliat exaltabitur, Zj 1 4. &

confirmat virtutes collatas eifdem,quod autem fe-

qui plus (e humiliatin oculis fuis,in Dej confpe&tu

quitur in fummis montium , hoc de Apoftolis in-

amplius exaltabitur. 72em s/i4.

: füci! :

rfo

FIR-

*

ass

228

POL

IIATAN'THE N

FIRMAMENTUM, quiaiFirmamentum,li- cum inferioribus poffibilltatem ad meritum: cum

«et velociffimé & contnué volvatur, locum ta-

füperioribus exultationem, cum inferioribus cor-

mennon mutat ; Maria, licet continuó movere-

dis compa(lione

9

tur ad bona exercitia, & de virtute in virrutem

m, facob. de Feragtne ('n mariali

TM

ferm. u.

PU

proccdcrct, locum tamen proptium, id eft,humi-

FIRMAMENTUM caftitatis. Zacobus Mona-

litatem , quz eft proprius locus juíti , non muta-

€bAus insaariali orat. 6.

[ ipll.i

vit. Jdem ibidem.

FIRMAMENTUM novum ; ac füblíme, cu-

FIRMI

FM

FIRMAMENTUM quoad nos, quia füos fir-

juscali honorant celíitates. Jdems im mariali e-

matin bono, & in ipfis firmat in bono gratias, &

vat. t

o

virtutes. deze sbidem.

FIRMAMENTUM f£tellisperfüfam. Jdesiin

FIRMAMENTUM quoad fe ,quiafirmatain

marialtorat.6.

TCEI

omni virtute, & gratia. Zdesmsbidem.

FIRMAMENTUM czii, in quo benedi&tus

FIRMAMENTUM virtutis Eccl. 24. nam in

tibíis|

eft Dominus. . Erz. Prag. tnmartali cap. 4-

inqa i

horsinibus juftis confirmat virtutes collatas eif-

FIRMAÁMENTUM propter cuftodiam A«

dem. 4dem ibidem.

elorum. Zdezm tbiden.

DN

FIRMAMENTUM virtutis ; quia dat firma-

FIRMAMENTUM , quia ftabilis in propoft-

ts um

tedpitnd

snentum virrucibus , quas fuis orationibus impe-

to. Bartb.de Pifis,hb.i.de Laud.S8, Firg frutlj.

Dralun

uat lervis fuisà blio; & confirmateis ipías virtu-

FIRMAMENTUM

ratione ftabilitaus in

tes. Jdem de Laud. SS.Pirg.libr, 2.

pono. Jdemibidem frutl. 2.

FSCE

tudiDo

FIRMAMENTUM fotte. D.Bonav. n P[al-

FIRMAMENTUM pofitum in medio aqua-

Mtos, h

deriominori B. M,V.

w'ngzm €5.2.

rum, id eft , in medio Ahgclomm, & hominum,

FIRMAMENTUM mniirabile totius Religio-

D. zdntonm. 12 (numma part. 4.tit. 15.Cap. 4«

Dd

Bis. Jdem in P(atterio B. M. V.

tlicoet

FIRMAMENTUM,quia natain.mundo feme

Aidiscon

FIRMAMENTUM omnium. fibert.Mags.

er fima fuitin Domino. /dem sbidem.

in Bibla Maria fuper feremiam Proph.

FIRMAMENTUM in medio aquarum, id eft;

m

FIRMAMENTUM , quod fecuodo die pofi-

posdi

San&orum, qui funt in via , & qui funt in Patria,

EC

eum eftin medio aquarum , quod habet fixas ftel-

ipíaenim tamquam media commuünicavit cuim u-

lasin fuiornamentum & dividit aquas ab aquis

trifque, nam cum fuperioribus , qui (int in Patria;

tttumfa

Habet enim ftellas duod: cim, id eft,omnium San-

lagicar.n

habuit omnimodara virtutum perfe&tionem;cum

D

étorum in capite füo pofirain medio aquarum, id

inferioribus vero , qui fanrin hoc munde habuit

eft, Sapctorum viz, & San&torum Patriz , divifa

merendiconditionem. Bersardim. de Psf]o erm.

n

prius ab utrifque exiftens (üpra comrunem fta-

1. de INominat.B. M. V.

" Ml/n

TC

tum viz, & ipfrd flatum Patrie. communicans

. FIRMAMENTUM in medio aquarum, id cft,

cum utrifque; habens cum fuperioribus virtu-

virginum, & conjugatarum, Virgines confirmans

fitünd

um perífcétionem , cum inferioribus merendi

Ilüke(c (

in propofito caftitatis , & conjugatas in ftudio bo»

eonditionem ; item cum füperioribus jucundita-

nzoperationis. /dem zn marial ferm, 2. de Cort-

tem, (ecuritatem, contra cafum,; cum inferioribus

z&4t, B. M. V,

magnæ 1

poffibilitatem ad meritum. Item cum fupetiori-

FIRMAMENTUM nofirum & refugium.

WW/]W

D

bus exultationem, cum inferioribus cordis paffio-

"drnold. Boflins cap. i. $. 1. lnb. de patron. C9 patre-

nem. Jdem [uper mifTus eft cap. 160.

ino Deiyp. V. M. 19 Carmeliordum.

Rib

FIRMAMENTUM in medio aquarum , qua

FIRMAMENTUM unicum in fide. ?o. Tritb.

lts Ü

fünt faper ceclos, & illarum qua fünt infra coelos;

i

libr 1. de mirac. B. V. M. snÜUrticeto cap. 6.

ideft, San&orum viz, & Patriz, namtamquam

FIRMAMENTUM virtutis. Aanrit.de Pila

Val

media communicavit cum utrifque; cum fuperio-

vobata ferm.8.coron& nove B. M. V.

ls

tibus, qui funt in Patria, habens omnimodam vir-

L li, l

FIRMAMENTUM in terra. Píalm. 71, — $

tutum perfe&tionem , cum infetioribus, qui funt

Tho. de Pilla nova conc. 3. de Nativ B. M. V.

FijQx

inmundo, habens merendi conditionem: cum

et

qylcsv

fuperioribus habens fecuritatem contra calum,

Fir-

|

|

»

MARIAN. E L!B F.

229

Nd'meitne

Deitatis, extrà, continentia perpetuz caftitatis; n6

nf

Firmitas.

alicubi fubintraret aqua, & rumperet, fubmerge-

- YIRMITAS fablimium. 5. Ze. Daszafc.im Pa-

retur flumine noxiz , & illecebrofz carnalitatis.

Tépittino,

vacl. S. M. P'ïrg.

Jdem in Poffillis [uper cap. i, Lucae

FIRMITAS eorum, qui ftant.. S. Jefepb. FHym-

S. ;Whl]ïf:h

Flamma.

nograpb. in Marials.

s ac fb

! FIRMITAS Martyrum. Zdem ibidem.

FLAMMA, quz il'um tolirin utero , qui mon«

tium vertices ità comburit,& Flamma in corpore-

m nmpd

FIRMITAS Ecclefiz militantis, — z4/bert,

AMagn. ferm-in Feffo SS. innocentinta.

as veftit virtutes, $, Zo. Clsr)fo/?. &t at 7. 52 [ at

&ff. Despar £,

eftlm. J

Fifcella.

FLAMMA lucens,& ardens,qua luminaria ex-

FISCELLA bitumine illata intrinfecus , & ex-

tin&ta accendentur, & m accenía convaleícuncex

nqu b

triníecus, prudentia nimirum ac pietate exornata,

ejusenim charitate ; quz afcendit in cor Dei , il-

midap

st alodun !

in qua fpiritualis Moy(es à myftico fervatur Pha-

lumque ad fe attrahit, revivifcunt, qui in peccatis

raone, cujus filia gentilis, nempé Ecclefiain virgi-

funt mertui, & tepidi, quafi fumus nigri, in chari-

neis eum ulnis enutriens prormiffionem accipit ,

tate divina convalefcunt. D. Bizgirra zibr. . Re-

tabils p

recipiendi zterpa vita mercedem, Exod.2. $.

yelat. cap. $o.

45f

ye tb

Procins um orat.6. qua efl de Laud. S. M. Firg.

FLAMMA inquaapparuit Deus incarnatus.

FISCELLA in qua venit in £gyptum hujus

Bernardin.de Buflo ferm.2. de Al[umpt, S. M^

mundi Dominus. Z7»go de $. Fictore libr.4.Erte-

FLAMMA inter Seraphim. /demin Mariali

min n«

dition. 1 beologicav. 2.11t.6.

ferm.2.de Coronat. $. María F;

:

um &l

FISCELLA (cirpea fragiliex carae , fine nodo

tit.1j 04

Flos.

culpzs :ecens in aqua rore gratiz, bitumine vírgi-

guinmindt

niretis contrà luxuríam, & pice humilitatis contra

:

M qa ss

FLOS vitzimmaculatus. D. Gregor.2bauma-

gtl

fperbiam linita, né aqua libidinis inflaere, & u-

turg.orat. i. in AAnnnnc. S, AMaria. F.

aol

erbia diffolvere poffet. /7ezs ibidem.

FLOS gratix, & totiusconfolationis. D. E-

ilmitlé

FISCELLA ícirpea. qua M.yes.id eft,Salvator

brem.in ferm.de Laud. S. Maria Virg.

minicatte

FLOS Campí,de q:a ortum eft pretiofum lili-

eitcumícripius e(t, /desn libr. 2. evtdition. tbeo-

,qu l'i:mfn "

Jogicar.ex Misfcellaneor. 2.t12. 1.

um convallium. D. 4duguffin, ferm. 2. de 4n-

yetie

4

FISCELLA valida , intrinfecusomne bonum

nunc. SS. Firg. AMaria.

jocim

contineus. /dem libr. 4 eruditton, Theologicar.

FLOS incorruptionis. $, /ndr. Cret. orar. 2-

dm [ ]il

ex Mifcellaueor. 2. tit. 6.

in Aunsumt,

FLOS virginitatis , à Deo germinans. Zders

FISCELLA bitumine linita ac pice id eft orna-

01 mmmfvid'ï

ta munditia;ac humilitate,virum enim fe non cog-

can.ia Nativ. S. F. £M.

FLOS novus , étetra, quem Polus arce colat.

rgmcscoi

noícere afferuit , quod perfectz efle caftitatis ne-

gä

281

nl

moambigit,& Aacillam Domini fe vocavitquod

Venant, Fortunat.elegíain Land. SS. Maria F.

magoz ac profundz humilicatis eft.. 244dam Pra:

£E9 Matris Domimt,

jum

fLOS immortaliratis odorem afflans fempi-

sponfévaz. lib. 1. ferm.id.

& [

FISCELLA pice ac bituminelinita quia omni-

ternum , cujus fruétus omnibus illum fumentibus

vitacít, &cincorruptio, & perpetua duratio. $.

rp;th '

potenti DEO picem humilitatis in mente , & bi-

l

tumen obtulit caftitatis in carne. /dez tbyderm.

Georg INkeomed. in orat. 3. de Concept. Deip. 7-

FISCELLA abfconfionis , in qua Deus pofuit

FLOScampi 5,4e. Damafc. oras.1, de Af-

If d(

ii

j

F J

Ipfantulum , ideft , Chriftum in incarnatione

fümpt. $. M. Tirg.

Exod.z. A/lertus Magnnus in Biblia Maria fu-

FLOS cun&is tin&torum coloribus,omni con-

j

ftans vittute condirnentum verficolorius , ex qua

Y

per hbv. Exodi.

FiSCELLA fcirpea Exod. z. in qua vagit nofter

flos, fimilis firsili, materna expreffione accurata

pf

Moyfes veras Legislator, & Dux, & liberatot Po-

configit ; faper quem tequiefcunt feprem fpiri-

M

tus; ut ícriptura dicit.. 74. erat..de ANar.$. M. P.

puli ; quz bitumine illit/afult ; intus praíentia

FLOS

Jj

^

230 .

POLTANTHE

FLOS ex natura humana efectus. Z4ez in me-

upumoftn

porali, fpargittamen odorem gratiarumt, & virmue

ue, I

nais Gracorutm sie 27. Tannari.

tum fuarum fuper nos, Zdes zb:dez.

FLOS integritatis purpurafcens , & dulce fra-

FLOS fpeciofüs, id eft, omnimoda fpeciofitate

Ra

COU

tans. Jdeme ibidem.

plenus,qua füpetlativé participat pulchritudinem

FLOS purparei aureique coloris puritatisfpi-

nfaiDs

omnium florum , quia quidquid pulchritudinis

medirait

rans fuavillimé. S.7e. Damafc. in Can. SS,Detp.

habentczteri SanGti in parte;habet B.Virgointo-

FLOS natutz íele&tus, atque eximius. Zezzz-

to. Jdem ibsdem.

Bl

teoeni c

bidem.

FLOS tempora venuftans, quia deea canitur,

FLOS appatens. 7 Geometra ferom. in u-

cujus vita inclyta can&tas illaffrat Ecclefías, fcilicet

lxierod

du ii

nunc. S$, Dei Genitricis.

militantem, & triumphantem. Idezs i£idem.

FLOS apprime tenax , bene olens, & utrinque

FLOS tenuis in triplici (ubftantia, fcilicetcor:

ToS a

conípicuo otnatu & dotibus ingenii. Zdemin B.

porali per abftinentiam,& carnis macerationem;

Qu noant

AM. Prg. Fiynino 2.

aucos, Id

Ípirituali fcilicet inanima per fammam humilira-

T05 d.

ELOS virginitatis. Jdem [eram. in 4dnnunciat.

tem 5 terrena per Yoluntariam paupertatem. /4.

$5. Dei. Genitriczs A.

ibidem.

0 Qu

FLOS campi, id eft, S. Ecclefiz. D. Fulbertus

FLOS teres per manfuetudinem,pet peccate-

nieh;.quoc

lm ld

Garsotenfis ferm.3. de Nativ. $5. Frg.

rum compaffionem,

per dilectionem pxæcipuam.

FLOS pulchritudine. Fsgo de.S. Pifore ferm.

Jdess ibidem.

TLOSRI

tienim o

$n Nat. vel ZAffumpt. B. Maria Pirg. quieff mor-

FLOS vernalis, que concepit florem, id eft; be-

dine 24.

nedictum filium faurmn in tempors florum,hoc eft;

d g

invere. /demabidem.

TlOSin

FLOS «ternus. D. 4dnfelmns in byma. 1. B.Des

Genstricis M.

FLOS virginitatis, 4des zeorat. d B. M.F.

nb

J

FLOS concavus per humilitatem, in hac autem

FLOS íuaveolens perpetuz virginitatis , a

concavitate, id eft, merito humilitatis Beatz Vir-

quem Apis, qua inter Iilía pafcitur , & florigeram

fittmate

W. vl

ginis: quam reípexit Deus, attulit nobis mel divi-

inhabitat patríam Angelorutm, advenit, eiquein-

nitatis , per humilitatem enim , & virginitatem B.

TOSL;

fedit, & adhafit. D. B ernard. feran.2.de aduenth

Virgo placuit Demino,fed perfidem concepit nos

Domtnt,

Vlttzitn

perautam concepit , id eft , perfidem auditorum

Rn

Cazutzc. Cauticorum . cap.é.

FLOS virginum. Philpp. bbas libr. 4. m

ab ea , quia fides ex auditu , ideo mel, & lac fub

ET

linguacjus. Jdzta de B. F. M. part. 14. Contem-

FLOS namuz. 7Leoder. Lafcb. Imper. in cam.

Violrin

lat. 44.

ad.SS. Deiparaen.

»

Imïü*: fïf

FLOS Florum. 4dem ibidem.

:

FLOS purificatus irtigationibus fpiritus. /dem

ll0jk

abidem.

FLOSlenis,& fuavisad tangendumlenitate,

fa(:m ;lj

maníuetudine ,qux maximé patet in advocatione

FLOS aquofus , id eft , fuccofus , cnjus fuccus;

Lt m

peccantium , revocat enim dulciter averíos à fe,

pietas, & compaffio cordis ejus , velabundantia

fitotes

fufcipit hilariter revertentes ad fe , & (emper pro

gratiarum, vel lachrymz tempore Dominicz paf-

adimà

A0l

peccatoribus orat libenter, & fibi fupplicantibus

fiouis, & poft filii afcenfionem. Ricb. 4 S. Laur.

' WU[ hi

dat gratiam affluenter. 74em ibidem.

de Laud. SS. Firg. libr. 12.

E

ïinnmm hi

FLOS levis peccati immunitate , fuit namque

FLOS aromaticus per fuaveolentem opinte-

I

fine pondere peccati , quod animam deprimit ín

nem; undé dicitur ei Cazr. 1. curremus in odorem

W

N

gehennam, fuit etiam levis obedientie adimple-

unguentorum tuorum ; cujus odor maximéiin tti-

"Cüæ, [m.ï

tione. Zdems £bidem.

bus confiftit, in virginitate quoad catnem , in hu-

t &

FLOS mundiffimus,& odorifctusin Virgtnica-

militate & devotione quoad animam ,in utraque

)

te quoad carnem in humilitate, & devotione quo-

quoad Dettatis inhabitationem. dem sbidem-

fn

adanimam, & in utroque quoad divinitatis in-

FLOS candidus, & lilium, per virginitatem &

bO.Cm r

habitationem. Zdeme sbidem.

innocentiam, & immunitatem peccati, Jdem f*

s

Tl

FLOS, qui non vi(us ípargit odorem,licet enim

bidem,

.1","

Beata Virgo non videatur in pra(enti intuitu cor-

FLOS caputornans, quia à Maria Chriftum

Wg.

caput

^.

MARIANLE LIBER FI

2

tatum s

caput noftrum ve£ivit, & induit gloriofa humani-

Chriftus, inventa eft humnani generis mcdicina,

undé Ecce/. 38. altiffimus ereavit medicinam de

lm.

tate. Jdem sbideme.

Á

tertacarnis virginez. Zdewzbidem.

nodi r

à

FLOS concavus per hutilitatem : fna enim

concavitate, id cft, merito humilitatisfue , quam

FLOS mundus pec virginizatem , & omnimo-

tpukhridr

K pilcr

refpexit Daus, id eft, approbavit, attulit nobis ipfa

daminnocentiam, quia nihil inqutpatum incur-

meldivinitatis. Zdem zbides.

ii

rit inillum orem. Sap.7. Jdemibidem.

FLOS non vifus, fpargensodorem: licet enim

FLOS communis, quia expofitusomni tempo-

re volenti capere ad dele&tabiliter intuendum; ad

Mariam non videant fideles animz in prafenti

yiedtenis

tEclfis

fuaviter odorandum, ad utiliter colligendum. 7-

intuitucorporali, tamen adolefcentule curruntin

dem ibidem.

u

odorerm ipfius'Cam. L dem ibidem.

Mi

FLOS croceus per fapientiam , & charitatem,

FLOS pafcens apes, id eft, contemplativos, &

as i

$ ao

quz notantuct inauro , crocus enim crines habet

fibi davotos, quafi quadam mellea dulcedine , &

autcos. Jdemibidem.

eis ceram cum melle miüiftrans, id eft , humanam

yimamr?

Chrifti naturam. cum melle Deitatis. Zdem sbi-

paupcrmtcm, i

FLOS dcelicatus , undé fignificatur per Sufan-

nam, quz interpretatur lilium,de qua dicitur Da-

desm.

niel 15. quod erat delicata nimis, & pulchra fpecic.

FLOS putpureusut viola, quia Regi Regum

m p

Jdem ibidem.

conveniens, parpura enim Regibus convenit, vel

m p

FLOS hiacyntipus; qui coloris czleftis eft; Ma-

purpureus per rnartyrum animaz, quia fanguis,

Bj

j

,

riz enim converíatio in cxlis erat; ad Philip, 1. 7-

quo fignatur mattytium , purpurei coloriseft. Z-

p

f

m

dem iidem.

dem ibidesm.

rf

FLOS recteans pu!chriziuïiue, & odore caput,

FLOS inclinis, per obedientiam , juxta doctri-

mam fpizitus ; qui ei dixerat , inclina aurem tuam.

ideft, principale mentis devoté de ea meditanti-

T

bus. /dezs zbidem.

*

Pfaln.44.0mues enim flores , vel feré omnesin

: Vg

FLOS rorificatus , fufcepit enim filium Deiin

' pattemalteram inclinantur , ficut patet inlilio ;

ur Kf

tofa; & viola. Jdesm zb:deme.

incarnatione , quafi rorem melleum, & indé teta

al

facta cft roxifica, maellita. 4demzbidem.

FLOS Lezzurinus, qui coloris eft cxleftis, per

Id

voluntatiam paupertatem , quia Regnum clo-

FLOS rubeus, ut rofa pex pulchritudinem na-

turalem, pet vezecundiam virginalem; per eximi-

tum proemium eft paupertatis, ZMazzP.;. ni(i enim

Alha lh

fuerit voluntatia , non eft cxleftis coloris , fed ter-

amcharitatem , per. patientiam fngulatem , &

affe&um mattyrii, Zdem ibidem.

reni: & (icut Lazzuri color pulcher eft, & pretio-

jj igr?

FLOSÍ pecx(;[us, ideft, omnimoda fpecie dile-

fiffimus, fic, & paupertas coram Dao. — 74. 1bid.

FLOS lenis , per manfuetudinem, & benigni-

&ionis plenus,quia fuüperlatité participat pulchri-

tudiniomnium Saundborum. 4dem) ibidem.

3US [Pilimi' h

tatem , undé ei canit EccleGa. Virgo fingulatis ,

inter omnes mitis, ipfam enim non inveniunt

FLOS fubtilis jificur patetin floribus vitis &

»qusC'iiUS(m?

peccatores fcrupulofam. 4des ibidem.

Coryli ; tam lubtilís enim fuit ejus faecandavit^

, vl

FLOSlevis, id eft, (ine pondere peccati : undé,

ginitas:quod eam Diabolus non poruiz explorate;

1

ne

ii

r

E

D

& dicitur nubes levis. fa. 79. Lcvis etiam per

omo comprehendere. /des ibidem.

pl

FLOS tem pia venuftàns; de Mariaenim cani-

Vittatum multitudinem , quz ignez natutz funt.

ddem ibidem.

tur, cujus vita inclyta can&tas. illuftrat Ecclefias

FLOSlividus, quia mente compaffa eft filio pa-

militantem, fcilicet, & trinmphantem. . 4dem ££z-

dem.

m

tiente, undé dicit Cazr. r. füíca fam, quia decolo-

lo[ m

a

ravit me Sol, id eft , filius meus, mortis Eclypíin

FLOSrtener, per manfuetudinem,pietatem;per

dcqncm-

patiens. Zdemzbidem.

peccanuumgcompaiïïoncm , pet dile&ionem, re-

ii

4n , m

FLOS Matrem elorificans, id eft; herbam, vel

nerrimé diligenscorpus & membra filii fui, id eft,

Ecclefiam, &univerfos fideles. /demibidem.

IW [ þi

atborem, velterram, de qua naícituri MARIA

[ vlrgmln

(

enim gloria, laus, & honoreft, & latiria Mattis

« FLOS tenuis, intriplicifübftantias corporali,

fuz. Idemibidem.

ertemperantiam , & carnis macerationem fpi-

PCMH'

tatems

"

FLOS medicinans, in flore enim Mariz, qui eft

xituali;fcilicet inanima per fqmmam humili

Atf

u

SerIC-

"

dl

NTHE .E

$*

443

POLTIA

tetrena pet voluntariam paupertatem , & tempo*

FLOS immarceffibilem efflorens dulcedinem

105

raltum;(i ea unquam habuit,largam erogationem.

ddemibidem.

ris f

Adem ibidem.

FLOS adorabilis toti czelo & mitabilis fan&o-

Tij

FLOS viridis,per virorem fidei que non emar-

rum choto. jean. Hondemins in Hymno de variis

Yij

cuit in eatempore Dominicz paffionis , (icutin

Encomits Deipara F.

&O8

omnibus aliis : ideó dicitur deea Prov. ult, noa

FLOS incomparabilis, Trinitati fummze fpeQta-

st

bilis. /dezn zbidezm.

TLOG

extinguetut in nocéte Dominicz Paffionis lucerna

777

ejus, id eft, fides. /dem ibidem.

FLOS omnium. 4dem in bymno de Excellentia

FLOS Carmeli. 5. Szzzez Stock Carm.inorat.

B.Firg. fuper omnia.

1b

ad Deiparam Firg.

FLOS, cujus odot fuit dulcedo amoris ; & quía

MLY,

fL051

FLOS Campi. D. Bonav.in ferm. 1.de B.N.M.

amor ejus fait incompatabilis, ideo odor ejus fuit

Cut

FLOS defpina. Zdem iz P[alterio minori B.V.

inz(timabilis. Exz.Prag.in martali cap. 74«

Qxinquagena Z

FLOS de (pinisortus. 4dems ibidzem.

Rs

FELOS ztatis. 2dem zbidem.

FLOS florum, ob cujus gratiam ipa(timabilem

Pa:adiüc(;

FLOS fflorum. /dem iz Laud. B. V. M.

RLOS(

credimus fapientiam Dei ab «terno civitatem fu-

FLOS lilij. . 2ezz zbzdem.

am floris nomine intitulaffz; Nazareth enim Hos

fipitegri

FLOS mulierum. Z4ems zm Pfalterto masmors

interpretatur merito namque ipfa Virgo foriste-

Q li

B. V.M.

m'nqnagm. "^

net ptimatum , ipfa enim fola (ine exemplo eden-

um

do fru&um , Horem non perdidit. d. ibid

titm meri

FLOS Kegalis. Zdem ibidem..-

ELOS Verualis. Zdezin Laud. B.V.M.

FLOS florum , permanens non marceícens;

TOSc

FLOS Virginalis. /dez i» Lstanüs Pfalteris

aon decidens , fed afcendens. Flos inquit deta-

Cjtsmer;

B.Firg.

dice ejus afcendit , quod tam de matre , quamds

Mineftg

T05

FLOS Virginitatis Zdezs in Expofitione faper

filio poteft intelligi. 42emzsbidem.

Salve Regina.

FLOS nofter, de quo (äpimuscoähgere D9«

RIOSí

FLOS florum , florem fervans pudicitiz , que

bis poterimus, & conficere favum jucundz habi-

TLv

nunquam emarcuit. z4/ferz. 4Magn. £ Po[Pillis

tationis, mel dulciffimz refectionis , oleum mife-

li 1

ricordiz , & cutationis , & ele&tuarium interne

fuper cap. 1. Luca,

lihl;,

FLOS multe pulchritudinis, & fuavitatis in

coníolationis ; de ipfis enim floribus conficiunt

T.

Regnocolorum. Z4em ferm, in Feflo S. Cecilia

medici, & pigmentarii oleum & ele&uarium, &

JHMW

Virg. €$ Mart.

accipiunt apes , undé fibi conftiruant favuma

j

habitandum , & meladcomedendum. /dem i-

FLOS Virginum. 4dem in Poflills ad cap, i.

bidem.

Ti

Luca,

TO

FLOS,id eft,florida pet virtutum atnoenitatem.

FLOS, floresomnes, id c(l omnes eledtos; qui

jund

acob. de Foragine in enarialtferm.i. M.

ab Adam fuerunt in mundi hotto plantati, exce*

g

lensin odorebonz vitz,& hurilitatis;in pulchti-

FLOS naturz, Emmanuel Paleol. Imper. íno-

Imj,

rat. de Dormit. SS. Firg.

tudine gtatiffimz virginitatis. D. Bivgirtalhr.t.

10

FLOS de radice Jeffe emanans. — AMaztbans

Revelat. cap. $2.

/ná,

Cantacuzenus in cap- 1. Cantic. Canticor.

FLOS florum. Eadem hbr.3. Revelatian. 04p.

[]

Tigy.

FLOS, ex quo fru&us natus eft vita. Zdems in

iny,

€ap. 2. Cantic. Canticor.

'FLOS plenus omni dulcedine. £adem libr.

LOT

FLOS benedictionis. ïacabm AMonachus orat

Revelatiom cap.yr.

slo INat, B. M. F.

FLOS, qui crevit in valle,& füper omnes mot-

Bv

FLOS ex quo expteffum fuit preriofifimum

tes(edilatavit.| Eadens libr. 3. Revelation. cap

: It

30

T0

unguentum , & noftre formationis favis odot

t

[ dg WA

efflavit. 4Jepo ibidem.

-FLOS, qui nutriebatur in Nazareth , & in Li*

FLOS gaudii, fuavcolentiam

fpirans , &tH-

banum fe diffandebat. EaZezs zbidem.

lg.

ftitiznoftta fübino vens amaritudinem. 4dem £.

FLOS omnis innocentiz. Zartbel. de Pifi:

'Annun

sbidem.

T

lib.1.de Land.Firg. fru&lg a.

4pLO$

h[" ^

-evj

'MJRMNæ LIBER VI

i diltds

437

. FLOS gratiffimi odoris , coblis veluti percola-

FLOShumanigenetis. Rolert,

Bellarm.conc,

tus, Jedor.ZbefJalom.in orat.de INativ. $. Firg,

1. [&per mifTus eft.

mitdblid

FLOSjucundus. /4em orat.de A4/Jumpt. B. M.

FLOS primus Ecclefiz,

Hymins

Virg.

us eft,

ddem conc.4. [uper mif-

FLOS przcipuus nature. Jdem orat. de 4n-

Fluentum.

tlummej

aunciat, B. M. V.

FLOS nitens. D. Lasr.25/fin. dn libr. decaffo

FLUENTUM femper vivum fideinofttz, $.

ndebult

Conntbio Verbi C AAnime cap. g.

«ndr. Cret.can. im partumB. V. M.

FLOS filii. foaumus Gerfon. ferm. de Concept,

FLUENTUM immortalitatis , quod cafüm

B. M. V.

pumyísdt

füblevavit pauperis Adz, & ad primum gaudium

dtoedes

FLOS vitginitatis.. 24artim, de. Magiffr. in

reduxit, $. 7o. Dasafc., im olloec.Grecor.

n

Cant. Salve R.egina.

FLUENTUM perenne medicaminum nobis

hn

FLOS campi, id eft, hor&à deliciarum, videlicet

emanans. 5. 0. Daemefc. $n Paracl. B. V. M.

m ial

Paradi(i cocleftis. Dios. Carth. $n Casnt. art. $.

FLUENTUM incortuptonis, 5.fofepb.bym.

109 ditd

FLOS Campi, id eft; militantis Ecclefiz in ter-

£m fuo marials.

lt

ta percgrinantis, cujus ipfaeft Mater, Flos, R.egi-

FLUENTUM perenne propitiztionem exun-

TT

na, & advocata, fuisorationibus ac meritis pro-

dans, & fcaturigines exficcans. 75

neatoi

curans Ecclefiz ornamenta virtutum, ac redolen-

Jpsper. n can.SS. Detpare.

fador. Lafch.

tiam meritorum. Zde»s s:bidems,

FLUENTUM vitz zternz

«lidi. Ui

desm.

papulis. ddem ibs-

: non at

. KLOS cujuslibet animz devotz; eam amantis,

fivigi

cujus memoriam nünquam ingreditur fine fructu

pmat, t

& finefuz diffufione dulcedinis. Zdem ibidems.

Flumen.

FLOS incomparabilis. Zdem :» Cant. aft. s.

FLUMEN totius bonitatis, ex paradifo proce-

FLOS fuaviffimus. Zdem ibidem.

,imhsrolgdf

dens, ineffabilium gratiarum fuarum copiofiffima

umj

FLOS venuftiffimus , ac pulcherrimus paradi(i

dona omnibus fervis füis femper concedens. $.

caleítis. Zdemn lbro-. de Land. Virg. Maria ar-

9. Damafc.in Paracl.B M. V.

ionissQ W

?ic.15.

FLUMEN de quo dicitur P/2/. 45. Fluminis

us

impetus lxtificat civitarem Dei, letificatenim B.

f

ff

FLOS vernantiffimus, pulcherrimus ac redo-

& c!cmiilul

lentiffimus campi, id eft, (zculi hujus, in quo tan-

Virgo civitatem Dei , id eft, utramque Ecclefiam,

quam loco certaminis fumus conftituti, quia rnili-

& fidelem animam. Zdreta de B, M. V. part.14.

fl

tia eft vira noftra füper terram.//4.:s Cantic.art.2.

Contemplat. 26.

d

FLOS Carmcli, 7bo»sas Bradleyus ia Trattat.

FLUMEN Jordanis, in quoNaaman fepties fe

Womnfs'w

de fundatione €3 antiq. Ord. Carmeli cap. 2.

lavando purgatus eft álepra 4. Rer. f. quia pécca-

" Planw'»f

FLOS campi. Berzardim. de Buto in mariali

tores à lepra peccati curantur , fi feptiesin Beata

erm.6.de Coscept, B. M. V.

Virgine laventur, primo fcilicet ei obfequium ime

slsl

FLOSrofatum in diebus vernis Ecclefro. 74.

ponendo, fecundo nomen ejus magnificando ,

p

Jerm.de Affimilat.B, M. V.

tertio totam fpem in ea ponendo poft Deum,

; 3 Ü KMMW

FLOS & paradifusamaenus. — 2frzrold. Boffins

Quartoamicorum ejus defe&us fapplendo.Quin-

in prolog. lib. de patromattt Deip.V. in fibi dicatum

to per orationem devotam feeihumilitet often-

Carmeli Ordiz.

dendo, Sexto, fira negotia eícommendando.Se-

jf p

FLOSceleftis pulchritudinis, 7e. Zrit&, lib 1.

timo , omnes virtutes optando. Zderm ibidem,

at

FLUMEN Phifon , quia ficut lumen Phifon

fagtt ^

de Mirac. B. M. V. inUrticeto cap. 6

FLOSrofarum in diebus vernis Eccl. . AMas-

habetortum àParadifo, & in arenis ejusgemmz

l 1?:11:&'**'*1

vit.de Villaprobata [erm. 21.0rng uova B. Marie.

prettofz inveniuntut , fic facratiffima Virgo ot«

FLOS virginum. $.750. de Pilla neva ferm. z.

tum habuitab eo, qui eft Paradifus deliciarum, &

quzrahlfa

de Aunuunc. B.V. M.

ineagemmz pretiofz inveniuntur, & dona gra-

r (þl/("' J

FLOS convallium. ZLadevis. Dlofiasin Endo-

/

tiarum, per quarum opera przmia zterna donan-

jl '

logia 2, d B.V.M,

tur, dem i&idem.

Gg

FLU.

P

POLIANTHEXE

sEX

l FLUMEN. quia ficut Flumen exiftentesin ma-

piternam, & i cujus ore inventus eft (tater noftras

zi vehir, fic virgo peritiffima exiftenres innavi

redemptionis. AMartb. 17.. /dem ibidem.

quiahumlïibü

vitimci

Ecclefie fan&e Catholicz per fidem veram vehit

FLUMEN inundatione fua prata farcundans,

RUMEN

ad portum falutiszterng. Zdem tbidem.

& fic generans paícua uberrima , & iniplensom.

L]

Jim M.

FLUMEN , quia ficut Flumen in fuo ortu par-

