III. Lotharius Anagninus anteà vocatus, Vir

j

étus eft Abbas Fordenfis,pofteà Pracíul W/i-

multa pietatis & docttinz, nec minotis pru-

gornienfis, & tandem Archiepifcopus Can-

dentiz in Ecclefia gubernanda, ex hac Pere-

tuarien, & cotius Angliz: Primas, vitz: diem

grinatione terreftri ad ccleftem patriam

J

claufit exiremum, Ànno communis fálutis

commigravit Ànno Incarnátionis Domini-

1190. Ícripfit de 44ngeli nuacio ad B. Firg.

C& I216. fcn'pfïc de Nativitate , Aunun-

i.

Íeu de Salmtatione "Angelica. Tratkatum .

riattone , Purificatione C Affumptione B.

T

- quiinter Tractatus diveríos ejufdem editos

l«

Bonofonte Ànno Domini 1662. labore &

Virginis [ermones p. & alia cum ejus operi-

busedita, & ànae in Biblotbeca Aariana

ftudio Adm. Rev. Patris Bertrandi Tiífier,

enumerata.

unà cum Zem. j. Bibliotheca Patrum Cifler-

HONORIUS Auewftodunenfis, Gallus,

1229

M

ciex[ium extat zi Septimus.

ordinis S, Benedicti, Vir in divinis volumi-

D7

GARNERIUS Cittercienf, priüs Clarz-

nibus affidue veríàtus, & omnibus liberali-

In

vallenf. pofteà Albze Ripe Abbas, deinde E-

bus artibus perfedte imbutus, floruit circa

pifcopus Lingonen. Vir fcriptis dlarus, &

AÀnnum Domini 1220. fcripfit inlaudem B.

virtutum meritis gloriofus , clarebat Anno

Virginis opus prenotatum, Sigillem B.a«

h

Dni 119;. fcripfit de Parta B. Virg,ferm. 7.

r:&, & alia, quorum titulos deícripfi in Bs-

d

de Purificat. ejn[dem, [erm. 3. de -Affurnpt.

bliotbeca Mariana part.i. & extant in B-

fertm. a. €$ de Nativitate eju[dem, ferm. 2.

béliotheca magna veterum Patrum Edition.

l,þ. [

quos cum aliis ejus fermonibus ex Bibliothe-

Colonienfis.

Yt

cis Clarz Vallis, & Vallis clarz eruit, & un

ABSALON Abbas,ordinis Canonicorum

J246

j

eum Zom. 3. Bibltotbeca Patrum Ciflercien,

Regularium S. Victoris Parifiis,natione Gal-

il

Anno 1660. primo Bonofonte edidit Ber-

las, & Monafterii Sprerkirbacenfis fapien-

li

trandus Tiffier.

tiffimus moderator , Vir vitz , morumque

h

1204.

HELINANDUS frigidi Montis Mona-

honeftate venerandus, & literarum facra«

h

chus Ordinis Ciftercienfis, natione Gallus

rum cognitione inprimis clarus, floruit, ut

quem virum bonum, religiofum, honeftum

teftatur Poflevinusin 44pparatu facro Auno

k [

& (anctum ac vitá przcipuum appellat Vin-

Dhi 1220. ícripfitque fersones de pracipiis

j

centius Beluacenfis in jecslo bifloriali lib.

feflis B.Firginis iy Bibliotbeca Adariana e-.

s

29. Cap. 108. obiit ÀAnno Domini 1204.. cri-

numeratos, excufos Coloniz Ánno 1434.

of

pfit inter aliain Prersfizarione B. Virgin. [er-

CAESARIUS Heifterbacenfis, Germanus,

1220

g

mones 2. In AAfjumptione eju[dem fermones

ordinis Ciftercienfis, Vir venerandz pietatis,

1]

2. In Nativitate ejn[dem fermones 2. qui

ftudii indefe(Ti & reconditz doctxinz, clare-

il

cum aliis ejus fermonibus editi fünt Bono-

bat Ann. Dfii 1220. de B. Virgine [ cujus fuit.

hn

fontein Theraícia Anno 1669. in Tom. 7. Bi-

amator pracipuus |multa przeclara opufcula

bliotheca P P. Ciflerctenfjum.

literarum monumentisconfignavit,quorum

Catalogum exhibui in Bebliorb. Mar .part.1.

jo. l

iz4$ — GUILIELMUS Parvus, vA:;glus, 3116(3-

$& DO- «

Wi

:

Ms

*

Cataloegus Chronälagicm Zutborum

4450

S. DOMINICUS Guzmanius, Hifpanus,

mieravit Auno falutis 1236. fcripfitde Partu

(adetis f;cri Predicatorum ordinis Patriarcha incly-

B.Virgint: profam, & alia, que exrant in B£-

u22 tus, Viradmirandz ac notiífimz Sanctitatis,

bliotheca tragna veterum Patrim edition.

coslum peuit Anno falutis 122 . fcripfit de

Colonienfis 7onz. 12. part. 1.

1237

L

Salutatione Aagelica B. Virgimis, ejuíque

JOANNES Hailerinus, Gallus , Ordinis

fermonis compendium, ex Alano Rupenfi,

Cluniacenfis Monachus, deind? Archipra-

affert Andreas Coppenfteis in Clave pradi-

fil Bifüntinus, ac poftmodüm S. R. E. Car-

cands. Rofarium lsb. 1. cap.8. ——

dinalis, Vir in divinis Scripturis erudidiffi.

1222

THEODORUS Laíchus, Grxcorum in

mss, & facra concionum declamatione fuo

Ociente Imperator , Vir ingenio pratans,

tempore celeberrimus animam divinz boni-

& non folim humanarum fed & divinarum

tati reddidit Anno falutis 237. ícripfit de

etiam literarum ermditione con[þicuus, uni-

laudibus B.Vrginis Aatris [(uper Canticá

Canticorum Salomonis lbrum unum, Pari-

veríe carnis viam ingreílus eft, Anno orbis

redempti 1222. fcripfit in $$. Deiparam Poé-

fs excufum Ánno 1521.

ma, Canonctn CÓ (ermonem , qux. omnia à

HUGO deS. Caro , natione Burgundus,

24

Ludovico Marraccio fratre meo latine red-

ex facro Pradicatorum Ordine primus ad

dita , dedi in Cafaribus, feu Imperatoribus

Cardinalitiiam dignitatem affum

tus, Vic

AMarianis cap. 12. $. 1.

ingenio, moribus do&trinàq; cele

à

errimus,

-

FRANCISCUS Affifias Ordinis Mino-

mortali vefte exutus eft, Anno falutis :245.

[

-t

1um inftitutor, & Princeps, Scraphim Car-

fcripfit multa in laudem B. Virginis ut patet

neus, five homo Seraphicus, ex hujus mundi

ex ejus operibus & prafertim in Expolitione

naufragio ad ccleftis Portus tranquillitatem

fper. mmifus eft AAngelus, & Canticum Ma-

ervenit, Ànno falutis 1226. c0mpofuit-dc

enificat.

AMEDEUS Laufannenfis Epifcopus,na-

1256

Virtutibus B. Virginis opuículum, & ad

eandem Beatiff. irgis. orationes, qua cum

tione Allobrox,anteà Monachus Ciftexciene

aliis ejus operibus prodierunt Antvverpis ex

fis, & Abbas altez Combz , Vir caftiTimis

officina Plantiniana Anno 1625.

moribus nitens, excelfisque virtutibus ple-

1239

RICHARDOUS de $. Laurentio, Poeni-

nus, floruit circa Annum redemptionis hu-

tentiatius Rothomagenfis, natione Gallus,

manz 1250. fcripfit de 44arta P'irginea /Ma-

tre bomilias $. de quibus vide Bibliothbecam

Vir pius & doctus, & cultui Beatiff. Virginis

Dei Matris imprimis addictus , vixit circa

AMarianam part.i.in Amedeo Laufannenfi,

Annum à Virginali partu 1230.. fcripfit de

" SIMON Stockius, natione Anglus, Ord.

iéóg

laudibus eju[demm 5S. Virginis Matris Dei

Carmelitarum VI. generalis Vir admirandx

hbros 12. quosex antiquis manufcriptis ex-

fanctitatis, & miraculis in vita & poft mor-

D

em

tem illuftriff. Deiparz Virginis obfequie

i

plaribus primum Duaci edidit Joamcg

Bosardus Ànno 1625.in 4.. -

impenfiffime addictus, à qua promeruit Sa-

123l

ANTONIUS de Padua Ulyfipponenfis,

ero Scapulari coelitàs donari, multis privile-

Ordinis Minorum $. Francifci confpicuus

giis divinitüs locupletato obiit Burdigalz Sa-

nitor & decus , fan&itate, miraculis & do-

lutationem Angelicam recirando , AÀnno fa-

&xiná clariffimus, ad Chriftum feliciter e-

lutis :265. xtatis faz centefimo fcripfit tefte

volavit, Anno falutis :231. fcripfit ferzzones

Joann. Pitfco /42. de suffr. 4dnglie Scripto-

de B.Virgine, camaliis operibus non femel

ribus, de Deipara Virgine Hymuum €$ 4dn-

excufos.

tiphon. item. Homiliarnm Canones cultis

l

HILDEBERTUS Coenomacenfis pri-

divini lib. 1. de Chrifliana ponitentia lib. y.

1236

müm Epifcopus, poftmodüm Turonenfis

Epiffolarum lib. 1.

Archiepifcopus, Vir profa, verfuq; inclytus,

BONAVENTURA natione Italus, Or-

1274

inter eloquentiffimos Gallix Scriptores jure

dinis Minorum $. Francifci Doctor devotus

metito relatus, ad oaele(tis Regni henotes

Íeu Seraphinus nuncupatus, Epiícopus A1-

ancg-

Pelvanthes

M:ariana.

"nno . banenfis, & S. R. E. Cardinalis, Vir in fzecu-

laznaet B.Virginis, Moguntie excufa Ànn.

(aimtis la predicandus, obiit Anno Domini 1274.

1616.in 4. & àme in Diblzotbeca Mariana

Plura in /asdem B. Fsrgsniz, cujus fuit cul-

art. r. recenfita. -

tor eximius , plema pietatis 9 dolrine in[i-

ZEGIDIUS Columna, R omanus, Ordin.

1298

Ws

gna opu[cula compofuit , quae extant in o-

Eremitarum $. Auguftini, aliquando Prior

peribus, eorumque titulos enumeravi in B-

generalis, & ind? Bituricenfis Ecclefiz Ar-

bltetheca Martana Part. i.

chiépifcopus, & S. R. E. Cardinalis , Vir ex-

1274

THOMAS Aquinas , Ordinis Predica-

quifita omnium fcientiarum cognitionelo-

torum, totius Chriftiani orbis jubar fplen-

cuples, floruit Anno Demini 1290. ícripfit

didiffimum , cognomento & merito Dottor

inter alia Commentarium i» Salmtat. "ingel.

edngelicus, à Deo ipfo, ut optaverat be-

cum ejus operibus non femel excufum. -

andus, premiandusque, feliciter emigravit

ALANUS Infülenfis , natione Germa-

1294

Anno falutis 1274. «tatis 5o. fcripfit fuper

nus,Orator, Po&ta, Philofephus & Theolo-

Salutationem zdngelicam Àve Maria Opa-

gus inter omnes fuüi cemporis excellentiffi-

L]

[]

Jenium, &$ de feffis,my[lerus €$ landibus B.

mus, ob omnigenam rerum omnium erudi-

Firgints [ermones , orationes, C quaffiones ;

uonem , Dedoris wsiver[alis cognomine

ut dixi in Bzblietbeca 7Martana part. 2. &

nuncupatus, ad eternz patriz fruitionem

j

conftat ex ipfis operibus imprellis, in qui-

carne lolutus evolavit Anno 1294. fcripfitin

bus , quzibi-dixi,le&torum oculis exhi-

j

B

Cantica Canticorum de Laude B. Virginis

d

bentur.

librum unn«m exculum Matriti unà cum 7-

2280

mo 3. Bibltotbece V:

"

ALBERTUS Magnus, Suevus,facti ordi-

vginalis, Petri de Álva

nis Praedicarorum fingulare decus, dignitate

Ánno 1646.

Epifcopus Ratifpona', do&trina & Religio-

MECHTILDIS Virgo lectiffima, natio-

1490

y, I

ne plane admirabilis, ad debitam perrexit

negermana, Ordinis D. Benedi&i Monialis,

i

lucis fempiternz fruitionem , Anno lalutis

divinis revelationibus clara, & imultarum

J

I280. mélta de f. Firgine, | erga quam à

virtutum przrogativa confpicua, in zterna

puezitia in fenectam magno femper pietatis

l

Patria feliciter regnare caepit circa Ánnums

i

aftu Hagravitj pofteris reliquit ingenii füi in

mundi à Chrifto redempti 15oo. Plura ii

lt

zvum perennatura monumenta , à me in

laudem B. Virgtnis ex divintis revelationi-

Bibliotbeca Mariana enumerata, quz & fe-

bus G$ Vifiontbus babitis coníctipfit, quz vi-

um

n

oríim , & unà cumaliis ejus operibus Lute-

deri pollunt inejus /ibro gratie £firitualis ,

impreífo Toleti Anno 1505. in 4. & alibi.

y, d j

tize Parifiorum , atque alibi funt per typos

ublicata.

: NICEPHORUS Gregoras, Vir fuo f

1359

j

1290

GERTRUDIS Germana, Ordinis $. Be-

u

culo admodüm eruditus, floruit in Grecia

nedici, in Monafterio Helpede fan&timo-

Anno Redemptionis noftrz 1550. (cripfit ss

E

nialis. Virgo revelationumgloria ac perfe-

$S.V'irginem Mariam [ermonenyCd i [dn-

Y

&a virtutum omnium coronide præ(-tanu'fl

d

uunctationem ejti[dem fipev[antie Virginis^

fima, beato fine confümata eft, Anno falu-

erattonem infignem , ut dixi in Bibliotbeca

m

ol

tis 1290. multa fcripfit in Jasdems B.Virgznis,

AMaríana part. 2.pag. i56.

ut conftaret ex ejuslibris prenotatis: /28-

d

MATTHLZEUS Cantacufenus, Rex fapi- 135e

xHationes divina pietatis, & Coloniz editis

entiffimus, & religiofiffimus Imperator, ge-

iPW

Anno 1588.

Pa

nere clarus, vircute & bello claritfimus, flo-

1260

JACOBUS de Voragine, ex facro Praedi-

rebat Ànno po& natum de Virgine Salvato-

"

catorum Ótdine , factus Archiepifcopus Ja-

rem 135o. fcripfit in $$. Deiparentis laudem

h

nuenfi, Vir multz varizque lectionis, & in

feper Cantic. Canticor.Salomonis luculenti-

facris declamatonibus omnium opinione

Íimam expofitionem, quam de Graco latint

: O[, IZM

füo tempore celeberrimus, obiit Anno falu-

ex preiïäm,nodfq-,i-llufïmtmn,operä & ftudio

joti

tis 1290. Ícripfit Zarzale, & alia multa in

R. P. Vincentii Richardi Clerici Regularis,

;l

XX

edi-

us

-

ld

sf

Catalogus Chranolagicm Autborum

"duno edidit primüm Rome Ste

PHILOTHEUS Conftantinopolitanus

l 362;

phanus Paulin,fxs :

i

falutzs. Anno 1627. infol.

Epiícopus, feu Patriarcha, cujus honorifice

1246

JOANNES de Bacone, quaim alii Bacon-

meminit ZZr. 4. f Hiftoriz Joannes Can-

dorpium cognominant , Anglus natione ,

tacuzenus, floruit circa Ánnum Dhi 1362.

Ord. Carmel. de quo Pitíaus: qmanutumvis

fcripfit 7raparia za Deiparam.€8 orationem

dottiffimorum | Carmelitarum ferax dn-

in eandem, fecundüm Alphabeti ordinem ,

lía, vix Baconi unquam produxit parem ,

de quo vide pietatera AMarianam Gracor. P.

$m vtx orbis Chriflianus ejus atate doHlio-

Simonis Wagnerech part. 2. & meos nti-

rem,immortalem ex fuis fcripcis, quorum

JHites Mariagas in Appendice pag. 6o.

HENRICUS Sufo Suevius,Ordinis Pre-

126f

prolixiffimum Catalogum idem Pitíaus ad-

sucit //b. de 1uff. edng. Seriptor.. apüd om-

dicatorum, Vir infigni doGtrinà, infolitá pie-

nem polteritatem affecutus eft gloriam, (cri-

tate, clan'fquc virtutum meritis plarfe mira-

3eulos facror. Biblior. li-

bilis, ad procmium evolavit in coclum Ár-

pfit inomnes & fir

o

bros commentarios, & de Cewceptione B.

no Redemptionis humanz 1565. fcripfit

Farg. li. ?. Gzinaliis füislibris de eademSS.

multa in Jazdezz B. Virginisàme in Bzbléo-

Deiparente non ràroó agit. Londiniad melio-

theca /Mariana enumerata, cum ejus opeti-

rem vitam vocatus circa Áunum 134.6.

bus non femelimoreffà,

1370

JACOBUS Monachus, erdinis D. Bafilii,

ERNESTUS Primus Archiepifcopus

1348

natione Grecus, Vir do&tus, & in divinis

Pragenís , Vir multá pietate & doctriná

n

fcripturis valde eruditus, floruit circa An-

confpicuus, vivebat Anno Dominicz Incat«

nationis 1368. ícripfit 4Zariale, feu de Jaudi-

num Dfi 1350.fcrip(it meslta £m landem Dei-

para Virg. Marte , que ego ex Grzcis ma-

bus B. Maria lirginis opusinfigne,imprel-

nufa-ipds codicibus eruta , latine reddita,

fum Pragz Anno 165o.

noüfque illuftrata apud me habeo, füb titu-

JOANNES de Malinis Belga, Ordinis

2560

lo /arialis jacobi AMonachi , quamtocius ,

Carmelitarum, Doctor Theolog. fcripfit

fi Deo placuerit , typorum beneficio publi-

fexmonem libr. 1. iew Speculum Hloriale

canda.

declaratiuum [l'atus ordinis Fratrum D.J/-

4410

JOANNES Hondemius Anglus,Ordinis

4Maria de /onte Carmelo, & alia , floruit

ii

Minorum, Vir mire Patheticus, & affectus

Ann. falutis 1360, Agunt deillo Poiï&vinus*,,

plane Seraphici, floruit circa Annum faluti-

Severtus & alii.

feri Partás 1550. Beati(Iime Virginis Mariz

BIRGITTA, íeu BrigittaSuecica , mulier

373

laudes cygno füavius long? mellitiffimis ce-

cocleftibus charifmatibus plena, &cdivinis

cinit hymnis, qui extant in Paralipomenis

revelationibus & vifionibus clariffima, ad

Antonii de Balinghem, ad Parzaffam AMa-

immortalemgloriam pezvenit Anno fálutis

rianum Duaci editis Anno 1624.

1372.. ÍCripit fermonem 4

ucelicum de ex«

EY

7350

D)

JOANNES Thaulerus Germanus, ordi-

cellentia B.'irginis, & alia in ejufdem B.

nis Przdicatorum, Vir pietate & doctrinà

Virginis laudem, ut db in Bidélietbeca 7Ma-

infignis, & Catholicz fidei cultor integerri-

T1AZA pATE. L.

1370

mus, floruit circa Annum Domini 1350.-

JOANNES Hildesheimenfis, Germa-

R:ripfit 72 pracipuas Deipara Vi;fgim'; Feffz-

nus, Ord. Fratrum B. V. M. de Monte Car-

vitates [ermones 6. qui cum ejus operibus

melo, Theologus, Philofophus & Po&ta in-

excufi fünt Venetiis Ánno 1556. in 8.

fignis, B. Petri Thomz Viri (àn&iffimi difci-

13ja

INICEPHORUS Califtus, natione Grz-

pulus, ícripfit multa praclara opufcula : vo-

M

cus, Vir Hiftoriarum , rerumque feré om«

lumen de 5, /a 35 Regibus ttem Chronic.

nium cognitione illuftris, loruit circa An-

Hifforiarum €8. Defenfarium [ui. Ordinis.

num PaxtusVitginis 1350.& füam Flforzans

Claruit Anno 1770. ita de illo Trithemius

Ecclefiaflicam. libris octodecim. compre-

Itb. de Seriptoribus Ecclefiaflwis,

henfam frequenübus de Dep.Firg. Hiflorus

EMANUEL Palxologus, OrientisIm-

325

illü&r,aviþ.

PCX d-

d

*

: Polyanthbea

Martana.

E7

4dnwo perator, Vir pratet eximias alias animi do-

Íctipfit in eju(dem magne Dei Aatrés Lau-

[aintis tes, Chrifti Domini, ejuíque SS. Matris a-

dem orationes , quas € greco M:S. Codice

manüffimus ;; clarebat Anno Redemptio-

Vaticanz Bibliothecs erutas , latine reddi-

nis humanz 1578. fcripfit in fümme vene-

tas, notifque illuftraras, füb titulo : 442r£4-

tandam $S. Desi 7Matris Dormitionem ora-

lss Ifidori Ihelfalonicenfis, edidi Roma Ann.

tionetm infrgnem,necnon Cazonem depreca-

1651. in8.

torium in B.Virgimem Deiparam, ut dixi in

JOANNES Gerfon, natione Gallus, Pa-

!418

Bibliotbeca AMMariana part. 1, & tam oratio-

rifienfis Academiz Cancellarius, Vir maxi-

nem quàm Canonem integra exhibui in Ce-

mo literarum & virtutum merito preriofïls,

[

Jaribus AMartanis cap. 4. $. 2.

animam divinz bonitati reddidit Anno falu-

4240

JOANNES Rusbrochius; natione Belga,

tis 1419. Plura fcripfitde B. Virgine opufcu-

Prior Monafterii Vallis viridis; Vir divinz

Ja,in Bibliotheca AMarzana enumerata, quz

contemplationi addictiffimus, clarebat An-

cum ejus operibus Parifiis edita (unt Anno

no Domini 1580. ut inquit Bellarminus in

1606.

libro de Scriptoribus EcclefiafHeis , Ícripfit

VINCENTIUS Ferterius, Ordinis Prz-

lflgv

aliqua de laudibus B. Virginis, qux extant

dicatorum, Hifpanus, Valentinus , (ui Cecu-

in ejus operibus impreffis Coloniz Ánno

li Paulus redivivus, placido confopitus fom-

1552.

no mortis, ad immortalis vitz gaudia per-

f gl

CATHARINA Senenfis , Ordinis Prz-

1390

tranfivit Anno gratie reftitutz r419. ztatis

dicaterum, Virgo lectiffima, eximioque o-

7o. Ícripfit de Conceptsone, Natvvitate, dn-

mnium virtutum fplendore toto orbe cele-

nuntiationes exTbetlatione Partis, Purifica-

berrima,ad vitam aternam translata eft;

tione C$ A[nmptiome B. Vireinis fermon.g.

Anno Domini 1580. fcripfiratquein templo

qui cumalíis ejus fermonibus impreffi (ünt

S. Mariz faper minervam Rome habuit, in

Antvverpie Ànno r569.

5 if

die Ánnunciationis B. Virginis orationem

HENRICUS de Haffia Junior , Ordinis

142£

"

unam, quz cum aliis ejus orationibus im-

Carthufiani , natione Germanus ; Vir in di-

A

reifa eft Ingolftadii Anno 1585.

vinis Ícripturisadmodüm eruditus, & fecu-

D

1380

BARTHOLOMJAEUS Albrici, feu Albi-

laris Philofophie non ignarus, obiit Anno

i

5

fii, aliàs de Pifis, quia Pasria Pifanus, Ordi-

1428. licet alii Anno 1317. alti 1397. obiifle

nis MinorumS. Francilci ; Vir folida virtute

velint, utinquit Bellarminus in /i£r. de Scré-

& egregià doctriná fpe&tabilis, floruit An-

ptoribus Ecclefiaflicis, Ccipfit de C onceptioe

1 D

no Domini 1386. fcripfit de vira C Jandibus

i& B. P'irginis librum contra difceptationes

If

d

B. 7Mar. Virgin. lsbros (éx, editos Venetiis

& contrarias pradicationes, ut ex Simle-

Anno 1596.

ro & Poflevino dixi in Bsbdietbeca AMaria-

15

5

J393 J

ANTONIUS Pocquetus , Ordinis Cee-

na part.i.

ffo

letinorum, natione Gallus, Vir in facris fcri-

JOANNES Gtoffi, natione Gaïlus,þa-

tgjo

BI

tria Tholofónus , Ordin. Frattam B. M. V.

pturis exetcitatiffimus, coelo animam dedit

Anno 1398. Ícripfit de Conceptione B.F1r-

de Monte Carmelo, infignisSS. Theologiz

n

gimis [ermones , quos cum aliis prifco-

Doctor, magna apud omnes authoritatis.

j

l

UM

rum Auctorum de eadem Conccptione mo-

Floruit Anno faluus 1430.. fcripfit Pzrida-

l-

numentis edidit Lovanii in Belgio R. P. Pe-

rium Ordinis B. Adarte femper Virgin. de

l

ttus de Alva.

Monte Carmelo, Venetiis excu Ánn. 1 307.

(P

4400

ISIDORUS Theffàlonicenfis Archiepi-

& recuf: Antvverpie cum Speculo Ordinis

Q

Carrzelit. Anno 1680.

fcopus, Vir przter alias pradicandas animi

dotes, quibus in vita fulfit, erga inagnam

Il-f.

æ,";.

LAURENTIUS Juftinianus, Venetus ,

4fy

Dei Matrem Virginem Mariam incredibili

patriz fuz primó Epifcopus, deinde Proto-

u

ftudio atque ardentiffimo amore devinctus

Patriarcha; Vir vitz fanctitate, miraculo-

fuit; floruit circa Annum Domini 1400.

rum gloria, & fincerz eruditionis candore

XO CX

, H

P

da.

-

Cam[o us Chronolosicus Autborum

zdnno. clariffimus ; lorebat Ann. (alutiferz repara-

ex. oppmo Richel , ob divinitüs irradiatz

/

falntzs tionis 1440. . Bellarmino quamvis obierit

mentis profufum lumen Do&lor. extaricut,

145. ingenii füi monumenta in laudem B.

füblimiv:que rerum arduus contemplator

V;wxms pooceuta.u commendavit, à me in

nuncupatus ; Caium petit ÀAnno Iïmus

Esälmth:m Mariana part. 2 enumerata, &

Virginei 1471. de lasdsous $8 pr,scor;;. B.

am ejus operibus non femel edita fuére,

Vzrgmu multa pfTime [apientiffeneque li-

4444

BERNARDINUS Senenfis ,

Minorum

terarum monumentis coufignavit ,quae cum

Ordinis fulgentiffimum lumen , Vir vitz

CJU 3 OPC[lbllS Inupr elïa fun eor umque titu-

fanftlmte & miraculorum gLOUJ. univet iO

los dedi in Bzélzotbeca Adariana Part.1.

Chrl?uano orbi fþc&aufïimus,ad Beatorum

1475

THOMAS Campenfis- feu de Kempis,

felicitatem tranfiit, Anno alutis 1444. de

Belga, ordinis Canonicorum Regalarium S,

landibus €9 praflantia B. ngzm: , cujus

Auguftini, Vi vite mnocenm, moramque

fuit puriffimo amore captivus, multa lite-

fän&ltatc confþncuus, coroná emerità pon,-

rzarum monumentis confzgnavm ,que ine-

tuseft Anno nati Salvatoris 4471.atatic 9t.

]US OPCflbUS editis videri Poffunt

Plura fcripficin /asdens SS. Virginis Marias

4458

MARTINUS de Magiftris Gallus Duro-

àmein Zibfiotbeca 7Mariana receufita,qua

nenfis, inter Parifienfes (ui tempor.s 'Theo-

videri poiïum inejus oPenbus Duad Ànno

IOgUS nemini fecundus clarus vixit Ánno

1635 excufis.

nati Salvatoris 1458. fcripfit Contemplatio-

BALDUINUS Leerfius, natione Belga,

I

zem enell; flsmm fupm Sdl*uekzgma excufam

patria Atrebatenfis, Ordin. Carmelitar. Vir

M

Parifiis Anno 15$19. & Duaci Ànno 1624.

doctriná ac pietate maxime .in Deipar. Virg.

M

ANTONINUS Flerentinus, ex facro or-

confpicuus, ad quam ut alios quoque incita-

dine Predicatorum, Patrix. füx Florenux

ret, fcripfit Colcétameum . exeruplorum &

Axchleprïzopua. fanctitate & doctrinà infi-

miraculorum Deipara Virginis de Afonte

gnis, ad Coclum migravit Anno Chriftianz

Carmelo, quod noviffime excuf. fuit Ant-

Redempnoms 14.59. multa in /asder, B.Jsr-

vverpiz Anno1680. Horuit Ann. : 48o. vide

g elaboravit, cum ejus operibus non fe-

Biblioth. Marian. 1. part.pag.176

nj

mel edita, eaque inunum collecta, habes a-

PAULUS de Heredia, ex Judeo Chri-

pud Alvam in Bi&lbetbeca Vzrgmzh , €dita

ihanus Vir inagni iacrarum fcupcurarum

Madritt Anno 1648.

pcmm aliisque anizai dotibus confpicuus ;

4448

JOANNES Turxccremata,l—hfpanæ, or-

floruit Ann.poft apparitionem Meffiz 1484..

dinis Præchca;emm, propter eximiam eru-

Ícripfit de Concepzsone immmaculata B.Virg.

ditionem & morum probitatem ab Evgeuio

Tratlatum; de quo vid. B:blzatlicmm "AH

1F.Pontifice maximo ad amphiïïmum s

AMarianam part.2.

R. E. Cardinalatüs apicem füblimatus,mor-

JOANNES Mauburnus, Belga, ordinis

H4ge

tales artus defezuit, Annofalutis 468. zctatis

Canonicorum RegulariumSS. Auou[hm, in-

$o. Ícripfit de Beatiffrsa V'irgine quaffio-

clytz fapientiz,, problcatm, & Rehgloms Vir

nes plares feper Evangelia feflivitatum e-

mortalitatem exuit circa Annum poft re-

jnfdem, & olia,ut dixi in Biblsotbeca Aa-

demptum genus humanum 1490. fcripfit:

YÍARA pArt. 1.

mulia pifime, ac pererudite in. /awdem. B.

GUILIELMUS Vmcenm Gallus, erdi-

Mj

4470

Fsrginis, qua extant ms;us opere praeneta-

nis Cocleftinorum, pietate & doctrinà incly-

to: Kofetum exercitiorum [piritualium, C

tus, clarebat Anno. Domini 1470.. fcripfit

f[aerarum meditationum , impr eHEx Parifüs;.

de Conceptione B.Virgints ermonem,quem

Anno 1510. & Duaci 1620. in fol.

4

cum aliis. antiquorum Aucterum monu-

THOMAS Scropus, aliàs Bradley, Án-

1497

mentis deeadem Conceptione in lucem e-

glus;ex Ord. Carmelit. ab Exgenro IF. .pro-

Mh

vulgavit P. Petrus de Alva.

motus, aa EPIEZOP'HUD] DlOIDO['CTIiGn'I in

d75

DIONYSIUS Carthufianus chmanus,,

Hübsrnia An, 1446 & ab eodem mufus Le-.

gatus.

d

——

A:Mariana.

Polyanthea

-ánmo gatusad R;hodienf&s, obii

tnoníineían&tita- Pariíiüs Anno 1494. Ícripfit de Cowceptione

falntzs tisopinione centum fer? Annorum Senex 15.

B. Firginis fermones , quos cum aliis anti-

"

Januarii Anno 1491. Longum Cafalogpm

quorum Scriptorurn de eadem Coriceptio-

operum ejus recenfet Pitfeus, in quæäus funt

ne monumenus in lucem Pmduxit Peuus

de Alva.

Chronicon de fueeffrone » propagztione €8

sntitilatione Ord. B. /Maria Virg. de monte

. CASIMIRUS Polonus, Poloniz Regis :4$9$

Carmeli , iem Traitatus de eodem ordine

Cafimiti filius , flos integer atque illibatus

ad Engenium Papan.

puritatis,in ceelum ob Angelicam punitatem,

1492

JOANNES de Meppis, ordinis Eremita-

quamattigerat, evectus eít, AÀnno Verbi in-

n

rum $. Auguftini, natione Germanus , Vir

carnati 1498. compofüit in sdemB. ?71221'-»

pietate, doctrinà, atque eruditione (üo tem-

n15, cujus cukui fuit (empiternis vinculis ob-

pore clarus, florebat Anno falutis 1492. fcri-

ftriétus, Hyninum mire devotum (üaviffi-

plït de /esmaculata C. onceptiene B. Virgints

mum, pietatisque fenfibus pleniffimum, in

J ia Trallatum , quem nunquam anted

tres partes divilüm, quem integrum dedi in

impreffüm, ex antiquis manufcriptis primó

in Principibus Martants cap. 3. $. 19.

inlucem produxit una. cum aliorum anti-

ARNOLDUS Boftus natione Flandti ,

1499

quorum de.eadem immaculata Conceptio-

patria Gandavenfis,Ordinis Fratrum B. Ma-

ne monumentis, Pecus de Àlva & Aftorgia

tio femper Virg. de monte Carmelo, qui,te

[

ordinis Minorum;

fte Lezana Ton. 4. ednnalitsn Carm.ad d4n.

[

1494

JOANNES Palæ'onydorus, Belga, Car-

Chrifét 1499. fuit divinatum ac fccularium

melita Mechlinienfis, Vir multz ac variz e-

literarum cognitione fümmus Theologusae

ä

ruditionis atque in!lgnis pietatis, eximius

Philofophus, acutiffimus Orator , ac Pocta.

fui Ordinis zelator, fgrip[it pro defenfionee-

E

melíitus, vità ac converíatione irreprehenfi-

juíd. ucinquit Lezana, non pauca volumi-

bilis, fcripfit inter aliade Patrezaza $ Pa-

"

Bà, in quibus eft Fafcienlus tripartirts Hi-

trocinto B. V.AMaria in dicatum [ibu Carmelé

h

fLoriarum prophetici € Eliami Ordinis B.

Ordin.libr. in quo eodem Lezana afferente,.

JIM.F.de monte Carmelo , loruit circa Ann.

adeó [naviter de huius SS. Deiparentis lau-

- ul

1492. predictum opus libris ;. digeftum va-

dibus Jeribit , st nullus, quetm viderim,ipfs

i

rüsinlocisexcuf. fuit legendi de eoTrithem.

J'upertor [et, inferiores mpltá, aquales panes,

5j

Poiïävinus,ahiq; Joan. Baptifta Mantuanus,

Horuit Anno Domini 1495.

- Ord. Carmelit. Hujus celeberzimi Viri füm-

JOANNES Trithemius Teutonicus, Or.-

2f00

?

ium ingenium, eximiam doctrinam, pieta-

dinis D. Benedicti, Monafterii Spanhemen-

^

tem, ac virtuzes miris celebrant laudibus.

n

fis Abbas, Vir undecamque dockifTimus, &c

Xxithemius,aliique Hittorici, Mariana ejus

magno inter eruditos preto c';arebat Anno

opera pluries recufa recenfüi in 4.parte Bi-

Dni xjoo. quamvis mortuus fit , nunquam

j

bliotbeca 7Mariana pag .1$2. florait Ann. fa-

moriturus, Anno falutis 1519. ztatis $7. ut

If

fi

lutis 1494. corpus ejus in hunc ufque diem

inquit Bellarminus in 4ro de Scripteribur

integrum incorraptumque allervatur Man-

Ecelefraflicis, Ícripfit de msiraculis $5.F/ i.

a

tux apud Carmelitas.

AMarta prope Dstteibach ,hbros 2, & de mi-

yit

BERNARDINUS de Buftis, osdin. Mi-

4492

raculis eju[dem 1n Urticeto juxta Heilbran--

)

" DoOtutn,.

fümmis fiüi tezaporis Theologis co-

(

nam libros 3. qui cam ejus operibus funt e--

z qualis, clarebat Ann. orbis redempti 1492.

vulgati Moguntiz Árino 1605.infol.. .

g

indandem B. Virgimis , cujus fuit Scriba e-

PHILIPPUIS de Gieve, Gallus, Cancella..

7jop

i

gregius, edidit /I4ariale, & aliaut dixi n Es-

rius Parifientis, Vir füo ;evo pietate ac do-.

blgtbeca Mariana part. 1..

&rinà pxza;clanus, colüm petit Anno poft

"

4494-

CLAUDIUS. Rapinas, Ordinis Coclefti-

Verbum hominem fa&tü 1500. fcripfit de 7

[0»

norum, natione Gallus, Vir doctifTimus, &

Virg /"Ihrono Sols €$ Luna comparata ferm..

n

àn Scripturis fanctis exercitauillimus ; jobiit

1. qui cumaliis fermonibus ex

cufüs eít Brx'-«

e

[

p g

X

p

b-

Catalosus: Cbronologicus Autborum

monumentisin lucem produxit Rumus P.Pe

Ap»e xiz, Ánno t6oo. integro Ízculo ?oü mor-

fintis xem Auctoris.

ttus de Alva.

/

134

7580

MAURITIUS de Villa Probata, Gallus,

DIONYSIUS Fabri, Ordinis Cocleftino-

Ordinis Predicatorum, Vir non minüs reli-

rum, natione Gallus, Vir pietate & virtute

infignis, cSiit Parifiis Anno 1558. fcripfit de

giosá pietate, cxterilque virtutum orna-

mentis quäm do&riná atque eximia erudi-

Conceptione P.Virg. libros 2. quos unà cum

tionis excellentià confpicuus, emicuit circa

aliis prifcorum Au&orum de eadem Conce-

[

Annum Domini rjoo. fcripfit in Jasdems

ptione monumentis publici juris fecit Rev.

$5. F'irginis Opns egvegium, pranotatum

P.Petrus de Alva.

55

Corona nova B. JMaria , excufu'm' Parifiis,

- THOMASà Villanova Hifpanus, ex or-

Ànno 1$12.

dine Eremitarum S. Auguftini, Archiepifco-

pus Valentinus, Vir ad magnam maxima-

H6

MARCUS Vigerius Savonienfis, Ligur ,

ex Ord. Minorum Epifcopus Senogallieníis,

rum do&rinarum peritiam, atque ad Ápo-

& poftmodüm S, R. E. Cardinalis; Vir in

ftolice. virtutis ampliffimeque fan&itatis

omni eruditionis genere præ[ï:ams, ac inte-

laudem comparatus , vinculis corruptionis

exutus, ad gaudia eterna pertranfivit, Anno

gerrima vitae exemplo commendabilis, im-

mortalem vitam adiit Anno falutiferze Nati-

partus Virginei 1555. fcripfit de Natrvitare »

vitatis 1516. fcripfit inter alia de 4z»wncta-

dInnunciatione , Vifitaone , Partu, Purifr-

tione B.Virg. bbrum unsm, cum ejus Deca-

cattone C9 AA ffumptione B. Virginis concto-

cbordo excufüm Fani Anno 1506.

neé12. qua extant cum aliis ejus Concio-

1516

PETRUS Galatinus, Ordinis minorum

nibus impreffis Compluti Ann.1581. & Co-

Provinciz $. Nicolai, quem artium & facrz

loniz 1619.

LUDOVICUS Blofius, Abbas Latien-

Theologize Doctores abfolutitfimum , He-

d $66,

braicarum literarum peritiffimum, nec non

fis, Otdinis D. Benedicli, natione Belga, Vir

antiquitatis acutiffimum perícrutatorem ,

fuo fculo laudatiffimus, & cum ob variam

appellat in füis Athenis Henricus W illorth,

eruditionem, tüm etiam pietatem eximiam

florebat Anno ab Incatnatione Domini

long? celeberrimus, Chrifto debitum fpiri-

o

1516. fcripfit de S5. Zatre ZMeffia irgine

tum reddidit Ànno Verbi incarnati 1566.

Deipara María librum untm i 18. Capita

plura in Jesdem. Deipara Virginis pisfima

diflinE um, cum ejus opere de Accanis Ca-

opufctila literarum monumentis- configna-

vit, quz in ejus operibus Coloniz Agrippi-

cholicz veritatis imprelT. Bafilez Ann. 1510.

&

eftque in ordine7.

na excufis ÀAnno 1589.&c pluries recufis,hinc

1y24-

JOANNES Picus, Gallus, Ordinis Car-

inde fparía videri poffünt.

thufiani, Lutetiz Parifiorum profeffus,Car-

FRIDERICUS Fornetus Germanus, E-

thufiz Divionenfis Prior, & Provinciz iftius

pifcopus Nebronenfis,& Suffraganeus Bam-

convifitator, Virmagnz Religionis, nec mi-

bergenfis; Vir magno in literis merito , no-

noris do&rine nomine confpicuus , clarebat

frique zvi clariflimum Jubar íctipfit inter

alia opus prenotatum : Pa/ma triumpbalis

IE

Anno po?c incarnaàtum Domini verbum

1524.(cripfitin Canticum Canticorum Salo-

miraculorum Ecclefa Catbolice , C8 inprt-

Hu

monis de Chrifto, ac Beatiff. ejus Matre ex-

mis glortofi/insa Genitricis Dei Maria&c.

pofitionem , libris tribus excufam Parifiis,

.

quod excufüm eft In

gol&ad?i Anno 1621.

Anno falutis 1524.

quo adhuc vivebat.

ä

PETRUS Bardus, Ordinis Celeftino-

JUSTUS Lipfius, natione Belga, domo

71535

' "77

rum, natione Gallus, Vir integertimus, &

IíChanus ; pratulgidum eruditionis omni-

converfatione devotiffimus, corpus depo-

mode Sidus, qui intra limites zvi fui, nemi-

füit Anno Domini 1535. fcripfit de Concepeio-

nem habuit in hurana literatura majorem,

ste B.Virginis fermones,quos cum aliis anti-

pié diem claufit extremum An. falutis 1606.

2:

quoruna af.z&orum de eadem Conceptione

natus Ann. 1547. fcripfit de B. igine qux-

dam

— Pelyanthbea

Mavrtana.

zduuo dam prclara opufcula, quibus nomini fuo

busexcufz fünt Coloniz Anno 1614. & Ve-

falutis gloriam conciliavit fempiternam, eorum-

netiis I617. in 4.

n

que Catalogum invenies in Brb/zotbeca

1622

.FRANCISCUS de Sales, Epifcopus &

AMartíana part, 1. ubi etiam de fingula-

Princeps Gebennentis , & Fundator Monia-

ri tanti Viri erga Deiparam affe&tu in Ma-

lium Vifitationis B. Virginis Mariz, Vir no-

rianorum cultorum gratiam nonnulla bre-

ftro feculo magnus, & Chriftian:e Religio-

viter exaravi.

Íze, ac Pontificie perfectionis Idea, qxiem

[773

JOANNES à Jefü-Matia Ordin. Carm.

fan&iffimus Dominus nofter J4iexander

Difcalc. de quo egi in BibArotbeca AMaria-

V. Ànno 1665. in San&torum numerum re-

Jl

ZA p&rt.y.p49.74.4. quam R. Joan. Cara-

tulit, in laudem Deiparz Virginis, quam

muel in füo Domzzico Ibr. 4.. C4p.12. inter

