nes contraxeranr,abluit. ZLeo Zmperatorn orat.

fervata. Jacob de l'erag. in mariali ferm.i3. 44.

d p

de dnutuciat. B. Pirg.

Vl

VERTEX Sancorum utriufque teftamenti.

VESTIS purpurea , nulli alteri nifi Imperatort

VM [

ccclefti idonea.. /dem in mariali ferm.g. P.

Rich.à S. Laer. delaud. $S. Firg.libr.$,

VERTEX (anc&orum Patrum.

VESTIS regiíaac purpurea , que dum incon-

Vtige

4]&;7:. A7Ma-

ceptione contexitur omniam Regum prafentia

fiaot

nus ferm. 25. de Enchar.

VERTEX bonitatis. Eman. Paal. Imp. in

prznunciatur. Arabones etenim primó ptopo-

lid/t frag

V

Can.ad 55. Deiparam,

auntur, & innupta fponfa prfertur. Jacob.44o-

t&Atb.in mAriali orAt .

UA

Vefpet.

VESTIS purp

Üayet

urca füramí Regis. Ia'em i(x DI

Vaf

VESPER. , ratione imitationis ad Chriftum , »;4/5 ov az. 4*

VES

Ts q

4 "I'w

*

d

7

MZRIANä.LIBER

XV L.

yór

(

VESTIS, qua Chriftus induitur, id eft, catne

VIA, per quam fpeciofus forma prz fiiis h-

; lin

humana. Bartb. de Pzf Isbr.i.de land. f[antiiff.

minum venit ad nos. Zderm ibidens.

Warg- fradi.s.

VIA, quam facit equitas re&am , veritas cet-

" VESTIS candida. Bernardis. de Buff. n [no

tam, virginitas mundam, fzcundítas fru&uofar,

] Chfi'

mrariali [erm. 6.de Goncept. 8. MariaVirg.

pietas acceflibilem, charitas communem , humili-

771

VESTIS Chufti deaurata. /demm ferms. 1. de

tas facilem , fingularitas admirabilem , pax ama-

«fjumpt. S. M. Firg.

bilem, sternitastutam. Jdeee ibidems.

VESTIS ovium , id eft , prote&tio fimplicium,

VIA virtutis, per quam Dei virtus & Dei (a-

& innocentium. 44awrir. de Pilla probata fermm,

pientia Chriftusad infitmos , & fatuos venit.

73

16. Coroue nove. $. M. Pivg.

ibidem.

x

lgt

VIA vitz, per quam ad nos venit tex virtutum,

trijr

f ]

Vexillifera.

ad virtutum regem nos reducens. /dem ibidems.

YEXILLIFERA virginum, D. Berm. ferm. 4«

VIA ne&tatis. 7beodorus La[ch. Issp. n C.

«d SS, Deiparanm.

*

h

ä'P" Salve R.egina.

Via.

VlAaqua immeníz ,id eft, eratiz abundantis,

Áit i.

- VÍÀ , quam Dominus (uoitineri praparavit.

ereamad hominesderivatz — Ézcb. 2 $. Lauy.

D. Angufl.in orat. de quénque Harefibus eap. y-

de laud. S$. Firg. libr.5.

Yi 4

VIA ad cadlos humano generi, fub tartara la-

VIA ad Patriam redeuntium. 7dem ibidene.

l

plo. Fenant. Fortum.elegia emlaud. S. M. Pirg.

VIA in invio peccatorum. Zdesm sbidem.

VIA falutis nofttz, zdnaflaf. "dntiocben.ino-

VIA vito invia, quia fine adjutorio virt, folao-

rat. 132 dnnunctat. B. irg. M.

peratione Spiritus fan&ti , veftivit Deum carne

ii

virginea. /dem de Jaud. SS. Firg. libr. 4.

VIA Dei. Georg. Nitomed. inorat. deexitu

Mij

$5. Deiparentisquando fuit oblata in templo.

VIA recta, per,quam aquz gratiz fluantin Éce

VIA ab omni errorelibera. $. Jofephb bymnm.

clefiam. Hugo Carenf. ín cap. 24. Ecclef.

£s mariadt.

VIA tedta adzterna gaudia. $. S«z0n Stock éne

t

VIA, deducens nos,quotidie ertore malo pro-

b]rkna de Deipara Pirg.

labentes, in femitas falutarés. Zdem ibidem.

VIA ad Patriami fanctitatis, D. Bqnavent. D

m.inft-

VIA poenitentiz nobis, deducens nos ad por-

P(alterio B. A. Firg.

tas falutis. /dezs ibidem.

VIA nofttz reconciliationis. Zdess ibidemr.

t J(

VIA rectanobis ,qua

/viam ipfam peperit. /4.

VIA, per quam nos falus de fapernis fedibus

ibidem.

vi(itavit. Jdem sbiden.

,

N Pä&uf j

- NIA redeundi iterum erranti. Zo. Geometra

VIA . vitz. Jdem in Pfalterto minori B.Pirg.

ferm. $m Aannunciat. SS. Des Genitricis.

(7. M.

nginqaagatm h

y T

-. NIA teconciliationis. . z4nfelm. in orat. d

VIA vetitatis. Jac.de Forag.in smarial: ferme.

?IIWo

B. Firginem,

VIA oberrantibus. Bartb. de Pifis libr. 1. de

VIA in mati. D. Bern. fer. 3. fuper Salve Reg.

land.(antiiff. Firg. frutcin i.

?[lfiüm)*il

J

VIÀ , perquam Salvator adve

ï*nit. Idmf feram.

VIA, per quam ad caleftem Patrem acceditur,

'Em[(.' d

2, de 4Advesim Doz.

quandoquidem nemo ad illum , nifiper novum

mi^

VIA confilii. Petr. Blef. ferm. ?.

virginis partü , ad hunc veró venit nemo fine ma-

VIA communis falutis ; expers iniquitatis, &

tre. Jfdor. T be[[al. tmorat.de 4unsat. B. A. F.

npg;ato(l

&

1

malitiz, expers moleftiz,& laboris,in qua pax,

É

Vl erranti, D. Lanr. Iuff. i lsibro de caffo

lmuwïï'

j uftitia ofculatx funt.. 2ddam de Perfeniasumae

connubio Verbi, d amiuma cap, .

| miütu

ríali fragm.1.

"VIA; perquam fpargitar lux , & dividitut -

ftus fuper terram. JoP. 54 lux enim zterna eftfu-

a

VIA expets a

fpetitatis, & duritiz,expers igho-

51,«46«!4"

tantiz, & ertoris , in qua mifericordia, & veritas

per tenebtofum mundum per ipfàm fparía , id

obviaveruntfibi. Jdem ibidem,

eít , manifeftata , & a(tus, id eft , calor chari-

VIA fclix, quam, qui teauerit, non errabir, &

tatis Spiritus fandi partitus eft fuper terram ,

d

quam qui petfeverantcr amavcrit , son peribit.

« non íit jam; qpi Íe abfcondat à calore ejus.

D

D.

!dem fer. 1 dn parie B. Pirg.

b d

752

POLYIANTHEAM

D. Bernavdin. Senenf. Tou, $. ferma. 1. de glorio-

VICTRIX mundi , cujas victoría talis fait,

dutiat

fo Nom. A7Maria,

uod cunctas hzrefes interemit. Zdem sbidem.

ff

fccord

VIAaberrantibus. Bermardis. de Buflisjer.

VICTRIX digsitaris Angelice , meritorum

g. de Nativit, B. M. Fivg.

vittutibus. D. Hieronyw. ia Epiff. five ferm.

Mrg.

VIA, per quam fpargitur lux aterna,& dividi-

de affumpr. B. Maria iv £. ad Panlam £$ En-

ViD

tor aftus, id eft; calor charuatis Spiritus fandti ,

0chium.

la

luper terram. /o5.38. /dem fer,6, de Nominat.

VICTRIX fexus fui , dolorem gemitquuc'

& p

AMaria.

neíciendo, D. 4dzguffin, ferm. 20. de Nativit.,

:

Jententi

: VIA, quapervenitur ad Deum. /deg ferm.2.

/

Domini,quieff 24.de tempore.

atf

de Nomsnat. Mari&.

VICTRJX D'aboli./ Adiota i» fMa Cautm;äl.

putzrion

de Firg. AMaria.

lu m

VIA &liü Dei. Z4Zaurit.de P ila prbbam ferm.

$.Corona nou& B. AMaria,

VICTRIX otnispeccati, Peer.4bb. Cellenf.

Ángis

VIA omnium fecutifTima civitatis habitationis,

libr.6. Epiflelar. Epiff. nit.

Gaoph

ddern ibidem [erm. 1.

E

VICTRIX Diaboli per humilítatem. 44/bert,

dhefori

VIA; per quam fpargitur lux, & ftus fuper

di.Prin

AMagn-fuper Miffas eft Cap. $3.

terram,id eft, calor charitatis Spititus fandti. 74.

VICTRIX in holocauftum crestori confecra-

Domin

sbid. ferm. i.

ta. Jacobus AMonachus ia mariali orat.6.

a (s

VIA ;qua pervenitur ad Deum. 44. z. fer. 12.

VICTRIX pura à fervitute libera. 7d« is

titobtu

VIA recreationis filiiDei altiffimi. 44.45. fer.1o.

marialierat. 4.

IHi!fOI T

VIA Regia intrandi ad gloriam, (d. sbid. fer.4.

VICTRIX ferpentísantiqui, & Draconis ru-

Donini

Viatiix.

fi. D. Jdntoninus $n fumma part. 4« tr. nj

ttqian

CAp. 44

VIATRIX fimpliciter dum erat in terra, &

VICTRIX füperbiz, Jdepsibidem.

qum t

compzehendens, & fruens fecandum quid. . /4/-

Tittisi

VICTRIX fortiffima Diabolicz fraudis ; atqs

Wa /

herc. Magn. fuper Malus eft ep, 74.

nequiig. Dion. Cartb. hbr. 1. de prec. Maria

VE

VIATRIX fimpliciter, & comprehenfor fe-

art. 3t.

lican,

eundum quid in hac víta, D. z4ntoninus in fem-

ana par?. 4« 11,15. CAp. 20.

VICTRIX potentiffima cunctorum fpirituum

liciütm

malignoram. Zdems lib. g. de land. fautliff. Firq.

jita L

Vicinus.

árt. 20.

tsf

VICINUS nofter, domai noftrz, id eft , fami-

VICTRIX hzrefeon. Priderieus Formersus

Gdb

lix Chriftianz per &dem propinquus, & conjua-

in Epifé. Dedicat. palma triumpb.

des q

&us,quem affümere nob:s debemus,quando non

VICTRIX cordium pulchritudo , copiffi, &

dioi

fufficimusad efüm agní, id eft, quando myfteti-

traxiíliad te omnia corda nobilia, quorum prz-

quode

um Eucharifticam. penetrare non. valemus; ea-

da gloriatut filius tuus , non ferro,, vel metu, fed

pitoti

dem fide immolando, &. comedendo Agnum

placidiffimo afpe&tu tao;in uno fcilicet oculorum

Ute A

Dei, in qua ipfa virgo concepit & peperit. Ka-

tuoram, & in unocrinecollitui, Ze. 4 4ef& AMa-

UM

gern Adbb. libr. 2. comment. in Exod. cap.7.

via Tou. 2. Oper. [uor. in Tratt. Theelog. nf

'HibBSH(

Victima.

pagyf 6z,

Vi

VICTIMA immaculatain tetplooblata, Ge-

Vidua.

Yi Bj

VIDUA defignata per illam viduam, que vafa

Mond:

ergins INicotmed. £n fe[f. Pr..z[mt. B. Firg.

Wb

Viétoria.

vacua implevitoleo ad preceptum Elifzi, 4. &eg»

VICTORIA piorum. |.5. Gregor. 7bantp, o-

4 ifta enim vafa vacua fuecuntcogitationes ejus,

rbf

& opera ejus, quz vacua fuerunt amore terrepo-

Pühn

fAE. 2.de annunciat. B. Firg.

rum, & immunditia mortalis, & venialis pecgati.

p

"4X 6brix.

Tif

Ifta vafa claafa faerunt inferíus per contemptum

" VICTRIX Diaboli. $. /acobus "tpoffol. mi-

temporafium, a perta faperius per appetitum cae-

R Ti

sor ferm. in tranlitu. B. Pyrg. aptd. Amadanm

leftiut, hiantia pergiatiz defideriam, & capacia

t

per profunditatem humilitaus , & latitudinem.

'.Raem $,

cha-

lm t

Ul

M AKRKIAN & LIBER XV//

z

lrl

chatitatis. Idta vafa ipfa implevitad preceptum

- VIDUA fine follicitudine. Erg. Prag.iusa-

i,

Elifzi, id eft, Chrifti, olec fcilicet pietatis, & mi-

riAli cap.7$.

LEOCUM,

fericordiz, quod vivificat peccatorem. 4di»t4 de

VIDUA viduatum. D. Bersardín. fen. tom.

N

t tm,

B. Virg. Parte a. Contempl.6.

4. ferm. 36.

g E

VIDUA defignata per viduamillam Evange-

YIDUA, fed non defolata, fed filio naturali af-

licam , que tantum duo mifit in gazophilacium,

fociata, D. 24 ntonimsz in [mnima part,4. tit» i.

AUE

& plus cun&is divitibus pofuir jaxta Dominicam

€4p.13.

(

».

W

fententiam Lc. z. unum enim minutum quod

Vigil.

obtulit fuit ejus admirabilis humilitas, quz in re-

VIGIL , ad quam de Coclo miffüs eft vigil, id

Yi

putatione fui ipfius füummé minutam eam fecit,

cft, Angeius. Dasiel 4. D. Bernardinus Sen.

aliud minutum fuit ejus fides comparara grano

(j

ferm. 1. de confenfu virginats.

finapis , qaz duo minuta ipfa pofuit , quiain

Gazophilacio id eft in Chriftoin quo funt omnes

Vigot.

Aliet

thefauri fapientiz , & (cientig Dei hzec abícon-

VIGOR nofter, Zoaz. Ge

dit. Primum minutum fuitcum dixit: Ecce ancilla

b]mn. 4

?-m:tr. is E. Firg.

vt

Domini, (ecundum minutum fuit, cum dixit : fiat

Villa.

f

mihi (ecapdum verbum tuum , & quia plus czte-

n i

ris obtulit,benedicta fuit , nam omnibus alijs hu-

VILLA defignata per Capharnaum , quod in-

mitior , & fidelior fuit, & ideo plus meruit ; nam

terpretatuc Villa confolationis, nam ficut Deus,&

Yi TU«

Dominus non confiderat quantum daturei , fed

Pater Domini noftti Jefu Chrifti, eft Pater mife-

li. f

ex quanto, plus enim dantis attendit charitatem

corzdiarum , & Deus totius confolationis ; fic &

quam muneris quantitatem , & fecundum cha-

Maria, nontamen ficut ipfe, eft Mater mifeticor-

ritatis intentionem retribuit gloríam , velcoto-

diarum, & totius confolationis , que confolatur

&Sam

nam. /demibider.

nos in omni tribulatione no(tra. 2, Cor. 1. Ríche,

Mi

VIDUA , defignata pet illam viduam Evange-

ÀS. Laur. ae land. fantiff. Virgs lib. n.

licam, quz tantum dao minuta mifitin Gazophi-

VILLA , in qua habuit Dominus quafi dupli-

u

lacium L. 11. quz plus cundisdantibus pofüit

cem villicam, fcilicet Jofeph & Jefum: fed uter-

;y, hn (

juxta Dominicam fententiam ;aaum ebim minu-

queinjufté difamarus eft , quafi de diffipatione

tum fuit ejus humilitas , qu valde minutam fa-

bonorum hujus ville, Jofeph unus villicas, cui

(rht

ciebat eam in repntationefua ; aliud minutum &-

defponfata eft, ut cuftedireteam , quod & legici-

des quzcompatatur peano Sinapis L. 177. Hzc

mé fecit : diffamatuseft à Judzo , dicente , quod

dito minura pofuit Maria , aua(i in Gazophilacio ,

coO9

o

noverat eam; fed etubefcat Judzus infelix ,

quod eft Chriftus , in quo funt omnes thefauri fa-

qui dicit Cheiftum ex Jofeph femine effe natuta,

m

im:(!

pientiz, & (cientiz Dei ab(conditi, quando dixit:

Alius villicus Jefus filiusejus , qui optimé cufta-

yonni

Ecce Ancilla Domini , & fiat mihi , quibus plus

divit eam, ficut ilius Matrem chariffimam : hanc

il

omnpibus obrulit , quía omnibus humilior & om-

diffamavit Hareticus,dicens, quod na(cendo cot-

- Ribus fidelior- Rzeb.a S.Lasr.delaud. SS.F.ltb.é.

ruperat eam : contra quod dicit B. Aufelmus, Je-

g.W j

IDUA,figurata per viduá Sareptaná quz pa-

fus namque falvat non violat , disjun&a folidat,

vitEliam , id eft Chriftü z. Aeg. 17. de cujus hydria

non confringitfolida. San&um nomen ejus,, ita

Eva(&

-non defecit farina, nec oleum de Lecytho.. /4.£b.

&copus ejus;fuerunt ergo bona hujus villz , con-

ViDUA paupet , fed ditatrix lazgiffima totius

cepcus virginis falvo padore, & pattus fine do-

N

7 Eccle(iz, nullus enim hominom , vel Angelorum

lore, hoc eft, (ine naturalium lefione, /4dems i-

j Cvls,

E

tantum dedit quantum ipfa. 4arc. 12. Vidua hac,

bidem.,

m

pauper fcilícet rebus , id eft Maria plus omnibus

g[üdo

VILLA , fitain monte virtutum , quia virtutes

mifit , plusin quantitate , pretiofitate , utilitate,

cjus excellunt virtutes omnium San&torum, und?

my[üm

-quia mifit Jefum filium fuum irlatitiam defola-

dicit £ce/, 24. Egoin altiffimis, (cilicet vittutibus

j

torum, in illuminatíonem cxcorum , in liberatio-

habitaví, virtutes enim aliorum altz funt, fed vir«

czpäda

nem captivoram. zd/bert. M.

tutes cjusaltiffimz. Z4emibidem,

n

Agh. ia Biblia M

Ddddd 2

VlIs

er

4 u?er kvangel. Marcá.

Nenes

»6.

POLTANTHE.£

Y

VILLA trzia in (c habens, quz habent ville fitz

VINEA , quia ficut vinea crefeir quotidiana

$n montibus, fcilicer, quod eft mundiffima, cla-

melieratione , ficB. Virgo crevit in vineam la-

spin

ziffima, & faniffima; fuit enim Maria mundiffi-

tiorem & fructificavit ín palmites , & emifit pro-

dmoli

ma in intentione , faniffima in filii conceptione,

pagines id eft crcvitdc virtutein virtutem , & de

a,"u

VIN

slariffima in Deicognitione. 4derm sPiderm.

bono in melius cum magna conftantia & fim

?ü-

cita:c. Zdem sbidem.

Qub

Vincttix.

ViNEA , quia ficut vinca vili difcoloti certice

D7

VINCTRIX Dei, & hominis, quz attingità

YN

tegitur: fic B. Virgo non habuitin fui exterioris

fine mifericordiarum Dei, ufque ad finem mufe-

habitus qualitate muratoria pretiofa-bene colo-

mf

riarum hominis peccatoris. Sap. £. 24/bert.Ma-

rata , Íed magis exemplo benedi&ti filii fui fuit

lríalio

qnus in Biblia Mariía fuper libr. Sapientia.

Ti

panno(a , & natam fuum filium involvit vilibus

Vinculum.

panniculis

quod non feciífet , pretiofos ha-

YN

bui(fet. Z4emzbides.

domoi

VINCULUM fitrniffimum, cceleftium terre

YN

ftriumque. 5 German. orat.in annunc. B.Firg.

VINEA vifitata ip Angelica miffione; ideoip--

fa B. Virgoorabat dicens. Refpicede Calo , &

bibcnsq:

Vindex.

vifita vineam iftam , & perficecam quam plaata-

Mndat

vit dextera tua.Pf/a/. 79. 4demibiders.

VINDEX innocentium. Zufhus Liípfius in D.

t

Wirg.Hallenfi cap.2t.

VINEA noftra , quz floruit quiando Salvato-

YN.

tem concepit , fronduit quando obumbrans ei al-

lbitan

Vinea.

tiffimi virtus & Angelis & hominibus myfterium

Sritius:

VINEA minimé tigata uvz immortalitatis. S.

occultavit : fru&tificavit, quando quem fine con-

Wiur.

Toan. Damafc. orat. 2. de afumpt. five Dorait.

tagione conceperat, fine dolore partu edidit. 24-

li fr

B. Maraa.

dam Pevfen.ferm. in Annunc. B. Virg.

VIN

VINEA uberrima, qua ex Ánna pullulavit, at-

V.NEA florens,digné cultotifuo relpondens.

d a

queuvam fuaviffimam protulit , ne&ar mortali-

Philipp- dbbas lib.6.3n Cantic, Canticor. e.t.

Á pted

.bus fundentem in vitam ztetnam. Zders orat. 1.

VINEA non palmitibus, fed populis dives. 4

Qnitate

denativ. B. M. lirg.

der lib. 6.in Cantsc, Canricor. cAp. 46. -

ümea,

VINEA cujus fpiritualescultores. fuerunt in-

ViNEA Chrifti, coram Chrifto;id eft;in gloría

Alumpt

fpitatio divino, Patris potentia,Gl.i fapientia,Spi-

Chrifti. ZTonor 4ngnffod.in freslo B. Marta.

Vnie

ritus fandti difciplina, monitio angelica , propria

VINEA Domini , abeotradita cuftodibus ,

Contir

diligentia & Patris, ac Matris doctrina. Zdiora

cum pendens in Crucedixit.. £cce Mater t&a ,

VIN

de B.Pirg.parte 3. Contempl.2.

quia , & alii Apoftoli impenderunt ci neceffatia,

ttritien

VINEA fadia, & cle&ta à Domino , qui eam

ldemibidem,

tlito C

primo plantavit inradicibus, ideft, inantiquis

VINEA noftra , quz floruit p;ticndo Chti-

th;(ib

Patribus virtutum ipforum imitatione , quia prze-

ftam. Zdesaibidesm.

f 4doy

ceptum B. Virgini füerat à Domino: In clectis

VINEA pacifico, id eft Chrifto , qui vera vitis,

meis mitte radices, Ecclef. 24. ln Abrabam fides

VINE

voluit in eagerminati beatorum propago. /4. :^.

g

& obedientia, in fíaac fpes & patientia, in Jacob

VINEA, pro cujus fru&tu vir affett milleargen.

t (]Uia [

chatitas, & in Davide humilitas , iftze fuerunt ra-

teos, hoc eft, quifque fidelis omnia, qua habet ,

dices B. Virginis, & ex iftis radicibus incepit ipfa

dat , ut fruiétum hu

DA

jus vinez Chriftum !mrifäciat.

tim: & 3

pallulare mediantibus Parentibus ejus Anna &

Jdem ibidem.

Vi

Joachim. Zdem ibidem.

VINEA , dequa vitis vera proceffit , que in

YINEA foffa vera: paupertatis & humilitaris di -

conceptione filii Dei floruit.

il

'*PUMn[,

le&ioue. Humilitas ením profundavit menté B.

6. Cantit, Casticor.

izge Carkrf. n xv.

pr?f:ï!o fu

Virginis, ut capax fieret totíus bonitatis , pauper-

VINEA , in quatot (unt vites, quot virtutes,in

tatis amor exclufit ab ea appetitum totius terreni-

YINE

tatis& utraque virtus fecit eam capaciorem toti-

qua quidam colunt, five operantut ,humilitatem ,

Mj ff (

alii vicgrniratem , alii

pietatem , & fic deüaliis. (d.

YNE

us divinze largitatis. . /deyz ibsdega.

32 Cap. 24. Ecclefiaff.

vt-

du!q;,m!

1

MAKIANAA LIB ER 2:11'].

z6t

Yil

. VINEA neftra , qua flornit Cant. 2. quia vul-

VINEA Domini fertiliffima. 7dembidem.

ml«

pes parvulz , hoc eft , peccati motus, nihil inea

'VINEA Engaddi, quz optimum, & perfzdif-

Íto.

demolitz funt. 24/bert. Mag.in Poffillis [uper

fimum balíamum produxit , fcilicer Dominum

. &di

Cap. i. Lice.

noftram Jefum Chriftum.. 7dem ibidesz.

*ümieïf-

- VINEA vera , quz botrum nobis protulir

VINEA, in qna nata e(t vitis vera, Ícilicet Chri-

Chriftum.. Jartb. Cantacuzentis in €. 7. Can-

ftus. /dem ibidem.

atf

tic. Canticor. —

ViNEA optima, quz igne Spiritus fancti cale-

T

VINEA ele&a , quäm pacificus veras Salo-

fa&ta, fractum fuaviffimum ptöduxit; Jdemibid.

Df

mon , Jefus Chriftas , tradidit cuftodibus , Ange-

VINEA Dei, cujusoperatio fuavis » labor dul-

lisfcilicet , excolendam & cuftodiendam, Er».

cis , culttira mellilua.. Afasrit; de Filla Probata

Prag.in Mariali Cap. 52.

ferm. 23. Corona nova B. Maria,

jtra

VINEA propria , & peculiaris pacifico vero

VINEA Dei fettiliffima. Jdem ibidem.

Salomoni ]efu Chrifto. 4Zem ibidesm.

VINEA Engaddi, quz optimum & perfedtiffi-

muni balíamum produxit Dominima noftrum [e-

ii

VINEA , quam plantavit Noe , id eft, Deus

310 )&

bibensque vinums devotionis ejus inebriatus eft ,

füm Chriftum. ZZez ibidezs.

l

lil

& nudatus , jacuit in tabernaculo uteri vitginalis,

VINEAÀ fa&taà Domino. /dem ibidsn ferm.2.

Gen.9. Idez ibidem.

V

VINEA flotens virtutibus. Zder sbid.[ersa.s 2.

xv

VINEA «le&a Domini Sabaoth , quz protu-

VINEA , in qua pata eft vítis vera. Zderz rbid.

d

litbalíamum , Chriftum , quoliquore affluentis

VINEA corá Deo. Jo. Pieus lib. 3.de Cant.e.15.

Áitium

Spitittzs inungimur , & àmentis cotruptione fet-

VINEA , cujus fru&tus pretiofus, ac dignus

( 0R

vamur. Bartb. de Pifis lib. 3. de land. fanttiff.

omnino, pto quo vadimonium fimul & patrimo-

di

.

kürg. frndau. 2.

nium deferatur. /dem ibidem.

VINEA, de qna Cazr. 4. Vinea mea coram me

VINEA Dei , exfingulari virtutum diguitate.

Jdem ibidem.

VIoens

,c!:ï ,nam D. Virgoab aterno valde fpecialiter fuit

i.

iB pradeftinatione , & inluce fapientiz atque in

VINEA Deo cuftodetuta. /des ibidem.

il

44

boníitate complacentiz Dei , & gratiofiffimé fuit

VINEA Domint Sabaoth , que illud femen

cum ea ; fpecialiffimam hobens curamip fius ; in

verum Siviradicemque , ac vitem veram, Chri-

P

l

affumpta quoq; humanitate filialiter , ac familia-

ftam concepit , ut gemmis abundantioribus in-

flb

tiffime eft converfíatus cum ipfa. Dion. Cartb.in

fignita, palmiribus denfarerur, & à mari ufquead

dus

Cantic. drticulo27,

finem orbis terra propenfas mitteret propagines

TRU

VINEA feecundiffima ; & pulcherrima nimis,

fuas , ac demum ut flore odorifero nequitias cli-

cC(lWl

eminentiffimé deputata , & confecrata Deo pa-

minaret ferpentinas arque enecaret 5 & fructu

cifico Chrifto altiffimo ; omnes populos fibi ha-

immarceffibili per infinita (cula copiofius se-

dandatet. Jdez ibidem.

(

ben: fübditos, & commiflos, preertim creden-

tes. Zdem ibidem.

VINEA, ex qua nobis pacificus Chriftus, vivi-

"U

VINEA , qnam tradidit Deus cuftodibus , id

rad.x & vítis vera ; per fanguinem torcularis fuze

li

eft Angelis fanctis cuftodiendam ; non, ne pecca-

Crucis, & quz in Czlis iunt, & que in terris pa-

uf

tet, quia confirmara fuitin bono, in tantum quod

cificaturus prodijt. Zdem sbídem.

nec ventaliter poteft peccare : fed ad reverentiam

VINEA ; qua malleolum , capatque; & totius

j

ejus, & ad confolationem ejus; profectum , atque

Eccle(iz principium , in primis edidit ; & ejuf-

i

ebfequium : fub Cruce quoque eam tradidit S,

dem capitis membra quoad ufque caput Chriftus

Jeanni Apoftolo cuftodiendam, fimiliter Principi

ín illisformetur , pictatis marernz inpenfiffimis

L

Apoftolocum, ranguam totius Ecclefiz Prafuli ac

ftudiis jugiter partarit, 7dem ibidem,

rl i" [

Pralato faithumillime fubdita, Zdez ibidez.

VINEA , quando illum Angelo nunciante vi-

VINEA De:electa; à Deoipfo plantata. Ber-

vitadícem accepit , quandoillum flore odorifero

muwl j

nardin. de Buflis ferm. 1, de Affimlat. B. M.

de radice Jeffe a/cendente falutiferum vitz frg-

j

aliiin d

VINEA Domibni , cujus operatio füavis , labor

&um pariens edidit , quando editum fovit , &

dülcis, cal:uca meliiflua, /dem sbidem.

maturum ad torcular níque produxit..| /dem ibid.

Ddddd ;

NI

v

POL T/IN*THEä

Fóó

fare

Vinetum.

bonorum operam & devotionis , & chatitatis

inguedinem fubminiftrat. /dem ibidems.

Jomine

YINETUM gratiz , n quo fempi&ern? yinum

VIOLA quia fi viola miri odoris dicitut ; Beate

Aipito

etevit lztitie, de quoczleftis beatitudinis inebri-

Mlad

Virgo tedelec & fragrar propter multitudinem

antur convivg. Jeas. Tritb. lib.y.de Miraculis

unguentorum fuorum, id eft, virtutum , & gratis-

YO

S. f'irg. $n Frtíceto Cap.6.

gü fuacü. & charifimatum,que redolent inter uni-

nit; M

vetfos bideles Chriftianos , & inaxime iater

anymay

Vinum,

s

cjuj

fervitores devotos. /dere &bsdeme.

(atni v

VINUM f(üper omnia poff Ohriftum letifi-

VIOLA , quia fiviola nokios , & cortuptot

YOl

canscot hominis. Zdzota de B. Firg.part,£. Con-

purgat humores , Beata Virgo maloshumores ,

templ.14.

pupch

Ícilicer peccata , quz corrumpunt animam , fui$

hs

VINUM ; cundaareplens Calicellaria , quod

fan&is orationibus , & exemplis purgar , & evelli

mdosel

Czalicolz univerfi , quanto bibupt copioftus , tan-

À mentibus fpíritualiter languentem infirmorumt

atotib

to fitiuat amplius , unde ipía dicit Ecc/, 24. qui

Adem ibidem,

[

bibant me , adhuc fitient, R&hb. A S. Lanr. de

ánmf

VIOLA, quia fi viola folidum radrmm habet , &

Yioi

Land.Virg. libr. 10.

nihilaliud haber durem , radix Bearz Virginis

VINUM , quod eft potus divitum , de feipfa

hnsa

dicens Ecc/. 42. qui bibnnt me,adhuc fitient. 7d,

fuitfides , cujus (olidiffima conftanria apparuit ín

lignat

padlione beuedi&i filij ejus. 4dess sésdems,

t M

4e (aud. (antis[. P'sr g. libr. ,

VIOLA,quiafi viola fubiilis,& fuavis odoris eft,

v 1Oia.

fitari

pet füavem, & redolentem optsionem Dcum,; &

patitc

VIOLA ; quia (i viola ante omnes flores appa-

Angelos , & homines dele&ántem. fdem ibid,

1 tole

rens ferenitatem temporis venientem dqfigna;s

VIOLA , quiafi violatemperatz proptieratis

iftina

quia nàáícitur iucipiente tempore verpalide terra

eft , Deata Vugo temperate complcxionis fuit

VO

inculta. Beata virgo fimilitet prima votum emifit

per omnimodam modeftiam, quiaregcbatircum

Vtwi

perpetuz virgingaris, & quafiin principio nafcen-

moderatione rationis, ZZeze tbidem.

VK

tis Ecclefie apparait in tempore yerpali , quando

VIOLA , quiafiviola tertrz adbaret , Beata

droits

omniaé terra nafcentía quodammodo fÉnovan-

"Vitgo patiter tetraz adhzret , id eft, terrenis pec-

ViC

tut , nam ab ea incepit reparatio mundi. 7dezs de

catotibus per compaffionem & pietatem, & affe-

iE

B. Firg. Párt. , Contempl. 44,

&um mifericordiz, /dezz z&ider.

VIOLA qsiíafi viola ardorem febrium refri-

VIOLA humilirate, Fingo. de S. FA ferin.im

gerat , Deata Virgo atdores vitiorum & quarum-

Nat.vel a[Jumpt. B. M. F. qui efl inord.4..

Vi

cumque tentarionum fioftilium refrigerat , incen-

YIOLA odorifera , cujus odor non tantum

Ven,,

tiva fomitis domat, caleremiracundiaz , avaritiz

homines refperfit , fed & Angelosin admiratio-

Mi J

accaterorum vitiorum tollit , & auferrde cordi-

nem füi convertit , non folum terram, fed etiam

bus fibi devoté famulantium.. 4dem ibidem.

cxlum implevir. 4deze fersz. im affempt. B. 7Ma-

VIOLA , quia fiViolaeft los parvulus & in-

Ts

ria.l'irg. quieft inordine 46,

LLUTTT

xclinis; Deata Virgo parvula fuit per humilitatem

VIOLA purpttea. Zdera sbidem.

& inclinis per obedientiam. /4em zbzdem.

VIOLA , quz veré caput ad ima defl-xit ,dum

Vl

VIOLA , quiafiex violacomponitur fyrupus

in eo , quod major extitit , femet ipfam amplius

jtts, v

tcm: abl

violaceus ; qui Gingulis egritudinibus eft medici-

humiliavit, eligens non alta dcfe fapere; fed ma-

nalis ac fummum inzftimabilis pretij cnedica-

gis humilibus confentire. Omnis enim viola na-

pl

mentum, Beara Virgo egtosfanat ,debiles juvat ,

tataliter caput , id eft, flofculum fuum ad ima de-

TP

fanosconíervat , & ab omni 1nfirmitate liberat.

V

ddem ibidem.

X

fle&it, ac per hoc humilitatem convenienter ex-

primit. /dessibidem.

"i

VIOLA quiafi viola membra deficcata & ari-

VIOLA, patvaper humilitaten , inclinis pet*

Mm Tn

da hume&at; Beata Virgo corda, & membraari-

Ws

Oobedientiam , tetrz adhzrens per compaflio-

da, & frigida teporc , pigritia , & defidia ad bene

nem ,& pietatem & afle&um mifericordiz,erga

Vl vi

operandum hume&tat , & emollit ad exeroitium

terrenos peccatores fubrilis & fuavis odoris , pet

U

Íua-

um,q

4

N

-

MARIANA4E LJBER XVJI;

zé7

tinti

quando ex maghitudipe filii confenfit , ut.de ejus

Íuaveolentem opinionem , Deum , Angelos, &

homínes dele&antem , & temperate complexio-

fubftantia fieret Chriftushomo; undéad Ga/. 4.

iBett

nis per omnimodam modeftiam. Arcb. à $. Lamr.

dicit Apoftolus , ipfum fa&ura ex multere, undé

(ineg

de laud.Ss. Firg. libr.t2.

étíam poteft dicere.de Chrifto illud Ges. 2. hoc

Fti

VIOLA , quia fi viola atdores febrium repri-

nuncos ex offibus meis. Evaenim dicta eft vira-

ttif

mit , María reptimit ardores vitiorum tentanti-

go» quia de vito fuo fumpa eft. Gez. z. Maria

t

um,maximé in familiaribus füis ; atdor tentatio

virago, quia de ipfa (umptus eft vi: faus , quod

carnis, vel iracundia mentis. Zdemzbidem.

tunc fa&tum eft, quandeconfenfum füum expref-

i

— VIOLA , quia $ viola riosios & corrüptos

fit dicens : Ecce ancilla Domini; fiat mihi. /4.32.

V

pürgat humores, & deficcata & arídautembra

VIRAGO, quia viriliter egit per ceroperanti«

fïh(illï

humectat : Maria ozationibus. & exemplis (uis

ám,;integritatem mentis. & corporis cuftodisn-

"i

malos eliminat, & egregios format mores , & a-

do, vitiliter fecit per juftitiam foli Deo adharen-

p

snatoribus füis l«votionis, & charitatisvpmguc«

do, dulciter, foztiter, fapienter , ita ut necillecta ,

'

dinem fübminiftiat. /dem ibidem.

necabftra&ta, nec decepta , ab ejus amore perfe-

IIW)&

VIOLA , fienim viola los, ante omues alios

éto aliquatenus declinatet, fecir , & viriliter per

rgiis

flotes æpþärens, ferenitateni temporis venientem

prüdentiam , pet quami evacaaverat ; quz erant

ititn

defignat, quia naícitur incipienté tempore ver-

parvuli , cogitando viriliter, ltern fecic viriliter

tiali: Mazia prima votuti emitteris petpetuz vir-

per fortitudinem, tettibilisagerediendo , mira-

od

ginitatis, quafi in principio nafcentis Ecclefiz'ap-

bilia operando, hotribilia fuftinendo. Erg.Prag.

um d

patuit, & in tempore vernali, quando omniater-

15 ?HATÍAlÀ CAp. I21.

ab

aE

1£ naícentia quedammodo innovartur : nam ab

VIRAGO, quia virütii egit, id eft , opera viri

prit:a:is

ipfa incepit reparatio mundi. /Zem ibidem.

lia fecit; undélicet omnes tales mulieres fortes,

yi fl

VIOLA caflitatis fpeciofiffima. 7o, Trátb. lib.

quz fciminez cogitatióni mafculum animum in-

ia

ferunt, ficut de una harum dicitat z; Macbab, 7.

1.de miraculit B. Virg. am Urticeto cap. 6.

VIOLA fragrantiffima divinz fuavitatis. Lue-

dicantur communi nomine viragines, quales funt

Hm

dovicus Blolins in falutat. ad B. Virginem.

illa amazones, qu£ dicuntur effe in oriente; nulli

st

VIOLA redolens altiffimz humilitatis, Z4ezz

tarneri proprüffime converitt nifi Mariz, de qua

&a(fe-

frf Endolog. 3. ad. B. Firg.

dicitur /udirb, 15. tu gloría Hierufalem; raleti-

Vir.

tia Irael , tu honorificentia populi tuiyquia fect-

u

D

fti viriliter. Zdes cbidem.

VIR fortis per conftantiam, & magnanimita-

lh

VIKAGO fingulatis,ficut à viragine, vírgo fin-

p

qem. Bernardin. de Buflis [erm, 4. de Nemi-

pat. AMaris.

gularis per (incopen nominatur, dequa Jfai. 7.

ninii*

Écce vírgo conipiet , illud enim eccerem vibi-

A

Virago.

/

lem, venerabilem, venientem, novamque S mi-

N

VIR AGO Plalmographi pls&ro cantata. 7e-

£abilem demonftrat. ZZezn ibidem.

mantius Fortunatus Elegiain laud. S. M,Fivg.

VIR AGO Ííola , quia i coaceptione catnis

Chrifti quodammodo virüm egit, dum ex Spiritu

VIR.AGO, ideft, virum agens , vel vitilitera-

l'üm

gens, witiliter enim egit, vovens prima virginita-

(an&o , & virtute altiffimt , non folum accepit

tem, abíque omni humano precepto;confilio, &

vittutem conceprivam paffivam , veram etiam,&

jg

exemplo, fola infpiratione Spiritus(an&tt. &icb,

enerativam activam. Zdem in mariali cap.122.

AUE

À S. Laur. delaud fantisff. Virg. libr. 6.

VIR AGO damonibus. Barr£. de Pifis hib.1.

m i

de land. fantliff. F'irg.frnius.,

.

VIR AGO qua fecit vitiliter vincendo díabo-

u

lum, ficut pradi&tum erat Gea. 2. inimicitias po-

VIR.AGO rationefortitudinis. Jdepa Ibr.t.

nam inter te; & mulierem , ipfa centeret caput

delaud. fantliff. Pirg. frutln z,

" d

tuum 5 & in ejus figura di&tam eft /nith.15. Fe-

VIRAGO fortiffiva , de quain Gezefí, Do-

y Ji

cifti virilirer. Zdem sbides.

minus dixit ferpenti , inimicitias ponam inter te,

a

VIR AGO, quia egit virum fuum , id eft; Chri-

& mulierem, ipía conteret capnt tuum.. Dios.

jo[fSl ,

ftum ; qui toties vocateam fponíam incantico ;

Cartb. àn cap.3i. Proverb.

B.

VIR-

764

POLTANTHE.XE

tati ferviremus, quemadmodum ergo Virga Aa-

U

. Virga.

NW. [

roncontra naturam edidicfructum,ut Judaa cre-

UX

VIRGA de radice Jeffe,tora gtacilis,tota re&ta,

detet, fic, & vivailla virga Regia , nimirum Vir-

noa curva fine nodo, & (inecortice. S.zdzdr. 44-

go abíque connubii legibus peperit, ut orbis tet-

s C

pof. fer. 3n Tranfitu B.V.apad. Amad. Raptu g.

rarum falutem confequeretur. 5 4o. Cb

ana

ryf. eraz.

VIN

VIRGA de radice Jolfe, cujus los & fru&tus,

in Theopbanta E$ in S. Io. Pracur(orem.

Jefus Chuftus. Terzul. en libr. decarne Chriffi.

VIRGA Moyfis , quia ficut Moyfis virga, pét

u D

VIRGA ex JeIe admirabilitér , atque i neffabi-

naturam quidem virga etat , per di(pon(ationem

ii

liter germinans. D. Gregorius T banm. orat. i.

autem fiebat ferpenss fic, & Maria per naturam

VM

25 Innunc, B. Maria Firs.

e

tD

quidem virgo exittens , per difpenfationem fa&a

VIRGA , quz pulcherrimi fru&&us orem ger-

eít matec lquo chaldzorum magi ct edetent,

VM

minavit. 4dem sbiderms.

quemadmodum etiam, ut terreretur ZEgyptus

lumd

VIRGA Aaron , nullo humore germinans. D.

virgafa&aeft ferpens. /dez ibidem:

Yi

dthana[ius oraz. in Domins occtr[uma , feuin

Y

VIRGA, qua Horem gecminavit , & radicema

Pursficat. B. M.Prg.

in profundu .riiit. 7d.ordr. . én. $5 Deipar.

llem

ViRGA , cujus flos Chriftus , quibonum odo-

VIRGA Aa:on frondens , & fructum faciens.

709

rem , fideitoto fpat(ürusorbe, virginaliex utero

D. Anguf). ferm. g. ad fratr.$n Her. Eremo,

VIR

erminavit. $, "dymbrof. libr.2. de Ópirttu [aniho.

arDari

VIRGA de radice Jeffe , dequaflos Chriftus

'"VIRGA germinaps florem.. Zdems libr, de $-

pet Nativitatem afcendit./dem Jsbr. 3. de [ymbo-

VIR

dais part. 2. -

lo ad Cathecum. cap. 4.

hs Ch

