'TURRISaurocomante fuïgchziff ima. $, $ab-

TUR

TROPHAEUM invictum nobisà Deo przctti-

bas in FMenais Gracor. dte 3o. Januar.

tum. Jacob. /Monach.orat. de Nativ. B. V. M.

TURRIS Ecclefiz immota. 5. 4adr. Cret.e-

Ti

FYAt,2.12 dAnnunc,

p

TROPH/EUM iníüperabile à Deo conftitutii,

DISUM

facob. Meonach. in Mariali orat. 2.

TURRIS firmiffima abíconditz fpei. ]deni

orat. 1.de Dormtt.

Wtyer

Truncus.

'TURRIS nullisconcutienda t:'cmpcr'ïatibus. A.«

: R&ns lt

TRUNCUS, qui vitz fru&tum produxi.

N

?77.

nonym.1n Can. ad S5. Detp. qui cafiat in Rittali

R-

La[c. Imp. ia Can. ad 55. Deip.

Grac.pag . 913.

US Ieeh[u

um

MARIANJ£ LIBER XFI

d

s.

TURRIS fecuritatis. /dem i» Encbologio [eu.

& dire&ionem intentionis ad Deum fämpef

ha-

Xt vl

Ritnali Gracor. in Officio communis [upplicatton.

buit, & re&itudinem juftiti,quia nunquam ad fi-

TURRIS ptopugnaculi munitiflima. 5 Ger-

niftram per adverfa, & nunquam ad dexteram per

quin.

man.orat, 2.:2 Dormit. B. V. AMaris.

profpera declinavit, nunquam retro reflexa fuit ad

NG

f

TURRIS validaauxilii. 24esm i/:4.

mundana, & nunquam aliqua tentatione inflexa.

TTE

TURRIS nullis concutienda tempeftatibus ho-

Idem ibidem.

ii

fium impiorum Chriftiauisque intenforum fre-

TURRIS, quam zdificavit Dominus in medio

mitus feroci&htemque tyrannorum infultum in-

vinez fuz, Aattb. 21; ideft,ad defenfionem to-

sT

tentasque à barbaris minas diffipans. 5. 7e. Da-

tius Ecclefiz Catholicz , ne diriperentur racemi

ema[c. 1n Can. [upplici Deip.rumor Belli,

.

ejus, id eft, fideles, vel fructus bonorum operum,

n

- TURRIJS fidelium. 5. fo. Dasafc. in Canti

cis

Jdem ibidem.

Gracor.fono z.

TURRIS, quia ficut turris eft prz(idium , &

TURRIS firma fortitudinis, /dems ia P.

]

;zracl.

defenfio habitantium in civitate, fic B. Virgo eít

B.V. Maria.

prefidium & defenfio peccatorum, qui in cundtis

AOT

TURRIS fortis five inconcuffa. . [dem ia Can-

neceffitatibus & anguttiis neceffe habent ad tur-

21

vfe. Ecclefiaflic. Gracor.fono 2..

rem inexpugnabilem confugere, & dicere: (üb

T MU

TURRIS piorum, pex quam Rex Chriftus iis

tuum przfidium confugimus fan&a Dei Geni-

fulit, quierantin tenebris. Jdez ;z Cantic. Gra-

trix. Jdem tbid,

; Ti

€or. [ono r.:

TURRIS,quia ficut turris habet fortitudinem,

j d

TURRIS falutis Dzmonum acies à nobis re-

ità B. Virgo fuit mulier fortis, eique tota innititur

1277

pellens, tentationum ac periculorum tela rejiciens,

Ecclefia militans, &

pet fortitudinem fidei, fpei &

& paffionum impetus procul arcens , donanfque

charitatis totam füftentat Ecclefiam , & fnis (àn-

T

nobis puram libertatem, & divinorum chariíma-

&tis deprecationibus dat lapfo virtutem, & robur

tum abundantiam concedens. /dem :« Paracl.

multiplicat, ficut turris munit, & roborat exiften.

3

B.F. Maria.

tes inea, /dem i5id.

TURRIS fecuritatis fidelibus Y Deo conftitu-

TURRISquia ficut turris habet quadraturam,

tà, ad quam recurrentes à tentationibus libera-

& aliquando rotunditatem ; ità B. Virgo quadra.

mur, & :ipen'culomm experimento immunes e-

turam habuit, qua fides fuit integra, fpes firma,,

yi,nhd

vadimus. /dez zbi4.

charitas fervens, & una operatio petfevcmns, &

TURRIS falutaris prohibens phalangum Dia-

ifta latera aqualia fünt, quia quantum quis cre-

bolicarum acceflum , unaque periculorum, &

[03!5,?[5'!'

dit, tantum fperat, quantum fperat, tantum dili-

&.'ïf; D

tentationum turbas profligans, pravarum quo-

git, quantum diligit, cantum operatur, habuit et-

j

at p

cflue cupiditatum infultus excutiens, & denique

iam rotunditatem, quia quemadmodum cacleftia

gifr^

proculabigens maledictionem malisiftis annexi.

corpora fünt rotunda, ficut eft Cadlum, Sol , Lu-

T heophan. Nicanus in 7Menais Gracar.die 20.]an.

na & ftelles, per quze figuratur zeternitas principio

TURRIS defendens pauperes, humiles, & a-

carens & fine, cujus appetitum & defiderium ro-

patores pacis&concordiæ. Jdiota de B. V. M.

tunditas figurat; hujanodiïppetitmu » & defi-

f ';"'hï"

o

Part. 14. Contempl. 37.

derium ipía habuit

- TURRIS fortitudinis À facie inimici./dem 1544.

ibidem.

prz omnibus creaturis. Idem

w/f]ï;';'

TURRIS inexpugnabilis peccatorum. /dem tb.

TURRIS fortitudinis hominibus contra Dia-

g

1315

"TURRIS propter altitudinem, quia ficut tur-

bolum. S.4»felm.su orat. ad B.V, Mariam.

zisaltiffima eft, fic B. Virgo altiffima fuit, & emi-

TURRIS fortitudine. Hugo de $. Vil. [er.in

jj n*

—nens propter contemplacioneni ceeleftium, & e-

ANativ-uel Affumpt. B. Maria, quiefd im ordin. 34.

minentiam (cientiz de zternis, nam in Coelo men-

TURRJS libani cum propugnaculis zdificata,

teconverfabatur cum Ángelis , & Carlos attinge-

D. Bernard. ferm. 4. [up

[fod« lh

batítansinterra. Jdeze i6:4.

. Salve Regina,

l

TURRIS libani,

dignitate celfà , eravitate fit-

a

TURRIS propter rectitudinem, quia ficut tur-

ma. Jdem ibid.

Trnas

71 M

[

ris rectitudinem habet ; fic B. Virgo recütudinem

TURRIS eburnea à toto refülpens aurea, tota

Aaaaa

de-

*s

4

f

POLIAN'THE E

delectabilis. Récb. 4 S. Vsftor. Expofir. in Cantic.

TURRIS hoftium fupetbiam retundens,7 Jes-

Iu

1

*

dor. Lafc. Imp.in Can. ad $S. Deip.

tiscore

Canticor. C ap. 4 2.

TURRIS ad pavidos. Petrus Cellenfis ferm.

TURRIS noftra tutiffinra. | /deve 15:d,

dmihidem

TURNI

é.de -Adventu.

TURRIS Davidquia verus David;id eft,Chri-

- TURRISinundans Deifluz mifericordiz,con-

ftus in Hierufalem, id eft, in Ecclefia füa zedifica-

auori

aniore vi

üinens vitz fuftentaculum. draold. Boffins cap.

vit, & erexit, ut effet peccatoribus refugium &

$. G. 2. hb. de Patron. Deip. Virg. in dicatum 777

munimen, Aichb.4 $. Laur.de Land. SS.

ic p

hbr. ut.

kirgin.

Carmeli Ordzn.

imquod

TURRIS eburnea, de quä dicit fponfüs, Canr.

tinidef

TURRIS Davidica zdificata cum propugna-

/

culis, id eft, cum praceptis & monitis Ícripturarü,

7.loquens ad Ecclefiam : Collum tuum ficuttur-

VYA

lul J

Prophetarum eloquis, fpirituali fcientia litterarü.

ris eburnea. propter virtutem caftitatis, eburnea

Philpp. Abbas hb. 4.1m Cantic. Cantzcor. cap.r2.

propter 1þccialcm converfationis ejus eminenti-

TURR

TURRIS Davidica, quz dlong? hoftem pfo—

am, & quia elephas, cujus offà fünt ebur, natura-

Qufgen

les habet inimicitias ad draconem, fic & Maria

fpicit , imó defpicit, & non curat ; ad cujus intui-

[ CXPug

tum horret ille; & refugit; & in propofito confi-

pugnam habet cum hofte noftro Diabolo per-

M

TURA

dentiz non perducat, & quicquid minarum, vel

petuam, ut nobis praftec dcfenfiones' auxilii. 7-

fraudium p:zfümpferit, machinari, eliditur , & in

dem itidem.

m

fe reliditur malitia prefuümentis tantum horrorem

TURRIS for'ti'tudinis, quod apparuit in Chri-

& fsda

incutit, tam potehter repercutit hoftem facies in-

fti paffione, ubi in nullo exceffit, licet mente.

tijas q

tuentis. L:/eze ibidem.

compaffà filio ; ottendens mentem fuam turrim

qià hum

TURRIS eburnea, Turris quidem cum ab ho-

fortitudinis , quia fciebat mortem filii omnibus

mdamen

ftibus fortiter fe defendat, eburnea autem , cüm

profuturam. Ethacejus fortitudo ex fide, que

tmyvd

à carnis zftu liberam fe oftendit, Turris cum

montes transfert, /4Zattb. 22. & dile£ione, qu&

l, qi

virtutum ejus congerie occurfus malignantium

eft fortis, ut mors Cazticor. $. indubitanter pro-

Ttt pl

cedebat. JZem ibid.

perhorreícit, eburnea cum rigore frigido, ut bru-

Compd

TURRIS gratiz Dei ab ipfo (ào exordio in«

Áindum,

mz gelicidio dealbefcit. /dem libf. 6. 12 Cantic.

Ganticor. cap. 19.

expugnabilis omnibus infültibus im'mici.. Jdem

IWenam

TURRIS eburnea ver&. propofita cunctis in

ibidenz.

u fu.

exemplum fanctimoniz, circumpofïtalhgulis in

TURRIS gregis nebulofa Z4icbee4. & dict-

us fin

Criys

prafidium pugnz, füperpofita omnibus in fpecta-

tur turris gregis , quia defendit humiles, paupe-

culum gloriz, repofita univerfis legitime certan-

res, &camatores pacis & concordiz, & pro amo-

Tdesio

tibus in preemium coronz. He/sand»s Cifferc.

re fuo, & filii fui large danteslanzm faüorumtem-

tentffn

erm. 2.1n Nativ. B.V. AMarta.

poralium, & czeteras proprietates ovium, dicitur

Egran

TURRIS eburnea vert, Virginitate candida,

nebulofà propter fuam altitudinem, fcilicet con-

hd. g.

mentis integritate folida , cafto timore frigida,

templationem, quia nubes tranfcendit, vel quia

Tur

mundi contemptuknuda, zelo caftitatis

in mundo afllicta & defpecta, unde /6£. 26. . qui

utriu[qu

demn ibidem.

grxnata. I-

tenet vultum Solis füi, & expandit füper illud ne-

VCI pto

TURRIS eburnea füblimis voto, przcelía me-

bulam fuam. Jdem ib:dem.

Popter

rito, fortis propofito,recta confilio, erecta defide-

TURRIS Hananeel , ideft, tutris gratiz Dei,

C

rio, inexpugnabilis inimico, Virginitate candida,

fere. 31 que velut quadrata virtutibus omni-

MT

affectione munda, zelo caftitaus armata. /dem

bus cedificiis Spiritás fan&i praxellit prarogativa

* C

ferm. i. de Affampt. B.V. Maria.

gratiarum , ficut turris fupereminü toti caftro,

&m) $

TURRIS David, id eft, Chrifti. Hosor. 44ugu-

& multorum bonorum operum, velut lapidum

N

ffad. tn figillo B. Maria.

z

ftru&taris in altum confürgens, omnibus. fugi-

iaf

TURRIS eburmea, quia caftitate contra füper-

tivis praftat refugium & munimen. Jdem;-

deüæ. li

biam firmiter munita. /dez ibidem.

bidete.

TUN;

TURRIS Libani refpiciens contra Damaícum,

TURRIS Hananeel z. EfZr. $. quod interpre-

mllhtl Q

id eft, ere&a contra Diabolum, Jdem ibid.

tatur gratificatio regia, hoc eft;gratia Virginitatis,

qua

—

-

um

-

MARIANAE LIBER XFIL.

E

quz tegigrata eft; unde Pfa/gr. 44 concupifet cujus fortitudo maxime apparuit fepulto. Domi-

rex decorem tuum, id eft , virginitatem tuam, 7-

no, quando defecit omnis (anctus, vel titubavie

il

dem ibidesm.

:

in fide, & tunc ipfà per fortitudinem fidei, fpei, &

dl u

TURRIS Libani;quafi in libano

monte Hra,Qui

charitatis totam íüftentavit Ecclefiam, ipfà e(t

i o

candor interpretatur, ut per hoc oftendatur, quod

etiam, qua füis orationibus dat laffo virtutem, &

fijini

candore vitginitatis tanquam pedc conterere va-

his, qui fortes fünt, fortitudinem, & robur multi-

i.

leat caput ferpentis, id eft, concupifcentiam, vel e-

plicat, . /faa 4o. ficut turris manit, & roborat ex-

iftentesinea. Jdem ibides.

j

tiam quoad fe fuit turris Libani fundata fuper Pe-

ts

tram, idef, Chriftum, cui foli innitebatur,unde;

TURRIS propter portus oftenfionem,

;!icit

t tnt

Cant.7. innixa fuper dile&um íuum. Jdem. de

enim Ifidorus, quod Pharum eft turris maxima,

$ r

quam graciac latiniincommune ex ipfius reiufa

laud. SS.Virg. libr. g.

urin

TURRIS non folum potens ad muniendum

Pharum appellaverunt, eo quod tlammarum indi-

i,

confugientes ad eam,fed & hoftes infequentes po-

ciolonge videatur à navigantibus ad previdendos

La

tens expugnare. ldem de laudib. S5. Virginis

portuum introitus, & pracavenda pericula íco-

lhibr. 1.

pulordm, ne decepti tenebris n. * e applicent, ta-

150!9 d

at

TURRIS propter altiffimum, id eft, profun-

lem turrim Ptholomeus juxta Alexandriam octin-

diffimum fundamentum, quod turri neceífarium

gentorum talentorum conftruxiffe dicitur. Tali

tinCur-

eít, fundamentum hujus turris profundidfima hu-

turre congrue fignatur Maria illuminatrix, quia

3 m

per eam populus , qui ambulabatin tenebzis, per

militas, quafi de lapidibus rudibus , & impolitis,

m r

quia humilitas latet in profundo cordis, ficut

mare mundi vidit lucem magnam, id eft, Chri-

qnnbus

fundamentum latet in terra, nec quarit apparen-

ftum, //az& g. Ipfä etiam luminofitate exemplo.

rum fuorum monftrat nobis viam rectam & por-

ii g

tiam, vel ornatum mundanum, quod fignatur in

hoc, quod lapides fundamenti , nec dolati funt,

tum Walutis zternz. Coníervat etiam . fervos

qu o

(

f

nec polii, fed multo cemento, vel bitumine

fuosà fcopulis peccatorum, fi providerint Domi--

compacti, quo caritas virginis figuratur, vel

nam 1n confpe&tu fuo femper ;. unde Ecelef. 4.

fundamentum hujus tutris eft fides, quz funda-

qui 1ntuetur illam , permanebit confidens. /-

il

j n

mentuum, & principiuin eftomnis fpiritualis boni,

dem ibidem.

ficut fundamentum principium zdificii, vel hujus

TURRIS propter prafidium, & defenfionem

u

turris fundamentum ef rupes nativa, & firma,

habitan iamuin caftro, velin civitate Eccle(iz, qui

Chriftus ícilicet, qui eft firma Petra, Zazzh. 7.

in cunctis necefTitatibus, & anguftiis fuis neceile

5 P"P"'

p

n«

vel denique hujus turris fandamentum funt emi-

habent per orationem confugere ad hanc turrim,

);um:till-

nentiffimz, & pracipuz virtutes, velut lapides

qu!iä. turrís fortiffima nomen cjus, ficut dicit, D.

Bernardu: dicatergo quià carnemundo,Diabolo

"

dct

pragrandes, quiidonei funtfundamento. /4. de

laud. B. V. hb. X

qualitercumque tentatur : efso mihi Domina

j o

TURRIS propter altitudinem, & eminentiam

turris fortitudinis à facie inimici, P/alm. &e. I

[: qw?

demibidem.

r

utïiufque vitze fcilicet a&ivze, & contemplacivæ,

TURRIS propter rectitudinem, & erectio-

14

vel propter contemplationem czleftium vel etiam

propter eminentiam Ícientiz de zte: nis, vel quia

nem, feu directionem intentionis, juíta illud Pfal.

v

in Czlo mente converfabatur cum Angelis, di-

miftz orantis, Pía/me ;. dirige Domine Deus

iszi)

g

cens cum Apoftolo, Pé:/;zp. 3. mea convería-

meus inconfþc&u tuo viam meam. Item dirige

tio in Callis eft; Czlos enim attingcbat ftans in

me Domine in veritate tua, & doce me, Pfalmm.

Wma

terra; Sap.1. vel turris propter excellentiam

24. re&tus eft enim coram Deo, cujus intentio

WQGO )

P

füe humilitatis, in. his enim omnibus, & mul-

ad Deum propter Deum dirigitur vel etiam

[blls Eugþ

tis aliis 51peremincbac hzc turris toti caftro Ec-

propter rectitudinem juftitiz , quia nunquam

defiz. |dem ibidem. -

ad üniftram per adverfa , nunquam ad dex.

L

TURRIS propter fortitudinem, nam ipfa eft

tram declinavit per profpera, nunquam retro

mulier fortis, cuitota innitur Ecclefia militans ,

fe redlexitad mundana, nunqua ante, aliqua tentg-

j

tionis inftancia;vel recta per Paupertaté,quia, p£ 7,

j

Aaaaa 2

nu«

"qul

*

X

N

740

POTLTANTHSEJE

fcindine

nudus egreditur homo de utero matris füz ,.

TURRIS propter firmitatem, eburnea propter :

& nudus revertitur illuc, ergo f1 medium pau-

caftitatem. /dem in cap. 1. Luc.. —

-rindin

TURR

ertatisfit re&titudo, perpendiculum, igitur ad

TURRIS fortitudinis , tuens nos & facie cru-

quod erigi & dirigi debet turris, paupertas eft. 7-

delis vaftatoris. D. Bosaventur. i P[(alterio B.

ass

Varg. AMaria.

yinsel

demibidem.

TURRIS propter fpeculationem , quia per

'TURRIS noftrz fpei. Idem in

LP(ZI! ter.minori

T

B.F. A.

H

TURA

fpeculatores folent de turribus adverfantiium ho-

HIHQUATEnA 1.

ftium infidie provideri, 8&c vifis hoftibus folent

TURRIS David, in qua fidele

s forte refugiurii

lu

inveniunt. zA/bertus Ma

TA

clamare fpeculatores : ad arma, ad arma, //aíz y2.

ign. ferm. 2.in Ajumpt.-

propter hoc dicitur, Caztic. $. nafüs tuus, id eft,

B.F. María.

Lt fri

TURRIS munitiffima in fe & in aliis, in qua

TUR

B. Virgo, ficut turris Libani, quz refpicis contra

Damaícum. Damafcus fanguinem bibens figni-

quifqueinveniet defenfionem contra malü fuüum,

fïænäem. !

ficat Diabolum, contta cujus infidias opponi-

ibi enim pendet. clypeus caftitatis contra luxu-

i reo

tur nafus, id eít, difcretio B. Virginis, que pra-

riam, humilitatis contra fïxpcrbiam,charicatis con-

TURR

trainvidiam, omnis armatura fortium in ipfà, -

d Diabe

fentit, & quafi odoratur malitiam Diaboli, & ipfi-

usinfidiasà longe przvidet,quafi de fpecula & pro

dem in Biblia Marta [up. isbr. Cantwcor,

hM p

TURRIS potentiz Dei. Aticha. 4. Idemin Di-

TURR

nobis mifericorditer & potenter feei opponit. /-

dem ibidem.

blia Mar:« fuper 7Michaam Prophetam.

omesde

TURRIS quam zdificavit Dominus.in medio

TURRIS Divinz dilectionis. facob. de 'era-

Til Pro)

vinez füz. /f.j. ad tuitionem, & defenfionem

1n. ferm. 4. de INativ. B.V. AMaria.

TUN

totius Ecclefiz catholicz, nediripiantur racemi

TURRIS libani defendens ab incurfibus ma-

3 Crond

[

ejus, id et, fideles, vel fru&tus bonorum 'aperum.

lignantium.. 24az. de Inful. 1a cap.1.

TUN

Iri hac etiam turre habitavit veras David, & ja-

TURRIS nullis unquam expoíita

h

infidiis, atqs

[rm.a.

giter inhabitat ad cuftodiendam Ecclefiam. /-

ab omni prorfüs fübdola veríuti illius fraude a-

TUR

dem ibidez.

liena. ZMattb. Cantacttz.. du cap. 4. Cant. Cantie,

peuni

TURRIS Thebes, f44. s. de qua mulier , id

TURRIS, exquamille clypei dependent,quia

ldER, (llli[

eít, Ecclefia emitfo lapide, id eft,Chrifto, confregit

omnes electi de virtutibus füis gloriofis gratias re-

tütteni

cerebrum Abimelech, id ef&, Diaboli, capiti ejus

ferunt Virgini gloriofz undé 24por. 21. dicitur ,

A!MA D7

molz fragmentumillidens. /dem sbidem.

quod Reges terrz afferunt gloríam & honorem

TURA

fuutninillam. Erz. Prag. i2 7Martali cap.92.

TURRIS cum propugnaculis aedificata. Pro-

Ro

pugnacula autem ita fant virtutes, & gratize, dig-

TURRIS gregis, ad ?pfam enim tanquam ad

|

l

AUE

4

nitates, & prarogative, inten&ionum puritas, &

fingulare refugium confugimus nos puíillus grex,

fint A

operum fanctitas, virtus orationum, & merita

in periculis, in angultiis, in rebus dubiis, & inom-

r

nibus neceffitatbus. Jdem ibidem.

eperum, per qua B. Virgo peccatorem pziniten-

fis agglg-

tem protegit, & expugnatinimicum. Je. Haj. in

TURRIS, inqua cor noftrum, fi velimus illud ^

TR

Cap. 4. Cantic. Cantitorum,

cuftodire, aut quia fugitivum, aut quia lafcivum,

Vr

TURRIS David, quam Chriftus David in Hi-

aut quia filveítre , aut quia fur & latro, reclude-

fem

re debemus, ut recludatur , & retineatu

r& in-:

erufalem, id eft,in Eccefia füa zedificavit, & ere-

ld

Yüm iny

xit, ut effet peccatoribus munimen, & refugium.

carceretur, ut dometticetur, ut mutetur.

TUNI

Jdem ibidesm.

zbidem.

mml[ibus

TURRJS, ex qua pendent. mille clypei, &

TURRIZS, in qua eft plenitudo clypeorum, id

ln Doy

emnis armátura fortium ; nam ad defenfionem

eft, virtutum, qui nos protegunt, & tuentur , qui

^ ij

noftram , & impugnationem hoftium ipfa nobis

dicuntur effe in ea mille, id eft, perfectiffime , vel

TUR

fübminiftrat adjutorium, & omuium exempla vir-

mille, ideft, iifinite, 7dems 1bid.

tutum. Jdemibidem.

ldo ja

TURRIS nebulofa, quia ejus celfitudo & di-

r

l

TURRISforüffima, & inexpugnabilis, & ter-

gnitas à nobis videri non poteft, necintelligi. 7-

i

N

.cinkuicm

ribilis inimicis, ut caftrorumacies ordinata, Z/sgo

dem ibiden.

)

Qaren, 92 PInlus.46.

em,

——

p

"

£

Nl

£

TURRIS propter alütudinem, rectitudin

for-

- Ht

-

7

MUWIBBANUE LIBER XVIL

:';4-1'*

tipp

foritudinem , pulchritidinem, amplitudinem &

TURRIS, quam petere debet homo in qua-

lenitudinem. Jdem tbidem.

cumque tribulatione five peceatis afflictus , five

Áide

TURRIS, quia ficut in turribus folent poni

perfecutionibus attritus, five tentationibus turba-

fl J

obfides filiinobilium caufà foederis. Itain Maria

tus. Jdem ibid.

pofitus eft, & quafi obfedatus filius Regis fümmi.

TURRIS munitiffima , cujus muris, qui cin-

077

guntur, fecuri funt.. Ldov. Blof. in Endolog. 2.

ddem ibidem.

TURRISSanctorum. Bartb. de Pifis lib. 1.de

4d B.F. Mafiam.

*

P

t

Land. B.V. M.fru&l. 2.

[

TURRISftabilitate, /dem /ib. i. de Land. SS.

Turtur.

da

V. M.frait. 8

TURTUR munda. .]f]*dg' férm. 2. de Laud.

B.F. Marta.

lii

TURRIS foritudinis , ex qua mille clypei

n

pendent.. Bernardiu. de Bufhis n Mariali cap. 6.

TURTUR fpeciofiima. . 7e. Damafc. 1n

yit ln

—

ZMenais Gracor. die 22. januarir.

de Concept. B.V. /Maria.

TCR

TURRIS fortitudinis Chriftianis contra infi-

TURTUR tremula, D. 4ltbelm. in libr. de

ii H

dias Diabolica pravitatis. fo. Tratb. de mirac. B.

Lanud. SS.V. Marie verfibus cog[cripto.

h

V. M. prope Dittelbach lib. 1. cap. 0.

TURTUR folitaria , elongans & fugiens, at-

dmitde

TURRIS fortiffima & inexpugnabilis,ad quam

que in folitudine cordis fecnm commanens , ni-

!

dulo caftitatis infidens , ac' fanctz meditationis

omnes debent refugere & confugere. Z4awrit. de

j ii

Vulla Prob.[erm. 30. Coroua nova B.V. Maria.

pullos ad robur confümmatz virtuus, fructibus

TURRIS fordiffitha nos protegens./deem ferm.

contemplationis enutriens. Frasce Abbas lib.6.

uübiü D

$1. Corona nova B. Aaria.

de gratta Dei.

Jf

TURRISfortitudinisà facie inimici. /dezs 42

TURTUR caftitate, Hago de $. 'itlor. ferm.

jl

ferm. 2. Corona nova B. AMaria.

in Natwit. vel Afnmpt. B.V. Marias qui eff in

p h^

TURRIJS David, illiusinquam David, qui (u-

ordine 34.

TURTUR caftiffima. Rapert, Zdbbas libr. g.

i CJ.*,LT?»

perbum Golíath quinque lapidibus de torrente ,

nip

ideft, quinque vulneribus, & Crucis baculo, glo-

Comment. n Cantic. Canticor.

5 fïm V

riantem, in Calvariz monte proftravit. $. 7bomas

TURTUR fíolivaga & caftiffima, quam Íoli-

27. (at,

deVilla nova Couc.t.de Af[umpt. B.V. AMaria.

tariam Angelusinvenit, atque falutavit.Idem £. r.

Comozent.:2n Cagtsic. Canticor.

d

TURRJS David, in qua eft omnium forcium

armatura, ibi fides Apoftolorum , ibi fortitudo

TURTUR. pudiciffima. D. Berz. ferm.de B.

i

d

Martyrum , ibi puritas Virginum, Doctorum fa-

Virg.fuper iud 4dpocal. Signum magnum.

H,

TURTUR geruebunda, Pslipp. AAbb. lib. 2.

?

pientia, Anachotitarum paupertas, devotio Con-

sb

felforum, ibi denique omnium Sancterum vir-

1n Cantic. Canticor.cap. 6,

4

ts agglomera:a reperitur, Jdem ibid.

TURTUR fpiritualis. /dez :/id.

TURRIS, in qua pendent mille clypei, in qua

TURTUR ob amorem caftitatis & folitudinis.

i 'm

WW J

& contraomnem aftum tribulantis, & ad oronem

Cafar. Ciflerc. in bomil.de Purifie. B. AMaria.

faciem perfequentis DamoniS tuüiffimum cly-

'TURTUR caftiffima. D. Amadaus bom. 7.

de Laud. B.V. Maria.

peum invenies, quo te protegas. Ideem ibid.

t!)zr,W'

TURRIS fundata füper firmam petram, in

TURTUR cafta & felle catens. Afbert.Magn,

j

montibus fanctis, immobili fundamento, fiqui-

ferm.i.in Parific. B. V. Maria.

TURTUR ob continentiam & pudicitiam ;

qnity X&

dem Deus in medio ejus non commovebitur. L

dem ibides.

in turturibas enim honeftas vulüs , & (impli-

:u'dlï D qw,

ül:ml') u

- TURRIS inexpugnabilis, que nunquam ipiet

citas denotatur, 2dJas. de Inful.izcap. 1. Cantác,

bolo praftitit tributum, aut fidem,in quam in-

— FURTUR noftza, amica luctus, caftitatis cu.-

travit Jefus, quando Verbum caro fackum eft, in-

ftos, folitudinis & quietis amatrix, quz in rupibus

;iid

[

inacce(lis, id eít, in tzibus perfonis divinis, quzlu-

guclligi: à

dé inimicos expugnaturus, & regnum füum recu-

peraturus, in quo ab initio Damon fuerat intru-

cem inhabitant inacceífibilem, invenit nidum fi-

fus. Jdem :b:d.

bi, & non íolüm fibi, fed nobis, frtamen nos ad

dejncm»

AÀaaaa j

pul.

,

l

^

u

E

d

POLTANTITPEYVE

*4

apip

pu'iïos ejus pertinere nofcamur. Ermeff. Prag.in

TUTELA animz noftrz in hora füpremzin-

i C

Adarialt €ab. 77.

:

quifitionis. 5. foams. Dama[cen. in Paracl. B.

TURTUR ob perfe&am ipfius innocentiam,

Firz . Marta.

TUTA

ob omnimodam fanctitatis cuftodiam, ob amabi-

TUTELA fottiffima, canum nosrcircumdan-

n Pron

lem focietatis gratiam , ob devotam orationis in-

tium, & animam noftram capere cupientium ma-

ftantiam,& ob quietam contemplationis latitiam.

chinas, & arrogantes impetus diffipans. /4em

Idem :bid.

ibidem.

TUTELA noftra in tentetionibus. /dem ibíd.

TIMP

TURTUR , quia ficut turtur gemitum pro

cantu habet, & íola avium pullos de nocte pa-

TUTELA noftra poft Deum. . /dem ibid..

pl N

fcere dicitur, ita Maria in oratione jugiter pro

TUTELA fervorum füorum poft Deum. /deme

TIMD.

tbidesm.

. f

toto genere humano gemitibus inenarrabilibus

TP

oftulabat, & in nocte tribulationis pullos fuos ,

TUTELA univerfe vitz noftrz. desibid.

qui (ümus nos, ais precibus & conolatione in-

TUTELA nobis cognitiffima, cujus vi omnes

ircMoy

femper infültus & zrumnas evadimus. 7heopban.

terna paícere confuevit. Jdem 1/id.

gliqe

TURTUR dile&ione. Bartb. de Piffs lsb. 1. de

INwents in /Menais Gracor. die g. Februarit,

qmpanis.

Laud. $8.Vig.fvutt. $.

TUTELA fidelium, quz non confunditur, nec

i Vin

TURTUR per devotionem. /dem libr. 1. de

erubefcit. S. Zofeph by:mn.im Mariali.

5 cmal

'TUTELAunicahominum. /dem :bid.

Land. SS.Virg. frutt. 2,

Fdl]l,quan

TURTUR fobria pudiciffimaque,quz fancta

TUTELA animarum, ZLeod. Lafch. Imp. $a

*

taprad

ubique moderationis fervavit temperiem. Dros.

Caz. ad SS. Deip.

Mi f

Cartb. lib. 2. de prac. Maria 2. 25.

TUTELA eorum, qui ex fide ad eam accur-

T?

runt. J4em :1» Pcem. B.V. AMarta.

TURTUR carensfelle peccati originalis. Pan-

fito cax

lus de Heresia in Tratl. deé Concept. B. F. AMaria.

TUTELA nobis omni auxilio denudatis. 7-

Á pracin

TURTUR, de qua Cart. cap. 2. Pulchrz fünt

deen ibid.

nilïxl)egu

TUTELA velox füum auxilium dans fervis füis

enz tuz, ficutturturis, quia ficut turtur felle ca-

pl

ret & à principio fine eo creata eft, ita Matri Mef-

defenfionem ejus expofcentibus celeriter. 4dem

( quib

fix nec originale, nec actuale , nec etiam. menta-

ibidem.

tlf

TUTELA beatis. . 4dJanus de Ioful. in Adnti-

le peccatum attribuendum eft.Petr. Ga/. L/6.7. de

claud. lib. s.

ln incg,

arcae, Cap. $.

TURTUR pudiciffima , cujus vox omnipo-

TUTELA opprefforum. Berzardin. de Buf?.

tentis aures mirifice demulcet. Zwdov. B/ofrus in

38 [uo 7Mariali ferm. 2. de Coronat. B.V. Marta.

Endelog. 3- ad B.l. 7Mariam.

TUTELA publica miferorum. f4fhus Lsplis

in D. Virg. Hallenfi cap. 27.

"T utamen.

Tutelaris. -

TUTAMEN infractum. $. Sabbas in Menais

Gracor. die 17. p annarit.

TUTELARIS in tentationibus. 7/eod. Lafr.

Tutamentum.

Inmp.in Pfem. J.F. Marta.

TUTAMENTUM tortius mundi fàlutem te-

. luttx

nens. LeojJmp. meorat. de AJuempt. B.V'. 7Maria.

TUTRIX peccatorum, & "ndr. Cre(. Can.

n Concept. B.V. AMarta.

E

'Tutela.

TUTRIX humilium. D. Bosav.in Laud. B.

F.Marta.

TUTELA virorum pariter atque mulierum.

D. Ephrem [erm. de Laud. B. V. Maria.

TUTRIX Chriftanorum. D; Berzar4. Senenf.

TUTELA infuperabilis in tentationibus. 74ss-

ferm. de Purific. B.V. AMarie,

TUTRIX maxima. fo«z. Paleonydor.tn pra-

xymus in Menats Gracer. die 4. fammriz.

TUTELA totius mundi. Jdem im Jenars

logo triparttti fafcicuis Hiflor.

Gr«cor. die 13. Adartis.

TUTRIX mitiffima & maxima.Arno!.Ba/luf:

t52

AEv

MARIANä LIBER XV[] !

74

retten.

àm prodogo lib.de Patron.ac Patrocinio Deip. Fwg.

dibus, vocem ejus praccellere conftat. Erz. Prag.

n Ord. Carmelit.

3n Martali cap.135.

Paratl p

TUTRIX Chriftiani populi, B. Cafrmir. Po-

TYMPANISTRIA noftra.. 7e. Gerfon Tract,

droumd.

lonia Princeps in bymno de B.V. AMaria,

2.faper Magnif,

numm,

TYMPANISTRIA noftra. Bernard.de Buff.

us g

Tympaniftria.

ferm. a. de Vifit. B.V. Marie.

9771

TYMPANISTRIA noftra. D. Zuruf?. ferm.

Typus.

^il

57.de Nativ. Domini, qui efl 21. de tempore.

TYPUS S.Ecclefiz. S,.4ngnff. fer.6. de INa-

)u n

TYMPANISTRIA noftra concrepans de fu-

tiv. Domini, qui eff 0. de tempore.

»

ernis, Franco eAbbas lib. 7. de gratia Dei.

TYPUSEcdefiz. D. /fidorus in Allegortzs no-

[lgi

J

vi Teflamenti,

TYMPANISTRIA noftra, quia ficut Maria

m

foror Moyfi fampfittympanum in fua manu, e-

TYPUSEcclefiz. 44enmbrof. 44nsbert. bou. in

! Tm;im

greiï'æquc funt omnes mulieres penes eam cum

fefto Purif. B. V. Maria.

"ii

TYPUS Ecclefiz. Zaebarias Chryjopolitan.

tympanis & cheris, quibus pracinebat Exo4. 15.

miur

Sic B. Virgo prcellit cum tympano mortificatio-

libr. 1. in unum ex qnatuor cap. 312. Tom. Biblio-

nis carnalis voluptatis ludens in choro Angelo-

tbes. PP.

N

rum, quam multitudo magna Virginum , quibus

TYPUS gratiz divinz

lib. 1. lerm.24.

3 Adam Pfæm—onfmt.

m

ipà pracinuit , eít fubíecuta. Albfrt. AMagn. in

Poflillis fuper cap.1. Luce.

TYPUS Ecclefiz, quia Virgo & Mater. Ete-

gtl

TYMPANISTRIA noftra, id eft, Virgo tym-

nim Ecclefía Mater pradicatur, quia Spiritu fàn-

&o feecundata, per eam quotidie filii Deo in Ba-

pano canens Exeg. i. Sumpfit Maria tympanum,

i

&Præcinebat, quia prima vocum Virginitatis e-

püifmate generantur. Virgo autem dicitur, quia

mifit, egteiïäequc Íünt poft eam , id eít, ad exem-

integritatem fidei fervans 1nviolabiliter ab hzere.

ii

plum ipfius omnes mulierescum tympano & cho-

tica pravitate non corrum

pitur. ZZosor. Auguþg-

jj l

ris, quibus ipíà prcinebat ; Ipfà enim ia choris

dun. in figillo B.V. Maria.

cadleftibus pracentrix effe non dubitavit, quia

TYPUS Ecclefix. Kicb. à $. Laur. de Lanud. S,

7 j

F. Maria lib £.

ficut in caterisgratiis, & gaudiis, ita & in Dei lau-

li. [ qu.;

y Mb

j p

Qh,.'

N

$

,æg

i

SNY

a

AU

T

-

(

z

|E,

( n

*

s.

ZXv

:

:

3

" j

m

—

l

[

W'S

n

,;]/W-'"W

LIBER

lma!,ä"j'ï;

gj

hss

d

| vää&* ( 744) Wää*

gj

i

khkkkkkkbkbkbkkkkkkkAd

[

khikkkki

implcbitt

sls

LIBER DECIMUS OCTAVUS

( vocis

Mdidae

yahoci

POLYANTHEZE

VALL

tindnen

tn.d PA

MARIAN 4&:

VaLl

CONTINENSGS

VaLU

NOMINA ET ELOGIA DEIPARJE

VALL

VàLL

Mhmibia

Virgins MARLE, incipientia à Litera V.

VaL

Elenchus nominum €9 elogiorum Deipara Virginis

ln d

du boc libvo contemtorum.

hnyin,

TaL]

Inhoc libro DElIpara Virgo MARIA dicitur :

filcera

titiisf

l

e2Ades ; Vallis : Vallum: Vapor: Vas : Vafculum : Vates ; U-

Undelj

ia

£

bertas : Vehiculum : Vclamentum : Vellus

Vclum ; Vena :

nit B;

Á

A

N

V

M

Venatrix

Venià: Venter : Venus

Venuftas :

Tusadfec

a

Y

Veneratio

kder

2

939 Ver: Veritas: Vernacula : Vernula : Verriculum : Vertex : Ve-

VáLI

A

O

4

222

/.

Z

7

(

fper: Vefperus : Veftiaria : Veftibulum : Veftimenrum $ Veftis:

libofr

Vexillifera: Via: Viatrixe Vicinus: Vidima: Victoria ; Victrix:

güllm, [

Aiu : igil:

Viger: Villa: Vin&ix: Vinculum : Vindex: Vinea : Vinetum :

opif,

VA

Vinum $ Viola: Vir: Virago: Virga: Virginitas : Virgo: Virgula : Virgultum: Vir-

lilsnofk

uncula : Viridarium : Viror: Virtus: Virtutes : Vis: Vifcera: Vifio: Vifitatio $

Vifitatrix: Vita: Vitis: Vitrum: Vitta: Vitula: Vivificatrix: Ulmus: Ultio;

)M

Binin

Umbilicus: Umbra: Umbraculum : Unguentaria : Unguentifera : Unguentum :

VAI

Ungula : Unigenita : Unio: Volumen: Voluntas: Voluptas; Votum : Vox:

b lbu

Utbs : Urceus; Urna: Uter: Userus ; Uva : Vulneratrix: Vulnus : Uxor.

d k

Zelarix: & Zorobabel.

VAL]

Md /frf,

J Vades.

exortum eft frumentum iliud, ciuod defg ipfo in

Val

Evangelioait: nifi

o

eranum frumenti,cadens jn ter-

VADES peccatorum. $. Germas. orat. 2.- D7

ram, mortuum fuerit, ipfüm folum manet, /oa.

d BIoL

Dortuit. B.Virg. AMarte.

12. torantibus quippe Coclis defüper, nubibusque

Vallis.

juftum pluentibus, ad abundantiam rorís hujus fe

VA

Vallis ifta aperuit, & germinavit Salvatorem. z1-

Md p

VALLIS frumenti ferax fcriptumeftenim,quia dam de Perf.feym.in Annunc. B.V. Maria.

Valles abundabunt frumento P[alm. 64.. in qua

VALLIS abundans illo frumento, de quo dici-

Vi

üur

d! Pn(n

1

M ARIAN£& LIBER Xl].

45

tur Jo4nn.12, nifi granum frumenti. Aicbard.

VALLUM fortiflimum. $. Germantns erac.

à $. Laur. de laud. fanth[.Virg. hbr. 9.

2.in Dorzait. S. M. Pirg.

s

T

VALLIS, de qua dicitur Zfa;. 4e. omnis Vallis

VALLUM undique munitum, Zdem ibidem

implebitur, poteft enim Maria congtrué dici om-

VALLUM fidelium. $. Zoan. Damafc. Can.

3

nis vallis, propter omoimodam humilitatem cor-

in $. Maxtim.

dis, vocis, operis, & omnium fenfuum, & pro-

VALLUM fapientiffimorum Martyrum. $.

ptet hoc impleta eft omni charifmate fpiritali , &

Jofeph Hywmnograph.in martali.

& dictaeftgratia plena.. /Zem sbidem.

'"VALLUM inconeuffüm , à Deo fandatum.

VALLIS plena coclefti £ramento ; de cujus ple-

Jac, Ma—nac/a. orat. de Nativ. $, M. Virg./

aitudine nos,qui eramus vacui accepimus. D.45-

Vapor.

ton.dz Pad.[erm.in Domin. 4. ddv,

VAPOR virtutts Dei,. Zd/fert. Magn. fuper

VALLIS benedida. D. Bonav. in fpeculo B.

Miffus eft cap. 792.

M. Firg. cap. 13.

VALLIS Benedic&ionis, 2dem iPidem.

VAPOR Dei, quia habuit cogitationes odorí-

VALLIS Dei humilitate profunda. 44em ibi4.

feras. Jacob,de Forag.in martali ferm. i. L.

M

VAPOR virtutis Dei,, Aanrit. de Filapre-

VALLIS Vallium, quia humillima humilium.

bata ferm.31, Coroe&hoya. $. 7Maria,

ddem ibides.

VALLIS illuftris , quam nofter verus Abra-

5 Va

ham elcgit in habitationem fibi. Ges. 12. Erg.

V AS cle&ionis , quod non (uftinuit juftitia

Prag.in Mariali Cap. 37.

communibus laxari injuriis , quoniam plurimum

- - VALIJS , in qua abundavit duplex humor ,

d catetis differens natura commuuicabat , non

Ícilicet ab inferiori fontes, unde P/a/m. 105. qui

