Gi604_qt
author: Marracci, Ippolito

-

i

.

—

ais

9.

Á

U eriira

-

U

Es

mv

"

;

p A

L

,

a i

—

m a

t

-

.

m

a

N

nb - UR RA

*

e

P

äf?

Es *

* o diaien

iif

d t

P od F iA

deaph

a

us

3

nigidnieie.

j d od

i

R

n

iE

-uä

m

d

d

73

m

lii

A EC

R

-

Y

i

o

a

A

E

n

ais CC

Vk ibs ciccci

MLA s dmsebaedie c vt

a

J

du

at

us

(s

sUDM DL

i

2

E

j 28 A d tl

N

ET

d

k:

ia

r

x

x

dÉ

v H

z

a

7Wæ y

R

VE

g

-s.

s

$,

hm»-' .

*

X

o

2

m

:2

ägww*

r

A

T.

.

s

TMUE

E

Y

uD

ts

Ls

A

M&ï

i AAE

R

-

NY

-

A

UE

u

j:

es

A

m

N

a

HV

rA

w d

z

p

NT

x

s

»

«

*Wv

Rodis

"

ais

.W.

]

o

" d

L

-

5

KU

W

A.

o

s

2

2

Wn

:

d

3

:

5

D

21

H

t

AE

53

d

æs

j

E

Zs

M.»u

um

E

w aV t

1

5

M

u

x

NU

$

x

2

R

H

gke,

CURU

P

:5

KU

MP

5

Mm

3*

P

m

d

1j

:

M

fs

i

H

-

X

s

*

t

E

Rs

E

I^

DOA

v

|

5

z5

[

-

u

5

2

a .

: Mu ïaz&;

E

:

o

E

t

[

ww

2

x:

DÀ

AX

2

E.

Cs

N 4

o

*

H—

EVA

uU

EE

*s

i

a

P

s

A

U

"

E

E

E

u

ETRT

a

RTR

x

7

L

—

"5

x

du

&

Ea

d

&

M

T

. UR

p

Ls

i^

Es

3

2

LE

L

us

Iu

"

pl

T

*

z

T

us

a

TR

s

r

w.

A

$.

$

2X

p u

j

-

x

Iu

u

*

e

W

ia

A

A

z

t

TY

:

MV

E

ái

EX

ORUA

2

uT

*

:

Wa

M.

z

s

6.«

um

AR

C

-

2*

x

e d

p

AJM.«

d

x

u

P x

r

$

x

Ls

À

Ef

E

r

$* AE

p

$4

$

dR

MR

deHu

E

p

-

x

AU

i

m

EE

d

E

d

v

"g

4

À

E

E

2

d

N

z

1

u

s

L

&

z

s

*

*

x

:

u

ES

E

x

M

p

*

KE

z

tT apo a.

X

.W

MM

g

RE

r i

:

Pa

w

x

z

D C RE

T

MU

&

z

*

MR

N-

r

r

xe

& a

XE

p

$:

MMQ:.

d

:

D n

*

A

f2

rN

E

)

d

Á

x d

us

m.x

x

ES

$

D

&

E

s

a

"

es,

$

-

E

o

x

n

V

g

R 2

x

-

(

x

2

W

NY

b

E

m

*s

Ts

s

W

;

a

d

W

-

s

m

OX

k

i

$w

d

.

m

És

:

w

2

AO

"a

Vu Ra RRR

usl i^

d

i

: W. d

gt

o a s

d

d

ass

ag

p

iL ag lt EM 2hG a o^

vll R

2

T

*s

o

r RO ROÉ: .:.kææ?ä..?..

( 2 ao ao Nl

G« *L gt v R

ag

ERN

"ia Mi a u o R

*

g

W

H

lsE

Ea scirae

E

NG UM.L Epesnr V ur ao a n

A uI 1 mai z N RT a

—

du 7: OR A

EEE

I ise f ii

p

5j

aj

s

fz

L

x

y

Y

J,

4

d

p

f

'f j

|

N

H

j

j

,';

Ri

ä

;

-u

À

7

24 a

[-

';ä

1

X

m

N12«511680575 021

r

E.

N

DEU EU

UB Tübingen

ü

E

um

[

MJ:

»

**

i

* y

5

N

HO

L

"n

ao

a

—

—

d

M*W

KR

|

2 .

P

? dhi

»

*

E

i

»

Fa

?

)f

'ï

E

i

g

j

25

2

*

a.

p r

D

n

E

phs

u

P

X

4

u

POLVANTHEA

MARIANA

Adm. R. F.

HIPPOIXTI MARRACCI L

E ii

— —

-

x*

lii ii ii r

-

E.

POLYANTHEA

ARIAN.A,

, M

IN QUA LIBRIS OCTODECIM

DEIPAR/E MARLE- VIARGINIS

- San&tifsima nomina, celeberrima & innumera

laudum encomia , altiffimz gratiarum , virtutum, &

fanctitatis excellentiz, & coeleftes denique

"

prarogative & dignitatcs,

Ex.S.Scrzp

Iret, .. ] dpoftolorumomnzum,

$5. Patrum ,69. Ecclefrs Dodlorum , alz'aiwmque facrovum

Seriptorum,veterum pre[ertim monumentis fFudiose colleca,

Juxta alphabeti [eriem , 9 temporze , quo -vixerunt,

erdinem , utilfter difpofeta, Lecferum eculis exhibentur.

p5

MMMOPERA ET STUDIO ló«

a.

- Adm. R. P. HIPPOLYTI MARRACCII

Lucenfis, € Congregatione Clericorum Regularium

MATRIS DEI.

| Opus cuntiis Mariopbilis , drvini pra[ertim Verbi Praconibus ,

nimarum. Pafloribus, $, Scriptura Interpretibus, ac Catechiffas perutile

T

ae nece(fJarium , copiofiffimos [ubminiftrans conceptus ae difcur[us pro emni

G quacwuqne Deipara Virginit feflwitate €$.

eonfraternitate praeicabiles,

v

V.

EDITIO NOVISSIMA.

?

COL ONIJ AGRIPPINA£,

?

— "Apud FaaAwciscuv MerrTzRNIiCH, Biblio

polam

SOntr gofom 99aadd/ Axxo M.D. CC.X.

Superiorum Permifa ac Privilegio,

.o

.

—

"e

Wab n

*e

LINJ

*t^r» s stolik

AX VN*

£

ï

o

VC

(2

»-J/

Qiice

i

A^

4

2 ,

N

E

22

H

SLAM)

U r

EON

?

N

hÀ

Ts

d.

fs

&

f

j

)

Á

A.ääc

VWT

E2

PA m

ANDNÉ

i

r r

2 ALM

N

v

p

d

7

N

( AR

27

AUGUSTISSIMZE

J COELORUM REGINJ£

AC DEI GENITRICI

SAULROSANGIZJE

AO R IU

Sumper & ubique Immaculatz,

Quam S. Epiphanius

S Épiph

$n ferm

Virginem. plurium nominum :

&e Lasd

S. Josnnes Damaícenus

B. Fir,

b

S. Joan

Domintpà Heiies veillenis honorum -vocalulis dignamy

"Dam. £«

S. Joftph Hymnographus

A:Meueus

Puellam multis nominibus: celebratam ,

G*racor.

S. Joíep

ac multorum nominum appellattone canä)zcwm »

Hymn

$n fito

- meritiffime nuncuparunt;

AMarial.

Ut fic innuerent ,

Ad tantz Matris excellentiam fubhmxtatemque

paulifrer cognofcendam,

Et perfectionum ejus varietatem , nmlmphcmtemque

aliquá faltem ex parte. propalandam,

Non unum nomen füfficere ,

Sed plura neceffarió prarequiri ,

Ín quam, tefte S. Germano, Patriarchá Con&mmnopohtana,

S.Germa

Siquis /zmumera. dicat. Elogia ,

ordt. 1

u

de Praf.

Nunquam confequetur fcopum,

Tantum abeft, ut illum attingat ;

B.Vi.

Et propofitum in ea laudanda aflequatur ,

T 3

Cüm

Yrw r o o.

Càm illa füperet omnem difertam linguam,

Et omnem mentis aciem -fi.lgcrgtodiaxur,

s

Cujus nomen ;

S.Theo-

[ Ut auctoreft S.'Theodorus novus Confeffor ]

dorus zx

Latine interprezatur £77/22472€4 ,

erat. de

INattv.

Propter innumerabilem Encomiorum copiam,

Innumera enim de ea fi quis dicat ,

B. nïg-

Nunquam dignt collaudaverit,

POLTANTHEAM kant MARIANA M,

In qua ipfius iomina & encomia fele&iora ,

Ex SS, Patrum, aliorumque facrorum Scriptorunma

Monumentis colle&a ,

Juxta Alphabeti feriem & temporis ,

Quo iidem Patres & Scriptores vixerunt.,

Ordinem difpofita,

Le&torum oculis exhibentur :

Tanquam novum antiqua pietatis fuze

Erga ipíam monumentum publicum,

^ EK« devindiffimz, & nunquam diflolvendz fervitutis

Anathema perpetuum,

Humilis ac venerabundus de genu confecrat

Indignus omni ex parte fervulus

HIPPOLYTUS MARRACCIUS,

Eandem Auguftiffimam Coli Reginam,

Omni, quo valet, animi conatu,

Demiffiffime rogans atque obfecrans,

ä

Ut novum hunc tenuitatis fuz laborem,

ln

Ipfi humiliter oblatum,

Y

Largá füper illum benedi&tione effusá,:

]i

Divino conípectu dignum reddat,

q

Quateniis hic per eam Deo ipfi,

Ü

Cui omnia imprimis offerenda funt,

l

Evadens charus atque acceptus ,

l

tflj

Divina priüs in terris gratia ,

Et poft mortem jamjam imminentem ,

Q

Nunquam defutura

In Calis glori:i.

EP1

Concilietur Auctori.

lg

Is

«

Ti

BE-

Eu

*s

m G:'a

äi

f LI

M

L

LE

"

t

TT

M

.

ss

m

Hàibhbkhhs

-

*

;ï;

c

vijitis oijips-

s

sj

d

u

pe

jige

Bs

T

*

$

í*

$

1J

L)

J'i

-:

*

l;

L]

:

;

-

LE

*

LI

H

LÀ

TT

P

LJ

ERE

:

:

$

:

T

?

n

T

x

:

f

H

f

ENEVOLO LECTORL

u

2

OLYANTHEAM MARLANAM, jam olim in Bibliotheca Mariana,- 4tque

3i

*

5

N

alsbi proms[Jam,poff. maultas, qua hattenus obfliterunt, mpedimentorum vemaeras .

e

nuuc tandem Deo ec Deipara faventibus, rno affetlui exbibeo, Leilor bumanf-

fime. Spero eam futuram i;g/igne €$ Inculentum de B. Virginis exquifitilima di-

die

£

2

guitate, [nmmád, eminentia prajudicium , quod [ecum fevat , 8 adjumtlos babeat

N 277

K.

"

s

erga tantam V'irginem incen[os. ac fruttuofifimes amares. ac fiducia affeklus :

siec non extituram amplam, atque imndeficientem Martanarum laudums, ac Virginalinem Encomtorum

anrifodinam , qua [acris Oratoribus. contintié fubminillratura materiam pretiofam atque uberri-

ssam ad collagdandam publicó, cum Aduditorum plaufue [rutiu magnam Dei AMatrem , fvue [acra

Concío de ea fit babenda, [ive inter erudstos €$ ptos frt de tanta AMatris laudibus declamandum.

Iam fi [ st inquit S. Epiphausus Fixvef118. j Ex nominibus Epithetis etiam virtutis figna elucent.

Eifi T tefle Chryfoflamo Homil.31. in Epsffolam ad Rom. j In nudis plerumque nominibus magnus

poteft inveniri Thefaurus : quemeode ex tot nominibus Beatt[[ima Virginzs im boc opere adduttis zon

elucebunt frua virtutum tpfits Santliima Virginis, ut ejus pretium,gratia, excellentia C meritum

po[fint- ab omnibus cognofci, efHimaré atque amari€$ quomodo $n tidem nomizibus magna. auri my-

f[ici ma[fa mon latebunt,quibus erutis uberrime dite[cat Orator,€$ fantlà locupletetur AAnditor ?

Porró quamvis unicum vevera [it €4 praclarifemum Deipara nomen. MARLA : attamen cum

boc Jolizm non [ufficsat ad ejus dignitatem, excellentiam, [ublimitatemque copno[cendam, €$ ad ejus

perfetiionum varietatems multiplicz'mtemz, propalandam , binc neceffarto fatlum efl .ut tam variis

ac multipliesbus nominibus [ ut ex boc Opere apparebit | eadem Deipara à SS. Patribus 9 Scripto-

vibus Ecclefraflicis fuerit appellata. . Uude $. Bernardinus Senenfis in'TraCtatu de B. Virgine ferm. 1.

quarens, cur. B. Virgo tot tantisque nominibus à [acra Scriptura Q9 Patribus nominetur ? in bune

anodum rer'þondit: Sicut Deum ipfüm non uno tantüm nomine nominamus, fed multis ; ut fic ejus

incomprehenfibilitatem enuntiemus: fic & gloriofam Virginem Mariam multis nominibus defigna-

mus, & nunc Lucem, nunc Solem,& hujuímodi nominare folemus, ut ficad fublimitatem ejus cogno-

Ícendam aliquantulum pertingamus : immenfitas qu

i

e gloriz ejus omnis liumani fermonis ex«

j*

cedit inopiam ; /re zle. Theophilus Raysaudus Soc. fefu

eologus 12 fuis Obfervationibusad Nomen-

clatorem Marianum obfervatione 1. ssterrog an4, quomzodo cium unicum revera C$ fingulariffimum [it

Deipara uomen Maria,tam varits tamen 4c nzultiplicibus sominibus eadem Detpara à.SS. Patribus

nwncupetur ? ità refcribit :Sicut unum Chrifti proprium nomen non excludit prope innumera Chri-

fti nomina appellativa, & variis perfectionibus vel multiplicibus in nos beneficiis petita , quibus ute

EC

cumque adazquemusnoftras de Chrifto notiones: ità nihil vetat, quo minus preter unum proprium

Deiparz nomen aliis þlcrisque nomínibus appelletur, quibus ipíius perfectionum varietatem, mul-

tiplicitatemque eo modo, quo poffumus, explicemus. Zec sZe.

Et quis uno nomine vel uno Encomio, vel elogio explicare po[rt pevfettiones Detpare? Totfunt Ma-

rie perfectiones, 'inquit Paulus de Heredia i2 'Tract. de Concept. B. Virg. j ut f1 nos effingeremus

Deum create alterum mundum huic confimilem , qui milio repleretur, & in hoc , quo (uraus, nom

effent nifi cardueles & aves, quarum pennz linguz efficerentur, quz nihil aliud canerent quàm glo-

riofz Virginis Laudes cantibus variis: ità quod ante cecinerint, ampliüs repetere non poffent ; ezque

aves non comederent, nifi granum milii triginta millibus annís, prius milium eb£meretur, quàm.

"

Laudes

m

PRERARATLO

cenfonat

Laudes Virginis glori

of finem coníequi poífent, càm fint infinitee. Hialents ife, Cus

dum 1bi ait inter alia: Generatio praterit , & gene-

Franco Abbas AAfflsginienfis

lib. 7. degratia Dei,

pï.

ratio advenit, Laus autem Mariz nul

là unquam generatione de

fecit ; Laus Maria fons eft indefi-

N

ciens, qui quantó longiüs extend

itur, tanto

ampliüs impletur, & quantö ampliüs impletur, tanto la«

[

Mariali Orat. de Praíent. B. Virg. versf/me feripfit : Yn Mariam

tiüs dilatatur. Zdec $. Germanus in

1

n

nunquam confequetur fcopum; tantum abeft, ut il

lum attingat, & pro-

fi quis innumera dicat Elogia,

ii

olitum 1n ea laudánda atlequatur,

cüm illa fupcrct; omnem difertany linguam, & omnem mentis a«

[7]

ciem fupergrcdiatut; etenim ejus magna

lia vaftiffimum pelagus fecit gutta illa caleftis, quz ab

H

llà vi comprehendi poffünt, nec abfumi deliciz,

hy

ipíà manavit. Idcircó immenfi

atis ejus divitiae nu

ftr

plant fatietas; in laudanda veró & celebranda Virgine non eft pra

Ínquavis quidem alia re datur

il

/

;ucunditate voluptatis epulantium modus,

Hinc fit, ut laudationum aníz, quas ipfà porrigit, con-

hauriendo non exhauritur, imó quó plus

hd

jici mente non

poflint Et quia indeficiens eft fons,

r

centies aut millies aquarum copiam effundit ; ideó fieri non poteft , ut defi-

hauritur, eo majorem

ni

Hucu[que Germanus. Cui concors omninà

eff. S. Theodorus, copnomento novut

nant, qui hauriunt.

[

Confe[or, Orat.

de Nativ.

B. Virginis, dum ibidem bec verba exarata reliquit: Àve Maria, quafï

"

dicas : Miria: Latine,

innumera : propter innumerabilem tuorum Encomiorum copiam : iunümera e»

[

nunquam Te digne collaudaverit. Ssc se.

nim de Te fi quis dicat,

[

Ex hac autem tam vartá, multiplict, ac feré innume

ra nomtuum atque Encomiorums appellatio-

u ]

ne, quà SS. Patres ac Scriptores Ecclefiaflici Deiparam Vr

ginens nuncuparunt CÀ decorarunt , fine

de Laud. Virg. fuerzt di&a Virgo plu-

dubio provenit, quid eadem Deipara a S. Ep:phanto in Serm.

Wil

rium nominum : 4 $. ean, Dama[ceno in Menzis Gracorum,

die 27. Januarii Ode L. fuerzt suzctt-

ali

LU

ata: Domina decies millenis hosorum vocabulis digna : 4 . fofepho Fiymnographo in fuo Mazi

D7

faerit vocata : Puel

la multis nominibus celebrata , multorum nominum appellatione confpicua, &

M

feleam AAndream Creten[em,qui in Canone in Dom. 17.

multotum nominum tiullis decorata, U*

Mil

A

Decembris a2t; qd omnes Propbeta Deiparam pravidentes, illam mult

is nominibus vocarunt, mul.

N

H

tisque formis defcripfe

runt, Etprateream $. Germauum Patriarcham Confl antinopolitanum Orat.

(

in Nativ. B. Virginis,

ubi [cribit ; B. Virginem nominibus varia fignificanubus adumbratam. AVec

R

Bernardum , Abbatem Claravallenfem. n Serm. 3. fuper Salve Regina,

nen Dollorem mellifiuum 5.

[73

& rerum vocabulis defignari.

nbi inquit : B. Virginem vatiis nominibus convenienter appellari,

titi

Certà nomina € Elogia B. Virginis, qua non exigna labore, $ multorum annorum [patio ex 58.

T

Patribus, aliisque Scripto

ribus EcclefralHeis cellegi , juxta "dlphabeticorum elementorum vationem

Ün,

liorem imventioneus, €$ commediorem Letloris ufum: nullumque à me

$p boc Opere diffofui ad faci

luy,

quin indicettir locorum fons , unde illa bauffa [unt. Hec etiam nzomi-

affertur nomen vel Elogium,

bU)

na €$ elogia juxta temparis,quo iidem Patre

s €$ Scriptores Ecclefiaflici vixerunt vel obierunt , ordi-

Dwn

xem dige[fi, t Letlor umo feré

setuitu po[fit infpicere ;

quinam ex ii[dem Patribus C8 Seriptoribus

qui medui , qui po[Premi ab Adpoflolorum &ve ad noffra u[d, [

anteá vel plff ;vel qui ex iis primi,

enla deduttà [uccelfione, buju[modi naminibus atque. Elogiis DeiparamVirginem ernaverint.

Et deniqne bac e.

adem nomina atque Elogza non puraCS nuda attuli, [ed eortmdem Patrum vere

sando ea ab ipfis Patribus €À Scriptoribus, ex quibus colletla (unt»

bis elucidata, atque explicata: q

elucidautur atque explicantur,

ANoli enim in POLYANTHE AM hanc,nec quoad nomen atque

Encomium,nec quoud nominis €9 Encomii explicationem aliquid ingredi,

quad ex $3. Patrumalia-

vumqu

e Scriptorum Ecclefiafhworume, pm[crtim veterum monumoentis petttuma non fuerit, ut [ecurus

quod de f& in [ublegendis Patrum ditlis [Vudto, non mod concinne. fed prudenter 8

offem dicere;

falide protulit Cefarius Dial

og. 1. [Mb initium , nempe : Non quedam proprit mea levia

que proferam,

*

fed quæcumquc clarorum bearorumquc Patrum prata per

agrans , de illorum Refeto collegi. &*

ille. Qui fint autem Patres €$ Scriptores Ecclefraflici,ex quorum pratis [eu viridariis, Operibus [ci-

licet , bos nominum atque Elogiorum AMarianoruns fores admivabiles ac planc feaviffimos collegi ,

petebit ex corusdem Patrnm Seriptarumque Catalogo ,

quem ad pleniorem ounumm inferuilionens

Hoti-

n

GALDOLEGCJ O.R

d

E M

ET

:

2

notitiamque prins "Alphabetico , deinde Chronologico erdine buic spff PO LY ANTEL

EV5 Operi

fk(lo

prafiaam.

) llt

ANec mirabitur Letlor,fi aliquod nomen fen elogium B.Virginis, quod ex Gracis Patribus adduxi,

m

apud ipfos Patra interdum non deprebendat : nam eitm lingtta Graca focundifima fie,

€$ propterea

PW

multiplicium [enfuum capax,

€$ cim Opera Gracorum Patrum,ex quibus bec nomina atque eloria

Q

B. Fwginis deprompta funt,fint interdium non ab uno folmn, fed à multis etiam à Graco fonte tn La-

t

tinttatis alveum dervvata,binc fatium ejf, ut juxta varias translationes fuevit etiam nomencé e-

jc

logsum variatum 5 nec idem polfit ia omnibus translationibus inveniri Jit tamen Le&lor omninà

certus,fe nomen [en elogium,

t pit

quod in suins forta[fe translatioue non inveniet, fe zlud, f quarat, in

C0f«

alterius vel aliorus translatione repertturumseó quod,ut dixi,nibil de meoin boc Oprre attulevim,

p

fed amnia in ilind ex alizs [ausma, qua potus, fidelitate congeferim. Quamwvis autem, ut vide, Le-

d.

Eav bumanilfime,tot ac tanta [fint nominatd elogia $S. Firginis im boc Opere addutla, ut vis: nunie-

du

ra aliquo metiri ac comapletli po[fint , fcias tamen,

e effe partem minimam eorum,qua ego spíe prc»

qui

ducere potuilfem,fi major corporss [amitas, ac te

77

ports smajor commoditas adfuiffent j nam f loqua-

gt

mur de nomtntbus 38 elogtts B.Virginis, qua non à me,fed ab aliis ex SS. PatrumCS Scriptorum Ec-

clefiaflicorum meonumentzs afferri pelfunt, ea, qua adduxi, jam non pars.

z

xfed fere mihil poffunt appel-

m

laris Spero tame;

? uon defuturos mea Congregattonts Patres, vel alios Marzani cultis Promotores ,

fu,i"

qui pro [ua erza Deiparam ob[ervantia , Opus boc à me finceptum magnis aeceffi

Tonibus AMgeAnt ,

) PlUæ

atque extendant y additis juxta Alphabeti feriem €8 temporis, quo SS. Patres ac

Seriptores Ecclefa-

u-

fraflues vixerunt, ordinem,nomintbns C encomiit B. Virgtnis áme praterouffis, d

de novo à fe inven-

ii

tis ; mibique [atis erit in hac parte incepifie, atque aliis occaftsnem dedife fub ba

€ inventtone ac fcri-

j

Lendt metbodo, batlenus, quod [ciam, nova, Deiparam Virginem laudandi ac ce

lebrandi. Quid f a-

"u

higuis ex Secharizs exoffularet i2 hac PO LTA NT HE A ex 8$. Patribus E Seriptoribus Eccle-

n

fiafHeis aliqua B. Virginis nonina atque encomia fuiffe addutla,

qua vutdentur effe Chrifi propria ,

(

€$ tanquam charatleriflica ejus nota, ita ut delatione

FAluhTS HOWITHUR A qUE encomiavum fuerit

1

eju[dem Chriffs juribus atque bonori derogatum.

Refponideo, neminem e[fe iater Catholicos , qui ignoret illud S.Huldepbonfi ferm. 3.

de Affumpt. (eslza

[(ä!?nh

cet. | quid bonor $ leria B. V'irginis, laus€9 gratiarum atito e[f &edemptoris

f

».| Etea nomma atá,

encomia Chrifli veluti propria a SS. Patribus $ Scriptoribus Ecclefiaflicis B.Vi

rgist attribui per alí-

i

p

quam accommodationen , ctias fupreno atau

e tsabdicabils ad ea Chrifli jure cobarenten, 88 eo fenfa

Cf moderatione, ut ex bis nominibur atque encomis vibi

4 m

LChrif£ juribus, bonori ac dignitati detra-

batur. Quaprapter uibil et à SeHariis in hac parte cont.

Ya Gatkolices expoflulandum, Iaterim,be-

u

niene Letlor , labore boc cum incolumitate fruere , €8 pro me etiam,

qui tibi ilum exbibui , apud

gl

ylit

Deum 84 Deiparam pre[ertim pro felici morte obtinenda,

hnä precare.

Wfl

j

"

TE

m

i

d

N

E

d o

e

«æ

LA

s

SS

7

n

t

(;Mf )

Cb -u

M

s

-^

" d

m

t

(

L

—

Z x

-

M

Pa2

r k

A

le

£

u

M

rn*ä

EE

(l

z

2

li

Ti

z

62d

jf

/!fgi !

h

*

CEN-

m

Ninor

$

mbesdommmmddmm

$5 dR

äïäää&ää:&.zizsäx&iääzä&ääi

Qpoppppppg QpppPQoQpQQpQQiT

CENSURA ORDINARII.

OLYANTHEA MARIANA , five Liber, centinens Nomina & Encomia

Beatiffimz Virginis Man1s, quz Reverendus P. HiePoryrus ManRAccius

Lucenfis, é Congregatione Clericorum Regularium Marris DE!, magno fz-

né labore ex tot SS. PP. aliisque Scriptoribus Ecclefiafticis cotlegit (non pu-

ra quidem & n. da, fed eorundem Patrum & Scripcorum verbis elucidata & explica«

tà) & adfaciliorem inventionem ac comrnodiorem Lectoris ufum juxta ordinem

Alphabeticum rité difpofuit, przlo digniffimus eft ; utpote fubminiftrans facris Ora-

voribus materiam uberrimam ad laudandam DEI Matrem, nunquam fais dilauda-

lii t709.

tam. itaceníeo Coloniz A gr'fppinæ 8. Ju

Cornelius Brevve

f, $. T beol. Dotlor, €9 Profeffor

r

Ordinarius ac publicus, Collegiatarum resfe-

&ive €9 Archidiaconalis, E:cleftarumis. Seve-

»

rini £ B. M.Virg.ad Grad «s Cagonicus , pri-

m ditla etiam Choriepifcopus $ Paftor , Lá-

brorum Cenfor Ordinarius.

kitikkiiitiiikii

pákkiibbbbkkkk

C ENSIUIKA

SAC. THEOLOGI4ZE PROFESSORUM.-

Laravallenfis Abbas S. Bernardus, sn illnd Ecelefiaflics 24. v. 31. Qui elucidant me, vitam -

[

C

ternam habebunt, few2ffirné : Benignus eft, ingsit, [ ferm. 39. in Canuc. | Spiritus fapientie, &

[

placet illi Do&tor benignus & diligens, qui ita cupit fatisfacere ftudiofis, ut morem gerere tar-

l

dioribus non recufet. Zaleze [e n boc AMarianornm Elogiorum apparatu » [fve POLYANTHEA

lt

MARIANA probavit A4dm. R. P.HIPPOLYTUS MARRACCIUS ZL»cenfis, ex Congregatione

Bu

Cierscorum Regnlarium AMatris DEIs Quando accurati[foma diligentia, [ollicit4que a[iduitate ex

Ti

55. Patrum , aliorumá, [aerórum Scriptorum [ pra[ertum veterum | Monumentorum fijculis, Dei-

li

para Encomia, velut 4Apis argumentofa collegit s ac non minori (Iadio, €9 labore [ cupiens fatisfacere

ftudiofis | quam in eandem Calorum Imperatricem devotionis affetlu, juxta dlphabeti fertem. di-

h

lj

gelfit s mec priis deflitit ab opere incboato, donec elaboraffet, ut morem gerere tardioribus non recu-

ü

faret Sedmlum imitatus Compilatorem, gui contentiffimo fPudio: animo [ategit imprimere, qua ca-

lame expre[fit : at deeo, quod de S. Epiphanio Ennodius 4» ejus vita pronwnciavit , divulgare po[[;/m.

n

Pingebat in actibus füis paginam, quam legillet. Si Teftamenti veteris recenfuiffet Volumina, Moyles

lto

dignus armulator incedebat. Ursgwe Operi bute . lum ejufdem "Autlov [Copem praftxit , quem fiti

li

Bernardus praflituit. Denique, isqmiens l loco vstato | qui me elucidant, vitam zternam habebunt ,

ait Divina Sapientia : quo quidem przmio ego fraudari noluerim. Perró czem fuxta dvvinum Chrifs

Palvatoris monitum, non fit. lucerna |ub modio abfcondendas dignum extfHmo, ut Opnus boc omnibus

Deipara cnultoribus publicá lnce fulgeat. Ita [zntio Colonia in Comventu S. Cracss Ordin. Pradic. 9.

71:!:2 1709.

a. Albertue Gauwzvvaro, OrdiaPredic, Sac. Theol.

Analma Uuiyerfit, Colon, Do&tox & Profeffor pu?icus,

E

-

'

*

[» J

T

23

i

d

t

i

^

z

m

[4

LI» ]

t

X

j

L]

*

OEO2CT

€

J

43

btb

-.i

6-.

ce- -2

D LT

u- uTATETAIT AÀ

e

od

-'O.l'l'.

-

H

,

f

$

T

u

f

i

m

f

.ï!.

a

: :

n

V

!)

f

QCENSURA.

D

[

Randis ille Liber, quem Evangelicus Vates juffus eü fibi fümete, /faie £. indubis def | t

Beatiffimam Virginem Mariam, utpote in cujus caftiffimis vifceribus, veluti in tenuiffimis

ii

a

reembranis, ftylo & forma hominis, fine manibus tamen humanis, deícriptum eft infini-

J

tum Dei Verbum. Liber plane admirabilis , longe pulcherrimus,f-maximisque teplecus

Y

myfteziis, in quo tota increata Dei fapientia, aureis characteribus, arcaniffimo modo eft depicta. Lí.

er, quià nemine mortalium poflet legi, quantumvis fit Íciens literarum, inquit Georg. Nicomeden,

r

Orat.de Oblat. Deipare, ni(i illum explanare dignatus fuiffet ipfe, qui (cripfit Spiritus fanctus. Ha-

jusautem fupremi M

aciftri duétu & inftructione,

fe]

humana ruditas piam affumpfíit audaciam erigendi

l

animum, & aliquid cogitasdi, quod doctrina cccleftis hujus Libri dignum eft. Unde tot piorum pro-

,7 y

diére in hunc Librum Commentarii , acuunturque indies calamiin Divz Virginis przconia, nec ta«

l

men unquam cellat laudis ejus materia, Adeó, ut de Laudibus Deiparz meritó illud Chryfoft. Tom;.

in Genef. ufürpare queam : Diviza elognia fenti firmlia [unt, largis perennibusque fuentis [caturi.

enti: etiam qui ante nos fuére , pro viribus [uis aquas inde bauferunt, 8 firmiiter, qui poff mos f«

]

tnri [unt, idem attentabunt , neque fic totum evacuare poterunt

» fed magis intertm angentur flu-

æ

mina, C$ incre[cunt.. Fac enim ffuritualium fiuentorum natura eff , ut boc magss [caturiat fbrri-

tualis gratia, quo magis inde bauritur. Et preíertim in hujus noftri Libri encomia haec naaxim& con-

veniunt : quippe quem folus ille, qui (anctus & verus eft, aperire,

& nemo alius fermone aut cogitatio-

ne fua claudere poteft.

Elogia porró illa ex innumeris pen& Authoribus inunam colligit POLYANTHEAM.

, pulcherri-

moque Alphabeti ordine digeffit Reverendus & Doctiffimus P. Hippe/yrus AZarra: cius,

nt

e Congrega-

tione Clernicorum Regularium Matris DEI, ftudiofiffimus Diva Virginis cultor,

& Encomia(tes me-

155)&

t ul

ritó cognominandus /4arian4., ob tot, quosin laudem Matia Ícripfit, edidisque Libros, & quibus ta-

men dicta POLY ANTHEA pracipue oftendit eximiam ejufdem in Deiparam devotionem , nec non

J

ferventlfimum Mariani honoris promovendizelum ; inea namque incredibili pen? labore & maxi-

um

mo legentium, imprimis Verbi Dei preconum compendio & fructu, unà omnium oculis fubjicit infi-

J !ä'

nita SS. Virg. praconia, per diverfos & vattiffimos aliorum Libros difperfa & difgregata. Cüm veró in

J»

[e]

(de

his omnmbus nihil effe poffit, quod non faciat vel ad augendam fidem in Deum mifericordiffimum &

liberaliffimum erga hanc Virginem ; vel ad acuendam devotionem e

tga Deiparam, noftram apud

T.

DEUM piiffimam Advocatam, cenfeo hoc Opus effe digniffimum, quod demortui fài Authoris lau.

f

dabilem memoriam & piiffimum erga Deiparam affe&um ubique referat ; atque eumin finé ftudio &

j

induftria Adm. & DoclilT. P. Pauls ab omnibus Santlis, Otdinis noftri Carmelitarum Diícalceato..

J

rum quondam Definitoris Germaniz, & in hoc quoque magnum füum erg:

a Ordinis fui tutelarem Pa.

/fO)*læ

tronam zelum, & non exiguam de Authore & opere illius exiftimationemi

prodentisin lacem prodeat,

-M*

Inquorum fidem has dedi ? Conventu noftro Coloniz 1709. 5o. Junii.

-bunï;

Y

hi

/i

j

F. Ignatint À S. "] Egidio OrJigi:AFF.

B. Virg. Maria

l.^

de monte Carmelo S5. Tbeolo,

Leilor emeruus.

gia Licem*/t;atm, e3.

fl

VR

*

CATA.

u

i

-itïiiiæææäiææ&æiæäääääiæ

piits

ipe tlf otiilie od ie "I«-od

CATALOGUS ALPHABETICUS

AUCTORUM:

EX QUORUM.DICTIS ET LITERARIIS MONUMENTIS, HOC

POLYANTHE/E MARIAN/£E

OPUS CONTEXTUM

EST

AI

B

Bfalon Abbas

Alduinus Devonius

"Anno Chrifli 1190

dnno Chrifli 1320

1480

Acacius Melitenus

430

Balduinus Leerfius

61

Adam de Períenia

1180

Barnabas Apoftolus.

Adam Pramonftratenfis.

1178

Bartholomaeus Apo&olus

$6

ZEgidius Celumna.

1290

Bartholomzus de Pifis.

1389

379

Alanus In(ülenfis.

1294.

Batilius Magnus.

Aibertus Maenus

1280

Bafilius Seleuciz Epifcopus.

406

Albinus Flaccus Alcuinus.

7909

Bernardinus de Buftis.

1492

Alcimus Ávitus

439

Bernardinus Senenfis

1444

1166

Bergardus Clarevallenfis.

n

Alredus Bilevallis

Althelmus Schireburgenfis.

749

Birgitta Suecica,

1372

Ambrofius Ansbertus

890

Bonaventura Seraphicus.

1274

Ambrofius Mediolanenfis,

374

Bruno Carthufianus.

IIOI

Amedeus Laufannenfis

C.

1250

440

Amphilochius Iconienfis

380

4Elius Sedulius

1222

Amphllochlus Sid& Epifcopus.

431

C

Cafàrius Ciftercienfis

Anaítafius Sinaita

$29

Cafàrius Nazianzenus

364.

E i M I 2 o

36

Cafimirus Poloniz Princeps.

1498

Andreas Apoftolus.

Catharina Senenfis

1380

Andreas Cretenfis

$79

600

AnonymusEcclefiz Greca.

700

Chryfippus Hierofolymitanus.

Aníelmus Cantuarienfis

1081

Claudius Rapinas

1494.

|

Aníelmus Lucenfis

1080

Conftantinus VIIT. Imperator.

960

Cofmas Hierofolymitanus.

"s

D

Antoninus Florentinus.

1459

l

Antonius de Padua

1231

Coffas Veftitor

$8;o

Antonius Pocquetus

1398

Cyptianus Carthaginenfis.

259

h

Arator Subdiaconus

$45

Cyrillus Alexandrinus

444

Arnoldus Carnotenfis

1177

Cyrillus Hierofolymitanus

386

h

D

li

Arnoldus Boftius

1499

l

Athanafius Alexandrinus.

340

Tonyfius Alexandrinus

2jo

Augufbnus Hlpponenf S.

433

Dionyfius Areopagita,

12l

l

Aurelius Caffiodorus.

$30

Dionyfius Carthufianus,

1471

Aurelius Prudentius.

-s

Dïonyhus Fabri.

1538

Donuuicus Guzsaanius,

122I

E. Eu

C.sz

4

j 1.!/;/;7/'

veeUve wl vecros

24 2«&2

(oäus

Alþbabeticm

E

Jacobus Monachus.

3jo

—— M Á

R5 Leutherius Tornacen;ïs.

$29

Tacobus Nifibenfis.

336

Elieius Noviomenus,

665

1290

Idiota.

Jacobus de Voragine.

Emanuél Paleologus.

1578

902

Ephrem Syrus-

380

Ienatius Martyr.

IIO

370

Ildephonfus Toletanus.

667

Epiphanius Salaminus.

Ericus Monachus.

1216

88o

Innocentius Papa III.

Erneftus Prageníis.

1368

Joannes Apoftolus.

3

Euthymius Monachus.

i1i8

Joannes Aretinus.

$876

Eutychianus N.

D9

Joannes Baptifta Mantuanus.

1494.

E

Joannes de Bacone.

1346

Rancifcds Affifias.

1226

41I

Franco Abbas.

Jeannes Chryfoftomus,

1109

joannes Damaícenus. —

T5l

Fridericus Fornerus.

1601

Joannes Eubeus.

744

Fulbertus Carnotenfis.

1028

Joannes Euchaita.

759

j

E þlgelïtitls Rufpenfis,

$29

Jeannes Geometta.

980

h

G.

Joannes Gerfon.

1419

j

Arnerius Ciftercienfis.

II9$

jJoannes Groffi.

1430

J Gaudentius Brixienfis.

390

j

Joannes Hailgrinus.

1237

y

Georgius Nicomedienfis,

7oo

Joannes Hierofolymitanus,

386

Germanus Conftantinopolitanus

239

Joannes Hildesheimentis,

1370

;10

Gertrudis Germana.

;

1290

Joannes Hondemius.

p

1350

p

Goffridus Vindocinenfis.

1129

Joannes à Jefu - Maria,

1615

Gregorius Magnus.

'60$

Joannes de Malinis,

1360

Gregorius Nazianzenus,

390

Joannes Mauburnus,

if

1490

"

Gregorius Nyflenus,

380

Joannes de Meppis.

x492.

"

Gregorius 'Tauromenius.

910

Joannes Palzonydorus,

1492

Gregorius Thaumaturgus.

266

Joannes Picus.

1524

$

Guarricus Ábbas,

1140

Joannes Rusbrochius.

1380

Guibertus Abbas..

1124.

Joannes Taulerus.

1550

p

Guilielmus Parvus.

1208

Joannes Trithemius,

1500

n

Guilielrous Vincentri,

jf

1480

Joannes Turrecrematag

1468

H,

Joannes Zionara,

in8

1493

Akados Rabbi.

224.

Jofephus Hymnographus.

$850

m

I

Helinandus Ciítercienfis,

1204.

1226

(

Jefephus Steinfeldenfis,

Henticus Clarevallenfis.

1179

Irenzus Lugdunenfis.

180

u

Henricus de Haília.

1428

IGac Abbas.

iijo

i

Henricus Sufo.

1365

T

Iüidorus Hifpalenfis,

630

(

Hermanus Contractus,

10j4.

Ifidorus Thetfalonicenfis.

1400

Hieronymus Stridonenfis.

390

Ifychius Hierofolymitanus,

600

j]

Hildebertus CCDOH]&CCDGS.

1236

1606

m

Juftus Lipfius.

Hippolytus Martyr.

220

Juvencus Presbyter.

339

j

Honorius Auguftodunenfis,

1220

L

Hugo Carenfis.

1245

Aurentius Juftinianus.

N

1440

j

Hugo de S. Vi&tore.

1130-

. Leander Hifpalenfis.

600

]

Leo Imperator.

9II

u)

Acobus Major Apo?c(;lus.

37

Leo Papa I.

440

1)53

!

Leontius Bizancinus.

Jacobus Minor Apoftolus.

41

340

i

Lu-

Bo

ao

- Catalosus. Alphabeticus Audlorum.

88

Lucas Evangelifta. -

adAnno Chrifli 62 Pliotiu$ Conftantinopolitanus.

Ludovicus Bloftus.

1566 Proclus Conftantinopolitanus.

450

M

RQ

7l

Arcus Evangelifta. .

1516

Adulphus Ardens.

1042

M

Marcus Vigetius.

R

Rattamnus Corbeienfis,

840

Martinus de Magitris.

1448

Richardus de S. Laurentio.

1230

Matthaus ApoPcolus.

$7

1j

Matthaus Cantacufenus.

1jo

Richardus S. Vi&toris.

X621

60

Robertus Bellarminus.

Mathias Apoftolus.

Romanus Emetlenus.

490

Mautilius Rothomagenfis.

1067

X15j

Mauritius de Villa robata.

1j00

Rupertus Abbas.

Melito Sardenfis.

150

1300

Abbas Abbas.

foo

Mechtildis Germmana.

25

Sergius Hierapolita.

646

Methodius Mattyt.

Serlo Abbas.

x178

Michael Pfellus.

1040

Severus: Alexandrinus.

660

rj

850

1350

Simeon Metaphraftes.

Icephorus Califtus.

1330

Simon Apo['colus.

$8

Nicephorus Gregoras.

Simon Stockius.

126j

Nicetas David.

858

614

Nicolaus Monachus.

£159

Sophronius Hierofolymitanus.

Nonnus Panoplita.

546

T.

]

T Ertullianus Afer.

2XO

$9

Dilo Clunigcenüs.

1048

- Thadzus Apottolus.

955

O

Odo Cameraceníts.

II19

Theodorus Abucarus.

1222

258

Theodorus Lafchus Imp.

Origenes Adamantius.

e

Theodorus Studites.

826

$820

'Theodorus Ánciranus.

4jo

.A fchafius Ratbertus.

1156

Paulus Apoktotus.

3j

Theoleptus N.

Paulus Diaconus.

770

TTheophanes Nicanus.

842

1484.

Theophylactus Bulgariz Epifcopus.

3071

Daulus de Hetre

33

'[heoftericnis N.

j

759

Petrus Apofto:us-

399

Petrus Bardus.

153j

Timotheus Hierofolymitanus.

40

Petrus Blefenfis-

Il17

Thomas Apoftolus.

1180

Thomas Aquinas.

1274.

Petrus Cellenfis-

449

Thomas à Kempis.

1471

Petrus Chryfologus.

1157

1491

Petrus Cluniaceh!ts

'Thomas Scropus, alias Bradley.

1555

Petrus Comeftot-

1160

'Thomas à Villa nova.

Petrus Damianuse

1072

Titus Boftrenus.

375

I1jo

V.

Petrus Diaconus.

Yj1G

Enantius Fortunatus.

$79

Peurus Galatinus.

495

philo Catpathius-

374

Vigilius Tridentinus.

phili

us Abbas.

1185

Vincenuus Ferrerius.

1419

Z

Philippus ApoPcolus.

Greve.

1joo

Acharias Chry(öpol;'tanuse

1100

Philippus de

1362

Z

Zeno Veronenfis,

À

269

Philotheos Co:

nftantinopolitanus.

CA

-

tiikki

iikkktii

X

gikitkiikbrs Htl

ipeotife od o

