FONS hortorum. Zdaurit. Rotbom. 22 evat. ad

gratis repulfe contumeliam non referre, 4dem

tsj

.

B. M. lr £-

ibidem.

At

ONS fontis viventis. D. Pe£r. Dasm.:2» carazi-

FONS, qui À fur

adendo l'ut nonnüüi afferant ]

IN

mib.de dffusmipr. B. M. aped Surimm Tom.7.

nominatur , eo quod de occultis aquam vivam

a, |

FONS£ontis vivi. /dez bos. 12 Nattv. B. F.

fundere videatur, & perenni vena ebulliens ubet-

FOX

RNSI

AMarv14.

tate non forenfi vivere, fed interna ; non torrenti-

FONS dogmatum Chrifti. D. zfrfelm. :2 bym-

bus, tanquam lacus ; non aquis pluvialibus, ut ci-

fhbentein

zo2.D.De Genttricis.

fterna, Virginis enim nonarefcit intelligentia , on

li eja

FONS fignatus figillo facrofan&e Trinitatis.

RN$|

aftu arido fenfüs hebet, fed interni cratià muneris

D. Bruno Cartbu[. [erm. 1. de Laud. B. Maria

docetur ineffabiliter, & ditefcit, & mirabili jugita-

df Agmäl

Firgis.

te, füpra quam dici poffit & valeac, hilare(cit.. 44.

FONS

FONSpietatis. Franc. Abbas lib. 6. de gratia

lib. 4 in Cantic. Canticor. cap. 25.

jm. .

D.

RUNY

FONS fignaculo munitus, nullos , ve

1 pauciHi-

FONS fignatus. Hugo de $. Pitlore libr. . de

«s H

mos ad fecreta füz plenitudinis incromictgps. /d.

TONS.

Propriæmn[z. €9 epithetis rerum €ap. 2.

lib, 4. i2 Cantic. Canticor. cap. 26.

FONS hortorum. Aapert. zdbbas libr. 4. Com-

FONS fignatus, quia revelatum fi

bi my&-'ärium

blp. tnCi

4uent. 12 Cantic. Canticor.

DUUY

tanquam fub fignaculo diu czlat, ubertatem vivi»

FONS fi

dam minüs capacibus non revelat ; fcecunditatis

NN,

gnatus mente ; velanima. Zdesm í-

bidem.

modum,nuptiarum formam, excellentiam cacliba«

&tj ton.

FONS fi

[

i,

gnatus iignacxdoSpiritüs fan&i. Zde»

tus clausá tenet fcientiá velut fons fxgnatus.*ld/m

ébidem.

lib. 4. in Cantic. Canticor. cap. 25.

KN,

FONS, ad quem fitibunda properare debetani-

FONS virginalis. /dem lsb. 4.. in Cantie.

Qan-

u DN

manoftra. D. Berz. ferm.4. in AAffumpr, B. M.

tcor. Cap.28..-

Ca..,j,qn(

fergin.

FONS hortorum, fcilicet congregationuni fan.

FOM

FONS hortorum. Jdem ferm. 3. fuper Salve

carum , quot enim habet Ecclefia convencus fà-

('1

IN

qd

t (on

A

Regina.

cros in fide viventes, partus virginei tot funt &

FONS viuz.. Rich.à $. Fitlore Expofit. in Can-

hord. z44dam de Perf. im Jerm. de Afmpt. B.

UM)ulüR

sic. Canticor. cap. 4.2.

A. Firg.

N

FONShortorum. Petr. Blef. feres. $3.

FONS fignatus , quia de plenitudine gratie flu-

N

FONS fignatus propter virginitatis integrita-

2

enta mifericordiz fündit, & quia alicnum à figne

4em. Zdem zbidem.

fidei non admaittit.: 4de sbidem.

b lr

FONS purus, ex quo derivavit. eximius rivus.

FONS patens , & acceflibilis ex profsfione &

; Ida

Peirus Cellenfes feren. 3. de ..

facilitate mifericordix. Zdem sbidem.

U

FONS pietatis, de quo nihil nifi pietas procedit.

FONS hortorum, quia non ceffat irrigare hor«

fling

dgem [erm. 1. in Domunc. 1. po[l otlavam . Epi-

tum nucum, hortum pomorum, hortum aromá-

m

Bants.

tum. Nucum, quia fuam animam pertraníivit gla-

7A

FONS fignatus. /der ferm.in Nativ. B. Firg.

dius paffionis : Pomorum, quando afcendit in

QU

h

de Aquadutln.

montana cum feftinatione , & miniftravit Elifa-

Pt

FONS hortorum, fordeslavans peccatorum ,

beth : Aromatum , quando confervabat omnia

qmal

Qe

inquinatos purificans, & mortuos vivificans, .

verba, qua de Chrifto dicebantur, conferens in

Z nll];u

Petrus Maurit. Cluniacenf.profain bonorem ma-

s

"l ter

aris Dormini.

VFirgin.,

corde füo, Garner. Lingoz. ferm.2. de Natm, P.

BF

FONS aquarum viventium, P/ailzþp. "bb lib.

-FONS fignatus non propter folam pudicitiam,

n W

ub in Cantic. Cayticor.cap. 28.

Íed propter perfectam Sanctitatis & Juftitiz cufto-

NON

FONS conípicuus, & illimes, ad quem quiíquis

diam, & propter carentiam ornis offenfionis, quá

bii

3

vult

ia cuRoditum eft corpus cjus, & cor ejus omni cu-

BI

bortus fieri, & campo Uceulz Íe prafeize, qui

?

m

MARMN&LIB&R 244

243

utde vl

fodia, ut exnulla unquam parte intrare potuerit

FONS contituum habens fluxum , und? dicit:

Val

in eam peccati maculaà tempore prima fanctifica-

ufque ad futurum (xcalum non definam. Ece/, : .

o

tionisejus, Helinand. Cifferc. ferm. 1. de Afj amp.

mileris fcilicet mifereri , ideó dicitur Z/2:. 5$ Erit ,

B. M. Firg.

quafi fons, cujus non deficient aque, id eft,miferi-

Onmuli r

FONS, de quo falvo V irginitatis figillo rivus e-

Cordim. Jdews ibudewe.

is Qu

snanavit Gmirelm. Paruus incap. 4. Cantic.

FONS , de quo dicitur Effher. re. Fons parvus

à ol

FONShortorum rigandoeos. /dezs sbrdeme.

crevitin luvium, & in lucem , Solemque conver-

; Iontr

FONS fignatus , figillo Virginitatis perpetua

fus eft, & in aquas plurimas redundavit : fuit enim

J

i

1411

habente imaginem fponít cceleítis ex impreílione

B. Virgo fons propter gratiarum abundantiam,

Inid

(

annuliejus. Zdemibidem.

parvus propter humilitatis excellentiam, & per.

11 CC QU

FONS fignatus. /wnocentéus Papa 111. (arse. 2.

hoc crevit in fluvium maximum, quando genuit

W

Q

de àumpt. B. M.Farg.

Chri&um, qui dicit Ece. 24. Ego quafi duvius

m,lülïc!c::'.

^ FONSpietatis. "dbfalon 2dbbas [erm. 2. de Af-

dorix , quaft aquaeductus exivi de paradifo , & ab

umpi. D. M. Pirg.

7

ifto tlumine delcendit plenitudo San&torum quafi

lls ii

FONS fignatus , id eft, Chrifti paffione confe-

quidam rivus, quia de plenitudine ejus omnes ac-

jnicon:

"

eratus. ZJomortus AAugn]todsn. 1n figillo B. M. F.

cepimus. fmn. t 4dena de Laud. 55. Firg. Mar.

htóv. 1.

f

FONSaquatum vitz perennis, 75464. La[ch.

Imp. in Can. ad 58. Detbaram Targ.

miige

FONS, de quo dicitur Jocl in fine, fons egre«

FONS dulcoris. P. fafeph. Stesfeld. opufc. 4.

dietur de Domo Domini, & irrigabit torrentens

s berat t

TONS, quem qui bibit , non peribit, quem qui

fpinarum. Egreflaenim de Domo Domini, id eft,

Án; f

edit, non abf

de B. Anna, vel de antiquis Patribus, vel detribu

a

sbidem.

cedit fiu*br.mdusr parte redit.. 4dem

s ipud

regia, & Sacerdotali, irrigavit gratia, qua impleta

/

]

"

FONS, quinon ficcatur, eftfuavis dum gufta

eft, vel rivulo fuo, id eft, Chrito torrentem fpina-

tur, cujus amor vivus per m

ed

eg

ullas tranfitivus,

!H ig C)Wu&

rum, id e&,' peccatores, qui fünt quafi torrens, citó

beatus, quem inebriat. /des sbsdem.

decurrens in mare amaritudinis aternz, qui bené

FONS ad loca Lumilia tranfmittens rivulum

dicantur fpinz, quia fe erigunt per füperbiam, la-

ïzyegationwi

Hacit

fuum, id eft, concilians , & largiens humilibus na-

cerant per avaritiam , pungunt per luxuriam ; &

tum füum , unde Pfa/s. 152. inter medium mon-

n 0

quibus primos rigat Maria, ne poffint comburi,

tium, ubi eft concavitas vallium , Pertraniibunt a-

exemplis humilitatis; fecundos contemptu tempo-

r.þ !] AJW

quz , ideft, beneficia Mariz. Azch. 4 $. Laur. de

ralitatis, tertios exemplis caftitatis. Zdepe de Laud.

Laud. SS. Firg. Maria lib.g.

S8. Perg. libr.9.

nj g 1

FONSà puellis frequentatus , id eft, ab anima-

FONS, de quo dicitur Zacb. 17. in die illa nota.

a dj

bus humilibus, & putis, quod (onat nomen Puel-

,

"

bili; quz fignat tempus gratiz, erit fons patens

ix. idem ibidem.

domui David, & habitanubus Hierufalem, in ab-

:cXProfiïïff*'

FONS aquas füas liberaliter largiens; clamat

lut&ionem peccatoris quoad viros, & menftruatze

t

In

enim cum filio, Z/az 3. Omnes fitientcs per defi-

quoad mulieres ; patens fcilicet per mifericordiam

jj

derium venite ad aquas gratiarum mearum. 4 dem

proamicis, & peenitentibus. Z4e sbidem.,

o

sbidem.

FONS facilem prebens hauftum, pronfad mi-

st

FONS afcendens de terra, irrigans univerfam

fericordiam , & abhorrens immifericordes. /4ess

p

ibidem.

H

faperficiem terrz. Gez. 2.. deterra enim aícendit,

m

i^

n

»

"

k&[xl*

quia tota ejus vita fuit quidam afcenfüs, & quz-

FONS frigidus in fe, & alios tefrigerans guftan-

f

[a

yte

dam quafi clongatio à tetreuisirrigat etiam füper-

tes fe, ipfa enim frigida per fomitis extinctionem :

j Q

ficiem terrz, id eft, Ecclefiam, & viros juftos , qui

re£rigerium nobis praftat contra caumata vitio-

iM

*7-2'

de abundantia Marie hauferunt omnes , & hau-

rum tentantium, fi tamen

riunt incefnter.. d« sbidem.

füavis eft.. Zdem ibidem.

guftaverimus, qtjxoniam

r

FONS communis, & expofitus, per gratiarum

FONS hortorum, omnes hortos irrigans, cuifi

JI ,R],.ï['

exhibitionem; unde clamat //ai. .. Omnes fitien-

cor proximum fuerit, non poteft vivere. /4ez 4e

Qie

tes venite ad aquas. . /dem sbidem,

Land. Virgin. lib. 1.

(

Hh z

yqp

FONS

j

d

"

^

24

PBOPLIAIN TH EE

N

FONSignem multiplicem extirguens, ignem

FONS, quiafi Fon

v aquam prins latentem ig

terra manifeftat : per Mariam apparuit nobis be-

jamil

Ícil. matetialem , ignem tentationum , ignem lu-

xuriz, avaritiz,iracundiz , exem phs vircatum fu-

nignitas, & humanítas Salvatoris, qui in tetra vi-

gïlüaïlm

lml

arum,ignem peccatorum , & incendium gehen-

ventiti priüserar Deus abíconditus. /fas. 45.Id.ib,

nz. ]demde Land. Virginis libr.9.

FONS , quia i Fonscaput eft luminis; Matia

R.

FONS itrigativus hortorum, id eft; Ecclefie, &

caput eft Chrifti, quoad humanitatem , qui egre-

qui&D

ramito

Conícientiz juftorum, quos hortos rigat rivo füo;

diebatur deloco voluptatis ; id eft, utero virgina-

id eft, filhio mediante. ZZes ibidem.

li, quando nafcebatur in mundo fa&tus Caro. 7

RNS.

dem ibidem.

ldl cum

FONSlavans,& recreans peccatores & juftos ,

rigans ad fru&tificandum , & perfe&tos porans in

FONS, quia fiFons, quantum deícendittan-

Varienor

defideriis füis. Zdem ibidem.

tuto aícendere potcft : Maria ipferiusomnicrea.

bwly&

FONS loca vicinaviridia reddens virtutibus ,

tarmontem

tu:a deícendens per humiliratem ,. exalrata eftin

florida fan&is de fideriis , & feecunda bonis operi-

conceptu Des& in ÍaaAflumptione fuper omnem

dbqie lt

bus. Jdemibidem.

Mim,

puram creaturam. /dem ibides.

FONS mifericordiz , cujus fontis illefe fecit

FONS , quia fi Fons fcaturíens ab imo furfum

KNS

tivum , de quo dicit Pfa/g;. ;$. Deusmeus mife-

lapillulos elevat,fed non lapidesgrandes : María

ïthOR B

haliantu

ricordia mea. /demde Land .SS. Firg. M. libr.g.

elevat de profündo peccatorum ad ftatum gratig

FONS mifericordig ; quia ficut Fons per fub-

humiles peccatores , fed non fic obftinatos, &

bus dj

-

terraneos meatus (cmpcr recipit aquam , & Ícm-

grandes in oculis (uis. /4emz «bzdern.

RNit

f eot

per refundit: SicB. V. Aquas gratiarum, qua à

FONS, quia fi Fons fe ipfum in aquis quafi e-

Chrifto adipfam, & ab ipfaad nos fluunt impetu

vacuat, ur impleat rivum (uum : Maria fibi nibilat-

iiisbos

de Libano, :d«ft, de candore benignitatisutriuf-

ttibuit, fed cotum Deo;, unde dicit : Mognificat

B

ue. Jdem ibideis.

anima nica Dominum Zce 1. non mcip(am jl

tilniln

FONS mifericordiz fignatus figillo juftitiz,(ic

tem dicens: Fecit mihi magna, qui potenselt, 7

an:m,g

demibidez.

li

enim ejus mifericordia exuberat, quod fempert

fluunt ad miferos miferationes ejus ; falvá tamen

FONS, quia fi Fons femper fcarutit aquasvnb-

Qlems

juftirià. . dem de Land. 3S. l'irg. M. libr.g.

vas: Maria novas gratias , quas fufcepit de pleni«

l

FONS montes deferens , id eít , tuperbos , quia

tudine Dei Patris. ZZevs ibidem.

Rs

sumor infufa repellit. /dems sbidem.

FONS, quia fi Fonsterram irrigar, d qua ori-

t

FONS nunquam congelatus , cum jugiter flu-

tür, & indétranfit ad aliam itrigandam : Maria ir-

üx&mn

antmifericordie ejus. Zdems ibidem.

rigavit Matrem Annam ,à qua orta cft, & poltea

m)m

FONS perfpicuus, quia illimis; fuit enim per-

Elifabech cognatam, & Joannem cognatulum,

]ui 5

fpicua, quia fine limo,& fztibus motuum iniquo-

non folüm gratia , & agnitione, fed etiam fpiritu

FOAS

züum. 7dem sbidem.

prophetig, ac deindé de plenitudíne ejusomnes

zi

FONS, quantumad communia beneficia qua

accepimus grattam pro gratia, Zdem ibidem.

'tlorin

exhibet, quibus vult, gratis , id eft, abfque coope-

FONS fapidus, & dulcis maximé quatuor ge-

hUY

tationeliberi arbitrii, (icut in Sacramentis. 724P.

neribus hominum, fcilicet, operariis, qui fuorum,

lïifnggn

FONS, quià parvulis, pauperibus,fervis,& an-

& filii mandatorum jugum trahanr; viatoribus

ill!l[wl

eillis frequentius hauritur, nempé ab humilibus ;

qui manentem civitatem in hoc mundo non ha*

J

& íuos defe&us attendentibus , & pro aterna

bentes, futuram inquirunt: pauperibus , qni defe-

B.f

mercede obedienter fervientibus, Ancille enim

&tüs proprios attendentes, & divinam ex bocju-

A

proprium eft obedire. 4dem zbidem.

ftitiam formidantes,Msris mifericordiam men-

HO&Q QU

FONS. quia fi ad rivos fontium abluuntur pe-

dicant, & expetuut ; &&uantibus , qui malo con-

»

W.

des, manus , facies , oculi , & veftes; perexempla

cupiícentiz fatigantur. Zdem ibidem.

Mariz abiuuntur affectus noftri, & opera interna,

li]y ii

FONS fignatus ,cujus fignaculum, feufigillum

m*'lüäprd

facies , &ipüus mentis intentio, & ornamanta

fuit virginitas, nam ea , qua fignantut , ad hocít-

"W-Ca;,m

virtutum, quz quandoque fqualorem contrahunt

gnantur, ut claufa permaneant, ideo etíam ipfa di*

N

ex vicinitate vitiorum, Jdem sbídeus,

citur portaclaufa Exech, 44 4demibidem:

F

$

PT

E

P

E

U

MAR[AN/E LIBE;RQ FT. |

24f

s us

FONS fignatus, id eft, claufus , quia paucis co-

giofi, cateri autem fzculares non ita de facili,

Dpertit wl

gnita multitudo miferationum ejus, & abundantia

Íed cum quodam labore, ut aqua de puteo ex-

5 qui t

ratiarum, & divítiarum fpiritualium magnitudo.

tahitr, aquam ícilicet gratiarum. — /dem i-

s. 4

Jdem ibideta.

bidem.

Lumini l

FONS fignatus, quia Chriftum ita fignavit ,

ONS mifericordiz , de quo Jo&l cap. ultim.

Fons de Domo Domini egredietur. Idem ibi-

Idtm i

quod & Diabolum, & multos Angelos latuit ejus

À uetoti

incarnatio. 4desm sbiderm.

dem.

fitts Cn.

FONS Siloe, cujus aquz fluunt cum filentio,

FONS fignatus, quia in partu, quo filium Dei

ideft, cum intermiffione. //a:.$. quia beneficia

edidit, pudotisqlïgnaculum non amifit. Zdem

n lnl

Marix non jugiter fluunt a quemlibez, fed quan-

ibidezm.

ferittendit

FONS mifericordie. D. 4medes Homil. $. de

do vult, & quantum vult. Siloe enim fons eft jux-

» eulart

ta montem Syon,qui non jugiter manat, fed quan-

Laud. B. M.Iirg.

x liptont

doque filet , id eft, non. ebullit, vel fluit. 4dem -

FONS afcendens in honote ex divina bonitate,

bidem.

J

ngansterram charitate Dei,crefcensinamore. D.

y dbinit

FONS temperatam habens aquam quolibet

Bonavent.in Laud. B. Firg.AM.

guide:

tempore : nam fervorem refrigerat vitiorum , &

FONS bonitatis. Zdem:bidem.

FONS clementie. 4dem : P[alterio Beate

dbungé

hafitantium torporem accendit , fpem veniz tri-

buens defperatis. Zdem sb:dem.

Firgin.

äC mell?wh;

A

FONS totius noftrz beatitudinis, quidquid e-

FONS plenus auxilii, /dem i& Laud. B.Pirg.

AMarie.

;

ingigl

nim beatitudinis ab illo magno mari, id eft, ab illa

infinitabonitate Dei Trinitatisad genus humanum

FONS mifericordig. /dem in Litani:s Pfalte-

viarialibznih*.f

d ä!zgïfï

pervenit, totum per illam venam defluxit ; & ideó

rii B. Firg. Maria.

FONS nectar orbi propinans. 4dem i» Pfalte-

wnmciplzæ j

quidquid nobis mittitur de fupernis per gratiarum

actionem , ad eam referendum cft , per quam me-

rio minort B. M. Virg. Quinquagen. 2.

j p

diatricem habemus procul dubio quidquid gratie

FONS rigans mundum novo rore. Jdem i-

bidem.

at

obtinemus. 4dem de Laud. 55$. Pirgsm. Marit ,

libr. 1.

FONS fignatus. Íd;m :n Pfalterio minori B.

iopit

FONS, vicem fpeculi filpplcx.ïs, & per füam pu-

Firg. Qti?zquagmd s

FONS, à quo pertluit omne bonum. "ibert.

nigtt i

gl

1

?

riffimam limpiditatem reddens imaginem intuen-

i, eftenim fpeculum fine macula fidelibus anima-

JMagn.in Biblia Marta [nper [[atam Proph."

!

n

1

FONS communicationis. /dem zn Bibl. Marie

d

bus, in quod debent jugiter fpeculari 44ems de

Juper Z«chariam Propb.

" cggnz[y'b*'

Lasd. $. Firg. M, lib.9.

FONS vividum habens ortum, nam gratia ejus,

FONS, devotionis aquas adminiftrans , quibus

du

qua tepidos fupit, & prafto eft ferventibus, nefcic

anima Deum fitiens refocilletur ; quicumque ergó

dine fï?fmf

tarda rerum molimina. 4Jez:bidem.

vult babere devotas lachrymas;acceleret ad B. Vir-

d

FONS, de cujus rivo, id eft, filio , hortus Eccle-

ginem, & percutiat eam vir

:ga oris fui , id eft, virga

o

mgqbäïma

fie irrigatur. foua. Hasigrim. sn cap. 4. Cantic.

attentiffima füpplicationis; & vert ipía dabit a-

ns,q"'[ ,

Canticer,

quas in abundantia ; ipíam quippe prafigurat illa

fl

, Yi

FONS fignatus, id eft, figillatus , cujus foncis fi-

petra, quam Moyfes percuiïït , & fluxerunt aqua

g

gillum, fuit caftitas virginalis , per quod figillum

lazgiffimz, ficut legitur in Exodo & Numetis. 7-

s d

dem ferm. 2.12 INat. B. M. Pirg.

jn sl

abíque ruptura proceffit Chriftus, tanquam rivus

noftre falutis. Jdesm zbidem.

FONS, de quo Z«ch.?2. Exitfons patens Do-

'coldlam

mui David, & habitantibus Hierufalem in ablu-

FONS deloco voluptatis egrediens, àquo exiit

L

j

tione peccati, & menftruata. Zdem fiper xoilfus

"

fluvius irrigans totum mundum, & à quo bona

[

j

cunctaprocedunt. JJ&ge Carenfis i2 cap- 4. Caz-

eít, cap./97.

lm,('"

tic. Canticor,

FONS Domus Dominiiirrigans ariditatem pec-

j

ntif )

j

FONS hortorum, ideft, Religioforum : nam

catorum, Joel.3. 4dese $o Biblsa Maria [up. feed

g

dc facili impetrant ab ea aquas gratiarum Reli-

Prophet,

jl

FONS

iu

Hh 32

POLYANTHEXE

246

FONS Jacob, fitientes aquis gratiz refocillans.

fidium ,unde & ip(a figurata eft perillam colum-

XN

Meont

ddemin Biblia Maria fuper Evangel. foan.

nam nübis , qu« (icut in Exodo legimus , przce-

FONS indeficientis aque ,. per plenitudinem

dens filiosIfracl, contra folis azdorem obumbra-

d. J

QN

gratiz ipfius. à quo peccator accipit abíolutionem

vit caftra eorum : nece(farinm igitur nobis eft, ut

quemadmodum cetvus defiderat ad fontes aqua-

Yi

veniz, juftusautem puritatem gtatiz, rentatus te-

RNS

frigerium temparamenti , devotus hauítum dul-

rum, ità & anima noftra defideret ad Virginem

cem coníolationis confolantis. /dem i» Poffillzs

Beéatam.. /dem ibidem.

RNj

f N

fuper eap. t9. Lisca.

FONS figuatus , Fons enim à fundendo di&tus

eft, in quantum c(t Mater filium profundens , fi-

R

FONS itrigans patadifum , id eft, Angelicam

nátutam,& univeríam fupercelcftem curiam.An-

gnatus autem eftfons, quià nullo hauftus eít, &

fe as

ficeft Virgo intadta, & illibata. /dem :s Poflillu

tpüone,

grlica quippé natura qua eftParadifus delitiarum,

per B. Virginem irrigatur ; mirabiliter enim di-

fnper cap. i. Luce.

lii

FONS fordida lavans , ipfa quippé per effca-

eis p

ligunt, & ample&untur;quantum per ipfamipío

rum tuina reparatar; Ecce quidam eminentiores

ciffimam interceffionem fuam peccatoribuscome

Ántforis,

punctionem infundit,& contritionem,per quam

ilsqif

Angeli, qui erant confcii fecretiffimorum confili-

orum Domin: ab ipfa mundi conftitutione per ip-

à peccatorum (uorum fordibus emundantur. De

arta

hoc fonte dicitur Zacbar.:;. in illa die erit fons

DN

fam itrigabantur , quia de futura ejus Narivitate

inenartabiliter gratulabantur. Nihii aninus etiam

patensdomui David, & habitantihus Jerufalem

RN

im ablutionem peccatoris, & menftruata, Pet

du

univerfa beatorum Curia per gleriofam Dei Ma-

trem irrigatur, quia fpecialiexaltatione, & lecitia,

Domum David intelligitur (an&ta Ecclefia pet ha

FNI

ttesitdi

exipfius amabili prafentía continué jucundatur.

bitantesantem in Hiervfalem figurantur omnasfi-

Idem ferm 2,in Nativ.B. V. M.

deles , quifunt de Regno Ecclefiz , Beara Virgo

UT

FONS itrigans univerfum hortum Ecclefiz

Maria patet per mifericordiam,& compaflionem,

Qijs duf

fluentis virtutum. Zdesm tbidem.

ut quicumque Chriftianus ex intimo cordis ipfam

Ím40

FONS irrigationis peccatorum pérpeccatum

imploraverit , ejus merítis, & inrerceffionc fuo-

XNS

aridorum. /dezms iu. Biblia Marte fuper libr.Ge-

rum peccatorum veniam confequatur.. /deze fer,

ln ]

2, £2 INativ. B. Maria.

neftt.

VN

FONS parvus, quicrevitin lumen maximum,

FONSapud Deum pofitus. 74ceb. de Voragine

W (;A.

& in aquas plurímas redundavit. Eeff, ;o.. Zdem

ip mariali ferm. 7. F.

KN

|rper mifTus eft eap. 197-

FONS celeftis , terram atiimz noftrz prime

b

FONS patens domui David, id eft, omnibus fi-

germínare faciens herbam, id eftj, Deitimorem,

hlæ Piü

tientibus, & habitantibus Hierufalem , in ablutio-

qui e(t principium novz vitz , deindé fpicam, id

pol

nem peccatorum, & menftruata, id eft, majorum

cft, peenitentiam afperam , deindé plenum fru-

K

criminalium peccatorum. Zacebar. :3.. Idemin

&um in fpica, ideft, charitatem. emsbidem.

-

:

mnm

Biblia Mariía fuper Zacharsam Propb.

FONS Dei. Jdemin mariali ferm.6. F.

Rïigl,vä

FONS quaptum ad comntünia beneficia, que

FONS dulcis , &

Ti

amoenus. Jdm in mariali

:

exhibuit omnibus. Zdews fiper miffus eft cap. 197.

ferm.7. F.

UN

FONS, quia funditfontem , qui deloco volu-

FONS gratiarum.. 4dem £n mariali ferm.5.P.

GHWR

ptatiszternz progreditur;irrigans omnem fuper-

FONS hortorum , in quantum bonos fecun-

N

ficiem Paradifi, hoc eft, Ecclefig. Zdesm $m Poflil-

datin opere bono. dem rbsdem.

fi-

BAR

ls fiper cap.1. Mattb.

FONS in aftate profperitatis , dans aquam

ldf?m Jl

FONS, qui deloco voluptatis, id eft,de (ancta

gidam, id eft, gratiam refrigerantem, ne mens ni-

m 1

N

Trinitate per predeftinationem ab initio, & ante

misterrenorum affectibus inardefcat ; in hyeme

Áf

Ll

fzculaegreffuseft. 4dem ferm. 2. i» Natwitat.

vetó adverf(itatis, dans aquam calidam, id eft; gra-

F(NS]

B. Mariz.

tiam inflammantem,ne mens adverfitatibus prel-

j

FONS reftigerans

| piisconfolationibus omnes

fa; àDeiamoretepefcat. Zdem i» marials ferm.

[æp

T

tribulationum , & adverfitatum eftum patientes,

ZE

(

"eme

FONS in flumen converfus. 4Zews sbidem.

Íi tamen exomni corde ipfius imploravcrif]t fub-

MT

FON.

MARIANAE LIBER V..

247

vrilimdn

FONS, in quolavantur, & mundantur ativi ,

FONS exponens, & dans aquam füam , id eft,

i ;

& contemplativi, & etiam ipfi peccatores immun-

gratiam fuam, fine perfonarum acceptione, omni-

Yemob

di. Jdem ibider:,

us Zacb. :, Erit fons patens domui David. Erz.

itur od

FONSluminofüs, infundens nobis lumen co-

Prag.in Marials cap. 31.

d fonus

nitionis divinz. Zdem zbidem.

FONS gratiarum, quia omnium fontium Igra-

t al 'v'ugï&a

FONS mifericordiz. Jderm ibidem.

tias habuit. 4dem n Mariali cap. 1 39.

FONS Paradifi, 4dem i» Mariali fermone

FONS hortorum, aquas gratiarum acceptans,

fundeniod

6. N.,

utavaranon retinens, fed largiüïmä erogans. Z ems

pf

FONS parvusin füa humilitate, & converíatio-

1n 2 ;1rz'4/i'mp. 32.

2

loharhga]

fie, qui crevit in lumen maximum in filii Dei con-

FONS hortorum, id eft, illor

um, qui in coclis

Mib

ceptone , & redundavit 1n aquas plurimas in íua

funt, patens, & expofita, quia ab omnimoda ejus

Affümptione; ubi in tantum redundat , quod de

gloria faciantur ad votum. - /dez sbidem.

p d

ejus plenitudine non ceífat efiluere, & illis, qui

FONS. mirabilis, quia ficut in mari füperioris

catoriut

funtforis, id eft , illis, qui adhuc funt in exilio, &

partis Thyrentis civitatis dicitur fons à fundo ma-

onemodt a

,iïlis,qui funt in plateis coeleftis Hierufalem. /4der

risaícendere,& duobus vel tribus cubitis füper un-

imundaqu

in Martiali ferm.2.F.

das maris, càm mare tranquillum eft, dulciffimus

il deeit

EONS perpetuus. dem ibidem.

falire. Ita B. Virgo in mundo fuit, & mundi ama-

nibus [

FONS refiigerans abaítu concupifcentiz. 7-

ritodinibus impermixta permanfit , & tamquam

dem ibidem.,

menftu

virgula fumi dulciffime füper mundum afcendit.

1 Ecotl

FONS fignatus , quia nunquam in ejus cor fub-

4dem in Martalicap. 31.

TEU

intravit aliquis pravus confenfus;Deus enim ipfum

FONS patvus ob paupertatem, purus ob fancti.

j Bu

fignavit , & claufit , & ipfe folus clavem portavit ,

tatem, perípicuus- ob finceritatem , & veritatem ,

cujus thefaurus intus latebat. — 44ezs s ZMarsali

tranquillus ob verecundiam,filentium,&quietem:

&compelïlï?

ferm.3.0.

frigidus ob caftitatem, humidus ob humilitatem,

inadii

FONS vitz viv

yacdt*

iHcans à morte lethalis culpz.

dulcis ob manfuetudinem, plenus ob gratiz pleni-

Jdens n Mariali ferm. 7. F.

qun. ln

tudinem, largus ob chatitatem, perpetuus ob fide-

litatem. |Jdeez sbidem.

FONS expers limi. Alanm/de Znfal.im AAnti-

A

&laud. üb, s.

FONS pulchrz dilectionis. 4dem i» Mariali

Wþ.d(W

FONS, in quo ineffabilis mifericordiz fluen-

Cap. 130.

tum, in quo graciarum omnium itriguum , in finu

FONS, qui ipfius Solis imaginem, qui eft ver-

m d

Íuz pietatis recipiens lachrymarum noftrarum

bum Dei, & Dei filius, qui eft imago Deiinvifibi.

j Di du

profuvium, Jdem n cap. 4. Cantic.

lis, integre concipere, & intrà fe continere metuit,

j

st

FONS fignatus fidei figillo, Evangelice verita-

quemadmodum fonticulus parvus totius Solis,qui

tisfignaculo, & Vi:ginitaus peffülo , ita ut nec hz-

octies major eft terra; imaginem plenam , & reti-

; Mä;(fü

retici, vel dxmones in ea fidem , vel Evangelii ve-

net, & oftendit. /dem in Mariali cap. 21.

ngF l

xitatem poffintirfirmare. 4deza bidem

FONS largifluus, dequo mifericordia miferis

j

fluit. D. Birgura iib. 1. Revelat. £4p. J0.

FONS ob Virginitatem fignatus. AMatstlbaur

Contatuxenzus $n Cap. 4. Cantic, Cantticor.

FONS vitz., Jdor. ThbefJalon. orat. de Affumpt.

n

jj

B. M. Firg,

FONS fcaturiens aquam imn:ortalitatis, quem-

umbanosim*

FONS totius fanctitatis. $ Zincent. Ferrerius

admodum & Salvator dixit : Eco fum aqua viva.

p

Adem ibidem.

ferm. de S. dnna Matre B. Pirg. Maria,

d

j

FONS, quia $ ficca D. An)na Petra fcaturivit.

FONS gradia. Joan. Gerfon ferm. de Concept.

jety

um

B. F. Maria.

"

]'ïacab. AMonach.inorat.de Nativ. B. M. Fig.

j

20

FONS hortorum ad emundationem fimul &

FONS purus, atque illimis, ex quo velut guttze

J

dam,l il

pluvie gratiarum imbres diítillantes , faciem ter-

recreationem cum delectatione mirabili mundo

jf

-rz pinguedine faecundant, & jucund:tatis fpecio-

datus. /dem Trati. . [uper Magnif.

[ m

fitatem ejufdem terrae irrigant. / acobus AMonac hus

FONS omninó plenusgratie Dei. 4dem ferm.

ég AMariali orat. 6.

j

n

de Concept. B. F. Marie.

lr

FONS

P

PO LTANTHsz

2

245

FONS aquz fplendidz. Bersardin. de Buffe

flsi,qu

FONS fignatus. D. Law. fuffin. libro de ;a/?o

i

ferm. 2. de Af]umpt. . M. Firg.

alioum

cennubio Ferb: € animsa cap.g.

FONSgratiz. D. Bernardin. Senenfis

Ta';n. 4.

FONS cocleftis, Jdem [evtm. 3. de Ad[finnilat. .

D.

" dgix

dn [evmanibus extraordinar. [erm. de 7. flemmis

AMaría l'irg.

nyl

amorts in S.Parg. Mar.

FONS divinarum gratiatum , fitientibus, &a-

n redd

FONSbonitatis. AMartin. de Magillrtä inex-

rentibus nobis aquas falutares effundens. /dem

[uitupioil

l

ofit. fuper Cantic. Salve Regina.

n Martali fertmon. 2. 4e Coronatun. B. Maria

Firgin.

plv

FONS bonorum omnium. Zdemibidem.

Ql

FONS, ex quo oritur illa fapienia, quae eftma«

FONSgratiz fuperna.. /dem sbidem.

FONS1n xftate profþcritatis dansaquam frigï-

lnur gt

jor Salomone.. D. 24ntontinus in [umms. 3. parte

la du

Ett. $1. CAp- 3-

dam, id eft , eratiam refrigerativam , ne mensni-

DN

FONS Paradifi Ecclefizm. /dem im [umms.part.

mis inardefcat terrenorum affectibus; & in hye-

me adverfitatis, dans aquam calidam, id eft , gra-

dilen,

4. Ht. 1. Cap. 15. qitod efí de plemtudime o

2

r?mis

F /H'S i(

gr

atia in $. Mar. Pirg.

tiàm inflammantem, ne mens adverfitatibus prelfa

ii

[f

zlhm,

FONS parvus, propter humilitatem , propter

à Dei amore tepefcat. /dem ferm. 3.de AAffimnat.

S. M. Frrg.

triüwi D

quam crevit in fluvium maximum, Dominum ge-

[ UA

nerando. Zdezm ibidem.

FONS indeficiens divinz clcxn*cnng ddem in

WONSG

FONS pietads, five quantum ad a&us divini

officxo Cencept. B. M. Firg.

FONS luminofus, infundens nobis lumen co-

Yuus, Àien

cultus & reverentiz,five quantum ad actum mife-

IONSA

rationis, & fübveniendi pauperibus. 4dezs 1 fum.

nitdionis divinz. 4desm /er.m. 3. de Affisntlat. B.

Art, 4 PL Ig CAD. L. $. 2.

AMarte Firg.

i fhgt,

FONS Par

WNS

FONS propter abundantem gratiam , & origi-

adifi univerfám irrigans terram) d«

lhudeni

nem ejus, quia ex ea Chriftus, unde nobis omni-

dem tibidem.

FONS parvus in fia humili converfatione, &

N

bus mifericordia & gratiainfluxit. /dems $ um

W. J

AYE, 4.. E. 16 CAD. 9.

reputatione. Zdem ibidem.

Asl

FONS, qui femper emifit aquas dulciffimas a-

FONS pietatis. /dem £n officto Concept. B. M.

Firgin. ,

i

"m

&tionum potabiles, ideft, imitabiles. Zdems i

Wyü,hr (

fumm.part, 4. tit. 1j cap. 5

FONS refrige

ransab aftu concupifcentiz. ld

FONS fapientiz. /dem s fumm. 3. part. tit.gr.

ferm. $. de Affimilat. S. M.V'srg.

N

FONS fignatusapud Deum pofitus, perpetuu$

Witig

€&

dulcis & amoenus.. /4ezz ibidem.

N

I*:(;).NS fignatus figillo totius 'Crinitatis. Jdesms

dn [umm.pavt. 4.. tt. 15 cap.5.

FONS totius dulcedinis, & pietatis. Idem in

R

j

Maviali ferm. $. de Concept. B. M. Firg.

fmu 2(

FONS fluminis gloriofi, qui omnem terram, id

l,

eft , cotam irrigat ac perfundit Ecclefiam. Dion.

FONS virginalis. Jdem ferm. 3. de A]imilaf.

Qarth. de Land. SS. Firg. lib. 3. at. g.

S. M. Fiwg.,

K j

FONS vitze, quia vivificat à morte lethalis cal-

T

FONS indeficientis communicabilitatis,ex quo

tivus illé oritur, qui in quatuor mundi plagas fe

«. Jdesm sbidem.

r

expandit, omne fzeculum rigans, atque venultans.

FONS limpidiffimus , ex que egre

fTus eft Hq-

K

(

vius maximus, id eft, Chriftus irrigans aquis fpiri-

L ï')ld:

Jdem de Prac. Marvia lib. 1. art. 29.

FONS fignatus, ex cujus profluvio mundiffi-

tualibus totum mundum,& univerfam fuperficiem

Ws

mus illerivus, qui ex paterni quoque cordis lumi-

terra, Clasdius Raptm. Culeftum. fermm. 2. de Cun-

li

€ept. B. lsrg.

X)

N

ne prodiit emanans, ficcas mentes irrigat, fordidas

aut

RUN

- lavat, fteriles foecundat, atque fanctificat. 4ems

FONS facratiffimus,ad quem f quis fordet,

&

hib. 1. de Prac. Martia art. 17.

?

zgrotat , aut leprofus eft, ütNaaman veniat,

N

Ti IUO

FONS patens mifericordiz. 7boms. à Kempss

mundabitur ; ad quem ft quis fecvore carnalis , aC

&

ém Solilsquus Cap. 24..

mundialis concupifcentize zftuat, fe conferat ,

*

Aüey

FONS totius gratize, gloriz acíalutis. /4r»ol4.

refrigerabitur : ad quem £i quis aceícit, aut a

jda

n

jet

- Bofium lsbr.de patron. Deip. Firg. in Carm.Ord.

þiici j :emitur, acceleret, & bibat, & divina haur

d.

llm affïq

Cap- t1. $- $-

4778

JWARIANE LIBER FI

249

zad;'n. «ll

T

folatia, qua auream reddent ejus animam: quem- — tionum, folia virentia fan&orum verborum, &

admodum fi quis auro liquefacto manum injiciat, fructus bonorum operum. Jdezs «b:dem.

t Af

aut digitum, quamprimum deauratur. 4dems -

FONS humilitatis. /dem ibud. feros. 4.

bidem.

FONS irrigans. /dem ibid. ferm.22.

ii

FONS fignatus, quia

4inpartu fuo, quo flim

FONS luminofus, quia infundit nobis lumen

efanders l

faum reddidit sundi Salvatorem, pudoris figha-

cognitionis divinz. /4ems zbsdeme.

4nn, B.

culum nonanifit,fed integer in eaad mortem uíq;

FONS mundans, in quo mundantut , & lavas-

perfeveravit. Zdens sbidem.

tur activi & contemplativi, etiam ipfi peccatores.

immundi. Zdem ibidem.

i,

FONS fpiritualis, in quo lavantut anime, re-

las

plentur gratiá, & auro fplendidiores redduntur.

FONS Paradifi, qui univerfam tetram irrigat ,

Adem ibidems.

&cfoecundat. Jdem ibid. ferm.8..

vam, ntriti

usl

FONS totius boni, falutis & gratiæ. /dem

FONS parvus in fua humili converfatione &

lidam, i tfï)

tbidem.

reputatione , qui crevit in fluvium maximuna

FONS idealis omnisgaudii, Mater Dei füper-

in filii Dei conceptione. Effb. .. Idem ibidem.

verizut

j J.dfäj&"

beatiffima, 44rwold. Boffius lib. de Patron. C$ pa-

fern. 22.

trocinio Deip, P irg.in [ibi dicatum Carmeli Ord.

FONS perpetuus. Jdem tbidem.

€ADp, T.

FONS pietatis & gratize.^ 4dem ibid. fersm.ie..

emente l

FONS exuberans mifericordiz cunctis fibi de-

FONS piushortorum. Zdem ibid. ferm. g1.

votis. Idem ibid. c«p. 4.

FONS, qui dividitur in quatuor capita ; quiaà

ob l!

FONS dulcedinis & clementia. fe. Tritb, lib.s.

Virgine benedicta egreflus eft Chriftus ; à quo ha-

T A,QTW

sle snirac. B. Pirg.in Urrieeto.

bemus quatuor magna beneficia, (cilicit creatio-

FONS indeficiens totius mifericordim. /d«me

nis , recreationis , juftificationis & glorüïcatiom&

lib. 1. de mirac. B. Firg. in Urtic. cap.6.

dden 1bid. fgro. 22.

rrigm [

