ferm. s. de adventa. Domins.

l

PORTA czleftis. Tbeodorts Lafcbus Impee

IU

tisDei; prima ordine, dignisate fuprema, ab

ipfa fiquidem ceterz portz habuerunt. initium ;

rator in Can. ad [antiiff. Deiparam.

li

in ipfa obtinent fulcimentum , per ipfam recipi-

PORTA, per quam nulli patuit via, Id.ibid.

unt complementum; ipía quidem ineminentiori

PORTA anguli, ?Srem. 3. duo enim parie-

[

patte Civitatisfita , aliis miniftrat lucem glotiz,

tese diverfo venientes faciunt Angulum ; valde

l

dignitatem confert, affert confammationem ; ex

enimé diverfo veniebant virginitas & materni-

ipía namque Sacramenta nobis omnia prafluxe-

tas , fiquis attenidat naturam, fed per DEI gra

[

zunt,gratiarum omniam Charifmata,& exempla

tiam ipfam concürrentes unitz fant & in oc-

K

virtutum non minus dele&abiliter quàm mita-

curfum virginitatis, & maternitatis ipfa facta

!

biliter efflaxezuni. 24em ibidem.

eft Porta aoguli, & janua Paradifi ; perquam

PORTA, quanihil gloriofius intota civitate

portamille ingreffuseft in Regionem nofttam,

h

Dominiappareo prater eum, qui ipfius porta,

qui angulgs duorum populorum ; & (icur

f

ubi

-

MAÁRIANAE LIBER X

f

d

ubi porta in angulo eft nosn toti concutrunt pa-

bathiaperietur , quia Matía claufa füitad huma-

tietes, (ed partes patietum : fic in Marianontorz

nam peccandi con(uefüdinem : apetta veró ad

AU

concutretrunt virginitas, & maternitas,quia qua-

introducendos nosin requiem & pacem pecto-

fi pars virginitatis eftfterilitas , quafi pars matet-

risin prafenti , & infuturo inzterpam requiem

(

nitàtiscorruptio , que non concurrerunt in vir-

& in illam pacem, quz eftfemper duratura, /4.

ginenoftra, ed de virginitate integritas, de ma-

sbidem.

PORTA Ecclefiz , quia nifi per illam non in-

WPfl

ternítate fzcunditas, quia optimam partem ele-

gi- Luc. X,. Richard. a $. Laurent. de Laude

trant Gidelesad vitam. Zdere de lade Virg."lib. f*

ipiin

Fivg. libr. tt.

PORTA equorum z. Paralip. 23. ob przdicas

n

PORTA aquarum 2. E/Zr. ?. propter abun-

tionem & do&trinam , quam docuit Apoftolos,

dantiam gratíaram , & donorum, vel propter

qui fuerunt equi Domini. Undé Za£ac. ?. viam

['PS

multitudinem lachrymarum filio patiente. /4em

fecifti in mati equístuis, id et, in mundo. /dem

de laud.Vzrg. lsbr.10.

de laud.Fsrg. lib. 10.

X

PORTA claufa £zech. 44. quia claufa fuit

PORTA Ezechielis, claufa principi, quia nul-

ll

femper peccato cogitationis, peccato loquu-

lis patuit tentationibus Diíaboli , qui dicitur

tionis, peccato opetationis » & hoceít , quod

princeps mundi. 7oa7.:4. ldem ibidem.

PORTA Ezechielis , in qua princepsipfe , id

Á

fub appellationecivitatis Hierufalem dicitde ea:

"Apocalyp[.21. non intrabit in eam aliquid co-

eft; Deus, fedit & non alius peraffümptaz carnis

inquinatum per confen(um in cogitatione, &

humilitatem : ficutenim qui fedet in parte; pro-

(ifi-

faciens abominationem in operatione & men-

ftratus eft, & in parte erectus, fic Dei filiusin na-

uf

)

dacium in loquutione, Idm; de Laude Viginis

tura humana proftratus, in divina fuit erectus.. /-

(

libr.5.

dem ibidem.

PORTA claufa occafionibus. peccatorum.

PORTA fontis , z. E/dr. z. ob virginitatem,

(s

r

Ezech. 44. 1deo ficut;dicitur: nam primo non

vel quiaipfa eft fons (ignatus, vel quia fidelibus

i

adjiciet, ut pertranfeat per eam Belial, fed uni-

& puris maximé patet.. /Jemibidem.

verías interiit : quiaipfa contrivit caput ferpen-

PORTA gtegis 2. Efdr. 3. propterinnocen-

tiam, vel quia innocentibus przcipué pátet. 7-

tis » Gezef. 5. íd e(t, etiam initium tentationis. 7-

demibidem.

dem de laud. Virg.libr.6.

PORTA claufa Principi ; id eft , ad honorem

PORTA Hietufalem civitatis füpernz , de

principis, id e& , Chrifti, cuiclaufa dicitur, quia

qua dicit Exzechbiel. 44. converti me ad viam

y

ad hoc, ut folus (ederet in ea , ficut dicitur Eze-

portz fan&uatii exterioris , quz refpiciebat ad o-

chielis 44.0mnibusaliis claufa fuit.. /dem de lan-

rientem , & eratclaufa, & dixit Dominusad me:

de Virg. libr.to.

porta hec claufaerit , & non aperietur, & vir

i

PORTA clau(aprincipi , id eft ; peccato,quod

non tranfibit per eam , quoniam Dominus Deus

u

príncipatur in quibu(dam contra quod Apofto-

Ifraelingreffus eft pet eam , eritque claufa Princi-

lus ad Rom. 6. non regnat peccatum in veftro

i. Jdem ibidem.

PORTA lucis ; quia per eam egredimur à te-

t

mortalicorpore. Jdems zbidema

PORTA claufa principi , Chrifto intranti ,

nebris culpe , poenz , & totius miferig , & ingres

Ícilicet , & exeunti , ficut radius folis intrat, &

dimutadlucem, que Chri(tuseft , & adlucem

ii

gratiz virtucum , & meritorum , & beatitudinis

re

exit per vitrum , fine fui & vitri cormptione.

4dem de laude Virginis ltbr. 10.:

zterna. 4dem tbidem.

"

jl

PORTA Czli, qua czli Rex venit in mun-

PORTA lucis , quia per eam verusfol juftitia:

tt*

dum, de qua Ger. 2£. tetribiliseftlocusifte , ve-

totam illuftravit & illuftrat Ecclefiam , & fidelem

T

1 non e(t hicaliud; nifi domus Dei, & porta cali.

animam radiíis gratiarum , undé dicitur, & Porta

4dem de laud. Virg. libr. 10.

lucis fülgida. /dem ib;dem.

n

PORTA, de qua dicitur Ezech. 46- porta atti

PORTA orientalis, quia per eam ingteffus eft

p

in mundum veras otiens, id eft, Chriftus , &

1

inferioris, qua refpicitad oricntem, erit. claufa

fex diebus , in quibus opus Ht , die autem Sab-

percam oritur in nobis gratia & patet acceífus

(c

Xxx 2

ad

J

POLTANTHE.E

34

ad verum otientem, qui ortus eft ex ea, i pfa etiam

PORTA daufa,de qua Ezech, 44. por*ahæc

principium ortus noftri a vitam, 4dewsibi. clauía erit in ætcmum D. znton, de Padua

dem.

farm.in Dom.1. poff Epiphan.

l

PORTA pifcium 2. Para/ip. 47. quia ipfa re-

PORTA claufa príncipi , id eft, ad honorcm

cipiteos, qui tunduntut , & impugnantur fludi-

principis, fcilicet filii Dei. Zdem ibidem.

li

bus perfecationum. Zdesm sbidem..

PORTA claufa , quia virgoante partum, vir-

1

PORTA, quz nunquam clauditar ufqae ad

goin partu, & virgo poft partum. ZZem ibidem

vefperam Ezecb. 46. qu1a u(que ad finem vitz

PORTA Ezechielis, in qua folus princeps

"

noftrz, fcmper poffumus invenire mifericordiam

Chriftus fedit per affamptam carnis. humanita-

apud matrem mifericordiz , &ufquead finem

tem.. /dem ferm. in Domin.3. post. Trinitatem.

g

mundiunde dicit Ezc/, 24. ufquead futurum fz-

PORTA Ezechieli, principi hujus mundi, id

culum.nondefinam, (cilicet mifereri miferis, &

eftDiabolo claufa, quta. nulli tentationi ipfius

qu

to.peccatoribusadvocare. Zdesm :bsdem.

NT

mens ejuspatuit. Zdem z/sdem.

PORTA Samariz, id eft Ecclefiz, cujusme-

PORTA in qua Davil , id eft, Chriflus Rex

u

ritis,precibus, & exemplis inttamus in Ecclefiam.

Regum, furgens de finu Patris fedit, carnem ex

h

non folum numero fed. meriro. 74em . de /and.

Firg. libr.12

ipla alumendo, 2. Reg.9. ddemibidem.

PORTA apertionis nefcia, D. Banavmt im

W

PORTA lan&uarii extetioris, id eft; Ecclefiz

Larzd. B. V;Lrg MARRA.

militantis, per quam Chriftus. intravit in mun-

PORTAciufa, Jdem i4 Pfalterio. minors

!ií

dum, & per quam ad nos , & nes acceffum ha-

BE, Fivg.

mnguagena 2

bemus ad Deum , nam antequam . Maria fieret

POR TA libertatis. 4denzin Pfa/t:rmmuzort

potta;erat quafimurus continuus, dividens inter

Qumqua

D

nos & Deum, & ideo paucaaut nulla celebra-

PORTA pzrvta Paradifi. /dem im Litamiis.

banrur commercia angclor um & hominum ,

Pfatteris B. Fir

N

fa&iautem hac portá fa&um eft. admitabile

PORTA vítz. /demin Pf/alter.B. Fav gin

&

commercium & deinceps terrena Caleftibus fo-

PORTA Czli, per quam exivit quicqu:d uti

ciata./dezs de laud. Firg. lsbr. to

quam gratim creatum. vel increatum in hunc

PORTA fterquilinii, 2. Efdr. 3. ob paupetta-

mundtum venit ; omnium enim bonorum mater:

tem , quia Bsata virgo rejecit àfe quidquid in

eft, & tater gratiz, & mater mifericordiz, & e-

|

[

mundo videbatur pretiofnm, & omnia putavit

tíam ipfa fapientia increata tamquam aquzductus:

ut ftercora, uc lucrifaceret Chriffum s vel quia e-

exivit ab ipfa, &venitinmundum. 2££et.

Í

tiam foerentes. peccatores admittit, fi ipfos inve-

AMagn. fuper miffus e(t Cap. 12 y.

[/

niat peenitentes, Zder tbideme..

PORTA Czli, per quam omne genus homi

PORTA templi, quz dicebatur fpeciofa. ASZ

num ad fümmam familiaritatem Dei Patris intto«

$. ad quam debemus federe, & mendicare ex-

ductam eft. /em fuper mi(lus ef Cap. 9.

i

emplo.illius. claudi , quem fanavit ibi Petzus di--

PORTA cali, quz egredientem expottavit;,

censei :In nomnine 'ESU : Chrifti Nazareni, fur-

& ingreffaros importat, 4dems fmper- mifuseft

[

ge & ambula, hec enim. duo. fümmé (ünt

Cap.iby-

4

nobis neceffarra ,, ícilicet furgere à peccato., &

PORTA. homines portando, /4em.ibid

h

ambulare de virtute.in. virtutem,, pafïïbus fidei;,

PORTA illuminationis omnis:creaturz, /der

ln

& bonoram operum, qui claudacavxmus à femi-.

3n Biblsa María fuper Ezeibiet, Pyoph,.

Ql

tis noftris. Z2ezz zbzdesm.

L

PORTA omnibas intrare volentibus petvia«

PORTA vallis, 2. E/dr. s. ob. hutmnilitatem,

ddem [uper miffus cft. Capite 1.

vel quia humiles in Paradifüm introducit. Idem.

POR'T2 orientalis domus Domini, pet. quam

&

ábidem.

toti: mundo lux effül(it.

ddem: i B:blia MA«

f:d(

PORTA vetus, 2, J/dr. 3. ob. chatitatem ,

Rl fuper Ezech, Prophetam..

dt]ll

quz c(t vetus. mandarum, L 7oan, h. Adet ibi-

PORTA orientalis, per quam ingreffus eftillo

lt

den.

cui nomé oriens, /d.im poffsllis [uper cap.ro. Lue.

R-

J

MARIAN.E LIBER XIF.

$23

d

PORTA patens, perinifericordiam peccato-

PORTA, per quam nullas tranfiit, & pet

Pal

ti. /demin Biblia 7Maria fuper Ezechiel. Propb.

quam folus ille potens tranfiens portas ac vectes

inferniconfregit. fac. 44onach-orat denat.B..

PORTA,per quam inttavit quicquid unquam

QUs

EFoni deccelis in terram defcendit, & é converfo.

PORTA claufa, de qua Ezechiel dixit , porta

ddem fuper tmiílus eft cap. 85..

hzcclaufaetit, & nonaperietut, & nemo usi-

i

PORTA, quz principem, & imitatores fuos

quam tranfibit per eam, &eritclaufa, quia bic

iid!Mi

introducit, indignis claufa. Zdem faper miffus eft

ip(e Dux fedebit in ea ad comedendum panem.

i

€Ap. 74«

JMattbaus Cantactizennsinc.g. Cantic.Canticor,

tDl

PORTA Regni , & noftrz ingreffionisin re-

PORTA, quam per Gabrielem vox unigeni-

hi

num. Zdemin Biblia Aaria [uper libr. Genefrs.

ti filii Dei pulfavit. /dezm sbiem..

dl,lid

PORTA fpeciofa templi Ecclefiaftici, juxra

PORTA Domini, per quan: ipfe Dominus

igiiüi

quam veftibulum eít uteriín qua fummusR ex &

celorum ingreffum confütuit , & januamin Pa-

radifocollocavit. /dem bsdem.

Sacetdos facris eft indutus ; in quibus pro nobis

dU

immolaturus ad Deum accedat.. /des iz Poff illis

PORT A impervia, per quam folus potentiffi-

m

[uper cap. 1. Luuc,

mus ingreflus, inferorum portas vectefque con-

PORTA templi fpeciofa , quz filio Det exe-

fringit, nofque tanquam validiffimos eripiet. Z-

i

dem in mariali orat.2.

unti pet ipfam . fuitclaufa. Jez fuper miffus eft

€ap. 18 y..

PORTA fpiritualis , pez quam folum. Dei

M. ari

PORTA cxleftis;. facob. de Voragine i2 ma-

verbum ingrediens , figillataam eomodo, quo:

riali ferm.6. P.

novit, confervavit. Jdesmzi» smartali orat. 2-

7

POKTA cali, (icut enim per portam intus in-

PORTA, dequaDominus dixit ad Ezechie-

fcrimus & extra efferimus, fic & ipfa per merita

lem : Porta fizc claufa etit , & nullus pnitus:

7

fuanos pottat ad coclum & ad nos reportat dona

perttanfibit per eam , hoc enim Oracolo nox

gratiatum. /dens sbsdem..

folum Deus affirmavit puriffimam illam gen-

PORTA fzlix, quia per ipfans ad'feelicitatem:

raffe virginem ; virginemque femper raanüiffe ,

f

eternam intramus, Jdvm:bides.

fed etiam humanis cogitationibus, que variis dif-

iA

PORTA regia femper claufa, per quam rex.

quifitonibus ,. & confiliis.fefe torquent , im-

[

Chziftus intzavit & exivitfirmatam munivit, ipfe

perviamfuiffe , nullus prorfus per eam prohibi-

Íeitus velut pariete quodam protexit, ipfius vir-

tz cogitationis fenfus pertran(ivit ;. nulla nata-

$

tuteimpliciras maculas hizc potta . diffolvit tip-

ralis neceffitatis voluptas , nu!la naturae legi pez-

t

fo sdjuvanteconje&ta tela difpulit, & rejecit. Za-

miffa confuetudo., fed uni Deo & fervata ef ,,

€obus AMonach. in martaliorat. 6..

& confccrata, quia Dominus Deus Ifra£l tranfi-

æomi»

PORTA. Ezechielis ob. virginitatem claufa.

vit pet cam , & fuit claufa , ipfe folus tranfivit

ii

v/Fg:dius. columna. Expo[fitione in. Salutat» 4«

per eam ,. ipfe eam figillavit,

-r.ü

inís

figilia iilius:

gelicam..

munita confervavit , ipfe cogitationum habenas

-[a'ifh

PORTA Patadifi.. Idemibidem,.

texit;ac moderatus eft. ivf

5 p

s mentem pudicitia fit--

matam.. JZesesPideza.

jl

PORTA,dequa Dominusad Ezechielet CAp..

44« porta hzc clauía erit, & non aperietur , apere

PORTTA Paradi(i.. 7o. Tbamlerus in/Trat£atu:

tà: quidem fuit Domino, fed:non vito , ficut ibi-

| )M

de decem Cacitatibuscap. iv

dem ad ipfüm dicitur z virnon tranfivit per eam;.

PORTA mifericordiz;nulliunquam preclau-

[in

quoniam Dominus Deus Ifrael ingreffus. eft per

fa. He»ric.Su[o in cap.16.Dialogi [apieutia €4 Mi«

€am,apcerietur autem Dominonon. virginalisri,n-.

nfhri ejus..

TU

tegritas corporis ,quia ficut Ezechiel poft pradi-.

PORTA refpiciens ad orientem;quia mentis:

i

&a (ubdidit ; hzc claufa erít ipfietiam principi

ejus incentioadillum;de quo diciturzecce vir ori--

t

fed aperietur porta autis, & porta cordis, quia vi-

ens,.nomen ejus femper eratintenta.. £y7; Prag.

delicet intravitpet aurem Virginis verbum incar..

m martali cap: 98..

gfl:lnü

nandum, 24janus de Inful:in cap. y. Cantic.

PORTA digniffima. D: Bérpirra in [er. d-

gelica deexcellentia 'irg. cap. 9.

p

PORTA falutis. /dezz in,Agzicland. lib.s..

"

*

Xxxg

POR.

POLIANTHEL.E

"PORTA Cali Celorum. Sartb.de Péfis ibv.

mundum. Jdem i» [amma part. 43 tit. t g. cap

1

t de laud.Varg. fruct. 2

zo. quod e[l de gratia Privilegiorum fingulavium

[

PORTA, qua Deusad homtnesexivit. Iem

B. AMdartaVtrg.

libr. 1. de laud. Virginisfrutt. 8.

PORTA Cali, per quam intravít quicquid

PORTA Regis divinalis. /deus li£br.1.de lan-

boni, id e(t ; omnis, qui de terris intravit in case

lum, at fan&i omnes. 4Jem ibidem.

deVirg. frutt.a.

PORTA Paradifi, $. Fincent. Ferrerius in

PORTA Coelí, quia perejus füffragiam, &

erm. de Coucepttone B. M.Firg.

vitz exemplum nos importat in Ceelum. /deme

E

PORTA clauía. D. Lanrent. uflintan.in f5-

ébiden.

bro de cafto Connubio verbi, $ anima cap.g.

PORTA Ezechielis claufa. ïzecb. 44. Id.ib.

ä

PORTA Cali. /dem ferm, de INat. SS. M.V',

PORTA intemploEcclefiz. /dem:zbidem.

PORTA Paradi(i. denz de trinmpbals Chriffs

PORTA orientalis, per quam ingreffa eft glo»

4Agone cap. 7.

tia Domini Ezech. 43.. |dem :2 [amma part. 4.

!

PORTA fan&uatii , quz claufa perhibetur.

Es L. Cap.10. quod eff de milfione Spiritus [antli

l

Ezech.44. pet quam . minime per materialem

ad 7Mariam Virginem.

coitum tran(ivit Jofeph , quoniam univerforum

POKTA mifericotdiz. Díon. Cartbu fran.li-

D

Dominus folus ingreílus eft per eam ; ignorante

bro 3. de laude Virg. art. 21.

Sacramentum hoc tenebrarum Principe. /dem

PORTA piiffima omnibus patens, & aperta,

t

L

n fa[ciculo amoris cap. 12..

per quam omnes habemus acceffüm ad Salvato-

PORTA Coli, adomnia magnalia Chtifti a-

rem Judicem noftrum. Jde»z $n Cant. art .27-

nimas fibi devotas admiranda gratía inducens.

PORTA falutis & Coli fcalas: fanénon eft,

!

D. Bernar dinus Senen[is Tom.2, fertm. de laudib.

necfuic aliquando fub Coeli gyro tam immun-

Viarginitatis €$ 12. Domicellab. Adatris Dei.

[

dus, catn fceleftus, tam defperatus ,fi cot fuum ad

Mariam moellitiffimam mulierem

PORTA Cali, quia pet eam alta & facra Coc-

convettit ,

1

li; & fcriptatarum Sacramentorum mylftetia re-

quia de illa dulcedinem & virtutem exire , qua

ferantut, Jdem Tom. 1. ferm. 61. qui eff de [aper-

perfectam falutem confequatut , fentiat.

ANemo caret Uenia , cuiduless i ore Maria.

admirabili gratia ,€ gloria Beata Virginis /MMa-

£ris Det.

"Arnold. Boflins cap. 4. $. 1. lib. de Patron. C$ Pa*

Ó

PORTA Cali , ut dicitur. Gexef, 28. 4dem

trocim. Detþ. Virg. in libi dicatum Carmel Ord.

Tom. 3. ferm. 1. de gloriofo nomine Marte.

PORTA claufa Ezechielis unquam per pecca-

PORTA foli principi fetvata, quam princeps

tum aperta. Bernardin. de Buflo in (uo marials

non violavit egrediens, ficut necetiam ingredi- . /ergs. 6. de Comcept. B. 7Maria.

ens, (icut myfticé ponitur. Exech. 4.«. /dem Tom.

PORTA czle(tis civitatis.— Jderm ferm. 4. de

4

l. feres.-22-

a5l :imilat. B. M.Virg.

PORTAc

laufa; QUiaä nullo violata. D. 44»-

PORTA czleftis, quia nobis Czlum apetuit.

t

toninps vn [untma part. 4« tit. 15. Cap. -

Idem [ey m. 3. de nominatione 7Marig.

D

PÓRTA caleftis , quia ipfa (apientia increata

PORTA Czli , quia per metita ítia nos portat

n

Dei filius tanquam aquaduc&us intravit , & exi-

ad Calum. /dem ibidem.

vit peream veítituscarne noftra. /dem £» [umm.

PORTA felix, quia per ipfam ad felicitatem

L

&ternam intramus. Jdem s£edem.

pt Ht Cap, 20,

L

' PORTA Czlifelix, quia omnes importat in

PORTA Paradifi. Jdem sbidem.

h

Coclos per benedi&tum filium fuum. Jdem $5id.

PORTA Regía. Jdem ibidem.

PORTA Cali fzlix , per quam bona fpiritua-

PORTA humanz f(alutis, per quam nobis ,fi

lia de Cclo nobis exportantur ; & hominesin

fuerimusin ejus|obfequio feduló devoti,peniten-

L/

Colum importantur. /deze|i» [nmma part. 4.

tibus indulgentia miferationisChrifti impetratur.

fit. t5. Cap. .

fo-Tritb.de Mwac. B.V.prope Dittelb. libat. c.10.

PORTA Cali , per quam exivit de Caclisad

PORTA civitatis Paradii.. 242urit. de l'1lla

Probata(erm.30. Córona nova. B. Maria.

àh

.mnos, quicquid unquam gratiz creatum venitin

POR-

4

* d

MAR,]ANA-: LIBER Xl

V.

J3)

itit

f H

PORTA claufa, in aternum ob perpetuam

- Porticus.

virginitatem. Jdem ibidem ferm, 25.

PORTA Coli. /desezbidesm.,

PORTICUS templi Salomonis z. Reg. 6. ficat

hg

PORTA folix, quia per eam ad foelicitatem

enim ingredientibus templum patebat jugiter

D

zeternam intramus.

hzcporticus, & per illam intrabatur in tetme

(dem /:rm.y 4« Corona nova

B. Marta.

plum, & primitus occurrebat ; fic Mariz miferi-

iM

PORTA regia tefpectu Chrifti, /dem ibidem

cordia femper patet exiftenribus in hac vita, &

[^

PORTA Exzechielis ter claufa , fcilicet ante

perillam intratur in Ecclefiam militantem meri-

partum, in partu; & poft partum virgo. Petrz

to, & in trjiumphantem pramio ,[& prima om«

lii

Galat. libr.7.de arcanis cap. n4.

nium San&orum occurrit ad adjutorium no-

,

PORTA Cacli, nos redeuntes in multitudine

ftrum , & ad fufcipiendum ia amplexu pietatis ,

ad filium ífüum per peenitentiam revercentes.

lo

mifericordiz, gratiz , & gloria largitate fuo mo-

4

do cüm tota Trinitate(ufcipiens. 7oaz. Pzcus l-

Rich. à S. Lasr. delaud.Ving. libr.10.

"

bro 5. 12 Cantit. cap.14.

PORTA, per quam mundum ingreftus , qui

Portinaria.

7

mundi Dominuseft. /denz zbsdem.

PORTINARIA Dei , nos introducens ad

PORTA orientalis claufa, per quam folus in-

6. P.

Chtif'cum./ facqä.' de Voragine in mariali [erm.

XIliy

trat; & egreditur Princeps. $. ZZom. de Villano-

Vi

Vaiz Conc.1. de Affpmpr. B. £M.V.

PORTINARIA Dei, thefaurum. nobis ape-

riens, & nos in ccclefte palatium introducens. 7-

PORTA claufa; quam vidit Ezechiel. Lsov

dem ibidem.

;vflb

Blofius im Eudologta 2. ad B. Fiwg.

n

PORTA orientalis inviolata; per quam [pecio-

PORTINARIA Dei, thefanrum Dei nobisa-

yl

periens, & nosin coelefte palatium introducens.

fasforma przfilis hominum, af!. nos venit. Zd,

abidem.

Bernardin.de Buflo[erm. $. de Nominat. Maria

u

PORTINARIA Paradift. /dem £a mariali

qüi

Portar!a.

[ersm. 2,de Coregat. B. M. Virg.

7

PORTARIA Czli , quia per fua metita nos

poitat ad Coclum,& ad nos reportat dona gratia-

Portio.

$

PORTIO , quz indiffolubiliter & indivisé

tum. Z4aprit. deV:lla Probata ferm.4. Corona

W

move B. Marit.

junxit Duo hamanitatem.. $. u- Cret. orat. 3

de|Dormit. B. /4. Virg.

7

Portatrix.

PORTIO Chrifti. Guarricus

PORTATRIX fiüt , & ofnaium "C'reatotis,

de Affumpt. B. A. Virg.

4&."5'4: ferm. 4,

T

"Mmbrofins Ausbert.bom.in feflo Purifie . Birg.

PORTIO Chriftianz plebis fola expetenda.

PORTATRIX infitma:um animarum, por-

Gsibertus Abbas in Rythra. ad B. M. Virg.

j

tavit enim filium Dei pro nobis in utero fanctita-

PORTIO maxima , & optima totius Ecclefiz,

tis, ut nos pottat in utero iniferationis. Deztero-

i

pro felicitate wert propitii,. Ruperz. 24bbas lib. 7.

nomis 1.cap.. "dlbert. AMagn. in Biblia Maria (u-

Commentariorum in Apaca[)rp/:'n.

er libry Deutevononis.

N

PORTIO Domini antonomafticé, 4Hertz.

j

PORTATRIX igris. D. Catbarina Senenfit

AMagnus n -Biblz?a JMarta [nper Mibram Eccie-

3n L. [Hartins orationum , quamorationem babsit

fafltcs..

Roma ia die einnuntiat. B. Pirg. YAnne 1279-

PORTIO digutor , & fanctior utiufque Ec.

PORTATRIX Chriftu D,idpzoninu: io fum-

cle(iz,fcilicet Ecclefiz fidelium veteristeftamen-

"

j

j

BA pATE. A« TE 1 CA 3f

ti, & Ecclefiz noviteftamenti. Ern.Prag. inma-

I

[

17

Portentum.

riali cap.u$.

((

PORTENTUM gloriofum cunctis feculis

Portus.

jii

admirandum. S. 7 bors, de Villanova ferm.2.de

PORTUS naufragantium catiffimus. S.Ephr.

i

Anunnc. B, M i.

in [evm-.de laud B.A?,Vägg

(

POR-

£

d

POLTANTHE £

$26

PORTUSn

ofter. 1dem ibidem.

PORTUS tranquillus eorum , quitempeftati-

PORTUStranquilliffimus. Jdemébidem.

bus jactantut.. /Zem is Paracl. B.Virg,

PORTUS turiffimus in hac vita navigantium.

lCORTUS tranquillus ipfam laudantium. Z-

|

IHdém ibidem.

dem ibidem.

PORTUS iínfla&ibus laborantium. $. Sas-

PORTUS tra quillus, quem Salvator Domi-

bas in Menais Gracorum die 28. J annari:.

tius & Creator ex impollato utero ejus, corpore

PORTUS eorum, qui ad illam confugiunt.

affumpto, conftituit omnibusin tempeftate ver-

fantibus. Unde omnes, qui paffionum procellis

Eutichiaunusin vita S. T/aeqpbali apud Surium To-

3no 1. die 4. Februarit.

jactantur,& dolorum ventis percellintur, ad eam

PORTUS vitz natutratum.

'S. Andreas Cre-

con—fugiunt , deprecantes ; utrcfrigcrii ac pacis

l

denfis orat. 1.1n Annuntiat. -

patticipes efficiantur. /dem ibidem.,

PORTUS tempeftate ja&atorum. Zdem i»

PORTUS noíter. Zbeepbanus INiweuus n

smenais Gracorum die 20. Januarit.

E

gagn. Can.

fü

PORTUS nofter. 24yonymus in menets Gra-

PORTUS à rempeítare tentationum , nobis

k

£orume die 2. zdprilis.

graviter periclitantibus paffionum noftrarum flu-

PORTUS naufragartium. $, German.orat.

&us mitigans & peccatotum noftrorvm p:lagum

!d

2.in Dormit. B. M,Virg.

deficcans. $. Pofepb. Hymnograpb. in 7Martali.

Y

PORTUS tempeítate ja&atorum..74.;bid.

PORTUS eorum , quitempeftate jactantur.

]i

PORTUS Chriftianorum. . foan. Damafc.

Jdem ibidem.

in Canone de $S.2r£zitate.

PORTUS in pelago adverfitatum fluduan-

W

tibUS, qua univcr[am homipum naturam naufra-

PORTUS eorum.qui gravibus turbantur pro-

N

cellis. Jdem n Paracl, B. A4.V.

gium paffam partu fuofalvavit. Zdems sbidem.

PORTUS nofter , dum gravibus paffionum

PORTUS nobisin mari verfíantibus. 2Zem?»

p

procellisin pelago vitz affidué immaniter jadta-

bidem.

l

mur. Jdem ibidem.

PORTUS nofter, dirigens nos ad quieram

[

PORTUS nofter placidus ex peccatotum

ftationem falutis, dum ag tamur marinis flu&i-

Y

tempeftatibus. 7dem ibidem.

bus vite. 4dem zb:dem.

PORTUS peticlitanribus in eftu tentatio-

PORTUS nofter , nobis graviffimis paffio-

[

num procellis (ine intermiffionefemper jactatis,.

|

num, paffionum noftrarum flu&us rranquillans.

Idemibidem.

in mari vitz hujus. Jdem ibidem.

PORTUS falutatis illis , qui in vita pelago

PORTUS talutatis , unive:fispaflionumtem-

veríantur. Jdem ibídem.

peftates flu&ufque fedans & ferenans, atque om-

h

PORTUS falatis, /derz £bidem.

nes, qui in terra funt miferabiles; ad pocnitentiz

PORTUS ferenus. Jdem t oenau Gracor.

|

!

tranquilliratem perducens. /dem ibidem,

die 27. fannarii.

PORTUS Chriftianorum, nos multis pericu.

PORTUS tempeftate ja&atis. Zdem orat. 1.

lis circumdatos, & peccatorum tempeftate pert-

L

de Affumpt. B. 7M. Virg.

culefiffime ja&atos, dirigens Spiritus fan&iaura

PORTUS ad eam cüm fide recurrentibusà

l

ad pacatiffimam ftationem. Zdem ibidem.

perturbationum procella liberanseos. 5. feanr.

PORTUS timentium naufragium. 7o. Gee-

Damaf[c. in Otloec. Gracorum.

anetra in B. M. Firg. Hymn. 4«

ii

PORTUSanimarum nof(trarum. JZem i» Can

PORTUS unicus fidelium omnes ve

Qationi-

22 S. Simeoneza Styllitt.

bus, & injuriis inimíci Doernonis feutempeftate

TU

[

PORTUS generis hominum. /demzs Odleec.

jactatos, quieti, & faluti reftituens, Tbealepfu:

Gracoruta.

s& Canone [rue Cantico compunttionis.

POR TUS falutis omnibus à Deo datus.. /dem

PORTUSadnaufragos. Petrus Cellen,

/I'I /27'0

liy

Can. i5 Nativ. B.Virg.

6. de Adventa.

fte

u

PORTUStranquilliffimus. |/deme i» Can.$5.

PORTUS in naufragio, 24dam de Pï;fin

Dezþara.

tmariali fragm. 2.

qh

POR-

W

"4

MAR?AN/E LIBER XIF.

"d

w

PORTUS nofter. /demn ferm.de Affumpt.

1

PORTUSnobis fpes roftras in eam pi- collo-

Bo Vir D Mdrido,

cantibus. E»anuel Pal Ipp in Can-ad SS, Deip.

m

- PORTUS totius mifíericordiz inun'donau-

PORTUS naufragantibus. Barzbol. de Pifis

fragium patienti. Jdezs tbrders.

-

dibr. i.de land. Virg. frutt. 12.

Din)

PORTUS nofter in cempeftatibus. Zbeodor.

PORTUS, quia peccatoresad viam ducit (a«

QIpU

Laf[ch. Imperator w Pem. B. M. Virg.

lutis. /dews. de laud. V'érg. frutt. .

U

PORTUS orthodoxorutm. 4dem $5 Cas. ad

PORTUS naufraganti. D. Laurep?, Puflin.

Yi

SS. Demparass.

PORTUS(alutatis. /dem sbidem.

libro decaffo connubioVerbi $ Auima CAp. 9-

"

PORTUS naufragantium. /dess de trinme

ZCF&'?&

PORTUS tranquillus animarum noftrarum.

4

phali Chrift -gone cap.7.

Vdem il idem.

PORTUS nauftagantibus. Gwiselysus Vine.

ZT

PORTUS, à quoiter navigantium inchoat ,

ferm.de Concept. B.Virg.

quia idem Dominiczincarnationis , cujus Maria

fuit miniftra,inchoaturiter Chriftiani verfuscae-

PORTUS communis & refugium omnium

, n

leftem Hierufalem , inde enim eft motio venién-

homitum & mater univer(alis omnium Chriftia-

T

norum , omnibusomnia fe faciens , finum mi(e-

d

diad Deum. &ichb. 4 S. Laur. de laud.Virg. hibar.

ricordiz cun&is aperiens , ut de plenitudinee-

pnid.

PORTUS, di&us à deportandis commerciis ,

jus faper efluentilfima recipiant univerfi. 44r-

i

f

veniens enim Dei iliusfalvare mundum apporta-

nold. Boffius cap. 4. $. 2. libr. de Patronatu ac

(

Vitfecum ad Mariz portum; quidquid eracnobis

Patrocinio Deip.Virg.in ditatum [ibi Carm,Ord.

a

neceffarium, Jdem :bidem.

PORTUS defiderabilis, Bersardir. de Buffa

nj

il

PORTUS, quia fi portusà mari corroditur,

inmarialiferm. 2. de coronat. B. AMariaViro.

ln

Mariz detrahunt Judzi pagaui Heretici, & blaf-

phenfi, qui pleni (ant amaritudinibus vitiorum.

JNatius. B. MariaVe.

PORTUS naufragantibus. /4em [erm, 5. de

jl

ddem ibidem.

PORTUS naufragi fieculi. Ludov. Biofat i

i

PORTUS falutis, ubifigenda eltanchora no-

Endologta t. ad B.Virg.

hi

fitz (pei, ut navis mentis noftrecontra pericula

PORTUS , & tranquillitas diu defiderata ,

maris , 1d eft, mundi firmiterteneatur. Dominus

quando requiefcam inte ? quando fedebo in pa-

enim per eam illos zetinuit,qui antequam ipfa na-

fí

fcetetut , in ternas amaritudines defcendebant ;

cis hujus palchtitudine , cur, & fpaciofitas dul.

11f

ciffima cclefti dele&atione prives me.. 26475 4

.velatin profundum maris.. /e £bidem.

] ESU ALARLA Tom. 2, Oper. [wor. Trailar, de

u

PORTUSindulgeutiz. D.Bonavent.in Pfai-

Theol.emyff. pag.64..

terio. B. Pirg.

I)

PORTUS naufragantiurh. Idem in Canticis

Poffeffio.

Ytd

P[alterii B.Vtrg.

POSSESSIO fru&us incorrupti, 3. 4sdrea;

"]

PORTUS vitze miferis. Idem i land. Beatif-

Creten[is orat. 2.3n AdAnntnt,

ma Virg . AMaria.

POSSESSIO cujus Dominus e(t virrutum De-

" ?Cxl

PORTUS noftrzfalutisà Deo fa&us, . Jacob.

us. D. Hildeph.in lbr.deVirginit. $. MMAAR I A

1&! MW

AMonacbtts orat.de Natsvit. B.Virgtuis.

Virg. cap. 2.

1

PORTUS falutaris à Deo fa&tus.4dem 192 Afae

POSSESSIO Dei, Jdemibidem.

h

(

ziali orat. 2,

POSSESSIO Dei fpaciofiffima. 5. Tofeph.Hym-

PORTUS ;ad'quem tantocius cutrere debent,

mgrapb. in marzali.

g

qui veré divitesefle cupiunt. Erz.Prag. in AMars-

d

ali Gap. 22.

Poftica.

[

jl

"

POSTICA folix totius exfpectationis & defi-

PORTUS voluptatis & copiofitatis, ubi nul-

fn

lius boni penutia eft, ad quem confluunt omnes

derii, & poftulationisadventus boni Jefu, in qua

W /

merces omnes divitiz mundi hujas,omnes nimi-

omnia defideria San&orum precedentium con.

rum qui pericala mundi hujus evadunt omnem

fümmari & terminari videntur, Z44aurirz, de F'illa

TU

gloriam fuam; & omnes merces fuas afferuntad - Probata ferm.27. coronanova B. AMaris,

Yyy

Po.

p

hunc portum. Zdemzibidem.

B

34

POLTANTHE .E

Potentatus.

n's. D. Ephbrem.in ferm.five tra&. dcAMargárita

prerio[a.

, POTENTATUS nullias Dominium paflus,

Praconium.

Bl

nimirüm , qui nullisafe&ibus íaccumbebat, fed

putitate omnes fapergreffa erat. S. 44ndr. Cre-

'PR/ECON IUM Apoftolorum. . D. Epbrem.

sn ferm. de laud. B. AdariaFarg.

Fen[is orat. 3. de Dormst. B. Virg.

PRJECONIUM Patrum. /dem ibidem.

[/

- Potentia.

PRJECONIUM Propheratum. Sergén: &e-

. POTENTIA, quz nequitlabefa&tari, quate-

latus à Canifiolibr.1.de Detpara cap.tit. C a Coc-

nus nequaquam vincebatur ab animi perturba-

ci6 Tom.t.pag. 307. im orat.de INatiuit. B. Marie.

tiopibus , ut quz erat puritate omnibus füpeti-

Firg.

j

L

or. S. dndreas Cretenfis orat.3. de Dormit. B.

PRAECONIUM P:ophetarum honotificum.

AMaria Virg.

. fofeph. Hywnograpb. n martali.

POTENTIA divinatum illuminationum im-

[

mediaté fufceptiva, & omnium bonitatum ve-

tyrum. /dem tbidem.

PRAECONIUM. venetandum faactorü Mar:-

[

luii diftributiva. 44/pert.212g7. [ap.toifTus eft c.5 z.

PRAECONIUM Apoftolorum. D.Bonavent.

:

[

Poteftas.

$2 Cantic. P[Alterii B.Fivg.

l

PRZECONIUM auguftum libertatis, & ho-

POTESTAS in fupernaturalium operatione.

"libert. Magn. in Biblia Maria fup. lib. 2dpocal.

notis, gaqabw AMdouachbus n martali oxat. 1.

POTESTAS confummata omnium creato-

Pradicatio.

[

rum. D. Berpardin. Senenfis Tom.1. [erm.61.qui

PRAEDICATIO veriffima 1mpctvcüigabil'i.

eff de fupernatzurali gratia 9 gloria B. M.Vrg.

um Dei przícientiacum ac decretorum. $. 4zdr.

POTESTAS confummata omnium crea:oru,

Cretenfit orat.im 4dnnunt. B. AMarta Virg-

JMaurit. de Villa Probata [erm. 2;. covona nova

B« AMdaris.

PRAEDICATIO Auguíta. S.fefepb. bymn.

inmariAls,

Potus. .

PRAEDICATIO magna omnium Propheta-

tum. Zdems ibidem.

D

POTUS. D. Bernardin. Jerm. 2- fuper. Salve

PRAEDICATIO fpeciofa & veneranda Pro»

[

Keoioa.

phetarum. /deme ibidem.

ia marzalt.

POTUS fobrietate plenus. Jacobss Adonach.

Predium.

li

Pracentrix.

PRAEDIUM patens.. D. Ephrem $n ferm.de

laude B. Maria Firge

a

PRAEDIUM ade beatíus ; ubt virtutis planta

"PRAECENTRIX illius canticinovi, quodà

ld

virginibus cantatur ante fedem Dei, & Agni.

ommni vitore

getminaviti S. fo, Damaft. ovat. 4-

i

"h lbert. Magn. [evm.i. 1 AAffumpt. B. A. Virg-

de ANativir.

Ti

PRAECENTRIX latitiz.| Zacob. Adonach. im

aparzalsorat.6.

Praclata.

r

PRAELATA Colorum elevata , non elata;

fin

PRAECENTRIX in chorisceeftibus , quia

M]J

ficut inctetis gratiis & gaudiis,ita & in Deilau.

fübje&a zegensathera. B. 7ofepb. Steinfeld. O-

dibus vocem ejus przcellere conftat, Era. Prag.

unfc. a.

in mariali cap. 125-

PRAELATA hominum. 4Iberte

-.Magm f

[

PRAECENTRIX in choto Virginum, quz

permiffas eft. cap.z9 1.

PRAELATA noftra.

quafitympaniftriz concinunt, prout fibi fuerit

D. Zptonin. í fumma

impetatum, Jgez 3» mariali cap. 136«

port u tit. tp. €4p« 4 -

PRJELATA Deo , quiamater Dci , licet fub.

Praeceptum.

j5 Deo , in quantum creatura.. Z Zaurrt. de

"t

PRJECEPTUM Wifcïtiaf jat$ incorruptio-

Villa Probata. [erm.7. Corona nova B. Maria.

A

PRJÉ-

MARIANAE LIBER Xæ'/

Jg

tini

Praliatrix.

ritatis eminentiffimz , modumquc omnem fupe-

rantisnaturz. . Germ.Con[lantin. orat. in u-

PRAELIATRIX victoriofa.

Bernardin. de

nunt. B. Firg.

:

Buflo in mariali ferm. 2. de coronat B. M. Virg.

PR ESES noftra, à nobis beatificanda,

hn

PRZELIATR.IX noftra contra omnes Demo-

NS. 7».

-

Dama[c.1n Paracl. B. Afarialwg.

nes. Zanrit. de Villa Probata[erm. 7. Corona uo-

PRAESES totius vitz noftrz. Zdem sibidem.

v& B. AMarta.

PRAESES Chriftianorum. $. fefepb. bymno-

jl

vaph. is emarialt.

Praemium.

.E-

r

